propter id, quod eſt negatum; diſee

vivere, dum adhuc licet vivere; in
hoc tempore æterna vita acquiritur
aut amittitur, poſt mortem non reſtat
tempus operanhdi, ſed incipit tempus
compenſandi: in futura vita non ex-
pectatur operatio, ſed operum retri-
butio. «& Sancta meditatio pariat in
te ſcientiam, ſcientia compunctio-
nem, compunctio devotionem, devo-
tio faciat orationem: ₰ Magnum
bonum pro pace cordis ſilentium eſt
oris: quanto magis fueris a mundo
ſeparatus, tanto magis Deo eris gra-
tus: quicquid habere deſideras, a
Deo pete; quicquid habes, Deo tri-
bue: non eit dignus dandis, qui non
agit gratias pro datis; cefſat gratia-
rum decurſus, ubi non fuerit recur-
ſus. e Quicquid tibi accidit, in bo-
num converte; quoties tibi obveni-
unt

2) Apos. 14, 13.
b5) Chpr. zract. 8. cont. Dem.
c) Theol. myt. c. 34.
4) Kemp. beort. roſ. . 6.
e) Bernh. is ap. jezitn., Jor'., 2

„

—
In prol
tur hehen
oties
Modpee
onitor,

lenie in
1n enndie
lekkenc
liz en
I Lopns
Patis in
i I

mreſin
Is: ele

Im, ut e
tom lun
En Dein
ninntn Gi
ance, Dde
Uttenpie

iozclle

Guam, fm
Kumn:
1 m, 3
Riuhre
eciſc

—
glerinnt
1go vis et
Negsioe
netſbi 4
topter
etislil
um; l
ſhete,
Ngui
oG
Uta hon
detun ni
o un
D
onen, den
Mn⸗

Gelceng

0
es, Ve

Regulæ pie vivendi. 129

unt proſpera, æſtima, quod exhibea-
tur benedicendi & laudandi materia:
quoties obveniunt adverſa, æſtima,
quod pœnitentiæ & converſionis ſint
monitoria. a Vim potentiæ tuæ o-
ſtende in juvando, vim ſapientiæ tuæ
in erudiendo, vim divitiarum in be-
nefaciendo. Non frangat te adver-
ſitas, neque extollat te proſperitas:
ſit ſcopus vitæ tuæ Chriſtus, quem ſe-

quaris in via, ut eam aſſequaris in pa-

tria In omnibus maxime tibi curæ
ſit profunda humilitas, & ardenz ca-
ritas: elevet cor tuum caritas ad De-
um, ut ei adhæreas; deprimat cor
tuum humilitas, ne ſuperbias. b .-
ſtima Deum, patrem clementia, Do-
minum diſciplina: patrem poteſtate
blanda, Dominum ſevera: dilige ut
patrem pie, time ut Dominum neceſ-
ſario; dilige eum, quia vult miſericor-
diam, time eum, quia non vult pec-
catum: Time Dominum & c ſpera
in eum, agnoſce tuam miſeriam, &
ipſius prædica gratiam. O Deus,
qui dediſti velle, da etiam Pperficere!

G 2 XxxXIX. DE

a) Ludov. Viv. in ſatel. anim.
*) Tertull. lib. 2. ad Marcoin.
2) Péil. 2, 13.

130 Meditatio XXIX.

— —

XXIX.
DE SECURITATE EXCU-
TIENDA. 4
Secure vivere mors eſt.
Ogita, devota anima, ſalvandi
difficultatem, & facile excuties
omnem ſecuritatem. à Nunquam
& nullibi ſecuritas eſt, neque in cœ-
lo, neque in Paradiſo, multo minus
in mundo. Cecidit Angelus ſub præ-
ſentia divinitatis, cecidit Adam in
loco voluptatis. Adamus creatus
erat b ad imaginem Dei, nihilomi-
nus inſidiis deceptus eſt Diaboli. c
Salomon omnium hominum erat ſa-
pientiſfſimus, nihilominus a Domi-
no d per mulieres eſt averſus. e Ju-
das erat in ſchola Salvatoris, & quo-
tidie percipiebat ſalutaria verba iſtius
ſummi Doctoris, nec tamen tutus fuit
à laqueis ſeductoris, præcipitatus eſt
in barathrum avaritiæ, & ex avari-
tia in barathrum æternæ triſtitic.
David f vir erat ſecundum cor Dei⸗
& erat Jehovæ cariſſimus filius, ſed
per homicidium & adulterium fa-
Gtus g erat mortis filius. UÜbi ergo
in hac vita ſecuritas? adhære firma
cordis fiducia Dei promiſſionibus, &
tutus eris a Dæmonis impugnario-
nibus; nulla in hac vita ſecuritas niſi
quam
a) Bernh. de ſer. Dom. in monte.
*) Gen. I, 27. c) 1I Reg. 3, 12.
4) I Reg. II, 3. e) Luc. 22, 6.
F) I Jam. 33, 14. ) 2 Jam. 12, 5.

e/.
—
guumn cre
ambolent
infalibin
iimufeli
Nam u
keſine
doo, nee
1n de ſi
Atennan
nnn tu⸗
Uln Cerl
knele n.
Peerganun
0Ahn Ne⸗
ſeumu,
inſin,
Ultor:
mnn eni
Pelent
nen in
eſelcie
üneſt
lelein⸗
Moar.
Dwerian

