Prov. 14. t dea fEt sucesdos dous. & ezudittss

50

LMNES

le

7. 37.

Q. a aeceptyis eff Regi Miniffer intelli-

Icum eft in anteceldentibus-,. Canf.

.

4 6

D

en À

Prov. 17. eens, Qy pretiofi Spiritfts vir. eruditus.

7 quód Ecclefia Chrifli f

udio- y, 22,

jc n

li

y. 22;

1 Pef

Econtra vcro, ubi non cff feientia Dei

fiffime tanguän: hortus conclu(us

cultos

(oraf

j

-

u- l

460

TR4CTATUS L

;:QäO'diri dcbeat , ità ut nulli ad ejus?

lans vigilas fuperme, tanquam unus

dem dignitates & fancta minifteria

ex amicis chariffimis , d« quibus dici-

yà

pateat acceflus, nifi folis illis, dequi-

tur ; qua babitasin bortis, amiciaufcul-

Cant. ,

bus prüdenter fperari potcefl, quód

rant. Tunc Prelati funt veri amici "!7

4Nh

46

Colof. 1

fururi fint Deo per omtia placentes : in

Sponíg, quandó tanquam fideles imi-

V. 10;

simni bono opere fructificantes, & cref-

tatores dilecti , fzpius defrendunt in

:

gentes in [iientia Dei ; in omni virtute

fpirituslem fuz Ecclefie hortum ,

!

confertatt. Porró quemadmodum non

auículraturi, quomodo. fibilent 'ca-

fufeit plantare vineas, parare hor-

nales in fonitu aquatum, canalium

l

tos, & pomaria conferere, fed iníu-

quippäxcura prima habenda eft, quia:

L

. ^

per necefle eft , ut induflria & in-

fine his nequit. Ecclefia vocari quaft-

fal

fpectionis cura.geratur , me- arbor

bortus irriguus y c füut fons aquaruim,

faie 51

i()

?]:d' $9.

aut herba mané florens, yefpere deri-

eujus non deficient aque, Scdforté non

y. U.—y'

*

(j

y.6.

dat, induret Cv arcfcat. VÀ pariter non

etrit defe&kus in canalibus ?. ità eft,

faris eft, in. vineam Domini fanctos

quoad numerum defacto nullus eft

à(y, r f8

dcfe&us; nam audio Bernardum fut-.

"

F'ME n

operarios conducere , íed infuper

by

*f

h

opus eft, ut folerter aufcultetur, ne

pirantem : Canales im. Feclefía imultos

f,

(er

fübitó primus feryor tepefzat, iià. ut

babemus , conghas autem perpaueas : tan-

fit

jam faciat labruftas, de quo fpera-

t éaritatis funt, . per quos nobis fluenta

bantur uy&, JNam Euro quid muta-

guleffia smianant , w ante anfundere ,

fup

Pli i

bilius, & humaná mente quid incon-

quàm infundi. velint , loqui, quam audi-

flantius ? patrefamilias dortmiente ,

re paratiores : « prompti docere , quod

a,

fj

citó inimicus bono tritico. interfevit

non didicerunt , & aliis praeffe geftien-

W

Adt. 26.

gizania, & dormitanre Pralato , citó

tes , qui feipfus regere nt[eiunt. . lrà cft,

u

y: 3e.

exurgent inter bonos quoque viri

o Bernarde ; Canales hodié multos

li

I

loquentes pervería,. & operantes

fuftinemus, aft canales ligneos, cer-

À

mala. Hoc fiquidem ptoprium cft

tantes poculis aureis, noltri lignel

3

$

CEPNPpRADU OUS

furis & .malitie , quód tam ifta quàm

canales jam putruerunt. , & cor

r

VPEÉ p(], or

f

!

;

ille vigilent, aliis dormientibus,hina

fant . cicatrices &orum 5 cicattices

L eu V. 60

an-

l

afflita Ecclefia bené ad .quemlibet

male confuetudines , quas anté

i

fan&um & zclofum Epifcopum di-

nos contraxerunt inter turbam mife-

ie

ïp""i!- 6

Píal. 22.

cere poterit: Virga z84 g baculus tuus,

ré fludentium. O caualis corrupte

V. 4

ipfa me confolata funt. Baculus, quia

ol

cicatricis audi Gregorium de te tui-

eodem ftrepué repellis indignos, qui

que fimili ità loquentem : S«cerdoti« In Paf«

b

RCJ

velut impudentes canes facro Altari,

um tantummodo. gerit in moming , tiaa Gap- w

approperant, non ut offerant, fed ut

laicus in fermone priflino per[everat c

!

L

auferant ,.npn ut venerentur divina,

opere. Audite & vos ó magni Pra-

P

R(lef

7erem. i.

fed ut confpurcent facrata. Virga tua

fules, f1 talibus ?c&ras oves commite

.?"I.

IN

me confolatur, quiadicut virga Vifäi-'

pitis certé eflis caufa, ur plebs Dominica

PT &

äl:men. j

-

:

DE M-CTIVIS'ET-INSTRUMENTIS, r

163

Y

isdi-

Mi

pradonibus populanda vemaneat, drindà — oculos. faptem. Vlt mittat cos in hot- Aþecal.y.

d

fümat. interitum , undé falutifera prote-

tum füaum. — Nam octli ejus. ficut. co-. v.6.

j Mm W

i mj

&onis magnum debuit babere [ubfidium.

lumba füper rivulos aquarum, qualatte. Cant..

