*&) Gal. 5, 24.
4) I JZob. 2, 2.

0 (0

lenr,
Nonni
tini habe
Ee Ditbolus

Umm ce

ene Dre
ſun teye
r inernnn
tlt Aum ey
Deccztr t
n Kellari
ee
lettliheati

teſbtoril

Kkumr 1 I
Fiuſte
1 Madi
Onind dor
Ulum gen
ul elt Vit

er. auit
—
ottenn No
nper it
ſapienrim
et intertun
Umn: bper⸗
. Non i
s ineenti
ſtes pene
& lunin.
iones g
Chrlte⸗
Vivit. N
li,i
tenn Cnrli
entiamn qui
ntaum;
t & Nnenn
incete enn
gultut l.
ititl iien
nonifer
us lißer
lumnacelt⸗
gori
Hane “
elit ne⸗
Gnicns⸗ N.
clli dn

N.

e&⅜ (151) f

XXXIII.
DE CONSCIENTIE P.
KITATE.
Mens recti conſcia vita eſt.
IN omni tuo opere maximam cu-
ram habe cooſcientiæ: Si inſtigat
te Diabolus ad quoddam peccatum,
internum conſcientiæ reverere judi-
cium. Si times in aliorum hominum
peccare præſentia, multo magis a
Peccate revocet te propria conſcien-
tia: internum teſtimonium efficacius
eſt quam externum: quamvis ergo
Peccata tua fugiant omnium homi-
num accuſationem, nunquam tamen
effugere poteris internam conſcien-
tiæ teſtificationem. Conſcientia erit
inter libros illos, quos Apocalypfſis a
teſtatur in judicio olim aperiendos:
Primus liber eſt divinæ omniſcientiæ,
in quo manifeſte relucebunt omnium
omnino hominum facta, verba, co-
gitata: Secundus b liber eſt Chriſtus,
qui eſt vitæ liber; in hoc qui ſcri-
Ptus invenitur per veram fidem, is
ab Angelis deducetur in curiam cœ-
leſtem: Tertius liber eſt Scriptura,
Juxta cujus præſcriptum judicabun-
tur fides & noſtra opera; ſermo,
quem locutus ſum, dicit Salvator⸗
“ judicabit eos in die noviſſimo:
Quartus
a) Apoc. 20, 12. & Apoc. 5.
*) Apoc. 13, 8.
e) Zob. 12, 48.
H

152 Meditatio XXXIII.
— 7
Quartus liber continet externa teſti⸗
monia pauperum, quis a in die judi-
cii recipient nos in æternum taberna-
culum: Qaintus liber continet inter-
num teſtimonium conſcientiæ, b quia
conſcientia eſt codex, in quo omnia
ſcribuntur peccata: Grande volu-
men conſcientia, cui omnia ſiylo ve-
ritatis inſcripta: non poterunt da-
mnati negare peccata ſua in judicio,
quia propriæ conſcientiæ convincen-
tur teſtimonio: non poterunt fugere a
peccatorum accuſatione, quia tribu-
nal conſcientiæ internum eit & dome-
ſticum. « Conſcientia pura eſt ſpecu-
lum animæ clariflimum, in quo ie in-
tuetur & Deum: veri luminis iplen-
dorem ſordens facies videre nequit.
Hinc dicit Salvator: 4 beati mundi
corde, quia Deum videbunt. e Sicut
pulchra & munda facies hominis a-
ipecdtui grata: ita pura & munda con-
ſcientia coram oculis Dei accepta, ſed

—.7—

putrefacta conſcientia vermes pro-

gignit immertales. J In præſenti
igitur confcientiæ vermis ſentiendus

& ſuffocandus eſt, non autem in im-

mortalitatem fovendus: ad hunc li-
DPrum emendandum omnes alii isven-
t1

a) Luc. 16,9. b) Bernb. de conv. ad
Cler. cap. 3. c] Nazianz. Leo KRom.
a) Matth. 5, 8. e) Camer. pait. I.
med. Hiſt. I. Cbryſoſt. f) Bernb. de
gonv. C. 6. Id. de inter. domo c. 28.

Deca

—
iſunt:
1 Alt in
er ſienti
Gicrbers:
10: fhnn
ſcübe eun
tr: lib
UMormnam d
gotel
e Chri
ſeictus.
Uubeis ine
linten,
(onſcien,
nnibu

.

Alence de
ie cie
. or, t
4 Lellum,
un hiepe
nlise
de dect
Nkelt,
Gemiage
lomnes 4
Ckrct
daeelli
Enmnen
ler nee
uuummn

u

eh
W
4)

Il.
—
erna el⸗
n iell⸗
n tabeln⸗
tiner int⸗
ien, an
10 Clnu
nce wor⸗
1 llo
ietliit dl

conkiore,
lt iükeee
uia tir
eit Cone
inctolet⸗
Vims Her
bete lelli
begti nnd
üt. 6 Un
hominis ¹
nancate

1,14
ceDl; G
acceie,

De conſcientiæ puritaie. 153

rt⸗

ti ſunt: quid prodeſt magna ſcientia,
ſi adſit immunda conſeientia; non

ex ſcientiæ, ſed conſcientiæ libro ju-

dicaberis aliquando coram Dei thro-
no: ſi hunc librum recte vis ſcri bere,
ſcribe eum ſecundum exemplar libri
vitæ: Liber vitæ Chriſtus eſt; ad
normam doctrinæ Chriſti conforme-
tur profeſſio tuæ fidei: ad normam
viteæ Chriſti conformetur vitæ tuæ
ductus. a Bona erit conſcientia, ſi
habeas in corde puritatem, in ore ve-
ritatem, in actione honeſtatem: ⁵
Conſcientia pro lucerna utere in o-
mnibus actionibus; ea enim, quæ in

vita bonæ ſint actiones, quæ malæ;,

oſtendet penitus. «Fuge hoc conſci-
entiæ judicium, in quo idem ſimul re-
us, actor, teſtis, judex, tortor, carcer,
flagellum, executor, carnifex: quod-
nam hic poſſit eſſe effugium, ubi ipſa
teſtis eſt, quæ aceuſat, & nihil poteſt
eſſe occultum ei, qui judicat? quid
prodeſt, ſi omnes te laudent, & con-
ſcientia accuſet? quid obeſſe poterit,

ſi omnes derogent, & ſola conſcientia

defendat? ſolus hic judex unicuique

ad accuſandum, ad judicandum, ad

damnandum ſufficit: incorruptus hie
judex nec flecti poteſt precibus, nee
corrumpi muneribus: Qaocunque
Ha wagdis,

a) Ibid. cap. 27. b) Nilus Epiſc. inl.
pracep. c) Cypr. ſer. de cœna Dom. Gre
gor. d) Bernh. in med. de vot. c. 13.

