undé fi audiunt Kegnotum everfio«

j pt

admoveas. "Tunc demmüm Davidcen.

hes, aniraruin perditiones, ác pec-

fide

H

T

gl

itet manum cum Philifthais con-

catorütm abominationcs, perfectionis

ÍocoP

£cruit , ut à Domino audivit : Afcen-

eíIe dicunt , ad fimilia ridere ; quia

vl

klj

ri

ïicer?f?

£79

TRAÁOTATES :

ftecfon

nifi Deus iffa vellet , fieri hon pof-

-pecca;törum convetfione ,

fent, tuncque dicunt , effe hominem

communi Ecclefie bono. , Ex fola

fümmé perfectum, quando omnia ac-

Dominica vigefima fecunda poft Pen-

E

"

ex quibus

eipit de manu Dei , ficut fiunt , R e-

tecoften pauca adduco

facilé colliges , quomodo verus ora:

ligiofum debere effe inflar mortui, &

nihilcutare , quicquid inmundo fiat;

tionis fpiritus in Religiofis quoad ap-

ad ipfum enim non pertinet, nificu-

plicationem debeat effe conftitutus.

omnium . (alvationem ( inquit ibidem

fam gerere pro animà proprià. O

quàm difficilis eft hzc do&trina ani-

Serm. 3. ad Religief?) ardenti me per-

m amanti, & quàm ardua homini

optemus, pro cominui bono Ecdlefie, pro

fv "UET O — « U*€— — —— MA af — 479 . 05 — 6 . 0

viam Dei ambulanti ; quafi perfccta

generali veformatione , pro vivis ac thore

L

tefignatio non poffet effe, nifi in rrun-

tuis , pro parentibus , prapänquiö , 6018*

E

cis & lapidibus. It eft Reeligiofüs

miffis * benefadloribus , pro iufideltum

fi

fit mortuus ad füftinenda opprobria

converfione , pro fidelium emendationts

n

ac quaeque adyerfa, fed fit vivus ad

gro uaiver(ortam falute ommi modo. nobs

lii

decantandas Laudes divinas, ad oran-

poffihilà laborare, in[udare, [atagere 109

p

dum pro populo, & ad dcflenda fua

ceffemu , orande , celebrando, bort anto,

df

aliorumque paccata. Ità eft: Keligiofi

corripiendo , aliorum peeeata s ficut. noe

ac Sacerdotis non eft , fe immilícere

ftra deflendo , pro eis mos difciphnando,

.gl

negotiis fecularibus , nam , quid ad

vigiliis, abflinentiis c aliis virruofis £x-

di;

militem Chrifti, curiofa, nova, mun-

ercitiis infiflende. Milites Chrifti pro-

dana, exttanea, acimpertinentia s fed

fs&ó non fumus , nifi pro Rcgno

(end

&t

quis dicit , ad ipfum nihil pertinere

Sponfaque Chrifli conftanter pugnc-

&il

'falutem populi ac bonum Ecclefiz ?

mus , nec veri fumus Chrilti fervi,

niá [ítrenué labotemus in vinea

d

Nullo sodo (inquit Ludovicus Blofius)

Arbitreris. proximi tui [alutem nibil ad

Chrifli ; alius quidem pred.cando,

Ve

D

i£ pertinere : tu enum (etiamfi non pra-

alius orando, alius alio modo, prout

on

Cf

fis ) eam libenter. c. fidulà promovere

cujufque vocationi congruit.

InSpecul. debes. . Offer igitur preces Deo pro pec-

fatis eft ,* folüm permiflioni divinz

tg

g

[pirit.

£atoribus ,

.'/

euntis prodeffe coneris.

confentire , fcd oportet infuper Deo

üïpm

Sil

f

tAp- $-

Ità enim exumiam gratiam apud Deum

pracipienti obedire. INon dicit Scti»

gromereberis. Et quidfrequentiüs apud

ita

ptura: qui voluntatem Dei permit.

u

ilum illuminatifüómum Doc&orem

tit, ille in R egnum Coelorum intra-

Dionyfium Garthufianum , ac quód

bit : fed, qui facit voluntatem Dei.

Non oramus, Domine fac volunta-

«hl

Rcligiofus fit anima plangens ,. fua

q

aliorumque peccata deflens.

Multa

tem tuam s fed , fiat voluntas tuas

p

folia deberem implere, fi omnia vel-

quia infülfum effét à Deo petere,

ü

lem adducere, quibus Religiofps cor-

quod neceffarium eft,cum facere , fi-

Q

cut fané eft , ut Deus femper faciat,

dialiter adhortämg ad orandtunlpro

quod

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , ct.

i7Ó

, fictot

quod ipfilubet. Aliud eft in peccato

num? Effari lioc poterit dilectiffima

Ex f

divina permliT o, & aliud. humana

Chirifti fponfa, Cathatina Senenfis.

apotan

commiffio ; prior eft fine dubio Iau-

Dià multumque aliquandó hac (a-

danda,& refignatoanimo fufcipiendas

cra Virgo fuis precibus. gemebunda

& quw

vetus 0i

quis erim reprchend t opeta altifi-

eoclum p pu [fAbat, quatenüs fccum di-

mi? Poflerior veró eft fummé de-

iquud

ving gratii rorem in quandam de«

flenda, & in hanc fe refignare effet

mitteret matronani, multis crimini-

nftitus

ul bidem

péccato confentire, & in voluntatem

bus obfoletam ; penetratum tandem

divinam fe rebelleny oftendere. INon

coelum precibus, ác impetratum ,

tii

ertaffe Davidem interitum

POR

puto,

quod petituni, quoniam prafata

Abfalomi deflendo ,

nec. Jeremis

muliet pemtus rgüpuxt

fiCC

norr

i

am fuper defolatam Civitatem plan-

paulo poft optimé dxfpoüta é vitá.

