6 DoGor vcritatis in univerfo mun-

vanitatis quàm devotionis, plus cu-

riofitatis quàm «dificationis , fed fan-

do , ora pro nobis ad Deum , ut ag-

nofcamus

craffos .errores -mundi.

&os & devotos , :it ad fan&titatem &

7

Al

Chariffime Lector , 'bene hzc pon-

devotionem accendaris. Imo , f1 ob

p 35.

F4

V. 4

dera , teque fepiüs penficulaté exa-

corruptelam morum ità oportet fot-

mina : an forté hactenüs non fuifti

te fieri , poft antiquos Pattes etiam

ex illis ,. qui nolunt intelligere ., at

junioris exemplum fequere , fed il-

bené agant. Signum hujus maligni

lius, de quo Scriptura Tob. 1. .Cum-

que effet junior omnibus in Tribu. Neph-.

habitüs fane manifeftum in :te habes ,

['

fi correptionibus , piis admonitioni-

f«li, nibil tamen puerile geffit in opere,

& : ctm irent omnes ad vitulos. aureos,

bus , divinis infpirationibus , bonis

quos feroboam fecerat Rex Ifrael , bic

exemplis , & devotis libris:ut pluti-

mum tefiftis , & contradicis ; aut

folus fugiebat con[ortia omnisum ,. (*

faltem ; fübdola excufatione eifdem

pergebat in jerufalem. ad templum Do-

feipi , €v db adorabat Dominum Deum

Ml

te fubducis , etenim vefana .contra-

Hj

dictio non habet locum , ubi bona

If(rasl. Ecce . fae fimiliter , Ó vene-

mentis difpofitio tenet imperium.

rande Sacerdos Dei ! en tuifmet for-

Signum hujufcemodi mali in te fatis

taffis oculis cernis tempus illud , de

quo magnus Apoftolus z. Tim. 4. v. 3.

magnum habes , fi à bono te abfter-

rentibus , ad pravas corruptiones &

ità olim vaticinatus

Erit enim tem-

laxitates te adulatorie invitantibus fa-

pus , cm fanam dostrinam tn fuftine«

bunt. , ftd ad fua defideria coacervabunt

1

S-Reg' 12'

cilé affenfüm prebeas. O quàm tur-

fibi Magiflros , prurientes auribus

é

piter erravit Roboam , óin quan-

tum fe damnum precipitavit, relicto

à veritate quidem . auditum. ayertent. ,

falubri Seniorum confilio , juvenum

4d. fabulas autem convertentur. — Exunt

iles nu-

famitatgm fequendo ! amabo te, efto

forté quoque , qu; te ad fim

gacitæ»

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, r«

77

gacitates invitabunt , fed ,. Fl mi ( in--

rientia fatis loquitur ; ex ificuria eftim'

quit Sapiens Proverb. 1. v 10. ) fi te

proficifcuntur magna incendia , peti--

lachaverint: peccatores: , ne acquiejeas

culofa naufragia. , infanabilia crurifra--

illis ; probibe pedem tuum - femitis €o-

gi4 , &cC, ex incuria mens. vágatur ,

rum : v.16. Iu vel folus intra intem-

oculus pradatur , lingaa labitur , fa-

Al

fs

plum cordis tui ,. & ibi adorà Alti

ma.lxditur , amicitia frangitur , lu-

fimum in.fpiritu & vcritate ; inle-

crum amittitut, tempus perditut, &c.

gendis- (an&tis Patribus affiduus.efto :

&. hoc. non. folàm apud negligentes

cotutniadmonitionibus obediens.efto;

vel: malos , fcd:apud diligentes quo-

ícrutáré Scriptüras; &r da locum Spi-

que &. bonos.. Nonnéeninxinterdum

ritui fan&to.. Pravüm depone habi-

bonüs: dotmitat; Homierüs- ?. nonné

tum;, qui. nil novit , nifi rcfiftere bo-

optimus nonnünquàm- Grammaticus

no' ,. &'acquiefcere malo: :: fan&um

türpem' ex: incuria comimittit erro-

bonz voluatatis affüme habitün, ut

rem: ? quin. imó incuria fzepiüs naíci

in- corde bono^& optimo rctineas fa-

videtut ex nimiá curá , quàm ex nc-

ENlntz12:

ne do&ringe:(emen:

En.venit Chri-

gligentià ; juxti illud commune :

V. 49

ftus ,ignem mittére in térram , & quid

pluribus intentus minor eft ad fin-

aliud. vult^ ,. nifi ut per (anc&ta defide-

gula fenfus.. Sic in via cefpitat via-

ria. ad amotem divinum accendantur

tor', quia- farté intentüs curiofitati

corda: noílra-?- Sed; ficut lignum non

ocülorum. Sic in Grammaticam pec-

accinditur; nifi: priüs exficcatum , ità

cat Humaniftá , quia totus in-Posticis

nsc cor humanutn fané&torum defide-

conceptibus; Sic pró dolor! interiori-

riorum flámmulis- ,- nifi priüs à ma-

bus-(pé (epiüs fumus minuüs attenti,

ligno prava difpofitionis habitü-pur-

quia cxtcr*ioribus-nimis intenti ; fpi-»

atun.

