quia care nos emit: caros nos habet,
quia caris & pretioſis paſcit; caros nos
haber, quia c ipſius caro & membra
ſumus. Hæc unica omnium morbo-
rum ſpiritualium panacæa, 4 hoc is
adavaslsς ρνααον. e Quod enim
peccatum tantum, quod ſancta Dei
caro non expier? qued peccatum tan-
tum, quod vivifica Chriſti caro non
ſanet? quid tam ad mortem, quodilii
Dei morte non tollatur? quæ tam
mortifera Diaboli tela, quæ in hoc di-
vinæ gratiæ fonte non extinguantur?
quæ tanta conſcientiæ labes, quam
Aanguis hie non emundet? Iſraelitis
. in

/

.

) Ambroſ. de reſurr.
*⁶) Eph. 5, 29. c) Epb. 5, 30.
d) Ignat. Epift. II. aa Eph.
6) Bernb. ſerm. in hebd. per nos.
T) BEBxog. 13, 21.

De N

in nube
Vero non
tie, mnin
ſend hie I
fenor ca
cetitanot
s ſzejt,
ntſum,
Mum,
tueiis 4
ln cren
qulum.
hoe ocd
Tatut ere
Möndtur
Dore Chr
Menbra .
Uſinr
ſn an
ne ange
emunm
nes ii
ii. la
1 nais
At

coien
thisalkt
005 ne
ſur Nuun
pon ſ
tnen in
go tail
3, gs 1
terit, .
1 gbontt
tan,nit
geheiamns
de Cil
wii
itenni⸗
ſnemne
ium no
l, 4 fo
(e⸗
ſao
ceitun -
ſian⸗
) gen
einta⸗
eiggunn
Melni,
4

De Myſterio Cœnæ Domikicc. 3

in nube & igni aderst Dominus, hic
vero non nubes, ſed a ipſe Sol juſti-
tiæ, animarum noſtrarum Lux præ-
ſens, hic non ignis divini furoris, ſed
fervor caritatis ſentitur, neque re-
cedit a nobis, ſed ' manſionem apud
nos facit. Primi c parentes in Pa-
radiſum, hortum illum fragrantiſſi-
mum, & ſuaviſſimum, æternæ beati-
tudinis typum introducebantur, ut
divinæ benignitatis admoniti, debi-
tum creatori ſuo præſtarent obſe-
quium. Ecce plus quam Paradiſus

hoc loco; creatoris enim carne ſatu-

ratur creatura. Filii Dei fanguine
mundatur pœnitens conſcientia, cor-
Pere Chrifti aluntur Chriſti capitis
membra: divinis & cœleſtibus epulis
paſcitur fidelis anima. Sandta Dei
Gro, quam adorant in unitate per-
ſonæ Angeli, venerantur Archangeli.
tremunt poteſtates, admirantur vir-
tutes, illa fit ſpiritualis noſtra alimo-
nia. Lætentur a cœli & exultet ter-
ra, magis autem fidelis anima, cui
tanta ac talia impenduntur munera.

E 3 XX. DE
a) Mal. 4, 2.

*) Zob. 14, 23.
*) Gen. 2, 8.

4

84 Meditatio YXX.

DE SERIA ANTE USUM
SACR, COENEPRA-
PARATIONE.

Chriſti ſis providus boſpes.
Non vulgares quædam epulæ, nec
Regis quoddam convivium, ſed
ſanctiſſimum corporis & ſanguinis
Ghriſti myſterium nobis proponitur
tratandum. Utique igitur digna re-
quiritur prœparatio: ne pro vita inve⸗
niamus mortem; pro milericordia

accipiamus judicium: quam trepi-
dat, quam timet ſanctiſſimus ille ba-

triarcha a ſidei fortitudine infignis,
cum aliquande Dei filius in hominis
forma ipſi appareret, & Sodomam ſe
everſurum prænuncisret: hic non a-
ſpiciendus proponitur Dei agnus, ſed
guſtandus & eſitandus. Uſias, b cum
Incultius ad arcam fœderis accederet,
lepra a Domino percuſſus eſt proti-
nus: quid igitur mirum, ſi judicium
ſibi edit & bibit, qui indigne de hoc
pane edit, & de hoc vino bibit? hic

enim vera Novi fœderis arca per il-

lam verterem præfigurata. Veram
autem præparationem d unico ver-
bo docet Apoſtolus: Probet ſeipſun
(inquit) bomo, & ſic edat de pane hoc.
Ut autem omnis probatio divina
a

a) Gen. 18, 2. b) 2 Paral. 26, 16.
*) I Cor. II, 29. 4) 1I Cor. 11, 28.

Depre

1d dfvin
(hari
gbint .
mhi
AAbonmo
nilimut
kerertim
mum.
NCn ad
llere,
lelt ten
tepletus
ken r
Aine f
ſunnne
1aſs an
Ita Coſe
Coſier⸗
mnituen
rfehte
eniil:
Dundus
nu eſt
remn ſi
1lent
lentir
netlinn
Unnten
i

VNI

Phl.
1.

leſeen
eyllr 1
Wijum, k.
& Doenm

niſetcon
glan te⸗
mnus ilel⸗
in hon⸗

Soconm

hic N0;
apns 4
llas, u
dee
6 ncelaſt
6 ſte
lfulſe
igne e N

De præparatione ad cœnam. 95

ad divinæ Scripturæ normam erigen-
da, pari ratione etiam hæc, quam re-
quirit Paulus. Conſideremus igitur
primo loco noſtram infirmitatem. Quid
eſt homo? a pulvis & cinis: e terra
naſcimur, de terra vivimus, in terram
revertimur. Quid homo? ſperma fœ-
tidum, ſaccus ſtercorum & cibus ver-
mium. b Homo natus ad laborem,
non ad honorem: Homo c natus de
muliere, & ob hoc cum reatu, brevi
vivit tempore, ideoque cum metu,
repletus multis miſeriis, ideoque cum
fletu, & vere multis, quia corporis &
animæ ſimul. Neſcit homo ortum
ſuum, neſcit obitum; ut herba ſolſti-
tialis pauliſper ſumus, ac brevis illa
vita dolores haber minime breves.
Conſideremus ſecundo loco noſtram in-
dignitatem: omnis quidem creatura
reſpectu creatoris, umbra, ſomnium,
e nihil; utique etiam homo. Sed
pluribus & gravioribus modis indi-
gnus eſt homo; peccatis enim crea-
torem ſuum offendit. Deus Natura
& eſſentia juſtus eſt: Natura igitur &
eſſentis peccatis iraſcitur. Quid
nos ſtipulæz ad f ignem illum con-
ſumentem? quomodo fœdiſſima no-

ſtra facta confiſtent? quomodo ini-

E 4 qui-

a Gen. 18,: 27. b) Bernb. l. Medit. c. 3.

