Grernin
ferte: 1o⸗
‚LAne
iſhhant
elcellet
urbener⸗
oteritdl⸗
ſompum
Ue ſhel

eon,

gien

Partis II. Cap. Xil. 67

a rugientis inſtar circumiens, ſuis in-
ſidiis ac viribus me opprimat. Quan-
do interdiu tentationibus ſuis ata-
nas me aggreditur, robur dextræ tuæ
me benigniſhime confortat, ne frau-
dulentus ille tentator in caſſes ſuos
meifliciat. Quando innumerus malo-
rum cervicibus meis inſtat exercitus,
bAngelorum tuorum caſtra ſunt circa
me murus c igneus. Nulla eſt crea-
tura, vilitima licet ſit & minimna, a
qua non immineant mihi varia peri-
culorum genera. Quam magnum igi-
tur ac immenſum beneficium eſt,
quod tua me ab illis tutum præflat
cuſtodia! Anima mea ad peccatum,
corpus ad lapſus pronum. Animam
igitur meam, benigniſſime Pater, regis
per Spiritum tuum, corpus per Ange-
licum ſcutum: ſiquidem mandaſti
Angelis tuis de me, ut in viis meis o-
mnibus me cuſtodiant, & manibus ſuis
veluti ferant: ne forte ad lapidem pe-
des mei impingant. Miſericordiæ tuæ
acceptum fero, quod e non ſimecon-
ſumtus. Nova ſingulis diebus me cir-

cumſtant pericula: nova igitur quoli-

bet mane ſuper me miſericordia tua.
on dormitas, f nec dormis, o fidelis
ac vigil cuſtos animæ & corporis. Gra-
tia tua eſt dexteræ meæ umbra, ne g
meri-
a) 1 Petn. 5, 8. ) Pſ. 34, 8. «) Zach.
2, 5§. 4) Eſ. 9I, II. 12. e) Thren. 3,22.
33. f) Pſ. 121,4. g) Pſ. 121, 6.
P

6 8 Exercitit pietatis
meridiani me percutiant apertæ &
violentæ perſecutionis radii, neve no-
Qurnæ occultarum inſdiarum obno-
xius reddar caligini. Cuſtodis ingreſ-
ſum, dirigis progrefſum, gubernas
exitum. Pro quo beneficio tibi ac no-
mini tuo cantabo in æternum, Amen.

—

CAPUT XV.
GRATIAS AGIIT PRO TEKR-
N 4 $4 L UTISPRGd-
MISSlIONE.
Ratias tibi ago, mi Pater cœleſtis,
quod non ſolum dediſti mihi gra-
tuitam peccatorum remiſſionem, ac
interiorem Spiritus renovationem,
ſed etiam certam æternæ ſalutis pro-
miſhonem. Quanta hæc eſt bonitas
tua, quod mihi indigno & peccatori,
miſericordiam tuam toties experto,
donaſti usque ad cceleſtia ſperanda
præſumere, & de æternis ſupernæ do-
mus palatiis inhabitandis ſpem mini-
me dubiam concipere! a Eternæ il-
lius & veræ vitæ bona tam magna
ſunt, ur non poſſint menſurari: tam
copioſa, ur non poſſint numerari: tam
longinqua, ut non poſſint terminari:
tam pretioſa, ut non poſſnt &ſtima-
ri. àö anta igitur tua bonitas ac er-
ga me immeritum benignitas, quod
bonorum iſtorum certa promiſhone
in

a) Bernh. ſerm. 2. de ſept. panib. col-

I18. b) Bonav. lib. 7. Comp. . 31.

—
in hor vi
Plvum I
ſolusre
Onkune
nonio
mieula
e ſcem

ibus

Enrur b
omoco
lee brom
unmrit
Uyite
Ehitab 3
mefeeis:
Uus eſſe
ennslum
ten.
ſecidn
monie
iten
UIs eſe
Dnem mi
.
dentis
on er
I
Alrelbi⸗
n mij
ddil
Prom
Clam

Partis II. Cap. X“V 69
— . .
enet in hoc vitæ ergaſtulo me beas! ſpe a
ſalvum me jam tum eſſe factum, Apo-
umd, ſtolus veritatis teſtatur. Spem b non
dis int⸗ confundere, evidenti ejusdem teſti-
, ghen monio comprobatur. Eccur igitur
vibiet navicula cordis mei, in qua Chriſtus
“ per fidem vehitur, cum Procellis ac
fluctibus dubitationum toties confli-
—– Qatur? Promiſſionem ſalutis mihi de-
. diſti, o Deus, «qui es Deus veritatis:
10 4 quomodo adhuc dubitare poſſum, an
PE hæc promiſſa tua ſint verba immotæ
& invariatæ certitudinis? Gratuita eſt
etcei illa vitæ promilſſio, proinde non pen-
Ulniii debit ab operum meorum merito. De
beneficiis tuis ex gratia promiſſis tam
certus eſſe poſſum per ſidem, quam
eE certus ſum de exhibitis per oculorum
Abe⸗ ſpeciem. Corpore & ſanguine Filii
E tui me cibas: Spiritus ſancti interno
ies ee teſtimonio me obſignas: quodnam
a certius teſtimonium vel pretioſius pi-
lem gnus eſſe poteſt, quo ſalutis promiſ-
SCen ſionem mihji confirmatam reddas! Re
1Mr ipſa experior, te eſſe 1 mecum in
u Ppræſentis vitæ tribulatione: quomo-
ſreni do non ero tecum in æternæ vitæ
beatiſſima conſolatione? Si tanta

Umetuiit
ene mihi præitas in hujus mundi tugurio,
quanto majora præſtabis in cœleſtis
onte“ Paradifi palatio? quicquid ſperan-
gins dum promifiſti, tam certum mihi
onken eſt, quam omnia ea, quæ in hoc mun-
P 2 do
i a) Kom. 8, 24. b*) Rom. 5, 5.
nA c) Eſ. 31, 6. 4) PEſ. 91, 15.

il eye

—

70 Exvercitii pietatis
do utenda contuliſti. Miſericordia a
& veritas tua roborata eſt, ac robora-
bitur ſuper me in ſeculum. Miſeri-
cordia tua prævenit me, eadem etia
b ſubſequetur me. Prævenit in juſti-
ficatione: ſubſequetur in glorifica-
tione; prævenit, ut pie viverem:
ſubſequetur, ut tecum ſemper vivere
poſſim. Ergo miſericordiam illam
& veritatem tuam prædicabo in ſecu-
lum, Amen. .