Huc omnia vérba mea. huc

ritüalium incurii ,. quia corporalium,

ufque dicta collimant ,. videlic:t ,. ut

plus equó ftudiofi. ,. nimia quippé

foan. 6

prepatemus Dómino' corda- noftra ,

corporis- cura- incuriam . plerumque

& fimus docibiles Dei.-

y. 45.-

p&riï"animæ ; & nimid curá tempora-

lium-', incutiam- gignit atertborum.

1

CONSIDERATIO: TERTIA..

Ub: in Pralatis inténta equorumni cüta

3

ET

113

viget, ibi:plerü

que debità cata fub-

"

Í

D

J

ecunda-malA ï^7'.cfdi6€,ï

ditorum lànguet: :-ubi indifcretus ar-

dor venandi feras;,. ibi pleru;:*;que

Ecunda radix:, impediens bonani

deficit debitus atdor pifcandi homines:

*2 voluntatem, cít incuria.. Que de-

fcilicet^ ,. ut: difcurfus difcuríüm. in-

finiti poteft , quód fit defedius debira

terrümpit , fic cura curam impedit ;

attentionis i. 4liquo negotio vel opere.

ubi magüa familisritas cum homini-

Quuanta mala ac damma ex incuria

bus, ibi vix aliquando intima farnilia-

oriantur:, me tacente ; Yel ipía expe-

titas cum Deo.-

Proba-

$

TRACTATUS 1

iC

Probatiffmus quidam feniorum

impetu plené in laborem effufi, mo-

y' l'

dó frangendo inftrumenta, modó d«-

Collat.9. (ut rcfort S. Joanncs Caffianus) cüm

f

€4p. 5*

tían

i

if

et juxtà cellam fratris cujut-

flruendo alia, pli&s dominis fuis ob-

dam, gravi malleo faxum duriffimum

fünt , quàm profunt., aut matrifami-

Mt

conterentis

-

?

lias , qua folicitior pto alimento gal-

9.2

confpexit sthiopem

linarum , quám pro educatione filia-

quemdam aftantem illi , .& uná cum

eodem ictus mallei jun&is confertit-

rum.

Bonam voluntatem & pium

2

que manibus illidentem , eamque ad

erfectionis -defiderium procul hi à

operis illius inftantiam ignitis facibus

fe ablegant, & vix non facilius per-

fuadebis afino lyram , quam iftis ftu-

infligantem. Admiror ego cum ad-

mirante íene, quód demon , aliàs

dium petfe&ionis. .Dum divina mu-

otioforum amantiffimus , iftum fra-

fcticordia tales ad nuptias Agni mul.

trem tanto conatu ad laborem urgeat,

tis variifque modis.vocate dignatut,

frivolà illá femper- excufatione re-

volentem pra nimià laffitudine quief-

ellitur, .non þpoiïum ob villam, ob

ccte , iterum iterumque malleum te-

r

fumere perurgens

*

ergone laborare

boves;ob equos, ob mea negotia, &c.

H

Ti

malum ,, homine adlaborem nato?

facile ( inquiunt) de perfc&tione Ícri-

Mdf,

malum licét non fit laborate , eft ta-

b:t , qui vitam fine cuta degit , ut-

W:/

um pon-

M

men malum laborem potiüs pro de-

pote ignatus , quid fit curar

f-

dere premi. O miferum pondus ab

fidcrio voluntatis, quàm pro difcte-

tione virtutis fufcipere ; ficut fecerat

que rationis pondere ! an neícis, quia

ille. Q fi nos hujus fenis vifum ha-

umum oportet difcrete fieri , & alte-

tum indifcreté non omitti ? Laudo

beremus ! ó quoties confpicere poffe-

mus , diabolum , non tàntüm cum

curam, fed que eft.cum fobrietate &

Índentibus ludcre, cum laborantibus

juxtà fcientiam. Laudo Parochum

laborare , fed infuper quoque cum

formande concieni vacantem .,, non

camen laudo ex d-fiderio ftudii Bre-

ftudentibus ftudere , cum follicité vi-

viarium omittentem.

Laudo Prazla-

gilantibus vigilate, cum fcribentibus

litetas exatare , i1mó audeo dicete,

tum vigilantem pro tcmporalibus fi-

eOnDnpo

f1

iatibus , fed

cüm concionantibus concionati.

Q

bi commifforum n

VEU

infclix laber , cujus merces non lu-

fi primüm quarit regnum Dci & ju-

Matthb.6.

crum fed damnum ! &imiles mihi ta-

ftitiam ejus, tanquam pïinci;aale, ca-

v. 23.

tefa veró tanquam accefforia : Su-

1cs videntur ftadiorum tyronibus , qui

evitandis leviifimis erroribus, inqui-

premo nempä negotio ( uti eft falus

rendo , toti intenti , fua argumenta

animz ) fuprema cura debctur. . Me-

M

pCANE

dia fervire dcbent fini, & non vicif-

intef

C& CA

.4ncurià cornutis foloeci

fim. Media fünt , temporalia, funt

misadimplent. Similes mihi viden-

ftudia , aliaque utilia exercitia : finis

tur fervis, potiüs verbere, quàm mu-

aytem -omnium ordinata, charitas ,

nere dignis , qui immiaturo fervori

hàc

g

DE MOTIVIS ET KmSTRUMfENTm, (3-:;'

1. Cor. 13.

hác fAquis caruerit , efl velut «s fo-

nans , att [ymbolum tinniens..— Meritó

CONSIDERATIO QUARTA.

