futuro ſeculo, qui in hoc non incipit
Deum amare: regnum Dei in corde
hominis in hac vita incipere debet-
alias
4) 1 Cor. 13. 2. b) JSap. II, 25.
c) I Cor. 13, 12.

—
lias non
Uine ama
Uledeße
ſunmide
enet? gn
entde
4,gbin
Ur amor
mins r
Den u
ot,
UItum di
fniens, )
Aateut,
infinitun
lemn & 2
nünte
in
nlr Deo⸗
nbims.
leamali
Gumama
lero can
enum
N eſt
CNIN:
nentk,
Iudhm
fandn
elilrq
Eenete

—
linine l
miletit:
lapte e
elt gool
dus, noi
m voltnnn
ine
tum, ine
lin nostir.
eDei nun.
Gntioen
Dei Otnhl
a. En
nfſtetonn
n in D

atehe

, umen
are D
irſind
lrin onn
teamot
tunn c cont
critsen e e

De amando ſolo Deo. 37

alias non conſummabitur in futura.
Sine amore Dei nullum eſt æternæ
vitæ deſiderium, quomodo ergo illius
ſummi boni particeps erit, qui non
amat? qui non quærit? qui non deſi-
derat? a Qualis amor tuus, talis ipſe
es, quia amor tuus te in ſe transmu-
tat: amor eſt ſummum vinculum, quia
amans & res amata fiunt unum. Quid
Deum juſtiſſimum & peccatores per-
ditos, quid hæc a ſe invicem in infi-
nitum diſtantia conjunxit? amor in-
finitus. Ne tamen juſtitia Dei labefa-
Qaretur, interceſſit pretium Chriſti
infinitum. Quid adhuc Deum creato-
rem & animaâam fidelem creatam, res
infinite diſtantes, conjungit? amor.
In vita æterna ſummo gradu junge-

mur Deo, quare? quia ſummo gradu a-

mabimus. Amor unit & transmutat:
ſi carnalia diliges, carnalis es; ſi mun-
dum amas, mundanus efficieris. JIam
vero caro & ſanguis non poſſidebit
regnum Dei. ° Si Deum & divina
diligis, efficieris divinus. c Amor
Dei eſt currus Eliæ aſcendentis in

cœlum: Amor Dei jucunditas eſt

mentis, paradiſus animæ, excludit
mundum, vincit Diabolum, claudit
infernum, aperit cαm. Amor Dei
eſt illud fügillum, 4 quo Deus eledos
& credentes obſignat: nullum Deus
C 4 in
a) Renovar. in Pſ. 5'I. b5) I Cor. I5=
50, c) Kemp. in hort. Wr. c. 16. )
Apec. 7, 3- .

in judicio extremo agnoſcet pro ſuo,
qui non hoc ſigillo obſignatus. Ete-
nim ipla fides, unica juſtitiæ & Salu-
tis noſtræ caula, vera non eſt, niſi per
charitatem ſe exſerat: non eſt vera
fides, niſ ſit firma fiducia; non eſt fi-
ducia ſine amore Dei: non agnoſci-
rur beneficium, pro quo non aguntur
gratiæ: non agimus ei gratiss, quem

non amamus. Si ergo vera tua fides

eſt, agneſcet Chriſti redemtoris bene-
ficium: agnoſcet & gratias aget; gra-

tias aget & amabit. Amor Dei eſt

vita & reqtuies animæ noſtrœæ, reçe-
dente anima per mortem, interit vita
corporis: recedente Deo ab anima
per peccata, interit vita animæ. Vi-
ciihin Deus habitat per fidem in cor-
dibus noftris, “ habitat per amorem
in anima noſtra, quia c caritas Dei
effunditur in cordibus eledkorum per
Spiritum ſanctum: nulla animæ tran-
quillitas absque amore Dei, mundus
& Satanas maxima illius perturbatio.
Deus autem ſumma animæ requies:
Nalla eſt pax conſcientiæ, nint in iis,
qui filiali fiducia erga Deum affedti.
Moriatur ergo in nobis amor noſtri,
amor mundi, amor creaturarum, ut
vivat in nobis amor Dei, qui incipiat
in hoc ſeculo, ur perficiatur in futuro,
X. DE
g) Galat. §. 6.
*) Erb. 3, 17.
e) Rom. §5, F.

38RIed. X. De amando ſolo Deo.

N
bie

tult,
tartt. 4
Ui metet
Eeitansrul
Mm Uad

e teeepi

Rer⸗ ini
1e ſaneti
Einiglit⸗
ſer in te
Uin idi
em. 1
wto b
Pirte hl

udobis

n ops,
nn lo
Ueſdales
e
vunhtie

61,Den.

—
Pto ſo⸗
n, e⸗
Falr.
b niü pei
eſt verd
nonel f⸗
n noſe⸗
n 48bnuu
155, gben
ti ſcdes
orig bene
dpet; Ar⸗
r Dei e
ſtre, leiß.
inketit u
auin
emn in
er unoltl
caritis I
Gorumn ſe
llab
ei, munet
Beltlbſe
lellie⸗
nii in in
mn Alt
not golen
urun, 1
pl

u incl
r in futiie

AN

66& (39) B5
DE NOSTRA CV DEO RE.
CONGIEIATIONE.

Solvit mea debita Cbriſtus.

VEre languores noſtros Chriſtus
tulit, & dolores noſtros ipſe por-
tavit. à U Domine Jeſu, qued in no-
bis meretur æternas pœnas, illud in
te transtuliſti; onus, quod ad infer-
num usque nos depreffurum erat, in
te recepiſti: Vulneratus es b pro-
pter iniquitates noſtras: Tuo livo-
re ſanati ſumus, poſuit Dominus in
te iniquitates omnium noſtrum. Mi-
rabilis omnino commutatio: trans-
fers in te peccata noſtra, & donzs
tuam juſtitiam; mortem nobis de-
bitam tibi irrogas, & donas nobis
vitam. Non igitur iam poſſum ullo
modo dubitare de tua gratia, aut de-
ſperare propter mea peccata. Quod
in nobis peſſimum, in te transtu-
liſti: quod optimum in nobis, & tu-
um opus, videlicet corpus & ani-
mam, quomodo deſpicies? Non de-
relinques animam meam in inferno,
neque dabis, ut ſandus tuus videat
eorruptionem. Vere enim ſanétus eſt,
cujus peccata abelita atque ablata:
beatus, cui remiſſæ ſunt iniquitates,
C 5 beatus,

4) EFſa. 532, 5. by) verſ. 6.
*) Pj. 16, I0.

