92 Exerkitii pietatis
CAPUTI X.
PRO ABNEGATIONE suf
ORAT.
O eſa Chriſte, Fili Dei vivi, qui
in verbo tuo exclamas: Quicun- g —
que à vult meus eſſe diſcipulus, abneget e
Neipſum, tollat erucem ſuam & ſequatur
me: oro te per ſanctiſſimam tuam
mortem & crucifixionem, perfice in
me eam, quam requiris, mei abnega-
tionem. Novi facilius eſſe, omnes
creaturas deſerere, quam ſeipſum ab-
negare. Quod igitur ex me ipſo præ-
ſtare nequeo, illud ut in me perficias,
humiliter peto. Conticeſcant in me
voluntatis propriæ deſideria, ut audi-
re poſſim divina tua alloquia. Eradi-
centur ex corde meo amoris proprii 1
fibræ, ut creſcant in me ſuaviſſimæ di-
vini amoris plantæ. Totus mihi &
concupiſcentiis meis mprlar, ut totus 89
tibi, tuæque voluntati viva Vo- N
luntas mea mutabilis eſt ac mobilis⸗
vaga & inſtabilis. Dai igitur, ut volun-,
tati tuæ meam ſubjiciam, & tibi ſoli
immutabili ac perpetuo bono indi- ,
vulſe adhæream! Tum demum divinæz unnn
in nobis creſcunt virtutes, quando na-
turales deficiunt vires: tum demum % "
in Deo fiunt noſtra opera, quando Men Pr
mortificata eſt in nobis voluntas pro- ihe
Pria: tum demum «vere in Deo ſu- uel
mus

—
nsaepi
ui an
lo, 0
Een mean

e in
Momne
d ihn
encum.
rulc
Ure in
neſ
lalet,

1

= =

d erin

) Matth. 16,4. b“) Job. . t,
3) As. 17, 18. 12

Partis III. Cap. X. 93

mus ac vivimus, quando in nobis ipſis
E AlI quaſi annihilamur ac evaneſeimus.
Ergo, o vera vita, mortifica volunta-
Uiriei tem meam, ut vere tibi vivere incipi-
Qu am! Quicquid in nobis Deo probari
dud debet ac placere, illud ab ipſo opor-
us tet in nos deſcendere. Soli igitur
um un Deo omne bonum adſeribendum, &
eieh quod ipſius eſt proprium, ipſi relin-
r quendum. Quicquid in nobis fulget
le e ac coruſcat, id ab æterna & incommu-
epun’ tabili luce oritur, quæ tenebras menti
ie. noſtræ innatas irradiat. Eo igitur
lepefh modo a lux noſtra coram hominibus
mſplendeat, non ut nobis, ſed ut Deo
„It gloria exinde ſurgat. Hanc veræ
Ui ui cognitionis lucem, o Chriſte, vera
ise lux, in mente mea accende: hanc
me proprii honoris abnegationem, o0
tu l Chriſte, vera Patris gloria, in corde
u meo operare! Melius mihi in te,
en. quam in me. UÜbi non ego, ibi feli-
r NNH cius ego., Infirmitas mea fulciri deſi=
ltſlin⸗ derat virtute tua, nihilum meum aſpi-
Etbih rat ad robur tuum. Voluntas b tua
Ho M ſancta in terra carnis meæ fiat, ut cœ-
Vumdtn leſte tuum regnum in animam meam
α veniat. Mortifica in me amorem ac
nGeme/ honorem proprium, ne impediat re-
a, Clndd ui tui adventum. Si totum hominis
uns bonum eſt amare Deum, totum ho-

i “ C2 minis

=

a) Matth. 5, 16.
131 b) Matth. 6; 10.

94 Exercitii pietatis

— — —

minis malum ſit neceſſe eſt, amare ſe-
ipſum: ſi ea veri boni conditio eſt, ut
ſe effundat, magnum malum erit a-
mor proprius, qui ſua & aliorum bo-
na ſibi vendicat. Si uni Deo omnis
debetur gloria, maximum furtum erit
henor proprius, qui aliena ad ſe tra-
hit bona. Hunc amoris & honoris
proprii affedum in me extingue, 0
Chriſte, in ſeculum benediéte, Amen.

CAPUT XI.
PRO VUICTYORIA MUVNDIi*&
PRECATVUR.
O Nnibotens, æterne ac miſericors

Deus, Pater Domini noſtri Jeſu
Chriſti, da mihi Spiritus ſancti grati-

am, ut de omnibus mundi tentatio-
nibus reportem vidoriam. Oppugnat
me mundus odiis, blanditiis & per-
verſis exemplis: doce me mundi odia
parvi æſtimare, blanditias ejus decli-
nare, & pravorum imitationem vita-
re. Quid potuerunt contra me mundi
odia, ſi inſtar ſcuti tua me protegat
gratia? Quid obeffe mihi poterit, ſi
omnes homines odio me proſequan-
tur, modo tu Deus meus amore me
complectaris? Vicifſim quid prodeſſe
mihi poterit, ſi omnes homines amo-
re me complectantur, tupue interim
iræ tuæ furore me proſequaris? Frans-
it mundus, tranſeunt mundi odia:
Scla autem ſolius Dei conſtans per-
ennat

1
—
ennatgr
ex corge
motem,
nes extir
enimni ſi
N mund
berulas
1tbüsn
dend
Poſunt
nedo
mam
nis een
itoe,
enin in
Nreſentin
lein ho
Komniun
Nee Vero
Lemimen
lis ne in
d n he
lien bube
nci, u
Nd.
⸗
tetnr
Mmtemtns
N Mund
u,
ni Volu

Mr
N
4

i
—
uammate ſ⸗
inioelh
um erlte
liorum be
fortunntit
1ad len
horond
ertinkre,
itte, Anen
—
l.
Nho
.
niltün
1 ſtea/ lei
ſanllig u.
di teotn.
. Ohen
kitiis AK
e nlnricti
5 eins l
ſan in
e fen
l oten
1oegin
1mlen
i noe
bineten
ole ii
?
vol oin