4) Pſ. 117, 2. 5) Pſ. 33, 6.

PARS TERI11A
DE MEDITATIONE
NOSTRE INDIGENTIX.

MEciatio indigentiæ noſtræ nos
ex zobis nihbii ſpiritualium bo-
norum bhabere oſtendit; idesqgue o
innem propriarum virium inuciam
abjiciendam, & ad ſolum mifericor-
diæ divinæz auxilium, propter Chri-
ſam promiſſum, confugiendum eſſe
docet. Hac multiplicis indigen-
giæ noſtræ cpnſideratione erigitur cor
naſtr. um ad Deum, ab eo petit veteris
bominis mortiſicat ionem, ac novi reno-
vationem, emniens renatis quotidie ne-
seſariazn.

—
leſari
u, 5
ente,
eligtor,
lerenen
Der lpe
ea
MEnemn
41t. errey
izg
ſii 7o9
menon.
po in
nummß
ie,
ie oy
Anthen⸗
ſie tum
ſin
Rkentg,
Uitcet

i
—
erieottiut
10 lebltr
dem tün
ſe Nienn

Pars II. 71

ceſſariam. Renovatio illa conſiſtit in
Edei, ſpei, caritatis, bumilitatis, pa-
tientiæ, manſuetudinis, caſtitatis &
religuarum vintutum conſervatione ac
ineremento: quod ſeriis precibus a
Deo expetendum. Præterea cum quo-

tidie a carne, mundo & Satana op-

pugnemur, ita guidem, ut caro noſtra
ad terrenorum amerem nos ſolicitet,
undus ſuis odiis, & Satanas ſuis in-
ſRidiis nos oppugnet, ideo pro contemtn
terrenorum, pro abnegatione noſtri,

pro victoria mundi, pro conſolatione

in omnibus adverſis, pro vera quiete
animæ, pro victoria in zentationibus,
& cuſtodia ab inſtaiis Diabolicis quo-
tidie Domino exercitunm, ſuenmo illi
agonothetæ noſtro, ſupplicanaum. De-
nique cum in hora mortis & judicii
auxilium Dei cumprimis nobis ſit ne-
ceſſarium, ideo pro beato vitæ exitu
& beata ad vitam reſurrelkione Iſin-
gulis aiebus humiliter prexandum.

g—

ð

72 PExercitii pietatis

C A P UT 1. tul cor
PRO MORTIFICATIIONE VETIE- zen
RS HOMINIS ORAT. dan

Ande ac miſericors Deus, Pater conobe
Domini noſtri Jeſu Chriſti, te per ineroo
eundem Filium tuum in Spiritu ſan- Enſt
Ro ſupplex oro, ut mortificationem eſtadre
veteris hominis, quotidie mihi neceſ- ſus ar
ſariam, efficaciter in me velis operari, iglean
ut ſecundum interiorem hominem in auen⸗
te poſſim confortari. Habitat a in ſiuit
carne men peccatum, da mihi robur eitmnef
Spiritus, ne concedam 5 illi in me do- cnein
minium. Abſcondita mea peccata c ie, ſe
collocas in lumine vultus tui, eadem, nen,
quæ ſo, colloces in lumine cordis mei: in f
ut ea videam & doleam, eorumque unti
condonationem humiliter quæram. ſanms
Nendum penitus liber ſum a peccati heble
inhabitatione: concede, quæſo, pro- üiuj
pitius, ut liber ſim a peccati reatu & (ſfenn
condemnatione. Lex d peccati in hſeen
membris meis repugnat legi mentis ngen
meæx renovatæ: da mihi Spiritus tui ihe⸗
gratiam, ut legem peccati captivem, it.
ne a carnis captiver vetuſtate. Caro in aſulnr
me e concupiſcit adverſus Spiritum; n
Spiritus adverſus carnem: Spiritus F. W
quidem promptus, ſed caro infirma: ne,

Spiritui igitur meo virtutis ac roboris

tuiĩ
„ a
4) Rom. 7, 18. b) Rom. 6, 12. A

*) Gal. 5, 17. †) Martth. 26, 41. )

i

e M.
54I.
Deng
iſin f
Hyir̃

tfenien
etnihinet.
elis Ce,
hominent
flabin! 4
inhi 10

tet de
nn ene
To, N.
G e
70

eiti

Partzig III. Cap. J. 73

tui concede divitias, ut ſuperare que-
at oppugnantis carnis pravas concu-
piſcentias. Meretricia a illa Delila

blanditiis ſuis quotidie me oppugnat:

corrobora me per Spiritum tuum ? in
interiore homine, ne vires ejus tan-
dem frangat. O quam grave & durum
eſt adverſus ſeipſum, hoc eſt, adver-
ſus carnem pugnare! Quam difficile
atque arduum eſt domeſticum hoſtem
expugnare! niſi in hoc duello cœle-
ſti virtute me induas, metuendum
erit, ne ſuccumbere cogar propter abs-
conditas hujus hoſtis inſidias. Preme,
ure, ſeca, mortifica veterem homi-
nem, ut effugere poſſim blandam
ipſius fraudem ac ſeductionem. Da,
ut quotidie in me moriar, ne blandi-
tiis carnis a vera vita, quæ in Chrifſto
eſt, abſtrahar. Accende in corde meo
Spiritus ignem, ut in ſacrificium tibi
offeram dilectum animæ filium, con-
cupiſcentias pravas, & propriam vo-
luntatem. Caro & ſanguis e regni
Dei heæreditatem aecipere non poſ-
ſunt. Moriantur igitur in me, ne

" lexeludar a regno cœleſti. Qui ſecun-

dum carnem vivunt, q morientur:
Qui Spiritu actiones carnis mortifi-
cant, vivent. Qui Chriſti ſunt, e carnem
P 4 cum

a) Zud. 16, 6. b) Epheſ. 3, 16.
& I Corinth. 15, 50.
A) KRom. 8, 13.
) CGal. 5; 24.

