delicie smea , effe cuin filiis bominum. Et

lip.v.68.

nem Deus , qui in carne ver(atur.. O

fponfabo mihi eos in fempiternum.

qm u

Strqm,

Proy. 8,

iil Ü n

homo ! Ó rationalis creatura , qui

Sed defolamini 6 Porte Cali ! quia

Y. 3I«

M

ultra à Deo tuo tibi petere aut defi.

filit. hominum ,'jam patlim fpretis

Of«e. 2.

detate potuiffes. Multüm quidem di-

divinis deliciis , diligunt vanitatem

j

qUCIH Á

V- 19-

j fonte ,

l

ligebat, venetabaturque matrcm fuam

& querunt mendacium , pro eo, ut

Kex Salomon : Pete mater qmta (aje-

Píal. 4.

yma us E';ij-

dile&o oftium cordis. füi aperiant,

L L]

at

bat ) neque enim fas efl , ut avertamfa-

fiepé opere oftendunt, quód . corde

; 4pp?* ,

Exodi 14.

3- Reg. 3.

( tuam. — Sed tamen. petenti , ut

dicant: recede à nobis , ut. [erviamus

E

[ il

aä hu

nydfl y

Adoniz: Abifag Surtamitis uxor da-

e/£gyptiis, encbrofis fcilicet operi-

tfetur, protinüs tefpondit Rex : qua.

bus mundi. Ad calefles nuptias &

nebriat

vt poflulas Abi[ag Sunamitidem: Adonia ?

divinas epulas invitati , quemadmo-

oiue 13

dütm olim vafthi, venire contem-

animdd v

pofiula ei & regnum.. FAis diékis, fimul

Eflber. 1.

!

eodem adhuc die juffit occidi Ado-

nunt. Invitati vero ab infetnali Pro-

ig lb

vl 125

fiam fuum fratrem. Vah fi *alornon

ferping raptore ad mundi faftum, ad

doru

carnis titillatum , aut ad quafcunque

Q Dd

propter ifthanc petitionem , & qui-

dem ab ipsamet Kegis matre tam hu-

demüm nugas, mox in auditu autis

iqando

militer depofitam , ità in fuum ex-

obediunt ; haud fccüs, quàm quon-

" h

dim pepuli Babylonis, qui, audito

arfit fratrem , quis( quefo ' unquàm

du "

hominum aufus fuiffet À tremendá

fonitu tuba, fiftule , & cithare fam-

"m

jelid m

D

fibi Deitatis Majeftate

&ternum

bucz , confeftim cadentes in terram,

Danicl.3;

c m

fje

adoraverunt flatuam auream ,. quam

xzegnum poftulare , . quis unquàm

».

Dlupzatem

V EF]

(0n-

u

TAR UC T. ATU sf

pete]

conFituerat. Nabuchodonofor Rex.

Ut

ciem tuam.. Rogabis eumn , ( exaudiet

* Vota tiA reddos.

Decernes vem,

adeó vetilfimum fit illud Salviani:

t£, €7

Lil.6

Omma ATA , am:"

colznws ein

O vmzc* tibi, C in vus tuis [pleædcbzt

l

de provi-

lumen. Ecce fic bencdicetur bomo ,. quii

Pfal. 127

9 4

d£4s

£omparatiene omnium þlus nobis Deuis

v. 4-

mlzs ef.. Vix tam vile quid fpe&an-

tünet Dmfzm m.

Impumls deliciis '

[7.1;

dum tamummodo oftendere valet

?f:qdc:), non fO um a quaHdO atet-

1 i

hn

"T

mundus ut rpfinon toto apluribus

nam vitani poGldcndo & velut Re-

f

Oflæ a,

PFil 44.

Ü

fv

mtendatur animo , & yix tam pre-

gma circumdata . £ul gore gl

V. 2f

f(:d V.10.

"

tiofum quid aternüm poihdendum

extfis ommpounus aiï:üendo

Matt. 19

promlttere valet Deus,ut nonà plu-

mfupcz in hác qüoque Jam lachry-

I

- 290

rimis negl*wtur vilipe ndqtar con-

jarum . valle centuplum divinarum

[

temnatur.. .Ah qmd prs,taouvs quld

confolationum & dulcedinum aécci-

f

gure

*—x.(-

majus audiri poífet diviná illà pro-

piendo. Co'nmrmzs f qmdcm aíc

«

Genef. 15.

qumom

(il

V. 1.

Ego pz*atm or tuus , C mer-

rum eft, viris perfcétis & animabus

6s TU magna

nimis. Sed Volunt ve-

fan&is raro deefle delicias fplrltualcs,

íana mortalium corda pro 3qm ini-

nifi carum guftus aut nimiàa gu lofi-

lal

quitatis fedp 1fia in rcrditloms metce-

tate R.. füpcrbá complacentia impe-

t

d,s,m da.re qm,*, Íuümm

f]'ï d&

ilï*&-

d1

r,aut Dei altiori CUJ,.;L() fub-

fu

tis DODH n in mcrcvdom CXISTUI IA-

tía Imtur. Deindé pofitó, quod fu'b«-

f

boris 1cc1pcre. Qxxd Cogx*as Ó ani-

indé comptehendat fterilitas animarm

tUf

1j3:, quid agis Ó homo' prefertim

dP;

tuam,cogita, quomiam felix efl [teri-

vz;

abf

tu ó Sacerdos- Domini ? tevertere

Iis qmma quam DC*'LIS habl*"lft. fäClt

Yer

P[al. 112.

