tas quid de amicitia, in margine fta-

«tf d

unum pluresvé libros praparandos ;

tim fícribis : amücitia. Item notàáfii

i ul

vel non compacta hujufmodi folia

quàm mifcré Impetator Maximinia-

ditnds,

& chartas, effe. imponendas majoti

nus ob blasphemiam perierit, mox in

J ardts

cuidam thece ; quod poflcrius vide-

margine ponis blasphemia. Et poft-

EE

tur confultius , quia chartis in theca

uàmità promiícue per feptimanam

ordinatis, pro exigentia femper po-

plura annotáfli , elige tibi certum

u quaä

& ol

teft füperaddi papyrus , quod tamen

diem , aut tempus fufficiens, quo

noquit fieri in libris jam. confe&tis,

fingula annotata in fuum dcbitum

t dfin

T

aut chartis conglutitiatis. Deinde, ait,

ordinem diligenter redigas, aut con-

deamt

juxtà alphabetum in. fipercilio cujus-

Ícribendo im libro ad id praparato,

libet paginz effe ponenda nomina

aut inferendo thece papyro inflru-

ungu

gt , t

tetum notandarum , verbi gtatia. In

Gz, adjunc&to vel in fine notatorum,

litteta. «. Ambitio : Angelus : Anima. lit-

vel in alio libello, foecundo ac diftin-

ii d

yonomni

teta b. Blanditis : Blasphemia. litteta : c.

éko indice. Ratio, cur ifte modusfit

Caro : Charitas : Clerigus : Conflantia.

g vt

utilior,eff. Primó, quia taliter notata

littera. d. Divitie : Demon : Difcordia :

fortiàs memorie imprimuntur ; fe-

y u

rgyincauf

& fic de catetis litteris , & fic, quo-

cundó , quia etreres, qui fzepé intense

Weícunque le&io inftituitur, arbitra-

Ícribenti fubrepere queunt, facilé cor-

,qiite

tur , fempet explicari dcbere notata,

riguntur. Tertió, quia fic citiüs liber

a

abfolvitur, & hincquamvis videatury

ut, quamprimüm verbi grati deam-

j &

bitione notatu dignum quidoccurtit,

duplex labor , eft tamen priore fet. "

ii &

protinüs fub titulo. & vocabulo am-

mélevior, poteft enim quis ità

i

bitio annotetur & exaretur, pariter

premifcué plus per horam notate ,

f um

quandó quid occurrit de Angclo, vcl

quàm alius, fingula diftin&é füe

o f

thece infetens forté per medium

de anima. Qui putat , hunc modum

j d

fibi conducere , meá pace , eundem

diem. Quia eft valdé magaa mole-

" Scn(*iä ' E;:f

adhibeat , mihi tamen videtur fequens

flia, propter unicam fententiam mo-

n fd!?'

utilior, licet ctiam priorem laudem,

dó iflam litteram inquirere , modó

T d

Dico itaqué, affümendam effe pa-

aliam , praterquám quód noflram

Ü 2 515:

thecam non femper ad manum h-

pyrum juxta terniones vel quatet-

niones , prout in excipiendis lectio-

bere poffimus. Facilis eft quoqué in

ifthoc noftro modo ipfa in debitum

nibus Philofophicis aut Theologicis

foliti füimus , & his omnia , quze

jocum tranícriptio , quia plus noR

nifi, nt oculos in margi-

Confldef

cunque tempore lectionis occuttunt,

tequiritur,

dl , qw

promifcu? effe committenda ; expo-

nem mittam, qui mihi

mox indica-

amit-

üäsmu*'

fito tamen femper fimul cum anno-

bit, qusnam fubter vocabulum

1

y

citif,

P

"

TrAd. L. Paes HH.

-t

TR pTrU $:

354

citia , vel aliud in theca jam expli-

dicaverunt

Filii hujus facratiffims

catum fint exaranda. Caterüm, qua

fcientie erant fan&ti Patres , filii ab

hifce uberibus lactati atquä nutriti.

hic defünt , facilé cujuslibet fupple-

bit pfudentia. Et quanquàm rerum

Per Scripturam fürrexit Auguftinus s

utilium excerptiones & tranfcriptio-

er Scripturam fürrexére & alii ad

nes ad convenientem Sacerdotum

tam füblimcm fanckitatis apicem; &

Ij

do&trinam fummé neceffarias effc, ju-

hinc, quia per fuavem fapientig gu-

As

dico, tamen quoad iuutilia liberrimé

ftum experirnento ceperunt , quód

cum fancto Gregorio INeocefarienfi

bona effet negotiatio ejus, eam bea-

fateor * Quia verberum multorum nuila

tiffimam predicaverunt, fummis lau-

Commet.

eft utilitas , nec tin vir , amice, audtor

dibus exornaverunt , fummoque ftu-

in Ecclef-

ad finem.

fuero, ut ea, qua minüs convenit, inutili

dio elucidaverunt. Sed Ó quàm lon-

epera con[iribas , ex quibus prater ina-

gé reccffcrunt filii à veftigis Patrum.

Intra hodié fcientiarum Athenea, &

sieim laborem, lnl commodi percipiatu:ia

non abíque ftupore comperies, quód

vix ulla fcientia pauciores numeret

CONSIDERATIO TERTIA.

auditores ac fácra Scriptura ,. quód Tyident.

