
corrcétione permitteret. Abfit hoc

( Beneficia. improvidé conferret , fi

ab Ecclefia, (cd poriüs audiamus

[

Íiecularium affe&ui erederet , — ( in-

piam matrom , ità flatucntem : Ne

mbämf :

o tl

9

quis

90

0

-—

TR4CTATUS Í

246

quis deineeps Clericus faculaeis , thn-

celum deorsibn , pedes funt fuprà caput, In expoft

vis aliàs fit idoxens moribus, fiientis, e

d faciss retro. — Interiora. effufa. funt regula.

T'riliem.

f

atate, ad. fasvos Ordines promoveatur,

extrà : Deus ibi conculcatur , & terra beati.

deificatur : diabolus bonorificé vecipitue, Bened..

f

Sel-2i. — nifi prins legitimé conflet, ewn. Bencft-

d refor-. cium Ecclefiaflicum , quod fibi ad victum

Deus verà contumeliosé repellitur. Ter. parte g.

€4p. 2.

di

bouefte fuffciat, pacifice. poffidere. De-

ra furfum eft , & celum deoríum , ubi eap- 7-

indé, ficut Ecclefta nomeft noverea,

terrena. celeffibus preponuntur , — pedes

k

ità patiter non eft flulta, ftulta au-

fant-(upra caput , ubi viri [pirituales

q

defpiciuntur : bomimes vero terrena fa.

&

tem foret," f ordines , dignitates ,

ptxbendas in gratiam petentium con-

pientes ,. ad. vegimen temporalium utiles

Aapud

cederet. Dignuitatibus viri dandi ( in-

in bonore babentur.. Facies eff vetrà, cum

inoperibus, qua videntur. bona , potins

Platinam quit Pius Secundus ) nen viru. digni-

g

gitates.

Kegna debent fibi petete

utilitas terrena intenditur , quam mer-

Di

Reges, Epiícopatus , Epiícopes ,

ées eterma. — Interiora effu[a funt. extrà,

Pralature Pralatos ,, Patochix Pa-

quum bona interma negliguntur , & ex-

lor

&

fochos , & ít fecüs fiat , eft con-

teriora diliguntur : Deus verb con-

trà te&uf ordinem , & tam ab-

culcatur , $ terra deifiatur , ubi

Tif

i

furdum, ac fi dicerem , quód Deus

deficit eharitas , & vegnat eupiditas,

Iql

ma|

homines itr gratians folis creaverit ,

diabolus bonorifice vecipitun , &v Deus

imó. minüs abíürdum eft, fiquishoc

contumeliose vepellitur. Ubi vaptores &

u

ed

dixetit, quàm fi aliquod Ben-ficium

s[fuyayis um bonore recipiuntur,cy mag-

Ecclefisfticum, vel Sacer ordoin gra-

nis expenfis procurantur z boni veró patt-

lus

tiam petentis collatus fuerit/. Quiia

peres vel repul[am patiuntur , vel wialé

p

L. z

(tefte (an&o Bernardo ) qui pro fe

procurantus..

dec

on:[z"d".

rogat', jam judicatus ef? ) ficui tanen

n

a4p- 5-

ifte modus agendi non videtur abfur-

Tij

dus, nempé fiquis magis eft follici-

| CQNSIDEKATIQ QUINTA.

!d

tus, ut fibi commendatos promo-

t

p&mmazfa Epifcopi. circa onus. ordinatie-

foty

veat, quàm ut Ecclefiis digné provi-

deat , huic nec debet videri abfur-

nis in «on[cientia poffint. ieri (ecuri?

b

dum;,, fi dixero : jam mundus factus

Y

eft lumen Pralatorum , terra Sal 3a-

Uia inantecedenti confideratio-

:

ne dictum eft, onus ordinatio-

cetdotum ,ac fsculares Patres ac Pa-

Q

hs,

mis propter peticula , & preeferrim

&ores vcl omninó pabulum € lerico-

qua

rum., & nihil jam ampliüs füpereft,

proptet modernam malitiam homi-

num, effe f-tmé intolerabile. [giturin

tXIg

qmifi, ut candidé cum fan&o Bernatdo

HH

fateamut : Negligentia Prala*orum tan-

prafenti infinuandus eft modus , quo

i

sam: deordinationem & confuftonem in-

tam gravis arcina allevictur, ità ut E-

Yior

piícopos in confcientia fecuros reddat.

duxir, qnid ineis e[f terra [ursim , &

a

Certum

u

-

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, éx.

14

ii

Gertum eft autem, primo Epifco.

optima talenta, debitá etate . appto-

pinquante , ftatum religionis ,. tan-

juttgà

pos non poffe per feipíos ftudiofo-

t i

rum motes, vitam ac ftudia. fatisob-

quàm fecutiorem Clericali ample-

i,

fervate , etíi (ubind&.detur occafio

éuntur, nec etiam in hoc ptohibe-

autin vifitationibus, aut in publicis

ti poflünt , alii econtrà fiunt iníta-

Tor. tj

Id

difputationibus eorum ptofe&tüs ex-

biles , & incapaeibus fortaflis effct

pli

perimentum capiendi. Supereft, ita-

melius, fi non perfeverarent. Et ità

T

que ut, quod non poffnt per fe, fa-

potcft contingere , ut Epifcepus de-

717

ciant per alios.