5

40 Med. X. De Reconciliatione

—

beatus, a cui Dominus non imputat
peccata. Quomodo peccata noſtra
imputare nobis poterit Dominus,
cum imputaverit ea alteri? propter
ſcelus populi ſui filium percuſſit dile-
Qicähmum, ipſe ergo in ſcientia b ſui
juſtificabit multos & iniquitates eo-
rum ipſe portabit. Qnomodo juſtifi-
cabit ſuos? audi, anima, & attende:

juſti ficabit eos ſui ſcientia, id eſt, ſa-

lutari divinæ miſericordiæ & gratiæ
in Chriſto agnitione, ac firma per fi-
dem apprehenſione. Heæc c eſt vita
æterna, ut cognofſcant te ſolum ve-
rum Deum, &, quem miüſti Filium
tuum Jeſum Chriſtum: ac proinde, ſi
confiteris à ore tue Dominum Jeſum,
& in corde tuo credideris, quod Deus
illum ſuſcitavit a mortuis, ſalvus eris.
Apprehendit autem fides Chriſti ſa-
tisfactionem, iniquitates enim ſuo-
rum ipſe portavit, peccata multo-
rum tulit, & pro transgreſſoribus ro-
gavit. Vere enim paucos habuiſſet
juſtos, niſi peccatores miſericorditer
recepiſſet. Paucos, o Jeſu, haberes
juſtos, niſi peccata remitteres inju-
ſtis. Quomodo igitur ſevero judi-
cio peccata pœnitentium judicabit
Chriſtus, quæ in ſe recepit? quo-
modo damnabit reum peccatorum
cum e& ipſe faRus ſit peccatum lu-
ica-

4) Eſ. 32, I2. b) Eſa. 53,: 12. c) Zob.

17,: 3. %) Rom. IO, 10. 2) 2 Cer. 5; 21.

—
lcabiili
n di
Uanitd zue
mornus?
Peccstonun
obltuehee
N eccat
Fimm,
e Co⸗
llis meis
Ahue aub

ſulione

lns I
npelce
niqne a
kükmtioni

is nelin

ned
dd perſo
1t ſuſie
E dhn
Nivetſe
4 Verita
juſtum 1
unbenig
Kioriie

e quod

Iine Pr
marzer
4 Nolle
opter

tione
—
imputat
2 noltra
hominus,
propter
ullit dile⸗
nin ,li

itates .

Attence!
gatie
ma per ſ.
e e Vir
ſolum e⸗
ſti Ffiun
toinde, 1
m eſm
nod Deu
falvns ent

Chniiih.

enim
gtn ſnulte⸗
ſonibus to
rliſit
ſeieorfe
hehett
tetes in

noſtra cum Deo. 41

dicabit illos, quos a amicos ſuos vo-

cat? Judicabit illos, pro quibus ro-
gavit? Judicabit illos, pro quibus
mortuus? Erige te, anima mea, &t

peccatorum tuorum obliviſcere; quia

oblitus h eorum Dominus. Quem ti-
mes peccatorum vindicem, niſi Do-
minum, qui pro peccatis ſatisfecit
ipſe? Quod ſi aliquis alius pro pec-
catis meis Xτ—ον perſolviſſet, utique
adhuc dubitare poſſem, an etiam ſa-
tisfactionem illam acceptare velit
juſtus Jjudex? Quod ſi homo aut
Angelus aliquis pro me ſatisfecifſet,
utique dubium eſſet, an ſufficiens ſit
redemtionis pretium? Jam vero nul-
lus relinquitur dubitationi loeus.
Quomodo non accipiet pretium,
quod perſolvit ipſe? quomodo non
ſit ſufficiens, quod ab ipſo Deo?

Quid adhuc conturbaris, anima mea?

Univerſæ c viæ Domini miſericordia
& veritas: Juſtuz enim Dominus &
juſtum ipfius judicium. Quid con-
turbaris, anima? Erigat te divina mi-
ſericordia, erigat etiam divina juſti-
tia; quod ſi enim juſtus Deus eſt,
utique pro delico unico duplex
non exiget pretium. Propter pecca-
ta noſira percuſſit Filium, quomodo
propter eadem nos fſervos percu-
C 6⁶ teiet?

a) Zob. I5, 14. b) Eecb. 10, 12.
9) P. I19, 137.

42 Med X. de Reconc naſtr. &.

ta, in nobis quoque puniet? Veritas
à etiam Domini non labefactabitur in
&ternum: nolo mortem peccatoris, ſed
ut conventätur & vivat, clamat Deus
noſter; b Venite c ad me, qui laboratis
& onerati eſtis, & ego reſiciam vos, ex-
clamat Salvator noſter; num mendacii
arguemus Dominum, & peccatorum
noſtrorum pondere milerieordiam
iphus deprimere conabimur? Men-
dacii arguere Dominum & miſericor-
diam iphus negare, majus eſt pecca-
tum, quam omnia totius mundi pec-
cata, unde etiam plus peccavit Judas
deſperando, quam Judæi Chriſtum
crucifigendo. ϑ Quin potius ubi ab-
undavit delictum, ibi quoque abun-
davit gratia, s quæ peccatorum no-
ſtrorum lanci infinitis modis præpon-
derar; peccata enim hominum ſunt,
ſed gratia Dei eſt: peccata tempora-
lia, gratia autem Domini noſtri ab
eterno in æternum. Pro peccatis ſa-
tisfaétum, gratia Dei Chriſti morte
reparata, & in æternum ſtabilita, ad
aguam confugio devotus & ſupplex.

