Sacerdotes , fi exifliment fuá nibil inter- Sacram.

, in*

ejf , oficium Miniftri, feu ben? feu ma- p.2. c.5.

tibus. Eft modus in tebus, fu;;g certi

Ee'2

fübm

l£ per- $. .

105

" as

D[-

TE AX TATES

I

419

lé peragat , muaxime e refpoundendo. Quomodo velut Angelus ftes. arite

Caveant illi, quibus etiam gratum acct-

Altare habens thurribulum aureum in

dit , efm ipfis contingit Minifler. citiffi-

manu tua. Silentium hàc mediá horá

ue refpondens, devorando , deglutiendo

fiat ctiam in corde tuo: quia inieo ve-

uaium Confiteor. .Et abíque dubio

lut in Calo preparabitur fedes Dco,

fenentur Parochi & Superiores Ec-

qui cít benedi&us in fzcnla. Amen.

1

clefiaflici curam adhibere ,. ut hoc

Officium angelicum non À fcurris

CON SIDER;ATIO SEXTA. |

luforié & diabolicé, fcd À puetis ho-

neflis reverenter & rité peragatur,

De Applicatione Orvationis.

imó veró, quandó Minifler plura

omittit, aut erroribus umplet , tunc

Lurta hfc in quæ&ioneni vmffc-ï

"ER 9 - — -- — a ^ ansdbeDeuées du

debet Sacerdos locó ejus füpplere,

queunt. Et primó quidem, an fit

(

eodem tmodo, quo fupplet in abíen.

meliüs pro feipfo orate, an pro aliis?

LI

d

tia Miniflri ; ratio efl, quia talis reci-

Secundóan pro uno, vel pro pluribus?

f

tatio, 1n quà nulla vera conftructio

Tertió an pro vivis , vel defunetis?

0i

aut fenfus notatur, pro nullá reputa-

Item tangendum quoque aliquid,

bl

tur , & talis Minifler refpondens non

quanam res in oratione petendæ?

de

«ft melior muto. Kefpondent aliqui,

Brevitet de hác re loquendo : Nulla

LudeYid — |

£0j

quod nihil interíit, etiamfi refponfio-

praftantior oratio efl, quam ut. quis pe-

n

Blofusite

nes Miniflri omittartur , du&i for.

tat gratiffrmam Deivoluntatemin fe, C

E.

fur

taífis rursüs fuomon cenfiffit : hocqui-

$m oimnibus alis fieri. INam, qui

4 Dco

funt.

"

pra

dem nec ego ignoro, quód eíflentia

poftulat , ut in omnibus gratiffim

, fpirit.

[

C

aut fübflantia Sacrificii in verbis Mi-

cjus voluntas fiat, imprimis exercet p

om

niflri non confiftat , inteteà tamen rc-

actum excellentiffimum charitatis et-

eollige tecum, q-ualis, hisomiffis, in

gà Dcum, utpotéei exoptans tantum

Q

qu-ibusda-m eveniat verborum . con-

bonum, remque tam praflantem, ut

&t

nexio. Ceterum quemadmodum in

neque ipíe Deus quid fanctius, quid-

f& l

ifto tremendo myfíterio nimiam pro-

ve excellentius ab homine defiderare

DI

perationem vitupeto, ità pariter ni-

queat. Quid enim Deus poterit fan-

miam protra€tionem non laudo, fed

Ctius velle, quam füam fanctiffimam

b5

fervetur communis piorum modus,

voluntaten: femper & ubique perfc-

boc eft, ut Mifla per mediam circi-

Ciflimé implert ? — Deindé exercet

p

t

ter horam duret. Ut eó convenien-

etiam perfcétiflimum aétum charita-

41

tius poffis meditari illud. Apocalypfis:

tis etgà proximum, qui ci exoptat

füty

Apocal. $. Factum eft filentium i Celo , quafi me-

tantum bonum, quo majus ipfi ex-

V..

x

di&beri. Cogita itaque , quod illà

optare non poteft. Fortaffis autumas,

mediá horá, quá celcbras, tota Curia

ET

plus effe, alicui optare ipfum Deum

ftor

exlcítis quafi fileat , tibi foli intenta,

& vifionem bcatficam , quàm im-

pletio-

PDE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, €i.

i:t

ler m

Yfeümun

pletionem divini beneplaciti ? Sed

fpecie quadatn à Dce petere ; liine

tefpondeo , quód ipfi beati adhucli-

adhuc tnanet quaftio : quanam , &

dii ho

b:ntius relinquerent (uam beatitudi-

pro quibusnam potitfimüm in otatio

f0«

nem & ipfum Deum ( fi unum celi-

nibus füupplicandum. — Dico itaque,

da Deo,

gendum foret ) quàm divinum bene-

orationefii , que pro Ecclefia Catho«

Á

placitüm. Ratio eft , quia divinum

lica , ejusque pace offertur , effa

beneplacitum eft caufà vi(ionis bea-

omriüm quoad applicationem praee

(TA.

tifice, & omnis boni, hihil fiqui-

ftantiffimam, Deoque gratitfimam.

dem boni creaturag accidcre poteft,

Ratio primó defumitut ex perpe.

