imaginem: paravit omnibus æterna

ſalutis media, obrtulit omnibus æter-

næ vitæ præmia; juſtum igitur eſt,
ut, qui æternis carere voluerunt præ-
miis, ternis etiam ſubjiciantur ſup-
pliciis. Nunquam a damnatis au-
feretur voluntas mala, nunquam er-
go auferetur malæ voluntatis pœna.
Elegerunt damnati momentaneam
voluptatem, & finita mundi bona præ
infinito bono Deo; aſpirarunt potius

ad fugacis & breviſimæ hujus vitæ
delitias, quam ad æternæ vitæ divi-

tias; æquum igitur eſt, ut infinitas
ſentiant pœnas. O æternitas intermi-
nabilis! O æternitas nullis temporum
ſpatiis menſurabilis! O æternitas nul-
lo intellectu humano perceptibilis,
quantum auges damnatorum ſuppli-
cia? Poſt innumera annorum millia
ſemper cogitare cogentur, hoc ipſis
tantum eſſe vermentorum prineipium.
/

Quam .

a) Gen. I.

242 Med. L. De pœnarum ilſen

—

Quam grave eſt in molliſſimo lecto pente com
per triginta annos immobilem jace- en deſpan
re, quid erit in ſulphureo iſto lacu tri- htenges:
ginta millia millium annorum arde- iine: Gp
re? O æternitas! æternitas! tu ſola nm hoter
ultra omnem modum fſupplicia da- ien hbi
mnatorum exaggeras. a Gravis eſt IWhltium.
damnatorum peœna, propter ſuppli- Qn diſim
ciorum acerbitatem; gravior eſt pro- in cceli5
pter ſuppliciorum diverſitatem; gra- undam v.
viſſima propter ſuppliciorum æterni- ennnisdepe
tatem: b mors erit ibi fine morte: Um ten⸗
erit finis ſine fine, defectus ſine defe- Iumeler
Gu, quia mors ſemper vivit, & finis enſbilam
ſemper incipit, & defectus deficere telſt mign
neſcit: c quærent damnati vitam, & ſionporeßft
non invenient, quærent mortem, & infemi
mors fugiet ab eis: poſt annorum muennt el
centum millena millium millia, fine Im erim
ullo fine ad rediviva revertentur tor- Ilit
menta: plus cruciabit eos cogitatio. (icotinner
de continuatione doloris, quam ſen- eiſalitn
ſus tormenti exterioris: quid poteſt Gemen
eſſe miſerum magis, quam ita mori, th qtot l
ut ſemper vivas, ita vivere, ut ſemper ie, Poßk
moriaris? vita iſta erit mortifera, & un zce.
mors immortalis: ſi vita es, cur occi- Lauhaufir
dis? ſi mors, quomodo ſemper duras? Nundum
Piternitas qualis fit, perfecte non cog- etenm
noſcimus: non enim dubium, quin wefn
id, quod nulla temporis menſura uum
circumſcribitur, nulla etiam creata mnhertib
mente num e

9 Dionyſ. Carthuſ. in Apoc. e. I18.
*⁶) Gregor. lib. 9. moral. Apoc. 9: 6. 4) n,

runr infernalium æternitate. 243
— — .
Ulichnoede mente comprehendatur: ſi quid ta-
nobilen ſce. ne de ſpatio æ&ternitatis vis æſtima-
Hohenm re, tempus antemundanum debes co-
gitare: ſi potes invenire Dei princi-
e N& Pium, poteris eriam invenire, quando
ſmid finem habiturum ſit damnatorum
irs ſupplicium. Finge tibi montem quen-
dam altiſſimum, qui magnitudine ex-
cedat cœli & terræ ſpatium: finge
quandam volucrem quibuslibet mil-
le annis deportare ex hoc monte gra-
nulum tenuiſſimi pulveris: ſperan-
dum eſſet, ut tandem poſt incompre-
henfibilia multa annorum millia fini-
retur magnitudo illius montis, ſed
non poteſt ſperari, ut finiatur aliquan-
do infernalis iſfe ignis. Nunquam
finientur electorum præmia, nun-
quam etiam finientur damnatorum
ſupplicia, quia, ut infinita eſt Dei mi-
ſericordia erga electos; ita infinita eſt
Dei juſtitia erga reprobos. Statue, tot
eſſe tormentorum ſpecies in damna-
tis, quot ſunt guttulæ magni maris:
finge, poſt milleſimum quemque an-
mim advolare quandam aviculam,
& exhaurire tenuem maris guttulam:
ſperandum eſſet, fore, ut exhauriatur
tandem maris copia: ſed ſperari non
poteſt, finienda eſſie aliquando damna-
torum ſupplicia. O devota anima,
„ſemper tibi obverſetur pœna damna-
in torum æterna: a gehennæ meminiſfe
Deln . po-
e. e1 a) Chrouſeſt. hom. I. in 2. ag Leefſ.
ee .

nnorum a⸗

opler cy⸗
aniot el
itaten; i
IoruE Neend

fellos (n
Mari pium
1 nonen

3 enſe
fis endd

244 Mes. LI. De Wirial

prohibet in gehennam ineidere. Sit
cura agendæ pœnitentiæ, dum adhuc
tempus eſt indulgentiæ: a Quid a-
liud dévorabit i ignis iſte, quam pecca-
ta tua? que magis peccata cumulas,
eco majorem comburendi materiam
reſervas. O Domine Jeſu, qui pro
peccatis noſtris ſatisfeciſti tua paſno-
ne, cuſtodi nos ab æterna damnatio-
ne, Amen.

⁸) Kemp. I. de imit. Chriſti c. 24.

—

LI.

