Cuſtodi me, Domine, ne hoc die ali-
quod peccatum contra te admittam,
aut conſcientiam meam carnis cupi-
ditatibus, quæ militant adverſus ani⸗

mam, polluam. Cuſtodi etiam lin-
guam meam a malo, & labia mea, ne
loquantur dolum ſive mendacium:
Obſeœnitates & ſtultiloquia, quæ
non conveniunt Chriſtianis, procul
ſint a me.
Præſta auxilium, ne labiis meis cui-
piam ſim ſcandalo, aut aliquem tra-
ducam, judicem ſive damnem, nec
quoque aliquem objurgem, aut con-
vitiis diffamem. Quis adponat ori
meo cuſtodiam, labiisve meis ſigil-
lum prudentiæ? ne ſubito his cor-
ruam, nec lingua mea perdat me?
Concede mihi gratiam, obſecro, ut
ego ipſe defectus meos agnoſcam &
corrigam, ne in ſeveram tuam ſen-
tentiam & judicium horrendum in-
cidam. Hæc mihi, æterne Deus, lar-
gire, per Jeſum Chriſtum, Filium tu-
um dilectum, Amen.
BENEDICTIO VESPER-
TINA.
Sancta Trinitas, in una eademque
divina eſſentia, tu vita es mihi,
ſalus & perpetua conſolatio, gratias
tibi ago, ore & corde, quod me per
hunc diem clementer tutatus es.
Oro divinam bonitatem tuam, ut
omnes iniquitares meas tegere velis,
maxime vero, quicquid hodie contra

—.

te & contra ſancta præcepta tua, lin-

gua mea, inutilibus & futilibus ver-
bis, detraétione aut alio quocunque
modo

18 Benedictio veſpert.die Merc.

Den.
—
mod
tura ne
mni de
Cui⸗
nusme
uas .
meam.
Dene
mijeſt
145: 0
tedtun
keſeng.
kerißtce
kat we
Met me
li, el
Domin
Crati
fülum
Utte mn
ne;

em.

Benee
ull
am ſ
lnolla
Edet n
llee
nius 5
ie, 8 1
Nneg i—

Mere

—
.

tiam
mea, N4
ncaciun

9 Mroa

weiscl⸗
en .
len, de
Aut le⸗

it l
dess ſgl

his ⸗

t ne!
ſecto/ 1 P
olcanm 4

um ler
umn in⸗
heus, n.
lium t⸗

—
LN

denmnte
niti⸗
geti
me
es.
bann N
re elih
. cobtn
, r.
hus gel⸗
cungle

.

Benedictio veſpert. die Merc. 19

modo peccavi: velisque me hac fu-
tura nocte quoque conſervare ab o-
mni damno & periculo.
ia in te ſolum confido, tu Domi-
nus meus es, & Deus meus: in manus
tuas commendo corpus & animam
meam. S
Benedicat igitur nunc me divina
majeſtas; protegat me ſancta Trini-
tas; conſervet me ſempiterna unitas;
tueatur me immenſa miſericordia:
defendat me ineffabilis clementia;
lætificet me infinita dulcedo; conte-
gat me ſuprema veritas Dei; confir-
met me profunda cognitio Jeſu Chri-
ſti, cuſtodiat me ineffabilis bonitas
Domini!
Gratia Patris regat me; Sapientia
Filii reficiat me; virtus Spiritus San-
ti illuminet me! Creator meus ſuc-
curre mihi; Redemtor meus adju-
va me; Conſolator meus fer mihi
opem.
Benedicat mihi Jehova & cuſlodiat
me! Lucere faciat Jehova faciem
ſuam fuper me, & miſereatur mei!
Attollat Jehova faciem ſuam ad me,
& det mihi pacem
Hæc protectio, & hæc invocatio
unius & ſempiternæ Deitatis ſit ho-
die, & nunc & ſemper inter me & o-

mnes inimicos meos, viſibiles & in-

viſibiles, ne ad me accedere, me occi-
dere, vel lædere valeant: quemad-
modum columna nubis in deſerto ſte-
§. 3 tit

20 Benedidtio matutina
tit inter caſtra Ægyptiorum, & caſtra
filiorum Iſrael, nec adpropinquavit
alter alteri, quo minus aliquid mali
filiis Irael evenire poſſet: ita inter
me & omnes inimicos meos murus
igneus & interſtitium eſſe velis, ne
adpropinquent inimici mei ad læden-
dum me.
Conſerva me etiam in ultima hora
vitæ meæ, tunc quando oculi mei
non videbunt, aures non audient, nec
Iingua amplius loquetur: quande
etiam manus nihil adprehendere &
pedes non amplius incedere pote-
runt, tunc mihi ſuccurre, Benedicta
Trinitas Sancta, ne ſatanas aliquid
poteſtatis in me inveniat, Amen.

