dine exequi cœpit. Hanc obedien-

tiam, juſte judex, offero in pretium &

ſatis-

) Pſ. 19, 13. S) hil.2,8. *) Luc.2,42.

——
ligfalli
tutis me⸗
—

1451
ueed

um te
ſe inm
glotig
Necumn a
inor in
s com
corſen
leibus K
4 ſeties
ſi,
h ſed (a
D
it ſehl
erior.
un Nor
RN
Etie V
nrumn
in
8
ee lſtie
nenitn
coren

A

Eceptotn
dinendt
1n inveni
m? Tene-
En
ehat ofeni
hebulul⸗
ure, Atl
Eitas foren
ilime cn

Gelioenn

mods ein
ominis en
elinn en
iatenin
Muronm
tum nend.
ts nerher
morim ie.
plurt. N
gellet⸗
ojmen
Sſelich
lieniun

5 ugn⸗
rucis⸗ 15
elet
eliiß 1
eiix
vpreimmi
ſui⸗

Muaf

oMtif.

Partis I. Cap. III. 19

ſatisfa tionem pro multiplici juven-
tutis meæ inobedientia, Amen.

CAPUT III.
LAPSUS OVOTIDIANOS
KRECENSET.
OAnde Deus, juſte judex, nemo co-
ram te innocens eſt, a peccati a
labe immunis nemo: deſtituor % &
ego gloria illa, quam me oportebat
mecum ad tuum afferre judicium: de-
ſtituor innocentiæ veſte, quia indu-
tus comparere debebam ante tuum
conſpectum: ſepties c imo pluribus
vicibus fingulis horis cado: ſeptuagi-
es ſepties ſingulis diebus pecco: Spi-
ritus q quidem interdum promtus
eſt, ſed caro ſeinper infirma. Viget
quandoque ac roboratur homo inte-
rior; ſed languet ac infirmatur homo
exterior. Nec enime quod volo bo-
num, hoc ago: ſed, quod nolo, ma-
lum. Quoties vanæ, pravæ ac impiæ
cogitationes in mente exſurgunt!
Quoties vana, inutilia & noxia verba

prorumpunt! quoties perverſa, prava

& iniqua facta me pollunt! J Omnes
meæ juſtitiæ ſunt ſicut pannus mulie-
ris menſtruatæ. Ergo gjuſtitiam me-
am coram te ſtabilire non audeo: ſed
coram juſtiſſimo tuo tribunali me
. pronus
4) Zoh. 14,7. b) Rom. 3,23. &) Prov.
24,6. 4) Matth. 26,4 1. e) Rom. 7, 19.
F) Ma. 64, 6. Rom. 10, 3.

20 Ewercirii pietatis

pronus humilio, & a ex profundis ad mi em
te clamo: Domine, ſi peccata impu- (ionun,
tare decreveris, quis ſuſtinebit? ſi in mormam
judicium intrare volueris, quis per- quid eun
manebit? ſi ad ſeverum juſtitiæ tuæ un,k
examen me volueris ſiſtere, quomodo erum.
coram te potero conſiſtere? Si c exa- (otee
Qam vitæ meæ rationem vis require- In iene
re, ad mille ne unum quidem potero io&!
reſpondere. 4Obſtruitur ergo os me- ite Dens
um: dignum æternis cruciatibus me not
coram te profiteor, & æterno me car- (egioni
ceri jure mancipari poſſe, cum lachry- ſete De
mis confiteor. Pro his quotidianis mnnn
vitæ mecæ peccatis offero tibi, Sande t&in
Pater, pretioſiſſimum Filii tui ſangui- u! Ren
nem effuſum in ara crucis, e qui me ſher omn
lavat ab omnibus meis delidtis. Pec- iſicherſe
cata mea, quæ me captivant, ſunt ho- uen
ſtes longe plurimi & potentiſſfimi, ſed tarl
longe pretioſius & efficacius eſt Aôov heder
Filii tui. IIlud perfectifimum, ple- er kitl
niſſimum, & ſanctiſũmum Chriſti Mo nn
pretium cedat mihi in remiſſionem pi
meorum delidtorum, Amen. ealt en
*) Eſ. 130, 1. 2. 5) Pl.- 134,3. ) goh. EInnndn
9,3. d) Rom. 3, 19. e) 1 Joh. I, 9. ippit
”l
CAPUT IV. Denn
VITAM UXTYA NORMANM KAN
PRIMA DECALOoI TüBD llie⸗
EXL EXAMINAT. E ſi
Oinde Deus, juſte judex, dediſti 4
nobis legem tuam in monte Si-

a) Erod. 20, f.

8s Partis I. Cap. I. 21

—

tofultà nai, eamque omnium noſtrarum a-
Aenii Etionum, verborum & cogitationum
nebit! ii normam eſſe voluiſti, adeo, ut, quic-
Seg quid cum hac norma non eſt congru-
lltiru um, a reputetur in judicio tuo pec-
ede catnum. . .
) e Qoties lucidiſſimum illud ſpecu-
nnitetit lum agnoſco, fœditatem meam per-
eidenſen ſpicio & totus cohorreſco. Diligere
te, Deus meus, ſuper omnia debeo:
at b quoties mundum diligo & tuæ
dilectionis me capit eblivio! Time-
re te, Deus meus, debeo ſuper o-
mnia: at quoties conſentio in pecca-
ta, & timor tuus mea excidit memo-
ria! Requiris, ut tibi, Deus meus,
s ſuper omnia confidam: at quoties
in adverſis cor meum fluctuat, ac de
Paterna tua cura ſolicite atque anxie
dubitat! Obedire tibi, Deus meus,
debeo ex toto corde: at quoties caro
mea refrataria huic obedientiæ pro-
poſito renititur, c & me interdum
captivat peccati carcere! Sanctæ de-
bebant eſſe cogitationes mexæ, ſanéta
& munda deſideria: at quoties vanis
& impiis cogitationibus turbatur
tranquillæ mentis gloria! Invocare
te, Deus meus, debeo ex toto corde;
AHUat quoties mens in precibus vagatur
a ſolicite angitur de exauditione?
Quam ſum ad preces remiſſus, & in
EG N 2 fiducia

