Gi166_qt-1

—

*

"

-

E

*

as

J

n

-

t

d. j

ii

niaer

d

cHeneeteemehimen s

—

$

ee

ho

"

-

E

H

atv -j-.«.-,ï*'

*

d

x

B

-i

g

r

m

E

"

x

^

As

?s

M

t

d.

ä

i

sE

^

v

n

Bu

L.

Es

d

o

*

M

&*

u

*

t

*s

[

i

3

t

du

z

m

i

a

VE

"

s

"

Es

a

E

*

E

s

cUts

as

4

P

a

E

44

39

"

"

n

lo

":

u

um

T

E

p

$3

m

32

s

X

85

A

E

i

xcne

:

A

LY

m

"N

E

5

m

m

u

-

s

ï

xt

*

*

fs

ine,

.

p

E

$

fs

$

u

i

ïf

i

n

j

[

VU

ous

x

-

ï

*

z

fs

T

i;

s

:

fs

hv

s.

d

5

A

5

*

g

E

g

x

qu

T

s

*

$

M

&

m

*

E

*

eES.

-

;5

r

3

A

RO

f*

bowa

d

EEN

24

E

3

*

as

Ed

3

Em

d

DN

6

P

d

i

$i

P

E

E

44

is

A

ia

-

n

:

[

L

w

-

X

TA

D

[2

23

*

ET

.

3

S

Em

-,ä:

*5

ER

s

2

*

^

E

p

2

s

-

2

B

"

:

&

M

of

$A.

D

*

A

u

&

3

b

2

rA

QUE

du

ex.

P

X

d

s dn

d

us

v

(:

i

T

d

m

5

$*

p

$

p

r

i ohd

:

-

r*

$

od

E

B

E

5

^i

.

E

d g

as

PX

m

^

4f

E

W

n

M

Ls

"M

3

23

ä

A

z

EH

zX

i

ia

N

&

DN

s

£E

F3

iv

g

-

Ti

x

x

"

RURT

EU

a

B

zi

As

od

^

d

$

z

*

d

s.

ä

$

NEc.

E.

:

Pt

ä

x

o

'Z"

A

m

m

ec n

E

:

3.

T

V.

C

sE

L

u

H

"ag

L:

P

C

j

*

6

Ya

u

Wg.

agb

$

ER

*

NU E

r

K

?

M.

C

AS

J

?C

s

"

:

z

*3

Ef

5

T

AÉ

L^

z

i

$;

«

T

ä,'.

d

g

2

N-

m

RC

Mi

3R

5

i

6

p

a

A

»

V

$

ov

$u

E

A

MT

$

v

T

fs

*

2

,:

r

:

r

E

?

n*

P

P

Ti ao

E

RE

!

*

&

;(v

$4

us

d

E

-

d

fs

E

.-

&

zi

M

RUR

din

Ed

d

u

d

g

x

A

Z

A

g

D

$

$

A

Fues

p

d

Y

pb

:

s

W

5

m

u

E

d

B6

d

E

UUR

p!'

d

N

x

[5

E

3e

.

ER

H

M

.

2

":

:*.1

s

t

»c f

;

"

CR

4

eM

n

$O

*

r

x

6

4

d

s*

i

m

N

4*,.

od

U

VN

2

5

3.

2

E

g

dN

i.

r

AR

2

I

i

2

«ï

w

ET

*

s

"o

n

i

&

d

a

SOES

n "ä*,.

E

"

^

Es

o

m

[ o

i

ib

.5«'

?

ao

j

—:

5

AE

H

$;

H

d

vf

E

x

7M

r

d P

,*eg:

Vuielrs

,

j

Z

:a

j

&

"

5,&'

Pw

j"

U

"

2

h

j

-T

LC

r

d

i5

h

"

*

a

u

Je

:

5

i

d

2

P.

E

E.

"u t

:

*

z

»

.

PA

d

d

ER

B

M

fa.

a

TU

B-

E.

NUOR

EEX

i

uf

?

E

A

j

o

x

3

—

t

fxs

d

*

qum

Pa

Ü

u

M

9.

Pa

';-

35

3

i

»

:

pude

M;

&

i

UE

p

a

M

*

m

3*

1

p

dehs

m

hs

AE

3

x

[

r

E

U E

.

p

:

2

;*

m

p

i

E M.

od

n

:

s

N

r

i

um

U

[

p

NU

i

j

d

*

n

t

P«

Ea

a

A.

d

R

i

L

2

lo

ME

p

FO

d

Dj

Br

s

m

s

x

fien.

j

929

AE

s5

p

u

vt

m

A

i

ss

$e

i

"

us

dj

"ia

ss

"

s.

E

32

U

^

N

ii o

"s

du

i

P

A

quE

g

us

i

ANNOME

m-

a

NT

K n

i

s

as

d

e

m

d

.

E

EC

a t

T

x d

"tht

a

i

FOMUK

D

TTR

E

j

d

n

A

r

sls

"es

»Qä'æ

Mi

odbl

áescPen

E

AE

M

r

us

as

CM

L rad

Y

at

um

x m

o

r

aB:

dede

I fe

T n-«eïæfu*ïkï P

r

s

U d

E

B

s

od

gunuipd ss

UM

d

E t

i

E

i

L

WE

M

d

ao

z

ag

P

"h

6 orsgins AUA

EL

«

-

vorae

m

dfies

x dibu

Ws

uctus

D

i

RUs

d-

3"« w »:A

ia

Uicbenisrtieque ag

w

Á

db

dv

H gmnnin

ao ii

L

d

p

«

—

£

RC

T

Y

i

d)

—

x

s al

us

Wk&;&

R Em

i

r s

us

o m

pae.

s

s

&

E pe

" vgeexr

-

"

m

Es

T

s

-

s

s

.