TUUMILE

gendo -minus Chriftum fuper mot-

migtavit. Coelo: quldem haéc anima

jam erat deftinata, priüs t tamen facrae

bt

tuum Lazarunm lacrymando O cha-

tiffime, noli effe Chrifto perfe&mf,.

Virgini oftendenda , quàm pretiofa

TL

üiam qui illo perfetior effe cupit,

gemma aternitatis coron& inferere-

Ht

il M

perfectus effe definit, quia nom vult

tut. Yidit ergo: Catharina defunctae

371 al

eífe: pafe&xoms Idezm conformis.

maties, vidit,& obüupult & vixnon

rfln

Tunc tua refignatio etit vera, Deo-

adoravit, tantee quæppc crant. pal-

jj !

que graa , quando ad. illud conten-

chritudinis, ut plane nefcirct, an quid.

D Nf "

fimile creaturis ineffe poffet. Pratad-

dit; quod. Deus fuà permiffione in-

jl pf

tendit ;fed putafne, Deum intenden-

miratione loqui haud potuit , audire

p M

dere, pemmændo mala, uttileamus

tamen divintm verbum meruit.,, quod

ycr p

adilla? procul abfcedat tam: impia

ità ad. eany ; Qua bac vefira mortales

hr id

, fatul

cog;tatlo Ideo pem*nttuutur trala ,.

ignavia e[L, non apen ; ferreque omnia,

m V1063

utexcitentur bona ; ideó datur mi-

ut bi animi tam [cite , vmu]ieque con-

)fæ Call 0'

feria pauperum,, ut ptobetur miferi-

farmatz, al excidio perreni pervos affe-

lOdOr P n

cordia divitum ; id:ó permittitur pec-

rantur ? q» cupus immanitatis fi fít , finere

U !

(0

catorum pxolapfïcr ut- füccurrat ju-

tales formas, | fempiternis incendüs ar-

of dlï jl

ftorum d:votio » ideÓ- hurbana fra-

dere. quas veftris fuppetiis, ad. aternamr

gilitas tot fubjaeet perlcuhs ac necet-

füeitatem: eveliere pofftis ?. Audim

dict

(cit d

fiatibus, ut femper inveniat chari-

verierande Myf)ca, abipfo Domino

tas, quibus fcrat operm Siergó com-

noflro: cujusdam immanitatis argui-

nyim £

11

pellimur. mifericordiam lmpendcre

mur, fi profalute animarum, minis

if

;D*

aliorunr corporibus ,

quanto magls

facimus;, quam pofTumus. O inía--

Ju»

animabus? fi crudelitas eft, fame per-

nianz noflram ! pro rebus citó peri-

YO

euntibus negare pariem ,. quale rior

turis longas preces inftituimus, & tat:

us

animas immortales. creaturas miferé

o f*

td

erit crudelitatis monftrum; 10 pecca-

o :

to' tacentibus adjutricemnegare ma--

externum perire pumltumus Sactis

camus

e fäad[!

g

-

£7i

,,V?RA'GTATWS- d

fïc—-;:»;zizïïs pto tebus viliflimis, & non

cogitamus de gemmis pretiofis. . Ut

CONSIDERATIO VNDRCIMA,

To«n. 15. 4dc6 in nobis continuó vetificetur

!:

y. 24-

De Zelo tez'fgm emendanda.

illud Domini : Ufqué modo non. peti-

77 Elus nihil eft aliud in gencre',v

flis quicquam in nomine meo. Cyuia ali-

quid dicinon meretut, quidquid tem-

quàm intenfus amor , & vehee

Pal

mens deí

i

pore cluditur. INec petitur in nomi-

derium pro honore vel bo-

no alicujus. Sic qui totis viribus pto

ne Salvatoris, quidquid petitur con-

t1À rationem falutis, Nihil eft omne

falute animarum laborat , dicitur ze-

Reguum in comperatione unius ani-

lum animarum habere; qui fe totum

9À

m

ma. Hocminimé latet infernalem fy-

peo honore Dei dcfendendo

|

cophantam, undé tam prompte Chri.

gendo impendir, dicitur zelum diyt-

T

Mu

fto omnia Regna mundi promifit , (i

ni honoris habere, Certum eft. au-

f

ntd.

MP

temi , non folüm dari zclum bonum,

|

modó unico peccato confencüret. Et

(ap. 72

omninó certiim eft, demonem liben-

qui feparat à vitiis & dugit ad. Deumi

eg.

ter nobis totum ceffurum mundum ,

Ícd etiam malum, qui fiparat à Deo ,

fifui juris effet, ut vel unicam | ani-

é ducit ad Infernum ; & fic , qui, alios

feducendo, cooperantur diabolo in

mam in ruinam trahete poflet. Vah!

