tio excludit:

(K.

a"ïcæztgrmunü

perfeverantia ; petentis. cft probatio

m p

Ecclci, ;$. Eec -*fïätüu.us

4 f!ï&' OY ATIOA£TA PT&—

fiduciam habentis, ficut econtrà cum

at

y.23

para amimam tuam , « noli effe, quaft

patre minüs fiducialiter agit filius ,

u Num

homo ; qui feutat Deiin. INam : tüur-

ejus libzralitatem-non. patienter. ex-

! AUF lf' h

piüs ejicicurquam non admittitur ho-

f5

ans. En !ifle funt potiffim

iriudi m

ftis. & facilms eft,

in principio cu-

conditiones filialis: orationis. Plures

flatum filiorum

u WW

farüm diftractionibus

iftere ; quim

adhüc occurrent ,

Ííemel admiffas repcller

Deindé di-

"1 li ifnti

1mpun(m& confiimnn, ac prima

ve[ftra inne-

orationis Donnmcæ verba frequen-

mwsdlv-

«it Apoftolus ; P: Hs

tefeant apud Deum

Pet quae 'Va.:bz

tius meditanti ,

eó namque quifque

quqm

rïolus PO 1114

nobis oftendit,

filiorum effe ,

U&S

páiris favorem expcrietur copiofüis,

tius.

folummodó- neceffitates Pan.nübus

quo filii munus expleverit ube

Eó

"mW " n

o

gï

7

ho

TRACTATUS 1.

$09

:

i

PEö'/quifque (ug orationis dcfectus de-

gendos effc de devotione fenfibili &'

imptoprie tali , nemp? de dulcedine-

n

prehendet velocius , quó Dei digni-

fatem perpenderit ardentiüs. — Quia

interná de lacrymis, &c. fub quibus

igitur teneinus eonditiones filialiter

fgpe frausdamonis latere folet. Nam

precandi , jam procedendum cft ad

velle veram devotionem vituperare

e

g:axim falubriter attendendi.

ac càavillari , hoc non cft afcericum,

a

fed impium. Long?é abeft à vera de-

votione, impedire profectum fpiri-

hl

CONSIDERATIO TERTIA,

tualem , quinimó vera dcvotio eft

De devetione intirna, .

inftrumenrpm , fundamentum , fs

&

trimentunr , ac ftabilimentum omnis

fi

Evotio ex fancto Thoma Aqui-

profectüs fpiritualis, & ( ut loquitür

lu

nate definitur ; Quód fit fpecia-

Ludovicus Granatenfis ) (üummum

22402

qu(

lis quidam actus voluntatis proupte, &

aliquod bonum , hominem ad omnes*

tüt

$. 3*

parata ad faciendum ,. quacunque ad

alias virtutes excitans, atque ad ome

lüó

nia bonorum operum genera protre

il

Dei fervitium d. famulatum [pettant.

Dicitur actus voluntatis ,. ut intelli-

ptum faciens. . Similiter intelligendi

10l

gamus veram devotionem minime

funt quidam Magiftri , Patres fpiri-

fna

confiftere in fufpiriis, variis geftibus

tuales & Confeffarii ,. qui nonnutie

Col

aut lacrymis, neque in fübtiibus Ju-

quam fuis Tyronibus & fibi coritlis

(Ql

iinibus & altis cogitationibus , ne-

animabus devotiorie in multis difuae

tf

que in extraordinariis divinis vifita-

dent, dicendo, per hanc foveri gu-

lun

tionibus, raptibus vel revelationibus,

lam Ípiritualem & nutrirti amorem

t

l

neque etiam in confolatione fpirituali

proprium ,

nempé hoc vcrum efle

Yd

yel teneritudine mentis, fed in prom-

de devotione falsá , improprià vc

3

l

fhit

pra voluntatead obfequium divinum,

indifctetáà , non autem de proprie

f

nam fufpiria lacryms , teneritudines

tali, que eft gulz fpiritualis proptiie

&Wt

& dulcedines , &c. fepé etiam inve-

que amoris fortiflima profligatrix.

n

niuntur apud homines carnales. Imó

Ad hanc enim omnces excitandi & in-

U

ipfi Pagani in fua füperflitione fub-

citandi funt , quja devotio derrvatur

fl

indé lacrymas fundunt, fufpiria edunt,

à verbo devoveo , ut adeóque Deo

fl

varias fuis Idoli: reverentiasac gcftus

devotus , idem fit , ac Dco addictus,

exhibent, n inimé tamen idcircó vo-

& homo divinus. ficuti dicitur homo

q

lus

candi fünt devoti , nifi vclis dicere,

carnalis devotus feu addiétus catni ,

n

quód fint devoti diabolo.

Indé fi-

& homo mundanus, devotus mun-

quos forté inveneris Afcetas, qui de-

do. Dicitur etiam a&us voluntatis

po

tel

votionem fpernunt, carpunt, ac ve-

ex eo, ur intelligatur; poffc cor hu-

iuti impedimentum fpiritualis pro-

manum effe veré devotum , etiamfi

h

fcétüs rejiciunt , crede , eos intelli-

intelle&us variis incidentiis & cogi-

tatio«

3

7

E

A9

"

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, £.