74 Ecxvercitii pietatis

ecum ſuis concupiſcentiis crucifigunt.
Carnem igitur meam confige & cru-
cifige, o Chriſte in sra crucis pro me
confixe & crucifixe, Amen.

CAPUT II.

PRO CO N SERVATTONE ET
INCREMENTO FIDEI
. 0RAT.

Ccendiſti in corde meo, vive & æ-
terne Deus, veræ & ſalvificeæ fidei
lucem, illam ut clementer conſervare
& augere velis, ſuppliciter precor tu-
am bonitatem. Fidei infirmitatem
quandoque ſentio, dubitationum pro-
cellis ſæpe fiuctuo, ideo ut fidem mihi
adaugere digneris, æ cum Apoſtolis
humiliter clamo. Cor b meum pro-
ponit tibi verbum tuum. Calamum
contritum non confringes, & IHnum
fumigans non extingues. Theſaurum
meum in vaſe fictili porto, faculam
fidei in vaſe fragili abſconditam ge-
ſte, quid aliud reſtat, quam ut ſeriis
precibus ac gemitibus ejus cuſtodiam
tibi commendem, & pro incremento
esjusdem quotidie ſupplicem? In hu-
jus vitæ ac mundi tenebris fac me
participem cœleſtis fidei lucis. Ver-
bum tuum lux eſt & vita: concede
mihi propitius, ut vera fide verbo ad-
hære-
*) Luc. 1y, y. b) ſ. 27, 8.
*) Eſa. 42. 3. 4) 2 Cor. 4, 7.

berenm
fam.
tionet
tiodes
Pirrtione
niclet
Ferbume
Gteclo

—

me er d

etbotne
ti

teciem.
tid, ne⸗

Itorumn
maipin
ere, 5
toniigere,
Crlene
izin
Uun,Uked
elnmc
Komnin
lnde
htlt, d
nſene
den nezß
Npnn.
4 inezt:
Penice

lye.
Eyb
3
1)M

cucißzon
is gont

1 Collenis
1 Precorti
inürmizen

Partis III. Cap. II. 55

hæream, ac lucis & vitæ filius per te
fiam. Contra omnes Satanæ tenta-
tiones, contra omnes mundi oblocu-
tiones, imo contra proprii cordis co-
gitationes prœvaleant in me verbi tui
conſolationes. Unicum Scripturæ
verbum cœlo ac terra eſt dignius, cum
ſit œlo a ac terra firmius. Effice in
me per Spiritum tuum ſanctum, ut
verbo tuo firmiter credam, ut ſenſus
* ac rationem ſfub fidei obſequium
redigam. Promiſſiones tuæ ſunt gra-

tuitæ, nec pendent a dignitatis & me-

ritorum meorum conditione: Certis-
Rima igitur fide in illas potero recum-
bere, & ex toto corde bonitati tuæ
confidere. Per fidem c Chriſtus in
corde meo habitat & vivit. Con-
ſerva igitur in me gratuitum fidei do-
num, ut cor meum ſit & maneat per-
petuum Chriſti habitaculum. Fides
eſt omnium bonorum operum ſemen,
& ſanétæ vitæ fundamentum. Hanc
igitur, benigniſſime Pater, in me
conſerva & confirma: ne ſpiritualis

mea mesſis ac domus patiatur detri-

mentum. CGorrobora fidem meam,
ut e mundum & Principem mun-
di vincat: auge illius lucem, ut F
ſplendidiores radios indies exterius
. P 5 ſpargat:

a) Luc. 21, 33. b) 2 Cor. 10, 5.
e) Epheſ. 3 16. ) Galat. 25 20.
e) 1 Joh. 5, 4.
V) Matth. 5, 16,

76 Exvercitii pietatis

— —

ſpargat: conſerva eam in mediis mor-
tis tenebris, ut ad veram vitam mihi
præluceat. Rege me Spiritu tuo ſan-
Go, ne concupiſcentiis caàrnis conſen-
tiendo & peccatis contra conſcien-
tiam indulgendo fidem amittam: ſed
ꝗquod in me cœpiſti opus bonum, con-
firma, ut perſeveranti fide æternæ vi-
tæ hæreditatem acquiram, Amen.

—

CAPUT III.
pRO CON SERVATIONE ET
INCREMENTO SPEI
PRECATUR.
O Oaiporens „æterne, ac miſeri-
cors Deus, oro te per ſanctiſſima
vulnera Filii tui, conſerva in me ful-
cimentum vivificæ ſpei. Fludcuat
quandoque cor meum, veluti navis in
medio mari, concede mihi a ancho-
ram tutam ac firmam immotæ ſpei.
Compeſce fluctus tentationis ac dubi-
tationis, qui es Deus ſpei & omnis
conſolationis. Quam certa ac immo-
bilis promiſſionum tuarum veritas,
tam cerra in me efie poterit ſanctæ
ſpei firmitas. Promiſſis tuis nitor,
non deſtitues me auxilio: Benignita-
ti etuæ confido, non deſtitues me ſo-
latio: Scio, cui credidi, & certus ſum,
quia

2) Hebr. 6, 19.
) Rom. 15, 13.
7*) 2 Tim. I, 12.

