eant , quomodó Ecclefia Chrifti fue-

li evadat perfe&tus, debet primó fci-

te, quotnam fint Vis ad perfc&tio-

rit fundata, ac per fané&tos & fapien-

tes Dei Sacerdotes per Orbem pro-

nem? qu& virtutum & vitiorum ad-

popata. ut confirmentur ivn fide, &

invicem connexio ? quomodo ab uno

:

f

yoborentur in zelo.

gradu ad altetum pergatur , undé de-

bet fibi primo feligere Auctorem, ex

De quarto demüm & quinto fine

Y

lcé&tioni fpirituali prafigendo fermé

quo pracisé fundamenta capiat, ni-

cod«m modo difcurrendum eft , ficut

hil attendens , an ille Au&or gratià

eruditionis, moveridive efficacia pol-

de fccundo. Tota hzc res declaratur

leát , vel careat. « Et plerumque if

e;';fcmplo, Saccrdotäbus vald& utili.

vet-

R,

]

343

DE MOTIVIS Epi" INSTRUMENTIS , é.

j

u

vetbis fimpliciffimi ; funt in funda-

tatio? undeé À primo fervore tatita

mentis optirii.

prolapfio ? undé in rclaxatione men-

m

dofite

Secundó Conciona

tot deiuet fïcir'c,

tis, tanta libettas oris? undc cam fre-

M BOH&

unde defumat cfficacia argumenta vel

quens mundanarum rerum narratio,

dion

ad períuadendum, . vel ad di(füaden-

tanta nugarum effufio ? cachinnatio?

dum? aliud enim eft. fundamento-

didfolutio ; ubi modoó Patrum colla-

e M.

tum notitiá, & aliud argumentorum

tiones , .fan&a colloquia, fervoris

um

dC

efficacia ; hac itaque pto diverfitate

ftimuli? ah in promptu caufa eft :

T

materie quarit ex diverfis locis &

deeft eruditio rerum fpiritualium ,

'

libr;s, (olüm eorum vim & efficaciam

D)

qi

ïïï&

l

melius judicant, de fpiritualibus om-

attendens, & nihil curans librorum

nino fillere , quàm continuo metu

fici

ordinem aut artifigium. ld rursüs

concuti , ne ipfis fübitó hereat aquá,

alio-

tes Íe habet in aíceticis , nam poteft

eoquód. ex libris nihil haufcrint, un-

du

In Prolo-

quis effe praditus , faltem imperfe-

dé optimé affcrit Humbertus : Ex dc-

qucndl,

&é, fundamentis aíceticis, & tamen

10 pun.

feclu eruditionis multa mala fecuta funt 50 9€ €ru*

eíle vacuus veró proficiendi propo-

im Relgiome c» im Monaflerüs. Qu Pfione

g

n

fito , debet ergö voluntas fortiílimis

illa mala? omiffis illis, apud prafa Religiefe-

llä;an

motivorum aculeis impeti , qu di-

tum auctorem pofitis, dico, pró do- ^.

]ovte

verfitatis exigentie diverfis & libris

lor! etiam frequentia effe fequentia,

-

nibusl'i':

bibuntur, niíi forfitan de petita ma-

ex defcctu enim eruditionis fpiritua-

400

tetia fpecialis liber fe offert.

lis prolabuntur in varios diícurfus,

Viuftat

Tettió Concionatot debst effe in-

invicem vexant , invicem pungunt,

hn f«

ftru&tus hiftoriarum & cruditionum

externé quidem ridetur, fcd interne

m

mercinionio , aliàs enim flerilefcet

mens amaticatut ; notans interdum

enet

lingua loquentis , antequàm hume-

vetba pungitiva non tantüm per dies

b

Gentür audientium aures. Sic equé

& meníes, fed etiam per annos. O

du

in fpiritualibus fzpé oritut fterilitas

quoties pert infulfam rclaxationem

?ltlefäm

mentis, quia deeft eruditio cordis.

mentis rumpitur vinculum chatita-

ofl

Et raró datur. foecunda meditatio,

tis ! alii propter longum . quoniam

i

quam non praccífit foecunda przle-

deícribunt ac taxant Superiores; alii

|

yo Id

&io. Fateot qu'dem quód meditatio

quidem putant, quód .fraterné vi-

d

()«

vant, cütn fraterné bibant, & fic me-

non tam fit metienda ex cognitione,

má

quàm ex opere, indé fecuturos fed

dios dies fine fru&u tranfigant ; pa-

buno

homines fumus, & - intet homines

cem habent adinvicem , íed potiüs

Q«

DW

veríamur , & plerumqué malé con-

in nomine Bacchi, quàm in nomine

Chrifti. Attendite vobis, ó dilectiffi-

n5

verfamut, nifi legendo prius erudia-

Y

f

iur,qu& in fecreatione ptoferenda.

