ut arbitror , tibi hic de (anguine &

fccrationig verba rité pronuntias; ad-

cruore propofui, & fi ifta ad cor taum

eft quidem ille vocatus , facramen-

commovendum necdüm fufficere vi-

orias

äï

taliter fub fpeciebus panis & vini,

dentur ; firniles tragöedias ac hift

CO.

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ex.

321

vt

«onquite tibi ex aliis Au&toribus, &

draà

oculos apetirem facrificulis in Age

non defifte in fimilibus ardenter me-

num maníuetum tyrannizantibus,

Anumum

dirati, ufquedüm omne Sacrilegiüm

Quia veró veriüs eft illàd beati AL

qumi

plus quàm patentem Infernum hor-

berti Magni dictum

Semel Chriflw

Ioteh

teas. INon intendi , ifthaec tam fusd

traditus eft in carne. , fed millies in Sa-

ttactando, ut in tuis meditationibus

cplüm,

gramento ; die unA pertulit. ludibria

jn am

eodem modo tam laté excuttas, mi-

PAf[ionis » quotidie patitur impietatis il-

, Yl

nimé gentium ; fed ut oftenderem,

lufoues, Cuapropter ó Udo cefíà à

Inyn, t

quäm facilé fit in hac meditandi me-

ludo , ne fecüs fübitó totum contra

1is , dl

thodo,etiam tempore flerilitatisyabun-

te Coelum juftlum vindicem incla-

cafionis

dantem materiam inveigjre,flbique Vás

met: fecundüm multitudinem im-

pfoetule

tias hiflorias falubriter applicare.Tum

pietatum ejus , expelle eum , quo-

bvi j

st,i;up, ut, inauanti&m paucis poffem,

niam irritavit te Domine,

us f

-

lS ] fäföfü

A

h.

, dereRay:

4DUTYOTESY TtÉUTAM

[

| De Examine.

ia

poc

pj

* Ertium Inflrumentum ad pet-

dales. Dicitur tertió fuerum aétuum,

fectionem acquirendam íum.

m&bj[quc

:j

id eff , omnium operationum inter-

mé neceflarium, eft ipfum Ex-

natUm ac externarum.

Eft autem

ded p

amen , quod definitur , quód fit ftu-

Examen duplex , nimirüm generale,

]mo o

diofa ac quotidiana fgorum actuum

niei. u

& particulare, uti ex duabus fequen-

expenfto. Dicitur primó ftudio(à ex-

m A

tibus Confiderationibus patcbit.

peníio , ut denorctur, finem prima-

m* Mg[iüll?

rium examinis non efle pracise no.

vdtt

titiam defe&uum , fed potiüs corte-

: CONSIDERATIO PRIMA. |

Mio?

:

j

cjonem ac emendationem eorun.

De Examine generali.

[ämiamy L;

e

dem ; undé non tantüm numerus,

TM

fed etiam modus & cau(ie lapfüum in-

| l]jus Examinis officium | eft,

f9. * '

dagati debent. Dicitur fecundó quo-

fingulos actus totius diei diftin-

(di

mau

1

fl

tidiana : tum, ut denotetur, examen

Cké expeadere, undé neceffarió infli-

j Cüiä

3

uotidié effe inflituendum, tum , uf

:

taendum eit vefpere, quemadmodüm

at

"

ifferat ab examine, quod conf« flio-

aic íanctus Bernardus : Ve[pere prate- de inter.

ni premitritur. INon enim ciíl mens

vit diei rationtm exige ,. cr fuperve- domo

mea, illud in data definitione com-

gj

nientis modlis fac indictionem. De lioc tAp. 31.

jl

prehendere, ficut n«c tecollectiones

examine ità loquitur illuminatiffimus

f

annuales, menflruas , vcl Iigbäoma—

Díonyüus Carthufianus : Iffud a4

Tradl. ]. Pars iI.

&

&

5

emmien

19

a

NG

C

T

312

TR A

ATUT L

omneim peitinet' Chriffiauum 4 tt omiü

optima difpofitio ad gratiam recipi.

endám.

In Dtót- (5j entequam vadat dormitum , vitam

Secundum punétum eft: petitió

6AL.I8P fy s difeutiat , concientiam. intücatur;

pli. Serm« c aualirey diem expenderit , penfet :

liminis &

illuftrationis , nam ;

$.

quid boni omi[erit , quid. mali éommifes

quia vix non fumma fapientia eft,

vit , diligentes examinet.

uzío, no-

noffe feipfam , abfque dubio tantum

tent fibi hoc Domini Prasbyteri, 5fi

donum defuper à Patre luminum po-

iflud ad omnem Chriflianum perti-

ftulandum eft; aliàs facilé feducimur

ïg

"net, quantó magisad Sacerdotes ? ut.

à natura , quxe plerumique pronior eft

poté, quorum rnon tantüm eft cum

ád coritemplatda ac aftimanda pro-

fzcularibus' Chriftianam vitam du-

ä

priá bona , quàm ad infpicienda ac

v

-€dte , Íed eorum vitam in tantüm

corrigenda propria etráta. O necte-

- tfanfcendere , ut poffint (teflánte eo-

das fpiritui proprio , fed fidem habe-

dém Auctore ) in veritate afferere :

to Spiritui fan&o dicenti : Pravumeff. fetema?.