26f

xfb

Sic & pueri fubindé ludi gratià mag-

dulcelte

tationibus infeftetur , nam cogitatio-

nes & intelle&üs diftra&tiones fzepiüs

na

attentione intellectüs imitantut

ib quii

etiam fuflinemus inviti , econtrà de-

coeremonias Ecclefiafticas , fine ullà

det. Nun

recolle&ione morali. Sic & ipíe d-

votio petf gratiam divinam fcmper

Vitopct

eft in noflrá poteftate.

Secüs enim

tnon poteft totum officium cum aliis

alceticun

Concilia in recitatione Officii divini

attentiffimé decantare, devotustamets

i vende

eandem non pofíent precipere, quia

nunquam dici poterit, quia nequit

tum fit-

impoffibilium nulla eft obligatio.

habere attentionem voluntatis, & rc-

levotio d

Hinc non inepté dividi' poteft diftra-

colle&tionem moraliter bonam.

nturm, fl

&io in diflra&ionem intellc&tus feu

Econtrà veró poteft voluntas per-

um otmi

natufalem , & in diftractionem vo-

fe&iffimé effe recolle&ta, & totaliter

t loguti

funtatis f:u. motalem.

Prima eít,

Deo immerfía, eriamfi intelle&tus in-

) fümnum

quando intell-&us per divería vaga-

tercà perturbetur, vel immiffione ten-

madont

tur, reniténte voluntate, & omnes

tationum, vel auditione aliorum dif-

que aj ol*

fuos affe&us ad Dcum ditigente, &

cutfuum quod tamen femper intelli-

ifta diftra&tá'hihil obeft bonitati ora- :

nefà P[Olï.!

ge, nifi accedat voluntarium , nam

tionis, imó poteft contingere, ut fit

ubi voluntas vanis impertinentibus

ial

paté ipin-

magis metitoria , quàm oratio plene

fe fociat, nunquàm culpá vacat.

colle&a , nifi tamen fucrit. mala in

q o

Reliqua in definitione pofità de-

causá voluntarié datà, & necdum re.

claratione non indigent , àá&tusautem

; üþjcog'lillls

| muhjsd!filæ

ttacata. Secunda eft, quandó vo-

fpecialis ideó dicitur, ut diftinguatur

ab omnibusaliis actibus, qui non funt

r

luntas impertinentibus obic&tisab in-

tellc&u reprefentatis ulttó adhetet,

actüs religionis, ficuteftdevotio. An

yii 0

vel füos affzétus, retrahens à divinis

veró Angelicus Do&tor devotionem

mittitin extranca , & hac diftractio

b mpria "

hic fümat latiffimo quodam modo ,

fine dubio eft mala, ac repugnans

quo fenfü omne opus, peractum ex

T: P-WV[F

devotioni. Similitet etiam recollectio

motivo colendi Deum , poteft dici

malb Pfopïll,'

;

actus teligionis , faltem imperatus ,

- ff0

i

poteft dividi in recollc&tioné intelle-

t

&tüs feu naturalem , & in recolle&tio-

five an fümpferit ftrit& , quo. fenfu

j Afl

t

nem voluntatis (seu moralem. TNatu-

folüm intelliguntur actus per fe ad

qp d

talitet tuncintelle&küs eft tecollectus,

colendum Deum inftituti, uti funt

t

1c

D

j

quandó attendit cuidam negotio, vo-

otationes,, & aliz facre functiones,

Ts

luntate intetcà minimé huic affe&tà,

hoc non eftopereptetium difcutere,

[, mrhon

(

modó id unicum notetur, exigete

fed prorfus ad diversà inclinatà. Sic

jfus a

Potcf't hypocrita in choro feduló at-

.quidemá nobis divinam Majeftatem,

potus ?

l

tendere , ut effugiat publicos crrores

ut in omni leco, tempore atque actu

S volun[.lïlj

& füt confafionem , abfque eo , quód

vias noflras coram eà devote, ac

CCOf ]

habeat voluntztem colendi Deum,

fan&ke dirigamus, pracipué tamen id

qi

aut fatisfaciendo pracepto Ecclefiz.

nobis incuimbere tempore ofatioriis.

j 0

Tracdl.k. Patrs L

[o

d

Qra—

R

192

I Ro 4(COT AJTUGOS.A

Orationi igitut feaccingens, non tri-

(ui intendete cupiunt , aut ex ptoprià

Ü

ftem fed hilarem. . ac geaerofüm . in-

cutiofitate & füperbà pra(ümptio-

e«

fh

duat animum , id agens pto. devo-

ne , aut ex diaboli malitia in peticu-

lofas ícrütattones & varias tentatio-

tel

tionis adjumento, SUOd fan&tus Be-

nedi&us de perfe&tá obedientià fcri-

nes incidunt, aliü funt continui imn

i

bit, hi tales ( inquit. de vete obedien-

difcutiendá conícientià , an huic vel

fni

Cdpc ïn

tibus.) Relinquentes flatim, que [ua funt;

illi tentationi non confenferint , alii

8j

& voluntatem propriam deferentes, mox

fecum difputant, an obadmiffam fot-

Wi

ex occupatis manibus, & quod agelant,

té difttactienem non fit à capite inci

K

v

unperfectum relinquentes , vicino obedi-

piendum ?. & nonnulli funt. toti in

Pari modo

qu

entia. pede jubentis vocem fattis fequun-

eo, ut citó abfolvant.

