Jraét. L. Pavs H.

li

& ye-

ar &

erlb'

14*&

|)b€—

afó

TRA4ACTATUS EK

tum fundamentum contrarie — fen-

fe

& vetifimilíus Judas majoremquàm

Paulus; quód autem ifte. converfus

tenti confiftit) me in tantüm com-

N

fuerxt non autem ille, ratio eft, quis

movit , ut necdum ab ifta. tra&tandá

fü

1

I

in Paulo gratia Dei. non fuit Yacua;

iriatetià defrflere queam , fed amore

t

di

cüm eldem fedulo cocperatus fuit z

defendendx divine bonitatis , pro-

]udas econtrà eandenr irr vanum re-

movendeque humanz' falutis quaft

POI

nl

«cpit. Deindé ob authoritatenr Do-

compe llar,

adhuc quandam Confi-

nlj.

derationetzi addere: Undé (it;

&orum refpondeo, tranfeat quod

[

k

Ild ul

Deus aliduos negatxve indutet, non

At

l d

ideó tameri negatlvc reprobqt. Notr

CONSIDERATIO NON&.:

d

f

dicit Deeus- in Scnptura ad Pharao-

nen induravi te, ut te reprobqrem y

Tradataür de eadem snateria,

f T

Romä 90'

d

vel quia te reprobaw Sed in boc ip-

p

g. 16.

fi tàm dulce eft, aut ['crxbendæ

fini

fum excitayi ut oflendam inte virtuten

Inbune

meam: c ut annuntiétur nomen meum

aut meditando ,. divine præde-

locum

iti üiver[aterra. Nox eff (inquit Theo-

Ptmatloms tractare materiam , it3, u£

Bo

Pauli.

doretüs ) Deus avchitedias zm;;ïobzmtz,

rfion fiemo fab. biüjus tractatione ifY

pra

dulcmres al 1quotles effatus lacfymas,

Pharaonis : fed ipfe, tit folet , patientia

£

st eff :

ile autem patientiam ex:]fnmz-

qmm dulce a 1quando erit ifiter far»

p

vit inbecillitatem , & propterea: [uam

&os prædcümatos &ternam juflitia

0 !

cororiam fecipete ? Quaré, ut. tantze

titm

auxit contumacian.. Sed tamen fapiens

sniverforum gubernator , &* ei juffum

confolationis juftitieque

mercedis

bis.

]ïæppllczum itulit , o ex epus improbi-

ommies párticipes reddantur,, 4vidé

t

tate ad. mala: profligenda: falutave: sne-

percupiens, ipfos qaoque facratioris

long

dicamientum eompofuit. Ya eft, fic Deus

Ícientia? doctores, hic paucis áffari

sf

hominem indurat, nom ut ipfun

non dubito ; nemut eosdcm,, ego idio-

d

fcprobct ,

fed ut aut patienter cum

ta, cortigam : fed ütcos pié in Domi-

ïgfl(

ferendo convcrtat, autper eum con-

no alliciani, ad acutiüs confideran-

(

vertr nolcntenr alios- eniendet.

SiC

dum tanti memeniti negotiuri, deqs

N

eportet efie harefcs, non ut Deus ha-

Deo iagis iri bonitate fentiendum.

M

n

beat

quos reprobet, f:d' ut- aut ab

Melius quxdem Dquue ac Ecclefie

lr

Al

"

errorfe dd vcritatem —cótivertantur ,

gratius eft, de xüa materia in humi-

i

Iuj j

qut. Catholiei per eofdeni cxercean-

hmte fiere quam in præfumpt:one

l

tur. Et quaré, amabó, dcberet bang

gatrire ; fcd. poffumus ctiam fübli-

Pmdejl,

[

nitfimus Deus ahquos flegativé fc-

mis im humilitate loqui.

INani

[

probarc? fortaflis ut' thanifcftaretur

quemadmodum: nom repugnat, in.

divina juftitia , quemadmodürn fla--

füblimi fedenteni eH?. humxhoremr

É

tim in prima objcétione pofitum. eft?

jacente in infimo, ità. pariter. nom

P

al ifta ratio ( in qua tamer quafi. to»

fepugnat, effe bumiliotem profe-

g

Ycle

t;t-g»-,«i

DE MOTIVIS ET INSTR ;U.M;'ENTTI.S., [

2558

fäfif : fCD»

rentem magnalia, garriente abje&a. . Confolemur itaque omaes lugentes;

ifiüm .

INon alta, fed alté loqui indicium eft

predicemus annum placabilem. R.e-- J/aia s.

à tl

fuperbi fpiritus, Bonum eft, ex humi-

fpondeamus confidenter omni ex no-

Ád m

litate interdum eft& bonis tacere! fed.

bis percontanti fumne prxdeftina-

ii , p

duplicis virtutiseft , ex charitate op-

tus? ex parte Dei es predeftinatus.

ilütis (iu'alf:

portuno tempore proferre ,;quod quis

Suntne omnes Chriftiani przdeftina-

d Conl

in hamilitate cognovit. Timemus ( in-

ti? funt. Etiam omnes Hoeretici ?

gn lib.