4 Reg. 4

' Ét fic modó non folum eft imers in

fant loté, && vefident juxtà fluenta. ple- v.i2.

lesim

y. 4A0.

ella, íed etiam in canalibus. Porró

nifima. lpfi videbunt & vifitabunt . p(al.79.

dunt i

indica nobis ó melliflue Doctor,' cur

vineam tuam, quemadmodum pra-. y. r;.

oftum ,

hodic in Ecclefia tam multi canales,

ceptum. in Ifrael eff . Parriarcha, Pri- p(al.to.

ent

& tamen tsm , pauce conchz ? Ideó

mates, Metrapolitaut , & Epiftopi pro- v. ;.

apalium

Cant. 7.

-nempe, , quia jam non eft ampliüs

priam . Diecefim per feipfes , aut. ft legi- "Trident.

Jl qua

purpura Regis juntla | canalibus. 1dcó

timé qmpediti fuerint, per fuum.genera-. Seff. 24.

y

iti uj í

tam pauca reperiuntur concha, ideo

.. lem Vicaritun, aut Vifitatorem, fi quo- dereformn

quimiat, "

tot perduntur gemtn& , tot peticli-

otténon "

-tannis totam propter epus latitudinem s. qap. a.

tantur anima, Per purpuram Kegis

vifitare . non poteruut , (altem majorem

ii di,

2. Cor.

; ego charitatem Chrifti intelligo jux-

ejus. partem ,. ità tamen , ut tota

xilus d

tà illud Doctoris gentium : Cbaritas

bienmio per [à velper vifitatores . [uos

VU l4'oï

dumlil-.

y

Chrifli urget nos. Sed quid utget mo-

compleatur , vifitare non. pratermib-

m

dernos canales noftros ? ah non cha-

ü

rant, lpfi imprimis intrabunt in

ii L

titas Chrifi, ífed cupiditas inundi ,

-univerfas Ecclefias| & — Capellas ,

— füperbia vitg & concupifcentia cat-

probaturi, an Sacerdotes opere com-

windtt

pleant , quod toties ote pronuntiant:

Pbilip, 2. nis. Ornes emim , qua fua. [unt, qua-

gind

y. 21,

runt non, qua [ünt 7 E(u Chrifli , magis

rempe : Donrine dilexi decerem demíás

yiut, T

folliciti, ut fibimetipfis cumulent ex

tue , C locum babitationis glorie tud.

prabendis divitias , quàm ut Chrifto

Mundiffimus abíque dubio & glorio-

(Jg [ !im-

y, I^

lucrucentur animas , ut carnem co«

fus debet effe locus habitationis Re-

d ul

fonemt voluptatum rofis , quàm ut

gis gloriz, qucmadmodum olim cor-

ia U

animas meritorum coronis , ideó ca-

pus ejus fan&tiffimum in Sindoné

ylri

put.Ecclefia non amplius przdicatur

mundá fuit ínvolutum, & pofitum

at Carmelus, circumdatum gloria

in fepulchro gloriofo. Obfignandum

PTUdl

Libani & .decote Carmeli, Imó

eft Tabernaculum fanétum , & non

j v

committenda clavis sdituis, ne forté

j df

r 4l

toptet Íordes ! Clericorum quafi

n m

lfaie33. €onfufus eft Libanus & Carmelus

pecuniis corrumpantur ficut quoit-

jb

l COfruP "

$

obíorduit. Luxit & elanguit terra ,

dam cuftodes fepulchri. Hoc p:racto,

eret, 2. quia canales'ejus fa&i fünt ficut ci-

ut Epiícopus (uum gregem à mitii-

dete t

l

lj

y.13.

fterna: diffipatas, qua continere non

mo ufque ad maximum plenius cog-

T

"] '4

TE

94 vi

Cant.2. valent aduas. Surge 9 Ecclefía, pro-

nofcat, agens vices Chrifti, Domini

"

y. 19,

pera ad montem ad agnum , de füb

congruenter imitaturexemplum , d

at C

Ecclef-in. cujus pede fons vivus: emanat, .Invoca

centis : Sinite parvulos ventre ad me:

3gm

Eflo S. in medio Seniórum agnum flantem tan-

& me prohibueritiseos, Expet imentum

eó coffi

n

Clemen- qhAm ocium., babentem. cornua (j* — enim capiendut

n , an novclla oliva:

l

£5

rtum

Trad.l. Pars L.

"

-f

iees^

162

TRACT

ATUS

f

rum crefcant in notitia boni, an par-

to «ternitatis oceane , fine pöeniten-

tü

vuli in myfteriis fidei bené inftru&i,

tie tabulá , longum iter 1n alteram

an ad honeftos mores pro fua atate

vitam apprehendentes fine viatico.

éí

inclinati , & fi defc&tus notatur , ul-

An non alii contempto extrema Un-

g

terius-ingeniosé indagandum, an hu-

&ionis tobote , contra nequimmum

fti

inimicum in ultimi: luctaminis are-

jus vel parentes vel canales fint rei?