E

Ae

t

VE a

sb

:

d

s

É

o üta

dxxEmms n

M wscr RC o

—

m ag a

—

u E

stl

s

n

Em m2

- L

—

"

VPPHicua)

&

l.!.v.«n.w!.h.(k

- t

n

-

06

m

Tübin

w&

ce

x 4

uB

—

Vuadend

-

——

—

I

—

——

——

—

——

——

W

tl...n;Hl..

M

R.

S

N

"N

»

j

ii

n

Md

gt

doarn

s

Seista i

n

*

Pe

m

CUP 7

N

——

——

--

—

—

——

— — —

ia mtdnm

—

m at

-

4

-

*

"

g

x

"

E

&

s

ER

-

T

*

i

hn

a

E

h

ä

E

5

^

ä

5

i

x

4

E

d2

E

E

*

E

&:

L5

D

Dd

3

P

K

H

E

»

E

-

£

"

a

;

—

&

)f:

A.

4

t

-

*

E

7

*

"

E

Es

Ti

:

E

a

P

AR

N

m

g.

n

p

"Ev

»

-

Qs

3

"

«

pE

F.

»9oo

p

d

L ncescndtende d

Lt

P

Cx

——

€ 7

-

:2

—

ab

3

É

"

H

-

xà

x

k

CM

us

z

HU

As

EE

i -—

3

CLERI'

Utrifue

$

ïS $ Quim REG

ULARIS,

Tun. SI&CULAR

Is quo Jïo*h a-/;/(z.rij Wu :

Ex limpidisfimis S. Scripturz , . Conci- - -

liorum & Patrum fontibus,

Adrniniculantibus variarum Hiftoriarum, & efficacibus Ratiönis

humanz moementis ,

Fia Perfecironzs

Ita'anetbodice €5 energicà demonf[lratur , ut Lujus Spccuh: fï'fqummw zL

facle quicois ecvadere po[Jit

lIa Firum Perfectum.

Concinnatum opere & labore

Admodutm Recverendi, Datris ,

«»€. E.

)

A

/EN

NAI

L,

ILIANI

enedi£ti in exem][

o Monafterio 9Oeidyenftepben / Con--

Oi*ä, S. B

gregationis Benedictino- Bavaricz ,

* * oK

meciïi j äec

b usd

necesz o

—— m

A9 VISGRANI,

Sumptibus ARN

OLDI METTERNICH: Bibliopola ,

Anno M. DCC IX.

-

-

OR

N

m

—

AT

-

—

zxs

RRTO

RUORU

VA

m

E

TEUPSSUINSGRIS

N

d

N

at

P WES

At

E

&

.

z

T

E

-

x-

-s

-

- e

[

WO

"-

E.

F«

t

:

N

R

M

i

"i,

amos:

—

p

H

-

A.

R

-

—

x

P TET

3l

—

M

M(o)&ä

*

&

&

& has

Sanctiffimz

Vcräquc Catholicz

Romanz Ecclefix ,

Column&£ veritatis ,

Janua? Salutis,

ac 3poníz

z

Spiritis

fanQt

Ab JEteino ordinate

n

: E:f

Eznerunt mzpä:le

E 27

e

?; E6 Uuxor ejus prepa

YACUIÉ

& pot. rv

T

z )

5*?

Uæ&tfc"s Y 7.

fe

Currunt] cum muneribus . Magt. ad, re

e

äïï

nuptias, Cufrunt €8 infipientes parcou

li J!zm Pägy— Brevur.

.-X;Cf;

AA

cuis um minu[culis,. 1l coocati per flellam , €9

afli. (f benl capio ) per szbï*mw Spon[e coctm.

$: quis eff ngwæ!äs (ihquit) c"ventat 44 me , C5 enfepieutibus pysy, g,

lecuta ef, . Beud efl : fauttiffima . Mater.

Eu ! ad[um ego . 7-

par ceuulorum tuorum gnium piuunus. Ad[ummon Magorum

j

- mfiruéius. smuueribus, [ed munu[culis

aHut magnorum Mrez'/

perexiguis , Spon[e tkmen , [e comenti 4d nuptias , perutilibus.

í

Arge ntum €5. aurum

nou efl mihi , quod attem babeo , boctibi fï.g'

do. $

r

»eculum z*mä,?b ego fragile cUitrutn, fectutt ;Sp;ewïa plerum-

que funt ya amore. Parwæ!äs , fniréque ! cum eis i vmagie [n-

dunt. Perró mon jtuns , fed sagis Specula, /mi cultus follicite

depereumt Spoufa. | Frequenter aiféque , multámque fefe con-

templaudo 15 eis|| Videleet. catera meimbra corporis facile qui-

ais

deg perluftrautur lumibus capitis , at quodotmu caput ejt,

3

« (0)$&

pïimääzqæe n Sponfa [peklari folet , curiose luffrari ac formo-

s2 peroradri nequit , mft babeatSpeculumy magiffram : Specu-

lum idcircó , pro vegali Sacerdotio ad vegales zuptias , [anthyf-

fine Chrift Sponfe decvotiffemis ego offero «votis , probà gua-

yus , quàód boc unum. femper ia cvotis babeas., omni meliort

cant, . mnodo [uo dicoino flacere Spwjä ; prafertum cuerà in capite.

?

[4

2

Nam, quantam uon geret [ui capitis curam? qua adeà purita-

Ls amans , vt ettam aliquaudo furgere , jauuam; aperire Spon -

0 flu&inaret , ue fubità lecvi faltem famine lotos comtaminaret

À

Xod. 32. podes, — Sed poue metus ; nen omne furgere comquinat Pedes,

L

?

