imó adhuc ralia funt qua&dam afcete-

jv

mus nequam, quantüm fui interfit,

tjademoni, velut acies. ordinata ,

A

ho

ut hoc modo boni impediantur , &

tetribilja, ob perfe&iffimam diícipli-

gibüs

mali promoveantur, Hzc enim eft

ng cuftodiam , & fortiffimam chari-

, u j

5 Greg

ipfius verfuta fraudulentia , quá pau-

tatis unionem velut caflella munitif-

rgnqälm

tis notantibus, paulatim Ecclefiafti-

in Paf

fima, adversüs qu£e omnisinfernalis

TU

cam difciplinam facilé perimit, ac re-

furot initus. Sed hem tartaream fi-

äaP jiQ

iT Pc'

verentiatm Sacerdotii facilà adimit,

miam, haud igaoram, piam & per-

&c

ut Sacerdotii dignitas in defpettu d fan-

fecktam quandam animam nonnun-

lr brir

Gus fit honor in crimine, Miratisfot-

quam mifericorditet vocart à Deo

(

"

16, quód dixerim , non paucos Sa-

-in Monaflcrium teciture. diícipline

Í

üdc Ilj

cerdotio ab ipfomet daemone quafi

jam proximum, aut omninó tanto

jf

adhamari , cüm tamen fan&um Ss-

jam malo percuffum, ut ibidem la-

Kidemm!

cerdotium fignis predcflinationis an-

bentia erigat, infirma confortet, pri

ii

numeretur. Quin imó, eft fignum

Rinumque diícipling ac charitatis

predeftinationis , fed ei duntaxat ,

fetvorem introducat. Sic & dxmon

sf n

jieäm, f

04.

quivocatur À Deo tanquam Aron. INon

fua mancipia & homines indornabi-

ü.æm. VCL'. y

]oan. 1o.

g m

autem furi & latroni, qui non intrat

les immittit fan&titate & difciplinà

3 'lu

n v

per ofium. in ovile ovium , fed. afcendit

fulgentibus interdàm , coenobiis , ut

aliunde. YNon ci, qui fibi ipfi hono-

fenfim per talem (ibi fidiflimum mi-

gtb !

ren a(fumit , ctiam facra Religio &

niflrum aut feminet difcordias fub

[j i*

g

vita ceenobitica, & quidem à fortiori

fpecie zeli ; aut laxitates füb. fpecie

eft fignum predeflinationis. — INon

difcretionis , aut alio modo gregerh

tfis M utü.

Trad. L .Pars I.

M

Domini

nj

99

I R ADCST

4 T U $D

effe periculofiüs in Clericatu intet

Domini per lupum füb ovini pelle

SThem

latentem diripiat , atque dilaniet. Ua

mundanos vivete , quàm in coeno-

zz.q.läa"

7udit.14.

qulier Hebrea fecit confuflonem. indomo

bio fub tutela obedientis ftare » quis

Áf d.

45 V. 46.

non videt, effe fecurius , à füo pra-

Regis Nabuchodonofar , ex gaudeo,

lato paterné regi , quàm follicité re-

unus fiepé nequam facit confufionem

in Domo Dei, & doleo. Unus non

gete femper vatiab:le vulgus ? fot-

rató perverfus Sacerdos toti Clero

taffis autumás, ideó flatum religio-

malam inurit notam. Imö nonnutti-

fum accuratius deliberationis ftudi-

um exigere, quiá 1 eodem vivitut

i pj

quäm Damon libenter unam con-

t d

ftrictiüs. Sedifthec mala eft argu-

verti permittit animam, uc occaíio-

D/;.'llläg. !

ne talis convetfionis tresalias in pr-

mehntatio , nam quo tigor in religio-

l;

füumptionem, abducat, Plura forté

ne eft ftri&tior, eó vitafecurior, quó

l!

circà hanc rem de difcretione fpiri-

quis temotior eft À libertatis gyrota-

£uum dabo. Tu intercà lege ex fpe-

gio , eó eft & remotior À peccati pe-

N

culo exemplorum de Teftamentis

ficulo , nifi forté dicere velis, tardius

Ji

d»

Hiftoriam , mea dicta magnopcrä

efle eligendam fccuritatem . rigoris,

(e

confirmantem. Etmesa fententis non

quàm periculum interitüs, aut te fa-

fi

ciliüs colezare poffe pondus & &

ius

lu

difficultet adüipulaberis' , eíffe nempä

diei inter mundanos ; quäm frater-

ii

(piritus impensé ptobandos , & nc-

I

qua uám ad facros Ordines temera-

nurm amoretn inter religiofos, effeq;

Z/x

rié cel.randum. Ego audenter dico,

facilius vigilare pro pluribus , quàm

fibifoli intendere. Ratiofecunda jam

lj !!l/l:

longé majorem deliberationis indu-

fatis conflat ex antecedentibus, quia

higuo me.

flriam permittendam efle-füfceptioni

facrorum Ordinum quäm ingreflüi

fcilicet Parochi rure fermé ut pluri-

Tu

in Religionem quamcunque ctiam

mum fünt foli, aff v« foli, quia ctm

Eccl. 4.

íj

ceciderit , non babet (ublevantem fe. Ha-

hn

firictitfimam, imó quàm profeflioni

A V. 10.