DESPIRITUALIFPIORUM
RESURREGTIONE.
Cum Chriſto ſurgere vita eſt.
N On prodeſt Chriſti reſurrectio, ni-
ſi in te quoque Chriſtus reſurgat.
Sicut Chriſtum oportet in te concipi,
naſci, vivere: ita quoque oportet eum
in te reſurgere. Omnem refſurrectio-
nem præcedit mors, quia nom reſurgit,
niſi quod cecidit; ita quoque res ſe
habet in ſpirituali hac reſurrectione.
Non reſurgit in te Chriſtus, niſi prius
Adam in te moritur: non reſurgit ho-
mo interior, niſi ſepeliatur prius exte-
rior: non prodibit novitas Spiritus,
niſi prius abicondatur vetuſtas carnis.
Nec ſufficit, ſemel in te Chriſtum re-
ſurgere, quia vetus Adam non poteft
extingui uno momento, quotidie vult
in te reviviſeere vetus Adam, quoti-
die

ie

Ge eum e
Chriktusin
lebet Chri
llamg Roris
ſu etex!
e lem! i
lo idi
ſbet: Non

onhgiun
nnoc
celells 9 1
riz I
piri
toe ſivar
1 Ie
1 Uuechie
Ium, in
ndet oeg
1e corhorn
Uoticec
eteſitgen
oriebet
Auitis int
Ata u

gle 2
10.
4 20,
6 Apoe.
AMare

iritnal
heidete.
,dum AUn
C
gunnoc
cata cumn
ndi mienu
ſelip u
iſti wa gn
Imn Ganbun

Criſie
— —

1PIoI
10N.
9 in
euttligt
tigus en
inte nß
e opot 1
n leſnnene
lanon⸗ reluß⸗
en
telaneniß
ltus⸗ e
teſi D
tur rinet
itn Nn
lulis
Chilunt
nron t
icen

lor⸗
n, r
Cam, 6

Piorum reſurrectione. 245
die eum extingue, ut in te quoridie
Chriſtus incipiat vivere. a Non aſcen-
debat Chriſtus in eœlum, neque in
ſuam gloriam intrabat, antequam re-
ſurgeret ex morte: ita non poteris ad
cœleſtem intrare gloriam, niſi Chri-
ſtus prius in te reſurgat, atque in te
vivat: non eſt pars corporis Chriſti
myſtici, in quo Chriſtus non vivit, nec
deducetur a Chriſto ad Eccleſiam
triumphantem, niſi qui fuerit pars
corporis ejus in Eccleſia militante.
Conjugium præcedit deſponſatio;
non introducetur Anima ad nuptias
απeäſtis agni, quæ non per fidem
Chriſto in hac vita deſponſata, & ar-
rha S. Spiritus obſignata. Reſurgat
ergo & vivat in te Chriſtus, ut cum
ipfo in æternum vivas. Hæc eſt
reſurrectio prima: beatus & ſantus,
qui habet partem in refurrectione
prima, in hoc ſecunda mors non
habet poteſtatem. Si in reſurrectio-
ne corporum ad vitam vis prodire,
quotidie debet Chriſtus in hac vita in
te reſurgere. † Reſurgente Chriſto
Sol oriebatur ita ſi ſpirirualiter
Chriſtus in te reſurgat, orierur in ani-
ma ftua lux ſalutaris Dei agnitionis:
quomodo

2) Lac. 24, 26. b) Apoc. 19, 7
c) Oſe. 2, 19.
4) 2 Cor. I1, ult.
e) Apoc. 20, 5. 6.
J) Marc. 16, 2.

4

246 Meditatio EI. De ſpirituali

quomodo ibi poſſit eſſe lux ſalvifi-
cæ Dei cognitionis, ubi adhuc lo-
cum habent peccatorum graviſſimo-
rum tenebræ? a Timor Domini ini-
tium ſapientiæ, quomodo ergo ibi

poſſit eſſe cœleſtis ſapientia, ubi ti-
mor Domini locum nunquam habu-

it? Qui vero luce divinæ cognitionis
deſtitutus eſt in hac vita, quomodo
poteſt fieri particeps æternæ lucis in
futura? Filii lucis ſolum tranſeunt
ad æternam lucem. Filii tenebrarum
ad æternas tranſeunt tenebras. Chri-
ſtus reſurgens triumphaverat de mor-
te: ſic in quo Chriſtus ſpiritualiter re-
ſurgit, a ? morte ad vitam tranſit, ne-
que enim poteſt vinci a morte, in quo
vivit victor mortis. Chriſtus reſur-
gens adduxit ſecum c juſtitiam per-
fectam, 4 mortuus enim eſt propter
peccata noſtra, reſurrexit propter ju-
ſtitiam noſtram: ita quoque, in quo

Chriſtus ſpiritualiter reſurgit, juſti-

ficatus eſt a peccato, quomodo enim
ibi peccata haberent locum, ubi viget
& vivit perfecta Chriſti juſtitia? ap-
plicatur autem nobis illa Chriſti ju-
ſtitia per fidem. Chriſtus reſurgens
victoriam ex Satana referebat, quia
in ſuo ad inferos deſcenſu regnum
ejus deſtruxerat, e palatium ejus ex-
ſpolia-⸗

4a) Pſal. III, 10. b) Zob. 5, 24.
3⁴) Dan. 9, 2 a. 94) Kom. 4, ult.
e) Luc. II, 22.

di⸗
—
ſoliarer
inl quo
Sas reſi
on pot
1etans,
Chrigo
liteſtn
lillen
ine ſerig
titione.
eltingi
lam C
ker in te
notione
ſorein
6o: non
ulln pe⸗

use

uld

Cinteri
RN
.
ommoti
1 hmine,
ritus
do ne
UMni e
ini
(ugen
Eende
ſ 1
inzit,

4
I

dirituo
—

11 (Aliß⸗

ahne lo.

riſine⸗
ommini in
erbo⸗ t
3, Ub 1:
damm babr.
opnitlnit
Auonoi
D lucis n
traſenn
enebind.
ras. C.
t de mne-⸗
tualitetſs
tanſt,
te,ingel
ſtus rein⸗
tian Ne⸗
hone
roptel⸗
gin
0d an
ital e
Chnli⸗
allee
Eeyn
be⸗

