neglexerit occaftonem Vlï'O" eligen-

brum purificandum affumere , con.

ql

di? & quotiesz an nunquám neglexe-

venienter illis divi Pauli verbis : Mor- Cola]]",-»

)

rit occafionem feipfüm in verirate

tificate ergü membra. veflra , qua funt - 7-

Hi

x

d

vilipendendi ? opprobria gaudenter

(uper terram.

Eftque , meo judicio,

fuftinendi ,

&c.

Duo nihilominus

ifte procedendi modus breviot atque

p

hic tm&anda occurrunt , de quibus

facilior : brevior eft, tum quia citius

f

in antecedentibus nihil tractatum ,

utique i,æulhuaz do abfolvi queunt

fit

nempé de quibufnam vitiis fit exa-

snima POïLHLlæ

Lornorlsque meni-

bra ,

:ou: in certo numeto coníti-

TT

inen Pal;'lfl(.üläï'Q pre&cipuc in Piïdïf"h-

Ir;

Jj

dum ? & quantum temporis fpatium

tuta , qu..m vitia , que fuünt fepé

fit uni vitio eradicendo , aut uni vir-

guaü Hfh.. numero. Tum emm,

eft

tuti implantande dandum ? Ad pti-

quia unà animeg potent

&, QUï uno

Vit

mum dico , illi vitie ejerando etle

LOFDC*ih ii

qui!or, metnbro bené

dar

primarió operam dandam quoód ma.

parpato , oi tantüm unum , fed

C

gisprofþ&ui fpitituali obftare, Deutn-

pxurrrm & fermé interdum . omma

tür

vitia unà fimul diruuntur : ;uxta il-

Id

que magis ac frequentub offendere

videtur. Quiaprudentis eft, obftacu-

lud divi Jacobi.: Siquis im verbo mon

n

L] A)p

j Auli $

la. fortiora removere , & amantis

0j mm:ur

dic pe;*fw u

» .jþ

vir. In vitiis

P. -2;

lt a

tollere , qus maxime difplicent a-

CCOIItï'ï notnu rató dæüüï*

contfarium 5

nxn

mato. Cum illo vitio primó manus

adeó. ut notinut 1qmm intumefcat fü-

M

'Hg

Lid

excellens , ut

conferende íunt, quod eft cetero-

perbià continen

f

ram veluti dux, fons,ac origo, quia

nonnulli eó magis excedantiü potu,

lt

dace femel profh*ato á facilé. totus

quó funt abftinentiores in cibo. Fa-

Vitt

Rer. 17; exercitus debel

latür.

Sic proftrato

ciliot eft , tum ratione cognitionis,

f

Philifthiitm, &

v )le

Goliato ,terga dedére P

tüm fatione attentionis 5 faciliüs fi-

d

fudith. rg fic

wo Holoferne fugse præüdxum

quidem eft , fenfaum errata cognof-

W

V. 1.

Pariter pro illa

fumpsére Affyrii..

cete , quàm vitiorum occulta pene-

—^

i

vittute eft. primarió laborandum ,

trare ; faciliüs etiam . eft

attende-

D

qua prz ceteris fpiricuali progreffm

te , ne offendamus in verbo, quàm

t

fetvite advertitur.

Uadé nunqmm

De contaminemufr vitio

forté non

l

alfümcnda eft vittus omninó fingu-

ità prafenti.

Homo enim fuperna

fapien-

A»

a

DE MOTIV1$ ET I

IN

&"'C""

RUMENTIS,c^t.

M

2

3

: ul

venientem difpofttionem

D

ret ,

fäplcntta necdum imbutus , faciliüs

js t

fine dubio ia nmuom retinct. ope-

quia mamfehum incicium proprij

ocuf.

amoris e1t ,

elle

[29

abf

*7[*(* omni iál-

l&tl()HGSPfhühnl » qll'l("fl pLOPFl ( 2-

u m

tes virtututn.

**ngm eít opus in

pu

nationis n*ol cília vivere.

Iff-

IBEH

FE Yl

lioc exercitio , ut quis fe fc:*ïpx.ri(

:?

Aotal

iv

f tu)c dicit

Vl

ali id')d yi-

i*D

fed ol

fledat , cu]u(na*n v. g. pfofx.rema

tium

ext

E

tum , q

ndó

nullam

vetba fint vzm is ,

i pota

qut cujus tacen-

amplius habet vim in voluntatem ,

HS f

da vitii :

fed . í(atis eft cogno(cere ,

qmz ipfa per gratiam divinam , per

ete , CO*ï

e

;xct

X41

llalb

mcmt

nfl

C&

ohls, ac continua

dód priora ptoferri chatitas aut ne-

tbis: "

cellitas po&u et

, & pofletiota tace-

exercitationis fubfidium roborata ,

ti fancta mortxfuacm füadeat.

lNon

jam expedito gaudet dominio in om-

T u

lï

«» judi

eft opus ,

in quoms actu pro-

nes malas inclinationes , hujufmod

eritt i

priam ejufd m virtutem | laboriosa

vitio confeederatas ; INam , quem-

admoudm duoxlcmr homo dicitut

æqm w

fpeeulatione nobis prafsntemus , fed

mortuus

indo, fcilicet natutaliter;

rM q

fatis eft , fijopere compleamus illud

Do&oris Genüuum

Omnia in olo

Squ rl

1. Gor.10.

id eft 'pbr fepatationzm anime à

riain- Det jacite.

corpor

& moraliter fcu. civilitet ,

Weto d wl*ld-

y. 31 —

f

Ad fccundum refpondeo , tamdiü

hoc eft, per perpetuam feparationem

m d

nä

efle uni vitio eliminando , aut uni

ab dc?lbus [zeculis ità fimiliter noftrae

vitrtutt conaenaa

Lavan

3alae mc!mmxonu du-

11,3

üt

(

n

!u

operam

P? ;llwlï Cs ():.