Mif

tiifi Creator velit » ficut nec aliquid

tua ptaxi Ecclefig, qua eft columna

fmali, ni(i Deus permittat. "Tertio

Veritatis ; & omninó certum eft, fi

f vt

demüm ifle actus charitatis eft la-

Chriftus füuam fanctam volintatem

pm, n lt

tiffimus, utpotä ad onines f& exten-

cüidam manifeflet , quöd hanc vel

Voro a?

dens, nieminemque exclud:ns, & con-

maximé & infallibiliter revelet fuae

oplanbus

fequentet perfe&dïimus, nan., ficuti

dile&iffimz Sponfx , quemadmodüm

dcfonda?

quo pluribus damnum infértur , aut

apud lfiam fcriptum — eft : voluntas

Iflliæ- 63

" thüiä

faltem inferri intenditur, eó grávius

ia in &4. Et hoc exigit lex fponfi

delinquitur , itá econtrà quó plurjum

& fponíze ut fit intet eos volunta-

; peteMö?

jl

cómmodum PFOI*HOVGEUF, aut pro-

tum ünie & fecretorum comnunte

: W i

moverí exoptatur , có fanctiüs ora-

II

/

J;h

càtio , pr&fertirt in iis, qu& füntmu-

tur. Porró hic modus applicandi fuas

tui amoris cibus, nam quomodó

gt

, qm á

pteces & opera eft tantüm genericus,

fponía juxtà Cor fponfi ornate fe

jyn'»

fic enim , faltem implicité, femper in

; pratbum

poffet , nifi ex ipfo cogriofceret, que

omnhi oratione, facrificio & opere de-

ornametita fint accepta corim oculis

yritad

bemus effe conftituti, tiam fiquisnon

ejus, Seimus autem, quód orationes

optaret in. omnibus divini bencpla-

pro Ecclefia omnium frequentiffimé

ang at

€iti executionens, is in Veritate dice-

prafcribantur, maximé eftimentur,

&antem:.m

fe non poffet : Fiat voluntas tua ficut

(us i

& máximis gratiis donentut; ficfct-

in calo €» in terra. 5 nec etiam divi-

té omfics indulgentie conceduntur

,dirt

ptit ite

nam in f? charitatem oftenderet, li-

fub iflà conditione , ut aliquid devo-

«et enimjdivina charitas nobis non

dl

té osctut, aut áliud piuth opus offc-

pr&cipiat, pro cuactis in fpecte ora-

fatur pro exaltatione fanéta miatris

qie Pff (s

fe, pracipit tamen nobis, neminem

Ecclefix , extitpatione herefüm , &

j atl

noftra eratione excludere : afl quia

Principum Chriftianorumi concordià

" Chäfifäi

-

tutm éx perpetuá Eccl-fiz praxi, tum

impetrandá

3

atqui fi Deo gratior

j exopt

eX facraScripturà , tum cx Chrifti,

ápplicatio, quam ifla , foret , tunc

, ;P(; d

San&torumque exemplis docemur ,

certum eft, quód Ecclefia candera

T

aoníolüm in genere; fcd ctiam in

praícriberet.

jf Deüm

e3

KRatio

quä

mit

glcüi*

f x

212L

TRACTATUS t

Katio fecundó eft : quia, fi verum

Ecclefiz falubertimas Cen&ifutioneä

eft ( uti veriffimum eft) Chrifto fieri,

& Regulas prefcripfit. Tacendo de

otnnibus , .hic tantüm adduco, qu&

quidquid fituni ex minimis cjus, hoc.

j

longé adhuc potiori jure verum erit,

apud Proíperum Stellartium de Ca-

fieri Chrifto fponfo, quicquid fit Ec-

talogo Miffarum & Orationum lego,

ubi intet alia hzc habentur

Omnes N. t7.

cleftae. (ponfæ , quia fponfa non tan-

.

puM

Í

tüm foror fpon( , íed quafi unnm

Sacerdotes cuveut , juxtà Cou[litutiones

Pfïfc&

eum fponfo cenfetur, Katio eft tet-

frequenter. orare pro univer[a. Ecelefia,

p p

tió,. Dco gratiffimum eft pro Eccle-

ac pro $s prafertim , — qui majoris [unt

tird ]9

fia laborare , ergoftmiliter otare, quia

momenti ad ejus univer[ale bonum , €it-

Itih

D

fxpé plus prodeft devota oratio, quàm

jufmodi funt. Principes Ecclefiafici ,

laboriofaoccupatio. Antecedens con-

Seculares , & alij, qui multim prodege,

l

f

flat , nam, fi graviffimum peccatum

vel obeffe bono animmarum poffunt.. 1tema:

rurfüs n. 18. unufquifque Sactrdes fin-

2

eft , laborare in Ecclcfig perniciem,

erit econtrà Deo gratiffimum opus,

gulis smenfibus duo Sacra faciat, alterum

Milua, ]

laborare in ejusutilitatem ; & fi tan-

pro Indiis , & gentium converfione ; 4l-

LT]

eerum pro. legionibus féptentrionalibus ,

quam inftrumentum diaboli opera

Spiritus fancti invadit , qui Eccleftam

c Hareticorum vedu&tione , & in altis

É

offcndit , crit econtrà cooperator o-

Sazrijïcizli , C Orationibus eadem Do0-

igl

mino commendalit.