. 44.
l.

biorum reſurrectione. 247

stse —

ſpoliaverat, arma ejus confregerat:
ita quoque, in quo ſpiritualiter Chri-
ſtus reſurgit, illi Satanas prævalere
non poteſt, neque enim poteſt vinci
aà Satana, in quo vivit victor Satanæ.
Chriſto a reſurgente terræ motus fa-
us eſt magnus, ita quoque ſpiritua-
lis illa cum Chriſto reſurrectio non fit
ſine ſeria commotione & cordis con-
tritione. Vetus ille Adam non poteſt
extingui ſine lucta & renitentia: Ergo
etiam Chriſtus non poteſt ſpirituali-
ter in te reſurgere ſine magna com-
motione. Non fit ſpiritualis cum Chri-
ſto reſurrectio, niſi fiat peceati aboli-
tio: non ſit peccati abolitio, niſi Ppræ-
cedat peccati agnitio, niſi adſit ſeria
cordis contritio. Ergo non fit (ſpiri-
tualis Chriſti reſurrectio, niſi præce-
dat interior cordis contritio. Dicebat
ſanctus Ezechias: b Sicut leo contri-
vit omnia ofla mea: Vide magnam
commotionem. Sed ſtatim addit: c
Domine, ſic vivent, & in talibus vita
ſpiritus mei, corripies me & vivifi-
cabis me, projeciſti poſt tergum tuum
omnia peccata mea: Vide ſpiritualem
a peccatis reſurrectionem. Chriſto
reſurgente Angelus Domini, deſcen-
dens de cœlo, ſedit ſuper ſepulchrum:
ita ſi ſpiritualiter Chriſtus in te re-
ſurgit, Angelorum poteris gatidere

aſſ.=
a) Mattb. 28, 2. b) Eſa. 38, 13.
c) v. 16. 17. 4) Matth. 26, 2.
M

248 Med. LI. De ſpirimali

aſſociatione: ubi vivit adhuc & re-
gnat vetus Adam, ibi gratum cubile
Diaboli: ubi vero vivit & regnat
Chriſtus, ibi habitare gaudent Ange-
li. a Scriptum eſt enim, quod ſit gau-

dium in cœlo ſuper peccatore agente
7

pœnitentiam. Ubi autem vera pœni⸗
tentia, ibi quoque Chriſtus ſpiritua-
liter reſurgit. Ubi Chriſtus nondum
reſurrexit ſpiritualiter, ibi nondum
efſt Dei gratia. ⁶ Ubi autem nondum
eſt Dei gratia, ibi nee Angelorum cu-
ſtodia. Ubi nondum ſpiritualiter Chri-
ſtus reſurrexit, ibi adhuc regnat vetus
Adam: ubi autem regnat vetus
Adam, ibi adhuc regnat peccatum:
ubi autem regnat peccatum, ibi Dia-
bolus regnat: quæ autem communio
eſſe poteſt Angelorum cum Diabolo?
c Chriſtus reſurgens apparuit ſuis di-
ſcipulis, eisque vivum ſe exhibuit:
ita, ſi ſpiritualis reſurrectionis parti-
ceps factus es per fidem, oſtende te
vivum Chriſti membrum per charita-
tem: non judicatur homo vivus, ſi
non opera vitæ manifeſtet exterius.
UbiChriſtus, ibi etiam S. 8piritus: ubi
S. Spiritus, ibi agit & impellit ad o
mne opus bonum, quia, a qui Spiz
zitu Dei aguntur, illi ſunt Filii Dei. e
Si ergo in Spiritu vivimus, in Spi-
ritu

a) Luc. 15, 7. b) D. Luth. in cap. 2.
Hebr. e) Luc. 24, I15. à) Rom. 8, 14.
*) CGal. 5, 25.

—
titu eti
Uundique
6orem,
charitati
dole, E
lera fige
u: ſiin
(omode
1e Nivit!
en Adan
ſetns Aa
Hiriruali
inent 34
tultue⸗
Vus hom
li 41
Uulemus
tetem,
llnech
boninem
Ils laye
uuſllin
en
Netentis
ii, ſi
Eil: 4
N Prop
er,

)l

tueli
—
nuc &.
tum eine,
lenn
dent Alg⸗
noc ſigr⸗
tor dene
Vera ſeer.
ns höittr
lus nonen
ibi voNen
enn Nd
gelolune⸗
alltet
tegnite
epnnt e⸗
t ein

Um, V

piorum reſurreæctione. 249

—

ritu etiam ambulemus. Solis Lux

undiquaque ſpargit radiorum ſplen-
dorem, fidei lux undiquaque diffundit
charitatis fervorem: tolle lucem a
Sole, & ſeparare poteris charitatem a
vera fide: Peccata ſunt a opera mor-
tua; ſi in mortuis operihus ambulas,
quomodo tu in Chriſto, Chriſtus in
te vivit? Peccata pertinent ad vete-
rem Adamum; ſi adhuc in te regnat

vetus Adam, quomodo cum Chriſto

ſpiritualiter reſurrexiſti? peccata per-
tinent ad vetuſtatem carnis; ſi in ve-

tuſtate carnis ambulas, quomodo no-

vus homo vivet? Excita nos, o bone
Jeſu, a peccatorum morte, ut am-
bulemus in novitate vitæ: mors tua
veterem Adamum in nobis extinguat,
reſurrectio tua interiorem noſtrum
hominem ad vitam revocet. Sanguis
tuus lavet nos a peccatis, reſurrectio
tua juſtitiæ veſtem nobis induat. Ad

te, o vera vita, ſuſpiramus nos in

Peccatis mortui: ad te, o vera juſti-
tia, ſuſpiramus nos per peccata ad-
verſi: ad te, o vera ialus, ſuſpiramus
nos propter peccata damnati: vivi-
fica, juſtifica, ſalvifica nos,
. Amen.

a) Hebr. 9, 14.

