qui autem bené adminiflraté Sacerdotio

tut etiam in Sacm*ncto otdinis vrquæ

Dzalagd.

d w

ilius. prapofiti /czlzret Monacbalis Sudos

copioftor, ut rité & debité peragatut

s. U 71

f'es canfem: tantim eos diflare veperict,

officium , quod n Domino fuit fufce-

quantusm inter privatum. diflat && Re-

ptum. ng imo fateor, & proüteor,

LVet- 9f

yten. Dui

gems - Capefis ex hifce verbisó vene-

in. facfa ordinatione pratet pot tefta.

tande Smgdos tum fracus timofis;

ter & cháracterem etum tribui gtae

Jut ) pw'Ff'

[

tun coa(olationis. "Timotis quxdam,

tiàm facramentalem , qua facri Mi-

quia reverà rem difficilem aggteffüs

niflei in (üis minifteriis fpecxahter

uj

es, nifi juftitia tua & fortitudo tua abe

adjuvantur , íed vel ideó time, ne ** €or. &..-

titlt

u Bt g

undaverit plüs omm Monachorum,

fortaihs in vacuum gratiam.Dei re« V. 1.

(üccubuifti , pcm('ci. INoh equidem

CCPEIIS

ittl-

lNam cui plus datum eft,

tenieris ad. religiofam perfc&onem,

plusexigiturabeo. Dignus nfs, coi«

Lo

juxta Monackorum regulas vitamin-

ceífam fibi gratiarm amirtere , quiis

f

flituendo, ftrictiffimé ülentium fet-

Lüt4 ig.

quis negligit eidem ceapellfame Atj-

nerico

vaudo, aft teneris ad quafi Apoftoli-

L

ottv

ferte. ab illo Maam : ( inquit veritas) *

cam, qus priore inrantüm efl. altiot

quia fepofitam ia füdario tenuit,

icite

&di&m liot, nmumtum plus eftpug-

quami ad men(àm dare debuiiler.

nl

Rate iti campo aperto, quam fuam (la-

Mna ptetiofa eft grátia facramenta-

u

tionem fervare in caftello munito. n

JrLeIlI-

lis, & illud jus ad fpecialia auxilia,

€aftello quafï tnunito funt rehgtofi :

uibus infitmitas hurmana in tami

DCUlOS

temotiotes à peticulis,& ditiotes prae

álto munere füblevatur , aftindignus

jcnon

eft

fidiis, Oecluditut ipfis omnis janua

hujus jutis in fe effc&um fen-

( n

vagandi, cüm bonis Patochis inter.

tite, quifquis refugit, benc vivendo,

datori

o

E ais

;go

TRAVCTA-TUS. L

datori (e gratum oflendere , gratia

num non occurrent mala peccati,

Eccli.35.

hac factamentalis, & auxilia fpecia-

fed potiüs tmateria victorie ; quia

. d.

in tentatione. Deus illum confervabit, &

lia non dantur in squalite. ( quod

tamen fit in poteflate ) fed pro re-

liberabit à mali. — Erit Deus talis ex-

cipientis difpofitione & ufu ; necelle

altans animam , ut fit acceptus po- pj 5 ,.

eft, ut bené utatur, fibi füperné con-

pulo : illuminans oculos, ut vix laba- y . ,

ceffis, qui fperat fibi majora concedi.

ret in formandis Concionibus & Ex-

Propter quam caufam ( íctibit Apofto-

hortationibus , ubi tamen tepidi ple- Gene[. 2j.

— Aim.u

',v. 6.

lus ad Timotheum ) admeneo te , ut

rumque in evolvendis libris. velut r ,,, ,.

refafcites gratiam Dei . qua in teeft per

Efàu in venationibus laffantur. Beata , .

impofitionem. mamium. mearum.

Ea

profc&tó eft aninaa Sacerdotis Dco in

W! " /

tefüfcitanda eft collata gratia , ut

perfe&a (an&titate & juftitia fcrvi-

1j

fentiatur divina prote&io , furgen-

entie. Qui emim bene mimiffraverint,

jv

dum eft & fomno teporis, ut refuf.

gradum bonum fibi acquiront , & smul-

tam fiduciam. lt&à, ut aliquando, con-

citetur Sacramenti füfcepti virtus.

Excita inte , Ó dilc&iffime fervo-

fumato fuo curfü , tantis fint tales

tem fan&orum , vive vitam Apo-

affluxuri deliciis , quantis modo la-

borant moleftis. "Tantó in caelo

ftolicam , & dabuntur tibi auxilia

Apoftolorum. INam quemadmodum

erunr Monachis gloriofiores, quantó

à nobis Deus colitur, ità nos vifitat,

in terris ex charirate cis fucrunt la-

boriofiores , & in occafione fortiores. rpifl.; ag

fi ipfüm perfequimur peccando , fu-

it à nobis fuam gratiam negando,

Hinc afferit Auguflinus : Nibil eff in

fN

.Pf;zl-Wv

í

1 celimus ipfum velut metcefarii ,

bac vita , € maxim boe tempore dif-

Y. 4 5.

ulofius. Epif-

;tiþuit nobis juxtà mercedem met-

ficilius , laboriofius & peric

cenarii, i ut filii, nos fovet ut filios,

copi aut Presbyteri offcio : fid apud

f ipfi in auditu auris obedimus, ipfe

Deum nibil beatius fi eo modo tmilitetur,

d&

que nofler Lnperator jubet, Et hazc fünt

fh

Yaia 65..

nos .antequam clamamus exaudit.