11-;;.

wa,l

4'7:3

iV V

morti ttra-

(moto Mä

dam, quam: diü ncccffänum, aut ptae

ylmm mort

cateris fru&taofum efle animadv:rti-

dlfæ dici

qu

; naturaliter ,

id eft,

m , &

ïiï

tur; f:u donec PlO"ïOHLLUTx vitium

per plena

112

fublationem & E.para-

a. omi

adicitüs eviratum effe cenfeatur. Ubi

tionem

ab an

ima ; & morahter

,hoc

mxaü

^

-

tamen notari oportet, dupliciter pof-

Cit , pst co

onti

»-

tiam ab a txbas yi-

vemrm 1

íe aliquod. vitium extirpatum dici :

tiofis,

Et ii:J ti moxï.i

er anI'ïüüS

j pvb '*D m

neimpé .naturaliter 8z moraliter ;

vivit quidem in mundo , Itatamen,

ottatii

etiam

Naturaliter dicitur extirpatum, quan-

quafinon effet in mundos

ameiat

dó neque ampliüs ad illud fentitur

moraliter mortificatz páffiones funt

cl Lyüa )

naturalis inclinatio.

Ita extirpari

quidem adhuc in horhine , ita rtamen

n p

vitia , non eftde neceffitate ad per-

quafi non ampliüs effcst i indiomine ;

erO i5

fe&tionem acquirendam , quia poteft

quiafunt debite fübje&e imperio vo-

) mfl()mh

dari altiffima perfe&tio in fubje&to

luntatis. Pariter quemadmodüm non

iil ,

etiam adhuc (üftinente malas naturae

eft in hominis poteftate naturaliter

j CoO'lw

inclinationes ; nec etiam eft in ho-

prolibitu vivere vel mori , eft ta-

ü PE?D»'

minis poteftate, nullà malà inclina-

men moraliter , quia liberum eft ho-

attco

tione infeflari ; quinimó fiquis hoc

mini vel fe fcparare À mundo

vel

o, (

inordinaté intenderet , perfectioni

fervirte mundo ; fic etiam non efltin

forte m

magis impedimentum , quàm con«

hominis potcflate, carcre omni gy41à

Xt3

p foptt 3

natu«

faPlCU

d

354

TRACTATUS

L

me

ditetur de luxuria, fed. poteft, &

maturz inclinatione , & fuas patfio-

nes. naturaliter. mortif

—

iC dic

ET

japet

e

forté 1tzt01dum falubrius, etiam me-

;.-

ferni

vel non habere,

fl ta4n

ib idii

nuc

n

n

n

&

)""J

k

[2

Itt€

x i

Lï*äil

DO.H

112

i& ii

i,quas 1pfe per

e

non quidem p«t ;;;my

$ natutxe

sï

H

("ma luxuriam toties met Lf'df :

1

res , nifi. quoad aliqua vitia

extit

a

L

:certa tmottis hora , ne forté fübitó

xr

i

[

tüu ficiliota , fcd pc

33

atiat

n di

b hacvita unpara;us avocetut ; itenn

cie Nilg

uod iü

nam ,

qh.u Í .&ä"

de F* &fentia divina P in CUHIS coti-

1

fe efï d«&r

11

L u

;.

Et.ad ! 1Me.n Q-

ia

^0

in

ofa patrat;

fpcctu. tam th:a

^ i

1

i'czl

o111

VCiii

'vl*

v

d

ii

Af

ioncin am-

ïlä&a.

enim & his fimi

A'a ^

$

ne

ulla

(

i) €2 'E(ID

2!

P.

,

lectendam ac in

fOle

ic

quet

(*'-UA]

violcntia ap Fi;

p

,

ut , imó-

X

fe di-

fi

noníolàm omnis R-:äigioüzþs

IQFJ ntur ä.G ext

ipenda qu

uelibet vi-

"ä

l

cerdos , fed quivis quoque (Jhrm;a

13 & pxa, fettim ad luxuriam ex-

Int

CIC

oto

1

autem - velle

n-»-

hus L'PI* etut

€Ó23 Lwd O,.;lïcreu

tende-

ïlr*v'ï

ié

endam.

h

!011et23

Oiiciil

fuo *qf itul co 1ve-

11

icU i

:-'Z-

'Li(-ä' fii

itio, de zmo anima-

tead

i

*X.LF(. ï"

fo

9-3!"3

n

idet

iti3 ne

mi

cen-

ätell

$

ofa;, hoc

z'ï qïjg* ga'y $ /(HM

.;-

rim , de

;

^

Bio

43

Yi

feti Í

ef1a , 1 nift ï

itatur ret

Ccafc O

ít

át

Vadx tut

Ti

liiii

N

g

fï)

f

$

ü

5

[23

bfonu

41

ünu

n, quia

hi

tià vitiorum lolia

TO.A idiu ï

r-t

AC

11

lftï Í

O1l FOAL

unt adjiuvare md:mn

[ni

felo

V

exam

en Ja.UCU

;.i

cu

párticu i

atf

Cs

ni

AT

eli

i

orían contta

[7]

pet

ïjcdï

/

.

-

nta

i

R^

pi

iC

a La

I

;

L0

f vi

tlo LVDC*" f

A1ofa*

I(,vle;zw; * 'ï"!ï.

