incigim Gen

Orun ſtoni.

Gregorieſt
n Lutitteau
Otens ſinmi
n Sre rollai
Nliras atien
Pythugote
ippiun kenk
ſentg, ( l
4, tuls mndn

n Pulvere n

1 1. Regne
nites Nſfel
n tiheman 0,
0: Dr ee
Ut pei, n
i; opeinde
t ſichelt
, Deninint
mel, iinm
e lu
OPernkuſin
1gn,

an. OEH

e Mnih
,Cn l
peſimnonn“

CoNCIO TERTIA. 261

Epilogus. Hortor ergo omnes, quorum curæz juventus concredita
eſt, verbis Eccleſ. c. 30. quæ memoria retinere ſtudebunt: Eilinzs remiſſiss,
evadet præceps. Eacka filium tuum, & paventem te faciet, lude cum illo, && con-
triſtabit te, non corridens illi, ne condolezs, & in noiſſimis ob'ſtupeſcent dentes
tui; non des illi poteſtatem in juventute, & ne deſpicias cogitatus illius. Curva
cervicem ejus in juventute, & tunde latera ejus, dum infans eſt, ne fortè induret,
& non credat tibi, && erit tibi dolor animæ, Doce Rlium tuum, & operare in illo,
ne in turpitudinem illius offendas. Amen. H

2* 6 6. 24 44 6 20 670 67 0 6
643832886 838 8 2 2 2 2 2 8 2 38

IN FPETO SS. APOSTOLORUM
PEI RI Er PAIL,
CONCGIO PRIMA.
Quem dicunt bomines eſſe Filium hominis ? Tertu.
Matth. 16. .

Superiores, & eos, qui præſunt, decet habere Themz.
bonam famam, & optimæ converſationis
omen, & nomen.

W. Hriſtus, licet fuerit ipfa innocentia, ac boni- Exordiusn
e tas, conſcientia nullius peccati eum argue-
D ret: Quts ex vobis arguet me de peccato? oan. &.
Tamen & talis, bonus, innocens, apud exte-
ros, & plebem haberi, reputari, & undique
bonam famam retinere ſtuduit: relinquens
SES SSEs, exelnplum Superioribus, famam bonam, ac
exiſtimationem, optimis ſuis moribus, & converſatione, conſer-

vare adlaborent. Hortantur eos idipſum SS. Apoſtoli Petrus &

Paulus: Oportet autem illum, && teftimonium habere bonum ab üs, qui Texsus
Pris ſunt, ut non in opprobrium incidat, & laqueum Diaboli. S. Paulus Sacræ
I. ad Tim. cap. 3. Et iterum ad Rom. cap. 1II. Providentes bona cripturæ.
uon tantum coram Deo, ſed etiam coram omnibus hominibus. Et 2. ad
Corinth. 2. Chriſti honus odor ſumus Deo in his, qui ſalvi fiunt. Ner-
vosè hortatur S. Petrus ep. I. c. 2. Charißſimi, obſecro vos, tanquam
advenas, peregrinos, abſtinere vos à erealizus deſiderüis, quæ mili-
KK 3 tant

–

z6z IN FESTO SS. APOOSTOLORUM PETRI Fr PAUUI,

tunt adverſus animam, converſationem veſtram inter gentes habentes
honam, ut in eo, quod detrectant de vobis, tanquam de malefattoribus,
ex honis operibus vos conſiderantes, glorißcent DkI in die viſitatio-
nis. Et iterum Epiſtola 2. c. 32. Dominum Chriſtum ſandtiſicate in
cordibus veſtris, parati ſemper ad ſanttificationem omni poſcenti vos ra-
tionem de ed, qué in vobis eſt, ſye, ſed cum modeſtia, &o& timore conſcien-
tiam habentes bonam, ut in eo, quod detrectant vobis, confundantur,
qui calumniantur veſtram honam in Chriſto converſationem. Sic luceat
lux veſtra coram hominibus, ut videant opera veſtra bona, & glorifßicent
Patrem veſtrum, qui in Cœlis et. Præſides hortatur Chriſtus Match.
& Salomon FEccleſ. 41. Curam babe boni nominis. Audiamus &
8S. Patres. Patres: Sic Docor bonani eligat vitam, ut etiam bonam non negligat
8. Augu- famam, docet 8, Auguſtinus de doctrina Chriſtiana. Et uerum
ſtinus. Serm. de vita Cleric. Duæ ſunt, conſcientia, & fama, conſcientia tibi,
fama proximo neceſſaria eſt, qui enim confidit conſcientiæ, && negligit
famam, crudelis eſt, qui aliorum animos excidit. Apoſtolici præcehti
eſt, && exempli, ut habeamus rationem non tantuùm conſcientiæ, ſed eti-
8. Hierony- am famæ, ſcribit S Hieronymus ep 14 ad Celantiam. Et in cap. 4.
mus. Matth. habet: Opera ſalutis, ſine fama boni odoris non ſatis relucent
auditoribus, nec fama ſine opere proficit, ſine quibus forma veri Sacer-
dotis non commendatur. Sacerdotis os, mens, manusve concordet, in-
8. Gregor. quit ep, ad Nepotem. Optimè S. Gregorius lib. 9. ſuper Ezechie-
lem: Hi, quorum vita in exemplo poſita eſt imitationis, debent, ſi pos-
lint, detrabentium verba compeſcere, ne eorum prædicationem non audi-
ant, qui audire poterant, &ita in pravis moribus remanentes benè vi-
vere contemnant. Et hom. II. ſic hortatur: Sic ſit opus in publico,
quatenus intentio maneat in occulto, ut & de bono opere proximis præ-
beamus exemplum. Pulcherrimus eſt ordo, & ſaluberrimus, ut onus, quod
portandum imponis, tu portes prior, & ex te diſcas, qualiter oporteat

