morum honeſtate, ac prudentiâperfectum, une verbo, ſapientis=
ſimi regis eloquio, Virginem prudentiſſimam.

CONCEPTUS V.

Primum & principale donum Spirits Sancti, ſapientia eſt,
teſte Apoſtolo t. ad Corinth. 12. UInicuique autem datur mani-
Ieſtatio Siritus ad utilitatem, alii quidem per Siritum datur
ſermo ſapientiæ, alii autem ſermo ſcientiæ ſecundùm eundem
Wiritum, alteri fides in eogem piritu, aliigratia ſanitatum
in uno Siritu, alii operatio virtutum, alii prophetia, aliüi diſ-
eretiodpiritum, alii genera linguarum, alii interpretatio ſermo-
num: Hac autem omnia operatur unus atque idem Wiritus di-
videns ſingulis prout vult. Enumerat ergo Apoſtolus dona Spi-
ritus 8. & interea primum locum ſermoni ſapientiæ attribuit.
Ab hàc primariâ gratiâ, Spiritum Sapientiæ appellat Sapiens. Ve-
nit in me òpiritus Japientiæ. Sap. 7. cCap. Et ipfa incarnata Patris
ſapientia, Spiritum S. promittens, à doctrinꝗ veritatis cognomi-
nat. Cuùm autem venerit ile Spiritus veritati, docebit vos o-
mnem veritatem. oann. 16. cap. En quâàm proprium ac princi-⸗
pale donum Spiritàs S. ſit donum ſapientiæ. In Mariam Virgi⸗
nem, quam Angelus gratià plenam ſalutaverat. Piritus S. ſa-

perveniet, & virtus Altiſſimi obumbravit eam. Luc. I. cap. Et

primo, ac principali dono ſapientiæ plenam non eſſe quis credat?
Loquatur S. Athanaſ. ſerm. de Deipara V. Pperitus . in Virg inem
deſcendit cum omnibus ſuis eſſentialibus virtutibus, quæ 2lli per
rationem divini principatus aaſunt, imbuens eam gratiàâ ut in
omnibus eſſet gratioſa, atq; idcircogratiaplena cognominata eſt
eò quòa ab impletione piritus .omnibus gratiis abundaret &r
virtute Altiſſimi obumbraretur. Clariùs adhuc S. Thomas
de villano và. conc. 3. de Nat. B. V. In illà donum ſapientiæ, ſcien.
tiæ, & intellectus, donum pietati, & fortitudinis, & omnia
aone;

1044 Diſcurſus XIV.

Apilogus.

dona Opiritus. Si jam juxta Salomonis eloquium non niſi incor-
de prudentis requieſcit ſapientia ; Prov. 14 cap. ea utique, quæ
dono ſupervenientis Spiritus S. plena erat, in cujus corde incar-
nata Patris ſapientia novem menſibus requievit, dicenda crit
Virgo prudentiſſima.

CONCEPTLUS VI.

PEx illis decem Virginibus, quibus Dominus regnum cœl-
rum comparavit. Matth. 25, cap. illæ quinque dicuntur pruden-
tes, quæ oleum in vaſis ſuis conſervaverunt, quò lampades ea-
rum non extinguerentur. Luingue fatuæ acctbtis lambadi-
bus non ſumpſerunt oleum ſecum; prudentes verò acceperunt
oleum in vaſis ſuis cum lampadibus. Quid per oleum ſignifi-
Cari creditis? Lætitiam intelligit regius Pſaltes de Marià Virgine
canens Plalm. 44. Unxit de Deus, Deus tuus, oleo lætitiæ, præ

conſortibus tuis. Gloſſa autem interlinearis pro oleo lætitiæ, le.-

git plenitudine gratiæ. Indicans Virginem Deiparam præ aliis
Virginibus plenmitudine gratiæ ſuperfoſam fuiſie. Lampadem
ertinguibilem, Dei Matrem vocat S. Cyrillus Epiſeopus Alexan-
drinus Hom. contra Neſtorium. Tu lampas inextinguibilis.
Oleum enim gratiæ, quam Virgo in conceptione attulit, abſti⸗

nendo ab omni peccato conſervavit, & ideo hæc virtutibus or-

natiſſima lampas extingui non potuit. Prudentes dicantur Vir-
gines, quæ oleum in vaſis ſuis conſervaverunt; nos Mariam, quæ

ſeipſam ab omni peccato illæſam conſervavit, Virginem Virgi-

num prudentiſſimam deprædicabimus. L

Sapientiſſimam Advocatam, quæ nobis veniam peccato-
rum obtinet, & gratiam, nominat Beatiſſimam Virginem B.
Albertus Magnus, in Bibl. Maria. ib. Proph. Jerem. num. 8. Si.
cut enim ante judicem ſtant advocati, cauſam reorum agentes;
ſic ſtetit Dei Mater juxta crucem Filii ſui, in tempore mor-
tis ſuæ, nunc autem aſſiſtit à dextris ejus in cœlis, ut loquere-

tur pro nobis bonum, & avertat indignationem ſuam à no-

ytti .

6 Kalutari

omine Maria
Oenusigituj
nbenedta
eetihujn
mnen.

Cirton

Aueß

Providi
Ult mai.

N NRN
D .

Dettae J.