Sunamitis revertcre,-teyertete, E0

in domo zterne confola'tioms ]üX-

Mo

f

tuam animam infuam fibi d*pofcrt

tàid : suffinentes autem Da;rmum zpf

M

Ü

fponfam, non ambitiofus Adonias,

bereditabunt terram, | Quin imó, fi

IT

fed divinus Salomon , atmabo te,

adeó oculi tui laguent pra inopia.

f«;,[f)

h7

quare eam illi

defpondere atque to-

Rogabis eum , é exaudiet te : exat 1dlet

jlä'7

)j

Mub

taf in CTU.S VOILH':'HFIH ttadete cuti-

te i)cmmus in die tribulationis , ut"

P[llo

QUf

Ctaris? on(mn cum ? Salomene me.

mitter tibi auxilimmde (zndo , & im-

PU lm

tuis.ne idcitcó quo pellaris throno

P?ea» omnes petztlones tuas. Petite

M

(fl'n

K

aut. faltem nota

dll

comimnodo

*

?

URU

(inquit ) e acüpietis.. Heec etenim

d

In Epiph

Neon ertp't "nortalia, qui regna dat 6&-

Luca12.

eft Lex fponfi &fponfæ ucfint unius

dy

lzfia.. H

ic etenim plus eft quàm Sas

confensüs & .unius voluntatis.

$1

y. 21.

1

lomon , & largiere adhuc longé ma-

igitur anima tua faüo.fponfo tam fide-

p

nu animee P»rreäæ tribuit, quxdqmd

lis fuerit, ut :pff* dicete queat :

To-

Reg.1o.

am ierrA tHa nnog ..

ftm

vult & petit, quàm dedit olim Sa-

lintas oxea in ea, j

79An. 16.

l äflz. n

y.12

2ob. 22

lomon Regmæ Saba. Super emnipo-

vecabitur ampli2s defolata.. Cuuia dile-:

V.24.

f

tentem ( inquit Spiritus; Sanctus ) de-

€&us follicitus eft pro dilecta in tem-

äpp(

y. 26

Ifeiaé2.

Caty

- liciis äïues- d- elevabis ad. Deum fa-

pore ficcnatïs, ncqualmo dcfinat fa:

feq.

V. .

foy

cerec

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, cc;

Ift

i

core fructum , & ambulare in lumine

cafligat, & flagellat ;utique ptz ce-

'i

»

vultüs fui Forfan laborem & dolorem

tetis maximée íuam diligit carnem ,

iUl

times, quia fapientia perfectionis non

qui poteft cum Apoftolo in veritate

hl

b

2

?

atfetefe

e

*

I.Cor.9.

(ii i

invenitur. in terra füaviter. viventium.

Cafligo. corpus 1meim & in

C

i^

5.0

v- 27- *

Sed decet, floriduim thalamum preé-

fervitutem redigo.

Ergo fit flagelluim

Kt-

ceflitfe fpinas.

Sed eti : nuüciatum

Prov.26.

equo , G catitus a[ino C virga in dorfo.

hU

f.Reg.xS

eft olim David : Non liabet Kex fpon.

Nam virga atque correptto tribuit (a-

y.3.

Ti

n

äPI 0Y.20.

Ia

y. 2j. O

[dlia :«zpcq,frä ; nifi tantüm cenium pra:

pientiam: Equus & afinus, imo bo-

P

^

6.

v. 15.

fd'?.!"

putia Philifibinorum. — E placuit férmo

vés & pecofa campi funt omnes triali

uwf,

hry

4^

tn octlis David , wt fieret aener Regis

appetitus & paffiones fioftre , at quid

füfm

JV.

& tnatitus Michol.

Aft, ut tu fias

dicit de liomine fcriptura? hoc netii-

aCCl

filius Altifmi ; idem. pcr grátiam

P;Czl .

p-ä oumia [ubjecifla [ub. pedibus ejus, oves

" $.

Vv

^

"u

adoptioris , quod Deus eft per ria-

G loves umiverías

in'ttper C pecora

ybus

turam fus Deitatis, ut atiimá ftua fiat

cnpi. Seu diod , quoád hoc , idem

eft :

G,Vlef., 4*

yiles,

perfe&ta Chrifi fponía , opus nofi

ub te erit: appetitus tuus , C t

y. 4.

xlof

hab:s , nifi uno tantüm preputio,

dominaberis illiss.. 'Tunc etenimi pecorá

unà taütüat circumcifionie non miá-

campi pedibüs üofttis fübjecta tetica

mpe-

*

"

nufacti-fed fpiritual

i, qu

& cít per-

mus , cümi per Yifgam dircétionis;

i

fe&a tuiipfius mortificatio ,' à crea-

& (anctos aff:ctus nofltis pallionibüs

; fib

türarum inordináto amore conftans

yumart

imperamus.

Abigenda futit é terra

Ml

abítractio ; & plena-in Deum con-

cotdis noftri dnivería paflfionum na-

T

CAnt. 2«

P 13:

verfió , & 1ifle fcsmo it oculis tuis

ftrarum pecora, üt parctur locus flori

e m

"

non placebit ? Durus eff bic fermo(ais)

campi, & lilio convallio. Fürat ve-

n

J

?oan. 6.

n

1 Ó

Q* qus petefl eum audire ?. INam quid

lut Leo licét rebellis caro. ,. haud ti-

TU

Pl

|d

vV. 61

urids , quäm f&ipfüm mortificate ?

met fpiritualis Samfon , utpoté probé

Lmövl

h?

.EPbeF)'æ

Nemo. enim unquam earnem [uam odio

gnarus , (i modó tetrori eft : Quid

-

judic.14.