mi, quia non omhes , qui fociantut

TAR

Ediffere mihi, undiin facris qui-

in pace, uniuntur in Deo; datur ctiam

busdam aíceteriis tanta morum mu-

concordia, que eft vinculum iniqui-

i POI'

tatis,

i

yd

z-

w f

*

4

TRAGTATUS L

-gäziä, Nihil mali agimus, dicitis : con-

nemajora müurmurationum tonitrua

cooriantur in parvo coenobio, quàm

i

cefferim vobis, quód cum Phatifeo

afferere valeatis; INon fumus ficut

olim fuerint audita in deferto à toto

3

c&teri hominum' : raptores, injufti,

populo Iíralitico. Sed. rursüs ad tta-

e

adulteri, &c. talia enim crimina de

mitem. Qiuartó debet Concionator

4

vobis nemo facilé füpponet ; fed quid

effe praditus argumentorum prafi-

ll

dio , quibus vitiorum defenfiones re»

ü

Matt.12. dicemus ad hec? Omne verlum otio-

fum . quod. loeuti fuevint. bomines ,. ved-

futet quia quó magis vitia à pradi«

NI

y. 36*

dent vationem de €o in die qudicii

O

cante tanguntur, cÓ- fzpé magis à

li

quot nonaunquàm uno die profe-

ta&to leguntut. Libri ergó convenis

hi

entes locoque congtuo confülendi

runtut vetba otiofa, & rifüma mo-

ü

ventia, que omhia fan&us Benedi-

funt, à quibus predicator copiofius

8. Reg

H

&us in omnibus locis zternà clau-

informatur , quomodo valeat a vitiis

il

cap. $.

x

furà damnat , & ad talia difcipulum

tfemovete larvam excufationis, &

Q

aperire cs non permittit? Amici ,

nervosé indicare probra falfitatis. Si-

1l

militer, quin imà multo magis, hu-

thefautum perdimus ingftimabilem ,

Pk

quis enim cognofcit pretium tem-

jusmodi' armatütá. munitum efle

*l

poris , quo nobis eternitas proftat ?

oportet , in vita fpirituali progicdi

[

timendum eft Judiciuni ,non folüra

cüpientem , quia , verbi divini. pra-

Q

cone forté tantüm ab auditoribus ob-

propter mala corami(fa , (cd . eciam

propter bona omiífa.-Dicitis quicï::m:

ganniticnes. fufiineate , hic ubique

(do

hicité eis utitur fübditorum fragilitas,

éontradictionibus impetitur, INatura

f

qu& concellit Superiorum benigni-

(üam petulantiam exculat , infirmit-

ü

tàtescommendat, millé neceflitates

tas, Verüm càvete: quiak fæp& Supe-

riores fumilia ad duritiam cordis vc-

fingit ; adulatur, ut laxctar liberiis

j

Matt. 19 ïh'fl permittunt , ab inico autem non

biaüditur, ut tractetur lautius fmolee

l

|

y.8

j« ji-. Ab initio fundationum fuit

ítat, ut amctur teneriüs. . Diabolus

S. Greg.

alius fetvor Keligionum. Etiam Bc-

terroribus , impetit, fraudibus . infe-

li

lib. 2.

nedictus & Scholaflica mentis rclaxa-

3

Ítac, füb fpecie vircutam vitia. ve-

!

V, fie

nüm exponit , ut vendat carnalita-

Dialog.

tione fcfe tcfocillabant, fed tali, qua-

iem ipfum' Coelum infigni mira-

teta, fingit.chari atem . ut laxitatca

l

i

culo comprobavit. Tonabat tunc

:

difcretionem s ut fcurrilitatem affa-

j

UE M

C«lum , ut Bencdi&us | conce-

bilitarem s ut avaritiam , parfimoe

i

W

niam ; ut amiaruülentam paílionem,

AXdleret 'invitvg : qu(id |prius ne-

h

gàbat rogatus, üt cum íua fahéta So-

ítatertnam cortc(tionem s ^ uc nientis

tore intet facra fpiritualis. vite col-

iuperbiam, fama cudtodiani ; Aliquos

loquia totam noétetn duceret infona-

inpugrat per indifcretas auíteritates

nem. INegat forté hodié Superior

ahos. per. apparitionum illufioncs,

f-níuale iolauam , & timendum eft,

& slios per nocivas familiaritatet,

Et

*

AT

[

DE MO TIV[ïS,äE'T ,«INS'ïTRäUMENTIS, ex.

545

Oniià

Fx quid de hominibus dicam ? hic

füm omninó applicare indifcreté. R e-

j qin

nempé à via re&ta retrahit blandiendo,

fpicienda funt tempora , loca, orlo,

)1 tf

*

i

j

ius carpendo, alius irridendo, alius

vitiumque conditio. Non omni tem-

d t

-jonatot

contemhnendo , aliss murmurando,

pori congruit.omne exercitium, nec

alius difputando , & alius contem-

omhi loco omnis actio. Ordinaté in-

n a

nando. Predicatores plerumqué dun-

ftituenda efl vita , & juxtà meníu-

iofi :

jl

taxat taxantur ab imperitis & malz

tam virium fufcipiendus labor. Mor.

