lut ovis etrabunda , in eitcuitu am-

honoré Cleri adhuc plüs addo, quàm

qgo l

bulat, forté etiam ignarus, quotnam

allatum argumentum probat, & dico,

h

f n*

pedibus conftet mortificatio , moti-

quód etiam mali Sacerdotes non de-

T

vum ejus eft fimile illorum, de qui-

beant contemmi aut feprobari , &

Pfal $?.

busPropheta : Circuibunt civitatem ,

hoc non folim propter bonos , ne

valerctt

fotte ex falà períuafione boni fper-

ipfi differgenttr ad manducandum .: .f

]uia cote

J6.

y. -(.)f- e

veró non. fuerint [aturati , r murma-

nantur, fed propter ipíam excellen-

grcen;

rabunt.

Minüs fcandalofum eft in

tiam & dignitatem Sacerdotalem, qug

Ofdmalc

in ommibus foriformiter elt vene-

Religiofo, quia Religiofi ob Ordinis

[ö mggis

decentiam plerumque honeftius ince-

£anda, Aít nego, quód mali non de-

z

beant

dj

Q

f$o

Pt

fR.!AC'TATUS'I.

fortaffis nonnullis vcl maximé vide-

beant cofrigi, objurgari & emendari.

Tale certé privilegium Sacerdotes

bitur odiofum; quia Clericorum ve-

nullibi poterunt oítendere , quód

recufidia jam intantüm depuduit, ut

minüs curent diffammationen: quàm

liceat eis impuné peccare. Quare

Is Libello ( inquit fan&us Bonaventura ) tam

corrcétionem , erunt nonnulli , qui

Apolo-

enormia, & aperta, & multa & magu

& publica Cathedra actius objurgatt ,

uód fint avari, lafcivi ,' potatores,

geties.

üociva Clericerum [celera non veprahen-

damuws ? cüm non debeat per[onarum effe

lufores, &c. cum rifu refpondebunt:

acceptio apud veritatis Doclorem , mec

lià quid ego curo ? hoc mei Paro-

Tont.ia, !

P

jra tumore vel favore. debeat. apertam

chiani antea non ignorarunt. , funt

veritatem tacere, & boc gravius vedar-

fertné omnes hortiimes difcreti, gnari

compati infirmitatibus meis , & dif-

guere , quod eff nocivius , & quo Deu

Hanc

magis offenditur im quocunque. Ex hanc

fimulare cum diflimulante.

totam Coricionem fcio dexterrimé

w

Clericorum fcclerum objurgationem,

rcfutate commani illo Textu: Spiri-

Maréüi 14

judicat Seraphiicus Do&tor , debere

non miniis difcreté & prudenter fieri

tus quidem promptus ff , caro vero in-

V. 26.

T. us

etiam coram populo in publicis Con-

firma. .. Scá. in libris generaliter fra-

)2

cionibus , fi tamen exceffüs eorum

terné cotrepti & pie-admoniti, mox

tales conveniunt in unum , Confi.

Leto €1-

funt publici- Qare. fübinfert : Indé

eft , quàd propter. boc cogimur interdum

lium imitaturi contraScriptorcs fimili

qf419.

aliquid de Cleritorum exee(fbus tangeres

feré con(ultatione , quid facimus?

-0 PET--

4C

se putemur ex timoye 1A6e76. , vel ex

quia ifla fcripta perferentur ad altio-

:es manus , & v«nient R everendif-

[

privato favore , quafi eum ipfis coutra

Laios paritey conjpiraverumus , Cv Wt

fimi Ordinarii noflii , & tollent À

dena.

h

Laici equanimius ferant , fi eos corripi-

nobis dile&kiffimas. coquas noftras,

à

guus , Tidentes , qtiüd mon Clerici par-

nbi-fqüe rcformare laborabunt , juxta

r d M;J d?ll

tamus. Et maximé ut veritas Evangelij

rigorem juris,. Meliora quidem de

h

i

i a r

fervetur , qua omnium peccata deteflae

venerabili Cleto judicaverim , mihi

GP!

sur. Si hoc, quantó minüs mihi vi-

(iniquantüm poteto: perfüadens, pau-

cos in tantam jam defluxiffe carnali-

tio verti poterit , fi ego venerandis

4

Clericis füa vitia & exceffus anteco-

tatem , atqué malitiam, nihil oniinüs

"

a

Ü

tun oculos ftatuam , non arguendo

tamen per juftum judicem univeríos

vwem

eos coram populo ; fed admonendo

Ecclefig R.cétores rogo, audiant fan-

fq.

?t

& rogaxïdo in hocce ptivato libro,

&illimum Pontificem | Gregorium

Y

neminem in particulari infinuando ,

magnurm ità circà hanc materiam

kudij ïï*

Ícd generaliter folüm indigitando tot

Brunichildi Regine fcribentem : 4r- Iu Paff,

22- P,zö. ä

fcandalorum monfítra utfollicita Pre-

l

Eu'öli.lü-

denter ad b«c debemus ulcifeenda confitr- ap. it.

latofam curatio faciat ceffare tnaxi-

gurre, ne paucorum facmus multorum pof-

y

P. 4

l

L[—

ia peccata Cleri, ^ Porró hoc ipfum

; ff quod

lid. Jl

id.?.g)e.;

fit effe p.rditio.. Et tursus U

r

ET

UX

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, Cc.

