undi nigenitum meum, & da pro te: i Ppſe
E Filius dicit: zoke me & redime te.
gietl A Flos campi, non Flos horti eſt Chri-
un ne ſtus, quia odor gratiæ ipſius non
Gam eſt quibusdam claufus, ſed omnibus
elett apertus: &, ne dubites de univerſali-
uns tate meriti, e orabat Chriſtus patiens
Su“ Pro crucifigentibus ſe, & ſanguinem
snim ejus fundebat Pro illis, qui ſapyguinem
mſnune fundebant ipſi . Univerſales etiam
Cre ſunt Evangelii Promiſſiones, quia
lenß F2 ornmni-
ur
a) 2 Corinth. I, I13. Bernb. ſer. 5. in
nat. Dom.
Ale 5) I1 JZoh. 2, 2. c) Rom. 5§, 8.
,9t „ Cant. 2, I. Joh. de Vorag. in Ev.
,6 *) Luc. 23, 34.

—.——

106 Meditatio YXXI.

omnibus dicit Chriſtus: a Venite ad me
omnes, qui laboratis. Quod pro omni-
bus præſtitum, omnibus etiam offer-
tur: quantum in his bonis pedem fi-
duciæ porrexeris, tantum etiam ob-
tinebis: b nemini Deus ſuam denegat
gratiam, niſi qui ſeipfum indignum
ea exiſtimat: Conſidera ergo, fidelis
anima, hæœæc tria prædeſtinationis ful-
cra, & firma cordis tui eis innitere fi-
ducia: conſidera prœterita miſericor-
diæ divinæ beneficia, & de finali non
dubitabis perſeverantia. Quando
nondum eras, creavit te Deus: quan-
do per Adami lapſum damnatus eras,
redemit te: quando extra eecleſiam
in-mundo vivebas, vocavit te: quando
ignorabas, inſtruxit te: quando erra-
bas, reduxit te: quando peccabas, cor-
rexit te: quando ſtetiſti, tenuit te:
quando cecidiſti, erexit te: quando
iviſti, duxit te: quando ad ipfum ve-
niſti, ſuſcepit te: affuit tibi in expe-
Gando longanimitas, & in condonan-
do facilitas: miſericordia Dei præcedit
te, firmiter ſpera, quod a etiam ſubſe-
quetur: e prævenit te miſericordia
Dei, ut ſaneris, ſubſequetur etiam, ut
glorificeris: prævenit te, ut pie vivas,
ſubſequetur etiam, ut in æternum
cum illo vivas: quare cadens non es
contri-
a) Matth. II, 28. b) Bernb. ſerm. 31.
in Can. C) Ia. in Pſ. 116. Theol. Myſt.
Harp. l. 1. C. 1. d) Pſ. 23, 6. e) Aug.
de Nat. & grat. c. 23. Javan. in Eſ. 31.

—

contritu
gbis nii.
umin
Katnen
niter he
ſilnis tn
Auum in
Int &te
6hrerian
ſumninn
Cozir
Deo
ſundl 8
hur erge
Alum, 3
Iis hene
Crrito,
len eſce
llietgone
Ubi one
hi hon e
fimon
tum Dej
Dninns
Men eiſce⸗
n domen
no rpi
Ne Ufe;
6

=.
== S

41 Deny
e.

ſSob.

V.
—
Veniteti
Apoon⸗
etiam le
65 Uelen;
m etian e
famenen
minlen
natlons ⸗
s ineſter
ttamiſeiet
. En
Dens:
emnatut
Etti etce⸗
tteigi
Ottl 6
peretbiſ⸗
, teni
te: e
2 ipnnn
ttbi na
1Deites
eni⸗
nienn.

De Prædeſtinatione. 107
contritus? quis ſuppoſuit manum?
quis niſi Dominus? confide ergo et-
iam in poſterum in Dei miſericordia,
& a finem fidei, ſalutem æternam, fir-

miter ſpera. In quibus enim manibus

ſalutis tuæ materia tutius conſiſtat,
quam in iis, quæ b colum condide-

runt & terram, in iis, c quæ nunquam

abbreviantur, in iis, quæ affluunt
miſericordiæ viſceribus, nec deſunt
foramina, per quæ effluant?
Cogita autem, devota anima, quod
a Deo eledti ſumus, e ut efſſemus
ſancti & irreprehenſibiles; in qui-
bus ergo non eſt ſanctæ vitæ ilu.
dium, ad illos non pertinet electio-
nis beneficium; electi † ſumus in
Chriſto, in Chriſlo ſumus per fi-
dem, g fides ſe exerit per dilecionem:
ubi ergo non eſt dilectio, ibi nec fides:
ubi non eſt ſides, ibi nec Chriſtus:
ubi non eſt Chriſtus, ibi nec eledtio:
b firmum quidem ſtat fundamen-
tum Dei, habens ſignaculum hoc:
Dominus novit, qui ſunt ſui: ſed ta-
men diſcedat ab injuſtitia, qui invo-
cat nomen Domini: i oves Chriſti
nemo rapiet ex ipſius manu, ſed ta-
men oves Chriſti audiant etiam ipfius
F 3 vocem,

a) I Petr. 1, 9. b) Eſ. 66, 2.
*) Eſa. 59, 1, à Bernh. in Pſ. 31.
e) Eph. I, 4. †)) v. 4.
42) Gal. 5, 6. b) 2 Tim. 2, 19.
54) ZRoh. 10, 27. 28.