! PTZ

ji

vite notatis : boni veró Aícete in-

£ificanda eft natura , non occidenda

nl

(uper fiepé zepiüsdo&torum ac fecun-

cato ; exetcendus animus , non fuf-

n

düm eftimationem piorum fügilla-

focandus fpiritus. I ponenda funt

yotnd

üonibus fübjacent. ^ Contri fimilia

fpiritualis vite fundamenta , ut ta-

copioiiüi

ergo cölligqndæ funt fortiota ratio-

men non ignoremus, poffe alios per

at Yil

num pondera , ne labefiat in bono

alias vias duci; nec ideó quempiam

.0m51 i

conílantia. Mon (uünt quidem di&c-

errate , quia à noflro viveridi mode

iritis

413 di&teriis arcenda, fed collectis (a-

recedit. INon ideó debemus effe per-

Lägisa D

pienda dictis intàs flabiliendus eft

tinaces, quia conflantes ; nec ideó le-

m &l

h

animus,; uc fciat blandientem fapien-

ves, quia humiles : fed omnia ordi-

ter avertere, & fügillantem patien-

T

naté juxtà fpiritualem , non catnze

j P'?'

€er perferre,

lem , diferetionem fiant, prout per

toribo

Qnintó demüm prs oculis Con-

diligentem Lec&tionem inflruimur,Ex

cionatori habenda eft diícr:tio ,. ut

|jc g

his colligitur primó , quód Lectio

j NÀ

fàa proferat loco, tempore & ordine

fpiritualis fit Sacerdoti (ümme necef-

, ipitm

debito. Ordinaté enim ficti oportet,

faria, & imprimis quidem , ne fecüs

lecciiiïüECS

quae à Deo proficifci ceedantur. — In-

in incertum, & (ine fundamento pu-

"

f

i

4

yt ib

1

fpiciendi funt auditorcs corumque

gnet, utpoté nullum proficiendi fug-

difpofitiones. It pradeater ordinan-

yus f

damentum edoctus.

Secundó ne ia

da funt Pharmaea, ut fumenda dulci-

Diabïm*'

meditatione experiatur fe pumice fte-

d

ter afficiant palatum , & fümpta ama-

riliorem. Mirum enim non eft , £

t d

Apoc.te.

ficati faciant ventrem ; quemadmo-

mola nom refandat aleuron , nulle

V. 10.

düm iiber ille , à Joanne in fpiritu

[ ani»

affufo critico.. Dívinum eft, laborare

devoratus , tali amaritudine, de quà

Md

abíque materia ; & plufquam huma-

Iíaia 28.

Scriptura afferit : Recogirabo omnes an-

num trutinate intelle&u , quod nullo

um

garoi

y.i5,

nos meos im amaritudine anmma imes,

perceptum eft fen(u. Tertió quia ip-

Sic fimiliter füummé | neceffaria eft

forum eft , alios erudire ad juftitiam,

",

emnt Aícete virtutum ductrix dif:

n

quod fieri nequit , nifi-pri*s ipfimet

cretios nanm iftà deficiente ,. deficiat

aut per unctionem fpiritüs aut pet

; M

!

necelfe eft, omnium virtucum pro-

affiduam Lectionem , viam juflitize

jlieitl^

fa; &LIS

Infructuofum eft, multa le-

lämiwh )

elucubrare, errorefque detegcre docta

ere , & nihil fibi applicare, damno.

füerint.. O quor anime interiüs fen.-

jl

"Vrad. L Pars lL.

Xx

tiunt

b

TRACTATUS f

346

" tiunt fe trahi ad. vitam füblmiorem,

nempe hoc effe veriffimuti , ad p9

nendum folidum fundamentum;quia,

L]l

& hiac querunt (ibi ducem, fed inve-

(

niunt, pró dolor ! ececum, in quo

qui rnulta fine fündamento legit, ve-

lut individuum vagumr in divería

fiec eftnotitia per experientiam , nec

d

abit «non autethi effe ità legendum ad

fcientia per le&tionem ; fed. ne ejus

£f

coecitas patefiat, rnox talis omnem

capiendati etüditionem. Nam fi ad

capieridam eruditioriem ità cunctar-

fi

- fpititualem difcur(üm obrumpit, ran-

do, & juxtà ordinem quafi meditan-

h

quàm rem cum primis Sandtis jarm

ti

pridem fepultam , & non amplius re-

do legendi effent libri , vel effet tati-

tium unus & alter Au&tor legendus,

f

füfcitandam. Alius autem füam igno-

n

zantiam prefurnptione & temiericare

vel plures ?. Prirhum - tioni videtur

j(hl.

fupplere riititur, parüm curans, ati be-

Saccrdotibus füadendum, quia ex uno

gl

alterove Auctore, licét optirrio, nuri-

$d.

né & utiliter, tnodó velociter & fub-

tiliter refpondeat, fibi vendicans ofh-

quäm tantum eruditionis haurient, ut

y

oí

cium Magiflri, necdüm idoneus dif-

poflint in omni occafione& loco prae

Íentes grato fpiritualis do&lring col-

l

cipulus; multaque effutiens de con-

loquio edificatc » nam fegnper ovur

li

templationis fublimitate,; adhuc mor-

li

tificationis ignarus. O ! Doctores,

uid ex uno &altero Auctore itivee

nire poffibile non eft,frequenter idena

N

quorurm smerces , nori Aureola do-

étoratüs , fed carcet eterna obícuri-

fcpetere multis toediofum eft. . Ses

K

Ifaia $

cundum videtur ultrà vires. huma«

Yl

tatis. lNatn proptered captivus ducus

V. 13.

nas, quia citiüs abíolvemus dies no-

Q

eft. populus seus, quia nom babuit fcien-

tiam. Indoctis & fyderibus erranti-

flros vivendo, quàm nobiliores Au-

d

fuda. 12

Daniel

,n(

' bus procella tenebravum fervata eft in

&ores accuraté legendo. Prfertim

prater Parocliiales functionies & alias

at

i2. V. 3.

