difplicer diabolo , tantó magis pla-

Dite

ff

l

Ton. r.

cifcus Arias adhortatur, ut, quia non

cebit Deo.

Trad-s.

i

t

offümus totum diem totamque no«

€4p. $ 2.

CONSIDERATIO SECUNDA;

€U«

&tem fan&tis Meditationibus confecra-

f2

1e, quemadmodum antiqui Monachi

Quid ? quá difpofitione ?. & quomoda

1

faciebant , faltem bonam diei noétifvé

fit meditandum ?

hi

partem in eis infumamus. Pratereà

Caffianus ibi tantüm loquitur de ofa-

E. materia, de difpofitione, & de

a

todo meditandi hic agendun

$]

tione vocali & quidem publicá , &,

venit, Et de materia quidem primo

T

hane non nimiüm protrahi fine dubio

loquendo ; ajunt nonnulli, rem om-

fiepiüs utile eft. Uindé etiam fanétus

nem effe materiam meditationis.Cone

CAap- 20.

Benedictus vult habere, ut in Cone

W

5. Reg.

Qu

ventu omninó brevietur oratio, Ka.

cedo quidem hoc, f1 volumus ctiam -

illam intelligere , de qua Propheta:

if

tio eft , quia in publica oratione fac-

» )

Populi medüati funt inanid , aut ilfamn,

Pfal. 2.

D

&ud

piüs unus impeditur ab alio , tum

quia major requiritur attentio ad ca-

de qua idem : Delos totá die medita-

y.ds

fun

bantur. Portó longe aliter fentien-

Aid

remonias & exteriora , & coníequen-

Píal. 37.

dum eft de meditatione fanctà , qu&

.d

^

ff

cet nequit fe fpiritus tam liberé ad in

i

teriota reciperes tum, & potiffimüm,

idcircó redké X Joanue Trithetnio de-

r

fcribitur , quód fit artenta rerum di-

quia communis & publica otatio irà

Sples

vinarum , eoque pertinentium inve[liga-

M

W

peragenda efl , ut conveniat pluri-

bus, non autem ut paucioribUs: quia

tis , quá meditans ad. Deum colendum,

Capf

five ad. virtutem ample&tendam , G vi-

ergo plures vcl ob azetatem vel ob nas

turalem debilitatem vel ob aliam ra-

tium fugiendum , inflammatur. Et €

Wt

tiomm in publicis precibus diü ftare

res planä fümmimomenti , üt non

n

1

non valent, mirum nof eft , quod

quavis materia obvia,, fed fiatui, ne»

czdem non multüm protrahuntur ;

ceflitati & utilitati cujuslibet convee

f

qua& rationes omnes ceflare vidcntür

niens pfo 1. ditatiofle affütnature

f

in oratione privatà , prteíertim if

Ego , ut in hoc negotio diftinétius

(

aentali.

Quód autem demon nos

procedam , pono tres claffes fnedi«

hi

smagis tentet füb orationibus longio-

tantium. In prima claffe funt incipi-

I

tibus, quàm breviufculis, hoc non

entes & quafi adbuc tyrones hujus

fj

exetcitii , quorum potiflimus finis

u

eft prudens motivum ad abbrcvian-

dam , fcd potiüs ad prolongandam

meditandi eft , ut addifcant modum

(i

medi-

tE

Ws r THPES AE ER SENITMENOII 5

jot

Yif

üeditandi ; & de tebus Iþiriw-ahbäs

nem pergete , fed dcbent fibi fcligere

Qratos

falátares difcurfus formandi. . Hi ita-

materiam juxtà propriam neceflita-

J

tem.utiliratem & conducentiam ; ft-

d

que indigent libzllis., qui materiam

l d

nieditationum fecundum pun&a &

ve deindé fiat ex Libello materiam

precario

partes diftribuunt , nec non convee

meditationis fecundüm puncta & par-

p pia-

nientes affe&kus & applicationes fub«

tes tractante, five ex alio pio Afceta,

parium & punctorum diftributio-

fhiniftrant ; & ab initio quidem; qui

tnatefiam fusé tradunt , ne aliàs in-

nem rionattendente ; five ex (acra

NDÀ

tellectus incipiat vagati , & anima

Scriptura 5 five ex proprio capite?

r

(ie ex notatis aut Patrum fententis

& tzmdio meditationem- naufcare.

tl

;

ità tam:n , ut Exercitium progref'süs»

ales poterunt efle Manna Anima

j

P. Pauli Segneti Societatis Jefu. Paíf-

Examen particulate, Le&tio fpiritua»

ne,&de

cua Animz P. Michaelis Lang Ord.

lis, & ipía Meditatio Íemper invicem

fibi cohereant. Verbi gratià , coniti-

gbndunä

S. Benedicti,&c. iftis veró adcó fufis

materiis non debemus dià inharere

tuit quis fecum operam dare acqui-

1 Pfimo

n of«

(ed ubi advertimus , quód. poffimus

rende virtuti humilitatis , pro mate-

us Cote

fücéindtioribus debité & fruékuosé

ria meditationis ifte accipit yel docu-

menta humilitatis, vel gradus humi-

j t

óccupari , nofque ipfos juvare, moX

àd füceiné&tiora tranfire ; vel fervatis

litatis, vel fpeculum non fallax Pauli

toplde

Auctoribus fufis , tantüm optimum

Segneri pro Le&tione fpirituali in

W Immy m

omni fermé Aíceta inveniri potell

punctum eligendo ,. vel arripiendo

il M

Auctores fuccin&tiorcs, uti poterunt

materia conveniens ; vix enim cít

(entid

)