du

tur. 1tà finilitet ad otationem acce-

diverfimodé fentiunt . Auctores qui

qm

dens, protinüs omnia füa negotia

pto confervandà attentione & fovette

iil

tam interna quám extetria , tam im-

dà devotione pias quasdam praxes

q

pettinentia quàm impedientia fuam

preícribunt, nonnulli autürnant, at-

1li

voluatatem & feipfum totaliter defc-

tentionem füperficialem effe omnium

fiti

tat, fuos cogitatus & conceptus im-

facillimam ,, que tamen mihi vide-

Ietr

perfectos relinquat, foli Deo & opeti

tut omnium difficillima , quia nude

4

ic

divino 1ntentus. Et hoc fortaffis qui-

íyllabe & litterg tam arida& tamque

phi

busdam adeo laboriofüm non etit, (al-

infipide fünt fetmé menti, quàm

tat

tem impetfe&éfe abftrahendo 3 crca-

fttamen ori , adeoque vix vidctur

fhr

turis, ac interne fe recolligendo, aft

pollïbile , üt hutmana meris rci omni

qo

án tecolle&tione mentis petfeverare,

fücco tam vacug die'i*'älligetur." Et

10

totoque ofationis tempore pulfanti-

füpct hoc etiam certum eíft, quod

pi

bus extraneis cogitationibus claufum

fola ifta atteutio non operetur in ánie

Ni

cordis oftium nunquàm referare, hoc

ma excellentillimos devot&e otatio-

Yen

opus laboris raraque virtutis eff.tum

nis affe&tus. Melior procul dubio eft

f

ob mentis inftabilitatem , natutz cot-

attentio [Heralis , fed. tamen quia

ld

tuüptienem, ac corporis indifpofitio-

paucorum eft, pfalmorum expedi-

Yi

nem , tum etiam ob diaboli tentintis

tam intelligentiam habere, tumetiam,

(

infidias, propriam pi gritiám,ignoran-

quia nonnulli citcà verborum fenfüs

fi

tiam ,ac malam vagandi confuetudi-

in multiplices difcutfus incidunt &

Iat,

fii

ncm. Vatii variefe hic eccupant, ali-

fcipfos implicant , ideó hac quoque

ha

[

qui fibi nimis parcunt, adeó , ut om-

difficultate non caret. Alii exilti-

[

nibus cogitationibus & ineptiis li-

mant. optimum effe , omnibus dif-

[

berrimus introitus & exitüs pateat,

cürfibus renuntiare, & fpiritum ad

alii «contrà fe nimium intendunt, ità

1

puram. contemplationem fuftollere.

'J

ut caput debilitent, aut Cor compri-

Porró non ommes capiunt verbum

mant, nonnulli dum verborum fen-

hoc, Ízd folüm ii , quibus darum eft

Á

e-

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &

203

top

défursüm. Nonnulli demüm pro

dicentis : Re/té movit vivere, quivedé

1pi.

certis horis certa paffionis. myfletia

Hotmil.46

pericu-

tovit orare. INam quomodó virtutes

mediranda prafcribunt, hocpra c«-

in otatione fimul cooperabuntur, ni-

fititid

(Qui J

teris bonum eft, fi fpiritus fuftinet,

fi per varios actus exerceantur ? aut

aft plurimis nimis difficile eft fuum

ücvd

quomodó oratio poterit cffe totius

fpiritum diak certo. & determinato

vitg viva informatio ,' f1 carcat vit.

L , di

ebjccto affixum detinere, praíertim

tutum exercitio? hic orandi modus

mfr

ubi ex defc&tu diutini exercitii adhuc

pulcherrimé cruitur ex Plalmo 82.]a

teifto

violenta retractio fentitur.

Ad me

quo, prater alia, orationi bene infti-

tott ii

quod attinet, illum attendendi mo-

tuend& optime congruentia , ctiam

. o

dum cuivis rctinendum confulo , ex

hac leguntur : Aftenfienes in corde fuo

tes qi

quo, docente experientià, potiffimum

difpofuit , in valle lacrymarum, in loco ,

[oftte

fru&tum animeq: profe&tum fe quis-

quem pe[wit. Etenim benedictionem. da-

pare

que facere, perfentit. Si tamen falvo

bit legislator, ibunt de virtute in virtu-

at tie

aliorum judicio, meam quoque igno-

tem. Aícenfiones in corde fuo viator

oyrtiu

rantiam prodere compellerer , dice-

per hanc laör)fnïarunl vallem difpo-

ji d

rem illum effe optimum orandi &

nit, dum per fanctos virtutum actus

j od

attendendi modum, per quem Sera-

de gradu ad gradum profcétüs a(cen-

tmqy

phica virgo Terefia ad tantam fancti-

dit , clamans per (anéta defideria, De- píaj, $5.

tatem afcendit, nempe per continua

mine Deus-virtutum exaudi orationem

l, quam

V,- 9'

; vt

flammifera defideria ceeleftes pulfan-

meam, multiplicabis in anima. wmea vir-

B/dl, 137*

fei r

do fores, per varios virtutum actus

tutein. Et quia gemitus defideriorum

y. 3-

B

füos fibi fuübdendo affe&us , & per

:

non tacent , donec altif/imus. afpiciat.

