c quemlibet virum pr ebum , quantuim

EP ZO;«

S

Ordine conffitutis-

ister eelum

C terram difcriminis eft.

1

(

Amabo te, undà. in Sacerdote aut

En bené nota mtcr quemhbet virum

Clerzco talis teatus cr:mmzs, fi non

probum. O utinani, utinam omnes

q |

eífet in eo obli

gatio vita DCTF*-&IO-

Paftores adamante notarent illa tet-.

ll

fis ? quoad Sacerdotos cütatos tefta-

rifica verba M. ]oanms Avile viri

b

ob do&rmam & Iärz&umomam cele-

t

Opufc. 15*

tur id Angelicus Do&or ita ïoqu&ns :

bf*rmnl , ità zelofïlec clamantis -

t

Manifeftum eft autem ,. majorem per -

Tor tant«aque ft f mt Pa]forum oblzgatzones, Deofficie

Q

fecticnem vequiri ad hoc. , thd Aliquis

perfectionem . aliji tribuat , quam ad hoc,

ut qui vel tertism partem reipsá implt- p , ocho.

fi

quà4 aliquis ia (eipfo perfettus fit.. Sicut

rct , fanitus ab hominibus affumaretur, ,

4

L

maji eä poffe facere aliquem t4lem,

cum tamtn o (olo contentus, gehennam

8056

ER

—

D£ MOTIPIS ET INSTRUMENTIS, Cc.

19

ho fit evafurus. - Si res ita fe habet

Skid?s eminuemt. longitudo , inió 4fK-

cum Paftoribus jam non admiror

plids.

Qualita irrationaliliam. C? va-

aureum Doctorein pre .ádmiratione

tione utentium differentia eft. , tantüm

S.befj*þ—'

olim fié exclamantem : Mirer, fí po-

intereffe debér. inter. vedlorem. Ecclofie ,

074H. Ho-

teft (alvari aliquis vedtorum. Ad hujus

C inret cateros , qui reguntur. — ltem

Lil. 6.c..

tiil. 34..

fancti Do&oris textum in óbjectioue

alibi

Ipfts itaque radiis folis fblendi-

d I

j

pofitum jam modó fic refporídco -

diorem bportet effe animam Sacerdotü s

Epift. ad

quod filicet fan&us Chryfoftomus

ut nunquam à Spiritu [4ncbo deferatur :

! r

Heþraof.

per illa verba folummodoó intenderit

Mal:9 quipp? majore indigetvita nitore,

Lib.s.c.3.

i lud:[:gus

obftruere ora fxculatium Mortachos

quim Memnabi, Sinilia habet & alibi

" p

invidiosé taxantium ; erant 'q.;i.iPP&

fzpiüs. Ecce iftane indicant equalem

? tl d-

il f

tunc etiam jam tempotis filij quidam

perfe&ionem ? verum quidem om-

Jl

lu

ninó eft , omnes debemus imitati

:

hujus fzculi , qui in honnullis for-

taísé Monachis uná altetáve feftucá

Chriftuni & fanctós ejus Apoftolos :

5 p

visi , totum mox R.eligiofum ftatum

f:d non omnes tenemur eodem mo-

ff Ej

vilipendebant ; cüm tamen intereà

do ; folüm &nim ptacipiturut qiili-

d Qæriiai.

iti íeipfis ad den(ás quoque vitiorum

i

bet ambulet juxtà vocationem (uam *

tràbes advertere nollent. In hos igi-

& ut quilibet tollat Crucem faam:

n

& (i hoc fit, quilibet facit fructum

tür vitilitigatores jufté invehebatur

iil

fanétus Pater. "Talis invectio prefectó

fecundünr gehus füuum. — Ad textum

[f

inultis cortupta «tatis noftre fiecu-

Scriptura re(pondeo , effe luce"cla-

s

laribus fürnme effct neceífatia , ut-

fius , Apoftolum ibi lodui de voca-

l$i

poté proriiffimis ad. carperidum to-

tionead fider , minime veró de per-

LlC;

tum Cletum, vel totos Ordines, vifo

fectiote. Scilicet . non effe accep-

Rom. 2

n

forté uno àüt altero fratte minüs ho-

tionem perfonarum apud Deürm, five

y.H.

d.

neflé ambulante ; 'quafi veró ipfis

fint

2

gentiles five fint Judati ; omnes

Wrïa L!b 2:

áüt omnia licerent , aut in fua pet-

poffunt fieri filii Abraha , qui per

Rom. 4,

itï*m EF* 4l)

fe&kione jam ipfimet confuimatt ef-

promiffionem & non per circumci-

vl l!.

TU

(en& Papé . corrige Megnificat,

fionem eft Patet. omnium creden-

j

áüi neícis Glofia Patri, quód autem

tium ; modó credatit in au&torem fi-

m

dei, & digné invocent nomen ejus.

non iüteriderit affitmate , ab omni-

(et

bus &qualem exigi perfe&ttonem pa-

Deindé fi Spiritus fan&us zqualem

vl

tefcit ex plutimis ejufdem fancti Pa-

ab omni flatu perfe&ionem require-

:e]c-

ttislocis. . INam lib. 2. c. z. de dig-

tet, amabo, ad quid tam varis locu-

(

nitate: facerdotali fic habet . Cum igi-

tiones citcà inftru&ionem Ecclefie

i pf

fur quaritur , qui Ecclefia praponatur,

in Scriptura ? nunquid in illa aliquid

adducantur in medium, qui tantum [pi-

fruftrà ponitur ? Si nec folium de ar-

if p

TE n

vits virtute veliquis appareant altiores,

bore fim? cauja , wec unus ex. paferibm

terram

yin

u

quantim ab ,' emni popule Mebraorum faw Parre «uleffü «adit. fupev

purem

T R56t

A T,U.5

I.