g. Bernar- Aliis moderari noveris. Paſcos verbo, paſcas exemplo, inſtruit 8. Ber-

dus. nardus in Epiſtola 72. Eleganter S. Chryſoſtomus hom. 23. ad
s chrylo⸗ popul. Fidelem non ex ſolo munere videri oportet, ſed ex vitæ novitale.
8. Ignatius Suaviſſimè concludit S. Ignatius in ep. 14. ad Epheſ. Qui proften-
Martyr. Eur ſe Chriſti eſſe, non modè ex iis, quæ dicunt, ſed ex iis, quæ faciunt,
cognoſcantur, ex fruttu enim arbor agnoſcitur. Praſtat enim eſ’e 1ta-
cere, qum loqui & non eſe. Non in ſermone regnum Dei, ſed in vir-
tute. DElI gratiâ deſuper Conceptus dabo. SS

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Superiorem, præſidem, correctorem morum populi

x1es,

Judaici DEUS conſtituit Iſaiam: Qui nempè objurget eorum iniquos mo-

—
les e
Sliun
glu
n ali⸗
onos,
Wcorro
Coln
aen
Ptente
Gnet!
Hon tan
ſe, 1o
r, ing
batose
lonih
n ce
e conye
Deat.
in:

ller.

Nee
corp
Mguari
nrlen
Cnlergrt
P hoe
tnclnt,

Noteſt! D
Uerhene
Motes, &
lumtahe
Pſore,
ne, der
tnnd unc
inck
ein, n
dunt H
alit, in
mu

geite hihene
e naleftoin
Aincdeif
Funn ſallfeni
mi doſeentiran
Guinennin
is, nfnln
Ntionen. Alt.
homn Grlntr

1 Chelchsint

ig. Aplanu!
Ponen nmn
ſtana. Ef
ma, ONcent
ſiientie, G
Aoleſre
nſtiete e
ntiam. Erinc
ri mon /ttin

forna tet

Uusve conont

5d.9, fuperkn.

tioniv at,
Clicrtioren u
Eonnteru
,t ut
Syere lunni,
minus n
, Aulnte
uplo, inſicst

Pomus Uun
eder und⸗

Lphek ini⸗

ſer i ,

Alr anng D
un t/ N

mor N
rum nnigun .

CONCIO PRIMA 263
res, emendet errata, ut vitæ innoçentiam ampleétantur. Ad hunc finem
ad Iſaiam inquit Deus cap. 40. Super montem excelſum aſcende tu, gui evan-
gelizas Sion. In cacumen montis contende, atque indé perora; qui vitio-
rum alienorum futurus objurgator es. An non melius feciſſet Iaias 1ſ

domos, in quibus difſoluti homines degebant; aut plateas, & fora, in qui-

bus corrupti mores tractantur, obambulaſſet, hos, & illos correcturus?
non domos viſitet Iſaias, non fora, & plateas oberret, ſed montem excel-
ſum aſeendat, corruptos populi mores correcturus, ad meliora errantem
plebem deduéturus. Quid quæſo per hunc montem excelſum intelligen-
dum eſt? Reſpondet S. Bruno Serm. de confeſſ. Per montem excelſum,
non tam loeum eminentem, quam faſtigium perfectionis, bonæ conſcien-
tiæ, ac optimæ apud homines ſamæ, & notæ, intelligendum eſſe; ſupe-
rior, inquam, Præſes, & Paterfamilias &c. omnisque, cujus officium eſt
fubditos corrigere, erudire, montem excellum conſcendat, id eſt, per-
fectioni ſtudeat, ipfemet innocens, caſtus, timoratus, expers peccati fit
in ſua conſcientia, & talis, innocens, caſtus, timoratus, juftus, exemplo
ac converſatione audiat, & ab exteris, & fibi ſubditis, ac proximis ha-
beatur. Ita & Bruno: Vie, tuus ſermo ſuſcipiatar, qafcende Pprius in montem
excelſum: dilige pacem, & charitatem, omnes obedient tibi, & verba tua

audient.
CONCEPTUS II.

Ezechias vidit illa quatuor animalia, currus divini aurigas, per totum
corpus undique oculis repleta: Et totum corpus oculis plenum in circuitu ipſo-

vum quatuor. cap. I. Quid quæſo tot, centenis, & ultra oculis, animalia

hæc repleta agent, & facient? fors currui intendent, ne à rotis pulvere
conſpergaturx, maceuletur, deviet, aut declinet? aſt uno, atque altero ocu-

lo hoc negotium facilè obſervabunt, reliquis copiofis oculis ſibi ipfſi at-

tendunt, ſe ipſa inſpiciunt: Et anumquodque eorum, coram facie ſua ambula-
bat. Quid ergo myſterii in his oculatis currus divini vectoribus latere
voteſt? Detegit myſterium S. Gregorius lib. F. hom. in Ezech. tom. 32.
Per hunc divinum currum, Eccleſiæ militantis curſum intelligens, nempè
mores, & converſationem fidelium populorum: per animalia oculata cur-
rum trahentia, intelligit Superiores & Rectores, quales ſunt Prædicatores,
Paſtores, Patresfamilias &c. quorum cura & munus eſt, corrigere, emen-
dare, perficere proximum, &cautè, in timore DEl deducere. Oculata
erant undique illa animalia currum trahentia, diſcant Superiores, eos de-
bere eſſe undique oculatos, fama bona, converſatione optima, totos lu-
cidos, claros, integros, ut ſic alios cautè deducant, ac virtuoſos effi-
ciant. Audiamus verba Magni Gregorii: Sandki viri Nolerter ſe aſpi-
ciunt, iv quibus ab ipſis judicari poſunt, qui in ſe nee ea latere boterant,

. ignorunt.