Pati fervote ifte

B

peribus Spiritüs fanéti, qui candem

defendit. -

fan&tilfimus zelus pto Ecclefia ctiam

flg

Qrartó poteft hzc veritas colligi

in (an&tis alterius fexus. femper eni-

q

tum ex variis Scripture locis, tum

tuit , ut adeó veriffimum videatut *

H

exzclo omnium fermé San&torum ;

uotquot füeruat anims pinguiores

[

sl

?n"

fic inftanter pro Ecclefia laborabant,

grati& & illuftrationis , omnes mut-

orabant , & poenitentie opera pera-

tüm pro Ecclefia Dei orabant, plo-

Á

gcbant fanéti Francifcus & Domini-

rabant, clamabant. Talis fuit fanéta

f

p

Catharina Seneníis , inflanter pro

eus ; hinc ad primum à Chrifto di-

2-

£tum eft : Va Francefeo , € viffaura la

pace & unitate. Ecclefie ad Deum

l

«a[a. miala quale come tu vedi ruma,

fü(pirans: , talis fuit (ancta Brigitta

Vidua, cui Deus circà regimen Ec-

ïä

Vade Francifte & rcflaura domum

meam , ecce enim ruinz proxima eíl,

clefie multa revelarej dignatus. eft.

]

Talis fuit fancta Uherefia, qua edo-

alter verà ab Innocentio tcrtio vifus

K

efít in fomnis Ecclefiam Lateranen-

&a, in India ob defe&um fidei, tot

Y

fem fuis humeris füftentate. Sic fan-

petire animas , pra amore & comr

u

uti fa-

é&us Ignatius Lojola totus divino ze-

paffione vix non contabuit :

lig

lo pro Ecclefia Catholica ardebat, &

tis liquet ex. propriis ejus fcrip

tis, De Fitt-

Ó

] dat. Me-

ad hunc finem fan&iffimam illam fo-

dum ait

Mille mibi vitas , pro ve

H

unius anima , de tantá ibi pereuntium nejir

cietatem inftituit, cique pto utilitare

[

multi- cAp- --

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, (»&

21j

iitutioneä

anultitudine, liberatione & falute pouere

ces. ad iftum fiaem non;'funderent ;

nb

paratifama videbar- Undé , poftquam

undé Samuel coram populo protefta-

i qit

Sorotes fuas ad orandum pro Miffio-

tus cfldicens : — Abfit autesm & me boc

z.Reg.ä. !

n d

natiis, pro converfione peccatorum,

peccatum in Domine , ut coffem orave

v.2R

um lo

& pro communi Ecclefie bono ferió

pro vobis. Portó per paccm , quaà

:Om Yi

cohortata , etiam hac addit : $2 ora-

Deo ardentiffimis precibus cfilagi-

De Via

fituin

tiones , defideria, difciplinas, & jejuma

tanda eft, ego hic nonintelligo prse-

Perfedt.

cisé concordiam Chriftianorum Prin-

ï EHW»

ad eum , quem dixi (copum non diviga-

éap. 3-

tis , certa eflote , & cogitate, non facere

cipum ( etfi (it optimum ctiam pro

aj [

ürcà fi-

um , d

vos , mee adimplere fiuem ad. quem hoc

hacorare , uti in alio loco dicam j

niem.

ifià , &

in loco vos Dominus conflituit. 51 ocu-

fed inteiligo pacem aliquam univer-

los nofttos in facramScripturam mit-

falem ; Pacem intelligo, non qualem

a nl

nt. ltet:

tamus , mox occutret nobis Píalmo-

dat mundus , fcd pacem Chrifti in

qria f

graphus , zclofiflimé admoniturus :

ofculo fancto , quemadmodum petit

Regate: , qua ad pacem (unt. feru[alem.

Sponfa : Ofruletur me o(iulo oris [iti- Cape

"EL

Pfal.i2t.

Per Jerufalem in fen(u Allegorico,

Pacem, qua eft vinculum perfectio- , ,.

yfnts j

7J. 6.

d

juxtà communem fanctorun Patrum,

nis fcilicet charitatem , ex qua omties,

Ecclefia intelligitur » à Spiritu fancto

cindi

qui viderint Chriflianos ; Coguoftent. poig u

igitur docemur , pro Ecclefie pace

illes & quia ifli funt. femem eui benedixit , j

E

jl

Dominus

»

P

fenotc l

.impeïranda orandum effe. Vel fi tibi

quemadmodum iij Scrip-

nen placet fenfus Allegoricus, fcito,

tura per Prophetam promiffum efi:

adía i

quód etiam in fenfu proprio & hifto-

Dominus virtutem populo fio dabit , Do-

P/al.zs;

empet cl*

vidett

tiali fanctus Propheta per. Jerufalem

minus lenedicet populo [uo i pace.. Ex

VD II.'

totam Ecclefiam populi Hebrazi in-

unitate pacis & dilectionisfine dubio

inguiofüs

tellexerit. INon enim folitus cít. Da-

potiHïmüm cognofcirmut, quód fimus

mucs m

vid pro fola civitate Jerufaläem otfate:

veri Chriftiant & difcipuli Principis

ynt, *

pacis, ficut ipfemet teftatur : Iu boc

f i

fcd pro toto populo, quemadmodum

joan.13-

patet ex illo : Salvum fae populum

cogno[cent omnes, quia difcipuli mez eftis,

W. 365

hr p

P[Al. 27.

y.9.

tuum Domind, c benedic hareditati tua s

fi dilcéionem babueritis adinvicem. Elanc

, Dam

pacem , ommium primus, Chriftus

jb

Q»ódautem Jerufalem fpecialiter no--

miünct , hoc tantüm ideófit , quia

fuae Sponfa à Patre coelefti poftula-

imon 2

Jetufalem fuit civitas Regia , caput

vit, dum eum fic affatus : Parer [ancie

foan.z

T :

rcliquarum civitatum, Princeps Pro-

fetva eos in nomine

tHo , quos dcdifii

V. 11.,

gz

vinciarum , Domina gentium, fPe.

anibi, ut fint unum ,

fieut & nos.. Hác

AG. 4

fidel, (

cialis fedes Dei & fundamentum re-

Ecclefia ,

pace gaudcebat primitiva

y. £2.

