Gi1651b
author: Gerhard, Johann

UIHIIIRIIINIIIIINING

U8 Töbingen

PrArrON
SACRA

arPARTTTUN W
eenn Er sSrvDIO
i. GERHAHII

JS. TR. D. 1 IN A
v. IENENS. PEBOE.

negue iClan
Kata

Juam jzs.
1 E.
kvin in ur veneit:

Aeres

S

enel- aile in vecdr.

„
iur

r erzn n

zitde, g er
7

22* „

C2.

MED
8A

VERAI
EXC

INTEN
DROFCT
400

Va
Dr

DN
HATN

ODER
O.

—

u

4

MEDITATIONES

SACRE.,

VERAM PIETATENM
EXCITANDAM,
E L
INTERIORIS HOMINIS
PROFECTUM PROMOVENDUM
ACCOMMODATE.
1ITEM

EXERCITIUM
PIETATIS
QVO TID IANU
OVADRIPARTITUIM.

EDITIO EMENDATIOR,
ADDITYISQUE SCRIPTUR S. ET
PATRUM TESTIMONIIS,

OPERA ET STUDIO
JOH. GERHARDI,

SS. THEOL. D. ET IN ACAD.
JEN. PROFESS.

CUM PRIVILEGIO.

LIPSIM,
Sumt. JOHI. FRID. GLEDITSCHII
B. FILII.
MDCCLIX.

—
AAMDL.
NAS
VIRIS
70T1.
107
HAL.
504,
105.

WT
un
opcare
leclein
Te hume
amiſam
Jud
dplicen
nmdne
atis libe
din Er
eclein⸗
1 eo e
ciam in
e Mecl
Wyer ſe.
qnei
n quit
Rrar;
eolog
Mrineidin
& Ape
m, cun
eptar

Dedicatio.

AMPLEISSTMIS, CONSULTIS.
Sials 4AC PRUDENTIISSIMIIS
VIRIS. D NN. COS§. EXCOSS§.
70TIQUE ORDINI SENA-
TORIOINCLVI REIPFPUBL.
H ALBERSTADIENSIS,
DOMINIS ET PROMOTORI
„ US &SUIS OMNI 0O⅓½ SER-
VANTIA HONO-
RANDIS.

Ui Theologiam Medicinæ confe-
runt, & multi ſunt, & rem recte
explicare videntur. Ut enim duplex
Medicinæ finis, ſanitatem in corpo-
re humano conſervare, eandemque
amiſſam recuperare: Ita Theologia,
quoad animæ morbos, eodem modo
duplicem agnoſcit ſinem; oſtendit
namque non ſolum, quomodo à pec-
catis liberemur, ſed etiam, quomo-
do in gratia conſervemur. Utraque
znedicina tam corporis, quam animæ,
a Deo eſt, dicebat Gregorius: ergo
etiam in autore conſentiunt. Ha-
bet Medicina certa ſua principia,
Aé†oν ſc. αα r“α que ob id cru-
ra quædam ejusdem appellantur,
cum quibus quod conſonum, acce-
ptat; quod diſſonum, reſpuit: Sic
Theologia certum & immotum haber
Principium, verbum Dei Propheti-
cis & Apoſtolicis ſcriptis comprehen-
ſum, cum quo quod conſentit, ac-
ceptat; quod diſſentit, reſpuit. Alii
A 2 pro⸗

—R—

Dedicatio.
progrediuptur ulterius & oſtendunt,
quod omfhs vera Medicina ex rege-
neratione, ſiquidem nihil porteft re-
generare, quod non ipſum regene-
ratum: ad emundationem ergo ſpiri-
tus vitalis ab impuris morborum tin-
Ruris, quæ eſt quaſi regeneratio quæ-
dam, requiruntur corpora regenera-
ta, id eſt, ſpiritus, qui ſunt corpora
ſpiritualia propter penetrationem &

tincdturam: ac nihilominus ſunt etiam

ſpiritus corporei: ita quoque verusg
Theologiæ finis eſt ſpiritualis illa in-
terioris hominis regeneratio, quam
ex aqua & Spiritu fieri teſtatur veritas.
« Addunt etiam collationem Lapidis
Phileſophici cum lapide benedicto in
Eccleſia: ſed quia hæc nec omnibus
nota, nec ab omnibus concefſa, eis
immorari nolo; ſuſficit inſtiruto meo,

quod ex collatione Theologiæ cum

Medicina optima ratione colligere
poſſim, Theologiam eſſe doctrinam
practicam, ac proinde minus reëte
eos ſentire, qui ſpeculativam eam eſſe
contendunt, quo in numero ſunt qui-
dam ex Scholaſticis. Quamvis enim
non ſolum agenda, ſed etiam cre-
denda, ſperanda, in hac cœlefti Phi-
loſophia proponantur; id tamen non
impedit, quo minus practica adhuc
dicatur: nam & Medicina in quorun-
dam Seagiz occupata eſt, nec tamen
propterea Theoretica diſciplina eſt,

quia
4) Zob. 3.

—
guia han
tione ae
Derinde
It jam
Genclis1
dam not
i quen
Aum, ic
Theolo⸗
ale eti⸗
Fnte, 8
Ppkaxis.
ſiſecer
los. 4
is nol
cit uct
a) i,
tins.
leeſti
4lenlin

Maelur,

6
er, 61
ſunæ 1
elt
os h
IN! M.

entie

Cne, on
en ſe⸗

—
kendunt,
ex rege⸗
dtelt te⸗
regene⸗
60 ſpiri.
umn tin⸗
io qua⸗
egenera⸗

cotpota

onem &

t etiamn
e verus
ia in⸗
, quan
eritas.
cicto in
unnibus
ſa, eis
1o meo;
e cuum
ctrivem
15 telte
a elle
nt qul⸗
Renim
m (re⸗
gi Phi⸗
en non
adhue
uorun⸗
tamen
ina el
quis

S-

Dedicatio.

