viPault : Non mandutalo carnem i

I. Coï'. ye

T

€ob, hoéeft ipfe Chtiftus, nion for-

etérsum nefratrem meusm [cahdalisem.

7413.

qmm

taofa Racliel, id eft. fanéta Ecclefia,

Dicere fortafsé non nemo infipienter

frptte

not demum ipfe Paftor ; quitameri

doctus potuiffet : Infasis Paule. Lici« Adl. 26.

m

exPrimciido in fe fanctiffimae Vit

»

tillimé vefeeris catrie , admiittente v. 24.

7 Jirz- W

eptumunmi éolofeii ,

ültra triodumi

Domino, àc dicente : manducate, qua. Luca. i8,

r po

7

/i

poffet ditári, fed folus dolofus ditef-

apponuntur Yobi.. Aft : non infanio , v.£.

, Vif

14l

y ]

cit Laban, & vorax lioedile inferna-

teponit , fapientiam inter perfe&tos

p

lisditis, O fiin. Sacerdotibus atque

loquens : Scio, quià emuia mibi lieent,

i d

Paftoribus intantum fulgeret pictatis

fed nón omnia expediunt, omuiia wihi li-

Qu

aurüm pert ititegritatem Vitae, quan-

sent, fed non omnid. edificant. — Neme

fj 31

tum nornnuriquam fulvüm vinum

quod. [uui eft. quarat. fed quod alterius.

nufiq

bibunt ex aüreis poculis in hilaritate

Vindia quidnám exigatürá bono Pa» ;. Cof. /e.

j o

" (

vultüs. 'Tunc ptocul dubio ctiarü re-

ftore ? quöd ícilicet non füfficiat ». 22. &

mcu u

liqui Chriftiani adhuc forerit optitni propriam folüm attendere confcien- /e4.

ye ol«

Cdüf'i és

coloris, haud fecus , ac grex ovium ,

tiam, fed quód irifüper etiam jubea- -

l

nojüs

T. $

que afcenderunt. de lapacro onmnes ge-

tuf áltetius patcete confciemtie, f

Ea ag

fude confifüs liceritie fiat ignorarnti

atellie foedibus , & fferilis non eft inéis;

Àif* s

qua tantze ctant formofitatis, üt eis

£uing.

Frufttà (übi

de licitate

(e Yv

cocleflis fpon(us fus fponfe compa-

opetis blanditur, quisquis fuo fatto

a[CCbat

)

infir-

qd

*

70

TX WOTATUS :

infirmis oceafionem (candali poni.. CONSIDERATIO SECUNDA.

Annotet fibi talis, fineque oblivione

Lib.6.

fibi annotatum teneat illud. Sanc&ti Perfectio & S«ndlitas vite Sacerdotibus

&pifl . 2o.

prafertim curatis ef-neceffaria ad intel -

Indict.15.

Gregotii, ità protcflantis: Ege Efum

teflem iuYoco in animq mea ,. quia a

ligentia Scripturarum.

Paffor

fümmo ufque ad. ultimum null bowinum

cap. 9.

Onet yox tua, Ó Sacerdes, qui Evan-

Cant.2.

Act. 20.

dare (candali. eceafionesm vole.. Difcat

ex hoc , quantam cautelam adhibeat,

$

gelizas Peru[alem, Vox enim tua

V. 14.

y. 25:

ne ullià maximo uíque ad minimum

dulcis, & fortior in mortalibus, quàm

lfai 46.

unquam offendiculum. prebeat. Sic

Orpheus in Silvis, aut inter Delphi-

F. 9-)

nas Arion. $1 tamen fanctiflimo Ser-

pportet. fucipere infirmos, & fic docere

Pufillos : nimirim per vite integri-

monis operifq: concentu non carcat,

tatem , & pon per morum corruptio-

Nam ubi inter bzc tanta di(Ionan-

l

tià notatur , ut yix non meritó dici

ü

nem. Er nunquid veftra chariras

adcó magnam charitstem fe prsíe-

queat : vox quidem , vox facob eft , fed

Genef.27.

il

fert; autmniet ? Si amore íuarum

manys, manus (unt Efau. lbi dubio va-

V. 21.

1

ovium À licitis naturg blandimentis,

cat, quin talis füá pradicatione iadu-

lbid AA

i

invicto animo , juxta didtamen dit-

cat füper femaledictionem pro bene-

cretionis abflineat , f aufteriora quae-

dictione.

Movebit quidem talis

q

queaffümat, atque fe fuofque a&tus

mortales velut piíces hujus moralis

] Wtf

Q

LU

J

Luce 17.

ftudiofiffimé cuftodiat, & ornet ? non

maris & procellofi mundi. . At non

un

uto, hoc cxiftimandum : có quod

ut faltent de virtute n virtutem, fed

latl

V. 10.

non folum fit boni pafloris, mortifi-

utfuant de peccato in peccatum,

L

catam & exemplarem ducere vitam,

Quid ergó Confilii (ais ) ut amae-

4j

foan. 10.

fed ipfam infüper quoque animam

nus verborum operumque concen-

7

fuam, ita forte poftulante neccffita-

tus'verus & firmus períeveret ? vox

y.1.

h P GU:

te, pro fuis ovibus in mortem dare.

ctenim Íuavis & dulcis raró períe-

'j' dam

1bid.