K coft

ligionis ; imó tantus fuit fervor.in

quia credentium erat cor um

m er a4ni-

EC

qil

ha-

Prophcetis & fan&is hominibus vete-

fA una ; & ob hanc pacem erant

Y. 47.

y

Pl;bernæ O

Dom. 4..

; fcrif

Jh

1is 'T'eflamenti precandi pro populo,

bentes gratiam ad. omnem

TA

Deus , qui fidelium menies

unius efficis

pof Pafchz,

j

ut fibi peccate ducerent ; fi (uas pre-

vel

j

qil-"

O£Eomm

ul

L

TRAC'TXATVUS L

224.

faizmtatis . da etiám pacem iftam in

pro meipío offerre? Primumabíque

Mattb.6.dicbus noflris. — Fiaz voluntas tua [icut

dubio veriffimum eft quód. nempé

yö lao

in celo e» in terra.. 1n. coclo ibi pax

propría operatio mihi utilior fit quàm

$. Greg, fumima eff : quoniam donum r pax eft

alterius applicatio s faltem ordinario

modo loquendo ; quia oratio altetius

bomil. t2. glettis ejus ; ibi pacis non erit. finis, quia

S

in Ev4ng-ibi non efl meum ac tuum. , frigidum

mihi duntaxat prodeft. modo impe-

S4p.3-V-9 illud verbtm , omnis difcordig & di(-

tratorio , propria vero meritorio.

f

Tfaia 9.

Non autetn poteft fimiliter alterum

fenfionis principium. Hanc coeleftem

f

y.7.

pacem totis viribus imitari debetet

affirmari , fcilicet melius effe, profe

li

$. fo4t- (an&a Mater Ecclefia , hanc pacem

ipfo, quàm pro aliis orationes fuas

s

offerte ,. nifi fortaffis quis pro aliis

nt: Cbr)- à Deo Ecclefie inflantiffimis preci-

bus poftulare deberent omnes genuini

magis ex praíumptione, quam cx

nf

fefr,

fi/z

cjus filii, prefertim veró Sacerdotes,

dile&tione precaretur , fatus, fuam

ii

inemotes , quód non fine caufa fuas

propriam animam jam efle adeo in

Hotas Canonicasillis concludant vet-

gratia divina pinguem ac fortem, ut

I

bis : Deminuws det nobis [uam pacem, C

orationis tobore haud amplius indt.

fl)

vitam «ternam.Pet hoc enim inftrui-

gcat , hoc abíque dubio non elfet ve-

l

imut, omniutn noflrarum orationum

rá dile&tione duci , fed diabolica frau-

HF

ïm

finem .& fcopum debere efle pacem

de feduci. Deindé, tranfeat, quodci-

li

Chrifti in praíenti , & vitam &tet-

tis aut ftequentius noftra petitionis

nam infuturo; Ex his

fortiamut effedtum , fupplices pro

Nel

bus

Colligitur primó, melius, Deoque

nobismetipfis , quàm pto aliis, ex

fior

gratius effe, orare pro aliis , quàm

hoe tamen male arguitur, quoód prior

H

profeipfo , & rationem ulteriorem

oratio fit polteriore perfe&kior ; (iepé

dat fan&us Joannes Chryfoflomus

enitm Deus mercenatiis fine dilatione

;

Dot

D

iflam : quia, pro fe orare neceffitas co-

concedit, qüod filiis cum fznore dif-

ij

fert; imó non raro magis amat ne«

liife

suptr.

git : pro alis Charitas fraternitatis bor-

tatur. — Duleior autem ante. Deum eft

gando , quàm dando. Sic contingit

I

lt

tj

eratio , non quam nece[fitas tran[mittit,

exempli causá , duos orare pati fer-

dCVw

ed cbaritas fraternttatis. commendat.

vore, unum pro fanitate corporali

Hotmi-2«Mee fbimetipfi contradicit fan&tus

egrotantis fui filii, & alterum pro

3

ll

interV4- pacsr , dum in alío loco ait: Detis non

conver(ione fui inimici infenfiffimi,

TA 014« 155 anwere confuevit , dum ab alis. pro

jam evenit infüper,ut filius juxtà

1

mebis rogatur, quàm fi nofimetipfi oremus.

priotis petitum integtz fanitati re-

ANam imprimis aliud eft, querere; an

ftituatur , inimicus vero pofterioris

1

l

h

mihi magis profit propria orgtio ,

loco converfionis adhuc profandiüs

h

quim alterius pro me fufa : & aliud

labatur ; quis quefo, ex hoc cafü pru»

quarete, an mihi magis profit pto-

denter inf-tet : falubrius Deoquegra-

M

tiüs effc , arare pro corporali falute

N

priam orationem pro aliis, quàm

: filio-

IU

g

E

DFf MOTIVIS' ET INSTRUMENTIS , &

:f

ndige

[

filiorum, quàm pro converfioneini- à vita avocat, ut faltem illos rrazioti

frgia

micorum imó fi duos aut plures an-

peená condemnet; quia omninó ce-

nos pro converfione cujusdam pec-

tum eft, quód nemotam profunde irt

Yi

catoris füpplicaveris, ille tamen ni-

ituferno jaceat , quin ruiffet profun.

