tuus eſt Chriſtus, ut moreretur in no-
bis peccatum, & nos volumus, ut vi-
vat & regnet in cordibus noſtris id,
cui ut vitam auferret, ipſe Filius Dei
mortuus eſt.
a) Gen. 31, 41.
Chriſtus non intrat in cor hominis
per gratiam, niſi Joh. Baptiſta viam
ei paret per pœnitentiam: b Non ef-
fundit Deus miſericordiæ oleum, niſi
in vas probe contritum: « Deus
mortificat prius per contritionem, ut
poſtea vivificet per Spiritus conſola-
tionem, prius in infernum ducit per
ſerium dolorem, ut ex inferno redu-
cat per gratiæ ſaporem. Audiit He-
lias 4 prius ſpiritum grandem &
fortem, ſubvertentem montes & con-
terentem petras, & poſt ſpiritum
commotionem, & poſt commotio-
nem ignem; tandem vero ſubſe-
cutus tenuis & tranquillæ auræ ſibi-
lus: ita quoque guſtum amoris di-
vini præcedit terror, conſolationem
B 4 præce-
b) Bern. c) I Jam. 2, 6.
9) I Reg. 19, 1.

.

14 Meditatio W.
—— ——
præcedit triſtitia. Non alligat Deus
vulnera tua, niſi prius illa agnoſcas
& deplores: non tegit Deus, niſi prius
detegas; non ignofett, niſi prius agno-
ſcas; non juſtifieat, niſi prius teipſum
damnes; non conſolatur, niſi prius in
te deſperes. Hanc veram pœniten-
tiam efficiat in nobis Deus per Spiri-
tum ſuum.

IV.
M EDITATIO DE NOMINE
J E&U.
Nomine guid Zeſu ſuavius eſſe poteſt ²
Bone Jeſu, ſis etiam mihi Jeſus,

propter ſanctum tuum nomen

miſerere mei: condemnat me vita
mea, ſed nomen Jeiu ſalvabit me. 6
Propter hoc nomen tuum, fac mihi
ſecundum nomen tuum; cumque ve-
rus & magnus fis Salvator, utique
etiam veres & magnos reſpicis pec-
catores: b miſerere mei, bene Jeſu, in
tempore miſerendi, ne damnes me
in tempore judicandi. St me intra
miſericordiæ gremium receperis, non
eris propter me anguſtior; ſi mihi
micas bonitatis tuæ diſtribueris, non
eris propterea indigentior; mihi
natus es, c mihi circumeiſus, mihi
etiatmn Jefis es. (mam hoc nomen
ſuave & delectabile! quid enim Je--
ſus, niſi Salvator? quid autem fal-
Vatis

a) Bernh. ) Ansh. in mea. c) Eſ. 9,6.

—
ais in

(uid ulrr

eupeltere
mie ſe.
merum,
ſiliiheun
in. §
eni, nun
tam Per
Mnare m
Rere m
olN
Detcad
corcien
ſtnre de
werſto t
un mein
ntn
ſornn,
Uis her
ſien
Tin nn
gui me
Gummnt
neritum
Uin
ſeti cun
eneunn
il der
ſtotl

4)1.

—
ligaen
Ggnft

ns teßlin n
it Pri 1
Dognt
per pir⸗

—
ONN

me urt

De nomine Jeſu. 15

vatis incommodi accidere poſſit?
quid ultra ſaltem adhuc aut petere, aut
expe ctare poſſumus? Accipe me, Do-
mine Jeſu, intra filiorum tuorum nu-
merum, ut una cum illis ſanctum &
ſalvifieum nomen tuum laudare poſ-
ſim. Si mihi integritatem meam ad-
emi, nunquid tibi miſericordiam
tuam peremi? Si me perdere & da-
mnare miſer ego potui, nunquid pro-
pterea miſericors tu ſalvare me non
poſſis? Noli, Domine, ſic attendere ad
peccata mea, ut obliviſcaris miſeri-
cordiæ tuæ; noli ſic expendere & pen-
ſitare delicta mea, ut præponderent
merito tuo, non ſic attendere ad ma-
lum meum, ut propterea obliviſcaris
boni tui. Ne memineris iræ adver-
ſus reum, ſed memor eſto miſeratio-
nis adverſus miſerum. Qui ded iſti
mihi animum, ut te deſiderare potue-
rim, num deſiderio meo te ſubtrahes?
1 qu meam indignitatem & juſtam
damnationem mihi oſtendiſti, num
meritum tuum & vitæ æternæ pro-
miſſionem a me abſcondes? Co-
ram cœleſti tribunali cauſa mea a-

genda, ſed folgtur me, quod in cor-

leſti curia Salvatoris nomen tibi aſ-
ſgnatum, quia de cœlo nomen
iſtud per Angelum delatum. 4 mi-
ſericordiſſime Jeſu, cui eris Jeſus, ſi.
miſetis peccatoribus gratiam & ſa-
6 5 lutem

a) Luc. 2, 21

1r6 Meditatio IV.

lutem quærentibus non eris Jeſus?
ui ſuæ juſtitiæ, ſuæque confidunt
ſanctitati, illi in ſe quærunt ſalutem:
ego autem, quia in me nihil in æterna
vita dignum invenio, ad te Salvato-
rem confugio. Damnatum ſalva;
peceatoris miſerere, injuſtum juſti-
nca, accuſatum abſolve. Tu, Domi-
ne, veritas es, a nomen tuum ſanctum
& verum, ſis etiam mihi Jeſus & Sal-
vator! 4
Sis mihi Jeſus in vita præſente, ſis
mihi Jeſus in morte, ſis mihi Jeſus in
extremôò judicio, ſis mihi Jeſus in
æterna vita: Utique eris, bone Jeſus,
quia ut ipſe invariabilis es in eiſentia,
ita invariabilis in miſericordia: non
mutabitur tibi nomen tuum, Domi-
ne Jeſu, propter me unicum miſerum
peccatorem, quinimo etiam mihi eris
Salvator, venientem enim non ejicis
foras: qui dediſti, ut venire volue-
rim, dabis etiam, ut veniens recipiar,
verba enim tua veritas & vita. 5
Damnet me peccati originalis in
me propagatio, tu tamen mihi Jeſus
es: damnet me conceptio mea in pec-
gatis facta, tu tamen mihi Jeſus: da-
mnet me formatio mea in peccatis &
ſub maledictione facta, tu tamen Sal-
vator meus es: damnet me corrupta
nativitas mea, tu tamen ſalus mea:
damnent me juventutis meæ peccata,
tu

*) Zob. 14,6. ½) Joh. 6, 63. JZob. 14,6.

