qua fit folàm interné cogitatione &

tertium membrum divifionis , ncm-

affc&ku abfque externa pronunciatio-

peé orationem mixtam , conílantem

ne. $i fit pcr. fimplicem cogitatio-

íumul oris prolatione & interná de-

nem aut recotdationem dicitur con-

votione.

Sed hoc videtur minimé

fideratio : fi fit per difcurüs intelle-

Receffarium , quia À parte rei illa

m ,Cüizc

€tüs & convenicntes affe&us volun.

Oratio mixta eff proprié ipfa Oratio

jefamp

satis dicitur Meditatip * Íifit per

vocalis , quamvis ex intetná devo-

4

Àa 3

tione

, Jon*

d

X

190

JR4€TA4TUS

tione procedat , quetmadmodum fcti-

Plteriumunà cum canticis, &hym.

nis, ducentifque orationibus recitare

p

ptio dicitur proprié opus externum,

etfi operationem intelle&tüs, conti-

confueverit. Dominus Loricatus in-

lr

nuó concurrentem , neceffarió fup-

terdià ac no&ü . quotidié integrum

Pflterium Davidis tum cantando;

pbnat, quia interna devotio & atten-

tio eft de effentia omnis orationis ,

tum recitando , oCties , im0, inter-

$

De orat.

fi enim oratio ( inquit. Ludovicus

düm novies , & duodecies abfolve-

f

c medi-

Granatenfis ) fitfine omni attentio-

bat. Sanétus Dominicus Fundatot

u

tat.éAp.4

Otrdinis

ne, non jam dicitur oratio, fed di-

Predicatorum | fplendiffi-

qr

ftra&tio. Quid prodef?. flvepitus labio-

mum Ecclefiz lumen, mundique fax

uafi - afliduus erat in percurrenda:

f&

Defum-

rum (inquit Ifidorus ) ubi cor eff mu-

tum? ficut enbm. vex. fine medulatione

fandtiffimo Rofatio. Sed inquis : not

i

99 bono

0f

eft quafi vox porcorum , fic oratio fine

contemno orationem vocalem abío-

lib.3. cap,

/x41

M

Ex

(0

8.

devotione , ef

Lll/iüj

i mugitusboum.

luté, fed tantüm refpcótivé ad ora-

Y

his coiliges primó, quomodo intel-

tionem mentalem , quia oratio mea-

ligendi fint illi Alcetz , qui oratio-

talis eftillá longé perfe&tior. Ke-

B

: [e

4

nem vocalem nihili £

€

iciunt. INimi-

fpondeo negando omninó , quód

Vj

[/

rüm hoe intelligendum efle de. nu-

oratio pracise ex co fit perfcótior ,

ü

f

da voce orís abfqueattentione mert-

uia eft puré mentalis, fcd illa ora-

af

tis, quemadmodum ait rursüs pracfae

tio eft perfectior. Deoqué gratior ,

tus Doc&tor : Melius eff. «um . filentio

qua procedit ex majore charitatis

$4

Loto cit4te

orare corde [ine fono vogis, quam. folis

fervore , cordifque puritate, & mihi

Ut

yerbis fine intuitu entis , quod. non

omninó certum elt, quód non fató

Ü

eft orare, fed facra verba itteyeren-

fimplex muliercula plus | mereatur

l

ter mifcere, nam oratio vocalis,pro-

apud Deum, recitando fuum Ko-

i

priétalis,nequaquam eft vilipenden-

farium , quàm Monachus in coeno-

füi

da. Undé . non abíque dolore lcgo

bio interné fubtiliter. difcurrendo.

VQCI

vel audio quoídam extrà modum

Dcindé diftinguendum eft, inter me-

fapientes & fpirituales , qui omnem

ditationem; alpirationem , & con-

tf

orationem vocalem fine differentia

templationem, ponamusergó quem-

X

vix non tanquàm inutilem rejiciunt,

dam incipientem , qui fecum inter-

f l

uzro enim ex talibus, an hoc intel-

né ratiocinatur de vitiis expurgart-

Ye

lig

o

ant' de oratione vocali proprié

dis, alium veró proficientem, €X

t

f

tali, vel an folüm de inani voce , fi

abundantid cordis prorumpentem in

1

primum, cetté confundunt tot fan-

variasamoris voces é& virtutull

1

&itlimos vitos, quibus fludium ora-

a&us , jam quzro, quis horum me-

Ty

Ex Bre*.

tionis vocalis valdé familiare atque

lius orat ? nonné pofterior ? item

q

fructuofum fuit : fic de fanc&to Patti,

unus in fecretó contemplatur , alius

t

Die 17«

tio dicitur , quod quotidic integrum

veró jam eóulfque afcendit, ut etiam

Martit,

K

intef

x d

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, céi.

