defctiptio, fed tatmen peracuta quia

fieri æquä (apientc£ gnafus, in omni

jX (rà

qU»

per (cptenatium turnerum univerfi«

primatio regimine ( five in. calum

11(

C ant. 4.

ts communiitet defignari folet. Si

álcendetis fursürmn , five in infernum

gic um

J

».5

etgo Ecclefia tota pulchra eft, quis

deotfüm ) feptenariurm reperi nume-

nnunl, q

tum. In coelo feptem Spiritus ad- Tob.iz.

feptetatium ei negabit. nümerum?

gquim H

ütique vel maxime congtuit , ut ex«

flantanté Dominum in confpeQtu v. :5.

" yes

Throni, fempet paratiad omne di- Apocal.t.

tethe quoque feptemplici circum-

[ oU q

yalletut ornatu, quemadmodüm in-

viti Majeflatis Imperium , five ipfis y. 4

tetné (plendefcit feptiformi Spiritüs

itüperetut in filentio flare, five fep- Apocal.4.

quim t

l!

teín tubis canere, five feptem Phia- Apocal.id

fancti gratià, nam quó magis inter-

(d (Um Pa

nà & externa in bonis concordant,

las effurndere , (eptem funt Plancte,

eó fuaviot fit

tnorum concefitus.

ui influunt in heec inferiora, feptem Zacb. 4.

j &

j

oïlïe i

Verüm , in quonam ille. feptenarius

unt oculi Domini ,. qui difcurrunt ».10.

in univerfam terram

Septeim. ne- Prov. a,

jof

t ]fluv/

numetus confiflat , eft alia Que

z

m:o:

( t

de quá fit,

quitia funt i. corde illius , qui peram- . 2j.

g J5

EY

t£n$ T£-

"d

bulat per loca i:faqu*qa, , quar

quiem,

U fonlw t

;3utc

iio6

TRAC(TA;TUS l.

quiem , &v non invenieus dicit : teyet-

et capiti? afl necdüm eft tempus

Lutca.t.

coronationis , fed modó eft tempus

Ltuce. 8.

tar : & fimul vadens , affumut feptem

certaminis, differamus coronam; uls

y

alios fpz'rit?æ neguieres [Je. Septem de-

monia exierünt de muliere , pet

que dum fuperni Principesfuas duo-

Deut. 28. fe ptem vias

fugientia à facie ejus ,

decim attollant portas, ut ingrediatur

y.7.

qut baber. Spiitu. — Scptcin aras Ba-

Regina cum Rege , in fplendore

Apocal. E:

jaam s«dificavit Domino.

Septem

Sanctotum. En íuá dexterá te tan-

V..

1

Sacerdotes clangebant fcptem Buc-

git, & fimul ig e$ feptem Stellas

Num. 23.

cinis anté Arcam foederis Domini.

oftendit,ut in contemplatione earum

Y. 14

Et fqäïc,m Eïcclcfn; fctipfit 1lla fub-

docearis , quomedp oporteat fplen-

1

7ofue 7.

limis pentia aquile. Scd cur eque

deícere tuas feptem. Lucernas. Sicut

DW

y.2

*

Pf;ll.lz;c

(s

-feptem — Ecclefüs (ctibit ? cut pon

ergö oculi ancillae in. manibus Do-

y.2

Apocal. 1.

pnovem? cur non decem? Ideó nem-

minz £ug, irh oculi tui- femper fint

ff

y.4

L

pé ( teftante. fan&o' Joanne Chry-

in dexteri Sponfi, donec. dextera

l

Homi].22

gbäïomg ) quia' feptem -Ecc.-'gfm font

ejus exaltet t« , donec . dextera Do:

Qu

Pfal. i.

omnes , próprer feptem Spiritus.- Scie-

mini faciat virtutem, tribuens oleuna

V. i6.

qua

charitatis ne- deficianz lpcerna rem-

ol

bat nempé divinus fcriptor, quod di-

&um feptem Ecclefie Angelis , fit

pore fenectutis, cogita, quia feptem

Qtl

di&um univeríz Ecclefize , cüm pru-

candelabra funt autea. Cave 1gitut,

Apocal. 1.

[eql

dentert ctcdatur , Ecclefiam , welut

1lo

ne his unquàm fuperimponas lucet-

P.12.

Deo dile&am Efth:rem, notiminüs

&ias lagneas. Sep;tcd] candelabra ( quia

oD

in omnibus uti confilio feptem fa-

tandem mentem meam apetire coe

hf dO l

Jl

pientum, qui more Ecclefiaffico illi

got ) funt feprem. Ecclefiaftice dig-

ies |

Bitate$ , qu& communiter à Cano-

íemper adíunt, quàm olum Reges

quin

Perfarum. $i ergó Keges terreni, fi

niflis.in tirglo de majoritate & obee

l

li

Áie

Imperatores hujus mundià feptem

dicntia iraduntur , & in Bullis Pone

" Wo

Y

virts defendantur, & celum feptem

tificum prefiguntur videlicet : Sua

* (idbo

ld

Planetis gloriatur, fi Deus feptem

inus Pontificatus, Cardinalatus, Pa-

)

popu

principaliter Spiritibus ftipatur, quis

ttiarchatus, Primatus, Archi-Epifco-

^

RUH

ll

fan&e non attribuet Ecclefiz feptem

patus , Epifcopatus, & omnis infc-

)

lol

rior Pralatura. Ex his jam facile col-

Ecda. 37. Circumfpectores, fédentes in exceljo ad

f p

y. 18,

foeculandum? Si Sponfus feptem ha.

ligi poteft, quinam nomine feptem

(fe

Apecal.;. b:t oculos, cur non eft sponfa- hinc

Ducum, nomine feptem . Angelo-

Ti

P. 60

ipfamet optime dicit : Lava ejgs fub

rum, atque fcptem Lucernarum ve-

0 dk

niant, nempe ormnes jilli ,

qui in

Cant.2.6 capite mto , o dextera illius aenplexa-

í

thm

bitur me.