I N I .

ENXERCITIUM

PIETATIS.
QOOTIDIANUM
QUADRIPARTITUM,
PECCATORUM
CONFESSIONES,
GCRATIARUM A0CTIO-
NES, PRECATIONESN ET

OBSECRATIONES
COMPLECIENS;,

C O L L E C T U M
OPERA ET STUDIO
JOH. GERHARDI,

SS. FHEOL. D. ET IN ACAD.
JEN. PROFESS.

CUM PRIVILEGIO.

LIDSIX,

Sumt. JOH. FRID. GLEDITSCHI,
B. FI LII.

MDCCLIX.

“

Lenate
a KEl

Donin

ule⸗

ee (1) B9

ANTIOUO GENERIS

SPLENDORE, PIETATE,
ER UDITIONE ET VIRTIUIE
NOBILISSTM0O

VIRO,

DN. PAULO HEIGELIO,
à POLOROWITZ,

Senatus numeroſioris in inclu-
ta & Imperiali Norimberga Ad-
ſeſſori ſpectatiſſimo,

Domino Fautori & Amico ſuo
lZngulariter ailecto & bonorando.

lquis, Nobiliſſime & Spectatiſ-
S ſime Domine HEIGELI,
Fautor & Amice ſingulariter di-
lecte, ſi quis, inquam, utili-
tatem piæ & ſeriæ precationis, cum
pari necelſitate conjuncdtam, verbis
percenſere velit; næ is prius dicen-
di exordium, quam exodum, meo
quidem judicio, inveniet. Eſt enim
pia & ex ſide profecta precatio fami-
Hare cum Deo colloquium, & falu-
tare in omnibus adverſis remedium;
M 4 clavis

2 Doedicatio.

clavis cœli, & apertio Paradiſi; cen-

—
eckleſten

ſus noſtræ ſubjectionis & ſcala ad De- Hirtts

um aſcenſtonis, ſcutum noſtræ defen-
ſionis, & nuncius fidelis legationis;
in æſtu calamitatum refrigerium, in
morbis pharmacum; catena ad cœ-
lum trahens, & vaſculum ex fonte
divinæ benignitatis hauriens; gla-
dius contra Diabolum & murus con-
tra infortunium; ventus mala dis-
pellens, & canalis bona advehens;
virtutum nutrix, & vitiorum victrix;

grandis animæ munitio, & lihera ad

Deum accefſio; ſpirituale convivi-
um, & cœleſte delitium; mœſtorum
conſolatio, & ſanétorum exultatio;
ſecretorum Dei cognitrix & dono-
rum Dei acquiſitrix; columna mun-
di, & medela populi; gaudium cor-
dis, & jubilus mentis; pediſſequa
gratiæ, & prævia gloriæ; hortus fe-
licitatis, & arbor jucunditatis; con-
ſcientiæ ornamentum, & gratiarum
incrementum; fuga Dæmonum, &
conciliatrix Angelorum; vitæ hujus
lenimentum, & ſacrificii Euchariſti-
ci odoramentum: vitœæ beatæ præ-
guſtatio, & mortis edulcoratio,
quarum appellationum catalogum
bene longum Zobann Arndit, Theolo-
gus inſignis, lib. 2. de vero Ohriſt.
cap. 36. congeſſit. Quisquis vere Dei
filius eſt per nidem, is filiali fiducia in
precibus ſuis quotidie compellabit
ccœle⸗

isuotie
dor Deo
cenſum,
1l füler
lnr,ut
1llitione
otene D

tcen

intere
harioe
l unmi
nobis ge
e orpus 4
nobis ge
Nkor,

nbs de
Mor.
Dei hon
ie gran⸗
dum e⸗
eit u
n! Pere

unton
ione

lcer!
Nolkramn

terl Ve

4)4

Dedicatio 3
, er. eceleſtem Patrem. In cujus corde
lnN. Spiritus ſanctus extruxit domicilium,
ſre den is quotidie tanquam ſpiritualis Sacer-
Eenies dos Deo offeret iſtud precationis in-
Perinhi cenſum. Sunt autem quatuor immo-
n ta fulcra, quibus fiducia noſtra inni-
er in titur, ut de clementiſſima precum ex-
lene 4. auditione poſſit eſſe certa, videl. I. omni-
ns vorens Dei bonitas, ac 2. infallibilis
nle & ejusdem veritas; 3. Cbriſti mediato-
idees ris inz erceſſto, & 4. Spiritus ſancti con-
umfrn teſtatio. Primum exauditionis fulcrum
lbent eſt omnipotens Dei benitas. Quanta
nobis dedit non rogatus? animam &
corpus dedit, quin & Filium ſuum
elluun nobis dedit, quid non dabit rogatus?
NeH Majora, quæ pro nobis fecit, animent
cmufi nos, ut etiam de minori bus confida-
cin mus. Omnia enim, quæ petere poſ-
eilen ſumus, minora ſunt, quam quod pro
nobis Dei Filius dignatus eſt pati ac
mori. Immenſa ac infinita eſt hæc
Dei bonitas; quid ergo denegare
nobis poterit? Si enim qualiscunque
ac quantulacunque illa dilectio, qua
Deum compledtimur, hoc in nobis
eſhcit, ut in omnibus divinæ volun-

gle kon
Il

eile .
lee tati parere ex animo deſideremus,
quanto magis de inæſtimabili Dei di-
We lectione & bonitate idem nohis pol-
33

liceri poſſimus, niſi forte dilectionem
noſtram divina majorem eſſe ſuſpi-
cari velimus? a Voluntatem timen-
M § tzium

4) Ansh. in lib. de menſur. crucis.