191

E.

intet hotas Canonicas & inter alias

to fieri , quod pro adjumento adhi-

us fettute

preces vocales mentem füamá divi-

betur, ficut eft oratio vocalis, ideó

JEicanis i

na contemplatione non relaxet , fed

enim per ora facra emittimus verba,

Integrun

&qualiter totus. divino amori im-

.ut convocent pios mentis affe&tus.

cantatd,

meríus utrimque adorat Deum 1n

Hic igitur tantüm rogare volui, ne

Im) itz«

Spiritu & veritate. Jam rursüs in-

indifcreté vilipendatur oratio voca-

SERNS

terrogo , quis horum orat perfecti-

lis, pr&ertim apud rudes, tum,quia

5 Funditot

üs? & abíque dubio tefpondebis

plürimi myftica penetrare nefciunt,

lþknäilïi-

quód pofterior , quia; ficut vitaacti-

tum , quia etiam contemplantes a-

yndiqe Á

va contemplativee conjuncta eft per-

quile frequenter, recedentibus divi-

etolmandd

fc&iot, quàm puré contemplativa,

ni folis radiis, fuam efcam in infe-

ità fimiliter peffc&:us eft corde &

Ingu: t

rioribus congerere compelluntur, ó

cilem -

ore fimul laudare Deum, quàm folo

quàm bonum eft, tunc fcite in- hu-

ive ad at

corde. Hoc indicare nobis vult di-

militate pulfare per. vocem , cüm

otatio m

vina Sctiptura pcr Prophetam afle-

mens vix poffit arefacta pree fici . Tum

P(;zl" g3e

tens: Cor meum Q7 caro mea extulta-

Jtot. M

demüm, quia ofatio vocalis, f1 de-

y. g.

verumt im Deum vivum , pet. cordis

bité perfolvatur , eft ingentis meriti,

i, q

afb

exultationem intelligendo jubilum

optima difpofitio ad contemplatio-

( ia t

tentis, pet catnis veró, eruptionem

nem,; & in. quibusdam cüm ipsá

amoris. Et ad hoc deberent. ómnes

! u& gratioï..s

actuali contemplatione perfe&ä fub-

Sacerdotes fummoperé incumbete,

fittit. Si autem huju(modi Authores

y Qun

ut affuefcant, in omni oratione &

de oratione fecundo modo intelligi

TE

" fonm

opere contemplari divina , & in

volunt ; amabo , ad. quid proptet

omni loco fpeculari eterna. Hanc

falàm orationem (. quam fancta

otationem ífané&ta matet Ecclefia

Thetefia bzftialitatem vocat) vere

füum M

fuis Miniftris exípe&at, ut nempé

precationi detrahitur. Falfa eft oratio,

g ia

voce cantando audientes «dificent ,

ubi non eít attentio, Dei derifio,

difcurra

&

cotde amando INuminis irani

teligionis confufio , & mentis inqui-

f n

tranquillent , hoc docuit nos divinus

natio, quemadmodum afferit Conci-

g, X

Magiller , qui fepiüs vocaliter oráf-

lium Trevirenfe : Quid eff. voce pfal-

aöfgoq

g

fclegitur. Ínterim veró, f quis ad-

lere mente autem. domum aut. forum

m t

vetterit, íe interncé aut ad altiora

circumire , nifi bomines fallere & Deum

apud"

ttahi, aut per orationem vocalem

irridere. Ex quibus facilé -

ntefil,

"

À contemplatione impediri, omni.

GColliges fecundó, quid dicendum

ypenta

nó confulitur , ut preces vocales,

ad illam Sententiam , qu& docet , ad

; vitti

rj

fatisfaciendum pr&cepto Ecclefie in

non ooligatorias quantociüs relin-

yoruri ff

quat, omaes fuzanima vires ad in-

horis Canonicis Ron requiri attenta»

fc

Portó fundamea-

jor? *

ternum adorationis filentium com-

t1ionem internam.

pouens, quia non debet impedimeq-

ta hujus Sententie fünt potiffimüm

fegucn.

it gteta

i

T*RACTATUS I

362

fcquentia : Primó quia Ecclefiaatum

Refpondeo, omifsá illá quaftione,

an Ecclefía poffit pracipere actus di--

inrernum pracipere nequit ; Secundó

quia etiam Oratio diftracta eft. vera

re&t internos , Ecclefiam pracipete -

k

cum Deolocutio , quod prob.antä

Orationem, ptoprié calem, atqui Yo-

f

paritate, Orator, inquiunt , licet co-

calis recitatio fine interna devotione,

son eft elevatio mentis ad Deum,

E

ràm Principe diflracté peroret , ta-

met dicitur, veré perorate, & poteft

non|eft a(cenfus anims, non eftunie.

talis , Principem pulchris encomtis

cüm Deo , fion eft clamor in fenfu

celebrans, laudem & proemium re-

cordis. TNon eft.teftrictio fenfuum;

non eft oblivio fui & omnis creatu-

portate ,'ergo pariter, qui integrum

Breviarium p

l

L

ene diftra&é períolvit,

tg, non eft Sabbathum fpirituale,.&

?ä

veté illud perfolvile dicendus eít,

confequenter non. eft prcpriä Ora--

s

& meruiffe gratiam , quia non mi»

tio , nec opetis pracepti impletio,

K

Hinc ctiam jam patet refponfio ad '

nüs placent Deo facra Pfalmorum ac

N

Y

fecundum : Dico enim

tranícat ;

Hymnorum verba , quàm terreno

Quj

Principi mundana eloquentia. . 'ler-

quód fit locutio cum Dco , non ta-

*a d

tió , quia talis Oratio cft adhuc veté

men ob hoc eff. vera Oratio. Etiam

Prn.