Oltans N

en

Partis III. Cap. W. 95

ennat gratia. Remove igitur, o Deus,
ex corde meo inordinatum illum ti-
morem, ne mundi odia & perſecutio-

nes extimeſcam: inſere vero plenam

animi fiduciam ac Spiritus fervorem,
ut mundana odia, quippe tranſitorias
nubeculas contemnere difcam. Cur

aab iis mihi metuam, qui corpus oc-

cidunt, animam autem occidere non
poſſunt? Eum potius reverebor ac ti-

mebo, qui non corpus ſolum, ſed &

animam detrudere poteſt in æterni
ignis gehennam. Fides ᷣ noſtra eſt
vicdoria, quæ mundum vincit. Fide
enim futura reſpicimus gaudia, ut
præſentia perferre poſſimus adverſa:
fide in bonitate divina recumbimus,
ut omnium odia ſuſtinere poſſimus.
Nec vero a ſiniſtris ſolum oppugnat
me mundus odiis, ſed etiam a dextris
ſuis me ineſcare conatur blanditiis:
eaudam habet pungentem, ſed & fa-
ciem habet blandientem; Da mihi,
6 Chriſte, guſtare ſuavitatem cœleſtis
gaudii, ut pereat in me omnis amor
mundi. Corruptus eſt animæ meæ
guſtus, appetit terrena, & amarus ipſi
videtur blanditiarum mundanarum
contemtus: at tu, o vere rerum æſtima-
tor, mundi illecebras reſpuere me do-
cuiſti, & ad cœleſtia animam meam
evehi voluiſti. Averte igitur, averte

Q3 cor

à) Matth. Ie, 28.
) 1 Joh. 5, 4
4

96
—
cor meum àa mundi blanditiis, ut ad in xt
te converſum veris ac ſpiritualibus m.
Perfruatur delitiis. Quid profuit mue
mundi amatoribus jam demortuis menee
inanis gloria, brevis lætitia, tenuis pe ati
Potentia? quid profuit momentanea (aintel
cçarnis voluptas, & falſarum divitia- D
rum ubertas? ubi funt, qui ante pau-
cos dies nobiscum fuerunt? nihil de
illis remanfit niſi cineres & vermes:
comederunt ac biberunt ſecuri; vitam Uhllne
ſuam transegerunt carnali lætitia Neln ne
ebrii, nunc caro ipſorum vermibus in à Un
cibum hic datur, anima vero æterno Gionn⸗
igni illic cruciatur: omnis ipſorum ilninn
gloria defloruit, & velut agri fœnuᷣm Dklin
exaruit. Prohibe, o Deus, ne ipſo- nn

Exercitii pietatis

mopere
tu mepig
elinlanare

Nine ſe
rum viis inſiſtam, ne ad eundem mi- tint
ſeriæ terminum perveniam: ſed per Eenn 9
mundi victoriam duc me ad ccœleſtis käd
gloriæ coronam! Amen. nai
CAPUT XII. 1anen

PRO CONSOLAUONE IN AD-
PERSIS ET VERA OUIETE Ii
ANIMAX PRECATUR. gillan
BEnigniſäme Pater, Deus omnis e NR
ſpei & conſolationis, concede atttte
mihi in omnibus adverſis vivificam “
conſolationem, & veram animæ quie- Piner
tationem! Multas b in corde meo mo
ſentio anguſtias, ſed conſolationes tnn
tuzæ

3) M.

4
lue

a) 2 Cor. 1, 3. bâ) Pfſ. 94, 19.

—

is, u
titvalibus
d proſt

Gemnottit

11, tenis
omentanes
Girine⸗
awte a⸗
& vermes:
cuti; Wun
eli leiti
ermibuuin
ero Eend
lis ormn
ggti ſonun
s de il⸗
euntengn
n: Eed e
14 cCleli

Partis III. Cap. XII. 97

tuæ lætificare poterunt animam me-
am. Vana ac fruſtranea eſt omnis
mundi conſolatio, in te ſolo eſt ani-
mæ meæ robur & ſuſtentatio. Premit.
me variarum calamitatum pondus .
ſed interiori tuo alloquio & Conſola-

tione redditur levius. Nulla creatura

tantopere me poterit contriſtare, quin
tu magis poſſis a Spiritu lætitiæ me
exhilarare. Nulia tantopere me co-
anguſtare poterunt adverſa, quin cor

meum is dilatari
magis dilatari poſſir tua gra-

e ſen æſtus variarum aſtli-
ionnn: gie guſtus dulcedinis tuæ
Dendum m d breoltar refrigerium.
D lecde aden is lachrymarum flu-
Bn ir abſtergit illas manus tua
e gnifhimna. Quemadmodum Ste-
phano, protomartyri, inter medios
lapidantium ictus amicam faciem tu-
en ehibrui contuendam : ita mihi
ro in omnibus adverſis conſola-

tione
nem tuam exhibere velis perfruen-

dam. Quemadmodum in triſtiſſima
Ortis agonia Filio tuo Angelum c
milli conſolatorem: ita in Rta hac
Ten Shirieum mihi mittere velis ſu-
Aienter ern⸗ Sine tuo robore ſub cru-
dis here collabor, ſine tuo adjuto-
ronl petu variarum adverſitatum
l ternor. Extingue in me mundi
creaturarum amorem; ſic mundi

Q◻4 adver-

) Tar Sa2, 45. . Loe 7 .