Ego non Jum de boc mundo , id eft , ad

eor hominis c» in[crutabile : quis cog- v.9.

I

Dionyfius

faculavitm hominum [ocietatem nion per-

sofcet illud ? emo fane, nifi, cui feru-

Cartb. i

"

f

tineo , "ec aliquid) mundana vanitatis

taus corda & retes Deus dederit. Ad Palz.

foan.

d

aut pravitatis ii wüe babeo. INotent

Deunm ergó clamandum eft : Ilumina v. 1.

6Ap. &.

fibi hoc, qui fuam coenam potitando,

ocules smeos, ut fciam , quid defit mibis Pfal.iz.

g«

inferam ufque no&em protrahünt ;

Jertium punctum eft : ipfa dif- ». 7

ità ut à menía fürgere, fit inlectum

cuftio coh(cientiæ*-,- quá debet ordi- Pfal. 2f

.cadere , fine

oratiarum actione , finé

naté inftitui , tion vagando iodo y.;.

Ü

)

examiite , finé ullà divini nominis

in hoc, modó in illud , todó in

invocatione. INotent , & recogitent

aliud. Cl[l

i$ veró ordo , àut quis

fecum, an ídeó Domini forti adíciti ,

dis fuis defectibus,

modus in inqutren

|

ut depofitis humauis motibus, be-

non omincs conveniunt, aliqui enim

ftialitatem induant. In beftiam homo

cenfent, effe anté' oculos ftatuenda

f

paulatim degenerat, fi feipfum (cduló

precepta divina , Ecclefie, proptii-

|

difcutere negligat , quia nemo poteft

que ftatüs conflitutiones aut regulasi

füa errata cortigere, nifi corrigenda

aft mihi hic modus videtur nimis

per examen pranoverit. Porró , ut

generalis ac fufus , tiam fi velimus

Examen generale fructuosé inftitua-

nos ferió, omnia enucleando , fuper

tur, h&c potiflimüm quinque puncta

cuncta pracepta reflectere , vix hora

obíervanda funt ;

exarnidi fufficiet; fin autem velimus

Primum punctum Examinis eft:

tantüm obiter petcutrere, verbi gra-

tia: ttion moechatus ? non mentitus

gratiarum actio, tàm pro bencficiis

totius vite, tüm etiam , & fpe.

es? &c.in eternüm nunquam venie-

eialiter pro eo die acceptis; quia

mus in cognitionem noftri fundi. Alíi

gratitudo pro gftatia recepta cfl

fervant huncordinem; primo expeti-

Qunt,

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ct.

233

1 f

dunt, quotnodó fe babuetint ergà

-

Quartó,quomodó tremendum Al,

Deum, deindé ergà feipfüm, & tcr-

tatis. Sacrificium omüipotenti Deo

tió ergà proximum. Alii demüm fi-

: petti

fuerit oblatum ? an debita preparae

a

bitantüm hac duo affümunt, quo-

tio fuerit praemilfa?. an devotio tam

ntà d

modó-totum diem expenderint ,

interna quánt externa cum omnibus

) (nctf

& quomodó feipfos impenderint,

ceremoniis fuerit rité fervata? item

examiniando fede hora in hboram , &

10f p«

an iflud Sacrificium forté non fuetit

ducimt

quafi de momento in momentum,

ex negligentia omiflüm ? aut an non

oftiord

quidnat egerint, quánam intentione,

potiüs amore lucti temporalis, vel

n pre

ac fervore iftud aut illud opus pere-

coníolationis fenfibilis, quàm puro

xétdi &

gerint? quomodo (ias fenfus & unie

amore Dei fuerit oblatum ? an illo

vería membra cuftodiverint, ac ap-

peracto debita gratiarum actio ? Sa-

Üriectt

emlub:

plicuerint ? & ifle modus videtur

cramenti contemplatio, & fuiipfius

j

ii (

emnium (aluberrimus; . quo practicé

ens cuftodia fuerit fervata ?

ita fcrmé uti poterit quivis Sacerdos.

.dilia

)uintó, quomodó reliquum tem.

gur

Primó examinando fe, quo tempote

cüt fdtr

pus antemeridianum fuerit expen-

furrexetit? an non plus fomno in-

fum ? an nihi] otio datum, aut inu-

st AL

dulferit, quàm neceffitas naturg exi-

tili labori? non neceffarie ambula-

dutiti

gebat? quà ftrenuitate füurtexerit ? an

tioni autlocutioni? Ó quantum pet-

ejit stili l

. iofa d

non longam difputationem cum pul-

ditur, fi vel momentum tempotris ,

vinari moverit? an prima ejus co-

prefertim . antemeridiani , inutiliter

bt att l

gitatio poft cvigilgtiönem fuerit in

traníigitur ?

jo fnof!

Deum ? item an flatim fe totum , &

Sextó an Examen patticulate fue-

itodo 1

omnia opera fequentia totius diei

tit debito modo peractum?