Sed indica nobis 6 pul-

hiíce ícptem diglïif;acibuä edent ,

opon

cherrima mulierum ! quid fibi vult

quia horum operà univería regitur

ab

Meclefia , horum Confilio cun&a dit-

Apoval.12 ampïexus dexterz ? Fortaffis. coro-

Cerpl

Tinia

v.I. , mam duodecim Stellarum tuo impo-

ponuntur. Horum vigilantiá ot

flo-

N

Em

U

BE MOTIVIS ET INSTR,UM ENTIS, ér.

12y

flotefcunt, ficut econtrà horum ne-

Dominicum in innocentia cordis (ui, Pfal. 77;

pu

gligentid omnia lanquefcunt , imó

atque eum deducant per vias tcQtas . 72.

in intelledtibus manuum fuarum.

1

pereunt, fané, qui Ecclefiafticas Hi-

ftorias vel parüm luftravit, qui quo-

Statuamus in Sanctuario ejusfeptem Exodi g.

atüi

tidianas expericntias diligentius at-

lucernas , é quibus & in quibus ]ux y. 57.

jo

tendit , omninó fatebitur mecum,

Cherubina femper fplendeat, ac ignis

[

effe veró verius, his feptem Eccle-

Seraphicus femper ardcat, ut videant,

gl

"

fie oculis perfc&ionis fulgorem un-

emnes, quiin mundofunt , & at- Muf ,

afun?

desquaque foecundé fpirantibus, totum

deant amore Patris, qui in coelis eft, V. 16.

indubitanter Ecclefie. corpus compa-

in celis ab(que dubio aliquando in-

plen

$i "

l

rete perlucidum , atque feptempli-

tet octo Primates gloriofus fedebit,

cis (peciofitatis nitore gratiosé. per-

[S DO' vJZ«.

quifquis hic in terris inter feptem g, f

"1

;fufum', his vero caligantibus, & in

lucernas immaculaté prafulfit.

M OYj

exte

tertam decligantibus, omni procul

dulcis JEfü , obfecro , fiat manustua PÍal. 79

dubio fpecie deperdità, neceffarió

fuper viros & ftcllas dextre tuze, ne y,;g.

lo g

quafi induci. novem deformitates ,

unquàm ifthe Stelle de coelo ca- Matt.24

um , ,

g p :

poít feptcm enim. mox. fequitur de-

dant, quia nimirum difficulter. cor- y, zs,

formitas o&ava in infctiori Cleto,

rigitut , .qui.cquid.'ä Pralatis delin-

Á

fequitur & nonain reliquo Chriftia-

quitur, vix eft málo invenite me-

T

no populo. Succurre Ecclefiz tuz ,

delam, fi in hifce feptem tuis Angc- 7ob. 4.

15 luwf pf li

o Deus totius confolationis, nequan-

lis inveneris pravitatem.

Abr 355 y. tf.

y; (q08

feptem crinibus &' capite Samfonis,

i a

Pf4l.16. dohi feprem Paílores forté fuos.ocu-

y.ii.

los.ftatuant declinate tertam , tan-

ftatim ab.eo fortitudo diíceffit ; -&

I

quàm immemores , quód idcircó

infonuit : Phili&hiim füper Samfon. 7ud. i$.

4 Cf

Er quid aliud potetit Ecclefia ex- v. 9.

e o

faper excelfa fint flatuti , uc ftent

Pal.17.

pro Efthere , refiflantque infidiis

fpe&are , (1 Prelati ejus fuper gega

J[is Po:

Y. j4-

diaboli, ficut olina Efther ftetit pro

Dalile in finu voluptatum dormiant,

s 0

populo fudaico, atque reflitit ma-

:

nifi ttifle illud Jetemie : Infirmata [ 67685 ,

läiü( h

Mich. j..

chinationibus Aman, — Dicit quidem

eff, qua peperit [eptem, defecit auima -9-

j pv

y. 5

ejus , octidit e& Sol , cum — adhuc effet

Propheta « Sufcitabimus fuper eum fep-

Qu i

tem Paflores. — Scd quisignotat com-

dies : confu[a eff , e erubuit. Verum Ifaia66.

fl o

1nunem Ticonii regulam, ea, que in

quidem e& : mundi pompa, & cat- Y- !2-

" [E-Ptum

nis cuta ad tempus fuper genua llan- jud. loce

Scriptura de Chrifto tanquam Spor-

Àn

p

Ío dici videntur , . fepé convenien-

dientur Vobis. Sed fübitó vos à fe abi- [upra ctt.

um Y*

tiflimé inrelligi de Ecclefia ejufdem

gent atque repellent. Et tunc ejula-

y

Sponsi , irà, ut fenfus hic fit : fuízi-

bilis : eheu quàm longé meliüs mo-

tabimus fuper eum ( id eff ) fupet

dó nobis eflez, fi genua. noflra in- Píal. 18£,

j gl

fitmata fuiffent à jejunio , quàm - 24-

corpus ejus myfticum faptem Pafto-

gnaa !

fcs & Rectores , qui

quöd toties diffoluta fueriat i

r con-

om1113

Eafïcamv gregcm

viYio.

no

Tracl. I. Pars I.