Nirer

d(Qdolaa

1 par
leleg
itin.
Uiuiregulätn
UFeriumlncz

ynoyeruntc

engmatepre
ium mulede

nchniſtum
Korgrerundi
umprenole
Drun conſtit
Rinphliy

Beata Maria Virgo omni honore ed dignisſima. 10

—
Aniiinen. . . —
titec bis. Salutari itaque conſilio S. Bernardini Senenſis ſerm. 3. de
ctenn nomine Mariæ. art. 3. cCap. 4. Pro ſalute noſtrà acquieſcamus.
*R Oremus igit ur dilectiſſimi fratres, Dominam noſtram! irgi-
nem bene dictam, ut quæ Mater eſſe meruit judicis ſæculotum;
pro reatibus noſtris, Filio ſatisfaciat Aavocata ſabientisſima-
Amen.
Quis non prudentem te prædicet, & ſapientem,
gnman Quæ bona corde ſoves, & mala longè movés.
auh Providal irgo,bonum rogommitta, à Patre donum,
tilnt Ut mala condonet JHus, in ore ſonet.
a ee E N N Ge . . , 8830 0. Jee Wee ,6e de
DlISCURSIS XV
olettien A V es
Lolette . . , „„
Gnnſ Beata Maria Y irgo omni honore edt digniſſima.
“ Niverſalem de notitià Angelorum derebus futuris re- Exordium.
“ sulam ponit Doctor Angelicus 8. Thomas de Aquino
nean 4 I part. quæſt. 57. art. 1. ad I. & 3. Quid guia Prophe-
Blſen tæcognoverunt de myſterio gratiæ per revelationem
keninudt divinam, multò excellentius est Angel's revelatum.
ndene Ex quâ regulà facilè deduci poteſt, quòd ſi primarium gratiæ
uf⸗ myſterium Incarnationis, per revelationem divinam, Prophetæ
ngien cognoverunt, deꝗ; eo per multas figuras, quaſi per ſpeculum, &
in ænigmate prophetaverunt, idipſum etiam Incarnationis my-
“ ſterium, multò excellentiùs Angelis ſit revelatum, Deo igitur re-
eine velante, creationem Angelorum, tam Verbi incarnandi, quàr
n ig facuræ Dei Matris, plena notitia eſt ſubſecuta, unde quemadmo-
nANAH&O dum Chriſtum, verum ipſorum Dominum ac Regem Angeli
cntze adoraverunt, ſic quoque Mariam Virginem Filii Dei Matrem lu⸗
enoen turam prænoſcentes cœli terræꝗᷓ; Dominam,& n gelorum Re-
, “M ginam conſtitutam venerati ſunt, maternitatis enim Dei privile-
lu gio ſin gulari Virgo Maria, omni excogitabili honore digniilma

Qq4 effecla

106 Diſeurſus El.

88, Patres. effecta eſt, cui promovendo S8. Patres gratulabundi ſe ſiſtunt.
ꝑeata Virgo, ec hoc, quòd est Mater Dei, habet quandam inſi-
nitam dignitatem ex bono infinito, quod est Deus. docet præfa-
S. Thomas. tus Doctor Angelicus 8. Thomas de Aquino I. part. quæſt. 25.
de Aquino. art. 6.ad 4. d qualis eèt hac dignitas? utiq habet quandam in-
ſinitat em eſſe Matrem infiniti, & omnipotentis. Quæ autem
excellentia, quæ berfectio, quæ magnitudo decuit eam, ut eſſet
§. Thomas ?doneza Mater Dei?s quærit Thomam Thomas de Villà novâ
de Villa conc. 3. de Nat. B. V. Felix plané Maria & multipliciter felix,
ov. ſive Cum excipit dalvatorem, ſive Cùm à dalvatore ſuſcipitur:
Utrobiq, mira dignitas Lirginis Watris, utrobiq; amplectanda
8 Bernar-Aignatio Majeſtatis. lacteé ſermocinatur S. Bernardus ſerm. I.
dus. de Aſſumpt. B. V. Revera maternitas Dei, hanc in mundo natu-

rali jure obtinuit dignitatem, ut Regina miſericordiæ meritè

nuncupetur, & hoc propter Filii magnificentiam, qui est Rex
§.Bernardi- Pégim, & Dominus dominantium. perorat 8. Bernardinus Se-
nussenenſ. nenſis ſerm. 2. de Nat. B. V. cap. 8. Te& Deus rerum omnium di-
gniorem prænoſcens amavit, amatum prædeſtinavit, atque ex-
tremis temporibus in ortum produxit. ſubſcribit 8. oannes Da-
§. pannes Maſcenus orat. I. de Nat. Virg. & iterüm orat- 2. de Aſlumpt.
Damaſce. Virg. Oportebat Dei Matrem, ea quæ ſunt Filiipoſſidere, ab
og omnibus relus conditis adorari, ut Dei Matrem. O honor fe-
minæ! εKwuv ellentia Mariæ! cijas meritorum celſitudine, &
gratiarum opulentia ſtupet cœlum, natura, miratur, & ſancta
heatorum Spirituum venerantur agmina, concludit exclaman-
S. Lauren- do S. Laurentius Juſtinianus ſerm. in Feſto Purific. B. V. Venere-
tius Juſti: mur & nos, & imploratâ Spiritus S. gratiè cum honore deduca-
anns. mus Conceptibus.

CONCEPTUS I.

Mardochæi fidelitatem præmiaturus rex Aſſuerus, eum no-
orfrma- Vâ ſtol indutum ac regio equo impoſitum, per plateas civitatis
doclin De- circumduci, & ante equum clamitari juſſit: Hoc honorecondi-
vYnus est, quem rex voluerit honorare. Eſth. 6. cap. Quam rex
fibi in Matrem, Filiam, aut ſponſam eligit, nonne honore condi-
Bna

2

NituA
—
nn cenſebitu
ocehonon
Muiſtros conn
ücnungie
Perthonorar,
lenDeusate
ginsponlam
Pilimaptoin
1Mrianepee
z c lit
okinabilemn
llcilischari
Dominam
Cuntncem i
Iteiniexaul
thungeloum
Mutenlegatua
lincmwita
Ponſatum
llen Nrgini
eyratiſole
Vüdeni
ElnitatemDei,
lun guicatn
UelrKinhin
nn innk
Ellmoslciot
LEenpl. B.V. He⸗
elſeltre
in uniß
honorifa
lemeroo

