14 N. & nos in illis jucundari! quam ini-
gquum foret, affligi caput, & reliqua
n onen membra non condolere! QAin poti-
un Me us, ur⸗Chriſtum h oportuit per paſ-
onltiße ſionem ſuam intrare in coœleſtem glo-

Onmniuhe riam
yy ANMa
peNoren a) Rom. §. 32.
urd en ,) Eſa. 53, 4. 5. c) Matith. 27, 46.
cllent / 4) v. 21. 22.

„Ac e) Matth. 26, 38. F) cap. 27, 26,
ug g) Pſal. 22, 17.
) Lac. 24, 26.

196 Med. XEI. Fundamenta

riam: a ita & nos per multas tribula-
tiones oportet ingredi in regnum cœ-
lorum. Cogita enim largam retri-
butionem. b Non ſunt condignæ
paſſiones hujus temporis futuræ glo-
riæ: quantacunque paſſio noſtra ſit,
temporalis eſt, imo interdum diaria,
ſed illa gloria æterna. Omnia noſtra
adverſa accurate obſervat Deus, c &
in judicium aliquando adducet: quam
igitur turpe fuerit in auguſtiſſimo il=
lo orbis conwentu ſine crucis & paſ-
ſionum monilibus confpici! q lpſe
quoque omnes lacrymas abſterget ab
oculis ſuorum. O felix lachryma,
quam talis ac tanti Domini manus

abſterget! O beata crux, quæ in cor-

lo invenit renumerationem! David
non integros decem annos verſabatur
in exilio, e ſed quadraginta in im-
perio: pzæfigurata hic brevitas paſ-
ſionis, ſed gloriæ ſecuturæ æternitas.
Punctum temporis eſt, quo exercen-
tur per crucem ſani, miſerationes
ſeculi, quibus colli guntur, atque ita
vere matutinis adverſis proſpera ve-
ſpertina ſuccedunt. Cogita inſuper
omnium ſanctorum tribulationem. g
Aſpice Jobum lugentem in ſterquili=
nio;

a) Afkor. 14,22. b°) Rom. 8, 18.
*) Eccleſ.I2, ult. d) Eſa. 25,8. Apoc.
7, 17. Dionyſ.- in cap. 7. Apoc.
e) 2 Jam. 5, F. 3 MW. zo. 6.
Greger. g) FZob. 2, 8£

on

Uor o vohe
no betrun
lenbun
o. 4
lutis
Enen gu
fütls .
lipinguite
heint heo⸗
tin ſecenl
Peleenti W
Plgle, de
ndin Chr
kin 63
ltptglr
Een ran

n orte⸗

nctegen
en Eeſ

inn ſerl
nn! in
ſeu on
1 Donit
n ur
iirine
Er Were
Nerſeen

4 h
. 1
Ant
Auca

7 keb

-
=

Meſttu
—
ltas tuiult
egnum eh.
engam ſenn
t concigr:
funntege⸗
0 noln i
tdlun dirt
Onnnia noin
t⸗ Deus; 41

ducet: un

crueis N
ibleteti
t lechinn
ommini mund
,que 1 s
em! Di
ſerlbbiti
brevitus ,,
Zatemnis
Go eeen
niertionl
, Nſel
gſten
gita “
latioyen
in Nengult⸗
i

. vlt. .

g

Aip

patientiæ Chriſtianæ. 197

———— -
nio, a Johannem eſurientem in ere-
mo, Petrum extenſum in patibulo,

Jacobum decollatum ab Herodis gla-

dio. b Aſpice Mariam benedictam,
Salvatoris matrem, ſub cruce Filii
ſtantem, quæ typum gerit Eccleſiæ,
ſpiritualis Domini marris. & Beati
eſtis, inquit Chriſtus, ſi perſecuti vos
fuerint propter nomen meum, ita
enim fecerunt Prophetis. O glorioſa
perſecutio, quæ nos Prophetis & A-

poſtolis, adeoque omnibus ſanctis,

imo ipſi Chriſto conformes reddit! ₰
Patiamur ergo cum patientibus, cru-
cifigamur eum crucifxis, ut glorifi-
cemur cum glorificatis: Si vere filii
ſumus, ſortem reliquorum filiorum
non detrectemus. Si vere Dei hære-
ditatem deſideramus, integram acce-

ptemus. Jam vero filii Dei non ſo-

lum hæredes ſunt gaudii & gloriæ in
futuro ſeculo; ſed etiam triſtitiæ &
paſhionum in præſenti, e quia flagel-
lat Deus omnem filium, quem reci-
pit, punit ipſorum peccata, ut in fu-
turo parcat judicio, multiplicat hic
tribulationem, ut poſſit illic multi-
plicare mercedem, atque ita non
tam perſecutio, quam renumeratio
augetur

a) Luc. 3, 2. & ſeg.
5) Joh. 19 25.
c) Mattb. 5, 11.
à4) Macar. bom. l2.
e) Hebr. 12, 6.

198 Med. XLI. Fundamenta

— ——

augetur. a Cogita beatam crucis
conditionem; Radicem mundani a-
moris in nobis extinguit, & ſemen di-

Crux in nobis generat odium mun-

hit: mortificata carne vivit Spiritus,
amareſcente mundo dulceſcir Chri-
ſtus. Magnum eſt crucis myſterium,
quippe per eam ad contritionem, ad
verum timorem, ad patientiæ exerci-
tium nos vocat Deus; aperiamus pul-
ſanti, & audiemus, quod in nobis lo-
quatur Dominus. Contemtus eſt cru-
cis aſpectus coram mundo, & coram
oculis carnalibus hominis exterioris,
glorioſus coram Deo, & coram ocu-
lis ſpiritualibus hominis interioris.
Quid Chriſti paſſione vilius & abje-
Gius a Judæis reputabatur? quid ve-
ro in oculis Dei eadem dignius & pre-
tioſius? quippe b quæ eſt pretium
pro totius mundi peccatis. Ita quo-
que juſtus affligitur, c juſtus moritur,
& nemo conſiderat: ſed pretioſa crux,
d pretioſa mors ſanctorum in con-

mitates & perſecutiones: intus for-
moſa, propter divinam conſolatio-
nem. † Hortus concluſus eſt Eccleſia,
W

9 Bernb. b) Zoh. 2, 2.
*) Ea. 5y, I. 4) Pſ. 116, 15.
?) Cant. I, §. fF) cap. 4, 12.

vini amoris cordibus noſtris inſerit.

