nus Ecclefiz plantator, haud ab om-

if«

tibus eundem perfe&ionis exigit fru-

£Ap- 4-

nyfius Areopagita) 4materes fui juris

epufc. de

effe non finens , fed in && , qua amant,

&am,fed à quovis juxtà ftatum fuum.

Domusmagna eft Ecclefia Dei, quam proyeyg,

j N^

inflem.

penitüs transferens. — Charitas ( inquit

tfm [ lh

divii.

divus Dionyfius Carthuf?) cenformat

fibi eterna fapientia xdificavit. Sicut j, y, ,,

ergo 1n bené ordinata domo haud

)fdf

emo. rqlimtarem amantis , veluntati «mati.

D 2

omnes

1

flP-lJ-

"

33

x

TRACTATUS [

ómnes uni cur& & officio

tgpo-

principatus à poteftatibus, &c. Sicut

H

nuntut , fed hic fort? preficitur

itáque in illa ineffabilis felicitatis An-

veftiario, ille doliario, alius penori -

geliea Hierarchia. fuperiores Intelli-

Wi

ita & in Ecclefia Dei, haud omnes

gentie perfectione praeminent infe-

u

ad unum officii & voeationis ftatum

rioribus ; ita & fiert oportet in (acro-

evchuntur ; fed juxta divinz provi-

fancta;Ecclefiafliea Hierarchia,que fc«

dentiz apientiflimam difpofitionem.

cundüm foórmam & exemplar illius

Custit. é.

Ecclefia militans dicitur eaffrorum a-

füperna fapientiffimé & ordinatiffimé

,O 4.

€16$ ordinata.

Sicut ergo in excreitu

eft infl.t3ra.. Quare

lis te&té dividituf

fapienter difpofito haud omnes eun-

Perfectio fpiritua

dem tenenr erdinem , fed alii (unt

in Chriftianam , "& Keligiofam ; in

equites , alii pedites , alii decuriones,

Apoflolicam , & quafi Apoftolicam,

& in Sacerdotalem feu Clericalem,

alii centuriones , alii (igniferi , alii

gregari! , ita & in Chriftiana militia

Perfcétio Chrifliana eft, ad quam

non omnes eandem ftationem tenent,

omnes Ghrifti fideles tenentur ; &

fed juxtà fortem divinz vocationis.

hinc 2on poreft effe prudens dubium,

Rom.i2.

Ecclefia Dci corpus Chrifti myfticum

an àd hanc teneantur Clerici eo i.PfQ

» *X

appellatut , nofque fideles omnes

quod fint fideles. — Huic perfc&tioni

unius hujus cotporis membra ; $i-

communiter applicatur illud : Effere

Matth. f.

rc 4'8!

cut ergo in uno corpore omnia mem-

ergo vos perfecii , fiut Pater vefier ca-

bra eundem actum non habent, fed

leflis perfetius eff. Hicenim Chriftum

alium a&um habet vifüs | ,

alium

loqui de Chriftiana perfcctione , fa-

manus, fic & nos in myftico corpo-

cilé colligitur cx antecedentibus ; nam

re Ecclefie noa omnes codem gau-

quariprimüm oftendit , quód Ethnici

demus dono, fcd juxta benignitatem

quoque fuos ament fratres , . flatim

füperni largitoris. Ecclefia Dei non

fubinfert ,* Eflote efgo , €«. ut quafi

imnieritó coelo comparatar ; fam

idem fit , ac fi patenter dixiffet : Chri-

quemadmodum in Ífyderea. illa aula

ftiani debent Ethnicis longà eHE:f pet-

Jiella à flella differt , fic ctiam in. Ec-

fectiores.. Debent itaque omnces Chiti-

cleíia Dei flatus à flatu differt: & fi-

ftiani. pet fan&tam Dci & proximi di-

cut ibi ali« claritas folis ,. alia claritas

1. Cor. 1$.

le&ionem in vera Chrifliana diíci-

F. 41.

Iuna, C aliaclaritas f el.gum ,itaetiam

pliria juxtà divina ptacepta & Chiri-

in Eccle(ia alia eft perfzctio Sacerdo-

ftianas Leges pro ftatüs polfibilitate

tüm , & alia populi .* nimirum Ec-

coüniti ad ünionem cum Deo íumio

elcfta. mi'itans d-bet juxti mifericor-

bono , füoque centto. De hac pet-

dem divina gratig difpeifátionem ,

fe&ione divinus Dionyfius videtur

eceleftem illam. fuperné triumphan-

loqui, dum de(cribit, quomodo Pon-

lj

tem Hietarchiam imitari ; ubi Aa-

tifex Catechumenum ante. Baptif-

xxkws

] Hiffgi

gcli diferunt ab Archangelis , &

msm adhortari folcas ; coateftatur

ci

"N'l

iy

-

bÉ MotIVis ET INSTRUMENTIS, G.

ei ( fäiiicet Poütifex ) inquit, Optrtt- - imaginibus quodué ac pkantd]?ü.f Dein-

Kccle]-

Hierer.

vt ex ihtegro totodtie corde accedere 4d

d exposiit illi perfectiffmam vitam , il«

Deum, per cunclá. perfectumi, d inima-

lud. aperté conreftans, oportereillum meo

5;.239.2.?.2:

culatuiti ^ tum divite quoque couver[a-

dià longe anteéellere.

