judicio lcgum. Sicut nec fubdituste-

fc&tiüs vivunt, quàm alii in RcIigiq-

35';&!2*

E

D

jeortm

fcrþonf

319

TT DCCTATUS- t

ne, ergo flatus matrimonialis eft per-

'Tertió utique gratius ent Deo, füb-

fc&tior ftatu rehmofo

Aut : notl.

"^venire fibi chatis

qum* tcbe lhbus

inimicis ?

nulli magxs placuerunz Deo mandu-

cando $ quam alii ]qunando , ergo

Quartó prudentis eft facere modo

mandpcarc eft pelfe&.us , quàm je-

alis , quod quss fibi poít mortem

junare , nonm ita eft ratiocinandum ;

ficti cupi. O quàm dulce nobis tunc

nam ficut Deus. non omnes eodem

erit , feclpere mifericordie meníue

ä

modo vocat, ita nec omnes per ean-

ram , quam modó mifetis animabus

commodavxmus Undé nos Chriftus

dem viam ducit.

Alios perficit per

hortatut :

Facite- vobzs amices de Masn- Luct 16,

gï

aufi:erlzatem, alios per laborem, alios

nona zquizmm, ut ciim defeceritis, r6« V. 9

per opera mifericordie erga. defun-

&os, &

& alios erga vivos, haud íecüs,

cipiant vos in aterna tabernacula. Bené

2

ac faoxens attifex, C]Lll divetfis inftru-

poena peccati dicitut : Mammona

1

mentis diverfimodé utitut,

Huic

ll]lqulmïlb ; niam dum peccamus , 1 fiG-

P;

hiftoriz adjungunt communius et-

bis catbones thefaurizamus- 5

b ïxä

zf

li

$000

iam. faquanna argumenta.

dicitur : cüm defeceritis; nam in Pur-

? Primó nonnemo ità difcutrit; non

gatorio vere deficit virtus noftra;,.

fa

eft mifcratione dignus, fuiipfius mi-

quia ibi ampliüs opcrari non licet,

ägï

fcteti nolens ; quis enim carceri eri-

Lt qms tunc nos ex ardore tam, "hote

$4

Mj

pere faraget propriz Lapuvmm a-

tibili educet in. refrigérium ? nifi a«

f'ij

l4 4f

mantem :" qum i!l PUFCHH] a H.ldVö

nimg per noílra Iuhfagia ad;e&æ,

Præugmum delapío funem porriget,

mifericordtam pro miíericordia tri-

frti

ut ferpfum juvet , manum mottre

buendo

Tamdiü tamque ardentet

z

hg

dctreäanm ? tune pto illo folhc:tus

apud divinam bonitstem pro nobis

t

fis, qui 1gnavu: fui curam negixgu f

intercedendo, donec recepti i bea-

ii

titudinis tabernacula cantemus cum

quemadmadum facit omnts peccator,

W

1piis canticum novum. Cum jatereà

quza il volenti fe convertere Ífeme-

Qu

per in prompti eft gratia, . Et non

PGCC&ïOleb non 1'31(0 mgfati,tudmem

[

potius miferearis animz, qua hgatls

pro gratia tependant ; cóque profun-

1. 25

fi&

manibus & pedibus vapulat 2 fumma

diüs ad tartara defcendanr , quó ipfis

hl,

L

fané miferia eft , in miferia relinqui,

copxoüor gratia impetratur ; quià

L

übi nullum füppctit medium, fcip-

quó abufus. gmnæ eft frequenrior &

Ó

(üm proprio Martre 3uvand1 praíet-

majot, eó culpa fit gravior,

x

$

timn ubi tamæwhemens hberarxoms

Quintó denique legitur de fancta

Yi

deflderxum perurget,

Gertrude, de fan&a Therefia, dequc

ü

äecundö peccatores fæplus fum

non paucis aliis San&is & piis ani-

lg

repxooi » confeqmnter ncftfarum

mabus. , quod non tantum pro anie

EH

orationum, & facrificiórum incapa-

mabus im Purgatorio captivis fuas

cc$ , in Purgatorio econtrà fempet

orationes Deo obtulerint ; fedeifdem

!

etürit capaces üdïraglorum

quo*

DE MOTIVIS ET INSTRÜMENTIS, C

àit

)o li.

quoque utiivería totius fuz vita me-

cbellbus

quafiviffet ovem, nobis prebetis íc-

tita liberalitfimé donaverint. INonné

quendi exemplum , ut potiüs nona- EA4 !5.

fapientis erit, fimili devotione prz-

gintà novem. juftos relinquamus in

oremob

fatas prudentes virgincs imitari ? fa-

poena , quàm unurm peccatofem i

: füortaf

pientius fine dubio , quim fue dc-

culpa Defertum & locus mäqüo(ug'

obis t

votionis mif&ricordiæque olcum fa-

cft Purgatorium, ZEgyptus vero fta-

» metlle

tuis impertire virginibus, defidibus,

tus peccatorum, & quis ex niobisriofi

wutmabts

nempé peccatoribus , qui facilé ire

malit cumanimabus Elc&tis i dcferto

Chridui

poffent.ad vendentes , ut fibi labo-

caftigationis! fitire, quàm cum pecca.

de a

rando & operando mifeticordiam e-

totibus inftar Pharaonis i damnas

(triti, t

fnetent à diis qui laboribus oninia

tionis- mafi fubmez*gi ?

vendunt.

