: QUO

Pfal 44

fafra E abfcondiffem me forfitan ab eo.

P[al.5 4

27; 14,0

bile tempus ;perdam i& deícribendis

£u veró bomo unanünis dux meus , e7

m ? Y

precisé exterioribus , & non potiüs

notus meus , qui fümul meum dulees ca- i5 &

pr& oculis habeam , quód omais glo-

picbas cibos. Tu 6 Sacerdos, cui mil-

?

"U(ll,

Preverb.o

[urm

riejusab intüs. Ah qnid juvat c-

ceo vinum $& propono meníam

cleíiam , fablimesdiguitates & varios

Zb"f" TRU

meam , cui prefto paratum de coeio " 7

poffe ftatus oftendcre ? fi non poffit

panem fine labore , omne delecta-

Sap.ui8.

j M

Íponío convenientes ex eis fru&us

mentum in fe habentem. Tu, tu Ó ": 7-

yuiet-

offerre, meliüs profe&tó eft, omninó

Apocal.g.

Saccrdos confticutus es dux füper fi

Cutt«

carere dignitate, quám dignitatis per-

deles populi mei, ut deduceres cos "7-

ub

fe&ione, & lengé turpius eft, Ec-

ad vita fontes, fed ecce tua pervería 54P- !6.

Yi

clefiam confundere moribus quàm

y. 1g.

vKa deducit eos ad portas mortis.

yibUs

veftibus, fi ergo in. veftibus praci-

Siccine, hocae ell, eculus fui zaco, c feb. 29,

() (ig

*

?

yü 158

pitur fervanda diftin&io , nefas plané

pes claudo

Circumfpice parüm Ó

eft in morbus velle eandem negare,

Paroche, undé tibi tantum frumenti

Ploquf

ia

cüm tamen proteftetur divinus de illa

in horreis , tantum pecoris in man-

qiet

CAnt.4..

fponfus : Quam pulchra es amica mea,

dris ? undé tibi menfa tam opipara

yp.1

quam ptlcbra es ! oculi tuicolumbarum,

jefw i','

f

culina otnnis generis condkmento

p n

Cant. ?.

ab(que €o, quod mtrinfteiis latet. E.tgo,

tam inflructa ? undé fuppellex tam

Y.i

ó pulcherrima mulicrumjam te nemo

ampla ? undé tibi tot pulvilli in le-

Gu

« defpiciat, fed videamus.

€ts ? tot loculi in fcriniis ? nonné

bona funt Ecclefie ? ex patrimonio

mg

COESIDERATIG OCTAVA,

Chrifti ? ab Altati Dei ? ficcine pto

gf

taatis bonis mihi tanta rependis ma-

ynibus

la ? ego tribui tibi calicem benedi-

: Planélus Ealejï.;t

€ionis, & tu retribuis mihi calicem

fopor-

Ox in Rama atdita , ploratus e

malcdictionis. In quo , inquis, dedi

ifimo:

Matih. 2. Xj

y.1i$.

adulatus antltus , Rachel plorans

tibi calicem maledictionis ? inco, 2.Re—g.x;.£

f €

E

filios fuos , r neluit confolari , quia

quia tuà malá vitá blafphemare fccifli y. ; z.

Trad.l. Pars L

oinncs

(i9

d

$o

TRacTAFUS L

omnes inimices meos , nam omnes,

deberes , Gettó cïc;"tiüs-mäef'cïiori d

qui in circuitu meo ambulant , (ub-

huc lamentatione cuum adimpleres

laté fübfannant me ; Ecce : inquiunt,

calamüm/ , certó certiüs verba Jere-

mis itY plangentis € corde & calamo

hac efl,qua olim gloriabatur dicenss :

3

l

um

Flores apparuerunt im teytA nofirá ; fi-

tuo effluérent :

Déducant o0t

1ei la- 7?76;14.145

Cant.2.

fj

y42.€71

cus protulit groffe fuos , vinea florentes

chrymaim sper sactem & diem; & n y.i7.

)f

dederumt odorem , Le&ulus mofiey fie-

tacéAnt i quoniam. contritione mágná (og,

Cant. 1.

(f

ridus. . En quomedo flos ejus decidit ,

tontiita éfl virgo filia popüli mei , plan-

y.16.

Ui

& decor vultus ejus deperüt ?. Duces

g4 puffimá vebementey.. Si egrefus fuera

Gul

jAtot.

& Sacerdotes jari non dormiunt iti

ad.agros j eccé occift gladio, & fi -

.ï'l !l.

2' 7!

lectulo virtutum, fed in czno vitio-

troiero in (ivitatem $ — Ecce attentati

ANi1

Ll

tum, Oder eotum noti ficut fleren-

fame , Propheta quoque & Sacerdos ,

M

tis vinea

?

i

alierunt iu terram , quám ignorabant.

)fed' ficut putfefcefïtium

C

vermium. E jati mon eff uva in vi-

Hodie etenim preter ínituicos do-

jerem.á

hf

tibus, €» neti funt. ficus ini ficulnea, fa-

mefticos ctiam à Barbaris & Hare-

CAf 1

y. 12.

ticis anguílie undique. Ecce £oris

C€ant.

x«

2

lium defluxit. O vos rnagni Praefides

h

fulcite me floribus , flipsre me enalu ;

gladium evaginaverunt peccatores , in-

P(al.g6.