&.nos infipientes corde tot anima-

perditionem animarum,dicuntur ze-

lum diabolicam alete ; nam etfi ejus-

rum falutem negligimus, ut vel pau-

[

cos denarios acquiramus. Q. Sacer-

modi peílimi hominis fuo Principi

dotes, ó Sacerdotes, Sacramenta funt

tenebrarum non procuret bonum ves

ql

inflituta non propter pecunias , fed

rum , procarant tamen bonum appae

4

i

*

propter anitnas, O Sacerdotes, 6 Sa-

rens , quod ad denominationem zel

cerdotes, nolite orate ut Ethnici fed

füfficit. LIndé & ego per zelumters

3

ut Chrifliani , ut Ethnici fané oratis,

regum mihil aliud intelligo , quàm

h

fi pracise temporalia petitis ; dicente

vehemens defiderium pro augenda

.Matt.

. Chrifto : Hac enim otmnia. gentes in-

gloris opumve copia alicujus, pra-

y.32.

quirunt. Qoerite primüm Regnum

fertim Principis, yel INationis, & ifte

Dei & juflitiam cjus & cxtera omnia

zclus eft Ecclefig Dei maxime nocie

ä

adjicientur vobis. Regnum Dci fiepe

vus, atque eà periculofius graffatur,

]q afm: Mu

quó minüs advertitur. Ex hoc terree

*2

in facro Eloquio Ecclefia prafentis

temporis dicitur. Orate itaque, ut

no zclo na(cuntur contentiones , itae,

ejus imperium amplietur , &

inimicitize, blasphemis , maledictio-

nes, imprecationes, detractiones , li-

| j;l'f.citia ejus, quafi lumen dif--

- fundatur.

belli famofi , mendacia , homicidia,

e3,5

pQ

rapi-,a

f-andala , injuftitig , fedition

ng, prelia, Apoftafig À fide, & omnis

geacris delicta, Vah tanta monfira cx

tam

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTFS 65'6*.

159

ECMA

sam fpeciofo titulo ! tacendo ramen

gelum pietatis , & prþcandum pro

adhuc de innumeris cateryis pecca-

Ecdedæ bono. Neque dicas fiailia

4nl.

torum, qua.iíta monítra plcrumquc

etimina longé effe à Sacerdoubua,

comitautur ac füb(equuntur; uti funt

fi ellenz, tamen non ben$ dici , pro-

1 gent,

omnis geheris fraudes adulationes,

ficxfa ex zelo ! Íed. potiüs ex ambi-

& Yal

ealumniz, di&teria, facnlegla fupere

thlïC-idUl&thne » agr ex humano re-

yevel

ftitiones , ambitiones,ac omnium fa-

fpe&'u. iNam ego hbentf*r taceo Hi-

(titsp

crorum contemptus. De his & fimi-

florias.S& Chronologias., in quibus

dM W

libus malis. nos benieniffimus .Ke-

oculis .nofltis occurrunt | horrenda

ii fetü

demptor preemonere voluit, dum ait

bella , feditiones ,. innocentium op-

o

Pl

Audituri enim eflis pralia . & opintones

preffiones , arque alia. graviffima

& n Q

Mdff 24f

preliorums videte ne tuvbemini ; oportet

mala , quorum fi Sacerdotes non fue-

qu en "

!

sF

gunin bae fieri ; fed nonddu eft. finis,

runt au&oms ,fuerunt tamen horum

m Loü Jj

canm:fget enjm gens in gentem s & . Reg-

fiepiüs zeloülï mi promotores. Li-

[ 4 | u

nuUm in Regimm Et qmrc Salvator

benter ülco illam nuüquam fatis de-

mf i UW !

addit :opiniones pr&liorum; cur non

plorandam crudelitatem Kegis Ane

IM

fatis fuit dicete: erunt bella. per lo-

ghæ Henrla octavi, qui uno anno

( 131;

dlau]b il

ca ? cuf aadxmr äx opiniones; bello-

millé monafleria , decemque millia

ilLUm"[ h

ram ? Idsó nempé, ut nobis ofhn

templomm exfpoliavit , expilavit,

deret, futuras elle diverfiffimas fen-

] c Hy]lh'

extirpavit, quo fa&to illum pro me-

tentias ac. ventilationes. bellorum :

morià gterná yer(um promeruit :

J) Driton

P

botuft

Yo,

"

(11118, a

Á

ius appaobabit bella ut )ufïa,

Millia den.a nno templorit fuffulit anme.

pumappe

alius econtrà reprobabit, ac contém-

Et nonné hujus atrocitatis flrw-

onam zl

nabit 3 áfte adhzrebit huic pqrtl yMle

dus adjutor fuit, qui m ultlmo

alteri; iflé defendet & 1lle repra-

vita fuæ agone propterya ità cju-

zelumt

hendet s non ex zelo jufto (ecundüm

layit : O (me mz]emm De fimulcr

70 qhvinl

Dcum , fed ex zelo terteno, & fecun-

Regis guatia excidi, thorior. veus Maje-

Q aagïü

düm 1011h11€m Quare exurget gens

]Zatts in utroque lefo, Et quamyis hu-

contrà gentem ? ex zeloncmp.,, quia

jus ultima verba iidicant, cum fuiffe

O'] IS & llLC

axbluabunmr, praliando, innoccn-

laboriofum aucupem chu favotis

mciw"*

tefque occidendo obfequium fe pra[lave

acgtatiz , tamen omninó certum ell,

nl

[04n.16.

