erflo. Sic eft: illa de predeftina-

parte hominis, & rursüs utraque ifi

fïdd;/ïg»-l * tione duntaxatfunt infpicienda , qu&

intentione & executione.. Praed:flina-

ql

ferviunt ad purgandos ac lavandos

tio.ex parte Dei in intentione, nihil

?

affc&us, que dant robur in fide, fet-

eft aliud, quám benigniffima. Dei vo-

vorem ia charitate, conílantiam. 1ti

lunras, quà vult omnes homines fal-

Í

vos fieri , providens fingulis, con-

opere, ac plenam confidentiam im-

petrandi , : aut id quod. petimus , aut

gruentia media, quibus operari fuam

r

quod eft utilius. 5i fluctuas, an pecca-

queunt falutem ; de hac löquitur Ían-

K

Lib. Ade

tot, proquo oras, fitpradeftinatus, an

&us Auguflinus , dum ait : Prade-.

li

non, pfecare; ut predeftiaetur, nam

flinatio eft .grati&. preparatio Prede- Predejr

tk

ftinatio ex parte. hominis ia inten. famd.cae

Deus ( tefle (ancto 'Thoma Aquinate)

4«

pradeflinat folutem alicujts boiminis pev

tione, eft ipa efficax voluntas ho

d

erationes aliorum. implendam. . Quin

minis , quà, homo effieaciter vuli

Ini

imó quó plura in peccatore videtis

uti omnibus mediisà Deo prefcriptis,

ff

ut aeternam falutem coüfzquatur. de

reprobationis indicia , eó ardentiora

lic

hác loquitur idem Auguftinus,

dum

pro eo eimitte orationis fuffragia, ad-

:'irc:

ditatamen hac aut fimili condittone,

ait : Untuique propria veluntas ef

cau-. In Man-

of

tg. 4l c. 25.

ut, fi hoc nequeant emollire faxum ,

Ía fus damnationis , vel [alwationis p

I

faltem juxtà diving voluntatis boni-

deftinatio ex parte Dei in executio-

EU

tatem fructificent in alio.- Stc enim

ne-, eft.actaalis. zetetnge. b»atitudiniq

Vi

nosadhortatur fan&tus Joannes Chry-

largitio, & -Praedcftinatio| ex- parte,

fci

Homil.28 foftomus , dicens:. Quanti pejus oleut

homiuis in executiona; ipía;actualis

Ier[

in Mattb. per peccatum morttii , tantà magis dcbe-

ejusdem aterna- hereditatis | aditio.

adq

anus , f eos amamus , pro eis intercedere:

Ordo autem in prædufhnationis ne-

st

ut ficut (orores Lazari. feciffe videmus. ,

gotio ifte eít: Primó omnium eít

lt

won priüs à precibus ab[cedere ,.- quam

pradeftinatio ex parte Dei in inten-

Mif a

vivos recipiamus, Qunó nempe robu-

tione ; tatio eff, quia imprimis ordi-

lf,

lo

flior cft hoftis, quem debellare non

natio Dei neceflarió pr&ccdit omnem

Y

ordinationem crcature , ergo eft.ne-

ceffas , eó gloriofior erit/ victorias

N

ceflatió. priot præda&inarione ex par-

turpior peccator, quem' convettere

Y

laboras, có capta aliquandó pulchrior

te-creaturz , deindé eft prior prade-.

prxda; & quó diuturnior conftantia

ftinatione inexecutione ex parte Deis

l

quia implicat, ut aliquid exécutioni -

,xï)rälltiS, eó liberalior majus remunc-

-

m 311-'

MR ,

MWv

3

PE MOTIVIS ET INSTRUM ENTIS, e.

*4É

fis Ms

snandetut , nifi priüs fueritintentum:

quód zulti , idem fit ac omnes , uti

a

Sequitur fecundó ordine predeftina-

peffet oftendi ex pluribus aliisScrip-

c notu d

tio in intentione ex parte hominis ,

ture locis. Secundó etiam clariffime

que, Pred

quod iterüm certum eft , quia hec

patetex ipfa pofita. parabola, quod

erpolean

: Dak at

nec poteft effé executione pofterior,

Chriftus ibi loquatur de vocatione

nec vocatioge divinà priot ergó ne-

ad vitam eternam , feu de predefti-

5 ütragi n

ceffarió fequitur vocationem tan-

natione ; atqui non potefl intelligi

- Preddn.

'

quam acceptatio, & mediorum pra-

prima pars illius textüs.de prcdefti-

f1tIofe, f

hi;

parationem — tanquám

coopetatio.

natione in executioDe , quia in exe-

m Dave

Tertió fequitur p'rædePcinatio ex pat-

cutione reverà non funt omnes vo-

hom'ines (l

te Dei, in executione s tatto cft, quia

cati. Similiter loquitur fanétus Pau-

Dpuis (0t

,

^

l

hec non poteft effe prior ulla pra-

lus in prima ad. 'Timotheum : ubi

u

!

h

dcílinatione in intentione , necetiam

()päfäïl

ait , bonum effe pro omnibus orare

: ïoqïliïüï n

Poiterior przdeftinatione ex parte

coràm Salvatore noftro Deo, quiom-

lt

L Tionotb.