a A) 1I Joh. 3,4. b) 1 Zoh. 2, 15.
c) Rom. 7, 23

tetzocid
huciatbiut
etno Ne d
luchf
,C N

22 Evercitii piezatis
fiducia concipienda demiffus! quam
ſæpe lingua quidem erat, nec tamen
adoro a te in ſpiritu & veritate! Quam
profunda beneficiorum tuorum læpe
me capit oblivio! Quotidie beneficia

tua largiter in me fundis, nec tamen

quotidie pro beneficiis gratias tibi
refundo. Quam frigida de immenſis
& infinitis tuis in me collatis mune-

ribus cogitatio! Quam tenuis in cor-

de meo utplutimum devotio! Utor
donis tuis, nec tamen prædico te da-
torem! Hæreo in rivulis, ad fontem
non propero. Verbum tuum ver-
bum Spiritus vitæ eſt: ſed fructifica-
tionem ejus ſæpe c impedio, & opus
Spiritus ſancti in me ipfo deſtruo.
Scintillam boni propoſiti accenſam

ſæpius extinguo, nec incrementa do-

norum anxie flagito. Pro his & omni-
bus peccatis ac defectibus meis offerò
tibi, Deus meus, puriſſimam & perfe-
Riſſimam Filii tui obedientiam, qui
te ex toto corde perfecdte in diebus
carnis ſuæ dilexit, & toto corde perfe-
Gtiſſime tibi adhæfit, in cujus factis,
verbis & cogitationibus nulla in-
venta eſt peccati macula, nulla vel
minimæ culpæ labecula. Quod mihi
deeſt, id fidenter ex ejus plenitudine
haurie. Propter dilectum iſtum Fili-

um miſerere ſervi tui, Domine, Amen.

—

ITA1
Recxy,
19
de
Immote
intsz nee
preſegn
E Ge ill⸗
un corei
2—
OInhr
Uulisprer
womoee
getzl
niten
Eunenir
Funumy
ſutee
ſonnt
ledad
u 3 cr
er zu
det itn
etian
Gennnt
ene tee
ernte
N
Recat
imne f
ung
nia
4

CAPUTYT

a) Zob. 4, 23. ) Foh. 6, 63.
*) MWorth. 132⸗ 7* 4) Eſa. 53 9.

Partis J. Cap. V. 2¾
—— . —
ſsl un CAPUT V.
ee ie VITAM UXTA NORAMAM
nel SECUNDXE DECALoocI TABU-
onm LA CONSIDERAT.
rdee⸗ SAnge Deus, juſte Judex, æterna &
e immota tua voluntas eſt, ut a Pa-

iiii rentes meos & Magiſtratus vero hone-
kene, re proſequar: at quoties nimis tenui-
lursnn ter de illorum autoritate cogito, ve-
nis inee ram cordis obedientiam illis detre-
wine⸗ Qo, infirmitates eorum traduco, nec “
1

a ſeriis precibus eorum incolumitatem
„Promovee, iram adverſus ees ſæpius
u foveo, quibus me in patientia totum
ſubmittere debeo. Sancta tua volun-
tas requirit, ut proximo in omnibus,
quantum poſſum, inſerviam: ſed quo-
ties beneficentiæ me capit tædium, &
ehenii condonationis fraterne faſtidium!
nitee, Qoties ad iram, odium, invidiam &
mesdi⸗ rixas a carne mea ſoliciteor! Quoties
nE fervet irati cordis incendium inte-
etin rius, etiamſi verba cententioſa non
eh audiantur exterius! Sancta tua vo-
ctlele luntas requirit, ut caſte, pudice ac
iu ii temperanter vivam: ſed quoties a-

3,40 ſonn

1e mor crapulæ & libidinis animam me-
4 4 am peccato facit captivam? Quo-
Ee ties intus fervent libidinum incendia,

genin etiamſi cohibeantur exteriora mem-
llun bra! Qui c aſpicit mulierem ad
d N 3 cen-
5
4 ) F 25 2 20, 12.

66 5) I TLim. 2, 2.
„FS ec) Matth. §, 28.

, 7,/1 ietatis
Ewercitiiſp
24

ſcatus
jam fornicatu
e. ſeendamn auh Ndi it veritas.
eſt um ea in corde ſuo, S as⸗
ea 4
oriss oram De eiozo.
aet Soi, luſus cibi, p
noties e en Dei .
1 epetrar 1 bo
eonzugii) inatus &
nieatio conjubii) inord att E in⸗
moder us ſæpe nobis nan a verten⸗
c0
modera be mobi⸗ tir
. bre 1t5 . iscum
ri imludicium nob urte⸗
e le Kenatne modo in
ir en Prorininin nullo
irit, u
qui

negotiis dec 1P n; ed potius ejus
5 „
5 1
Ilam;
11

: nævos ejus
oda pemovceam r panio
hauc am traduca nbetline e
henddd⸗ arn, nec intembeſtir 4
temerari SSõ eum arg enlitt
uotien g um quæro enm Anſun rin
nmoclim Quoties de pr
ecommodum!

merarit 1 ium Sancta
1 1 .
im profero ) dic n
1 Intas uequtrit, ut ah omnt Pra-
tua volr.