BENEDICTIO MATUTINA
DIE ZOVIS.
LDmine Jeſu Chriſte, qui es vera
— & æterna lux, quæ repellit noctis
tenebras & umbram mortis, laudabo
nomen tuum, tibi pſalmum dicam &
gratias sgam, quod ine hac nocte tam
clementer protexiſti, & ex tenebris
ad lucem hanc deduxiſti. Cuſtodi-
viſti me a timore noctis, & terrore &
ſpectris diaboli, a peſte, quæ in ca-
ligine ambulat, a variis morbis & in-
firmitatibus, quæ mihi obvenire po-
tuiſſent.
Scuto etiam tuo animam meam cir-
cumdediſti & protexiſti, ſicut paſtor
gregem ſuum protegit & paſcit. Ad-
hæc

—
hrc 0
leſtee
ſerieor
No
E om
une,
Def
ab
enimr
titud
conid
1 core
mezm.
Oo
Anar
luper
Nrhr
Cne, 5
lümt
llr
r obe
1 cott⸗
erng
Minat;
ot
ilo,
ertpeck
Matuti
Dore
Dele
De gee⸗
dle pl
lellas

4

—

„Sein

hunu
guid Nul
ita inet
0 Mi
felis, 1
Adlecer

ftinton
Celli i
tdiennts.
Cin
enden
ere ſet⸗
Penebit
8 Aiul
Amel⸗

—
G1194

ii es ſenn
lir tode
,U Gno
lamt
ocetun

nocte
ktit
Culot⸗
enore
e* In ⸗
s Eir
. Uiteß N⸗

eum e-
21 ſor

die Yovis. 21

hæc omnia, quæcunque poſſideo, il-
læſa conſervata ſunt per magnam mi-
ſericordiam tuam.
Pro hac clementia & protectione,
& omnibus beneficiis tuis, ſit tibi
laus, honor & gloria.
De fortitudine tua cantabo, & lau-
dabo mane miſericordiam tuam; tu
enim refugium es & viftus mea, for-
titudo mea, & fidelis Deus, in quem

conido. Tu dediſti mihi lœtitiam

in corde meo, & lætificaſti faciem
meam.
Oro te per ſanctam incarnationem
& nativitatem tuam, ut ſinas hoc die
fuper me miſericordiam tuam oriri,
quæ procedat tanquam aurora lætiſfi-
cans, & ad me veniat, tanquam Plu-
via matutina.
Hlumina cæcam meam naturam, &
cor obtenebratum ſplendore tuo, ut

in corde meo exoriatur Lucifer ille

verus, & vera lux, quæ homines illu-
minat ad vitam Ltetnam.
Protege me quoque hodie ab omni
malo, miſerere mei, Jehovah, quia te
exſpecto: Eſto brachium meum in
matutinis, ſalus etiam mea in tem-

pore anguſtiæ.

Detfende corpus & animam meams
ne accidat mihi malum aliquod, ne-
que plaga mihi appropinquet.
Omnes ſpiritus noxios a me procul
repelle: fer mihi opem contra ſce-
leſtos. Deus in adjutorium meum in-
. § 4 tende

22 Benedictio veſpertina

—

—

—,—

tende adverſus maleficos, & ad auxi- (gliet,
lium meum feſtina; quia anima mea itute
exſpectat te a vigilia matutina usque dNem
ad aliam vigiliam matutinam. tin ſe
O Domine Deus noſter, opus ma- (oli
nuum noſtrarum dirige ſuper nos, mnial
opus, inquam, manuum noſtrarum len
dirige, & brachium noſtrum confir- (oti
mma; digites quoque noſtros doce mer,
rnandata tua obfervate, ne hodie con- c(or m
tra te peccemus. Hæc omnia propter mme
miſericordiam tuam concede, Amen. ium,

———— — — — . kera t
BENEDICTIO VESFPER- hrahl
TINA. U m

Enedidus Deus ac Pater Domini kecc-
noſtri Jeſu Cbriſti, in Spiritu San- kſpon
Ro, unus & æternus Deus, qui multi- muds
plici ſua miſericordia, me miſerum (Mrtli;
peceatorem, & hominem egenum, ho- (uß n
dierne die clementer defendit, ab nilr
omnibus ignitis fagittis Satanæ, vo- nima!
lantibus per diem; a peſte, quæ va- it me.
ſtat meridie; fubitanea & improviſa Ole
morte, & ab omnibus malis paterne Ete
cuſtodivit. ner 3
Bone Deus, quam magna eſt ſupra Go n
cœlos bonitas & miſericordia tua, & (liem,
usqtue ad nubes veritas tua. Oro te, (Wo in
Deum munificum, ut ex gratia mihi iunep
condonare velis, quicquid contra te, (bdorn
tam opetibus, quam verbis, ſive cogi- len
tationibus perpetravi. Miſericordiam Ulem,
quoque tuam largiri mihi velis, & me rats
fitura hac node obdormire & quie- nigt;
ſcere ſinas, ut te, qui es æterna re-
quies,