) a'ïterius

hilominüs fine poenitentià decedit ,

diüs, nifi benignus Deus eum in mul.

p n

ne idcirco arbitretis, te fruftrà oráf-

tis confervaflet. Pre(ertim autem

vetitato

fe, aut tuas preces Deo gratas non

Íemper fructuose precamur pro Ec-

aterum

fuifle, abfit , (ed oratio tua in finum

clefia, quia ipíà tecipienda. gratix

? PtPfc

tuum revertetut , majori fru&u ,

ferapet eft capax, fuoque Sponfo gra-

oflcs du

1

L8CA 10.

- quàm fi toto illo tempore pto teipfo

ta; non quidem in omnibus membris,

[/o 1l

fufpiraffes ; conformiter. illi : $; :5b

Íedtamen in multis.

yim d

y»ó

fuerit filius pacis , requiejcet fuper illum

Colligitur fecundó, ut plurimum

,

pax veftra : fin autem ad vesrevertetur.

perfe&tius effe , orare pro pluribus,

Ton

Sic pariter ; nifi peccator, pro quoad

quàm pro uno» quia majoris eft cha-

gtl

Deum clamas, obicem pofuerit, ora-

ritatis, fuccurrere pluribus quàm uni.

As jf

tio tua perfeverans certó tandem ipfi

Nequé dicas, applicationem plurimis

xeltyo

impetrabit convet(ionem. Sin vero ,

minus prodefle fingulis , & fic nemi-

olici tl

tuncomnis gratia , & totum oratio-

nem bené juvari; fore ergó meliüs ,

j o

nis meritum tibi refervabitur, imó

ut füccurratur uni. cum fpe falutis ,

T

vetó etiamfi peccatorem tuis preci-

quàm 1nultis cum fruftratione. Sicut

pics p

bus converteris & peté dotaveris ,

fapientius eff, rempore naufragii

T

fon tamen ob idde tuo metito aut

unum indubitanter liberate ab inteti-

tu, quäm citcà multos occupar—i ina-

gtatia quicquam fübtrahitur, fed

duor if

potiüs addicitur, quemadmodum lo-

nitet.

Imprimis enim dico, effe

ediiit

jn Morí1, doitur $. Grtegorius : Ouisqtispro aliis

magnam quaeftionem , an oratio pro

enore d

intercedere nititur. , fibà potius ex cbari-

multis minüs profit fingulis , nam

s ami

tate (uffragatur , ut pro [emetipfotantà

fan&us Hi:ronymus fentit exprefsé

T0

cititis exaudiri mereatur , quàm magis

contratium, dum ait : Quoties procen-

fe if

M

devoté pro aliis intercedit; Nempe ve-

tum animabus pfallrnus , vel Miffa cani-

! cofp'?fa-[i

Matrh, 7, I9 Verius cít illud Matth. In qu4men-

tur , tantum prodefl cuilibet , quantum

remm p

».2.

fmffi -menfr fueritis, vemetietur. vobis s

fi pro qualibet caneretur. . Ex ratio eft,

Quanta. veftris proximis remiferitis

quia Deus magisrefpicit intentionem

fanfiin

mala , tanta remittentur & vobis ;

operantis, 'qu'äm quantitatem operis;

jis j5

f

quanta ets dederitis aut optavetitis

quoniam ergó eodem intentionis fet-

bona, tanta dabuntut & vobis.

flerio

vore poffüm defiderare falutem cen-

Kuríüs etiam reprobis poterunt effe,

tüm animarum, quo unius, pofïum

j

imó fzpe fünt utiles noftre orationes;

etiat à bonitate divina 1dem pro !1n-

C Cafu P r

propter has enim non raró Deus eos

gulis ex centum, quod pro uno,fpe-

»

)Caquä f

tate, Deind.

€

od pet-

cittus aut ab occafione peccandi , aut

: (emper nego, qu

orpli [a!qrc

jrad.. Pars II.

fe£tio

u

"

236

TaR

AC

r A TU-S. .E

fe&tio orationis bené de(umatur à pe-

ad Deum . clamabat , fnagno fetvos

titionis effectu ;

fic certiffimum cít,

fis fpmcu fc offerens ad tolerandas

quód Dominus JEfus in Cruce pro

quoqué (fine peccati tamen noevo)

fuis erucifixoribus perfcctiflimam

atcrnales inferni poenas ut. vél fic

faltent

Dco Patri orationem . obtulercit , &

ünius äthxopis animani

LE - DEEE C E EE

l

Chriftoluccifacere poflet; & en tam

quód pro omnibus propter fuaim re-

"verentíam fuerit auditus , & tarmen

avidé defideranti mox fpectabilis af-

paucuïum eotum fuerunt converfi ;

fiftit defideratus cunctis Gentibus,

nam, quód benigniffimus Dominus

camque fua divina fuavitate hunc

adeo falutem ommium fitiens, vcl pro

fere in modum affatur : Fili mi, hoc

P. 38.— R-— E — AE —

Ex Anta«

üno duntaxat non oraverit, hoc di-

unico actu riort minoti tiercedis co-

f

910 Ba-

cere non audeo, aut quód fan&iffi-

roná te dignum fuifti, ac ít ormnnes

0

lingb.

