geirtui ciatur, quia natus erat omnis gaudii
ſeun autor & dator. Gaudium præcipitur,
Pirt quia inimicitia inter Deum & homi-
e e nes, omnis triſtiti æ cauſa, erat remo-

o panig
beneftlln⸗
Prints“

norn 8 ir.
igen ta. Gloria in excelſis Deo redditur,
, u quam primus parens illicita mandati
abl S

transgreſſione rapere voluerat. Vera
Dpax hac nativitate parta eſt, quia antea
uu homines erant Dei inimici, antea ad-
verſa ipfſis erat propria conſcientia,
antea a ſemetipfis diſſidebant invi=
cem. Vera pax terris eſt redadita, quia
ſuperatus is, qui nos captivos deti-
„nebat. Adeamus & nos cum pa-
4 ſtoribus Chriſti præſepe, hoc eſt, EKc-
cleſiam, & in faſciis, id eſt, ſeripturis
facris involutum inveniemus hunc in-
„fantulum. Conſervemus & nos cum
D 3 Maria,

60 Med. YXIV. De myſteriis

Marja, landa Domini matre, tanti
myſterii verba, & quotidiana memo-
rià jugiter ea recolamus. Subſequa-
mur voce noſtra præcinentes Angelos,
& meritas pro tanto beneficio aga-
mus gratias. Jubilemus & læœtemur
cum toto cœleſti exercitu. Si enim
Angeli tantopere gaudent noſtri cau-
ſa; quanto magis nobis gaudendum
erit, quibus a narus, & datus hic in-

fans? Si 5 voces & jubila tollebant

Jſraelitæ, cum arca fœderis ad illos
adduceretur, quæ figura & umbra fuit
incarnationis Dominicæ; quanto ma-
gis nobis lætandum, ad quos ipſe Do-
minus in affumta carne noſtra de-
ſcendit? Si Abraham c gaviſus eſt, cum
diem Doinini videret, & d in ſpecie
humana ad tempus aſſumta Dominus
ipſi appareret; quid nobis faciendum
erit, ceum jam Naturam noſtram per-
petuo & indifiolubili fœdere ſibi jun-
verit? Miremur hic immenſam Dei
bonitatem, qui, cum ad ipſum nos a-
ſcendere non poteramus, ipſe ad nos
deſcendere voluit. Miremur immen-
ſam Dei potentiam, qui ex duobus
diſtantiſſimis, divina ſcilicet & hu-
mana natura, facere potuit unum
conjundihmum, ut jam unus idem-
que ſit Deus & homo. Miremur im-
menſam Dei ſapientiam, qui de noſtri
redem-

4) Ef. 9, 6. 4) 2 Cam. 6, 16.
*) gob. 8, 56. 92) Gen. 18, 2.

—
tecemtie

cum nee
iderent
erat,inl
honoD-
tetlireh
nienee
itficio,
Potekat

.

öztore

lt, ſutis
niton
lemurhe
lricorl
nocd n
mnielt
Pblenen
Dadhere
ioline
Hümne,
ſtern
iam, 1—
Eentiam.
6) 4,
—

Dr g
I
St
Nn
Eiei
befir
e

)l

lerit
—
atre, mi
2nd mend
Sublegnn
es Aogee
nefio
& Feem
1. Keni,
noſtti
Gnllne
tus hie d
lrrlern
ers ad
unnbnrt
gbuntd 6
ſorieh⸗
golt 48
iſin ſuelhte
4 10
Doni⸗
5 ſi ciele⸗
voltans
ere ſbi
peſem .
ſun Nit
ſple NN
immine
o

murt
er
cet
otit n⸗
un nns i ie

incarnatiouinr., 61

redemtione modum invenire potuit,
cum nec Angeli neg homines modum
viderent: infinitum bonum offenſum
erat, infinita requirebatur ſatisfactio:
homo Deum offenderat, ab homine
requirebatur ſatisfactio; ſed ab ho-
mine nec infinita præſtari poterat ſa-
tisfactio, nec juſtitiæ divinæ ſatisfieri
poterat ſine infinito pretio. a Factus
igitur Deus homo, ut & qui peccave-
rat, ſatisfaceret; & qui infinitus erat,
infinitum pretium perſolveret. Mi-
remur hoc ſtupendum juſtitiæ & mi-
ſericordiæz divinæ temperamentum,
quod nulla creatura, antequam Deus
manifeſtaret, invenire poterat, nec,
poſtquam manifeſtatum eſt, plene
Percipere poteſt. Miremur hiec. non
curioſius rimemur: introſpicere cu-
piamus, etſi totum non capiamus,
fateamur potius noſtram ignoran-
tiam, quam Dei negare velimus po-
tentiam.
a) Ansh. 2. cur Deus homo e. 18.

XV.
DE SALUTARI FRUCTVU
INCARNATIONIS.

Sie grata redemtio Chrifti.

A Nnuncio a vobis gaugium magnum,
dicit in nativitate Salvatoris noſtri

Angelus. Vere magnum id eſt, & ma-

jus, quam humana capit intelligentia.
D 4 Maxi-
4) Lar. 2 2, 10.

62 Meditatio X.

Maximum erat malum, quod ſub ira
Dei, ſub poteſtate Diaboli, ſub æter-
na damnatione captivi tenebamur;
majus adhuc erat malum, quod maxi-
ma illa mala vel ignorarent, vel negli-

gerent homines: jam vero magnum

nobis nunciatur gaudium, quia ve-
nerat in mundum, qui nos ab omni-
bus illis malis liberaret. a Venit Me-
dicus ad ægrotos, redemtor ad capti-
vos, ad errantes via, ad mortuos vita,
ad damnatos ſalus. Sicut Moſes b
miſſus a Domino ad populum Ifrae-
liticum e ſervitute Ægyptiaca Hibe-
randum: ita Chriſtus a Patre miſſus
ad totum genus humanum redimen-
dum a captivitate Diabolica. Sicut
e columba, ſiccatis poſt diluvium ter-

ris, olive ramuſculum ad Arcam

Noæ ferebat: ita Chriſtus in mun-
dum venit ad prædicandam pacem, ad
generis humani cum Deo reconcilia-
tionem. Merito ergo lætamur, & de
miſericordia Dei magna concipi-
mus. Quia nos adhuc inimicos exi-
ſtentes adeo dilexit, ut naturam no-
ſtram in arctiſſmum divinitatis com-

plexum aſſumere non fuerit dedigna-

tus, quid per carnis participationem
ſibi conjunctis denegabit? e quis un-
quam carnem ſuam odio habuit 2
quo-
a) Hugo de præto, dom. I. Advent.
*) Exod. 3, 10. &£) Gen. 8, II.
9) Rom. 5§, 8. e) Eph. 5, 29.