—

4d au.
ima me
hna od

.
pns nr.
pet neh
oltraron
coir.
ros
die r⸗
1 Ptoet

e,Anen

5 5I

Doniti

iin er

i mulu⸗
nilerun
um,ho⸗
dit, 4

ne, N.
gue⸗
roli⸗
hatente

Np
n
Oro ie
i mini
ntla te
. ⸗
Otciin
An
. gule⸗
u re⸗
gnieh

die Jovis. 23

quies, nunquam nec in omnem æter-

nitatem relinquam, ſed in te ma-

neam per fidem, & ſub protectione
tua ſecurus habitem, ne malignus
hoſtis ad me adpropinquare, & da-
mni aliquid mihi inferre valeat.
Jehovah, lux mea & ſalus mea, à
quo timebo? Jehovah, fortitudo vitæ
meæ, a quo pavebo? in te confidit
cor meum, & adjutus ſum. Tu fir-
mamentum meum es & potens præſi-
dium, dextera tua roborat me, dex-
tera tua conſolatur me, & ſub um-
braculo brachiorum tuorum refugi-
um meum eſt.
Ecce, mi Deus, clamo per diem, &
reſpondes mihi, & non ſileo, attamen
exaudis me. In cubilibus meis recor-
dor tui, & in vigiliis meditor de te,
quia fuiſti mihi auxilium, & in um-
bra alarum tuarum exulto. Adhæſit
anima mea tibi, dextera tua ſuſten-

tat me.

O benigne Deus, gratiam mihi con-
cede, quæſo, ut, ſi extrema hora vitæ
meæ adpropinquabit, & ego me in
lecdo mortis ad ſempiternam re-
quiem componam, ut frètus auxilio
tuo, in vera & firma fide, conſtans &
intrepidus, pie in æternam vitam
obdormiam.
Interea conſerva me, ut ſemper vi-
gilem, ſobrie & compoſite vivam, &
paratus in Chriſtiana pietate inve-
niar; quandoquidem plane ignoro,
§ § qua

24 Benediktio matutina

qua horæ tu, Deus noſter, veniens me
hine avocabis. Hæc largire mihi,
quæſo, per Jeſum Chriſtum, Domi-
num noſtrum, Amen.

—

B ENEDCTIOM ATUTINA

DIE VUENERIG.
Enedidctus ſit Deus, Creator meus,

benedictus ſit Deus, ſalutaris

meus, benedictus ſit Deus, ſumma
conſolatio mea; qui dat mihi ſani-
tatem, vitam & proſperitatem; qui
protector & auxiliator meus eſt; qui
me in corpore & anima, ſecundum
magnam & infinitam miſericordi-
am ſuam, hac præterita nodte, a va-
riis ſatanæ incommodis defendit, &
ſalvum ad hodiernum diem reſurge-
re voluitt.
Oro te, mi Pater ccœleſtis, per ſan-

guineum ſudorem Filii tui dilecti Je-

ſu Chriſti, digneris & me hodie in di-
vinam protechnnem tuam recipere-
me tueri atque cuſtodire, tam in-
terne, quam externe, ne quid mali
mihi eveniat. Quia in manus tuas
hodie & omnibus diebus vitæ meæ
commendo animam meam indigen-
tem, corpus meum infirmum, ſenſus
meos, mentem, intellectum & conſi-
lia mea; adhæc omnes cogitationes
meas, verba & opera, diéta & fadcta,
introitum meum, & exitum meum,
me ambulantem & ſtantem, me ſe-
dentem & cubantem, meam volun-
taeem

—

tatem
nes &

ſonem

quam
fiem
morts
meam.
0 b

ſenti

temno
lutem
ſ
Peccaye
memil
gecline
uxilin
Nim
ſernato
nd,
Mum
ler te
lmn imn
tua.
Eien
tuam,
meog
len in

upece

ſerilorl
legetli
enepe
die ae
Krum 1
cumde
ſeella

die Veneris. 25

iens e tatem & confdlia; meas imaginatio-
e miſ⸗ nes & poſtulationes, fidem & confes-
„Dom ſionem, & quicquid tam externis,
quam internis viribus ſum & valeo,
— finem vitæ meæ, diem & horam
IME mortis, mortem & reſurrectionem
. meam.
Nr e O◻ Domine Deus, tu mecum agito
s ſicuti vis & noſti, quicquid in hono-
umm rem nominis tui, & animæ meæ ſa-
i. lutem cedere poterit.
em; l Et ſi forte contra te ex infirmitate
l; A peccaverim, obſecro te, ne recedat a
cuddu me milericordia tua, neve gratia tua
eicd. declinet a me, & ne ſubtrahas, mihi
je auxilium tuum.
cit,jA Nam præter te non eſt Deus, neque
lel. Servator, ante te non eſt formatus
alius, neque poſt te alius erit. Tu,
getſi inquam, primus & noviſſimus, & prœæ-
eliſe ter te non eſt Deus. Itaque te ſo-
einde lum invoco, præſto. ſit mihi bonitas
en tua.
umn i. Fac me audire mane miſsricordiam
ndi tuam, quia in te ſpero. Deduc pedes
s ms meos per ſemitas juſtitiæ, ne ambu-
ee lem in conſilio impiorum, nec in
igen via peccatorum ſiem, nec in cathedra
els deriſorum ſedeam: ſed ut in verbo &
cel⸗ lege tua totius cordis mei voluntas &
s beneplacitum ſir, & in ea mediter
e die ac nodte, per Dominum no-
nti ſtrum Jeſum Chriſtum, qui tecum &
gele curm Spiritu ſan to vivit, & regnat in
me ſecula ſeculorum, Amen.

