ligunt ex alienis hortis fine damno

Vute

roum cxcmp iS con*mendatur. Sic

alterius. Regem eligunt magnitudi-

d-

fit omnis Paftor; Sermonem imbe-

ne & fgec:e mfïgmoyem & man-

f0*

cillibus fortaffis dutum & íuavitate

fuetudine clatiorem , pro hujus de-

(

toculcet ,

& opetratione indulcet ;

fenfiene ufque ad mortem pugnant,

WE

putans

fibi efle divinitus impera-

huic exhibitam forté aliquando in-

cole

tut, qued ab Ifaia de Domino fuit

obediantiam in fe ipfis proprio acu-

«de

præd:&Jm

Butyruym , «* Mel come-

lco uíque ad enecationem puniunt.

Yfau. 7.

Nulla

Jl bcm

y.14

det , ut fciat reprobare malum, c eli-

inter illas eft. otiofa ; fed

gere bonum.. O utinam , utinam tam

Utf

omties fuo labori feduló invigilant ;

jtii

longa Studia, tot Libri , tot Lege

alie vigilant citcà viétum , alig fu-

s

tot fan&z Infpirationes , & ipía dc-

tufos explorant imbres ,

& nubium

imnum ratio tantüm valeret in Cleri-

lquC

fpeculantur concurfüs, alig pugnant

cis, quantum folus nature inftinckus

ü de

contra apes degeneres, quatuim con-

In reda-

íacit in apibus. Pauca accipe de api-

dirio eft, ex proeda vivere, & alic-

r Ee

"D

*ori0

bus ex San&to Ambrofio apud Pe-

nos labores comedere. Alize ceras,

Merali.

aliz rell

fole

iram Berchoriam , qui abíque du

ongmmt, alig cellulas

lib. to

bio optimé de his animaculis diffc-

conftruunt ,

& aliz alia. peragunt.

i

£Ap Ó

rere valet, utpoté in cujus ore, cum

Ínter tot mhd ominüs diverfías inter

jl

[f 05

adhuc infans in cunis vagiret, «on-

occupationes ( quod non immetitó

glomeratum examen apum fedit.

g,

miteris ) nec ulhm quidern invidiz

Apu,uhs ( inquit omhnibus commu-

aut coütentionis patmbqtmnem fe-

j »

nis eft labor, communis cibus, com-

PCHCS

fed omnia fiunt. dcbito o*

TM

munis vifus , communis operatio

dine , & debit pacis quiece Vidc-

tpà

communis fructus, communis vola-

fis (ic. de

tet ellé conftitutus vene-

rotini

tus, commnuinis vngmltas LO[POFI),

tandus clerus ,fic in concotdia pact:

m f"

& fïæcundttas fobolis.

Ordo inter

in amore fiatermmm, iine UïV!(J!a

l L

phif

H z

fine

PUS

—

1

óe

IT AC TitaTnrUs:L

fitte contentiotie, fine turpi eemula-

in quarum favis dulciter epularis. Id

tione, fic in integritate caftitatis, in

tereà (e(c carumaculeis ftudio egregie

putitate cordis , in fpirituali foecun-

pungi permittit , ufque dum , fan-

ff f

J

ditate fanéke Sobolis , fpeculando

guine undique , per modum cujut-

h

futura, contemnendo prz(eritia , cer-

dam Plebotomiz, copiosé defluente,

tando contra infernales crabrones ,

obícuritss oculorum ruríus fatis 1l

omnem. vagationem vitando , in fe-

luftretur , ipfeque prifting | fanitati

creto contemplando, pro comimunt

teflituatur. O aftutum animal, non

animaruni falute ftrenué , laborando,

ignorans, apes, etiatn cüfn pungant

NI

atque fine omni confufione & offen .

prodeffe & íanare! tales apes . funt

h2

fione videndo.

Sed an & aculeum

boni Sacerdotes, qui, dum ferociert-

habeant Sacerdotes ? Minüs (iquidem

tes uríos & malas beftias, id eft, pec-

eis cotiverife videtut , quia man-

catotes & infideles aculeo divini elo-

En'/q.'zg.

(üetudinem Chrifti imitari jubentur;

quii pungunt; eorum infidelitatis &

laía curate , & neminem ledere.

malitie ulcera fanant. Hoc enim eft

U

Matt. 10,

Porró haud omnis , qui pungit, vel

adimplere illud Sacri Evangelii di-

$4«

ideó ledit 5 Sepé morbus , qui.un-

centis : Nom veni pacem mittere, fed Vs

guento nmutrituf , cultello curatuf.

gladium. Aculeum feu gládium de«

Quàm faluber fit apum aculeus : vel

bet Sacetdos habete, gladium noni

t.26.

ipfe uríus fateri poterit : Urfüus dici-

acuti fert? , quo cuni Petro ámipu- -

v' ;,l

tur ad initium hyemis per quinde-

tet Malcho auriculam. ( Nam. ft fides

Ro .J0;

ex auditu , valde inconveniens fo-

cim dies tam alto fopore opprimi,

v- 170

ut etiam, inflidiis vulncribus , — vix

ret, velle aures amputare; & homi-

|

excitati queat ( vah pigrum animal)

nibus deauritis fidem pradicare. )

tali tamque profLmdo fomno fcpul.