—
quiap
umn in
lualus
Opus,
in den
(le m
Elntemm
dnt:
Periut
ſoni,
(bemm
(eleten
n conſp
Perner
Ulciſan
inr uſt
tio tue
uennr
nio t⸗
limiſer
Pro
Rin e
iüſern
ebiidn
Morun Kh
n tanto
undtam
UArum 8
un ſuhi
enits

¹) Dir

1 demn

n e0). 1

—

diisaer⸗
jitambifl
u tuo r
nis coler
conſcer
uam: N
Onum⸗
Etetce
1 Amen.

—

.

8bI
gilen⸗
4 giſtrt
ſenallen
1in teſl
leui
is

lutin
Pin
nnmort ſe
is etle
ei Kon
tnir inni
Gmn Nellin
1 „ A
elit
tuis e
Bebihne
nnes in
celtu le⸗
6

4

Partis I. Cap. III. 77

quia potens es ſervare depoſitum me-
um in diem illum: Certiſſime a per-
ſuaſus ſum, quod qui cœpiſti in me
opus, id ipſum etiam perficies usque
in diem Jeſu Chriſti. Tria b ſunt,
quæ me proſtratum erigunt, trepi-
dantem fulciunt, fluctuantem diri-
gunt: Videlicet caritas adoptionis,
veritas promiſſionis, poteſtas reddi-
tionis. Hie eſt funiculus triplex,
quem mihi, e cœleſti patria, in hunc
carcerem demittis, ut me ſubleves, as
in conſpectu gloriæ tuæ trahas: hæe
ſpes meæ ſalutis anchora, hæc ad Pa-
radiſum ducens ſemita. Meditatio
tuæ juſſionis facit, ut ſperem: medi-
tatio tuæ promiſſionis facit, ut tran-
quilletur cor meum, ſi ſperem: me-
ditatio tuæ bonitatis prohiber, ne de
tuis miſerationibus deſperem: medi-
tatio propriæ meæ fragilitatis facit,
nein me vel in meis viribus ac meri-
tis ſperem. Quanto minus ſpes mea in
fragibilibus ac fluidis præſentium bo-
norum & humani auxilii arenulis figi-
tur, tanto ſolidius ac certius fupra
immotam ac firmam promiſſionum
tuarum & cœleſtium bonorum pe-
tram ſtabilitur. Uni cor meum tibi,
ut penitus a mundo me abſtraham,
P 6 &

4) Phil. I, 6.

2*) Bernb. ſerm. 2. de frag. ſopt. pa-
num col. 183.

2

78 FErerciri ii pietatis

& ex toto corde tibi adhæream! Ad
te confugio, tanquam a ad thronum
gratiæ & arcam miſericordiæ, ad ar-
eam fœderis & aſylum libertatis, ad
petram b roboris & portum ſalutis.
In me nil niſi peccatum, mors, con-
demnatio; in te nil niſi juſtitia, vita,
ſalus, conſolatio. Deſpero igitur in
me, ſed ſpero in te: in me collidor,
in te erigor. Multiplicentur ſane tri-
bulationes, adfint mode ac ſperan-
em erigant vivificæ tuæ conſolatio-
nos. Tribulationes pariunt patien-
tiam, parientia probationem, proba-
tio ſpem, ſpes e non confundit, in te,
ℳ Domine, ſperavi, nen confundar
in æternum, Amen.
a) Hebr. 4, 16. *) Pſ. 18, 2.

69 Rom. 5, 4. §. 2) P. 13,2.
CAPUT IV.

PRO CON SERVUA T0NE ET' I0en,

1NCREMENTO CARITA-
T & ιK A4 7.
erne ac mi ſericors Deus, qui es
& ipfſa caritas, concede mihi veræ
ac ſinceræ dilectionis ſpiritualis divi=

tias! Cor meum frigidum eſt ac ter-

reum, o ignis, o caritas! accende me.
Cor meum durum eſt ac lapideum,
Petra, o caritas! emolli me. Cor
. . menum
2) Zob. 4, 16.

=

—
meum!
fum elt
tel c
te,Dene
Karrme
1, ſen
ner.
Prec
es funn
Ercellen
ſ de ſi
antun
Kpreſt
gnanto
melins
Dülanddo
io eſie

Umng;

emtiſin

Utiſtmus
Innlium

Demntn

Meig
imn in Ete
i dan
mnorn,
Menm inn
leen t,tn
5 turann
Rbil ſo

zs td

4) /.

—
eteen 4
throne
hennatig 4
um ſilnn
mnos ⸗
ſtitia,
A izitu⸗
me cole
grurſanen⸗
conlie
fun
nein,

Partis IIl. Cap. w. 79

meum ſpinis irarum ac ſentibus odio-
rum eſt repletum, o benigniſſime Pa-
ter, o caritas! expurga me: diligam
te, Deus a fortitudo mea, Petra mea,
& arx mea, liberator meus, Deus me-
us, ſeutum meum & b cornu ſalutis
mex. Quicquid in ereaturis bonum
ac Præſtans video, id omne in te, qui
es ſummum bonum, abundantius &
excellentius invenio: te igitur toto
corde ſuper omnia diligam, in quo
tantum agnoſco bonorum ubertatem
& prœſtantiam. Lanto mihi melius,
quanto magis in te ivero, quo nihil
melius, Ire autem potero, non am-
bulando pedibus corporis, ſed aman-
do deſiderio cordis. Si pulchritudi-
nem deſidero, tu es omninm pulcher-
rimus; ſi ſapientiam, tu omnium ſa-
pientiſſmus; ſi divitias, tu omnium
ditiffimus; ſi potentiam diligo, tu o-
mnium potentiſſimus; ſi fortitudi-
nem, tu omnium fortiſſimus: ſi ho-

„ 25. . V.
norem, tu omnium glorioſiſſimus.