Eccl. 2$.

puras oblationes fummum placando

Ipíe benignus & mifericors Pater af-

y.21. -

D quöd

a ll

Numen. Hic modus orandi eft con-

piciens in oblationes, & refpiciens ia

Píal. $3.

veniens doctrinz Ludovici Granaté-

faciem Chrifli fui, filialiter oranti ,

] ofati()-

aC p. 1&.

dod

fis, viri in Afcefi folidiffimi, atque ce-

petfeverantzer pulfanti tribuit füz gra-

T

lebratiffimi, qui tractans de verá de-

tize benedictionem, uthomo conftitu-

votione ficícribit : Plerumque ubi per-

tus in hàclacrymarum valle proficiat

| expf ia

feila eff oratio, ibà etiam eft devotio,

de die in diem, fcandens de virtute in

matiath

i fel!flls

Contemplatio, cen[olatio fpiritualis, &

virtutem, uíque ad montem perfc-

Poarte.7. -

amer Dei actualis, cum emmibus veliquis

&ionis, contemplaturus gterna,donco

du &

é4p. 2,

virtutibus buc fpectantibus, tanta efl enim

in dile&a eternitatis tabernacula fut-

- uoqüc

il

Jünilitudo inter bas virtutes, ut facilli-

cipiatur,beate vifürus Deum Deorum

mus fit tranfitus unius ad aliam : e

inSion. Porró quenam defideria &

'Dug dl[-

quamvis inter fe diftindta funt, tamen in

virtutum aétus ad orationem potiff:-

ipun à

ipfo exercitio , ut dixi fimtl cooperantur.

mum fpectent,& quomodonamafcen-

fiolldt

Hic modus otandi etiam | confenta-

fiones in corde difponenda fint,mon-

vctbunt

neus eft doctrine fáncti Auguftini

ftrabit fcquens praxis forma.

m

Cc z

CON;

i

E]

d

TRACTIT

y.! Tva S L

d

nuntientuf omrtes laudationes ejus ini

CONSIDERATIO QUARTA.

portis filie Sion. Secundó,ut exaltet p/al. g.

nos de portis mortis peccati , gratiam y, /j.

Forma exercendi fe i. devetione

tibuens in prafenti & gloriam in fa-

€0' is.

turo , ut in tempore tribulationis à

yna

7!2So

nobis faum divini favoris vultum

k £ Eliüs hoc fanctiffimü erationis

avertete nolit. Tertió exhibemus in

oratione Sanctorum — heroica facta,

exercitifi explicare, haud queo;

Gol 1

quàm inducendo aliquam fimilitudi-

non, utà divina mente meeilos re-

:(

4

!

nem , & comparando illud cuidam

pellamus cogitatus , aut fumme fa-

fpc&taculo feu comoediisscomoediae

pientem doceamus factorem, mon-

Vg 4

4

Ítrando facturam , fed ut juftam pla-

1

& fimilia fpc&tacula plerumque in

fj

honorenr Principum inftituuntur ,.

camus iram , fandamque impetre-

n

vel ut corum animi recreentur, mmec-

mus gratiam , pcr quam po(ïïmus

lancholice cogitationes dii pergantut,

initart , quod colimus. Adveatante

fieníque à curarum taedio pauhífper

igitur tempore orationis , anima pet

g

avertatut , velut im eorum heroica

vivani fidem conflituit fe rev.renter

Í

facta pergratà exhibitione tememo-

in prafentia Deiy firmiffimé credens,

rentur, vel ut per heroica fpcc&tacula

quód omnipotens fummaque Maje-

Wg. n

exhibita ad fimilta edenda acccndan-

flas cum totá fui coelcfli curià refpi-

UET

[

tur, vel demümr ut corum favor &

ciat de coélo fan&to fuo , in praíen-

(

gratia emulgeatur. Conftituto itaque

tiatum fpectans omnes motus cordis

PM-H. [r

& oris, mentis aff:&us & corporis

h á,

[

tempore , Principe cum totà Auli-

corum faorum catcrvà in pracnitia-

geftus.

Imó ad hoc anima ipfum

1

rum fpeé&tante , fümmeé curatur,, ut

Decum devotiffimé invitat, fufpirans:

Ij jf !

)

quivis commiffe. fibi perfone Pro

Deus virtutum cenvertere : rve[pice de P/al.75.

l

vinciam perquàm optimé impleat,

e&ls » inelina autem tuam mibi, C €X- y i5.

attenditur (ummöpc-r& , que meliore

audi verba inea.. In conjpectu Angelorut py,], 16,

modo flatim in Prologo (p. &itorum

pfallam tibi , adorabo ad templum fan- y, a,

b-ncvolentia captctur , aurcs demul-

um tuum Cv cenfitebor mamini t40- pp,] j5

cefitur verborn fententiis, ingeni*o*-

Et ad hoc vcl maxime fervit Invita- y , $, 2,

fis conceptibus , ac muficorum con-

toriüm ia Officio Canonico ad Ma-

certationibus , oculi vatiis cxbübitio-

tutinum cum Pfalmo : Venite exul-

temus Domino, per illum enim Pfal-

nibus, figuris , & artificiofis excrci-

tationibus, corda vero rationum pon-

mum anima non folàm Angclos , fed

dcribus. & ponderofis inclinantar af-

infuper univerfas quoque crcaturas

aífcétuoseé convocat , ad celcbrandas

f-&ibus oic pariccr inflituitur exet-

citum orationis. Primo , ut narren-

Creatori debitas Laudes. Jam, utani-

tur omnia tuirabilia Domini, & an»

ma captet benevolentiam fummiR e-

gi5;

um

i

DE MOTIVIS5 ET INSTRUMENTIS, Ct.