98 Evercitii pietatis

adverſa & creaturarum mutabilitas
nullum mihi afferent amarorem. Qui Amen
corde ſuo adhæret mundo & creatu- —
ris, nunquam particçeps fieri poterit
veræ & imperturbatæ quietis. Siqui- 590 ,
dem terrena omnia perpetuis muta- Rhrn
tionum vicisſitudinibus ſunt obnoxia.
Qui vero præſentibus hujus vitæ bo-
nis non adhæret inordinata amoris
cupiditate, is fugientibus iisdem non
torquebitur nimiæ ſolicitudinis an- Qn
Xietate. Effunde, effunde, o Deus, ex ills
corde meo mundi amorem & deſide- Umn ſel
rium, ut c&œleſtis Eliſæus a in vaſcu- Mlſoſ
lum viduæ, hoc eſt, anime, terrena len ln
conſolatione deſtitutæ infundat ce- lnerige
deſtis gaudii eleum. Turbentur, mu- Kenti
tentur, ſurſum ac deorſum volutentur Nolu
tetrena omnia, tu nihilominus es alti
cordis b mei immorta rupes ac firmis- Atblun
ſima petra. Num egena & infirma
creatura turbare posſit animeæ quie- Entemn zn
tem, quam in te cçreatore certam & en 0)
immotam pesſideo? Num fluctus t anen
mundi, inquietisſimi illius maris,
convellere poſſint cordis mel petram, II
quam in te, ſummo & incommutahili opponer
bono, fixam habeo? Qninimo pax uIn ann
c tua exuperat omnem intellectum, it on
eadem etiam ſuperabit omnium ad- ugle n
verſitatum incurſum. Quam inte- mn
riorem pacem a te, benigniſſime ni
Pater, igne

D

2) 2 Reg. 4, 3. ?) Pſ. 73, 25. le
e) Phil. 4, 2. )Man

—
urabilits

Nen. C
& cteau⸗
ti poteit
tis. Nili⸗

tuls mud.

1 Obroii
s Vire bo⸗
ta mnoi
isdenn on
udinis ⸗
Deig

Lellt .

jin veler.
E, lellenl
fundat ec⸗

entur, N. J

Volutennit
0 minns 4
ar fint 6
& iofim
ime gle⸗
cetlan 4
Un Hud

lus ntis

eip petlan⸗
mun upil

nim I

tellehin,
nin⸗
tam i⸗

Palen

45.

Partis III Cap. XiIlI. 99

Pater, ſupplici bus gemitibus recor,
Amen.

—

CAPUT KXIII.

PRO VICTORIA IN TENTATTO-
NIEUS ET CUSTODIA AB IN-
SIDIIS DIABOLVICIS PRE-
CATUR.

Dſis mihi, Deus Zebaoth, Deus
fortis & miſericors, ne tentatio-
nibus ac inſidiis Satanicis ſuccum-
bam, ſed tuo præſidio tutus, tueque
auxilio ſuffultus, victor tandem eva-
dam. Intus a pavores, foris pugnæ.
Interius enim venenatis atque igni-
tis tentationum telis animam meam
Diabolus vulnerat: exterius variis
adverſitatibus ac mille inſidiarum 6
generibus me fatigat. Serpens eſt per
fallacem deceptionem, leo per vio-
lentam aggresſionem, draco per cru-
delem oppresſionem. Ipüum cα—

leſtis exercitus Ducem auſus eſt ag-

gredi: num gregario mihi parcet
miliri: ² Ipfi capiti non dubira: it
ſe opponere: quid mirum, ſi infir-
mum corporis myſtici membrum co-
gitet Prollernere: Nulla in/me vir-
tus, quæ posſit adverſus hunc fortem
armatum ſubſiſtere: nulla in me ſapi-
entia. quæ po ſit fraudes ac retia hu-
jus avgioτατννι effügere. Ad te igitur
5 ſup-
a) 2 Cor. 7, 7. b) Eph. 6,
Matsh. 4 3Z3

100 Exercitii pietatis

ſupplicibus gemitibus me converto,
cujus potentia neſcit terminos, ſapi-
entia numeros. Adſis mihi, o Chriſte,
«. Leo de tribu Juda fortiſſime, ut in-
fernalem iſtum Leonem in te ac per
te poſſim vincere. Pugnaſti & visiſti
pro me: pugna & vince in me, ut vir-
tus tua in mea perficiatur infirmitate.
Illumina oculos mentis meæ, ut Sata-
nicæ mihi conſpicuæ fiant inſidiæ:
dirige pedes meos, ut occultos illius
effugere poſſim laqueos. Victoria ten-
tationis præbeat cordi meo teſtimo-
nium cœleſtis regenerationis: pro-
miſſionem victoriæ confirmet miki

præſentia tuæ gratieę. Inſtrue & ar-

matum me redde b fortitudinis tuæ
robore, ut in hac duelli acie poſſim
ſtare, ac hoſtem illum, a quo oppu-
gnor, olim e judicare. Quo plures ac
periculoſiores ſunt hofſtis hujus inſi-
diæ, eo ardentius aſpiro ad auxilium
tuæ miſericordiæ. Modo inſatiabi-
iem terrenorum cupiditatem mihi in-
fKillat, ut compedibus avaritiæ illiga-

tum, a via juſtitiæ abducat. Modo

iræ ſtimulis me inflammat, ut ad da-
mnum proximo inferendum cor me-
um intus exardeſcat, Ad libidinem &
voluptatum amorem aliquando ſoli-
citat: mox invidiam & ambitionem
asnimo inſpirat. Antequam in pecca-
tum

4) Apoc. 5, 5. ⁵) Eab. 6, 1.
6) 1. Cer. 6, 3.

P,
—
tum pra
ſolioten
ſeelltitit
in Peccan
terrege
Corcie
Een adie
s d
10 minn⸗
Vere., 4
Uinne
ln,4
—

100 ),
MA

Rir
more⸗
Prunig
m 36
romenni
Am batt
4 tot
niti cone
iſg etrel
leateci⸗
Lemem i
nuinmn

—

ohverle,
10s h. .

0Chriſe⸗
le, Ut I⸗
te 1e
Eviel
ne, Ut N⸗
hhrminat,
,n d⸗
t inicie
ltos lus
goris ten⸗
9 tellino⸗
nis: .
met mil
rue A.
ldinns uut
je oln
i⸗ eppu.
bhlunze
nujus Ul⸗
zuxdiun
lltini
nnii
tie⸗ ilie⸗
t.

cor Me⸗
jcineng
nde
bitionen
in eec⸗
u

16.