ſpectu Domini. eg Nigra eſt Eccleſia,
Ghriſti ſponſa, exterius propter cala-

Det
—
qurlibet
no apnolei
Aliines el
e lentien
Ug nicar⸗

danorum ſ& animum ad cœleſtia eve- Khbit
melquo

Uln non po
nid Prier
mamden

hreej,

un mndi
Uinttine
lalete enur
mnizefe
annze

ſemone⸗ ex

n ronnan
in Aenn
40 dcrem

e
ndidne

elone
ailiſporf
Mennca
ar Eniſ
ng mel
Ullihe e

tencſit ll

N n
n ofen

.
(n⸗.

nen Patientiæ Chriſtianæ. 199
n cnri & quælibet fidelis anima, quippe ne-
mundin r nO agnoſcit ejus pulchritudinem, niſi
Llenen qui in ea eſt. Nunquam plene & Per-
Cris mei fecte ſentiemus conſolationem Spiri-
dium a tus, niſi caro noſtra affligatur exteri-
us. Si habitat in nobis amor mundi,
non eſt quo intret amor Dei: vas ple-
num non poreſt impleri liquore no-
vo, niſi prior evacuetur; effindamus
ergol amorem ſeculi, ut impleamur
amore Dei. Ideo Deus ipſe per cru-
cem mundi amorem in nobis extin-
guit, ut divino amori locus eſſe poſſit.
Præterea crux ad preces compellit, &
virtutis eſt occaſio; quando a Aqui-
lo hortum perflat, id eſt, quando per-
ſ ſecutiones exercent Eceleſiam, tunc
e u fluunt aromata ejus, tunc illius vir
ni *R tutes augentur, quæ gratum coram
liu " Deo odorem ſpirant. b Dilectus ani-
uur „ meæ ſponſus candidus eſt & rubieun-
gniei, dus, candidus innocentia, rubicun-
ti dus paſſione: ita quoque, ut dilecta
“Ohriſti ſponſa ſit candida virtutibus,
lns ninn rubicunda redditur paſſionibus: &
Rc ex duriſſimo afflictionum lapide
oleum & mel divina gratia producere
“ Poteſt: ſic ex amara calamitatis ra-
Neſe dice novit dulciſimum fructum æter-
„næ gloriæ producere, ad quam nos
eadem provehat & introducat, Amen.
4 4

ccleli e⸗
vit pirt⸗
lceſett n
ismffkerin
Ntritionem
entir elenn
Permtuſt
d in vobe⸗
enris elat
do, ⸗
nis etetnn

= XLII. QUO-
24) Canz. 4) 16. ) cap. 5, 10.
K

200 Med. XLII. Quomodo

—

XLII.
QOMOμO ονυ VINCENDATENTA-
TIO DE PERSEVERANIIA.
Spes confiſa Deo nunquam confuſa
reledit.
SAnce Domine Jeſu, Sponſe animæ
mec cariſſime, quando erit, ut a
ad ſolennitatem nuptiarum tuarum
me perducas? peregrinus ſum, & exu-
lo a te, ſed firmitime credo nullate-

nus dubitans, brevi fore, ut corporeis

ſolutus vinculis “ appaream coram
facie tua, timor & tremor venerunt
ſuper me, quia à theſaurum meum
in ficilibus vaſis porto, prona eſt
mens ad errores, prona eſt voluntas
àad peccata, unde nec ſpiritus in me
ſemper promtus; e caro autem ſem-
per infirma, captivum me ducit pec-
catum, & lex membrorum repugnat
legi mentis; timor & tremor vene-
runt ſuper me, quia Satanas inſidia-
tur theſauro meo, calliditas iphius
magna, nocendi ſtudium ardentifh-
mum, potentia maxima: g Adamum

decepit in Paradiſo, b Judam in Scho-

la Salvatoris, quomodo miſer ego ab
ipſius inſidiis ſecurus ero? Timor &

tremor venerunt ſuper me, quia ad-
huc in mundo ſum, qui totus in

maligno
a) Apor. 19, 7. b) Pſ. 1I7, ult.
c) Pſ. 50yS5, 6. ) 2 Cer. 4, 7.
e) Matth. 26, 42. F) KRom. 7, 23.
2) Gen. 3. b) Zob. 13, 27.
4) I Job. 5., 19.

nce
—
Nulgno be
Ihnndine,
nini alub
lebre,
nſengni
d efigere
Dghant me
( conlter
uotſenerun
ien. Tjinen
nontie ed
ſin lun,
niſing ,
lio Dei
ige
ooeen
N emetit
En nyir
. heiͤ
Ouin 4
N ſed e
8 noniiz,
lu ein
elt