S.Bernaz.

putem ego ,. de ov fautti Eyangelifia

perfediiàs videt divimam efentiam ? n degpetg

420 i

AC

v d

raintet diVeI- ,uiopa,,

Serm. 1. fugerfiuum difnere verbusm ?. nion puto :

Ergo etiam in !

(os Ecclefim ftatus non eft ponenda

fuper mif-

plena. quippà fünt. omnia [upernu myfte-

ri. . INunquid omnes Ghriftiani te-

effentialis & f; peci& diftinc&ta perícétio,

fus eff.

(cd tantüm accidentalis ; quia videli.

nentur cífe [umen mundi aut lucer-

cet omnes Chrifliani habent idem

n füper candelabrum pofitee ? quód

Epifcopus Ecclcfiz lumen fit, inve-

obje&um dile&ionis , & eandem fi-

nitur apud S. Hieronymum adversüs

ncm per£eétionis ; licét ia uno ftatu

Luciferianos : quód Epifcopus Eccle-

perfc&tiüs ametur Deus , quàm in

fiz lucerna fit , habetur apud S. Ba-

alio, & confequenter etiam erit tan-

filium , quód autem omncs Chri-

tüm obligatio ram in uno ftatu, quäm

in alio tendendi ad majorem perfe-

ftiani lumen Ecclefie fint , hand fa-

é(ionem , non autem ad diftinctam,

cilé invenies. Nunquid omnes Chr-

ftiani tenentur füa vendere & pau-

Keípondeo negando confequentiam.

peribus dare , nec non fine omni

Et primó quidem s quia alia eft per-

fe&io vie , & alia patriæ ; metam

poffeffiane vivete ? nec hoc dicete

22et

1*

1cuivis Chri-

quidem omnes properamus adunam,

Matt.27

udeo. Preecipitur t«n

ftiano , ut diligat Dominum Deum

quotquot funt prad-ftinati ad vitam ;

y. 35,

fed non omnes currimus pet eandcm

faum ex toto corde fuo , & in tota

viam. Una quidpm tantum eft fu-

Apoc4l.

anima fu4 , & tota mente fua ,

perna fan&ta civitas Jerufalem ; 4ft

Vf 2l.

proximum faum ficut feipfum , ex

uibus vetbis fatis colligitur etiam

habet tamen portas duodecim. Via

nofn

fatisfacete füze

eft perfcétio hujus vitze ad ultimam

Chtriftianum

Chriftianz Profeffioni , fi mortalia

illam patrie perfc&ionem , & eó

folummodó vitate peccata laborat,

ipsó , quód infirmis adhuc viatori.

fed debet infuper pro viribus fuis à

bus prieícribatut , eorum infirmitati

&o'ngrucrc debet , quod vel maximé

venialibus tecedete, per bona opcra

fir, fi juxtà diyerfitatem ftatuum

& piam convetíationem Chriftianos

mores induere. Minimé quippe

fpecie divería , & cetta prefigatur ;

ne aliàs quafi in incertum cürratur.

Deum ex toto corde diligit , quif-

Secundó poteft etiam negari , quó

quis illud adhuc navofum reddere

objectü beatificans fit adaequata ratio

pergit. INec diligit ex totis viribus,

uifquis vacat à bonis opetibus.

no diftinguendi effentialiter vifionem

in Beatis ; cüm infuper habcant idem

Objicies fecundó ,* Inzqualitas vi-

fionis beatificee non eft fpecifica &

fpecie prín

cipium proximum beate

ä

effentialis , fed tantüm accidentalis ;

vifionis, quod eft lumen glorie , &

fimul ctiam idem fpecie principium

quia fcilicet omnes Beati habent idem

€onil.

radicale, quod eft gratia fanctificans.

ï

objeétum. beatificans , & tantüm

Florent.

Et fic fimilirer perfectio hujus vite

juxtà meritorum giverþtatefn umus al

5nofi

DE MOTIVI$ ET INSTRUMENTIS, c&c.

4*

ttdunt |

on fpecificatur proximé & forma-

tia intenfiori delibutus , fed ille, qui

Mf

liter ab ultimo fine , fed à vinculo

|

pet charitatem & virtutes munité ta-

& tatione uniente cum Deo, fummo

]

dicatas eft conformior fuperdivini-

bono & ultimo fine. Quia ergo ifta

fimo omnis perfc&tionis fonti Deo,

ratio in. omni ftatu non eft cadem,

ille perfectus eft in (uo flatu , — qui

nec mirum videri debet, quód in di-

jam practicé do&us eft , juxtà cor

verfis ftatibus divería quoque perfo-

Dei totam ífuam vocationem ( in«

fectio flatuatur.

'ertió ex hoc fo-

j

quantüm in hac vita per gratiam poí-

lüm infertur, quód ceneamur ad ean-

fibile cft ) u(que ad ultimum apicem

dem perfectionem , inquantüm fü-

perfe&té adimplere. Etfi verum eft,.

1

£nus viatores, t1on autem inquantüm

quód habitus & acus idem nanci-

in diverfis flatibus vitam tranfigimus.

