amicos multiplicat; bumanas, & manſuetus modus favorum divinorum effcax eſ

iMicium, & laudabile incantamentum.
Q q2 CON-

492 IN FESTO SANCTI LEOPOLDI,
MM CONCEPTUS II.

Moyſes adhuc in vità eximiis DEl favoribus ditatur, eligitur in Princi-
pem populi Iſraelitici, Conſtitui te Deum Pharaonis. Exod. cap. 3. Poſt mor-
tem, glorioſæ illi transfigurationi in monte Thabor proximè aſtitit Moy.
ſes: Et ecce apparuerunt illis Mod ſes & Elias, cum eo loquentes. Matth. I. Qræ
qualitas in Moyſe, quòd fummo favore, tam in vita, quaàm poſt mortem à
DEO cumuletur: quod cunctis Sanctis, etiam Abrahæ, Iſaac & Jacob in vi.
denda claritate filii Dei, præferatur? qualitas & meritoria virtus, tot divi-
norum favorum, eſt Moyſis eximia manſuetudo, erat vir mitiſſimus ſuper om-
nes homines, qui morabantur in terra, teſtatur lib. Num. cap. 12. DeſuperS.
Hieronymus ep. ad Theophil. Dux ille Nraslitici exercitus, inter omnes homi-

nes, quos terra tunc generavit, manſuetiſſimus prædicatur, & ideo per eos annos ob.

tinuit principatum. Ergo Manſuetudo animi, favorum divinorum bPhiltrum,
ac incantamentum dixeris.
CONCEPTUS III. .
Dilectus ſponſæ labia, vittam coccineam dicit: verbaque ac ſermones,
quos profert, dulces ac melleos eſſe aſſerit: Labia tua ſicut vitta coccinea,
eloquium tuum dulce. Cantic. 4. Cur dulce eloquium, vittæ coccineæ com-
paratur? Dulce eloquium, manſuetudinem mentis, humanitatem animi de-
fignat; vitta coccinea, idem eſt quod funiculus purpureus: An ergo ideò
dulce eloquium, manſuetam mentem, humanitate præditum animum fu-

niculo comparat; ut ſicuti fune nectuntur partes, ſic DEUS ſuâ gratia, &

favore, quaſi adnectitur, jungitur manſuetis, mitibus, ac humanis; ita co-

gitationem hanc ſubſcribit Gilibertus Serm. 24. Ea labia, manſuetorum in-

quam, ligant, & rutilant.
CONCEPTUS IV.
Librum intus & foris ſcriptum, ſignatum ſigillis ſeptem vidit Jo-
annes, inſuper audivit Angelum DEl ſuſpirantem: Quis eſt dignus aperire li-
brum, & ſolvere ſignacula ejus? & nemo poterat, nequè in œlo, nequé in terra,
nequè ſubtus terram aperire librum nequè reipicere. Apocal, cap. 5§. Deſuper con-
triſtatus Joannes inquit: Et ego febam multum, quoniam nemo dignm inventu

eſt, aperire, & legerelibrum, & videre eum. Triſtem Sanctum Evangeliſtam

conſolatur vir ſenex: Et unus de ſenioribus dixit mibhi, ne fleveris, ecce vicit
Leo de tribu Juda, radix David aperire librum, & ſolvere ſej kene cvaca ejit.
Et vidi, G& ecce in medio throni, & quatuor animaliuim, && in medio Seniorum

Agnum ſtantem, tanquam occiſum, G&c. Et venit, & accipit de dextera ſedentis in

throno librum, & cum aperuiſſet librum, quatuor animalia, d& 27. ſeniores ceciderunt

coram Agno Gc. dicentes: dignus eſt accipere librum, & aperire ſignacula ejus, Gc.
Liber hic eſt gratia DElI; dicit nunc quidem unus de Senioribus, quod Leo

de tribu Juda, qui eſt CHriſtus ESUS, per paſſionem ſuam vicerit, & RMZ
== victo⸗

——
un promern
Agrult Agnus
nienzintim
lun non ceri

uGynbolomn

hotenti
Si on tine
üncusaped

Nacdt: L.

Ps Ebrum apr
Metcigem,
n keclit bene
Hllnt ſgnacula

M,

enticumn

ns; Ofmis

N 10 Gnctun

P Clwarum:
n fgong varigs
Ir lenplo, gut
1n Excehtis ol
lurter er oni
Cnmbn gnen a
1 Cenbini ,
ieni ſan: Oeun

ae l
ſin oliſg nlnite
8 Cüvrun elgol
In nconmn

iitmini, Men

iunn; N n
ulpnun ſac

d fmonnm G

I 6. Baniſtte⸗

—

tr lin
Nlen
Ei
Dokknoree
Ahechn

ls, falit

1 Deh
teronnae
De eorgm
Orunnkiür.

lueneſenn
Vittu cn
CoCCilti
temmna
8: An et
törm zmmnn

Sdg

Humunkyh
untoemne

ſepten in
grem
lo, Millt
. Delen
fuen uke
i loln⸗
Cateſten
Minteee

nmc,
l
ienl

.