àit qu

perfecté & ex puro amore in Deum

Septimó quenam difciplina fue-

j s

tanquam in ultimum finem retule-

tit in menía fervata ? an nullus ex-

jaui t

rit, & quà promptitudine ac mentis

ceffus fuerit commiffüs ?. vel circá

i

hilaritate hoc fecerit? Secundó an

quantitatem vel circà qualitatem, fi-

t

confüetam meditationis heram non

Ye citcà aviditatem , five citca de-

' fcga!a$&

ncglexerit ? item quo fetvore acfru-

centem modeftiam , in, comedendo,

t n

&tu eadem fuerit peracta?

in bibendo,in fedendo, aut forté etiam

«elins

Tertió : an ex Breviario nihil fue-

1in loquendo ? an ex quovis ferculo

n

rit omiffüm ? an fingule Horz fuc-

vi&toria gula & fructus mortificatio-

« hat

rint dicte debito tempote ? debito

nis fuerit reportatus? quamdiü menía

vditu

ordine ? debitoloco? debito ac decen

duraveritquà premifsa intentione,ac

ii gf*

ti corporis fitu ? debità reverentià?

oratione quà mentis recollc&tione ac

nenïmïs

intentione? attentione ? ac applica-

gratitudine cibi fumpti? item an intet

ii

tione?

tefectionem COIPOI'&ICID anima qua—

$5 à

que

: CXPCH-

quits

TO f COIXCTUS L

$i

que convetiens pabulum fuerit da-

in fingulis-fuis actibus & operationi.

tum? analiquid ex pio quodam li-

bus fempetr fuerint feduló cuftoditz,ac

bello faltem interruptim fuerit le-

puré iu honorem Dei, propriam,

é&tum? ac in devotam confideratio-

proximorutnque falutem impeníg ;

nem dedudum ? denique quinam

an non fuerint admiíTze cogitationes

fuerint conviva adhibiti ? & fiqui

blaspheme , lafcivg ac delectationes

prafentes fuerint, quonam fpirituali

morofz ? an non cogitationes gulofz,

colloquio ac fan&to exemplo fint

invidioíz, ambitiofze, rancorofz,otio-

edificati ? an nulla affederit foemi-

ï

fz , vang, fuperbae ? an non fuetit lo-

na? Ó procul hinc , procul efte

cus datus füfpicionibus ,' temerariis

foémella ; natn Chriftus Pafcha man-

judiciis, cutiofitatibus, fcrupulofitati-

ducabat cum difcipulis, & non cum

bus ? motibus van& complacentiz ,

foeminis, Adam veró edebat cum Eva

propris eftimationis ac appetitüs lau-

ä

& cecidit mi(cr.Idem efto judicium de

dis ? impatientiz, inordinatz triftitix,

r(

eoena. Hic quoque admifcendum eft,

pufillanimitatis, precfuümptionis , aut

l

anextrà tempus ordinarie refectionis

alterius 1nordinati affectus? an in

C

nihil de cibó aut potu fumptum ? & fi

plantafiía non fuerint repraefentata ac

lo

aliquid fuit admiffüum, an cum debita

admiffe turpes imagines, ridicula fpe«

Hi

faiipfius humiliatione & ex. vera ne-

&acula aut faCta ?. vel alii mundani

ab

[U: 11

faf

es? anmemoriz nof

ceffitate, an veró potiüs ex gulófitate

geitus & levi

It

aut curiofitate ?

inheferint cogitationes & curg inor-

I

Odavó, quomodoó reliquum tem-

dinatze de rebus temporalibus, & ad

hi

pus pomeridianum fuerit expenfum ?

reminon pertinentibus ? an. interne

]b

preíertim, an mentis relaxatio, qu&

Reminem defpexerit? contrà nemi-

!

nem murmutaverit ? nulli fe fupet-

ad reftaurandas anima, corporisque

neceffarias vires juxtà difcretioais rc-

bé pretulerit? &c. An intelleétus

i

I

gulas fuit admittenda , fan&to flatui

fcmper füerit occupatusin revolvene

li

fuerit convweniens? an eidem fuerit

dis divinis & cogitandis falutiferis?

pura intentio premiífa?.an in ea de-

an femper memor fuerit Dei fui, il-

bita modefítia fervata? an. eidem tem-

lum ex teto corde füo diligendo ;

ïw

pore praítituto fine mora fuerit finis

ejusdem fe fan&tiffime voluntati ple-

impofitus? & hec potiffimüm exa-

né fubjiciendo ac refignando , de co

minanda occurtunt circà primum

in omnibus fancté fentiendo, aceum

membrum, nempe quomodoó tempus

fummé zftimando ? in confpe&tu ejus

fuerit expenfüum ?. Quoad fecundum ^

femper & ubiqué fe reverenter ha-

membrum incipiendum | eft à domo

bendo ; purificatis mentis affectibus

intetna nempää potentiis animg, ab

incedendo? ac in omnibus ejus glo-

iütellectu, voluntate & meroria ex-

riàm meditando & intendendo? A

ä

domo iüterná mox tranfibit ad ejus

aminando, ac difcutiendo ,an eedem

pottas,

,&v

"

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , c*.