Bt

nam defcendant ? & quare ? an non

parentes , quia fortaffis füos filios

v

dicbus Feftis domi ficut pullos ab-

fortaffis, quia propter inopiam mee

to

tuunt illud fcandalofum des, ut dem :

ícondunt , aut perpetua: boum cur

Ü

addicunt,. Canales veró poffünt effe

des denarios , ut dem Sacramenta ?

z

H

fci ,. quia aut inftruCtionis fluenta

Scd ifte quidem contra&tus ut Sime-

|9

niacas damnatur , ille veró , des tif

debito tempore & modó non tribu-

unt, aut quia parentum negligentia

fatiem, des quinque denarios , ut fa-

bu

pro exigentia officii non corrigunt.

ciam propter Chriftum decern paf-

füs , quafi fine fcrupulo practicatuf.

p

Et vel ideó in fimilibus parvuli de-

du

berent in medio Doc&orum flatui,

Quàm autem fit abfürdum, occafione

Pa

uia de ipfis ut plurimüm verifica-

tam turpis lucti tot animas tantis Sa-

cramentorum thefauris ptivare , alias

p

aMpot. 14..

tur illud Apocalypíeos : Er im ore

lQ

s.5

eorum mon eff inventum mendacium.

omninó eternz damnatioriis pericule

&ij

de

Sed à parvulis ad majores, & in his

exponere , me fapientiores judices

Yl

tef

fortafsé experientia docebit, qu3 in-

funto.

O abominanda morum cot-

fh

terdüm quis major , quód fit co ftu-

ruptela, quid tu confuctudinem pra-

i

pidior, & quó adultior, có ignoran-

tendete præfümis cum tanto anima-

b

ts plenior. Sunt praetercà fagaciter

rum damno, Sacramentorumque de-

examinandi adulti , quoties verbi

fpc&tu ? Scrutandum quoque quàm

fan&t cuftodiatus illud divi Pauli :

Hebr.ig.

gratià per meníem aut per annum

t

audiant Concionem , & an in pro-

Beneficentie autem C commtmionis no-

V. 16.

pria Parochia, item qualem ex Con-

lite oblivifri. — ualiter nempé Paro-

eionibus hautiant fruéctum ? cur non

chiani ex Chriftiana charitate fibi in-

!

fepius eifdem interfint , & cur ex

vicem in neceffitate fuccurrant ; pr&-

h

eiídem non magis proficiant ? donec

fertim an cura.habeatur pauperum.

fic indire&té eliciatur ; Parochus fx-

&grotantium: & alrrum dcerelicto-

l

iüs non concionatur : talem habet

rum, an Parochus fit veré PaterOr-

jl

"

modum , & talem ilyllum s ideó

phanorum , & juxtà Facultatum

ipfum non libenter audio. Ulterius

quantitatem opitulator pauperum,

H

i

inquirendum eft , qualis fit fervor

vcl an' magis gaudeat , fi mendici

po

in frequentandis Sacramentis. Pra-

mordeantur à carnibus , quàm fi eis

fertim in periculofis morbis, an non

porrigatur panis , inquirendum int-

l;

L

interdum fe aliqui committant incer-

fuper , an vinea non infeftetur ä b.e..

118

r

DE MOTIVIS ET INSYRUMENTIS, &

16$

miten.

ftiis de fylva, id eft, an non graffen-

tet fuerit correptus , alius quàm pa-

altetum

tur publica peccata & grayia fcan-

terne admonitus , ifli, quàm cleme-

dala , nam ficut fecularis Principis

ter fuerint auditi , alii, quàm libera-

Viati

ma n

eft, publicas-vias À latronibus pur-

litet adjuti, nonnulli , quàm felici-

yfhimum

gare , ità fimiliter Epifcopi eft, de

ter fuerint in pacem . & cencotdiam

fua Diecefi omnia ícandala tollere.

reflituti, fic eft : quó monentis au-

Vs 4ft»

Et demüm prudenter & difcreté in-

&oritas efl major, eó eft admonitio-

* 4f 0A

veftigandum, an omnes cum füo Pa-

nis memoria diuturniot. O quot hine

um me

tocho contenti vivant ? an vere in-

indé in pagis;animse miferrimé per-

, M d.

gtediatur in innocentia fia juxtà om-

eunt, eoquód eas intet fuumque Pa-

rametta !

; Ut Sime

nia verba Píalmi z. itàutneque, qui

ftorem nobile confidentie amoriíque

ex advetfo funr , habeant quicquam

bonum diftruncatum atque difturba-

, drii

mali dicere de ipfo. His vel fimili--

tum fir. Omiferiäg ubi deficit filialis

jo$, UL

bus , populo, datá Benedictione &

eonfidentia ovium in Paflorem &

lm pi

paternà exhertatione , dimiffo , quis

paternus amor Paftoris in oves ? Ubi:

ura&icatuf-

dubirabit , quin etiam "'Tabetnacula

dividit fubitó fuüborta diffenfio, &

occaftort

Paftorum fint luflrranda , preertim

mala disjungit affectie, que plerum-

stf

que eft eó periculofior, quó ranco-

propter opus peculiare, an. videlicet

wue, d

non colatur 1n. abícondito idolum ,

ris favilla occultier. 'Tacent quidem

nl

'

genef. 21.

de quo Spiritus fan&us quotidié pro-

tales agricole , fed intüs urir. flam-

oft5 J

Ut

teflatur: ejice ancillam basc de do-

ma, quam verba Paftoris magisnon

y.19.