4) JZoh. 14: I.
d) Dernh. l. rad Eugen.

e) Pſ. 39, 7. F) Deut. 4, 14.

Meditatio X.

quitates noſtræ, a quas ponis coram
te, & errores noſtri, quos collocas in
lumine vultus tui? Infinitus Deus &
ſemper ſui ſimilis, infinitæ juſtitiæ &
infinitæ iræ: quod ſi in omnibus ope-
ribus, utique etiam in ira, in juſtitia &
vindicta Deus magnus eſt & admira-
bilis prorſus. Qui non pepercit filio,
nunquid parcet figmento? qui non
pepercit ſanctiſſmo, nunquid parcet
ſervulo nequam? In tanto apud
Deum odio peccatum eſt, ut puniat
illud in dilectiſſimis, quod patet in
Lucifero, Angelorum primario, Pro-
batio autem, non ſolum nos reſpiciat,
ſed etiam benedictum bune panem, qui
eſt communicatio corporis Chriſti:
cum verus gratiæ fons, & inexhauſta
miſericordiæ ſcaturigo apparebit;
prorſus negligere nos non poterit
Dominus, quos ſuæ carnis participes
facit: quis b enim carnem ſuam un-
quam odio habuit? hæ igitur ſanctæ
epulæ transmurabunt animas no-

ſtras: hæ divipiſſimæ epulæ divinos

homines nos effcient, donec tandem
futuræ felicitatis conſortes efficie-
mur, 5 86& 5X8& 2α ν αοοτοαποα
3X Oeοσαπαο d/äzτις: cquod hic in fide & my-
ſterio, illic in re & apertiſſim e habe-
bimus. Ipſa quoque corpora noſtra
hanc dignitatem conſequentur, ut
qin illis Deum a facie ad faciem vi-
dere
a) Pſ. 90, 9. b) Eph. 5, 29. *) Nazi-
nz. oraz. 4. ge 15eol. 4) I Cor. I3, 12.

„

De pre,

terepoſſi
lndi tem
(orete N

Uiitcontn

cinn ſanar
1I hrc v
Prestom
Momiſhon
loc cote
Dekumnus:
te Vita

(nig

bennu
ein Per
betemidt
omoco
tnezdi

mbit, gl

(e k

lengns )r
mni ro⸗
eiein
Ueniatur
ſti,
tian
ihtieis
Illeris
ei 34
len tu
cherum
Tlat
Ndi

4) R
4) M.
2

—
oliss corn
collocnst
us Deul
ſlitie
mmibusce⸗
ioſalſtrt
& uni
hetet
1 g
uic pn

4
tato

I Dunn

od geteil
mario, 8
steſiic⸗
pluen
rs Cnii
, inetni
4rinti
go el
ottoß⸗
n wuan i
gitur lult
577 1o
Pninmd
le Girnnd
Cer uſte⸗
tes e
onudn
n holt

jentut, 1

De præparatione ad œnam. 87
dere poſſimus, quæ jam ſunt Spiritus
ſandti templa, & Chriſti inhabitantis
corpore & ſanguine fanctificantur &
vivifcontur: hæc ſancticima Medi-
cina ſanat omnia peccatorum vulne-
ra: hæc vivifica caro omne mortale
Pecestum ſuperat; hoc ſancdtiſimum
Prômiſſonum divinarum ſigillum eſt,
quod coram judicio divino oſtendere

pofflumus: hoc pignore nobis dato

de vita æterna ſatis tuto gloriamur,
ſi Chriſti corpus & ſanguis nobis ex-
hibentur, utique etiam omnia bene-
ficia, per ſanctiſſimum illud corpus &
benedictum illum ſanguinem parta:
quomodo, qui minora dedit, majora“
denegabit? qui filium a ſuum dedit
nobis, quomodo non omnia cum eo
dabit? Exultet b igitur Sponſa, quia

tempus prope eſt, quando ad nuptias

agni vocabitur, induatur pretioſis,
accipiat e nuptialem veſtem, ne in-
veniatur nuda: veſtis illa Sponſi ju-
ſtitia, quam in baptiſmo induimus:
Juſtitia nofira tantum aheſt, ut veſtis
nuptialis ſit, ut etiam ſit pannus
mulieris menſtrustaz. Timeamus

igitur ad ſolennitatem illam nuptia-

lem turpiſmas illas & fœtidiſhmas
operum noſtrorum veſtes afferre; in-
duat nos Dominus, ene inveniamur
nudi. F
E S XXI.
4) Rom. 8, 32. b) Apocal. 19, 7.
e*) 2 Cor. 5, 3.