)u od ergoó

i. hat

Alienam opem. recipere

tu magis optas effügere , ab hoc fa-

fammoni

non debet., qui fibi propriam im-

tage & alios magis fubducere. Subo-

tui, f

pendere torpet ; ficut fcriptum eff :

le: mihi refponfio tua, tiempé, adducta

$j bf»:

FA Tbeglæf.-

Siquis non vult operari, nec manducet.

Scriptura loca inteHigeüäa effe de

34 vo /0.

minPus

Jam refpondco ad ifta : patronum

flatu naturz lapíz, fine dubio omni

; ff

feu advocatum pro miferis animabus

commifcratione digng , non veró de

fon li,

agis , & bené agis , quia (criptum :

flata natura reparatae, iri qiio, aperto

Salubris eff cogitatio pro defuntlis exo-

gratiatum gazophylacio , divina mi-

T

r, Mach.

Yare.. Qinód autem fit optimum aut

fet'cordia femper in promptu parata

j tl

I2. Y; 46.

j ädjfäæ j

melius, q.uäm pro peccatonbus, hoc

eft, mortaliut confortare infirmita-

od t

fcriptum non invenio. Hinc ad pri-

tem, itd ut non nift fumimse focordiae

.

fhum affeto :- veta mif:ricordia nori

! a[dwf

M

;

fit , pulfanti nolle aperire, & gtatiam

refpicit dignitatem, fcd indigentiam;

tam copiose oblatam refpuere, INon

to no'ois

iam f Deus noflram dignitarem vol

potuiffet ad vitam refürgere femivi-

ii

potiiis indignitatem . refpicere vcllet,

vus , nifi à Samaritano fuiffet cura-

j d

tus ; fiec viarm falutis invenire ovis

miude

quisunquàm Glutem fperare valeret?

ego faltem de me ipfo aliud affercre

errabunda, nifi à Paftore edocta ; afl,

[i[udmffü

?OJ. 3435

füequeo , nifi illud Jobt : Peccavi ee

genere humano reconciliato; omnis,

; ol

y.2

/o

Veré deliqai , c» at efem dignus , nom

qui viam quarit, invenit; & omnis,

YCepk Similiter & tu cum omnibus

qui falutis remedia petit, accipit. Sed

d quiz

fateb. tis; ut adcó nemo effet 10 Pur-

ceffa, quafo , tuam ulteriüs refpon-

rf x

E

eatotio fed omnes in Ínfcrno , nifi

fioficm promovere ; nam fi te ad mi«

ile divinus Samaritanus, non noftrá

feticordiam peccatoribus exhibendá,

le [30&3

dignitate. , fed (nà mifcticordià mo-

E

commovere . ncquit amor Chirifti de

, 1F

Lucae .

tis, nofira alliziffct v:idacra, Omnes

Coelo defcendentis , faltem te moveat

i i*

in:natla perditionis manfilfemus, nifa

amot ejuídem in Coelo regnantis.

J&tus benigaus Paftor., nonaginta

Afcendamus. ergo furfam in fpiritu,

"

audituri clemenuflma verba aman-

novem i1n delerto dimuffis pereuntema

jl

tilims

$

A WE

À

'zgi

TiAET'ATüä L

3

p

tiffimi Dömini, quibus füam dilectit-

.cu*lpam ? ltem quis gravius peccarüm

f

committit , an qui eft cauía Purga-

fimam famulam Brigittam olim ità

Ludovic

torii alterius, an qui damnationis, &

affatus : 5i fieri poffet , ut toties mert-

Blof. in

yer , quot anima funt in Orco, ego prom-

rursüs quis graviüs delinquit , alteri

&

Monil.

priffuma. voluntate corpus sneum trade-

imprecans paenam,an culpam ? cetté

tap. L.

rem, q mortem pro quavis anima [ufti-

fi vel parüm difcernere queas intet

f

mihi fine hafita-

nereim, quam modo pro omnibus fuftina.

lepram & lepram ,

(

Videfis dile&iffime , quàm longé fit

tione refpondebis : pofterius eft pe»

fpirtitus Chrifli à tuo. Ille pró quo-

jus, pofterior peccatum habet majus,

l

vis peccatore tam horrendas adhuc

oftetior delinquit gravius. Bené cíl,

ü

lubens perfertet poenas , & tu pro

ergo , quia oppofitorum eadem cft

0

ratio , ctiam mihi ulttó concedes,

peccatoribus detreétas tuas offerre

&

feces. Ille non tantüm tantas Poenas

uód fiberans à culps faciat meliuss

D

prompto fullineret animo pro eis,

quöd cripi

ens ex penculo damnatioe

d

excellentius 5 quöd

qui ex mcra focordia fuam neglexäre

nis faciat opus

hi

exorans & €XOP'[?U]S falutcem P€CC3-

falutem , fed etiam pro cis, qui ex

Qu

tori mercatut ampltüs, otante ac cla-

meramalitia impoenitentes decefsére:

fs

& tu doccere audes ,. follicitadinem

mante PTO a

nimabus 1n -Purgaw-x*io,

quod

la

haud effe gcrendam pro ignavis fua-

Fallax eft illud argumentum ,

tet

que falutis oblitis » ah doloreac hot-

dicit, potiüs füccarrendum effe ani-

il

tote percutiot, quando fimilia lego *

ma impotellfi à quäm peccatori fe-

q

ipfum juvare potenti. Hoc argumen-

longe aliüs fpiritüs fuit divinus Pau-

k

'2.0 CO?'-IL»

lus , huic quetidiana [ollicitudo omnium

tum , hujufque fallaciam facilé pet-

D

V. 22.,

Ecclefiarum , ut lucrifaceret omncs.