,.

y. 14.,

quia amore langueo-

tenderunt arciom fuuin: FMdteticl exa-

cuerunt t gladium linghas [uas ; mten-

]. at,

O Bernarde , Ó Bernafde, quàm

Mf

veté de me & dixifti , & fcripfifti :

dérunt artum ; vem aiardm $ ut (d«

Bice in pate amaritide mea aimarifima,

ginent im eccultis smmatulatum. Hi

Serim. 33.

fünt , qui firmaverunt fii. fermeneim Pjal.6 g.

in Cant.

amara prius in nece Martyrum , ama-

vior pofl in conflilu Haveticorum, ama-

meqitam.s narraverunt. ut abcofiderent

Duj.u

riffma. nute in. moribus domefficorum,

laquess. Hi fedent in infidiis cum Pal. 9.

divitibás : in occültis páx ut ihtet-

Hj ,

non fugare , mon fugere eos potefl : ità

Hj

inpaluerunt. , & mulriplicati (unt [upev

ficiant innócentein.

En ó Doctor

"

I

rl

numerum . inteflina , d iw[anabila eft

melliflue, jatn non eft ab Haereticis;

Af

nec à Paganis. [ntus autem attenuati

f]

plaga Eccdlefía: ,. é ideb in pace amari-

Mi

zudo ejus amariffima. Sed in qua pace?

fame , quiá non eft , qui párvulis

hj

& pax eft , C non pax. Pax à Paga-

frangit pamem. — Sed quomodo de- Thren. 4.

G

fa&to parvulis frangens paneim de» y. a.

nis , &v pax ab Harcticis , fed non pro-

f

fcato à filijs.

Vox plangentis in fem-

erit , cüm fint mille Pedagogi pto

of

pore iflo , filios enutrivi , £ exaltavi,

uno? utique modó plures funt Dtz-

(in

L

Jt

Sprevemnt,

dicatores quàm Cathedre ? ità qui-

J

ipfi autem [preverunt me.

Vjile

d

e» maculaverunt. i& à turpi vita , À

dem eft , Predicatores füunt multi,

hg

l')'( /^

turpi quaflu , d* à turpi commertio , 4

fcd Patres pauci. .. Ah parvulis po-

Ld!x

tius manu , quàm vece frangendus

negotio dewique. perambulante im tene-

W

bro.

Sed 6 melliflue Do&tor , f1 mo-

eft panis. O utitiam effent lingue in

d

dernum Ecclefig ftatum. defcribere

manibus eerum , utinam confirma-

tent

PUESS

DP MOTIVIS ET INSTRUMENTIS er.

&

fucre omnes fcrmc Hatefiarchz ?

rent fa&o , quod conclamant vcrbo

Tunc Ecqlefla brevi iterüm expan-

quis Auus, qui vcf*cem Domini ma. Ex Bre-

deret ramos fuos in fplendore fandti-

litiosé fc1dxt 2 qUIS Calvmus ? quis yiario in

)

tatis. Sed uuquc de Eccleüa fua di-

Lutherus ? nonné omncs perverfi $. Petr;

Sacétdotes ? ( audito fan&um Lau- Alexand.

?eremu

cit Dominus ;: $uper mures puos feru-

hv

Jaia -5 2. f;;lem con/?ztuz Cujfode: : eta die C

rencium ju?cuuanum) quomodo ma- 26. Nor.

*

P.6.

h

!

feta nocle in perpetuam mon tacebunt ?

Sacerdotes dividant vefhmenta

inea , attentiüs 'confi deravemt forté

ll

Iþnæ. 52- donet ponat feruþzlem laudem interra?

n

V.7.

Ah mqu:*

Pmujfcrzmt me, vul«

ahquando illa läcra vetba ; Partiti

Cant. $.

L

neraverunt qne , tulerunt pallzum meum

fant. ve,qtmenta mea fibi (7 illum , lu- 70411 t$.

?/,c 7i

mine veritatis. interne 1lluftratus,

Vo 24

(ti

qnihà Cuflodes murorum. : Ego mulier

diuriüs fe continere non POtUlt quin

l,

V.1e

Ap9C12. «micta Sole ; expteílà [iguo fandti-

N

fatis dlcebam ahquando

Nolite 1i€

Chnf*um fponfum meum ità J.Oqucm

CAnt. 1

j

cenf derare, .ayl fu[ca fim , quia deco-

tem mducere; Scito gruagïxom 1686

y.j

lomv;t "me Sol Sed ea SaLerdotes &

*j

CAMHL. 1.

boc in loco Paftores , animarumque Re-

Pafïeresl mei ( quorum veftibus nigra

eres, e Eccle/' « fignificare. Miniffros,

[1$

y. $

funm , & quorum meriti$ olim for-

]IM non imea querentés , tamquam pa-

n

M Yi

mofa ) spfi vero canfi deraverunt €r in-

trimenio praprio meis abutuntur divitiis.

fal. 21.

GuPcaVerunt & vxde-

Sicque impudenter at focure vivunt , «c

jtit-

y. 19*

jþexer.m: "me

'£unt boria, & redditus mos, & qwa ff ignerent talia , nullamque de djs red-

A

Wi

v1dcru.nt

quod bona cHEc negotia-

dituri . frnt TAtioneni.

Horum majer

71 i f

tio mca, .Ldeo mu'rzp icati (um, ficut

pats eft, qui inter f veflimenta tmea di-

ohm locufte in ngypto A devora:

videntes, voluptati & carnis cura infer-

qui

Exod. 16.

verunt früchus Langm & hane/fatu mee,

riunt.

Aud'tc meum dil e&liïmmm

Serm. 77

cum Pf&[ !

F.gclz, 24

fitct

paþierunt adversiin i mala pro. bonis,

Bernardum , quomodo me Paítores *

ii Cant.

y, 23.

Ef divi-

mei pcrcutmnt,vulnerent ac fpohento

odf

C odutn pro dzleihane "ea.