154 Mediratio XXXIII.

vadis, ubicunque es, ſemper conſci-
entia tua tecum eſt, ſecum porrans,
quicquid in ea poſuiſti, ſive bonum
ſive malum: ſervat hæc vivo, & re-
ſtituit defuncto depoſitum, quod ac-
cepit ſervandum: « Sic vere inimici
hominis domeſtici ejus, ſic in domo
propria & a propria familia habes
accuſatores, obſervatores & tortores.
Quid prodeſt vivere in copia omnis
abundantiæ, & torqueri flagello con-
ſcientiæ? b fons humanæ felicitatis
& miſeriæ in ipſo animo eſt: quid
prodeſt febribus æſtuanti in aureo
collocari ledo? quid prodeſt conſci-
entiæ facibus agitato externæ felici-
tatis lætari cumulo? quanta cura eſt
ſalutis æternæ, tanta etiam cura ſit
conſcientiæ: amiſſa enim bona con-
ſcientia, amittitur fides; amiſſa fide,
amittitur Dei gratia; amiſſa Dei
gratia, quomodo poteſt ſperari vita
zterna? Quale eſt conſcientiæ tuæ
teſtimonium, tale exſpectabis a Chri-
ſto judicium: Peccatores, nullo ar-
guente, vel in medium quippiam
afferente, ipſi ſui ipſorum accuſato-
res fient. &Sicut ebrius, quanto mul-
tum vini ingurgitat, nullum ſentit a
vine damnum, poſtea autem e ſopore
excitatus, ehrietatis ſentit incom-
modum: ita & peccatum, donec con-
ſummetur, obtenebrat mentem, &
3 quaſi
a) Matth. 10,36. b) Lud. Viv. in
Iat. un. cρε⅓u1„ſoſt, bomil. 46. in Geneſ,

Mee
—
guuſ gen
(lem ol
ſigit co
aged
(einzt ſud
(Lpein
(e einee
n te
et
MuNdl:
niuns hie
ur te p
unnio
ſumnguſi
It ge
ucebis 6
lin, con
Oberag,,:
Nrechtin
ſte e
en gte
Ulbe nol
ſto Uin:
enn
K
Oerunt
dei
ni, 10.
eſin
mnſiente
Dem fiti
nnt an

le:
Ee: nulle

4) Aug
en i

III.
—
et colſ⸗
1 Porting
ve bomnn
iv0, &N.
gobi
ere Intnenet
e in dom
Plia habe
tortoſes
Gi omn’
1gello co⸗
. ſiriti
el: ali
f in Aun
Gelt conet
ernr ſl⸗
tn lndl
m cuta N
bonn
amniſar n
miſe N
Penei IIl
jentie i⸗
bis10,
Dolo 1.
uigin
eelinm⸗
nto n
n ſegtit
e o
it inen.
ſopeccht
tenn, .
Gul

.

jrCh

De conſcientiæ puritate. 155
quaſi denſa nubes veri judicii ſplen-
dorem obfuſcat: poſtea demum in-
ſurgit conſcientia, & quovis accu-

fatore gravius arrodit: tria ſunt ju-
dicia: judicium mundi, judicium tui,

& judicium Dei. Ut autem non pot-
es effugere judicium Dei: ita efiam

non poteris effugere judicium tui,

licet aliquando effugias judicium
mundi: mulli obſiſtunt parietes, quo

minus hic teſtis videat tuas actiones:

quæ te poterit defendere excuſatio,
quando damnat interna accuſatio?
tranquillitas conſcientiæ initium eſt
vitæ æternæ, verius & jucundius
gaudebis de bona conſcientia inter

anguſtias, quam de mala inter de-
licias; contra omnem malevolorum

obtrectationem confidenter obver-
tere poteris conſcientiæ excuſatio-
nem: a te interroga de te, quia te
longe noſti melius quam ullus ho-
mo alius: b in extremo judicio quid
proderunt aliorum falſæ laudes, quid
oberunt aliorum falſæ obtrectatio=
nes? Dei & tuo ſtabis aut cades ju-
dicio, non aliorum ſtabis aut ca-
des teſtimonio. Nunquam finitur
conſcientia, quemadmodum nun-
quam finitur anima: tamdiu pre-
ment damnatos infernales pœnzæ,
quamdiu durabit accuſatio conſcien-
tiæ: nullus exterior ignis tantopere
H 3 corpus
a) Auguſt. ) Bernh. Epiſt. I. col. 756.
Igem in prafat. de int. domo.

156 Madinari XXXI.

corpus affi git, quam graviter hæc in-

terior flamma animam adurit; æterna
eſt anima, quæ uritur, æternus conſci-
entiæ ignis, qui urit: nulla exteriora
flagella corpori tam funt moleſta,
quam gravia ſunt animæ heæc interio-
ra verbera. Fuge ergo peccati reatum,
ut conſcientiæ effugias cruciatum:
dele per veram pœnitentiam peccata
ex libro conſcientiæ, ne in judicio ea
legantur & metuenda ſit tibi vox di-
vinæ ſententiæ: extingue vermem

Daſeus

tur 1 De
Iibuk, al
Ctlr ti
inbas
ktins n
en ſle
ſili ante
licinni
Ul won
icigten
i mih
Ubil erbo⸗

conicientiæ per devotionis fervorem, N

ne morſus ejus æternum tibi pariat
horrorem: extingue hunc interiorem
ignem per lachrymas, ut ad cœleſtis
refrigerii pervenias delicias. O Do-
mine, da, ut militemus bonam a mili-
tiam, retinentes fidem ac bonam con-
ſcientiam, ut tandem ſalvi & incolu-
mes perveniamus ad cœleſtem pa-
triam!

a) 2 Tim. 4, 7.