—

nclſeſſn
unkani
doene
n Ioke,
untcne
Wun
keuh e
de Pl No
Elcitre
Gre lehir
olltin
Ardusſann,
mundone
ordient

nn guiehl

Bemarann
Monundet
wit A
8 oumm
1. EAlr
lifeſtin
n. Olon'
tuligt
in /
luditenbnm
EWe
honordctn

lvetupevmng
Plrenofu
Xonaei
. En

Hononemn

Beata Maria Virgo omni honori eſt dignizſima 10V

gua cenſebitur? Cui regia legatio cum ſolemnitate mittitur,
nonne honore condigna declaratur? Cui deſerviri per primos
Miniſtros complementa deponi per Principales aulicos, ipſe rex
jubet, nunquid honore condigna dicetur ? Etenim quem rex vo-
luerit honorare, dehonorare lubdito nefas eſt. Mariam Virgi-
nem Deus Pater in Filiam, Deus Filius in Matrem, Deus Spiritus
S. in Sponſam, tota S8. Trinitatis in Triclinium nobile elegit, di-
gniſſima proinde, quam omni honore cœelum veneretur & ter-
ra Marianè pro more S. Bernardinus Senenſis, ſerm de Aſlumpt.
art. 3. cap. 3. Tota Trinitas uniformi, & voluntate concordi, banc
inæſtimabilem Virginem, oſt endit eſſe ſuam ponſ[am incommu-

nicabilis charitatis, œli Reginam inattingibilis dignitatis, mun-
di Dominam in participabilis poteſtatis, EKlectorum omnium

Genitricem piam inexſiccabilis pietatis. Benedictæ ſuper omnes
Virgini, ex aulà cœleſti Dominus non ſimplicem Angelum, ſed
Archangelum Gabrielemqui flexo poplite eam Dei nomine ſa-
lutaret, legatum miſit. Luc. I. cap. MWiſſus est Angelus Gabriel
Deo in civitatem Galilææ, cui nomen Nazarethad Lirginem
deſponſatam viro, cui nomen erat Zoſeph de domo David, &
nomen Virginis Maria: Et ingreſſus Angelus au eam dixit:
Avegratiäplena, Dominus tecum, benedictatu in mulieribus.
Quòd ſi Deus ipſe ac Dominus coœæli, & terræin eleclione ad ma-
ternitatem Dei, Mariam Virginem adeò honorare, quis erit mor-
talium, qui eam non omni honore condignam reputabitiltaque
infeliæ & impius, ac omni infideli deterior, qui Mariam deho-
norat, pius & felix, qui honorat. Sic felicitatem promittit do-
Gtiſſimus Idiota honorantibus Virginem, in prologo de Con-
templ. B. V. Beata Virgo post Filium ſuum Domina est univer-

ſaæ creaturæ, & in futuro ſæculoglorificabit ſervientes ſibi, ſi

eam honorificaverint in praſ enti. Vade, & fac ſimiliter. ſi feli-
sitatem exoptas.

Qqꝗq qq 2 CON-

108 Diſeurſus Xh.

CONCEPTUS II.

Inter alia documenta, quibus populum imbui voluit S. Pau-
lusApoſtolus, minimum noneſt, dominos omni honore dignos
arbitrari, ſeribitenim in primàâ fuâà epiſtolà ad Timotheum cap. 6.
Quicunque ſunt ſubjugoſervi dominos ſuos omni honore dignos
arbitrentur,ne nomen Domini, & doblrma blasphemetur. Ra-
tio eſt, quia Domini ſervis ſuis in terrâ Dei loco præſunt, & ſc no-
men Domini quodammodèò gerunt, ac propter hoc ipſum, àſer=
vis omni honore digni arbitrandi ſunt, ita quidem, ut per irre-
verentiam, quam domino ſervus inutilis exhibet, blasphemari
nomen Domini, & doctrinam, Apoſtolus cenſeat. Mariæ no-
men Domina interpretatur, & Dominam univerſi 88. PP. eam
appellant. Sic S. Bonaventura, in ſpec. Virg. lect. 3. Maria
interpretatur Domina, hoc optimè competit tantæ Imperatrici

quæ reverà Domina est cœleſtium, terreſtrium & infernorum,;

Domina, inquam, Angelorum, Domina hominum, Domina da-
monum. Sic S. Joannes Damaſcenus, lib. 4. de Fide orthodox.
cap. 1 5. Domina Mariæ nomene ſigniſicatur, veré etenim
rerum omnium conditarum Domina factaest, cum Creatoris
MWater extitit. Sic Hugo Victorinus, ferm. 34. de Inſtitut.
Monaſtic. Maria est ſonſa fide, amica dilectione, Mater fœ-
cunditate, Virgo integritate, Domina dignitate, Kegina Ma-
jeſtate. Sed quis altos quoscunque terræ Dominos, cum
Dominâà häc verè magnä audcat comparari? li quidem
omnes nomen Domini, ſed moraliter tantum gerunt;, qua-

tenus nimirum Domini loco ſuis præſunt, Maria autem Virgo,

ereaturarum omnium Domina: ut vera Dei Mater, non morali=
ter tantùm, ſed etiam formaliter, nec ſolum nomen dulciſſi⸗
mum JElu, ſed & ipſum JEſum, in viſceribus primum, dein bra-
chiis geſſir. Si ergo Apoſtolus dominos omni honore dignos
arbitrari jubet, & fervum irreverentem blasphemum cenſet, qui
tamen moraliter tantùm nomen domini gerunt, quanta non

grit blesphemia, non revereri, nec ſummo honore digaiſſimaan
arbi⸗=

Nui Al
—
Phitori eand,
Aen hirgog
Deln, jel pe
Doremmur db
rie, tota/
meer ſle
nyinguatl
in vurti

(uom veselet

eeicogitil
tetreltres
l.