quia hanc ipſam Szaeiay praxeos ra-
tione ac in ordine ad praxin ſectatur:
perinde ſe res habet in Theologia:
ut jam non addam, in illis ipfis cre-
dendis five in fidei articulis non nu-
dam notitiam, ſed & aſſenſum requi-
ri, quem eſſe ex parte voluntatis a-
um, idoneis argumentis confirmant
illi, ad quos hæc cura pertinet. Quod ſi
Theologia eſt doctrina praclica, uti-
que etiam finis ejus non erit nuda
ruρας, & ſüubtilis Seραπα. ſed potius
praxis. Heœc ſi ſciveritis, beati eritis,
ſi feceritis, dicit Salvator ad diſeipu-
los. Non in verbis, ſed in factis
res noſtræ religionis conſiſtunt, di-
cit Juſtinuzg: b s& évααν sv*G, 4XXX
a gεναα. ros* Xgεςαι , dicit Igna-
tius. c Summa Chriſtianæ religio-
nis eſt, imitari eum, quem colis, dicit
Auguſtinus: d ni eo. X αισιιναιοας; JeS
οινσι ια*ει T evdeYεπνον „ορατα
Obσρ, dicit Baſilius., e Quod ſi Chri-
ſtianæ religionis finis ac perfectio
non eſt nuda udααι, ſed r gaâςS ε. qua
paucos hodie invenies vere Chriſtia-
nos! Multum ubique ſcientiæ, con-
ſeientiæ parum: Rede quidem fit,
quod +‧¹s libris, diſputationibus,
concionibus & modis omnibus defen-
datur, ſed & vita profeſſioni Chriſtianæ
2 ut
a) Zob. 13, 17. b“) In Pazænet. I. ad
Græcos, p. 25. 6&) Epiſt. 3 ad Magneſ.-
6. 2. de civit. Dei c. 17. e) Hom.
10. hexaem.

Dedicatio.

ut reſpondeat, opera danda. Si
omnium myſteriorum notitiam habe-
am, caritatem non habeam, nihil
ſum, inquit Apoſtolus: a Quid erge
olim reſpondebunt, qui non omnium,
ſed paucorum; non perfectam, ſed
tenuem ſaltem myſteriorum notitiam
habent, & tamen ob eam ſuperbiunt-
alios contemnunt, aliis invident, vix
ulla caritatis Chriſtianæ habita ratio-
ne? Adſeribam huc locum ex egregio
quodam libello: Qui vulr plene &
ſapide verba Chriſti intelligere, apeer
tet, ut totam vitam ſuam ſtudeat i
conformare. Qbid prodeſt tibi alta
de Trinitate diſputare, ſi careas hu⸗
militate, unde diſpliceas Trinitati?
Si ſcires tota Biblia, & omnium li.
loſophorum dicta, quid totum g -
eſſet ſine caritate Dei & gratia: Va-
nitas vanitatum & omnia vanitas
prætter amare Deum, & in lolt lervi
re. &Scientia ſine timore Dei qinid
importat? Si ſcirem omnia, quæ i
mundo ſunt: & non eſſem in caritate,
quid me juvaret coram Deo Quante
plus & melius ſcis, tanto gravius in

ergo extolli de ulla vel arte vel ſcien-
tia: ſed potius time de data tibi ne⸗
titia. Pertinet etiam huc Eraſmi lo-
: rſum attiner decertare,
cus: à Quorſu guor
2ℳ) I Cor. 13, 2. b) Kempifius de ei
tat. Cbriſti I. I. 6. I. c) Cap. 2. 9) I.
annor. I Tim. I. . 464.

——

judi is, niſi ſanctius vixeris: noli
judicaberis, niſi ſanctius vixeris

—
guot mo
tio du
lens ni
lus, i
le pec
ieai⸗
numqn
lrio, &
Uhum nul
elentia!
Det, ho-
Trinita
lorukarn
lamus
Cordian
i, u
contine
ſeilei
feri P.
deundur
maeri
keam
totis
bis re
t.
kem
rece
dccur⸗
Gelin
kis
60 in
ſtan⸗
ſere,
carita

da.
am habe.
m, miil
ic es⸗
ommiom,
m, ſel
mnotitiam
bperbiunt
jident,
bita ratio⸗
eregtegi⸗
plenes
ele, ot⸗
ugent ii

tibi dt

aten d
Tinirmi
niumki
m prot
ial N
1 Witt
ſolrlerſi
ei gui
u
caritin

) Cam

etis n
evelſeien
alnil⸗
ecertat
wo

2,91

Dedicatio.
quot modis accipiatur peccatum, pri-
vatio duntaxat ſit, an macula inhæ-
rens animæ? hoc potius agat Theo-
jogus, ut omnes horreant, oderint-
que peccatum. Digladiamur ſine
fine, quid diſtinguat Patrem a Filio &
utrumque a Spiritu ſancto, res an re-
latio, & qui conſiſtat, tres dici, quo-
rum nullus ſit, qui alius, cum ſint una
eſſentia? quanto magis ad rem perti-
net, hoc modis omnibus agere, ut
Trinitatem illam, cujus majeſtatem
ſcrurari fas non eſt, pie ſancteque co-
lamus & adoremus, illiusque con-
cordiam ineffabilem, noſtra concor-
dia, quoad licet, exprimamus, quod
contingat aliquando & in illius ad-
ſciſci conſortium? Diſputamus, qui
fieri poſſit, ut ignis, quo crucia-
buntur impiorum animæ, cum ſit
materialis, agat in rem incorpo-
ream? quanto magis referebat, huc
totis viribus eniti, ne quid in no-
bis reperiat ignis ille, quod exu-
rat? &c. Repeto autem denuo, non
rem ipfam, ſed abuſum rei taxari:
recte fit, quod opera ac ſtudium
accuratæ cognitioni articulorum fi-
dei impenditur; recte fit, quod ρρα—
Sofia contra hæreſes defenditur, mo-
do in illis ſumma perfectio Chri⸗=
ſtianæ religionis non judicetur conſi-
ſtere, modo etiam vitæ Chriftianæ ac
caritatis habeatur ratio. Male vivi-
tur, ubi de Deo non bene creditur:
A 4 ſed

Dedicatio.

