-atdeteftemur, quám & fc&temur ; vel

melius eff mundum deftruere, quim

fi

ft placet exipfis quoque quadam a3-

cuidam homini. particulari.: injuriám

B

diícere, quia nemo etiam inter Gen-

inferre » Ratiocfl,quia per deftructio-

tiles tam malus,quin faltemin aliquo

nem mundi , nen uni, fed omnibus

f

bonus.

Diícamus ab ei pacem &

infetretur ; /hoc idem jntellige.de

Vl

concordiam , non furores & diícot-

optionibus feu-votis. - Hinc peffimé

f

4dias. Superfluum puto , multas

faceres , fi optares, ut potius pereat

f

hiftorias Gentilium pacis amantium

mundus , quiàni aliqua familia vel

j

adducete , folus magnanimus Sci-

aliquod Regnum. Secundó accipitur

Ht

pio nobis 'fufficiat , qui-fubindé

juftitia, prout eft virtus particularis,

|

J

äajebat :o$e malle unum fervavé ci-

five deindé intelligas juftitiam. com-

K

i

ven , quam mille befles occidere.. Ex

mutativam , legalem , diftributivam

It

aut vindicativam s & hic tursus cete

Vit

magnifico concordig olim. . Romse

dicato templo colligi .p.,ote"cü , quan-

tum eft : fatiüs effe , interitum fine

füf

tüm Romani Pagani amaverint pa«

peccato optare, guäm cotXfa ?li—,q'u,äm

vcl

cem , & quantüum odiverint bella,

harum jufüiriarum peccare. .E.COD.,U'ä

lt

-Præförtzlïï civilia, ex Romano Ora-

veró minimé veritati conyenit, me-

hm. 'POI

t

T

;

ote, ità perorante: Nec privatos focos,

lius effe, mundum perire, .guälïï. jus

Cicero in

f

E

miri, t

aec publicas Leges , mec libeigatis jura

fuum non pe

U

v

jye , aut injuriam illa-

!

"E

!

D

cbara babere poteft , quem difcordia ,

tam non vindicare. Hoc mmi:m,fï*, fed

n

pzci»f.

quem cades civium , quem bollum . «avile

fiepé magna virtutis eft jure füo ce-

g

dere, & lepé necefarium ad fervan-

deleclat : ezmque ex mumero bominum,

I

dum. jus fuüblimius & univetíalius.

exc finibus bumana natura exteimman-

Lunoy, v

Bum.puto. loficias quidcm noniverim,

lIndé yides , quód iflud adagium

hw &

fas cfle, potiüs, perire mundum, quàm

prorsüs nihil faciatad rem. Imptimis

lu.'d(,';';; p

fieri nefas ; fed bené intelligi dcber.

quia fundatur in conditione impOHi*

Tltyy pot

Primó igitur accipitur juflitia univer-

bili , fcilicer;: fi mundus poflet de-

E

[ bm, hu

faliter pro omni bono ; in quo fen&u

firui ab(que peccato. . INeque dicas,

füil

Matth. 3. Dicit Chriftus :- Sic enim decet nos ad-

Deum hoc facere poffe, neque te ali-

d

F. H

qmplere omnpem juflitiam 5 & in hoc

ter intelligere , nifi ut fiat juxtà di»

fl

fenfü . communiter. illud . adagium.

vinam yvoluntatem : Refpondïg e

Ut s

"— Accipitut, fcilicet : f unum eflct eli-

nim , hoc &qué Deum pgfïþ faccre

Md

gendum , aut jnteritus y«k] defiructio

circà aliquod Sceptrum ayt Kegnum;

lg, f

gmundi fine peceato , aut commitfio

quia Deus nulli Regi faceret inju»

Ogj h

peccati fine dcftructione mundi, tunc

riam, fi auferret ab co Coronam, &

M

f

fine dubio priüs foret eligendum,

daret cuidam mendicabulo ; quia uti»

]

utpoté careris culpá , abfoluté autem

que nou minüs cft Dominus omnis

l

loquendo & 1ftà conditione non (ip-

Kegni, quàm totius mundi. Deindé

[

pofitá. LItique effet ineptum dicero:

falíum quoque eft, quód quis gueat,

D

fuum

5

DE MOTIVIS ET INSTRU MENTIS, é*.

Ef

E

h

ttt

fuum fibi j ju,s vendicare , previdens,

qua cruento bello jus [uum vindicare. Vge

| injrn

majoris indé ponderis eventura dam-

bello füfpe&to , fitamen peticulofà res ,

dellrdi

na, quàm eft ipfà res debita, autcau-

eft,cam bello jufto. Debello jufto hic

] omis

fà bellandi

Sic non licet rem fuüuam

loquor quia pacem amicabilem con-

ntelged i

vindicare cum diteptione R.egni alie-

tendo fiiadere, non autem füper bella

Y peTn

^i aut pattis thnoceritis , m.nus In pe-

fententiam ferre ; hoc enim pofterius

ts t

ficulum & præ;udxcmm Ecclefiz ;

pre(umptuofum foret , cüm tamen

faml Yi

qma Eccléfie nocere, eft arma con-

prius fit opus fan&:[ï mum. Oqud

ttà Deum ditigere ; & mdubztantex

jocoitt

tam abfurdum, quam quod noftrà imie-

yticuii

rælereqdum c& bonum umv:rfahs

feràatate, quivis etiam Idiota prz-

itiafm o

Ecclefiz , bono cujuscunque Regni.

fumat de bellis difputare, & audatter

(iriburivim

Item fit bellw*ï illicitum, quando ex

dcfinire quid juris! dchortemini ta-

tütsus

vindicatione propriz rei , previden-

les ab ejusmodi ftultitia, Ó vos ve-

efitum lt

tur periculofiora vcl diuturna bella,

nerandi Deoque chari Sacetdotes , at-

at

vel quando nulla affulget fpes , R.eg-

que eos adhortamini ad fanctas pro

s Erto

num, pro quo pugnatur, pacxfirc

pace preces.

