hifloria , parabol à, aut fadtum afJumi

:

T

ris& op«.rat;ombus fidei. Potiffimum

dupliciter, ncmpé vel in. proprio fcn-

tempusdandum elt aff- &ibus, & fry-

fu , vcl per moralem apphcatlonem,

Q

Q

Qibus enu cleanchs ; non autem per-

In proprio fenfu accipitur , q.lando

d:.ndum inani ac naturali fpecul atio-

ü

yer bxgxana Sacerdos nxd:tatw quàm

D

Unde facilé confentioilli Auctori *

horribiliter noanuqm md;gne fa»

l

nbwquam effe mentem obruendam

crificantes à Deo fucrint pqi.w j

!

nimiá materig copid ; addo tamen

quemadmodüm apud . Vincentium

IJb 2

fiihilominüs, non cífe prudcnus, diü

[

legitur de quodam, qui volens con-

Speculi

colhfq

snor al

|

feipfum fatigando. per fpeculationes

incr ore in prefentia. populi ,

gutm.

,

D

J

DE MOTIViIS ET JNSTRUMENHS,&a

5'*11*;

! foft&

g,i.jttur"e i diabolo fuit abreptus ; — fe&um indigcat, antequim fibi 4

P-

in moráli, àpplicátione áccipitur ;

il

j,'

plicet. Ut igitur in exemplo de in-

quandö Sácerdos meditatur, quomoz

dignà celebratione maneám; pofito,

füdtt.

dó non habens vefterh nuptialem ;

nonnemo Sacetdotum in fc ádvertity

Y d

icfæff.iz;

ligatis inánibus & pedibus fucrit mi

quód non ad-ó horreat, in flatu pec-

A

fusin tenebras.exteriores? applicatis

eati riortalis celebrate; quaré ut fibie

übiquäm horfenduni fit áccedere ad

Tl

inetipfi incutiat tertorem , feque ip-

Altare in ftatu peccati mórtális ? Pri-

fum demulceat ad premittendani

ór modus convenit ctiám minüs do-

:

( & neccilé ) celebrationi fetiam con-

,

&is & rüdioribus, fecundus autefH

fcfhonem ; ftatuit fecufii; — pet ali-

potiffrhüm | tanrüm doctioribus &

quot dies; aut feptimanas, ád hoc ob-

r

eft inir& efficaci$ , foecünditatis, ác

tinendum , quátdam hiftorias & tra-

ehtiois

illáminátionis. Portó hfcrursüs c4.

goedias meditari.| Vid.tur autem huie

& m

vendus eft error, dc quo jam i- áf-

negotio pra. c&tetis aptd decollatio

dtad:

téccderiti dictum. INempé ; ficut di-

fancti Joaunis Baptifle, quia ibi plu-

if

&ta meditationum non funtaccipieridd

íà fuctübt peracta , qua trcíhciidae

:mp'iazjo,

jixtà ordinei cürrentis Evangelii ;

aCtioni faerificit faciié prop&r fimi.

y

f d

3tà neque hiftorig juxtà ordinem A .

li:udinem pofiunt applicari, uti. Yi«

titini

étoris, aut jüxtà ordincm Sanc&torufm

d-bimus. (indé raéta congrua difpo-

p

it! Calendario

rk;-

sf

itotufi;: hoe cfhifh

ittrorie ; vivaciter tibi ob oculos po-

]i gri

forct aüttimentum plarimarum ev4-

nes totanr ilOl*ifelldaxn tragocdiam ,

l, d

gationum ; quia talis inciperct legcte

totam fierodis erüdelitatein , inipsi-

tio ol

àc medifari, adhuc igtiarus, ob qu.m

&cfido ; quotmodó | innocentiflimus

Propheja m catcere fuctit detrunca-

jl

fineí. Neque dicas, te meditan vi-

fas Sanétorum , ut imiteris i tam cor-

tus»f quomodö iaü&am Lüam cexvi'.,

$ an).:.:'4

g, 4

ttà eft, quód ifte finis fit foluinibodó

€cm tcrto lübinife£it ? quomodöians

Mara é.

jnindg

£cfictalis, tamque inconvcniens, ac

guuickeütaim caput in düco , ftupen-

9 i

fi'q'ui-s dicertet : ego prod.oó n forum

ubus omuius dicumbentibus , ad

g n

äliqïlid éfnpturus, feíciens tam;én

kixodem, fuerit idlatum? filrattici

ttaditum ? &c. Eiic jam licét invchi

) [10 fEü

Qquid? Aut:cgo cmáin qüidqu'xd OC-

currezitimihir. binis pfimö el'lg«;'ndus

in ipfum £Herodem ;- in hunc f.te

y;ioe

u

€fl, deindé fncdia. Hiftofie dcbent

todum : O faanüs ! $ crudelitas!

&obis neftreque utilitati applicari,&

héciné. non aiite£ pofui-fti £üüm ces

Illf;q:*ïänïf

tion fiós hiftoriis. Priüs indagax'ldum'

icbrare natalem , nifi morte inno-

Á gr;cv-f??