Vlud furgere malur eft , de quo diaitur : Ex Sutrexerunt lude-

l

re. Non item illad. : Sutge;il

;

uminate Jerufalem : quia ve-

?j?ti;a 60.

nitlumen tuurm. $urge, progredere , qua[r aurora confur-

Zan.t. &. gens prumacvo illuffrata fercuore, -Quia. ecce Sponfus cuemt,

y. 9.

€£9 -vocat Te

$urge , propera amica mea * jam enim -

Matt.25.

y. 6.

cviffima bora eff : ffcut. Scriptura. duit , €9 cvenum d.

oann.1. Nocvi[lima bora eff. :

Sacramentum boc magnum eft , bec

y.24.

nemo tuocvtt , mift fola Sponfa , qua cveré nocui amare Spon -

Ca4nt. 2

v. 10'

fuum , €9. metiri amoris tempus , juxtà menfuram amoris ja-

joem- cob. — Septem €5 fgpæm anuos jacob pro Rachele Labanis

y.i4.

Ephef. 5

pa[cebár greges , €8 mec pondus laboris , uec gmoram temporis

y. 22-

Jamtiebat , quia amabat.. O ff boc n J acob faéium , quid son

G. 9. jn Dfrael fperaudum 2 ubi e/f magnum nomen ejus , qui. com-

trà juflum coindicem fortis ,Nram derviat , ac. egnacoit á

ligno Deus.. $i Rachel. Labauts filta tantum iu jacob amotis

excitacvit

j

50

9?

262 , tf p!m*es 41105 , paucos putaret dies , quau-

t uon. excitabit in fza Spon[a celeflis Sponfüs ?. qui 1guis

zteb.

mille annos cvix

y

i

12 cagfumens eü, Tantum Prqfäälö ut mille €$

ummz«

-06(0)5&

unam cenfoat boram,. Quinim , ff per. tot. amsovum m?!/iæ

ile. eternus tbalamus exfpeétamdus foret , quot. dies Jacob-vi-

debautur feptem. anmi , smerità. adhuc uma duntaxat bora cen-

feri. deberet ; quia equum efl , ut fee tanta amoris exfpetiau-

es di[paritas , quanta eft date promilfiouis inaqualitas,

Ecce /ano"ïzj]ïma Spou[a Chrifitgnumerum dierum tuorum au- Pfil. 5f

nuntiacvi tibi,. Umca cvix amp/æäs cueré 'amanti veflat bora, v.5.

quotquot demuUm fuperfrut amm.

Uuicá ergà. faltem borá

evigilato Sponfa cum Spon[o. C nicá (altem borá fla ad Speculum

1 /far f[auntfe cunofe Donicelle , ut [ctas , qud deftt capiti £uo,

quod efl regale Sacerdotium. — .Mater. fanétilfuma , ad pedes tuos

jacentis Pæ?*fvuli cuile ze dcj/[gice miunus.

Memor effo, quód

€6 de Te aqundä difium

Soror noftra paiva eft, &

Gant. 8,

ubera non habet. Memoreffo , quód exiguum [epà -vitrum, v. s.

imtuenti prettofum exbibeataurum, — Aurum €9 tibi m[piaen-

4 boc euile cvitrum monlimbit ,. [étamen adbuc caput. tuum

eff cveré aurum optimum : fia cverà obfcuratum e[d tuum ve-

ale Sacerdotium ,. digue smebercles exoruata uou es. ad rega-

les nuptias , € 'z'a'eö Lene infpiciendum offertur Speculum , u£

6(-725'6'77210/4725 £e 12 cUityo renocoetur aurum., Spcculum offertur

zon [allax , fed -uerax , €$ bunc dalis cveniam , ft fubinde

quogue cqpiziS' quæcizm tAuguntur labes. Ad gm'd enum S pe-

culum foret , f£ eluendas contegeret motas?. cveniam quoque

dabis , f£. bocce Specalum adbuc tmper[eéfum minu[que elabo-

vatum deprebenderis ; difficile nempé eff , cvitro femper at-

Zemperare iguem. Coudezfus formacts calor multum precipit -

Lat Opus €$ incaleftens amor. fafficientes mom. [euebat. tmoras ,

preterquam , quód mlul. im bumanis ex omin. parte. pevfe-

&um.

g.

L

hg

zi

es (o)$e

-

z

Ia-

&um.

Plwa non nido , quia -verecundie tu& ,

Te wmibi quo-

quáim defpon[ate

epirgmis parco fperans ,

culo-, €9 errores

que/ par[uram ,

fi forà macula :2 Spe

Errores

[ e bumiliantis ft-

s hbro ignoráut fabreperat.

ter euendare ,

ac lacvare per tuos

[j dignare pienüj]ïrim a

fim[ä,f:!zæmos ocu

los , qui.

v

funt fiut pifcume Hefebon , eó

e$ ip ommibus bumu

hgt u[que ad.

quibus . me femper

meagwe 7æofzdäe ad Deum ota

Pfal. 102«

aram. [ubmuto ,

, y.f.

tran|mitto . ,

ut crefcat , füoreat , claveat

Sponfa Chrifis , ( ut renocoetur

ut Aqm[æ. jucuentus -

£jus,

k X OK * ocko*

* kX

* k*

PRE-

Agtemm

€$9 (o0) $o

PRAFATIO

Ad Leftovem,

qä

E

?A

?f

st 77&3?'1:?

lve Ó genus clectum , falve ó regafc.Sa-

cerdotium ! pro Te liber prafens exaratus

À

YX

gäg eít, .non ex mordaci quadam cavillatio-

ia

ne , fed ex candido charitatis ardore. Ag-

* —W&ï )

noíce Ó Gens (nd&ta cä*gnitaccm tiam ,

in&ituäq ue

vitam tanta dioenitate dignam.