181

mévie

Domine clamant fideles tui : Pupilli ,

nal? géritur , quefitum vel vindicatutm

Thren. $.

Qrurm Ve

fadti [umus ab[que patre, tnatres noftre

/

non fuerit , longorum ufurpatione tem-

uduit, u

perum cum majori. licentia. in. futuris

quafl vidue; . Quafi viduse facz furit ^ £

Al qnäm

ere[cat. exceffibus. Sit tcformatio odio-

non pauca Ecclefi patticulares, quia

il , qi

habent Sponíos tanquam non Spor-

fe carnalibus , quid curat vit fpiri-

yjurgit,

tualis , modó illa fit Deo grata, Ec-

fos, utpoté fuatum Ecclefiatum au£

VOLafORSS,

clefiz gratioía, cunctis animabus fa.

emhninó nullam aut exiguam curam

debunt:

lubetrima, reformamini in novitate (en«

habentes, raróaut nutiquam frangunt

yet Pato-

parvulis panem per infttuctionem,

Rom.:2. fusveflri , ut probetis, que fit voluntas

, fnt

'42.

Dei bona , & beneplacens & perfecta.

raró aut nuüquam confolantur Spons

i p

fam pet vifitationem , raró atit nun-

quàm provident ei bona per conci-

; &if

CONSIDERATIO XI.

& H

ltorum convocationem.. Hasec fancta

ptettié

negotia aliis committunt, ipfiinterceà

"

Supplex memoriale ad Píalatos Ecclefía.

: 9pre V

toto cordis adnifu [acularibus curisin[er- $, Gyeg.

Criptum eft : exibir bomo ad opus

viutit , has, càm ad[unt, fe Agere exul- ia pafe,

j YV

diiter t*

fuum €r ad operationem (uam u[que

tant : & laborem deputant, fi in terrtnia qay. .

niti, Toot

- ad vefperum. Propofui in hoc capite

negotiis tten laborant QuA autem mente

nonnulla de opere Epifcoporum &

animarum Pre[ul bonore Pafforali sater yp;q,

aliorum Pralatorum , prafcrtim veró

ceteros utitur, fiim terrenis negotiisver-

porcsfim

depinxi hic ea, qua ad infituendam

fatur ? Fortaffis ex hoc fatisfaciunt

j fiaimisi

ac confervandam honeftatem inferio-

fuse obligationi, quia quod quis fácit

1 Jd alti

tis Cleri juxtà Conciliorüm decreta

per alios, períc facere cenfetur? Sed

v

Patrumque com(ulta,; conducere vi-

obíccto videant, quibusnam fue fpon-

qpiei

of

dentur, de clc&ionibus & quibus-

f& caufas, papillorumque enutritio-

dam adhuc aluis

commodiüs alibi

nem fident , quia quos quis perdit

yr, p

4d Titii

aéturus, Jam vcró ipforum eít , ad

d?

V..

per alios per feipfüm perdere reputa- g Greg.

tuidcm

opus füuum exire, 4d omne bonum opus

bitat, d eim in (uljecto peccatum non ,,, pj

lm j mlhl

coreigitur, in eos , qui pra[unt fententia

2. AdTgR

paratos effe , opus Evangelifte facere,

caj). EC

n

'minifterium fuum smplcre. Tu au-

retorquetur. Committitur à nonnullis

A.f

T

tem 6 Domine exurgens miereberus

munus vifitationis ? ccanis ruralibus,

jofrims

Pal 101.

Y.14. QU

Sien : quia tempus smiferendi ejus , quia

fed quis fructus, fiila tecreationis

Yi

IvenOS

venit tempus, 2edificabis Sion & adhuc

causa peragitur ? quis fructus : fi De-

,

q'

junt at

:videbitur in gloria fua , plaecbunt

canus füuum amicum antecedenter

? otiuft

Ez.edn'äl

fervis tuis, lapides ejus qui modo

pramoncat, ut paulisper füam remit-

ateti

tat.id alienám domum , ceteraque

d

2.

m

diffipati tunt, quia Sacerdotes ejus esn-

f r

- sempferunt Legem,animas devoraverunt,

benéordinet,ut, cüm vehnerit, non ine

4(""1'[4

epes Q pretium accoperunt , viduas ejus

veniat, quod corrigat, aut fuüo Reve-

rendiffimo Domino Otdinario corrie

WW"M/'

Jlid.y.2j. amulripliaverunt. jn medie illius, En !

qllt'

rA

gen-

Wi

n

*

18:

TRACTATUS

Il

de Paftorum ffuäu,n de Parochotum

gendum referat , ceterum abfolutà

vifitatione, poffe eum antiquá difcre-

profc&tu ,de Sacerdotum perfe&ttone,

tione pro fuá tursüs commmoditate

de Clericorum honeftate , quám E-

uti, ducitur autem Decanus ad hanc

pifcoporum follicitudo , Przlatorum

cura, oculorumque vigilantia ? O

indifcretam dilctetionem ex maléap-

Tobis. 4

Japis angularis Chrifte Jefu, nifi vi-

F. 16.

* plicato illo Scripture Texta : Quod ab

;

alio oderis fieritibi , vide , netu aliquan-

gilaverint oculi illi, de quibus intcl-

do alterifacias. Ytem queeunque vultis

ligitur illud Zacharis : Super lapidem

Zadt.g

Mattb.7

* tit faciant volis homines : C vos facite

unuim féptem octii funt. Jam nihil ne-

y.g.