"Chm feccritis emnia ( ait. Chriftus )

,

verans & conftans.

n

il

;

T

Luc£17.

qua pracepta funt. vobis ,— digite : Serv

Quod ad. operationem feu ad bo-

il

y.10.

inutiles fumus, quod. debuiumus facere fe-

num exemplum attinet, füfficien-

eimnus, Porró fiquis. & ifthzc facere

tem confiderandi materiam in pra-

fent

cedenti. confideratione. datam effe,

neglexerit, nonne talis habet,. quod

meritó mctuat, ne aliquando audire

arbittor.

Nec unquam fuit mca

Á

j 1

d

Ltuca 19.

cogatur : de ere rilo te judico. [erve ne-

mens loquide alio exetmplo, nifide

T

y. 22.

q,,.:gm quia toties tam impudentcr ip-

vero & firmo, Nam pictas fimulata

l

Bimet commififli, quod in aliis mul-

!i

potiüs duplex iniquitas quàm pictas

"

totigs tam acriter reprobáfti.

vocanda eft, parüm' etiam prodeíft,

qu

imó nonnunquam nocet dilueafcens

ü

41 fronte, fi corrumpat in. fine. In

toi

hàc

fiu,q

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ct.

51

kl

hic igitut corifidetatione oftenden-

Nec etiam £acilé laborare pig:;t, ubi

dum eft, qtlöd þerfc&io & (atictitas

fpes tante mercedis urget. lüterro-

L

vitae non folüm fit neceffaria ad sdi-

£a regiuni Pfaltem ündé füum ipfe

.

ficationem per. bonurii exeriplum ;

liauferi£ Spiritumi, & refpondcbit ex

fed ad ip(àm quoque pradicatioriem;

liis pc]libus Salomonis ex divinis

ut juxta veruri Spiritani & zelum

Scripturis : Mirabilia ( ait id Domi-

Pfal. iid.

y.i29.c*

3

l- Cati

inftituatur atque ptomoyveatur. INe-

fiir) reffunonia tua : ideb [ceutata eff ea

[

EM l4

mo , nifi pet. emiflionetn Spiritus

arinta ia, declaratio (ermaonut tuorum

predicare dcbet , ficuti nero nifi per

illaimninat , c intellediym dat pdï'!f.-zfis,

emiffioneni aéris cantate valet. Fi-

Phi- ))

ós mei Aperui ( attraxi Spiritümi.

-

flula oris tui nutiquatn fra&tuose

Irtetroga eum , qui tam bonus tnue

(

cantabit , nifi probé fciatüüdä àttta-

ficus evafctrit, ut Melancholicum pot

ldlle

Rés.16,

hat Spiritum , quetmadimodum nof

fct refocillare Saulem , átque ab eo

2$

did

cantat organurm, aüríi extenti folles

repellere Spirituni tiequam. Et rur-

fl c

fübminiflrent aéfem , folles, feu' ut

fuüm illuni audies ; ad Deuti ità Io-

Yà- y. 21

Pfül. nys

aptius loquar pelles pradicaritis funt

queritem : Quawi dulcia faucibus meis

20

WSUTET

Sacre Scriptura : ex lis pfædicana

cloquid tud [upey iel ori meo ità cft O ——

k

di Spiritüm debet atttahere ; quis-

David : übi viget boria difpofitio

quis fuis verbis vult dare virtatetn,

E

gutturis ibi refonat atmá&nitas vocis.

moral

$. G'reg'.'

Qui ad. verá pradicatienis Verba. ( iti-

Non crüda & amara fed (übtilia &

dulcid comiedit cantor, fi füam rau-

Ar 07

in Paflor

quit $. Gregorius ) fepraparat, ut

cedinem folvete, ac Vocis puritatem

y d

cau[arum origints à. [atris. paginis fu-

at

,

mat s ut omne qued loquituy ad. divina

fervate cüpit. Sie ctiatu pradicator,

ami»

Autboritatis fundamentum rvevocet, at«

volens la&te lavate peccatorum ni«

que in eo edificium [na lotutionis frymet.

gteditium , priüis ab uberibus Matris

oncd

Cant. i,

?«

Pelles (unt Sacr& Scripturg , & quíi-

fuz bibat dulcedinetmi lactis, necefie

7. f'

', Pctfc—

dem non immetito vocaáti poflunt

eft, ctiam ufque ad. fán&tani quan-

pelles Salomanis, quia hifce Divinus

dam ebrietaterr, En! Sacerdos, Ma-

d-

Salomon: &terüáque fapientia cir-

tef noflra Ecclefia dua ubera liabet ,

duo ubera ejus duo sctipturarutii te-

ficit

cumtegitur. He pelles femper ex-

tentz debent efle in tabernaculis

fiatmenta , ex lüs tibi fugendum, fi

T

j 6[&1

Paftorum, tum ut continuó fpecu-

vis tuà ptedicationis cithará fugare

P(al. 26.

lentur celfitudinem divinitatis i4 4b-

Spiritus nequitig, haec ubera fint dul-

E. j.

feondito tabernaculi [ui, tumut paícant

cia faucibus tuis , fempet ex eis fuges

ghidt

Y/aia 32.

t

*

populum Dei i2 tabernaculis fiducia;

fempet ea in manibus tene, vclu

Cant. i,

gula

( requie opulenta.

uivis enitn

parvulus marmas, not crubefcas

Pietas

77. "