ſn kenti

Kun, D
ng: g
Melimn
nmniüi
ul ine

,) 3
1 ,

le

4 De ſecuritate excutienda. 131
quam credentibus & in via Domini
ambalantibus promiſſionum præſtat
infallibilitas; ſi ad futuram pervene-
„ rruimus felicitatem, tune demum ple-
„d nam habebimus ſecuritatem: a in
e eiciie hac vita connexa ſunt timor & reli-
Nuun gio, nec alterum debet eſſe ſine alte-
geie ro: ne ſis ſecurus in adverſis, h ſed
Atonin quæcunque accidunt adverſa, pecca-
bee torum tuorum cogita flagella: ſæ-
Amü pius occulta delicta punit Deus per
us genmn flagella manifeſta: cogita gravem
Dihlene pPeccatorum tuorum labem, & time
Deboi juſtum Peccatorum vindicem; ne ſis
n enth⸗ ſecurus in proſperis, illi enim Deus
6 14 Dn- iraſcitur, qui in hac vita non corri-
le Pitur: c quid ſunt afflictiones pio-
r rum? amaræ ſagittæ ex dulci Dei
eiba ild manu emiſiæ; multos Deus indignos
tutu ü Proæſenti punitione æſtimat, quos ta-
em men in æternum reprobat ſucceſ-
er alr ſus felicitatis humanæ ſæpius indi-
vli cium eſt damnationis æternæ: nihil
n cr infelicius peccantium felicitate, ni-
,ffis hil miſerabilius eo, qui miſeriam
eun ignorat. Quocunque vertis oculos,
Din materiam dolorjis invenis, & con-
Pere int tra ſecutitatem réêmedia aſpicis, 4
ſoibup ſurſum, Deum cogita, quem offen-
N , dimus: deorſum, infernum, quem
gN meruimus; retrorſum, peccata, quæ
nd commiſimus; antrorſum, judicium,
,met quod timemus: introrſum, conſcien-
12 G 3 tiam
496, a) Bernbh. b) Gerſ. I. 4. de conſol.
Theol. prof. 5. c) Naziaxz. àa) Aug.

7.

132 Meditatio XXIX.

tiam, quam fœdavimus: extrorſum,
mundum, quem amavimus. Vide, un-
de venis, & erubeſce: a ubi es, & in-
gemiſce: quo iturus es, & contremi-
ſce: h Arcta eſt ſalutis porta, ſed ad-
huc arctior ſalutis via. Theſaurum
fidei dedit tibi Deus, ſed etheſaurum
iſtum portas in vaſis fictilibus. 4 An-
gelos tibi dedit Deus ad cuſtodien-
dum, ſed non longe abeſt Diabolus ad
ſeducendum; e renovavit te Spiritu
mentis tuæ, ſed habes adhuc multum
de carnis vetuſtate: conſtitutus es in
Dei gratia, ſed nondum conſtitutus
es in æterna gloria. Parata eſt in
cœle manfſio, ſed tamen affligit prius
mund' impugnatio. f Promiſit Deus
veniam poœenitenti, ſed voluntatem
pœnitendi dare non promiſit delin-
quenti: expectant te æternæ vitæ
conſolationes, ſed g tamen per mul-
tas te oportet ingredi tribulationes:
promiſſa eſt æterni præmii corona;
fed gravis prius ſuperanda reſtat pu-
gna: b non mutat Deus ſuum pro-
miſſum, ſed nec tu mutare debes ſan-
tæ vitæ ſtudium: non faciente ſervo,
quod præcipitur, facier Dominus,
quod minatur. Ingemiſcendum ergo
. jugiter,

a) Bernb. “) Martb. 7, 14. 6c) I Co-
rinth. 4,7. 4) Pf9I,II, e) Eph. 4, 23.
f) Ansb. de ſimilit. c. I15. g) Altor.
14,22. b) Cypr. ſer. de eleem. Iid.l.2. de
Jumm. bono c. 3. Bernb ſer. 2 I. in cant.

eſtr

eten
Gam e
ond deſ⸗
elhe De
uncins⸗

umum
amnſorted
emxerit
dentkon
mnm
Inenrin,
,e de
erntn
Vennta

.
—
erttotlun,
. Vide, u⸗
es Ain
contlem⸗
ttan ſed 1l
Tbeſaurun
theunn
Pns 49r.

clotiet.

Diebolustl
kehi
zue hulltin
fimkeit
palam &l
Kigir nen⸗
oniite
6olounmue
miſt Eenn⸗
Ptelne
en her in
brlation,
nii cbitn
4 ſelti Nr.
Lun e
e iene⸗ 1,
beteſn
.Domi
ſloteh

4

De ſecuritate excutienda. 133

jugiter, & poſtpoſita ſecuritate lugen-
dum, ne juſto & feereto Dei judicio
homo deſeratur, & perdendus in po-
teſtate Demonum relinquatur: Sic
quamdiu adeſt divina gratia, deléctare
in ea, ut tamen non exiſtimes, te do-
num Dei jure heæreditario poſſidere,
ita ſcilicet ſecurus de eo, tanquam
nunquam perdere poſſis, ne ſubito,
cum forte Deus fubtraxerit donum &
retraxerit manum, tu animo conci-
das, & triſtior, quam oportet, fias: 4
beatus omnino, ſi omni ſatagas cura,
malorum omnium parentem, cavere
incuriam. Non te deſeret Deus, ſed
cave, ne a te deſeratur Deus: dedit
Deus gratiam, ora, ut det etiam per-
ſeverantiam: jubet Deus, ut fis de fa-
lute certus, non autem juſſit, ut ſie
ſecurus. ⅛ Pugnandum tibi eſt forti-
ter, ut tandem triumphes ſuaviter:
Caro tua intra te contra te pugnat,
hoſtis quo propinquier, eo formida-

bilior: mundus circa te contra te pu-

gnat, hoſtis quo copioſior, eo formi-
dabilior; Diabolus fupra te contra
te pugnat, hoftis quo potentior, ee
formidabilior: in virtute Dei ne ti-
meas cum his hoſtibus congredi, in
virtute Dei vicdoriam poreris conſe-
qui. Non autem vinces tantos ho-
ſtes ſecuritate, ſed pugnandi aſſidui-
tate, tempus vitæ, tempus pugnæ;
. 4 a tune
aã) Idem I. 3. de conſid.
b*“) 2 Tim. 4, 7.