XI. DE

) PEſal. 117, 4.
*) Exech. 33. II.
*) Mattb. 11, 28.
*) Augx. e) KRem. 5, 10.

tiet? quomodo peccata in Filio puni-

—

059
PF

4

hn,
tieß
Rlatori
ſhonere
Pondere
glev
mide je
Niad
Aüme.
Anie t⸗
Algnn
heiſen
Anrſe te
N
aigtan
Recaton
ſe doße
Pilerer
ts latrn
Reccrti
i Proe
chen
.
kis
Ium.
li

—
liopuni⸗
1 Verins
Abitur in
torie ,
nat Deus
beruti
non el⸗
mehbelt

eceatorun

r! NMer.
mlericol⸗
en herer
uodt e⸗
1ejt dn
Chriun
usbitn
gue 4bin⸗
Oruim i.
6ptep
num ſuon
iempo⸗

Hoſtti N

eccntis
ſi non
bilita,
plen

NN

0,

6ε66 (43) 9
DESATISFACTIONEPRG
PECCATIS NOSTRIS.

Mors Chriſti vita piorum.

Enite ad me, qui laboratis & onera-
ti eſtis, ego reſiciam vos, ver ba ſunt
Salvatoris noſtri. à Vere, Domine Je-
ſu, oneratus ſum nimis, & ſub peccati
pondere ingemiſco, ſed ad te, fontem
aquæ vitæ, propero. Veni ad me, Do-
mine Jeſu, ut poſſim venire ad te. Ve-
nio ad te, Domine, quia prius veniſti
ad me. Venio ad te, Domine Jeſu, &
anxie te delidero, neque enim in me
quicquam boni invenio. Quod ſi in
me aliquid boni invenirem, non tam
anxie te deſiderarem. Vere, Domine
Jeſu, laboro & oneratus ſum; neque
cuiquam ſanétorum tuorum vel etiam
Peccatorum pœnitentium me confer-
re poſſem, niſi forte latroni in cruce.
Miſerere mei, Domine, qui miſertus
es latronis in cruce. Perdite vixi, in
peccatis vixi, ſed pie mori, ſed in juſti-
tia procul a corde meo, ideoque ad
tuam pieratem & juſtitiam confugio.
Subveniat mihi, Domine Jeſu, anima
tua, quam poſuiſti in 4ντννν%ν = ε
multis. 5 Subveniat mihi ſanctichmum
tuum corpus flagellis, ſputis, colaphis
& ſpinis pro me afflitum, & crucis

C 7 pati-
) Matth. 1II, 28.
à⁵) Matth. 20, 28.

44 Med. XI. de Satigactione

—
patibulo affixvum. Subveniat mihi, o
Jeſu, ſacroſanctus tuus ſanguis e pa-
tientis & morientis latere effuſus, a
qui ab omnibus peceatis nos emun-
dat. b Subveniat mihi ſanctiſſima tua
divinitas, quæ humanam naturam in
paſſione ſuſtimuit, & qua requieſcente
neque ſe exerente peractum eſt ado-
randum redemtionis meæ myſteri-
um: c & quæ ſanctæ tuæ paſſioni in-
finitum robur ac pondus addit, ita ue
Deus ſuo à ſanguine me miſerum ſibi
acquiſiverit. Subveniant mihi tua
vulnera, in quibus omnis mea medi-
cina. Subveniat ſanctiſſima tua paſſio.
Subveniat tuum meritum, ultimum
meum refugium, & adverſus peccata
remedium. Quod enim paſſus es, hoc
mihi paſſus es. Quod igitur mereris,
itidem mihi & indignitati meæ pro-
mereris. Commendat e igitur cha-
ritatem ſuam Deus in nobis, & teſti⸗
monio emnium hominum, imo An-
gelorum intellecdtum cxuperante, eam
comprobat, quod Chriſtus pro nobis
mortuus, cum adhuc eſſemus pecca-
tores & inimici Dei. Quis non admi-
retur? Quis non obſtupeſcat? a ne-
mine rogatus, imo ab hominibus
odio habitus, pro peccatoribus & ho-

ſtibus ſuis miſericordiſſmus Dei Fi-

lius

4) Zob. 19, 34. b) I Job. I, 7
£&) Iren. Iib. 2. 6. 36. lib. 3. C. 21.
d) Act. 20, 28. e) Rom, 55 8.

—

Gep
car, ſe
ioden
tinn pit
m,
ODon
ele, e
Eenam 1
Eeicerat
Merolten
Nod

ſteig
tr il

er poft
ſencfum
Lemitibr
Der hadnn
alge; P
Dl
in er
Melmge

Nd e

Khem
len! V
lern,
loenmn⸗
1e ven
Uni.
I ne⸗
1 er
Piatamn
Vero

Ntein

one
—
t mihri,.
nis e he⸗
fuſus, ¹
1s emun⸗
llmatun
kutam in
hiieſcen⸗

ell a.

nſteri⸗
it itn
ſetum 1di
mihi un
pes mel⸗
tua zuſe⸗
Ultimun
1 perlin
is ehbe⸗
weleit⸗
mer o
tur
8 teli⸗
imo 4
Pe eal
volhi⸗

,l, 1.
,611.

