juxtà exigentiam locorum & talen-

Bernardus Eugegïum füummum Pon- I» Luta

torum diftributionem ad convenien-

tificem monuit

, ut pre ceteris 64p. 6

i

fuam aulam reformare feftinet, hunc

tia quoque fingulis ftudia applicaren-

in modum ei fcribens : Cirea te funt

t

tur. Vetbi gratia , nonnulli ad facros

Canones, alii ad controverfias fidei,

Clerus ( pepulus tuus ,. cui [pecialiter

l

aliiad Theologiam ícholafticam, alii

Epifcoparis , ac per hoc fpecialis cura te-

Lib. 4. dt

neris debitor. — Hi quoque qui zibi queti-

bf ï

fortaffis tantüm ad moralem, irà ta-

C£onjtá.

iij

men, ut nullus fit, qui non Thco-

dià affiftunt feniores populi , orbis judi-

',M lo

li

4

logiá pofitivà fcu ftudio (cripturifti-

ces, Cre.. Et primb quidem ( fübjungit (4P- !-

agl

deindé fan&us Pater ) Clerum illum € ?

co altem intantüm imbuatur , ut

11

A 'ä j

intelligat , quot fint Scripturae fen-

ordinatifrmum effe decet , ex que praci-

» ii

füs, & acquirat aliquod lumen Scri-

pue in omnem . Ecclefiam Cleriforma pro-

dot:

pturam cum fru&a legendi , & pro

ceffit, Deindà omut quod perperam agi-

aifl

capacitate intelligendi , quod tunc

tur , te pralente , tibi turpus.

Intereft

fief)

optimé fiet , quando potius traditur

gloria fanctitatis tue, ut quos pra octu-

lüori

clavis ad intelligentiam Scriptura-

lis habes, ità ordinati, itàfint inforinatt,

f

lt

rum , quam earum fufa tra&tatio, ad

quatents totius bene[tatis c ardinis ipfi

tüdi

eum fcré modum , quo fepitisin fuis

fpeculuan. , ápfi Jint forma, Inveniantur

Qu

Epiflolis ufus eft fanctus Hierony-

pra cateris oporier expedit) , 4d efficit,

1f fj

idonei ad Sacramenta , d plebes eru-

mus. Hac, inquam, forent utiliffima,

blO dg

ut nempé juxtà fanctam normam

diendas folicità , circtm[pecta ad . fefe

& Gul

matricis omnes. inferiores. Ecclefise

cuffediendos im. omni. caflitate. — Porró

Ü

entt

formarentur , ut juxra exemplatem

ubi nec fan&t. Bernardus nec alii fan&ti

n

formam Epilcopi totus inferior Cle-

Patres , nec tot San&dtorum exempla

lis d

rus inftitueretur. Nam fi veram elt

benignas autes.invenire poffunt, ubi

N

illud fancti Thoms Aqninatis : Ex

aulz Epifcoporum.jam impleta funr

n3.Pauli

L

[]

vita San&orum quodammedo inducirur

aliis hofpitibus , ità nt pro Clericis

lr g

Epift. ad

LIRIT

nobis neceffitas 4d imitandum

Multó

non amplius fit locus in diverforio , ''

Hebr.

utpoté quorum animabus non expce

t

magis hoc verum erit in fancto ac

zelofo quovis Epifcopo , quia quó

dit, mifceri ptofanis, minüs applicari

finj

majot eft ejus dignitas , eó fortior

conviviis , ac affociari delicatis &

eft ejus fanctiras.

D tl :

Illa vix amplius

mollibus, ubi nequeunt inveniri Ec-

habcbit , quod imperet, fi ifta fulget

cleügvlolïegiatæ aut alie pig funda-

Ht , ,

rl s

ut tahat. lIndé bené ait € ornelius

tiones, ut in eifdem perfcéti aninmae

rum Paílores efformentur , amore

2.2, ctaütl

à Lapide : Epifcopus , fi bonus &

W i

zclofus eft , omnes fideles fui Epif-

Chrifti , falrem Jixc duo pun&ta in

copatüs edificat & fan&ificat * fi vi-

coüfiderationem 'veniant ; perfe&a

VTal

tio(üs fit Vcl difes , omnes fcanda-

videlicet notitia & perfe&ta jndiffe-

fentia.

1 hn

tits "

(

'

1fI

bDbE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c«.

uf

reritia; "Notitià fit ii Epifcopo; quá

Dei ; omnia ótdinare ex eperatione

j P(m. l]

perfcdté nórit, quot & quiales$ habeat

& ordinatione Spiritüs fancti , cui

otti,l $.

cnri ^

Sacetdotes ii fu4 Dioécefi , qüà fii-

iefiflete. ; eft fibi damnatiotiem ac-

; u

guli fint fciettià ptediti ; qtià vire

quifcte. Et li&c fünt duo puncta; t

te f

pef qü& ornnia ii domoe Dei ordinaté

tüte; quà moruin iritegritate; quo-

Llulitt

inodo fint rioti & probati apud Deumi

fiant ; liis inviolate cuftoditis totus

(b t

"

fáné Ordo Ecclefiafticus facilé iti de-

|

& lioines. Coufidéra di'igetiter ( nà

li git- !

i r:"

Düddt[fï&

juit Hügo ) yultus pécoris tui.. O a

bità di!"ciphhä coiüfetVatut , his vetó

antmá

Boni Páftores eft ütiiverías füás óvcs

J

füegleétis , fiefcio àü Ecclefiafticà

ibjungc"

i

lib. 3.