drd

o vincenda Tenzatio gc. 201
— m . — —,— —
maligno poſitus eſt, invitant delitiæ
4TENMA mundanæ, terrent adverſa in via Do-
4NI. mini, allubeſcunt quandoque mundi
an efh illecehræ, « totus mundus laqueis
repletus, miſer ego quomodo eos pot-
vorlein ero effugere? oppugnant me læta, op-
6o er u Pugnant me triſtia: quomodo miſer
Mum tum ego conſiſtere potero; Timor & tre-
N Ker mor venerunt ſuper me, quia à%Deus
n eſt, qui operatur in me velle & perfi-
ee cere. Limeo, ne forte negligentia &
e incuria mea cogat Deum auferre er-
MMein Liam illam, quam dedit, voluntatem
ee bonam: indigne utor peccatorum re-
kn miſſione, & primam gratiam gratis
datam reſpuo, unde timeo, ne ſecreto
d, & juſto Dei judicio auferatur digne,
ene quo indigne utor: vereor, ne ab
in eo deſerar, quem poſt primam me-
am converſionem ſæpius deſerui.
Uam graviter crucior, cogitans hæc
ei beneficia judicium gravius &
ſeverius ſequi, ſi injuſte illis uſus
fuero; ſed erigit me infinita Dei mi-
ſeri cordia, qui, ut dedit velle, ita
dabit etiam perfice e, & quia ipſe
Deus eſt, & non mutatur: a miſeri-
cordia quoque ipſius confirmata eſt
uper me, & non mutabitur: e fir-
mum ſtat fundamentum Dei. Utique
K 2 firmum

a) Viſo Antonii. 6) Pbil. 2, 13.

c,, c) Malach. 3, 6.

4) Pſal. 117, 2.
2) 2 Tm. 2, 19.

1 . .

202 Med. XII. Quomodo

4

firmum, quia in ipſo Deo, apud quem
nulla variatio. Utique firmum, quia
Chriſti ſanguine confirmatum, a qui
ſemper loquitur coram throno Dei.
Utique firmum, quia certis Sacra-
mentorum ⁶ ſigillis obſignatum. Si
modiculum ſalutis in me quærerem,
utique dnbitandum mihi forer de ſa-
lute mea: ſed ut omnis mea juſtitia,
ita quoque omnis ſpes ſalutis in
Chrifto. Si ex voluntatis arbitrio

vendum mihi eſſet, ne, mutato vo-
luntatis arbitrio, Ghriſtum amitte-
rem: ſed qui inventus eſt ab eo, qui
ipſum non quæſiverat, is utique,
poſtquam ſemel inventus, non ſele
viciſſim ſubtrahet; qui «c ex umbra
mertis ad lucis participationem me
traduxit, non permittet, ut ad tene-
bras detrudar priores. 4 Immutabi-
lia ſunt dona & vocatio Dei, ex parte
voluntatis Dei, utinam vero & ipfe
immutabilis in bono eſſem; theſau-
rus ille ſemper adeſt, ſed manus ap-
prehendens aliquando languet. Ap-
prehendere autem potero Chriſtum,
qui, ut ſe in verbo & promiſſioni bus
revelavit, ita, ut verbo & promiſſioni-
bus fidem adhibere potum, concedet
benignifſime. Precum adminiculo &
præœſidio uſus muniam fidem meam.
= a neque

a) Hebr. 12, 24. b) Rom. 4, II.
*) Luc. 1, 79. 4) Rom. 9. 11.

Chriſtum apprehendiſſem, utique ve-

ninel

—
negne gi

lo coris

OMenict 5
Dotetoad ſ
(retnirti
ſanrilttt in
firmitten
fienn; tol
auabut;
ſtenetn
i liend
iled gen
dle non e
gala
onmmi meo
kieio⸗ .
4ol Leket,
n el, 3do
hlkir n
Elinmnerit
r Me- Dr
er 32

(ℳ
6 lon,

Uerrh

—

60N
Mon
R
omnibe

Utur omnl

oln
apud glen
Irmuml
atum, 6 gl
throno De
certis Nn⸗
Gnntun 1
he Iletelt

i foret de?

melſlit
lalnis
teris alii
, muigte 6
mütd i
eſtum zmie⸗
1no, Non
er Mi
ntoben
, Ut 4 ⸗
Numm
Deyelſet
ſeni te

ſed mon 8

—

incenda Tentatio Gc. 203

a neque dimittam Dominum ex cubi-
culo cordis mei, antequam ſalus mihi
obveniat. b Virtute Domini cuſtodiri
potero ad ſalutem: erigit me & con-
fortat virtus Domini, ſed deprimit &
contriſtat infirmitas mea. & Atqui in
infirmitate mea virtug Domini petfi-
ficietur; roborabit me, a quo omne
fidei robur; erigit me gratia divina,
ſed terret me indignitas mea. At-
qui ſi dignus eſſem, jam non eſſet gra-
tia, ſed merces: ſi ex operibus, uti-
que non ex gratia: Gratia enim non
eſt gratia ullo modo, niſi ſit gratuita
omni modo: ideo ad opera mea non
reſpicio; quod erratur, corriget;
quod deficit, ſupplebit; quod pecca-
tum eſt, abolebit: e quod ille mihi
imputare non voluerit, perinde eft,
ac ſi non erit; tantum fergo ex Dee
ſalus mea, proinde firma.
a) Gen. 32, 26. b) I1 Petr. 1, 5.
c) 2 Cor. 12, 9.
9 Rom. II, 6. Auguſt.
e) Bernb. †) COl. 13, 9.,

mn

. XLIII.
DE IOoIDIANA M0ORTIS
CONSITDERATIONE.
Mortis meditatio vita eſt.
Fidelis anima, expecta mortem
omnibus horis, quia illa tibi inſi-
diatur omnibus horis: mane, o homo, ,