1

—

886 Meditatio YXI.

XXI. iſnorb
4 lalis ar
DE CHRISTI ASCEN Is& in
&ONE. or dol
Gere, Ol
Cum Chriſto aſcendere noſtrum eſt. Meutet

Ogita, fidelis anima, aſcenſionem oite
Sponfi tui: Chriſtus vifibilem aitz
præſentiam ſidelibus ſuis ſubtraxit, More:
ut fides haberet exercitium, beati aæ unnc
amque non vident & credunt. Ubi (intſl
eiſt b“ Theſaurus noſter, ibi ſit etiam Acchel
cor noſtrum. Theſaurus noſter Chri= ieikeri
ſtus in cœlo eſt, cœleſtibus c ergo ad- ull ſl
hæreat cor noſtrum, & ea, quæ ſur- Cen i
ſum ſunt, cogitet. Sponſa reditum umin
ſui Sponſi ardentiſſimis exoptat ge- tirhe,
mitibus: ita fidelis anima ſemper exx- Umn, lot
optet adventare diem illum, in quo à Kteign
ad nuptias agni introducatur, confi: (kinan
dat in arrha ſancti Spiritus, quam Ullet,
aſcendens reliquit ei Dominus: con- Mtui
fidat in corpore & ſanguine Domini, mine R
quæ in cœnæ myſterio accipit, & 1tl, itn
credat corpora noſtra cibo hoc in- Mundane
corruptibili ſaturata aliquando re- an 4
ſuſcitatum iri; quod jam credimus, Urian
tunc videbimus; & noſtra ſpes tune Mh hen
erit res; ſub ſpecie F aliena adeſt lzdit

via- (Al
a) Zob. 20, 29. uuien
*) Mattb. 6, 21.
c) Col. 3, 2. .
4) Apoc. 19, 7. 14n
*) Iren. lib. 4. c. 34. Ang. in Eſ. 74. NS
Ff) Luc. 24, I5. ſon

CEN

umc.
ſenſonen
iblen
ſütenni⸗
n, denti 4
Cont. UV
Piſtelin
nolerCh
t ego
4, glel⸗
A eelimn
eroptet
ſent 4
n, in o/
rut, n
tus; n
inos,.,
ne⸗ Dumt,
giet,
uno n
1 dedinih
1 ſeurni
Aien , 40el

—

5 it N. 4

De Chriſti aſeenſione. 89

„ . 6 ;— .
viatoribus nobis Dominus, ſed in cœ-

leſtis patriæ diverſorio eum agnoſce-
mus & intuebimur. Voluit autem Sal-
vator noſter a monte a oliveti aſcen-
dere; oliva pacis & gaudii inſigne,
merito ergo ab oliveti aſcehdit mon-
te, qui territis & conſternatis conſci-
entiis tranquillitatem peperit ſua
paſſione: merito ab oliveti aſcendit
monte, qui maxima cœleſtis curiæ ac-
cipitur jubilatione. Montana illa nos
ad cœlleſtia vocant, ſequamur ſanctis
deſideriis, quia pedibus non poſſu-
mus ſequi corporeis. Moſes b ibi-

dem in monte aſcendit ad Domi-

num, in montee ſanécti adorarunt Pa-
triarch?, montana àa elegit Abra-
ham, Loth vero planiciem: relinquat
fidelis anima mundi planiciem, ſi ad
cœli montana ſancta devotione con-
tendat, ita dulcisſima ſentiet DEI
interius loquentis alloquia, ita in o-
ratione ſua poterit e adorare in Spi-
ritu, ita conflagrationem æternam
mundanæ planieiei paratam poterit
cum Abrahamo effugere. Betha-
nia villam humilitatis & afflictionis
notat, per quam ad regnum cœlorum
nobis patet aditus, ſicut & Chriſtus †
ex villa afflictionis ad cœleſtia pene-
travit gaudia. Hactenus cœlum clau-
5 ſum
a) Actor. I, 12. b) Exod. 19, 3.
c) JZoh. 4, 20. 2) Gen. I3, II.
e) Zoh. 4,20, F) Luc. 24, 20.

90 Meditatio XXI.

ſum videbatur, & Para diſus ſuperior
« per romphæam rutilantem cuſto-
ditus, nunc victor Chriſtus cœlum
aperit, ut nobis in cœleſtem patriam,
unde excideramus, viam monſtraret.
Stabant b diſcipuli ſublatis oculis

cœlum intuentes, ita veri Chriſti

diſcipuli cordis oculos ad ccœleſtia
contemplanda attollant. c O Do-
mine Jeſu, quam glorioſa pasſionem
tuam conſecuta eſt clauſula! quam
felix hæc & quam ſubita mutatio!
qualem te vidi patientem in monte
Calvariæ, & qualem te nunc con-
ſpicio in monte oliveti? Ibi eras ſo-
lus, hic multis Angelorum millibus
comitatus: ibi aſeendebas in cru-
cem, hic in nube aſcendis ad cœ-

lum: ibi crucifigebaris inter latro-

nes, hic exultas inter Angelorum cho-
ros: ibi clavis cruci affixus & damna-
tus, hic liber & damnatorum libera-
tor: ibi moriens & patiens, hic gau-
dens & triumphans. Chriſtus a eſt
caput noſtrum, noes ipſius membra:

gaude igitur & exulta in aſcenſione

capitis tui, fidelis anima! e Gloria
capitis membrorum etiam gloria eſt:
ubi caro noſtra regnat, ibi nos regna-
re credamus: ubi ſanguis noſter do-

minatur, ibi nos glorioſos futuros ſpe-

remus,

*) Gen. 3, 24. b) Aktor. 1, II. )
Grana. de vita Chriſti merit. 2. d) Epb.

5, 23 e) Max. de reſur.