XX (XI
pE STPUDI10 VE HUUI-
LIIATYS.
Quia bomo? guid bulla? nihil ſunt.
¶Vsira. o fidelis anima, miſeram
hominis conditionem, & facile
effugies omnes ſuperbiæ tentationes.
a Hoamo vilis in ingreſt u, miſer in pro⸗
greſſu, flebilis in egteſſu; impugna-
tur
a) Sir. 10, 9. Bernbh. , med. 6, 3:

Unictelse
mini luin
n exem
(Momnir
beltee
mNummn
(lmtd is
giin it⸗
lensli
Ki nitne
Uicere
kbeſen
nl, O
udon,

une

imn e
Unnr to⸗

N
lben 1
S lin

IV.
—
tet hee in
Uit; elen
tnscN⸗
la eitetiet
nt nolelt
ec inteni⸗
cati tenmn,

crucinum.

lamn eccit
ibi vord
nis feoen⸗
n tbipmne

onefn6 ni⸗
bonam r
vis inen
Clelen Nr

i nie 1
ſaſt
entatlone⸗
niletinpe⸗

imboent
I!

ike )7

Deſtudio veræ bumilitatis. 157
minibus, denudatus eſt virtutibus, ir-

poſt mortem? cibus vermium. Si

ſolus eſt vera gloria, & tamen omnem

Verus Chriſti amator eſt etiam Chri-

fimus flos eſt, naſeitur & conſerva-

tur a Dæmonibus, laceſſitur tentatio-
nibus, allicitur delectationibus, deji-
citur tribulationibus, implicatur cri-

retitus malis conſuetudinibus. Unde
ergo ſuperbis, terra & cinis? quid
fuifti ante ortum? ſperma fœtidum;
quid in vita? ſaccus ſtercorum: quid

quid in te boni, id tuum non eſt, ſed
Dei: nihil tuum eſt niſi peccata;
nihil ergo arroges tibi ex his, quæ in
te ſunt præter peccata tua: Fatuus &
infidelis eſt ſervus, qui de bonis Do-
mini ſui vult ſuperbire: Vide, o ho-
mo, exemplum Chriſti, famulatur
ipſi omnis gloria cœlorum, imo ipſe

mundanam a ſe abjicit gloriam;
clamat is adhuc: b Diſcite a me,
quia mitis ſum, & humilis corde:

ſti imitator: cui Chriſtus carus eft,
huic eriam ipfius humilitas cura eſt.
Erubeſcat & confundatur ſuperbiens
ſervus, quando ita humilis eſt cœlo-
rum Dominus: &Dicit de ſeſe Salva-
tor noſter, quod ſit lilum conval-
lium: ſcilicet, quia ipſe, qui nobiliſ-

H 4 tur

a) IUd. ſer. 27. de mod. bene viv. KRemp.
in hort. roſ. c. II. Bernh. tract. Super
ego ſum vitis c. 2.
*⁵) Matth. II, 29: c. Cans. 2, I.

158 Meditatio XXXIV.

tur non in montibus, 8s, id eſt. ſuper-
bis & elatis cordibus, ſed in humi-
lioribus vallibus, id eſt, contritis
& humilibus piorum mentibus: a ve-
re enim anima humilis eſt ſeſſio &
delectabile cubile Chriſti, ut dicit
quidam Sanctus: Vera gratia non
extollit, ſed humiliat: nondum er-
go particeps veræ gratiæ, qui non
ambulat in cordis humilitate: fluen-
ta divinæ gratiæ deorfum, non ſur-
ſum fluunt. Ut aquæ per Naturam

non quærunt loca ſublimia: ita gra-

tia divina non fluit niſi ad corda hu-
milia. Dicit Pfalmus: ? Dominus
in altis habitat, & humilia reſpicit
in cœlo & in terra: vere hoc mira-
bile eſt, quod ad ſummum & altiſſi-
mum Deum non niſi humilitate ap-
propinquamus. Qui ſibi vilis, Deo

magnus: qui ſibi diſplicet, Deo pla-

cet. & Ex nihilo fecit Deus cœlum &
terram: ut fuit in creatione, ita ad-
huc eſt in hominis reparatione: creat
Deus a ex nihilo, reparat ex nihilo.
Ut ergo particeps fias regenerationis
& reparationis, ſis nil in Oculis tuis,
id eſt, nihil tibi tribuas, nihil arro-
ges. Omnes ſumus infirmi & fragiles,
te autem judica fragiliorem nemi-
nem.
a) Aug. de ſalutar. doc. cap. 23. Theol.
myſſt. I. I. p. 2. C. I6. Bernh. lI. 2. de conſid.
⁵) Pſ. 113, 5
c) Bernhb. 33. de conv. cap. 10.
4) Hebr. II. 3.

e ſuch
—
bemn. 4N
tmiorem
lem omnit
iimumn No
m, pi
bich
t tones
tunk
(ad heit
in ſn⸗
ſuus in 41
glic feiat
gerrori
(it lius ve
(Iencdt lee
Mrnnin
anen, 4
(ih ſe
n lage
le n
Niitir
lus ſnne
big! e e
un Chr!
lnin ſ
en l⸗
lunis
ine e
In In cl
der 11

len

V.
—
eſt, ſyyer⸗
in huni.
, conttlit
bust are.
ſ leſto 8

, it dct

gratin nn
londum et⸗
gui non
te: fuen⸗
n, Hon r
er Naturin
2: inn glt⸗
Acorce h.
,Dominut
la ehie
,hoe nirf
n E alil.
hilitate 40.
hilie,
1 Deo d⸗
Cebt
ne,! 1
voneicten
er I
anenti conit
ells ic
gil und.
Eeiglen
enn hen.
le
499˙. Thec
eußſt .