Pfal.to$.

ferunt fibi veftimenta mta. Et quomo-

Pattci ( 1nquit ) admodsim funt, qui non,

jtiC05;

y. 16.

do non dicam illos mihi mea divi-

que fua (unt , quarant, ex ouibus cha-

nr

Pfal. 21.

dere veftimentà , cüm mala vità Sa-

i ejus. Diligunt munera , nec po[funt

;uhs

y.79

cetdotum - & ueglg;ntla Paftorum

paritet dzlzqere ebriflum :

qma nmnm

) &C*' W i

fint potiiïim.a origo nutnmcntum

dederunt. Mammona y Cre.

nde vera

j bn

omniam Hærnfam ! nonné (cimus,

banc il exuberare exq'fzmdæ rerum f

| ptO

uti Luther amfmomfat & mala vita

fluenrmrz , veflitin (plendorem mena-

-

( 9r Ht &lvlä

nonnu"orum Emccrdotam occafia-

fFüm 'uwr;em ? conger;em æajämm di-

à Lapide

1 qnl-

nem dedit,- ita.& lmdxezpfoslhfþhe-

genteorium Qp AUTEDYWIM . , mf ? de bonis

ul

incap. 45 -

mate, & ch. cflæ infultare, cüm «co-

[par/e ? inde eft , quid illa pauper ,

p

lfaie. -

fum nnpuz,am vitam audxunt aut vi-

pmops., Cv muda welinquatur facie mife-

d

dent magiíque (c 1n fua Harefi, &

& randá, incultA, bifpida, ex[angus, propte»

y i

boc non ej? boc tempore rnare (pon[am,

.Sacerdotum odio obfirmare , & qui

G

d

*

et

m*

eti

TRACTAÀATUS Í

j

fed [peliaré, mom eff cuftodire , fed per-

tta Simeon, ;u'&e rcprähen&s Levi;

P

dere , men eff defeudere , fed exponere,

fed nunquid potiori adhuc jure con-

LT

nen eft inflituere , fed praflitere , non

tta Levi , contra indiíciplinatos Sa-

sft pafteve gregem , fod mactare , & de-

cerdotes conqueritur Ecclefta ?. Vos

vorare , dicente de ilis Domino . qui

6 Paftores , & Sacerdotes pravis ve«

& nimis$

deverdnt plebem meam , ut éibum pa-

ftris nroribus turbaíftis me

má . Cn6 quem dabit mibi de mimero

mie odiofam reddidiftis. gentibus ;

Prapofitorum , qui mon plws invigilet

Turcis , ]uds*xs ; Hettreticis & uni-

Subditorum evácuandis mar(upiis, quzm

verfis populis terte , & intantüm

yitiis eszrpandzs ?O ub , qui orande

juidem, ut vix-nom ptincipaliüs ad-

fledtat iram ,. qui pradicez ainum pla-

fcribi poffit Sacerdotibus , quod di-

hi

-eabilem Demine ? lertoraloquinit, gr4-

vinus Dionyfius Carrhufianus üni-

Pioribus gravius manef. yudicium:

o

Ver(ir. de Chriftiano populo hifee

inal

Oltés 6.

y.9

Bernarde , ha&ccine leviora dixetis?

verbis fcribit :

Tanta fcelera ci pet

nonné potiüs tales fimiles dieamus

£atd ini populo regnant , c cenfluunst

Sacerdotibus , iv via interficientibus

Chrifliemo ; quód wniverfitas €briflias

pei rgentes de Sichem ? 3lli ehim *ia-

lovim contrá Chriftum conjuráffe. vides

totes afcendentes Jerufalem: , Do.

tur; &? cuim. demonibus concerdáffe, fü né

iino fuüá devotionis vota P1€ folüz

meniba £P fümere zrrefræmtz/]" n

tum , nefandé trucidabant, pró fce-

Deum inbonorare, offeridere, Afpernari i du ims

lus ? & ifli fanctam E(.CICfiaï'l] fuo

idque tam evidenter ,. quod & infideles flamm:

decore fpoliant , bonis ejuídem abu-

Chriflianes propter eorum abominabiles divini

L

tuütuf , & ad fupernam Jerufalem

pompas , vdnitates , impictates derident, amorii

ánhelantes animas íuà indifciplinatà

c juftum Dei gudicium reéognofcunt 4€. ayt. .

Yità tevoéant ; fedueunt , occidunt.

benedicunt ; duim Chriflidni profternun-

in Ófca

Omnés falfi Sacerdotes ( inquit fan&tus

tur , quemadmodus olimi Nabuzardan

lec: eit

Hicronymüs ápad Corneliam à Ka.

jrinteps inilitio Regis Babylonis dixit ad

pide ) «bfiondunt viam , cr oscidumi

fetemiatà : Dóminus Deus (uus lotutió 7éyem.4ó

bomines mali meribus , mne peymeniant

eff cánfra locuri ifltum , & venit vobis

ïemfklem O nefandátà piaculum !

bié firmó , peccaþ*zs enim Domino Deo

urbem Sichet oltm Simeor & Levi

Peflro. Metitó & ipfe Chriftus ceri-

ingreffi tam horrendam intreific CïO-

ttá mahgnos Sacetdotes & R:ectores

ietri fecctunt, üt Jacob, auditá tantá

coriquetitur, vos confadiftis (anctam

lii i

erudelitate ; quafi ftüpore attonitus,

Do&rmam fiicám, &urbáftis me fcan-

led |

ifthác confeflim córfcptione fuós in

da ófis vefkris inotibus, odiofüm me

Genéf. 3 4. filios imtedtus fit 5 Turbafls i& .

fcciftis órüii pópulo, tit bläf'phhme-

y.30

adzajum feciflis me Chanandis €» Phe-

fu£ nomed fheuni & intüs & foris,

Yez.cis bmmrmöw ferra bugás. Béné

Per vos Ó tnali Sácefdotes ; [uper P[al o

/

€ft 6 1fracl, feritó conquereris con-

enmes inimices ueos fdäus 177 gppre* v.12,

[

mtm

^

bE MOTIVIS ET INSTRUMÉENTIS, evé

D]

'sudak E

brmm yuims wis valde

er tunor mo-

enim bénes Magifler 5 cujus tami malos

; Reg.12.

