nia tranícendit , hinc fit , quód ejus--

fciunt & optimé intelligunt , fed

nüus

modi homines , quo doctiores , eó

neíciunt intelle&ta 'applicare , alii

$, qmd

econtta in difcutienda vetritate mul-

xyídet

funt, & obícuriores , ftylo utuntut

gravi& forti , minüs tamen füavi.

tüm laborant, aft, que femel capiunt,

rdos de'

Optimi funt in dandis confiliis & ex-

vaferrimé applicant, utrumque Sa-

il

fequendis maximis negetüs , fed in

cerdoti videtur neceflfürium nam,

fuis rebus minüs veloces, & in con-

deficiente. primo non poterit difcer-

jtibus :

vetatione minüs grati , aptiotes fünt

nere inter lepram & lepram. Defi-

, (

ad fpeculandum , quàm ad petoran-

ciente fecundo , fiepé impertinenti-

fïlfe-

dam vei-demulcendum ; luidum in«

bus confundet feipfum & alios.

J

oglClst

genium econtrà non innotefcic füb-

Parifotmiter memoria alia eft di-

limi acumine fed floridà foecundita-

ftincta, & alia diffufa, prior diftin-

te. lfti homines reli&tis altioribus,

Giffimé fes, etiam quoad fingula

qu

fuos conceptusé rebus obviis eruunt,

vérba capit, & teprefentat , fed'ad

& p*

rmultà fe non; extendit , neque etiam

pulclxä»amplifieant ; grat-iosä éluci-

, Q

IN 2

femel

| m Lon'

a

u

i60

TRACTATUS L

femel tecepta perfeveranfer cuftodit.

mernoriam ; cüm tamen in prioribus

Hac memoria frequentior eft in ju-

hoc otdinarié noti contingat, quent-

venibus , & tarior in fenibus, juven-

admodum presbytae fuos oculos con-

vexis perfpicillis in. decrepitam fa-

tus fiquidem facilius fpé capit vet-

ba quam íenfum , citó memotie

pé ufque fenectam confervant ; defi-

mandat veríus, fed vix uno altero-

cientibus citiüs vifü myopiïbus-. His

ve verbo hzret, mox trepidat. pet-

itaque tuo confeflario fidiffiume ma:

iurbatione percüla.

Poflerior . ad

nifeftatis, (f1 tamen aliàs nullum im-

iulta íe diffundit fed . minüs di-

pedimentum canonicum obflat ) jam

g

findé, integras lüftorias ex lectio-

toto corde.confuge ad fanctas ota-

ne vel auditione facilé filii annotat ,

tiones & . Sacramentorum frequen-

in verbis tamen & textibus citiüs

tatiofes ,

ut clementiffimus Deus

]

labitur : & habet fe res fermé cum

det tuo Confeflario fpiritum,qua re«

l

&ka funt , cogitandi , & tibi vireseas

f

rhemoriá tanquam cum oculo inter-

no ficut cum vifu exteriori , nam

dem exfequendi , fetvans te- inteteá

aliqui hominum longé remota me-

in pleni refignatione & indifferen-

j

tia. Et fi dixerit tibi Confeffatius;

í

lius & acutius cernunt , quàm pro-

Alii econtrÀ diftinctiffime

te fuo faltem judicio ad flatum Sa«

pinqua.

petípiciunt. propinqua , áft remota

cetdotalem vocatum.effe ; Ecclefiza

hij J

( nift petfpicillis concavis juventur)

que Dei te prodeffe pofle, jam rure

M

n

süs te humilians, intra irt cubiculum

folüm obícuré , & quafi fub nebulá

Ál

i ^O

áttingunt. Sic etiam fit cum | oculo

tuum, ibidem cum 'Tobia juniore

!! V-I

, dl

interno cum memotia, homines di-

aux flexts genibus aut profttato cor-

fs

6- 36

Íflince memorie pletumque indi-

pore oraturus & ptoteflaturus, e» To

l

gent magno labofe , quia tales de-

nune Domine ( ajebat Tobias ) tu feis, v« 9.

bent (uas conciones quafi de verbo

quia non luxuria causs accipio forerem

q

ad verbum mernotiter addi(cere;aliàs

meam conjugem s fed folà. pofteritatis

l

fape incidunt in nebulam confafio-

dile&tione , in qu& benedisatur. momen

his. Homines econtra diffufss me-

tuum in [acula [aculorum.. Similiter &

z:

motri& fugiunt tales labores ,. quia

tu ex puro corde ità ora ad Deum

Í

tuum.

aliàs, modó vel faltem à longé de

Et nunc tu fcis Domine;

1|

fabflantia tei admoneaatur ; abíque

quiá non accedo ad æfþirimales hafce

Yo

tanto labore fe facilé recolligunt. Et

nuptias , ad fàcros videlicet ordi-

&i

hac pofterior memoria videtur prio-

nes , atmbitionis, voluptatis, comme

ár

te perfc&tior , quia potiffimüm cum

moditatis, otyve caufa ; nec fpe ul«

EU

foecundiore intelle&&u conjuncka eft,

lius tetnporalis lucri, fed fola . fpi-

&

& táles homines tecolle&tiorie audis

ritualis seternaéque. pofteritatis dile-

l;

torum & ícriptorum ctiam quafi

&ione , fcilicet defiderio luctanda-

qu

perfun&toriá , diü eorum confervant

fum animarum , ut per easdem be- Tob. 6.