V. 12.

quantumvis pufillaminis facilé. fat-

horum amere etiam parvulus fieri,

fodöüi

cüm inter h&c ubera divinus non

étam quandam fiduciam capit , ubi

od

dedignetur commmorarifponfus, In

fe [

f

tot premifliomcs ex Scriptutis audit.

triä

n

fRAGTAÁATUS

i»

rA*

die malo. Et fttenué defendere Jeru- Ephef. s.

ttibus fpecialiter habitare beneplaci-

cclefiam ) (anctam Ci- v2

tam eft celefti (ponfo : nempé inle-. falem ( id eft E

&kulo Salomonis , hoe eft;

in Sacta vitarém Dei. Pto certo tenete, Sa-

Euchariftia , & inter lilia ,hoceft,

cerdotem fine (cripturarum intelli-

gentià effe Militem fine gladio , Scri-

in fan&kis animabus, & inter übera

fponfe, hoc eft in Sacris Scripturis,

bam fine calamo , T'extorcm fine filo,

3

"

€ant.2. lnleculo quidem Salomonis quiefcit

torem fine tritico, Coquum fine

foco. Hinctalis pradicando plerum-

vclut caíto feffus & fafciatus amore,

que taliter fuos fatiat Aüditotes, qua-

Cant.6. ut confortet infirmos. Inter lilja ju-

y. 2.

ftorum fcu Gn&arum animarum paf-

liter olinj varrus Martialem, — Mat-

citur, & cas germinare & florere fa-

tialis, ( fi Poéte fides habenda ) die

f

foité quádam à varro ad dapálem

ciat in aternum inter ubera demüm

coenam (f1 fuperis placet) perquam

fpon( commoratur, ut intelle&tum

f:

dét pägvulis. Undé per Salomonem

humanirer invitabatur, qui, utialas

J

ProY.9. dicit Ecclefta: Si quis eff parvulus, ve-

aliená vivere quadrá erat fatisdoctus,

prafütuto velpere diligentitfimé &

V. 4

uiat ad me, c infipientibus locuta. eft.

&

iNon utique vocat parvulos fenfu ,

quidem inftaclupi famelici inDomo

Mäïtiälif

tüi

neque loquitur infipientibus coram

Varri comparuit. Ventum eftad men-

ler

fam, feflam eft. Apportabantur & li. 4

Pí4l.91. Deo, nam : Vir tnfipiens non cognofcet,

tib

». 7.

r flultus non inteiliget bec. Sed pat-

deportabantur ( prout in magnificis Epigram.

R

vulis malitia, & inftpientibus corám

conviviis fieri confüevit ) modó ar-

int

munde. Adhortante nos ad id divi-

gentea efcali3 & modo autea pocula,

ftupente Martiale, nihilque magis

1.Cof-14. no Daulo his verbis : Fratres pelite

LE

y. 20.

cupiente , quám fatisfacere fuorum

puer) effiri fenfibus , fed malitià parvuli

p

effote , — fenfibus autem perfethi eftote.

prurigini dentium. Sed non potetat,

quod petelzebat efüriens hefpes. quo»

CantAJ.— "Non parvulos fenfu ad fua ubera vo-

Á

hiam fjngula illaza waía erant «ibis

y.je.

cat Ecclefia,eo quód dicat in Cantico,

u

ubera mea ficut turris. — Procul hinc

tàm vacua , quàm forté Martialis

W

procul efte profani ; procul abcíle

ventet, unà phialàfolà exceptá, que,

paucis inftru&a uvis, excitavit ma-

dl

parvuli fola terrena fapientes. INon

iSr

murmurationem ventris , quàm fe-

P[al! 69.. enim vos afcendetis hanc turrimfor-

Af

y. 4

titudinis, fed foli viri glotiofi, ho-

davit. prefertim , quia ipfi à vatto

lre

Kccl. 44« gyines magni , virtute & ptrud.ntià

unica tancummodó apponebatur, ap-

penío fimul hac, .hofpiti, ingrato

m

fuá prædi;i,ifäi afcendant par puram

i

epiphonemate : $2 son coimedifh , fal-

contemplationem & íanctam cluci-

üfa, [

Kom.3. dationem. Vos Ó Sacerdotes Domi-

tem. vidifli e fodifli. Ex fic, luforio

y.2.

convivio abfíoluto, incoenis fuos re-

&f

ni, utpoté quibus credita funt eloquia

dien

meare lares juffus eft., Jam apagé

f

Dei. Vos afcendite ,acceptuti ex eà

W

armaturam Dei t poftis refifiere in

Matcialis cum tua fabula , quia hance

'[3'

5api-

*

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , G.

73

- D

fapiens ridet, d

eplorat autem, quód Sed hoc Solis fàcris Seriptaris velut

- g

hocidem ( infenfu morali intelligen- proprium attribuendum e(t. Legifti

?

53'.'

do ) multi Predicatores fuis faciant

fortasé Ciceronem vecari eloquen-

l

Auditoribus.

