t Väf )l,

fe? &quid eft Jerufalem (eu Eccle-

ram , c dediffe ?uda gladium aureum,

fiam vivis lapidibus & gemmis zdi-

dicentem

acpe fanctum gladium s

H-af ]Udæï)

ficare, nifi infideles per converíio-

munus a Deo ,in quo dejicies adver[a- . », Magchy,

g i

nem Éfidelibus adjungere ? peccato-

rios popeli mei Ifracl... NNon. dedit Je- ,5,, s.

jciri

tc$ per poenitentiam expolire, expo.

remias Jude verum gladium, utbe- « ,.

litos jufiis fociare, fociatos invicem

ni notat in. hunc locurn Cornelius à

bCHI ) FfU

perfc&o charitatis vinculo firmare ?

Lapide; ícd orando & intetcedendo,

p

l

Oo

ul'aaDl

..Tmc't. I. Pars 1l.

impe-

(

"asf

T at a PU Tk

190

Ed

impetravit ipfi firmam fiduciam in

dicaretur, quàm: providé & ordiriate

debeant omnia conftitui in- &edifica-

fu

Deum de trium—phanfis- l(raélitis ho-

flibusquod non obfcuré indicat fcrip-

tione Jerufalem fpiritualis, hoceft.,

?I 14*«'

tura ibidemaflerens : Hic eff. fratrum

in propaganda Ecclefia, que debet

f

amator , & populi 1frael : bic eff. , qui

'effe , velut caftrorum acies otdinatas

praíertim quia contrà eam non. tan-

multum orat. pro populo & umver[a [an-

&a civitate Peremias Propheta Dei-

tüm pugnant ho&äs vifibiles 5 fed in.

if

AX

h

Gene[.22.

Ignem & gladium in manibusinftar

fuper quoqué invifibiles fpiritualis

y' 6.

k

Abrahe debent pottare omnes filii

nequitig , ex invidia vatias infidias

ftruendo, & dolis dolos ne&tendo.

W

Abrahe; Ignem devotionis & gla-

dium mortificationis , ut feipfos que-

Dolus diaboli eft, volentis tibi gla-

tidié Deo'offerant in Sacrificium: pla-

dium jeremie é manibus etipere ,

(

4l

cationis pro univería Ecclefia. Gla.

quando à fpiritu orationis tetraharis,-

ex perfuafione, te non exaudiri...Sic

f&

dium, inquam,debentomnesin manu

Ibid.v. 2

tenere , nam'ad opus haud omnes in-

etiam fanabellat fübfanavit Judaos :

ün

cumbete queunt, quia multiaut 1gno-

dicens: Quid Judei facinnt imbealles?

at

tant , aut prohibentur , per coniver-

Sed fidacialiter agito;fi non es dignus

fonem in&delium velfidcliumemen-

exauditione , fac ut dignus efhiciaris.

fet:

datioriem muros Jerufalem a dificare;

Si cor zoflrum uon . reprebenderit mos :

;.- foend.

L LJ

tü:

nemo autem prohibetur ,. fed potius

fiduciam babemus ad.. Deum 5 Ved fi

« 20.

an

(X

omnesadmonentur, atque admonen-

reprebeuderit mos eor moffrum , confi-

di fünt, indefinentibus gemitibus ad

feamtur peccata noflra, ipíe enim fide-

, ïfm h

,

m

P/4l-50. Dyemm, fufpirare : Benigne fae. Domine

lis eff & juflus, us vemittat nobis peséas

qv

'. 20«

in bona voluntate tua Sion : ut adificen-

ta moffra , dv emundet nos ab omni

de

R

(it

tur iuri ferufalem. Sic patiter omaes

iniquitate noffra.. Dolus diaboli eft,

Xsdra. 4. Mrdlit in adificatione fan&z Civi-

quandoó nobis függeritur , non poffc

ädl*f.url "

7.1;..

tatis erant qüidemr armati: Reverfi

ampliüs tos homines ali ;& hinc ne-

N

cefflaria cffe aut bella aut Parcas. Pa-

U

fumus oimnes ( inquit INchemias ) ad

titet hane tentationem fuftinuit. poe

Tid.y.16. sygygs. Non tatmicn omnes exttuebant

mutos; fed. media pars juvenum eorum

pulus in zdificatione fan&&e Civita« w1,, "

E

faciebat opus, e& media parata erat 4d

tis, undé mutmur ortum : Filii soffri, y, ,.

billum; "Funy, neob mulutudinem

é filia noftra multa funt mimis.Scd cone

folatüs eft eos INehemias , univerfa

operando fibi impedimento fotent;

tüm: ne fubitóab. hoflibus circum-

fapienter ordinans , illudque Regii

»

E

venirentar. Hofles cnim: Judeorum

Páltis. fecum revolvens

Non €oti- Pjal. 3*

40

Esl 4 00

"e

vegati [und ounes. pariter , Ht Vent-

fundentur im tempore inalo, G in diebiis y, ,,,

3(,:; 'gov'

renz- G pugnarent contra feru[alem , &

famis fazurabuntur. Fraus diaboli cit ,

dicilþ,-

md,ïem,ü ;nþgm, Tum etiam; ut 1n-

^

Í& timore appro?inqpamis ju

IcCGe

u

À

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, é»t.