fiedi--

F;»b

DE MOTiFIS ET INSTRUMENTIS, c.

den

tibis

hédicatur nonmierü ftuum in fecula

lioc illud eligitur meliis ; quod cft

den.

feculorum: . Bené hzgc nota :.En

charitati conformius. Aliis certé , fi

Coft

Xf'cptem fucceffivé viri ; voluptatis,

Ííemper nobis de fecutiore vellemus

n

libidinifque causi ; adcorporari de-

defi

Prquicerc , multe animz deberent

fiderabant /Sare — Raguelis filig ;

perite.. Caeterüm non ignoro , ftu-

His

dioruni alumnos hac inea fotfat fcri-

fed omnes feptemi primá tradirionis

. frà

no&e ; lponía amplexu hecdum

pta minimé le&tutos, neque hoc in-

Tum

potiti à demohio occifi funt. In-

tendo., fc

d ad venerandum Sacerdo-

tantüum fanétus "Deus Hanc defen-

tuim «

)pm

E

ny meus principalius diri-

0ti«

fabat virginetm, rie abimmundo tanz

gituf fert

0, non inícius , quöd Sas

[U.fiü-

.gerctur matito. &t tu immunde tión

cerdotibus dictum , omnibus dictom

Deus

hortcbts ad. vitginem ; Ghflito di:

credatur, . Siquis 1igitur fludiofórum

du

le&tiflimam ; ad fan&tiffimam Eccle.

in talt deliberationis negotio coníti.

i. 7?6*05.

V. 19;

0

fiam ; folius temporalis lücti caus&;

turüs, confilit causa vcilras pulíaves

efeá

uíque ad Altare accedete ? án non

tfit autc$ , veloces quidem fitis ad

etet

juitulimis Deus multó inagifque de-

ejüs pianx interitionem audiendam;

3tIUS,

feniabit ; . deque te vindicabit (uami

féd tardi ( obíecto ) ad confilium dan-

» 9

Ecclefiam ; quàm pucllam Safam ?

dum , in tanta re premeditariter ag*

dd

|da

"T Jàm non mirum videri debet ; tam

1 fod

te,& non pr&erpitatter; Oculi veltri

p füre

v- 8'

mulitos petite Sacerdotes , quia multi

fint in capite , & non ii pede, quiá

um

d Titum €9*unv cum diabolo absnitio peccant;

in hoc negoetio judicium fcrendami

a Il-

allumendo- fibi Eccl-fiafticos horio-

eft (ecuridüm vetitatis fcientiam , &

fiiofé

Q cot

fcs, riori fancte dile&tionis, fed turpis

üon fecundüm conjun&tionis affe«

; eH

- lutti ; gratiá; . Sed quid ; fi à Con:

étum , ne fecüs noceatis commutii

feffario Ecclefi quidei aptüs, tibi-

bono Ecclefiz, düm in favoreni con-

t fm n

j

que ad digné flandum in tua voca-

fülatis priVat& perfong , prudentet

ittetitiü

urtatit

tionis. fufficieris judicaris

k]

ptofpicierida füüt cuncta futura , ut

áütem ta ipfemet in dubitationis bi

nl

bctié fuadeantur pféfentia , ne talis,

Yio , h&res ex una parte àd teligio-

vobis confültotibus , incidat it fcyl.

r

pam

fu. flatum te alliciente imajore fzcu:

lám &tefüe perditionis , qui voluit

mine

titate ; ex altera Yetó àd Clericatum

vitate temporalis paupertatis charyb-

Vocante parenrum iriopid ? Refpon-

| h3(€€

dim. Et quanquám Cleticus aut

&co ini tali ca(u refolutionem facien:

Presbyter candidatus in fingulis pre»

otdie

coffe

dam efle in favoremn patentum, quia

di&is riecdum perfcétus teneàtur in-

s

"

Rullà Lege fttingimur ad ámplecteri-

veniri , debet tamen in eo horumi

j

. Wa fecuriora , ficut tatnen flringimur

optimá difpofitio , fpefque futuri.

| fpi-'

; dile—

Lege pictatis, füccurtere parentibus;

fructüs elucere i quia Tridentina Sy-

quando id fine proptio aut alterius

nodus ad divina Miniftetia tales ex-

gtaviori damno valemus , & fuper

pofeit homines, qui, pratef debitam

tl

j

fcien»-þ

uV 4

I

102

TRF-CTATUS

fcientiam , df pietate 4c ca[tris inori- etfi diaboli monitione annum pro-

Seff. 25

Yil nt.

bus con[picui ,

ut praclarum bonorum bationis aggreíus , f1 tamen intereà

lh.

de refor

j mcliora edo&tus , prioribus ejuratis,

operum exemplum s ( vita inonita a

€ap. 145

€i poffint exjpeclari,

digna difpofitione fe munit , aliàs

nullo impedimento prohibitus , fe-

cute Profeffionem - emittit.

Ratio

CONSIDERATIO SEPTIMA.

horum eft, quoniam diligentibus Deumi, Romn. $.

X«

ä

Confi

eruntur. poti[fima ma.tiva. ,

quibus : emnia rooperantur in bonum. . Etiam Y« 2*

un

fraudes diaboli.. INam ficut apofta-

-4d fludium perfectiom

Sagerdos accenda

tanti Jude. non profecit clectio ad

Apoftolatum , ità ggontrà nil obeft. -

ïg

Gi in pracedentibus cum Cleri- vere poenitenti., fanctéque viventi

E

cis candidatis , hoc autem loco fuafio demonis ad Clericatum, quia

l

mihi tecum fermo eft , qui juxtatuum idem Deus , qui

fratrum odium Jo-

K

(t, Genef. fo.