(olemni emittende. Quoad ingret-

bent quidem rurales Sacerdotes, pr

o

fum quidem res per fe clara eft,

dolor! non raró fecum, à quibus itc-

if

l

quia folus ingrefïus in religionem

rató projiciunturad novum lapfum,

li

non autem ad emendationis fructum,

Full

nullum

fecum obligationis vineu-

ità ut ipfis longé effat facilius foli-

iniiel

lum affert , cüm écontra, quocun-

tüdinem Thebaidz fuflinere , quàm

Á

que die ex majoribus facet qui(piam

In

ordo füfcipitur eodem quoque una

in talium confortio non petire.

Titig

tali folitudine inconcufsé flare , crede

jam cleticalis obligatio imponatur.

ktte

mihi, non communem Monachum,

Ti

tQuoad emiiflionem vcró facra pro-

feifionis res multis rationibus decla-

non communem Anachoretam, íed

Dis

rari poteft , quarum prima eft. Quia,

virum perfectiffimum , & hemincm

ul

Ut

quod fuícipitut periculofiüs , ibi deli-

Angclicum expofcit, talem videlicet,

B

hj,

beretur morofiüs , at quis non videt,

eui mibil deeft, qui aut. Dei folo münere,

ut

DE MOTIVIS ET I'NSTRUMEANTIS, .

9

ut Joannts Baptifl a vepletus Spiritu fantto

Tu veró adhuc ex fatuis , qui nec-

S.Thomas ox. utero matris fua , aut exercitatione

dum oleum charitatis per probaram

2:2-4488. viyiutum , ut alij Santli ad perfectianem,

mortificationem tibi ipfi emifli , qui

Ad.. $.

aut con[amatam " virtutem — pervenit.

Becdum perfe&te tibi ipfi infudifli,

Dicito mihi , Angelicum Do&orem

jam alüs effundere pre(umis ? quanta

illhec vecordia

*

?

tertia ratio eít,

ibi loqui tantiim de Solitariis : bené

eft , & ego oppono tibi fanctum

quod rardiüs & confideratiüs fit ac-

l

/

"

- Chryfoftomum ita loquentem : Nevi

cedendum ad Sacerdotium , quàim

'S.Cbr]j

9-

W

non pauces idoneos [uimiet fuäjk Redio-

Monachatum: Quia lapfus Sacerdo-

flom. in

ü

v6$ , multtm in abflinentia w jejmus,

tis fxcularis plerumque magis nocet

Dz'alo"g.

laborantes , quibus quamdin licuit effe

Chriftiang reipublice, quàm lapfus

Q

u

/P'n'ü(;ta;. e nibil aliud curare , quam

Acligiofi privati. Religiofi enim

C

propria, (v Deo placebant ,. Q in dies

dclitum faciliüs abfconditur, quàm

*

«on modisa Philofophie iycrementa ca-

Sacerdotis habitantis in medio populi,

deindé ctfi claruerit delictum Reli-

M

pibant. — At ubi im. populo prodicrunt,

Q multorum. unperitias emendare ne-

giofi , faciliüs tamen ut plurimüm

m

f

cefsé fuit

aliqui inter exordia tantum

rursüs datum tollitur fcandalum, v«l

Qius

fuflinere. pondus non — potuerunt. cfficj ,

per Confratrum . ingeniofam quan-

dam excufationem , vel per piam in

at

qui ver? tolerare zcoatli funt , perdentes

conflantiam , d feveritatem priorem,

meliorem partem interpretarionemi,

di

ql

e fibi intuleyupt suagna flipendia , Q

vel per eorum proptiz virtutis ex-

(uam

cellentiam , ità ut alius Confratrum,

Loco fu. tühil alim profuerunt..— jam dilectih-

| ;am

me hos duos Textus accuratius tecum

fan&té vivendo , ftrenué readificet,

Jpnfæ Gtato

quta

ruminatc , qualis debeat quis effe, ut

quod forré'ifle cadendo vitiosé de-

Jutl-

-

fit fibi per f fadficiens

P

intellexifti ex

Ítruxit. Et fi dixeris mihi , ex cjuc-

T.2

Hic autem

n

fancto Thoma dicenre

modi lapfu oriri (ícandalum inter

HE

eft , eui nibil deejt, & Quód vcetó

Confratres, re(pondeo prudentes K.e-

A YU

-u

füfficientes feipíos regere , (epé ad-

ligiofos fermé femper minüs fcan-

st

huc tamen impares fint ferendo . of-

dalizari peccato infirmi fratris, quàm

plit

ficii oneri, aliifque dirigendis, modó

rudem plebem etiam levi defe&tu fui

i&üm7

l'atoris. Et demüm Presbyteri fae-

.intelilvigis cx fancto Joanne Cþry(o;

T.

ftomo.

Vah quomodo crgo tu, o

culares magis notantut, ob frequen-

quam

mifer, caco impctu prefumis fufci-

tem convetíationem fetmé ab omni-

[ |

pere facratitlimum Sacerdotium, cu-

bus nofcuntut , frequentiüs in dif-

qa

curfibus delcribuntur , de R.eligiofis

famque animarum ? qui necdum pro-

ghurts

Priis didicifti imperare paffionibus?

aurcm à multis tacetur , quia à rudi

T

qui necdum proprism ornáfti lam-

populo etiam frequenter eorum no-

jin

Matt.2j. padem ? Prudentes virgines time-

mina ignorantur. Hinc ait Chry[b—-

lb]iC€fx

Vo 9.

flomus : Qui privatam vitam, cr nax

.bant & Ne forté non. (ufficiat oleum.