Si ipfum colimus fervidé , füccurrit

tria inflrumenta , quibus aget Do-

RI

v. 24'

nobis in brachio forti, fi tepidé evo-

mini colitur , rigatur, fegcíque edu-

1u

catur. Horum expets ( crede mihi)

Pfal. 30.

mit nos , jam vctó cape ctiam fru-

f

étum coníolationis , quia nempé

parüm aut omninó nihil tritici hor-

!

y. 28.

Deus non derelinquat Santtos fuos. 1n

reo stcrng beatitatis inferet. — His

veto tribus , nemp? odote boni ex-

omnibus periculis pro gloria ejus ti-

10

Pfal. 33-

moxatä fufccptis. Redimet. Domins

empli, fpiritu Scripturz, auxilioque

H

y. 23.

auimas fervorum fuorum . C non dt-

divinz gratie totus etiam mundus

H

converti poterit. DIndé te cordialiter

linquent omnes , qui fperant in eo. Sa-

i)l

cerdoti ferió ad Apoftolicam perfe-

rogo , atque cum fan&to Bernardo S. Bern.

1

&ionem incumbenti , Deum filiali-

adhortor: Noveris bujus Trinitatis $a- in Epil*

ter timenti, etiam in medio eccafio-

cramentum , im nullo fruftvatum à te:

1

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, .

8t

ff pafcae verbo , pa[sas exemplo, pa[cas

:afä ET

ciali quoque titulo pro propriis Paro-

oratiamum fuffragio. Manent auteim tria

chianis & concteditis fibi ovibns:

4

hac , verbum , exemplum, oratio, major

& proptera juxta probabilioremi, ve-

-

autem e[f oratie. Suícipe hanc piam

tioremque Theologorum fententiam,

P* uj;

admonitionem , & propterea fafci-

Parochi non folüm teneatur ex juftt-

B , s

pientur verba pridicationis , ille ete-

tia fuis Parochianis fingulis dicbus

X

nim confdenuüs corripit , qui cor-

Dominicis & Feftivis Miffarum fo-

* Pk' Gm(,:

feptionem fon rejicit. Servito Do-

lemnia peragete , íed etiam fiepiuis

inino, ficut decet virum perfectum,

Vellt r

faitem per annum , eifdem fractum

Dati,

quia hoc Sacramentum Kegis non

Sacrificii spplicare. Juxtà. id (acri

koit

,.ä?omly.

tevelatur , uufi illis qui fezvignt ei die

(Tudent Cum pracepte divino wandac g

d

. 28.

4c modle in P.ur;-it.axc vita.

[tVi- r

y.1$.

eum fit omuibus, quibus agimarum sura

&e refor.

commiffa , ovesíuas agno[cere » pro b

trill j

5430 £.

sul-

CONSIDEAATIO QUARTA,

&acrificusn offerre, c^c. Idem vidctur

cott-

dicendum de aliis precationibus &

al

Quues Sacerdotes. teneutur. fanite d

devotionibus, fi non ex jullitia, fal-

dola-

pevfecte virere , quia faut Legati

tem ex chatitate , &am fi fübulcus

quo

pro Ecclefia ad Deume

íuos porcos quotidie faltcm mane &

uantö

ve'peré per quaídi precaciunculas i

Egati-ene fungi , fihil eft aliud,

n

cuftodiam Angelorum & protcétio-

L

quàm ex commiflione- altcrius

nem fu-pxemi TNuminis corumendat,

ytiofcs Epzþl;*

"DI

negotium gerere. Hinc, quia ab.Ec-

quis fufünebit Parochum ,

ininus

€lefia Presbyteris, taaquam Miniftris

Igrg- d!f

pro fibi commuffis animabus £ollici-

gublicis commmufum &. injun&tum

tum ? an fortaffis minüs attendetur

y l

€ít, ut fán&? offeranr orationes fi-

perditio anima, quàm abreptio fuis ?

jj 4j

delium & in (uis ptecationibus.com-

Jitifs

hoc fané nom e(fet pervigilare pro

sendcat neceffitates pepuli divinz

fuo grege inflar rationem reddituri

muieticotdie , ut pro gemitu paupe-

pro animabus Chritti, (ed potiüs 1n-

j Do

zum .&-(abvcntione immolent Alti(-

u Cdü'

flar negligentis Pafteriscommifli fibi

funo Sactificium placauonis , He-

gregis obHviíci. Aut quomodo quis

Potre.

ftiam immaculatam, jure meritiffimo

audet afferete , quód ferió

n

i ot

E«clefig Legati ad Deum & Media-

4 H

fionem peccatorum intendat.

tores incer Deum & populum dicun-

fuz predicauoni ferventes orationes

pont &

tur. Magis quidem adhuc hic tan-

adjungat ? medium optimum fun:-

«

guntur Parochi , & alii animarum

mf':que'necefïäriux*n tion debet omit-

gundu

Paflorcs , quàim Sacerdotes folügi

tere, qui in fe vult egrotantis curam

rdialitcf

fimplices. . Quia ipforum non tan-

fuícipete. INihilominus tamen, quia

at*

tüm efl, Preccs & Sacrificia offerre

omnes Saéerdotes tam Éimpliees

gro tota Ecclefia , fed infüperex fpe-

quàm «curati funt veri Méediatorcs

"TA

Jrad.l. Pars L.