31f

fafini

portas, hoc efl, ad feníus exteriores,

liquis fenfibus, membris ac geftibus

od

examinando fe , an per eaídem nihil

efto judicium. Deniqué examinabit

Oprit,

iniquum inttaverit ? an femper fue-

Íe, quomodó fe íüo officio fuisqué

p

rint claufe mundanis ac vanis, &

funétionibus impenderit quà inten-

tations

folum apertze & impenís celcftibus

tionis puritate , actionis integritate,

£tona

ac utilibus ? An per os non erupe-

ac, reverentie obíervatione Sacra-

;guloïæ,

iint blasphemie ! verba impudica?

menta . adminiflravetit ? quomodó

Y otio

fcurtilia, detractoria , fcandalizati.

imoribundis ac egrotis aftiterit? qu&

Vetit lo

va, pungitiva , contumeliofà, itrifo-

diligentia ac patientia Catechifmum

metutis

ria, nugatotia, ad rifüm moventia?

tradiderit ^.& quo Zelo omnium

ulofttte

propriam jactantiam olentia , proxi-

falutem qnaierit, ac. promovere

Acetti

mum loedentia , nmpertinentia, men-

fluduerit? five pet. conciones, five

citis i

dacia , inutilia, vana, frivola murmu-

per exhortationes , per correctiones

:

ttiltiit

ratoria, & fimilia ? &c. An femper

aut bonum exemplum ? INon qui-

ottis ,U

füerint prolata honefta fancta, edifi-

dem eft opus, ut quifque circà £in-

Catotia? an in converíatione debitus

?ani

gula hic pofita fe diícutiat, fed pro-

1125

uv

ndi modus fuerit adhibitus? an

CL

loq

ut cuique videtur neceffarium , cam

fuerit vitatus inordinatus clamor, &

ratione vite, quàm ratione flatüs ac

lag

j mundi

abfurdi geftus? an omnibus prafertim

occupationis ; ifta enim potifimum

yotig 1l

paupetibus fuerit exhibita religiofa

tantüm adduxi propter illos, qui

CULT mOr d

manfüetudo, & fancta quedam affa-

fuám conícientiam duntaxat pet can-

bilitàs ac vultüs fetenitas? an & huic,

cellos à Iong& infpiciunt , quorum

y; &A

al

g

ità exigente peccanti

»e

i

corrigendi

totum examen his paucis abfolvitur :

; It

j n

iädole, (civetit admiícere ordinatam

quid hodié mali fecifti ? nihil fpccia-

liter occutrit : tecitavi meum Brevia-

quandam feveritateim ? & demüm an

icmper ori fuerit impofitum | filen-

rium,nec commifi adulterium: fed ;;-

Nabum 2.

il

V. 14-.

tium, quandó & ubi fuit tacendum?

trainlutum e» calca, & experietis fce-

gyorde

torem. Lucernà ícruteris animam

& an fucrit loquendi licentia data,

du

quandó &c ubi neceffitas aut utilitas

tuam, necefsé eft, fi vis eam prepara-

lii P

exigebat? Deindé tranfitur ad oculos?

te velut habitaculum mundum Spiri-

j

examinando fe, an oculi femper &

tui fanco; nam, qui in fuo cubiii an-

at

uübiqué fuerint in in vera mortifica-

teriores duntaxat foeces colligit, nun-

10 ! df i

tione,in humilitate,ac fanctà modeftià

quàm illudà fundo purgatum inveni-

j, i

coníervati? an non fuerint procaces,

et. Sivit honeftus veluniü pediculum

xtud?

liberi, vagi, curiofi libidinofi ? Item

in füisveftibus notat,mox fingulos ve-

cntat l

an aures non biberint turpiloquia, ver-

ftiumangulos perluftrat,gnarus,quód

fsb

ba fcurrilia , detra&totia , vana, nova,

eju(modi animalia,in fao genere oppi-

jus p

curioía? idcm cum propottione de re-

dó foecunda, taró fint fine (obole , &

nd0? IA

$53

| guöd

T qu

POIWJ

TRACT

——

Á

ITUS

H

316

A

X

uód eorum nidi poft longam etiam

quis imprimis ptoponere

, quód VCH?

invefligationem vix fatis deprahen-

lit deinceps ( inquantüm pet Dei gra-

tiam poflibile eft ) fingula peccata vi«

dantur. Sic faaé fe res. habet cum

rioftris vitiis ac peccatis , nidificant in

tare, & fingulos defe&us emendare,

|

cordis angulis , & abícondunt fe in

nam qui non cupit fugere makum,

confcientie latebris, intrà paucos dies

inquantüm poteft , à malo necdüm

:

totum avertit affe&tum. Deindé de-

in magnum numerum excrefcunt ,

bct fibi proponere in fpecie , quod

nifi continuó inveftigantur, capiun-

tur,non tantüm , dum mordent, &

citci

u&dam peccata fugienda om-

[

latrant, fed etiam dum tacent & dor-

ninó fpecialem curam velitadhibere,

ä

miunt, Faciem lavamus mané, etiam

totalitcr amputando corum occafio-

ncs ; füper illa vitia meditationes &

li

dum miaculam nullam confpicimus ,

utpoté probé gnari, quód multe par-

examen patticulare inftituendo , con-

il

v& labecule non cernantut per ocu-

venientes mortificationes adhibendo,

T

los, quz tamen tolluntur per undas:

juxtà menfüram relapsüs fibi diícre-

Vi

fic pariter quotidié lavanda cft con-

tas poenitentias injungendo, divinum

li

fcientia per aquam fpiritualis expia-

auxilium & Sand&torum intercellio-

Qii

tionis , etiamfi nobis mundi videa-

ncs ferventer implorando, & nequa-

í

mur , quia nemo tam mundus, quin

uàm debet cedere, vel pufillanimis

fei

fuos etiam gerat dcfectus.