M x

ii

niulti

If

"

E

92

T* 4cTATUS E

s. Chï;?.'f! multis occupatam negotits agunt, Babent

eft , tenebra fint. Accuratiffimé te exa- 2, Cor.ir.

loco [Upr velsnen, deliftorum [uorum ipam foli-

mirnato, ex quá intentione, ex quo Y./4.

cttate.

tudinem

L]

e

motivo , & ex quo fine ad Clerica-. Luce d.

quum veró adducuntur in

medium , € illo feereto ficut. veflibus

tum afpiras , intentio fiquidem & . 37-

;

exuuntur , per apparentes motus quafs

finis in omni negotio & actione po-

tiffimüm attendi debent. Intentio ju-

í

nudas animas fiflunt oculi intuentitm.

Quarta ratio defumitur ex continua

dicat omnes , & quidquid bono fine

A

n

praxi Ecclefie , que femper exegit

non peragitur, bonum vocari non

Ti

I

metetur. i octilus tuus ( id eft inten-

provectierem &tatem & miaturita-

Atli

d? (X«

tem , ad füfcipiendum Sacerdotium ,

tio) fuerit fimplex , totum corpus tuuim,

(j

n M

ii

f

quám ad emittendam facram Profef

nempé totum opus , /ucidum erits fi

) M

ftonem. 1mo & ipfe Dominus prius

autemi mequam fuerit, etiem corpus

ii P

t

per triennium fuos difcipulos proba-

tuum tenebrofum erit.. Si per Ordines

(4)

,

vit & inflruxit , ufquedüm cos in

facros ambitiosé ad füblimes gradus Lua. rr. -

&

ultima Coena Sacerdotes coníecravit.

áfcendere , Ymundo videri ac. zefti- v. 24

qu

Plures adhuc hujus rei rationes ad-

mati affectas , fuas, te impelli à

U

duci poffent , f:d.jam tempus eft,

füperbiffimo diabolo , & mon à

amp

ut videamus, quifiiam fpiritus fuper-

Spiritu Sanécto , qui bumilia refpi-

Mu V

üt. Si otium & tuas commoditates P[al. tt2.

M

vefletit ít1 te , eoquöd tantà cum fe-

M

ftinatione ad facros accurras Ordines.

per hos quatis, jam rursüsnonSpi-

y. $.

hpu

Lwus b

O fi Archangelus Gabricl jam te gra.

titus Dei, fcd. pigritia catnis te vo-

n

cat. Sed ício motiva tua, ais nempe

lu

tiá plenum falutáffet, fortatfis bene

faceres, fortaffis dico, bené nota, narm,

inttà te, quid faciam ?. fodere non va-

Y

Lutca 1.

(( Maria turbata eft in falutatione

leo , mendicare erubefco. Seio quid fa-

j

&am: Pro Titulo fcribam, ad ordi-

v. 39

Angelicá , tu. multó magis turbari

deberes in vocatione ad. Officium

nes cutram , bona eft negotiatio Sa-

plüs quàm Angelicam. Imó nift per

cerdotum , quia multi eorum adeó

fine fudore vultüs vefcuntur pane;

:

longam experientiam contrà dia-

bolum, mundum, propriamque car-

acfiineis Ádam non peccäfï&t , aut

mem viriliter. decertare doctus, te-

falrem poenam hanc nen incurriffet.

ftante proprià conícientià , affirmare

Porró putafüe , quód in hoc te fim

of

valueris; quoniam me virirmm cog-

laudaturus, quemadmedum laudavit

tib

nofco , etíiam coràám Angelo divini-

Domiuus villicum . iniquitatis? Ah pre

ii

tüs vocante,humiliter te excufate de-

jufto dolore diutiüs me continere

i

Ltt£47.

beres, dicens : Domime , noli vexari,

nequeo, quin altá voce exclamem:

Ton

y.6.

non enim [um dignus. Ut multó ma-

O ftupenda , ó tremenda res ! ergone

[a]]

gis autem , cüm tanta tibi gratia nun-

jam ipía Sacrofancta Sacramenta no-

Q

quàm contigit, attendendum efl, ne

bis fervire debent pro inftrumentis

lib

Satanas transfiguret fe in Angelum

quafi mechanicis quibus noftro ven-

cea]i

lucis. Vide ergó me lumen, quod in te

tti,noftrifq; voracibus cognatis cibum

Wun

coti»

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c«.

9j

ERMTI

coriquirimus ? Sicce ergané regale Sa-

pofthabeatur bono conimuni. UIt ne-

o 14

cerdotium jam veríum eft in figli-

mo fe vivel fraude intrudat Ecclefia-

2- Ltl

num & opus futorium ad, futrinam

fticis Minifteriis,fed qui Ecclefte dig-

&

tecum , ad incudem & acum. & non

né fervire repertus cít aptus,& à Deo

ad Sacerdotium , fi tantumodó panem

vocatus, hic folus, & quidem adhue

"

fomnias. Magmus euim pudor eft, ( in-

cum timote, accedat.. Aft inquis pa-

Wa

quit S. Gregorius Nazianzenus ) $-

rentes mei ità jubent , quibus obe.