"

Sed gladium difcreté acuti fermonis,

f]

1us' mito quidem modo ping:

l

cfcitä ;

potentis feparare pretiofum à . vili,

at in ventre ejus pro tunc temporis

& cotfhpungete inflata eorda , ut

Zï

.i

sihil invenitur nifi aliquantulamde

(luánt falubres poenitentie lacrymse,

k

humore , circà cot nilil, nifi pauca

átque illuminetur , turpitet hebeta-

:

guttule fanguinis, & in oculis nil

tus mentis oculus.. Jam confidete-

[

nifi ingens hebetatio. — Sic eft

ubi

mus torum genus humanum ab

Qu

venter pingueícit, plerumque fen-

Adamo ad noítra uíque tempora &

at

fus hebefcit : & ubi ventres pigri,

nltra ,. quid aliud intoto mundo ex-

fir

ibi plerumque mens irianis.

Urfus

fpectabis. ( Si pios & zelofos Sacer-

hi

quidemi alias ( fecundum Plinium )

dotes füftuleris ) nifi meros fetoci-

ürl

debilis eft capitis, lhiabet tamen tan-

entes . urfos malas beftias , pingros

i

tum cefebri , ut, adventante vete ,

venttes , infatiabiles - belluas ? Pet

X

de fpclunca fua exiens, apum alvea-

quinque mundi etates potiffima pars

ria, quo patente aditu , aftute Juflret,

hominum fpiffiflimo

idololatriae

;

,Jalio-

61

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS;, c5»t.

aliotumque (celerum fomnio mifer-

vincHs. Q Sanéte Deus , in quari-

timé jacebat fepulta. Et fpes excitan-

tam irtationalem beftialitatem deve-

nit creatura rationalis ! Et ecce hos

di jam nulla fupererat, nifi imprimis

,

lfiis.$2- Rex manfüctiffimus ipfemet vulne-

utíos has crudeles beftias Divina cle«

W $.

ratus fuiffet propter iniqüitates ne-

mentia per paucas apiculas per pau-

,

firas, & attritus própter fcelera no-

ces Sanékos. quofdam predicateres

t

ítra, fuumque fegale Sacerdotium

ad íe mi(ericorditer atqüc mirabili«

J

inftituiffet, mitterts miniflros fuos

tet convertit, fanavit, illuminavit;

n

in omnem tcerram : VChlï apes argu-;

fanCtificavit, adcó quidem, ut, ubi an-

Proy. i6.

If

mentofas , in quarum ore faru siella

tea furcbant crudelitatis Latrocinia ,

[ 255

i

compofita verba , éuleede anima, & fa»

mahnifeftato Evangelio , jam flore-

nitas offism : 1n quarum lingua acu.

s

£etit- Sanckitatis Gymmfia. Et fic

|os

leus Spiritüs dura falubetrimé com-

adimpletum efl , quod per Ifaiam

Eeclef.22. pungens corda, juxta illud : Pungens

predictum : Vitulus urjfus pafcentur:

y. 24«

Ifaia. 1.

di

eculum , deduat lacrymas, & qui pun-

fimul vequiefcent. catuli eorum. / Vitali

" Mtt

git cor , profert. fen[uin.. Lege , & per^

erant Jüdei, ad adorandos vitulos y. 7

lege Annales, tum aliospaffim libtos;

aufcos proni, unde Chriftus apud

rd 7134'

d

diícürre confiderando omnes & fin-

Pfalmograplum de fuis crucifixori-

n

gulas fermé . Mundi. Regiones &

bus ita conqueritut : Circumdederunt

t2

P(al. 21.

Provincias ; & quid , antequamSacti

ame vituli multi.. Ml nempä:, quorum

v'

hf

EVangeiii predicatores eds pef fpi-

patres mutavetunt gloriam meam,

| jde:

P'ifl!:. I0f.

hutti

titüalem Phlebotomiam fàanarerit, in

In. (militudinem vituli comedentis

Q

omi

7:'7'

fingulis aliud feperics, nifi metos

foenum. Uríi erant gentiles , quos

it.)

» propemodum uríos & beftias. Urfi

fape immifit Deus . in populum

etaüt olim Getrmani

ariteceflores

fuum Ifracl peccantem , ut humilia-

Sap. i,

DOmS;

nofli 6ne fepublica fine Civitate,

teturfub manibusgentium;qui nolui

tP.l .

d

lj

Qu

fine agricuiturä , continuó velut

fe humiliare füb manu omnipotentis.

ia

beftis hinc inde difcurrentes & per-

Verüm, tam beflie gentium , quàm

vituli Judeorum fimul invenerunt

hetie

petuis fefe wulneribus coedentes.

dirfi o & beftie erant Hungari &

paícua fálutis , quotquot no& £epu-

d

quidem tami crudeles , ut. crudis

lerunt pradicationem vetitatis. Pla- Pal. 68.

] 4

carnibus vefcetentuf , fanguine po-

cuit tamen Deo urfüs füpet vitulum 42.

t &

novellum, quia gentes glorificabant Ad. 12.

tarent, homines, quos capiebant, in

9e

£nulta fruflra conciderent, Beftie &

verbum Domini , qued Jud«orum *- 4$.

