tertium Coelum, attamen videas, nie

u

00

fi

peradimpleatur, nam ficut nihil po-

cadas. Uitrumque non obfcure infi-

nod

teft effe extrà Deum ità pariter . ni.

nuat nobis fanctus Paulus, dum ait:

quP

hil poteft extrà univerfalem . divi-

Ero fic eurro, non. quaft sncertim : fíe

ao J

Kk a

pugne,

p

a.

u uf

s

$60

TRACTATUS L

pugio-., üon quafi aéra verberans : fed

plura quidem contrà diéta adhuc ob.

V

al

t; Cor. 9. safligo corpus meum ,. & in fervitutem

jici queunt, quia tamen arbittor, fa-

[

y.26. C" redigo, ne forte cum aliis pradicaveri,

cilé poffe omnia ex antecedentibus

27.

ipíe veprobus efficiar.

Nempe certus

folvi, pauca tantüm adhuc pro ma-

fuit ex parte Dei , ut veró ex patte

jore claritate adjungo.

l

H

füi quoque cotrefponderet predcfti-

Primo videtut inconventens, qu

ód

Przdeftinatio dicatur mutabilis. Se-

natiocarnem fübjecit fpiritui. O quot

anime quia autumant, fe in incertum

cundó fequitur ex hoc , quód prz-

d

Jaborare , quafi in defperationem a-

deflinatus non difcernatur à reprobo,

[

guntur. INcício, (nonnemo inquit)

quia reprobus poteft fieri pradefti-

an forté à Deo non fim derclinquen-

natus & viciffim. — Tertió fequitut ;

p

dus , aut forté jam dereli&tus , & fi

quód homo poflit dici feipfum pra-

É

non fum predeflinatus, quid juvant

deflinare. — Quartó pradeftinatio eft

«

me mea bona opeta ? inde labuntur

fpecialiffimum donum, ergo non da-

li at

tur omnibus. Quinto (equutut; quód

f

aliqui in periculofam curiofitatem

LA

adeó , ut petant à Deo fus pradeíti-

unus pra altero poffit ii

VF, & [

&

fationis per revelationem . certiotes

ipfum per proprium confenfum di(-

hy

ficri ; alii, quia hoc obtinere neque-

cetnere. Sexto' Apoftolus dicit : Ques Rom. 8

&t

unt, concipiunt odiü adversüsDeum;

aurem . pradeflnavit , hos dv vosavit, V. 39.

]j füt

naufeam in vita fpirituali s. languo-

C* ques voravit- , bos & juffificavit 5

l. P

fem in bonis operibus , & toedium

quos autem juflificavit , illos & glorifi-

M.

t

in bonisactibus , & nonne hoc cft

cavit. Ezgo non præde&ix-lavitomnes $

jn

fagnum impedimentum profe&üs

quia certum efl , quód non omnes

jüd.j

anime ? Ó anima ! efto confolata &

juflificentur , minüs glorificentur.

D

erede mihi , x parte Dei tam ccrta

jam ad Primum refpondeo , negan-

S.Aügu : dfbi

es, ut non indigeas revelatio1c, ex

do, effe inconveniens, f1 Predeftina-

& fjj t

parte veró tui, fecura non es, ctiam(

tio & Keprobatio. ex parte hominis

6"'0?97. m

habeas revelationem s depone ergo

dicatur mutabilis s tatio patet primó

42 W

has anxietates , gratias age Deo pro

ex ipfa definitione ; quia Pradeftina-

vocatione totque gratiis tibi collatis,

tio ex parté hominis nihil eft aliud,

)

& ota eum , ut det tibi mediis bene

quàm efficax voluntas perícveranter

uti, quatenüs bené utendo efficiari

utendi omnibus medis à Deo pro

(t]

majotibus digna. Efto humilis in o-

zterna falute confequenda conceffis ;

culis tuis , quia neícis , an tante vo-

atqui hec voluntas eft variabilis, po-

f

cationi digné refpondeas s efto con-

teflque mutari vel directe, i& fi quis

[

fidens in Deo tuo , quia ipfe potens

nolit ampliüs. uti mediis ad falutem

eft,imó invocatus eft paratus & prom-

neceffariis » velindire&té, ità, ut quis

hb .

pius inclinare cor tuum ad faciendas

quidem retineat incfficacem quandam

m'

[

juftificationes in eternum. Caterüm

volitionem mediis utendi , Deoque

4 MPIQ. e

Vocati-

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ex.

zórl

Vi j

vocanti fefpondendi , fuá vità tamen

- Ad tertium . refpondeo negando ,

Yttor i

aliud monftrans. Ratio fecundó pa-

poffe , juxtà hanc'do&trinam , homi-

edenubs

tet ex füprà allegatis fanctis Augu-

nem dici, feipfum predeftinare ; Ka-

; fom.

ftino & Thoma, qui nos fideliter ad-

tio eft, quia predeftinare, cft idem

hortantut ad oragdum pro peccato-

ac ad a&ternam gloriam deputare vel

15 qui

ribus ut non vocati vocentut, ut non

li

predefinire ; atqui homo non poteft

pradeftinati: predeftinentur.