FW. L.

laudibus ad coelum nuíque effertur

De Tertia malq radice.

animarum zelus. Aft quid fuo zelo

Marrb.ig lucratur, qui feipfum perdit ? Quem

Ertia peffima radix ,'impediens

I

',wo 26-

dabit homo commutationem pro anima

bonam voluntatem , eft tcpidi-

f

as

u4 ? Infiprentis efl, aliis cibos mini-

Qu definiri pot-ft, quod fit

flrate, & feipfum fame necare , fed

[piritualis & libera voluntatis dcl.Litas.

adhuc infipientiüs ad alierum fíalu-

INam ficut 1n corporalibus illum de-

temr incumbere , proprià neglecti.

bilis ftomachi effe dicimus , qui ca-

TNam pro patria & in patria mori

ret aut appetitu cibum fümendi, aut

quandoque pr&clarum ; & vitam

potentià eundem retinendi , aut vir-

temporalem fuam pro amicis pone-

tute concoquendi , ità etiam in fpi-

re omninó fanétum eft , verüm ftu-

ritualibus triplicis generis funt vo-

dendo aliorut; emundationi feipfum

luntarié debiles feu tepidi. In prima

inquinare , nunquam non malum.

claffe verfantur omnes illi, qui fpi-

1. Timt, f.

Non continuó imíremabis es bovi tri-

ritualia exercitia omnifariam avet-

W. 16.

turanti i memot , ..quia omnia tempys

fantur , haud fecüs ac olim I(raelite

Ecclef.3.

babent. Eít tempus occupationis,

coelefte manna. Siquidem quemad-

y. 1.

& recolleftionis , eft tempus fervi-

modum illi in. deferto impié com-

Nut.21

endi aliis , & tempus ferviendi fibi-

murmurabant : Animanoflra jam nau-

metipfi Vix aliquis adeó laboribus

ftat fuper cibo iflo leviffrmo. . Nibil ali

g[d '. ;-

a

abripitur , ut prandii coenzgve non

re[piciunt eculi noflri,nifi Man.

Ita

& NUuUm. ii

ifti multimodeé demuffitant : Delaf-

Pa 6.

recordetür , & animz íug quis ob-

livifci poterit ? Ó indifcretum men-

fati fumus in odiofis exercitiis noftris

tis jejunium , quod anims quotidia-

fpiritualibus, devorare vix non com«

num otationis & meditationis pabu-

pellimur libros afceticos , in quibus

lum vel femel fubtrahit * unum hoc

tamen fezme nihil , nifi illud infipi-

igitur habetur pro refferá , ut omni-

dum : Sufline : abfline : ohe jam fatis,

ohe libelle odiofe

1

»

bus in omnibus,nec equó majorem

ó dulcis JESu!

necgquó minorem, fed debitam (em-

Ícimus, quia fibi fervire regnare eft;

per adhibeas curam , & nun-

Ícimus, quia magna gratia, ingeníque

yuiá

quam incutiam incurres ; & Íf1 con-

donum, poffe animam fuam coeleftis

hd

fingit , quandoque te cum Martha

doétrine pabulo obefare. En & ifti

ad varias occupationes vocari , ne

tuum fanéum fervitium, tuaque di-

vina dona intet odiofía numerant ! Ó

unquam fis immemor , quzío ; quia

unum eft neceffarium, feilicet mi-

nefandam impudentiam ! Ad fecun-

fereri anima tuge.

dam tepidorum claffem pertinent illi,

qui in oratione fubindé fübitó ad

b

&crrium

1o

TRAC:—'«ATUS'L

.

L

yolunt. effe

tius magnus his vetbis

tertium quafi ufque coelum fübvola-

nti H0.7

re videntur, neício , qua propoftta,

bumiles , fed [ine defpectu ». efe «onte

Moral.

€

J

ffitate s efft cafti,

vel omninó vota edunt, in quaídam

propris , fed fine nec

€. 12.

fed fine maceratione corporu

effe par

lacrymas prorumpunt . præfertim,

tientes , fed fine contumeliis : adeogue

Prov. 17

quando crapule proximi ; Paucis :

aureos parturiuni montes , at ecce!

adipifci virtutes volunt , fed labores Yit*

F. 4

tutum fugiunt s atque fic verum vilt,

naícitur ridiculus mus , ad externam

coüíolationem vel confabu-

& non vult piger. Q tcr fan&um INu-

quippe

lationem, forté ab ipía occ

afione fub-

men ! qua tandem medela huic mon-

ftrofie teporis malo ? quo tamen in

invitati , jam non funt ultimi , fed

mundo jam vix quid communius,

( ficutmuíce & mimi ad convivia )

lofius ; quia

timi. Toti effafi, toti diffoluti, toti

& quo vix quid pericu

etiam inter viros religiofos & Aita-

adolefchia ille&i ,'— toti fuà fenfuali-

tate abftra&ti, ac fi nunquam fuilfent

ris miniftros. Quis tandem vocis

recolle&ti.

