ſpei eſt ſymbolum: Myrtus & Romanis boni augurii arbor erat, non-
mh niſi proſpera, & felicia portendere affirmantes 3 inter myrteta ergò ap-
tonct paret S. Archangelus Michael, verè credentium indeficiens „& optimus
conſolator, ſtudens ſine intermiſſione, bona proſpera, & felicia Chriſtia-
nis procurare, deferre, ac nunciare. bi proſpera promittuntur & propitia-
tenN tio, vel expiatio neceſſaria et, Michael dirigitur, inquit S. Bruno in cap. F.
luimn & Apocalypf.
Cje bonil CONCEPTUS IV.
dobs en S. Joannes Evangeliſta cap. S8. narrat, ſe vidiſſe Angelum ante Alſtare
s cum thinibulo aureo: Angelus venit & ſetit ante Altare, hubens thuribulum
aureum, & data ſunt illi incenſa multa, ut daret de orationibus Santorzm omnium
Nper Altare aureum, quod eſt ante tbronum Dei. Per hunce Angelum intelligi
3. Michaélem, docet S. Dionyſ. Carthuſ. Aptius videtur, at Angelus iſte intel-
ligatur Angelicus Spiritus Eccleſi’ præſiqens, ſeilicet Michael, guia nunc Princeps
exſtat Escleſiæ, ſicut olim Synagoge. Per incenſa multa, intelligi multas pre-
ces & ſufftagia, docet citatus textus, S. Michael Archangelus in manu te-
e TElsn net thuribulum aureum incenſorum, ſine intermiſſione orat & rogat pro
Inirkn: Chriſtianitate, ut Altiſſimus novia cunéta abigat, proſpera tribuat: audia-
u mus verba Carthuſiani: Mte Eccleſam viftat, & ante ejus Altare ſtat, hahens
thuribulum aureum, id eſt, charitaten: præelpuam ad fideles, Per quam ſpiritualia
eorum ſacrificia colligit, Deoque offert. Optimè S. Auguſtinus lib. I. de Civi-
tate Dei. Omnes Angeli eins nos adiuvant, vel orando, vel hona Juadendo, vel
Daæmonei arcendo, potius hoc tamen dicitur de Michaele.
CONCEPTUS vV.
S. Lucas cap 22. de Salvatore noſtro agonizante narrat: Apparuit au-
tem ili Angelus de Cœlo confortans eum. Carthuſianus, & Bonav. lib. medi-
tat. Vitæ cap. I5. Defendunt bunc Angelum, fuiſſe S. Michaelem tunc Principem
uagog«: verba ſunt Dionyſu. S. Bonav. ſcribit: Cum autem ſic orat an-
xiatis

4¹6 IN FESTO S. MICH AELIS ARCHANGELI,
wiatus Dominis JESl1s, cce aen Domini Princeps &leſtis ewercitus Michaesl
apparuit r enr⸗ Syriaca lectio habet: Confirmans eum: In quo Archan-
gelus Chriſtum confortat, & confirmat? viderat naturam humanam Chri-
ſti, ob inſtantem mortem, graviſimnè tentatam, & anxiatam, triſtem, &
moœſtam, adeò ut ſi poſſibile eſſet tranſire hunc calicem, tam horribilem
mortem, Chriſtus optaret, & precaretur Pater ſi poſſibile eſt, tranſeat à me
calix iſte; cum nunc Archangelus Michaél ſciret ac noſceret ex decreto di-
vino, per mortem Filii DEl, perditum heminem redimendum eſſe, ut
omnino redemptio ac ſalus humani generis opere compleretur, homo
redimeretur, advolat S. Archangelus Michaél, agonizanti, anxio, triſti Sal-
vatori, ne mortem inſtantem, & gravia tormenta metueret, ſed animosè
amplecteretur, ſuſtineret, animat, roborat, confortat, confirmat. Ita
perorat Joſephus Manſius in Feſto 8. Michaelis diſc. 3. num. 7. Salutem no-
ſtram amavit S. Michatl, qui Chriſtum in vorto anxium, & pro peccatis noſtris ago-
nizantem animavit, & ut pro redemptiont noſtrd ſanguinem ſuum effunderet, ſtrenuè
cohortatus eſt.

CONCEPTUS VI.
Dum CHRISTUS Dominus glorioſus & ſepulchro providiſſet, narrat
S. Matth. cap. 28. Ecce terræ molats fadtus eſt magnus, Angelus autem Domini
deſcendit de cœlo, & accedens revolvit lapidem., ρ. dixit mulieribus, ſurrexit Oc.
citò euntes dicite diſcipulis ejus. Ex multorum ſacrorum Interpretum non
improbabili opinionè diſco: Quod quotiescunque in Sacra Scriptura An-
geli alicujus fit mentio non adhibita nominis ejus ſpecificatione, per talem
Angelum S. Michaelem per antonomaſiam ſemper intelligi, maximè ſi de
inſigni aliqua talis Angeli operatione fit mentio: Cur nunc cum tanto im-
petu, inquam terræ motu, Archangelus Michaél in reſurrectione Chniſti
deſcendit? cur lapidem ipſemet revolvit? non quæſitus, dixit: reſurrexit:
citoò Apoſtolis nunciari hortatur? dicam quod ſentio: Eveniunt fortuna-
tiſſima nova, fidelis & amans Cæſaris, Dux & Princeps ipſemet, in perſona
propria velociſſimè accurrit, tam fortunata nova annunciat: Fortunatiſſi-
ma pro Chriſtianis hæc erant novalia, ſurrexit Chriſtus, redemptinn eſt ge-
nus humanum, Adæ debitum ſolutum eſt, liberatus eit infelix homo, ex
ſclavo Dæmonis, evaſit in hæredem Dei, novalia gaudioſa! proſpera &
fortunata! cum impetu ergò quàm velociſſimè ipſemet Archangelus Mi⸗
chaél, Princeps Angelorum, de coelo deſcendit, humano generi redemptio-
nem ſignificat, & intimat: non quæſitus ait: reſurrexit, non rogatus lapi-
dem revolvit, ac inſtat: dicite diſcipulis ejus. Quis exhinc non percipiat,
non intelligat, quantum S. Michaël humano generi, ac in ſpecie Verè cre-
dentibus, patrocinetur; quantum foveat, ac amet.
ſepi⸗-