(2

n

TEACTATUS I

vivio,

O üutinam fuifletras & nos

bus? Mulieribus non dabatu£ locus

in Ecclefia oculi fumiles illi, de quo

in Aulá Caroli, nift foli Minerva,

hiuic íoli fan&tus ícientiatum Ma-

CAH. s

Sponíus ad Sponfam : Vulwerafli cor

mewm i wno oculorism tuorum. O

gifter fuani fibi commiffam . fami-

F. 9.

quot bona poffet praflare in Eccle-

liari poft ftudium . perfectionis. tan-

fia Dei vel unus perfectus oculus &

to cum fruétu inceffanter - impen-

Íucertia Seraphica , placeat. vel ío-

dit, ut ex Aulicis ejus ob vite &

lius meminiffe Caroli Borromi.

Doéttine tmefitutu duodecim fue-

Qualis anté ipfum Ecclefis Medio-

rint affuümpti in Epifcopos , feptetti

In vit4

ejis ex

laneníis flatus fuetit , vel ex hoc

in Nuncios Apoflolicos , unus iti

|

Cardinalem , & unus in fümmumni

Placido

ürio cápe

tam perversé vivebant

z

[

Moeile.

ibidetn Sacerdotes : üt i comtnuni

Pontificem.

E etiat 1 Aulis co-

"

proverbie habetetur : Cbi ff voldam-

lutnnag - Ecclefie elabotati queütit.

Scilicet locus noti facit. attificiuthi ;

taré , fi fatcia prete, fcu quod idern

!

eft, qui vult fieri damnatus, fiat Ja-

fed Artifex, Áula non effet. rnala ,

Y

cerdos. Pró dii immortales ! ergoné,

inodó à bonis regeretur, ibi folüm

lo

fubditi potiffimüm vitiorum fomno

quos divina clementia conflituit fü-

Y

per muros Jerufalem , jam fiunt por-.

obruuntur, ubi in rectoribus virtu-

te infeti ! fed en ünicus Carolus

tes non vigilant. Adcó quidem ;

8l

f£otani

ilami dicécefim : i taritam

ut, torpente cuftode , vulpes noti

110

pietatis. formam feflituit , ut jam

folüm aulas, fed etiam vineas de-

hor

inoliantur. Vineam füam cuftedivit

effet aliis exemplo atque admiratio-

bi.

üi, qua& prius fuerat toti Ecclefix

atque excoluit fanctus Carolus , &

Kt

fcandalo && eomfuftoni. Sacerdotes

proptereà vinea ejus tam praclaros

du

4l

er quándam Congregationem ad

pretulit fru&us.. Diutiüs hujus fan.

pir

hoc íub tutela Virginis Mariz — &

&z Lucerne claritatem meo rudi

H

Ill

fnéi Ambrofiü ere&am reforma-

calamo obícurate nolo , femittens

fih

vit, talos mores pr&íertim Bac-

venerandum Le&orem ad Lauren-

li

chanaliorum — iníanias eliminavit ,

tium Sutium ad Placidum Mteile,

lt

Chriflianam pietatem, devotionem

& alios Scriptores , ut ibi plenius

land(

4c pia inflituta fundavit , implan-

diícat , quid fit , implere omnes

hs

tavit , propagavit, exaltavit. Au-

nutnetos psrfe&i Pra(ulis.

Unum

f

ani cjus non immeritó dixiffes

tamen filentio praterire haud queo:

(tt

Gymnafium pietatis , officinam vit-

vix hec lucerna in lírael extincta

Imita-

"

tutütii, domum orationis.

efl, & ecce mox omnes propémoe

tricet&. illius

coenaculi , in

quo

Yta

düm cives Mediolanenfes & his

W

Ad. 1.

omnes Apoftoli erant períeveran-

confines , hujus fui fan&i Prefulis

tes

D

unanimiter in oratione 'cutn

imaginem , quocutique demüm pen-

nicillo deliniatam , anté oculos i

[UPE

rulieribus , guid dico cim mulieti-

n

igfm

fuis

EL

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, c».

13

! J

fuis domibus habere concupierunt.

breves in fomnis , longi in yigiliiss

TA

IetYg

Et meritó, ego enim hanc non ío-

in. oratione continui , in contecm-

n M

lüm civibus, fed ipfis quoque pre-

platione affidui, in vifitationibug

fa.

fulibus fuadeo , & quidem pre cun-

freqnentes , in exhortationibus quo-

l t

Gis raris. pi&turis plus fecularis va-

tidiani. Flentes fumebant cibos, gau-

impu-

nitatis , quàm Chriftianz pietatis

dentes contumelias ,

tripudiantes

viz &

infimuantibus. Ut in. contemplatio-

tormenta. Erant Chrifti imitatores,

(tà R&

ne bujus accendantur ad com-

teligionis ptepagatores, morumm £e-

fcpict

plexum imitationis in vita,cujus funt

formatores , Ecclefiarum aut fun-

ünus ii

fc&atores in dignitate. Porró quid

datores , aut inflauratores , dilci-

irnfur

fanctum Borremzum comemorem ?

pling promotores , perfe&ionis Ma-

ulis d

cum vix fit Sedes Epifcopalis, quz

giftri , vafa eleCtionis ,. exempla

'qüe'üüï.

non falrem unum , aut plures fan&tos

fanckitatis. — Diabolo refiftebant for-

iü'ïilülï j

Prafules numerat , horum igitur

titet , feipfos vincebant felicitet ,

[ m&la j

vitam Domini mei femper anté ocu-

mundi luxum horrebant conftan-

ter , miferis inferviebant humiliter,

" (oliri

los habeant, femper in memoria

y fofrino

volvant , fibi ipíis predicantes :

redditus expendebant falubtiter , E-

y Vittüe

O quàm gloriofüm eff, digné fun-

vangelium — pradicabant fideliter ,

xixüem j

giSaeerdotio & habere laudem in

Deo pfillebant fapienter. En hi ve-

dps f0l

nomine ipfius : Anteceffores noflri

ré laboravirumt , w wos im labores 2oam. 4.