Q

votum , facerdotali jam gradu poti- fepho vertit im bonum , potens e

tus , forta(sé praecedentia anxio per- conceptum denionis mutate in re- P. 29.

K

legifti animo , eoquód ipíemet pr&- medium falutis, decipiendus eft de-

fatz delibcrationisaut adhucignarus, ceptor, inque vià femel coeptà, cor-

Í

aut fcientet negligens facro adícribi re&to etrore, celerius fortiüfque cut-

Clero concupiveris , ac obtinueris,- rendum. . Coepifli ab initio vocatio-

hi

duc&tus aut coeco folonaturgimpetu, nem tuam carne , humanóque mo-

fn

fenfualiaffe&tu, aut humanorefpectu, tivo., jam incipe illam profequi at-

fto

autalio vano malové fine ? Siità, que confumare ex Spiritu (an&to &

fuP

bonum procul dubio eft, ob culpam motivo optito. Melius etenim eft,

2. Petrit

il

commiffam ad poeenirenti frudtum .fuam vocationem quantociüs per

?

foe

ordinate triftari, aft nunquam opot-- bona opeta certam facete, quàm, an

lii

tet dejici. INam etfi malà intentione — illa fit certa, fecum diü. anxie di(pu-

acceffifli , non tamen ideó malum tare. Communis hicmultotum error

"«'li?rmg' hg

pfïnd

flatum elegifti , sefecandum eft vi- aft, erráffe pudet, & emendare piget.

^

ü ita

tium intentionis, & perícverandum,. O ( inquiunt ) fi hoc in juventute

(ie

fandé vivendo , in ftatu affumpto. fciviffemus , fi talem. occafionem,

Ijïm, if Prop

Quinimó quamvis ctiam expreffo talem inftruétionem ,. talem INovi-

NT

demonis, fuafü. ram fancto te fociàf- tiatum habuiffemus , quouíque non

dlræ;

íes flatui ,. attamen tam hortendo perveniffemus ! i(tis lamentationibus

Quen

malo,fcriá deteftatione , femeldeleto, nonnulli menfes & annos abfumunt,.

Ot

puroque intentionis oculoin Deum nec hilo tamen intereà meliores eva-

fet

directo, jam non haberes , quéd ti- dunt. Non ità fit apud te, dile&tiffi-.

äb;

meres , ne fion fis-ad talem ftatum. me Le&tor, fed quicunque horà tuum

"

D ign

Vocatus. menïad;)ïodunl Novitius,- cognoveris ertotefn , eo.m

ox ferió.

ïc 4

detefta-

Velu

103

DE Mo,i*IVr; ET INSTRUVMKENTI'S, ét.

U

detefiato , getietofam Prophetae refo«

Nam crede milii, vario tnodo Deus

t

Pfal.7

lutionem capeffe : E& dixi nunc cwpi

Vocat, vatio modo pulíat. Et felix

y. 1.

[

bac intitatio dextera excelfi.. Eia. anie

ille, qui pulfanti confeftim aperit.

li

ma imea rampe motas, ut faltemad-

Primo pulfat Dominus timorem

f.

huc metearis denariuti horá undccie

incutiendo , gravitatemque obliga-

ito

fni, pro quo jam laborate d:buiffes

tionis incilcando. Ah quis Paflorum,

g, M

tima. iNon etubefcas faleem in fe-

Mattb.

quis Sacerdotum non timeat ? frau-

im ^ 4

ne&ute addifcete , quod in. juven-

ditet contfa fe omnia jura clamare? &

Xb

tate ríon etubuifti nefcire, quianie-

hoc non ex urio titulo fed ex pluribus.

)d

liüs eft, otditi (eró, quam nuaquám.

Imptimis clamant ad Paítores , ne

be

. Beatus Joannes Thaulerus quinquae

füà malá vitá ttücident animas, quas

fons vita fuá motte vivificavit, cla-

vemi

ginta etatis fuze jam numerabat ane

nos, & tamen in tanta jam etáte à

mant deindé , ut tanquam Miniftri

qu

] J

peregritio quodam idiota folida fpiti-

Chrifto fideles commiffüm fibi gte»

GLl

; di

tualis vite principia, incipientismo-

gem deducant per vias teétas , & o-

j f-"

fe petdoceri voluit, rnon ignarus ,

endant illi tegaum Dei. Legiftis de

( de-

gratiam gratuitó. oblatam , indigenti

hac te , utti nullus dubito, doctiffi-

j Ql*

fempet debere effe gratam. En / vir

tmumiac piifimum fimul Theologum

je at«

tam doctus , tamqueannofüs idiotam

& Goncionatorem Paulum Segneti,

roatio

humilitet audivit , ftudiose didicit ,

qui Scripturarum , Conciliorum, Pa-

trum, àc Doctoerum longüm Catha-

je -

fructuose ptofccit, fan&éfinivit. Fa-

teot :-idiota fum ego , &ion quidem

logum allegat , ut faltem Ecclefize

;qui i*

Cutiottes, tot tationum pondetibus,

TT

fuperné illuminatus, quemadmodum

ille "Thauleri Magifter. Sed é nume-

tot Authorum irtefragibili concordià

r

to eorum , de quibus fanótus Gregor.

convicti, tandem in feipfos redeant. p, £,

i Pcï h

Uänïa a

tHomil; 9.