Apud

n

Ludov.

erarium amlire. , tangttàm mon virtutis

diendum : premuntur inopiá, cui ex

(l«

exemplum s fed viclás parandi occafio-

lege natur& füccurrendum. R.efpon-

Abelli de

Af

nem. Sed ifte pudor ( pró pudor ) in

deo, fi mandata tuorum parentum

Chr iflia-

nl

"o S4-

fancta Eccleftia apud plurimos jam

Spiritui tu& vocationis congruant ,

pené depuduit. Jam non queritur,

i

cerdote

pro reverentià eis obtemperandum

ind

quid de ántmabus aut ccelo , fed uni-

effe , fin autem eidem repugnent,

cag. $.

adus Lt

cé quid fit de pane lucrando, non

magis obediendum effe Deo vocanti,

quanta fit meffis animarum, fed

quàm — follicitationibus parentum.

xl .

m

quanti redditus prabendarum. Nihil

INam ficut parentibus nullo jure con-

j

[ à

ampliüs hodié valet : Nom im fole pa-

ceffum eft, impedite vocationem fi-

ne vivit bemo.. Sed eheu , quafi pro

liorum, ità etiam filii nullo jure ad-

rj

Matth.4.

ii D

y. 4

Evangelio fufcipitur : deflruamus

Ítringuntut , contrà fuam | vocatio-

n p ^

lapides Sanctuarii, ut fiant nobis in

netn, parentibus obedire.

Quia di-

panes, offeramus Corpus & Sangui-

vina vocatio eít altioris Ordinis ,

d

nem Chrifli, ut bibamus & epule-

quàm poteflas parentum. Et tranfeat,

a

n 94«

muf, occupemus Ecclefiaftica bene-

quód parentes tui fint paupetes , fi

tamen ad alium te flatum efficaciter

il fr »

ficia , & fat nobis bené erit, pereant

anima , defpiciatur Clerus, tursus

vocatum, fentis, aut Ecclefiz fore te

ioid

o5

ctücifigatuf , Chriflus ,. ruinetur

magis nocivum , quàm utilem com-

Ecclefia dumodó habeamus , quod

petis, non teneris, negicét3 cuà vo-

y tdto

manducemus, O-amor , ó JE(u,

catione , imo non potes tali medio

r paes

qu& me nom cogis profari ? tam

illicito tuis parentibus fuccurrere ,

, d

multó minüs aliis cognatis & agna-

"gtf il&ï-

horrenda fortaffis nemo ponit in

ere, fed utinam non effent( qood hor-

tis. Quia eff contrà Ordinem cha-

ctem

tibilius) quitalia non hotrentíecum

ritatis , fubvenire indigentie alterius

| WW'

cuf proptio majori damno, aut

excoquete in corde & implerein fa-

hm

&to, neceffitas ( inquiunt intrà fe)

gquali totius cujusdam communita-

non habet legem. Aliter nec me nec

tis. Atqui periclitatio proprie falu-

fyriet:

eonfanguinitatem meam fuftentare

tis ob neglectam fuam vocationem,

e goHC

queo. Aílego oftendam tibi, quód

item. deflruétio difciplinee Ecclefia-

t n

habeatlegem. Lex eft : ut omnisne-

ftice, animarumque perditio funt

damna imcomparabiliter majora ,

cefTitas corporalis , cedat necceífitati

qo Ye

animatum , wé bonum privatum

quàm quavis neceffitas temporalis,

M j

ergó

du

*

(

fUR 40 TuTYSs

l.

94

ergó qmn*admodum in nullo cafu

nes, utinam non noviffem , utinam

licet ordinate vel promovere. indig-

non mrhes apeure eHet qui ad tem-

num Eccleflæque HOCIVUID l['l etiam

pus (cduio füo opificio operam de-

dgre i famili iamque fuam honefhiïi

in nullo cafü id licer appetere. Hinc

non netmo prudentcr dxxn , mallem

me fuftentavére.

Sed filio vix in

propriam matrem anté oculos meos

Poéfin admiffo, jam * valere jufsi cre-

fame pereuntem cernere , quàm mei

pld,a, mox cOepere operam lecate

ac mifcendls

indigni promotione Ecclefie velml-

epotandis cantharzs

nimum damnum inferre ,

Chartxfolm imó nonmmquam jn fi-

1

ll"DO GgO

m;lcs cantilenas erumpere : 1ó fruere

0

ipfe opto magis non vivere , quàm

vel Ecclefim yel animabus noccere.

Jam bonis, conüfus forti tui ]oaxmls,

4

Deindé vix ahomndo occurrit ex-

ut is aggr ägatus eft numero Cleri,

trema mccaïra» , cui aliter obviari

jam etiam recordabitur tui, folvens

tua dcbxta & hume&ans tua arldac

(

lïC(]UlT

nifi fufceptione facrorum

Ordinum. Scd folumodó vel necef

En à prædarum fructum (fcilicet )

fitas communis ,

aut ad fumm um

4"1 non verté Deum qnarimus.

