olcis diſti, ac in vera pietate informato-
ſene res, nequaquam pofſſum reddere con-
n, digna præmia. Te igitur, omnis bo-
nnun ni autorem, omniumque benefi-
idd ciorum remuneratorem, humiliter
e

K precor, ut temporalibus ac æternis
c præmiis compenſes illorum benefi-
t cig. Doceat me exemplum Chriſti,
Amed. PFilii tui, qui circa agonem mortie
diſcipulo ſuo commendavit matris
curam, ad ultimam usque reſpira-
—– tionem parentum habere diligen-
tiam. Doceat ipſa Natura in cico-
EVt niæ exemplo, quod perpetua debea-
. tur gratia parentum merito. Tibi
quoque, benigniſſime Pater, fratrum
quolt. ac ſororum, adeoque omnium cog-
malitt natorum meorum incolumitatem
ααcommendo. Sint fratres ac ſorores
us IIe Chriſti, ſint hæredes cœleſtis regni.
te, u Conjungantur mecum in regno gra-
Eteri R tis⸗

.

6 Evercitii pietatis d
tiæ, quos conjunxiſti mihi in vita oo cnn
Neturæ, & quos cum lachrimis & do- e eon
loribus jam tum à me ſejunxit mor- centium
tis violentis, eos noviſſimus tanmis ad- feentie
ventus cum æterna mihi reddat lœ- donis p
titia. Fac nos omnes cives ccleſtis nnt a
Hieroſolymæ, quemadmodum in hac In ben
vita fecifti nos membra veræ Eccle-
ſæ. Idipfum quoque omnibus be- —
nefa toribus meis ex animo precor:
quorum ſeria cura ac deliderio ſa-
lutis ipio Naturæ jure teneor: reci-
pe a eos in æterna ſupernæ civitatis 5)
tabernacula, per quos tam varia & 0.
copioſa mihi exhibuiſti beneficia.
CGor b meum proponit tibi infallibi- Dor
le verbi tui promifum, quod ex gra- Uee
tia remunerari velis etiam frigidæ c D
aquæ potum, quanto magis æquum ezi
erit, ut liberalem ac beneficum te icty,
ſentiant, qui tam larga manu omnis age
generis beneficia indigentibus præ- umc
ſtant. Non ceſſet gratiarum tuarum hogt
ad eos recurſus, a quibus tanti fiunt ine
beneficiorum ad alios decurſus, per-iine
petuo eis ſcaturiat fons tuæ bonita- ntonen
tis, a quibus tam largi promanant ri- deeri
vuli benignitatis. Effice, quæſo, mi-Ai
ſericordiſſime Deus, ut, qui carnalia l
tam d large ſeminant, ſpiritualia ma-uni

11

ihls
dhne ex⸗

2n) Luc. 16, 9. efamm

c) Marth. 10, 42.
9) I Cor. 9, II. . )N

n in in
mis Ele
lnit Ne-
s ulnet⸗
jecei
6s Celt
gamn ioe
ſeng bul⸗
nibis de⸗
no Pec
eſeid

(
1n Win
benttil
Pi irelin⸗

10 der
enefcun 6
un on
nͤbus e
tun ton
untifu
tr ulii
onmnan 1
eſ ni
8 catnlnn

bnnline
g

Partis Il. Cap. VI. 117

gno cum fœnore recipiant: adim-
ple eorum animas lætitia, qui eſuri-
entium paſcunt viſcera, fructus bene-
ficentiæ illis non pereat, quamvis de
bonis pereuntibus fiat: da illis, qui
dant aliis, dator omnis boni in ſecu-
lum benedicte, Amen.

CAPUT VI.

PRO INIMICIS AC PERSE
CTORIBUS'OURAT

LDOmine Jeſu Chriſte, Fili Dei uni-
genite, qui in verbo tuo hanc cari-
tatis regulam nobis præſcripſiſti: Di-
ligite a inimicos veſtros, benefacite bis,
gui oderunt vos, ac orate pro perſequen-
tibus & devoventibus vos: te benigniſ-
ſimum condonatorem, pro meis etiam
oro hoſtibus atque Eccleſiæ perſecuto-
ribus. Da mihispiritus ſancti gratiam,
ut inimicis meis non ſolum ex corde
condonem, ſed etiam pro ipſorum ſa-
lute ex animo orem. Ne, quæſo, exa-
cuas ſuper eos gladium ſeveræ ultic-
nis, ſed impingua caput ipſorum
oleo miſerationis. Extingue in cor-
dibus ipforum iræ atque odii favil-
las, ne excreſcant in infernales gehen-
næ flammas. Agnoſcant vitam no-
R 2 ſtram

a) Matth. 5, 44. Luc. 6, 35.

118 Ewercitii pietatis

ſtram eſſe a vaporem ac fumum cito
evaneſcentem, corpus noſtrum eſſe b
cinerem ac pulverem fugientem, ne
in corpore mortali immortales iras
gerant, neve in fragilem teſtacei cor-
poris domunculam hoſtem animæ
ſuæ recipiant. Agnoſcant, quod in-
veteratum iſtud odium ſit hoftis ipſo-
rum maximus, cum animam occidat,
& vitœæ cœleſtis participatione ipſos

excludat. Hlumina ipſorum men-

tes, ut divine miſericordiæ ſpecu-

lum intuiti, iræ atque odii deformi-

tatem agnoſeant: rege ipſorum vo-

luntates, ut divinæ condonationis ex-

emplo moti, ab iraſcendi ac lædendi
propoſito deſiſtant. Concede mihi
propitius, ut, quantum in me eſt, c cum
omnibus hominibus pacem poſſim
habere, & corda inimicorum meorum
ad fraternam reconciliationem con-
verte. Ambulemus concordes in
hujus vitæ via, cum unum ſperemus
locum in ecelefti patria: ne diſſidea-
mus in terris, cum aliquando una Vi-
vere deſideremus in cœlis. Te unum
invocamus in clis Dominum ac
Deum: unius Domini ſervos invi-
cem diſſidere haud eſt æquum. U-
mum ſub Chriſto capite ſumus cor-
pus/myiticum: unius corporis mem-
bra invicem pugnare admodum tur-

) gac. 4, 14. ) Eecleſ. 10, 9.

l.

