Accuſatores illi omnes terrent me,
ſed tu Judex erigis me, tibi 4 Pater
tradidit omne judicium, e omnia in
manus tuas dedit, ſed viciſſim † pro

nobis omnibus re tradidit, g ipſe et-

iam tradidiſti te pro Eccleſia, ut illam
ſanctificares & mundares lavacro a-
quæ in verbo. Quomodo ſevero ju-
dicio judicabis eos, pro quibus tradi-
diſti te in mortem, b mortem autem
crucis? i Carnem tuam odio non ha-
bebis, membra ſumus corporis tui,
de, carne tua, & de oſſibus tuis.
XLVI. DE

a) Zoh. 5, 2 b) Marc. 9, 2
e*) Luc. 27, . 4A) Joh. §, 22,4.
e) Matthb. 1I, 27. F) Kom. 8, 32.
2) Eph. 5§, 25. 26. 6) Phil. 2, 8.
¹) Eph. 5, 29. 30.

Detine

Jamanenten
ern n, b
n Une IO
htegnum
ldelatte
Uunt ſi lento
e ſegt

Ulnn

el 4 anni
ſie ſr
untant
6gkoume 4
nuin
Unis üls inebr⸗
aiue 1
t en
Tlu uum
. lunſei i⸗
inie R
ibi erit
Eei emn
erdinde
uen deid
or

c.,9. .
lart
;

V.
—
abum.
atus mec
g illins a,:
o eb iler
t vetbun 6

veniet in 1

tlun, Don
e lungniluk
vomine, 3
ner. (e
flen ne

dammnetone

,2ſol timn
me Donm
stenent 1
e, tibi An
„: oONa!
cinnf
in eNer
geſig l
es do
Nloſeleo
ibus i
ortenn unt
Gio n
corpors n
us tuls

l., 4.

2%

Rom. 3
liln

De vitæ æternæ deſiderio. 219

XLVI.
DE VITA TERN.
DESID ERIO.
Semper, mens, reſpice ſurſum.
4 )Evota anima, non debes amare
— vitam fugientem, ſed potius
permanentem. Eo aſcende per deſi-
derium, ubi juventus ſine ſeneéëtute,
vita ſine morte, gaudium ſine triſti-
tia, regnum ſine commutatione. Si
delectat te pulchritudo, b juſti fulge-
bunt ſicut Sol: ſi velocitas aut forti-
tudo, electi erunt, c ſimiles Angelis
Dei: ſi longa & ſalubris vita, ibi ſana
eſt eternitas, & æterna ſanitas: ſi ſa-
tietas, d ſatiabuntur electi, cum ap-
paruit Domini gloria: ſi melodia, ibi
Angelorum chori concinunt ſine fine:
ſi mundana voluptas, etorrente volu-
ptatis inebriabit ſuos Deus: ſi fapi-
entia, Dei ſapientia ſeipſam eis oſten-
det: ſi amicitia, diligent illi Deum
plus quam ſeipſos, & invicem tan-
quam ſeipſos, & Deus illos plus quam
ſeipſos. Si delectat concordia, omni-
bus ibi erit una voluntas: ſi poteſtas,
electis omnia erunt facilia, nihil de-
ſiderabunt, quod non poterunt, nihil
autem deſiderabunt, niſi quod Deus
ipſos vult velle, & deſiderare. Si de-
lectat
a) Auguſt. de Spir. &. Ansh. in phr.
ſol. c. 25˙. b) Matth. 13, 34.
c) Matib. 22, 30. d) Pſ. 17, 15.
9 P. 36, 9.

22⁰ Meditatio XLVI.

leat honor & dwvitiæ, Deus a ſer-
vos ſuos fidelés ſuper multa conſtitu-
et: ſi vera ſecuritas, ita certi erunt,
nunquam & nullatenus illud bonum
ſibi defuturum, ſicut certi erunt, ſe
non ſua ſponte illud amiſſuros, nec
dilectorem Deum illud diligentibus
invitis ablaturum, nec aliquid Deo
potentius invitos Deum & illos ſepa-
raturum. Quicquid deſiderare pote-
runt electi, illic invenient, b quia co-
ram a facie ad faciem intuebuntur
eum, qui eſt omnia. Tam magna
ſunt illius vitæ bona, ut non pofſfint
menſurari: tam multa, ut non poſſint
numerari: tam pretioſa, ut non poſ-
ſint eſtimari: erit ibi corporum ætet-
na ſanitas, erit animorum ſumma pu-
ritas, erit gloriæ & voluptatis divinæ
ubertas, erit perpetua Angelorum
& Sanctorum familiaritas, erit ſtu-
penda corporum claritas: Gaude-
bunt electi propter loci amœnita-
tem, quem poſſidebunt: propter
jucundam ſocietatem, in qua regna-
bunt: propter corporis glorificatio-
nem, quam habebunt: propter mun-
dum, quem contemſerunt: propter
infernum, quem evaſerunt. Minima
æternæ vitæ corona præſtantior erit,
quam mille mundi, quia infinita illa,
hi

a) Martth. 25, 23. b) ICor. 13,12. Bo-
nav. I. 2. comp. c. 31. Pelargus in Com-
pend. loco 26. Bonav. in 9. diat. 6. 50.

Deuura
—
liintem 0
Metuenda 1
unis, gui
uus aritatis
n ritten
un eilit,
gſog ze ſi
Mllum in

.uIn gaam

eſ ele n
Eunn ar
W

Deun inſt

ſos in Deo⸗
Chnirn
lRern

inn Non

E ſientian
en inttedi
Uerde lie
Pemdno⸗
ſebont Cn
umm in h
uneht
Uun, ner g
nhln ei
Uls lum B
eit

VI.