—

108 Meditatio X.

ſum ſed fidu-
us Dei ſumus, u⸗
ree dornann ſpei Rdue 2d ran
ſma retineamus. Domi e6
Kemain reline da etiam ker
dee) Hebr. 3, 6. 5) Phi 12, 3

XXV. *
E SALUTARI PRECU
E EFFCACIA.

Penetrant ſiſpiria Cœlu

N Axim . benefici

z1 Precum pia-
um, quod familiare treſ⸗ nar
.
m requinit lodnen euam donat
orationis affectum, ipe Erne vis ora⸗
orationis effe tum. nBrur, ſed in
is, quæ in terra fur ſuſti elavis
rienis⸗ Wratut: 4 Oratio jr , & de-
oyp . . 1 —
eſt ocrl⸗ . aſeendit pe ca to dratio eſt
Tendit Dei liberatio: nnig adver⸗
0OE
ſaſurare ſeutum, quo Moſks cum
ii tela repelluntur. valebat
ſarii idebat manus ſuas, br⸗ ⸗
en conten Amalecitas; ſa⸗ dir.
ien rrronger manus tinat olti op⸗
lebie tibi Satanas. ien ſemelorum
ponirur murus, ita Dei i ſeagalvstor
an itur precibus. e lr aliquam
ſtr⸗ orabat non propt um dobis
necelſitatem „ ſed ut prec Orario
. ret dignitatem. ſis
commendaret ren
. 226.
a) Aug. Ep. 10 5. b 1 n Era.
deitem. c) Amb. Ep . Ertrgeaug: 21.
17, II. e) Hieronym. in gen, So Sar.
P Rob. QHolkos. lct. 139. in lib.
Naz. orat. ad Eun.

cenlus el
Drrcinit
ſpiriene
ſenhons
Ja cue
Ulnatio:
ſlnteri
ſteebus
ibls: en
liaadt
d ſen
Ue: ahie
fruſteann
Delg ſ
tamnen 4

inenbei tan

Nlcantd
ud,
Dans ſin
ſeiet
ftione,
Uitne do
ke prece
ubemnen
niun,
Pohüum:
eneſor
Ueſunt
1nenan

len
Nn
riſ 6

1
—
e 1d fnen
mine,
erhcete
. 1 13.
—

4
(el.
hei ern

dtur, ſe
Cltur, 33

ſolicn

. orare 4
“
,Mole
Iteilin

De ſalutari precum eſpcac. 109

cenſus eſt noſtræ ſubjectionis, quia
præcipit nobis DFUS, ut preces velut

ſpirituale quoddam tributum quoti-

die ei offeramus: eſt ſcala noſtræ a-

fſcenſionis, quia nihil aliud eſt oratio,

quam quædam mentis ad Deum pere-
grinatio: eſt ſcutum noſtræ defen-
ſionis, quia anima hominis viventis in
Precibus tuta eſt a Dæmonum inſul-
tibus: eſt nuncius fidelis legationis,
quia ad thronum Dei aſcendit oratio,
& ad ferendum auxilium eum invi-
tat: a hic nuncius fine ſuo nunquam
fruſtratur, ſemper enim exaudit nos

Deus, ſi non ad noſtram voluntatem,

tamen ad utilitatem & ſalutem: unum
indubitantere duobus ſpérare pohu-
mus, aut dabit id, quod petimus, aut
illud, quod novit utilius. Dedit
Deus filium ſuum, donum illud ex-
cellentiſimum, non rogatus, quid
faciet rogatus? nec de Patris exau-
ditione, nec de Filii intercemone dri-

bitare poſſumus; in qualibet cauſa
per preces b cum Moſe intres in

tabernaculum ad conſulendum Do-
minum, & cito audies divinum re-
ſponſum: c Chriſtus cum Graret,
transfigurabatur; ita in oratione ma-
gnæ fhunt in anima mutationes, quia
lumen animæ eſt oratio, quæ ſæpius
. 4 eum,
a) Bern. ſer. de triplici modo orandi.
b) Num. 7, 8&9. Kemp. lib. 3. de imit.
Chriſti 6, 38. c) Lauc. 9, 29

2

I110 Meditatio XXYV.

eum, quem invenit deſperantem, re-
Hlinquit exultantem: a qua fronte So-
lem intueris, niſi prius adoraveris
eum, qui lumen illud dulcimmum
oculistuis mittit? quo padcto frueris
menſa, niſi prius adoraveris eum, qui
tantum bonum largitur ac ſuppedi-
tat? qua ſpe trades teipſum nocturno
tempori, niſi te premunieris orando?
quem fructum ſperare poteris ex la-
boribus tuis, niſi prius adoraveris
eum, ſine quo labor omnis inutilis?
Si ergo dona ſpiritualia, aut corpora-
lia deſideras, pete & accipies: ſi
Chriſtum deſideras, per preces quære
& invenies: c ſi oſtium divinæ gratiæ
& ſalutis æternæ aperiri tibi deſide-
ras, per preces pulſa, & aperietur
tibi; ſi in deſerto hujus mundi ſitis
tentationum & penuris bonorum ſpi-
ritualium te affligit, accede ad à pe-
tram ſpiritualem, quæ eſt Chriſtus
per devotionem, eamque percute vir-
ga orationis, & ſenties, quod fuen-
ta divinæ gratiæ refſtinguant ſitim
tuæ penuriæ. Vis gratum Deo exhi-
bere ſacriſcium? offer preces, e ſen-
tiet DEUS odorem ſuavitatis & ces-
ſabit ipſius ira. Vis aſſidue vxum Deo
ver-

*) Bernh. ſer. 32. in enn. Chryſelt.
lib. I. de onand. b) Maith. 7, 7.
c) Bernh. in lib. allegor. Ev. 17, 2.
4) I Cor. 10, 4.
e) Gen. 8, 21.

