fernum projeciſſes, nemo noſtrum de ui;
injuria ſibi facta jure conqueri potu-
iſſet. Recepiſſent enim illi, recepiſ-
ſemus etiam nos digna factis noſtris.
Quid ultra a teé vel flagitare, vel exx
pectare poteramus, qui ad imaginem (Dn.
4 tuam

*) Zob. 10, 28. ⁸) Lurc. 15, 8.

ii TPartis II. Cap. IIlI. 43

eniß tuam nos creaveras, & ſufficientibus
ad innocentiam confervandam viri-
bus inſtruxeras? Jam vero incom-
prehenſibilem atque ineffabilem æ
caritatem tuam erga nos demonſtras,
quod Filium Redemtorem primis pa-
rentibus poſt lapſum promittis, eun-
demque in plenitudine temporis
nobis mittis, per quem ex morte in
vitam, ex peccatis ad juſtitiam, ex in-
ferno ad cœleſtem gloriam nos revo-
cas. Ohominum amator, cujus c de-
litiæ cum filiis hominum, quis hanc
philanthropiam dignis efferre præco-
niis; imo quis eam mente ſatis digne
compledi poteſt? Hæ ſunt incom-
prehenſibiles bonitatis tuæ divitiæ:
hic eſt immenſus bonorum tuorum
nd eidt theſaurus, quem noſtra non capit
ne ſcl tenuitas aut intelligentia. Adeene
ſrone in ſervus carus erat, ut Filius pro ipſius
leillii redemtione in mortem fuerit traden-
lgus dus? Adeone inimicus erar diligen-
esten dus, ut dilectiſwſimum Filium ipſi Re-
mith demtorem conſtitueris! obſtupeſcit
‚umeie anima mea beneficii iſtius conſide-
elriii ratione, atque in tui amerem pe-

etuo anlt
ra 1ad tunn
mta: giin
ei Gmt
no Cn
quletcnn
frore.
iritate ne
Oilin
keroals
n er dn
mam ?e
lI Acane
am
Fills,

n bege 4 nitus abit & colliqueſcit,
n ,— Amen.
gguert e
luec CAPUT
cs Hokri

e, 4) Rom. 5 §8.
ing ) Gal. 4, 4.
) Proverb. 8, 31.
.

19,*

ttii pietatis
4Ewercitii pieta
44

CGCAPUT 8 ,LII
T P
chaYee, 1758 .
JN ibi ago Jeln Ciriſte⸗ de-
Ratias ribi ago, Jeſil nummani ge.
„uaie uod in e Bleunturzen
neris unice! n Mur anan unn
temnbporis ve ribi univiſt, Kerd ,
perſona irer br miet „Qoaner en
e brun tua, quod rehendi-
esre eu abranr apn myſleti⸗
8 DIeta “
1e QBedenas Deuden dege,in cai⸗
um, quod ſant voluiſti! Qr eck.
ne manifeſta inclinatio, quo nita⸗
ſerationis R deſcendens Pr rer
10 Propter gine ſuſtinuiſti! niporene
tem ex zirgi⸗ creaturam, amnih ebro⸗
srriifdm or, homo factus glorio-
tiſſime creat Rmum Ernum ler .
pter me leniin ſervile eeorpu Mi⸗
ſiſſime Homin carnem liber .l⸗
duiſti, ut car Quicquid igieu ernn
ni natus norum in nacirirate z quo-
ſtium bonor ie Mihilatns e; ano.
affers, meum er eih rian ommse
modo non u n ee mogis ell iher⸗
Natura mnee in re n ben Petcirume
dendnelhar⸗ 81 quidem 1n tonuptio.
achonelara. aſſumis, en Uerit
em our
De tantiin aicenali aremeg,
labefactata: ca

6. c) 1 Tim.
Gal. b) Hebr. 2, 1 .
3 2 „ in, 7. e) Epb. 5, 3
3 .

—
os ex Oſſ
egare m
tiglitate
fkehes
s get,
legte
Ponlin,
Cpulaltl:
Miarum 1
frato an
Non amn
lominen
umnia, n

lund: .

ihehone
Poterigme
ſen meit
Uotſus n
gui ine
. lolten
linam
tum tibi
ne etelin
Crals 1
Umanain
Umſis
leint:

n nnee
totus 1

4 Man
6

9
e

0, rl
rl.
Chiiſe, 1

glate 6
, ron a

ed⸗

ſbenee
Higiurc

rlutte

Partis II. Cap. Il. 45

Q

—

os ex ofſibus meis. Frater es, quid de-=
negare mihi poteris, cui conſubſtan-
tialitate carnis, & amoris fraterni
affectu es arctiſſime conjunctus 2Spon-
ſus a es, qui juxta cœleſtis Patris
eÜdogiav humanam Naturam, veluti
fponſam, perſonali fœdere tibi ipſi
copulaſti: ad gaudium iſtarum nu-
Ptiarum me quoque invitatum eſſe,
rato animo prædico & agnoſco.
Non amplius miror, quod proptet
hominem cœlum, terra „ mare &
omnia, qnæ in illis ſunt, a Deo facta
funt: cum propter hominem Deus
ipſe homo fieri voluerit. Prorſus non
poteris me abjicere ac repudiare, cum
te ipſum hominem, & proinde fra-
trem meum efſe ; non poſſis negare.
Prorſus non poteris mei obliviſci,
quia in c manibus tuis me deſcripſi-
ſti. Ioſa enim carnis communio quo⸗
tidianam ac perpetuam mei memo-
riam tibi injicit. Prorſus nên poteris

me derelinquere, cum arciſſimo per-
ſonalis unionis vVinculo naturam

humanam tibi volueris conjungere.
Quamvis igitur peccata mea me pro-

hibeant: tamen naturæ communio
eee non repellit. Adhærebo totus tibi,

qui totus totum me aſſumſiſti, Amen.
02 CGAPUT
2) Matib. 22, 2.
*) 2 Tim. 2, 13
*) Eſa. 492 6⸗