—

tn tamen
tius Virn
latr tg
Manes:
Uiseerl
tamen
Elrici

tld ti t.

eRnan
orin
mine D
ucicio
Momine B

dur! co
Etelit,
neſo
llud
l, e
Ulet, 4

ſiliße

ht ſaloten
l in eren
te alrne
atun ſi
Kun r
Tu Don-
Um ſandlu

ſels

eſelth
Pineſts
ni zenel
one
gin elennn
cle: N
Num, Dn
n nie
n miner
non e
vire vce
ens ehi
Ain)
igͤnie
wenin e
leiute
ercati!

pecc
18
tanen

mer
ne culltſl

ſas Ne.

pecll
eee P 4

De nomine Joſn. 17

—

tu tamen Jeſus meus: damnet me to-
tius vitæ peccatis graviſſimis macu-
latæ transactio, tu tamen Jeſus meus
manes: damner me mors pro pecca-
tis & culpis variis mihi infligenda, tu
tamen Salvator meus: damnet me
diſtrictiffſima extremi judicii ſenten-
tia, tu tamen jeſus meus.
In me peccatum, reprobatio, da-
mnatio; in tuo nomine juſtitia,
eleétio, ſalus: ſed in nomen tuum
baptizatus ſum, in nomen tuum cre-
do, in tuo nomine moriar, in tuo no-
mine refurgam, in tuo nomine coram
judicio comparebo. Omnia in hoc
nomine nobis parata, & inſtar the-
ſauri concluſa: tantum de bonis illis
decedit, quantum diffidentia mea de-
traho; quod a me ut abeſſe jubeas, Per
illud ipium nomen Pprecor, o bone Je-
ſu, ne mea culpa & incredulitate da-
mmher, quem pretioſo tuo merito &
ſalviſeo nomine tuo ſervatum cupis.

——

V.
EYERGITIUM FIDEI EX
AMORE CAHRISTI IN
4GONE 440 & S.

WMibi Zeſu gratia quaſtus.
VIe, Domine jJeſu, quam injurius
ſim in paſſionem tuam: cor meum
angitur, & contriſtatur anima mea
valde, quia non adſunt opera mea, ne-
dque

19 Med. V. Exercititim fidei

que præſto ſunt quædam merita, cum
tamen tua paſſio mea ſit actio, tua
opera ſint mea merita: Injurius ſum
in tuam paſhionem, quia, cum illa ſit
ſufficientiſſima, ſupplementum ope-
rum meorum anzxius adhuc quæro.
Quod ſi juſtitiam in me invenirem:
juttitia tua nihil mihi prodefſet, vel

rem; ſi opera legis requiro, ex lege
damnabor. Scio autem, quod jam
non amplius ſim ſub lege, ſed ſub
gratia. a Perdite vixi, peccavi, ſan-
Re Pater, in cœlum, nec ſum dignus
vocari filius tuus, ° non tamen re-
nues me appellare ſervum. Ne quæ-
ſo denegetur mihi ſandiſſimus tuæ
paſſionis fruétus: non ſterileſcat
tuus ſanguis, quin fructum in libe-
randa anima mea proferart. Semper
vixerunt in carne mea peccata, tan-
dem quæſo mecum moriantur. Sem-
per hucusque dominata eſt mihi caro
mea, tandem triumphet ſpiritus:
Exterior homo putredini & vermi-
bus ſubjiciatur, ut ad gloriam emer-

ſecutus ſum dæmonis ſugseſtioni-
bus, tandem quæſo conteratur ſub
meis pedibus. c Præſto eſt Satanas,
& accuſat me, ſed in me non ha-
bet quicquam; terret me mortis
ſpecles, ſed mors finis erit meorum
pecca-
a) Rom. 6, I4. b) Luc. 15,19.
) Kom. 16, 20.

certe eam tantopere non deſidera-

gat interior. Semper hucusque ob-

—
Peccator
lum de
Potero,
in donin
Tertet
eum,
(lem P
Dominln
kuum ve
guum de
Eirltiis
letmne,
Perſolva
Um kece
E ecen
Inls; 1
illock de⸗
ribue
fadumn
Deccm
uſätin
metuo
morten
Mez;
erſtas

neino,

Colores
Kandin
taem
mez,
er t⸗

4) .
) H

6 i
—
etita, eun
alkio, tul
urius Iin
cum ilal
tum Ce⸗
guc eele.
inwebiten
oeſeh
mn Celten⸗
ro er ſen

