Si ſeparaveris pretioſum à vili, quaſßi os meum eris, inquit Deus ad Jere-

miam I. cap. Separare pretioſum à vili, inquit S. Chryſoſtomus modèò ci-

tatus, eſt per diſcretam correctionem, proximum ab errore ad virtutem, V

quaſi manuducere: qui ſie utiliter corrigit, quaſi os meum erit, promnittit
Deus. Quid eſt hoc? Quaſi os meum eris? ſunt Doctores, e per os
Dei,

—
D,omnt
nr ei
tonn]
ium,aun
Colient
wotenn,
orecon
jealo⸗
iin konn
DZUNM
Oyim
tmami
(Hhin
utnnt in
e on
Dieirimm

—

Re

leu⸗
ünuti

—
dum Nom,
tejtius tet
eCorredione
nobis henm,

X Vvarins n
iImphals, aa.

COtona .

ione Hbenda

Acendebanten.
lbature, gii
nillidebunr, 4
br ile, glicſe
coronz, elt

npliciter ena.

Corones ao
coronam cli
1 CCkltroet
eln, uttrum
dea expogu!
volle; l ,
honornelt,
civem ſilu
ejusmocdian
& prœmn)
m ccxli huuen

e, ſAost n

eo Non &
in (Cls. 10
tihus, GMel
Oiuimutuuft
30 H.

guihun⸗
Aſoms ni
umretl iini
mn at, MI.

CONCIO PRIMAaæAs A

Dei, omnem cœli gratiam, favorem, clementiam, omne bonum intelligunt:
juxta verba Pſal. 44. Eructavit cor meum verbum honum. Tirinus Commen-

tario in Jeremiam, per os DEl intelligit DEI paternam undique affiſten-

tiam, auxilium, adjutorium; quaſi DEUS promitteret, diſcretè proximum
corrigenti, & errantem ad viam veritatis reducenti, omnem cœli gratiam,
favorem, & clementiam, paternam ſemper aſſiſtentiam & auxilium. Ner-
vosè concludit S. Chryſoſtomus, ut ſuperiorti Conceptu finiit: Qui ab er-
rore ad veritatem, proximum velut manu ducit, aut à peocato ad virtutem, quan-
tùm bomo valet, viam illi monſtrat, ille me (DEUM inquam) imitatur. Si
DEUM imitatur, quantùm gratiis cœleſtibus ditabitur, remunerabitur;
optimè S. Bernardinus: Si dares omnia pro DEO, noz tantum lucrareris, quan-
tum corrigendo proximum.
LTEbilogus.] Hortor ergo omnes cum S. Paulo 2. ad Tim. c. 4. Inſta op-
portunè, importunè, argue, obſecra, increpa, in omni patientia, & dodtrina. Ex-
inde promittit S. Petrus I. Epiſt. c. 5. Et cum apparuerit Princeps Paſtorum, ac-
Pietis immarceſcibilem gloriæ coronam. Amen. .

PRO FESTO ASCENSIONIS
DO MINI,
CONGCGIO SECUNDA,.

Elevatus eſt in cælum. Marci 16. cap. Textus.

Virtuti indubitatum manet prœmium. frbema-

Irtuoſæ ac bonæ vitæ Academicus attribuit Emble-Exordium.

ma Cornucopiam pretioſiſſimis refertam, cum
lemmate: Zandem præmiabitur virtus: eleganter
de certo prœmio virtutis, in Amphitrione ſcribit
Plautus:

Virtus præmium eſt optimum, virtus omnibus
Rebus anteit profectò; libertas, ſalus, Vita,
Res, Parentes, Patria, & prognatè tutantur, ſer-
vantu,
Virtus omnia in ſe habets omnia adſunt bona, quem
ð penes eſt virtus.

Ddaza Pro-

212 IN FESTO ASCENSIONIS DOMINL,
TextusSa- Probemus Sacrâ Scripturi, ac S8. Patribus: Ibunt de virtute, in vir-

cræ Scri- tutem; videbitur Deus in Sion. Canit Pſal. 83. In quacund, die invo-

pturzx. aavero- te, exaudies me; multiplicabis in anima meq virtutem. De
virtuoſo inquit Eccleſ. cap. 6. Quaſi is, qui darat, qui ſeminat, ac-

cede ad illam, (virtutem nempè) & ſuſtine, (id eſt, exſpecta) bonos

fructus illius, in opere enim illius exiguum laboris, & citò edes de genera-
tionibus ilius. De virtute loquitur Salomon in Prov. cap. 3. Lon-

gitudo dierum in dextera ejus, in ſiniſtra illius divitiæ && gloria. Et

ſterum Eccleſ. cap. 4. Qui tenuerit illam (virtutem inquam vi-
tam hæreditabunt, && quo introibit, benedicet Deus. Unde Sapien-
tiæ 7. teſtatur: Venerunt autem mihi omnia bona pariter cum illa, G
innumerabilis honeſtas, per manum illius. Hinc concludit Eccleſ.
cap. 6. In noviſſimis invenies requien: in ed, & convertetur tibi in ob-
Patress lectationem. Audiamus Patres: Qui deficit ſibi, ut virtuti adhæreat;
& Ambro- gccipit, quod æternum eſt. S. Ambroſius ſuper Pſalmum beati imma-

§. Augu- culati. UWbi virtus eſt, ibi E& felicitas. S. Auguſtinus lib: 4. de Civ. Dei

ſtinus. Virtus gradus eſt ad gloriam, virtus mater eſt gloriæ, ſola eſt cui gloria
& Bernar- jure deébetur, && ſecurè impenditur. S. Bernardus Serm. I. de Natali
dus. 6,. Vickoris, & iterum in Serm. Veræ dinitiæ non ſunt- obes, ſed virtu-
& Chrylo- tes, quas ſecum conſcientia portat, ut in perpetuunm dives fit. S. Chry-
ſtomus. ſoſtomus ait in Pſal. 48. MWil facit nomen ita immortale, ut natura
virtutis. Et in Pſal. 134. Extremus virtutis finis eſt, quod facit ad
ſummum bonorum faſtgium pertingere, &DEO e ſimiles, quantum

Cafhode- conceditur. Coneludit Cafſodorus in Epiſtola: Si bene merenti-
us. hus aliena gratia non refondet, merces tamen ſua virtuti non deerit.