7

46 Exwercitii pietatis V
CAPUT V.
EAAS AGITY PRO CHRISTI
PASSILONE.
Uantas tibi debeo, o piiſſime Je-
ſu, gratias, quod pœnas pecca-
torum meorum ſuſcipiens, famem,
ſitim, frigus, defatigationes, obtrecta-
tiones, perſecutiones, dolores, pau-
pertatem, vincula, flaga, ſpinarum
compundionem, imo mortem crucis
acerbiſſimam ſuſtinere voluiſti! Quan-
ta eſt amoris tui flamma, quæ te im-
pulit, ut pro viliſſimo & ingratiſſimo
ſervo in mare illud paſſionum ſponte
temetipſum immergeres! Innocentia
& juſtitia tua ab omnibus paſſioni bus
te reddebat liberum: ſed immenſa &
ineffabilis tua caritas te noſtri loco
debitorem conſtituit ac reum. Ego
deliqueram, tu ſatisfacis. Ego â ra-
pueram, tu exſolvis. Ego peccave-
ram, tu pateris. O benigniſſime Je-
ſu, agnoſco viſcera miſericordiæ &
ardorem caritatis tuæ: videris me
diligere plus quam te, cum tradas
teipſum pro me. Quid tibi innocen-
tiſſmo cum ſententia mortis? quid
tibi pulcerrime inter filios hominum
cum ſputis? quid tibi juſtiſſimo cum
dagris & vinculis? Mihi hæc omnia
debebantur: tu vero ex ineffabili
zaritate in carcerem hujus mundi de-

ſcendis, habitum ſervilem meum in-
duiss

) Pf. 69, 6. ) Luc. 1,73.

—
dlis, &
tiſime ſ
opter)
lunti inf
mdtit i
leme lit
emm Dro⸗
is ban
Datre cch
Uleretis
IuIn 2D
vero en
Do ne
Güm tn
lot pil
nenta, t0
Eetliice
tner funt
ſr le,
mi er in
de ſolimie
1 li
Umtionen
unptadare
en min
is
nbe,
m tet
eo
Ncplern
,bidn

CHN

Pülne
enas Henr
, ſamen
6s obitki
lolores
, hic⸗
otten tn
litit⸗
Lingntte
onnI ſn
nud
5 on
d nenii
e loltiin
e teun.
5. n⸗
kgoſen
kelim,
letcont,
itelt
1iic
blimme⸗

9N

Partis II. Cap. V. 47

duis, & pœnas mihi debitas prom-
tiſſime ſuſcipis. Adjudicandus eram
propter peccata mea perpetuis uſtu-
lantis inferni flammis; tu vero igne
amoris in ara crucis excoctus ab il-
lis me liberum efficis. Abjiciendus
eram propter peccata mea a facie cœ-
leſtis Patris: tu vero propter me a
Patre cœleſti te derelicum eſſe con-
quereris. Lorquendus eram in æter-
num a Diabolo, & ipfſius Angelis:
tu vero ex immenſa caritate teipſum
Ppro me affligendum & crucifigen-
dum tradis Satanæ miniſtris. Quot-
quot paſſionis tuæ aſpicio inſtru-
menta, totidem quoque amoris erga
me tui video indicia, ſiquidem pecca-
ta mea ſunt vincula illa, flagra illa,
ſpinæ illæ, quæ te afflixerunt, quæ

omnia ex ineffabili caritate propter
me ſuſtinuiſti. Nondum erat amori

tuo ſatisfactum per carnis noſtræ aſ-
ſumtionem, manifeſtius eundem
comprobare voluiſti per amariſſimam
illam animæ & corporis tui paſſio-
nem. (is ego ſum, petentiſſime
omine, ut propter inobedientem
ſervum tot annis ſervire volueris?
Quis ego ſum, pulcerrime Sponſe,

Nut propter me, turpifſimum peccati
mancipium ac Diaboli ſcortum,

ne mori quidem recuſaveris? Quis

6
ego ſum, benignisſime Creator, ut
Propter me, vilisſimam creaturam,

erucis patibulum non exhorrueris?

R 3 vere

48 Exercitii pietatis
Vere tibi amantiſſime, ſponſe, ſum
ſponſa ſanguinum, propter quam
tantam ſanguinis copiam profundis.
Vere tibi, pulcerrimo lilio, ſum ſpina
lædens & compungens. Impono tibi
onus durum & aſperum, cujus ponde-
re ita premeris, ut ſanguineæ largiter
e corpore tuo promanent gurtæœ. Libi,
Domine Jeſu, Redemptor ac Media-=
zor unice, propter hunc amorem tu-
um plſallam in ſeculum, Amen.

—

CAPUT VI.

G RATIAS AGIT PRO VOCA-

TIONE PERVERBVM.
Ibi, Domine Deus meus, debe-
tur laus, honor & gratiarum a-
tio, quod paternam illam sονταιν
& conſilium de ſalute noſtra per
verbi prædicationem nobis manife-
ſtare voluiſti. Natura ſumus a te-
nebræ: ſedemus b in tenebris & in
regione umbræ mortis: tiu vero,
per clariſſimam Evangelii lucem, te-
nebras illas diſpellis. In « lumine
tuo videmus lumen: hoc eſt, in luce
verbi, veram illam lucem, ₰ quæ
illuminat omnem hominem, veni-
entem in hunc mundum. Quis uſus
fuiſſet theſauri abſconditi, & luminis
4 ſub
2) Eph. 5, 8⸗
*) Eif. 36, 10.