26 Benediktio veſpertina

—

BENEDICTIO VESPERTINA.
B'knedidus Jehovah, qui facit mi-
rabilia ſolus, & benedictum no-
men gloriæ ejus in ſeculum, & replea-
tur gloria ejus univerfa terra. Gele-
brabo nomen Dei per ſingulos dies, &
veſperi ſemper laus ejus erit in ore
meo: Nam cum clamavero, exau-
dit me: cum deprecatus fuero ipſum,
Inclinat ad me aures ſuas; & cum ora-
vero, ad vocem meam intendit. Do-
minus mihi protectio & fortitudo,
auxilium in anguſtiis invenimus ab-
unde. 1t: =
Quapropter, æterne Deus, tibi lau-
dem & gloriam dico, quod me hoc
die paterne defendiſti ab omni da-
mno & periculo, quæ mihi accide-
re potuiſſent. Cor meum exultat,
& anima mea laudat te propter bo-
nitatem & miſericordiam tuam. Lo-
quetur lingua mea eloquium tuum,
&ρ dicat ſemper: magnificetur Do-
minus, benedictum ſit nomen efus
ſanctum. =ðèð
Oro te, ut velis mihi hodie, quic-
quid contra te peccavi, ex chemen-
tia remittere, & me, adventante no-
cte, cum omnibus, quæ ad me per-
tinent, protegere.
Jehovah, cuſtodi me, Jehovah um-
bra mea ſtans ſuper manum dexte-
ram meam: Cuſtodi me ab omni ma-
Ilo; cuſtodi animam meam. Miſe-
rgre mei; quoniam in te ſperat ani-
. ma

mam
nO
miler
all cr
bit, n
duſte
is,
ſelli
ll
ſerbu
meb
form
turbi
le c
0
Uem
lepat
ſls

(pr

1 33,
Kend
do ſo
meis
Dens
gem

tur,

umci
tecum
ritis
—

5E

5

4
—
1N.
eit
in no⸗
4 teple

l.

dles 6
in
exil.
n
uſnor;.
.

itutn⸗

lg dhe

bi lar⸗

me hr

nni r⸗
cite⸗
Loltetn

tet bo⸗
. l.

twum

8 gole⸗

enen.

ſte 0.
1e Her⸗

n.
derte⸗
DiN.
Mie⸗
m.

M

die Veneris. 27

ma mea: ſpero in Dominum, & cla-

mo ad Deum altisſimum, qui finiet
miſerias meas. Ecce, non dormitabit,
qui cuſtodit me: Ecce, non dormita-
bit, neque dormiet, qui cuſtodit lſfrael.
Suſtentabit greffus meos, in viis re-
ctis, ne declinent pedes mei, neve
veſtigia mea moveantur. Pedes meos
a lapſu eripiet; quia lucerna pedi meo
verbhum ſuum, & lumen ſemitæ meæ.
Quapropter ſi lecto incumbam, non
timebo, ſed ſuaviter dormiam, neque
formidabo ſubitos terrores, neque

turbines impiorum, ſi qui forte irrue-

re conantur.
O Domine Deus, eleva ſuper me
lucem vultus tui, ut accubem & in pa-
ce pariter dormiam: quia tu Jehovah
ſolus confidenter habitare me facies
ſub protectione tua: Tu Domine ſo-
lus adjuvas me. In nomine tuo ad-
ſcendam ſuper lectum ſtrati mei, da-
bo ſomnum oculis meis & palpebris
meis dormitationem. Tu Domine
Deus alacrem me recuſcitabis, in lau-
dem & gloriam divinæ majeſtatis
tuæ, per Jelum Chriſtum, Filium tu-
um dilectum, Dominum noſtrum, qui
tecum vivit & regnat in unitate Spi-
ritus Sancti, Amen. .

B EN EDIGTIOMATUITIINA
DIE SATUR NI.

Ere & immortalis Deus, Pater
Domini noſtri jeſu Chriſti, ad te

5 7 elevo

4

2⁹ Benedic, matut. die Saturni.

elevo animum meum, debita gratia-
rum adione: tuam juſtitiam non ab-
ſcondam in corde meo, veritatem &
ſalutem tuam dicam. Non celabo
miſericordiam tuam, & veritatem
tuam in cœtu multo, & omnia bo-
na, quæ feci ſti mihi, non taceho.
Quoniam hbonum eſt celebrare le-
hovam & pfallere nomini tuo, Altiſſi-
me; annunciare mane miſericor-
diam tuam, & veritatem tuam in no-
Kibus.
Propterea laudat te anima mea,
quod hac node per ſuperabundan-
tem miſericordiam tuam me protexi-
ſti. Benedictus es, Jehovah, Deus ex-
ercituum, qui clementem te præbes
omnibus, qui quærunt te, & ſalutem
tuam diligunt.
Benedidtum ſit nomen tuum ma-
gnum in omni terra, quod protectie
atque adjutorium nobis eſt. Bene-
dicta ſint omnia opera tua, quæ filiis
hominum præſtitiſti. Oro te, ur
velis me hac die quoque conſerva-
re, ne Satanas aliquid damni mihi
inferat, & manus impiorum mihi
noceat.
Domine Deus, Salutare meum, ma-
ne te quæro, mane oratio mea præ-
venit te, da mihi, ut opera vocatio-
nis meæ, & quicquid mihi demanda-
tum eſt, diligenter & fideliter expe-
diam, ad nominis tui laudem, & ad
Proximi emendationem, ne hujus
diei

hene

—

dieil

vel
Ba
C0
ſugin
Eepiin
animn.