ä

c

, Íed hoc ipfum

üc

teov

vl-

li

[R1

credarut evutiu

" ) 8£ *vr(ulu

fit fne fr (J:u Ex quo rursus

Inc

per exp*rientiam fatis do&a , pei at

des, quód non fit fructuo! um fuo lt-

h

&

!'*',

eidem

obvia

-.

Unde

fuï» »

ma uh lent

bello Rumuwn mdmcm in

t

anté unuim Vel fefc

J

11' um in

ia

omninó judico ,

hodie' contemplando C

onte Thabor , ctas de fenuncia-

qui meníem ela phm, vix unquam

*n

effe Examen pm:caïal

mutandum,

tione fzculi , & alio die de obliga-

ut

tione Pralatorum medi

do. Dix!,

d)q

qun v1tn m, jam fadicatum , radi-

citüs amputate , certé non . eft labor

pet fe L;qucndo :

efle tamdiu un4

Tif

unius vel alterius diei, preíertim

examini PärthDIQU vacandum ; Pïl'

L

g

uando illud vitium eft valde lataum ,

accidens enim fübindé examen util

tlb

includens in fe plura alia vitia ; licet

tet citius mutatur ; titi üquxs adver—

i

non adcó lata.

Similiter tamdiü de-

teret , ab alio vitio fibi majus perl-

Vit

bet examini conveniens meditatio

lum imminere, aut fi primum in

Q1

Tite

iihïïn.dl $U

—] w

idem eft opus, ut

;:

uod vitium novum, etiam valde

Er

&

materia dire&e de ptopofito fibi vi-

iculofum , incidiffet. Vitio fiqui-

Qu

tio tta&tet ; fed fufficit , fii faltem in-

m

(l)

pm*mm novitet contracto of«

4

dm&c ; ut falubritet & fru&tuose

-

nes vites mxpendcndæ funt, ut ve«

li

xl'ït

iO

applica

Sic vetbi gratià ,

iter fuffocetur ; qua afi in ovo , an-

Ph

etadicare vmum Juxurlæ,

VU:L qu iS

tequam in Struthiocamelum L od

Is

non ei aecefse , ut in iteted continuó

cat ; & profundas radices agat.! Si-

ü

miles

N

E.

-

DE MO TIVIS Ei iEä.S

RUMENTIS, c».

555

m

imues tametr. m1

1314

ita L***E

ï'h .ïu. lz AL '*i'

tationum té teflectes

j5 at f(.(: Pddm

f f«

fiant , ut femper vitctut inc onftan-

eas tuam q*muc vitám per ifthanc

Pfe PH

tia , quia exercitiorum z:u;tam, , i« v. g. hebdomadam inflitueris, inqui-

ideent

]i &

.

ne

fufficienti caufa ü

iicc i/..( ;

3

ff']uO etiam caufas , cutf

ab eis tatm

iUb

(

Tïä'l [ »VZ

RH

(*)11(4 Mi ïliblt fïd C«.GL

M

x..Z')'l

facilé recefferi

íS : ILA

hoc, ut

r*d* E

ï

t,UI

autem m:ä Fä()l ctum. M

.,«,L»

um

:

"ao

,.M

i

t, jani fatis [ patet , qui ld fit

$ Q

COfO

lïï

4113

nhiac

hic eti

[2

[:] LA

i..' dC

O

TP R::wa&o menfitua ,' & quid an«

"2

nem iïä

D

Pä

qt dm 3 per Kecollcétic

nualis? nempé ficut in Sabbatho o per

PLM

doma

3

Zï

» ll

ivVil

im & annusa-

m

ediam citcitet horam inftituitur dis

d

riam ll.f

83

T

.E( 1/5 itaquc

T

D.CCOI-

1

ligens r«,vmo ommum actuum totius

1 £5

y(.

N

bet Y!

lectio

3001na

^^

i nihi

i

üuan

dann.

fc,bhh.äüoe

t3

R

A

am debere fieri ul

aliud.q

mïïl U

TroV1 MO Ofüün m íüorum

achuum per

timo die menfis

& annuatim femel

) vl

hebdotadan

1con

*13

iak

jfforum & omif-

tefpectu totius ani, Qua ultima re.

0 aüm d

forum , infpici

iendo cxamina cujuf-

vifio opnm:: fieri poterit tempore

j4, uv

Vis diei tam gct

icra lq quuü] Päffl(.u-

aunui fecefsus feu 1pmtuahum Exete

l

46

n

hi

u

latia

Í

À

c non fingulas ex medita-

citiorum , femel in anno per decem

ac fet-

(

je

tiontbou

annotatas Lx.ïu.i d3 5 COIT l

aut faltem octo dies devoté

onit

an

doa

;1

uscum actibus aïmms

iE

I

ctus uü i

venter perapgendorum. —Quia aliás

d

ci

Sic in Exa

'hfi;v

generali pti-

y ipin

condwt tunc temporis fuam corie

nlü 1n

i

P

il

) efL , an die Martis

j

d

;—;j

fcientiam, per confeffionem annua-

[

1U1í

i*«

4 peccat

ï

C

lem

1l

m

]

:

ommiferis, quam Pe-

majoris puritatis ergó , humi-

af

Fla iL

C ul

1

713

rrbi

Jom:

ZO11i

H

bere

P

fimul

l1

ac contfito corde p

ïg"v, H

Hlæh' i

indau

CA iïi gauf'i

'cur vitia defce

etit diflic

lo t

talem conf»&wmn atl-

ifium i

ul PODJS creverint

(]U'ïiï] GC

nuatini deponere , fi dili

iiiy-

ilgens antoe

rgm*W

]m

Cï

"t

Secundo iní

;')

clenda eft

tatio per totum annum przceíht

e Qni

d;arta Examinis

generalis

in qua&-

Finito veró anno , poteris tuos defe-

lo ! 30'

