inifniine
n gon 1 8 leli

ſe

ntlone, 10
ien 1 Ora
un irſtnun
Munlumme
Cnn hoe
m. nen
Eenbr lunt,
eu eri
Lenbn neet,
Geni cgit
mucnn
ennd etre
he Uhum
im! ri
Vonine e
ah t
ominum
ebninn
Re cli ltu
ſ Deng
ulhiſtente

Vll.
—
Datienti pol
nium ſatet
ollus guot⸗
Juomoto
niſi Viciſin
5 agnolent
colnmeſtt
nin dinii
Cignus,
,cli hilenl
imici amil
Ntente en
ence, git
abe ilicn
l artente
hi lo u 1.
s. elini-
erten⸗ iſt
ltis halelſi-
lcem. aeen
lriatßs h

9A iad,
11).

De hudio caſtittig. 173

debes precibus. a Dixit quidam ſa-
piens, quod corporis caſtimonia &
animi ſanctimonia ſint duæ claves re-
ligionis & felicitatis. Si corpus non
ſervatur purum & immaculatum a
cortatione, non poterit anima exar-
deſeere in oratione. ⅛ Corpus no-
ſtrum Spiritus ſancti templum eſt, ca-
vendum ſummo ſtudio, ne polluamus
ſanctum hoc ſancti Spiritus habita-
culum: membra noſtra & Chriſti
membra ſunt, cavendum, ne tolla-
mus membra Chriſti, & faciamus
membra meretricis. Domino à per
ſidem & caſtitatem adhæreamus, ut
ſimus cum eo unus ſpiritus: non ad-
hæreamus meretrici, e ne efficianmir
cum ea unum corpus. † Sodomitæ,
Eſtuantes libidinibus, percutiebantur
à Domino cœcitatibus, corporali ſei-
licet & ſpirituali: eadem adhuc ho-
die hominum impurorum eſt pœna:
2 Sodomitarum libidines ſulphure &
igne cœlitus delapſo vindicaban-
tur: ſic Deus fervorem pravæ iſtius

concupiſcentiæ in ſcortatoribus æ=-

terno igne accendet, ignis b hic
non extinguitur, ſed fumus termen-
torum aſcendit, per omnia fſecula:
. 4A4 foris

a) Beroſus Cbald. I. 3, 5§.
b5) 1 Cor. 6, 19.
2) v. 15. 4) v. 17. e) v. 16.
P) Gen. 9, II. g) v. 249
*) Apor. 14, II.

174 Meditatio XXXVII.
ℳ foris, id eſt, extra cœleſtem Hiero-
ſolymam ſunt canes, id eſt, impuri &
libidinoſi homines. Abluit nos Chri-

mo, cavendum ſummo ſtudio, ne im-
puris libidinibus nos contaminemus.
Hoſa Natura duce, talia Hagitia eru-
beſcunt impii perpetrare in conſpectu

ea perpetrare in conſpectu Dei, &
Angelorum: nulli b parietes oculos
Dei Sole lucidiores impediunt, nulli
anguli ſanctorum Angelorum præ-
ſentiam excludunt, nulli ſecefſus in-
ternum conſcientiæ teſtimonium tol-
lunt: « Mirabile hoc eſt, quod ardor
luxuriæ aſeendat, quaſi ad cœlum,
cum tamen fœtor ejus deſcendat ad
infernum; brevis voluptas iſta æter-
num Pariet dolorem; momentaneum
eſt, quod delectat, æternum, quod
cruciat: brevis voluptas fornica-
tionis, perpetua pœna fornicantis.
Memoria crucifixi crucifigat in te
carnem tuam: memoria gehennæ
extinguat in te concupiſcentiæ fervo-

guant in te libidinis ardorem. e Con-
figat carnem tuam divinus timor, ne
te decipiat carnalis amor. Cogita,
quod
a) Apoc. 22, 15. b) Sir. 23, 8-
c) Grana 2. poſt Pent. conc. 2. ex vet.
d) Beda.
) Bernb. Epiſt. I. Igden de conv. o. 12.

ſtus pretioſo ſuo ſanguine in baptis-

hominum, & tamen non erubeſcunt

rem: lachrymæ pœnitentiæ extin-

Des
—
glod 6pperi
mietitig &
ntonis i
ncinis ert
Enenong
ien ledl Pn
en eſite⸗
Aatenss;
uanngrionis,
umm, En
Per Pereſignic
Nhent tentaton
Ken Prun. 9
lio: ehtenn
le in ninid
6momniblehe
Pe les onnnen
uienpennt
en une
neun 4
Gen erli
nr ſ ezoim
urn un 8
iniar,
un Uon ſi
hkni kni

Uiinis en
Erlt chrcſin
ei deellte
indnii

elen

VIl.
—
tem Hie-
D mplltil
tnosC
e in bapti⸗

dio, ne n.

taminemm
Uagiti 66
in conſheln
jerubelent
ean Dei,

tietes oellt

ediunt, DNII.

elorum N
ecelis 1

mohinmn

goten
1 ad cCl
geleelat
tas ilti a
omentilen
rhum, n
1us fotnc⸗
fornican
ciſget
ria ehe
Lentir ken
eptie enl⸗
nen./l1,
timond
or. C1
.

. 2 9.

nc.2.4

conn.l4

D De Stzudio Caſtita

—

rir. 175

quod apperitus libidinis plenus ſit

anxietatis & vecordiæ, adus abomi-
nationis & ignominiæ, exitus pœni-
tudinis & verecundiæ. Non blandien-
tem Dæmonis ad libidinem incitantis
faciem, ſed pungentem fugientis cau-
dam reſpice; non cogita brevitatem
dele tationis; ſed potius æternitatem
damnationis. a Ama ſcientiam ſcri-
pturarum, & vitia carnis non amabis:
ſemper aliquid operis facito, ut, cum
venerit tentator, te ſemper inveniat
occupatum. ° Davidem decepit in
otio: cJoſephum non poterat deci-
pere in miniſterio. Cogita initan-
tem omnibus horis mortem, & facile

ſpernes omnem carnis voluptatem.