20f

o

gis , ut in fuo corde primam difpo-

gitate de ulla creatura , ingrata in

exdt H

nat aícenfionem , deícendit veluti in

Creatorem ; quidquid impertinens

i

Prologo in vilitatem fuam , humi-

incidit , mex per propriam vilipen-

mitd)-

tionis

PÍAl. 4.5.

lians fe ufque ad pulvetem , quem-

fionem & fui annihilationem repel-

admodum fcriptum eft: Humiliataeft

lit. INolite cogitare dile&iffimi, quafi

vultm

7. 2;.

in pulvere anima noflra , eructans ex

humilitatis actus minüs convenirent

us i

corde contrito, & fpiritu humiliato :

aut aptati poflent horis Canonicis &

fü,

Laudibus divinis , nam omnes divi-

los te-

Cene[.

P quomodo ego loquar ad Dominum

meum, cdm [im pulvis & einis ? Siin

ng Littere , &ipfà (ancta Ecclefia,

m l

V. 27.

hortatrix , nobis accinit : humiliate

confpe&u ejus Infule quaft palvis exi-

, fnof-

capita veftra Dco. INulla anima tam P/al. 35.

l/aio 4

;, £, quid ego corim Deo meo ?. sj

m ple

ommes gentes quafi non men fint , fic

innocens , quae non f:rat confeftim v. 16.

y.ij.

mpctrc«

y.17.

fint coram eo : &* quafi ulilum , €

coaüfufionem füam, confid:zans illud

ollimus

inane reputata funt ei.. Quid ego co-

Píalmi : Prevenerunt Principes conptn- P[al.67.

ICHI&I]E

ram Domino meo ? quid eft (ubítan-

& p[allentibus , in medio juvencularum y. 26.

imagd

tia mea intet torinnumertas excellen-

tympaiiflarum. — Ah quid funt anime

r n

tiffimas creaturas ? minüs certé quid,

etiam fanctiffimg inter tot Principes

ctederi

quàm atomus i medio ncbula. Pa-

vel Poteflates coelefles , qui ferviunt. Apocal.7.

; Mi

Pf4.;$. rüm ergo dico , f1 dico : Subffantia

ei dit a& nocte , nifi Juvencule tym- v. .

F. 6.

n

mea tanquam uibilum ante te.

Quo-

paniftrie ? necdum gnare cum fpi-

cunque me verto , vereeundia me4

] Pfæl d

ritibus fupernis in Cymbalis bené fo- Pfal.150.

5 cofdllS'

P(al.45. contra g eff , (v confulio facies mea

nantibus digné concelebrare Deum. y. s.

at

17- fdo

cooperit-ue. . Et haec cít prima fcena,

Refpiciet puriflfimos fpiritus , & di-

n l?[um

^ abíque dubio Deo Iongä gratimea »

cet : Pecatum sneum contrà me [f Pfal. se.

Etcliaj. quia oratio bumiliantis fe nubes penetra-

femper , & hinc fuiipfius naufcam ac y.15.

uf

y.2l.

bit. O quantus campus variorum a-

hoffórem diutiüs ferre non potens,

reA&IH l Pfdï,ï

&uum & mentis affectionum hic fe

LA

H

j

h

jam per ardentia dcfideria pofcit à

jam aperit , ultrà horarn in hac ma-

Deo puniti , quicquid cognovetit

ag pj

teria facilé íe anima exercct , quia

peená dignum. Ha«t ( inquit) mibi fit

?0/6. 6.

9["/?] /4/" ) !

Í

quó plures propriz vilipenfionis a-

£en[olatio , wt affligens me dolore , nan y. 16.

j M u

fgrite p

€&us elicit, có clariüs fuam vilitatem

parcat. Coníolari renuit, nifi oppro-

agnofit , quó ampliüs fe omnibus

brus, itrifionibus, adverfitatibus, poe-

4 M*

trcatutis poftponit , eó amplior ma-

Dnis & tormentis.. Omnia poiïïbilia

o CXUI'

teria, humiliandi fe occurrit , facile

tormenta & opprobria fibi inferri ar-

Db

in hoc exercitio diftractionibus refi-

dentiffimé exoptat , non folüm pro:

0$, (Cd

ftit, omnes enim fenfus aut modcfte

quovis gravi commiffo peccato , fcd

eatus

€laudit , aut divino operi impendit,

pro quolibct quoque minimo d-f &u,

ais

quia aliud verecundia non finit , in-

que divinis unquam. difplicuit ocu-

v

dignam fe reputaus, aípicere yel co-

lis , pto quovis a&u , quem minus

€c5

u

.decen-

515 ]