;

ntt flïhf"

,

nam peccata Cnïlï'hïï fte

&us annotatos adhuc in minorem.

nuïïu p

M

cec

fchedulam contrahere , in tali vel fi-

P

ifíam L.pdma am

ldCf.o ; ut

Qum ; DC'

t!ib1 innoteicat, 11 ouanam virtute

mili , verbi gratiá forma

al L'"'

iuc fis debilior ? & in. quodnam

——-——«——-——-m"-—w-—.——m

[Ul)a N

vitium labendo frequentior ? Sic pa-

O». 38

O90 43

('.l"s P

ritet infpiciendum eft cujufvis diei

lfra QUE neg ]

(Dn

&A- 18

|

rlmut]) l j

Examen particulare , ut. ftias, an

|

U. 21

j

[

E

—— —

ao v?

tuum illud peculiare vitium in füis

-.a-—-,..——-—--—-ï—-—-——-

Tor6

tlü niul

aCtibus vcl augeatur vel minuatur ?

Ial Jrsglabsl

$33

m ORU usl guissume m Q aumeSeeee. CDIDRUAUMNDL

« Üf

Item , an in ichandls peculiaribus

u

T 46

l;

propofitis , tum mané, tum in ipfo

K :12

l

examine fa&is , fias fidelior aut infi-

4 96

TOUD

]ob

delior

m a

Super tefícras autem medi-

aagj öl'

: ETU

f

n

v

336

IR400 E A"T U $- I.

1c ai-

aut negligenter. Ideó denoto blafphe-

af

Jam ifta fic confiteot : Per hui

pum totum Breviarium, ex negligen-

miam per fyllabatn /a. Ut agn*ofcas

ii

fex

tia omifi : 47. infuper Matutinum

gravitatetm delidi , recogitans te-

cum Laud bus :22. tres horas minores :

cum illud Levitici : Educ bla(phewum

fir

extratafiva, & ponant omnes , qui au-

óf.

p Fuidiftra&us in recitatione Bre-

Levit.zf

dierunt , manus fuas. fuper caput ejus ,

*j

viarij plené per. cotum Oflicium 38.

*

L]

cr lapidet esm populus univer[us.. ldcó

hi

(emiplené itidem per totum Off-

eium. 43. per notabilem partem ple-

per fyllabam abs : crapulam denoto,

L

né 18. per notabilem partem femiple-

ut intüs compungaris , revelvens in

u

mente tua illud lamentantis?*jeremiæ:

né. 21 Blafphemavi per facrofanc&ta

Sacram:

e

-

ntà delibetatc 69. indelibera-

Replevit :€ amaritudinibus , ancbriavit

1

u

ue abymthie. Ah totics Jefum in- —

þrm; j.

té 82. Ufque ad cbrietatem bibi deli-

e

.

qiis

betaté 14. indcliberáce 23. Locutus fum

cbrias abfynthio , quoties te ii

DN

vetbaimpudica 46. otiofa. r1». fcurri-

cbrias vino. Idcó vitrum lingua pet

àm

lia. o6. Si quaris , cur Breviarium

(yllabam eb infinuo, ut te cortigas,

d

iilud tecum peníans : Obsutui , e bu-

m

per fyllabas s fra : & neg : dcnotem?

Pal jt.

niltatus — um

G

lu 2! ('iünif.

O

h

Refpondeo , me hoc ideo faccte , mi

,I 56

m

honorat

4

&

de Pït*äbä*'æï , Ut fahzïufä ti

quantó magis filendum ab impudi-

?erem.

pha

iaris, teflc&tens te fuper

6s , otiofis ac fcurrilibus. . Jam fe-

ij

/;.'..8 lp. 10. fnorc pei*cut

/hu'e-

illam terribilem fententiam

quitur in fimili forma

p

1f5

auduleuter

dicus qui facit optis Duzgzäæz

;J!

-

poti

tem

f

bit

Cenfe[fe | generalis de quadraginta aumis,

p

r ii

iif

O 1310

no

96

9 TIIY2

fere) lu 1713

Poe 1 ^ ^

Q

67

Z

gä

|

1 « 894

j 2

|

;

v 47

5

.».-'»

2(

Qice

O 495

p E EEE

Ó—Á

-

p——P—

*

i

2

i

1

ts

4219

236

—ï

11 317

aíc| 9 764

| He

j

35

|

990

IV-- 26

O 326

A

42

hï[ü

157

m

ä

22

U 431

3

265

—5

[

H 64

e 419

g — —Á

sss gt

«t

130

48

212

fl

629

9

-3 612

9 16

C 329

bac |

23 779

Q

& 6422

6213

T

114

li

;l

|

G 999

U bb

EETS

sä

]

j

1

d

(ä

Ecce! bic tot fpecie diftin&a pec- éta adhuc omnia fuiffe patrata, & ta-

3

cata ponuntt

1

r,utvix putem,ab ullo men perfcaiffimé fingula quoad fpeci-

11

hom

A&

ium tot, & fimultam diflin- em, & quoad numerum exphcantuh

an

DE MOTIVIS ET INSTRUM,ENTIS, &c;

35

ii

an fint cetta, vel dubia, indicantur ; &

anxietatibus , nam'fiquis dubitate aut

apioa

infüper cuivis vitio conveniens re-

fluctuare coeperit , an qnoddam pec-

;lïal'lS [*

flexio ac. meditatio ex Scriptura af-

catum tam quoad fpeciem , quim

um

fignatur : Uti sc:lege : Matth. 26. v.

quoad numerum debité Ecclefiz cla-

f Ode , .