&ft, quonam morbó xgrotus labofct,

j

u

centis ? $iccine aliter non po*uiPciï

ántcquámi mcdicing pr&ícribantur ;

tuos Tribunos ac Principes traétate,

C

grit U

]

priüs dcbet fpiritualis. vitee alumnus

hii $anéti niactatione ? ficcine vi-

a o a

$cire, quánam hiftorià ad (üüm pro-

hum forté non habuifles , nifi iuno-

, golii:ïq jl

cex?.tïezïzï

gb[m'

-

g"

TRAICTATUS £

äem , He-

l.g:c':ntcm Qfanjguinem fudiffes ? lcetitiae

quöd Sacetdotum tytanni

|

convivali forté quid. defuiffet ? niíi

todis refpedtivé peccatillo compara-

verim. Dicito snihi Ó tyranne , o

l

ferali funere fuiffet confusà? Eheu

- obftupefco, horreo ! caput fand

myfta ! qui graviori culpe obnox-

!

! '-Prc»phetæ infertur in diícos tacet qui-

ius, nou horftes fanckiffima tractare

q:

Jii

dem modó vox clamantis in defertos

myfleria ; quid diceres, (i. Herodes

l

aít non tacet vox manantis fangui-

Joannem in ipfo convivii loco, in

Præfentia omnium diícumbentium

[

ne in difco. intuere modó Tyranne

Ü

caput innocens , ut in eo tuam ag-

proprià manu crudeliter dilanidffet,

IU

nofcas crüdelita'em. Cur non bibis

membratim dilaceráffet, pedibusque

£

fan

o

guinem, quem fiticbas ! cur non

conculcáffet ; Nonné incomparabi-

liter. facinus fuifet (evius, quam

r

comedis carnem , quà fatiari tuafc-

fuit decollatio in carcere per fpecu-

&

ritas capiebat? devoratfes forte velut

ferox bellua illatum caput, nifi illud

latorem executioni mandata ? E«

K

"puellæ -fälta;rnci date fpopondiffes.

quid, i ipfe Joannes hanc ipfam

n

Hoc nempé eft : maluifti. Alciffimi

coenam Regi inflruxiffer ? quid f

eum ad R.egale folium evexiffcr? quid

Im

Proghetam trucidares quàm mere-

tricis filiam contriftare. Quid agis

fi eumétyrannicájcaptivitate exemil-

f

ellus, cut non dehifcis? cffateca-

fet? nonné mottem tanto intuliffe

Ht

ii

lum, fi tamen flupor & hortor- fari

benefactori , fine cotparatione fuit-

finat ; vidifline unc

(s

1

d

i

uam tam inía-

fet gravius , crudelius, deteflabilius?

f

tiabilem crudelitatem ? en! innocens

quid fi infupcr Herodes Joanniscar-

occiditur, tali rempore ; quo aliàs

nescanibus projeciffct, aut.corpus ejus

f

folent dimitri rei ! - Juftus perimitur

in foediffimam cloacam abjeciffet ?

q

hi

in grariam adultere ? humanus fpi-

quis nefcit , hoc nimiüm auxilfe erü-

ratur fanguine, dum regiam fpcrát-

dele Tyranni nefas? porró parüm

B

dixi: longé adhuc his fievior tyran-

(

fss gratiam. Triftis canraturleflus ubi

dulcem exípedtaffes Hymeneum.

nis eft Sacerdotis indigné facrifican-

]

Verbó : fit natalis, feralis; epula Li-

tis. Si tamen Sacerdos nuncupandu

^

$

fib

P

i In EP!]L |

|

s. Ambrof. bitina 5 faltatio, decollatio. O fcelus!

eft , qui tam fcelefté commifsà.

lib. 2. de

quod etiam omues barbari horrere. con-

poteftate utitur incrudelitatem. . Nog adDeme-

eft (. inquit divinus Dionyfius ) iffe philum —

füeverumt./— Et tamen, Ó dolor!ó

: rz'r:- "

amor ! facinus , quod omnes barbari

Sacerdos , non efts. fed infeflus , atrox , Monat

herrere confueverunt, hoc in Ecclc-

dolofus, illufor fui, & lupus & Dosijii-

fia Chrifti à malis Sacerdotibus pené

cum . gregem ovinA pelle armatus, fi (a-

eerdctala munia fibi affumit » neque me-

quotidie patrarur.. Quod Herodes

femel fecit in Joannem Dei Prophe-

tuit, neque vereturyea que [unt drvinas

kä

ämi .

tam , hoc ipfi iteratis vicibus faciunt

prater anevittam perfequis putatqué s. eA

:

Y

in JE(um Dei Filium »' Erravi fané,

larere. Deum , quoriim ]ibikip'je con[cius

p

—

EEE

»

DE Morwfs ET INSTRUMENTIS, &

9

n; H

fit s e fe Deum fallere exiflimat, quem

Hetodes ) hie & moriuis. veforrexit.

Xnpatee

falfo nomine appellat Patrems audetque

Herodes (.de te Ó Sacetdos clamat Laea 25.

me,)

fceleflas. blafpheimias fuas ( neque . euim

totum Coelum ) qui quondam vefle v. /1.

obnor-

preces dixerim ) faeris Aris inferre, ca[-

^

albà indutum cutn fuoexercitu fpre-

'

tadate

que fuper figna illa divina ad Chrifli fi-

vit JEfum, rursüs redivit à Tartaris,

Jerots

gnilitudinem dicere $. mon eft ifle Sacer-

Tu es Herodes , in vefüibus quidem

ooo, 1

de. His & fumilibus bené expenfis,

& foris reprefentafis JE(um, in vita

bentium

jam applica tibimeripfi , Ó honoran.

veró & intüs (aperansfcritatetyran-

jantlit

de Presbyter , infpice teip(üm, cogie

num , cum totfo infernmali excrcitu

db

tà , ac recogita , an nunquàm tantá

Ípernens eum , qui in dulcedine fua

crüdelitate facrum . Altare contami.