3) JZob. 1, 92⸗

N —
alob me
enino D
cum, 4
terelti
um Fili
Peles ey
Ccantiun
ſceonſcient
Danpelit
Dirannnn
I 108
trorum:
icula:
im me t
1e herdit
beneße,
Urtiz .
lhiem; in
ſen Retde
Ricordie
rcicire)
Rtaree n
enid te
6S dobis
emnem h
4 nbrici

r Partis II. Cap. VI. 49
done, m a ſub modio occultati? Grato igitur
ohet an animo prædico ingens illud benefi-
nprs cium, quod per verbum Evangelii
o/nnfä revelaſti nobis theſaurum beneſicio-
Irpamd rum Filii tui. Quam ſpecioſi ſunt
iss pedes evangelizantium bona, præ-
dicantium falutem! Hanc pacem
conſcientiæ & ſalutem animæ per
Evangelii verbum adhuc hodie no-
bis annuncias, & ad regnum Filii
tui nos vocas. Abductus eram in
errorum avia, ut miſera & infirma
ovicula: tu vero per verbum in vi-
am me revocaſti. Damnatus eram
ac perditus: tu vero in verbo Evan-
gelii offers mihi beneficia Chriſti;
Sin beneficiis Chriſti tuam gratiam;
in gratia tua remisſionem peccato-
rum; in remisſione peccatorum ju-
ſtitiam; in juſtitia vitam & ſalu-
tem æternam. Quis viſcera iſta mi-
ſericordiæ tuæ verbis dignis poteſt
Pprædicare? imo quis magnitudinem,
& divitias bonitatis tuæ mente poteſt
cogitare? myſterium ſalutis noſtræ,
zternis temporibus tacitum, pate-
facis nobis per Evangelii manitfeita-
“ tionem; cogitationes pacis, quas
ante jacta mundi fundamenta de no-
e bis nabuiſti, revelas nobis per verbi
ſ. 00 4 prædi-=
2) Martb. F. 15.
b*) Eſa. 52, 7. Nahum. I, 15. Rom.
10, I5. .
* Rom. 16, 25.
g) Jer. 29, II.

Exercitii Ppieraris
1 na a pe-
cer
icationem, quod eſt luferna der
NSdicnciene ad rernam ln antba⸗
ll tencheicoſam Va
hanc te

bis na-
Quid profuiſſet no
dentibus.

§ per pecca-
. r Chriſtum nos Baed rea-
ſeie nin 8 atos liberaſſes? Quan
imi Protuilet niſi rmenſt H
za Pat beneficiurm per we unn
redemrionig benefi Exrpan nnem s
nobis anaur nos tota die n Ene
corchs ni ri quotidie bull e de
veri tuum nos omnes a
verbum

beni ſſime omine homi
uot
D ne. Qu
8 1

iImi cœci-
iliſmi cæ
in gentiliſim ata
riades In. 8 ibus
rate, & er d vivunt, bu aſfu⸗
r.
tate, & leltis lux de e oretiſüimi
Verln ant nobis longe annes
ſit, quan ua conceſſit? An eone⸗
benitas ingratitudin aeni ane⸗
remur, ut d candelabhrum verbi 4 a-
Dis aufer §: tu vero ongenimian,
e autete ccata noſtra mnnm we
ſeee mn illud verbi eadag⸗
Renuun Hraoamun , conſer-
den len erdis adhuc n is conlet⸗
bili milercore hac nol a
“ porro eur
grat, imus, & ut „ ro euimn
kerves, in lices petimus,
. ſupp .
ſerves,

CAPUT

a) EPſ. I19, 105.
e) Apocal. 3, 2
2) Apec. 2, 5.
e) Sap. II, 24⸗

be

—

CRAT
PECT.

PElen

ter,
Iuſonem
benigni
1 peccato⸗
ium regn
anganimit
lud drome
e, ineve .
licti)
morg Pprepe
ent poeni
boue oh⸗
orum ſo
entanl
ſeNutire
wimis del
n es cl
Teia. (e
Enmemi
Wrenco⸗
ſikehan
ͤber

Kentiline
ſugſe,

4 ln,

ti⸗

Partis II. Cap. VII. 51

zue CGAPUT VII,
ung 6 RATTLAS AGIT BRO E.
, PECTATIONE CO N VER-

enn ennit⸗ .
Perſer⸗ Ternas tibi, miſericordiſſime Pa-
Ouictt ter, debeo gratias, quod con-

enlon verſionem meam tanta a kaxgosvkeig
en ac benignitate expectare voluiſti, &
Andstn ex peccatorum ſemita me in conſor-
e uum tium regni tui adduxiſti. Quanta eſt
ahat longanimitas tua, quod me, millies
teſbi illud promeritum, a facie tua abjice-
Gth re, inque æternas pœnas detrudere,
ai diſtuliſti? Quot myriades hominum
ubut Mmors prœvenit, antequam veram age-
gl d rent pœnitentiam! Quot peccatores
diabolus obſtinatos reddidit, ne pec-
ms catorum ſuorum conſequerentur in-
D dulgentiam! Ab illis non ſegregavit
len u me Naturæ qualitas: ſed ſola tua lon-
r8er ganimis benignitas; non levior quæ-
dam mea culpa, ſed exuberans tua
“ gratia. Certabat miſericordia tua
di lan cum mea miſeria. Pergebam ego de-
m a, linquendo: tu pergebas miſerendo.
te Differebam ego converſionem: tu
tenm differebas juſtiſſimam animadverſie-
goeln nem. Aberrabam, & vocabas me:
n Venire recuſabam, & expectabas
i me. Hanc bonitatem tuam, in-
dulgentiſſime Pater, non poſſum
dignis extollere præconiis. Hlane
anροορυνανιοι tuam, benigniſſime
05 . Deus,

4a) Rom. 2, 4.