Deo. Noli mirari in Chrifte chariffi-

y.2.

dati poffe alios, qui, etfi à fuis Prm.-

hgc ul

me , auód ifla materiz de oratione

cipibus aut Regibus nihil unquàám

s;f

immifceam ;. nam exigit ordo , ut

fpcmre queant , quxmlommus noit

nonnunquam aliqua extrà otdinem

ceffant fuaf J, minis, calumniis , op-

f()m.

ponantur ; & fi nulla cffet alia ratio,

portune & importuné celare pro glo-

On) ('! A[

tünc mxhx ifta fui?icerc Vidcretm ut

tia zentis fug , five deindé cedat in

08 rap

faltem , tot vifis malis

Saccrdotes

alterius damnum ;

five in Ecclefæ

& Omh

gormoveanturad apgreliendendum

detrimentum, five in commune ope

Arad. L. Pars Il

m

Pva

ollfW

-

"

m

TRXCTAÁATUS L

$74

probrium & fcandalum. Hi fünt haud.

enini placet i ità loqui propter corinie

abfimiles ftudiofisin Univerfitatibus

Ventiany: preterquam, quod zelus:

ur, unico forté audito

faciliue. exploretur , quanr aribitio ,

degentibus,

Verbo' cofitrà. (uani Nationemy ac

vel adulatio ; quat habitant in abícon-

ä

Pattiam, mox capulum apprehen-

dito , quafi leó im fpelunca fua s

ddeÓ ut citius invenias hoóminerim

t

dunt, fanguinemy fpirant , compita

blaspherniis implent, adeó ut vix ul-

monflenter txbx finé lite, ubi ctef-

lus fecurus incedat , ff eoruny .Gen-

cat piper , quánrubi quiefcat vel

f

tem nori laudat- Forte fiorideerunt;

fcgrict adulatio: Poterit qu:dern ficti,

D

t

qui nor erube(cunt ejüffodi vefa-

qUOd. in aulis Prmcxpurn unus alfe.

niam getierofitatem: vocitare, qua

ratrr ádulátoremy quod & alibi unus

K

iagis puerilitas malitiofa 8 malitia

áltefüni ambmofum compcllct : fed:

i

puerilis vocanda ; pucrorümt eninr

fcitate ex ipfis,ità compellatis? &

t

|

eft , putare nullibi nafci homines ,.

indubitanter. negabunt ac periega«

nifi in pago, if quo ipfi effufí. ]am

burit: C&oa Domino meo arma ftige

a

mter itudiofos ejusmodi beftialem

deani ( inquit ) Genfiliarius, hioc dgo

m

Zelum reperiri , docent in nonnullis

ex zelü, & niori ex adulatione, rinüs

2

locxs ffequnntla & quafi quotidiana

cx: humano refpeéfu, aut honoris ap-

ji

homicidia , ó utiniam exurgeret: fan-

petitu. INam adulatorum eft ; riel

1

é&tus zelus, qüi hunc nialedictuni ze-

it ore gerere, & velin cordes in fa«

lo

De Sacetdotibus

luti fubverteret"

cxe fidclicatis juramenita: deponere, &

Í

veró, talia etiattt, cmn düdireri, nol-

à tergo rcbellionis in£idias ponefe j

Q

lent credere , minüs nom audita pree-

cum Abülone foris Religionenr pra äffg-lid

Ti

fümere ; fcä*, pro dolor ! adhuc fieri

tendete , & intüs rebelliónem: intert-

là

queunt qua: necdum fa&a confm—

dcre : cum Joabo: Amafe hnguæ dá« z. Reg.2t.

k

re à*e, & mariu ultimum vice vales

95

eimus; Si nomn aperte æqll& lä PQCFQH-

ad

do: facmora falteits haud: diffimilia,

cum Jahcle la&e immittere fomnum, 'fud, "

tüt

imó majora o"culte excudendo riía-

& clavo tr a*ïs:fgef'c caput verboz

fat

adulatorum eft : blandiendo- nocere-

14 ; & vald? timendunt eft, ne pau-

E

latim. tranfeat ad Sacerdotes, quod

AÍt ego fron fümr talis,; egó, nieo

o

*ott fatis: corrigitut

it

ftudiofis ,.

Dornmino: fidelis u(qLe ad aram; nihil

qaemadmodum in comperto habe-

aliud qusro , quàm falutem populr,

i

qous raró fieri borrum: Prslatun, ubr

aucmentum Regni , & gloriam fe«

dcfünt bont fabdici. Potsó au pows

de x*tfsm throno. bum & pac'samam,a

,.

dicendum fit ,.

Ecclefram: tot rhalis

& ideó

lv.l d

eo- Bellotiznt , tanquant

d

affligi propter ahquomm ambitio-

foecundam pacis w&oriæque tnatterm

3

abfque lebore quies-mon venit, mec

5iem , propter adul a,thlKS", pfoptgf

humanos refpf*&us vel propter alia

abíque ferro Oliva paciss & fi ven'«

peecata, mcà parum fefert 5 milü

fct.,

tamen- jati.g Oioriofa non-effety

2

qma;

a

DI MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, d-

27f

Stertoi

quia gloria non nafeitur in otio. LI-

ac undique fan&ta Ecclefia affligitut.

Ql Ti

dé Martia gentis virtus probarctut ,

Ex zelo contra Ecclefiam foris Pa-

1 i,

fi femper fub umbra Olivae federet.

gani vibrant gladium , in circuitu

rindoy.