4 K3 furgens,

204 Meditmio XIIIL.

ne
ti fore hu
ita ultimum denene
cogita ult fote
“ . deſperi eubirum irurn,
rogi an hanc fore t Tnequid
tis noct Qicquid agis, 4 ieduid
nl pie⸗ er prius cogita, re⸗
H i es
lentie⸗ ice fnum talia abrres zudie
1 5„
hore lmorendun &⸗ eane
.
enum. ibi non ap
¹ iend . ur
mort non cogitas, illam nn ahe
. ſ
Propinciuerss vocari enore⸗ eogane
Pacogit Veris? ſive de i neosirunt⸗
tis, Kye minus: ſive de ill S
is, ſive m .
nelii, ſwe minus, lemger vita tibi
Vetir tuis; commods hac condi-
H non mancigie; eondr
cn l i, ut exires; a nudus e⸗
inrrrün egrinatio
tione int . dus: peregriße tan⸗
iſti, abibis nu Pbrenies ran⸗
nts ii deambu znenn.
diu cum ver E inq
es : colonu zi⸗
nc 1S do
“ etuu mi⸗
dem mundi, non perp s ſaga
ſingulis horis cogita, n ſin⸗
mormenzi reeras. .
1, Juod in alano vine halitu no
. uod in ultimo air no;
mur, Trigimalus, Ragulis cie u.
1 .
fingulis horis, ſingulis ordcht,
ztne quicquid vitæ
rimi 1

i ortem
in m
hitur: non ebente i⸗ procedi-
verian us ſed minutatit racen⸗
H hæc noſtra ell⸗⸗ nar⸗
15 ita hæ eit⸗⸗
dieal uid de ea conficien u: mors
e nnrante vident eum de
nen ui alteri vicinius birar, ere
men ſeimper illa præterla nre
VItæ&, ſer
) Zob. I, 21.

ddi mul
Vi itur, ſi
dit: quicquid 1t&τ a
recedit: Jutic

De mio⸗
—
Uerheeint
Nee ſeßtiene
nec ecsitan
Uicgeid 1
ODbemus,
ott 6Ppre
Unſenunt,
Anemnnt 8
INen nen
Glackillim

oricie m.

MMeris pire
nWinttrin
tinnt 1 te
teſieligte
Unputrr
unane ten
Uus el te
uſen g
ei maneb

emanide

Epld
i in r
niſmne
ntis hor

erl.
Mr

I.

—

1 ſore hune

ltum itors,
etibi in tt

gis, gbieg il

dokith Ai⸗
Geten itt
Aei e
n purnd li
tibi non,
voltenm 6
la cgti
e U ſoun
er inltarce
eio in in
6; hac coN.
8olki
eeg lummnt 6
luhenig 1n
nbes uin⸗
etuus
tn glo i⸗
. In cil
ue iitun
guli lein
wnatie
ecelit ſon
Abianin⸗
e in nolet
cel⸗

De mortis conß, Prarione, 205

per hæc inſtat: ut navi iter agentibus⸗

nec ſentientibus ſæpe, qui vehuntur,
nec cogitantibus, finis adeſt: ita

quicquid agimus, ſive edamus, ſive
bibamus, ſive dormiamus, ſemper
morti appropinquamus. Malti vitam
tranſierunt, dum vitæ inſtrumenta
querunt & fubſidia: mortem veni⸗
entem nemo hilaris accipit, niſi qui ſe
diu ad illam compoſuit. In vita tibi
quotidie morere, ſic in morte Deo
poteris vivere, antequam moriaris,
moriantur in te vitia; in vita tua mo-
riatur in te vetus Adam, ſic in mor-
te vivet in te Chriſtus; in vita tua cor-
rumpatur quotidie homo exterior, ſi ſic
in morte renovabitur in te interior.
Mors ex tempore in ternitatem
transfert, quia a lignum, ubi ceci-
derit, manebir. Quam ergo ſolicite
de mortis hora cogitandum! præterit

tempus & æternitatis innnita reſtant

ſpatia, in tempore ergo te ad æter-
nitatem præpara: quales in æternum
futuri ſimus, beati, an miſeri, una
mortis hora decernitur, in uno hoc
momento æterna felicitas aut poſſi-
detur, aur amittitur. Quare, o fi-
delis anima, quam ſolicite ad hanc
horam te Præparare debes? Facile
contemnes omnia mundana, ſi te mo-

riturum cogitabis; cogita oculos ca-

ligantes in morte, c & facile avertes
kq 4 eOs
4) Eccl. 11, 3. b) Hieron.

206 Meditatio XLIII.

eos a vanitate: cogita aures obſurde-
ſoentes in morte, & facile tibi erit ad
impia & obſcœna verba eas obſtrue-

re: cogita linguam obrigeſcentem in

morte, & majorem habebis curam
tuæ loquelæ: obverſetur tibi mori-
entium ſudor, & anxietas, ita facile
contemnes mundanas' delitias: ob-
verſetur tibi egredientium ex hac vita
nuditas, & non erit tibi gravis in hac
vita paupertas: cogita totius corpo-
ris in morte horrorem, & facile con-
temnes mundi ſplendorem: vide ani-
mæ cx corporis domicilio egredi
compuliæ cjulatum, & facile cavebis
Smhhnis peccati reatum: cogita putre-
dinem, mortem tuam conſequentem,
& facile humiliabis carnem tuam ſu-

perbientem: cogita, quam vacuus &

nudus ab omnibus creaturis in morte
relinquaris, & facile amorem tuum
ab illis avertere, & ad creatorem con-
vertere poteris: cogita, quam anxie
mors ſerutetur, ne quidquam tecum
ex hac vita rapias, & facile contemnes
omnes mundi divitias. Qui in hac
vita quotidie moritur per vitia, ille
per mortem ad æternæ mortis tranſit
ſupplicia: nemo ad æternam vitam
tranlit, niſi qui in Chriſto hic vivere
incipit: ut in morte vivas, Chriſto
per ſidem te inſeras: mors ſemper ſit
in tua cogitatione, quia ſemper eſt in
tui expectatione: a ſemper circumfe-
rimus
4) Brent.