—

jeelk, at
tumn una
eorum e
irtus
No prir
tinn
leperſee
0 lumm.
loglun

M poten

leritaris
iat, Ut
Uuncem
ſt. g
6 fruük
Ullolum
erſus ſii
untur fi
Mmmn
ſe cri
melünen
lispi
i efiuch
bo, oe
kertantun
Ue In h.
U, An
4 4

10

8
Mn

umunn etd
trum eſe,
jentein, 1e
olteles ii
eltacei eo⸗
emn eniie
Hld in⸗
holks o.
n Occieti
tione it
ronm Ner.
(ie her⸗
idetont⸗
gun 4
Gtionite

lelel

Neelet
Eelblen
emn Poln
m meonn
ohenn n.
gcorees 11
ſerenni/
Neclier
o une i
Teumn
Minun 1
enti
un
mnus .
olis ſen.
oduo n

110,,

4

Partis I. Cap. VI. 119

an—

pe eſt, atque ignominiòſum. Quo-
rum una fides atque unus baptiſmus⸗
eorum etiam, convenit, ut unus lit
Spiritus atque animus. Nec ſolum
pro privatis meis inimicis oro, ſed

etiam pro publicis Eccleſiæ hoſtibus

ac perſecutoribus. Ad veritatis viam,

o ſumma veritas, illos converte, &

ſanguinarios ipſorum conatus, o ſum-
ma potentia, everte! Frigor cœleſtis

vVeritatis clauſos ipſorum ſoculos fe-

riat, ut rabioſus perſequendi furor
tandem in ipſorum animis conquie-
ſeat. Agnoſcant, agnoſcant, non mo-

do fruſtraneum fore, ſed etiam peri-

culoſum, ſi a calcitrare pergant ad-
verſus ſtimulum. GCur luporum imi-

tantur furorem, qui norunt COhriſti,

immaculati Agni, pro nobis effuſam
eſſe cruorem? Cur innocuum illum
fanguinem effundere ſitiunt, pro quo
iphus Filii Dei ſanguinem in ara cru-
cis effuſum eſſe ſciunt? Converte il-

los, o Deus, ut ad te ex animo con-

vertantur, & fructum converſionis
ſuæ in hac & futura vita conſequan-=
tur, Amen.
4) Actor. 9, 5.

CAPUTVII.
PRO AFFPLICTIS EL — RUANO-
SS SPPLICAT.
Mnipotens, æ& æterne ac miſericors
Deus, qui & es Salvator omnium
a) I TLim. 4, 10.
R 2 ko-

120 Ewercitii pietatis

hominum, maxime fidelium, ac «

preces pro omnibus hominibus fieri

mandaſti per Apoſtolum, oro te pro
omnibus affi tis atque ærumnoſis, ut
conſolatione gratiæ tuæ illos fulcias
atque auxilio potentiæ tuæ illis ſub-
venias. Indue illos cœleſti virtute
ac robore, qui in graviſſimo Satani-
carum tentationum ſudant agoône,
redde eos parricipes victoriæ tuæ, O
Chriſte, victor Diaboli potentiſſime.
Quorum offa triſtitiæ ignis ex ſiccat,
eos refrigerium cœleſtis tuæ conſo-
lationis erigat, ſuſtenta b“ omnes cor-
ruentes atque erige omnes incurva-
tos. Pgrotis concede propitius, ut
morbus corporis ipſis ſit medicina
ſpiritualis, & carnis adverſa ſint illis
ankmæ remedia: Agnofſcant, morbos
efſe pediſſequas peccati, prodromos
autem lethi. Da illis robur fidei ac
patientiæ, o animarum ac corporum
Medice veriſſime; reſtitue eos pri-
ſtinæ ſanitati, modo commodum ſit
ſempiternæ ipſorum ſaluti. Prote-
ge gravidas, ſubleva puerperas. Tu
es, qui ex materni uteri anguſtiis fœ-
tum liberas, ac benedictione tua ge-
nusthumanum propagas. Adſis par-
turientibus, o amator ac dator vitæ,
ne immodica dolorum opprimantur
mole. Orphanos, omni auxilio de-
ſtitu⸗
3) I T’m. 2, 1.
5) PI. 145 14.

5
—
Kirndos,
drio fut
ppellas
Mum P

mum vi

r, (l
Eenrum
Aſolin
l, l
d te
krisge
lecapti
de tun
Confirm
Oitiunr
mibu
lan &
onam
perien

i nt

nd ſins
Moprian
clane
IN len
nin ern
eange
unllitnt
en vetl
lole tor

4) ke⸗
1) M.
4 lu
9

m, 4
bes fei
ro te 0o
nnols, In
09 fllein
ilis ſid.
Kiwimme
o An⸗
t 99one,
it
“ e.
eſccn 6
e coni⸗
mdes (l.
inennn.
pitins l
netſeii
ſor is
t not⸗
focron
Rtei
anan⸗
evs ⸗
notun ſt
nc.
ne. I
Ugisl⸗
e tun 6e
dis e⸗
iot Mt,
*
loce