Dilexiſti me ab æterno: diligam vicis,

ſim in æternum. Dilexiſti me teipſum

mihi dando: diligam te me totum per
amorem viciſſim tibi reddendo. Cor
meum inardeſeat, omnis creatura vi-

leſcat, tu ſolus animæ meæ dulceſcas.

Naruram humanam Filio tuo inſepa-
sabili fœdere uniri voluiſti; quanto
magis convenit, cor meum inſepara-

a) Pſ. 18, 2. b) v. 3.

80 Evercitii pietatis

bili amoris vinculo tibi copulari. A-
mor divinus Filium tuum e cœlo ad
terras traxit, columnæ ad flagellatio-
nem alligavit, & cruci ad mortem affi-
xit: annon tam fervida ameris flam-
ma cor meum e terris ad cœlum ele-
varet, ac tibi, ſummo bono, indivul-
ſe alligaret? Magna & te & me inju-
ria afficerem, ſi terrena, vilia ac mo-
dica diligerem, quem tantæ dignitatis
feciſti, ac tam larga promiſſa mihi de-
diſti, ut te amare mihi liceat. Ex hoc
amore tui naſcatur etiam in corde
meo ſincerus amor proximi. Quicun-
que te, o' ſummum bonum, diligit, a
etiam mandata tua cuſtodit: cum pro-
batio dilectionis ſit operis exhibitio:
quare cum proximum diligere præce-

peris, ideo nemo te ſincere diligit, ?

qui dilectionis debitum proximo non
impendit. Quisquis ſane proximus
ſit, tam carum eum habuiſti, ut eum
mirabiliter creares, miſericorditer li-
berares, & ad conſortium regni tui
benigniſſime vocares. In te igitur ac
propter te proximum amare debeo,
quem a bonitate tua ad tantæ gloriæ
decus elevatum conſpicio. Hanc ve-
ram & ſinceram dilectionem in me ro-
bores & augeas, qui es æterna & inva-
riabilis caritas, Amen.

CAFPUT
a) FZoh. 14, I5.
5*) I Joh. 4, 20.

—

—

580 0
M

O

gui
uimus, e
itatis, 6
Num fte
Caritais
corde mn
6go eorz
iumbr
in ſm
Endbil
Neo. Deyr
Umorem:
ie ren
Kedlnt
los nonte
1 lehreit
Uürmitate
1r A
i iniD
Une oſtn
RNun.
i, tan⸗
bnis.
Micine

i

—

Poleti 4

e cClo

ſagellie
vortents⸗
noris kr
elume
0, ineſe⸗
Eme ii⸗
vilirae r
edgnint
Hu minit⸗
at. biN
n in
. ⸗
,lgn!
t cunge
eikibte
eleſtßl
re le
orino K
e Nrnind
uen
eoelletl⸗
n regn n
leiginis
ene ien

2 n

Partis III. Cap. V. 81

— —,—

CAbUT V.

pRO CONSERVATIONE ET

INCREMENTCO HUMILII-
TATISPRECA-
TUR.

O Mniporens ac miſericors Deus,
qui omnis ſuperbiæ oſor es acer-
rimus, concede mihi, ut ſim roſa ca-
ritatis, & viola humilitatis: ut bo-
num fragrantiæ odorem, per opera
caritatis, ſpargam & humiliter in
corde meo de me ſentiam. Quid
ego eoram te, Domine? Pulvis, ci-
nis, umbra, nihil. Quare, cum nihi-
lum ſim in conſpectu tuo, concede,
ut nihil me æſtimem in conſpectu
meo. Deprime conatuum cordis mei
tumorem: ut ſuſcipiam cœleſtis gra-
tiæ rorem. Neque enim furſum
aſcendunt fluenta gratiæ tuæ in ela-
tos montes: ſed deorſum feruntur
in depreffas humilis cordis conval-
les. Nihil quicquam meum, præter
infirmitates & iniquitates. Quic-
quic' in me boni, ex fonte bonitatis
tuæ ad me deſcendit: proinde mi-
hi nihil quicquam bonorum arro-
gare poſſum, cum nihil ſit proprie
meum. Quanto de te ſentio ſubli-
mius, tanto de me ſentire cogor in-
dignius. Ablſit a me, abſit quam
longiſſime, ut de bonis tuis, beni-
gniſ-

82 Evwercitii pietatis
gniſſime Domine, velim ſuperbire, &
alios propterea deſpicere. Theſauros
bonorum tuorum in arculam cordis
mei depoſuiſti, quos & quantos vo-
luiſti: abſit a me, ut illos mihimetipſi
adſcribam, vel meæ dignitati attri-
buam. Accendiſti in corde meo per
Spiritum tuum ignem pietatis & cari-
tatis, concede, quæſo, ut illum obte-
gere poſſim per cinerem humilitatis.
Quantula eſt illa gloria, quæ homini
ab homine datur? Quantula laus, qua
homo ab homine decoratur? Qui tibi,
0 Creator maxime, magnus eſt, is ve-
re magnus; qui tibi placet, is vere
rerum æſtimatori placet. Nemo au-
tern tibi placet, niſi qui ſibi diſplicet.

Tu es vitæ meæ vita: tu animæ meæ

anima. Ergo vitam & animam me-
am in manus tuas reſigno, & humili
corde tibi totus adhæreo. Excelſum
tuum a reſpiciat meam humilitatem,
altiſſimum tuum reſpiciat vilitatem.
Ah! cur tantopere deſidero extolli
in mundo, cum in illo nihil ſit mun-
dum? Cur tantopere me effero, cum
me graviter premat. peccati jugum?
Configat cor meum ſtimulus ſandcti
timoris, ne fortasſis occupetur peri-
culoſisſimo morbo ſpiritualis tumo-
ris! Sint perpetuo in conſpedtu mee
innumera peccata mea: in oblivione
vero qualiacunque mea bona opera!

Plus
92 Pſ. I13, 7.