mp&rebi-

tibi pauperi paravit Coenam mag-

nare foleas? f1 nihil tibi conícius es,

nam , Coenam , qualem non fecit

N

t

PCC*J

grates habeto Dco, te clementet con-

omni nationi ; crudeliffim? trucidans

fervanti ; refolvitor ín uberes com-

x.['Eï

eum , qui é tuo te nihilo produxit ;

páflionis lacrymas , confidcrans &

qui pretiofifIimà fuà morte & diabo-

i ipan

*-qui d

nihil dubitans, quin u£que hodié non

ltea te captivitate tedemit ; ad tantze

fátó taüto íÍcelere facrge Afræ p,oliu.

te dignitatis füblimitatem. vocavit ,

iiol

antur. Stajntimore, ivocans gra-

e i

tot te donis ditavit , poteflatemque

tiam Omnipotentis , tum ne labaris,

tribuit , ut Kegni eterni particeps

) imuliiïä

tum ut,fi forté , conícientiá non in-

fieri queas ; hoc Herodes non fecit.

jine i

dicante , lapfus efles, ab occultis mi-

[g&.lblh".v'

Sanctus quidem erat Joannes , quem

fericorditer munderis

quia netmo

decollavit Herodes , non tamen om-

ynlmis&äï'

Íe certó. debet. prefumere juftum,

nis fan&itatis Auctor , tuus ipfemet

p

quamvis non fciat fc reum. Sin veró

Creator, Redemptor , Confervator,

lbjcci'l'ef ]

facrilege celebrationjs re reum com-

Adjutor, & omne bonum , de quo

wl

peris, indutus mapipulá fletüs & do-

meritó Joannes : Ego non fum dignus, 25 s. r.

Ü Par-lm

loris, jam fixis mentis oculis , (erió,

ut folvawi ejw corrigiam . calceameiti. , .

jor r

Iu hunc tu tuum crudelitatis futotem

ne feró , crudelem fpc&ato tragoe-

fariat

diam , non in aula Kegis Herodis,

eyibras, non ceu Kex in Prophetam,

Il

p

(cd in aula Regis & jn templo fum-

fed tanquàm rebellis fübditus in fure

flb; ]i

ii

mi Dei,non in przíentia terrenorum

mum Regem, pauper fervus ia fu-

j M

Principum , fed in confpectu Ange-

f PJI

premum Dominum , mifer captivus

l

li

licarum poteflatum, tragoediam, cu-

in libertatis datorem , creatura vilis

yfïus )

!]

l T LM

justu ipfe es Au&or. Infpice actio-

in univerfi Creatorem. J4mige ad quid

Matt.26,

(

j p 4

nem tuam, & age ut vidzas, & vide,

veuifli. Sacerdos ad quid Altare ac-

V. $05

df!la'yþ ,

quid agas ! Joaünes precuríor erat

ceflifli » quis non putaret, te veniffe

[14

r

& figura Chrifti , crudelitas Herce

adadorandum Deum tuum, debitume

Marti $.

dis crudelitatis tug. - Quem ego decol-

que eidem cultum praftandum ? po-

li

V.16.

layi Zoannem ( dicebat de Domino

-

pule meus , Sacerdos quid fcci tibi ?

f

a

Tract. 1. Pars LL

Ego

u

fRACTAÁATUS Í

lr

Ego veni ad te, ut vitarn tibi daretri;

offers INatüm, noti per modum ho-

nl D

fotH-6. & abundantiüs darem, quia, qui man-

tiorántis, fed per modum illudentis ;

n

y. 5$8.

fióti per modum anima ejusafferen.

u

ducat bunc panem , vivet in eterutim.

Vugædld

Et tu venisad me , mülii illaturus

tisgaudium , fed doloris tránsmitten-

fi

1. Cor.t

"

rnorteni ; quia quieunque wianducave-

tis gladium ;iti diíco,in pateria glorio-

y.27;

fum Matisz offers Filiumi , eundem in

tig

t panem bunc, Yel biberit calicem Do-

modum , quo quondam Ipfum eadem

Ti

ini indigké : veus €rit Córporis d» San-

guinis Domini. loc eft ( interprete

fanctiffima Virgo beat€ Coletá& mon-

MIE

d

&nc&to Chryfoftomo ) reus eff tala ca-

ftravit, Inftantiffmis Coleta preci-

Suri -

-.

ür

di Dominice, 4c fs Dominum occidiffet;

bus Chrifti pulfabat Matrem, ut pto

in Vilde

afllidiis hominibus fuarri apud Deum

fit

é Chrifli Sanguinein efudiffet. — Keus

erit Corporis & Sanguinis , & qui-

interceffionietni interponietet ; & hetti

l

K

deni glorioft ac ii dextera Dei col«

otafitis quädam vice ócülis fpc&'ab-ia

UL

locatt.

(ivi

Pfal.$;.

Refpice. in faciem: Chrifti tuis

lem fe infert, toties invocata Virgo;

Ego enimy fum ( inquit dulciffimus

tenens fané&tis im furs manibus lan-

tüt

y. 127

"

cetm , infantüs recens occifi & dilas

il

Pfal. 22, Domitius) de quo toties recitas : P-

y. j.