134 Medirnio XXIX.

otiſſimu
.
impugnari neſcis; quasdam
cohignt vires ſuas, lucias. Vigi-
Videnrur concedere 152 parant ſe illi
viden mis? d
ant illi, & tu dor aras te a
lau cindum, & tu non unt in via;
Pehſteadunn⸗ multi aefein patria.:
reſi m locus illis detu in Neſerto
Oach matg b Ifraelitæ llus. pro-
Qbam 1 m nu .
ien teriani Wenlontehannt: quam
miſte terram conſeque filii in vitæ
miſſam rerrs⸗ Abrahæ .
ulti ſpirituales antequa
muliti 1p ereunt, .
. erto p i hæredita-
§s deſert i hæ
jas de c&œleſtis SS ad excu-
Temadeunt nihil zläicacdus⸗ ſi cogi-
tiendam ſecuritatem, ee em. e
teas perſeverantium loricæ in no-
Panan H cœleſtis g Rervenien⸗
ur 809 0
Tant derium, & e 3 10d
bis ſit deſide s ſit dolor, ſi ti
u 1t ti⸗
. rx, tant 1 tus
di amo pervenerimus, tt nullam
nondum PPerveniamus, uU
mor, ne

iendi ſpem
iendi
ilium aut perven ci et.
Preclen Qid enot in ris luge-
brrce in æterno os⸗ s ae⸗
i Holit eſſe in Rice eit nor
2 11 . clect⸗
76: A tranſit, quod cgts euri
titia, ranfit, quod cru den aici
vivimus uaſi horam morti a
vivimus, us ‚Dicit Chriſtus, R
ad indiiuminenturds ſit, ꝗ
ad judic
t. I, I5.
4) Hieron. b) Deu ,: .
) Ansh. lI. cur Deus h
a) Matth. 24, 44.

1 te
1 Ss, cum
tunc maxime impugnaris,
ℳ t

1 1 DI1 quæ
mus leœtiti m, niſi
entta

—
non l
Alen
Rrenturn
u mnp
le, De inp
ls:
mdo ſrlt
Kerlſiere
nin no
Nonento,
emmiſer
(tirbre
in emnn .
Mnento
n, Dona
Puiahin
ono e

.

)
r
Et 1.
Coa
Umunntn

—

—
8 Nl !e
hotilümnn
guutn
1. Ni⸗
gtant ſeil
arus 4
unt in vn
rin itin
nullus hlo⸗
ut, gian
fli in e
tegin
hrtelit
1ns A eiel.
nam 1
itſtenn
Cie intd⸗
hetzenet
pſot, gi
ntus ſi lj
ut Cullim
ien hen
noueni
vrni ⸗
ge Nin e
lellah in
1slen
, /le
,Au l

4

1
De ſecuritate excutienda. 135

ra non putamus: dicit hoc veritas,
& altera vice repetit, audi & time:
Si venturus eſt Dominus in ea hora,
qua non putamus, metuendum val-
de, ne imparati ad judicium acceda-
mus: Si accedimus imparati, quo-
modo fuſtinere poterimus ſeveram
discuſſionem hujus judicii? nihile-
minus quod in uno koc amittitur D
momento, non poterit reparari in
omni ſeculo, in unius momenti judi-
cahitur brevitate, quales futuri ſimus
in omni æternitate: in unico hoc
momento Vita & Mors, Damnatio &
Salus, Pœna & Gloria æterna cuilibet
adjudicabitur. O Domine, qui de-
diſti ad bonum gratiam, da inſuper
in bono perſeverantiam!
—— —
XXX.
DE SANVUTYA VUITX CHRI-
STI IMITATIONIE.
Sit vitæ regula Chriſtus.
Ancta Chriſti vita eſt perfectiſſima
virtutum ides, æ omnis Chriſti
atio eſt etiam noſtra inſtitutio.
Multi volunt Chriſtum conſequi, ſed
detrectant ſequi: Volunt Chriſto
frui, ſed non & imitari: Diſeite a
me; quia mitis ſum & bumilis corat;
dicit Salvator: niſi Chriſti velis effe
C 5 diſci⸗

a) Gregor.
b) Bernh. ſer. 21. in cant.
C) Matth. I1, 29.:

—

136 Meditatio XXX.

diſeipulus, nunquam eris verus Chri-
ftianus. Non ſolum Chriſti paſſio ſit
tuum meritum, ſed & Chriſti actio ſit
vitæ tuæ exemplum. Dilectus a tuus
candidus, & rubicundus: ſis & ipſe
rubicundus ſanguinis Chriſti afper-
ſione, & candidus vitæ Chriſti imita-

tione. Quomodo vero Chriſtum

amas, fi ipſius ſanctam vitam non
amas? Gi diligitis me, b dicit Salvator,
præcepta mea Jervate. Qui ergo man-
data ejus non ſervat, eum etiam non
diligit. Sancta Chriſti vita eſt per-
fedta vitæ noſtræ regula. Omnibus
regulis Franciſci & Benedicti præfe-
renda eſt unica regula vitæ Chriſti.
Si vis eſſe adoptivus Dei Filius, vide,
quomodo converſetur Filius ille uni-
genitus. Si vis eſſe cohæres Chriſti,
debes etiam eſſe imitator Chriſti. Qui
vivere vult cum vitiis, ille Diaboli ſe
dedit obſequiis. Qui vero vult eſſe
cum Diabolo, quomodo poterit eſſe
cum Chriſto? Vitia amare, eſt Dia-
bolum amare, quia « omnia peccata
ſunt a Diabolo; quomodo ergo poterit
eſſe verus amator Chriſti, qui eſt ama-
tor Diaboli? Deum amare eſt ſan-
Qam vitam amare, quia a Deo omnis
fancta vita; quomodo ergo poterit eſſe
amator Dei, qui non eſt amator ſan-
& vitæ? à Probatio dilectionis eſt
exhibitio operis; veri amoris pro-
prium
a) Cant. 5, 10. b) Zoh. 14, 23:
6) I Joh. 3, 8. 4) Gregor.