reddi , etiamfi frequenter in ead.m

lit

Quartum punctum examinis con-

peccata relabatur ; quia quamdiü vi«

Ql

fcienitig eft ! dolor de defcétibus com-

get animus certandi , tamdiii fpes af-

Vit

miffis, & petitio fimul etiam veniz,

fulget vincendi. "Certó certiüs !uo

tot

nec non collectio plutimorum fru-

tempore in infirmitate perhcictur

i a

&tuum , uti eft humilitas ,. füiipfius

virtus , fi certantis non' deponitur

p

vilipenfto , erga Deum major grati-

animus;; & fi effet , ut non effemus

fl[ll

tado, falutaris timor, &c. INam quis

períeveraturi uíqué in finem, utique

A

poterit feipfum aeflimare , cernens,

tamen meliüs eft, cüm poffimus, fur-

li

fe unico folüm die tot noxis ac de-

gere, quàm jacere femper ? Pariter

T

fc&ribus fieti obnoxium ? quis fibi

nemo ideó dcbet dejici, etíamfi in fe

0

non difplicebit , quis non pavebit,

deprzhendat , quód longé adhuc di-

k

videns , fe in fuis propofitis tam in-

Qet

à quibufdam actibus , hic pofi-

"

é

conftantem, ac in tentattonibus vin-

tis , verbi gratia ctiamfi animadvete

Vr

j

Y

cendis tam debilem ?

tat, quód in divinis revolvendis non

Quintum punctu

m eff : pröpofï-

füetit pro viribus füis continuó Oc-

t

tum emendationis ; ut veró propofi-

cupatus , quód fua opera non pere-

tum emendationis fit perfe&te faluti-

gerit ex puriffimo Dei amote ; pet-

fi

ferum , debet fieri in genere & in

fcétionis quippe, & non obligationis

EM

motivo

eft, fenuper ex perfedtiflimo

Wg

Ípecie , -id efl, in generewdebet fibi

OPCf d«

^h,

"a i

bE MoTiVIS ET INSTRUMENTIS, (

..; j

v

Dge

üperari. Dei eft hujufmodi perfcétami quod turbidum profluit , ab intimis ex-

charitatem tfibuere , hominis autem

ficcare.. Etube(cat itaque omnisSacet-

It Yl

àd tantum fecipiendum donum fe

dos, oninifque Verá fide illuminatus;

enür,

Rüdiosädi(þc)nefe. Humanum eft;

ptofaláte animse fus& taim dtile , tame

qnln,

eodim

etiam poft muültos ànnos à tani per-

que neceffarium medium negligete

fc&to operandi modo fipiüs de die

ind: d

peüfans fecum , quód hujus ufüus &

defle&ere ; & afininim , pro ifthac

cmcé quidem Gentilitati familiaris

Ea quöd

obtinenda gtatia utilià media negli-

fuerit : Quid quóque die dixerim ( i

etdi o

gete : afini enini firie Verbere ceffnt;

quit Ciceto ) audiverim egerim , cou«

[adhibiqfï,

& homines afinini definünt opetari ;

1 Occit-

motioro vefperi. Q&äm indu&riua i

cüm ceffetit obligati; Quinimo anie

ifthoc exercitio Sencca fuetit, vel ex

rione

*

inál pforsüs plumbeum , quovifque

hiíce ejüs Verbis collige

.

1d0, Qu

afino detetioterp meritó dixefis ho«

Quotidi? pj ,

apud. me cau[am dito y cim

fublatum &

I?'d CeSöla

fhibed

ininem illum , qui tántüm ad illud

anPæ?ü lumen eft , &* conticuit. uxor,

j d

petagendumi , feque de illo exami-

mera q4Th £l con[ciá , totum dieim ine«

djvimm

nandum incümbit , quod füb perie

cum ferutor , falta ac didla mea vemes

od

cüló daninationis intimaátur 5 áfinius

tior $ sibil smibi ipfe abfcóndo: mibil tran-

&

fiquidem non. folüm metü gehenria,

to ? quare enim quicquam ex erroribus

umiämnïii

fed ctiam tintore Verberum pfopel-

imeis timeam , cim polfim dieere qvide

litür , quiti & defiderio pabuli. Difz

ne iflud ampliss facias..

"

ii *

&ite, quilfit, Dcum ex totis anim&

Czretüm ádhuc híc qugri poteft

j p

viribus diligere. Dcutn profz&tó ex

primó , quantum temporis fpatium

st Il

toto corde noü dili

Fo]

eit 5

qui in qu&-

fit Examini genetali impendendum ?

qiat

terdo. perfectiones thefauro viribus

& tefpondeo , haud pofíe univerfa-

d

párcit ; ne dicam, qui tam facilé pro«

- litet certutm tempus affignari , quia

" e[kmüf

ficiendi medium negligit, prout cft

alius ampliüs indiget , alius minüs,

accuratus examinis ufüus ,. && tamen

hoc tamen cautum fit ; uüt éxámen

I) udiuc

hoc ipfum tàm facilé medium annu

ante elapfüm faltem quadtantem nune

fs ^

putet

iefatur fignis praedeftinationis , «1-

quàm finiatur.