aternin. Qui autem dodli. fuerint , ful-

bunt quáfi fplendor firimamenti. Ma-

occupa

tiones «conveniens quoque

Y

peuto 4

q

27« Y. 18. ledi

&us, qui errare facit cecum in itine-

temporis fpatiïum'» otationi. dandos

?€

Ego enim cunt Íancto Bernardo

qui etrare facit animam fimpli-

owninó judico , plus temporis efie

Proverb

,'cem, Deoque qu»æ*ren*do- intentam.

dandum orationi , quàm lIectioni,

. Econsrà veró eruditus in verbo, repe-

16. v- 202

wiet bona. Et qui ad juflitiam erudiunt

utpoté exercitio nobiliori. Per me

Dpoanieli2

m

Itos , quafi fhella in perp

etuas aterni

licet, narrent alii longos Catalogos

L22

Auctorum , qui prater continuuti

tatts. Qiuaré Ó Sacerdos ! flude , ut

fcriptionis ftadium, etiam multa mil«

legendo acquiras fapientiam , qua au-

melior ; & prudentiam , qu& pre-

ia librorum accurraté legerunt , ego

Prover

k: ro

veró hoc nulli fuadeo, fed dico , pru-

läæv- 163

tiofi

ot efLatgento. Celligitur ex his

(-candó , quomodó intclligendi fint

dentis effe , unius fe ingenio fami-

illi An&torcs, qui dicunt, libros efle

liariter applicare, & ex multis inftar

Colligitur ex

tardando juxià osdinem legendes , apismella congerere.

pE MOTIVIS ET IN$ TRUMENTIS, £.

3475 .

!d

datis tertió ; quid dicendum ad illam

vctbis quondam divus Hieronymus

ntumgu

quaftionem, an fitconveniens ut Sa-

raptus in fpiritu anté tribunal Chri- $. Hierge

cetdos & vir-fpiritualis libros etiam

ft ab 1pfo fanctiffimo Judice fucrat tymus

in d

profanoslegat? Refpondeo enim cum

increpatatus , ac tamdiu ab Angelo // Reg.

um

diftin&tione 5- libros profanos legere

actiter Hagellatus , donec . promitte- Monady.

Nuld

eruditionis causáà , videlicet eos cur-

ret ac juraret ; Domine fi uuquam has (4p- 19

j at

fim evolvendo & nobiliora notando,

buero codices feculaves, fi legero , te ne-

hoc omninó videtur licitum & falu-

[ mdiu

gavi. Et ut có certiüs crederet, & có

dLeftttt

tiferum ; quia nullus Au&or tam pro-

firmius memorià tenefet, quod con-

r legcndus,

fanus, ac malus, quin bonus & fa-

tigerat, per plures dies 1n fuo. cot-

yn vidt

&us ex eo po&it aliquid boni colli-

pore caftigartonis vibices perfenfit.

AG. z.

Eheu, fi tam feveré punitur eloquen-

;uiæexuna

É

gete , 'flblque vel aliis falubritef ap-

j

(itó, fii

y. 26.

A

icate, fic ctiam divus Paulus cita-

tia quzfita ex Cicerone vel Plauto ,

aurient

vit Ethnicos Poétas, Juflisfiquidem

uid fiet illis, qui , negle&is libris

factis , ex fzecularibus libris, non tan-

i

kIocopre

omhnia cooperantur in bonum, etiam

libri mali , modó tamen abfit peticu-

tüm eloquentize vanitatem ., fed ime

Jling t

lum perverfionis ,. vcl -prohibi-tiö.

etiam nugatoriatum famularum fcur-

rilitatem conquirunt ?. Potcft hic ad-

3&0(6 ia

Libros weró profanos - ex inftituto

:

jux& ordinem legete , vel eis. ex-

huc quzri , quid de Compendiis per-

:

uettat ii

TM

pendendis tempus impendere , hoc

fe&kionis & de parvis libellis fentien-

vitiofum eft, & Sacerdoti minimé

dum? an non fint fufioribus pra-

jcs ln

convepnit. Rario eft , quia in eis nec

ponendi? quia videntur compendio-

i d

eil fpirirus, nec vita imitatione dig-

fiotem viam monftrate ? K efpondeo,

i fores Ap'

p ett(i

na. Et fic minimé approbo induftri-

bonum effe , femper. hujusmodi 1i-

am illoróm , qui Senecatn continuo

bellám fecum portate , ut. difpería

ia

j

xolvendo velut idolum adorant, nam

mens.ejus ope in omni loco valeat

j dodi

quu

quamquim fuis Epiftolis multas

recolligi ; effequé hujufmodi libellos

yi d

quafi. Chriftianas fcntentias immif-

viris jam illuminatis ac folidatis fum-

j at

ünt

cet, furnidamentum tamen Chriftia.

me utiles; quia intrà pauxillüm tem-

)ti

nag vite ex co minime hautriti valet.

