Pf4l145. mendum eft illud Pfalmi : adificans

broíà ii compitis , Sacrilega in an-

olpitis

li

'7. X

ferufalem . Dominus difperfiones 1raelis

gulis, nefanda in cubilibus, pratef-

! fndio*

congregabit.. Hoc fummeé neceffarium

quàm , quód bominibus fint valdé

cofum

eft ad zdificationem Ecclefiz, & mo-

onerofi, in præjudicium Eccl:fiarum

& Parochorum. Seatote autem ( pet-

0 ofm fllC

rum .frenovationem , Ht numerent

u

aultitudinem ftellarum , & . fciant ,

m

git fanctus Gregorius loco fuprà ci-

SAtri-

quotnam Sacerdotes per Dioeccfim

[.

tate) quod Dto ',noäro magnutm

Aracdt. I. Pars I.

fidu."j

qulbus

g

170

XAICTATUS L

te praftantes ex longinquis ctiam re-

ficium placationis offertis , [f tanti labem

PIZJFOFc

facinoris de ve[tris citis finibus ampu-

gionibus acciverint , ut in terris fibi

44p.16- ruig Amputanda eft deviatio Syde-

fubje&is Evangelicam — doctrinam

diffeminarent , teligionem propaga-

tum , ut ceffet quaüäcio- popu—ïorum.

rent, depravatos mores eliminarent,

Quinto Traétandun occuttit,quo-

todó sacetdotes debeant. ac potlint

ac pietatis amaenitatem inveherent.

it

fe (emper fan&té occupare, nunquàm

Sic etiam Rex Pharao cenffituit. Jofe- Pfal. 194

certé Sacerdotes debent fíne honeftà

Y. 21, (*

ph.u;u Dominum domás ftt, c Prin-

42.

cipem onuis poffzffiemis fua, ut erudiret

occupatione relinqui , nifi velint dia-

8sp. GE« of occupariditradi. Quwi im labore

Principes ejus ficut femetipfum , & fenes

bowinum wom [unt (inquit fanctus

ajus prudentiam : doceret. Pariter cori-

fültandum: eft fuper afia loca morum

Bernatdus) in Labere profettà demonum

erint. Ec ubi otium , ibi vitium,

corrupt:lis aut aþuflb'uïs infecka , ut

hinc laudabiliffimé conuftitui poteft,

nimirumreisdempraficiantur viri Íci-

imó deberet, ut omne tempus fru-

entia & Spiritu Dei prediti.. Quód

éuos? impendatur , certis horis me.

fi contingat contrà difcretos anima-

ditando , certis horis fludis in-

tum zelatores quærclas niovetrt, eós-

ä

]

J

que apud Epifzopum de rufticitste

r

I.

vigi-landa , &ettts hofis exercita-

tioni corporali infiftendo, Sz ccr-

vel indiferetione. accufàatt. , annuett-

guy, À

f o

tis horis Ícectioni Aícetim wacan-

dum cft nonnunquam , horum amo-

ità ut

oblivio-

tiot

&f zis

iVÀ

fi anxié petcmibu's- , fed inte-

do ,

nu nqmmï

j a

ni tribnt ilud (íandü Hierony-

reà imponatur fücceffori , ut adhuc

t

áctius ia vehatur itr Ml vitia; proptet

ï

Épifl.«d mi : Facito aliquid operisy ut te femper

"

Ruflicum diabolus suveniatotcupatum. Cleroo

r

quor&m juftam reprehenfionem odio

Mona-

timé inftituto, bene tranfitur ad £.

iniquo fuit habitus , donec tandcrm

ebums.

culares fübditos, difquirendo.

moltorunr üninimi voce convic

Sextó, an nullibi in Dioeceft graf-

faum etrorem cognofcant. INam fe-

fetur Hzrcfis, magia, aut ejismodi

eularibus prafertinr potentibus fem-

vitia venefnata , velam non faltem

per filentium: imponere non raro eft

occafio rnajorum: rumultuum écmur-

aliqua loca de fmilibus viriis fint

füfpe&ta? item quinam viri fint fatis

mnurationum. Sacerdoti vero- praect-

potentes, eradicare ejusmodi vitia ,

pere, ut ejustnod: vitia aut intacta

F — WMER — BS — EE

& homines ad frugerm- reducere , &

reliriquat , aut faltem contrà ea tart-

tünm in cantu rnolli procedat , hoceft

&

f in proptiá Diaecefi non reperiun-

tut füfficientes, debent fané tales ex

omhibus vitiis januas apetire , exul-

«

aliis Provinciis accerft, & hoc eó mia-

tabunt enim tales in. rebus peffimis,

b

gisconvenit fanctz follicitudini Pra-

fibi perfüafum habentes, jam effe li-

citum, contrà quod modó pradica-

1

latorum, quia varie nos Hiftoriz in-

ftruunt, quód Reges & fzculares

tionis beliüns füblatum eft. Et de-

?

Principes viros apientia & fanctita-

imüm ctiam non femper eft con(ul-

Ti

tuTm

VOANE a

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ér.

37t

Wmpr.

tum , ut talis prxdicator in füo per-

e

quippé tenendum eft : quà qu—id*üä.

ttis fbl

Íeveret tenore , quia equi indomiti,

€tius & utilius, eó inagis laborat dia-

Cbrinam

quo fortiàs tanguntur in vulncre, eó

bolus, ut fingat laborem in pracep- P/al. s.