: inopf-ä- nl

babuit : fed. nutrit & fovet eam. Qlid

fortius Leone ?. Foré aliquando fola

*'foy

V. 18.

y. 29.

eyt fffp"'.,g,

durius , quàm fibi ipfi indicere bel-

quid dulcius mclle ? Delcendens Sam-

j t ia

AdGalat.

lum ? ubifermé continuó caro con-

Íon in Thamata obvium fibi fzvum

w,&ml- '

FYv

cupijcit: adyeretis [piritum , urit , furit

tugientemque Leonem dilaceiavit ,

, Mi

& rugit ; haud fecüs ac Leo paratus

atque quafi hoedum in fruflga difcer-

ad pradam. Sed efto fortis in beilo,

pfit, fed revertens in ore occifi Leo-

o

.

o*

& ftrenué pugnato cum antiquo fer-

nis jam invenit examen apum , fu-

A

J

pente , volente tibi per(uadere fal-

mit ex eo favum mellis , edit, pae

us

füum amorem carnis, ut fauciet fagit-

tentibuíque de eo porrigit. Sicagen-

(2

bt

0«

tá mortis.. Crede mihi , quia carnis

dum eft , dilectiffime defcendens in

[1

Hebr.12.

^

T ng

Ij,z

appetitus mortificare , minimé eft

fpirituale pralium mortificationis ,

P.IO'

ia d

m

eam odiffe, fed potiüs finceto amore

omnes obvios malos affcctus.S ap-

inq

Ícetpe,

Y

f

foviffce. INam, fi Deus, quem diligit,

petitus fortiter dilacera atque di

-

occide

t

9L

d

I

11

TErXQge€TAYaTESs

occide carnem tuam cum concupif-

natura conttadictiones, nec non 'za-

boli aut malorum liomtnum contra-

centiis fuis, non occifione naturali,

qua feparat animam à corpore, fed

rias argumentorum fallacias pene

occifione morali, que purgat À vitils;

diflolveris , atque. omnia impedi-

fpe fretus , quia fuo cempote veniet

menta removeris. Qia hic eft pun-

tibi examen apum, fcu caterva vir-

&um diffcultatis 2Nam , quamvis

tutum, implens te melledivinorum

nihil'facilius — fit, quäm velle, eíl

Charifmatum , adcó quidem, utjam

1amen nihil difficius quàm — ülud

non tu folus fructum laborum tuo-

circà caleftia efficaciter. perfuadere,

rum manducare, fed infuper & alits

homini, terrena fapicnti. O fi velle

in coníolationem tribuere — queas.

proficere nobis adeflet , media pro-

P/Zïl. 12j.

Affirmante hoc divinà fcripturá :

ficiendi reverà nulli deeffent. Hew

y.j.

qui feminant. in lachrysmis, m exul:atia-

fi damnatis fi yel ipfimet diabolo

pne metent.

Prefertim exultabit ani-

daretur ( quemadmodurm nobis ) eli-

imatua, cüm in refurtectione mot-

gere bonum vel telum, ptoficere

tuorum iüvenias cotpus tuum in-

vel deGcere, animum calcftibus vel

tantüm gloria exaltatum , inquan-

caducis dedicare ! quo fervore , quá

tüm modo fpontoncá mortificatione

circumfp:&ione intenfione & inten-

fuit humiliatum. Ah quafo, quid ti-

tione , putamus , eos tot occafioni-

bus À Deo tam mifericorditer. con-

Pr

ihes pugnare pro eterno Regno ?

cüm bellatores hujus mundi tot tan-

ceflis & oblatis, efle ufuros? ut ità

Cg(

taque vite diícrimina adeant pro

&terna cvaderent fupplicia, fuper-

b

Ritig

fpoliis perituris. Illi pro coronà cot-

nafquc promererentur coronas ! Fer-

K

"

guptibili digladiantur, & tu pro

taffis ficut nos , eligerent fuas com-

moditates, fugerent incommodita-

quo

immarceffibili, illi fe dando pericu-

lo, & tu fugiendo difcrimcn inteti-

tes, mortificationes & labores, for-

Qp

n

lr

tüs, quia nemo in fpirituali certa-

taflis naufearent fpiritualia exetcitia,

tb |

mine cadit, qui generosé pugnat,

tefpuerent corre&tiones, riderent ex-

hortationes? Fortaflis ficut nos, oti0,

of

fed folus ille perit , qui fpon-

te fe captivum tradit. Jam, ut tan-

fomno, jocis, conviviis, rifibus, lu-

J

dem huictoti capiti finem imponatm,

fibus, loquacitatibus , conventicu-

f

Ál

te rursüm non lemel , non feptics;

lifque nugacibus vacarent? O infa-

ícd feptuagefies fepties pet. omne

na cogitatio! ex obfefsà perfona ali-

il

lt

tibi charum rogo atque sogito , hgc

quandó à Beato Jordano interroga-

r

tus demon ,

an viftonis beatifice

dnt

& fimilia non femel , non fepties

N

tantüm fed feptuagefies fepties &

valdé . cupidus, confeftim repo(uiti

Ex Protti.

h ,äl:un,

tamdià meditare , atque ruminare,

omnia damnatotum tormenta ad ex-

Exe mfl-

ln t

donec te ad ftudium perfc&tionis to-

tremuni ufque judicü diem lubens

Lit. G.

Mp d

.sum inflammatum fenferis , donec

folus perfctrem, fi vel per momen-

.defþ

tum

N

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ex.

nj

tütm creatorem claré intueri valerem.

ne, fuper Cleram autem tuum eææ

Diícite Ó filit fponíi vcl ab ipfo tar-

reat fanCkificatio tua.