Serió ,

Íed cave , ne nimis fetó , memento illius, divi Pau-

Fgo igitur ftc. curro , tom quaff m incer-

4« Cor. 9.

y.26. c -

tum : fíc pugno , uon quafé aérem coerberaus , fedca-

«

ffigo COYPUS fEeUm , €5 um [er-vitutem vedigo , me fortó,

Vah

2.Cor. 12.

cim alus predicacverim , wpfe veprobus effciar.

y. 2

tantus Apoüolus ; qui ad tertiuimn ufquc Calum rap-

tus

-

I

P

!

am audivit arcana Dei , ad

huc veretur hor-

rbilem zternz reprobationis fententiam :

quid te«

cum aliquando fiet , mi venerande Presbyter ? qui

tanto veritatis, Do&tori. compofitus , es quafi locufta,

adhuc terrena fapiens. Quamobrem Írequenter tecum

IcCO

O

O

ita, quia unicam à Dco f[ortitus es animam,

hanc fi perdideris , perdidifti opnia.

Quid tibi

tunc omnia tuaftudia, quidpinguia beneficia , quid

cmnes laborum exantlauones ac xerum — follicitudi-

nes proderunt ? ah 4wid þrode,ä bomimi , fs Mundum

Matt. 16,

unicver[um. . lucretur , amume . cvtó [ne. detnmeutum- pa-

y. 20.

tiatur ? bonum profe&toó effet cali , íi natus non fuif-

fet. . Tolle lege , telle [ege ; lege quaío , ac relege

librum iftum , lectioni opcrationem , & opcrationi o-

Iatlo-

«6 (0) $e

Quinimó ,

rationem junge , & fic evades Infernum.

his tribus non folüm evades Infernum , fed infuper eva-

des in virum p&rfc&um.

ab,c'rcm ma-

Ut veró benevolus Le&or iftum. meum l

jori cum bencvolentia fufcipiar , non abs re effe duxi ,

ftaiim in veftibulo totius Libri ícriem , modüm-

que eodem utendi , paucis contexete, Quatuor itaque

Tractatus fcribo : Primus agit de motivis & inftrumen-

tis ad pcrfc&ic)ncm fummé nece(lariis , & dividitur tum

ob prolixitatem , tum ob alias rationes in duas partes.

Secundus monftrat , quomodo practice fit vetus homo

deponendus, Tertius , quomodo novus induendus. Et

uartus demüm , quomodo in novitate vitz ambulan-

dum, Tractatus divido in fua Capita & capizain füas Con-

fiderationes, Porró confiderationes pgtiüs quäm difcur-

EUR

fus afceticos idcó nuncupo, eó quod;, interrogatus, qua-

re noftrà infelici atate, inter tot tamque [pirituales libros,

nihilominüs apud plurimos tam exiguus fentiatur profe-

é&tus ,. rationem aliam affignare vix queam , nifi fermée

o

hanc unicam ; quia non eft , qui con(iderat, qgia 7

on df

Jr

O fi omnia in mentis bilance

qui vecogitet. 1 corde [uo.

poneremus, qua lectione offendimus, cito ad perfe&tionis

apicem Ícaad:remus. Undé talem materiis Titulum prz-

figo, ut Le&or admoneatur, quod lecta co;nüdcram de-

beat ; fi ex le&tione fructificare cupiat.

m

. Qui veró. fcopam propius ac citius attingere pofcit,

hunc modum adhibeat

Prater lectionem , tempore

vàcante , frequenter inftituendam , quotidié velpere

Pä.l'-

attenté. ac meditabundeé legat Imcdiaurfl aut tertiam

tcm

MM

$9 (0) 5€

tem unius Confiderationis ; cáque

quibus maxime

movetur vel afficitur , aut profundé notet in corde ,

aut faltem in aliqua charta , ut ex. eidem fequenii die

cr horam ciiciter devotam medirationem inítituat ; &

f1 forté. perípexerit , aliquam. Confiderationem & ma-

teriam cíle (bi diutids neceffariam, vel faltem valdé u-

tilem , oblecro, ne mox medirando tranfiliat adaliam,

fed potius prudentem imitetur Medicum , qui candem

medicinam , toties. & — tamdiu applicat , quoties &

quamdiu ad inflaurandam fanitatem , illam five uti-

lem , five neceflaiam | effe. probaverit. Nam ficut rc-

petendi funt i&tue ,ut dejiciatur quercus,fic etiam Iepcten-

dum & rursüm rcpctcndum efít meditationis & mortifica-

tionis exercitium , ut eradicetur vitium.

Siqua forte

nimis alta aut etiam obfcura videntur , non . propterea

I

*

llicó fuum deípondeat animutn , fed generose pergat

legendo , meditando , operando & orando ; quemads

modüm non ideó fíuam mox manum à ftudiorum ta-

bula retraxit » quamquam in quavis Clatle , imó in

quovis ferme argumento novas difficultates fibi obvias

habuerit , apprimé gnarus , quód nemo unico die per-

Ícétus Philofophus, fed Ízpé acriterque philolophanïdo.

Sic pariter fibi omninó perfuafum teneat , quód ne-

mo repenté fummus Afceta , led ferió , perfevcrantí-

que excrcitio

'pcrf&vcrans ,fuo tempore , velut avis fu-

per a&ra volirans , afpicier ut humilia , qua modo

more fuper terram repentis animalculi miratur ut alta.

Obfícura procul dubio apparet Germano percgrinanti

lingua italica , diü tamen cum ltalis converfanti fit

qu a-

en6 505 $o

A

la. Sic etiam vix eft liber tam obfcurus ;

qüafï vernacu

quin familiari ufü fiat clarus, — Sed neque quis ftatim

naufeata co P:piaf ; fi forté econtira, practer communia

»

& ftyli vilitatem, nihil.