.Via ad intelligentiam Seripturarum

jam omnium quafi minima ac de- seff. s.

aequirendam.

fpe&ta reputetur, qugà Patribus fum- q, refor.

mis habebatur in Laudibus. Sicciné (;

P

M Ulte. filie congregaverunt divi-

ergo c&lefas ille [aerorum librorum tbe-

tias , tu fupergreffa es umiver[as.

faurus , quem . Spiritus [an&tus fummá

Divitias doctrinarum congregat facra

lberalitate hominibus tradidu, megleitws

Theologia, divitias facrorum Cano-

jaceat ?. Jacet fané. negle&us apud

num peritia , divitias congregat &

complures Presbyteros feeculares, INec

Philofophia cum ceteris omnibus

mirum , nam imprimis adhuc ftu-

Ícientits , ac rerum notitiis s aft tu,

diofi in fcholis nec modum legendi,

6 primogenita fcientiarum Domini,

nec quicquam de illa audierunt. De-

tu Ó facrarum Scripturarum viva in-

indé ut Presbyteri , aut non habent

telligentia fupergreffa es univerías,

Interpretes s aut fi habent, toti quan-

nulla fcientia tantis abundat divitiis,

ti terrentur foloafpe&tu librorum tam

quantis divina Scriptura ; nulla tales

grandium , ne dicam, eorundem Le-

profert'the&mos quales fcientia Scri-

Cione ; abíque omni vero Interpre-

pturarum. Multi filii varüis ex libris

te , legendive inftructione , multis

fibi congregant eruditionum divitias ;

factarum Scripturarum Leéctio citits

aft iemo tales , quales Scripturarum

parit naufeam, quàm iatelligentiam.

amator , qui Scripturas probé cailet,

Qeapropter. quorundam defideriis

Prov.31. omnes eruditos excedit. — Undé fur-

bonzque voluntati gratificari volens,

brevem hic viam ad intelligendas

y. 28. vexerunt filj m , & beatiffimaim pra-

Scrip-

DE, MOE'IV;S ET INSTRUMENTIS, évt.

E2r]

tifims

Sctipturas monftrare. conor , non

ptura tfem proponat pet tropos aut

füid

proprio confi(us ingenio , fed do&tif-

per literam planam , modó obtinea-

fuotti

fimis Hugonis ipfiftens. Principiis,

tür vetitas. Quia fübindé etiam ipfae

i

qua per fcquentia verba 1ndicantur :

tes geflz per ttopos & translationes,

^ dli d

In vefectorio faere Scriptura tres men[a,

five per parabolas narrantur, quem-

m

id eff. , tres intellelus divina Scriptura

admodüm nos in coníctibendis hi-

Kjb s

tig g*

videliet biftoriales , myflicus,

ftoriis variis di&tionibus & tropis u-

Je anima. Linquirai/

, qii

Qrmoralà s Prima metta famplicibus ;

timut.. Sic David in 1pfa hifloria feu

2. F.eg.zaf

m be-

Secunda doctioribus . 5

Tertia communa

in fenfu hiftoriali vocatur lucetna.

».t7.

mislt-

eft utrifque ; In prima. cibus eft groffior,

Sic Chriftus dicitur. vitis vera ; non

foatt.ig.

»chRn-

àin fecunda fübtilior , in tertia dulaar:

utiqué per proprietatem , fed per fi-

rO

Prima.continer [aporem exemplorum 5

militudinem & translationem.

Sic

m Iofe

Patrüm.

feeunda. vim myfteriorum s tertia dulce-

etiam eft fenfus hiflorialis & veritas

ng, &

dinewmi morum j/Prima pa[at mirqculi:,

hiftorie , quód Nathan Propheta

s qui

feeunda figuris , tértia verbi.

Davidi füum adulterium indtcaverit

Primum igitur eft, quod Scriptu-

qurxtet

per affamptam parabolam de duobus

rarum Lector ignorare non debet,

viris. Pariter proponit nobis Sctrip.

, ii

varietas fenfuum , feu intelle&tuum,

TT

tura regulam recté vivendi , inter-

qui juxrà Hugonem f(ünt tres ; nem-

usl i

düm per planam litteram : uti quando

pe fenfüs hiftorialis, moralis, & my-

dicitut : Obedite prepofitis veflris &

Hebr.1;.

Siädü«? WL

ii il

fticus. Ducor, ad hujus potiüs quàm

fubjacete eis. Interdüm per exemplum,

v. J?o

aliorum -divifionem amplexandam,

uti quandó Chriftus vel alii Sancki

j þ;mnä

ex eo, quia eodem fpirim debet legi

in Scriptura nobis ad imitationem

negltäü

Scriptura, & exponi, quo efl con-

proponuntur. Sic dicitur Chriftus zaf-

u

fctipta ; atqui omnis Scriptura aut

r

fus pro nobis , & obediens factus,

vetitatem fa&torum & fidem relatio-

nobis relinquens exemplum , ut fe-

iuc d

nis nobis inculcat , & eft fenfus hi-

1. Petri 2

quamur veftigia ejus. Omnis etenim

legflldi»

ftorialis ; aut infofmat noílros mo-

Chrifti a&io eft noflra inftructio.

F. 2tl.

j D*

res , & vitam noftram pié re&tequé

Interdüm per comparationem : uti

H hgb&üf

ducendam, & eft fenius moralis ; aut

Baruch.

eft illud Prophetz Baruch : Qui emit-

fique

taanifeflat. nobis. occulta d,ivinaqu?:

tit lumen ev vadit

.