29f

E& oria

gecedamus à. fiducia, Dei.

dies illi : kem, ut Anti- Chrifto noms

Lj adi

Qu« de

futuris plapis , aut in. facris Paginis

tribuatur tanta poteflascyrannizandi ,

lis, bocdd

continentur, aut per fervos Deei ali-

& ad fimiles deprecationes fine. du-

4 quæ CD

undé nobis revehncur .

non 1deó

bio.mortales in illa tetuendá tribu-

des ordina

nobis. aperiuntur

ut præcxse Ícia-

latione exítimulandi (ünt, atque in

m n t

mus , minüs ut -negligentius viva-

omni confolatione in. fpem firmam

yles ;

mus, aut dejectius oremus , fed di&a

€rlg€ndl Nam fiquis Sacerdotumil-

s fpirrla

& ícripta funt malis ad terrorem, ut

lis affli&tiffimis diebus lamentanti po-

attag. Id

fe egiendent, & bonis ad fervorem,

pulo vellet proponete, talia tamquc

x Dcdonio

ut corum ardenti fupphcatxone aut

hottenda effe adhuc neceflarió even-

is ii p

diffefanturaut (altem miauanrur pre-

tuta, quia ità predicta ,talise(Tet pro-

fe&o. fidelis adjutor Anti. Chrifti, &

us etiftt

dicta mala. Sciendum quippé , eflz

s tetrat

liqua in. Prophetis , qua 1pfallibili-

pl,unmos ad blasphermias ,. ad abne-

a. X

M

tet cvenient, uti cft ipfüm Judici-

gationem fidei, & ad defperationem

um & adventüs Anri-Chrifti , &c. &

impellereo prafertim, quia tunc tem-

W u )udäf)s 1

urt ib

utifta non fiant

non ngumus

poris PícudePropheta ingentemlcon-

fufionem excitatuti fünt], bonis fideli-

nontsdïgüm

Deo petcre , poffümus tamen ut dif-

Íerantur. Alia fünt, quorum even-

bus ad horrorem incutiendum, adhuc

rnus c(ïclü

mdfrzt rw

tus non eft de fide.certus , uti eft

longc horribiliora falsé predicendo,

WVHF

an Stelle in proprio fenfu fint de

quàm ipfis Deus unquam conceffu-

czelo lapfutze ? an Sacrificium fit. in

rus efl. Confolate 1g:tur Jerufalem.

þ ii [0!1 j

Fottis efto in fideomnis fdelis futu-

omnilocotollendum ? & pro horum

eenin j f,

averfione poffümus abfoluté diving

ta pof'cerltas, Confide in Dco, gene-

77 Püm-

clementia fupplicare. Sic etiam bené

rose, conflanterque age, ità , ut neque

tlmeas,

joboli &

divinam bonitetem imploramus , ut

tyranmdem Anti-Chrifti

Kegnum Anti-Chrifti abbrevietur,

Sempet &an omni tribulatione cum Pf'd 2.

29nf

Matt.24.

vt Chriftus Dominus fuis Ele&is

Propheta clamato : Oculi mei. (emper *« !5*

th i

y. t

Datc. )

dignetur benigné concederc , quod

Ad Dominum , quoniam tpfe cvellat

olim dignatus paterné promittere ,

de laqueo pedes smeas

ljhnm

Amen.

dicens :

Propter - Ele&kos : breviabuntur

g C i

F[;n(] nm

Scdcon'

P

*

d

umvd**

*

ue Ml

**

;f

yn t f

)i

il

boi f

Qo2

CAPUOT

Jud[d'i

ne

TK A C' E AI UZS )

291

Aq'u*a

€A'WP'UT SE—CZ)*N'D'UM.

fet

17 Q:z

^f

14

De Mm?!dtiane,

Miéz. mo

hi

litc

CONSIDERATIO PR zMAK.

Iyt f qmd

fj

t

*

tl

— Quid, quetuplex, quàm neceffaria ac utilis frt Mfditniæ,&fg

*

&

"

du

fei

Uinque mihi hic breviter tan-

tribus conflare , nempé difcurfä

j ut

inquirat bonum, fuo fini convenienss

p

| gere propofüi ? Primum: eft,

Meditationem pofle definiri,

affe&ibus , utappetat , quod inqui-

pr'æ«

quod. fit alicujus veritatis affectuofa

rendo bonum , poffibileque effe cog-

€om

T

ac practica invefligatio ; dicitur in-

novit ; & efficacibus propofitis , ut

velligatio , ut differat primó à fim-

conetur acquirere , quod placuit ap-

doq*

plici cogitatione, qu& cft (olummodo

petere. Secundum eft, meditationem

"n

i

tcété dividi : im meditationem circà-

etil

nuda rei reprefentatio abfque invefti..

dicta, & im meditationem circà facta.

|

thuli

de £tione, vel ut loquitur Kichardus :

Em

cogitatio eft ipfius animi afpcétus,

Meditatio circà dicta eft illa, qua ir-

àm

myfter.

ad evaginationem pronus. Secundó

fticuit fuos difcurfüs circà verbas vet-

quoq

- ut differat à confideratione, cujus eft

bi gratiá meditatur quis ex textibus

lm

4ap. 3.