Aícendunt enim Ca-

tie lumen Demoftenem torrentem,

fi-:

'thedras pregnantes conceptibus , &

fed funt flumina mortua, torrentes

parturientes Cicerenianos foetus,

& mare mortuum omnia Tullii &

Q

n

fpumat eloquentta , & tumet etudi-

Demofthenis ora Sole Sacre Scrip-

1m.

tio, clangit verborum exquifitio, tin-

turz (unt putews — aquarum viventium

Cant. 4

tillat fabulofa narratio , in- fcenam

qua fluumt unpetu. de Libano. — Solus

y.

zlua

Áat

prodit hiftrionalis defcriptio, addità

Sacrarum Scripturarum | impetus itt-

demum proecpilogo modiciffima fpi-

ter omnes Doéctrinas potiflimum &

die

lem

rituali exhortatione: v. g. diligenter

veré letifigat. civitatem Dei, Porro

Pfal. $,

otate; in Deumíperate. Ecce alte-

quomodo Conciones fru&tuose fint

uj

AAAAAAA

uam

v.$.

rum imo ip(ífimum conviyium

formande , volente Deo, dabo in

alàs

Varri! audivifti ó Chriftiane & for-

(rus,

tracatu quarto. Hic te fantüm in

taflis ctiam fedifli, fed nullum ftu-

Domino adhortati volui, ut tibi pre

u

omhibus libris recomendatas habeas

Gum écpifli , concionator qi.;igpä:

joma

tuus potiüs piétorem quàm fpiritua-

pelles Salomonis,ut ex ei(dem hau-

imd- Bï'x',v,u

lem coqnum aut patrcm cgit, epulas

rias vera fapientis Spiritum, ut cum

x .':y'-j'v

tibi appofüuit , quee aures quidem de-

Simcone veniasin Spiritu in templum rycs, ,.

agniflds r

mulcent, animam veró non nutri-

& Cathedram, ut tibi bibas crapulam y. 27.

IOdö Y

unt, minüs fatullant , fenfum qui-

charitatis ex uberibus Ecclefie , ut prj ,.

o

dem delc&ant, fed menrem non . elc-

tanquam potens crapulatus À vino Spi- y s.

d

vant , faciunt admirari, fed non com-

: magi

ritüs fancti poffis debellare fapien-

forum

pungi , attulir fecum aurca putami-

tiam mundi. Ifta crapnla Sacerdoti-

joltff

na , vacua fructu , argentea nauci

bus minimé interdicitur, fed potiüs 45 ,

fine nucleo devotionis , perfundit

fümmé commendatur, atque in Apo-

g

^

v, !;o

x

cibui

quidem fuam concionem vatiis

ftolis mané horá diei tertià à Petro

infigniter. laudatur.

Tante ifthec

(actia

eloquentiz foribus , fcd floribus pi.

| [ay quæ,

&tis, non valentibus habere odorem

crapula & vera Scripturam | notitia

raftantie eft , ut non nemo in has

gt

pietatis, multicolores. decantat vo-

Jucres, quas tamen ipfe nec deplu.

devotas fors etuperit querelas ; ah

a

quin lt

1

o

mare necaffare valet. Venià ruá dixe-

ttia , ah tria cognovi nimis feró, fci-

rim, Reverende Concionator, fan&

licet Deumr , Mariam , & facram

)3[01',- QP.

30

fumo: vendis, & a£ra verbcras , fru

Scripturam.

'ingï

ftrà conniteris, tuis his pictis, fictis

Q quid ad hec ego, 5 mi bone

!

flap'l

& falfis frugibus animas faturare au-

JE(u , qui in hanc uíque horam ad-

;l

quíort

huc horum omnium fermé minüs

dientium. Siquidem nuíquam legi-

[inos fv

7oan. 6 :

tur, quia fimilia Spiritus & pita

'o.fco á !,mdä venit,

m 9

gþm»t.,

quän; n«ihi,l agn

K

quod

».63.

Trad. 1. Pars I.

Ül i

u

74

T*RACTATVUS I.

quód in nebis tanta horum igno-

äus datus , quid fEJflts nonium erat

Audiitis

Ó

^

Sacerdotes ,

rantia ? undé venit, quód facra Scri- glorificatas.

Cant.4.

Píal 145

d

ptura fit pluribus Sacerdotibus hor-

Präüs. glorificare Jefim debemus pci*

V. 185

T. 12.

tus conclufüs , & notitia ejus velut

mehtis expurgationeni cordis puri-

lingua , quam pauciflim: veré not-

tatem & vita int»gricatem , tuüc

cunt ? forté quia Scripturas non há-

flabit. fpiritus ejus , x — fiuent. aqua.

bent , vel quia eas vix femel per

Quanmiobrem per bonorum operum

L. Cor.6.

menícti afpiciunt ? ex parte quidem

fru&tificationem & fanétam conver-

À

"

* x

-

9.

credo , tales inveniri , atfunt non-

fationem conftanter glorificate C por-

nulli 11 evolvendis facris litteris fre-

tate Deuti in corpore veflro, . E« tunc

Ms

quentes & vix non affidui, & tamen

per ícriptutarum Le&ionem confi-

N

Scriptura de füis hi(ce Leétoribus

denter accedite ad eim . , m ilumina-

P/al. 55

[T17]

C* facies veflra non confunden-

meritó dicefe poflet, quod quondam

vC 69

Chriftus de fuis diícipulis ad Philip-

tur.' O quot jam fuerunt. confufi,

pum : Tanto tempore velafcum. fui ,

& adhuc iudies confunduntur & per»

5

?mn.z -

P. 9.

€v onon cognavij?zk me ? Tanto tetq-

eunt , eoquód ad divinarum littera-

i. &

pore jam jaceo in cubiculis volver-

tum facrarium . in fpiritu fornicatio-

h

)

que i manibus Sacerdotum , & ad.-

nis & nequiti£ fuos carnales cogita-

fü

Pfdlo 6$,

huc fum velut.extranea fratribus ,

'Q 90

tus levare non.vereantut, nec reve-

if

& petegrina filiis mátris. Ecclcfie ?

rcantur tam facras coeleftium geme

m

cauíam vero tantae Seripturarum 1g-

marmm conchas.