Ntlbg,9

CONCIO TERTIA. 493

victoria promeruerit aperire librum gratiæx, ipie tamen non aperuit,
ſed aperuit Agnus. Zidi Agnum tanquam occiſum & venit && accepit de dex-
tera ſedentis in throno librum, & cum aperuiſſet librum. Si Leo vicit, cur Leo
librum non aperit, ſignacula non folvit? ſed librum aperit Agnus.
Agnus Symbolum eſt manfuetudinis, inter omnes mitis. Leo Symbo-
lum eſt potentiæ, fortitudinis, rigoris, & aulſteritatis, Leo ru-
giet, quis non timebit ?à Utrumque CHRISTUS Dominus eſt, inquit
Richardus apud Gloſſam Leo mugnus per divinitatem, Agnus per manſuetudi-
nem. Et addit: Leonem audivit in promiſſtone, Agnum videt in executione.
Agnus librum aperit, Agnus ſignacula folvit; Agaus, qui eſt per
manſuetudinem, librum gratiarum, & favorum D EI aperit, ſe di-
gnum reddit beneficiorum, ac donorum divinorum; Agni manſue-
ii tollunt ſignacula iræ, & reſerant archivum gratiæ. Agnum vidit in exe-

utioné.
CONCEPTUS V.
Sapientiſſimus Salomon magnificum templum exſtruxit ex lignis
cedrinis; Omnia cedrinis tabulis veſtiebantur. 3. Regum cap. 6. Sola
oſtiola ad Sanctum Sanckorum, ſeu tabernaculum, fecit Salomon de
lignis olhvarum: Et in ingreſſi oruculi fecit duo oſtiola de lignis olivarum;
Item figuras varias curavit Salomon fieri ex auro mundiſimo; Wihil
erat in templo, quod non auro tegeretur, ſed G& totum altare oraculi texit
duro. Exceptis duobus Cherubinis, qui proximi oraculo adſtabant, fe-
cit pariter ex lignis olivarum: Et fecit in oraculo duos Cherubinos de li-

gnis olivarunz decem cubitorum altitudinis. Cur rectè introitus ad oracu-

lum & Cherubini proximi ad oraculum adſtantes, de lignis olivarum
fabricati ſunt: Oleum lenit, & emollit dura, & hiſpida, Symbolum
eſt ergo oliva manſuetudinis, lenitatis, animi mollis, ac blandi: Ex
lignis olivarum ergo ſapientiſſimus fecit introitum ad oraculum ac San-
um Sanctorum; ad indicandum: virtute manfuetudinis, lenitatis,
ac mitis animi, patere introitum, & ingreſſum, ad oraculum favorum
divinorum; Ex lignis olivarum fahricati ſunt Cherubini, Spiritus illi

oraculo proximè aſſiſtentes; in noſtram doctrinam: Manſuetos, ac mi-

tes, ad thronum gratiæ D EI eſſe primos, & proximos: teſte Chriſto

Matth. y. Beati mites.
CONCEPTUS VI.
Jacob proficiſcens in Meſopotamiam: Vidit in ſomnis ſcalam ſtan-
tem ſuper terram, & cacumen illius tangens oœlum, Angelos quodque DEI
Aoendentes & deſcendentes per eam, & Dominum innixum ſcalæ dicentem fibi,
Ego ſum Dominus DEIIS, Gc. Et ero cuſtos tuus quocunque perrexeris.
Q 4 3 Geneſ.

ia re-
acob & Meſopotamia
: Jacob & Me i obviam An-
c DEI Kyorem H ti otia neſita N
Qis explicet hune Di „ & er teg Genel. 32. D Inno-
Geneſ. 23: favor ginus tend ei in oclen lotore ex hiſtoria in terris ex-
R—— ſen bercelri untnrrd Eu ſergum 28 inſignis D
PEl: DE favorum:? dit impio Eſ ho orachlo dec tum iug
geli i tantorum ltro tamen ce D ternis; 1 decretu 8.
tro . nis pa ivino oraculo b ad e Re⸗
lacobi t ſit jacob, u ſau in bonis pa- 1 divino orace en Jaco .
8 ninari valeat Eſa licet jam ultrò tame
cens lice inari valea acob; licet] cob: u num ſuum I
is, ut dom Redux Jaco ſerviat Ja ſed domi Ge. atth 1
manſu ker winori. Eſau! non fr Domino e.
tas, & Z r ſervie . abjſicit „ ratiam coram . lum re e , .
, i ier ertet l⸗ Aan ecela canun Norido ſynitas,
rit, Qulia e ſervum hum Ut invenirem g clavis Eccleſ. cap. 6, glaleas,
au intitulat; ac v man eI favorum. ( m 12. Infin. inet, 5.
Eſau in O inſignis a DEI erianus ho irtutis obtinett,
. n kai icoe: Obtime Waletia tte virtu Ecccli ci
neſ. 33. . tuit tanto icos: Optime mam erfe .
rans: muliiglieet we the e teoe balmam p unſietclne
eren vieche keuetenei Qulei melle compe cleſ cap. 3. In man,
N, o icem veneni pocu rgo cum Ecc a tus, & ſuper
ui adr eem.] Hortor “ peifce e,
1 ſsv auimamn. ezn, gloriam diligeris.
jJ hominun Amen.

“ Eitgntuli
S e thatint, ſu
Ular Vigo5
ncerſturem: 0
binnnil ehe⸗
niß gl ken
ulnntihet

vani,
mimnc

ini Demmn vi
line in

7

hihe⸗

=☛.

egritat
1Deueri,
leherd caſti

n 2238: ( T ): gi 495

—

an 2òð
di 5 T HA RI NÆ ⸗
nalt Simile eſt Regnum cælorum decem Virginibus. Temus

Virginitas, & mentis caſtitas, digna cœlo virtus Them=
mmin eſt, Virgo qui eſt, ac caſtus, jam Sanctus eſt,

& ccœli civis.