Puto quidem,

fareo. inimico in. longanimitate la-

hactenüs dicta ad excutiendam ío-

i

]

boris & patientie coeleíli fervite

cordiam, & ' ad inflammanda tibi

"

fponío, nealis pro eo, ut Angelos

coníectata cerda poífse(fe, imó, nifi

Vl

judicetis, ab ipío Satana confunda-

fint omninó dura cervice ,. c» incir-

!

mini. Tete yeroó 0 Sponfe Eeclefiz , Ó

cumcifis cordibus & auribus , dcbere

l

I

dulcis JEfu , per vifcera mifericor-

efle fufficientia, attamen ut pzo di-

ee,

dix tu deprecor , refpice fuper uni

lc&ione tue dile&iffima fponfa nihil

'clie

verfam Sacerdotalem familiam tuam,

inexpertum omittam, adbuc addam

Pf')—

ut inimici ejus induantur confufie. —majora.

jet

lo

CAPUT QUART U M.

r

icete

j VCl

Digreffro ad Prefules Ecclefra.

qu

Uo híc occurrunt, quz necef-

entibus loquor : Qui autem apiems efh, voy

ntef«

audit cou[ilias & diícit à formicá

E

Y

Q

farió ^ fübmifsé pramoneam.

y. 1.

Primum eft; fuo cum quibus modó

prüdentiam. Secundum eft : detur

t Q

PïOV- fi

ego locufialoquat, cum illis quip-

vwenia , per. fcripturas explicare co-

p-€0

! Utl

pé, quos decet' magis difcretá vene-

nanti, quod forté in facris interpre-

fige-

fatione , quàm correptione corrige-

tbus nonità expofitum reperitut,

!Eofe

1e, & erigere, f1 quandó forté. he

Meum quidem. non eft ícripturas

s (om.

quoque lucetne purgatione ihdi-

exponere, fed liceat tamen pro uti-

o

n

geant. INon fcribo hic per modum

litate Sponfe Bcclefize eas , fübmiffo

$, Iül*

J

inftruentis , minüs corrigentis , fed

judicio ,

congruenter applicare.

xcrciti-a,

pro Ecclefia Dei pet modum El&c-

Quacunque enim. feripta funt , ad mo-

Rom.i;

at

molynam humillimé rogantis. Sita-

firam Botlrinam [fcripta funt : & con-

V.

ys o

men pro exigentia zeli confilium

ferunt ad utilitatem. Erunt fortaísé

pauperis in paucis intercutrerit, con-

ïbus,l"'

nihil ominüs, qui ifthec ridere, fa-

t. Cor. 4.

fiderent, obfecro, haud omne con.

pientiam ,. & calumniari zelum re-

!anfk"*

y. 3.

( i

filium inopis prudenter contcmni.

putabunt. / Aff mihi pro minimo eft,

ferem.ga

Quia ab altiori. confilio reprahen-

tam ab humano die rideri , quám à

of ah

y. 25.

ertop

duntur illi, de quibus Scriptura : Con-

prudentià mundi taxari.

Libenter

Pfal

(:e:ze/.'zn

yariit

7* lum inopis wnfüdi/;ïis.. Nimirüm

calumniam [uflinent filii, ut rifus pa-

of

non eft alienum à Deo, per afinam

retur matri, rifus, de quà Scriptura

epo

fultv E'h

Num, 22

ajere 1

j in;Hr.uere-Prophetas ,& per calamum

ait :rifum fecit mibi Deu. Qod tunc

ye d.i

; iypenr ^

dcípeétum erudire honoratos. Sapi-

Ecclefia dicet : quandó adimplebi-

Trad.1. Pars L.

tur

yor

t

W

TJPRACTATUS L

tür illad

-

L

Adbue multiplicabuntur in

primo uíque Adamum fecundum,

PÍal. $1.

Senecta uberi; G lene patientes eruit :

qui novus homo veniens in mun-

* 5

t annuntient.

dum, novaque pracepta dans mindo,

Mutt. i.

J 20

A

regrio , & Sacerdotio translato, ro-

Vam fibi quoque fponfam &dificate

P. |

CONSIDERATIO PRIMA.

voluit , tantó priore pulchriorem,

)7

Owaye. Ecclefia dicatur Spon[a, cr quo-

quantó Lex nova eft antiqua perfe-

tiode (it pulcbra ab(que eo , .quod

éior , tartó plus labentem dignita.

iitrinfecus latet ?f

tis , quántó Sacerdotiumi éjus plus

habet honoris. Diciturt tertió in tettà

Mprimis fide certum eft , Eccle-

militantiumi , ut diftinguatür ab Ec-

]

fiam Catholicam effe veré colum-

clefia triumipliante, quee non atipliüs

fiani veritatis, columbam & veram

militat fub Lege; fed quiefcit in glo-

Chrifti Sponfam, Uti fatis claré pa«

fia rettibütionis.

De fic ego no

tet ex illo facri Trident.

Ut dxeiia

(ctibo, quia hujus perfeétiffima filii

Seff. 22.

6Ap- 1.