Mote
ut 44 l.

Pariis III. Cap. XII. 101

tum præcipitet, pluma levius, a&re ac
folio tenuius illud eſſe perſuadet, ut in
ſecuritatem impellat: mox, poſtquam
in peccatum Præcipitayvit, illud cœli
terræque machina majus ac miſeri-

cordiæ divinæ ſtatera ponderoſius

eſſe dictitat, ut ad deſperationem tan-
dem adigat. Tot ac tantas koſtis hu-
jus inſidias non poſſum videre; quan-
to minus eas potero meis viribus ca-
vere. Ad te igitur confugio, qui es
virtus mea ac petra roboris mei in ſe-
culum, Amoen.

CAPUT XIV.
PRO BEATO VITI ErITIU ET
BEATA AlD ITrII ETER.
NAM RESURREVTIONL
PRECAYUR.
O0 Jeſu Chriſte, Fili Dei vivi, cru-
cifixe pro nobis & reſuſcitate,
qui morte tua mortem noſtram de-
Kruxiſti, ac reſurrecione tua bea-
tam ad vitam reſurredtionem nobis
promeruiſti, te unum verum De eum,
cum Fatre & Spiritu ſanctoe, adoro
ac toto pectore precor, ut bearum
mihi concedas ex hujus vitæ miſeri-
riis egrefſum, ac Pearum in die
reſurrectionis & judici: ad vitam æ=
ternam ingreſſum. Scio a vitæ ter-
minum divinitus mihi præſtitutum,
ac poſt mortem ſecuturum judiei-
um: adſis mihi in morte, qui pro
0° aos

102n Exercitüi pietatis

me mortuus es in cruce: protege me
in judicii die, qui pro me judicatus es
injuſte! Quando a terreſtris hujus
domus meæ diſſolutum fuerit taber-
. naculum, introduc animam meam in
eœleſtis Patriæ domicilium. Quando
in agmine mortis obtenebrantur ocu-
li mei, accende in corde meo lucem
ſalvificæ fſidei. Quando in hora morris

occluduntur aures meæ, interno tuo

al'oquio me erige & conſolare! Can-
do frigidus fudor erumpit ex mori-
bundis meis membris, fac me recor-
dari ſanguinei “ tui ſudoris, qui pro
pPeccatis meis looτον eſt pretium, ac
mortis mez deYτUen ν remedium. In
ſudore apparet fervor, in ſanguine
pretium, in decurſu ſufficientia. Quan-
do loquela in ultimo illo agone inci-

pit deficere, da, ut posſim per Spiritus

ſancti gratiam ad te ingemiſcere!
Quando extremæ iſte cor menm pre-
munt anguſtiæ, adſis mihi conſolatio-
ne, & auxilio vivificæ tuæ gratiæ, &
omni creaturarum adjutorio deſtitu-
tum in curam & clientelam tuam re-
cipe! Concede mihi patientisſimam
omnium horrorum & angorum tole-
rantiam, & tandem ex carcere ille
educ animam meam! Oro te per ſfan-
Risſima tua vulnera, quæ ſuſtinuiſti in
asſione & cruce, da, ut vincere posſim
ignita Satanæ tela, quibus me aggre-
ditur

2) 2 Cor. 5, 1. b) Lue. 22, 44.

—

Giturin

Inod,
Petierre.
femnliun
Uimum
Chin gue
tee, ate
un chate
tuscom
Mottem
e ayerd

e protey

dratie Uu
6 ine P—
Coligen
nſßen

in d Ete

un tlun n 4
4 Ue.
) Meh.

—

6

INDI

n
lin ſee
. ſreac ta
tim
n 4

—
otege ne
icatus e
16 E
kit thbe⸗
meamn 1
h
gtur ol⸗
eo luen
ra nnt
terno tud
rel (.

er N.

me lecl⸗ .
gui 60
retiuni
ediunn. I
ſanoine

tia.Cun.

oniſetl
vennn N.
onſolti.
glatie,
belitn⸗
tlunn .
ntiſnin
run tiſe
rcere 0
eheſr
iouiit
S
ne ⸗
Citut

1 4

gone ine⸗
er in 4

Pars IV. 103

— .
d'tur in morte. Oro te per acerbisſi-
mos, quos ſenſiſii cruciatus, da, ut
perferre ac ſuperare posſim omnes in-
fernalium poteſtatum inſultus. Sit
ultimum meum verbum in hac luce,
cum quo conſummaſti omnia a in
cruce, atque animulam meam, quam
tam charo pretio redemiſti, in manus
tuas commendatam ſuſcipe. Beatam
mortem beata etiam ſequatur reſur-
rectio: in illo ſeveri judicii die libera
me a verbo aſpero, qui in hac vita tuo
me protexiſti adjutorio. Peccata mea
gratiæ umbraculo b maneant tecta,
& in c profundum maris projecta.

Colligetur a animula mea in faſcicu-

lum viventium, ut cum omnibus ele-
ctis ad æterni gaudii perveniam con-
ſortium, Amen.
a) Luc. 23, 46. b) Pſ. 32, I.
e) Mich. 7. 19. à) I Jam. 25, 29.