mun

N Aſtitas, ac virginitatis integritas, ab Ald- Exordium.
helmo; Pharao nominatur cum Lemma-
te: Lacet ex alto. Laudandeæ virginita-
Pis ſublimitas, quaſe præcelſa Phariz in edito
rapis promontorio poſita, ſplendeſcit Ver-
dba ſunt citati Aldhelmi lib. de virg. Caſti-
tas, & virginitas ſuper omnes virtutes promicat, altitudinem
coœli inhabitat, ſanctitati, ut fundamento innititur z u k
non fallar: Virgo, & caſtus, indubiè ſanétus eſt. Audiamus Sa- Textus Sa-
cram Scripturam: O qudm pulchra eſt caſta generatio cum clarà cræ Scri-
tate, immortali eſt enim memoriæ illius, quoniam &. abpud Deum Piurg.
nota eſt, & apud homener. Sap. 1. Omnis autem bponderatio non eſt
digna continentis animæ, inquit Eccleſ. c. 26. Beazi mundo corde,
quoniam ipſ: Denm videbunt. Matth. 5. Aſſentiuntur Patres: S Patres,
V. irginalis integritate permanſeris, apud Deum aut Angelus, apud
homines at Deu, eris, tradit Sixtus Tertius, Pontifex maximus:
lib. de laud. caſtitatis. E irginalis integritaæs, & per piam conti-
nentiam, ab omni concubitu immunitas, Angelica portio eſt- do-
cet S. Auguſtinus, lib. de laudibus Virginit. In carne præ-8. Auguliö.
ter carnem vivere, non terrena vita, ſed cæleſtis eſt; inquit nus.
8. Pe-

—

496 IN FESTO SANCTXE CATHARIN Æ,
. Chryſol. S. Petrus Chryſologus Serm. 143. Diſfernnt quidem inter ſt
homo pudions, & Angelus, ſed felicitate, non virtute 5 ſola eſt
caſtitas, quæ in hoc mortalitatis loco, & tempore, Natum quen.
§. Bernar- dam ômmaortalis gloriz repræſentat, ſcribit S. Bernardus in
du. epiſtolis ep. 24. Nulla virtute tam propriè carnales homines

Spiritualibus Angelss mitatione conver ſationis c guantur, quum

merito, & gratia caſtitatis, per quam adhuc in terrs degen-
ter, habent ſecundum Apoſtolum municipatum in celis, quod
Aepoſitâ corruptela carnals, habituros ſandtos promittitur in fu-
Caſhanus. Zaer em, hic jam in carne fragili poſſidente, ſcribit Caſſianus lib &.
cap. 6. Qus major viaeri poteſt a⸗gnitas, quàm caſtitati, quæ non
Aicam Kegibius, 2c Dynaſtb, quoa homines tanti æſtimant, ſed iliis
5. Oregor. ſieperni; principibias, ac poteſtatibus nor evæquat, ſcribit S. Gre-
RMarian⸗ gorius Naz. hom. in Matth. Quid pluribus ee/ uar. laudlem ca-

ſtitata, caſtitas Angelos facit, qué eam ſervaverit, Angelus eſt.
Qus negat hanc vitam flaxiſſe de cœlo, quam non facils inveni

mus in terri, niſi pPoſtquam Dens in hac terreni corpori memlra
1 . 4. . 7: . .„. .
5. Ambro- Jeſcendit. Ita S. Ambroſius lib. . de Virgin. Caſtos, & Virgines

ſius.

8. Cyprian. . Cyprianus, lib. de Virg. eſſe dicit: Ornamentum gratie

Wpiritualn, lluaſtrior portio gregi Chriſti. Quid virginitate ſaa
vius? quid pulchrius? qusd llaſtrius!“ etenim ipſir ſolts radiu
Tlid uid e. plir ſole

fulgores ſplendidiores emittit, nos verò ab omnibus terreni rebia

avocans ſic afoit, it ſolem juſtitiæ puri & intentis oculi intuka-
S. Iſ dorus. qmar. S. Iſidorus lib. 2. de ſummo bono cap. 40. V'enien; de
Libano, quod interpretatur, candidatio, 2 eſt, m grabis de corpore

Rupertus gaααα.ο corpore virgineo, eoronabern. Rupertus Abbas in cap. 4.

Ab bas,

S. Hierony-ets divinarum manſionum habitacila reſerantur, ſcribit S. Hie-
. ronymus ad Euſtochium cap. 22. Magnam qe dem, nut Sta

dicam, eſt V'irginitas, incorruptbils Deo, ut ſinematim dicam,

§. Baſilius. Hominem ſimilem faciens“ Ita perorat S. Baſilius lib. de vera

in lib. Regum cap. 5. Per meritism incorraptzonts, quo d terre-

S. Gregorius Girginit. Concludo Exordium cum S. Gregorio Papa lib. 5.

Papa.

nis, &e·carnalibus delelctationilbu, ſe dividunt, in ſompiterna re.

demptionis gloria ſublimantur. Implorat S. Spirits grati ſtu-
deamus Conceptibus.
CON

Cantic. Nullns ei locus in cleſti lla Aula clauditur, ſed gunbta

Ilirnuta
Snlumm El

Grbt: vit

Grlrudine
Uls el ac 1

wenhominis,:
muninngiten ,
rMieruit ihun
Eein, ſed tantun
gttom r ſerm.

ag, nenp!

u Vngo,non
ens pronuunia
Uitftur, uxotatt
uo Meicieite

iIn, innocentem

i) Chobin Ni
UtyChiti. Nrs.

n, 9 Vigint⸗
atent.

punnes 4.

