us , feipfün poteft fuftollere , cüm

fieti , defiderat etiam. hanc in feipfa

j

pura contemplatio fit fpeciale do-

erfe&illime fieri, defiderat etiam

hil q'

nüm Dei, dcbet ergó neceffarió in

hanc íin feipfa perfectiffime implefi,

.'if) qu-

fufpendio & caligine lumen contem-

five deindé fit in agendo, five in

'

kqu,

plationis in puro gaudio fpiritüs, &

abftinendo , five in fu(cipiendo, frve

f

in (üftinendo. "Ecce. dilcéctiffimi , ita

refignatà yoluntate patienter & per-

afffaüf

feveranter exfpectare , fine reverfio-

difponendx faünt afcenfiones ín cot-

"T

Irad.1. Dars H.

de, ut füblevemu

m pet-

f(d

D

yr ad füblime

fcctio-

"ag

216

TYRAGC TOA EUS

0

fe&ionem & altam contemplatio-

neni externani Plæxeftnn iü lHClPl'

seni. Hoc eft iter. compendiofiffi-

entibus tam ferenam meatis recolle-

f

iuni ad fümmam pemäloncm,

&tionem notri admittit. Ini Horis veró

!

vel

præfertlm quændo non folümin ora-

Canonicis diftinguendum eft ,

f

tione ,fcd infüper ia omni operatio-

enim quis. internis totaliter mtenms

E

ne in eo nos exXerceamus. Tali ICZLUPO

ádhuc rité pronustiat externe vcrba,

f

pe niodó implemus illud divi Pauli:

vel non ? [tem vel adhuc percipit

(

1 The[al.

hoxum alterum feu focium fecuni

erer gaudete fine itermiffionc oratc.

,fVläJ

oemper gaudemus, quia in. hoc ex-

otantem, vel rion? Si primium ab eX^

Ü

etcitio : riofi f'w.cne inttat ahq 12 fte.

perientia habet , optimé cht fe ini-

tilitas, fed eft continua variorunt ft-

ternis totum nnpnnds.ndo ;

qllO

bi füccedentiuii actuum foecunditas.

p

fiágis i Deum raápitur , có mehus.

fl

Sitüliter ii Hoc exercitio non facilé

Si fccunduni, turic intantüm appli«

f

incurntur nimia mtenfïo ; CUfiO:3

canda eff rnenis ad devotictietii exte«

i

Ícrutatio, aut mehntis perplexio, quia

fiorefii , mquantum fequmtur Kie

fl

continua fuiipfius aunilatio & humi-

tio Pmm eft, quia Ecclcfia ii tecita-

H

LSC' O taha nom ádniittui üt,

fed mox

tione Breviatii tantüth-ifla düd £e-

di

üt 1urwerc tefitaverinit ,

obtrüticant.

quirit, videlicet, ut oratio fit vocalis

p

Side mfefmliïtone órarüs, quia ubt

& dc Vota Átqui qux ruihul omittit

H

ibi eft oratio

externé de Verbis, & itiferne mmur-

cít gelmtus cotdis ,

fet

fBentis, five deindé lmgm canat ,five

gitur amori ehvmo iíta düo opnmc

jan

tacpat five manus labori mawdwt fi^

obfervat, &HI')PIU ctiamfi mentefit

fm

ve à labore qLIICR:äL Porró ut intcl.

füam verbis aut verborim feniii nort

Yot

Exgatm , quomodó anitba in lioc ex-

aliget , fatio fecundi pat.t ,

qulä

K

ercitio per ortirie opus poffit perdu-

talis nori etáret vocalitcr, & confe-

füt

tare , diftinguenda fünt opera noflra

quehter fion m*nhm ifitctitionetfi

fi

in tres cla(les :

in prima clatfe funt

Ecclefig, ficut nec ille , qui qui idem

ls

Verba recitát; fcd nullam tamen ticti-

omnia il[a, quz per f- ordinata funt

m

ad cultum d'wm-m, & ex fua natura

tis devotionem adjungir. In fccunda

Yi

fibi annexam habent d:votionetri

Claffe contincntur ornnia illa opera,

fs

internarn, talia f'mf ormrnes oratiortes

qu& pet fe qmdmï ad cultum divi-

D

nutt fiern ofa 'I]äüflll', interea tamniert

tám vocales quam mentai-s, it-ni le-

&t

- €&io fpiritaalis cofh'oqma fpmtualm,

non (uor fimpliciter cum devotiotie

o

& iflis potei*c anima valdé claré &

mr;lm mcoup«tmih& lalia funt

at

- fucidiffimá quadqm tecollectione con-

iter agere , fe veflite , cdete, autopus

m

vetati cum Domíno Dco. Excepiá

mátuale excrcete, Et itter. haec po-

h

adminiflradione Sacramentorum , &

t&& p CILIG' dcvotio lllïtrlla perdui:n es

al

fun libus functionibus, ubti fortatlis

fcd non cütn. tantá mentus fereaita-

áttentio ad cxremonias & dcvotio-

dautur

N

te, fariüs ctíanmp intcr illa

K

$nagn

" 4

PE MOTIFIS ET ï«NsTRUMEanS, d.