—

Dens 4ſe⸗
lta conlin⸗
certi enn
ilud bonn
erti etunt,

miſiros ie

ailtend
utin N
eücerne on
enhellac
intvebums
Tum un
uIt nonhet⸗
1 Utnonpot
ut onie
ungunut
Umn ſumcn!
mui⸗
Dl lun
jtat, ellt

litas:

in n le
5 gonfat⸗
when⸗
unt: Iiiie
unt. HMin
lbntig in

N
nia
infne

4
. 1

di

De vitæ æternæ deſiderio. 221
hi autem omnes fihiti: neque etiam
metuenda illic invidia diſparis clari-
tatis, quia regnabit in omnibus uni-
tas caritatis: a propter ſummam il-
lam caritatem, quicquid uni electo-
rum accidit, tanto gaudio afficiet re-
liquos, ac ſi illis ipſis foret datum.
Nullum in cœlo & terra majus bo-
num quam Deus. Ideo etiam non
poteſt eſſe majus ac perfectius gau-
dium, quam Deum videre, Deum
poſſidere: b ideo etiam per unicum
momentum Deum videre, ſuperabit
omnia gaudia: videbimus enim
Deum in ſeipſo, Deum in nobis, &
nos in Deo: In vita hujus vitæ habe-
mus Chriſtum nobiſcum, ſed ſub ver-
bi & Sacramentorum velamine te-
Rum, non autem cognoſcimus eum
per ſcientiam; in futura vita coram
eum intuebimur, quando panem æ-
ternæ ſatietatis nobis diſtribuet:
quemadmodum diſeipuli non agno-
ſcebant Chriſtum in via, ſed de-
mum in hoſpitio, quando panem illis
frangebat. e Ccxleſtis illa Hieroſo-
lyma non habet templum manu fa-
Rum, nec Solem, nec Lunam, quia
templum ejus in æternum eſt Deus,
ipſius luminare, & lucerna. Fidei
ſuccedat viſio, ſpei comprehenſio,
dilectionĩ

a) Auguſt. in Joh. b) Bernb. in med.
cap. 4. &) I Cor. 13, 9. 12.
4) Lac. 24, 31. e) Apoc. 21, 2.

222 Meditatio XLVI.

dilectionis perfectæ fruitio. a In ædi-
ſcatione templi Salomonis b vox ſe-
curis & mallei non audiebatur: ſic in
cœleſti Hieruſalem, nec pœna, nec
tribulatio ſentitur: quia materia hu-
jus templi, c lapides ſcilicet ſpiritua-
les, jam ante in mundo per tribulatio-
nes præparati: d Regina ad Salomo-
nem veniens, eſt anima ad Chriſtum
in cœleſtem Hieroſolymam conten-
dens: ingreditur cum multo comitatu
ſanctorum Angelorum, cum auro &
pretioſis lapidibus diverſarum virtu-
tum: mirabitur Chriſti Regis ſapi-
entiam, & miniſtrorum, Angelorum
ſcilieet & Sanctorum, ordinem; ci-
borum menſæ, id eſt, æternæ refe-
Rionis plenitudinem; veſtium pre-
tium, id eſt, corporum glorificatio-
nem; domus pulchritudinem, id eſt,
cœleſtis palatii magnitudinem; ſacri-
ficiorum, id eſt, laudum divinarum
multitudinem: fatebitur in ſtuporem
converſa, ſe non potuiſſe credere ea,
quæ jam oculis videt. Eri gat ergo ſeſe
fidelis anima & parata ſibi conſideret
bona, eo dirigendus eſt ſpiritus, quo
aliquando eſt iturus. e In tempore
eo contendendum, ubi aliquando in
æternitate manendum. Non intrabit
in hanc Domini ſui gloriam, qui non
intrars

a) Bertho. in lib. allegor. b) Reg.6,7.
c) 1 Pet. 2, 5. 4) I Reg. 10, 2. & ſeg:⸗
*) Beruh. 3. in med. cap. 16.

De lite.

inmne ceſie
iquund 69
ego ſtacenel
Eus et ce
Pelig conſort
kiratt tepell
In eterm
tle tanton
ltis ckrit
ſengh hie .
Cilum Ven
hmonen

Umen, Gl 4

lelen ler
en lue
. 1 cohta
ebem ſ
ſen cdint
uld ii
unſſte le

1De vitæ æternæ deſiderio. 223
— — .
io. lnd intrare deſiderat: Coram facie Dei
isu aliquando apparere ſperas, ſanctitati
ebuur ki ergo ſtudendum, quia a & ipſe ſan-
peen, 1 Eus eſt. Cœleſtium Angelorum ex-
umatikr pectas conſortium, vide ergo, ne per
ilcethiim peccata repellas ipſorum a te miniſte-
ertihine rium! æterna ſperas, quare ergo tem-
nd Nn poralia tantopere deſideras? futuram
KCN inquiris civitatem, quare ergo deſi-
an aunf deras hic locum permanentem? ad
nultoconit⸗ Chriſtum venire deſideras, quare er-
am m go mortem times? ejus eſt mortem
lun timere, qui ad Chriſtum nolit ire: ad
Iti Nege coœleſtem Hieroſolymam intrare de-
n, A ſideras, quare ergo tot ac tantis pec-
uihmm is te contaminas; cum tamen
aume i ſeriptum ſit, quod nihil intrabit
Veliun é In eam coinquinatum? ligno vitæ a-
Arie liquando frui deſideras, Chriſtum,
inecn 14 vVerum vitæ ligaum, in hac vita per
tenzl Terarn fidem Prius apprehendas, quia
un din ſeriprum eſt: beati, qui lavant ſtolas
uuften⸗ nas in d ſanguine Agni, e ut ſit po-
le ins teſtas eorum in ligno vitæ & per por-
l tas intrent in civitatem: foris ſunt ca-
nes & venefici, cave ergo impudiciti-

——

ſſbi con 3
ſii am: foris ſunt homicidæ, cave erge
,In tenſe iracundiam: foris ſunt idolis ſervien-
Aiqune tes, cave ergo avaritiam: foris ſunt
N mi mendaces, cave ergo omnem peccati
in malitiam. Si deſideras intrare ad fnu-
tia
2) Lev. 11, 45. b) Hebr. 13, 4. Rpor.
unei Jerm. 4. de mer. 6) Apoc.21, ult. 1) Apoc.
1o,2 7,14. Fe)] Apoc. 22, 17. 1 ) Apoc. 19, 7.
16.