H/10.

1

1.

bil. .

De ſtudio veræ humilitatis. 159

nem. a Non nocet, ſi omnibus te in-
firmiorem judices, & per humilita-
tem omnibus te ſupponas, ſed plu-
rimum nocet, ſi vel uni te præpo-
nas. y“ Viginti quaruor ſeniores, id
eſt, tota triumphans Eccleſia abji-
cit coronas ante thronum, omnem
juſtitiam & gloriam Deo tribuit; quid
ergo faciat vilis peccator? e Sera-
phin, ſancti Angeli, velant facies

ſuas in aſpedtu majeſtatis divinæ;

quid faciat homo tam vilis creatura,
& creatori ſuo tot modis ingrata?
Chriſtus verus & unigenitus Dei Fi-
lius ex admiranda humilitate de-
ſcendit de cœlo, & fragilem noſtram
Naturam in ſe ſuſcepit, demiſit ſe in
carnem, à in mortem, in crucem:
quid faciat homo, qui per peccata
tam longe receſſit a Deo? Vide, 0
fidelis anima, quam ſtupenda hu-
militate ſuperbiam noſtram Chri-
ſtus ſanaverit, & tu adhuc ſuperbire
cupis? per ehumilitatis & paſſionis
viam Chriſtus ingreffus in gloriam,
& tu in ſuperbiæ via incedens ad cor-
leſtem gloriam pervenire te poſſe
ſtatuis? Diabolus propter ſuper
biam ex cœleſti regno expulſus, & tu,
cum in cœleſti gloria nondum fue
ris, per ſupetbiæ viam eo contendis.
H S Ada-
a) Kemp. I. de imit. Chriſti c. 7.
b*“) Apor. 4, 4. 4) El. 6, 2.
à) PEhil. 2, 8.
e) Luc. 24, 26.

160 Meditatio XXXIV.

— —— ——

* Adamus propter ſuperbiam ex pa-

radiſo ejectus, & tu ad cœleſtem pa-
radiſum per ſuperbiæ viam pervenire
cupis? à Optemus potius ſervire &
lavare pedes aliorum cum Chriſto,
quam digniorem locum ambire cum
Diabolo: humiliemur in hac vita, ut
exaltemur in futura. «Non quid ha-
beas, ſed quid tibi deſit, o fidelis ani-
ma, ſemper cogita; magis dele de
virtutibus, quas non habes, quam
quod gloriari velis de virtutibus, quas
habes: virtutes cela, peccçata mani-
feſta: g valde enim metuendum eſt;
ne, ſi theſaurum operum bonorum
manifeſtes per gloriam, Diabolus tibi
eum deprædetur per ſuperbiam. Ignis
optime ſervatur, ſi cinere tegatur:
ita ignis caritatis nunquam ſecurius
euſtoditur, quam cum cineribus hu-
militatis ſepelitur. Superbia eſt o-
mnium peccatorum ſemen, caveas
ergo extolli, ne contingat, te in abyſ-
ſum peccatorum præcipitari. Su-
perbia eſt gratum cubile Diaboli, ca-
vVeas ergo extolli, ne contingat, miſe-
ram tuam animam a Diabolo ſubjnu-
gari. Superbia eſt ventus urens &
exſiccans divinæ gratiæ fontem, ca-
Veas ergo extolli, ne contingat, te à
divina gratis ſeparari. Sana, o Chri-
D ſte⸗

4) Gen. 3, 24.
) Gran. de amore Dei f. 4, 6c) Beda.
*) Bernh. ſer. 37. ae modo ben. viv.

— .

Sudi

ſe tumon
r hunil

leriumn,

Un bee

imſter 1n
(nlen o

4

Cr⸗

G 3
Niolt

atiir:
nel,
ſey nm
ennin
uemiemb
NR
etdi n
uriin
ker Dere
UInunt
knthtt
unt 4
Pejn
lnger
It: a
le

g.
)Sn
G

.

—
jamn er ſr
elellemn Nr.
h gentenn
ſeteite
mbire an
ac it
ſdelsn⸗
bes, gin
ribugi
Cnts N
Uendun 41
n boponn
balti
biam. En
1e legint
n ſalin
neribus
glin ee
41

Ontemnd⸗

ngih t:

110 Chr

n

NN. N

De ſtudio veræ bumilitatig. 161

ſte, tumorem ſuperbiæ noſttœ, ſancta
tua humilitas ſit nobis vitæ æternæ
meritum, ſit etiam vitæ noſtræ ezxem-
plum: fides noſtra humilitatem tuam
firmiter ampledtatur, & vita noſtra
eandem conſtanter ſequatur.

XXXV.

IDE AVARITIAFUGI-
ENDA.
Quis vere pauper? avarus.
Uam grata eſt ſalus animæ, tam
odioſum eſſe debet peceatum a-
varitiæ: avarus omnium pauperri-
mus eſt, quia tam deeſt illi quod ha-
bet, quam quod non habet: avarus
eſt omnium afflictiſſimus; quia i
neminem bonus eſt, in ſe autem pel
ſimus. a Initium omnis peccati ſu-
perbia, radix malorum omnium °
avaritia: illa per averſionem a Deo.
hœæc per converſionem ad creaturas;
c pariunt divitiæ ſudorem in acqui-
rendo, creant timorem in poſſidendo,
pariunt dolorem in amittendo, &:
quod pejus eſt, avarorum labor nen
ſolum periturus, ſed etiam peremto:
rius; aut divitiæ te deſerunt, aut tu
illas, à Si ergo ſperas in divitiis;
gug

4) Sir., 10, 15. b) I Tim. 6, 10.
c) Savan. in Pſal. 80. Hieron.
) Bernh. de conv. Ie I5.