Dde mor

inns mort
krimus Pec
Uencumme
Mirtdinen
Ulemonen
Lnit nos
Urſtolnnt,
Eiritos eſl
undeo
em e E
.
n moritun
bopen
hnnA
0hane Lin
(liu⸗ lumn
pun G
uun ilten
uminle ſe
emiun
Dorte Drind
inachei
üper no
ihcei
Uet illis
uutgeie
ſlinſu⸗
urkione,
chfin
nonen

3) g.
i
Ang
Uib etr

tesoblinte⸗
etibietitl
eas oblne
eleenten 1
bebis eliil
t tibi mi⸗
g, ite
elitias: n
m er Maei
grnſi in
totius colhe
E haelle
en: Niten
Helke 60
cozit Uun⸗
Cnlehten⸗
nenn tun /
nan Vacuu
tutis indan
noten ue

kan n 1

er ſtin i
mor 1is imn⸗

I

rimus mortem, quia ſemper circum-
ferimus peccatum, peccati autem ſti-
pendium mors eſt. Si vero mortis a-
maritudinem effugere cupis, a Chri-

ſti ſermonem ſerva: Fides conjungit
& unit nos cum Chriſto; qui ergo in

Chriſto ſunt, illi non moriuntur, nam
Chriſtus eſt ipſorum vita: qui per
fidem Deo adhæret, unus eſt Spiritus

cum eo, & proinde fidelis i in æternum

non moritur, quia Deus eſt ipfſius vi-
ta. « Populus Iſraeliticus per mare

rubrum ad terram promiſſam tranſit,

Pharao & ipſius exercitus in eo extin-
guitur: ita mors piorum eſt ipſis prin-
cipium, & janua ad paradiſum: ma-
lorum autem mors non eſt malerum
terminus, ſed antecedentium & ſe-

quentium copula, transeunt illi de

morte prima dad mortem ſecundam.
Tam arcta eſt Chriſti & fidelium unio,
eut per mortem ea diſſolvi nequeat;
in ipſa denſiſſima mortis umbra præ-
lucet illis divinæ gratiæ facula; in

mortis periculoſa profectione proſpi-

cit Chriſtus diletis ſuis de Angelorum
protedtione; f ſancdorum corpora
ſunt Spiritus ſancti templa, non per-
mittet ſanétus ille Spiritus templa ſua

per mortem deſtrui penitus: g ver-

K § um

a) Zob. 8, 51. b) I Cor. 6, 17.
c) Ex. I4. d) Apoc. 20, 14.
e) Rom. 8,38.39. F) 1 Cor. 6, 19.
g£) ¹Petr. 12 23.

208 Med. XLIV. Conſolatio
bum Dei eſt incorruptibile ſemen,
non illud per mortem extinguitur, ſed
occulitür in piorum cordibus, & ea
ſuio tempore vivificabit.

XLIV.

CONSOLATIO IN MORTE
4 MICORVUNAM.

Vitam moriendo lucramur.
¶ Osita, devota anima, Chriſtum
tuum Salvatorem, & non timebis
mortis terrorem. Si te contriſtat mor-
tis violentia, erigat te viciſſim Chriſti
potentia. a Iſraelitæ non poterant
bibere aquas de Mara, propter ama-
ritudinem, ſed Jehova oſtendebat
Moſi lignum, quod projectum in a-
quas cas efficiebat dulces. Si terreris
ob mortis amarorem, oſtendit tibi
Deus lignum, quod eam converrit in
dulcorem, b ſurculum ſcilicet ex ra-
dice Iſai progerminatum; ſurculus
iſte Chriſtus eſt, cujus ſermonem
ſi quis ſervaverit, mortem non vide-
bit in æternum. Plena eſt oneris vita,
bonum igitur ejus allevamentum: ₰
miſeria hominis Chriſtiani, non ho-
mo Chriſtianus moritur; profectio
quædam eſt, quam mortem puta-
mus; non exitus, ſed tranſitus: noſtros
non amittimus, ſed præmittimus:
. non
4) Eron. 15, 25. b) Eſa. I1,5.
*) Zoh. 6, 51. 2) Ambroſ. de bon.
wortis Uzor. Cæcilig.

i1
—
don morinn
Ducedunt,
Cunt; non
1ns: giorul
tlo: Piorun

n 9NMor

Metgre, go⸗
untſachtt,

Ilnnturinhe

umbra r
umritam r
huen,
Dern ſinn
nllmu
dnol
ils Urtnln
cer
bengi, i
ſumde Nn
omine!
6Crpore er
nde eig
ihiruerint
olu,
Mleera ns
MI itr⸗
urni ſiner

en, 14

onſolri⸗

ſbile lenen
tinginſ

—¶—

V MoNI
.
Gtroytur.
n, Cniſr.
non tinel
ntrittme

corſent
ſtllceter⸗

um; I

ONed
,letnat

n Mon ii⸗

Konerisi
omennnn
Ntil
blten die
Tus:olnd
mittime
n

ſ, I1,5.
lun

in morte amicorum. 209

non moriuntur noſtri, ſed oriuntur: a
Prœcedunt, non recedunt; non diſce-
dunt; non obitus eſt, ſed potius abi-

tus: piorum migratio eſt vitæ itera-

tio: piorum funera ſunt quædam fœ-
nora. bMoriuntur noſtri; hoc inter-
pretare, quod deſinant peccare, deſi-
nant jactari, deſinant miſeri efe. Mo-
riuntur in fide, hoc interpretare, quod
ex umbra vitæ diſcedant, ut ad ve-
ram vitam transeant; ex tenebris, ut
ad lucem; ab hominibus, ut ad
Deum. Vita navigatio eſt, mors portus
eſt tutifmfimus: non igitur dolendum,
quod noſtri mortui ſint, ſed potius
illis gratulandum, quod ex turbulen-
to mari in portum pervenerint. Vita
hæc carcer animæ eſt, mors autem

liberatio; ideo moriturus Simeon ex-

clamat: c Nune dimittis ſervum tuum,
Domine! dimitti deſiderat, veluti
corporeo ergaſtulo incluſus: gratu-
landam ergo noſtris, quod ex hoc
carcere ſoluti ad veram libertatem
aſpiraverint; q diſſolvi rogat itidem
Apoſtolus, tamquam terreno corpori
miſera quadam ſervitute alligatus:
num igitur triſtabimur, quod noſtri
ex his vinculis eludati vere jam ſint
liberi? eAccipiemusne propter illos
1 veſtes

*) Tert. I. de patienn.
b) Cyupr. ſer. 4. de mort. Aug. Epiſt. 6G.
c) Luc. 2, 29. 4) Phbil. I, 23.
⁶) Copr. ſer. 4. de mort.