Sponíz füa Exclefie. — Roursüm certum

non amplius indigent do&rinà aut

eft fecundó , per Ecclefiam Catholi-

admonitiorie

Non egebunt ( itiquit

4päcazzd

cam nihil aliud intelligi , quàm coe-

JEfu dileétus difctpulus ) Iumne Lu- v

tum omnium Chrifti fidelium , iti

ceria, neque Iumisie Solit, quoniam Do-

g

tetra fecundum Legem Evangelicam

nünus Deus illuminat illos, c» regnabunt

f

fub uno capite vifibili in obedientia

in [achia faculorum. De fola etgo Ece

T

militantium Dicitur primó füb uno

clefia Catholica , in tertis miilitante

f

capite vifibili in ebedientia fnilitan-

hic eft ferro, quate vocetur Sponfa à

W

tium ; pef qu& verba excladuntut

& refpondendum , tationem Sponfi

Ü

Heretici, qu& fünt menibra fine ca-

& Spona de. prafenti breviüs & cf-

pite, & confequenter mortua , fepa-

ficaciüs liaud explicati poffe., quim

2

rata à corpote Chrifti & exclufa , co-

verbis illis : Erunt duo in carne urt geye(s,

)4

|

rum quippe fides non efl fides Chrifti,

Ubi per cárnem optimié homo intel- , 2,,

quam Dcus revelavit , fed credulitas

ligitur, itá, ut fen(us fit ; Sponfüs &

|

ettofis , quam humana cogitatio ad-

Sponfa erunt quafi unus homo. 5&-

1

invénit.

Dicitut fecundó fecundüm

pius fiquidem caro pro toto liornine

Tk

Legem Evangelicam , ut diftingua-

in Scriprura ponitur ; uti palàm eft

g

tut ab Ecclefiía veteris Teftamenti ,

ex illo ;! Omnis quippé earo corruperat Genef.d.

Vi

que militabat tum fccundüm Legem

viam [uat. . ld eft : omnis homo. y, , ,

l

Qs

nature, tum (:cundüm Legem Mo-

Unus itaque homo Sponfüs & Sponfa

faicam, & hzc utique etiam fuit fe-

8

dcbent effe quoad naturam juxta il-

Icétiflima fponfa Chrifti ? nam ipfe

lud Scripture : Omuis caro ad fimilem g,elj s.

i

.eft fponfus & caput fuper omnem

fibi conjungetur , & amtis bomo fimili y, ,.

fti fordialitur. Unus homo debent

Ecclefiom. Duravit hzc ab Adamo

Tar

eíTe,

"A

DEf MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, (7»:;

nf

im,

effe, quoad mores & vit2e rationerm,

potiorem & nobiliorem partem Ee-

]un.

fcd tamen quoad talem rationem vi-

clefix femper eífe in. ftatu. grati&

indo,

te , ut fit in medio eorum Dew., qui

preterquam. . quód ex.. co. non delt-

Matt. 18.

; 0«

F. 20.

inbabitare. facit: unius . moris in. domo.

nat effe Spon(a Chrifti etiamfi mul-

(catt

In carne una dcbent eíffe duo unius

torum Charitas refrigefcat, Secun-

Píal. 67.

Jtefily

y.7.

voluntatis , citóenim vinculum di-

dà datur inter. Chriftum & Eccle-

ais

i

le&ionis rumpitur, ubi femel divor-

fiam conyenientia yitze, quia Eccle-

lls

rium voluntatum admittirur.

Sunt

fia femper conata fuit , & adhuc

lus

denique Sponfus& Sponfa duo unius

omni poflibili conatur modo , cun-

P Ls

teffà

&os filios füos infiitaere, juxtà for-

juris , quia.ipfis ( exceptis interdum

b B

quibufdam ) funt.omnia bona comu-

mam virz Chrifti, quid enim audi-

nphus

nia, & reverà, ceteris paribus, valdé

tur Írequentius? quàm ; porfate

.

ab(urdum effe videtur, conforti com-

Deum in corpore veflro

.

induite

n g«

(uin

municare feipfum , & non commmn-

Dominum TEfum Chriftum : fequa-

i fili

nicate fua.

mini vefligia ejus, &c. — Et fi atten-

y a

Tam veró quis neget, hzec & quis

tius confideramus uniyerfum corpus

uiqmi

W i

adhuc plura perfc&tillimo quodam

Ecclcfie-,

.....

tevetà ver& adhuc inco-

:

dem vivit, operatur , imó & pati-

j l

modo invenir inter Chriftum . &

Sponíàm fuam Ecclefiam ! imprimis

tur Chriftus. In unoquidem opera-

i Do

jutt

funt unius naturz, five naturam hu-

tur mira, ín alie fuflinet opprobria,

;tgna j

manam five diviaam röfpjcias. À-

in his füb obedientia ducit vitam la-

lo G6

motc

4

eisue-

z

"

quippé Sponíe Sponfus, tem-

tentem ,. in aliis predicat Regnum

r

allitánte

Dei, in his miferetur turbe, in aliis

ponia?

pore À Patre prxfinito, in fimilitu-

dinemhominum eft fa&us, qui ab

fugit in monres & ducitur à fpiritu

ypott

sterno fibi fimilem non habuir, do-

in defertum, per hos baptizat, per

us &t

;.;Peïfi ?c

illosad f& parvulos vocat, per hos

nans infuper fuzx dile&iffimg Spon-

40

y. 4-

fe maxima & pretiofa promifía, nt

jejunat, per illes in oratione pct-

ime t G

per hec efficeretur. divinze confors

no&tat, in nonnullis rursüs crucif-

moite g.

nature, & quamvis non omnes Ghri-

gitur, in aliis auterm triflitias anima

7p0 ls &

fliani fint in flatu gratiz , habet ta-

patitur. Ut adeó veriflimum fits

fr. d

men Sponsá adjuvante & íemen

Ego lio'bifäum film tïmni';bm did)w üfque Matte5j,

| h'omi'ïe

glorie, in cordibus diffundente di-

ad confumationem feculi.