(0p4ph

furiofiüs ex(eruntungulas. Optimum

to, mille comminifcendo obftacula v- 26.

Ifitenl

erit, fi intantüm audiatur talium in-

pro uno, aft animus rcti tenax non

herent

firmitas, ut tamen non fileatur veti-

finit f& quibusvis obflaculis frangi ,

it P

tas, ut tutatis praedicatoribus, non

fed quicquid obflat , generosé con-

iutetur pradicationis zelus. Dubi-

o hi

fringit , nec gravat labor, ubi inflam-

enidn ?

um hic oriri po(fet , quid fir conful-

mat amor. Ad precavendes autem

é fiti

tius, in fzcularibus converfionem

fumptus graves fübditorumque mo-

te£ COf«

vel teformationem incipere À nobi-

leftias multàm | juvabit — Tridentini Seff. 24.

4

friorufm

libus & potentibus, ant à vulgo » &

verba i megte tenere : Modeflo con- de reform

refpondendum : Si in nobilibus elt

tenti equitatu , famulatuque , fludeant , zap. 3.

eviri ld-

fpes fufcipiendz difcipline, abíque

gsam celerrüne , delita tamen cum d-

| '!löd

dubio eisdem fan&e xdificandis pti-

ligentia , vifitationem. ip[am . abfolvere.

ma manus imponenda eft, & ulti-

; 4nimi«

Si nempé fecum accipiant homines,

ina plebi , quemadmodum fané&tus

frugalitatis & difcretionis amantes,

at &*

aftcibtt

Surius jp t ridcricus. Epifcopus Ujttajc&tenfis

non veró ilios, qui rapere capere Po-

; nnutt

&Jus yita -Ggï, Lodevico i':fp,ondiz : Piícis

litiam dicunt

:]

quemadmodum

die i8.

edendus à capite incipiendus eft, &

non nemo ait : Reverendiffimum

orom

In quada

non à caada, edificium à. fundamen-

Dominum noftrum Ordinatium li-

, f ite

7ulii.

to ,& non parictibus , fin. veró in

bentiffimé füfcipio , ac ut Chriftum

Diæ;q&,

üt ády

potentibus nulla fpes fructüs afful.

venetor nullam protsüs circà illum

iä,PïOFEei

g

ecce oprimé convertin

^

i

ofict i

ut ad

znoleftiam. ferens , aft Apoftolos ha-

plebem, quia melius eft, unum po-

bet, quos metito pifcatores dixeris,

« t

xentem potentibus tormentis relin.

rum, quia humidum amant ut octó,

, (jnridi

quere , quàm multos infirmos falu-

tum, quia omnia expifcantur à fun-

Nf

tis remedio private. Porró in Prin-

do. lta eft : non fpeculatotes , fed

us t

cipibus & -Regibus vix magis quid

[peculatorum fpiculatores timentur.

g n

fructificat ,. quàm fapienter exaratie

Sed in quonam moderatus modeflus-

a&

littere , tempore opportuno miffze,

que confiftat famulatus , hoc forte

sp

de quo pun&o alio in loco.

determinatu difficile videtur ? At fa-

j n

Septimo di(cuffioni fubjiciendum

né difficile non foret, fi placezet pef

j at

eft, quo. meliori modo vifitationes,

tritam tot fanctorum Przíulum vi-

fg[,h()cei

concilia & hujuífmodi negotia fine

am incedere, quifüuas non rarÓ afm-

jc,

magnis famptibus Epifcoporum &

las Dicecefes pedites vifitarunt ; &

gl

gravi onere (übditorum peragi que-

quid dicam de eorum famulatu in

ant. Item quomodó defalcanda im-

itinete? cüm domi in fuis proprüis

) fædiaï-

pedimenta , quz hujufmodi fan&tis

refidentiis non nifi paucis famulis

,E

(

magnus ille Patriarcha

negotiis obfiflere poffent , pro certó

ftiparentut ,

X'3

T

fan&us

u^

172

,a weéeTXITIS L

Ü

. fan&us Laurenrius Juftinianus per

füfpe&kis .habeant , cererüm abíque

Surius

lt

integros viginti tres fui Pontificatüs

dubio longé adhuc plura fe venti-

invit4

Íanda offzrent, uti funt citcáà mona-

lc

snnos nunquam plures quàm quin-

ejus, 8.

ue liabebat: Miniflros, & támien di«

fteria ; nofocomis , hofpitalia & alia

H

fanuarii. cere folcbat, gtandem fib: effé fami.

pia loca ; itemcircà reliquias Sancto-

ü

Íiam, cuyus cürá premeretur : fed

rüm , riiraculofas imiagines ; & de-

votas percgrindtiomes, &c. Sed, quia

gk

per familiami füam intellexit vir fan-

. étusgregern pattperum.Semiper quip-

finiilia conigregatorur fäpïeütiam la-

ie

péin corde fuo volvebat. illam au-

tere tion poterunt , ideó ignorantia

)

U

team divi Hieronymi fenteritiatm :

nica tácet. Hec autem tantum pro

lis,

in Epiff.

