Veta humilitas

?flï 12

fuperbum — dixeris — Claravalleníem

juft. L «.

?- ;n

laudabilis eft ; quid enim Jaudabiliüs,

Bernatdum , qui celeftem quafi vi-

€. «.düb.

»

quàm eligendo contemptum , omni

tam in terris agens, ad altiorem vit-

7.8.jt.

humaná laude fieti faperiorem ? fal.

tutis progreffum feipfum conflanter

fa econtrà humilitas eft vitium vitu-

hifce werbis inflammabat : Bernarde

In e]se

perabile ; nam non laude cette fed

44 quid veniffi » tune mihi fuperbum

vVit4.

dixeris fan&tiffimum Paulum, qui ad

vituperiodignus eftanimus , quilau-

dabiia non agi. An crgo magifler

ea,qu& priora , extendebat feipfum?

Philip. 3.

illum laudabit difcipulum , qui ex

tune fuperbum mihi dixetis virum

y.13.

defideriorum Danielem

? humilis

€o omnibus fegnior, ut fit omnibas

pofterior ? an illum Imperator efti-

abíque dubio erat Daniel , quia non

Daniel.9

Tnabit militem , qui nil generofum

audens refpicere in vultum Angeli ,

humiliger dejecit vultum füum -ad

pre(efert aut audct , ne forté ex eo

aliis praeferatur ? an illum quis di-

tetram. Sed erat etiatm magnanimus,

Dan.14.

fedens in medio leonum.

Humilis

laudabit operarium , qui cunctis in

XX

erat Paulus , fcipfüm intitulans pri-

L TINn.

14b

labore eft pigrior , nein metcede

ullo fit major ? an & fimiliter Deo

mum peccatorum , & minimum AÀ- , ;

crit gratiot , qui à fervore remotior?

poftolorum : fed erat etiam magna-

1.Cor t5.

minimé gentium : fed ille Deo cha-

nimus ; st vel ex illis verbis patet:

v. 9.

riffimus eft , qui maximus in chari-

In quo quis audet, audeo & ego. Hu:

2.C0or J1,

tate. Amat Deus animam amantem,

milis eraz fanctus Bernatdus , utpoté

F. 2l»

plures fibi oblatos Epifcopatus invi-

que juxtà Angelicum. Do&torem:

S.Thom

, Optratur magna , C reputat parva :

€&tà humilitate recufans : humilis erat,

epu[c. de

operatur voulta, C reputat patca : ope-

ità de (cipfo ( prout fentiebat ) fcri-

ratur dih,Cr reputat breve.. Ecce cha-

bens : Dice vebis ego , qui de tne loquor

Epift. :1.

diig

riffime , ubi eft veritas humilitatis,

hon ex conjeciura , fed ex . fiententia ,

Dto.

ibi eft & exhibitio dile&tionis, adec,

non fum talis , qualis puter , vel dicer,

; Gm-l! '

ut quis fibi non nifi. vaniflimé pro-

quod tam (ecurus fateor ,. quam certus

g

fundam humilitatem promittat , nifi

experior.

Sed talis humilitatis erat,

ftrenué ad ferventem charitatem in-

qua alta magni animi defideria fimul

.

" gümbat. Humilitatis eft, bené fa&ka

includebat : hinc plenus fancto defi-

"

ab humanis laudibus abfcondere ; (ed

derio 1imox addidit

Orate , ut talis

- humilitatisnoa eft, nillaude dignum

fi«m , qualem me pradicatis.

Quin

Luce 12.

cüm humilitas juxtà fan-

& ipíe magifter humilitatis coaréta-

y. fe.

,Sgpgr E- meditari

pifí. 44 &um Chryfoftemum magnitudinem

batur , ufque dum perficeretur Bap-

h

tiimus, quo habebat baptizari. Sci-

Cor. Ho-. animifaciat. Imó juxtà celcberrimum

,

quil. 1.

illum auctorem Leonardum Leffium :

licet non ità defiderat cervus ad fon-

bat

l

De I'u. ^ pulli fmlf tnAg u magrmnimi : qu,?æm Wi

fcs aquarum , quàm igfä defidera

'4

3

—

19

TRACTATUS L

ideó eximize humilitatis " poteft quis

ad calicem fux paffionis. Manet ita-

etiam in fuis pedicuioüs centonibus

ue vetiffimum illud aurci Chryib-

Suptr

Óftomi : Humilitas nen eft fine magni-

fuperbire, & poteit in fuis fibi vitiis

?mn.

tudine apimi. Haud cquidem inficias

quis vane placete 5 ità quidem , ub

li

Hitn.7c.

nullum à Deo donum efllagitare,

iverim , medium tutiffimum itcr.

:

Aft nec primum quidem vera humi-

nulloque modo ad perfe&tiorem vi-

M

litatis gradum attigit , quiíquis fe

tam afpirare fit perpluries potius in-

(

dicium foetentis füperbis, quàm fra-

jam medium attigiffe credit. — Sancti

Dei homines & vceti humiles , etfi

grantis humiliratis. Quare enim quis

jam in perfe&tionis culmine pofiti,

nihil petit , nifi quia nihil fibi decffe

uate

credit, & hoc eft füperbum.

non tamen per(aaderi pofluat, ut fe

veté incepiffe credant , quid dicam,

uis manducare definit, nifi quia fe

Quate quis à

medium attigiHä ? talem cogitatio-

jam faturum fentit.

nem velut horribile fuperoix mon-

majorem perfectionem non conten-

firum abhorrerit : Nen quàd jam pzr-

dit , nifi quia fe jam fatis effe perfe-

l

Pbhilipp.s.