cem educet, de quibus tamen cft du-

Certum eft fecundó, quamvisex-

bium , an vel unus ex eis intentum

nl

amen it optimunr, & nunquàm

fructum ferat, hinc conformiter ei

T

dem Concilio Tridentit.

omáttendum, huic tamer foli (atis tu-

p

&& ianiti haud poffe. Quia modó hu-

Dico, Epifcopum o«pt'ïn-]ä factu.

t ttfe

irama calliditas jam fatis docta. eff,

tuni, Íi anté tempora ordinationis

t (XIts

maturé (cribat ad Univerfitateti , vel

,ett

longas aures ad tempus abícondete,

& fuboviná pelle lupum tegete, nec

unum aut alterum Gymnafium fna

9 u

mirum videri dsbet, quód interdüm

Dizcefis , indicans Mag'nifïco Kecto-

r,l&[

fi aut Prafe&o quód !equenti verbi

aliqui bené refpondeant, qui tamen

Wt&tw,

malé didicetunt : INam ficuttionnun-

gratiá quadrageümä tot fclectis Mi-

g u

uim bonus dotmitat Homerus, fic

niftris indigeat, peteritigitur Magni-

4"0(!5 6'

é diverío nonnunquam etiam incul-

ficus Kcétor aut Prefe&us Juvenes

d g

tus Mydas fomniat Philofophiam,

optime fpeiad fe vocare, illisque

yrepth

voluntatem fui Reverendiffimi indi-

praíertim ubi aurum fperat.

yil 9

Certum eft tertió , omninó curati«

cate, qui ergó , habiti fecum ma-

turá deliberatione , in flatu Clericali

dum eíffe , üt impleatur - ftatutum

Trident. Seff. 133. de Keformat. Cap.

Ecclefiaé defervite ftatuerunt, hác oc-

INTÀ.

18. Ubi flatuitur, ut in omni Dix-

cafione (üam vocatienem cettam fa-

cefi erigantur quadam collegia pue-

cere non negligant. Inutilibus veró

forum , utin eisdem educentur irt

& exigui fru&üs hominibus eju

$-

g

emni pietate & do&trini , fed quia

medi Littera (inquantüm fíeri poteft)

j m

abícondantur, ne fecüs per importu-

hoc etiam obfervato, in quibusdam

locis, prefertim in amplis Dizcefa-

nas preces moleftias caufent. Re&tor

autem aut Prafectüs rursüs Keve-

i

bus , adhuc temanct difficultas , tum

Ordjnätlü'

rendiffimo Domino Odinario ma-

quia vel ejusmodi feminaria juxtà

Ptæfcmm

exigentiam Disccfium fine maximo

turé referibat , fignificans, an tot bo-

Á hofrie

gravamine erigi nequeunt, tum ad-

n£ indolis & probate vitz juvenes

[gtturlü

huc potiüs, quia irr erusmodi pueris

ad hunic ftatum veré vocatos in füo

yjus, q9

non eít certa fpes ponenda, nam vix

Gym

náfio repererit, vel non, ut, n

g u

uno loco dcfe&tu notato ;

ad alium

ton ut plurimum , illi, qui habent

o 1

$3

poffi

C

M

142

TRACTATUS 4

pofï' it fcribi; TIbi notandum , f1 in

Giffimam rationem , fi ejus gloriam

[0777)77

uná Diecefi forte effot. penuria 'bo-

ammarumque Iaïutem omni melio-

ri modo, quo poffünt promovere ne-

41

norum fub;e&orum, poffe etiam

in Má

fcribi ad aliam Digccfim , ubi ftudia

gligant , ad hoc etenim à Spiritu

florent , ut ex coficeffione & dimif-

la, id-

fsn&o tot in. Ecclefia religiofi ordi-

5" ione R.cveienduïïm illius loci mit-

nes , inflituti funt, ut, labente Cle-

TET

gantur bona fubje&a & fandte vite

to, ipfi pize matri füccurrant , ideó

ab Ecclefia tot Privilegiis & Gratis

[

exempla, & non puto , quód ullus

hoe fübfidium fit deuegaturus quia

afficiuntur. , . ut in ommbus neceffi-

j

ctedo , tantam au: forté etian majo-

tatibus e;ubdem orando, fcrxhendo,

rem eífe chatitatem inter Epifcopos,

docendo ftrenui adjatores atquc boni

e

uàm inter Abbates , (cimus autem,

cooperatii efficianrur. Fateor quxdem

l

liberá, me hic intendere , ut optimi

qucd ze lofi Abbates aut alii etiam

oupertores pro bono ordinis chatita-

ftudiofi ubique pto Clc:o Reveren-

Lib. 3

(,/rlr Sf

tivé fibi invicem fnittant ac mini-

diffimis Dominis Ordinariis - com-

tit. 29*

ürent dignos religionis candidatos,

men,dmtur atque mittantur , quem-

ang[( Oq

de Paro-

luy

imó videmus, quo4 in militia fgecu-

admodum dicir Ludovicus Engcl

cbis $. 4

cle:

laf

lari ( fub eodeta tamen Imperatote

Oprandum foret , ut non njfi . eptimé in-

17

0ri,

conftituto ) unus Dux (uccurrai: al-

firutti in (acra Theologi& & facris Ca-

f

teri , quantó magis in mlhna fpiri-

genibus affumeventur.Sed utique ob hoc

YIX

ruali pto gleria umus verique Dei.

prudentes regulares me minimé re-

b

Hinc etiam omninó credo,

eäores

pr&henfibilem códemnabunt,quafi ia

A9

Beff. 24.