$a cjus oratio pto fingulis nori fuc-

Turcas, omnesque Hearcticos ad me

Q

rit exaudita ,

hoc fentite nolo 5 fed

convettiffes ; plura. haud locmum

fr

indubitanter tetieo, quod benigniffi.

abbrcvtamm Verbum ,

utpoté per-

ib ;

ius JEífus tanta 1mguhs gtatiarum

quam potens per p1uc1fT tna fuisíet-

1ü

auxilia fuis fanctiffimis p*'eabus me-

vis mgentem eoníolationetrt animte

s

IL:GI'IC

quanta nec ipfe obturatus

quc fortitudinem tribuere. Habes 6

ày

tho percepit. O Deus cordis mei,

venerande Sacerdos, quod umtens

M

Juie;. qauàm veré dicis de populo iflo: Quid

in fratre layco , laycus quæope hic

We

y. 4-

efl, quod. debui ultra facere. vinea mea ,

vir defideriorum in focierate JEfi

b

& nen feci ? Ipfi verófacà fünt inflav

V!XIf

& Anno Domint 1617. Plc

Pfal. $

inà

Faj'

afeidis /ara'az, €& obturantis aures. (uas

obiit. Caterüm ex iflis, & prafcrtims

Vi

'laliaaux

lia faerunt internae infpira-

ex textu, fandi Hieronym: nemo

DN

ti0nes

iteny externa miracula , fic ut*

infer at, fecum mala rationi , natiorie

eu

nobis fatis indicat fanctus Lmas ità

forté ità concludetrs -

Simifla decan-

fe

Lucg2;7. Ícnbens :

Videus autem centurio , quad

tatz pro- centum tantundem prodeft

W

v. 47. C* fatlum fuemr, glorificavit Deum , di-

fingulis , quantüm fi caneretur pro

ày

48.

cens : vére bic bemo ju[tus erats cm

üno, ergó ltcet pro una Mifía plura

of

emnis türba eorum , quà fumul aderant

accipete füpendia ; ifta enim illatior

Q

ad fpeilaculum ifiud , «» videbant.qua

ron eft bonas "Tum, quia damnota

— fadbant , percutientes pettora [uavever-

eft ifla propofitio. Non efl contra j ab Agm.

tebantur /|. Ecce hec nobis folatio effe

Jüriam pro pluribus Sacrificus flipendium. q,dy, z.

k

poterunt , quac dó conver(ionem ia

MH e Sacrz]ïmmz HU offeYTE z . pg,

qi

fidelium, pro qua oramus, non im-

neque etiameft contra fidelit atem,eriam-

lr

petramus: folatio poterit nobis etiam

fE. promittam , proutffone etiam . jura-

Ü

eíe illud', quod.ds Alvhonfo R ode

rnento firanata, danti ]f:pemlmm, quàd

l

ricio legiut ; devotius aliquandoó

pro nullo «lio efferam. 'Tum, quia dans

Cl]

puflimus hie Dex fcrvus in oratione

ftipendium pro fe, totam miffam

di

CU

- U

E

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, érc.

217

o£m.

letants

cum omni fructu fibi applicabili pe-

converfione . Hareticorutm. — Ratio

tit fieri. Tum demüm, quia opinio

t ncvo)

hujus diftributionis eft , quia pro illis

fancti Hieronymi non eft omninó

maximé orandum eft, à quibus po-

t vt

Aniunt

certa, nec ego hic illum orandi aut

tiffima falus dependet , quemadmo-

facrificandi modum pro pluribus ex

düm funt Przelati Ecclefiaftici , &

&enam

inflituto adeó commendo , fed hoc

Principes Chriftiani. Owecirca ( in-

dubl f

unicum oftendere contendo, opti-

quit Cornelius à Lapide ) melior effe

Gentis,

Iu Ofet.

tate hu

mum eífe , fuas preces & Sacrificia,

nequit oratio , quàm illa ,. quá oratur

non amore füpendii , fed amore

pro Regibus & Principibus , 1um Eccle-

* .

!i mil hoc 'v k

Chrifli applicare pro Ecclefia , quae

fiaflicis , tum facularibus , ut. eos prau-

fcedis - Li'

fc habet pcr modum unius.]Non enim

dentes , Q pios, & flrenuas vel largia-

fiomio ,

debemus ita materialiter intelligere,

tur, vel ejffiiat Deus.