162 Maeditatio XXXV.

quæ erit ſpes tua in hora mortis?
quomodo animam tuam Deo credes,
ii corporis tui curam ei non credis?
omnipotenti Deo curæ es, quare du-
bitas, ne ſuſtentate te poſſit? ſapien-
tiſſimo Deo curæ es, quare ambigis,
quomodo te ſuſtentare velit? largiſ-
ſimo Deo curæ es, quare dubitas, an
ſuſtentare te velit? a habes ſyngra-
pham Chriſti, univerſorum in cœlo
ac terra Domini, nihil eorum, quæ
opus ſunt homini, defuturum iis, 5*
qui quærunt regnum Dei: confide
huic Chriſti promiſſo, non fallet: e
eſt enim veritas. Avaritia eſt ſum-
ma idololatria, quia creaturas in lo-
cum Dei collocat: avarus fiduciam
Deo debitam ad creaturas transfert;
quicquid plus diligitur quam Deus,
id Deo præfertur; quicquid Deo præ-
fertur, id in locum Dei collocatur:
Eſau e jus primogenituræ vendebat
edulio: ita multi hæreditatem regni
cœleſtis a Chriſto partam amittunt
pro acquirendis temporalibus bonis.
Judas † Chriſtum vendidit triginta
argenteis, avari gratiam Chriſti pro
ctemporalibus vendunt divitiis: quo-
modo poteſt aſpirare ad regnum cœ-
lorum, plenus quotidie ſiliquis por-
corum? quomodo poteſt ad Deum
. cordis
*) Lud. Viv. in introd. ad ſap. th. 326:
5) Matth. 6, 33. 6) Job. 14,6.
9) Coloff. 3, 5. e) Gen. 25, 33:
J) Marth. 26, I5.

De
—
corcſs ele
Or glieten
1e!Ditie
gli 60 1
iop: 1
tikanine
ſi oſen
en ſiti
n. H
Uunt: ita
um berin
ſuligsthe
Aos cO
ifruges
i tecond
n,ib
Un gol
Eundelcſe
(Amnoi
it
Miſe co
Muln uan
Agern
heis
Ee
Uarum 4

Dun 8

N 4 0l

i⸗
4

—
2a moni

eo clete

on ſeni
Iuue r
lu ſpeer.
*M
lin lint
gubitis,1
begz ſler⸗
n in e
Crum e
umm ie
e: cCNne
00 nler
ia & n⸗
umg in
1s Kanrenn
Otrungfel⸗
nam Ders⸗
Deoh'

collocatata

e velliil
ner ec
umituit
bos hont⸗
ſt tieiii
Cprilipe⸗
tiis: .
gnum ch.
iguis h
44 Deid
acch
4,
1ß.

De avaritia ia fugiende. 163
cordis elevatione contendere, qui ani-
mæ quietem in divitiis ſtudet inveni-
re? Divitiæ a ſunt ſpinæ, dicit Veritas:
qui ergo amat divitias, is vere amat
ſpinas: o ſpinæ, quam multas ſufſfo-
catis animas? Spinæ impediunt ſemi-
nis proventum: ita divitiarum ſoli-

citudo ſpiritualem verbi impedit fru-

Rum. Spineæ corpus pundcturis affli-

gunt: ita divitiæ animum curis an-

gunt. Periturus es, ſi perituros ſolum
colligis theſauros. ⁶ Qui in terris the-
ſauros congregant, ſimiles ſunt iis,
qui fruges ſuas in imis & humidis lo-
cis recondunt, non animadvertentes,
fore, ut ibi quam citiſſime putreſcant.
Quam ſtolidi ſunt, qui in divitiis fi-
nem deſideriorum ſuorum collocant!
c quomodo res corporalis animam,
quæ Spiritus eſt, implere poſſit, cum
potius ſpiritualis Natura virtute pro-
pria ſic comprehendat corporalia, ut
nulla quantitate diſtendatur? Anima
ad æternitatem creata eſt, injuriam
ei facis, ſi deſideriorum ejus finem
in temporalibus & momentaneis con-
ſtituis. Anima, quo magis ad Deum
eleyvatur, eo magis ab amore divi-
tiarum abſtrahitur: omnia, quo cœ-
leſtibus viciniora ſunt, eominus cu-
piunt & congregant pauciora: ſic-
ut 4 volatilia cœli nee ſerunt, nec
H 7 me-
4) Mattb. 13, 1. 22. b) Auguſt. in
Pſ. 48. c) Billius in Antboc.
a) Matth. 6, 26.

—

164 Meditatio XXXV.

metunt: magnum eſt indicium, quod
anima cogitet c&leſtia, ſi parvi æſti⸗
mat & contemnit bona terreſtria;
Mures & reptilia congerunt in caver-
nas, deterioris enim conditienis ſunt
& ignobilioris naturæ quam aves:
Magnum ſignum, quod anima a Deo
averſa, & terrenis affixa, fi divitiis in-
ordinato amore adhæret. Animam
tibi dedit Deus, & tu carnis curam ei
non concredis! volucres cœli paſcit
Deus, & tu dubitas, an velit te ſuſten-
tare, cum ſis ad imaginem ipfius crea-
tus? Lilia a agri veſtit Deus, & tu du-
bitas, an proſpecturus ſit ti bi de veſti-
bus? pudeat nen poſſe efficere fidem
& rationem in homine, quod natura-
lis inftinctus efficit in volucre? b Nec
ſerunt, nec metunt volucres, ſed cor-
puſculi ſui curam Deo commirttunt:
avari verbis Dei fidem non adhibent;
antequam ſibimetipfis de ſuſtentatio-
ne proſpiciant. Avarus eſt injuſtiſt-
mus: quare? quia « nihil ſecum in
mundum intulit, & tamen ita de bo-
nis terrenis eſt ſolicitus, ac ſi pluri ma
omnino ex mundo ſecum auferre ve-
lit. Avarus eſt ingratiſtimus: quia
multis Dei fruitur bonis, & ninquam
ad bonorum datorem cordis fiducia
evehltur. Avarus eſt ſtolidiſfmus:

quare? quia relinquit verum bonum,

ſine quo nihil vere bonum, & adhæ-
ret ei, quod ſine Dei gratia non eſt be-
num.