quit Auguftinus ) ze loguentibus nois

etiam. Etiam omnes pagani & omnes

äï-üt;- -

Refp. ad

Art. falsó

effendatur, qui veritatem non poteft. ca-

homines in toto mundo ? indubitran-

peres & uon timemus, netacentibus na-

"

fbi inpe-

tct « mentiri non poteft Veritas, quae

bis, qui veritatem potef! capere, falfitate

univerfaliter vocat .omnes, Et quid

ft.dïtï.l;,

m'ferï& |

eapiatur. Pracfertim iftis miferis tem-

&ft vocare , nifi praedeflinare ? oimnes

poribusquibus tot abominanda graf-

x

(1nquit Auguflinus ) predeflinatione

De Fide

r

fantur herefiim monftra, quibus val-

funt. deputati , qui fzmndäm propofitum

*

$

$

XS

peri

ipg ptt

dé folemne- eft circà predcftinatio-

Vocati [unt. INon moyeamur ad.cop- -

;

3

3

im; il

nem quafi luderes uteó certiüs re-

£rarium fentiendum illo' fanctiffimo '

bus «. A2

« arine

probentur. INonnulli libertatem ne-

Scripture textu : | fudicia tua abyffus

usl

gant, utcó liberiüs peccent. Alii fe

multas NNam addamus & reliqua ver-

ntitt

"pgædeüinatos prefumunt, utin yitiis

bai, quaíine ullà intercapidine fe-

jum jHHifiæ'

€o viyant fecuriüs, & in peccatis mo«

quuntur, nempe : Hemines & jumen-

Pfal. 55.

—

riantur deteris. Iflife reprobosver-

ta (alvabis Domine, quemadmodum mul-

y.7.6*

bis & fa&is oftendunt, ut Electis eó

/ of

tiplicafli mifericordiam zuam Deus. Xilii

fe.

-«tudeliüs noceant, quóà vita eorum

Autem bomintn in tegmine alarumtua- :

ts md

eficitto

longiüs diftant, & illi femper in in-

rum fperabunts. inebriabuntur ab uber-

ais d

certo bivioque ver(antur , carnis pru-

tate domís tua , & torrente voluptatis

dentiam fe&antes , & viam Domini

tu& potabis eos ; quomiam apud te ef

yquiüe

inDor

ignorantes. Sed quiddico de Hzreti-

fons vita s. d in lumine tuo videbimus

cis? nofié & inter Catholicos eft mag-

lumen. E,cc&, quot & qu'äm confola-

gonü&rmf

na nonnunquam animorum turbatio

toria poft f& trahunt judicia Dei &

lfluma Cqï

itcà pradeftinationis arcanum ? Pro-

abyífus multa, ó quàm verum cfi:

iitienonm.

In Prafut

Eu

Ad le.in

fet ( inquit Leffius ) animi afficlio

adicia Domini vera , ju[lficata. in fe- Píal. it.

qraviffrima e[l , & interdmn tanta , ut

anetipfa , defiderabilia fuper aurum €

y. 19.

Ty

Traii. de bomings ad defperationem. & mortem

Japidem preziofuim qmultum : e$ dulciora

d

n i

Pïæ e *

fpontaueam adigat. Seio quofdam 1nde

füper anel & favum. Dulcia. funt. ju-

in graviffimos melancholia affectus inci-

dicia Domini, & non eft timendum.

j M

diffe s alios fludium pietatis , &v flatum

de eis, ne quendam mortalium fe-

jnits i

religiofum abjeci[fe s alios pené per totam

probent ad manifeflandam divinam Ked. i;.

niliorer

vitam in anxietate ver[ari , prade[lina-

juflitiam. Nen enim nece[Jarti [unt ei v.12,

jrer 0

:tianem Dei fenper fu[peibam — babere.

homines impii , nec latatur in porditio- Sap.a, y.

nj

la

"£ 15.

t

TRACTATUS L

ifi

"

i

fie vivortii. — Creavit. enim ; ut. e[fent ,

Deo , quani omnium hominum re»

probatxo. Deindé ,. fi. adeó cernete

hii

emhias C (anabiles fesit mationes Ovbis

terrarum. Sanabiles fecit nationes , &

cupimus - divinanr Nemefin vindi-

jüh

fanavit homines, quemadmodum ait

cæutc.m afpiciamus daémones , non-«

(Jv

Pjal« 106. Scriptura : Mifit verbum fuum c [ana-

néex eorum lorrendo &terioque

qh

y.zes

cruciatu fatis colligimus, quanto

vil

Vit co$, €v eripuit eos de interitianibus

éorum. Infpicite hoc verbum ,cruci-

Deus. peccatumr. odio habeat, cüm:

k

fixum: infpicite ]hfum ; quicunque

illud i& nobiliflimis fplrmbus tam

n

atbittamini ,

fiegativé- duosdam à

f:veré puniat? "Fertió . ifla ;uihtnæ

DT

üt adoramn dz

manifeitatio-eft exigua. refpe&wc ad

f

Deo cffe reprobandos ,

ejus eluceat: mifericordia; Án ergo

mifericordiam, qu& oftenditur, dum:

Ifi

tnifericorditer — .

D

fecdum: fatis delcatum in: filto ,

p€CCätOf

elxgxtur.»