4 Deaicatio.

—
— —, — 2

a nimirum quia ſinceriſſima ac perfe-
Qiſſima diledione eos proſequitur:
jam vero perfecdta caritas ſeſe totam
impendit amato, ejusque voluntati
obſequitur. Omnipotens eſt hæc Dei
bonitas, quid erit, quod ptæſtare no-
bis nequeat? Summeæ illi poteſtati
nihil quicquam eorum, quæ promilit,
arduum aut difficile, nedum factu im-
poſſibile. „
Alterum exauditionis fulcrum eſt
infallibilis Dei veritas. Promiſit be⸗
nigniſſime aures ſuas voci precatiomis
noſtræ intentas fore, promiſſum hoc
eſt verbum æternæ & immotæ verita-
tis, cum ipfſe ſit àναπιι ſeiplum
& verbum ſuum negare nequit. Pro-
miſit Deus ſe exauditurum preces: ſi
parum hoc videtur, Chriſtus etiam
jurejurando id confirmavit: «& Amen,
amen, dicit ad Apoſtolos & ſub ipſo-
rum nomine ad quosvis vere pios, N‿
guid rogaveritis Patrem in nomine mes,
dabit vobis. Si nondum credis promit-
tenti, juranti crede. à Cor meum pro-
ponit tibi, Domine, verbum tunm, Oua-
rite faciem meam: faciem igitur tuam
rveguiram.
Tertium exauditionis fulcrum eſt
Chriſti Mediatoris interceſſio, is enim e
eſt ad dextram Dei & interpellat pro e⸗
. i5

2a) Pſ. 145, 19. ) 2 Tim.2,12. c) Zob.
16, 13. 3) Pf. 27, 8. e) Rom. 8, 34.

zium ſeſe faciet Dominus, dicit Pſaltes,

—

bie 3 6
gui i
Piter 4
ile de
ſicion
inpetral
kelacran
Acänum
ehe at
glam re
4 num
Uunnie

Dater in
Clorne
eraucie
ſetl eyr
Mmtatis
dalation
Denttuc
n eiil
rn
ctumelte
1einoni
na hei
nug: 4
(het Dei
le Note
inctbin
uron
irin

) 19

—

et blale

1 Pert⸗
oegbinn⸗
ſele toin
Vluntd
el beih
etnett.
gi huchi,
1e Pomit
um ſacl .

ſete loh/

ehini

bdlsh
,mmil

SN.
f5

Sitm.

4
ſalcuune .
, en

M
I D

S

tte

Dedicanio. 5

bis, eſt a Aavocatus noſter apud Denm,
quid huic dilectiſſimo Filio cœleſtis
Pater denegabit? quid benigniſſimus
ille Salvator virtute ac merito fatis-
fadionis ſuæ pro nobis præſtitæ non
impetrabit? illi patet aditus in cœle-
ſte lacrarium, is vota noſtra perfert in
arcanum divinitatis confilium. Hunc-
cine Pater non audiret? illine quic-
quam recuſaret, cum Pater & Filius
b unum ſint, cum Filius c ſit in ſinu
Parris, cum Filius a fit in Patre, &
Pater in Filio. Scio, e dicit hic inter-
ceſſor noſter ad Patrem, quod me ſom-
per audias. Ergone in diebus carnis, in
ſtatu exinanitionis, in tempore infir-
mitatis exauditus fuerit, & in ſtatu
exaltationis, in gloria majeſtatis, in
Pplenitudine omnis poteſtatis a Patre
non exaudiretur?
Quartum denique exauditionis ful-
crum eſtspinitus ſanécti conteſtatio. f Is
zeſtimonium dat ſpiritui noſtro, quod ſi-
mnus Dei ſilii, g pen illum clamare poſſu-
mns: Abba Pater. Ergone non exau-
diret Deus illos gemitus, illos fletus,
illa vota, illa ſuſpiria, quæ Spiritus
ſanus in nobis operatur? hoc eſſet o-
pus proprium deſpicere ac repudiare: .
b Spiritus eſt, qui ſublevat infrmitates
M 6 20

a) 1 Job. 2, I. b) Zob. 10, 30.
c) Zoh. I, I8. 4) Joh. I4,; 10.
*) Zoh. 11, 42. ) Rom. 8, 16.
2£) Gal. 4:, 6. b) Rom. &, 26.

1

BDaedicatio.
noftras, nos, gquid aut quomodo orare o-
porteat, neſéëimus, ſed ipfſedpiritus poſtu-
lat pro nobis gemitibus inenarrabilibus;
a Non humanis eloquiis pro nobis po-
ſtulat, ſed more Naturæ ſuœæ ſuperfun-
dat ſe precibus noſtris, ut imperitiam
& improvidentiam noſtram motu ſuo
operiat, & illa nobis a Deo perat, quæ
Droſunt nobis. Hæc ſunt quatuor il-
la fulcra, quibus cordis noſtri fiducia
tuto innititur, ne in precibus fluéctuet,
ac de exàuditione dubitet. bAccedamus
igitur, accedamus cum fidacia ad thro-
num gratiæ, ut conſequamur Miſericor-
diam, & gratiam inveniamus ad oppor-
tunum auxilium. c Nemo noſtrum
vilipendat orationem ſuam: quoni-
am ille, ad quem oramus, non vili⸗
pendit eam, ſed antequam egredia-

tur de ore noſtro, ipſe ſeribi eam ju-

bet in libro ſuo, & unum e duobus

indubitanter ſperare debemus, quo-

niam aut dabit nobis, quod petimus,

aut quod nobis noverit eſſe utilius.
Cæterum quam utile ac neceſſarium
eſt indeſinenter orare, d tam difficile

illud effe quivis cum Agathone E-
remita facile intelligit, qui divinam
majeſtatem ac noſtram infirmita-

tem recto judicio perpendit. e Cum

aſtiteris orare Dominum, cum ma-
gno
a) Ambroſ. in illum locum. b) Hebr.
4, 18. c)] Bernh. medit. de devotiſj. c.6.
*σ) Luc. 18, I. I Theſſ. 5, 17. e) Ephrem
de lucta ſpirituali cap. 2.