eg,

dente
uodh
Peces
lum,
mend
terſt
is 3

hera
hrit
nolro,
mitate
llorun
—

9)

A
De
Emie
ſhient
dierno
malo⸗
0e
epjus
ter Per
h

tf⸗ ri
—
gretir⸗
non al
dtemn 4
celabe
itaten
nia be⸗
tacebo⸗
tare
Ati⸗
ſentor.
in e

1 me
lnde.
roterr
ense.

luen

n Ne

Gtelli⸗
Pere⸗
1efis
lt/ I
erne.
nci
8 ni

m,mr.
uhle⸗
Ocat⸗
nanr
. eigr
, ki
hun
diel

B enediét. veſtere. die Sannr ni. 29
diel luce ad peccatum abutar, neve te
vel didtis, vel factis offendam & ſan-
cti Baptiſmatis mei fœdus violem.
Goncede quoque mihi gratiam, ut
fugiam tex iſta, quæ tu odio habes, &
ſeptimum, quod abeminationi eſt
animæ tuæ, nimirum, oculos ſubli-
mes, linguas mendaces, manus effun-
dentes ſanguinem innocentis, cor,
quod molitur cogitationes iniquas,
pedes feſtinantes, ut currant ad ma-
lum, teſtem mendacem, qui loquitur
mendacia, & immittentem jurgia in-
ter frarres. Ab his & fimilibus deli-
Gis protege me, Deus meus, & gra-
tiam clementer largire, ut omnia mea
opera & vita tibi placeat, in Jeſu
Chriſto, Filio tuo dileco, Domino
noſtro, qui tecum vivit & regnat, in
unitate Spiritus Sancti, in ſecula ſe-
culorum, Amen.

BEN EDICGTIO VESPER.-
71NA.
Aus tibi ſit ſimmo & immortali
Deo! laus ſit bonitati, clementiæ
& miſericordiæ tuæ! Laus ſit æternæ
ſapientiæ & veritati tuæ, qui me ho-
dierno die ab omni detrimento &
malo protexiſti. .
Oro te, ut velis bonitatem tuam,
cujus in me initium feciſti, clemen-
ter perficere, & me hac quoque nocte
quieſcere ſinas ſub abſcondito Altiſſi-
mi, meque alis tuis tegere velis.
Sit

30 Benediktio veſpertina

Sit refugium meum ſub umbra bra-
chiorum tuorum, ne mihi malum ti-
meam.
Cuſtodi me, Deus meus, ut nigrum
pupillæ oculi, in umbra alarum tua-
rum abſconde me. Jehovah, tu es pars
portionis meæ; in manibus tuis ſalus
mea eſt. Adjuva me per bonitatem
tuam, ne ti mor & tremor ſuper me ve-
niant, neve noctis timor me operiat.
Miſerere mei, quoniam in te con-
fidit anima mea, & ſub umbra alarum
tuarum ſperabo. V
In die anguſti? meæx Dominum
quæro: manus mea noctu ad eum ex-
panſa eſt, nec quieſcit, renuit conſola-
ri anima mea, neque etiam alium an-
xiliatorem ſcio, in cœlo & in terra,
niſi te ſolum. 5
Media nocte ſurgo, & recordor no-
minis tui, quod tam ſuave eſt, & boni-
tatis ac veritatis tuæ, quam præſtitiſti
mihi, & gratias ago tibi, pro juſtitia
juſtificationis tuæ. In die tribula-
tionis recordor Dei, & ſi anguſtiis ad-
ficitur cor meum, loquor de ſaluta-
ri meo. Quoniam eripit animam
ab interitu, & a laqueis mortis libe-
rat me. .
Domine, Deus ſalutaris meus, no-
Gtesque diesque coram te clamo & in-
voco te, ut velis mihi condonare o-
mnes iniquitates meas, quas præter-
ita ſeptimana & hodie contra te per-
petravi. O Domine, libera animam
meam

4

—

bra ar

alumn t.

thignn
tum tr
tuesen
inssſcu
Dniunn
etneſt
heii
te
1 dun

oninun
euln el⸗
eoe
lium,r.
in ketn

Nor .
t⸗
relieke
tribuir⸗
is⸗
zioncn

us; 4
un
nares⸗
Prrtt
te he
nimin

Netmn

Confesſio publica. 31

meam propter miſericordiam tuam:
Tu clemens & juſtus es, & Deus no-
ſter miſeretur: Cuſtodit fimplices Je-
hova, attenuatus eram, & me ſerva-
vit.
Propterea gloriabor, exultabo &
confitebor tibi in cubili meo. Itaque

commendo in manus ktuas corpus &ͦ“

animam meam, redemiſti me, Domi-
ne, Deus veritatis, per Jeſum Chri-
ſtum, Dominum noſtrum, Amen.