Obfecro igitur

k *

quafi in Miflà oblata pro Ecclefia

cum Apoftolo primum omniuum,; pra-

| ocumtt

frucus ita diflribuerentur in fingula

fertim autem Sacerdotum , fieri ob-

m p

Math. 15.

membra , ficut difcipuli diftribuerunt

féerationes, orationes, poftulationes, gra-

ns füskct

turbz (cpté panes & pifces ; niinimé,

tiarum attiones pro omnibus bominibuss

at at

gentiü. (ed ut benigniffimus Deus vel

pro Regibus c omuibus, qui in fublimu-

1. Ttznoth.

Hbso

avertat malum à populo füo, quod

tate [unt : u quietam e». tranquillam , , , &

gt imitt

viderit maximé eidem effe noxium,

vitam agamus in omni pietate & cafli- ..

p

vwelut largiatur gratiam, quam, quie

tate j bor euim . bonum eft C acceptum

bus & quomodó cognoverit effe

ceram Salvatore nofiro Deo.

aye [

i. pe

maxime falutarem. Hinc etiam ctit

Colligitur tertió, melius, Deoque

præfærtim

valdé bonum , tum pro fervotis fli-

gratius effe , otare pro vivis, quam

mulo, tum pro majori fructu , fin-

thi ao

pro defunéis ; fed quia circa hoc

gulis diebus fuis opetibus particula-

punctum multi occurrunt adverfarii,

; fttiué

ideó fit.

[f dectt

rem aliquam inrentioner prafigere,

L

pro Ecclefig tamen femper. majori

bono. Verbi gratià , die. Dominicá

sretur p

CONSIDERATIO SEPTIMA.-

-

fi(; puri

offerendo omnia füa opera pro cun-

us Praelatis Ecclefiz; die Lunz pro

jm ilto

De Corrigendo exceffu.

Confiliariis & Ecclefie Legatis, die

dinnad

Martis pro Miffionariis & aliis Apo-

Redo Domine atque profiteot,

UI

ftolicis viris , die Metcurii pro cun-

C

f*it?mäianl "

Purgatorium effe : anima[que ibi Trident.

€tis Sacerdotibus praefertim. Confef-

detendas, fidelium fuffragiis, potiffantm Sef.25. i&

, f

fariis & Concionatoribus : die Jovis

verb acceptabili altaris Sacrificio uvaris Decret.

n

pro Regibus & Principibus Chriftia-

f

Nihilque magis defiderlo , quàm utde purg-

l'nm jl?ïx

nis ; die Veneris pro Regum , Prin-

fitibunds flammifque fepulte Chri-

jm, ^

i

cipumque | Confiliartis ac Legatis ;

fti (ponf , piorum fidclium (uffra-

"

die Sabbathi aur pro dcfunctisaut pro

giis refocillentur ; ó utin

anr pro hifce

F

2

di-

E

i

fTRX CIA4ATUS-E

a22$

f

dile&iffimis captivis redimendis pof-

excedunt. Nulla proliibitio,nulla cog«

Éx Brev.

femmeipfum captivum dare,quemad-

fcétio , nulla admonitio apud ipfos

31. Auge

modum feipfum pignoti dedit fan&tus

quicquam: valet, Fruftrà ipfis dixe-

ris, in duplicibus & infrà quaídam O-

RaynïuqldLls- TNonnatus pmdecentis

in captivitate Barbarorum , ó utiaam

&avas , non licete celebrari miffas de

ä

poffem.emittete tale votum in folati-

requiem , fruflrà allegaveris décreta

3. fan.

Y

um animarum, quez in.Purgatorio pu-

fümmoram Pontificum , refpondent

enim fempet pro-femper , fe habere

niuntur, quale emifit petrus Nolafco

in. folamen fidelium, qui à Paganis

ípecialem devotionem ergà animas in

;

captivi premuntur. INihilominus ta-

Purgatorio, quàm vix non pluris zfti-

d

men, fiquis: faciem Ecclefiz, ac mo-

shant, quàm.pradicationem & marty-

dernorum. hominum mores & .affef-

rium fan&ti Petri, Dixeris forté ipfis ,

fi

juxtà declarationes Cardinalium, jux-

k

é&us. pauló- attentius. confideraverit ,

facilé deprehendet ,. diabolum. nobis

tà corimunem Theologorum, juxta

[I$

etiam in. rebus fanctis illudere. — 'Ta-

Sctiptores in. Kubricas.per Miffam de

Ya

YO

€eo:hic. malitiam. quarundam perfo-

fcfto-squé fatisfieri intentioni funda-

torum, aut intentioni petentium :fcd

narum, qu& uthabeant, qeód abli-

j

a&ra.verbctas, à. füa confüetudine &

tii

guriant , varias fraudulentias commi-

nifcuntur. Jam fingunt , quód indi-

pertinaci devotione non.ampliüs pof-

fir

gcant. pecuniis pro tot miffis. defuns

iunt dimoveri... Addideris forté Mif--

lo

étorum ; jam, quódanima quadam.

fàm de fefto tali die defunckis plus pro-

Dj PC?

dcfle, quàm.Mifflam De requiem. Pri-

f

a

tamlongá & fumptuosá percgrina-

tione indigeat,de his, inquam taceo,,

nió propter obedientiam & revererre

Buj

quia fimilia. omninó pracaveri haud

tiam ergà (anctam Ecclefiam. Secundà

4 g, &X

queunr, nihil enim tam fanctum quo

propter interceffionem fan&ti , de quo

i

humana malitia non.præäimn abutis

Miltla celebratur: Tertió proptet coti--

d

formitatem.Quartó proptcr reverene

ff

Etnon facilé propter quomnäam ab-

ufum, multorunr devotio in dubium

tiam,qua inMitlis dc fcfto Gn&tiffimas,

n

vocanda eff. "Faceo preeterea illam ab-

Trinitati per Gloria Patri exhibetur.

furditatenv. circà dies anmives(arios ,

A;'

Quintó propter majorcm celebrantis

i1

li

eoquod fübindé quepiam non folunz

evotionem; prgterquàm quód fine

A

imeommunibus Feflis,. fed. etiara. in

jufla & gravi caufa celcbrare Miffam:

iT q

Feftis Apoftolorum, & principaliori-

ab Officie Canenico difcordantem ,

Md i

bus fanét.ffima Deiparzanté miffam,

veniali faltem culpà non careat. Sed.