-effe

Anima devota Requies , Au-

Aíceta , qui non unum aut alterum

n,q*

T

&or anonymus ; Alvear P. Placidi

capur habet de humilitate.. Examen

«fpio d*

( l

Spies , ]oamiis. Bufzi Enchiridion

autem particulare quivis Prudens fibi

Mteditationum. Meditationes Andrex

ipfi formare poterit juxtà fuum fta-

at

Capellz, Nicolai Avancini, &c.

tum & vitz inftitutum. Erit infupet

jj

[d

jti (ecunda Claffe funt in hoc ge-

valdé utile, fi ad acquirendam pr«-

Í, Ü

fixam virtutem, fuas d:votiones quo-

. pd

ncte quafi proficientes , utpoté qui

in modo meditandi & in formandis

que dirigat. Sic poterit talis in Miffa

od

difcurfibus nullam ampliüs difficul-

(quando ftertia oratio recitatur ad li-

jjui, *

m

tatem patiunturs fed tota corum dif-

bitam ) Colle&am pro humilitate im-

cone

ficultas i eo confiftit, quomodo tan-

ponere. Idem efto judicium de reli-

m

detm ex füis tmeditationibus queant

quis virtutibus implantandis, aut yi-

hindii

ftabilem effe&um & fructum hauti-

tiis'extirpandis. Et ità procedendo,

; fnee

fe ; vetbó non habent difficultatem

facilé uno menfe plüs ptoficies, quàm

jndp

fmieditandi , íed meditatione bené

alii ordini fuorum Libellorum fervi»

; [j

utendi. Hi ergo minimé debent in

endo per multos annos. Sané nemo

j fims

á

fuis Pibellis meditatoriis juxtà ordi-

credit, quantüm circà hoc puncta

bi

j

Pp 3

mad-

la, —

*

m 9

jat

TRACTATUS L

iibx plurimi etiam Keligiofi impo-

qui veré humilis cupit eyadete , de-

-

bet in cundkis fuis exercitiis ad eam

nant; füumendo quippé pro medita-

r

tionis exercitio Libellum , materias

collimate. Secundum vitium eft in--

ä

fecundüm Textus ac Evangeliorum

ftabilitas, quia tales toties fermé no-

f

f

diftributiones tra&antém. ^ Duo ifli

vam vivendi rationem appetunt,quo-

H

incurrrunt vitia , fpiritugiemprofc-

ties in Libello aliud Evangelium oc-

&um valdé impedientia :

cuttit.

Hodie volunt cum fancto

B

Primum cft, quia procedunt abíque

Francifco Xaverio in Indiam profici-

ulla exercitiorum connextone , & in

fci , cras cum fanéto Onuphrio vitam

niera confuftone. .Frequenær quippé

folitariam ducere. . Variant fua pro»

!

contipget , quód corum meditatio

ofira fecandüm. variationem medie

ttactet de zelo animarum ; Examen

tationum , femper inftabiles, femper 2 Tif g.

K

autem particulare fit de refrxmarione

difcentes, ( nunquam ad fcieniiam. Pee P. 7.

K

gule. Quazío, qua híc connexio, aut

ritatis. pervenentes.

Et hoc videtut

i

E

qü occáfio, in Examine füper me-

mihi &qué abíonum , ac f1 'Theolo-

ditationem fz reflcctendi, atque circà

gus Studiofus primo die fui Cursüs

fata propofita fe examinandi ? Qnàm

(tudendo difcutere vellet , quodnam

0f

fit hoc abfurdum ?. vcl ex hoc dit-

fit conflitutivum Per(one diving?

di

curfu capies. Pofito : ex me quere-

Secundo die, an Sacramenta ov Leg-

ho

1e5 , qualinam defa&tó virtuti fpecia-

gis caufent phyfice gratiam 7 Tertió:

litet ftudeam ? & ego tefponderem

G

-an peccatum confiftat in pofitivo vl

humilitati ; tunc rursüs intertogates,

in privativo ?. Quartó ; aà Angeli

W

de quanam materia hodié fim medi-

naturalitet -cognofcant Íecreta. cor-

tatus ? & ego de zelo animarum.

dium ? Amabó, polletne ralis.ad fo-

üt

l

lidam fcientiam ità pergendo pervee

Item tu, de quanam materia inftitue-

à

tim Examen particülare ? & ego de

nire ? & quomodo ad folidam Aíce-

lol

abflinentia. Demüm fcire cuperes, de

fin pertinget ?. qui primà feptimaná

itt

quanam matcria fpiritualiter legerim,

fug converfionis niedi.atur de unio-

,

ü

ne & transformatione in Deum; 1e-

& cgo refponderem tibi de prarflan-

f

tia folitedinis. INonne ad ifta meriró

cundá de modeftia ; tertia de difpo-

f

fileres ? & tamen fimilia inter plu-

fitione ad facros Ordines, quibus jam

ü

T

timos , etiam Religiofos ceteroquin

ante viginti circiter annos fuit ini-

tiatus.

bone voluntatis , fünt quafi quoti-

diana. Quid ergo mirum , fi ex fuis

Sed ais primó : fi ifte procedendi

|

exetcitiis exiguum fructum congre-

modus non eft bonus, cur ergo coni-

gent ? Quomodo enim in veritate

. muniter À Scriptoribus matcriatum

iitg :

4

quis valet afferete , fe ferió ftudete

meditandarum itàobfervatur ? Dein-

humilitati, fi nec ullum quidem ex-

dé nihil eft à propofito tam alienum,

ercitium ad eamobtinendam ordinet ?

quig poffit ficri proficuum vere cu-

pienti

Fa

-

EE 4

.

