foltus inter. vos exfpectate judicitm , &

ipfe gentilis Alexander Magnus j5 uir, .

! üng(läos

,

Bs

p

vefira jurgia ad illud divinum re[erven-

Jáddum fummum Juda&orum Pen-

tiy exaimen.

Vos autem nobi 4 Deo

tificem vetierabundus — adoraverit.

mmcnü

^

omnes

dati eflis dià : « conveniens mon eft,

Ut| adeó verum

fit

W mim;

ut bomo judicet Deos fed iHle folus, de

magni venerantur Sacerdotes , foli

Kis Ante

quo feriptum eff : Deus. fletit in Syna-

vero illi, inquibus prater imagnam ;.meg, ra,

31' fan&ä

gora Deorum , in edio autem . Dees

fuperbiam , aut fortafsé etiam gfan- y, 25

geo

difcernit. Etne putetur, quód magnus

dem cerporis molem , ficut in Saule, , geg 25,

,ai

hic Imperator, more quoramdam,

nihil magni reperite eft , plerutn-

, a

Trad. L Paárs f

que

g

" d

TRACTATUS

130

Aä' 90

ue Miniftros Dci . per(equuntur.

cerdotes vocati Keges, & Sacerdo-

70 4'

Sed audiant tales : Saule , Saule quid

tiumi dici regale ex. duplici potiffi-

ame perfequeris ? Abíquc dubio enim

müm capite : Primó ratione inflitu-

tionis, quia Sacerdotium Chriftia-

Chriftum perfequitur, quiíquis Sa-

cetdotes períequitur, & Deum in-

num eít inflitutum juxtà Ordinem

honorat, quifquis ejus Miniftrosnon

Melchifedech , qui fuit. Kex Salem Heb. 7.

honorat: teflante id divind Scripturá:

& fimul Sacerdos Dei fütmmi. Sicut v.7.

ÉRCAIO Y

qui vos fperuit , me (pernit. Eft ergó

ergó Salem , poft.à Jerufalem fuit

y.i6.

Sacerdotium | omni terrerno Kegno

figura totius Ecclcfia: Catholice , ità

majus atque honorabilius, & hoc

etiam ille Rex fuit figura totius

non folümex Lege pofiivà »dad

Chriflianii Sácerdotii regnantis'fupef

novam Jerufalem 4mnilitantem , &

Probabilius etiati ex Lege naturali.

| Kiti tursüs miultis claré oftendit jam

ficut.omnes animma fideles commue

fxpius -citatus Henricus Spondanus,

niter dicunturfilig Jerufalem , ità

etiam omnes Sacerdotes dici queunt,

quia non fofüm apud Chriftianos ,

non folüm apud Judeos femper in

Reges & filii Melchifedech , etfi

. Sacetdotibus fumma fuit rerum po-

eidem jure Hareditario, aut fanguis

riis propinquitate minimé fuccedant,

Ad . At ceflas , fed etiam apud gentiles com-

E

chrif'i

muni ac naturali confen(u cuncta

quemadmodüm omnes credentes

37

Sacerdotum arbitrio regebantur , et-

propter promiffionem dicuntu filii

Abrahz , quamquàm ex femine A-.

iam qu& politicum fpectarent Im-

perium.

[tà vir ille veríatiffimus ,

brahaz fecundüm catnem non deícen-

f

citans plurimos Authores & Provin-

dant. Solum quidem Chriftum prin-

N

cias & Kegna, in quibus hzc .cau-

cipaliter prefiguravit Melchifedech,

tiffime obfervabantur. Similia quo-

utipatet ex illis verbis Apoftoli :

-

que invenies apud Paulum Segneri

Sine Patre , fine smatve , fine genealogia: Hb 7-5

J

24 p

Parte. 3. difcurl. 24. De Sacramento

ueque initium dierum ,neque finem Yi«

l).

1

Ordinis, & ipfa ratio naturalis. di-

t& habens. NNullus etentm alius Sa-

ljd

P

M

^j q1

Qat , Deum Sacetdotes & parentes

cerdos, preter Chriftum filium Dei,

1

e(le ab omnibus honorandos atque

eft abíque initio, & abfque fine, ne

m

venetrandos. Undé Deusin Deutrom,

Á

pacdl. l.

(

':l",äPo 12e

quidem ipfe Melchifedech, ipfe fo-

J y,

lus eft fine initio, eft ipfum prind- - *-

U

precipit : Qui auteim fuperbierit, nolets

- ebedire Sacerdotis Umperio , qui eo teme

pium e finis ; ine Patte quoad huma-

pore miniflrat. Domina. Dee', ex. decreto

nitatem ,. fine matte, fine genealo-

f

judicis snorietur . bomo dle , - auferes

: gene- T/a14 $3.

già quoad divinitatem , nam

N

malum de Yfrael : eunclufque populus

rationem ejus quis enarrabit. ? Ipfe ?. 9.

h

Qi

audiens tinebit, ut nullus deinceps intu-

folus eft. Rex juftitie & Princeps

me[cat faperbià. Jam veró utad meum

pacis, ipfe folus fempiternum. babet. Sa- Hd.7.

p

tutsüs propofitum veniam , dico Sa-

ecrdotium. Quia fcilicet ejus Sacrifi- 27*

tu

cium

d

u

p m

-

pE MOTIVI$ ET INSTRUMENTIS, &t

15y

t

cium femel in ata crucis oblatum eft

fünf gmera futurorum figura, fed

xilf.

tantg yirtutis & cfficacize, ut ( etiam-

viva & vera Chrifti inftrumenta, ac

ditu.

fi mundus in eternüm ftaret) porfet

Miniftri, per quos ipfe fuis fideli-

Mi«

tamen falvare in perpetuum , vihu-

bus apetit portas juftitize, & arcet ab

inem

jus per femetipfüm , accedentes ad

eis fpirituales nequitias, docens illos

alem 1.