N

$66

TRACTATUS &

deäenter in honorcm diving Maje-

anima tertiam in füo corde afcenfio--

flatis obtulit, pro quovis verbo,quod

nem ponat,adhuc profundiüs in fuum

abíque neceflitate protulit , pro quo-

nihilum deícendit, erubeícens fuam

libet bono opere , quod operari ne-

praefumptionem, quód à Deo con-

glexit. Pati & contemni cfllagitat ,

temptus, cruciatus & cruces petie-

non folüm, quia tot mala patravit,

rit, quibus pretiofiffimis donis foli

fcd etiam, quia tot bona accepit, gra-

amici digni cteduntur, non veró

« — u eu —

ta cupit efle, multa patiendo, quia

inimici virtutis , rubore perfundi-

Gu[o;

nequit fetribuendo. ([Indé ulteriüs

tur, quód pro fuis peccatis & defe-

»d !

emnes poflibilescruciatus fubire con-

Ctibus ad tolerandas quafcunque poe-

cupifcit , pro quovis dolore , quem

nas ícíe obtulerit , percognofcens:,

hid !

Dominus JEfus perfenfit, pro. qua-

uód ex tam vili creatura queant ,

l

rl 121

vis injutia, quam fuftinuit, pro quo-

non nifi viliffima opera procedere,

Ü

vis vulnere, quod accepit, pro quávis

prorfus indigna, tanto offerri Do-

iij l

fanguinis guttula , quam cífudit.

mino. Lubens quidem ( inquit) pro

h 9

Grata vult effe perferendo cruciatus,

43

te Deus meus ago, quicquid manus

& (uftinendo cóntemptus , pro fin-

Mi

operari, lubensrelinquo, quicquid in-

h

LU

gulis gratüis ac beneficiis collatis ,

tellectus excogitare, lubens fuftineo,

cum fibi , tum fanctis, tum univer-

quicquid per gratiam natura poteli

Tür

fis creaturis. Et hec eft (ecunda íce-

xrferre. — Sed tamen metuo, dum

hr

na, non minüs Deo grata, quia

lego: 4d Cain autem r munera illim Gene], 4.

tl

acceptum eft Chrifto, in fiti (uge paf-

non rtfpexit. Timeo , dum cogito , y. j/

k

fionis habere fui fequaces. Magis ( in-

quód non fit Deo condignum mu-

ht

Quit .S, "Auguílinus ) meretur, vel

nus, quicquid fine non caret, Unum

unam (olam lacbryman emittens, ob me-

cfl, quod me erigit in fpem vivam,

moriam pa[fionis Chriffi, quam fi ufque

nempe : Etrefpexit Dominus ad. Abel , G;enejïä

ad terram . promi//'oms peregrimaretur.

«& munera ejus.. O f1, clementiffime

4

O fi tanti meriti eft, Salvatori amo-

Patcr benigné refpexifti ad Abel of- '

t0sé compati, quanti non erit me-

ferentem de primogenitis gregis füi,

ï;ä

rii , yclle patientem imitari. Illa

quantó magis paterne refpicies in fa-

poenitentia pr cateris Deo eft. gra-

ciem Chrifli tui, quem ipfemet po- Pfäl. $8.

|

ta, qu& dolens deteffatur culpam

fuifi primogenitum éxcel(um ptze y »5,

comniiffam, & gaudens amplexatur

rcgibusterte. En Ó Deus totius con-

poenam promeritam. Illa anima,tan-

folationis, fanguis clamat, fanguis ,

quam grata, meretur majora bona

non pueri jufti Abcl, fedfanguis fan-. 45 ,. y,

accipere, qu& in gratitudinis notam

ä

&i pueri tui JEfu , quem unxifti. 5

cupit tantis fe malis fübmittere. Sed

Sanguis unigeniti clamat, non viti-

parva adhuc ifthaec exiftimat, quisz

didam fed mifeticordiam. Flagella

quis ad majota properat. Undé, ut

claxpant, vulnera clamant, totinfini-

ta

*

e/

eqpegsi

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, Cr.

107

:.-dïüof.

tà ejus metità clamant. Hac audire

bus rutsüs monflrate Patti s ego enim

um

non Yvelle, effet fané filium amare

origo & abyflüsomnis mali, non au-

; [iim

nolle. Sicut efgö tibi natu£tale eft,

deo accedere & alloqui fontem &

-

0.

lum diligere, ita & tibi proprium

abyffumn omnis boni. Ver

1

t

l

m quidem

; petic-

eft, eandem oblatum I'ufcipefe. À-

eft : Aby[fus abyffum invocat : Sed ficut pog ,,,

nis d

braliam füum filium in holocauftum

Ííctiptum : In voce cataractarum tila- . g

1ven

offetre voluit, & intantàm placuit,

rum.. Vos Ó San&ti Dei eftis ille Ca- p

lfündi!

Cenefi22. üt audite meterctut : Benedicentur in

taracte coeli , per quarum patroci- ; , y »r,

Q

y. i$.

famine tuo omnes gentes teria, quiaobe-

nantem. vocetm "nobis pluvie Bentdi- p/ s;.

w

difli veci ime2.. Quantó magfs dignus

Gionis erumt : ldcitcó auditam facite y, g.

Ycens,

Apocal.g, &f agnus ,. qui eccifus eft, accipere vir-

vocem Laudis ejus.. Clamatead divinas

ïllfaüï !