ex amore Chriſti. 19
peccatorum, & initium ſanctæ vitæ.
Jam demum perfedte tibi placere
potero, Deus meus: Jam demum
in bonitate & virtute confirmaber.
Terret me peccatis meis, ſed accuſet
eum, qui ſuſcipit infirmitates meas,
quem propter peccata mea percuſſit
Dominus: 4 debitum meum ma-
gnum valde, neque perſolvere quic-
quam de eo potere; ſed in ſponſoris
divitiis & benignitate confido: libe-
ret me, qui ſponſionem fecit pro me:
perſolvat pro me, qui debitum me-
um recepit in ſe: Peccavi, Domine,
& peceata mea multa & magna ni-
mis; nolim tamen atreciſfſimum
illud peccatum committere, ut men-
dacii te arguam, qui verbis & ope-
ribus & juramento teſtaris, ſatis-
factum eſſe pro iniquitatibus meis;
peccata mea non metuo, quia tu
juſtitia mea; ignorantiam meam non
metuo, quia tu ſapientia mega; 6
mortem non metuo, quia tu via
mea; c errores non metuo, quia tu
veritas mea; corruptionem non

metuo, quia tu reſurrecdtio mea;

dolores mortis non timeo, quia tu
gaudium meum; Judicii ſeveri-
tatem non timeo, quia tu juſtitia
mea. Inuſtilletur exareſcenti apimæ
meæ ros tuæ gratiæ & conſolationis
viviſicæ, Exareſcit ſpiritus meus, ſed
B 7 Previ
4) Eſa. §53, 4. ) IL Cor, I, 30.
c) Joh. 14, 6.

20 Med. V. Exercinum fidei
brevi in te exultabit; languet & flac-
eida eſt caro mea, ſed propediem ger-
minabit; eorruptionem fſubire co-
gor, ſed ex corruptione liberabis me,
quia ex omnibus malis liberaſti.
GCreaſti me, quomodo figmentum
manuum tuarum diſſolvi poterit?
Redemiſti me ab omnibus hoſti-
bus, quomodo unica mors prædomi-
neri poterit? Corpus & ſanguinem
& omnia tua, imo te ipſum impen-
diſti pro ſalute mea, quomodo mors
detinebit ea, quæ tam pretioſo Xbr
ſunt redempta? Juſtitia es, Domine
Jeſu, non prævalebunt tibi peccata
rnea: Vita es & reſurrectio, non præ-
valebit tibi mors mea: Deus es, non
prævalebit tibi Satanas. Dediſti mihi
arrham Spiritus tui, a iſthac glorior,
iſthac triumpho, & firmiſſime credo,
nullatenus dubitans, quod ad nupties
Agni introire mihi concedetur: Tu
veſtis mea nuptialis, Spenſe caritſhi-
me, quem in Baptiſmate indui: c tu
operies meam nuditatem, neque huic

pretioſæ & pulcherrimæ veſti ſupple-

mentum juſtitiæ meæ afluam: quid
hominis juſtitia, niſi pannus men-
ſtruatæ? A quomodo ergo abomina-
bilem iſtum pannum pretioſiſſimæ
juſtitiæ veſti afluere auderem? Ia
hac veſte apparebo coram facie tua
. in

2) ² Cor. I, 22. b) Apocal. 19, 7.
6⁶) Gal. 3, 27. d) Eſa. 64, 6.

e.

—
in fudici⸗
bem tert
Inhecven
in celel
Deam e⸗
Deum,
D gbis
nebo glor
hac e⸗
berriſimn
Uutemn De
am in
Jei, &
69 46

—

(0e
11 E
4

nin⸗
On
min
nnis
dus dlr
i
daltar
icort
tens De
led 101
le, t

2)

in H

mait⸗
ecien, 1e
ſubire e
lberabisne
1 libenli nll
figmennut
heentn
lbus foſ⸗
5 Urton⸗
ſinguinen
. m im)er
mocdo mo
etiolo Mf
es⸗ Dome
bbi pecgel
o, non re
eut en
ediſt ot

llueg in

er amore Chbriſti. 21

in Judicio tuo, quande judicabis or-
bem terrarum in juſtitia & æqquitate. a
In hac veſte apparebo coram facie tua
in cœleſti regno: hæc veſtis teget
meam confuſionem & opprobrium
meum, ne in æternum recordetur

ejus quisquam amplius. lbi appa-
rebo glorioſus & ſanctus in facie tua

& hæc caro mea, hoc corpus meum
beatiſſima induetur gloria; gleria
autem perenni & æternis ſeculis nun-
quam intermoritura. β Veni Domine
Jeſu, & qui te amat, dicat: Veni!
a) Adtor. 17, 31. b) Apoc. 22, 20.

—

VI.

CONS OLATIO POENITENIIS
EA PASSIONE CHRISTI, EX
ANSHELMO POTIS.
IMUM.
Crux Chriſti noſira corona eſt.
Onis a piorum gloria eſt in Do-

minicæ paſſionis ignominia. O-

mnis piorum requies eſt in vulneri-

bus Salvatoris noſtri. Vita noſtra in
ipſius morte, gloria noſtra in ipfſius
exaltatione. Quam magna eſt miſe-
rieordia tua, cœleſtis pater, omnipo-
tens Deus, potui per me te offendere,
ſed non potui per me te mihi placa-

re, tu igitur in Chriſto me reconcilias

tibi

*.) Bernh. ſerm. 4. in af. Mar.

R—

22 Med. VI. Conſolatio
tibi ipſi. a Vide ergo, ſancte Deus,
carnis ſacramentum, & carnis meæ
remitte reatum. Reſpice, quod bo-
nus perpeſſus eſt flius, & obliviſcere,
quod malus operatus eſt ſervus. Ca-
re mea laceſſivit ad iram, caro Chri-
ſti te inflectat, precor, ad miſericor-
diam. Magnum eſt, quod mea me-
retur iniquitas, ſed longe majus;
quod Redemptoris mei promerita
eſt pietas, magna eſt mea injuſtitia,
ſed multo major Redempteris mei
juſtitia. Quanto enim Deus ſupe-
rior homine, tanto mea malitia eſt
inferior ipfius bonitate; ut qualita-
te, ita etiam quantitate. Totum
quod ſum, tuum eſt conditione, fac,
ut ſit etiam totum tuum diledtione.
Qui me facis petere, b fac & accipe-
re; das mihi quærere, da etiam inve-
nire; doces pulſare, aperi ergo mihi
pulſanti. A te habeo deſiderare, a te

habeam impetrare! a te habee velle,

a te habeam perficere. c Sancte
Deus, juſte judex, ſi peecata mea ce-
lantur, d ſunt inſanabilia; ſi viden-
tur, ſunt deteſtabilia; urunt me do-
lore, ſed magis terrent timore. Ne
contineas, precor, tam veram mi-
ſericordiam, ubi tam veram agnolcis
miſeriam. Magnum hic peccatum
invenis, major adhuc ſit & uberior
tua gratia. Sancte Pater, ne, quæſo,
effundas
a) Ansh. lib. de Redempt. gen. hum.
b*) Matth.7, 7. c) Pbil.2, 13. 4) . 32,3.