Ddel
—
omode
Miericor
Danichen

erit)

Cem
Cogitetion
Potell?n
vilitas

Ammn in

lu & ſn
Ublimius
Dotentius
Deogon
ſe lumm
un go
nl jal
Cefhtatem
Utinemn 6
Dere Poten
m Pretit
Lonigis,
eDec,h
inito
10 loſ
le b
lun rin
n de 4
Mtarnr,
nin, dor
nintte n
uun hr
ir De

4n
8 1b.

—
od ſubin
ſub eter⸗
enebamtt;
Uod nnan⸗
vel dezt⸗
0 megnun
. quin Ne⸗

olnhl⸗ .

jvenite
S
Nltuos itl
t Noſsl
lum Ile⸗
tart ſte
bPitte mnill
1 jediner⸗
uviunn tet
30 Aon
ls in n
1pacen
teroneii,
amh A

ol⸗

1 conel⸗

limicos tlr
Gturan 1o.
ſtatis on
1t Gecign⸗
piten

4 ußs

.

De Frudctu lncarnationis. 63

quomodo ergo ſumma illa & infinita
miſericordia nos ſuæ Naturæ jam
Participes factos a ſe repellere poôt-
erit?
Quis magnitudinem hujus myſterii

cogitatione, nedum verbis aſſequi

poteſt? Summa ibi ſublimitas & ſum-
ma vilitas, ſumma ibi potentia &
ſumma infirmitas, ſumma ibi maje-
ſtas & ſumma fragilitas, quid Deo
fublimius & homine vilius? quid Deo
potentius & homine infirmius? quid
Deo glorioſius & fragilius homine?
ſed ſumma illa potentia invenit mo-
dum, quo hæc jungerentur, cum ſum-
ma illa juſtitia talis conjunctionis ne-
ceſſitatem requireret. Quis magni-
tudinem etiam hujus myſterii perci-
Pere poteſt? à½ Æquivalens & infini-
tum pretium requirebatur pro offenſa
hominis, quia ab infinito bono, fcili-
cet Deo, homo ſe averterat; ſed quid
infinito Deo æquivalens eſſe pote-
rat? Ipſa igitur infinita juſtitia quaſi
de ſe ipſa ſumit ſibi æquivalens pre-
tium, ac in c carne patitur Deus cre-
ator, ne creaturæ caro in æternum
patiatur. Læſum erat infinitum bo-
num, non poterat intercedere niſi
infinitæ poteſtatis Mediator, quid
autem præter Deum infinitum? Ipſe
igitur Deus ſibi reconciliavit mun-
D 5 dum,

42) Ansb. ib. 2. cur Deus homoc. 7.
*⁵) I Petr. 4, I. c)2 Cor. 5, 19.

64 Moeditatio X.
dum, ipſe Deus fit Mediator, ipſe a
Deus ſuo ſanguine humanum genus
redemit. “D
4) Adtor. 20, 28.
Quis magnitudinem hujus myſterii
percipere poteſt? offenſus erat ſum-
mus creater, nec de placatione & re-
conciliatione creatura erat ſolicita,
idem, qui offenſus erat, creaturæ car-
ne aſſumta, fit reconciliator. Deſe-
ruerat homo Deum, atque ad inimi-
cum Dei Diabolum ſe converterat,
ſed idem, qui deſertus erat, deſer-
torem ſuum ſolicitus inquirit, & ad
ſe benigniſſime iterum invitar. Re-
ceffſerat homo ab innnito ilio bono,
& prelapſus erat in infinitum ma-=
lum, ſed idem illud infinitum bo-
num ,„ dato infinito redemtionis
pretio, ab infinito illo malo creatu-
zam liberat. Annon hæc infinitalmi-
ſericordia, omnem hominis finitum
intelledum & cogitationem exce-
dens? Glorioſior eſt effecta Natura
aofſtra per Chriſtum, quam per Adami
peccatum dedecorata fuerat: plus in
Uhriſto recepimus, quam in Adame
amiſimus: Abundaverat peccatum,
ſed ſuperabundavit divina gratie.
Perdidimus a in Adamo innocentiam,
in Chriito recipimus plenam, juſti⸗
tiam. Mirentur alii divinam poten-
tiam, magis adhuc miranda eſt di⸗
vina beneficentis: quamvis in Deo
æua-
*) Rony. F, 132.

dy
—
2elis i
Uragveſci
Creationen
Redemtone
relento
Mapum
guun meri
ſentenſen
Ealt, hon
inete,
tmppere,
noſtn
ſumnn;

iſe Deing

o de olſt
nnimn ne⸗
kecrezyit,
wſeni,
11 les,
ſe ir
Raudi

4 5.
—

0 85,
1
Wüe

M
Deri
cori 34
ui Non

) k

—

lor⸗ be⸗
nuin Eenn

s nftei
8 etat kun
tione An
t ſolen
reaört
1or. De’
he MMiin⸗
conerielh
elt, eſt⸗
Uritar, d
illo ban
nitun Nr
Tedentid

renl⸗

De Fructu Incarnationis. 65

æqualis ſit potentia & miſericordia,
utraque ſcilicet infinita. Mirentur alii
creationem, mihi magis libet mirari
redemtionem, quamvis & creatio &
redemtio ſit infinitæ virtutis actio.
Magnum eſt, hominem nihil quic-
quam meritum, quippe nondum exi-
ſtentem, creare; majus adhuc eſſe vi-
detur, hominem male meritum red-
imere, & debiti ſatisfactionem in ſe
recipere. Mirabile eſt, quod caro
noſtra & oſſa noſtra a Deo nobis ſunt
formata; mirabilius adhuc eſt, quod
ipfe Deus a caro de carne noſtra, &
es de oſſibus noſtris fieri voluit. O
anima mea, eſto grata Deo tuo, qui
te creavit, cum nondum eſſes, qui te
redemit, cum per peccatum damna-
ta effes, qui tibi per fidem Chri-
ſto adkærenti c&leſtia præparavit
Zaudia.