] 4f : rl

hominis in executione , quia neceffa.

nes bomines vult falvos fieri. Jam hic

2. PV. 4

Htlb P fædï l' )

tió prius debet res dati, quàm poteft

loquitur- Apoftolus clariffimé uni-

verfalitet nemiaem excludendo 5 et-

ins n inta/"

accipi. Quartó demüm fequitur pra-

volints 1

deftinatio in executione ex parte ho-

gó quia Scriptura à pradeftinatione

minis.

Porró non debet fibi vene-

neminem excludit, neque nos debe-

jgot l

ol

randus Lector imaginari, quód velim

mus aliquem excludere. Paritet o-

ftenditur hec a(fertio ex fancto Petro

)l uatuf f

hic omnes qusfítiones T heologicas

uf'tinus,dum :

"eitcà predeflinationem vel reproba-

dicente : Nolens aliquos perive, fed om- » popy "

tionem tractare , minimé gentium

d

mes ad penitentiam veverti.. Ptobatut y. ,

fed folummedó illam quzftionem

etiam tatione, Deus providet omni-

m

ri.læ. »

affumo , que pluribus animabus in

bus & fingulis convenientiffima tne-

TE

g a

otatione praíertim , non exiguum

dia ad falutem : etgó vult omnium

4

facit negotium , nempe : fummé in-

falutem, quia nemo prudens adhi-

at &

H

gt

p

— tet predeftinatos vel intet teprobos?

bet media, nifi velit finem. . Ante-

" (äyg&üäffj

ad quam 1gitur queftionem promen-

cedens conftat ex illo Joannis : Erat 7oait. 4. -

jui alito.

tis tranquillitate, & veritatispropug-

lux vera, que illuminat omnem bomi- y. e.

;

jgiion P

natione.

nem venientem. in bunc mundum. Et

mnium *

Matt. 20.

Dico primó ex parte Deiininten-

hec predeftinatio ex parte eft, ante

yi in It

y.1$.

tione omnes fünt predeftinati, pauci

omnia noftra merita, & confcquen-

yimis 0 j

veróin executione. Utrumque fatis

tet antequam oramus , ex parte ipfius

uliromi!

celii :

[ Oeïllï'

colligitut ex illo facri Evan

[o]

jam fümus predettinati.

Multi enim funt vocati, pauci vereledii.

Dico fecundó

Predeftinatio ex

ione [l

Hzc verba.puto effe clariora, quàm

parte hominis in intentione , faltem

rior p*

ut explicatione indigeant, Imprimis

erfeverantereft paucotum,quia pau-

T

ci abediunt Deo vocanti; Dixi fal-

enim certum eft apud Intetpretes ,

gt

h

tena

g

TRACTATUS E

242

)

tem perfeveranter, nam hac cfi mu-

taffis enim fie pradeftinati funt, ut ex.

T &tid:

noflis precibus. accipiant. eandem . gra-

p

tabilis; quia fubjectatur in fübjecto

lo

mutabili , nempé in voluntate huma-

tion, quá velint. & efficiantur eledti, 7^

n3; quemadmodüm ergó verum eft

Sed üt tes clariüsperfpiciatur,perpen-

damus fundamenta contraria : Con-

9

dicere , quidquid recipitut , ad mo-

trà primam conclufionem ftant non

H

dum recipientis recipitur ; fic paritet

Ák

poteft. dici : quidquid perfeverat ad

pauci , rati , à benigoiffimo Deo ali-

!

modum períeverantis —perfeverat.

quos negativó anté pravifa merita

reprobari » ducuntur. potiflimüm ad

tel

Und? fübifta confideratione, qui ho-

die eft reprobus, cras poterit effe

hoc afferendum , quibusdam texti-

li

K

predeftinatus, & viciffim , quia ho-

bus fandti Thomae, in quibus ange-

licas Do&or ità fentire videtur; tum

p

dié poteft quis; habere voluntatem

omnia media convenitentia faluti ad-

etiam ratione , quia autümant , hoc

f

t

hibendi, & ctas illam rursüs depone-

e(fs neceflarium ad. manifcftandam

Rof .

i

re, atqui quamdiü quis hanc effica-

divinam juflitiam. Primus , . itaque

eem voluntatem | adhibendi. omnia

textus , quem ex angelico Doctote

?.19.

]

L. Gent.

$nedia habet , tamdiü eft praedeftina-

adducunt, ità (onat : Veluntati divina

f

4d Auiti-

[7

tuss & quamptimuüm quis hanc de-

de falute bominis duplex: voluntas eppo-

ni videtur : (cilieet voluntas de contra-

bald.

ho

ponit, &ve peráctum directum , uti

fiquis nolit adhibere, aut per actum

didlorio , fecundàm quam vult aliquem

N

indirc&tum, uti ftquis gravitet. pec-

non: falvari , « voluntas de. contrario

àli

eat; tamprimum eít reprobus; non

fecundiim quam vult. aliquem damnare s

in executione , uti clarum eít s quia

Prima quidem voluntas non vequirit ali»

bu

qui femel bravium accipit, nonam-

quam rationtm ex parte volita » etnm

f

lr

pliüs perdits ezgó im intentione ex

felus gloria on fit debita, natura z non

parte hominis, nam Deus in fua vo-

enim requiritur vatio , quaré non dem

l

luntate nunquim mutatur , nec defi-

4licui , qued dare mon. debeo : fed volum»

i

nit effe bonus , ctiamfi homo incipiat

tas damnationis re[pisit vationem voliti

fl

effe malus. . Hanc præde&inatwnem

ex parte dasimati ,- eüm. dammatio ex

fi

nobis Propheta indicare voluit, dum

debito inferatur. Yeen i Epiftad Rome

Pf4l. 63*,

dit: Deleantur de libro viventium » e

Cap. 9. fic ait angelicus Doctor:

y.29.