Ama temperantiam, & facile vinces
pravam concupiſcentiam: Venter
mero æſtuans cito deſpumat in libi-
dinem: periclitatur in delitiis caſti-
tas: ſi ergo immodicis delitiis paſcis
carnem, nutris tui ipſius hoſtem: Sic
nutrienda caro, ut ſerviat: ſic doman-
da, ut non ſuperbiat. Cogita judicii
extremi terrorem, & facile extingues
libidinis fervorem: revelabuntur ½
occulta cordium; quanto magis fa-
da in occulto perpetrata? redden-
da e erit ratio jde verbis inutilibus;
quanto
4) Hieron. Epiſt. 4. 2 Sam. 11, 2.
²³) Geneſ. 39, 9. c) C. Ventr. diſt. 35.
e Hier. Hugo de S. Vick. à) I CGor.
4,;3. e) Matth. 11, 36.

1I6 Meditatio XXNVII.

—— —⸗

quanto magis de ſpurcis ſermonibus?
reddenda erit ratio de ſpurcis verbis,
quanto magis de impuris factis? quam
longa fuit vita tua, tam longa erit ac-
cuſatio: quot fuerunt peccata tua,
tot erunt accuſatores: a Illæ cogita-
tiones, quæ apud nos uſu viluerunt,
indiſcuſſe non manebunt. Quid ergo
prodeſt ſcortationem tuam aliquam-
diun coram hominibus occultari, cum
in die judicii omnium omnino oculis
debeat revelari? quid prodeſt effuge-
re tribunal judicis terreni, cum ta-
men non poſñs effugere tribunal ju-
dicis ſuperni? non poteris hunc judi-
cem corrumpere muneribus, eſt enim
Judex juſtitämus: non poteris eum
precibus flectere, eſt enim Judex di-
ſtrictiſimus: non poteris ex ipfius
provincia & jurisdictione fugere, ent
enim Judex portentiſſmus: non pot-
eris eum fallere vanis excuſationi-
bus, eſt enim Judex fapientiſſimus:
non poteris a lata & promulgata ſen-
tentia appellare, eſt enim Judex ſu-
premus; erit ibi veritas in inquiſitio-
ne, b nuditas in publicatione, ſeve-
ritas in executione.
2) Bern. de int. dom. c. 38.
b) Bona in ſer.
Ergo, devota Deo anima, ſempet
obverſetur judicis hujus terror, ſic
non decipiet te libidinis feryor: a ſis
roſa

a) Bernk. 1

D.
—
Nlicatiti
lun eat
Ponlotuo
Heocili
ſemt elt
(in in e⸗
lit: e
ſin, n 1
Uun ninee
ßenle
ſnrd n
Kiienn
Ium 0n
ſogirion
futzaul
ſPiciemn
ſem 1
eiſskie
ſorg
enlintel
t ene
Reitog

Ui, n

amn Eik
unie
ſuenliler
tNn Prl
ume ſ
Homc

Ae

lr, 3

. D

tt. ..

4

Vl.
—
ermonibis
uteis eni
1Gis:qun
ngn etiter
Heceiti
Ule conr
1 Viluerum,
in Algan⸗
cultari en
mnindoe

ni, cun 3
nibo⸗ 4
ishuneſod⸗
us, len⸗
voteris
is er ſbu
futers,6

.

De ſladio caſtitatis. 1277

roſa caritatis, viola humilitatis & li-
lium caſtitatis: diſce à a Chriſto,
ſponſo tuo, humilitatem, diſce etiam
ab eo caſtitatem: magna dignitas ca-
ſtitatis, quia in Chriſti corpore con-
ſecrata eſt: magna dignitas caſtitatis,
quia in carne præter carnem vivere
facit: Ut nihil vilius, quam a carne
vinci, Ita nihil gloricſius, quam car-
nem vincere. Nec ſolum exteriores
fugiendæ ſunt ſcortationes, ſed etiam
impuræ fugiendæ ſunt cogitationes,
quia Deus non ſolum Iudex exterio-

rum aduum, ſed etiam interiorum

cogitationum. Vultu ſæpe læditur ca-
ſtitas; audi, quid dicat Veritas: Qui e
aſpicit mulierem, ad concupiſcendum
eam, jam fornicatus eſt cum ea. Quam
difficilis hic pugna, tam glorioſa erit
victoria: a difficile eſt libidinis in-
cendia reſtinguere, impuberes ſtimu-
lat, juvenes inflammat, ſenes & de-
crepitos fatigat, non aſpernatur tu-
guria, non reveretur palatia: ſed
quam difficile eſt hic pugnare, tam
laudabile erit triumphare: reſtin-
guendi ſtatim primi impetus, nec fo-
menta pravarum cogitationum huic

flammæ ſubminiſtranda. e Apoſto-

lus, cum cenſuerit vitiis omnibus re-
2 luctan-

a) Matth. 11,2 9. 5) Eraſin. catech. 6.
Hieron. c) Matth. 3, 28. 4) Bernhb. dos
int. gomo c. 29. e) Camer. part. I. biſt.

meait. c. 9.

178 Meditatio XXXVIII.

luctandum, adverſus ſcortationem
non congrefſſus, ſed fugam indicit:
a fugite, inquit, ſcortationem. Quem-
admodum enim peregrinus ficta ſim-
plicitate mendicus nos decipiendi
gratia accedit, ſi eum non admitti-
mus, recedit; ſi ſinimus eum ingredi,
fſit hoſpes, colligit vires; tandem, ſi
aſſentiamur, fit dominus: ita motus
pravæ coneupiſcentiæ ſtimulant nos,
ſi eis non blandiamur, recedunt. Si
non vis hunc hoſtem tibi dominari,
non recipias eum in domum cordis
tui. Conſerva nos, o Deus, in animi
ſanctitate & corporis caſtitate!