*

Q vocavit ilud,

3 YV. 33

a

fecreta , & vtl fen(us mylticus... Sic

Q obedit illi in tremore. Vel per trans-

Eccli.38-

umle

v.19.

paritet , quando Sacerdos legit Scri-

lationem , quemadmodüm in Eulco

erpfe

pturam, aut debet ex ea quztere ve.

mu,*ti&

dicitur : Flerete flozes. quafi lilitm.

titateni£ei gefles aut informationem

Quoad fenfum myfticum , frequen-

j ditib

3norum, five deindé pro fe, five pro

tius q

.

uidem ipíà litera (ecundüm fe

Aptidt.

aliis; aut intelligentiam mylteriorum,

primo

proponit hifloriam & rem fa-

(ideni

Finis enim legentis eft inventio veri.

&am, per hiftoriam veroó ipfum my-

rolci

tatis.. Et hil?c parüm refert, ag Scri-

flerium ac figuratum fignificat. Sie

«

y ?

Caput

$n

assl

TERZJUTAITUS L

356

cundün literam fignificat myfticarm

Caput 22. Geneízos fecundüm literam

aartat luftoriam quomodo Abtaham

unionem inter Chriftum: & Ecclefi-

fcenderit

montem Moriam fuum

am,& nequaqüä—m poteft intelligi de

filia Phataonis , uxore Salemonis,

iaacum immolaturus ; myfïi—cä au-

tem defignat mihi immolatiotem

quamquàm videatur ad illam allude-

Chrifli ia monte Calvari«. Sic ctiam

re ; Quia aliud eft ad exponendum

2

Caput 27. Genef. Hiftoricé narrat,

myfterium, feu potiüs defcribendam

quomodó Jacob fe veibusE&au val-

Ecclefiam aliquid de illa admifcere;

& aliud de illa hiftoriant confcribe-

|

d& bonis inducrit myftice veró indi-

d

cat incarmatiotem Chrifli in. utero

tc. Sicut quis nor dicitur , quód hi-

Suniliter Exodus narrat

floriam fan&ti Petri confcripferit ,

k

vitoinis.

q

etiamfi illum " verbi gratiá in vita

hiftoricequomodó Moyfespopulum

Dei ex. ZEgypto eduxerit , myftice

fancti Alexit introducat, forté diceri-

Q

do : Alexius cenfetur Petrum in hoc

lt

vcró reprzíentat noftram redemp-

lii

tionem à fervitute peccati per Chri-

fuperáffe , quia Petrus rcliquit uxo-

n

ftumr. Iter Caput 16..— fudicum hi-

rem poft longam cohabiratienerit,

P

Alexius veró primá nuptiarum nocte.

floricé narrat, quod Samíoti mori-

frftiji

ens occiderit Principes Philiftinorum;

Porró cui ifa divifio fcripturiftico-

Ifon

4 !

rum fenfüum non placet, per me li-

n

myfticé autem denotat, quód Chri-

flus faà morte devicerit Priricipes te-

cet , fequatur mentem Corneliià La-

sebratum. Kursüs Caput fecandum

pide, Lyrani, Dionyfii Carthufaani,

& aliorüm , qui corrmuniter docent,

Exodi narrat hiftorice, quod Moyfes

in uxoferm duxerit Sephoram filiam

uatuor facre Scripture effe (cnfus :

ä

Raguelis, qua INum. 11. AEthiopiffa

riempé litteralem, Allegoricum, Tro-

dicitur; myfticé autem defignat ,

pelogicum feu moralem, & Anago-

quód fibi Chriftus junxerit Ecclefiam

gicurm, quos duobgs his ver&bus eïo

ex Gentibus congregatam. Et fic de

plfi.c';nt'.

multis aliis. Nihilominüs tamen fo-

Littera ge[fa do cet s quid credas AEegaiït;'

let fübindé Scriptura fecundümfe, &

Moralis quid agas,quid (peres Anagogid-

fine feníu hiflerico , ipfürrr etiam

Mifterium & figuratum indicare ; uti

Non enim ego inharendo priucipiis

Cardinalis Hugonis- aliorum funda-

funt nonnulli Píalmi , qui in fenfu

Hiftrorico neque Davidi, nequé 5a-

menta tejicete , aut inftar Magiftri

jomoni , autalii applicari queunt ;

artem interpretardi tradere praefumo,

fcd debent neceffàrió per Myfterium

fed tantumnodó infirmioribus. intel«

A. z.

de Chtifto ac ejus Ecclefia intelligi

le&ibus ad Scripture- ftudium fru-

titosé affumendum confilium fugge-

quemadmodum id probat fanétus Pe-

trus Apoftolus de Píalmo 1j.Sicetiasm

ro. Et proptereá etiam plures divie

Canticum Canticorum per fe & fc-

fionies adduco, ut, qui nequit unum,

faltem

p m

DE MoTiVis ET INSTRU MÉNTIS, c«.

17

ideó eniti altiffiimam : divindé cofi-

;n'yïïicam

faltem capiat altetum, fru&us fcrip-

T.

tur quafendi, modum. Accedit ;

templationis

Ícliolami

Vvocatnus

trliie

quód in re videatur exigua differen.