210 Med. XLIV. Conſolatio
veſtes atras, cum illi ſumſerint indu-
menta alba? quia ſcriptum eſt, a quod
electis data ſint veſtimenta alba pro-
pter innocentiam, & palmæ in mani-
bus eorum propter victoriam. Num
lachrymis & gemitibus nos propter
eos macerabimus, cum b Deus ab
oculis illorum omnes abſterſerit la-
chrymas? num propter eos lugebi-
mus, & in mœrore noſtro labores no-
bismetipſis creabimus, cum illi ſint in
tali loco, cubi nec luctus, nec dolor,
nec clamor, ultra auditur, & 4requi-
eſcunt a laboribus ſuis? num propter
eorum obitum triſtitia immoderata
conficiemur, cum ipfſi in Angelorum
conſortio vera & ſolida fruantur læ-
titia? num flebilem propter eos ex-
tollemus vocem, cum e illi coram
agno cantent canticum novum, ha-
bentes citharas & phialas aureas? num
dolebimus, eos ex his terris diſceſſiſ-

diſceſſerint? Quantum proſit exire de
hoc munde, Chriſtus oſtendit, †qui,
cum diſcipuli ejus triſtarentur, quod
ſe receſſurum diceret, reſpondit: ſi
me diligeretis, gauderetis utique.
Si te navigante, turbida & procel-
loſa tempeſtas, fluctibus vi vento-
. rum

) Apoc.7, 9. b) Eſ. 25, 8. Apec. 7, 7.
c) Apoc. 21, 4. 4) Apoc. 14, 13.
e) Apeor. 5, 8. 9. Cyor. ſer. 4. de mort.
*) Joh. 17, 28.

ſe, cum ſibimetipſis gratulentur, quod

inn
—
num ercität
Uulfiagig,
Petetes? mi
n, Emmina
Daogräii
gokexritun
unltnzis,
Immäntur?
un ſtlustn
nenibus Chr
ind tiiil
Utegnopet⸗
lbet Nolt
Irun eſt
illerum
noluſe 14
Dnenenn amn
6irotg
nidlci,
Ahniäl
1 eegih
igrenig,
unmmnddat
in lolus
etgoh
inhien
uin don
li tſepl
Puke 10
I Dalii
ememit

hi
ll. 4

olonn
——
hſerint inc⸗
nell, ll
ta Aba No⸗
me in Iili
tiam. Nn
ns geſti
Dels 6
bletett k
ers lgen⸗
ſo laboresdt
cumilihnn
, pec gn
Ut, Edienn⸗
mumn Proen
innodan
Aogelonn
ſuamure
Ghtetenn 4
il an
norult, 1r
alleg,li
S
glenungit
roſtel
entin/1
tennch
eis n
& Pred⸗
NeNe

—+

in morte amicorum. 211

rum excitatis, futura prænunciaret
naufragia, nonne portum velociter
peteres? mundus ecce nutat & labi-
tur, & ruinam ſui non ſolum ſenectu-
te, ſed & fine rerum teſtatur, & tu non
Deo gratias agis, nomtuis gratularis,
quod exitu maturiore ſubtracti ruinis,
& naufragiis, & plagis imminentibus
eximantur? In cujus manibus tuo-
rum ſalus tutius collocatur, quam in
manibus Chriſti? in quo loco tuorum
anima tutius commorabitur, quam
in regno paradiſi? Audi, quid de morte
dicat Apoſtolus: a mors lucrum eſt,
lucrum eſt evaſiſſe inerementa pecca-
ti, lucrum fugifſſe deteriora, lucrum
tranſiſſe ad meliora. Si illi, quos per
mortem amiſiſti, fuerunt admodum
cari, carior ſit Deus, qui eos voluit ad
ſe traduci: ne indigneris Domino,
qui b nihil abstulit, niſi quod dedit:
ſua recepit, tua non abstulit. Ne in-
digneris, Dominum repetere, quod
commodato tantum dederat. Ven-
tura ſolus Dominus proſpicit mala,
tuis ergo proſpicere voluit, ne ventu-
ris implicarentur infortuniis. Mor-
tui in Domino ſuaviter quieſcunt in
ſuis cſepulchris, quando ſuperſtites
graviter torquentur in ipfis regni
ſui palatiis: Si caros per mor-

tem amiſiſti, crede, quod cariores

K 7 olim
4) Phil. 1,21. b) Zob. I, 21. c) Apoc.

14,; 13. 4) Bernb. ſer. 26. in canunt.

212 Medit. NL IV. Conſolario

olim reeipies: breve temporis ſpa-
tium te ab illis ſejungit, beata & ſe-
cura æternitas te illis vicifſm con-
junget: à Veractiſſima enim promiſ-
ſione ſperamus, nos de hac vita, unde
migraturi quosdam noſtros migran-
tes prœæmiſimus, ad eam vitam eſſe
venturos, ubi nobis erunt quanto no-
tiores, tanto cariores & ſine timore
ullius difſenſionis amabiles. ⁶ Quot-
quot erunt, animas, & quot nos ante
fuerunt, accipient læto magna thea-
tra ſinu. Fas erit hic noſtrœ vultus ag-
noſcere gentis, atque dare alternis
mutua verba ſonis; hic cum fratre ſo-
ror, nati cum patribus ibunt. Veſpera
nec feſtos finiet ulla dies. Non ergo
tantum refpice tempus deſertionis,
quod ſcilicet tui te deſerunt in mor-
te, ſed etiam reſpice c tempus reſti-

tutionis, quod ſcilicet tui tibi reſtitu-

entur in reſurrectione. Uhi firma fides
reſurrectionis, ibi non eſt ſpecĩes

mortis, ſed potius quietis; à Tota re-
rum univerſitas reſurrectionis ſpecu-

lum eſt: Lux quotidie occidens, quo-
tidie reſplendet: herbæ per hyemem
emortuæ vere reviviſcunt. Phœnix in
morte ſeipſam reſeminat: tempora
ubi finiuntur, incipiunt; fructus con-
ſummantur & redeunt: ſemina non
niſi
4) Auguſt. Epiſt. 6. ad Vid.
b“) Bapt. Mant. c) Akor. 3: 10.⸗
4) Tertull. in Apol.