uare bos elegit ad gloriam, e» illos v&-

cum juflis non firibantur. Fruftrà fané

poftularet deleri , nifi fcirct eos potle

prbbavit, nou babet vationem , mifi divi-

^

mutati. Pro hác debemus conftanter

nam voluntatem.

i;

laborare ac orate, tum ut impetre-

Jam refpondeo ad primum Tex-

smus tam aliis, quàm nobis ; quem-

tum S. Thome : Angelicum Docto-

admodüt hortatut nos fanctus Au-

fem in eo nec verbo-quidem often-

De Prz- guftinus, dicens: Siquifunt nondum

dere , quód Deus non omnes homi-

Mutt, j

uoste-

7.14,

defl m ?Wï* gro eis ut Yaatutur oretmus s for-

nes preedeltitiet , aut gu-öd aliq

gro!äet

1DE MOTIVIS ET'TNSTRUMEN]I"IS, ex.

145

fint, at

probet ante przviía demerita. Im- Jiums i ommes bomines im condemna-

indey p.."

primis enim ibi fandus Dod&or non ziggem , fic c» per. unius juflitiam , in F0 $.

antir dj

loquitur allertivé , fed ait folummo- | emnes bomines i. jufltificationem . vita. p.if.

tUn at

dó : Videtur.. Deindé plus non aflcrit, .Sicut. enün . per inobeétentiaim utiss be-

atia : Cot

:quäm quöd Deusnonteneatüurhomi- guá peccatores couflituti. Fm'f atuliss

i f

nem praedeflinare ; & hoc necego jrà dv per umius obrditionem julli con-

10 Dio:;d-

necalii negabunt, Potuiffet quippé — ffituenzur multi, Atnabo. quid clarias

vl men

Deus hominem in puris naturalibus |dici poffet ? fatis utique modo . in-

ilimim d

relinquere , potuiflet nos omnes poft telligimus , quidnam Apoftolus de

m toil

lapfum inimaífa perditionisrelinque- — predeftinatione. fentiat ?. nempe fi

jubis a

te i hec idcircó quifquam conqueri abundavit in Adamo delitum , 12

viders t

potuiffet , aüt quarere: quate nobis Chriftlo abundavit & gratia, fi crgo

facis fic; quia IPG meritó fefþOllfüfn juxta .C.QmmunernDo&orum 3- Ada-

Dmatit hOC

n

£aiffet : O hoino, t4 quis €s, qui re(pot- mo non peccante, omnes ab eo deí-

Rom. p.

is, Iu

deas Deo ? nunquid diit figmentum €i, . cendentes fuiflent pradefünati, mul-

r.l?.. |

i Docnt

qui (e finxit: . quid. me fecifli fic?. 42 to moagis hoc fentiendum cft , Ada

aon babet poteflatem . figulus luti , ex — culpà per Chriftum deletà, quialon-

qutiti n

d d

eadem maffa facere. aliud quidem vasin . gé plus nobis Adamus fecundus con-

bonorem , aliud. veró in contumeliam. — qulit , quäm primus deftruxit.

TT

Sed aliud eft poffe aliquos excludere

Ad íecundum Textum Angclici

i um

À regno Ceclorum , & aliud velle/ Do&oris , tefpondeo , cum loqui de.

j; at

a m

aliquos excludere. Item aliud eft ha- voluntate permittente , non autem

bere poteftatem faciendi quedamva- . de voluntate intendente, aut exclu-

ragini n

faincontumeliam , & aliud velle. dente à beatitudine , patet hac re-

| Wü!? , im

Prius colligit S. Do&or exdivoPsu- íponfio ex ipfo contextu illius Ca-

H

lo, & ego colligo. Poflerius autem * pitis fuper quod S, Doctor fcribit : ibi

"TL

us Paulus :

abfit a* nobis , Ut non magis fentia - enim nioX fubjungit div

n W le!ïï"

t4 Rottt. 9.

mus de Deo in bonitate , tot clarif- Sü[hïljllt ( fübinteuige Dfïu.S)äïl 7171

d

fimis facre Scripture textibus robo- . patientia, va[a ire. aptata in interitutms

L 2?0

WM!'O u

gati, in quibus Deus 1pfemet prote- . ur offenderet. divitias gloria fua in va[a

d o

Ecce:aliud efl, vaía

flatat, quód non velit mottem pec- . sifericerdie.

j podor

catotis ; fed ut converratur & vivat. ira patienter (aflinete , & aliud ea-

]u i

Minus utique vult mortem hominis .dem velle , vaía itz Deus patientcf

, mff il

(emel juftificati s. quàd. velit omnes..tolerat, non ut eadem perdat, fcd ut

- homines (alvos fieri ; quód non vc- .eadem fuis miferationibus adimpl:at,

um T*

netit animas perdcre s non eft.vo- qucnmdmodüm fanctus Petrus aíic-

s Doe

Va- rit: Pafienter

agit. propter yos tolens 2. Petri g.

luntas ( inquit benigniffimus 5al

m ()Rm'

Matt.i$; tor ) ante Patremve[lrum, qui in Calis - aliqu

o5 perive. » fid. oumes Ad peniten- Y. 9.