& Scholarum Praefe&os in fimili-

deveform

prejadiciam eorum quid (cribereme

d

bus fore fideles, fibi h.enon&: gau-

Tum, quia tamen nunquam deerit

6ap. 7s

füe

dio ducentes quód poffint Epifcopos

Spmms fan&i gratia, ut apta vafa

fiüta

im teformatione Cleri , & in intro-

otxus moveat ad ftatum rehglofum

fælu

dücendi Ecclefiaficá difciplina ad-

juàmad Hatum Cleri (ecularis.'Tum,

Q *

jaüyare. Nam, quemadmodum fé-

quia dubio procul preferendum cít

ftante jam fepiüs citato Trident.

bonum totius Ecclefie bono unius

1

li

Przlati ad Dei glotiam & populo-

aut altetiüs ordinis. INonné bonun

j

univeríx -Ecclefim eft bonum mei

rum falutcm nihil utilius poffüntfa-

m

ecte, quàm fi bonas Pafforcs, & Ec-

ordinis ? ut adeó in Ecclefiam me

fl

cle(ise gubernandæ idotieos promo-

injurium putarem , fi ia derrimen-

kig

yeti ftudeant, ità pariter Scholarum

tum ejus conarer honorem & aug-

u

Priefcóti, Pfofefïores & R ectores me-

mentum proprii ordlms quærere Si Cormlzus

r

niinerint, fe'Dco praffare gïatxiï'-

ergó viros doctos non lateat; quódex 4 Lapidt

d

gum obfequiumi , fi Pralatos in tam

Sacerdotio " pendeat totius populi incap. 4

t&c

pio operé adjuvent. Econtrà veró

fides , cultus & religio:, quód Ofar.

L

ch Dco proptereà ïeddcndam ftci-

reformame Lalcorum mcxpxcnda iE

f

-

arc-

14j

b ffOTIVIS ÉT INSTRUMERTIS, Ót.

Laf

4 refotmatione Sacerdotum , etiam

Legibus, de ftatutis Trident. qui ficá

&ïlür

€ornelius

eos lateté haud poterit , effe ad id

unquam in fcholis mentionem fact-

ente

& Lapidé

incumbendum , ué potius bona ta-

unt ,

ug & quanta requirantur a

in Mas

yniti

lenta. intef Clericos fzculates appli-

ftatum Secetdotalem digné ainplé-

EOïd.l,-

lach. c4-

Cendum. Scire debent tales , quod

centur Parochiis, quàm inter Regu-

. Q

]tlt I$

lares nonnuriquam eulinis, ubi, quó

Gymms(ia. non fint inftituta & fun-

il

fnagis n fcientia & pitate cteícunt,

data , ut folüm deceant liaguani la-

;bl

eó magis crefcit contra eos odium

tinatn, fed etiam, ut tradant pictatem,

ecdi.

fratruim, qfuiaf&:iemi;a & virtus nün-

& augeanf Chriftianant diíciplinam.

VïndQ )

quam fünt obfque invidia; Verüm

Qiuifquis ergo amat Chriftum ; in

eboni

ertim veró propfet ejufimodi particu-

tam pie opere, amore Chrifti , mi-

pxöcm

lates etrores , nolim aliquem totum

niftrec Epifcopis , aut velut Martha

i excolendo ftudiofam juventutem;

thinli

Ordinem repraehenidere , abfit hoc.

Verett

y!'

Sdáo enüm (uf cx Goncilio Trident;

aut faltem velut Maria plorando ate

l

li

l

sJ s

-cottt-

.'

j

loquat ) quantum ex Monafferis pié

ue ofando'pro inflauranda Ecclee

i

a£ Regu-

fiaftica. difeiplina.

W

Mi

1

Ó

laribus

infitutis, c recte. adminiflratis, in Ec-

leficos Candïäafd'sï,»

clefra Dei fplendors , afque utilitatis

Jaiti vero C

E,ngxc' :

d?k;'

O'dPa" I

'

j

oriatur. Scio, laudeque plurimorüm

teflimoniis & céteris neeeffariis fatis

ïnmg i

I

fanctum Zelum, fed ufique Ecclefie

1

inftru&bos , comitemur ufque ad E«

& O

geobhir

vix utilior Dcoque gtatior zclus etle

oifcopos , ufque ad locum examinis.

Ubi abíque dubio convenit , ut tarri

nme f &

valet , quàm, qui laborat , obfcurato

auto dcbituni fanctitatis fplendorem

«b Épifcopo quim à reliquis Exami-

;quafm

tibetem

reflituere ? Quia tamdiü fruftrà fet-

natoribus omni paterno affectu tan«

quam fili chariffimi fufcipiantur ;

j d

te zelofi Reguïär'esxeonfrä vitia de-

fiotànt vetbis , quanidi&» Clefici ad

nen diré detereantur ; fed. potiàs fua«

j 1vl

vitet animientur , ipfi vcró ftudiofi

feelera provocant factis. — Ecce hic

g

fint zclofi ,' contingit forté , quód

fe teVerenter velut Patribus totalitet

ais TU

propser multirudinem aut propter

fübmittant, rcfignato, indifferentique

«j

animo füfcipere parati , quicquid de

álias juflas caufas aliquii ftudioforum

onü —umlIS

juxtà petitum faum non ordinentur,

fe fuetit conflitututri. Primó ab ipfis

i

jonum

jamr hi acuunt linguas fuas in bla-

petatur atteflatio: ; feu teftimonia á

um d

Patre fpirituali, quo dire&ore, exer-

fphemias, maledictiones, accufando

l

r13m mC

& incufando , fine dignitatis diffe-

citia fpiritualia ad timimtm per -

dcmme"

&liduum fecerunt , cujufque confilie

sE

fentiá, modó Epifcopos , modó Ex.