4

aGus Religionis, pcz cantum , c&re-

difcipuli euntes in Emaus de Deo &€ Lucaeis.

l

moniarum obfcrvationem , ac extet-

cum Deo loquebantur , non tamen 704;?:. i

T

nam devotionem zdificans audientes.

dicuntut oráffe. Sic. & Pilarus locu-

Quartó cft talis diftracta Oratio me-

tus eft cum Deo, non tameu idcitcó

tiroria, tUf propter ofrantis pracce-

oravit. Aliud eft ergo cum Deo re-

verenter & attenté loqui. ; quod efi

dentem intentionem, quia etiam (om-

ny$ ptopter praemiffam fanctam in-

orate , aliud irteweretter & mente

Et

tentionem poteft fieri meritorius, etfi

difpersi, quod eft Deum irridere.

1nens i íomno attendere nefciar,

fimiliter aliud eft. perorare aliud

orare , aliud laudare Principem tet-

ergo multó magis Oratio s« tum ct-

jam propter intentionem .Ecclefie

tenum & aliud adorare Deum. Prin-

BET

g.

orationem inílituehtis ,, quia Deus

ceps enjm tanquam homo refpicit

,,I !0. : f;

non tam refpicit Legati diflra&tio-

€A, u patent, Dominus autem intue- ,.Rþg, if

nem,quàm Legantis pietatem. Quin-

tur cor-. S1 exgo fas nen eft, moribus y, 5,

tó denique , quia hanc Sententiam

incompofitis & fine omni teveren-

docent multi do&i & pii Auctotes,

tia À terreno Principe aliquam pete-

,

h

lii

quibus hurmiliter afféntiti ,. eft fe fa-

re gratiam, quantum nefaserit, avete

li

picntibus fapienter fobmittere , &

fo mentis vultu divinam alloqui Ma-

non eft timenda culpa, ubi tot Do-

jeftatem ?. quia utique meritó talem

&torum füffragatur Authoritas. In.

rexetentiam in orantis corde fibi exie

Pf*lua'ä.ä

M. ;

!

diciumque mánifeftum fuperbise eft,

git eterma Majeftas, qualem in ho-

vclle cortigere, quod pia mater Ec-

mine exteriore Principum morttalitas.

L

in

»lx

[

£lefia permittit doceri, — Ad hac

DE MöTIst ET INSTRUMENTIS, &e.

195

quelint,

Imó veró , fi Principes terreniá voce

Spiritus e]Jus.. Vae populo Chriftiano,

eaduid:

"

"

1

1l

!]

diffonantem mentem pervidere va-

íjam de ipfis quoque Sacerdotibus

Mati.i;,;

preop

v».7.

lerent, & ipfis quoqué omnis elo-

verificatur illud Scripturg ; Populus

,ai

quentia & oratoris peroratio in nau-

hic lahiis me benaras : cor autem eevum

devotiot

Ícam vertetetur. Ediffere mihi, quo

longe eff à me. Verum quidem eft, pla-

äd Deuml

animo quicunque terrenus Kex ac-

cent Deo divina Scripturarum Can-

on euni

cepturus effet, fi audiret quidem, fe &

tica, fed vel ideo ipfi fümmé difpli-

or in al

fuis ore laudari aulicis, videtet veró

» fenfüum;

cet eorüm tam vara tamque diffolu-

ab isdem cordeíe ímpcti dolis ?

ta tractatio; quemadmodüm Magi-

inis CLl

iNonné quó talis magis laudaretut,eó

fler jufto teedit, dolorifque feníu affi-

irituale

mapis 1tritaretur ? ficcerté cum Deo

citut , fi orationem à fe perfcétt con-

;pnl (t

agunt plené & libere diflracti preca-

cinnatam diícipulus perorans erroti-

j impleto

tores, quó diutiüs ore laudant, eó gra-

bus implet. Ah, fi Princeps munda-

dionto à

viüs corde irritant, adeó, ut. in ipfis

nus defpicit oratorem ex alieno ca-

s ttati

Deut, 3 2, inpleatur illud Deuzton. Irrzaverunt

lamo decantantem, quantüm non af-

9,nit

v. 20,

in vanitatibusfuis. Dolose cum Deo,

pernabitur divina Majeflas precato-

nrio, £

Prbverv.

fctutatore cordium , agcre nituntur,

rem facrata verba mundano cogitatu

v D

12 V. 29.

quia dolus in corde cogitantium mala.

commaculantem ? Ad tertium aio :

t

n

on ame!

)

Miala in corde cogitant, eo ipfo, quia

tranftat, quód externa verborum

peccant , hoc enim omnes coticedunt,

Ws ld

prolatio, ceremoniarum obfervatio

ypel i

-quód voluntaria diftradtio ín omni

& fimiliafint actus teligionis, perhoc

un Do f

oratione fit peccatum faltem veniale,

tamen mínimé probatur , quód fint

quia cft quedam contra rcligionem

oratio proptie dicta, fic etiam orga-

"dT

irrcverentia. O ne fomnient talespre-

noedus pulfando organa facit actum

itticate

j

eatores laudem & mercedem à. Do-

teligionis, edificat audientes , atque

uex AU

mino, quialaus & fruétus ceorum jam

excitat ad devotionem , fic omnis,

nipns

pridem confignata ? apud Jeremiam

qui ad cultum divinum rectà inten-

tione vel traétando muficam v«l alio

um H

?*Zrem.qzs Proph; tam dicentem: Malediétus, qui

?. 10'

facit opus. Domini. fraudalenter.. Qui

ofro. ïdP d

modo concurrit, actum reli gionisex-

n

crando cupit mercedem & à Deo lau-

ercete cenfetur , aft quisfomniavetit,

i

d

mOfïïRi* r

dem recipere, ftudeat. conílantet ta-

quód organa pulfare vel cheli lu-

fl

rv

P[z[i;z. lis exiftere, cui non. imputavit Domi-

dere fit proprié orare? vel Breviati-

70 2-

nus pcecatum , mec eft. in [piritu ejus do-

iquam Pcf

um períolvere? Hoc quidem eft ve-

at

t a

li. Nam ubi cordis diftractio, ibi

45 !