Nunquam Romani , aliqué generofg

Hatetici ftrident dentibus, intüs fi-

ct at

Gentes fam amplum fibi Jaudis fege-

deles nocent difcordüs , Sacerdotes

- hórret

tem-meffuiffent , nifi fibi penficulaté

confundunt fcandalis. Sed liceat mihi

: ais

cordi habuiffent, abque exercitatio-

unum ex te diícere, Ó pia fanctaque

wifat vel

ne fcrrum rubigine obduci, & mat-

Mater, quia cuum eft, diícernere le-

tidatl

&ulos animos abíque probatione yir-

pram à leprà, zelum à zclo, ac pre-

unus dl

tutis rubiginare. Bella fnadenda , ge-

tiofum feparare à vili , indica mihi,

alibi dnts

zendaque íunr juftitiz zelo, gu,enjad—

quifnam 1fte fit zelus ?. An de hoc

ellt d

inodum dicitur : Pereat mundus &

zelo intelligendus fit Propheta, dum

p'elïatïis?&ï

fiat juftitia. Per arma fupprimenda

ait: Zelus domus tua comedit 2&. .E

Pfal. &£.

eít ambitio & tollenda zmulatio ; ne

.gu,idcm de illis duntaxat quato, qui

cpee

A

P.g.

TU

cteícat nimiüm , quod temporinon

nec poflint tibi quicquam . pacific

"

y li

minuitur...Si ego humano refpettu

loqui ; qui magis laborant pro bello,

of ff

aut honoris appetitu ducerer , anci-

quàm!pro pace 5 qui frequentius o«

pitem belli aleam .non fuaderem;

rant, imo facrificant pro privata vi-

jonorsdd

| efEï, f

quia, furtupà vel femel finiftro ocu-

&oria , quàm pro communi pace?

lo intuente facilé

elli. fuafor omno1

Annus forté millefimus centefimus

ii Iä

bnontf &

favote ac gratiá excidit, pro qua ac-

nonagefimus fextus fluxerat , cüna

quirenda tot annos fadavit. Sed hu-

inter Anglos & Francos exorta fva

j gt

il

j

manuim favoremwgraytjamgue,pcqurg:

bellorum sempeflas , ipfum quoque

jpati t*

épi Md ;

haud metuit , quisquis pro honore

Bellovacenfem Epiícopum. ad arma

traxit. Ármatus contra fas jufque Ec-

iib

KRegni bonoque communi (yncc«z:o

Ardefcit zelo. Ecce ex zelo tra&tan-

clefiaflioum Epifcopus , cum hofte

vie d

(omin(

tüuf u.cgc;-»tia bellica, ex zelo bellige-

congreditur,vincitur ac capitut. K&o-

; fali?

ratur, humanus fanguis funditur,

gatur non multó Coelefünus Papa,

ac omnia fusqué deque vertuntur.

ut pro hujus liberationeapud Regem

j gt

Exzcloqueruntut dignitates,cudun-

Angliz ageret ; egit quidem follicité

4f ficà

tur fraudes , emuntur favores , exci-

fummus Pontifex , fed à Rege incx-

ram;flihü:

tantur Jites, foventer feditiones , op-

fpectata munufcula ac refponía acce-

ill

p

"

primgntuar innocentes ,. deftruuntur

pit. Miferat qu-igpä Rex fummo Pore

j

)

Civitates, .devaftantur . Regiones;

tifici loricam Epiícopi, addito in lit-

tetis hoc convenienti lemmare : Vide Sponda-

debellantur populi. Ex zelo domi-

2

matur . fuperbm , graflatur invidia,

an tuuica filij tui fit.an'uon? CuiDon- nus in

qui

adoratur maimona , affümitur dives,

tifex : Non filius aneus efl,vel Ecdefía3 Annali-

t F

telinquitur paupet, d«fpicitur virtus,

ad Regis igitur voluntatem redimatur , bus Eccle-^

s

6 Vcn'l

quia potis Martis , quàm chrifii miles fiaft.

extollitur wiä,tiumf Ex zelo ubiqué

h fg' t,;

J 2

qi

: judi-

ET.

fPxOCTITUS*A

176

. .

jtidicatür. Ex hoc fa&o jami animád-

boló adhzeferünt, "Nam .ille. e.,?'-kt bo-

verti licet , quid Ecclefia refponde-

sicida ab initio $ ità, ut nequein Coelo /o4r. £.

fet , fortaffis ità ititerroganti * Indica

potucrit fervare pacem. Undé opti« Y 44

fobis Ó ele&a Chrift Spon(3 , ati

inéaitdivüs DiönyHus Garthüfianus:

ejüfmodi zelatores: , bellorun pro-

Sicut in páce fadlus eft locu Dei , ità

2

finotores ; di(cordiarsmi femiriatores;

üi perturbatione , cóntehtione y divifione

C

ác pacis ofores fint tünica Sponfi tui?

eft Locus diaboli $ qui ficut. mulla e tane Dotti.

Tunica fponfi certé erünt , 1 veré fi-

t afflicifor ficüt charitate j centordià Pentet.

j

deles funt : teftante id fan&o . Atha-

d fpirituali jucunditate ferVorum Dis Strn.ó.

f

tiafió ac dicente * Fideles, Chriff? [unt

ia de uulo tantüm latatur » .ut. de ««

ü

Vefles: INón fünt ( itiquit ) non funt

virfone » difcrdia & contentione. Als

i

tanica fponfi mei, quia tutiica fponfi

quis dubitat ; quim if Ecclefia. Dei

h

fot animorum diffenfiones, bellotufri

ii

thei iniconfutilis eft ,^ fporifus nieus

ideó' fuami tunicani feinidi nion fufti.

fuccefliones , populoruni perturba-

ii

Ti

fiuit;ut indicaret , quantum concor-

tiones , ac Regriórum invaftones, ex

fl

diam fidcliüniamet- Proprer boc ( pet-

irividia , ex in(idiis ac fraude deino-

j

gitidem Athanafius) neluif ve[lem di:

nisexciteütu& ? Ícit nefnpe f.-*cïygiä

In

Vidi ; quid füpéy ómid Volut^ paceni e

d

fcrhinatof, quód , ficut Ecclefie pace

snitatein confervari. O Sácerdotes Dei,

ác concótdi niliül mielius , tnihil utie

fig.;, t

procul eft 3 zelo Dei , procul à zelo

Hus, nihil falubrius poflit accideres

Daäz,?p]f (ffr.