4

Deſi

Ferſari?
Tituale
gufum.
ſit Dom
umad
cet Deo
Eitur;
boerſu
ſtelter,
tere Ore
ln (i
ſaut ſe
U ere
mocdum
Preſerib
künpant
Auuntor,
ſe erge
lomittit
CoNdtion
elitidem
Nullo n
Nullo no
g,
660 Chl
Een glen
rzquon
ens
diss
intun

„ De ſalutari precum effcac. 111

—
gtenn ke
ftonte
4dorneit
ulciännue
ilo ſuen

Seunn l

telset
Morne
iswrrite
meclſet⸗
Trinesel

e 1d4*
etelleſt⸗
nod n

ſtit

nant
Deo en
ces⸗ G
tis
etunm

ſel⸗

verſari? preces ama, a quæ ſunt ſpi-
rituale Dei & devotæ animæ collo-
quium. Vis guſtare, quam ſuavis
ſit Dominus? invita precibus Domi-
num ad cordis tui domicilium. e Pla-
cet Deo oratio, ſed debito mododin-
ſtituta; qui ergo exaudiri deſiderat,
is oret ſapienter, ardenter, humiliter,
fideliter, perſeveranter, & confiden-
ter. Orer ſapienter, ut ſcilicet oret ea,
quæ divinæ gloriæ & proximorum
ſaluti ſerviunt. Omnipotens eſt DE-
US, ergo non ſtatuas ei in precibus
modum: ſapientiſſimus eſt, ergo non
præſeribas ordinem: non temere pro-
rumpant, ſed fidem præeuntem ſe-
quantur, fides autem reſpicit verbum:
quæ ergo abſolute DEUS in verbo

„Promittit, abſolute ores; quæ cum

conditione promittit, ut temporalia,
ea itidem cum conditione ores: quæ

/

nullo modo promittit, ea etiam

nullo modo ores: ſæpe Deus dat ira-

tus, quod negat propitius: ſequerz

ergo Chriſtum, qui à ſuam volunta-
tem plene Deo reſignat. Ores arden-
ter; quomodo enim requirere potes,
ut Deus te audiat, cum te ipſum non
audias? Deum tui memorem eſſe
Vis, cum tui memor non ſis? Cum
. F 5 drare

a) Opr. lIib. 2. Eph. 2. b) Pſ. 34,9.
c) Ansh. I. de menſurat. &rucis.
à) Matth. 26, 39. & 44. Bernh. in
ied. devot. cap. 8. ex Aug.

112 Mditario XV.

orare vis, à intra in cubiculum tuum &
fores claude: eubiculum eſt cor tuum,
in illud debes intrare, ſi vis debito mo-
do D fores ejus debes occludere,

ne mundanorum negotiorum cogita-
tiones te poſſint turbare: non ſunt vo-
ces ad aures Dei, niſi animi affectus:
mens ardore cogitationis debet eſſe
incitata, ut totum longe ſuperet, quod
lingua exprimit, atque hoc eſté; Spi-
ritu & veritate adorare, quod requirit
Dominus. Chriſtus corabat in mon-
te, & oculos ad cœlum levabat:
ita mentem ab omnibus creaturis
averſam ad Deum debemus conver-
tere: injuriam Deo facis, ſi precaris
eum, ut tibi intendat, tu vero tibi
ipi non intendas: e indeſinenter ora-
re poſſumus, ſi in Spiritu oremus, ut
ſcilicet mens noſtra ſanctis deſideriis
ſemper ad Deum vigilet. Non ſem-
per clamore opus eſt, quia Deus
etiam ſuſpiria cordis audit, cum ha-

bitet in piorum cordibus: non ſem-

per opus eſt multis verbis, quia etiam
cogitationibus noſtris intereſt: unus
interdum gemitus a Spiritu ſancto ex-
ciratus, & in Spiritu Deo oblatus,
gratior eſt Deo quam prolixæ precum
recitationes, ubi lingua loquitur, fed
cor

a) Masth. 6, 6. Aug. in Pſ. 5§.conc.
3. Igem de catech. rud. 5§, 9. b) Jobh. 4.
23. %) Luc. 6, 12. Ren. 17, 1. e) 1
Fa. 5. 17. .

Deſahi

corplane
Umonce

rnDe

Per
ſine3
, u
landen
Ornto,
aſchti
rololyn
uga0
Einiei
i in .
in kenan,
il znim
lin c
It ad 4
Imhis e
Plisortt
bofeitg
ſehlils,
elſuern,
Cminn
titf
&

9). 1
11 55. )
liene

wt 4 1ep

—
mtuumd
cor tlum
jebiton⸗
Oeclucen
unn crhin
on ſuotſe⸗
i Keluut
Ceberch
Perehet
d elN
nodtenlni
brtin l
In leneet
, genui
nus Colhe⸗
,(ann
tl vele 114
Cnentetc
Cren
s Eeilel
Nonen
gli Ne
En an ,
0
8 Uinetui
eteln
tuſi
. Cblang
r ſein⸗

De ſalutari precum eſſicac. 113

cor plane mutum eſt. Oret bumiliter,
ut non de ſuo merito, ſed tantum de
gratia Dei confidat, a ſi preces noſtræ
nituntur dignitate, damnatæ ſunt;
etlamſi præ devotione cor ſanguinem
exſudaret: nemo placet Deo, niſi in
Chriſto, ergo etiam nemo recte orat,
niſi per Chriſtum & propter Chri-
ſtum: b non piacebant Deo ſacrifi-
cis, quæ non offerehantur in unica
illa tabernaculi ara: non placet Deo
oratio, quæ non in hac unica ara
Chriſto offertur: Ilraëlitis c precum
exauiditio promiſſa eſt, ſi facie ad Hie-
roſolymam verſa orarent, ſic in preci-
bus ad Chriſtum, 4 qui eſt templum
divinitatis, nos convertamus. Chri-

ſtus in paſſione oraturus, e abjicit ſe

in terram, vide, quomodo ſanctiſſima

illa anima humiliet ſe coram maje-
ſtate divina. Oret fdeliter, ut ſe offe-
rat ad omnis gaudii carentiam, &
omnis pœnzæ patientiam: f quanto
quis orat citius, tanto utilius: quan-
to ſæpius, tanto utilius: quanto fer-
ventius, tanto Deo acceptius. Oret
perſeveranter, quia, cum tardius dat
Dominus, commendat dona, non ne-
gat: defiderata diutius, obtinentur
dulcius. Oret configenter, ut ſcilicet
FTF 6 vpoſflu-

4) D. Lush. Domin. Rogat. b) Dene.
12, 5. c) I Reg. 7, 44. 4) Joh. 2, 19.2I.
e) Marc. 14, 35. ) Ansbh. I. de Kesnp.
bort. cap. I2. Aug. ſer. L.de verb. Dem.