y.12.

bis fuperefíe ampliüs videtur, nifiut

i

illis. Quia ergó timet talis Decanus,

fides noftra fiat in Petram fcandali ,

ne ipfe magis reus, impingat acrius,

favotem fibi conciliat favendo ini-

nihil ampliüs füpereft, nifi ut pradi-

quitati. Fateor equidem , quöd Epif-

cetur illud Jeremiz : Tabermaculum

copi in certis prudenter fua partian-

meum va[ftatum eff , owmes funiculimei

ä

dirttpti unt : filii mei exierunt à t C Aeyem.gs,

tür onera nam quis eorum univería

h

propriis perluftrabit oculis ? aft totà

nen fubfrflunt : mon eff , qui extendat y, 2o, y

- fermé fuá curd in alios translatà quafi

slirà tentoritm meum, & erigat pelles fa.

WO

ffi;?m.:; (

fine curà velle wivere , ab aliis vifa

meas. Quia fixlté eaerunt Paflores, &

Domimum non quafierunt : prepterea

hz

I

nunquàm aut raró propriis oculis ze-

vifete , fiu muneris rationem — 'VIx

non intellexertnt , e omnis grex eorumn

D

rató proprio exercitio indicare, hec

Aifperfus eft. — "abernaculum. meum

u) t

negligcatia patrit negligentes, apetit

diffipatum eft, quia in Ecclefia modó

34'?-10. Pd/

januam fceleribus , mducitque. pau-

tot graffantur fcelera, tot exceffüs,

tot abufüs, füniculinfti dirupti fant,

L

latim rainam, eó periculofiorem quó

ab adulatoribus

414

111

ajor fecriritas pro-

quia inter fideles rumpuntur pacis

p

o

mittitur. Hoc eft, faam Ecclefiam

vincula, litium texuntur funes, bel-

lorumi cuduntur fraudes,; charitàtis

Q

velut viduam- relinquere , pupillos

4f d

abfque Patrc, feque ipftitm de(pcétum

tepefcit fervor , mentifque ridetur

P/al.101. teddcre, Tu itaque Domine fac sne-

candor , filii mei exierunt à me, quia

d g

y. 13*

smoriale tutm in. generationem & gene-

tot jam: fidelesdefeceruntà fide, uni-

ts d

yatienem quemadmodüm cupit ac

€6 fermé propter fcandalofam Clert-

l, | þ

corum vitam, & non fubfiftunt: quia

j

precipit fancta "Tridentina Synodus,

multi fimplices in fide fluctuant, in-

Q

Sejf 23. que. 4deó ex Paftorum munere, anima-

deveform riumque falute funt , frequenter omnium

ttà fe dicentes : utique nequeunt 5a-

li

fa?- f Lj

auribus , meutibufque infieis sit impofte-

cetdotes vera pradicare, qui non hor-

f

U

^M

ytm, Deo guvante , nulla temporum injtt-

rent tam nefanda perpetrare? non eft,

zia , aut bominum cblivione aut defuetu-

qui ultrà extendat tentorium meutm,

Iu

[

dine aboleantur. Ah quid adeó de Ec-

quia deficit fervor fan&te dilatande

P';i!.[o,t E

)4,

elcfiz utilitate, de animarum falute,

fidei, ah olim Epifcopi contra Hate-

f

$icos

—

185

DE MOTIVIS ET. INSTRUMENTIS , drc.

?

ydionm

tícos ac gentiles pugnarunt verbo,

elefia ( àit Hugo Cardinalis ) funt le.;—

fefhto,

pugnarunt calamo, pugnarunt 5aa-

ricá ,. qua effa debent effe candida per

quin E

guine ufque.ad.Exilium : , uíque

annocentiam , fortia per patientiam , la-

elatorum

tentia per intentionem re&&am , medul-

ad Rogum , uíque ad Martyrium«

ntia ? 0

Ubi eft hodie Hilarius , fitmiffimus

lata per erationem devotam. Scd Ó in«

, if v

fidei noftre murus , ubi Chry(ofto-

nocentia ubi habitas ? Ó patientia ubi

cubas » Ó intentio tecta ubi delitef..

bus intd

mus Licentiofz vitz repreffor , ubi

cis ? Ó otatio devotz ubi pinguefcis?

trlupidt

Auguflinus perpetuus Hareticorum

infe&ator, ubi Salefius cocleftis Chri-

cheu pro pinguedine , putredo in e[f;-

Prev.1£.

ii

, nifüt

ftianz perfectionis Magifter ? hodie

bus ejur.. Pro fancta latente intentione

V. .

(candii,

econtta vacatut zdificandis palatiis,

Cäpulchra dealbata , intus plena otfi

bus mortuorutm , fed quid dico ideal-

t pïær';i-

plantandis hortis , vénandis cervis,

excercendis caballis. INon eft, qui eri-

bata , cüm ctiaR1 cutis corüm deni-

u

gat pelles meas , quia ftudium Scri-

grata. fit, cecidit robur , defecit can-

!

iil

pturarum paffim negligitur, & ho-

dor, difpería (unt, offa & caro ipfo.

it AC n

rum omnium malorum unica cauí2

tum exultat in Venererm.