Ecclefi, qui ofor eff pacis ; in' pace

i & diver(o diffenfione ác bellis nie

lt

s

lil detcrias, nihil darnnofiis ; nibil

Pfal.75-

fa&tus eft locüs ejus; Cumi cotüs rhun-

C0

dus effe£ iri pace Chriftüs nafci vo-

periculofius poffit evenire. Portz ii

?. 30'

T'ii*ää.

Q

H

huit, Cä'n'ficunï' pacis ab Angelts fibi

feri nioz prievalebunt: ng'ersüS* Ec-

li. i,

[

:

Marty'—«-

folos.

dccantari voluit $ pacciti per Apofto-

cifiany : Hretici ; Turcz alique

los omnibus anüuüntiári voluit ; ad

Luéa 2-

Pagáni ^ nom ádeó poterunt nocete

fr

Luca 10.

pácemr && concordiam Herodeni &

Ecclefig; q'u*iä" quó 1nagis ab.eis fuit

&t

Luta223.

Pilatuni feduxit ; pácer füis äljfci*-—

impugnata, eó magisfemperfuit ela«

fi

palis tr:buit ; Princeps pacisac Deus

rificata, & adhuc clatificabitur- 3une

Bï(

?oan) 14

Durni Ecclefia:

fn'PFrz*;*-.f;»h

I/aia 9-

pácis vocari volüit.

tiaxime ( iüquit Auguftinus ) pera-

1

habcbat pacem per totativ Judatam &

Rom. 16«

pieudum efl. j mos effe vilares ; «um 4b

:-&'&' 9 »

Galilam 8&c Samarianmr , æ'cfiifi'cafjä—

ihfidis boffium deprimi videmür ac Yutei-

tür . ambulatis in timore Domini.

Scd extiriguimur , fi diflinguimurs

j

Qu pacis funt, ferper fc&tati func

carbories tenitiemoriuntur, du dit-

Sai&i.. Pácern. & concordiam fem-

janguncur ; & fideles Chiiftiani di-

l

per conciliare laborarunt, quibus ve-

Velluntur , dutmi dividuntur. Omnis:

.

ius zelus & fi piritus Dei iierat L.éóne

q

uippe pace & unione confer-

p CH

fen tiones econtrà & difcordias fem-

vantur, & diffidio diflolvuntur 5 vel

l

$u fcminare confücverüpt, qui dia-

ü£ alius qucit ; riecelse efl, lociata aus

t;

' geri-ï

ä—L

B

DE MOTIVIS ETINSTRUMENTIS, c«.

LE

lo u

$eti & divifa perire. (äldquvd uri:

cinétz ?

& audire potcrit clámotem

jein C ^

quam Ecclefi& damni à El Pagalm aut

paupgrum miferorum ejulatum, vi-

d

Hareticis fuit illatàny , hoc fenxpd

duarumr ploratum , pupillorum ge-

rthuümm

inituim

potilimüni ideó fa um ; quis ipfi

palvulox uni fnnocentenm

i DEU g

fideles , aut propriis bellis intenti,

agitum ? Qiuis afpicere fame per

i, nf

extraneis hoftibus refiftere nicglexe-

euntium cadaveta ? flammis confum-

ilé r t

funt ; auf quia corde & charitate dif

ii templorum &dificia ,

continuo

;j ii

jundu, auxiliuni inviceriinon tribue-

iétallorum

vomitu dxrata tecta?

miny Duj"

fünt , & fic nonnunquam proptef

Quis de mccps fpe&tare poterit, dum

hlltdel

ünam aut alterani civitatetr fibi dif

de pre eífis ttiutis. j Pfüa&uque pottis

ii &

fidentibus , exttaner lioftes intereà

(&ïï bundus 1mpctns MTuit .

, dum,

xta D

fnaxithi miala Chriflianitati intule-

Jlu]u;.d de-vita obviat

tl ucxmt,

; beloni

fünt ; & hoc eft , quod apud ]uea

dum pucfum ante fmatéem claman:

l pcl"kï

Tbyeisin r

fniami ità ueplanmt hgclc( 13 Vide

fem fi'?l*ïfafi:)lt ; parvulam in mame

mis hzerente lh !uo*ulat, niatrem mi-

aol

V. 20

Donine quomaim tribulor , cónt ze"fbuma

udt dæ n

feticordiam mmoxantem detruüncat.

eff Venfey inéus : (ubver[um e[t cór meum

271 177£7i;€tïüfd.

Sübver(am eft cot fi-

Vitgiüi adultiori qmdem párcitur :

M ærafï

deliüti , quia , tefle fanéto Bonaveri-

fed quid crudelius , quàm paratam

,filiLue

Se?Hi- i

tüta : Difiamidis eft munc multitudo cre-

Hoftiani fübducere torti ; üt ferve-

für vitz nefanda Ab fruftrà Safans. Danieli3

jt od

Dobn. jgar*;zrzzim ; e]wmm son e[ff cof muum.