114 Med. VI. De ſandtorum

poſtulet in fide, nihil hæſitans. O

clementiſſime Deus, qui orare nos
justiſti, da, ut etiam recte oremus!

XXVI.
DE *SANCTO RUAM ANGE-
LORUM CUSTODIA.
Saaunktis ſacer Angelus aſtat.
(Osita, devota anima, quanta ſit
divina gratia, quod Angelorum
tibi conſtituta eſt cuſtodia! Cœleſtis
Pater Filium ſuum mittit ad nos libe-
randos, Filius Dei incarnatus ad nos
ſalvandos, Spiritus S. mittitur ad nos

ſanctificandos, Angeli mittuntur ad

nos protegendos, ſic ergo tota cœle-
ſtis curia nobis quaſi inſervit, & ſua
ad nos tradunt beneficia; non miror
amplius, quod omnes creaturæ infe-
riores propter hominem conditæ,
eum ipfſi Angeli, qui longe digniores

creaturæ, ſua non denegent nobis

miniſtetia. Quid mirum eſt., quod
cœlum miniſttat nobis lucem in die,
ut laboremus, tenebras nocte, ut qui-
eſcamus, cum ipſi cœleſtis regni in-
colæ nobis miniſtrent? Quid mirum,
quod aër vitalem nobis præbeat fla-
tum, & omne genus avium ad ob-

ſequium, cum cœleſtes Spiritus vi-

tæ neſtræ conſervandæ invigilent?

Quid mirum, quod aqua det potum,
ſor⸗

4

—

ſordes P

Aueale
krinit
Creent)
ortet,
buzenen
Mehſas
en g
Uorigon
lontent,
en des
deli de
colcepti
s et
bens in
egypeli
Uel eimin
Mminiſte
Uoriigase
Pns reit
unt in 4
Uelin n

E. Ue
llae i

eſolet
Rer fben
I Nod

6 1
4 er⸗

lue.

94 att

46.

nforus

—
ſtans. 0
Orare 0
orelnns!

—

40N
014.
15 r.
. gvuntt 4
31 Ccelt
d nos ſte
atnse1 N
aturadn
6truotur¹
toin eet
eaih A
non Plet

Altr ii⸗

8 cCNn

ent Neb

en in 66

t⸗⸗
⸗

le, g
tesnin

Il

d ninm,
rebett
⸗

1 00

Angelorum Cuſtodia. I15
ſordes purget, arentia riget, & varia
piſcium genera præbeat, cum nobis
æſtu calamitatum & tentationum de-
fatigatis ipſi Angeli præſto ſint, ut re-
creent? (Auid mirum, quod terra nos
portet, pane & vino nutriat, omni-
bus generibus fructuum & animalium
menſas noſtras repleat: cum Ange-
lis a mandatum ſit, ut cuſtodiant
nos in omnibus viis, in manibus nos
bortent, ne forte impingat ad lapi-
dem pes noſter? Soliciti erant An-
Beli de Chriſto, b quia Angelus ejus
conceptionem nunciat: c Angelus
ejus nativitatem manifeſtat: An-
gelus in Ægyptum fugere mandat:
*E Angeli ſerviunt ei in deſerto, An-
geli ei miniſtrant in toto prædicatio-
nis miniſterio, † Angelus ei adeſt in
mortis agone, g Angelus apparet in
ipſius reſurrectione, H Angeli præſto
ſunt in aſcenſione, aderunt An-
geli in futura ad judicium reverſio-
ne. Ut ergo Chriſto in diebus car-
nis ſuæ inſervierunt Angeli, ita quo-
que ſolieiti ſunt de omnibus illis, qui
Per fſidem Chriſto ſunt incorporati:
quo modo inſervierunt capiti, eo mo-
PF 7 do

a) Pſalm. 91, 1II.
5⁵) Lac. I, 31. c) cap. 2, 9. 10. 11.
2) Matth. 2, 13. e) cap. 4, 11.
F) Luc. 22, 43. SZ
4) Matth. 28, 2. & qf.
*) Act. 1, 10. ¹) Matth. 25, 31.

II6 Med. XXYVI. De ſandtorum
do inſerviunt etiam membris: gau-
dent infſervire illis in terris, quos ali-
quando ſocios habebunt in ccœlis:
non renuunt illorum miniſteria, quo-
rum dulciſuma aliquando ſperant
conſortia. aà Iacobo in via ad patriam
apparent Angelorum caſtra: fic piis
in hac vita, quæ eſt ad cœleſtem pa-
triam via, Angelici cuſtodes addun-
tur. bDanielem inter medios leones
Angeli protegunt, ſic ab inſidiis in-
ſerualis leonis omnes pios tutos præ-
ſlant. c Angeli Lothum ex Sodomo-
rum eripiunt incendio, ſic ſanctis in-
ſpirationibus & contra Diabolicas
tentationes protectionibus ex infer-
nalibus flammis ſæpius nos eripiunt.
à Lazari animam in ſinum Abrahæ
deportant Angeli, ſic omnium eledo-
rum animas transferunt ad palatium
ecleſtis regni. e Petrum ex carcere
educit Angelus, ſic ex præſentiſſimis

quidem eſt adverſarii noſtri Diaboli
potentia, ſed erigat nos angelorum
cuſtodia: nec dubites in omnibus

quia Scriptura ſub figura † Cheru-

ut certe ſtatuas, incredibili celeritate
a

4) Gen. 32, F.
*) Dan. 6, 22. c) Gen. 19, 15.
2) Luc. 16, 22. e) Altor. 12, 7*
J) Ex. 25, 8. Ma. 6, 2.