CON-

—e

264 HN FESTO SS. APOSTOLORUM PETRI Er PAUII,
. CONCEPTUS III.

Chriſtus Salvator noſter Petro Apoſtolo curam totius Chriſtianitatis
committens verbis: Paſce oves meaz: Ter in amore & charitate ſolidum
cupit: Simon Joannis, diligis me? Toan. 21. in Apocalypſi cap. I. ſimilis fi-
lio hominis, qui eſt Salvator noſter, apparuit Joanni Evang., totus candi-

dus, fulgens, clarus ac lucens: Capill: erant candidi, tanquam lana alba, G

tanquam nix, facies ejus ſicut Sol. Demandans Joanni Eccleſiarum corre-

Gtionem, & emendationem: Quod vides, ſeribe in libro, & mitte ſeptem Eccle-
ſiis, quæ ſunt in Aia. Quid ſigmificat, quòd committens Chriſtus Petro cu-
ram Chriſtianitatis, eum ter charitate ſolidum, ac inſtructum voluit? Jo-
anni demandans correctionem Eccleſiarum undequaque candidus, lu-
cens, ac fulgens apparuit? ad quæſtiones reſpondeo: Numero ternario
convenit perfectio, juxta tritum: Omne Yrinumi perfettum. Charitatem no-
minat Apoſtolus ad Colofſ. 3. Vinculum perfectionis: Charitatem babete,
quod eſt vinculum perfeltionis, quas perfectiones deſcribit I. ad Cor. cap. 13.
Charitæs patiens eſt, benigna eſt, haritas non æmulatur, non agit perperam, non in-
flatur, non eſt ambitioſa, non quærit quæ ſua ſunt, non irritatur, non cogitat malum Ege.
ommnia ſuffert, omnia credit, omnia ſperat, omnia ſuſtinet. Ter ergò in amore,
& charitate radicatum Deus vult Petrum, animarum regentem, Ducem,
& Paſtorem, ut undique perfeécti eſſe ſtudeant, qui aliis præſunt, & alios
regunt. Perfecti, inquam, intrinſecè, bona conſcientia, perfecti & ex-
trinſecè, optima fama, probatæz vitæZ. Hinc & Chriſtus, Joanni Eccleſia-

rum curam demandans, totus candidus, fulgens, & ſplendens apparuit,

indicans: eos, qui correctioni aliorum præpoſiti ſunt, non tantùm in ſe,
in conſcientia, inquam debere eſſe candidos, puros, ac mundos, ut lanam,
& nivem, ſed & ut Solem, bonàâ famâ, probatâ vitã, & converſatione, aliis
prælucere, ac fulgere. Sic concludente Philone lib. de Mon. tom. II. Po.

ſtulat enim in eo viro lex præſtantiorem indolem, quippè qui Deo ſit familiaris præ

cæteris, ſitus in quondam divinæ, humanæque naturæ confinio.
CONCEPTIUS IV. S
Moyſes, Exodi 34. deſcendens de monte cum Tabulis Legis promul-
gandis; apparuit cornutus in facie, id eſt, ſcribit Trinus verſiculo 29.
Facies ejus ita lucebat, ut etiam lucis radios, qui metaphoricè cornua vocantur,
& vultu vibraret. Hoc notare libeat; Moyſes, legis divinæ promulgator,
lucet, ac ſplendet. Narrat pariter ſacer textus de Moyſe: Impletis ſermo-
nibus poſuit velamen ſuper faciem ſuam &. operiebat rurſus faciem ſuam, iquan-
do loquebatur ad eos. verſiculo 35. Pineda in Eccleſiaſten, hæc verba ſic ex-
plicat: Moyſen ſplendidam ſuam faciem impoſterum ſemper operuiſſe,
& nonniſi dum de legis obſervantia populum inſtrueret, vel corrigeret,
plebi ſuam ſplendidam faciem intuendam, exhibuiſſe. Cur quæſo DEUS

facicei

—
eiei)
Munnl
mo⸗
eett
n N
cen
aln
oncl
en;
fone.
Noliet
Munne
CAennt
Meint
grorutio

41
etmirori
nrerteo
Ds, inn
Chrobit
n cu
Nantaan,
munin,
i, aiben
Cllcentu
luremo
lnren o⸗
nih, ſ
Cloren h
INe le,
Repenten
thleden
iefgrn
Gnmneln
Aotene
Nittaß,
etunor

ellre

AI,

—

8 Chrſtanta
haritate Cldn
ca. l Unlas

Ang tOt ne
nn luin dln 4

leſanun
mitte ſeend
Chridtsbemne
QAamwelin,
We candidig,
Numero knt
1. Chnutarene
(hurtunmnl
11. Core
giteſpenmnn
Nnchgttuin
er eigdnn
egentenn, D
SPrelut, i
la, Nettebil
1S, jonnhit
ſglendens
t, Nontuntunt
einuntos
conteltil
eMon tan
Dinſtſnin