Va cone Spiritus,
P 1 ibe ſit § 1
UI iſcentia liber ai .
lib Era ſt mens, libera it a c aeun .*
4 2 r 0 1 biſcentiis
& Pravis C neup

Sp 1 Sicut
P at!
ritum contamin
1

igine
aturigi
renni aquarum l rigine
nd dita cor meum pra Oiha
pirenei erpetuo æſtua is
Pinnibue n is peccçatis &
ibus me
omnibus

offer 63 Pa perfe-
me ter,
tibi Sand isti 7
r0 »

s ſi nam 1 ui
1 ientiam, 4
onmes homines Perfecto 3 K ind d e-
X d, & n ore ejus non eſt lia abe
1 15
dolus, nec in v ulla ab-

t. I, 22
a) Zer. 6, 7. b) Eſ. 53,9. 1 Pe

(bnede

—
natio,
en Prl
iio ie
Uintig,
lten
Meg, &.
4) Ku
—

ry/H
50

Iin
e &
ouimns
ipent
ereſtis
Uer⸗
etern
en de
e er
Eemist,
allnte .
13
is Non
4 Detfehe
MN
1 i cd
utleren

Wnlun

ienchrl
n bi
ſalnte

ART

5
—
Cornicunn
cit verimn
dic hn
llus cidi de
Uts in
n aAdrette
ran te e
iscuminn
Voluntss
lo molol
wint⸗
NEV0 ei
. ſ n
enheltos
AIPCan N
Em Wjult,
rotinni
lunl n
onmniN.
41 Hriun
aninn
1aereht
hllee
int! den
ſatuiei
is cor⸗
lelelin
emign ſt
mnalet
imend

er

Nir

Partie I. Cap. VI. 25

4

erratio; nec in natura corruptio. Ad
hoc a propitiatorium vera fide con-
fugio, ac per fidem ex vulneribus ejus
haurio, quantum mihi ad juſtitiam &.
ſalutem ſufficit. Miſerere mei, Deus
meus, & Pater meus, Amen.
a) Rom. 3, 25.

CAPUT VI.
APIENIOS PECCOATS WWPIUS
NOS PARTICIFPARE
0S TENDIT.
Ancte Deus, juſte Judex, commi-
ſiſti mihi non ſolum meæ animæ,
ſed & proximi curam. At quoties

proximus mea negligentia magnam

facit pietatis jacturam! Quoties eum
in peccatis haud ſatis libere & confi-
denter increpe! Quoties vel metu vel
favore retractus minus libere ipfius
delidta arguo! In a precibus pro ſa-

lute ejus fundendis ſum remiſſus: in

peecatis b ipſius increpandis timidus:

in ſalute ipſius promovenda langui-

dus: ita ut juſtisſime ſanguinem per-
euntis proximi a me requirere poſſes.
Si perfecdta ac ſincera in me eſſer
proximi dilectio, utique etiam liber-
rima ex illa procederet incerepatio.
Si in corde meo ignis ſinceræ carita-
tis arderet, utique etiam in ſpirituale
incenſum prscum pro ſalute prozimi
faciendarum clarius prorumperer.
Pre ſeipſo orare, eſt neceſſitatis: at
pro ſalute proximi rogare, caritatis.
. 4 Quo-
9) 1 Tim. 2, I. b) Ezech. 3, 21.

26 Ecxercitii pietatis
Quoties igitur preces pro ſalute pro-
ximi negligo, toties violati dilectio-
nis mandati meipſum damno. Mo-
ritur proximus eorperis morte, & ec-
ce luctu ac gemitibus omnia com-
pleo: cum tamen mors corporis nul-
lum afferat pio homini nocumentum;
ſed potius ad cœleſtem Patriam præ-
beat tranſitum. Moritur proximus
animæ morte, peccata mortalia per-
petrando, & ecce ſecuro animo ipſum
mori video, nec ulla ratione doleo:

um tamen peceatum ſit vera mors

animæ, per quod inæſtimabilis fit ja-
Kura divinæ gratiæ & æternæ vitæ.
Offendit proximus regem, qui corpus
poteſt occidere, & ecce modis omni-
bus quæro ipfius reconciliationem.
Offendit Regum omnium Regem, qui
a animam & corpus poteſt in gehen-
nam mittere: & ecce ſecuro animo
illud intueor, nec cogito infinitum
malum eſſe iſtam offenſionem. Im-
pingit proximus ad lapidem, accurro
promtus, ut ipſum vel a lapſu cuſtodi-
am, vel ex lapſu ſublevem: Impingit
⁶ in angularem ſalutis noſtræ lapi-
dem, & ecce ſecure hoc uegligo, nec
ut ipſum viciſſim erigam, debita cura
ac diligentia, laboro: Mea peccata
ſatis multa ac gravia ſunt, nec ta-
men timui alienis etjam participare.
Propitius eſto, o Deus! peccatori ma-
Zno,

* Matth. 10, 28. b) Pſ 118, 22.

5
—
dno, & ni
io mi
Der Chriſt
60 40 hin
nortung:
R peccato
Gad hane
drdamn
le & ſaly
De in Et

4) Nb.

—

HM
n
60.
nle D

oine⸗

trernni
MIn.
es
uum ſe
n ld
tnio e
darem
ſdorum
Dtibiin
Kem, 8

) lie

i
—
ſalute pre⸗
nno. NM.
otte, Aer⸗
mnin dn-
orhorihn
cummentun,
ttian e
ur grcini
hotttli er
nimd ſpnn
lone teti
t renn nin
biſst,⸗
etne iin
in glicni
nodis onn.
heilinteen
Rexenn 1
eſtngee⸗
eul iin
1o Uhtninn
ſonenn. 1.
eialin
hſici
n: Inpli,
uſne in
eslin
ſea lin⸗
ut eel
aricp

E

1. 11891

Pariis I. Cap. V. 27

gno, & nimis onerato. Ad tuam con-
fugio miſericordiam in Chriſto, &
per Chriſtum mihi promiſſam: acee-
do ad hanc a vitam, ego in peccatis
mortuus: accedo ad hanc viam, ego
in peccatorum tramite errans: acce-
do ad hanc ſalutem, ego propter pec-
cata damnationis reus. Vivifica, di-
rige & ſalva me, vera vita, via, ſalus
mea in æternum, Amen.

4) Zob. 14; 6.

CAPUT VII.

UNDIQUE PECCATORUM NOS
CONINCI M0ONET.