»afli in con[pectu ineo men(am, adverstis

ntat& carnis fruftillis plenam, virgi-

f'ünt

Yfaia 21 695 qtt tribulant ie.. Atite oculostuos

neoque ore ità orántem alloqucns :

Jtig

Quf vis, üt pro il!is irítcfcedam , quii

l!

it

17

$

pone meyfau C* comemplare in [peeula,

Malie; quomodo pet te men(a Domini conta-

peccatis Filium mcum, quaritütfi quie

poti

T.12.

minata eff ? Ea im propria tu mea

dem ipfi poflunt, ità ut híc vides, i

at

fruflta diícerpunt. Ecce facrilegé

loru

me menía crudeliffimé agaredetis,

facieris templum fanétum meum fpe-

facrificans, fic offers virgineg Matri

fatüt

luricam latronum, Íatrocinatis ac f&

dilecturn Filiüm, & otnninó certum

fum

- viens i. Deum tuurir impudcntff.

eít, (íi Marix anim4 adliuc doiotis

neh

mé ; hoc Herodes non f-cit , dum

gladio patetet, quód majori dolore

Lum

Jostinem in cárceze decollavit.. Mit.

afficerctu£ - fácrilegiis. Sacerdotum ,

füt

te oculos tuos iti facràm menfam,

quàm olim crudeliate : fJudsorum.

uj

qui aftas facro Altari, divina pollu-

Perluftta (acram Evapngelu hiftoriari,

tsl

tis tractans manibus , & immundo

" facrilege , & vide , an Hetodes vel

iil

fümens corde. Intuére jacentem ir

Herodias fimile. quid fecerit & O fi

x

patena füb candi dis fi peciebus J&(um.

Herodes, quemadmodüm ta , JEfum

Yi

Intuére , & recotdare Joannis abícifli

cognovilfet, nunquám eüm dcrifit-

pa

N

capitis , quod falratrix fue& porrexit

Íct,'ne dicam, tam tyränn.iää ttradha(-

AWPL

$nati , forté & tu fan&tum Domi-

fzt. Si Herodestot à Josuneaccepi--

ïxd

nurti i patena offers matri, it3 cfl:

fet beneficia ac doria, quot tu à Chri-

h

matri offers, & quidem proprist ejus

fto , & hoc ipfum non ignoráffet ,

Y

tiatri, Matri divina. Sed elieu Ó tre«

nunquàm: eum: decollaffet. . Sed. &

d

" 3mor! ó horror ! Marie dulcem füum

d

Calicem . (alutaris aceipiam ; iiï*luf?;f

1tà

*

p

ET.

DE MOTIVIS ET INS?'RUMEN'TIS, u

AF

xjum ho«

ità efl. preclarum Calicem accipis ,

vel parüm de gravitate peccati, ptg-

]lidents

Annaus.

Deum 1nvocas voce, & blafphemas

fertim Sacrilegii in Theologia audivi-

isaferet

Stneca

immundo corde , .non folüm Atreo

fli, velaliundé ex libris haufifti, haud

fisfitae

fimilis, fed eo in. crudelitate major.

Img,ædi.g

2'

dubié ingenué . fateri-cogéris, tuum

fijgh

Hic vindictz fürorem pallio amici-

longé crudelius .effe facinus, - dicto

xundem d

tig tegere gnarus , fuum fratrem

Atrei pagani facto. Ille- etenim r-us

imi d

Thyeftem adhilare convivium 5Sac-

duntaxat crat corporis & fanguinig

Jet& mote

chareis invitat litteris ; jamque Thy-

filiorum fratris, tu ycró corporis &

^fles nil mali. fufpicatus. ,. deft:nato

i p

fanguinis Uaigeniti Dc ; in quat-

fj " ?XO ?:&h

die perquám loetus adeft; Atreo in-

tüm 1n te eft, eundem cruenté. ma-

ul Dan "

tercà crudeliffimé mactante Thyeftis

&aado, fruflillatim diffecando , co-

T & heti

filios, fibi in Obfides datos. . Inrerfi-

uendo, torrendo, . cxleftiqué. Patri

| fp':&abia

ciuntuf . ergo pervuli , membratimn

unquam fancto Calice, per modum

dividuntur, partim ollis immittun

idludentis & irridentis objiciendo ;

ais Vipo

Atibus 4

tut, partim verubus infiguntur, co-

facrum convivium vertendo in lu-

Á &die

quuntur, totrentur , cenaculo infe-

dibrium; Calicem falutaris in -po-

i, g

runtur , menfz apponuntut, à pro-

tum offenfionis , 1mmiícendo figno

ptiog parente inícienter manducan-

fubjectionis 1nalitiam .. rebellionis,

il

tur; Cibum comitatur potus , aurei

Atreus nonnihil excuíati poteft,quia

«

porriguntur Scyphi, in quibus non

vindictam fpirabat. priüs offenfus à

aftifiqi

;C Vldï-—', i

tam Bachi quàm occiforum parvu-

fratre, tu veró 10 Deum furis, à quo

lorum immiftus fubüiliebat cruor po-

metis. continuó . donatis. beneficiis,

:' Fam'kgä

tatut, cpulatur.