Oi

ütrfi erant. Prutheni, Livonii & alii

plurimi rejecerunt.. E ! tantum uti-

foce

iis confines, intantum ut invicemde-

litatis fruótum , tantamque fructüs

ngl' 03

utilitatem fecere pauci Sacerdotes &

Voratent, non minorem crudelitatem

fat

& beítialitatern reperies in Perfis in

Pradicatores fuá melleà doctrinà, &

1l

JEgyptiis & in aliis Kegnis & Pro-

Angelicá vità. O (an&tum Numet

$

jure

H 3

g.

a

62

m owoTATUS R

fíi tantum preflare potuerupt ram

crgone fapientia noflra devorata eft?

pauci , quid non poffent moderno

& quis devoravit'illam ? hei hei car-

niseoncupifcentia , avaritize cupidi-

tempore Sacerdotes ram multi ? tan-

tum certé , ut aufim dicete : fi Sa-

tas, mundi vanitas , folatiorum nu-

t Bf

cerdotes & Ecclefim Paftores vive-

gacitas, abundantia & jeQtanria, re-

rvge

rent, ficut poflent, ac deberent, tunc

fpcé&tus humanus ,. & feníuales affe-

noviflima fierent (anctiora Prioribus,

étus , ah cur contra hos fures & la-

hoc eft : Ecclefia noviffima in mul-

trones non pridém exaríimus ficut

titudine perfectionis, & pinguedine

A

ignis in fpinis, & cur non acuimus

fan&itatis facile

aculeos noflros, monente Scriptura:

fuperaret primiti-

vam. Sicut econtrá omninó creden-

Ira[cimim e nolite peecare.

53,:?,8&11 P 419 d

dum eft , fi vcl per unum aut alte-

amodó in fapientiffimasapiculas con- y ,.

rum faculum nullu« amplius pror-

jiciamus oculos mentis noftra , me-

sus effet piusaut benus Sacetdos , to-

tnorig imprimentes , quomodo illce

tum mundum in taatam (celerum ab-

non folüm pro fe congregent in &-

omi^ationem abiturum, qualis nun-

flate, quod comedant in hyeme, fcd

quam fuit ab origine muadi. O quàm

ctiam pro aliis , nempä hominibus,

Sap.6.

vcra funt verba Sapientis ; Multitudo

adeó ut indé ortum traxerit commue-

y,14*

IHj

Autem . Sapientium . fanitas eft orbis ter-

nis ille verficulus : fic vos, non vo-

727

rarum. INon utique multitudo Sapi-

bis, mellificatis apes,. O fi apis, ig-

1,Cer, 3.

pafa , cui compottet fayum , tantá

vQ 19.

entium hujus Íxculi, quorum Sapien-

!

tia flultitia eff apud Deum, Sed mul-

induflriá laborat , quantà ergo ig-

1

titudo illorum Sapientium , quibus

duflriá nobis non laborandum & o-

Luta 21.

h

dictum efl - Era dabo vobu os £ fa-

perandum eft , utpoté quibus pro-

j t

pientiam ; cui nom poterunt vefifleve e

miffum eft ab ipfomet veritatis an-

Vlj.

contradwere omues — adver(ariü veft»:.

&ore

Qui autem feccrit - docuerit,

Matth. ,

l!

V. 19.

Quid dicimus ad hec Ó Saccrdotes!

q

pic snagnis vïæcabimr in regno cælorun;,r

(

Q4APUOT TERTUC M.

Pryy 8

a hi

L

De moticyis , qua mos mocvere debent ad jiädium

N

Peïfäöïz'om;r,

i

UI

* Atis motivis, que , meo judi-

nefcius , quód fit lonjg& facilias vo.

D

— eio , quemvis prudentem ad

lentem adfummum perfcé&tionis api-

Ti

ftudium perfectionis meritó movere

cem perducere , quàm vel uni tepido

H

poffent ac deberent. ,. adjungam per

feque ipfam amanti ftudium perfe-

fr.

tfthoc totum caput adhuc alia ; non

Conis períuadere. Prafertim veró

41

ad

Ll

p

DE MOTIFVIS ET INSTRUMENTIS, d

6j

àd hoc difficillimé ádducuntut Sacer-

em inforietur , antequam . vitiorum

l*

eff. 23.

dote$ , utpoté , chin adhue ftüdiofi

babitus totot bomines poffideat , mum-

fint plerumque de gente non fan&ta.

quam perfellà , Ac fint maxiimo ac fine €^P- "

"

. Hinc etiam fácris Ordinibus initiati

Jisgtdlari própemodiin. Dei omnipotea

i

i. Pefvá à.

V. 9.

ægerrimä capiunt ; quid fit * Reg4le

auxilio in. difciplina: Eccleftajiica perf-

.

Sucerdotitm , geníá [andla.

lmó nofi

veret : (antla Synodus [Lainit. Cnam.

d.

tátó citiüs oblivifcuritüt eórum, qu&

obfem àd honofem Altilfimi ponam

Q

in fcholis aut fcripferunt , áut audie.

ádhtic quædam tmoótivà bené pondc.

nu

fànda , & imprifnis quidcm pet ttes

tünt, quàim eofumi, qu& in cauponis

J

& compitis viderunt ac captärunt.

Ccoufidcrationes eà , qu& fpecraliter

Sacefdotes cutatos concetnunt, deu-

tetn Pf

T

Audivi fübinde à fimiplicibus : malus

ftudiofus, bonüs Sacerdos. INon di£-

dé pío Sacerdotibus & alis in come

) !

Ime-

fiteot , hoc poffibile efe, & fecun-

imuni fuo modo, quare fit.

illg

düm admirabilem divinae b:liïgnitä-—

|[e

tis. difpofitionem interdüm fieti j

CONSI DE.RAT[O PRIM 4.