DbE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, ér.

:

40j

-

pienti proficere, | Kefpondeo imptis

buit, fed hoc, ut exprimiantur tem-

al um

this ad primum , circà libros rem fe

porum mylfteria; noriautem , ut itri-

T

liabere ; ficut in ttundinis ; ubi vendi-

pediantur falutis commoda. — Nun-

m Q

tofes (üas exponunt metces.

Hic

quàm fuit intentio Ecclefiz, ut pece

m

fortaíse venalis eft pannus , ibi co-

catof poenitentiatm tamdiü diffetat ,

um o

fium ; hic-horologia aurea, ibi pos

donec audivetit Ecclefiath cantan-

m hd

cula argentea , & alibi vafa teftacca.

tem ;

t pro

Sicuf ergo in nundinis ríemo etiit

Audi benigne Conditor ,

r Vi

ínerces juxtà ordinem expofitas, fed

Noffras preces cum fletibuss

lua P'x"u-

3

$ro fua qui(que exigeritia & utilita-

Nec ut nu'nquäm fecotdetu£. tmottis

m n

ie : ità patitef- debet fieri iri Libris,

ità fanien; ut pro quavis mieditatiotie

nifi quandó dicitut : Metnento homo,

s, [ngr

ia !^

&etta matetia feligatut ; etfi ordo pa-

quia pulvis es, & in palverem tever-

x w

&inarurti minimé attendarur, — Quo-

tefis; Sed potiüs gaudcet matet Ec-

cefia in Chriftiano filio, fi poftlap-

( Ti

modo veró intelligendi fint Audto-

füri non differat convertiad Dotmia

( Curs

fes, qui dicunt, Libros eífe fecundüm

otdinem evolvendos ; dicám de Le-

num,; & fi nunquam oblivifcatut

j LiUCGWï

w ais

étione fpirituali.

R.efpondeo fecun-

hota mottis , ad quam femper pro-

|

-

À

perat. Optimé facra ille tempora ve-

AIOYA

M

T

dà,- ii l

o€ ejufmodi Auctores à.me

Deratut, qui non facro tantàm, fed

j at

""

non laudari, quemadmodum nec illos

Goncionatores ; quorum prima &

omni tempote fan&té vivere nititur,

oiittYo *

üinica cüta eft, ut a(fumant Textum

Ille temporum optimé facta myfte-

à A

ex- cürrente Evangelio i an indé quid

tia recolit , qui Dei cultui cultum

quo

fupperaddit. Scimus utique; ó frattes

uisido

ütile & conveniens auditoribus queat

prudentet efformati, an tion parüm

in Chrifto dile&tiffimi , tion idcircó

ii pv

follicitis quia in fctiptiorie & compo-

in magnis fcflivitatibus nobis come

um ApA

^

fitióne librorum utilitas legentium

tmunes, quotidianofque cibos fübtras

iii

lcpnmälll

éft attendenda,. & non commoditas

hi, tamctfi unum aüt alterum obfo-

": i

[ctiptoris; ficüt necin concionecom.

nium tribuatur,

]tà patiter tametfi

B.

D;uma'ïï'

imoditas pr&dicantis , fed utilitasau-

certas Octavas fpeciali devotione

i di

honoremus ,

nón tamen debemus

-

ditotum. Libri, Seripturat, Textus ,

ubl

idcirco folità extirpatione praefixi vi-

EVangeliomm diftributiones, fefta &

T.

.temipora, debent oómnia fetvire fa-

tii, aut implantandäe vittutis e&xetcle

lüti & profectui hominis, non au-

tio tecedere. Hinc mihi valdé placet

od

i

tem homo pfzcise esdem ; JNam

fios quoründám, qui ctiam intef

ao ol*

Odtavas Corporis Chtifti , Pente-

MAVcl. 2. Salbarbuus pyopter hominem fadtum eff:

g

b.27.

& noh bomo propter fabbathum. |.Sáe

coftes, &c. nihil mutant in fuis medit-

pieniter fine dubio Ecclefia Scriptus

tationibus rpatutinis; attatnen, ut pFo

1 21 lemlm:

imyftetiorum exhibitione , & gratia-

iras'/,& Evangelia per anmum. diflri-

ium

1 Wfä cü-»

1 Pignü

TRÁACTATUS K

i

364.

fpiritus venit, & vadit, hinc fit, ut

1

u;n eïargicllone fpecialiter quoque fe

&qué ifti tempore , quo vocem ejus

gratos oftendant , tempore vefyerti-

no aut de myfterio Corpotis Chri-

non audiunt, aliquo adjumento in-

ne fccüs vagari incipiant

£i, aut de Spiritu (an&o brevem

digcant ,

ä

poft greges. fodaliumn fuorums hoc

qaidem,aft ferventem meditationcm

.«onfuetis excrcitiis annectunt , &

eft : ne talis anima , füperná illuftra-Cant. 1

n'!

hoc eft unum facere, & alterumnon

;i011c deüiqtuta, fuis cogitationibus

tl

P

exípatierur ad füas cencreatüras.

emattere.