cipit , quifquis bene ità diftinguere

Erras & toto cocio aberras, quií(quis

didicit : potius (accutrendum cít im-

i

potenti , quàm potenti, in pari ne-

putas , illum effe miferiorem , qui

r

poenam íuftinet , quàm qui culpam

ceifitate concedo , in difpari nego.

ei

fovet. Falleris , fi dixeris , miferius

Rem declatabit cafüs , & veritatem

effe, cafligari invité, quàm offendere

oftendet exemplum' : Pofito itaque

cernis ante oculos tuos duos in &«

fponté, nefcius, quód non poena, fed

culpa miftros faciat populos. Vah

quali vita p'ericulo conflitutos , Ju-

t juftum Patris flagellum fümmam

deum adultum , & Judeum infan-

in iflo cafu fine dubio etiam

reputas miferiam, cüm tamen à Dco

tem

illuminatihomines horrendos quo-

tecum affirmo, baptizandum effe pue-

l

rülum Tudeum , rclicto aduto , fi

lii

que Inferni cruciatus libentius fufti-

[

nere , quàm vcl culpam venialem

uttique fubvenirenequeas ; R. atio cít,

$p.4),

contrahere optavére. Amabo, indica

quia pofterior eft potens fcipfum ju-

:;

mihi, quid eft deterius & pojus , an

vate, potef'[que falvari per Bapïifma

aliquem traherc in poenam , anin

flaminis, pucrulo omni falutis medio

defti-

(

3

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, W.

255

j

deftituto. Sed. ponamus, contingit,

luntatia non effent , imó. peccata non

a u

te videre. cx unà parte hominem

forents quia a&us carenis voluntario

infidari nequit peccato , omnique

tionus V

phreneticum | aut defperabundum,

jam paratum fibiipfi laqueo, aut alio

culpà vacat poenitentig dilatio, ubi

it, d

m? t

crudeli inftrumento mortem inferre;

. deeft converfionis potentia, Volun-

yas Ut

ex altera econtrà parte audis clamo-

tatió igitur facrificato & orato pro

converfione peccatorum , ut qucant

y hat

tem cujusdam inclufi bortendam qui-

miferi in gaudio exultates 4uma no-

Pfal.128.

u p

dem famem aut fitim fuftinentis, citfä

v

tamen ullum periculum immortis ; if

ffra. ficut. paffer. evepta. .eff de laqueo » ?

yet m

jaed,

hoc profc&tó cafu nimium craffum

laqueus contriilus efl, c. mos liberatifu-

committeres errorem, fi mifero in fua

ILES -

jl d

defperatione perire permiífo, fameli-

Jam ex his facile poter—i»tx colligi,

concats

quid ad tertium & quintum dicen-

s mdi

co praftares opem ; quig propria füie

ipfius occifio incomparabiliter majus

dum? NNam ad tertium refpondceo, fi

du

eít malum , quàm quivis cruciatus

Deo effet gratius potius orate pro

bi quöd

defunctis, quàm pro vivis , utique

famis & vix effzt. quid. crudelius ,

qu

quàm talem crudelitatem , cüm pof-

hoc verbo docuiffet aut. exemplo

fte aC [

fes, nolle avertere. Ecce ità fe res

monftrátfet , non lego Chriftum Hle-

m

habct cum anima in Purgatorio de-

vifle aut fpecialiter. pro defun&tis

tanquàm pro fibi charis amicis oráffes

tentà, & homince in peccatis jacente,

nd alïir

illa ingenti fame ac fiti eternze vitze

lego tamen , eum oráffe pro fuis ini-

cruciatut, citrà tamen ullum mortis

micis & fleviffe pro civitate. Jero-

«

periculum, five fpiritualis, five. cor-

folyma. Quare facilé negatur, quod

[gcüäPïT'

poralis, utriu(que enim tela pet. exi-

gratior fit/ Deo oratio oblata pro

bllingit

tum temporalis vitae felicitet. evafit:

charis amtcis , quäm pto inimiciss

fÜ [ü jm'

s

ifte veró quamdiü jacet in. peccato,

nam fi hoc verum teneret, tunc. fe-

n pit

tamdiu pendet in laquco, in laqueo

qucretur, quód quó fanctiores homi-

nes, fiercnt, eó magis pro ipfis otafe

cheu venantium, qui quocunque mo-

vetifà 2

[V

mento. feparando. à corpore vitam

dum foret: quod fine fundamento

,( l) faque

contrahitur, mifer ad "Tartara trahi-

alferitur. Deindé quandó pro pec-

ys n*

tur. En!in ifthunc miferrimum tuos

catoribus precamur, non precamur,

Il

conjice oculos , f1 tamen non nefcis,

ut maneant inimici & rebelles contrà

1[09 $

inial

quid.fit effe miferum ! fortaffis nec-

Deum; íed ut convertantur. & vi-

m

t

dum tibi fatis mifer videtur, quia cft

vant. $i ergó omnium divinorum

lb()flf-l

yeiep

in feipfum crudelis? fed fall-ris plu-

diviniffimum eft , coopetati Deo in

Lib. 1.

animarum falutem , fine dubio ctiam

lu

t0 ;

rimum. Quid enm miferius. ( inquit

54p.13.