F. 12.

tutem C divinitatem , & fapientiasm ,

&tetni Patris aures : Ubi funt miferi- py], gs.

cedett,

£ fortitudinem , & bonorem £ glori-

cordie tue antiqua Doinine : Sicut Jv y, 0. e

r De

Hebr.o, 4 o benedictionem, utpoté , qui per

raf David in veritate tua ?. Memmer (;ouepr,

y.14.

Spirituim (anctum [emetipfum obtulit im-

effo Domine opprobr fervorum tuorum

it)pro

| nants

acilatum ,^ factus obediens ujque ad

( quod continui in finu meo ) multarum

Ifbilz'p T

Wortem , mertem autem crucis. Huanc

quid i

y

gentium , quod exprobraverunt inimici

coftinen

t

in fatisfactionem meortum peccato-

tii Domine, commutatienem Chrifli tui.

1 Potdqï

tüm , in gtatitudinem acceptorum

Juravit Deus in vetitate fta, daturum Luta 1.

beneficiorum , & in conteftationem

fe nobis : Seipfum dedis , quia dedit y.73

y, d

ub (

filialis amotis tibi humillimeà ofÉf-ro.

Filium, quiunum cum ipfo eft. Non-

ne hzc eft mita commutatio Chrifti?

(Og!w j Vvic

Sed inter hec rursüs nova mox in-

tervenit Verecundia, üe nova tribua-

tradere Filium in manum mertis, ut

p mv

Unom

tur gtatia, Anima enim tuborecon-

tcdimeret fervum ad libertatem vite?

Fiiium dileétum mori voluit, ut ini-

yiVam

fpergitut, quód cum divini loqui

Majeftate; eidemque fanétiffima Chri-

mici mortui ad vitam refurgerent.

"o

nolitt v

Íti merita in fpititu offcrre praefümp-

Aft Ó ingratitudinem tanto Redem-

v

i

Non enim e[l. illis Pfal-

Abelü,-

fctit, undé jam (üz mentis oculos ad

ptorum pretio

Pattociniam fanétorum convertit ro-

tomwiütatio Vfta accepta.. Sed pro do- ?* 4?.

'egiS li

gl

gans atque togitans , ut per Spiritum

lor jam nimis impletum eft illud :

E

fanctum , in £efe inhabitantem. offe-

Non timuerunt Deum

La

Ipfe quidem

nc[ PO' PP,- f;

rant omnipotenti Patri merita uni-

extendit manum . [uam in vetribuendo ;

j

gcniti« Credens, quód Deo minüs fit

indignis motrtalibus in novo Tefta-

grtatum munus , nifi per gloriofas

mento tot ac tantas conferendo gra-

f Ui3;

porrigatur manus.

tias. [pfi Veró contaminaverunt Teffa-

"a

, O San&i ( inquit ) ceeli cives , fi

mentum ejus , divifi (unt ab ira vultüs

ynxit z.

»

veré amatis eum , qui amorc veftri

ejus

*

exprobravcrunt velut izinici

n vll*

feipfum in mortem tradidit, pretium

vommutationem Chrifli ejus. R-etribue- Pjal. s a,

hd

ejus Sanguinis. vefiris interceffioni-

bant mala pro bonis. Adeó, ut jam v.1z,

nf

gecce-

0

$08

TRACTATUS

I.

peccetut. có impudcntiüs, quó Deus

Hoc ipfum quoque opto pto quavis

dimittit uberius. Memor! efto Do-

gratid, pro quovis dono, quod u-

-

mine opptobrii fervorum tuorum ,

uàm divina bonitas fuis largita e&

fervis,ut vel fiehonorem Dei fan&tos,

ä

quia intantüm fe jamiam extendit

humani cordis pravitas, ut impu-

gtatias agendo , quos nequeo imitan-

denter in derifum & in fimilitudinem

do. Jam inter fitniles a&tus, & ignea

I:

imptoperii ponat , quofcunque con-

charitatis defideria animam conftitu-

tam fubitó fursüs nova verecundia

fpexerit pictatis ac religionis culto-

res. Quifquis modó incipit pié. in

inceffit. Confiderans enim anté di-

Chrifto vivere, hic & poterit cum

vinam Majeftatem fuum abyffale ni-

hilum, eílimat «etiam omnes fuos

E

Davide dicere : Operui in. jejunio ani-

Pí4l.68.

a&tus, licet de fe optimos, omnes fuas

Y. U. C

mam meam : & fattum eff in opprobri-

um wibi, c pofui ve[limentum meum

oblationes , & inflammata. defideria

ln

f&

(

cilicium : e facius fum illis in parabo-

velut purum putum abyffale nihil-

um, fortaflis fe refle&ens fuper illud:

J

lam : adver(um me loquebantur qui fe-

debant in porta : & in ine, pfallebant ,

Ex nibilo ndil fit. Undé jam modé

Qu

quibibebant vimum.. Atquis tantorum

concupifcit , anté divinam Majefta-

fl

&

caufa malorum ? ah non inquiro, cu-

tem flare infuo effentiali nihiloabs-

tiosé fcrutando, fed me accufo ,. in-

P

que omni a&u sbsque orinii defide-

genue fatendo : cgo continuiin finu

tio, & sbsque omni confolatione ,

ali

inco

: eX finu mco tanta prodierunt

in profundá fui oblivione, omnibus,

Is

?Gb' 33 : tmala

: Ego peceavi. &* veré deliqui ,

tam qu circ fe, quàm qua circà

qi

y:27.