—
ſleu
Püroderm,
Mnen ſum,

lbne iullien

N

Klchurl

einommmi

Ulni hoin
jerebont

niut irlrun,
ni nein uitu⸗
ii beu nun
1 Nelo. Unn
n nii yhnterenn
mddc2, 0
unn, t unag⸗
in llena
Min 61), 23. Mau
un lunſſiͤ
Munti, gviln
ſieſrſ
lt
. 14

Nn CONCIO SECUNDA. 417

ngnni LEpilogus.] Hortor ergò omnes Chriſtianos cumS. Laurchtio Ju-

mild ſtiniano Serm. de S. Michaele: Agnoſcant ſinguli, agnoſèant omner, pro-
i tectorem ſuum, lum laudihus eſferant, frequenter Jollicitent precibus, de-
* votione inclinent. Amen.
roMahehl, .

et er Ettrn —
un IN FESTO S. MICHAELIS
nitk AKRCHANGELI,

Aet, nt .
tnim CONCIO SECUINDA.
D . * . * . 2 7*
h Angelis ſuis Deus mandavit de te, ut cuſtodiant Textu.
ncf te inomnibus viis tuis. Pſalmo 9o.
Cuivis homini à Deo datur Angelus cuſtos, qui Thema.
niät verè boni ſunt amici, quia in neceſſitate ju-
in un) vant, & asſiſtunt.
ferhusſnei. ⸗
nlede h .Iivis homini à Deo liberaliſſimo, Angelum attri-Exordium.
bui, qui eum cuſtodiat, foveat, proteget; patet
kaen Scripturæ textibus: Ecce ego mittam Angelum
aibe meum, qui præceaat te, & uſtodiat in vid, & in-

eſenelioel troducat in locum, quem paravi. Exodi 23. Immittet Angelus
1,Ct Domini in circuitu timentiäum eum, ut'eripiat eos. Pſal. 33. An-
: DeümH geli ſuis Deus mandavit de te, ut euſtodiant ze in omnibus vii
Eienei, tuis. Pſal. 90. Omner ſunt adminiſtratorii bPpiritas in miniſte-
ncin: n rium miſſi propter eos, qui hæreditatem capiunt ſaluti. Paulus ad
teeſie Hebræos cap. 2. Conſolatiſſimè SS. Patres: Magna dignitas 38. Patres.
ati animarum, ut unaguaqie habeat, ab ortu nati vitatis in cleſto-
– diam ſui Angelum deputatum ,dimo blurer, ſcribit S. Hierony- S. Hierony-
ngemt⸗ mus in cap. 23. Matth. Magna beneficia tua, Domine, qui- Mun,
t, rk, bus nos honordſti, dans nobis Angelos tuos in miniſterium noſtrum,
exhine S dederas nobis, quidquid cæli ambitu continetur, & uaſt parum re-
An“ „utas hæc, quæ ſuh' cæœlo ſunt, ita zelosè S. Auguſtinus in Solilo- 8. Anguſti-
quiis cap. 27. Adeſt unicuique noſtrum etiam minimo, qus s,
Feſtivale. 6 ◻ g Iſunt

8 IN FFSTO S. MICHAELIS ARCHANGELIL. —

unt in Eoccleſid Dei, Angelus bonus, Angelus Domini ,qui regat, nmmuln
Onigenes. gui moneat, qus guabernet, tradit Origenes hom 66. in Geneſ-. lanmt⸗
Angeli hi cuſtodes verè boni noſtri amici ſunt, Juia in neceſſitate Ulri lac⸗
vel maximè juvant. Angeli ad nos habent pietatem, quia reſpi- 3 olol
8. Vincent. &iunt nos per feneſtras, & quando vident nos in periculs, & mi. ihen 6

Ferrerins ſeriis, veniunt ad defendendim nos, docet S. Vincentius Ferre. gincan
rius Serm. 7. Dom. 5. Adv. Angeli dirigunt vias noſtras, tol. Wi alzeloagen
Abalenſis, lendo nocumentas quæ magis accidere poſſiant, inquit Abulenſis in Aynorusaun
Geneſ. cap. 24. MNon eſt omninò, ne vel in uià aliquod offtendi. inhr ſtttuit,

culum patiatur, illi nempè viam parant Angeli ſanéti, ſic loqui- kelnlenn
S. Bernar- tur S. Bernardus Serm. in Pfal. qui habitat &e. & iterum ibeice

dus.. Serm. 4. ſuper illud; acceſſerunt Angeli: Aadſunt tibi Angeli, m Eeictoanl
non modò præſenter tecum, ſed etiam pro te adſant, ut protegant, , nrleckis ſ
adſunt, ut proſint. Propter nos, inſerviunt nobi, wiſerentuun iillls ſubje
enim ſortem noſtram, videnter periculum noſtrum, &zlaborem lltan,, norun
visæ noſtræ, qus éonſpiciunt no-y ön magno di rimine poſitos, in öſibecti ſunt,

medio ſcilicet, inter gloriam, & gebennam, quibus aut perpetud akeunc Anin
regnandam eſt, aut ardendum, & tanto diſerimine obnoxiot, Ils ego de An
ummuam, erbe