Non di-

j tl

eft, quia ftulté egerunt Paflores. Ideà

cant, quzío, modo effe alia tempora,

ritt pe!lal;fï;,

qu& primum rigorem potiüs diffua-

hts (

g*egïem, z2 ( clamat Jeremias ) hac dicit Domims

T.zx

Deus lfrael ad Paflores, qui pafcunt po-

dent quàm commendant , nam hoc

: PTQPf i

p lum meuus

vos difpevfiffus gregem

ipfüm refutat prefatus Dionyfius Ri-

[ üf»W

meum , & ejeciftis eos , & non vifitaflis

chelius totoart. 21.. Non emim (inquit

T mflm'ï

Ézeicb.

£05

Ecce ego vifitzbo , ego ipfe fuper

citca finem illius capitis ) temporis con-

jf

34-.10, Pa[fores , vequiram. gregem. meum de

difio qua aliud quam olim requirat , fed

o

mauu eorum. - iNon dicant , obíeero

baminam inajor Yanitas , curio[ttas , 46

jupi h

elatio banc produetunt , ipfi Domitio Chri-

pax , pax : modó omnia bené funt

r p

ordinata i Ecclea , jam ceflavit

flo ac. (anctis. Patribus omnibus invi(am,

im(*j, b'cþ

eaufa lamentandi cum Dionyfio Ri-

Qw fepé per eos prohibitam fuperflmita-

hat

iil

4adt.6.

tem , luxum c difolutionem.. Auftetie

f

chelio : O quantim deflenda funt faces

riaetuf

tas non petitur, fed difciplina exqui-

WC

qui

de vitg temporum borum, quantum deplorandus

111f

Sacerdo- eff miferabilyy. ac. deformatiffmus Excle-

ritur boncíla mediocritas nom pro-

f

ädau W

tunmn.

fia bujus. flatus , im quo aut mulla. aut

hibetur, fed luxus defletur, vitia re-

m Clöl'l'

- peciiaria infligitur pena Presbyteris

prehenduntur , luxuria damnatur.

ynt;qi

Non fibi blandiantur, obíecro , de

Clericfque lafcivis , em im [nis permit-

häph!n

runtur (edere [celeribus , im gravi[inum.

quotumdam Authorum mitiori ( di-

peunt ov

fcaudalum Laycorum.. Nee ulla fit vifr-

xeris potiüs laxiori ) Sententia , quia

orum non eft, cuivisobviam

gon if

P(al.37. tatie Canonica Clericorum. INam con-

Epifcop

nonev

Y.4.

auctori fi

dem adhibere, fcd ad ipfos

tra clamat per Prophetam. ipfamet

! qeam

Pí4.10:. Ecclefía : Non eff pax offibus meis : offa

pertinet libros examinare , corum:

idatan

Ü

wl 4'.

mea ficut cremium, aruerunt.. Offa Ee-

fundamenta popderare , bonis mori-

us

a Ht*

il

(

ET

184

tR fcCTA«TUS Lv

bus acïverfaxätia teptobare & fola fa-

versus Paftotem. Primus ficomnium

lubrica probare , nam poft Adae pec-

divinus Dienyfius , is enim meritó

À Sacerdotibus primus fui feminis

catum non folüm voluntas eft ad pto-

fructus petit. , quia poft Apoftolos

lapfionem prona propter malitiam,

.. fed etiam intelle&us propter igno-

omnium primus rám diviné de tota

Hietarchia Ecclefiaftici fcripfit , is

-. gántiam. Sicut ergo motes hominum

itaque formam vivendi Sacerdotibus

continuó 1n pejora ruunt , nifi fub-

£ibit :

jndé nová tenovatione in melius e-

& Pontificibus dignam ità defc

4

"

fl

dicit, D& Eecle.

tigantur , ita & (cienti humanz ,

Qui Sacerdotem [eu Pontificem

Piyt.

augufliorern prorjujque divinum in

jfinuat Hierardh

prefertim morales de die in diem,

T

er minüs confideratam Auctorum

virum , totius fantta [cientia peririfv 64P- ?

[

equelam, . magis ac magis à veritate

mum, in quo liquidà ac perfpicue faeras

tus omnis Ordo fecus, c perfeitus fit &

recedunt, nifi fubindé fagaciori (cru-

" De Ecde.

4atione corrigantur , quia voluntas

peffit agnoféi : is eque ea , qua carnis

Hiezardi

tracta à voluptate , facilé quoque tra-

fant. geret , nifi inquantüim urgebit nt-

ce[fitas

natura , idque veluti ex latere . 3.

Lucaá 6.

hit intelle&um , ut ftulté approbet,

uod ipfa malé diligit , & non folüm

ác. per traufitum faciet.

Sed ubi eft part. j

y. f;.

ex abundantia cordis os loquitur, íed

talis Sacerdos ? ubi talis Pontifex. ? qui

pe E«dt.

nullotempore , nullo medo ad aliena ulla,

fxpé fxpiüs etiam calamus , quem-

Hierardi

admodum loquitur fanétus Gregorius

quàm fola ad munera [ua converttur :

lj

tatfd,

Jn vit4

L

€Ap. 2

de fancto Benedicto

1

Quiá Santélius

fed. Àà-divinis ad. divina. continenter a&

St Bæïe'

part. 2

f

vir mullo modo peruit aliter dorere , quam

femper. divino fpiritu divináque ratione

dl&t ((;P;

vixit.

rransfertur..— Ubi. eft talis vir Eccle-

Ü

36.