4

224 Meditario XLVII.

—

dera.
entum deſid .
ias Agni, ſponſi arenrurn eßden⸗
b Spiri us & Sponfa dien s, Per quem
nh Spiritus,
o n ham Spi nenn
habes bart 4 runler
elan Nen ut veniar Voammin dren⸗
en ai evielter nuptias e incn
er Fr onlus : Sponſa non e i ſpand
et Sponſus: en
ndven um non deſideras c nona el
dabere c in novo cœlo a nn ne
ib X .RDD.
r gua e ergo Veterigus creatoris,
Fn, quare ergo v
res is particeps neri e creatu-
ee ergo egenis ad es d Des,
6one
2 E erlas ædification n e Hach
ormtnn non manu n eere un
omum iem
aat mihra bitationis diſ-
MZ zzu⸗ noſtræ hab ionis dil.
um hujus ig, Vunetinen
4 hende dere roſpicis, ne
are ergo non b ein ſta
en a eniatis iin de ira iumn
enir non inhabitat rte
gneni am in fu .
elaitan ne nunquam unae ⸗
nhabitabit per erentoncitatis ini⸗
“ guſtas & ternæ Pereipies
n gufta
tium nunquam plenu
tium, 1
complementum 6) Pps. 1, 1.
) Apac. 22, 17. ) 2o, Fl.
Apoc. 21, 1I.

—

Fr,7AV1 DET IN
E A TTISSTA1. 7*
PE e mioX
anato atria Cœlum.
e. attis Pret manſioes utuu⸗
Re garnn Verba ſunt ganronnun
ſt 1. Deüidero videre locu Ponn
ri.

e D
—
Domine, in
Munltimanli
im ereg
nei. 9 Di
nuniEmgl,
io pertiam
ifala eni
ſtelo ricere
fentium.
tn menſun
bliknntin
onn re
unne Domn
Uuundhetih
irtoint
Cnocun
aiunm:
Er,eng
enun 4
Keoncinm
nined 1
ind in
Umubabe
Uelsätiat
iones
en iebre
32 i torre
ing ehll

p
bpij. 3
l
4le.
ip. uie

Vjl. De Dei in cœlo viſione. 225
— — . — —
uim itn Domine, in quo æternam mihi præ-
cut, Eeii paraſti manſionem. a Advena enim hic
usfeee ſum & peregrinus ſicut omnes patres
nims, M. ei. 5 Dies peregrinationis mecœ
ste imde Parvi & mali, igirur in hoc mundi exi-
nendi lio Patriam cœleſtem deſidero: c
6. Vel οτ—ιπ αιenim meum in eœlo, 4 de-
c n ſidero videre bona Domini in terra
6les viventium. In imagine pertranſit hæc
ei orni Vita, menſurabiles ſunt dies mei, e
aheteſten & ſubſtantia mea tanquam nihilum
en 1al coram te, quæ igitur expectatio mea?
m, eus nonne Dominus? Domine Jeſu, f
enchmn⸗ quando erit, ut ad te veniam? quando
inrent⸗ apparebo ante faciem tuam? Quem-
ne i admodum deſiderat cervus ad fon-
tes aquarum: ita deſiderat anima mea
ad te, Deus! g O verum & perfectum,
w & plenum gaudium! o gaudium ſu-
per gaudium! vincens omne gaudium,
G extra quod non eſt gaudium: quando
intrabo in te, ut videam Deum me-
um, qui habitat in te? Adimplebis
me lætit'a cum vultu tuo, Domine, de-
Ilectationes in dextera tua usque in fi-
)hh nem, inebriabor ab ubertate domus
tuæ, & torrente voluptatis tuæ pota-
—– bis me, apud te eſt fons vitæ. & O deſi-
D L. 2 deratam

10ℳ .
5l 4) Pj. 39, 14. b) Gen. 47, 9.
c) Phil. 3, 20. 4) Pſ. 27, 13.

e) Pſal. 39, 7. F) Eſ. 42, 3. 12.
nſone g) Aug. in medit. b) Pſ. 17, ult.
1) Pſal. 36, 9. k) Aug. 22, de civ.
Dei cap. ult.

226 Meditario XLVII. de

” —
deratam vitam! beatam felicitatem! iment p
in qua ſanctiſhma, Lrinitas erit per- nlin
fedio deſideriorum noſtrorum, quæ “
ſine fine videbitur, fine faſtidio ama- fiin
bitur, ſine defatigatione laudabitur. unine
Deum videre ſuperabit omnia gau- enſeiſt
dia: Chriſtum videre, cum Chriſto riamig,
vivere, Chriſtum audire, fuperabit o- „ e
mnia cordis noſtri deſideria. O Jeſu winis
Chriſte, Sponfe animæ meæ ſuaviffi- it “
me, quando ſponſam tuam in regium eitcling
adduces palatium? quid ibi deeſe pot- Eehune
erit? quid ibi amplius deſiderari hot- H
erit, aut expectari, a ubi Deus erit ſkenn
omnia in omnibus? b pulchritudo H
erit viſui, mel guſtui, cithara auditui, i nn
balſamum olfactui, flos tactui: Omnia “
erit Deus, & diſtribuet unicuique ſe-
cundum deſiderium cordis ſui bona:
Si vitam deſideras, ſi ſanitatem, ſi pa- b
cem, ſi honorem, ibi Deus erit omnis ine
in omnibus. Quæ fummis in Eccle- iche
ſia Doctoribus obſignäata modo funt iae
myſteria, vel puellulis ibi erunt ob⸗ “
vin. Acdcrir nobis benedicta Cariſti altee
humanitas, & de abſconditis lalutis
noſtræ mylkeriis voce concionabitur
ſuaviſkima. Vox ipfius dulcis, atque I
facies ejus decora, d diffuſa eſt gra-
tia in labiis ipſius, e gloria & hono-
re incedit coronatus. Quod ſi Deus

klip
lon.