veritatem cognitani altius memoriae

Scriptute , ex fententiis fan&torum

frm

imprimere , notr veró proprie inve-

Patrum aut cx aliquo pro libello, &

f

talis dicitur occupari eircà dicta. Me-

ui

ftigare. "Tertió, ut diffcrat ab afpira-

tione , caius eft, in objectum cogni-

ditatio circà facta efl illa , que fuos

xl

tum voluntate ferri. Cynartó, ut dif-

difcurfus inflituit circà aliquod fa-

ff

fetat à contemplatione , que eft rei

&um, verbigratii, affümendo ali-

m

fimplex intuitió. Ulterius dicitur a£-

quod myfterium de pafione Domini,

d

fe&uo/a , ut differat à fludio s nam

aut ali-quam hiftoriam. Tertium eft,

tl

etiam ftudium eft. veritatis invcfli-

ut oftendam, quanta fit meditationis

ter

neceífitas. INeceffitatem meditationis

gatio , & quidem quandó ordinatur

Pü

ad praxim , ad. inftructionem proxi-

nobis fatis claré oftendit S. Bernardus,

m

mi, etiam practica, fed nonaffcétuofa.

dum affzrit : Defectus meditations bo- pib.:. de

Ye

Dicitur demüm practica, ut denote-

minem i cor. durum c injänþbzl"e ducit'.c-mjïd'.

Ti

tut efficacia mcditationis : bonitatem

Cor duram efficitur , ubi meditatio

be

uippé meditationis non cogitatus

negligitur , & ad omnem piam ad-

&t

:

(ed effectus oflendit.

Unde vides,

monitionem atque inftinctum infen-

Af

bonam meditationcm effentialiter his

de

s

fibile ; non abfimile ;lli pete ,

qua

m

! DE MOTIVIS$ ET INS'fR UMENTIS, e.

195

qua Chriftus Dominus ait

Quód . Deiin cordibus noftris radicare ; ne

femen füper. illam cadens arucrits — fecüs fimiles repu*emus ftultis nau-

utcat F.

Quia non babebat humorem terra defer« . tis , qui quidem frequenter pondus

?. 6

aque é navi cjiciurit , nunquam ta-

ta, G invia, & inaquofa. Et abfque lu-

Píal.6 z.

more eft cor (ine meditatione , &

fnem Juftrant , pet quanam fimas

y,3

hinc ejufdem negle&ores , ad. tempis

unda irrepat, aut quomodo ci ingref-

Luce 8.

quidem credunt 5 ícd in tempore ten-

fàm occludant , & fic femper quidem

vc ,;6

tationis recedunt.

Sic quidam rudes

laborant, nunquam tamern periculum

ruftici qu'idam m"y'fïer'ia Fidei, & cre-

evadunt, poteft enim contingere, ut

')ä'(-? f

dunt, quando tamen ititiere apud Hae

rimis furtivé ampliatis, urida fübitó

iiicur!ï;;-uc

reticos divertutit ,. facilé corun So-

turmatim irrumpant, navemque flu-

onenict

phüftmatibus inducuntür , ut contra

&ibus diripieridam tradant.. O quot

w ii

preceptum Ecclefie cum eis. carnes

fünt fimiles riautifhodié in naVigatios

comedant, ac paulatim variis falla-

ia

te fpirituali ? quot fürt hodié , quis

ciis & blanditiis delibuti eorum falfts

eje&tis & navicula cordis iniquitatis

vftts ,

dogmatibusaffentiant.. Katío eft,quia .

aquis , aütumant, jam rem (alvani

phaitip

in Fide non fatis radicati funt , nec

elle, abíque ulla reflexiorie, quá oc-

säitanoneiïf

vetitatis ak expenfione fuffulti, INon

cafione in firhilia peccata inciderints

nem at

multüm: ab(imile contingit quibuf-

quibus falcibus aut quá fecuti occa-

a d

dam Sacerdotibus , qui quidem ex

fiones peccandi' abícindende ; qu&

li, g

vatbui Y

quodam Theologo morali fibi noti-

medicamina pro curandis vitiorum

tiam vatiorum: cafüum & re(olutio-

morbis üciliffimé adhibenda $ quo

K (€X[ibw

mum comparaut, fed fine expenfio-

froeno petulantia carnis potiflimum

a o

üe rationum ^ ac fundamentorum ;

HbCHU;&

con?rri'ngendæ » quo fune inftabilis

undé à docto Thieologo Scholattico

voluntas borio alltpanda , quodnam

d M

vel parïun impugnati, mox expuge

froenum fÍenfibus injiciendum : quo-

u (UOE

nantur & confunduntur.

Eodem

rnan pabulo virtutes faluberrimée nu-

ii

modo Ííe res habet cum hormine me-

triendg ? & hinc, quamvis poft Con-

nendo 5'

ditationem megligente, quamvis enim

fcflionem. ejufmodi homines fint toti

é Domfffb

talis fciat , quid agendum vel omit-

confolati , ut corum navicula pecca-

rtim

tendum , quia tamem fecum non ex-

torum pondere exonerata, jam quaft

djtggjüüfs

pendit , quomodo tentantis diaboli,

videatur lata provehi portu , pela-

ditiion

mundi aut catnis fophi(mata diffol-

goque volare,à Syrenibus tamen ve-

Lfr[]afdus)

venda, ad malum allicientibus proti-

lociter rursüs iricauti decipiuntur, co-

nüs confentit,& à bono tecedit. De-

rum; caring undis ampliüs exedun-

" düüf'f-myhä

bemus ttaque fzepiüs nobifcum medi-

tür , flu&ibus rapiuntur, obruuntur,

-ncifi[äno

tari, quibufnam armis valeamus ten-

merguntur, fepeliuntur, O homo, Ó

m ?

tariti diabolo obviare, quibufnam me-

Sacerdos, quid agis, fcis nayem tuam

m--iüffn'

diis virtutes acquirere &infitü Verbá

effe cariofam, naturam tuam undique

£ :

Oo 3

;orm-

qlll

t

7

E

I.