9

pro peccatis noſtrir. 45

lius deprecatur, neque ſolum depre-
catur, ſed etiam divinæ juſtitiæ ſatis-
factionem præſtat nativitate pauper-
rima, vita ſanctiſſima, paſſione acer-
biſſima, morte crudeliſſima.
O Domine Jeſu, qui pro me depre-
catus, paſſus atque mortuus es, an-
tequam meritum & paſſionem tuam
deſiderarem aut precibus ad Aρον
perſolvendum te ſolicitarem, quo-
modo me projicere a facie tua pot-
eris? quomodo frudum ſanctiſſimæ
tuæ palhionis denegabis, poſtquam
ex profundis 4 jam ad te clamo, &
frucdum meriti tui lachrymis atque
gemitibus expoſco? Inimicus eram
per naturam, quando pro me mor-
tuus es; fadtus ſum amicus, frater &
filius per gratiam. Exaudiviſti ini-
micum nondum te deprecantem, quo-
modo deſpicies amicum tuum cum
lachrymis & precibus ad te acceden-
tem? Venientem b ad te non ejicies
forag, quia ſermo tuus veritas eſt.
Locutus es nobis in ſpiritu & verita-
te, & verba c vitæ æternæ a te acce-
pimus. Attende atque erige te, ani-
ma mea, antea eramus peccato-
res per naturam, jam vero juſti per
gratiam: antea eramus inimici, jam
vero amici atque propinqui: antea
ſubſidium noſtrum in morte Chriſti,
. jam

4) Pſ. 130: 1 1. b) Joh. 6, 37.

46 Med. MlI. de ſatigf. pro pecc.

jam vero in ipſius etiam vita; antea
eramus a mortui in peccatis noſtris,
jam vero vivificati in Chriſto. O ni-
miam Dei charitatem, qua dilexit
nos! O abundantes divitias divinæ

gratiæ, qua nos conſedere fecit in

cœleſtibus! Ob viſcera miſericordiæ
Dei noſtri, in quibus nos viſitavit ori-
ens ex alto! Quod ſi Chriſti mors
juſtitiam & vitam nobis attulit, quid
ipſius vita poterit? Si Salvator pre-
tium patri perſolvit moriens, quid
faciet vivus & pro nobis intercedens?
Vivit enim & habitat & in corde no-
ſtro Chriſtus, modo vivat atque vi-

geat in eo ſanctiſſimi ipſius meriti re-

cordatio. Trahe me, Domine Jeſu,

ut poſſideam in rei veritate, quod hic
expecto in ſpei firmitate: ſit tecum,
quæſo, miniſter tuus & videat à cla-
ritatem, quam dedit tibi Pater, inha-
bitet manſionem, quam e paraſti illi
in domo patris tui. Beati, qui ha-
bitant in domo tua, Domine, lauda-
bunt te in ſeculum ſeculi.

XII. DE

2) Epb. 2, 5.
b) Luc. 1, 78.
*) Eph. 2; 1I7.
4) Job. 17, 24.
e) Joh. 14, 2.
) Pſal. 84, F. .

DE. M.
1V

Nrg
Dile

) conli
Ueo,grati⸗
tei noltr
Ukletig ,
Ns ey i

ſem haut

grara De

miſt ſun

n eratian.
in nobis
ten; Ch
ndig ha
lignti
ecitae
mnſen
Cin 1
mus Deo

Iumnfſurus

DMlnen
nuet,
nenim
Inhno
Nenüſn.

n

4 oh.
16,0
0. .

pece.
—
ta, antel
8 nolti
. 0 n.
a dilerit
as dirine
ſeeit in
ſerieoriis
taritot⸗

hricti nons

ilit gid
vator he.
ens, gu
eteten
cClge ii⸗
igle .
metiti⸗
mine 19
noc
ſt tecinn
ſenr
lter, iun in
oraciil
fonit⸗
ine, lll⸗

NIN

e&& (47 ) Bo
XII.

DE NATURA AC pROPRIETA-
71US VERA FIDEI.

Viva eſt & victrix, ſi modo vera fides.

Dilecta anima, fidei virtutem
conſidera & Deo, fidei datori u-
nico, gratias age. Fides unica Salva-
tori noſtre viciſim nos inſerit, ut
veluti a palmites ex vite ſuccum, ita
nos ex ipſo vitam, juſtitiam & ſalu-
tem hauriamus. Excidit Adamus
gratia Dei, & imaginem divinam a-
miſit ſua incredulitate, ſed viciſſim
in gratiam recipimur, & imago Dei
in nobis reformari incipir. Per fi-
dem b Chriſtus noſter efficitur, & in

nobis habitat: ubi autem Chriſius,

ibi gratia Dei; ubi gratia Dei, ibi
hærediras vitæ æternæ. Fide c Abel
majorem hoſtiam obtulit Deo, quam
Cain: ita ſpirituales hoſtias offeri-
mus Deo per fidem, frudtum fſcilicet
labiorum noſtrorum. Fidee Henoch
transiatus eſt: ita fides ex conſortio
humano in ſocietstem cœleſtem nos
transfert, etiamnum in hac vita.
Jam enim Chriſtus in nobis habitat,
jam in nobis eſt vita æterna, ſed ab-
ſcondita. JFide Noag arcam appa-
ravit: ita de ingredimur Eccleſiam,
in

a) Joh. 15, 4. b) Eph. 2, 17. c) Heb.
II, 4. à) Heb. 13, 15. e) Heb. I1, §.
J) Col. 3, 3. g) Heb. 11,7.

49 Mecditatio XII.

in qua animæ ſervantur, reliquis o-
mnibus in vaſto mundi pelago pere-
untibus. Fide aà Abraham terram ido-
lolatricam relinquebar: ita fide exi-
mus ex mundo, parentes, fratres &
cognatos relinquentes, & Chriſti vo-
cantis verbo adhærentes. Fide pere-
grinatus eſt, & expecdtavit promiſſam
terram: ita & nos fide expectamus
cœleſtem 6 Hieroſolymam, quam De-
us in cœlis præparavit: advenæ c ſu-
mus & peregrini in hoc mundo, ad
cœleſtem patriam fde adfpirantes.
Fide 4 concepit Sara in ſenectute fili-
um lſaac: Ita & nos ſpiritualiter e-
mortui accipimus virtutemn Chriſtum
ſpiritualiter concipiendi. Ut enim
Ghriſtus in ſanctis Mariæ virginis vi-
ſceribus ſemel conceptus: ita quoti-
die in fideli anima, quæ ſe puram con-
fervat mundanis congreſſibus, ſpiri-
tualiter naſcitur. Fidee obtulit Abra-
ham Iſaac: ita & nos propriam vo-

ſpiritualiter mactamus & ſacrifica-
mus: qui enim Chriſtum fſequi deſi-
derat, ſemetipſum abnegare debet, id
eſt, propriæ voluntati, proprio ho-
nori, proprio amori renunciare. Fi-
de g lſaac benedicit Jacob, ita fide
participes reddimur omnium divina-
rum

½) Heb. II, 8. *) Apoc. 21, 2. c) Pſ.
39: 14. 4) Heb. II, II. e) Heb. II, 17-⸗
F) Matth. 16, 24. g) Heb. II, 20.