Auguflinus ) mifero tton miferante fe-

omnium fanctarum orationcm fan-

Ra

ipfum. Solatio ego íané etiam poft

&iffima erit, que fit pro falute anlie

plürt J

cor-

f

peccata non carcrem , fi mihi ea vo-

tmnarum. Si Frgö majus opus eft,

vet-

pigu'

Iracl.l. Pars 1I.

s

eu

$24

TRACTATUS L

£

vetfio unius peccateris , quam creá-

futmmiationemr é Purgatorio libefas

tio totius triundi , indubitariter etiarm

fe£,ne ünicam quidem blafpherniant

;

Deo gratiót erit labor. vel. oratio ;

áut a&tum odii impediret; quia illg

qug pro falute utius animz impen-

jüfle anim& nequeunt Deum u-

pl

d

ditut , quám qu& pro confervatiorie

quam blafpliemare , aut odio habere;

totius thutdi; Et ad quid cotmpara-

fed ipfum etiatu in flamrnis amant

f

tionetn inflitüto intet naturalia & fü-

& laudant. Ex qüibüs datur fatis iri-

P(

H

perriatüralia, cutn fit extrá omtie du-

telligi , minitné affentiendum effe il-

biuri, quin minitnum in flatu füper-

[is, qui docent, intef poenam Purpa-

li

fatüralt longé in dignitate, excedat

totii & nferni nullum dari difcrimeti

hi

utivetí3 totiüs Ofdifis tiaturalis ?

préterfolam cüratiotietn ; nam, orif-

Cur noti dico, quód pet. falatem

fis incettis , cettifhtmum eft, datiifta

h

idatuof difcrimina : Pritnüni eft,

on

unius anifna , Deüs plus ametür àc

honoretuür , quäm pei" ljïäefätioxïem

jioad durationem , quia poena Put-

bet

RA

:

oinniufn

an

ifmarum ex Purgatotio ,

gatorii eft temporalis , atInfetni &tet-

Pu

iu

dus ibi 4 condito Orbe fucrant ac

fià, üt? orrries coficedünt. Secaridumi

adhtic future funt. Katio cft , quia

eft, flatus gtati& & amicitie, quo

illa

fet falvatiotiefh aternatn unius atii-

'aüdent oriines anitma in Purgatorios

füi

$& plüres blasphemis impediutt:

& flatus disgratis & inimicitic ; ehieuf

ten

tuf, quàm ofnes hofrities quamdiü

quantum diferitrien & chaos pef tüini«

fit

am

ftat mundus protulerunt auc ptoferre

cum lioc eft inter dámriatos, & afii-

foterunt; nar etft omnes blasphe-

thas illas ad tethpus incarceratas ; itl

d

mi& oinniutn' hominum. pr&íentis

tertogáüfiam ex eisdem , an velit li-

n

bentiüs fues ctuciatus not fofüt ad

fzculi crefcant quafi in immenfum ;

üp

tàmen certum eft, quód demmüm fint

extremüm ufque dietm, fed per totam

(€Cil

i cetto- & finito quodam nutnero;

&ternitater perferre , qu&m divind

Qc

econtà blafphemia quas tnica tati4

$ratià privari & refpondcbit tibi :abs-

plu

tüm damnata anima conttà Deuni

que dubio affirmativé. Tertium dit

[ü

ctimen eft laus divina & amot ; liz-

fer totam sternitatetn effuridit , ne«

2

qucünt poni in nufrieto finito , fed

birantiim in Purgatorio : & econtra

l:

ficut &ternitas caret otnni fine , ita

perpetua blasphemias damratorum int

fati

& ifta blasplhemie orntera finitum

fih

Inferno; jam rursüs interrogaanirmatm

execdunt numetrutn. Et ecce iftas i«

ex Putgatotio, an velit libentius if

f

finitas blasphemias, & iflos infinitos

perpetuum horribili flamma cruciati

fio

á&tus odii , impcdit ifIe , qui per fuas

quam Deum vel femel blafphemare?

i

dcvotas preces, autalio modo uni-

& tefpondebit tibi indubitanter affir-

j

car folummodó luctatut. atiimat :

2

tiiativé. Quartum demüm & omnium

econtrà Vctó , qui ofnties. anifnas À

horribiliffamut damnátis , & orrt-

fiiuüm 1naxime confíolatorium ali-

Qögdito' Qrbe üfque ad ejafdem con-

f

quand

DE MOTIVIS ET iïSTRUMENTIS,O&'?-'