A

y

am veró rütsüs ad te, Ó

dulcif-

fiafticus ? Qui , qyantüm j bomini

i

fime JESU. , me converto , tu ícis

efl, ad fummam perfectus eft divine imi-

De Kalt

tationis effigiem, O Ecclefia tales fues

(

Domtine, quia hác ipsá no&e , quá

ieraria

l!

$

hacícribo , cantavimus ; fürrexit

runt , & non funt amplius ! tunc

füam Ííententiam fanctus Chryfof]m**-

cap. *

j

Paftor bonus. Parirer & tu furge, il-

ATT« $»

Ifaia.go.

mus coram univerfo mundo propu-

.Su;;r f

luminare Teru[altm : tanquam à Do-

u

mino tibi ditum puta ; Memento,

gnabit, ingniens : Eugn qui regendos

E

In die

refurveclionis inea in futurum.

alios [ufcepit , tanto decet gloria yirti-

h. j

5

tis excellere, ut inflar Solis cateros velut

]

y. f.

illa cognofces , quód poft promul-

Hem.ie

atum Evangclium nec decima pars

Stellas fuo fulgore obfcuret. — Et pawo

in i.Epif

hominum fuiffct.damnata, fi Sacer-

inferius fübjungit : Opertet Epifcopum

ad Timols

|

Angelum effe , nullà bumana pertur j4-

dotes vcré fecundüm Evangelium

A

iap- 59 1

vixiffent , tunc in magna conflantia

tioni vitieque pabjeäum. Sed ubi mod

?

[d

-

flabit frater adversüs fratrem , Pre-

funt tales

»

ó autee Chryfoüöme,

jam ob(curatum eft aurum optimum,

D 4

latus adversus Prelatum , Epifcopus

non ampiiüs Sacerdotes fuo. fanéti-

hi,

tatis

-advcrsïls Epifcopum & Pafter , ad-

. DE MOTIVI$ ET INSTRUMENTIS, é.

18f

RUN]

tatis fulgore piasinftar fiellarum Íu-

TE

ftras, fed cunctas infüper vobis com-

«entes fidelium animas obícurant ,^ miffas, I

Genef. z

- femii

iarum enim omnium fanguis

íed tantam hodié fuorum vwitiorum

exquiretur. Tunc ve illi , qui fan- "- 22-

Lpo&olus

abominatione obícuritatem in mu-

&am Auguflini adhortationem ne«

tä d ti

lierem amiétam fole introducunt, ut

glexit. Contemplamini ( inquit ) quid Augufri-

lpfif , i

non fit illi fpecies, nequé. decor.

fit pepule [anclo praeffe , c» confiderate, ?5 dcfite

etdotii

Tunc danget illud divi Ambrofy :

quale fit , divinis Sacramentis infrflere, £^^4r-

defcrbi:

I5 [ïta

Magua fublimitas magnam debet babere

Altari vacare debent, qui de altari vi- Cléritorié

em d

cautelam: benor grandis grandiori de-

Paftor.

vunt. Talis convenit cura f)nceritatis

, mþmm li

bet- follisitudine circumvallari. Ctii plus

Sacramentis , qualia funt. Sacramenta

-

T d

creditur, plus ab o exigitur, ficut fcrip-

ipía , quibus exhibent. officia. ervititis,

i [uté

tum efb, fHienti legem &* non.. facienti,

nt contrà Deum offeudant , ipfa qua

peccatum. eff grande, & — fervus. (ciens

"TU

traitant , aut. contrà populum incipiant

Veluntatem. Domini (ui , fi non fecerit

impcdire , quod pradicant. Sed 6 Au-

ia n

ul 2

cam, . vapulabit multum. O ( juxà

.guftine ; nullus jam eff, qui ifla con-

j um

Lublimitatem dignitatis teneretut. ab

templatut, nullus, qui recogitet cor-

omnibus cautela obíervationis, (i

sed i cf' i-

de , & proptercà vinea Domini de-

i

quotidi? accurata reddenda rationis

gtj

j

L!

j

turpatur ac devaftatur, quemadmo-

Ti

haberetue ratio,aunquam opus foret,

dum ptophetavit Jeremias Paffores

J

!

t ,

De cenfid. illud divi Bernardiiaronari : Monftro-

multi demoliti funt vineam mea, con-

eremJ2.

ATO$ , eradus fummus, c-Animus in-

gt

fib. 2.

culcaverunt. partem aneam, — dederunt , yy,-

o fomus : fedes prima, c vita ima : lin-

portionem mtam . defiderabilem in . de-

j t

gua tmagnilequa , c manus otiofa :

fertum — folitudinis. Pofuerunt eum . im

TO a

"TL

. Serimo multus; & feuctus nullas : vule

diffipatienem , luxitque (uper me : de[o-

(us qravis & actus levis : caput canum,

,

latione defolata eff. omnis terra, quia

ia

£ cor Yanum z facies rugofay * lingua

[ L

nallus eff, qui vecogitet corde. .. Ah te-

Bo

nugo[a

ingens Autaritas ,. ci nutans

cogitet omnis, cui incft cogitandi

um

flabilitas. Ambrofio pct omnia con-

fenfüs, an vinez noflre quid durius,

"NV LOHO

fentit Hieronymus : Grandis (1nquit)

Super

quid lamentabilius : poffet accidere 2

i

Ezec.