],

cantur fpecificativum ; nonne tota

Sicuti licet Angeli gaudeant eadem

perfe&tio , totum meritum tam gra-

]

fpecie, vifione beatificá, nihilominüs

ti& quàm glori& confiflit in bonitate

T

tamen inquantum fünt altioris vel

miorali a&tüs humani » nonne pet

inferioris*Ordinis, altiori quoque vel

actus moraliter bonos , & non per

],

inferioti ac fuo Ordini conveniente

a&us pracisé phyficos acquiritur ,

Ü

perfectione pollent. Quartó. vifio

confervatur, atque augetur ipía per-

beatifica fpe&tatur folüm phyficé &

fe&tio ? quamobrem & ipíà confide-

h Ame

»

"

nen moraliter

& fiquis plüs nog

randa eft in genete moris , & non

an yl 21'

velit, nifi quód in omni ftatu fit fo-

ia genere phyfico. Si hoc; quis non

Yu

lummodo obligatio ad candem pet-

videt , fzepé eundem phyfici fpecie

Ein)

fe&ionem. phy(ice fpe&atam tenden-

actum in Chriíliano (zculari pofíe

€ü

di , hoc libentet admitto ; quippe irt

effe moraliter bonum & plané per-

fl«

genere phyfico gratia & charitas 1n-

fe&um ; qui tamen in Religiofo aut

atl

fantis primüm baptizati eft cjuídem

Sacetdote eífet moraliter malus &

M

fpeciei cum gtatia & charitate fanci

prorsus vitiofus ; ergo perfectio u-

uf

Pauli etiam jam in. coelo exiftentis ,

nius flatüs in genere moris fpecie di-

J

& fic abíque dubio in genere phyfïco

flinguitut à perfe&tione alterius fta-

tIf

ommnes jufti tam imperfedti quàm

tüs. Quintó demüm tam ex loe ar-

)

erfecti differunt tantüm fecundüm

gumento, quàm ex textu Scriptura

itl0

magis & minüs, id eft, fecundüm

fuprà pofito ad fummum arguitur,

qu

gradus grati&. —Porró perfectio via-

quód tam Cheiftiani quàm Religiofi,

gm

toribus preícriptà , inquantüm ego

tam Clerici. quàm Epifcopi per gra-

A*

capio , ab aícetis communiter mora-

tiam Dei peffint equé ad fummam

n

liter & non phyficé fpe&atur * ete-

perfe&tionem pervenire ; modó ean-

yuft

nim haud omnis perfec&tus dicitur,

dem in vanum non recipiant.

Et

Fansl

qui gratia fan&tificante percunctus ,

hoc tiemo negat ; libentiffimé con-

vitt

nec ille femper perfe&tior , qui gra-

cedo , quód quis cgiam in aula R.eli-

of

Tradl. 1. Pars L.

gioíans

PT

r:AdfäFüii

giofam queat ducete vitami , & uti:

fiem; qu& nimiüm quantüm follicits

eft, ut honoretur juxtà ftatum fuum;

nam fieret, nego tamen , quód ad

hoc quis teneatut. Et & ego fsecula.

at veícatur lauté juxtà ftatum fuum,

ut induatur compté juxta flatum

tem ad Religiofani perfecticrieii ad-

hortatet , nosirieibihi mic£itó tefpon-

fuum, ut fruatu£ recreationum com-

moditatibus juxtà ftatum fuum , ut

dere poffet ( quid ad m R«eligiofa

petíectio ? ego Keligiofai vitam

gaudeat frequenti famulatu juxtà fta-

on furn profeffus ; aftnuriquid fine

tum fuum, ut habeat demüm queque

pretiofa in domo íua juxtà íflatum

£oxa mihi tefpondere poterit ? quid

ad me Chriftiana perfectio » tonné

iuum ; an veró vivat juxtà ftatum

fuum; ViX raró fccogitat , imó füua

tali ego optimé reponereni . tuné

ó homo ! quiolim in bapti(mate

gravillim& obligationis fzpe craísé

Sathang & omnibuüs operibus &

ignara efl. — Martbu; Martha, [ollicitá

Luca 16.

pompis ejus abtenunciáfti j qui fet-

e5 ; C turbáris eyga plurima.

Porró

unum, quod fümmé eft neceffarium;

?. PA

vare mandata fpopondifli ; jam itá

42

loqueris ? audi tu , Chriftiani nomi-

nempeé juxtà fanctum ftatum tuum

&e indignüs eft, quifquis hoc nomi-

fance vivere, hoc ip(um damnose'

negli gis:

ne digné Vivefe pró viribus non ni-

titut. Et ideó Spiritus (anttus divet-

Objicies fecündó finguiariier COB-

Íos in Ecclefia flatus inftituit, ut, fi-

tra quattum membrum divifionis ^

quis non poffet ut aquila ad alta vo-

Officium pradicationis, & Cura ani-

late

h]

haberet etiam íchoíam , in

marum non habent flabilitatem ; pef-

qua fíaltem poffet diícere in. Lege

funt enim Parochi & alii Curati, aut

Chrifti perfe&ä ambulate. |Manet

(uis beneficiis & officiis fponté re-

itaque , quód in Ecclefia vel ullum

nuntiare , aut etiam à (uo officio &

à beneficio amoveti.

hominem ab omni ftudio perí-Cio-

Ergo ex hoc

nis eximete, fit perfc&tam Salvatoris

capite non fortiuntur fingularem fta-

Legem & ornatum fancte Ecclefie

tum. 4Ante refponfionem ad hanc

confundere ; & quód omnes ad ean-

ebje&ionem.