$..

tis tneis: Id eft; (aper hoc, quia malá

videimus cffe difeipulos. Vide Chriffianos,

vefttá vità blafplfemate fcciftis om-

quid 4gant , db evidenter potes de ip[o

fie$ fneoS inimicos infideles & H-

/czre,quzd docéat. Heu qus Catholicaé

feticos nomieti Domlm ; etiam Hu-

aures don horreant tales bh(phemxas

— é&kuate facitís meos Bdel»s

an VGI'C

in Chrxftum tatitum zudm, ne di-

ex vobis quuatuf Spmtus fanétus,

cam ; fuà imipiefate caufare ! ! verum

E22tbaf.

cüm tam apertc if vobis opefetur

qmdcm eft : Parer non portabit iniqui-

a 20.

fpiritus t nequam, Q!: Videbast sme, fo-

tatein filj.

Et non nifi m(ïpwmcr

rái fugerunt à me : oblivioni datus fim

blafphematut Chriftus. ptopter ini«

g*

tanqud;r sortum à corde. ; faäm tán -

quam Chrdhanorum , at etiam $a.

3Bfal. fu

"

quam vas perditumi : duoniam atidivi

ccrdomm vitàm:

iNon tameri ideó

:

&

pra cit.

71fapemnmem shultorsm mmmomn-

9 fceletate Sacerdos juítificatus es ;

lt'.'

titón ià crtuitii Id eít ; quos intetne

fed conitra te flatuet aliquando fáciern

"

ád rhedm ampïcxan'*æm fidem mifez

fuam juftus & tremendus ]udex,

(5

ficotditef Vocabam, illi, vifis inter

objiciens tibi : tu illufor & contem-

(5

. Ecclefis Minifttes fam corruptis mo-

ptot honoris inei ; qui debuiffes lios

fibus,fursus fettÓ abierunt ;

fancti

&ofare nomen meumi coram fidelis

v

1j

j

mfþirauone altà obtiviorie fepulta :

bus & infidel; bus

etiaimi neqmter

nl

tne meamqüo Ecclefiqm 3pud omties

apprabrmm infipienri ledz/h ime; Ptope Pfal.a;

li jïynm

5eétas peffimo ealculg notárunt, &

tered & ego dabo te in opprobriumi v. o.

us i

qu:dum hotrendiofe adhüc calculo,

fempiternum ; ( in iegmominiam eter- Peyeri.28

Iit, dnUn)

àni ponit Salvianus , sit fcquitur :

TAH , quæ niuinquám olnzwme delebitur.

y. 40;

Ü

i eft Catholicà Lex , quam credunt?

Et certé , etfi devaftatores Sichimi-

át án.il

ilfl-

abi. fünt pietátis Ó mjhtam pfécepta ;

tarum non fint omnino excufabiles;

]uf

ia difcunt ? Évangelia légünit 5 & im-

innocentes tamen funt fefpe&tu Sa-

pádici funt , Apoflolos Audiunt ; & ine-

Cerdotes malé vivenfes ;

illi corti«

T.

briantur , €hriffum fequuntur & rápi-

piefiti patri faltem fefpondere poüie:

7! far/m

177

dint i vitdm mzfrobam agunt; Cv pro-

rünt : Nunquid u£ fcorto aluti debuéré Gene[.34.

bani Legein babere [e dicut. Talis pro-

fetoré noffrá ? Sed qualer tátionem v. 3:,

n

jabet Sacerdos vel Paílor turbandi

coie

fedtó Seäa 6f quales & Sedlaterés : boc

funt ab/que dabio , quad dotentur appá-

Ecclefiam ? qualem rattorem füis

o

Lib. 4. de ret Prophetas ; ques habent, impuritatem

petVerfts moribus totum dehoneflart-

t

di Cletüm ? Sanctum facerdotalem

at

Previd. detere i e Apajiofos ; quos legunr ne-

faria [enifi y& ; & Evatigelid; quibus im-

flatüm redderdi contemptxbxlcm?

rnïc

buuntur, bat, que ipfi faciumt, pradicare.

Alniï"'mum

offendendi Numen ?

mCa

Santia à Chriflianii fiérent , fi Chriftus

OHSc

Ícandal izandi plurxmos ? & fic fuam

fanita docuijfet : éflimari poteft de éul-

aïxorun*quc perdendx animias ? Ah

f,;er?dl

teribus fuis illequi colitur. — Quomede

nolens velens aliquande ex S. Au-

"

G j

guftino

d

TRACT

ATUS

fi

fj4

Lwd mali-

olim jacoo confpexerat Rachelem

guftino fateri cogetuzc

Lib. 2.

tie ejus nulla caufà effet , " nifi mali-

véenientem ad fe cum ovxbus Patris

€onf.

tia, Quod filiis Jaceb fuit caufà ex-

füf, & ecce mox amiavit lapidem, quo ; Genef.2v.