&um concludit, & hoc eft falfum

N

fedius fím ( inquit Vas ele&ionis ) &

y.12. (*

omnia fiquidem defunt ,. omnia fe

inferiüs - Ego m nom arüitrer €0m-

z:.

prebendiffe.

Ille demüm bené fperat

habere putanti, & nemo à períoctio-

L

netam alienus , quàm qui fue im-

medium , qui totis vitibus conatut

ad fummum , qui mediocri pietate

perfe&tionis ignatus. Prohibet qui-

Luca 2o.

contentus , ambigo , an aliquando

dem Chriftus primas cathedras, &

V. 46.

primos difcubitus amibite . at non

ultimo loco dignus ; qui veró fuo

defiderio ultimum ( fi ità loqui veli-

prohibet, fed potius jubct perfcctio-

nis montem aícendere ". Ejffete ergo

mus ) ceeli locum non tranícendit ,

Matth. .

huic valdé timeo, ne cum fatuis vir-

perfcdli, inquiens, fieur G* Pater vefter

v- '4—80

inibus feró veniat . quia Íemper

eeleftia perfedius eft

minüs facimus , quàm volumus. O

Verum quidem eft ; nullà ego gra-

tià aut beneficio dignus * aft ideóne-

fi verz humilitatis foret, à Deo ni-

Df

hil grati aut virtutis petere , tunc

Deus mez íervitutis obíequio indi-

M,

profe&ó ipíe quoque diabolus humi-

gnus ? indignus licet ego divino fa-

vore, digniffimus tamen Deus meo

lis effet , utpoté qui nufquam legi-

tur, à Deo aliquando poftuláile gra-

amote.

Et (ané veré amare Deum

tiam aut perfectionis denum ." imo

adhuc nefcit , qui amori eertum ter-

tanta eft mifericordia divina , ut nc-

minum ponit. Et ne fim nimis lon-

que ipfi damoni gratiam & gloriam

gus, en, 1n Chrifto chariffime, quan-

tüm falsá humilitate decipimur! com-

ncgate , modó candem ipíe debité

munis eft fermé omnium Patrum &

petere poffet. INon omnis in hunuli

loco pofitus , vel ideó eft humilis;

fpiritualium Magiftrorum fententia,

vix ccrtiüs fignum vera fanctitatis

gg non omnis exigua virtutis , vel

efle,

*

PEssiaf

-

»4

)9

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, e.

tendum opus timore errotis. Etenim

eífe, peffe&ä humilitate * hinc ('ut

apud Mathiam Fabrum videre eft)

à vana com placentia impugnari ,ma-

lum non eít, fed expugnari tantüm.

nonnemm Pastrum intettogatus, qu&

In Nativ.

INon ille humilior, qui à titillatione

fan&kus inter homines ?. re|pondit : hu-

tumoris remotior , fed ,

ui in re-

$. foan.

milis : qui fanitier , bumilier : qnis

Bapti[le

pellendo virilior. Sicut nec ille fan-

andiffmus , bumillimus. En tantum

Cene2z.

donum eít humilitas , ipfiis etiam

étior , qui tentatur minüs , fcd qui

fan&itatis quafi certum argumentum,

refiftit fortius. Tales ncmp& vult Do-

Dominus fervos, de quibus afferere

& iftud fan&iffimus Deus pigritanti,

voluntarié in fuis imperfectionibus,

valet : Vos effis ,. qui permanþ]h; me-

Lutaà 22.

cum in tentatienibus.

Aculeo vana

ne dicam, in peccatis jacenti largie-

VY. 28.

complacentig pungebatur aliquando,

tut ? cüm tamen aliàs dii laboribus

omnia vendant ? ó chariffimi , haud

& ipíe mellifluus Doctor s 4t non

cedens Chriftianus heros gcner,ofo

omnis, qui dicit : Demime men eft ex-

Pí4l.130.

altatum cor meum, in vera humilitate

mox refümpto fpiritu, ità pungen-

y.1.

ambulat. Ompe quidem dontum perfe-

tem perbellé pupugit : Preffer re nen

ltain eju

um , defur[um ff , afb vix allum

cmpi, propter te non defínam. En fic

yit4.

facob. i.

praliandum eft in Chriftiana militia

ratius , quàm vera humilitas ; adeó

y. 17,'

quidem, ut au(im dicere - quia plu-

adversüs vanz complaecntis mon-

firum. Ut etiamfi contingat , huic

- n2

res in Ecclefia Dei invenies virgines,

, y. 46.

belluse te nonnunquàm fuüccumbere,

I

quàm veré humiles Non minüs

itaque laborandum , orationi atque

non PFOPIGI'G

À trepidé arma depones,

fed contrà audentior ibis.