Ergo

fciplum predefinire, fed folüm prz-

jod ptt-

clarum eft, poffe ex non vocatis &

definientt ac predeftinanti Deo cor-

tpr

reprobis fiert praedeftinatos , fi' hoc,

fefpondere , atque coopetari. Sicut

prædeüi-

cur non etiam eX' predcftinatis re-

ergo homo bené operando non dici«

fequitur,

probos ? cüm natura humana fit lon-

tur feipfum falvare, fed falutem fuam

um pre

ge proclivior ad deficiendum, quàm

operari ; ità pariter Vocanti refpon-

inatio dl

ad emendandum ? non ex patte Dei,

dendo , non dicendus eft , feipfüum

1

,not d

lfaie 46. utpoté proteflantis : Confilium meum

predeftinare , (cd füam pradeftina-

u

yl' 10'

abit, & omnis voluntas mea fiet. Etgó

tionem opetari.

,&

ex parte hominis , ut mutetur per-

Ad quartum dico , Predeitinatio-

füm d.

fona viatoris, cüm Deus, fpeculum

nem ob triplicem rationem vocati

j Qu

&ternitatis , mutari nequeat 3 hinc

fpeciale donum. Primó, quia omnia

j nl

Lib.6.

fürsüs ait Auguftinus

Inquantin

alia dona excedit, & cftomnium do-

if

Hypag- poffumus , omnes bomines ad bonum opus

norum Princxpium ; omnia enim pro-

épri

noft.

exbortemur s nulli defberationeim demus,

pter Electos , & quidquid à Deo ac-

itomes

pro invicem oremus, ipfius erit pote[latàs

cipimus , ia hunc nobis finem tri-

f orna

gudicium in nobis debitum mutare dam-

buitür. Secandó vocatut fpeciale do-

ficentit

nationis , C gratiam prade[linationis in-

num ex parte tecipientis; quia Pra-

; negan-

S.Auguff. debitam prarogare. Et alibi adhuc cla-

deftinationi pauci períeveranter coo-

ydcliti

deFijg f185: Si non espredoflinatus , fac ut

perantur , non vero ideó quafi non

cOper,. Prétleffineris, & enitere vivere, ut cele[lá

omhibus à Deo mifericorditer offet-

homimf

€ap. 22. babitationi congruas.

retur. Tertió propter fingularem pto-

« prm

;dcmflä-

Ad fecundàm tefpondeo , feque-

videntiam, & protectionem, ut aetet-

naà Dei Praedeftinatio 10 hominibus

R äüüd7

lam , ioquendo de cognitione crea-

tutarum, convenientiffimé admitten-

r

quibufdam fuüum finalem effe&um;

dam effe , quia eft opus folius Dei

hoc eft períeverantem cooperatio-

Jeo PfO

arcanum pradceftinationis precire, &

nem, confequatur. Jam ex nullo ho-

ncdlti

futura in verirate anuntiare ; quod

rum capite probatur, quód ex parte

ls p*

jam docuit beatus Theodotetus quin-

Dei non omnes fint pradeftinati;

*I(Iqms

to poft Chriftum natum fzeculo, dum

Non ex primo ; quianon eft creden-

lorc

InEpifl. ait : Ees, qui digni funt falute , folus

dus, velle cuiquam fua pretio'f'a dona

üt qUIS

Ronm.

novit vmiver[orum Deus , nullus autem

negare, qui feipfum otmnibus donate

1andäm

$4p. 9.

€x bominibus.

dignatus eft; INon ex fecundo ; haud

)eoql.lc

j

enim

qoct

us

T

4

TORUODOTauTUSs

465

enim idcó Deus ad dandum patcus

verfiones confpicerent.

Agit igituf

cenfendus eft , quia homo ad recipi-

fæpä Deus, quemadmodüm pius, ju-

:

endum piger; quemadmodüm haud

ftufque Judex ; qui , paratus quidem

ideó 1n feipfo vilis eft Deus , quià

omhnibus quahtumvis reis , laqueo

t 4

in mundoaà plurimis ut vilis habctur.

debitam, benigné donare vitam 5 fed

A

E

INon ex tertio : quia incauté ambu-

tamen, ne facilitas ignofcendi verta-

Í

lanti imputandum eft , fi fubito ex

tut in anfam delinquendi , quaft in-

í

propria negligentia imparatus invc-

vitus mortis pronuntiat fententiatm.

niatur, qui fcmper paratus effe jube-

Sic fimilitet fapientiffimus D«eus ,

ti

tur. Qua, ut clarius intelligantur,no-

quamvis in nullfüs perditione late-

tandum eft, multos fübitó & repen-

tuf

bl

tamen nonnunquam fapientet

Mf

finit unum vel alterum miferabili

hr

d

tiná morte obrüi, uti verbi gratià

(l

W

in fomno, apoplexiá, pr&cipitio, aut

horrendáque morte perire, ut majofi

alio cafü ; jam in fimilibus cafibus,

cum lucro plures reducat ad. vitam.

M.

h

ufu rationis impedito , plerumque

Sed nonmirctur , f1 Dco permittente,

[

,

ld

í&oriuntur ficut inveniuntut.

E

non incalefcat tempore hyemis, qtii

[1)

ergo fpecialis gratia & fingularis pro-

fponte tepebat tempore «ftatis. Fru-

íftrà incufat cafum nature , qui non

[

teétio, qqöd Deus non permittat ho-

minem impararum fimili 1'epen-tinä

curat (emper flare in gratia.. Injuflé

fit,

morte interire, vcl quód in tali cafu

accufat Deum permittentem mala ,

[

quibufdam adhuc ex fua infinita mi-

toties tccufans:, porrigenrem bona.