Porró , ut & oculi

llle fceleris tragoediam in propria fal-

eg Mat

füos cibos haberent , pro conciufio-

tem peragcbat domo, tu veró in do-

y ceit

yc doiti

ne hujus tam humanz, & veriusin.

mo Dei,. que eft domus erationis ,

humanz coenz afferuntur parvulo-

& non futoriss in mensà . Domani

rum abíciffà capita, quae fibi crudeli-

conviva caleftis convivii. Etquam-

atdoti

tas. fludio refervaverat, ut. poffct

quàm. more Atrei innocentiflimum

idext

eisdem - illudere Thycftü , propriis

JEfüm trucidare in. cffe&tu nequcas,

filocit

filiis refecto.. Jam inquosnam triftes

nulli tamen dubium eft , quin hzec

Ferodövel

affc&tus, vindicteq; motus Thyefles,

ipía in. Chriflum tragoedia in affz-

fitf 01

vifis abíciflis filiorum capitibus eru.

Cu.exerceatur, totaque ejus paílio

Em

ïüy]

:

perit, boc tacens pretereo, filenfque

toties ità reiteretur, quoties facro»

jl

füperízdeó ; quomodó ad. fumendam

fancta Myfterix indigné celebrantur,

d

íceleris. vindictam .. omnes Superos

& fi alterutrum eligendum effst, aut

p

Inferosque conciverit, auditó fiuum

Attei , judæorumque crudelitatem

l ä Chn'

ventrem . filiorum induiffe — fepul-

fine peccatoin cffe&u infcrre,Chrifto,

uoräfkï j

chrum. Sed tecum mihi hiíc fermo

aut in mortali celebrare peccato, tunc

EL

efl, o facrilege Sacerdos! & certé fi

pracligendum fotet.

onminö priüs

i

Rr a2

Quid

$

TYTa4cCTATUT-€T

216

f

Quid agis? ó (aricte Deus, ó Patet fan-

fao marito Anialerico juftó . duriüs

éte, cur non vindicas fanCtiffimum

«

labebatur , adeó, ut fübindé etiam in &" eg Ti

tui Filit fanguinem ? quem poliutæ

teneram ejus faciem fanguinem pro- aput Hier

Tu

n

Sacetdotis manus contrcétare non

vocantes pugni volaretit. - Haec etgó Drexelii

l

f

C4nt. 3

verentur ! Quidagitis, o boni Cali-

quodam die mundum linteolum fao TY48-22.

jt

tes; ofexaginta Fortes, cur non defen--

fanguine niadente. vultu tubéfacit ,. 4:5: £

Ye

gitis, cur nom vindicatis de tyranno le-

ac madcfacit; fimulque absqüe morá

íii

étulum Salomonis ? Quidagisó Vir-

íuo fràátti Childeberto transmittit ;

f

adjungens, nefeio; at pet calamum;

f

gomatcr, cur Filu fanguinem non

vindicas fanguine de illo , 'qui Cyro

an veró per linguam bajuli , haec fo-

It

&ege Perfarum longé crudelior , Ke-

la verba : Frater ex boc eollige. Etecce:

AP«

vix ftatet lhinteolo fecerts imbibitum

1.

gium ille Principem Kegirigque cu-

14j

fij

jisdam dilectum filium | innocenter

cruorem confpicit, jam arma in co£-

nj

forté é medio fuftulerat; & en! in ul-

de molitor , nec mora: btevi enifm

h

tionem fccleris, mater quantociüs co-

períava bella fuit executioni matt

lit

piofüm confctibit militem , Cyto b*eï-'

datum , quod tune erat. füente fla-

(

!m

Pi

^

Íum indicit, manus conferit , victrix

tutum. Miror quidem, inquam, quod

;Jn

hi

tedit, captoR ege if triumphurh du-

non metuat, ne per manus Arnge-

(Mfgf

lorum vel ipíat (acre meníae mappe

€to. Scd, fe haud fatis triumpháffe re-

[

H

batur,nifr Juftinus Cyri occifi caput

in füblime Altate divinee Majeftatis

[/277

in fitulà humano cruori inundans, fibt

ferantur ne. Yel ipfi Angeli clamie

(ol

coràm allatum afpexi(fct, hisque fi-

tent : Pater coeleftis, Virgo matet, gegef 27

gu.s

mulillud verbis corpelláffee : €yve

ex hoc cruentato corporali collige: y, ;5

N

UX

fitiflà [anguinem , fangutwem bibe. Mü-

quód fera peflima tuum comed-tit

ün

ror quidem , quód faerilegus Sacet-

Filium, quód beftia devorarerit JE-

li

dos , virgineumr contingens Filiuni

fum. Sed,ctf? juftum vindicem nor

lii

l

non fnetuat divam Virgimem fimili

protiriüs fentias , non idcircó tameri

Q

punitione ultricem ; cüm illa vix ulli

ejus evafifti manus. . Non fibi (ihquit

Íy

peccatori citiüs fua rnifericordig vift

fanctus Anfchmus de vetietabili Sá-

Ó

ceta claudat, quàni peccanti in puriffi-

ctamento hoc ) ff indignus accefferit ;

L

£num Sacramentum.Mitor, q-u-öd- norti

applaudat , quia continu damnatus ton

li

tiietuat talisdivinam vindictam.quód

fuerit 5 quoniam . snultoties peccatofis.

non horrore 4e tremore percutiatur,

fapplicium diffoytur , & occultum judie

ii

quotiefcunque fuos oculos ii tpfum

cium perendinatur. INon . tibi applad- Ce[atu

Y

folum corporale demittit, ne dicanv,

das, etfi columba nivca , te fpes lil. z.