Adefl (ug y, 25.

lt

vino Sponfo, femper poteftatem fi-

Sponí& proles cibando , membra vi-

m

vificando , in eisoperafüdo. Sicut

lios Dei. pariendi atque educandi, &

js ho

certé ratitlime quis ingreditur in fan-

fcriptum eft ; biceft , qui baptizzat im foan.t.

p

€&am . Catholicam Ecclefiam , quin

Spiritu. fancle. Hic eft, qui dat. 05 , 55.

.ux.tai,

fimul ?htret in gratiam. Super hoc

loquendi , & fpiritum przdicandi.

*

E

nolte vocari . Rabit. Maft. 25.

j j

amninó credendum yidetur , nume-

Proptercà ait

eft, y. 7.

a jmiliv.i;-

rando. tam parvulos quàm adultos

Unus &f enim Mdä;ïfif vefter. Kic

p d

&t

qui

c[(C,

9*

116

TRAXCTATUS o

qui cüm Patre & Spiritu fancto ope-

cun&i Ab(cedat hic otmnis. carnalis

i, Cor.12.

y, 6.

ratur etnriia in omnibus.. CQuemadmo-

cogitatio , nam ifthzc velle fibi car-

nalitet repräefentare, eft de Deo pet-

dum dicit : Sizte me nibil poteftis face-

jean. 15.

rt.. Hic eft, qui in füis membris

fimé fentire ,^ & fancta. Sanctorum

y. j.

odio habetur , flagellatut atque' va-

blasphermare , h&c fiquidem fanctiffi-

ma participatio corporis Sponfi non

tia patitur. iNon, qüód in feipfo

fimile quid fentiat , fed quód dolo-

Ííolüm florem virginitatts non decer-

res fiüorüm reputet fuos, & 1nja-

pit, fed infüper eundem longe fem.

tias fuo illatás populo , füfcipiat ut

per ampliorcm , füavioremque ted-

factas fibi, jüxtà proptiumac vetif-

dit. Ite riunc ó Virgines ; Ó tertenas

Matt.25.

fimum teftimoriium , quamdia feciffis

Sponfz, & veftros carnales sponíos

F. 40.

uni ex bis fratribus meis minimis , mibi

depetite , fed eheu vix femel eorum

feáflis. Hitic bené affcrit Ladovicüs

amplexu fruimini , & jam non eftis,

In Specul.

Blofius. Qui coutemnit. Eccleftam, qua

qua fuiftis , aft Ecclefia. Dei quó

Spirit;

eft Corpus Chriffà myflicum , contemait

Írequentius, quó amerofiüs füo cic«

&ap- 1.

& eaput. Ecclefia ,— videliet Chriftum.

lefti Sponío fruitur , eó purior virgo

L'/(! 32

Tertió dünius voluntatis funt €hri

efücitur.. lt adeó merito de fuo

h32,

ftus & Ecclefia , quia ütriufque in-

Sponifo dicere valeat : Quem eum ama-

In Foffo

A90t.19;

tentio eft, augete hareditatem fan-

vero cafta füm : ctüm terigero munda

$. Agnm':

LP 7Z

dlam, &facere, quz fant plaeità

fum

cuin accepero Tirgo fum:.

Ite

Infrá

Patri. Undé ita orat : da mebis quafa -

nunc Ó Matres , & wcflros te^

Held.

du Dominé , pet[everantem in tua vo-

nellos pufiones prat amore devorate;:

paft. feria lignmte famulatiim : ut in diebus noftris

aft vobis natura haud permitit,

uod Maternus affsctus intendit. $o-

3*

c» merito; C nuinero populus tibi. fer-

vieus augeatur.. Uinius jris fao modo

]i matri Ecclefi& füprà omnem na«

ä

eft Ecclefia cut Chrifto., quia ipfi

tur&é captum conceflum . eft faturari

l

tíaditaé funt cláves Regni Cxlorum,

carnibus virgineg Soboiis & virgi-

conceflà poteflas ligandi atque fol-

ifei Sponfi./ [te nunc Ó Scriptores,

At

vendi , credita difpeníatió mcerito

& omnium terreriorum Sponforum

i

rüm & thefaurorum Chrifli, & qui-

átque Sponfatum amorem in. medi-

li

dem ipfius fan&tiflimi/ Corporis &

um producite , aft corum omnium

W

pretio—üüimi Sangumnis. Hinc non

amor aut irifanus eft, aut huic com-

o

immeritó eaflé gloriari poterit, quód

paratus exiguus imó nullus eft.

W

habeat talem. poteftatem in ^ corpus

Manet ergó veriffimum : quia hoc Ephef. j.

Q

füi Sponfi , qüalem nec ulla unquám

Sacramentuni

intef Chriftam & v.22.

|

Sponía habuit, aut habebit : confor-

Ecclefiam magnuni eft, ex quibus

V. 7:

DtttT0-4. ryiter illi Scripturze : Nec eff alia natio

Apoftoli verbis, ficut & ex antece:

6

m grandis , qua habeat. Deos appro-

dentet. dictis ulterius colligitut . Ec-

ta

clefiam non effe Sponfam de fututo,

hi

pinquantes fibi , ficut. Deus noj&r adeft

fed

bE MOTIVIS ET INSTRUMÉNTIS, c«.