(

hii £

fericordia concedat , quafi extraordi-

Iadicium Dei teprobantis fubitaneus

Tj l

nario modo, ufüm rationis, fpatium-

mortis cafus effe nequit , cüm multi

71

^ à f

que poenitendi. Hzc fpecialis gratia,

per cafüm afcendant ad gloriam, qui

ii

Vg

follicitaque protc&tio fine dubio non

fine cafü delaberentur in poenam.. À

s

omnibus impcnditur. Dcecet fiqui-

cafu pereuntem . eripuifle cenfendus

JH

[pi

dem divinam providcnciam omnia

eft , qui de periculo tam paterné pre-

monuit , quemadmodum Salvatot ,

d[ül

in menfüra & pondere certàque Lege

^

gubernare, neque ratio divine boni-

dum ait : Er vos efloteparati : quia qtia

Mätfï | :

&í

tatis hoc femper exigit, ut rursus na-

nefcitis: bora. Yilius bominis venturus e[f.. 5 y y 44

b

tur& propter negligentiam unius al-

Et utrursüs Thcologicöloquar ; mo-

teriufve impediatut maligni. Nam,

raliter loquendo ,' Deus femper ftat

d

nüllum catum permittere, magis eflet

ad oftium cordis, & pulíat, non au-

l

j PW*PP-«

impedire , quàm promovere bonita-

tem phyficé loquendo. .1tà nempe

&t

713

tis fru&us ; quia, fi peccatoribus di.

pradicandus eft Deus mifcricors Do*

N

minus, ut. tamen non dicatur huma-

Y

vina femper adeffet protc&tio, nimi-.

rüm augeretur certé eorum przum-

nz malitize fervus.. Ità coelum diving

l

ptio ; vixque pauci fefe maturé con-

gtatize muneta demittit, ut tamen na-

verterent , fi in fine multorum tam

turz ordinem non evertat.

Ad

fortes prote&ion.es, mirabile(que con-

As

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , cx.

26j

Pt gt

Ad quintum dico , negando, quód

dem. accipere recufantibus. "T'otum

pits t

ex hoc quis habeat caufam füperbien-

enitm quod habet, debet liberalitati

di; quia dicitur illi : Quid autem babes,

dantis. Fortaffis ex eo alios contem-

r qwdcm

&qUCO

quod non accepifls ? i autem Acceperis ?

net, quód íuà culp& obiata dona ac-

[tam d

i. Cor. 4. (þod autem homo, adjuvante divi-

c.gm negiexerint ; Sed Ó ftultitia!

V. 7,

Vi Vefti

nàgratid, per proprium coníenfum

papé th grande opus facerés, mi-

Íícticordiam tibi fummé ncc(.Hamm

quaf

feipfum difcernat ab aliis. non con-

tefttat

fentientibus vocanti Deo , hocliben-

non repellendo, & ne hoc quiden

JSDHS)

tillime concedo, & fi hoc non conce.

ex tuis viribus, fed per gratia mdxw-

ione lte

derem, fané fapientiorem Auguflino,

nam; dicente Domino : Quia fene sne

fo,m, i.

1 lap Lprx[

etnardo, & aliis me RUIEGM&H' em.

nihil pute/ïzs facere. D cindé ex hoc pe-

Defpiritu Con/entire

ml fcib

(inquit fanctus Auguftiaus)

ficulosé contemnis proximum tuum, "

e li.

p awon

vocationi divine , vel ab eo dz]fwm;e

quia femper verfarts m periculo ,

34* — proprie voluntatis eft » qua ves non folum

quandm peleprmarxs à Domino.

ad viti

non infirmat quod dictum efl : quid enm

'b uni, qma 1guoras att anyore V(.l odio

fEnitta

'emis, 01

babes, quod non accepifli ? verum . etiam

dtgmls, all Vcré a lquando fuícepe-

hat'ö- Ht

6onjirinat. Acctpere quippe e babere Ani-

ris, quod te habere pretumis : Tum,

E lel POH

ia non poteft dona , de quibus boc. at-

quia ne efcis, an perfeveraturus fts ? po-

dit , nifi con[entie

» A€ per boc quid

teris enim Deum vocantem fuübito in

m

babeat, & quid. accipiat , Det efl : Ac-

fine repellere, cujus hucuíque vocem

nem h

Gpere autemn d babere utique accipien-

folebas . admittere s poterit & alius

tis eft

babentis efl.. Ydem fonant ver-

adhuc in fine fequi Deum trahentem

ub l eus

Tratl.de.

ba (ancti Beznardi dic

entis

Quod 4

fursiyn , qui : hactenus fecutur& . car-

m n

Grat ( Dei

0 jali

tür libero arbitrio , tam abs

nenr tendentem. deorsum.