1

nveniat , talis enim Ignorare

non debet , Danielem cüm Sociis fuis aquà & legumi-

nibus contentum , evafiffe meliorem ac corpulentiorem,

Danitl.t .

reliquiscibo regio utentibus ; cá intendione legendus

g r

eftlber , quà fuitfcriptus ; mens mcea non eft , hic

per iftum librum Rhetoricam docere , aut eruditionum

nundinas aperire , Íed duntaxat fimplici ftylo ordina-

riam planámque viam ad Sacerdotum juftitiam monftra-

re , immifcendo tamen interdüm nonnulla pro com-

muni bono Ecclefiz ; quia hic cft finis Sacerdotum pro-

fc&üs , honorare Chriftum , & condecorare Eccle.

fiam.

Pratereà etiam lubens fateor , quiazez f elo-

Exkadf 4

ueus : nihilIcio , neque Ícire al

iquid appeto , z/f je-

T

y-

l.

AE fum Chrifium €9 bunc. erucifixuti, - Infpice Sp*ecu!üm ; ^tol-

H1)

y. &

Mu

le , lege librum bencvolentiffime Lector, pro me miler-

M

1

timo peccatore , tempore gïï;cäcnzc, unum Sacrum legc,

/"(ïmu

(

M

CGENUCNES; eapscasnt

d

m

«

æïæ.mämqiucw vale.

i Licentia Cenforis Ordinarij. -

—

INI Trallatus , alter de motivis & inftrumentis ad perfetionem necef-

[ (ariis , alter de Anima purganda , fub prefixo eifdem tittilo : Speculum

Cleri , Au&ore Reverendo- P. e/£MILIANO NAIHL Ord. $. Benedicli , smeren-

]

$i

tur typis in publicam lucerm prodire : ut legentes, fi. in via perfettionis jam tum am-

bulant , illam proj?qzmnmr ; ft nondum ambulant , ad illam ineundam . alliciantur.

flo S. Ardres, Apofloli , 4nuo 1798.

z

D«bam Coïonm Agrippima t profe

CORNELIUS BREWER. $$. Th. D. & pub-

licus Profeflor , Collegiatarum Ecclefiarum

S. Severini& B. M. V. ad Gradus Canonicus,

li

& refpedivé Paftor , Librorum Cenfor Or-

dinarius.

ET

ii

«95(1)3€»

&*

^

e

L3

d&

S&5hdstheb

z

e2

n

TE

3

H

c

*

P

Y

VEVTVWTTT

"

i

-

æ

T

l

,

AVSTAMTUSI.

De Motzwis t9. lIufirumeutzs ad

. P'erfecitonzm nece[farzs.

A RS TEIMA

C P WT PATA M

De procuraudo Perfeälzmi& q/fm:i defraerio,

CONSIDERATIO PRIMA,

ur bodi? tam vari fept. perfecti?

Thren

LEX

A

H mallem plangere , quàm

(* Martyres omittamus, ubi nunc umis

N

Contc. 1.

&Ap.1.y. 8

;

Ícribere . quia egreffus eff À

Nicolaus ? unus. Auguflinus ?. unus Hie-

de S. Ni-

Píal.u

APE

t

fiüia Sin omus decor ejus.

rotyimus vel Ambrefius ,. quem populo

y4A.

colao.

Quoniam dejecit [anttue, quo-

Dei videndum objciamus ?. Jam non eft

jeram.o. um diminuta funt veritates à filiis ho-

Saniüs , Jam mon Propheta ., jam mos

yol LJ

minum.

Quis dabit capiti meo aquam,

Wen cogno/cet amplius. . Quomodo nam-

Q octilis meis fonteim lairymarum , ut

que cogmojcet. gregem. defermem , nibil

fatis defleam eonttitionem filie Sion,

penitüs pulchrirudimis , aut varietatis

fatisque deplorem, miferum moderni

babentem ? bodie fiquis non furatur , fi-

- feculi ftatum ; ubiQue namqQue , &

quis non adulteratur , fiquis non per-

vix non in omhi flatu, modó abundat

petrator efl criminum ,. [nnctus babetur.

PBlrg. Aniquitas,& refrigefcit charitas. Ommnes

Ilos optimes reputamus , quos ol'ip ve-

y.3.

declinaverunt, fmul. inutiles facti funt :

lut tepides evomeret accurata. per[ectio.

sen eff , qui faciat bonum. — INümerat

Exilem , atque tenuem virtutum fabri-

quidem Ecclefia «moderno

etiat cum bodie magnificant , qui templa ille

tempore fuos Sanctos & viros perfe- spiritás (andi fplendida mon neverunt.

Pfal.104. &os 5 fed pro dolor ! ut funt mumero Sic. enim. etiam. in. edificatione cempk

P.12.

breyi , paucsfrmi.. Et inter hos paucos eentigit , ut , letantibus junioribus , qui

amplife-

Z

TRACTATUS- L

4mpl;['ïmam Salouonis templum non. vi-

folutio & petfeverans ejufdem conti-

derant y qui viderant. Senes , lamenta-

nuatio , eft quafi. ipfa perfcctionis

renttr , qtia fabriéa antiqua. diffimilis.

poffeffio.. sufficit. velle ( inquit Chry-

Honil. 2;

nova furgebat. , e quafi pro nihilo vi--

Íoftomus ) ew «onfeda: funt ommia.

in Epift.

debatur ad illain.. Hac omnia fanctus

Bona. voluntas atdenfque proficiendi

4d Heb.

