tentiſſimà interceſſione novis gratiis, novis operibus, novis

créa-

5 5 Diſcurſus XII.

creaturis, Creator recreat mundum, efficaſſimo ejus præſidio,

claudis greſſum, cœcis viſum, famelicis nutrimentum, egentibus

auxilium, mortuis vitam, ſupernaturaliter Deus contulit. Ele-
ganter S. Petrus Damianus ſerm. de Annunt. B. V. Per ipſam, &-
n ibſa, & de ipsâ, & cum ipsaâ, totum hoc faciendum decerni-
tur, ut ſicut ſine illo nihil factum, ita ſine illà nihil refeétum ſit.

Mellifluè S. Bernardus ſerm. 2. de Pent. In te Angeli lætitiam.

juſti gratiam, peccatores veniam inveniunt in aternum; meri-
tò in te reſpiciunt oculi totius creaturæ, quia in te, & per te, &-
dete, benigna manus omnipotentis, quidquid creverat, recrea-
Vit. Veré igitur Creatoris Mater, recreatio noſtra eſt, Virgo
Maria.

CONCEPTUsS II.

Recordemur ejus, quod narrat S. oannes Evangeliſta cap.
2. Nuptiæ erant in Canâ Galilæà, quibus intererat piiſſima Virgo
unà cum Chriſto Domino, & dum maximè eſſet neceſſarium, vi-
num detfuit, quare clementiſſima Virgo, præ aliis neceſſitati, &
mileriæ præſenti ſuccurrere volens, filium ſuum implorat, di-

cens: Vinum non habent. Sed reponit ei Eſus: Quid mihi

& tibi est mulier? Nondum venit hora mea. Quis non cre-
deret verbis hiſce petitionem Matri negatam fuiſſe, quin & filium
Virginem objurgaàſſe? Acutiſſimè reſpondet S. Juſtinianus Mar-

tyr, explicatione quæſt. 136. à gent. chriſt. poſit. Quid mibi

& tibi est mulier? Non objurgandæ Matris causé, àconſer-
vatore dictum est, ſed ut hoc declaret, ne nos dicant eos eſſe,
qui nobis vinum in nuptiis conſumptum, curæ eſſe pollicitiſſi-
mus » tamen abundantiâ amoru, ſivis, ne eos vinum defi-

ciat, dic miniſtris, ut ea, quæjubeo, faciant, tumé; expe-

riére, vinum eis non defuturum, quod etiam, faéctum eſt. Non
igitur verbo Matrem objurgavit, ad caſtigavit, quam re ho-
noravit. Noverat hoc maximè Virgo Dei Mater, quæ Mini-
ſtris Domini mandatum adimplere jubens: Quodcunque dixe-
rit vobis, facite, tantum effecit, ut impletis aquâ ſex hydriis,
ad interceſſionem Matris, Filius vinum creaverit, atque pri-
mum

NMüdleu
—
runnin terri⸗
Minſpeili
min TLj⸗
iomis Mari
eſueat no

5

eniuſion

lrri Feli
uveojfliusre

Creare ſe⸗
lo ſie inri
euntedpræ
lun pro⸗
Unibilomi
lilariack,
Iiin ktepdltat
n Aconve

unporentia

lachniti
eereatricem
nn docliſi

mnicheraet⸗

euntuteſt,
iad hoc
mcun, he
indconaigen
Glunanam;
ldercato ho⸗
ſorte Deus

ihfch,

in, inſeri
iebunireſſo
IInnl.V. J.

6

nutierhi

—
eſusneſt

=

rnegeltn

dohtult d.
. Dergn⸗
nlpneen

lnſi

1

lugelilaiie
ternun; n

= =

teſert. 9

elefatin
oſkraelt,

1
8Lyangele
pilchanke
tnecilgnin

Nisnece

minphonn

lis: te

4. (Wönone
ilegoingen
oltinunut
lr. Or
uti ,l⸗
olliortn,
e ſeſolcn
ar htl
Ut, tunfe
unzeke
it, t
lier, ul
Moceunnet.
Pctiltn
verit, li⸗

.

AMarid Mediatrice Creator denud fecreat mundum. 89

mum in terris ſignum à Matre rogatus perpetraverit, quod
ipſum ſpecialiter adnotavit S. Evangeliſta. Hoc fecit initium ſi-
gnorum ſus in Canaò Galilæcæ, De hàc efficaciâ ac potentiàâ
orationis Mariæ notat S. Antonin. part. 4. tit. I 5. Cap. 17.S 4. OCra-
tio ejus erat nobiliſſimus modus orandi, tum quia habebat ra-
tionem juſſioni, & imperii, tum quia impoſſibile erat, eam non
exaudiri. Felix proinde, pro quo Virgo Dei Mater orat, ad cujus
nutum, filius recreat mundum.