rum : dupliciter orat, qui devoté can-

.....

f! Hl xvi

dclus in fpiritu, & hinc non eft mi-

tat, porró cantans plene diftra&e, nec

eli

efito Lal

Pfal, 10$. ram, f1 talisà choro orantium exgat

uidem fimpliciter otat.

Yi

LA A

Ad quartum intertogo, vel talis

vdJ

fi

$i

condemmatts, & oratio ejus fiat in pec-

P[al.77. eatum. C)uia ad Deum meon direxit

habet intentionemdivinum officium

Inl]ï m

Etl«

v-:'

cer futin , C non eft. creditus cum Deo

wr PL

Trad. L. Pars L.

tcvetenter pcrfolfelxdi, vel ueglig

ter

m .

m

i94.

TRACTATUS L

tet & tantüm fnaterialiter ? Si pri-

gua eft eorum authoritas compara;tää

Pw

snum, tunc abíque dubio talis inten-

authoritati tot fanctorum Patrum ac

h

tio eft bona, meritoria, atque füffici-

factorum Conciltorum unanimi con-

j

eiis ad fatisfaciendum fus obligatio-

fenfü afferentium , per liberé diflra-

H

€am oratioriem magis Deo inferri

^i dummodo per voluntariam 6eva-

-

Cl

gationem notabiliter non intetruni.

injiriam , quàni offerri Sacrificium

fe

patur, quia tamdii quis ex prami(ísà

laudis. Magnam ( 11quit Bernardus]

5

*

intentione Virtualiter permartente at-

injuriam Deo facio , cum illum precor, ut

tentus effe cenfetur, quamdiu libere

nieAm precem audiat , quam ego, qui fuu-

non vagatur. llbi vetó libera vaga-

do, non audie.. Deprecor illunf , ut mihi

j

tio tnentis 4dmittitut , omnis virtus

intendat , ego Yeró nec milii nec illa it-

integtionis facte dilabitur. Si fecuni-

£endo. Qued déterius e]f , mutila . ev

J!

dum, tunc talis intentio abinitio cft

imtunda in. Corde ver[ande , — feterem Meditat.

a

peccaminofä , & nullo modo fuffici-

horribilen ejus afpectilus ingero : dtdi- q ss

D

ens ad implendum praceptum pecca-

ant ii ( inquit Hieronymus ) quibus ,

ap.d. -

Tat

tinofa eft , quia proponit inhonora-

p[allendi in Ecclefia effictum e[l, Deonen

4

ud.c

lt

te Dcunmi, infüfficiens eft, quia non

voce tantim, [ed corde p(allendum. Si- Vi p -

hi

attingit, quod Ecclefía pratcribit,

fuilià conftant ex Concilio- Trevi-

fün

videlicet oratiotiem formaliter talem.

Engel. .

tenfi fuprà citato fimilia vidcfis apud

lib.2.tit.

dur

Petrum Beflzum ex. Concilio Mo-

Paritas de fomno nihil probat , quia

41.$.3.

Tlor

neminem fugit, aliud effe propter

guntino. Similiter ftacuit Tridenti.

In Sattr.

fe1

Deum orare, & aliud propter Deuim

num, ut omues compellantar Hym-

:

dotiort-

nis & Canticis Dei nomen revcren-

T

dortnire , fimiliter nihil probat infti-

galicap.

-

tet, diflincté, devoteque laudare. Prae

alltäfq

tutio Ecclefiz. Imprimis cnim nega-

12. Sul].

ïï(b;

tur, quód oratio quà vagabunda fit ab

omnibus autem fingulatit:r notanda

24.dt ft-

inflitutione Ecclefiz,| Deinde refpi-

fünt verbailla.( Dolentes de celebr.miffar.

L

,m[

f

t

cit quid.m Deus fanctam intentio-

dijivilà praeipimus in. virtute obediuen-

&

j

nem Ecclefiz legantis, fed non ad

tie, ut divinum efficium nodiurnum pati- -

r

f

meritum Iegati, quia ftuhil. prodeft

ter c diemmum , quantum eis, Deus de-

T

fübdito, bona pracipientis intentío,

derit , [lidiosé celebrent , pariter ac de-

[

Y3t&. Ecce! nonne fapientius eft, tot

nifi d-bié. fequatur. operis przcepti

Q

impi-tio.

ac tantis feverenter fe fuülmittete ?

f

Ad quintum affero ; pet me licct,

quim cum prioribus paucis pericu-

Tij

fint Patroni illius fententie pii ac do-

lo (e dare? INonné fapientius eft,

&u, funt tamen exigui momenti rc-

fr

monente Spiritu fan&to, Dco fapien-

&t

fpe&tivé ad tot, tant&qu authoritatis

tef pfallere, quàm divina vcrba (ime Pal4é

A

conttarium fenticntes, ad tot Scriptu-

intelle&u. properanter deblaterare ? , $.