—

temus, e
bennt,
non kehe
teligun
Crun cc
etpo eqr
erinct

P Ultem ho⸗
uem zece

ſu de (
Et Leſn
turus:
elhigt
Paſtone
Lecione

(ore

kem 4
lon lolen
ttlam 0
Uun illn

iſcid

enum
mn veni
elibus
centiz
ihn
e; nec 4
Nee C

aum ſlig
n ie
enren

5

luſe

—

De Chriſti aſcenfione. 91

remus, etſi peccata noſtra nos prohi-
beant, Naturæ tamen communio
non repellit: Ubi caput eſt, ibi etiam
reliqua membra erunt: caput no-
ſtrum cœlum ingrefflum eſt, habent
ergo æquiſſimam rationem de cœlo
ſperandi reliqua membra, non ſolum
autem hoc, ſed in cœlo jam poſſeſſio-
nem accepere. a Deſcendit Chri-
ſtus de cœlo nos redemturus, aſcen-
dit viciſſim ad cœlum nos glorifica-
turus: nobis natus eſt, nobis paſſus
eſt, igitur & nobis aſcendit. Chriſti
paſſione noſtra caritas, Chriſti reſur-
rectione fides noſtra, Chriſti aſcen-
ſione ſpes noſtra ſolidatur. Sequi
autem debemus Sponſum noſtrum
non ſolum ardentibus deſideriis, ſed
etiam operibus bonis: in b ſuper-
nam illam civitatem non intrabit
aliquid coinquinatum, in hujus rei
ſignum Angeli ex cœleſti Hieroſoly-
ma venientes apparuerunt c amicti
veſtibus albis, quibus puritas & in-
nocentia denotatur: Cum humi-
litatis magiſtro non aſcendit ſuper-
bia, nec cum bonitatis autore malitia,
nec cum pacis amico diſcordia, nec
cum filio virginis libido & luxuria:
non aſcendunt vitia poſt virtutum
Parentem, nec peccata poſt juſtum,
E nec

a) Euſeb. Emiſſ. bom. de Aſcenſ-
Bernb. b) Apoc. 21, 27. c) Ack. 1, 10.
) Euſeb. Emif. I. d.

92 Meditatio YXII.

nec infirmitates ire poſſunt poſt Me-

dicum. Qui Deum coram aliquando

intueri deſiderat, is etiam digne in
ejus conſpedu vivat: qui coleſtia
ſperat, terrena contemnat: Trahe ad
te corda nofira, bone Jeſu
XXII.
HOMILEIA DE SPIRITYV
S5ANCTO. .
Electos Deus obſignat ſpiramine
ſancta.
Scendens Dominus noſter in cœ-
los, & intrans in gloriam ſuam, a
miſit diſcipulis Spiritum ſanctum in
ipſo penteceoſtes die. Sicut in veteri
Teſtamento Deus legem promulgans
in monte Sinai, ad ipſum Moſen de-
ſcendebat: ita, cum Evangelium per
Apoſtolos orbe terrarum propa-
gandum, ipſe Spiritus ſanctus ad Apo-
ſiolos deſeendebat; ibi tonitrua &
fulgura & clangor buccinæ intenſis-

ſimus, quia lex contra inebedienti-
am noſtram detonat, & nos iræ divinæ

reos arguit: hic vero ſonitus leniter

ſtrepentis auræ, quia Evangelii con-

cio conſternatas mentes erigit: ibi
totius populi expaveſcentia atque
terror, quia c lex iram operatur; hic
vero tota multitudo confluit & mirs-
bilia

c) Rom. 4, 14. =Sè

ln,
—
Iar
wbisac
ondelc
rotis
4 Sndbe
airie
moris 6
Doyeture
1ota ten
Cdmi
lelimin
cumbin
Mau
Chriſti
mondot
Ulisthe
Pnilimnn
Mrrſt
bemn, ſe
aſenire
lonen.
Ungte
nobis
endam
ulnck
retent
eheoln
hemat
mknol
ſ, e
uls ni

12

I.

—

. hok e-

ligumntn
dignen
1 (Clelie
Inkes
1
—

IENIU
Pranine

ſter in c
Aim ſum
ſancun
Gkin ven
Nolnblenn
Noſen
geliun 6
ſrar.
tonitruu
e itenl⸗
becient
ire iplee
nus lenn
erigiti
t e

Homilia de Spiritu Sanco. 93

bilia DEl audit, quia per Evangelium
nobis ad DEUMM patet aditus: ibi Je-

hova deſcendit in igne, ſed in igne iræ
& furoris, ideo mons commovebatur,
& fumabat: hic vero deſcendit Jeho-
vVa Spiritus ſanctus in igne, ſed in igne
amoris & dilectionis, unde non com-
movetur domus divina ira, ſed potius

tota repletur Spiritus ſancti gioria.

Quid mirum, Spiritus ſanctus e cœ-
leſti mittitur curia ad ſanctificandum,
cum filius miſſus fuerit ad genus hu-
manum liberandum? non prodeffet
Chriſti paſſio, niſi per Evangelium
mundo fieret annunciatio: quis enim
uſus theſauri abſconditi? ideo beni-
gniſſimus Pater non ſolum magnum
paravit beneficium per Filii paſſio-
nem, ſed etiam toti mundo illud
offerti voluit per Spiritus ſancti mis-
ſionem. Fidelis mater tenello Filio
utraque prœæhet ubera: fidelis Deus
nobis miſeris & Filium & Spiritum
ſancdtum mittit. Venit autem Spiri-
tus ſanéctus ſuper Apoſtolos, cum per-
durarent concorditer in oratione;
& precum enim Spiritus eſt, precibus

impetratur, & ad preces impellit,

quare? quia eſt vinculum illud, quo
corda noſtra uniuntur cum Deo, nicut
Filium unit cum Patre, & Patrem cum
Filio, eſt enim batris & Filii mu-
tuus ſubſtantialis amor: heæc ſpiri-
tualis noſtri cum Deo conjunctio fit
ü
4) Zach. 12; 102

94 Meditatio XXII.
fide, fides autem, donum Spiritus,
imperat precibus, ſed veræ preces

fiunt in Spiritu. In templo Salomo-

nis cum Domino adoleretur incen-
ſum, a gloria Domini templum re-
plebatur: ita ſi precum odoramenta
offers Deo, templum cordis tui Spi-
ritus ſancti replebit gloria. Mire-
mur hic Dei miſericordiam & grati-
am: b Pater exauditionem precum

promittit: c Filius intercedit pro

nobis: Spiritus ſanctus orat in no-

bis: e Angeli preces noſtras ad De-

um deferunt, atque ita tota ccleſtis

curia noütris precibus eſt aperta:

Miſericors Deus dat orationis affe-
Gum, quia denat nobis Spiritum gra-
tiæ & precum; dat etiam orationis
effe dum, quia preces noſtras ſemper
exaudit; ſi non ad voluntatem no-
ſtram, tamen utilitatem. Venit Spi-
ritus ſanctus, cum omnes concordi-
ter in eodem verſarentur loco, nimi-
rum eſt Spiritus caritatis & concor-
diæ; conjungit nos Chrifto per f-

dem, conjungit nobis Deum per ca-

ritatem, unit etiam nos ocum proximo

per dilectionem. Diabolus, diſcor-

diæ & ſeparationis autor, per pecca-
ta ſeparat nos a Deo: per odia, con-
ten-

7 Reg. 8, II. b) Pſalm. 5o, 15.
4) Rom. 8, 34.
) Gal. 4, 6. e) Tob. 12, 12.
7) Aug. Epiſt. 105.

on

—
tentione
Giem ſe
in Ch
Nuunam
tone con
Ulinnen
Deum he
linho
ſugenie
Münet u
homo D
egritate,
ſeharern
maillan
luhet,

Auin per

lici
rt ſont
Clann ne
etlam ini
1ie Don

mindad

e0, 4.
rir ſin
nihil
dlin a
bet, m
omnid
du ſe II
en ſ
hnn⸗
Ultus lu

3) L
10

l.
—
Spirins
1r lect
Salono⸗

tur incel

nplum le⸗
dorament
6 tui N⸗
ia. Ur.
mn Ner
Pleelt
etcecit i
Clet in de⸗
tas AD-
dn Celelt
Papers:
tions
intun e
1 Orations
tus ſene
Heten e

Penitc⸗

coneld⸗
loo,nin-
& Cnee⸗
o e

Homilia de Spiritu Sancto. 95

tentiones & rixas homines a ſe in-
vicem ſeparat; ſed ſanctus Spiritus,
ut in Chriſto divinam & humanam
Naturam mirabili ſua à obumbra-
tione conjunxit, ita quoque ſuis do-
nis in nos effuſis, & homines Deo, &
Deum hominibus conjungit. Quam-
diu in homine manet Spiritus ſanéctus
ſua gratia & ſuis donis, tamdiu homo
manet unitus Deo. Quamprimum
homo per peccata excidit a fide &
caritate, & Spiritum ſanctum excurit,
ſeparatur a Deo, & tollitur beatiſſi-
ma illa unio. Qui Spiritum ſancum
habet, non odit fratrem: quare?
quia per Spiritum particeps factus
myſtici corporis Chriſti, cujus mem-
bra ſunt omnes pii, b quis vero un-
quam membra ſua odio habet? imo
etiam inimicos ſuos diligit, qui Spi-
ritu Domini regitur: quia, c qui do-
mino adhæret, fit unus Spiritus cum
eo, d jam vero Deus ſolem ſuum
Oriri ſinit ſuper bonos & malos, &
e nihil quicquam eorum, quæ fecit,
odio habet: Qui Spiritum Dei ha-
bet, omnibus inſervire promtus eſt,

omnibus [pro virili besefacit, omni-

bus ſe utendum præbet, quia eriam
Deus fons eſt omnis miſericordiæ
& gratiæ erga omnes: jam vero Spi-
ritus ſan tus tales motus in homine
D efficit,
a) Luc. 1, 35. b) Epb. 5, 29.
c) 1 Corinth. 6, 17.
4) Mattb. 5, 45. e) Jap. I1, 25.

96 Myoeditatio XI.

efficit, qualis ipſe eſt, ſicut anima cor-
pus reddit animatum, ſentiens, mo-

bile: ita Spiritus hominem effiit ſpi-

ritualem, imbuit mentem ſuavitate
dulcedinis divinæ, & omnia membra
ad obſequia Deo & proximo præſtan-
da dirigit: E cœlo factus eſt ſonitus
ille, qui fuit Symbolum venientis
ſancti Spiritus, quia cœleſtis eſt Na-
turæ ſanctus ille Spiritus, nimirum
ejusdem eſſentiæ cum Patre & Filio,
a quo Patre & Filio ab omni æterni-
tate procedit; efficit etiam homines
cœleſtia cogitantes, & ea, quæ ſur-
ſum ſunt, quærentes; qui terrenis
adhæret, & amore ſuo mundo unitus
eſt, ille nondum cœleſtis Spiritus par-
ticeps factus. Venit ſub flatus Sym-
bolo, quia vivam conſolationem atf-
flictis fuppeditat; quia etiam recipro-
co flatu ac reſpiratione ſpiritus aërei
vivimus juxta carnem, ideo ſub Spi-
ritus & flatus Symbolo adventabat,
qui largitur, ut vivamus juxta melio-
rem noſtri partem. Ventus, 4 quo
vult, ſpirat, & ſonum ejus audis, ſed
neſcis, unde veniat & quo vadat; ita

eſt omnis, qui genitus eſt a Spiritu.
Congruenter etiam ſub flatus ſymbo-

lo venit, qui a Patre & Filio una ſpi-
ratione ab æterno procedit. b Vehe-
mens erat flatus ille, quia neſcit tarda
moli-

a) Zob. 3, §.
b5) Amb. I. 2. in Luc. c. 6.