—

benient

—
efuncas
Nropter pe
erenlerie,
arlieg
lligteli
crlee. öue
conſlrio
Uimngeſio
tbis & c
nde D
Io g la
ln ſ⸗
lum en
in imkern
ades
biten inn
Mann t
Ger ne gen
niin,
ancem
ſhiees tocpn
lbarte ſ
orum ne
Uis fli
Manime
t 1 Cblar
4) Dl
) ler⸗
dnc

neyin 1

clſl totn
hatet:
ur, ſie el

4Au;

mi Peœnitentis ex pagione Chriſti. 23

—
znce Der
carnis me
,gol de
obliiſce
erwus. .
,cn C
d miſeni⸗
0d mes N⸗
oge niſi
Ponell
mmiltiin
npteis i
Dels I
. malti
t gult
Kitione, 1
ciekiot
1e Nunh⸗
etien ini
engo iii
ftennei,
wbet ſei⸗
. Nanck
n nl⸗
,AN
tunt ne 8
ne.

effundas ſuper me iram tuam, cum
propter peccata mea Filium tuum
percuſſeris.
Sancte Zeſu, libera me ab ira divina,
qui in te ſuſtuliſti eam propter me in
cruce. Sancte öpiritus, protege me tua
conſolatione contra iram Dei, qui in
Evangelio miſericordiam pœniten-
tibus & contritis annunciaſti.
Sancte Deus, juſte Judex, non inve-
nio a lacum, in quem confugere
poſſim a facie iræ tuæ. Si in cœ;=-
lum afſcendero, illic præſens es: Si
in infernum defcendero, ecce tu
ades: ſi afſumam alas auroræ, & ha-
bitem in novithmo maris, etiam illic
manus tua deducet me, & apprehen-
det me dextra tua: ad Chriſtum igi-
tur fugiam, & in illius vulneribus me
abſcondam. O miſericors Deus, re-
ſpice corpus filii tui vulneribus omni

ex parte ſauciatum, & vulnera pecca-

torum meorum ne reſpexeris: ſan-
guis filii tui lavet me ab omnmibus

pPeccati maculis: audi preces ipſius

ardentiſſimas, pro lalute electorum
tibi oblatas. c
2) Pl. 139, 7.8.9. 10. ) I Joh. I,7.
c) Zob. 17, I1.
d Sandte Deus, juſte Judex, terret

me vita mea, namque diligenter dis-
cuſſa tota, aut peccatum, aut ſterilitas
apparet: & ſi quid fructus in ea vide-
tur, ſic eſt aut ſimulatum aut imperfe-

Kum,
) Ans. in medit.

n
=

24 Med. VI. Conſolatio

Rum, aut aliquo modo corruptum, ut
poſſit aut non placere, aut etiam dis-
plicere oculis tuis. Certe tota mea
vita in peccato eſt & damnabilis: aut
infruduoſa & contemtibilis: ſed quid
ſeparo infructuoſam a damnabili?
utique ſi eſt infructuoſa, eſt damna-
Pilis: omnis enim arbor, quæ non
facit fruétum bonum, in ignem pro-
jicietur: a non ſolum illa arbor igni
traditur, quæ malos, ſed etiam quæ
nullos profert fructus. Terrent me
hoœdi ad ſiniſtram judicis conſtituti,
non quia aliquid mali fecerunt, ſed
quia nihil boni egerunt: eſurienti-
bus non dederunt cibum, nec ſit ienti-
bus potum. O ergo lignum aridum

& inutile, æternis ignibus dignum!.

Quid reſpondebis in illa die, cum
exigetur a te uſque ad icdtum oculi
omne tempus vivendi tibi impenſum,
qualiter a te fuerit expenſum? non
peribit capillus de capite, neque mo-
mentum de tempore. O anguſtiæ binc
erunt peccata accuſantia, inde terrens
juſtitia; Jubtus patens horrendum
chaos inferni, deſuper iratus judex;
intus conſcientia urens, foris mundus
ardens. Vix juſtus falvabitur; & pec-
cator ſic deprehenſus in quam partem
ſe convertet? latere erit impoſſibile,
apparere intolerabile.