potis ex eisfe totamque vitam fpiri-

gt

Neque dicas, te legete Senecam aut

tualem aqué , imó perfpicatius pof-

Á Pa t

Ciceronem propter imitationem fly-

funt perfpicere, quàm ex gmajoribus

Cf

lt, non propter imitationem- vitz s

libris per moram longiorem. Inci-

nam habes Patres & Scriptotes Ca.

pientibus vero, & in Aícefi necdüm

lm

tholicos, quorum fiylum.imiteris ;

fundatis pro regula & ponendisfun-

íi horum tibi nullus placet, certé tuà

damegtis ejusmodi libellos nequa-

[[CO:PN

füpetbià Deo difplices, & caufam ha.

quam füadere queo, quia pl

crumque

mif-

jio

bes ferió meditandi illa verba : Cice-

multa pt

elüpponunt, quorum o

Jtis jj

riculofa

ronianus es, non Chriflanus. . Cuaibus

fio igcipientibus multàüm pe

(f

AX2

, eft.

n

ó

us

4

349 .

TRACTATUS' L

eít. Declaro fianc do&trinam conve-

vident c» audicntes non auditnt , mequé

nienti fimilitudine : Pono duos Phis

intelligunt.. Jucandius quidem effet,

Matf; i

P. 13.

lofophos unum, qui füa manufcripta,

abíque mortificationis moleflia. per

: " legendo, ftudendo, repetendo; ac di£.

compendiofam viam optato potiti

tetmino quàm longo fatigari itinete :

( putandoà capite uíque ad calcem

accurratiffime ventilavit ! & alterum,

aft haud. noftre electionis liberz eft,

compendiarió terram defiderabilem

qui ultà proémium vix pufilum

progreffüs ; uterque ex proptiis fcrip-

ingtedi , abíqué trsjecbione deferöifff;g[.gf,

tis congefto Compendio utitur: prior

fed profperum iter faciet. nobis , Deus » s

[alutarium. noflrorum.

ingenti cum frué&tu, quia fuum legetis

Compendium, facilé fe breviter fi»

g

CONSIDERATIO SECUNDA.

peruniveríam refletit Philofophiam,

wagnumque miefnorim addit vigo-

scm :- pofterior econtrá. fempet abt-

guid .ä

quande ? d quomodo fit €.

:

Lethione sotandum ?

qué fcientim fru&tu mancbit, tametfi

íuum Compendium eenties & centies

pcrvolverit ; quia nequit effe fru-

Koverbiuns eff literà f&?ripm fd«

P

net ; non itidem le&a. . Docente

314ra!l

Iï;

dtuofa ad. fcripta reflexio , ubi nulla

i

preceffit ftudiofa eorum perlcctio,

nos quotidiená experientià , quod

a!

memoria it» multis fit infidelis mi-

neceffequé eft, im difputatione tali

hetere aquam . , quia ab: eo neícitur

nilra , fipé incaaté avolare finensy

f

recuríus ad fontem. Eodem feré mos

quod , non nif , magno labote cap-

do res fe habet iv afceticis; nam vir

tum;s adeó , ut vix in ulla re tut$

!1

in fpirituali ledtione atque. exercita-

fitipfi habenda fides. Quamobrem;

tiane jam beaé vetfàtus, facilé idém

nifr füper arenam fcribere , & fuper

cognofcit in pagiria; quod prius quee-

arenam zdificare velimus, neceffarió

Kcelsi.3o- fivit in Tomis, minimé ad id pertin-

leétorum nobiliofa chartis notare de«

bemus. Totum de hac materia Tra»

tt)']PP,' 5

gente fpiritualisviteznovello, utpoté

'H;

per exercitationem nondumvaptato ;

élatum fcripfit Hieremias Drexelius;

quia priüs debet marrationem . viro-

quem, qui volucrit, legat, ut edo-

rum nominatorum confervare, ante-

ceatuf , quantis ab cedem Auctore

vàm liceat cum fru&u in abícondi-

exemplis notandi neceffitas probe-

tis parabolarum converíari. Virino-

tür;atque utilitascotnmendetur. Ego

nünatiin hac re funt bont Aícete ,

enim hec tria duntaxat, quid, quan-

uotunt doétrina fecundüm | funda-

do;& quomodó fit notandum ? pau-

cifirnis hic tractabo , ad eum feré

3enta probatur, & abfcondita para-

bolarum funt compendioía docu-

modum, quem ad legendum tradidi.

Unde

menta Sanctorunr, qu& animi non-

Ad primum dico, in faciendis no-

? 3

tatis

düm purgati fr-cqpf:mer« videntes uan

LR

bE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, Crc.

349

, i

]

tatis effe refpiciendum finem notans

debemus continuó carni moflré fe.

m d

"

!