CONCEPTUS III.

Creare ſecundùm Theologos ac Philoſophos, eſt facere ex
nihilo, ſic in principio creavit Deus cœlum & terram Gen. 1. C.
Quia anteà præter Deum nihil erat in rerum naturâ. Cor autem
impiorum pro nihilo reputabitur. inquit Sapiens Prov. 10. cap.
Tale nihilum: id eſt graves peccatores fuêre Theophilus, Pelagia-
Thais, Maria Æigyptiaca, & ſexcenti alii. An non iſti omnes corda
impia, reputata à Deo pro nihilo, Marià mediatrice illuminati
ſunt, & converſi? An non hoc nihilum ad pias Matris preces,
omnipotentia divina, in pretioſas ſanctitatis margaritas, in no-
vas Eſu Chriſti creaturas, recreavit? Hinc reparatricem mundi
ac recreatricem, profundiſſimè contemplatus eſt Virginem Dei-
param doctiſſimus Idiota de contemplat. Virg. cap. 4. Inter
omnia opera æterni artificiis operationem illam, qui naturæ no-
ſtræ unitus est Filius tuus ſpeciale opus fuiſti, 6Beatiſſima Vir-
go! qui ad hoc te fecit, ut quod de primo opiſicio ſuerat de-
Jormatum, per te reformaretur. Hic enim ſummus opife,
primò condiderat angelicam naturam, quæ in parte ceciderat;
& humanam; quæ corrupta erat,; & corboream inferiorem,
quæ peccato hominis fuerat deterior effecta; ſed ad hæc omnia
ſecit te Deus, Virgo Maria ſanctiſſima ut ex tuo ſuperbene-
dicéto fructu, angelica natura repararetur, bumana renova-
retur, inferior à ſervitute liberaretur. Di gniſſima ſaluta-
ri ab univerſo orbe, verbis S. Andreæ Cretenfſis ſerm. de An-
nunt. B. V. Galvelætitiæ organum, per quod delicti noſtri con-
demnatio expiata eſt, ac veri gaudii plena facta compenſatio.
Oο.ο 0ο° Has

90 Diſeurſus XII.

Has, quas poſſumus, grates rependimus, quas de nihilo peccato-
rum recreâſti, potentiſſima mediatrix, Mater, & Virgo!

CONCEPTUS IV.

Nubem, quæ in ſalutarem pluviam reſolvitur, arbores &
plantæ, flores & herbæ, & omnia terræ germina non immeritò
Matrem & mediatricem creationis ſuæ appellare queunt, etenim
experientia teſtis eſt, quòd, dum nubes in aridam terram beni-

gnè depluunt, variegati flores, odoriferæ herbæ, & omnis gene-

ris fructus ſapidiſſimi exoriantur. Nubem, quæ in ſalutarem ſe
reſolvit pluviam, de mari aſcendentem vidit Giezi. lib. 3. Regum
cap. 18. Et ecce nubecula parva,quaſi veſtigium hominis aſcen-
debat de mari, & ecce cœli obtenebratiſunt, & nubes, & ven-
tus, & factaest pluviagrandis. Quale myſterium in hàc par-
vâ nubeculà, in tot pluvias conversàâ, Spiritus S. intendit? 8. Epi-
phanius ſerm. de laud. Deip. tenet, Virginis Dei Matris fuiſſe
figuram. Nubes cœleſtis, quæ tonitru spiritüs Ranéti in ſeipsd
recongitum, & imbrem in univerſam terram, ad producen-
dum ſidei fructum dimittit. Opinionem hujus S. Ambroſius
FEccleſiæ Doctor, in Pſalm. 118. ſimilibus verbis inſigniter confir-
mat. Talem S. Joannes in ſuâà Apocalypſi cap. 14. vidit. Vidi,
& ecce nubem candidam, & ſuper nubem ſedentem ſimilem
hlio hominis. Hæc animata nubes candidiſſima, Virgo Deipara,
de mari amariſſimo humani generis exorta fuiſſe mon ſtrata eſt.
Apoc. I7. cap. Aquæ, quas vidiſti populi ſunt, & gentes & lin-
guaæ. Sicut ergo nubes quantumvis de mari amaro aſcendentes,
nullius tamen marinæ amaritudinis complices, ſeu continentes
ſunt; ſic ſanctiſſima Dei Mater, tametſi de amariſſimo mari ori-
ginis, ac ſeminis Adami exiverit, atq; aſcenderit, nullius tamen o-
riginalium imperfectionum amaritudinis particeps fuit, nec pri-
mæ culpæ contraxit nigredinem, ſed novo gratiæ modo in viſce-
ribus genitorum formata, candore ſuavis, benignitate amabilis,
humano generi miſericors exurrexit. Sicut ſolis lucidiſſimi radii
emiſſi humano oculo vetant intuitum ; ii dem verò nubem per-
cuti-