Sed ad-

&Ofïnma th

Libero

que can(m,n Hon paf*/f effe accipientis ,

verto communem etrrotem noftrum:

cnafi

etbit.

quam au,que gratia dà Antis Hoc ergo

nempe quia alii liberé peccant, libere

íolüm eftab!: !Läd m,imo. Hereticum

IGcOo €o5

contemnimus s

pereunt ,

vitettt p

du.e

" ,ubï ]

quod hnoino pet virces naturg

hinc fimilia funt quaft . quotidiana :

nö

dl

& fmc a

cce

-

p gratia pof ffit fzipíum

Sibi imputet íftultus ;. quare. credit

I' qu,'tqmi

per proprium confenfum difccrnere,

fallaci damoni ? cur fequitur mun-

um

& cx nan prd-ftinato quoad fe s prae-

dum ? cur tam lutidé vivit? juftehzc

deftinatum teddetes noa auiem q 10d

(aítin-t, jufté perit. th lomgequ-

tem fimilia dicta fint à E eiri charita-

j

hoc potüit per gt

atiam Dei.. Ad quid

[ I'OH

Pbilipp. g.

enim dicetc rkd:-n Apoftolus ; Ommuia

y.13.

te , quotidiano fermé exemplo do-

|tà nf

poffum àn eo, qui :se confortars

SID To]

cemur. .O quoties contingit , quod

rILOfS i

- vocanti confentire non poíTet? Et ex

liberi etiam - nobilium auz aliorum

*3^Í

gir of

hoc tam garüm .;atur homini. cauía

hoi

l-

lorum parentum à Ícurris Ífe-

ducaatur. , ad inhoneftiffima patran-

m dlvmæ

fupetbiendi , quim mendico accipi-

tamcn"l

da incitentur, jam videt fimilia ma-

enti eleemo;ynam, aliis fortaíflis ean-

irona

li

TRACTAÁATUS L

564.

1r0t1a honellaaut vit honeftus. Nua-

lum folummodo declarare ordinem,

quid dicet intrà fe : pereant hi ftoli-

quem Deus fervat in fuis electis ; ità

di, quid ad me, cur fe affociant (cut-

ut fenfus fit: quos predeftinavit hos

tis? cur eisdeni credunt? à nemine

& vocavit, &c. Primüm omniumeft

ad tam abominanda cogüntur ? Mi-

predeftinatio, poft przdeftinationem

nimé ficloqui placet, cuicunque vera

fequitur vocatio, poft vocationem

diícretio, ineft, fed penfans, quód pra-

juttificatio, & poft juftificationem fi-

fati liberi fint nobilis profapie , quód

nalem glorificatio. Nihil autem ibi-

s

il

À parentibus tenere amentur , vadit,

dem definire , quinam fint predefti-

ab

ut cos ab errore lapfuque tevocet. Et

natis nam f1 hoc intenderet, malé in-

u

quis quaío aulicorum effet adeó 1n-

ferret ; quos juftificavithos & glori-

i

gtatus in füum Principem, ut fübitó

ficavit; cümcertum fit , quod non

omhnes accipiant gloriam, qui jufti-

grä

iucidens in filium fui- Principis à la-

(]UO

tronibus fraudulenter abductum, jam-

tiam fcu gratiam ; eít autem optima

Ti

que fponté latrociniis fe. impenden-

illatio poft. vocationem juftitia poft

hr

tém , ad aulam patetnofque lares noti

perfzverantem juflitiam «terna glo-

rtill

tfeduceret ; probé. gnarus, bonum

rià. jam plura quidem adhuc liben-

Ál

ter dekhac excellentiffima materia

Principem ob abfentiam filii fümma

.

&U

triftitid affici, ma

J

ore fine dubio ad-

traderem, íed tamen , quia adhuc

huc afficiendum, i tam miferum filii

grandis reftat via, ad alia progrediot,

loci

flatum reícitet. Bené eft: eccc omnes

hoc unicum te rogans atque togitans,

ann

peccatotes, ctiam Tyranni crudelif-

quicunque hac mea inculta fcripta

Y

fimi funt nobiliffimz profapie , funt

uá le&tione colere dignaris, fi inci-

NT

nobiliffimz crcaturz , imagines Dei,

dit tibi velintrà velextrà orationem

fl

filii altiffimi ac Domini noftti, ab eo

fimilts cogitatio : fortaflis egoà Deo

ftti

tenere amantur, funt & fratres no-

non fum pradeftinatus ? fortaffis ille

h

vel ille À Deo non eft pradeftinatus,

flri, ó quàm ergó ingrati fumus. in

ipfum—- Deum ac Dominum noftrums

repelle ejusmodi cogitationem tan-

PTO

Yet

fi ad horum interitum idemvs , fi

quàm diabolicum phantafma. Audi

i

proptereà cos contemmimus, fi illos,

benigniffimum JEfuüm fuam felectit-

li

quocunque valemus modo, ad fru.

fimam Virginem Mechtildem & te

gem reducere non labotamus. Auli-

in ea tam dulcitet admonentem, imo

ü

cus profe&ó in aula Principis haud

quafi rogantem: Ora pro miferis. pet-

*

o emis De Spirit.