ágnofcete, Jüxtá illud : Ego [utit Pa-

Hictafchiá acies otdinatà pro merito

jo4n.1ó.

m il

Jloi lonsá : &i Cognofco méas. Quántó

Vocati queat. "Talis otdo etát in do-

ybl. -

io Cehiutionis , ità ad Chriftum

li prm'-

A

inàgis erit Epifcopi ; fiigülos Sacefs

rapte

dotes probe cognoftefe ; qüorunt

dicehtis : Num Qw ege bomo fum [ub i l, g

TT

ciftodie Domiriicuni gregem com-

poteflate conflirutus babeus fub ine inili- ;,

€ ye

m

fiendat. Si in militià fatcülari Duüces

i : P dicó bulé ? Vade, & vadit: c

i PM ul

^

fuorim militum numerumi ineunt;

alj Veni , £v Venit $ Q [ervo ineo faé

li,

s

| fortis

boc d facit; — Sic etiàm fieti opóttet $, poyog.

l jormn

Á fïngulörum exetcitatiofiei

"UT

tüdinem — & ánimum — exploranti

in dóme Dei

Sciàt Epifcopus fe ,,, Reg.

syonttlt

Quantó mágis lioc cfit fieceffariüm

etiain effe hominei conftitutum füb ,,, 7

in militia fpirituali, que abfque dus

poteflate , & de ominbus judicijs fus,

, i 0&(9»

! g r

bio debet illam intàntüm ordinatione

aqui[frimo judici Deo rationem. vedditu-

& cautione árteverrere , inquantüm

r

Non minüs fit follicitus pra

"T /f'ff

t Püïm

dignitate.

$i in illà Düx caftrorum

falute commiffi fibí gtegis , quàm

ionnifi labore & follicitudine expet-

Centürio pro falute Paralytici , talem

tus eligitur, quantó magis in iftà; &

difciplinz otdinem alat in fuis Sacer-

j QXCmPh

of B

pratertim nofttá cortuptà attate, quà

dotibus , qualem Centurio in milfi-

non taro ducatum animaram unpudeit-

tibus.

Ut vocati humilitet cum ti-

T kiæ (Un't Il In P dpa? à

ter affumunt , quibus via ommis ignota

iore àccedant & veniant , non ad.

Ol £ap. i,

du&loris fl* quo vel ipfi gradiuntur;

miffi veró ab(que murmure recedant

ignari fut. — Quate quifquis infidelis

& vadant , ucnullus pre(umat petete

s f CXP[,

ficit

aut imprudens difpenfator reperiri

non petitus , nec recufare vete Yo-

j52p

nolit, monente (anéto Chtyfoftomo,

catus. Nam quemadmodum non, 2. Cor.;e.

i

Dedignt-

ta4t. S4-

ipfum animum ejus, quà eligitury no[eat

qui feipfüm commendat , ille pto- v.;s.

lIW€Ulfl

batus cit , fed quem Deus commen-

hum

cerdota

j, Üiligenter, Indifferentra autem perfc-

lib. 2.

&a fit in fingulis Sacerdotibus, ità ut

dat. Sic pariter , non , qui feipfum

í.di at

3[110IC

fiat &qué contenti , fiveapplicentur,

aptum reputat , ille idoneus eft; fed

five non applicentut , five eis con

uem Deus per fuos Vicatios aptum

jl

Punä

feratur Parochia pinguis , five tene-

promu

lgat. Illorum eft juxtá loco-

T2

(l

tis, firmiter credentes, eos, quos Spi-

rum exigentiam Presbyt

eros confti-

dlff*

tuere,

&a m

ritus fanctus pofuit regere Ecclefiam

D

TRACTATUS

L

clerus,qui necdüm in feipfo gerf-&us;

£. CH'- - tnete , Presbyterorum cft, Patribus

y.uj.

revetenter obedire , ut jam n [ibi

Verüm ille tantummodó veré perfe- 5- Bern.

vivant , quicunque de Ecclefia vi«

&us erit , qui aliàs dicere poterit. : vi- Lecoft-

vunt.

ui enim aliter vivit, e ipsó,

mcam wmeam mon cu[ledivi s illo videli- pr4tit-

fc omni promotione indignum often-

cet fenfa , quo Salvator loquitur in. E-

dit, quia ibi non eft Paftorali mune-

vangelio : qui perdiderit animam [uam

te digna perfc&tio , ubi necdum vi.

propter me , inveniet eam. Hlinc vide-

ïä

vet fuz voluntatis traditio. Ibi non-

tint Prelati regulates , qui Religiofos

Pj 49,; (

dum .adeít ad commodandum füffi-

fenfuales, pertinaces, rebus tempo-

) ol

ciens difpofitio, ubi adhuc abeft pro-

ralibus inhiarites, & indiíciplinatos

/

prii commodi oblivio atque plena re-

ad Parochias exponunt , folüm co fi-

ne , utab eorum moleftiá liberentur,

fignatio. llle folus eft ideneus plane

Q dignus , qui ponatur cuflos in vineis,

quafi veró fperandus effet in popu-

quem. propris cura vinea a comtniJarum

lo difciplinze reftaurator , qui in c&-

diigentia ( follicitudine non. impedit,

nobio fuit ejuídem deftru&or. Quafi

$. Bevn.