—
gno tir
conſiſte
ltenen
niſare,
hn E
kentez
coram e
ntei,
ibart
em, die
Goh
(un⸗
itadion
Uetn
hominis
Uls fler;
fonum
rem
Conhleyn
Erbenc
ſrberer
IN Datte
ile cale
giitge
htnr
.
nis
id
nhlit

N Pro

o orare ⸗
ritu
jrrabiltes
nobis⸗
D
inpenttun
n motu h
0 Pets all e
tquunn
Oſtel Uiten
buskole
5Alenu
cirA.
,i
tde
00 bolne

n: Cn

Dedicatio. 8 2

gno timore & deſiderio coram eo
conſiſte, disrumpe a corde tuo vincu-
la terrenæ ſolicitudinis, viriliter ago-
niſare, (pugna,) ut ſit oratio tua ſan-
Ga, & munda & immaculata, & vi-
dentes eam portæ cœli aperiantur
coram ea, Angeli cum lætitia occur-

rant ei, & usque ad thronum benedi-

cti Patris perducant eam, ante oratio-
nem, dicit Sapiens, a præpara cor tuum,
G& noli eſſe aß gui zentat Deum.
Quare cum editis in publicum Me-
ditationibus ſacris ac Scholæ Euie-
bianæ libris quinque corda noſtra ad
veram pietatem fledere, & interioris
hominis profectum promovere cona-
tus fuerim: cumque capita conſola-
tionum omnis generis tentationi-
bus opponenda Enchiridio peculiari
complexus ſim: unicum illud in hoc
ſcribendi genere reſtare videbatur, ut
libellum quendam precationum con-
ſeriberem, ac rudioribus etiam hac
in parte Pro virili inſervirem. Quod
uti haud invitus agg rederer, g5sdekig
illa calamitatum, cum qua unus-
quisque piorum in hoc ſeculo con-
flidtatur, facile a me impetrare pote-
rat. Huncce libellum, ſuperioribus
annis ſcriptum, Veſtræ, Vir R
biliſſime & Spectatiſſime, Nobil.
Amplit. offerre & infſeribere Fuluns
ut pro ſingulari illa benevolentia &
M 7 variis

4) Ecclef. 18, 13.

8 Doegicatio.
variis beneficiis mihi exhibitis gra-
tum meum animum declararem, & V.
N. & A. pietatem cum inſigni in lite-
ratos, præſertim Eccleſiarum ac Scho-
larum Doctores & alumnos, liberali-
tate & aliis virtutibus compluribus

omnium prædicatione dignis conjun-

Gam, publico teſtimonio comproba-
rem. Excurrerem in laudes V. Nob.
& Amplit. uberius, niſi probe mihi
conſtaret, ipſam non tam laudis,
quam virtutis ſtudio præclara hacte-
nus egiſſe & impoſterum etiam ſedu-
lo adturam. Suſcipe ergo, Vir ho-
noratiſſime, chartaceum hoc munu-
ſculum, & a mea tenuitate omnem ob-
ſervantiam, omnia obſequia, omnia
officiorum genera impoſterum etiam
expecta. Dominus Jelus vitæ longæ-
vitatem, atque omnem animi & cor-
poris proſperitatem V. Nob. clemen-
tiſſime concedat! Dabam Jenc Cal.
Jun. 1629.

v. N. &.
Euaiofiſ.
JOAN. GERHARD, D.

IND

Derghoe
1) l
urtie
ael

( pl

delcati
rolit.
N
orun
1). XS
dere
14 on⸗

M ℳ (9) B☚

bii I N D EX ENCHIRIDII
en . HUIUS CQADRIPARTI TI.

guie PARS PRIMA
8, lbert⸗
tra ctat
DE MEDITATIONE
PECCATORUM.

emn ltt, F. Cap. 1.
in Mu P ccati originalis gravitaten e=-
1. pendit.
eliun e⸗ Cap. IlI. Peccata juventutis in memo-
riam revocat.
e. Cap. III. Lapſus quotidianos recenſet.
onnee Cap. IV. Vitam juxia normam primeæ
6 Decalogi tabulæ examinat.
lntin Cap. V. Vitam juxta normam ſecunde
ic lan Decalogi tabulæ contiderat.
nimihi Cap. VI. Alienis peccatis ſæpius nos
h. o participare oſtendit.
l Cap. VII. Undigue peccatorum nos con-
vineci monet.
Cap. VIII. Ex centritionis effectis de
peccati gravitate nos canvinci
arguit.
Cap. IX. Omnia Dei benefcia de pecca-
torum gravitate teſtari docet.
Cap. X. Severitatem iræ divinæ adver-
Jus peccata in Chriſti paſſione ac mor-
ℳ te conſiderat.

1NN

70 TIudex.

PARS SEGVNDA
tractat

DE MEDITATIONE PIVI.
NORUM BENEFICIORUM.
Cap. I.
Rariar agit pro formatione in utero
matris & ad banc vitam nativitate.
Cap. II. Gratias agit pro ſuſtentatione.
Cap. III. Gratias agit pro redemtione
per Cbriſtum præſtita.
Cap. IV. Gratias agit tro Filii incar-
natione.
Cap. V. Gratias agit pro Chriſti paſ-
ſione.
Cap. VI. Gratias agit pro vocatione per
verbum.
Cap. VII. G. ratias agit 1 expectatione
converſionis.
Cap. VIII. G. ratias agit pro conver-
ſione.
Cap. IXNX. Gratias agit pro Peccczo:ta
condonatione.
Cap. X. Gratias agit pro cuſtodia ,
bono.
Cap. XI. Gratias agit pro omuibus eni⸗
mi, corporis & fortunæ bonis.
Cap. XII. Gratias agit pro Sacramen-
to baptiſmi ſibi collatto.
Cap. XIII. Gratias agit pro Sacramen-
to cœne Dominicæ.
Cap. XIV. Gratias agit pro cuſtodia a
variis malis.
Cap. XV. Cratias agit pro æterna ſalu-
tis gromiſſione.