J

- Ad fecundum dico, pofífe quidem

Ejufmodi itaqué anima, quandó (

i

emni matetia aliquid spplicabile in-

fentiunt ariditati immerías , acomni

:ïq

[94

devotionis fücco deftitutas , utantuf

fd

veniti,fed hoc

[

/s per aliquam

amorofis facre Scripture textibus,

qu

affo&tatam coactioncm , quàm per

d

non quidem ut cx cisdem longos

"

fuavem , & convenientem applica-

I

.tionem. Sic poteft quidemetiam ty-

d

i(curfus inftituamt, fed unicé ut fe

ii

ro viris Apoflolicis congaudere &

excitent ad fanctos affc&tus , utt po-

tetunt effe , a&us dile&ionis refigna-

d

eongtatulari , eoqod tam amplum

animarum lucrum fecerint, poteft &

tionis , annihilationis , conttitionis,

fmc

Ti

Deum laudare in Sanctis fuis, fcd pe?

defid:ria majorem derelictionem fü-

' CJL;!. i

ftinendi, in tali dereli&tione pet to»

Atl

hos actus, quamvis bonos, nunquàm

|LM,

tam aternitatem perdurandi , &c

^ij

libetabitur à fuis inordinatis pafflioni-

(45,

busacvitiis. Deindénon omnes pol-

Donec rursüs. fentiant in fe lumen

lent tam expedito applicandi judicio,

füpernum , aut tradtum ad tranqui-

2U[y

niles Textus

& confequenter fruftrà occupantur

lam filentiums mula fi:

ponuntur circà firiem in

Nonaformá

*

g

in variis, manendo antiqui in vitiis.

&t

Eft ergó utilius, fecurim ad radicem

:editationum Jeannis Craffer, cajus

l

ponere, atqué pro yarictate morbo-

KAu&toris méditationes , ficut & alia

ejusdem opufcula omnibus ípirituar

thot

rum, convenientem medicinam ad-

lis vitze alumnis fpecialiter füadcrem.

t

- bubere, quàm totam fcripturam, me-

- Sitationum apothccam fine fclcctu

Vel p

terunt . ejusmodi anime pre

Anig

interna recolle&tione

gevorarc.

confervanda

«s

In tertiá Claffe (untilli, quibus

etiam alium parvum Iibelum recipee

qp

aut donum contemplationis, aut di-

re 5 Uti. eft Regula perfe&ionis Be-

pit

vinum alloquium jam eftdatum, &

nedi&i Canfeld ; compendium Chti-

In

is -Gagliar-

h

de his certum eft, quód pracfente ta-

ftiang perfc&tionis Achil

^

di; aut Thefaurus indeficiens Blafü

ll

li gratia | debeant relinquere omnem

difcurfum, fuum libellum, ac medi-

Palme, &c. aliud enim medium iü

x

l

tationis exercitium , ne fccus per

ifthoc ftaru vix affigaari walet 5 Pri-

mó non eft fiadenda longior medi-

proptiam quzflionem , divinam in-

tatio ; tüm, quia anima pre tünc

i

diuuctionem impe.dignt. Pertó, q-*qia

fnedie

E

**

DE MOTIFIS ET INSTRU MENTIS, éx.

35j

h, u

fneditandum non erit idonea, um

dum eft, ine fücceffivé evadat dl..l.rä'.c

em a

quia tali modo retraheretur Afimpli-

«etvicis & obílinati cordis, nihil am-

ento il

citate fpiritüs. Secundó non cíft. fua-

plius curans, neque admonitiones

ncpit

dendum, ut ab oratione omninó ab-

humanas, neque infpirationes divi-

m x

fcedat, tum , quia. anima tali modo

nas. $1 tamen quis novetit, f« effein

fecot.

paulatim intepefceret; tum , quia fe

malo flatu , non idcircó d.bet. inter.

itionil

magis redderet incapacem fubleva-

anittere hoc fanctum exercitium, &

"teatutal

tionis , & Joftenderet fe. ingratam,

quidem.neque tunc , quandó autu-

utporé non patienter exfpectans Do-

mat, fe non.poffe «clicere; contritio-

ïuandö l

acoti

minutm; nec Tertió, ut concedatin-

nem, autíuz vitz emendationem in-

, ütinti

telle&tui libetratem vagandi ! hoc

fütueres quinimo etfi habeat pofiti-

^

quippe vitiofüm & malum foret, nec

vwam antentionem in fua mala con-

textib

demüm Quartó, ut conctur, fc con.

fuetudine ulteriüs perfeverandi, aut

n long

nice u t

tinere fine omni cogitatione, hoc

fuo inimico nunquàm ignofcendi, at-

-

enim videtur vaniffimum, quia non

tamen figaet f fanctá cruce ,aperiat

jsrdg

eft in hominis poteftate effe - diü

libram, legat ac relegat certam - ma-

o

fine omni.cog itationcsergó optimum

tcriam, rumuinetur atque meditctur ;

z(Z.z;ät. A

ctit , per actus dileCtionis & annihi-

quia, quemadmodüm nonnunquim

nl

L

;y. 7

Jationis ad coelum clamare

L]

Indica

ex auditjone concionum peccatores

?