6y: No, Matth. 24. v.37. ga. Matt. 26.

vibus fubjecetit, an non? infpiciat

i s

i

V. 74 €0. PfAl. 108. v. 6. Apoc. 9. v.11.

fuas recollectiones ac- confeffiones

"i. J "

fle- INum. 25. v. 6: lo. Joan. 13.v. 6. afc.

annuales, revideat Schedulam con.

9 denoto,

AO.3. v.r. He. Lucg 22. v. 12. Bac.

fcflionis generalis, que uná cum re -

'eyens i

joan. 13. v. 27.

colle&ionibus annuis, tum propter

s*]&rcn:iæ:

Fateot quidem, quód primá fronte

hoc, tum etiam , & quidem potiffi-

,ndrit

appareat fignotum confufio , aft fi.

tüm, propter profe&tum fpiritualem

Jám x *1

quis pet unum vel alterum meníem,

(emper (crvanda effe videtur : & mox

g il

imo per unam velalteram hebdoma-

intclliget, utrüm confcientia vexetur

lingut

dam huic notandi exercitio fe quoti-

metu inani , utrüm veró moteatut

: Cort (

dié dederit, tunc non habebit. majo-

timore laudabili. Et amabo, quomodé

rem difficultatem in difcernendis füis

iti, 6

poterit quis fcrupulis & inanibus am-

177

(

fgnis ac notis , quàm in literis Al-

biguitatibus credere, cüm (ciat , fe

A impüdþ |

phabeti? tiadé,íi Confeflarius. de

tantam íug confcientige induftriam

$1

» ]gm l

modo notandorum defectaum à fuo

impendere ? Forté hoc ipfüm non-

Ltic£ 16.

poenitente. attecedenter informetur,

nullis fcrupulofum videtur ? Sed fi-

y. 5.

poterit intrà tria Pater & Ave clario-

milibus filiis-lucis prudentiores funt

fem conícientig notitiam ex fimili

filii hujus feeculi in generatione füá ;

2

fibi tradita (chedula haurire, quàm fi

quia follicitiores funt pro tranfitoriis

per duas aut ttes horas poenitentem

numis, quàm illi pro eternis divitiiss

in facro ttibunali fua . peccata reci-

ifli vix non plorant , quandó ipfis oc-

d

tancem aufcultáffet. Et i'-äquis in cafüu

cafio lucri fübtrahitur , & illi cum

o

21

neceffitatis (üo Confeffario fimilem

explofione rident, quandó illis an(a

| 1:

fchedulam daret, dicens : deomnibus

luer; oftenditur. Oeconomi Domi-

—

hiíce peccatis me humillimé accufo,

^

norumque Miniflri per fïngulos dies;

|

ac ex cotde doleo; abíque dubio ejuf-

per hebdomades, meníes, ac annos

a :

6;-'

modi confefiio non tantüm foret'va-

rerum detrimenta ac lucra, accepta &

& |

n|

lida (ed etiam licita & fructuosa ; Ex-

expeníà diligentiffimé computant ,

fY

ttà cafüm autem ncceffitatis non elfe

l

ut fo tempore Dominis debitam ra-

"

hicitum , confeffionem füam quocan-

g

tionem reddere queant, & nos vivi-

-que dcmàm modo in fcripto date,

inus per dies, per feptimarias menfes

docent facti Canones, Florent. & pet-

ac annos fine ullo ferio confcientiae

m d

petua praxis Ecclefie , multüm pre-

ratiocinio , tanquàm Domino ratio-

uo?d P

tereà iflo norandi modus fervit pro

nem non reddituri , ó homines nec

^

[

repellendis fcrupulis ac ;confcie:

: d

tiae

unius teruncil quidem !

)

Irxad. 1. Pars LL

Vu

C 4-

338

PueyurUs

EK

fio

s N

9

d

—«—AR f' U M.

fü

CAPUT

fi

De Leifuue f)iïftüdfi.

Ó

f

"

f

E oï&ndatur iaonoränäus Le.

vetó hatc ipfa nefc-i;:, utilis nec ifïïa'i-,

ls

riec aliis efle poterit. Eft igitur hic

fK

IN

&or, i me forte hic à qui-

- * busdam afcetis aliquo imodo

(inquantüm per brcvitatem fieri po-

lU]

diffentientem adverterit; nam ícien-

teft ) tradtandum, quomodoó ad ho-

tumomnium ícientiam Sacerdos pet-

dum eft, me non (cribere pro mo-

lls

tingerequcát , & quámquam ptinci-

nialibus, queis forté tantüm unusaut

z

altet libellus fpiritualis fuadetur, ut

paliter agatur.in hoc loco. de modo

lu

hauriendi. doctrinam | afecticam . &

cx eo potiüis meditentur, quam le.

fäC«

profcétum.fpiritüs ex libris fpiritua-

U

gant; ne fecüs Plura legendo , inci-

dant in foemineam cutiofitatem ; &

libus; poterunt nihilominüs potiffi-

quarum fumma ícientia eft , fuo Pa-

ma æquä Aliis terum Ícientiis come

tri fpirituali absque ullá fuafionis dif-

modé applicari. Quare fit

f

cuffione in humilitate cordis obedi-

(efr

*

1e:fed fcribete me pro Sacerdotibus,

CONSIDERATIO. PRIMA. .

fl

"4

quorum eft omnia Ícite, & nihil ig-

fü

Quid , quomadä, d quam nece[ariä fit

(

norate ; amplcéti eum, qui fecundàüm

do&rinam eft, fidelem fermonem, ut

fpiritualiter legendum ?.