ídd

querma modimi ex 1rrialo juvene in-

H

bus,

terdàm bonus quoque (enex prodit,

Sacerdos prejertim Curatns dcbet [andié

indicante hoc Scripturà

Bénjamin

fU

Gesef. 4.9.

wivere , ut det Immfm exeni plum.

ivOe

lupus vapax , mane comedet pradam ,

Y. 27.

is if

& vefpere dividet [polia.. Sicenim qui-

y Rima ratio , cuf Parochus aut

dam David nomine , qui in juven-

r

alius Curatus tencatur. fanctam

nantd

(!] IHQ

tute ultra triginta annos crudeliffimis

& perfectam vitam ducete eft bo-

MU

n Pïäm

fefe dicaverat latrociniis, in. fencctu-

num exemplum fuis ovibus dandum.

te evafit in Monachum (anctum &

Nam ( tefte S..Gregorio Magrio )

$ ?ïo-

fpirit.

virum perfcétum, adcó, ut, qui prils

Lex ipfis Pradicatoribus impefita eff « uf p ysp ].

n

€4p.14-3.

i filvis etat princeps latronum , in

ipfi viveudo illuminent , qua loquéndo (,.p aflor.

t x

fadeve feflinant. Nam loquendi autho-

g.*

cenobio jam effet exemplat Mona-

chorutm. sed hoc eft de taró contin-

ritas perditur , quando voX opere ner,

preyoi, Bthtb.. De communi quippe prover-

Aljuvatur. Et in alio loco : Cufus vit4 j4gy; j

E

4

Adole[cens

defpicitur, veftat, ut ejus pradicatio con- p,f,

22. Y.6.

bium eff , & vetum eft

Juxtà viam fuam , etiam ctum fenuevit,

teninatur. Conantur quidem omnes,

son recedet ab ea4.. Sic etiamy conmu-

inquantüm poffünt , fuz pradicatio-

his contemptum aVertere communi

tüius ut plurimüm veriffimum effe

competitur : malus ftudiofus , peffi-

ilo facte Scripture textu : Omzi4 Matt. 25.

confotmitet facro

mus Sacetdos ,

ergo , quecunque dixerint vobiss fervate y, s.

C facite : fecundüm verà opera eorum

jus v

Trident. ità dicenti : Cum adolefcen-

nisap*

tium atas , nifi. certà inffituatue , profia

holite facere. ,

dicuut enim r non fa-

itepi?

fit ad imundi voluptates fequeudas , nifi

cupt. H&c equi

dem Chziftus ajebat

, qui

m

à teneris annu ad pietatem e» religio-

ad turbas de Scriþis & Pharifsis

m

uPCx

FO

4

TYRACTATUS

[

64

fue grege, quàm vulpcs pro gallina.

fu;pcf Cathedram. Moyfi fedetunt ,

Cefpirat plebeus ^, & damnatur ut

ui alligaverunt onera gravia & im-

diabolus, delinquit Sacerdos, & pr&»

portabilta, &c. Aft ad vos dicit , Ó

O Keverende

chariffimi , quia mifi abundaverit Ju-

dicatur ut Angelus.

E

Patet , fi Sacerdotes moderni fzecult

M.

Matth. . flitia. veftra plus quam Scribarum. (

^

y.29.

excuta

t ; fancto Bernardo contradi-

!IF

Pharifaorum , non mntrabiti; m vegnum

cit , qui liberrimé & verilfimé ita

Matt: 16, cælarum.' ïv.i,a Deus reddet unicuique

y. 27.

& non fecun-

olim dixit, & predixit. Non eff Jam

fgcundiim opera €jus ,

fed

digere , ut populus fic Sacerdos , quia

MAttl.7- dym nuda verba, non qui dicit,

y. 2l

nec fic papulus, ut Sacerdos. Ego. pro»

DT

;Iui facit , intrabit in regnum ecelo-

fectó mea vitá in tanta mala nuüs

A;ad

rum. Bene docendo , & malé vivendo

quam ruiffom, imó^ tantam malitiam

Quj

diff. 4- (inquit 2uctor imperfc&i opetis)

CAW« 12«, pyeyn inflvtis , qtomeodo te debeat. con-

nec unquam fciviffem , nifi à Sacer-

Thir,

detibus doétus & ductus fuiiï&m,

i

demnare. $cd quomodo is, qui male

Sed ifthzec híc in fscreto loquor , 10

vivit, bené docere potetit ? Quottiodo

At :

publico de fimilibus femper reve-

In P4j9-. ( inguit fanctus Gregorius) ts Vitam

us alienam , qui negli-

fenger filere confuctus , iequcr non

7C VT — coryigere vale

lanti

detrahendi , fed. Concilii capiendi

r'imus noftram ?. Ah ! nertio amplius

L |

caufa .* rego itaque humillime faciat

ï'241

€A]- 2

im Ecclefia notet , quAm

qui perversé

£

[

3]

menp vel ordinem

[;inäimis

mihi hanc gratiam , ad quam pr&e

(

agens" , U

babet ,

"delinquentem namque buue ve-

ftafídam Princeps Apoítolorum oire

in exem-

nem Sacerdotem ex authoritate fua

f

dargueïgzonu!!m prafuiit , v

Apeflolica hifce verbis adhortatür ;

Vuth s

plé culpa

vebenignter extendatur , quan-

entia erdinis peccator Tono-

Dominum autem Chrifttum [anétifiate , poryj v

yusl

do pro vever

ZAUN.