Implorata Dei gratia deſuper Conceptus dictabo.
CONCEPTUS. E.
Confirmatio. ] De Abel occiſo inquit Sacra Geneſis cap.A. Vox ſangui-
nis frutris tui Abel⸗. clamat ad me de terra-. Vox & clamor non mortui, ſed-
viventis ſunt indicia, clamat vox ſanguinis oceiſi Abel, ergò Abel occiſus
etiam poſt funera vivit, immortalis exiſtit? ita aſſerente Baſilio Seleuci-

enſe Orat. 4. Vitam ſuſtuliſti, ſed non & vocem abſtuliſti. Sanguinem contra te

accuſutorem armaſi, cæde adverſarium oonciviſti tibi immortalem. Immorta-
lem quid. fecit Abelem? fecit virtus, fecit innocentia; temporanea fuit
Abelis ſacrificii hoſtia, ſech vox reſonabit Abelis æterna; inquit Nazera:

lib. I. Regum cap. 14. S. 73. Præclarè S. Auguſtinus lib. de vita beata: M

aliquid ſi manet, ſi conſiſtat, i ſempen tale eſt, uts eſt virtus. Eleganter canit
Anonymus: „
Diſeite virtutem juvener, nam ſola beatos:
Nosx facit, & diræ non timet arma necäu . V
Melius

Misde

ns, nee

ln
eig (
ut exe

Huma. Du

bepere
Tenannfe
Muenco,
E Mtentian
MMentaunxr
Alelitnt
EAVVit.

6,0n
iedo nel
id, Cht

Mamn .

Eliinenn
Merum d

lnr 7 6 un

Enpors
Ionadät
Mlum, e
Ukenet
Uiltnnn

Muen
Mrent n

—
Viltute, in dn.
ennigeinn.
Dirtuten. De
i enintt .
elheck)tone
thelerlegan.
0V. (4). 3.
ieGgonn l
emn ingvam).
Unde Nnen
riter un e,6
oncludt odt
Verteturthiſie
t vißtuti altert
num beatinn
be4. er
e,ſola ctauge
Senmn. L. E N
ſint open ,lni
lvesſt. 5 0.
Wortale, Mt in
eſt, gtacd ,t
e ſnnlet n
a: Kbene m
n Uirtuti mn
bo⸗

8cn uſg

Or non hotli’

, ergd belete

nte aſlo en
Gulguinnan
Utlln In
; tenhohnle
. nlit Me
4 ½ ingu

de vitibe

Hgms

CONCIO SECUNDA. 21

Meliùs Senera in Hercul.
Nunquam Stygias fertur ad umbras
Inelyta virtus, vivite forter3
Nec lethæos ſæva per amuet
V'os fata trahent.,
Virtus, neque tempore perit, neque morte. Geneſis 35. adumbratur.
CONCEPTUS II.
Debora, nutrix Rebeccæ, ſepulta eſt ad radices Bethel ſubter quercum: Ge=
neſ. 35‧. Cur rectè ſubter quercum? Quercus æternitatis eſt Symbolum,
inquit Naxera in cap. I8. libri 2. Regum, Academicus inſcribit quercui hoc
lemma: Durando ſecula vincit. Teſte Virgilio lib. 2. Georg.
Inmota manet “ maltorque per annos
Malta virum volvens, durando ſacula, vincite.
Sub quercu ſepelitur Debora, perennatura in æternitatem: quid Deboram
æternamy fecit? dicit Scriptura: Debora nutrix Rebeccæ, Philo de congreſſu
quærendo, interpretatur: Rebecca hoc nomem hebraicum, latinè ſignifica-
re Patientiam: Debora ergo nutrix Rebeccæ, id'eſt, Patientiæ: Debora quia
Patientiam virtutum optimam, & maximam cuſtodivit, & aluit, ſub quer-
eu ſepelitur, in Symbolo deprædieatur, æternum vivens;, Virtus poſt fu=

nera. vivit. V
CONCEPTUS III.
8. Chryſologus Serm 24. obſervat; Chriſtum virtutes Apoſtolorum
adjecto calculo numerare, & terminis, ac fine deſcribere; proœmio verè
virtutis, Chriſtus nullum calculum, numerum, ſeu terminum apponit:
Audiamus Textum: 1venerit in ſecunda vigilia, & ſi in tertia vigilia venerit,
G ita invenerit, eati ſunt ſervi illi. Luc. 13 Audiſtis virtutis calculum, nu-
merum, ut duo, ut tria: Percipiamus nunc premium:: Faciet illos discum-
bere, & tranſiens miniſtnabit illis. Quamdiu discumbere faciet? quantum
temporis miniſtrabit iilis? fors mille annis, centum mille annis? numerus
non additur, æternum, ſine fine intelligitur: Virtutes æternum habent proœ-
mium, mercedem nunquam terminaturam. Ita Philo, lib. de Sacrif Vir-
tutes carent tempore, non ſolum quia tempus omne poteſt virtuti famulari, ſed
quiq virtutum prœmia neſciunt terminis circumſeribi. ⸗

Numerorum cap: r7. Miraculum grande narratur: Arida & ſicca

virga Aaronis viruit, flores protulit, ac perdulces fructus; ita Textus:

Invenit germinaſſe virgam Aaron in domo Levi; && turgentibus gemmis eruperant

Dd 3 Nores,

21 IN FESTO ASCENSIONIS DOMINI,

hores, qui foliis dilatatis, in amgdalas deformati ſunt. Quid DEUS hoc mi-
raculo edocere voluit? Documentum indicat S. Gregorius lib. 14. Mo-
ral. cap. 28. Ecce virga Levi viruit, quid virtutis in munere Auron baberet oſten-
dit. Ex mente ergo S. Gregorii, viredo, flos, & fructus virgæ Aaron, vir-
tutem ejus deſignant. Virga viret: viredo, vitæ certam ſignum eſt; Sic

virtuoſi æternum vivent: ſubſeribente David Pſal. 3. In memoria æterna

erit juſtu. De Virtuoſo ſcribit S. Gregorius, lib. II. Moral. cap. 54. Eo
ipſo enim, quod fatcta ſua ſolius Dei oculis inhrimit, nomen ſuæ memoriæ in æterni-
tate figit: Conformiter verbis Eccleſ. cap. 44. Corpora ipſorum in pace ſepulta
ſunt, & nomen eorum vivit in generationem, οgeuerationem; Virga floret; flos
coronam efformat, quaſi virtuoſi certò coronandi ſint: Pfſalmiſta teſte:

Gloria & bonore coronuſti eum, & conſtituiſti eum ſuper opera manuum tuarum.

Virga, etiam fruétus dulces protulit: Virtuoſi copioſos fruétus mercedis
temporalis, & æternum prœmium reportabunt. Huc faciunt verba 2. Re-
gum cap. 23. ,
CONCEPIUS VvY.
Sicut lux auroræ, Oriente ſole manè absque nubibus rutilat, && ſicut pluvis
germinat herba de terra, hæc verba Doctiſſimus Sanctius virtuoſo, virtutum
ſtudioſo, inſcribit; talis nempe erit ſicut lux auroræ, cui Academicus ſub-
jungit lemma: Cum luce ſalutem Sic ſplendor virtutum ſalutem perennem
corpori, animæque una adfert: Auroræ infcribitur lemma: Omnia inaurat;

ſic virtus omnia opera aurea, id eſt, pretioſa, ſummi valoris, & pretii efficit, 4

& ſicut mediante fſole ac pluvia tellus undiquè germinat, fruétus copioſis-
ſimos portat; Sic mediante virtute, virtuoſus innumerabiles fructus felici-

tatum, honorum, dignitatum procurat. Audiamus verba Sanctii: ſicut lux

auroræ &c. Hæc de juſto, virtuoſo, intelliguntur, cui Dominus Deus eſt, cujus Vi-
ta, ut ſplendet animi donis, atque ornamentis, ſic etiam aliis fortunæ bonis, & orna-

mentis cumulatur.
. CONCEPTUS VI.

Conſiderate mecum Ter-mitem IESUM, Magdalenam in domo Si-
monis, ſolum vocare mulierem, vides hanc mulierem. Lucæ 7. In horto au-
tem IESUS in forma hortulani Magdalenæ apparens, cam gratioſo nomi-
ne MARIAM compellare; Dicit ei JESlIS, MARIA, Joannis 20. Cur hic
Magdalenam gratioſiſſimo nomine MARIAM, compellat? Et quid hoc
nomen M ARIA ſignificat? ad utramque quæſtionem reſpondeo: MA-
RIAM, hoc gratioſum nomen, idem ſignificare quod Dominam, interpre-
tatur Richardus à S. Laurentio lib. I. de jaudibus B. V. In hortum venit
Magdalena, non amplius ſordida peccatis, ſed virtuoſa pœnitens, & pec-

catorum generoſa debellatrix, & virtuoſam pœnitentem CHRISTUS,

MARIAM, id eſt, Dominam, compellat, intelligas; virtutem imperare, VIr-
5 L tutem

—

Gen do
le inar
leteel

Eli
b: M
ſeltee, e
Wbotna
Pldante
onitrs
is l n
Clms:
u ſu
Mutann
inhu.

Vit
benelecp

Kconſern

W. Virn
gaun ſe

umſci,l

Uittute ca
Am, . Ui
unngincz
Untfun
Uent; nne
e, dor
„
Vapt

I1

—.
Wen.

8ld , Mo.

nbaebetteter
8e AMaron, Wr.
lgnumet; S
mennorin tenn
Al. cant. G
ſenorieinetn.
umn in ſareſet
Virafloretili
Dlalaicatee
Waruunn tunm.
fructus mnenet
unt vein 1

lu, Gen

ttuofo, Wiin
Academicus!
Alutem peren
a: Onnnig ink
s, S rüͤck
t, kulins n⸗
Piles fuliut
nctrſel

ne bonis 0

ſenamn nd

c27. I nonnt
in gettcli
anlis40, e
Helat: li i
telhonlen
Momimamd N
In hotu
itens, A
hiil
tenn inheu

CONCIO SECUNDA 215
tutem dominare, virtutem ad regale ſolium, & ſceptrum, ad coronas ele-
vare, mnaugurare, promovere. Virtus perpetuum comitem habet fortanam.
Videre eit in filio prodigo. S
CONCEPTIUS VII.
Filium revertentem ad lares paternos inſignit ter optimus Pater an-
nulo: Date annulum in manu ejus, Lucæ Is, Famelicum paſcere, nudum
veſtire, paterna charitas exigebat, & filii dura neceſſitas poſtulabat, an-
nulo ornare, videtur otioſum. Cur ergo bPater annulo nobilitat dexteram
paulò ante ſordeſcentem? filius reverſus ad Patris pedes ſupplex proſtra-
tus virtutis pœnitentiæ inſigne exemplar eſt, annulus, honoris, dignita-
tis eſt inſigne; virtuosè pœnitentem annulo exornat benevolus Pater,
diſcamus: Virtutem nobilitare, vixtutem honorum titulos, cum his opti-
ma quæiue terræ ac cœli bona communicare. Ita Chryſologus Serm. 5.
Poſuit annulum in manu ejus, annulum honoris, titulum libertatis, infgne pignus

Spiritus.
CONCEPTUS VIII.