3

, au:)

aminatores, modó alias perfonas Ec-

& auxi

lio. de ifthoc flatu feligendo

l [4

r NIU

elefiaflicas, & quis horum malorum

nion pracipitanter, fcd cunctanter &

j

eft caufa ? certé non alius, nifi ipfi

maturé delib:rárunt , hic igitur debet

q

h

mni

x

Profeffotes & fcholarum Magiftri ,

in fuis litteris fanéte ceftari, fe, o

T

(à , ine

Q^*

qui fuos diícipulos nihil inftruunt de

fludiosá- iz;guifitionc adhibi

jh

jpid?

.[C

| quan-

i

TA PA

,

44

TRACTATUS-I.

q:xantüm (e fcientia humana exten-

noti folum Sacramenta miniftrentur

illicité, fed, pró dolor.! fübind? quo-

uiyt.

dit , omninó hunc vel illum ]uvc-

nem eíle veré à Deoad iftum ftatum

ue invalidé eheu. quid fiet, fi Pato-

i

vocatum , fin fecüs, jam eft error in

chus potu dementatus fübitó ad mor-

bidum vocatur ? an talem Pavcbit

E

primo principio , & non eft opus,

ut talis fruftrà examinetur.. Secundó

dxmon ? Ah minüs quàm afinum,

(

petantur teftimonia ex fodalitate cit-

quia , tefle fan&o Joanne Chryfo-

&À vitam & mores, & tertió demuüm

ftomo, ebriofo a[inus suelior. E tu de- Super

0ft 4. ä

Mf

t

À (cholarum Przfe&to feu Magnifico

müm 6 maledicta luxuria homines Matth.

Rec&ore , nihil horum fuftineatut

in bruta tranfmutas, ut haudamplius Hom.;9.

brd24 P

h4

deeffe. LIt autem paucis intelligatur,

inter carnale & fpirituale difcernere

Iu

ex quibus indiciis potilfimüm dignt-

queant , qui ncfando crimine fpiti-

1l

ts vel inlignitas alicujus cognofci

tum carni fubjecerunt. Haec funt tria Castq.

Drorer),

debeat , do duas breves Regulas.

vitia , qu& quivis vigilans Epifco- y. 4.

f/

014

Prima veríatur circà vitia, qus po-

pus attentiflim? refpiciat contrà Da-

Pray.u. "

,

tillimum demonftrant indignum, &

maícum , eheu fuper tribus fceleribus Amet t.

[

Ml

(if

continet tria D. P. P, N&mPe; pecu-

Dana[éi , €* fuper quatuor non convtr- v. 43.

fia, pocula, puelle, feu quod idem.

vertam eum, De quatto , nempé de

Ti ia dl

Mi

eft : appetitus pecuniarum , confite-

blafphemia jam di&um eft alibi.

!iu(

tudo bibendi , & familiaritas cum

Haec tria vitia vix ullus Clericus de-

&

t Ms

foeminis. Certum eft enim , quód

difcit, fiilla jam ut ftudiofus gufta-

nj

nihil adeó corrumpat , dehoneflet,

wit. H&c potiüs, obrento Clericatu,

"c defpectum reddat totum Clerum

(j

m

plerumque intantüm augentur , at-

coràm univerío populo ; quàm ifla

ue fibi invicem fübne&untur , ut

lor

ttia vitia , propter hzc. Siquidem

de. Sacrificio tnox translatur ad au-

k

jam quafi in proverbium abiit : Cle-

rum, de auro ad vinum, de vino ad

€1

ricorum luxutia, guttur, & ctumena

venetem , de venete ad interitum

foll

mané quippé facrificatur pro auro,

nunquam fatiantur. O auri dira fa-

eti

mes , qua tu in Ecclefia Dei non

metidié natatur in vino, noctu labo-

lri

fatur in venere.

Secunda Regula

facis mala ! Ó quàm verum eft illud

[

m

Scripturae

L

Conturbat demum . (uam,

econtrà , qu& aliquem dignum pro-

d

Prov.15.

^

qui fictatur. avaritigm. . AdeÓ. avara

bat , continet tría S. S. S. qux (unt

lat

cupiditas conturbat domum Dei, feu

Sanctitas , Sapientia , Sollicitudo.

V: 37:.

N

n

fanftam Ecclefiam , vt jam füant

Quàm fancti Sacerdotes ad offeren-

Ti

il

T

communes omnium hofles , qui dc-

dam immaculatam nov& Legis Ho-

foni

berent 'effe. Patres.

Et que tu non

fliam eligi debeant ex exemplo Juda

m

infers animabus damna , ó truculen-

^

Machabzi colligi poteft , qui pro

tum Monftrum , Ó atrox Beftia,

o

offerendis Sacrificiis vereris! Legls , yrjgy.