Volunt aliqui reptoba-

y.ig. efls t pereat ais Sicht. pey umus de-. tiam veverti-

gite

Hh z

tioficn

li

od

—

IR4ACTATUS L

144

tionem negativam & permiffivam

hibitum amorem , ego fentire aot

invicem confundere , fed non bené,

mihi inepté imaginari potero; tc fioty

funt enim diftin&iffima ; nam per-

velle voluntate efficaciffimá, ut omn-

miflivéaliquem reprobate , dicit mihi

nesomnino homines falventur ? Do-

voluntatem,quá Dominus Deus per-

mine, nifi tu velis omnem hominem

g

mittit homini , ut poffit mediis fibi

falvari , ad quid ergo dixifti : Eustes Marp. i,

mifericorditer oblatis, veluti in füam.

in mundum. univer(um.: pradicate Evau- y, lj

falutem , vel abutiin perditionem;

gelium omni creatura ?. A n ezgo-in ve-

Rn

Xc L'ä'.lfo,

ficut fcriptum eft : Appofuiz ribi aquam

titate. potuiffent. Apoftoli omnibus

Pl

y:47.

Q ignem s ad quod volueris porrige ma-

omninó hominibus dieere s Appropin- Mapij &

num tuam. Et hoc per fe clarum eft,

quavit Regnum Des : poenitemini €» ert- y, i5

quód' Deus permittat hominum: ma-

dite Evangelio. , niíi fanctiffimze vo-

!

litiam & intetitumr, fecüs enim non

luntati tue placeret, omnibus in Re-

;

polnt perire;

egativa veró te-

gno tuo parare locum ? abfit, utquis

guf

probatio dicit mihi voluntatem. in;

ità de infinita Dei bonitate cogitet,

u

Dco, quà velit quibu(dany non.dare

T0f

quinimó.ex verbis illis : Kado parare foan. 14

s&ternam gloriam ( (übintellige ante

vobis locum : nom immetitó colligo, y. 2,

D«

previfa demetita ) & hoc de divina

tantum effe Dci erga homines chari-

fmif

bonitate minime eít fentiendum;.

tatem;, ut, deficiente loco in illa im-

fátit

quia abfürdum eft , de Deo talia ab-

meuisá domo:pro Electis, potius no-

E

furda cogitare, qualia ne quidem de

vum Coelum.condetet ? quàm utali-

ffqu

aliquo homine fano- & veraci cogi-

quos non eligeret. Et quid mirüm fi

hn

tarilicet; nam quis fuperng mentis:

Deus lioc faceret; cüm Patres terreni

d

me vocabit ad Coenam; nifi cam fe-

dii: no&tuque laborent ac (üdent, ut

tió. & efficaciter. milii dase velit?

Cllgm

fuis filiis- amplam hereditatem con-

f

quis ergo audebit fenrire de fanctiffi-

quirant: ,. atque relinquant , in Deo

Lt

mo: Dce, quód. vel unum lhiominem

enitm eft velle, poffe, & imperium,

y

velit exeludere ab-illà Qoena. magna

imperata parata habere , &z amor (ü-

&i

sternz gloría', cüm tamen'/ad eam

per omnem amorem parentum. Un-

lm

omnes-univerfaliffime vocet/ ,. daüm

dé ipfemet. per Ifaiam ait :^ Numquüd tfara 49

dit: Venite ad. me omnes,. 1mó ut ad-

fs

Mattili,

oblivifci potef? mulier infantem [uumy ut y.ay.-

T

y.26..

hue clarius. oflenderet: ,. quanto defi-

non wifeveatur. filio uteri fit ?. & ff illa

füm

derio £cracuc in falutem omnium: , . ait

oblita fuerit; ego tamenmon oblivifcar tuis

V

Luta 14..

fervo füo- ; Exi im' vius & fepes :

Ecce in maiibus meit defcripfi. te..

Ns

compelle antrare/ ,. ut mpléatur dowms

y.23..

Objiciunt fecundó : Angelicus Dos-

ln

«nea:? O bone Deus poft tot promif-

Corait : Eledio Dei,quá unum eligit , Q. & d

Q

fiones , poft tot admonitiones, poft

G alium veprobat , vationabilis eff , nec Vevit.a, 8

tot preparata media, & poft tantum

taten oportet ,. quüd vatio eleclionis fit ad s. -

h

in. univcríum genus. humanum ex-

tmeritum v fed in. ipfa eledlione vatio eft . -

Q

divina: -

—

s

p EL MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c»c.