yottfti Q

mo tua. Pervefligandum eft, qua fit

rató provocant quàm mitigant. Hi

lnar pre

difciplina domás , an ibi requie(cat

enim , paffione predominante , fui

yo anime

fpiritus pacis , humilitas Chrifti ,

Parochi facta malé interpretantur ,

amqeó

J

mundities fancta, frugalitas religiofa,

verba rident , vitatm taxant, mores

Loquc

quam

vanitatum rejectus , mollium con-

carpunt, actus vilipendunt obvian-

i

Ddl : gl

temptus, librorum felectus, Parochia-

tem, fugiunt, concionantem fpet-

aipiti 1

lium jurium documenta, obligatio-

nunt, Evangeliumlegenti vixfrigi-

num notitia, memorabilium annota-

e

L

dé credunt. Miffz ejus interfunt cum

tio, atque i1 omhnibus prudens or-

toedio , Sacramenta füícipiunt cum

j

rant |] p

dinatio? O quantus fru&tus, quantus

naufea. Eidem confiteri nolunt , &

g per

Ecclefie honor, Deique glotia ex

fiinarticulo mortis alius non . fup-

ejufmodi vifitationibus accrefcetet '

petit, coràm eo peccata tacent, &

| där gli&O'

ó quantà confolatione fimplex vul-

fic moriuntut , ad tribunal ducuntur,

La

accufantur , ju

4ntur . damnantur.

Fgcülfawm

gusnonnunquam etiam poft mniltos

annos taliain laudem fuorum Epiíco-

Eheu quis ejusmodi exacerbatos ani-

porum divulgat? hic narrat , quàm

mos placabit ? quis ejusmodi lites

fuaviter fuerit inftru&us , ille quàm

componet, quis tantam bonorur ja-

lü

Rnervose accenfus, unus quàtm fapien-

c&turam animarumque flragem difti-

n

àm ?

3

nebit?

ij

y i

ji

[

íó4

"CUA WaocTEITUS 1;

4

nebit? Cette non ipfemet Parochus,

cior eft brevis exhortatio zelofi

ti

nam dum f& commendat, athiopem

Pralati, multis concionibus deftinati

Vicatii, undé diabolus tam fübdole

bl

lavat, dum fe defendit , crabrones

excitat, dum ptoponit exempla, te-

laborat, ne Epifcepi verbum Dei in

ponunt dicteria , adeó, ut , fi etiam

propr.iä

etfonaannuncient, fcit nam-

mitaculis: fieret clatus , tamen . vix

j

quc ver

1pcl

lis, quód authotritas tan-

ampliüs foret acceptus, hocfiquidem

tum verbis pondus addat, ut non ra-

9

habet vulgus ; difficulter dimittit ,

rÓ eorufn admonitio equivaleat im-

[

uod femel pertinaciter apprahen-

perio. Undé Sponía toties tamque car. ,

qï

dit. Solus Epifcopus in fimilibus poft

fortiter. füuum invitat dile&um , ut; ;,

coelum eft optimus mediator, opti.

deícendat ia hortum füum, ut ve-

(

inus pacificator, optimus confola-

niat in agrum, & vifitet vineas , fci-

tor. Plus ille proficit verbis decem,

ens fcriprum elle : Vifitatio tua cuflo- ?sb je

h

quàm aliicentüm , tunc enim intüs

divit Spiritum metm. . Per. accurratas y, ;5,

[

di

wrens rancor-extinguitut , quändö

quippé Pralatorum vifitationes &

potentes exhortationes non folum

f

offenfis ab tpformet Epifcopo ( fi ità

zci cauía exigat ) fatisfa&tio prormit-

orditum Spiritus , fed omnium quo-

Cam.ly.

ff

titut, tunc Parochus rurfus à — fuis

que Ecelefiatum cuftoditur. Ecclefie

7-12-3".13. J

honorabitut ac. &eftimabitur , fi co-

itaque fux fpirirum extinguete cupit,

ràm plebe cum fundaménto aut in-

quisquis eam débito tempore vifitare

Ia /f

nocens declaratur, aut propter fuos

negligit. horrenda funt , qua Deus

Y fü

notos ecxceffus jam fatis punitus, cor-

pet os Zacharie de tali profert : 4d- za4jj. ni.

p

rcétus atque emendatus denuntiatur.

buc. fuie tibi ( inquit facer Textus) y.iy g.

m

'(Tunc rursüsin Parochum à Paro-

vafa Pafforis fhulti.. Quia ecce ego. [u[- fea,

chianis filialis confidentia ponitur,

citabo Paflorem in terra , qui derelicta

l

quandó 'ipfe ob do&rine prafian-

nen vifitabit , difperfim non quaret, &

AP Y2 p

l

V2

tiam viteve meritum palàm laudi-

contritum non (anabit, & id , quod flat,

t

bus prudenrer extollitur. Tunc flo-

mon enuutriet , & carnes pinguitim eome-

rfebit vinea pacifica , quandó cana-

det , & ungulas eorum diffolvet; O Pa-

f

les incitantur] ad flrenu?. propinan-

flor. & idolum derelinquens gregem. Enn,

p

dum amoris rorem, paternaque cu-

fiquis Paflor dereli&ta non vifitat ,

d

tz füccum , & plantulze feufubditi ad

hunc Spiritus fan&us: ftultum nun-

ebedienter^ reverenterque — aperien-

cupat. At ntiftum titultm à fe ple-

u

né amoveat , non fatis eft , folum,

- dum füarum aurium opificium. Pra-

I]O(

fertim, fi Epifcopus fan&té utrinque

quod conttictum, fanare , fed. debet

qus

íua documenta cuftodientibus pro-

infüper, quod flat confortare fer-

t

mone,Tt , ut vox Pralati fit vox Do- Pfal. 28

mittit pandendum füi favoris finum,

fj

violantibus verà jufta caftigationis

mini preparantis cervos ,. & vevelalit Y. 9.

lt

flagcllum. Plerumque etenum effica-

ceuden(a, Vox praparantis ccrvos eft,

h

quanf

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, cc.