]

L.

h

r& textus. pletos minis in cos, qui

Mira res ! proditforte aliqua fententia

ü

i

opus Dcei negligenter tractant.. Exi-

noftre cuti favoribilis , & P.ro:finüsx»

f

pre

x

9s

DE4 MOTIVIS ET INSTR UMENTIS, e.

195

ympitui

pro lege füfcipimus, adcó, ut, fi quis

eó clariüs inveniatur, quó diutius

attüm «

nimicote

hujus fe non oftendat fautorem , jam

difputando queritatur. Si quis igitur

judicetür tanquam Authorum con-

te diln.

conícienti& fcrupulis diloricatur, vo-

temptor, econtrà emanat Lex ab Ec-

lens fuis continuis frepetitionibus

eg Infat

clefia in animarum fàlutarem favo-

emendare diflractiones , humaná in-

Scricnt

tem, & jam liberé difputatur, an non

firmitate fortiores, is confidenter cre-

atratdis)

dependeat ab acceptatione populi,

dat, quód fancta mater. Ecclefia pie

ia t

Quafi veró effet majoris füuperbieà

repetitionem remittat, quia non fup-

UM

laxiori fententiá modeíté recedere ,

ponitur gravis comtniffa negligentia,

j, t n

quàm majorum ordinationem immo-

ubi vigct tam ardens voluntas can-

ii

defté difcutere. Authores non corti-

dem cavendi, Si quis veró ideó hu-

i

pimus, fed noftro jure uttimur, quo

jus fc fententis fc&tatorem . conflituir,

(s

cuique fas eft, fuo abundare fenfu,

ut cot €ó liberiüs confabuletur crea-

n Ab

pretertim ubi nulla pietatis impug-

turtis, ore murmutrante ad cfeato-

) g ül

natio, fed mcra atque. vera ejuídem

tem, is firmiter teneat, in malo fe

proemotio, ubi vero pietas cultufque

effe ftatu. Tum, quia ibi fludium

if 3

divinus periculo exponitur, ibi ve-

perfe&ionis implicat, ubi neque fub

j I

l

tum eft, quód abundare fenfu, fit re-

oratione cuftodia mentis vivit , tum

ais

i'l

dundare malo. Injutiam Auctoribus

"l

etiam, quia talis non eft fidelis intet-

non infligimus veriora pro neceffita-

yoloMe

ccílor, fed Dei potiüs irrifor, Eccle-

te virtutis fe&tando, quemadmodum

fizque contemptor , utpote fan&ta

yut Hf u

abíque injurià anteceflorum hodié ad

ejus negotia tam contemptibiliter

; tevctad

lil

ul

altate fapienter argenteis utimur ca-

ttactans. Catetum decantata res e&,

licibus, etfi illi quondam ftanneis

yre. h jl

triplicem effe attentionem : ícilicet in.

Í notanas ji

L

contenti , prafertim cüm dubio ca-

verbo, fenfi ac fpiritu. Prima ftudet

Miriilh s

fcàat, quin fapientiflimi quoque ho-

cunéta verba ordinaté proferre, alte-

gt l u

die longe aliter fcriberent, firursus

ra verborum fenfui pios confananter

refürgerent , alium exigente flylum

T dul

affe&kus adjungere, & tettia Maje-

moderno feculo, nimium ad laxita

flatem , quam adorat, teverenterex-

jj DU d

((l fU

tc$ propenfio. O ficulum , fieculum

pavefcete , vel amorosé compati Ec-

carneum ad malum, & prorsüs fcr-

clefie afflidtionibus , pro quarum

4

H

reum ad bonum.

Sententiam illo-

(üblevatione tenero affe&u. Quali-

Meittefe

rum Auctorum nullà ego cenfürá per-

bet harum ad folvendum debitum

:is' Pïf fCU'

ntius t

firingo, facilé tamen venit mihi ejus-

orationis penfum fufficiens eft, que

reG. &Pim'

dem quidam fe&iator, quem meritó

autem earum fit melior, magifque

peccati mortalis condemno , — quia

vatba i f

ampleckenda, ex jam fequen-

hanc Ecclefia non fuüflinet. in favo-

tibus patefiet.

:

Jatetito d

rem excotdium, fed in folamen pu-

3 *

atl

QU

üliänimium. Tum ectiam , ut veritas

Bbz

Pf 0[

—CVON; :

PIG

P u

u

X

$é

2

fxRucr4TUS h

Id

uod E(au frattr néeus bomo pilofus fit Gen[.z7.

CONSIDERATIO SECUNDA.

& ego lenn ? [i attrectaverit me . Pater y.12.

meu , C [enferü , timeo , ne putet , me

De Conditionibus ad Orationen

þbi Wlui,æ iludere. & ;'ndug[;t/g:gper me

ï

i

requifitis.

malediiinem —pre Benediclione.

quantó magis hoe titneat peccator in

hao F

x Ai;ii vatias Conditiones ad ve-

fe non exprimens naturam filii , fed

L

n !

tz Orationis bonitatem requi-

fervitütem peccati, prefercim, cüm

J !

runt : ego autem unicam tantüm po-

Deus contra talitet orantem jam in

s

Mdg, '

no & dico : fit Oratio filialis , & fa-

Scriptura ità conqueftus

L

Quare tu Pja

m-

^

M

i

ti. . INNunquam fané negaretur nobis

enarras juftitias meas, e» a(fumis tefla- v. 16

paterma exauditio, ft foret femper fi-

imentum per os tuuim. Portó indica no-

i, !

lialis rnoflra precatio : Füg babebunt

bis 6 Rebecca cur filium tuum tam

follicité induis veflibus valdi bonis?