23f

9v [

uandó liberandis animabus, . diícri-

detré&tas otare ac laborare pto con-

[letin

qmen eft, quód in Purgatorio fulgeat

verfione peccatorum ? certó non de-

; Qu ii

fpes, in Inferno econtrà graffetur pet-

trcQares , fi veré Deum amares. Jam

Jeüff t

petua ,dcfge,ra;:io, eheu ! quantum

non miror fuper illud facrj Evange-

diodet,

chaos inter utrumque , quis ftulte

lü : Gaudium erit in.celo fuper unopec- P*

fhis. drynt

fomniabit , interjacete folummodó

eatare parnitentiam agente, quàm fuper ?- 7-

tut lt i

patietem papyraceum ? Hinc ulte-

nonaginta upvem jufls , qui non indi-

lii f

fius ad imeum iptentum aio , quàód

gent peaitentia; Vi funt animz ju-

liberans aut. coníervans ab interitu

ám u

fte in Purgatorio: illis enim non

idiferied

damnationis unicam tantüm animam,

ampli)s opus eft poenitentiá: fed fo-

nm, at

Deoplures gratiarum actiones, a&tus

lummodó aut fatisfa&ione aut. fatis-

. af

laudis & amoris conferat , quàm fi

patlione : nobis veró adhuc yiven-

ii d

omnes animas à . condito Orbe ]i-

tibus omnibus, etiam juftis neceffa-

j Pt

beráflet & Purgatorios namanimgin

ria eft poenitentia , quia in multis

ofetar at

Purgatorio absque boc gratiasagunt,

offendimus omnes. Ad hunctextum

laudant. amantaue Deum ; econtrà

réípondet nonnemo ; majus illud

Secotidir

dlla, miü ab ,i'"nr,cri,t:u damnationis

gaudium intelligendum etle fenfibi-

dig, qU'

Dutgitot

fuillet erepta , per-totam sternitae

liter, non veró appretiative; Sed con-

tem non ampliüs amáffet aut laudáf-

trà eft, nam minimé eft credendum ,

icitiæäeheqï

fet Deum. Admiferim quidem quód

quód ibi Cbriftus loquatur puré de

4s pettté

amor laus ac gratiarum actio Beato-

gaudio fenfibili ; quia repugnat fta-

(y, Lal

rum fit longe perfeckior & intenfior

cetitisi tl

£ui Bcatorum , ut. magis appretieng

amore , - ]aude ac gratiarum ackione

liberationem à poena, quàm à culpas

n atl

; folütr/

captivorum in Pargatorio , & con-

quod fic offendo ; tepugnat Beatis ,

fequenter fi citiüs liberarentur, Deo

|

et totf

vk

t magis appretiativé gaudeant, quód

glioque per illud dutationis -fpatium

non fint jn poena , quàm quód non

läm divina

plures intenfiores a&tuslaudis & amo-

fint in culpa; ergó etiam repugnat,

jcibicur

ris -conferrentur : attamen horum

Fatttm dl

ut magis appretiative gaudeant,quód

actuum acceleratio minimé eqüipol-

liberentur à culpas item nulli licet

;g'mgf j l

let actibus unius anime fine fine du-

appretiative magis dolerede lapfu in

i É o

raturis, qui tamen animá jllà non

poenam , quàm in culpam : ergó ne«

gormt

fülvatà . perpetuó fuiffent / omiffi ;

que poterunt Angeli appreriative

g4nin

nam quod duntaxat per aliquot. an.

magis gaudere de fiberationeaticujug

ï)en'ti(ls i

nos aut fiecula citiBs incipit, minimé

à poena, quàmà culpa;.& confequen-

eft comparandum 1lli , quod in eter-

ter à primo ad utimum appretiative

fo hemarc?

num durat ; adeó ut videatur majoris

majus eft gaudium in Czelo füperuno

intct d

sítimationis amor perpetuus unius

peccatote Poeni,z:en.tiam agente,quam

C omflmm

Beati, quàm amor omnium Beato-

fuper nonaginta novem animabus

gv

rum per millé fzcula. *Vah Eondhhr

liberalis à paena ; quod wel ipfemet

"

ng.

DGf

yruft

qua

"

W

I.

116

T uc TuU s

1

Dominus infinuáffe videtur , dum ad

cum morte lu&abatur , dum, ecce

ànétam virginem Mechtildem ait :

tibi , januam nonnemo pauperum

Lil. 4. de Hoc snibi maxime defiderabile eff , ut

pulíat, petitque, rei inícius, ad pien-

tifmum Decanum fuam conícien- Thomas

l

fpirir.

peccator per veram panitentiam ad e

€onvertatur. c vivat.

tiam purgaudi causá ; filentium pe- Cantipr.

f

$'at.

Y

Similiter fuprà dixi patére refpon-

tenti 1ndixére. famuüli ,. fed haud in li. z.

€4p. 1 y.'

fionem ad quintum ; nam etíi pluri-

tanto hoc pdtuäre filentio , ut ago- €. g1.

nizans non adverteret, quaré, velut

mi San&ti utriafque fexüs fuerimt val.

dé mifcricordes erga defun&tos , ta-

famulos fuum Dominum excufantes

f

men in eis femper preevaluit zelus &

zcelosé incuíans , confeftim , quà ad-

fü

lNoR

Ó

lacrymæ pro miferis peccamribusa

huc potuit voce exclamat

ll

utpoté probé gnaris , quód bonum

moriar , nifi priüs huic homini pe-

titam mifeticordiam praftitero : ad-

4d

quidem (it exorare pro defunctis ; íed

melius pro converíione peccarorum,

mittitur itaque poenitens , confitetut,

lil

Thomas

& prefertim pro Eccefi. Lego

abíolvitut , fxinulguc cum jJoanne

u

procul dubio de &ncta Lutgarde vir-

moritur. Libenter concedo , quód

p

Cantipr.