16f

tf

quandó Sacerdotes fortitet aceendun-

queat. Et quamquam divus Hiero-

letndi

tur , ut ditigant omnes greílüs fuos

nymus adhortetur : Nunquam dema- Epifl. 44

fübdol

ad cutrendum, more eervorum ad

nibus tuis facra Leclio deponatur.. Vix XNCPOW'

y Dait

fontem, pet viam perfectionis ceft-

tamen unquam, puto, effe magis di- um de

-t nafte

denía revelat, quandó animales ple-

vinis Scripturis vacandum quàm an- *if4 Cle-

itas if

bium mores emendat , detegens eis

té ejusmodi petagenda negotia, quia ficorum.

t o Pa

omnium etrotrum craffámen. Et in

eloquii flumen, recenter hauftum li-.

d,eat Ifü*

templo veró omues dicent gloriam,

quidius fluit, & vivacius rigat. De-

quandó juxtà paternam vigilantiffi-

indé vix unquam etiam utiliüs quam

at

æum ) m"rï.h

mi vifttatoris admonitionem unani-

in itinere divina volviturt Scriptura,

ini confenfu (an&té converíantur in

, Ut

tum ; ne (ecüs mens.vagabunda, non

at

domo Dei & Ecclefia Chrifti. Lindé,

fine damno , in diverfa rapiatut, tum.

hos nobiliffimos vifitationum fru&us

etiam , quia. Deus frequentet reve-

fi af h

fponía confiderans, ut tandem fuum

yceartatiss

lat meditanti in agro , quod negat

ioes &

dile&um ad vifitandas vineas com-

prandenti in aula.

Non in aula ,

on folüm

moveat, etiam excellentiffima pro.

íed in via Eunucho aperta cftScrip-

Cant.7.

miffa addit : i&j ( ingnit ) dafo tibi ube-

tuta. INetmo itaque Epiícoporum du-

Ad. 27.

um que

cEedeii

y42.v.12.

YVA fied.

Et rursüs : im portis noftris

bitet, quin à füà Ecclefià tanquamä

veíecupl

emnia poma, nova ( vetera, diledie mi

proptiá Sponsá ità invitetur : Femi

Píz.2; fervavi tibi. In. portis noftris Sponfa

diledià mi, egrediamur in agrum, com-

ADt. .

orcvltt

ue D

Y.9.02:10.

fuis defenforibus fervat poma , in

morenur in. villis Manà fargamus ad F ! &

pertis, de quibus dicitur : elevamini

vineas, videamus, fi fleruit vinea, fiflo- "*

w[of&f t: A lj

porte aternales. lbi porriguntur po-

res frudus parturiunt. Egrediamur in

: Testts)v

ma mellitiffima : juxtà id : vincenti

agrum Dominicum, emptum pretio- -

q p n

dabo edere. de ligno vita , quod eft. in

fo fanguine agni, videamus , an. de

l dfïfüf?f

Apocal. 2

Paradifo Dei mei. Omnia poma, ve-

illo propter caftiffimos mores veré

j qu^

t Ü

y. 7.

tetá quidem quia (unt de ligno anti-

dici queat illud Píalmi : Pulchritudo P/al.. 45.

i, af

quo dtetum, nova autem, quia eden-

agri mecum eff.. Videamus , an in vil- P* !

ii

tes nova. continuó dulcedine atQuc

lis Domini Greges ad Paícua edu-

d 09*

pulchritudine delectant. INam dulce.

cantut , an per vineas gemmafcat in

; Ilm' f

dinis ejus , fcilicet Dei, non eft finis,

vitibus virtus ?

ol viflmf:

& pulchritudinis ejus infinitus the-.

yom "t

faurus, LIbera fua Sponíà fpandet,

CONSIDERATIO NONA.

ni f Pk'

hoc eft, dulcediaem & pinguedinem,

, folums

qua hauritur ex Scripturarum fcien-

De Cencilia Provincialibu , & Sjnoät-

! (d &

tia , ex Scripturis Pralatum con-

libus fet Diacefanis.