W

potentes fint exhortari in. doctrina

&

Nüquum eft, quódfinis prace.

fana, & cos, qui eontradicunt, argue-

HU

n

w9

ut poflint omnibus de fpe no-

dat media. INemo enim. , nifi

&

forté infanus , medicinam fumit,

Saterdot.

ftra & falutis mediis füfficientem ra-

N

fumptionis fine non attento ; nec

Regal.

tionem reddere. ^Sacerdos ícire de-

[

bet- ( inquit Rabanus apud Petrum

longz fe quifpiam committit Vi2 ,

ïh

6Ap. 7.

Beffeum ) Scientiam fanctarum Scrip-

nifi priüs perpenderit , .quó tendat

türarum, parare veritatem hiftoria-

pergere : Stultitia & c«citas eft, prius

rum, modostropicarum locutionum,

manu quàt iatelleétu negotium at-

E

flgnificatlonem reram myflicarum

ripete, quia c&ci priüs manu pal-

omnium utilitatem . difciplinarum ,

pant, quàm fciant, quó ventuti fint,

vitz honeflatem; motum probitatem,

& flulti primum n fine vident, quó

clegantiam in verborum prolatione,

devenerint. Priüs itaqué legere vo- *

&

diicretionem in. fententiarum. judi-

lenti infpiciendum eft, quaté legat,

cio, differentiam medicamentorum

uid ex le&ione hautire cupiat;. &

ä

adversüs morborum vatictatem : qui

tunc. abíque difficultate modum le-

|

gendi,

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ö"c.

39

gendi, lc&ionisque librum feligere

tentiis confirmet, ac fpiritualium eru-

noftet. Ex aliis qu1ppe libris metun-

dmonum fibi theurum colligat;

tur documenta pietatis , & ex aliis

quatenüs in hyeme, id eft, tempore

monumenta erudmoms Portó. qua-.

ariditatis habeat , qulbus fuum fpiri-

ftio hic non movetur de fine ultimo,

tum füftentet. Quartó, ut diícat;con-

fed de proxxmo ; ham finem ultzmum

trariis refiftere. Et ngto demüm,

D rblr

lectionis, ficut &' omnium aharum

utinflruatur , cunca juxtà regulas

gitu m

noftratum aöhonum debþre eHe fo-

difcretionis fapienter otdinate , & or-

p

i

lum Deum, tanquam certiffimum te-

dinaté dlfponere. Jam his notatis di-

jo d

co, ut quis in fundamentis afceticis

nemus, Nequé etiam hic ia quzflio.

xdos p

nem venit finis malus , fed bonus;

folidé fundetur, debet fibi ex opti-

mj

quia dubio vacat, quin ad finem ma.

mis Afcetis unum fehgere auctorem ,

d moi

lum nulla le&io , nullus liber , five

tradentem omma principia vita fpi-

ticam &

ritualis, juxtà ordinem ac pet tres vi-

facer five profanus fuadeti queat

,(p ititle

Undé ad librorum le&tionem acce-

as, nec nimis fufum , ne magmtudz-

3 pOtlm

dens, procul abeffe jubeto intentio-

nexmohs memona obru*u:ur ; nec ni-

mis 1uccm&um, ne multa ttanfilien-

Qs con

nem, ex- eis fugendl vel errorxs ac

fraudulentlæ virus, vel veneris fomi-

do, omnia imperfe&a relinquat.

-

tem, vel curiofitatis Pabulum Ja&an-

Hunc auctorem legat fecundum or-

M

tieve flimulum; quinimó non tan-

dinem ponderatc fmgula verba ex-

tüm malum eft, legete aut findere ut

pencxc.ndo, imo magus meditetur; nott

doä:l v1deamur ; fed etiam vanum eft,

tantüm femel À principio uíque ad

m

jn

ut pracise doti efficiamur ; quia íci-

Hnam pervadendo fed iterum , ite-

entie fine opere funt palee fine gra-

rumque repetendo, donec perfe&um

nis r

no,, quibus jam multi fibi fornacem

fyH;ema totius vita fpmtuahs in me.

xterna damnanoms fuccendcrunt

mofia teneat s & juxtà hunc ( inquan-

if ; n

Non propter Paleas, fed propter tri-

tüm propríus flarus permittit )omnes

v1tæ füz actus tam conftanter infti-

fl i

f«

ticum in agrum jacit femen colonus ;

ruat, ac fi juraffet in doctrinam ejus.

n 7

fic quoque non PfOPt€f rerum l]Otl-

tiam, ícd propter notitiz fru&tum

Sic plerumque fe folidavére fancti

9

T t

aut enitn fibi familiarem

df

IlllS

volvendi fünt libri. Poteft veró fru-

homines,

Gus feu finis le&tioni fpirituali in

ronum d

fecetunt pre cxteris certum aliquem

quincuplex preefigi. INam- Primó po-

Auctorem , cujus deCrinam veluti

ganü "

teft quis legere fpiritualiter, ut exle-

fug vitz regulam fant fecuti , autfi-

quil

&ione hauriat fundamenta fpiritua.

bi ob oculos pofuerunt certum ali-

(b qUO

lis vite. Secundó, ut inquirat argu-

quem San&um vel Sanctam , cujus

( T

menta & motiva, quxbus volunta:

v1tam in omnibus actionibus prima«

; ]egäf,

tió imitati conati fünt; aut fe totali-

tetm moveat ac accendat Tertió, ut,

puitó

ter tradiderunt Magiftro cuidam fpi-

fe tum aliorum exemplis,tum fen-

rituali,

*5

r

yuz

göü j

—

340

TR 4CTATUS

I .