——

pyrercitii

mé-
. endere .
on poſſum ullis D innumeris
s, non ponum. ne 2
Heus, Cuſtodiviſti n minus quam
Nritis. in quæ non niſſet carnis
Peccakts 5 eipitare me kctio Diaboli
E 2 . — . 1 „
alios D mundi ſedu eccatis mul-
coôrrupti 8 nec ſolum a k illa incide-
Eer rano e „ .s in ab illis, in
ris e ei & conterſiouem abi expe-
. 11
em; ſec benigni
e⸗ incideram, igniorem duae
guæ 1 Invenio tc benig abarn ego, &
Staſti. abiliorem; beccè continebam
u didhimulabas nan abſtinebas à
Tu ſeleribus, d m multo tem-
ego a ibus: prolonga n. & tu pro⸗
de zic Winaremn mea a Quæ tunc
pore 1 dictatem tuam. niſi mala⸗
longabas pi ita mea? non t numero
a ri 1,. .
fuerunt mmer heccata Eiliee: Varie-
5 ſlima, ayviſſi * .
m petlma: dere graviiimna⸗ ur gra⸗
1 on Soli igitt
e Panaima. do un refere,
fate dete nitati tuæ accept converſio-
riæ & honi longanimitate tor pec=
ant . 1
quod t am expectaſti, E meam ex-
eam expe ima
em m laqueis amma ſit laus, ho
gatorum Tibi Domine, en
. . 5 12 Amen.
alti. Imen.
e üt. I in ſeculum, an col. 180,
2 b. ſer. 2. de ſept. p .
ernb.
4) Bernb. .

—

3APUT 290 060N.
14a &r P

od
Deus meus, quod
ee

nitere
ac peri
cor meum a durum, neſcium,

1

*) Ezech. 36, 17.

1
—
Reſeium,
lhiceun
wihidedl
naulum
Non habi
peren.
Kin in
wi.
Pentte ne
1lg, hatl
echi
tentiz i
mmin ne⸗
mione d
ennd Nat
ilbus, ſe
ei 1Ut
klin don
et Pori
UMne Geſo
Uuſlimeref
len poteſt
erais ma
beneiet⸗
lin. Tn
de, E con
ler te con
ſn & de
1letcul
tan in de

9 Crane
3) Ne.
)Ter.

Partis II. Cap. IIX 53

Henkeen neſcium, convertiſti, quod cor meum
b innunei lapideum abſtuliſti, & cor carneum
Ge mihi dediſti. Ex me ipſo habui, unde
in culpam caderem: ſed ex me ipſo
non habui, unde ad pœnitentiam re-
ſurgerem. Aberrare per me potui;
ſed in viam redire non niſi per te

minus
uiſet
lio, 0

potui. Quemadmodum is, a qui de
s ventre matris ſuæ naſcitur incurva-
n tus, naturalibus remediis non poteſt
it ad rectitudinem reſtitui, ſed divina
(a

Gne Potentia illorum oportet erigi: ita
W anima mea cum ſpirituali illa incur-
nde varione ad peccatum, & res terrenas
erat nata: nullis igitur humanis vi-
ribus, ſed ſola tua gratia potuit
erigi, ut ad tuum honorem & cœ-
leſtium bonorum deſiderium aſſurge-
ret. Potui me peccatis variis tur-
Piſſime deformare: tùvero ſolus po-
tuiſti me reformare. Sicut Æthiops
non poteſt mutare pellem ſuam, &
Pardus maculas ſuas: ita non potui
benefacere malefaétorum ſtudio de-
ditus. Tu, Deus meus, & convertiſti
me, & converſus ſum: poſteaquam
per te converſus ſum, egi pœniten-
,ℳα tiam, & poſteaquam oſtenfum eſt mi-
– hi, percuſſi femur meum. Mortuus

nnliot⸗

lüma, 1
voli

bui

el

; amen.

. , sram in peccatis, & viyificaſti me.

a) Granat. l. 2. vit. Cbriſt. c. 2.
b) 7oh. 13, 2 32
ae ſi⸗ 9) Jer. 31;2 15.

54 EPwereitii pietatis

Quantum poteſt mortuus conferre ad
ſui reſuſcitationem: tantum etiam
conferre potui ad meam converſio-
nem. Niſi a traxiſſes me, nunquam
veniſſem ad te; niſi excitaſſes me,
nunquam evigilaſſem ad te; nifſi illu-

te. Peeccata erant mihi favo & melle
dulciora: quod illa iam fint amara
& acerba, tibi debeo, qui ſpiritualem
guſtum mihi denaſti. Opera virtutis
mihi erant felle atque aloe acerbio-
ra: quod illa iam ſint grata & dulcia,
tibi ſoli debeo, qui corruptum carnis
meæ judicium per ſpiritum immu-
taſti. Errabam b ſicut ovis, quæ
periit, & ad viam iniquitatis declina-
bam; tu vero, bone Paſtor, me re-

diuixiſti. Sero te cognovi lumen verum:
c erat enim nubes magna & te nebri-
coſa ante oculos vanitatis meæ, quæ
prohibebat, quo minus veritatis lu-
men viderem. Sero te cognovi lu-
men verum: quia cæœcus eram, & eæ-
citatem amabam, & per tenebras pec-
catorum ad tenebras inferni ambu-
labam: at tu, illuminator meus, non
quærentem te, quæſiviſti 3ʒ non vocan-
tem te, vocaſti; non converſum ad te,
convertiſti; & voce efficaeiſſima dixi-
ſti: fiat lux in interioribus cordis hu-

6) Aug. mdit.

minaſſes me, nunquam vidiſſem

quiſiviſti, & ad ſanctorum gregem re-

(R47
(47

A
Dei
ne g ver
el on
Peccat
nnif,

inbro

lhezertt
unaming
enisgor
I krim5

ſemn Doheee

uen
Ahre her

jus⸗ .

itli. le
Eocten
mali.
ee⸗
ium e

9
ber

b.

ollette
unn eiin
(Onetid⸗
„Nunguun
tiſes
ui e
P adte
one
ſot ann
fine
denl tu
ce Nrh
1dlet
runeet
tunn HM
1s, G
S
tor, en
gezent
menſkene
ert,
ner,
eimig⸗
cogron
em 1
nehngts

Darti, II. D X 55

jus, & facta eſt lux, && vidi lucem
tuam, & cognevi cæcitatem meam.

Propter immenſum illud beneficium

prædicabo nomen tuum in ſeculum,

Amen, Amen.