Donsicten
ronmnicig
soyteris, &
llr, Maxin,/
Norh. . cap.
ihre aſis d
Ani, guar
Ciſtumkiine
Urelem pre
ihnon bon
Darer. Ge3
lninis (vm
Ehlnnaklitg
Uunnnicininze
Rientt: Ben
n lue. le
torhrisivir
hbſunc

.

iwolvtobe⸗
onted
Clheunegt

hoyeneden

0

benere N
Elunt Klen⸗
oeiunt
, Utperin
nbhapten
. Mier
erdSO De
0.,. M
eliytun

Ginfenn

n, Dopi
Bide ortad
,, Neletn
Cu
34 Eh
e, A
te Ngiu
Dorminos ia
E! I in
ngelun d
tnauenſi
Dl
nommeo i
motncal
Uonole
nunm (elas
1 un 8
nchi 4

Beata Maria Virgo omni honore ett dignicſima. 109

arbitrari eam, quæ non tam nomen Eſu; quam JEſum iplſum,
quem Virgo genuit, formaliter brachiis gerit, Mariam Virgi-
nem, vel ipsà nominis etymologia creaturarum Dominam.
Doceamur ab ldiota de Contempl B. V. ca p. 5§. Dedii tibi Virgini
Miariæ, tota ſuperſanéta Winitas namen, quod post nomen ſa-
perbeneditéti Lilit tui, est ſuper omne nomen, ut in nomine tuo
omne genu flectatur cœleſtium terreſtrium, & infernorum, &-
omnis lingua confiteatur hujus ſanctiſſimi nominis gratiam glo-
riam & Virtutem. Nec dubitare fas eſt, etiam 8. Paulum Apo-
ſtolum vas electionis nominis Elu, & nomen Mariæ omniho-
nore excogitabili digniſſimum arbitratum fuiſſe, qui Domi-
nos terreſtres huic Dominæ longè impares: adeò honorari præ-
cepit.
CONCEPTUS III.
Unus idemque S. Apoſtolus, qui dominos à lervis ſuis ho-
nore orani dignos haberi voluit, duplicis honoris dignitatem
Presbyteris, & iis quàm maximé, qui benè præſunt, aſſigna-
vit. Qui henepræſunt, Presbyteri, dubplici honore digni habe-
antur, maximè qui laborant in verbo & doäctrina, 1. ad Ti-
moth. 5. cap. In quo conſiſtit hæc dignitas Presbyterorum,
cui præ aliis duplicatus deberur honor:? In poteſtate illà non
exiguã, quâ verbis confecrationis recta intentione prolatis,
Chriſtum Filium Dei vivi, ſub ſpeciebus panis & vini, in altari
præſentem presbyteri reddunt; duplici ſanè honere digni,
quibus non homo tantùm, ſed & Filius Dei, ad verba paret, &
apparet. Sed & idem Unigenitus Dei Filius, ad verba Mariæ
Virginis cum humilitate, optima intentione ac devotione
prolata paruit ac apparuit, in eo enim ipſo inſtanti, quo vo-
luntati divinæ conſentiens Virgo, ut Dei Mater fieret, Angelo
reſpondit: Eeceancilla Dommi, fiat mihi ſecundum verbum
tuum. Luc. I. cap Fihum Dei de Spiritu 8. concepit in utero,
& prolatis à virgine verbis, æterni Patris Verbum Caro factum
eſt. Profundé ex ſua Carthuſia Dionyſius in Lucam. Quibus

292 22 3 pro-

110 Diſcurſus EIV.

prolatis immediatè Iinigenitum Patris aterni concepit; itaque
in inſt anti piritus J. ex e;us purißſſimo ſanguine corpus forma-
vit, & perfe‿tlis guantum ad membrorum diſtinékionem, or-
ganizavit: Item in inſtanti anima Chriſti est creata; carni uni-
ta, atque ut rumque verbo, hyboſtatica, ſeu perſonals unione est
conjunctum. Duplici honore dignos haberi Presbyteros, par eſt,
licet hi ſub ſpeciebus tantùm panis & vini Filium Dei præſentem
reddant, carnem tamen, & ſanguinem non communicent, &
conſequenter neque Filium ſuum dicere poſſint: Maria Virgo
autem verbis à ſe humiliter ac de votè prolatis, Filium Deiin ute-
ro ſuo virginaliita concepit, ut carnem ſuam ei dederit, & ſan=
guinem, cjus vera Mater facta, quem proinde Filium ſuum no-
minare ritè poteſt, non duplici tantum cum bPresbyteris, ſedin-
finito præ cunctis creaturis honore digniſſima. Fayvet Conce-

ptui Richardus à S. Laurentio, lib. 3. de laud. Virg. In hujus

enim prærogativa dignitatis, non commnnicat eibomo, non
5

Angelus mon aliqua creatura, ſed ſola cum Deo Patre dicerépot-
est Dei Filio: Filius meus es tu. Pſalm. 2. Sola ergo poſt Deum
ſummo honore digniſſima.

CONCEPTUS IV.