D

tis, quia alta fibi notat Scriptor aut

fpondete, non fpiritui ; inflar repro-

du u

Orator, alis Concienator, alia Aíceta,

borum , qui paenitentiam in perpe-

o p

alia T'heologus , alia Medicus. Kur-

tiltit:

tuum craftinuri diffcrant ; nequé

süs Afccta notat alia pro feipfo , &

quafi vellemus in craftinum peccate $

]ere d

alia pro inflrtu&ione proximorum ,

quia velle peccare de futuro , foret

n

ità tamen, ut applicata propris, pof-

f& peccato contaminare de prafenti ;

k t

. fint etiam perfrequenter applicari u-

fed quafi crás vellemus paululüm ar-

ü!f 1 DW! u' ll

tHitati proximi & vicilfim. — Pro fe-

cum intenfum remittere, ut pruderi-

ipfo imprimis notanda font ea, qu&

ter fedemus murmur ità frequenter

ferviunt ad vincendas tentationes ;

conquerentis natura ; quamdiü ergo

UNDA

five deindé. fint efficaciora motiva,

me tanto difcipline coarckibis rigo-

€ive fententie Patrum , five parvae

rte ? qüandö mihi aliquandöcozmi'-

hiftroriola & fac&a Sanctorum: .. Sie

vobis refpirationem & refocillatio-

agü jït i

Verbi gratia poeeft paucitlimis verbis

nem ? promittendo ci de die in diem,

notati illud Macarij Alexandrini Ab-

ufquedam tranfierint diés peregrinas

batis : Macarius. Alexandrinus Ab-

tionis noftre, & infonuerit in auri-

qpa

Áfarul

- D

bas, vifus aliquandó humetis faccum

bus nofttis coeleftis vocis ille dulcor :

lä , quöö

arená-plenum bajulare, atque à non-

fam enim byems tranfit, wnber abyt c» Cant.a.

ficis

nemine interrogatus , cür id ageret,

vere[fit. Fleres apparuerunt in terrA V. i. dv

s a

reípondit ; vexo vexantem me. A&p-

noflra, tempus putationes advenit.

i.

jore af

plicatur ; ergo & ego vexabo luxu-

" Ulterius pro feipfo notanda funt

3iantet carnem meam aut cilicio aut

illa , que fingularitet excitant ad

J fe t

)

alià afflidiatione. Item : quidam fra.

vit& emeridationem , & promovent

:

remg

. kf

ter graviter tentatus , ut fcdiret ad

pr"ofe&-—'u—m in virtutibus , pfaäïeftinï

faculum , ità obviabat tentationi /:

famendo ex geftis San&torum certás

inlit.pp. Hodie ( inquiebat quotidie ) adhuc

virtutes , in quibus plerutmque ali«

TU od

u Tt

lib. 9«

propter Dominum in Monafterio

qui fpecialiter excelluerunt ; ftatuen-

mancbe, cras forté abibo, & fic idem

do fibi ad imitationem certos quoC

5 DïgXCiiUS'

dicebot fecundá, tertiá & quartá die,

dam aétus. Sie verbi gratiä lego in

il ga

W(quedüm finitentar novem anni,

Bulla Canonizationis fancte "Thete-

f Auaofg

quibus elapfis , & illa tentatio eva-

fig, apud graviffimos Au&ores fuit-

i p

Ruit.

À

licatio: nonneé hic modus

íe quafi pro axiomate rec.ptum ; ut;

jur. U

tefiftendi eft. diícretiffimus

9

2

name

qui amari à Therefia vellet ; eani

j Q

«quis audebit fe exeufare ; non pof-

damno aut injuriá afficeret. 1n hoc

un: p

fum dicete : Hodié volo me fervare

fané quilibet fanctam Virginem imi-

euff föff

,

- propter Dominum, hodié me adhuc

tari poteft abíque ullo periculo cru-

ff Efadi

vincam propter Chriftum flagella.

riftagii , nullibi enim legitur , quód

4um, hodié propter illufüm,&c. €ras ;

quis diligendo inimicos, orando pro

nj If

xX 3

füis

TRAÉTATUS ?

i

$59

tenera etatepoffia

t effe maloin Ha—t&ä

f;.'nls petíecutoribus fibi cutem laferit.

Ton.to.

& quód ideo admonendi fint. paren-

Lndé Auguflinus : In veliquis operi-

Serm. !

bus bonis interdum poteft aliqui qualem-

tes, qui hujufmodi pueris & puellis

nt voe-

gunquà excu[ationem pratendere : ad ba-

cum morte lu&antibus renuu

cate Parochum , obtendentes, filium.

bendam verb dilectionem sulis fe poterit

aut filiam. eífe adhuc meram inno-

excufare. Pote[t mibi aliquis dicere : non

centiam. Caute chatiffimi in re tanti

polfum jejumare 5 nunquid Pot(/ï dicere;

sgn poffum 4

mare?

.

momenti ; melius eft fpiritualem Me-

dicum confulete, quäm puerum pe-

Pro prox!

mis notanda fünt impti-

fcrviunt Concionibus,

riculo damnationis exponcre. Quar-

fnis ea , qu&

uti fünt concep£us,

fententiee , hifto:

tó pot

eft applicati ad commonendos

ne fuftineant fratrem cum

rie , nobiliores textuum explicatio-

patentss ,

forore in uno le&to dermire.

o

nes, alizque fAlutiferz applicationes.

tó , ut difcamus & nos in corre&tio-

Dcindé notanda funt efficaciora mo-

tiva, fententiae, inftructiones, & pre-

ne manfuetudinem adhibere , quem-

fcrtim breves hiftoriole pro monitis

admodüm beatiffuma Virgo arguetis

meretticem , eam compcllat filian.