Thomas de Villa-Nova , & verihi-

defiderium. eft. tanquam liguum , qued

55

j-

3^

me.. Si tamen.non. igrioramus , qua-

plantatum. eft. fecus. decur[us. aquarum:

L

lem primevi illi.Monachi vitam du-

quod fru&um (uum dabir ia tempore fuo.

9

xetint,

M*

quibus olim: ZE

Sed.'ecce ,. omnia ligna- agri aruerunt :

gypti aliárum-

que regionum. velut populofz civis

Accingite vos., — ( plangite Sacerdotes ,

Cantantibus

tatcs-erant replete , tacendo fanctos.

ululate: Miniflvi. Altaris.

olim Angelis: ;. Et ;n terra pax bomi-

Epifcopos , aliofque Ecclefuafticos ,.

U

iorum fané&itas totum orbem illu-

nibus bona voluntati! ," fine mora Pa-

i

tabat.. Porró undé tanta mutatio ?

ftores ufque. Bethlehem tranfibant :

undé modó tanta fanctitatis penuria ?:

hodie. veró ipfi Paftores , qui volunt.

viri religiofi ac columne Ecclefig vi--

tantaque econtrá iniquitatis abundan-

tia ?. Nunquid. abbreviatus. eff- Spiritus:

déri, non.folüm ad inquirendüm per-

L

i

J

Domini: , aut.tales (unt. cogitatioties-

fe&ionis thefaurum nullüm fetió pe--

| ..dd;

M icb.2. .

"

ejus ? ut nolit ampliüs fuper.electam:

dem movent',. fed neque défiderant, .

vineam. efflorete-. fanctificationem:

V. 7.1

qu-in;imö ipfäm perfectionem odio ha-

bere convincuntut' ;; quia- quicquid :

Pfal. 131

fuam,.APagg blafphemia. INon:dive-

Ecclef.15.

ris , per: Deum abeff ; quoniam juxtà

ad perfc&tionem dücit ,. dicunt odio-

y. 1.

Serapliicam. virginem modó Dom:-

fum , quicquid retrahit ; vocant fa-

nus ad faciendas nobis.gtatias tam

vorabile.. Utique media: nom habe-

paratus.eft: , quám fuit olim, & cx:

tent odio,. fi finenr haberent in defi-

: .Ti b'er?[-

parte- ( fí fic- dicere fan fit-). etiam ma-

derio-.;. quot hodié invenire potetis,

in Cafte",

gis , utpoté velur necefftatem ( opus.

qui.in-veritate cum fancto Bernardo:

AnnUm

babeus ,. ui: eas. ipfi veeipere: velimus :

refpondere queunt ; fc ideó religiofum :

manf. 5.

etenim quam pancifimi um* ,. quiita

babitum aut facrum Sacerdotium fuf-

dé illius bonore. foliciti fiut . ,. uti tune:

cepiffe , ut'fanc&i fierent ? Sané vix:

paueos.: Plurimi facro fc ftatui man-

plirimi erant:. Scilicet. vel ipfe ma-

gifler Etlinicus. optimé ad' noftram:

cipant ptopter bonum termporale , alii:

confüfionem locutus eft, düm querit;.

propter timorem:gehenne:, & qui

Epy'? 3o:

quid tibi opus e&. ,

ut fis bonus: ?. & tc--

funt. omnium optimi., ob majorem :

fecuritatem: falutis:,. nemo: veró ob:

fpondöt unico. vetbo. s. velle.. Ità efts:

Lut. 3.

vclle deeft^, poffe non deefl.. Si ad-

amorem fan&titatis;. Qüid ergó mi- Migy. 7..-

y.14-.

huc effent homines bonz.voluntatis, ,

rum-2. fi periit. fauclus de terra? ,. &

retius in bominibus:nonefl.. Quid mi-

adhuc. zque florcret fervor: primg.

fan&titatis.. Genetofa voluntatis re- rum ? fi vix pauci perfe&tionem in-

YeniatH, ,

TIRID

s

DE MOTIFIS ET INTITRUMENTIS , cv&

;

'veniant , cüm vix pauci eandem qu-

pedite affeutiendi. INam ficut pet Syn-

Tant ? quid.mirum fi.non accipiant,

terefin affentimur Legi naturg , di-

.cüm non .petant ? neminem enim

.z

&anti, verbi gratia: bonum honeítum

folet Deus cogere , fed fua dona fc-

eft ample&endum , & inhoneftum

hf

«undüm defiderantis voluntatem tri-

fugiendum

ità é contrario per ha-

M

buere. Aut ergó pereundum, aut pet

bitum pravz difpofitionis nimis fa-

aliam viam eundum efíl ; aut ergó

cilá & leviter affentimut Legi pec-

"

fibi flagrandum eft perfectionis .defi-

«cati, feu naturz corrupte, pellicienti ;

derio, aut 1n damnationis vetíaris pe-

vetbi eratia

bonum honeftum tan-

o

riculo. .Siquidem abíque proficiendi

«quam arduum.eft fugiendum , .bo-

woluntate , licet -omnes divinos Li-

num inhoneftum,, utpoté delectabile

bros evolvetis , licet Angelis con-

eft amplectendum. . Unde differt pri-

yixetis.,

TRVT

z

fempet.tamen manebis Joan-

1nÓ habitus prave difpofitionisà Syn-

nes in eodem : & utinám in eodem,

'terefi tam ratione originis , quäm fa-

.utinam :non fingulis quafi momentis

tione effe&us. -Ratione originis, quia

ittanfires.de malo in pejus, quia ( tcfte

.Synter&fis fundatur -in .natura fecun-

Apifl. or.

fan&to Bernardo ) eninimé pro certa eft

dum fe fpe&tata , habitus vero prava

.Ad Abb.

benus , qui melier effe non vult. , « ubi

-difpofitionis fpectata fecundüm cor-

incipit nolle fieri melior , ibi etiam de-

-xuptionem. "Ratione effc&tüs , quia

finit. effe bonus. Sed jam .confideremus

effe&tus 'Synterefis funt actus virtuo-

quinque radices , que potiffimum ob-

fi , effe&us veró hüjus mali habitüs

ftant , quó minüs lignum bonz vo-

actus vitiofi. Differt fecandó à mala

luntatis 1n' terta cordis .noftri firmas

.confüetudine ., eo quód confuctudi-

radices agere queat.