N

dem perfe&ionem adílringere , fit

INetandum eft, nce Parochos nec

c&teros curatos Sacerdotes fuccedere

Chrifli jugum intolerabile reddcre,

omncs veró juxtá ptoprium cujuívis

Apoftolis , quemadmodum «eiídem

[ -- mxdme — "AT - PERER C EL o O RRE

A—À

m—À

ftatum ad . perfectionem . increpando

fuccedunt Epiícopi cum debita tamen

& obíecrando ducere , fit in domo

obedientia & fübordinatione ad (utn-

b o -—--

Dei ordinaté & prudenter miniftrare,

mum Pontificem , nec etiam in ri-

Ignofce mihi Ó venerande Lector,

—

gore loquende , per fe dici poff Pa-

quód me hic fpeculationi nonnihil

Ítores , hinc Ecclefia de folis fanctis

n d

immifcuerim. Feciquippé hoc, con.

—

Pontificibus & Epiícopis cantat .

fiderans nofltam miferam conditio.

Pafter bonc in populo, non veró de

—

fanQtis

p

bE MOTIFIS ET IN STRUMENTIS, C

4j

&n&:s Presbytens. Et ratio ultetior

ratores propne non füccedant Apo-

rdmatwne

Pcohs

potc&dan , quia in fui

quia tamen ex óbligatione

tantüm accipiunt pote!

f

atem cla.

OHic:o pradicationis fünguntur,

vium , & non poteflatem juriídi&tio-

quod fecundüm $, Trident. cft pre-

Seff. s.

nis , cüm tamen ad pafcendas oves

éipuum Epifcoporum, & fecundüm

£4p. 2

& Paftorale officium rité peragcndum

fanctum Paulum principalius Apo-

l Corq EG

e

eHentxahtcr poteftas juriídictionis re-

ftolorum. j hmc ob hoc & ob alias

17

*

quiratur.

Nxhnlommus tamen quia

Pafcorales fun&xones non ;mmerltö

Épifcopi ,

tanquam propriifüarum v

viti Apoüoh vocati queunt , quippé

Ecclcfiarum Paftores , ob populum

non f&lü üm 1111 ccnfcudx funt viri Á-

A

mmls mulrum &locorum adinvicem

poftolici , qui gentlbus Evangehum

SC

dlüantxam per fcxp('os concredltls fi-

Chrifti annüntiant, fed etiam illi, qui

IM M li

bx ovnbus omnibus omaia fieti haud

fideles in fan&to Evangelio paterné

y44

queunt, d gtegis fui neceffitatem &

educant.

Non folüm illi vocandi

l'l, "

utilitatem a(Tumunt fibi Sacerdotes

funt Patres; qui infideles convertunt

Domini ( quia & ipfi in füi ordina-

ad fidem , fed illi quoque , qui pec-

e

fione acceperunt Spiritum fan&tum)

catores ad Pocmtennam Hincoritut

qmbus fanquam fuis Vicariis , affig-

pnmo obhgamo refpectu Parochia-

Q

natá cuivis certá i fidelium turbá, fuam

norum , qui fuo Parocho tanquam

[

&uram Pa&oralem provxdentet dxvx-

legitimé conftitute Paftori dcbitam

Afl

dunt , impertità quoque ad hoc ne-

obedxent:am & reverentiam exhlberc

cefïäna jurifdi&ione pro foro poh feu

tenentur. .

Oritur fecundó ebhga(xo

E

j

pro foro conícientig , & ex hoc jam

refpe&tu Parechi , qui in officio füe

e f

*N

fe i'cdulum , 11 Yerbo divino fre-

refultat illa obligatio tcndend: ad per-

"T

fe&xoncm quafï Apofi:ohcam , ad

quentem & potentem, in pictate &

hoc

eum feré modum , quo de quafi do-

vit& integrirate cxcmplarcm pau-

hh

D]lClhO d:fcumtur nam hcet habens

c1s in omnibus quoad vite, dod:rl-

Y

animum , ob certum v.g. negotium

n$ & functionis mtcgntatem

fe

diutiüs hab:tamdx in alxquo loco, ibi-

talem offtendere tenetur , qualem

$ 0«

dem proprium domieilium non ha-

quoad hzc fe ofïenderet ac oüenderc

: dte

beat mhxlommus tamen , quia ille

deberet Epifeopus , fi ipfemet pr&-

jdem

animus dxutms 1b1 habxtandl eofdem

fens adeffet , ac per: (exp(um fuas di-

feréfortitur chc&us ac fieffet mem-

m

lectiffimas oves pafceret , non enim

brum commumtat;s 3 couvcmcntx(

cenfetur bonus Paftor, velle fuas oves

jfum

i t

(imé dicitur habere quafidomicilium,

committere, nifi cui poffit tuté fide-

; P.