ſed viciſſim inutiliter creditur, ubi
non bene vivitur: vera fides non eſt
interius, ubi opera non apparent ex-
terius; a qui non ambulant in luce,

nondum ſfunt filii lucis. Chriſtiani

non ſunt, qui non Chriſtiano dignam
Vitam agunt.
a) Eph. 3,6.
Ut igitur extinctæ fere in hac frigi-
diſſima mundi ſenecta pietati bννααναον
u, tardis in via Domini νναριιιαν
adderem, ac me ipſum, & alios officii
commonerem, horis ſucciſivis libel-

lum hunc ſacrarum meditationum

conſcripſi: Auguſtini, Bernhardi,
Anshelmi, Tauleri, & alierum hoc
genere veſtigiis infiſtens, quorum di-
cta huic Enchiridio aliquoties inſper-
go, nuſpiam tamen, quod factu fuiſ-
ſet facillimum, in prima editione au-
torum nomina addidi, ſicut nec Scri-
pturæ loca annotsvi: Verebar enim,
ne legentium meditatio turbaretur.
Non arbitror, multum referre ſcire,
an Patrum, an meis verbis aliquid
exprimatur, modo, quid dicatur, ſe-
dulo attendatur; ſi cui placet omnia,
quæ in hoc libello apte & conve-
nienter dicta, S. Patribus tribuere,
mihi ea, quæ minus commode pro-
lata, aſſignare, non repugno; id ſo-
lum quæro, ut fructus inde aliquis ad
Eccleſiæ filios redundet: & ſane voti
me participem ſtatuam, ſi vel uni ani-
mæœæ uno momento una aliqua pia &
ſancta

—
lnlkn c⸗
Rione e⸗
Ciceron
6o etian
e Min
ero) o⸗
iciat
ens do
Penus d.
CInatum
teſeti
8as i
orun
Non
leg, ſei
hortiti
les ia
nies,
Khercez
te⸗ ur
et,
tranet
Nendun
dun,
Sed
Jlare
ler⸗
dun
loribr

—
tur, ubi
hon elt
Arent ex⸗
in luce,
Ohriſtani
digram

nae fuͤgi⸗
rkee/.
fumin
s offeil
tationum

rhardi-.

uum hoe⸗
grum di⸗
8 inlper⸗
tione an-
vec deri⸗
et enim
tharetut.
re ſcirer
aatut, ſ⸗
tonnin
. cohve⸗
tiibueren
de hio⸗
id ſo⸗
iguis 4
ine 1ot!
uni ani⸗
hie

laoctt

Dedicatio.

—,— — —

ſancta cogitatio ex hujus libelli le-
QRione exſurgat. Si cui verba minus
Ciceroniana, minus apte adhibita, ad-
do etiam, voculæ guzdam analogie
Edei minus commodæ (quod tamen non
ſpero) ocurrerint, non ſiatim totum
abjiciat librum, neque ſtatim hære-
ſeos notam mihl imnat, ſed ſcripti
genus perpendat: ſacra tracto, quæ
ornatum Rhetoricum non admodum
deſiderant: homilias ſcribo, non ex-
actas diſputationes, rerum quam ver-
borum majorem habere volui curam.
Non hic invenies ſpinolas quæſtio-
nes, ſed ad vitam ſanctam ſedulas co-
hortationes: non hic invenies ſcur-
riles facetias, ſed ſpirituales interio-

ris hominis divitias: non hic inve-

nies, quod ſubtilitate diſputandi te
exerceat, ſed quod in humilitatis via
te inſtruat. Allegorias interdum ſe-
Ror, non quod omnia in allegorias
transformanda cenſeam, ſed quia
ſcripti genus ad docendum ac mo-
nendum, non ad pugnandum dire-
dum, eas non videbatur reſpuere.
Sed quid plura hac de re addo, &
quare tam multa ad muniendum me
affero, cum æquis lectoribus jam-
dum ſatisfa dum fit, iniquis vero cen-
ſoribus nunquam ſatisfieri poſſit?

Vohis autem, Viri Ampliſſimi, Con-
ſultimimi ac Prudentiſſimi, haſce ſacras
Meditationes inſcribo atque offero., ur
A § publi-

Dedicatio.

publicum aliquod obſervantiæ erga
VV. AA. meæx extet teſtimonium. No-
ta & deprædicata omnibus veſtra in
puritate religionis confervanda con-
fantia, in Reipubl. gubernatione ſin-
gularis prudentia, erga literatos quos-
vis benevolentia: hæc & ſimilia a, me
facile impetrarunt, ut qualescunque
has ſtudiorum meorum primitias, otii
mei hyemalis uſuram qualemcunque
VV. AA. debita cum reverentiæ fi-
gnificatione offerre non dubitarem,
maxime cum propter avos paternum
ac maternum, piæ memoriæ, quidam
ex inclyto VV. AA. ordine conſan-
guinitate ac affinitate me attingant.
Accipite ergo, Viri Præſtantiſſimi;
hilari fronte ac æquo animo, charta-
ceum a mea tenuitate munuſculum,
recipite me in clientelam veſtram,
meisque ſtudiis, ut antehac, ita in
poſterum favere pergite. Deum Opt.
Max. ſupplicibus oro gemitibus, ut
bona veſtra Vobis velit eſſe perpetua,
id eſt, ut ſandtum verbi depoſitum,
pacem & tranquillitatem, felix Rei-
publ. incrementum ac omnia omni-
no, quæ largiſſime in civitatem ve-
ſtram contulit bona, clementiſſime
conlervare, ac ad poſteritatem, ſi qua
futura eſt, transmittere non dedigne-
tur. JENEÆ, menſe Aprili, A. 1606.
. PrV. AA. Olbſenv.
M. JOHANNES GERHARDIL,
Quedlinburg.