tionis ac Vite illà explicans vationem, dn

Pérfcctio Apoftolica eft illà , ad

ita velit deinceps vivere , füfciratut.

quam tenentuf Epifcopi , ipfi enim

Perfc&io religio(à eft, ad

üim orn-

in ordiie & dignitate proprié fucce-

nes & foli religiofi profc

if terientur.

i

duat Apoftolis , & teneritut animas

Hanc petfe&tionem — Chriftus inft-

fuas poncte pro ovibus fiiis. Horum

nuare volüit Mattli. 19. v. 2 1. liis ver-

requifira perfe&to Iuculenter patefcit

ex illo Matth. s. V. 144 — Vos eff&s lux

bis: 5i vis perfectus effe, vAde , vende

que babes , o da pauperibu , i habe-

mtndi : non pete[f civitas ab[condi (uprà

brs thefaurtii in cielo : Et hinc ex fa-

inontem pefita. Neque accendunt lugerz

pientiffima ordinatione Ecclefie in

ham , ( ponunt eum fub modio , fed

feftis fanctorum Religioforum fete

füper candelabrum , ut luceat omnibus,

)

üt plurimüni legitut ex hoc ipío ca.

quii in dome funt.. Sic lux veftra, &c.

pie Evangelium ; Ecce nos teli-

Tenentur itàqueEpifcopi fapientiae &

"

quirüs omniá, &c. Colligitur etiam.

fan&titatis fplendore lucere ficut lu-

j

eX co , quià in hoc ípfo capite ttià

cetnà fuper candelabrum pofita , ut

t ! )

Religioforum vota fübftantialia fatis

omhes fideles , qui funt in domo

c

x

Ifi

laté oftendünter ; Im'primis votum

Dei, ideft in Ecclefia , ex eorum

caflitatis, uti patet ex V. rz. his vet-

doctrina & períc&tione poflint ag-

bis: Ér funt éunuchi, qui fe ipjos caftra-

hofcete & ambulare viam vetitatis

"

& virtutis, lpfi itaque. non folüm

verumt propteg végnum culoyum. — Se-

cündó patet votumn paupertátis, ex

dcbent pollete iis virtutibus, quibus

Ó

fe ipfos ad fan&tiflimam Deiformem

verbis jam pracitatis. Tertió elucet

t

votümi obedienti& ex illis verbis

unionem provchant , fed etiam iis,

Jcfs

Veni , €v fequere me. — Debent itaque

quibus totum fibi coramitfüm gre-

I(i

omties Religiofi profeffi in religio(a

gem tam cleticalem , qiääm facula-

f Durati charitatem non

d«

diícipliria pe

rem fan&tiffime & pfovidcntifïïmä

'

(s

felüm justa

&

ivira praecepta & Le-

fegant, & paícaht, riec non pro cu-

hr

gcs Chtriftianas , fed etiam juxtà fer.

juívis ftatu , & captu ad fan&tiffimam

vitiun fanétum , quod profeffi fant,

Deiformem unionem perducant. Ipfi

jl

yi

conteridete fub fingulari poffiblli pu .

enim funt forme facti gregi , atque 1. Petri f.

titate ad Deiformem unionem. — De,

attendere debent fibi, & sniverfo gre- . s.

d

etüf

hac perfc&tione ita habet (anét. Pater

fi» in que eos Spiritus [anébus pofuit E- A8. 2o.

Eccle.

pifcopos vegere. Ecclefiam. Dei, quam ac- y, 28

)ona

Dionyfiu.s : Sacerdos ad eusn ateedens,

Imo ífunt lux

"

Hierar. intevregat primdin ,. um venuntiet divi-

quifivit. (anguine. fuo.

tetius tundi, uti pratactum,

& ideó

"

—— p6 pua. fibilibus emmibus, nen felüm yivi, verkim

fion

d

)

45

FYRACTATES I

non folüm debent faum commiffum

diüm impertitam fibi jurifdi&ienons

omnes ftrenué laborant , aut faltem.

fibi gregem folertiffimé cuftodire,

fcd infüper, prefertim in neccflitate,

labora£e deberegt. Etft itaque altifh-

totam fan&dam Ecclefiam pto viri-

mam Epiícoporum perfcctionem noR

bus intrepidé defendere , & .omni

teneantur adzquare ; ftringuntur ta-

poflibili modo vigilarc , Re aget

men in do&tring fapientia & vitae (am-

Dominicus errorum & zizaniorum

&imonia ipfos proximé accedere.

femine afþc;—'ga,wr , ad id (an&é ad-

Perfc&tio demüm Sacerdotalis, fcni

hortante fanétiffimo Antiftite Am-

Clericalis eft illa , ad quam tenentur

brofio hifce verbis - Sic polleat. Epi-

omnes Sacerdotes & Clerici in ma-

Ambref.

fsopus (apientia , ut won folam [ibi ere-

joribus conftituti. Quia hi omnes ad

in fuo

facrofanétum Altaris fervitium fta-

Paffor.

ditum populum fufficienter doceat , ve-

rim £tiam cunttarum Hevefum querat

biliter funt deputati & confecrati,

Nam fi Rex terrenus non quorum-

genditiones à Catholica repellere Ecclefía.