Homn
—
wolimit
moyet
guihsh
le iti
mine,
olin cut
Pburumn
tetram
ſege .
oena fu
inedife
el,
Der
taten
dochre⸗
linonen
ſirri 1
nez: ui
Verda D
krckehe,
un he
Titüs an
1
0
4 2
—

Dr

anima
Niens, .
n ſumut
iämentt
mo ue

n W
R elt) N
, ginint
te Alitt
mnieten⸗
n hopte
1 eſt
ani kelti

iins ſ
etls
tiohen

4yennten 1
untin el
ns, li⸗

5 nii

Homilia de Spiritu Sancto. 97

molimina Spiritus ſancti gratia; 2
movet ille ſanctus Spiritus pios, in
quibus habitat, ad omne bonum, at-
que ita movet, ut nec Lyrannorum
minas, nec Satant inſidias, nec mundi
odia curent. Confert Apoſtolis lin-
guarum donum, quia b in omnem
terram ſonus ipſorum exire debebat,
ſicque c confuſio lingusarum, quæ
pœna fuerat ſuperbiæ & temeritatis
in ædificanda turre Babylonis, ſubla-
ta eſt, jamque diſperſæ illæ gentes
per diverſitatem linguarum, in uni-
tatem fidei Spiritus ſancdti munere
congregatæ ſunt: congruenter ſub
linguarum figura venit, a quo q in-
ſpirati locuti ſunt ſancti Dei homi-
nes: qui in Apoſtolis locutus eſt, qui
verba Dei ponit in os miniſtrorum
Eccleſiz. Pro tantis donis laudan-
dus & benedicendus ſanctus ille Spi-
ritus cum Patre & Filio in ſeculum.
2) Rom. 8, 14. b) Pſ. 19, 5§.
c) Gen. II, 7.
d) 2 Petr. 1, 21.

XXIII.

DE ECCLESIE DICGNI-
TATE.

Chriſti eſt Eccleſha Sponſa.
CCOsita, dewora anima, quantum tibi

præſtitit Deus beneficium, quod
8 ad

989 Meditatio XXIII.

ad Eccleſiæ ſuæ te vocavit conſorti-
um. a Una eſt dilecta mea, dicit Spon-
ſus in Cantico: vere una, quia una
ſolum vera & orthodoxa Eccleſia, di-
lecta Chriſti Sponſa. Extra corpus
Chriſtus non eſt Spiritus Chriſti, 5
qui autem Spiritum Chriſti non ha-
bet, non eſt ejus: qui Chriſti non eſt,
æternæ vitæ particeps fieri non pot-
eſt. & Extra arcam Noæ omnes peri-
re cogebantur in diluvio: extra ſpi-
ritualem arcam Eccleſiæ omnes æter-
no involvuntur exitio. ₰ Non ha-
bebit Deum patrem in cœlis, qui
non habet Eccleſiam matrem in his
terris. Cogita, devota anima, quod
ſingulis diebus multa animarum mil-
lia deſcendunt ad infernum, ideo
quod ſunt extra Eccleſiæ gremium:
non ſeparavit te ab illis Natura, ſed
ſola Dei miſerentis gratia: Cum
e Ægyptus tenebris palpabilibus in-
volveretur, apud ſolos IIraélitas
erat lux; ita ſola Eccleſia eſt lux
divinæ agnitionis: qui ſunt extra
Eccleſiam, a tenebris ignorantiæ
in vita præſente transeunt ad te-
nebras damnationis æternæ in vita
ſequente: y qui non eſt portio
Eccleſiæ militantis, nunquam erit
portio Eccleſiæ triumphantis, hæc
enim

a) Cant. 4. I. ⁹) Rom. §, 9. c) Gen.
7: 21. 4) Aug. I. 4. de ſymb. C. 10. e)
Exod. 10, 23. F) D. Cbemi. in Ench. loc.

De
—
enimn ſun
Verbum,
Vinn eter
Mlter,
glineo
floe
mundi ſe
dus: Gen
liceſvon
Gle zrhe
elnaris
iſcipete
tars ee
Marigat
naculof
Mate,
ueſos
Infum

lenele

bos ſanr
tenqnie

nnellbr
huſs n
igii,
liten
conlir
6r er in
uemie
hdtae
Aliten
Nibs
ne le⸗

4)
)
) 4

II.

t conſon⸗
ete⸗
glat UIId
ccleſtt, ſin
tra colpe
Chridi!
i nonk
i none⸗
i non .
Olhnesſen⸗
, euti ſi
mdes ele⸗
N 1.
celis, G
gen in
mimacre
marumn
un,
grnin
runt,
gi: Cn
iibugi⸗
Intii
II
ſunt enrn
nonni
r Al
e in n
el ſora

De Eccleſiæ dignitate. 99

enim ſunt intime conjundta: Deus,
verbum, fides, Chriſtus, Eccleſia, &
vita æterna. Sancta Dei Eccleſia eſt
Mater, Virgo & Sponſa. Mater eſt,
quia Deo quotidie ſpirituales generat

filios: Virgo eſt, quia a Diaboli &

mundi ſe integram ſervat complexi-
bus: Sponſa eſt, quia Chriſtus eam ſi-
bi deſponſavit fœdere ſempiterno, ei-
que arrham Spiritus dedit. Eccleſia
eſt navis illa, 4Qquæ Chriſtum & ejus
diſeipulos vehit, ac ad portum felici-
tatis æternæ tandem nes perducit:
navigat Eceleſfia inſtructa fidei guber-
naculo felici curſu per hujus ſeculi
mare, habens Deum gubernatorem,
Angelos remiges, portans choros o-
mnium ſanctorum, eredcta eſt in me-
dio ipſa ſalutaris crucis arbor, in qua
Evangelicæ fidei vela ſuſpenſa, qui-
bus flante ſancte Spiritu ad ſecurita-
tem quietis æterne deducitur. Eccle-
ſia eſt b vinea illa, quam Deus in agro
hujus mundi plantavit, ſanguine ſuo
rigavit, ſæpem Angelicæ protectionis
ei circumdedit, torcular paſſionis in
ea conſtruxit, lapides & offendicula
ex ea ſuſtulit. e Eccleſia eſt mulier
illa amicta Sole; quia Chriſti juſtitia
induta eſt: Lunam ſub pedibus calcat;
quia terrena, variis obnoxia mutatio-
nibus deſpicit. Conſidera ſummam
hanc Eccleſiæ dignitatem, devota ani-

a)à Matth. 8, 23. Chryſoſt. in Montb⸗
1) Mares. 21, 33. HMa. 2.
c) Apec. 21, I.