pios ſæpe eripit periculis. Magna

periculis hos auxiliatores tibi adeſſe,

bim & Seraphim alatos eos depingit,

—
1 ſerendl
turos: an
Nosrre
ſubtilicim
dblllteor
tunlibet ſ
6lunt 4
l z
ſi, gli
ecelisbe
medine
eiem
ho; mel
ſeri
niinco
inlns
Pelorumn 4
unnilor

Uhibe tuo
bed ggein

Uinis fiee
iöhirin
dionibr
ns, col
albſes
ie rn
4 Detr Pec⸗
Eelulzer
tejintis
onoto
lorum
e,

Perz;
nih er
1

nckerte
—
bris: gur⸗
ques 1.
in C
lteria,e⸗
40 Herut
1Adenin
a: Kſi
lelenf
odes e⸗
ebios keo
b inhols
s tncs et
ner oet⸗
he ſoligt

ls. e
volti Ne
unle
in om,
eibiite⸗

Angelorum Cuſtodia. 117

ad ferendum auxilium eos præſto fu-
turos: a ne dubites, in omnibus locis
hos prote tores tibi adeſſe, quia ſunt
fubtiliſſimi Spiritus, quibus nullum
obſiſtit corpus, cuncta illis cedunt vi-

ſibilia, cuncta æque corpora, quan-

tumlibet ſolida vel ſpiſſa, penetrabilia
eis ſunt ac pervia: ne dubites, peri-
cula & afflictiones tuas hos Spiritus
ſcire, quia b ſemper vident faciem
c&leſtis Patris, & ad omnia promptis-
ſime ei præſto funt miniſteria: Cogi-
ta etiam, devota anima, ſanctos eſſe
hos Angelos, ſanctitati ergo ſiudeas.
ſi eos vis habere ſocios: morum fſi-
militudo maxime conciliat amiciti-
am, ſanctis aſſueſce a ctionibus, ſi An-
gelorum deſideras cuſtodiam. c In
omni loco atque angulo reverentiam

exhibe tuo Angelo, neque præfen-

te eo facias, quæ in conſpectu ho-
minis facere erubeſcis. Caſti ſunt
hi Spiritus, igitur ſpurcis abiguntur
actionibus: ₰ Apes expellit fu-
mus, columbas fœtor; ſic vitæ
cuſtodes Angelos fugat lachryma-
bile & graveolens peccatum; amis-
ſis per peccata his præſidiis quomo-
do tutus eris a Diabolorum inſidiis?
deſtitutus Angelorum protectione,
quomodo tutus eris a periculorum
variorum incurſione? ſi anima tua ca-
ret
a) Hier. in e. 6. Eſa. Bernb. hom. 3.
Iuper miſſus eſt. ) Matth. I8. 10, c)

Bernh ſer, I2. in Pſ.9 1. d) Ball. in Pſ.3 3.

ret muro angelicæ defenſionis, facile
expugnabit eam Dæmon fallacia pra-
væ ſuaſionis. a A Deo ad miniſteria
ſancti illi Angeli mittuntur, reconci-
liandus ergo prius es Deo per fidem,
ſi Angelum vis habere cuſtodem: ubi
non eſt Dei gratia, ibi quoque non
eſt Angelorum cuſtodia. Intueamur
Angelos tanquam ſalutares quasdam
Dei manus, quæ nullum ad opus niſi
ipſo dirigente ſe moveant. ⁶ Gau-

per uno peccatore reſipiſcente: la-
chrymæ peœnitentium peceçatorum
ſunt quaſi vinum Angelorum; cor
autem impœnitens fugat cuſtodes
Angelos: Agamus ergo pœnitentiam,
ut angelis excitemus lætitiam. Cœ-
leſtis & ſpiritualis naturæ ſunt Ange-
li, cœleſtia ergo & ſpiritualia cogite-
mus, ut nobis adeſſe eis volupe ſit:
humiles ſunt Angeli, & ſuperbia pe-
nitus eis exoſa, « qui etiam tenellis
pueris inſervire non erubeſcunt; 4
quid ergo ſuperbit terra & cinis, cum
tantopere ſe humiliet Spiritus cœle-
ſtis? In morte metuenda potiſſimum
Dæmonis aſtutia, quia e ſcriptum eſt,
quod ſerpens inſidietur calcaneo, ex-
trema pars corporis calcaneus eſt ex-
tremus vitæ tuæ terminus: in uleima
iſta

b*) Luc. 15, 10. c) Matth. 18, 10.
4) Eccl. 10, 9. e) Gen. 3, 15.

dium eſt in cœlo coram Angelis ſu-

a) Hebr. I, 14. Lutb. in c. 2. Hebr.

1IS Med. XxVI. De ſanctorun

h mott
l Angel
Diabolit
Donis don
Dargſum
tiizin ten
Uiebat: ſi
kuutegee
ucere pi
entlime
lelorceln

mun, &

2 ccllele
A)lur.
—

U5 M,
i 4
itl,
Herſert
impende
10: hoſtis
iſfimus, .
nu, Dugn
komnes ſc
ciminn
lertt coran
1 Deum
Deum
ſien el
Alonem

lag .

7. aner.