/

—

!

orare K

J

k

folationis lac fugere opottet, ut co

:

r

in vifitationibus fuos parvules atque

Uid fint Concilia Provincialia

" !evllabifþf'

parvulas refocillate. atque. roborare

A Synodalis , & quinam ad ea-

?

dem

TU

]

quän',

166

TRACTATUS L

dem vo.cändi&admittcndi fint ? non

tur juniores ad ejufmodi Cohailia,

Mfa

puto quemdam Ecclefiafticorum la-

ut exploretur corum fagacitas & ap-

A M.

tefe , quamvis onmininó optandum

titudo ad majora negotia tractanda,

i. ld.

foret , utad ifta Concilia capaciores

pretetquàm quód Deus nonnun-

Presbyteri quoque admitterentur &

quam revelet Juniori , occultatum

vocarentur , etfi ceteroquin forté eis

Seniori , juxtà illud : Super Senes in- . pfal.1t.

nec de jute, nec de confuetudine in-

tellexi. Uindé ait fan&tus Hieronymus : y, roo.

tereffe competat , non quidem ut

Peffma. confuetudinis eft im. quibu(dam ypift. ad

t

vocem decifivam aut confultivam,

Ecclefiis , tacere Presbyteros , & prefen-. Nepot. dt

aut ob frequentatos actus jus praeícri-

tibus non loqui, qua[fi aut invideant, aut Cieric

f

ptionis-fibi vindicent, fed folummo-

non dignentuv: audire. . Et fi alij, inqu

41

do, ut in fimilbus erudiantur, & dif-

Apoflolus Paulus , fuerit revelatum fe-

[

denti Prior taceat

poteffis. enim per

lo

cant inter fapientes fapientiam. INam

fi juniores nunquam eruditis Senio-

fingules prophetave, ut omues deficiant,

fen

rum interfunt Confiliis , quomodo

d omnes cen(olentur : Spiritus Prophe-

C

biedkus efh : non enim

n fapientia majorum fequentur ex-

taruim Propbetis

f

LU

empla ? neceíse fané eft cum Senio-

diffenfionis. Deus,

paci.

Gloria- Patris

tl

ribus fepeliri fapientiam, nifi junio-

eft. Filius fapiens. Gaudeat. Epifcopus Jt-

Vij

tes ab ipfis adbuc vivis difcant, quod

dicio fito, cim tales Cbriflo elegerit Sa-

(itu

cérdotes; — Haec fanctus Hieronymus,

t

poft eorum mortem doceant. Dein-

de ut fiant excitatiores ad ftudia , ad

per qu& verba tamen fan&us Pater

Tif

inquirenda Confilia, & fuo tempore

minimé docere intendit, quod Prass-

Til

danda.

Tertió ut dent aliquam in-

byteris ex jute.conveniat federe cum

Ti

fiructionem circà mores & humores

Epifcopis ,. contrarium enim tradit

T

& confílat ex facris

hominumi. Certé , fine injuria me

in aliis locis. ,

Mut yin

Canonibus , continua traditione Ec-

poffe dicere puto , quód ruralis co-

h jà SWJ

N

opetator fepé magis íciat & cogno-

cefie , & eft certa Canoniflarum

T

Ícat mores & genios rufticorum ,

do&trina , Epifcopos tam juriídidtio-

?

quàm ipfi Prelati , & confequenter

ne quàm otdine effe Praesbyteris ma-

tig

abíque dubio ctiam optimé pandet ,

jores , quia hoc de ratione eft per-

Mi

que fit ipfis Cantilena pracinenda ,

fcétze Hierarchia.

Q

Porró Concilia Provincialia, vult

ut provocentur ad faltum , & hoc

l

vel maxime juvat ad tollendos va-

Tridentina Synodus, congregati fin-

seff. 24.

de Rejor.

IN

tios abufüs & mores reformandos.

gulis trienniis., Dioecefatla veró fin-

(

Nam quis Galenus falutare præüa-

gulis annis. : Sapienter confiderans, &4P- z

Is

bit rhedicamen, verbo pon cognito?

uód his ad reformandos mores &

lN

& -quis Praelatus fructifera dabit Con-

ad Ecclefiafticam:. difciplinam intro-

t

cilia ; recipientium indolis 1gnatus ?

ducendam vix quid potlit effe uti-

lius. Nar, quamvis (apponendum: Trident.

Quarté denique faluþziter admittun-

li,

fit,

DbE MOTIV18 ET INSTRUMENTIS , c*«c.

167

nelli,

Seff. 23

fit , quód Epifcopus fiepiüs titatur. -Epiícopum adeó infatwavit , ut con-

&

tta nos tam odiofam Legem ferret ?

de Refor

. Cenfilie Canonicorum feniorum &

bundi,

gravierüm quód imitetur fanctum

ego nullus dubito, quin hoc ille vel

nnyr-

cap 58

ille adulator intexucrit. Aliorum au-

Paulum, itá ad Philemonem fcriben-

|tatün

tem : Sime Confilio autem tue . mibil

tem vox cofitemptoria ità fonat: no-

Mjtr f Y

volui faccre.. Qyuamvis omnia majora

lite curate : eft tantàm Lex octi-

duania : non fetre, fed obíetvare Le-

lymus 530

Ecclefiw füz negotia fuis Confilia-

tits" difcutienda committat , longé

f:Bufäam p

gem finem intentum propignit. Aft

gt w

major tiien ut plurimüm utilitas

'"horum obloquentium ora apprimé

]

yt, 4 C

]

fperanda eft ex Conciliis Dicecefanis,

obflruunt ftatuta Synodalia : dicimus

"

enim eifdem : Chariffimi , fruílrà

1 inqüit

^

quim ex ejufmodi Conciliis quafi

am l

privatis.. Primó : quia Conciliis Sy-

conqucrimini . contra Epifcopum,

um p

fiodalibus longé major preparatio &

contra illum Canonicum aut Confi-

liatium : quia ità flatutum eft in no-

lrftt,

ferventius ftudium premitutur , in

Conciliis econtá ordinariis , caufz

flris Conciliis Dicecefànis ,. quibus

pl

interfuerunt Doctores. & Pixlati,

1f qum

non tam 'rigo'rosä ad amuffim ven-

ii Paüïö

tilantur , quia ibi praxis ftudio pre-

pietate & prudentiá infignes , rcm

valet , & frequenter hodié conclu-

non cacé , fed fapienter & confide-

(

raté tractantes.