Ü

(

Glorid — Epifcopi eff , pauperuim ifiopie

exemplo adduxi , firmiter credens ,

rl)

Ad Nepots

ex finiilibus zclofts & (zpiüs repeti-

D

de vita

providere , ignominia Sacevdotis eft, pro-

rüs fludere divitiis. O quàm longé

tis Coticiliis totanx Ecclefiarii ii 0p-

ic

Cleric.

bi

eloriofius cfL, hadc fanctam , quàni

"

timum fiatum potle poni , & forte

loriam. O

ráundi faftuofam. fedtari g

facilius quàm per Concilitim gcne-

Q

tale.

Ratio cít , quia in Coneilis

lt

quam lorigé gloriofius eft, gloriofo»

tüm atitecefforuni fleenué imitari fa-

getieralibus , propter lorigiorem E«

4

€ta , quani contenti

pi[E'OPo*ü11ï abíentiam Ecclefiz par-

la

des.

gse'.l narrare lau-

ticulares fæpius tioi modicuni fufti-

g;L

Od&avo demüm confultatio mos

tient damnuri, quod tareri rnon ità

glä

venda occurtit, circá fabricas Eccle-

facilé continget propter Concilia

l

fiarum, ornatum altariumi, citca cone

Dicecefána, Deindé quia. in diverfis

Qti

formitatem ceremmotniarum & rituuni

Regïo'niB(is diverfi- fünt hominuim

W

obíervationeni , jta, ut domus Dei

mores, hinc ad eos corrigendos dit-

M

nullibi defpe£&ta relinquatur , aut cal-

ficilias plerümque univerfale quid

tl

1]

2. Macl

tüs divinus ob iniconvetiiefites fritus

ftatüitur. &it ltäque otnnis Prafulis

lm

y.ijs

in confufionem ducatut. Item dc ju-

omsubus utilitate confulens , íctmper prat ^*

æf 0l " U.h]

ocülis fiaberis illud divi Pauli: Qwe-

bt

|

ribus & patronis Ecclefiatum , a

Ad Pilig.

|

'/!/[l

cungtee funt. vera , quecunque pudica

j

ipfi Pattorit fortatffis- fibiniet non. ni-

$.

miünr pattócirienture ità ut vix nori

quacunque ja[La quecunque (antta, quam 7^ 7

T

dici queat : O praeclarum cuftodemi

cumque amabila , quetunqué — bona

li

oviüm , utajunt Jupum : vel an ab

fama , fiqua virtus, fiqua laus difeipliä

aliis Ecclefiee nullupi dantrtum pati-

f& htec cogitaté.

s

W

4ntuf ? itéti de probatione aut fe-

lr

CONSÍDERATIO DECIMA.

Probacione [ibrorim,4c i*ndu-ïgentiä-

t

Praoccupantur. objectienes contra

rum , ut fciant Parochi quofriam l-

-Precedenutta.

t

bros fidelibus tutó commiendent,

fi

quafnam indulgentías fecuré & cum

INtiquum eft : quemadmodum

f

fru&tu.promulgent , & quaínam pro

Á X omnes , qui pi& volunt vivere in

li;

chriffe

DE MOTIVIS EX INSTRUMENTIS, cx«.

173

abfquä

öbri/ïo fEfü , perfecutioneti patienftr.

Vetti«

tliedra füblimiter appatendo, & quis

]tà parttef omnies-, qui pi& volunt

fait ; ati non fit Deo gratior patien-

(t«

fcribete coritradictioriem fuftinebunt.

tia: Sácerdotis per urbes & oppida

&di

Et hoc ideó ; quia ficut cüfteüs cü-

theridicantis ; quàm faturatus ventet

jindlo-

fieo pellitu£ , fic etiáni zelus zelo

Re—ligiofï cantántis. Cathedra teverà

& à:

obloquitut. Zelant nornnulli pro

. Vel Paróchiá Sacetdotet non faciunt

d qui

gIQria Dei & Ecclefizé &dificatione ;

fandum , & quamquäm' Sáccrdotes

imlie

Zclánt & alit pro fuo honofe & pro«

páüperes communiter defpiciantur à

orinti

prià &ílimatiote. Ündé mox infe-

plebe, peffunt tamer efle pretioft iri

tunt.

jm pté

Scriptum eft. : Nolire tangeré

confpectu Dei. . Sicut itaque melius

E';tla/lg-'f à

fedets ,

Chriflos ineos

C in Profheti inei

eft ; nocentem boná fide abfolvere,

?0, L.

siolite malignari. Ex immaturo igitu£

; rcp'eti-

quàm irinócetitetri condemnáre , fic

zclo ifla (cribuntür , utpoté , in qui-

etiam tutius eft, indignos boniá fide

iit o

Á

1

& 1tote

bus riori folüni Sácerdotes , fed ipfi

adimittere ; qu.ämforc& ligrios temeré

fti gcn'e-*

quoque interdüni Praati tanguntur.

jadicate, & velut indignos tepellere,

Et impfimis quidem ódio(a eft ipfa

zoncllis

& utique fätiu's efjg proptet botios tó-

allegatio Legutri; quafi verà tieceffe

Ícrare malos , quàm propter malos

r E

frg pát*

habcrent Doctotes ádmoriett de Le-

teprobare bonos , claré id teftante

ii fali

gi?b;ïs* ; & Magiflri de Regu[is ; in-

fan&o Joánne Chryfoftomo , ac di- Super

grata eft de juribus adnionitio , übi

riori i

cente : Melius eff. propter. bonos etiamm Matth.

luppotienda eoruni cógnitio. .Se-

tnalos fovere : quam propter malos etiam Hom. 2j.