Vtchene
—
onis, iu
ſalleei e
minlei
tue, tecon
o per ien
ſtodem! 1
grogre 7
luttenn
es nid
1d hun
n 1501
Anritt
öſene:
ſereani
eonuni t
D
Neriene
itan
1e ſunt

4 (bri⸗
tueli chn

oen
ginn etl
beltii
8 cinig
. D
iiie
ſcipuun 6
6r
ng,
cnelsi
,: itel
6

☛☚

15

51

Angelorum Cuſtodia. 119

—

iſta mortis agonia maxime neceſſaria
eſt Angelorum cuſtodia, qui ab ignitis
Diaboli telis liberant, & animam cor-
poris domicilio egreſſam ad cœleſtem
Paradiſum deportent. Cum a Zacha-
rias in semplo ſacro fungeretur mini-
ſterio, Angelus Domini ad ipſum ve-
niebat: ſic eriam, ſi verbi & precum
gaudes exercitio, Angelorum quoque
gaudere poteris patrocinio. O cle-
mentiſſime Deus, qui per ſanctos An-
gelos deducis nos per hujus vitæ ere-
mum, da, ut per eosdem deducamur
ad cœleſte regnum.
a) Luc. I, II.
J XXVII.
DE INSIDIIS DIABOLICIS.
Quis norit dæmonis aſtus 2£
Ogita, fidelis anima, in quanto
— verſeris periculo, quod ſemper ti-
bi impendet a Diabolo tuo adverſa-
rio: hoſtis ille eſt audacia promtisſi-
mus, viribus robuſtiſſimus, artibus cal-
lidiſſimus, machinis omnibus refertis-
ſimus, pugnandi ſtudio infarigabilis,
in omnes formas variabilis. a In va-
ria crimina ipſe illicit, & poſtquam

illexit, coram tribunali Dei nos accu-

ſat. Deum apud homines, homines
apud Deum, & homines inter ſe in-

vicem accuſat. Uniuscujusque pro-

penſionem exacte prius perſpicit, &
Poſtea
4a) Lact. I. 2. C. 8. Chryſ. bom. 2. in 2
Cor. Camer. part. 2. medit. Hiſtor. c. 17.

1220 Meditatio XYVII.

poſtea laqueos tentationum opponit:
quemadmodum in oppugnationibus
non ad firmas & munitas partes acce-
dunt oppugnatores, ſed ubi æſtimant
muros efie fluxos, fofas planiores &
turres incuſtoditas:; ſic perpetuo ani-
mam hominis oppugnans Diabolus,
id primum adoritur, quicquid ſenſerit
molle & affectum in animo. demel
vidus non penitus cedit, ſed ad ten-
tandum fortius inſurgit, ut vincat eos
tædio & negligentia, quos vincere
non potuit tentationum violentia.
A quo dolos ſuos iſte contineat, a qui
ipfum majeſtatis Dominum auſus eſt
calliditatis ſuæ fraude aggredi? à quo
Chriſtiano is abſtineat, qui ; ipſos
Chriſti Apoſtolos expetiit cribrare
ſicut triticum? c decepit Adamum in
Natura inſtituta, quos non poterit de-
cipere in natura reſtituta? decepit Ju-
dam in ſchola Salvatoris, quos non
poterit decipere in mundo, ſchola er-
roris? in omnibus omnino Diabolicæ
metuendæ ſunt inidiæ. In proſperis
invitat nos ad animi elationem; in
adverſis invitat ad deſperationem. Si
parſimonia aliquem videt delectari,
eum inexplebilis cupiditatis compe-
dibus gaudet illigari; ii quem herei=
cus piritus animat, eum irarum ſti-
mulis inflammat; ſi quem videt paulo
ltiorem, eum ad inſanæ libidinis in-
citat
a) Matih. 4, 3. b) Luc. 2, 31.
*) Gen. 3, 2. 3. 4. 5.

De,
—
cer ſetyo
in religoo
ſamn ſupen
ſitnosine
nispereell
eccata, af-
Im’ cum
nplihene

letenult

ete
kinman
nidus, int
ihiiig uen
Imlemzt
um ocenl
Conneſtione
fofeſunn
uund in e
Ubermton
1 inm,
CNrde o
nne poſtüd
isheren
noyet 449
Konniz
homnibe
ie. De
ſeelr
Jum eo
tuun in
entg da
Kan

4 dern

1ſu .

TI. De inſtdiis Diabolicig. 121
— —
Ni citat fervorem: quos videt ferventes
enmionte in religione, eos implicare conatur
Funes at Vana ſuperſtitione: quos vider con-
ubialinn ſtitutos in dignitatibus, eos ambitio-
Yumurt nis percellit facibus; cum impellit ad
peccata, amplificat Dei milſericordi-
am; cum in pecçata præcipitavit,
amplificat Dei juſtitiam; prius per-
ducere vult ad præſumtionem, poſtea
ducere conatur ad deſperstionem. In-
terdum oppugnat externe perſecutio-
nibus, interdum oppagnat interne
ignitis tentationibus; interdum nos

efß

Mtinenn impugnat aperte & violenter, inter-
un ae dum occulte & fraudulenter: a In
ſ comeſtione poſuit gulam, in genera-
autß tione luxuriam, in exercitatione igna-

etiit ethn viam, in converſatione invidiam, in
1o! gubernatione avaritiam, in correctio-
ne iram, in dignitate ſuperbiam, in
corde poſuit cogitationes mmalas, in
ore poſuit locutiones falſas, in mem-
bris operariones iniquas, in vigilando
movet ad prava opera, in dormiendo
ad ſomnia turpia. Sic ergo ubique et
in omnibus diaboli cavendæ ſunt in-
ſidiæ. Dormimus nos, & ipſe vigi-
lat: ſecuri nes ſumus, & ille b tan-
quam leo circumit: Si leonem irri-
tatum in te impetum facere conſpi-
ceres, quam vero timore cohorreſce-
res, & cum infernalem leonem tibi
inſi-

„420) Bernh. ſer. 3. de ſept. pan. Aug.
t in gubd ferm. b) 1 Petr. 5, 8.