Deum. Sed ex hoc tamen non pro-

utilia, & gubernans in via, quà am-

Sicut !

hibetur , quin.omnes Sacerdotes

bulent. Ex quö etiam jam fatis pa lfaia. «£.

Vfuit

novi teftamenti verà & proprié

teícit, cur Sacerdotes ex fecundo P !7

20

poflint dici Sacerdotes fecundüm

capite feu ratione Reges vocatique-

totlUS

Ordinem

Melchifedech ; ficuti

ant, quia videlicet eis omnes ratio»

omhnes funt veré & proprié offe-

fupcï

fes & pretogative Regum altiori

j

.

rentes & coníecrentes , etfi Chri-

& excellentiori quodam inodo con-

nffs

ftus (it principalis offcrens & «onfz-

vcniunt, ficutergó Ecclefia propter

n u

crans , tam vifibiliter quàm invifibi-

fimilitudinem & Analogiam, quam

treufit,

liter. Vifibiliter , quia quod quis fa-

habet ad ftatum matrimonialem , be-

l; a

&it per alium, per feipfum facere

né appellatur Sponfa, itá pariter Sa-

cenfetur, invifibilirer , quia ipfe eft,

cerdotium propter fimilitudinem &

Emgui-

datts

qui operatur in Spiritu fanéto , ipfli-

Apalogiam ad Regnum, optimé di-

At

tuefs Sacramenta, perficiens, arque

citur regale, & Sacerdotes R eges.

gratiam tribuens, non folóm quà,

Regum potiffimüm eft, falutares Le-

mite £«

Deus, ícd ctiam quà hemo per po-

gcs condere, gladium juftiti porta-

teflatem excellentig. Sic paritet Sa-

re , jufta decernere , delicta amputa-

deatte

cerdotes veré & proprie poffunt di-

te , vittutes premiari , hoftium in-

n pr'm-

jf dedh

£i Keges juflitim & Reges pacis,

curfus propulfare, tranquillitatem

quamvis iolus Chriftas Dominus

reipublice & procurare & conferva-

: oüoh ;

n

|

l(,

Ffal.124.

proprià excelleatia fit Rex & Sol ja-

te. Verbo : Salus populi, totumRe.

gerztalagifi

F. j*

g P

füitie, & Pax fuper Yfragl. INonfolüm

gis paludamentuin , ornamentum ac

Píal. g1,

quia in feipfo juftus eft, fed etiam

fuprema laus cito. Confideremus

qus 5*

F«7.

quia totam Ecclefiam regit ip juflitia

jam, an non hec omnia optimé re-

JiumDo

gali Sacerdotio aptentur ? & impti-

T

( abundantiá pacis. Sicuti fcriprum

Apec;i

eft : quonidin venit judicave terram , u-

mis quidem quoad poteftstem legis-

! [P.C 0..

y. £.

dicabit orbem terrarum ia ju[litia. Nam

latjvam indubitatum eft, eam rcfi-

j r '

judicare in Scriptura fepiüs idem

dere in fummo Pontifice refpectu to-

"i

fignificat ac regere : quemadmodüm

tius Ecclefim , in Epifcopis refpectu

gpnca,ö-

füarurz Dioecefium, in Legatisà La-

j

4« Reg.rj

patet ex illo : Foatbam vero filius Re-

' genä

yz )'l

gus gubernabat Palatium , &* judicabat

tere & INunciis Apoftoliciis rcífpe-

M ] IP

populumterra. Et 66 Melchifedech di-

&u Provincie fibi affignate , in Ab-

jrine

&us eft Kex juftitie, utique hic ti-

batibus tefpectu füorum fübditorutia

Hh

p 9

tulus jure potiore conveniet "Sacct-

religioforum, &c. Et quamquam Pa-

j sri ?

veniat , Legem fetre,

dotibus Chriftianis ? utpoté qui non

roghis non cot

j

K 2

poüunc

4

112

TRACTATUS r

tus futümi Dei; Et unum'tn. Éecclc-

poffünt tamen fecundum Legem

fia militante, velut luminate minus,

precepta imponere , imó debent fibi

commiflas amnms juxtà (anQias Le-

ut prefit mutabilitati humanz, denec

Cant. 2;

Lasíée.22; &

ges xmplgrc dirigere , quoad gla-

perfecte vifienis Afpiret dies , . &

y.17

dium , rursus certum eft illud :

€cce

F. 28.

snigmatis t»clinentur umbra. Undé de

duo gladii bíc , unus-materialis, & al-

Ecelefia fcriptum eft : Pulebra, ut Iuna, Capr, c,

ter fpiritualiss Materiali utitur tfega-

ele&a ut Sol Pulchra' ut Íuna eft,

V. 9.

le Sacerdotium manu alienà , fpiri-

ambulans in terris pet fidem , elccta

Heb. 4

tuali veró manu proprià , gladius

ut Sol. cft, triumphans in üzpema

Pc 12-

Ípiritualis cft fermo Del , pertingens

ClVl[atQ'