L

intet

E

*

I.

E

-

TRACTAFUS

inter Deum & plebem , fecundum id

Chriftiani populi, nempé per fom-

8. Chryf.

$. Chryföfïomi : Medius flat. Sacerdos

num contemplationis, & quietem

homil.;

emtey Deum €» maturau bumanam , il-

orationis :non cubando fuper latus

£5 ikud

l;ac venientia benefieia ad nos . deferens,

dexttum aut finiftrum , fed orando

lat in

noffüspftitione!'illuc perferens, Domimum

in omni loco, & puras levando manus,

1. Tinp z.

4nno quo

Sane jugum

ivatum rccanciliauns.| Videamus itaque

fineira c. difcéptatione.

v.8.

1hey titus

hic xquamodä tiali Sacerdotes itatum

Chrifti fuave eft, d onus ejus leve, mi-

Mit

Mattbar.

eff. Rex

Numen placent, an rion potiüs eo-

riimé pracipieris tam dura, ficut olim

y. 30.

nát;

Ozias.

ftitrl oratio fit, qu& iram exsitet & fe-

imperata erant. Ezehieli. Minimé

judith. $.

erein acéendat , quám quae a

pracipitur Chriftianis. mylflis fuper

?a 126

*ïfäïisorf-

diam provocet ?

fmum fuos cibos in foetore deco-

Ut olim Deus

domui I(r'acl& do«

quere, aut pollutum fordidurnqne

mui Jude gravitatem iniquitatum

pariem manducate , Íed nutriuatut

SAp. 16,

oftetideret, futurafque pro eildem de-

Angelorum: efca patie füavitlimo de

y. 20.

Exchiclis

A

bitas poenas indicarct, juffit Ezechie-

coelo: przftito, jubentur offerte. in-

lem Prophetam per quadringentos &

cerifüm bonum & cutrere in odoretmti

triginta dics dotmire, & pro Iíracl

füavitatis Chrifti. Aft pró pudot, pro

ln

i

quidem . füper latur. finiftrum per

dolor!'quod in Ezechtiele presfiguravit

trecentos & nonaginta dies , pro Ju-

divina cletmentia , adversüs ipfumet

l

da vero fuper latus dextrum per qua-

Deum jam implet hurmara zmalitia.

dragima dies. Grandis p*-rofcäö po-

Aperianius oculos mentis noftra,at-

fia, tamdiü! uno cubare latere, prohi-

que confideremus in lumine fidei ,

55

bito omni vertendi riotu, Prophcta

quid fünt immortificate paflioncs

tamen ^ hoc difficile praeceptüm pro

-

noflre , quid inordinati affcctus,

iniquitate populi fine omni querclá

quid terrena defideria , nifi graveo-

«

U

& lubenti animo . in fe füfcepit , Ío-

lentia flercota ! & — his turpiffimis

làüm f& coràm Domino humiliterex-

ftercoribus vix nor omnes oratíoncs

Ilq

enfans, ut ipfi imperatum , paaem

noftras pollaimus. Examina oratio-

Á

füum ftercore humano opcrire , feu

tjes tuas, imó & facrificia tua, cogita

)

li

( ut interpretes loquuntur ) fuum

& tccogita aff-&tus & cogitatustuos,

paner quafi fübciner itium hordea-

nonné fepiüs abriperis anxid curá

ln

ceum füper ftercora coquere. Tunc

pro tebus terrenis pro equis & bo-

bn

(i

enim ipfe in humilitate ad Dominum:

bus? & hoc procul dubio pró pudot

Ab, ab : ah. Domine Deus , ecce . anima

eft fuper ftercus equorum orare , o

a 161 eff polluta. INoa tamen plus

quoties labia Sacesdotum profantur

p

cocleftia , dum eorum corda medi-

D

obtinuit clamando , nifi ut pro fter-

coribus hutmanis liceret adhibere ft-

tantur carnalia ! O flercus humanum !

Sophier. .

inum boutmn.

Ecce ità Sacerdotes

uo nonnulli Sacetdotes intimoraté

V. 4

;

41

t

Chrifliani deberent. portare peccata

ictum Domini pollunt, orationes

foetore

—

DE MOTIV1S ET INSTRUMENTIS, £.

8

fcetote inficiunt, facrificia contami- reverentid, veftium cultu, habitüs-

lt

nant, & tamen intertot concupif- que compofitione in confpcótum re-

i

centias, inter tot malignos affc&tus, gis prodeundum , quà verborum fa-

i

inter tam. indomitas pafliones & de- cundiá mei Principis negotium pro-

fideria fua fiepé (epiüs non verentur ponendum , expiícarcr intercÀ ubi

l

n; (it;

de juflitia fua contendere, more il. caté & caut, quo verborum pondc-

!