De

—
tie etgt
ium. N.
Velttnin
nda cob⸗
tionei⸗
10s ll⸗
lia a,ne
escuugee
itias,oull
meunque
lentie l⸗
bitarem,
Pernun
gbitan
coolal⸗
Atingoot⸗
unrihni,
chalt⸗
uleulos⸗
Feltrann,
0 ita 1
eum 09.
ſibe,
etpern

epoſtun
elir Ne⸗
1 omni
gtem
ebtiſim,
Au
lecigle.
lbob.

.

De Meditationibus

DN. JOHANNIS

GERHARDI,
§§. Theologiæ Doctoris & Pro-
Jeſſoris illuſtris Academiæ Jh-
NENSIS eximi.

Ea BREVIS in verbis at

MULTUS pondere CODEX,
Res certant Verbis, fingula
pondus habent.
Quæ PATRES multis, paucis
complectitur UNU 8,
Nobilis UNIUS continet
OM NF liber.
RES, ORDOQUE probant:
arguta perlege mente,
Atque DEI digito ſcripta
fuiſſe putes.

CHRISTOPHORUS
S CHWANMAN,
Srtadenſis, Gyndicus
Reipubl. Buxtehu-

denſis ſubſcr.

INDEN

us
N
Dl,
Grr
nie l.

N.

etbis 1
00N.
ngol

05
continet
robant:

te,
ſiu

W (0%) ☚π

INDEX
MEDITATIONUM.

2 De vera peccatorum agnitione.

2. Exercitium pœnitentiæ ex Domini-
ca paſſone.
3. De frulctu veræ & ſeri pœnitentig.
4. Meaitatio de nomine Zeſu.
5§5. Exercitium fidei ex amore Chriſti.
6. Conſolatio pœnitentis ex paßione
Chriſti.
7. De fructu paſſonie Dominicæ.
8. De certitudine ſalutis noſtræ.
9.‧ De amando ſolo Deo.
10. De noſtra cum Deo reconciliatione.
1II. De ſatisfuctione pro peccatis noſtris.
12. De natura ac pr. ogriet aribgs veræ

ldei.
13. De Hirnnali conjugio Chriſti &
animæ.
I4. De myſteriis incarnationis.
I5. De ſalutari Fructu incarnationis.
16. De ſpirituali piorum refectione.
17. De baptiſmi Fructibus.
18. De ſalutari corporis & ſanguinis
Chriſti participatione.
19. De cœnæ Dominicæ myſterio.
20. De ſeria ante uſum ſacræ Cæne
præparatione.
21. De Chriſti aſcenſione.
22. Homilia de Spiritu Sancto.
23. De Eccleſiæ dignitate.
24. Meaitatio de prædeſtinatione.
25. De ſalutari precum effcacia.
26. De ſanctorum Angelorum cuſtodia.
27.‧ De

Nℳ(—

Index Meditationum.
27. De inſidiis Diabolicis.
28. Generales pie vivendi regulæ.
29. De ſecuritate excutienda.
30. De ſancta vitæ Chrifti imita-
tione.
31. De ſui abnegatione.
32. De vera guiete animæ.
33. De conſcientiæ puritate.
34. De ſtudio veræ bumilitatis.
35⁵. De avaritia fugienda.
36. De proprietatibus veræ caritatis⸗
37. De ſtudie caſtitatis.
38. De præſentis vitæ fugacitate.
39. De munai vanitate.
40. De utilitate tentationum.
41. Fundamenta Cbriſtianæ patien-
tiæ.
42. Quomodo vincenda tentatio de per-
Jſeverantia.
43. De guotidiana mortis noſtræ con-
lideratione.
44. Conſolatio in morte amicorum.
aS. De Judicio extremo.
46. De vitæ æzternæ deſiderio.
47. De Beatißima Dei in cœle vi-

ſone.
48. De ſuavißima Angelorum in cœle
aſſociatione.
49. De tormentorum infernalium gra-
vitate.
50. De pæœnarum infernalium ater-
neitate.
5I. De ſpirituali pierum reſurre-
Ctione. .

DE

D V

S
W
ſantun
in ommi
notg im
Cieredde
cutio vin
mp
te che
locntio
gitior
en, ſe
inez ir
eien
um
Lcor
gium.
i
ſncn
Onne⸗
nepſi
uuleg
1e
t, Au.
ſi
Uls o

.

—
Lule.

u.
Hi inie

tit
caritati⸗
Citute⸗

.
ghtie⸗

odi.
re 60,.
conm.

A/1.

ir t

unge⸗

n ℳ.

ſer.

N

(1) ℳ*

1.
DE VERA PECCATOR UM
AGNITIONE.
Sanat confeſto worbi.
Andce a Deus, bjuſte Jjudex, obver-
ſantur oculis & animo pecceata mea:
in omni hora de morte cogito, quia
mors impendet omni hora: in omni
die de judicio cogito, c quia de omni
die reddenda erit ratio in judicio. Ex-
cutio vitam meam, & ecce, tota eſt va-
na aut profana. Vanæ & inutiles mul-
tæ actiones meæ, vanæ adhuc plures
locutiones, vanæ inſuper plurimæ co-
gitationes: Nec ſolum vana eſt vita
mea, ſed etiam profana & impia: nihil
in ea invenio boni; ſi quid enim in
ea videtur boni, vere bonum & perfe-
Rum non eſt, quia peccati originalis
& corruptæ Naturæ vitiavit id conta-
gium. Dicebat ſanctus Job: à Vere-
bar omnia opera; ſi ita conqueritur
ſanctus, quid facere debet impius? e
Omnes noſtræ juſtitieæ ſunt ſicut pannus
menſtruatæ; ſi tales noſtræ juſtitiæ,
quales tandem erunt noſtræ injuſti-
tiæ? S& omnia feceritis, f dicit Salva-

tor, gquz mandata ſunt vobis, dicite,

Jervi inutiles ſumus; ſi- inutiles ſu-
. . . .
mus obediendo, certe abominabiles
erimus

24) Lev. 11, 45. b) Pſ. 7, 12.
c) 2 Cor. 5§5, I0. 4) Zob. 9, 28.
e) Eſa. 64, 6. F) Luc. 17: 10.