£diftcata ex . ele&is läpldl-

u[que ad. davifionem, anime a. Spiritíts

bus; Pundawc quldem Deus omnia

JCex. $

Gladius terribilis eft Cenfüra Eccle-

Regna, fed ità tamen. , ut cuncta,

li PJ/!

y. $.

fiaílica , tradens eontumacem Sata-

fe Pc&z. horum duorum, stellas po-

na, ininteritum carnis , ut Spiritus

tiüs dixeris, qui àm luminaria, INam

huniliatus falvus fit in die Domini.

quale unquan* Kegnum fuit , aut

Reliqua, puto, efle fuperfluum, om-

etit . quod velut Sol aut Luna toti

niareceníere, nam quis nefcit, Chrt-

precff:t mundo ? Soli» illis, quifunt

átianum Sacerdotium effe inflitutum

Lumen mundi, dictum eft : sicut mi- 7oan. a.

n a.djuttonum & ditectienem eorum,

[it te Pater, c ego mitte vot. Pottó v, z.

p OU CURU E.

qui Hzreditatem capiunt falutis, &

dataeft mibi omms poteflasin calo c» in

hinc tantó eft eïcell :ntius Re gno

terrA. Funtes evgo docete omnes gentes. Matt. 2t.

temporali, quantó eft preuohor fa-

Ceterüm exnhcate univezfo Sponfæ y.it. é,

ï

lus &terna falute periturá, tansó di£-

Kegno, etiam pro coronide hic an- rs.

[

ferunt invicen: dignitate ,

GUQIRLQ

neétere volut , quxdnam in Ecclefia

fine, que finium- dwerütas tanta

notuine QQPHIS veniat ?

& refpon-

(

effe probatur , ut mericó pluris zeft-

dendum., Eccicfiam confiderari poffe

anavcrtis LUUID qui unur hominem

quatruplicitet, -Primó confideratur

Ü

dlrexent in fïnem fupernat;ur an:,

Íuls ratione 'Chriftianitatis ,

& fub

f

quàm qui centena mullia prascisé . in

iftà confideratione folus Chr&us Do-

Q

finem naturalem. — .:Ecce quanta fun-

minus eft caput Ecclefie, quia om-

[UL(

es fideles etiam Prelati , . & ipíe

damenta vocandi Ssacerdotium regale/

f

Genef. 1.

Ferit Deus duo luminavia magna : lumi-

fummuæ Poatifex funt. Chriftiani &

7016

tu

nare imajus , ut praceffet dies: e lu-

confequenter membra & norn caput.

t

ATE HIHUS ,

ut pree[fet .moiti. Duo

Secundó confideratur, prout regitut

quoque: Qxdmcmt Kegna maghna :

(üb uno capite vifibili , & fub iftà

unum aterüum. in P,Lclcfia trinm-

confideratione fupremum caput i

hante , quod cft velut luminate mse

terris eft folus (üummus Pontifex, qui

APW**"" jus, quia n»x non erit illic., fed pet-

poteft etiam dici Sponfüs univer(ae

y. 1J-

Pemus dies lgtitie in claritate vul-

Ecclefize , non tamen Succeffor Chri-

fi,

$

DÉ MGTIVIS ET INSII*RUMENTIS',*&W,

133

,

fti, (ed Vicafius ejus , & Succeffor

d

Petri , ratio eft, quia ;; quamquám

CONSIDERATIO QUAKTA.

Chriftus alteti. fünam sponíam com-

W C

tiittits mon tamen ob hoc Sponfus

Anguia ft

pórta ad Regnum

l& h

1

effe definit. Tertio confideratur, quá-

Ecclefra.

tenüs Clerus inferior , totufque po-

UAVT

ZTEAT

pulus Chriflianus regitur ac dirigi-

Onflat ; quód difficilis fit aditus

G]

tur ab Epifcopis & Prelatis, &tub

'ad Ecclefiam | triumphantem ,

uemä

ilà coníideratione ofnnes Pralati

tïm!

ie id in pluribus locis diviná

funt quaft unum caput inferioris

Scriptutà:: Velut Matth. 7. v. 14«

pidvi-

nnià

Cleri & populi , dicente fanéto

Quàm angufla porta , & arca via eft,

In Paft.

que ducit 4d vitam. . ld ip(um eriam

o

Gregorio : Caput quippe : (ubjetorum

funt cundá qui prafant«. d. eum fere

habetuf Lüce 13. v. 24. Si etgo cte-

;

Nm

imodum , qüo Magiflratus dicitur

ditur ( quemadmodum in anteceden-

tibus fuit oftenfum ) quód regimen

, A

caput civitatis, non tamen funt ca-

3 totd

put füpremum , nec etiam Sponfus

Ecclefig militantis fit inflieutum ad

ifunt

fotus Cleti aut populi , -fed funt

formam triuümphantis , tnanifefte fe-

j 1

(quod potiffimüm de Epifcopis in-

quitur, difficilem omninó debete effe

tellige ) particulares Sponfi fuarum

aditum ad Prelaturas , ad regimen

NRoron2.

diéi

Ecclefiatum , Succeffotes Apoftolo-

animarut ac Sacerdotium. De Prz-

rum,non tamen Petri. Quartó con-

laturis hicex inflituto non agam, fed

yguít. :

fideratür Ecclefia prout diflinguitur

potidimüm tantüm de Sacerdotio ,

j !

in Clerum & populum , & (ub iffa

& confequentet etiam de cuta anima-

hic n«

confideratione totus Clerus dicitur

rüm , qu& pletumque Sacerdotium

TT

caput Ecclefia fxculatis feu . collo-

confequitur. . De Ecclefia.triumphan-

;efPOIT-

&ionis fidelium; fatio cf-f.. quiá totus

te potiffimum hac notantut : No^4

14?06« 2!&7

r poe

Clerus concutrrit ad ditc&tioriem fae-

intrabit in £a aliquod. coinquinatum,

7

adetatut

cülarium & vigilat pro populo,

aut abominatienem fasiens dv menda- '

& li

quod propriim eft capitis. - Porró

cum , nifi qui (cripti funt in librovite.