Quanquàm forté

"

Güt econtrà ejüfdem negle&tus (ignis

primá fronte nihil fe fpecialitet no-

teprobationis ; teftánte id claré Gre-

tandum apetiat , flam , nifi certum

lad

hcoe

(ll

Lib. $.

£orio Papa hifce verbis : Reproborum

- tempus,huic íanéto exercitio quafi

fuc

W

d

Moeral.

effe propriuim. folet, [emper prava. ageres

ex Lege praícriptim, inviolabiliter

fetvate contendamus, nunquam cef-

jil

j;a

! firiquám , que egerint , vetvackate j

omhe enim quod faciunt. ,' caca mente

fabit diabolus ros infeflate ; modo

j *

pertranfeunt , fackumque fuum , nift pu.

immittendo toedium , modó fuaderis

j p

niti fuerint , noti acnofcunt.. At contra

do ejüsabbreviàtiotiem , mnodó otnif-

Jf Pe

fioneti ; modó finget, hanc opetam

Electorum e[l, acius (uo$ quotidié ab ipfo

hgguonb

éogitationi fonte difeutere .. Cv omne;

non eífe neceffariam , taodó inuti-

) gtf

lcl-nf

opm'

d

ài8

YT* 42crA4ATEs !

charta fortaffis in aliorum manus dee

lem. Affignatum etgo habeat fuum

tempus quotidiana mentis difcuffio ,

veniat , poterit adhubere mmodum &

ut abfícindatur omnis omittendi oc-

vetba fibi foli nota.

Deindeé toties

cafto.

in cellula exarandum eft aliquod

Secundó híc quzti poteft , quo-

punctum, vel aliud parvum fignum,

modó peccata & defec&tus fint anno-

quoties per diem ( fi eft lapfus fre-

tindi ? nam (uppon.o* , quód fpiri-

quens ) vcl quoties

et feptimanam

taalis profectüs cupidi non folüm in

( f& eft lapfus rarior

j

vitio, in prin-

Examine particulati , fed ctiam in

cipio cellule fcripto , te contami-

generali fua errata notare confuef-

nifli. Finito autem quovis die, vel

eant, faltem quoad peccata mortalia,

quivis feptimana , füper cellulam

& quoad illa venialia, que fan&dum

tran(verfo modo ducenda eft brevior

Jineola , & fic de die in diem ,. &

progreffum pre cateris rctardant.

R.efpondeo itaqué, ducüs per to-

hebdomade im hcbdomadem. - Pro

tam quandam chartam lineis , effe

exemplo in fequenti forma ego Ícx

formandas füblongas cellulas , &

duntaxat cellulas pono , ad quatum

quidem tot , quot viderit quilibet

imitationem fibi facilé quilibet tot

elfe neceffarias ad notendos fuos lap-

effotmabit , quot fuis erratis

fus ; in harum principio efie fcri-

confignandis adverretit effe

:

benda vitia & peccatorum fpecies.

necetlarias,

-Siquis tamen tir:ct , Re hujufmpdä

YA

f/

N

ia

20*

35

M.

r

f:; U

Y

—

É

s

—

:

e N-

:

ä

f

1

n

N

AE

ERN

N

$:

ïïx

Ms

A

ï

L

1393

roesn.

EE

j*

WA

m

Wj

fi

N

M

)

"Tabula

ï

Í

"mRm.

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , c^t.

329

tss

bcoanté oculos materiam mcditandf»

x &

Talula , feu Figurk Exa-

cognofcendi gravitatem peccati , eli-

de teta

m;ms gmem/z's,

ciendi contritionem , & de ceteró e.

digu

m

mendandi, Nam afpiciens vocabu-

ügnum,

f f

l,-l'

b.466

Àà-

lum Pallium , mox me tefle&o (üper

]

e

PIUS il

l Pälium .

-

l

caput 39. Genefis,quód nempé Jofeph

titmanm

L

E.

E

amore caflitatis, relicto pallio aufu-

p

|

R

—

É

getit. Sed, pró dolor ! accidit contra-

' 4

Contatme

|

H

iï

riutm, adeó üt primá feptimaná con-

) dle ) Wï

X Solarium

!

trà caflitatem fuerit tredecies pecca.

: cellt

*

da

tum commiffüm; (ecundá novies

3

ii

*

l

tertiá quater , & fic deínceps. Tot e-

diïm ) t

i

nim invenio figra in primo domun.

km, Ia

ï

culo , totin fecundo , & tot intertio,

MmmRDUMSPSHUES watmacerenes u

— —

u

[!

hac autem effe intellizenda de fepti.

Acetum

d quiim

$.

2

mana denotat mihi litera: S. Quares

villbxt tf

forté , cutfignain primo domunculo

|

g ettià

x qe o VMIT a

u r TMUE CUTNDMCCEEM A

fint invicem diflimilia? R efpondeo i-

4t d

Locufta

deó , quia ín materia luxuriz divetía

S.

|: d-

1]

| i

eccata poffunt committi , nempé vel

|

cogitatione ,vel verbo ,vel opere,&c.

ä:;

asss u- semRPGMa UE T ID u b t racRENM M As

MEGMMMPOPDS. um

iftud ergó fignum (1) poterit mihi

Lu&us

indicate cogitationes , iftud (-.) tur-

d.

|:|

pia vetba , & iflud ( ) ipfum opus.