Coficl

diverls

eundó fapiuntï ifla aliquam Keformá«

bonos contewieré : proptey Lotos ergo tractans

offum

tiotietti , fed notiti cít, quöd omnis

Sacerdotes , etiam inalos bosorate , ne tlud (uper

Reformatio fit odiofa. Tertió vided-

proptey imalos etiam bonos cónteuitiatis, Cathe-

;naOS dl

tur iftà eo colliriare , üt miinüatuf

Melius eft. emim malis inqufla praflare , draim

(ile qud

d

il

honorabilis nutretus Sacerdotum ,

quam bons jufta [ubtrabere. — . Ad haec Moyfi,

s r

Proy. 14. cum tàmen dicatut : Imu inultitudiie

áargumenta folvenda induco illud,

sf 1

populi diguitas Regis. : r i paucitate

quod non.ita pridem cuidam ánima

qyli: Qu j

plebu ignominior — Principt, — Qouarto

contigit , diuilla interné fentícbat

mf PHJW / |

!

!

trat(cat , quód nionnulli ex ambitio-

infpiratiofiem: quandam ad rem val-

ff T

dé arduam & extraordinariam , fed,

ftie aliave malà intenttome (e facris

fj

;!ä b?ïæ

]

;

admüíceant , nonr tamen converit,

timens, ne iri propofito fibi negotio

Ij

"T

j

üt aliquorurri raluri cedat ia repul-

periculum fame aut vite incurtat,

,

fam multorum, quia ettati nonnuri-

infpirationi tamdiu plené confentire

quam intet Sacerdotes funt pigt quae.

tfecufavit; donec intetné ( & quidem

OM

dam anima, qua Deo quotdie offz-

à virgineo ore uti fibi videbatur)

j ;an!ïä

fünt Sacrifictum laüdis ,. & fic for-

fitnilibus fermé , etíi brevioribus,

taflis magis placent pro fe in humi-

COI'I'CP['&

inducete pudere tandem,

qiodi

litate vivendo , quàm alius in Ca-

en tanta Ecclefie pericula & mala

[ p

"

Y 3

cernis,

diu

J.

"s

N

YROCTATAUS

cernis, & tu, his neglectis, pro tuo

«

brum in favorem cujufdam pa rtieu-

ftercore velut fcurra follicitaris. His

laris Domini, & ab co habebís Lau-

paucis adeó illa anima illuminata &

deim , etiamfi liber cateroquin fit in

prajudicium & nocumentum totius

ä

commota , ut.pre confufione fimul

& confolatione feipfam vix ampliüs

Ecclefiz.

Econtta fcribe librum in

f

Ik

capere potuerit , jam non ampliüs

fummam -utilitatem totius Ecclefie

follicita pro proprio confervando

& univerfi mundi , fed cave ne fit

!a;

]

fl

honore & vitá, fed potiüs quomodo

in prejudicium vel unius particula-

ris perfone, talis enim protinus co-

(Il!(

poffét füuum honorem & vitam pro

Deo perdere. O Domina , Ó quàm

tra te furget , hac , inquiens , fünt

:bn

longé dulcior & juftior eft correptio

conttra me, non patiar , ego ulcifcar,

&

2. Reg. 6. tua in tifi fervienterm , quirma Mi-

ego retribuam , & mihi funt vircs,

cholis in Davidem faltantem , illa

& mea tela nocent.

Scilicet turba

n

dl

Fj

contempfit fnum Dominum , quia

rufticorum à caclo flagitat pluviam,

üt

(aücté coram Arca Dei lufit , & tu

ita tamen , ut nemincm eorum ve

Usur

tuum corripis fervum , quia pro

pguttula tangat ; lava totum corpus,

bi; D

Eccli. 10

Arca Chriffi lamenrari noluit. Non

fed cave , ue vel ullum membrum

J

lt j

y. 26.

murmurabit correptus , Íciens , quia

tangas , redde Chrifto totam Eccle-

f ta

1MAG.2 . cioria ejus feercus C verms effl..— Jam

fiam abíque ruga immaculatam , fed

Dtot

y. 62.

fütis

ifla verba jungamus illis divi Pauli

attendetibi, ne cujufdam vitia cot-

n

Philip.3. .dicentis : Propter quem (nempe pro-

ripias, promove bonum communc,

v. 8.

-4ed ab(que prjudicio boni privati,

Prou gd'n

pter Chriftum ) omnia detrimenttim

fieci, & arbitror ut fiercora , ut Chri-

honora Deum , ita tamen ut diabo-

9. ij H?*it

hum iucrificiam , appendendo ea fi-

lum non offendas. Et hoc eft , de

ol

mul in ferie fpeculationis ftaterà, &

quo Dominus per Ptophetam con-

I

haud obícuré deprehendemus, quód

querkur : Fornicans fornicabitur terTé» Ofet ss

Pro , t

totus quafi mundus pro ftercore pu-

Cum bella illa merétrice Apocalyp-

T.2

MTIET

gnet , quemadmodum deplorat je-

tica, de qua fuo loco. Videant itaque

Dfu

Reverendi Domini Sacetdotes, ante-

$3

remias : Amplexati funt flercora. Scti-

28

*Tbrän. 4.

quam in furore me arguant, rüinam

I——

£

, -

z

bit quis pro exemptionibus , & ecce

xr. j'

Landibus celebratur ab exemptis, &

irafcantur , & quidnam impugnent?