omni ſollicitudine curant in bonam partem deftebtere, docet range
S. Thomas S. Thomas à Villa Nov. Conc. 2. de S. Michaële. Caſtra Dei Acoinzſen
à Villa Nov. e ſunt, quiaald modum caſtrorum nos muniunt, qui ſumus fa. l, 8 Ninge
ciler ad ſedacendum, fragiles ad reſiſtendam, debile ad operan- linlecſſize⸗
. dum, & ideò ocurraunt nolis tanquam potentiſſemi coadjutoren, Pkengantn, 8
8.Bonaven. feribit S. Bonaventura apud Manſi. diſc. 1. n. 4. Acſidua vigi-
tura. antia comitantur nos zn pericali, ivw laboribus, in infirmitati. (mhtonnin
bus, in negotit, in itineribus, ſemper adhortanter ad bonum, d⸗e. inn eg
zeſtanter malum, protegentesgie à malo, jta S. Laurentius Juſtin. ſullhina, Kenr
8. Pauren. cap. 7. de obedientià, Ms ſant, per quos ſaeſtentamur, per quos Ehkdletonen
rius Juſti. ze m ayi, O in terrà juvamur, per quoy corpore & mente illumi- Phedh ngelos:

nianus. . 72 &
namur, per quos in tribislatibnibits, & angieſtiis conſolamur, pefk H Uhumt⸗
8. 4 os ab infermitatibus freqenter liberamur, ſeribit S. Auguſti. in n Ris
nus, nus Serm. 46. ad fratres. ImploratA S. Spiritůs gratiâ Con- an R
B 3 Inde

ceptus placeant. Nunn in
CONCEPTIUS I. uuns
nfrmatio.] Chriſtus Servator noſter de Angelo cuſtode ad Apo. Einſneg e
ſtolos nerarans, parvulum puerum in medio eorum ſtatuit? rch nl.

EUll.
—
Mhiigine⸗
n bl e
lvig innig
taten,, gin
Vincenite
ngitArle
i digl
lſatit
tat Ke. Ki⸗
Mat ti
Nſnnh⸗
ulun 4
iſerinits
8 ſeline
neke

mnteret
Laurentn;

CONCIO SECUNDA. 419

Jölls parvulum, ſtatuit inmedio egrum: & ſermonem concludit: Dico vobis,
Angeli eorum ſemper vident faciem Patris mei, qui in &lis eſt. Quisque etiam
adultus & ſenex Angelum habet tutelarem, qui eum protegit, fovet, cuſto-
dit: Petrus ſenex, & canus erat, dum de carcere liberatus aditat ad januam,
Collegii Apoſtolici conventus fidelium aſſerit, non eſt Petrus, Angelus ejus
Aſt. Actor. 12. Si nunc quivis mortalis, non tàm pueri & infantes, ſed eti-
am viri, cani, & ſenes, Angelum cuſtodem habent, cur Chriſtus de hoc tu-
telari Angelo agens ac loquens, rectè puerum, parvulum „ac impuberem,
& non potius virum adultum, vel planè ſenem decrepitum in medium pro-
ducit, ac ſtatuit, addendo: Angeli eorum ſemper vident faciem Patris. Cur
rectè parvulum puerum ſtatuit in medio eorum, inquiens: Angeli eorum:
Quæſtioni reſpondeo; parvuli, impuberes, vel maxime ductore, inſtructo-
re, cuſtode indigent, dum ob corporis debilitatem, dum ob rerum agen-
darum, periculorum fugiendorum imperitiam; parvuli ob naturæ tenerita-
tem, intellects ſimplicitatem, ac morum ineptitudinem, plurimis ac ma-
ximis periculis ſubjecti ſunt; adulti ac ſenes ob naturæ vires, intelligentiam,
prudentiam, morum gravitatem, non adeò, ac extremè periculis ac infor-
tuniis ſubjecti ſunt, fortitudine enim vincere, prudentiãâ evitare graviſſima
poſſunt pericula animæ, ac corporis; non ita inſcii, debiles, inepti parvuli;
Chriſtus ergò de Angelo cuſtode diſſerens, inquit: Angeli eorum: Parvulo-
rum inquam, perque hæc verba indicat; quàm boni amici, fideles adjuto-
res ſint Angeli, nempè ubi periculum manifeſtius, gravius damnum, major
miſeria homini imminet, ibi vel maximè adjuvant, patrocinantur, aſſiſtunt,
fovent, & protegunt. Audiatur S. Hilarius in Pag. 129. Angelis non eget
natura, ſed imbecillitas noſtra, nil eorum, quæ agimns, ignorat Deus, ſed infantia
noſra ad erogandum, & promerendum bhos tales deſiderat oratores.
CONCEPTUS II.
Canticorum 7. narrat ſacer textus: lectulum Salomonis circumſtare
Plurimos fortes: En lectulum Salomoenis circunſtant JNexaginta fortes. Qui
ſunt illi fortes; & cur leéctulum in tantâ copiâ circumſfant? reſpondeo ad
utramque quæſtionem: S. Ambroſius lib. de Virgin. per hos fortes, intel-
ligit ſanctos Angelos: Per lectulum intelligo ſlatum hominis afflictum,
ac miſerum, ut infirmitatem, debilitatem, virium laſſitudinem, animi mœ-
rorem ac triſtitiam, his enim in caſibus vel maxime lectulus tenetur, &
Ppremitur; ad lectulum’ergò in copia adſunt S. Angeli, perquàm optimi
amici, in copia, indeſinenter vel maximè aſſiſtunt, juvant, fovent,
Patrocinantur, in corporis vel animi miſeriis, neceſſitatibus, anguſtiis,
2c periculis. Totum quantum ad nos offcium Angelorum eſt, ut defendant nos à
malo, G conſervent nos in bono. Inquit Abbas Cellenſ. lib. de myſtica ex-