Serm. 3c.

aut retardat ». dum men quarit , qua

veró noníatius effet , ut patientet

toleretut. falfus frater in coenobio,

ä

i Caut,

fua funt , meque quod fibi utile efl , fed

quod multis. Propterea fand Petro cura

coérceatut in Silentio, quàm ut po-

ifla evedita eff intam wnltis vineis , qua

natur in publico in opprobrium or-

dinis, in fcandalum Sacerdotii, 1n

erant de cireumcifione , quia bomo pa-

vatus erat , ( in carcerem Qv in tugre

pernicicm animarum , quafí veró ho«

tem ire : ufque adeo (ua vinea , id ef,

nor ordinis, falus animarum, & glo-

tia Dei non fit digna, ut privetur

Til l

fne enima non detinebatur amore , quo

?

minus cure intcnderet ercditarum.. Me-

Pralatus illofolatio , quod illi forte

£X

rità c* Paulo icter gentes tam ingens

affert praentia altertus boni. Keli-

Til f'st

^g n

fjlva eredita eft vincarum , quól &

giofi. Sicut ergó culpabile eft, amo-

ipfe in fua eu[ledia vinea minime curio-

Ic proprie utilitatis, regimen anima-

I

fus inventus fit. , ità ut mon folim alli-

rjm appetere, ità fimiliter damna-

P Wi

bile eft, propter proprium commo»

h, d

gari, fed & msri in Perufalem paratus

fierit prejter momen Demini noflvi 2 Efu

dum aut temporale lucrum, quem-

n

inm

Cbriffi.

Denique mibil borum vcveor,

quàm exponere. Quari hic fortaffis

iuquit , nec facio arimam meam pretio-

poffet , an ad Parochias potius expo-

fni

fforem quàm me. Optimus exiftimator

nendi fint regulates , an vcró Prese

At

rerum, qui nihil fuorum fibi prafe-

byteri fzculares? Aft ad hanc qu&-

qi

gendum exiftimet.

Ttà eft : proprii

flionem ego meum füfpendo judi-

d

commodi proprimque vitge penitus

cium, nolens quicquàm in prejudi-

1. Theff

Sa;c

Tif

eblivifci debet, quifquis aliis du&tor

cium Jurium fcribere , folüm addu-

* v* 2!'

ad vitam exifteze cupit. Quia peri-

cens illa divi Pauli verba : omnia «tt-

t

sulosé fit aliorum Spi,rituah'; iNau-

ecin probate , quod. benum . eff. tenete.

fi

fe

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, crc.

155

fr;&uïb

Pro certó habentes , id effa divine

monte Sion, in juflitia qu;tiü palma

p

Legi conformius , Dcoque gratius,

exaltata in cades, cujus vira quafi

j il

quod ad xdificationem Ecclefiz, ani-

Plantatio xofz in Tericho , cujus cha-

TL

marumque falutem probatur utilius.

ritas, quafi Oliva fpeciofa in campis ,

rb

Ectl. 24.

Modo illud Spiritüs fan&ti , tam in

cujus mores, quafi Platanus exaltata

n [

erdinum quàm in cutz «ollatione

-jux.tä aquam in plateis, cujus oratio

K Yide

continuó ob mentis oculos ponatur;

in aure Dei ficut cinnamomum, cu-

1figio(os

Píal. 49,-

Cougregaté ili Sandtos ejus qui ordinant

jus do&trina quafï balfàmum in cor-

t

y. j 6.

teflamentum ejus fuper facrificia & au-

dibus hominum , i& cujus demüm

plinams

nuntiabunt csl; juffitiam. ejw. — .cce

opera , quafi myrrha electa. lifc tu-

mef

fan&i congregandi fünt ad Sacrofan-

tatur (uam conícientiam , cujus ani-

ytentuty

ctum $acerdotale munus, & repcl-

mus totus in eo eft , ut fuis fcmper:

óvibus praficiat Paflores , qui jdone?

n pp*

lendi maligni cceli affümendi funt ad

g n d

officium przdicationis,coeli, qui enat-

grunt. alios docere, in do&trina. fana, ,. r

|

of.

Qu

rant gloriam Dei, ornati tot fplendo-

in integritate vitz, & gravitare mo-

EAT

ribus virtutum , quot funt ornamene

füm. Sed Ó conícientia quoríum

pafxenïüf

abiifti? Viden' variis in locis circum

qenn

ta coelorum.

curfantes hüc atque illuc Sacerdotes,

ümu p*

CONSIDERATIO SEPTIMA. -

dg quorum mi[errima conver(atione ( ut.

qyrm **

verba fancti Benedicti applicem )

sioti, ?

Quinam /z'nt fructus pracedentium ?

In $. Reg

melius eft filere. , quam loqui. Àn

f ol

^W tfaplina medici exaltabit caput il-

tales tuté ordinare, & adhuc multi-

*dP. e

n& glo-

Ec[li-g?'

RP lus , & dilciplina Sacerdotum

plicare poteris ? ah quid proderit tibi

r griv t

7

exaltat Ecclefiam, ut inaltet acervum

multiplicare gentem, fi non magnifi-

jaia s

T.