AIY

a

maegnz illuminationes. In tettia Claf-

les orationes yaldé cfficaces teddatur

$ fecill

fe fant illa opera, qua aut intelle&tum

aptior ad fequentia pcrfpicaciüs per-

forisrad

4] füa operatione " impediunt , nti eft

di, d

fpi.cxenda , & voluntas promptior ad

fomnus, aut toram fibi ejusdem ope-

eadem exfequenda , nam ifle modus

itentif

fationem vendicant, uti íunt irten-

orandi eft quafi illuminans mirabili-

0 Yi

fum ftudium , intenfa fcriptio vel

tet ; Uandé (an&us Laurentius Jufti-

"

: peapt

confeffionum auditio , .& cum iftis

j fecun

nianus de Danieleafferit ; Non meruit

j.

254

( otdinario tnodo loquendo ) interna

feereta. fecire coleffia Propheta. Dauidl, ,.

itmabde

devotio actualiter minimé confiflere

',

b. de

n-'

quia jejumavit , (ed. quia concupivit, di- '

D

t, fi i

valet, debent iraque ifta opera pcr

£ente Angelo : ego autem veni, ut indica-

fcip.

& q

pr*æcedcntem intentionem eo ferven-

perf.

có f

.'.

ven tili , quia vir ,dgjderiafrum 6.

tiüs Dco offerri, ac. mens fub ipfo

p

talium exercitio fiepilis per breves

OR.ATIO MAGN/E EFFICACL,

yicti at

afpirationes ad Deum elevari, ne fz-

titir, l

cüs fjmilibus exercitiis nimiüm im-

Quam qui(que prafertim Paflor 41&2714»-

Ts

mería paulatim contrahat dcfuctu-

qum, ad minimum bis in die devo-

i u

dinem & difficultatem fe colligendi,

f& deberet fundere.,

t südds

quod adeó nociyum eft , ut fciamus

jl a

non paucos, qui, magno in vitá in-

Deus fan&te Päter , füummume

ine i

i

terná progrefín jam fadcto, multifque

7 quebonum, in gratiarum a&tio-

lii op[imc

jam in oratione gratiis teceptis , fen-

nem pro univerfis Beneficiis , coe-

fim quafi inadvertenter omnem de-

lefti exercitui, toti humano geneti,

feni n

yotionem perdiderunt, fuáque effusá

mihiquc peccatoti conceffis , offero

áttt qum

acirreligiosà vità plures fcandaliza-

tibi infinita merita Domini mei J E.

sunt , ac feduxerunt, cüm intercà alii,

, & cite

fu Chrifli, qua& tanta, tanteque pre-

acfitoti

fingulis operibus fervidam intentio-

tiofiratis funt , ut omnes Sanctos in

yji g

nem . premittere , fefeque per fre-

admira*:oacm rapiant x ïe'que -Dmllif

quentes afpiretiones & mentis cle-

potentem Deum metitó amote vul-

mmöfl müï'

Jnointà

vationes ,r'ecolli.ge:re , Affucfa&ti, in

nerent , eadem tibi offero in fatis-

ilh OPCI?!

medio curarum non folüm devotio-

factionem meorum ;otiufque mundi

nem internam non perdiderint, fed

lium df

peccatorum. O Deus meus, ó utinam

etiam auxerint, & in fpiritu fltrenud

nunquam offenfus fuiffes five à me

a n

devgtmne

profecerint. Caterüm de vita afpi-

five ab alia creatura ,. Ó utinam fal--

rativa., quz propria eft proficienti-

Tl A

tem non ampliüs offendereris. .O

um, plura dabo in Tractatu tertío ,

dulcis JTEfu ! en , pro honore tuo,.

1 :,

ubi etiam, volente Deo, refpondebo

pro fanctiffimo nomine tuo, pro -

24

ad dubia , qua contta dicta poffent

etiie

more, quo in facra Euchariftia lates,

nccurrere, Iftaautem hic tantüm ideó

pro cujusvis anima falute & pro«

; 1'5[61']4;(3'

poüli, nt intelleétus nofter perfimi-

feau in -nle gaud,ens & lllbens þfu&;i-.-

j, 0"

Dd2

pio

m

ES

';.Qm,,.-*"

E

TRACTATUS

l.

22

pio , juxtà tui fancti beneplaciti dif-

CONSIDERATIO QUINTA.

]

pofitionem, omnia totmenta & op-

probria, qua poteft fapientia tua ex-

| De Devottone exterüua.

Cogitare & fan&ta omnipotentia tuá

inferre, omnia tibi prata ópcra volo

exetcefe , omribus bonis creatis pri-

1 Er externam devotionem nihil.-

l

vari , & hec in &ternüm & ultrà,

aliud intelligitur , quàm illa ex-

.F

quia tu ultrà dignuses, & hec mea

ferra rcverentia, qux Dco per actus

!

m

defideria toties fetiovo ac fenovari

vifibiles exhibetur , uti (unt fitus cor-

|

poris, compofitio membrorum , eu-

pf

volo , quoties aliquid in rerum na-

N

hd ?.

turá movetur aut moveri poteft, to-

ftodia fenfuum, &c. INam, quamvis

|

Af

ties & intantüm , quoties ac inquar-

Deus principaliter & primarió tatt-

Í

tüm fanctiffima Trinitas delectatur ii

tüm fefpiciat cor, utpoté principium

fuperían&tiffima Deitate , & his de-

& 'originem omnis a&üs boni vel

fideriis indignus tam.perfevetanter

mali ,. nihilominüs fecundatió refpi-

ü

cit etiam actus externos , tanquam

Ie

ác immutabiliter inhaefere cupio,;

quemadmodum íumma De:tas cft

fructus cordis : aliás enim fine cauía

[le

imtnutabilis ín fanétiffima Trinitate.