Poſ. tabernaculi.
J Egg2 CON-

4²⁰ IN FESTO S. MICHAELIS ARCHANGELI,
cONEETTGS III. las habeh
jas cap. 6. vidit Angelos ſanctos ſex alis ornatos, alas habebant in
SS H alsin pedibus: Seraphin ſtabant ſuper illud, ſex ale
capi S ſex alæ alteri, duabus velabant faciem ejus, & duabus velabant pedes ejus,
S/2 abus volabant; quid alæ ad caput? ad corpus, & ad pedes ſignificant?
SAas ſius Areopagita lib. 6. de cœleſti Hierarch. per alas ad caput intel.
ialiemgue rei initluum, & principium, per alas ad corpus, rei alicujus
nedium, ſeu partem dimidiam, per alas ad pedes, intelligit finem, & exi-
n Alæ tot in Angelis, velox eéorum indicat auxilium, ſubſidium ac pa-
trocinium, S. Angeli velociſſimè nobis ſubveniunt, tàm in principio, in
Kativitate jam noſtrâ, quam in medio curſu annorum noſtrorum, quàm in

fine, & termino, ſeu exitu vitæ noſtræ, adjuvant in initio, in medio, & in
.

fine; movent alas cuſtodiæ ſuæ in favorem, S. obſequium noſtrum, in Principio,
medio, &termino vitæ noſtræ. Verba ſunt Dionyſii Areopag.
CONCEEIUS. IV. Dei, ſie ſod
1 dicuntur ſedere; ſed ſtare ante t ronum Dei, ſo
cA Anenn n diene Kli DEI, ut adſiſterent coran Domino Cur ant
Op. 4. Angeli? Quid tandem eſt, cur Angeli quotidiè aſſiſtentes indicantur?
Qrrri S Chryſoſtomus in cat. Ita DEO aſſiſtentes dicit ipſe ES US,
Zur vulruin intuentur: Semper vident faciem Patris mei, qui in CElis eſt.
H cap. I8. Cur tàm fixè ac indeſinenter DEl vultum contemplantur?
reſpondeo ad utramque quæſtionem: S. Auguſtinus in Pimum 100)
. Stare Advocati munus eſt. Stant ergò Angeli in cœlis, apud DEUM
do⸗ obis rogant, ſollicitant. Faciem DEI Patris ſpeculum dixeris, in
Droh id creaturam geritur, momento in ſpiritu videtur; faciem
Ase Pei Patris ſemper inſpiciunt, noſtras miſerias & pericula inibi dum
esd aln, perſpiciunt, ſine morà Deum precantur, Deum rogant, mala
Snia & pericula clementiſſimè avertat, bona indulgeat, & tribulat. Ita
arcn H Catena: Adſunt, ut inipiciant eſſentiæ divinæ ſpeculum in
togue 1 ſtras contuentur miſeriazs, ut intelligamus, quod rebus noſtratibus ſemper
1 ilantes conſulunt. Præclarè S. Laurentius Juſtinianus Serm. de Euchar.
Vo s in hujus peregrinationis naufragio perielitemur, præbent conſilia ſalutaria,
igtecantin orationes perferunt, coram Deo offerunt vota, ſupplicationes impe-

trant rtant gratiam. .
nante carter& cokxcrrTös n
eneſis cap. 7. narrat ſacer textus: Poſtquam Noë ſe cum ſuis in Ar-
nſer, R irn jam aquæ ſuper terram invaluiſſent, DEUM in pro-
23 erſonã, Noë in Arca, foris, & ab extrinſeco incluſiſſe . Malußit eum
e fol⸗ :Cur ipſamet Majeſtas Divina in auguſtiſſimòâ Uratleni N. Ren
dit? cur hoc officium, ac munus non Angelis committit? Conſta

——
unicomnnſen
Ienyetiuls
,Clueium i
Ewontes promin
lemimortui ge⸗
Ont, commiſtſ
lliostutele ſe
orciem invoca
Pineniu ſalgare,
Ueitulbberate: un
elsenperet, ip
honintse fori
it unnnti alin

lgrells flis
ie docem &com
nn eate egoce
l u. Nlengee
Gan en rter
Uſben; nin A
nimn dtie, in
rrcedebat, E
i, Nrrrellt eg,
Unſlamn gelenit, ne
lun, tlltelan
Vyh lrilingent
Umdeterein int
nſmpſt ſem, t
fii, GDiretn
elbgllperekedt,
ln egerlt ad
ilhmngneht, 4
pelucen, diet
Kufm hen
clngelenſto
inKantliumter
fute, Gan
Küinuhne

fnen be
Püdlung
amrine
rund l
inmelot
m, in In

in Del
iror Cl
Senterint
itie
,imn
Vcontent
llnont
is,
Mln Gn
itent,t
ealni,
unmtcert
1, Ettben
oint ien
öfuke:
Gen El
tootte

Muun

leanmii
blke: N
kentie
it, C

CONCIO SECUNDA. 4²⁵⁴

ſumma commiſeratio, amor, ac ſollictudo, quàm erga nos homines maxi-
mè in periculis & miſeriis conſtitutos, Angeli habent, & retinent, ac por-
tant; diluvium jam univerſam terram repleverat,aquæ ſuper omnes colles
& montes prominebant, lamentabili ejulatu homines ſuper aſſeres & tra-
bes ſemimortui denatantes, auxilium ?miſericordiam precabantur, ac invo-
cabant; commiſiſſet nune D E US clauſuram arcæ Angelis, & hi vidiſſent
confiſos tutelæ ſuæ tantis in periculis conſtitutos, tàm lamentabili voce mi-
ſericordiam invocantes, ſummàâ curàâ adlaborâſſent S. Angeli, ſuos clientes
ab interitu ſalvare, Arcæ januas aperire, reſerare, in Arcam detrahere 2b
interitu liberare: ut ergo omnem adjutorir occaſionem erga homines Deus

Angelis eriperet, ipſemet Deus Arcam de foris clauſit, & reſeravit: Incluſit

eum Dominns de foris; non Angelis commiſit clavim ad Arcam, ne indiſeretd
pietate oommoti, aliquem introducerent, ſubſcribit S. Chryſoſtomus.