CONFESSIOPUBLIOCA.
Eus juſte, Pater miſericors, ego
miſer & indignus homo confi-
teor, me non ſolum in peccatis conce-
ptum & natum eſſe; ſed etiam totum
vitæ meæ tempus, ab ineunte ætate,
usque ad horam præſentem, in multis
& graviſſimis peccatis tranſegiſſe.
Non enim te, Dominum ac Deum
meum, ex toto corde, ex tota anima,
ex totis viribus & ex tota cogitatione
mea dilexi ac timui, in te etiam ſuper
omnia non ſum confiſus, nomen tu-

um ſandum ex toto corde non invo-

cavi, neque laudavi, ſed eodem abu-
ſus ſum blaſphemando, jurando,
mentiendo & defraudando.
Concionem verbi tui ſancti ſæpius
neglexi, contemſi, & juxta illam pa-
rum admodum vitam compoſui &
emendavi. Parentibus charifſimis, &
ſuperioribus meis inobediens fui: ad-
hæc proximum meum non dilexi ut
meipſum:

32 Confeſſtio pieblica.

meipfum: ſed odio eum fum proſe-
cutus, eum contemſi, offendi, detri-

mento ipfi fui, &, ut alii ipſ damna
inferrent, permiſi. In verbis & operi-
bus levis & obſcœnus fui: in nego-
tiis & actionibus meis quotidianis
variis uſus ſum impoſturis contra ca-
ritatem proximi: proximum quoque
meum falſis mendaciis involvi, pro-
didi, tradidi, & infamia quacunque
affeci. Summa, malis cum delecta-
tione irretitus fui. Superbus, avarus,
libidinoſus, iracundus, luxurioſus, in-
vidus & deſidioſus fui: Inſuper pro⸗
ximo ad peccandum incitamento &
adjumento fui: &ita padum & fœdus
ſacratiſmi Baptiſmatis mei trans-
greſſus ſum.
Et ſi quid unquam contra te pPecca-

vi, aut verbis, aut operibus, aut cogi-

tationibus, clam vel aperte, omnia
item delicta mea tam occulta, quam
abſcondita, quorum tu, cordium feru-
tator, me reum agnoſcis, melius
quam ego mihi ipſi conſcius ſum: Ea,
inqtam, omnia corde contrito & hu-

miliato confiteor: imo inutilis ſum

ſervus, & peccavi in c&lum & coram
te, neque amplius ſum dignus voca-
ri hlius tuus, aut oculos meos ad te
attollere.
Multis enim & gr. aviſſimis peccatis
te vehementer offendi; animam me-
am milſeram & tonſcientiam meam
ſupra modum gravavi iniquitatibus
. per-

Oet

—

perpe
onns
ni
temhe
finitat
Dom
miſen

Cdta

Do N
is &
mki.
quam
N
dalti,
o er
lenit
fi
edendk
in Vin
No
34 te,
ſonten
Mni
itra
Purgen

NNE

rtn l.

6 e⸗

Oratio ante cœnam Donzigt-. 33
perpetratis; quæ me premunt, & Eicut
onus grave graviores fuerunt me. Ve-

nio itaque gratiæ & miſericordiæ
tempore, & a rigida tua juſtitia ad in-

finitam miſericordiam appello. O
Domine Deus, propitius eſto mihi
miſero Peccatori, dimitte mihi pec-
cata mea, in eorundem perſolutio-
nem accipe, obſecro, innocentem Jeſu
Chriſti, Filii tui diledti, mortem &
mihi vitæ meæ emendationem con-
cede, Amen.
0RATIO ANTE COENA
DOMINIOAAM.

Pomive jeſu Chriſte, Dei æterne

Fili, qui in vera humanitate tua

pro nobis mortem pafſus, aà pecca-

tis & damnatione æterna nos rede-
miſti . Et ut tantæ bonitatis tuæ nun-
quam obliviſceremur, in uitima Cœ-

na tua ſempiternam memeriam fun-

daſti, novumque fœdus erexiſti, in
quo credentium peccata oblivioni
ſempiternæ traduntur, ubi conſtitui-
ſti & legaſti verum corpus in pane
edendum, & ſanguinem ſaçroſandtum
in vino bibendum, cum annexa pro-
midhone remiſhonis peccatorum.
Nos miſeri ac ærumnoſi homines
ad te, omnis gratiæ & miſericordiæ
fontem, venimus, orantes, ut o-
mnia peccata & inquinamenta no-
ſtra abluere, conſcientias noſtras
purgare atque reficere velis, ut ve-
ra PEnitentia & contritione in vera
3°

—

34Oratio ante cœnam Dominic.