pr&ciperet tot ceremonias , tam in

rgk

O fanctiffima Dei Gehnitrix | en,

nová quàm in vcteri Lege, quia ne-

u

ine totum, totam vitarn meam, pra-

me prudentcr imperat , quod ficri

fid

fertim ultimam horam & ultimium

non curat. Animam & corpus Dcus

llei

mortali dedit, ut laudetur ab utroque,

fpirituni, omtnes actus, motus cor-

Mita,

Qi

poris & anima mea, preferrim hu-

ab illa in fpirítu humilitatis , & ab

M

lu

ifto in lumiliatione carnis s "nempé

jus diei ( vel no&is ) omnes animas

l

totius mutdi , praícrtim veroó tihi

ficut efl : Cogitatio bominis confitebi- P[al.7.

fü

commiffas , fingula earum verba &

tur tibi : (ed d lingua meatota die me« v u.

D

opeta & (ufpira, motus corporis &

ditabitur jufitiam tuam , emnia offa Pjal.ze.

li

anima, totam earum vitam, praíer-

inea dicent : bouumefl confiteri Demino, V. 24.

li

tim ultimam horam & ultmum fpi-

c p[allere nomini tuo Altif[me : ad an- . Pfal.34.

[

nuntiandum ananà mifericordiam , . v.1v.

titütm, & iftam diem ( aüt noctem )

ii

commendo tibi ó facratiflima Mater,

veritatem tuam per nodiem.

P/al. 9t.

)

6 MARIA Virgo , uni & immerge

Debet itaque in omni oratione et- y. 1. &*

Q

n1os & noílra omnia , juxtà fancti-

iam externa aliqua devotio & reve- feq.

tii

fimum Dei beneplacitum , meritis

tentia adhiberi, & quidem ex pluri-

(«

bus rationibus, Primó ut Creatorem

infinitis Domini noftti JESU, quem-

admodum Sacerdos aquam immifícet

fuum laudet totus homo. 5 nam &

k

Yt

vinum. Et fic nos & noftra unita &

quotidi à Domino precamurt, ut di-

«

immifla off:r omnipotenti Deo in

tigat corda & corpora, fenfus, fet-

fs

inoaes, & actus noflros, etiam ratio-

Oblationem . & Sactificium Laudis ;

.

ni con-

L.2

Qmen.

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, äft.

21j

ni confentaneum eft , ut ferviamus | citó laxantur ora profanis: & brevi

NTA

E

1

Ili corde & corpore, fenfü, fermone . fentietur difficultas fpiritualialoquen-

& actu. Seeundó propter edificatio- di , ubi femel defecerit excrcitium

nem , quia fiepiüs plus permovet o-

fimilia loquenda cogitandi." Porró

rantis devotio , quàm concionantis

hzc tantüm intelligenda funt de eon-

m nuk.

inve&io ; fic fan&a Afra , tunc tem-

tinuanda in omni loco mentis recol-

! il -

poris adhuc pagana & impudicitiis

ectione , ne fcilicet detur anfa eva-

t adus

-

involuta , cernens fan&tum Natcif-

gandi , . & locus diabolo ;-nam lo-

QUs cofe

x prop.

Augufta-

fum toto cotpote, vultu, oculifque

quendo de Horis Canonicis , de ora-

, d

ad otationem fe componentem, pro-

tione tentaii, quotidié uná aut alterá

qo die 7.

gamit

tinüs ftupefa&a , de fan&i viri infti

horá majori fpiritu peragendá , item

itio t

Augujf.'

tuto- inquifivit, veritaterm cognovit,

de aliis precibus , per quas forté à

a um

probavit , fequ« convertit.

'Tettió,

Deo majotes gratias impetrate cupie

Eoni Yd

A

quia ad quafda'n orationes, non fo-

mus , omninó tenendum eft , illas

Q K

lum interná; fed etiam externá reve-

opottete fieri in loco quieto & fecte-

rentià petfolvendas, vi praecepti te-

to ; nam fpiritus devotionis adamat

t

jje UA

nemur, Qoarró , quia devotio ex-

filentium & quietem , gnatus cffati

teriot-

, tumil

juitunt adjüvat interiorem.

Spiritus (an&ti : Ducam eam in [olitu-

Sunt autetn circà reverentiam extet-

dinem : Cv loquar d. cor ejus.. Quoad

Ofca. a.

quuie

vo 14)

nam quatuor iuigulatiter notanda :

Horas Canonicas res eft certa ; quia

quod fl':fl

nempe locus , tempus, fitus, modus.

;( tefte. Petro Beffeo ) facra Concilia

In. Sacer-

,rpus Dat

Quod ad locum attinet ,' nunquam

burtst

4.Tin.2.

exprefsé vetaut, nequis Clericus Brevia-

dot. Re»

y; $.

negligendum eft illud divi Pauli :

vium inter ambulandum legat , ne quA

is;&b,

£4li.

; Tif

Velo ergo viros oraye inomni loco levan-

occaftone in diver(a vapta mens illius di-

te$ puras wanus.