Qu

& alj in

gine, quod multas animas furcentibus

fancta Thercfia plures animas & flam-

meo illo carcere eduxerit ; Sed quan-

p

Purgatorii flammis eripuerit , intef

yita ej-m.

quas etiam fuit anima [nnocentij rer-

to charitatis ardore in converfionem

ii

tij fummi Pontificis ; fed non minus

peccatorum. hec fetaphica - vitgo

u

lego , quód ipía fola plures convet-

flammuctit , tum ex praecedentibus

Ql

liquet ; tum ex Ícquentibus liquebit.

(

terit peccatores orando, quàm multi

Concionatores predicando ; item

Et quid dicemus de antiquis fanctis

üt

quód tum pro fe , tum pro conver-

Patribus , de Apoftolis , qui etiam

D

fione peccatorum feptem annos j-

petierunt. ipfimet pro fratribus fuis

D

anathema fieri ? nonné omninó cre-

junaverit in folo pane & aqua ; X

(

rursüs quaturdecim alios, pani inter-

dendum eft , quód & ipfi fciviflent,

P

Ex Brev..

düm- herbas addendo. Laudatur Ger.

fi Deo gratius facrificium, quàm ze-

T9E

lus animarum effet ?. Undé

17 NOY.

trudis mifericordia erga defunctos,

MP. lj PEI

fed quantam charitatem habuerit er-

Ad quartum dico, orantem pro vi»

hlfimw' D7

vis, prefertim pro Ecclefia, non mi-

ga Vivos , .fatis- indicant iffa. verba:

üy, g

Zelo divini bonoris promevend:, & pro-

norem, fed imó majorem poffe ,PO&

p d

euranda [alutis proximi , jugiter arde-

mortem fperare mifesicordiam , otane

[

bat. Multas quidem animas Joaunes

te pro defunctis. Satis nobis hoc it-

[

Nivellenfis fuis fanctis precibus Sa.

finuat fanc&us Auguftinus , dum ait:

i

crificiifque adjuvit.s, quantum vero

Qui talem charitatem habet , ur omnes Dom.4.

D

zclum pro converfione peccatorum

dilicat, c pro emnibus oret, t meliores poft afchs

Iu

foverit, vel ex hoc unico facto cog-

fiant 5 pro malis fupplicet, ut cità fe cor- Serm.2.

l

TATO; .

q1

noíces ; In ummg, agonia jamiam

rigant 3 de ?ua porte voluerit int.

illits

9U

D& MOTIVIS RT NSTRÜMENTIS, &

133

dum,

tis crefcete ,' fed duntaxat pro nobis

ilius cele[lis ferujalem portae apertas int-

y p

rebitur invenire: Bcné nota (ingula ó

intercedere queunt.

Eft fine dubio

15 d p

dilc&iffime, imprimis, quà placet in-

eoram poft liberationem interceflio

ag

trare , patet tali janua. Coeli. Deindé

valdé potens apud Deum , potentiot

lentium p

tamen creditur peccatoris pef f0*

fingulariter eft notandum , quód vi-

fl haud n

ventes adhuc queant meliores fieri,

ftram operam falvati ; Ratio cfl, quia

p, u

& fotté ad magnam fan&titaem af-

ille cteditur futurus gratior, qui ma-

u v

cendere , & tunc , qui orando velalio

jori grati& fuit affe&us ; quia ergo

) excilutt

- fmodo eít caufà talium converfionis ,

exccllentius eft opus confervare ali-

Íuo modo fit particeps omnium bo-

quem ab interitu aterno , quàm à

n, qià

uN

norum eorüm operum ; fed:etiam

poena itempþorah liberare, etiam pro

homitip.

illorum, quiab ipfis convertuntur s

tanto opere major gratitudo & in-

adeó ut non folüm fanétus Paulus

terceffio ardentior non immerito fpe-

(litero :

habeat accidentale gaudium defactó

tatur. Prudentis eft, facere modo aliis,

; Gof

in Coelo, quando quis per ipfius E-

quod fibi poft mortem quis fieti cu-

um foat

Cfd() ] qUöd

piftolas convertitur s. f2d etiam fan-

pits pro me affümo, & fic dico, ego

jmas e la.

&tus Stephanus, qui probabilius fuis

poft mortem nihil ardentiüs defidero,

precibus 4 Deo Pauli converfionem

quim fuffragia Ecclefiz , ergo volo

T

impetravit. Similiteraccidentale gau-

modó orate ac celebrare pro tota Ec-

onverionza

phia "g

dium femper accedit fancte Monicaz,

clefia, ut pofl mortemomnium ipfius

r

q.uotiefcunque pet fcripta aut per ot-

fuffragiorum — eó faciliüs patticeps

dinem fancti Augaftini aliquis falva.

fiam ; fcimus enim , quód Ecclefia

jl

tur ; non adeó quia ipfum pepetit

fua fuffragia & fpirituales thefauros

u

.mundo ; . íed quia peperit Ghrifto.