Bu

gtavis, dtqm qL^d quis teneatuf, vel

di ob gravem parenrum ne-

ceffitàte nemo teneatut , inó nemo

quod quis poflit fuccurrere neceffi-

taïl Lommum pareutum cuin PCIJ-

inutilis poiïit acctpcr m-ndhuum

Ecclehaihcum pateícit ex ifthac pa-

(vl

culo vel propriz vel alterlus anim,

hoc videtur niimis abfnrdum Nam

ritate : ob gravem necefüitatem (( uti

Numtra

h

in neceffitate communi

unfcntur

certum eít , cüm pxopofmo contra-

36. d-

(ü

rium docens fit damnata ) nemini li-

RALA 45

omnes illi effe , qui fe non: nifi ægle

AF/ZE

Innocet-

& difficulter fïlfïentare queunt , uti

cet furari. Ratio eft, qula hoc kmd

Wj jg

ädü]lHO , aperiretur janua plumms

110 XI.

Itj

m ,

íunt ferme omnes operarii diurni,

pluumx etiam ex opifieibus & rufti-

furtis non. fine maximo detrimento

^

b

E u

Jl

cis

hi fiqdldcm in fudore- vultus

communis boni , ergo pariter ob

F )dv

íuiz gIC pto Íe qUO"U(. iLllS compor-

gxavem neceffitatem t»mporalem

idt

tant panem aít mmquxd propterea

pfopr iam aut paxcntum ncmo lllïlfï-

ablï[

emnium horum filii debebunt pres-

lis & nen vocatus poteft accedere ,

4'1']!

vel promoveri ad facros Ordines &

byteti crcari, & ad Parochias pro-

tl

moveti ? hoc, pratcrquam qued fit

Beneficia Ecclefia iftica. Quia hoc fe-

lti

impoflibile, non folüm bono Spiri-

mel dato , aperitur porra plurimis

IQ

fed omni infu-

tuali Chriftianitatis ,

dolis , dstur occaüo per fas& nefas

hii

fefe intrudendi

pet bono politico fmr ié nocivum

5

atque Ecclefie no-

pl

cendi.

Amabo undé tot murmura-

forct qum tali modo homines revo-

(QUC

cantur À labore , alliciuntur. ad lau-

tiones contra Paftores , undé tot. de-

D

titias & contrahenda debita, &c. Cre-

&ru&loms Eccl efnfhcæ difciplinge,

pot:

das milu, etiam ego fui inter homi-

unde tot pl luralitates Beneficiorum,

nif

tf

li

2

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, é.

de-

ni(i ex hoc vulpino fchemate

difpendio falutis in fxculo manere

poffiat. lNam imprimis debent pa-

beo fübvenire mese confanguinitati ;

Qo

e

utpote gravi neceífitatz laboranti ;

fentes gravi necellitate premi.

j

quandoquidem alias rionnüllt ex fle-

cundó debst aliàs nullum fuccurten-

Ift

mate meo À fuo ftatu honorifico Vix

di fuppetere medium. . Tertió dcbet

lioc fieti poffe fine ditpendio proprie

(s

tion neceflarió decidetent; O tales fi

a

Ecclefææ probántur inutiles potius

fiutis , cui mefitó etiam additur,

capi; à vitiea Domini abigi , quàm

fine damno Ecclefiz. Sed quia vo-

di

.

admitti debent , quia przítat totáni

catio eít res fummi mionietiti , exa-

minemus eam pra&icä«

ec

B

etiam aliquam familiam é fuo tem-

porali ftatu labi , quàm vel unicam

(ils

le l j

animam perdi aut negligi ; & indigne

: CONSIDERAT[Q SEXTA

-

Vctis

vivit fane ab Altari, qui(guis ignorat

Quaemodo volens fieri Sacerdos debeat

j

digué Altari fcrvire. Porró per hoc

non eft meiis mea , aliquzd ii Pfæ-

deliberare ?

i

jüdicium pauperum Íícfibere ; abfit à

g

me , quin potiüs conftanter dico ;

Onum eft vivo , chii portaverit ju-

Thren. z.

b

gum ab adele(centia (ua.

Et bo-

xefm

C&tceris paribus , in ordinatione &

P 3*

diflributione ftipendiorum ac benefi-

num eft adolefcenti , f1 cogitaverit

M

et

m

corum fempet elle paupctes diviti-

in füa juventute, quomodo vivat in

x pv

virili etate, bone (unt ejufmodi co-

bus pref-rendos.

Clericos illos ( in-

" UU ;«;;gn;-:"

gitationes , & fundarnentum magnz

quit (an&tus Hieronymus ) convenit

ntta- jH

prudentie, praefertim : fi Sapientum p,jyoyr

In Bpift.

keelefto. flipendiis (uflentari , quibus pa-

Hinc aflerit Sa-

ni l s

4ad Da-

yentum c propinquorum nulli fuffragan-

confiliis. roborantur.

20. Y 18

[cmc

] p

í

ma[um -

tur, qui autem bottis parentum Q opi-

pientia: Qui mané vigilant ad me, in-

Prov. $.

gnmi tl

venient ine, Scd nequis forfitan fe ex-

Papan..

buws fuftentari poffant, [i quod. pauperum

y. 17.

jmetto ,

cufare poffet , fc ignorare fapientiae

eflaccipiunt 47 Sacrilegium. incurrunt.

iet ?