Ifti fané meritó compa-

pulfuumque impetus à profunde ex-

facob. 1.

citabit fomno molles hos tepiditatis

N

rantur viro confideranti vultum nativi-

y.23.€7

procos ? de quibus ita Bernardus ;

Puiej

Z 4.

tatis fue, in fptculo , qui cenjfideravit fe

S:gno

C abüt , €e flatim oblirus ef , qualis

Quos vix gehenna metus inhibet , vix

Serm. $.

idpl 2

fuerit./. .O. miferam noftram condi-

*

pudor cobibet , vix franat vatio , YiX

de 4[(0:].

difciplina cozreet.. Exgone futda quo-

tionem

, qui inftar folii in atbore à

que

aure pertranfibimus illam terti-

quolibet pené concupiícentiz vento

bilem Domini

mox quaqua versum rapimur, mol-

fententiam : Utimam

Apa:; 5

féd quia te-

y.1j. e9

les & diffoluti in opete noftro, fra-

frigidu effes , aut calidus :

fi tamen

pidus es ,. ev ntc frigidis ,

nté Cdlidus;

1

6.

tres fua opeta diffipantes

tepidorum aliquando red£w fust optra,

incipiam (e evemere ex ert mee. En

Prov. 1$.

& illa devotionisflammulae non po-

tepidus ipfis quoque rnalis & magnis

y.

. tiüs fubfiliunt ex teneritudine natu-

peccatoribus pefthabztur , nec im-

F

re;':zo.

B«lf[

^ t , quim ex afflitu divinz gratise.

metitó ; facilius namque eft . con-

70 ll-

l

In tertia claffe tepidorum morantur

vettete ingentem peceatorem aut ete

iam pagaaum à fuo etro

te , quàm

- illi, qui quidem bonum laudant, fed

laborem herrent, inani velleitate ple-

tepidum À fuo torpore. . Teftante id

Collat. 4..

gi, omni tamen bono opere vacui :

Joanne Caffiano hifee verbis : Nébis

experimento [atie. comperta fant , — ^*

£. 19

ifti petquàm frequenter delamentan-

tur illud divi Pauli : Velle quidem

probata : frequenter. enim vidimus de

Ron. 7.

adjacet mihi : — perficere autem bonum

frigidis atque carnalibus , id eft , de fe-

?. 1$.

'Ah homines fumus:

non invenig.

eularibu: ac paganis, ad [piritualem per-

omaües humane meas ignof'citc: im-

veniffe fervórem , de tepidis atque ani-

Nullibi

becillitati,S&zc. hotum naturam & in.

malibus omninà non vidimus.

dolem peracuté deícribit S. Girego-

quippé facilius hojftis ingreditur ,

quàm

Ll

E

DE MOTIFIS XT INSTRUMENTIS, éc.

lue malze sffcctionis labofat. Vefle

quam ubi nil mali timetur. — INimia.

maris malacia fepé decipit nautas ,

nobis, dicimus, adjacere. Se

tf

|

|

t

4 quale ?

& nimia íecutitas ízpe pracipitat

ffilicet :

l2

mottales , nam quid eft aliud tepori

indormite , nifi quafi (ominando ad

Cattus amat pifcem ,. [ed mom vule

1.

'Tartara deícendete ? multi, cteditote

tangere flumen.

mihi , Sacerdotum atque R.eligiofo-

Facilé cujufvis laboris ac adverfitatis

rum, tepore duce, ad orcum deícen.

dunt , publicanis inteteà & ineretri-

ferrum inftar ftruthionis concoquit ,

cibus , poenitentià veloces addente

quifquis ignitum charitatis aurum

alas , ad finum Abrahe volantibus,

&ílimare non nefcit.3lta eft : perfi-

utadeó verum fit : quisquis femel te-

cere non invenimus , fifecundüm

carnem vixerimus, ut in eadem Epi-

piditati januam aperit , unà fimul

omnia vitia intromittit.

TiNon funt

ftola ipfemet fe explicat Apoftolus ,

Rom- :O

tot in uno Rido forrnice ( inquit Jo-

fi autem fpiritu facta carnis mottifi-

y, 12»

Dt Sign.

annes INadafi) quot. fcelera é fupino

caverimus, vivemus ad opeta vita

Pradeft.

illo tedio, negligentià, naufcá lectio-

apti. Egeipfe, inquit idem Doc&tot

Signo 1.

Rotm. 7.

jtts f

'u

nis , mottificationis , otationis fcatu-

gentium, mente fervio Legi Dei : cvne

&aP' -2.

riunt.

Nimirum vix non ormnis

y. 2j.

T

autem Legi peceati, Id eft, fi obedio

motbus ex debilitate ftomaclii , &

carni , legi mentis mes repugnanti,

vix non omne vitium ex debilitate

tunc abíque dubio fio (üpráà modum

voluntatis, id eft, extepiditate. Qua-

eccans. Si autem interiorem (fupe-

r,u; f

proptet in Chrifto chariffimi , ne

tieretn fcilicet)homiaem fequot, turie

n

f.

tanta aliquando mala nos dormientes

certus fum , quia nulla creatura me

fepstabit à charitate Dei. Depofito

inveniant, juftà irà Dei nen taréante,

.

igitur catnis fervitio, ambiamus ob-

Pulfis procul terporibus ,

fequium mentis , non quidem quafi

Ecclef. de

ex nobismetipfis potentes , nam:

Surg amus amn:f ocyus.

ex nobismetipfis neque perficere,

Difcutiamus no(metipíos tigido exa-

neque velle habemus. — Imó men fü- 2. &or. 3.

mus. fufficientes cogitare aliquid À nobit v. .

mine, quo appetitu, qualique affe&tu

Cildt.e

in fpiritualia feramus ? an non noftra

quafi ex nobu & — fed fufficientia noftra Rom. 7.