^1,

sifericordiam , inquit Scriptura. O

Pri,j

.l'i

quim pretioía gemma fed nimis rara

an fortaffis pater ejus, pra fenio jam

I

UT

eít fiialis Oratio. Omnes quidem

oculis captus ,. difcernere potetit in-

lute if.

clamant : Pater moffer : aft quid fit,

ter rioVas, dettitafve vefles ? nempé

vl 131

—— 073

tantum Domimum comipellare pa-

hec in figura funt facta, — Eft igitur

—

trctm. tantoque fe patredignum mort«

fpiritualis : Kcebecca. fancta Ecclefia

Pfal.t3e.

inftruens fuos Sacezdotes , utinduan-

Y. £.

ftrare filium, vix cft, qui confidcrat

——

multum interzft , creditote mibi, ut

tur juflitiá velut veftimento optimo,

"E

quis illa verba acuté perpendat , &

cüm ad divinum , cuncta cernentem

&

lfaac mittantur , gratiarum Benedi-

multa requiruntur, ut quis filialiter

Y

"r

J-I;

j

precari intelligat. — Primoó etenim fi-

&tionem pro Chriltiano populo im-

a, EU

lialiter orans per ftatum gratig debet

petraturi. Undé filialiter orare inten-

t

eífle ex Deo natus , nam ubi flatus

dens , non folüum debet effe indu-

l«

gratie deeft , ibi filius irz clamat,

mento falutis per ftatum gratie cir-

ttl

Ecclíg.

indignus certé laudate Patrem , quia

cumdatus, íed infuper bonorum o-

y. 9.

non eft [peciofa laus. im ore peccatori.

perum, virtututmnque ami&tu pro hu-

atq

Sap. 4

h

Imó faud exigua Deo contumelia

mano pofíe indutus, amabilis eff co-

l

inferri cenfetur , cüm vocetur Pater

y. 6

rimn oculis parentis puichra foboles,

u

i turpiffimo peccati fervo , quem-

& pulchra eft corim oculis divinis

tic

admodumi: Rex aut quivis vir hono-

cafta gencratio cum claritate fancti-

tatus injuriam fibi fieri exiflimat , f

q

tatis , offerers in confpcétu fummt

E

à vilifimo quodani lurcone protervé

parentis cibum orationis cum jejunio

Ya

vocitetur parens. Jacob , qui hirfu-

& cleémofyna. Secundoó filialiter

tiam primogenitt non praíctulit , à

Tuia iA

Wdaag (

orare cupiens, non folüm debet effe

.

|

)

Patre fuo Benedictionem petere tre-

filius per gratiam , fed etiam parvu-

3

P79V3 ;

pidavit , undé matri refpondir : Noffi,

Íus per humilitatem. Hoc enim exe-

hi,

perien-

ADïE »M(*o TiPIS ET 1 NSTR UMENTJS, eu.

167

b pf j

petientia docet , quód plerumque

It M o

fectu , hic enim, duni oràt , fovet

parvuli adultis amentur 3 parentibus

tancotemi ille fpirat vindictarn, alius

t a, n

teneriüs, cifiuf'ciue audiantur clamana

poflidetur ab odio , & alius divexa-

TL

fes : hóc probe novit illa orationis

tur àzelo amato , & rató eft tantgs

lidim. .O

Magifïïra ; de qua Ecclefia if fuis

fuavitatis placidique corlis home, ut

pecat n

n fiii, il

1n Feflo .

Kefponforiis ; Cum effem parvula pla-

meteatut in orátione expetiri, quaim

eui Alriffime , quoniam excelfus Deni-

fuavis fit Dominus. uartó üt ora-

eftitn, u

Vifit.Virg

Maridt.

nis o bumilia ve[iit, & alta à longé

tio fit veré filialis , ab orante exigi

kem jumi

€ognofdt.

Altà à longä cognofcit ,

P[z:(.z PA

tur,ut, quetm vocát patrem, honorct

N

« 6,

quia fuperbus , cui Deus refi'tit , di-

ut pattem , quermadmodum per Pro^

:

ii &

vinz bonitatis throno appropinqua.

phetam Malachiam indicatur : 8i ezgo 3, alachs '

$ indio t

!

fe nequit. Aft paterné rcfpicit in pre-

Pater ego fusz , ubi eff bonor vueis

T. CUf &

Pfal.tet.

, G)v Ie" 7-5-

V. $.

ces humilium , nec fpernit pfeces eo-

Á

egó Dominus fum; ub: eff tunor mem ?

valde o

rum. Ideircó afferit : Siquis eff parva-

Prov. 9.

dieit Dopninus exercittum . ad vos Ó Sas

«t ftio j

Y. 4..

lus veniat ad mé , ut prope accipiat,

cordotes.. Quintó filii à Patre volen«

: fotetit

Luce 18.

quod ftans à longé cum Publicano

ts exaudirieft, ormnem eidem eft pra-

IT

humiliatus fogabat, "Tutpis quidem

[ 13«

flatc ob:dientiam. Quiaindignus eft;

, Mughi

faperbia ii omni mortali , longé ta.