Inter regulas auliciſmi, ſeu politiæ, oom munis eſt, obſerva-

tio, quòd his honore dignus cenſeatur, qui præ cæteris ad dexte-
ram collocatur: Quem locum in regno Patris dediſſe Matri Fi-
lium Virginis judicatis? Reſpondet vir ſecundùm cor Dei: Ati.-
tit Regina à dextris tuis in veſtitu deaurato circumdata varte-
tate. Pſalm 44. Non ſat erat Chriſto Eiu, Mariam Virginem
ſole amictam, ſtellis coronatam, corpore & animâ in coœlosaſ-
ſumpſiſle, ſed & auro veſtitam, varietate circumdatam in coœli
Reginam inſtallare, & ad dexteram Patris cœleſtis pro condigno

collocare complacuit, ut nimirum de honorandis parentibus le-

gem Filius hominis non ſolveret, ſed adimpleret. Hic ſenſus
eſt S. Ildephonſi ſerm. 2. de Aſſumpt. B. V. Et ſi impetit præmia
Iuſtus JudexChriſtus Dominus ſecundum Apoſtolum, unicuig
„ Juxla

ute Mar
H
eteltefa.
rinonkat⸗
latehihi.
Aunu: Mn
ler urtos
unbeata
Menumcol'⸗

Eicignus hot

iligoinaul
0lorraitaque

C.

(uihomoe.

Penteromni

neikilium
Anoeſusſp
liutſubdhrus
Mninerecogn
Uimanms eſt. I.

ly,i Auge⸗

llint abat:
Mlyrrrerh,
hlunnreriz,
necelent
X.
inengloe,
Nenon D
eae merit
ulliitur ge
nita uof⸗
Ulkar Hxclam
en hinefa,
ltinhejan,

= = = =
= = —

—
tehtzig
ojſig fone
lelintent
Atateſtigs
uliunitrt
bſtetoprt
Deiprrenn
nmmudidenn

. Mluirſig

ium Deine
Gdedeni, G
liurn ſune
Gterglin
LawetC
Vig. Ns
eitoſnt
utrecln

etgohol

.

unsekoe
Cleiplii
deckelir.
morbi
upcktrun
Nrium tgt⸗
nioinorn
Oindrumne
pwcot
Cahaeni
elet e
iſn
Re
hulon 7

Beata Aaria Firgo omni honore eſt dignisſima. 111

juxta obera ſua huic tamen ſantiſſimæ lirgini Genitrici ſuc,
ſicat incomarabile eèt, quod gesſit & ineſfabile donum, C& -
quoααατιεaIita inaſtimabile, aèg, incomprebhenſibile præmium
& gloria: Non dico inter cæteras Eirgines, veruùm etiam ultra
omnes Janétos quam promeruit pervenit namq; ad cœleſte pa-
latium, beata & glorioſa, ubi Chriſtus Ponſus Eccleſiæ, intra
thalamum collocavit eam, in dexterd Wajeſtatis. In aulà ter-
reſtri dignus honore, qui præ coœteris in dexterâ collocatur Ma-
ria Virgo in aulà cœleſti, ad dexteram ſummi bPatris, à Filio eſt

collocata, itaque ſummo honore eſt digniſſima.

CONCEPTUS V.

Cui homo eſt ſubditus, eum recognoſcit dominum, & con-
ſequenter omni honore dignum arbitratur. An non Unigeni-
tum Dei Filium Mariæ Matri ſuæ, & propter Mariam ſimul etiam
caſtiſſimo ejus ſponſo Joſepho ſubditum legimus, in Evangelico.
Et erat ſubditus illis. Luc. 2. cap. Mariam ergo Dominam, ipſe
Dominus recognovit, atque ideo omni honore digniſſimam
arbitratus eſt. Hinc S. Bernardus homil. 1. ſuper miſſus eſt.
Deus, eui Angeli ſubditi ſunt, cui Principatus &-" Poteſtates
obeniunt, ſubditus erat MWariæ, nec tantàm MWariæ, ſed etiam
Joſephpropter Mariam: Mirare utrumlibet, &0 elige, quid
amplius mireris, ſive Filii benigniſſimam dignationem, ſive
Matris excellentisſimam dignitatem: utrinque ſtupor, utrin-
que miraculum, & quòd Deus fœmina obtemperat, humilitas
absq; exemplo, &ρ quad Deo fäemina principetur ſublimitas ſine
ſocio. Nec non Dionyſius Carthuſianus de laud. B. V. lib. 3. art.
18. Jure ac meritò tibi, praſtantisſima ac ſpecioſisſima Domi-
na, ſubjicitur, ac obedit omnis creatura cœleſtis terreſtris, ac in-
termeaia, quonzam omnium Conditor Deus, tibi ut Matri fuit
ſubjectus. Exclamet nunc Bernardinus de Buſto Mariali par. 12.
ſerm. 2. O ine ffabilis dignitas Mariæ, quæ Imperatori omnium

meruit imperari.

CON-

112 Diſcurſus X.

CoNCEPTUS VyYvW.

Salvator mundi Chriſtus IEſus, patibulo crucis tam actuali⸗
ter affixus, in ſummis ſuis, & incomparabilibus doloribus, Ma-
riam verius oculos ſuos tendit, ac dilecto diſcipulo ſuo Joanni.,
qui ſupra pe ctus ejus in cœnâ recubuit, dilectiſſmam Matrem

ſuatn ſpecialiter obſervandam, teſtamento tradit, dicens: Ecce

Mater tua, oann. 19. cap. In vehementiſlimis doloribus, in
obſequioſiſſimo, & ſummè necefſario negotio conſtitutus erat
JEſus, cur ergo negotio ſepoſito, & quaſi oblitus dolorum, tam
ſollicitè Matrem commendat anni? Cur eam ut Matrem
obſervari præcipit? Reſpondet 8. Ambroſius: Ne illam inho-
noratam relinqueret. Nempe patientiſſimus Eſus, fugiſiè di-

ſeipulos, & ſolam cum Joanne doloroſiſſimam Matrem, juxta
OXIA

crucem ſtetiſſe, non ſine dolore animadverterat, ut ergo Mari-
am: filiali honore venerandam, moribundus mundo relinque-
ret, Joanni, atque in eo omnibus hominibus commendare in
Matrem dignatus eſt. Quer etiam in finem, ut idem Sandus
Eceleſiæ Doctor obſervat, doloroſiſſimam Matrem versus in-
clinato capite tradidit piritum. It Mariæ ultimum hono-
rem exbiberet. Quatenus exemplo ſuo ſacratiſſimo erudiret
nos, Matrem ſuam honorare in tempore, ſi ab eo honorari veli-=

musin æternitate, nec inteliciter mortuos eos, qui Mariamin

vitâ honoraverint, eique ſeſe devotè indlinaverint. Conſola-
tè Bloſius in Canone vitæ ſpirit cap. 18. Fieri non poteit, ut pere-
at, qui Mariæ ſedulus, & humils cultor fuerit. Quam moriens
filius veneratione digniſſimam teſtatus eit Matrem.