Preces clament ,

quia

Ecd. $9.

lt ff

Augu.

Poihdwdl 5 uua bollum non. fufcipi-

tempore belli leges ; filent.

Clame-

endum , mfi. cum wiajus emolumentum

t qdäm ]U

Apudtra-

mus ad Dominum, st det nobis pucun- g. 4f

þez, quàm damm mietus o]iendztur. Et

ditatem ordis , & fieri pacem in dielus

aj ll

quil.

pl

nimis cert& prodigia eff humani fan-

noftris.

uía (tefte fàncto Auguftino)

a lod

guum effuo fine fpe paei fice pof-

fantam pacis bomgm, ut nihil folear gra-

fetlionis.

Hoc fibi cordi habuit Im-

1

j al

tiuts Audiri , mibil defiderabilius, cenct-

Laurent«

petator Otho, undé cernens, aut

Lib. 10.de

umVLï th

pzfa , nibil poffit sndlius inveniri. Cla. U

Cir.Dei-

Bever-

dqöonendum effe Imperium, aut ma-

memus cum Propheta : Diffipa gentes,

j pl

f

luch.in

gna civium ftrage tuendum fpontc

qua bella volunt. mitemur illos inco- :

d ]n

þzl 67,

oicinp

Theatro

potius mori fï:afuxt quqm tücti ; ad-

las cajusdam civitatis Anglig; qui ,

yitebum

momtu qw,

fuxs tam amicis, tum

y. $t

dm PODL[

cüm incenías ab hofle nrbis portas

mlhtzbas , hefam citó de eventu bcl-

confpxcwezzc ; 1mm!fT $ lignis conti-

Mi

j do»

lyd lib.

!

li defperar;c, refpondit : fuam vitam

HUO xgnem fCHDV&ïUI]t atque auxe-

nfïue tPf*

iibx tanti non effe, ut hic de causá

4 l,

runt, & fic per ignem ab ingreffu fuit ^

j;; j

Lib.1.tit.

bellum civile

nafcerex:ur.

Bt hec

el

ondat t

impeditus , qul tamen ignem idcó

A

34. de

mens bonorum Principum fcmpeg

po(an; , ut confumptis portis pate- -

ollc

j

al 77.

Ireuga

fuit, libentius carere Kegno, quàm

ret ingreffüs.. Quia ergó sgnis accen-

V. 4l5

j 1 Regnum,

€» PAact.

obtinete cruore. Ouemadmodum at-

füis ejï in jacob, C ira afcendit in Umel

i P

ferit Ludovicus . Engel

Bon etiam

5.5.

lgnis præhmum & ita vindicte , ig.

ofoüamr j

Principes: , quamvis fuper:orem non ba-

nem peihmus igni, igni videlicet de-

beant , folent tamen magis Jadicem com-

precationis & . devotionis; ficut ait

F

jms ?

pl

fes ad Dominun,

promiffariim , five — avbitrum, aliquem

öcrmtura Oravit qu

j D?

potentem Principem, vel plures affumere,

e ab/orpms eff ignis.. Abforptus e

ü Nunm. 11.

t

qü

qüca ]

Irad. L Pars L.

AN D

ngs

m

"

usl

TRACTATUS

L.

ágz

ignis mdxgnatxoms, quia accenfus eft

Pa]ïares meos , & Paffores tuos: fratres

enim: fumus. Ecce univerfa terra coram

:

ignis otationis. Ad hoc nos admo-

H

nere voluit Innocentius duodecimus

te efl : vecede à ane obfecro.. Si 4d. fini-

EY

li

hu;u s notninis, cujus Imperxo mone-

flrani jeris, ego: dexteram tenebo. $i tw

Ofze z

ta i lucemi prodiit, mortarium 1gm.

dextevam elogeris, ego- ad finifframper-

um incufur exhibens, hàc fübífc rzp«

gam. Et ccce tam gratum fuit. Deo

MT2 8

9y.18

LP

tit

tiorte : Bellumr conteram de terra. INec

hoc opus, ut protinüs: fuam fanétam

li

adeó inaniter, nam , fibené memini

pronaihon/-m ad Abrahany fecetit.

f 14 ol

eo fedente , tàm Oriens, quàm Occi-

Ad Aquilonem c Meridiem ( inquiens)

dens pacem compofuit. Sed vix fan-

ad Orientem . «& Occdentem s ormen

1b

lii

T a

&us Pontife erat in porta, Mars jam

terram , quam.

onfpicis , tibi dabe &

p

" rursüs: füa paraverat taflra, ut inno-

femini tue«. Porró rationem, cur. .A«

p

d

varet agro Dominico fua. difcordia-

bfaham potiüs petierit à Loth dividi,

Eztdli.10; rum femina , qua jam per tot annos

quim cum eo pro terra jurgari; * a-

Dus

: Eo Atlftimn

p.2

fpargere coeperat. Sed mittamus ve.

figuat Sctipturz, dum ait :

ul

hs

Di

Levit. 25. lut ignita: mortasia -& miffilia fur-

tempore Chananaus, o Pherezitis Eabzm-»

y.$.

bantim tezra ila. Imdhglsne Ó ua«

Al

süm:- cotda nofcra, unpn,amu.smanua

noflras prums xgms, attollendo:eas ad

cerdos, quid vehm dicere ? nempe

hu

Coelum per fan&tas. orationes, offe

noiïro tempore cm.a nosChananæx &:

den

Phartezei multi habitant , filii Cham,

AMul, tet.