inſeocebat, ac

1 lerelengtig hono

EUrk ſann, anſl

hclen eect
n ieſonnehi
Hammen, len

eg,
ſchi Nkalertin
uſſiiuſtllengt

Nleſitgnit
Vini Anne
e lc nad
u ltd Remn
kuhmmie gie
niglntehani

uat Cnſarfum

ſtite di

le,

—
leninn

lte; 3
ung
erurl
nasber
Ahfng
in ten 1
inlelee
Mititrn
CaKanui
Gitnin
inut,
ſorbigt
nl A
Nrfuln
iarpnir
annentiuß
vi,girti,
atenui
ialen
40. on
igjdul

sAbban

litu

nmtin 4
Cusb. 1
gio Dn 1
tii,M
pintu

6

CONCIO PRIMA. 497
CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Poſtquam omnipotens DEUS vaſtam terrz molem,
ſolem, lunam, & ſtellas, tot animantia, beſtias, flores & fructus produxiſſet,
tandem & hominem creavit, quam hominis creationem ſacer textus ſic
deſcribit: Et vidit Deus quod eſſet honum, & aite faciamus hominem ad imagi-
nem, & ſimilitudinem noſtram. Geneſ. cap. I. Similitudo DEl dum homo éit,
& ſanctus eſt, ac innocens. Brevi intervallo iteratò recenſet Moyſes crea-
tionem hominis, aſt non amplius dicit hominem eſſe Dei ſimilitudinem, ſed
tantum imaginem vocat: Et creavit Deus hominem ad imaginem ſuam, &&& imqgi-
aem Dei oreavit illum. Hic homo non amplius ad DEl ſimilitudinem creatus
dicitur, ſed tantum ad imaginem, cur hoc? S. Bernardinus myſterium de-
tegit tom. I. ſerm. 47. art. I. cap. I. Virginitas in ſtatu innocentiæ à Deo ordi-
gata eſt, nempè Virgo Adam, de terra Virgine, pronunciatur creatus. Adam er-
go qua Virgo, non tam imago, ſed etiam ſimilitudo DEI, id eit, ſanctus, in-
nocens pronunciatur. Uxore Eva addita, prædicatum ſimilitudinis DEI
omittitur, uxoratus Adam tantùm imago, Virgo non tantùm imago, ſed &
ſimilitudo Dei dicitur; in documentum: Virginitas ſimilem facit DEO, ſan-
Qum, innocentem. Sic Conceptum hunc ſubſcribit S. Cyprianus lib. de
diſeip. & habitu Virginum: Reihondens ad ſanctimoniam Domini, illuſtrior
portio Chriſti. Et S. Baſilius de vera Virginitate: Magnum quidem, ut ver
dicam, eſt Virginitas, incorruptibili DEO, ut ſummatini dicam, hominem ſimi-

lem faciens.
CONCEPTUS II.

S. Joannes Apocalypſ. cap. 22. narrat: ſibi apparuiſſe Angelum, qui ei
mira oſtendebat, ac prædicebat; Angelum videns, & audiens Joannes, hu-
mili reverentia honorare voluit, quem honorem acceptare renuit Angelus:
PFide nè feceris, conſervus enim tuus ſum. Quid quæſo Joannem Angelorum
conſodalem effecir? fecit Virginitas, & caſtitas: ita affirmat Damianus
ſerm. I. de oanne Baptiſta: Refugit obſequium ab illo Angelus ſuſcipere, & no-
luit adoratorem, quem noverat æqualem, fratrem recognovit, ſocium judicavit,
ſubjectionis obedientiam non ſuſcipit, quia in omnibuz Santtis ſemper eſt Angelicæ
mundiciei contubernalis, & cognata Virginitas. Caſtitas, inquit S. Ambroſius
lib. de Virginir. Angelos facit, qui eam ſervaverit, Angelus eſt. Et S. Cypria-
nus de diſcip. & habitu Virg. cum caſtæ perſeveratis ! irgines, Angelis Dei eſtis
equales. Et S. Bernardus ep. 22. ad Henricum 6. Archiepiſcopum: Quid
caſtitate decori’s, quæ mundum de immundo conceptum ſemine, de hoſte domeſti-
cum, Angelum de homine fecit. Virginitas ergo Joannem, & omnem caſtum,
Angelis conſocium, ſimilem, & æqualem facit. Aſt Angeli ſunt Sancti DElI
Spirits, ergò qui Virgo eſt, qui caſtus eſt, ſanctus eſt, ac innocens.
Feſtivale. Rrr. CON-

498 IN FESTO SANCTE CATHARINAE:
CONCEPTUS III.

Iterum S. Joannes Apocalypſ. cap. 14. vidit Agnum Chriſtum cum in-
genti turma, ſummis in deliciis cœli atria obambulare: Et vidi, & ecce A.

nus ſtabat ſuper montem Sion, && cum eo centum quadraginta quatuor millia.

Avid cum 8. Joanne ſcite cupitis, qui ſint hi in cœli vertice, Agno Chri-
ſto proximè adſtantes? & converſantes? dicitur citato capite: Hi ſunt,
qui cum mulieribus non ſunt coinquinati, virgines enin JNunt: Virgines ſunt, quæ

CHriſto ESU, Agno cœleſti, proximè adhærent, intimè, ac familiariſfim?

conjuncti ſunt: dicit nunc Pſalmiſta regius: Cum Sandto, Sandtus eris, quid
ſanétius DEI filio, Agno immaculato, CHriſto IESU, huic Sanctifſimo,

caſti, & virgines proximè adſtant, virginibus & caſtis IESUS immediatus

eſt; ESUS eſt cum caſtis & virginibus; & hæ cum JESU, ergo qui caſti,
virgines vivunt, ſancti ſunt. Audiamus Sanétum Gregorium: Iib. in hb.