122 Meditatio XXVII. 1B

inſidiari audias, in utramque aurem
adhuc ſecure dormitas! Conüſdera
ergo, ſidelis anima, potentiſſimi hu-
jus hoſtis inſidias, & ſpiritualium ar-
morum quære ſuppetias. Sint 4 lum-
bi cindi veritate, & induti lorica ju-
ſliti?. Indue perfectam juſtitiam
Chriſti, & tutus eris a tentationibus
Diaboli: ⅛ abſconde te in foramina
vulnerum Ghriſti, quoties terreris ja-
culis ſerpentis hujus maligni: Vere
credens eſt in Chriſto: ut ergo c nihil
juris habet Satanas in Chriftum: ita
etiam nihil juris habet in vere cre-
dentem. Calceati ſint pedes in
præparatione Evangelii pacis: audia-
tur perpetuo & ſonet in ore noſtro
Chriſti confefſſio, ſic non lædet nos
ulla Diaboli tentatio: verba incan-
tatoris non tam pellunt ſerpentem
corporalem, quam eloquia conſtan-
tis confeſſionis fugant hunc ſerpen-
tem ſpiritualem. e Aflumatur ſcu-
tum fidei, ut tela ignita extingvamus
hoſtis nequiſſimi. Fides eſt, quæ
etiam / montes transfert, montes
intellige dubitationum, perſecutio-
num & tentationum. Nong percu-
tiebantur a vaſtatore Iſraëlitæ, quo-

rum poſtes ſignati ſanguine paſcha-

lis agni, non lædentur ab hoc va-
ſtato-

a) Eph. 6, 14. b) Cant. 2, 1I4. ec) ZQoh.
14, 30. d) Epb. 6, I15. e) Eph. 6, 16.
F) Matth. 17, 20. g) Exod. 12, 13.

ſnore,
ſülneun
iigene
ctiam cot
Dotekit,
tmines er
Dunne ku
Neccaianol
flncom
ngrentnt
del ſu
Inlg: tie
leſpicieng
gentor ee
Centiumeg
Snnlir Dug
iori,
MMen, gll
inene
lod elty
Uere ſine
glamn Die⸗
Cirin⸗ .
ſeho ri
UuN

tent
Vligne i
e (ONr

N.
34 ey
i. M.
Vlt on

on. 4)

nalener
Concet
entilhmi.
titualiumt.
Fitt ,n

n
tentationli
in und
es leneis⸗
ieni ſe
reto i
hticum:
tin eett
ſele
is: M
1 e M
1
on rieli

D
les el,
elt, nnt
etlertc⸗
Lons hen
elts,d

4
1.

vine irn
4 oeſt
ſo⸗

/5t
,14 .

Lti lorier,

De inſidiis Diabolicis. 123
ſtatore, quorum corda per ſidem Chri-
ſti ſanguine aſperſa. Fides recumbit
in Dei promiſſiones: at promiſſiones
Dei evertere non poteſt Satanas: ergo
etiam contra fidem prævalere non
poterit. Fides eſt animæ lumen, ten-
tationes ergo maligni ſpiritus in hoc
lumine facile apparent. Per fidem
peccata noſtra a projiciuntur in pro-
fundum miſericordiæ divinæœ mare,
in illo ignita Diaboli tela facile ex-
tinguentur. b Galeam etiam ſalutis,
id eſt, ſanctam ſpem aſſumere debe-
mus: tolera tentationem, tentationis
reſpiciens exitum, eſt enim Deus mo-
derator certantium & corona vin-
centium: ſi nullus hoſtis, nulla pugna:
ſi nulla pugna, nulla victoria: ſi nulla

eſt victoria, nulla corona: melior illa

pugna, quæ Deo proximum facit,
quam illa pax, quæ a Deo abalienat:
Aſſumendus etjam c gladius Spiritus,
quod eſt verbum Dei: plus apud te
valere ſinas Scripturæ conſolationes,
quam Diaboli contradictiones.
Chriſtus omnes Satanæ tentationes
verbo vicit: verbo adhuc omnes Sa-
tanæ tentationes vincunt Chriſtiani.
Denique in precibus maximum ha-
bes contra tentationes ſubſidium:
quoties navicula animæ fluctibus ten-
tatio-
) Mich. 7, 19. b) Epb. 6, 17. Gre-
gor. M'ſj. I. de beatit. Savan. in exeg.

orat. dom. Nazianz. in Apol. c) Epheſ.

6, 17. 4) Matth. 4, 4.

124 Meditatio XXVIII.

tationum obruitur, a Chriſtum preci-
bus excita: hoſtes viſibiles vincimus
feriendo, b hoſtem inviſibilem vin-

cimus preces fundendo. Pugna, o

Chriſte, pro nobis in nobis, ut etiam
in te vincamus.

a) Mattb. 8, 25. b“) Aug.

XXVIII.

GENERALES PTE VIVENDI
KEG ULA.

Pietas ſapientia ſumma eſt.

Uolibet die morti, judicio & æ=-
Qrimiset magis appropinquas,
cogita ergo quolibet die, quo-
modo in mortis & judicii ſevera dis-
cuſſione conſiſtas & quomodo in æter-
num vivas. Omnium cogitationum,
verborum & actionum accurata cura
habenda, quia a de omnibus cogita-
tionibus, verbis & actionibus olim
accurata ratio reddenda. Mortem
hac nocte inſtare cogita tempore ve-
ſpertino; mortem hac die inſtare co-
gita tempore matutino. Converſio-
nem & bonam operationem ne differ
in craſtinum; quia incerta eſt dies
craſtina, ſed mors impendens ſemper
eſt certa: nihil magis adverſum pie-
tati quam dilatio; ſi contemnis inter-
nam Spiritus ſancti vocationem, nun-
quam pervenies ad veram conver-
ſionem.

a) Eccleſ- 2, 9.

.