Tlieologiam myfticam. Itet , funt

emoni,

tià; fiam five primum feníun ape

plutima id (criptura, que fecundüm

1 al

pelíes litteralem , (ve hiftorialem;

fc tiequé hiftoriatu , tem geftam fig-

ytetdu

femper tamen fateberis , quód tam

üificant: Uiti verbi gratià: Hoimo im-

Proverb.

tibendr

per hüric, quàm per illum nihil aliud

digens tmifericors e[.. 1tem : Qui confite-

19.9.22.

jicst,

Ípectes, riifi tei geftae veritateni, Et

bitur ine coram bomimilus , comfiteber

nfb

ft Coraeliusá Lapide pet (enfum lit-

£ ego euig cordm Patre ineo. . Etgo

tetalem alium intelligetet, quaat hi-

datur fenfus litteralis , — qui non eft

Mdtfo [é.

quii

ftorialem , turic pto fe iri iàc refan-

hifloriafis, cutn nulla fcriptura pofüt " 44

(rpft

&um Eucheriutti tion cítatet, utpoté,

effe fine fenfu litterali. INam ad pti-

rj v

qui pro primio Scriptura fenfu non

inurm refpondeo , imprimis negando,

t dit

quód ideó aliquid dicatut myfticurm,

imt x

Lib. de

fitteraletu , fed hiflorialemi ponit, his

clariffimis verbis : Quatuor funt divi-

quia proponitur firie figuris & ima-

quic Ux

fpiritua-

tiigfidy

libus

garum expofitionum genera : biftoricum,

inibüss neque ideó "Theologia tny-

tyopologietiii , allegoricum ; & attagogi-

í

lica , dicitüt myflica , qüia docet

g nodt

formulis

Yutilic

cui.. Hifforica expofitie eff » qua veri-

abfquef fïgutïs: fed ideó, quia iti oC»

15 pf éfat.

tateit fatlorumi ac fideim velationis in-

culto ac in caliginofo docet fecretiffz-

"3

tiia ineffabilia. Natn fanctus Diony-

meliaL

eulcat.. Tropelogica five. itoralis expoft-

tio efl, qua ad vita emendationeinimye

fiüs non dividit Theologiam in my-

fg;[hu Ti

fücam & fignificativam tanquáni

flicos intelleikus vefert.. Allegorica expo^

ferdot

fítia eff , qua gefloyum narrationem fu-

iü metnbra íibi invicetn. oppofita:

( i

turorum umbram pratuliffe demonfirat.

fcd in myfticam & manifeflam, quiti

L

jamTto

Anagogica expofitia eff , qua ad. [acra-

imó ip(äm- Theologiam tnyf

[

ícat

y Anf

fiora ealeflun. figurarum . fecreta. per-

Vocát ctiam figuificativam , do vet-

du

aucit.

uod veró attitiet ad. fenfum

ba fanctifmi Pattis : Opera pretiutn

Allegorícum àc Anagogicum, dico,

ff ,( ait ) animadvertere dupliem. effe

utrümque itj tmyftico contineri,

juia

T

f

Theologovum traditioueth , arcanam al- pj g,

ger fenfürn rriyfticum nihif aliudin-

terati a iny[licam i alteram ver). ma-

MA

telligitur, ni(i cognitio veritaris, füb

tifeflam atque. totiorem s. & alteram

j rfgcipiiä

fignis ac figuris lateritis s Myflicum

quidem fignificativatn ac peïfcientem;

u fint

enini figrificat divinum. quoddam

alteram ver (apientia effe dubio[am ac

Deindé concedo

Ed

arcanuti , flon ormnibus petvium.

demonffvativaim.

rzfgmüy

Quemadmedüm videre eft apud

omninó , quód arcana celcflia fint

!

:

i

fanctum Dionyfium Areopagitam in

quid à fenfibus ac figuris alienum &

um i

plutibus locis. Neque dicas: Myfti-

fuperemineris ; aft nego, quód non

m if

cum idem effe videtur, ac à figuris

poffint aut nom foleant roftre con-

ditioni conformiter per figna nobis

T

& imaginibus aliquid purgatum ;

átcano

it gnum;

. Xy3

f

28

TRXSUCITMTUS.L.

-Leto cit.

arcano 1nodo indicati. Ipfos quoque

Cognitis Scriptute fenfibus , fe.

f

fanctiffmos Angelos ( inquit citatus Pa-

cundum eft, ut Sacerdos fciat , quo-

ter) divina myfticé. per. enigmata pro-

modó & quibus mediis quivis intel-

)U

palave cernimus. — Ad fecundum ret-

le&us comparari queat. Et quam-

$

pondeo, non effe neceffe , ut finguli

quàtm fan&ta vita & devota oratio ad

À

textus Gctipturg per fe habeant fcn-

omnem fcientiam fit oprima difpofi-

fi

fum hiftoricum vel litteraletm, quem-

tio, quia pietasad omnia utilis, dice

fC«

admodum citatis verbis : Homo indi-

tamen quoad fenfum hiftorialem, mi-

gens, &c. nullum factum narratur , &

nimé repugnafe , quin ctiam maxi-

li

confequenter non habent fenfum hi-

mus peccator poffit habere majerem

Atl

ftoricum aut litteralem:; fed tuntaxat

notitiam Sctipturz , quàm vir forté

l;