—
Dlus con
rum men
Perſecki
donigſor
or, gu
Eerhum
—

PN0 D
70 4

Oin
OS
Auvimnla
Ceg niti
im. (
Uul, ho
tnuit at
l.
zuentet,
Uebore
us. 0
le obe
tring me
dhnktte
imolte
Ae Gr
luminhe
lomenne
Oneimn
mebinen

4 Man,
An

Er.

tt
perbitht
Theſun
lam cl
nbtet⸗
mihivent
nitat
de meo
etatisac⸗
ilumcte
humiftt
ve hone
nla lansze
Ur! it
guselh i⸗
laceh
ſtilite
zmimne h

Pumitinee
at aliene⸗
ſlen en
i hro,
e eſetcce
ccal le

nulus

Pariis III Cap. V. 83

.
Plus contriſtet me peccatorum meo-

rum memoria, quam immundi & im-
perfecti alicujus, quod feci, operis
boni gloria! In te ſolo lætor & glo-
rior, qui es gaudium & gloria mea in
æternum, Amen.

CAPUT VI.
PRO DONO ET NCREMEN-
70 PATIENTIlA PRE.
CATUR.

OMnihotens, æterne ac miſeri-
cors Deus, ſupplicibus gemiti-
bus imploro tuam gratiam, ut conce-
das mihi veram ac ſinceram patien-
tiam. Caro mea ſemper expetit ſibi
grata, hoc eſt, mollia & carnalia:
renuit autem patienter ſufferre ad-
verſa. Hunc carnis affectum in me
potenter, quæſo, deprimas ac patien-
tiæ robore infirmitatem meam ſufful-
eias. Chriſte Jeſu, doctor patien-
tiæ & obedientiæ, Spiritu ſancto in-
terius me inſtrue, ut a diſcam a te
voluntatem propriam abnegare b,
& impoſitam crucem patienter por-

tare! Graviora pro me paſſus es,

quam imponis: duriora ſupplicia ſum
promeritus, quam infligis. Coronam
ſpineam ac crucis pondus geſtaſti,
ſanguinem ſudaſti, & e torcular iræ
propter
a) Matth. II, 29.
b) WMatth. 16, 24. .
4) Ea. 63, 3.

84 Exvercitii pietatis
propter me calcaſti, cur igitur tantil-
lum paſſionis atque afflictionis pati-
enter ſuſcipere recuſarem? cur triſti
imagini tuæ hac vita conformari de-
trectarem? De a torrente paſſionum
in via bibiſti, cur ex calice crucis
hauſtulum exiguum renuerem? æter-
nas pœnas peccatis meis ſum prome-
ritus: cur paternam caſtigationem in
hoc mundo non ſufferrem? Quos ab
æzterno ante jacta mundi fundamen-
ta præſciviſti, eos etiam imagini Fi-
lii tui in tempore hujus vitæ confor-
mari decreviſti: ergo ſi hanc confor-
mationem per crucem patienter non
ferrem, ſanctum & æternum tuum de
ſalute mea conſilium deſpicerem:
quod procul a me, ſervo tuo indi-
gniſſimo, abeſſe jube. Probationis
eſt, non reprobationis, quod variis
calamitatibus me exerces: quantum
imponis crucis & tribulationis, tan-
tum etiam confers lucis & conſola-
tionis: nec tam caſtigatio, quam re-
muneratio augetur. Non ſunt con-
dignæ paſſnones hujus vitæœ ad cœle-
ſtem illam conſolationem, quam in
hae vita ſimul immittis, & ad ccœœle-
ſtem illam gloriam, quam in futura
promittis. Scio àte mecum efſe in
tri-

a) Pſal. II0, 7.
b) Rom. 8, 29.
) Rom. 8, 18.
*) Efal. 91, 15.

—
tribulat
Potins
triſtrrer
cina? !
er vian
e pet
eumntum
ſentamne
impones
e hetli
conan

—

110 p.

0
aa
nitns, 1
Monem e
tihnem
1ncorce
ubties
Nelment
ter goi
Cirnig ne
4, u
Mleice
Dertult,

iit
—
Litur tt
Gionis ⸗
n! cur u
hkorweni’⸗
te Palor
calice aut
etenn? n
fum ns
iae
m: 3
l unkm
imiii
Mircn,
Dinc C
tienerti
Num ne
o tud
Pchtie
vod
es: gun⸗
ationib t⸗
Konſt

Pariis III. Cap. VII. 85

tribulatione, cur igitur non lætarer
potius de tuæ gratiæ præſentia, quam
triſtarer de crucis mihi impoſita ſar-
cina? Duc me, quamcunque velis
per viam, Magiſter ac Doctor opti-
me, per ſpinas ac vepres ſequar te,
tantum ut ſequi poſſim, trahe ac ſu-
ſtenta me! Submitto caput meum, ut
imponas coronam ſpineam, certiſſi-
me perſuaſus, fore, ut olim imponas
coronam gloriæ æternæ, Amen.

CAPUT VII.
PRO DONO ET AUGAMENTO
MANS UETUDINIS
PRECATUR.

benigniſſime Domine, qui « &e-
XavS6„ναναν es ad ponitentiam
invitas, Eangodbôνρα noſtram conver-
ſionem expectas, da mihi longanimi-
tatis ac manſuetudinis divitias. Fervet
in corde meo iracundiæ incendium,
quoties exiguum a proximo oritur

nocumentum. Supplex igitur precor,

ut per Spiritum tuum mortifices hunc
carnis meæ affectum. Quam dura ver-
ba, duriora verbera ac durifſima ſup-
plicia diletus tuus Filius propter me
pertulit, nec “ cum maledictis in-
ceſſe-

4a) Kom. 2, 4.
5

I Petr. I, 23¾.