ſitu⸗

PortirI. Cop. VII. 121

ſtitutos, ale, viduas, omnium oppro-
brio ſubljectas, defende, qui teipſum
appellaſti orphanorum benigniſh-

mum patrem ac viduarum juſtiſſ-

mum vindicem. Viduarum lachry-
mæ, quæ per genas defluunt, nubes
perrumpant, nec conquieſcant, donec
ad ſolium tuum veniant. Fxaudi il-
los, qui in maris perieulis conſtituti
ad te clamant & naufragio proximi
ſeriis gemitibus ad te ſuſpirant. Red-
de captivis libertatem, ut grato cor-
de tuam prædicent benignitatem.
Confirma illos, quié“ perſecutionem
patiuntur propter juſtitiam, ut, ab o-
mnibus inimicis ſuis reportenr victo-
riam & æternam Martyrli acquirant
coronam. Adſis omnibus, quotquot
in periculis & calamitatibus conſti-
tuti ſunt, ut in vera patientia ani-
mas ſuas poſſideant, ac voluntatem
propriam abnegantes, crucem ſuam
tollant. Sequantur eum ſub cruce,
in quem credunt pro nobis mortu-
um, in eruce. Cumprimis vero, Lenfi-
gniſſime Pater, illos tibi commendo
ſervandes, qui circa portas mortis
conſtituti, inter tempus ac æternita-
tem verſantur, & cum extremo iſte
hoſte totis viribus luctantur. Con-
R 4 firma

a) Eccleſ. 35, 19.
b) Matth. §5, 10.
c) Luc. 31, 19.
4) Matth. 16, 24.

122 Exerc., piet. Part. IV C. VII.

firma eos, o mortis victor potentiſſi-
me: libera eos, o vitæ Dux glorioſis-
ſime, ne tentationum fluctibus obru-
antur, ſed ad portum æternæ tran-
quillitatis perducantur. Miſerere o-
mnium hominum, qui es Creator
omnium! miſerere omnium, qui es
Redemtor omnium! Tibi ſit laus
& gloria in ſempiterna ſecula!
Amen.

FINIS.

1

1

r.

AE

14

D

eI.

—
Ctentiſ.
orioſe⸗
1s ohr⸗
N tlal⸗
ſerere t⸗
Crextet

EWMEDITATIONIBUS

cul!
S ACRIS
INSUPER

MATUTINX.
ET
VESPERTIN £
BENEDICTIONES.
EX
JOHANN. AVENARII
MANUALI,

IN USUM S10DOSORU.
ADIUNCTXE SUNT-.

50

tmam;
Plum
ehova
e coral
Der ſem
litues
lis me
nus tua
e ſance
entiun
ermaeula
lrpil
ttie jehe
nur & in
Nus cor
niole⸗
Ulinens
late ſeh
enrake
Meam 40 .
re dene
nultitudi
di me,
e, Ane

INGRESSURUS TEMPLUM
DICAT ET ORET.

Mnipotens Deus, Pater cœ-
leſtis, in multitudine miſeri-
cordiæ tuæ introibo domum
tuam; incurvabo me verſus tem-
plum ſanctitatis tuæ in timore tuo.
Jehovah, duc me in juſtitia tua; diri-
ge coram te viam meam. Deduc me
per ſemitam mandatorum tuorum,
qui tu es Deus meus, & Dominus ſa-
lutis meæ. Dilexi habitaculum do-
mus tuæ, & gaudeo intereſſe Eccle-
ſiæ ſanctorum, laudantium te, & con-
fidentium tibi. Quam amabilia ta-
bernacula tua, Jehovah exercituum?
Concupiſcit & deficit anima mea ad
atria jehovæ. Venite, proſterna-
mur & incurvemus nos; genu flecta-
mus coram Jehovah, factore noſtro:
quia ipſe eſt Deus noſter, & nos po-
pulus ejus, ac oves paſcuæ ejus. Ex-
altate jehovam, Deum noſtrum, &
incurvate vos ſcabello pedum ejus,
quia ſanctus eſt. At ego orationem
meam ad te converto, Jehevah, tem-
pore beneplaciti tui: Deus, propter
multitudinem miſericordiæ tuæ ex-
audi me, propter veritatem ſalutis
tuæ, Amen.

R 6 INVO-

2 Invocatio

—

INVocaTIO AD DEUMPRO

SPIRITU ET GRATIA
RECTE ETVERE
ORANDI.
Terne, miſericors Deus, cum
non noverimus, quid & quan-
tum oremus, ut oportet; Tu autem
infinita cum redundantia facere pot-
es omnia, ſuper ea, quæ mente con-
cipimus, aut petere poſſumus: Cla-
mo igitur ad te, effunde ſuper nos,
ſecundum promiſſionem tuam, Spi-
ritum gratiæ, & precum, qui inter-
cedat pro nobis gemitibus inenarra-
bilibus; ut te ore & corde devoti, ſe-
rio & ardenter invocemus, & ho-
locauſtum laudis gratum tibi offe-
ramus.
Domine, labia mea aperi, ut os me-
um annunciet laudem tuam. Excita
mentem & animum meum, ut non
ſaltem ore meo adpropinquem, &
tantum labiis meis te honorem, cor
autem procul a te abſit: ſed conce-
de propitius, ut te, quemadmo-
dum veri adoratores, Spiritu & ve-
ritate adorem, cum intima cordis at-
tentione, ſine hyprocriſi, & ambitio-

ne: Et ut nihil a te petam, quam

quod divinæ tuæ voluntati, laudi &
gloriæ tuæ, nec non animæ meæx ſa-
luti conveniat.
Largire etiam, ut, quidquid a te pe-
tiero, firma fide & certa fiducia, a
bonitate tua propitia me impetratu-
rum,

—
tum,
unh
lii &
clemen
l o-
ſe
lte
Adt
conſt
tones

i,

i
Det qn
thronn
clamit
Dar
late vi⸗
IIIs,
Aee
It in g
lnc,

le, K

Mecqtio
lets, Ora
s hon
niſſione
Doralig,
ns, 4

9.
0n
un
nutatio
tio,
e

—
IPNO
114
5.