4 d

homines erant paffibiles fimiles no-

eorum. introiflis.

In laborem intre- y, £.

cilleditit

bis, fi non majores nobilitate, fàl-

iflis & non in requiem. Proptereà-

(t«

tem virtute. En modó habentur in

dicitur : Si quis Epifcopatum de[iderat, 1.Timoth.

bonum opus. defiderat.

Opus ? hoc $. y.,.

vaclatos

laudibus, coronantur & accipiunt

palmam ,non quia fublimia tenue-

opus, hic labor. Per hec, inquit

gu]'llS fmf

g muad

tunt, fed quia excclfa promerue-

fanctus Auguítinus ,. Apoffolas expo- Lib.19.de

tünt , quia erant in pauperes benig-

nere voluit , quid (it Epifcopatus, quia eivit.Det.

retmittet

hi, fibi aufteri, in füccurrendo ce-

nomen operis eft, non benoris. Et qui-

| Luutct

" Melïks

leres., 1n dando hilares , in conío-

dem boni operis ; laborandum eft ia

lando fuaves, in miniftrando fide-

opere, ad quod quemvis Spiritus 44.:g.

b jcniuf

les , in corrigendo fortes, in (ufti-

fancus affümpfit , & non in opete y. .

; Oifb

tenebrarum , non in negotiis fxcu-

, Unm

nendo patientes, in judicando dif-

creti , in puniendo jufli , in provi-

laribus, tantá dignitate minimé dig-

hu

dendo ítudiofi , corde puri , orte

nis, nec Ecclefim proficuis , quia

aöl extub

veraces , opete celeftes.

Erant

oppidó turpe eft, fublimi glo-

opämo'

epf

coràm divinis oculis magni, coram

riari titulo ,

& quzílui

fervire

6

& bj

abje&o , quzítus abje&us eft ,

proprüs parvi, pufillis amabiles ,

H p;æ(ulis

fuperbis terribiles, omaibus falubres,

quidquid à veftigiis San&orum ae

3m üm PCP.

eft.

tatdi ad falatia, prompti ad onera :

Ecclefiaflicà gravirate alicnum

g

PA

Ah

I.

Y 4

TRACTATUS

hoc unicum fefpondeo ; venia fit ca-

Ah quomodo pulverem terrenum

M.

Sponías patietur in oculis , qui fuis

lamo. Amabo , quid cotgit olim Leo-

L

precepit difcipulis , eundem excu-

eadiam é fepulchro füo in. medium

Cleri prodire ? hoc nempé ut debi-

tere de pedibus ? ut taceam ds de

li&tis. Surge Domire in adjutorium

tis Laudibus extolleret Hifpalenfem

Antiflitem , illum ftrenuiilimum in-

| J NETR

Ecclefíia tuxm , ut Sacerdotes tui in-

?e 9-

duantur juflitiam , ut , quotiefcun-

temetate virginitatis perpetue Dei

Ex Bre-

Genitricis defenforem.

t

que introierint in Tabernaculum

VIATLUO.

íuum , quotiefcu-uque aícenderint

( inquiebac illa. Sancta ) per te vivit

in ledum flrati fuüi , quotiefcun-

Doimina mea , qua celi culiiina tenet.

Hoc ipfuni & me movet , hocipfüm

quc appropinquaverint meníz íuz,

femper fecum| cogitent atque teco-

libenter ego dicerem de Ecclcfia fpon-

gitent 1

ecce ibi fleterunt pedes

fa Chrfte, quod iplà de matre.. De-

Mut, 24

ejüs. lbi imó híc fleterunt. pedes

fendite, obfecro, propugnate, &difi-

h

Antecefforum noflrorum ,

cate, reformate ità Ecclefiam, quem-

pedes

tcéti ,

ad ambulandum in Semi-

admodüm lidephoníus def£endit vit-

tis juftitie , fleterunt , & non de-

ginitatem Mariz, ut poflun in veri-

fecerunt inter tot labotes

in,t».

?

tate proauntiare ; per vos Ó magni

tot perfecutiones fepé inter gla-

Ecclefue Prafules ,

Domina mea,

dios & ignes , & nos eorum in

Mater mea , fanécta Ecclefia vivit,

(ede jam fedemus quieté , dormi-

& Horet. Si hoc obtinuero, tunc 1u-

Drg

bens & gaudens , me non íolitm in

Habat. $.

mus fecuré , prandemus lauté ex

4

Al

ipforum labore , fudore , imó &

cacullo, fed in ipfo me etiam fepu

l- p.2.

Sanguine ,

aut crgo ad ipíorum

chro abícondam , gtatias agens Deo

j

vivendi formam vita noftra eft

meo, utpoté, qui ctiarn dum irafci-

/-

tur mifericordie recordatur. Venia,

l

infituenda , aut digniori ced:nda

Cathedra.