Papa, qui etfi interna ac my[lica penc-

Erit fortaflis. , qui adhuc fe excuate 45

in Evang, frére ne[ciunt, pro intentione tam

en fa-

audeat, obtendens, illam memorie Chriflia.

j dl*

perma - patria docent. vetba, quos po[[uut.

f-fricationem , omnelque ibi pofitas ,.

j enot

authoritates tantumtodoó loqui de

Siitaque & tu amiciffime Lector , uf-

«ppe

- que modó fuifli inter illos , de quibus

obligatione predicandi vetbum divi-

yenn

ijaie. 56, Ptopheta : 1pfi Paffores igneraverunt

num , non autetn tendendi ad pet-

(ionct

F. H.

fectionem & fan&é vivendi. , Uti

) NO0T*

intelligentiam. Saltcm amodó incipe

diícere fapientiam licécà ftultos nam

( ceteris brevitatis causá orniffis) pa- pe 749, -

Je nol

quemadmodum melius eft accipere

tere videtur ex Soto, ità ibidem alle- jj ;,,

tionibUS

-bonum etfià malo, quàm omni bono

rente : Adyertant , quicunque in Chrifts q-I. 4rt.3.

fomao

carete, ità etiam fatius eft difcere vel

Ecclefía ad Paftoralis Offi) digntatem

fc5 e

2

^

«d boc. Apoftolicum pradicae

ab ipfo ignorante , quim oinninó

affumpri

ie t

Cant.f. ignotate.

Sufcipe»ergo vetba mea

tiguis qnunus exercendum naturali , di-

r u

y. z.

velut vocem dile&i tui pulíantis.

vino , & Ecclefiaflico jure ità e[fe adftri-

é(los,

j

io4

TRAETATUS E

& ædificati,one populi Paftoribus vi-

äas , ut nifi id diligeuter expleverint ,

t& integtitatem & bonum exemplum

lfermm fabituri fint. damnationis fuppli-

cium. Hic quidem oftenditur, quód

przfcribit : sic decet omnimo ( afferit

Parochi teneantur fecundüm omnia

Seff. 2. de Refotm. cap. 1. ) Clericos,

in fovtem Dominivocatos , vitam , wortf-

jura populum inftruere , non autem

quód fimiliter (ecundüm omnia jura

que [uos ommes componere , ut babitu p

Matinut

teneantur perfeéti cflc. Jam ego cito

geftu , inceffu , fermone, aliifque omuibus

Y jf,

4

alium. Au&orem , Canoniflam in

rebus , nil , nifi grave , moderatuim , a6

noftra pa.tria'.celc'br:em , omnibufque

Religione plenum prefeferant » levia et-

|

l

facilé notiifimum. Cerr ( inquit Lu-

ium delitla , qua in ipfis maxima effent,

ones , cunitis

In Col''g. dovic. Engel. ) que de Clericis gentra-

effugiant & ut eorum adi

Quis credat,

U. [.C- frey flatuta þnt"pircanbanoimare,säSS,

afferant venerationem-

Lib. 3.

Canonibus , mulr magis in P;z?þcþgä, qui

hos vitos nefciiffe , juxta legitima

Tit-29.0€ i, bono exemple , non minis , quam

Dei , À Paftoribus tegnum Dei po-

Parafbiül verbo pree[Je debent , obtinere cen[enda

pulo non folüm elle pradicandum,

M

3e .

(cd etiam fanétis moribus oftenden-

unt. Notentut,obfecro,ifthzec verba :

lg

Bono exemplo , non mintis quam verbo.

dum. Paftor fiquidem eft vifibilis

$i ergo Parochi tenentur. naturali,

Afïgüluä Domini exercituuim, imiffus,

[/,

divino, atque Ecclefiaftico jure, com-

ut populum precedat , & cuftodia£

;iji[ïäs fi'bi'ov&s Vetbo paícere , te-

in via, & introducat in lecum pr&«

[/7

nentuf etiam bis omnibus Legibus

paratum «terni T abernaculi. Sjcut

14j

eaídam paf&ere ex;mplö bono ; quia

igitur populo ibidem dicitut : Olfer- vl ; "

lu

hu]us non eftmi üof obligätiö ,quàm

va eum, d audi vocem ejw. là etiam y », &

obligatio predicandi. Aft utique hzc

fingu]is animatum Paftoribus intima- ,

uj

obligatio intelligenda eff de exemplo,

tur: Perfecti effote » exhortamini. Quis /'co i,

Ql

lil

quod procedit ex corde perfc&o'&

crcdat , hos viros latuiffe, Parochis , ,,,

non folüm Cathedram praedicationis,

160

M

prop

optimo , & non d&. illo ? quod fimu-

l

laté fingitur , animoque cx falfo pro-

cd etiam Curam animarum coriitti,

. W

j

l

ducitur? nam Pïunl fe fingere , &

idcoque jure naturg ipfis pr&cipt,

noneffe , non eft Apoftolicum falem,

omhia ad curandas animas neceffaria

a, Qu

fed fermentum Pharifeorum ípar-

media adhibere Uti funt pracdicatio-

qüi 1

'

geré. Et talas utique jim fciunc Tex-

ne in Lege inflraere , fan&tá opera-

o

Luca 1?,

tum fuum ? fnehïpä y& volis P]Jhr'zfäuki!