univcrfum mundum ficri poflunt,

1

omnium proptereà mundi malorum

cauía. O mifericordiarum Domine,

plenarié refignatis in. fanctiffimam

K

'€eonvertatur ( obfecro ) in finum

Dei voluntatetn. Et hic cft ftatus, de

meum, qui;ratus eff furor tuus (uper

quo apud Jobum dicitur : Elegit fuf*

70&. 7.

j

ovespa[cus tue. Memor e[lo ongrega-

y.1j.

h

PÍAl 73

pendurm: anima mea , &v mortem effa

T. . €7 2.

tionis tue,qam po[fedifli ab initio. O

mea. lNon tamen putandum eít,

hi

fancti Dei clamate ad Deüm, — atque

quód anima in. hoc ftatu omninó ni-

L:

Pfdl- á4:

V. 13.

prctium fanguinis agni aterno mon-

hil agat, quin imó longé excellen-

fto

ftrate Patri : Et eratio mea in finu meo

tiori modo modó offert omnes pr-

£onveyrietttr.

Oratio mea eíl , ut,

cedentes actus per profundam aüni-

ln

juxtà divinum — beneplacitum , de-

hilationem, quám priüs obtalerat pet

&

turmihi, pro quovis peccatore,

fervidam operationem. Nihil qui-

P

pro

quovis cujusvis peccatoris

dem anima in hoc flatu fcntit , quia

T

dcfecu | omnia pofïibilia perfer-

ipfàm nihil afficit , nifi (übtile quod-

fi

fe tormenta atque Gpprobtia , ut

dam gaudium, quód Deüs fit fümmé

felix & tenerrimus quidam affe&tus

vcl fic placetur ira Dei , & ceffent,

L

aut faltern minuantur delicta mundi.

defiderii , ut voluntas Dei in omni

f

ctea-

p

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &

206

quii

creaturs adimpleatur,& ifta duo fem-

ne ad propriam naturam , geque di-

Qdute

per debent adeffe , alias anima inci-

cas atum perfectiorem in hoc flatu

jin d

dit in quietem naturalem & in fíla-

effe aétum charitatis, aut perfcótae

(indos

tum periculefüm. Quód homo in

refignationis. INam imprimisadtum

imitn-

omtii flatu aliquid operetut ,'ex eo

chatitatis ficut etiam Prä,e(entiam—D&i'

X g

conftat , quia juxtà veriffimam 'Theo-

illud gaudium effentialiter pra:fup-

onfiti

logorum doctrinam, hominis perfe-

ponit, & in fe eminenter continet;

ecundi

&io eft propria operatio, & quo quid

quia nemo de aliquo bono gaudet,

antt d.

magis recedit ab operatione & actu

nifi illud amet, & in intelledu per

[f

p

]

l

ll'j

l

i

fl«

fecundo, eó magis aceedit ad poten.

aliquam cognitionem pre(entem ha-

qes fooi

tialiratem & imperfc&ionem , ficur

beat , porro illud gaudium fuperemi-

es lia

econtrà quó quid magis accedit adope-

net cognitione & amore , quia illis

jefideri

rationé & actualitatem eó magis acce-

pre magnitudine quafi deficientibus,

e nihi.

ditad perfc&tionem, n6 autem putan-

ipfüm adhuc creícit , nam anima

cil

"

M

dum eft , quód ille magis operetur,

tefato modo devotioni immerfa ,

u modö

qui operatur fenfibilius, minimé gen-

continuó magis ac magis cognofcit,

: Ml/'dh

tium. Sed quó operatio eft fimplicior

uód Deus omni creato amore fit

& (übtilior, eó eft a&ualior, quia eft

infinité major , & quód nunquam

slb

g ld-

actui püro conformior. Sed de hoc

fatis poffit cognofci & fatis amari.

(ohtiofe

alibi fufius. Quód veró anima in hoe

Et hinc amore liquefadta guafï ex-

Pfal. 76,

flatu perfectiorem actum elicere ne-

clamat ; Defeu't S;iiritu; meu, Quia

omnibusz

F. 4

Ug qa

queat , (ic oftenditur, nam, fi poffet

Deum meum fíàatis amare & fatis

oiïilm ]

affignari perfc&tior a&tus, tunc debe-

cognoícere nequeo. Sed huic. defe-

&ioni protinüs- refpondet gaudium

Cfb

ret allignari ipía pura concemplamo,

& amor intimus ex contemplatione

illud fanctum : vel ideó fuperabun-

du d

procedens , folus enim amor ex pu-

des gaudio, quód Deus tuus fit. tan-

nf j

rà contemplatione proficifcens cft

Wüm [] / M,

tus ac talis, omni fcilicet crcatà cog-

fublimior , quia ille folus pro flaru

nitione. & amore infinité füperiot,

jm e^

vi& ex puriort & füblimiori coggii-

Deindé eminenter quoque in f* con-

nm'nö n

tiotie procedit , atqui ad actus. pure

tinet a&us refignationis, quia eó ipfo,

3xceU€R-

& perfe&é contemplativos nullus

quód -anima defideret , volantatem

us [

homo, quantumvis fit juftus & fan-

Dei in omni cteatura perf-&tillime

T anlll-