QO. quot ab alto

I

etam ruerunt & à fide defecerunt,

norantie , fepé ctiam in datis. , fi

hnj

M hir

centies à me exquificris , centics tibi

eoquód hanc facratiffimam teftamenti

LE

ex (ané&to Paulo refpondco : Anima-

Arcam, velut olim Bethfamite , ni-

J.Reg.ö'.

,

L Q

4. Cof. 2

li autem lfämo non perdpi eA , que

mis prefürmptuosá cutiofitate inf| Pt

Wy 3d

va 14'.

(th

funt fpivitis Dei, flultitia cnim eft Mli,

xerint. O quoties non nemo mclius

E

£ non pote[t intelligere , quia [pivitua-

fecillet , ft ftans à longé cum Publi-

Tg

lier. examinantur. . Appofite hic ap»

cano fuum peétus percuffiffet, dicens

fiüq

plicatur illud divi Bernardi, de mu-

in cotde fuo .* Deus propitius effo mibi Lucat,

tb

liere amiéti Sole ità dicentis : Merirà

peecatori

INon enim ego fum dig- y.7;.

Àq

quidem adwirara. Moyfis f[antle , &

nus, tam fané&ta intueri verba. O fa-

Íiti

Serm.i2

euriofius defideras gntueri.. Verumtamen

crofan&taScriptura veré beatus eft ;.quà Matihat.

u

De te y.6.

ip Apoc:

/ölvä calieamenta de pedibus tuis. , od

non fuerit fcandaliz.atus in te.

t

l!

involucra: pone. carnalium cogitationutm,

enim etiam dici poteft, quod fancta

i

fí accedeve coneupi[cis. Quoniam in ma-

Ecclefia de verbo Euchariftico in fua

li

Q

Sap. "

levelam animam uon introili: fapientia,

fequentia fan&tiflimé d:cantat. — Su-

If

^il

l h

v- 4--

tié bab tabit in corpere fubdito peccate-

munt boni, fumunt mali, fortetamet

L

vSpiritus enim . fandtus dijcs;ina effugiet

ineequali vitae vel interitüs, mots eft

h md.

foan.7.

y. 29.

malis, vita bonis, &c. Sicquoqugfg.-

a

- fitum.. Nendum egim erat Spiritw [An-

lcram

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, é»r.

7f

b

ctaniScripturam volvunt boni, vol-

Do&tot Angelieus ? Scd aediamus,

"n

vent mali forte tamen ingquali, &c.

undenam mellifluus Rernardus füum

lf':ï

ad cura feré modum, quo ex eiídem

inhauíceit fpiritum ?. ad amicos füos Gene(24 —

"

j ^^

non raro floículis mella colligit apis,

dicete íolebat (

inquit ejus vite Scrie v. 3.

ünc

& virusaranea, INon quidem quod

ptot) egreffus fum cum líaac im Placidws

T

fancta Scripturarum ubera ex fe ve-

*agtos ad medirandas Scripturas , & Meile e

m

nenata fint;/hoc abfit cogitate , fed

ibi fagos & quercus pto Magiftris Cornelius

Ls

[ I.C?ii,s

quia lac divini;fermonis in venena-

habui.

Nam ; hanc veram ( vetbs à Lapide

] Par. :

tum.trajicitur ftomachum , ^ & quia

funt ejufdem (n&i Patris) Germa- in Genef-

tutc

Pfal. j

non raró fuüb labiis fagentium vene-

wamque (apientiam non. Leclio doget,

onhi-

y.2.

num afbidum lat:t.

iNam quidquid

fed undlio , non littera fed fpiritus, non.

iMe

pb

recipitur ad modum recipientis reci-

eruditio , [ed txercitatio in mandatis

lt .

1,7;6r

pitur : & .concingit in hoc caíu cum

Domiti. Falleru, falleris, fi te putas in- serm. 37-

lfuüx

Sctipturà/, quod olim cum divino

venire apud sundi Magiflvros ,. quam in Cant.

4 Pefc

Manna., defíerviente uniufcujuíque

folt Chrifls difeipuli , id eff mundi con-

itterà

Sap. 16.

voluptati , fiquidem'ad qued quifque

temptores, Dei aunere affequuntur.. Ttà

Qtid«

Volebat., convertcbatur... Sic & Scrip-

eft 6 Bernarde , o difcipule Spiritüs Col. r.

V. .'.Zi :

;()gM*

tura à. malevolis facilé detorquetur

fan&ti ; myfterium Scriprurarum ab- . z6.

TO

in falfum fenfum , quem voluntas

fconditum eft à fieculis , manifzfts,

m gem-

tmalé appetit. , cooperatur autem in

tum autem eft fanctis, Initium fapien- P[al.u16.

) i

falutem 'omni. petenti bonum. : Et

tia timor Dosini , intellectus bonus om- v.1o.

Cornelims

erutil

hinc eft, quód fancti homincs non,

nibus facientibus eum.