Perfe&tio quaft Apoftolica eft illa,

vis mediaftinorum , fed folo illuftti-

um fervitio honoratus incedit , quan-

ad quam tenentur omnes Saccrdotes,

tó magisnon communium, fed fan&to

quibus officium pradicationis & cura

animarum commifla. Ifti enim, quia

purifimorum Muniftrorum famula-

tü cum honore:& tremore excipi

Apoftolicum & paftorale munus fuo

modo participant , Apoflolorum &

debet illa fuprema Majeflas , in Al-

tari fan£ko mifericorditer nos vifitans

Epifcoporum quoque fanctam vi-

vendi formam'pro viribus meritó i-

füb candida nube panis.

Hi itaque

mitari jubentur. Inverfüs quippé

antiquo &ternoque mandato in dies

ordo eífet , aliis velle virtutis jubar

& horas fan&té vellicantur - Eritis

Levit. 28.

imprimere, & in fe ipfo nullum vir-

mili [audli , quia [anctws [um ego Do-

y. 26.

minus , £v feparavi vos 4 cateris populis,

Lib. 1.

tutis exemplar exprimere. Ut ferve-

tur veritás predicaudi , ait magnus

at effetis mibi.

Quare amore JESU.

Juper

Ext ch.

Gregorius, geneatur , neceffe eft, alti-

omnes & fingulos Clericos rogo , ne

tudo vivendi. De his videtur dixiffe

tutpiter fe immiíceant rebus terrenis

Matth. , Chriftus ^ Vos eflis al terra : nam

tam clementer translati in fervitium

Regis cceleftis : Angelicum quippé

7- ,2.

quemadmodum fal , licet lumine

mundi fit inferior & minor , fervit

potiüs quàm humanum vitg teno-

tem illos fetvare decet, quos divina

tamen multüm ut cibus fapiat , &

fetvat, ne caro putreícat.

Í[ta etiam

bonitas in famulatu Angelis fecit

Sacetdotes cotati , licet Reverendif-

&quales, imó in dignitate

fimis Prefulibus fint inferiores &

majores,.

minores ; attamen unà.cum ipfis in

& * 9

confervanda & condiendá Chriftiana

x

x

plebe, vclut ipforum brachia, .fccun-

y

:

.,(-./

Df MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, C

3i

eonimuriter in "Trackatu de Sacra-

CÓNSIDER ATIO ,QLUAäm.

mentis , quód fcilicet omnes Chri-

fliani per Baptifinum ad culturn di-

Probatur data perfectionu divifro -

vinum , & omnes Cletici itifuper pet

etiam feholaftic.

factos Ordines ad fervitium Altaris

.Y E nitcris Vefzcr'andüïïmc Le-

flabiliter deputentur ; atqui deputari

.A (tor ; quös( facr& Afeefi lScho-'

ad aliquod fervitium , vel àd cultum

lafticam quafi fjseculationem hie pau-

ftabiliter & cum obligatione, iridicat

mihi ffatum ; cum juxt Angel. Do- , 14.18.

€/5 admiíceamn. Oportet riempé in-

£clle&tui. fubtiliàs fþecuïandi anfam

&orem flatus definiatur, quod (if di-

prábcri, übi creditur fáluberrima vc-

fpofítio bomini conveniens cum immolili-

ritas latere.

Á vetitate vix ertabo,

tate é» firmitate. An autem ratio Ítà-

fi dixero , perfectum totius E«cclefize

tüs officio predicationis & zelo api-

ofnatum in bae divifione complecti,

miafumi conveniat , nom irnfherito

Probatit itáque data divifio hunc in

uidem dubitátur ; fed hoc pa'tcBiz*

fnodutri.

ex folutiorie obje&tionum.

'Tot funt obligatioties diflinctz ad

Quod ad (ecundum attifiet , uti-

perfectionetn tendendi , quot funt in

que concedirus , uód Chriftus iri.

"

Ecclefta diftini flatus perfc&tionis ;

flituerit. Ecclefiam fibi fponfáti or»

Caiit. d.

,

atqui horum funt quinque ; etgo.

hatam & perfe&tam; immaculatam ,

Majos videtur certa ; quia procüul

totam pulchram ; utique de illa di. ».?.

!

14

dubio quilibet conformiter fnoflatui

citut , s« eff columba mea , perfecta Thren.a.

Vivere tenetut, & tion nifi rhonflro-

mea ? utique Ecclefia efi ürbs pet- Y. !j*

Gilimum effet ; 1 (oli homini liceret

fe&ti decoris; atqui non effet tota for-

j Lt

. J ZQI-

füi ffatüs.&] conditionis terminum

mofa, tota perfe&ta, nift ftatus, qui-

ttatfztedi, cüm ipfa creatuta irratio-

bus conflituitur,effent perfcé&ti. Quo-

)

ealis & inanimata ab Auctore pra-

modo Lex illa poffet dici perfcea;

fixum fibi tetminum perfcveranter

nifi duceret ad perfe&tum ? Ad quid

x

Cel. 1.

)

euftodiat, Ià £ninote vcró triaoften:

A poftolus dicetet : Ur exbibeamts om-

V:'ng

etida fünt. Primum efl, quód in Ec-

nem bominem perfettum in Chrifto fefu,

&lefía in orditie ad perfe&tionem fint

nifi Corpus Chrifti myfticum, quo

quinque ftatus. Secuhndum , quód

c& Ecclefia , in omnibus ftatibus cffet

erfcftum ? Deindé utique ftatus

à

quilibet eorum fit ftatus perf-&ionis.