294

TRACTATUS

coräuptam , & tamen eandem non

aliud , quàm aqua tepida , inipcfeas»

perluftras À triremi ufque ad pup-

irpicatas mentes expíare. Enfís eft

fine acumine, minimé penerrans uf-

piai , non perícrutaris tuas malas in-

clinationes intensá ac impensá medi-

que ad divifionem anima ; minimé

;:

tatione. Vifita & revifita teipfum me-

feparans ab impuro amore mundi ac

€

ditando in Lege Domini dieac no&te,

omnium creaturarum. Unde Francif-

cus Suarez dicere folebat , fe malle

ne unquam naufragium patiaris , &

de(cendas velut lapis in profundum.

privari univer(à fcientiá Theologicà,

|

Gravedinem & duritiem [apidis in-

quàm unicà meditationis hord. Mae

ducit negle&us meditstionis, ut adeó

Juit Danicl in lacum leonum demitti,

iuin

]

non pauci rorem excitantis gratiae , &

quim vel femel confüeta orationis

WA

faluberrimas adhortationum | aquas

teinpora intermittere. Diícantex hoc

fí

vclut petra duriffima longe à ( re»

illi Sacerdotes ( fi tamen Sacerdotcs

l

A

fl

pellant, & quidem pró dolor ! etiam

vocandi ) qui (üas meditationes ex

It

inter doctos. Hi enim à Superioribus,

quacunque ftrivola caufa intermittunti

à Confeffariis , vel à quibufcunque

qui per totam feptimanam vix uaà

di

Gl,

admonuti, aufes fuas veíane obftipant,

vel alterá vice meditantut ; imó qui

la

fi non ore , faltem corde obmurmu-

neque fciant , quid fit meditatio, quid

l

a

rande , f& non ampliüs indigere di-

mirum, fi tales fint pleni vitiis, pleni

daículo, fi librum aperiunt, equé mox

ignorantiis ? nam yiá ordi gariä vix

tef

rursüs claudunt, quia videtur Auctor

4

E

a

:

liquando datur intelligendá rerum

pi

m

1ipfis nihil incognitum proferre. Om.

fupernaturalium , nifi per viam me-

ditationum. Satis claté id teftante Ki»

qi

nia atbitrantu£ , feícire, & quidem

multa fciunt, fed nihil tamen, quem-

chardo à fan&to Vi&ore , dum ait ;

r

3

admodum oportet feire ; quia plures

Qu ecculta funt folere prodire in mati-

Trad, 2,

p

atque graviores crfofes, Ícilicet pec-

feji ationem, modà ex propria mgditatio-

de exitt-

cata committunt, quäm idiote ac ru-

i, od ex divina rtyelatione, Et Wbj

min.mal,

d

b

des. Tune mihi illum gnarum (cri-

revelationis gratiam prafeutem babmus,

tür

ubi

cdpc 15'

bendi dixeris, qui papyrum loco li-

meditationis officio non indigenms

kw

atitem divina rcvelatio défuerit , 1meus

Ti

terarum maculis implet ! aut pingen-

di peritum , qui cun&ta monftrose

bumana. ad meditationis [Iudium necefe

Q

effingit ? dicunr tales , aliud effe (cire,

farib vesurrit..— Aut ergo. Sacerdotes

f

tales, cevelante Domino debent viam

& aliud facere.. Sed hoc ipfum fcire,

Ü

e(t nefcire, & quidem turpius ; quia

prudentie doceri , aut eam inquirere

W

turpius eft, nefcire uti, quàm carere

pet proprias meditationes conarj. Ar«

d

fcientiá. Scientiam habent füperficia-

bitror ( inquit (an&us Chryfoftomus)

R ]

Lib. 1

lem , equé fine fru&u , ac granum

cundlis effe manifeftlum ,. quad. fimplict-

y

frumenti. in füperficie petre. . Scien-

ter impo[[jbile fit. fine precationis praji-

or. Det»

Pl

dio £wm virtute dgg.erg.

Quid ergo

tia fine igne /medi;ationis , Rihil eft

mirum

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , éx.

295

imþeteas

mitum Ó dile&iffimi , f difficultate

Eaf

hl

W

I

qui Religiofüm ex para pigritiá per

premimur in vineendis tentationibus,

maníem circiter meditationis exerci-

trani

in habituandis virtutibus, ix effor-

tio (e fübtrahentem , peccati morta-

- fitin:

mandis concionibus, in dandis con-

lis damaant, quia talis marifefté os-

mundi 4

filüs, piis monitis ac movendis di(

tendit , quód nolit proficere , cüm go«

ehng.

curfibus. Nam Deus omnia füavitcr

lit medium ad. profe&tum neceflari-

Íe md

um adffibere ; Cur non À £ortiori hoc

fapienterque erdinat , nec defe&um

veolop

in neceflariis , nec exceffümin füpere

dixerim de Sacerdote f&culari » quía

otà. Me

fluis füftinens. Dictum eft quidem

quo periculofiora extant certamina,

mdeniti

Xuce2n

aliquandö : Ponite ergo in cordibus ve«

eó magis neceffaria funt arma.