Sed tantüm hic reprabendo illos, qui

tabernaculum, in eodém quoque loco

omhibus füuz habitationis finum hií-

i

abíque probattone füue vocationis,

T

fine ullo lumine Supetiote, ex mero

cc verbis expandit. — Ege fapientia b4- qpidoeg,

1

t^

bito in confilio, & eraditis inter[um c0- . , .

inftin&u naturali , & appetitu ven-

1

n5*

ttis , velut bruta ad altiflimam 5a-

gitationibus. Dile&iffime in Chrifto,

J [?

cerdotii dignitatem properant. Hinc

nutuero Sapientum, id eft, Sacerdo-

jurim

tum

?

faeilé colliges , quid dicendum , fi

aggregati concupifcis ? Bené

s d

eft , aít in fan&tis cogitationibus à

paflim in Theologis Legis , filios

Áic 19-

juventute tua alliduus efto , &* «e!- Erql. ,

(quorum parentes gravi premuntur

Óeceflitate , cui aliter fuccurri non

filiariue. fit tibi unus de mille. In his y, g,

enim invenitür (apientia diícretionis,

tot de

poteft, nifi manendo in faeculo ) non

il'xæy

& vetitas vocationis. . Per Confilia-

jpl

rium

ciOïUm.'

poffe ingrcd-i in Religionem, fi fine

pii

96

*RopDOGTATUS E

tium ego intelligo prudentem Con- bus permoleftum, pmpriæla!uti- per-

fcfflarium , eui candidé patefacies noxium, nec non ad quzvis facinota

Alius forte fortunam

omhne confilium voluntatis tuz, ne incitativum.

.

Deutvron.

nimé

fccüs fias géns arque confilio , fimilis fuam in bello tentat, aít tibi m

2. y.26.

illis , contra quos juftifimus Deus: arridet peticulofa Martis alea. Quia

O; mewm. non interrogflis, . Et quid in bello vita plerumque eft licentto.

faia 3o.

eft aliud os Domini interrogare , nifi (a , & mers tepentina. Munus Ad-

y. 30.

vocatie etiam non placet , quia ju-

à confeffariis: & prudentibus Sacet-

dotibus confilium exquirere ? Labia ftitiam non vendete , X

tamen fibi,

Malach.

enim Sacerdetis cuflodient [cientiam, & uxori ac filiis queque pretiofa eme-

2. Y.7.

Et hic 1e, eft verbum pretiofum noílrà &-

T

Legem requirent ex ore ejus.

ij

unus Confiliarius feu Confeffariusfit tate , quod pauct captunt ,

bonum

m

tibi pra mille cognatis blandientibus reverà effet , pofterius. omittere,

H

j

"d

ac lvctantibus. Magis ftqui

dem Sa- cüm utrumque noi pollit inftitui,

lica, quia adhuc

Prov. 27.

cerdotis cenfilis amima dulcoratur , Minus placet vita au

generofius & fgpé fecurius eit. , in

i

V. 9.

quàm fepé proprie Matris lactatu.

uic itaque maturé imprimis , & bello c

um fiducia citó füz vicx lu-

9

Íyncerit

ef tUz vocationisapeti mo« men claudete, quäm in aul;s, ab in-

frequenter excoe-

la

tiva. Quare nempe pra cateris tibi. vidia & adulatione

ftatibus Clericatus allubefcat.

catam vitam protrahere, Difplicet

(10

Motiva autem poffünt effe : flus quoque cauponarie aut fimili com-

qu

propria ;

falus proximi, henor Dei. mercio tuum, litteris excultum ani»

j, m

"i

Íta tamen, ut in hoc ultimum,

etiam mum devovere , preíertim , quia

T I

duo priora, & quacunque alia tan- aliás totus mundus ejufiodi fortis

fid)

quam in finem ultimum ultimató hominibus gravatur, fuflinens exin-

E

pProv L:1 6.

referantur, . Etenim smiver(a propter. d& ingens Chriftiang pictatis nocu-

T

femetipfum. operatus eff. Domints.— £. entuim, nec etiam lubet more quo-

X 1

V! 4.

fic nos quoque vult inftanter opetari, rumdam propriis opibus infidere, at-

a

Xphef. s.

teflante Apollolo : Effote ergo imita--que ad has confumendas uxorem du-

n

tores Dei , ficut. filij eharif[imz.

Salus cere. NNam, quà cum uxore eft, folli-

1 .CorJ.

vils.

tl

PFOPfïa tunc te moyet ad Clerica-. grus eff , que funt wundi,

quomode pla-

v. 23

Mi rdne

l

tum, quando confideratis tuis talen-. cear uxeri : e& divifus eff.. Solus da«

ho

tis, moribus, arque naterz conflitu- müm ftatus Religiofus pro falute

T4y

tione, tuz faluti procurande ex om- omnium fecuriffimus videtut.