bolslezint
tinus elan
ics nun tu
vine nur
ve: Npn 4

cin n 2

vhxc Eetl,
ſeinpet en

H
t, vel (ll

Cur

CONGCIO PRIMA. 265

faciei Moyſis mirabilem ſplendorem indidit rectè tunc, dum legem Dei
promulgaret? dein cur Moyſes impoſterum ſuam ſplendidam faciem non-
niſi monſtravit, quam tunc, dum de lege Dei populum erudiret, & in-
ſtrueret? Luci Solis, Lunæ & Stellarum Academicus hoc ſubſcribit Lem-
ma: Semper impollutus: aut Decor ubiqué integer: Lucere voluit Deus fa-
ciem Moyſis, dum legem Dei promulgaret populo; ut ediſcant ex hoc,
qui aliis præſunt, leges & conſtitutiones præſcribunt; luceant, ſplendeant
bona conſcientia, ac bona fama: ſemper ſunt impolluti, intus, ac foris
integri; ac decori, intus in conſcientia, foris optima fama, ac converſa-
tione. Splendidam ſuam faciem Moyſes nonniſi dum erudiret plebem,
monſtrabat, erudiens per hoc omnes Superiores, ac Rectores; alios, quam
maximè erudient, ſi integritatis conſcientiæ, ac honæ famæ luce ſplen-
duerint. Agnovit hoc Gentilis Tullius Tom. ér. in Verr. ſcribens: Le-
gem enim ſibi indicunt, innocentiæ, continentiæ, virtutumque omnium; qui ab al-
Tero rationem vitæ repoſcunt.

. CONCEPTIUS V.

Ad Regimen, & gubernationem præordinatus erat jacob: Major ſer-
viet minori. Geneſ. 2½ Eſau, inquam, Jacobo; Hic jacob innocens, opti-
mæ erat conſcientiæ: Jacob dilexi, ad Rom. 9. Aſt licet in conſcientia opti-
mus, innocentiſſimus fuerit, tamen & ab extrinſeco, inſignis ſanctitatis
& probitatis: Mater Rebecca Jacobum exornavit: Veſtibus Eſau valdè bonis,
quas apud ſe habebat domi, induit eum. Geneſ. 27. quæ veſtes ſpecialem fra-
grantiam, & odorem ſuaviſſimum ſpirabant; Statimque ut ſenſit veſtimen-
torum eus fragrantiam, benedicens ei ait: Ecce odor fili mei, ſicut odor agri ple-
ni, cui benedixit Dominus. Cur divina bonitas diſpoſuit, ut Jacob, qui in
conſcientia ſua, innocens & bonus erat, etiam exteriori veſtitu, ac habitu,
ſuavem odorem, & fragrantiam ſpiraret? quid per hunc externi habits
ſuavem odorem eſt intelligendum? Senſum diſco ex S. Paulo 2. ad Co-
rinth. 2. ſcribentis: Cbriſti bonus odor ſumus Deo inhis, qui ſalvi fiunt. Tirinus
odorem hunc interpretatur, bonam famam, & ſuavem fragrantiam opti-
mæ vitæ, morum, ac converſationis ſignificare; Jacob ergò Superiorem,
Regentem futurum, ſedula Mater, licet in conſcientia fuerit bonus, ex-
trinſecè etiam, bonãâ famâ, ac vitæ integritatis notà publicâa, benè olere.
ac ftagrantiam optimorum morum ſpirare, adlaborat: Inſtruens per hoc
omnes Superiores, Regentes, Duces, Inſtructores, quorum officium eſt
alios erudire, corrigere, ad meliorem frugem deducere, ipſi non tantùm
virtuoſi, ſancti, immaculati, optimæ conſcientiæ ſint, ſed & optimæ famæ
ac rumoris, de vitæ innocentia, ac morum integritate,

Feſtivale. LI CON-

z266 IN FESTO SS. APOSTOLORUM PETRI EF PAUI,
CONCEPTUS VI.

De Samuele inquit Scriptura I. Regum. 2. Placebat tàm Deo, quàm ho-

minibus. Deo placemus per bonam confcientiam, hominibus placemus,
ver morum integritatem, ac optimæ vitæz normam, & converſationem,
quòd Samuel ergò placebat tam Deo, quàm hominibus, patet Samuelemn
ilibatam confervâſſe conſcientiam, penes integritate morum, honeſtæ
vitæ, acnum, & converſationum optima ac laudabiliſſima formula præ-
luxiſſe. Ita ſubſcribit in hunc locum Hugo Cardin. Placebat tam Deo per.
mundam conſcientiam, quàm hominibus per bonam famam. Quod Samuel
ſtuduerit per mundam conſcientiam placere Deo, approbo; ſed & cur
cere ſtuduithominibus, ſed & cur placere ſatagit hominibus per bonam
lamam? cum Apoſtolus dicat: Si hominibus placerem, Chriſti fervus non eſem,
ad Galat. I. Intelligite & notate: Samuelem à Deo ordinatum fuiſſe in
fudicem, Regentem, & Superiorem Populi Hraélitici, qua talis ſtuduit
placere Samuel tàm Deo, quàm hominibus; Deo per bonam conſcien-
tiam, hominibus per bonam famam. Diſcant exhinc omnes, qui præſunt,
Superiores, Magiſtratus, Reges ac Duces, non ſoluùm bonam, sillibatam,
hRabere confeientiam, ſed & illæſam famam, vitæ ac morum, laudatiſfſimam
retinere formam.

[Epilogass. . Hortatur ergèò omnes Præſides at Superiores Chriſtus

Matth. ſ. Sic luceat lux veſtra coram hominibus, ut viqeant opera veſira
hona, &glorifßicent Patrem veſtrum, qui in cœlis eſt. .
Amen.

Optimar
ſins Me
lpera r
Mnlsa
inere
tne den
ien Ge
leſt ſum
MMonnon
ſigtinn
fünon,
is m
1 lhe
ſtntn
t,tare
Aunm
Ultuet
(Aod
ſiy 4

Wl,

—

n Dergink⸗
ibis Penn
COherſtionen
Paketcannlte-
norum, hut
umma formohn
rehoktinden
1. (od dr
tbo; Kd A
minidrs ferde⸗
Pizikevatae
Adinatumta
„(va tls li
t bonamn nti
mges, guigt
bonamn, Alt
Umn, udttit

Sohenotes
Vileant gent
elst.