Deberent. itaque

(ap.12.

j r )

vagetur , fed volunt, t in locum fepa-

omnes Keverendi Domini & anima-

vatum erationi idoneum tanti[ber conce-

"TT

tum Curatores , vel quicunque de-

dat. MH ille preclarus Do&tor, &

ais f

müm Sacerdotes, & viri Spirituales,

olim Parifiis Concionator Aulicus,

rarms "

in omni via àc loco fecum habere

preter citata tria Concilia , addens

y ab !

^

aliquem libeilum fpiritualem , ex quo

hanc rátionem quia deambulationes

W,ö

l

j

:

/

velaliquid devoié legant , vel pié

pietati concipiende obfunt,, folitudo

confiderent , aut fan&? meditentur;

veró & feceffüs al animi atténtio-

tum ne eos diabolus invertiat otiofos,

nem comparandam conducunt. Re-

r

tentationique petv10s « tum, ut fem-

fpondebunt fortaffis ad hec nonnulli,

pet fint parati, omnem hominem in

fe pofíe, deambulando per. campos ,

/13[01' ef

aut ab Ecclefia domum temeando ,

via forté obviantem , íeque fimul

nam

comitem adjungentem , «dificatorio

longé effe devotiores, quàm domi in

y,

fermone accendere ; nam nifi mens

fuo claufo cubiculo flando , aut in

(u5,

d

eontinuó interne occupetur divinish,

E«clefia fle&endo. Sed cauti fimus,

n t

l9

j

nhe

fil (ote

214-

TRACTATUS I

rantias meas me memintris : Granas

ne nofmetipfos decipiamus. Forían

Tibiago , & matri mez, qua, quam-

necdum intelligimus , qu1d fit vcra

devotio , credamus potilis tot facrls

vis hteraturam non cognovetit, me

Concdus in Spmtu fancto congrega-

tamen talem orand1 modum non do-

Cl.llt

tis, ctedamus potiüs fantis Patribus

& quis Patochorum hunc par-

qui pnanimiter yetbo & exemplo

VUIOS in Cathechefi docer.. unqmm

docucrunt - ad devotc orandum effe

aufüs fuerit ? Cur ergó non erubef-

aut Ecclcfiam aut alium locum quie-

cimus pra&xcate quod non audemus

tum fc.hgendum Nofco ego homi-

docere ? Quoad tempus orationis,

nem , fatis expertum , quam bclla

eodem feré modo difcurrendum eft;

;;;

devotio percipiatur , ubi Breviarium

nempe, quemadn oddm juxta condi-

d»arr bulando cum focw deblazeratur

tionem humana imbecillitatis opot-

|

talis f'cxhcet ut Jpü VJdcatur, adhuc

tetin omni loco ofate, 1ta etiam 0pofe

fi

poffe facdms hmpxda aqua famem

tet femper orare, r non deficere.

Et

Lucatf,

gorporalem depelli , quàm tali ora-

qucmadmodum ad devotiüs oran-

L.

li

tione animam refocillatis caput qm-

dum , certis hous fel 1gcndus eft lo- '

li

d«m per ejufmodi orationem,etfi citó

aendum eH:

cus quietus , lta & feli

o

(

abfolutam , magis plerumque fuit

tempus quxetum. Undc ait fponfa Cant. 5

fen

dcbilitatum., quam pet fceretam &

Per nottes quefivi , quem diligit amima

LT

o

& quietam orationem, etfi fein ho-

mea. Tempus enim no&urnum eft

tijà

:ram cxtcnafntcm, tum, quia in firm-

81c & Chn&us

mzmmc qu:etum

Lu

.

t

libus deblatcration ibus p'erumque

erat pmzachzns in eratione Dej, Hoc

12

ie*nl

faltem fublong: )gyti: du cuntur, ca-

ipfum obfervavit Propheta , nti pa-

P/al us

i

pitii procul dubio maximé nocivi ;

tet cx illo pfalnn

Memor fui node

IU!D p£ OPICI' nlmlam mtenfwncnb

Nominis tuà Domint. Sicetiamde fan-

figi

A

. 16

uT

quà cogebatur tam linguam , quim

&o Paulo teftatur Scnptum : Medm

aures acuete; thm

'yü

-

Q

ut pararct ad

autem. notte Paulus . & Silas orantes ,

curfum, & Jfæs ut expedirct ad ca-

laudabant Detm. ltà de fan&to I*lan-

Mlh

Tur[ell.

pienda trarsyoïantla verba. De Dco

c1fco Xavgrlo Iegmr

qUOd Melia-

ld

lib. 6. de .

autem cogitandi nullus fuit datus lo-

pora , ad edem fan&ti Thoma, fzpc '

P!vrl

Vzm X4-

qu

cus: tu quidem Domine ralia nllnl

totas pcnc noctes Prembus eXtfaXe- .

Veru

pmmus vidifti & audmfh

an VCIO

if

rit, tanto fpiritüs fervore , ut neque

eAp. j.

'Tibi etiam gmra fuumtncfllo, hou

machmatxene dæmonum neque ma-

V:[ |

fo üm fcio, quód nemo prafumat ,

litià hominum ablgl potuerit. Item

T

dotg

m fupphcare nobili aut viro hono-

yaldé bonum eft-ad orandum tem-

fato, quare autem -Deo meo minor

ff

pus vefpertinum & tempus matuti,

hh 4

honor quam yili tetra glcbæ exhi-

num; praíertim fi in oratione ad-

Pfal. 24.

dxxlt

bþamr, rurfasnefcio. Rogo, 6 Deus

impletur illud pflmi: Ad vefperum:

Pþl 2j

y-]'

V. 6'

meus : Deliita juventutismea , e iano-

demoralitur fletus : & ad matutinum

N

letitia.