C 4 PUT IX.
GRATIAS AGIT̃PROPEC
CATORVM CONDONA-
170NE.
MAsnas tibi, æterne ac miſericors
Deus, debeo & ago gratias, quod
me a venientem ad te non ejeciſti; 3
ſed promtiſſime ſuſeepiſti, ac omnia
pPeccata mea miſericordiſſime mihi
remiſiſti. Ego, indulgentiſſime Pater,
eram prodigus ille Filius, qui pater-
nam ſubſtantiam luxurioſe vivende
diſſipaverat. Siquidem dona Naturæ
contaminavi; dona gratiæ repudiavi:
donis gloriæ meipſum privavi. Ege-
nus eram, & famelicus; tu me eſurien-
tem pane ccœleſtis gratiæ cibaſti. Nu-
dus eram, & omnibus bonis deſtitutus:
tu me iterum juſtitiæ veſte induiſti ac
ditaſti. Perditus eram ac damnatus: tu
vero æternam ſalutem ex gratia mihi
donaſti. Miſericordia erga me accen-
ſus, me c amplexatus es & oſculatus,

Filium chariſſimum, qui eſt in 4 ſinu

0 7 tuo⸗
a) Zoh. 6, 37.
*) Luc. 15, 13. 7
c) Lauc. I15, 20.
7) Zob. I, 18.

56 Ecxereitii pietatis

tuo; & Spiritum ſanctum, qui eſt
oſculum oris tui, maximo immenſi
amoris tui teſtes mittendo; induiſti
me ſtola prima, innocentiam primæ-
vam reſtituendo: dediſti annulum in
manum meam Spiritu gratiæ me ob-
ſignando; calceos mihi induiſti, Ev-
angelio b pacis me armando: vitu-
lum ſaginatum mei cauſa mataſti,
Filium tuum chariſſimum in mortem
pro me tradendo: epulari ac jucun-
dari me feciſti, lætitiam cordis c &
veram conſcientiæ pacem mihi red-
dendo. Mortuus eram, & per te in
vitam redii: paupertate conſumtus
eram, & per te in poſſeſſionem priſti-
nam redii. Tot peccatis pollutum,
tort dęli ctis coopertum, tot iniquitati-
bus corruptum, juſtiſſimo tuo judicio

repudjiare me poteras, ſed miſericor-

dia tua 4 exuberavit fuper peccata
meg: major fuit tua benitas, quam
omnis mes iniquitas. Quoties tihi
januam cordis mei pulfanti eandem
clauſi! juſtifimo igitur judicio mihi
fores gratiæ tuæ pulſanti easdem iti⸗
dem claudere potuiſſes. uoties au-
res meas obſtruxi, ne audirem vocem
vocantis! juſtiſſimo igitur judicio
gures tuas itidem obſtruere potuiſſes⸗
ne gudires vocem meam ad te ſuſpi-
rantis:

4) Cant. 1, 1. °) Eph. 6, I5:
2) Pſ 5, 14.
*) Rom. 5§, 20,

mntis.
ti, gua
cub.
Piens om
npbe
ea Po
COrund
Eutſ, ſee
ii ture
nehlohe
Eternn
N

—

5
14 714
NT0.
ſdo
, o
neuegt
Deecatig
end

. Poceſe 4

Aent

Ael Per
Me Vvend
els, Om
Uuttes inl

1; Gi
80 Innme
o; heui
nam penn
anmhlunt
ate nech
duiſi,r
nando: .
uln mit

minnane.

lori i

Partis II. Cap. N. 57

rantis. Sed abundantior fuit tua gra-
tia, quam omnis mea transgreſſio &
culpa. Expanſis a manibus me ſuſci-
piens omnes iniquitates meas velut
nube deleviſti, & omnia peccata
mea c poſt tergum projeciſti. Deli-
orum meorum non amplius reeor-
daris, ſed in ampliſſimum miſericor⸗-
diæ tuæ ſinum me recipis. Pro im-
menſo hoc beneficio gratias tibi agam
in &ternum, Amen,
4) Eſa. 6 5, 2. H
*) Mich. 7, 19.

— —

B CGAPUT X.
GRATIAS AGIT PRO CU.
TODIA IN BONO.

bi, Domine, a ſit honor, & glo-=
ria, & benediétio, & gratiarum
actio, quod non ſolum miſericorditer
me ſuſcepiſti peœnitentem: ſed etiam
aàa peceçatis continendi & emendatiug
vivendi præſtitiſti virtutem. Quid
Prodeſſet a morbo liberari, ſi ſtatim
ſequeretur pejor recidiva? Quid prod-
eſſet a peccatis abſolvi, nin daretur
pie vivendi gratia? Tu, fideliſſime
Deus, omnes fidelis & periti Medici
partes in ſanandis animæ mexæ vulne-
ribus perfeciſti. Lethalia erant vul-
nera mea, tu vulneribus Filljji tui ea
ſanaſti,

4) Apoç. 7, 12.

58 Evercitii pietatis

ſanaſti. Periculum erat, ne ſanata
vulnera recrudeſcerent: tu Spiritus
ſancti gratia, tanquam fomento quo-
dam, illud prohibuiſti. Quam larga
illorum ſeges, qui, poſt impetratam
peccatorum remiſſionem, ad priſti-
num vivendi morem denuo redeunt,
& delictis fuis peſſime iteratis gravius
Deum offendunt! heu quot videmus
a peccati jugo liberatos ad priſtinam
captivitatem redire, & ex ſpirituali
gypto eductos, ad ejusdem ollas
reſpicere! Refugerunt a mundi in-
quinamenta per Chriſti agnitionem:
Sed iisdem rurſus involvuntur per
priſtinam vitæ peſſimæ converſatio-
nem! Liberati b erant ex vinculis
Satanæ per converſionem: ſed eis-
dem iterum hærent per ſpirituam ne-
quiorum deceptionem. Poſteriora c
illorum certe pejora funt prioribus:
ac ſatius illis fuiſſet, non cognoviſſe
viam juſtitiæ, quam eadem cognita,
a ſancti illius, quod ipſis traditum fue-

verſi, & ſues poſt lotionem imm erſæ
volutabro cœni. Idem mihi poterat
contingere, niſi placuiſſet tibi per vir-
tutis tuæ gratiam & Spiritus ſancti
efficaciam, in bono me conſervare.
Idem Spiritus nequam, qui illos ex-

bu-

2) 2 Pet. 2, 20. b) Lac. 11, 26.
c) 2 Pet. 2, 21. 4ℳ) v. 22.