86 Eyvercitii pietatis

ceſſeretur, maledicta vicisſim retulit,
ſed juſte judicanti omnia tradidit!
Quæ igitur hæc eſt ſuperbia, quæ con-

tumacia, quod ego miſer ac morralis,

« terræ pulvis & cinis, ne quidem
verbulum paulo durius posſim ſuffer-
re & proximi offenſionem manſueto
corde vincere! Diſcite, b diſcite a
me, quod mitis ſim & humilis corde,
exclamas, optime Chriſte: ſupplici-
bus te imploro gemitibus, ſuſcipe me
in practicam illam Spiritus ſcholam,
ut veram manſuetudinem in ea di-
ſcam. Quam gravibus & variis pec-
catis te, benignisſimum Patrem, offen-
do, quorum quotidiana remisſione
indigeo Cur igitur c homo cum
ſim, adverſus hominem iram velim
conſervare: & a te, cœli terræque
Domino, veniam auſim poſtulare?
Nonne abſurdum foret erga homi-
nem, mei ſimilem, nullam me capere
miſericordiam, & peccatorum meo-
rum abs te, Domine, petere indul-
gentiam? Niſi proximo nævos ipfius
remiſero e, nec meorum peceatorum
remisſionem ſperare potero. Ergoro
benigniseme Domine, multæ miſera-
tionis & longanimitatis, da mihi Spi-
ritum patientiæ ac manſuetudinis, ne
Propter

a) Gen. 18, 27. b) Matth. I1, 29
*) Eccleſ. 28, 3.
2) verſ. 4. .
e) Matth. 18, 35.

d.
nopter o
lian,

olten fi

Rleegtm.
Plenorſn
it ne fun
luun ſon
Fonti ſoro
CUron d
r erte
entſim,
derne nor
Dutinor
Polt pite
leictbig pe
inl De, 1
ningrmn
Menn Per.
Alin
MKln
Uum n
h
—

(6
Gerde
latis
Pitins

1

n ſe dr⸗

—
m retvlin
tradidi!
qun enr
c mortalt⸗
ne Ivicen
Uim ſule⸗
1 munſten
(ilene
hilis corth
ſnoler
ſuſcipe ne
8 ſchohm
in en ⸗

Vatiſs er⸗

nemker.
temmiskoont
homo an
im Velin
tetrelie
oſulne!
en hanf
ne cner
orummeb.
tte intll.
2108 1

ectitun

. Eigone
ie nſe
miki
Udinisrte
Preſte

1119.

zſs

Partis III Cap. IIY 87

propter offenſas proximi iram ſtatim
ſuſcipiam, ſed eam, tanquam animæ

hoſtem fugiam, vel certe incautius

ſuſeeptam citiſſime deponam. Solis a
ſplendor ſuper iram meam non occi-
dat, ne furotis mei teſtis abſcedat.
lratum ſomnus non opprimat, ne
morti, ſorori ſuæ, iratum me tradat.
Si de hoſte vindictam ſumere cupio,
cur non ad iram meam me converto,
quæ certe eſt hoſtis maximus & no-
centiſſimus, cum animam occidat, &
æternæ morti me obnoxium reddat?
Da etiam ori meo cuſtodiam & in re-
gendis vitæ actionibus prudentiam,
ne verbis vel factis proximum offen-
dam! Da, ut proximo ſim per virtu⸗
tum fragrantiam roſa redolens, non
autem per offenſiones & detrectatio-
nes ſpina pungens! Da, bone Jeſu,
ut veſtigiis manſuetudinis tuæ inſi-
ſtam, & ſincero corde proximum di-
ligam! Amen.

4) Eph. 4, 16.

CAPUT IIX.

PRO DONO ET INCREMENTO
CASIITATIS ORATI.

Ancte Deus, qui es pudicitiæ & ca-
ſtitatis amator, ſpurcitiei vero ac
libidinis acerrimus oſor, per Chri-
ſtum, caſtiſſimum animæ meæ Spon-

ſum, te precor, ut veram caſtitatem,

interio-

88 Ewercitii pietatis

interiorem & exteriorem, animæ &
corporis, Spiritus & carnis-in me ope-
reris & augeas: contra vero pravæ
concupiſcentiæ ignem in corde meo
extinguas. Configat'ſanctus timor
tuus carnem meam, ne ruat in libidi-
nis proterviam. Ccœleſtis caritas ani-
mam meam ad te evehat, ne terrenis
fœtoribus inordinato amore adhære-
ſcat. Effunde ſuper me fluenta divi-
næ gratiæ, ut extinguantur in illis
flammæ concupiſcentiæ, veluti in
aqua extinguuntur ſagittæ igneæ. A-
nima mea ad imaginem tuam creata
eſt, & per Chriſtum reparata: tibi
Creatori, ac Redemtori, quin & mi-
hi ipſi injuriam maximam inferrem, ſi
ſplendidam animæ faciem fuligine &
maculis inhoneſti amoris denigra-
rem. Habitat a in corde meo Chri-
ſtus, habitat in corde meo Spiritus

rismatum ſuorum munere me imple-
at, ut & ſanctus ſim ſpiritu, ſanctus et-
iam ecorpore. Absque à ſanctimonia
nemo videbit te, lumen puriſſimum.
(Qaqm ergo detiderabilis & amabilis
beatifica tui viſio, tam deteſtabilis ac
Odioſa mihi ſit eaftitatis deperditio
ac labefactatio. Contriſtatur e Spi-
ritus

42) Epheſ. 3, 17. ) 1 Cor. 3, 16.
) 1 Cor. 7, 34.
ad) Hebr. 12, I4.

ſanéctus, is gratiæ fuo robore, ac cha-

5
—
Etus ſane
le gnan

is 4

netaris
Ultoonis
inis
lſencit
leenit
in u
Aliunan
Rletrele
s Dern
nihiroben
kalenile
tuner d⸗
hilleſie
uintpitn
lin e
Kiis
uuhls un
n nob
un ert
ui rhi
1 Lcone
no m

R
) enm

—

o e
50 K
Gnce
40 te

anine A

ameope.
10 Print
orde nie⸗
lus tinot
in libil⸗
Uritas n⸗
netenent
te adher⸗
ena i⸗
ur in
veluii in
igne. .
nam cleit
ati: bi
vin nn.
lenen 1
fuligine
enigt⸗
mneo Chrl⸗
re, hi.
me inhe⸗
ſnais e⸗
jnttinori
Utiſtmun.
zmebls
dekiiſ
tut⸗N.
u

1,3 160.