Haud e-

mortificationi. Yacandum eft pro adi-

! Matth

ifcenda humilitate , quàm pro con-

quidem , uno alterove moríu acce-

i

j * 4'3'

fetvanda virginitate. .

pto, fugit moloffus, fed fortiüs ferae

Verumtamen dile&iffime 1n Do-

infigit dentem - quia tunc demüm

bené tecum agitut , cüm intantün

"

Sap. t.

mino, hecícribems, nolim te do-

tibi omnia deíerviant in bonum, ut

y.1.

cete , fuperbé de te ipfo prafümere ;

j

fed diligete juflitiam , & fentire de

ex ipfo quoque lapíu exurgas fortiot,

Domino in bonitate. Scio di(c:etio-

& & peceatis evadas melior.

Q

nem effe matrem virtutum , & for-

En chatiffime.in Chrifto , expli-

cavi tibi pro modulo meo quinque

tiflimum perfe&tionis munimentum;

^

fed de hac ficut && de vera. humili-

peífimas radices, que nifi à te é tcr-

l

ra cordis tui funditüs effoffx fuerint,

tate alio loco.. Omninó hujus fum

n-

bona Deoque grata voluntas in tc i

mentis , quöd palato adhuc gratior

r'n-

unquam quidem fixé radicari potetit,

fit cibus abíque fale, quàm Dco opus

quentumvis maximum abíque humi-

minüs promi(fam falutis pacem fru-

m

&ifcate. Has autem ideó premit-

litate , fed tali in cafü corrigendus

i

eft error intentionis , & nen oimit-

tere volgi $

quia claré video, & feré

2

mante

f

-

— !

J

&

e

rRAcfATU'S L.

manibus palbo , quód totus modó

tis, ne parcendo innecentie Chrifti

mundus libris refectus , attamen hi

perderent regnum terrenum. — Alii

omnes libri cum omnibus fuis gta-

funt , qui pro excufatione frivola

vilfimis rationibus & motivis vix

fuüam tepidam infirmitatem adferunt,

paucis perfuadere |poffunt ftudium

& ecce tepiditatem ! hinon incongrué

perfectionis, adeó, ut fan&ta Ecclefia

comparantur difcipulis illis , qui ab-

vix ampliüs virum fan&um fperate

euntes tetró adinvicem murmurilla-

queat , nifi forté quis extraotdinario

bant - Durus eff bicfermo , & quis

modo, velut olim Paulus, vocetut .*

/Qom-z. é.

goteft. eum eudire ?. Alii adhuc funt ,

y. 6 9.

aut velut alter Joannes in utero ma-

qui fpiritüs fetvorem velut anile de-

terno fanctificetur. Cüm tamen fatr-

lirium fübíannant ." & ecee fuper-

€ta mater ifthoc calamitofo tempore

bumcontemptum ; hi comparari norr

perfectis viris vel maximéindigeret.

immeritó queunt puetis illudentibus

Ratio veró tanti mali alía non eft ;

Elifeo, & pro lemmate ipfis appin-

A Reg.27

nifi , quia ad omrie bonum prompta

gi poteft illud. S. Jude 1n fua Ca-

v. 23-

voluntas füas radices mittere nequit,

tholica : Hj autemy quecunque quidem

totá terrà cordis noftri jam aliis pef-

ignoraut, blafphemant. — Sunt demüm

F. IQ«

fimis radicibus undequaque occupatá.

alii, qui pro palliata excufatione fuam

Sunt enim aliqui , qui fanctis infpi-

indignitatem obtendunt, & ecce fal-

rationibus & piis admonitionibus

fanr humilitatem ; hi demüm affimi-

aftuté & audacter tefiftunt , fcriptu-

lari queunt. Lftaélitis dicentibus : Now

Exod. 2

ras & pios libros pro fuo genio fen--

loquatur nebis Domimus , me forté mo-

TiAIUr.

V. 19.

fualiter interpretantur .* & ecce pra-

Jam te obfecro: , ó amice

l

le&or ! óferve Dei , ne itá & tu

vz difpofitionis habitum. Tales non

h

abfimiles fünt Pharifeis , quitoto

fimiliter loquatis ,. fed potiüs dicito

6j

adni(u collaborabit,ut doctrinz Chri-

cumr Samuele : Lequere Domime, quia

I.Reg.3.

fti invidé conttadicerent , omniaque

«udit fervus tuus.. O quàm bemunieft,

y.10.

J

ejus fa&a aut malé exponerent , aut

te Domine audite : tu. eninx verba vi-

f(mn. 6..

exploderent. Sunt alii, qui fuperflua.

t4 aterna babes. Sequitor Ó Sacerdos!

y. 68.

ram curarum mufcis nimiünr 1nfe-

ó Paftor in Ifraél agnum immacula-

Apoc. 14

flati , orationis & contemplationis:

tum, quocunque ierit ^ Quwonism glo-

V. 4.

fomnum nunquanr capere queunt,.

ria magna ell fequi Bominum. — Efuri-

Eccli. 23

vel potiüs dicamr, nunquam volunt ,.

to, & fitito ju(titiam, ut fatie-

Y- 36.

& ecce incurianx — Ifli rucsüs fimiles:

ri$, cüm apparuerit glo-

Pfal. 16.

Jeani.iz..

tià Domini.

effe videntur Judais , ftolidé íollici-

y. 16

y. 49.

g

| €APUT

mE--

i

DE MOTIFIS ÉT I—-NSTRUEENI'IS], é«c.

CAP uT SECUNDOUSM..

perfettiomis, €8 ad qualem per[ettionem

Deþ?ziticfg ts dicviffo

Clerici teneantur ?