—.—

PARS QUARTA

DE MEDITATIONE
INDIGENTIEPRO
XIMI.
MEarario indigentiæ proximi com-
munem Eccleſiæ ac Reipublicæ ſa-
lutem reſpicit: ac aliorum miſeriam at
Juam aſpicit. Fructus bic eſt veræ & n-

teraæ caritatis, gquæ in unum corpus myr-

Nicum ſub uno Capite Chriſto nos omnes
colligat, ac totius Eecleſiæ, omniumque

◻7 illius

104 Ewercitii pietatis
illius wembrorum ſeriam curam nobis
commenaat. Non eſt verum corporis
membrum, gquod totius ſtructuræ corpo-
reæ incolumitatem pro virili conſervare
non nititur, vel quod alteri membro pa-
zienti non compatitur: eandem ftatue
rationem eſſè in oorpore Chriſti myſtico.
Quicungue igitur eſt verum ac vivum
Chriſtianæ Eccleſiæ membrum, quotidie
oret pro Verbi Conſervatione, pro Pa-

Loribus & Auditoribus, pra Magiſtratu

& ſabditis, pro ſtatu œconomico. Hæ
enim ſunt tres illæ Hierarebiæ, propter

vitæ hujus ineolumitatem & cœleſtis re-

gni propagationem divinitus inſtitutæ.
Oret etiam pro cognatis & beneſactori-
bus, quibus ſpeciali gquodam vinculo ſe
obſtrictum agnoſcat; pro inimicis ac
perſecutoribus, quorum converhonen
ac ſalutem ſerio expectet; pro afflikis
av arumnaſis, quorum calamitatibus ex
animo ſoſe commoveri ſentiat.

CAPUT I.
PRO CONSERVATIONE VERBI
ET INOREMENTO ECCLE-
SIX ORAT.

QUnipotens, æterne ac miſericors
Deus, Pater Domini noſti Jeſu
Chriſti, qui per Spiritum ſanctum Fc-
cleſiam ex genere humano colligis &
ſanctiſimum cœleſtis doctrinæ depo-
ſitum

—

—
ſkum in
tet ie
ti ſalut
4Puc nos
Ninos 4
Eenciti n
Cunhis
Ii tam!
Gtionum
6lenn,
mmin ſ
bee
1e conert
Ti inneb
B kienize
ESerbie
12 guſten
i Culeee
Rihahen⸗
4 ulet,
ltis a
uumezen
rlet⸗
Uolreorn

Eeiis ue

gen n

Eebi

Rhiſen
Canns
menilil
Reclegte

4
cee.

7 e;

—
i
n corpenn
ra α½⅓
anſern
leinbre
ir “
4 us
tiſe
e, n.
Muſe
icu. H
le, dr n
el a 1
iene.
ene ici.
1 giuk,
jriniets
nclenn n
,fihl
ntatße id
jot.

—

N N
H

ſenen
“ nld

D e

Pantis W. Cap. I. 105

ſitum i in ea cuſtodis, te adoro humili⸗

ter ac precor ſuppliciter, ut verbi
tui ſalutarem dotrinam inviolatam
apud nos conſerves, & Eccleſiæ ter-
minos quotidie latius propages. Ac-
cendiſti nobis ex immenſa miſericor-
dia in his mundi tenebris lucem verbi
tui, eam ne patiaris humanarum tra-
ditionum nebulis iterum extingui vel
obſeurari. Dediſti nobis verbum tu-

um in ſalutarem animi cibum: Pro-

hibe, quæſumus, ne Satanæ deceptio-
ne convertatur in toxicum. Morti-
fica in nobis vitioſas carnis, terreſtria
ſitientis, concupiſcentias, ut ſpiritua-
les verbi tui abſconditi illins a man-
næ guſtemus delitias. Nemo pot-
erit dulcedinem illius ſentire, niſi
qui voluerit guſtare. Nemo autem
ea guſtat, cujus palatum mundanis
delitiis adhuc abundat. Verbum 6
tuum eſtverbum ſpiritus & vitæ, ver-
bum lucis & gratiæ. Tolle igitur
carnales affectus & corruptos cordi-
um noſtrorum ſenſus, ut nobis etiam
interius luceat, atque ad æternæ vitæ
lucem dueatum præbeat. Ex lu-
ce verbi oriatur in cordibus noſtris
lux ſalviſicæ fidei, ut in lumine tuo c
videamus lumen: in lumine verbi,
lumen Filii tui. Sicut olim in deſer-
to cœleſte illud manna deſcendebat
cum

4) Apoc. 2, 17. b) Zoh. 6, 63.
c) Pſ. 36, 10.

106 Exercitii pietatis
cum ſalutari rore: ita quoque per au-
ditum verbi impleantur corda noſtra
Spiritus fervore, quo frigiditas ac te-
per carnis noſtræ excitetur: contra
vero pravarum concupiſcentiarum
æſtus temperetur. Radices in cordi-
bus noſtris agat ſanctum hoc verbi
ſemen, ut Spiritus ſanctus rore acce-
dente ſalutares fructus proferat, & in
uberrimam quandam ſegetem excre-
ſcat. Protege, o Domine, vineam
Eccleſiæ tuæ, in qua ſemen illud ſpar-
gitur, & fructus ad æternam vitam
colligitur. Circumda illi ſepem An-

gelicæ cuſtodiæ, a ne diruant eam

apri ac vulpeculæ: illi quidem vio-
lentis perſecutionibus; hæ vero fal-
lacibus ſeductionibus. b Erige in ea
altam paternæ providentiæ tuæ ſpe-
culam, ut ab omni devaſtatione im-
munis ſit per tuam cuſtodiam. Quod
ſi quandoque viſum fuerit uvas hujus
vineæ torculari crucis ac calamita-
tum ſubjicere, matureſcant prius gra-

tiæ tuæ ardore, ut ſuavisſimos fruéctus

fidei & patientiæ posſint exhibere.
Quicquid radici palmitis opponitur,
in ſuavisſimum vini liquorem in uvis
convertitur: effce, quæſo, ut animæ
noſtræ ſubſannationes, perſecutio-

nes, laudes & quicquid in hoc mun-

doi iph contingit, convertat in vinum
fidei, ſpei & caritatis, in frudtum pa-
tientiæ

a) Ef. 80, 9. Eſa. 5, 2.

—
tientie
ſa mili
Pecleſta
hoe tat
cen in
kleltis
—

110 p
T.