El2 frugum, fructufque fuaViffimos, quo-

cas loetitiam? An veró Ecclefia Izetari

yni M*

rum primus eft fecura conícientia

3

y- 30.

poterit, ubi augentuf peccata pef

Lk Cüy

Jme

Pralatornm, que eft quafi jnge con-

i

yivium,

talium otium ? ubi conteruntur po-

qan at

Prov, 15,

Iile etenim fecutus eft de

puli per talium fcandalum? ubi fa-

jac m

fru&u operis, qui abflinens íe ab

y.1j.

ctofanctum Altaris Myfterium de-

Jm

comm

omni opere malo , & permanens in

fpicitur.per talium turpe perambu-

innocentia fua tam fideliter cuflodit

y», q

lans negotium ? INonné hoc eff,quod

ii

forals

fruétus Eccléfie , ut nullam plantet

plorans deplorat Propheta ? Ferfus ..

V. $.

PO

ælüj CK

PO

atborem in monte Libani , nifi de

eft. in lutum chorus no[ler 5 cecidit £o-

y. 1. &

1*

( r

quà ubercs fperare .queat fructus, id

n

rona capitis noffri , ve nobis quia pecca-

*

m onisoeh z a

hanc à

eft, ut naullum abíque neceffitate ad

vimus.. Facti. funt hofes ejuws in capite. us

i

Sacerdotalem dignitatem fublimet,

endO ]U

Hoflcs , qui, éoquod non vocati fi-

J

af

nifi, quiin odore pietatis eft quafi

bimetipfis quafi imponunt diaderia.

jnpre

rorum à

hi

cedrus 1n monte Libani , in conítan-

ta Sacerdotalis dignitatis, dum tamen,

tià perfectionis quaüi Cypreflus iri

ipfi viginti quatuor Scniores teve-

a '

tentct

ul

Trad. L Pars L.

d!

MU

n

TRACTATUS I

—

giod. videbatar , Me;)tfa: dixit : exterri-

"Apocal. 4. rentet mittebanr coronas fuas anté Thro-

7- 10-

num, dum & ipíe agnus dignus ac-

tus fum r tremebundus. Sed en. ho- Ad Titim

dié menti fan&ificationis feu facer- (4P-I-».12

l

8. Dion)f. cipete glotiam & bhonorem , we»

de Eccleft. feipfum. glorificavit , ut. Scriptura ait,

dotalis. dignitatis non verentur ap. Philip.s

Wieracb. fed qui lecutus eft ad eum , tu es Sactr-

propinquare mala beffia , ventres pigri, V« !fe

(

querum Deus venter e[l.. Luxuria bca-

6Ap- $-

dos in atevnzm [ecundüm Ordinem Mel-

p

Pl'lïte 3.

chifedecb. . Vigilate Ó feptem oculi, ne

ticudo , ambitio ultimus finis, aurum

f

A. 20.

in collegium viginti quatuor Senio-

unicum bonum, tem. bené pondera

D

V. 29.

Ó coafcientia , an ergó fimiles tuta

«

füum inttent lupi rapaces non pat-

centes gtegi. Dicitur aliàás : humili-

promovere queas? fortaflis inquies ,

(l

tas eft janua ad honorém : Sed en !

corum te vitia ignoráffe, fcd hoc

ipfütn eft, . quod os aurcum ità re-

Mi j

t'iä;-m

hodié non patuci, hanc januamexofi,

$. Chryf.

Mitrod

per ambitionem fublimes afcendunt

prehendit : qui ordinaut indignos,

P

fif

de digni-

d

gradus, per' cupiditatem ingrediun-

sisdem [ubjacent. peuis, quibus illà, qui

tAt. S4- -

!

tur caftra Clericalis militie , ac pet

indigni funt. ordinati, ( fi dicent , fe

Mi k

eerdotali

prafümptionem — contingunt facra.

eorum vitia igneráfe ,. undé. Apofiolus

[ib. 2.

æqw

ad Tumothewum : mamus vito nemáini zin-

O utinam tales ( qui putant, fe effe

D

dun

Scripturatum canonummque authori-

pelucris , ne& commaunicaveris peccatis

f

tate majotres, fan&tis Patribus nobilio-

alcnis. Imà ex boc gravius erimen cffi-

E&

citur : qnoniam abfolvexumt vel. promoe

1cs ac fapientiores ) faltem aures pra-

quii

berent fuis legibus civilibus mini-

verint eum quem ignorabanr.. Atque id,

us

L. defez-

tantibus atque clamantibus : Si4«is

quod putabatur effe excufatio ,. fit acc-

Ro

torein $.

fatio. Deindé , pofito ,. quód. fiqui

vallum tranfcendat , aur per muram

Yung.

an belloff-

ceftra ingrediatur , capite punitur. Cur,

omhni vitio catcant ,-non ideó tamen

Min

4e t h-

qugío , fit minor reverentia, minor-

protinüs ad facros Ordines aut ad

NU

kt.

ue cuftodia militiz facrae , quim ci-

alias dignitates promovendi fant. Sed. p .

j

UE

vili? & quamvis tales, propter(uam

it ratienabile oblequium vefyum. — Vi* V ,

l

um

petendi improbitatem , àut ne fecos

dendum nempé cft, an Ecclefia ho-

ln

graviora eveniant mala , tepul for-

rui] opctrá indigeat aut juvetut?.