2ℳ) 1I Cor. 6, 18.

XXXVIII.
DE FPRNESENTIS VITX
FUGACITATE.

Hominum guid vita? cylindrus.
COzira: devota anima, vitæ hujus
miſeriam & fugacitatem, ut cor
tuum elevetur ad deſiderandam cœle-
ſtem hæreditatem. Vita hæc dum
creſcit, ſimul decreſecit: dum augetur,
ſimul minuitur: quicquid ei accedit,
ſimul etiam decedit, a Punctum eſt

mortalitas aderit. Sumus in hac vita,
tanquam in domo aliena: Non ˙ ha-

bebat
a) Feneca. *) Cen. 23.

e ne⸗

ebat Abr.

Uiundi fu
Uum heren
engelt gi
ehlhsh
tordlum.
ulrn: ni
“ .
ſeltnop
M m
uamlentes,
unte ſſe
Et ſherde
Porum ſen
Uukeeßn
fehisn
ſebig ai
en el he
en uore
bonun.
4 hnie ln
duns,
treſie
hrnt,nm
ribii,
egeit
her
un Dei
Nel an

temporis, quod vivimus, & adhuc
puncto minus; dum nos vertimus, im-

an.
den
ent l
chor.
U 9)e

em. lenn⸗

s fln in
Gecipfen
oln adimit
in ingrel
tabbenn
1 ita mon
inulant on
ecedont.
bi Cominuin
mu cltl
eis, n unin
1 1
ſtitate!

—

15.
Obyin
Nten, N d
kandan e⸗
1 Nee dn
Aumengeli
d eiareth,
Punilims
15 6 un
ertinnsn
in hacſli

NN1

De præſentis vitæ fügacit. 179

hebat Abraham in terra Canaan ha-
bitandi fundum, ſed tantum ſepul-
crum hæreditarium: ſic vita præſens
locus eſt diverſorii & ſepulcri. a Vi-
tæ hujus principium ſtatim mortis eſt
exordium. Naviganti ſimilis eſt vita
noſtra; qui navigat, ſive ſtet, ſive ſe-
deat, ſive jaceat, ſemper ad portum
accedit propius, & eo vadit, quo im-
pulſu navis ducitur: ſic & nées, üve
dormientes, ſive vigilantes; iie ja-
centes, ſive ambulante ive nolen-
tes, ſive volentes,
porum ſemper ad
Vita hæc potius mo
lis diebus morimur, ſiquis
diebus aliquid de vita ablumi
Plena eſt hæc vita dolore præterito-
rum, labore præſentium, timore fae
turorum. b' Ingreſſus in vitam flebi-
lis, quia a lachrymis vitam auſpicatur
infans, quan prævidens futura mala:
progreſſus debilis, quia multi morbi
affigunt, multæ curæ angunt: egreſſus
horribilis, quia non egredimur ſoli,
ſed regrediuntur nobiſcum opera no-
ſtra, & per d mortem egredimur ad ſe-
verum Dei judicium: conceptio no-
ſtra eſt culpa, naſci mileria, vivere
13 Ppœna,

a) Amb. Greg. in regiſt.
5⁵) Bern. ſup. ego vitis. c. I. Aug. 21.
dge civit. Dei c. I.
c) Apoc. 14, 13.

180 Meditatio XXIII. le dreſt

. — ——— —

pœna, mori anguſtia. a In ſordibus tnhomini
generamur, in tenebris fovemur, in Ala in en!
doloribus parturimur: ante exitum eſt wbis
miſeras oneramus matres: in exitu teal cee
more vipereo laceramus: advenæ ſu- SUmlit
mus naſcendo, & incolæ vivendo, b qnod
quia compellimur migrare morien-, Iltsffit
déô. Prima pars vitæ noſtræ ſeſe ne- (Eemperan
ſcit, media curis obruitur, ultima ſe- Mm fin
nectute moleſta premitur. Omne vi- umh d
taæ tempus aut eſt præſens, aut præter- In mli
itum, aut futurum. Si præſens, eſt umnr: ie
inſtabile: ſi præteritum, jam nihil uiner
eſt: ſi futurum, eſt incertum. Putre- Wmieclſu
do ſumus in exortu, bulla in omni vi- Ammneiz
ta, eſca vermium in morte: terram blll le
gerimus, terram terimus, terra eri- A
mus: naſcendi neceſſitas abjecta, vi-
vendi milera, moriendi dura.. Cor- ind ſon
pus noſtrum eſt terrenum habitacu- RIadnen
lum, in quo habitant mors & pecca- Aſendn
tum, quæ fingulis diebus illud con- Am ſmne
ſumunr. « Tota noſtra vita eſt ſpiri- aſi nn
tualis militia, ſuperne in exitum ex-
cubant Dæmones, a dextra & ſiniſtra
mundus oppugnat; inferius & inte-
rius caro excubat; militia eſt homi-
nis vita, 4 quia in ea perpetua carnis
& ſpiritus ludta: Quæ ergo poſſit eſſe
vera

a) Bernh. de inter. domo cap. 3. Iaem
fer. 4. bebdo. panoſ. Aug. 4.9 1. in Lev.
b) Solon Salaminius referente Guido-
xe. Sidonius. Nar,
SS Nat
c) Zob. 7; 1. ) Gal. 5, 37.

—
7

VIII.

—

ln ſorlbil

vemut, 1
Inte exitunn

8: in eiitl
adyené Iu⸗

n
læ VNend.

gre motien,
ſtrr lele te
t,ultiann l⸗
1. Oone It
aut gelt
Prrſeng el
m, in In
ettugn Eunt⸗
ajnomhi
Ote: tenin
1, tella
abelt,

in hablen

etla an
Nten
1o- ſelt

7
ur'i
1 ,.