Mmidh

—

aletegin
erDeummd
loceletlat

minnodu

Vnfoulfi

niolsradit
etintvitu,
nrcbsconne
Guntomatd
Nonium., 1

cifeit

olsardorib⸗
leſeſanctil

Meldarlen

Kurepellit.
Maria⸗
rchaſtud,
lunentio. C
unutheca
llratei,
l uia
ElN. .V.i
ſegetgtiey
Uelnlureme
inr.

Unicove
lorebocen
leeushut
IllnornS. eh
ilttſunt. bl.
Menroricoe

imſitdebt
Mhibens Ei

—
ihilo Pecean⸗
ibo

.

tlt,atbaſte
noninunete

Goeuuperein
tatetrumbe,

Konnue .

kioſcluenent
honnitttie
nuben
giaminhene
ltencitn
Dei Martuk
1, Ade
Atn
inſigninnae
I4 ilt
Aenren
PVirgoene
le monltent.
enn
ArOelenlens
ſeuconibent
nocnanen
Doliustumen
eſplileit

ewocoini

gpitatealnno

5 ,iſrnie
ocicilhniad.

töndheng

mn

Mariâ Mediatrice Creator denud recreat mundum. 91

cutientes, in gratioſum, ac perjucundum arcum fœderis, ſtabilitæ
inter Deum &hominem pacis ſignum convertuntur, humano o-
culo delectabile exhibent ſpectaculũ, & pacti divini reminiſcenti-
am introducunt. Arcum mei ponam in nubibus cœli & erit ſi-
gnum fœderis inter me, & inter terram. Gen. 9. cap. Sic etiam di-
vini ſolis radius, æterni Patris Filius, inacceſſibilius omni humano
erat intuitu, usque dum ſanctiſſimæ Dei matris intrans uterum
in pacis converſus eſt arcum, & cunctis gratioſum ſe exhibuit ſpe-
Ctatulum, atque concluſæ inter nos & Deum pacis præſtitit teſti-
monium. Teſte Apoſtolo ad Epheſios I. cap. Tpſe est pax no-
ſtra, qui fecit utraque unum. Et quemadmodum nubes denſa

à ſolis ardoribus, & damnoſis ſiccitatis effectibus terram defen-

dit: ſic ſanctiſſima Dei Mater veluti nubes, irato juſtitiæ ſoli ſe op-
ponens, ardentiſſimos ejus radios, & damnoſos rigiditatis ejus ef-
fectus repellit. Seraphicè atteſtatur S. Bonaventura, in ſpeculo
Virg. Maria nobis est columna nubis, quia tamquam nubes pro-
tegit ab æaſtu divinæ indignationis. Lautabiliter Richardus à S.
Laurentio. Comparatur, nubi, quia velut nubes, miſericorditer
abſc ondit peccatores abardore ſolu, id est, ab irâ ſilii, & quia
obumbrat eis, & ipſos refrigerat ab æſtu concupiſcentiarum, &
velut pluvia quadam gratiæ fœcundat eos aa benè operandum,

de laud. B. V. lib. 4. Dicunt nunc plantæ nubem Matrem ſuam,

& vegetativæ vitæ recreatricem, longè feliciores Mariam Virgi-
nem, Matrem Creatoris, & recreationis noſtræ mediatricem ve-
nerabimur.

CONCEPILUS V.

Unico verbo fiat cuncta de nihilo creavit Deus: omnia hoc
ſolo verbo de nullitatis abyſſo evocavit, atque produxit. Dixit-
que Deus: Fiat lux, & faéta e&st lux Gen. I. cap. Verbum poten-
tiſſimum, & efficax, quod dixit & facta ſunt, quo mandavit, &
creata ſunt. Pſalm. 148. Sed nonne hoc eodem verbo ſiat longè
potentiori, cœleſtem nuntium Gabrielem Archangelum Beatis-
ſima Virgo abſolvit, dum ſe infimâ humilitate ancillam Domini
nominans, divinæ petitioni annuit, dicens: Fiat mihi ſecundum
QOoο ο οd̊ Ver-

Epilogus.