ini

—
nid cotn
ſugunt:
omnis de
ero frulit
i rope
Mentior
In More
ninentei

uk)un

0or ſeeula
Mm
Reraum Pi
s ti
aurm n
eri Kej
cerͤbes 6
edenbnn
Alluvit
Ne ttitn .
lcen ttiar
Eernn 1
cito,

ſein gi

6olnin
—
wporis ſe⸗
beataak⸗
iſim en⸗
nim prom
e fits,t
tos mie⸗
n Viten 4
ntgbemon
ſine⸗ tlinoe
les 5C
ot 90 Gllt

revul

Gere Aen
cum fune *
hunt. Veben
Mheß
elenioni

tgri iee

in morte amicorum. 213

niſi corrupta & diſſoluta fœcundius
ſurgunt: omnia pereundo ſervantur,
omnia de interitu reformantur, num
ergo fruſtra Deus tales typos in Na-
tura propoſuiſſe æſtimandus? Num
potentior erit Natura Deo, corpo-
rum noſtrorum reſurrectionem pro-

mittente? a Qui grana ſeminum mor-

tua & putrefaéta vivificat, per quæ in
hoc ſeculo vivas, multo magis te-
ipſum & tuos reſuſcitabit, ut cum illis
æternum vivas. b Vocavit Deus dile-
Gtos tuos ad cubilia ſua, ne, quæſo, ſe-
curam quietem illis invidere velis-,
brevi aderit tempus reſurrectionis.
Sperabas forſan, tuos ante obitum fo-
re membra utilia Eccleſiæ militantis:
ſed placuit Deo, illos eſſe membra Ec-
cleſiæ triumphantis; placuit id Deo,
Placeat etiam tibi. Sperabas forſan,
tuos ante obitum debuiſſe variarum
rerum acquirere ſcientiam: ſed pla-
cuit Deo illos in cœleſti Academia
veram diſcere ſapientiam; placuit
hoc Deo, placeat etiam tibi. Spera-
bas forſan, tuos ante obitum ex pul-
vere debuiſſe prius elevari & c cum
Principibus collocari: ſed placuit
eo, illos cœleſtibus Principibus,
Angelis ſanctis aſſociari, placuit hoc
Deo, placeat etiam tibi. Sperabas
forſan,

a) I Cor. 15. Aug. ſerm. 34. de verb.
b) Ha. 57, 2.
c) Pſ. 113, 8.

214 Meditatio XLI.

forſan, tuos ante obitum multas de-
buiſſe conquirere divitias: ſed placuit

Deo, illos c&œleſtis regni percipere

delitias: placuit hoc Deo, placeat
etiam tibi. Sancte Deus, tu, a quod
dediſti, abſtuliſti, ſit nomen tuum be-
nedictum in ſeculum.
a) JZob. 1, 21. 7

xLV.
DE JUDICIO ENTREMO.
Chriſti reverere tribunal.

PArere non judicat quemquam, ſed
omne judicium dedit Filio. Scio,
Domine Jeſu, quod diſtrictus arbiter
omnium venturus, b clandefſtina ho-
minum facta & verba & cogitata in
lucem proferes. Supra erit Judex ſe-
verus, ſubtus patens infernus: intus
conſcientia mordens: extra ignis ar-
dens: a dextris peccata accuſantia;
a ſiniſtris Dæmonia terrentia: ade-
runt boni Angeli a cœlis pellentes, &
mali ad infernum trahentes. Domi-
ne Jeſu, in hiſce meis anguſtiis ad
quem confugiam? c Vereor omnia
mea opera, ſciens, quod non parcis
omni delinquenti. Poſitus ibi ero in-
ter tempus & æternitatem; tempus
Ppræteriit, æternitatis adhuc infinita
reſtant

42) Joh. 5, 22. b) I Cor. 4, 5. geb.
Carthuſ. I. 2. de quatuor vor/.
*) Zoh. 9, 28.

De

—

tltnt ſpati

nlin tegni
Uunhin ite

Eucent omn

tormenta ttra
Getomnis
Nlbuntur
niiis eorin
i n devin
hKluna
Rte munuun
Ul uguun
Gnſſeäutno
ler eie 10 pece
Dtee ol
Non fun Unt ing
nolo nier
gum, lnn
ufirſikdb

Ibit

en camer
lReeenon
l o e
luerenin
d onne
lter tii

liu’ Uiei
dttaditu

eg
n
P e
N
R.
4) e.

De judicio extremo. 215
—

muits reſtant ſpatia. Maligni Spiritus ope-
elghei Fra ſua requirent: mala, quæ ſuaſe-
:1 le⸗ runt, in diſtrictiſimo illo judicio pro-
nn eel ducent omnia, ut animam ſecum ad
ho, le tormenta trahant ſociam. a Tabe-
arl ſcet omnis militia cœlorum, & com-