„1

CoOXNCIO SECUND aA. —
IN FPESTO SS. APOSTOLORUM
PETRI ET PAIILI1I,
CONCIO SECUNDA.
Quem dicunt bomines eſſe Filium hominis ?à Textu.
at illi dixerunt, alii Joannem Baptiſtam,
alii vero Eliam, 6&. Matth. 16.

Famam bonam, ac exiſtimationem probatæ vi Theme.
tæ, ſi Superior habuerit? facilè perſuadebit
ad optimos virtutum fructus.

WAmam bonam, odoriferæ roſæ comparavero, cum Exordium.
y inſcriptione: Odore trabit: Sic Superior, odore bo-
næ famæ, ad extra diffuſo, ad virtutem, & optimos
N. èmores, ſibi ſubjectos facilè trahet, atque perducet.
d Unde Chriſtus ad Superiores ait: Sint lumi e eſtri
præcinli, S lucernæ ardentes in manibus veſtris. Lucernæ, inquam,
optimarum actionum, ac converſationum. Unde iterum Chri-

ſtus Matth. cap. 5. Sie luceat lux veſtra corum hominibus, ut videannt Textus

opera veſtra bona, & glorificent Patrem veſtrum, qui in cœlis eſt. Et Sacre
Paulus ad Titum cap. 2. Superiores hortatur: In ommbus præbe te- Scripturs.
ipſum exemplum bonorum oheren in doctrind, in integritate, in gravi-
tate, verbum ſanum, irrepræhenſibile. Et S. Jacobus cap. 3. Quis ſa-
piens, & diſciplinatus inter vos, oſtendat ex bona converſatione operatio-
nem ſuam, in manſuetudine pacis. Fama bona impinguat oſſa, inquit

Salomon Prov. cap. 22. Audiamus Patres: Quisquis à oriminibus S8. Patres.
Ragitiorum vitam ſuam cuſtodit, ſibi henè facit; Quisquis autem etiam

Famam, in aliis eſt miſericors, nobis enim neceſſuria eſt vita noſtra,

aliis fama noſtra, ſcribit S. Auguſtinus de bono viduitatis. Ver- S. Augu-

ba compeſcere, ne eorum prædicationem non audiant; bond famd nihil ſtinus.
t precioſius, nec melius, nec Crœſi theſauros quisque cum ea comparave-
rit, tales enim eſe cenſemur, qualis fama cuique eſt. Huic aures inten-
duntur, & oculi. Ita docet S. Iſidorus l'eluſiota lib. 3. ep. I42. Hoc S. Tüdorus.
naturæ theſauris reponimus, quod famæ commodlis applicamus, ſcribit
Caſſiodorus lib. 8. ep. 23. Et iterum lib. I ep. 5. Ubique Cogno- Caſſiodo-
ſcitur quisquis famd teſte laudatur. Appoſitèꝶ S. Gregorius part. 2. rus.
. LI 2 Paſtor. ö. Gregor,

26 89 IN FESTO SS. APOSTOLORUM PETRI zFT PAULI,D.I.„.
Paſtor. lib. 3. Wa vox libentius auditorum corda penetrat, quam dicen-

tis vita commendat, quia quod loquendo knderae⸗ oſtendendo adjuvat,
8. Laurent. ut fiat. Perbellè ſcribit S. Laurentius Juſtinianus lib. de conflict.

Iuſtinianus. interno: Dabis voci tuæ vocem virtutis, ſi quid ſuade, tibi prius per-

ſuaſiſſe cognoſcaris, validior operis, quàm oris vox eſt, fac ut loqueris.
8. Gregorius nius ſplendor, alterius eſt incendium, inquit S. Gregorius Nazianz. de

Nazianz.

S Ambro- S. Baiilio. Et S. Ambroſius habet: Non diſſcile æſtimatur, quod jam
ſius. factum conpicitur. Concludo cum S. Valeriano Epiſt. hom. 17.
8. valerian. Citò ſedet animis, quod docetur exemplis. Imploratâ S. Spirits gra-
tià deſuper Conceptus dabo.

CONCEPTUS I. G
[Confrmatio.] De crudeli Herode narrat Marcus c. 6. Audito eo: S.

Joanne inquam, multa faciebat, & libenter eum audiebat. Quid traxit Hero-

dem, ut Joannem libenter audiret, ad ejus inſtructionem obediens & ob-
temperans, multa faceret? motivum inducens præmittit S. Evangeliſta:
Herodes autem metuebat Joannem, ſciens eum virum juſtum, & ſanttum. Fama

bona, vitæ integritas, & converſationis optima forma S. Joannis traxit He-

rodem, ut licet alias homo ferus, & durus eſſet, tamen verbis Joannis ob-
temperaret, mala multa intermitteret, bona plurima faceret, atque imple-
ret. Veriſſim & S. Laurentius Juſtin. lib. de conflict. interno: Iia vow li-
bentius auditorum corda penetrat, quam dicentis vita commendat. Fama bona

impinguat oſſa.
CONCEPTUS II.
Recenſet Magiſter Gentium S. Paulus converſiones innumeras, quas
effecit DEUS per Collegium Apoſtolicum in provinciis, quas error excœca-
verat, polluerat ſuperſtitio, & immanitas cruentaverat. Per Apoſtolos
ad Chritum adduétæ, & Jovi decerptæ numeratur magna Macedonia,
Dalmatia, felix Arabia, vaſta Aſia, tota Hiſpania, Gallia, Italia &c.