) Epb. F, 30.

XVI.
W DE S PIRITUALIPIORUM

REFECTIONE.
Quid Deus eſt?s animæ lax, medicinas
cibus.
Msnum benigniſſimus Deus 4
paravit convivium, ſed famelica
corda ad illud afferenda ſunt. Non
percipit cœleſtis convivii ſuavitatems
qui non guſtar; non guſtat, qui non
D 6 eſurite.
) Luc. 14: 16

66 MLeditatio XVI.

convivium cœleſte accedere: nemo
autem poteſt credere, niſi qui peccatis
ſuis agnitis vere conteritur atque pœ-
nitet. Contritio eſt animæ ſpiritualis
eſuritio: fides eſt ſpiritualis paſtio.
à lfraelitis Deus in deferto dabat
manna b Angelorum panem; in hoc
convivio N. L. Deus cœleſte manna,
ſcilicet gratiam ſuam, peccatorum
condonationem, imo Filium ſuum,
Angelorum Dominum, nobis donat.
g Chriſtus eſt verus ille cœleſtis pa-
nis, qui de cœle deſcendit, ut daret
vitam mundo. Plenus porcorum ſi-
liquis, hoc eſt, hujus mundi delitiis,
non deſiderat illam ſuavitatem. Ex-
terior homo non percipit, quid inte-
rioti dulce ſit: in deſerto dat Deus
ſuum manna, id eſt, ubi omnis terre-
nus cibus, omnis terrena conſolatio
animæ ſubtracta. Qui uxores habent,
à venire detrectabant: caſtæ virgi-
nes, id eſt, animæ nec Diabolo per
peccata, nec mundo per delitias ad-
hærentes, accedunt ad hoc convivi-
um: Deſpondi e vos caſtam virginem uni
viro, inquit Apeſtolus: anima noſtra
non debet adulterio ſpirituali indul-
gere, ut Deus cum ipſa ſpirituale
sonjugium poſſit contrahere: qui

agri

4) Exed. 16,4. b*) Pſal. 78, 26.
⁶) Zoh. 6, 51. 4) Luc. I4, 20.
⁹) 2 Cor. II, 2. †) Luc. 14, 18.

R

eſurit. In Chriſtum credere, eſt ad

Dehii

egri viſen
jenite ree

oluptere

Ulienn
Pes aimne
4Cconrin
leltern;
Mundi 0r
Ruittte

enis 4

Ciitiis,
Drredad
tiltis⸗ 4
non infin
t⸗ niſt
Utecielt
Dilg exe
NNNdi.
tor Nolrn
Nndm,

(Amorg

ns, tere

mtatinn,

r,
itias de
Ranime

II lan

)
Aar⸗
Uue

—
e, el il
te: dend
niperat⸗
atlee
Girinuit
iis galie
erto Caber
m; in oe
ſte MmanNI,
heceltol
um ſuun
Obis coni

t, un
Otcorun 4
atenn. 57
1 gil in
t0 t Des
mnis telt⸗
conlolne
eslaben⸗
Calr iid:
Dunbeb ⸗

65

De ſpirit. piorum refectione. 67

agri viſendi delectatione tenebantur,

venire recuſabant: qui hujus mundi

voluptates amant, ad cœleſtem ſua-
vitatem non aſpirant: deſiderium eſt
pes animæ, non accedit anima noſtra
ad cenvivium hoc myſticum, ſi non
deſiderat; non poôteſt anima hujus
mundi conſolatione repleta cœleſtem
ſuavitatem deſiderare. Cum à dives
juvenis audiret, propter Chriſtum
divitias, quibus anima ejus ad-
hærebat, eſſe deſerendas, diſcedebat
triſtis: cœleſtis b Eliſæus Chriſtus
non infundit oleum ccœleſtis ſuavita-
tis, niſi omnia vaſa prius vacua: non
ingfeditur in animam amor Dei, niſi
prius exeat amor proprius, & amor
mundi. Ubic theſaurus noſter, ibi
cor noſtrum: ſi pro theſauro habes
mundum, cor tuum eſt in mundo:
Amoris vis eſt unitiva, ſi terram a-
mas, terræ unitus es: amoris vis im-
mutativa, ſi mundum amas, munda-
nus efficieris, ſi cœlum amas, cœleſtis
eris. Qui boves e emunt & negoti-
antur, non veniunt ad Chriſtum. Qui
corde ſuo divitiis adhærent, cœleſtes
divitias non requirunt: divitiæ ter-
renæ falſa quadam ſufficientiæ ſpe-
cie animæ deſiderium explent, ne ve-
ram ſuam ſufficientiam, quæ plane
D 7 ſatiat

a) Matth. 19, 22. b) 2 Reg. 4, 4.
*M Mattb. 6,21. 4) Vavanar. inkſ. &.
e*) Luc. 14, 19. J) Pſ. 62, II,