CONCEPTUS VI.
Egreſſis filiis Iſraẽl ex Æagypto in terram promiſſam, optimus DEUS
in viæ ducem & comitem demandat Angelum, qui iter demonſtraret, ac po-
pulum cautè deduceret, de hoc itineris duce Angelo narrat ſacer textus
Exodi 144. Yollensque ſe Angelus Domini, qui præcedebat caſtra Irael, abiit poſt

cos, & cum eo pariter eolumna nubis; priora dimittens poſi tergum ſtetit. No-

tare libeat; quia Angelus jam præcedebat caſtra, jam caſtra Iraël ſequeba-
tur: jam à facie, jam à tergo, Angelus, cuſtos fidelis aderat: quod caſtra
Iſraél præcedebat, & anteibat, facllè capio: Dux erat Angelus viæ, & iti-
neris, præcedit ergò, viam demonſtrans, iter dirigens; ſed ad quid ſtatio-
nem ſuam deſerit, non jam Iſraélem præcedit, ſed à tergo ſequitur? priora
dimittens, poſt tergum ſtetit. Ad quid à tergo ſequitur? à tergo imminebant
Populo Ifraéli ingenita pericula; Pharao Kex cum inſtruékiiſimo, & nume-
roſiſſimo exercitu inſequitur Iſraélitas: Junxit ergo currum, & omnem popu-
lum aſſumpſit ſecum, tulitque ſex centos currus electos, & quidquid in Egbto cur-
ruum fuit, & Duces totius exercitus. Exodi I4. Angelus ergo ſtationem de-
ſerit, qui præcedebat, & quaſi ad mare rubrum à fronte filios Iſraël tutos ac
ſecuros locaverat, ad tergum filiorum Iſrael retrocedit, ubi maximum pe-
riculum ingruebat, ſe convertit, hoc grande periculum avertens, impedi-
ens, eludens. Sic concludit Oleaſter hic: Ambulavit poſt eos, ut metum INra-
elis auferret, prohibendo acceſſum Pharaonis ad populum. Tam boni ſunt amici
ſanéti Angeli cuſtodes, ubi periculum maximum imminet, eò in adjuto-
rium & auxilium ſe vel maximè convertunt, & advolant. Angelus te præ-
munit à fronte, & à tergo te cuſtodit, & nibil incuſtoditum relinquit, concludit
Sanétus Ambroſius in Pſalm. 33.

Sg2 3 CON-

422 MI FESTO S. MICHAELIS ARCHANGEL,.

petrus devinétus detinebatur in carcere, qui inter duos milites deten-
tus dormiebat, hunc vinctum excitat Angelus, ſalvum, & incolumem &

carcere educit: prima fronte Petro videbatur, quaſi ſomniaret: Exiſtimabat
ſe viſum videre; transeuntes autem per primam ſecundam cuſtodiam „vene-
runt ad portam ferream, quæ ducit ad civitatem, quæ ulitò aperta eſt eis, .
Et Petrus ad ſe reverſus dixit; nunc ſcio verè, quoniam nr Dominus Angelum
Juum. Actor. 12. Liber uunc e carcere Petrus, venit 4d omum Mariæx, mattis
Joannis, qui cognominatus eſt Marcus, ubi erant multi congregati orantes,
pulſante autem eo ad oſtium januæ, proceſſit puella ad viaendum Ec. ut cogno-
vit vocem Petri, præ gaudio non aperuit januam, ſed iutrocurrens nunciavit, ae

Petrum ante januam: at illi dixerunt ad eam, inſanis SSc. Angelus ejus eſt.
Hic quæro, unde Petrus, qui primâ fronte, quod factum eſt ſomnium ju-

dicavit, tandem Angelum adjutorem affirmat: Wunc ſcio verè, quia miſit
Deus Angelum ſuum. Unde, ex quibus motivis argumentatur eſſe Ange-

lum:?: Item, congregati in domo Mariæ, matris Marci, unde affirmant,
ad januam qui pullat, non eſt Petrus, ſed Angelus ejus eſt? reſpondeo: in
ſumma, & extrema neceſſitate, ac vitæ periculo conſtitutus erat Petrus,

inter duos milites, vinéctus catenis duabus, cras ad ſupplicium educendus,
& tanto periculo ut ſe ſalvum vidit Petrus, ut ſalvum & liberum Petrum
eſſe inaudiunt fideles congregati, indubiè concludunt: Angelus ejis eſt.
Angelus juvavit, liberavit: quò major enim neceſſitas, eò magis adſunt,

2

nandez in Geneſ. cap. 23. Tunc Angelum eſſe à tempore conjectabant, eſt Petræz

in carcere, periclitatur vita, mortem exſpectat, ergo Petri Angelus eſt, ut pericli-

tanti opem ferat, vinttum liberet, &&& à mortis faucibus eripiat, vigilat Angeluu,

C& circumcurfat. O verè amicum bonum! amorem! 6 commiferationem!