CONCEPTUS VII.

A quantitate dignitatis honores metiri ſolet mundus,
quò majori enim homo in dignitate conſtitutus eſt, eo majo-
res illi ab orbe honores exhibentur; hinc commune adagium,

Digni⸗

Nyutadl/

—
Irtata ſihi
gi⸗ lne
s ſoannes

uuluuyti
lihe egita
lia nul⸗
nlrt, ghant
ſurpeſeuten
ctcooerd. B
Mvimamjam,
ubog diggi⸗
niece rotus

lelotes M.
. Virg,
Ugllte, ge li⸗
n cüm tame
Omnnmncreatun
m hominant,
Hunhec erba
Mnheus,
Unnonemkece
Mindnur,in

Unnbeiciriſle

Alete hlariz
SAnbog ro.
nunn h
ien lan de
ihulin ie
eljun Don
in, um õ

⸗ 1,
ctatgr Dei

cktamet
olorbus
blo boſon
Umamn Aen
1Ciceng N
losColortog:

Ctttmen.

Colorcn
Atn bt Mant

Neilonn

lis ſet

n Marreco
1 Nterorke
Duncoreln

Nen

,Urilendt⸗
larremn ſenut

,tifteeka.

raliclinoen:

cO nONN

8 uiſlint
eit. N
orhoniee,
6Qunnnne
en⸗

Beata Maria Virgo omni honore eſt dignisſima. 113

Dignitates ſequuntur honeres. Quanta fuit dignitas B. Mariæ
Virginis?: Sanè res omnes conditas dignitate antecellaiſti, per-
orat S. Joannes Damaſcenus orat. 1. de Nat. B. V. Marial irgo,
quoad Conceptionem prolis, ſic quia fauit Mater Dei, quo nibit
nobilius cogitari poteſt, ſie tantam habuit bonitatis dignita-
tem, quòd nulta Mulier amplius capere potuit ſi enim omnes
creaturæ, quantumcunq; aſc enderent in gradibus nobilitatis.
eſſent præaſentes, omnes deberent reverentian, Matri Dei. ſera-
phicè docet S. Bonaventura 1. ſent. diſt. 44. in expoſit. textũs.
Marianam jam, ſi lubet, dignitatem metire, & quam creaturis
omnibus digniorem inveniſti, præ omnibus honoratiorem,
pius ac de votus venerare.
CONCEPTUS VIII.
Zelotes Mariani honoris 8. Thomas de Villà novâ ſerm.
2. de Nat. Virg. Quæſtionem non ingratam movet, cur 88. Ev-
angeliſtæ, de dignitate beatæ Mar. Virginis tam ſuccinctè ſcri⸗
bant, cùm tamen multi ſint gratus honoris, quibus ſupra
omnnm creaturam à Deo eſt elevata; vel enim Virginem tan-
tum nominant, aut ſolum Mariæ nomen ponunt vel ad ſum-
mum hæc verba addunt, quæ in primo ſui Evangelii capite po-
nit S. Matchæus. De qu natus eſt Ikſus, qui vocatur Chriſtus?²
Etrationem reddit, quia dignitas Mariæ, quæ in Maternitate
Dei fundatur, ineffabilis eſt, & incomprehenſibilis, hinc Ma-
trem Dei dixiſſe, omnem dicibilem dixiſſe crediderunt Evan-
geliſtæ de Marià dignitatem. Afſſentitur Petrus Cellenlſis lib.
de panibus, cap. 21. Quid amplius ei asſignare poſſamus divi-
ni muneris & hohoris, quàm ut, quod verumeſt, fateamur, Ce-

nitricem eam Dei eſſe, & hominis? infra hoc, quidquid dicitur,

quidquid in ejus commendatione offertar: ſicæli Reginam ſi
Angelorum Dominam, vel quodlibet aliud excellentistſimam,
tam ab humano corde, quàm ore excogitatum protuleris,
non aſſurget ad hunc inditibilem honorem, quo creditur, &
prædicatur Dei Genitrix. Ergo Mariane cliens, quem tua
Rrrrr Vir.

Epilogus.

114 Diſcurſus XV.

Virgini digniſſimæ honorem præſtare pro condigno lingua
non poteſt, ſuppleat affectus.

Affectum cordis erga Virginem Dei Matrem monſtravéê.

re, illa coronata hujus mundi capita, quæ unà cum ſuis Mariæ
non ſolum ſubmiſſisſimè devoverunt ſeſe, ſed in patronam re-
gni ſui elegerunt & non alio quàm magnæ Dominaæ titulo de-
Goraverunt, inter quos præcipui fuêre, Albertus Secundus,
& Henricus Septimus Imperatores Romani, Conſtantinus
Græcorum Imperator, Stephanus Ungariæ Rex & Apoſtolus,
& Ludovicus Primus Rex Chriſtianiſſimus, quorum magniti-
ca exempla ſequantur reges & regna, quin imò mortalis quis-

que Marianum ſubditum hic & ibi felicem agens, cum S. An-

ſelmo orat. ad B. V. magnam ſuam Dominam inclamet: Ma-
ria! tu illa magna Maria, tu illa maior beatarum Mariarum,
eu illa maxima fſœminarum: ze, Domina magna, & valab ma-
gaa, te vult cor meum amare, te cupit os meum laudare, te deſt-
derat venerari meni mea, te eſfectat exorare anima mea, qula
tuitioni tuæ ſe commendat tota ſutſtantia mea. Amen.