Nam Íícriptum

eft .:

inquam, fit calamo , nam fi catellis,

j

Prima opera fae : fin autem , venio

Dominorum permiffum eft, fios af

Ji

Apetal.2.

r' jc

tibà , c» movebo candelabrum tuumn de

picere , imó allatrare Dominos , &

li

loco. fo.

de manibus eorum buccellas fufcipe-

li

Vetüm enim veró , indubitanter

re , cut ego prohibeor pro fponía

M

mihi dicetur : Monache , quid ad te

Chrifti auxilii buccellas poítulare , ad

[7

feptem Ecclefie columnas meum,

flatus Ecclefiafticus ? purga tu tuum

!Ij

cucullum , & ce&tera relinque majo-

etfi incultum. calamum , dirigere ?

fti |

tibus. Scias te effe mortuum, & noli

eifque myftici templi edificationem

[

MaAtt.24.

moleflare viventes , quid te inftigat

oftendere ? quemadmodüm olim di

dz

4

ad affüm:ndum calamum, qui inter

cipult Chrifto ftru&uram templi Je- v.;.

&l

litteratos es minimus 2 ad ifla ego

rofolymitani innuebant diceado : Ma-

Cap

— gifen

sf

n

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , &c

f

gifler, afhice , quales lapides; & quales

efl aurum ,. mutatus fl color. optimus,

La.

difperfs faut lapides Sanébtuarit in. ea«

Mati3. flru&ura ? Multó magis ego dixerim

xdium

r.l

de remplo fpirituali , qu9d eft Ec-

pite omnum platearum.

Hzc Hugo,

ddbi

clefía, afpicite quales lapides ? tantó

& valdé conformiter lamentationi

enfem

illis in templo Salomonis fané nobi-

Jeremie dicentis : Nom erediderunt

tb it-

liores ; quantó nobilior anima eft

Reges terrà , & univer[i habitatores or-

z Da

Corpore , aut quácunque re alia ma-

b quoniam ingrederetur boffis, C iii-

d

teriali , tantó pretiofiores , quantó

micus per portas ferufalem, propter pec«

quij

h

Thren.4.

t

nobiliori pretio comparata.. Ec nun-

cata Prophetarum, & iniquitates Sacer-

V. 12.

4 fa.

quid hac fan&ta quoque ftructura dif-

dotum ejus À egreffus. eft à filia Sion om-

Tbren. 1.

foiv:tur'

*

$

ergone & lapides hujus

nis decor ejus;. Sed Ó dulcis Dcómine!

f.6.

cipfum

sfor.

Sanctuarii profanabuntur ? &h non

dic nobis , quando hac erunt ? nam,

Matt.24..

abíque horrore fcribo , qux Hugo

his ficri incipientibus , utique creden-

Lüta zi.

« De.

Matt. 24 cx fanébo quodani condolentie zclo

dam efl, jam incepi(fe R egnum An-

V. 28.

. &il

),. 1.

eXAfavit.

Eheu egrefjus eft ] Ejus de

ti-Chrifti , cüm eidem jam ab ipfis

quine

templo, ibat, €» acsejjerunt diícipuli

quoque Chrifti Miniftris ferviatur:

li sit-

3

ejus, jam audi verba Auctoris. 4cce-

Sanéko Bernarde id teftante , atque

2 vet

*

dicente* Miniftri Chriffi funt , € fer-

; muoni

dunt- Q perverft Sacerdotes, quy €a, qua

efferuntur im enenja Chrii , offerunt

viunt AutiCbriflo , henorati Domini;

Süþer

ia ma

inymen[a diaboli , ipfa eff alea fabeti-

éui honorem mon deferunt. . Indé quem

Cant.

fig vintt

In illa Deum invocaut 5 ini[la perju-

quotidie vides , meretricius nitor, biffrio-

tünc li.

De :2.

Indé

Serim 2g.

/

rant, Legem Dei nec feiunt, nec difcunt.

nicus babitus , vegius apparatus

(ofüm ia ;

Abufion.

Vacantes otio , comeffationibus, & ebrie

aurum in frenis, in fellu, in calcaribus.

m fepuï- :

tatibus fludent, terrenis inbiant, terrena

Plus calcaria , quàm Altaria fulgent.

R Do

fapium , affidui in plateis , in Ecclofia

Indé men(a plendida fcyphis & cibus,

m n

indé commeffationes . ebrietates , indé

rari , tardi ad inve[ligandum culpam

h Veniü

peecatoris , parati ad quarendum ve«

cithara c lyra, indé tercalaria rcdun-

f al

fligia leporis , velociores ad congregan-

dantia, d» promptuaria plena, eructan-

; fs "

tiaex boc in illud. — Pro bujufinodi vo-

dos canes , quàm ad vocandum pauperes.

ninos »

Libentius porrigunt panem cami , quàm

lunt effe, & fiunt Ecclefiarum Prepefiti,

Decani , Archi-Diaconi, Epiftopi, Archi-

s iipe

pauperi. Plures ferviunt eà 4d meu-

yo od

Epifcopi. O dulcis JEfu ! jam non

faim, quàm ad. Miffam.. Famulos aut. fa-

j

gldte ;

mulas [ecum habere volunt , [ed Cleri-

mitor , quód tacueris , aecufatus à

duobus falfis teflibus illis verbis .*

€os babere non po[funt, quia nolunt. -Hi

.

dngt

funt , quorum Thalamus ornatior. eff Ec-

Hic dieit

*

poffum

defiruere templum

Matt. 16.

dificare illud.