Vi

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, C«

il

Ctis

latitia, Siícilicet tempore vefperti-

(ionis peticulum fe dare : natm, ora-

yqui

fio in compunctione cordis & multis

fit I

fe ante tempus , providentie eft ;

Iacrymis commetnoratur mors &

debito tempore , chligentiæ ; differre

nonde

Doniinic4 fepultura, tempore veró

ultrà dsbitum tempus , negligcätiæ,

Inc pt*

matutina ín fan&o cordis jubilo Do-

omittere criminis. R.efporideo ego;

n

rtiinica refürrectio; nam propter me-

qui vivere vult ab Altati , ferviat

Eu

ftioriam mortis reddimur per noctem

Altari per fobrietatem , & nor dia-

odemus

hümiliótes ; & propter mernoriam

bolo pet ebrietatem. — INeceffarium

yration

jum dl

Dominicé refurrcctionis pet diem

eft , tam nefanda tefecati , ut poffint

álacriotcs; quod utrumque non [o-

cuncta d-bito tem pore & ordine com-

4 Cond

.limi bontt fed etiápi neceffarium

pleri. Ex his facii£ colligitur , quid

ij oput

eft; prits. ne carnis füperbia ac pe-

de fitu oraritis diceüdutm. ? nempä

"

i

fulantia id^ mollibüs lc&tis idcipiat

1

f

loquendo de oratione genetaliter )

( j P

de rio&- lafcivite; pofferiüs, fie rio-

liberuri effe cuivis, eodem corporis

lüs ,Or*m.' *' l

ftra pigritia labores de die conetur

fiti.uti , quem pfobata experientia

i :R l.

- liottere, C&terümi quod ad Horas

oft«ndit, efle merti tnagis profcuum ;

n d

4

Cánonicas híc attinet, ità quilibet

& fi oportet rios in omrt loco, oni-

Lt

tempus prüdenter diftribuat , ut tan-

nique femipore orare , certuni cft,

TL

to riegotio tribuat tempus dignum ;

quód liceat etiam diverfüm in ora-

friáximeque idoneum. Laudabile eft

ytmum 9l

tione corporis fitim adhiberi , quià

etiani, in privatá recitatiorie inditari

noni fuftinet hümaria infirmitas fen-

D Chïifhls. W

Dfi- F u

tempora Clhori , nec canter vitupe-

p«f permanere in codemsx[ïndä A«

— fabile eftex ratiorabili cáusá ab illis

r U,W'h

guítinus àd Simiplicianim : Et fLan-

Lib. 2.

tioanihil recedere : verbi gratia, anté

fes ordmus, ficut feriptum efl : Publica-

Vfui nl ;

4d Sin-

Mitfàri in utio cónititido ab iriitiore-

nus 4utewi de louginquo flabat $ Cv

máclr .

plician.

citàndo ufque ad Sextam , & finità

flexis geuibus , ficut im. Achibus. Apoftolos

queft. ..

ï omnmi

Mifsi ufque ad Vefperas exclufive,

vrüm legimus : cv fedentes , fcm: £e£ce

:

)

- hoc folüm vituperabile eft, ex mera

David C Ehat. — Nift. attem . Jacentes

Bo Fa n

piztitia, aut ex levi qu3dam caua,

orareinus, ton [criptum effet in P(almis :

*öd Mcm: Mf

Mitutiaum vel Horas cttam miuores

ynz, A i

Lavabo per fingulas nocles letum meum ;

Toutar

diffzrrein ertipus pomictidianum, vl

laceymis imes flratum. meum — vigabe.

vefpertinumautomaigo noctarrium:

Cum enin qui(íqué oratiomewm quarit s

u r i

eque n

Illad fotré adhuc turpius eft, mané

collocat ineinbra fieut eà oceurrerit , ac-

-forum Breviarium ab/olvere, ex hoc

jj I

coitüodata pro tewipore pofiti corporiá

fiefando motdvo , ut deindé toto die

Ad movendum Amimu. Ecce fes tanc

m f

Av

CC

»indalgeatur; K.-fpon-

tiotatu digaa : inducit fan&tus Pater

—

flarites, fle&entes, fedentes , imó &

I

eüt quidem tal-s Libeto d-voti my-

ol 4

2.

:

fl

jacentes , neminem veró ambulane

p

K, melias offe prevciire , quim

tem s quia (cilicet nullus corporis fi-

wutiium p

mnicc;r*c , aut ob crapulam in omif-

tus

-ul

N

:Nr*w;wï* .