OaAnde Deus, juſte Judex, ſi reſpi-
cio in cœlum, cogito te Deum
meum multis modis a me offenſum.
Peccavi a Pater in cœlum, & coram
te: non ſum dignus vocari filius
tuus. Si reſpicio in terram, cogito
creaturis me per peccata turpiter
abuſum. Non ſolum noctis caligi-
ne, ſed & diei luce ad opera tene-
brarum ſæpius abuſus ſum peſſime.
Si reſpicio exempla peccatorum,
quos juſto judicio pœnis ſubjeciſti,
invenio me delictorum pondere ipſis
eſſe parem. Si reſpicio exempla
ſanctorum, invenio me illis in ſan-
Qo tibi inſerviendi ſtudio longe im-

parem. Si de Angelo cuſtode meo
, N

V cogite
4) Lac. I5,. 19.

28 Ewercitii pietatis

cogito, invenio eum ſœpius peccatis a
me eſſe fugatum. Si de diabolis cogi-
to, invenio eorum inſpirationibus a
me ſæpius locum eſſe datum. Si rigo-
rem legis tuæ perpendo, invenio mul-
tis modis vitam meam ab illius nor-
ma diſcrepare. Si me ipſum reſpicio,

invenio cordis mei cogitationes co-
ram judicio tuo me accuſare. Si ven-

turam mortis horam cogito, invenio
eam eſſe juſtiſſimum peccatorum meo-
rum a ſtipendium, ac niſi ex mera
miſericordia propter Chriſtum me
receperis, æternæ mortis fore januam

ac initium. Si venturum judicium

cogito, invenio me commeruiſſe, ut
peccata mea diſtrictiſſima ejus ſeveri-
tate vindicentur, & ad exacéctiſſimum
juſtitiæ divinæ calculum revocentur.
Si infernum cogito, invenio me pec-
catis meis poenas ejus juſtiſſimas
commeruiſſe. Si vitam æternam co-
gito, invenio ejus adipiſcendæ ſpe
peccatis meis me jure ac merito ex-
cidifſfe. Omnia ergo peccatorum me
convincunt meorum, tu modo, 0
Deus meus, ; ne vertaris mihi in cru-
delem! Ad Chriſtum, Filium tuum
dilectum, mediatorem meum unicum,
confugio, per illum gratiam tuam &
pPeccatorum remiſſionem mihi obtin-
gere firmiſſime eredo. Accuſant me
greaturæ, accuſat liber conſcientiæ,
acen⸗
a) Ram. 6, 23.
b*) Zob. 10, 16⸗

e.

—
Aebſant
atanag
nignilin
Uleipe:
io Geſti
neis ſtt
Dutſs Dr
di erin
InIma
columber
uminib
(oristli
e etn
Mhin’, &
Vehies P
inen,

. I

. (
Lreoy
UII

Onge
n
Pintns
Rer⸗ Peee⸗
not, Pon
ei, K
lt: don

¹) e

Spe
boli

ccat tis
scg⸗

tionibus

1.

irige⸗

Venionl.
illius to-⸗
mreſzeo⸗
tationes ed⸗

le.
to,

lter⸗
Ioren⸗

totunnned.

hili

er Des⸗

hrilen n
ejn wben

n in
mheruſſerl D
e
euiliin

lon

8 ſget⸗
nun

teſeen
nionete .

MI

Atlinit

Ttepunce⸗
liech 9

cat

1 nvin,

etloet⸗

Oond
0

iince

Partis I. Cap. Vill. 29

—— — —

accuſant llegis divinæ tabulæ, accuſat

Satanas die & nocte: tu vero, o be-

nigniſſime Jeſu, patrocinium mei
ſuſcipe: tibi æ« dereli cus eſt pauper,
quem vides omni creaturarum ſola-

tio deſtitutum: in tua pro peccatis

meis ſatisfactione, in tua ad dextram
Patris pro me interceſſione omne mi-
hi perfugium conſtitutum. Accipe,
anima mea, pennas auroræ, & inſtar
columbæ abſconde te in petræ fo-
raminibus, hoc eſt, in Chriſti Salva-
toris tui vulneribus: b abſconde te in
hac Ppetra, donec pertranſeat ira Do-
mini, & invenies in ea requiem, in-
venies protectionem, invenies libe-
rationem, Amen.

a) Pſ. 10, 14. b) Cant. 2, 14.

CAPUT VIII.
EX6οTRITIONIS EFFE.
CTIBVSDE PECCATI GRA.-
VWIIATE NOS CGONVINCI
ARovII.

SAnde Deus, juſte Jjudex, a cor me-
um contritum eſt & humiliatum,
ſpiritus triſtis, coanguſtatus, pro-
pter peccatorum meorum, quo pre-
mor, pondus. Defecit virtus cerdis
mei, & vigor oculorum meorum per-
iit: comprimitur cor meum: proinde
N 6 erum-

) Eſa. 66, 2.

30 Exercitii pietatis.

—

erumpunt lacrymæ: comprimitur

Spiritus meus, proinde obliviſcor ſu-

mere panem meum: vulneratum eſt
cor meum, inde ſanguis vulnerati
cordis, fons lachrymarum, profluit.
a Delicta quis intelligit? Proinde et-
iam quis dolorum cordis ob deliéta
coanguftati intelligit? Sitit “ anima

mea arida & contrita ad te, fontem

vitæ, Chriſte, paſce me rore Spiri-
tus ac gratiæ. Gemit ad te cor meum
coanguſtatum: o vera lætitia, e redde
mihi pacem & quietem cordis, ut fide
juſtificatus q pacem habeam apud
Deum. Condemnat mee cor meum,
tu me abſolve, qui fortior es meo
corde. Accuſat me conſcientia mea.
tu me abſolve, qui fortior es meo cor-
de. Accuſat me conſcientia mea, tu
me abſolve, qui conſcientiæ chiro-
graphum confixiſti in cruce. Offero
tibi, Deus meus, g cor meum contri-
tum & humiliatum in gratisſimum
quoddam ſacrificium: offero tibi ge-
mitus meos veræ & ſeriæ contritio-
nis nuntios: offero tibi lachrymas
meas, ſerii doloris teſtes, uberrimas.
In me deſpero, in te reſpiroe: in me
deficio, in te reficior: in me ſentia
anguſtiam, in te iterum invenio lætit-
tiam. Laboro b & oneratus ſum ni-
mis

⁸) Pſ. 19, 12. b) Pſ. 42, 3. c) P. 51, 00.