PARS

no⸗

—

6

D
8

fat.
Crh. ll.
Mento
19. Il
ento
C. W.
Mento
C .

Wente
(e I.

4 enti⸗ r

, .I.
H
1th
PPtoris
Crb. X

Verat

e. .
N.
e FN
der
1.
us
pecgt,

—

D

M
CN

fioneinn

Index. 11
PARS TERTIA

tractat

DE MEDIITATIONE NO.

Marnie

0 ilinti
9r
C

neteu

li

un
ertn
i 11
Gnuikus⸗
ol.
1N.
Nomd
e
,mu

1

STRE INDIGENIIX..

Cap. I.
Ro mortiſicatione veteris hominie
orat.
Cap. II. Pro conſervatione & incre-
mento ſidei orat. .
Cap. III. Pro conſervatione & incre-
mento ſpei precatur.
Cap. IV. Pro conſervatione & incere-
mento caritatis orat.
Cap. V. Pro conſervatione & incre-
niento bumilitatis precatur.
Cap. VI. Pro dono & incremento pati-
entiæ precatur.
Cap. VII. Pro dono & augmento man-
Juetudinis precatur.
Cap. VIII. Pro dono & incremento ca-
ſitatis orat. . W
Cap. IX. Pro contemtu terrenorum
precatur.
Cap. X. Pro abnegatione ſui orat.
Cap. XI. Pro victoria mundi precazur.
Cap. XII. Pro conſolatione in adverſis
& vera quiete animæ precatur.
Cap. XIII. Pro victoria in tentationi-
bus & cuſtogia ab inſidiis Diabolicis
precatur.

Cap.

1I2 Index.

Cap. XIV. Pro beato vitæ exitu &
beata ad vitaz aternam reſurre-
ctione precatur.

PARS QUARTA
tra ctat
DE MEDITATIONE
INDIGENTIE PROXIMI.

Cap. I.

Ro verbi conſervatione & Ecclefiæ

incremento orat.
Cap. II. Pro Pakoribus & Auditori-
bus Jupplicat.
Cap. III. Ero Magiſtratu & ſubaitis
prebatur. .
Cap. IV. Pro ſtatu Oeconomico petit.
Cap. V. Pro cognatis & benefactoribus
intercelit.
Cap. VI. Pro inimicis ac perſecutori-
bus orat.
Cap. VII. Pro affiltis & erumneſis
Jupplicat.

—

DISD

“
niſe ge
ngue
engena
1 bece
Nnde
eniie
Glu⸗
tomn,
ti ah
he,
irimn
in onn
9/ r
1,

DISPOSITIO HUIUS
ENCHIRIDII.

1MWPdirationis quotidianæ capi-
ta funt quatuor, pro ra-
tione ac numero objectorum, cir-
10lI ca quæ occupataieſſe debet. Ex-
. pendenda enim ſunt quotidie:
I. Peccata noſtra, gquorum pe-
tenda a Deo propter Chriſtum
remiſſio. 2. Beneficia Dei, pro
A quibus offerenda eſt humilis gra-
tiarum actio. 3. Indigentia no-
ſtra, ubi orandum pro conſerva-
6 8i tione, G' incremento donorim
Sbpiritus ſancti, ac pro ſpiritua-
meſ li in omnibus tentationibus vi-
αCtoria. 4. Indigentia proximi;
ſum ubi orandum pro iis, guæ Junk
aed hbhanc & &ternam vitam
cul proxvimo neceßſaria.

114

A.

l18,0. PARS

X

(14) ℳ

——,

PARSPRIMA,

DE MEDITATIONE
PECCGCGATORUM.

/1Editatio peccatorum com-
plectitur bæac duo capita, ur
gravitas peccati originalis ac
peccatorum actualium cognoſca-
tur. Peccata actualia perpetrau-
tur cogitotione, dictis, factis:
mali commiſſione, boni omigio-

ne contra Deum, proximum

&' nos ipſos: ſunt delicta ju-

ventutis, ſüunt & quotidianæ in-
Ermitutes: a carue ſemper ten-
tamur, ſæpius ſuccumbimus:
parricipamus gquandoque pecca-
tis alienis: & in multis ipſi de-

fkcimus, quinimo peccatorum no-

ſtrorum ab omnibus creaturis
rei peragimur, ac ſeveritatem
iræ divinæ adverſus peceata in
Chriſti pacſione & morte

intuemur.

CAPVT

Ere

—

PECC./
604.
(Ande
ſiohe
Iunnttis n
i CO
inIme 35
beti
bhin⸗
Is nolr,
lle
tul ohiti
el h
is nu
ihe elt
nenbris
is ner,
allhtn
nhie
menbr
6 Dlare
er ne o
4 Uhiin
Ultie D
NOhGun
en

e
.

10 N
N.

n Ce.

nirn 1
illi
liſ
l,enni.
ioie
jOiN
Eiltr
ligiuir.
per .
Afrlifei
rn

Exerc. piet. Part.I. Cup. I. 15

CAPUT I.
PECCAII OkkIGINALIS
CRAVIIATEAMI EAPENDIT.
SAndte Deus, juſte udex, ſeio a me
in peccatis conceptum & natum,
ſcio b“ ex immundo ſemine in utero
matris me eſſe formatam: venenum
illud peccati totam meam naturam
ita corrupit & infecit, ut nullæ vires
animæ ab illius contagione ſint libe-
ræ. Periit in me ſanctum illud imagi-
nis divinæ depoſitum, in primo gene-
ris noſtri parente mihi concreditum:
nullæ Iuperſunt vires ad ſalutarem
tui agnitionem, timorem, fiduciam &
dilectionem inchoandam; nulla ſu-
pereſt igρννς ad obedientiam man-
datis tuis præſtandam: voluntas mea
à lege eſt averſa, & lex peccati in
membris meis, repugnans legi men-
tis mexæ, facit, ut tota mea Natura ſit
cortupta & perverſa. Miſer ego &
miſerabilis ſentio impetum peccati,
in membris tenaciter inhærentis, ſen-
tio pravæ concupiſcentiæ jugum gra-
viter me prementis. Qamvis enim
in Baptiſmi lavacro 4 per Spiritum
gratiæ regeneratus ſim & renovatus:

tamen a peccati jugo & captivita-

te nondum liber ſum totus: ſiqui-
dem e radix illa amaritudinis, in
. me
a) Pf. §I, 7.
b) Joh. 14, 4. 6) Rom. 7, 2 ⅞.
4) TLit. 3, 5. 2) Hebr. 12, 1.