H

ampliüs comparere auderct, fi ad in-

catoribus , -ques tam caro. prett

)

tcritum filii rideret, aut eum reducc-

ac tantopere ad me converti cupio. Ora & Grat.

pro me mifetrimo ac pro omhibus [jj. 4.

re n« g'li getct. Sic ratiocinatur genui-

"i charitas , refpiciens magis Domi-

peccatoribus, haud fecüs, quàm ille-,;ap.14.

num, cui tam nobilis gcmma perit,

qui dixit: 6 Domine JEfü ! he tux

3.

quàm percuntis liberam voluntatem.

pteces fint mihi imperia, lAmex

C

ON-

Ad fextum refpondco , ibi Apofto-

j

——

x

-

DE MOTIVIS ET INSTRUMÉNTIS, é».

t otdtem,

tandi O J&fu, ó amator falutis hu-

s ts

CONSIDERATIO DECIMA.

tnani generis; putabam ego, nihil tibi

flinavtt ls

- De tollendis Abufibus,

effe gratius, quàm orate pro conver,

ompimd

fione peccatorum,quam facrificare pro

/

E'Atcor : quocunque me verto, in

[nationem

animarum falute, pro Ecclefi utili-

VOCHtion;m

F

ftuporem rapior ; fi adlocamira-

tate; putabam , omaium divinorum

culofa me confero, ibi ut plurimum

ctionam d

diviniffimum effe, coopetari tibi in

equos, afinos, tauros, vitulos & vaccas

| autzm .

animarum falutem, & ecce hic in.

cereas confpicio, nonnunquam etiam

t prædaüi-

ftruor, nihil effe viliàs, nihil abje-

caballos argenteos ; video infuper in

&iüs , neque tempus effe de talibus

4 maltit

muris citcà circüm appenfas tabellas,

cogitandi. l]tinam non eflet invee

y& glori-

inquä eis aC.CCPti beneficii expïefïäs

nire Sacerdotes , qui fingulis menfi-

, qui m

ratias, & hinc non indigco, üt ex

, qijd

bus, quin & fingüilis feptimanis ad

guopiam rationem harum appenfio-

minimum unum factificium offerung

yem ofüm

nis curiosé percohter, ficut nec gral-

pro fuis equis. Án veró intrà trigins

| juRiu'a ?0&

larum ante fores Ecclefiarum jacen-

at p

ta annos pro Ecclefia aut Epifcopo,

tium. Sed, quid tauri & vituli coram

al bt

Altari Domini? circà hoc nonnihil

àiquo pingue bencficium accepe-

i

E

1

runt , unquam facrificate cogitarint,

f miti

acutiüs ab edituo inquito, & refpon-

magna quaflio eft. [à eft ; non qui»

quia alli

det mihi : Domine mi : tanta elt hic

dem eorum ora, fedbené tamen eo-

; fogrediof;

loci devotio pro pecudibus , ut unico

rum fada ità palàm ediferunt : Pe-.

ye gt

anno pro folis hordis & fordis facilé

fcat ltalia, pereat — Gallia , pereat

ia n

bisaut ter centüm Miffz legantur

Germania , percat Hifpania imo quid

i, fnce

Si ulterius qugro:an nemo petat Mif-

cuto Eccleftam aut Mundum, modó

otationen

fam fieti pro falute animarum , pro

Deus meas cuftodiat vaccas; pro his

epoi D

fotéremiffione peccatorum,pro con-

orant, pro his facrificant, pro his

OftafHS lHC

ftantia ac victoria in tentationibus ,

emittunt folvuntque vota , fi totum

;delïinaw&

pro impetratione virtutum, pro con-

Regnum aliquodab hoftibus devafta-

ynen

erfione infidelium, pro pace fide-

tüf , vix non frident, fi eorum canis

p AW

lium , pro augmento aut bono Chtri-

ab alieno mordetur, vix non plane

s

flianitatis ? refpondet : nec mihi , nec

gunt. Hodié facrificant, ut fuum per-

4m& *

parenti meo conftat de fimili petiBne

ditum canem g:om(piciant vivums

g

aliquando fa&a. Pofito , fi & tertio

ctas, ut Parochum, cui fuccedere fpe-

yin f

intetrogarem, an forté Parochusnon

J

&b

f

^

ium

rant, confpiciant moertuum. Haud

»rtfid "mi

1

ultró interdüm offerat Sacti

diffimiles illisfoerinis, qux ante Al-

n EC

pto communibus Ecclefiz neccffita-

tare pretiofze Virginisduo perfolvunt

(;mm'b(ïäm J

libus ab(qué dubio mihi reponeret:

Rofiia, unum, ut fauitati teflitua»

n il

non atbitor , quód Parochus nofter

inia;alterum ut mor-

tur egrotans gall

! ht ti

habeat tempus , de fimilibus cogi.

ans filiaz

ti fuüccumbat pr& lfæmc plot

m

E

c;

mell.

IYvad. L. Pars H.

CoN

..3

266

Tm4cTATU- s L

tio. Devotiorrety notr. damno, fed

Inó fic petendo, | fic (acrificando fi-

«

ant foeminis detetiotes , niam illas ad.

abufioneshorreo. Etquid eft. abufto;

Petendam filiz mortem, gallineque

nifi reiapplicatio ad finem,. abin(ti-

M

tuerite non intentum: ? hinc confide-

p

falutem inftigat mifera paupertas fed.