àttit

HBIATO & y, u

hà

abominabilis Bibacitaslt tufacis , ut

elegit Sacerdotes [ine macula, yol

—Dbaptn-

14f

.DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c^t.

tentyf

habentes in Lege Dei. Sanctillimi erunt

unius vcl alterius casus confiftat ,

:qu

In Levit.

(inquit Corneliusà Lapide) & pu-

minimé gentium , prafertim, cüm

( Paro

tiffimi, ut videantur ipía fandtitas,

hic potitlimüm de minoribus intcl-

flp- 2l.

dmor«

tationem addens, quia 1n Hebrao ha-

ligi velim , qui abíque dubio con-

pgvchit

betur : fan&titas erunt, quód in Sa-

fultiffimé flatim: polt. R.hetoricam

cerdote requiratur fapientia fcu (ci.

confctuntur, &c confequentcr nec-

finum,

/hryt-

entia etiam claré oftendit Scriptura

dum poteft effe locus examinandi ex

Of«t 4.

r de

dicens : quia tu fcientiam repulif'i, rc-

Theologia Morali. Sed potiüs pro-

Trident«

hofrino lr

y.6.

ellam te, ne Sacerdotio fungaris mili.

ponantur ejusmodi Quatftiones ; Im-

e[f. 25.

Lamplis ;

Pré.24« Do&us & fapiens eligendus cít, qui

primis examinetut ipfa VOCatio ,

V. 4

utrüm nempé, ut Deo fidelem cul- * -

ifcrnat

refit in domo fapientiz, quiain do-

foh. i5

Grima . replebuntur cellaria , — umiverfa

tum prafílent, veré hoc vite genus

ine t

y.14.

Concili

(unt ia C

fubflantia , pretiofa, pulcherrima.. Sapi-

elegerint, m potius fue commnoditatis

Colentiea-

Proverb. — outos confitentur , & avertunt furorcm,

gratit ad erdines capeffendos afpirent ,

s pl t4

ft« Part.

£p. Y. $. qui autem indocli (unt in cordnegeflate

quarentes , que fua [unt , non. qua fe|u

x D

£Ap- 19s.

T55 1

Prov.10. ^noriegtury. 'Ttéttio debent effe in foli-

Chri[ti. Deindé àn in ftudio medita-

y.2l:

citudine non pigri.. Clericorum enim

tionis fint ex«rcitati , quemadmo-

n ( V

Rom. 17 e(t : non folüm proprio profcétui

düm prxcipitur in Concilio Medio-

wmE

y.1t.j

fludere., nec folüm alios in fana do-

lanenfi exarzinatoribus, ut inquirantz

du

&ripà exhortati,, fed infüper in K eg-

An ordinandus in orationibus fanéta flu-

Clericüs 0*

Part. 3.

2. Mstl- no Chrifti fine tumultu agere , c rebus

dio ufuque v.víatus fitz quibus medita-

tit, de

jolus

tienibus infirutius. Deum tacitus oret ?

) Ckflaw:

49.9«23.— fuis adinbere diligentiam. Uinde fan&us

ex m z "

€apj5. Benedictus in fua regula fapienter

quis orationis modus? quis illiusfructus ?

di

at ,

hortatur, ut Magifter novitiorum u-

qua. utilitates ? quot , quibmque parti-

gnur ,

pcr»commif]"um fbi novitium curio-

bus illa conflet , qua regula praparatic-

r.ztime;.

qur d d

sé iatendat, fi vere Deum qusrit, fi

nis d erationem, c*c. 1tem quid fint,

de v

& in quo differant examen particula-

follicitus eft ad opus Dei , ad obedi-

d n

entiam , fancte doctus , quód inter

tc & generale , quot & qua fint utrt-

i ?

luriditatem & incuriam nulla virtus

uíque puncta ! quenam Chriftiano

, nd

Ü lab(þ

fcitu fiat potiffimüm neceffaria, que»

flabiliri queat. Dolendum eft, quód

ao Mj

tot luridi Sacerdotes fua optirma ta-

nam qualitates requirantut ad perfe-

T P[O'

i

lenta tam turpiter rubigine obdu-

&tam concionatorem, itef& in gencre

;

$

t [unt

cant, turpiüs adhucá primo fervore

faltem intertogando , quomodó quis

$o|

mlme-

reccdant , & non parim perfuos in-

poffit evadere bonus Conf:ffarius &

bonus Sacerdos. In majoribusautem

,j of

concinnos gef*ïus, ac inceffus hono.

; L*

W

rem Cleri minuant.

otdinibus defcenditur adhuc mag/s

mp^

ju&

Quod veró ad ipfum exanimen

ad, particularia interrogando nempé

yi f

de mateti & forma de officio cujus-

-

attinet , non eft putandum, quódto-

Diaconus aut

efl

1 Legls ! [

j2 ejusdem fubftantia in. tefolutione

vis otdinis, quomodó

Sub-

pl

Trect. L. Pars1,

TERXGUTATUA? 1

146

M.