If]

euod. eft erratum & fetvis? Amer gcy

Quid. enim adeó mirabile in. Deo; fi

hiecdum fatis perfona divinaexfolvit,

homini beatitudineni flegat ;

qu ani

[i

qUOd natura humana dGllq'UIK ?oÀn

LPG' nótt debet..— Similia- fnira fum;

lii w,

f.2l

f

ergó tion maJorls efl. prerit- tanta

mter hofnines. quetidiaua , & qm

adeó divina juftitia exaltatur, fi ho-

a

Chrifti patfio', qglam humanz pra-

varicatio? Certe fi majoris pfetii non

ífho damnatur ,

cüm- peccatum fit

T i,

GHLt nunquam Deus Adam: PLCCGH

tanta abomlmtlonw ut nulla crea-

I

ii

tun permifillet . quia rion. eft. pru-

tura pura pro unico mortali per to«

2 «it

tam aternitatefff queat. tantum fati$«

D7

dentis de facili permlmm maíum ;

tiifi fciat te(arcire majori lucro. Satis

patr quid. dicam diviriz juflicia facis-

thà

manifzftata eft juftitia. divias ,. quis

faccre. .Ef quld adeó magnum vel

W

fid«-uffor nofter Chriffus abundaatzr

mirumr effet in Deo , facere vaía im

hs

contutmeliam ? & qui id adeó excelleris

u

Deo Patri (olvit; qwod natura liuma-

Mg

üa: debuit Qiria miajus obtulit (aa-

habere va(a probrofa? & ne. nulu

UE

üta

gUIHiS prenum quam fuxt [fäfl*ï*? ['(.r

objictas (anictum Paulum ad Rom. ità

Tüt

fionis. dcbitumni.

Prorsiis ergo mth

fcxiberitentem:s As uom haber potcflateim gogs, g,

fl

ff

juftae vindictx. deeffer, etiamá nul-

jþgulus luti ,ex eadem m.e/]'a aliud quidem

IUSV inofta: hum æfLI'lïæ dammtiom

vVasiti imnm'm alud veró in contumeltam. T Tim M

[:

iddiceretur; aut i Regnó coeleífti ex-

Errürsüs : ad Timotheum : In magna

2. Vs 2'4

ET

i

eluderetur

autem domo.y son [olrim [unt vafa atrea *

Í

Qninimo: tadta per£e-

5

étionis atque seilimabilitatis Domni-

& argeuteas fed dv lignea e ficlilia . ,

ca Incarnatio eft, ut im. hoc folo al«

& quadam quidem im baorem , quedam ,

Y

tillimo - myfterio fatis divinee pþrfe

autem in mnmnzzlzztm- Audire placcat :

Rotti-

étiones ranifeftarentuf , quamvis

prius, quim puldxrc utrümque eX-

t

ahasnulla cteatura exifteret.. Ec oni-

phcet beatus Tlicodoretus : Va(a au-

A

hinócertum eft; quod unica- Cheiftt

fein ive (rqut ) ad interitum compas

faugumzs gutta plüs. manifefler de -

?afa appeüaf eos , qui fuà [ponte tales fe-

j

$

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, C's'c

253

Ofminurt te

é funt s boc enim feripfit etiam ad Ti-

INabuchodonoforis : . Ceput ex' auro

de cemdte

motbewm : in magfa autem domo non

optimo erat, pedus autem. e brax

pig. Danicl.2.

deftt vind.

folibzn Junt. vafa aurea r avgentea , (ed

de argento, ce. Sic in cápite, in pri« P 22

10f5 (t«

c lignea ( fidlilia, cc. Et docens ,

mitiva Ecclefia, erant fideles aurum

ag

quàd quis fu& (ponte C avbitratu fit boc

optimum, pofteá ceperunt effe. at-

üj, qüäf][&

vel illud , (ubjunxit : ftquis ergó. emun-

gentum , füceeffivé. zs, ferrum , &

bibt, a

daverit fe ab iflis, erit vas in bonorem ,

demüm, deficiente charitate, reputat?

Vrb t

faucti ficatum «5 tutile Domino, ad omue

funt in va(a teflea & opus manutan fi-

il lia

epus bonum paratuim. Ecce : non aífc-

guli. Quartó. laborat. argumentum

Thren.

tit beatus Pater, ideó effe va(ía futilta

nípedcd

ac fündamentum fupervacaneá curá,

V.2

endit-u;,vdum

i magna domo, ut reprobentur, ut

& admonet cujusdam casüs : fic fer-

t- dipiir

Deus fuam juflitiam per. vindi&tam

mé contigit in. quodam loco : INon-

iti eisoftendat, autut vaía contume-

jein Deod

nemo ex. ratiotiabili caufa matrimo-

liofa permaneant, minimé gentium :

p ; quii

nium conttahere prohibitus, ità cum

,-furi (

Kccl. 15.

Non euim concupifcit multitudinem filo-

Superioribus expoftulare coepit : Vo-

y. 21.

B

"T

vum. infidelium c inutilium. Sed ucíe

bis incumbit D

eo tatiohcm reddere,

emundent & fiant vafain honorems

imur, fl

fi tali modo genus hamanum deficit.

quemadmodum Augultitius ait : O.

Risére ad hanc expoftulatiencmome

jetcatm if

yt li t

Tral UP* gis sslus aur idcb vivit, ttt corrigatur z

fes, & nonimmceritó, quafi.veró

otdi gt t

Pj[aL.j4. anutido) vivit, && pey tllum bonus exer-

modó- in tanta hominum copia- fit

&eatur.

aeío enim cur homines

timendum, ne, uno ad matrimonium

ántum at

mali,interdunr tamdià vivunt? forté

nof admiffo, totum genushumanuni

wfhflä fam«

upmum Ye

ut peccando majorem fibi vindictam

deficiat. Sithilitet. dico : quafi. veró

»*

inter tantatm homiaüum proclivita-

ge a i

thefaurizent ? ab(it sdicit enim Scrip-

tura : Nemini dedit [patittm peccandi.Sd.

tetüi ad omne malum fit timendum,

|oeclet

Eedl. :5.