"

mibi , quem diligit anima mea, tibi paf-

pr&ter pracedentem intentionem ad

c4$5 Ub cubes in. Meridie, ne

(e lund

vggg;fi

peenitentiam trahuntur , ità & in hoc

apiam, ewe.

ä [ränqmï,"

.iexctcfitio. Difpofitio proxima ;.potiiïï.

| Quod axinet ad difpofitionem pro

muüm ifta quinque includit : primó

js Texto

exercitio . aeditandi , (ciendum eít,

aptitudinem corporis; fecundo cele-

ou

&tionem loci à tumultu liberi; tettió

ff a

n

p

aliam effe difpofitionem remotam,

& al'am proximam, . Difpofitio re-

" & il

abftra&tionem ab omni alio negotios

]

mota, eff ipfà pia & rcligiofa vita

quartó materiam antecedenter pre-

; p

itituie

meditantis ; nam certum eft , quód

paratams & quintó demüm Spiritüs

fiudtt

anima fit ad hoc exercitium eó ex.

fin&i invocationem.

Debet itaqué

g n

peditior , & fuperne illuftrationis

fai profectüs cupidus, primó femper

,c()tk&muc

capaciot, quo magis eft à vitiispur-

bonam diztam fervare, ne-per excef-

ymf d

gata, & À vanis tumoribus remota.

füs hebetentur fenfus, & me fpiritus

&ionis C

Praefrtim autem cavendum eft, ne

[i"

per gravedinem vel fomnolentiam

jun ^

lumina ia meditationibus conceffa, &

"u

corporis impediatur ritej fungi officio

diícrera. propofita cencepta parvi

fuo. Debet fccundó vefpere antece-.

fu

b y

pendat ; ratio eft, tam, quia indig-

denti, aut faltem man& anté medira-

lo

nusefl, ultérius gratid vifitationis

tionem, fecum expendere, quanam

i.alöf j fi.'

donari, qui ignotat digné eftimare.

matetia fit ipfi maximé neceflària. &

Jl

of n

donatam ; tum etiam , quia timen-

maxime proficua, quam vel ex Afce-

Tr4d. I. Pars Il,

j i

1

t,

d

d

$06

T ucCeXIlIUuUs$

fa , Vcl ex facta Scnpi'ura , Yel ex

parte voluntatis fïmll" adus & a£

HIPEOI'ICO, vel etiam .Coricionatore

fL&US

actus proprie difplicentiae ,

£natuté mquxrat ; Catera exphcauone

Proprie vilipenfionis, odii füiipfius ;

[

non indigent, fed folüm apphcanone,

actus doloris ; eontritionis , ptopofi-

tum erendauonis ;

actus admiratió:

lranfeo igitut ád tertium & altimunm

pun&um hujus Confiderationis; qu od

nis fuper propriam ftultitianr ; quód

eft, undé def(umendi, & quomodo for-

fam vili zei adhaferis , fuper boxuta-

iandi fint difcur(us & aff.&üs ? qua:

tem Dei, qu& te tamdiü tulit, quód

fe po&quam bené recollcétus,fle&te.is;

te infertus non pridem degluuve-

aut ex .I.acwnabx li caufa fedens, t« re-

tit&e. Gratitudo pro patientia Deiy

verenter im prifentia divinze Maje-

petitio Venig , peptio il lufttationis,

flatis totiufun caeleftis Militiae con-

ut cognoícas , quoriodo ab ifthoe

ftitueris ; Primó perfpicienda eit na-

ialo hbefati poffis ? hinc

tuta fei propofïiæ Y. g. deformitas

C)uartó cogitabis de fnediis, varia

vitit, aut amabilitas virtutisy poxtquos

tibi ob oculos pon«ndo;- eorum apti-«

!

adus intellc&üs, ftatim fequuatur ex

tudineni difcutiendo &c. fequxtur ex

parte -voluntatis actus dctcftationis ;

parte voi tuntatis .elcétio eorum, quæ

l

odii, hortoris, &c. tatt abominandit

judicium pr& c&t-ris maximé appros

vitit , auf actus defiderii & amoris

bat ; propotitum , in effe&tu ifta me-

Y

tam amabilis virtutis. Sccundó miPl-

dia conftanter adhibendi

ciendi funt effcétus- ; quibus n- fnpé

(Lmto inquies , quanam- pouf'

C

bonis, vitium fediante pcccato ho-

fimum fugxendæ fint mcahones?

Ii y, ?

fninenm pnvet & qu& znala iniducat ;

quaiam cavcnda pericula item quæ*—

D

nam tiniendé tentationes » & quo«

) jh

item qux bona impediat, & qua ma-

J

i poít fe trahat ; vel f1 mavis, quan-

modo illis obviandum ? quomodo*

E

tunr ex ufiico peecato feguacu; lu-

pc.fn.ula cavenda, &c. Item quauarim

ctum ceffans. , & quantum damnurni

in his omnibus difficultates fint fü--

CID».I"g Is

* jan ex parte volunctis

perande ? quenam obftent ? qu&nam

exfurgit májor flamiha odii , dctcfia-

abflertreant ? qu&nath óbftaculain fu-

ïp(

fionis , & abominationis cejuimodi

turum queánt f» aperire ?. Ff quia

viti: Tertioó t:aipfum Pellülhabh, ati

Yolüntas ad vinccndas difficultates ,

huj uunodl p-ftifero vitio fïs if étu» ?

ad rchnqu.ndas commióditatcs & na-

quantun*l & quamdlu 2 qua OCC2Í10-

tur& gr«tas óccaftones , ád ample-

te in illud ircideris ? cür notr citiüs

&:nda media aatur& valdé ingrata;

te ab eo' extricaveris ? iteny quibut-

forfitan adbuc Iangunda , & necdum

üanr potiffimüm radxcxbus firmétuf ,.

fatis prompta eft, hinc

Sextó fortiter refutaridae furit ofm-

Pa per qmdnam maxime roborctur.