dignitas Sacerdotum , fi gvandis ruima ,

/ "Wndü

quàm eft, à propriis devaflari pafto-

lib z.

fi peccamt.. Lertamur ed. afcenfum, . fed

ribus? Confiderate evgà , ( ait fanctus

, n

timeAs

É

"us ad lapfitin. Non eff tanti gau-

Gregorius ) quid de gregilus agatur,

7 , f

dii exeelfa. tensiffe , quanti maroris de

Tn Paftor.

quando Paflores lupi fiunt.. Impletum

f gt

füblimioribus corruiffe , nec enim folin

eft in.tiobis profettó, quod. fcriptum e[t ; d diid

p

pro myi-m deli£lis veddemus ratinem ,

v erit. ficut populus fic Sacerdos. Sacer-

Jl

fed pra emnium, quorum. abutimur de-

Pe/!t

(

dos enim non diflat. à populo , quando

i

niis , & nequaquam [innus de eorum (a-

nullo smerità vite fue vulgi tranfcendit

fofofra

Deutr. 4« hute. felliciti. * Cuflodite igitur, [ollicite

attionem, Quis eft, qui fimilia cogi-

pj

primim

animas veffras ,. imó non folüm ve-

tat? cefté quifquis fit , diü fe conti-

n

l:

TrAG. ] Pars I.

4

ncre

LOr

"t

—

TRACTATUS L

i&

illis diebus.. Quuia nimis feró eft, velle

nere.nof poterit , quin cum fanéto

Ser.1- 46 -Bernardo exclamet : — Heu genus ele-

montes bonorum defidetiorum pa-

Cleriéts: . um vegale Sacerdotium , gens fanita,

tere , cüm incipiant montes cadere.

Patiendum eft , priufquam pariat ju[- Sephon.z.

populus acquifitiouis, quis inter. tua illa

fo quafi pulverem. tran(euntem diem. V. 2-

primordia tam divina € [piritualibus

effluentem charifmatibus Chriftiana ve-

Difcipling pacis navandum eft , dum Lete 24

f

adhuc dicitür : Pax vobs , & non pti- V: 26*

lisionis ortut eredere poffet : po[fe talia

LE

in te aliquandà veperiri ?. Et tamen

mürn, quando dicitur : Mea eff ulrio, Dettron.

jam modó reperiuntur talia, qualia

Q ego retribuam ei.. Ad opus exeun- 33- ?* 35

dum eft, priufquam inttet nox , quà

forté quaris ? heu pre. vetecundia

Jerem-30. dicete nequeo ! in. moviffrmo dierum

licet nemini operari. Sicut dicit Scri-

y.24.

*

$

intclligetis ea. O dies ttemenda , Ó

ptura

Operamini opus. veffrum. ( ad Ecda.ft.

utinam faltem Prelati ifta tecogita-

quod vos Spititus fan&us affümpfit) ?. 4*

rrnt & noviffima providerent. . Si

ante tempus , €* dabit vebis mercedem

credunt, quód illà die lapis de patic-

veftram in tempore fue. Pacte , qui in

te fit clamaturus, an. dubitare pote-

vobis eff gregem Dei ,. providentes non

rüunt, quin calamus, quin manus,

coace , fed (pentaueé fecundum Deum*

quit fcripta tot fanéctorum Pacrum

neque turpis lucri gratià , fed volunta- - Petti j.

ac omnium Prophetarum fint velut

vià : neque ut dominantes in Clero, fcd Y 7-

4l

Yvocem tonituri editura? Tunc vo-

forima fatti gregi ex animo. Et citm ap«

cetn fuam dabunt omnia Concilia in

b

paruerit Princeps Paftrorum , percipietis

Spiritu (an&to congregata, tunc pa-

immarceffibilem glorie, coronam . appr4-

Á

t

Trident.

làm fiet; quàm verum fit, quid ovi-

bendite difciplinam » Servatà tamen in

emnibus diferetione, & depofito om-

Seff. 24..

um Chriffi [anguinem , que ex malo

!

negligentium, e2 fui officit immemorum

ni humano refpe&u , quemadimodum

u

der jorm

Paflorum regimine peribunt , Dominus

hortatur Joannes Chryfoftomus: Sit

——5

c4p

Epifcopus temperans , & mon. (uperbus,

t

noffer 2 Efus Chriflus de manibus corum

fit vequifiturts. Rogo : quis ad bac non

fit reverendus , fit. negotiis opportunus,

S.Profper.

contremifcat ? quis ifla. fine intolevabils

regenti quoque y. autboritate dignus , &*

metu. fütura examinationis. uccipiat ,

plenus (it. Sit etiam feverus, fit mitis C

de vit4

nifi qui bac non. intelligit , aut futura

bunilis, fit liber £ vebemens : fit etiam

contempl.

Y

"PIEI———X —

lib.1.

mon credit? Sane qui iftis non move-

man[uetus c& conflans , ut eum , quem

tut, forta(fis corhovcbitür , cüm pro-

dignum . effe viderit, cum multa. potefta-

Xx

t-3

E

18

pkiis Ípi &taverit oculis, 1mpleri illud

te fiflat , etiawfi wmverfi. obffiterimt.

—

Q

Pfal. 17.