1

68 Meditatio XVI.

ſatiat appetitum, in Deo requirat;
omnes divitiæ terrenæ conſiſtunt in
creaturis, in argento, auro, ædificiis,
fundis, pecoribus: nulla autem crea-
tura vere ſatiat animam noſtram,
quia illa eſt omnibus creaturis præ-
ſtantior, omnes enim in ipſius uſum
conditæ: quam infirmæ ſint creatu-
ræ ad noſtra deſideria implenda &
ſatianda, patet in morte, in qua ab o-
mnibus deſerimur creaturis; mirum
eſt, nos tam firmiter creaturis adhæ-
rere, cum tam infirmiter & inſtabili-
ter illæz adhærent nobis. a Adamus,

cum a Dei conſolatione ſe averteret,

& arbore ſcientiæ boni & mali dele-
Qationem quæreret, e Paradiſo ex-
pellebatur: anima noſtra, ſi a Deo
ad creaturas ſe averterit, cœleſti con-
ſolatione privatur, & ab arbore vitæ

penitus arcetur. Quid vero reſtat il⸗

lis, qui hoc convivium negligunt?. 6

tranſit mundus & omnes, qui adhæ-

rent ipfi, transeunt creaturæ, & o-
mnes, qui ſpem poſuerunt in eis: ju-=
rat cœleſtis Pater, « non guſtaturos
illos cœnam, qui boves, agros, uxo-

res, hoc eſt, quicunque terrena cœ-

leſtis convivii ſuavitati præferant:
poſt cœnam non ukerius cibus ap-
Paratur; neglecto Chriſto, nullum
amplius reſtat remedium: contemto-
res

a) Gen. 3,24. ⁶) 1 Con. 7, 31. 1t.
2, 7. „) Luc. I4, 24

eß,

1es etern.
Nis vwent
tehe
fe ſlllas
nldi
eci;
nite! igne
lothi con
Citi ven
Gin ſoro
ſimet i
worndi ee
onlo
lumpates
ns ne
Wr: guor
deo lon!
omnit ter
nn,
Hd len
Ula conſe

. ndie,

Ul adhre
deatd,

1r ilent

ſus ſan

Uitſbus V

(ui
Eünmm
Uit e

—

regaitnt

nliſtunt in

,difeitn
ntemeter⸗
nolttam
dutis prr⸗
lins Ulon
int ctent-⸗
nplendn 4
gue 4 .
s; mirunn
tolisabit⸗
E inſupli⸗
4 Adanun
ſ areſteiß
ali ee⸗
agiſo e⸗
1,1 400
celelti n
urbore ir
o rlui
egiguntei
goi 1tſn⸗
ure
n en
llnuue
gnt
lenenn e
1eletun
abus 49
oulel

coltenne

De ſpirit. piorum refekzione. 69

— = — — — —

res æ=terna fame punientur, & in æter-

nis vivent tenebris: qui noluerunt au-
dire Chriſtum vocantem: a Venite ad
me, qui laboratis & onerati eſtis; audi-
ent aliquando ipſum præcipienten: Ite
maledicti in ignem æternum. b Sodo-
mitæ igne ablumebantur, cum per
Lothi concionem ad hoc convivium
vocati venire recuſabant: ignis di-
vini furoris in æternum durans ab-
ſaumet illos, qui per Evangelium
vocati convivium hoc ſpreverunt:
ſponſo e veniente virgines, quarum
lampades oleo deſtituebantur, mo-
ras nedtunt, interim janua claudi-
tur: quorum corda Spiritus Sancti
oleo non repleta in mundo, non in-
tromittet illos Chrifſtus ad ſuum
gaudium, ſed claudetur illis janua
jiadulgentiæ, janua miſericordiæ, ja-
nua conſolationis, janua ſpei, janua
gratiæ, janua bonorum operum.
Eſt adhuc æterna quædam Chriſti
vocativ, felix, qui audit eam! e pul-
ſat ſæpius januam cordis noſtri Chri-
ſtus ſanctis deſideriis, devotis ge-
nuütibus, piis cogitationibus, fe⸗
lix, qui pullanti aperit! f Quam
primum fanctum aliquod ccleſtis
Sratiæ deſigerium in corde ſentis,
certo

2) Matih. I11, 28. 5) Matthb. 2 5, 41:
7) Gen. 19, 24. 4) Matth. 25, 10.
e) Granat. lib. I. memorial. s. I.
V) Apoc. 3, 20.

70 Meditatio XVII. D

— —

certo ſtatue, Chriſtum cor tuum pul-
ſare, intromitte eum, ne tranſeat, ne
tibi miſericordiæ ſuæ januam ipſe

poſlea occludat. Quam primum flam -

mulam aliquam piarum meditatio-
num in corde ſentis, judica a fervore
divini amoris, ſancti ſeilicet Spiritus,
eam accenſam, fove & ale flammam

illam, ut in ignem amoris excreſcat,

cave a ne Spiritum extinguas & opus
Domini impedias: Qui deſtruit
templum Domini, ſeverum ejus judi-
cium ſentiet. Lemplum Domini eſt

cor noſtrum: illud deſtruit, qui Spi-

ritui ſancto interius per verbum vo-
canti locum dare renuit. In V. T.
Prophetæ c interius loquentem audire
poterant Dominum: in N. T. omnes
vere pii internos illos Spiritus ſancti
motus atque tractus ſentiunt: Beati
omnes, qui audiunt & ſequuntur.

a) I Theſſ. 5, 19. b) 1 Cor. 3, 17.
*) 2 Petr. I,; 21.

xXvII.
DE BAPTISMI FRUCTIB US.
Sacrum baptiſina lavacrum eſt.
Ecordare, fidelis anima, magnæ
Dei gratiæ in ſalutari Baptiſmi
lavacro tibi præſtitæ. Baptiſmus a
eſt lavacrum regenerationis, ergo Ba-
ptiſmi lavacro tinctus non amplius
totus
.) Tit. 3, F.