Q

té tclo non percutiantur, certum ta-

quia nemo fané feculatium Ducum

Tiàct

mcen omninó eft , citius tranfituram

omnes fus militig adfcribi permittit;

l

Ma?tb.zs

effe corum' gloriam & ftemmata,

quofcunque noverit , nom nefcite

Q

qjü;äm verba Chrifti dicentis : Oonmuis

ventare gladium , fed folüm eos,

m

qui nceeffarii videntur ad numetum.

plantatie , quaim non platavit Pater meus

Kl

d

«alcflis , eradicalitur quemadmodüm

«omplendum. Videndum infüper,

L4

N

Pfal. 100.

fcaptum cft : x Babirabit ia medio

an fitvoluntas Dci beneplacens, quód

Is

y 7.

domus imta , qui facit [uperbiam. ^ ctip-

ifti vel facris initientur , & v«l alii

lr

iicb.12.

tüm cft aliás : Si beflia tetigerit. moí-

alitet. promoveantur, nam, quemad-

r

H5 19.

t Lapidabirur , C ità terribile erat ,

modum Clcerici candidati efl, non cx

V

pe

p

DE MOTIVIS ET INSTAUMENTIS, &«

AU

proptio inflinctu íed ex vocatione

hujus-fan&ti Do&oris; qu;mtüm Sa-

n l. &

-Spiritüs fan&ti , ad ordines accedere,

cerdotium , prefertim. vetó Epifco-

j i.

44

'jtà fimiliter Epifcopi eft, non ex pro-

patum timuetit,, ufque adeà ( inquit )

,ur RP P[lll,

v! lþ

prio placito, fed afflatu Dei eofdem

timebam Epifcopatum , ut ( quoniam &«

'aipigri,

conferte, Quod divinus Diony(ius

peram jam alicujus. effe. momenti inter

ia bat

Sernt. $ 9.

pulchetrimé exemplis declarat. Moy-

fervos Dei , famá med )in quo loce ftie -

d fra-

qurum

fes ( inquit ) legalium ceremomiarum

baa, non effe Epifcopum , ne illo accede-

[

UL

ondfa

Promotor , ntque fratrem Aaron ad. Sa-

vem, cavarein: & boc agebam , quantüm

Crétug.

j tüto

cerdotale munus inungit , v quidem

poteram, ut in loco humilt (alvarer : 08

cum Deo cr chbarum, er Sacerdotia uon

in alto periclitarir.. Veni ad iflam civi-

aquzes,

-

4 h

ignoraret effe diguiffmum, donec ad id

tatem propter videndum amicum , queth

DeEccleft

Lid f

(

divinitus agitatis, ub Deo Principe Sa-

putabam , me lscrari poffe Deo, tit.no-

Hierat Ceydotslem, éon[écratiotem pontificaliter

bifcum effet in. Monaflerio. , quafi fecti-

'mdzgnüs , i

17

qu

eap. j

con[umavit. Ipfe quoque ( pergit deindé

rus perveni , quia locus habebat . Epifto*

r

garte 3-

pum. Apprehen[us ( Presbyter fattus

lu .j

(

inferius ) [upremus difpulus , cum

m

equali fibi Sacerdotali decade, ad faerum

fum , & per hunc modum ad. Epifcopa-

li

TT liil-

duodenarium difcipulorum numerum per-

tum peryeni. INotctur obfecro, voca-

bulum apprebez[us , quomodó vcró

1 'gcwis

ficiendum ^ progrefJus ,. Deo veveventer

n 0

Eledienis permi[fit wiunus.. Oflende , in-

fuerit apprehenfíus , declarat vite

yl p

quiens , queim elegeris. Kationem hu-

Scriptor dicens : Mamu injedhA eum - pymdiggg

jus dat fanctus Pater , quia Epifcopus

q tenuerunt , & ut in talibus con(ue- lepis ca-

- At

non éft ipfe Ele&or, íed tantum di-

tum eff , Epi[copa erdinandum . intule- i,on, in

7 At

ud i

viua eft electionis expofitor & ordinum

vunt ; omnibus id tno confenfu. C defi- eius a,

Minifter. Hinc Ecclefia ordinatio-

devia fieri .perficique petentibus, agno-

o ml

num tempora jejuniis & facris pet-

que fiudio C clamore flagitantibus, uber-

s Q

tün eo flente.. Val ille , cujus. fan&ti-

jf w

agit inflitutis , ut Pontifices defüpet

]

illuminentur , quatenüs dosnui Dei

tatis fapientizque fama jam longe la-

tll

d

",

teque.diffufa erat , ad Sacerdotium,

dignos confecrent Miniftros, & füuam

codi t

conícientiam puram confervent à

inje&a manu, raptari debuit , rapta-

qnaculà. Secundus fru&us ceft re-

tas ob promotiorem flebat ubertimt

m

d

& noflris temporibus illi , qui tam

m]'mty

preffio intolerabilis petentium. im-

p

X pudentie , ac ftudioforum moderno-

rocul fant à famá (an&itatis, quàm

( fe

at

rum vefanim. lNe mireris , quódap-

procul ab zthere tellus, Sacerdotiutm,

lum e

pellem vefaniam, quia certé defactó

imoó & altiores dignitatestam proter-

numetum

aut ve(ani & ftulti caulefcunt in fcho-

và petunt, appetunt , competunt,

m[upïfr

lis, aut illud lucidiffimum Ecclefiz

Domine quis ergó errat , aut Augu-

ens (

lumen', (pientiffimus Auguftinus,

ftinus jam pro tunc vir fanétus , au£

pvlal

cum multis aliis, fuit ftultus. Audia-

noftri refpe&tivà pueri. Si Augufti-

uefm

quin & Epit

snus ex propriá veráque cenfcflionc

'nus Presbyteratum ,

&

e COP à-

ü, nonex

ym

p u

1;6

r'xxcräräs 1.