109 Meditatio XXIII.

ma, & debitas Deo gratias age. Ma-
gna quidem in Eccleſia ſunt Dei be-
neficia, ſed ea non ſunt omnibus ob-
via; eſt a hertus concluſus, & fons
ſignatus; nemo pulchritudinem hor-
ti concluſi videt, niſi qui in eo eſt:
ſic nemo ſumma hæc in Eccleſia be-
neficia agnoſcit, niſi qui & ipſe in ea
eſt. b Nigra eſt exterius hæc Ohriſti
Sponſa, ſed formoſa interius, comnis
enim gloria Filiæ Regis eſt ad intra.
Navis d hæc variis perſecutionum
concutitur tempeſtatibus; vinea e

heœæc ligata erigitur, & reciſa augetur:

Ffmulieri huic ipſe infernalis Draco
variis mo dis inſidiatur. Pulchrum g
eſt Eccleſia lilium, ſed tamen inter
ſpinas. h Hortus pulcherrimus eſt Ec-

cleſia, ſed quando Aquilo tribulatio-

num eum perflat, tunc demum fluunt
aromata illius. Dei Filia eſt Eccleſia,
ſed mundo admodum exoſa, coœle-
ſtem expectat hæreditatem, igitur co-
gitur in hoc mundo peregrinari, in
peregrinatione premitur, in preſſione
ſilet, in ſilentio fortis eſt, in fortitu-
dine vincit. Mater ſpiritualis eſt
Eccleſia, i ſed cogitur ſtare ſub cruce,
ſicut etiam Maria, ex qua Chriſtus in
hunc mundum natus, ſub cruce ſtabat.
Eccleſia

a) Cant. 4, 12. b) Cant. 1I,.5. c) Pſal.
45, 14. 4) Matth. 8, 24. e) Zoh. 15, 2.
F) Apoc. 12, 7. g) Cant. 2, 1. b) Amb.
1. 9. in Luc. c. 10. ¹) Johb. 19, 25.

—

*
t
keeleſia
tribulzti

celcke.

ceſte
er iien
Narlein,
Conkemnn
Dipus
lerleſſe
Menta: V
Ius es e
Com en
Letſele
Prohlin
catl ſecl
gelit
ago, Ne
Chrict ee
unliu

pelet

elles e
onſis
go, ne
iitte
1n ten
kamhe
kerkt
1e ſe Pr⸗
tum de

II.
—
ge, N

.

lnt Deike

mmibus

18, & ſ

inen be⸗
n in eo t⸗
Pecleln
E ipſeine

hec Crt

ins konnl
eſt dionn
tſeetiont
6: ihen
ſn Aetll
nils Ded
Pulchnm
tumen! in
enuelli
tebllti⸗
aninkun
llalin
rol, .a⸗
igtunce
egrinut 10
1 elei
in ſlit
in 4
ſub l⸗
Chri in
uceltihl bt⸗

Leck e

de Eccleſiæ dig guitate. 101
Eccleſia eſt palma, quia ſub pondere
tribulstionum ac tentationum magis
creſcit. Cogita, devota anima, Ec-
cleſiæ dignitatem, & cave quicquam
ea indignum committas. Mater eſt
Eccleſia, cave igitur, ne vocem ejus
contemnas: Marter eſt, ſemper igitur
ab ipfius pendere debes uberibus.
Eccleſiæ ubera ſunt verbum & ſacra-
menta: Virgo eſt Eceleſia, ſi ergo ve-
rus es ejus filius, a mundi abſtine
complexibus: membrum es Virginis

PEccleſiæ, vide, ne virginea membra

proſtituas, & cum Diabolo per pec-
cata ſcorteris: Sponſa Chriſti eſt Ec-
cleſia, & omnis devota anima, caveat
ergo, ne Satanæ adhæreat: Sponſa
Chriſti es, vide, ne arrham, Spititus
Sandi tibi datam, amittas: Sponſa
Chriſti es, aſſiduis ora precibus, ut
properet Sponſus, & ad nuptias co-⸗
leſtes te introducat: veniet autem
Sponſus a in ſecuritatis nocte, vigila
ergo, ne, cum venerit Sponſus, inve-
niat te dormientem, & januam ſalu-
tis æternæ tibi præcludat: luceat o-
leum ſidei tuæ, ne in adventu Sponſi
cogaris fruſtra id deſiderare. Vehe-
ris in navi, vide, ne in mundi ma-
re te præcipites, antequam ad por-
tum pervyenias: veheris in navi, ⁵
precare, ne tempeſtatibus afflictio-
num, & fluctibus tentationum abſon-
bearis.
a) Matib. 25, I1I0.
*) Marth. 2, 25.

102 Meditatio XIV.

bearis. In vineam Domini a voca-
tus es, vide, ut ſtrenue labores: con-
ſideratio denarii minuat labores diei:
vinea demini es, abjice inutilia ſar-
menta, infrugifera carnis opera, to-
tum vitæ tempus æſtima eſſe putatio-
nis tempus: b palmes es in vera vite
Chriſto, vide, ut in eo maneas &
fructum feras multum, quia palmi-
tem non ferentem fructum ccleſtis
agricola tollet, & ferentem fructum
purgabit, ut copioſiorem ferat: c in-
duiſti Chriſtum per fidem, & à Sole
hoc juſtitiæ amictus es, vide, e ut
Lunam, id eſt, omnia terrena ſub pe-
dibus calces, atque omnia reſpectu
wternorum bonorum parvi æſtimes.
O bone Jeſu, qui nos duxiſti in Eccle-
ſiam militantem, deduc aliquando
etiam ad triumphantem.
a) Matth. 20, I. 5) Zob. 15, I.
₰) Gal. 3, 27. 4d) Mal. 4, 2.
e) Apoc. 12, I.

XXIVv.
MEDITATIO DE PRDE-
S§STINATIONE.

In Cbtiſto electio facza.