AAf

o fenti a

divina voluntas : vatio autem reprobatie-

mitem, qui etiam poft Baptifrnum &

otefo, t

ais eff bominibus peccatum originale, ut

in homine juflo remanct, & homi*

fimà, uton.

fanius Auguflinus dicir.. ltem (. tefte

nem multüm retrahit, quó minus

Fentur ? Do.

fancto Auguflino ) qui lberantur à

vocanti ac predeftinanti Deoper me-

m hotuinn

maffa: perditionis , gratia diligant qui

diorum applicatiotiem debité refpon-

xili : bt

2on liberantur , debitum agno[cant.

at

ü

ddidtt r

Refpondeoad textum fancti Tho-

d textüm fandki A-ü-guffmi? tefz

Reto1 v

m : cum loquide prædeftimtione ex.

pondeo, quód per debitum peccatunm

toli-omnbu

pàrte hominis , non. autem ex parte

intelligat, ità ut fenfus fit, quicunque

j

let n

Dei, eó ipfo, quia pro ratione repro-

predeítinanturfciant, fe non fuiffe in:

LT

bationis non affignat voluntatem

intentione ex parte Dei pradeftinaz-

Qf v

Dei. (icut tamen affignat pro fatione

tos propter praviía merita , fed cx

nibus n A.

eledtionis; fed affignat ex fancto Au-

mera gratia, qui econtrà non liberan-

^*

dbf utqui

gu&inc peccatum ori g.inale. Ubibené

tur à madà perditionis, fciant, hoe

advcrtendum, fan&um Auguftinum

ideo fieri, quia peecárunt abutendo tos

are ag

Jl p j

non dicere , peccatum originale effe

mediis à Deo.liberaliter oblatis ; & fic

dj lgt

Deo rationem reprobandi , fed ho-

fine dubio electio , quà Dcus unum

mines dure

minibus; nam Deo non poteft effe

eligit & alterum reprobat, eít ratio-

iniaim.

fatio , quia omnes homines habent

nabilis, quia eligendo: omnibus facit

$ PotiüSHO'

giqualiter peccatum originale, & coat-

gratiam, volentibus autem repróbari

fequenter non eft majorratio: , cut

aut merentibus non facit injuriams

uimid

d

hanc rejiciat, quàm illum ; nec etiamy

D:indé poteft dici, quod fit rationabi.

mres tett

eft major ratio cur iftum pro illo

lis anté pravifa demerita in reprobis,

eligat, cüm Chriftus omnes zqualiter

abfoluté loquendo, conceditur ;fackis

&;den&-, L

jem co

zedemerit. Deind» f effet ex parte Dei

tot promiffionibus ,. negatur. INam,

: in Du

peccatum originale ratio reprobatio-

omnibus promittere vitam aternam,

nis,vel effetpeecatum per Baptifmum

imperh

/

pro omnibus mori, omnibustot me-

deletum:? vel non deletum ?. fi fcun-

diaad vitam eternan copfäqueüdams

T

pj Ü

dum,; tunc fequitur , quód faltem om-

utiliffima preparare, imó praccipere ,.

nesChriftianifint. predeflinari; quia

ut laboremus pro vita etcrna, & ta-

; Nmmtf li

in omnibus Chriftianis certé pecca-

men non velle omnibus dare , hoc (a--

j um d

tum originale eft dcletum ,. & confe.

né fümme irrationabile foret. Quim

je il

certum igitur cft , quód. omnes

3

quenr"er'in-eiscdïät ratio teprobatio-

ijnlir

nis. Siprimum, tunc fequitur , quód

& finguli tcneantur ferió ac cfficaciter

| f&

homo proptcr dcletá peceata reprobe-

operam date , üt sternüm falventurj

j

j

icis D*

tur; quod cft abfirdum. Efteigó pec-

tam certüm eft , quód Deus

oófm-

li

üwf glr)

càtum originale ratio - repróbatioris:

niurn

ác fingulerum — folutemy

TP

j TP

liominibus eftex part« hominis, non:

efficaciffud petat. Objici! potef

(fimi

M

;

quidem in (e & formalitet, fed caufali-

tertio:

$

L]

Sepius in facra ; Scrip-'

,uttl

icr, quia nempe peft fc relinquit fo.

tura leguntur aliqui eligi à Dcey

B

ergo

i

L

-

$46

TRAÀICTATUS G US

ii

gentes, E(au autem ad hoc opus noR

'ergö fion '*elig'unt-ur otmncs. Itemin-

?bl

cerdum dicuntur aliqui exc&cati aut

allumpfi , neque illi iftam . gratiam

i

indurari À Deo, ergó fignnm efl, quód

contuli. Equidem non ignoro, non-

-Deus non velit eorum falutem, etfi

nullos ex-hoc Scripturz loco conari

qu:

fod

íüam reprobationem negativam de-

ápfos tantüm induret negativé. Sic

tel

Joann. 15. ait Chriftus ad fuos Diíci-

fendere ; fed non bené ; nam ut tedié

yit

f?. i9.

pulos: Ego elegi vos de mundo. ltcrr

advettit Cornelius à Lapide, neque

/ IT

Q

Malachias, neque fanctus. Paulus lo-

Joan.17. ad celeftem Patrem : Non pro

wiundo rogo , [ed pro bis ,. quos dedifti

quuntur de'elc&tione ad gloriam, vcl

[/7j

y. 9.

mihi, quia' tui fiunt. Ergó non mun-

reprobatione adinfernumrs velenim

h7

dum, feu omnes homines in rhundo,

loquerentur de Jacob & Efau petío-

tüt

naliter, id eft, de eorum propriis pet-

fcd tantüm aliquos de mundo prade-

DX

flinavit. R.efpondco, fimilibus texti-

fonis, vel de ipforum femine, vel pet

fdi

bus Scripruram plerumque infinuare

allegoriam, ità, ut Jacob fuerit figura

Ál

aliquam fpecialem. vocationem , ad

ele&iorum, Efau vcró reproborum?