K

in fanétiffimun: Sacramentum , re-

Cante , facrum Sanguinem 6 Calice

Q

fle&tens fe faper illad , quod de qua-

non ebibat, etfitibi fáctam Hoftiam

non fübducat, etfí non omnia in

b

dam Chlotilde Regina lcgitur, qua à

iL

fanguis |

ER

EE

: CA

DE MOTÍVIS ET

INSTRUME

Al

13, Ó

4

31

?

diriü

m "t

fanguinem rmiutentuf , etfi creature

guiniem fundit« — Corpus. Chrifli - segipit

contrà te non pro£inüs im àrma

ofe , qued pauló ante meretvici bafia

m m. mld

tuark ; quia Deus- fuo tempore fide-

inprefferat. . Kepoftum fuit pretiofiff-

" ergö D

liter. tibi reddet menfüram vindictas,

nium illud corpus. in Sjndose sunda ,

m (,loïm.:

D

4

*

tein in eré g

juxtà exfpedationem paenitentise.

it- mouumento uevo : ifie a

Eyifl. $23

RI

Veniet dies, quo tdonis lufus ab-

adbue potu beflerno futente o in fentina

i mor

fcindetut Mauritit gladio, quó om-

ventris , adbue prazedentejrapula eflu.

Smitt

fis cfeatura contrà Chriflicidas at-

düte, demergit eum , in-quem . Anges

lum

fnata flabit. Veniet dies Tudicii, quó

li profpicete. defidevant.. Po(füm ego

,haclo

in effe&u expetieris , quànr meritó

dicete

etfidus Herodes , perfi-

Erece

2- CWJ. Ile

Apoftolus premonuerit : Qui enim

diof talis Sácerdós.

Herodes nom

Mairt.

bibitori

y. 28.

fuanducat C bibit indignà, judicium fibi

prohibuit difcipulos, &t decollati

AE

mandiucat c bibit , von . dijudicans Cor-

Joannis corpus ponerent in monu-

vi etitt

fs Bomini. l'unc eventus monftra-

rento; ifte veró ; poftquám fàn-

ynt fute

bit, quod David in fpiritu pravidit,

&iffimtum | Corpus facrilegé. confe-

afte

H

dum afferit : Sepulcbrum . patens. eft

etavit , ctiam eafii projicit ad devo-

:mx,qüCd

guttur eorum: , Bnmuis fuis dolosó 4gt-

tándum. Canis es, polluens Altate

LDE

y Aj

bant, pudia ilos Deus, decidast à o-

Domini, quisquis fan&a opcratis

ULH

zraq;

a m

gitati

bus uts, fecundim inultitudi-

in flatü peccati; canis, de cujas

nem impiétatum eoruim , expelle , coss

rnu Propheta in períona Chrifli

Mi

Áj du

quoniam irritaverunt te Domine: Lin-

liberatt cupit, dum ità orat 5 Erue à

Píal. 21.

o mit, i

guis füis dolosé agünt Prcsbyïeri

framea Deus. animam ieam., «f de:

V. 2l.

inanu cdnis unicam meam. ltà de ma«

lg n

Sactilegi , quia f& fingunt; amicos ,

eüm fint ininrici. Linguá pronun-

nü canis liberari cupiebat. JEfus,

yneliti

Li

fiant

.

Agnus Dei qüi tollis peccata

tnánfüetiffimus Agnus , dum vifus

rit J

cem tf

muhdi , dona nolis pacem : & intüsin

quondam fecit , in fpecie pulcher«

Speculum

rimi infantuli, aversá facie , ma«

cö t'an'ri?i

corde velut lupi rapaces inirnicitias

Excuplé»

fovent Sactilegio. Sácrilegium jun-

nibusque pedibusqué relu&tari , ne

Vltis

j (

gendo. Sepulchrum patens eft güt-

à malo quodam Presbytero fumi

ais

M([ICT"J

tüf cotuni, patens fimme diícrimine

poffet. De manu canis liberari cu-

]

* fox ad tecipienda ftediffma , mo-

piebat

Propheta, ut oftenderet ,

"

Mi

j

dó ad fecipienda (acta. Per idem

qualem canem intelligeret, nempé

(

Wi

gutturis foramen injiciuntt. Corpüs

illum;quianté fümptionem tinà matia

1 JW

»

Virgineum . pef. quod priüs fetmo

ténet fanékiffimuum Sacramentum , &

h-U

1j

ab

Vifcivus erüpcrat, Hoc ipfum indi-

alterá percutit petram pcétoris fnijnon

t

csnt verba Petri Bleíenfis ; dicentis;

tamen flauntaqu& poenitentiz. Dicit

Cl

uidem:Dotnine gon füim dignus, nec

^il

Perfidus Judeus , perfidus Chriflia-

]oli

reddere dignum quia

j n

—R z'(le de Labere, ifte de Calice [an-

t—gmen'ftudez. Íe

íam

[

g

w 6R

j

TUS

l

z

FR 4AeTA

tam. parüm dijudicat Corpus Domi-

fleteto promifüis ,. prelertim juteju-

ni abaliocibo, quàm parüm canis.

rando firmatis ; & quamvis ipfüm,

Hinc pergit Propheta : udica illos

latere non potuit , Joannem virum

Deus. Aft dilectiffime in Chrifto, ro-

fan&tum , non effe vitá privandum

*

go te per Chriftum , dijudica Ipfum

nec j

uramentum jn commuüílionem

anté hoc ttemendum myfterium , ne

delicti fcervandum ; attamen -proprie

judiceris à Domino ; dijudica & di-

reputationis amorc , fenfualique in

cerne te per feriam poenitentiam ab

puellam affe&u füperatus , maluit

í

omnibus illis, de quibus fan&tus Pau-

enecate innocentem, quäm propriam

minuere authoritatem ,. aut pucliz

[

Philib-3- lus : Videte canes ,. videte malos opera-

y. 2.