rat, præcepti converti tramite. Hi
ſunt canes d ad vomitum fuum re-

3
—
Pugmyit,
Mundus,
kademn ca
idelezrit,
lorum in
kriribos
urt.
lne eſezn
irtuc,
Inpetus,
11s, omn
un Me
(aunlt.

eni⸗ dhe

eamime,
ce mice
ſeie u
Win ne o
e in ſee
4)10r.
—

NNS

ne ſananl
u Hitu
gentovo⸗
umkun
wpeträlin
prll⸗
10 regeubt
tisgrait
ot Vicdehn
4 Ulinn
ſpbin tuuſt
gllemn
munci in
ghiti jonenn
gunrut e
cſelte
er ili
m: ſed e⸗
itituamtt
falea t
Prihrtus
cogtoni
en Cgnin
adimunfe⸗
tamnite⸗
n ſun
n inneſ
hihi hoten t
tbihetſi
itus ſanl
corlennd-

n iloser
emnem ſcientiam. Si quid igitur boni

IIl, 4.

2.
.

Partis II. Cap. XI. 59

— —

pugnavit, me oppugnavit. Idem
mundus, qui illos ſeduxit, me illexit:
eadem caro, quæ illos ſuperavit, me
ineſcavit. Sola tua gratia adverſus

illorum impugnationem me protexit,

& viribus ad victoriam neceſſariis in-
ſtruxit. Virtus tua a in mea infirmi-
tate efficax fuit: a te deſcendit robur
Spiritus, quo refrænare potui carnis
impetus. Quicquid in me boni, illud
aàa te, omnis boni fonte, deſcendit:
cum in me per Naturam nil niſi pec-
catum ſit. Quotquot igitur in me in-
venio opera bona, quæ tamen, vitio
carnis meæ, immunda ſunt, & i imper-
fecta, totidem agnoſcere cogor gra-
tiæ tuæ munera. Pro hoc immenſe
tuo in me collato munere gratias tibi
agam in ſeculum, Amen.
4) 2 Cor. 12,9.

—

CAPUTXI.
CGRATIAS AGIT PRO OMNIBUS
ANIMI CORäVORIS ET FOR-
TUNAE BONIS.

Ternas tibi, æterne & miſericors
Deus, debeo gratias, quod non
ſolum corpus & animam mihi dediſti:
ſed inſuper variis animi, corporis &
fortunæ donis me inſtruxiſti. Tu, o
ſumma ſapientia, a doces hominem

ſcio, id exuberantem tuam erga me de-
mon-

a) Pſal. 94,: 10.

6o% Ewercitii pietatisg.
monſtrat gratiam. Absque tuo lumi-
ne mens mea tenebroſa; absque tua

gratia voluntas mea captiva. Si quid

eſt in me ingenii ac prudentiæ, id o-
mne acceptum ferendum eſt tuæ cle-
mentiæ. Oculus animi eſt pruden-
tia, oculus prudentiæ divina gratia.
Quicquid ſeimus, id cognoſcimus vel
ex lumine Naturæ, vel ex verbi reve-
latione. Atque a te, o lux æternæ
ſapientiæ, oritur Naturæ colluſtratio:
a te etiam eritur verbi revelatio. Uti-
que ergo quicquid ſcimus, tuo ad nos

deſcendit munere. Tu, o indeficiens

fons vitæ, a es vita mea & longitudo
dierum meorum; tu, o æterna ſani-
tas, es corporis mei robur, & virtutis
vigor. Nonb ſolo pane vivit homo;
ſed omni verbo, quod egreditur per
os tuum: ita quoque noen ſolo pane
in ſanitate & robore homo conſerva-
tur, non ſola medicina a morbis præ-
ſervatur: ſed omni verbo, quod egre-
ditur per os tuum. Tranquillitas
mentis conſervat corporis ſanitatem,
vera pietas parit conſcientiæ tran-
quillitatem. A te, o ſummum bo-
num, omnis vera pietas, inconcuſſa
mentis tranquillitas, & exoptata cor-
poris ſanitas. Quicquid exteriorum
bonorum inſuper poſſideo, id omne
tuæ benignitati debeo.,. Ne fruſtulum

qui⸗

a) Deut., 30, 20,.
*5) Deut. §8, 3. Marth. 4, 4.

15
—
guidemn
guunton
me cumn
cantur g.
jenn ſunt
idun⸗

uselit

Uem, hi
lhi con
reſemen
at me
Cnhino
denn .
Een n
dan eſe
ul,. G
enguie
ehni
10
Miuiin
—
Nr
AN
6N.
Ti
aer,
etgn
N
luli
kreleme
enoſed n
G Urent

it,
—
e tmoluni.
Absgne
tice, e
ell urc
eſt Pruter
Vina grund⸗
leinnue
vetbi ne⸗
ux Ytenne
collintet
Felatio⸗⸗
,tuo 1da
oindeſcles
E bvefun
Etetni ii⸗
,8 uit
ivit kom

gkeditut
grell NNS

ſlo u
no colſen⸗
notbieſc.
1 vogette⸗
s ſaninten
enrie iil.
mmun de⸗
optnn n
etetion
donm

Nen
efinfn

gir

Fumtilid

Pari II. Cap XII. 6r

—.———

quidem panis meis debetur meritis;

quanto minus hoe, quod tot ac tantis
me cumulas exterioribus bonis. Vo-

cantur quidem fortunæ bona: ſed re-
vera ſunt gratiæ tuæ dona. Nihil bea-
tius, quam aliis inſervire, & elargiri:
hujus felicitatis me reddidiſti partici-
pem, largiorgm exteriorum bonorum
mihi conferendo ſegetem, ſparfiſti in

me ſemen tuæ gratiæ, ut aliis inde ex-

ſurgat meſſis beneficentiæ. Plurima
omnino diſpenſationi meæ commiſi-
ſti bona, ut conſervis benefaciendi
daretur materia. A te, fonte omnis
boni, deſcendunt in me bonorum ri-
vuli. Quiequid ſum, quicquid poſſi-
deo, quicquid elargior, illud totum
à benignitate tua dependere fateor.
Pro hac immenſa tua miſericordia
gratias tibi ago in ſeculum, Amen,

CAPUT XII.