92 Diſcurſus III.

verbum tuum. Luc. I. cap. Dei fiat, ex nihilo cunas creaturas re.
duxit ad eſſe; Virginis ſiat, Creatorem fecit creaturam, & homi-
nem Deum. Oblervatio hæc eſt 8. Mecthodii Martyris, dicentis ad
illam. Tu Deo alioquin nullus rei indigo, carnem, quam non ha-
bebat, dediſti: Euge Mater Dei, qui illum babes debitorem,
qui omnibus mutuò dat ? Deo namque debemus univerſi, tibi
verò ille debet. QOſiat ſuper omne fiat, perpetuo honore vene-
randum! Exclamat S. Thomas de Villa novà. Conc. 1I. de An-
nunt. Hoc verbo fiat factus eèt mundus, hoc verbo, cœleſtia ter-
reſtriaque altiſſimus, condidit, ſed tale fiat non ſonuit in orbe,
quale nunc tu beata dixiſti. Et S. Laurentius Juſtinianus effe-
tus hujus fiat conſiderans ait: Iſto unaco r'eſponſo complevit ca-
lum gaudio. Angeli omnibus exultationem prabuit: Capti-
vo ſæculo ſpem dedit, læmones univerſos exterruit, aaſtantem
lætum fecit nuntium, & detentis in inferno Patribus libertatis
gratiam repromiſit. Addere, & mihi liceat; verbo hoc unico
fiat, omnes creaturas recreavit potentiſſima mediatrix, & omni
honore digniſima Creatoris Mater, Virgo Maria. .
Ad hanc ergo magnam mu ndi Dominam clientes infimi
refugium noſtrum ſumentes⸗ dica mus cum S. Ephrem. Omnes

tibi advolvimur, omnes te imploramus, erue nos, 6intemerata!

ob omni neceſſitate à cunétis diaboli tentationibus: Eſto noſtra
conciliatrix, & advocata, in horâ judicii, libera nos, d futuro
igne & tenebru, & tui filii gloriâ, Virgo, nos dignare. Amen.

Virgo Creatorem genuit, præſtatque, favorem,
Nam miſeros recreat, quos Deus ante creat.
Ommnia donavit, Matri, qui cunbta creavit,
Quisquis honorabit, proſpera cuntta dabit.

3) 0 (i
Dr.

lſiluten

Uneßi
colen
titoli
tent!
qan
Unumoperat
prmorem,
iOperata
KaAcrocatt
eNarie Virg
Inumnucdͤ
Fumte doiritun
ullmairg
mnenigenet
o, tam Ni⸗

iI Aucdhice

0Ulgaſttinas!
ue dun
iſfen
Ukſnog ge⸗
luct, ,
lunent.
n, ra 4
eu, Mne

N nſcende

njlcirorbi⸗
nemtiuh

—
cennen

Ulamn Klon
Ptiͤcicenig
1,gaſnnonte
Chetletfnen
nmti⸗ ,
bonmeitt
Conc,lEei

oelſtun.

Mnſonutnen
Poſtinianut,
cunlerne
ickut,
uit agtann
Atriburhhene
Verbo horue
eciattix, Er
i.
n chenterti
Dphremn 0
onnenet
bu: Pont
ero in
lonure-Ani

ſnmgen .

tocret⸗
A
udu

389): o: G* 2
egg g g e e e egegeg ge ge, gegee eg g eg, gege Te,
DISCURSUS XIII.

Ad ſalutem humani generis cooperata eſt cum Chriſto
B. V. Maria.