Üi»

nilis

(cd de praenti

5

"

quamvtis tunc pri-

gritate puritatis; Eccléfra quoque ( ine

Lt

müm plenum crit gaudium ejus, cün

quit fan&us Auguílinus ) && virgo c De virgis

pE

à Kege & Spornfo' plenä inttoduécta4

mater efl. — Cujus enim . integritati con« titate

U

fuerit in cella vinaria , & in cubicus

filimus , i virge non eft ? aut cujus pro- cap. 2

i.

lum gemitricis fuz ; per triumpha-

lem alloquigur,fi mater non eft. C)iod

| fon

lem nuptiatum ingreffüni in &terná

autem divina Scriptufa populos fub

Kkcet.

Tabetnacula ; ratio dicti, tum jam

foeiminarum perfoná inducat , atque

'ffems

fàtis patet, quia nempé conveniuné

fpecialiter. elcétos Spotifas Dei com-

: f

ei de pre(enti emrtes. conditiones ;

pellet, lioc ideó potiffimüm fit , ut

tfena

tum ultetior-eft , quia inter tilam &

indicetur ; in Deo omüaem erga

otníos

Chriftum : tam forté . intercedit con-

fos amoftem eminentiffimo quodani

modoó contineri, riam i hoc mundo

orum

jun&ionis vinculuni, ut illud neque

porte inferi unqvam Yaluerint abs

intet triplicis fortis homines ptz ce-

xefïis:

1 quo

fumpete , neque parca abícindete,

teris major pletumque invenitur a.

10 Cit«

juxtà dlud infallibile teftimonium :

mof, videlicet : inter parentes & li«

beros ; inter frattes & forores , ac

Yiigo

Lucs 22:

Ego autem vogavi pro te , ut. nou defi-

jc dto

aüat fides tu4.. Hinc vocat eam (an&us

inter fponfos & fponías. — ftà Deus;

». $4.

j t

Joannes uxorem agni, dum aif ^ Ve-

üt magnitudiaer fui Árioris ofteg.

J

Apac. 19.

detet, per cfeationerii factus eft óme

nb i

H

57

merunt nüptié Agmi , Cv uxor ejus [v

paravit [e ; quamvis communius &

nium párens, pef iricarnationem fra«

ii ]i

pj t

ob plures congruentias etiám meliüs

ter, per vocatiotiern Ele&torum fpon-

Sponía dicatur ; Primó quia vocá-

füs;

Oninibus populis providet uc

"vorate;

bulum Sponfa , eft quid dignius &

filiis , ómnibus fe notum facit quafi

(it. &

quid honeftius-quàm uxor, tiam per

ut fratribus, fed folüm unum eligi;

A

Sponfam corfunitct intelligimnus ad.

populuin ut fponfam. O Deus ,

i

neim n

4

huc virginem, non item per uxorem:

ámor, qui amando tranifcendis omnia,

p at

Secundó per fponfam communiter

quis te nion aimabit füpef omnia!

"A

intelligitur adhuc florida & conci-

- jam quodad fecundum membtutri

:nptoms

piende pariendzque prolis capáx;

pra&fentis cotffiderationis attinet : fci-

yonfot

homine üxoris venit fionnuriquami

endum eft per pulcliritüdinern intef«

m medi*

édentula quoque & defrugata. Ter-

nanmi, nihil aliud intelligi, quam gra-

n

tió demüm quia Sponf& proprium

tiati & charitatem cum cs&teris vite

yiccofte

efl; ad füturas fe adornare nuptias, at-

tutibus & donis Spiritüs fancti. Pau-

jl &^

que omni poiïibili m6do fe immacu-

Xs omnia metitd, omries gratias tar

"

j b

làtam cuftodite, &t hec omnia vel

gratis datas, quàm gratum facientes.

n &*

taxirme conveniunt Ecclefig, Ipfius

De hac pulchtitudine loquitur David,

; quibus

étenim eft, f fan&dtam & immacula-

dum ait : Omuis gloria ejus filie Regis bfal. 44.

anec

tam femper exhibere Chrifto

,

ipfutn

abintüs. Pülchritudo veró extrinfeca, y. 1.

"

inte«

uí P

"

fed. ( ut Salomon loquitur ) . abfque

fuur?

hanorgte foecuncfitvate fobolis

eo,

(

u$

TRACTAIUS 1.

eQ , quod iatrinfecüs latet , in his

faciunt eum fimilem acetyo tritici.

Nou;

y4.

gratiis non confiftit, licet, ut veré

Sic etiam omnes quidem Ecclefig

Prælam funt fponfæ oculi , fed nof

Cunt. ?

queat dencmmam Pulchrltudo : eaí-

h

dem neceffarió fupponat. Quia mi-

omnes fieitt. pifeime im Hefébon, ut Pre-

Ibid. v.4.

nüs convemcnterdxcxtur quod Chm-

latus mereatur dici ficut prcma in

Hefebon , debet vita ejus effe tam

fli corpus myfticum ex gratiis , ex

vmutlbt.s , ex donis metus fan&x,

cla*a, & do&rina tam viya, ut ldcm

aut ex 11111 QCU!IS COH'IPOI]MUIT

hec

fit fuis Subditis , quod pifcinar aque

non-

enim omnia potiüis funt an*ma& vita

pifcibus. Verum quidem eft ,

Tij

vivificans corpus ,' quàm membra

nulla pifcium genera hbennus mos

h,

corpotis. Quem»ámodum itaque in

rari in aqua turbida , qmm ur cl:m-

f

defcriptione Ecclefize Crmmphamls j

ficata, aft non niinjs verum eft, quia

aqua ! tudmaa optuma efï: pr'candxanfa,

f

quæ COH&IUITUL in Cæhs VIVIS ex la-

pidibus , per viyos lapides non in-

hec non ignorat callidus fer rpens, &

p

telligimus. vifionem beatificam aut

hinc nullibi in Ecclefia plurcs capà

qi

animas , quqm ubi Prelarorum vita

Ye

glotias äanäorum fcd 1pfos Beatos

Per diverfitatem veró lapidum, nem-

& vigilantia non clarefcunt, nam ü-

f

jer Sapphiros, Smaragdos, Be-

cut tepefcente aquá pr'ces lenté emo-

riuntur , fic ctiam , totpefcente Pïæ—

Apocal.2i

ryl!es : (Ahr"feïytes , diflin&tionem

qi

mer lfOl' um.