Tertium cft, quod ab invicem fint

Chriftianorum, ftatusReIigiöferumg

diftinci.

Primum . videtüf «arete

flatus Cleticoram, Epifcoporum, &

enini difficultate ; natm quód ftatus

animarum Cutatotum ofines à Chri-

fle Domine & Spiritu fan&to futit

teligionis fitit vcré & proptie ftatus,

Denr. 2,;

vix cflqui negat. De Chriftianifimo

inftituti ? ergo fünt perfe&i, & fta-

L]

& de Clericatu traditur à Thcologis

tus perfcétionis ; Quia Dei perfeio

funt

Y

at

3*

TRACTATUS. L

funt optra./|. Ex hoc jam clarefcit et-

ftin&um à chatattere Sacerdotij, ex-

iam tertium , quód ícilicet ftatus pet-

terné eo quód fpecialiter in- Cruce

fectionis fint invicem diftin&ti, nam

Domin: glorientur, &c. Parochi &

quid eft aliud ftatum à ftatu in Eccle-

animarum Quratores, interne fecer-

fia non diftinguere, nifi opera Spi-

nuntut ; per obligationem quarendi

falutem creditarum fibi ovium ,. eX-

ritüs (an&ti coafundere , qui non fo-

làm in diverfis bominibus , fed et-

terne vel per benefieium vel per ex-

jam 1n diverfis flatibus operatur va-

etcitium cenceffz juri(dictionis, &c.

Sed ecce iffa (igna omnia funt dif-

tia ? Deindé quis prudens dixetit ,

ftatum. Clericalem non effe diftineti

cretiva. flatuim, ergo. Et demüm,

yuot fuat diflin&ta vincula , & di-

& altioris ordinis flatu laicali , fta-

ftinéte difponfationes cum Dco, tot

tum Epifcopalem non elle altioris &

diftin&i ordinis flatu. Religionis?

(unt diftin&te obligationes fe unien-

Si diftin&ti & altioris ordinis , ergo

di cum Domino Dco , fed vincula

& defponfationes fünt quinque,ergo.

etiam diftin&a & alaoris peffu&io-

nis : oportet nempäj, juxta divinum

Nam Chriftiani dc(þonfantur Dea

pe divin. Dionyfium, qua majera tuttnera à Deo

in fide, R.eligiofi per funiculum tr -

liccm facrorum Votorum, Epifcep:

Wominib. 4tceperunt , jrajantiora quoque effe,

cateri[que praeminere.

per connubium fpirituale, qued cor-

(&?ff-

Confirmatur - tot funt diftin&i

trabunt ex perfecta charitate cumpíua

Ecclefia , tanquam cum fpirituali

flatus períc&tionis in Ecclefia , quot

funt figaa diícrctiva homipum ex ob-

fponfa.

Clerici defponfantur pet e-

lcé&tionem ad fan&um famulatum ,

ligatione tendentium ad pc—zfc&io-

nem s fed horum (unt quinque - er-

Sacerdotes curati

er tmiffionem in

go Maj. vero clara eft, Maj. probatur.

vineam Domini & meffem Chrift:,

13

H

iin

Imprimis omnes Chriftia:

jAp-

fediftz dcfPanägiAones funt diftincte,

tifmate. acciptunt. c

í

i

jafa

-

rem

£ati-

ergo.

:

quam fignum internum indelibile

INeque dicas, ex hoc tantüm pto-

j

no fecernuntur. & diftinguuntur à

bati, effe juxtà diveríos flatus diver-

fas obligationes tendendi ad eandem

Í

populo non Chriftiano, externe de-

indé fecernuntur per fignum fanc&te

perfectionem Chriflianam, non veró

Crucis , &c. etgo

Religiofi fecer-

ad perfectionem diflinctam .* nam

n

nuntur externé per facrum habitum,

conttà eft ; Ex eo quod flatus

li ,

& interné pcr. obligationem inditfo.

Religionis fit flatus aliquis perfe&tio-

I

M .

-1ubivlem in Profeflione contractam;

Qis , ben'ä probatur, quöd R.cligiofi

Cletici fecernuntur interneé per cha.

teneantur tendere ad aliquam perfes

raftcrem Ordinis & externé per ton-

&ionem , etgo etiam eo quód fit fta-

tus diftin&tus À ftatu Chriftianorum,

furam , Epifcopi fecernuntur interne

TC

per chasacterem faltem Partiali;cr di-

bene infactur, quód teneantur tende

ad

;;g

22

DY MOTIPIS ET IN:TTUMENTIS, &

J

11

A^

ad diftinctam perfcQionem; quia fi-

Diees, ctiamft

Al2le

or perfcko re-

eut íe habet fimpliciter ad fimplici-

quiratur in Clerico quàm in Cbr:-

ter, ita fe etiam habet magis ad ma-

fliano , non tamen fequitur , quod

^

gis vel diftinétum ad diftin&um, pa-

Clerici teneantur. ad diftinctam p

-

f-

ri modó diícurre de ceteris flatibus.

fcétionem , fed tantum fequitur ad

Contrà eft ». poteft quis. effe per-

plures Leges cuftodiendas , in qua-

fe&us Chriftianus, quin fit perfe&tus rum. tamen. obíetvatione perf-&io

Clericus , poteft quis effe perfe&tus

non confiftit , utique non confiftit

Sacerdos, quin fit perfe&tus Religio- perfectio in obfervatione caftitatis ?