;ïfhlSDO'

agni, O utinam , ó utinam hac ipfa

fuccedunt Cletici, non Apoftolis ,

ya d

fed proptié feptuaginta duobus difci.

notarent Keverendiflimi Domini Or-

ripe

Pulis. He&c idcó huc pofüi, ut fa.

dinatii, ut primö nullum coinquina-.

J &

cilius abfque confufione tum ante-

tum aüt diligentem iniquitatem a

tcdentia, tum fübfequentiain-

facros Ordines admitterent , quid,

gt

telligantur,

qui diligit iniquitatem , odit animam P[al, 1o.

füb 3

fuam. Q autem /ibi nequam e[f » etii v. y.

p d

u

alij bonus erit. Secdndó , ut nullum Ecdligz, .

facientem mendacium , id eft , nul- y, .

,iffïX) qüt

étrina & Veritate»,

Id

h,;m catentem dq

dc

j

ol Chri.'

A

]

TRACTATUS l.

54

de quotimeri poffet, ne propter fuam

obtrudat.

Contta Damafcum itaque

mfcmam prof]srat mendwa deeüs

Epifcopum oportet refpicere ae pro-

populo fala & ftulta , non valens

videte, ne, diabolo ludente, per in-

3P€flf€ errantxum uuqmtatem 5 nec

diícretam devotionem domuim Dei

Matt. 21

g

ad poenitentiam eos (ciens ] provocare.

faciat fpeluncam latronum , ne pery

y. 1

Thren.2. Tertlo mfi qui fcripti funt in libro

füuppofitiam mifericordiam exetCeat -

cw

y.£4-.

d

vite agui, hoceft : nullus ad facros

crudeliratem , ne multiplicando $a-

t

Ordmes adnnttatur nifi c qul cognof

cerdotalem gentem , diminuat ho-

De Ecclef. utur à Deo veré vocatus :

Oportet

norem, Per indifcretam deV&Uonæn

a

Hierardy. enim ( inquit Dxenyflus Arcopagita)

poteft quis hallücinari ex ifte argu-

[

D

part. g.

Pontzjïiern Jancum mon motu proprio

mehto : Communiter docetur, quod

tap. $

Sacerdotales Ordinationes canjice:e fiá

Saccrdos celebrans fan &;H' mam Íri-

«

filb Deo agente. Ut adeó æque fit reus

nitatem afficlat muck

Anoa*-.oa Iseti-

Hi

f

fon vocatum ordinaüs , quam non

ïla,peccd.toa,s yenià , jufïes 4ubfidio

feil

vocatus accedens , imó quld dico &-

& gratxa ; in purgatorio cx';fïenteä

qué ? magis reüis e& & longé facx-n

requie :

Eccleftam fpirituali benefi-

bili

hua i gno(cnur temerc accedexm quqm

c1o & fcæpfum mcdicinali zemedio,

tii,

temer? ordinanti, quia fáciliàs £ole-

Ó q'?auw& igitur "Thefautos fibi col-

p

ratur ignorantia in ftudiofo Juvéne,

liget Epifcopus confccrans frcsgyte«

mod

quam i1 honorato Prafule. -Tuveni-

tum, ipfe enim eft caufa. Et fuo mo-

bant

bus eüim & mulieribus plerumque

d& fit particeps horum omnium ex-

Mtert

b"cws fünt fenfus , & ideó eortim

cell»cu-afïm orum Fruäiuum j

f;.(,/ uf

hibit

ig ;Dofan tlæ 001 üüll quam P,? H Lenu üm

ew'xtra certé in 1p(um Dum ,

P»ïd['

eit. A Pr&(ule nufe.m acutos ocuios,

Augelos in n;orraie.a & þa,femm

i, (

iongofqur. fenfus omnia jura expof-

iri animás juentes efï: injürius, quat-

W

cunt ;

Pontifici feu. Epifcopo dici-

do vel uni petenti gratiam feu bene-

8 n

Exeb;; tut : Er tu füi bomiui [*ecu!atoreyn

ficium orditationis denegat , qui&

il ü

v'

dedi te domui 1frael.

Specu atot Íeu

tot Sacrificia , tot nobiliffimos S&-

u

Prelatus & Doctor Ecclefig debet

:xtificiorum £ru&tus æmpe;ilz O fpe-

Vrf

Cant. »

efe nafus fictit turris Libani , qua ve-

ciofam de*vouc»nem ! & faciem Da-

0l l U

V.4

þmt contra Damejcum.

Per Damat-

tnaíci ! fimilis mibhi vxdemr ifta de-

76.