turbare letitiam. Et hz funt ipfilli-

rios. Bonos operarios exigit Domi-

nus in vinca füa, non malos: ope-

m cogitationes , quae Sacerdotes ad

|

fi

rarios, qui permanent cuf ceo jnten-

committeada Sacrilegia pertrahunt,

f

tationibus ; non autem operarios,qui

Cogitant quippe fecum, quid de me

fentient homines, fi toties confitcor?

temporetentationis recedunt , & ab-

2-Petri.2, eunt; Velut canis veverfus ad. um vo-

quid fentiet Parochus, vcl quid Ca-

[

V.22. . witum : t fus lota in velutabro. hiti.

xellanus ? Ah (inquiunr ) ftve pec-

&

cem, five non peccem , non poffum

k

Ut é duriffimo Saxó cordis tui aquas

me vincere ut coràm proprio me

H

poenitentiz falutifere prolcctare que-

as, fxpilis meditare excellentiam hu-

meo Parocho confundam, quia apud

pe

jusauguftiflimi Sacramenti, accinens

eum füm in magna eflimatione ac

Hs

NE.Divi-

fhi

tibimetipfi : Ecce canis : Ecce panis

reputatione , & quid ago? pofito :

dantur

Si cras accedo non ità. procul quidsm

h

in 4.lt-

Angtlorum , fattus cibus viaterum, vere

anis filierum , mon mittendin canibus.

diftans Monallerium ,ibi meam cofie

le

, niedlas.

Priüs ergo te conftitue in numero

fcientiam fynceré purgaturus, eft ta-

Ál

men res plena. dubio, an non tertià

Eu

:

filiorum , & tunc accede ad meníam

X

Angelorum. Decide à cogitationibus

ycl quartá diein idem peccatum fira

ftor

tuis , nefecundüm multitudinem im-

lapfurus , & quid tunc ? nunquid

i

mox rursüs illuc me conferam ? non

pietatum tuarum expellaris à. con-

&

poffum hoc facere, pergam ergo hoc

fortio Angelorum. .Quanam cogi-

le

tationes Herodem ad decollationem

menfe, quo pede cepis quo £ni

(0,

;

innocentiffimi Toannis impulerint ,

delsbo unicá confeffione , que aliàs

lj

facile erues , facram hiiloriam faga-

per multas fuiffent delenda ,. & fic

di

mifeti, non tantuüm . quotidiana ia«

cius infpiciens.. Et gom?i/iatus eft Rex

d

( inquit Evangelifta) propter jufturan-

currunt facrilegia , fed etiam lia

dium , e propter fauul difeumbentes no-

continuó accamulant delicta, & hoc

-]3

luit eam contriflare. Cogitabat nempé

& quadruplici potiffimum errore ;

Primó, quia in- flatu peccati verfati

fecum füperbus Rex : quid de me

D.

Íe fciunt: augete peccata quafi pro

fcntient difcumbentes , fi meis non

nihilo

L

p a

bï MOIIVIS ET' INSTRUM ENTIS , c.

319

Ij

üihilo reputant, utpoté que gratid

fine fafficieriti furidamento fe proter-

P(U,m,

carentemi, gratià ampliüs fpoliate

vé refolvit.

f(

hequeunt. Secundó : quia tentati,

Sunt demum, prö dolof, & alii,

*«*

um

divinuti auxilium fiducialitet non

qui multiplicando facrilegia , ideó

of

implorant; fitmam enim in eümfi-

c;»nez:c?ätioncm & confeffionem : dif.

a

duciam liabere ion poffünt, cujus

fetunt , quia timent, ne forté in cori-

j i

inimicos effe fe nofcunt, & fic non

feflionalt offedant Joannem, liberé

maut

eff miruni, quód lapfüs trahat lap-

ipfis dicenteni : INon licettibi habere

prm

um ,. cüri non habeat fibi tefilten-

Ícortum , nec alerein domo tuà mu«

pueiïæ

fen; mamum. ertió, quia irtentio-

lierem füfpectam , & in lioc non tan«

fieii liabetit fe emendandi de futüro,

ipfil.

tüm imitantur Herodem , fcd. ipfam

yte$ a

liberé peccant in prafenti ; & ple-

quoque & multó magis Herodiadem,

hu

fuftique quó fanctior vita de futuro

de qui lcgitur, quód maluerit it exie

ent

figitur , eó pejorin pradetiti ducitut:

lio cum fug adulteto tniferrimé vi«

nEE:O."