(5

nihil horüm convenienter. dícitut i

aliquod fpecial:opus; non veró prze

lii

deítinationem & vocationem univer-

ergo. INon primum, quia Efau pto-

fno

falem, quà Deus vult. otones homt-

babilius fuit (álvatus; nec ullum fu£-

Yi

nes falvos fieri. Sic libenter concedo,

ficiens fuppetit fundamentum affe-

lu

quód. non omnes fint-ad Apö&ola-

rendi, ipfüm effe xternis flammis ad-

äJL

tüut vocati ; quod íolàm primus

di&um. INon fecundim, quia fine due

tili

textus probat, quemadmodum' non

bioctiam ex femine Jacob fuerunt

lub

omnes funt vocati ad obtinendam

aliqui damnati. — Quis enim credet,

Saul, & plures petlimos Reges po-

lii

aureolam martyrii aut wirginitatis,

&]

"Ad fecundum textum dico , Chti-

puli Dei fuille omnes (alvatos ; cüm

fii

Óftum Dominum ibi ad cxleftem Pa.

tamen certum fit, quód cx femine Ja-

cob defcenderint. Sic econtrà etiam

t

ttem oráffe pro confirmatione Difci-

nullum eft dubium , quin ex femi-

ficn

pulorum in gratià : uti fatis colligi-

tur ex fequentibus verbisillis : Pater

ne Efau plures faerint falvati , intet

-ümþ;, pro

ü

fancte (evva. eos , in nomine tuo. Et hoc

quos numeratur fanótus Job. INon

*,

i

-procul dubio fpecialiffimum privile-

etiam poteft dici tertium ; quia pro

gium eít, Matiz virgini , Apoftolis ,

rfeprobatis à Deo, fruftrà: oramus

r

hr

& paucis aliis. folummodó concef-

nam, teftante fan&o Gregorio; Olti-

i

fum. De fimili fpeciali quádam vo-

neri nequaquam. poffunt , qua- pradefti-

In Didli]

:

catione loquitur divus Paulus ad R.o-

nata non fuevant : fed ea, qua fancti vi-

ma1nos, übi fic ex Malachia habet: 74-

vi orando efficiunt, ità pradeflimata funt, lib. 1. —

RO0lW. 9.

cób dilexi, Efau autem odio babui. Hoc

ut precibus obtineant. Qiia ergo. .A-

19 '

| P.12,

-'eft: facob mihi fpecialiter elegi, ut

poítolus fcribit * Voluntas quidem cüre« -Row

, fit pro * ^

g

'. in..

dis n ö'olg[äörgtia 4d Denin

Á

gll)il:lþï'*cjl'l's þeþedicagtur Qn?llcs

ollis

P

a

E

147

DF MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &e

OC oftó at

illisin falutem / Manifefturn eft, Apos

non. Abraham enim accepit fignu—ni

^ Ronit. d.

y

m gruün

ftolum non loqui de reprobatisà Deoi

ut fit pater omnium credencium

y. M.

inepté enim à Dco peteret, quodnc-

ui veró non crediderint in Chri-

Prüoro, at

» [oco cu

quaquam poffe fe obtincre, ícitet 5

ftum, fruftrà (e jactant , qhöd—- fint

ptivat (

fcd eum loqui de. hominibus ex par-

filii Abrahz , quia fuat tantüm filii

te Deicle&tis; & ideó pro illis ora-

fecundüm carnem , & hoc nihil cis

tumuc d

vit, ac ipíemet pro eis anathcma à

poterit prodeffead (alutem. Hos enim

i,

Lib.r.

às Dayus -

Chriflo- effe concupivit s Quatemus

Decus odio habet , utt patet in. Efau,

(ità tursüs loquente fancto Gregotio)

qui horum erat figura; flios veró

dphrim vi

| Di4l. €. ?.

merbantür accipere , quod. eis emnipotens

per promiflionem , five deindé fint

ms vl

Detts ante fecula difpofuit dare.. Loqui-

ex gentilibus five ex. Judaiis diligit,

x En p

eisque ecteriam vitam pmmittit ,utí

tur itaque fanctus Paulus in illo loco

ypnorisge

fi

de vocatione ad. fidem Chrifti ; uti

patet in. Jacob , qui fuit figura Chri-

i d

[

v

fti & in. Chriftum ctedentium.. INe-

feduló legentem.vix latcre poterit,

bf

Adducit autem Ifàac & Ifimatlem, Ja-

que infcras , ergó co ipfo , quia fi-

rcproborümi

cob & Eíau, ut oflendat, quód non

lios fecundum «arnem in Efau odio

nist dititi

illi fint veri Hralite , qutex KAbtraha-

habuit, & filios fecundüm promif-

us El

fionem. Deus in. Jacob dilexit, hi

fo deícendunt, nam inquit, etiam

vcullim fujf-

Hmael, étiam Efau ex femine Abra.