,nre

De præſent vitæ fugacitate. 181

vera hominis lætitia in hac vita, cum
mulla in ea ſit felicitas ſecura? Quid
poteſt nobis de præſentibus contin-
gere ad deledationem, quando cun-
Qis ſimul transeuntibus, non tamen
tranſit, quod imminet? quando hoe
penitus finitur, quod diligitur, & il-
lud ſemper accedit propius, ubi dolor
nunquam finitur: a Id vita longiori
lucramur, ut plura mala faciamus,
plura mala videamus, plura mala
patiamur: id nobis prœſtat vita lon-
gior, ut in extremo jàdicio ſit pecca-
torum accuſatio major: Quid eſt ho-
mo? mancipium mortis, viator trans-
iens, bulla levior, momento brevior;
imagine vanior, ſono inanior, vitro
fragilior, vento mutabilior, umbra

ud., e fugacior, ſomno fallacior. Quid eſt

hæc vita? mortis expectatio, lucibrio-

rum ſcena, miſeriarum mare, hemi-

na una ſanguinis, quam quilibet le-
vis caſus rumpit, quælibet febricula
corrumpit. ° Curſus vitæ labyrin-
thus, in illum ex utero ingredimur,
per limina mortis abimus. Nil niſi
terra ſumus, ſed terra eſt nil niſi fu-
mus: ſed nihil eſt fumus, nos nihil er-
go ſumus. Vita hœc ut vitrum, fra-
gilis: ut amnis, labilis: ut militia,
miſerabilis: & tamen multis appa-
ret valde deſiderabilis. Pretioſa
1 4 . nux

4) Nazianz. in fun. Pair Caſar.
*) Bapt. Mant. ⁶ε) Gregor.

182 Meædizario XXXVITIIn

N.—.—

jus, ſed ſi
ita exterius,
ent e Perirataeapetſos, eh ,auol
n Varmes & putredo t ine :
MNil ni V § put de
Nateunt Pidelectant exrertor dil
1n⸗ ine, ſed contacta in pu erim
beinefne ded hujus vitæ Sreriua
ene el d ſi preſſiori conſi ere⸗
delectat, quo reden polti
2 apnarent. li o, dileda
tione e bit. Noli ergo, len
milis appare it. Nolie en, ⸗
imn rre ae hanc vitam, d mans
num Er ad ur maincadirii datiß
Enber ter ſe breviſſimum t alo.
ner 1 quod in hae virn eis
e PeRat el infinitis nur an⸗
terahnnee leeuloruen ſeen ie, Kir.
um
e nui eir aten, meernam ne⸗
mæa huis cnerete, gee .
a ae rar amittitur. 4 Mi-
quir

ſt R 1y; . „ fe-
E 1 n in ea eterna
9

Ca-
ittitur.
icitas acquiritur aut amir r mgen
liei oſiſſima eſt hæc vi SS i
Haumer ætefna lætitia acq tn aſhie
63 ittirur. Si ergo ad ter an aſk
rasvitam. in hac fugaci v lrae, n fec
tor ſ : Utere mu Reor
ſidera: mde Woßp
corde de SS
eat n⸗ a
on adhære 1. on
tiarein ita, ſed mens in
i in hac vita, enn
uch Ruie vitæ: non norer amue⸗
e u exterior, ſi no Ere⸗
dan

.Demet.
*) Cprian. erafct. I. cont D.

Dpraſ.

Utilisan
tieſtinn
eeceri i
tolte
lelterio.
Urtos: hol
ae marie
ſſter
mn. la
oiduuf

Eer onn

lefnet;
er ſeſc,
Uibort
iann,
ſhu
IEu t,
Eekitan e)
eni
n ge
lens Vermer
wunde
üreſeun
Gcorru
Umnin
meßt,
umiſent
lnta
Aln
1 nmum
D
n uos

i ,b

g.
41

III.
—
rus, ſed
debignol
ngtimteriu
gionen e⸗
etioli l
n Pulvern
lte extertus
conſien
Polzerih⸗
1 cogituts⸗
rent
1a lettim
mum tenhe⸗
D Vite w
Dunngun
ſitn Eri
Ltermamni-
bec iute
erng in 47
An klem ſe
ttitut.
1,. Ktinel

Depræſent. vitæ fugacirate. 183

ſcat illis amor interior. In cœlo Pa-
tria eſt, in mundo hoſpitium: noli ita
delectari in diario hujus mundi ho-
ſpitio, ut abſtraharis a cœleſtis patriæ
deſiderio. Mare eſt hæc vita, æterna
portus: noli ita delectari in momen-
tanea maris tranquillitate, ut non
aſpires ad portum tranquillitatis æ-
ternæ. Labilis eſt hæc vita, & ſuis a-
matoribus fidem non ſervat, quoniam
præter omnem opinionem ſæpius ab
illis fugit; quare ergo tu fidem illi ha-
bere velis? periculoſum eſt, ſi vel u-
nius horæ tibi certo pollicearis ſecu-
ritatem, quia ſæpiſſime in una illa
hora fugaciſſima hæc vita finitur; tu-
tiſſimum eſt, omni hora præſentis vi-
tæ abitum expectare, & ad illum ſeria
Pœnitentia ſe præparare. a lIn hede-
ra, qua deledtabatur Jonas, parabat
Deus vermem, ut exareſfceret: ita in
rebus mundanis, quibus amore multi
adhæreſcunt, nihil eſt ſtabile, ſed ver-
mes corruptionis in illis naſcuntur.
* Mundus tanta rerum labe jam con-
tritus eſt, ut etiam ſpeciem ſeductio-
nis amiſerit: nam quantùm illi lau-
dandi ſunt ac prædicandi, qui dignati
non ſunt cum mundo florente flore-
re, tantum increpandi & accuſandi
ſunt, quos perire cum pereunte de-
lectat. Abſtrahe, o Chriſte, corda no-

SDYDWU 1 53 ſtra

a) Jon. 4, 7.
²) Ansh. Epiſt. 45.