Aft

hh

nibus aliis flatibus hóc aptiorem aut. ex certis tibi forté caufis peteati oc-

ioc

& (i forían 1n ali-

&qué aptum non reperis. Et impri- cluditur aditus

ior

mis quidem te non fugit, perpetuó quo loco patcet, cuivis tamen obvio

do

in Academia veríari , aut alibi fine coenobio aut ordini te legare , & al-

et

conditione circumvagari, effe omni- ligare tibi nec libitum , nec conful-

fib

tum

DE MOTIVIS E'r INSTRUMENTIS, &ä:

27

cum eft , quia valdé miferum eft , in-

ipfum per continuos labores & fito«

Ut

quilitum incauté fieri cenobii, quod

leflias confamendo, atque variis fefe

A

difciplinant exulare coégit. * Salus

vite periculis ,

prafertgm — terne

I

proximi tunc te movet, quandó

pere contagiofo ,

exponendo ,

1

puro amore , Deo lucrandi animas,

nam ficut religio poteft dici len-

n

inflammaris, & ex hoc motivo pote-

tum Martyrium , ità etiam curaani-

Àd-

tjs etiam:Clericarum religioni pra-

marum, ex divino zelo proce-

jl*

ponere, praíertim illi, in quá a-

dens , meritó vocari valct lenta

fbi,

luti ptoximi invigilandi rariüs im-

pfo proximo proprie vitz oblatio,

emt

$. Greg.

pertitur licentia aut' occafio

quia

Divinus honor £unc te movet,

«

nulum . omnipotenti Deo tale eft. Sacri-

uandó facris Ordinibus ideó initiari

n Paft

QUif

ficium, quale eff «elus animarum. Inió

cupis, ut tibi bác vii occafionem

ttefey

-&:4173 ä-

plus dico, nemp?, inftante neceffita-

fternas, tum fanc&is morbus tum ex-

litu

te, aut magnà utilitate, ordinem

hortationibus peccata impediendi ,

:a'hq;

charitatis exigere , ut potiüs in fa-

abufus tollendi, cultum divinum

il

culo pluribus profis , quàm tibi foli

promovendi ex duo patet, licet pet

;l

zelum animatum |etiam honor Dei

in coenobio. Magnum eft quidem

db u-

Sacrificium fe Dco per ttia vota fo-

promoveatut, & licet charitas Dci &

T02

lemnia offerre , quia per hzc homo

charitas ptoxímiunum rtealiter cha-

jifplct

ton folüm dat, quod habet , fed etiam

titatis habitum conflituant, in tatio-

4

quod eft, preftantius nihil ominüs

ne tamen movendi zelum anima-

i

tamen videtur pofterius , quia si4js-

rum & zelum divini honotis abin-

yn il

fogn.. g.

a

qma

rem bac diletionem nemo habet, ut ani-

vicem diftingui, Nam zelus anima-

E

rum accenditur ex confideratione

jj lorti

Ql

mam . (uan ponat quis. pro amicis. futs

Et verus-zelator animarum plus dat,

interitüs tot nobilium animarum ,

T

T

quàm ipfe eft. & haber. INam fibe-

vivatum imaginum omnipotentis

Dei tot excellentium | cteatutarum ,

né miniflraverit , poterit aliquando

dicere : Domine unicam dedifti mihi

pretiofiffimo — Chrifti fanguine re-

iCï*c» i

animam, & ecce füper hanc per gra-

demptarum , undé quis harum falu-

3rcmäü'

tflami tuam tot alias lucratus fum,

tis (iti magnopere inflammatus, uni-

il follz- M

vetía hujus mundi folatia facilé nav-

um0d9 Pl.l TR

1. Tim, , hinc dicitur : qui bené prefunt. presby-

a

rA

teri duplii bonore digni babeantur :

feat, femper fecum animo revolens

bohlb

maxime qui laborant in verbo c dodtri-

illud Scripturz : da mibi animas , c-

Genef.td.. —

)[U laiv [J

ná. Ponit autem quivis. zelo(us Pa-

tera tolle tibi.

Zelus divini honorts

V» 25 .

u

tochuspro amicis fuis animam fuam,

veró fufcitatus ex confideratione íu-

s([

WJIOL

non íolüm in effe&u fuum funden-

perexcellentiffima Deitatis, indigné

"TE

ferens, tantam Majeftatem aut ab ali-

do fanguinem ( quod modó rarum

eft ) fed etiam rotas fuas, conereditis

quo offendi , aut minüs reverenrer

c,&al«

Áibi ovibus, impendendo vires, fe-

honorari.Tali zelo incaluit Elias.dum

N

fedens

( LO[]Lu

Tratt, Ll Pars L.

a

.

98

o 3 4004 R E EO

$. Reg.i9.

fedens fübter unam juniperum, itàad .

cüm jubeatut talis Hebtsorumé

y.10.

Angelum : Zelo zelatus fum pro Do-

caftris educi , ficut nec Bacclio de-

votus.,*quia juxtà fanóturh: Benedi-

LvVit.24

mino Deoexercituum , quia derelique-

v.læo

&um aibil frc contrarium eft omui Chri-

runt pattum Donini fili Ifrael ; Ec hic

$. Regul

zelus plerumque priore eft fortior ,

fliano , quomodà crapula, quantó ma-

Cap.- 39

üemadmiodum prior hoc plerum- .

gls Clerico ? Tertió manifeftabis

tuo confiliario , qualem profe&tum

que eft blandior, uterque indiget dif.