funt.à Deo predeflinati, & illi à

mentum i

T

hami defzendunt, & tamende primo

Deo reprobati. R.cfpondeo enim, ne-

j hm

dicitur : Neg enim erit beres filius an-

gando , quód ex odio v«l dilectione

n,qlmfmï' »

n

éille-. Et de Efau Jicitur : Efau odio

ftatim bené inferatur eterna repto-

Jcob t

habui. Sed illi: funt folummodó veri

batio ,^ vel eterna praedeflinatio fie

enim a

fine dubio , edio funt Deo, impius c

l(ralitz, Deo chari, & erunt aliquan-

Ags]

dó Hsredes, fi ii aceeptá. fide & ju-

impietas ejus 5 & tamen non bené ex

SAp- 1.

vatos ;

flitia perfeveravetint, qui funt ex

co infertur, quód omnes impii à Deo

"

fiat aternaliter reprobati; aliásenim

xfamit P

íemine Abraha fccundüm promiflio-

conri du

ncm, uti fuit laac & Jaeob. Ponam

fcriptum non effet : Impietas smpii non Exet.33

jj r

propria verba (an&ti Pauli : Nes enim

mocebitei , im quacunque die converíus , ,.

«Gcn*ef«zf,

räm[i: j

9. 18,

( fünt verba ejus) emnes qui ex. Ifracl,

fuerit , ab impietate fa. Similiter fine P.[;z l.. ii

1 Ob u

i funt lfraclita : neque. qui femen. Junt

dabio Deminus diligit jufloss Ex hoe ,', x d

y quip

Abraba , omnes filit, fed in 1[aac vocab-

tàmem nomn fequiur : quod juftus j ais

rä o u

gur tibi fémen : id efl, mon qui fili car-

etiam ex parte füi fit aeternaliter prz- , , ,.

(

deftinatus, aliàs entm fcriptunr non

gor*O

*is, hi filii Dei z fed qui fil [unt. pro-

i nl

mi/[rouis , eftimantur in (exine.. Atqui,

eflet : Zuflitia jufli mon lb

vrabit eum, im

Deindé, fi

uj

TM

li

infert deindé, filii Abrahe — per pro-

quácungue die peceaverit.

miflionem fünt. omnes in Chriftum

Apoftolus per| Efau rept

obationetm

2]2 M

FW» '

eredentes, five deindé ab Abrahamo

& per Jacob pradeftinatíon

em Elþ«

)d

C

ü;'

&orum ibidem vellet p;'obarc *

j

A,f:cundu,m carnem difcendant , five

gü&

"

" !

ii

g.

3

24*

TRACTATUS L

hominem indutet ; fed mihi long&

gf'ä

quetetut , quód omnes credentes in-

[UN)

fallibiliter falvarentur, & omnes Ju-

;j

probabilius videtur , quód Deus ho-

fmil

dei , qui pro tunc necdüm credide-

mines tantüm induret ac exc&eet

rurn

eunt, füiffegt infallibilitet damnandi,

meré permiflive , hoc eft, permittit,

p

!

fcu utrumque effe falfum, neminem

ut proprid fponte tales fiant , non

fata

fugit; quis enim credet , quód ex

autem ipfis fübtrahendo gratiam vel

Tor

Gentilibus , qui in Chtiftum credi-

copiofiora auxilia , quod effet pro-

g

i

dcrunt , nemo fuetit damnatus, &

pri& negativé indurare & excacare.

Ratio mea eft , quia illos vocamus

quoe

quis eredet , quód pofl fcriptam Pauli

Epiftolam , nemo amplius Judao-

communiter induratos , qui grati&

pE

po

rüm fuerit converfus & eternum fal-

Spiritis fan&i maxime refiftunt,

gb

vatus s fi fuerunt aliqui falvati, ergo

& qui majores gratias accipiunt à

non füerunt omnes reprobati s Gce-

Deo ; ergo non potcft dici , quód

atde

nuinus igitur feníus illius dicti ell ,

Deus ipfis fuam gratíam fübtrahat.

d

»

uem . tradit Cornelius à Lapide:

Sic Judaos vocamus homines obdu-

ftah

dn cap. 9.

"

Tacob dilexi in utero materno ad-

ràtos , fic & noflros hareticos voca-

4d Rom.? :

;

huc , ideft , flatui eum , ejuf-

mus exc&catos , econtrà vero Paga-

Ásd |

p

que pofteros cligete in populum

nos in India, qui de Evangelio Chrifti

meum , ac in Ecclefiam ; Jacob ati-

mihil unquam aüdiv.runt , non vo-

liras

tem odio habui, id eft, eum nieglexi,

camus induratos, fed potiüus homines

xdp

macli

- 4flam graziam ei non dedi. Previ-

miferos ; & rationem addimus, quia

malü

dens autem Apoftolus , ex hoc fuo

Pagani tot lumina & tot auxilia.non

Quan

receperunt ,-quod Judei & Harctici,

difcurfü facild poffe oriri queftionem,

tif,0

euinam ergo Deus filios Abraha fc-

& veriflimüm ; tiam fi cgo interro»

Wa

eundüm carnem in incredulitate per-

got, quifnam fit homo obdurati cot-

dis ? non rcípondeo , illum effe , cui

Hf

mittat , dum tamen Legem juftitie

fin,

fc&tabantur, & econtrX cligat Gentes,

Deus fuam gratiam fübtraxit ; fcd

RofH. 0

füjum

äuæ uon (ed abantur juffitiam , praoc-

illum , qui gratie divinz refiftit ; &

pl g.