9) Rom. 5, 1. e) I Job. 3, 20. f) Col.
2, I4. g) Pl. §I, 19. ) Mattb. 11,32.

— 4

—
mis tun
ner cN
inhocat:
untue
6 30 tee
nrofune
lingigcz
Uon eſt 1
Recatumn

.ites me⸗

ſant onn
ne: ſini
Peihe,
e ttans
Uumd Ie,
ernee

Ie ck, de
di Ponge
ie i

.

—

W1
C
71
Fuhede
I meb,
unn torie
de contl
lanami

.
—
nprininr
liriſcot r.
deratunel
6 Vulenn
1, Moolrt.

Proiote ſ .

tiet an
1e, foltn
elteh⸗
te cor len
tiat
is 1 N 14
bezm 1
D euk,
Ntior 65 I
ſientin nen
resneoch⸗
ri 3 nen
entſt i

ce.

los n

Partis I. Cap. IX. 3
mis, tu me reficies & requiem animæ
meæ concedes. Abyflus a abyſſum
invocat: abyſſus meæ miſeriæ abyſ-
ſum tuæ miſericordiæ. De b profun-
dis ad te clamo, projice c peccata mea
in profundum maris. Non à eſt ſa-
nitas in carne mea propter iram tuam:
non eſt pax in osſibus meis propter
peccatum meum: quoniam iniqui-
tates mec transeunt caput meum,
ſicut onus grave graviores fuerunt
me: ſana animam meam, ccxleſtis
Medice, ne abſorbear ab æterna mor-
te: transter onus peccatorum meo-
rumame, qui illud in te ſuſtuliſti in

cruce, ne deſperem ſub hoc importa-

bili pondere. Miſerere mei „ fons
Sratiæ & miſericordiæ, Amen.
4) M. 42, 8. ) Pf. 130,: I.
*) Micb. 7, 19. 2) PEfj. 38, 4. 5.

CAPUT IX.

OMNIA DEI BENEFIOTIA DE

PECCATIORVAM GRAVUITATE
TESTIARI DOCEI.

Gande Deus, juſte judex, quo plura

in me beneficia contuliſti, eo ma-
gis doleo, quod te patrem tam bene-
ſicum toties offendi. Quetcunque in
me contuliſti munera, totidem mihi
transmiſiſti amoris vineula. Devin-
zire me tibi voluiſti: ſed ego tui tuæ-
N7 gue

32 Evercitii pietatis
— — —,
que oblitus benignitatis, peccatorum
numerum cumulavi. Peccavi, Pater, in
cœlum & coram te, a non ſum dignus
vocari filius tuus, fac me ſicut unum
ex mercenariis tuis. Diſpliceo totus
mihi, effice, ut placeam rotus tibi.
Larga tua benignitas, & mirabilis b
longanimitas ad poenitentiam me diu
invitarunt; ſed venire hactenus de-
trectavi. Sæpius cme vocaſti, beni-
gniſſime Deus, per verbi prædicatio-
nem, per creaturarum admonitionem,
per crucis caſtigationem, per inter-
nam inſpirationem; ſed obſtruxi au-
res cordis mei penitus ad iſtam voca-
tionem. Omnes animeæ meæ vires,
omnia corporis mei membra ſunt do-
na tua: omnibus igitur animæ viri-
bus, omnibus corporis membris pa-
ratus eſſe debuiſſem ad ſancta ſervitia,
tibi debita: ſed feci ea, proh doler!
injuſtitiæ & iniquitatis arma. Tuus
eſt ſpiritus, quem traho: tuus eſt aer,
quem haurio: tuus eſt Sol, cujus lu-
cem quotidie video: omnia illa a
vitæ ſanctitatem mihi debuiſſent eſſe
adminicula & inſtrumenta: ſed con-
verti ea, proh dolor! in peccati ſervi-⸗

tia. Creaturis utendum erat ad Crea-

toris gloriam: ſed peſſime illis abu-
ſus ſum ad ejusdem ignominiam. In
Solis luee induenda q erant lucis ar-
ma?

a) Luc. I5, 19. b) Rom. 2, 4.

c) Matth. 23, 37. “) Rom. 13, 12.

.
—
! ſedh
bintum
accirnr,
ernn.
E cedi
R lundo
lal in
lezeli,
Ilibugl
1e ledliten
ius: ſecl
earumal
ſag! 8
eun ger
kellt: 4
It a om

i Hi

en dealb⸗
Ne,cumd
rkdicem

)el
—

Ryper-

40 Ng

ANII b,

N
kins
tem: 1l
Renitu

—
etcnonun
bi,baehin

ſicutumm
Plceonn
toretb,
mindisl
am mei
hidenis⸗
ealin de⸗
Nrrlaft⸗
nonitioten,
,Eet n

cPetui

ihamner
mner ſleh
n lunte
anine ii
nenbſsk⸗
ndt nt
ncoet.
I

Parti: I Cap. X. 33

ma: ſed perpetravi in eisdem tene-
brarum opera. Quicquid vitæ meæ
additur, ex tua benignitate mihi con-
fertur. Tota igitur vita mea inſervi-
re debuiſſet ei, a quo dependet tota:
ſed ſando tuo miniſterio vix impenſa
fuit pars illius minima. Quotquot
ſenſi inſpirationes bonas’, totidem
ablegaſti ad me gratiæ tuæ famulas,
quibus ut per veram pœnitentiam ad
te redirem, benigniſſime ſum invita-
tus: ſed heu quoties amantiſhmum
earum alloquium præfracte ſum aver-
ſatus! Suſcipe eum, qui jam tandem
cum gemitu & contrito corde ad te
redit: Aſperge me ſanguine Filii tui,
ut ab omnibus a inquinamentis car-
nis & Spiritus mundatus, ſuper ni-
vem dealber, & in cœleſti Hieroſoly-
ma, cum omnibus ele dis æternum te
Præœdicem, Amen.