Oa z-

ramus- Sacrificia noflra: in: Jgne Do-

G E'WI 9;;

9pp

mino; in igne divini amotis ; ut- af-

qui inítar pattis (üi totis; viribus co-

cendat: Sacrlficxum noftrum: in. con-

nantur denudare Chriftum & Spon-

[iii

Gendf.24

fpe&tu Dei, qui ignis.confumenscft,

fam eju.s Ah/ubi funt modóSem &

Ms

P

fcw«

& percutiet foedus ignis cum xgm,

Taphetlr, quorum ope Sponía Chri.

amorfociabitur amori, & Deusad;u-

iti, vclut altera Rebecca, füo prifti-

tor nofler fortis, arcum & gladium

ni decoris pallio operta, dlg*]e appa-

va.m

1H0[

P[al. 45 & bellum: conteret de terta;. quem-

reat in confpc&a divini I(aac. Sed

hits

p.u.

la

admodum fcriptum eft : Aufzren:

ptó dolor ! Homwe perver(us [ufcitat li- M' i r;

fcep[

ufque ad. finem terra. Aretum. conterct ,

tes,e? verbofus eparat printipes. Homo,

g.

l

e confmnger ATa C

( feuta comburet

de mlodu:ltu : Inisuicus bomohoc fi jffif,s Z d

ïïew

igni. Si. veré filii Abrahee fumus, cla--

ille icmmat bellorunr zizania, quo

y. 13«

M«

micmus . imdefinenter. ad. Oüïlïlgü-

minüs. fit;confilium pacis inter illos

d

tenten ut refüfcitet inter fuos zelunv

duos.

Inimicus. humani ggnens k

fehr

Abrahe:: Faclaeff rixa(1uquit. Scrip-

quemadmodum. ::explicat 1p(cme1: H 5'»

HU

Gent[-13- türa ) inter Paflores Alrabam. Cj Lotb

Chrtus, inquiens Immitus auten.,

:45.

i

Aft fapienter exortum. mox fopivit,

qui feusnat: ea, ejt diabolus.

Sed: con-

I

ignem; Abraham, pacis amans,, hiíce

tcramus. bellorum zizanta. per 1gn1ta

f

paucz.s verbis: :

Ne quefo fit qurgium

otationum. miffilia. . Oremus, queme

Rutti. 16

admodüm. or:w.ï Apo&olus , dum

(inquit ad. Loth. ) mier me Qe d

LI 29-

dixit:

P

i

ää

rj

À

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , é«.

28?

Wr: f

dixit: Déus autem pacis conterat Sata-

pacem , faltem | voracem impediat

Ferricnt

nam (ub pedibus ve[tris velociter. .Ote-

gladium , :ne noceat nimitm, & hoc

$d h

mus pro Regibus &» omuibus, quiin fub-

obtinuerunt ; nam diü quidem illi

ctitdt. t

ljmitate funt . INon ut ipfifibi per hu-

Principes fleterunt in acie , nihil ta-

nifrangte

mani fanguinis effufionem inanem

men notabile effecerunt s .donec tam

- füt Da

i, Timot.2 gloriam & fuperbum dominatumat.

fterilis belli pertaeft , fructus | pacis

a andam

».2.

tribuants fed w quietem d. tranquil-

gu&are ftatuerint. Faciamus & nos

m fett

lam vitam. agamus in emni ptetate &

fimiliter; fcilicet, fi boni Principes

ii

Píal. 14... caltitate.. Pereat mmundus, & fiat ju-

adcó autumant, bella effe dulcia con-

ERU)

W.b

ftitia, fed itàut poffit dici.: fuffiria

vivia ; concertent 10 . nomine .Do.

VET T)

pax ofculata fünt. Cuia ubi non eft

mini;aft rogemus tamen Domi.-

d

, r À

pax, ibi nonj eft bonum. . Zelemus

num, ne multe mice de eorum

Loth dwld!:

zelo etiam pro R.egibus & Principi-

menfis decidant , per. hoc enim ni-

bus,.non tamen zelo tetteno & in-

u 4

minm augentur & conforrantur gli.

a

Jaci 4.epto, de quo (an&us Jacobus ait:

res & mures. O fi fapis & fentis, his

ftai Mi!l'

7-20

Ociditis , & zelatis : « non pateflis

ne.credas , quia hec animalia pre-

Adipifei , ligatis & belligeratis , &* .non

j

f1ó quidem fünt ad vorandum, utpoté

babetis : Sed. . zelo. pictatis & provi-

chati |.catelli circumeuntis ac qua&-

L

dentis , ut, quicquid agant, pruden-

rentis Leonis , .quem devoret 5 (ed

fl C

L

i

2. Math, tet agant, & reípiciant finem, quia

citó aufugiunt , dum domum rdi.

y.$.

'apparet , fine segali providentia impo[-

turam perfentifcunt , tunc primüm

vitib

(s Q

fibile. effe, pacem vebus dari.

Seepius

patefcunt eorum foramina. Tu veró

L

000

gloriofius - fuiffét ,. nunquam con-

9 benigniffime JE(u / tuorum non

h

onfa Cut

Ícendifle "Thronum, quäm pofi mul-

oblivifceris in finem , fed per pre-

k

tum effafum fanguinem miferé de

ces parvulorum placatus , clementef

fj ff

illo ruiffe. Aliud eft deftruere civi-

obftrues formina , mifericorditer au-

j

g

^

tates, & aliud. xdificare.s .. aliud «ft

feres fciffuras, facies utraque unum. Ifaia .