A

cum iitelligitur diabolus transfigu-

votio , illi jam quaü communi de-

6 f

fàns fe in Angemm lucis , teflante

cepuom : Notum eft omnibus Ca-

It

id beato Tfieódoreto , fequentibus

tho licis, nihil Deo graatius Ribil ex-

üm

VCIDL»

Merità igitur ad Spon(asn ait :

lcn,tlus effe poffe' Sacuäclc Milffie,

lsd

nafüs tuus fieu£ turris Libsui , quare-

&, quidam veriffimum : ia ipfo enim

dm

Lik 4. . fpicit faciem Dæmaf;z.

Profpicis enim,

abícondicus eft Tbefaurus fine defedtio-

Eccli-36.

fl

þ(quanto E diabolus fub fpecie verum divinarum

ne [auttitati. Aftaullum cft San&ua-

y.23:

6

te devzpwr, d pro veritate imendacitm

rium tam fanQum, in quo non quz-

mwu

ünt

T

T

d-

a

DE MOTIVIS ET fN'STRKU;MIENTIS,—eä*c,

135

itit

tit diabelus füum flatuere idolum:

Dixi fortaffis ; nam ; neeeffitate ità

: Pïl()-

Hinc fit , ut fimplices homincs pu-

poftulante , in hoc quoque caíu po-

qu

tent, non poffe melius$ pecuhias ex-

tiàs füccurrendum eft. pauperibus,

| Du

i

pendi , quàm pro celebrandis Sacri-

quàm proprie devotioni vacandum.,

M

J

n,;.

ficiis, etfi intereà plurimi pauperum

Kationem hujus affertionis inrer plu-

eken "

extremá paupertate oppteffi clament

tes alias hanc folam do , quia, licet

3

& (ufpirent, imó etí1 multi ii e&gri-

Sactificium Miffz dignitate & valore

tudine ex defe&tu conducibilis cibi,

infinité excedat omnià noftra mctita,

t ho-

aut medicing, que fortaffis cum cer-

elt tamen cuivisomninó liberum, pro

1i0n€m

| Qng'

ta fpe recuperande íanitatis duode-

hoc faciendo aliquid expendere. E-

conttá veró mandavit Deus unicui-

qui

eim crucigeris potuiffet folvi, juxtà

n Tre

communem naturaz cutíum necefTas

que de proximo fuo' , dicens : Ego

Ecch.i7.

p.i2.

» lat

rió prematurá morte preveniantur ,

precipio tibiut./ aperias manum | fraivi

Deutron.

(obfidio

multofque poft fe miferos parvulos

tuo egeno & pauperi. . Jam quis igno-

relinquant , & quod adhuc iritolera-

rat, precepta effe preponenda ope-

1. V. Hs

iflenta

bilhius , inveniuntur etiam Confeffa.

tibus proprià fponte affumptis ? pa-

beneft-

3odio,

rii, qui gemitus pauperum & fame

ritet dico ad argumentum de ordi-

pereuntium non confiderantes , ejuf-

nando Presbytero pofitum , effe qui-

(bicoh

T

modi indifcretam devotionem appro-

dem Epifcopum fuo modo cauíam

vt

omnium facrarum functionum ordi-

tíjo m

bant ac laudant , hoc ipfum fuadent

interdüm alii citcá tes inventas, nullá

nati à fe Sacerdotts , ità tamen , ut

num *

habitá ratione Domini , ad quem res

has procurare, perfeloquendo, nullo

p

perdita jure pertinet , ratio illorum

jure obligetut, ficut econtrà gravit-

'um ,h

eft , quia nihil excellentius eft Sacri-

fimé obligatur , bonum Ecclefiz pro-

;gggeï[ïm

ficio Miff , etgo pecunia fuperflua

movete, fancta folis fan&tis commu-

us qü,;n

aat inventa nequit melius quàm pro

nicare, plebi idoneos Miniftros con-

| ( ls

illo expendi. Aft ege in fimili caíu,

flituere , indignos repellere , atque

4, Q

conceffo antecedente , nego rotundé

domum Dei in fancta diíciplina per

jl

8

ædn(equentiam. Hic enim metitó

omnia fapienter gubernare. Ab

j 07

contta divina clamat Scriptura : Mi-

bone JEfü ! quid hic aliud queo Re-

()fläel 5.

id

"u

fericordiam volui , cx non Sacrificium,

verendiffimis Dominis Epifcopis ícri-

m

7.6.

j

( füentiam Dei plus quam bolocaufla.

bere , nifi illud ipfum , quod olim

Similitet & res inventa clamat ad

fan&us Hieronymus pro propria fua

b

Dominum fuum , quia nemo habet

anima fan&tiffimo Papee Damafo Ícri-

$ Hd?fl i

jus difponéndi de re aliena : nc qui.

píerat : Idcircó ( verba funt Docto-

(

dem ad pias caufas , tunc fottaísé

tis) obteflor beatitudinem. tuam. — per

( M

efili

fimili devotioni daretut locus, quan-

Crucem Domimi , per necefJarium fides

IP(O

, (fin

do debitá adhibita diligentià , Do-

noftya deeus , per. Paffionem Chrifti , at,

miftus rei nequaquam invyeniri potuit,

qui Apoflolos bhonere fequeris ,

fequaris

tSan&Uï M

€^ nt-

gon 1*

t

s

$,

R6

TRAÓCTATUS Í

£» mtri.' Et demüm ità claudit E-

ficantut. vetba fan&i Bernatdi dic&ä;

piftolam. Nol; defpicere animam , pre

tis : Curritur in Clero paffim ab omm

afate ( ordine , à Doüis pariter (

quá Chriftus wwrtuus eff , Và & cgo,

etfi Sacerdotum minimus , omnes

indotlis ad Ecclefiaflicas curas, tamquam

in Domino obteftor, quotquot di-

fitte curis jam quifque vidurus fit, cum.

h

g-

v

h

ia clementia facit Pontificali di

5

ad curas pervenerit.. Sed utique ejus-

thodi impudentes canes procul hinc

nitate vigere. 2Ne defpiciant, obfe-

cto, commiffas fibi animas , pro

procul iadé füo Paftorali baculo Ze-

E

quibus Dominus nofter JEfus fuum

lofi Prefüles propulfabunt , utpote

facratiffimums profudit Sanguinern.

probé gnari , quod non fit bonum,

fanétum date canibus , nec Domi-

d

Sequantüur Ápoftclos, meritó fint &

abíque intermiffione memores Apo-

nicum ! gregem committere lupis ?