Regum cap. 5§ Benè in ſublimi eſſe virgines dicuntur, quia quod natura humang
ſupergreditur, in altiſſimo virtutum culmine ſitum eſt, unde, & virgo ille dilettus

IHMſu locum virgineum inſinuans ait: Vidi ſupra montem Sion Agnum ſtantem, vi-
delicet in monte quodam eſſe eum Agno dicuntur, quia per meritum incorruptionis
. 2 „ SS . „ ₰ . . . .
quo à terrenis, & carnalibus delectationibus ſe dividunt in ſempiterna redemptio-

nis gloria ſublimantur.
CONCEPTUS IV.
S. Apoſtolus Paulus de ſe inquit: Noſtra converſatio in cCœlis eſt, ad Phi-
lipp. 3. (Quis eſt S. Paulus: Virgo eſt: caſtus vixit, patet ex epittola bii.
m ad Corinth. cap. 7. Dico autem non nuptis, & viduis, bonum eſt ilis, ſi ſe
permanſerint & ego. Virginum, caſtorum ergo converſatio, & habitatio imn

cœlis eſt? aft qui in cœlo converſantut, & morantur Sancti ſunt, ergoè

qui Virgo, qui caſtus vivit, ſanctus eſt. Virginem & gentiles in cœlo
collocaãrunt, & inter ſidera cœli numerarunt, in cœlo veròô quod colloca-
tur, & inter ſidera numeratur, ſacrum eſt & fanctum, ergò qui Virgo, &
caſtus vivit, ſanctus eſt. Hlud Pfalmi 2. dictum: Aphrehbendite diſciplinem:
S. Hieronymus Apologo ad Ruffum legit: Adorate puritatem. Virgo, pu-
ra eft mente & corpore, adorare culhilum ſupremum indicat: & teſtatur Eu-
ſebius lib. 4. de Conſtantino Magao: Virginum chorum, non tantum non dado-
rabat, id eſt, poſt Deum, ſummo cultu honorabat: aft qui adeò honoran-

tur, ſanéti ſunt, virgo ergò qui eſt: caſtè qui vivit, ſanctus eſt. Præclare

S. Ambroſius lib. I. de Virgin. Vivendi ſibi uſum quæſivit èà Cœlo, quæ ſponſum
ibi in &lo invenit. Hæc nubes, aüra, Angelos, ſideraquè transgrediens, verbun
Dei ipſo ſinu Putris invenit. 2“
. CONCEPTIUS V. D
Immortalitas præclarum omen eſt Sanctitatis, & beatitudinis. Sic
S. Joannes qualitates cœleſtis Jeruſalem deſcribens ait: Mors ultra non
.

glells ln

lig. pinit⸗
gnid inmoftal
lturi/ung,

uuti, l,
emplum ubem

e lur conſola

occ, & inte

rbum; non ſun
19Crroſtoma
Mnchantur, ct
aſones ho⸗
Imnnuleri 1
E eitſermo:
Mentie, ac ſand

go Vivit, &

eatitudinem.

VrDl, atthecy

imigi Deum vi

Plol, goidasſe
nnt chſiuli

er egd hſei⸗

quodlſolig ſo
AulNi1 contr
ln capt ſenibit

onencivimnun

3 iili Cnoſcit
Nltone De, beztt

Miwi,

—

Kon an

trt

Nl ,ahuntr

in oelecte
etel ehl

Senkiſu⸗
gegtlen
erooe
nd guiſe

Peyctet
at: Clef
Hontmnt
Gi ae D
bsel Ne
Ngrtehn

Periulni
nun.

CONCIO SECUNDA. 499

ſed nequè ullus dolor. Apoc. 21. S. Athanaſius nunc de Virginitaté inquit: lib.
de Virg. Virginitas corona eſt, quæ nunquam marceſcit, mortem deſtruens, poſſi-
dens verò immortalitatem. Et Caſſianus lib. 6. cap. 6. de Virginibus perorat:
uod futuri ſumus, vos jam eſſe cœpiſtis, vos reſurrectionis gloriam in hoc ſæculo
jam tenetis, per ſæculum ſine ſæculi cogitatione tranſitis, cum caſtè perſeveratis.
Exemplum habemus Matth. 2. De matribus innocentium narrat Evangeli-
ſia: WNoluit conſolari, eò, quod non ſint: Quæſtio eſt: quid non ſunt? an non
ſunt occiſi, & interempti fili? an non ſunt mortui hi innocentes parvuli?
Non funt; non ſunt, inquam mortui, vivunt, perennant æternum: Audia-
tur S. Chryſoſtomus hom. 3. Noluit conſolari, quia non erant mortui, qui mor-
tui reputabantur, conſolatio autem rei amiſſæ eſt, & non auttæ erat præſtanda.
Quid puſiones hos fecit immortales, monſtrat Joannes Apoc. 14. Hi ſunt,
i cum mulieribus non ſunt coinquinati, Virgines enim ſunt. De S. Joanne Vir-
gine; exiit ſermo: Qui diſcipulus ille non moritur. Immortalitas donum eſt
innocentiæ, ac ſanétitatis, hoc donum datum Virginibus eſt, ac caſtis, ergo
qui virgo vivit, & caſtus, ſancétus eſt.

CONCEPTUS VI.
Beatitudinem æternum duraturam, docent Theologi conſiſtere in Vi-
ſione DEl: aſt hæc viſio virginibus & caſtis promittitur: Beati mundo corde,
quoniam ipfi Deum videbunt. Matth. y. In opere patet Joan. 21. piſcabantur
Apoſtoli, quibus ſe Eſus manifeſtavit: Cumque illis locutus eſt. Non tamen
cognoverunt diſcipuli, quia JThſus eſt. Solus Joannes intuetur, & Eſum agno-
ſcit: Dicit ergò diſcipulus ille, quem diligebat J, Petro, Dominus eſt. Unde
hoc, quod ſolus Joannes videat 7Eſum, & agnoſcat? reſpondet S. Hierony-
mus lib. I. contra ovianum: Solzs virgo, virginem agnoſcit. Et Lyranus in
citatum caput ſcribit: Puritas mentis & corporis maximè diſponit hominem ad
cognitionem divinorum, & ideò Joannes, qui præ cœteris purior erat, tanquam vir-
go citins aliis cognoſcit Jkſum. Virgo eſt, quæ omnium primò Eſum intue-
Kur, viſione Dei beatificatur. Ergo caſtus qui vivit, ſanctus eſt.
Epilogus. Deſpondeamus ergò nos virginem caſtam Chriſto Salva-
tori noſtro, ut immarceſoibilem coronam gloriæ, viſionis
Dei, & ſanbtitati acquraeus,
Amen.