. Jasc o

!

l,

';;

iceptrum manucapete , & aliud ma-

Ephraim non amulabitur/ gudam , & V ,.

T

nutenere ; prius commune eft, po-

Judas aom pugnabit contra. Ephraim 5

IN Hol*

7)

:

li

f

flerius , magnanimorum — tantum.

Dabisque Ecclefig tue, ut poffit di- c,,,. g,

jfl

T !mry

| r

Í

H

i

jl

1'

l

Memini, me legiffe de duobus (an-

cete ; Fadta fum coràm eo s quafi pacem y, 5

?)710

"ilàs

Mi

"

J

.:

€tis. Epiícopis, qui monendo , ter-

j

peperiens , pro hác orabit ad te

Pjal. 31.

rendo ,. precando omnem lapidem

omnis Sanctus & omnis

F. 6,

fiefB y

moyvcbant , ut difcordantes invicem

Sacetdos,

; Hf g

feculares Principes ad concordiam

ii

Xeduceret, fcd irrito conatu ;; con-

$u

ferunt íe ergó ad facras preces, Do-

g

'J,Cm' h

CON-

us d

P

,,:,'ninq,n'ugg,e togant , ut ni velit dare

N22

Usidm

Pt

TXAX4CTWXTUS-L

,934-

id Deuni níonm' diriguntut.

Primo

fi

CONSIDERATIO XII

éniim aliqui; duftii erant; non Deum;

b

fcd ferietipfos refpiciunt ; & quia in'

in

D fugienda difidentia in ovattone

Ls

fcipfis nihil dignunr exauditione in-

Yeniunt ,

ideó omnem fidüáciam ab-

di

^W Uanquam diabolus muültis và«

Qu

tiifque modis inmpugnet Eccle-

jiciunt. AP: quam ineptum Deoque

fiam , attamen vix ii ulla re tantun

ino

O

fatum lioc fit, jam plurimüm pa-.

[

d

ädhxbct conatum; quantum, üt impc-

tet de fal(a hümilitate, Amabo, fi

f

diat oratiónes fro ejus utilitate , ex-

liomo velit-füa peccata , fuant infuz

ritatem , fuanv vilitatem , füarm tut-

faf

altanonc & tranqu:lhtate. Scit rieti-

pe infertialis draco, quód. Petti navi-

px*udmcm refpicete , eritne cárm fads

if

üb

cüla jam pridem fuifletabforpta , nifi

&tus ii terrg , ut præiumat ahqu:d 3

e

"

E

imó hoc ünómn effet 18

Vil

f("ïmptf in edeffent; quiad Dominum

D«o petete

- Salva nos , perimus. Scit

lj

i

Mütfb 8 cl atmatent :

Dco fpctare , fed pótius if proptis

h

illam Hietónytni Sententiam; diccn-

juftitia confidere: INoni ideó tpero 3

ül 6!

Ál

?25

tis : Dnpeffibile efl; mültorüms preces non

Deo cxaudirr, quia apud me juftitis $

fáti

éxaudiri s Ptefertitu ir re tady (ancta,

ilg

fcd' quis apud. Desninnim niferitorduss P(al. i:!i

D:oque tam grata , uti eft, ütilitas

Hiüe Y:7;

] höll

e mpzofa aptd. etim fedemptie.

li

& profectus Ecclefis. Undé ficetera

perfape fit , quód fimpliciam vota

h l

ll

iachinamenta: repellt confpexmt

I'mfabllltef exaudiantur , precibus e-

Dei

Pórtó,

(

:alum diffidentie ingetit.

conttà Dodlorüim , et(1 juftorum, te«

Lnde diffideritia oriatur, haud. incori-

li

pl tfis s quia fcilicet fimplices totali-

grué difcimms Prophet4 dicente:

tef & confidefiter mtmnt in poteti-

dl

" PPP Ockli omasium in te feranr.. Mitabilis

tias Domlm y UDICC mhærcndo älVl-

lii ij

n veritatt dicefifr

v

i

Gmfflf&

d

y. 0

loquendi modus , cur oculi dicuntur

Nunquid Deó

h

fperaze , Cur nom ponus thiánus , üf

Yaj f

quiequam eft diffcile ? Scioli ecd'n'frfz, 7-14

recipiant » cütrior potiüs hngua ut

fepofità ffynccxæ cotifidentia, ómmia

ïux

exaudiatur ? cuf nom pot:us cordq

plus &duó per(crutantur, an "foraffis

li

üt letificentü£?' cür nori potitis mensy

i

non fit præfumptuofum, à Deo tati-

üt repleatur ? nempé ad Deum debet

tàm gratiam pctere ; an' rion fit indis

ü

éculos fuos dirigere , quifquis vult

ciütir füperbie ? &c, O quàm veruni

quicquam ab eo recipere: , quermiade

eft s Qu ainbülat ft n)piwïüï , anibulat: Prof4os

Dtitj, ; Q

mOdum oravit Tobias afferens :

Ad

1À.

f

A 0U- 3«

éo1fi denter !- Secundoálii, cïum" Orafit, V. 9.

d

te Domine faciem meam couverto: , 4d

óculos fuos flatmünt füper éd , qua

£ig;s d

fe oculos sneos difigo: Peto: Domine, cc.

ütu didiceruüpt.