GRATIAS AGIT PRO SA-
CRAMENTYO BAPTISMI
STIBI COLLATO.
Ibi, o æterne & miſericors Deus,
ater, Fili, & Spiritus ſancte, ſup-
plices age gratias, quod ſano Bapti-
ſmi lavacre ab omnibus peccatis me
abluiſti, in fœdus gratiæ recepiſti &
hkeæredem æternæ vitæ ſcripfiſti. Tuum

agnoſcò munus eſſe, quod ex Chriſtia-

Ris parentibus natus, per eosdem ad
” ccle-

62 Ewercitii pietatis

cœleſtem illum fontem ſum delatus.
Quor infantum myriades in uitima
gentilitate naſcuntur, qui absque ſa-
lutari hoc Sacramento in peceatis ſuis

moriuntur? Ab illis non ſeparavit me

Natura: ſed ſola tua exuberans gra-
tia. Conjunétus illis eram culpæ
communione: ſed ab iisdem ſejun-
us fui gratiæ tuæ participatione.
Quanta hæc eſt bonitas tua, quod

nondum te quærentem a inveniſti,

nondum petentem exaudiviſti, non-
dum pultſanti aperuiſti? Hæc miſeri-
cordia tua exſuperat omnem præœdica-
tionem; quinimo & omnem admira-
tionem. Baptizatus ſum ; in nomi-
ne tuo ſancto, invocatum ſuper me
nomen tuum: utique ergo in cœle-

ſtem familiam ſum receptus, filius

cœleſtis Patris, frater Chriſti, & tem-
plum Spiritus ſancti fadus. Sanctum
hoc eſt & cœleſte lavacrum: utique
ergo in eo ab omnibus immunditiis
ablutus ſum ac purgatus. Lavacrum
eſt c regenerationis & renovationis:
utique ergo per illud Spiritus ſancti
gratia regeneratus ſum ac renovatus.
Quicquid ſanctifſima ſua obedientia
& pretioſi ſanguinis ſui effuſione
Chriſtus, Salvator meus, promeruit,
id omne in ſalutarem Baptiſmi fontem
veluti depoſuit. Baptiſmi igitur colla-
tio

) Marth. 7, 7. b) Marth. 28, 19.
«) Lit. 3, 5.

—

tio elt ſ⸗
tiolls s
duspece⸗
ſey in co
Eethum,
Uer boptt
Nuumze
Eihi ee
ihi nE

urltiig

ileptie
Uus: ere
uiti
Utrolue⸗
umg
Relſate⸗

Mhtur

nnnio
Uhincs
Urns ſ

adn Kro

neſeh
udem
N

un Dei

. Nenſo ben

lens, in ſ
1zu.
619,

6

—
n Gelau.
in Wümt
2bagleſ⸗
centis di
eatultte
bekans
tam e
gen lefr⸗
ticſpetſek.
tn, Cl
1 ifeni⸗
willi, nor⸗
Hermiſni
en tetſc⸗
en aünir
1, innoti
n ſupet
90 D
ptss, Un
li, A.
8. indrnt
m: e⸗
omudii
, mtenn

Moiligt

ritus ſmel
tenoyndi
obalienil
D
rowelut
lmiſonenl
gi rlr⸗
gi 10

7b.29, 19

Pariis II. Cap XII. 6
„. XII. 63

tio eſt ſanguimi
tioſus & guinis Chriſtia
bus ee ie ienn an alberſe. Pre-
ves ronth me mundat, & ſu omni-
ternum, O becëtu Dei me AlPer? m-
per Bapeiſinum Deus, er ihir- r
ver Bapriſmum fdur, acl n miiſt
mihi patet lam Ponitentiat- per
tibi in et reditns. Deſponſaſti e ne
in gratia & mleri in judicio & juſti me
in Bapti ericordia: * juttitia,
tua: ſed 8o non projicies enoi⸗
ntrodaecm tiic a facie
rum gaud 1 me ad cerleſtium nupti⸗
medliatoris S in Baptiſmo Ohtiili,
bantur cœli: i capitis mei, e riſti,
connnumionem per ejusdem Banrii;
am Paradiſi n aleeruſti n Babriſin
Spiritus ſanc t in Baptiſmo hardi
debat, & v us ſuper ipſum d hriſti
hunc eſſe Pl ccœleſtis Patris di elaen⸗
jusdem Ba ium afferebat: i ile tum
ritus enbiiſtni communi Ita per e-
Filium DP i particeps ſum ienen Spi-
menſo atadoprarus “D us, & in
meus, in ſerbin gratias ti bi ago⸗ Deus
a) 1 Joh um, Amen „»Deus
ä
3, 16.