v otitiont

?014'.'

firis non. prameditari , quemadmodum

Queartum, . quod hic tractandum

n

re[pondcatis s ego enim dala volis os

Occurrit, eft rneditationis utilitas, de

Sicerdots

fapientiam : "Yunc enim ità neceffà

quá re jam füpri citatus S. Bernar-

ationti d

rum erat, tum , quia Apoftolis

dus. ità . diffetit : Medit.tio primtin p, de

Hnee EGFHPU-S E

ec vitfes füppe-

etmittut

quidem menteim purificat s deinde vegit c.,, vfide-

T

ditabant , tot ac tanta meditan-

ajecius, dirigit adlus ,. corrigit exccf-

rat. 4d

; ingi

di, quot & quanta exigcbat fundatio

Jus , componit motes , vitam boneflat

Eugeniu-

i[3(i0) ij

Ecclefim ; tüm quia convenientius

C ordinat , agenda praordinat , adla

"

manifeftabatur magnitudo Omnipo-

récegitat , ut nibil in. mente. vefideat ;

(l Pkm

E

"

i

ii v

tentis per virtutem divinam, quàm

Aut incorrectum, aut correcltone egens.

per induftriam humanam;s tüm | de-

0 Fa

j

Primus itaque meditationis fructus

müm, ut difcipuli Verbum Dei lo-

viatn f

eft illuftratio intelle&üs. Sic legimus

quetentur có majori cam fiducia, ro-

de non paucis Sanctis, quód mirá fci-

[Lante h

borati promiffi affiffentia divini

entiá & intelligentià illuftrati, etiamfi

dum at

auxilu. Quia veró modo nec tem-

in ítudiorum palefrá parüm , aut

t il .W';' l

pis, nec vires, nec occafio meditan-

omninó nihil fuerint exercitati. Sic

li

di ampliüs deefl , meritó jam dici-

Áan&us Francifcus Seraphicus, ctfi

qi, I [j

tür ; mcditare priüs in occulto, quod

cateroquin vir fimplex; tam apté ta«

g hd

Ío qua.

LE

f

i$ inpubiico ; prias tibimetipfi

1aen , atque füblimitet de Scriptura

meditando períuade , " quod predi-

ac Theolegism difficultatibus, etiam

?fif j

g

H

cando per(iadere vis aliis. Et ficat

à Cardinalibus interrogatus, refpon-

fodó prz/umptio reputaretur, fine

diffe traditur, ut Do&tores Thcologos

d

preparatione cathedram : afcendere ,

longé füperaret. Et quamquam Sera-

ità axqué plané prefuümptuofam . vi-

phico viro ifthaec fapientia defuper

l

À Patre luminutn fuerit conceffa, ate

dctur &inc meditatione velle profice-

jnati J

16 ; quiaplerumque dithcilius eft pro-

tamen dubitari prudentet nequit, quin

oftotib/

priamnfl;&cre. voluntatem, quàm

ad iftud (ublimis fcientie donumfefe

| fnpit

alienam. Hinc non dc(unt Au&tores,

pet fanctas meditiones convenienter

ni [ t

ifpe-

d d

g

e6

riacTATUS .

D

difpofüerit, przfe rtim per continuam

ut cognofcat Deum omne bonum,

ut nofcat feipfum ot

^

L

)

ne nibilum: &

W*f 4 il

Chrifli patientis intuitionem. — Sic

quoqué Seraphicus Do&or Bonaven-

haec duo folüm bené novifle, eft fa-

li, f

tura faffus eft, fe non aliundé hau-

né totum fciviffe. Cibabitur infuper

u

(

fiffe fuam do&trinam, quam & Chrifto

cor meditantis Pane vitz , quod eft

fecundus excellentiffimus meditatio-

crucifixo.Sic pariter (anctusPhilippus

fm. a

nisfru&tusut, aut voluntas commo-

1h

Benitius fuam celeftem prádentiam

non aliundé haufit , quàm ex Chrifti

veatur ad deteflandas Dei /offenfas,

til

yr

Domini cruciatuum — meditatione.

amplexandafque poenitentim - lacty-

Undé in fuo agone exclamabat: Date

mas; fi forté anima adhuc vità gra-

la'lw

tiz deflituta,aut, fi eádem jam dona-

A

mihi librum meus . & interrogatus,

qualemnam librum intelligeret , ocu-

ta, ut conftanter tencat, quod habet.

dit

los fugs in. Crucifixum conjiciens ,

Eft qu'ppé exercitatio meditationis

n

105

fubdebat : illum tantummodà. defidero ,

tante virtutis ad precavendos lape

i

ye

illum uon. alium omnin) vole.. Ec quid

fus, ut aufim dicere ; fi homo confi-

opus eft, multa exempla adducere?

deraret, non peccatets Si Sacerdosb:»

I

Mt

fcícitemur : folummodó ex . Regio

né meditaretur , non laberetur; quia

f

?1.;

Píaltc, quomodoó ad tantam ícien-

tot funt graviffima rationum ponde-

H

tiam pertigcrit, ut de feipío affirma-

ta fugiendi quaevis peccata, ut volun-

h.

l

Pfal. 118.