KNa: (P: &&

Rr r 2 IN

500 IN FESTO SANCTE CATHARINÆ,

IN FESITO SANCTTZ CAIHA

CONCIO SECUNDA.

Tetu. Simile eſt Regnum cœlorum decem Virginibur.

Matth. 25.

Them. Virginibus caſtis, ac mundis corde, ſpecialiter

favet Deus.
Xperientia teſte, ſol in aurum radios ſuos injici-

ens, ditiſſimè reſplendet: Copioſiſſimum fulgo-
ε rem firmat: Academicus inſeribit Lemma: &l

Sα&W ditans, & beans eſt gratia divina; Aurum puriſſi-

mum eſt Virginitas, mentis & corporis caſtitas & puritas?; cao-

ſtis ac puris Virginibus gratia Dei quàm maximè, ac ditiſſimè

ſe infundit, ac communicat. Sol dives in aurum. Audiamus
Textus Sa- Sacram Scripturam: Gratia ſaper gratiam, mulier ſanlta, &

eræ Scri-

nur pudorata. Eccleſ. c. 16. Et iterum: Omni autem ponderatio,

non eſt digna continenti animæ. Proverb. cap. 22. inquit Salo-
mon: LQui diligit cords munditiam, habebit amicum Regem.

Dabo eis in domo mea, & in muri mei locum, & nomen melius

præ filin & filiabus, nomen ſempiternum dabo eis, quod non præ-

teribit. Promittit Deus Virginibus Haiæ cap. 56. Audiamus
Patres. Patres: Quanta eſt virginitatis gratia, quæ meruit à Chriſtoeli-

gi, ut eſſet corporale Dei templum, in qus corporaliter habitavit

plenitudo divinitati, V'irgo genuit mundi Salvatorem, Virgo pe.

8. Ambro- perit vitam uni verſorum, ſeribit S. Ambroſius lib. de officiis. Et
ſius. iterum lib. 1. de vera Virg. Virginitasznuber, abra, Angelos, ſi

deraque trantgrediens, verbum Dei in ipſo ſinu Patris invenit, &
toto hauſit peétore. Virginitas acquirit de caſtitatis virtute di:-
vinam ſamiliaritatem in ſtatu viæ, unde familiarius diligebat
Jeſus bestum Joannem, in *νus ſinu recubuit, ſcribit S. Tho-
mas

dives in aurum. Sol radians, illuſtrans, illuminans,

Utesin efemn

iluinas 4
ſtin⸗ rinitin
u pini⸗

(G in cabe

INlgnnes ingu
i ner ehirka

mi, Snßi ,

pummun farit,
ulb. 1. Ijn.

ſ: Auine⸗

Iheoph

vxſfurit nu

unhei. Ca

Ifchit ac Npni,

ltten eti⸗

Uul tnch 1,

un in reſenti
im ſenpktema
lufrus igneig

Ubielenſis derm

nin lunmin n

iciriti fur,
ulun S ſanci
icen l. N,
hannun nn
umnannne,

in, Mllyifich
MMitni, ler⸗
n hihliti⸗ „

ſoln

ül

os lnt
Wmntt
it lenm
nne
Aurumm
Churn
ne,
. Alir
velir
Gtenie
2.igid
aninel
Gnntt
6, un
Muiti0,

ikri

en

6

inn,
Poriinmce
iminin

lliniut,
,ſthid

CONCIO SECUNDA. 501

mas Aquinas Apocalypl. cap. 14. E. irginer V irgineimn ſéguun- S. Thomas
tur magis delectabiles, O& jucundi Deo, quam n⁊ri Sankts, ac Aquinas.
roindé primitiarum nomine à Spirita Sandto appellantur, cum
quod ſicut primitiæ fructunm delectabiliores ſunt. Ita Hugo Hugo Car-
Cardin. in cap- 14. Apoc. Hinc S. Paſchaſius lib. 1. in PſalL 44. din.
ad Virgines inquit: Oos eſtis, quæ ſecundäum nobilitatem gene- z. kucha.
rig, flores eſtir Eccleſiæ, quæ Virore pudicitiæ, & ſplendore caſtæ
dilectionis, ſponſo ſerta componités. Continentia, hominem Deo
proximum facit, & ubi iſta manet, ibi Deus manet, habet S. Ii-S Iſidorus.
dorus lib. 1. ſyn. cap. r. Et Sanctus Paulinus epiſtola 3 5. §. Paulinus.
ſeribit: Anima quantò mundior corde, tantò capacior Chriſto
eſt. Et Theophylactus in cap. 5F. S. Matthæi: Sicut ſpecu- Theophyla-
lum, ſi fjuerit mundum, ecipit imaginer, ita & anima pura un.
faciem Dei. Caſtitas hominem calo Jungit, caſtitas hominem
pertrahit ad Regnum, caſtis regnum calorum Promittitur, caſts
heæreditatem cæli expetunt; ſterum S. Iüdorus in Bibliothe-
ca Manſ. tract. 11. diſo. 7. Virginitas Præparat animam ad vi-
dendum in præſenti Jeſum Sponſum per filem, & in ſuturo bper .
gloriam ſempiternam, inquit S. Bernardus in Pſalm. 44. Virgi- §. Bernar-
nitas cunrus igneus eſt, ſurſum ferens quem vehit, loquitur Pe- dus.
trus Bleſenſis Serm. in Feſto omnium Sancorum. Pudicitia Blelenſiz.
omnium bonorum mater eſt, ſcribit Sixtus Tertius lib. de Ca- Sixtus III.