Der
—
Mrumelt,
nnd vel

. g

minctice
ſiiglne
gelin en
ſmaktiio
unnona
Ulit: I
cunſbetri
emn hon
i gui⸗
nn em
unid te
lcite
ln aty
Ailun 1
ien atise
Rvekon
i
lik, N
e dhin
aaumc
4 ſeo f
uinch,
an ſces
en
leſet ſi

N
nn.
4 N

—
elns Cli.
kpenon
ſtiaion
lsel
6s S ie
ritiimit⸗
Chnin
Vitam Nl
ei Aeleanch
ierzo nin.
etinn uIl
n el e⸗
Oinndbu
i met
Filius, Ne
ns e u
eres Critn
rili⸗C.
Diebol 4
eto w 6
otentei
elgo hui
re l N
Den ni/
Ctette⸗
mntot
nors h⸗
Drun 8
14 4
1.

De Chriſti imitatione. 137

prium eſt, amato obſequi, idem cum
amato velle, eadem cum amato ſen-
tire. Si ergo vere Chriſtum amas,
mandatis ejus obſequentem te præ-
ſtabis, ſanctam vitam cum ipſo ama-
bis & ſpiritu mentis tuæ a renovatus
cœleſtia cogitabis. Vita æterna eſt
in cognitione Chriſti: qui vere Chri-
ſtum non amat, eum etiam non cog-
noſcit: qui humilitatem, caſtitatem,
manſuetudinem, temperantiam, cari-
tatem non amat, etiam Chriſtum non
amat, quia Chriſti vita nihil aliud
erat, quam humilitas, caſtitas, man-
ſuetudo, temperantia, caritas. Chri-
ſtus dicit, cſe non noſſe eos, qui volunta-
sem patris non adimplent; Ergo etiam
Chriſtum non norunt, qui volunta-
tem patris cœleſtis non faciunt. Quæ
vero eſt voluntas patris? Sanckificatio
veſtra, dicit Apoſtolus. o Non e eſt
Chriſti, qui Spiritum Chriſti non ha-
bet: ubi vero Spiritus ſanctus, ibi et-
iam cum donis & fructibus ſuis adeſt:
qui vero fructus Spiritus? F caritas,
gaudium, pax, lenitas, benignitas, bo-
nitas, fides, manſuetudo, temperan-
tia. Sicut g ſuper Chriſtum requie-
ſcebat ſanctus Spiritus: ita etiam re-
quieſcet ſuper omnes illos, qui in
Chri-

42) Epheſ. 4, 23. bN) Fob. 17, 3.
* Matth., 21. 2 ů³. 4d) 1 Theßj. 4, 3.
e) Rom. 8,9. F) Gal. S, 22.
g) Ma. II, 2.

138 Meditatio XXX.

Chriſto ſunt per veram fidem, quia
Sponſa Chriſti currit a in odore un-
guentorum Chriſti. Qui b Domino
adhæret, eſt unus Spiritus cum eo.
Sicut c carnalis copula viri & uxoris
facit ex eis carnem unam: ita ſpi-
ritualis conjunctio Chriſti & fidelis
animæ facit ex eis Spiritum unum.
Ubi vero Spiritus unus, ibi eadem
voluntas: ubi voluntas eadem, ibi
etiam actiones eædem. Qn ergo vi⸗
tam ſuam Chriſti vitæ non confor-
mat, nec Domino adhæxere, nec spi-
ritum Chriſti habere convincitur.
An non æquum eſt, ut omnis vita
noſtra illi conformis reddatur, qui
ex amore ſe totum nobis conforma-
vit? Deus e in carne ſe manifeſtans
exemplar ſanctæ vitæ nebis propo-
ſuit, ne quis ſanctam vitam detre-
Qans ad carnis cenfugeret excuſa-
tionem. Nulla vita jucundior aut

tranquillior quam Chriſti vita: quia

Chriſtus verus Deus: quid vero Deo
tanquam ſummo bono jucundius aut
tranquillius? ſeculi vita brevem af-
fert lætitiam, ſed æternam ſecum
trahit triſtitiam. Cui in vita te con-
formas, ei exiam in reſurrectione con-
formaberis: ſi Chriſti vitæ te hie con-
formare incipis, illi in reſurrectio-
ne etiam plenius conformaberis; ſi
Diabolo
„) Cane. 1, 3. b) 2 Con. 6, 17.

c) Matth. 19, 6. d) Granat. ge vité

Sbriſti, c. I. eg) 1 Tim. 3, 16.

Diabolo te
telutrelkion
Cormenta
ſian uurin
ehlum, Cl
Eofuo.

honon

luntatiin
r ſolunt

rſſ

Rrn nn
IUI Fartte

Part

r

6
Ulltt ani

ntr wi
Uh inkunr
Eiibltione

alli
ennen
Nn ſolun
tam vitr
Conſit
Wn
ile eg⸗
ſeaet.

1,

—
dem, dot
odore ul.

Domine

1s cumm ed

& Unor
ni in ſhr.
i & ſcels
tum Unum,
bienten
ien⸗ d
Ci ego
non co or
te, hee ⸗
mirimt.
onmnis i
ACarur,
corfoln⸗
munikelut

bis Proe.

tm dene.
tet Elellt⸗
enncict a
Ets: guu
rero Deo
uneilsa
hieſen i
un
tatecn.
donecan.
eehlecen⸗

lneli.

el
6

nbens:

Hiebo

6, 17,

ſt. Nr ill

.