5

fa 20.

ut 3ut fecorrigant ; aüt alir corrigans

fie omnes falventur , nifi Deus alie

k

; tl

tur per ipfos. Sic reverl & ipfi d-

quos ante finalem impoenitentiam

ad an] ju

mones Deo ferviunt in bopurn, quia

ncgativé reprobct ? O. fuperfluam

pb

multi prof.ét5 San&i noi pervenif

cüram ! nimis multiplicantur filii

g

f-rit ad tantám juftitie coronam ; nifí

perditionis ; dixi notanter anté fina-

Wntumzlmm: "

À demonibus ( etfi malá intentione)

lem impoenitentiamr , nam , vcrba:

j ff

fuiffent. egtcgié tcntati & excreitati.

anté pravifa dcmetita, poffent adhue

ial

Deincé ait Cornelius à Lapide : Per

alicut. fcrupulum | vel.| anxictatem

, fl s

vaía futilia - folutnmodo ibtelligi

injiccre , pofíet enim quis fic fecum

j,u umfii(ü

Chtiflianos infirmos iti fde & cha-

argumentari : tametfi anté. pravifa

ife Pkäü I

titate, cui cotinparativé ad tnagnos

demetita ä Dco omnes pr'ædqfïinen,

ynue &

Sanétos fünt. vaía in-gloria & quafr

tur, cgoó tafmen non amplius fum

| .Väfl h

coptumcliofa. Et in bocfcnfü potcris

pradcfünatus, quia jam fxpius meis

ii nf

Écclcfie applicate. illam vifioncm

peccatis eternam rep tobationem pro-

fnetuiy

ii 3

, ul ä

TRACTAIUS L

374

(ü

merui , non fic intellige , fcd ante

diving perfe&kiones excellentiffimo-

modo manifeftentur per facratiflimü.

lat

|pf&vifa denrerita finalia , ità ut om-

[Ie

ncs à Dco fintefficaciter preedeftinati

myfterium Incarnationis, in illo egim.

-

ex

ad vitam , five fint pe,.c,,c'ato;es of

aluffimo myfterio veré Deus anemo

H ;

Pfal.us.

e

do

jufti , exceptis folis illis ; qui in pec-

riam fecit mirabilium fuorum. Dein

P2

&t

catis moriuntur. Hi enim reproban-

pulcherrimé infüper maauifeftatur di-

tur pofitive : uti colligere eft ex illo

vina providentia; quia Dens 4b iniitie- g,j s.

jti

gt

y. 4 2.

Matth.2. Difcedite à me maledicti in

conflituit bomimem , c reliquit illum in y, ,,,

manu Confilj fui. .Ex hoc enim po-

lo |

iguem aternuin. Et quamyis Chriftus

. adhuc paratus effer ( fi Deo Patri pla-

tens cft Deus , non veró indigens,

f ( d

cetet ) ipfos damnatos redimere 5 il-

revelare divitias glotie füuz..| Cog-

T []

nofcere fané poflent honoratiflimi

f

lud tamen defiderium non eft abío-

lutum efficax ; quia damnatis nullum

Domini, quöd' non fit tanti momen-

fui

7)

amplius datur liberationis remedium,

ti eorum fundamentum , ut contra

& confe

ht

uenter non ampliüs poHünc

tam clatas copiofafque- promiffiones

dici pre

4

ldflinati , p

tzterquam quód

doceant , non omuaes adultos ef/e &

^

t

dv

implicet , aliquem effe à Deo xter-

Deo przdeflinatos 5 proefcrtim cüm

Gft

naliter reprobatum & adhuc tamen

nec ipfis .adüjpïuleïtur íanfétus Augu--

pradeftinatum.

P

:

ftinus , qui tamen in hac materia plu-

jto

muin

Ex his fatis ctiam collig

,izugr » pat-

rimum attcfidi deberet. INon iftudcx

"

yulos fine Baptifmo decedentes non

me jpfo loquor , fcd ex Cornelio à

J

Lapide (qui diligentitlime legit Ope-

1

ddi

etle à Deo efficaciter. praedcftinatos j

.tüm, quia moriuntur in peccato ofi-

ra fan&i Auguftini ) itadicente: Or4- Ig Epifl.

feth

inali, tum quia non £

eci piun,t -

ves Tbeclogi ex mente fantii Auguflini 4d Rom,

l,

.ccnfent , Dettin nesninem reprobä]fe ; id £Ap» 9»-

&l

dia & auxilia proxima. — Er in iftis

quoque manifeflatur juftitia divina ,

eft Celo exclufiffe, c deflinaffe gehenma,

Yij

fiadeó putatur , non poífe candem

nifi pofl. pravifum ejus fimale peccatum.

fety.