-

fj

Cap- 4

rufätxoms, hulc erit caufa damnatio- ;

puzeus claudebatur ; & adæquato grege, -

ofgulatus eft cam. En o JEfu, ó Deus

nxs N,mquxd mquxct Chriftus, So-

ro*e mei, 15"50'189. mea, Ecclcfià meá

jaoa Rachel tua Ecclefia: Plorans&

Áili

ficut fcorto intuam perniciem abuti

deprecatis cum ovibus tuis & ovibus

Guj

Patris tui venit ad te fontem vivum,

debüeras ? nunquxd bona ejus in tui

li

v..ntm mgluw m ,

! & dignitas cjus

petens pro fe &

pro fuis agnelhs a-

u

in meam com:umelxam wmmutmda

das confo lattoms, aquas falientes 1&

vmam eternam. Amove obfecro, ab

fuerat ? vidcte ergo quomodo fufh:

scatis diem illum horrendum , qui

ta lapidem ^ tribulationum,'qui pom-

inodó in bonis dwms dies veüms'

pá nobili fej ulehzalem penctra?u la-

! Audi & exaudl Ó Domme

am VC:G ad té me converto Ó Ec-

pidem.^

Píal 5$

illam clamantem ad te

Ó fpoufe

v! II

clefia Da ; 0 Chuüo dxle&a f'ponfä

& mihi dil e&a matet ,

quld tibi &

Efu, amove a me plangas tues- Atque

nühi ? quid pofíem aliter , fiifi tibi

renova meum of'culum paas, Amen

43

condolere ? fürgam yelut olim Maf-

GONSIDERATIO NONAÀ

dal:na poemï:cns & dolen$ ', furgqm

& vadam ad fepulchra Prophctarum

fulj j

Matt.27.

)

M.« Apofïolomm ut ibi plorem, eo-

Allueutia «d Sacerdotes,

y. j2

ïO)Hr !

rumque dU.)uiU m jmploum ; Sur-

Elus dawus tui£, 0 Dommc (4-

Pfal. 6$.

m

gite Ó corpota San&orum , & jn-

trate fan&am ciyitatem ,

emtc &

medzt me, quia: dthgo te. Verum

V. 10.

videte , , an fit adhue eadem civitás,

enimyero figuis dixerit , quomiam. di-

1. 7 0AR. 4

ligo Deum , (v fratrem [uum oderir,

F. 26.

uam vos vefiri quondam Apo&o-

licà doctrinà xdificaflis , rofeoque

mendax efl. Nolite putare venerandi

f

l

vellro fmgumc puæ*PunfsaHls ? cft

yiri, quod hzc fcribam. tanquam vos

volem fuglllarc aut canfundere,

qmdem eadem , fed alii modo inco-

0

lg,alii R e&ores, alii R cétorum modó

longé fit i me tale nefas ; nam f

I

AG . 6

atque incolarum mores ? ubi modó

hoc, meus meca-&or amo* nec effet

j

li

y.

j-

viri pleni Spiritu fané&o ? ubi jam

fincetus , nec zelus dlfcretus Devs

credentium cor pnurn, &anima una ?

k

Ad. 4

eft fnihl teftis, quód non fok üm elï"em

ubi jam fideles ob firnphcuatem Cot-

paratus cum Conf*cantmo Magnio

Theodo-

Q

y. 32-

Vettus

Adt. 2.

dis habent gtatiam ad emnem ple-

actu peccantem - ' Sacérdocem Pa"10

i

lib. 1.

Á

V.47

bem? füper hoc ego plotabo, "Ve-

obt-g»re fcd etiam, f1 necc[sc fotct,

rüm quis revolyet. nobis lapidem ? quis

mille dando vitas tale crimen ab ipíe

[dP "

li

Muartct,

amovclit ab Ecclefia fancta lapidem

avertere. Confidenter quxdem (cribo,

[

ilon tamea 3udackr

confidentiam

s0t tantarufque mifetiarum ? vix

Y

magnam

Q'*ftrt*

bE MOTÀ VIS El ÍSsTRUMENTIS, e.

$$

larium ferió. fua peccata deplanget ;

maguam: mihi pfdi.nittit V&Pcr'äl pru-

dentia , qu& non immeritó veftta

Videns', ab ipfis Sacerdotibus"'impu.

; tGeneLn

corda mjagé gaudio quàm tzdio re-

dcnter plaugenda committi ? quis

Wt

Virtuterm, quis$ pietatem pro merito

7 T?

plébit, cernets, etiam Keligiofos pro

veftra faluté & honore effe follicitos,

&flimabit taritüm , tie dicam , pro

Et fi quondam aliàs indomnitus Lco

illis comparandis laborabit, fi it eis,

Áulus

qui virtütis exefliplar , & pictatis

ä

Gellius

Ándroduni, ob évulíam fibi ex un-

fpeculum debefent effe ; non nifi vi-

]

lib. s.

gue fhrpem tam üupehda pi;ofeqþ'e;

batur gratitudirie , nunquid man(ue-

tia & noxa$ confpexefit ? quis con-

éAap. 14

ttita corde Deum adorabit 1n Eccle-

tudinem | Chrifli profeffus Clefüs

forté irafcetut mihi, fiab ejus decore

fiis, f1 audierit, Clericos jucundari

h

opinis, ludis & jo-

1.

deformes vitiorim maculas abílet-

i convivils, 10 p

cis ? inficias equidem noti iverim:

à

lt-

gete nitat ? an fortafsé irí (anito Sa-

cerdotum ríiodó fiuineto quafi innu-

plures ióti fünt tales ; iáni, nifi Do-

Rom. 9.

j nl

v.26.

meto , omnes , teílante eonícientiá

mitus. Sabbaotb veliquiffet nobis femén :

j Elr. Il

dicere valebuft

ficut. Sodoma fatti effemus.. Nifi Deus

üc

noli nos tarigete ;

continto cjuafï invicem fuccedentes

3

quoniam fan&i fumus * melioramihi

fibi iü Ecclefia (üa juftàs & (an&tas

de vobis prómitto gmajorem riempe

qua(dam aiüimas fingulati curà ale-

b

humilitatem, cui fetriper in corde &

óte illüd - Jacobi

In rmultis offends-

fet ,.eà jári pridemi velut viriea de-

74:0!52. r2

$. 2.

dimits omnes. Et : qui fe &iflimat fla-

ferta defloruiffet. Habet Deus indu-

e , Yideat ne cadat. Quód veró au-

bié his- queque fhiferis temporibus

i.Cor.10.

dacter vel pr&fumptuosé.non fcri-

fibi ácceptas quafdam animas , quas

Pfal. fe.

ifa FTA

TU

bam; facilé conferitit, quifquis (anctos

exaudit i abícondito tempeftatis, v.9.