J

frequenter exercitia muffans prace-

ex Dto efgratia Dei , inquit idem , v. 2.

dat naufea , concotnitetur triftitia, &

per Zefum Chriflum Bominum noffrum, Philip.a.

diffolutionis fubíequatur dementia?

ipþ* mé liberabit. de corpore mortis hu- v.15.

ifthec ubi in nobis inventa fuerint,

ju. Deuseft , quieperatur in sebis Píal.14.4.

bona certé conflitutio effe nequit;

velle & porficere , pre bona Yoluntate y v. .

quemadmodum corpus haud bené

& quidem in omnibus invocantibus eum

in veritate.

Invocernus eum confi-

eonfliuitur , quamdiu ftomachus

2

dentet

1

TRWMCTAITITS L

denter pto bona voluntate in corde

pta & excitata voluntas. Prafertini,

noftro radicanda, utpoté longé pro:m-

càm hiíc ( fervatà tamen difcretione )

ptiorem ad gratie vires nobis tribu-

neutiquant timendum, quod in cor-

endas, quám nos ad eas recipiendas.

poralibus frequentiffimum , ubi ni-

il

Erenim non nos fumus perfeveran-

mius cibus fepé gravat venttem, &

Yl

tes pulíando , ut poffimus gratiam

multus potus infirmat caput : non

7

recipete, fed ille eft, quiftatadofium

ita in fpirituali refocillatione , ubi,

M

& pulíat , ut poffit eandem conce-

quó plus devotionis manná anima

dere. — Amat , & quarit Majeflas ejus,

obefcatur, eó elevatior efficitür ; quó

In vit4

(inquit S. 'T'herefía

)

/

animas generejae,

plus facrarunr doctrinaram | fluentis

64p-13.

modó cum bumilitate , ac fine ulla de

potatur, eó fapientior evadit. Nun-

feipfis fiducia & pvafumptione procedant.

quan: Apoftoli fapientiores crant,

Adamante notemus.

tepor teporc

quàm cüm puriffimo Spiritüs fancti

non p:llitur , fed generofiate fuga-

mufto pleni.

tur. Scilicet , ut nonnemo afferitz

ícelus generofüm piumque purgat

facinus , & teporenr fortis vincit

CONSIDERATIO QUINTA.

vittus. Omnia poffamus in eo, qui

De Quayta mala radiee.

Philip. 4.

nos laborantes. & petentes cenfortat.

y.13

Uarta tadix mala, bonam vo-

Omni die noftro corpori neceffàtia.

alimenta miniftramus, omni quoque

MC luntatem impediens, eft fuper-

die ( monente aureo libello de imit.

bus contemptus ; qui definiri potefl :

i. 1.

Chtifti ) removare debemus propofitum

quod: fit flulta. dv prachiza. aftimatio

noftrum ,. & ad fervorem nos excitare,

rerum . vilium pra pretie[is.

Nonné

*44p.19.

quafi bodie primum ad converftontm ve-

ftultum eft , velle mercaturanr exet-

siffemus.

Imó veró fingulis. plané

cere , & rerum pretium ignotates

horis per fervoris excitationem &

adeó , utquis gemmam vel arenam

mentis renovationetm more quorun-

&qui. lance expendat ? & cur met-

dam infirmorum fpiritualiter jentare

catura eft vita hominis, in qua, vit-

deberemus ; quia , ff fortiter propo-

tute nihil pretiofius, pietate nil pr&-

Ó,

nent, [epe deficit, quid ille, qui vari, aut

flantius, animae puritate nil pulchrius,

^l

mintis fixé aliquid propcnit ?. Conlüli-

fui cognitione nil nobilius ,. ftudio

tur nonnunquanr le&do affixis , ut

perfectionis nf magnificentius , pa-

pro refocillatione vitaeque con(erva-

fionum . mortificatione nii honorifi-

4l

tione , etiam repugnante natura, fal-

centiüs , fervitio divino nil

o

glorio-

H?(

fius , unione cüm Deo nihil beatiüs.

tem aliquid efculenti fümant. — Sic &

fpiritualibus exercitationibus flrenue

]ta, ut omne aurum in comparatione

Sap.7.

Ài

M

invigilandum eft, repugnet licet in-

illius, meritó arena exigua , & tan-

V. 9

Pïov

ferior fenfualis homo,inodó fit prom-

quam lutum: «ftimetur. Et tamen

cxpe-

Pl 29[

bE MO*TILV;*IS ET INSTRUMENTIS, cc.

1j

ekperientiá docente , ac Scripturá

Et quidem talia, ut pre rimore horri-

teftante , nemo in hoc munde ma-

bil; ululate cogantur : bifamt , quet

gis rifüi , contemptui & odio liabetur babuimus aliquando i derifum , & in

£ T. 3.

quàni pius & pietas ejus.

Ómnts,

fimilitudinem improperj. Nos infen(ati

P.72.