«

216

UPTÜZICTATUS L

2

tus adeó quietem mentis impedit, tia, qua tamen nen

fr

jinüs mönfïro-

ficut violenta deambulatio ; & nu(- fà eft, quàm.homo,

habens digitos

quam capur difficilius in uno collo- in capite, & oculos in pe

a

des Non eft lfait 53,&( A

catüt , qua

m ubi pes in divería me- — fpecies ei neque. decor. Ét omni dubio ?. 2.

vetut, Deindé fine dubio etiam fàn- — vacat , quin. plures ob fimiles negli-

&iffimus Doctor pervidit, ac pre- gentias. & mutationes; gtaviffimé-

vidit , quód exejufinodi ambulan- luant in Purgatorio. O fi fanctus Se-

tium otationibus plurime abfürdita- verinus Colonienfis Epifcopus tam Petris

tes fequantur, prafertim , loquendo — acerbas in flammis purgantibus poe- Damid- -

de Horis Canonicis, indé enim füb- ' nas dedit, eoquód Canonice Synaxis m in Be |

indé venit , ut fermé nulla Hora^ officia perdiftinóta horaru

m fpatia pifl. «d

habeat fuam faciem & propriam fpe-. non perfolverit. , quid fiet de ills, Defide-

ciem ; Sie nonnunquam catente Ma- . qui in Canonico Officio adeó mon- rium

[

F I,Rng&l

turino fuis Le&tionibus , gaudet ii(-. ftrofas n

1vf

iuu

ationes & coafufiones fa- 4lb.

) 42

í

dem Completorium , adcó quidem, ciunt, non, ut cum (fancto Severino

2l

li

ftit poft Benedicat mos , fimulctiam per reliquum diei tempus fecurius

l

1*

petatur Bencdictio

i

ro novem Le- ingruentibus negotiis vacentt , fed,

itd) i

(ij,

Cionibus ; quare hoc ? ideó : rcli- ut tecreationibus , natura commo-

qua enim boni Domini per diem ditatibus , vcl potiüs dixeris, levita-

iaj 9

ambulando recitant memoriter : Le« tibus. Verus fpiritus, veruíque pto-

AR

Ctiones autem ,- utpoté memorix ficiendi fervor non quarit de fubftan-

j E

M Bd

non impreflas ducunt , differendas tía , fed de divino beneplacito. In-

la, &

effe ufque ad Completorium , quia dicium eft, quód adhuc parüm divi-

e

H

H

»fuim forté aliàs domi paululüm an- . na Majcflas eftimetur, ubi tam exi-

D

l]

té fomnum recitare confueverunt, gua reverentia eidem exhibetur. Ta-

ne fecüs , cogantur fecum portate lis juxtä fancturi Aug'ufhnum— adhi-

gw

ií

onus Breviarii , aut aliquam in via bendus eft corporis fitus, qui eft ac-

moleftiam füitinere, Sinilia debent coiiodatus ad movendum animum,

N

interdüm pati Hymni, Et quid fre- non qui eft aptus ad fovendum tor-

hN

quentiüs , quàm fummo mané citó . porcm. Undé ulteriüsdico, loquendo

Y

k

Horas minores effundereex Diurnos | de oratione fpecialiox'i quodammodö,

f:tà veró nocte Matutinum ex Brc- optimum devotionique maxitné con-

lia )

viario ? Rationcm fimilium muta- gruum effe, ad orandum, aut humi-

d lg

tionum dant boni Domini, quia Ec-. liter genuflc&tre, aut reverenterflares

li, lj

clefia plus non precipit quàm füb- quód federe non fit tam laudabile ,

f/lþ. l, Q

del

:&antiam) ,que ob fimiles mutationes. ritio Prima jam patet , quia Ícilicet

non ceffat integra perfeverare. Fa- íedere in homine fano eft fignum

!We!iaf

;

tcor quidem , quód in rali Horarum — torporis. Secunda ratio cft , quia Íe-

! Lojil

confufione adhuc reperiatur fubftan- dentem citiüs & facilius obtuit fopo*,

[X ng. bl

a, Á

quàm

e

PE MOTITIS ET INSTRUMEVN(TI.F, óc

117

moit

quàm ftantem , aut flectentem. . Ra-

tem diü fle&tere aut flare nequibat ;

s digi

tio Tertia eft ,^ quia fedentaria. vita

|

pari.modo nemo Parochorum ceft re-

!

ii

minüs conducit fanitati & bonz dif

prehendendus, fi aut ob defatigatio-

yi dub

; N 1

.;i

.".'

pofitioni ; nec obflat , quód David

nem à via, aut ob aliam debiliratem

ls gl

& Elias legantur fedentes oráffe;

& infirmitatem. faum Canonicum

raviline

nam etfi hoc ex rationabili cauf,vcl

penfum fedendo devoté períolvat;

n&use

etiam ex myftetio interdum contige-

ficut nec. ille, qui accedendo , vel

rit , fepiüs tamen orále vel flexis

recedendo à templo , eoquód ob ni-

ypts untn

'ï.g;

ibus pt-

.M'

genibus, velcorpore proftrato om-

mías occupationes alia temporis oc-

ninó credendi fant ; prafertim cüm

j Syna:ais u

cafio non fuppeditet. INcc mensmea

devotiüs precari , majoretnque à Deo

eft, per hec, reneris con(cientiis fcru-

] u

]

: de ts

gratiam obtinere intenderent. Sicde

pulorum laqueos injicere, fed ad id,

deà m

g. Reg.id. Elia dicit Scriprura : Elias autem . 4f-

quod dignum & fanctum eft, omnes

xfions d-

V. 42.

cndit in. verticeem Qarmeli ,

.

e

pié in Domino cohortari « per charí-

; Sevett

z.Reg.12, D'0WUs.— 1

nterram pofuit faciem. fuam

tatem Chtifli obfecrans , ne imiten-

16.

inter gemua [üa. Sic & David,

tur quorundam defidiam & intolera-

s fs

f

eft , 1

2.Paraljp €99 pro parvulo deprecaretur , in-

biles irrevetentias , quas famen fuo

; comm.