[REpilogus.] Hortor ergò, cum S. Bernardo Serm. de Angelis:;

Simus devotè, ſimus grati tantts uuſtzodihus, redamemtzs eos quantum pos-
ſamms, quantun debemus, aßfeltuosè tanquam ſuturor aliquando cohe-
redes, & noſtros interim acteres, & tutores à Patre poſitos,
& præpoſitos nolbis. Amen.

adjuvant hi optimi amici, Angeli cuſtodes: Audiamus doctiſſimum Fer-

NI

Aluun
un⸗
Ummozelo,
cinantun

ünn
XT zahi
Enlimos, a0 pe
e uanta ſt 4
mumn in

i v) Aidin;

ubucun in te
Ent ,ſeribit . P
Mcelnun Mubi
u,, un attrabir
ling tnn g ca
4 t gli ih
thet, N7 t,

iijt ſint a Aud

lin Denme nun.
iten, neg
“ mninun, do
te nher ſuucl
in ucfinen
„
en guen, nj

CONCrO TERTIgA.. 423
IN FESTLO S. MICHAELIS
ARCHANGELI,
CONCIO TERTIA.
Angeli eorum ſoemper vident ſaciem Patris mei Pextus
i qui in cœlis eſt. Matth. cap. 18.

Mier

Summo zelo, & charitate S. Angeli nobis patro- Theam,

—

GeGr⸗ .
klnii Clnantur.
Ngelos alatos ſe conſpexiſſe deſcribit Iſaias c. 6. Exordium.,
i 4 Academicus Angelo alato ſubſeribit: Amor ad.
13 „JI2 . . . „ . . 2
htuurckl didit alas; alæ promptitudinis animi effectus
, Unlek ſignant; amor immenſus, quo nobis S. Angeli
6 iehe addicti ſunt, facit ees alatos, zeloſiſſimos, affe-
Dm Quoſiſſimos, ac promptiſſimos erga nos. Audiamus Patres: SS. Patres.
icunen Vide quanta ſit Angelorum charitas, qui in cœlo empyreo crea-

Altan ti, tanquam in loco ſibi convenienti, & apto divinæ contempla-
1 A oni, pro divind obedientid, & charitate ad proximum, habi-
r tant nobiscum in terrd, in loco obſcuriſſimo R cælo empyreo com-
ent paretur, ſeribit S. Bonaventura Serm. 1I. de Angelis. De eæ-s Bonapem
celſo cœlorum habitaculo, ad conſolandoz, Viſitandas, & a Ar. urn. .
vandes, nos, attrahit ſupereminens charitas Angeloz. Ita S. Au- s. Anguſti-
Gne enuſtinus tom. 9. cap. de diligendo Deo: & Serm. ad fratres: Rue.
n e Ipſi ſunt, qui pro nobis contra dæmones Pugnant, & vibtorzam
geneſln obtinent, ipſi ſant, qui valäaè nos diligunt. Angelz bonz pro-

ild niorer ſunt ad adjuvandum, qudm Demones ad infeſtandam,
e,hen aliquè Dæmones nunquam ceſſant ab infeſtatione homini wque

ad mortem, ergò neque Angeli cuſtodes ceſſant aliquando in cu-
Ktodid hominum, docet Abulenſis quæſt. 69. in cap. 1 S. Mat-Abulenſis
thæi. Semper ſuadent bona, ad orandum provocant, excitant
ad compunltionem & ſietum, Dei ſeientiam ingerunt, timorem
flialem docent, pacifiant mentem, cogitationes ordinant, Bei
infundunt dulcedinem, occulta pandunt, cuſtodiunt nnitatem,
legis

424 IN FESTO S. MICHAELIS ARCHANGELI,

legis inſtruunt obſervare mandata, obtemperare Deo, ſabeſſe ma-
joribus, bacem däligere, Hhiumlitatem ſectarz, & cundta odiſſe,
quæ norunt repugnare virtutsi. Ita S. Laurentius Juſtinianus
cCap. 16. de vit4 ſolitariä. Prepter nor laborant, circa nos cur-
ſitant, bhoc eſt, eorum miniſterium propter nos in omnts parter
³⁸ Ehrylo- mitti. S. Chryſoſtomus hom. 3. ad Hebræos. Miràâ humi.-

ſtomus.

8. Dam- S. Joannes Damaſcenus lib. 2. fidei orthod. cap. 3. Fidels
Krnu. Paranymphus (de Angelo cuſtode loquitur S. Bernardus Ser-
mon. I. de Angelis) diſcarrit medius inter dileétum, & dile-
Sam, vota oſfenens, & referens dona, excitat iſtam, placat

iſtum. Angeli noſtros ſudorer, non ſuos, noſtras, non ſuas la-

ehrymas offerunt Deo, nobis quoque éjus munera referunt. Et
iterum: TLpfi amant nos, quia Cbriſtus nos amavit. Et Ser-
mon. 77. in Cantica habet: Benè tecum agitur in loco pere-

,„₰.

rinationis tuæ, de cœlo, de terrdâ, venit tibi auxilium; quicu-

ſtodiunt ke, non dormitant, neque dormiunt cuſtodes tuè, Angeli

§. Bernar. ſancti, vigiles tui Spiritus. Tandem concludit Bernardus
dus. . : .. . .
Serm. 2. in Vigilia Nativ. DOuantum putati, deſiderant civei
cæleſtes inſtaurati civitatu ſuæ ruinas, quomodo diſcurrunt me-
dii inter vos & Deum, fädeliſſimö repertantes ad eum gemitus
noſtrox, & ipſius gratzam nobis devotiſſimè reportantet. Plane
non dedignabuntur, ut ſimus eorum ſocii, quontam ubique in-
ruunt, in cundtis nos protegant, noſtrum adventum exſpeltant

ad wlum,& ſede paradiſenos replere affedtant, ipſi ſeaunt ſandtiſſmi

Spiritus, güi nobis dormientibus cuſtoder aſſſtunt. Qus exi-

Ntimet, quantd charitate & curdâ circa conminiſſos Ieli vigilant,
quomodo torpentes excitant, E& ſollicitos atque ſervente amplius
accendunt: quomodo hinc mala excuſent, inde hona divino con-

el‿ν& repræſentent, quomodo defenäaant, avt bu gratiam obti.