, cn

E glan⸗
Auen
ete hol⸗
Nle ⸗
ns: (l:⸗

het l
1en Ne⸗
li iner

enattr⸗
oi, ⸗
Eh
bi oke⸗

t osnme⸗

Eica

Ut Doñ
UI
vem,
Nenncel
cone⸗

N.

n Ae⸗
ordis 4.
mbi⸗

n; gui

liniß

date e⸗
ucia, 4
etratu⸗
ruN

pro ſpiritu & gratia. 3

rum, indubitanter ſperem; nec tibi
tempus, modum aut terminum auxi-
lii & exauditionis præſcribam; ſed

clementi voluntati tuæ, quæ ſemper

eſt optima in rebus omnibus, firma

ſpe & patientia, me totum in humi-

litate cordis ſubjiciam.
Adhæc tribue nobis gratiam, ne in
conſpectu tuo proſternamus depreca-
tiones noſtras in juſtificationibus no-

ſtris, ſed in miſerationibus tuis mul-

7

tis, & in nomine Jeſu Chriſti Filii tui,
per quem cum fiducia accedimus ad
thronum gratiæ, & filiorum affectu
clamamus, Abba, bater.
Da nobis fortitudinem, ne indigni-
tate vitæ noſtræ ab orando ſegneſca-
mus, nec deterreamur. .
Succurre igitur, clementiſſime Deus,
ut in quovis loco attollamus manus
ſanctas, absque ira & diſceptatio-
ne, & inſtanter apud nos fiant de-
precationes, orationes, poſtulatio-
nes, gratiarum actiones, pro quibus-
vis hominibus, ut ſecundum pro-
miſſiones tuas propitias tam cor-
Poralia, quam cœleſtia bona accipia-
mus, Amen.

PRO VERA FID E.
Omine, Deus omnipotens, Pater
luminum, apad quem non trans-
mutatio, aut converſionis obumbra-
tio, a quo omnis donatio bona, & 0-
mne donum perfecdtum ſuperne ad
R 7 nos

4 Pro vera fide.

nos venit: rogo te, quoniam non o-
mnium eſt ſides, ut per Spiritum ſan-
Rum tuum veram agnitionem Filii
tui Jeſu Chriſti in corde meo plan-
tes & conſerves, ac de die in diem
uberiorem & auctiorem reddas, quo
implear omni agnitione voluntatis
tuæ, cum omni ſapientia & intelli-
gentia ſpirituali; vt incedam ſicut
Domino dignum eſt, vt per omnia
placeam, omni opere bono fructum
ferens & creſcens in agnitione Dei,

omni robore corroboratus, ſecun-

dum glorioſam vim ejus, ad omnem
tolerantiam & animi lenitatem cum
gaudio.
Da mihi virtutem pro divite glo-
ria tua, fortiter corroborari per Spi-
ritum tuum in interiori homine, ut
inhabitet Chriſtus per fidem in cor-
de meo. O bone Deus, quoniam ne-
mo Filium tuum novit, niſi tu ſo-
lus Pater; neque te Patrem quis-
quam novit, niſi ille idem Filius tuus,
& cuicunque voluerit revelare: pro-
pterea te oro, trahe me ad ipſum, &

ipfe me perducat ad te. Da mihi
ſcientiam ſalutis per remiſſionem

peccatorum. Succurre, quæſo, infir-
mæ fidei meæ, qui grano finapis mi-
nor eſt, ut illa in dies ſucereſcens
augmentum adſumat, & ego in te ra-
dices agam, ſuperſtructus, adhæc
firmus & immobilis ſubſiſtam.

O piiſſime Deus, qui ſcintillam fi-
dei

he

—
deiin
opls
Perae
meie
cogni
nus
gams
frubti
rim 4
ed in
tentati
Con

da cor

Komni

teloß
Cubiten
Adh
AWnee
Tlbus n
eßfe
Per ezti
leporten
ner, 4

—
non o:

um ſin.

mn Fli
o pun.
in dien

19 gl

Nuntatis
inteli⸗
ſcu
t omni
ftudnn
ne De;
ſecut.
olnden
en cun

ite go⸗
er Hi.
ine, u
in cor⸗
lum ne.
ſe
li⸗
stuus,
ro⸗
in
Dunfi
tonem
boir⸗
ni⸗
eſen
inten⸗
zahe⸗

ſ⸗
1 1

Benedictio matut. die Solis. 5
dei in nobis accendiſti, & in nobis
opus bonum cœpiſti: ad te clamo, ut
perficias quoque usque ad finem, quo
magis atque magis redundemus in
cognitione omnique judicio, ut ſi-
mus ſinceri, ac inoffenſo curſu per-
gamus ad diem usque Chriſti, pleni
fructibus juſtitiæ in laudem & glo-
riam ejus. Confirma, quod operatus
es in nobis, o Deus, ne ſub cruce &
tentationibus fides mea decreſcat.
Confirma me in vera & Chriſtia-
na confeſſione, ut præfixum ſalutis
ſcopum apprehendam. Protege me,
Deus meus: ne inter tot errores,
ſchiſmata & hæreſes hujus ſeculi ſe-
ducar. Cuſtodi me a ſuperſtitione
& omni impio cultu, ne in aliquo ar-
ticulo ſidei errorem committam ſive
dubitem.
Adhæc quoque gratiam largire tu⸗
am, ne eadem fides mea mortua, ope-
ribus nuda, ſive infirma inveniatur,
ſed efficax & operibus adornata, &
per caritatem operans, ut finem fidei
reportem, nempe ſalutem animæ
meæ, Amen.