Sed avertat à nobis eptimus Deus, ne

2

——

unquàm tam horrendos lapfus incur-

l Judici

i .

ramus, fimilia effe notanda

, dico; eC-

|

Íe committenda , non dico.

|

iS;

ïï

Sinn.ïitcrafpiciens vocabulum: $- 2. Reg.21.

lariuim , ftatim me refledo füper lap-

Jam quis ex iftis poierit mihi venire

fum Davidis , quód fcilicec dcambu.

innotitiam meorum erratorum,etiam-

lans .in füo folatio, pet incautum af-

fi forté libellum aut chartam fimilera

pc&um fuerit captus ac lapfus ; Ergó

fubitó, menon fatis cuftodiente , in.

fummopci*ä cuflodiendi funt oculi,

veniat? ego veró flatim primo feré in-

& tamen ego , pró dolor ! primá

tuitu fingula peccata,tam quoad fpeci-

die toties meis oculis periculofam

em, quàm quoad numerum cognof-

libettatem conceffi, totics itemfecun-

co,imó non tantüm cogno(co peccata,

dà, & toties tertià. Diem enim mi-

I,l

T

cd infüper ex his ipfis verbis jam ha-

hi indicat litera d. Afpiciens autem

Tt

vocabu-

4

j

TRACT-ATUS

"m

L

$

me teflecto

P

üu

2

t

i

C

vocabulum — Acetum

diverfiffima , etiam pet

»

átá ginta

fuper illud Davidis : Er infiti mea. po-

annos diverfimode commiffa, in Con-

taverunt.me acetao , ac mecum cort-

fcffione generali, é minutiffimálfcedu-

cludo, quód met exceílivi potus totics

lá quoad determinatum numerum &

pet unicanttantüm feptimanam itera.

certas fpecics fine ulla hafitatione re-

I

ti, fucrint cauía tam amare potioniis

citare. Qui autem tempus examinis

UT

|

Chrifti.. Quemadmodum & Locufta

nof exfpcctat, fed quamg; fifüfm er.

gnihi iudicat exceffüm in cibo, totics

tor fuit comtniffus, mox illum no.

&if2 (fi

per feptimanam commiffum , quia

tat, huncadhucmagis laudo ; unde &

f

. Joannes , exemplum abítnentig ,

laude digniffimi funt illi, qui femper

f

Mardát. Locuflas d mel. fslveftre edebat. Hunc

fecim portant libellum examinis , ut

tr*

6

e

debuiffem fecdándüm permifïïomm

inomni loco ac cenvetíatione , qua-

P?

q

difcretionis imitari ; fed accidit pró

cunque minimá licet culpá contracti ,

dolot contrarium s & quidcm primä

I

protinüs fe parüm turbaavertendoy

' feptimanà f:xies ; fecundà undecies,

commi(füm defe&um pfimmythio

iUl

& tertid quater. Item cernens voca-

fuo libello inferere , ac fefe recolligere

fs

Ecdi. 5$. bulum Lu£lus ,tefle&to me fuper illa

valeant, Sunt & alij, qui fempet íc-

ha

y. 1$.

verba Ecclefiaflici : Faec ludum, fe-

Vi

cum vel intrà togam, vcl alibi abfcon-

cundum meritum ejus ,uno die vel duobu

ul

ditum filum gcrunt , ut , dcficicnte

propter detratlianem , & ftatim cogito ,

forté occafione fe commodé averten-

]

It

? !-Vn

quód ego debeam tefatcire ac deflere

di , fà

m

m intereà in filo; ne&tendo

t

damnum perdetra&ionem proximo

nodulos , fua errata confignent ; fica-

m

illatum , quod contigit primá die ters

mor"pïoücicndi ingeniofus eft , nott-

P

^al

iC

Vi-

^tlo

fecundá quater ; & tettià (em

inunquàm etiam apud litteratum. 1g-

vocabulum 7udicia ; in

naros, utpoté quibus non erit diffici-

Id

P/al. 1;$. dens denique

n

y. 16 4.

memotriam mihi revoco illa Pro

I

Hc-

J.v?

1

huac ultimum modum , pro fuis

f,'

I:Fn'q

i t f

d

2v

P

t

7

& verba : Septies in diela

LX d

peccatis

tandis , adhibere. Simus

Vi

4

LA

Ee

at

D

-

A

bi (uper judicia quftitie rua

A

ficmei

EN

ergo Ó nos

docibiles à Deo : F4- $. 'Grág.

8

i Rex tam CO«

fum teprehendo:

^ eamus quotidie mobfoum . vatio- — in Pafler.

M

r

i

i populi feptie

D

eo de dielaudem

"u

pio

^

nes, quas eum mofiro judiee —— eap.1z,

retulerit, vae mil

P

CZSI

'tesbyteto,qui unà

babebinus.

]

feptimanä bi

$ $ € itcr

a quater ; & alià

ole

xi. Í-

ícmeltotum Breviarium ne

ön'—

I

?*

dem modus fervari potetit quoad om-

d

nia reliqua peccataac vitia. Et fi huic

f

annotationi accedit diligens men-

Ü

fltua , aut faltem annua relectio &

t

. computatio , non etit difficile , fin-

ti

. gula peccata fua, etfi fint plurima ac

CON-

R

n

331

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , ct.