—

un bene
Abiahe,
benes ben
turit lole
Kefpooe
itn ice en
Keppeo,l
um corpo
lles del
in ſces
ſonclt,
Ninum
Unnles
eegit,
ticepg el

Kori vi

nobiscon
Fttiarum
e k
lie ei
Chili,

all. N

luntatem, dilectum animæ filium, fide Dum,

ſe hces
ninbT
kamur
N Dee
ſcel
nos Dae
nor
lſinc:

460
r.

— —

—
giquis o⸗
ago pere⸗
erramnide⸗
1 ßee ei⸗
ftattes l
Ohriſti o⸗
Fige pere⸗

Promilin

peltanlt
gumdhe⸗
ene el
lndo,1
lpirunet
heſtute l⸗
itnltere⸗
Chiſtni
U enn
rgnigte
ita gor⸗
uramn .
1s, ſt.
tulit U
Ptiam .
um it.
. ſci
ſecticeſ
4 icet 4
anto fo⸗
dine.
b, ita
n Givior

4 .

de natura veræ ſidei. 49
rum benedictionum: nam in ſemine
àa Abraheæ, id eſt, in Chriſto, omnes
gentes benedicuntur. Fide b6 prophe-
tavit Joſeph de exitu Iſfraelitarum ex
gypto, & de ofibus ſuis mandabat;
ita fide expectamus ex hac ſpirituali
gypto, ſcil. mundo, exitum, & bea-
tam corporis reſurrectionem. Fidec
Moſes per tres menſes ſervatus eſt:
ita fides a Satanæ Lyrannide nos ab-
ſcondit, donec tandem in regale Dei
palatium adducamur, & in reges ſpi-
rituales adoptemur. Fide Moſes
elegit, calamitatum populi ſui par-
ticeps eſſe potius, quam in Ægypti
gloria vivere: ita fides excitat in
nobis contemtum gloriæ, honoris, di-
vitiarum & voluptatum hujus ſe-
euli & deſiderium cœleſtis regni.
Fide eligimus potius ignominiam

Chriſti, quam theſauros hujus ſe-

culi. Fide e reliquit Moſes Ægy-
ptum, nec meruebat Regis iram:
ſic fides nos animat & confirmat, ne

minis Tyrannorum hujus mundi ter-

reamur, ſed forti & conſtanti ani-
mo Deo vocanti obediamus. Fi-
de celebravit Iſrael Paſcha; ita &
nos Paſcha celebramus fide: Paſcha
g noſtrum immolatus eſt Chriſtus.
cujus caro b vere eſt cibus & cujus
ſanguis
. Gen. 21, 18. b) Gal. 3, 8.
c) Heb. II, 22. 23. 4) v. 23.
2) v. 25. v. 27. f) Hebr. 11, 28.
1I Cor. 5, 7. b) Zoh. 6, 55.

.
50 Meditatio XII.
ſanguis vere potus. Fide a Iſraelitæ
tranferunt per mare rubrum; ita fide
pertranſimus mare hujus ſeculi. Fide
conciderunt ; muri Hierichumtos; ita
fide c deſtruimus omnes munitiones
Satanæ. Fide 1 Rahab ſervata eſt; ita
in illa univerſali hujus mundi pano-
letria fide ſervabimur ab interitu.
Fidee Patres devicerunt regna, leo-

num ora obturatunt, ignis vim extin-

xerunt; ita & nos fide regnum Sata-
næ deſtruimus, infernalis leonis inſi-
dias & furorem evadimus, & ab ignis
infernalis ardore liberamur.

a) Heb. I1I, 28. b) Joſ. 6, 20. ) 1
Cor. 1o, §. 4) Heb. 11, 31. e) v. 33.
Fides autem non eſt nuda opinio &
profeſſio, ſed viva & efficax Chriſti in
Evangelio propoſiti apprehenſio; eſt
pleniſſima de gratia Dei perſuaſio, fi-
ducialis cordis noſtri quies, & pax in
Chriſti merito recumbens. Naſcitur
hæc fides ex verbi divini ſemine; nam
fides & ſpiritus unum ſunt, verbum
autem Spiritus ſancti vehiculum: fru-
Gus ſequitur naturam ſui ſeminis, fi-
des divinus fructus eſt, ergo & ſemen
divinum adeſſe oportet, ſcilicet ver-
bum. Sicut in creatione lux oriebatur
ex verbo Dei, nam dixit Deus, à & fa-
Sa eſt lux: ita lux fidei oritur ex luce
verbi divini: in lumine tuo b videbimus
lamen, ait Pſaltes. Cum fſides nos
Chriſto
3) Gen. 1, 14. *) Pſ. 36, 10.