talis i igitur in eodem loco fortitur fo-

re. Etecce hac eft obligatio perfe-

rum, tenetur Legibus loci ( exceptis

&ionis quafi Apofïohcæ

NNon te-

4025

gt

tamen nonnunquam excipiendis ) fic

nentur Parochi ad Apoftolicam vcl

atiam licét Parochi & snimarum Cu-. Epifcopalem Pcrfe&xonem proprie

2U]

talem,

f

44

FRACTATUES t

talerri, quia o funt re&ores Ecclc-

Ecclefia Dei ; & (ané valdé tu'fpe' efz

$t , tenentur tamen ad quafi Apo-

fetfi in fanéta Ecclefia ( qua eft ea-

ftolicam , quia funt Vicarii Epiíco-

ftroram acies ordinata ) Miniftri abi-

perum functionlbus Apoftolicis oc-

que licentia fuorum Ordinariorum

cupati jam ad obje&ionem fic «c-

pro libitu abícedere & aliorsum mi-

fpondco.

grare pollent , cüm tamen tempora-

Tranícat , quód Parochi & alii

les milites cum tanto vitz diícrimi-

urati non íortiantut diftin&um

ne fub fuis ducibus perfeverare co-

proprié flatum- à flatu. fimplieium

gantur. Deindé etiam Advocati füe

Sacerdotum , tamen nmon ícquitur,

advocaturg, Medici füuz medicature

quód ratione talis officii non habeant

poffunt renuntiate , & tamen licité

diftin&tam obligationem , etiam per.

nequeunt fungi fuo officio , imó fiee

egrinus fuptà explicato modo in ali-

tale quidem in fe fufcipere , nifi de-

quo loco íe detinens, non habct pro-

bità fcientià polleant, & omninó cer-

prium domicilium , & tamen tene-

tum eft , fi perfc&tio fpiritualis ad

£ur Legibus loci , quia fictione juris

curanda corpora tam neceffaria forct,

«enifetur figere quafidomicilium , &

ficut eft ad curandas animas , Medi-

comriünisftimatione reputatur quafi

cos ad illam ii fe procutandam, grá-

intef mernbra commuritatis parifor-

Viter obligatos fore. Vah fi tanta ob-

suitet tenetut. Parochus ad quafi A-

ligatio in Medico corporum , quanta

poftolicam perfc&tionem , quia füis

erit in Medico ammaru-m?

Parochianis tenetur tantá morum ir-

l li

tegritate prefulgere , co(que tam

CONSIDERA ATIO | SEPT.IM.AJ,

Tan€á dilcétione ptofequi, ac fi offet

Hing,)

Ál

eorurm Epifcopus vef Apoftolus. Ad

Offenditur data dirijä: ex (ancto Diony-

illud ( quód Parochi füum officium

h

fio Areopagita , &* adhue magis elu-

poflint rcfignare vel ab officio dimo-

eidatur pulcbrirudo Ecclefía.

vyeti ) refpondco, hoc effe mete pet

accideris , quia videlicet defactó irt

Mnioa eecillimam cfl, in.Ee-

quibufdam locis tanta eft copia Sa-

47 clefia Chrifti efle veram Hie-

cerdotum , ut Epifcopi nion raró gau-

tatchiam. . In fentientes contrarium

deant de refignatione unius , qua-

ita fulminante S. Trident. $i qui di- seff. 25.

tenüs poffit promoveti alius. Per fe

xerit , im Eccdefa- Catbolisa non effe Can.6.

autet1 loquendo , fi nolint eos Ke-

Hierarchiam diviná ordinatione inf£itu-

verendiffimi DD. Ordinarii dimitte-

ä

tam, que conflat ex. Epifeopis, & Pres-

tc, tenentur in obedientia ftare, nen

byters , C Miniffr&. , anatbema fit.

mirnüs ac miles füb duce , hoc enim

Quz Hierarchia , teffante Henrico Is Bare-

in fui ordinatione promiferunt , &

Spondano , jam temporte Apoftolo- s 4d

rum inflituta cerncbatuf, Klinc cam «na. 35

ad hgc fdnt ordinati , ut feryiznt in

-

€odem

ät MOrTIFÍs ET INSTRÜMENTIS, éri.

Àf

eodemi fermé tempore vel faltem

ad id incümbere ; t tempori excifi

auló poft pulcherrimé. defcripfit

ab inipoenitentie vitiofo oleaftro pet

;

ivinus Dionyfius S. Pauli Apoftoli

fetiam converfionem iníerantur vitt

& S. Hierothei fideliffimus difcipu-

abundanti in dómo Ecclefi&. — Si di-

lus.

Totaim Ecclefiam ille vi£ (an-

cas fanctuim Di'onyüum non faceré

&us univerfim in fex divifit Ordia

diftinctienern inter. Sacerdotes. fim«

fies, Priores ttes vocat Ordinss eri«

plites & écutatos; Refpondeo , fan-

)e

gentes , & pofleriorcs Ordincs ini-

&iffimaimn Datrem fuppönerc Sacers

tiandos. Ordines erigerites nihil aliud

dotes ut plurimüm effe cutatos , &

L

funt , quám Sácer Ecclefiz principa-

ideó dicir Sacerdotuai officium elfe ;

(

tus feu ipía facra Hicrarehia Eccle-

purgatós illuminare — Praefertim ill&

«

fiafticà , conítans Miniflris, Sácet-

tcmpoóre-, quo adhuc érat penutià

ts

dotibus , & Epifcopis , feu ut ipfe

Sacerdotum. — Quód autem fanctus

[

loquitur, purgantibus , illuminanti-

Pater dliami perfc&tionern fequirat in

bus & confümtm:fitibus

In:ét Or«

cürato quimi i fimpliei Sacerdotc

j

dines initiandos, infimurm lociim te«

jam patet ex füprà dictis. Id:m po-

"

net Ordo pürgefidorum , in quo

teft fefpondefi ad textum S. Trident:

d

olim. compr&h. nd:bantur Catechu-

àd iriitidtn lhujus confiderationis po«

o»

fituri. Vel adhuc melius dixeris , S.

fieni, excommuhicati, püb:icam pee-

hiterkiam agentes. Ht univetüm

Goncil, ibi tantürn defimivitfe eerti-

mes facree Commuünioris àc unió-

tudinem Ecelefiaftice Hiefarchiz ;

nis Fideliuri exortes. n fecundo or-

nihil veró ibidem declarsffe citcà pet-

In Ecclef.

diae initiandorum complectitut pius

fcétionem. Qd autem ctiam facra

Fidelium popuíus , & in tertio àc

6ap. 6.