V. 61.

( cago !

elefiá fua, men[a paratior Altari; fcyphws

Dei , d pofl triduum rea

non venifti

Tu quidem ó Domine !

olim à!

«alice pretiofior , equus charior MifJali,

cmpl |

Jg. L

Cappa pulchrior Cafula , Camifia deli-

deflruere quicquam , fcd adificare, Luca 11,

is non VtMib Animaáé

jo: Mf

&atioY Alha. — Ecce quomodo objcuratum

! quia fl bomin

y.2j.]

-

u

perdere,

MW;

i15

KRTAC€TATET T

perdere, (id (alvave, Sciebas nihilomi-

mifit Sponfam , ut fervent eam abf-

nüs poft difceffioném & afcenfionem

que macula & abfque ruga. Quam-

tuam , primo Apof'cohco fervote di-

obrem amotre tot '11110331'11111 ,

pet

Apal. j

mmuto, venturos effe Sacerdotes, fa—

Sangumem Clmfh , flexis genibus

J

cri Templi , Corpons tui myftici,

ex venerabili Ludovico Blofio rogo,

fan&te Écclefix tufpes dcftru&ores,

atque obfecro * Sandlé colatur à no-

hoc (ï.lebas

& hinc tacebas. Nun-

bis Deus, tollantur abufu , reformen-

quid & Prælau funt hu]ufmodl de-

tur moves , Epicopi, Sacerdotes ,. Mo-

Prru&ores ? Deus ícit, quia Ron ad-

nacbi ,

Virgines Deo facrata fe corri-

duxi præfato.s Temus :

quafi tam

gant , ( magna diligentia ad. perfe-

nefanda crimina in 1pfie Prælatxs

tHonem contendant.

Per morum re-

fupponerem ; quamvxs horum ali--

fmmauonem & fanctitatis teílaura-

qua in eis filbmdc etiam inveniri ,

tionem : date Eleém iofynam fan&e

!

li

. fine adulatione negare non queam,

Eccïcfïæ Chnfh Spon(æ, & Eleé-

.äi

U

li. gi.

li

u

fed pet hoc eis ad memoriam revo-

mofynas vefttas enarrabit omnü Ealec» :

ii

care volui affh&xonem Eccleüæ $

f

fía Santtorum,

propriumque periculum | ,

* fié; aha-

Tal

quando anudire cogantur ; yátt, imó

qul

Matt.27. v& , qui deftruxiftis templum Dei,

gl

CONSIDERATIO TERTIA,

» 4-00

Def'cruxdhs , quia non ædlficäihs,

d

tanta mala

Q

quls enim incumbit ,

3

$

corrlgere , tam nefandos abufus tola

j

Coff

De umiwerío Regne Spenía , €v quur&

In Paftor. tere. Quia ( tef'fante fan&o Grego-

thüg

CIIP 10«

Sacerdotes vecentur Reges *

lat

rio ) faaenm prosul. dubio culpam ba-

bet , qui , quod pate]i corrigere , ne-

Qià

glzg;t émendare. ' Ipfis incumbit fre-

tai bu

quenti vifitatione ', & fübrili inqui-

Uemadmodum Rex Affüjerus

m

Effher.»

l

fitione pracavere , ne. navicula Pe-

prater Íeptem Duces primarios

IAP

u

Ü

tri aquis iniquitatum fenfim ubique

habuit in. Regno fuo adhuc plutes

Mitt

prægravetur " defcendendum eft in

Principes fortiffimos. . Item quem-

Utt

hortüm , ut vxdmtur, non folüm,

admodum ían&us Joannes prater

Apaml Á

E

quomodo fructus cref'cant , fed et-

feptem fþmtus in coelo vidit infu-

&A

iam , quomodo operarii laborent;

per viginti quatuor Seniores , prz-

làt

Sephan. 1. (crataadum eft. ferufalem lucernis,

fülgentes coronis aureis. . [tà & Ec-

M t

y.72.

ne Mxmfïrl lucis , defixi in fæcxbus

clefia Dei Præter fuum f'eprenanum

[

fuis (erviant operibus tcnebrarumo

prmapahus rchmen , gloriatur in-

4l ho

Ipfis , Chriftus ad Patrem peregré

fuper' quàm plurimis Ducibus ac

Ti

ploficxfcem

fuam dxie&am come

Kegibus , quorum curà univerfis

lt o

$ubdi-

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &«.

1217

:

Subditis. de optátá pace providere

dici sácerdos. Proprié vetó, & eo

intendit , tot nempe pollet Regi-

ferifü ; quo convenit veris Sacerdo«

kf

bus , quot Sácerdotibus. Ju'xtä id ;

tibus. poteftas confecrandi , ligagïdi

us

Apocal. 5- gocifli nos Deo offro Regnum c Sacer-

atque folvetidi ; nemo , quantutrie

iis iós

detes , £v reghnabimus fuper ieriati.