Surkdiäconus fe habere debeat in. Ec-

facto jam adf'criptoruiiï fingularis

i

4

uübique cura tam in dotribus convi-

clefia , quornodó converfari cum ho-

qua -

fhitibus? quidriam tnàxime fanctum

étuuti quäm in fcliolis habeatut, qua-

idn ]

Clericalem ftatum ornet ? & quid-

tenüs Juvehilis aetas, ex fe ad difllux-

Maj

[

fiam potiffimüm Sacerdotem dede-

us pfona, multorum irnfpectorum

ceat ? Án fint (atis inflracti in. Brc-

ópe in fancti difciplinà confetvetuf;

l

ac de virtute in Vittutetri pronioved-

Viatio, &c. [ti ordine veró ad curám

M

optime fit, fi proponantür cafüs jux-

tüf. Circá habitüm pör'tancïum hic

tà diver(os hominum flatus , verbi

difliaguendum effe, puto , tiam, quie

$ratiá, quomodó procederidum fit iri

bus de Cdngfu& füftentatione fatis

confeffione cüm pueris && tüdibus;

provifum, his ( etfi adhüc i minos

ïä

tibus conftitutis ) omnitió convetiit

quomeédo fint inftrueridi , qu&nati

illis poeniteritià injtingenda? quotmo-

facrumi portáte habituti , türi ób té:

J

Verentiam , turii etiami , quid tionfá-

do agetidum cüni mulieribus? quämf

Q

cauté poffint ac debeánt in certis ma-

tó ipfe habitus incutit eis falutatefü

Yc

terüs ififetfogati ? quomodo agcti-

tiniotem , ut fe diligeritius obferveat,

ut

fiqui veró ex eleémiofina vivere de-

dum fit cüm defperabundis , cüm

u

tnoribufidis , cümi feccatatibus inve-

berent, illi meliüs facient ; fi noü

iun

tetatis, fecidivis, in proxima occa-

utantur facto habitü , ufque dutn ad

fione peccandi conflitutis , aut cer-

nmájores ordines vocentür. Demümn

H

fürà coanodatis, &c. Omnium exa

pauperbus detur ab Epifcopo áli-

quod viaticum aut aliud fübfidium,

fite

mine abfoluto, habcatür vel ab ipío

t

Epifcopo vel ab alie ad dignos in-

teliquis veró alia munu(cula ; cum

quia

ventos brevis aliqua. exhortatio de

patetná fimul & ferid admonitiotie ,

din

fd

excellentia & dignitate facrorum Or-

ut ftadesnt jatn tam in ftüdiis quàm

N

dinum, quà finità, intctrogetür qui«

ii pietate omines aliós auütecellete.

Et fi ità ptofecerint, quód poffint ta-

Enf

xis in particulati , ubiniam modó fua

ftudia cüm fruétu ulteriàs commodé

li vel tali tempore ad. füfcipiendum

Subdiacoriatüm. venite , fin fecüs, 1e

ffelc

potlit profequi? & ne permittantur,

obfecto, tninüs mittantut ad talia lo-

tejiciendos fciant , & alios digniotes

d

m

ca,quie potius Gymnafia Ethefiatum,

loco eorum affumendos. Multüm

yuàm mufarum vocanda fünt, ego

etiam àd excitanda ingenia & acu-

lile

h

ie

eniim ício, quantiïm noceat ftudiofae

endam bonam indolcm juvabit , fi

ton

juventuti otium , ac turpis fecrea-

fub certis conditionibus ulterier pro-

tionüm exceffus & abufüs, Siqui ex

motio tanquàm proemium laboris

if d)

eis fint pauperes, dentut litterz , ut

[pordetur. Sic (an&to Antonie , ad-

talibus vel de conditionibus , vel de

huc adolefcenti , fores Przedicatorum,

H m

j

/6.

aliis congtuis mediis prtofpiciatut ,

repetitis ictibus, ferventer conftan-

"

lii

addito hortamento , ut horum coetui

tetque pulfanti , tandem (nefcio , an

PIOI

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, G..

17

lat

Baronius ptobandi an jocandi gratià ) dictum

- dem ibidem hocíàn&ka Synodus ptes

invita

eft; fciat, fibi omnem fpem ad fa-

QU

cipit, fed agens ibi de fori Privile-

£jus 4d — crum Ordinem penitüsabícifTam effe,

gio , iftud ramen laudabiliffimé fieri

qua-

Tux.

2. diemg. nifi totum g:or?u,s Juris Canonici

fupponit.

M.«].

memorie mandaílet. En , quis non

yruri

credidiffet, tali datà refponfione, ado-

etufs

QONSIDER.AT[O SEXTA.

lefcentem triftem abiturum ? Sedloe-

Vrei:

tus receffit Antoninus levem hunc

| lu

Quomod) Epiftopi [ttis Sacevdotibus fecur?

laborem reputans, religionis defide-

* curam animarum comittere po[fint,

j qux-

tio accenfus , quod intantum ejus

Qr quomodà in domo Dei omnia

: tl

ffiroe

memoriam dilatavit, ut intrá fpatium

wäz'zm;ä?/?cri debeant ?

unius anni grande corpus jli;'is cA-

yiietit

peret , etft in. perexiguo corpufculo

I&tum efï in præbedenti confi-

idbfé

deratione de juyenibus , quan-

locata. . Manet. ergó adhuc verum,

fiotti-

quód Spiritus ve

d

hemens conterat na-

dó Bam falubtiter in fortem Dominj

ütatehd

ves Tharfis, paratus, laboribus peti,

vocentur, híc autem de viris eft fer-

tf

mo. Viros exigit cura aninyarum, &

ut poífit petitis potiri. INon quidem

fuadeo , ab Epifcopo fuis Clericis tan-

quidem viros perfectos, va enim

& 000

rum onus imponi, fed confultum ta-

populo, cui dominantur effoeminati,

TE

men effe judico , ut v. g. dicatur ,

& cujus Princeps eft puer, bincnon r, p,fior,

Dcmilfü

tugc eís ad majores ordines aditum

flarim recens ordinato regimen aniï £ap- 0.