Chrilo e
Unlar, ge⸗
omhinm
Cheſtnsr
ſeſiet ve
uth, Verd
ils ſand
rics
Uho bi
iüitdi
Chrihus;
elAner
er Iite,
Conjungn
(hriſoſn
lnn er
Arium 5
Mniuntn
onotume
nlihei
Eun el
ntopen
uel,
Eerrhris⸗
ne es

ieris

Pliiennt
lultee
IupN v

— 7
. Iſtueliz
n; ita hi
culi. Tite
unnos; in
munitiones
Nla el; itn
undi pano⸗
b interitn.
tegna, er.
Vinn ertin⸗
emn der
leopis inlr.
.
20. a1
A)
1 Cinot
1Chrifii
4
Henho; el
lveſio, f
l
Naeinr
minez hen
1, vetn
Hlum: in. .
emninic⸗ .
lenen
lcet ver⸗
otieballl
Ar
urerue
niletim
es 10
Chrie

⸗

de natura veræ ſidei. 51

Chriſto conjungat, nos cum Chriſto

uniat, ideo etiam eſt in nobis mater

omnium Virtutum: ubi fides, jbi

Chriſtus: ubi Chriſtus, ibi ſancta vita,

ſcilicet vera humilitas, vera manſue-

tudo, vera dilectio: Chriſtus & Spi-

ritus ſanctus non divelluntur: ubi
Spiritus ſanctus, ibi vera ſanctitas.
Ergo ubi non eſt vita ſancta, ibi non
eſt ſanctificans Spiritus: ubi non eſt
Spiritus, ibi nec Chriſtus: ubi non eſt
Chriſtus, ibi nec vera ſides. Quicunque
palmes non haurit vitam & ſuccum
ex vite, non judicandus eſt cum vite
conjunctus: ira nondum per fidem
Chriſto ſumus conjuncti, niſi vitam &

ſuccum ex ipſo trahamus; fides eſt

quædam ſpiritualis lux, corda enim il-
luminantur fide; ergo ſpargit radios
bonorum operum: ubi vero non ſunt
radii ſpiritualis vitæ, ibi etiam non-
dum eſt vera lux fidei. Opera mala

ſunt opera tenebrarum, b fides autem

lux eſt, quæ vero ſocietas c luci cum
tenebris? opera mala ſunt ſemen 1 Sa-
tanæ, fides eſt ſemen Chriſti, quæ vero
ſocietas Chriſto cum Satana? Fide e
purificantur corda, quomodo vere
poteſt eſſe interna puritas cordis, ubi
impura verba, & impura opera exte-
rins apparent? Fides f eſt vidoria no-
ſtra,

) Zob. 15, 4. b) Rom. 13. 12. c) 2
Cor. 6, I4. d) Marth. 13, 25. e) Act.

15, 9. F) 1 Job. 5, 4.

52 Med. XIII. De ſpirituali

ſtra, quomodo ergo ibi poteſt eſſe ve-
ra fides, ubi caro vincit ſpiritum, &
captivum quaſi ducit? Per fidem ha-
bemus Chriftum, & in Chrifſto vi-
tam æternam: ſed nullus/impoœni-
tens, & in peccatis perſeverans vitæ
æternæ particeps; quomodo ergo
Chriſti? quomodo fidei? Accende in
nobis, o pie Chriſte, veræ fidei lu-
cem, ut per fidem conſequamur æter-
nam falutem.

XIII.
DE SPIRIIUALI CONIVUGIO
CH RISTI ETV ANIMlA.
Animarum Sponſus Zeſus.
DMonſuhe a te mibi in ſempiter-
num, dicit Chriſtus ad fidelem ani-
mam. Chriſtus nuptiis“ in Cana Ga-
lilæa celebratis intereſſe voluit, ut o-
ſtenderet, quod ad nuptias ſpirituales
in mundum venerit. «Gaudens à gau-
de in Domino, & exulta, fidelis anima,
in Deo tuo, qui induit te veſtimemis
ſalutis, & indumento Iuſtitiæ circum-
dat te, tanquam ſponſam ornatam
monilibus. Gaude propter ſponſi ho-

neoerem, gaude propter ſponſi decorem,

gaude propter ſponſi amorem. HO-
NOR illius maximus: eſt e enim ve-
rus Deus in ſecula henedictus: quanta
ergeo
a) Hoſ. 2. 19. b) Zob. 2, 2.
c) Aug. tract. 8. in Joh.
4) Eſa. 61, 10. e) Rom. 9, 5.

(¶i
–—

erso gi

ifſeetan

ſb Vulr
mnximus
Dre fliis
dmeheo
ienti
i ſeut
m if
dis eiis,
nimns:
Alod ſ
Mam Pee
tn in
eltere,
luz, ſ
niuts ſt
l une
min, 8
fon ertt
Ponon
II
min
no ete
tmn
in

I gui⸗

ituol

——

eſt eſe ſe
piritum, 4
rſdem le

Chriſto .

S,impen.

etans in.

modo egt
Aecencent
r Pceil
lamur Eter

—

yUIH
VN

, ſunpite⸗
ſGelemani
C .
luit, n.
ſpittule
gens6gi
elisninn
veſimehti
ſ ſtunn
orhatan
hmnit
orenm
ſtN 6

Conjugio Chrißi & animæ. 53

ergo dignitas hujus creaturæ, fidelis
ſcilicet animæ, quod ipſe creator eam
ſibi vult deſponſare! DECOR ipfius
maximus: eſt a enim ſpecioſus forma
præ filiis hominum, ſiquidem vide-
bant gloriam ejus, gloriam quaſi u-
nigeniti a Patre, ſplendebat c facies
ejus ſicut Sol, veſtimenta erant ſicut
nix: diffuſa q etiam eſt gratia in la-
biis ejus, gloria e & honore eſt coro-
natus: quantæ ergo eſt miſericordiæ,
quod ſumma illa pulchritudo ani-
mam peccatorum maculis deforma-

tam in ſponſam non dedignatur ſibi

eligere? ſumma ex parte ſponſi ma-
jeſtas, ſumma ex parte ſponſæ infir-
mitas: ſumma ex parte ſponſi venu-
ſtas, ſumma ex parte ſponſæ defor-
mitas; & tamen major adhue amor
ſponſi erga ſponſam, quam ſponſæ er-
ga honoratiſſimum & pulcherrimum
illum ſponſum. Vide A1OREA im-
menſum tui ſponũi, o fidelis anima, f
amor e cœlo ad terram eum traxit, ad
columnam ligavit, cruci affixit, ſe-
pulchro clauſit, & ad inferos attra-
xit: quis fecit hæc omnia, niſi amor
erga ſponſam? ſed cor noſtrum ſa-
Xo & plumbo gravius, quod tanti
amoris vinculum non trahit ſurſum
ad Deum, ex quo prius traxit Deum
. ad

a) Pſal. 45, 3. b) Job. 1, 14.
c) Marth. 17, 2. 2) Pſal. 45, 3.
*) PEſ. 8, 6. F) Ansb. de lib. ſimil.