EHuic dilquifitioni. correfpondent ex

ncs impugnationes , omnes fuafio-

fics

bE MOTIFIS ET INSTRUMENTIS, cc

j

17

$es carnis ; omites fraudes mundi &

tam adhibendam eíffe, ne forté; ne

(f

diabolice tentationcs ; diffolvenda

etiam fubitó cafu incbriemur. Vah!

iil

fünt argumenta contraria virtuti,

quantum ergo erit malum volunta-

;fopüfl-'

exaggeranda eft magnitudo & dul.

ititc-

ria & pr&yiía crapula-! Quibus auxi-

cedo victorig , qus poft füperatas

ls , Yel quà occafime prohibüit ?

l quïöil

aliquando difficultates manet ; often-

occafione intettogattonis , quandó

bontt

dendo, quàm turpe fit, mente dejici,

templum effet diflolvendum ; ut

tqii

A

quàm pteclarum certare , quàm fa-

oftenderet nobis, quäm turpiter pef

glum*fe-'

cilé vincere , übi pugnam refolutio

crapulam templum Spiritüs. (àn&ti

Yi D

generofa prgcedit ; & huic ratioci-

deftruatur. — Ubi prohibuit ? ante

Tifionis

Matt 24

P

nationi tamdiu insitendum , donec

templum , egfeffus de templo ; ut

b il«

voluntas plené perfüafa , concipiat

oftenderet, quód per crapulam Spi-

Ípem de divino auxilio , induat for-

ritus fan&us é templo fuo expella-

j Va

utudinem , atque amote & defide-

füf , & quód cor ingrediente cra«

p

tio virtutis omnces difficultates quafi

pulà , egrodiatur omnis fapientias

quir &

flocci faciat , atque contemnat.

& .hoc ex parte Dei prohibentis:

Multüm . infuper juvabit ad for-

.um) qhæ

jam ex parte hominis bibentis fibi

mandos diícurfus communis. ille

crapulam.

T

Tu, Qui es? qui te ift-

ufeme

vetíiculus:

ebridfli ? homo , 1mó non tantüm

Quis, quid, ubi ,'quiïbus auxiliis,

homo , non tantüm Chriftianus, fed

lm.poïif;

cur, quomodó, quandó ?. Pro exem-

& Sacerilos; O probrum ! Quid eft

plo- ferviat ifle Textus

Attendite

inebriari ? beflüs affimilari , imó

ifont

Lute 21.

4utem vobo , ne forte. eraventur corda

beftiis deteriorem fietj. .. .O befliali-

aq

Y. $4

&

1

o

vefra in crapula c» ebrietate. — Jam,

tas in Sacerdote ! Cur te inebriáfli?

:

Quis hoc dicit ? ipía eterna veritas,

ex meta levitate.

Ui te inebrisfti?

guomOdO

N

ipfemet Deus , ergo eft ipfi creden-

onatd

in preefenria aliorum, cum fcandalo

dum, ergo eft ei obediendum. Quid

i

imultorum. (in;z'ndö te inebriafti?

niendt

prohibet ? crapulam. Cur prohibet

tempore quo potuiflem orationi auf

2

?

crapulam

propter malos ejufdem

ftudiis vacare." Quotmodà te inebriáfti ?

H quiä

effzQus , ne fuperveniat in-vos ( in-

ridendo , laetando : Quf per rifm pysy, 1s,

quit ) repentina dies illa. Quandó pto-

t

feulrus operatur [celus ; & bibuli exul- y, z 2

hibuit ? tunc temporis, quandó mun-

tant in rebus poffimis. — Quibus auxilia? pyoy, 2

$) m

do füperventura mala praefaciebat,

ex oblatis fidelium , ex patrimonio y, , ,.

z

l, ampk'

Qitomodé prohibuit ? non dixit : no-

Chrifli , ex peculio pauperun'.

il]'g;aïää

lite inebriari , fed dixit : attendite

fcelus ! Ó nefas. Etifle modus , eft

jcudi

autem) vobis , ne forté gravehtur

refpectivé quafi adhuc flcrilis & infi-

€orda veftra , &c. ut oftenderet no-

mus , jam Ífi ad altiorem modum

14

afcendere velis s — tunc fic incipies:

T,.bis, attendendum, ac fummam cu-

: fi 19'

ng

Pota.

L

TX CTA4TUS L

398

f

Potator quid fecifti ? ah Deum offen-

sancipium darmonis , prada Ditis ;

thonítrum: horrendum., abominabile

fur

di, gratiam petdidi ,. reatum peccati:

incutri ! quid eft Deus? quid eft gra-

abortivum. Ubr peccafü ? ah: in terra

ex

tia ? quid eft peccatum: * al Deus ,.