Patíís benignuni fentife auditum

du j

men tutpiffimüm eft , fi filii inflen-

fperüens ejufáum tandatum. Undé

tüf advetsüs patentes. Qpamobrem,

Kegiüs píaltes cohortatue : Subditus

Píal.56,

fo p

quä Patre tmiíericordiarum exaudiri

ef!á Domino, C orA eun. Quafi dicat :

37. Jd

exoptant, ominem lapidem moveant,

(

quó ampliis exetcitatus fueris in

m Benth

Pal.75.

me loco orationis incenfi füperbia

qrzceptorum obfíervatione ; eó con-

opulo t

y. 23.

eofum afcendat , pro miícricordia

fidentitis adorabis Patrem in veritate.

iram pelliciens, quemadmodurn fepé

Sextó filialis oratio poftulat ab otan-

yate iftele

effc iil

faciunt, non folüm £lii füperbi : fed

te, ütfe in confpc&u fummi Patris

gnus i

etiam iracundi , ac þræ iracundia flere

timófaté , verecundé ac teverente£

atque ftridere foliti,, taliurti fiquidem

habeat : natmn hüumilis verecündia &

yonoru é

paffionatus clamiof fibi f&piss vere

títnoratà teverentia áudiefitis captant

( p!'O

bera quárm munefa mercatur. Hinc

Yl

d

hi

betievolentiam , füperba veroó impu-

ut Oratio fit vere filialis , debet ter-

dentia, & praefümptuofa it everene

r f() j C?;

tió ptocedere ex corde trianfüeto at.

tfià ejuídem offendunt afpe&um,

j divin

que placato. INam filius paffionatus

'fe [:m&lj

Omnmni cïuidem tempote timofaté ve-

Job. 35.

exafperat patrem , lhiomo autemn pla-

tecünde ac feVerentef coram Deo

ày forf!

P.26..

catus & tranquillus deprecabitur Deum,

ambulandum eft , pracipue tamen

jj

Pfal.146.

& placabilis ei erit.. Quuia eft fufcipiens

3d id toto pe&ore incumbendum eft

, fj nj

6'

smanfuetos Dominus , & man[uetis dabit

tempore orationis. Ét quidem quód

in prefentia Dei preces fundenda ,

Proy.;. d'4fiam. O quot orationes ex defectu

y p

F. 34.

maníüeti cordis fuo deflituuntur ef-

dilcimus: ex Propheta , ità de fe.

um ?*

Bb 3

ipíó

penfü'.

198

'TRACTATU.S L

ipfo teftante : Effundo im confpeciu

cumfertur. Non evgo. eftimet bemo ille,

[

fl

Pal 141 esug ovationtsm meam , C tribulationem

quid accipiat aliquidà Domino. Et ut

y. 3.

ifta fiducia fit firma , non debet effe

Á

meam anté ipfum orcnuntio. . Et . tatio

f

eft, quia ubi dormit memoria Dei

fundata fuper arenam, id eft, fuper

ptia

l

prafentis, neceffarió. lengueícit fer-

PI'O

r

metita , fed fuper Petram,

vor dewotionis.. Quód . cum filiali

1cmpä Chriftlum Salvatorem , &

timore fit orandum indicat: nobis

Deum miferatorem: quemadmodum

hi

Mi

plzl. 2.

rursus idem Propheta , dum ait: Ser-

orabat Daniel pro civitate (ancta cla-

'v. Il.

vite Domino in timore : « exultate ei

mans: Neque emim in Juflificationibus

deem

Y r O

Atti Ea

P fal.2:

*j

um tremore. Mem : qui tunetis Domi-

noftris profternimus - preces ante faciem

d

Yi 24

num , laudate eum. Cyuaft dicat: fiini-

tusm, fid in miferationibus tuis nultin

p

Ut

tium fapientie cfl timor Domint,

Bené notanda hic eft parabola dicta;

utique nemo faptenter. pfallere po-

Ad quofdlam qui in fe confidebant tanqus

Q

Lmï 1:

ali

terit,nifi prius timere didicerit. Q'uod

juifi.. :Nam inventus eft inter. illos,

veto verecunda revcrentia orationem

cujus univerfz juftitie velutpannus

J i f

teddat apud Patrem coeleftem com-

menftruata reputate funt. O P

hari-

.

UTA (ï-.'i)i

us lv. LI

Ü

mendabilem. Conftat ex divo Paulo,

Íxe crgó nunquam legifti ?. Maledi

Feb. 5

ità ad Hebrzos , de Chrifto Domino,

&tus boino, qui confidit in bomine... E.

: feïe*iiäiæ"*

yF.7

179 v* 5'

fcribente : Exaudittis eff pro [uà reve-

econtrà ; Benedittus vir, qui coufidit in

: rfiam

ventià. Et hinc bene dixit fapiens:

Deinino, & erit. Deminus fidueia. ejus.