54 Med. XIII. De ſ Piricuali

ad homines, nuda a erat Sponſa, nec
poterat ad regale eœleſtis regni pala-
tium ita nuda introduci: ipſe induit
eam veltimentis falutis & juſtitiæ,
cum in ſordida peccatorum tunica, &
turpiſſimo iniquitatis panno involuta
jaceret; dedit illi, eut cooperiret ſe
byſſino ſplendenti & candido, byfſi-
num juſtificationes ſunt ſanctorum:
veſtis illa eſt juſtitia, morte & paſſio-
ne ipſius ſponſi parta. Laborat à Ja-
cob quatuordecim annis, ut Rache-
lem obtineret ſponſam: Chriſtus per
triginta quatuor fere annos ſuſtinuit
famem, ſitim, frigus, paupertatem,

ignominias, contumelias, vincula,

flagella, fellis amaritudinem, mor-
tem, crucem, ut fidelem animam fſibi
parare & acquirere poſſet ſponſam.
Deſcendebat e Samſon, & ex Phili-
ſtæis exitio adjudicatis populis ſibi
ſponſam quærebat: deſcendit Dei fi-
lius & ſponſam ſibi elegit ex damnatis
& æternæ morti addicdtis hominibus.
Inimicum erat ſponſæ genus c&leſti
patri, ſed ipſe illud per acerbiſſimam
paſſionem patri reconciliavit. Con-
culcata erat fponſa in fanguine ſuo,
projecdta ſuper faciem terræ: ſed ipſe
eam lavit baptifmi aqua, g & lavacro
mundavit ſfanctiſſimo; emundavit
Sponſæ

4a) Ezech. 16, 22. b) Eſa. 61, 10. 6)
Apoc. 19, 8. 4) Geneſ. 29, I7. e) Zud.
14: 3. Exzech. 16, 22. g) Eph. 5, 26.

nz

Ponle ſ
Nine,gi
in ddom
Cetonig
nnit eo
Sretis. N
ſunlzſec
Unltes, 0
Püinsfn
Prinn e
le Eret
gnit g:
Carhis be

um ſchin

ſhein
Eit. i
nenine P
meterne
1 lee
initannr
eler; mme
lnenm t
ſin conve
nſte,
nni in
lis min
er nore
Uteins
sus
eih N

N 6
Il. 15

6 18 .

a

pituol
—
Sponſaxſe
regni gl⸗

Ple Incrit.

& ltiie
mn tubicinl
no involun
ooeint,
ſancorum
ite & ſe⸗
Liboretel
8, u Nuche
Chridus ſe
nos ſuſtivun
npertitd⸗
6, Fuchle.
inem, N
znimun 1
et ſoblin
E er!
vopulis 4
ex damvan
foninb
enus en
cethinimn

SS
une ſo

Conjugio Chriſti & animæ 55

Sponſæ ſanguinem proprio ſuo ſan-

guine, quia a filii Dei ſanguis emun-
dat ab omnibus peccatis. Sordida &
deformis erat Sponſa. Sed ipſe eam
unxit oleo, b miſericordis ſcilicet &
gratia. Non erat honorifice veſtita
ſponſa; ſed ipſe dedit ei c armillas &
inaures, ornavit eam virtutibus &
Spiritus ſanti variis muneribus. Pau-
perrima erat Sponſa, & quod arrhæ
loco daret, non habebat; ideo reli-
quit ei 4 arrham Spiritus & arrham
carnis ab eadem accepit, & in cœ-
lum adduxit. Famelica erat Spon-
ſa; ſede ipſe ſimilam & mel & oleum
dedit ei ad comedendum, carne &
ſanguine proprio eam paſcit ad vi-
tam æternam. Immorigera eſt Spon-

ſa, & ſæpe fidem conjugalem frangit,

fornicatur cum Mundo & Diabolo;
ſed ex immenſo amore in gratiam vi-
ciſſim eam recipit Sponſus, quoties in
vera converfione ad eum revertitur.
Agnoſce, o fidelis anima, tot ac
tanta infiniti amoris indicia: ama, 0
fidelis anima, amorem illius, qui

ex amore tui deſcendit in uterum

virginis: ftanto eum amare debe-
mus plus nobis ipfſis, quanto major
ipſe eſt, qui ſe pro nobis tradidit: g
omnis
2) I Job. 1, 7. b) Exech. 16, 9. c) v.
II. 4) Eph. 1, 24. Tertall. e) Exech.
16, 19. F.) Aug. de Cate. rudib. 2)
Ansh. de ſimilit. c. 180.
D

emnis vita noſtra conformis illi red-
datur, qui ex amore noſtri totum ſe
nobis conformavit: ingratiſſimus me-

rito habetur, qui amantem ſe viciſſim

non amat, quantum ergo diligendus
à nobis is, qui ex amore noſtri ſuæ
quaſi majeſtatis oblitus! felix anima,
quæ ſpiritualis hujus conjugii vineu-
10 Chriſto conjungitur, illa omnia
Chriſti beneficia tuto ac confidenter
ſibi applicat, quemadmodum alias
in conjugio coruſcat uxor radiis ma-
riti: participes autem reddimur bea-
ti & ſpiritualis hujus conjugii ſola ſi-
de, ſicut ſcriptum eſt a: deſponſabo te
mihi in fide: fides Chriſto tanquam
ſpirituali “ viti nos palmites inſerit,
ut vitam & ſuccum ex eo trahamus, &
veluti, qui in conjugio vivunt, c non
amplius ſunt duo, ſed una caro: ita
qui à per fidem Domino adhærent,
funt unus ſpiritus cum eo, quia per