( inquit Vas ele&ionis) qui pie volunt

vitam illorum. effimabamus: in[aniam ,

vivere in Chrifte Pefu, perfecutienem pa-

& finem illerunm [ine bonore : ecce quo-

ï gb. 12.

Sap. .

V. 4

Hentur. — Deridetur juffi fiemplicitas, &

modo computati funt inter filios Dei, &

y.

3

dilaudatur aftuti perverfitas. O ftul.

inter Sanclos fors ilorum efl... O quo-

tos negotiatores ! pene igtiaros feps«

fnodo erravimus nos fapientes 1n o-

Pfal. 106.

rare pretiofum à vili , plutis facieris

culis propriis ! nam ecce ominis (a-

". 27.

tes fuos vanitatis fumos ac fürigos ;

fientis noftra devorata eff, & nihil

quam fublimies (anctitatis cedros ! a

nos remiddet , nifi devoraris ignis.

major effe poffit impietas, quàm efk

Per jufüiffimuni Judicen; JE(um t

pietatemi ridere & perfequi , ego

togo, amiciflime Le&tor, ne tideas

plané ne/cio

e

e

hoc tamen haud ne-

aut contemnas jufti columbinam fim-

Ício ; quia n:quit effe bonia volun-

plicitatem, utpoté qua ferpentin;iv

&s , ubi efl bonorum contemptus :

prudentià vix aliquando caret ; 5i-

& indignus es, quisquis es, in teipfo

quidem: qua flulta funt mundi , elegit

boriuni tecipere , quod audes in alie

Dew, ut confandat ,[apientes , C infirma

I« Cor. £.

carpere. Tribus te hic monitum ve-

mundi elegir Deus,ut. confundat. fortes.

y. 27.

lim im Chriftro chariffime, juftum

Sepéim irifirmo corporis corpuícui.o

& (implicem fliomineni, huniiles &

gencroftorlatet anima , quám in giga-

devotos libros , ac Chriftiana pieta-

£:a mole;Sepé per humitem orationé

tis opera noli contemnere ; alia quip-

fimplex & defpecta anima, folo virtu-

tun1 coniitatu ftipata, plures profter-

pé fünt judicia Dci ,^ quàm judicia

hominum. Multi oftentant füuni in-

nit hoftiuni, quàm neício, quis Her-

genium vexatione re&borum : fed Ó

cules cum füo: quaft innumero con-

vexator, ó veXator | vexabetis ali-

glutinato milite per inflatum con-

quando ir ferio & tremendo judicio!

greffüm ; non enim in condenío ex.

S(!Pa ;ïr

tune enim ffabunt juftj in magna con-

ercitr fuos triumphavit hoftes Be-

EL5

thulia", fed in manu devoté jejunan-

flattia advesíum te, quos ipfe metu-

endus Judex jufti ultione defenfabit,

tis orantifque foemin&. INon in fta-

Pfal. 16..

cuftodiens eos velut pupillam oculi

gofo bombardarum boatu paratum

V. 8. Q? 9.

fui i facie impiorum , qui ipfos af-

mortis laqueum evafit Judea gens,

fixerunt. O irrifores juflitie , vo-

fed 1n humili Efthcris fletu.. En for-

Zath. 2

bis attendite ! non eft jocandum, ubi

tiores fünt amorose fluentes lacry-

]

7

RO

'. 8-

pupilla divini oculi ( que funt' fing-

marum globuli , furiosé volante in

hi

magno pondete plumbo ; utpoté

Prov.:9.

plices & rcé&ti corde ) tangitur. Pa-

7- 29:

rata enim funt deriforibus judicia : r

ipfum quoque negem ceelitum fau.

j

€ian-

smálle, percutientes (Faltorum corperibus :

G

*X*RACTATUS L

eiantes , hine permagnum illud Im-

dovieus Blofius ) smamquam irriferi ,

Afion.

etatorum decus Conílantinus Ma-

neque sontemp[eris ea , qua [andié qui-

nus olim ita ad fuos ; Bemé emmium

dem, fed iminsis pelità ac facunde dieux-

vite fgt-

£. 16.

adver[antium poterimu effe victores , f

tur ; ifliufmodi enim levitas , vani «r- fit.

folà pietate vincamus » emnium enim [

regantiff/mique auimi evidentiffimum ei

argumentum. Ex infrà ; Erbmiei , qui

effe Dominnm probat , qui fervum f

mon[Irnvit pittatis ; quia fcilicet pietas

buinilitatem Evangelicam ignorant, ma-

4.v.8.

ad emnia «utilis efl.. Etiam & vel ma-

gnificent ( adimirentur elequentiam :

Chrifliani comunendent , C aiiplectan-

ximé «drerfus principes 4* peteflates ,

adver[us mundi vectores tentbrarum ha-

tur vite (andimoniem, quam pra om-

nibus efficaciüs monfkrant facra Scri-

rum, contra fpiritualia mequitia , cum

uibus nobis collu&tandum. Magnis

pturarum eloquia, atteftanre id divi-

Ephef.6.

V.12.

fane celebranda preconiis eft. manus

no Paulo.: Omnis Seriptura divinitus 2.Tim.3.

horum victrix , licet ceteroquin nul-

infpirata util. eff «d decendum. » 49 , s

arguendmm ,. d corrige

ndum , 4d erH-

r

7

lum fceptrum teneat : triftibus econ-

.