Vis fanctus eft Juftus ; fiie fuüfcep-

o

t

Minüs firiét? loquendo , abíque du.

tione Ptesbyteratüs Sácerdos vocati

valét : Undé in figore loquerido,

(j

bio hac verba c'Ongruä de üngulis

fi-

Ju&'is intelligüfitur

Primó qui-

liaud. ominihó idem fignific'ari Yie

tl«

dem ; quia finguli Jufli fünt Dco

dentur génus Eledum , fegale Sacer-

i. Petyi 5,

Regnum , & fpeciali quodatii inodo

dotiumi , gens [andia.

lat : getis

ft-

y. 9

i

tfeguntüf ab eó , fedente ii eofum

fanéta dicituf totüs populus Chris

anituabus inflar Kegis i fuo 'Thro-

fliánus , quià ómnes in Baptifno

u-

nde

üo ; confotthitet Sriptitd dicenti :

fanctificantur , dicitut etiàm populus

VjAl.22. Deminws regit mé — C dl mibi de-

ácquifitionis , quia Chriftus omnes

i K

y. i.

érit. Deinde jüfti fünt Reges ; quia

ácquifivit Sanguine füo , & quidetà

i yl

fuis paffionibus & fibimetipfis impee

fpécialiori fatione ;

quam peteün-

tant , nam ficut plus eft , feipfim,

tes exttà Arcani Vetitàti$ , — extrà

quàm fortiffima vincere , fic etiam

Ecclefiam. Regale vetó $acerdo«

glorioftus eft. , feipfum juxtà fan-

tiurà , folus Cletüs vocari debet;

iT

&is Leges tegete ,. quam fe negle-

quia hujus folius eft gentem fane

&o , aliis Legeti diéctate. . Mycro

&am tegete & äirïgefe in finem fü«

?

& offerte pro eà

cofmus eft hemo , párvum ergo

pernaturalem

muüdum regit , qui feipfüm fegit.

Hoftiam imraculatani, Keóte item

w

i

Tertió jufli vocati Reges queunt ,

Qccipiuntur

ptecitatà — Apocálype

quià pet. contemptum rebus tempo-

ícos verba de Ecclcfía triumphbante,

talibus Superiotes fint, atque mrtun-

intelligende per viginti quatuor Se-

dum caleant i convenientet verbis

niofes ütramque Eccleftiam tam ve-

Migeri t

|

H

Webr4^ — Apoftoli dicentis : Qui per fidem de-

tetis, quàm novi Teftamenti ,. col-

rimto

y. 35.

le&am in unam í(ànctam civitatem

yiéerunt. Regna , operati funt juflitiam,

Quartó d«müm Keges appellari va-

füpernam Jerufalem , nam bis duo-

i üd

$i

lent , quia habent jusad hetedita-

decim faciunt viginti quatuor.

, peit a

teny Regis fieculorum , & ad coro-

ergo , tefle fanéto Beda , duodenario 15 cap. 9.

ii jf

nam glorie. Praterea poffünt etiam

fapà mumero folet in. Scripturis uniVet- Matth.

05 ,

Pfæ

jufti minus

roptie vocati Sacerdo-

fitas. defignari, — Ke&é per duodecim

i

Patriarchas veteris "Teftamenti íeu

[

&i

tes , naim

icut omne bonum opus

gnarom

ad honorem Dei oblatum poteft fuo

duodecimi tribus Ifrael tota antiqua

»

&. pet

riatüf in

modo dici Sactificium , ità queque

Ecclefia | tepteefentatur

duodecim : Apeftolos tota Eccleüa

s Y

tale opus offerens fuo inedo potetit

l

ubde

08

fRACTATUS L

Chrifïima ác nova, per Jeru(alem

bené Presbyteri & Seniores vocen-

veró duodecim portàrum univet-

tut, & confequenter univetrfum 5a-

cetdotium recté per Seniores repre-

Ad Annii

fum Regnum aternum, ex fandis

Chrifft.

Angelis, hifque duabus Eeclefiis

(entetut , teflator rursüs citatus

?ä

militantibus gloriosé congregatum.

Spondamus, & fatis claré colligitur 7-

ex plutibus Scripture locis: uti ex

Ut fic quafj itdicetur , in illo bea-

».

155

tiffimo Kegno à duodecim Chotis

illo : Twme placuit Apoffolis & Senio-

l

vlh 22.

Rcg: imfnortali novum atque pet-

vibus cum ommi Ecclefia. Et rursüs ia

dh

codem capite : Apoffoli & Seniores fra-

V.Zj'-

fat

enne cantari canticumm , quia cum

novem Angclorum Ghoris tres Ele-

tres. Sicut igitut. ( tefte fan&to Gre-

D)

&orum hominum Choros focian-

gotio ) per Seniovem Petvum [ignifica-

tlo

rur Ecclefia gentium , fcu. Catholica

u

TE

4

dos effe , pi& creditur , ut implea-

Homil.ä;

4

tur domus Cene , & quá diabolus

ex gentibus congregata , fic etiam

p Erang.

tll

n

cum Angelis fuis proje&us eft. His

per vigintt quatuor Seniores optimé

Ti

&f

nilil ominüs , & aliis hujus Scrip-

fignificatur Sacerdotium - Chriftia-

ture fenfibus omiffis, ad fan&te

num. Hoc enimilló Aaronis me-

i N

fin

Ecclefim infiructionem ( propter

ritó dicitur senius quia eft jn digni-

Sir

quam illa Joannis vifio principalius

tate majus, & in figura prius, prius

faca fuifé creditur ) per illos vi-

fiquidem erat Melchifedech , offe.