ac firma fide, cum intentione pia, &
decenti reverentia præparati ac di-
ni, ſacroſanctum tuum corpus & ſan-
guinem ad ſalutem noſtram accipia-
inus. Adjuva nos, ut per hoc Teſta-
menti novi myſterium fides in nobis
augeatur, ſpes corroboretur, charitas
accendatur, confſcientia debilis con-
ſolationem accipiat, omnis afflictio
ſuperetur, ac in cordibus noſtris di-
vinæ tuœ gratiæ & ſempiternæ re-
demtionis participes confirmemur,
ac obſignemur, ita, ut ſupereminen-
tem obtineamus gratiam, quæ in hoc
abſcondita eſt ſacramento. O cle-
mentiſſime Deus, da nobis illumina-
tos oculos mentis noſtræ, ut cogno-
ſcamus, quæ ſit ſpes illa hæreditatis
noſtræ, & quænam ſint divitiæ Cœnæ
tuæ magnificæ, in qua una cum cor-
pore & ſanguine tuo nobis quoque
communicas remiſſionem peccato-
rum, veram juſtitiam & omnia bona
cœleſtia, ut ſæpius ex intimo cor-
dis affectu, & deſiderio pio ſacramen-
tum hoc digni accipiamus, tuamque
dulcedinem deguſtemus. Aufer a
nobis, quicquid tibi diſplicet, aut
quicquid nobis impedi mento eſt, nos-
que a te avertit. Largire vero no-
bis, quicquid 'nos ad te convertit at-
que promovet, ut fructus hujus ſalu-
taris menſæ participes, animæ no-
ſtræ eſurientes & ſitientes, hic cibum
Potumque conſequantur, & in futura
vita

Gru
din
omni⸗

Dropr:
ſemel
Dtione

ioſam

Dutbar
tllis 0
fvo.
torce,
ſal,
mn,
ltem tul
iuis,
Mocens
bus det
tandum
ctamen
Morian
ois 5
Der dor
itmat
obis
os 37
Nem e
knarns
cnleie

ninie,

pin
e Ci⸗
& ſen.
ccipir⸗
Telli.

nobis

harita
8 (Ol

Mihio
tis dr⸗
nee le⸗
nennut
ninen⸗
in hoe
cke⸗
mminn.
obo⸗
itatis
N
cok⸗
vogne
cc⸗
bon
cor⸗
amen⸗
ungbe
ufer ¹
, aut
,nos⸗
0 no⸗
tit ⸗
ſalr.
e 1.
ibun
futurs
VIta

Gratiar. act. poſt cœnam Dom. 35
vita pane & potu cœleſti tecum in
omnia ſecula fruantur, Amen.

GRATIARUM ACTIO P0OST
COENAM DOMINICAM.
Jeſu Chriſte, vere ac æterne pon-
tifex noſter, qui ſedes ad dexte-
ram throni majeſtatis illius cœle-
ſtis, miniſter ſantuarii ac veri illius
tabernaculi non manu facti. Tu per

proprium ſanguinem ingreſſus es

ſemel in ſacrarium, æternam redem-
ptionem nacus, ubi obtuliſti te
ipſum inculpatum patri tuo dilecto,
purgare conſcientias noſtras a mor-
tuis operibus, ad ſerviendum Deo

vivo. Gratias agimus tibi ex toto

corde, quod maledictum pro nobis
fadus, mortem crucis ignominio-
ſam, obedientia voluntaria erga Pa-
trem tuum cœleſtem, ex ardore cha-
ritatis, & patientia ineffabili, in-

nocens pro nobis miſeris peccatori-

bus paſſus es: adhæc quoque vene-
randum corporis & ſanguinis tui ſa-
cramentum, in ſempiternam me-
moriam & recordationem divini fa-
voris & benevolentiæ tuæ erga nos;
nec non in pignus, ſigillum & con-

firmationem remisſionis peccatorum

nobis inſtituiſti: tum etiam, quod
nos ad ſocietatem & communio-
nem ejusdem vocare & venire di-
gnatus es, & eſurientes ac fitientes
conſcientias noſtras ad vitam cibaſti

& potaſti. O Domine Deus, quam
magna eſt charitas tua, quam ineffa-
bilis eſt miſericordia tua, quam im-
perſcrutabilis eſt gratia tua, quando-
quidem neminem a cœna hac tre-
menda excludis, modo nemo ſeipſum
ab ea ſeparet, & ſe indignum reddat.
Si ergo quis eſuriens ac ſitiens dere-
linquitur, is hic ſatiatur: ſi quis ege-
ſtate & paupertate premitur, is hic
conſequitur omnes theſauros & divi-

afficitur, is hic requiem invenit: ſi
quis male afficitur, aut valetudine ad-
verſa laborat, is hie pharmacum & a-
nimæ ſuæ ſanitatem impetrat: ſi quis
peccatis fatigatus & oneratus eſt, is
hic refocillationem conſcientiæ ſuæ
reperit: ſi quis in morte eſt, is hic vi-
tam æternam habet. Adjuva igitur
nos, o bone Deus, ut ſacroſanctum
hoc ſacramentum ad ſalutem nobis
eveniat, & ut poſthac confeſſionem
in fide retinentes non declinemus.
Fidelis enim es in promiſſtonibus
tuis. Adhæc ut etiam inter nos ſalu-
tis noſtræ curam mutue geramus, ad
charitatem & bona opera nos inci-
tando non delerentes congregatio-
nem noſtram, ſed nos invicem ad-
moneamus, idque eo magis, cum o-
mnes videamus, diem Judicii extre-
mi & finem vitæ noſtræ appropin-
quare, ut læti exſpectemus tuum ad-
ventum, Amen,
PKR

36 Gratiar. act. poſt eœn. Dom.

tias vitæ: ſi quis anguſtiis & ærumnis

eoj)

1260.