FOOME greffus feorsum. jacuit. füper. terram.

abíürdiffimo , son cenfiflit , totis viri-

Lucs22. 9c Salomon flexis genibus, & palmis

bus excufare & defendere conantur.

ïtii, kV'ua

v- 4-10

in coelum levatis ad Deum clamavit.

NNon confiflit (inquiunt) devotio it

qlate p

Pofitis genibus orabat Dominus; pofitis

delüblan

AG.7.

in hoc, quód quis tardé aut veloci-

Y.0 genibus, oravir Stephanus, pofitis

tet celebret, quód quis ftans, fedens

i. I

i

3 be, genibus fuis oravit Paulus ; & uni-

aut ambulans otet ; quöd quis verba

rim d

vetfaliter omnes , quotquot devoté

conglomeret, vel quaf1 paufis diftin-

j tam a

y. 36.

Vcl pro te gravi deprecati, non le-

guat. Sicole, fcias etiam hoc, quód

ytur, T*

guntut fedendo oráfle , nifi ad id aut

fit alia quæfh'o, in quonam devotio

yutni thll

infirmitate, aut aliá rationecompulfi.

confiflat, & alia , quidnam devotio-

"r

(j

Sic (cribit quidem Joannes Caffia-

nem impediat; item quód alia devo-

.Rnus, quód Monachi JEgyptii inter

tio fit interna & alia externa. Etiatn

n r

. pfallendum humillimis fedilibus in-

ob negle&tum extetioris devotionis

federint, fed mox addit rationem :

ES

Jypee?

poffumus peccare mortaliter ; & hoc

4mmo

Lib. 2.

Ità namquà (inquit ) jejtutiis c opera-

vel obícandalum , vel ob legis &

inec

de P[ali. tione. totjus diei moctique laffefcunt , ut

legislatoris contemptum, vel propter

yr m

sodo.

nift bujufcemodi vefetlipne. adjuventus,

periculum gravis ettoris, vel propte£

t

64p- 12. ne*bune quidem uumerum (nempé duo-

impedimentum fpiritualis perf. &üs s

audäblk)

decim pfalmorum) flantes implere pra-

praícrtim veró circà hanc materiam

jj lt

Cornelius valeant. Sic ctiam fan&us Bernardus

citiüs & frequentius gravitet delin-

L hg

4 Lapide fedens meditari folitus eft,quia ob d-

quunt Pralati, quandó in Officio &

irreven-

,qui Ó

in2.Reg. bilitatem & — frequentem infirmita-

Choro publico fcetrïdalofa.s

e

chc 70

Tracd.k Pars.il.

"

W ww

tiA$,

yi p

qüam

"

C

-

218

TRACTATUS L

t

brorum extení

io , indecens fricatio »

tias , abuíus aut negligentias non

omhnis £ifus, omnis levitas , omnis

d

eorrigunt , & quamquam ejusmodi

indecentia s abfit ufus vel faltem ab-

defeétus fecundüm fe cuivis in . pat-

ticulari fint tantüm veniales : taimeti

ufüus tabaci , geftus immodefti, lufus

lt

Praelati eos tolerando. fiepiffimé pec-

& actus otioft; verfus non corrum-

Y

cant mortalitet , quemadmodüm Su-

pantur , verba non fyacopentur, fyl-

lab non devorentur, nec tamen ni-

b

periores regulares , dum non corri-

mium Ínorosé trahantur , fed it pro-

g

guntregularum ac ftatutorum pra-

IK

vaticationem , juxtà communcm

nuntiatio diftin&a , paufatio diícreta,

(

Theologorum fententiam , fcatum

ceffatio plana. Chorus Chorum non

ü

mortalem incurrunt , licét fortaflis

praveniat, VOX inordinaté quaft ex-

trà Chorum nonludat aut. luxuriet $

D

nemo pravaricantium gravem fiox-

ti

am contraxerit. Ratio eft , quia dif-

fed fit gravitas in voce , tranquilli-

f

ciplina monaftica , ficut & difciplina

tas in corde , puritas in mente , tno-

deftia in corpore , mundities in. ve-

fl

in publicis Officiis divinis funt mag-

fte, humilizas i oculis, concinnitas

fj

num bonum, & ingens Ecclefie de-

&

ceus, quod Pralati ex officio con-

in actibus , conformitas im titibus y

teverentia in omnibus. Et quatm-

f.

fervare. & promovere tenentur s fi

o

ergó negligunt , deliéti morralis rea-

quam. fuprà pro privatá oratione

genuflexionem fummé commenda-

h,

tum non effugiunt. Eft autem. im-

h

potlibile , difciplinam potfe (ubfifte-

verim, in publica tamen otatione,

f

te ubi minimorum negle&tus femel

major fatio habenda cft Ecclefiafti-

Lib. de

ce ordimationis , quàm private de-

li

inolevit. Qwiis religia monaflici Ordi-

Ti

, furilit.

votionis, & majoris eft humilitatis

d

5022.

nis ( inquit fancus An(elmus) fund -

M,

tàs perit, [ culodia per modicarum cul-

obedire ordinationi Majorum, quám

M

L

perum contemptum.| paulatim tepefcit.