ENEDICTO M ATVUTINA
DIE SOLISJID.
Omine, Pater cœleſtis, æterne De-
us, benedicta ſit majeſtas & omni-
Potentia tua divina, laudetur infinita
bonitas & miſericordia tua; celebre-
tur ſapientia tua æterna & veritas:
quod me hac noste manu tua prote-
* xiſti,

6 Benedidio matut. die Solis.

xiſti, & ſub umbra alarum tuarum ſe-
cure quieſcere & dormire dignatus
es: tum etiam quod contra hoſtem
inſenſum, & ab omnibus impoſturis
atque inũdiis ejus me cuſiodire & pa-
terne defendere voluiſti. Propterea
laudo te propter bonitatem tuam, &
propter mirabilia tua, quæ filiis ho-
minum feciſti, & celebrabo nomen
tuum in Eccleſia: laus tua ſemper in
ore meo erit; benedicat anima mea
Domino, & omnia interiora mea no-
mini ſandtitatis ejus, & munquam ob-
liviſcar beneficiorum tuorum, quæ
mihi præſtitiſti.
Placeat ergo tibi nunc hoſtia oris
mei, quam tibi mane in ſimplicitate
cordis mei offéro: ex intimo cordis
adfectu invoco te, digneris me hac
die ab omni periculo corporis &
animæ defendere, & Angelis tuis de

omnibus viis meis. S
Circumda me clypeo tuo, & deduc
me in ſemitam mandatorum tuo-
rum, ut innocens ambulem, tibi ſer-
viendo, tanquam filius lucis, ſecun-
dum beneplacitum tuum. Arce ho-
ſtem malum, & omnia hujus mundi
ſcandala repelle. Carnem quoque &
ſanguinem meum compeſce, ne ca-
ptus ipſotum malitia graviter con-

offendam.
Rege me Spiritu tuo ſancto, ut ni-
hil

me mandare, ut cuſtediant me in

tra te delinquam, & te peccatis meis

hene
—
Hil aln
ucog
Kadho
tecak.
lece,
Vounta
i⸗ cor⸗
letnis,
conſeere
eultum
reſtare
lugn⸗
Nu, ſ.
Cübernz
ellm, 1
lineſii
Memn N
untianen
Ebe te,
Rum Ch
Münum 1
—
Dryey⸗,

Tern
ele
un veſe
lude, te⸗
ne e
nee, 0
ngeſonn
nſiciis 8
10 te⸗
Imni dee

Benedidio veſpert. die Solir. 7

hil aliud proponam. faciam, loquar
aut cogitem, quam quod tibi placear,
& ad honorem divinæ tuæ Majeſtatis
cedat.
Ecce, bone Deus, totum me tibi &

voluntati tuæ, corpore & anima, cun-

Gtis corporis & animæ viribus, tam in-=
ternis, quam externis, hodie offero &
conſecro. Effice, ut ſim & maneam
tibi hoſtia viva, ſana & accepta; ut
cultum rationalem & gratum tibi
præſtare posſim.
Itaque, ſancte Pater, omnipotens
Deus, fac, ut ſim tua ſola poſſefno.
Guberna cor, mentem & animum
meum, ut nihil aliud, præter te, ſciam
& inrelligam. Jehovah, mane audias
vocem meam; mane præparabe tibi
orationem & ſpeculabor, mane lau-
dabo te, & veſperi non deſiſtam, per
Jeſum Chriſtum, Filium tuum, Do-

minum noſtrum Amen.

BENEDICTIO VESPERTINA
DIE SOLIS.
Terne Deus, miſericors Pater,
elevo manus means, ut ſacrifici-

unm veſpertinum in conſpectu tuo, te

laudo, te adoro, tibi gratias ago, quod
me hac die & omni tempore vitæ
meæx, ab omni malo ac periculo, per
Angelorum tuorum cuſtodiam, contra
inſidias Satanæ clementer protexiſti.
Oro te, ut velis mihi condonare
omnia Peccata mea, quæ injuſte per-
petra-

8 Bonediflio io veſpert. die Solis.

petravi, vi, velisque me hac nocte Ange-
lis tuis circumdare, ut mihi aſſiſten-
tes inſtar propugnaculi me mumiant;

ut eo facilius reria fallacia & latentes

Satanæ infidias effugere poſſim. -
Fac, ut ego, manuum tucrum opus
miſerum, bonitati & miſericordiæ
tuæ commendatus ſim. QCuſtodi me
extenſo hrachio tuo. Nam ex intimo
cordis adfe du nodte te deſideroe: ad-
hæc ſpiritu meo ſemper ad te vigilo.
Expecto bonitatem ruam, & anima

mBezas ſperat in te, Deum vivum. Tu

enim es Salvater meus & refugium
meum.
Ecce, Domine, ſive vigilamus, ſi ſive
dormimus, tui ſumus: ſive vivimus,

ſive morimur, tu noſter Deus es, qui

creavit nos. ,
Ad te igitur clamo, ne procul a me

ſit gratia tua, protege me ſcuto tuo.

Conſerva me, ut in pace quieſcam,
placide dormiam, & rurſum ſanus
ecvigilem.

Abſconde me in tabernaculo tuo, in

die malo: abſconde me in abſcondito
tabernaculi tui, exalta me in petra:
non timebo mihi mala. Nam erſi
ambulavero per vallem umbræ mor-
tis, non timebo malum, quoniam tu
mecum es: virga tua & baculus tuus,
ipſa conſolantur me. Concede mihi
gratiam tuam, ut dormiente corpore
anima mea ſemper ad te vigilet; ut te
ſemper in corde meo habeam, & nun-
quam

hen

quam
ſerna n
mniis,

üülbus

Nibus,
Ree
protect
niman
res E
coplan
juncki
as,
Dworege
tin u,
tam,

mut,

Uoſtri um
—

r
Auc

Alt
ſerl:
Pore, ſe
N te lar
Uratia &
Hode
dorporig
rn ache
terne en
auxili
1 maſa
Anus rei
Merit
enen