3

j

m

Anté grandinem preibit coru(catio :

"Tranfeat , quód rapinam, quód adul- "7

hu f

Ecclat.

terium nen feceris, tranfeat, quód jc-

ln al

^

2.Yy

ante verecundiam prailit gratia , & pro

3

' yeverentia accedet tib: bona gratia. 5ep-

junes & decimas folvas, & fis homo-

. fb

H

timo ut ad Deum aícendat futnus f

opulentus virtute, fed fcito, quia nos

"

t

Pfal. 22.

foru;

lialis orationis, necefle cft, ut ardeat

falvatur Rex per multam. virtutgm:

y. 16

gigas non falvabitur in multitudine vir-

m

in filio ignis charitatis. Hinc nemo

in veritate afferere valet : Deprecatus

tutis fu. "'unc fan&dior Kege Davi-

Oi

fa. 118

y. 58

fum: faciem tuam intoto cordesieo. TNi-

de ? Ut de propriá prefümens jufti-

tj

f1 fimul contenderit fervare. Maxi-

F d bed

tià afcendas in templum oraturus in

commendatione rui ipfius ? INon irà

7qu3, PW

! Matt.22. Pt o primiin mandatum. : difiges

Domimun Peum tuum x toto. corde

Rex ille-fan&iffimus : Ego autem ( in-

)l;

Im

tu0, Cc.. Et infuper fecundum fimile

quit ad Dominum) in maltitudine mi- ,. ,

fiü

r

l

$,

huic ; Diliges proximum tuum ficur te

fericordio tua introibo in domum tuam:

ipftm. Intantum enim quifque in au-

adorabo ad. templum [ancium in timore

I

tibus Dei clamat , inquantum amat,

ttio. INono: ut oratio fit filialis debet

fe'm;

OdZtavó filialitet orare, eft fiducia-

eífe rctignata & abfque cura : quem-

at

liter & fine hafitatione in fide poftu-

a

ew

d

C

nodüm hortatur Apoftolus : Do- 44 plj

f!ig.

t

futobi. 1.

lare. Quiemm hefitaverit fimilis eft ftu-

minus prope eft. Nibil folliciti fitis :

H

y.6.

VT

Guimaris qui A vento imovetur Q éir-

in omni oratione Qv — ebfecratione W?l(j-;»;; :

"

h

4

g

DE MOTIVIö ET IN STKUUFNTIS,UF

1959

heno d

gratiarum adioue petitiones ve[lra in-

aperire , relinquendo per omnia pa-

. Eu

netefcant apud. Deum.. Dicit 1mprrmxs

rentum arblmo , quo modo vdmt

ddc

Apof*olus nihil folliciti fitis, volens

petita concedere vel. negare. Sepé

st, p

nobis infitiuare, quod orantes affimi-

emm melius. eft filiis, fuis catere ,

Perrat

lati debeamus patvulis, qui confiden-

qunm damnari votis, & ideó fapé mul- Ifidorus

otem , &

tet à parexmbux flagitant panem, ni-

o$ Deus non exaudit. ad veluntatem, ut. de fumm

adodi

hil folliciti uadé ematur , nihil- folli-

exaudiat ad falutem. Quia fcilicet Vi- bono. lib.g

fnda d

citi: in ctaftinum :

& quafi tacité di-

det, qud exauditio ad voluntatem cap. &

/?m:mn' "

Md!t!f g, cunt : Cm/imzts enim . dees follicitus erit

petentium fzpé fit noxia. faluti ani-

f fd(hm

V.34.

iupfi- ltà conftitutum efle, vult A-

maram. Citoó quidem líraelitae exau-

poftolus! 1ommcm filialiter orantem,

diebantur pro defiderio füo, quo tam

tuis lt

ola didi

üt nt.mpc, horà orationis aj propm-

importuné pofcebant carnes. Scd'en:

quante, miffa faciat omnia negotia

Adhuc efee eorus erant im ove ipforum,

lhunt tht

! [

Pfal. 77.

inret i

aliena & curas terrenas, íervans pre-

G ia Dei afcendit faper eos, c omd:t

V. 20.(9* gt

*

.

Ta autem

luïpäfl'd)

Matth. 6. Ícriptum orandi modum

pingues eoriin, Cuoticfcunque crgóà

v. 6.

Gd oraYeris, intrà in cubiculum tuum,

t Oplüfl

Deco aliquid togaveris fcmpurlnnc

]

Í

]

€ clatifo offio . ora patrem tuum in ab-

faü&iffimam claufülam tuz petitioni

l audd

10

fcondito, Nihil follicitus tali tempo-

annc&ito : Ferustamem non mea Y

Lt 22.

hi. E

u']

fe circà corpora es neceffitates aut

Iuntas , fed tua fiat. Tu enim, meig-

v 42.

g nf "

Pfug4. feni Domefticam , fed jacta [uper Da-

norante, ab &terno cognovifti, quid

t H'

quod 400 »

F. 23

mintmn curam tuam (j" ZP 'e te enutriet.

tue glorix meaque faluti magis cX-

In abícondito prof-&ó non orat, qui,

Pfïïiaf

ag[ qllOd

füb oratione, mente fua negotia ter-

Dectimó demüm :

filialis oratio

&f h

Secus enim

rena in omnem angulum. & inomne

rfeverat pulfando.

forum cormitatur, cordis oftium non

(tefte (an&to Gregorio) virtutit por- a mora,

wrru i U

Otatione, & anté

bené claudit qui ia

dus oratio non baber , quam nequaquatm. jl

Wrirudit W

orationem CGO*CSUOHJ'H

tumultus

f)f? feverantia continii Amoris ten:t.

nia

K EDJ'