—

cN& 1 T 5 XIII.
CK . 1T
4245 70 7660 5§5A-

Quantas

6 Ewercitii pietutis

Uantas tibi, ſumme Deus, debes
gratias, quod in facratiſſimo
Cœnæ myſterio Filii tui corpore &
ſanguine me cibas? Quid in cœlo ac
terra pretioſius ac præſtantius, quam
divinum illud Filio tuo perſonaliter
unitum corpus? Quodnam certius

gratiæ tuæ teſtimonium ac pignus,

quam pretiofus ille Filii tui ſanguis,
in ara crucis pro pecçatis meis effu-
ſus? ipfum redemtionis meæ mihi
donas pretium, ut firmiſſimum extet
gratiæ tuæ erga me teſtimonium.
Quoties ex Baptiſmi foœdere per pec-
cata ſum prolapſus; toties per veram
pœnitentiam & ſalutarem hujus cœ-
næ uſum ad illud mihi patet reditus.
Novi Teſtamenti Sacramentum eſt,
novis me ſemper beat charismatum
muneribus. In hoc corpore ipſa vita
habitat; inde ad æternam vitam me
reficit ac vivificat. Per hujus ſangui-
nis effuſionem præftita eſt pro pecca-
tis noſtris ſatisfactio, inde ejus bibi-
tione confirmatur mihi-peccatorum
remiſſio. Dicit Chriſtus, dicit veri-
tas: Quisquis a manducaverit car-
nem meam, & biberit ſanguinem
meum, habet vitam æternam, & ego
reſuſcitabo eum in noviſſimo die-
utique ad vitam, utique ad gloriam-
Hic b enim eſt panis vitæ, aui d
6

4) FZob. 6,
b) verſ.

5
—
cro gel
t, MON
num. F
Chniſdes
ctamentale
(ere onni
ſſun in
di rr
egele
fmiſine
glod man
En trac
en hſd
ekunnn.
e de N
cnbmern
ats nei
Eutſis
Il connmu
oKun
hnata,
dchthore
K
uulſechh
tet, N.
dik nn
1 Cidos
net: li⸗
ut, N (
inh
Ul
* dl

eſoner

eus, Eedes
ſacratilim
corpote
in ccler
Ntiug, gln
Petſonitr.
namn cettilf
1c higu
tui ſunguc⸗
mes IEI
Gimunm enet
eſtunoniun
ere her ſe⸗
s helſetn
n hrusce
prte ſetient
entun elr
charismunu
ore f
an tinai
Uuſes iu⸗
k golene
le e
i eatonn

dil ſe

elit . .. . . . .
ee cehris, cum vivificus & ſpiritualis
P

1 Snniie
tham 4
Viino⸗ 49
40 lein⸗
, a

Partis II. Cep. XIII. 65

cclo deſcendit, ut, qui comederit ex
eo, noön moriatur, ſed vivat in æter-
num. Fidei manducatie eſt, quam“
Chriſtus commendat, quam ad ſa-e
cramentalem manducationem acce-“

dere omnino oportet, ut, quod ad’s

vitam inſtitutum eſt, ad vitam as
nobis accipiatur.,, Vera igitur fide
ad cœleſte illud convivium accedo,
firmiſſime perſuaſus, illud corpus,
quod manduco, eſſe pro me in mor-
tem traditum: illum ſanguinem,
quem bibo, eſſe pro peccatis meis
effuſum: prorſus non poſſum dubi-
tare de peccatorum remiſſione, cum
confirmetur ipfius pretii, pro pec-
catis meis oblati, participatione.
Prorſus non poſſum dubitare de
Chrifſti inhabitatione, cum eandem
mihi obſignet corporis & ſanguinis
ſui communicatione. Prorſus non
poſſum dubitare de Spiritus ſancti
adjutorio, cum infirmitas mea tan-
to corboretur præſidio. Non me-
tuo a Satanæ inſidiis, cum Angeli-
cus hic cibus ad pugnam me corro-
boret. Non metuo a carnis ille-

hic cibus virtute Spiritus me con-
ſervet: Hæc ſumta & hauſta faci-
unt, ut Chriſtus in me habitet, &
ego in Chriſto. Non patietur bo-
nus ille paſtor oviculam, ſuo corpore

& ſanguine paſtam, ab infernali lu-
Po devorari: nec permittet Spiritus

robur

66 Eyercitii pietatis

robur ac infirmitate carnis meæ ſu-

perari. TLibi, o benigniſſime Salva-
tor, ſit laus, honor & gratiarum actio
in ſeculum, Amen.

CAPUT XIV.

GRATIAS AGIT PRO CUSTO-
DDIA A VARIIS MALIS.
W ernas tibi, o &terne & miſeri-
. cors Deus, ago gratias, quod ab
innumeris malis ac periculis hacte-
nus me cuſtodiviſti, & ſanctorum An-
gelorum patrocinio tutum præſtitiſti.
Plures ſunt gratiæ tuæ privativæ, qui-
bus mala a me prohibes, quam poſi-
tivæ, quibus bona mihi exhibes.
Quotquot animæ ac corporis mala
in aliis video, totidem miſericordiæ
erga me tuæ beneficia agnoſco. Si-
quidem quod ab illis immunis ſim,
ſoli bonitati tuæ debeo. Quanta eſt
Diaboli potentia, quanta ejusdem
fraudulentia! Quoties igitur mali-
gnus ille Spiritus callidiſſimus, idem-

que potentiſſimus noſter adverſarius

damna mihi conatus eſt inferre: to-
ties benignitatis tuæ ſcuto, & Ange-
lorum patrocinio tutus retia iſta potui

effugere. At quis Diaboli percenſere

poterit inſidias? Ecquis igitur benefi-
ciorum tuorum percenſere poterit di-
vitias? Quando per noctem ſomnum
capio, oculus providentiæ tuæ ſuper
me vigilat, ne infernalis hoſtis, Leonis
4 rugientis

.
—
erugien
ſdiisa
60 inte
Ias me.
ne ben
illepeng
eiſliei
un cer

zangel

ne mur
U, vil

non
(llorun

tr e
rodtn
Eloqin,
nhls
Ulur men
der („2“
chiin
lum ſeut
4 1*
nibusm
eiti ſera
Emeiin
eptum
.
unſt
enanr
tmane
ncormn
Atua elt

Dez
15.4) /
) ,.

—
mee
ne ile⸗
numeli

—

(N.
1.
& nie⸗
8 guotie
lis he
orunr.
Nige, l
wuan har⸗
erhite
dcis in
lercoli
ofeo. N
unis
Cund
uien
unr nir.
pus ieer⸗