Canctis majorem, pro Matre requirit honorem,
Qui ſe par Petris ſubdit in orbe Matri;
Hanc cultu dtgnam, Dominam tibiſcito benignam,
Si pPius incls mes, ſi venereris, amet,

Dl-

Mubitacum
Genlt lauden
Gilima eſt
Urcommen
nttidivinitare
imamen timn⸗
19Davlus Ap.

Minſs Llu, D

fanrus elt e
Uinemnuam
Uonm, nec ni
irdscechra
Vrultoumn elle,
Ml uit lude
eſtitamn ex
Monni laude

Alfearusfueri

Nno Mariaſt

eryata, verq

linel tepe
rullbellepol

. .
lre ſalra i,

lmnu eſſalju
emn gegir he
Uli nitan ſen
Uhm Derdi
Ohnium88, a
lims

— (†) 20* erz

— = —

— — — —
0 4 e. 209260/802 eA. 2„202 On 9νHs e
nägtolg Be esssGs: s B Ge e Gee 96 e 29630 5 Be e e G.? Ge 6. 6. , 6 Ge

e- DISCIURSIUS XVI.

inpouotunn

enheſlie Omni laude dignixſima eſt Virgo Maria.
etus Neetng . e, ſ
i, Conſmnin Ndubitatum eſt, quin omnes, quotquot in paradiſo ſunt, Exordium.
Neieten Sanctt laude digni ſint, non tamen omni laude, ſicut di-
Lonmngi gniſſima eſt Dei Mater Virgo Maria. Sic 8. Petrus mere-
nömanitt tur commendari, eò quòd ex cœleſti quodam inſtinétu
ens, liſd Chriſti divinitatem confeſſione ſuâ, mundo manifeſtarit, ve-
id ruüm tamen timore adactus eundem quoque turpiter nega-
inclune eS., baulus ADofltolts dia ſt laude, uthote vas elcctioni
mum nm Vit. S. Paulus Apoſtolus dignus eſt laude, utpote vas electionis
nominis Eſu, Doctor gentium, & ſonora Spirits S. tuba, ſed
Gα . . .
“ perſecutus eſt Eccleſiam Dei. S. Joannes Apoſtolus, ob vir-
ming gen ginitatem ſuam laudari meretur, utpote ob dotem ſæculo ra-
iIiſſimam, nec non quia ipſomet Dei Filio, Matris ſuæ filius
1. Atchen. . . . .
adoptivus declaratus fuit, at verò primarum ſedium ſe ambi-
tione uſtum eſle, haud obſcurè oſtendit. Præcurſor Domini
enoremn 21. . . . .
4 tantâ fuit laude dignus, ut ipſamet ſapientia incarnata, ei ſe
ulirfnn panegyriſtam exhibere non erubuerit, ſed nec ipſi dici me-
1

ruit omni laude digniſſimus, quia tametſi in utero materno
ſanctificatus fuerit, culpam tamen originalem contraxit: ſo-
la Virgo Maria ſine maculà originali concepta, ab omni labe
præſervata, vera Dei Mater omni laude eſt digniſſima, quia
nihil in eà reperibile, quod imperſectionem ſonet, aut vitu-
perio ſubeſſe poſſet, unde non immeritò de ea canit Eccleſia:
Felix e ſacra Virgo Maria, & omni laude digniſima, quia eX
te ortus eſt ſol juſtitiæ Chriſtus Deus noſter, qui ſolvens maledi-
Ationem, dedit beneditctionem, & confundens mortem, donavit
nobi vitam ſempiternam. Laudem Mariæ debitam, quam
quidem Deus ipſe commendat, pro reverentia tamen primò
omnium 88. Patres depbonant. O felix Maria, & omni laude S8. Patres.
digniſima! ‚irgoe Dei Genitrixglorioſa! bſublimis puerpera,
Rrr rr z cu⸗

116. . Diſcurſus XVI.

8, Augufli- ujus viſceribus Author eœli terraque committitar! exclamat 8.
. Auguſtinus, tom. 10. in Append. ſerm. de diverſis ſerm. 83. Si
linguæ centum reſonarent, oraque centum, ferrea vox mihi, Ma-
ria, nil dignum tibi dicere poſſam, ſtella maris, quaæ Beata PVirgo
* Bernar-. ocaris, Panegyrice perorat S. Bernardus, ſerm. 2. ſuper Salye
*. Regina. Quibeas laudibus ſervitus hominum, reginam eſferat
Angelorum? Duæg praconia dilatet mortalis anguſtia vel offcis
ſubminiſtret, cui cœleſtia parent, & famulantur olſequia? Qui,