7

184 Meditatio XXXIX.

ſtra ab amore hujus ſeculi, & deſide-
rium in nobis excita cœleſtis regni.
1 1

XXXIX.
DE MVUNDI VANITATE.

Præſtant aæaterna caducis.

Oli, anima, diligere ea, quæ ſunt

in mundo. a Peribit mundus, &
omnia, quæ ſunt in eo, b exurentur:
ubi ergo runc erit amor tuus? ama
Eternum bonum, ut in æternum vi-
vere poſſis. c Omnis creatura vani-
tati ſubjecdta eſt; qui vero amore ad-

næret creaturis, vamus efficietur &

ipſe: ama verum & ſtabile bonum,
ur ſtabile & quietum reddatur cor
tuum. Quid te delectat honor munda-
nus? honorem hominum quærens,
non poteſt honorari a Deo: qui ho-
norem mundanum quærit, hic mun-
do ſe conformare cogitur; e qui mun-
do placet, Deo placere non poreſft.
Peritura & inſtahilia ſunt omnia, quæ
a perituris & inſtabilibus exhibentur,
unde honor mundanus ſtabilis eſſe
nequit. Quem pridie ad cœlum ſum-
ma
a) 1I Job. 2, 17. I Cor. 7: 31.
*5) 2 Petr. 3, 10.
c) Rom. 8, 20.
a) Zoh. 5, 44.
e*) Gal. 1, 10.

1
—
meytulen
idie ſun
Deoheen
letit iin
, C

(dol nont

untum

tanun
EEriäus ad
u ueſtn
inenkb
ledet: U er
ugis te e
cun Por⸗
en ſent
(onctoni
et 44
ſun lii e
i⸗ ſon

uminiam

tat
lai, in
furdto.
ut hede

le

Ctia ccelon

len
M.6
4. den,

IX.
—
,& beie⸗
fsregri.

er

71141.

utit.
eie ſe
t mubd,
benmreonnt:
tubs?

Ziethumnſt.

eatuld il
oanorein
effcient
bile bonmn
eedarur dn
nor muner.
n Guren
eo: ite
,Hieu

omoble,
erhibenl,
ablis e
clunſn
11

1

De mundi vanitate. 185
ma extulerunt gloria, illum ſæpe po-
ſtridie ſumma afficiunt ignominia.
Deo placere deſidera, ut a Deo hono-
reris, divinus honor verus eſt & ſiabi-
lis. a Quid eſt homo inde melior,

quod reputatur ab homine mæjor?

quantum unusquisque eſt in oculis
Dęi, tantum eſt, & non amplius. ⁵°

Chriſtus ad regnum quæfitus, fugie-

bat: quæſitus ad probra & ignominio-
ſum crucis ſupplicium, ſponte ſe offe-
rebat: ut ergo Chriſto conformer's,
magis te delectet mundi ignominia
quam gloria. Qui propter Chriſtum
non ſpernit mundanum honorem,
quomodo vitam ſuam pro eo profun-
deret? ad veram gloriam nulla alia
via, niſi per contemtum mundanæ
gloriæ, ſicut c Chriſtus per crucis
ignominiam intravit in ſuam gloriam.
Ames ergo contemni, vilipendi, re-
pudiari, in hoc ſeculo, ut honoreris
im futuro. Quid de honore munda-
no ſit habendum, Chriſtus nos vita
ſua docuit: famulatur ipſi omnis
gloria cœlorum, imo ipſe ſolus eſt
1 6 vera

a) Kemp. l. 3. de imitat. Chriſt. c. 50.
*⁵) Zoh. 6, 15. Bernb. ſerm. 3. de
adv. Dom.
0) Lac. 24, 26.

2) Bern. in tract, ſuper ego vitis c. 2.
Idem de conſid. mortis colum. 1286.
Kemp. in hort. roſar. cap. 8.

186 Meditatio XXXIXY.

vera gloria, ſed ipſe quaſi abjicit glo-
tiam: quanto ergo quis magis hono-
ratur, & pluribus conſolationibus
corporalibus abundat, tanto debet
profundius & intimius contriſtari, vi-
dens ſe eo magis abeffe a Chriſti con-
formitate. Vana eſt laus humana, ſi
accuſat intus mala conſcientia: quid

prodeſt febricitanti, ſi in lectulo col-

locetur eburneo, cum nihilominus
æſtu torqueatur interno? verus ho-
nor & vera laus eſt teſtimonium con-
ſcientiæ tuæz. Nemo æquior faso-
rum tuorum Judex, quam Deus &
conſcientia tua, huic judicio facta tua
probare deſidera. Annon ſufficit, te
tibi notum eſſe, & quod maximum eſt,
Deo? a quid vero divitias tantopere
appetis? Nimis eſt avarus, cui non

ſufſicit Dominus. Via eſt hæc vita ad

æternam patriam, quid ergo proſunt
magnæ opes? onerant magis viato-
rem, ut navem ingentia onera. Di⸗-
vitiæ ſervorum Dei eſt Chriſtus, Rex
cœlorum. Verus theſaurus debet eſſe
in homine, non extra ipſum: Verus
theſaurus eſt, quem ad judicium illud

univerſale tecum afferre poteris: o⸗

mnia vero illa exteriora bona aufe-
runtur a nobis in morte. Pereunt
illa congregata, ſed pejus perit con-
⸗ . Ffrregatot

a) Bernb. in ſerm. 46. de mod. bene vi-
v-nd. Lua Viv. in introd. ad ſap. Kemp.
in hbort. roſ. cap. 8&. Bernb. de conv. c. I5

N.
—
egntor e
ſrt.
lper ge
Piniio
azre ge
Eies ſuſk

frie

lis tene
Imno pheel

ſütten.

ntisee
Uien
limen.
hfunn n
u i Nort
Cen mund
Ctritle
blrit
tet Deo,
Ragt⸗

Eei) O
V
ſa g

aeri
Eell, npon

ne Clot
un, lbo

Ens .