ditur ficut heri,& ctas ficut nudius-

Sic in exemplo :

hgt

tettius , cuüm tamen tempera nor-

Concionator quidam pro exigentia

eronymlïïl

nuünquam varient citcumftantias, &

acritet & conítantet invchitur in

fios i

uöd pra

feram mutent cauías , ità ut requi-

certa vitia publica , fed quia veritas

plerumque odium patit , talis.apud

rant Scribam doctum , qui didicit de

The(auro íuo proferre nova & ve-

superiorem aut accufatur , aut ipfi

aim l

Mattag, fer2.. Secundó. , quia ante Goncilia

objurgatio omninó à morbidis in fa-

! ex (wis

ciem fpuitur , quibus vitiorum de.

V. $2«

Synodalia Spiritus fanétus ardentius

jiiote 4

invocatur. Cüm intereà in Conciliis

fenforibus honeftiori & meliori mo-

gonitu

quotidianis fortaffis fine ulla cogita-

do vix obviari poteft, quàm dicen-

jurif(ii&io'

do : rogamus veniam, nos non pot-

u 0

tione Spiritüs (an&i conveniatur, fic

)

enim experientià docemur , quód in

fumus aliter loqui , quàm noftra fta.

d

quotidianis frequentiüs movedt con-

tuta imperant , murmur veftrum non

eft contra nos , íed contra tot pro»

fuetudo opetis , quàm puritas in-

(

j, "l

Jj

l,

.;

tentionis.

Tertió , quia fanctiones

bos & doótos vitos, qui ifla 1n fuis

I

conventibus maturé fanxerunt.

Es

-rcgäl'l

Contiliorum Synodalium fugt tutio-

| Vöfö

fit

2;";

fes à murmure , & fortiores n au-

fic de aliis cafibus, in quibus allega-

d

&oritate. . ]Nam fi Epifcopus abfque

tio auctotitatis fervit pro inftrumen-

to defenfionis.

mote

ejufmodi Conciliis falutarem Legem

um i?

flatuit , mox libertinorum calume

am veró nonnulla breviter tatr-

Ílau-

It du

niofa vox períonat-: Ó quis noftrum

IÀ

gþlldä (unt, quz,, inordine ad te

fane-

PO

m

h

"

lÀ.

168

TRACTATUS

I,

rándam dif"ciplinæ fermatm , in tra»

& Ecclefiam amat, emue f'uüm fta-

Gationibus Synodalibus petiffimüm

dium convertat , plantando , rigan-

enucleanda occurrunt.. Et imprimis

do, cenfultande , vifitando , admo-

gqüidem ( ut ordinaté procedatur:)

nendo, ebíecrando, increpando, ca-

fummé neceffarium eít, ut tractetur,

ftigando ; implorando ( fi neceffe fue-

tit ) etiam fummi Pentificis auxili

-

.

t

quomodó univerfim Schole fandté

peram.s;.

inflituantut, nam ab/ inflitutione

um. Bona facite fludia ve[ftra , utfic

y. 15.

ftudiofe juventutis potiffima falus

difcant. autem. &5 noftri bonis. operibus

Ad Titii ;

tam civilis quàm Ecclefiaflici regi-

praeffe ad ujus nece(farios : ut. non fimnt

p2

minis dependet, Et ideo , quia ob rei

infrucduofi,. Jam À-ftudiis proximus "

;;

neceffitatem in T'ractatu quatto dein-

gradus eft ad ordines. Undé fecun-

do loco íeduló confultandum eft,

firu&ione juventutis fpecialem con-

fiderationem exarare intendo, híclo-

quonam pro candidis Nazareis &

ci hoc folum rogo : inquiratur ac per-

Clericis candidatis potiffimüm . fcri-

[

bendum aut mittendum fit ?. Ubi-

f

quiratur de ícientià , vità ac famá

ftudioforum , non tantüm à . Magi-

nam defactó inveniatur civitas Na-

I

Luca z.

ftris & Ptofefloribus ,. fed etiam ab

zareth , in quà pueri cum duodeno

[t

9. 5$

exttáncis , fübtiliter pervefligetur,an

JEfu ptoficiunt (apientia & atate &

non in quibusdf*.m locis vcriffimum

gratià apud Deum & homines, &

C

fit multotum illud teftimonium :

fuam vocationem, cum Márià, cori-

111

Ht

ftudiofis emo in hofpitiis frequen.

cipiunt de Spiritu fan&to. Ità ut ref-

tior, inlufibus& compationibus ne-

ponfum habceant intus à — Spiritu

ii

f"

Luta 2.

mo longior, infore nemo fcurrilior,

fancto pet divinam infpirationem ,

in plateis nemo audacior , in nocte

quód vocati fint. . Ec teftimónium

neme clamofiot , in. verbis nemo

bonumab iis, qui foris funt , quod

:T imatfy.