Malach.:

lorum , de quibus Spiritus fanétus re, muncrum allcétatione certiüs &

[

n; Malfrll.m

TX

apud Malachiam : Ip quo defpeximims fortiüs animus regis dcvinciri queat.

n ^^

* momes tuum ? in que polluimus te? Er--Bene fe . res habet Ó Sacerdos vene-

pc!'

gone fuas preces indevoté perfolvere? randifime, en Legatus cs , Legatus

eas terrenis affectibus replere, magis (nétz Ecclefie , mitfus ad divinam

(0«

inter illas attendere ad cantum aut Majcflatem, nt depreceris pro pec-

qne

L

volatum volucris, imóad nugacità- catis populotum , nut gratiam favo-

ituf f

tem canis, quàm divinam Majefla- remque obtineas afflittm fponíe ,

) ü€

y 4

Ifi-

tem , hoc non fit fupremi numinis oftende ergó omnium oculis , pra-

ffi

prefentiam vilipendere? ludere? de-. fertim divinis, fan&itatem, (àndá Ec-

fpicere ? Fac principituo ,.effer talia. clefià dignam. Sed eheu quid agis!

po

qnt

Mid. y, $, Aàancra tales fiipplicatienes duj fto, ah utinam tui a£tus effent ram inno-

ynet

Ji. placuevit i, aut. fi. füfceperit faciemm. centes, quàm (epà guerorum lufüs!

walt lh

tuam. Finge tibi, teefle iegatum tui. utinam lavares aliquandó. & difrum-

Principis, miffüum ad quemdam Rc- peres tuarum paffionum faícias, qui-

ræ)

i

gem aur lmperatorom , utibidem bus jam rotannos turpiter ligamus

"

communibus tug patrie neccflitati-

Jaces? utinem non cotmpareres 1n cofi-

of

bus &-utilitatibus beac confulas, jam ípc&u diving Majeflatis, velut qui-

Qu ,

VC

ccdo mihi, qualem, praflolans diem dam ocreis ftercoreis , togis (qualen-

audientie, te intereà nobilitati, to- tibus, manibus fpurcis, collari, cine-

f

tique Kaegiz civitati in tua conyer- re.tabaceo, pefufïïo, vultu tettico, ca-

(s

fatione praefentares ?. fortafis cum pillis difflatis, & totu demim habi-

yrito«

pueris in Éoro luderes?aut cum puel- tu, nil nifi meram graveolentiam

[

(ogl

lis ad fontem publicé fordidasfaícias exfpuente. NNam crede mihi, omnia .

stl

lavares? Vah , iaquis , abfit tale pro- ifla. haud queunt fantam excitare

a

brum, non auderem ampliüs ad au- nauícam in terreno rege , quantam.

j b

dientiam regis accedete pre rubore excitat in füpremo Numine unicum.

pibt

- & confufionc , tantà puerilitatetur- ctiam peccatum: veniale , aut quivis

je, 0

pificatus ! ego abíque dubio iflhoc. voluntacius inordinatus affe&us, in

r

n cafü omnium oculi illuflrium juftam quidam iram concitaretur tef -

n

morum gravitatemm, meo Principe renus Rex tam ncfanda talis Legati

mum'! Sapbfï':

dignam , objicerem ,. diuque no&u- Pra&fumptionc, an autem pra& hor-

nüfaïc h 4 4

que mecum fludiosé tractans, quà rore ejuímodi foetoris protinus vit& -

rons

z

exci-

qpiofe

$4

Ta ( UCUT 4 TU Ss

"

exciä&ef , dubius lierco. — Sed ert,

ritudinon ! quandó tu. eradicaberis?

füblimiori in lumine confpexerat

loquof hicd illis, qui de fepalchiro

quádam horà virgo felectifima Ca-

fuorunr peccatorumy per Sacrarmneri-

tharina. Genuenfis abominationem

talem poenitentiam jam furrexerunt,

actüs alicujus tantàm rainimt contrà

qui, velut Lazarus , vivi vità gratix

Dei voluutatem adnmiiffi; & mox ex-

prodeunt, attamen adhuc ligati pedes

foan. .

Matt.a

elamavit : O Domine , aut. ceffet

V. 4 .

C manus inflitis faatutm paflionum,

hj

hujus aboniinationis vifio , aut ego

& inordinitorun affsz&uum. | Et fi

ore horrore in triille partes diftum-"

dixeris mihi , utique omnia jufto-

por. Ofi homo altiori cogtitione

rüm opera propter Deuni peracta

font meritorm vita &terna, &im-

inftru&tas non poteft fuftinere tut-

pitudinem unius talis actüs, quomo-

petratoris auxiliorum. divine gra-

dó fanctiflimus Deus , qui omnium

tix? etiamifi non. procedantex cotde

actus, bonos & malos infinité clarius

omninó perfe&to» Kefporideo, quin

Matt. (9.

LE

perfpicit, Sacerdotenr non ürno , fed

inió : tanta eft Derbonitas, ut & pro

l

facilé ruille eju(modi abominationt-

pora dqua frigida: mercedem tribuat,

busconfpurcatum tolerabit, nedicam,

nec Eleémofyrianm, etianmy cam impa-

tientià datanr, irremureratam relin-

petitiones ejusimiplebit? & hinc uti.

Pfal. 3t.

que nom ampliüs miraberis , quód

quat. Verumtamen ejusmodi adorato-

V. 6.

-

oratiofiefri ,

ex córde* inordiratis

rtes ;in diluvie aquarim inültavum. ad

eunt non approximabunt. Ejusmodile-

g

sffe&ibus fübje&to procedentcm , E-

zechielis cibis coniparaverim. Quiis

gati imperfe&ti tetipore caftigationis

C

tiinirne

"

nequit tarti foedé foetere humianum

nt con(ölïari

N

flercus in raribus terrerii. Principis,

Ecclefiatm. Moyfes debet effe, radi-

Exodi.34

y. 29.

ans cornutà Sandts meritis facie, qui

il

quänïtüm obolent riali cordisaffe4tus

coràm divina Majeftate. Minüs ob-

vult impedire illius terribilis fenten-

IU

Pfal. 7.

eft fapori ciberurn fimusboum,quim

tig exfecutionem : Nf converfi fueri-

l;

inordinatus arhor odoramento ora-

ts gladum fuum vibralit: arcum fuum

V.13. (*

X

14.

tionum. Et ifla omnia ( bené nota )

zerendit , & paravit illam. Et in eopa-

li

loquor tantüni de Sacerdotibus tepi-

vavit va[a siortis. Plüs placatirratum

(; 9

iNumen fuà oratione unus fanctus Exed. 17.

dis, circà minora negligentibus, atqj

7,13' vt

iinperfe&tis, minimé veró de verían.