quærit quis quo medio? dico Apoſtolorum vitæ innocentis, optime

converſationis fama: Audiamus teſtem S. Paulum 2. ad Corinth. c. 2. Deo
autem gratias, qui ſemper triumphat nos in Chriſto TüSlI, & odorem notitiæ ſuæ
manifeſtat per nos in ommi loco, quia Chriſti bonus odor ſumus in is, qui ſalvi fuunt.
Confirmat icpſum Actorum c. 14. Turbæ autem levaverunt vocexi ſuam ycao-
nicè dicentes: Dii ſimiles facti hominibus deſcenderunt ad nos, & vocabant Bar-
nabam Jovem, Paulum verò Mercurium. Quam benè Iſidorus Peluſ. lib. 3.
ep. 142. Qualis Jforma cujusque eſt, talis eſſe cenſemur, huic aures intenduntur,

Soculi.
CONCEPTUS III.
Una mulier Hebræa Judith, ad nutum habet omnes cives urbis
Bethuliæ, omnes à majori ad minimum ei obediunt, dictis obtemperant:
Et

—

Vln
refin
ntite

ſ

N 1
Eun

Iun
,al
ſctie

Cheltent
UIn fn
or ls
Xbonee
ns; d
Dun (
lennt,
Plillerin

40
Arenn
Ganngo
Alaunt
Arnoſt
n an
t mund
npolig
teprum:
ocknen
Cnaxe
CEi) I
len
R, K
Mamn
int g

UI,
t, uan dn.
etlh ainn

d. de orli

farn atei.
flus Naninnn 6
Finnn,nl
Dplk donn
ti irni⸗

6. Adtoen
Qiktaxt
1obediens 8!
t . Lyange
ſonchim N
oauns ult
Verbis omnut
etet, algbeſn
terno: Ma
Hendet. Lammn

es inmnmren,
,Joaseno n
lat. ber khen
migni Mitr
Galia, M!
noreſts, i
d Connthe!
Golunckufſil
ginii i n
1t oun ſtu⸗
donns hel 8
7 Aures ina

mnes (el

ls ohene

71
.

g,ttihaen.

Et diverunt illi Oziaz, & Presbyteri, quia omnia, quæ locuta es, vera ſunt, &&
non eſt in ſermonibus tuis ulla repræbenſio. Quid mulieri apud populum tan-
tum fidem, & autheritatem conciliavit, reſpectum creavit? cauſavit bonæ
vitæ, ac integritatis, fama optima: Quoniam timebat Dominum valde, nec erat,
qui de illa loqueretur verbun malum. Judith. cap. 8. Quaàm benè Nazianz.
Hnims ſplendor, alterius eſt incendium: citò ſedet animis, quod docetur exemplis.

Valerianus. V
CONCEPTUS IV.
In monte Thabor clarificatur Chriſtus, Salvator noſter, totus candi-
dus, ac lucidus apparet. Reſplenduit facies ejus ſicut Sol, veſtimenta autem ejus
fatcta ſunt dha ſicut nix. Matth. I7. Cur adedò clarificare filium ſuum batri
æterno placuit? notare libeat, quod S. Evangeliſta ſubnectit: Ecoe vox de
nube dicens: Hic eſt Filius mens dilettus, in quo mihi benè complacui, ipſum au-
dite, Ut Filium ſuum audirent, dictis ejus crederent, ejus mandatis
obedientis, obtemperarent, & probè inſtituta ſequerentur„ Pater PFili-
um ſuum clarificavit, totum candhdum Apoſtolis repræſentavit; ful-
gor lucis, candor nivis, ſymbolum ſunt non tàm innocentis vitæ,
ac bonæ conſcientiæ, quàm etiam optimæ famæ, & præclaræ exiſtima-
tionis; diſcant hinc Superiores, ac Præſides, quoniam facilè perſuade-
bunt, corrigent, benevolè audientur à ſibi ſubjectis, ſi candidi, lucidi
fuerint, ſi non tàm conſcientiâ bonâ, quam & famâ optimâ ſplendentes,

refulſerint.
CONCEPTUS V.
A deſerto egreſfus Chriſtus, cum in Bethſaidam ingreſſus fuiſſet,
adduxerunt ei cœcum;, precati, ut omnipotenti tactu manuum ſuarum,
damna oculorum, quibus orbus erat, illi inſtauraret ; Marci cap. 8.
Aaducunt ei œcum, O& rogabant, ut Uum tangeret. Condolens Chriſtus
ærumnofi hominis calamitati, deſcendit in vota illius, atque miracu-
loſam curationem perfecit hoc remedio: Exspuens in oculos ejus, impoſi-
tis manibus ſuis interrogavit eui, ſi quid videret; neque contentus ſemel
impoſuiſſe manus, iterum iterumque applicuit, ſicque ille viſum in-
tegrum accepit. Quid myſterii latet, in hoc modo curandi cœcum?
quod nempè Chriſtus, ſalivam oris ſui, & ſacras ſunul manus, iterato
conjunxerit, exſpuerit in oculis cœci, & una ſimul tetigerit, oculos
Ccœci? Eushymius in hunc locum exponit myſterium miraculi; intel-
ligens per ſalivam, & ſputum, verba Chriſti, præceptiones, exhortatio-
nes, & monitiones Chriſti; per manus verò, opera & facta Chriſti.
Audiamus verba Enthymii: Sermonis quidem ſignum eſt utum, utrumque
enim ab ore progreditur, operis verò manus. Et ſputa, & vVerba ab ore flu-
LI 3 ununt,