W

CONSIDER ATIO PRIMÁ.

$)

Defnitie perfestiond.

5

"w Érfc&&um dicitur id, ini gcäcrä; pef & ubique eft veré imago Detis

aft; nom. femper . efi fimilitudo Dei $

p

-7 cui nihil decft in füo efle dcbi-

to : Sic perfecta dicitur imago, fed tunc folum , quando divine eft

L MA

confots naturz. mago Dei itaque

quando illi nihil ampliüs deeft , ad

'u 230

fuum prototypon concinné expti-

mihi plus non dicit, quàm creaturam

mendum. Homiüis perfe&tionem,

intelle&ualem , exprimentem in uni-

RUT

tate fuac effentiz & trinitate poten-

qui perfpicere cupis , inípice cjus

ctfeationem: , te de hác perlucide in-

tiarum , unitatem Dei & trinitatem

ífütuemtem. Siquidemr certilfimunx perfonarum : &hec imimortalis ima-

Eul !

eft, quod Deus, fümmus rerum ar&i- go,licet per peccatum originale qua-

fcx ab initio fecerit hominem rectum. tuor. vulnera , fcilicet ignorantiam,

19

Creavit Deus howinem ( inquit facer injuftitiam, infirmitatem, & concu-

Ecclef. 4:-,-'

Textus) adimaginem er fimilitudinemy pifcentiam acceperit , deílructa ta.

Vo 3001

fuam-

Ubi nos quidem in communi men minimé füit , nec unquam ab

Gzncjïx.-

nem & fimilitudinem plerum-

aliqua creatura deflrui poteft: Imago

Serm.i.de

Mpj

y. 27.

imagi

ue con

fündimus , quafi pre eodem fiquidem. , inquit (an&tus Bernardus,

Anmnunt.

'n 10

fumendo : cüni tamen in rigore lo- is gebeuna uri poterit , non exuris ar-

?am (

fint diftinctiflima : nam dere, fed. non dcleri. Porró fimilitudo

f 6^

quendo ifta

imaginem Dei prafefert omnis ho- Diei pcr irtobedientianr protoparen-

)

(

14

mo, &quidem in omni flatu, fednon tum noftrorum penitüs extincta cft,

item fimilitidinem Dei- Homo im juxta illud : Quoniwm , que perfecifti,

P/al. fo.

Jl

y. 3-

ftatu naturae integrae , & ini flatu na- defiruxerunt. Elieu ! ergone firailitudo

9

ture lap(z, irr gratia & n peecato,

i& Aldiffini, fignaculum petfcéti deco-

pþ[. ff.

coelo & inferno, etiam 1n. utero ma- ris,

emarcuit, decidit, periit? O Adam

pb

quid fecifti ? nonne gloria & lonote

terno , quamprimüm illi formato

corpuculo, pro tunc magnitudinem c

oronavit te Deus, & con(ítituit te

m? Co.

Pfal. £.

majoris formicz non excedenti,

ani. fuper opera maauum fuaru

cékabat i ccele,

70 6'

tna rationalis à Deo infimditgr, fem- rona glorie te exfp

3

honore

Sisigns ts

^£

TRAMCIATUM L.

honote fimilitudinis gleriabaris in

e» halitu inventis ut homo.. INofteam

paradifo , animantibus imperáfti in

curpiffimé dcformatam conditionzm

Rem. it.

univerío : fed eheu nnico pomi mor-

excellentiffime reformáffet. O altita-

de divitiarum , & [cientiarum Bei: Qt-

y. 33-

fu perdidifti hec omnia ! noíque om-

nes ncfandé ignobilitáfti , ignomi-

pot? qui ex occaftone mali fa&ti fum-

niafli , præcipitäiïi! cum in honore

pfit aníam tanti boni faciendi. Plus

Pfal. 49.

eí[zs, nen intellexifti, compatatus es

bonitatis fue & rmiíericordig nobis

y.14.

jumentis infipientibus, & fimilis fa-

afferens per copiofíe redemptionis

étus es illis ! fa&tus es vclut tabula

ere&tionem, quàm primus A dam ab-

raía , induifti maledictionem pre ve-

Ílulerat per diving Legis transgref-

fümento falutis & benedictionis;

fionem. Majoris enimwetó amoris

Mulier , inquis, dedit mihi de ligne.

Dei fuit , (üuum pro homine dedifie

Q mulier ficcine adjuterium admuni-

Genef.3.

filium , quàm homini conetedidifle

flras viro ? aft qui non erubuerunt

'volup.tat.is' paradifum. Exinde cte-

y.12.

peccare , nec erubeícunt medo (ua

nim & per ipfum data eft nobis po-

Genef.5.

peceata excufare, Serpens , reponit

teflas, per tegenefationem prioris ft-

muliet, deeepit me.. Serpens videlicet

militudinis filios Dei , & cenjermes

Rem. $,

y.13.

homini inyidebat fimilitudinem Dei,

fieri smaginis filij u : INec non, ipfo

y.25

duce, ad omnium bonorum princi-

Gentf.s.

& hinc dixit: Eritis fieut. dj , feientes

bonum & malum.