Pin

Vit
lon po
eue,
el (
tli⸗
torrent
ſels
lünd he⸗
leitet
GDani
emneſe
ſie d
orch
um me
tenpor
ſili
Jum
Peſy
Dor
nusd
temn h
Meam,
queye
u
mihii

in ſe

Giem
tion 8
inſane
ckei

Deon Pro felici ex bac vita exitu. 37

—.— —.—

220 FELICI X 40 mTr1

—

min. liſſime Deus, homini terminum
“ vitæ conſtituiſti, quem præterire
ue. non poteſt: quia definiti ſunt dies
hn ejus, & numerus menſium ejus tecum

ta. eſt. Cunctos vitæ noſtræ dies nume-
raſti, qui tamen cito recedunt, inſtar

dele. 1 .
eee. torrentis & fluvii decurrentis, haud
V ſecus, quam ſi avolaremus. Defece-

citr. runt ſicut fumus, aut umbra, quæ ve-
lociter præterit, omnes dies noſtri.

“ Omnis homo eſt ut gramen, quod cito
e Ad. exareſcit, & velut flos graminis, qui
facile decidit. Fac igitur me ſcire Je-
ri hovah finem meum, & menſuram die-
,i rum meorum, quæ ſit, ut ſciam, quam
ſoe temporalis ſum. Ecce, ut palmos po-
“ ſuiſti dies meos, & ævum meum tan-
gitur quam nihil coram te: profecto uni-

un verſa vanitas omnis homo ſtans.
i † . —-
Domine, ſcire fac nos, ut numere-

nobis .Z
onen mus dies noſtros, & civitatem manen-
gus tern hic non habeamus. Notum mi-
IS⸗

bus hi fac perbrevem & caducam vitam
meam, ut in omnibus, quæ dicam,

ſalu⸗
quæve faciam, meminerim extremo-
“ rum meorum, ut in hoc mundo non
jnel⸗ . . .. . . . .
“ mihi ſoli, ſed tibi vivam & moriar,

⸗ in fide alacris & hilaris, ex ſpectans
diem meæ ex hoc ergaſtulo emigra-

0˙
der⸗ tionis, & apparitionis Filii tui dile-
din Ri, Jeſu Chriſti, ac paratus ad eam
⸗ in ſandis converſationibus & pietatis

aoffiolis quafi feſtinem.

3 8 Pro Ffelici ex hac vita ewitu.

—

um, & contra ſalutem meam.

pParatus inveniar.

æternam aperiet.

tuum:

ultimos quæſo gemitus cordis
mei exaudi, Amen.
F 7 N 1 §.

Cuſtodi me a ſubitanea & impro-
viſa morte & ab æterna damnatione:
ne preæter expedlationem ſubito, ex.
trema hora mea præventus, obruar;
ſed ut vera converſione & vera vita

Et me ſervum tuum in pacem tan-
dem dimitte, ſecundum verbum

Quia viderunt oculi mei ſalutem
tuam, quam paraſti in oculis omnium
populorum. Lumen ad revelationem
gentium & gloriam populi tui Iſrael.
Da, ut verbum meum ultimum ſit
illud, quod Filius tuus dilectus in ara
crucis locutus eſt: Pater, in manus
tuas commendo ſpiritum meum. Er
cum ſermonis uſu prorſus conſtituar,

Largire quæſo mibi exitum ſaluta-
rem & felicem ex hac vita, ut, adven-
tante extrema hora mea, placide ob-
dormiam & in vera confesſione, inte-
gro rationis uſu, vitam finiam; ne
mens & ſenſus debilitati, more deli-
rantium, erumpant in voces blasphe-
mas, impias vel abſonas a profesſione
Chriſtiana, contra te Dominum me-

Et cum eadem extrema hora mea
venerit, fortem & intrepidum me fa-
cito ad mortem temporalem perſe-
rendam, quæ mihi januam ad vitam

4

te gel

lasphe.
ſfeslione
m ne.

1
.

impto.
tione:
0, ex.
9bruar;
1a vi

r neas
me ſSi⸗
herle⸗
Vitam

tun.
rbum

Item
nium
dnem.
ſuel.
n ſit
era
anns,
. N.

8 = N
— — 3
C
=£
E
— X
=

R

VierFarbSelector Standard“*

15

Balance

Focus

N

MEDITATIONES

2
8
11
1
12

VERAM PIETATEN
EXCITANDAM,
ET
INTERIORIS HOMINIS
PROFECTUM PROMOVENDUM
ACCOMMODATE.
ITEM

EXERCITIUM
PIETATIS
QVO TIDIANVUAMP 8
OQVUADRIFPARTIITUII.

EDITIO EMENDATIOR, 2 u.
AbDDITISQUE SCRIPT'URXE S. ET-
PATRUM TESTIMONIIS,

OPERA ET STUDIO
JOH. GERHARDI,

K
1¹

NNDII

J
10

9

1

H
8

5
Copyright 4/1999 VxyMaster GmbH wwW.VXyVmaster. com

QAO
88. THEOL. D. ET IN ACAD. —
JEN. PROFESS.
CUM PRIVILEGIO. .
LIPSITI, D
Sumt. JOH. FRID. GLEDITSCHII
B. FILII. —

MDCCLIX. — .—