Ó

ia cordibus ve[lri ,parati [emper a& J4r. y, jg,

quim difficile eft confo-

lari atque. cobforrare

puüllum gre-

tisfaclionem omm po[cents Vos TALiontM . , [Gs]ag,

—

de €4, qua in volus e[t.fpe. Aynabo, ID- & y r

ä

gem, & fimul

pro teyerentia venca-

À

Ó quotics

firuat me in fpiritu leniratis , unde Epbef.z,

Y ,

h

l

fi pecc

antem Paftorem !

)l

bonus Confcf/arius pro-

pedim fitmiter fperare futuram fe- y , ?.

:

L

h

£tiam aliàs

lt

limationem

deflorat, dum

tributionem , videns , Sacerdotes Vi- Ecclef. $

. priam &l

alterius

Sacerdotis mala fadta pro

Vere, tanquam fururorum [pem mon , ,,,

l

babentes. Haud (ecüs, ac fi efiet unué

Áil

-pofïä excufat .

fic eft, inquit, non

interitus hominis & jumentorum,

d

nemo ex pufill

a plebe , ficuti mihi

& s&qua utriufque cotiditio ? fortaf-

il Í

mens mcea pra

fagivit , fic evénit .'

f

fcilicct : ficut omnes Sacer

dotes fant

fis quia contra fuperbiam, avaritiam

yi

ejuídem coloris, ità etiar

n (ünt cjuí-

laíciviam, & ommnis geüeris crimina

f

dem valoris. Corvus corvo conícn-

é Cathedra crepitante invectione de- $, Hieren-

e

tonant ? Aft : Aecuifare avaritiam r in Epif-

h

tit, & grus pro grue vigilat, Paflo-

fc$ autem non aliter vigilant pro

lairo poteft : quid communius apud & Nepif^

E

itatas

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, éx.

6j

M

iratas mulierculas , quàm pattata fce-

Neni (ané (inquit S. Chryfoüömasj In Mdf?»

u

lera invjcem obtrudere & exaggera-

gentilis effet , fí ipfi ut oportet , Chriflia- 649- 5-

[d»

re? Fortaffis quia multoties facram

ni efe. curaremus.. Exempla quippé

d

Scripturam & fanctos Patres cirant ?

non movere tantüm, fed & trahere

Juli

Matt. 4 &t hoc & Haretici faciunt, boc &

folent. Praefertim eorum , quorum

d-

V. 2;

diabolus fecit, dum Chriftum tenta-

perfona propter ordinis aut dignita-

d

"

vit. Fortaffis quia fuum íermonem

tis honorem notior eyadit, quod &

jn

confirmant oftenfione miraculorum,

ipfum Sacrum Txidertt. hifce verbis:

fed imprimis noflra etate. raró am-

qum

Nibil efl, quod. alios magis ad pietatem, Seff. 22,

P[O-.

A8. 3.v . plris auditur in tali effe&u illud fan-

& Dei cultum affrdue in[Iruat , quam "* ejor-

|uile

Apud

i Petti : Surge. o ambula. Deinde ,

eortim vita, cr exemplum, quide diy;ne !s C4pes

tiam

Claudi teftefan&to Chryloftomo , convincunt

miniflerio dedicarunt. Cumenimarebus "

jcct-

Texier,

maj$s epera virturis , quam miracula i

feculi in. altierem . fublati locum confpi-

ï'em,.

Donni

bec enim fie fievi poffunt s vel fi vere ,

eiantur ,in eos tanquam fpeculum, reli-

lii

S.

€

j

?

; fz;ag, faltem ab improbis, O Domine cui

qui ocules cenjiciunt , ex z't]äup fumunt,

Q

credent mifíeri mortales jllis diebus,

quod tmitenttr,

( n

quando fargent Pfeudo - Chrifi, e

$i hoc, fi nihil magis ad pietatem

i

Matt. 24. Pfeudo- Propheta: c dabunt fignamagna

& cultum Dei inftruat quàm Cleri-

yo 24-

(v prodigia , itA , ut in errorem indu-

corum fanka vita, tunc certé per-

cantur ( ff fieri. poteft) etiam. eleti?

quam perfpicuum eft, nihil magis

Linde ergó diícernere poterimus ve-

deflruere omnem pietatem & vcri

um of*

ros à falfis Prophetis , tuos Paflores

Numinis honorationem , parvó Sa-

j

Mattb.1. àfuribus & latronibus ? Sané beatus eff,

cetdotum Exemplo, eóquod oppofi-

horit:

F.O'

qua iftis jam temporibus inter tot ne-

torum eadem fit ratio.

Siccine 2

u t

quittofas & dolofas Harefes , inter

Iftudne docuit Do&ot veritatis, dum

] T ET

fam eortuptam Chriflianorum imo

ait: Unu[quifque veftrum . proximo [uo

ROm. Iju

TL

.&Sacerdotum vitam aon fuerit ffan-

placeat in bonum , ad — edificationem!

m Ile (5

y. 2.

Matt. 7- daliz.atus, A fructibus corum ( ais) cog-

Tunc tales filios fponfi dixeris , &

P

y.16.

P(Al. 46.

mofcetis ees.

Omnes qui viderint. os,

non potiüs filios alienos, qui mer

g v

Ifaia 61.

ti funt ei , qui inveterati. funt &

£ogno[cent illos, quia ifli (unt-(ament, cui

d n

y. 9.

bened:xit Domisus. O Domimefi hoc

claudiaverunt À femitis fuis.

Filü

D

ibid.