Virtuoſus valde fuit Noë: Vir juſtus atque perfettus in generationibus ſuis:

Geneſ. cap. 6. Virtute comite, invenit gratiam coram Domino, clemen-

ter conſervatus à diluvio univerſali, Dominus mundi totius conſtitui-
tur. Virtute, manſuetudine nitet David, virtus hæc Davidem ad Re-
gnum & ſceptrum promovit. Teſte Saul Rege, I. Regum 24. Et nunc Tu0-
viam ſcio, quòd centiſſimè regnaturus ſis, & habiturus in manu tua Regnum Irazl.
Virtute caſtitatis fulget Joſeph, hac Duce Pharaonem Regem habet ami-
cum, qui eum pro Regem creavit EÆgypti. Concludit nunc Arias Mon-
tanus in cap. II. lib. judicum: Iadicatur nullam egregiam virtutem eſſe, quam
tametſi vulgaris opinio atque temeritas inimica invidia loco ſuo aliquando dimo-
veat; tamen hbeatior ocoaſio, multo cum fœnore demum nonreſtituat, imò augu-
Kiore, boneſtioreque amplificet. SGðð
LEpilogus.] Hortor ergo cum Sponſa cap. 7. Aſcendamus in Palmam,
apprehendamus fruttus ejus. Palma eſt virtutis Symbolum, cum Chriſto.
virtutem amplectemur, ut in terris beati, ac benedicti,
& triumphantes colos conſcendamus.
Amen.

3: (T)ieS

2¹⁶ IN FESTO ASCENSIONIS DOMINI,

IN FESTO ASCENSIONIS
DO MINI 2
CONCIO TERTIA.
Texu. Elevatus eſt in oœælum. Marci 16.
rhema. Poſt laborem, venit dulcis requies.

N“N Salvatore noſtro cernimus thema aſſumptum „ ad-
D. impletum, poſt labores & ſudores captat hodie

Exordium.

ra W dulcem requiem ‚mercedem, prœmium, coronam,
S triumphum, Elevatwseſt in &œlum: Hæc Spes manet
e omnitimorato Chriſtiano; Caput ſuum Chriſtum

ſequetur membrum, fidelis Dei cultor, poſt labores, bonorum

operum, poſt ſudores fortiter perpeſſarum ærumnarum, guſta-
5 bit requiem, recipiet mercedem , & prœmium, coronam &
Textus Sa-triumphum: ita Scriptura Sacra: Madicum laboravi, & inveni mul-
cræsScriptu- , . SS
e.tam requiem. Eccl. c. 5. Manus fortium, divitias portat. Prov. 16.
& iterum cap. 12. Manus fortium dominabitur. Et Sape 3. inquit

Salomon: Bonorum laborum glorioſus eſt fruttus. Chriſtus ait Apoc.

Patres. cap. 2. Qui vicerit, dabo eiedere de ligno vite. Audiamus & Pa-
tres: Eſt hic quod advertus, non eſſe ſcilicet quieſcendum, niſi prius ſa-
Oleaſter. tis lahoraveris, quemadmodum && creutor tuung. Oleaſter ſuper ca-
put 2. Geneſ. Prius in campo adctionis probari, & contra paſſones ra-
. tionem turbantes Fortiter prævalere debemus, & tunc ad contemplatio-
Lippoman. is Dei arcem conſcendere. Lippomanus in cap. 32. Geneſ. Unde

caro in infimis diutius laborat, inde mens ad ſumma evolat. Scribit

5. Grego- S. Gregorius lib. 7. Moraliumcap 6. &iterum: Viri Santli quot
. jabores nunc veritati exbibent, tot remunerationis pignora, intra ſpei

ſuæ cubiculæ, olauſa tenent. Invocata S. Spiritus gratia, deſuper

Conceptus audiamus.

CONCEPTUS I.

I Confrmatio] Patientiſſimus Job, viatorem hominem mercenario

Comparat: Sicut mercenurü dies ejz, Cap. 7. Cur mercenario? Mercenarii
in hoc mundo poſt labores, certas quietis habent horas, & paratam mer-
cedem, ſic Deus optimus hominibus benè operantibus ac meritis, cer-

tam promittit quietis, ac refrigerii horam: VYenite ad me omnes, qui labo-

ratis, && onerati eſtis, & ego reficiam vos. Matth. cap. 16. Faciet ios discumbere,
. Stran-

—
Gnm
un keg
zun fi
fetictem

or
t, Aal
ineligt
timn, ſ
lot hbe
contuc
Nelcamo⸗
Cropere
Cimunge
erit, e
Gaueri
Iium, &
Dnt, n
Dymmrum

ehuum

Uenſeuin,

Ue
ſCN: Nn
luſnertn
Ulionem&
n. Ladn
Mncalt,
littnnk

(uIenn.

len Gu

Leiit
Homiquo
enals,
Ulgent.
Nlun
Goinon
de Donon-
Portaveni

Uelir

AWnpun, 4.
Dres Captgr ol⸗
einivm, corone,
Hac ohes ni
1 ſauum Cni
bores, boronm
umnaron,,l
Im, (oONNI
ni, Ginenin
portat. Drov
Er Nee 3. I
Chriltosaitin
Audunnug
ilun, Mi