Sic facilé ivenies,

P

27; 0tüli

Pjal. 1

n

it idcmi David ) ad. Do-

ápud quos pacerii füadendo , ád pre-

T-2

miuum Detm mme , donec miferea-

riom

. candum pro pace exhorfando

gfuY nolivi

]udé f IPFS & confidentia

mediocriter impifiges ; Ó Pater , i

/

noflra infirmatür' ,

qula oculi noftri

quiunt, tantüm. hoc ne füadeat 5 boz

[!

Bu

M

**

X

u

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, (5*6.

- $$

Drio

fium non effet ,

- fi hifce temporibus

tanquani non confideraris, qüomodo

n Dam,

belia ceffatent ; neccffàrió enim ob

poffit, aut. velit eifdem vitze neceffa-

& quii

inultitudinem lhominum nos mane-

tid providerc ? abfit ; Scriptura enim

ditioe n

fetcomunis fames

aut mgs.ns rterum

dcIt

Domine , ónmuia in Sapientia fe-

Pfal.iog

uicin 4j

charitas. Unde ego ipfemet fcio, ante

éifli , & fiquis defectuni patitu£, hoc

y« 245

a Degi

duos aut tres annos quofdam fimpli

fit aut propter inctedulitatem , aut

IffTT Dd

&es optàffe commiuncm peftem ,. ut

propter utilitatem. | V& defiderantibus

As $

ddo, f

diminuto mottalium numero , fru-

diem Domini : 4d.quid edm vol ? Quid

V. 18

yani f

ientum polffct VlhOl"l pretio compa-

Prodcrunt vobis illa ? cüm nihil com-

(nssm t

iàti $ hoc quïppe hi filii diffidentiae

£nunius , quanr poPL bella fames, &

V t f

üfü & expericntià didicéte ,. quód ;

poft famem pefüis. Pkrumque enimy

*

uP*

1 ahqmd

übi pauciores 1ricola , ibi pletum:

i

ab occifis gladio , nói procul atte-

vilius veneant efce. Sed quid mirum ?

iuati fqmu. ; & ab attenuatis fame,

yt efet i

Si venit w4 Det in filios difpdentid. 5 namy

tióri procul contriti morte. .O vos

ii propnæ

Épief.;

9. 6

1 Deus rjori potuit portare miutmiu-

fhulteres, qulbus riatura liberos fine

od d j

fationeni fihoorum . krael ir* dcicrto,f

divitiis dedit, vos mágnam infanianm

J

rm ii WM :

judtiodo liofum pouæmt ? f repre.

éórbmittiti$, à Deo petendo füofteni

HHQVH

P. Hiendantu£ Hraélitze - quia male locuti

pawuloxum, ut minuatur veftra cura

$.16:

fant de- Deo: dixerunt , nimqmd poterit

mum ol

cónquirendi panem; quafi veró Deus

Dis par aye mienfam in de[eyto . Qaatis

nos fie pou.ns aliter veftrge füccurte.

pFCClblb &

£ó. triagis culpandi (ünt-illi Chiritia-

feinopid , nzü extinctione párvulo.

lat f

ij qui dicunc ? tlifi Dcus peftem dut:

fum. Et vo$ Ó mórtales omnes, qui

(s ol

betla

bellum immiferit non pofie alr tot

?

áliafvé commuties ; pmgas

gt t

eiilo i

Luöæ j 4, liómines in utbibus ? 0 6 ulti c tar-

€ï(f"()ï£.lf15, HH avnam i Ulthi'ïIT* QQUSS

y.2

di éorde 43 credendum. Q: quun

uafi vetóo Deus non fit potens filios

2

thq" Z DV

ANattl.é. pambu: duobafcurf pifcibus faturavit

Adæ dirigere

*

nift pet n]()ftla fale

ll CC(erw

quinqüe millia virorunr abíque mue

cem, & Maztts enfem. -Et«citcà hoé

m Omm

lieribus & parvulis; non potetit fa-

punéur mult iüflruendi effent, ne;

j hr 15'

tüfate vosriodice fidei » qm pet qua-

p"tgndo pro fe auxiliüri , Deo prc»

j o u

GfäZlnïa annos tam nümerotfo popu

lo

tervé Pfæinlbant tnodufi. JNon dce

)Il f ; ![ldl-

in deferto providit 'it3, u£ nihil u«

fünt' ; cfede rmiht ,

etiai iüter píus

í jventi

Denty; z, 4920 deetfet: ; qui fecit , üt Hydria

dentiores: ; qul neque àd lucrandas

tnfäi'f

D

. fatitiae üon ä&zcem , néc lecythaä

plenarias Indulgentias induci queünt;

p

iti óri

6lei muinuerstu

$« Reg.17.

;afn noón POI*I'IE

üt orent pro concord:a Chrifliance

na , G'Jæ

faftentare füá p fovi dmfm quos creas

fun PUD 1pum qlllä timefnit, nc exe

Vit omnipotentid 7 quid. majus:eft,

áüdiartur.

actáque pace, fuis officiis

Tefcto tze

äd a

4n vitam dare , at? cibur ? nonné

& (eivitiis fmoveantut.

io fl

priüs » atputas , quód Deusinfipien.

fiien, àn ejuímodi liomines pruden-

tioribus fint annuümcratdi , cüm fit

fef , )L

r & improvide producat homines;

Nn3

PX'O:'ä

Id

r

286

TRACTATUS L

cum, vel adventüs Anti- Chrifti , aut

li

þfo prié ftultorumfomniare, divinam

þrovidö;!ltiäm ad praftanda beneficia

certum udicii diem pradicere. Manet 46 7 »7.

indigeredamnis. INonné vides quoti-

ergó, quianon eft noftrum nófle tem-

dié, quód Deus det vitam infanti abs-

pora. Perró de quatuor Angelis & ego

quemorte matris? curnon etian tug

aliquid noto:. Et vidi ( pergit ibidem

f

vite flatuique neceflaria tribuere po-

Joannes ) A4lterum Angelum. afcenden-

Ü

tem ab ortu Solis , babentem. fignum . Dei

00

tetit abíque nocenti gladio ?. Sic cft :

ptopter filios diffidentie venit iraDej,

vivi, C clamavit vocemagna. quatuor

d

'Apa'ml-y.