QK

í

ftoli coram Dco, & Chtifto & cle-

quia 'certó cerdius fanguis gregis ii

z.echie

5

lls

k

&is Angelis ram fan&é teftantis:

tremendo jüdicio requiretur de ma-

1. Tanot.$

Mans citó nemini impo[ueris ,. neque

nu fpeculatoris. Videat jam quilibet,

[

y.22.

$

communicaveris peecatis alieuis. Hine

quomodó tunc fefpondeat judici ira-

pe Eccles

voluit divinus Dionyfius, fideliffi-

to querenti : Ui eff grex , qui datus

ferem.g

jïdjl.Hiä?

Y« 2$

rAch.

mus divi Pauii difcipulus, ut Keve-

eft tibi, pecus jnclytum tuunm ? quid di-

|

tendiffimi Pra(üles 'in füi confecra-

cts ? £or(an coammifi eum Sacerdoti-

P/WW 3

tione de hàc graviffimà obligatione

bus, ordinavi fnultos Presbytetos?

!

Ftlp: FE

fempet admonerentur , uti patet,tum

Sed utinam non diceretur gregem

Sacetdotibus commififti adversüm

(0

ex aliis, tum ex illis verbis * Tpfos-

que illos Pontifieio füre monebis , mundi,

te , ordinafti Presbyteros in caput

r

f:

ut munda contingant, felifque cemmu-

tuum, communicä&f peccatis aljenis,

faétus reus omnium animarum, quas

0

sicent divina divinis, perfetta pevficien.

inepti & negligentes Sacerdotes tuj

fic

tibus, fan&isque fantiifima. Hemfi

tunc temporis in ordinandis Presbi-

perdiderunt, omnium fcandalorum ,

L

lo

teris tanta cautela fuit adhibita, qua-

qua tales Presbyteri dederunt, omni-

«d

iem nonoportet adhibeti noftris die-

um damnorum que,fiwe pet dc-

bus, quibus Ecclefía jam non, velut

ftructienem Ecclefiaftice difcipling,

Spo;

olim , laborat Sacerdotum inopià ,

five quorumque modo Ecclefix in-

Qj

fed potiüs meritó conquetitur : copia

tulerunt. O. quàm facilé contingere

xhag

poteft, imó certó continget ; ut in-

UT

me inopem & conteriptibilem fecit,

quibus excelfà Sacerdotiidignitas jam

caute miniftrantes Sacramentum Or-

Lt

non ex humiliate per ingeniofam

dinis per whpofitiohem manuum

D

U

fugam paffim declinatur , fed eheu

faarum fibi faper' eaput. fuum the-

frequentiüs per. fraudulentam' pra-

faurizent catbones maledictionis, qdi

9

fümptionem íniqué raptatur : ad un-

fibi minüs prudenter perfuadent, fe,

i

guem hifce naflris temporibus veri- multos benedicendo ac ordinando be-

d

nede

1

PE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, ó.

"a

nedictionibus impleri. Nen omne;

niftris cura animarum committifur.

Y

quod fecundüm íe eft (an&ius, vel

corruptoribus proftiruitur, quandó

ideó Deo in omni. circumflantia eft

corruptis ac indifciplinatis . homini-.

Ó

ii

2ratius. Aliàs deberemus laudare &

bus ordinationis Bencficium impoer-

titur. Cauté, cauté agendum cft in

fummoperé celebrare illas devotas

güm.

mulierculas, que , omni curà Do-

confertendis Ordinibus ac Reneficiis

jui

linc

meflicà neglcéti , torá die difcurrunt

Ecclefiafticis.. Cautus , providufque

y/

per plateas civitatis, ab unà Ecclefi

erat íanctus Leo Papa, & tamen

ad aliam ,in hàc audiunt £res miflas,

huic fanctiffimo Pontifii , pro te-

x?otä

Yi

:n illa interfant. Lyraniis, in alialu-

miflione fuorum peccatorum pef

Donii«

crati conantur iidulgentias, animam-

quadraginta dies in Vigiliis & Ora.

que € purgatorio liberare, quis non

tionibus períeveranti : ab Apoftolo-

1upis )

widet, hzc operá effe íccundüm fe

rum Principe in vifce dictum eft :

g t

j fi- ;

longé excellentiora, quàm domi ia

Dimiffa unt tibi omnia pescata tua, pr&- " py atugg

- eulina occupari hypocauftum .put-

Lïi!ibïtx |

terquam impofitionis manuum. Hoc enir gyiyie,

"T

gate, c.