Richardus geant: perorat Richardus à S. Victore in Cant. cap. 4. To-
S. Victore. Sizn, quantum ad noy oſhcium Angelicam eſt, ut defendant nos
Abha Cel-à malo, & conſervent in hono. Abbas Cellenſis lib. de myſt.
enſis.
8S. Baſtlius. ſpodit, E& nihil utrimque incuſtoditum relinquit, ſcribit S. Ba-
2= =ðèð ſilius

litate nobis condeſcendenter, vmnem ehibent ſollicitudinem, ut
tandem cohæredes, & conſortes àpſorum eficiamur in cwlu.

fain, eigunt

expoſit. tabern. Angelus te pramunit à fronte, & à tergo d.

—
is bor in

rili n
Mire i,
ini Mr Me
WSnun iraZ
i lbeeel;
cnumiſelbe

imti
Ws Döl inl
ii, Geae in
Muorſepten,
ulls comnpar
hſt Lemmata:
Euls comparntu,
npus; it 5
umms, ne pecce
14 Kut honiri
emmnn, in G
Hſiſeigntur,
Unn hoc Ppſunm
in arilimn /m
eugeli Ducj:
in Lemmz adne
u, Onn herlic

fnn Cepercitz

uniſr am daamne

in, 1 Contuncion
i lalt & ien

it Ganmimng

—
e

Cictech

ironn
. Mil
icihuin
nlr irl
a,
Perertn
lltun t
4 iim 1

C C
8, 1 1 1
lenlil!
i

CONCIO TERTIA. 4²

ſilius hom. in Pſal. 33. Per hunc mundum cœleſtium virtu-
tum quotidièò multituao diſcurrit, quæ nobis auxzlii manus in
certamine porrigit, neque enim verſutiæ täàm callidi tàm exwer-
citati hoſtu poſſet fragilitas reſiſtere, niſi eums à tentationibus
electorum virtus Angelica propulſaret, prædicat Petrus Damia-Damianus
nus, lib. 8. ep. 17. Invocatâ deſuper S. Spiritus gratia Con-
ceptus audire libeat.

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] S. Joannes Evangeliſta, Apocalypſ. cap. 5. narrat: ſibi
Angelos DEI inſtar perſpicaciſſimorum oculorum eſſe demonſtratos:
Et vidi, & ecce in medio throni &c. Agnum ſtantem, tanquam occiſum, ha-
bentem oculos ſeptem, qui ſunt ſeptem piritus DEl, miſſi in omnem terram. Er-
go oculis comparantur S. Angeli? cur oculis? oculo Academicus in-
ſcripſit Lemmata: Dux eſt, cuſtosque corporis; item: Perdita invenit.
Oculis comparantur ſancti Angeli; nempè uti oculi ducunt, & diri-
gunt corpus, ita S. Angeli dirigunt vias noſtras, ne offendamus, im-
pingamus, ne peccemus. Ita concludit S. Thomas part. I. quæſt. 113.
art. 4. Sicut hominibus per viam non tutam ambulantibus ſaluberrimè dulores
adjunguntur, ita & cuivis homini, quamdiu viator eſt, S. Angeli velut dudtores
fdeliſmi ſociantur, ut per eosdem, a latronum infernalium inſidüs protegantur.
Teſtatur hoc ipſum judith. cap. 13. Angelus Domini cuſtodivit me, & hic
euntem, & ibi commorantem, &S& inde huc revenentem, & non permiſit me Do-
minus ancillam ſuam coinquinari. Tobias Junior felix ſuum iter adſcri-
bit Angeli Duci: Me duxit, & reduxit. cap. 12. Oculis Academicus
& hoc Lemma adneétit: Perdita invenit: nempè medio oculorum inve-
nimus, quæ perdidimus: ſic Angelis mediantibus auxiliantibus, per
peccatum deperditam gratiam, iterum invenimus, recipimus: Non
dimmittet cum peccaveris. Semper ſuadent bona, ad orandum provocant ex-
citant, ad compuntctionem, &&fletum; inquit S. Laurentius Juſtinian. cap. 16.
de vitâ ſolit. & iterum cap. 5. de vità monaſtica: Si ignorant, docent
nos, ſi cadunt, erigunt, ſi puſihanimes effciuntur, Jantctis exhortationibus robo-
rant, & accendunt, & qud parte hbumand curvatur iniquitas, ed parte ſe opponunt

caſuris.
CONCEPTUS II.

Citatus S. Joannes Evangeliſta, Angelum, qui ſibi mira Apocaly-
pſeos demonſtraverat, vidit: Præcinttum ad mamillas. Cur præcinétum
videt? explico me moralitate: cogitat quis ſedulò aliquam rem perfi-
cere, ad hunc finem præcingit ſe; ſic videmus, quod laborioſi ruſtici
Feſtivale. Hh h ad