AWI LUE

foret, Ó fi Sacerdotes & Paftores Ec-

etenim Sponfi fequuntur fponíum,

as

u

cle(iz germinarent juftitiam & lau-

quocunque ierit , ubique & in om-

d

l gf

of

Mati-f. dem coram univer(is gentibus, Ó fi

nibus ipfiin auditu auris parere pa-

jf

7.1$.

videremus opera eorüm bora , tan-

rati. Filii autem mendaces , filii no- Yfaie go.

jiti

131.1

lentes audire legem . Dei.. Ite, Ó vO$ , x

xaque dignitate digna, tuncbrevi de

, qini

terra tolleretut omnis injuflitia, uíu-

ponentes offendicala & fcandala , &

Hw

m

ta& dolus. Brevinemo inveniretur

dicite in tremendo dies Domine fi-

lii alieni non debuiffernus nuncupati,

L

g € "

inalus, fi omnes Sacerdotes boni

fumus

jus 9?

Ivad. L ParsI.

qa»

66

TRT-4c€ T

AFUS L

MAtt. 7.

fumus enim membra verz Ecclefiz,

tifieos; Ommes quotquet venerunt, fures joan. zv

y.22.

veri Sacerdotes tui, Nonné in nomine

fünt. c latrones ? fortaffis quia furtts v.$.

Joan. 13

- f0 propbetavimus ? INomen tuuman-

& rapinis operam dabant ? Sed hoc

W. 16.

nuntiavimus? Scit Dominus, quos

non videtur dicendum. Ut patet ex

Plarifei oratione , ità ( fed malé ) fo-

elegetit, porró ad hos volentes fe-

na

iAv

1f

c: Deus gratias ago tibi, quia non Luce.id.

FTTT

ipfos juftificare de throno fuo in vo-

Matt.7.

ce tonitrui fulgurabit : Nyngttam no-

füum ficut cateri boininum : vaptores, in- V.tt.

Bygd-

v- .23.

-yi vos, di[cedite à ime omnes , qui epera-

jufli, &c. Forfitan, quia populo non

qun

pradicabant? fed neque hoc , dicente

I

P[Zzl.l.'

mini iniquitatem. Ego novi viamju-

y..6.

ftorum , & audivi vocem plorantis

Domtino : fuper Catbedram Moyfi fe-

Matt.23.

Y.2«

Emng

P/al. 53.

Ecclefie ; Quemium alieni infurrexe-

derunt Scriba C Pbari[ai. Forfan he-

Doy 7

y. j

tcfin & fal(as doctrinas tradebant ?

runt adver[imm me. . Alieni fünt , &

pb t

foan. 19.

non Paftores ovium; Nam, Paftor

at fi hoc , utique Jefus non juffiffet

f

y. 4

ovium cfin proprias oves vemiferit, an-

corum diéta fervari» ideó itaque fu-

tes & latrones dicebantur à Chrifto,

lbid. v.4.

té eas vadit » Cv oves illum (equuentur ,

quia (ciumt voceim ejts.. Hfti. veró non

quia ipfi dicebant , & non faciebant,

vadunt ante ovcs in bono, fed potiüs

quia onera gravia & importabilim

- fequuntur oves in malo. Alieni funt

imponcbant in humcros hominum ,

sales, quia!onge aliter docent quäm

que tamen ipfi digito (uo nolebant

movere. Haxc quidä Chrifli tam acris

Chriftus & Apoftoli , quim (an&i

AU. i. Y. Patres & Concilia.

Chriftus dedit

reprahenfio convenientiffimé ad ha-

teticos refettur : de illis etenim Ec-

nobis exemplum , coepit facere &

doceres plüs fecit & pertulit, quàm

clefia per fanctum Job non immeritó

j9b. $. !

dixit & juffit , ifti veró confundunt

ita conqueritur : 5jml venerunt latro-

[]

bonam doéctrinam exemplo pravita-

nes. ejus, c fecerunt fibi viam per me , "

*

Darci in

tis, libcralesin jubendo', &

r

Q obfederumt in Gyro taberuaculum

beneagendo. Apoftolorum non ne.

meum. Sed notiminüs etiam conves

Plilip-3- nso dicit : imitatores mei effote fratres:

nientet Doé&tor mellifluus loquitur :

Btrnav.-

».17.

Paj

r obfervate €os, qui ità ambulapte fi-

Quod baretici faciunt. per. prava dog-

«d Paft. .

H

y.2

«ut babetis formam nof'ram. Vi autem

mata , boc faciunt plures bodie per mala

non ita ambulant , undé nec formaá

exempla $ tantó graviores bareticis ,

!

pietatis, tiec fpeculum fan&itatis dici

quant) pravalent opera verbi.. Parum

Z':IZ.

L

queunt : Sed pró. dolor ! ambulant

nempe intereft, anquis fedacat lin-

)2

^

llid.

poft eos, quos Apoftolus ctiam flens

guá dolosá vel opere perverío, utro-

vocat jnimicos erutis , quorum finis in-

que enim cafu fuüratur & trucidat

teritus : quorum . Deus venter e[ : e&

oves, ficuti in ordine homicidium

gloria in confuftone ipforum , qui terrena

parum refert, an quis occidat vel

;ï

fepiunt. Fures & Latrones fünt tales.

Íclopeto vel mucrone. Imó, ut li-

4

ha,

JNam quate ChriRus aflerit ad Pha-

quet ex fan&o Bernardo , poflerius,

opere

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, e«t.