Sicut dij abíque

em bonitatem amplioris victerie

yuj-

dubio , de quibus Píalmifta : Omutes

laudeteverti. Atad quid hac? viden-

tur ifthec extrà rhombum efle ; fed

Pal.j.

dj gentium. damonia : demoeni enim

fimilis , imó demon efficitur omnis

non funt ; cüm permultüm refesat ,

y.j-

delinq

uens , juxtà illud : Ex vebis tnus

ad perfe&tionis nobilitatem declaran-

diabolus eff.

Ifti dij procul dubio

dam, ejus neviífe originem.

'4".-6.

y. 7H

cum proprio eternoque damino ni-

Cenfiftit itaque hominis fpiritualis

mis jam gnari funt boni & mali, tor-

perícétio,

uti jam pluribusliquet, non

uentur enim jndefinenti memoriàá

in imagine , (cd in perfecta Dei fi-

boni, qued amiferunt, & mali, qyod

militudiné. Et pro majori intelligen-

wicurrerunt. Éxperimento quoque

tia ità definiri poteft : Perfectio fpi-

didicit Adam, quanto per füam pra-

ritualis hujus vite eft sumie perfecta

vaticationis proterviam exciderit bo-

conformitatis cum Dto tam in patignde,

no,ac quanta fibi indé fuifque con-

quàm agtndo. . Ibi unio habet ratio-

HEtct URH du

nem generis, multimodé enim homo

gtegavetit mala i intgntüm quidem,

ut nec ulla huic vulneri fupereffet

Deo uniri poteft : Sic mediantibus

medela , nifi emnipetens medicus,

potentiis anima wnitur Deo pera&tus

virtutum "Theologicarum tanquam

philipp.

;, noftrum miferatus interitum, Sesuet-

ipfum exinanivifet , fermam (urvi nc-

fuo objecto : fis unitut Deo pet in-

y.7.

tigiens, in fiamilitudigem heminnm [aiks,

fufionem gratie fené&tificantié ; &

quideng

um

DÀR MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, (t.

11

quidem unione fimilitudinis divini-

effe grata Patri 5 fcd etiam in fu&ï;

nendà morte Céucis. — Ex quo colli-

tatis participatae, que tamen necdum

nt.i.

eft ipfa hominis intenta perfectie,

gitüt , quód neque in contemplatio-

h

nifi radicaliter : quia in ftatu natura

e, neque in eperatione, quod nec

in duleedine devotionum , nec in

lapfze charitas Dei diffufa in cordibus

noftris non. plené aufert feditionem

fuftinentia perfecutionum , nec in

noftrarum paffionum,nec ctiam infert

magaitudine operum vera & fupre-

erf. &ü imperiü cunctarü. virtutum.

ma perfeétio confiflat ; (ed quód ille

Aliud dicendum eft de flatu innocen-

folummodó demüm perfecté cum

tie , ubiin pmtoparemibus noftris

Dce unitur, uhuíque cum co fpiti-

quieté regnabat divina charitas , cit-

tus effcctus fit, qui didicit parí tnerr-

tis tranquillitate bumiliari , e aun-

cumdata fulgente virtutum varictate,

in tanta perí«&tionis largitate, ut for-

dare ; qui ubique & ia omribus in-

"

taílis , formato homiae , ideó divi-

flitatus eft ,. e& jktz;zri r efz'.'ït're--, ó

Philijg. v

abundart, Qr penurium pati, icà ut fit

y. 12.

num eloquium nen appofuerit : vi-

:

dit Deus , quód homo effet bonus,

tam paraátus, j

uxtà divini beneplaciti

eo quód ipfummet jam opus Ioque-

(anctam ordinationem ad profund'xfl

ïs le.gv

fetur. — Ad hanc perfe&tionem nobis

fimam poenarum mifcriam deícende-

O y al

te, quàm ad altiffimum aterna glo-

l

pro vitibus noftris indefinenti labo-

ris promotione connitendum eft, ut

tig (olium afcendere. Rt hoe fecun-

lk

jam , zternà redemptione inventà,

düm omnes quatuor dimenfiones,vi-

l

infitmate carnis noflra rebellio de-

delicet fecundum longitudinem , &

ferviat nobis ad jucundiorem refur-

latitudinem , fecundüm altitudinem

"

Gonfotmitas fe»

re&tionis gloriam, quas illá non datá,

& pmfunditaïcm.

1

nos infeliciter traxiffet ad abyílalem

cugdüm longit"udinem dicit : En:

pcrditionis ruinam. Dicitur (ecundó

Paratunm cór meum Deus, paratum cor P[Al.ye.

li

in definitione : Perfecta conformitatà :

metun : Non folüa in dies & annos, v. $.

on

fed ia etermum et ultra.

Conformi- Mich. 4«

qualis non cft illa fuo modo impet-

í

fÉcct1 conformitas , quam refignatio-

tas fecandüm latitudinem dicit : Cer

P. f«

2. Cor. f&

e

netn vocamus , & quam etiani ipft

nsftrtim dilataium eft , Ó Deus ! ad

facietidas omnes juftificationes tuas,

V.Il.s

^

adhuc infirmz plebeculg pro patienti

h

adverfitatum — tolerantia pfudenter

tam minimás quàmi maximas ; tam

Pfal. i.