Pent.

ria Llällldt

Nullüs híc Daniel ;

fed -

acbïö"'

Venter conturbatur, cüm poouh pré

3. Reg.13.

confuüfiorie: nefciánt ;

Cmo iuglänt *

mieri turpes ac ctudeles Amnories ;

Porïæ t

Tbyen

qun fers znm]ym r*ladzm ;

e domi

liaud ab(inüles illis , de quibus Pro-

Pm. Ls

yetsis d

loc. áí

mérs foanilis eff . Exutinam femper effet

phPta

Tasri pinguei ol f dfmnt "nme

g ii

füots fuilis , & ütinam Chrifliani

quomam: wuler Vellautes adversmim ane, V-13-

ljdl

j nf

filites , fuo furore fuifque nefaridis

Et ecce cómipita jam inandant San-

éfiminibus fon interdum Gentiles

$uitié ; eadaveta jacent wper cada:

[4

039

j a

füpefarerit.- O quis eriumetabit, quot

vera velut ligtia 5 hic rubor ,. h

iW

1

etütà

blatphemis, quot raping: quot furtá,

cruotf , hic cotpus proje&tum ;

hic

Yif Mlü

quot ftupra ; quot facuïegm ; quot

Yentef diffedtus ; híc crura confm&:!,

ü) ym

híc fanus abíciffa , hic cervix te-

rialedictionies, zmprecanones, liomis

j mm d

vulfa -; híc merbra divifa ,^ & non

f 46 7217

Cidid && diabolica pa&da vel in iplo

itirieris tranfici pattentur ? üt tácesri

ett, qui fepPth. Hic eriiof ac cere«

Pal 7g

de confiniis caftrorurn, quæundlque,

brüm patictis lapidi velut pl&ura ine

v 3

aumu"

boms omnibus evacuata ,

ófrinis ge-

beret, & hic lapls de parlcte ii tte-

jf

ficfis- fcelenbuä ac cæcïlbus adimplen.

ti^nda illa- die nion folüm clamabit,

- Qrnni

tut. Et quis fine cotnm ifetationis a.

fd vivo infüper chara&tcre monflra-

(

ctymis confiderare poterit incolás ci-

bit. quod hic caput ibiiocentuli alli-

vVitatis" circumquaque denfo- milite

fum, atque collifum. Tunc majotetri

d i

Mm 3

tetto-

,

m

£75$

TRACTATUS 1

i

zerrotem incutient illa pauca vetba:

ut ferro non indigeat. In illos quip-

Vandica (anguinem noftyum. Deus wofteri

pé tantüm fetrum vibrandum ,. qui

Ecclefiaquàm modó omnis bellato-

non corriguntur verbis. Et fi opor-

j

rum tumultus. O luctuofam captz

tet bella fieti, fiant , quemadmodum

ä

civitatis faciem ! viros devoravit gla-

Scriptura ait : E;ïmzde iram tuam mffaï 7t.

dius, jüvenes aut comedit enfis , aut

:

Gentes, qua te non moverunt, Q in. Reg- "

abfumpfit ignis, inclyti ducuntur.cap-

84,que npmen tuum non invocaverunt.

tl

tivi, virgines nonlamentantur, vi-

Non bellum, fed .caufa. modusqué

ti

bellandi Hero&m | oftendit.. INam fi

duz non plorantur; parvuli non de-

:

flentur, occiforum nulla fit recorda-

t

ille effet laude dignior, qui ad lites

tio ad Altare

Sacerdotes fe abícon-

Pmnm í

tunc dug amulietes mete--

E

3. $

derunt, virgo jam non cantat in cho-

trices anteferendz effent Regi 5a:

eg;

ro,campana non yocat ad Miflam,

lomom. Bene fuit .Saul Pugnando

C&

necad chorum , nec ad Ave datur

L. eg B.

di

contrà , peccatores Amalec : fedïmlc

flgnum 3 Yetbó, omnia facra tacent,

perfequendo- David:m. Cantabant

ii

atque fole blasphegnig in. cellariis

snulieres , tympanisque : ludcbant, ut

fi

jl

i.

inter tumultantes Martis Bacchique

Davxd proüravc.xat Philifteum:econe

&i

trà veró omnss filii Ifrael poft impe-

r

l

filios audiuntur. Et quis eft, qui ift-

hec confiderat ? Cogxtabam hic da-

tratam victoriam magno ejulatu coe-

teir

1e ptoblema , quifnam acutiüs belli

perunt flere. Vah aliás partá vi&toriá,

n

Belluam videat,an Monachus in fua

lotus folet cani mumphus & filii

ff

lírael in ïacrymxs falyuntur , cüm tae

celli,sel bellator in bello ? Sed quid

hdi

tempus fruflra tero :

res enim mihi

men ( quod magis mirére ) debe la-

p

Xuca 24. manifefta eft, quia nefciunt, quld fa.

vére Beniamin, dolobant nempé oc-

i

cifos fratres fuos. Sic eft : multos vir-

ciunt, quicunqibella gerunt; O fi R.c-

n

ges interno nmms mulobe la vide-

dicülle. peenituit ,

perperciffe. i

Jnig t

rent, nunquqm aut taro bella forent!