re minimé dubitarct : Super omnes do-

tas eisdem quaii» neceffarió convicta

centes me eXrgllexi : & ecce refponfio

ac tra&i, omne peccatum à. longé

It

7. 990

jam cft data : quia teflimonia tua ne-

fugnt , hotreat, abominetur, nifive-

j

ditatio inea efl. O quam verum eft

lisiomniare , voluntatem humanam

bit

nec efle ratione movibilem , nec v&«

bt

Eccl.14.

igitur : Beatus Yir, qui in fapieutia fua

?äzvo,ïuþitm, c quiisgJuflitia fua medi-

ri:stis propofitione flexibilem. Sier-

üt í

€ j

pabutur , « i (enfa cogitabit. irgtin-

gó voluntashumana malo aflentitur,

fdi

fpeclionem Dei : ababit. illum paue. vi-

indé provenit , quia ab intellcétu re

L

tss

16

ta Crntelledfs. Pane intelle&üs ciba-

filtendi. motiva non proponuntet s

34.

hi

bitur mens medirantis, ut cognofcat

ideó autem nen proponuntur qui: in

l]

gx,cellent-iam finis , aptitudinem mee

meditatione non. expenduntur. kt

hm

*

dictam , turpitudinem — vitiorum ,

tranfeat, quód tempore tentationis

l:

pulchritudinem virtutum, peccato-

non omhia incidant, quód ratio ncn-

T

1

m

rum gravitatem , bonorum operum

nihil obfufcetur, nunquàm tamen

1j

j

pra;iöfimtcm, pericula peccandi, oc-

lumen fortiter admonens deerit, vbi

]i

cafioncs bené operandi, infidias dis-

exercitiumm medirationis vigct ; nce

À

boli, ihfpirationes boni angeli, ca:-

facilé potcrit abeffe promptitudo fe

p

nalis ac.. fenfualis. vite foeditatem

recolligendi? ubi ineft habitus. mee

t

mortificátionis nobilitatem, mundi

ditandi. Et fic verum manct : cujus

ü

vanitatem , caleftis patria fatictatern,

l.'lï

gor mcditabitur timorem: firmabit

t

".

u-

DbE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , ct.

297

bonin,

in illo, & non flectetur ,. r continebit

Beatts yir , qui in Lege. Domini med-

bülum: Y

yies;

illum, & mon cenfundetur 5 Scd & aquà

tatur :

qzwmam £rit ran:,zmm lzgnum

I

Eccl.15,

falutati potabit illum, quod eft terti-

qued plantatum eft. focuis decurjus aqua- *

]

Pfal. 1.

ut nf

us præclarus medltacxoms fru&us,

rum ; quod frudum [uum dabit. intem-

pore (uo. Amicietur. fcilicet viriditate

y. -

qui d

pmabx: meditantem aquà falutari, ità

mmeditito

]van. :

ut penitüs a(pernezur aquam prafen.

virtutum , ficut lignum ju&ta aquas

$ COTDIQO

tis vite, de quà qui bibit, itcrüm ft-

amicu foliorum;. & Proprcrca DCUS

Eccl. 1$,

L

offens,

tit, & toto anhelitu afpiret ad aquam

exaltabit ilum apud proximus fuos, ficut

V. 4

f& iX

yivam, de quá qui bibit, non fitiet

Platanus exaltatur j Juxta aqnas, c» fo-

Vi 2

inzternüm, Valdé commune cfl piis

liuim. ejus non defluet , quia momine ater-

Ibid.v.

2

E

am don

animabus ruralis popelli , quod, au

no bereditabit ilum, Et tunc potetit

dito fortà vivaciori difcuríu de Coe-

cum Propheta dicerc : Hareditas mea

od ho

P/di 1$

editationi

lo, de Infezo ,

aut de Paffione Do-

praelara eff mibi , benedicam Dominum

Y.6. P 7.

andos 1

muni,

foleant afferere

; Q fi talium

qu: tribuit mibi inteleciut ad . medi-

ofmo cont

vellc.mus teminiíci, nunquam pcü?:-

tandum, & voluntatem ad eum ap-

mus jucundari, minüs rxdw., velfal-

plicandum. Silentio fuperfedco reli-

JACef082.w

lfate

tare, Et vcritfimé ; pam, qui fcmel

quos mpdmtioms fru&us »/laceo,

tfetut; qui

V.14

Etctl. 2.

expertus eft, quid fit : Meditabor ut

guod temoriam exonefet vanarum

umpone

cogitstionum fzcibus, ac adimpleat

) ur&'O;un

V.2«

columba, ectiam neícite nequit , quod

dicit Scriptura : Ruum reputayi erve-

variorum iuminum tnefäurl

Sileo,

jo C0* :

zem, & gaudio dixi, quid fm/lm ág-

juod tribuat acumen in, cogitando,

long

hL

wo* ftf

t n

&iperis ? E toties fibi vim infci

conftanriam in volendo, prudentiam

bll'l'ä[llf QUOULJ terrenis occu Lräh.l ju-

in loquendo , difcretionem in. ope-

hum

betur.. INon tamen fine/ zaudio cít

rando , fortikudinem in patlendo,

j fiec Yv

ut fibiquidam infipienter. fingunr

quod írt preparatio ad orationcm ,

i à

agrïf'f M)

fed tantó magis incbriatur dulcedine

mipomlo ad conremplauonem diuc

aque viva, quantó minüs afficitur

ttix ad erfL&wnem nutrix picta-

lr

P[al. 76

laliugmc hujus maris mortui. Mempor

tis confervatrix putitatis. Hocfolum

ponat n

V. 4

qu n

fui Dei (jnquit David) £ delectatus

dicó : fäpim.mm odit , qu1gu1s me-

Quf

fum. Vah ! f tantum valet. fola de

dztan fugit; Virtutis amator non cfl,

Ufi

iif

Deo metmoria , quid non . cfficient

medxtailoms ofot: Nec rofectó ve.

meditantis protrd&a cum co collo-

[ Epl(copus fuas oves amat , nifi

(àfl0

)d

Pfal. 44.

quia ? Anima nempe ejus exultabit in

L

[LIOs Sacerdotes mhgenter meditari

g ul

Domino, C dekélabitur in (alutari [uo.