1
—
ſonen.
hertione
ſokerd
temn ineer

ing Pkatn

ilernns:

1 t,

uini ien
Dnls drati
len mlam
letdet t
en. lne
tam un
geo
uani

Elelegen;
eerin

ler ellenn
ndlire.
unnibit
es n
e hn
1
Ertiann
Aunlhus 20
1 40 9
zfletiti
te Pp,
ei Mllen
Ei i

. Regulæ pie vivendi. 125
— — .
iſum ei ſionem. 4 Gonverſionem & bonam
esie Operationem ne differ in ſenectutem,
bilen” ſed offer Deo iplam floridam juventu-
Pugne tem: incerta eit juveni ſenecus; cer-
d en tus paratus eſt juveni impœnitenti
interitus: nulla ætas ſervitio Dei ma-
gis apta, quam viribus corporis &
4 animi vigens juventa: In nullius ho-
— minis gratiam ſuſcipere debes actio-
nem malam; non enim homo iſte,
ſffegdd Deus trulam aliquando judicabit
VIYENI vitam: Nullam ergo hominum gra-
. tiam divinæ ſtatuas gratiæ præferen-
n dam. In via Domini aut proficimus,
aut deficimus: ſingulis ergo diebus
vitam tuam examina, an in pietatis
ſiudio proncias aut deficias. Stare in
a„ via Domini eſt retrogredi, non ergo
elt ſeen te delectet in cur ſu pietatis ſtare, ſtu-
nnteſie, deas autem ſemper in via Domini
tlgftli ambulare. b In converſatione tua
Aelne omnibus ſis ſuavis, nemini gravis,
paucis familiaris, Deo vivas pie, tibi
caſte, proximo juſte: amico utaris
ad gratiam, inimico ad patientiam,
omnibus ad benevolentiam; quibus
potes, ad beneficentiam: in vita tibi
tuisque vitiis quotidie morere, ſic in
morte DEO poteris vivere. Ap-
6 Pareat miſericordia in affectu, beni-
e Enitas in vultu, humilitas in habitu,
mo-

——

ltonce
die,

4) Sir. 18, 22.
*⁵) Bernb. de conſcient. col. 1748.
*) Hugo de clauliro animæ lib. 3

126 Meditatio XXVIII.

modeſtia in cohabitatione, patientia
in tribulatione. Semper cogites tria
præterita: malum commiſſum, bonum
omiſſum, tempus amiſſum. Semper
cogites tria praſentia: vitæ præſentis
brevitatem, ſalvandi difficultatem,
ſalvandorum paucitatem. Semper
cogites tria fütura: mortem, qua ni-
hil horribilius; judicium, quo nihit
terribilius; pœnam inferni, qua nihil
intolerabilius. Preces veſpertinæ
præterlapſi diei emendent peccata:
ultimus ſeptimanæ dies præcedenti-

cogita, quam multi ad infernum eo

quod tempus tibi conceſſerit pœni-
rendi. a Tria ſunt ſupra te, quorum
cogitatio nunquam recedat a memo-
ria tua. Oculus omnia videns, auris

mnia ſeribuntur. Totum ſe Deus tibi
communicavit, totum te communi-
ces etiam proximo tuo: optima vita
eſt, quæ tota aliis inſervit: exhibe
ſuperiori obedientiam & reverenti-
am, æquali conſilium & auxilium,

animus

àa) Veteres Hebræi. b) Bernb. ſer. 3.
de Advent, Idem de inter. domo é. I.
Petrar. de. remea. utriusque fort. l. 1.
Dial. 8. Bernh. de converſ. ad eleric.
c. 30.

um dierum emendet delicta. Veſperi

die præcipitati, & Deo gratias age,

omnia audiens, & libri, in quos o-

inferiori cuſtodiam & diſciplinam. b j
Corpus tamen ſubjiciatur animo, &
ſ.

—
mimus
lelen,
Et, ltun
ti corel
ti t do
(elnas:
n iineng

Cnine, De

6 2 mun
tio Donin
Der cita
ltis hn
ttem in
Detin hi
Etimeis,
m, t
oc iben
ud ſinn
ſhulsei
lezt Dei

Eenncumn
Vano
Nerl tl
ausln
enſeninn

III.
—
e, pulett
cogite
ſum,bom
m. den
te hreltt
lcheutane
n. denf
tenmn, uur
n, Con
ni,gun
veſheln.
Gent hecc
5rerttel
e. ſie
Ainkemm:
gerin 4
eſeithe⸗
en

Regulæ pie vivendi. 127

animus Deo. Mala tua præterita
defleas, præſentia bona Parvipen-
das, futura bona toto cordis delide-
rio concupiſcas. Memento pPeccati
tui, ut doleas: memento mortis, ut
deſinas: memento juſtitiæ divinæ,
ut timeas: memento milericordiæ
divinæ, ne deſperes. Quantum pot-
es, a mundo te abſtrahe, & ſervi-
tio Domini te totum devove: ſem-
per cogita periclitari caſtitatem in
delitiis, humilitatem in divitiis, pie-
tatem in negotiis: Nulli placere ap-
petas, niſi Chriſto; nulli di ſplicere
timeas, niſi Chriſto. Semper ora
Deum, ut jubeat, qued velit, & det,
quod jubeat; quod factum eſt, tegar,
quod futurum, regat: qualis videri

vis, talis etiam effe debes: non enim
judicat Deus ſecundum ſpeciem, ſed
ſecundum veritatem. In verbis cave
multi loquium, quia a de omni ver-
bo vano rationem exigit judicium.
m Opera tua qualiacunque fint, non
transeunt, ſed velut æternitatis quæ-
dam ſemina jaciuntur: ſib ſeminas in

carnem, a carne metes corruptionem 3

ſi ſeminas in ſpiritum, a ſpiritu metes

æternæ retributionis Ppræmium. Non

ſequentur te poſt mortem honores

mundi, nec ſequentur te divitiarum

cumuli; non ſequentur te voluptates;
nec ſequenturte mundi vanitates, ſed

a poſt
*) Mattb. 18, 36. *) Gal. 6, §.
6

1

128 Meditatio XXIIX.

a poſt ultima vitæ fata ſequentur te
omnia tua opera. Qualis ergo vis eſſe
in judicio, talis hodie appareas in Dei
conſpectu; non æſtimes, quæ tibi ad-

ſunt, ſed potius æſtimes ea, quæ tibi

deſunt; non ſuperbias propter id,
quod eſt datum, ſed humilieris potius