2 uea. I. De haccarorum
erimus transgredicndo. 4 Si⸗ meipſum
& quicquid poſſum, etiam quando
non pecco, tibi, ſancdte Deus, debeo,
quid erit, quod pro peccçato reddere
poſſim? Ipia noſtra, quæ talis vide-
tur, juſtitia, divinæ juſtitiæ compara-
ta, eſt mera injuſtitia; lucerna in te-

nebris fulgere cernitur, ſed insolis ra-

diis poſita obtenebratur; ſæpe lignum
creditur redum, ſi ad regulam non
ducitur, ſed tamen ſi regulæ conjun-

gitur, per quandam tortuoſitatem,

ubi tumeſcat, invenitur: ſœpe imago
ſigilli videbitur perfecta in oculis in-
tuentium, & tamen mukum eſt im-
perfecta in oculis artificis: ita ſæpe

ſordet in diſcretione judicis, quod in

æftimatione fulget operantis: alia

enim Dei, alia hominum judicia. 6⁶
Multorum me peccatorum terret me-

nmioria, ſed plura adhuc cognitionem

meam fugiunt: delida quis intelligit?

ab occultis meis munda me, Domine. e
Ad cœlum oculos levare non audeo,
quia offendi eum, qui in cœlis habi-
tat: d nec in terra invenio refugium,
quem enim favorem ſperare auſim a
creaturis, cum offenderim creatura-
rum Dominum! e Adverſarius meus,
Diabolus accuſat me: f Kqui fme
judex,
ℳ) Ansh. I. I. cur Deus homa c. à0.
Gregor. in moral, b) Agathon. Erem. ex
Ha. 55, 8. C) P/19,13. à) Luc. 18,13.

e) Ap. 12, 10. „² Tng. ſerm. contra

Pagan. Jcrs Arrian.

—
jnder, 4
meum el
eleperg
melss ell
tiam t
Per ſuaſe
obedliens
K innoce
Pünnoſan
tum vel
Fenit. n
Cumn gan
ontia E
lucem 4
Ar gie
leodiee
d elum
VInem
amenhi
toris no
Nolti b
Uratbr.
tur: Aet
1 ieit,
ne Au
ſens 30
3 con
ſando
t E
Pil
rſil

⁴)

NH
imeipfun
mn qlunen
s, debeo
10 keckete
talis vice⸗
(oMNPalt⸗
erla in le⸗
insolisnr.
peligoun
gulam Wn
1e conjur.
goſtaten,
ſheimen
joeulis in⸗
In el in⸗
in ſene
, rol 1
Ntis: A
lenet ne
ptoen
mnellisnt
Domhe,l

veligiun,
e Ain 3
. cleutult.
ius neld
Lauiskne
jdey
n 140
Eyen.4
. 18l,
I. MAni

agnitione. 3

judex, dicit ad Deum, judica, iſtum
meum eſſe ob culpam, qui noluit tuus
eſſe per gratiam: tuus eſt per naturam,
meus eſt per delictorum complacen-
tiam: tuus eſt per paſſionem, meus
per ſuaſionem: tibi inobediens, mihi
obediens: a te accepit immortalitatis
& innocentiæ ſtolam, a me accepit
pannoſam hanc peſſimæ vitæ tunicam;
tuam veſtem dimiſit, cum mea ad te
venit. Judica, iſtum meum eſie & me-
cum damnandum eſſe. a Accuſant me
omnia Eiementa. Cœlum dicit: Ego
lucem tibi miniſtravi ad iſolatium:
Aêr dicit: Ego omne genus avium
tibi dedi ad obſequium: Aqua dicit:
Ego diverſa genera piſcium tibi dedi
ad eſum: Terra dicit: Ego panem &
vinum tibi dedi ad nutrimentum; ſed
tamen his omnibus abuſus es ad Crea-
toris noſtri contemptum, omnia ergo
noſtra beneficia convertantur tibi ad
ſupplicia. Ignis dicit, in me com-
buratur: Aqua dicit, in me demerga-
tur: Aêr dicit, in me ventiletur: Ter-
ra dicit, a me abſorbeatur. Accuſant
me Angeli ſancti, quos mihi dederat
Deus ad miniſterium, & in futura
ad conſortium, ſed peccatis meis
ſancdto eorum miniſterio in hac vi-
ta & ſpe conſortii in futura vita me
privavi: Accuſat me ipſa Dei vox,
lex ſcilicet divina; aut implenda eſt
lex

4) Hugo de S. Pictore.

4 Med. I. De peccatorum

lex divina, aut mihi pereundum; ſed
legem a me impleri impolſſibile, in
æternum perire intolerabile: Accu-
ſat me Deut, Judex ſeveriſimus, execu-
tor æterna ſuæ legis potensiſſimus, illum
fallere non poſſum, eſt enim ipſa ſa-
pientia, a ab eo fugere non poſſum,
eſt enim uhique regnans potentia.
Qua ergo fugiam? lAd te, o pie Chri-
ſie, Redemtor & Salvator noſter uni-
ce: magna ſunt peccata mea, ſed
major eſt ſatisfactio tua; magna eſt
injuſtitia mea, ſed major zua juſti=
tia: Agnoſco ego, tu ignoſee; ape-
rio ego, tu operi; detego ego, tu te-
ge; in menihil eſt, niſi unde damner;
in te nihil eft, niſi unde ſalver: com-
miſi ego multa, unde juſtiſſime da-
mnari poſſim, ſed tu non amiſiſti,
unde miſericorditer me ſalvare poſ-
ſis. Audio vocem in Cantico, cquæ
jubet me abfceondere in foraminibus
petræ, qtu es petra firmiſſima, fora-
mina petræ ſunt vulnera tua, in illis
me abſcondam contra accuſationes
omnium creaturarum: Clamant ad
cœlum peccata mea, ſed e fortius cla-
mat ſanguis tuus pro peecatis meis
effuſus: valida ſunt peccata mea ad
me coram Deo accuſandum, ſed va-
lidior eſt tua paſſio ad me defenden-
dum: injuſtifſima vita mea potens
eſt
a) Pſal. 139, 7. b) Aug. in Pſal. 32.
e) Cant. 2, 14. 4) I Cor. 10, 4.
e*) Hebr. 12, 24.