ífus,&e. Ergo probo ant. Chriflia-

Kev. negando illatum : ex hoc ipfo

nus in virtutibus Chriftianis ragiica-

enim clarum eft , quód Clerici &

tus fervans ex pura'intettione pra- Keligiofi temeantur ad . diftinctim

Cepta DCI & ECC!GHæ & etiam con- Peff'e&ioncn-*, quia IPGS Præ(cribun

filia inquancüm flatui (uo conformia,

tur diflin&da Leges. Quare enim

ifte reverà eft perfc&tus Chriftianus,

dantut Leges utique non in ordine

licet perpetuam caílitatem fervare

ad fe vel propter fe., fed in ordine

non laboret, quis enim à Chriftiano,

ad finem & propter finem. — Quare

plüs requiret, nifi-ut fit cuftos Legis,

pracipitur Clerico coelibatus ?. non

purus in intentione, radicatus in vit-

ideó ut fit coelebs pracise , fed ideó,

tutibus & Deo fecundüm fui ftatüs

quia. oportet illum fanctiorem &

rationem conformis , fed non eft per-

mundiorem effe non folum ab omni

J

fe&us Clericus neque perfectus Ke-

commercio carnis-illicito , fed etiam

l

ligiofus , imó etiamfi Clericus aut

ab illo, quod in ftatulaicalinon pro-

Religiofus ifta omnia diligentiffimé

hibetur ; tranfeat igitur quód in ob-

r

cuftodiat , attamen minime eft per-

fervatione harum Legum perfcctio

1

fcétus , & nifi infaper conetur juxrà

. non confiflat , certum tamen quód

,nulli flatui ditin&e & flrictiores

ptoprii quoque ftatüs rationem con-

formis fieri Deo , minimé fatisfacit

Leges imponerentur , nifi ejuídem

fae- obligationi tendendi ad perfe-

ftatus. profeffi ad diftinctam profe(ï-

&tionem ; cüm Chriftianus tamen tali

fionem tenerentur ; tranfeat quód

.modo vivendo jam poffit dici atu

perfectio Clerici in cuftodia caítita-

erfectus. Ecce duo zqualiter vive-

tis adequaté non confiftat, eft tamen

ïï:

conditio effentialis ad perfe&tionem

Lut 17.. te (üpponuntutr, unus eorum affume-

» j

tur, & alter relinquetur : unus eft in

ipfius, ita ut nec perfe&tus fieri, nec

j

via falutis , & alter in via perditio-

. fuz obligationi fatisfacere queat, nift

^

caftimoniz tuendz omnem lapidem

nis, quare hoc ? Certé hoc non pof

"

(et fieri , nifi ab altero effentialiter

moveat.

Dceindé etiam dici poteft,

11,

perfc&ier vita , majorque petfe&tio

quód perfe&tio Clerici inadequaté in

j

requitetut.

fandka caftitate confiflat.

Siquidem

; Irtäpl' !473 10

lengé

ER

54.

TRACTATUS I

long? aliter difcurrendumeftin Mo-. ritur ex fpectantibus hujus artis pet-

ralibus, quàm in Phyficis, in Phyfi- fe&is , an ifthac pi&ura fit períc&ta

cis quidem eft verum , etiamfi v. g.* imago civis ? refpondent illi affirma-

homo fit defectuofus in membris li-

tivé ; quia mihi perfc&te reprefentat

cet tantfim habeat unum pédem àut

pefonam civis , & eft conformisldes

unam manum ; nihilominüs tamefi

in 1nente artificis fotmatze.

Sed fi

talis homo fubftantialitet cft perfe-

ültetiüs querit, an monflrata pictura

&us , & tantuin eft iriiperfe&us in-

fit perfeta imago Kegis ? certé om-

tegralitet, fed hoc non valet in Mo-

hes incipient illudete ei , quia talis

ralibus , non enim audeo talem pro-

imago Regem minime teprzfentat.

pofitionem formare ; licet Clericus

Sic- etiam Chriftianus incedens in

fit lafcivus ; vel licet Religiofus fit

omnibus niandátis & juftificationibus

propfietárius , fubftantialitet tamen

Chriftianis fine qu&rela , perfe&tus

eft perfe&tus ; nam iflze propofitio-

eft Chriflianus ; quia in íua vita

nes eífent falfifime , quia licét Ke-

vcré exptimit perfedum Chriftia-

ligiofus/ v. g. otnnes tegulas catero-

num, & eft conformis prime regul&

quin flri&iflimé confervet , f tamen

perfe&ionis fcilicet beneplacito divi«

proprietati. vel alii vitio voluntatie

no , qüod ad perfe&tionem Chriftia-

imbhzret , jàm non poteft dici ferió

nam plus non tequirit ; fed 1 Reliz

téndere ad perfe&tionem , ne dicam

giofus v. g. æquä taliter iticedit j certe

quód fit perfe&us : ratio eft , quia

omne$ demones incipient illudefe

bonum & perfeétio ex integfa cáüfá;

ei-quia talis: in fua vitá fainimé eiäc

ialim autefh ex quoYvis dcfectu.

primit Religiofur perfc&um , &

Item : Quicunque totam Leges ferra-.

talis ofmnino eft difforrhis voluntati

fd('obi .