ſiit. Pudicitia flor morum, honor corporum, decor ſenum, fun-

damentum eſt ſanctitatir. Verba funt Tertulliani lib. de pudi- Tertullis-
citia, cap. 1. V'irginitas eſt ſoror Angelorum, Regina virtutum, nus.
poſſeſſto bonorum omnium, docet S Cyprianus de Virg. Caſti. S. Cypria-
tas ornamentum eſt nobilium, evaltatio humilium, nobilitas igno- nus,
bilium, bpulchritudo vilium, ſolamen merentium, augmentum
pulchritadinir, decuz ſandta noſtræ reli geoniz, minoratio crimi-
num, multiplicatio meritorum, Dei amica & 6. cundtorum bono-
rum gaudium & ſolamen. Ita prædicat S. Auguſtinus Serm. ad 3. Anguſti-
fratres in eremo. Concludo cum S. Ephrem. tom. 2. de virtutes Ephrem
cap. 9. Poſſeſſto pretioſa eſt puritas in cogitatione reéta, hanc ſ Barenn,
amaveris, à Domino glorificaberie, & in omnibis broſperaberis.
Imploratâ S Spiritus gratiâ, defuper Conceptus pandam.
Rrr3 CON-

6o0n IN FESTO SANCTX CATHARINX,
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] CHriſtus per Parabolam nartat Matth. 13. Lxüt qui ſe-
minat ſeminare ſemen: Hoc ſemen diverſimodè fruétificavit, dabat frultum,

aliud centeſimum, aliud Jexageſimum, aliud trigeſimum. Semen eſſe verbum
DEI ipſe CHriſtus interpretatus eit, aſt quæ illa terra bona, ac ſpecialiter

à DEO benedicta, quæ tam divites, largos, & copioſos fructus adfert)

S. Hieronymus, & Glofſa ordinaria in hunc locum, per terram illam
benedictam intelligunt Virginitatem, mentis & corporis caſtitatem; au.
diatur Sanétus: Yrigeſimum, ſexageſimum reddunt viduæ, cœlibes, centeſ-
mum virgines, fructun centeſimum virginibus deputamus. Item Gloſſa habet:
Triginta referuntur ad nuptias, ſexaginta ad viduas, centum, qui numerus jam eſt
in dextera, ad Eirginitatem. Virginitas ergò ager eſt fertiliſſimus, qui fiu
&tus favorem DEl adfert in centuplo. Patet Apocalypſi cap. 14. .

CONCEPTUS II.

Videbat oannes magnam turmam centum quadraginta quatuor mil-
lium cum Agno manſuetisſimo CHriſto DEl filio ſuper eminentem mon-
tem conſiſiere, Canticum, quod nemo alius poterat decçantàſſe, ſimulque

cum Agno ſecretiſſima cœli conclavia, ac omnes manſiones perambu-
laſſe: Et vidi, & ecce Agnus ſtahbat ſuper montem, & cum eo centum quadragin-
ta quatuor millia habentes nomen ejus, & nomen patris ejus: Seriptum in fronti-
bus ſuis, & nemo poterat dicere canticum, niſi a centum quadraginta quatuot
millia . Hi ſequntur Agnum quocunque ierit. Qui hi ſint, indicat Joan-

nes: HMi ſunt, qui cum mulieribus non ſunt coinquinati, virgines enim ſunt. Vir.
gines fructus copioſiſſimos reportant, altiori in loco cum Agno DElI filio

collocatæ, triumphant, ſupra montem, eminentiſſimæ conſiſtunt, primæ im-
mediatæ, proximæ, ac continuæ ſunt ad latus JESU, centeſimum fructum
felieitatum, & prærogativarum habent, quòd alii non poſſunt Sancti, apud
DEUM poſſunt virgines: Ef nemo poterat dicere canticum niſi illa I22. millia.
Deſuper Richardus à S. Victore: Quod nulus eorum meritis coæquari poſſit, lu-
culenter oſtendit, cum ſubjungit: & nemo poterat dicere canticum o. quia nemo.
alius poteſt ad meritum illarum pervenire. Liberrimè Sanétorum gradus, &
ordines obambulant, ſequuntur Agnum quocungque ierit, eſt in cœleſti Hierar-
chia quædam ordinatio, ac manſionum diſtributio, juxta Sanétorum me-
rita diverſa, ut unus altero, altiori in loco, & ordine conſtitutus, reſideat,
& gaudeat, in domo Patris mei manſiones multæ ſunt: Joan. 14. & I. ad Co-
rinth. I5. cap. Stella enim à ſtella differt in claritate, ſic & reſurrettio mortuo-
rum. In unã manſione ſunt Apoſtoli, in alia martyres, in alia confeſſores;
virginibus certa & particularis manſio non aſſignatur, omnes beatorum

manſiones cum Chriſto obambulant, omnium Sanétorum gloria, & felici⸗
. . tate

—
ſaeantur;
,Euuerur grati⸗
Mynm, Vols
NlinguitAneb

ililei eriſen

Eimitms, atgue
n hoges. Hi
n glttllkeisl
Ulntoſrantur

Chriltus de vi
n gic muni
ulltinbonertt,
Ihte harvnlos,
IIn. 5, Ambrot
hirgines:
meſtregnumec,
num adyerinn
mn 2c probon
ulte, kelicitat
i NMiun eſt ee
II Agratia: P
anckorum ie
SS neniti
1 l Ambroſ
mhlromnrelet

geun ginn

ummhte igo

hen⸗ e uck
Innicen itic

hen;
ſüeni ſſeh

d cliatern

lifſ
lnſtn
1Aee
uchu
Ltermt
lktuen
li
nCl
ümnsel

l

htacr
nicentent
nnile,
ſones K
Centunrlu
Gitnit
tukgu
t,in
inſet
AgN
Neßcn,,
oMuntdre⸗
Cellunſt