Synodus májorem perfectionem exie

P

upremo demüni Monachi feu R eli-

gat.À Curatis quàm à Sacetdotibus

?I!]*

Dodctrinám & diftinctionem

gioft.

fimplicibus, colíigi poteft ex multis

hujus fan&i viri (quem facilé Patrutn

eju(dem locis, prafertim ex Seff. » r.

aquilam dixeris) & ego fequor , o-

cap. 1. de Keformat. Ubi Epifcopos,

miffo tameri ordine purgandorumi,

( & ficut in fine ejuídem capitis It

d

I

d

quia hujufimodi purgardi adhuc actu

güet , idem vult inculeare reliquis

QCuratis) ità adrnonet : Ur fewm eas -

k:

-

rnuffl

quafi nihil confcrunt 4d ófnatum

Eccefis , nar Catechurneni funit

[apà ineditantes , fatlis etiam ipfis , ac

j ff

tantürm inchoativé membra, excotii-

![jfä C["lg'

yita atlionibus quod eff veluti perpetuum

funicati veró fünt membra abíciffà

queddafn pradicandi gema ,. fe muneri

itll

Hi ordincs

It«

& feparata, & confequenter in nul-

fu. conformes offendant.

lo cetto ftatu Ecclefie , & ideó ab

feu quitique. Ecclefiz

flatus pulchre

J

ipfis non exigitur,, üt faciant fructum

prafigurabantur in veteri teftamento.

lf K n

" g

perfectionis velut palmites in vite,

Et inpriniis quidern iri ternplo Salo-

&ionis etat primó Sanctum Sandto-

Ícd ijom-m folum cff, toto pe&terc

fUin,

Ldem

46

TRACTATUS L

rqm, in quod foli Pomifi,ci, femel in

non folus ille Prepheta eft , qui fu- -

anno licebat ingredi. Erat deindé

tura predicit , fed etiam , qui pre-

fan&tum, in quod feimper foli Sacer-

di&a bené interpretatur & elucidat,

dotes introibant , tertió erat atrium

& multó plus cít vifionis myfterium

i(;ognïOföef.Ci quám finecognitione oc-

templi, in quo orabat fidclis Judzo-

rum populus , & demüm in porticu

culta videre. Prophetie pars diviniot

In Epifl.t. :

Salomonis atrium gentilium & eo-

& principalior ( inquit Cornel. à La-

]

fum , Qui non füerant de fidcli. po-

pide ) eft de Dco , deque pietate

& 46 £07.

€ornelius pul

o. Ecce figura erat templum Sa-

virtutibus dexteriüs & divinius di- f4P; !*

fanckee Catholice E(Cöleü?,

ferendi facultas , non ftudio pacta,

;t Lap

ideg lomonis

n 3.T6g

[ïgnifi—cans per illam locorem & le-

fed à Spiritu fancto infpirata. Et hoc

de(iderat Ecclefia dum ex Ecclcfia-

eap. 6

Q BA

lis (an&titatis diflin&tionem, noftra

»C.-r

fc&kionis & ftatuum vera fandti-

flico ità orat ; $wfüta pradwatients,

Eccli, 36.

tatis difcretionem , aliam videlicet

quas levuti. (ant in nowiné tuo Propbeta

LT

dcbere effe perfectionem Chrifliano-

priores. . Imó quis Monarchie facre

rum,aliam Saccrdotum, & aliam Pon-

& perfecta facram flatuum & per-

tíficium. 'Er hinc ficut atrium Ju-

fc&tionis difLinctionem abnegarc au-

dxoram erat feptem gradibus altior

dcbit. Cüm ipfa quoque Monarchia

PA

atrio gentium ,. ità & templum Sa-

(secularis fimili varietate glorietur ?

Mij i

cerdotum íeu fanétum 18. gradibus

nonne in Manarchia feculari aliu

Ms

erat altius atrio fidelium Judeorum.

flatus efl. civium, alius nobilium, &

$.Petrus. Altior nempe & fan&tior debet effe

alius principum .* nonne alii pre-

Damian. vita Chriftianorum vitá gentdium,

funt in o

aulis? -

ppidis , alii miniltrant in

D

nam quid prodeft, f1 quis Catholicé

credat , & gentiliter vivat ? altior &

. Et quid gratiofüm Ecclefiz. Ca-

fan&tior debet effe vita Saccrdotum

tholice decorem liquidiüs repraíen-

vità Chriftianorum ,.nam quid juvat

tare poffet , quàm facra illa Eftheris

veflitus Sacer , ubi deheneftat eum

hiftoria » ut Rex Affüerus oftende-

vita profana ? flatus R.eligioforum

ret divitias gloria regni fui ac mag-

non obícuré prafigurabatur per INa-

nitudinem potentis fua , tertio inT-

zaraos , illi fiquidem utpoté fpecia-

perii fui anno grande fuis inftruxit

—— Mter Deo dicati , tum etiam ob fin-

conviyium. Sed grande licét fuerit

gularem vitam nonnunquam vifi

Affüeri convivium , nihil tamen fuit Effber.i.