Ità & de Ecclefïa mili-

lato , fubdm ynus poft alterum pet-

E

tante ( quz à Salomone ex fpititu Pro-

duntur, & nemo eos amphus inye-

lün

nit , nifi Iile , qui riremir , quarens, v Porri j.

tit

phpncg velut. Spenfa decubxtLLr)

fent;endum z.fï pet membra Ícilicet,

quem devoret. Liccat hic hatfare,quàm y. $.

fit

verbi gratxa, per octlos, per collum,

jucundam mihi olim erat adhuc ftu-

Qf

diofo , videre indentes cum prelbus,

per ventré intelligi certas homma.lm

ber

conditiones & Ptazus , vel alias Éc-

non folüm pueros, fed fubindé etiam

Cm:( L

clefiaftici regiminis dx(þoücxones pet

viros honotatos, erant nonuulh, qUI

Pls.

€fgn

es ram va-

P

comparatxones VGI'O a

interdum panem aut alios etiam ct-

hp

V

ras intelligi eorundem hominum

bos proprio fübttahebant ori , ut eos

vitam & mores.

uthu

Sic in. exemplo!

buccellatim projicerent pifcibus, qui

ditn

omnes quidem Chrlfham tafn mali,

in quadam pifcina , muros civitatis

fil;

quàm boni fünt in yentte matris Ec-

amoeniter allambente turmatim cit-

fifh

€ 4nt.7.

clefiz, qui eft-ficut acervps tritici, val-

cumnabant. Sic eft ; ludere cum par-

fnd

latus liluis , fcd nott omnes funt triri-

y.

VIS nonnunquam « & magnos del Q&QF

UI

cüm, ah etiam dantur palex! non

Sic divina Sapientia ludit. in orbe proy. ?.

t6 f

omnes , qui vallant plebem , florent

terrarum. , deícendit'in hortum nu- y, s.

t

'Iicut lilia , ah multi arent velut fee-

cum , ut v:deat an p:fcmæ ejus fint cant.?.

fitm

num ! omnesergo C hriftiani funt

Cryüallmæ , an à fuis Prelatis per y. s.

de (11

(Ponfæ venttis fructus, fed foli ele&i

vita- memum & do&trinz fomtum

cautc

u9

DE MOTIVIS ET iNSTRUMENTIS, G.

i.

Pf4l.147. éátté. cuftodiatur illud Dávidicum :

2

v- 4--

Mittit Cr)jïallum füatn, ficut. buccellás, CONSÍDERATIO SEC,UNDA.

fioil

Cant. 7.

Sic pariter poffem dicete de . Keli-

y. 4

" I

W

giofis , omnes fcilicet. conftitui iri

Dc p"rincipäl'iari-(egimine Sponfe.

af

cóllo Sporife , quod eft. ficur turris

&irnea. At non otines áfcetidere iti

Eflhi'ni—, nie alibi Ecclefiám fub

dem

türrini coritemiplationis. Multi, ptó

M

figüra Eftlieris. p ropofuiffe,

Wlæ

dolor ! profïte!itur fe INazat&os, dui

atque aliquam obvié mieritionem . de

non

famien ii chafifate nequaquám funt

Regno Perfarum fecifle. Hinc non

Tbrei. 4.

Pottó

; ffte

vubicuidieres eboré — antiquo.

ábs re. effe judico, fi in illà regimi-

y.7.

iis fornid, pro de(cribendo prinici-

Y ciatt

fióri eft me& ticentis , Sponíam de

fiüembio ad membruni defcribere ;

paliori Eccleíi& guberriio perftitetó. e,,, i,

s

junih

fed folutimiodó univeríalemi ejus

Prafertim ; cüi Majeflas & gubet- 5 ; apide

pülchritüdinem páucis comple&ti, &

fiatio Regurn Perfatum imágo divi-

a, X

ü/æ cap. L.

; opi

quidem jaxià illud comiriurie pro»

ti& Maieftatis & ptovidentie fuiffe

verbiüri Gernmiariotumi , qu, ifi de-

trádatuf. Erant aütett ( inquit facta

myn

m i

fctiberidá citcümcisé fotmosa Spon«

Hiftroria ) (eptem Duces Perfarum

xC; Cmof

sá, comtüunitef utuntut. . Ecce (in-

atque Medorum , qui videbanit. fa-

quiünt) hac habet vere feptem for-

cietn Kegis, & primi poft eum reft-

NG Pïæ?

dere foliti , liorum utpote fcier-

EÉher,

tiiofitàtes : Qugando veró irónice vo-

m

tium Leges ac juta majorum., Rex

jj r

lünt loqui, tinc ajant: feptetm oftetis

cunéka faciebat confilio, tiefcio , an

tát fottriofitates , & tamen novem

gurtths 19

1

fecuridüm tarmi fapientem erdinatio«

portat deformitates, brevis eft ifthaec

jf qmm [