ſecun

De Chriſti imitatione. 139
Diabolo te conformas per flagitia, in
reſurredtione ei cenformaberis per
tormenta. Qui a me ſegui vult, abneget
ſeipſum, dicit Salvator, & tollat crucem
Jnam gquotidie. Si in hac vita abnegas
teipſum, Chriſtus in judicio agnoſcet
te pro ſuo. Si propter Chriſtum pro-
prio honori, proprio amori, propriæ
voluntati in hac vita renuncias, Chri-
ſtus in futura ſui honoris, ſui amoris,
ſuæ voluntatis compotem te faciet. Si
in hac vita particeps es crucis, in fu-
tura particeps eris æternæ lucis: ſi in
hac vita Particeps es tribulationis, in
futura particeps eris conſolationis:
ſi in hac vita particeps es perſecutio-
nis, in futura particeps eris largiſſimæ
retributionis. b Qui me conhktetur in
hboc ſeculo, inquit Chriſtus, confitebor &
ego eum coram Patre cœleſti: Jam vero
non ſolum doctrinæ profeſſione, ſed
etiam vitæ conformatione Chriſtum
nos confiteri debemus, ita demum
pro ſuis nos agnoſcet in judicio.
Qisquis me negaverit coram homi-
nibus, negabo & ego eum coram Pa-
tre cœleſti. Chriſtus non ſolum ver-
bis, ſed etiam, & multo magis im-
pia vita negatur. Qui ergo factis ne-
gat Chriſtum in hoc ſeculo, eum et-
jam factis negabit in judicio. Chri-
ſtianus non eft, qui veram Chriſti
ſidem non habet, vera autem fides
G 7 Chriſto,
4) Matth. 16, 24.
) Matth. 10, 32.

140 Meditatio XXXI. D.
— “ —
Chriſto, a ſpirituali viti, nos inſerit miaur:
tanquam palmites: omnem palmi- Danimn:
tem in Chriſto non ferentem frudum ment
cœleſtis agricola tollit: qui vero in mmhmiae
Chriſto manet, & b in que Chriſtus Mn .
per fidem habitat, hic fert fructum mhletn
multum. Non eſt palmes in vite, qui upattig:

non trahit ſuecum ex vite: non eſt fi (p
anima in Chriſto per fidem, quæ¶ non m nee
ſpiritualem caritatis ſuccum ex Chri- mmo.

ſto trahit per filſem. Conforma nos me
vitæ tuæ, bone Jeſu, in hoc ſeculo, ut inegr

plene ei conformemur in futuro! Petanct;
«g) Zob. 15, 4. b) Epbh. 3, 17. inu: n
Unrbenec,
XXXI. U Urichn
DE SUI ABNEGATIONE. ne
Ille negat Chriſtum, gui ſe non abne- IIn “
gat ipfum. Elit it

Ui a me ſegui vult, ſeipfim abne- ſiſin g
get, dicit Salvator: Seipſum ab- m. nn
negare, eſt proprio ſuuo amori renunci- Vlrebon
are: amor proprius amorem Dei pro- ummmm
hibet: Si vis eſſe Chriſti diſcipulus, , i
neceſſe eſt, ut radix amoris proprii

moriatur in te penitus: nemoChriſtum
diligit, niſi qui ſeipſum odit. b Niſi ſiil
grapum frumenti, lapfum in terram, RM
fuerit mortuum, fructum non affert: Imn
ita quoque fructus Spiritus ſancti per. n 4
cipere non Ppoteris, niſi in corde tuo inde
moria-
a) Marc. 16, 24. den

5) Zahen 12, 24. I Cor. 15, 36. Cinu

I.
—
os iblett
en pilni.
n fruchun
ii tenn 1
o Chri
t ftuhimn

inpite, gl

e: nonel
1 gu Non
mer Chr-
nforma N
e leerlo
furarol
6. 3 I7.
—

ToNH

zon aN

ſin N Ar⸗
ſinf 1
dtitenun ri

nDei i.

iſciyulu⸗
is Urlri
Chikum
. N
n tentalh
0n zkert:
nciher
ordet to
nolir⸗

6,

1

De ſui abnegatione. 141
moriatur amor proprius. Dicebat
Dominus ad Abraham: a Egredere e
tzerra tua, & e cognatione tua, & e domo
patris tui ad terram, quam oſtendam ti-
Gi: Non poterat Abraham tantus fieri
propheta, niſi prius egrederetur ex
ſua patria: non eris prius verus Chri-
ſti diſcipulus, & vere ſpiritualis ho-
mo, antequam ab amore diſcedas
proprio. b lacob ex contactu Angeli
uno pede claudicabat, altero ſano &

integro: c per duos hos pedes du-

plex amor intelligitur, proprius & di-
vinus: tunc homo particeps erit di-
vinæ benedictiomis, cum pede amoris
proprii claudicabit, altero illo amoris
Dei manente ſano & integro: 4 fieri
non poteſt, ut uno eodemque oculo
coœlum intuearis & terram; ita fieri
nequit, ut una eademque voluntate
ſeipſum ordinate quis amet ac De-
um. Amor eſt ſummum animæ
noſtræ bonum, tribuendum ergo hoc
ſummum animæ bonum ſummo bo-
no, ſcilicer Deo. Amor tuus,
Deus tuus, id eſt, quicquid ſumme
amas, id in Dei locum collocas;

quicquid ſumme amas, id ſummum

eſſe judicas; Deus autem vere eſt
fummum Ens: qui ergo ſeipfum
amat, ſeipfum Deum judicat, & in
locum Dei collocat, quæ eſt omnino
maxi-
4) Gen. 12, 1. b*“) Gen. 32, 25.
*ͤ Granat. de amore Dei. à) Zoh.
Climacus.