Oleaſter pee

untn MMin

tunr alotnA
,. 2 Cn. A

maerolr.
Dm: VMigni
piotora, n
Pt⸗ ce
s gralia,

ninem Denn
nario? Mea
.
„& pennnt
4c Meriis,
, AN
iriosda⸗

CONCIO TERTIA. 217

tranſiens miniſtrabit illis. Lucæ 13. Deſuper & mercedem, denarium diur-
num regni cœleſtis largiſſimè exſolvet: Euge ſerve bone & fidelis, quia in
pauca fuiſti fidelis, ſupra multate conftituam, intra in gaudium Domini tui. Hanc
veritatem docet parabola. Matth. 20
CONCEPTUS II.
Providus Paterfamilias vocat operarios, alios hora tertia, alios ſex-
ta, & alios nona hora; S. Hieronymus per providum œconomum, Deum
intelligit, per operarios verò, homines in terris viatores; per horas; ter-
tiam, ſextam, & nonam, ac undecimam; ætates vitæ hominum deſignan-

tur; laberes & opera, ad quæ optimus Deus, omneshomines, omnis æta-

tis conducit, ſunt pia, ac bona opera, ſic ſeriptum legimus de primo homi-
ne Adamo: Poſuit eum Deus in Paradiſum voluptatis, ut operaretur, Geneſ. 2.
Ut operaretur; id eſt, ut in laude, & gratiarum attione creatori ſuo fidelem
animum gereret. Inquit Rupertus Abbas: Pié ac benè ergo qui operatus
fuerit, eum ſequetur merces & quies. Yoca operarios, && redde eis mercedem,
&1acceperunt ſingulos denarios * Qui hora tertia venerunt, acceperunt dena-
rium, & qui hora undecima inchoarunt, & denario diurno remunerati
ſunt, nullus vacuus, ſine prœmio diſceſſit: diſcamus hinc: poſt labores
bonorum operum quemvis fruiturum optata requie beatitudinis, ac-
cepturum denarium, mercedem, & prœmium, gloriæ æternæ. Poſt labo-

rem ſequitur requie, concludit S. Bernardus.

CONCEPTUS III.
Et Deum. requieviſſe conſtat Geneſ. cap. 2. aſt opere & labore per-
fecto: Requievit Dominus die ſeptimo ab omni opere, quòd patrarat: Et Chri-
ſtus ſuper fontem ſedebat, & requieſcebat, Jann. A. aſt nonniſi poſt fati-
gationem & laborem: JESSergo fatigatus ex itinere, ſedebat ſic ſuper fon-
tem. Laſſitudo, defatigatio, ob quam requies neceſſaria eſt, in Deum
non cadit, cur ergo DEUS, quaſi laſſus, defatigatus ab opere quieſcere vo-
luit? ad noſtrum ſolatium inquit Oleaſter in Geneſim, & S. Chryſoſtomus
in Catena. Ut ſi & nos in benè operando deſudaverimus, optimam ac
dulcem quietem capiamus æterni refrigerii.
CONCEPIUS IV.
Levitici cap. 25. cautum erat: Septimo unno Sabbathum erit terræ. Oeco-
nomi quoque agris ſuis, quos duobus annis ſeminarunt, poſt fructus tam
hyemales, quam æſtivales latos, tertio anno ferias dant, Sabbathum in-
dulgent. Terra & Ager Deihomo eſt: juxta verba Chriſti Lucæ cap. 8.
uod autem cecidit in terram bonam hbi ſunt, qui audientes verbum in corde bono,
G optimo retinent, & fruttus afferunt in Patientig. Fructus inquam pietatis,

ac bonorum operum: Tales fructus ſi nunc Ager cordis tui, mi homo,

portaverit, Sabbathum & ferias requiei indubiè recipies.
Feſtivale. Ee CON.

218 IN FESTO ASCENSIONISDOMINI,
CONCEPIUS V.

Genefſ. cap. 32. Deus, Jacob immutat nomen, & vocat eum Iſraël:
Wequaquam inquit Jacob vocabitur nomen tuum, ſed Nraël. Cur hoc? quid
hæc nomina Jacob, & Iſrael ſignificant? S. Athanaſius Serm. 4. contra Aria-
nos interpretatur; quod Jacob idem ſignificet quam luttator, ſapplantator,
Iſraëlautem: Eidens Deum. Immutando ergo nomen; Jacob, in Iſrael, lu-
Qatorem, in videntem Deum, Deus nos inſtruit: Qui ſtrenuè luétatus fa-
erit in benè operando; qui vitia, & propenſiones animi exſtirpaverit, vir-
tutes verò implantaverit, is fiet Iſrael, videbit Deum, requie æterna frue-
tur. Perpulchrè Hugo Cardin. in hunc locum: Non fiet raslita, qui non
prius fuerx Jacobita. Poſt labores ergo datur requies.
CONCEPTUS VI.
yietem, delicias, gaudia, concupiſeit Sponſa in Cant. cap. I. Lecta-
is noſter fioridus: Lectulus, locus quietis, reſpirationis eſt, quieſcere ergo
vult Sponſa: quid reſpondet ſponſus? Ego ſtos campi, & lilium convallium.
Cant. 2. ad deſiderium quietis, ſed ſponfus florem eampi nominat: Quid
hic myſterii latet? Campus, locus eſt laboris, & ſudoris: In ſudore vultis
tui, veſeeris pane, in campo, inter aſperos labores cernimus deſudare, defa-
tigari colonos; ad petitionem ergo quietis reſpondet ſponſæ, dilectus:
Ego flos campi: quaſi inſtrnens: Quietem deſideras, ᷓ anima, omninò
hæc præparata eit, aſt non niſi deſudantibus, laborantibus in operibus bo-
nis. Audiatur Lippomannus: Prius in campo actionis probari, & contra pas-
ſiones rationem perturbuntes fortiter prævalere debemus, tunc ad ipfins Dei con-
templationis arcem conſcendere.
CONCEPTUS VII.
De Divite narrat Lucas: Induebatun purpura & byſo, & ſepultus ef inin-
fJerno. cap. 16. Sapiens econtra Prov. 31. de juſto inquit: Byſus & purpura
indumentum eins. Ambo iis dem veſtibus induti ſunt, & tamen unus ſolùm
quietem obtinuit æternam, ſalvus eſt; Cur hæc quies & diviti non ob-
tigit? Cum pariter isdem veſtibus ornatus deſcribatur? Quid per purpu-
ram, & quid per byſſum intelligitur? Purpura, otium, felicitatem, deli-
cias, & Voluptates deſignat: Byſſus econtra, multam operationem, ac in-
tenſos labores. Ita Hugo Carnotenſis ſerm. de ſignis indumentorum ſa-
cerdotalium: Bſſis ſeulinum, multis aſtigationibus redditur candidum. Pur-
pura primum indutus eſt dives, in otio, in deliciis, in voluptatibus vixit;
inde reprobus. Juſtus verò omnium primo byſſo veftitus deſcribitur, in
caſtigationibus, in multa, & pia operatione, labore optimo, vitam tradu-
Xit, inde beatus, hæres quietis æternæ: Concludit nunc Doctiſſimus de
Padilla Annot. 12. in Habac. cap. 3. V. 16. diſcurſu 8. Qai ergo prius in hac
vita purpura induitur, in altera bMo laboris, & miſeriæ induetur, qui verò la-
bores