Moyfes , quàm mille Saules omni- P 72-

bus' futs facrificiis.

3!'41!.1 l W!

cibus in flatu peffimo, facrificantibus

Melior eff. enim ?- "€8- 1.

hf

fil

sunus timens Deum, quam mille fili im-

Ectl.16.

ii flatu peccati mottalis. INam illi

K

fuis otationibus & facrificiisomninó

pii« Plus placet Deo, inquit fan&us Au-

Y. 3.

.

ferpentes & Scorpioues admifcent ,

guflinus, latratus camum , mugitus InSerm.

»

Mu

Jeurron.

33-

illi altiflimo ( pr horror!) omninó

boum, grunitus porcorum , quàm-cantus

fl

j

Clericorum. luxuriantiutm.

Fatendum

Detutron.

pro adipe devotionis fel draconum of-

&

ferunt, é radix germinans fel C ama-

quidem omninó cft (c&teris paribus)

lr

29! r' lsw

nihil

w

p

DE MOTIFIS BT INSTRUMENTIS' c«.

5

jj

nihil poff& obeffs malitiám iiniftri

leftibus , qui adhuc totiis, quantus ,

u

Valori Sacramenti ! & (ancitati (acri-

ligatus tertenís. Haud fecüs ac f fas

ficii , quemadmodim nihil obfuit,

cílct,. divinis addigimane, & caducis

"

quin Hoftia in cruce oblata eflct Deo

inhiare. affccku. . INon. decet. fancta

*

gratiffima, etfi crucifigentium. vo-

pet itripuras offerri nianus , nec ora-

tionis atofnata, fine niortificationis

lo funt

Matt.26.

lutitas fuerit perver(a ,. ità otmtinó

Ti ub

eft : filius quidem bomiuis vadir, lancta

myrrha. Judicate jam inter me , &

p.24.

f

quidem Hoftia ctiam à Sacerdote

vineani meam . vos Ó Spiritus ftan-

D.

malo imimolatur , ve autei bomini

tes ànté thronum , an hec fit equa

à

illi, per quem filius bominis traditur j

veheratio, unà manuofferre munus,

[l

Va Sacerdóti illi , pet quem ita € hri-

& alterá infligere alapam, aft utique

Vfä-

ftus mactatur & fümitur ,meliusabf-

hoc facit,qui(quis quoad c&remonias

t

que dubio effet Sacerdoti malá con-

quideti Altari*fervit , quoad vitam

uj t

Ícientià gravato , aut tempore pené

autetm & inclinationes. fenfualitati

inVetetato, Altate otnninó. non ac«

J

Ó yu 4

litat. Ah quid agis.quid intendis, quid

]if

&edere , quäm facrofancta tam irte-

cógitas,Ó Sacerdos ? an ntefcis , quä

g

Vefentet G Säcleegä ttattate; Pottó

mentis corporifque praparatione,quá

liti

ut fresrobis ápertior fiat ,. a(cenda-

teverentiá, quoque timore olim Kee

nto

Pt

aius. paulifper rioftrae. mentis in-

giria Efther fupplex ad Kegem Affüe.

Eflber.i4.

mddM

tuira in divinumi palatium , fpecta-

tum ingteffa ? Audito videlicet gen-

türi, quomodö vel qu'aii:ï mutnera

dile.

tis fudt peticulo, mox fufcepic indu-

(oftt$

legati fanctee Ecclefie omnipotenti

imenta fletibus & lu&ui apta , utens

ohft

Dco pottigatt ? En venit non riemo

pro unguentis cinere , & pro regiis

EW&! j

Sacetdotum , ex officio pro commu-

cibis: maceratiote tenelli corporis,

d

)

tiibus neceffitatibus collectas pofitu-

ut. veró pro charitatis ardore calidis

ji

j2

fus pulfat.inttát, accedit,offert.Oblata

fletibus divinam clementiam depre-.

"

Dominus (uícipit , infpicitdifpliccfit.

cata , Deamque dignis poenitentiae

hr

!

Efler a5 .

W

Siccine ( inquit ) taliane mihi ó fpon-

fructibus .honorata , rursüs , tegio

jm

l ]

fa jam mittis muriera ? hane fant uv

petfulgens ornatu , fui decorís glo-

tp

ex vincá fioftrá , quam mea planta-

riam capeffivit , non causá faperbi-

atü

Cant. 2,

us

vit dexteta ? S1 vinea florentes dede-

endi, Íedregis mitigandi fuzorem.

ndus

y.12.