) Cor. 7,I. b) Eſ. 5I, 9.

CAPUT X.

SEVERIIATIEM IRA PDIVINA
ADVERSUS PECCATA TN CHRI-
§TI PAS&OνNE 40C MORTIE
CONSIDERAT.

OaAnce Deus, juſte Judex, aſpicio
2 Filium tuum in cruce pendentem
& rivos ſanguinis largiter effunden-
tem: aſpicio eum, & ecce præ tertore
penitus deficio. Peccata mea ſunt fer-
xre1

34 Ewercitii pietatis

eius perforavi: peccata mea ſunt hor-
ridæ iſtæ ſpinæ, quibus ſanctiſlimum
illius caput, ipfſis angelicis potefſtati-
bus reverendum, coronavi: peccata
mea ſunt aculeatæ iſtæ ſcuticæ, qui-
bus purisſimum ipfius corpus, pro-
prium divinitatis templum, flagella-
vi. à Fera pesſima ceœleſtem illum
Joſephum laceravit, & tunicam ipfſius
ſanguine cruentavit. Ego miſer pec-
cator ſum fera illa pesſima: ſiquidem
in hunc dilectisfimum tuum Filium,
agmine facto, b irruerunt mea pecca-
ta. Si tantopere obedientisſimus Fi-
lius angitur & laborat propter pecca-
ta aliena, quid inobedienti ac immo-
rigero ſervo metuendum erit, propter
peccata propria? Vere magna &
lethalia fuiſſe oportet animæ meæ
vulnera, propter quæ ſananda unj-
genitus Filius tuus tam miſere percu-

oportet fuiſſe anime meæ morbum,
propter quem curandum ipſe cœle-
ſtis Medicus, ipfſa vita in ligno mo-
ritur. Video ſanctisſimæ illius animæ
cruciatum: audio miſerabilem ſan-
Riſſimi Salvatoris mei in cruce ceju-
latum: propter me ita angitur, pro-
pter peccata mea ſe a Deo de relictum
conqueritur. Si pondus alienorum

*) Gen. 3, 33. b) Eſa. 53, 6
*) Matth. , 46. za⸗

rei iſti clavi, quibus manus & pedes

titur. Vere magnum & lethalem

pecca-

—
Peccator

Potenten

erprimat
ubilis e
erimabi
Mum! 0—
Kernis
uungi

“ Di cum

ci) Chr
e diini
in r

Corun -

run ope
Uitislari
niſerieor
te arbot
mni
in Ohern
Penitnt
35 npuin
1 Chrigt
gun en
is, al
ut
RNNN
lolun ge
un E

um Meor

Uünum

dezg abl
Une ice

) u⸗

18 heles
alanthor⸗
Ddilümun
Poteini⸗
i:: ekeil
tice, d⸗
tpus, ⸗
m, gel⸗
ſen Unn
giemirin
hmiſer r⸗
: ſglien
nn ülue,
men eat.
bſnuk:
Mer ent⸗

ti Nind

ihe
neln
nint
aes .
lele hent⸗
lemden
bum
e e
ſoro n⸗
iusanine
bllen Kn.
rtuee eeſ⸗
ut, N
liennil
Pec⸗

Parris I. Cap. . 35

peccatorum tantopere premit omni-
potentem Dei Filium, ut ſudorem ipſi
exprimat ſanguineum, quam intole-
rabilis erit Dei ira, ac furor ejus in-

æſtimabilis adverſus inutilem ſer-

vum! O a aridum, & infelix lignum,
æternis gehennæ ignibus mancipa-
tum, quid metuendum eſt tandem ti-
bi, cum hæc fieri videas in ligno viri-
di? Chriſtus eſt arbor viridis in radi-
ce divinitatis, in caritate humanita-
tis, in ramis virtutum, in foliis ſan-
Rorum verborum & in frudtu bono-
rum operum: eſt cedrus pudicitiæ, ac
vitis lætitiæ, palma patientiæ, & oliva
miſerieordiæ. Quod ſi viridem hanc
vitæ arborem propter peccata alio-
rum ignis iræ divinæ accendit, quan-
to magis peccatorem, propter infrugi-
fera opera, velut aridam arborem,»

penitus abſumet! Quam grandibus

& ſanguinolentis literis peccata mea
in Chriſti corpore apparent ſcripta!
quam conſpicua eſt, o juſtiſſime
Deus, adverſus iniquitates meas ira
tua! Quam arcdtam oportet fuiſſe
captivitatem meam, cum tam pre-
tioſum detur Aérςbι ad folvendum
eam! Quantas oportet fuiſſe peccato-
rum meorum maculas, cum rivi ſan-
guinum ex Chriſti corpore defluant
ad eas abluendas! O juſtiſſme Deus,
atque idem benigniiſime Pater, re-
ſpice

4) Lac. 23, 31.

36 Exercitii pietatis

ſpice, quam indigna pro me paſſus Fi-
lius tuus, & oblivifcere, quam indigna
operatus ſit pesſunus tuus ſervus. Pro-
funda ipſius vulnera intuere, & pecca-
ta mea a demerge in profundisſimum
miſericordiæ tuæ mare, Amen.

a) Mich. 7, 19.
PARS SECUNDA

DE MEDITATIONE

BENEFICIORUMDI.
VINORUM.