erit omnia in omnibus, utique et- ler
auauam
4) 1 Cor. 15, 2 8. b“) Bernh. 4 M.,
c) Cant. 2, 14. d) Eſ. 45, 3. Ar

) Pſ.S8, 6. f) Bernh. ſer. I1. in Caont. )ar⸗

VIl. De Dei in cœli viſtone. 227
feliium jam erit plenitudo luminis intelle-
as elt Stui, multitudo pacis voluntati, con-
orm tinuatio æ&ternitatis memoriæ. Satu-
licm rabit Filius intelligentiam pleniſſima
e laudb cognitione, Spiritus ſanctus volunta-
tem fuaviſſima dilectione, Pater me-
moriam ſecura utriusque recordatio-
ne. Tu, O Deus, lumen eris, a in cujus
lumine videbimus lumen, te ſcilicet
in te, in ſplendore vultus tui, quando
n inte“ te videbimus a facie ad faciem. Ne-
bicenf que ſolum te videbimus, ſed eriam
Geſtenm tecum vivemus; neque ſolum tecum
Det vivemus, ſed etiam te laudabimus:
neque ſolum te laudabimus, ſed gau-
dii tui conſortes erimus; neque ſolum
Aui tecum gandebimus, ſed b Angelis et-
miite iam fimiles erimus; neque Angelis
einte ſolum, ſed ipſi etiam Deo benedicto
Giutemi? in ſeculum. Obſtupeſcat hic fidelis
anima, & miſericordiam Salvatoris
ſui adoret. Non in gratiam ſolum
nos inimicos recipit, ſed peccata re-
mittit, ſed juſtitiam donat, ſed ad
cœſtem deducit hæreditatem, imo
Angelis & ſibi ipſi nos ſimiles reddit.
beatiſſima civitas! O cœleſtis Hie-
ruſalem! O ſancta ſanciiſſimæ Trini-
tatis ſedes, quando erit, ut ingrediar
templum tuum? 4 Templum coœ-
leſtis Hieroſolymæ Agnus eſt, e
uigte 1 3 Asnus
2) Pſ. 36, 10. Aug. in illum lor.
) Matth. 22, 30. c) 1 Joh. 3, 2.
P 2) Apoc. 21, 22. e) Zoh. 1, 29.

—

D

228 Meditatio XLVII. DeAng
——= —— —
Agnus nimirum, qui peccata mundi
tollit & pro eis a ab origine mundi Dr S
occifſus. Quando erit, ut adorem in N
templo illo Deum meum, Deum fſci- .
licet in Deo? Quando orietur mihi
Sol iſte, qui illuminat civitatem il- Crl,/
lam ſanctam? Exulo adhuc a patria Natelun
mea, ſed c repoſita mihi eſt hæredi- dle nben
tas ampla. Gredentibus 4 poteſtas Eienit
per Chriſtum facta filios Dei fieri. e lohmn
Quod ſi filii ſumus, utique etiam hæ- Uis ceſehr
redes, hæredes quidem Dei, cohære- (lushomin
des vero Chriſti. Erige te, anima tiiniit
mea, & aſpirs ad hæreditatem tuam. J niimont
Dominus pars hæreditatis meæ g & ölle l
merces mea magna valde. Quid præ- iMbeiſn
ter hoc donare poſſet miſericoròiſſi- ninun a
ma Dei benignitas? Vitam donat: Reſani
Filim donat; Semetipſum donat: Inhn. 0
Qiod fi adhuc majus aliquid in cœlo 1n undn
acque terra ſciret, illud ipſum nobis Gniume
donaret: b In Deo vivimus, i tem- 1! K e
plum Dei ſumus, Deum poſſidemus, tenlginn
hie quidem in ſpiritu atque myſterio, Nt aline
illic autem in veritate, ibi noſtra Men
ſpes erit res, ibi non ſolum perma- ttern
nebimus, ſed etiam habitabimus in ſihten
æternum. 1

XLIIX. DE GEen 3
nen nin
4) Apaoc. 13, 8. b) Apoc. 21, 23. 1 Age
c) Pſ. 16, 6. 4) Zob. 1, 12.
e*) Rom. 8, 17. f) Pfſal. 16, 5.
g) Gen. I5, I. b) Act. 17, 28. 4) .
²) I Cor. I, 16. ) Auguſt. in Eſ. 74 N10
Orig. lib. 2. ae prine. c. 3. *)

—

VIl.

—

eccata d.

tigine nmn
Ut adoten ’
m, Deun
oniernt
t cipitaten
1dhuc d en
ini et her.

e eiam
nDei id

ite te

Virim
iplun in
eavic ni

iinn

Vinng 11

Alent
e, 1
wpintinu

N
t. 165
ug
„„45.

De Angelorum Aſſociatione. 229

— —

XLIIX.

DE SVAVISS&IMAANGELO-
RUMIN COELO AS%⅓-
CI ATIONE.
Cœleſtis curia noſtra eſt.
IN a relurrectione mortuorum ne-
que nubent, neque uxores ducent,
ſed erunt ſicut Ansgeli Dei in (&lo.
Ecquis hanc beaterum dignitatem di-
ghis celebrare poteſt encomiis? b In
cujus hominis cor hæc beatorum glo-
ria aſcendit? Electi gloria reſurreétio-
nis innovati absque ullo mortis metu,
absque ulla corruptionis labe, ſalvi-
fiea Dei fruentur viſione. cVidi Do-
minum a facie ad faciem, & ſalva fa-
Ga eſt anima mea, exclamat D. Pa-
triarcha. Quod ſi momentanea Dei vi-
ſio tantum potuit adportare lætitiæ
cumulum, quid poterit viſio ejus æter-
na? Si Dei in forma hominis appa-
rentis intuitus ſalutem & vitam attu-
lit animæ, utique viſio ejus a facie ad
faciem vitam & beatitudinem affe-
ret æternam. Quid igitur ad hanc
felicitatem accedere præterea poſ-
ſit? quid præter Dei viſionem deſi-
derare poterunt electi? Nihilo ta-
men minus beatiſſimo & ſuaviſſi-
mo Angelorum fruentur conſoertio.