DT

LU

i, li't ü

ginti quatuor Seniores optime intel-

rens panem & vinum, quàm Aaron

Q-ffff'!,, :

H?z

ligitur ac reprefentatur univerfum

offerens fanguinem atietum. Sacef-

t

Sacerdotium Chriftianum. — INempe

dotium Chriftianum etiam ben? pet

"n

qot

ficut -univer(am | Sacerdotium anti-

viginti quatuor defignatur, quiacft

ht

quam

fecundüm — Benedictionem

veluti viginti quatuor litterz totius

D

u

Aaton ( tefte Henrico Spondano )

Legis, ubi futumus $acerdos cft

Ad Anauu

D

per viginti quatuor Principes Sa-

ipíum verbum , Alpha & Omega.

As

Chisfli

2L

cerdotum fuit defignatum, ità etiam

Inftitutum — eft in plenitudine tem-

llj

poris, ut Sacetdotes nov& Legis

fan&to Joanni per viginti quatuor

SWW q

i

Seniores univerfüm Saccrdotium no-

tanquàm cuftodes fuper muros Je-

UI

] d

vum, fecandüm Ordinem Melchi-

rufalem totá die & totá nocte in per-

petuum non taceant , per fingulos

L

fedech, fuit oftenfum , ut innotef-

flu

lh

ceret convenientia intet figuram &

horas femper meditantes in Hyamnis

Apotal. $.

v

*

^

Cernelius -

eritatem , hoc fiquidem Prophetix

& Palmis , ut offerant odoramenta

hr

feu orationes fidelium , & mini-

ALapide :

&';P.-xtoþhetis haud infrequens eft, ut

D

per typum prateritorum futura vel

firent in fpirirn^ humilitanis ante

in Ezech.

It

etiam prefentia inciment. $ic Pro-

.3gnum; 'quj occifus eft, per fan&ta

:4P d 20.0

Sacrificia memoriam illius faciendo.

Qu

pheta Ezechiel fub typo Luciferi

fuperbiam ac lapfum Regis Tyri

Quod ad alterum attinet , cur Sa-

5

dí

défcripfi. Quód veró Sacerdotes

cerdores Reges nuncupentur, exifti-

mabunt

hi

E 4

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &c.

159

X

mabunt fortaffis 'nsi/muïli' , bhunc eis

n

politicis tantüm | vetbis fuerit Sacet-

ticulum : attribui ob — exeellentiam

dotum laudator, fac&o autem eotum -

cbrg Ái d

di

o

gnitatis ? Sed hac ratio videtur

peifecutot : audiamus

paucis ex

ii

infufficiens, ^ INam tefpiciendo Sa-

Theodoreto ,quantam reverentiam

ipitr ^

cerdotalem dignitatem , longe Sa-

idem Imperatot in Concilio Niccno

üri ex

cerdores majori quàm regto titulo

Epifcopis & Congregatis Patribus

uj "

funt honorandi, wutpoté quorum

exhibuerit. Praparatus erat ( inquit

rSiIS j UP

dignitás communi Patrum calculo,

notminatus Beatus Pater ) 4 Rege ( id

uf

tantó eft Regno terreno major &

eft ab Impetatore. ) locus amplius iu Lib.4.

6n

eXcellentior , quantó anima preftan-

Regia inflrucus fubfelliis e faliis , qua s.

nj

tiof. eft corpore. Sacerdotium ( inquit

Epifcoporum wtmere fufficere poffent, at- i

holic ;

n

Lib.-2. dc

fan&tus Joannes Chryfoftomus) tzz-

que ità debito ipfis bonoré habito , juffit

SACUL.

i

d

: e;iam

J

ibl

tó Regno cf excellentius, quantum Spi-

introire & confultare de ve propofitá ,

a.

& homil.

op(lm'c

ritüs C* carnis intervallum effe. peteft.

ipfà quoque cum paucis pefiremim om-

vt

B.

Similiter ioquitür fanctus Clemens,

de verbis.

uiwm ingreffuseft , c parvo im. foliole

; fnt-

fanc&tus Thomas Aquinas & alii.

pofito a[fedir , prafatus veniam prius &

digni

Sán&us Ambrofius veró facit com-

petit& . conceffione ab Epifcopis. Tizec cft

, senu&

parationem- cum auro & Piumbo,, ac

alia politia , quam 0on nullerum

|

7

Dc digä:

ait : Atrtita non tam pretiofius eff plum-

modernorum mnobilium , qui ele-

Satcerd.

m Aarof

bo, quàm Regia poteflate altior efl dig-

Gionibus , & aliis ejusmodi rrego-

£ap. 2.

; t

nits Sagerdotali. Et ad quid. Sacet-

tiis Ecclefiafticis tam audacter fs in-

Jijf. 34.

dotes prxcise ob dignitatem vocabi-

t p

gerunt, &cíi à Spiritu fancto pofiti

diad

mus RKeges , cüm ex hoc capite ab

effent regere Ecclefiam Dei, fed quid

j i»Oïiüs

ipfts Imperatoribus appellentur dii?

memoro Gonílantinum Magnum?

dos d

Deus ( inquit Imperator Conflanti-

quid Carolum Magnum , quidalios

fius Magnus ) vos. conffituit. Sacerde-

Chriflianos Imperatores ac Reges?

(neg?

t , & poteflatem dedit de nebis quo-

qui ob Religionis defenfionem, fun-

jnc t

[ Legþ

' * Sozome-

que judicandi : d ideó nos à volis ve-

dationum munificentiam , ac Sacet- fofephiu

ü? judicamur , vos autem non perefüis

dotii venerationem optimé de uni-'[;) ;;

us o

stuslib. 1

ab beminibus judicari : proptez. quod Dei

versà Ecclefià. funt meriti ?. cüm & ayriguit,

hcinp

&4p. 1.