0 ſeli

lut
Ce, gulad
Uiloret,
orum
colio
e r
N mir
lutis de
eicheii

Is hume

minn,
meimmſ
Urumret
Pur men
Ulmne io
Uhhlanen
leſ, in
Mtian &

bos n ſitil

nt nte
Un. (

b.

ue Periu.
ra nln
litas aen⸗
lr: coNNH
ſcenrunn
es inon.
hoc eli
tote dec⸗
fentt, An
eteln enche⸗
ge, Vineam
iluaſe⸗
numn Iin
ſeyenn 1
iruant an
nien o
dr ebl
Piigener
ie tue he⸗
t gicnin
lam. d
UVas ss
c calumur.
ginote
nos os ftucts
t erhiben elt
litn
enmn j US
ut nnim
hetkeit keu
hoc M
.

e

Partis IV. Cap. II. 4 107

tientiæ & humilkitatis! Ex hac Eecle-
ſia militante tandem nos provehe ad
FEccleſiam triumphantem: portatile
hoc tabernaculum convertatur tan-
dem in pulcerrimum ac perpetuum
cœleſtis Hieroſolymæ templum! Am.

—

CAPUT II.

PRO PASTORTBUS ET AUDI-
TORIBUS SUPPLICATL.

O Jeſu Chriſte, Fili Dei vivi, Me-
diator ac Redemtor noſter uni-
ce, qui ad dextram Patris exaltatus, a
Paſtores & Docores verbi tui mittis,
quorum opera Eccleſiam tibi inter
nos colligis, te unum verum cum Pa-
tre ac Spiritu ſanéto Deum ſupplex
oro, ut miniſtros illos tuos in via ve-
ritatis, ac corda auditorum ad veram
fidei obedientiam flectas. Nullus eſt
vitæ humanæ ſtatus, nullum genus
homimum, quod odio ac inſidiis Sa-
tanæ tam ſit obnoxium, quam Eccleſi-
aſticum verbi Miniſterium. Defende
igitur membra illius ſcuto gratiæ, &
inſtrue robore patientiæ, ne Satanicæ
ſupplantare eos poſſint inſidiæ. Da,
quæſo, miniſtris tuis necefſariam ſci-
entiam, & piam in omnibus affectio-
nibus vigilantiam, ut a te prius di-
ſcant, antequam alios docere præſu-
mant. Corda ipſorum per Spiritum
tuum

a) Eph. 4, II.

108 Ewercitii pietatig
tuum rege ac illumina, ut loco Dei
nihil aliud prædicent, quam divina
eloquia: paſcant a commiſſum ſibi
gregem, pretioſo tuo b ſanguine em-
tum ac redemtum, ex vera & ſincera
dilectione, non ex avaritia vel ambi-
tione: paſcant « mente, ore & opere;
paſcant animi eratione, verbi exhor-
tatione, & exempli exhibitione, ut
inſiſtant illius veſtigiis, cui tribus vi-
cibus commendabatur eura Domini-
ci gregis. Excita eos, ut ſuper ani-
mas ſibi commiſſas vigilent, utpote 4
gationem pro illis gravem reddituri
in diſtricto examine ultimi judicii.
Quicquid e verbo ſanctæ prædicatio-
nis monent, ad illud ipfi prius ſtudio
bonæ actionis evigilent: ne in ſeipſis
opere torpentes, alios excitare fruſtra
laborent. Ad quæcunque opera bo-
na alios inflammant, in illis ipſi prius
Spiritus fervore ardeant: Antequam
verba exhortationis inſonent, quic-
quid locuturi ſunt, prius operibus
clament. Extrude in meſſem tuam
fideles operarios, ut multos ſancto-
rum colligant manipulos. Aperi g
etiam auditorum corda, ut ſemen
verbi recipiant ſancta fidei obedien-
, tia.

2) I Pet. 5, 2. b) Actor. 20, 28.
*½ Zoh.21, I7. Bernh. ſerm. 2. de reſur.
col. 134. 4) Hebr. 13,17. e) Gregor.
lib. 3. paſton cura cap. 6. ) Matth.
9, ue. 2g) Amsor. 16, 24.

—
tin. D
Kum ve⸗
culkodh
tenti
Auciant
le ſerme
don a
n de.
Uiis e
Uun do

lllm,h
ffe,

un ze
aleſo, 1
Verdi n
umanon
Untztum
ntt, nee
ſen ejs
Ue leſn
nenimier
ges erinc
und
kindegrl
Iltuig ſin
tuo e

—

loco Dei.

in Eirint
tomn Ri
gvine n.
& ſincen

velamli.

Kopen:
rbi ethor⸗
dlione

nnibi r.

Donii:
ſupeun⸗
n ſce⸗
8 i⸗
Precicnt⸗
ins kute
eiliſi
tre ui⸗
eoenir
6 igl hrns

Auregun

ent, Iu⸗

6 Cheii
elen un

60⸗
..

105/ ſen
i ſene
ei obetſer

Ny. 20 1.
9)071.

Partie W. Cap. II. 109

—

tia. Da illis gratiam tuam, ut ſan-
Kum verbi depoſitum in corde puro
a cuſtodiant, ac fructum copioſum in
patientia ferant. Audiant attente,
audiant ſolicite, audiant fructuoſe:
ne ſermo, b qui prædicatur eis, fidei
non admixtus judicet eos in noviſſi⸗
mo die. & Extat diſertum benigni-
tatis tuæ promiſſum, quod verbum
tuum non debeat reverti d ad te va-
cuum; hujus promiſſionis tuæ memor
effice, ut benedictus ſit e plantanti-
um ac rigantium labor. Prohibe,
quæſo, ne infernalis corvus ſanctum
verbi tui ſemen f ex agro cordium
humanorum eruat, nec ſpinetum vo-
luptatum ac divitiarum illud compri-
mat, nec petræ durities fructificatio-
nem ejus impediat, ſed rore gratiæ
tuæ deſuper infuſo cœleſte illud ſe-
men irriga, ut bonorum operum ſe-
ges exinde ſurgat largiſſima. Paſto-
rum & auditorum corda invicem con-
ſtringe ar iſſimo caritatis vinculo, ut
mutuis ſimul pugnent precibus, ac
mutuo ſeſe erigant ſolatio, Amen.