142 Meditatio XXXI.
maxima idololatria. Quod ſumme
amas, hoc rerum omnium finem æſti-
mas, & deſideriorum tuorum ulti-
mum complementum judicas: a ſo-
lus autem Deus eſt principium & finis
creaturarum, ipſe eſt primus & noviſ-
ſimus, ipſe ſolus implet deſiderium
cordis noſtri, & nihil quicquam crea-
tum tua poteſt ſatiare deſideria: amo-
rem ergo Dei præferre debes ameri
proprio. Deus b eſt principium & fi-

nis: in illo ergo debet amor noſter

incipere, in illo etiam debet deſinere.
Dei eſſentia eſt extra omnes creatu-
ras, ſicut ab æterno fuit Deus in ſe-
ipſo: ab omnibus ergo creaturis
amorem tuum abſtrahas. Qualis a-
mor tuus, talia etiam opera tua: ſi
opera tua procedunt ex vera fide &
Dei amore, Deo ſunt grata, & coram
oculis ejus magna, licet coram omni-
um hominum oculis ſint parva: ſi
procedunt ex amore proprio, nun-
quam poterunt placere Deo: amor
proprius præſtantiſſima quæque ope-
ra contaminat. & Cum eſſet Chri-
ſtus in domo Simonis, d mulier quæ-
dam unguenti pretioſi vas confrin-
git, & caput Chriſti inungit: appa-
ret opus parvum, nihilominus Chri-
ſto erat gratum, quia procedebat ex
ſide vera, caritate pura, contritione
ſeria:
a) Eſ. 44, 6. b) Apoc. I, 8.
c) Job. Arnd. de vero Chriſtian.
4g) Matth. 26, 6.

ſera: Se
tum in .
ehlt, l
Eiarun-
ſprebar
Cetehit er
Deun dile
Ontibus 1
tanſlet
Eewioen
Henimer
un Gn
len i
l ſendet
ns hon
1 Urſum
gere,
4
Kiſin 4
ſe 1
Wtenunei
Uernk ſumen
anumel.
wydon do
alt Fele
noce
HI b

I.
—
d ſumme
inemn ali⸗
rum ul⸗
(as: 1l
umn Kfni
& nori⸗
gelideriun
am ler.
erig:amd.
bes inl
piumh.
mor vole
et eßnere.
hes cleill
eng inſe

ckedtnI

ulsr
la tiil
ea ſide 4
Lconn
m ohn,
Punti 4
rio, Ilr.
eo: Al
ler I⸗
lier ur
cobtir
it An
ns Ohn.
edebir el
Ctnitln

ſeta

1 5 .

De ſui abnegatione. 143
ſeria: Sacrificium erat opus Deo gra-
tum in V. T. interim tamen Deo non
placebat, quod Saul a prædam Ama-
lecitarum ad offerenda Deo ſacrificia
ſegregabat: quare * quia hoc non pro-

cedebat ex amore Dei: ſi enim vero

Deum dilexiſſet, mandatum Dei de
omnibus prædis exurendis non con-
temüſſet, ſeipſum diligebat, & ſuam
devotionem. Amor eit quidam ignis,
ita enim orat Eccleſia: Veni, ſanctebpi-
ritus, & tui amoris ignem accende in ſi-
delibus: ignis non hæret in terra fixus,
ſed ſemper tendit ſurſum, ſic amor
tuus non debet in te conquieſcere,
ſed ſurſum ad Dominum ſe debet
elevare.
4) 1 Jam. 15, 19.
Seipſiin abnegare eſt inſuper honori
ſuo renunciare: fummo bono ſoli de-
betur ſummus Honor: Deus ſummum
bonum eſt. Qui à ſuam quærit glori-
am, non poteſt Dei gloriam quærere,
ſicut Salvator dicebat ad Phariſæos.
Quomedo poteſtis credere, qui glo-
riam ab invicem accipitis? Chriſti
exemplum intuere & ſequere: ſæpius
de ſe teſtatur, quod non quærat
ſuam gloriam, c quod non accipiat
honorem ab hominibus, quod ſit 4 ex
corde humilis. Omnia tua dona a Deo

accipis, omnia ergo Deo viciſſim tri-

buas,

) Zob. 5, 44. b) Zob. 8, 50.
*) Joh. 5,41. 4) Matth. 1, 29.

144 Mediinio XXXI.

— —

buas, omnes bonorum rivuli ab hoc
fonte bonitatis divinæ procedunt,

omnia ergo bona vieiſſim in hoc ma-

re transferenda: herbæ, quæ ſolſe-
quia dicumur, ſemper convertunt ſe
ad Solem, a quo vitam & ſuccum
hauriunt: ſie cum omnibus tuis do-
nis & omni tuo honore ad Deum te
converte, & nihil quicquam tibi tri-
bue. Si aliquid a teipſo habes, hono-
rem tuum quærere, & tibi ipfſi tua do-
na tribuere potes: ſed quia nihil ha-
bes a teipſo, omnia vero a Deo, ideo
non tuum, ſed Dei honorem quærere
debes. Proprius honor avertit ho-
minem a Deo; exemplum eſt in Ne-
bucadnezar, qui dicebat: a hæc eſt illa
Babylon, quam zdificavi in doamum re-
gni, in robore fortitudinis meæ, & in glo-
riam decoris mei. Sed quid ſequitur?
badhuc ſermo erat in ore Regis, & vox
e cœlo ruit: Tibi dicunt, Nebucadnezar,
regnum tranſvit a te, ab hominibus te
ejicient & cum beſtiis agri erit habita-
tio tua: ſic ſi ex proprio honore, & ſu-
perbia ſpiritualem tuam Babylonem,
id eſt, operum bonorum ſtrusturam
æſtimas, & gloriam eorum tibi tri-
buis, & non ſoli Deo, abjicieris a con-
ſpectu Dei.
Seipſum denique abnegare eſt pro-
priæ voluntati renunciare: optimæ
voluntati ſemper parendum, Dei au-
tem voluntas ſemper eſt optima: il-
lius
a4) Dan. 4, 26. b) v. 27.

—
us volun
nnin nol
Olnin 14
luntu n
imm kit
n ſem
d D
dedi
hei 1
nnitioen
Dumnsnon
ln ſlar
en roln
un Pt
Ken, Ptẽ
n Klu
lern e
intni 1
Untltemn
Kiim 4
u Utus Dr.
uam gri tar
Kn⸗⸗ of
ulineten
Criſtis re
omine,

D

uli a be⸗
tocetan,
n hoc m-
nvertunt E
X ſuccon
us tus t⸗
d Deumt
amn tbiti.
hubet holt⸗
in tuude⸗
Uin oirlͤbr.
4 Peo⸗ er
tecn Ilktei
rertit th.
1NaM ir
e,Gin.
gegisA N
ucocher
oninihmnt
jeprlelit⸗
oore,ll.
ebrlobenn
Ikirkuts-
n tibi trl⸗
16 ach

neeln⸗
, oplimm
. I⸗
tima:
lius

.

d leqnit .