ene her
utuns:
Uun COrN

ern./
len
)Iden
3) M

J. De mundi vanitate. 187
bjit l. gregator eorum, ſi non in Deo dives
gs ber. fuerit. a Pauper in mundum veniſtiʒ
Clariontu pauper decedes, quare medium a
no ee Principio & fine diſtare debeat? uſum
Utriſnef ſpectare debent divitiæ; à & quam
Chrili cqa tenues ſufficient? minimum donum
hummi gratiæ & virtutum præſtantius eſt
ent: gid cunctis terrenis divitiis; quare? quia
lelrlo cle virtus placet Deo, divitiæ non niſi per
Uihinim virtutem. Ohriſti paupertas gratior
ens . nobis eſſe debet, quam totius mundi
dniun eet. divitiæ: ſanctificata eſt in Chriſto
gliot d Ppaupertas. c Pauper is erat in na-
uun Deut tivitate, pauperior in vita, pauperri-
ſcoſcim mus in morte. Quid dubitas pauper-
n uußiht tatem mund: divitiis Præferre, cum
tinuneh Chriſtits regni c&œleſtis divitiis eam
s tantoee prætulerit? Quomodo animam ſuam
, Cli i credet Deo, qui carnis curam ei non
Thecyinal credit? Quomodo viram ponet pro
eſonin fratre, qui divitias ſuas illi non ero-
gat? à pariunt divitiæ laborem in ac-
ceſſu, in poſſeſſione timorem, in amiſ-
Ctritop Net ſione dolorem, ac, quod magis dolen-
eketch dum, labor avarorum non tantum
enh periturus, ſed etiam peremterius,
docente Bernhardo. e Amor tuus
eigd Deus tuus: ubi theſaurus tuus, ibi
e ℳα Etlam cor tuum: amans divitias illas
onn 17 cor-

magis in

ee ) Zob. 1, 21. 5) Diongſ. in Apoc. I.
N c) Bern. ſup. ego vitis. Ccap. 2.

4 erd ) Iladem de conv. cap. I2.
ut⸗ n e) Idem de conv. cap. 12.
, F) Matth. 6, 21.

cutt,

188 Mrcdizaio XXXIX.

corporales, mundanas, perituras, non
poteſt amare divitias ſpirituales, c&⅞=-
leſtes, æternas: quare? quia illæ de-
primunt cor hominis & deorſum tra-
hunt, hæ vero ſurſum erigunt. a
Amor rerum terrenarum viſeus eſt ſpi-
ritualium pennarum, dixit quidam ex

veris Chriſti amatoribus. b Uxor Lo-

thi in ſtatuam ſalis converſa adhuc
nobis concionatur, ne retroſpicia-

mus ad ea, quæ ſunt in mundo, ſed

reéta via ad cœleſtem parriam con-
tehdamus. c Apoſtoli relidis omni-
bus Chriſtum ſequebantur: quare?
quia cognitio verarum divitiarum
tollit deſiderium falſo dicdtarum divi-
tiarum. Guſtato ſpiritu defipit ca-
ro, cui Chriſtus carus vere eſt, huic
mundus amarus. Quid vero volupta-
tes tantopere expetis? Memoria cru-
cifzi crucifigat in te omne volupta-
tis deſiderium. Memoria ardoris ge-
hennæ extinguat in te omnem libidi-
nis ardorem. Confer breviſſimum vo-
luptatis momentum cum æternis fup-
pliciis. Brutales ſunt voluptates, &
brutis nos ſimiles reddunt. e Non
ſapit ei ſuavitas regni cœlorum, qui
plenus quotidie ſiliquis porcorum.
D Mortifi-
4) Angult. ſerm. 33. de verb. Dom.
*) Gen. 19, 26. &) Matth. 4, 22.
a) Gregor.
e) Bernh. Epiſt. 2. Granat. de Amo-
ze Dei cap. 3.

lortiücemn
utes, &
In Deoin
un aieh
hicitates
Innibugve
leis amn
Uln rurer
in in e
lueigt h
Ei, inter

. ones:
1

Iuatumn mi
ſenintel
Dla eſt
I. Vole
lun, ne
on pol
entumn
iocien
Remment
eiht e
Inr ino⸗
nuter

KIJ.
—
ituras, nol
tuales, e⸗
lia ilrte⸗
otlum u
enigunt. 1

ſeuselſir.

4 guicamel
,Urorle
etia AA
tenoſzeit⸗
mundo, 16
ttiam n.
idis om.
u guie
Giütiumn
amumchi
Eetſite⸗
e l Mi
1o Voluptt⸗
einorii enn
ne Voluptr.
nbem ſbilt⸗
Nonmit.
gtemi i.

lhrneni
,N

erb. Dem.
.

ANt

De mundi vanitate. 189
Mortificemus omnes ſenſuum volu-
ptates, & a cum Abraham offera-
mus Deo in ſpirituali ſacrificie filium
illum dile dum, id eſt, animæ noſtræ
cupiditates, voluntarie renunciando
omnibus voluptatibus, & aſperitatem
crucis ampledtendo. Non plana &
roſis ſtrata, ſed aſpera & ſpinis ob-
ſita via ad regnum cœlorum ducit.
Exterior homo augefcit per volupta-
tes, interior per crucem & tribula-
tiones: quantum augefcit exterior,
tantum minuitur interior; corpori
ſerviunt voluptates, ſed vere piis mi=
nima eſt corporis cura, animæ maxi-
ma. Voluptates captivant cor no-
ſtrum, ne in amore Dei liberum ſit.
Non voluptates, ſed voluptatum
contemtum tecnm in morte auferes-
& ad judicium adferes. Configat er-
go carnem tuam divinus timor, ne te
decipiat carnalis amor. à Obſerve-
tur jngiter animo memoria judicii
divini, ne te in ſervitutem adducat
perverſum judicium appetitus ſenſi-
tiyi. Ne reſpice vultum ſerpentis
blandientem, ſed cogita caudam acri-
ter tandem pungentem. Per Chriſti
gratiam vince, ut tandem a Chriſto
victor coroneris.