P.1H2.

h

fuademus ; perfeétus quippénon tan-

libzras, quàm preceptas. Conformi-

0-

tas fe

CA

34

düm altitudinem dicit : Do-

tüm debet effe refignatus , fed ad

10

omaia fine exceptione prorsus indif-

mine ego exqu"iräm tibi placentes

Eccli. 4 .

us

ferens , & hocuti in dsfinitione ad-

modos muficos, ut peragam omnia

"

eá intentione & modo

ficut tu ab

us

ditur , £m in patiendo quam agendo,

ficuti Chriftus non folüim fuit obe-

ztetno conftituifti. Conformitas fe.

n

m-

diens in faciendis , que intuebatur,

cundüm profanditatem dieit : Preka

1n6

«

EEE

24

TRACTATU?f* L

9ne D;minc , &* ftht4 me : ure rents

tibi in wmn. mon[iratumeft.. Sic etiam.

Pþl' 250

anima fidelis, licet obfervatione De-

y.2

mtios ( cer meum. — Dedüuc 1me pet

calogi velut decem variatis cortinis

Píal. 17.

ignem & aquam , fuper exeel[a ftla-

zucns me,— Et u(que ad infernum hu-

fit contecta, licet in bafe humilitatis

y. 24

milians me.

Sicut ]utum 1n manu

& difcretionis fit fundata , licet ta-

bulis poenitentis quafi perperuó &

figuli , (ic ego in manu Dci mei,

dummodoó auxilium tuum non elon-

fine torporis putredine coaílata , &

gavctis à me. Talem conformitatem

licét intüs & foris deaurata fit, intüs

auro charitatis, & foris auro fancta

ille habuiffe creditur , de quo itá

Deus: Invemi David filium 7 eff , vi-

converfationis ; non tamen ex eo eft

A&. 13,

vum feeundim cor meum ,. qui faciet

formaliter perfectas fed quia eft affi-

y. .22./

milata & conformis facta fuo fumim

2

&

emnes veluntates meas. Supponit qui-

dem in anima ifthec perfectio om-

bonitatis exemplari, Deo. Hincficut

f

iciendum fuit exemplar

nes Yirtutes, in eistamen nequaquam

Moyfi in

in monte Sinai monflratum , iià &

5

confiftit , multó minüs in aliqua ha-

rum , nec in ipfa quidem charitate,

nobis in omnibus cogitationibus,ver-

nifi inquantüm ordinatá. — Sicut per-

bis & operibus noftris infpicicndum

feftio zdificii non confiftit in pre-

eft exemplar Chrifti, quod nobis in

A

tiofis lapidibus, fed in concinna for-

mente Calvarie oftenfum ; nam quö

ma ab architectore intenta. — Hujus

ctucifixo JESU fumus fimiliores, €o

& íümwus perfe&tiores. — Hoc etiam

plura fymbo'lau habentur in facta Scti-

ptuta, uti Exodi a5- Fecientque mihi,

perappefité colligi poteft ex Pfalmo

P. 7

44. übi v.10. ità habetur; Affitit Re-

inquit Deus ad Meyfen, fanctuarium,

( balitabe in medie eorum, juxta em-

gina à dextris tuis in veflitu deaurato ,

nem fimilitudinem tabernaculi , qued

vireumdata varietate ; En Kegina ifta

eftendam tibi. . En fan&uarium Dei

eft anima perfecta , dextcera fponfi

fui a.mpicxanda ; fed putafne , quoód

eft omnis anima perfe&ta , juxtà id;

Nejritis, quia templum Pei eft

i, C Spi-

nuptialis ejus veftis fit ex eo pette-

1.Cer.3.

ritus. Dei babitat in voba.

Aft ficut

£a , quia auro charitatis & vatietate

tabernaculum illud materiale non fu it

virtutum fuperfu(a ? minimé gen-

ex eo perfectum , aut Deo gratum,

tium. Bené autem, quia eft in di-

Cant.d,

quia ex tabulis lignerum Setim com-

vinam quafi fortnam coaptata , quia

y. 7.

ftstura ejus affimilata eft palmae, ubi

paginatum, quia illee tabulse compa-

ginatz inaurate , quia bafes argen-

dilcétus fuas extendit palmas, ad eir-

tee, & cortine opere plumario va-

cumbrachiandam fuam fibi eoador-

tiate ; fed ex eo folummodo , quia

natam fponfam. Manet igitur verif-

fuit conftructum juxtà exemplar in

fimum , quód perfe&tio domüs fit

Kced. 25.

monte monftratum : Infpiee , inquit

praintenta figura feu forma , boni-

ecktitudo

tas fcu perfe&tio fyllogifmi r

confor-

?. 49.

:Dcug C f«s ferundüm exerplar, quod

^

DI MOTIVIS ET INSTRUMENTI£, G.

[T]

refpondendum, viam ad Deifermem

cenformis tegulis fyllogifticis ,. &

perícQtio fpiritualis. perfcéta unio

unionem effe ipíam charitstem. Sic

conformitatis cum prima petfe&io-

S. Auguftinus de Spiric. & Lit. hifce

nis regula, & omnis fanctitatis Idea ;

vetbis : Charitas vi« Dei ad bominei

-

-

Nam quemadmodüm in tota rerum

eft , e via bominis «d Deum :

pe

natura. nihil eft malum,nifi in quan.

tet ex illo jam trito. : Amor aut fi-

tüm füperexcellenti divinitatis bono

miles invenit, aut facit.. Ubi notan-

difforme ; ità etiam prorsus nihil eft

dum , alium amorem effe ordinacum,

bonum, nifi in quantum eidem con-

alium inordinatum ; qui tamen po-

forme ! & ficut illud eft omnium

fieriorfecundüm fan&tum Dionyfium

la

De divin.

maxime difforme, quod fümmze pul.