£ompellat.

dftflfu

j

Aquaf'pxevtxæ potabit illum: non (a-

Quintum & ultimum pun&um

yu

f

pientie qualiscunque Fedaquafapæn-

hUJUS loci cft. circa tempus medita-

tituo) ;

&i falutaris,Ecclefia falutiferé foecurs

tionis , nimirüm, quandó & quame

bltus HIC

dantis tetram humani cordis

& cof

dià fir meditandum ? Ad primum

:

imeditanris; adeó, ut de eo dici queat

quod attinet, omnibus notum effe

Tradl. I. Pars II.

ii

guto,

],fnmlf

AR

Gs

s

298

-

TREACTATUS i

puto; iliud tempus effe pfo' trieditas

antequini fenfüum & imaginationis

d

Cj

tione feligendum, quod eidem maxi-

lyta rité componi ac concordari

queat ; cüm utique neceffe fit , non

x - 4

meé congruumi. Áddo^tamen,à Mas

gifttis fpiritualibus pre c&teris füade.

iantüma fe à fenübilibus abftrahere ; P4tt. z

m ,ff

f

ritempus tratutinurm,quod ctiam no-

fed etiani otationis fru&tus collige- 042- 40.

g

bis indicate vidctur Pfalmgraphus,di-

te? Hacomnia &qué inveriies apud

P[ali62. — cens : In matutini$ meditabor in te;

Salutiumi i fpecülo ánims. Si ità:

y. Zs

Quod fecunduni coricerniit, poterunt

etgó ego jam erravi , pro trieditatio-

$

(

meà pace , àlii alitef. fentite, ego

neunicam conftituendo horam! ah

f

áutem conítantef afferó , ad mii-

Vellem ac optatem utique, ut fancto-

nimüni fingulis diebis unam horam

rum Virorum veftigia preinefernUf;

continuam . debere meditationi ini-

ütinam effemüs fttrenui

imitatores

H

ä

pendi; ne fecüs & contrá nos riaa-

Stephani Capünfachi ; qui quotid-iä Xifl. $a

u

Ü

fuetiffimus Dominus juftiffime coti-

poft cóenam orationi quatuor. hofas ger. 7rfi.

Mait.26: quefatut : Sie mou potuiflis uná lorá

impefdit ;; Ignátii Martinii , Qui

I

T.40.

vigilare meetm? vigilate d orate , uf

fingulis diebus ac no&tibus quitique

fj

hon intretis in tentationem. Dixi pet

horás riieditationi flexis genibus de-

d

dit; Confalvi Medetii , qui qüotidie

S, Atha-

ii

unam horani contiüuarn; quia ( tefte

fan&to Petró de Alcántará ) longé me-

fex. lioratdmi fpatio meditabatut ;

náftus ii

d

Seráplj.

liusac fru&uofius eff , in hac inters

ütinami fané&ti Antonii & aliofüm

ejus vitá:

Y

fchola

fia opetatione per füfficiens tempo-

iiultorum qiii ád irnitatioriem Cliri-

p

ä?.f,ä:!). 9.

fliin oratione pernoctabant. Sed

i

ii$ fpatiutri ià uno continuo ferio ac

Douttii.6: (ctventer perdutate, quani eidemin-

quià hoc noflra focordie — perfua-

b

éetruptith vacafe , tationerii affignat

deri non peteft, faltem cum dul-

l

fan&us Vir, duiá tertipus nimis ab-

ciffimo Salvatore . foftro quotidic

b!

n liorá in trieditatione V'igille;'nuksf,

ü

breviatum , totum fermé pletumque

in fecolle&ione fientis & myftetii

Non fit nobis dürum , unà horà

feprafentatione abfurnituri utadeo-

amore Chrifli exeteitio mentali oc«

que ipfi mentali orationi vix aliquid

ecupári, cüm 1ipfe amotre fioftti ;

Agonizans in Monte Oliveti , tior

tempotis remaricat, & rion táro finis

ponatur , cüm primüm effet colligen-

folüm oravit, fed & copiósé flevit

dis früctibus initium daridum. — 1No-

& ubcitim fanguine manavit, Ca-

Lib.5. de

Veamus, ie grátis nobismetipfis

z

tanda fünt hic infupef que ibidem

Orat.

ptafatus Sanétus de jufto. tempotis

blandiaruir , dicetido : Monachi ZE-

P fdlmüda

- fpatio, orationi impenderido , fubdit;

gyptii ( t.e&efc:amano/) bíeves ofá-

äap. Ib

Quicquid qualibet vice ( iriquit ) üná

tiones; (ed crebras utilius cerfüerunit,

quàáni longás. Similitet optimi ple-

horá cum dimidii, vel duábus horis

ninüs fucritgmihi nimis parüm Vide-

rumque Afcet& fümme azftimant

ij quia fipe integta lï*?ï?elabifuf ; bíeYes a(giratioges; & oraticuilc

u.