—

—
imytun
Mh
Guimn

Mo⸗
es, X*
Mrh,
(S, ineu,
oorele
Cnle! N
,Cu
OKcinamn
gieis
eis) edo
norum o
. Cllced

Uradree

ſi
yple mi
ſgoriol,

(exercer

u Chril
d⸗

il

—
t einn In
Cur e gil
4,. contta i
r, ſaplunte,
cob, inlit,
enuèluctaans
Nlüirparett i
quie atennn fi
et Nalin, gin

Ant. cab. . 1
eſt, guleſteten
Sliliun onmnl
Di nomingt: G
8: y ſulnn n
ls Celuchue,
Ponle, (llit
danitm, n
s in Cherbu⸗
hani, Gaumm
tuncadipin

Gſpnluſt

i Gm

tamen wnuuli
& diviti m
Qid heri
ſelieitaten,4
enationel 1
indumentmm’

turontitn.

voluptithliſil
fus deſcubin
imo, Wtunni
e Doctiinn
ni ege i in
etu, e

CONCIO TERTIA. 219
bores kardaen linum Se dar vita ine Poſtea in gloria perpetua aternæ felicitatis
purpura indutus corruſcabit5 quia in domo Dei nonniſi poſt labores dat- .
& otium, poſt fatigationem. oß uonc dai geauten
CONCEPTUS VIII.
Moris eſt in mundo, elogia, & honorum titulos in lapides ſepu
les, ac mauſolea inſculpi. Judæi Salvatori noſtro ſummaman bulchra⸗
gium, & honoris titulum JESIIS NAZARENIIS, REX JlIDAORIIM.
Matth. 27. Aſt non lapidi ſepulchrali, ſed duriſſimo, ac infami ligno cru-
cis, inſculpunt. Cur non potius hunc titulum ſepulchro appendunt? cur
doloroſæ ac laborioſæ cruci? quid eſt ſepulchrum, & quid eſt doloroſa
crux? Jepulchrum reſpondet 5§. Hieronymus ep. ad Gerunt: Locus guietis
eſt: Crux econtra, officina laborum, & dolorum eſt, ad crucem ergo, ad
officinam laborum, & dolorum Chriſtus regalem titulum, titulum æter-
næ quietis affigi ordinavit, & non ad ſepulchrum, ad locum Otii „& qui-
etis; edocens: Non per otium, ſed per indefeſſos ſudores, labores bo-
norum operum, perveniri ad regalem titulum, ad habitaculum, guſtum
ac dulcedinem æternæ quietis, & felicitatis. Poſt labores ergo perveni-
tur ad requiem. Hr
[Epilogus.] Imperator Severus, militibus ſuis ſæpius Teſſeræ, ſeu
Parollæ militaris loco verbum dediſſe fertur: Laborandum eſt. Innuens3
ſi glorioſi, ſi victorioſi eſſe, ſi pace, & quiete frui velint, indefeſsè deſudent,
ſe exerceant, laborent; Eandem Teſſeram CHRISTI militibus, omni-

bus Chriſtianis ſcripto relinquo. Laborandum eſt. Bonis operibus conti-

nuò deſudandum eſt; & viétorioſi cum CHRISTO cœlum con-
ſcendemus, æterna requie, ac pace perfruemur. H
Amen.

Ee 2 III-

FERIA SECUNDA PENTECOSTES,
e e e
JUNIUS.
COSTIES.
CONCIO PRIMM.
Textu. Qic D EUS dilexit mundum. Joan. cap. 3.

P

per Sanctos Apoſtolos venit: Et apparuerunt
Z,: OQ iis diépertitæ linguæ tanquam ignis. Actor. c. 2.
992% Scio S. Spiritum eſſe divinum amorem, & ut
patefieret omni homini, quantus ſit divinus
amor in igne apparuit. Aſt cur in igne?
&α igni Academicus lemma adferipſit: Agit,

R£

igne ergò repræſentatur Divinus Amor, agnoſcamus: DECUM
vel maximè activum eſſe in nos homines, nobis benefacien-
do: Amori Divino non ſufficit beneficium præftitum homi-
ni, adhuc agit hic ignis, Divinus inquam Amor: Sic Deus di-
Textus lexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum daret. Joan. 3. ut omnie,
Sacræ qui credit in ipſum, non pereat- ſed habeat vitam æternam. Chri-

Seripturæz, ſtus ait: Joh. 16. Lyſe enim Pater amat vos. Unde S. Paulus
ad Romanos * Commendat charitatem ſuam, quoniam cum dd

buc peccutores eſſemus, Chriſtus pro nöobis mortuuns eſt. Audiamus
perorantes Patres: Apud Deum viſibilium, nihil homini par, nam
& cœlum, & terram, & mare, propter eum fecit, & in eo magis,
3. Chrylo- quàm in cœlo delectatur inbabitans. Perorat 8. Chryloſtomus

Fatres-

ſtomus, hom. 36. ad populum; & iterum hom. 26. in Joan. Nemo un-

quum pro filio tantam præ ſe tulit charitatem, quantam pro ſervis,
8. Bonaven- ingratis ſervis, Den. Eleganter S. Bonaventura ſcribit: Ser-
zura. * jY . mon.