270 N FESTO SS. APOSTOLORUM PETRI EFr PAULI,

unt, manibus opera exercentur, quod ergò Chriſtus, hunc ceœcum miracu-
lo ſanaturus, ad ſalivam manus adhibuerit, ideò fecit, ut ſignificaret: eum,
qui dicit faciendo, & facit dicendo; cujus, inquam, dicta, & facta, conſci-
entia, & bona fama conveniunt, tantam in jubendo, præcipiendo, & man-
dando, habituram vim, & cfficaciam, ut queat operari miracula, & facere
prodigia; cœcos in virtutis ſemita facilè faciet videre viam mandatorum
DEI, ac progredi de virtute in virtutem; obeoœcatos, induratos in malitia,
facilè illuminabit, inſtrust, edogçebit, ducet, ac diriget in viam bonam
ſalutis. Sic conceptum hunc finiit citatus Euthymius: Sputo ac manibus
Chriſtus oœcum ſanat: oſtendens: quod ſermo conjundtus operibas, miraculum

operari poteſt.
CONCEPTUS VI.
Chriſtus Matth. c. 13. Regnum cœlorum ſimile dicit: Sagenæ miſſe
in mare: ſunt, qui per ſagenam hanc Superiores, Parentes „»Præceptores in-
telligunt; quorum officium eſt ſuis hortationibus, monitionibus, & amaris
vitiorum aquis, ſibi ſubditos extrahant, coœlo lucrentur; hoc excom-
mod faciant, fiant, & ſint ſimiles ſagenæ, ac reti piſcatorio: ſed cur
reti, aut ſagenæ ſint ſimiles? cum piſcationes aliis, & pluribus modis
fiant? ut docet .lianus lib. 8. cap. 5. Piſcationum gquatuor ſunt genera,
fit enim vel reti, vel conto, vel naſa, vel hamo. Cur ergò reti, ac ſagenæ
Superiores comparantur? cur non naſſæ, vel hamo ſimiles dicuntur,
advertite: Rete, perfectior, tutior, magis certa, ac indubitata fit pi⸗
ſcatio, ex cauſa, qui rete, vel ſagena, arcta, anguſta, & ſtricta eſt; vult
ergò Chriſtus comparatione hac, ubi Superiores ſagenæ comparat, indica-
re: ſi Superiores, arétæ, anguſtæ, ac ſtriétæ fuerint confſcientiæ, ac bonæ
famæ, quo arétiorem vivendi formam, converſandi normam tenuerint;
ed facilius ſubjectos, ſuis exhortationibus capient, lucrabuntur, ad por-
tum optatæ vitæ detrahent ac deducent. Ita Autor quidam apud Dida-
cum Niſſenum concludit. Vita arctior, vebementer conducit ad piſces ca-

piendos.
CONCEPTUS WVI.
Pſalmiſta Regius ſignanter narrat Pfal. 76. DEUM populum Iſraxli-
ticum, & terra Ægypti in terram promiſſam deduxiſſe per hos duos:
per Moyſen, inquam, & Aaron. Deduxiſti ficut oves populum tuum in ma-
nu Moyſis & Aaron. Populus Judaicus obſtinatus, duræ cervicis, contra

DEUM rebellis fuit, per manum Moyſis & Aaron facti ſunt manſueti,

patientes ac humiles oves, quomodo rectè per manum Moyſis & Aaron
ſimul? facti ſunt Judæi manſueti, tanta populi correctio, & commu-
tatio facta eſt? cur non per Moyſen ſolum, vel Aaron ſolum, cur re-
per utrumque ſimul? Notat S. Hieronymus in citatum Malwam:

—
Oen
Ateml
lce
n,bol
ſelee
ore
gi n

E

Enrde
Chutan
Kcn
Gls hn
Per nn
unt hor
un net
Pefciun
Clleient
Alit,
Cunn ben
hetſciet
1
ſelbis
lenent-
etla⸗
noe

WI,

Geumn mi
nibienret enn
ſach, cen
Piendo ) 4
irl, Abrn
amn wundann
Horntosinmai
et in um der
Suto net
eiſl, nnun

et: Agnug

tes, tkrigthn

nitionibi,a

entur; eenn
Pleatono
& Plvablun

utter ſ e

Kn, Kl
0 ſulles dor
1E indobitut
& Kictch
e comnpunn
nſcientie,
nortthamtun
ncrabuntu, 1
Qvidun r
rluit A

M pordlul
iſle per to ,
Oplluntuni;
Ie cer is

i nt nn

MoN

rcio, A

. 1
ſolum 10 3
itatum

Jui comitem habet operationem. Concludit Didacus Niſſenus Fer. 3. Dom.

CONCIO SECUNDA. 271
Offieium horum duorum fratrum, nempè unius fuiſſe facere, alterius
autem officfum erat dicere: ac ſubſumit: ubi in Superiore Duce, ac
Præſide, hæc duo; facere, & dicere conjuncta ſunt; ubi conſcientia bo-
na, bonæ famæ, àc morum, & converiationis integritati, correſpondet;
ſint licet commiſſi fubditi, obſtinati, feri, indomiti, duræ cervicis, fa-
cile oves manſuetæ, humiles, patientes efficientur. Zantum valet ſermo,