Davidicum-commota eff.c contremuit

Indignum , etiamfi multorum fuffragia

y.

teyra , fundamenta montium conturbata

eum pro[equantur , cttm eadem autbori-

li

l]

P

d;—- 4-7-

y.7-

funt , & commota [«nt , treimor appra-

tate re[juat ,. milil aliud vefpiciens , nifi

»

713

lb déleres ut parturienttse

edificationem . Ecclefia

r]

nen quicquam

Matt.24

; hendit. eos.

otiofi

V& autem prægnantïbus & nutrientibus

vy.19.

facaat odio , vel amoref Ecce gl

Pra-

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, Ct,

185

l, vie

Præi"ulesþ tot vivenfium teftimonia

meun , €» pafcent vos fcientia €» do-

&viná.

Pluta non addo

.

L

um .

ego canis mortuus in medium pto-

Sapientis

InPaflor,

ts

r

duxi, fperans, veflrá authoritate &

autem viri-e[t ( inquit fan&tus Grego-

cap. if.

r

vigilantià in venerabili Clero emen-

tius ) & breviter audita latius pen[are,

n lm

dari, quod mea Scripta non valent,

& queque difplicent. im- celeritate eor-

H: j dum lt

fperans veflro zelo impleti illud Je-

rigeres

fefe;;zc 2

fion rA

LEX BY

remige: Et dabo vobis Paffores juxtà cer

ej! tl M

j exen- 2!

ox, Qu

A. B SECUND A.

i

-um ( ad M

De inflrumentis , ad perfeétionem. ordinariá "Viá,

fumpi

rl

, Jummé uecef]arus,

"P

Ommune eft omnibus attibus,

altioribus Divinitatis fectetis amoto-

dentz tl

an

* qpöd certis . quibufdam fibi

se fuffigit , confomiter Scripturg di-

"NI

centi : Accedet homo ad cor altum, €7

"E "

propriis utantur inftrutmentis,

Píal. 63.

& loc non folàm locum habet in

exaltabitur Deus. — Chriflus. etenim

i Cl jfü ,

V

artibus Mechanicis, fed etiam in Li-

per juflificationem in corde humano

T

beralibus. Sic fua inftrumenta habet

fpiritualiter nafcitur , per profcétum

/erripiem.

Aflrologia, fua inftrumenta Geome-

crefcit, per perfectionem fusz paffio-

if IIP/W (

ttia , & fua inflrumenta Cofmogra-

nis percipit fru&tum. Pro arte igitur

tatic g

phia. Ars artium eft, hominem for-

hác altiffimá excellentiffima quoque

itooft

mare perfe&tum , & longé plus,

inftrumenta ftatuenda funt. — Zacha-

Zathar.

jinodutt

quàm ex quocunque trunco effingere

rias Propheta quatuor olim viderat

l, V. 20.

mus: 5l

Mercurium.

Anima enim perfc&a

fabros miffos , ut dejicerent cornua

fiprlt

non eft velut Xeuxis pictura, deci-

gentium. Quatuor inftrumenta non

,PPM"'W!

incongtue pro vita fpirituali ponun-

piens & volucres adyocans , neque

TA

ut pictura Parrhafii pi&tori imponens,

tut, nempe Lcétio, Meditatio, Ora-

ii d

fed eft opus, ipfum factorem Deum

tio, Examen. Per hac quatuor in-

jf

alliciens, nulli deceptioni patentem.

fttumenta , non folàüm quatuor cor-

li, qllfm

Cant.7. |

Adcó ut dicat : Afcendam in palmam,

nua gentium ( puta cum fancto Hie-

uU N

Palmz

ronymo quazgor animz paífiones ) Apoe. 13

/*

c apprebendam fructus ejus.

Mu

affimilatur anima perfecta :. juxta id.

videlicet

gaudium & cciftitiam ,

if

l.91

juflus at palima florebit, . In palmam

[pem & metum debellare valemus ,

u*

aícendit Chriftus , dum anima per

ed ipía quoque decem cornua afcen-

3*

dentis de maribeftis devincere. Haec

purain contemplationem , & chari.

tatis fetvorem fue mentis obtutum

quatuor inftrumenta omni tendenti ad

yi pl

Aa 1

pet-

, glOUO ]

- n

«88

TUPRACYTYATUS

L.

^

períectionem ( ordinarié loquendo )

tio petita acquirete,: difcuflïc;; ádepta

fünt fumméneceffária.. Imprimis ne-

petficere. .Et de his quatuor infltu-

Lf

40

ecílaria eft Le&io, ut inftruamur, ut

mentis in ptafenti breviter agendum

Í

]0

fcilicet cognofcamus , naturam &

eft , quia fic Ordo exigere videtur,

proprietates vitiorum , quz exílir-

in omni quippé atte primó diícipu-

f

panda, & virtutum, qu& implantan-

lus vatiis rationibus permovctur, ut

animum fuum addi(cenda arti navi-

de, quia nihil volitum, nifi precog-

PI

nitum.

Secundó neceffaria cít. Me-

ter addicat , deindé ut füb Magiflto

^

ditatió ut accendamur.

Sicut- dicit

conftitutus. inflrumenta tractare dif-

f

Pfal. 5$.