Quomodo goft prævifum peccatum

j [(*' (l[l K!

manifeflari , nifi per reprobationem

hominum. Quintó videtur valdé in-

finale ? nempé, ut apud citatum Ane

fiiü lii

«onveniens, de Deo cogitare, quód

thorem pulchrä explicat Bellarminus:

lii

nequeat aliter fuas perfc&tiones ma-

aliqui moriuntur in Originalitantum

nifeflare ,. nifi cum damno alterins.

ur parvuli fine Baptifmo decedentcsa

ftg

ONam , quomodo hgc conveniunt 5

aliqui in Actuali tantüm: ut fideles

D

Pfal.15. '?föph&»ta .aHErit ad Deum : Quonium

baptizati 5 alii in utroque fimul , nti

y.2

bonoruim meorum von egts s & iltibon

Infideles, & hi omnes reprobantur,

fis

viri videntur docere, quód Deus et-

non ex parte Dei, fed ex parte füi,

Y

iam malis indigeat. —Sed relictà iftà

& poít mortem quidem etiam x

parte Dei, quia-f-prædeüidarion-ismn

0i

refpectivé exiguá manifeftatione,cre-

damus ac teneamus conftanter, quód

ampliüs funtcapaces. JNec ctiam cer-

Y

tum

d

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , éx.

if

ellentilino

tum elt, quöd: Angelicus Dodtor il«

ex parte Dei ptopter pmmifïïönseni

facraifini

lam Sententiam tradiderit, fi tamen

& divini amoris exceflum ; ambigua

inilosim

tradidiffet, magnus profe&tó ei honot

ex parte hominis propter mutabilitas

Den n

'

exhibetur , fi in lioc pun*öïïo ab illiüs

tem, infirmitatem & maltas difficul-

j

lis

u Daii

,b

[j

do&rina modeflé receditur. ; nunc

tates füperandas. LÍndé quamvis di-

T

enim longé adhue clariüs cognofcet,

xcro tibi ex parte Dei , certiffime es

quam bonus Ifrael Deus.. Si nunc rut-

pradeflinatus , tafüen non bené in-

J n s

ii d.

süs defcendetet , fine dübio cum Pau-

fers ; ergo certiffime falvabor. INam

c enm p

lo püblicé doceref./Certus furr enim,

Job affetit : Focabis me, c ego repon-

debo tibi.... INou (utficit VOcafi ; fed

?0&- 1'45'

!) ia

Éoni. f.

quia neque mors, neque vita, neque An-

n

s.

&i , nieque Principatus , néque virtutes,

opottet infüpee vocanti refponderi.

f u

S.*-*zfüg

'. «ft..

noraclni

f

negie vüflantia , neque futurd , neque

Qui (reavit fe fine te , v (alvabit te

Serm$. -

r n

fortitudo, neque altitudo, neque profun-

[ine te. . (Non (atis eft te & Dco prac-

Y*

de verbis

dum, neque ereatura alia poterit nos fepae

deftinati. , fed oportet iüfüpef te

Y

3

, u n

E.

. Apoftol.

Tare À Coaritaté Del , qua eft in Ciriffo

pradeftinatiomi. cooperari. . Dei eft

.romifüong

du dri

fEf4 Domino soflro. Em , quantam

gratiam dare , & hominis da"ta'mj gra-

tiam bené impendere. Dei cft, falutis

vt n

divus Paulüs.in D'ec fiduciam ponit;

certus fum , inquit, & hocnon folum

thedid offerre , & lominis eifdem

n Aug

prome , fcd pro omnibus ini com-

bené uti. Amiabo te , quid juvat,

ia

inun i',qu:öd tanta fit dile&tie in Chiifto

etiatnfi ('po*n»fuïs qu;mdan'r»efficacilïïnïä

No d d

JE(s Domido noftro , ut nunquam

(ibi. in fponíam feligat , fi illa cori-

x Cnont

defitiaf rios diligere, curare, ad falu -

fcntite fecu(at » quid juvat ; tametfi

yelit (

etiam annulum & munera mittat , fi

teth vocare, falut ifq.ufe media donate ;

lenie: y

illa recipere abnuat ; & ecceab &ter-

ità , üt rlec mors, fiec vita nobis rio-

i pf

€cte queant ; tiec alia creatura nos à

üo in altiffirno divinitatis Secteto nu-

gioha

vitaà eeterna excludcre, mifi unum in-

pue concluíz- ac decrete fuat cum

uf m

fervenerit, & quidnam illud ? Multa

tot4 natura huníana , quód nempé

j p

De du

placeat. fupercxcellenti diving boni-

( inquic Bernardus) enumeravit Apoflo-

piici Ba-

lus, sainimà tamen adjeeit, nec nos ipfi,

tati , fibiadoptare naruram humanar

iri iliamr Patris ,. fociare im fororem

um d

pj

quia foli id. defevere pofumus propria yo-

luitate , nulla autem créatura vios evelles

filii , adotnare in fponfam Spiritüs

iguiont

fe aut vim facere poteft.

»

Íandti , beat& ceternitatis annuio fub-

m

É

X his utique demütm .. colliges ,

áttliandam.., Porró id , quod efficaci-

] u

j

D

tet' decretun efl. ; circa totam natue

imó intelliges cotum Pradcfünatio-

:fm?ul ,

fiis ra 'üeriun'[ ; Ó Velief. ällde fiquüf-e

rani lhiuman«ri , &qué conclufüm eft

ä

e mbanülf!

iu Chriffo dile&iffime Le&or, nemz

circà fingulas animas ejufdem natura,

"

ell)

lia non bené dicerctur Deus velle

X Pal'f

pi x pane Dei Przd-ílnationem

Qu

l etiait

Ü

omnium effe certifliniam , eX parte

(alvate totum, niíi pariter vellet fal-

urons!?!

vare , quidquid continetur füb

fO'tQ.