copatum defideráffet , facilé de vitio

fcu Miniftri Haretici , magno nifa

h

ambittonis aut pracfumptionis excu-

invicenr competentes , unus tamenm

i

f

ri potuiffet imó norr immeritó ex

eorum conflantiá & fervoris impetu

intantüni reliquos fuperabat , utPrin«

I

hoc etiam caïitc* ipfum laudifles,

utpoté , juxtà monitum Apoftoli ,

ceps prat admiratiene tandem inter-

c

benum opus defiderantem , quia pro

rogaret , quare ipfe folus effet adeó

qi

tunc rionebat, imó exigere vidcba-

importunus ? cui i[le : ignofcat mihi

li

tur Ecclefiarum meceffitas , Docto-

Illuftriffinze Pririceps, ego enir om-

[

niunt juíliffiman: caufam habeo,

tfunt Sacerdotum penuria , fpes futu-

p

rx ampliffime animarum fe

lo

cetis ,

éredat nmhi , candidé veritatem edi-

[

quia Auguflinus adhuc laicus jam:

«eniti ; nori carebit fuá mercede ter-

[

paflim audiebat Hareticorum nal-

ná(i me pronioverit , & proptereá

leus & Chriftianorun Clypeus. Sed

D:o aliquarido fummias grates refe-

quis noftrà tempeflate exculare pote-

rct , quia.ego fum afinus , & ftupor

rit illos miferos, quorunr cupiditati

i folio , adeó , ut quamvis vellem

f

€edere cogitur Ecclefiarum neceffi-

nocere Catholicis, tamen ob «meam

ta$, quorum ambitioni digniorum

ftoliditatem: & igitorantianr minimé

Ícientia , quorum propagando faftui

poffem..Jam quilem refolutioriem

f

Cedalt', neceffe eft, omne animarum

ad iflam refponfionem Princeps de-

li

lucrum.. Hac nempé diffcrentia eft

d:rit, non eft opus hic referre. Hoe

q

inter vcramr virtitem X politicam

folam hic loci non ab(que dolore fa-

[

larvam. Vera virtus operatur pro-

tendam eft , int-r Catholicos qua-

«

motione digna, & reputat indigm , que tales teperiri, qui, fi de fua im-

«

dum prodeft, cupit latere , & du

portunitate & improbo fervore in-

Ü

latet, eupit prodeffe. Politica econ-

terrogatr veritateny edicere vellent,

ü

tià lrva, excel(? appetere reputat

fine dubio fateri deberent, fe id ideó

dignum , mereri indignum , pro-

facere , quia funt omnium flupidif-

K

d-fle ignorat, praeffe affc&kat. Et fimi & indigniffimi , quia ob fuim

t

fapc(xpius, quó quis honore eft

igriorantiam aut mialos mores in nul-

i

indign:or, eó cft'illo cupid:or, fimilis

lo Monaflerio & Ordine füfcipium-

illis egrotis , qui cibos fibi magis

tur , quia domi parentibus fratribus

noXios appetunt vehementiuüs. Incidit

.& fororibus, & quidem noa immee

mihi. bic illud, quod mihi quondam

ritó , funt graves, & ad omne flu-

[

3 viro fid- digaiffimo füuit narr:tum.

dium & oicium inepti , hinc füfci-

Vacábat ( ut ipfe ex certa notitia re-

piunt Ordines., ut faltem fic cum

tul:t ) i c-rto quodam loco praben

honore é difciplina: parentum libe-

da Haretica, ubi jus przefeacandi erat

rentur ,. & fibi pabult fp»m faciant,

pcnes Principem Catholicum , con-

fi nou ex al iquo beneficio, (altem ex

titalo men(x autMilffarum mercimo-

venére ergo ad Patronum plureslugi

ä

nio.

pR

bÉ MOTIVÍS ET INSTRUMENTIS, .

D*

f niü

jens

fiio. Imó nori decrarit parefites, qui,

luftralis priftina tibi forma redíerit.

interrogati ; cur iftum v. g. filium

Dictüm, faétum, ftupente atque tre-

Impiti

jtPri.

fuuni àdeÓ prz ceteris facroOrdini

ilienfe toto Sácetdotum ac Patrum

fecomtiendent , aut Sacerdotio ad-

confeffu. Ecce talis falus, talis graa

|iftzfe

cribi velint , ingenué fatebuntur,

tiarümi actio tiiánet: ómnes focordes

t abl

quia ifte ob fuani rüditatem , & iri-

& x'ïcg!igent'es Pafïor'es ; & lorigé à

m

-

hlaabilitatetmi ii fGculári ftatuü tieqtiit

fortioti Przlatos

J

ui ejufmodi ía-

( m

áccomfnodari , vah quos rimindus

fhabeo,

doctos, irieptos ; fecordes, indignos

propter abíarditatem tolerare nequit,

aut vitiofos liomiries füis ovibus prar«

m ed

Ecclefia nutrite & lionorare debet !

ponunt , quia per tales ptomotiories

leatet-

an fortaffis ob talium quoque pro.

nón cau(ámi Dei fed caufani diaboli

pra

iotioneni Pr&lati Ecclefig dtern

Pt*om overf.