—

-

vituperium experitur ab aliis, fcribit

per me licet, vocitent me ftupidum,

.

I €—

ftultum, afin

Ü

um, &c. fed ifta minime

uis contra exemptionem , mox in

L

funt ad rhombum, , qu& impugnare

-

eum volant vituperia exemptorutm ,

& encomia aliorum , ratio cft, quia

volunt, quod ego propugnare no4o.

-

proprius honer & PïOPfiDS favot

iNen enim fcribo pro flercore pro

——

e»-

E

^ W

velut idolum colitur, honor autem

proprio honore aut favore , aut fci-

&

entiz oftenfione , fed caufam Eccle-

L4.1

z

F-

Dei & utilitas Ecclefiz neque ab his

terius,

2*

Pa

£——

neque ab illis attenditur. — Scribe li-

fie tracto. Et hinc videant uli

quäm

"

DE MOTIVIS ET ïNSTR'UME&TIS ; 6)6;-

17f

pmim-

s La

qu?im lt.urpïefït», propter imaginarium áccendi. Licét etgo dodti & fäpien'—-

proprii commodi prajudicium com-

tes inftruétione non indigcant, indi-

nfirin

niune^ Ecclefie bonum: impedire.

gent tamen fepé admonitione , &

n dotis

O quinm ipfis longé honorificentius

citca hoec punc&um multi halucinane

brom i

foret, f1 Íctipto, verbo & fa&to om-

tur Pralati & Supetiores, tari in cot-

Ecddit

^

fiem lapidem moverent , quatenüs

re&tione acexhottatione fuorum Sub-

re il

lapides Sanctuarit rursüs-fancté ordi.

ditorum, ducti illo fallibili motivo z

sricile

fiarentur. Sed ut ad objcéta in fpecie

quia etarem babet , quia doctrinà & foat. 9.

nis cot

cj;idqtfc tcfponideami.

prudentiá praditus, ideó corrc&tione Y. 23.

ns, fünt

Dico pr'imö* ad Textum , fiefas

& inftructione non eget. Aft etiam

Tiv

abíque dubio effe , San&os Dornini

Salomoun ztatetn habuit ,. & tamerm Pror. 25,

ont vitd

& venetabiles Sacerdotes tangere ex

Kegum fapientiflimus evafit ftulti(- v. 2

rala intentione vel in. nialum , ipfis

fimus virorum, quia noti habuit, qui 2-Reg.rz.

uVL )

Pl

düt injurianr faciendo aut nequiter

um debité , velut Natlian patrem

otürm Y

j

detráhendo , uti patet ex illo Exodi:

admonuit. Nibil movet ( inquit Theo-

n corpo»

Éxoda;, Di nom detrabes ,— &» . Prineipt populi

philus in. Epiftola ad fan&um Hie-

mermbruft

y. 28.

tui n malkdices. Verüm 1llos difcre-

ronymum ) ( prudentes « eruditos

m E

té tangefe ex pura intentione & in ;

viros pre follicitudine fideà commozeri.

u

1

&

Prefertim , fi commonitio fiat 3 Prae-

l

v

am, R

p oprium eotum

;onun aétus vir-

tutis eft, non vitit, o

r

1

ous. dilectionis

3

lato, quia, tefte (an&o Gregorio, pa- InPaffor.

j vito a

147

& non detractionis, laadabile magis,

[ern

vt

n alloquium . aliquid bonts mnentibus Cap. 18.

Prov,ag, quàm blandiri, juxta ilad : Qwi eor-

fem

f

»er additr. Itaó (anctus Petrus non

yi prii

^

L

eaet. (olüm fcientes fed etianm con(irmatos

u db

V.23.

sipit bominem , gvatiom po[lea im

in veritate adhort

eLb y

nt*ilre

& hoc (em-

x d.

&pud exm miagir , quambile . quiper

lmose blandimenta decipit. ltcrn : 4r-

per : Is

1b

á

4Ht vos ( inquit ) femper ». Petri r

m (

Prov. o, 4 fapientem, C diligit te«. Da fapienti

commonere de bis er. quidem cientes &* y. 12.

m

V. 9. c» ;3 ota[ignem , «v addetur ei fapintia.

eonfermatos vos im pre[enti veritate.

h caï'j?' ]

Doce fuflum, ei» feflinabit accipere. Ex

Specialiter veró notent ifta nonnulli

um

quibus Scripturz verbis jant? pate-

Confeffariorum, utpoté quibus jam

.

P

*

gt i

fcit , quidnam ad illud dicendum?