67

TM a

opere videlicer perv.rtere cít priore

truim fuper mare, fruifftrum aurem . [uper

t5.d.

detetius & pejus , íicut ex oppo-

terram.. Eloquio laudant tertam be-

0C

fito majus & praftantius eft ,. pec-

nedi&tionis & exemplo detrudunt in

X

catotem convertere pietatis exem-

abyffüm perditionis,

Hei, hei Do-

*

0

eum

plo , quàm pradieationis cloquio,

mine, cujus afinus aut bos in put

vt LA

gqHenv icus

Ladé becatus ZEgidius aliquando in-

cadit ; & non continuó extrahet i

"n Lucs 14.,

lini v ll

terrogatus , quidnam przflaret, ad

lum ? & hem tui ipfiffimi Miniftri, n,)

Engel-"

lol

grave in

inflru&ionem populi fetmocinari ,

tuas oves, pretiofas, quas ipfis com-

2

Luce

an operari, oppido arguté repofüit.:

mififi , animas , deducunt , malé

l f«;:..

Amabo, quid horum preflantius, an

vivendo, in puteum interitus. Vere

Evang.

*

24.

lg. ha

Dom. 7.

in propria períona ad fan&um jJaco-

viri (anguintin , & deloft.

A

t!

poft Pent.

bum Compoftellam peregrinari , an

Quid hoc ? Ó venerabiles Sacer-

pr&tereunti domi folüm viam mon-

Df

$..

dotam manus ! reyerà blafphema-

iv

fi

Ítrare ? nonne prius ? fic etiam dico

mur , & utinam non fepe fepiüs

L

W

ego . Aniabo , quid cft abominabi.

contra facri Altaris confecrates Mi-

d

lius, an viam iniquitatis per propria

niftros his longé adhuc deteriora &

male fa&ta currere ,. an illam folum-

U

defpicabiliora inverecunde & irreve-

modo verbis viatori fuadere ?^ non-

renter cffunderentur , A& quidem

ii

],

ne (cxtcris tamen paribus ) priüs,

nonnunquam ab hominibusabjc&if-

cbunt

vacti

Porró per hoc non dixciim ,. quafi

fimae fortis . utadeó in illis adim-

t

Hazretici folà linguá nocercnt , &

pleri videatur illud Pfalmi . Sagitte

non

etiagm abominandá Pharifaica

parvulorum — faile [unt plage eerum,

j E

5&1963,

vità, nam fi it3, perveríis Catholicis

Sagitta fané acuta lingua fugillans,

yrito

7& l

quoad hoe forent meliora, Omninó

& plaga magna , vulnerari , linguis

ltt-

L

f ff y

palam eft., quód Hareticorum de-

fufürronvm. | Sed quid funt plaga ifle

Zah.13,

paftores & impoftores tam exemplis

in mcdio wanugm moftrarum ?. Mitta-

lum

LÀ

perverfis quàm "verbis dolofis ma-

mus manus ad fortia , appraehenda-

onvee

&ent atque devorent plebem Domi-

us arma juftitiz , refiftamus carni,

Rif gt

Plal. 13.

diabolo, & imundo, velut fortes i&

ni. Sunt asbo eorum pedes vcloces

t u

v 3.

ad effüdendum Sanguinem, tam pes

bello , abundcmus in omne opus

f tl

Jf[al T It

operauonis, qui nunquam flat in di-

bonum, teneamus, per verum pie-

ii s

p-R2.

rc&o, quàm pes pradicationis, qui

tatis excmplum lucernas in manibus

picorm

fo;zaz,fz.

nunquam dirigit , fed fempcr per-

nofiris , paucis, converfemur inter

at li

y

-..JO

2

vcttit viam Domini.

Fateor otmni-

homines tam angelicé , vivarnus i

j Utf«

&O., omhnes Praedicatores & Paftores

carne fragili , pro poffe noflro., ad-

qcidit

Catholicos eff^ Ang&los , quia aiti(-

juvante gratia, tam beroicé, ut ome-

idiufm

fimi Pracones , fed funt eheu fpé

nis, qui viderit nos, pra: admiratiene

d

Apocal.1o

Angeli, qui velut ille Angelüs Apo-

conturbetur & timcat , qucmadmo-

Martiá ,

tl

y. 2.

dum Heredes suetgebat. foannem. , (oi

y,26.

Faly*pticus ; panunr pedeafiz fuum dex-

I

L d

-

eAi

j

fd&

4$

TXctT

ATUS L

euc eum virium juflum , c» [andum.

nis. Sit fion folum Apmf'coiö—runï

Tunc certó certiüs experimento ca-

laudator ii pr&dicando , fed corum

piemus , quàm fapiefiter fcriptura

quoque , imió triultó magis imitator

fübjungat . Rt infirmata funt contra

i operarido ; Qtwi4 fie ( ut iriquit A-

I. Péfri z.

Píal.63.

?o 9.

£os lingue eorum. — Tunc loquetnini

poftol. Petrus) eff voluntas Dei , &

y. 1j.

bené facientes eUmutefcere. faciatis im-

AcL. 4

verbum Dei eum fidueia. QOptima

namque probatis fermonis , eft ex-

jrudentium

hoinintin

igitórantiam.