tione'ad bonum accendete , ferventi

Wb t

v- 4'2'

I

notentur infüper illa verba : que ffa-

oratione Dco cominendare , horum

l

iuta femt à $S. Canonibw. — Jamn quis

trium vel unum omittens , jam non

"

Jl

M. p fe

4

credat , tantos ibidem citatos viros

eft. perfc&té cortra&um obfervans,

fátis

factos ignoráffe Canones ? quis cre-

quia minüs facit, quàm dcbet. Quiis

N(li

demüm credat, &intos hos vitos nutte

Cont

dat , eos ignoráfle facrum Tridenti-

orum

num , quod f&piüs pro infiru&tione

qüam fanctos lägifï& Patres ? qu

naus.

men$

mv

[

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, £.

jf

[

mens (emper eadem fuit; Chrifti de-

Sanctorum nulla fanétitate florcns:

m

Habac. g.

bere imitari vitam , quifquis ejus E-

Abfcindetur ergó de ovili pecus, ut po-

Tit

y.iU.

vangelium annuntiat. Multa quidcm

natuft inter hoedos, qui turbavit oves,

z

hujus veritatis in precedentibus j4m

Ut diícat in flammis, quid fit men-

f

dedi patrum teffimonia attamen, pro

titi opus Oliva in domo Dei. Con-

T

tefricandà memorià, adhuc hic tres

"

«

Atth.19

trà rales furget & | ipfe Epifcopus,

u

tefles ftatuere volui, ut adeó in ore

qui eos, ordinavit. O gemimina vipt-

Maft..:;;.

.

v

!,as

duerum. aut trium teflium (let / omne

rarum! Inquiens nonné vos quon- "5$

T

dam ut filios chariffimos admonui,

yerbum. Primus eft fanckus Hierony-

mus, qui.ad NNepotianum it4 feribit :

paterné vobis locutus ;

pldiegfa.F*« Pew-

b

niai

non confundant opera férmonem tuum,

mi! (eyvate in moribus veffris caffa,

ne,quum im Eccdefía loqueris, — tacitus

Romano

e;iat:,

[an&la vita integritatem , agno[cite qued

Clementa

quihbet vefpondeat : «ur ergà qua dicit ,

agitis. Imitamini quod. trattatis à qua-

tima

VIHI.

4 p

ipfe non-facitz delicatus. Magifler. eft ,

tenus mortis Dominiee Myflerium celes

qui plemo ventre . de jejuuis difputat.

brantes , mortificare membra veftra à

du

Secundus eft fan&us Joannes € hry-

vitis e» contupifcentiis omnibas procu-

:fgdcn-

fiblis

feítomus , qui ità Homil. 1. in a&a

retis, Sit dodirina vefltra fpiritualis me-

De 'ordi»

Apoftoloram : Nibil declere frigidius ,

dicina populo. Dei, fit odor

vite ve[ira

nattone

mlos,

qui verbis duataxat philefophatur,neque

delecamentum Ecclefig Chriflii ut pr

sé p:resbjn-

ioda

r ',

eximloc. Doctoris efl , fed Hiflrionis &

dicatione , atque exemplo adificetis de-

um p

um s id efl, familiam Dei.. INonné

, at

"Aerm. 63-

Hypocrira-. 'Tertins fit fanétus Bernar-

us

cujus hec verba in cantica :

dixi vobis? Chriftum docuifle ver-

20f* gj

Pradicatio cuya impuritate ientis , Dep

bo fimul & facto; Miniflros, Ecclefia

4 eitff

edibilis effl. Verüm mantt ergó : quif-

fua fide, « opere debere effe perfectos,

j IQ

quis non vult hiflrio, & Deo odibi-

Nonné vos fan£t* adhortatus fum ? D€ ordi-

anws i

lis hypocrita fieri , dcbet fua: dita

Ut , quibus Evangelium ore annuntiatis, natione

Datodi

proprio exemplo firmare ; imó vero,

vivis eperibus exponatis , ut de vobis di- Diatoni.

$. Greg.

(jorons

lib. 34..

non debet bominum ducatum (ufciptre,

catur , beati pedes Evangelizantium pa-

, af

Mor l.

qui niejcit bomines bene. vivendo prairc.

cein, Evangelixzantium bona , habere pe-

; [/

4

^

Quia nimiüm preíümptuofus eft,

des veftros calceatos Sanctorum. exem-

furà

£ap. 10.

n

qui alios docere contendit, quod ipfe

plis. Eflote nitidi, mundi, puri, caffi,

gt

ignorat. Hem ó Sacerdos ó Paroche!

ficut decet. Mimiflros Chrifli.. Quuia Ec-

"d OPd&

tot, tantaque aliquandó contrá te, tc-

cleffam Dei munire debetis, ornatu fan-

- gt

ftimonia coràm tremendo jufli judi-

&fo , pradicatu divino, exemplo perfecte.

horifi

-

Pfal. 105.

cis tribunali conclamabunt. . INifi co-

Hac verba ego vobis dedi pro pet-

| 1!100

?13

naris cuftodire judicium, & facere

petua teflera corius vitae veftre , uf

()Metvam,

juftitam in omni tempore.