Unde
a) Matth. 3, 10. b) Masth. 25, 32.
c) 2 Petr. 4, 18. d) Bernb. de inter.
dom. 38.

orniten
—
Unde
conilun
conſlii
ell ucen
Nehin,
Ineo,
3 guo
de nom
Momen
ocamen
Miſeris
tur ſon
Zullior.
ſeientis
Deniten
faltione
ſeorcl
ſonem.
non cor

—
5

1
o
git
CKornn
no pr⸗
hnden
Mandu
n,

on
—

rruptumt
etiam &

r gur 1
ignenn 1
l ubor
ttian 6

1

Tetrent
Sconlttun
retn!
: eluten
nn i
dus dinn
la die
ſdumn ⸗
inpenre
nlum!3
nelen
rknten⸗
ite tett
Hofren.
dtus
ne mn.
Hitur; 16
inpee

ſvttb.,)
,b. &N

deœnitentis ex pagione Chriſti. 25
Unde ergo animæ meæ ſalus, unde
conſilium? Quis eſt, qui dicitur magni
conſilii a Angelus? Ipſe eſt Jeſus, idem
eſt judex, inter cujus manus tremo:
Reſpira, o anima, ne deſperes! Spera
in eo, quem times, confuge ad eum,
a quo fugiſti. Jeſu Chriſte, propter
hoc nomen tuum fac mihi ſecundum
nomen tuum, reſpice me miſerum in-
vocantem nomen tuum. Si me ad-
miſeris intra latiſſimum miſericordiæ
tuæ ſinum, non erit propter me an-
guſtior. Verum eſt, o Domine, con-
ſcientia mea meruit damnationem, &
pPœnitentia mea non ſufficit ad ſatis-
factionem; ſed certum eſt, quod mi-
ſericordia tua ſuperat omnem offen-
ſionem. In te, Domine, confido,
non confudar in æternum!
a) Ma. 9, 6.

VII.

DE FRUGCTU PASYONIS
DO MINICCD.

Mea ſpes eſt paſſio Cbriſti.
Qneies a de paſſione Domini co-
gite, toties de amore Dei & pec-
catorum meorum venia magna omni-
no præſumo. Inclinat caput ad oſcu-
landum, brachia diſtendit ad ample-
Xandum, manus aperit ad elargien-
dum, latus aperit ad cor amore ar-
dens aſpiciendum: exaltatur de terra,
4 ut

a) Bernh. ſerm. de paſſ.

26 Medit. WII. de Pructu

— ———

« ut omnes trahat ad ſeipſum; vulnera
ejus ſunt dolore livide, amore fulgi-
da: bideo per aperturam vulneris in-
trare debemus ad ſecretum cordis:
Prorſus c copioſa apud eum redem-

ptio, quia non gutta aliqua, ſed unda

ſanguinis largiter per quinque partes
corporis emanavit: 4 ſicut uva in
torcular conjecta onere ſuperimpoſi-
to frangitur, ac undique liquorem

effundit; ita caro Chriſti pondere iræ

divinæ & gravitate peccatorum preſ-
ſa, liquarem ſanguinis undiquaque
diffundit. Cum Abraham filium fu-
um in ſacrificium offerre vellet, dice-
bat Dominus: munc vere cognovi,
quod me diligas: e tu quoque im-
menſam æterni Patris dilectionem
agnoſce, † quod filium unigenitum
pro nobis in mortem tradere volue-
rit; dilecti ſümus, g cum adhuc ini-
mici eſſemus, an noſtri obliviſcetur,
cum per mortem filii jam reconciliati
ſimus? an in oblivione coram ipſo
eſſe poterit tam pretioſus filii fui ſan-
guis, cum etiam b lacrymas & greſ-
ſus piorum hominum numerer? an
Chriſtus eorum in ſua vita obliviſci
poterit, pro quibus mortem ſuſtinere
voluit?

a) Zob. 12,22. b*) Kempiſ. de quatuor
mod. vid. Chriftum. Granat. praf. lib de
vita E&hbriſt. c Pſ.t30,7. dà) Bernhard.
Jerm. 22. in Can. e) Gen. 22, 12. f) JZob.
3, 16. g) Rom. 5, 6. b) Pfſ. 56, 9.

. grem

Polnit?
n glorin
tortnegta
InI, mul
frullum.
Obinenmn
Cilim
ehimere
te de in
Ulietgten

gle a

1t Reran
Des ted
anmicitie⸗
Prodi vo

iun puine

Ullris de
Ubuerenn
Uolit ur
108, & 1
Caritſen
ſert olu
Dnatet pen
tiadil han
ieo aon
In ns
Prohri
lrdi
3A Rel
1ii
Retung
Cuutenn
herent
cllt, gli

Ilur

pagionis Dominicæ. 27
———--- — ————
voluit? an obliviſci eorum poterit
in gloria, pro quibus tanta ſuſtinuit
tormenta? & Confidera, fidelis ani-
ma, multiplicem paſſionis Domini
frudum. Chriſtus pro nobis ſan-

ne suineum ſudorem fudit, ne frigi-
n e qiſſmus in mortis agone ſudor nos
e i opprimeret: luctari voluit cum mor-

enn a re, ne in agone mortis deficeremus:
anxietateim graviſſimam & triflitiam
usque ad mortem ſuſtinere voluit,
ut æternæ letitiæ in cœlis partici-
toune pes redderemur. Olſculo, quod
amicitiæ & benevolentiæ ſignum,
Prodi voluit, ut peccatum, quo Sa-
tan primos parentes ſub ſpecie ſin-
Sularis benevolentiæ prodidit, ex-
tingueretur: a Judæis capi & ligari
voluit, ut nos peccati vinculis liga-
tos, & in æternam damnationem
" conjiciendos, ſolveret: In horto
fieri voluit paſſionis initium, ut ex-
piaret peccatum, quod in horto pa-
radiſi habuerat principium: ab An-
gelo confortari voluit, ut Angelo-
rum nos redderet in colis ſocios:
a propriis deſeritur diſeipulis, ut
nos turpi defectione a Deo avulios
ſibi agglutinaret: coram concilio
a falſis teſtibus eſt accuſatus, ne nos
àa Satana per legem Dei accuſaremur:
Condemnatus eſt in terris, ut nos ab-
ſolveremur in cœlis; pro peccatis ta-
cuit, qui peccata non fecit, ne pro-
. pter

ve liguun
vonceren

ſe go

⁵) Luth. in hom. de paſ.