Quartó, quia parüm rcferre judicanit,

tam finire , quàm in patriá fine. ipfo

d O

án fiát ob multa vel pauca, quod fe-

füis po-HE:Hïonibu"s frii lt & ifti

u

€effarió fieri ópottet, quia ergó cor-

inalunt exülare à confortio ^ ngele-

poüunï

fetlio equé ob dnum mortale ac ob

rum à diviná gratiá, ab eeterná patri4;

píura eft rieceflaria, volunt eidem

yio 1

quám feparari à confortio unius mue

"m

peccata poeaitetitià digna pramitte-

Iiefculæ. Malunt cuttifüo fcorto mi»

pu

(f

L.

te, Preterquim quód diabolus in lio-

ferrime &tettiüni , petire, quàm fine

0i

0

fninem femel Iïaþfmn fortiatüf 1na-

illo m Kegno Dei bcaté vivere. Illa

joteni tentandi acceffani, & gratiá

i

fue filie ( etiam Herodias dictz )

divina patiatur majorem repulíam.

períuafit, ut caput Joanuis in difco

m

Alii econttà dubio cemere fuppreffo,

petetet; lIt ipía mater eó fecuriüs iti

))cün

T

c pra(uniptuosé refolvunt , quód

ineeffu viveret. Ifti veró diffuadent

fioi tetieantur ad. deponendam con-

tum lïfB

imó vetant füts pellicibus fyscetas

fefliortert vel propter peticalum per-

confeffiones inflituere ; ne forté, cis;

yung

deadz sftimationis, vel ptopter aliam

peticuli vitandi causi i Confeffario

j m

levem ratioriem, qu& tarnem ipfis

abite jüffis, fuo pellicatu deftituaüe

rgö ho

femper videtur gravis; nam ficut

tur. Hem viam perditionis ! hem

HnitO,

*eté amanti ornria funt facilia;ità é

miferorum itaturn, in quem eospra-

u ahïs

diveríó. amote carenti omfia funt

cipitant Herodiang —cogitationes ;

A

dificilia , & pigcr ctiamn murem au-

quia nempé malunt , ipfum; Dcum

n i*

Prov. 22. dieris dicit : Leo eff. foris- Áft aliud eft;

defpicere, ab eoque defpici , quám

j M

LA 13.

feipfam rité probate, & aliud fe te-

ab hominibus non tefpici , ác velut

g hx

fneté exeufare, Confcicntiam à labe

fandti refpectari; quia malunt cofie

immunem habere nequit, quisquis

riefando

Vg[(fm

ttillate PSP;ricum fanéctum

Sáctie

3'(1 p

mhllo

(*

VRd4LTsenUS A

j

quia malitia Miniftri non obcft valori

f

Sacrilegie, quàm faltantem puellam,

(*

3-

Íuam íc

llicet corruptam naturatm, exi-

Sacramenti , fcd tamen (uà divinà

gug incommodo ; & fic continuó

gratid.te fandhificante in animam

cutm. Herodiade in. glacic faltant &

tuam neutiquám venit , quamdim

cadunt.,. atque in profundum ruunc.

probrum. peccati tuo cordi inhatet ,

ff

lt

Eheu fuge glaciem ,. fuge faltum,

;

quocirci generosé vince teipfüm,

&

fuge profundum ,. noli imitari Hc-

yincat amor pietatis , amor in amoe

todiadem neque Herodem, crudclius

rem füb Sacramento latentem , vitte

fil

furendo in JE(um, qgäm illi in jö—

càt omnem refpectum humanum, ti.

0

th

anaem ; fed, f1 cecideris, imitare Gri-

morem perdende eftimarionis , dif

d

moaldum, Theodonis Bavariz Ducis

ficultatem relinquende - occafionis,

fihum,þ qui mote HCrodis';übiPilitru-

agglutinarionem catnalis confuüetudie

f

£t

dem equé fratris fut uxorem affiimp-

nis , adyolvere , & advolvi jubeas

(erat, non quidem adhuc viventis ( fi-

tuum veneris gluten, genibus more

cut Herodes) fed jam defundti relidti.

tis viteque clayes tenentis ; fatere

Contigit forté, nt tunc temporis fan-

culpam , deplora lapfüm , detcflare

&us Pre(ül Corbinianus. Boice di-

ctimen, emendationifque flrenué fz-

Gkare fru&us , & tunc confidenter

tioni pedem inferret, & ad,,GrimQäl-

dum fe conferre inflanter rogaretur ;

accede ad Pontificem, qui penetravit

fzd f(an&tus Praful de Grimoaldi in-

Caelum , tunc minimé re projicict

ccftu certior fa&tus , intrepide illi in-

à .fac,.i:e' fna, íed recipiet, traétabitque

dicati curavit, fe in confpectum Prin-

te filiiloco., cibans te imelle de pee

gipis neutiquàm venturum , quam.

tra deferti, & pane fnayiffimo omne

[

(io

di& probrum illud heret, — Fiacütant

E

dcle&tamentum in fe habente ; vitu-

lo faginato, vel melijis dixcrim Agno

:

ad hoc refponfum tam Pilittudis,

quàm Grimoaldus, quia ipfis diflicile

immzaculato , in cujus comparatione

f

vidcbatur fcjungi inceftuofo confor-

omies delicig mundi font velut quil-

uilig porcorum. Imitare, fcd incun-

tit

tio, quo velnt legitimo matrimonio

utcbantur, . Vicit àc diffolyit tamen

&anter Grimoaldi poenitentiam, &

&

i

pietatis amor iniquifatis vinculum.

noli exfpetare, donec tibi facra Al-

taris Hoftia in crudam catnem. , &

Quare ambo ad pedes fanéti Epifco.

i advolant, culpam deflent, pecca-

Sanguis Chrifli in rerribilem cruorei

tum accufant , abominantur fcelus,

mutretut , quemadmodum cuidam

r

$

4

En dilectiffime in Domino, tu Chri-

acerdoti chxtigilïä in Lcgenda fancti

In fpectl.

ítum JEfum Pontificem jmpollutum

Hugonis traditur. jNam ecce ! faris,

Ext mg»

totie$ ad te vocas, quoties facta con-