Surget

indefinenter tecordaremini diei, qua

translati eftis in fortem Sanctorum

n

contrà te univcría Ecclefia , condem-

nanste, quia mentitus es ei, in habitu

dem

Ws fllmf

Sacerdotum , & oþligaticgis eos

imi-

Iracl. L. Pars L.

iqu

e

m

106

TRACTATUS I.

imitandi. Sed en ó fanéte Judex ,

utilitates , kobaudiunt.

Et Sacetdos

P.

eitó fecerunt , obiti (unt. , converft [unt

miffus ad utilitatem atimarum ob-

y.123

in arcum pravun. . Qui debuiffent effe

curato fplendore fan&titatis , inutilis

P[al. 77.

Fe$7

in temple Dei, quafi arcus refalgens in-

factus eft, divinas Leges , fanctasque p,7,,j

tev nebulas glorie, & quafi flos vc[arum

infpirationes non audiens. Ecce nubes |oco (s

Eccdl. $

dn diebus vernis , & quafi lilia, quafunt

quibus cum imperatum fuerit à Deoper- y q,.

78'

in tranfitu aqua, c quaft tbus redolens

ambulare in univerjum orbem, perficiunt

Píal. 36.

Et nos non

y.1j.

in diebus eflatis. . Proptercà arcus eo-

qued. imperatumt e[t eis.

volamus ut nubes, ut perficiamus

yum confringatur. Percutiantur virga

[

«quitatis, qui noluerunt florere in

greffus noftros in femitis juftitie. O : udssdl

Y

TE

virga Aaronis.. .O quàm durum ali-

nules fine aqua , qua À vanitatis ventis

l

34 m

:

1

i

quandó erit judicium omnibus iis,

circumferuntur. - Circumfpiceterram, Pfal. 103.

(

quiin flatu tam fancto potuiffent tam

& nonné afcendunt montes , & defcen- y g.

dunt campi in locum , quem altiffimus

PF

uberes germinate fru&tus , & nil ger-

minarunt preter vitiorum tribulos,&

fundavit eis ? defcende in abyffos

l

J

tetrenarum cutarum fpinas !O quám

matis, & nonne illud cuftedit fuum

ad

tertibile judicium erit omnibus iis,

terminum, & legem, quam ponebat

qui-fedent in. Cathedris Sanctorum

Proy.£.

Ti

aquis. Vetbo : omnia fuze cfeatiorits

& tamen abeunt in Confilio impio-

intendunt finem , fuumque condi.

l]. 30

V.Z?-

^j

píal.ez. tum ! OLector dileéte, dilect: fuge

totem — obtempefrando venerantur,

fi

" T.

à via perambulantium in deliclis , per-

folus homo vivit, velut ignorans

füum finem, rebellis in eteatorem,

füt

Gnef. 15. 4mbula modó rérram fantta: jugique

y.17.

meditatione, ut difcas ex ordine crca-

ingratus in tedemptorem , crudelis

toti

Sap. 5.

turarum tua dignitatis ordinem in

in benefactorem. Et quod maximé

Mell

7- 2!-

fandta vita confervare, atque conde.

horrendum : ipfi fpeculatores. fepé

T.

-cotrate. INe fecüs facientem contrite

oní

gravatos fomno leporis oculos, &

velut contrà iníeníatum pugnet in

terteno pulvere fepultos circumfe-

Yent

Ecl.i4. die füroris univerfa. creatura.

In

runt affe&tus. O utinam horum oCtt« pfal.76.

iQ

y. 1.

omnibus jam tibi veram rcquiem

li faltem interdüm anticipsrent Vl- y. j e

píal.131.' queetes quarensS ex creaturis, ubi rc-

gilias, ut cogitarent dies antiquos, fa.

Qür

y. 14

quies.tua in fzeculum fzculi , & do-

h

quàm fan&e illis dicbus vixerint Ec-. Marcj, .

clefie primi Paftores : utinam fiepius y, j;,

Quf

70512 cebunt tc fua corruptione, quód nul-

V' 7-

libi veta inveniatur requics, nifiin

annos gternos in mente haberent, &

(

creatore , quifolus eft omnis corrup-

meditatentur curm corde füe, quid fit:

tionts expers, & eruens animasà

excutite pulverem — de pedibus veftris :

Nam: qui vult veritati teftimonium

7ob.3;. corruptione. Afcende tuo cogitatu

y. 16.

in collum & contemplare ordinem

perhibere, non debet pulvereis , fed

Vet

lt

Baruchb.6 ftellarum. INam : sel quidem € Luna,

mundatis affe&tuum pedibus incede- Roy. re.

appC

V. f9.

at Jydera um fint: fplendida ; emiffa ad

te:juxtcà id : quam fpecioft pedes Evange- y.ij.

Vldc

" lixan-

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, ct.

7

d

lizantium pacem, Evangelis.sntium bona.