ctetionis fulturá, ifte , ne cadat per

feceris in virtutum exetcitio, prafer-

tim in mortificatione , & vers hu-

ditam prefümptionem , & ille , ne

militatis amore , qualem frucum

tfuat per carnalem adulationem, &

hec funt fan&ta motiva , qu& pru-

hauriasex Concionibus, Exhortatio-

dentem ad facros Ordines. adducere

nibüs , ex piotum librorum Lectio-

ne , Sacramentofuni pefceptione ,

queunt. Keliqua veró omnia ( quee

ad ifta tria non reducuntur ) confen-

qualis tibi orandi modus potiffimüm

ll

conducat ,an mentalis, an vocalis ,

a

fü citis, mefitó , velut à bouo Spi-

Secundó non.

an fcias modum meditandr, examen

titu aliena , repelles.

cela quicquam confeffario tuote totà

inflituendi , &c. Item quonodó te

vitá tuá, fed abfque dolo omnia re-

Ícias occupare in folitudine & occul-

B

to, quomodó converíari cum homi-

E

Proverb.

vela Domine epera tua . C dirigentur

éogitationes t« , lndicando nempé,

nibusin publico , quinarn humores

f

lge V' 59

quibus malis inclinationibus potiHi—

naturales te magis moleffent , an

i

Melancholia & inordinata triftitia ,

d

mnüm vexeris , quibus tentationibus

tæ

potiffimüm impugneris , quibus i

an veró fanguinis inquietudo , &

li

refiflendo tmediis utetis, an nullà

a€reg natura cxceffiva blanditia ?

alt

Quartó ad trutidam dabis pondus

DiH]

pravà fis confuetudine obvolutus ,

txíertim in matetia luxurie , blas-

tue fcientim , an non nefcias, quid

ffio

phemig, & bibacitatis. lílze etenum

fit ftatus Sacerdotalis , que ejufdem

Á

confüetudines (funt inter. ftudiofos

obligationes , quomodo Sacerdos de-

j

fermé frequentiores , corre&ta diffi-

beat effe verfatus circa Altare in rubr?-

Ün

ciliores, & in Clerico abominabilio-

cis & ceremoniis , circa Sacramento-

H

rum adminiflrationem . in ritibus &

tes. INc igitur prafumas ad facros te

(

ordin:s conferre , nifi per. notabile

difcretione , quomodo citca confet-

Yerl

o

tempus expetimento ceperis.te omni

fionale pto co

o

nofcendá leprá , fe-

adfl

*malá confuetudine effe faperiorem.

rendáque fententiá in. Theologicis,

düh

In Paflor- xuttys € inquit fanctus Gregorius )

quomodo pro perfpicienda hominum

m

6ap.13.

debet ad. tminiftevium. Altaris accedere ,

indole, circumfta ntiarumque vatie-

lm

nifi cujus cafhitas anté fufceptum mini-

tate in prudentum refponfis , quo-

te,

flerium fuerit. abprobata. Et abíque

modo pro dandis monitis, & pra-

fu()(

dubio nemo blafphemus dcbet in

Ícribendis remediis n afceticis. C&æ—

miltiam venerabilts Cleri admitti ,

pl

nam quis debeat habere dona con-

Cio»

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, c»t.

29

t

ciohandi, -quam gratiam'exhortandi — dant, omnia apud ipfos fluunt , fed

b

& movendi, ac demüm qualem quis

utinam nunquam levitate diffluerent,

(j ia

debeat obíervare zdificationis mo-

fi nocere hi volunt tunc ut pluti-

lri- 1.l

dum in omhibus fuis functionibus

tnüm nocent blanditiis , homines vé-

. & Mi

tité peragendis, item hic queque fine

t acuti ingenii fciunt nocere aftutiá

b

fraudis admixtione explicabis tua

& fipé vulpem diü tegese. Ingeni-

fl

talenta naturalia , uti funt qua in

um acutum potiffimüm invenitur

st.

Sacerdote potiffimum fpectantur, in-

in naturà choleticá, cuí ptzdomina-

: hu.

genium, judicium & memoria. Pro

tur elementum ignis , ingenium au-

um

quorum majori intelligentia conve-

tem fluidum íei floridum in naturá

itio-

nienter foflro intento dividitur in-

fanguineà , cui predominatur ele-

drio«

genium in acutum , & in flujdum:

mentum aéris. Uinunf faltem ex his

fie-,

prius non adeó quidem velox eft ad

duobus oportet te habere , ne aliàs

ii

inveniendum , eft tamen aptiffimum

tejiciaris velut homo caucafius & ft.

aüs* j

altiffima fpeculando penettate , diffi-

ne ingenio : ingenium tuum fit ttan-

fren

cillima folvere & refolvete.

Pofte-

quillum , five deinde fluidum five

dote

rius difficillimis quaftionibus non fa-

acutum, quia nunquàm perfeverat

xoll--

cilé fe immicet; aft ad amplificanda

mentis ferenitas , ubi deficit ingenii

& invenienda communia mitá dex-

tranquiilitas,

udicium fimiliter di-

'ofni-

Vumore

teritate pollet. Utrumque ex his eft

viditur in ju

:

icium diícretionis &

bonum, pofterius tamen pro Paro-

t d

applicationis, prius pollet dexteri-

cho praertim rurali plerumque me-

tate difcernendi & judicandi, íecun-

TM

FI

i, &

UD

lius eft. INam ingenium acutum füis

dum app!icandi & exfequendi, vide-

altis conceptibus multoties commu-

itüi

t

mus enim homines, qui plurima