?.u.f

bl

[)

g'mta

CONSIDERATIO |SECUNDA-

ciculus fagittarum à Sciluri filiisfran-

, of

gi potuit, tam parüm , imó minus

mifodi

De Examine paruculari.

omnia fimul colle&ta vitia poterunt

It

n

i

M

extirpari , pot

erunt tamen , fi di-

AEIOR 1

Otrigcbat Scilurus. Rex Scytha-

vifim fagaci Examuni particulari fub-

d

exanins

rum , morti proximus, fuis octo-

jiciantur.

Stobeus

Eft itaque

Examen pärticulare fin-

m d

ginta filiisfafciculum , ex totidem fa-

tam t

Serin. $2.

äittisx colligatum, pracipiens, utcon-

gulare fludium pro adeptione cu-

1

1

j nj

fringat

u

it ab eiss aft fmguiimalacmm

jufdam virtutis in particulati , æqgä

€

asrpi

** ULL

^

quifamp

fe debité

are

, quàmrhoc velat-

quotidié faltem per quadrantem cit-

citer inftitnendum ; commuhiüs ta-

amias, u

tentare, ne dicatn frangere ;cüm. Vctó

men & meliüs citca metridiem pran-

iofe , i

pater cuivis: faam fagittam in patti

culari &

Rv

(?;1

paratim diffringendam

dio, quàm vefpere fomno premit-

contti

vt

1-1—1':

3fo

1t

trade

ivct,

mox àfilis fine dig

»!

M V

lt

G-

tendum ; Tum, ut ità per diem fiat

yattenb

oni

H

mandatt

7111

1

H

1

[

J

trina diftin&a tecolle£tio : videlicet:

fuit executi

IPII

ETU

(ïüOQ

fimmi

]à fe tes fermé

etecolltt

patre preceptum.

mane per meditationem , meridie pe£

examen particulate , & vefpere per

habet cum noflris vitiis , (agittze funt

i fcmgq "

4

vitia noftra, fagitte acute,, fagitte

cxamen generale. Tum etiam, ut

d

ad vulnerandum veloces , volantes

detut occafio , eodem adhuc die fua

; Ui

die

1

viti

in

ii s.

& nocentes in nocte, .Ssgät-

propofita exequendi. — Quia. in exa-

Ti

(4

te funt obít

cíéibetM

Diekuc

l

s,ne vites virtutum

Quni

mine particulari non tantüm propo-

» K

nimus occafiones fugere', fed inter-

gc*mmaf&ani in vianea humani cotdis.

guitc

dum etiam quarete ; nequaquam

Prudens ergó pampinator noxias vi-

(:r D-

GS 6& ! m'n'

—tiorum has fagittas in fafcem colli

od

quidem occafiones peccandi , fed vi-

m 5

te nondebet , ut unicá vulínrá rum-

&oriam de nobismetipfis reportandi,

T

f

pat , fed debet. fpecia'em fcirpiculam

actusque heroicos exercendi. Nihil

I.ln j Pfo Nis

(A

figuidem intantüm animum pugs

uni poft aliam. imponere , utiam ía-

;bfyg, Sim'dï

gittam poft aliam frangere , & unum

nantis oftendit , inquantüm vincen-

pou

vitium poft alterum eruncare ; aliàs

tis glotiofa vi&oria; & nullum tam

i 9 '

enim nunquatm fequeturfalubris pam-

certum ! efficacis. voluntatis eft. fig-

! judi&t 4

pinatio ; nifi forté caleftis agticola

num, quàm virtus in effe&u probata.

pampinaceos palmites exttaordina-

Jam quod attinet ad partes examinis

rio quafi modo purgavetit. . Volo

patticularis , poffunt eidem potiffima

dicete , quamquàm per Examen ge-

Íeré omnia dicta de examine gene-

nerale cunc&tis vitiis fit ftrenué . refi-

rali applicati ; uti eft invocatio Spi«

Üendum, non tamen id füfficete , fed

ritüs fan&i, gratiarum ac&io, pt&-

cffe infuper cum quovis vitio in par-

fertim pro fru&u, quem cex hoc ex-

ticulati ad fingulare certamen deícen-

etcitio haurite fios credimus , & pro

datis gratiis à ptoximo cxamine pate

dendum. Quàm parüm quipp? faf-

Tta

ticulati ;

coN

ul

3

z

TOR dC T

ATU

i

ticulati; dolor de commiffis defecti-

Í

laris, que cum c&tetis aut. nullam

buss item aünotatio commiílorum

habet connexionem , aut. cujus exer-

f

d

&uum ; ifto tamen di(crimine

cende ratiffima íe offert occafio.

quod in particulari examine tantüm

Quinimó ne :cefsé non eft ,

ut fem-

f

i

f

notentut unius vitij defe&us commi

pet vitium cert um .,

aut certam vit-

l

fi, aut virtutis a&us omiffi ; defcen-

f

tutem nobis præügam us, fed poflu-

Y

dendo omninó ad fingularia : fic v. g

mus étiam aut certam. animae POfCH-

in virtute humi

atis, an nunquam

tiam , aut certum corporis meni-

(