—
1ad me
Uin tun p
Aopello
mum mile
Vehite eu
ter me &
nerito.
—

EER
1IA1

Mofe

14

iis

Gdenun
Ku
Deit
Clum

N
—
adum;el
ollibile, in
lle: Aeel⸗
mut, eriett⸗
Gnut lon
in ilil⸗
on voftn,
6 Potent
noler n
mea, 4
magn
t na lt
noſee, 4.
eth, tu ⸗
6e ume
gver: cn.
liline tr
elare
tico, q
rminihu
ſina, n
tnj U
Acultions
ClamN
ſonis er
ccari⸗ Nel
u nei 1
ſed 11.
Helenten
a⸗
1Pi
10,

agnitione. 5

ec ad me damnandum, ſed juſtiſſima
vita tua potentior ad me ſalvandum:
Appello a throno juſtitiæ ad thro-
num miſericordiæ, nec ad judicium
venire cupio, niſi ſanctiſſimo tuo in-
ter me & judicium tuum interpoſito
merito.

II.
EXYERCITIUM POENITEN-
TIAE EX DOMINIGCA
PASSLONE.
Patientem reſpice Cbriſtum.
A Sbice, fidelis anima, dolorem in
cruce patientis, vulnera penden-
tis, cruciatum morientis. 4 Caput
illud, Angelicis tremendum ſpiriti-
bus, denſitate ſpinarum pungirzur;
facies pulchra, præ filiis hominum,
ſputis impiorum deformatur. Ocu-
li lucidiores ſole caligant in mor-
te: aures, quæ audiunt Angelicas
laudes, peccatorum inſultibus & ſar-
caſmis perſtrepunt: os, quod divina
profert eloquia, & Angelos docet,
felle potatur atque aceto: pedes,
ad quorum ſcabellum adoratur, cla-
vis affiguntur: manus, a quæ teten-
derunt cœlos, in cruce extenſæ ſunt
& clavis affixæ: corpus, ſanctiſſima
Deitatis ſedes & puriſſimum habita-
culum, verberatur & lancea' perfo-
ditur;
) Bernb. Pſ. 45, 3. b) Sir. 12, 28.
c) Eſa. 66, I. à) Eſa. 45, 12.

—

6 Med. II. de Exereit.

—

ditur, nec remanſit in eo niſi lingua,
ut pro crucifigentibus oraret. a Qui
in cœlis regnat cum Patre, triſtiſh-

me affligitur a peccatoribus-in cru-

ce. Deus patitur, Deus ſanguinem
fundit. bEx pretii magnitudine peri-
culi æſtima quantitatem: ex remedii
pretio morbi æſtima periculum. Ma-
gna omnino vulnera, quæ non niſi
vulneribus vivificæ & vivificantis car-
nis potuerunt ſanari: magnus certe
morbus, qui non niſi morte Medici
curari hornit.
a) Luc. 23, 34. b) Act. 20, 20.

Conlſidera, fidelis anima, flagrantiſ-
ſimam Dei iram: Deprecator erat fa-
Qus poſt primi parentis lapfum æter-

nus ipſius & unigenitus & unice dile-
Gtus filius, nondum tamen averſus
furor ejus; intercedebat is, per quem

condidit ſecula, «& miſerorum cau-

ſam in ſe recipiebat ſummus ille ſalu-
tis noſtræ Advocatus, d nondum ta-
men averſus furor ejus: Carnem ſi-
bi induit Salvator, ut divinitatis glo-
ria carni communicata peccatricem
carnem expiaret, ut vis medica ju-
ſtitiæ perfecte carni communicata
venenatam peccati qualitatem in
noſtra carne hærentem extergeret,
& carni noſtræ gratia obtingeret,
nondum tamen averſus furor ejus:
Peccata & peceatorum merita in ſe
transfert: corpus ligatur, cæditur,
vulne-
c) Hebr. I, 2. 4) I Job. 2, I.

u
Ungi lta

ent
—
fülneratt
ſepllchrt

ole inl

membra
ſuhrn me
le adme
ihlerniſ
dlimat 5
lngtinei
ttos an
conſottati
08 Omne
Onnidls
) M
) Uun. 2
Cif⸗
VIid! 4
hoef I 1 In
Puniete
in den
Dethero
ter ant
Osre⸗
Unice
delo non
Etofentt
(l Peee⸗
Decczto
Ge

dum

Olue

it. Pœnitent. er pagione Dom. 7
—
nikiligu vulneratur, configitur, crucifigitur, in
tet, C ſepulchrum deponitur: ſanguis co-
te, ui pioſe inſtar roris per omnia patientis
busenen membra profluit: ſanctiſſima anima
ſonguinen ſupra modum contriſtatur, imo us-
cine e que ad mortem triſtis eſt, a doloribus
ey temed inferni ſubjicitur; derelinqui ſe a Deo
um. N. clamat æternus Dei Filius: tantam
4 oNI ſanguinei ſudoris copiam profundit,
cantst tantos angores perſentiſeit, ut Angeli
gnus cert confortatione indigeat, 4 qui Ange-
te Medid 1os omnes confortat; moritur, qui
omnibus vitæ dater.
10. ℳ)] Matth. 6, 38. ⁵) gap. 27, 46.
lignnt, . DPuc. 22, 23. . . .
dhretit a. Quid fiet in arido ligno, ſi hoc fit in
lim aur. viridi? 4 quid fiet Peccatoribus, ſi
nee dle hoc fit in juſto & ſanéo? quomodo
en netlu Puniet peccata propria, qui ſic ſæviit
pergren in aliena? quomodo id tolerabit
owen car. Perpetuo in ſervis, quod tam atroci-
sileſie ter punit in Filio? quid Paſſuri ſunt,
dum quos reprobat, ſi tanta patitur, quem
Cumem unice amat 2 Si Chriſtus ſine fla-
Urah⸗ gello non exiit, qui tamen ſine Pec-
ttcen cato venit, quantis flagellis digni, qui
dle „ cum peccato in mundum veniunt, in
he⸗ nien Peccato vivunf & cum peccato exe-
nee unt? Lætatur ſervus, dum pro deli-
e, Gto ipſius tam graviter dilectus dolet
S Filius. Iram domini accumulat ſer-
de vus, dum pro lenienda & placanda

8 E Datris ira tantum laborat Filius. O in-
S finitam
(

Fulbe⸗ 9) Luc. 23 31 .—

1,1.