PG!TiEHS 1

nolevit , do&tos nunquam

il rmmm

Do&ores & Magifiros non effe in-

efle admonendos, aut intertogandos,

n

$705

,

ftrueridos , rempé quód nemo tam . quia in eis prudcnter fupponiturfüf-

yfup

dümf

.

do&us , quiri doctior, rierio tati fa- ficiens rerutm riotitia , qua'fï vcró ubi.

jp m

i

piems , quin fapientior, nemo tamy fcientia , ibi & opera, ac fi nonpot-

oU

juftas, quin juftior fierí queat. Dein- £nt effe fapientes wr faciant mala- ferem. .

p

pnic ?

dé , aliud eft inftruere, & aliud de

.Secundó adid , interdum à me Y. 22

cort

obligatione admonere , ficut aliud etiam Pralatos tangi , refpondeo,

[

e , aut C[o

eft intelle&us & aliud voluntas, in- quid tum? etiam à Batbitoníoribus

)

am Ea'li'

tclle&us debet inflrui , & voluntas tanguntur, nec tamen idc

ircó de illa-

ta fibi

Ant

ui;cri':,ï*

quäm

N

176

TRACTATUS L

tfo, dicendo : indigni

m& eft , Cleri-

tá fibi incurid conquetuntur , quafi

veró melioris fint conditionis, qui

cos contrà ea murmurare , qu& non

mentum deglabrant cultro , 'quàm

dedignantur-Przlari recipere, 1njufté

qui mentem excolunt calamo. Et

conqueritur infetior , fe tangi gravi-

ter , ubi füperior füffert patient:

ef-s5

hoc ipfum vel maximé fancto corum

deferviet zelo , ut eó fibi fubditos

^*

hec & his fimilia me movent , ad

corrigant fru&uof&*?xs , quo minüs fe

tangendas nonnunquàam ipfas quo-

corrigi. ferunt jndigné, argumento

que lucernas, quia nempé fuperio-

ribus adulari non debet , qui fubditos

defumpto ex virà Joannis 'T hauleri.

n vit4

'Thaulerus, ut jam fuperno lumine

meliorare cupit, veritarem certé ad-

€jus.

plenus , ac omni. humano refpe&tu

huc zítimare nefcirem, fi eam folis

Sed

Vacuus, quädan/a die in pdblicà con-

aperire fubditis contenderem.

fCiClï'EibLlS V€fifas CH fOl't& OanOfäP

gione omnium ftatuum vülnera pa-

ri veritatis ta&tu tangebar. Sed en !

quemadmodüm in objcectione poni-

nemo in fenfü delicatier quàm pro-

tur ; fcientibus Leges non funt alle«

prii confratres, uhdé finità vix con-

ganda, unde,

Dico tertio * papé paucos fextus

cione , confeflim in capitulo con-

ventum eft, confültatum, conclama-

Concilio Tridentino adduxi & quid

tum ; Thaulerus, à Catbedrà remo-

primüm foret, fi antiquos Canones

;

tus , alium in. Conventum relege-

cigarem? O (acri Canones, yos jam

tür , nec etiam exfecutio conclufo

fermé rractamini , ficut quondam Lex

difcordálfer, nifi Magiflratus & Re-

Moyfis à Pharifieis : Dominus (inquit

&ores civitatis, nefcio , À quà volan-

fan&dus Hieronymus ) càm dediffet

te fama, rei certiores facti unà fimul

mandata Legis per. Moy[en , Ad extft«

Lib. 4

4d Monafterium confluxiflent hunc

qnam itulit : ligabis ea án manu tua, Q

in modum coronam fratrum allocu-

erunt iminota. ante ocules tuos C eft fen-

Contin, if

turi : non decer correptionem tanti

4

fus ; pracepta mea fint ip manutua , ut

tap. 25

Dodtotis proprios naufeare confra-

opere compleantur : [int ante octilos fuos,

,fM!Zf 1 bs

ttes, cüm eam gaudenter fuícipiant

ut die ac mnollemediteris in eis, Hoc Pha-

lj 'EP,

ivitatis Rectores. Cathedre potius

rifei male intezpretantes , feribabant in

i Ti

eft admovendus quàm amovendus

membranis Decalognm. Moyft , id eft, de-

idp j

tam intrepidus viritatis preco, quia

cem verba Legis, cemplicantes ea, & lie

redicantium liberé prolata veritas

gautes in fronte , & quafi coronam c4-

eftlanguentiumanimarum falus, plu-

piti facientes ; ut Jemper ant£ oculos mo-

ribus haud opus fuit, ut malus mur-

verentur. Ttà (e modó res habet cum.

'murantium ftomachus fanaretur. Eo-

factis Canonibus, ità paflim à Cleti-

dem argumento uti deberent Pr&lati

cis vivitur, ac fi ideó Canones Ec-

clefia flatuiffet, ut Gratianus habe-

in promovendis fuis ftatutis, in plan.

rva-

tandá dïfciplixïä , in reformando Cle-

ret, quod coníctiberet ; prius fe

bat

u2

E

*

«

*

x

PE MOTIFIS ET INSTRUM BTI-NJii*rE, m

197

) Ckfi*

bantut in corde, nunc ja&tantur in -

habuerunt tantsm. occafionem fibi-

1[122 1

codice, ptocul modoó abeft, ut in eis

metipfis invigilandi ficuti noflri Sa-

, Itj

meditetut. die ac no&e,. quin imó

cetdotes , tuncetenim erant copioe

;i gr&vi—

nonnullis de eiisdem etiam audiri

fioreslabores , labores i catechizat-

lentit s

fermonem odiofüm eft. Intrà pocula

do, labores in operando, itinera lon-

at 4

non eft difpatandum, dicit non ne-

ga , pericula frequentia , follicitudo

As qu

continua.