Qores, devota anima, cogitare
Vis de prædeſtinatione tua, aſpice
Chriſtum in cruce pendentem, a pro
peccatis totius mundi morientem,
8 . propter

a) Rom. 4, alt.

De⸗
—
Moptet
tem. In
ſehid ſe⸗
let tna d
tio. 64E.

nuhndi fan

Chrto eſt
oqde De
n cordis
lealbites
10. 5i
Verbi vis
Gelimtin
lis in
Uun Chr;
unen⸗ (e
Nohincne
Crici ſiti
nr enſi
ne eo,
ni mſſer
omne
mtiones,
ne cdi
N lee in
eris ten
di Den
t
s ſecen
ſenmn l
h
ey; e
Nb, ,1

.

nini /ror

bores: xI

labores ti
ntliiſ
is open, 1.
eſe puunt
9 in velrſt

o ent

qli N
Gum (Gel
ſert:
emn 8

,ben en⸗

nenn iß
nnie ſe⸗
rri Aln
riſtinte⸗
e dinnd
.

b. 1l

—

pNk
1.

De Prædeſtinatione. 103

Propter juſtitiam noſtram reſurgen-
tem. Incipe a Chriſto jacente in præ-

ſepio, ſic demum recto ordine proce-

det tua de prædeſtinatione diſputa-
tio. àa Elegit nos Deus ante jacta
mundi fundamenta, ſed tamen in
Chriſto eſt electio facta: ſic ergo es in
Chriſto per fidem, ne dubites, ad te
quoque pertinere eledionem: ſi fir-
ma cordis fiducia adhæres Chriſto,
ne dubites te eſſe in electorum nume-
r0. Si vero a priori extra limites
verbi vis ſcrutari profundum præ-
deſtinationis, metuendum valde, ne
cadas in profundum deſperationis.
Extra Chriſtum Deus eſt - ignis con-

ſumens, cave ergo, ne huic igni ap-

propinques, ne conſumaris. Extra
Ohriſti ſatisfactionem Deus voce legis
ſuæ accuſat omnes, damnat omnes:
cave ergo, ne ex lege prædeftinatio-

nis myſterium haurias. Non inqui-

ras omnes conſiliorum divinorum
rationes; ne te multum ſeducant
tuæ cogitationes; habitat Deus
in luce inacceſſibili, ad eam ne co-
neris temere progredi; ſed revelavit
nobis Deus lucem Evangelii, in hac
tute inquirere poteris doctrinam hu-
Jus ſecreti, e in hoc lumine videbis
verum lumen. Relinque æterni hu-
jus & ab æterno facti decreti pre-
4) Epb. 1, 4. b) Auguſt. Jerm. 7. de

verb. Apaoſt. c) Deuz. 4, 24. 4) 1 Ti-

moth. 6, 16. e) Pſ. 36, 10.

–

fundi-

104 Meditatio XXIV.

funditatem, & converte te ad manife-

ſtationis in tempore factæ claritatem;

juſtificatio facta in tempore, ſpeculum
eit electionis factæ ſine tempore. 4
Agnoſce ex lege iram Dei propter
peccata, & age pœnitentiam; agnoſce
ex Evangelio miſericordiam Dei pro-
pter Chriſti meritum, & applica ti bi
per fiduciam: agnoſce fidei Naturam,
& oſtende eam per converſationem
piam; agnofſce in cruce caſtigatio-
nem paternam, & ſuſtine per patien-
tiam: tunc demum incipe tractare
prædeſtinationis docrinam: hanc
methodum oftendit Apoſtolus, hanc
methodum ſequatur verus Apoſtoli
diſcipulus. Tria ſunt, quæ in hoc my-
ſterio ſemper obſervanda: Milſeri-
cordis Dei diligentis; meritum Chriſti
patientis; gratia Spiritus ſancti per
Evangelium vocantis. Univerſalis ef
Dei miſericordia, quia totum mun-
dum dilexit: b milericordia Domini
plena eſt terra, imo major eſt cœο &
terra, c tanta enim eſt, quantus Deus
ipſe, quia a Deus eſt caritas: teſtatus e
elit in verbo ſuo, ſe nullius mortem
velle: ſi parum hoc eſt, etiam juramen-
to confirmavit: Fſi non potes crede-
re Deo promittenti, crede ſaltem pro

ſalute tua juranti: Vocatur pater

miſeri-

42) D. Lutb. in præf- Ep. ad Rom.
*⁵) Pſ. 33, 5. c) Eccl. 2, 23. 4) I Joh.
4,9. *) Erech. 33, 11. f) Hier. ep. 46.

D

—
miericore
el milere
Caak
kiennti,
alieno, ut
milertio,
Eeleretie
Detſtum 6
Mundi bee
Rticordian
Aun quo
elemns
cteati un
Vetſi ene
glol Fi
t: . ec⸗
ucſearo
benli,
ipenitn
Piug di
l can
ln, gui
lgnibn
Pertus:
nemerit
o crueif
ufnde
ungeden
un Dyn

De Preædeſtinatione. 105
Amée miſeriçordiarum, quia ei proprium
chrtmms eſt miſereri & parcere: a miſerendi
e,een cauſam & originem ſumit ex proprio,
enpet. judicandi, vel ulciſcendi magis ex
Dei et alieno, ut longe aliter de corde ipfius
n; ed miferatio, quam animadverſio pro-
m Dite cedere videatur. Univerſale etiam eſt
4nicin meritum Chriſti, quia pro totius
eNuumg mundi peccatis paſſus. Quid ergo mi-
Velitem ſericordiam Dei probaret apertius,
e ee quam quod dilexit nos, cum nondum
erie eſiemus, quia dilectionis eſt, quod
che mnn creati ſumus: dilexit inſuper, cum
unM averſi efſemus, quia dilectionis eſt,
ſols, quod Filium redemtorem nobis de-
A dit: Peccatori tormentis eternis
ehke adjudicato, &, unde ſe redimat, non
N W, habenti, Deus Pater dicit: Accipe