QUE AT

& probat apüd aquam centradi&tio-

Patres atteritiüs luftraVit., acrlofeimi

m'idi' z.fw?

Quippe iri eis offetüidet aculeum , pra-

nis. Sed utinámi omnes tales effent,

,Jefj!. LA

fertini in ote aureo & Doétore rhel-

utihamn femoó , Vpræf'ci'tïi'm Clerico-

n

rum perVerfüs effet ; quia fzepe de-

lifluo. Agcdum ergo fürgamus ali-

h VQS

Quando , efigamus mentis oculos,

li&üm uniusSacerdotis totam comu-

nitatem ad deliriquendum atidacem

-

lifes

rütiiiriemür perípicaciüs, [quid à ne.

m

facit, fpé plüs officit tepiditas pra-

bis Chtiltian feipüblicie neceffitas ;

dii

noftré vóéátionis dignitas , & ipía

fideiitis, quàm iniqüitas privati, cut

po

rel utilitás exþofcat.

Et tieceffitas

friagis "pletumque nocet languor in

capite , quàm dolor in pede. Legi-

d

"

quidem tahta efl, utà Vveto nen ab-

n T

erraverit , fiquis dixetit, lecefse effe,

tnas in vitis Sancterum , quód non-

uam ctudceles Diosletiani au£

3Hi;0 rÁ

Ecclefiz ratem flu&tibus füccurmbete,

nunq

Domitiani Chrifti Athletis per ex-

fOfC(t: w' ,

nifi ipfi naute & naucleri comprimis

ceffent, eandem iniquitatis aqua gra-

quiütiiïï

ma etiam omnis genetis tor-

jipo d "

(mirére) vite filum

d iboy

vare. Étenim, amabo te, quis fzcu-

$nenta tenue

abrum-

p

,gnam

*

$6

fRACTATEï.S

i

.ibu'm*lff.sa. ne quwmm nm abíciffo

caput « dmmn.ndo pau'abaz in fiavi ;

demüm capite. Sic eft : tamdiü ne.

& cc!,,,e mox motus tam maognus fur-

I'tïXlE m mari :

ut navxcula fzrmé o-

quxt antiquus hofhs Egcipüam dc-

Vmccre m COI'POI'

Mattb.4

quamdià fug ga-

periretur flu&ibus , & neceflàrió

tur à caplte, at fi fex:nel mala peccati

pereundum fuiffet difeipulis , nifi

h1

[

lue.s ipíum Clerum invadit , facilé

Magifter imperáffet ventis. ltà eft:

9j

rotum cor.pus proüermz Cum maje-

Chriftiane pereundum eft populo,

rés ( i inquit . Gregorius ) voluptati

ub1 regnat vitrorum fomnus in Cle-

ls Moral.

de]ervwm : mmarzbus la;uvue frana la-

lexmæ in vitiorum praceps

xAnir.

Ef tant) lacentils boffis ad fe-

:bcuntc ruina Clero , non folüm

riendum eccupat ,

quam bj , qui pre

Chnf]c anitati iu&uofa imminet, fcd

sulp;s intercedere: poterant ,

voluptati

toti feté aaæquc orbi ultiima rerum

Pd( 4Ht

Audia-

-Hinc atcrna fapxcntxa pre-

Ícena jam propé impendet.

Clpl!

mus aureum Dod&orem , ità diffe- 9 Chry-

Ejfote ergo pmdentes ficut. fer-

e[tomus

Matt.10

pentes.

Serpens cnim ( Plinio tefle,

rentem : Qtando vides , quod Sacerdo-

y 160

f neceffe füerit , fenenubus ctiam

pes pof tos in. fummo vertice diguitatum

fuperilud

Matt. 28

totum reliquum corpus ob)mt , ut

qm montes dicuntur , 4ppnbend:r ini-

capat illafum ferver, non: ignorans,

A tui-

quitas tmebrofa , guorodo dubitetnr , ii

ecisam

fra&to capite ,

eCeHZmo vite dif-

quin jam finis. eft mundus ? Exit nempé

W

bor i.

J

dlat

N

J[ata.i.v

rumpi ftamen.

O Ecclefiía prudeus

in fine mundi , ficut fa&um eft in

J

cfto ficut ferpens, cuftodi, & unge

dicbus INo£. be peüquam mgreih

Quj gy

CQPHL tuum unguento OPUD]O un-

funt Hlu Dei , ad filias hominum,

Luca 12

y. 26

Gf'"sr

guento fan&.ïztm , & oleo pcrfeäæ

tantum in terra malmæ humanæ in-

charitatis , ne fubitó dicatür tibi :

cendium fubortum eít , ut non nifi

Genef.ó,

WUH

unl

74

Pfal.55

W

».12-

Omne mput languzdum,

Ecce enim

univerfah aquæ ailuvxo extingui de-

TU ]

]

l

dbren.

vapotes tetrenaraum. Voluptawm jam

bucrlt Salvà aliorum mterpretat:o—

!