GAPUT

a) Luc. 8, 15.
b) Hebr. 4, 12.
c) Joß. 12, 48.
g) Eſa. 55, II.
e) 1 Cor. 3, 7.
F) Matsb. 13, 4. Luc. 8, 12. 13. 14.

Ie Ewercitiipietatis

CAPUT III.

PRO MAGTSTRATU 40 S§UB-
DIIIS ORAT.

Qnipotens „ Eterne ac miſeri-
cors Deus, Domine exercituum,
qui a transfers & ſtabilis regna, a quo
b'omnis poteſtas in cœlo ac in terra,
quem in cœlis adorant Angeli, lau-
dant Archangeli, venerantur Throni,
cui ſubjectæ ſunt dominationes, ſer-
viunt principatus, quem colunt pote-
ſtates, reverentur virtutes, cum illis
ſanctis ac potentiſſimis ſpiritibus hæc

qualiacunque mea vota conjungo &

humiliter invoco, ut noſtrum quoque

in terris Magiſtratum Spiritu Sapien-

tiæ impleas, ac robore fortitudinis
tuæ protegas. Adlis tua gratia omni-
bus Chriſtianis Regibus ac Principi-
bus, ut, quo in majori verſantur peri-
culo propter ſtatus ſui ſublimitatem,

eO majorem erga ſé experiantur beni-

gnitatis tuæ ubertatem. Accende in
cordibus ipſorum cœleſtis ſapientiæ
lucem, ut agnoſcant ſe tibi, omnium
Domino, cujus vaſalli audiunt, eſſe
ſubjectos, atque ad reddendam olim
regiminhis ſui rationem obſtrictos.
Paci ſtudeant, eum tibi pacis Principi
ſerviant: juſtitiæ ſtudeant, cum tibi
juſtiſſimo judici ſerviant: clementiæ
ſtudeant, cum tibi benigniſſimo Patri
ſervi-

) Daniel. 2, 21. *) Rom. 13, 1.

—
ſerwiant
calogi
hoc mu
numer
ſemner
ſtahe ce
ue e
lehat i
Vera die
ſenlo,
Potelſat
Mtantur.
hoe ſeenl
hein Der
Trgnent,
is ſeent
fium (
Netftann
int, AE pt⸗
len, Lerm
Miletlac
ent. N
int lhe
leng &
elbin
llietun
Uite N 1o
rem &
inn i
nniu
Rorum
Prtipen

4 Ma
NIT.

4
—

40 N).

c niſei⸗
ereitun,
nd 14
e in tenn
Ugeli r.
ur Than
,cunn N
ſtibus ket
Cjnzol
n gvo⸗
itu Apler⸗
vortitlend
mnhom⸗
ntun her⸗
limitnen
zntur ben⸗
Lente n
ſiſienit
6 omrlid
iunt, e
dan in
oblileg
cum t
lenente
Inoid
lend

Partis Iv. Cap. III. rI

ſerviant. Cuſtodes ſint utriusque De-
calogi tabulæ, & nutricii afflictæ in
hoc mundo Eccleſiæ: induant pater-
num erga ſubditos affedum & rectum
ſemper adminiſtrent judicium. Ab-
ſtrahe corda ipſorum a ſplendore ter-
renæ & egenæ illius poteſtatis, ne ſur-
repat illis oblivio cœleſtis regni ac
veræ pietatis. Rege eos Spiritu tuo
ſando, ne forte animo efferantur, ac
poteſtate ſibi conceſſa ad malum ab-
utantur. Da, a ut partes officii ſui in
hoc ſeculo ita adminiſtrent, ut ſine fi-
ne in perpetuum cum omnibus eledtis
regnent, ac de fugaciſhma gloria hu-
jus ſeculi tranſeant ad æternam glo-
riam cœleſtis regni. Prohibe, quæſo,
ne tyrannidem in populo tuo exerce-
ant, ac propterea poſt veſtium fulgo-
rem, gemmarumque nitorem nudi &
milſeri ad infernum torquendi deſcen-
dant. Nabis vero, quos vicariis illis
tuis ſubjectos eſſe voluiſti, da cor obe-
diens & omni promtitudine ſerviens,
ut ſub imperio eorum vitam agamus
quietam & tranquillam, in omni pie-
tate ac honeſtate: præſtemus illis ho-

norem & obſequium, quorum agno-

ſeimus juſtum in nos imperium ac
dominium: obtemperemus honeſtis
eorum mandatis, ut legibus ſerviendo
participes reddamur veræ libertatis.

Nam-

4.) Midor. lib. 3. ſent. cap. 48.
*) I Tim. 2, 2.

112 Exercitii pietatis

Namque ea demum vera libertas eſt,
Deo, Magiſtratui & legibus ſervire.
Honoremus illos corde, ore, & opere,
quos, o benigniſſime Deus, tui vicem
in terris voluiſti gerere. Sint a oculi
Magiſtratus vigiles ac videntes, ſint
aures ſubditorum apertæ atque audi-
entes, ſint utrisque cœlorum portæ
olim recluſæ ac patentes, Amen.
a) Prov. 20, 21.

—

CAPUT IV.