) 7. 29. b) v. 26. c) 2 Tim. 6, 7

Eeii

Dey

—

4 Mm. 70

inae, no
A
ennmnenirur
1ngnia h
uncooht
lernn
Un gnia
unih tunt
Cacgnrit
Euhenr,
Dteria ſu
ſ digni,
ttherit
mnnin
umenlumn

um cpic

8 S 1 1
li in
Plen chus
un Ewun
um Utnu
uang, en
8, flge
incien
Pheribin
nn, N
Ute non

4
in. (
4 1.
6e naſ.

V.
—
umgutl

tertelltnn

t in ner⸗
tionis lun
nmn Me
imn ¹ Del
Ginitiin⸗
Animin
6s Cllam
clli llet
ſtteſllen⸗

ipfus ete⸗

, Ein r
öbicerelt
Feere e
lod Narut.
uere, Ne⸗
es, ſed (l⸗
ömininon
Nauhiben
ſutenne⸗
run
1 ita le le
el pim
Zlefle ⸗
ſnu gu
nſoun
tis es
liſen
bou,
h 4 te⸗
non tbe
nu

1.606

Ades tibi: quicquid pauperi non dede-

De avaritia fugienda. 165

num. a Qui terrenorum obſtringitur
amore, non poſſidet, ſed poſſidetur
ipſe. Avaritia nec copia nec inopia
extinguitur: inopia ideo non minui-
tur, quia habendi creſcit deſiderium,
quando obtineri nequit, quod diu eſt
deſideratum: copia ideo non minui-
tur, quia avarus, quanto magis ac=
quirit, tanto amplius quærit; quan-
do acquiritur, quod ab avaritia deſi=
derabatur, ſimul nova deſiderandi
materia ſubminiſtratur: à & ſic mo-
re ignis, cum ligna, quæ conſumit,
exceperit, accreſcit: avaritia torrens

eſt in principie parvus, ſed poſtea in

immenſum creſcit: fige ergo divitia-
rum cupiditati terminum, ne cupidi-
tas iſta ad æternum te trahat exitium.
« Multi in hac vita devorant, quod
poſtes apud inferos digerant: multi
dum fitiunt lucrum, ad præſentiſſi-
mum currunt intetitum, Hæc co-
gitans, devota anima, quantum pot-
es, fuge ab avaritia, nihil de bonis
ad judicium tecum feres, niſi quod
pauperibus dediſti: ne deneges
pauperibus peritura & cçaduca tua
bona, pro quibus Chriſtus vitam
dare non recuſavit: da pauperi, ut

ris,

4) Augiſtin. ſent. 197. Salluſt. ge
conjur. Catil. b) Gregor. in moral.
c) Aug. in Pſal. 41. d) Lea Jſerm. 9.

166 Meditanio XXXV.

— — —

ris, habebit alter. a Nimis eſt avarus,
cui non ſufficit Dominus: nondum
vere ſperat cœleſtia, qui magoi Eſti-
mat bona terreſtria: quomodo b pro
fratre poneret animam, qui fratri
petenti denegat temperalem ſubſtan-
tiam? theſaurus cœli eſt manus pau-
peris, quod ſuſcipit, ne in terra per-
eat, in cœlo ponit: Vis gratum
Chriſto præſtare officium? exhibe
pauperi beneficium: cmembris quod
bene fit, id tanquam ſibi factum ca-
put accipit. Dicit tibi Chriſtus, 4
da mihi de eo, quod dedi de meo;
fac bonum de bono, unde non es bo-
nus, ut acquiras tibi bonum: largire
terrena, ut ea ſerves, quia ea parce
nimis ſervando amittes. Audi Chri=
ſtum monentem, ne cogaris in judi-
cio eum audire dicentem: e ite in
æternum ignem, maledicti, quia non
cibaſtis me, quando eſurivi. Sancktum
ſemen Eleemoſyna, f prout parce vel
large fuit ſparſum, meſſis erit vel par-
ca vel copioſa: ſi vis eſſe in numero
ovium, exhibe etiam ovibus benefici-
um. g Terreant te hœdi ad finiſtram
conſtituti, non quia rapuerunt, h ſed
quia non paverunt. Inclina, o Deus,
cor

àa) Bernh. ſerm. 46. de mod. bene viv.
b) I JZob. 3, 1, 16. c) Matth. 25, 2. 40.
d) Aug. ſer.5. de verb. Dom. e) Matth.
25,4 I. F) 2 Cor. 9, 6. Gal. 6, 8.
g) Nazianz, in 12. Luc. b) Eſ. 119, 36

eryo⸗

cor noltru
Cwwariti⸗

Pioru
ſimg ſn⸗
iines vb
lietann
1 enn 3
1 rne
e etet
Pilinz⸗
inrion
n lel
Non u

ſeli

ſanii
Hiinuel

hnoſciti

nod Pert
840
1 Gthor
uni
anetg
un ſnge
Unu.
MIi ur

) zer

A

balat,

1. P

.

—
ſt wurs
nondun

odo , O

gu ſtan
mn lublin⸗
nanusir
terta her⸗
is grullil
n: erhube
nbris glol
fallumnce⸗
e eo;
voneitb⸗
um:hn
is ei
Auci⸗
in
, len
0

1
din

1enii
292. 60
)
6, 9. 19
119,

De propriet. veræ caritatis. 167

cor noſtrum ad teſtimonia tua, & non
ad avaritiam.