L 4 Neque
a) Matth. 22, 30.
*⁵) 1I Cor. 2, 9.
c) Gen. 32, 30.

I.
2 6 Meditario XLII
rtio i 1fru-
1 conſortio zlorunkt ſeu.
Reue ſe Beriam ſimiles i me
rr, ſe leilicet agilitate, H nare⸗
nmortali te. Induemur ea len um
nnortaniente ſtolis albis cora Prhne.
nnie velle, ngeli⸗ æternum
no Ag

ir-
mu D Ino cantti um, 1
m ntic ne dem V
§ 0

m-
corona, eodem n.
tutum ftatis endeblemn beiwilesio.
Vumns Augclain Domin l nu⸗
rennr, lamat Manoah. imog,
riemur, exc dmatdlann ne a
ten Vineiine centena millia Ca .
H in ue martshan
um, . ique aum
inn mblius, ne hetentorum all.
ſimi krudincab illis ſeparemu H
miliendine⸗ Naturæ becearrie⸗ ra⸗
nic, Ee nuditas noſtra & ſalu
nica, &

e r Ve m idiſſima .
ſti ento atque

emo
ie la. e Ne
r innocentiæ ſl⸗ iedre
eigenn r, iraſcitur ne i zu.
ibi læditu jditas nulla grardele⸗ ubi
nemo, tie aut poteſtatis pulſa Stera⸗
12 erraterun voners n a Srala⸗
ecc reie
tio. none e
tipus lackyin eflere
HS tibus lacrymis d lrre eoge.
Rur, ner ue metuenda zus erte⸗
ne lee
Be eit uda, vicimus in te in⸗
r e Quod ſi ?σιννρ uign⸗
us omne
2. 6) Dan.
WGe. 4 .z22 ber.
5 9 Eſa. 61, 10. 2 g.
. 4.
2. Jaſt. ſanct. F) Apoc.

Deche

ficve nul
Geicetium
ineniscel
Ib erlt ibn
nec ceſeit,
eſtient,
boin
indfontes
Ee entre
bie
ellllgron
ſeſeane .
prelert
nir kſh
Certne,

in erno p

litre, ⸗
ſisſel
.

ſrukit
nln, ltig
Meil,
ii, Eei
lum, &
irznan
Cin ſit
ltinet 4
erſt ne
u dne 4

illorum fr
es ilis enn
te, clniun
Ur eademea

8coramn tin

etum pll
ineiten i
Na,eotenſ⸗
1s Piiſei⸗

Nh. Mͦ
1 milion
niliaanze:
mmum. Cnl
ſe mellen
ecitolun
genm.

eccatict

Kllnßck
e ndi
oln.?
emn,
Nnteſehe⸗
8pulitii
1e non
Mun md

lefer

iuke
it ginl⸗

virtute N

ℳN einig
iſe
39

14

,

De Angelorum aſſociatione. 231

utique nullum aderit cibi aut potus
deliderium. a Deus erit cibus noſter,
in cujus delectatione ſatiabimur. De-
us erit cibus noſter, qui ſolus reficit,
nec deficit. à“ Non eſurient beati, ne-
que fitient, non percutiet eos æſtus &
Sol, quia miſerator eorum reget eos,
& ad fontes aquarum potabit eos, ibi
c de ventre fluent flumina aquæ vitæ,
ibi a paratum convivium pinguium
medullatorum, convivium vindemiæ
defecatæ. e Epulabimur & lætabimur,
& præ lætitia cordis jubilabimus. Do-
mine Jeſu, perficientur hœc in ſpiritu
& veritate, J de fructu vitis bibemus

in regno Patris tui, ſed in Spiritu &

veritate. Verba enim, quæ locutus es
nobis, g Spiritus & vita ſunt, atque
hujus ſæculi verbis futuræ vitæ de-
claras gaudia. Quod ſi lαιννιoο eri-
mus, utique etiam mortis auferetur
metus, h abſorpta erit mors in vico-
ria, præcipitata erit mors in ſempiter-
num, & abſterget Deus omnem la-
chrymam ab oculis populi ſui. & Gau-
dium igitur erit ſine triſtitia, quod
continet æternam ltitiam; ſalus
erit ſine dolore, vita ſine labore,
lux ſine tenebris, amor nunquam te-
L 5 peſcet,
2) Aug. in Pſ. 50. b) Apoc.7, 16.17.
„) Zob. 7, 38. d) Ejſa. 25, 6.
e*) Eſa. 66, II. F) Matth. 26, 29.

4) Zob. 6, 63. b) 1 Cor. 15, 54.