Et tamen fi utrumque

Jolum abs te veqniretur. Undé Amos , ap. 143.

ticiitàa

Patriarcha Hierofolymitanus, hac ad

j

fieri nequit, quivis prudens (aade-

l ht

,

l

ju

bit, ut potius omittatur devotio illa

fe venientibus Abbatibus rcferens,

quid "t

libera, quàm neceffaria Domeftica

,;jebac : Orate pro me , Patres,magnum

aol

enun onus , ( intelerabile wiübt inun-

cuta. Non equidem adeó hcbes fum,

syraoi

at

Prelatos Ecclefig |mulierculis

um efl, Saberdotiique dignitasme ter-

; gregFm

comparem , -hoc tamen dico, fi ma-

zet immodice.. Petri enim, & Paulier

dversum

trifamilias tanta obligatio incumbit ,

fomilium eff regere. vatienales amimas :

in ap*

fepofita etiam. fanctá devotione , fuo

ego autem infelix peccator. [um., — Plus

( 'Ahemsy

obediendi marlto , curamque rei Do-

autem quam cetera timeo ordinationems

Sarcnam. O satcina cul te impone-

n q

meílice gerendi, quantó magis

«s

emüi curà vigilandum & Patribus

mus , nifi foli viro gcnetofo oppide.

pidoru

Ecclefiz , ut nihil in domo Dei 1n-

que magnanimo , quem nec valct

quy, n

erdinaté & improvid? peragatur , ut

nobilium importunitas terrcre , nec

t

qU

Spon(a Chrifti caftifflime cuftodiatur.

rcípectus humani vincere, nec pau-

dicin

d n

Chrifus ( inquiunt in Concilio Car-

perum querelz movere, utpoté pet-

'Cuküæ W

thaginenfi congregati Epifeopi) Do-

bene fcientem , quód , quemadme-

conti

[ göfc

ninus c» Deus no[fler. ad patrem. profi-

düm nec nobilitas nec paupertas fa-

&ifcens. Spon[am fuam nobis commenda-

cit Philofophum, ità nec Sacerdotio

vit ; utrymne eaqm incorruptam G in-

dignum. Collaudo abíque dubio at-

vfitif

di

j Uf

vielatam cuflodiemus, at integritatem

que concelebro in. Epifcopo miferi-

uum ihe

. gjts o caffitatem mechis & corrupto-

cordiam ergà pauperes, ipfius enim Trident.

7ibus pfodgynus ?; Moehis profc'&ö »pm-

elt, pauperum , aliorumque . miJerabi- Seff. 2s.

ltl

ofil$

qdl

ditur, quandé malis & indignis Mi-

lium per onartm curam paternam

gerere. de rcform

/ Sed íap.i.

dmaüdog

r

[.À

i

TRACTATUS L-

138

Sed quid eft, pauperem Ecclefig in-'

Mechanice artie Magiftros , plorent

& follicitent ,

utilem aut omninó noxium otdinare,

utfilius proptct ma-

ternum folanum eorum £ribui aniu-

nifi in meimbrum corporalmu mife-

ricordiam cxercere, & in totum fpi-

mmeretur,& ridebunrut, eant ad qucre-

Lteca 14.

rituale effeé crudelem ? Si paupersas

cenque rufticum füpplices , ut filius

faceret titulum ad Saeerzdotiumn , turic

yp.217.

pro folatio matrisin IerVum fmfcipia-

fané exeundum foret in platcas &

cur , & nifi agticola fervo md:gcac

vicos , utintroducerentur coeci &

certó éettiüs bonas mattes alio mi-

claudi. Sed, licet ibi de Coena fit fer-

grare jubcbit, & inter Ecclefiafticos

tales audxentur? ergo'ïc * fanéta fàcer-

mo, tamen non atbittor, quod Chri-

£us de Sacerdotio loquatut, ce ipfo,

dotalis dignitas, qu& à fané&tis Patri-

quia coci & claudi impedimento

bus cclebratur üt d:gmtaam excel«

lentilimá , jam omnium facta cft

Carionico laborant. Crediderim po-

tius -

, quód contra tales pa mpetes,

d. :fpe&tilima ? ut impertiatur prop-

E

CæfLIOqUIH tam in pletate qdam lfl

er talem finem, propter qualem, ne

tj

do&rina debiles, Ecclefia juflé apud

quxdcm officium fubulci concedere-

XKzech,;;. Ezechielem queritetur : Violabant me

tur. Quafi non fcripsum fit , sualie- 1.Cor.i4.

ä

$.19.

Ad populum ineum propter pugillum bor-

P dn Eeclefits tageant.

O Virgo bz- y. $4

riedi£ta inter mulieres, ut filis tuus

dei, r fragmén panis , ut intevficerent

aninas , qua non moriuntur. Val pro-

aquam mutaret in vinum, confidca- fosn. 2.