moralem , quia me inftruunt, quód

fanckiffimus, fed non adeo doctus. Et

N

paupertas doceat & fit magiflra mi-

non eft dubium, quin multi Here-

&l

(ericordi& ac compaflionis. INi(i vc-

ticorun; plura íciant narrare ac gar-

di

lis forté dicere , quód omnis Sctip-

ire ex facris hiftoris , quàm non-

L

ture textus debeat habere fenífuüm

nulli piiffimi Catholici, quia litter&

01

gramnaaticalem ; afl ifte fenfus non

& hiftorig facre poffunt equé per

dos

eft fcripturifticus, vel fru&us factae

diligens ftudium memoriz imprimis,

ff

Scripture, fed eft communis omni«

ac hiflorie profanz. Undé jam pa-

aQj

bus libris, quid enim me juvat , in»

tet , fenfum hiftroricum poffe ac de-

J

telligere conftru&tionem grammati-

bere potiffimüm continuo ftudio ac

libu

ealem ? nifi indé- vel hautiam veri-

labore acquiti. Sic acquifivit fan&tus

o CCl

tatem hiftorie , . vel inftructionem

Hieronymus , fic fan&tus Ambro-

Wi

fus, & alii; Et vix ullupmà mihi tc-

morum,vcl cognitionem divinorum

Wi

fecretorum. Habent tamen plerum»

peries, in. fenfü hiftorali perfc&turn,

Vl

que funiles Scripturg textus fenfum

ab(que magno labore & ftudio; adcó,

W

hiftorialem, ratione hifloriz , cui in-

wt non putem , te íine lectione

ll

feruntur. Sic Íanéta Evangelia dicun-

per folas preces à Deo obtenturum

ln

tut hiftorica conícriptio , etíi qua-

effe , ut

fcias , quántüm diflet

dam in eis nullum factum narrent.

fin

Bethlehem à "Nazareth , vel quid

lh

Secundus veró adductus textus habet

fit jejunare bis in Sabbatho ; quia

lr

emninó fenfüm hifterialem , quia

non folet extráordinario modo à Deo

fih

ducit me in cognitionem promitlio-

concedi, quod potefl ordinarid vii

nis divinz faca illi, qui confeffü-

]f

haberi. Ad intelligentiam |itaque

ftoy

&us eft Chriftum coràm hominibus.

hiftorialem obtitiendam, debet fibi Sa

Á

Sicut eft feníus hiílorialis , quód

cerdoscomparare notitiam mundiZE-

Dcus promiíerit Abrahe benedictio-

Tür

tatum. ut fciat quandó vixerint Patri-

Qu

mom in fuis pofteris. f]am

,a-rch,æ,qug tcrhpote coeperint Iud.icg*

*

mp

ltl

a

DE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS , éc.

3f9

35', r"

fub quibus Kegibus Ifaias, -Jeremias,

nologie mundi s in Pentrateuch: fol,

; U

& alii Prophete vaticinati fint ? Item

18. Ubi quis facilé eruditur per dicm,.

isintd-

originem populorum, verbi gratià

quod forté alibi invenire nequibat

p

qualesaam populi fuerint Moabitee ,

per annos. , Eft pretcereà (ümmé uti-

Yatoxt

Ammehnite , Madianitg, &c. Item

le, tua ad feníum hiftorialem,tum

difpof ;

nomina civitatum ac regionum ne

ad. alios capiendos , primüm citati

jj, üià

fecüs fumat civitatem pro regione,

Auctoris Canones 1n Scripturam fe-

]em i

vel vicitfim.

Item cujusvis | statis

duló pcrlegere. Ad íenfum mora-

a

flatum & ceremonias, verbi gratiá,

lem , ex Scripturis hauriendum,

majercq

antequam incipiat . legere . Librum

mulrüm juvant talenta naturalia ,

vitlot

Levitic. operspretium. erit, priüs

preíertim. ad . fenfaum accomodati-

odb

Ícire definitionem ac divifionem fa-

tum, Duplex quippé eft fenfus mo-

i Here

crificiorum

& oblarionum ;

Item

ralis, unus,. quem Sctiptura fecun -

cx g

diftantiam ac dimenfíiones locorum,

dum íe in fé continet , & ifle - eft

um m«

Vctbi grati, quantum fpatium in fe

proprie fenfus fcripturifticus ; alter ,

contineat fladium. tem varios mo-

qui indé eruitur ingenio applican-

pia liteta

æqu'g W

dos loquendi , uti, quód timor Do-

tis, & vocatur fcníus accommoda-

jmprimi

mini fzpe (amatur pro cultu divino,.

titius. Hoc eít : licet Scriptura hu-

anima pro vita, circumcifio à Paulo

jusmodi íenfum minimé intendere

&j

vlfe

pro judzis, preputium pro Genti-

videatur, potefl tamen ità conve-

ofiudo*

libus. [tem interpretationes. fzepiüs

nienter applicari. INam. fi hiflorie

vit o

occurrentium propriorutn nominum,

profane , imó & fabule per diícre-

uti: Betbli-hbem : domus panis, Bstba-

tionem fru&ctuosé in fenfüum mora-

y n*

nl mlhl f

ven : domus vaniratis. Sufanna ; lilium.

lem applicantur, quantó magis hi-

Sephora : pulchra, salasiitis, perfectz,

Ílorig facre & di&a Spiritüs fancti,

&c. Siquis horum omnium & fumi

fadioi "

Exemplum prioris & fcripture pro-

lium habuerit perf-&am notitiam,

prii fensüset fletus Chrifti fuper Je- 44 19

fané ícripturam leget, & quoad fen-

rufalem, quia certü efl, independéter à

Obtegfüf 1f

gt i

ü';t

füm hiüoricum;intqlliget.velut alium

noftra interpretatione, quód Chriftus

librum. Omnis fiquidem. difficultas

«que defleverit intetitum cujuslibet

, j g

tam in hiftoriis facris, quàm in pro-

anima,acomnium incolarum civita-

o (

fanis intelligendis, indé ut plurimüm

ti$ Jerofolymitane. Exemplum po-

modOäDïf

promanat , quia ignoramus ftatum ,

Íterioris poffunt effe illa verba:Fiat vo-

Mattbh. 6.