XL. D E

) Gen. 22.
3) Berub. Epif. I.

190 Meditatio XL.

XL. .

DE UTILEITATE TENTA-
TILONUM.
Creſcit ſub pondere palma.
Tile eſt fideli animæ, tentationi-
bus in hoc ſeculo probari & con-
firmari. Ipſe a Salvator noſter cum
Diabolo in eremo luctari voluit, ut
pro nobis & in noſtram ſalutem eum
ſuperaret, ac noſtri certaminis fidelis
promachus eſſet. Deſcendit prius ad
infernum, poſtea demum aſcendit ad
cœlum: Ita fidelis anima ad infer-
num tentationum prius deſcendit, ut
ad cœleſtem gloriam aſcendat. ⁶ Non
poterat Ifraeliticus populus promiſ-
ſam terram Canaan occupare, niſi
devictis prius variis hoſtibus: nec ſibi
fidelis anima cœlorum regnum pro-
mittat, niſi carnis, mundi & Satanæ
victrix extiterit. cTentatio probat,
purgat, illuminat. Probat tentatio,
quia fides adverſis concuſſa in ſalutis
petra roboratur firmius, in boni ope-
ris ramos ſe propagat latius, in libe-
rationis ſpem erigitur altius. Abra-
hamo, cum filium immolare juſſus,
divino ſeſe promtum gereret impe-
rio, poſt tentationem Angelus Jeho-
væ apparet, dicens: & Nunc cogno-
vi,

4A) Matth. 4, I. & ſeg.
b) Zoſ. 23, I. .
c) Dionyſ. de cœl. Hier. 3.
9) Gen. 22, 12.

—

Deun,

—

gvode
Peeris ſli
lcleg
Etet Prope
ionibus
Den nont
Uuun ſegti
nsſt min

nmio.
Unes Pro
Ain gig
eo ſir
Ncintg .
loninn,
Unntur. i
4 enktntionn
enit hol
enil N
ihgteni
Neations
am zure
oprii &
Eendum n
Chrign
Eünne

e

Meitd

ieſe
ncdd
iboln

Aun
Fud.
Oernh.

Neln.
tennatl⸗
bari & cor⸗
noſler enn
i volvit
ſluten eun
mini ite
nditrund
Aenli
i ile⸗
Geſtendhn
enttt N
ulus gonl
ccopne,
bus hec ſ
tegnumm Ne
i & u
mnio Untt
bet tenul
rin Uuin
nlug
enon ii⸗
ltius 41.
olere i
aett ilt
gels R
une

⸗
N.

66

Deutilitate tentationum. 191

vi, quod Deum timeas, cum non pe-
perceris filio tuo unico propter me:
ita ſi diletum animæ tuæ filium, vi-
delicet propriam voluntatem, in ten-
tationibus Deo obtuleris, vere timens
Deum reputaberis, & in corde tuo di-
vinum ſenties alloquium., Aurum
probat ignis, fidem tentatio. Quam
fortis ſit miles, apparet in prælio: ita,
quam firma fit fides noſtra, oftendit
tentatio. Quando a ventorum tur-
bines & procelloſi aquarum fluctus in
navem Chriſti irruunt, tunc apparet,
quam exigua fide præditi quidam
ejus diſcipuli. b Ifraelitæ, quos ad
Midianitas vincendos deduci jubebat
Dominus, apud aquas prius proba-
bantur: ita in aquis tribulationum
ac tentationum prius probantur, qui
ſuperatis hoſtibus in cœleſtem intro-
ducendi patriam. & Quicquid fideli
obtingit animæ probationis, non re-
probationis eſſe exiſtimet. Tentatio
etiam purgat: ad peſtiferum amoris
proprii & mundani humorem extra-
hendum multis granis aloes Medi-
cus Chriſtus utitur: tribulatio ad
perſerutandam conſcientiam excitat,
& peccata vitæ præteritæ in memo-
riam revocat: quin etiam, ſicut me-
dicina corporis a contagioſis morbis,
ita tribulatio præſervat a peccatis:
ſemper
a) Matth. 8, 24.
*⁵) Zud. 7, 4. & ſeqq.
&ι Bernh. ſerm. in nativ. Marcel. 216.

Meditatio XL.
— —
ſemper quidem ad lapſus proclivis
homo, magis tamen felicitatis, quam
adverſitatis tempore; a multis ſpi-
næ ſunt divitiæ; evellit ergo Deus
ſpinas, ne ſuffocare poſſint animas:
multos varietas negotiorum munda-
norum a divino impedit obſequio;
immittit ergo Deus morbos, ut in ſe
converſi incipiant mori mundo, vive-
re Deo. Pluribus excelſa vel opum
vel honoris ab arce, profuit ad mediæ
ſortis cecidiſſe quietem. Multos ho-=
nor mundanus ad ſuperbiam erigit:
immittit ergo Deus contemptum, &
ſuperbiæ fomentum ſubtrahit. Deni-
que tentatio iluminat. Quam fragilis
& vana ſit omnis mundi conſolatio,
non niſi in tentationibus agnoſcimus.
bStephanus, ecum lapidaretur, glori-
am Chrili videbat: ita in calamica-
tibus contritæ animæ ſeſe oſtendit
Chriſtus; verum & ſolidum gaudium
non niſ ab inhabitatione Dei: «Deus
habitat in ſpiritu contrito & humili-
ato; afflictio eſt & tentatio, quæ
ſpiritum conterit & humiliat, ideo ve-
rum & ſolidum gaudium eſt in anima
afficdorum. Tentatio eſt via quædam
ad Dei agnitionem, ideo ait Domi-
nus: Cum dipſo ero in anguſtia, e-
ruam eum, & videre faciam eum fa-
lutem

192

*) Matth. 13, 22. b) Actor. 7, 55.
cEa. §57, 15.
4) Eſ. 91, 15.