Arcopagitam verus amor nou €ft , [id

chritudini maximé difforme ; ita ct-

magH à vero amore prolapfio. . Aumot

Nemti

h

iam illud eft omaium perfe&titfimum,

ordinatus femper affimilat impetfe-

64p- 4

h

omniümqvee pulcherrimum , quod

&ius perfe&iori & füperiori , five

1

eidem confimillinum. Qoare, fi vel

fuperius ametur ab inferiore , five

minimus. divino beneplacito diffor-

viciffim : fic homo, amando Deum,

i

gisactus elicitur ,. jam maculatur ful-

cidem affimilatur , & Deus, amando

n

rida fanéte perfc&tionis veftis , &

hominem ,. eundem fibi aflimilat ,

)

necefsc babet lavari in fanguine im-

quia quacunque funt erdinata , im-

e

maculati Agni. « En Deo dile&ta ani-

perfcéta ducunt ad perfectiora, — A-

i

ma perfectionem fpiritualem modó

mot econtri inordinatus femper dc-

Ícis , & viam ad eandem non igno-

format perfcétius , trahitque ad im-

i

u

tas , affimilare itaque velut nobilis

perfectius ; uti liquet ex illo O(z& 9.

01

filia Principis eterno Principi pacis,

V.10. Fucis (unt abominabiles, ficut €a,

minime ambigens, quin, quó in hu-

que dilexevunt.. Hoc forté etiam ían-

lu

P

yÁ

E

us vitz via ei fueris fimilior , eó in

&iffimus Deus indicare voluit, dum

x

eterna. patria futura fts 1lli propin-

poft horrendum illum lapfum,noftros

quior., in unione confümajga perfe-

protoparentes tunicis pelliceis ado-

-

&se chatitatis ö;quic;is,.

peruit

conveniebat quippé , eos

"

pellibus caprarum aut talium bruto-

?tll

CONSIDERATIO SECUNDA.

rum offundi,. & confundi, qui non

l,dld Cuth

erubuére curiosá fuá gulofitate capcl-

luia 1.5

las imitati.

Neque miretis , quód

ubi

Quid nj Deo maxime af mitet ?

modo brutis. fimiles pronuntiem ,

(f

Stensä perfe&iQnis natuta, opäp

quos priüs demoni compatavcram :

io'

O

rg pretium erit , ftatim eidem

nam peccatum duo dicit : nimirüm

pn

averíionem à fumtmo & incommu-

(ubjungere explanationem vig , ad

j Qï

talem perfe&a funilitudinis & con-

tabili bono,ac convetfionem ad com-

sH

in.

formitatis ünionem nos dcentis, & murabile hbonu

Avetíio dejicit

;udo,

Trad. I. Parí I.

D

PCCCE!D-

jot

NI

46

TRACTATUS L

liculis hedorum füas invelvit manus

peccantem é confortio filiorum Dei

ufque ad focietatem mancipiorum

petens à patre füo benedi&tionem.

L]

diaboli '

.

converíio autem transfert

O benignitatef Dei noflri erga nos

miferos

en peccantem Chierub in

in appetitüs malé petitum objectum.

r

Similis itaque demoni factus Adam,

perditiohe telinquit, & homini fimi-

54

inquantüm derclicto fonte omnis bo-

liter peccanti feipfum daturum pro-

»

mittt ! agnófce Ó homo mifericor-

f ert- 2. gj (eque ipfum pro ultimo füo fine

y.13.

conftituendo, fodit fibi cifternas dif-

diam Salvatotis tui, & noli in vete«

fipatas ; & fimilis fa&us cft brutis,

rem Adamum impià convef(atione

inquantüm magis fecutus eorum fen-

degenerare , noli ampliüs diligere

)l

7»2«

füalem inftin&um , quàm re&z ra-

creaturas, utpete tuá dignitate indi«

tionisimperium. Uterquetam Adant

gnas, fed felum dilige eum , qui te

(

quàm damon decidendo ab omni bo-

tantà dile&kione prevenit, & catcra

)4.

no factus eft nihil, imó minüs quàm

uscunque creata diligenda , puré

nihil , atteftante divino Dionyfio AÀ-

dilige propter eum. — Dile&tio narr-

non eft,

que divina te faciet hominem divi«

De divin,

reepagità : z'—p/f: quoque , quod

Etenim

num, ficut econtrà dile&io terrena

Nomin.

À bemo aliemis eft malum.

liaud tam indignum eft nihil benefi-

reddit homiriem tezretmum , — & cát-

p.

Aututnas fortaffis;

cio cteatiortis, quàm eft indignus pee-

rialis catnalem.

cator beneficio converftonis : uterque

me charitatem pro perfcétionis viá

proje&tus eft à facié Dei velut pul-

fatuendo, perquam longé ab Afce-

vis ante faciem venti. Adante dictam

tarüm dociriná recedete , utpoté ut

jlurimüm tradentium , ipfam per«

Gem).3- eft: Pulvi es, ev in pulverein reperté-

T-19.

rb. Et Lucifero : Dabo te im cinercu,

fe&ionem in charit&te confiftete :

Exnbh28 C oe fort non care

$.18.

t myffer'iü :

nunquid ergo idcm poterunt effe via

quia huic dicitur : Nibil factu es, &

& terminus ? & refpondeo , poffe,

Jbid. v.19.

nàn eris a. perperuum. Adamo autem:

.