Vr m

locó concionis, Vigilie defunctorum

nequé hoc capiunt, utpoié quorum:

w

devotio puré inaffe&tu,& nequaquam

pcragantur, de his, inquam ,& finuli-

L

busegofilco,& Superioribuslocorum

in fcientia fündatur ; & hinuc iftum

Wi, p

Cotrig

lo]

endarclinquo.Item ctiammagis

devotionis exceffüm ut plurimum

5' 5-

!

H

filendo , quàm loquendo. mecum ad-

tantum apud tudiores repeties, & ra«

[

mitor quód omnesfermé pertinaciá

j

ritlimé apud doctiores. Aliqui eorum

abundent, quodquotin hác devotione

tefpott-

E

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, é»t.

320

tullacore

tefpondent, etiàm fuos anteceffores &

netut obedire Superiori , pracipie

pud i

imajores ità practicálfe , qui tameti

enti in. duplici Miffam De requietn.

ips

faére viti pii & docti; alii , Decte-

Kationem dat, quia riullus Pradlatus

ain 0.

tum .Pontificium non effe accepta-

infcrior poteft füos fübditos obligare

t nits

tum ; alit, fe petenti promiftffe Mif

contrà lcgem -Süpei—'*iaris. - Sed áudia-

ris d

fam De requiem. Primis refpondeo,

rnus fundamenta afferentium, malius

fe(pendem

venetot veítros Anteceflores & ma-

effe orare prodefunctis, quàm pto vi-

f hobss

l

jores, nom tamet funt apud me tan-

vis. Potifimum igitur eorum fermé

janimait

tz zílimationis, quantz elt facrorum

fundamentum eft, illud terribile fa-

To.i1.z

44. 1220.

Juri gl

Kituum Congregatio. Mirum non

&um, quod ( au&tore Btovio ) con-

&mutty

eft, quód veftri Antecefforcs ifta vel

tigit beato. Bertrando, nimirüm li-

fimilia decreta non fervaverint , ut-

benter vir ille beatus fuam — fenten-

ortipls,

Jjum, t«

poté, qua verifimiliüs tunc tempo-

tiam reliquit, pto quaanted, tum

m, i

fis necdum emanaverant : fed hoc

orando

pro converfione pecca-

Mi

valdé mirum eft, ó dile&iffimi, quód

torum tum difputando tam fortiter

ioni f

- vos eadem obíervare nolitis ,- cüm

fletit, miferandá apparitione f'ubn'of

m d

jam patfim: in ipfis quoqué directo-

Ctem petterritus. Sed refpondeo : fi

pl &

ris inculcentur, addito infüper , ad-

ego cx charitatepro peccatoribus ota,

j ]iüspofj

monendos ac inftruetidos. effe popu-

nunquid unica hiftoriéa me À chati-

los , ne - fcandalo afficiantur, dum

tatis propofito dimov.bit? abfit. In

at Me

Direge. petentes Miffam Pro mortuis, non

arera fundatur illa (ententia,qu& prae-

] plflS p

yem. Ut

Tim

audiant miffam De requiem ; & ne

tet. hiftoriam privatam fuffragium,

; geveräm-

Bussfeld.. Sacerdotibus nimiüm molefti fiat in

aut fulcrum non habet; tum quia fa--

ennor.;o, €Xquirendis quotidié Miffis de. de-

é&um privatum fxpé tam facilé ne-

d

undtis , fecundis refpondeo , alienum

gatur quàm probatur ; tum, quiaca-

jj g

orct qatte

efle à Spiritu (an&to, quiíquis priva-

füs particulatis . malé applicatur in

tain devotionem ftatutis Pontificum

confequenti'am univerfalem. Tran-

rrevt

— prafert. Ibi effe nequit genuina at-

fcat, quód clementiffimus Deus hoe

ndilinte

qué perfecta diledtio, ubi deeft Chri-

facto beatum Bertrandum ad. füccus-

atf

fjcbranlisï

ftiana atqué perfe&ta. fubmiflio. De

tendum miferis animabus fpecialirer

acceptatione legis difputare nefcit,

incitaverti;tranfeat, quód ad hoc pien-

od f

F

imTbeol, QUilquis ver& obedire didicit. Ullti-

tiffimum mifericordie opus vocet &

;

Mifan

sorali

mis refpondet Patritius Sporcr , eos

alios » ergonä omnes? ergcnäex hoc

dantefts

Saram, mnimé tencri promiffione nal& fa-

bené infertur , nullum effe Deo gra-

« xX

Part.2. C , fsd omninó fatisfacere füx pro-

tius opus, quàm füccurtere animabus

qu()fum

£4p». 6,

tnillioni per Miffam de Fefto cur-

in Purgstorio ? minimé gentium.Hzc

lüä

qusm

Sed.4. xente, cüm omnis promiffio intel-

illatio eft tam inconveniens, ac ftdi-

j i

$.2

ligatur fa&ta & obfervanda fine pra-

ccrem : nonnulli ii matrimonio pet-

um