»rd'mafïla 9

moreíqué populorum, de quibus hi-

luntas tua, fcut inctelo C interra. Hoc

rom

UVC

V. 10.

ftorie traduntur. Porró ad notitiam

eft :da Domine, ut talis fit ordinatio

)

debcl rlbl J

mundi ZEtatum, multàm ferviet R.-

in me,qualis eft in coelefti Hieratchia,

m unh"

chatdus Arsdekin in (ua "Theologia

ità,ut parsinferior peefcate fübfit par«

"

j

tripartita Part. 1. fol. 161. item Cor-

tifupetriori; & pars fuperior regat

gintl J*'f'**'

inferiorem ; quemadmodum Angcli

xicliqsä Lapide in Synopfi Chro-

in

PA

)4

860

TRACTATUS

k

in coelo fuperiores illuminant infea

culofüt ac iila fcrutari. Ingenio fuo

riores. Sed in fimilibus opus eft ju-

Origenes credidit , & cecidit , igno-

rans , quod Lex Domimi immaculata,

dicio, quod multüm perficitur , tum

per exercitium , tum per attentam

converteus. animas- Te[limonium Domini Pfal. .

g

arvuli. v.9.

Le&ionem Moraliftaeum ac nobilio-

fidele , fapientiam pre[tars

A

l

rum Concionatoram, qui in boc ge-

Msyftica itaque penetrare , fupponit..-

|

nere excellunt ; prafertim veró viam

animum expurgatum, & intellectum

dono fapientie illuftratum ; vel ft

PM.HS.

(lernit ad prudentes meralitates cog-

7112)

[

hitio rerum preprietatum. Unde fi-

verbis beati Theodoreti uti placeat ;

fi

t Epf.

2, R;g.4c

quis cum Salomone à Cedro , que

Divinarum Scripturarum expofitio em

animum purtim, atque ab omni :

nacula prajisa

eft in Libáno , ufque ad hyffopum,

Cam. a

r

quz egteditut de pariete , difputare

alientim requirit i tym mentis octiios -

eres , qui £ res divinas queant per[pi- f?

annem —

Jj d [

xoffet, fine dubio ex divinis Canti-

j

E

D TT

cis magnum fibi thefaurum colligere

cere , e inpenetralia

fpiritás ingredi Epifre-

N

valeret s fi tamen (cientig pieratem

Audeant. Audet forté ingredi fpiritus

E cd;)- 31 . fï

humilitatis , fpiritus emm o

D

mnia [cru- 1 Cor-2.

comitem ( vel dixerim potiüs) du-

Sed non ? é.

&tricem daret. Nam quemadmodim

tatur , etiqm profunda. Dei.

ii

iOnis , alt e-

homini pio ac fan&o talenta natura-

audet fPiritus praefumpt

al. m

Qu

nim Spiritus fanctus

superbe oculo Pj

lt

lia profunt ad hauriendos varios mo-

rales fenfus, fic é diverío homini ma-

e infatialili corde cum bor non edebam, ** 5

fel

Tres menfz fünt in refc&torio facra

lo acdepravato fcrviunt ad fagendum

do

Scripturg, in qui

bus Spiritus fan&tus

é Scripruris venenum ; quia carnalis

aft ad -

V

omnia carnaliter interpr'e;ag:w ;«

Leétori laboris dividit fpolia ;

Y

hanc tertiam meníam pauci admit-

füperbus ut ingenii fai ja&tet acumen,

s non

ql

non veretur ad (currilia Scripturarum

tuntur , quia divinus Spiritu

Á

fi,iPü

detorquere arcana , cui fane meliüs

facilé aperit coeleftia arcana , ni

Y

priüs fuerint aperta intima penetfa- -

N

4

E

1

foret , litteras ignorare , quàm tanto

abufu tantáque Religionis injuria

lia cordis, ut, nullo- obftante impus

m

ritatis peffulo , poffit intrare, ac cee-

profanare, Ex quibusjam fatisliquet,

^

lin

nare cum anima , cibans eam pane

t

quódad capiendum fenfum moralem,

vite & intelle&tüs. Idcircó fi vis in

requiratur pietas acrmorum fanctitas;

fo

veríutias parabolarum , acin abícotie .

k

& quód mali tatiffimé deguftentfen-

fam tropologicum ; fed duntaxat,aut

dita Symbolorum in

ttoife , primó

h

totus efto in eo , ut

animum tuuf&

fenfum proprium ^ gutLaþ aliis furto

ablatum. . Jam

purges atque puri

fices 5 praíertim .