(

**m& hominis valdé ambiïgu*?m » Getta

INeé€

;getiäüï

g

"a

$76

TRACTATUS

L.

iNec bené diceretur. Chriftus mor-

düm contenta divina bonitss; vocae

ruus pro omnibus, nifi & morruus

mus, inquit, puellam'tertiöæ - Voce-

Matt.22,

effet pro fingulis. Conclufis itaqué

mus, & congregemus omnes quos

invenerimus, bonos & malos, utfin-

hifce ab &terno in divinitatis fecreto,

guli cooperando rceipiant pretium ,

placuit fanctiffime Trinitati füum

ä

confilium manifeftare 1n. tetmpore.

quod pro fingulis datum , vocemus

dl

Quare ( ait divina omnipotentia )

per Scripturarum litteras, per radi-

cationis fervos, per infpiration&m ob.

vocamus ea, que non funt, tanquam

UM

tutus , pef confolationum tactus ,

ea, qu funt, faciendo hominem ad

m ,

jmaginem & fimilitudinem nolftram,

et tribulationum i&us, per dona &

i

Vocamus pucllam ( inquit divina boni-

flagella, pet bona & mala. Q Deus

6 exceflus divi amoris ! quis tibi i«

tas ulteriüs ) C queramus ipfius. vo-

r

luntatem, percipiendo , ut permaneat

putabit, fí perierint nationes , quas fea-

S;zp. 12.

in innocentia fua, de ligno fcientie

fli ? Non enim eft. alius Deus quám tu ,

,'/I?p,

y. 1. (*

[

boni & mali non comedens. An ifta

cui ciira eft de emnibus. . Quuis afferere

Píal.17.

j*

C

uella dixerit: vadam. €» obfervabo me

audebit : per Deum abeft. Deus mye

y. 24

i

Matt. 21.

ab itiquitate iea , expreffum non in-

non prideftinavit ? in collum tuum

venio : hocfolum invenio, quia on

mentiris, qui(quis hoc dicere non

p

EE

M

ivit, nec vineam fuam — cuftodivit.

etubefcis ; haud fecüs quàm quadam

Cant. 1.

Tio

Sed quia confilium Domini in ater-

puella,, ad cujus januam &egius ju-

8os

num permancet , ait divina bonitas,

venis pet triginta & amplius an

die ac niodte fletit ,^ pulíans ac cla-

I$

'vocamus puellam fecundó : mitta-

|

mus falutem & Ave incorrupte fili

mans

Apeti mihi foror mea ; cgo

Wtf

"^

Eva, utíaluti reftituatur mater cor-

flatdi mecum, te defpon(are mihi in

IN

fide & charitate non fictà, faciamte

Qr

rupta. Jam hac filia incortupta Vir-

habitare in tabernaeulo meo 1n 50e-

bl

M

go erat camö prudentior matre vi-

u

culum faculi : illa veró . fuis forni-

m

ventium , quantó maturius delibera-

vit, ut confentirct Angclo : qu'äm

catioDibus immer(a, tam diu obtu-

für

illa diabolo. Confenfüm tamen ifta

rat fuas aurcs , donec fubitó velutal-

diutiüs-negare non voluit, ut cog-

tera Proferpima À Principe Acherontis

*iXE

E

novit, ad þc'ircumdandu m virum , non

rapiatur. Nunquid poterit talis cof-

queri, non fuit, qui adjuvaret , non

h

requiri cognitionem viri. Ecce ( in-

quit ) encilla Domipi , fiat mihi fecum-

fuit, qui me fibi in dile&tam a(cifce-

"

[

Luca ;

*.

$.

diàm verbum tuum. Hoc eft fané Vir-

et, mequé tanto fübduceret malo?

minüs certé conqueri quis pojerit ex

inis fapientis, moram gerere inde-

damnatis vel damnandis; quia nun-

Y

liberando , & moram nceícire, in ge-

rendo morem.

Ex hoc enim. mox

quam tor ac tantà faciet fpon(us pre

apparuir gratia Salvatoris , & aperti

fponfà , parens pro filiis, autfilius pro

:

Scd nec-

Deus,

(

funt divinitatis Thefauri.

parentibus, quet & quanra fuit

quäm

u

DP MOTIVIS ET INSTRUMZENTIS, &c

2fy

N5 VO

K

quàm atfocia. (üflinuit , quàm indig-

nandus , etgo tantüm illos pr&delti-

m

na pertulit pro quavis anima. . Quid

nat, quos prícit vocationi coopetae

s qu V

eft ergó pradeflinare , quid eft. voca-

turos , & fub iflà prdvisà conditione,

o$, lt [1:!.

te, quid eft amare? fi iíla non füntfig-

fiin bono funt perfeveraturi ; ficnim

-pretium,

na pteedeflinantis; fi iftanon funt vox

Deus vellet quoque illos falvare,quos

yocemu

vocantiss fi ifla non funt argumenta

certó præfcit damnandos, tunc rem

X

rotid-

amantis. Perditio tua ex te Ifrael,

quaíi impoflibilem defiderarct , &

of1

3

9

Deus enim femper pul(at, femper

quomodoó ejusmodi voluntas poterit

&. Auguft. o

y tadtus,

-

cat : Vocat tndique ad. correptionems

dici efficax, cui nunquàm refpond:t

in P(Al.

t dona

402

Vocat undique ad penitentiams vecat bte

effectus.. Deindé quos Deus efficaci-

Q Doi

nmficüs ereatura , vocat per leclorem, vo-

ter vult falvare , certó falvabuntur ,

eat pzr tracloreim , vocat. per intimam

quia voluntas Dei eft infallibilis, vo-

i tihi my

€ogitationem , vocat. per jlagellum «or-

lutati enim cjus,quis refiftet? R efpon-

quijl,

u "

!