Matt.13.

nint- odore , unde ergó Ó dileda

Sed hem tantá circümdata. gloris ,

yni

1f

fiea, tamm abornitrabilis foetor ? riem.

vix cun&ta pet ordinem oftia intta-

TU

ii

*P 24.

pe inimieus bomo boc fecit : ipfiffimus

vit, fegisque i ocalis ardotem cone«

lii

fpexit, & jam diutiüs ftare non. va-

tuus Legatus ditninuít fuavitatis odo-

A "

[

rem , quia Prophana immifcuit fa-

luit, cottuit ergö in pallorem colore

ugml!

cris, ote'clamans ad coelutn , corde

mutato. Vide, Sacetdos.regina pra ti-

(Antl

& carne exultans in mundur, turpi-

more corámi proptio cójuge ftare ic-

nduft

ter pra(umens fungi minifleriis cae-

quit, & quidétanto preparationisftu.

j

109

ribi)

jl

b

o

86

TRACTATUJ L

die premiffo , paratiorad vana quàm

étum & Sanctorum fortem vocati ,

ad divina coràm diviná majeftate flare

delc&amur pró pudor in rebus vilif-

Wa

fimis ! illa refpuit heroico regioque

prafümis? coram quà tremunt An-

VI I('

geli, inque fuas procidunt facies An-

animo deliciss licitas ultroque obla-

d. cap.3

gelice Eof&:fialeä ? ecce hic Deus hic

E

ta$ , & nos damnabili follicitudine

Mutd

». 1.

jlüs quàm Affuerus ! en timet coram

querimus illicita, veluti ignari, quia

humanis oculis , qu& erat incredibi-

]

nemo mittens wanin fuam ad. ATALITI, p acg g.

Iblda 3j. ^

lis pulchritudinis , qvze pre deliciis

é refpiiens retró. aptus eft vegno Dei. y, 5 ,

llla licet rofeo colore perfufa , íu

Í

yo ';63

nimidque teneritudine corpus füum

fine ancillarum fulcro ferre non erat

t

gratis ac mitentibus ocula triflem ctla- Eflber.is.

fufficiens , tante profcétó imó ma-

bat anunum. Et nos ctiam fub nigro y s,

joris pulchritudinis deberet effe ani-

poenitentie habitu animum levem

(

ma Sacerdotis , volentis flc&ere di-

vanitatifque cupidum fevemus ,»ilïag llid. 14.

jl

yinam Nemefin , deliciis virtutum

ornatüm regium velut pannum men- , ;g,

V

affluens, pre teneto, filialique amore

ftruata deteftabatur , minimé eum

fij

fe ip(am non capiens, tota dififa fibi,

portans in dicbus filentit. ,. hoc eit,

Wi H

& tota innixa brachio excelío divi-

quando non jubebatur proccdere in

Hi,

f

nz grat , copulsta velut fponía

publicum.

Et nos ctiam occulte,

Ilid. y.17.

UT

.Deo illo myftico diving pertcétio-

contra tot prohibitiones ftudemus

li

ibjd.;4. nis vinculo.

Sanctior deberet effe

cultui corporis , vix non magis quàm

ag

V. 16.

Sacerdos , Reginà Eflhere , quz,

cultui animae.. Illi non placuit con-

]0fe ]

teftante innocente conícientil , ità

vivium Regis. JNobis autem allu-

dtd

Deum confidenter affata : Tu feis me-

befcant lauta convivia pree omni o-

ii

atf

veffitatem meam , quod abominer fignum

ratione & devotione. . llla jam Re-

Ilid. cap.

fortaf

1bid. y.rs. f(uperbia c» glorig meacic,. Et nunquam

gina obediebat cognoto: íuo. velut

2' rlzo'

tf

K

latata fit ancilla tua, ex quo buc trans-

parvula, nos autem vix Sacerdotio

on.

initiamur ,. jam grandes nobis vide-

lata funi, ufque in prefenteim diem, mfi

fettat

i re Dewiue Dews.

O bone JEfu!

mut , velociores ad Leges aliis pra-

( N

quis noftrüm , quis Sacerdorum po-

fcribendas , qüàm ad nobis prafä—f.cïi'

'dien

terit in veritate affirmare, quod nun-

ptas fervandas. — 1lla demüm arnore. Effher.4.

Cp1

f

quam fit letatus, nifi in te Domine

populi, etiam cum peticulo proprig v. z.

fite d

Deus ? (ané adhuc longé formofior

vite , füpplicem fe ftitit Regi , &

erat Eflher in anima , .quim in cor-

nos amore Chriftiani populi, minis

ffïg(

, Ptnd

pore, illa Affuero de(ideratiflima coa-

mam non rarö etiam diffxculfar.eim,

lj

!tlongi

jux, ad regias delicias exaltata, omai

vitamus, fugimus, horremus. Plang Matth.z

modó invitata, & quafi vocata, in

Regina Either furget in judicio , & y. 42

4?' '21 my"m

fs j

eis nunquam delectabatur , in-nulla

condemnabit plurim.osi--Sa.C.CdeFCSa::

re laetabatur nifi in folo Deo, vah &

W

Sic fic omnem . Sacerdotem inflar

fa.

no.? Sacerdotes in Miniflerium (an-

Eflheris puré vivere opottet. , fiin

f fg:4

otationie

bE MOFTIVis ET iNSPRUMENTiS,. é,

97

ofatione curmi fiducia ad "Tlhronutn

peréxuté. papulo. auctores. thértis esifli-

Haüd £latini

kfiher. 4.

gratig accedere. velit.

ss dqei effe debuisus dutes ad vitam.