(ub diversá tamem confideratione ;

Genef. 19.

nam charitas non folàm eff vinculum

y.22.

ERéce Adam quafi unus ex nobis ?. Et

€iloff.;.

MW*

q'uid eft aliud. : non éris in perpe-

perfeclianis , fed ctiam funiculus, quo

70" 140

lj

ad íe trahüt exaltatus Deus filios A-

tüum ; quim omais fpei abíciflo.

Ofta n

thrà

dam. Alia eíft charitas removens, &

3í4

E quid aliud : Adam quaft uaus ex

7-9' 4 *

fiobis, quim K.edemptoris promiílio ?

alia &ccedens, & alia tenens. Prima

Xj

Adam veílitus ( inquit Cornelius à

movet ad expurga'ndäm animam ab

ornibeus vitiis & peccatis, & quid-

Dt d;'yj,,.

i Lapide ) typus fuit Chrifti, qui licét

Ej

"purus effet & fanctus , iadui tamen

quid. demüm poflet impedire Spiri-

t3s fan&ti adventum : & hac' eft in-

p

voluit pellibas, id eft, vefliri pecca-

tis. Indaere voluit, nobisbenedidtio-

cipientium, dc quibus Scriptura : Qu Pfal.sf.

hj

?

&enefi7.

Pfun,

nem allaturus , nofire nature tuni

diligits Dominum, odite malum. Altera. v.1e.

y.16.

cordis

li,

eam Pdh'ccmi,üæ; olim Jacob pel-

fnovet ad fuperflernendum

leétum

fhpy,

6.44,

a

c

DE£ MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, é«.

17

Íe&um- odoriferis. virtutum floribus

. En dileétiffima Chriftiana anima ,

ut adveniens fpenfus habeat , ubi

jsm non valet illa excaíatio * Quo- 7esp. ,.

quiefcat : & hzc eft proficientium,

modo peffumus viam fcire ?. Via enim. y, y

ad Deum dilectio Dei eft . viam no-

Pyoy. $.

quos ita confolatur dile&ka Sapientia:

In viis juffitia ambulo , in medio femi-

bis monílravit, & exemplum dedir,

y. 20. (

2f.

tarum judieg , ut ditem diligentes me :

qui dilexit füos ufque ad finem. Ad

AÁccedite ergo ad fapientiam & illu-

Deum fortafé íuípiras &k clamas .

minamini. "Tertia demüm movet ad

Quis dabit mibi pennas ficut columbe, &

adherendum dile&o , juxta illud:

volabo, c requiefcem ?. Bené eft:con-

P/al. s «..

Pfal. 33.

Ílanter ama , & cettó certiüs amor

y. 4.

Mihi autem adberere Deo , lonum eff.

d

Et hgc eft anigise pzrfectae feu fpon-

addet alas.

Duz alz funt due cha-

ritates , una affectiva & altera effe-

CAnt. 3.

f prg gaudio ita cxultantis -^ luve-

V, £.

vi quem diligit anima mea : tenit eum,

Giva.- prima inflammat orationem,

nec dümittant.

Anima tenens adhe-

& altera provehit eperationem. Has

reníque Deo ptocul dubió perfe&la

pennas, has amoris alas deinceps af-

Deóque conformis eft ; quia fanctit-

fume , & noli ampliüs inordinaté di-

(Gmo Numini nihil difforme adhz-

ligere creaturas " nam diligendo res

rere poteft, non item removens aut

caducas & ereatas , wilis fadla es ni-

ferem. z

accedens ; ita tamen, ut illa adhafio

mi. Diligendo veró Deum, pretioía

vo 360

erfe&a formaliter fiat potiüs per

apparebis in confpeótu ejus.

Plcnam cenformitatem & transfor-

?

CONSIDERATIO TERTIA. -

mationem , quàm per charitatis vir-

tutem. Et fuper hoc valdé etiam fo-

Jemne elt apud fan&os Patres & Ípi»

-Div:iüa perfecliomas.

d

rituales Magiftros : hominem dilc-

MNee refolutionem h,otanduni

?

ékiome , Íeu charitate accedere ad

*

Deum, transferri in Deum, & con-

. Vehit, Ecclefiam Dei bené vo-

&, Augu[i.

! cily

f

&e laud.

formari Deo. — Ad Deum ( inquit (aa-

cati hortum .* juxta id ^. Rigabo bor-

Eccli. 24..

1N Teus.. Sicut ergo in horto haud

V. 44

&bar. in

Gus Auguflinus ) qui wbique prafeus

kq

(

£f , ubique totus cff , non pedibus licet

omhes atbores eundem progignunt

Epifl. d

fru&um , fed qualibet juxtà genus

p

Maced.

iré , fed moribus : mores autem noftri

jt)

sen ex €o , quod quique novit , fed ex

fuum, uti citrus cittea mala , malus

)b

petfica petfica mala , fic etiam divi-

De diyin, £6.qu0d. quifque diligit , judiciari (olent.

id

Monin.

Divinus amor (inquit fan&tiffimus Dio-