a ndn
knuet,
ni ⸗

4

CONCIO SECUNDAa. 503

tate recteantur; ſi cœlum hortus eſt, in hoc horte in medio ſunt Virgines,
ac fruuntur gratioſis hyacintis Prophetarum, myrrh Apoſtolorum, roſis
Martyrum, violis Confeſſorum. Sequuntur Agnum quocunque ierit. His
Verbis, inquit Ansbertus, ver aciter intelligere poſſumus in illo regno beatitudinis
eminentiores exiſtere Virginei Chriſti, Gα quid mirum, l in C&leſtibus regnis ſunt
eminentiores, atque Clariores; qui in hac vitd ſunt mundiores. Concludit Con-
ceptum hune S. Hieronymus lib. de laud. Virg. Sequuntur Agnum quocungque
ierit, quia nullus eis locus in cœli curia clauditur, & nulla eis divinnrum manſionum

babitacula reſerantur.
CONCEPTUS III.

Chriſtus de Virginitate, & caſtitate diſſerebat Matth. cap. 19. Sunt Ei-
nuchi, qui de matris utero ſic nati ſunt. Rectè: Zunc oblati ſunt ei parvuli, ut
manus eis imponeret, & oraret, diſcipitli autem increpabant eos, IJkölIsautem ait
eis: Sinite parvulos, & nolite eos prohibere ad me venire, talium ſt enim Regnum
œlorum: S. Ambroſius lib. de Virg per pueros, & parvulos, intelligit ca-
ſtos, & Virgines: Zalium, dicit nunc Chriſtus, caſtorum inquam, ac Virgi-
num eſt regnum colorum. Utique, & pauperum in ſpiritu, item humilium,
patientium adverſa mundi, ferventium in labore DEl, ac quovis titulo vir-
tuoſorum, ac proborum, erit Regnum cœlorum, his favet DEUS, ac gratiis
ſuis ditat, ac felicitat, cur ergò rectè ad caſtos, & Virgines Chriſtus fignatè
dicit, Zalium eft Regnum cœlorum. An cœlorum Regnum, magnus DEl
favor, & gratia: plus, & magis caſtorum, ac Virginum erit, quam reliquo-
rum Sanétorum? Sic ſubſcribit Richardus à S. Victore in cap. I4. Apocalypf.
Nullus egrum meritis covquari poteſt, nemo alius poteſt qd meritum illorum pertin-
gere. Et S. Ambroſius habet lib. 3. de Virg. Offeruntur pueri ad benedicen-
dum, quia corruptelæ experter, integritatis muns immaculatꝗ ætate ſervarent, ta-
lium eſt enim regnum cœlorum, qui in puerilem caſtimoniam vanquam in naturam in-
Jantium corruptelæ ignoratione remeaverint.

CONCEPTUS IV.

Sapientia de pudicitiæz honeſtate diſſerens, caſtimoniam, & virgina-
lem mundiciam viti comparat: Ego quaſi vitis Frudtiſicavi ſuavitatem odoris,
S fructus mei, fruttus honoris && honeſtatis. Eccleſ- 24. Cur non potius odo-
rifero Lilio caititatem comparat, hoc enim candidum, & odorem latè ſpi-
rans, ſignat albam caſtimoniæ innocentiam: Cur lilio intermiſſo, virginita-
tis florem viti comparat? vitis non tam ſuaviſfimè, & copioſiſſimè olet, ſed
etiam aliis plantis altius creſcit, & affurgit: magnam in altitudinem excre-
ſcit cedrus, palma, & aliæ arbores, aſt in proceritate certum habent termi-
num, ut dici poſſit in tantum, & non altius ereſcit eedrus, crefcit palma, aſt
vitis in altitudine & proceritate, terminum, ac certam menfuram non ha-
bet, ut dici pofſit, tam alte, & non altius creſcit vitis: Vitis quo alior eſt
acu⸗

504 IIN FESTO SANCTA CATHARINE,

— =—
baculus, cui alligatur, eò altior creicit, inter omnes plantas altiſſimè aſſur-
git; habeant nunc cœteræ virtutes, ut humilitas, patientia, charitas &c. cer-
tum gradum, ac menſuram, in quo gradu DEUS remuneratur humiles, pa-
tientes, charitativos; virginitas & caſtitas determinatum meritorum gra-
dum non habet, altiſſimè creſcit, & aſſurgit in favore, & gratia Dei, ſuper
omnes ſanctas virtutes exaltata, ſpecialibus favoribus frunur. Paucis ſub-
ſcripſit discurſum hunc S. Gregorius Nazianz in præceptis ad Virgines:
Virginitas in cœlum reptat.
CONCEPTIUS V.
Tres pueri Hebræi juſſu Regis Nabuchodonoſoris in ardentem rogum
injecti ſunt. Danielis cap. 3. cubitis 49. flamma in altum eruperat, Sidrach,
Miſach, & Abdenago illæſis ac intactis; quæ fama dum ad Regem delata
eſſet, volens & ipſe videre miraculum, ad fornacem devectus, in eam inſpi-
cit, & non jam tres, ſed eorum quatuor conſpicit: Ecce ego video quatuor vi-

ros ſolutos, & ambulantes in medio ignis, && nihil corruptionis in eis oſt. Dan. 3.

Quis ille quartus eſt, quem vidit Rex in camino ignis ardentis. Reſpon-
det Nabuchodonoſor: Et ſpecies quarti ſimilis filio DEl. Quod filius Dei ſe
tribus pueris in fornace aſſociet, & cum illis moretur, certò magnus favor,