Sanctorum: inique geffi, in Cathedra,-

tib

Yol

quem offendi, eft. fammum bonum,

in domo; 11 loco, ubíquondam íandti

habitavére viri s peccavi in valle la,

füat

gratia fummum donum , peecatum

füumimuny malum. "Iu qua es? qui

crymarum, ubi non letandi, fed plan-

Bio

effendifti fummum bonum ? ego funv

gcendi eft.locus.. Quando iftud patráfü

Yd

fatts

eteatura vilis, homo; vermis, lutum;

malum ? poft tanta accepta beneficia,

poit toties. remillà. peccata. Quorodà

£ä&i'

pu-rum,nihilüm*.;- Uli eum offendifli?

pró dolor.1n prafentia ejus, im cori-

te inebriafti ? me contra niaturam co»

Vi

*fye&u Angelorum: , im faciemi ejus:

gendo , & proptereà meipfum jadtan.

D

lj

Tl

peccavi. Quibus auxiliis operatus es

do« Cár hoc fecifti ? quia contraxi

jam confuecudinem,

Quibus auxiliis

malum ? ab propriis Dei donis, qui-

hir

bus ipfüm debuiffumr honorare ; pe-

teinebriafli ? adhibendo varia efcu-

eonj

euniis, quibus dcbuiffem eum in per-

lenta provocativa ad. potandum , ut

er4

fonz inopis fuflentate ! Quandé- hoc

mihi có' magis faperet bauflus , Ó

$

malitiam ! Pari modo potes proce-

&6

niefas commififli ?. eo: ipfo tempore;.

quo-tpihi bené faceret, quo me con-

dcre in faciendis propofitis v. g. Quid

d

fervavit, fua dona tribuit:. O ingra-

deinceps vis facere ?- fügere tantum

10

a"

tuny animal ! Quomod? cunr offendi-

malum. Car ? timore gehenna; amo-

te Der, propter retributionem.. Qa«

ii

fti ! ah ! multipliciter : deturpando

ejus imaginemy , norr cutando: ejus:

modó potes fugere ? mihi vim infe-

a

fsl

!'L

Pro»hibitionem, deftruendo fanitatem;.

rendo , violenter me abflralhiendo,

[

extinguendo rationem: , 1m crapula

gratiam divinam implorandos Quam-

exercendo- fcurrilitates , prabendo

dà-vis tc abiltahere ? femper quidem,

Jot

fcandala. ,

hi

effundendo: blafphemias;

maximé tamen quando ab alis invi-

&t

tor

excitando rixas. . CWr offendifli tuum

Quis te invitare ille; velille, -

Dominunm ,

quia ipfe bonus , &

ergo füg.xïendi.? funt ejufimodi mali fo--

ü

ci. Ub; funt. cornpotatores. tuii imi

multus ad ignofcendum s credidi

:

eninv , quód fit.datutus peecanti

illà vel illà domo s ergo cavenda funt:

veniam. Quid indé modo habcs ? alr

ejufmodi loca.. Qribus auxilits hocpoe

snalam conícientiam ,. elaufam: cocli

teris praeftare 2 auxilio divino:s & fic

K

de egterisdifcurrendo. Videin Chri-

f

januam; infcrnumrpregparatum. Qvis

fuiiti.ante lapfumy , & quis modo'?

ílo dilcéüiflime , quanta.di(currendi

ah egoquondam opulentus donis Dci

copia im unico'fe Textu aperiat ? &

tamcm adhue minimé fünt ventilata.

graim, ego quondam chara Dcei fo«

fingula vocabula hujus Textüs, Ni- *

boles., Angclorum frater, & modó

. fed ad:

[ inops & paupet, Dei inimlcq's,)

hil adhuc fuit a*mpþficawm i

fingula

i U

DE MOTIVIS ET INSTRU MENTIS, c»c.

jos

1 Dlll

fingula duntaxat fimphc:ter refpon—

quxdem ille Au&or , quód fit longc

dunhi

furn. Cetté fi te bene applicaveris ad

feliüs veritates magno laboris im-

If tti

eypcndendum unum Textum , erit

pendio inquiere , quám eafdem ex

atlidri

libellis ; medltatloms fusé tractanti.

tibi hora nimis brevis. OqUOt a&tus

a

voluntatis , quot actus rheritorii pof

bus , fermé (ine labore excetpete;

lle l

funt iflis admlfcerl ? & hinc finé dus

plures ad fuan opitiiónem roboran.

fed pl

bio fiet, ut; fic conftaater pergendo

daáni adducit inflantias ; Primó ait:

ipamh

vel PEI' mf*dtum annum;, totus mu-

artifices tantó füavius amant opus À

cnehcm,

feris itr alium hominenr, utmagnarnt

fe porf:&um , quantó majori laboris

Qxarwae

facilitatem expetiaris, in extirpatione

impendio illud perfc.ccrunc Secun-

fafti C

vitiorum, in progre effü virtuturiy, in

dó venator , quó longiori tcmpore

d.