16 Ewercitii pietatis
me deliteſcens, ſemper expetit pro-
germinare. Lex peceati in carne ſu-
rens, nititur me captivare; plenus
ſum dubitationibus, diffidentia, ap-
petitu honoris proprii: a Ex corde
exeunt pravæ cogitationes, quæ me
totum coram te coinquinant: ex ve-
nenato fonte rivuli venenati proma-
nant. b Ne igitur intres in judicium
cum ſervo tuo, Domine, ſed e propi-
tius eſto mihi ſecundum miſericor-
diam tuam magnam. Abyſſus meœæ
miſeriæ invocet abyflum tuæ miſeri-
cordiæ. Pro hac fœditate immundæ
meæ Naturæ offero tibi ſanéctiſſimam
conceptionem Filii tui. Mihi e ille
natus eſt: mihi ergo & conceptus.
Mihi factus eſt ſanctificatio & juſtitia:
ergo etiam mihi factus eſt purifica-
tio & munditia. Per hunc & propter
hunc Filium tuum milerere mei, al-
tiſſime, & abiconditum corruptionis
malum, in Natura mea hærens, né
ponas g in vultus tui lumine: ſed
dilectum Filium tuum, Mediatorem
meum, intuere: ejus fanctiſſima & in-
contaminata conceptio meæ miſetiæ
ſubvyveniat, Amen.

D

CAPUT

) Matth. 15, 19. b) El. 143,3.
c) . 5 I, I.
e* Eſa. 9, 6.
)1 Cor. 1, 30.
4) Pſ. 90, 9.

—

PECC
Genck
Unm
eris, &
Meorum
r cone
ruqu
ſme
inelism
in el
itrione
Nelle lun
enett
ſikengun

Sanch

temer,
ti: (
dar iag,
7
k

ehtie
Moell n
e. Cnn

i⸗
—
petit i⸗
in carnel,.
te; Pem
gentin 1.
4 Er (old⸗

es Ile 4

Ann: erſt
uti Mon .
in lere
ſede une
miſetket.
bjnure
tur ni
teimmt
ſnalſinn
Ninl
ofelnn
A auihe:

re

ne

Partis I. Cap. II. 17
. CAPUE II.
PECCATA UVENTUTIS TIN
M EMORIAAM REVOCAT
SAnde Deus, juſte Judex, delicto-
rum a juventutis meæ ne memi-
neris, & b præteritorum peccatorum
meorum ne recorderis amplius. Ra-
dix concupiſcentiæ vitioſa in me hæ-
rens quam multos venenatos in pue-
ritia mea protulit frucdtus? Peccati ori-
ginalis malum quam numeroſos actu-
alium delictorum edidit fœtus? ec Go-
gitationes cordis mei pravæ & per-
verſæ ſunt a prima inde pueritia, imo
à tenera infa: tia. Siquidem cum eſſem
infans unius diei, coram Deo innocens
haudquaquam fui. Quot ſunt dies
vitæ meæ, totidem me gravant culpæ,
imo adhuc longe plures & numero-
ſiores: cum e vel in una die ſepties
cadat juſtus. Quod fi juſtus in die ca-
dit fepties, ego perditus & injuſtus
Procul dubio cecidi ſeptuagies ſepti-
es. Crevit Vita, crevit peccatorum te-
la. Quantum accellit vitæ ex tuo be-
neficiòâ, tantum acceſhit peccatorum
Ponderi ex corruptæ Naturæ meæ vi-
tio. Examino vitam anteactam, & quid
aliud intueor „ quam fœdilhmam
& fœtidifähmam quandam Peccato-
rum
2) Pj. 25, 7. Y) Jer. 31, 34.
e) CGen. 0, §.
d) Zob. 14, 4.
*) Erov. 24: 16.

»„

18 Evercitii pietatis

—

rum tunicam? Attendo præceptorum
tuorum lucem, & quid aliud in exacto
annorum meorum curfu invenio
quam tenebras & cœcitatem? Tener-
rimus ille juventutis meæ floſculus
virtutum coronis adaptari & in odo-
rem fragrantiæ Deo debebat offerri.
Optimum ætatis meæ debebatur uti-
que optimo creatori Naturæ. At lu-
tulenta peccatorum fœditas florem
illum ætatis meum turpiſſime con-
ſpurcavit: graveolens delictorum

cœnum miris ac miſeris modis eum

commaculavit. Prima hominis ætas
inter reliquas omnes aptiſſima ſervi-
tio Dei: ſed ejus bonam partem im-
pendi ſervitio Diaboli. Multorum
mihi obverſatur peccatorum memo-
ria, quæ effrenis juventutis meæ per-
petravit licentig, ſed memoriam me-
am adhuc fugiunt longe plura. De-
licta o quis intelligit? ab occultis ſer-
vum tuum munda. Pro his juventutis
meæ detidis offero tibi, Sancte Pater,
ſanctiſſimam Filii tui obedientiam, ac
perfectiſſimam ejus innocentiam, b

qui tibi obediens factus usque ad

mortem, mortem autem crucis. Cum
puer duodecim annorùm effet, ſan-
ctam obedientiam tibi præſtitit, &
voluntatem tuam fumma promtitu-