( d

pateferi, Íi ad Philofophicam lau-

marum eft commitrendum , s forte

übüdmm.

ream primi accefferint — Praíertim ,

onus regiminis converfionis novitas non jdeg,-

ilt ; cif

quig hujus füm mentis, majores ot-

ferat , & fiat caufa periculi ves falutis ,

dines, exceptá neceffitate. non efe

ligna, quandó protinus poft fuccifio-

p

dandos , nifi abfolutis Philofophis.

gis qu

nem aedificio apPlican.tut, pleramque

m(äüiüï-

En fic plantandum eft inhorto Chri-

citiüs putrefcunt,& quandó INeophy-

gt

i. ut

arve plantule paulatm

to regimen animarum committitur,

timendum eft , vein [uperbiam. elatus

1,Timet.g

ü

pf

£teícant in magnas bonafque arbores,

2

dantes fru&us honoris & fan&itatis.

in judicium . incidat diaboli. Novitet y,o,

in fedlï)

Et hzc füntconformia facro Trident.

venienti fervo non funt gemme

j Aigüï,öfïs

committendaz , minüs novo Sacerdo-

Mumlm

uti ex pluribus ejusd«m locis colligi

valet, nam, nifi facra. Synodus colla-

ti animz. Sed illi, qui à prudenti-

T «t

t

tionem minorum poft Kethoricam,

bus jam fàtis exercitatus , in filentio

üma

& , his datis, miffienem ad altiora

ftudiosé didicit, quid alios in publi-

frriot pl

Sef.23. ftudia probaret, non diceret : Aur in

co doceat. Jam hic duo in queftio-

if : Iübqfls

"

de veform aliqua SchelA, vel Univerfitate de licen-

nem venire podunt. Primum eff,

fl »

tia Eptfcopi , qua[i in Yia ad majores or-

quotonam atatis anno Sacerdotes

l

gap. 6

dines [ufcipiendos verfetur.. INon.. qui-

animarum cura preficiendi fint ? Se»

T

T z

€Utle

o*

x

TRACTAIUS L

148

eundum : à quibusnam praxin edo-

fterii , 1d eft, tricefimum annurh im-

eendi?

Prefat.in

pleviflet , rationes autem hujusfunt

Ezechb.dr

Ad ptimum tefpondendum, diffi-

plures. Primó quia juvenilis aetas eft

*

in ep.

iff ad

eulter poffe eertum annum aut teni-

valdé inconflans, prafertim cüm an-

T:

Euffochin

MAtf, 20, pus affignari, nam (icur Deus unum

té perfe&am atatem faró virtutes

fic vocat, alterum veró alie modo ,

perfedté folidentur , fecundó juveni-

ità etiam alium citiüs vocat, alium

lis ardor valdé impedità tranquillo

feriüs, hunc vocat horá tertiá, illum

ftudio fapientie, undé, licét in ju-

fextà , alterum nonà , & alium de-

ï;?

ventute frequentius proferatur fermo

S.Bté- ;üm primüm undecimi. Sic fcimus,

comptus, eft tamen rarius fapienter

Yi L

it]y

dicus i^ qmód;Samuel & Danicl pueri Pres-

excoctus , & facilé labitur judicium,

Apilgt

ubi nature "motus auferunt mentis

rli

Reg. c4p- byteros judicaverint. —Senedhus enim

HO

6 3.

veneralilis eff ,non duiturna , neque an-

filentium. Tertió, quia juventus ob

$ap. 4

norum mnumero computata [ed atas fe-

ebullientem fanguinem ad quadam

y. $.

ne&lutis vtta immaculata.. Nihil omi-

turpiffima vitia ut plurimüm eft

nüs tamen , vià ordinatià , vera fci-

proclivior: conformiter illi divi Ber-

entia difcretionis , ad regimen ani-

natdi effato : Caflitas in. juventute

uartó

Infentent

marum fümmé neceffarie plerum-

Martyrium eff. fine (anguine.

Bres.

Uti

quia juniores( nifi fpeciali gratia &

que primüm venit cum annis.

coníiat ex fan&to Gregorio , fuper

donis fint dotati ) communiterà vul-

lä

illa verba Ezehielis : Et factum eft in

go minüs zílimantut. Qiuintó de-

D

Lib. 7.

a

trigefimo anno, ità difcurrente : boc au-

nique , quia pet immaturam appli-

Hemil-2. em quàd dicitur , quiain trigefimo an-

cationem non raró optima ingenia

tfx;

no Spiritum Prophetie acceperit, indwat

prapediuntur , quó minüs fe plené

4

Aliquid nobis confiderandum : videlicet

perficiant, & hic error eft valdé

quia juxtà rationis u[um , dectrine [er-

communis, ut, emicante aliquá babi-

s20 non f'ippetit , mift in atate perfecta.