?0' 3'1

hibitio operis , & optifria fatio mo-

Confiderate , obíecro ; hanc fuper

hyl.

vendi eoncordia verberum & ope-

Petrani folidatath fatioriem , quia fie

Matth. fs

rum. Hine videtis, quantüm [ial

Yelustas Dei efl , & nonà fcriptori-

V. 165

lucineritur illi Sacetdotes, qui flatins

bus excogitata comfninatio : Sic vo«

exatdefcunt ficut ignis iri fpiriis, 4u-

lantas Dei eft * Ur homünes videanf , o di

dito Ycl utio Vetbo , ecarpente eos,

epera ve[Ira bora ; & glerificent Patrem

V. $;

qui feddunt mille pro uno ; pro ünà

veftrum , qui in celi ef. Spe&-aculum

fhaledictione tihille taledictiotes &

enim fa&i eflis mando.

Qmnium

imptccatiories, pto uno fotté verbo

óculi in vos , & quoó quis altius eri-

pungitivo fnultas conciones paffio«

gitu£ ; eó profündiüs in ejus Vitam

fiatàs & zelo átnaritudinis repletas ;

infpicitur, O quàm felix ille, cu-

Sap. 7.

V. 26,

pro ufio capitülo vulnas norinihil

jüs vita eff quafi fpeeulum fine ma-

propiüs tangente totos libellos ültrà

cula. Siquidem Bilil ütiltus ad ab

fodunt vindicativos , iimó qu"od ads

ftergetidas alienas fnaculas , quàm

huc detetius, pto pia & difereta ad-

fe ipfüm immaculatüm & irrepre-

fnónitione verba coritümeliofa, con-

henfibilem cuftodire, O quàm felix

; de-'»m

tcmptum & fifum . no'n'nä hoc eft

ille ; cujus vitá eft velut virga dire-

y»7. —

€Xarbones magis exeita&r*c $ quäm tnalo

Gioni. Nullus fiquidem Paftor pat-

inedelatn fesre ?. qui fe vult viratri

cit falubrids ; quàm qui virgà vir-

P. fz[-?äl

y. 205

Apoftolicum profiteri, non dcbet ab

tutis, Virga Moyfis percuffit petram

.....

rtu

tis &

Apoüölor'um Vita degenefafe. Apo—-

é» fluxerunt 4qua , Virgà vi

ftoli talem con(íuetadirieni non ha

fanctee vita percutit predicatot faxea

1.C0r.45

buerunt ; Sed maledicimur & benedi-

cordá , & efumpuint lacrym& , alio

y.12. C7

timüs ; per[ecutionem patimur & fajfi-:

fine liac folis verbis pleturique

öenefl 36

)j

nemu , blafpbemarmur , e óbfeerdmis.

ádremt verberanté, Per virgas Jacob

ä. I'im-4'a

Et quidetn , titi in alio loco habetur,

ditatus eff ultrà modürn ; nain cujus

y. 2.

i empini patientia.

Sic agát ominis;

colotis virgas ovibus in calore coi.

quifquis , intuente divino confilio

£üs con E'empïaudäs' e*xpöheba*t j fmjus

Cdnri 60

7.

fnuneti Paftorali praficitür ; detegat

& colotis foetüs pariebant. Ecce

Genef.3t,

ertorcm cálumniantis per v-tbamar«

Myfictiutm , latet, quod forté Ange-

[

fuctudinis , & infinuet füiám inno-

lus eidein iti fomnis monftrare vo-

€entiam per fortitudinem eperatio«

luit, Paítor erat Jacob, & pafcebat

eves

DE MOTIVIS ET INSEYPRUMENTIS; c«. .

d9

N

oves Labani. Paflores funt Patochi,

fate non d-edigua'ms (it dentes; - Sed

Thren. ^.

àaliique animarum prafecti , illorum

ficat in Sacerdotibus ebfuratum ef

"

vl

d

eft pafcere oves Chrifti , atque du-

drum eptimum, ità & in. Chriftianis

i

1

a

cete a"d Canáles .:;q?ua'*rüm viventt-

mutatus ef? color optimus. Pauci mo-

L

UA

um,quod fit eructando facrz Do&ri-

dó, a pauci fcrvant ufque ad fiaem

tfi-

h& fluenta , fed quia h& oves &

candidutii innocentiz colorem , que

TMBR

adhuc infantes fpfendefcebant, afcen.

plurinutn fagis aufeultant vitam

üpt

P fædicaüfi&(']uäm verba prædicatio*—

deütes de lavaero baptifmi, minorati

Eptft. &

M E us

nis, mx«a illud Serieca : bomiaes ain-

funt iodo foetifeti bonorurà opes

plias oéulis ; quàm aurilus credunt, hiuc

torie v

füm ; quia,dum fub virga Paftoris

cYo

it quöd toties ex bonis etiam alio:

tranfeunt, fæpä illani non v iferiterti,

ii i s

quin eoncionibus nihil boni conci-

fcd arefcentem & prz malo tabeí-

plant , rut(us üt ánte mieros monftré-

frtfh v

centem offendunt, atque fic offen-

ulum

Íós partus edant, iró adhuc forté

fiotie fCändäIi*pcrcutiunrur. Et quod

ynitga

ábominibiliores ; justa peffimum fci«

fnnime dolendum cfl, taliá plurimi

Paftorim non cófideranz, alii nog cu-

hH eria

licet pravi exempli colorem ; quem

Vitani

in Virgäfeü vitá fui Paftoris atteni«

tant; alii petpetara fomniant, omnia

q

E

tius atque curiofius. pervidere , &

eXpedire , que nulla. Lege; conftat,

prohiberi, tanquàm ignari illius di-

W TW 715

pervident. Et quis per tot monftro-

fGS pártis ditatir? non divirius ja*