Partis III. Cap. IIX. 89

ritus ſanctus ſpurci ſermonis ſcintil-
lis: quanto magis libidinum incen-
diis? Appetitus a libidinis plenus eſt
anxietatis & vecordiæ, actus abomi-
nationis & ignominiæ, exitus pœni-
tudinis & verecundiæ: ardor ejus
aſcendit usque in cœlum, ſed fœtor
deſcendit usque ad infernum. Cur

igitur turpiſũmo huic hoſti velim
oſtium animi pandere, eundemque in

penetrale cordis recipere? Sancte ac
fortis Deus, exercituum Domine, da
mihi robur Spiritus, ut vincere poſſim
hoſtem illum, qui pugnat in me con-
tra me: da, ut abſtineam non ſolum
ab illicitis complexibus & exteriori-
bus turpitudinis actibus, ſed etiam li-
ber ſim ab interioribus iſtorum deſi-
deriis ac flammis: cum non ſolum
corpus purum, ſed etiam cor mun-
dum a nobis requiras, & tam interiora
quam exteriora ſanctiſſimis oculis
tuis reſpicias. Crucifige carnem me-
am & concupiſcentiam ejus, o Chri-
ſte, pro me crucifixe, Amen.

a) Bernb. de converſ. c. 12.

CAPUT IXN.
PRO CONTEMTU TERRE-
NORUM PRECATVUR.
Ande Deus, Pater c&leſtis, invo-
co te per diledum Filium tuum,
ðJð ut

9⁰ Ewercitii pietatis
ut per Spiritum ſanctum cor meum a
terrenis abſtrahas, & ad c&œleſtia de-
ſideranda evehas. Quemadmodum
ignis per Naturam ſurſum evolat, ita
ſpiritualis ignis caritatis & devotio-
nis in corde meo accenſus ad cœleſlia
tendat. Quæ & qualia ſunt terrena
iſta omnia? vitro fragiliora, Furipo
mobiliora, vento fugaciora. Stoli-
dus igitur forem, ſi corde meo illis
adhærerem, & veram animæ quietem
in illis quærerem. In morte ter-
rena omnia tandem, vel invito, ſunt
deſerenda: effice in me, quæ ſo, ut
cordis affectu voluntario ea prius de-
ſeram. Mortifica in me amorem
mundi, ur creſcat ſanctus amor tui.

Cuſtodi me per Spiritus ſancti auxi-

lium, ne diligam hunc mundum, ne
cor meum ex eo fiat immundum.
Tranſit a hujus mundi figura, tranſit
momentanea ejusdem gloria, in pro-
pinquo eſt cœli & terræ ruina. Flecte
igitur cor meum, ut ſim amator vitæ
in perpetuum permanentis, non au-
tem mundi hujus citisſime fugientis.
Quicquid b in hoc mundo eſt, con-
cupiſcentia carnis eſt, concupiſcentia
oculorum & ſuperbia vitæz. At quam

vanum eſt concupiſcentiam oculo-
rum diligere, quam periculoſum,

concupiſcentiis oculorum indulgere,
quam noxium ſuperbiam vitæ elige-
re?
3

4) I Cor. 7, 31. b) 1I Joh. 2, 6.

a
—
17 Non
Cnins,
lsb el ter
Uuotel
S cor 44
u N
inki
dukeſeenl,
dor nenn
Uun, tol⸗
In eßfn
. llun,
en e
n A
Neſin in
Dine Mer
nnd
zun
hubt:
teſ ſeie
dne
tn ei
Ehutpin
Pir, Li in
ler, Ne
Mor inte
ninin
1. loris
Chn
4 Anen.

UIee, 15,
lunh,

meum4
eeltin e⸗
Admodun
eyolat,
deroti-
nt tettent
1a, Einſee
. Nf⸗
leo
. gtieren

tel⸗

norte kel

Partir III. Cap. II. 9r

re? Non poteſt vere ab eo diligi
Ohriſtus, coœleſtis vitæ panis, qui ple-
nus eſt terrenis a porcçorum ſiliquis.
Non poteſt libere ad Deum evehi, cu-
jus cor captivatum eſt amore hujus
mundi. Non eſt, quo intret amor Dei,
ubi vaſculum cordis repletum eſt a-
more ſeculi. Extingue igitur, o Deus,
amor meus, in me terrenorum appe-
titum, tolle amoris mundani vincu-
lum: effunde & expurga cordis mei

vaſculum, ut ſincero amore te dili-

Sam, & perfecto corde tibi adhære-
am. Ah! cur velim diligere b ea,
quæ ſunt in mundo, cum deſiderium
animæ meæ, ad æternitatem creatæ,
non expleant, nec ullum omnino a-
morem mihi rependant? Illum ani-
ma mea amabit, cum quo in æternum
habitabit: illuc præmittam cordis
mei defideria, ubi æterna mihi parata
eſt gloria. Ubi e theſaurus meus, ibi
etiam erit cor meum. Da mihi 4
pennas columbæ, ut in ſublime ad te

u evehar, & in foraminibus petræ abs-

condar, ne laqueis mundani amoris
venator infernalis me capiat, meam-
que animam ad terrena iterum tra-
hat. Totus mihi mundus amareſcat,

ut ſolus Chriſtus animæ meæ dulce-
ſcat, Amen.

. CAP.

1 2a) Lyc. 15, 16. b) I Joh. 2, 15.

c) Matth. 6, 21. d) Pſ. 55, 7.