29 Medit. VII. de Fructu

pter peccata noſtra in judicium Dei
adducti obmuteſcere cogeremur: ala-
pis cædi voluit, ut nos a conſcientiæ
& Satanæ ſtimulis abſolveremur: il-
ludi ſibi paſſus eſt, ut nos inſultori
Satanæ illudere poſſemus: facies
ipfius tegitur, ut a nobis removeret
velum peccati, quod in nobis aſpe-
Rum Dei impedit, & damnabilem
ignorantiam inducit: veſtibus exui
voluit, ut innocentiæ veſtis per pec-
catum amiſſa nobis reſtitueretur:
ſpinis compunctus eſt, ut cordis no-
ſtri compunctiones ſanaret: crucis
pondus portavit, ut onus æ&ternæ
pœnæ a nobis ſubmoveret: a Deo
ſe derelictum clamavit, ut æternam
Dei cohabitationem nobis pararet:
ſitivit in cruce, ut rorem divinæ gra-
tiæ nobis promereretur, ac ne æter-
na ſiti perire cogeremur: æſtu iræ
divinæ torreri voluit, ut infernalem
ignem aà nobis tolleret: judicatus
eſt, ut a Dei judicio nos liberaret:
reus peractus eſt, ut nos reos abſol-
veret: iniquis manibus cæſus eſt,
ut Diaboli verbera a nobis tolle-
ret: præ dolore clamavit, ut ab
ternis ululatibus nos ſervaret:
lachrymas profudit, ut noſtras ab⸗
ſtergeret lachrymas: mortuus eſt,
ut nos viveremus: dolores infer-
ni perſenſit, ut nunquam illos ſen-
tiremus: humiliatus eſt, ut noſtro
tumori medicina afferretur: corona
ſpines

—
Hinea to
nam ne
dus pagi
Preliaret
motte,ut
mus glor
contumel
bllation
lehelei
Mu Per
ſc infimt
Un: ue
IIn, ſed
Deccatis,
Ciclts
tun, ſed
fuo:
Ium Fuln
Ulinis
Gun te
Iin ſern⸗
in lbo
as eſtn
coner t⸗
Mhum, ſe⸗
getn.

9
4 Der
Cen
)ez,
oh
5 der,

rucke
—

ieium 1
remut:1:
conlcient
erenhut 1
S inilſe
nus: ſees
tenore⸗
nobis 46

Gammbie

ellibus en
elis per e
telliwverer

naret: i⸗

onus Eite
eret:
Ut Eiemn
ddis ſinn

. irineß

, Ne 1
: alli
inſeni
1: iſe
n0s ſbenne
6 1els i
5 cis 6
nobs n n
nuit, N
os enn.

paſſionis Dominiczk. 29
ſpinea 4oronatus eſt, ut cœleſtem co⸗-
ronam nobis promereretur: ab omni-
bus paſſus eſt, ut omnibus ſalutem
Præſtaret: caligaverunt ejus oculi in
morte, ut nos in luce cœleſtis vivere-
mus glociæ: audivit ignominias &
contumelias, ut in cœlis audiremus
jubilationes Angelicas. Ne igitur

deſperes, fidelis anima, infnitum bo-

num per peccata rua eſt offenſum,
ſed infinitum perſolutum eſt preri-
um: judicanda es propter peccata
tua, ſed Dei Filius pro totius mundi
pPeccatis, quæ in ſe receperat, jam ju-
dicatus eſt: punienda funt peccata

10 tua, ſed Deus ea jam punivit in Filio

iuo: magna ſunt peccatorum tuo-
rum vulnera, ſed pretioſum eſt ſan-
guinis Chriſti balſamum: maledi-
ctum te pronunciat Moles, a quia
non ſervaſti omnia, quæ ſcripta funt
in libro legis, ſed Chriſtus pro te fa-
Guas eſt maledictum: ſcriptum eſt
contra te in cœleſti curia chirogra-
phum, ſed illud Chriſti ſanguine eſt
deletum. Tua ergo paſho, o pie
Chriſte, ultimum meum refugium. 2

VIII. DE

a) Deae. 27. v. alt.
*“) Galat. 3, 13.
c) Coloſj. 2, 144.
4) Bernh. ſerm. 22. in Can.

30 Med. VIII. De certitudine

VIII.
DE CERITUDINE SAL UTIS
NOTRS.
Bona ſpes confundere neſtit.
Uid turbaris, anima mea, quid de
miſericordia Dei adhuc dubitas?
Memento creatoris tui: Qui creavit
te ſine te; qui formavit corpus tuum
in occulto, a quando formatum cor-
poris tui habitaculum in inferioribus

terræ? Qui igitur curam tui ſuſce-

pit, cum nondum effes, nonne & is
euram tui ageret, poſtquam ad ima-
ginem ſuam te condidit? Creatura
Dei ſum, ad creatorem me converto.
Quod ſi natura mea infecta eſt a Dia-
bolo, ſi ſauciata & vulnerata eſt a la-
tronibus, ſcilicet peccatis, vivit ta-
men adhuc creator meus; qui me
potuit facere, ille poterit etiam refi-
cere: qui me creavit ſine ullo malo,
poterit a me tollere omne malum,
quod Diaboli ſuggeſtione, Adami
prævaricatione, propria etiam mea
actione ad me ingreſſum, peruaſit
omnem ſubſtantian: meam; poterit
igitur creator meus me reficere, mo-
do etiam velir. Utique vult, quis
enim opus ſuum odio habet? non-
ne coram eo ſumus, ſicut lutum in
manibus figuli? c quod ſi me o-
dio haberet, ex nihilo utique non
creaſſet,

4a) Pſ. 139, 15. ) Lac. 10, 30.
2) Zer. 153. 5. 64) 3

dune⸗

N

—
Uigue no
ommiunh
Mirhilie
men reder
rin⸗ o
infiu
lginr,
imlp
len den
Ne leli,
Rteſen
IN nkem
Del ſi
tur Mne
compfecti,
Mühi jele
tnacicit 4
6nnifene
e nuenl
N Unns.
nehnn
ſiaſen
enareeei
flinm ni⸗
Alinhen
nod
Uo Non