üdem Chriitus e habitat in cordibus 4

noſtris, fides illa, ſi vera eſt, per di-
letionem efficax eſt. Quemadmo-
dum in V. T. g ſacerdotes ducere co-
gebantur virgines: ita ccœleſtis ille
ſacerdos talem ſibi virginem ſpiri-
tualiter copulat, quæ Diaboli, mundi
ac propriæ carnis complexibus ſeſe
inte-

a) Hoſ. 2, 19. *) Yob. 15, 5.
c) Matth. 19, 6. 4) 1I Cor. 6, 17:.
e) Eph. 3, 17. F) Gal. 5, 6.
g) Lev. 21, 7. 13:

56 Mez. III. De ſpirüuanf

njuu
—
inegtam
kee,0 0
Drine e
Amen,
—

0I NM)
il
Müucan
Krose
keiig dant
lemtt.
Leſteneit,
Conſegnan
no din
epefat,
liCnſ
eunetioni⸗
h, ſed
ine 4
ul kumt
ct. T.
nſi pol
hler .
8 Danin
regnn
do. N
ie, ſe
ſn cor
Fit

jiteli Conjugio Chriſti & animæ.

slint integram ac immaculatam ſervat,

4 wtunm Effice, o Chriſte, nos dignos, ut ad nu-
ſimng ne ptias & Agni aliquando introducamur,
ſe ieft Amen. a) Ap. 19, 7.
Ciligenet . —
neſtiſn XIV.
lma D E MVSTERIIS TINCGAR-.
ila orn Fulgent cunabula Chriſti.

conſtent ABducamus pauliſper animos no-
odum X (ros ab his temporalibus, & my-
tndism ſteria nativitatis Dominicæ contem-
Gimu d plemur. Filius Dei a ad nos de cœlo
giſe deſcendit, ut adoptionem filiorum
H;α conſequamur. Deus homo fit, ut ho-
ounu mo divinæ gratiæ & % naturæ parti-
ites nlen ceps fiat. Cirrca mundi veſperam na-
tahigg ſci Chriſtus voluit, ut ſignificaret, in-
wubt carnationis beneficia non præſentem
crol1 hanc, ſed æternam vitam attingere.
aAled Tempore Auguſti paciſtci naſci voluit,
0, di qui humanum genus cum Deo paci-
nc ficavit. Tempore ſervitutis Ifraelitica
ebfhet naſci voluit, qui vetus liberator &
Cem vindex populi ſui. Sub imperio alie.
ee ni Domini naſci voluit, utpote & cu-
elele jus regnum non erat de hoc mun-
en hi do. Naſcitur de virgine, ut ſigni-
bolem ficet, ſe non concipi aut naſci, ni-
eibes ſi in cordibus eorum, qui ſpiritua-
les à virgines ſunt, hoe eſt, quorum
“ D 2 men-
1,6, a) Gal. 4, 4. §. b) 2 Perr. I, 4.
E c) Zob. 18, 36.
6. 4) 2 Cer. II, 2.

INn

58 Med. XIV. De myſteriis

mentes nec mundo, nec Diasbolo, ſed
Deo inm uno Spiritu adhærent. Naſci-
tur purus & ſanctus, ut impuram &
contaminatam nativitatem noſtram
ſanctificer. Naſcitur a virgine viro
aeſponſuta, in matrimonii divinitus
inſtituti honorem. a Naſcitur in no-
ctis tenebris, qui erat vera lux mundi
tenebras illuminans. Reponitur in
præſepe, qui eſt verum animæ noſtræ
pabulum. Naſcitur int er bovem S& aſß-
nuim, ut homines, qui jumentis per
peccatum aſſimilati erant, ad priſti-
nam dignitatem reducat. Naſcitur
in Bethlehem, id eſt, domo panis, qui
uberrimum divinorum beneficiorum
ſecum afferebat pabulum. Primegeni-
tus eſy G&unigenitus matris ſuæ in terris,
qui ſecundum divinam Naturam eſt
primogenitus & unigenitus Patris in
cœlis. Naſcitur pauper & inops, but
cœleſtes divitias nobis comparet.
Naſcitur in vili pecorum ſlabulo, ut ad

cœ&leſlis aulæ nes deducat palatia. E

cu&lis tanti beneficii mittitur nuncius,
quia nemo in terris illins magnitudi-
nem intelligebat. Cœleſtium mune-
rum merito etiam c&leſtis nuncius
eit. Gaudent Angelorum exercitus, qui
nos ob incarnationem Filii Dei beati-
midinis ſuæ poſſunt habere ſocios. Pa-
Loribus tandem miraculum prius nun-
ciatur, quia verus animarum paflor
vene-
*) Tercull. lI. 5. adv. Marc. b) 2 Cer.
8, 9.

—

ſeerit
Corns. 6
Laudiina
eusharti
delſeſis
ulakye
lis non i
lquorun
imner
rlſieni
Uentis culp
u. Clart
daretigg
geſhice⸗
nimn i,
hgliom
Enn ſüblen
intur, u
Nor
Ueg Gmnis
1. Chr
Aum prin
umntpreſte
firhee nn⸗
ineg e
Uerſi s
iNe 3
en, Pe,
lhent
ſthe
Enhie
ſen
tai
um.

ingarnationis.

—

eri 56
— . . .
behee venerat perditas oves in viam redu-
t. M Surus. Contemtis & ignokilibns tauti
mpunnt Adudii materia nunciatnr, quia nemo
n W. ejus particeps ſieri poteſt, qui non in
teine Oculis ſuis ſibi diſplicet. Vigilantibus
idenn Juxta gregem baæc nativitas nuncçiataur,
urin quia non illi, qui in peccatis ſtertunt,
lurmu ſed quorum cor ad Deum vigilat, tan-
enmiu ti muneris participes fiunt. JZubilat
Gimr ol &leſtis militia borus, qui ob primi pa-
nunb rentis culpam miſere erar contriſta-
menef kus. Claritas Domini & Regis illius ap-
AU BParet in &lis, cujus vilitatem homines
1, Nin deſpiciebant in terris. Timorem di-
iet mirttere Jubet Angelus, quia natus erat
is, qui omnis timoris cauſas e medio
erat ſublaturus. Gaudium e œœlo nun-