8 Med. II. De Exercit. &ä.

—

— —

finitam Dei iram! o furorem ineffa-
bilem! o juſtitiæ rigorem inæſtima-
bilem! Qui in unicum, diledtiſ-
mum, ſuæque eſſentiæ participem Fi-
lium ſic ſævit, non propter aliquod
delidum proprium, ſed quia pro ſer-
vulo deprecatur: quid ſervo faciet,
qui in peccatis & offenſonibus ſecuie
perſeverat? Timeat ſervus & exhor-
reſcat & contriſtetur de ſuis metitis,
dum ob merita non ſua punitur Fi-
lius: timeat ſervus, qui peccare non
ceſſat, dum pro peccato ſie laborat
Filius: timeat creatura, quæ crea-
torem crucifixit: timeat fervus, qui
occidit Dominum: timeat impius &
peccator, qui pium & ſanétum ſic af-
flixit. Audiamus, chariſſimi, claman-
tem, audiamus lachrymantem; cla-
rnat de cruce: a Vide, bomo, guæ pro
te patior, ad te clamo, quia pro te
morior, vide pœnas, quibus afficior, vi-
dge clavos, gquihbus confodior; non eſt
dolor, ſficut quo erucior: cum ſit tan-
zus dolor exterior, interior planctus
elt gravior, cum te tam Ingratum exX-
perior. Miſerere, miſerere noſtri, miſe-
rator unice, & ſaxea noſtra corda ad
te converte.

III. DE

4) Bernb. in ſorm. de pag⸗
³⁶) Ezech. I1, 19.

age vit
Uhienim
10 Peccat
miſio, ibi
iiChui
merium
ſitfii
io o
ſiit be
n: Vbi
dutinns
Aun idi
1ed
Liern.
ibi Dece
Eratig, n
4 unm he
uliti,
nee S
Kel
Tcimns:
Deenten
hotentin
1, Ked

4) S

tem inelt⸗
ticipemk,.
ter alguol
nin pro li
ry0 ſicſth
nibusſeche
1 & erna
ſuis meütt
gumturkt
peecäte l
abon
(s e
I lenc

=v —
EE=

nahtel ;
mnu, e

crutmt6
volti,ni
coc ?

I.01

(9 BD

111.
DEFRVUCTVUVERNET
Se RI POENI-
TENTI.
Cbriſtus, Reſipiſcite, clamat.
Fndamentum & principium ſan-
tæ vitæ eſt ſalutaris Pœnitentia.
Ubi enim vera pœnitentia, ibi remiſ-
ſio peccatorum: Ubi peccatorum re-
miihio, ibi gratia Dei: Ubi gratia Dei,
ibi Chriſtus: Ubi Chriſtus, ibi ipſius
meritum: Ubi Chriſti meritum, ibi
ſatisfactio pro peccatis: Übi ſatisfa-
Gio pro peccatis, ibi juſtitia: Ubi ju-⸗
ſtitia, ibi læta & tranquilla conſcien-
tia: Ubi tranquillitas conſcientiæ, ibi
Spiritus Sanéktus: Ubi Spiritus San-
Gus, ibi tota ſacroſancta Trinitas;
Ubi ſancta Trinitas, ibi vita æterna.
Ergo ubi vera pœnitentia, ibi vita
æterna. Ubi vera pœnitentia non eſt,
ibi nec peccaterum remiſſio, nec Dei
gratia, nec Chriſtus; non ipſius meri-
tum, nec pro peccatis ſatisfactio, nec
juſtitia, nec tranquilla conſcientia,

nec Spiritus ſanctus, nec ſancta Tri-

nitas, nec vita æterna.
4 Quid ergo pœnitentiam noſtram
differimus? cur in craſtinum eam re-

jicimus? nec dies craſtinus, nec vera

Pœnitentia in noſtrarum virium ſunt
potentia. Neque ſolum de die craſti-

no, ſed etiam de hodierno reddenda

B 2 eſt
3) Bir. 5. 8.

10 Medit. III. De Fructu
eſt aliquando ratio in judicio. Non
tam certus dies craſtinus, quam cer-
tus eſt impœnitentibus interitus.
Promiſit Deus pœnitenti veniam, ſed
diem non promiſit craſtinum. a Non
habet locum Chriſti ſatisfactio, niſi
in corde vere contrité. Pecçcata noſtra
dividunt inter Deum & nos, teſtatur
Eſaias Propheta; b per pœnitentiam
autem ad ipſum revertimur. Agno-
ſce & dole ob peccati tui reatum, ſic
Deum in Chriſto tibi ſenties pla-
catum. c Deleo iniquitates tuas, dicit
Dominus: Ergo peccata noftra con-
ſeripta erant in cœ&leſti ouria. Averte
faciem tuam a pecratis meis, perit Pro-
pheta: 4 Ergo ponit Deus iniquita-
tes noſtras in conſpectu ſuo. e Conver-
tere ad nos Deus, orat Moſes. Ergo
peccata dividunt nos a Deo. Pecca-
za noffra zeſponderunt nobis, conque-
ritur Eſaias: Ergo accuſant nos
coram trihunali divinæ juſtitiæz. A
peccatis meis munda me, orat David: g
Ergo peccatum turpiſſima foœditas
coram Deo. Sana animam meam,
quia peccavi tibi, orat idem: b Er-
go peccatum eſt animæ morbus.
Quicungue peccaverit mihi, delebo eum

de libro meo, dicit Dominus: Er-

go propter peccata ex libro vitæ

dele-

4) Aug. hom. 2. de Inaoc. b) Eſ. 59,2.
c) EI.44, 22. 4) Eſ.5kt, I1. e) PEſ. 90, 9.
ρ14. f) E. 59,2. & 12. g) H. 514.
b) Pf. 51, 6. 1) Exod. 32, 33.