D

De myflica atque fecreta Scriptu-

'fl;udendo Caüigati " fobrietati ^ ac

[

manfíuetudini, Nam u

E

bi iracundia,

rarum intelligentia quid dicam ?

nihil equé dulce, ac divina myfteria

ibi flultitia, & vinum

e mulieres apo- Ecdit. —

Undé fapiens y. z.

intelligere ,. fed & nihil &qué peri-

flatare faciunt þpienfffj

fanáé

A.

hi

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, c

361

viel

fan&é hortatut : A4wfer iram à corde

fuerit fctipta ? quenam fcribentis fue.

tuo , €* Amove malitia;m a carne tua.

fit primaria 1ftentio ; qu& ut eo cer-

m

ml

Quia nihil citiüs ferenitatem diffi-

tits capiatut , ]uVat etiam, 1Dteraum

aut

j Dut

pat mentis , quam itacundia cordis

'*"*"c,cptla rursüs revidete ,

bæuc -æmus

ulb |

& petulantia carnis.

oculos paulifper in fequentia conji.

in tuis orationi bUS I*GU'D ?'itlcdl

cere. Quia ( telte fancto Augu

&b

f

no )

F

uppomt

yelcdm

luminum .cum Propheta invoca

vTarme , c

icillime inveniri poteft

fAl.11$

n

Da mibi intelledium , ut [ciam te[izma-

ambigtitas in propris verbis , quanttum

7.12j

niatua, — Et quamvis Sol intelligen.

Ad libvos divinarum Sg,ï;[?*ü/!&'lhn p

i placea

tie non ftatim tibi or

iatuf

PC.U..

Gat., auam non aut rzzm:wjmmm ipfa

:ofrmumb"

Lib. 3. de

vera nihilominüs in . fancta öcudw-

fermoni, ,

t'o cognofcittir ;'c;'zptun,,zz

ii at

tHzeHito ,

atit

m collatio , aur * 9* *-

runíi le&ione ac meditatione, quia;

??Z'bïpïflïll

t le! k

chrift.

Lib, 2. de quod «on intelligis citm legis , cognofces

pïæwiemz; lingita folvat inf[pectio. Huc

2arvr

M! "W

UlitAt.

in die vifitationis

Quoó diutiüs ac

G!I J& ue p

Cii

lr.ï")t

quód fquucnter €AP. 4

am ;ng"dl IH

iru

-

rifli

atdentiüs fudafti pr

Vv-a-,

eó ube-

U"

f tiptu

ex aïm poffit folvi ac

" mes

riüs fuo tempotre percipies.

Cap. $

declarari , ög hujufmodi interpreta.

at

Tertium eft ,

odl ectot: Scrip-

tio]es pr& cateris majus videntut

m

turz obfervate d;net , ut fnon ex-

habere pondus. Quemadmodüm A-

mms i*

quxrat intelle&us novos- ; quod eít

poftoli infigniter confirmarunt , ac

M)o ( l

RUJ:L

f^01

iil

6t veritatem .novi. Tefta-

i

)

ità intelligendum , ut nilil vm.rpre-

1 m dlmï'

tetut , nifi confotmiter univerfili

tient

icliv

3'130 Prophetas & fcripe

dgro

do&trinze Ecclefie , & unanim

N ex-

L' "'J 15;3

sl'eftamenti

Q

l

s d

pofitmm fan&orum Patrum . , non

ha fl

lil

ïï

eft, quoa valdé confulo,

x. ul.l te lll

etbretationem exttahatur

J d

vetó ità, quah omnis wrn:pntmo,

que in fanctis Patribus non habetur,

brevis fynopfis ;- fcu argumentum

yi

mtüs "0

ellet reprobanda ; quia Deus uni re«

totius Epiftole

, aut Pfalmi expla-

velat hoc, & alteti aliud; & nemini

nandi. Pro exemplo ferviat Pfalmus:

Seff. 4

" mrïm-

adhuc patefacta funt omnia. R epro-

Dew Judicium tusim Regida. . Jam,

bat Tridentinum ingeniorum petu-

nifi in hoc Pfalmo habeam argumert-

«nte

Pll'

lantiam, que confueverunt Scriptur&e

tum & reflexionem ad fequentia,

j

textus ad privatos contorquere fen-

flatim in primis verbis occutret di£-

y & l

fus ; aft non reprobat piorum indu-

ficultas ; quia prima verba mihi'non

ftriam, qui dilucidando Scripturarum

indicant, an David loquatur de feipfo ?

cu abfcon'

parabolas, edificant Ecclefiam.

an de Salomone, an veró de Chriíto?

It 1

pnmo

Qartum obfervatu: dignum eft ,

pergendo autem, invenio plura, qu&

yun (

ut in le&ione Scripturarum dlhgcn-

nec Davidi , nec Salomoni conveniré

ræfefüm

tet attendantur circumftantie tem-

poffünt : uti eff illud : Er adorabunt

le(a" !

i

poris , locorum, perfonatum ; uti

eum omnes Reges. Item : Sit nomen ejus

jc

benedict uim.

Sed ifta optime conve-

vetbi gratià. , ad quofnam EPIP[OI'&

j

Arad. l Pars 1L

Z

niunt

K

nit

!