& nhofrtatiunculis in confcífionali dan-

fä

dis. Sic ut luxuriofis incutiamus tet-

Et in ordine ad commonitiones in

Í

totem, poteft notati id, quod de me-

confeffionali dandas , valdé falubres

fünt hiftoriz ex facro Evangelio. Sic

tctrice , Benedi&ta nomine , legitur,

2

ad fuadendam reflitutionem , in ex-

ad quam fàt

$o

iflima Deipara in viu:

Penia filia, quod multi funr gterna-

emplum adduci poteft Zacchaeas, nt-

fomn. i.

a

ä

liter damrati , quit

À.

on tantopere pec-

pot , qui fe ultró obrülir, ad refar-

d

carant, ac tu. Et boc ipfo die puet

ciendum quadrupló omne damnum,

M icbev.

quácunque demüm fraude illatum ,

fübmergetur, & damnabitur in Hi-

?

- dn Tradl.

pania , qui octo annorum exiflens,

ac ad erogandum infüper in paupe-

|

de Ro[at.

cum forore peccare voluit, etíi non

resdimidium bonoram ; annquäm

Ed

aliàs tam nota ac communia n chat-

otuerit id stu complere. Ja;m ift.

hac patya hiftoria poteft diverfis per-

ta non neceffarió notantur. Et de-

fonis diverfimode applicari. Primo

mim pro proximis notanda funt ea,

iis, qui pluribus fefe pcecatis luxurie

uze ferviunt movendis (an&is dif-

olluctunt , inculcande , quód jam

cutfibus, ac tollendis vanis colloquiis.

P ——

multi in Inferno torreantur propter

Et quamvis in menfa & in fimilibus

unicom hujufiodi peccatum , ficuti

honcftis ac füo tmodo neceflatiis fc-

cteationibus non fint adeó feria pro-

& ille pucr.. Secondà , quód nullo

imó nullá horá fimus fecuri à

ferenda ; nihilominüs tamen fenypef

die

talia adferenda funt , in quibus quid Apud

morte, ;quemadmodüm ille, quo mi-

Sicfale exhi Laurett.

nimé credidit , gurgite hauftus eft.

de fpiritu & vità latet.

n& do- Beyerlinx

Tertió , quód ctiam pueri adhuc in

larationis, & fimul quoque fa

&rnez

DE MOTIVI$ ET INSTRUMENTIS, t

3fi

CU

Cringirion cáret, quod Nicephorus de

dienda nempé íünt litterz pietatis

.P&I'GF.-

beato Ephrem Syro refert $ Pluribus

faccharo, dodtringque fale, non veró

puellLs

jám diebüs in jejunio transactis, for-

fiugatoriis, vanisqué novis, quorum

t Yo.

igä aliquandó vir fan&tus cibum fibi à

fcriptio potiüs indicat (alem infatuze

flium

Miniflro adferri jufferat, feden ! Mi-

tüm quàm auimum plenum fpititu.

tiiftet on tani cautus in ferenda olla

1 ff

Enitemur in tioflto genere riagaum

fe t

quàm im itnplenida , juffiorie, neício,

intet Ethnicos fapientis principeri ,

m Ms

übi vas fragile impingeret, ut iri par-

cui trios erat, fuos amicosid feriptio:

tes diffringeret, obfoniumque füper

ne docere $ q;lod ipfe* przc C&terts eX-

m p

Qut

£etfee pavimientum fefminaret. Vidit

arats dici lcione doctus , uti patet

id Éphreni , Miniftrumque pre £u-

ex Epi.fïola fecunda ad Lucilium, ubi

on.ad

m cua

bore ac tiriore totum quantum cón-

i fcribit : Ex pluribas , qua lego , dli«

Qgin-

tutbatun advertit, ütque eurmi confo-

quid apprehende. Hodwrnum, boc eff.,

laretur ; itá blando vultu allocutus

qttod. apud. Epicurum nactus fum.. Hone-

r

eft : Beno animo fili , quandequidem

ffa ( inquit ) ves eff, leta paupertas silla

; quem-

éiinit obfoniust ad uos Venire retttit i 4gt;

'argüfüä

Á

Ver$ nen eft paupertas, fi leta. eff. Cui

itos 4d illud acéedamus ; Qiyo dicto, (1-

&i cum paupertate bene cottvenit , di-

j f

ions i

tiiul, ad olle fragmenta accedit, con-

Ves eff. Non.qui parim babet , féd qui

fidcc, comiedit. Ecce párüm intereft,

plus cupit , pauper efl.. Tte Epiftold

: l

etítin convivio olla vel vittum fran-

tertiá ad eundem ità habet : Quod

do N

gatur modó conícientia fana & vir-

Apud Poriponium legi, aumymo. tuo man-

ïyi.nex',

tus integta fervetur, meliufque eft,

dabitur.

uidam adeo in latebras ve-

4 J ZW

humi ex £ragmentis oll& cibum fu-

fugerunt, ut putent, in turbido effe, quie-

d

tete in tranquillitate cordis, quári

quid. in luee eff. inter. fe ifla wmifienda

ammnum

fegi& menfae aflidere cum Íaeftonie

futtt , & quie[cendi agendum , & agen-

ia

tilefitis. Sic decet mágnanimum : non

ti quiefcendum efl.. Ex rutsüsEpiftolá

p

frangi, nequé irá moveri, etfi füa

fextà ad eundem: Quid me bodid apud

uanquäm

frangi 4ut pefdi confpiciat. Regia

Hecatouem deledaverir dicam.. Quaris ,

;inf j

virtus eft, fmanfuetado conflatis s &

inquit , quid profecerim? amisus effe mi-

j l 2

puerile vitium, ifa pracipitans. Ciuis

hi cepi s suultum profecit, nunquam erit

j

ftupidior poenaque dignior » ani fer--

folus , qui fibi amicus eft., Scito bunc ami-

á; d

vus ünutn cffundens eibum, ari herus

eum omnibus effe. Imitemur inquam ,

Sacramenta mille ?

d

j

Exinicum fapiettemr , non quidem

üm]ilbw

ejus fapientie inharendo, fedram iui-

Ab procul a menfa blasphemus e»

i

aisf

omns amaryus !