Quare : timete

A Lapide

nifi cum metu & tremore , non nifi

Dominum omnes Sandli ejus. Timorem

m

uR, m' LW

in Prog-

cum ingenti reverentia & fobrietate

ejus facite omnes. $acerdores Dei,

m in

Pe m(þc*

ad Lectionem íacrarum litterarum

utpoté non ignati , quód timere

Genef,

) mghllï

acceflerint, San&tus Carolus Borro- Deum, . juxtà Scripture modum lo-

méus facram Scripturam non nifi

quendi ,. fepé idcm fit , ac Deum

; Dubl-

(icet

nudo capite, & flexo poplite vene-

colete, & illi-in fanctitate & juftitia

" fetvite. En duo vobis hoc loco con-

ibl

vabundus lectitabat, Sanctus Thomas

Aquinas plerumque ante cjus expo-

fideranda propofui : Primura, quód

(m

dxg yl

0i

fitionem , prafertim ubi aliqua dif-

fine fpiritu fcripturiftico plerunque

hi.

n

ficultas occurrebat , ad' preces & je-

omnis fermo languidus & inefficax

hi

junia confügit, & rogatirs aliquando

ac omnis lingua predicantis infirma,

pert

J

à (nis Confratribus , ut divina Can-

Secundum , quód Ííenfus Domini

ia

tica exponeret , refpondit cum hu-

non fiat cognotus, nifi ( ut loquitur

(o Ill i

Placidus

militate & reverentia

Date mihi

Epift. 5.

e

fanctus Dionyfius) Soli , veris ac le-

. Meile in

fpiritüm Bernardi , & interpretabor

gitimis, Dei amatoribus.

Amate etgo

adTittim

qetatme

vobis Cantica Salomonis. Vah non

tjio Yit4.

corde perfe&o & laudate Dcum iy

Pfal. 1$0.

| mors

0? $ 4tiis

y. 4.

frcgïxcþit,carxïalis homo ,. ubi pavct

ehordis & organo. 'Cantanribus

yxr*

K 2

Ca«cili4

, Ffam

"rIvtYTA4TUS X

76

Ceülis Domino decantabat : Notum

gelium Chrft, imó ipfum Chriftum

ex Breviatio eft, hanc virgitiem fan.

in caftis ac virgineis cordibus vcflris,

&am ab ommnibus muficis tanquàm

Ad Leétionem facree Scriptura, pre-

fpecialiffimam. Patronam honotari &

mifs& hutili oftatione & amorosá

Ms

h.

celebrari. A quonam hac fancta Or-

conttitione accedite , infixo priüs

i Tif

anis ludere imbuta , ipfis. Muficis

"putiffimo mentis & otis ofculo, eam

d

.

difcutiendum rclinquo. Vobis veró

attento anino fü

p

icite , fingula ejut-

6 Divini verbi praecones hanc. bre-

dem verbà devo

tc

& lenté , non cür-

Cornelimi

hn

vilfimà quaftionem propóno: edicite

(it, mafticando. Merotes cftotean-

*

tiqui moris Ecclefie , qui vo

lebat, 4

Lapide

denig :

mihi ó apicul Ó Sacerdotes , qui vià

fui

Cacilia evaferit apis argumento(a ?

factam Scripturam in templis

factatilfimam Ruchariftiam in fi

Mij

Undenam acquifierit vocem (imul &

iOr d

tam fortem , & tam füavem? fortis

latete teverentiffime teponi , üt vel

M

D

erat voX ejüs, quia Valerianum pau-

ind? colligatis, quàm fan&é divina

ff

cis licét verbis intantüm terruit ut

eloquia lecitate, & le&a in taberna-

li

culo cotdis veftri cuftodite debeatis,

h

virginem facram, etfi propriam fpon.

-

Plr

T

Ü

fan) attingere nequaquam audertet ,

tü Veró ó famula Chrifti Cecilia,

,:X'f

me Muficum non Pi4tio

die

J

füavis etat, quia Saxea aliás corda Va-

quia non nefcis ,

aÜ

lériani & Tuburtii in fpiritu lenitatis

effe, fupple, obíccro,imperfcé&tionem 22

OVf

Y

intantüm demulcebat, ut non folum

fcsmonis mei, fparge in. cordibus Sa-

fá

ecrdotum femina cafti confilii & pu-

di

wvelut cervus ad fontes, aquatum

baptifmi defiderarent & chrrerent,

titatis Angeliceextinque à latere ip-

p

fcd & ad locum Martyrii velut ad

forum ignem impuritatis, ut capiant

ho

domuin chorearüm propcrarent. Un-

intelle&um diving lectionis , adhot-

ii

dé illi tanta familiaritas cum angclo?

tate eos tuá .—virgineä & füaviffimaà

n

nempe virgo gloriofa femper Evan-

voce , ficut frattes , valedicens eis,

Vit

gelium Chrifli gerebatin pedtore, &

adhortata dicens: Ecce silires Chrifli,

To

ajicite opora tenebrarum, ey induimini

li]y

non diebus, neque noctibus vacabat à

fni,

colloquiis divinis & oratione, & cor

arina lucis.

, "

fejïus igne czlefti asdcbat. . En Sacet-

CONSIDERATIO TERTIA.

!COI Büä

dotes, Angelos , apes, confecratos

Mi

hnj

Sacerdotes prafevtim cuvati tenentur per-

Orpheos cgo vos hactenüs vocavi,

E

hic habetis omnia 10 una Gacilia, in-

fettà e fandté vivere, ut fereddant dig-

l,

nes divinis auxiliis, quibus pra eateris

fpicite eam velut fpeculum , fiat cor

Pt

veftrum inftat. cordis illius inmacu-

( jfpecialiter indigent.