XXXVI.
DE PROPRKIETATIBVVS
VERAE CARILATISV.
Sankctos dilettio ſegnat.
Era & ſincera caritas eſt conſtans
piorum proprietas: nullus Chri-
ſtianus ſine fide, nulla fides ſine ca-
ritate; ubi non eſt caritatis ſplendor,
ibi etiam non eſt fidei fervor: remo-
ve lucem a Sole, & removere pote-
ris caritatem a fide. Caritas eſt a-
Gus exterior interioris vitæ hominis
Chriſtiani: corpus mortuum eſt ſine
reſpiratione: a ita fides mortua eſt
ſine dilectione. Non eſt Chriſti,
qui non habet Spiritum Chriſti: non
habet Chriſti Spiritum, qui non exe-
rit caritatis donum, quia fruéctus e
Spiritus eſt caritas: arbor d bona non
cognoſcitur, niſi ea fructus proferre
bonos perſpicitur: Caritas e vincu-
lum eſt Chriſtianæ perfectionis: ſic-
ut corporis membra per Spiritum, id
eſt, animam conjunguntur; ita vera
corperis myſtici membra per Spiri-
tum ſancdtum caritatis vinculo uni-
untur. In templo Salemonis e-
mnia auro obducda erant intus & ex-
. terius:

4) Zac. 3, 26. b) Rom. 8, 9.
c) Galat. 5, 22. d) Matth. J, 16.
e) Cel. 3, 14. F) I Reg. 6, 21.

—nĩ

168 Mediiario XXXVI.

terius: ſic in Tpirituali Dei templo ca-
ritate omnia ornata fint intus & exte-
rius: caritas moveat cor ad compati-
endum: caritas manum moveat ad

elargiendum: non fufficit compaſſio, n.

ſi non accedat exterior elargitio; nec

ſuſſicit elargitio exterior, ſi non acce-

dat compaſſio interior: a omnia ac-
cipit fides a Deo, caritas viciſſim o-
mnia ſua donat proximo: per ſidem
b divinæ Naturæ conſortes reddimur,
Deus c autem caritas eſt; Ubi erge
non ſe exerit caritas exterius, nemo
credat, quod adſit fides interius. Ne-
mo in Chriſtum credit, qui non Chri-
ſtum diligit: nemo diligit Chriſtum,
niſi qui etiam diligit ſuum proxi-
mum. Nondum vera cordis fiducia
apprehendit Chriſti beneficium, qui
proximo debitum denegat officium.
Non eſt vere opus bonum, quod
non procedit ex ſide: nec eſt vere
opus bonum, quod non procedit ex
caritate: e caritas enim ſemen eſt o-
mnium virtutum: non eſt bonus fru-
us, niſi qui de radice caritatis ex-
ſurgit; caritas eſt ſpiritualis guſtus
animæ, huic enim ſoli ſapit omne bo-
num, omne arduum, omne adverſum,
omne laborioſum, caritatis guſtus
etiam mortem facit ſuaviſſimam,
quia

2ę) D. LEuth. palzm. b) 2 Pet. 1I, 4.
*) Zoh. 4, I. 4) Rom. 14,23. e) Aug.
ge ſpir. lit. c. 14. Theol. roſe p. 145

Mnn
in Krd

ſmirgn
lun dect
tüm , Vere
Crbit
1Enn pror
rnihſe
i homin
hommnibis
Duf⸗ ſeen
nſci
n ſeples
(.
deanrrbo
(le ehſin
ninife.

e

kan
An

tonin
o 1
em l
es eiin
ocdel ſn
Eſſin
lun Con
dlin
mi Mdi⸗
niun en
Inneg ſi

Uete 1 nl

4)
) Cant
4 ſun 1
v.

———²

I.
—
tenplotr⸗
tus & ente⸗
dcomnet.
mnorent 1l
rconhalo⸗
rgltio; Ne
ſi non aa
omhitir
Sviciſin .

eS tecddimn
1, Uhien
tetins beni
nterius. N
ionlki
1Oihun
numn pror⸗
Crdis iület
etelun,
at offcin
m, n.
gec el t
geit 4
leneneke⸗
bonnsff,
.rtis 11
Uls ni
tonne ie
E cherlunn
Grb gulu
meicinmm

7 Pit. 1, 4
) ℳ.

,. 45

De propriet. veræ curitatig. 169

quia a fortis ut mors dilectio, imo
fortior quam mors, quia caritas Chri-
ſtum deduxit ad mortem; caritas
etiam vere pios, ut pro Chriſto mori
non dubitent, excitat: omnia Dei
opera procedunt ex caritate, etiam
pœnæ ipſæ: ſic omnia opera Chriſti-
ani hominis ex caritatg procedant.
In omnibus creaturis propoſuit nobis
Deus ſpeculum caritatis: Sol & ſidera
non ſibi, ſed nobis lucent. Herbeæ
non ſeipſas, ſed corpora noſtra pur-

gant. Aer, aqua, bruta & omnes

creaturæ homini inſerviunt: ita quo-
que teipſum totum exhibeas proximi
miniſterio. b Non proſunt linguæ
ſine caritate, quia ſine caritate lin-
guarum cognitio inflat, caritas autem
ædificat. c Non prodeſt ſcientia my-
ſteriorum ſine caritate, quia etiam
Diabolo nota ſunt myſteria, caritas
autem ſolius vere pii propria. à Fi-
des etiam montes transferens non
prodeſt ſine caritate, quia talis fides
eſt ſolum miraculoſa, non ſalvifica.
Caritas dono miracula faciendi præ-
ſtat, quia illa verorum Chriſtiano-
rum indubitata nota, hoc impiis in-
terdum coneeditur. e Non prodeſt
omnes facultates pauperibus diſtri-
buere, ſi non adſit caritas, quia hy-
POcri-⸗

a) Cant. 8, 6. Bernh. c. 3. Nuper
ego ſam vitis. b) 1 Cor. 13, I,.
e) v. 2. 4) ibidg. e) v. 3.