232 Moedizario XLIIX.

peſcet, gaudium nunquam decreſcet,
gemitus non audietur, neque dolor
ſentietur, triſte nihil videbitur, lætitia
ſemper habebitur, ibi ſumma & certa
ſecuritas, ſecura tranquillitas, tran-
quilla jucunditas, jucunda felicitas,
felix æternitas, æterna beatitas, bea-
ta Trinitas, Trinitatis unitas, & uni-
tatis Deitas, & Deitatis beata viſio. E-
rige te, anima mea, & honorem a
Chriſto nobis collatum altius per-
pende. Conſociabimur a Angelorum
& Archangelorum cœtibus, thronis &
dominationibus, principibus & po-
teſtatibus: neque ſolum ſociabimur,
ſed etiam ſimiles erimus. Aguoſce-
mus ibi Angelum cuſtodiæ in vita o-
lim deputatum: neque egebimus ipfi-
us miniſterio, ſed ſuavi ejus lætabi-
mur contubernio: non deſiderabi-
mus ipſius protectionem, ſed ob ſua-
vem gaudebimus ſocietatem, ſed cla-
ritatem ipſius oculis intuebimur cla⸗
rificatis. Quod ſi lezαν*ͤsXο erimmus,
utique corpora noſtra fragilia, debi-
lia, mortalia immutabuntur, & ſpiri-
tualia, agilia, immortalia efficientur;
lucida erunt, quia Deo propinqua, 6
qui habitat in luce inacceſſibili, & ℳ
luce veſtitus eſt; incorruptibilia
erunt, quia Angelis, imo e corpori
Chriſti

a) Col. I, 16. 5) I Cor. 15, 43. 44.
c) I Tim. 6, 16.
—Erſ. 104, 2. e) Phil. 3, lt.

=

Dedh
—
Chriſti che
untur ke
in inorrn
nodilit
minuntur
inte: ſe
ierron
Ui ſent
Kternum.
tt ilis
69 10.

) Der.
—

T
NAl/
Eher
nſern
kadis one
Dtatem. D
nl ilis
Rfroten
ratum?
nglin
llcet Dee
leor e!
8. 1d, er⸗
Ehryne,

4) Cant

IIX.
—
in Cecleſe
neque it
bitur, Ktii
mina A en
illitus,tun
ſda ſelictui,
heatitihte⸗
nitacu
benaviloh⸗
D honoten
n Ains e⸗
4 mebie
s, troist

1

rigor frigoris, erunt ibi perpetuæ te-
nebræ, erit, ihi fumus & perpetuæ
lachrymæ, erit ibi aſpectus terrificus
L 6 Deæmo-

De Angelorum oſſociatioue. 23

Chriſti clarificato conformia; ſemi-
nantur hic in corruptione, reſurgent
in incorruptione; a ſeminantur in
ignobilitate, reſurgent in gloria; ſe-
minantur in infirmitate, reſurgent in
virtute: ſeminatur corpus animale,
ſurget corpus ſpirituale, quod fulge-
bit ſicut b ſplendor firmamenti in
æternum. Veni, Domine Jeſu, & glo-
riæ illius participes nos effice!
4) 1 Cor. 15,4 3.
*⁵) Dan. 12, 48.

XLIX.
DE TORMENTORUM TNFER-
NALIU GRAVUITIAT.
Semper meditare gebennam.
Ogita, devota anima, pœnarum
inferni gravitatem, & facile ſupe-
rabis omnem pravam peccandi volu-

prtatem. Erit ibi præœſentia omnis ma-

li & erit abſentia omnis boni. Quid
mali illis deeſſe poterit, qui puniun-
tur propter ſummum malum, ſcilicet
pPeccatum? Quid boni illis adeſſe pot-
erit, qui ſunt remoti a ſummo bono,
ſeilicet Deo? Erit ibi calor ignis, &

4) Cant.I. 3. de uat. noviſj. c. 4.

᷑

iſſer⸗
Dœæmonum, erit clamor in perpetu- unn proli
um, erit ibi ariditas, ſitis, fœtor ſul- Nos petdur
phuris, vermis conſcientiæ, timor, do- lre, & aſh
lor, pudor & confuſio peccatorum o- in anne en
mnibus manifeſtorum, invidia, odi- atiefeme
um triſtitia, divinæ viſionis carentia, (ud non h
omnis ſpei ablatio. Separabitur, Dei gen cuce
virtute, claritas ignis ab ejus aduſtiva mbei del
virtute, claritas cedet in gaudium inkitz
ſanctorum, vis aduſtiva in tormen- (Md denden
tum damnatorum: lucebit miſeris nmns
non ad conſolationis objectum, ut vi- wigii fn
deant, unde gaudeant; ſed ad miſeriæ utttig
augmentum, it cernant, unde magis Poteit iin
doleant. Viſus aſpectu Solis, Lunæ ac inxpetnn
ſtellarum omnium privabitur, ſicut ſelth o
etiam viſione Chriſti & Sanctorum enaiee
omnium: punietur autem fletu, füu- Miite⸗
mo, Dæmonum ac omnium damnato- in hſenci
rum aſpectu. Aures damnatorum eju- (ion &
latus, & aſſiduas blasphemias, ut & hor- in om
ribiles Demonum rugitus audient. (Wünhu
Guſtus affligetur ſiti & fame, ac omni unoyhis
ciborum ac potus privabitur volu- Uaned ſel
ptate. Odoratus fœtore ſulphureo N
torquebitur: tactus ignem intus & iin cumn
extra urentem, atque ad medullas us- Auſe e
que penetrantem ſentiet. Corpora noi en
damnatorum erunt deformia, obfeu- DMn der
ra, tarda, ponderoſa. Torquebitur n ſhenn
memoria peccatorum recordatione,
neque tam dolebit ſe peccaſſe, quam
voluptates ſuas perdidifſe. Una ſcin- )An
tilla gehennæ ignis plus peccatores Q hobe
lædet, quam ſi fœmina in labore & hz 6)
partu Deny.

kormeiter.