Gabile. Scire, quid fit bonum hone-

Q

Jam.veto tempus admonet, ut

ftum , utile & delc&tabile, hoc mul-

tili

huic

quoque. confiderationi finem

torum efl, adeó, ut non indigeat ex«

imponam. Afpenus fortafsé nonnul-

plicatione ; at quomodo hoc triplex

que Ditli

Met s

is fcr:püfïc hic videor? Aft hec mi-

bonum obtineatur , hoc paucorum

eft

-

nimé exafperabunt maníüeto fpiritu

non quidem, quafi ipfum non

(utnt

legentem , utpoté probé gnarum,

eílet paratum fe omnibus communi-

; fiofl

oportere etiam interdüm religioía

cate , fcd quia ex omnibus vix pau-

amus

corda lixivio lavati, ne feeüs contra-

cos efl reperire, quibus tanto fe bono

(CAUEN m

&æ eotum ífotdes mlmo unguento

digné difponere placet. Oftendemihi

I Matchb.2

VMHS

? potiüs illiniantur , quam cluantut.

hominem perfectum , & ego oftendo

y. $4

Oportet primum bac fieri, fíed non-

tibiin ee omne bonum. Fenerunt att-

E[ ï?m, P'l

dü eft ftatim finis:Scio ctiam,fito tem-

tem. mibi ( inquit Salomon ) omniz s,

liitt- v

(fimus

pore mutare Stylum , &fcmper yc-

bona . pariter cum illa.

e fapientia , ,

neraudnm reveteri Clerum, ctlam x£-

biffos

quidem ibidem R.egum fapientiffimus

l.mda zælm*z Dei.Ncce(sé nitnirüm eft,

füum

loquitur. Aff quid eft fapzenna IDEBE r Cor. 2

ad excitandos gravi (omno oppreffos

períc&tos nifi perfc&tio ? quid eft fa- y, ,

bt

fi

ponni ü 1(111411? c tiam

E

trepitum adhi-

pwma quam pradeflinavit Deus ante y, .

eQMoTSDy

KEcdl.39. bere

: CU )2

, fed ur excitati fuamr, potetit

facula in gloriam. noffram , nifi per£e-

y. j

fuo rungon jam füavior Chorda

Cio dileftionis ? Sieut feriptum eft,

primut

tahgi, ut faltent eó hilariores ,

(ILO

4od oculus non vidit , nec auris audi-

]gn(] 405

funt À fomno temotiores: hoc autem

vit , nec in cor bominis a[cendit , qua y, o

eatoftts

totum fit , ut fatisfiat Scripture di-

preparavit Deus tjs , qui diligunt eum.

rud*i

CCHEI

Bona enum e nala.in beminibus

Quid eft illa fapientia , quam Luci- Ezechiel.

mavme

tpn[þlo)ll

Mala modó tentavi, pro

fer pcrdldlt nifi decor gratie & pet- 2j.y.i7.

5 feé

conhdemnone ob oculos poncndo

fc&tio fanctitatis ?. Homo fandtus ( in-

los, U£

ventu ram 11 am.-

Jam veró tentabo

quit Eccl eüa&xcus) in fapientia manet: Eccl. 27.

ii

í

bona pro P'JUfo'ltC Vmum mearum

fecut Sol.

Undé dicitur

Fulgebtmt y.12.

ü

J

nim 00"

E

mc'rlmndo quam bonum fit per ftu-

jufh ficut .Sel

Quia nempé omnia Martb.rg

srent v

dlum etfectionis confit uDommo.

opéra illerum velut Sol in confpectu Dei: y, 43

CONSIDERATIO OCTAVA

anquOS;

d eculi ejus fine intermiffrone in[bicien-

xmns'

C U»'

Gonferuntiw. alia smotiva , quibus ad ffu-

?es dn Vil eorum: Juxta id : Oeuli Do- Eccl. 17

- dium. per facfzanfs Sacerdos feipfum

mini fuper ju[tos : « aures ejus in pre- v.16.

accendat.

bff(ïntv

ces eorum. Vultus autesm. Domini fuper P[al. 23.

Licinadmodum , malum sfc id,

qmd It

: ä "3

fadientes mala ,. ut perdat de terra me- v.16.

quod emnia fugiunt , ità é di-

HWIOT1AIR. €0Y UM

Neminem enim diligit 17*

, n

! lmonllm

vatío:: ; bonum eft id , quod omnia

Dews nifi eum , qui eum fapientia smha-

bitat

efe E

appetunt. Ef veró bonum triplex :

Eff enim bac fpecioftor Sole , - Sap.z

Videlicet

honeftum, utile, & dele-

j

gcdt Y

fiper. difpofitionem flellarum , luci com- v. 2t.

Z

parata

i

gt

nz»ü*

108

TRACTATUS L

parata i.'nvenitur- prier.. Ml (uccedit nox,

C&am &inter Deum omhis perfc&ig-

fapientiam. autem. mon. vincit. salitta.

nis , otnnis pulchritudinis & nobr-

Nonne ex his facilé capitur, de qua-

litatis fontem tanta eíl propinquitas

nam fapientia facri lequantur Libri ?

tantaque perfe&kio, ut fape gradauim

Kcclt./9.

fimilia afcendant & deícendant amo-

nempe de illa,que extingtiz mialitiam.

Cant.2,

V. fo

ris jacula : - Diledhus meus mibi, C? ego

Que ingreditur. fine macula , €v ope-

v. 160

Pfal.!4. — yagup juflitiam. De illa, qua eft luci

ili. Amica mea, columba mea, forinoja

y.2.

1mea4.

Sed indiea nobis Ó coelefüs

V. 10.

priot, & jam aderat, nondum factà

Cant.&.

Sponíe, que cft formofía , qua co-

l

tertà, preparand coelos, Quiate ad-

y. $.