Vépttonis , vocat per iifericordiam. con-

deo, quód praícientia Deum non

^

folationis. Ex his jam ulteriüs

li t

faciat dcteriorem ; f1 ergó Deus effi-

Colliges fecíidó,quàm ftulté agamus,

cacitef*poffet velle omnium falva-

. Dasar "

Íianxie (crutemur , an fimusà Deo

tionem, non praíciens per impoff-

;ilummum

jicere 00l

praedeítitiati nec ne, tam inepté certé,

bile numerum Ele&torum, etiam po-

" q,uædsm

2c ille, qui, negle&o horologio fola-

terit præfcicns ; quia divina prælïia

rio, anxié perquirit , an. Sol obíer-

entia nihil mutat in. bonitate diviná,

g J

yet curfum fuutm. O ijnfipiens, non

Qioad ulteriora , nego, quód Deus

Jius 2010

in Sole quarendus, fed in horolo

gio

)

velit rem impoffibilem , cüm cuivis

jj At C

ya; £2

corrigendis eft error. Sic pariter 1n

fit. poffibile correfpondere vocatio-

difcuffionis lucerna fcrutandum eft

ni diving. INego quoque, quód vo-

ml

cor humanum, pravum & inícruta-

luntati diving ex parte Dei nullus

facit

bile, non judicia divina ,juflificata in

tefpondeat cffectus, ex eo enim fe-

T

femetipfa , (epius (copendus eft (piri.

quitur mediorum przeparatio , auxi-

uis of

tus proprius, nonarguendus divinus.

liorum latgitio, &c.. Quoód aurem

jj oU*

Colligestertió, pradeftinationcm

ex parte crcatuta libere fepé non

"

£X parte Dei effe abíolutam, & non

fequatut effedkus, hoc n ihil impedit,

Achcrontis

Kj

conditionatam , ratio cft, quia utique

quin voluntas Dei ex parte fui,

P d

: falis CO"

poteft quis habere abfolutam & effi-

caciflima; quod ficoftendo.

m

ff

fel j

cacem voluntatem dandi, ctiamfi al-

creatura non fervct mandata di

Vvina ',A

ter non accipiat. .Sic fine dubio ego

& etiamfi Dcus permittat. transgtes-

fionem mandatorum , tamen effica-

efficaciter. & abíoluté poffüm velle,

o

ut Imp-eratorTurcamm convertatut,

ciflimé adhuc vult eorum obferva-

ulg Hlln'

quamvis nunquäm fit convertendus.

tionem : Ergó patiter , etiamfi plu-

j(üs f

Sed ais : Deus autem jam prat-

rimihominum reprobentur,& quam-

p

Ícit , an hotmo fit falvandus , vel dam-

vis Deus horum petditionem etiam

lt

r1!

I^

Irac.l. Pavs IL.

É k

permit-

quam

Í,P"Ü

TR'JPAC TATUS L

1;8

t

permittat, tamen adhuc potef velle,

Prayaricatio.. Jam in hoc cafü ceftu,m

0

imó efficaciffimé vult eorum falu-

eft primó, quód efficaciter velis, tibi

à me fcribi vocabulum Pradeftinatio.

0

tem. [tem quamvis Deus peccata

permittat , tamen non vult, ut com-

Gertum eft fecundó , quód infallibili-

&

mittatur peccatum , imo peccatum

tet Ícias, me fcripturum, Pravarica-

q1

li

ipfi fummeé difplicet. Ergó pariter

tic. Et certum eft tertió , quód ego

ü

quamvis- Deus reprobationem | ex

&qué potuiffem fcriberé Prade[hnatto,

parte creaturag permuttat, tamen ex

ac Prevaricatio, fifioc fieri poteft in-

parte füi &cminem excludit à Kegno

ter creaturas ipfas , cur non intet

Coelorum anté finale þeccatum :imó

Creatorem & crcaturas ? Si ergó ali-

€

g

ipfi fumme difplicet, quód homines

quandó à Dco non legeris pradcfti-

f

fuà fponte tanto fefe bono privent.

ratus, cogita, quod non fit caufa in Ie-

Patriter difcutre de Ptzfcientia Det,

gente ; fcd in fcribente , talem enim

i

nempeé , quamvis Deus ab. eterno

aliquando Deus fupet te proferetfen.

li

omnes trangreffiones fuae (anQtiflimse

tentiam, qualem fcripfiftt per vitam.

l

Et hzxc tua vita fine dubio ab zterno

Legis previdetit, tamen femper vo-

k:

luit, néc unquam aliud vclle poteft,

fuit Dco prefentiffima , non minüs

Ál.;

d

y').l»

tifi ut ab omnibus fàncta Lex. accu-

ac mea hodiérna hec fcriptio. Echoe

li

taté cuftodiatur. Ergó fimiliter, etfi

exemplum ideó hic pofui , propter

Is

Devs ab zterü0. previdcrit tot. ho-

incptam quorundam argumehtatio-

minum damnationem , tamen poteft

nem , quà dicunt : $1 Deus me pre-

omnium falvationem | efficaciffimé

videt falvandum ,. certó- falvabot,

k

vclle. Et eft peffima argurmentatio,

quidquid egero : fin autem me pre-

di

Deus ex parte fui hoc vult, vel pre-

videt damnandurm, tunc fruftrà. co-

hn Y

videt illud, ergo tiequitevenire aliud.

nor evitate damnationem ; quia Íci-

W !