426 IN FESTO §. MICHAELIS ARCHANGELI,

ros præcingant, cauſa; ut expeditius
ad opera ſua ns tmenmbdere olkin, eſt Cuis itinerans, videmus, quòd
operi, & labori t, curtet, attrahat, ut aptius progredi, non tàm ire,
veſtes precob leat: opus Angelorum eſt, homines cuſtodire, & tue-
uät rre 2 ebr cap. I. Ommnes ſunt adminiſtratorii Piritus, in mini-
xI, ita Paulus 4 qui hæreditatem cabiunt ſalutis Accinétum ergè vidit
ſterium miſſi gctamn ad indicandum; quam in munere ſuo „ nos cuſtodi-
Joannes Ange . inari expediti, celeres, veloces ſint S. Angeli, plus eos
re, nobis patroci. magis volare, quàm ambulare in noſtrum adjutorium:
currere, quam 1 ite9. Cum adhuc loquerer, & orarem, && conftterer pee-
Expertus Danie Gabriel G. cito volans, tetigit me. Volaſſe Angelum
cata mea cc. ecce citatem, & promptitudinem affectus denotat, ad quid
ad Danielem, ve ains utique ut exprimeret, quàm zeloſi, charitativi,
ergo aace ⸗ geli Dei. Citò Cititlime nobis ſuccurrunt, nos adjuvant.
erga nos ſi

e audierunt vocem divini præcepti, ſatim faciunt verbum ejus, ut quamvis di.
Vio

tanta illorum in exequendo velocitas, G
ini i præceptum antecedat, tamen tant . een 5
vini verbi be⸗ as pene, quid prius eſt, voxne ſermonem Dei, an Morum in
inrenſe d locitas. Ita de S. Angelis ſcribit S. Auguſtinus in Plalm. 102.
acrcnri 2 ordinihus injundtum eſt particulare hoc regimen univerſum. ad quod
lidcen non tabeſeunt tædio, nec labore ſuccumbunt, perorat Sanctus Lau.
Tentius Juſtinianus Serm. de 8. Michaéle.

CONCEPTIUsS III.

Mopyle⸗ in deſeriptione mundi creationis, Angelos nomine lucis

prehendit: ut commentatur Sanctus Auguſtinus: Pfſalmiſta etiam
com .

Regius Pſalmo 103. Angelos, lucem, & ignem intitulat: Qui facit
egiu . V

Angelos tuos Spiritus- . ignem ureutem cur ſub nominc lucd: iolis de
nge 8

. jgit? ſt celerrimus, ab Oriente patet
c6 Moyſes intelligit? Sol eſt ce rimus riente hatet
ig ectelentem „luci ſolis Academicus inſcripfit elogium: Omni
us gun ſervit: ſervit lux in legendo, in ſcribendo, in laborando, &
3 endo; lucis nomine ergò comprehenduntur Angeli: Omni, in omni-
udendo?;

—„ — = X . .
bus ſervientes, patrocinantes quam veloc ſſimè, quam zeloſiſſimè; ſer
zus ſervientes,

jvit ſic Angelus Iſidoro Agricolæ in arando; ancillæ Sitæ nomine, in
viv V

pinſendo; ſervivit Angelus Deodomodo, ad altare miniſtrando;
pane

S ſcendo; Onuphrio, ad ſex mil-
atris, ac nutricii inſtar, paſcendo; Q .
Todrato m demonſtrando 3,8. Joanni à Deo, ad inciſionem venæ, an
liaria &c. Veriffimé S. Berhardus in cap. I. Cantic. Anima naagane
tenene elicꝗ cuſtodid. Et Anaſtaſius SPnait habet lib. Exhameron: Nu-
Pir a Putaſtates valdè, & vehementer di

N

ligunt, ac protegunt humanum genus,

pre

—
Gucn llhea
ilil u ti, 4
hCocet Olggen

rob enel
letes: Niltte.
en elu u⸗
Inerortor, prn

el eli eies

untur? A pri
sin ofio
(olns lc
(Eenlt, commifl
ESoruon cure
, (li Mecit
iprtech nolttt

4

1 Sgentene,

eſiltts toſre,

illg iias iſtenn

Uveniun, Ke
onemn panttet

ulentes, uann
(elencere,
enlentes, glüm
unntes, vejocese

Eunrnmnlones

iſſenur, umin

H
unannta

ſelen W

omniſtonen
1 unad
Ulanormn e
Punmn ,
n rhn Ge
e ( nd in
e Murnn! el

Cenottt,1
loll, Ct
Nt, Nor

, Er

Hendo thi
Dei, ale
nus in N
Mmineſine
tonate

os nonie
tiolat: ſ
ine ck,
8 0
Nt cagr
, in a
l. On
n velde,
ſe Sr i
Ane Muli
hhinet
onentent
. Aimu
Lhhmen
Gun lun

CONCIO TERTIA. 4²⁷

&& pro eo orant, ac intercedunt. Adeſt unicuique noſtrum, etiam minimo, qui ſunt
in Eecleſia Dei, Angelus onus, Angelus Domini, qui regat, qui moneat, gui guber-
net, docet Origenes in Num. hom. 66.

CONCEPTIUS IV.

Jacob Geneſ. 28. Angelos D EI vidit in ſcala aſcendentes, & deſcen-
dentes: V iditque in ſomnis ſcalam, antem ſuper terram, & cacumen tangens
œ‿lum, Angelos quoque DEl aſcendentes, & deſcendentes per eam. Quæſtio hic
duplex oritur, prima, quid hic aſcenſus & deſcenſus ſignificat? Secunda,
Angeli coœli cives cur prius de terrà aſcendere, quàm deſcendere de cœlo,
narrantur? ad primam quæſtionem reſpondens, explico me moralitate:
Eſt quis in officio præfecturæ, commiſſam ſibi habens teneram juventutem,
hic ſedulus inſirudt r, ac curator, indeſinenter jam gradus aſcendit, jam
deſcendit, commiſſi ſibi clientis, vigilem curam gerens. Nos mortales
Angelorum curz à DEO optimo commiſſi ſumus: Ecce ego mitto Angelum
meum, qui præcedat te, & cuſtodiat in via. Exodi 23. Angeli ergò ut ſol-