?0b. 6,

& qui tunent. pruimam , orruet (uper eos

Angelis , quibusdatum eft nocere terra &

W

mari, dicens: Nolitenocere teyra C mari,

y: 29

tio

nix. 'lertió nonnulli mittunt. fuos

oculos in omnes quatuor mundi pla-

nequé arboribus , quoad. wi[que. fignemus

f

ga5, curiose fpcculando, an necdum

fervos Dei moftri in frontibus coruin.Quid

4l

videant Angelos tenenres quatuor

eft, quód unus Angelus refiftat qua-

tuot, quibus tamen ab ipfomet Deo;

li

ventos, luftrando ad (uas auguratio-

nes & glofias. varios libros, & hinc

jam data eft poteftas, armandi creatu-

li

Hl

concludunt , jam fermé fruftrà cfle

rasad ultionemcontrà infenfatos: Per

714,

orl

noflras otationes, quia tempus extre-

hoc nempe divina bonitas nobis o*

L

mi Judicii jam vidcturappropinqua-

ftendere voluit,quantam nos opotteat

re, utiex plurimis fignis cft colligere:

habere confidentiam. Augelus Dei Vi«

j bu

Primó, quia natura nimiüm deficit.

vi dicitur. Sacerdos ,- ipfe eft fignatus

ütf

Secundó quia Romanum Imperium

figno indelebili , ipfius.eft fignare (er-

Gu Vat

saldé. declinat, Tertió, quia Evan-

vos Deinoflri. Ipfius eft., ad Deum

hg 53',;»:«

gelium- Chrifti jam in. toto- ferme

magná voce clamare, divinam mifee

p

mundo pradicatum eft. Quartó quia

ricordiam implorare, & nequaquam

üsq

Jj

communiter dicitur : Mille, & non

de illá diffidete; ctiamfi viderit figna i

ftinr

amplius mille, Deducuntur..fimiles

fole- & [una, flapenda matheora in.

Áod

conjecture ex virisnon contemnen-

Iaj Og

g authoritatis , fed eo ipío, quia funt

nitaumfluctuum in mari ; etiam(i au«

Uy

tantüm conjecture, ideó eis minimé

dietit Romanum Imperium jam efíe

lo

difciffum, Anti- Chriftum jam eíle na»

eit inherendum. Adme quod attineti

(us !

funt mihi pluris effata.Sponfi &

1

tum; etiamfi jam auditum fücrit : It£5 4j "

li

Sponíe, quàm omnium. auctorum

& effundite fcp

tem phialas ir& Dei inTOr- u z

H

h

conje&ure : & Sponfus quidem ait;

ram, Potuit Rudolphus Romanum

Gowf

$d

Aü

De die autem illo vel. bora , nemo feit ,

Yaf

Marti.

Imperium precibus & pietate obtine:

f

neque Angeli in Calo.

Mens autcim

r»cur nonalii eisdem confer vare:pr&-

pu

Sponíz. conftat ex Concilio Latera-

fertim fi non. contemaatur , quod in

h

j

nenfi , ubiadmonentur omnes Pradi-

Daniclc fcriptum : Provocabitur ad Ut pyagig] j

Ti UAR

catores Verbidivini, ne praífumant:

lum inultis auxiliis & fortibus nimts 11 y.2j.

N2 d

;fï'mj?us præ',üx»um futurorum malo-.

nou ftabunt ,:quia inibunt adversis gum.

ij

D

£0i-.

DE MOTIVIS ÉT INSTRUMENTIS, c

/

287

cete as

confilis. Potuerünt Sancti antiquiTe- m , dv quand) terra woflya dahit

ftamenti füis precibus & meritis im-. fru&um faum ? Ecce ! Bumiliata. eff

P þl * 43;"

3 noftcten.

petrare, ut acceleraretur' adventus

in pulvere anvua moffra : conglutinas

Pe 24'0*

gdisen

Chrifti;cur non ctiam Sancti novi Te-

tu$ eff in terra venter. Alr! ventef

vj

pirbio

ftamenti; ut differaturadveritus Anti-

ficut acervus tritici defecit , & lo-

w df

Chrifti./Ptomitte mihi deiniceps Sacer

liorum condenfunt abundavit. Uvaé

figum i

dos , quód tam ferventi puroque affe-

decefferunt, & labrufeg coricteverunts

qui quatuor

|

& defideras tardationé Judic is,quànr

"

adeó, rit jam videatur ipfe Sponfus per

uimac !

ina-

Micb.*.

purgac fervido petivit Maria feít

Michesam conqueti : V mibi, quia f-

i e "

P.Is.

tionem R.edemptoris, & ego tibi pro-

us um , ficur qui colieit 10 autumuo

J ii

tnittam ufqiad adventuni Anti Chrifti

VACEIOS Vinidenia : 402 e[ft botrus Ad co-

Qtortti

ádhuc mille annos, falvis omntnó

medend:tin, cc. pracaquas ficus defMdera-

reilzt

ofrinibus Scri pturg Prophetiis, & qui-

Vit AUuma mea. — Periit [anchus de terva,

fometDan;

demaque fundamento deducto, ex il-

17'. 4 L

( recius in bominibus nan ejï; cGe Qu

mndj ctetti

P]Zz). 89 A

lo verficulo : Quoniam mille anni anté

optimnus in i eff, quaft paliumi : c qui

nl t

Ye4.