Golt.
—
he Ane⸗
alſten⸗
mmmiart;
laentes
n.
umn opis
icorcie
Coci ne
1intine
elo: .
viee
K ooINd
m. II
tefupiun

mus, re
Vivimms,
es; gll

cbla me
euto tüdt .
nieſcim
ſinus

otoin
Nrlin
1 het:
Vann cllt
R—KH
iam u
lustunn
ede nn
colpot⸗
t; ur
Snon⸗
glun

Benedictio matut. die Lunæ. 9
quam ex animo meo elabaris. Con-
ſerva me a malis & turpibus inſo-
mniis, a vigiliis inquietis, a curis inu-

tilibus, a noxiis & gravibus cogitatio-

nibus, tandem ab omni anxvietate.
Ecce, Deus meus, clementiſſimæ
protectioni tuæ commendo corpus &
animam, chariſſimos parentes, fra-
tres & ſorores & omnes, qui mihi aut
conſanguinitate, aut adfinitate con-
juncti ſunt. Extende ſuper nos manus
tuas, & bonitate tua hac nocte nos
protege; circumda nos undique gra-
tia tua, ſuppone nobis miſericordiam
tuam, ut anima & corpore defenda-
mur, per Jeſum Chriſtum Dominum
noſtrum, Amen.

BENEFDIGCTIO MATVUVUTINA
DIELUNAM.
Audo te, mi Pater cœleſtis, & ex-
altabo nomen tuum in ſeculum
ſeculi: benedicam te in omni tem-
pore, ſemper laus tua erit in ore meo:

In te laudabitur anima mea, quod me

gratia & miſericordia tua magna, hac
node, ab omni malo ac periculo
corporis & animæ conſervaſti, & con-
tra adverſarium meum ſatanam pa-
terne cuſtodiviſti. Nam ſi tu ſcutum
& auxilium meum non fuiſſes, infini-
ta mala me perdidiſſent, quo minus
ſanus reſurrexiſſem.
Merito igitur tibi gratias ago, pro
clementi tna protectione. DWZ
Porro

10 Benedicio matut. die Lunc.

mei adfectu, oratio mea mane præve-
nit te, mane quæro te, & obſecro, ut
me & omnia, quæ ad me pertinent,

fendere velis. Præveni me, hac ma-
tutina hora, gratia tua, quandoqui-
dem te ſine nihil præſtare poſſum.
Adjuva me, ut hodierno die omnia
opera mea in nomine tuo religioſe
incipiam & pie perficiam, in honorem
majeſtatis tuæ divinæ, & ad utilita-
tem proximi. Cuſtodi animam meam,
intellectum, rationem, ſenſus & cogi-
tationes meas, omnia demum opera
mea, dicdta & facta, ne ſceleſtus ille
diabolus mihi obefſſe valeat.
Protege me a peſte, quæœ vaſtat in
meridie: defende me ab omnibus
inimicis meis, tam viſibilibus, quam
inviſibilibus, ne inſidiis & malitiis
ſuis, incantationibus & veneficiis,
neve potentia atque nequitia ſua, ſive
clam, ſive aperte, mihi obeſte & no-
cere valeant.

tæ meæ, conſerva me quoque a quo-
cunque immodeſto adſpectu, & aver-
te a me concupiſcentias pravas. Fac,
quæſo, ne me comprehendat appeti-
tus commefſſationum aut incontinen-

me. Largire, precor, ut ex gratia tua
oculum, qui me offendit, eruam, &
a me abjiciam, amovendo noxias &
impu-

Porro ad te clamo ex intimo cordis

hodie ab inſidiis omnibus malis de-

Domine Deus Pater, & Domine vi-

tiæ, nec animæ impudenti permittas

—

impun
fer
mihi
Uigu
erit,
Deus
hodie
tem
cehtat
ſeniit
mino
——
5eN.
Po⸗
90
gi n
otech
Perieul
ei
ferarun
ie 1
koltez
mines
Der fu
tint,
II.
lo gt
nping
mots
Verbo
ſoru
ineicen
ſeüien
nom

Lune.

0 corii
Plee⸗
ſecro,u
ertinent,
nalis Le⸗
hac me-
acogui
um.
eonnni
teltgne
onen
utilet⸗
n meid,
cori⸗
n Oett
ltis le

aſat in
mnibus
4 Guc
miltis
heßec⸗
n Ne
lo.

nheri⸗
le.
Kel⸗
Fx,
Ahei⸗
ntien⸗
rmittus
tia tus
lam, 4 .
ias &

jmpu⸗

Benedictio veſpertina. I1

impuras concupiſcentias cordis. Au-
fer a me, quicquid tibi diſplicere, &
mihi obeſſe poterit: tribue vero mi-
hi, quod tibi acceptum, & mihi utile
erit, ut tibi vera fide ſerviam. En,
Deus fidelis, offero & dedico me tibi
hodie totum, ut ſecundum volunta-
tem tuam vivam. Effice me tibi ac-
ceptam hoſtiam, ut acceptum ſit tibi
ſervitium meum in Jeſu Chriſto, Do-
mino noſtro, Amen.