Y.10.

verit , offendat autem in une fatbus-e[F-

divin , ütpoté ab rpfo exigentis re-

emnium veus 3 id eft pet unicam gra-

prafentationem perfc&i Religiofi &

vem Dei offenfionem gratiam & cha-

non folüm perfc&i Chriftiatii, etgo

a

ritatein, totamqne petfcctionem fuam

timo ad ultimum perfectio Re-

ligtofa & Chriftiana , & fic de cete-

homo petdit. Sic etiam inherendo

unicó tàntünt vitio voluntarié homo

ris diícurrendo efíle

ntialitet diüiä*

miüimé poteft dici fübftantialiter

guuntur'.

[ NOCR r -adiui MM

tendere ad perf:&ionem , quia ponit

tale impedimentum , quo nifi remo-

to,fubflantialis perfc&io in sternüm

CONSIDER ATIÓ QUINTA.

nunquam acquiri valet.

Deducuntur a!iquk ex didiis.

Gonfitmatur & declatatur. adhuc.

L— Q EM —

res magis ab aliqua paritate , — v. g.

Educis primó : Clérices in mi-

pi&or juxti regulas; artis depingit

D

fioribus adhuc conílitutos non

m,

aliquem Fivcm inhabitucivili, que- teneri ad perfeöticïncm cléricale

fe

Mp n P PHUPTGEERT TET u d

/

DE MOTIVIS ET. JNsrRUMfNris ; d

5

fed folüm ad Chriftianam , ficut nec

ad litus appellere. Erübefcit nobilis

Novitii ad- P,eyf:&ionenï Religio-

puella cum fcurris & rabulis forni-

fam. Ratio primi eft ; quia licét in

cari , que fperat aliquando magno

Principi adcorporari. — Pudeat & ju-

minoribus ordinibus character quo-

que imprimatur ; attamen cum fir-

venem in veneris vitulà arare, qui

mitate & obligatione ad fervitium

cuP.it.. aliquando faccrdQïaü regno

aptatij.

Altaris per minores non deputantur,

eo ipío, quia liberé recedere poflünt :

— Deduces fecundó Sacerdotes non

tum etiam , quia ipforum Officium

cütatos. & miniflros in majoribus

adhuc valdé remotum eft à facra

conítitutos teneti ad eandem fübftan-

Euchatiflia , refpectivé ad majores.

tialiter: perfectionem fcilicet clerica-

Ratio fecundi quoque patet i. quia

lem . Ratio eft ; quia ad idem Alta-

fcilicet Novitii nullo flabilitatis vin-

ris minifterium deputantur. Et hine

i:

"

*

nihilominüs tamen,

juxtà S. Thomam, & communiorem

culo ligantur

tam hi, quàm Clerici poffünt etiam

Theologorum fententiam. Diaconus

longé graviüs peccare quàm cateri

& . Sub-Diaconus tenentur fub mor-

Chriftiani, inquantim videlicet malé

tali actus fili ordinis purá confcientiá

vivendo aut füà vocatione fe faciunt

& in flatu gratiae cxercere s poffunt

l

indignos, aut inquantüm malos con-

fe tamen etiam per praemiffàm cog-

(is

trahunt habitus ; quibus deindé pro-

tritionem in ftatum gratis reponere i

t

feffi vel ad majores ordines fuffe&ti

quia nullum exflat praceptum ipfos

Dx,

Ordinis &' Clericatüs decorem tur-

obligans ad pramittendam confef-

piter confündunt, feícque ipfos fine

fionem ante facras functiones ; ficut

tamen ante facram Communionem

a

maxima difficultate , quam taies ra-

[2

riffimé vincunt , ad virtutis frugem

& Celebrationem exftat in Trident.

vix ampliüs reducere queunt.. Hinc

Seff. 13. cap. 7. his verbis : Ut sulls

0

videte licet, quàm ftulta imó diabo-

fibi cow[cius mortalis peccati , quantum-

vis fibi contritus videatur ab(que premi[a

(

lica fit illa pró dolor,"h'im,is commu-

f

nis perfüafio cecorum juvenum, qui

facrament ali Confeffione ad (aeram. Eu-

afpirantes ad facros Ordiqeä, vel ad/

charifliam accedere. deheat , quod 4b

facram Religionem putant , fe non

omnibus Chriflianis, etiam. ab ds Sacer-

tect? valedixiffe mundo , nifi priüs

dotibus , quibus ex Officio incubuerit. ce-

ejus vanitate venetifque illecebra cu-

lebrare , bac fanila Synodus perpetuo

rios guítatà. Quafi veró vas rimo-

férvandum effe decrevit. Katio ulterior

funi , &animus corruptus facilius

date füperiüs affertionis etiam poteft

caperent pietatis liquorem , quàm

effe communis populi perfuafio,

"

innocentis'integet vite , quafi veró

qui vix non equée fcandalizatut malá

effet honorabilius facto naufragio ta-

vitáiDiaconi, quàm Sacerdotis, non

noft

j

fine magno contemptu totius Cleri:

j

bglas colligere; quàtn; falvis omnibus,

z

etgo

(d

EEE

iaf

":