L

trà deploranda eft fetibus finiftra

diendum in quftitia

ut perfeitus. fis

fors, his füccumbentis, etfi alioquin

bome Dti, 4d omme epus bonem inftru-

&us.

Ecce nonne major , &* thelier

Prov. 4.

fit fegnorum domitor. En ! petfe-

&tionis pietatifque ftudium ridere , eft

ef. divini eloquii fra&us 4uro & la-

V. 19.

mehercle , fpretá aterni triumphi

pide pretiofe ?O (1 in comperto ha-

i-

beremus , quäm fublime fæp& vet

viétoriá , propriá fponte ad lamen-

tabilem perpetue confufionis , füp-

tatis lumen ub fimplici & bumili

aíceticá fententiosi latitet, certó cer-

pliciique interitum abire.. Multi fa-

ctg aíceícós ofotes non raró dicunt:

tiüs ,. propiüs occafione forté non

Sacra Scriptura nimis mihi barbaré,

fuppéditante , longinquas regioncs

Libellus de Imitatione nimis catho-

quoque peteremus , hanc vel folam

licé; alii afcetae minüs floridé loquun-

pretiofam margaritam , quocunque

tur. Dile&iffimi in Chtifto ! ó fi fci-

demüm poffibilis laboris pretio em-

pruri , univerfis reliquis artibus ac

rctis, quis eft, qui ex facra Scriptura

Ícientiis. in comparatione hujus 1a-

fan&ifque libris loquitur vobifcum !

forté majore humilitatis devotioni(-

cilé parvi pen(is. Encomiis equidem

excolo omnium laudabilium artium

ue preparatione ad hos le&itandos

ac ruminandos accederetis. Eft quip-

atque fcientiarum lycea : verüm enim

Ca4nt. 6.

pé Spiritus fan&us , füb humili (cri-

vetó, una eft. columba me« , perfscta

mea

facra videlicet. afcefis : hec

y. 8.

prurarum Pcylo fuis in puritate fide-

libus magnalia Dei pandens : eofque

enim veré & ingenuä docet coníci-

docens ampliori utilitatis pond:te ,

entiamque mentemque purgare, paf-

fiones frenare, demonem, mundum,

quàm teta Oratorum phalerata garru-

earnemque vincete, feipfum, aliofque

ltas. Quare ( inquit venerabilis Lu.

rite.

p

*

—

bE MOTIFIS ET INSPRÜMENTIS, &t

t

fité regere , pié vivcre, fan& meri,

humilitas. - Que definiti potcfkä

&terno bono beaté früi : Hsc cf ats

J

quid fit quadam im imis virtutum jee

artium, fcientia fcientiarum, heec pu-

folüm apparimtium , feu verarum viti-

If

titatis inventrix, vitiorum profliga-

perabilis quies. — Hác peftiferá fallacis

humilitatis lue decumsbunt omnes il-

trix, virtutum au&rix, divina eon-

folationis nutrix, nec non totius hu-

Ii , qui ab(que ullo defiderio fan&tie-

manz vite füprema moderatrix.

tis aut perfectioris vit, fccum cert-

tentiffimi vivunt , fpeciofo ebtentu,

Adeó ut perb:n& de ca illud P£ov. 8.

v.34. & 35.. Beatus homo, qui audit me,

quód altioribus fefe donis indignos

d qui vigilat ad fores meds quotidit )

reputent. Hine , quando ipfis aut

vita cujufdam Sanéti pro fequela ex-

e obfetrvat ad poftes of i^ Qui me

invenerit , inveniet vitum , C bauriet

emplari , aut bonus quidam aíceta

fit

falutem à Dewino , qui eutem in me

pro vitz inftituendz norma ob ocu-

los ponitut, velox eorumlingua per-

Id

peccavrit , ( (cilicet me füperbé con-

temnendo, aut ignavé negligendo )

petim teponit : ego telinquo fancta

ladet animam [uam. Omnes qui oderunt

fandtis, memor illius : Nolé effe juftits

Kcclef. 7-

multum, geque. plus fapias , quam me-

V. 17*

sme, diligunt seortem.. Sic itaque ami-

vt h

ciffime Leétor , fi fapis & fentis, di-

eeffe eff. Ad vitam &ternam impe-

trandam

fufficere autumo . cufto-

W-

lige vitam , afeeticis doctrinis

, ftu-

diam mandatorum Dei : dicente Scri-

dioque perfeétionis indefefs invigi-

la, preponens pretiofam pra&ice

ptura, Si vir Ad viten ingredi , [eeva

Matt. 19.

mandata. — Caterüm altiora quetere,

yW. 17

aíceíeos margarifam cunétis regno-

opinor nobis imbecillibus & indig-

rum divitiis, & univerfis Ícientiarum

hujus vite the

fauris. . Irapavide ag-

nis eífe periculofum ; non enim

gredere angafta

m fed auguftam jufti-

*

frufttà monet Spiritus fan&us : A4l-

tie femitam » fi

dearis licét ab hujus

tieva te. ne que[ieris, &v fortiora te. me

Ectli. 3.

vo 220

erveríi mundi prudentibus ; fatiüs

ferutatus. fueris

ftd qua pracepit tibi

Prov. t7.

fiquidem eft , contemni à mundo,

Deus illa cogita femper. INam : qui 4l

tam facit demum fuam , querit vui-

y. 16,

quàm condemnari à Deo : fatiüs di-

fplicete humane prudenti& , quam

nam. ln illa eternz beatitudinis do-

mo non felüm magni, fed etiam pu-

diviqæ fapientise.

filli inveniuntür ; fi t&men pafillus

non

dici potcü" tanti

gni heres

CONSIDERATIO 4SEXTA.