8
— —

BENEDICIIO UESPERTINA.
LOrtis & vive Deus, Pater Domini
noſtri Jeſu Chriſti, gratias tibi ago,
qui me hoc die per divinam tuam
protectionem ab omnibus malis ac
periculis clementer cuſtodiviſti, quod
nec aquarum undis ſubmerſus, nec
ferarum ſævitia decerptus, nec gladii
acie percuffus fuerim; quod etiam
hoſtes me non interemerint, nec ho-
mines malitioſi vulnerarint; quod
nec fures, nec raptores me occide-
rint, aut aliquid mali mihi intule-
rint. Adhæc quod nec lapfu ali-
quo gravi extinctus, aut inopinanter
impingens, aut allis quibuscunque
modis læſus fuerim: Et, ut unico
verbo comprehendam, quod nec in
corporis nec vitæ periculum ullum
inciderim: Hoc totum divinæ tuæ mi-
ſericordiæ acceptum fero, qui ſolus
in omnibus viis ac ſemitis meis me

⸗= 4
1I2 Benedictio veſpert. die Lunæ.
protegis. Oro prarerea, ut mihi re-
mittere velis omnia mea peccata,
quæ contra te commiſi, & me una
cum cognatis & domeſticis omnibus,
hac noëcte & poſthac omnibus diebus
vitæ noſtræ clementer conſervare ve-
lis, ab omni anguſtia atque offenſio-
ne, ab inſidiis & fallaciis Satanæ, qui-
bus nos noctesque diesque illaqueare
conatur. *
Protege nos a peſte nociva, quæ in
caligine ambulat, a gravibus infirmi-
tatibus & doloribus, a metu & ter-
rore Satanæ, ab omni denique tam
corporis, quam animæ periculo: quia
tu præſidium mei potens, firmamen-
tum validum, tegumentum ab æſtu,
umbraculum a meridie, ab offenſione
tuitio, & in ruina auxilium.
Propterea, fidelis Deus, ſis ſpecu-
lator noſter, protectione tua nos
circumda, ne callidus dæmon nobis
obeſſe valeat. Nam in te fſolo ſa-
lus noſtra eſt; ad te ſolum levo ocu-
los meos, unde veniet auxilium
meum. Auxilium meum a Domi-
no, qui fecit cœlum & terram. Ecce,
ſicut oculi ſervorum intenti ſunt ad
manum Dominorum ſuorum; ſicut
oculi ancillæ ad manum Dominæ
ſuæ: Ita oculi noſtri ad Jehovam,
Deum noſtrum, donec miſereatur
noſtri. Miſerere noſtri, Jehevah,
miſerere noſtri, quia pauperes ſu-
mus & egeni. Leva ſuper me lumen
vul⸗

hene
Vultus
los m

Morie

ſeenlo

—

5EAN

t
ſacit
vonen
diem
crezi
doner
ſirent
te gui
leat,
E
ſunt 0
inſapi
Doſen
Llis H.
Preyen
ttumn
gue a

Kre

letam
cONtA
Odl

Manus

dro he
r
Kiculis

Line.
mihi re
Peccatt
me N
mnibus
1s diebus
tware e⸗
olenlo⸗

ne, t.
leqnen

7

,gue in

inſim⸗

er

lue lin
lor gon
rmenmer
3 A,

Kenſiohe

ſpedr.
tun N

n Pobis
ſolo lr
eocel⸗
Criſium
Doni
. ecer
Cot 10
3 ſcut
homins
horac
ſereni
noſe⸗
1es i⸗
Jumen
ful⸗

*

Benedictio matut. die Martis. 13

— ——

vultus tui, Domine, & illumina ocu-
los meos, ne forte obdormiam in
morte, qui vivis & regnas in ſecula
ſeculorum, Amen.

BENEDICGTYIO MATVTINA
DIE MARTIS.
Enedictus Deus, Creator cœli &
terræ! Benedictus Jehovah, qui
facit mirabilia ſolus; & benedictum
nomen gloriæ ejus in ſeculum! qui
diem & noctem ſapientia ſua divina
creavit & diviſit: Adhæœc conſtituit, ut,
donec terra erit, nox & dies non ceſ-
ſarent, quo homini nodurno tempo-
re quieſcere, diurno autem laborare
liceat.
Quam multiplicata & magnificata
ſunt opera tua, Domine! omnia ipſe
in ſapientia feciſti: impleta eſt terra
poſſeſhionibus tuis. Pro his benefi-
ciis Solem ad gratias tibi agendas
prævenire oportet, atque ſub lucis
oOrtum ſalutare: itaque te nunc quo-
que laudo, quod hac nocte me ſe-
cure quieſcere & dormire, & rurſus
letum & ſanum excitare, nec non
contra omnem hoſftis potentiam ac
malitiam paterne defendere volueris.
Obſecro te, ut animam meam in
manus tuas includere, corpus meum,
pro beneplacito tuo, ſanum conſer-
vare, & me ab omnibus malis ac pe-
riculis cuſtodire velis.
mi-

4

1I4 Benedictio matut. die Martis.

O miſericors Deus, cum tempeſti-
vum jam ſit, nos a ſomno peccato-
rum & omnis injuſtitiæ expergiſci,
quandoquidem ſalus noſtra jam pro-
xima eſt; ſuccurre igitur, ut abjicia-
mus opera tenebrarum, & induamur
habitu, qui luci conveniat, ut interdiu
compoſite ambulemus, non in com-
meſſationibus & ebrietatibus, non
cubilibus ac proterviis, non lite &
invidia: ſed induamur Domino Jeſu
Chriſto, in vera fide, & Chriſtiana
converſatione.
Quotidie itaque me excita: excita
mihi aurem ad audiendum corde cre-
dulo verbum tuum ſanctiſſimum, ut
illud memoria firma retineam, & ut
aurem meam ad clamorem & gemi-
tus pauperum & afflictorum incli-
nem, ne eos in tribulatione deſe-
ram; & cum in die anguſtiæ meæ
ad te clamavero, auſculta oratio-
nem meam, intende voci depreca-
tionum mearum, & gemitus meos
in extrema neceſſitate noli deſpi-
cere. .
Mane præveniat te oratio mea, in-
clina aurem tuam ad clamores meos.
Satura nos mane miſericordia tua, &
exultabimus & lætabimur in te omni-
bus diebus noſtris: per eundem Fi-

lium tuum dilectum Jeſum Chriſtum,
Dominum noſtrum, qui tecum & cum

Spiritu S. vivit & regnat in ſecula ſe-
sulorum, Amen.
à ENE.

lar
te mes
eſgeri
cotci
imn vei
ſei
lig, ſi

mnitne,
unis
ſent in

Mroriſi
Jloc te
leure
Ubinen
Pnl ven
i, e
metian
icno f
krot
ratin
Rer ame
1 velis
itetes,
Mi; ve
Eeller
KIumn 1
Nem 8
eſto⸗ .

arti

enpeli⸗

eecd
pergiſh

nro.
abict⸗
duamu
interit
in con⸗

18, N0l

lie
no Kl

grifiun

. excitl .

tde cle⸗
uln, I
uu
ken⸗
incl⸗
e e
e ee
otato⸗
epter⸗
meal

lep.

quitates, quas hodie contra te perpe-

nes, ⸗
meos
L tu
onnt.
en
riltun,
Kan
Ual⸗

91.