iü for-

éxequendis tuis pwþohtls

predam invefligavit , co liquidiore

coitaxt

inandis Concionibus ,

in niovendis

perfunditur gaudxo, übi eam dcmque

T

Cpxr:m alibus difcurfibus , im dandis

invenit. "f'ertió veritas proprio co-

stüà eldie

CO'IhhliS ac H]OPIUS,

fátu crüuta vchemelmus commovet

àm, d

Jam citci finem meditationis, cuti-

ammum, qmm centüm veritates ab

ub ,

a, quas tr: actifli, contrahe in breve

aliis propofita.. Hacc quidem ex parte

quoddam compendium ; ut per dicm

mihi placent per ommnia tanien ne-

u

matcmauï mané tracbitanr , faltem:

quaguám eis adftipulari queo :

l!ïl-

g Ü

tntom

quoa,* fübílantiamr , femper queas

primis eniri dua inflantigi non funt

tec

n memorià revolvere. Pr(mone

4 40«

ad.rem, quia non ideó fuit quis me-

liüs meditatus , eoquód majori gau-

QIJ()*

Exbz infüper certos quo! í(dam a&us T

pwmularl ; quos pct dietm velis ex-

dio aut (üavitate fucrit pcrfufus,

jm il«

al

ercete, adjungendo quoque ac pra-

quod folàm inflantiz probant ac di-

figen

, Quf

ö

dn difcrctanm poenitenciam ,. fi

cunt, fed bonitas meditationis collt-

Uldxm)

fotté à tuo propofito recedens , in

genda eft.ex fzuctu: & effcQiu.. Hoc

duriquanr fylvam: iveris.

Et ità in

naturale eft, quod fua qucmque de-

J*

Donino cuni gratiarum actione me.

lectent, & qu od füa cu ique plfaceant

W(C! Cr

ditationi fimis i nnpomtur cui fübfe-

fvd hoc ipfüm: fapé magis impedit,

*mllh (

quitur brevis recolleétio ,

TT n

quo"nodo

quàm promovet fructum ; Putoer-

mieditatio fucceiferit , annoratio fru-

go diftinguenduni, effe inter animam

atiatu

&üs prineipalioris in aliquo libsllo ad.

jam. illuminatam & necdüm purga-

j hOC pO'

id prasparato ; qua notatafi Jnffæpms

tam.

Si anima fupernis luminibus

p ML

tehieenda & rem«ditanda. C acterum,,

quifericorditer prevenitur, runc con-

ha fu;b' s s oprormne incidi in:

«edo omninó, unum Iumem defuper

Qu

An( orem , quaftioncm moventem,.

datum effe utilms centüm: rationi-

mtï&

qu:dnam fit melius ? an rationcs &

bus ex libris colle&tis , fed e)ufmodl

rerlïi l

«eritates ex libris deiümere! anvcró

pte thfä lumina COIDH]DDIUS tmtum*

]5. N!"

proprio Marie excogitare

*

?

probat

dantur animabus ;

faltem: aliquo

mode

d

j

íng

$19

FREXGCIAIENS.L

modo purgatis. Sin veró aliquis fos

inquitere , quod poteft quis. forid

1um per difcurfum naturalcm ahquOd

mehus ex fuo libello habere. Qud«

motivum eïabomt tunc nego, efle

qu

igitur ad profe&tum ipfis uti-

fzaum xllud utilius aliorum - dz&:s,

lius vifum fuetit , illud fibi pruden-

4

Pxæürum tLthbu.s Scflptw.æ, & fen-

ter applicent, five deindé fit ex alie-

Vi

tentiis [anftorum Patrum Hincego

1o, five ex proptio capite

omnibus fuadeo , ut qu'dem mora-

lcm conatum adhlb -ant, ità tamen,

CONSIDERATIO 'TERTIA

ut inquirendis rationibuscaput füum

non d*efaü

2

gent, neque fe multüm ex-

De Modo ineditandi circa. Facfa , fen ig

crucient, fj dederir bæmgmlhmus

materia hiftorica

Deus dlu&:atwnes fuas, cum reve-

fentia & gratm um a&xom in humi-

Ictum eft jam in antecedentibus,

ä

litate füfcipiant ; fi non, aut peramoe

mcdltatmncm circà facka 11011

V

roíos aff.&us Pul[lm: aut fuos libel-

in co differre à meditatione cxrcq di-

[

los mfpmant ad quid enim fcribun-

Qa, quod nullum dl(cur(u.m mfhtuat.

tur, fi infpicere non hfeat, quis fcit,

nam fic foret poriüs contemplatio,

an forté 200 olageat divina bomtatx,

Juv

qmm m»dltatzo Sed totum d1 cri-

ä

Dobis magis 1oqu1 , nofque potiüs e-

n*en inter utram ique confiflit in hOL,

(

mend:re per libros, quàm per pro-

quod medltauo circà dicta mfarat&

li

prm,n noftrum caput, Prafertim ve-

concludat ex VclblS ; Yerbi gratia.

EO:

fo *D.folTïLL nt fubtiles fpcmiat'o-

E bmta: ell horrmdum malum, er-

Ü

nes eifcà 'vc rborum. ct;moiowiaco

oo dcmccps cavcbo. Meditatio econ-

&

Naim fimilia, tametfi videantur Pul-

trà concluda apex faäo; Si Ozaob ir-

f

chra , pïmumquc tamen funt tantüm

tcverentet Arca tactum fuit repen- :

2, Reg4f,

hi

m-*m naturaua in qu]bus nulla eít vis

tiná morte pcrcaHus,

va ihi, fi

t

perducens hominem ad vitam füper-

fquöl:;iï"mum Corpus Donu'nmdïg-

naturalem , & fpiritualem profc&tum.

8

né tractavero. Poteff autem aliqua

Vis potiffima quærvndx eft in fcriptu-