prz omnibus foleat fuis benefactori-

, qu qun

Diftimus hanc vetitatem ex (ancta

bus & zeloíis filiis applicate. Sin

U f

autem coram oculis tuis ita placitum

annin

Gerttude , qu& ceam celitüs edocta,

ait : 'Quandocunque aliquis fcribit ,. vel

fuerit 6 Domine , ut poPc mortem

f i

Liä. 4.

alios. docet eA : intentione , ut laus Dei

acre fuftineam Purgatorium , fis be-

ypr*

CAp. 13.

per boc, & prefectus animarum promo-

-Bcdictus in eetetnüm, coram te quip-

j

tum omnis profectus quem Alt-

Infingar, Vatttr ,

pé loquor , quód malim univetfas

jnpoe

divin&

quis ex illa Scriptura , five doctrina ,

Purgatorii poenas ad extremum uf-

g,n(mm!'

pitatis. etiam per mille annorum millia confequi-

que-diem fuflinere , quàm unicam

of po

tur , totaliter cedit in illius f(alutem, qui

animam , fi pofim, ab &terno in-

m ora

fetitu non confétvare ; & quis viro-

fità intentione bocDomino primitüs pra-

J hOC m'

libavit. . Nihil autem horum poffu-

rum hoc optare gon laborabit , cüm

áum!

mus fpetare Y defun&tis ,. defuncti

fimilia foemine ingenti optare fpiri-

llf Wmm 01

J

enim neque amplius libros fcribere,

tu minimé dubitarint.. Quid enim v€- In Via

j n

neque amplius populos docere , .ne»

fert (inquitfan&a Vherefia ) me etiam perfedk.

(

fem ,

que amph'us in perfcétione & meri-

«d u[que diem judicij in Purgatorio de- cap.5,

tineria

[r mmlm

Gg3

$28

ïRACTgTUs .

$d

tmm ; fi vel una duntaxat. anima per

taffis minitatis mihi propter iflafimi-

lem térribilem apparitionem, quetmes

erationem meam — falutis compos. reddi

tep

admodum contigiffe fertur beato Ber-

f

queat » quantà. verà magis , etim de tot

auintarum commodo -ac bouo , atque bo-

trando.Fac mecum Domine , quod

e

wtore Dei optimi maximi agatur. Ygno(ce

tibi placuerit , fi placet tibi, ut a'Spi-

dit

ritu conterteat , imó ut contetar , fie

f

mihi . Seraphica virgo , quod te

ga

foeminis annumerayerim, foeminam

Deus meus benedictus ; parüm meá

pea

te folüm dico juxta tuum íexum,

refeft , an a mortali vel a' Spiritu

d

non autem animum ; talia etenim

occidar, dummodó amore JEfu mo-

m

non foemineum , fed virile.demon-

riat. "Tu fcis, quia ifla niinime fcribo

ii

flrant pectus... LIndé per te mihi l-

in odium afflidtarum ac. mifeclarum

W

ceat, 0 fancta mater. Ecclefia, de hac

animarum , fed puré ad corrigendum

f

fandt Virgine canere ;

moderai temporis exceffüm, exeeflus

Ni

eft multorum inordinata devotio, qui

foo

Fortem virli pettoye

animabus in Purgatorio magis nocet

fiofl

Laudemus onuts Virgingu,

»guäin prodeft. : O quotiesmilerze iliae

diü

Qua fantlitatis gloria

animm privantur Ecclefie thefautis

fiief

& indulgentiis ,. ex def.&u debite

13 4

Uvique fulget inilyta.

Hac Chrifli amere faucia

applicationis. Sic enim rudis plebs

Cfetit

Penas peroptat fortiter,

frequenter. tempore- Jubilei & alia-

(fitti

Hac Chriffs amore mortia.

rum Indulgentiarum offert preizri-

ï.ïpt

a

ptas preces, jejania & alia opera pro

bponjo patitur jzzgz'te;g

piso

animabus in Purgatorio , ducta iilo,

pl

ä'Jifcamus 5 Viri à tenella Virgine,

in Scriptura minimé fundato princi-

ütt

qui volumus videti grandevi , prg-

^v

pio : nihil effe melius quàm orare

p

f

ia

tim animarum Paftores, his rcyerà

pto defunctis , .cüm tamen intentio

ino

longé major cura & obligatioincum-

fummi Pontificis minimé fit, ut

opera

&

1

bit,orandi ac laborandi pro fibi com-

to defunctis offcrantur , etiam

1 £is

fit

uiffis, quàm, pro defunctis ; urpoté

ipfz Indulgentis applicari queant , &

(it

qui non funt amplis fübeorum cura

confequenter, quia nonmpletur con-

ac poteflate.. Defunétis folummodó

cedentis iütentio, füo quoque effe&tu

(

füccurrere tenentur ex charitate &

caret gratiofa conceffio , Ó quoties

tanquam fideles ac mifcticordes dif-

animabus utiliüs fotet, f1 ficret alieni

D

penlatores fpiritualis thefauri Eccle-

gris reflitotio. ,. quàm ejufdem pto

fim ; viventium veró fibi commiflo-

Miflis de: Requiem expenfto.