ille eft obftinationis cordis , qui ce-

l

cupat hanc »quaerfiionem füo reíponfo,

ht

& ait ^ Similia non effe fcrutanda ;

piofiori gratig, & pluribus fortiori-

p

f.d cogitandum , quód ipfe non mi-

bufque plus rcfiftit auxiliis. Sic mag-

uam

lut

nüs fit Dominus omnium , q

*

nas fané gratias accepit Pharao, nam

& coníequenter J

uftà

tot videre diving omnipotentiee fig-

aliqu

Flgulus luti,

n

& fan&té faciat , i, cujus yu

It , mife-

na , toties pet flagellum corripi, &

;uo cit'

£

il

vetur, & quem vult,

inderat. ltà tamcn

toties rursus Deum parentem CKP?,-

fit fignum

riri, hec fünt dona, que non omni-

Qu

ut ifla iaduratio minime

a

reprobationis, quod tamen objectio

bus dantur. Deindé fi hominibus ob-

Ie;

intendit probare. Nam imprimis fa-

durati cordis à Deo fübtraheretut

cætcris

It

gratia , non effet ratio , cur

E2 negatur , quod Deus negativé

gräï;iüs

um

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, Ór.

245

ii

graviüs punirentur ; íed potius effet

Ecce fic agit Deus inftar pi matris

od Deis h.

eis indulgendum , quia ipfis fuiflét

cum; homine malo , & malus homo

aC exott

minus datum. . Aft contrarium ple-

cum Dco ; quó magis inftat divinus

1 permiti

rumque legimus in Scriptura 5 fic

favor, & magis refiftit humanus fu.

f , m

Chriftus. Dominus minitatur. obfli-

ror. Meliüs fortaflis feciffem, f1 po-

fuiffem. matrem filio amaras medici.

" gruam v

mat€ civitati Capharnaum , & ait:

od efit o

Terre. Sodomorum. remiffius erit in die

nas porrigentem , has enim adhuc

& exct

judic , quàm tibi. Ergo fignum cft,

magis borrent egroti , quàm cibos

[os Yocini

quód eis, qui obdurantur, non folum

delicatos. Sicut & peccatores longé

gratianon fübtrahatur, fed infuper co-

fortius rejiciunt divinas correptiones

, qui gt

e . refilut,

piofior tribuatur. Sicut ergo Sol non

& amaras poenitentias , quàm mife-

]

obdurat lutii fuos radios fübtrahendo :

ricotdis favotes ; veruntamen quem-

accipiumi

f

J

fcd potiüs eo(dem in illud uberiüs &

admodum non defunt , qui delicatifz

d 1

UA

ardentiüs mittendo : irà pariter Deus

fumos eibos refpuunt , irà fimiliter

m fu.

omina ol

dicitur obdurare hominem, non fub-

non dcfünt biftoriz , quz nos docent,

gfetics d-

trahendo.fuos diving gratie radios!

quód Chriftus quibuídam induratis

Íed poriüs eos malo fübjecko largis

peccatoribus in ultimo eorum agone

C ESD

porrigendo.. Quod, ut clacuns intel-

placido ac gratiofo vultu apparucrit,

pydio C

ligas , finge tibi puerum quemdam

eos blandis verbis allocutus , quod

jic, 109

vel propter morbum & naufcam fto-

cifdem mifericordiam promiferit, nec

atisdomis

maáchi & guílüs , vel propter alium

non in fignum amoris, fua (àndtiffi-

aliimus, quu

malum affectum, omnem cibum «e-

ma vulnera aperuerit ; nihilominüs

r aurila 0f

«u(antem ; jam ad iftum accedit 1a-

tamen leges , quofdam facies fuas a-

i Herti

tet , optimum acdelicatiffimum (üum

vettiffe , alios infüper in Chriftum

p

portans cibum , rogat filium, ut fu-

horrendas blafphemias jeciffe, coquod

adurii d

mat cibum , ne fecus virium jactu-

ipfis temporalem vitam non prolon-

us d

ram, naturaque ruinam propter rii-

gaverit. Ah ! tune dixeris, quod iftis

mxit (

miam inediam paulatim incurrat. . Ad

benigniffimus Deus fuam gratiam

4 [6(1&1'[' D

hac filius nonnihil excandefcit , ma-

fübtraxerit ? fedais , in hoc Deum

]i; q"! æ.l

fubtrahere füam gratiam & obdurare

ter veró videns , quód verbis nihil

du fortiot

proficiat , & ramen unicé amans fa-

negatiye , coquód non det efficacem

jj. Sic g

lutisfi]ii , conatut cibum inftrumento

gratiam ad confenfum. — Refpondeo,

jrzo, 10

aliquo ori filii immittere ; ait ille pro.

etiam iflam probabilius Deum non

otenti r

terca jam 1nagis in furorem actus,

negare, adeó ut ex parte Dci gratie

s

COffiPi) ,

vultum avertit , ora forti claufura

nihil defit, quó mins fit efficax, fcd

nom df*

munit ; & illà adhuc magis inftante,

totum decíTe ex parte hominis. Sicut

etiam faciem ambábus manibus ob.

dicitur perditie tua ex te Ifrael , &

gon on

tegit, donec, ni(i ipía aufugerit, con-

dico, quod uterque tam Judas, quàm

ninibso"

at

tta propriam quoque matrcm vibtet.

Paulus magnam gratiam accepefit,