$ 'fcfc-

ttiercedis tetriburianets fperare: po-

Tertiüs ftuctus efl vi&oria de Áns

Taipot

terunt ? Ó retributioneni ; Ó gratias

fi- Clirifte. . Ah quid dico de Anti-

£utii actionemi ! fed qualem » & in

Chriflo, cürrt totus mundus jam re-

Vcll'enj

«riear

Gallia àdno Domiti 1248. riori tiemo

pletus i& Anri-Chtiftis ?. Nunc Anti 1,

Jo4n. a.

n'r'nimä

Sacerdotum Gpetami dabat fetmoni

€

Cbrifli iudti factá funt. Anti-Chriftas y

*lx.c

tiofti

fotmárido, in proxinia Syaodo pub.

eit, qui feipfum prsfert Chriflo, qui

licé tecitàrdo , fed lemi, auxio ali-

ptopriüm comodum anteporit glo-

T

te H

quatüdiu de (umendo tlierate. pro

ti& Chrifti, qui, ut delet filias, fpo-

olotefe

fufcepto negotio fubitó fp:&hibilis

liat Eccl-fias , ut filios prortiovcat,

5

adefk infernalis prido, atfirnians, fe

Filiumi Dei concülcat, ut otnet cot-

e(fe coactum À Dico, üc ipfi hoc pra

püs üxoris, fibi rapitoblata Altarís,

( if

vore tf«

themate & tiateria exhortationis

üc Fumiliani augcat, prebendas mene

dict:t : K &otes ten-brarum infet-

dicat , qui aritehab:t carnal

«dletit

tà fpiris

] ld ldfä

naliunt, Kectoribus Eccleftarum Pa-

fualibus , t«mporalia etcfnis, tettena

divinis $ hi cnim omines non colfi.

f

if

tochialium faluten dicint , & plu-

|

(

rimas dgWnt gratás ob mrigriani in

gurt cum Chrifto, ergo fünt cenitra

d

"

docendis populis focordiam & tie-

Chriftum , ergo Anti Chiriftr juxta

gligentiam : ex igatorantia fiquidem

id, qui non eff mecum, centra me eff : Luca t

figute

fegris

faícitur p»ccatutm , ex pecéato dam-

C qui nou colligif. shecum , difpercit. Y- 23.

natio, Et at Sacerdoti fides habere-

Hi profedó percutiunt Paflorem. &

] fl

e

tur , addidit demon $ quovis atra

difpetgunt oves. O quot funt rales, Marci r

|

f

eixbone nigriorem reddidi vultum

qui fnos filios opporturé ac impor, Y. Z7

" filc

tuum , fic appa:ebis in publico , la.

tuné iripellune ad ftatum . Clerica--

f m

vans. r-lavans , ác perlavans corám

"n

omaib's

lem fufcipiendum , có pracisé ex fi-

quorumque pflacuerit li.

fie, ut exindé fibi colligant honorem,

faciilh

quore — f-d irrito constu, donec coa.

filiabus doteni , c'orpnr'ib*usi, veftium

Jomet

ornatum , coníanguineis bonorum

40

€ipaefaid , pcr a(perfïonem'; aguæ

Yj

augmene

no

[- 62

TRAC'T.ATUS.L

:/$

tct.. Quod ad primum attinet, dice

angmentum , fus carni voluptates,

quidem vera h&c effe, nam ipíemet

prelenti vite commoditates , & tc-

rum amplás

fleffiones. Q quoties

novi ex ejuí£modi inftitutis preclaros

beniguiffimms JESUS ! jam excita-

viros Theologie Doctores fimul &

vit vitos (anctos & zclofiffimos ,

utis Licentiatos , filii veró veflri,

nefcio, quà laude abfolverunt n ali-

qui fan&as congregationes erexerunt,

ä

erc&as piis Legibus muniverunt , &

qua Uiniverfitate , qug fcptennatio

numero concludicur , fcilicet mino-

l

munitas propagare fluduerunt , talis

fuir (anctus Carolus Borromus, Phi-

ribus (ex Scholis & 'Theologiá Mo-

lippus Nerius & alii, preclarum eft

rali , autloco ultime Logicà , ícd

illud inflititum Clericorum in com-

quis horum promotione eft dignior?

Amabo vos, fi filii veftri funt quoad

T:

muni viventium', fed en,' eju(modi

iis inftitutis tantà vi à nonnullis

pictatem & fludia paucis contenti ,

Catholicis refiftitur , quantá nec ipfis

fint etiam íuo diatu contenti,

f

quidem Hartefiarchis, fi caufam te-

& non petant excclfa Sacerdotum

P]

culmina. Ad fecundum dico , quod

quiris, refpondcbunt, quia ifti homi-

nes impediunt , quo minüs filii o-

ctiam illi ,^ ità exigente neceffitate,

ftripromoveantur, damnum patiun-

fuas.mmanus non claudant pauperibus,

e

&

tüt exindé nofirz familix , non pof-

prafertim parentibus, fin veró abeft

fumus fuflineredianc injuriam , nem-

neceflitas , pro magno habetote re-

li

pé quod ifti praferantur noftris cog-

dundantiam tot bonorum, fpiritua-

V

d.

natis & liberis , qui tamen fumus

lium, tantaumque lucrum animarum.