—.

k in heen
8) feetot .
e, iinon⸗
eccinotune
inwicia,
Vonisclen
doribiut 1

bejuseclln

in gulne

a in uns
Dl
beelun r
ſel 40 lat
t,unlenm
abitut,
Slen
ken en

biun E
te Ghim
heſn nis
metli

honoribus, quia in inferno nullus erit

infernalium gravitate. 235

partu prolis perſeverando mille an-
nos perduret: erit ibi fletus ex do-
lore, & a ſtridor dentium ex furore:
in carne cruciabuntur per * conſci-
entiæ vermem: Nullum erit vitium,
quod non habeat ibi preprium ali-
quem cruciatum. Sicut nihil in re-
gno Dei deſideratur, quod non inve-
niatur, ita in inferno nihil invenitur,
quod deſideratur. Nihil ibi proderit
damnatis, quod in hac vita deliciis
variis uſi fuerint, quin potius earum
recordatio gravius torquebit: nihil
proderit damnatis, quod in hac vita
in perpetua ſaturitate & ebrietate vi-
xerunt, cquia tunc ne guttulam qui-
dem aquæ obtinere poſſunt. Nihil
proderit eis, quod veſtibus uſi fue-
rint ſplendidis, quia induentur con-
fuſione, & corpora ipſorum veftien-
tur ignominia. Nihil proderit eis,
quod in hac vita conſtituti fuerint in

honor, ſed continuus gemitus & do-
lor. Nihil proderit eis, quod in hac
vita cumulaverint divitias, quia ibi
æqualis erit omnium paupertas.
Remoti erunt a beatifica Dei viſione,
Deum non videre, omnia gehen-
næ ſuperat ſupplicia: Dei faciem ſi
1 7 in

a) Matth. 22, 13. Bernhb. ſerm. 8. in
Qui babitat. Idem in med. de vot.
cap. 3. b) Eſa. 66, ult. clι½⅛.ορ. 16,24.
42) Bernh. de gom. inter. Cap. 20.

23 7 Med. XLIX. De tormentor.

— .

in carcere inferni incluſi viderent da- ſentze be
mnati, nullam pœnam, nullum dolo- n erit
rem, nullamque triſtitiam ſentirent: (oſrim e
iram Dei experientur, & tamen bea- elige in
tificam Dei faciem nunquam intue- ſaie i
buntur: ſentient pœnas a facie ejus, n ,
cujus tamen faciem nunquam con- wafonis
templabuntur, ira Dei ignem æternæ mi ecl
damnationis perpetuo inſtar ſulphu- ir
rei torrentis ſuccendet. àa Nec ſo- in
lum a Dei contemplatione remove- ee
buntur, ſed etiam a Dæmonum con- en bitnen
ſpectu miſerabiliter cruciabuntur: gran 4
ſentient eorum flagella, quorum in hae kincn
vita ſecuti ſunt magiſteria. Si ſpectri eeze 1
alicujus intuitus hominem in hac vita
ferme exanimat, quid poterit horri- ſenent
bilis Demonum in æternum duratu- ne
. .d aul,

S
Uelt, Il

mneceet⸗

rus aſpectus? neque ſolum cogentur

. . llt tormnen
damnati Dæmonibus perpetuo con- fthe
verſari, ſed etiam ſentient ſe in æter- en
cr

num ab illis cruciari: ſi in hac vita i
ex permiſhone divina Diabelus tam Peninn

graviter afffigit ſanctos, quam gra- n aun
viter cruciabit damnatos poteſtati n
ſuæ in æternum traditos? Damnati urm
non ſolum cruciabuntur per Dæmo- D
tel

nes exterius, ſed etiam per conſcien-
tiæ vermem interius: omnia omnino,
gitæ unquam perpetraverunt, pecca-
ta oculis eorum aſſidue erunt ob-
jecta: tanto autem erit gravius tor-
mentum, quia non amplius reſtat po-
nitentiæ

4) Polycarp. c. 61. Harm. Evang.

—

rhtenni iuſar nal a gravitate. 237

H nitentiæ beneficium: a quando vir-

oüllumde, gines paratæ intraverint cum Spon-

mnſenn ſo, ſtatim claudetur janua, b januam
umenk intellige indulgentiæ, januam miſe-
len Iis ricordiæ, januam conſolationis, ja-
afues nuam ſpei, januam gratiæ, januam
unguen converſionis ſanctæ. Clamabunt da-
genuns mnati, & cdicent montibus ac petris:
nuſtir he Cadite ſuper nos, & abſcondite nos
iN ab ira Agni; ſed clamor iſte erit fru-
ode kenot ſtraneus, quia Cœlum & Terra fu-
emonun gient ab ira ejus, ſicut ſeriptum eſt:
Fugit omnis inſula, & montes non
ln ſunt inventi: Quicquid datum fuerit
h. N“ electis ad gloriæ augmentum, id
eminhuſt omne cedet damnatis ad dolorum in-
Nritdi⸗ crementum. Erunt quidem pœna-
non iut⸗ rum gradus, ſed tamen qui minora
un (Cgens ſentit tormenta, nulla exinde perci-
eheittin piet levamenta: qui majoribus tor-
nrſeinin quebitur cruciatibus, invidebit illi,
nb⸗ qui afffigitur minoribus. Non perci-
u“ pient damnati inde aliquod levamen-
tum, quod quidam cognatorum vel
amicorum in cœleſte recepti ſunt pa-
8 Dm latium, quia etiam eledti nullam inde
per Dn ſentiunt triſtitiam, quod ſciunt quos-
e, dam ſuorum cognatorum ad æternam

rmvomi tranſiiſſe gehennam. T'antus ibi in
uth en damnatis erit dolor & cruciatus, ut
aut ü mens ad aliud dirigi non poſſit, niſi
grili ad
teſire

enn a) Matth. 25, 10.
b,) Granat. Iib. 1. memorial. red. 1.