oculos tuos: tanquam . dies befferna, que

reitus, quafi [pina de fape. Quarcó Do-

J Qos o

prsterir. Quiaimó nor defidero, at

riina miea ! r/!f!nfz'j?efis' inopis noftra, C

Pfal. 45

iihi prornittas deomnibus Sacerdo-

v.o*24'

Ms cpor[e;t

tribulationis noflre? Si vctum eft quod

j m

tibustam puram affcéctum,íed cantüm

quidarm de tuis (ervis dixit, ac fcri p-

Ricbard.

jl

üt faltem decirha pars Sacerdotum vi-

fit: Now enim poteft Maria alicujus ii

à $, Fi-

l fignafökï'

Genef.rg.

vát Pirä, .H.a*t'üiqjt..ze füo di gnä * Non dele-

ferias fcire, & non [abvenire.. Cur ergo

Gore de

j Dan

P. 22. ?

bo propter decem : - Fidacialiter ageri-

notr f*u'ccurri.sï populo Filii tui , cer-

dütr, atque orandurti cfL, vec non ip-

nens tot mala, cotbella, tot affültus, L4ud. —

pequaqu

fisquoque Angelis: pro juftitia püg-

tot iricutfus, tot tribulationes, tot ve- Virg.

sridigu?

fiáütibus, certando pro mifericordia

xattoties affl:c Eccle(tz » O Maria !

fanfbé ac confidenter - refiflendum.

o

quid putas, riye fa&turum, £i fo fublimi

Orando pugnavit Moyfes cum Deo;

ts gloriz throno federem ? (àné me

m[cmy.o'

Exad.32.

& prevalinc , ád-ó , ut Deus iraíci

continere rion poffem , quin quanto-

l Ctiämüsfl.'

riom potuerit, quiaà Moyfe permit-

ciüs & throno profiliten, teque co-

TM

"

füs non fuit;

Similiter totà. niocte

gmelïö »

ràm magnituditie divinze Majeflatis

J

profternerem, rogarem,rogitarem,fic-

jl

Iüöïfabatur*']acnbï cum Ángelo, &

prevaluit? ità quidem , ut iþfemgf

que perorarem : Teríanéte Deus, de-

PT

Gewfgg

Augelus clamaverit: Dinitte me; jam

bitas tibi femper grates habeo; quod.

f

y.26.

enins afeendit aurora.. O Aütota ! te

te prae cunc&tis hominibus ad tantam:

l

uto , ó magna coeli terteque Do-

dignitatis excellentiamr , glorieq: Co-

qmrep fz

mina! 6 aurora ! quandó rursüs

ronam evexeris:jam veró omnia,que-

T

yoi!

p;CiIl $.

Sol juflitiz& per fuos miferationis

cunque unquam de manu tuá accepi,

j i

l;tä-v p

Uan-

tibi rursüs in humilitate cordis , refti--

y-12. *

radios de coelo profpiciet ?

iil 6

F.

tüo;ac ttadoinolo ampliüs effe in caelo,

jl

dó rursüs Dominus dabit begignita*

ii

nifi.

f

ao

283

TRACTATUS L

nift fiat mlf'erxcordla in terra, nolo

ac fi cum Filiofeciffes. OMarla mi--

&

amphus tua vocati Mqter, niftte tuis

fetere Ecdcfiæ Chriftü ,

fi diligis -

Ch

aml

Hdehbus oPcenderls con(olatloms Pa-

Chuf]cum ecce Raehel cum parvus -

lem

trem, in ex:hum me confero, tamdiü

lis- fuis , pto qua divinus Jacob, tuus-.

donec conf leris exules filios Evæ $

fétü

que Filius, non guatuordeam fedto- Gene[.29.

in centro tefrz me abfcondam - do-

tos triginta tres annos in terra füg

tf

nec appareat benignitas tua füper

peregrinationisfervivit ; Ifla eft Ra-

poü

:

filios hominum ; non redibo amph-

chel, qua Labano idola abftulit, dum Genf. gt

é mundo idolorum cultum fui'dïht.

fui

il

us, nifi tot pereuntes oves reduxeris

ad falutis portum. En! f fimilia fc-

Deos alienos abjecit, dum deemonum

C&,«

cüm fecogitat : fons & origo omais

fimulachra confregit.- Verüm modó

Dor

aQ

mahnæ qmd tu non tenrabls 0. Máa-

meritó clamat- ad fponfum , quod

olim tu Mater ad Filium: Fili (-in-

Qu

ter mifericordia? praefcrtim cüm tuos

n

t

mlf emord & oculos tam m"[anter im-

quicbas tu virgo) quid feciffi nobis fie: Iuca 2,

14 0

plorem Scioquidem , qu. jód non fim

Bcce pater ttius C* ego dolentes quæreba- r, 48.