rituali , à quo ab Alpha ufque ad O-

Patrem fpiritualem,- aut aliüm vitumr:

Ü

mega fuerunt infiru&i ac duéti. . Et

expertum confulete. Ad me quodat-

QI

videtur lioc plané neceflarium , ete-

tinet, falvo aliorum judicio, & in-

nim ficut impoflibile eft, ut quis eva-

quantüm habeo notitiam Librorum

Cu

dat perfetus Theologus aut Philofo-

(piritualium. , Reverendis Dominis

fi

phus, nifi utatur aut certo Magiftro,

Parochis ac fingulis Presbyteris fzecu-

aut certo faltem Auctore ; non tan-

Pï

laribus ad capienda fundamenta vitz

Y

sàm eunr obiter legendo, fcd cjus in-

fpiritualis ptog cetetis fuaderem 1/a«

&

fuper fundamenta per impenfum ac

gogen Ad divinum. amorem Petri Penue-

[

intenfum ftudium indcfesó expen-

quin ; Quoniam ifte Au&tor proce.

Il

dit medio modo, nec nimis fusé, nec

dendo ; ità pariter. impolüibile cít,

t

ut quis perfcité in aícetica folidetut

nimis fuccincté ; declarat fuam do-

tü

do&rina , nifi aut juxtà certi cujuf-

&rinam per fimilitudines ; illuftrat

dam Audoris principia fuatm iníti-

per frequentia & brevia tamen San-

Q

tuat vitam, aut totaliter nianuducen-

&orum exempla: eft facilis intellectu,

&

dum fe tradat hujus artis petito Ma-

plenus fan&to zelo , niec adeó admi(-

fí

giftro , aut immediaté ipfüm Spiri-

cet Monaftica; qua fzcularibus Pres-

D

tum fané&um pro Magif'tro habeat ,

byteris nonnunquam videntur odio-

[i

quod tamen raró contingit ; quia nulla

fa , aut faltem non multüm applica-

AC

ats abfque .Magiflro addiícitur , &

bilia. Porró iftum laudando , nolo

f

alioscontemnere. Laudo etiam Du-

quidem nulla minüs quàm ars ac fci-

i

entia- Aícetica,quia nulli im pediendae

cem fpiritualem Ludovici de Ponte.

J

tantas molitur daemon infidias , ac

Lando Difciplinam Chriftiang pere

li

ifli. Jam circà hoc punctum duo in

fcékionis Bernardini Kofignoly 5 vel

q

dubium eccutrere queunt.

Primó

fi mavis füfiorem, lege Jacobum Al-

li

quifnam Audtormm pra catetis fun-

vatez de Paz : Joannem Baptiftam:

damenta Afcetica folidé tractet ? Se-

V

Santiure; Alphonfum R.odriquez,&c.

[

cundum

"

L]

quamdià uni Auctori ità

Ad íecundum dico , tamdiü ejuf-

i

fit inherendum ?

dem Auctoris principiis effe infiflen-

z

, difficile

Ad primum refpondeo

dum , donec quis fatis claré cognof^

effe in hac materia aliquid univer(a-

cat , quód jam ptincipiis altioribus

liter flatuere', quia non efl omnium

indigeat. Qnod quidem non ità in«

eadem -capacitas ; nam per pauló al-

telligendum venit , quafi idem fit

tiota principia ducendi func illi , in

femper Auc&or legendus, fed ut mo-

quibus fe aperiunt figna ac difpofi-

dus vivendi , Íe mortificandi , pef

&ones ad flatum fublimiorem ; per

gradus virtutam fcandendi , femel

communia., in quibus pr&ter com

ex eo hauftus; nunquám deferatur

mane necdüm quid apparet.

Erit

ad eutn feté modum , quo vir fenex

ergo optimum de hoc , aut fuum

eodem adhuc utitur dicendi. ftylo;

quem

d

DE ;M'()TIVIS ET INSTRUMENTIS, C

344

Q vium

$guem juvenis *irt fcholis didicetat,

fem, is enim meo judició gratià mo-

Y qui

quanquäm 'verbis forté. gravioribus

vendi finguïariær pollet.

1o; kit

& füá etate dignis. Poteft igitur A(-

Sed quaris, cur fanctos Patres nori

Libronum

E

ceta, principiis femel fatis imbutus;

ponam pro primo fine , nempe ut

; Donins

(üum fcriptam Magiftrum fecuré fe«

potiüs eX cis fumeremus elensenta

rl

ponere, ità tamen, ut tempore inter-

fpititualis vita, quàm ex aliis A(cetis?

ment vt

venientis difficultatis , ác animi in-

Kefpondeo , fan&tos Patres fiepé

derztn f

falire in montibus, & tranfilire col-

conflanti& , femper ad cundem tc-

vtri D

cuttat, de novo fe fundans in eo per

les, & ideó non videtur contultum,

dor poc.

induflriam , à quo forían per incu-

ut prafümamus cum ipfis falire, an-

is fis

fiam teceffit ; quemadmodüm Ora-

tequäm Íciamus ambulare. Sic me

t lia d

docet fanéctus Benedictus omnium

tor ad prima rursüs litterarum ele-

n

nienta recurrit, ubi ob memoria irn-

juftorum fpiritu plenus, citcà inem

m i

conflantiam in fe erroris periculum

fus facre R.egule ità afferens : Rega-

j inzellc&u.