Ah!

fum renentur curam gerere ex otii-

fit fervor in-Ecclefia, ut minuantut-

cio & corittactu , & hoc non folàm

peccata in vivis, & ex eo augebun-

difi

docendo , fed etiam orando, & omni

tür fuffragia. pro defqi;&is ; quia.illis

Dt

plüs.auxilii adferc unus. in. charitate

. meliori modo; guopo[ïunt, Sed for-

i

2'316-

,qu

2

319

bt MOTIVIS ET INSTR UME--NUS, Ó

trihlm.

zelóque Dei fetveris, quàm cerituni

gaudium in Coelo füpet uno peccae

Iem u

w

2

tepidi. Fetvens 1ri zelo D

?

i, Veréque

tore poeriitentiam agente , quisdubi.

itberm l.

haud timet Spirituni ; fed, undé fit,

tet, quim fümmnia fic triftitia in Orco

nite, qtd

éx liac ip(a doctrína probare éonteti-

apüd invidos -dammatos fuper con«

verfione cujufvis peccatoris, pr&íet-

li .uta*Splt-

dit: Si igitur, à te Spiritus intetio-

contt,

gatus , a tuo Sactifício vel uinuini

tim Vetó. non pauc& anume multàni

puin m

peccatorem id viarn falutis feducás;

vexatitur intet ofanidum cutioficatibus

ida at

& fcfütationibus,ünde in talium corde

Vel omries captivos & Purgatorio re-

te El

dimas, pofterius approbavetit, vel

fimiles perpetuó perftrepunt quetes

ynime (

impetuose petietit,facti fanctà Cruce,

lg :ó fifcitet, me effcinter prede-

- miferun

flinatos. O fi fcitem, àn preces mea

inttepidé ei dicito : Yade retró Sata-

corrïgendum

fià: quia non fapis , qua Det fünti

fiit coram Deó accepta ! fortaffisille;

li gl

Natti fi ex Deo effes, fine dubio fe-

pfo quo oro eft teprobus , fortalfis

fpondetes

5

$

libentiffime nos óortines

cft incapáx , fortaffis egomet füm illo

ideroio i

ynugis n

fioftros toletabimus crüciatus, quami-

iüdigentior. Has fcrutationes mox

u

diü divina jufliiee placuetit , ut nu-

excipiunt pericnïofiores cogitatig»

dip tl

tiertis Efetorum udicá faltemi- áni-

fiosS. jam difquiritut aliotüm Vità. ,

TT

fná augeatut. Caiterüm hac cüm dif-

coricipiuntüt finiflr& fufpiciofies, pa-

fiuntur terefafia judicia, ventilatt»

m fidi Pl ,

€fctione intellisattuf àc agarituri

öiimiaïl quippe tempts liabent. Eft

tr divinze difpofitiories, inveftigan.

gt

of pzæfïïi'

tehjþüä füccuttendi definctis, & tém-

tür Dei judicia , oriuntur. hafitatios

nés in fide j flerilitates in corde, anxie-

jj o m

pus orandi pro vivis, & quamvis fit

pofterius priofe 'éxcellentius , expee

tates in mente 1nfílabilitates i v3e

luntáte , obfícutritates itt ititelle&tu,

m»dato prma-

dit tánjen iüterdüm ex certis caufis

prius pofteriotí praferri ; quetmad-

impíicatioties in conícientia , & fie

; quim 0^

aM

modum fnoününquam eleemofyna

:

deficit hümilitas orantis, fimplicitas

X

(t, 0

fopïïä

€orporalis "fationabiliter - preefertur

H

petentis, conflantia orationis, & fr-

fpiritual

1.

jJani vetó , quia ad fecun-

ducia filialis , & Bec fuit potifima

y, t

b

fiie4 fatio, güöd in antecedefiti cóott-

n uPAH

e;iu'm necdam' gefggnfum,. fit

fideratione ron refponderim ad id;

u o

] ]mpkf

intet peccatores plurimoseffe repto-

.uoqüe t

f

CONSIDERAT'IO OCTAVA

uot

bos, pro quibus ofare, eft. tempus

A P

perdere, Ah non ita loquaris in Chrt-

ld

De Vitatida fämtaüme infer*aüniiluht. :

i hia

ífto chariffime , tempus non petdi-

9

u[ a»m ng

fiec c4-

n

Mnem qui&erü orationem fa«

tur, quod Deo impenditur ,

iil

O

litiofus daemon conatur itmpe-

tet íüo fractu , qui bono

ofat

affectu, $- 4uguff.

Aniíle, vel [p.7o«n-

ul

dire, nullam tamen magis, quam qua

etfi fine effectu petito.

PUA

"

pro converfione peccatorum fundi-

ille fit pradeftinatus vel

n

teprobus, /tzt ho«

;; errare. 1n» tnil. 2»

jj qi/

tolà velle judicare , f

non Yi

mrx nec mitum, nam fi tantum eft

th-:

i dläiiff'

j

w

m

u^á.

T*RACTÁATUS L

148

tantis. Porró , ut tibi.otnnis atixictas

tertogatus aliquandó beatus ZEgidius

fanéti Francifci difcipulus ,, quid de

é mente tollatur, hanc piam, eamque

veram de pradeftinatione. nota fen-

pradeftinatione fentiret , in huncferé

modum fapienter refponditle fertur:

tentiam : Sciendum itaque, Prade-

foamts — dam cego manus aut pedes lavo, pto»

ftinationem quadrupliciter poffe con-

Nadafi

fuündum maris non intro; fedin litote

fiderari, nempé ex parte. Dei & . ex

ä

de fic.

L]

(