[

latum. ut non confundamini legentes

t

divinas Scripturas. Igne coeleftt in-

A A zi füat quïdem .momenti

,

duo motiva przcedentia, ma-

h

flammemint , portantes, diü noctug;

Ve

medirando facram Scripturam, Evan-

joris tamen eft fequens , imó prace-

cn-

bu

ed

WE

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c«.

77

dentiem vita & anima. Multum qui-

tià Dei, eft falutatia verba invenire:

$

dem prode!f ad xdificationem bonuim

gtatia Dei,inventa tité difponcre, gta-

i

exemplum, íed nihil valet abíque

tia Dei , dilpofita mente tenere, gra-

?

Pfal. 128. gratià divinà. Niff Dominus adifitaves

tia Dei, tetenta proferrc; gratia Dei,

F. i.

rit domum;, iA Yanum laboraverunt ,

til

prolatis accendere, gtatia Dei eft, non

ls

1. TPT.T- L diScanteam. Sanctum eft,(andke

1

à-

vidci ab humano reípecka , non tut-

-

p.i7.

bari inani timore, non falli prefüump-

borate i verbo. ( doitrins, af : nifi

Spivitus adfir covdà audientis , otiofus. ef

tione , ton impingere indifcrctionc.

Cindi

$. Greg.

bonil.26.

érimo Datloris. Debet quidem colonus

O quoties vetitas auditur in cubicu-

td

ul

atate, & feminare infpe fructus pet-

lo & tacetur in publico,, vel quia ti-

V It Ptl

1

fuper E- cipiendi, vetumtamen nifi Deus de-

inetur , ne perdatur humana gtatia,

ito n

y4j Hga

derit pluviam. temporantam w [eroti-

vel ne dicatut : Medice eura teipfum ,

Lut4d 4..

1. Cor. 6

vd

V. 1Ó.

nam in tempore. (ue : plenitudinein an-

nam plerumque, tefte fan&o — Gre- - 24-

j

nua meffis cuflodientem. — Fruftva vigi-

gorio, ubi confcientiam morder reatus In Paffo-

ferem. $.

1

lat , qui cuftodit eam. — Et füpervacuó

criminis, linquam ligar timor confufto- € vigil.

v* 3 "

colitur terta, nifi benedicatur à cxlo.

yis. Gtatia Dei indiget. predicator ,

V,

ild ;

ib

P[al126- Si- orning res fe habet in Parocho

ut dirigat cogitatus, ut regat linquam,

sui

p9

üt affe&tibus conformet. vocem , &

aut Goncionatore , bono exemplo,

Gratiá

d

2

velut aratroapertit & praparat tef-

tebus accommodet. geítus.

Dei eget, ne infletur. tempore. fe-

ob

ram , nempé corda aüditotum , pr&.

dicando divini verbi fpargit femina.

cunditatis , e animo concidat tem-

p

tl

Oportet quidem hac fieri , quia effet

pore ariditatis , ne moveatur laude

hominis quafi. tentantis Deum, fpe-

ad complacentiam , ne vituperio ad

tatt

dhot-

rate fegetem converfionis abíque

iram, feduttam in penaria , quàm in

pradicatione veritatis & exhibitione

abundantia pari animi fcrenitate lu-

iima

; 0

vittutis. INihil ominüs tamen intus

dest implere minfftcrium fuum, cu-

movere corda eft Dei miferentis, &

piens per omnia foli placere Deo, &

J lþb

Honmil.$8

non hominis laborantis.. Nifl iatdis fit

prodeífe animarum profcétui. Gra-

gt

fuper E-

tià Dei iadiget Sacerdos , non folüm

yang.

inquit fan&tus Gregorius ) qui doreat,

Doüleris lingua exterius àin vatuum la-

üt vulnera aliena. curet , fed etiam,

4. Cof

-

'$ boraj.

Hoc totum indicare. voluit

ne propria incurtat , & coquidem

[^

y.

*

fan&us Paulus, dum ait : Ego plauta-

longé majore , quia prg cateris à

j

demone tentatur fortiüs, in occafio-

gt

vi, Apello ricavit, fed Dens. Bieremen-

tünm dedit. Hinc jam liquet , quantüm

ne verfatut ftequentiüs , in. confet-

u

fione materialiffimam illam materi-

fibimetipfis imponunt, qui omne

tempus evolvendis libris, ac inqui-

amaadit., crebrius fimilia in libris

rendis conceptibus impenduni, nihil

offendic fepiüs, fpiritualia audit ra-

mentl

veró orationi & mortificationi , qui-

riüs, & vix unquam habet , à quo

1310

moneatur ad melius. Eheu nullibi

bus» divina promerctur gratia, Gra-

præcc-

K 3

unquàm

"s

ET

ï*RA.ci*AT"U"S L

unquàm fecuritas, tcc dum in. t&m-

ominafi&nem. Nulli quidcm pr:xfï-mï,f

plo petorat , nec dumi Sacramenta

diaut peccandi neceífitas imponitut,

neceífáarió tamen füccumbitur , ubi

adminiflrat, nec dum . &grctantes vi-

femel virilis animus certandi. depo-

fltat, nec dum tmorienres commeR-

dat, nee dum vadit ad celebrandum ,

nitur.. .O quàm difficilis & rara ef]