dignam honoribur,plauſus hominum acclamabit in terris, quam

Gpiritaum agmina beatorumjagiter veneranturincœlis! quæ-
S. Bernardis fit admirabundus S, Bernardinus Senenſis, ſerm. 2. de S S8. no-
nus Senenſ. mine Mariæ. Perpendite, quibus laudibusdigna ſit beata & glo-
rioſa Virgo Maria, quæ illam nobis de caſtiſtimis ſuis viſceribus
genuit, gqai nos de tam profundo gatture avidiſpzmi draconis eri-
yuit: ad ejus namq; digné eſfenenda praconia non rhetoritorum
diſerta faeundia, non dialecticoram ſabtilia angumenta, non
acut iſſima Philoſophorum apta reperiuntur ingenia., Ingeniosé
S. Pettus laudat Dei Matrem S. Petrus Damianus, orat. I. de Nat. B. V. Et
Damianus. jterum ſerm. 3. de Nat B. V. Et quid mirum, ſi hæc ineffabilispir.
ge in ſais laudibus, modum hamanz vocis exuperat, cum &
ipſam himani generis naturam, excellentium meritorum di-
ghitate tranſcendit! Adlaudem enim, & gloriam gertinet Sal-
Vatoris, quidquid honorificum ſuæ impenſam fuerit Genetrici,
S, Bonaven Sera phicé obſer vat S. Bonaventura Pſal. B. V. 57. Ac tandem in
8 Crius Beatiſlimæ Virginis laudes erumpit S. Cyrillus Alexandrinus,
Alexandti- homil. cont. Neſtorium. Sr tibi ſancta Dei Mater laus: Ta

nus. enimes qrekioſa margazita orbisterrarum: tu lamtas inextin-
£

guibilis, corona virginitatis,ſeeptrum orthodoxaæfidei,templum
indiſſolubile, continens eum, qui nusquam contineri poteſt, Ma-
ter & Eirgo! Tu nobis à cœleſti ſponſo tuo Spiritu 8. gratiam
impetra, cujus auxilio, dignis conceptibus laudem tuam reve-
rentialiter deducamus.

CON

Murraclec
Pincer Rom
lridelidera
enns gepie
Gonminmfuun

lermih er

loneſolen
Uopaneggri,
mn hudabilem
Ar lerus ſol

Ulmem cenl.

Wwumnuncv
Umen triump
Uuthucibus
nidine gepr
Irin, qibus

Eneludis in

iuerure con
nharanum
eNr .V.
ei ſeffcit ,
nitibi ſeſuh
ikehit, Und
Onelarimenn
eisheiſto

Uueſbſceutus

tn ad,V. 5
41iarie ſun
uuniſiefelir

lnnehreven

Uue tezte,

—
lerdlmtd
tlelamg,
2ernitie⸗
lue⸗ Aln
12 Gped
teginan fr
Nieelft
leßeic
tinennogin
Vinteick n
n.Ced
Mihennt
ſuit oiene
mnidracnnie

nn Theig.

Ahnentn
lenin lge
tl,deNnl
Uteiriſatn
ererutu
n Mertnu!
iunt
ſuentns
ſ Acuntt

sAleſegta

eiitren
Anton
lrlftiene
c,Re
tinerictthil
Gicinotei
demumn

Omni laude dignisſima eſt virgo Maria. 117

CONCBPTUSJIJI.

Narracleotam Matrem ſuam, quam intimè amaverat Confrma-

Iyſander Romanus Bellidux invicdtus, inpublico congreſſu

laudari deſideraverat, ad cujus inſtantiam magnus ille Orator
Niceratus, depictum in tabulâ candidiſſimàâ Zodiacum gerens,
encomium ſuum pauciſſimis hiſce verbis in compendio com-
prehendit, dicens: Ad laudes Matru Princeps hoc ſafieit unum,
quod Romæſolem Narracleota dedit. Quo indicare voluit inge-
nioſus panegyriſta, Narracleotam quam vis aliæ virtutes red-
dant laudabilem, ex eo tamen, quod tanti herois, qui Romæ
afflicæ lætus ſol ortus eſt, Mater extiterit, omni laude di-
gniſſimam cenſeri debere, ac non immeritò felicem Romæ
auroram nuncupari poſſe, quam felici ſigno zodiaci ſol oriens,
Romam triumphalirer ingrediens Lyſander ſubſecutus eſt.
In tuis laudibus occupatos quibus te, & Virgo Maria! enco-
miis dignè deprædicabimus? ctenim innumeræ virtutes ac
merita, quibus de gratià plenam cœleſtis nuntius ſalutavit,
infinitæ laudis ſubminiſtrabunt fontes, de quibus innumeræ
tibi creaturæ condignam laudem deponant. Sed panegyri:
ſtam Marianum audire libeat S. Thomamde Villànovâ, Conc.
2. de Nat. B. V. Quid amplius quæris? quid ultra requiruin
Virgine: ſuſficit tibi, qauòd Mater Dei eſt. Hujus igitur ad laudes
Matris tibi jeſu hoc ſaſſicit unum, quod mundoſolem Pirgo Ma-
ria dedit. Unde meliori Jure qnàm Narracleota felix aurora
compellari meruiſti, quam non urbi, ſed orbi, ſol verus juſti=
tiæ Eſus Chriſtus Filius tuus pro univerſa, generis humani
ſalute ſubſecutus eſt. Melliflua ſunt verba S. Bernardi in de-
precat. ad B. V. Sicat aurora valde rutilans in munao progreſſa
es, Maria! quando veri ſolis ſplenderem tuæ ſanctitatisjubare
pracurriſti: felix aurora, felicis diei extitiſti nuntia; ipſe enim
ſoljaſtitiæ de te proceſſurus ortum ſaum quadam matutind irra-

diatione prævenieussinte lucis ſaa radios copiosè transfidit, qui-
bus poteſtates tenebrarum, quas Eva produxerat, in fugam con-
Rrr rr 3. ers

tio ſeu De-

118 . Diſcurſus XVI.

vertiſti atque, ita deſideratum cundtis gentibus ſolem munde
invexiſti. O Virgo Dei Mater! quam tantam maternitas
omni laude digniſſimam, cœlo exhibet ac mundo.

CONCEPTUS II.

Pretioſa & artificioſa opera magiſtralia ab univerſis laude
digna cenſentur, regum enim ſapientiſſimi Salomonis ſen-