8,. Anéctus Spiritus in forma ignis apparuit, & ſu-

Jum vivit. Et Salomon Prov. 30. Nunquam dicit ſuffcit. In

„ —
on Yi
el
11
In eten
AMlo er
unun
yunron
Onird⸗
noM
ilszcu

Slnn on
,1.
Uennt a
luil, n
(lun

Homuinis:

in
Dtnionenm
rere pln
Nifeen h

un iug
iDei, ,

in Amore

iyumine

Mun
6blrrarve
(hergri,a

uegſe!

Kopsſe
dlaur
Dur ein
Inqvam
hconi
Cninſin

n ca
dilgt hn

s apparuit, G
it: Opeme
igri, Adtor
en anotenn,
Cgtas ſit nn
Aſ cur in
lengſt 9
n iit ,ri.
nolcan:
nobi Henenes

Preſttn im.

Ammor: N
1. ſoan, Nen
meatenin (
Une 5lin

Olonim m⸗

e. Auti

t, Giru

G. Chyytoſnn
oan. Nn’.

Cptam l i

tura ſenbit.

— CONCIO PRIMA.
mon. L. in Feria 2. Pentee. DElIS dilexi⸗ — 221
uis, vel Hom rn. 8 dilekxit te, antequam tu, .
Zilas . Ped bel augekg vel c&œlum, aut terra Ureie d. &.
Deo. eternus rcre . unt . profettèò amor hominum una Frih.
. 2. clara ſunt verba Philippi Piaiſtuee » cuüum
Audio ſeripturam ſemper Deum prædi nilippi Solitarii lib. 3. hilippus
ſe Punyzr-, BRinnbe Deum prædicanten:, & hominum S ahe lhpu:
orinmz nomizar: 4 rcne rdkem audivi ab aliquo mahtrs se
. 45 7. onc uU 0 cum G. Gre Ori * Ai. . nge-
ia don t he , Gregorio hom. 19. in Ezech. S§. Gregori
He, a era oe donum, ut Deus Baeinen vocer ium Ezec h. S. Gregorius
omiinet Patrem. In materiam hanc, divino Priu⸗ a⸗
Spi=

ritůs adjutorio invocato, Conceptus audiamus.

Tcnireerio. CONCEPIUS f.
radiſum H ri §. Hieronymus in quæſt. in Geneſ. vult, D- .j
Eap. 2. lantaerat auten etiam antc cœlum feciſſe; ita texti Ge na-
erat e Prineiie egten R DEIIS Paradiſum voluptatis en Seal.
quèd, priusquam D de . Hieronymus: Ex hoc magiſeſe Jorna-
Coœlum ſedes DE I eſt el n ſecit. 1 Par. adiſum i ,Noeren⸗
Aorminis: Eiantapttat arenn n ges eg DES, ut eiſer habitati.
ue ſi tre n t, gignin tggnt. d RactGoe woigeinra yMufi
bitationem homini 4*0 averat. Nunc advertite: J:g 2
cere placuit » cur HoG? eſpondet S. Cajeta T habitationem DEO
Dei fecit hoc, tanto enim bon „Cajetanus in G 12
5ce ag en ur egiigne
tem Dei, non dum S 6 atur. Conformiter Ferus: de 5 cu⸗
9 8α am Deus ei , Vige bonita-
rius Amorem Dei erga homi Jam Deus ei providit, & præordinavit.
Dei erga hominem ingeniosè deducit 6. Anaſtaſus 5e⸗
Dal tali aita

in Examine,
Plantaverat CONCEPTUS IIL.
obſervat verbum een Dorhki Deus paradiſum veluptati:: 8. Anaſtaſt
operarii, ac hortulani: Ggone Memg ſleſignar opus ſervile laborent
num egit? ita eſt; pla⸗ . '5 pro homine operarium, ac ho r
ac orrie aktader 1 ece Dominus Deus Ser quis Ronnhb⸗
audiatur Sinaita: Ouss Dei induxit? induxit amor H »*
ndiatur Sinaita: Quis Dei amorem tàm eximium nor erga hominem;
Deus etiam fuit h em tàm eximium non mir- S 3
fuit hortulanus, O& ſuæ creuturæ adminiſter. Sis devaetar:
eſt amor-

nunquam dicit ſuffici e.
4 t ſufficit, non ſufficit amori Divino pro homine hortul
rtulanum

fieri, copioſ 1
ioſius, magis ac magi
demonſtrat in hominis creatione, creatura amare hominem, DEUS

ke 3 CoN.

22² FF RIA SECUNDA PENTECOSTES

CONCEPTUS III.
Noſcimus ex libro Geneſis: Uno verbo Fiat, DEUM cœlum & ter-
ram creâſſe, dixit, fiat, & facta ſunt. Dixit, fiat, & facta ſunt luminaria
magna cœli, Sol, Luna, & Stellæ; dixit fiat, & facta ſunt innumera ani-
mantia in hoc vaſtiſſimo terræ ſpacio; cum nunc deventum eſt ad for-
mationem hominis, DEUS non amplius verbo fiat uſus eſt, non dixit:

fiat homo: ſed; faciamus hominem ad imaginem, && ſimiitudinem noſtram.