TRACTATUS L

36

etgo *am Diaconi & Sub-Diaconi

Officium predicationis , nec ad Cu-

quàm Sacerdotes tenentur in puritate

ram animarum CXPOHIi nontenentur

& vite fanctitate facro Altari fervire

effe actu perfe&i , fed omnes fatis-

& populo lücis exempla monitrare.

faciunt fuz obligationi , fi pro ac-

Interim tamen non negaverim pcr

quirenda perfcctione, fuo ftatui con-

hoc ; quin adhuc puriores& fanctio-

vehienti ftrenué laborant. Ratio eít;

fes oporteat effe manus Sacerdotis

quia hi omnes funt adhuc in íchola

uàm Diaconi ; fed iíta puritas in

perfc&ionis difcipuli ; atqui in fcho-

ordine ad clericalem . perfe&tionem

la diícendi non precipitur , ut quis

URU

non videtur differre

e(fentialiter.

fit in arte perfectus, fed ut fit eidem

Httay

Idem dicendum eft de diverfis ordi-

diícende intentus.

ha

nibus R.eligionum ; licet enim unus

Epifcopi veró , Sacetdotes curati,

H

ordo fit altero ftrictior, nihilominus

& quicunque ex Officio proprio aliis

tamen in fubflantiali vinculo obliga-

praíunt , tenentur effe a&u perfecti,

tionis omnes conveniunt, & ad eun-

perfe&tione proprio flatui conve-

dem finem tendunt ,. fcilicet ad. reli-

nienti. Ratio cft ; quia hi funt Ma-

giofam perfeétionem.

X

giftri perfectionis ; atqui Magiftrum

Deduces tertti

d hos quinque

opottet in füa atte effe perfectum :

flatus in ordine ad perfcétionem potle

ergo : nam fi opifices in fui coníor-

omnes conditiones feu ftatus Chri-

tium non admittunt , nifi quis priüs

flianorum teduci. Uti v. g. ad flatum

íus: artis dederit fpecimen ; nimium

religiofz perfzétionis pro fuo. modo

reverá probrofum eílet, in Eeclefia

peflunt reduci Anachorcte ; quia hi

admitti quemquam ad alios regendos

communiter fub certa aliqua Kegula

aut illuminandos , adhiuc feiptum re-

vivunt. Circà Pralatos Ecclefix po-

gere & proprias tenebras. difpellere

tiffimüm attendendum eft , quali prae-

ignatum. Siquis autem doimui fua pra-

L Tim.4.

fulgeant juriídi&tione. Aliud ctenim

effe uefat, ( inquit: vas. Electionis )

y. $.

eft przeffe rcgularibus, aliud (culari

quomodo. Ecclefla. Dei diligentiam babe-

Clero, & aliud populo. Prout igitur

bit ? ab immundo quid mundabitur, &

Ecclt. 34-. ;

ef docendi Minifterium , ita & vi-

4 mendace quid vérum dicetur ? Qoin

.

vendi fit cxemplum.

imó ab imperfecto quid perficietur ?

Quxres híc quifnam flatus fit per-

an forté fatuus poterit docere fapien-

fe&ionis acquirende, & quifnam ac-

tiam ? & c&cus ceco ducatum pre-

t

H

quifite ? íeu quod idei 5 quinam

ftare ? an darequis poteritaliis, quod

jam teneantur actu effe perfecti , &

ipfe non habet ? Ín omnibusquidem

f

quinamr ad p.ríectionem tantüm

periculofum eft, Officium: Magiftri

1j

tendere ?

i

velle geflare , & qua fünt difcipuls

Refpondeo Chriftiani & R eligiofi

neícice ; nullibi tamen hoc periculo-

privati , item omnes Clerici nec ad

egimcn

;

fiüs Præfumi/tur quàm circà r

*

anima-

k

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, Ó

37

animarum. Ubi etiam non raró illi. 4 ^ Chriffe petifrmum . Juimit exempla:

iteique ctün 4d pátientiam , tum 4

oleum & operam pecrduntf , qui fale

Lib. $.

diícretionts & oleo chiaritatis abun-

bunuluutem bertatur.. Cum itaque non

contra

dant.

Quia ars artiuni eft , regere

Mojathés mnrüin, vel Apa/iola: unitari

no; jubtat , eifque qui wen wnitentur ,

vitup.

animas , & damnum danminorum per-

manajf

dere.

Hinc utinam adamante tota-

masitina iitenter (upplicia , quà i& tan-

4rt

rentut verba magni Dionyflij ita fcri-

demi vatione. Monachorum . perfeclionem

inajorein e[fe duw, etm. eadem per[ectto

bentis . Non fine periculo divinis in re-

"

De Ectcl.

einpibus propeuatur , ( omnibus unpe-

bus quibtifque alis (e ducem praftare pre-

li

Hierarch.

funnt , qui mon per omnia evaferit fi-

fetur.

Sic etiam fact

à Scripmrav io'quitur

cap. 2.

millisms Deo, €7 ab in(biratione judicio-

li

P.

de omnibus &qualiter uti patet ex ii

que divino fuerit gubernator declaratus.