De!
—
totus eſt
is, lete
am ſeil
Dei Flins
Ternd fel
KTlennus in
emn: N
unntqui
fiat zo
(hri
ſeeie colt
ſtobepti
buitzime
ferurcte
motus eſte
ſenente,
. Fient⸗
ſe 1eg ſe
Uone, In Pl
nonin
tllen Fim
Gle in
Gitins
Eheration
Rheror n
t teſ
Miſnunn 6
nektimn .
eunſeini
nkticlam

ſh
y. 4))
1 gbamg

—
twum d
rnſeintt
nunm i
mom ſun⸗
mekit⸗
cn2 kenon

et Gplinmn .

e Eummmn
8 eitteſch
s A Cil
elni
neſuſll
Donrioit
t giſ
vetbonm e⸗
IuV.
temn zucit
L.ong
rns ni
unt: ben
untur,

. 1i.
—
mma.

ntene
ihinlu

De Baptiſmi frudtibus. 7I

totus eſt in vetuſtate carnalis nativi-
tatis, ſed quia æ ex Deo natus, per a-
quam ſcilicet & Spiritum, ideo etiam
Dei Filius, & quia filius, “ ideo etiam
æternæ felicitatis hæres. Ut c Pater
æternus in baptiſmo Chriſti edit hanc
vocem: Hic eſt Filius meus dilectus: ita
omnes, qui credunt & baptizantur, in
filios adoptat. Sicut in Baptiſmo
Chriſti Spiritus ſancdtus apparuit in
ſpecie columbæ; ita quoque in no-
ſtro baptiſmo adeſt, eique vim tri-
buit; imo etiam per baptiſmum con-
fertur credentibus, atque in eis novos
motus effieit, ut ſint 4 prudentes ſicut
ſerpentes, & ſimplices ſicut colum-
bæ. Sicut erat in creatione; ita quo-
que res ſe habet in noſtra regenera-
tione. In prima rerum creatione Spi-
ritus Domini e incubabat aquis & vi-
talem vim eis conferebat: ita quo-
que in aqua baptiſmatis adeſt ſanctus
Spiritus, eamque ſalutare noſtræ re-
generationis medium efficit. f Ipſe
Salvator noſter Chriſtus baptizari vo-
luit, ut teſtatum faceret, nos per ba-
ptiſmum ejus membra effici; ſæpius
medicina capiti adhibetur, ut alia
corporis membra ſanentur; caput no-
ſtrum ſpirituale Chriſtus eſt, baptiſmi
medicinam pro ſalute myſtici cor-
poris

a) Zob. 3, 5. b) Rom. 8, 17. c) Matth.
2, 17. d) Matth. 10, 16. e) Gen. I, 2,
F) Rabanus l. 5. de ſer. prop. l. I1.

„

72 Meditatio WII.

poris aflumſit: In circumciſione
Deus a ſœdus inibat cum ſuo populo
in V. T. ita per baptiſmum recipimur

in fœdus Dei in Nov. T. bquia in lo-

cum circumciſionis baptiſmus ſuc-

ceſſit: qui ergo eſt in Dei fœdere,
non timeat a Diaboli accuſatione.

In Baptimmo c Chriſtus induitur,
hinc ſancti dicuntut 4 dealbaſſe ſtolas
ſuas in ſanguine agni: perfedta Chri-
ſti juſtitia eſt veſtis illa pulcherrima:

qui ergo hac indutus eſi veſte, non ti-
meat a peccatorum labe. Erat e Hie-

roſolymis piſcina circa probaticam,
in eam certo tempore deſcendebat
Angelus, eamque turbabat, qui pri⸗
mus poſt turbationem in eam deſcen-
debat, ſanabatur, a quocunque de-

tineretur morbo; aqua baptiſmi eſt

piſcina iſta, quæ ab omni peccato-
rum morbo nos ſanat, quando Spiri-
tus ſanctus in eam deſcendit, eamque
ſanguine Chriſti, qui pro nobis vi-
ctima factus, turbat: ſicut & olim in
Hieroſolymitana iſta piſcins vidimæ
abluebantur. Circa / baptiſmum
Chriſti aperiebantur cœli: ita quo-
que in noſtro baptiſmo cœleſtis ape-
ritur janua. In Chriſti baptiſmo
aderat tota ſacroſancta Trinitas:
ita quoque in noſtro baptiſmo adeſt:
. &

4) Gen. 17, II. b) Col. 2, II.
c) Gal. 3, 27. 4) Apoc. 7, 14.

De

—

Kleiny
annexunm
cpir er
eritum
enn Hi
Phano 5
Zebantur
Eine⸗
daptiſno
1ls ritior
Miſacn
ewwemin
elte mar
Dat ſohn
tumn gu
1n mente
INbzoni
etur ſan
ebirh
denteze
ſindant
Hirni
adhl 4
Auürum
Deecdta
onmia, 4
ſhtifmt

om

cutmeſcne
fo pehin
tecipinm
gbin inſt

Ulmnds I

ei Elen

celſite e

8 indunt
baſeſ

elſech (.

nlcherimn
ele, non te
Pent ehe
robaticn
Geſcenteit

cam leſee

henngte 6⸗
bap tlinie
ni henn
ncocht⸗
Gineng
10 Pobis l
u belnt
in ili⸗
vhuptint
in
Elels⸗ 6 lsen⸗
ib⸗ baptift
linn

oak,

„II.
5, 14,

4 16.

De Baptiſini Fructilut. 73

& ſic in verbo illo promiſſionis, quod

annexum eſt elemento aquæ, fides ac-

cipit gratiam Patris adoptantis, &
meritum Filii mundantis, & efficaci-
am Spiritus ſanécti regenerantis. a
Pharao b & omnis exercitus ſubmer-
gebantur in mari rubro, Iraelitæ ſal-
vi & incolumes pertranſibant: ſic in
baptiſmo ſubmergitur omnis exerci-
tus vitiorum & fideles ſalvi ad pro-
miſſam cœleſtis regni hæreditatem
perveniunt, ideo quoque baptiſmus
eſtc mare illud vitreum, quod vide-
bat Johannes, per eum, velut per vi-
trum quoddam, ſplendor Solis juſti-
tiæ mentes noſtras intrat: erat au-
tem illud mare ante thronum. Thro-
nus agni eſt Eccleſia, in qua ſola ha-
betur ſancti baptiſmatis gratia. Vi-
debat à Propheta Ezechiel aquas egre-
dientes ex templo, quæ vivifieabant &
ſanabant omnia: in templo Dei
ſpirituali, hoc eſt, Eccleſia, ſcaturiunt

adhuc ſalutares baptiſmi aquæ, in

quarum e profundum projiciuntur
peccata noſtra, ſanabuntur & vivent

omnia, ad quæ venerit torrens iſte.