Ex noflvo enim peccato populi ttrba pra-

vu .,I'

füþef- órantetii extenditur Virgæ aus

tca, ubi itam metetur plumbea vita.

firata efl. .Et poft pauca rursüs fub-

t

in, Mora], Ottlipottus Deie (iiquit 5. Gicgorlus)

jingit valdé notanda ifla : Qub fera-

ciffgna gentis gladius in necem fideliurü

fepà ejus preceim in. perturbatione. defe«

AT

fit , qui precepta illius in tranquilitate

tantá erudelitate gra[[avetur ?. mfi mo-

flta vita,qui Sacerdotes nominainur, c

hy, (

centemhit.. Juftiffimé (cilicet contem-

ttit Deus hominem petenteri. , qui

hen fumüs ,^ à pravi[Jmis gravaretur

l- vf

contemnit Deum jubeatem. llle de«

operibus ? fed dum mos competentia ts«

müm bené fperat fignum clemientias;

bis relinquimus , & nobis incempetentia

Dyi

j

cüjus vita aburidat iuflitia, n viis

Cogitamus , peccata moflra barbaricis vio

lj

hu

juffitias debet ambulate Sacerdos, iti-

ribus foiamus: e» culpa noffra bofliwm

T v i

qüe vià irriaculatà miniftrare divi-

gladios exaetit ,. qua veipulliea Vires

m

tiis , fi cupit audtre à €hrifto, quod

gravat. Quid autem dickuri fumus, qiià

populum Dei , «ui indigne prafumus,

i

Eflper 15 Eftheri ab Affücto dicum : Ego fur

i

y.1Z.

frater tuus,noli mmetuere. Non morierá :

peecatorum voftrorum onere. premimus ?

Hac omnia & adliuc plura in. variis

RUT

non exim pro te ,. fed pro omnibus bac

Qs

Lex confituta fl En dile&iffimi in

locis de temporibus fuis fanctus Gre-

ii

Domino , per multos iri cordis do-

gotius, Cüm tamen certum fit, tunc

tetiporis plurimos fanctiflinos vitos

on

lore jam arinos populus Dei confpt-

lii«

cit divine irdcundix virgam , imó

praícrtim ex Monachis cfloruiffe ,

tacetido de viris Apoftolicis (uti füe-

1 9-

fatis fenticjufta punitionis flagellum,

i

fortaiis arbitramint , hane animad«

te ex otdine Benedicto Sancti , Au-

M

relit .T

U

verfiónis Legem , ac diíciplina vir-

guítinus, Juftus, Laurentius, Melli-

dotio

gam füpet Sacerdotes non effe ex-

tüs, Leander & alii ) eolligi hoc po-

tentam aut latam ? Ó fi hoc effct fa.

teft. cx quadam ejuídem fancti Pon-

EO

j p

cilé INurmen placabile foret : aft ego

tificis Epiflolà , ad Imperatorem

vclementet. ttetuo ,. fie de noftris

Mauritiuni datà, cui inter alia h&ec

w[zlzn'

depravatis. tempotibus fit. potiore

infetta : Sdio, quanti bis. diebus aéis 3 1 paflor.

gnote

J

r

jute dicendum , quod olim magnus

Monaflerio amilites. converfi. tniraeMla qup,io.

r

,r. l

fecerutit;

Á

qna Q virtutes operati funt.

L

Gregorius de füis afferuit :.^ Quanta

At talia

d.

tnindus gladio feriatur ( iniquit fan&us

e tioflris temporibus affc-

g

rcfe valemus ? Ó peramande Le&or, Genef. i$.

InPaffore Pontifex ) afpicitis, quibts quotidie per-

ïf&!?üïz

eap.iz. — cuffronibus antercat. populus videtis. Cu-

haud poiï"üm* te omninö celare. Le- y, i.

?

j

*

xe hasc é cujyuídam peccatoris f3nu, Micpeg,

gus boc n

ifí noftro pracipué peccato agi-

0, & M

füpet ha&c cuffudi clatiflra orís t« As , g,

dore*

tur ? ecce depopulata urbes , evera ca-

fira , Ecdefis ac Monafleria deftructa,

velut Mater Domini , coníervá om-

jl

nia in corde. tuo. Nondüm nuper

in folitudinesm agrà vedattà funt, fed sos

aurecan

A

itiote

$8

"*acCTtAaTUS L

E

L

&

373. iteä

gufcam R oma clauferat portam

Seraphicus erat Francifeus, vit mi-

$. Epz'pbg :

t (anckitatis Hilarion , maxima 1n

ecce fcripfit ante diluculum ignota

Futis t

manus

*

L

Eradisemus omnes infirimos

toto vix non mundo fame Anto-

mius, & hi, cum fexcentis aliis con

qu?dgm

pofl XI. Meum quidem non eft, Scri-

PZ

flanter refagerunt Sacerdotium ,tan-

[

pturas,imerpretari. Verumtamer at-

Qeraclim

tendite ó Sacerdotes & Paftores, ne-

tà fefe- dignitare indignos , confetli.