Quadrag. S. I.
CONCEPTUS VIII.
Sponſa in Canticis c. 5§. in Sponſo caput aureum, & manus aureas
deprædicat: Cuput ejus aurum optimum, & manus ejus tornatiles durez. Quod
caput aurum dicat approbo; caput enim principalis eſt pars corporis 5
aſt cut etiam manus dicit aureas, & ejusdem qualitatis cum capite,
quæ tamen folum corporis ſervæ & inſtrumenta ſunt? S. Gregorius Niſſ.
per caput intelligit Superiores, Præpoſitos ac Regentes, manus iſtorum
ſunt horum operationes, facta ac geſta, mores ac converſationes; au-⸗
rum metallum eſt ubique probatiſſimum, ac validiſſimum, quo omniz;,
perficiuntur, obtinentur; ſi nunc Superior aureus fuerit, probatiſſimæ
conſcientiæ, ſimul & probatiſſimæ famæ in agendo, & conſervando; qui
eurat, ut manus, capiti ſint affines, hoc eſt, ut opera dictis congruant, qui
eum benè loquitur, melius operatur, facilè quæcunque in ſibi ſubjecétis
Perficiet, & obtinebit.
Epilognm.] Hortor ergo’, quocunque modo, ac titulo, Superiores
vVerbis Ciceronis pro Miloné: Omnia, quæ vindicaveris inalio, tihi ipſi ve-
hementer fugienda ſunt, etiam non modò acouſator, ſed ne Ouidem objurgator
ferendus eſt, qui quod in altero vitium repræhendit, in eo ipſe deprehendatur.
Finio cum S. Petro epiſt. I. cap- 5S. Paſcite, qui in vobis eſt- gregem
Dei Ec. forma fadti gregis ex animo.

IN

272 IN FESTO SS. APOSTOLORLIM VETRI Er PAUUI,
IN FESTO SS. APOSTOLORIM
PETRIET PAULI,
CONCIO TERITII A
Thems. Si Superior hallucinatur, facilè populus ſeduci.
tur.

WWinius Junior lib. 2. ep. 62. docet, at in corporibis, ſie
in imperiis graviſſimus eſt morbus, qui à capite deſcendit.
Capite malè valente; omnia memhra languent;
☛ caput in corpore politico, Superiores, Reges, ac
R
diti populi facilè ſeducuntur, à vero aberrant. Et hæc vide-
tur cauſa, cur Chriſtus Apoſtolorum, ut capitum, ſententiam
exquirat, quid de ipſo ſentiant, ac judicent: Yos autem quem
me eſſe dicitis? quaſi aſſerat: ut Joannes Chryſoſtomus ſcribit
Orat. de ſigillo tom. . In vobis res humanæ nutant, in vobis peri-

Exordium.

clitantur: & quemadmodum veſra rorritte publicum mortalium he-

neſicium, ſic veſtra inſcitia, totius orbis etrimentum eſt. Reétè Supe-
riorum ſymbolum eſt oculus, ſi nunc oculus, Rector aut Præ-

ſes, tenebroſus, vitioſus eſt, corpus ſubditi tales exiſtent.

Chriſto affirmante Lucæ cap. 6. Si lumen, quod in te eſt, tenebré
88. Patres. ſunt, ipſæ tenebræ quantæ erunt 9 Audiamus Patres: Publici deco-
ris mater: eſt mens Regentis, quale fuerit dominationis arbitrium,
talem parit libertatis aſpetctum, facilius quippè eſt, (ſi dicere fas eſt)
errare naturam, guàm diſſimilem ſui, Princeps polſit Formare em-
Caſhodo- publicum, ſcribit Caſſiodorus lib. 3. ep. 12. Quando profettos in
ur⸗ abitu conſpexeris negligentes, hinc magno Præſidio indiges, ne iſtos
forte imitans, eandem inambules viam, docet S. Ephrem in illud.

Ephrem.
Attende tibi ca Cœtu doctorum ruente in peccatis, tota civitas

Huge Car. Patet hoſtibus Sacrnſ, habet Hugo Cardin. in cap. 4. Cantic.
in⸗ ad ſubjettos populos decipiendos, multum valet Regis autoritas, per-
Damnacc: orat S. Damaicenus Orat. 1. de Imaginibus. Diabolus adverſis
eos (Superiores inquam) armatur, majorique fertur inſania, quippè
S. Chrylo- cum ex eorum cæde, gregis quoque detrimenta ſequantur, ſcribit 8.

Komus, Joan. Chryſoſtomus hom. I. in ep. I. ad Timoth. Ex Prælato-
rum

Principes ſunt, ſi hi errant, hullucinantur; ſub.

—

mnn
nmm
.
tu,
Dhiels
Ellorin
funmn
n
Mrfer
N
Gnr

Deiaurl

Dommn
Unireri,

Me

ludun
le, 1.
Onniucn
Un ho⸗
hrrſ
0bſon.
tſoo De
tkentoni
iten
Nebro,
Odenehn
chnebvit

nlgen

Uffüm
mne
ſei⸗⸗
Cmnie
Gmi⸗
n ſed
Pentemn
Peth

MI,

—

DNN.

tch. 16.
poluſeln

,A inonpn
Auiaaptt r
menhrn
ciiores, Nid
nollocunmzi
nt. N hr!
Ditum, ſenti
t: Mö Al,
Drllonb
L nltunt i lli
lun oni
tmnef Nelet
us, Mdorn
bdit taes a
Nott Sir
Patres: M

Lonninstonnnin.

S, (Eim ,
Oumd ie
iip,n
8. imn .
peunt, ie⸗

,B in en/, 4
unnt, n,

loth. 4

W

CONGIO TERTIA. 272

rum ruina, & impia vita, etiam inferiores Patiuntur magnam mi-
norationem divinæ illuſtrationis, & gratik, docet Rogerius in Apo- Rogerius.
calypſ. Per Principes ſeducuntur & gentes, ſedudtis enim Magiſtra-
tibus, ubditi populi majorum exempio pereunt, S. Hieron. in c. 3. S. Hierom
Danielis. S&t quis de populo pereat, ſolus perit, aſt Principis error mus. ⸗
multos involvit, inquit S. Bernard. ep. 1I7. Regum lapfas Pœnd S. Bernar-
populorum, eorum errore periclitamur, vult S. Ambroſius. Ita ſunt nus.
juncta merita Rettorum & plebejorum, ut ſæpe ex culpa Paſtoris, de- Ambro.
terior fiat vita plebeiorum, concludit S. Gregorius lib. 25. Moral.