corpore humi proftrato precari,quim-

Cur non idem fentiendum fit de

imó, fiquis Breviarium privatim te-

omni difciplina Eccleftaflica ?. pree-

citans, Chori ceremonias fervat, lau-

fertim in publicis ofüciis & oratio-

dabiliffimé hoc facits quià ejufmodt

caremoniarum attenta obfervatio s

nibus (ümma cura gerenda & — circà

todum orandi: per medum ego in-

plurimüm conducit interne tecolle-

telligo( etfi forté alii aliterexplicent)

&ioni, preterquàm quód fit indi-

omnem externam modeftiam , uti

cium magna venc rationis ergà Ec-

clefiam. Sed fortaffis à me exfpcctat

eft devota corpotis compofitio, de-

bita verborum pronuntiatio , imper-

vencrandus Lcé&or, quid de proftra-

tione fentiam , cüm toties de eádem

tinentium remotio , & fedula fen-

a oA MEEEL nE Laxare TM

füum cuftodia s procul itaque abfir à

in Scriptura mentio fiat? R.efpondeo,

divino Officio omnis coüfabulatio ;

eatm valdé laudabilem effe , & | indi-

fübmit- .

eculorum evagatio, türpis mem-

ciurhq,l cordis Poenifcn,tis , e.

fentis

p

A

£.

DE MOTIFIS i«:r INSTRUMENTIS , e»t.

210

fíidi,

tentis ac humiliantis , : interel tamen

deniquefiaes , utique etiam Miffa-

: Oi

dià jacere fuper faciem, facilé nocet

tum? etiamfi non propercmus mmofe

ltem d

capiti, & fepé ctiam aníam prebet

currentium in ftadio : Vel : fiquis de

fl ts

diabolo, faciliüs tentationes immit.

fine defperat , nunquàm incipiat

COffQthe

tendi, ac phantafiam depingendi. An

Miffam. Suntaliqui, qui fe excufant,

ntur l

vetó quis praditus fanitate & viri-

quód aliter nequeant cffe devoti, nifi

men

bus , cubans in flrato fuo habeat

inftar veredi prefcllinaverints cft (a-

t pro

gratiam, cum Davide per fingulas

némirabile , fi tamen ità tecum in

:ï

) dlf(lf l,

noé&tes lecum fuum rigare , ego val-

vetitate competeris, amabó te, poft-

TU

*

dé dubito. Obfecro te quidem, hono-

habeto privatam devotionem tuam

u at

tande Lector; pre omnibus attende,

communi

ac laudabili modo cele-

Juxoriti

ut in le&to fis féinper bonis cogita-

brandi , inloc enim eris Deo gratior

Ugnquilii-

tionibus intentus , tam ante indor-

& tui ipfius victor , & à periculo

fcandalizandi remotior. Sepiüs reve-

te , o

mitionem, quàm poft experrectio-

fs i Ye

nem ; quia caftitas majores . hoftes

rà fideles mirantur, variique varia

concimb

non hab-t, quàm mollitiem flrati

cogitant, dum cernunt hunc Sacer-

& formam mulietis. Intereà tamen,

dotem Ífuam Miffam ulttà horam

j ts

fi contingit ,. te in le&o recotdari,

protrahentem, & alterum anté qua-

r quit

nondüm períoluti Completorii. que-

drantem | ablolventem; & quis non

j Qtitote

fo, ne offeras íacrificium laudis in-

mirabitur, audiens interdum tam acre

m

flar pigritantis fuper lectium tuum,

certamen inter Sacerdotem & mini-

y atf

fed conf:ftim é lefto prorumpas, ad-

ftrum , quiífnam eorum poffit citiüs

rl

jvat 0^

hOf tans animam tuam , quemadmo—

fuam partem abfolvere ; & utinam

Tüb- 3-

düm olim junior Tobias virginem

(emper abfolverent: Concedo quidem

r

P. 4

Saram t Exurge , c deprecemur Deum.

tibi mi venerande Presbyter , quód

NI Quam

Pro corotiide autem hujus Confide-

devotio celebrantis non confiftat in

ïm*,qum'

rationis, oportet me etiam refponde-

devotione miniftri ; quód autem cul-

xaim f*

re ad illud, quód devotio Sacerdotis

ia

pà careas , miniftram tuum praveni-

cclebrantis in eó tion confiftat , five

endo, fignis aut verbis ad feftinac

;eüfmok

feflinanter , five tatdanter. celebret.

dum inftigando , aut potens emen-

feratio v

Dico itaque , quód non ille fit lau-

date, non corrigendo, & errores de-

y r "

dabilior, qui eft proprixs cemmodi-

docendo, hoc nego, & femper nega-

| ii

fcim

tatis & privatee devotionisftüdiofior,

bo; Si mihi non. vis ctedete, crede

eg

t

fed ille , cujus animus eft purior,

faltem infigni Theologo motali Pa-

eic

mens recollectior , voluntas atden-

ttitio Spoter, abíque hoc ( ut füppo-

tou

tiot, & actior rituum obfervantior ,

no ) fatisnoto, cujus verba pro me- In Theol.

ità ut non folüm fit devotio in inte-

moria hic pono : Errant. ( inquit ) morali

fpotit

tioribus, fed etiam modusin exterio-