De ſui ebnegatione. 145

lius voluntati parendum, a quo a o-
mnia noſtra habemus: a Deo autem
omnia ad nos devenerunt; illius vo-
luntati parendum, qui nos ſemper ad
vitam & ad bonum deducit: Dei vo-
luntas ſemper dueit ad vitam & bo-
num. Deledctare b in Domino, &
ipſe dabit tibi petitiones cordis tui.
Propria voluntas ad mortem & da-
mnationem nos deducit. cPer quid
primus neſter parens ex Dei gratia &
ſtatu ſalutis in æternam damnatio-
nem prolapfſus eſt? Sepoſita Dei vo-
luntate propriam ſequebatur volun-
tatem, præceptum Domini neglige-
bat, & ſuaſionem Diaboli audiebat.
Verus ergo Chriſti diſcipulus propriæ
voluntati renunciat, & divinam vo-
luntatem ſequi deſiderat. Afſpice
Chriſtum, q is in agone paſſionis con-
ſtitutus propriam voluntatem, tan-
quam gratiſſimum ſacrificium, Deo
offert: offeras & tu propriam Deo
voluntatem, & ſic perficies eam, quam
Chriſtus requirit, tui abnegationem.
O Domine, etua ſancta voluntas fiat,
ſicut in cœlo, ita & in terra!

XxxXII. DE

a) I Cor. 4, 7.
5⁵) Pſal. 37, 4.
c) Gen. 3.
4) Matth. 26, 39. Tbidem.
e) Mattb. 6, 10.

146 Meditatio XXXII.
XXXII.
DE VERA QVIETE
ANIM A.
Domino mens nixa quieta eſt.
IN tranſitoriis & mundanis rebus
quietem ſuam anima ſæpe quærit,
ſed non invenit. Quare? quia anima
omnibus creaturis dignior, non ergo
poteſt in illis vilioribus quietem &
pacem invenire. Omnia mundana
fugacia ſunt & tranſitoria, anima au-
tem immortalis; quomodo ergo ve-
ram quietem in illis inveniret? o-
mnia illa terrena ſunt, anima autem
neſtra cœleſtis eſt originis; quomo-
do ergo illis deſiderium ſuum explere
poſſet? In 4 Chriſto requiem inve-
nit, ille poteſt ſatiare & explere deſi-
derium illius. Contra iram Dei qui-
eſcit in vulneribus Chriſti: contra
accuſationem Satanæ in potentia
Chriſti: contra terrorem legis in
prædicatione Chriſti: contra pec-
cata accuſantia in ſanguine Chriſti,
qui b melius coram Deo loquitur,
quam ſanguis Abel: contra mor-
tis terrorem in ſeſſione Chriſti ad
dextram patris acquieſcit & confi-
dit. Atque ita fides noſtra quie-
tem invenit in Chriſto, ſed & cari-
tas noſtra ſummam quietem ibi inve-
nit. Qui amore rebus terrenis inhæ-
ret, non habet veram quietem, quia
ipſæ
) Matth. II, 29. b) Hebr. 12, 24.

De 7.

letezten
lunke
gungon
en poltra
Kitun in
mmſnt
r mull er
tbet, E
Mune me
Süren de
ungori
Del inpelit
noten dei
In ¹ ſon
i heret
Meihahi
un Ee d⸗
Kiir e⸗
Minine

Bie er.
. ib z

Keck. Non
Dominn
egne dann
e Leon
N extra
n tecer

oottet

ebit an
et relin
Ennd

Il.

—

IETI

liete .
danis etn
ſehe Oein
9 quin ant
ot, non e
6 Iuſeten
nis monnn
, animn 1
0 etsd N
enitel!
mini Autes
inis; lone
ſuudn enpet
eihlen
lam Deig
ili: cunt
. Ptent

en 11

connn Ne
ine Cnſ
20 giu
vana
Chnlin
1 ⁵ con.
nolit gu
ſel & r.
n ibiine⸗
renis iüe
etem⸗ in⸗
ile

. 1

De vera quiete animæ. 147

ipſæ res terrenæ eam non habent, nec
poſſunt plene appetitum animæ ſatia-
re, quia omnia finita ſunt, anima au-
tem noſtra ad imaginem Dei facta in-
finitum illud bonum, in quo omnia
bona ſunt, appetit. Ut ergo fides no-
ſtra nulli ex omnibus creaturis inniti
debet, ſed ſoli Chriſti merito: ita
quoque amor noſter nulli creaturæ
adhærere debet, imo nec nobis ipfis.
Nam proprius amor itidem amorem
Dei impedit: omnibus debemus a-
morem Dei præferre. Anima no-
ſtra a ſponſa Chriſti eſt, huic ergo
uni adhærere debet: anima noſtra b
Dei habitaculum, huic ergo foli lo-
cum dare debet. Multi quærunt in
divitiis quietem, ſed extra Chriſtum
nulla animæ quies: ubi autem Chri-
ſtus, ibi paupertas, ſi non actu, tamen
affectu. Non habebat ille cœli & ter-
ræ Dominus, c quo caput reclinaret,
ſieque paupertatem nobis commen-
dare & conſecrare voluit. Divitiæ
ſunt extra nos, at, quod ani mam quie-
tam reddere debet, illud internum
eſſe oportet: cui vero in morte ad-
heærebit anima, quando omnia in
mundo relinquenda? aut nos divitiæ
deſerunt, aut nosmet illas, ſæpius in
vita, ſemper autem in morte: ubi
ergo tunc pacem & quietem inveniet
anima?