Re!ggipü vocabantur. Quod demüm

refpeéu illius , quod per facraciffi-

ad Sacerdotes curatos attinct , nolo

mam verbi divini Incarmationcm

ápfes comparare Phazifiis aut Legis

cunétis paratum mortalibus. Tantó

L EM OURU TP REESPC

Do£toribus veteris teflamenti , pra-

hoc illó (üblimius, quantó humanis

i

fertim tempore Chrifti , abfit hoc à

ivina majora , tantó in oftenfione

lus

d . NT

me, fcd potiüs fanctis Prophetis, nam

hl,

glorie, & potentiz hoc illó erat ex-

cellen-

] —

X

ia

13 uottib PECDR FD MERT:s, 46

M

&ellentius, quantó niagriitudo divine

quàm (ümmi Pontufii patavére.

Majeftatis humaná vilitáte füblimiot:

Erant in fegno Aflueri priter popu-

Aífüerus omnei populuni inven-

lutn & faepet populum Principes

tum in Sufan , à maxinio u(que ad

Provinciatum, erant & præfe&n, fic

minimuri invitavit , Rex Vero Chtt-

it regrio quoque Chicifti de ApoPco-

n !pifm

flus omüem populuni terra. Illé

lis , cotumque füecefforibus Epiíco«

aan

coram fe introduci jufferat Keginant

pis dicitar : Conflitues eos Principes fa-

z

(l

Vaflhi, qua tamen venite content-

per ompem terram, Dé prfeQus vetó

pfit, ifte ad fe vocavit velut electam

nempé Parochis & Curatis fic fcri- "

li

fuam Syriagogam Judeorum , vah;

bit Apoftolus ad Titum: — Conflituas

1,. 5(*

Qu& & ipía vocanti obedite fenuit.

per civitates Proibytetos , Íeptem eu-

llle, Vafthi repudiatà invenit pucl-

huchi minifttabant in confpe&tu R e-

! Éf

lam füis oculis gratam , & ifte (u-

gis Áflueti , aft in regnó Chrifti

"

y

perbá Synagogi in füa cacca viduita-

longe

plura quäm feptem millia Ke-

ligioforunr miniflrant , qui omnes

te felidtà , quafivit & prapatavit

fibifponfám , divinisnuptiis pro fuo

prop

ter regnüm Dei. feipfos caftra-

Yerunt.

Vel fi mavis per fepterm

modo dignam , & h&c eft Ecclefia

2flber. 3.

Catliolica , b«c formo(a valdé , cr in-

eunuchós intellige feptem Ordinum

u

" grádus: Porró ad quid ordinationi

j

y. 1.

erédibili palchritudite , ommium oculis

gratofa & amabils. — Tante virtutis

regni ifnmoror , cur non potius de-

M

& oObedientim erat Kegina Efther;

coti fponf& intendo ? in fponfa ita-

t

ut de illa Sacer textus aíferat : Quid-

que pletumqué oculi, labia , lingua;

r

& collüm potiffimüm cónfiderantur »

Mid

quid enim ille (fcilicet Mardochaus )

pracipitbat , ob(eyvabat Eflber : CF ità

hinc Jacob minus Rachele diligebat Goyor 55

ude

Liam , 'quia lippis exzat oculis , fic y, 7

(unila faciebaz , Wt eo tempore folira

m-

trat, quó tAvh payvulam mutriebat. ltà

fponfüs propter labia & linguam

(is

füam ità celcbrat fponfam : Sicut Ht Capi, 4

& verà Ecclefia Chrifti , quidquid

u

racipit fummus Pontfex , & ipfa

coccinea labia tua ,. C eloquium TWH y, 5

dulce. De collo autem fponía ità lo-

12

ebíervat , ipfi veluti nutritio fuo,

qu

móodo in omnem jàm tertam dilatata,

quitut, vulnerafii cor smeum foror meA, ibid.y.o.

zeverentet obedit , 6mni&à inviolabi-

at

fpon[a, vulneráftt cor meum in uno ocu-

Iu

liter credit , ficut erat folita , cüm

lorum ruerum , C inuno crine sollitui.

- Ecce ! collum fponf& Ecclefit funt

yf[lltE i

adhue parvula. Hanc quidem Kegi-

jl

nam ( videlicet Ecclefiam Stygius A-

ftatus R eligioforum

etenim ethi

m

man inceffantet ) pet vatias tyranni-

Religiofi , facris Ordinibus non ini-

5dent.

n

des & hatreícs qu&tit opprimere,

tiati, & devote Religi'of'æ anima de Tr

& de facro Principatu non Seff. 25.

nani

Manb,é Yetumtamen porta inferi non pfavale-

capite ,

bunt adyersts eam.. Et multi jam fu-

fint , finultum

tamen fplendoris & cap. ;. de

Átofe

y.4,

utilitatis Ecclefie conferunr, ipfum Regular.

y &

petbi .Amane: cecidére in foveam,

caput,

eüöü'