;natii plerumque fuum malum ftatum

agnoícant ., etfi fs. aut ex imbecilli-

(CONSIDERATIO SECUNDA.

tate , aut ex negligentia , aut etiam

.ex malitia non corrigant ; habitu ve-

De prima mala vadice , defiderium per-

ifó pravz difpofitionis infecti , pro-

fectionis impediente.

z

priam viam fuam :ut juftiffimam re-

putant. -Hinc ipfis bené appingi po-

Rima radix , bonam voluntatem.

teft .didtum . illad. Divi Benedicti:

.

5

$

um

pediens , eft habitus pravse dif-

Quicquid putaverint , vel elegerint , boc , ap.1.

pofitionis, qui definiri poteft, quód

dicunt f[anctum , d quod noluerint , pu-

tanr won licere.. "Tertio differt à ceci-

fit promptitudo. & facilitas mala , levi-

ter affentiendi bono apparenti , C velo-

tate & obduratione cordis , tanquam

0.

eiter diffentiendi bono.

Dire&é oppo-

caufa ab effectibus fepe fepiüs inde

emanantibus ; nam excoecati ambu-

nitur prava difpofitio Synterefi, qua

eft virtus & facilitas quedam, primis ac

lant in caliginofis quafi tmortui , Gc tan- 3faia yo.

nia ferme ab igterno y.40.

geris principiis moralibus prf;mptä 4 x

quam quoad om

) W

| dumine

TRZ£GTATUS I

d

fumine remoti ; aft malé difpofiti

num. convertíatione , aut ex libroruni

pollent quoad aliqua, praícrtim non

inftru&ione perdifcirur. — Sic. malus

adeó nature repugnantia , acri lumi-

quoque -habitus vel in ipfo- juven-

ne : & habent fepius fua lucida in-

tutis. flore- tener'ze. zetati imprimitut ,

tervalla. Colligitur ifta. diftin&tio ex

vel ex. populorum.moribus , quibus

f&cra Scriptura : nam de malé difpo-

convivitut. , vel demüm ex ipsà le-

&ione contrahitut , fecundüm quam,

fitis dicitut Joan. 12. v. 3y.- Adhuc mo-

dicum lumen in. vobis eff ,. ambulate.,

(emel contr2ctamr , . creditur , more

dum lucem. babetis , mt. non vos tenebra

aliorum effe vivendum ; quemadmo-

comprebendant. De excoecatis autem

dum proprii linguá patrie vel quafi

Matth. 15. v: 14 Sinite illos, caci funt,

atrie loquendum., &.inde omne

düces cecorum.. Pariter diftinguitur ab £ermé toto.in otbe malum , indé tan-

obduratione , quia obdurati adeó in

tà cmcitas.intet Gentiles , tanta ob-

daratio intet^ Hiereticos , inié tot

!

malo funt obflinati. ;. ut. parum. cu-

rent , tametfi velut.mali Judicentur ;

malz conf(uctudines ,. abafus, &.laxi-

nam[etantur ,. cüm. male fecerint , C

tates, intet. Chriftianos po.pu]os &

Prov: 2

exnltant in vebus-peffrinis. . Malé difpo-

communitates, Ah.! quis non.totus

*:14.

fiti econtrà volunt boni.videri :. un-

pra hortrote contremifcit audiens: vl

dé de eis dicitur:. Habentes fpeciem qui-

2.T-mn.3

legens tot millia. parvulorum à bar-

dem pietatis , virtutem autem ejus ab-

baris gontilibus fuis idolis.,. ipfis vi-

».

$.

negantts. Porró habitus ifte pravee dif-

delicet. demonibus-vel percunicam

etiatrx annum atrociffimé mactàri at-

pofitionis- feminatur. quidem . & . ipi-

tium trabit ab ipfà corrupta. noftra

que immolari.. Sic. Joannes Sumarra-

&atura ; nutr Itur autem , pl'OPflgatllf.-

a Oid. S..Franciféi Archi-Epifcopus

ue corruptis- mortalium- moribus.

in Mexico Anno 1;3:. ad Generale

Etenim , quemadmodüum , neceffitate

Capitulum: in. Galliam fcripfit , ie

folá civitate Mexico , ante ejufdem

cogente , reipubliceque utilitate faa-

dente , populorum moribus ,.ac li-

conveffionem , per.annum viginti

bero hominum arbitrio introductum

millia parvulorum crud.liffime fuiffe

macata ,. eorumque fadicitüs evulía.

fuit Jus gentium ,. in Lege nature

fadicatum , ità etiam creícente hu-

cotda;,. liantibus cejufdim idoli fau-

maná pervesfitate facile paffim intro-

cibus. diabolicà. devotione fuiffe. in-

ducitur: perverfus habitus in cortup-

je&ta. Vah nefandam abominationem ! In-Lucà

fed adhuc horribilius videtur. ,. quod. Evangel.

tione peccati fundatus, qui- quafi pro

Lege habetut.