Baptiſmus eſt ſpirituale diluvium,
quo omnis caro peccati mergitur;
corvus

a) Luth. artic. 5. cone. Mattk.
*⁵) Exod. 14, 28.
c) Apoc. 4, 6. Dion) ſ. Cart. iß.
4) Ezech. 47, I.
e*) Mich. 17, 19.

74 Meditatio YVII.

—

columba vero ſeu Spiritus ſanéctus de-
volat, & folium olivæ, id eſt, pacem
ac tranquillitatem mentibus inſpirat.
Recordare ergo, fidelis anima, maxi-

me iſtius gratiæ in baptiſmo tibi præ-

ſtitæ, & debitas Deo gratias age-
Cæterum, quo uberior in nos colla-
ta eſt per baptiſmum gratia, eo dili-
gentior collatorum donorum eſſe de-
bet cuſtodia. Sepulti ſumus cum
Chriſto per baptiſmum in mortem,
ideo, ut Chriſtus excitatus ex mortuis
in gloriam patris, ita & nos in nova
vita incedamus. Sani facti ſumus, ergo
non peccemus amplius, ⅛ne quid de-
terius nobis contingat: induimus
Chriſti juſtitiam, veſtem longe pre-
tioſiſnmam, ergo peccaterum macu-
lis eam non inquinemus; vetus noſter
homo crucifixus & mortuus eſt in ba-
ptiſmo, vivat ergo novus homo: c re-
generati ſumus, & Spiritu mentis re-
novati in baptiſmo, ergo caro non
dominetur Spiritui: q vetera tranſie-
runt, ecce nova facta ſunt omnia, ve-
tuſtas ergo carnis non prævaleat no-
vitati Spiritus: Filii Dei facti ſumus
per ſpiritualem regenerationem; a-
gamus ergo vitam tali patre dignam:
templum ſancti Spiritus facti ſumus,

paremus ergo gratam tanto hoſpiti

ſedem

a) Rom. 6, 4. b) Zoh. 5, 14.
*) Eph. 4, 23. d) 2 Corintb. 5, 17.

corvus immundus ſeu Diabolus exit,

SJðZMD
We⸗
Abi

1n Rernn

De

—
ſedem;
caveamn
Mereamu
D
beeiſck
Celilit,
i ctam
tam
—

0 84
UTS
54

Snumn om
lefcin,
Uolrann
lie Ihron

re

nun nos
MIne el
ImI 0
dun .
Elin me
lſzicer
uaheſe
dieda
lelis
Uoyim

)b

Il.

olus ein
Vandust⸗
ell, pacen
6 inſpin
ma, nen⸗
Otibi er⸗
48 48er
poscolt
en cl
n ele t⸗
ſumus cun
n norten
er nonlit
vs in M
ſumus t
e guiee
induindl
ſooge he⸗
tum Nl-
etus Do
ek int⸗
onoten

mentisſ.

card M
d tranle.
omni, 1
aleit e
ſnn
vonen; 7
ecignin
di ſnn
1 holont
ſecen

S

De Baptiſini fructihus. 75

ſedem; in fœdus Dei recepti ſumus,
cavea mus ergo, ne Diaboli ſtipendiis
mereamur, & ſie fœderis gratia exci-
damus. Effce in nobis hæcomnia, o
benedicta Trinitas, unus Deus, qui

dediſti tantam in baptiſmo gratiam,

da etiam in tanta gratia perſeveran-
tiam!

XVIII.
DESALVrUTARIGORPORIS
E &ANGUINIS CIRISTI
P AKTICIFPATIONE.

Vitæ fons eſt caro Cbriſti.
Uiæg manducat carnem meam, &
bibit ſanguinem meum, vivet

in æternum, dicit Chriſtus. Ma-

gnum omnino Salvatoris noſtri be-
neficium, quod non ſolum carnem
noſtram affumſit, & in cœleſtis glo-
riæ thronum evexit: ſed etiam cor-

pore & ſanguine ſuo ad vitam æter-

nam nosmet paſcit. O ſalutares a-
nimæ delitias! O exoptatum convi-
vium! 0cο1ſtem & Angelicum ci-
bum! Quamvis Angeli b deſide-
rent in magnum illud myſterium in-
troſpicere; non tamen e Angelos, ſed
Abrahæ ſemen afſumlſit: propinquior
nobis Salvator noſter, quam iplis An-
gelis, quia dilectionem ipfſius ex eo
cognovimus, 4 quod de Spiritu ſuo
dedit
2) YZoh. 6, 54. *ν) I Petr. I, 12.
*) Heb. 2, 16. 2) I Joh. 4, I3.

—

76 Med. XIIXY. De participat.

dedit nobis: neque ſolum de Spiritu,
ſed etiam de corpore & ſanguine ſuo:
ſic enim de pane & vino Euchariſtico
dicit Veritas: a Hoc corpus meum, bie
Janguis meus: Quomodo obliviſci eo-

rum poterit Dominus, quos ſuo cor-

pore & ſanguine redemit, quos ſuo
corpore & ſanguine abluit? Qui 5
manducat carnem, & bibit ſangui-
nem Chriſti, manet in Chriſto, & Chri-
ſtus in ipſo. Non igitur magnopere
admiror, quod c capilli capitis noſtri
numerati, quod g nomina noſtra in
cœlo ſcripta, quod e in manibus Do-
mini deſeripti ſimus, & in ſinu ejus
ac matrice portemur: quia Chriſti
corpore & ſanguine paſcimur. Magna

profedo dignitas animarum noſtra-

rum, quæ pretioſo redemtionis ſuæ
X6rεν paſcuntur. Magna etiam di-
gnitas corporum noſtrorum, quæ
animæ Chriſti corpore redemtæ,
Uhriſti corpore ſaturatæ habitacu-
la, Spiritus ſancti Templa, totius-
que ſacratiſimæ Trinitatis domi-
cilia: g fieri non poteſt, ut eadem
in ſepulchro maneant, cum nutrita
ſint corpore & ſanguine Domini no-
ſtri. Hlic ille cibus grandium, man-
ducamus eum, nec tamen mutamus

eum

a) Matih. 26, 26. b) Zoh. 6, 56.
e) Matth. 10, 30. d) Luc. 10, 20.⸗
e) Eſa. 49, 16. f) Ea. 46, 3
2£) Iren. lib. 4. c. I4. Aug.