4) 2 Cor. 11, 2.
*) 1 Cor. 3, 16.
c) Matth. 3, 20.

148 M. Srorto XXXII.

anima? Mult lti in vougratins quærunt
quietem, ſed corporis hæc aliquandiu
quies & delectatio eſſe poteſt, non au-
tem animæ; tandem ſequitur comes,
dolor & ludus. Voluptates ad hanc
vitam ſpectant, anima autem non eſt
creata hujus vitæ gratia, quia per
mortem exire comgellitur, quomodo
ergo in voluptatibus quietem inveni-
re poſſit? Extra Chriſtum non eſt
animæ guies: qualis autem erat vita
Chriſti? Summus dolor a primo na-
tivitatis tempore usque ad mortem.
Sic ille verus rerum æſtimater docere
nos voluit, de voluptate quid nobis
ſentiendum ſit. Multi in bonoribus
quærunt quietem, Miſeri vero, qui
ad quamlibet popularis auræ muta-
tionem quiete carere coguntur: ho-

nor eſt exterius & fugaciſſimum bo-

num, quod autem quietem animæ
largiri debet, id in nobis eſſe oportet:
quid de humana laude & gloria plus
referes, quam Apellis pictura lauda-

ta? à conſidera angulum, in quo la-

titas, quanta ejus proportie ad rotam
provinciam: ad Europam! ad totum
orbem habitabilem! ille demum verus
honor, qui à Deo electis olim obtin-
get. Quies rei eſt in ipſius ſne, nec
quieſcit res naturaliter, niſi poſtquam
finem & locum ſuum adepta eſt, finis
creatæ animæ Deus eſt, facta ſiqui-
dem eſt ad Dei imaginem. Ergo
non
4) LEud. Viv. introd. ad ſap. 2h. 502.

1on porelt
1 llo ſuo
orporis
Deug ſen
An ſoirin
Holtua eſta
unen gon
Eellizn
Non In bee
1 kan
ntete
lrione
fen Nnl
in rebletri
tae g (lſes,
ſelne Hinn
Uin con
delits Pacde
RMoN (tat
Kau Eer
Gtſeg Ina
Uin N
Venſoln
nge, gui
uſel
ud Cirin,
n 1eltade
e retan
N nd
Dei ſd
eir No
*“

8 l

III.
s guetun
caliqumncit
telt, nobel⸗
ditur cone,
tes adͤhn
tem Non

I uOnt .

zetemihieni
lum mon 61
ten enlfil
4 Mrine 1
1d molten,
ntericte⸗
e glid
in oueni
eri veio
Alura ii.
guntul: in

cilmnun

etenn nn
eſeofonn⸗
gornſis

Gprn laue

in P
ioad in
aa tonun
lenimſenl
olimobl-
ſns ne nn

n .
t el, NN

De vera quiete animæ. 149

tantem non habet, quæ vero poteſt

ſanctus Spiritus efficaciter eum inte-

Non turbatur hominum contumeliis,

non poteſt eſſe quieta & pacata, niſi
in illo ſuo fine, ſcilicet in Deo. à Ut
corporis vita anima, ita animæ vita
Deus: ſicut ergo vere vivit anima, in
qua ſpirituali gratia Deus habitat, ita
mortua eſt anima, quæ Deum inhabi-

eſſe quies mortuæ animæ?: prima iſta
mors in peccatis neceſſario ſecum tra-
hit b ſecundam mortem damnatio-
nis. Qui proinde amore ſuo firmiter
adhæret Deo, & interius divina con-
ſolatione fruitur, illius quietem exte-
riora mala perturbare non poſſunt:
in rebus triſtibus lætus eſt, in pauper-
tate dives, in tribulationibus ſeculi
ſecurus, in turbis mundanis tranquil-
lus, in conviciis & hominum contu-
meliis pacatus, in ipia morte vivus.
Non curat IL yrannorum minas, quia
interius ſentit divinæ conſolationis
divitias., In adverſis non triſtatur, quia

rlus conſolatur. Non angitur in pau-
pPertate, quia dives eſt in Dei bonitate.

quia divini honoris fruitur deliciis.
Non curat carnis voluptatem, quia
magis gratam habet Spiritus ſuavita-
tem. Non quærit amicitias mundanas,
quia Dei ſibi propitii ac amici ſentit
delicias Non inhiat theſauris terrenis,
quia ſummum theſaurum habet re-

condi-
4) Auguſt. paſyim.
*) Apoc. 20, 6.

1 50 Med. XXXII. De ver. quiet.

conditum in cœlis. Mortem non
metuit, quia in Deo ſemper vivit.
Non deſiderat magnopere ſapientiam
mundanam, a quia habet interius
docentem ſanctum Spiritum: b per-
fectum tollit imperfectius. Non ti-
met fulgura & tempeſtates, incendia
& aquarum vaſtitates, triſtes plane-
tarum configurationes, & lumina-

rium cœleſtium obſcurationes, quia

ſupra Naturam evectus in Chriſto fi-
de recumbit, in Chriſto vivit. Non
abſtrahitur blanditiis ſeculi, quia au-
dit in ſe ſuaviorem vocem Chriſti.
Non timet Diaboli potentiam, quia
divinam ſentit indulgentiam; for-
tior eſt, qui in ipſo vivit & vincit,
quam Diabolus, qui vincere eum
fruſtra ſatagit. Non ſequitur car-
nis illecebras, quia in Spiritu vivens
Spiritus ſentit divitias; morti ficat &
ec crucifigit carnem Spiritus vivifica-
tio. Non meruit Diabolum accuſa-
torem, quia Chriſtum nocxit efle 4
ſuum interceſſorem. Hanc yeram
quietem animæ noſtræ velit conce-
dere autor & dator illius unicus, Do-
minus noſter, Deus in ſecula bene-
dictus!

XXXIII.

a) I Joh. 2, 10.
5) 1 Cor. 13, 10.