PC

iflos turpis cupiditas ; illas rronnihil

rare placeat obfecro,, an Chriftus al-

excufat fimplicitas

iftas non pa-

tiffimunm Sacrificium proutilitatebo- 7 Cor. $

fi

tüm. accufat caecitas. Gravi/rme fufpiro

um : & canum inflituerit? Námquid de v. g.

j

( inquiebat ohm fancta. There(ta de:

bobus cura eff Deo ? INunquid propter

(

fecularibus ) càm video; quales n0$ fC$

res temporales, & quidem tam viles

b

Deo per- érationem aliquandà bíc. com-

hortendam mortem fubiit Chriftus?

[in

mendare cupiunts adeó ut etiam. ad pe-

im cujus cormemorationem:SS. Miffe

«

cuniam c» cen[us aumuos umpetrandos

factificium fieri precepit ? Kefpon-

PC(

illius nos Maje[latem compellare velint.

debitur quidem;, quamquam Chhriftus

]

O Seraphica virgo, im qua nom (uf-

pro iftis rebus impretandis Altaris

p

piria erumperes, fi pradenscerneres;

Sactificiunr non inflituerit primarió;,

&

inilituiffe tameri eums illud. fecunda-

hodié divinam Majeftatem non: mo-

(

dó pulfari pro danda pecunia velau-

rtjó, & quatenus ope temporalium

19

gendis cenfibus annuis , íed pro: rebus

tranfeanrus ad aterna.. Sed imprimis

mil

viliffimis; ab)e&di?mls , minitme ne-

hoc extrà queftionerm eff, an queat

&t

ceffariis, fummé nocivis; atque pec-

divinum: Sacrificium primarió prore

caminofis ; &:hoc rionfolünva facu-

€l'gl

temporaliofferri ? certuny enim apud

£f

laribus, quin &:À &acerdotibus. ;; &

omneseft, finem principalem & pri-

&E

liocnon folum pet comimunes preces;

marium effecultum divinum: ; com-

qi

ífed per ipfum quoque tremendum

mlmquc peccaturm gravxff imunr ,. fr

A

Altatis Sacrifrcium. Ah ! olinvin ve-

ex intentionie primaria fineque ulti-

tili

teti Lege offerebantur bruta. pto fa-

mato pto: re tempomh Mifla cele-

igf

lute hominum ! hodie veró offertur

bratur, Deitide fi fecundarió: folum-

Is

Pfal.1;

Deushomo Chriftus Jefus pro falute

modóifla contingunt; cur riom im-

hi

brutorum.. Jani non folüm adimple-

Pcruxtur populus, intantüm tempora-

B

turin multisillud Davidicum : Noneff

lia à Deo : effe petenda inquantunm

Ü

qui faciat bonum : Sed infüperin. vc-

profunt ad'animarum falutem ; offe-

tenda effe immaculata Sacrificia adi

q

ritate apponi poteft ; non eft, qui pe-

tat bonum : Non folim liodis fermé

placándum caelefte: Numerr ut nobis

Hi

l M

emnes inutiles facti [unt » fed: infüper

placatus indulgcat , cæie&emque be-

daujt d i

emnes: pro: rebus inutilibusorando

nedictionem: 1mpertxat ; ideo à . Deo

$If £, l

Deo . molefti funt.. Non: nego, bene

per Sanctos fuos noflris animalibus

etiam fieri orationes pro rcbus temr-

concedi. fanitaterm, ut laudemusejus

poralibus; bené offerri lelrLHimum

bonitatenm, utlmltarl Sanctos: cute-

Sacrificium: pro:animalibus, utpoté ,

mus , quos à Deo pertot tantaque

fine quibusnonaliter b,umana condi-

miracula.honorati.cenfpicimus;? Bonf:

certé

EE R,

pE

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, £.

265

imno, &

certé Paftoris non eft , fuas oves circà

& pecuniam pauperum facrilege

elL abif,

L abitli-

fimilia in turpi errorerelinquere, mi-

prodigere, aliosque digniores paupe-

ET [T 2h

tc contü

M

ia

in Deeret.

r

nüsturpelucrum quatere. Si facrum

tes per hoc defraudate. Secundo,

Tridentinum circà Purgatorium , ea ,

E

quia hoc eft fcandalofum coràm ple-

r d.

AePurgat

qua d curiofitatem quandam, aut fuper-

be. "Tertió, quia indecens flatui cleri-

TEtatebo: 1

flitionem fpehant , vel zurpe ducrum fa-

cali. Quartó , quia impediens profe-

Mil

piunt , tanquam [candalofa & fidelium

€um fpiritualem. Et quinto demüm,

rid prot

effendicula prohibeat, à fortiori repro-

qu honeflz aures non horrent , au-

tam Vi

bate cenfendum eft , illam ícandalo-

dire, quód res fan&tiffima Hoftia pu-

Chrilby!