plicabuntur ſicut liber cœli, omnis
militia eorum defluet, ſicut defluit
folium de vinea & ficu. ?à Erubeſcet
— 8Sol, & Luna confundetur. Quod ſi
hæc manuum tuarum opera, quæ
TTEEM, nulla unquam commiſerunt mala, a
conſpedtutuo fugient, quomodo mi-
ier ego peccator coram facie tua ap-
Uengunm⸗ parere poſſum? c Ccœli cœlorum
tFlo. i⸗ non funt immaculati coram te, quo-
rins nh modo miſer ego, qui bibo, velut
ndefu aquam, iniquitatem?: à Qiod ſi ju-
“S ſtus vix ſalvabitur, peccator ubi com-
eiti parebit? Quo igitur fugiam, ad
ſemds: ind quem convertar, nit ad te, Domine?
etni T'u peccatorum meorum Judex eris,
aelſ qui pro peccatis meis mortuus. e
Genta Pater enim non judicat quemquam,
elens ſed omne judicium tradidit Filio:
es. ü Pater tradidit judicium Filio, ſed
M6 PFilius f vicifſim propter peccata no-
erell ⸗ ſtra traditus eſt. g Sicut enim Deus
von dilexit
ibi edle 7
e, 20) En 34,4. ) Eia 24, 23.
nuc Iini c) Job. I15, 15. 16.
hun ) I Petr. 4, 18. .
e) Joh. 5, 22.
„96 F) Rom. 4, ult.
niſ. g) Zob. 4, 16. .

konel.

216 Mediatio XI. V.

—— —

dilexit mundum, ut Filium fſuum uni-
genitum daret, non ut judicet mun-
dum, ſed ut ſervertur mundus per eum:
Quomodo igitur me judicabis, Domi-
ne Jeſu, cum miſſus ſis a Patre, ut per
te ſerver? voluntatem Patris tui in
omnibus perfeciſti, quomodo igitur
in me miſero ſalvando eam non per-
ficies? a Non eſt voluntas Patris tui,
ut pereat unus de parvulis: Parvulus
& ipſe ſum in conſpedu tuo, parvu-
lus etium in conſpecdu meo: quid e-
nim ſum, b niſi cinis & pulvis? ne-
que ſolum cinis & pulvis, ſed etiam
in pietatis profectu nimis parvulus &
puſillus: perfice igitur in me parvu-
lo voluntatem Patris tui. e Veniſti, o
Jeſu, ſalvare quod perierat, quomo-
do igitur poteris eum, qui ſalvari de-
ſiderat, judicare? Accuſabunt me pec-
cata mes, & diſtrictam judicis exi-
gent ſententiam, ſed tu peccata mea
transtuliſti in te, peccata mundi
tollis, quomodo non & mea? quo-
modo propter peccata mea me con-
demnabis, qui pro eis mortuus es? e

me

4) Matih. II. 14. .
b*5) Gen. 18, 27.
*“) Matih. 18: II.
a) Zoh. I, 19.
e) I Joh. 2, 2.

IIn Glegi

Mortuus es pro peccatis Mundi toti-
us, quomodo non & pro meis? Uri- i
que, Domine Jeſu, ſi voluiſſes diſtricte

De
—
ne udicar⸗
beſtengen
inenrem:
Ues Koper,
ner tegvire
Ulneps N
Jun libet
Uet Aliege
cntheninin
6 nnnk
mlcum tuum
um Arellid
in
die
H um tuum.
et, lgnice

leſere

Wrſen
N Knpte ſ

1uCrſ,
n ml
der uei
iün ibi,
tenilin: .

V. De judicio extremo., 217
mun me judicare, quid te coegiſſet de cœ-
ſodioet in lo deſcendere in carnem, in mortem,
cuspeten in crucem? Accuſabunt me Dæmo-
cabisDi“ nes, & opera, quæ ſuaſerunt, ab anima
bite mea requirent. Sed a judicatus eſt
uns princeps hujus mundi, neque quic-
omccu quam habet in te. Quod ſi in te non
emn n habet quicquam, utique nec in me;
ltnbimisn credo enim in te, Domine, ideo bma-
uls:ud nes in me, & ego in te. Accuſabit me,
au tm amicum tuum, accuſabit me, fratrem
meo: guit tuum, accuſabit me, æterni patris ſi-
hllis; lium dilectiihmum: Quomodo igitur
is Eieit ſevere judicabis amicum, fratrem, &
nis utlli⸗ ſlium tuum? Accuſabit me in judi-
in neſen⸗ cio illo Moyſes, maledicum me
eeii dicet, ſiquidem non ſervavi omnia,
ert dl quæ ſeripta ſunt in libro legis; Verum
i lehei atu, Chriſte, maledictum pro me fa-
abunehrß⸗ Rus, ut a maledictione legis me libe-
c⸗6 rares. Maledictus ero Moyf, ſed bene-
prunt dictus tibi, audire enim deſidero vo-⸗
en ll cem illam: e Venite benedidi, poſſi-
nal r dete regnum Patris mei. Accuſabit
men heic⸗ me Mey ſes; tu vero non accuſabis me
noltnuce aApPnd Patrem, imo f pro me interce-
Nuoi ti des: Non igitur maledictionem Moy-
UU ſis timeo, quia g ſuſtuliſti chirogra-
phum ipfſius, quod erat contra me.
Accuſabunt

.

a) Zob. 16, II. cap. 14, 30.
*⁵) Zob. 14, 23.
3 Deut. 27, ult. à) Gal. 3, 13.
*) Matth. 25, 34. F) Rom. 8, 34.
2£) Coloſſ. 2, 14. .

218 Meditatio XLV.

Accuſabunt me damnati, & ſimilis

culpe reum me proclamabunt. Fa-

teor, o Domine Jeſu, reatus me cum
illis conjungit, ſed reatus illius agni-
tio & ſalvifica tui cognitio ab illis me
disjungit. Qui a audit verbum tu-
um, & credit ei, qui miſit te, habet
vitam æternam, neque veniet in ju-
dicium. Audio verbum tuum, Domi-
ne, & in te credo, fide languida, ſed
tamen fide. Credo, Domine, b ſed
ſuccurre incredulitati meæ. Credo,
Domine, ſed c adauge fidem meam.
Quamvis ab omnium damnetorum
peccatis non ſim liber, a ſola tamen
incredulitate liberabis me, Domine.