Tot

[un

dumus À teexaudiri, vel anté. tuos

mus re. Sponfe (inquit Ecclefia ) qua-

if

virgineos pedps PïGGïdUb jacere

xe facis nobis fic ? Ecce ego & paryu-

ji

aft memoegto 9 diva Virgo, quod

li mei dolentes te quzrimus; Rachd

hl

dem

Filiustaus nontantüm me audiat , fed

olim j m ulrimo loco ponebatur, quia

iij

0 |

m Mifla voci meg;quoque Obf*dlat»

lwnpe Jacob mallet- omnem fuam

venit, & rursus ad Infe rnum deícen-

fubftantiam pP!dcre, quim Racheli ,

qua

dat, & có q.nm olim. profundius j

& ]o 'epho injuriam fieri ; & ecce

Ab VE

uó fumens damnatis fum turpior 5

hodié. cum fws parvulis omnium

74!7

[l

Ahfi puritfimus JEfusà ranto mon-

primoloco pomturEcclLfm omnium

fzr 34

ftro fe finit tangi ac fumi, quomodo

tPla ncqudïima conttà eam.- ]dm non

od

recufabit Matct. nieas 'audire-preccs?

ampliüs cüm vetitate dtci potef]c de

EUR

Si Filius fe Jp(um concedit , quomo-

Ci 1mhqms i qued olim de judæxs :

Mm

dó Mater oranti auditum mgablc ?

Erat euiim ( inquit: Scriptura ) pre tuxo- 2 Mat,

li

Unum Vcrbnm habeoad Teó R.egi-

vibus & filiis : itemique pro frambus (9 i.

n

na "Cali

, amabo te, fi Filium tuum

tognatis mifàr [e llmtuda saximus voro

Itgr

ità orantcm ac claman;em audires ,

e primus pro [anclitate timor erat 1etn-

nlh

quemadmodum ut credo, me au-

pli. INotet obfecro hæc facra 'verba,

Y

dis ,

nunqmd poffes zepellere: ejus

cuicunque vel faltem adbuc guttula

t

feces ? abfit À te; 3 hoc enim magis

de pietate eft! "Tanta inerat. Judeis

Í

;

eHct noverce quam pig Matris. Be-

cura , pro fan&ta Civitate & fancto

ü

né eft verba Filii tui funt, quod uni

Temp o,ut vix effent folliciti etiam

f

ex minimis meis feciftis, mihi feci-

peticulofiffimo : tempore belli, pro

R

flis;. fac ergo mecüm mlferlcordlam,

propriis uxoribus & liberis; Et intet

hl(

& reputabitur tibi &qué ad juftitiam

Chriflianos parüm afpicitur anfan-

D

é&a

UP .

N

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c.-

289

Mi

i&a civitas, templum Dei , vcl falus

-Hrh]atosque , ne unquam deficiant

Chriftiani populi periclitetur, modó

confortare? Ad opus ergó incumbit,

I p

ambitiofus titulus, aut fpeciofa ( mal-

quisquis verbo wel exemplo malos

1005, t

lem dicere ) fcandalofa glotiola cap-

convettit , bonos perficit, & perfe-

m fïdï()' Gy;';

^

tetur , modó pauci qucant numini

&os flabilit. Gpus facit in muribus

1tett d

corrali, aut quedam commoditates

Jeru&lem, quisquis pro Ecclefia ftre-

la

potlideri. INefcio (àné, utrüm adhuc

nué laborat. Porró non fufficit (olüm

Vil dum t

fit tanta fides in Chriftianis, quanta

ad opus incumbere , fed debemus

mfulfrs

fuit in. cane Tobiz ; interim. certum

infüper uná manu gladium tenere,

dzimonum

s

eft, quod ille fuetit follicitior proíüo

gladium non matcrialem fed fpiri-

Qüm foió

Domino, quim multi Sacerdotes pro

rualem, Gladium Gedeonis teneant

m, u

fanéta Ecclefia, & honore Altiffimi.

omnes Sacerdotes. . INon quidem il- 7Zudicum.

s ii

lfai& 56

O cancsmuti, non valeutes latrare, imó

lum panem fubcineritium ex hor. 7. y, ;;.

if

y. 10

quod deterius, neque valentes orare.

deo, qui Madianitarum caftra per. 7o4n. s.

Tunc folüm fuam vocem - exaltare

t l

cuffit, fed panem vivum de Caelo y, y;,

fciunt, quandó opiparam meníam ía-

du )

defcendentem, de vquo-canit Ecclefia:

oX p

piunt, & tunc adimpletur, quodibi-

y4

dem (üb(cquitur : Cages. impidentiffi-

1

i l

,. II,' :

O falutaris Hoflia ,

mi nefaierunt (aturitatem. Vbi eft mo-

qua celi pams oflium :-

u i?

dó talis zelus in. Chriftiano populo,

Bella premunt. bofliliay

p f

j Id

qu'alis olim erat in lfraélitico? qui;

da robur, fer. auxilium,

2.Exdrg a, 85 Tezdificaret muros Jerufalem, ur4

j; keP

y.17.

maniu (nà jaciebat epus. civ. altera tene-

Hanc Hoftiam Sacerdos ad. placan-

js m

pat gladium. Quideft per allegoriam

dum Dcum puftis manibus mundo-

, o

regdificare muros Jerufalem, nifi re-

que corde offerat, dicens panem coe-

j ]mm

fuícitare in Ecclcfia (an&&am difcipli-

leftem accipiam , & nomen Domini

i potdi P

nam, fàanctos renovare mores? - cica-

invocabo. Hic eft Gladius Domini ; 15;4; y. z.

de Udgiä: !

trices & fracturas, quas variz haerefcs

Principi tenebrarum longeé terribilior,

n

) 77 d

inflixerunt, rursüs rcftituere ac tedin-

uàm Madian Gladius QGedeonis,

! NWJ'*

:s ö:' ?)«'

tegrare?

uid eft muros edificare,

Gladium Jeremie teneant omnes

s

nifi lapidem füper lapidem ponere,

Chriftiani, quemadmodum Scriptura

attit i

i& invicem firmiffimo glutine necte-

ait, Extendiffe autem feremiam dexte«