làs

——

Q»ax

"

r

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, &c.

m

ioniy

iä..s jaculatorías

-5 ergó non videtur

mem perfc&tionem duci ; at Sacer-

Kcorr

Comptit,

opus effe ,'longas meditationes in-

dotibus hoc neutiquàm promittere

it,üot

M«dit.

ftirüere, cüm poffint cedem( teftan-

audeo , Deus fiquidem facit mirabi-

£ap. 12.

te Ludoyico de. Ponte ) per breyia

lia , ut oftendat fuam potentiam,non

ollige

füfpiria füppleri. INam refpondeo,

veró ut foycant noflram focordiam,

sl

etiamà me jacula divini amoris (um-

O quot fünt Sacerdotes, qui quotidié,

-s

-

ieé &flimari,verüm enim veró quem-

preter fuas conyenientes functiones

xdiito-

admodum gelido é foco non folent

facilé per tres, quatuot, imó plutes

am! d

calide flammee exilire , ità necigni-

L

:-n(-

horas poflent orationi mentali ope-

tfando-

t& amoris fcintille ad Deum pe

i di-

ram dare ; & fine dubio majori Ec-

lefemu'g'i

pirationes afcendere , nifi prius per

'clefie emolumento , quám pro fuis

jititta

meditationes ignis dcvotionis in al-

auditoribus anxi& inquirendo varias

tati cordis accendatur. Citatus Auctor

quoüdäe p

fabulas, & raras contingentias, quas

düntaxat intelligendus eft- de.iilis

ot horaq il

x

nec ipfiquidem intelligunt,ne dicam,

ii; 4

LL

TE

períonis, qua aut ex defc&u vacan-

operam navando cutis temporalibus

[—

8

; qumq

tis temporis , aut ex defcétu fuffici-

& nepotiis fzcularibus, iudis?-caclzixï-

X

enris inflructionis non poffunr ; vel

aibus d

:

nis, & exercitiis non honeftis. O quoc

iodc V

non fciunt meditari, & tales abíque

in concionádo brevi facilitateminve-

!

Ti

Vibaut:

DL

dubio vices meditationis per bonam

nitent, fi non horrerent meditationis

d

voluntatem & amorofa fufpifäa füp.

exetcitium ; af Satanas eos non finits

H

1

|pen-

4j CL

plere queunt. Aft minimeinte

lxlb

impedit , retrahit , fciens, quód medi-

dus eft de Sace.rdecibus, ütpoté inqui-

j *

tatio fit excellens inftrumentum dif-

bus ignorantia meditandi intolerabis

ponendi fe ad unio

Iici

pef

ncum Deo, &

peïflä-

g dil

lis eft. Nunquid ipfi libros non ha-

quód Sacetdotes perfe&é Deo : uniti

Ludovi-

aipddt

bent, aut habere valent, quosinfpi-

plusutilitatis unà horulà Ecclefie

ciant? INunquid-non poterunt y

od

ifo

$

6s Blofi-

jgic

adferant , quàm multis annis adferre

us 1nin-

fpirituales aut litteris: aut oretenüs

valeant alii, quitales non funt.. Me-

jni 100

füitfpirit.

convenite , ut ab eisde hác re ne-

;

ditentur, obíecro , ex bis jam citato

:€Uf3ü OF'

*

£ap. 1.

e f0 (lj

ceflariam inftru&tionem - accipiant 2

Ludovieo de Ponte,utpoté viro pror-

forfan erubefcunt, fe coràm aliis hu-

dii

üfffï

sus fpitituali & magne illuftrationis,

miliare ? aít cur non potiüs erube(-

g at

& claré perfpicient, ad quidnam pre-

cunt füam prafüumptionem ?. Quà

ces jaculatorie juvent ? nempe ut

ib 9

fafcipiunt officium Paftoris, & vo-

eisdem devotio in meditatione con-

g

lunt pro populo publicas. concio-

&epta foveaturs Quia fant. veluti relt-

ijdil Pj

nes formate, cüm adhuc ignorentin

quis ex aeditatione. precedenti ,. quas

4

xjei 0

occulto pro feipfis falutatem medita-

fantius Chryfoffomus vult minimum. ad

Cdp 12.

(potuth

"tionem inflituere; Scio, quasdamani-

lioras fingulas frequentari : ut fint quafi

lo

ii p*

mas à Deo fine difcur(u intellectüs,

quoddaim. [pirituale. borologium.. Et in

güimäïïf

fine infpc&ione ullius libri ad tubli-

hoc fenía antiqui Monachi ufi funt

ii

Pps

pre-

l

3oe

TRACTATUS LE

»

À

ftct 0s vixncïcfe'x

f

precatiunculis jaculatoriis, nam quód,

orationem, qüia opo

in bono malum , pellere pet oratio«

fil

teter has, etiam totas noéctes infom-

'nem tentationem , & per recollcétio-

gu

nes divinis Meditationibus & Con-

hii

templationibus impenderint , videte

nem diftta&ionem , ac procul du-

pi

eft in omnibus fermé Scriptoribus,

bio , quantó maágis noftra precatie

ui de hac re tractant. Undé nos Fran-