S⸗

l
ſin d

un eleni

AI.
14. 41 l
132,2

titucit Salutis nuſtræ 31
utique non creaſſet; ipſe Salvator eſt
omnium, a maxime vero credentium.
Mirabiliter me creavit, mirabillus ta-
men redemit. Nunquam illuxit cla-
rius, quod nos dilexit Dominus, quam
in iphus paſſione & vulneribus. b Vere
diligitur, propter quem unigenitus
ex fſinu patris mittitur. (Qod ü fa-
Dmatun lutem meam non deſiderares, Domi-
ihkrim ne Jeſu, quare de cœlo deſcendertes?
N tII MESed deſcendiſti in terram, in mortem,
ponel in crucem. Ut ſervum redimeret
ums“ Deus, filio non pepercit. a Vere igi-
tur magno amore genns humanum
complectitur, qui propter generis hu-
mani redemptionem Filium iintm
htradidit affligendum, occidendum,
crucifigendum. Carum omnino &
vere magnum pretium, quo redem-
Stetunt Pi ſumus; cara igitur & magna
e uloni redemptoris miſericordia. Videci a-
nhe N licui poſſet, quod Dens que magno
ne, 4 amnore electos ſuos filios diligat, quo
erin 6 filium unigenitum: cui enim ali-
quid impendimus, illud carius eſt eo,
quod impendimus: Ut adoptivos ha-

n 4

Filio non pepercit. Quid ergo ma-
Snum eſt, quod in domo cœleſti man-
m ſiones nobis paraverit, y cum filium
ſuum dederit, in quo eſt toca plenitu-
ek 2) I Tim. 4, 10. b) Bernbard lem.
Alex. I. I Paædag. c. 3. c) Phil. 2, 8. d)
Rom. 8,32. err. I, I8. F) Jr 14: 3.

1t
AKne

32 Med. IIX. De certitudine
do divinitatis. Certe ubi divinitatis
plenitudo, a ibi quoque plenitudo

æternæ vitæ & glotiæ: Quod fü in

Chriſto dedit plenitudinem vitæ æ=-
ternæ, quomodo parvulam ejus par-
ticulam denegabit? Vere magno amo-
re nos adoptivos filios cœleſtis pater
amplectitur, propter quos unigeni-

tum Filium tradidit: Vere magno

amore Filius nos complectitur, qui
propter nos ſeipſum tradidit; ut di-
vites nos faceret, extremam tolera-
vit pauperiem, non enim habuit, ubi
caput reclinaret ſuum; ut nos Dei fi-
lios faceret, ipſe homo naſcitur, neque
peracto ſemel redemtionis opere in
poſterum nos negligit, ſed adhuc in
dextra majeſtatis divinæ conſtitutus
interpellat pro nobis. c Quid ad ſalu-
tem neceſſarium mihi non impetra-
bit, cum ad ſalutem mihi promeren-
dam ſeipſum impertiverit? Quid Pa-
ter denegabit Filio, qui obediens eſt
ficdus usque ad mortem, mortem au-
tem Euci⸗? 4 Quid Pater denegabit
Filio, qui Xôρο àa Filio præſtitum
jam ante acceptavit? Accuſent me
peccata mea, in hoc interceſſore con.
ſido; major eſt, qui excuſat, quam qui
accuſat. Terreat me imbecillitas
mea, in ipſius virtute glorior. Accu-
ſet me datanas, modo excuſet me hi
. Me-

2) Col. 2, 9. b) Matth. 8, 20.
6) Rom. 8, 34. 4) Phil. 2, 8

Retiato

1n Kin
hant, l
eterr⸗
Dreeatut.
ſei e, g.
ſcheiten
aiſoli
Mhotare
Mnfueri
Peceara n
Dikiter
ter, uch
niſ nor
1 Ne
eihl I
l, ee
eere ne
Ulkig
) de
ceine,
39, 9.
1 .

—

0 4
De
Dr
luc

. iden

m don

4

dine
—
lvinieni
lenitude
nod
te e
ejos Ui.
Vnc nd
ellis ate
D
e mignt
tut, 4
it; uc
un tolet
noboir, ⸗
nos Dei;
jrunznee
oheſe
Raudhue!
conlitue
idal⸗
n imen
rotmere
hechens
holten 4
rdenegin
rrſin⸗
cenſent 1
elore
vann

Salutir noſtræ 33

Mediator. Accuſet me cœlum & ter-
ra, & iniquitatis meæ reum me per-
agant, ſufficit mihi, quod pro me cœ-
li & terræ creator, & ipſa juſtitia de-
precatur. a Sufficit mihi ad meritum,
ſcire, quod non ſufficiat merirum:
ſufficit mihi, eum habere propitium,
cui ſoli peccavi, quicquid ille non
imputare decreverit, ſic erit, quaſi
non fuerit. Neque me mover, quod
pPeccata mea & gravia & varia, & ſæa-
Pius iterata: niſi enim peceatis onera-
rer, juſtitiam illius non deſiderarem;
niſi morbum haberem, medici opem
non implorarem. c Ipfe Medicus eſt,
c ipſe Salvator, à ipſe juſtitia eſt, e
ſeipſum negare non poteſt: ego ægro-
tus, ego damnatus, ego peccator,

meipſum negare non poſſum. Mi-

ſerere mei, o Medice, Salvator, o
Juſtitia, Amen. SS
2) Bernb. ſerm. 68. ſuper Cant. Idem
de inter. domo c. 31. b) Aug. 10. Conf.
7. 28. 6) Matth. 9, 12. à) Matth, 1, 21.
*) I Cor. I, 30.

IX.
DE AMANDO SOLO DEO.

Domino jungaris amore.