Iizrendo , fed tatm induftrié.notando,

flotataqué litteris infcrendo viva

( p

Ut fumat, veniat, ferculamitis bo'r;m.

d)

Chriftianig fapientia verba ; fícut ille

i,

Et quod hic de difcurfibus dixi, hoc

qu

gentilis Philofophie mortua dicta,

Je

j

siétum quoqué de litteris volo. Con-

For(an in hunc feté modum noftras

clau«

ánt

p

(uiP

u

TT

rTRaA€C€TATUS L

ACNE,

claud:ndo Eeiftolas : caeterüm ex

leftia pofterforum: - Aliter. fentien-

mellifluo fonte iftum hodie haufi li-

dum eft de tertio modo legendi , il

$. Bern.

enim continuó füb ipfa lectione ff

quorem : Non adduci Wlanditit, nec fe-

fup. cant.

annotandum , quia finis legentis et

daci fallaeis, nec. injurüs — frangi, toto

corde , totà animá, totA virtute diligere

fru&us cruditionis, qui potius multa

&f Quem etiam dilcétiffimo propi-

notando , quàm pauca meditando;

confertur. Scilicet aliud eft ariftas

g

nare volui, ex eo bibat, ut proficiat.

Í

Quod attinet ad fecundum , quandó

congregare,& aliud easderm triturare.

fcilicet notandum fít, id it5 intelligen-

In aliis quatuor modis lecta quaf

t

dum eít, an fit notandum (üb ipfale-

elidimus, in hoc veró fele&a colli-

gimus , magis attenti , Ut affatim

&tione vel ptimüm poft Ic&ionem?

4

Et reípondco, quando cftaliquid fpe-

invehamus molendo , quàm ut ftu-

cialitet expendendum , & quafi me-

diosé molamus inve&a. Unde amore

J

li

ditandum, tunc ^non effe in chatta

frugum, nec fatum quidem ungue

ietandum , durante le&ione ; Ratio

à noftro ptopofito dimovemurt , ta-

K

eft, quia multum impcditur ftudiofa

met(i à quibusdam curiofitatis dém-

li

t

ttutiatio , ubi femel admittitur ex-

nemur , probé gnari, quód non omnis

t damnanda curiofitas, nam vitio.

C

ctibendi follicitudo ; imó in primo

fum non eft, effe curiofüm , ut comi-

li

legendi modo omninó nihi] exícri-

bendum videtut , quia fuppo;ïi;ur,

arentur virtütes, & exterminentue

[

quód fundamenta tam frequentetle-

vitia. Laudibus extollitur , qui no-

ocomiis variis in locis mendicando

(

gantur , ut familiaritas Auctoris fup-

leat defetum . notantis. In' quarto

conquirit neceflüria vidtüs , & cur

u

tem & quinto modo p:r quádran-

laudibus privetur ? qui vatiis ex li-

bi

&m circiter vclocitet rursüs cft per-

bris feduló comportet incitamienta

p

vircutum, Quia hoc nori fit, ut de-

li

currendum , quod priüs lzgendo pcr

horam fuit expenfum, nori folànut

(:rantur ptopria bené jadía fundsig

q

£cs eó fortiüs imprimatur mernorig,

menta , fsd' ut explorentur 4liena

l:

f

fed etiam üt notatu digna mand-n-

adificia. Soleo enim ( inqait Sencea ) gpiff. z

P

tur Papyro. Nolim, ut 'imiteris quo-

e in alitna cáfza tranfire ,. mon tan-

ründam defidiam, qui ut effugiant la-

quam transfüga, [ezd tanguam explaïä-

Wt

borem exíctibendi, cun&os libros

isr. Id efl; nunquàm aüfugio ab cis,

vatiis füblinitionibus comniaculant ;

quorum vcftigia fcétari cohiftitui, etfi

quia fimilig fiepé ipfi pigro aotator

quandoque ad alios pto eruditione

gencrant confpfionem; libris inferune

divettam.

l

injuriam , paupertatis violant cuftc-

DIitimum demüm hujus Confide-

rationis cít modus annotandi , qui

diam, & communitati afferunt nau-

feam. Fru&tificandum eft fine inju-

notr omnibus eftidem. Omiflismul-

tis aliis ; quidam Auctor fpecialiter

tia librorum, & notandüm fiac mo-

coni-

355

PE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, .

bntit.

commendat ac prvæ(cribii iftum mo-

tatá.re, proprio vocabulo, aut appli-

adi,

dum, compingenda effc ( inquit ) pro

catione innargine : Verbi gratià, no.

jone dl

notandis " rebus füfficientia folia , &