Nunc fedent Sacetdotes

mo, qui extrá pocula raró invenien-

fyperi

dus. Sacri Canones infpiciantur, & in

quafi in. requie opulenta , metunt ,

iübditos

illis' clar perfpicietur , quód nihil

quod non feminarunt , edunt. ac bi-

cette d

-

durum aut afperum fcribam, 6 fiho-

bunt, quod non pararunt , f1 itincta

zl

lQ

N

tum vel faleem quarta pars à Cleri-

conficienda-hi in curribus , & hi i

n S«.

cis perfc&é cuftodirctur, abíque du-

equis , jam 6Gne periculo dormiunt if

bio tam (an&i paílim haberentur, ut

abundantia pacis , nenio cis infidia-

tut , nemo czdit, in fervitutetm redi-

ab iisdem fideles in publicis plateis

uni à

l

( quemadmodum olim in primitiva

git , imó ab omnibus ipfis fervitur,

i&cclefia ) genufle&tentes Benedictio-

ut eó quietiüs omnipotenti fcrviant,

)s fexLub

fiem peterent. Cüm tamen defactó

hinc. ratio eft fecundó .intolcrabilis

Saeetdotes poffent ac' deberent per-

eotum ingratitudo , eheu quid ingta-

i& qui

; Canora

fe&iores efle quàm in primitiva Ec-

tius, quàm poft tot & tanta accepta

'

$, yo j

clefia, utiluculenter colligitur exil-

Bene&cia inter tot tantaíque occafio-

tes non folüm à füpremo deficere;

xdm s

i& Quzftione fan&i Joannis Chry-

foftomi cur fan&tus Paulus in. Epif-

fed neéquidem medium, attingere?

izzrz;(mqmï

n dl

copis non excellentiores virtutes ex-

Ratio tertio eff, quia modo non fup-

TU

petierit , ad quàm Quzflionem fibi-

petit occafio. fanguine profirendi fi-

snetipfi ità refpondet Aureus Doctor:

dem cum Mattytibus, fortiiis admo-

n D

Quia perpauces tales invenire erat : E-

nemur, utfltem profiteamur eam

"TT

in fan&itate vita&e cum confefToribus.

um d

pi/copis autem plurimis tunc opus fuit ,

gl Y

qui per fingulas civitates Magiftri con- .

R.efpondco quarto ad id, quod non

debeat minui numerus Sacerdotum,

j i

do :Epif. fütuerentur , n ergà. Ecclefie. negatia,,

ad Timor, [riltusque. perirent , idcirc) moderatam

quia in multitudine plcbis fplende-

at ?

u

japg, Tututen propofuit inquireudam, non fa-

cit gloria Principis , illud verum e(fe

premam illam atque coleftem, Si exgó

de multitudine fübditorum fuo Prin-

2

lf 75 ö" Id

in primitiva Ecclefia mitior fuit pto-

cipi fidelium & diíciplinaté. viventi»

guin

um, non veró de multitudine rebel»

ponenda virtus, ne fecüs. deterrere-

jl

-£ut de fe humiliter fentienres, indu-

lium , inqué proprium Dominum.

jj m

bitanter hodié füblimior praefigenda

crudelium, quia Princeps is multitue

, 07

fob. 26.

eft, ut abfterreantur de . (e ambitiosé

dine gorum conjumitur. — Patitet dico,

v. 1£8.

yone l

itieffe : in multitudine Presbytero-

prafumentes , & ratio ultetior. ef

u i

primó, quiain primitiva Ecclefia noa

tum San&orum Sondc.ccrabic

ut Ec-

Iz*göt, L Pars 1

clefia,

hi

TRAÁACT

Á T'U.S £

«f78ï'

moderatos , que modó nec uni qüi-

clefia , portó impierum wultitudo nen:

tas Ez,ecb; 16.

Sap.4« erit utilis, mifi ut. impleatur illud

dem heluoni fufficiunt.. O. iniqui

y. 3.

Pálmi : emultiplicata eft iueis ruina.

Sodomz, Ó fuperbia, faturitas panis, P- 49

& abundantia & otium quoufque ho-

ä

Pfal- 1^5. Confüfioni & non honori Epifcopis

ys29.

talium multitudo eít : quia (ubjedto-

die Clericos poffedifti ? Omnia taceo,

$.6rtC-. vym culpa prapofitorum deprinit vitam.

hoc unicum dice : olim fancki Epif-

inPaflor. Ex. copfufio patris eft. da filio indifcipli-

copi tam lautos cibos.acctpere timue

£Ap- 3-

erunt , contrá quos hodie ruralis co-

nato. Deinde longe abeft, ut perftu-

dium pietatis diminuatur numefus

operato abíque timore murmurat.

Cleti, fed ex hoc potiüs fuotempo-

Refpondco demüm quinto ad quat-

Ecclci-22. s. multiplicabitur ejus imperium. | Pti-

tum ; traníeat quödi intet Clericos

y. 3.

piz guædan*x reperiantut animae; at-

;

tmó quia ubt floret perfectio .Cleri,

bet

lfaia 9.

ibi crefcit dilatatio fider , & — confe-

tamerm picetas particularis. nom dc

1

y.7.

- quenter eà pluribus opus eritmeffo-

prejudicare Legum ordinationi , &

univeríali Cleri honori. Nonné fre-

tibus, quó amplior flavefcet meffis.