Editatio benefciorum divi-

norum ex Naturæ & Eccleſiæ
bhorto pulcerrimo varios eosdem-
que fragrantziimos munerum di-
vinorum flores colligit, eorum

odore ſeſe in Spiritu recreat, &ι

Jacrificia labiorum in odorem
Juavitatis vicigtim Deo offert.
Diſpeſci autem poſſunt benefcia
Dei immenſa ac innumerabilia
juxta tres fidei Chriſtianæ arti-
culos. Deus creavit, redemit ac
Janctificavit nos; cumulat maxi-
nis in hac vita bonis, majora pro-
miſiz in vita æterna. Confert in
nos animæ &σ corporis exter-
na bona; cuſtodit a malis, con-
ſervat in bono: gquod factum

tegit;

.
—

nhitl

un ⸗
pobrwe⸗
hinimi
Inlen,
lui potſt
lfutur⸗
Gerrinn
—

CRATI4
UONE

40

Pli
ho, tere
anus tu
tunt mete
lunmmin
li, ſeut
am ge

(( tarne .

Ueris cor
Kithtlir
10 tu cl
ine miſ
nihi pr
J
Uulihy,

tit
—
epeliuli.
nminlin
ſennus N⸗
te, & Ped⸗
Unadisnn
Amen⸗

anent.
r Mu
jn, 6N

„—

Partis II. Cap. I. 37

tegit, quod futurum regit : plures
Junt gratiæ ejus privativæ, quam
Ppohitivæ. Breviter, nec verbisnec
cogitutione numerum ac dignita-
tem beneficiorum divinorum ſſe-
gui poJumus, quæ æternæ laudis
in futura vita materia olim erunt
uberrima.

CAPUT I.
GRATIAS AIT PRO FORMA-
TIONE IN UTERO MATRIS ET
AD HANC VIIAM NA-
TIVITATIE.
QUnipotens, æterne Deus, Pater,
Fili, & Spiritus ſancte, tibi gratias

ago, te prædico, te glorifico, quod a

manus tuæ plaſmaverunt me, & fece-
runt me totum in cireuitu. Sicut t
lutum in utero matris meæ me finxi-
ſti, ſicut e lac me mulſiſti, & tan-
quam à caſeum me coagulaſti, cute
& carne veſtiviſti me, atque osſibus &
nervis compegiſti me; e vitam & mi-
ſericordiam feciſti mecum, & viſita-
tio tua cuſtodivit Spiritum meum,
hanc miſericordiam tuam magnam
mihi præſtitam æternis celebrabo
laudihy, bonitatem tuam ſempirernis

Præ-
4) Zob. 10, 8.
b) Zob. 10, 9.
c) v. 10.
4) v. II. e) v. 12.

38 Exercitii pietatis
prædicabo cantibus. Protexiſti a me
in utero matris mex. Confitebor 5
tibi, quia mirabiliter formatus
ſum, mirabilia ſunt opera tua, & ani-
ma mea hoc cognoſcit probe: non
eſt c occultatum os meuma te, quod
feciſti in occulto, quando variis
membris decoraſti me in inferioribus
terræ. Imperfestum meum q viderunt
eculi tui, & in libro tuo ſcripti erant
omnes dies, qui futuri erant, & non-
dum unus extabat ex illis. Mihi e ve-
ro quam pretioſæ ſunt cogitationes
tuæ, Deus! quam magna eſt earum
ſumma! Si dinumerare eas coner,
invenio eas multiplicatas ſuper are-
nam maris. Miſericordiam tuam mihi
exhibuiſti, antequam eam intellige-
rem: præveniſti me benefciis tuis, an-
tequam ea deſiderarem: complexa
me eſt benignitas tua, antequam pro
ea gratias agerem. Tu es, qui non ſo-
lum mirabiliter me in utero formaſti,
ſed getiam de utero matris meæ me
eduxiſti: tu es ſpes mea ab uberibus
matris meæ: in te projectus ſum ex u-
tero, de ventre matris meæ, Deus me-
us es tu. Quoties multos in utero mꝗ-
terno, antequam ad vitales hujus lu-
minis

) Pf. 139, 13. b) v. 1I4.
3 v. 15. d) v. 16.
2) v. 17.
F.) v. 18. .
2) Pf. 22, 10. I

—
minis an
cogito,
ur er!
thentunm
nen elu
upre
Flenm
Poris me
Leyx ¹
Uterime
higed
ſerde
Delsne
ſt hone

—

11,

61
(Miin
miſer
DMmis
er ge li
Unne nn
ſiig.
n ;
In uſti
oedt
i Remo
0 Nn
ii pati

)IT
) Ae

eniltisn
nkteber!
formen
ni An
tobe: Iin
te gi
nto veni

inſetiontau

n Iiem
riptienn
MhA
Mihi/N.
ogiunln
1elt ann
eas clt

Perit.

Ntuanmntt

n inelie⸗
iistuicit.
conpen
ſegten uu
Uibeni

.

ner
bleiin
limar.
,Dels e

4 formuin .

Periir Il. Cap. I. 39

— —

—

minis auras prodirent, extinctus eſſe

cogito, toties miſericordiam tuam,
quæ ex iſto carcere in hujus mundi
theatrum me vivum atque incolu-
mem eduxit, admiror atque prædico.
Quot præterierunt anni, in quibus ni-
hil eram? Tibi vero placuit hoc cor-
poris mei domicilium mihi extruere,
& ex abyſſo illa & tenebris materni
uteri me eruere. Animam rationalem
mihi dediſti, hominem, non lapidem
aut ſerpentem, me eſſe veluiſti. Tibi,
Deus meus, pro hac tua miſericordia
ſit honor & gloria in ſecula, Amen.