ehrpori
—
alm ince
nnipſum.
Pfus Hn
ſihlire
lice c
NlNdo,
net in
ke m
nederit
ſuiizſt
e ioſns
kinishie
4 ſel e
Manduen
anis lie
ſolun c
iien cel
etKi
lehes tr
ſlin o⸗
Nllitin
aun, gui
e, Uon
Lundati

Eemmntio

““
10 ein
ten.
I hond
den, t
Uer Chri
ſete ell

on.
1E.
ebe

ieiptt
—
lehiin
ine lui
chatilich
meumkhi
lirilce⸗
d8 ſuo et.
,glos 1
ite E
bit lunl⸗
o0,.
ngnoet
Giistan
na nolnt
mmibuee
uin Cn
nr.
lun balt⸗
Ntioniss
1 etiem6
rum, 1
tedem

corporis & ſanguinis Chriſti. 27

ecum in corpus noſtrum, ſed mutamur
in ipſum. Chriſti membra ſumus, &
ipfſius Spiritu animamur, corpore &
ſanguine paſcimur. Hic a panis eſt,
qui de cœlo deſcendit, & dat vitam
mundo, de eo ſi quis comederit, non
cliutiet in æternum. Panis hic gra-
tiæ & miſericordiæ, quem ſi quis
comederit, b guſtat & videt, quam
ſuavis ſit Dominus, & c ex plenitudi-
ne ipfius accipit gratiam pro gratia.
Panis hic vitæ eſt, non ſolum vivens,
à ſed etiam vivificans, ſi quis ex hoc
manducaverit, vivet in æternum.
Panis hic de cœlo deſcendit, neque
ſolum cœleſtis eſt, ſed etiam con-
vivas cœleſtes efficit, qui ſalutari-
ter & in Spiritu illum comedunt, cœ-
leſtes erunt, quia non morientur,
ſed in noviſſimo die reſuſcitabuntur.
Reſuſcitabuntur autem non ad judi-
cium, quia, qui manducat de hoc pa-
ne, non venit ad judicium, non ad
damnationem, quia, e nulla eſt con-
demnatio his, qui ſunt in Chri-
ſio Jeſu; ſed ad vitam & ſalu-
tem. Qui enim manducat carnem
filii hominis, & bibit ejus ſangui-
nem, vitam habet in ſeſe, & pro-
Pter Chriſtum vivet. Caro illius
vere eſt cibus, ſanguis illius vere eſt
potus.

a) Fob. 1, 51. b) Pſ. 34, 9. c) Job.
1, 16. 4) Job. 6, 33. e) Rom. 8, 1.
F) Zob. 6, 57. 58.

78 Med. MIX. De participat.

potus. a Saturemur bigitur non o-
perum noſtrorum, ſed Domini cibo,
inebriemur « ab ubertate, non do-
mus noſtræ, ſed Domini. Hic verus
vitæ fons eſt, qui à biberit illius a-
quam, fiet in eo fons aquæ ſalientis in
vitam æternam. Omnes ſitientes
venite ad has aquas, & qui non habe-
tis argentum, Properate, emite, com-
edite. Veniant fitientes, veni et-

jam ſitiens anima mea, peccatorum-

Eſtu exagitata. Quod ſi argento me-
ritorum deſtitueris, eo magis prope-
ra: meritis tuis deſtitutus ad Chriſti
meritum ardentius propera. Propera
igitur, & eme absque argento. -Cu-
biculum hic Chriſti & animæ, a quo
non deterreant peccata, neque etiam
intrent merita. Sed quæ eiſe poſſint
noſtra merita? Appendunt argentum
neon in panibus, & laborem non in
ſaturitate, dicit Propheta: g labo-
res noſtri non exſaturant, neque me-
ritorum argento divina emitur gra-
tia. Audi igitur, anima mea, & com-
ede bonum, & delectaberis in craſſi:
tudine. Verba iſthæc h Spiritus ſunt
& vita, & verba vitæ æternæ: Calix
benedictionis communicatio ſan-

guinis

4) Zob. 6, 55. b“) Eſa. 55, 2.
*) HM. 36, 9. d) JZob. 4, 14.
e*) Eſa- 55, I. F) D. Lather.
49) Eſa. §S5, 2. b) Zob. 6, 63⸗
5*) 1 Cor. 10, 16.

yppori

—

(peninis

linc,
. Ac
Shirnſe
nun i, .
ole, ſe
Nu pattie
Cun ſude
odig arn
eniim?
nodo ce
nglin
tribult
Dotentiaan
n. Mon
aerot h
0 Preſen
lumnmn
And ſeio,
Dort 4 s .

hrin eo.

ilanet
nInd nen
memit, ſe⸗
nmm,
Muin b

1l
1 9h.

h.