De un,
—
em men
wunm, gu
üm rie
Eevn Np
Ueigt omn!
Mertt no
un ſele
hkelle an
lentos 11
ienmn ne
Unmn c⸗
Ere go
Uolcamds
ttonidus
ſeos ſib
Hecie 1
ſe halbert
Eikeſecr
hr- nobis
bgann,
Eellkl
Eln
ſct ſi
umngs.
en homin
ectetur,
Ne donenn
Eruns
iltan

8

d in
”

8 Prochit
taris, Iuun
multis ſi⸗
ergo Den
int avimas:
dum mline

1 obeeie

lbos, ntin
nubdo,Nie⸗
ſa vel chn
foitad nelt
Aolos ho
Abialn ab
Nteghhlunn D

n clun
ſele Olent
en 9. gli⸗
e Deind N

dhn

entt d e .

Muen

De utilitate tentationum. 193

lutem meam. a Tobias cœcus nihil

eorum, quæ ſupra, inffa, adeoque nec
„J . 4

ſeipſum videbat, ſed o a Deo per An-
gelum Raphaelem illuminatus cer-
nebat omnia, quæ pfius videre non
poterat, non alio medicamine uſus,
quam felle piſcis, ut per hoc declare-
tur, felle amaritudinis oculos noſtros
liniendos atque illuminandos eſſe, ut
ad veram noſtri ac bonorum munda-
norum cognitionem perveniamus.
Quare dicit Apoſtolus, e quod cog-

noſcamus in ænigmate? quia in ten-

tationibus agnoſcimus, quod Deus
electos ſub ſpecie triſtitiæ exhilaret,
ſub ſpecie morborum ſanet, ſub ſpe-
cie paupertatis ditet. Grata ergo
debet eſſe cxux & tentatio ei, qui Chri-
ſto pro nobis crucifio & tentato non
eſt ingratus. O bone jJeſu, hic ure, hic
percute, ut parcas in futuro. O bone
Jeſu, qui parcendo ſæpius nos a te
abjicis, feriendo enfice, ut ad te red-
eamus. Afflige & preme exterio-
rem hominem, ut interior creſcat &
vegetetur. Pugna, o bone Jelu, in
me contra me: e Sis moderator
certantis, & corona vincentis! Sit
robur & augmentum meæ fidei, quic-
quid in vita ſentio adverſi. Suc-
currey

4) Tob. 2, II.
⁵) Cap. 11, 15. Cc) I Cor. 13, 12.
42) Bernh.
*) Greger. Nyſ. de beatie.

1 94 Med. XII. Fundamenta

— — —

curre, o bone Jeſu, infirmæ meæ fidei,
ita a namque apud Prophetam ſan-
Rum promiſiſti: ſicut mater conſola-
tur filios, ita conſolabor vos. Majori
cura fovet & nutrit mater infantem
lactantem: ita, bone Jeſu, erige &
confirma languentem meam fidem.
b Concede, ut plus apud me valeant
internæ tuæ conſolationes, quam o-
mnium hoôminum & Diaboli contra-
didiones, imo & proprii cordis cogi-
tationes. O clemens Samaritane,
c infunde vinum mordens in vitia
mea, ſed adde etiam oleum divinæ
conſolationis: multiplica crucem,
ſed adde etiam tolerandi virtutem!
a) Eſa. 66,13. 5“) Wellerus in antid.
contra tentat. ) Luc. 10, 34.

XLI. .
FUNDAMENTA PATIEN-
TIAE CHRISTIANAE.
Tandem patientia victrix.
Uieſce, devota anima, & crucem
à Deo tibi impoſitam patienter

ſionem. Paſſus is eſt pro omnibus, ab
omnibus, in omnibus. Pro omnibus
paſſus eſt, a etiam illis, qui paſſionem
iſtam pretioſam contemnunt, & ſan-
guinem ejus pedibus conculcant ne-
farie. Paſſus eſt ab omnibus. A cœleſti
Vatrg
) Hebr. I0, 29.

tolera. Cogita Chriſti Sponſi tui paſ-

ne
—
Mttestrad
Inguitlt:
: popt
ſeitn, gu
Pteferunt:
Onnlum on
Ulne ige⸗

Uun, bac

id

Ilkisellan
Kenam c
Mmeuineume
Gernutlt ſn
lln rbl
DetrnurY

Wtun cohn
ankſeor:

unn ene
neonit
en (u

I Domn
Mnam:.“
unmiaun

ertts nol

,ng in

Ilum ſoret
unbri no
uki⸗

n.

li

Nuul
at
5) bſa.
1 lye.

mnentt patientiæ Chriſtianæ. 195

—

—.6—

4 patre à traditur, b conteritur, e dere-

.
enen linquitur: a dilectis di ſcipulis deſeri-
end rur: a populo à Judaico peculio ſuo
dtrtande rejicitur, qui latronem Barrabam ipſi
e. N præferunt: a gentibus crucifigitur,
kr ind omnium omnino hominum delicta
ſu, e ſuſtinet, ideo etiam ab omnihus affli-
kan gitur. Paſſus eſt etiam in omnibus. e
Ine iu Triſtis eſt anima usque ad mortem, f
e giime & ſenſu judicii divini preſſa a Deo ſe
bol un⸗ deſertam clamat: omnia membra
gekd ſanguineum exſudant ſudorem, caput
denminn coronatur ſpinis, lingua myrrharum
lens nn gulſtat boculum, g manus ac pedes
oleum e perforantur clavis, latus vulneratur,
so totum corpus flagellatur & in cruce
Ndi kintunn

expanditur: Ipſe paſſus eſt famem,
uH“ ſitim, frigus, contemtum, pauperta-
10, tem, convitia, vulnera, mortem, cru-
— cem. Quam vero iniquum foret,
pati Dominum, & lætari ſervum!
N qauam iniauum foret, Salvatorem pro
ℳ beccatis noſtris tam graviter puniri,