Eoihi. 1.

lls

ln quibus verbis duo fpecialiter no-

lo divi Pauli : Neo& enm cff dtflinttio

y. 245

li

tanda funt : Primum eft, quód fufci-

füduu & Grea « nam idem Donitus

[us

emmiuim , dives in ornnes, qui invocant

piens regimen animarum jam dcbeat

3-

iuu"!.*

per omnia- finillimus evafiffe Deo ,

IU

id cft , in omnibus jam debeat effe

chpönäeo adobjeétionem : tran-

feat antecedens , quod fancti Patres

X1

erfectus «* Secundum eft, quöd de-

ot

explicité hanc pertectionis divifio»

beat effe vocatus à Deo. Ex quibus

nem mnon tradiderint, tradiderunt tà-

[

veró fignis& conjc&turis anitmadver-

men non ob,fcur?: ceandem imphgjtä :

um

t pollit, quód quis fit à Deo voca-

ln

cüm íemper majorem perfectionem

tus, ad animaíque regendas jam (atis

do:

à Monachis , májorem à Sacerdott-

perfuftus , hoc commodius in alium

It

locum refervo.

bus ,

efficaciffimis verbis ex petic-

rint ; & Hhoc füfficit .* ficuti nihil ob-

i

u« LTiti

eft , etiamfi in tradenda Theologia

CONSIDERATIGA SEXTA.

ä)a;

pro faciliori captu alius defa&tó mo-

dus fervetur, quam olim fervabatur

ii

Solvuntur ebjccliones contra datam

à fanctis Pattibus, modó Theologica

d n

divifionem.

"

docltrina fit bené fundata in fan&is

lm ^

Patribus ; ità etiam nibil obeft, et-

u

Bjicies primó : San&ti Patres

non meminerunt hujus divifio-

iumfi fanéki Pater iftà. divifione ex-

W

O

plicité non fuerint ufi, modó in illis

WW

his, ergo eft tantum novum inven-

hec doctrina folidetur. Monet quip-

tum : imó fancti Patres videntur non-

!uod

pé modó temporum calamitas , üt

jem

nunquam equalem perfcétionem tam

à Chriftianis, quàm à Monachis exi-

proferantur nova & vetera, quibus

;Mn

gere . uti S. Chryfoffomus, his vet-

cuilibet ftatui propria obligatio ferió

Puh

inculeetur ; tum . poft ignorantiam

bis. Cám enimi nos admenet ( S. Pau-

DM

veri Dei nihil fit -periculofius , nihil

qui

lus intellige ) sf proximum diligamu;

j

fUfe

f

38

IRACTATUS T.

turpius , nihil obominabilius , quàm

quam effe talem.

Qioad Epifcopos

fue vocationis & ftatüs obhgatxo-

demüm & Ecolefiz Pralatos iterm

nem nefcire . hinc enim omnium

perfpicuum eft ex íummo quondam

bonorum negle&us s ommum

Ecclefie Præfulc fan&o Gregorlo

tdi

malorum Profluenm ; qun nermo,

ita differente - Tanto in. Pafforali de-

fm

quod non novit, aut bonum amat,

bea-populi aélionem. fadio tmnjcendere

ff

aut malum dw:tat

Quód autem

Præjmu ; quanto diflare þlet a grege

In( ll

fancti Patres majorem perterïtionem

vita Paftoru.

Tanta ( 1nquit fan&us

If

tum à Sacerdonbus, tum à Keligio-

errouymua

debet. effe converfma Super il-

Horg

fis, quàm à czteris Chriftianis ex-

Cv eruditio Pantqïm , ML onmes TROLHB. 1, 1. fqun

u*furmt, fatis Mtcb;t in decuríu,

(f greffus c univer[a ejus opera mta- Epifcopa-

intercà audiamus tantüm pauca. Et

bilia frnt. Veritatem mente concipiat,

tum de-

quidem primó de Keligioforum ob-

eam toto balitu rofmzet C ornatu , Wt /"derm

ligatione conítat ex Eplft S. Hie-

quicquid agzt qi qumd:aquuur, doctriua

fs pspulovium. uyare eunctos( ut Yetbis rjb 2.4d

ronyml ad Heliodotum l&io'mchum

ità loquemzs ,

Non8 e'? Mu €4. 157,1

Sawxam Maffil.utat ) qui fatri. Altatis g.

Ud!ij.s, qua Ceter i&'o TA Päïjta;?!&l ICW?*F

fuggefta ewisent, tantum excellere opor- Caibol.

peliicitus es, Domitum fefelifis , ft per-

m*m:*; ita , quanitim 'grada d dignitate. "

Adhuc clarius fan&us

Et ne putemus, fanctos Patres tan-

fectus non es.

Serzide

tum vellc, quód Sacerdotes debeant

Bernandus: Qu nitidiores manus , e

eriplici

grawm gqioque mmar in eis na&yius Of

intantüm perfe&lon.. præ-mmerc fae-

Chlafzühb commuhniter malé viven-

eu[todia.

fendmt. Bt ficut pretiofoim veftem, exi igna

44

tibüs , & in preceps abcuntibus i

qums imacula turpius decolavat .

nolis multa mæjar]ufhrm exigitur » eniu

non vcró in Lege Domini fine que-

in Alis nevus , t nobis

T AYiS nacula.

tela mbulaatlbvs , audiamus & 8i

5

Ifïdmum Pelufiotam , cujus verba -

Lib- $.

D« Cleticis audiamus ancrum Gre-

Tantim mtercj)?: debet inter Sdcerdatem,

Lib. 2.

piff. 7

gorium ita dilerentem . de in

ind. 3

Laicis culpa non.e[l , crimen eft in [aero. G