tieſet
—
tur none.
ommini chn
, non
lic ven
tir iliusr.
eſtlienti
8 g ſtient
emnite, ⸗
es, Keli 4
Perelann
argenta e
D

corporis & ſanguinis Cbriſfi. 79

ſanguinis Chriſti; panis, quem fran-
gimus, participatio corporis Domi-
ni. Adhæremus Domino, igitur æ
Spiritus ſumus unus cum ipſo. Uri-
mur ipſi, non ſolum Naturæ commu-
nione, ſed etiam corporis & ſangui-
nis participatione. Non igitur dico
cum Judæis, b quomodo poteſt hic
nobis carnem ſuam dare ad mandu-
candum? Sed potius exclamo: Quo-
modo carnem ſuam ad comedendum,
& ſanguinem ſuum ad bibendum dis-
tribuit nobis Dominus! Non miror

galCi potentiam, ſed miror benevolenti-

en. Noe
ento.
mninti
Renteen

=

2 ele oe
Neln “
6
eti! 5 n
relle⸗

enmitu

, nos in eo. In hujus profundiſſimæ

am. Non ſcrutor majeſtatem, ſed
veneror bonitatem. Præfentiam cre-

do, præſentiæ modum ignoro: ar-

Qifſimum & penitiſſmum eum eſſe

certo ſcio. Membra c ſumus cor-

poris ejus: habitat ipſe in nobis, &

abysſi cogitatione ſubmergi deſiderat

anima mea, bonitatem illam, quibus
verbis proferat aut declaret, nondum

„Linvenit, ſed maximæ illius gratiæ in

nen bc⸗ D

etis i
Hpiitu⸗
eme: 4
vicnto

4

. H 1
6,4

Domino, gloriæ in beatis intuitu
“ Penitus obſtupeſcat.

) 1 Cor. 6, 17.

b) Zoh. 6, 52.
) kob. 5, 30.

980 Meditatio XIX.

XIX.
PDE GOEN DOMINICZ
MVSTERIO.

Mirari, non rimari, fapiemia vera eſt.
IN Sacra Domini cœna tremendum
& modis omnibus adorandum no-
bis proponitur myſterium; eſt ibi di-
vinæ gratiæ theſaurus & gazophyla-
cium. Arborem a vitæ plantatam a
Deo novimus, cujus fruétus in con-
creatæ immortalitatis felicitate pri-
mos noſtros parentes eorumque po-
ſteros conſervaret; conſtituta etiam
erat in Paradiſo arbor ſcientiæ boni
& mali: ſed enim illud ipfum, quod a
Deo in ipſorum ſalutem & vitam, at-
que ad obedientiæ exercitium datum,
illud mortis & damnationis fuit oc-
caſio, dum miſeri illi Satanæ illece-
bris, ſuisque obſequuntur deſideriis,
hic parata viciſſim vera arbor vitæ,
dulce illud lignum, cujus folia funt
in medicinam, fruétus in ſalutem:
ejus dulcedo omnem malorum, ipſi-
us etiam mortis amaritiem tollit.
Iſraëlitis c manna dabatur, ut ccœleſti
nutrirentur cibo; hic eſt verum

illud manna, quod de cœlo deſceen- D
dit, ur vitam daret mundo; hic eſt pa-
nis coœleſtis & angelicus cibus, e de
quo
a) Gen. 2, 9. b) Ezech. 47, 12. Apoc.
22, 2. c) Exod. I6, 15. 4) Zob. 6, 51.
*⁶) v. 25.

De M

n ſi
Unquam.
Cam ſcede
Dominun
Audire do
nh ſand
ingto o
1 ſhient
eſerune
hnenie,
Nind
glitur Der
ſed⸗ in nel
cleſtim
Doftecl
erincgt
1n eclo,
uinme
lnane
M, ſed
liegtieſd
in cen
finian
hoe in
n: cl.
Ueder
Uidn
Man e
Hum den
bet

be
if. g

De M ſterio Cœnæ Domimicæ, 9r

quo ſi quis comederit, non eſuriet
unquam. IIſraelitæ ag habebant ar-
INIA cam fœderis & propitiatorium, ubi
) Dominum ab ore ad os loquentem
audire poterant; hic vera fœderis
arca, ſanctiſſimum Chriſti corpus, 4
tent in quo omnes ſcientiæ, cognitionis
& ſapientiæ theſauri reconditi: hic
AIE gVerum eſt propitiatorium in Chriſti
nii ſanguine, qui efficit, q ut dilecti ſi⸗
lmmm mus in dilecto, neque ſolum nobis lo-
Asn quitur per internam conſolationem,
fiineß ſed in nobis habitat, non cibat nos
Uueÿ cleſti manna, ſed leipſo. Hic e vere
nn Porta ceœli & ſcala Angelorum; num
genrie de enim eœlum majus eſt, quam is, qui
Dun e in eclo? num coœlum Deo ardlius
ium unitum, quam caro & aſſumta Natura
GumA humana? Cœlum f quidem ſedes
is itd Dei, ſed in Natura aſlumta Chriſti
une „ requieſcit Spiritus ſanctus. Deus
celt eſt in cœlis, ſed in Chriſto habitat
Gbet i divinitatis plenitudo. Vere magnum
sSlhk eſt hoc infallibile ſalutis noſiræ pi-
gnus: quod majus dare poterat, nen
Cum"habebat: qnid enim ipſo majus?
Gen quid tam arcte ipfi unitum, quam
MAu natura ejus humana, quæ in conſor-
Eα tium beatiſſimæ Trinitatis aſſumpta⸗
& cœleſtium bonorum theſauraria
Hcl E 2 fata &
cldc/
6

ang
nigvemn,

1
ℳ a) Exod. 25,21. ) Col. 2,3. c] Rom-
t 3 25. a) Eph. I, 6. e) Geneſ. 28, 12.
PF) Eſa. 66, I. g) Eſa. I1, 2. Cel. 2, 9*

82 Meditatio YI XT.

facda? a quid tam arcte ipſi conjun-
Rum, quam caro & ſanguis? his autem
vere cœleſtibus alimentis nos miſe-
ros vermiculos reficit, & ſuæ Naturæ
participes facit, quomodo non & gra-
tiæx? Quis b unquam carnem ſuam
odio habuit? quomodo ergo nos de-
ſpicere poterit Dominus, quos ſua
carne, ſuoque ſanguine paſcit? quo-
modo obliviſci eorum poterit, quibus
arrham ſui corporis dedit? quomodo
ſubvertere nos poterit Satan, cum cœ-
leſti reficiamur cibo, ne deficiamus in
prœlio? Caros nos haber Chriſtus,