Ad converfionem infidelium: haud

quentiüs pie anima , egregii & dig--

j

£

Ll

opus erit miraculis , fi Clerus claret

ni adoleícentes füpplices Meonafte-

V(

fan&itatis fulgore , quia nitmis gt -

rioruny fores pulíant & at bis terve

4A:ipecal.

kpe

buntur inbabitantes terram , fi viderint

repctitis: eorum precibus alia f

17-9. 9« in Clero tantam de conculcata vitio-

non datur refponfio , nifi forte: cha-

&

rum beftix victoriam , teftante id

riffimi filii, Deus vobis.providcat:

u

numerus convehtüs noflri juxta fun-

fancto. Chryfoübmo , à€ dicente : 5;

datonis noflre affignationem jam

V

X

vita noffra talis effet , qualem poftulat

Homil. 33

Evangelium s potitis admirarennir. gen-

completus eff , ultrà quem aliquem

(0

ft

i Matth. files ngfi'ïaS $ q»(äm £05 , quz suivacula

füfcipere nom eft. nobis confüctum,,

t

edunt.. Secundó , quia juxtà renova-

neque noftre. R.eligion: confultum.

tionem Sacerdotum etiam innovabi-

O quàm ftrenué forfitan tales annum

li

F

^

tuf liberalitas fideltunv, ut augeatut

probationis fuftinerent

Ó quanto

V

numerus fapientum, & corona San-

forían fpiritu ad perfe&tionem Reli-

GTot

[

florum. Mirum videri non. debet;,

gioíam contend

Cíitcii

t! cur ergo Przes

l

lati regulares talibus ingreffur dene-

quód primeva in Ecclefiam Chri.

ftianotum liberalitas intepucric, jam

gant ? cüm tamen-eos , in d.-fcétu

debitze fuftentationis , Eleémofynam

v

enim. dormiunt , qui dona & obla-

tiones fancé impendere & expen-

colicéturos eircammittere valerent?

Bs d

d:re nórunt; Tertio : quia crefcente

vcrüm non: decet ita fieti, quia con-

fulendum eft bono ordinis, parcen-

71) (f' lp:

Clericorum. fan&itate , decrefcent

Kf,

L

dum gravamini plebis . & ordinaté

indubitaté ftiperflue expen(z ac dam-

omnia inílituenda.

Quantó magis:

nabiles füperlluitates , adcó ut facilé

hoc ob(ícrvari deberet in. ordinandis

honcfte fatient qgatubr autquinque

CIC-*

-

x

DE MOTIVIS " INSTRUMENTIS, &

179

üni qi

Clericis & Sacerdotibus. Certum eft

dunt , honeflius ubique fermé hofpi-

itigits Eu

enim , quód longé magis fit probro-

tio fufcipiantur, Presbyteri fieculares

25 pini ^

fam ,. peticulofum imoó & fcandalo-

econtrà , -quid dicam de hofpitio?

»ufque lo.

fugm videte fzculatrem Clericum cit-

etiam ab introitu in. civitatem repel-

ia t4C90,

cumfluentis

inflar mendicantem ,

luntur. Jam amote JEfu confidere-

di pf

quàm religiofum cujufcunque Ordi-

tur, quomodo Hzretici noftram pot-

etetimi,

nis. Minüs probrofüm cft religiofo,

fint zítimare fidem ? càm audiant ac

rutalis ov

uia omnibus notum efl fidelibus,

videant , quód Sacerdotes Catholici

tfmutat.

quód Religioft fimilia faciant ex o-

pra cunctis fütoribus ac fartotibus À

toalqut.

bedientia & difpofitione fuorum Su-

pottis civitatis arceantur , & hocqui-

t Cletico

petiorum. ,. conformiter fuis votis,

dem jubente Magiftratu Catholico ,

Qumg, a

Kegulis aut Statutis , econtrà vetó

non ignato , quód noflre decentius

23

non ddxt

quiíquis 'viderit Sacerdotem fzcula-

fit Kcligioni, tales nunquam admitti,

ion, &

tem ejuímodi negotio occupatum ,

:quäm à multis notari. Hinc jam pa-

Vonncffe

mox concludit , quód fit homo lu-

tet, quàm mala fit illa fequela , ad

gii&dite

dus , aut pra torpore nolens appli-

Sacetdotium aut Ordinem quis non

Mwaüej

cati , aut propter incapacitatem non

admittitur , ergo temere judicatut?

valens.

Minüs periculofum eft in

utique nemo tenetur in fervum con-

b ttrvä

^

Aeligiofo ; Primó quia fupponitur

ducere , cujus operá non indiger ?

dia aX

fort;di

cum focio mitti, ut frater À fratte ad-

utique aliud eft , cautelam adhibere,

juvetur, & in tentatione, roboretut

& aliud innocentes coridemnare, non

,providïati

Secundó quia Keligiofus füpponitur

ideÓ paterfamilias à fuis ciftis & ar-

juxtà if

in JNovitiatu magis inftructus ,. per

cis claves retrahit , quia fuos famu-

rcp jam

continuum exercitium mægis morti-

los pro furibus habet , fed ideó, ne

Ó aliquem

ficatus , & in divina gratia magis

incuftodia furtis occafionem prabeat,

;p,ülitum)

confortatus s Tertió quia Keligiofus

pariter refpondeo ad Textum $.

ynloltunm.

habet excellentius tnotivum & mae

Chryfoftomi : aliud eft contemnere,

jes n

jore . cenfetur protc&tione: dignus.

& aliud cortigere , aliud eft repro-

d

Econtrà Sacerdos fzeculatis folus, ve-

bare;aliud emendare. Et propterea in

x M