Cenae

261

TEACTÁATUS b

x

tüum,quá tanquam caput & au&or

niunt Chrifto ; ergó David locutus

reg

eftinícníu figurato. Argunientum

omnis-gratig fanétificat membra cor-

eis

BI

itafi

dc

hujus Pfalmi eft : David fup-

poris fui myflici, Imó potcíft etiam

k

in

plicat Deo pro adventu Meffix

juftitia hic accipi prout eft virtusfin-

(

primo verfü proponit fuam petitio-

gularis ; tum , quia nos redimendo

Jut).2 f

exercuit actum juffitig , folvens Pa-

hf

nem , in fequentbus dat fue peti-

D

tionis rationes , quia fcilicet ex ad-

tti noftrum debitum; tum, qui

areddet

[

Nihil. Matth. .

ventu Meffie tot ac tanta bona 1n

unicuique fecundum opera ejus.

It

1111^?

iliitc

populum Dei, ac in ot

s get tes

ominus tatnen dico rur(us Jper jufti- - : 27

(ip

tiam tgam', hic potiüs intelligen--

n

terrz profluent ; & hinc pre mag-

nitudine defiderij tantorum bonorum,

dam effe ipfam unionem hypottiati-

[

(i:

velut obrutus tmentis excefiu feu ex-

cam , ac gratiam. fubftantialem ; ità

W

R

fla(i, ipfum in multis ita defcribit ,

ut fenfus fit, da tuam divinitatem

ül

ac fi jam coràm intuerctur,. Finit de-

il , qui fecundüm fuam humanita-

li

mui íuam petitionem communi

tem eft filius Regis, defcendens ex

d

claufula : Fiat , fiat; hoc eft : Amen,

R egia flirpe Davidis. - INam fecun-

f

amen. abito iraqué argumento ,

diüm divinitatem , non voco ilium

xnl

nihil ampliüs fupereft, nifi, ut Chri-

filium Regis ; quia fecundüm ean-

für

lo fingula convenienter ac prudea-

dem jam ab «terno eitipíe Rex

txæ

meus, & D.

V LE

^

s meus.. Quod in alio

fr

ter appliccmgs*

ln primo verfu di.

(

citut

Deus , 1di

ti

í4

;

UH

$

3

[4

i

&

d

A ,

&c.

?'ll

f4 y

F.Ug

loco claré indicavit Propheta his vet- Pfil.3.

i^

at

Poteftquidem imprimis hic jidicium

bis. Dets.autem . Rex mofler anté [atu- v ,.

i

fumi in vulgati acceptione , qqia

la operatus efi. (alutem n anedio terre, —

hts

Ti

fcriptum eft : Negue enim . Pater. ju-

Eft quidem Chriftus etiam Rex quä

F. 22,

dicat quemquam , (cd omne confiium

homo , fed hoc habet per divinita-

X ; ^ w

f

li t

dedit Filio. Ergö David jam. bené

tcm , & ideó , quia divinitatem cum

(s

otavit : Dens judicium . tuu

4 S

444

id eft:

humanitate. necdum Propbeta uni-

I^

t

tuam potcflatem judicandi Regi da.

tam afpexit , ipfum qua hominem

1fity

V

Nihilominus tàmen conformius fe-

non vocat Regem , fed folütmm filium

J.6,

Y

quentibus dicendum eft., quod hic

Regis , quod habet ab ipfa humani-

judicinm , idem fit ac imperium ,

tate. Pariter & non vocat Chriftum -

N P!al 9[ '(

irà ut fenfus fit : Daimperiutm puero

qui Deum filium Regis , etfi fit fi-

P. 3l

P/Af. 85;

P. 16.

110.

Quemadmodam | prophetavit

lius Kegis eterni , ut patefiat, quod

Anna dicens : Domints Judicabit fines

non loquatur de filio fuo Salomone,

Mdh'ä.lg

tarrá , Cv dabit inperium Regi fuo , &

quiabíG;dubio pro tunc necdum fuit

J ih

« Reg. 2. fublimalit coruu. Cbrifli [ui.. Similiter

Rex, ficut tamen Chriftus, quia Deus,

[t, 1.

FE.70.

er juftitiam poteft hic imprimisin -

.^ jam addit fug petitionis fationem, -

731

ä

elligi plenitudo gratie fanctificantis ;

fcilicet : judicate populum tuum in.

P(al. »

5, U.

^i

um ,quàá (;h-;j[ius iníe plenus erat; ju&it;a ; id eft , veniat Mceflia

? egat

Y

d

DE MOTIVIS EK INSTRUMENTIS, e

363

& at

embriyr.

fegat populum tuumin juftitiatribues . pauperum : C bumiliabit calumniato-

jX dodim

€is gratiatumi dona, quemadmodum

rem ; id eft, filios hominum hare-

Rex terrenus diftribuit fuis. tubditis

vittulte

des faciet Regni celeftis. —Diabolo

terrenas poflcfliones. Hic feníus con-

autem auferet poteftatem ; hoc fine

i

LI&ïttb. E

firmatu

LT

£il

lis verbisapud Mattheum :

dubio clariffimé perípexit , que in

jlvens D

r. '6.

Ex t enim exiet! Dux , qui regat, po-

foiritu exultationis ita cecinit ; De- Lf 7.

qUiäïfdifff

V

j

pulum mesm 1rael, € pauperes tuas

poftit. potentes de fede , & exaltavit - 7?- e

. Nl

211

Gu

im judicio. Ubi p

peres non fünt ac-

buniles ,. efurientes implevit. bonis s & 52

lp j