ï

«

nolts ,

ut ulti-

T/71

fum ego tam vaft

mus me coeli angulüs non capiat ,

:v- g'

De Qtinti c» ultima radice.

nee tam elate mentis, ut in magnis

ambulem. Nemo inftar aquile vo-

Uinta tadix , benam volunta-

9.

P tem, fanctaque perfc&tionis de-

late ac in füpremo coelo fuum pene-

n

d

nifi vocatus, ut

fidc

fia imp;

diens, eft falía quedam

[d

re n'gdum pre(umaty

Sanc&i.

«

»

FRACTATUS &

Sancti. Deminme, tu (cis, quia mon eft

niantut , qui de infigni fibi humili

P[4l. 30

exaltatum cor meum , neque elati [unt

tate blandiuntur , fi nihil boni agete

'tl'

n

eculi mei : neque nmbulavi in magnts,

attentant , nifi ad quod fub mortali

'l ;l

aflricti ; haud fecüs, ac fi torpefcere,

sicque in mirabilibus fuper me. Speciofa

videntur ifthec verba , aít latet an-

nullumque boni operis fructum] fa-

|l.ra-

cere , ellet Chrifto obfzqnium pra-

guis in berba. — Inter rurales ni

rum eft invenite hominem , taliter

ftate , fanctamque ejus humilitatem

fuam confeffionem infütuentem: R.e-

fequi.

O detcftandam fuppofttitiæ

virtutislarvam/ -

-porró , ut falíitas

verende Domine : ego bene vivo,

hujus fpurig humilitatis

-

demagis

e

nil adeó mali ago , nec furtum, nec

foré, fi hic

adulterium , nec homicidium facio:

prodatur, ad rem puto

dicbus feftivis Miflàm audio, & fer«

quoque legitime veraque humilita-

tis definitionem pofuero , conformi-

mé fingulis menfibus menfam Do-

mini accedo

potlem quidem etiam

ter illi ttito ; contraria juxtà fe in-

gis elucefcunt,

dicbus non feftis fzepiüs perquam fa-

vicem —oppgft,ta, eó ma

Definitur itaque vera humilitas , à

cilé Sacrum audire , aut faltem domi

Rofarium tecitate ; fedtamen timeo,

S. Thoma Aquinate : Quod fit que-

Ax2. q.,äz.

dam laudabilis (uà «d. sma dejetlio. En

4. 1. 4d 2,

ne forté hoc fit nimium , & ideó

quantum diícrime

n inter has duas hu-

puto, foré melius, talia confultó o-

humilitas eft fui ad

militates ; vera

lmittcre, quàm nimietatis vitium in-

ima deje&tio , &

E

fal(a humilitas eít

eurrere. Ignofcendum plerumque eft

quzdam quies in imis.

Veti etenim

ejufmodi rudinm fimplicitati , ut-

poté perfe&tiora yix fapientium, me-

humiles nuaquam quieícunt, fed (em-

per profundiüs asque profundius feíe

lius tamen nihilominus füo officio

demittunt ; veri humiles, quo altius

] Tï)gn

fungitur , qui tales animas brevibus

& (üavibus yerbis ad majorem fer-

in dilectione Dei afcendunt, eó ma-

,

f

; j';' q/

votis induftriam pié in Domino ad-

gis in fui gítimatione defcendunt ,

hortatur

o

e

dicendo y. g. chariffime

haud multümabfimiles Angelis, quos

b

Gen.2f. .

fili : Quodcunqae facere. poteft manus

olim Jaeob in fomno per fcalam af-

kclef. o.

cendentes & deícendentes confpexe-

y.12.

y.10.

tuA , inflanter operare , quia veniet

pox, quando nemo poteft operari. Saun

rat : Falsé econtrà humiles fuis mi-

foan. 9.

effe ne credas, homicidia & fimilia

nimis bonis ( fi tamen veri quid bo-

y' 4'.

ni i. fe habent )Éyelut gallina ovis

mala non agete , fed oportet nos ct-

iam bonis operibus infudare ; tum

incubant, neque dile&ionis Dei, ne-

ne füblabamur profündiüs ; tum ut

que defpectionis füi augende quic-

quam cupidi ; nam ficut timent , ne

premiemur copiofiüs. Sed hoc, pró

i

dolor ! profe&ó íatis deplorari ne-

fiant nimis perfecti, ita etiam timent,

W

Bené ejut-

quit, quód inter Eccleftafticos, etiam

ne fiant nimis humiles.

r

modi hominibus congruit illud Píal-

mt'- l

iater Religiofos huju(modi fubinve-

£ogra-

b Íi-

Df MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, C

5

Et tune mihi

mogfaphi : Hiie trepidaverunt timere

qui funt vere humiles.

re d

ubi non erat timor.