á

V

li

Lapiáe

q

uando dicatur vobis : Qmod mfir-

Hodi? vetó non pauci juvenum, qui

vix, ut due, litterati , qui necdum

lijädp..?äy

li G(y !gv d

T

Exechiel

"um

fuit, non cenfolidaftis. Afít ó De-

eVitt.

ephebos plent exuerunt, jam Sacer-

iM á

34.V. 4

rmine , ?]'uomodo alios eonfolidabunt,

m

1. Coy. H.

f ipfimet z'njïrm;' e imbecilles, & dor-

dotescteati depoftulant , & expoftu-

M

Qf

y.. 30.

wüant multi ? Adyuwa nos ó JE(u

lant. Ecquod magis ftupendum : be-

ti Sacerdotio donati ; hodié jam pro

fli

PÍal. 27.

fortitudo gie*bis tug , Aumen,

y. $.

Parochia follicitant ; imó £ne icru-

J'[

m

t modó

l

v::;f:.4.

CONSIDERATIO QUINTA.

pule Epifcopatus acceptaren

(fed

(fos

-ipfis darentur. O. intol:rabilem ve«

DQuam abominabile fit , caco modo , &

cotdiam! quis credat , iflos homines

fiia

Apn examinata prids vecaiiont »

habete tantüm tantam notitiam de

Hs t

* ad Sacerdotum yglgïe?

Bpiritu Ecclefiaftico , quantam. vel

fnus

quivis rüfticus habet de linguá He-

ut ]

Tempora mutata, & homines

braica? iNonné hi funt , . de quibus

ml

Vs

iutatos in illis! olim viri fan-

divus Judas in fua Catholica.. Que-

fuday t

&iffimi fimul & do&iffimi indignos

eunque autem naturaliter , tanquam

V, ij?ffu

3.:?;6,? e50

facratiffinio íc(o judieabanr Sacerdo-

autta Animalia norunt , in bis corruitie

T U.

&m.

tio, vocati ad facros Ordines, fe ex-

puntur.. Edete , bibere, lüdere, pee

Veten

cuniis inhiate , otio vacare , && c&-

cufabant , humiliabant , fugiebant,

V $a

timebant , horrebant.

Hodié veró

teriscommoditatibus £rui, velut brue

u f

homines improbiffimi , juvenics lu-

ta inftin&u naturalà docentur, quane

TCJ q

zidi , immorigeri , fcelefti, impudici

xuüm veró per hoc fibi , Eccleftis ,

Idot

curtunt & volant ad facros Ordines

Chriftinianzque reipublice damnum

adhan

abíque ullo timore & revcrentiá,

inferant, tam parum confiderant,

Qetdot

poft (ua vitia toti in eo occupati , Ut

quàm 'aper de Silva, dum depaíci-

tantummodó — admiflionem — extot-

tur Sata. Eheu Domine , in iftis fa-

Pfal. 10j

] nüme;

Dtag

queant, currendo ab uno ad alium,

& efl nex , in ipfa perttanfeunt vc-

y. 20.

!

TM q'mwl

atque precando , dolosé , queruïose' j

lut omnes beftig Sylvze , ficut catuli

$4p 4o

y.14

^

üütenr

impetuose, imó & minanter. Quis

leonum rugientes, ut rapiant & qu&-

Henrictis non celebrat, quis non flupet Hie-

tant efcam fibi , gon intelligentes , nec

pf

At

$ponda- xonymi merita & fcripta? & tantus

ponentes in. precordiis. Quid fit, vive-

nus ad

Icy

tamen vir vix perfuaderi potuit, ut

te ab Altari, & qu& ob hoc obligatio

Altari fan&ià ferviendi ? ipfis brutis

Vi

Annum — Sacerdotium fufcipefct. Vir plané

longe

::üg

DE MOTW15 ET INSTRUMENTIS?, c.

89

i »ti

" $

Epigüx

longé deteriores, tum, quia, quod

tamen defunt , qui , inüigaüæ*diabo-&

pollent ac deberent cognoícere no-

lo Monafleria ingrediuntur , novi-

ET.

lunt advertere , tum etiam, quia bru-

tiatum íuflinent , imó & publicam.

m qwæm

ta ex inflin&tu naturali faltem non

Fr anctf-

profeffionem edunt.. Hincbeatus Jo-

"m

ignorant, quid füz (anitati malé, be-

annes à fan&ta Cruce cujusdam Mo-

«us de $.

Hl Q?T-'ïc:&

nevé conducens , ifti veró propris

naflerii prepofitam matrem inftan-

Mar!4

ini

Part. 2.

quoque falutis penitüs obliti, ador-

ter adhortabatur , ut quampiatn , à

& Greg.

dines íacros, pinguiaque beneficia

lib. 7.

ol

Tf

in 2a[f.

demone illufam , INovitiam quanto-

mentis claufis profiliunt oculis, ut

ciüs é facra familia propelleret, ne

Cap. 27,

j

6,417. 12.

tantb periculofiüs cadauts. quantb citits

fecüs per hanc morbidam ovem aliz

d

conícendere ad altiora feftinant. Fe-

quoque inficetentut, inque ruinam

l PIO

ftinate lenté dile&iflimi, bené priüs

traherentur, affirmans, fe id divini-

|cti

L foan-4- probaté Spiritus, fi ex Deo fiuit.. . Nam

tüs didiciff. Adimpletur nemp? cir-

1000

y

,01.,

credite mihi : hodié non pauci ad (à-

cà hoc illud commune : diabolus al-

| Vés

€ros Ordines , ad Ecclefiaftica Bene-

terius auxilio facit, quod propriáne-

ycs

ficia, dignitates à diabolo quafi capil-

.quitiá nequit. O quot olim fuerunt,

n de

lis ttahuntur. Scit nempe afturiffi-