&

33

TRACTATUS L

eaput, i*lcxmpä/-Clcrum, multüm ad-

pet Sacerdotes otmnis Benedictio fps-

randa foret , nifi (epé fapius virl

juvant, & nonnunquam in necefli-

tatibus inflar colli ipfum quafi fu-

polluti labiis effent, lingua v.1O Ec-

ftentare videntur. — Contingit nimi-

clefiz quis convenientiüs dici potes

tit, quàm Pradicatores, & animarum

rüm hic , quod in Monarchia fecu-

lari non raró ufüvenire folet , ubi

Curatores , Mel ce la« fab lingua fa. Cante 4.

odor veflanentorum . i.

licét domicelle tegere ac & confilta

( ait dile&tus ) &

Ben? eft : aft quid

dare nequaquam permittantnt. Sape

tuorum, fieut turris.

illud. lac Sacerdotut

n ? nifi verbum

fepiüs ramen , apud Reges fuis im-

pcrtofïs precibus feliciter efficiunt ,

Dei , de quo

Apoftolus : L4c vobis 1.Cor.j:

uid illad Sacerdotum . 1.

quod magni forté regni proceres»

potum dedi.

mel, nifi cloquium Domiai, de que

-

um

omni etiam moto lapide , efficere

Pfal. 1?.

hu

nequivére. 8Sic ctiam rcligiofs non-

Píaimographus ; gg);m dulcia fatici-

Y.103.

nunquam animaee fuis gemitbus. feli-

bus 18615 eloquia ttua , fuper melort meo ?

üm odor veftimentorum,

ci exauditionis cffe&tu ; penetrant

Quid dem

r;ä

nii fan&ta & exemplatis

t

Paftorum

coelos, quos ipfi ferté ctiam Pontifi-

Paulo : Chrifit

4. Cor. 2

ecs penetfare neícierunt. Et ideó dis

vita , dicente divino

V. Is

j

cit fponfus in uno crine colli tui vul-

bonus odor umus. . Supet hoc » quid-

i

ericarum comis nutrien-

neraíli cor meum fponfa , id eft Ec-

quid fitde Cl

clefía.

Unus certé tantüm crinis in

dis , plures tamen (3n&karum Cura-

:

religiofo ftatu alitur , fi tamen per

rum crines oportet illos habere,

f

curas

ctincs

G

intelligcre volumus,

quàm Monachos laicos, & imprimis

d

quidem Miniftris & —Sacerdotibus

jux&à illud communce : cura facit. ca-

Y

nos, Unius crinjs, fola & unica cura

fimplicibus prater curam praPriæ

uoquc

pu

religiofatum ,animarum debet. cflc,

inunditiei incumbit , curam q

habere , utomnia ia domo Dei

fanéte

ut fandto placeant fponfo , ut fint

]

tarh munda à mundo , ac fi non cf

& ordinaté fiant, utfit decor in teme

t

n

fent in mundo.

plo , fervor in choro , Majciïas in

W

am veró , confidetato nonnihil

qiá

divino offiio , ut fint facra vaía

(l

il

fponfæ collo , caflos mcntis oculos

munda, Altatia ornata, facra Veltt-

DA

Opu

i& cjufdem caput paulifper conjicia

menta roligiosé compofita. Bacet-

T

mus. Et primó confideranda occur-

dos denique curafus prater binas haf-

ce curas curam in(üper paternam ga-

runtlabia , & quid labia fant aliud,

nj Sacerdotes & Altaris Minfffiri ?

rete. debet. füper cunctas fibi cornif-

Pf4.44.

Diffufa eft. gratia m labiis t ( inquit

fas oves. Sed his tamcen omnibus

y. 3.

dilcé&us ) prepterea benedixit te Deus in

magis & maxime capillis cingl'opor-

eternium.

O in quem imagis & fx-

tct oculos , n,empä R,everendifïïmos

piüs diffunditur divina gratia, qnàm

Epifoopos , quia i

pfis impofira cft

l

u

in Sacerdotes , Sacerdotibus certé &

cura totius gregis.. Et hinc Eccl«fia

fan&a

*

^ *'*K-M 4

[|

DE MOTIFPIS ET INSTRUMENTIS, Ó«t.

49

*

T

fan&a ità pro ipfis ex Pfalmo quo-

non (unt. O mulier quid ploras ? 0

ic

dam orat : Illumina octlos meos ne uti-

Rachel decora facie, c venufto afpettu,

7o45.25.

y.13.

QU

quam obdoriniam t imorre. Oculi Ec-

6 Ecclefia Chrifti, indica nobis, que

GeRtf. 2g.

um

clefie fünt Epifcopi, qui &i perfet

fera peffima tuos devoraverit filios,

'm Qu

funplices fuerint , facilé totum cor-

dic nobis , quis Herodes rursüs tuos

yll7'

Genef. 27.

fam 'n ll

puslucidum effe poterit.. Ecce ! (an&

occiderit pueros ? Vivir Dominus, quo-

Y. 33.

quid

pulchra eft Eccleia & decora. Ne-

iem filius mortis eff vir , qui fecit boc.

bum

que dicas , hanc effe rantàm deícrip-

Ah inquis , f inimicus meus maledixif-

Matiy.z.

Y.16.

tionem exteriorum , & nihil defer-

fet mibi , fufnuiffem utique , & fiiu

wbial n

2.Rega2,

um y.1.

vite ad perfcctionis obligationem ex-

qui oderat me, (uper me magna locutus

plicandam. Abí& hoc à me, ut no-

v. f-