170 Medirario XXXTI.
pocritiea eſt actio exterior, ſi non ad-
ſit caritas interior. Non proſunt rivi
beneficentiæ, ſi non oriantur ex cari-
1. . . . .
tatis fonte. a Caritas patiens eſt, quia

nemo facile iraſcitur ei, quem vere di-

ligit: caritas benigna eſt, qui enim
cor ſuum, bonum animæ ſummum,
donavit per caritatem, quomodo mi-

nora bona exteriora negaret? caritas

non æmulatur, quia alterius bona
aſpicit tanquam ſua: caritas non agit
Perperam, quia nemo facile eum læ-
dit, quem vere & ex animo diligit: ca-
ritas non inflatur, quia per caritatem
unius corporis membra reddimur,
membrum autem unum alteri ſe non
præfert: b caritas non gerit ſe inde-

center, quia irati proprium eſt inde-

center ſe gerere, caritas autem iræ

frenum eſt: caritas non quærit, quæ
ſua ſiuint, quia quod quis amat, ſibi ipſi
præœæfert, ejusque commoda magis
quærit, quam ſua: caritas non irrita-
tur, quia ex ſuperbia omnis ira, caritas
autem infra alios ſe abjicit: caritas
non cogitat malum, quia cui quis ma-
lum ſtruere cognoſcitur, eum non-
dum vere diligere convincitur: &ca-
ritas non gaudet ſuper injuſtitia, quia

caritas aliorum miſeriam facit ſuam:

d omnia ſuffert, omnia credit, omnia
ſperat, omnia ſuſtinet caritas. Quod
enim ſibi præſtare caritas exoptat, id
aliis
4) v. 4. b) v. §. 6.
*) I Cor. 13, 6. 4) v. 7.

r

nun

i “
nn lngn
ir bhrle

ſeint, ſel

nn ſit
Ulini dS
5 Uigis
Ainni
Cre
Upkenten
Wellin ,

en Ue
Ar ude

Uis liis
UV mori

cene,

nr id
ong
ls, kti
ler⸗
1 ommes
8 gſhin
eiſten
ich Url

W.

t,finon
hproſun i
önturer en
bens el,l
glen yefedh
ſt, gui enn
ne fummun,
Guomocon
aoret? Canie
Alterins on
gritas non
ſacile eun 1.
mollgtis
er dlitinn
n lettinit
alteri HM
gerit ſe e⸗
um el e
15 Aulenn 1
n guerid r

1

.

anub ibii
moc ntzt
tasnol ined
mmisitpcni
Fiit e
cli gus 1
, euſ
jncitur di.
facit lun.
ledit, onnit

Depropriet. veræ caritatis. 171

aliis præſtare non recuſat: a ceſſa-
bunt linguæ, evacuabuntur prophe-
tiæ, deſtruentur ſcientiæ, non ceſſabit
caritas; ſed ejus imperfectio in futura
vita complebitur, & ejus perfectio in
futura vita augebitur. Duo altaria
conſtitui Deus juſſerat in tabernacu-
lo, ignis ab exteriori transferebatur
ad interius: duplicem Eccleſiam
Deus congregavit, militantem & tri-
umphantem: ignis caritatis a mili-
tante olim transfertur ad triumphan-
tem. Hæc cogitans, devota ani ma,
ſanctæ ſtude caritati: proximus quis-
quis ſit, is tamen eſt, pro quo Chri-
ſtus mori voluit. Quare ergo pro-
Ximo denegas caritatem impendere,
cum Chriſtus non dubitaverit vitam
pro eo impendere? c Si vere Deum
diligis, etiam imaginem ipfius dilige-
re debes. Unum ſpirituale cor-
pus omnes ſumus; ſi ergo omnium
unus ſpiritualis animus, iniquum eſt,
ut diſſideant in terris, qui aliquando
una victuri ſunt in cœlis: dum men-
tes conſentiunt in Chriſto, volunta-
tes etiam conjundæ ſint: Unius e
Domini ſervi ſumus, diſſidere invi-
cem non eſt æquum: mortuum eſt
corporis membrum, quod alterius
non ſentit affedum: non ſe ve-
rum myſtici corporis Chriſti mem-
brum
4) v. 8. ⁵) Rom. 14, 15. *) Bernh.
in med. 6. §5. 4) ERph. 4,4. Oſiandr. in
illum loc. e) v. F§. .

172 Meditario XxXXIII.

brum ltimet, qui alteri patienti non
condolet. Unus a omnium pater
Deus, quem a Chriſto edodus quoti-
die ; patrem compellas, quomodo is
te verum agnoſcet filium, niſi viciſſim
ipfius filios pro fratribus agnoſcas?
c hominem tibi a Deo commenda-
tum, ſi dignus eit, ama, quia dignus
eſt, quem ames: ſin indignus, ama
ideo, quia Deus dignus, cui pareas:
per amorem hominis inimici, amicus

oſtenderis Dei: non attende, quid

faciat tibi homo, ſed attende, quid tu
feceris Deo: non attende injurias,
quas infert inimicus, ſed attende be-
neficia, quæ confert tibi is, qui ju⸗
bet, qut i inimicum diligas. e Proxi-
mi ſumus conditione terrenæ nativi-
tatis, & fratres ſpe cœleſtis heredita-
tis, diligamus ergo invicem. Accen-
de in nobis, o Deus, caritatis ignem
per Spiritum tuum!
4) v. 6. b) Matth. 6, 9. c Lud.
Viv. in introd. ad ſup. 383. 4) Matth. 5s
44. 45. e) Auguſt. in Bſal. 25.

—
—

xxXxXVII.
DE STUDIO CAS TITATIS.
Chriſti, nens caſta, cubile.

Ui vult eſſe verus diſcipulus

Chriſti, ſanctæ ſtudere debet ca-
ſtitati. Caſta & pura mens eſt beni-
gnifhmus Deus, hunc caſtis invocare
gehes

7

Dey/
—
Perhrecibi
n, (odl