Geneſ. cap. I. cur non creat DEUS hominem verbo ſiat? cur inquit: fa-
ciamus? Reſpondet Oleaſter in Geneſ. Poterat dicere Deus, fat bomo in
animam viventem, ſed hoc non contentus, dixit: faciamus: quaſi ex præcordiis
vitam produxit. Theodoretus in Pfſal. I18. vult per verbum: faciamus⸗
DEIIIA plurimum affettum erga creaturam bominem oſtendit. Sic DEUS dile-

Xit &c.
CONCEPTUS IV.
Orat S. Mater Eccleſia: Gratias agimus tibi propter magnam glorian
tuam. Mira precatio? propter gloriam ſuam, proximum extollere, ma-
gni pendere, honorare, deprædicare, laudare ſolemus, econtra propter
gloriam, & honorem nobis collatum, Collatori gratias agimus; mira
ergò precatio, quod mater Eccleſia propter gloriam DEI, DEO gratias
agat; Gratias agimus tibi, propter magnam gloriam tuum: quæ eſt illa magna
gloria DEI? Explico me parabola Lucæ 15. allegata: Erat bonus Paſtor,
qui 99. oves reliquit, unam perditam ovem anxiè quærens; Secundùm

mentem S. Ambrofii lib. 7. in Lucam: Bonus hic Paſtor, eſt unicus DEI
filius, Chriſtus ESUS; 99. oves, ſunt novem chori SS. Angelorum; An-

gelorum choros deſerit DEl filius, de cœlo deſcendit, ovem perditam,
humanam inquam naturam, tamdiu quærens, donec eam amariſſima mor-
te ſua, in cruce invenerit, hac inventâ inquit: Congratulamini mihi c.

perditam naturam humanam inveniſſe, magna eſt DEI gloria; ac ſuper

novem Angelorum choros æſtimatio, ſummus amor. Eſt hic Conceptus
Magni Sancti, Antonii Paduani ſermone in Dom. 3. poſt l'entecoſt. Quam-
vis ſocietatem habere Angelorum; quia deliciæ ſuæ, ut ita dicam, ipſius gloria eſ,
eſſe cum filiis hominum. Concordat S. Chryſoſtomus hom. 36. ad pop.
Apud DEIUM. viſibilium nibil homini par, nam & lum, & terram, G£
mare propter eum fecit, & in eo magis quàm in cœlo delettatur inhabitans.
Amorem hunc DEl immenſum erga hominem ultro extollit S. Paulus ad

Hebræos cap. 2.
CONCEPTUS V.
Nusquam enim Angelus apprehendit, ſed ſemen Abrabæ apprebendit, in-
Auit Paulus citatus: Horum verborum interpres eſt 8. Aupufunmi
3.

9
6

b
nerf
NuA,
jelba P
Felteun
l N al
Pentt,
ninen,
nimnini
uu tur
ufni,
8onen
fomm
um ſer
heteles;
t hoe4
Nen.

Uod
ſtt, goi
ng cel
ontentan
Utliber (
imum
ber 4
erhar
ebe, in
s gne
nntes
Ennſoote
lierns
Verd iare
Centmum
Onnipon
1ene
Hono⸗ e
d e,
Hexm
it ttnan

Cnt luminr
n innumen
ntum eſtadt
elk, non ii
litudinen fn
nt iniit,
Deut, ſct ann

Iufi er reni

etbum: enim
. Lie DrS

ter Iluynun Her
umn entolere,
8, econtna gon
tis Pinns;
reliu
nt bonms Ei
Uareng; Fenmk
ltor, en mind.
8S. Angelennml
t, wen eit
aln amulimn
Grntlinin ſiti
El goruzrl
t he C
ltpenteral
lum, iginſii
Hom 66 1
len, Gnm
lelettotu ie
gtollit 5 ulnd

eapnkak

lib. 2. de Trinitate cap. I8. Poterat Dei filiu eſſe homo non accipiendo can-
nem ex filis hominum ; amoris actus eſt, quod relicta Angelorum Præſtantiſſima
natura, naturam humanam de homine aſſumpſerit. Elegantia deſuper ſunt
verba Philippi Solitarii lib. 3. cap. 5. Audio plane ſoripturam ſemper Deum
prædicantem, & bominium, && bauperum animarum amatorem, nunquam audi-
vi ab aliquo amantem Angelorum nominari. Wusuam enim Angelos appre-
bendit, ſed ſemen Abrabæ apprebendit. Ergò ſuper Angelos Deus amat ho-=
minem, magnus quidem amor Dei erga Angelos, quòd Dei ſint inti=
mi miniſtri. Pfalmo 103. teſte: Qui facis Angelos tuos Piritu, 8& mini-

ros tuos ignem urentem. At de hominibus ſcriptum eſt IIſa. 5§. Filios

enutrivi, & exaltavi; & Exodi 4. Filius meus es tu, Primogenitus Hraäsl.
& Joan. r. Dedit eis poteſtatem fitios DElfieri. Major ergo eit Dei amor
erga hominem, quàm erga Angelum, cum plus & majus ſit eſſe filium,

quam ſervum; Angelos dedit eſſe miniſtros, homines planè filios &

hæredes; præclare S. Gregorius hom. 19 in Ezech. Omnia dona exce-
dit hoc donum, ut DEllS bominem vocet flium, G& homo DElIM nominet

Patrem.
CONCEPTUS VI.

Mlud centrum amoris Dei dixero, quod Deum contentat, & ſa-

tiat, quid eſt nunc illud, quod Deum ſatiat & contentat? fors ele-

gans cCli fabrica, rutilantia illa luminaria „ſol, ſtellæ ac luna Deum