litate , citó applicentur ad officia

maximi laboris, minoris tamen uti

Undé c» ipfe Dominus . anno duodecimo

l

&tatis (ue in medio Doclorum in templo

litatis, qui diutiüs refervati potuif-

u

fédens , non docens, féd. interrogans vo-

fent fru&tificare in majus. Sic eft :

hi

luit inveniri.. Hinc apud Gracos ex-

ideó hodié tamr rara funt Apellis

Ü

ftat Canon. Ur fiquis triginta. atatis

Xeuxisque opera , quia plerumque

qu

Wenrich5 . pyos noy impleverit , Presbyter non or-

magis attenditur , ut abfolvatur citó,

tüt

Sponda- — dineeuy , quia C ipfe Dominus trigefrmo

quàm utpingatbené. Minori onus

DP

7985 4

anno baptizatus cff-. Hinc ctiamapud

imponitur , folüm ut major pro re-

Annum

Ti

Hebraos principia Genefeos , Can-

verentiá exoneretur , & fic uterque

Chrifli 21

ticum Canticorum & Ezechiclem

fuo fine privatur, junior, quia ne-

- Hz'e.ro-

Prophetam nemo legete permittcba-

quit colligere vendenda, & fenior,

Lj . Es

n]m. u

tur, nifi eetatem Sacerdotalis Mini.

M,

quia nequit vendete collecta. Intereà

Illm

.tamcn

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, (.

149

hi.

iànmen omnino curandum eít, ut ta-

tío cedri in monte Libano , fic circà illum

T n

les ad aliquam. Ecclefiam acceílum /fesr quafi rami palme , £ emnes p

dl

habeant , ubi certis diebus tum in

Aaron im gleria (ua.

Hoc effet (ané

Mi

i

m 4n-

IIJ

Confeffionali, tum in Cathedra ex-

Ítare in Synagoga Deorum , federe

1ttates

i

etceantur , ut tali modó creícat ani-

ia Cathedra Seniorum , gloriari in

üvelti.

mus , fugctut fegnities, explorctur

felectu filioram.

Hoc in mote ha.

nquillo

habilitas , atque poft ingeniofam fu-

buére-SS. Garoli, Udalrici, Martini,

n u-

petioris aut alterius prudentisaufcul-

Eufebii, & prefertim omnes illi, qui

tf

tationem, prudenter corrigantur cor-

Clericali vitz Religiofam adjungere

pientdt

3 Libello

tigenda. Ubi autem hoc in publica

ftuduerunt, Probé gnari, quód comi-

dicittt,

Ecclefia fieri nequeat , faltem fiat in

fatus fervientium indicet mentem

Apologe-

! füent

tié9.

oco privato , preertim talia exer-

prefidentium.

[tà, ut ibi ctedatur

citia fuadet (anéótus Bonaventura in

us o

effe Pater pauperum, ubi preeftolan-

Ecclefiis Regularium , quia impri-

tur inopes, ibi Pontifex , ubi Clerici,

qgædam

um d

mis apud Regulatcs per diligentem

ibi bellator, ubi milites, ibi venator,

livi cte

Superiorum attentioner ertores fa-

ubi canes. " Ad hoc plurimüm juva-

ciliüs corriguntur , deindé nifi R.e-

tct , fi feniotes & laboribus jam quafi

ia v

gulates maturé. fimilibus charitatis

confe&ti Parochi é Pagis ad refiden-

Qu

exetcitiis difcteté occupentur , poft-

tiam Epifcopalem vocarentur , tum

u

modum vix coacti ampliüs non re-

ut poft tot exantlatoslabores propriae

ii vil

tum ut

muunt ; vel quia coràm junioribus

faluti quietiüs invigilarent

lgz'nzö e

erübefcunt & timent, vel quia cha-

jüniortbus de moribus hominum, de

n qpi

titatis operibus füa Aflrologia aut

jutibus Ecclefiarum, de fun&tionibus

| ingemï

alia fpeculativa jam praferre affuc-

rité peragendis, de cavendis & emen-

f p

verunt.

dandis plenam & fíynceram infttu.

d ud

Ad fecundum : nempé, à quonam

&ionem darent, ut tali modo & ipfe

"m

praxim edoceantur , nihil effet uti-

Epifcopus in notitiam veniret , an

n OHiCiqa

lius, nihil magis optandum , quàm

in fuis Subditis pietas & (ancta R.e-

um t

ligio vel ctefcat , vel decrefcat. Nam

ut aulx Epifcoporum forent cafla ha-

bitacula Cleticerum & fchole Paro-

valde difficilé eft, aptum cuivis loco

TL

€horum , quid enim convenientius,

præücere Vicarium, nifi vita & mo-

, Ape]lis

quàm ut ibi fcientia pafcendi trada-

tes Subje&orum bené nofcantur, quia

jeumq

tut , ubi proprius Paftor inhabitat ?

unus aptior eft rudibus, alius doctis,

vt cto

majorque locorum , morumqpe ho-

huic datum eft regere animas (anctas,

ipori o

minum notitia morari füpponitur ?

illi convertete peccatores. Hic locus

quid dignius ? atque Epiícopo ho-

forté petit potentem refiflere Hare-

T

notificentius , quàm fi non folüm in

ticis, ille idoneum confolari oppref-

qui n*

Kccli. 58.

Ecclefia fed 'etiam in aula ftet cireca

fos , alius authoritate pollentem re-

y n ,

F.d4

illum corona fratrum ; & quafi planta-

primere Rebelles. . Undé Epifcopi

T 3

Íemper

4 In[cfä

g

"

Roe

ifo

FRACTATUS L

lizat & perdit. Undé c;iaxjï fan&us -

fempet deberent vigilare , ut Clerici

f