T

4

turpior , in a&tibus nemo flagitiofior,

digni(int.. Nec erit adcà. difficile, ^"

!

at

funt puellarum feduétores, virginum

hoc explorato difcere , quia in omni "

füjy

fermé Dioecefi adhuc vivent Presby-

W

er

corrüptores, rumorum auctores, fe-

ditionum dué&ores, innocentium. il-

teti, optime adhuc memores, quot- .

AUL

1

*

ufores , Magiflrorum contempto-

fam terniones in. fuis le&tionibus

legl

ECL]

res , Bacchi difcipuli , blasphemie

fcripferint , quotnam repetitiones &

Magiílri, atque omnis nequitiz Pa-

exercitia Scholaflica habuerint ? in

fn

'tronij, Eheu! eheu!-tali modó ftudia

uibusnam econtrà hofpitiis fuos

!l

f r

h

haud amplius funt commune Eccle.

quotidianos circulos. valdé ftudiosé

(

fie bonum , fed potius totiusmundi

frequentaverint a qualesnam eorum

fühg

Pfal. 15.

malum. Abominabiles fatti funt in lu-

oculis horribiles cafu$ propofiti fue-

d

y.2.

diis fuis, qui ità. perdité fuos annos,

tint, ità, ut etiam lachrymis folvi

Tur

-pecurrias, talenta, & animas perdunt,

nequeant? plura de-hác materià jam

Ti

Hui, hui. ergó, quifquis Chriftum

patent ex antecedentibus , quibus ta-

Qu

men

j Di«: MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, é.

169

m .

me:i adhuc addo,inConciliis Dioecefa-

hinc indé fint difperi & vagabundi

! rigan-

nispoffe laudabiliter ftatui;ut ad facros

ab(que convenienti beneficio & con-

, m

Ordines. afpirantes ad Reverendifli-

ditione, quot fint otiofi apud nobi-

ndo, C

mum Dominum Ordinarium libel-

les in atcibus, apud viduas in oppi-

lf foe

lum fupplicem ícribant, in quo fan-

dis ,apud parentes in pagis ,apud cau-

E

"

&é proreftentur, ( ex nulloalio fi-

pones in 1.,1,r4biþä,ls—, apud yagosin viis:

|

, U

V:'

ne Sacris initiari cupere , nifi puré,

nam de his omhibus tmeritó ità ad

a

ntfervianr Deo & Ecclefig Chrifti.Et

Deum meum glamo : O JEíu, qui

s

fimul hamillimé rogent,utexamigen-

feptem ftellas tenes in. dexterá. tuá,

tur juxt) omnem rigotem, ne fecüs in

Pfal. $$.

,[pximus )-l?

dexteram ruam fic notam fac : €» eru-

le fectt

tanto negotio, non fatis examinati &

ditos corde (apientia. Ut ipfe feptem y.12.

utt cü,

probati.fe periculo preefumptionis ex-

ftclle nunc dignentur fydera com-

atzis &

ponant,qus ctiam locum habere que-

pefcere , quorum bella plebem c«-

m (ct-

unt in promotione ad curam anima-

dunt diro mortis ulcere. Sydera er-

rum, Beneficia Ecclefiaflica, & dig-

rantia (unt Sacerdotes difperfi & va-

nitrates, ut vel fic ambitio & cupidi-

gabundi, berum syderum ( inquitfan-

vits N

pas deterreantur , ne in extremo ju-

us Bonaventura ) motum inordina-

j duodem

De Ecclef.

& aute

dicio propria Scriptura . contrà «as

pum eali , id eft , juflá Pralati caleflis Le-

clamet : Ecce homo mendax , hiíce

Hieracb.

xines, *

gis ]udicio reprimunt , quando talitum

litteris mentitus es. Spiritui fancto,

exce[fus corrigunt , c correttos ad fru-

-Part.' €-

i Mäfiäæ COU( À

ito nunc ad tuum Patrem mendacii

gem amelioris vite provehunt. c compel-

, [j ütfe*

";

diabolum, qui preefümpfifti.decipere

lunt. Hac Sydera ertantia plebem

] Spirimh

Mattem veritatis, Ecclefiam.

cadunt , quia, tefte fan&to Gregorio,

yr;tonem,

Tertio tractandum ef de impedi-

catija funt yuina populis Sacerdotes ma-

In Paflor,

Áiótm

mentis , .qu& poffent fandto rcfor-

li. Et alibi : gullum puto ab alüs 1a-

cap. 16.

In Paf

i, QU*

T

mationis operi obflare. Et hic bené

jus prajudicium, quam à Sacerdotibus to-

j df

cxïe, !

: (641). 12*

ruminandum efl , an non nimia li-

lerat Deus , quandó eos , qutos ad alio-

gia in at

beralitas in relaxandis juribus , in

rum corredtionem po[uit , dare de fe ex-

u

concedendis difpenfationibus , privi-

empla pravitatis cernit. Et utinam ifü

i, QU

legiis ,& exemptionibus depauperet

non frequentius darent exempla pra-

| kalomb ;

Ecclefiam. Sed de iftis fufius in Tra-

vitatis, quàm pietatis, utinam nen

: grifionef

D

Étatu quarto.

Pro tractatione affü-

patrarent fcandalofa in hofpitiis. pro-

gorint

? d