íam cotruptelam ! quà nonnulli Sa-

triffitua , 'myPcerium tam tremendun

.SS Mil

cerdotum Altare accedunt, ex affectu

ex finetam abjecto peragatur , &

| Rf

pecuniarum, utacquirant , quó poft

quafi ad lufim applicetur ? & tune

n Chrilii

6 venerande Sacerdos practicare au-

prandium Tautius comeffare , fortius

is Al

potare ,acriufque ludere queant, aut

des, qua honefle aures audire hor-

t primariö;

ex alio fimili quodam affectu. Pro

rent? Sed quid hic aliud queo , nifa

d od

(inquit nonnemo in füa Theologia

Deo meo commendate, que nequeo

:mgoraiium'

" motali) rem frequentif[mam & fi fi-

emendare. Lindé rursüs ad Seraphi-

edunprms

milia funtfrequentiffima inter Sacer-

cam virginem me confero : impen-

d queac

dotes , quid fiet inter fzculares ? quis

fius inveftigans , cut fufpiret, tem-

nurio prort

ergó orabit pro falute animarum,pro

poralia negotia in facras preces come

at

cenver(ione peccatorum , pto utilita-

mendari ? Mundus ( inquit ) plene ar-

[ m&pre

te Ecclefiz ? ah vix amplius ceníctur

det, c accenfus efl & Chriftum iterum ,

n; m

quid utile, nifi fit carni delectabile?

at dicitar, condemnare volunt, cum mille

m i

Dicit quidem ille au&or factificia ex

adversus um fal(a tefHimnnia producanti

e uä UIU"'

tali fine oblata veniale peccatum

Ecclefiam ejus ad terram proflernere,ct

Kills

evertere moliuntur , « nos temnpusso^

non excedere, quia ejusmodi fenfua-

De fitti«

j hn

les Sacerdotes cenfentur faltem . ad-

firum adhuc iis & Deo petendis ampen-

dat.3n0-

huc habere pro fine primario. divi-

demus ,qua [ipfis concederet , aliquam

num cultum , etfi ob folum cultum

for[an animam — minis in celo babere-

naft. wp

Dei fortafsé minime celebrarent ; fed

sus? non fic, non fic , mon efl jam tem-

m ol

quomodocunque fem confidero, me-

pus, ad parvi smomenti negotia cum Do«-

ritó huc adducendum eff& puto illud

ificia

qmino pertrattanda. Ecce heec funt, que

a

De Refeit divi Dionyfii Carthufiani. Con[uetu-

vulnerant cor amantis ; nempä aiiil«

m

ii bö'f

elauft.

do excedends , fu. affiduitas delinquen-

&io Ecclefig,offenfa Dei, & perditio

4TF, 6.

di , in iflis, & non eurare , nec emeuda-

animatum.O fiin nobis divinusamot

j4 Dv

!

re , non poteft à mortali excu[ari pecca-

atderet, fine dubio idipfum cum hac

mb

nus,ejtü'

to , imb tota vitaeorum eft , quafi quod-

amore füccenía virgine fentitemuss

dam peccare continuum. — Katio eft :

Etenim folüm verum efl : fimilis fi-

y cüf Q

Primó ; quia hoc eft ele&mofynam

mili gaudet, fedetiam . fimilis fibi fi-

ia*

L

quile

j J

at

u

TRACTATUS L

à68

fn-ilïe petit i fic cor vile & abjcctum

non prabuiffi , apud me vem eri.. Hdi

vilia & abje&a petit , cor terrenum ;

quidem tinez in beatüm Álanum ob

tettend , cof econtrà ccelefte coele-

omiffam przdicationem late funts

fliacor Chrifto unitum omnia cupit

& hinc fibi cavere admonentut. nes

€hrifto lucrati atque unire. Quaritüm

gligentes Patochi , ne per fuas fri-

vetó Chrifto Domino noftto difpli-

vülas difpenfationes, facilefque Con-

ceat,inter Ecclefiz afflictiones popu-

cionum intermiffiorntes ipfo incutrant

lique peccata,rebusterrenis impetran-

facto , quod Alano fuit oftenfum iü

vifü ;. nam quotquot anim& ex de-

L u T g

dis preces impendere,animadverti po-

teritex fequenti:BeatusAlanusYChri-

fe&u divini eloquii pcrierint, tot ipfi

N s

flo- Domino ejusq: fandtiffimá Matet

judicabuntur ut tci. Porró principa-

quondá jubebatur per Conciones pro-

liàs ifta ego idcó huc adduxi, ut, ad

pagare cultum facri Rofarit , quod &

nos À focordia excitandos , ejuímodi

aliquamdià ftrenué explevit! fed ex-

indé atrgumentum fumamus : Ó bone

pertus , in hoc pio opere à multis,

JE(u ! fi tanta. correptio atque mi-

etiam ab Epifcopis fibi rcfifti, & obi-

natio in viridi , quid fiet in arido?

cem poni, muriere ptzedicationis de-

Alanus pro peccatoribus. non ceffa«

ä

f

pofito, animum fuum dilc&e folitu-

vit orate, fed folüm pradicate defi-

vit , tümultam mundi fugit , folitu-

dini & contemplationi confecraré

propofüuit, ratus, fatiüs effe, Deo in

dinem petiif, non ut amatot defidiee;

pace fervire, q;u'ä.m non fine lite ani-

fcd ut declinator difcordie ; quod

marum falüti fe darc.

Sed en ! citó

cetté non adco' miror, facilé qu—i*p'pä'

iri fua cella abfconditurn Alanüm in-

inveniffet , qui-idipfum eidem fua«

venit, qui fugientem Jonam ii mare

fiffct ; quia haud omne , quod fpe-

projecit ; non quidem illi , ut inftar

ctem zeli getit, femper divinum cres

ä

jone deglutiretut , grandem pif-

dendum, càm non fit infolitum, v«

j

M. 1

Zon« 1.