&

pter pugdlum hordei , propter frag-

tet quidem poftulafti, utautem quem-

u

Ilff (

£fnen panis , accpdunt caeci fludieft

dam ad Apeftolatum præümarPs hoc

ad facros Ordines imó &c admittun-

nunquam prafurmpfifli. Attentave- Mait. 26

Gu

tur. Et quid dico de pugillo hordei,

rat fimile quid mater r bliorum Zebe-

u

ü

dal ,

ftd ei ! bona mulier confufio-

utinam res non jam có deveniflet,

Á

at fubindé non ipfz etiam foeming

nem invenit , ubi folatium fperavit.

il

| viris Ecclefiafticis imperarent , cur-

Nefcitis, 1nquit Dominus , quid pe-

Ánj

sunt tales , fupplicant , follicitant

tatis , fedcre ad dextcram meam &

Ti

per patronos & patranas , ut filius

finiftram non cft meum dare Yobis :

n

Ri

.ad facros Ordines promoveatur,

fed quibus paratu cíL À Patre meo,vo-

J

d

eo potif/imim Íine infligatm , ut

Iens per hocfuanmrinftruere Eccleftam,,

d

wcl aliquo foemineo ac feníuali

ut nentpeé fapxennünm Pres(ules non

Íni

folatio afficiantur , vel , ut fe apud

fa-iant illós federe in Cathedris quod

"T

. altas yäare queant ,

quód jam ha-

«arndles matres

commendant , fed

j [æ(.

b 'ant trs flios Saeerdotes "

fed

Unde suriui in

i

quos coleftis"Pater. elegit.

ia

quat 1tum dedcceat Eeclefix Prafulem,

quondazi fanétus "Laurentius Jufti- eju vite

Qity

ejufmodi foemineis aff- &ibus movc-

nianus ,. fancté & fapienter curiofus,

lnb

i, vel exindé colligt.potefl. | Eant

fuaviter & graviter fcifcitabatur ex

-

tales foeringe ad quefcunque obvios

quoaam nobiii adolcfcente, pro turic

o

novitio,

pE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, t |

59

tent

fovitio. , quà de caufa potiffimüm

füfficientes ad Epifcepatus . afiafque

ff«

Monallicum inftirutum apprahende-

dignitates eX revcelatione carnis &

E

fl«

fanguinis promoverct , ciensillud ;

3

ritingenué confeffo. , ^quód confilio

/

Tridest.

wl

& perfua(ione fuorum fratrum , mox

Si deé'numero Epifcoporum fuiff

em

5eff. s.

fl

repofuit (anctus Patriarcha : Kever-

de numeto beatorum non. effem ,

dereform

tetete, li mi in. domum tuam, & ad

íciens ac tradens: tegimen Ecclcfia-

GD

PE

fratres tuos.;. non es aptus egno

tum, effe onus, Angelicis humeris

ii'geat,

io flie

Dci, quia propefitum R.eligionis de-

formidandum, nunquid pia mater

iflicot

bet à Spiritu fancto. infundi, & non

tantum onus parvulis & homifiibus

ficet.

ab humanga (aadcia hauriri. LHunc

exigug virtütis imponet? hocmagis

d$fe-

! ,Patf'l'

imitationis digniflimum Prelulem

effct. crudelitas quàm pietas. Perinde

j;ilu

L

imitari deberent omnoes Prglati Ec-

periculofum efl, ut infanienti gladium ,

exc

clefim. ltà , u£ fint erga omnes be-

fic improbo viro Magiflyum committere.

didi

ncvoli , plenrpaterno amore , vclut

. Ideó £cclefia vult ac ftatuit, utnul-

( gnp

lus ordinetur, qui judicio fui Epifcopi

&emf x

ían&i coníolatotes, mifcricordes etga

devotum fÍocemincum fexum , af

nen fit utilis , ant necefarius (uis Ec- Triden?.

N

quando agitur.de diftributione bene-

defiis. Quia probé cognofcit, quanta.

$eff. 22-

. nili

.mala . ex. nitnià copià Clericorum

hiciorum , dignitatum , ordinum, col

derefora

(igi- n

latione, aut aliis negotiis Ecclefiafti-

oriantur. Exindé enim premitur, ac

TT

Cap- 16.

cis , tunc digné oftendant íui mu-

vexatur fidelis populus , & funt bi

ao (

peris au&koritatermn, taceant tanc mu-

tantó molefliores , quantó cetetis

ff :]Ufm'

lieres ,. £aceat caro & f'anguis, ut 3u-

mendicis, fublimiores, exindétotus

ares

diatur Spiritus fancug, . INec Martia

vilipenditur Clerus, defpicitur quafi

tienave- u

adfuifle legitur- , dum Chiriftus fuos

ipfuan factofan&um Miflac Myfleri-

im Zde

Apoftolos Sacerdotes & Epifcopos

um , quia tales circumennt, fefeque

| ccnfuüo-

inflituit ,. & cüm de fucceflore in

quibusbbet: obviis offerunt ad cele-

n fpïfäïlïïn

"

Apoftolatu , de quo pravaricatus eft

brandum pro argento, vclut , qui

,

di

Judas,, ageretur, exurgons Petrus in

i1 nundinis volunt extrüdere mete

» mem j

medio fratrum, non 4d foeminas, fed

ces. Exindé proveniunt tot invidi&,

dm VOblS

ad folos viros fratres locutus cft.

YO

emulationes , tam turpes exfpccta-

j

fe (f

Ad. 1.

Quia; quemadmodum abfürdum eít,

tiones, ità, ut femper leffus unius

At

k

li

fi militàns Deo, fc immilfCeat flego-

fit plauíus alterius. tacendo , de frau-

dulentis extorfionibus & reliquis

[

ela f0l

tiis fgcularibus, ità etiam turpe efl,

jj

sls

ii

fi (xcularis fe immifceat negotiis Ec-

Kcandalis ,. nunquid reverà Ecclcíia

d

bt

rlefiafticis, pudor , f1 foemina. .:Ne-

. novetca forct; f1 talibus tantüm oc-

19 i

cafionem praberet , ne dicam, fi fine

If

que perhoc Éccleíia cfficitür novena;

YUs

Jdül .;t

imó veró tunc vere novetca foret,