PRO NIATUV 0BCONOMILCO

PETIIT.
O Mnipotens ac miſericors Deus,
Pater Domini noſtri Jeſu Chriſti,
qui ſapientiſſimo conſilio præter mi-
niſterium Eccleſiaſticum ac regimen
Politicum inſtituiſti etiam ſtarum œ-
eonomicum, te adoro ac precor toto
pectore, ut conſerves ſanétum illud
Eccleſiæ ac Reipubl. ſeminarium. Da
virginibus, viduis, ac conjugibus ve-
ram animi ſanctitatem ac puram cor-
poris caſtitatem. Virgines absque ulla
diſtractione tibi adhæreant: a Viduæ
orationibus b nocte ac die inſiſtant:
conjuges ſincero amore ſeſe invicem
diligant: om nes in juſtitia & ſanctita-
te ex toto corde tibi ſerviant; ſit e con-
jugum torus impollutus, ſit omnium
animus immaculatus. Sint violæ hu.
milita-

4) 1 Cor. 7, 34. ⁶5) 1 Tim. 5, §.
c) Hebr. I . 2

7

miltati
caritatis
Conſtrin
tälliamn
Cnles

opetſe

nd
iicem
lie ſi
Drrbeit
Dbile vi
1norisin
eennen
glheltar
orntone
Uuodno
tibig,
Elrnr in
ſiperen
ſlteilte
Uons N
Ltent
Einione
lcen,
ſe hrni
beee
n cnt
Ehee
iedlen
ke e

4) U
En

—
ertas el,
ſerwite,

& opere⸗
ui Vcen
t cli

gtes, i

gle zudl⸗
m Potmz
inen

II00

s Delg
reter Il⸗
eginien
harum e⸗
recot 1o0
tlum. D
gibusſe⸗
ram col⸗

begbelli

,YVidue
inllam
innicen
elauctin.
ſttcor
. .
omniun
jole iu
miit

55.

Partis IV. Cap. I. 113
militatis & lilia caſtitatis: ſint roſœ
caritatis, & baliamum ſanctitatis.
Conſtringe piorum conjugum corda
caſti amoris vinculo, ut mutuo ſeſe
complectantur obſequio, & in ſancto
ſuo perſeverent ſervitio. Cuſtodi il-
los ab a Aſmodæi inſidiis, ne mutuis
invicem exardeſcant odiis. Uxor ⁵
viro ſit adjutorium, & in adverſis
præbeat ſolatium. Conjugii indiſſo-
lubile vinculum ſit nobis omnibus
amoris inter Chriſtum & Eccleſiam e
Sacramentum. Conjugum ſocietas
quo eſt arctior, eo & zelus ipſorum in
oratione ſit ferventior: quo majori-
bus obnoxii ſunt periculis ac calami-
tatibus, eo conjunctiori animo ver-
ſentur in pietate ac precibus. Adſis
piis parentibus tua gratia, ut liberos
ſuos educent in a ſanctis admonitio-
nibus ac diſciplina. Prauctus illos
conjugii donum tuum eſſe agnoſcant,
eosdemque per piam ac fidelem in-
ſtitutionem viciſſim tibi reddant.
Præluceant eis ſanctæ vitæ exemplo,
nec graviſſimo ſe obſtringant ſcan-
dali peccato. Flect etiam libero-
rum corda, ut parentibus ſuis debi-
tæ obedientiæ præſtent obſequia: ſint
ſuaveolentes cœleſtis Paradiſi plan-
tulæ, ne fiant inutilia ligna obnoxia
dammis gehennæ. Spargant ex ſe
gratiſſi-

———,.x˙,— ⸗tMe9“·˙

2) Tob. 3, 8. b) Gen. 2, 18.
*) Krh. 5, 32. d) Eph. 6, 4.

II4 Exercitii pietatis

— —

gratiſfimum pietatis, obedientiæ, re-
verentiæ ac omnigenæ virtutis odo-
rem, ne in teterrimum peccatorum ac
inferni incidant œαtorem. Memores
ſint præcepti de honorandis paren-
tibus, ſoliciti ſint de rependendis
àνττιπαοαααις vιbς, memeres ſint
Segνριοι reddendorum, ne ſemet-
ipſos præcjpitent in profundum va-
riogrum malorum. Parentes ac liberi
conjundctis ſtudiis in hac vita te verum
Deum colant, ut in æterna vita con-
junctis laudibus te extollant. Servi a
dominis ſuis promte obtemperent ac
intimore, ac ſimplicitate cordis ſui
illis non ad oculum tantum ſervire,
vel hominibus placere ſtudeant, ſed
Chriſto hæc ſervitia dependi ſtatuant.
Viciſſim vero domini complectantur
eos paterna benevolentia: ne ex juſto
imperio fiat erudelitas Lyrannica. So-
cietas &conomica ſit Eccleſia dome-
ſtica, Deo & Angelis dilecta, Amen.

4) Epb. 6, 5. 6.

CAPUT V.
PRO COGNATIS 40 BENEFA-
CIORIBUS INTERCEDII

SAnde ac miſerieors Deus, àa quo lar-
giſſimus variorum bonorum ad nos
deſcendit cumulus, qui per cognatos
ac benefactores plurima hujus vitæ
mihi contuliſti ſubſidia, oro te, ut
æterna

.

—
Rterna

min. 6

1e N ſa
leſe
ibi com
ſeriten
Ularem
bnn ſeri
efero,
locis e
heriten
n ete
tlinarci
ſeuncn
yegtl
mopre
mor⸗
Corm te
er,

. Dod

i tui,
Uipnlo
uum,
Mem 1

m. de

Partis IV. Cap. V. 115

—

ntie,te⸗ 11:— . . .
ee vterna illis viciſſim rependas præ-

15 0 . . im
“ mia. Quos ſpeciali quodam natu-
IIN4 2 . 1 am .
1 ræ ac ſanguinis vinculo mihi volui-

henad ſti eſſe conjunctos, eos ſpecialiter
3e tibi commendo ſervandos. Quibus
S ſpecialem quendam amorem ac fin-
eMi gularem curam debeo „illorum ſalu-
eſm: tem ſeriis &c ardentibus precibus tibi
Won defero. Da, ut conjundtis animis &
ii ſtadiis cognati mei in vera fide ac
ie cmn pietate tibi ſerviant, ut immarceſſibi-
lem æternæ gloriæ coronam omnes
. Nenid olim accipiant. Parentibus meis, quos
henkett ſecundum te vitæ autores mihi de-