"

cem praeparavit, fed quod horribilius,

fto lerpenti fucata nonnunquam pro-

nj (

preparatum eidem in aperto Inferno

ponere bona, ut eó' dolofiüs machi-

Tion, 7b (

netuf mala. Imo' ego multis füade-

'-,Petrulf

locum oftendit. Tw ( inquiens ) me

d i,

Penne-

iterum in Crscem zgi, moxque füb-

fem , cautiüs aftendere Cathedras;

! V,

jugens , humiliter caufam petenti.

quia plerumque tutiüs eft latete,quàm

uin in

.tj&! gog.

Peccata tua iterum ie ecrucifigunt , dum

ápparere ; & non pauci fibi ipfis in«

d omittis , quod te facere oportebat.

teritum fabricant , dum adhuc do-

ans diy.

Mundus lupis plenus eft. , — & tu facius

cendi , ad alios docendos prematute

Pdït'. 2.

GüP. i5

es canis muttis : babes [cientiamn, e ta-

feftinant. Sed hoc valdé miror, nec

lentum ad as ad me convertendas

unquam íatis mirari queo, tam paus

& adducendas , C mibil. borum facis.

€os effe , qui tot animarum ftragetii

ÓQ focot-

Ouinitum animarum, que culpá tuáper-

veré confiderant corde.

gä;z;:fz»æ . €oquod illis manum Adjurricem

diam , coleravþilc cffet , fiquis diceret ;

M

m

" 4

[4

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, .

&69

t B

ád pr&dicandum mihi defunt talenta;

de, C tradam eos. in manmi tüd. — Sic

hinumop

l, Patas

timco profari in publico , fed into-

parite£ tunc demüm Concionatof (a-

*

x (unts

e

letabile eft , nolle precati in fccreto;

lubriter ad poenitentiam adhortatur,

e

CRE D

Poteft quis dicere : periculum cít in-

t [ f

quando jam ptiüs fibi ipem convet-

E

ter homines ver(ari , nam toties trie-

fionis per ferventes orationcs pr&pae

favit.

t'que of

ipfum pervefti experiót , .quotics

Et undé tam rarüs Concio-

Afcarrut

alios convertete conor , íed nemo

num fructus

aE

nift , quia fundus &

enfm i

poteft dicere : peticulofüm cft, pro

vittus impellens ad concionandum,

g od

hominuni falute ad Coelum clámare.

eft plüries plumbá aut lignea ; aliqui

t iil

Poteít quis dicete :. tirneo jHefie

enim pradicast ex aurg popularis ap-

pradicante poenitentiam, fiat tumul.

princip.

petitü , ut fibi mercentur laudem:

xi, ut,d

tus in populo ; fed nemo potcft di-

alii ut vendant füos coniceptus s alii

ejufmodi

cere : tieo , ne dum oro pto pace,

üt fatisfaciant fuo officio ; alii ex in-

fim cadfa difcordie. — Poflct demüm

5: 0bote

ftinctu naturali, & vix

pauci, urgente

quis dicere : non poffüni totá no&ke

ii f

'

charitate. Ignitum fanétumque elo-

l

n arido?

in oratione vigilate, ficut olim Ana-

quiüm non riift ex charitate nafcitur.

n elia

chorct& in ZÉgypto , fed neriio po-

Chatitás non nifi pet defideriorum

cite dde

fefít dicere : ego non poffüm meas

devotionem accenditur ; & devotio

Preces & Sactificia pro Ecclefiz po-

'It j fjl

nori nifi in oratione concipitur , ut

of dcüdlh

pulique utilitate offerte ; fi potes pro

adeo vix unquam fit fortis ac viva

animalibus & aliis vanitatibus ; cur

l,qu

VoX pt&dicantis , quám non excoxit

hon etiani pro communi Ecclefi&

:ä,

qufyps'

Hammä orantis, O flamria charita-

bono ? Potes, imó debes tüas Horas

tis ubilatitas ? Ó utinat faltetm in

jem (

Canonicas pro Ecclefie bono offerre,

cordibus Religioforum latitates ! ó

uf

utinam non eífent inveniehdi etiam

ym de

quia es Legatus & Minifter ejufdem.

hE ?9471.

Propterea (1nquit auteus Orator) $a-

um v*

Reïigie*fi , qui q"üidem e& confüetu-

Cbr)'jo]r'.-

cerdetés. prapofiti funt , ut multitudinis

dinc qufichm quotidie celebrant, fed

at po

Hom. 70.

erationesl, ctm fint infirmiores, bijce po-

pet héc omhia füa Saácrificia nihil à-

s o

4d popul. -

sf

tentiores adjungentes , paritey cum illis

liud. peturit , nihil aliud volurit , nii

&6 painit.

in Celum a[cendant.. Potes , ac debes

ffkdfäsi

parentum longam vitám , frátrum

cofda audientiütm in oratione Deo

fecundam fortutiath , fotorum hono-

;e,qUäm

commendare, fi vis pradicande fra-

tifica matrimónià , & cogrnatorum

;Püs j

&um facere , adcó quidem, at qaafi

temporalia bona.

Sunt & alii , qui

hr

prius per flctus ác gcmitus in fecieto

fe fuminé perfzétos autumant , cüm

at

peccatorufm corda expugnes , ante-

finé compaflionis aff-&u vivanti

f d

quam in publico verborumi arietes