Benedicd. veſpert. die Martis. I5

BENEDICIIO VESPERTINA.
Ohmine, miſericors Deus, ſancte

— Parer, in die clamo coram te vo⸗

ce mea, in anguſtia mea invoco re, Sc
veſperi recordor bonitatis ac miſeri-
cordiæ tuæ, quam præſtitiſti mihi:
jam vero, quod maximum eſt, laudo
te, qui me ex ſola gratia & miſericor-
dia, ſine ullis meritis, aut ulla di-

gnitate, elapſo hoc die ab innumeris

damnis ac periculis, quæ me potuis-

ſent invadere, tam paterne cuſtodi-

viſti; quod Satan ſubitanea aut im-
proviſa morte me non interemerit;
quod tempeſtate aliqua, grandine aut
fulgure, non ſim perterritus; quod
turbines ſœvientes mihi non obfue-
rint, & quod hoſtis malitioſus in eſu,

potu, veneno aut aliis ſuis mille ar-

tibns, me non perdiderit; quod nul-
lum etiam brachium aut pedem lapſu
aliquo fregerim.
Propterea jam tibi & omni tempe-
re gratias ago maximas, & oro pro-
pter amaram paſſionem Jeſu Chriſti,
ut velis mihi condonare omnes ini-

travi; velisque me futura nocte cle-
menter defendere, contra adver-

ſarium meum diabolum, contra pa-
vorem & terrorem noctis, ne larve

mœſto aſpectu triſtes mihi illudant
aut noceant.
Conſerva me cum omnibus, quæ-
cunque poſſideo, ab aquæ ignisque
8S8 peri-

16 Benedictio matutina
periculo, ab omni corporis & animæ
malo. Concedas, me placide absque dn
omni cura atque angore obdormire, gden
ut & in tenebris lucem ſplendoris tui ſohez
divini ſuper me lucentem oculis cor- prateh
dis mei videam. T'u enim lux illa vera grei
es & clara, quæœ cunctas tenebras, quæ knebri
circumdederunt nos, illuminat. lten
Tu, Domine Deus, mecum es, tu
petra mea, & arx mea, liberator & ad- nſe
jutor meus, in quo ſperabo, ſcutum lenmn
meum, & cornu ſalutis meæ, & ſuſce- 3 dn
ptor meus. Domine, Deus meus, no- mn
Ge expando ad te manus meas, velo- Cuen
citer exaudi me, & protege me hac M
nocte, ne ſpiritus meus in peccatis ob- hlete
dormiat & corpori meo aliquid ma- cſen
li contingat. Excita me convenien- re⸗
ti & opportuno tempore, ut lucem
craſtini diei, pro clementi voluntate id
tua, rurſum vivus aſpiciam. Tu enim de
ſolus vitam meam ſervare, & mihi Nine
emni benedictione ſpirituali benedi- *
cere potes, in Jeſu Chriſto, Domino len
noſtro, Amen. ern

BENEDICTIO MATUTINA unuB

—
Lternn

DIE MERCURII.
O nipotens, miſericors Deus, cum in
ro

tibi ſerviat univerſum opificium
tuum, & omnes creaturæ ſine inter- nd
miſſione te laudent ac celebrent, „
quod etiam aviculæ ſub cœlo præ- nl
ſtant, quæ mane exorto Sole quam de
ſuaviſſime linguis & vocibus Iuis te, con
Xter- Mibn

6
—
aian
e abog
dormi
dotistl
culis le⸗
ille en
hras r
nimat.
uim es, I
tor &
& Me
mebgo⸗
eng Ne
e ne D
ccib
vic nr⸗
Onvenit
Ut ue
voluutn
Tuenin
& Mtl
betet
Domin

—
U
1 l.
elgzen
Dlimn
ne in⸗
ehen
G ⸗
le

die Mercuri. 17

æternum Deum & creatorem ſuum,
laudant: Et ege jam tibi ex intimo
corde gratias ago, quod me præterita

nocte & toto vitæ meæ tempore, ſub

protectione, & tutela, in præſentem
usque horam conſervare, ex ſomno &
tenebris hujus noctis excitare, atque
hilarem & ſanum reſurgere voluiſti.
Oro te per ſalutarem reſurredio-
nem Jeſu Chriſti ex mortuis, ut in po-
ſterum quoque me conſervare velis
ab omni malo ac periculo, una cum
omnibus iis, qui mihi adfinitate, aut

quacunque ratione jundti ſunt: adhæc

matutina hac hora miſericordia tua
replere me digneris, ut cum gaudio
hodiernum diem in mandatis tuis
absque omni mortali Peccato, trans-
igam. ⸗
Exhibe mihi gratiam tuam, ut, ſieut
nubes aquoſa ſub aurora, & ros ma-
tutinus, ſeſe extendunt, & terram
humectam: Sic bonitatem tuam
ſuper me extendere & animum lan-
uidum mihi reficere digneris, ut
promtus & alacer voluntati tuæ ſatis-
faciam.
SGuberna me Spiritu Sancto tuo, ut
tibi puro corde inſervire queam, cum
juſtitia & ſanctitate, coram te, cunctos
dies vitæ meæ.