y

mukum lan mmlum tuum caput,

ne, per filios Dei ibi non incongrue

E

ideft, Clerum ; velut denfæ nubes

Saccrdotcs Legis nature mtelhgun-

obtenebrant, fumus vanitatis ad ecu-

tur ex femine Seth , de quo Sctip-

»

Genef.4

t

los ufque pertingir , & gmalignus

tura

Pojiut mihi Deets femen aliud

y.2j

fin] !U

ignis , in quo totus mufdus pofitüs,

pro Abel , qui fuit Paftor ovium , fi-

Ál

ti

lpfos jam:am appxæhendlt homines,

gura Saccxdotum , offerens aeccpta

Fo 2v

f

quos iu. Ó Domine smpofuifla fupey

muneta & altiffimo. Sic & ia con-

4

f.qum weffra. En fati fünt hoftes in

fummatione fxculi , quando Sacet-

captte tuo, claxua ad Deum, forti-

dotes tanquam filii fponfi , filii Der,

fi

M

Fíal.139

tudinem capitis tii ; Domine , Do-

imó juxta Gonftancinum Niaguum

mine virtus fä utxs mez

dbumbra

«

y.f

tanquam dij, vanitates & vmuptatcs

lk

(uper caput meum in die belli, Pau-

terrenas deperire coéperint, vix aliud

]aan $

xillüm ahquando Chriftus omnium

amplius prafagiti poterit, nifi, qued

y. 4

1

appr Q-

bE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS, (t.

j7

i

apptopinquet nox , quamdg memo pe-

quia Mehercules in 1pü» vetificatur

[

P/al. 75

tef? operari. Cyuando. flelle de celo

illud Scripture : Mifit in.ees iramin-

cadere, quandó lumen mundi defi-

dignationis (ue, indignationem, & iram

V» 42

o Mu

cere , dies tenebrarum & dies irz

& tribulatienem, miffionem per. Angelos

f

€y

profe&tó procul abeffe ncequit. Ruat

malos. Viam fecit Semita ire fue, . mon

l

109»9

orbis, necefíe eft , ruentibus illis,

V. 44

pepercit A iorte Animabus eorum. Tunc

qui pertant orbem,

Orbem portare

veré dicitur Deus, . tegere populum

l

nonimmetitó Sacerdotes & Ecclefie

(üuum in virga fettea , quando item

tunc

i

præüdenns d:cunïur ,& .quxdem

rcgit pet rcé&tores reprobos

üm

PGIIOTI ]U.l'c quam cærrcm PHIlCiP€9,

ducit fuos per. femitam ire & vin-

(d

utpote à quibus porulus [sepé (zepifis

di&x , quandó ipfis preponit per-

um

magis premitur quam fuflinetur,

vc1fos duces. Tunc eheü jam non

li*

quod non «ft portate

fed gravare.

Parcst anmmbus , QUBHQO eas cotm-

h á QCW

En tantze neccílitatis eft

Sacrum

i'nltüt curatotibus malis, adeó ut

h

jin

fancté incedere. Clerum. Quod ad

vetó vetjus fit.: nunquam punit

j '['W

J

dignitatis vocationem attinet , non

Deus Severius , quam fimali te-

Matt.1$

Int-

M AF J

&Ít meg mentis

bhic ejus excellen-

nent (ubhmxus. Va dixi populis, fed

V.7

t

tiam , í(ed fantüm breviter. perfc-

adhuc magis yz paftoribus, Va qui-

deim

a

Malacb.2

C&ionis exigentiam exprimere. QO

dem omni homini, per quem ícan-

Sacerdos , fum inauis

Angelus Do-

dalum venit. Verumtamen judicium ,. .

LA

y. 7

mini exercituum. O . refponfum opti-

duriffimum in bis , qui prefunt, fiet. V. g.

1grcl

Quis £$ ?

inum! fitamen

a vita non oftendat

n

I)

Et hzc eft ratio , cur fanctus Dio-

8.Gregar

p- ""

Homil. 24

contfarium Ailgä[ü?ü?]l quippe veca-

nyfius defcribende Ecclefiafticae Hie-

j

Gm']

bulum nomen efl offiii, nom natura. Licet

rarchix coeleftem præmlf'erli, item

n Dl

Hebra. 1

"T

itaqué Sacerdos Angelis fit in natura

cur Angceli terrenis 1magn1bus de-

V. 14.

diffimilis , eft tamen: in. func&tione

;tío-

pingantur , dcbet nempe Sacerdos

Angchcam puritatem imitari,fi ve-

1g[ll€

zqualis, quianon folüm calefles ill1

Spiritus funt im miniflerum miffi. pro-

lit eis confimili Officio fungi. Po-

gkm-

pter eos, qui bereditatem capiunt. faju-

no vcrba ipfius fanQt Patris: Ut ige-

t

(in4

"

Matth i5

tis. Scd ctiam facerdotes, quos mit-

tur (1nquit) procaptu nofiro Dii effi-

tit filius homipis, ut colligant de

geremur, clementiffrma | illa diviniias,

m,ä H

AL

rwno e;us otnia fcandala. jam tc-

caleflium quoque. diflintliones Ordinum

acpfä j

i n

dwn us ad cot, & peufgmu& impen-

nobis exponems , ucfirique funilionem

fiüs, an quid turpius , an quid ab-

Saceráptii illis Miniflerii Sociezate con-

D

r

d

ominabilius, an qmd horribilius ex-

Juugens, dum pro viribus divina illorum

De calef

m DUO

cogitari qucat, quam fi mifli ad tol-

Sacratif a. Offia. imitari nitimur ,

Hiserarch

TU

emlefles — Spiritus

ao

lenda fmnda a , fcandala ii pufillos

Ierrenis mzagzmbm

[4!7 t.