I. c) Apoc. 6, 16. d4) Apoc. 16, 20

–

238Med. XLIX. De tormentor.
ad quosvis dolores impelli. Proſe-
quentur damnari odio omnes Dei
creaturas: proſequentur odio ſeipſos

invicem: proſequentur odio Angelos

ſanctos, homines electos, adeoque

Deum ipfſum, non quidem in ſe & in
natura ſua, ſed in juſtitiæ effectis. „

Omnia mala hujus vitæ ſingularia
ſunt: unus gravatur paupertate, alter
torquetur morbi gravitate: unus du-
ra premitur ſervitute, alter convicio-
rum oneratur mole: ſed illic ſimul
omnes omnibus torquebuntur malis,
dolores ibi erunt univerſales in o-
mnibus ſenſibus & membris: in hac
vita omnes moleſtias mitigat ſpes
levationis, ſed illic nulla relicdta eſt
ſpes liberationis: pœna inferni non
ſolum eſt æterna, ſed etiam ne per
momentum quidem interrupta. At-
que hinc eſt, ſi omnes homines nati
ab Adam usque ad hodiernum diem,
& amplius naſcituri, viverent usque
ad noviſſimum diem, & ſi unam pœ-
nam, quam anima pati cogitur, pro
uno peccato in inferno ex æquo pate-
rentur, tunc particula quævis illius
pconæ unius hominis major efſiet,
quam omnia tormenta, quæ omnes
roptores & malefici unquam eſſent
perpeſſ‚i. O Domine, da, ut gehen-

nam cogitemus, ne in gehennam in-

cidamus!

L. DE

iſfer,
—

ne Dermre
ſeine n
Emnisern
Re
Auund om
nit d ti
umen
E UPrrenoyen
lt ſem
rx nin
Aunine
ſel ut
lr tern
(um ſem
iit Aſen
lon erit
ie
elen
t cet
a Gumn
letn
Meentende

ll, 4 deen

ern
iol

len
9

tomem infernalium gternitate. 239

—

ell. Pot L.
unr DE POENARUM INFERNALlI-
rocholeſe“ UM ETIERNITIATE.
Odio Are Tormenta zterna malorum.

08, Aent (Okita, devota anima, inferna-
en in ll lium pœnarum æternitatem, &
Gte h rectius percipies earum gravitatem. a
ir ind Eſt in inferno flamma furens, & ſine
upeteeit fine perurens: Vita damnatorum eſt
ter umsé ſine fine mori: mors eorum eſt in æ-
letnd ternis peœnis vivere. b⁶ Nec, qui tor-
ſed iche quet, fatigatur, nec, qui torquetur, a-
huntem liquando moritur: ſic ignis ibi conſu-
Getess mit, ut tamen ſemper reſervet: ſic
brsimu tormenta ibi augentur, ut tamen ſem-
per renoventur: ſic damnati morien-
la rei tur, ut ſemper vivant: ſic vivent, ut
n inleni ſemper moriantur. g Sine ullo un-
etan e quam fine aliquem torquendum efſe,
enh id vero ultra omnes deſperationis
hompe fertur terminos. Quid enim gravius,
emunté quam ſemper velle, quod nunquam
ereht i⸗ erit, & ſemper nolle, quod nunquam
ſounm” non erit? in æternum damnati non
aſſequentur, quod volunt, & quod
nolunt, in æternum pati cogentur.
Quando ceſſabit Dei ira, ceſſabit et-
iam damnatoris pœna: ſed æterna eſt
ira, æterna igitur & pœna. Quando
Ppœnitentiam veram agent damna-
0 α ti, a peccatis ſuis porerunt libe-
rari,

AaA) Paulinus de obitu eccleſ.
bj) Bernb. in med. devotiſſ. c. 3.
*) Ibi col. 1193. Ma. Clarius orat. 12.

240 Med. L. De pœnarum

—

rari, ſed præcluſum tempus pœniten-
tiæ, nulla ergo ſpes reſtat indulgen-
tiæ. Quando torquere ceſſabunt
Diaboli, torqueri ceſſabunt damnati;
ſed nunquam cefſabir furor Diaboli,
nunquam ergo ceſſabit cruciatus ho-
minis damnati. Quande mutabitur
Dei juſtitia, mutabuntur etiam da-
mnatorum ſupplicia: ſed invariabilis
Dei juſtitia, æterna igitur erunt da-
mnatorum ſupplicia. Ad diſtrieti
judicii ſententiam pertinet, ut nun-
quam careant ſupplicio, qui in hac vi-
ta nunquam carere voluerunt pecca-
to: æquum eſt, ut nullus detur damna-
to terminus ultionis, qui, quamdiu va-
luit, habere noluit terminum crimi-
nis: damnati peccarunt in ſuo æter-
no, id eſt, quamdiu vixerunt, juſtum
eſt, ut puniantur in Deo æterno: cum
fine deliquerunt, quia cum fine vixe-
runt, non voluiffent utique cum fine
delinquere, ſi potuiſſent ſine finé vive-
re, ut poſſent ſine ſine peccare: ter-
na quoque eſt ignis inſernalis mate-
ria, peccati ſcilicet macula, merito
igitur æterna etiam pœna: non temo-
vebitur ab oculis Dei peccatorum in
damnatis turpitudo, quomodo ergo
rem overi poterit ſuppliciorum in pec-
cata conſtitutorum magnitudo? Pec-
catum inſuper eſt infinitum malum,
quia contra infinitum bonum com-
miſſum,

4) Gregor.

ilfen
—

nium, &
indltum
eo gli m
Mitum cont
enit ig ſe
n ero
In ttemmt
into hon
Uin detn
tehrnarit
un roln
maginem:
Aurs ne⸗
ne ſte
l,li ee
ni, eten
rii.
Kennr vo
Malſeretn
Aenm
lhrnen
ihfinitoe
leres
teltu,
Aant D.
uhlis,0
ismen

ineelle

(untum:
cla! Dolt
kenger et
untum el

4) C.

ſecin
gitur

440
niney⸗

Ellt

infernalium æternitaze. 241
miſſum, & Chriſtus pro eo perſolvit
infinitum pretium: merito ergo in
eos, qui moriuntur in peccatis, infi-
nitum conſtituitur ſupplicium. per-
emit in ſe homo bonum æternum,
juſto ergo Dei judicio incidit in ma-

lum æternum. 2 Creavit Deus ab

initio hominem ad ſui imaginem,
ut in æternum ſecum vivere poſſet;
reſormavit Deus hominem in pecca-
tum prolapſum per Chriſtum ad ſui