CAPUT II.
GRATVIAS AGIT PRO SU-
*TEN TATIONE.
Ratias tibi ago, omnipotens ae
miſericors Deus, quod inde a
primis vitz meæ diebus mirabili-
ter me ſuſtentaſti. Nudus a veni in
hunc mundum, tu benigne me ve-
ſtiviſti. Famelicus in hunc mun-
dum intravi, tu me hacdtenus largi-
ter paviſti. In b te vivo, ſum ac
moveor: absque te in nihilum reci-
do, ac morior. In te membra mea fle-
cto ac moveo: absque te vitæ ac mo-
rus particeps eſſe nequeo. Tuus eſt
Sol, equi mihi lucem præbet, quem
oculis

4) 1 Tm. 6, 7. b“) Aft. 17, 28.

c Matth. 5, 45.

40 Exercitii pietatis

oeulis meis quotidie conſpicio: tuus
eſt ar, quem continua reſpiratione
haurio: tuus eſt dies, tua eſt nox, cu-
jus viciſſitudines labori & quieti meæ
ſerviunt: tua eſt terra, cujus fructus
me benigniſſime alunt: tua eſt omnis
in cœlo, aëre, terra ac mari creatura,
uſui & ſervitio meo deſtinata, tuum
eſt a argentum, tuum eſt aurum:
quicquid ad vitæ hujus ſuſtentatio-
nem mihi eſt neceſſarium, id omne
largiſümis tuis manibus referendum
eſt acceptum. (Qam liberalis in ge-
nus humanum es, o Deus! omnia in
uſum hominum olim creaſti: omnia
propter hominem adhuc hodie con-
ſervas. Quicquid creaturis exhibes,
mihi exhibes: quia propter me illas
omnes mirifice formas, inſtruis ac
conſervas. Quædam creaturæ inſer-
viunt mihi ad obſequendum; quæ-

dam ad nutriendum; quædam ad ve-

ſtiendum; quædam ad ſanandum;
quædam ad caftigandum. Omnes au-
tem ad docendum & informandum.
Quis varia illa eſculentorum genera

enumerarer, quæ creaſti, & e terra

adhuc hodie producis ad nos ciban-
dos:? Quis recenſeret varias illas her-
barum ſpecies, quas quotannis e terra
evocas ad nos ſanandos? Quis va-
ria animantium genera ad uſum ho-
minis condita, eidemque inſervientia
omnis

4) Hagg. 2, 9.

—
onmniay.

II E

creqtor
um. 4Al
eyanelcen
Vita prot
eng eſſen
iterem.
ee, men
lib bieng
Keerhum,

—

0NA

te ven
ne,
tu elen
infern t
Uien
Atand:
Do Died
Cſi ed
aben,
nenn me
t,ige⸗
eer

i
—
cio: un
eſpinnine
eſnon r.
gleine
ujusfuen
1 eſt Olnn’
Ai cteinli,
nate, tünn
el aunm
llennto⸗
n, i nNe
lelerehinn

berelsnie

sl onni
eilti: omnt
c hode a⸗
Utis elfch
pten Te
. inlni
entrk N.
ndum 6
letim 46
ſimucun
Omeit.

„.
e⸗

nmweln

Gnun Eiel
cer
0os iie
lis loh⸗
Leien

Paerris II. Cap. III. 41

omnia verbis complecti poſſet? Tibi

laus & honor in æternum, qui es
creator & conſervator rerum omni-
um. Absque te vero Sole, ut umbra

eyvaneſcerem: absque te vera vita, ex

vita protinus exciderem: absque te
vera eſſentia, in nihilum repente in-
ciderem. TLibi ſoli debhetur meum
eſſe, meum vivere, meum moveri.
Tibi ergo ſoli vivam, & adhærebo in
æternum, Amen.

CAPUT III.
GRATIAS AGIT PRO REDEAM-
TONEPER CIRISTUM
PRATILA.

MAaimas tibi, o æterne atque o-
1 mnipotens Deus, gratias debeo,
quod creaſti me, cum mhil eſſem:
donge vero majores, quod redemi-
ſti me, cum perditus ac damna-
tus efſem. Heærebam in faucibus
inferni, tu me a extraxiſti per ſan-
guinem Filii tui. Mancipium eram
Satanæ: Sed tua gratia me ex re-
gno Diaboli liberavit, & in regnum
Ohriſti collocavit. Totum me tibi
debeo, quia me totum ſormaſti: b
lingua mea perpetuo debet te lauda-
re, quia eam dediſti mihi. Os meum
ſemper debet annumwiare laudem
suamm,
.) Col. I, 14.
*) Pfſ. 5I, 6.

42 Exercitii pietatis .

—

tuam, qui tuum trahit aëärem & ſpi- mum mo⸗
ritum. Cor meum perpetuo amore W inno
tibi adhærere debet: quia tu illud Uus init
formaſti. Omnia membra ad tuum Mepehſb
ſervitium debent eſſe promta: quia, Aiten
quotquot & quanta ſunt, ea omnia ogfiin
mirabiliter fabricaſti. Quod ſi jam mmſbig
ante me totum tibi debeo, quia totum Eendtte
feciſti me, quid erit, quod pro redem- ubiemit
tione ex ſervitute & captivitate mea iumer
tibi poſſim rependere? Oviculam a« nogee
perditam ex unguibus infernalis lupi . On
eruiſti: ſervum fugitivum ex carcere fieamn
Diaboli extraxiſti: drachmam ?⅛ per- Mlnhre
ditam anxie quæſiviſti. In Adamo is; ime
lapſus ſum, tu me erexiſti: In Adamo aumkei
captivatus ſum peccati vinculis, tu ienſhin
me illis ſolviſti: In Adamo perditus idkimm
ſum, tu me iterum ſalvare voluiſti. ulmm,
Quis ego vermiculus, ut pro me redi= fniins z
mento tam ſollicitus, atque in ſalutem tcn
meam tuam prodigioſe largus eſſe Eernone
volueris? Si primos homines, generis Aen
noſtri parentes, poſt lapſum a te pror- Mu l
ſus rejeciſſes, atque ipios, una cum o- Mdten
mnibus poſteris, a conſpectu gloriæ Mn me
tuæ remotos, in infimum usque in- We, z