Sctiptuta : In Meditatione smea exar-

cat, Tettió ,*ut incipiat crudiora us

V. .

artis opera elaborare, quartó, ut pau-

de[cet ignis. . Quiaaut nihil aut parüm

prodeft, per Le&ionem bonunm co-

latim fubtiliora ac fuüblimiora, donec

gnofcere, nifi voluntas fit mota illud

in Magiflrum evadat. — Hoc ipfum

(

li

appetete. - Tetrtió néceffaria eft Ora-

obfervandum judicavi in vita fpiri-

t

tio, ut impetremus, quia nequit ho.

tuali , andé in prima parte hujus

mo per fuum laborem in feipfo faiu-

'Tra&tatüs.conatus fum , venerandis

tis dona propignere, fed debet ea ne-

Sacerdotibus ftudium . pegfecuonis

i

1

ceflarió , factà convenienti difpofi-

períuadere , . in fecunda parte trado

[/7j

tione , per humilem petitionem de-

inftrumenta. ejufdem , nen quidem

ful

fursünrdevocare. Quartó neceflària

eodem Ortdine, quo hic pofui , fed

Prä

eft frequens diícuffio íeu examen , ut

initium fumatrn ab oratione , ductus

(

De divi-

h

per diligentem revifionem deduca-

illo fandüffimo divini Dionyfii mo-

dis

nis Neni-

mus ad perfectum : opus prefixum.

nito : .4nte omnem atium (c in Tbeo-

nibus

pl

Dat igitut Leétio falutaria cognofce-

logia maxüne ) ab oratione inshoandum

137

Ya

ze, Meditatio cognita appetere, Ora.

f

nobis eff. Aanre fit.

Ünd

CAP"ZJT PRIMJ7O* A.

D. m

h,

H

D7

; Expenduntur aliqua de ovationtin gmem

ln,

Yo

CONSIDERATIO PRIMA.

Qu

J

V

iuid & quetuplex fiz eratjo?

nei

f

Upliciter hoc. vocabulum :

dé laté. Stri&é : Oratio idem cft, ac

fi

D

-f Oratie , apüd Afícetas accipi bo:

Mflerum à Deo petitio , "de(umpta

folet : Primo flricté, & dein- . efí hac definizio cx fancto

joanne

K

dicen-

*

*

bE MOTIVIS ET INSTRU MENTIS, éc.

d$g

.6, ij

t t

dicente : Quia quedcunque petierimus

cotdis gemitus feu flammigera defi.

1. Toan.r

fecundàm voluntatem ejus , audit tos.

Y.14. C

detia dicitur afpiratio, fi fit per pu.

apendum

Et fcimus , quia audit mos s quicquid pe-

tum intuitum in caufis Altiffimis di-

: vide

f

tierinis , fcimus : quoniat babemas po-

citit contemplatio. Oratio vocalis

) dj

titienes, quas poftulamus ab eo.. Dicitur

eft illa, qu& ore prornit, quod mente

wetur, u

primo petitio , in quo convenit cum

gemit. Cum oratione vocali confi-

atti D2

petitionibus , quas homo ad homi-

detatio & afpiratio frequenter con-

Mag.üto

hermi fundit , fic mendicus orat vel

junguntur, contemplatio rariüs , &

Care d

togatà divite panem aut numum.Di-

fermé tantüm in viris perfectis , de

diota (üg

citur fecundó à Deo ut differat ab

contemplatione perfzcta loquendo.

) t pl

omai petitiorie hominis ad hominem ,

Meditatio autern omnium difficilli-

yi, doY«

& eít actus Religionis. Dicitur ter-

me & ratiffimé conjungitur,cum O-

doc ipn

tió-: beneflorum quia fola honefta pe-

ratione vocali. Katio eft, quia verba

vit t«

tuntur fecundüm voluntatem Dei.

tam tardé vix unquam pronuncisne

atte huj

Laté fümpta, feu in communi ac-

tut , ut poffit intellectus circa illa

retetindo

Lib- 2.de

ceptione Oratio ex fancto Joanne

formare difcurfus , eaque entcleare.

Damafceno definitur : quód fig Ele-

r duons

Jïde .

$i objicitur mihi illud Ecclefig. Sem-

Doin. ad

ate frdo

vatio mentis ad. Deum.

De Oratione

per in Pfalmis sneditemur

" Refpon- vt irut.

fubifta confideratione bené intelligi-

deo, Ecclefi

ará fumcere ly meditemur

n qiém

tur illud Pfalmi

du k

P(al. $1.

Effundite coraim illo

genericé , hoc eft : mentem fan&tis

P düa'-li

—

-—

F, 9.

corda ve[tra. Es hoc íenfu etiam me-

cogitationibus & devotis affectibus

ditatio, contemplatio , imó & fim-

r m

*

p

occupemus , quod poteft fieti per

plex confideratie nomine orariofis

pias myfleriorum | confidctationcs,

i T

[

W

ll);;:

veniunt , quia his omnibus humana

per verbis congruentes afpirationes

hm "

mens ad fuum Creatorem dirigitur.

& fan&tos affectus , item per con-

Undé Propheta sternam beatitudi-

templationem divinz Majcflatis,cum

Pf-ald 4!4

nem contemplarus exclamat : Ht

qua tremebundus loquitur homo

$.j

ttcordatus (um, c» efudi in me animam

fupplicans , nec non pet fanctiorem

meam , quoniam transibo iB locum Ta-

inteHigentiam Pfalmorum & Canti-

bernaculi adinirabilis.

cotum , quàm magis unctio Spiritüs

Dividitur Oratio in mentalem &

fancti quàm adinventio proprii Mare

vocalem. — Oratio mentalis eff illa,

tis adapetit.

Addunt hic nonnulli