—

elemun
Orat Pia
4 Deo
ne aufe
kemplo
tlnn ſen
lumbe
n, ſalei
mum an-
huntinnt
ſoriker 5
Clamat
conlgi
he yefi
dun den
izpern
Deteltum
ece⸗
un D
Prehendd
Mitete
Ubile n.
onum,
mlum:
veta Ial
ltbon:
niette
l Den
nbonn
klltet

ehl
lb2,

uchu vœnitentiv. 1II

io. Re⸗ delemur. Ne projicias me a facie tua,
line orat Pfaltes: a Ergo propter peccata
ihetiu a Deo projicimur. Soinritum S. tuum
eniamn „e auferas a me: b Ergo peccatis ex
m 6 1 templo cordis Spiritus Sanctus ejici-
ſaltio, u tur, ſicut fumo apes, & fœtore co-
um bæ fugantur. c Redde mihi latiti-
1, teti , ſalutat is tui: d Ergo pecgata ani-
Enitentun r angunt, atque cordis ſuccum ex-
Ir. hauriunt. Terra infecta elt ab habita-
teatumn 1 zoribus ſuis, qui transgreſſ Junt legem,
mies i clamat Eiaias: e Ergo beccatum eſt
contagioſum quoddam venenum. F
ln De profundis clamavi ad te, Domine,
HHait Pialtes: Ergo peccatis ad infer-
ertk num deprimimur. Olin eramus mor-
niie zui in peccatis, g dicit Apoſtolus: Ergo
peccatum eſt fpiritualis mors animæ.
eS. I Per peccatum mortale homo amittit
. α Deum, Deus eſt infinitum & incom-
CANeE Prehenlibile bonum: Deum ergo a-
elim mittere eſt infinitum & incomprehen-
Ktig.“ ſibile malum. Sicut Deus ſummum
uDits bonum, ita peccatum eſt ſummum
n ef malum: pœnæ & calamitstes non ſunt
0 M vera mala, qula ex illis multa eliciun-
G: tur bona: quin imo, quod & bona ſint,
no inde patet, quia ſunt a ſummo bono,
ehen ſcil. Deo, a quo non poteſt procedere
S M niſi bonum, fuerunt in ſummo bono,
llbro g ſcilicet Chriſto, ſummum autem bo-
Nel B 3 num
1/50%

Mhoh a) P31, 13. ibid. &) Baſil. in Pſ.33.
/5f 2) ſ¹. 51, 10. ) Ma.2 4, 5. †) E 130,I.
„ K8 Eph. 2, I. ) Gran. l. 2. memor. c. I.

12 Med. III. de Fructu

num non eſt particçeps veri mali, du-
cunt etiam ad fſummum bonum, ſcil.
vitam æternam: per paſſionem Chri-
ſtus intravit in ſuam gloriam, per
rribulationes Chriſtiani ingrediuntur
vitam æternam: a Summum ergo
malum peccatum eſt, quia abſtrahit a
ſummo bono; quantum appropin-
quas Deo, tantum recedis a peccato;
quantum appropinquas peccato, tan-
tum recedis a Deo. Quam ſalutaris
ergo pœnitentia, quæ a peccato nos
abſtrahit, & ad Deum nos reducit?
Vere tam magnum eſt peecatum,
quam magnus is, qui peccato offendi-
tur, eum vero cœlum & terra non ca-
piunt. Viciſſim vero tam magna eſt
Ppœnitentia, quam magnus is, ad
quem per pœnitentiam redimus. Ac-
euſat peccatorem conſcientia, quam
polluit, creator, quem offendit, eulpa,

qua transgreſſus eſt, creatura, qua ab-

uſus eſt, Diabolus, cujus impulſum
ſecutus eſt: quam ſalutaris pœm-
tentia, quæ a tantis accuſationibus
liberat!
Properemus bergo, properemus ad
tam ſalutarem tanti morbi medici-=
nam! In morte ſi agas pœnitentiam,
non relinquis peccata, ſed peccata te
relinquunt: vix invenies quemquam
veram pœnitentiam egiſſe in mortet
. nitt

a) Akck. 14, 22. b) Aug. de vera &
IJalſa pœnirz.

—

nilunie
tuordec
aobre
ſician
huie m
Eegbumn
ſughlis
Celich,
Der poen
tuls eſt
bis here
ir Kre
cii N
mortun
Chri
Per gra
eipuret
ineitl
in ie
Motif
Dolte
tlonen
ſetium
dit hel
liis
ſonen
terene
comme
Nem
CUtIS
luzi

—
f malie.
onum, l
onem (n.
Criam, N
Ugreciunm
hmunm en
eblrehit
4Ppropt⸗
aetlt
eccelcn bil
1mn ſeluuri
ſecend 1
nos ledit
Uelen
co olen-
ternnon
n IGN?
ns 61
limns1
inpulu
tetß nn
culnionn

pœnitenticg. 13
niſi unieum latronem in cruce. Qua-
tuordecim annis ſervivi tibi, dicebat
Jacobus Labano, a tempus eſt, ut pro-
ſpiciam domui meæ, & tu ſi tot annis
huic mundo & vitæ ſerviviſti, annon
æquum, ut animæ incipias providere?
ſingulis diebus caro noſtra cumulat
delicta, ſingulis ergo diebus ſpiritus
per pœnitentiam eadem lavet. Mor-