nec düm remeat dotmmum. INec fecu-

lapfi Sacerdotisconverfio, nifi quan-

rus eft ptofpiciens rci Domeftice,nec

tociüs abrumpatur otmnis labendi oc-

—

iai

tü-

impcrans culinee, necaffidens menfi,

cafio, hinc narrat. Dionyftus CI

fianas, olim religiofum quemasm in

dum folus eft , obruitur cogicationum

tumultu, dum folitudinem fugit, in

ecitafi ductum fuifle per. varia Pur-

rumores f&culares incidit.. . Modó

gatorii loca ; ibi-qüe vidifle, horren-

dis cruciati flammis animas varii (ta-

Melancholii abripitur , modó Me-

du(aDomeiticablanditür, modó con-

tüs& conditionis, paucos tamen Sa-

cerdotes , hujus rei caufam querenti

l

cupifcentia fürgit, caro pungit , ava-

[4)

sitia. fimulat , gula incitat, otium

refponfum datum , pené omnes

L!

;

*e

a

- Apud

)

precipitai. Ehcu quäni grandis lap.

cetdotes addici fappliciis fempiternis: Henricil

!

j ?

fus, lapfus Sacerdotis ! tantus certé,

quia malé vivere fermé plurimorum Esgd- —

[

efl, verum autem anté mortem de

graye m

]

Mi ;qlllï

quanta cít dignitasejufdem. Et(emel

]

cecidiffe , non raró jam eft fermé pe-

peccatis dolorem cócipere, vix unius. Lyca E-

L:

tiüffe. Nam.poft lapfum(loquendo

Mirum tibi hoc non videbitur, (i vet« vang.

]

de primà , fscundá, ac tertià vice)

ba fané&ti Joannis Chryfoftomi atten«. Dom. 19.

LU

l

pletumque apcriuntur ocu

,

i, cognot-

tiüs confideraveris. Clericus ( 1nquit ) poff Pent

tin

citar foeditas deli&i , timor prohibet

qui -femper . qmeditatur Scripturas , aut

Iug

tantüm Ícelus aper:ic'ndi focio , deeft

omhinà obfervaturus efl, & erit. perfe-

l]Bm

occafio confitendi ignoto.. Hinc ad

Gus, aut: ft femel ceperit ia contemnere,

fj

hbros recurritur, fententia. favens

nuuquam excitatur in illis ut tjneat. Et

Hemil.2f

D

21

queritur, propofitio forté ctiam

rationem hujus dat : quiaquiuquid ter-

fig

damnata contrà torrenteim exfplica-

vibileeft inScripturis, ufa vilefcit. Quod

Vc

tur , conícientig jufté-latranci filen-

hic (anétus Chryfoftomus de (àctis

x

tium imponitur, confeffio differtur,

Scripturis afferit , hoc ipfüm meritó

li

antiqua occafio offertur , ícelus fcc-

dici poteft de omnibus aliis motivis,

Ya

omnia . motiva ufu vilefcunt Sacer-

leri additur, omne bonum intedium

m

vertitur, timor miauitur, impuden-

doti iteranti malas vias fuas, nam fx-

kd

tia augetur , corteptio defpicitur, &

cularis forté ob artentionem aufcul-

lt

samdiu peffima via iteratur, donec

tationem faltem nov.itate tei percelli-

fión

maliiteratio inducat confuetudinem,

tur, fiipfiterribilis Hiftoria ob oculos

«(

confüetudo pariat neceffitatem necef-

ponitur, Saccrdos veró contendit non

fen

nift refpucre , quod jam toties (c me«

fitas defperationem:, defperatio atet-

fid

minit, augivifle,. Jam quis non videt,

nam abjectionem, dgmnatioue,m ; ab-

a-

ïaj

"

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c*c

75

Sácetdotem inter dot perieula ,. inter

düm vix; vacet fe ferió recolligendi.

tot oacafiones & difficultates finguh—

Tot pr&fidia habentur in religiorié ,

rifTimis gracus & auxiliis Dei indige-

quot religzioíà exercitia quor adme-

re? lINonné metitó dixeris : intet tot

Ritiones, incfepationes, obfecratia-

occaftones non perite , tot Diaboli Ia-

nes

imoó quot fratres. In. religione

queos evadere , commiflüm fibi gre-

movemur verbis , excitamur íolatiis,

.

gemnon perder(.,vm perfectieft, hoc

trahimur exemplis, ne labamur , om-

l-

terreflrem. Angelum exigit; & huic

nis adhibetur cautela, & (1 labamur,

Il

fine fpælahfäma pratia . non eft par

praftó eft medicina. En dile&itfime

[-

ullus homo. Und? ruzsüs primünicis

liis omnibusru in tuà Parochia priva-

l:

tatus Chr)fofïemus - 81 talemi ii

tüs , nemo ibi pro te mv:gdat, acdum

h-

aliquem adducas Monachum, qualis , ut

eft ergo te falute tu& , nifi nblmctlpfi

d

exaggerationem ditam, Elias. fuit , non

mv:gxhvens. &elpondfs duidem; sj P W 26.

il

tamen illy comparandus eft , qui traditus

confiflant. adversim me caffra , non ti- Y

mebit eor meusm.. INam, fiftatus Sacer'»

ga- rpl'd

populis , & multorum peceata ferre com-

ps durti

pulfus immobilis per[everat & forti. -.Si

dotalis eft ftatus altior & diflicilior ,da:

Tà fue

Ut *'r "x