4nittaü

? V& populis, quibus tales

pinxit , carnalique velamine ,. dum in

gii V

i^

sU

,Anoeh tales Sacerdotes obveniunt ,.

Sacris Litteris de i

loquitur , aternos

, !

Imc? L Pars .

H

13805

L.

j8

YtoacrarUus

4niä*dzös texit, ut os ex viftbilibus ad in-

juftitie. — An ergó ignoras , quód

telligibilia, crex fidione. fignorum ad

toties gratia divina in fe vacua fue-

rit, quoties c$ propria naturz blan-

fimplices caleffium. ordinum — provehat

fümmitates. lafpiciamus jam nos ó

dimenta fecutus? Dominum fc ipfum

dile&itfimi non fi&té fed ferió , quæ

vofare non debet, quemi adliuc pro-

fit imitatio neftra, an actio, àn cori-

pri& fervire natürz delectat. Sic eft;

Verlatio, atj vita noftra compareat

fic fuit, & erit : Scilicet tem ácu te-

s. Cbr)]ï

üt veré Angelica ? Erit forté non

tigit , qui dixit : Nos Arbitror inter

in 4

nerto àd háe , more irridentium , ad

Sacerdotes inultos effe , qui falyi fiant

CL dBomil.

huünc feré modum refpondens: Oho

fed. saulió plures, qui. pereant.

Quot

qüid dicis * qua( Ang:lica puritas,

modó voluptatis te fofis cotonas,

tot tibi thefaurizas vitidictas carbo-

quafi Apoftolica perfe&io » hatc pro

Monachis, & non: pro Parochis. Si

fies; Porró fapientis eft , triftitia

égo méutm Brevianum petíolvo. Si

temiperate loetis , & mmnas lenite

Fundatioriibus, caterifque obligatio-

promiiïïs.- V ifis crgö tot iti orbe tia-

nibus Patochialibus conimuniter fa-

lis, ex tnalà vitá Sacerdotum pro-

tisficlo , quis rhe accufabie ? TNorn

tnanare folitis, videarpüs etiám : fale

(um factus Cleficus , ut quciidie ves

temm pádcis lineis, quot & quantá

lut Monachus nioriar, fed ut comi-

borà perfe&torum Sacerdotum cori-

modius velut Domiinus vivami fí

ftans fanétitas non. folum im Eeccle-

fn.7,

pïac'u'i[ï&t fne& natute tam mottifi-

fiám, fed in totum quoque orbem

m

diffundatür. Perfcé&i Sacetdotes funt

caté & quafi Angclice vivere , tunc

&en Clericis ; fed Carthuftaais me

velut apes, colligentes ex Scriptu-

tarüm flofculis cetam feu lümceti

corutilitonem judxiffem. Sed quia

vetitatis & mel Sancm dulcifque

ejusmodi faflidiofam virami nacura

iea jam à pueto fübhorruit & de-

converfationis, Operibus apum de

facto omnino abhotret , hisc mihi

lumirne àd Sácta tott providetur Ec-

1 n

L

clefis ; & Doctrinà Sanctorum Sa-

:providere volai de tali flatu, in qio

(

) t

lfperafe , poffem pabulum firnie men-

Cetdotum eadem fulget , ut Sole

hi

A!mll

P(al. 4

furá, & libettatem fine claufurá. Sic

Luta. Melle füaves tedduntur aliás

Uu. ("

j |

e(t, fic fuit , & erit : nos Domini

v.9

amarx potiones. Ámarus quidem

HP f 1

fumus, & Ecclefix , ftuges confu-

eft aliàs potus fletu miftus , atnarus

!

Matt.ze, raztedati, In pacein idipfum dormiaft,

Calix paflionis & tribulationis , in-

V. 45.

cr vequiefram Ó . vos . deplorandi !

ttepide tamcn bibitur, ubi huic Sa-

cerdos mel falutatis doctrine inflil-

luig;;. dormite jam G requie[cite in pace pec-

lpb 75

catorim. Sed. eheu fubitó approbia-

lavetit , fuoque exemplo petpavi-

quabit hofa : & Angeli pacis. amate

dos fottiter prolectavetit. Protinüs

Alexandet Macedo pt&paratum me-

jiebunt. Ut audio, jamà puero ru-

pifti jugum , & declinafli à femitis

dicinz polum exhaufit, ubi Philip-

ï;j

pus

A—-

TO

DE MOTIVIS ET INSTRUMENTIS , G.

?

pus Medicus præbxbendo immiffam illas admlrablhs , concordia invio-

inferende mortis falfam fufpicionem

labilis, . mundities fumma obedien-

retovit.

Medicus animarum eft

tia admiranda

prudentia ftupenda;

1

Unam domum fíeu alvearium inba.

Sacerdos, reddens eis etiam aquam

amaram , potabilem , fi tamen fibi

bitant , & cubilia diftinc&a cenent ;

L

ipft pï:us applicuit, quod aliis pro

Tempus laboris & tempus (fentii

S Chl

cura praícribit. Suave profe&ó ju-

ftricté fcrvatur , non furtivé egre-

gum Chrift dici non poffer, nifi id

m mh

diuntur de nocte, fed ad opus füum

ipfe abundmtla divinz gratim pro-

exeunt , intuente fole, non ex cau-

( Müm

pnoque exemplo relevaflet. Jam ve-

sà yagandi , fed mellificandi, fructus

35

ró cum mgcxm gaudlo ab Electis

duicx*!ïxmos confüugunt ex foribus,

"

fufcipltur, quia de Petra melledivi-

& tamen fru&ui nulli nocent ,

col

tiá

na gxatxæ dulcoratur , atque tot he-