"fuit praeparanti coclos, necdum fun-

jumba tua ? Columba mea ( 1uquit )

dato orbe terrarum ? nifiideó , ut

perfetta mea. .O quid potlet cfle uci-

Ephef. i.

lius, quid delectabilius, quid felicius,

!

oftenderet illi, quas conftitueret man-

Lttca 3.

a

fiones rc&tis corde,, quos elegit ante

quàm illius efíe columbam, qui cor-

y. 21.

p(

rundi conftititionem, ut effent f(an-

porali fpecie defcendit ficut columba

0f

tuper orantem Jefüm ? quidfelicius,

Ecclef.in

i dv immaculati in. confpeéku. ejus in

Fefto $.

ibaritate, | INonne ex his facilé col-

quid delc&tabilius , quàm iilius eíte

trà

Agntti.

ligitur, in perfe&tione recondi omnc

Íororem ? Cujme tiater Virgo efl, cujus

bonum honeftum, ficut dicit (apiens:

pater. feminum nefeit. Quid felicius,

Luce! )

n

t

SAp. 7.

Innuimerabilis boneflas per. sanus illius.

quàm illius effe amicam ? qui tem-

. 9.

7

H

y. 1.

INam Sole quid pulehrius , quid ho-

pore opportuno convoetat amiuds C

y. f

l

ncflius ?. certé. fi in Sole non effet

vicinas [uas, cuivis earum nominatim

*

ult

fpl:ndor innumerabilis quaü honeíta-

dicens : Mea cerva chariffma, quem-

admodum defiderat. cervus ad fontes

Pjal. 4

detz

Kclef. in

tis & pulchritudinis ,. tunc egreffus

.

Q2

Advent.

^

lg

honefliffimA Virginis matri claufila mi-

aquaríi, ità elim defid-rabat anima tua

E

er.j.

a

Pfal.;2.

nimé in eo pofuiffet Tabcrnaculum

ad me Deum , veni jam & appare

y.17.

hi

y.6.

faum. $i ergo delectabile eff oculis vi-

ante faciem meam ,. qua eft valdé

Preov.2í

?02 m

Eccle.i.

dere Solem , Ó quàm delc&tbile erit

mirabilis , & plena gratiarum , «qua

Ády

y.7.

intueri animam perfe&im , utpoté

fririda. anima fitienti , & inebrians

fitür

In Exer-

Sole fpeciofiorem ? tanti videlicet

corda amantium dulcedine caftz de.

eitii di-

lectationis.. O felicem illam animam,

t M

etit delectamenti , ut ( teftante INi-

Ap. 10.

L2

vin.ext-

colao Eíchio ) talis anima nobilita-

quam ità Deus honeftavit ia labori-

V. 10»

t(den

Tiél.14.

tem nulla creatura , immoó nec tp(a

bus, dans illi fcientiam 5anctorum,

hm

omnium creatararum digniffima Vit-

& complens labores illius.. O Deus

meus , quando dies mei aliquando

Proptt

go plenä capere& Ícite queat. lea

nE

nempé quó quid ipfi nobilitati, ipíi

implebuntur, ut adimpleas se latitia Pfal.15.

cum vaultu tuo : dele&tationes in dextera y. i.

milite

pulchritudini , 1píi perfe&tioni eft

tf

propínquius ac fimilius , eó & in fe

rua tifa, finem. Bené & füperbené mihi. Pfal. i.

m

cft nobilius, pulchrius , atque pet-

erit , f1 dextera tua in hunc me fu(- y. 26.

fb

fc&tius. Atqui inter animam perfe-

cepit fin;m , ut videam voluptatem

tuam.

o

s

i

p

DE MOTIFIS ET INSTK,UMENTIS, u

joco

(

tuam. Hancunam pety à Domino, hane

aufus fuiflet ipfum altiffirmuni: fibi

li

requiram.

H« una eft meta cursüs

in fponfum depoftulare , ni(i diviná

jti

quidem

L

mci, & finis meus. Potuiffet

i

inftitutione formatus & juflus faif-

Deus puriorcs condere Angclos, per-

fet , accedere ad. Thronum gratize

[o-

Heb. 4

fc&tiores creare homines , aft perfe-

cam fiducia? Sed quod humana vi-

a CM

V. 16.

étiorem preftituere finem , ncque

litas prefümete non potuit, id divinae

iflis , neque illis potuiffet , quam

Majeftati ultró. nobis offerre corm-

lls 4

eft in via perfe&a charitatis unio, &

placuit : teflante id diviná veritatis

$ Q Cut

in patria beata vifio. Undé nifi ne-

E»piftoli : Venite Benedicti patris mei,

Matt.2;.

quu) ^

gare velis , in Deoeffe omne bonum,

peffidete paratum vobus Regnum à . con-

.

& U

34.

emne pulchrum , omne delcétabile,

füitutione imundi. Veni Sponfa. Chriffi

|icuis,

Ecelef-

ieceffarió etiam concedes , anime

accipe cononam , quám tibi Dominus pre-

j cor. H

perfeQta pro fua. capacitate advenire

parayit in eternum. — Aperi mibi. foror

Cant. $.

lumbi "

omne bonum lieneftum , utile , &

mea , amica mea. Oh obf'upe[cite cali

a

2

[gus, B!

delectabile , quia unus cum füpet-

faper boc, obftupefcat terra ! Ergoné

ferem.z.

j dlie Pj

tranfcendenti bono fpiritus efficitur ,

eredibile efl, ut babiter Deus cum bomi-

P.12.

j as D

& ( ut verbis Clementis Alexandrini

nibus [uper terram ?

uin imó inquit:

2. Par4-

Lib. 7.

MW)S) J

lil

utar) efficitur. ad. Magiflri frmilitudi-