INam que eft ecfequela : Deus f:m-

entia Dei falli nequit. INam . utique

i

per vult bonum, ergó nequit cve-

non igtioras , quod aliquod fcriptum

Y

nire malum? Item ego clariffimé vi.

vocabulum conftet fyllabiä & litte-

H

- ftt albus,,

dco, quód preícns murus

ris, quifquis ergó legit vocabulum ,

J

[2 j

ncquit effe. niget ? Quod de-

neceflario etiam | videt illius fyilabas

oc unico exemplo : pofito,

& litteras,.|.Sic pariter. Deus ünico

tu Ó vencrande Lector, petis à me,

intuitu legit, videt ac pervidet tuam

üt tibi (cribam, hoc vocabulum : Prz-

pradeftinationem vel reprobationem,

d-finatio, & hoc omninó ferió , tri

& fimul quoque omnes aétus totius

bu-üs mthi quoque ad hoc papytum,

tux vitz tanquam fyllabas & littcras,

atranyentum & calamunpz , habes 1n-

quibus fententia fupet te al'iquand'o;

füpcr gratiam cognofcendi futura, &

proferenda conftat. Oculus nod fal-

jam claréprevides, imó quafi in prae-

litur nec mutatur, quandö littcra tnue

f£cntiarum legis , quod fim fcripturus

lit-

tatur , [cd tamen uqica non raró

teia

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c«. |

259

[ntum

teta totum mutat fenfum. Imó vero

-mam providentiam fieri ; & iffa vo-

'elis, tb

oculo Dei nihil mutatur, quia Deo

luntas fine dubio tunc quoque fit,

eflinti.

omnia funt. prefentia in eeternitate ,

quando homo peccat , aut quando in

néidibi

codem modo, quo fiunt in tempore,

finali peccato decedit. Impletur enim

rPtitle

quemadmodüm etfi in papyro una

voluntas univerfalis Gubernatotis,

uad en

littera füccedat aliam , legens tamen

quá flatuit, ut homo liberé agat, fcd

df

unico intuitu, facilé videt totum vo-

tamen refiftitur voluntati diving

cabulum.

Sic córàm Deo totum

potc!ï il

complacentiz & approbationis.

on ittet

univer(um , omnis generatio & füc-

Colliges tertio, iftum modum ità

| ergö 1l«

ceflio eft quafi unicum. vocabulum,

fentiendi de Predeftinatione effe om-

raddi

€IH in ïCiDPOïC unutmn f'ä(]ü?.ïül' alte-

nium íaluberrimum ad evadendas

a inde

rum. Quod voluntas Dei fit equé ac

tentationes & proficiendum in ípi-

lemenift

fcientia Dei infallibilis & fortiffima,

ritu; nam Ífi demon nos vexat pu-

Yetetftt

hoc certiffimum eff, ilud tamen vo-

fillanimitate recurrimus ad divinam

yet vitit

luntati cjus quis rcfiftet , prudenter

bonitatem & pradeftinationem ex

ibatetm

applica

ieft : nam etiam fcriptum

parte Dei, ..quiä in Deo habemus fie-

Ád.. 7.

elt : Vos femper Spiritti fandto vefiftitis.

onmini

?—j[.

miffimam , fpem quod nunqüam nos

ii Ecl

lmprimis enim voluntati ejus quis

orphanos fit defcrturus ; Sin autem

tefiftet ? idem eft ac dicere, nefas eft,

nos vexat fuperbià & praefumptione,

j Prop!ür

Deo ac divinz ordinationi refiftere,

recurrimus ad nofílram inftabilitatem

ymenutio

ymepree

& fic intelligendus eft Apoftolus ad

& predellinationem ex parte noflzi ,

Komanos. Quodautem divinse or-

& mox falutari timore percutimur.

filribts

dinationi homo malitiosé refiflere

Quod attinet ad predeftinationem ex

mepe

queat, conftat ex illo: Owi refiflit. po-

parte Dei, non tantüm dico cuivis

n o

Rom.:3.

u o

y.2.

teflati, Dei ordinationi vefiftit. Deindé

hominum , quod fit certó pradeftina-

füumitur, quod non fit confilium ad-

tus, fed infüper addo: ó homo, qui-

j UZW

versüs Dominum, & in hoc fen(u fi-

cunque cs, f1 haberes aut habere pot-

fcnpn

g lite

ne dubio voluptati multipliciter re-

fes tantüm defiderium ad perfectio-

fifhtut ;.fed irrito tamen femper . co-

nem & fanctitatern, quantum habet

natu. Síc Saul omni quidem modo

Deus, ut evadas fanc&tus & perfcéus,

$ [l:&baS

conabatur impedire, ne David ad

& hoc conílanter ac petfevcrantet,

jj i

tuum

Kegnum eveheretur : fed fruftrà,

tunc mallem effe in tuo ftatu, quàm

det

quia non eft confilium adversüs-Do-

aliquis Clietubin.. De pradeftinatio-

äüonïmr

minum. Tertio demüm, intelligitur,

ne veroó ex parte tui dico ; etiamfi

iM

t0t

u

quod voluntas Dei tanquäm univer-

quotidié cum Paulo rapereris uíq; ad

li

falis Proviforis & Gubernatoris fem-