cerüit, Jam ad fecundum Leéctionis

lam banc defcripfimus, ut eam ob[ervan-

xb d

finem. Ut fecundus finis in Lectione

tes in. Monafleriis , aliqmt*enäs vel bo«.

sibas Pree

obtineatur, tempé ut voluntas no-

ne[flatem morum , aut initium conver(as

ftra cfficacitet moveatur, accendatur;

pnur od

tionis nos demonflremus babere s cotertim

ac in bono pftopofito confortetut ,

m p

4d perfettionem. conver[ationis qui fefli-

neqüaquàm ampliüs funt Auctores

nat , fant dodrina fanilorum Patrum;

md() j 00[0

Cap. 73.

a D

À principio ufqué ad finem fecundüm

quarum ob[ervatio perducit bominem ad

TL

erdinem legendi, fed eft ex eis affu-

celfitudinem perfetdlioni. | Ecce ! priüs

mefidà ac ftudiose expendenda certa

ponendum eft. converfationis inis

iliang f*

quzdam rnateria . five deindé illa

tium, quäm cum Patribus properan-

& noïï ;

d

g

fir ii medio , five à principio, five

dum ad petfc&tionis faftigium. Do.

&ring Patrum funt pro feftinante &

"

in fine, Verbi gratiá, defiderat quis

totus fepleri horrore peccati, ifte 1gi-

faliente, non autem pro repente, Sal.

ag

tur faluberrimé fibi conquirit mate-

tavit Joannes anté nativitatem ; fed

nmii dl*

tiatn de gravitate peccati , quam de

quot adhuc ? Ó utinam nos tepidi

m

vetbo quafi ad verbum meditabund?

faltem faltatemus anté mortem , fed

hr 6089&

ponderat, reliétis intereà caeteris, de:

faltabimus , fi priüs bené ambulate

jaiote

faétó ad ejus ptopofitum noir perti-

didicimus. Hinc non poffüm fatis

gon i P

mirari , quód quidam Auéctor ipfis ——

nentibus tam antecedentibus ,. quàm

fubíequentibus. Vis autem ac effica«

etiam Novitiis pro materia Lectio-

(d um

cia movendi vcl maximé poft factam

nis facram Scripturam fuadeat. Hoc

4ndi

,F

f

a

Scriptutam invenitur in fanétis Pa.

uidem & ego optarem , ut INovi-

di

tribus, ipft enim in virtute Spiritüs

tiis à fuis Magiflris certae materig ,

j

fcripfete. Vel fi quem ex Afcetis cu-

aut certi libri ex Scriptura explicaren-

pis , affume Ludovicum Granaten-

tur, verbi gratia ab initio INovitia«

Vv 3

tus

qllem

1

Er "

24*

TRAETATUS L

tüs Ecclefiafles , is namqüþ affatim

Ponamus, vult quisim perfe&tum

f

materiam prabet, meditandi vanita-

Concionatorem evadere ; jam hic pri-

mó debet fcire artificium concionan-

tem mundi & nauíeandi fxculum.

U

di, nempé quotnam partibus bona

d

Dcindé pro ptoficientibus forte liber

Sapientiz aut Ecclefiafticus, aut ali-

Concio conftet ? quid in Exotdio, in

|

quid ex Evangelio. Aft, ut INovitii

Propofititione , Confirmatione , Re-

futatiore , Epilogo potifimum ob-

Scripturam juxtà ordinem loco Le-

d

fervandum? qua periodorum ac ver-

&ionis fpiritualis adhibeant, non pu-

borum connexio fervanda ? ut . hoc

to , poffe prodentem fuadete.

Ut tertius fru&tus, fcilicet faluta.

obtineat , affümit fibi Auctorem, qui

4

communi opinione quoad artificium

ris cruditio ex Le&tione percipiatut,

ü

& connexionem excellens przdica-

rutsüs legendi funt libri à principio

It

ufque ad finem, non tamen inharen.

tur, hunc feduló legit ac relegit, pr&-

Q

do verbis, fcd pr&cisé attendendo ad

cisd attendens ad ejus modt loquendi,

&l

periodos connectendi, & abuno pune

ea, qua funt notatu digna. Undé qui

n

(

vult erudtione dives fieri, magis dc-

&o ad alterum tranfeundi , legendo

fi

bet libros raptim percutrere; quátm

meditari nihil ceteroquin curans, an

fiteruditus, an habeat donium movett-

TiX

atque ex eis prudenter rapcre feu de-

YG

di? an[piritum contradictionibus tc-

cerpere '? quicïquid fibi foré utile, ju-

lib

fpondendiinam omnia fimul rató,imó

dicaverit.. Quemadmodüm ,bxdofi;fe'-

tit

rüm fafciculum " volens congetere,

vix unquàm , in uno inveniuntut.

pertranfeundo velociter hortum, ar-

Sunt nonnulli, quiad capiendum ar-

tificium , omninó unam tantüm vel

IN

ridentes fibi colligit flores. Ejufmo-

N

di flores inter alios miniflrabit Gcor-

alteram concionem in quovis genere

li

gius Stengelius Societatis Jefu, Ly-

fpiüs legendam füadent, verbi gra-

d

rxus : Roívveydius in vitas Patrum,

tia unam in genere panegyrico, aliam

Francifeus Arías in Thefauro inex

in füuncbti , & undfh vel alteram

W

[

haufto , qui ultimus fingularti

tet fer-

pro genere fuaforio ac diffuaforio. -

vit pro Sacerdotibus , ut ex €o dif-

ltà pariter, ut quis jn vita fpiritua-