QUCIPGUHITI iNon eft unudxtum GIIMH

fiut ad a-t

fi laudcdquxaunï nuda aliaratio mo-

vmïkorcs deditle lacrymas, tum quia

m d

neret,tunc ifla iola abundé füfficeret,

fzepé melius fuxHet uunquam Regna

ftt,

f

uttot, tantaque Jmpnämm:ur delicta.

obtinuiffe, quàm majori damno ac

b

I*atendwn quidem fateor, etiam tem-

probro perdidifie ; tum etiam quia

fer

pou pacis peccata pcommzttl ferrum-

facilé 4 in crudchtatem ac tyranmdem

te

ue abfque exetcito à tubigine dc-

vertitur , quod ab initio juftitia cre-

i

voratri AP& non item aufuüum , aufets

ditur. Magnus Conftantinus, [mpa-

K

bon æque 1ndolis homlmbus femper

ratorum grande decus, vifis- coràm

)

plüs quies prodeft, quam: tumultuo.

fe ttibus millibus parvulorum intef

q

O fi noflri moresaurei fierent, quàm

alia in hzec quoque verba , adhu&

j

velocmr fertea fzecula ceffarent. Hoc

paganus etupit : Melitts ejï me meri,

f

ergo magna mentis indicium efl, ità

falvà vitá inmocentium, quam per eorum

)

inte-

omnia prudenti difciplina moderari,

"

DE MOTIVIS ÉT INSTRUMENTIS , Gc

179

st

iuteritumz, vitam. vectiperare crudelem.

iri Siciliam , fed nec ibi invenit quie-

m, o

En! ifte heros eligebat , magis in fiía

tem. Fruftrà quippé quarit effugere

diopr

lepra petite , quànr innocenti nor

tianus Domini , cujus manusfanguis

dmod .

parcere ! Qnid dicunt ad iflud fadum

ne pf»næ'*; DI(CC ö SäCGdeS ö* Chfif*

177 j

Chrifliani , qui nom patcunt inno-

Ítianz Iuimario . patcere fanguini, íie

u^

Ceritize , ut captent tranfitoriam glos

aliquandó in die irg tibi (empiterno

QG

tiolant, qut fcmpo*rale Íceptrum ,

horrore porrigatur atque exquiratur,

hod

tanquàm ignart , quod riom gloriofa

A Chrifto ; Chïrifïi'a;nifqu«: athletis

Nl

h

fed probroía magis illa Cotona, qu&

di(cenda efl vera virtus, probataque

al

innocentiun: fanguine comparatut.

magnaninitas, nion ab ZEthnicis Ro«

E

odf

Et quis dubitat , quin iniomni prope-

m

anis, aliisque Gentilibus [audabi-

tiiodum bellointer Chritianos invis

Mi ]

l

lioreti non probat. : Laudantur . Ro«

ürnax

manorum bella, laudantur Gentilium

,01

cetii inito: plures intiocentiores fan-

n mäi& ,

&tioresque crudeliter é medio tollart-

facta ,. fed à quibus ? ab iis niämpg'ï,

Cantu

tür, quam fuerunt parvuli. Conflan-

quorum folemne cít, crudelitatem

kb

tinio oblatt» Quid dicent. aliquandó

pietatem, & fuperítitionem — teligio-

gum'.(äoü"ä

ád ifta Sacerdotes, qui ab bella & di-

riem cenfete. Plena injaftitiis, füpere

fenfiones inftigant ?. aut. belloruni

fitionibus, crudelitatibus atque nu-

Poü impe-

ïïemfpefïaïc velut recteatione - delee

gacitatibus erant Gentilium bella, &

Ajb t

élntur? Timeat omnis, quisquisef-

plerumque . ex i*nfï'igaïione diaboli

'fävi&tïfjä!

fufione huniani anguinis dzle&atur,

fufcepta. . Scit infernalis draco, hoc

effe quafi bello. proprrum : Regnis

r at

tie ipfi coatingat. quod Conftanti lo:»

peratori contigille traditur. metuens

invehere pauperiem, populis famem;

) äebelh'

Conftans, rie à fratre T hieodofio, fuo

urbibus flammaám. Regionibus defo-

emp?i 1

lationem ," terr& cadaveta , animas

ultosti

tenipore imperiali chirono movete-

Orco. Per. me licet, laudent alii /£-

Sponds-

tüt; cunr primó Monafticae vita ad-

ff

&us ad

dici, póft veró, erronea (üfpiciont in-

gyptios, qui quondam cunmi Roma-

.tum;fm

ARaÁumn

diss crefcente, cum ormninó- clande-

nis propter occifany feleni ácerrime

n d

6$fo

füinó occid: cutavit z fed qui puta-

depugnarunt. - Vah ,. 6 fimilia fünt

iM

heroum cur nom etiam; puceros , qui

bat occifione fratris fuo fceptro: quie-

m

teniac fecuritaten ixüfeh'ere, priore

propter nuces di(cordant , nofttisane

4n q

terribiliorem iiï'qrri-etuäinem iticutrit »

nalibus inferimus; per me licet; de-

raHIli, d

cantet alius immanem belluam 'Tro-

fiquidem occifus Theodofus ei per-

tioa d7

fepe vifibilisapparuit , manu tenens

janum bellum ,. proptcr tutpe fcor-

y,In

poculum fariguine pleum , fimul.

tum excitatum & accenfüm , pudene

$ COfälm

que Conflantem 1tà invitans:- Bile

dum , probrofüm non generofum

fraters Ex quo Conftans tantá.: tri-

hoc meritó dixctis; alia facta Chriz

4di

flianis. canerida. Gentilium quippe

flitid afficiebatur, ut pené nefciret;

quo fugerets fugit quidemex Graicia

probra litteris confignata ideó potius,

ut

jr

411

j

3

1

n

T gTA T'U-S I