Claris res. patcbit

apud Henricum Eng-lgrave videte Dom.io.

p

i&du&tione linguatum : lingua .quip-

eft ,. fcilicet in folà illà Infulà Mexi- poff Penr.

p lia eft; vernacula ,. alia induftrià

co mille plerumque. homiaes in fin-

comparata. Prima quafi cam ipfo la-

gulos dies demonibus faiffe. immo-

&e imbibitur. Secunda aut ex homi-

latos , & hoc infuper ( ut Athanafius

Kirche-

s

DE MOTIVIS ET I—NST»R&MENTIS, Ó.

»

Kirchetus in China. illufttata narrat )

lafciviam , íed fxpius incaffum la-

boratur ; luxum quippe veftium ,

ingenti cum ; jubiloac fi. natura. tam

abominandum fcelus poffet approba-

quem. virtütis. veritas meritó velut

te. A.bfque dubio- natura. rationalis

abominabile quoddam vanitatis vi-

tam abominandam. crudelitater: po-

tium reptobat ,. vitiofus prave dit-

tiüs deteflatur & abominatur ,, quàm

pofitionis: habitus. velut. infigne no-

veneratur. Aft ,. pró.dolor !. probat

bilitatis ornamentum depradicat. Ó

À

illam. &. approbat.malignus.ille pra-

tempora!! Ó mores ! Ediflcre mihi, mi

va& difpofitionis habitus , cui ex ipfo

Chriftiane ; (cifne, quàm difüicilc fit

ufu,. hominumque more , quotidia-

divitem intrare in Regnum cælorumE

num nefas jam non amplius videtut

Scio inquis , ex Matth. 1g. v. 23. &

nefas. ,. fed fas. potiüs. magnaque d-

24. ltem ex Marc. 10. v. 25. & tüt-

Blal 17.

votio.. Soeilicet cum perverjo- perverté-

süs ex Luc. 18.v. 25. Scio , quin &

*s , &.cum idolatris idolatrare diícis.-

credo.,. ah fi ctedis , amabó , cut etgó

*X 25.

Idcircó. in: veteri Teflamento- filiis

divitias tanto- atdore concupifcis ?

Ifrael Deus.tam feveré prohibuit nu-

quafiignorans., quód , qui volunt

T Tim.6.-

divités fiert, incidant in tentátionem,

ptias.cum. Gentibus. ,. uti 3. Keg. i.

9-

v. 2. habetut. : Non-ingrediemini ad cas,

& in laqueum diaboli : videlicet , quia

neque: de. ii ingredientur. ad. veflvas ,

ampliüs jam vix motis eft juxta Evàn-

certiffimé; enum. averéent. corda- veftra ,

gelium.vivere ,. alià nunc füb Lege

st fequamini Déos earum... Et quis du-

militatat. Jam:nummos colligere; &

bitat. ,

fi. rudes-nonnulli & fide-[an-

fallere ícire ,. mundi communis. &.

guidi- Chriftiani , paucos forté per an-

fuprema Lex.efto' ,. exeat é mundo;

nos inter barbaros.illos populos.mo-

neceffe eft. ,. hujus Rïegulæ" negle-

farentur. ; quin eorum barbaros: mo-

&or , en tante'molis eft ,. malum vel

rcs , omnelque abominationes velut

bonuth conderé morém. Diffice

exremonias - fanctas fe&birentur.- Sed

quidem eft, (emel alfüetàám d-difcere

quid in.Indiam, in. Chinam. ad Eth-

linguam' ,. adhuc tàmen longe diffi-

cilius: ,. in alïqua Communitáte ,. aüt

nicos. ufque pergo , utique penés

uosipfos pfopris videmus. oculis,

in-aliquo Ordine femel collapfam re-

quàm fit difficile dcpravatos Chriftia-

fufcitare difciplinam ;'adeó , ut fancta

notum mofes emendate ,

adeó ut.

Therciïa credatur. ,. plüs feciífe , Fra-

Ícelus. commune vix ampliüs- corti-

ttes fancte Mariz de Monte t

Lt

'ibile.. Plerumque enim ubi.commu-

melo- ad antiquum réformahdo rigo-

n

,

nis fceleris receptio ,.ibi acris. ejuf-

rem. ,. quàm fi novum fundaffet Or-

dem dcfenfio. En clamatur ,. falmi-

^

dinem. Q fi'ex véra-charitate tàm

| p

natur é pulpito. , é cathedra contta

fortitér ftaremüs pro fide ac immu-

füperbiam , calamus flringitur contta

nitate Ecclefie , quàm ex mala dif-

syarkiam , actNs imvehutur contra

pofijone pro noftris fenfualibus fa-

j

votibus,.

d

TRACTATUS?S £

voribus , ineptiis & j phantafüs, no-

fapientior & cautior hoc ftulto :tege.

En Seniores in vita fpirituali funt

firum profe&tó fmculum -plures nu-

,I.Cer.12.

fancti Patres, Libri fpiritu & devotio-

meraret Martyres. .Et quod magis

v- 31-

dolendum , in hoc plerumque puta-

ne pleni, viri ambulantes in viá im-

maculatà , iftos confüle, horum do-

3us nos xmulati charifmata meliora.

O miferiam humans conditionis fe-

&rinam & confilia fequere , & non

mel depravata ! Talis zemulator etat

illos, qui tecum in malis habitibus &

fanctus Paulus ante füam convetfio-

ravis moribus à juventutequafi (unt

nem ; undé ad Galat. 1. v. 14-. ita fcri-

nuttiti ; .non illos , quos immodcra-

bit: Prqfitäeb.zm in Pudaifino fupra mul-

tus potus , olim ftudiofos , «tuos (ut

fos Coetanecos neoss 1n genere 1)€0, dbun-

ità loquar ) fecit effe germanos , ,non

viantius «mulator exiftens. paternarum

illos Libros iege , ÀB q-ui,bus-pl.us tu-

mearum traditionum. O fan&e Paule!

motis , quàm fancti amoris , plus