D ERise 4 te, fidelis anima, & ama

illud ſummum bonum, in quo o-
mnia bona, ſine quo nullum aliud ve-
rum bonum. Nulla creatura volun-
C2 tatem
⁶ł) Ansh. in perſol. c. 25.

34 Meditatio IX.

tatem noſtram exſatiare poteſt, quia
nulla creatura perfectum bonum ob-
tinet, ſed tantum participatum. Ri-
vulus quidam boni a divinitate ad
eam traducitur, ſed fons in Deo ſem-
per manet: quare ergo fonte relicdo
rivulos conſectari velimus? Omne
bonum in creaturis eſt imago quæ-
dam perfecti illius boni, quod in Deo,
imo quod ipſe Deus eſt; quare ergo
arrepta imagine ipſam rem deſerere
velimus? Columba ex arca Nohæ
emiſſa non poterat in aquarum volu-
bilitate invenire, ubi requieſceret pes
ejus: a ita anima noſtra in omnium
rerum ſublunsrium numero non pot-
eſt quicquam invenire, quod deſide-
rium ejus plene impleat, propter
ſummam earum inconſtantiam & fra-
giliratem. Annon ſibi ipfi injuriam fa-
cit, qui infra dignitatem ſuam aliquid
amat? Jam vero anima noſtra omni-
bus creaturis nobilior, quæ Dei palh-
one & morte redempta: quare ergo
creaturas amare velit? Annon id ma-
jeſtati, in quam evexit illam Deus,
conhtrarium? Quicquid amamus, id
vel propter potentiam, vel propter

fapientiam, vel propter pulchritudi-

nemamamus: quid vero Deo poten-
tius, quid Deo ſapientius, quid Deo
pulchrins? omnis Regum mundano-
rum potentia ab eo & lub eo: omnis
hominum fapientia as divinam col-
lata,

4) Gen. 8, 8.

un, ſtule
uchritne
lumnites
glipiam
1tionis r
ntio
t la
entichn

Pemnunet
66 Per⸗
ehutue
ini A
1e ego
6 rius
ternuneis
ühetet
Jue noh
wbi fhe
iin oln
ltiare .
atoren
n mor
eturir
naryit
untg,
ne, (
itene
glinn
lundts
t D
hemg. n
uc in
it

RI.

—
tell, Gi
num r.
um. N
nitate 1
Deo ſenn⸗
nte jelich
65 On
go er.
odinben
gare e
geſerett
lc Nonn
grunm Vole⸗
jeſteſet⸗
nomni
0 10N l
Lol tefte⸗
, heſ
ium Kin
ligul
ſtra ond
eDei i.
ore en
n id n
mn Den
amis
el goſte
chritle:
eb hte
nid

mulene
9: m

co!
nam 6

10e

De amando ſolo Deo. 35
——
lata, ſtultitia eſt: omnis creaturarum
pulchritudo ad divinam collata, de-
formitas eſt. Si potentiſſimus Rex
quispiam cum tenuis ſortis ac con-
ditionis virgine per internuncios de
conjugio ageret, an non ſtolide age-
ret illa virgo, ſi prætermiſſo Rege
potentiſſimo, egenis vellet adhærere
internunciis & Regis miniſtris? Sic
Deus per omnem illam creaturarum
pulchritudinem nos ad ſe vocare,
ad ſui amorem excitare voluit; qua-
re ergo anima noſtra, quam ſponſus
Chriſtus expetit, creaturis velut in-
ternunciis hujus ſpiritualis conjugii
adhæret? Ipſæ creaturæ clamant,
quare nobis adhæreſcitis? quare in
nobis finem deſiderii veſtri ponitis?
non poſſumus appetitum veſtrum
exſatiare, ad utriusque noſtrum
creatorem accedite: a creaturis nul-
lus amor reciprocus ſperandus, à
creaturis etiam nullus amor erga
nos cWαρρ: ſed Deus, qui eſt ipia
caritas, a amantem ſe non poteſt non
amare, quinimo amore ſuo omnia
defideria noſtra & omnem amorem
noſtrum prævenit, quantum erge
diligendus, qui prior tantum nos di-
lexit? Dilexit nos, cum nondum eſ-
ſemus: nam diledtionis divin. eſt,

quod in hunc mundum nati ſumus.

Dilexit, cum inimici eſſemus: bnam
3 miſeri-

a) 1 Joh. 4, 16. b) Rem. 5, §.

36 Me

ditatio IX.

miſericordiæ & dilectionis divinæ eſt,
quod Filium redemtorem miſerit:
Dilexit, cum in peccata prolapſi era-
mus: nam dilectionis divinæ eſt, quod
non continuo, ſi delinquimus, morti
nos tradit, ſed converſionem noſtram
expectat. Dilectionis divinæ eſt,
quod præter noitrum meritum, imo
contra meritum, ad cœleſtia nos tra-
ducit palatia. Sine amore Dei nun-
quam ad ſalutarem ejus cognitionem
pervenies: ſine amore Dei omnis
ſcientia inutilis, imo noxia. Quare
caritas excedit omnium myfſteriorum
notitiam? a quia hæc etiam in Dia-
bolis, illa non niſi in piis. Quare Dia-
bolus infeliciſſmus? quia tummum
bonum amare nequit. Quare Deus
contra feliciſſimus & beatiſſimus?
quia omnia amat, delectatur in omni-
bus operibus ſuis. ́ Quare amor Dei
in hac vita perfectus non eſt? quia
tantum diligimus, quantum cogno-
ſcimus. Jam vero in hac vita ex par-
te ſolum cognoſcimus & in ænigma-
te. c In æterna vita perfecte beati
erimus, quia perfecte amabimus De-
um; perfecte amabimus, quia per-
fecte cognoſcemus. Nemo poterit
ſpem habere perfecti amoris divini in