f

li «

cives hujus vel illius civitatis , 15

Jam ad hoc obmutefcunt animalias

fervitiis hujus vel illius Principis, fi

itY ramen , ut intrà fe quafi tacité

P2

non intef aulicos faltem inter flabu-

murmurent : nolite effe folliciticircà

gno

larios. Sed boná pace boni viri, uti-

animas, fed quarite imprimis felicis

Hs

que veftri quoquei filioli tale infti-

tatem corpofis &,gloriam ejus. . .Bt

VMOI

tum poterunt ampledti , & fic per

hoc eft Píeudo - Evangelium Anti-

D

fua ftudia & pictatem fpem prome-

Chriftorum, certé Evangclium Chrie

t

tionis facere , aft mox rursüs repo-

fti dire&té oppo(itum. Porró nunquid

Ut

nunt : ah nibil nobis defiderate fpci

Re&or Ecclefim patietur fe. Regi à

effulget: imprimis, inquit non nemo

talibus ? decet quidem omhnino Prin-

MLA

L

corüum , puer meus non pollet tam

cipem , fideles fuos remunerari Mis

qxn

; :dray

bonis talentis,. habet naturam , que

niftros., aft non in prejudicium Ec-

N

fl

clefig & damnum animarum., lIn-

quoid pietatem & fludia cft paucis

contenta, illi veró fuos ad ftudia &

Ítruendi fünc tales , gterna effe po-

&

)sr

difciplinam multüm adílringunt ,

tiora terrenis, confol&tione nutrienda

?fGV. n

deindé etiamfi noftri ptomoverentur,

funt timida corda , ne forté per talia

ha,

L

nihi! tamen indé in nos pecuniarum

pia inflituta reipublice inferantur gra-

V0

aut bonorum teraporalium redunda-

vami-

um

:j9

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, t

, ia

vatiiina, timete potiüs ne reipublicse

in terra. Ibi plerumque maledithum &*

mendatium & bomicidium C furtum e&

?

P&md

graventur atque obtuantur iniquita-

ecat

te, quim pictate. Mira res : fexaut

adulierium. iutndant.

Docente mos

Ofæe'.:&;

i

quinque viri zelofi inftituunturin

ipsà experientià , imimicos librorum,

velt)

unum, ut ferviant Domino, & paf-

à potiori effe amatotres vitiotum, bre-«

rin al

fim murmuratur , triginta aut qua-

vi detegetur fallacia pracfati- adagii,

enfiatio

draginta Sacerdotes otiofi vagantur

& innoteícet, quód. & Theologia,

t miüt«

in civitate , & ( (altem ex hofpiti-

& facra Scriptura & facri Canones

giä Me

bus ) jam nemo conqucritur. Depo-

fint de pane lurande , modó nemi-

cä : [d

nantur ejufmodi timorcs, & relin.

fiem promoveris, nifi in his bené , e.

273

quatur à fzecularibus Ecclefiarum or-

verfatum, fiquis autem tgnorat , igno-

ilgnio.rB

3

t quoad

natio Epifcoporum judicio, quorum

ralitur.| Etfi forté multis fupplicatio-

eft providere , quz & quanta nccet-

&ibus pro ipío interpellatur , quia

ntenti,

h&'- 19

ontefit

faria ac utilis fit talium Miniflrorum

ubi non ef [cientia anima , mon eft bo- ,

d.

etdoturà

propagatio. Quartus fru&us eft ftu-

sum. Poffem quidem plures adhue

,0

diorum promotio : ut n«*:mpä diffol-

fructus adducere, nimirüm, quód per

vatut illud diabolicum adagtum: nonr

difciplinam Cleri Epifcopis prapa-

celftate,

eft de pane lucrando, diabolicum vo--

tétur honor in tetris, gloria in cae-

M Qtibäï:

v d

€o, quia duas parit filias diabolo gra-

lis, quód inds oriatur animarum lu-

tíflimas » ignorantiam — videlicet &

crüm, Ecclcfie emolumentum, An-

nbewïc fe

acediam. O quot ftudiofi à Deo bo-

gclis gaudium, damonibus confufie,

n fpirinla-

nam fortiti funt animam , fed , quia

Sed quia de his nemini poteft effe

apimact

ii eis non eft. ardor difcendi, idcó

dubium, idcircó ciídem filens faper-

[ ämlmïms

sccdiam fibi affümunt in fpon(am, &

fedeo. Hoc unicum folummodó re«

u twïä

"e

jignorantiam in concubinam, ex iftà

gaus: vigilate, & confirmate catera, 4peta]. 2.

olictidid

gcnerant errorum moní(tra, ex illa

que moritura erant; Sie emum abun- v.2.

r

witiorum probra :

ifla excmcat

danter minilrabitur vobis introitus in 2.Petoi )

[

neis "

fmentes , & illa encrvat vir:s. O

eternum Regmun. Sin minüs, fcriptum r. 1.

dium n*

quot adhic Gramatici cum optimis

e(l: sj exgo noti vigilaveris , ventam ad. Apota].a.

m

certant, Logici vcró aut Cafifle in

ze tanquam far ,. w aefcies, quà borá v.g.

ym

g

rebus fid:: & (alutis mediis vix cum '

?gni;zm ad te,

I fC Regw

?erää, é.

lib:ris tufticorum ab/4ue confufione

lW

vy. $.

CONSIDERATIO OCTAVA.

P

l

pefent cettare.. Q are eriire feru-

mnp;an N

2.Fsdrd.7 filem , 6 Ecclefja Dei, omnem folfi-

y.65.

qaie

m

citudinem acuens, ut i quivis Ca-

' pe Vifitatienibus,