Eneficia humano generi, à Verbo incarnato præſtita, re- Exordium.
colens Eccleſia Catholica, Chriſtum diverſis honorum
Diitulis condecorare aſſuevit, ex quibus clarè agnoſce-
rent homines, Unigenitum Dei Filium, in humanâ,
quam de Virgine Mariâà aſſumpſerat, naturâ ſalutem ho-
minum operatum fuitle; hinc eum Salvatorem, Redemptorem
Reparatorem, Reſtauratorem, Reformatorem, Renovatorem,
ſalutis Operatorem & Auctorem, Mediatorem, Donatorem gra-
tiæ & Advocatum apud Patrem, nominat. Sed & cosdem titu- 88, Datras.
los Mariæ Virgini S8. Patres paſſim attribuunt, unaque animad.
vertunt, quòd ſicut æternaPatris ſapientia, noñiſi incarn ata, coo-
perante Spiritu S. ſalutem humani generis operata eſt, ſic etiam
Beatiſſima Virgo, quæ Chriſto carnem dedit, & ſanguinem,
humani generis ſalutem, cum eo ſit cooperata, adeoque pari
titulo, tam Matri quam Filio, perennis debitor mundus cxi-
ſtat. Auctricem ſalutis appellat Mariam Virginem Deiparam
8. Auguſtinus ſerm. 19. de Nat. Leneremur ſalutis euctri- Auguf
cem, quæ dum Auöätorem ſuum concebit de cœlo, nobis Re-
demptorem præbuit in terrd. Redemptricem recognoſeit 8.
Anſelmus, de excellent. Virg. Propter hanc totus mundus fa 54ac .
ctus est, & per hanc homo redemptus est, & Terbum Ca
ro factum est. Repacatricem intirulat 8. Bernardus ſalve Re- bernar.
gina. Pura ſanctitas, & ſanétiſſima puritas piiſſimi pecto. dinus.
ris ejus, omnem omnis creaturæ puritatem, Janblitatem-
que tranſcendens incomparabili puritate hoc bromeruit, ut
perdidit orbis reparatrix digniſſima fieret. Mediatricem vocarg auren-
S8. Laurentius Juſtinianus, ſerm. de Annunt. Est Maria Juxta tius Juſti-
QOoο σιοσ 3 Ca nianus.

94 =— Piſeurſus XIII. Aln

—
Gabrielis Oraculum plena gratiæ, qua effecta ett paradiſi ſcala nei .
E& hominum veriſſima mediatrix. Cooperatricem redemptio- Peumfi
B. Albertus nis veneratur B. Albertus Magnus, ſupermiſſus eſt cap. 19 1. Fuit 4 orem.
Magnuᷣ. mediatrix reconciliationis, adjutrix redemptionis. Matremn gra- dſiuzy
§. Petrus tiæ invocat S. Petrus Chryſologus ſerm. 142. Inveniſti gratiam iizzanf
Chiyſolog- apud Deum: quantam ? quantam ſuperius dixerat. plenam: & liam
verèplenam, quæ largo imbre totam funderet, & infunderet Ain
creaturæ. Tituli hi omnes, Mariam Virginem, ſaluti noſtræ cum e Coal
Chriſto cooperantem demonſtrant, à quâà gratiam Spiritus 9. e
implorantes, Conceptus formabimus. uſin.
leCarnte;
10 26, in Can
Corfirma- Cauſa primaria, principalis, efficiens, & origo ſalutis noſtrz cobtinu
1o u De- fuit voluntas Patris æterni, conformis cum voluntate efficacdi ulſſilte
uctio. . . . „ . è. .
Unigeniti Filii ſui Eſu Chriſti, quàâ is pretioſum ſanguinem
ſuum, & infinita atque condigna ſua merita, pro omnium ſingu-
lorumque peccatis, obtulit in holocauſtum, iisdemque ſupera-
bundanter ſatisfecit. Teſte Iſaia Propheta, cap. § 3. Oblatus est, 0
er 1 Pusred
quia ipſe voluit. Et S. Paulo Apoſtolo, ad Philipp. 2, cap. Humi- ilone
liavit ſemetipſum, faëtus obediens usq; ad mortem autemcru- lrend
cis. An non Chriſtus, Mariæ Virginis verus Filius fuit? An non un e
ſemper veram acmaternam poteſtatem, & jurisdictionem, quæ uf ea
Parentibus alis in filios competit, etiam in Filium ſuum Virgo nn ele
Dei Mater habuit? maximè, cum 8. Lucas Evangeliſta de illo ſcri- nahd be
bat 2. cap. Et erat ſubditus ills. An non etiam ipſa volunta. rn g
tem ſuam, cum voluntate Patris, & Filii, & Spiritũs Sancti ino- S
mnibus cum profundiſſimà humilitate ac devotione confor. WM in
mabat, de quorum nutu ſolo ſemper pendebat! An non hæc nead
obedientiſſima ancilla Domini, æterni Patris decreti conſcia, nike
quòd nimirùm filius ejus, cui ipſa carnem dederat & ſanguinem, tun nbt
pro totius mundi ſalute moriturus eſſet, fiat mibi ſecundum ver- ninhe
elt

bum tuum dixit, & hunc eundem filium ſuum, & quidquid ſuum

. 1. . Ulemltac⸗
erat, ſemetipſam humilians, & usque ad duriſſimam mortem a dei
crucis Kalf

—
kpulſu
n ckenni
l.Marren
Uepſigte
fat lennd
Gin Mltet
lutinolteer
Nium Dunin

1

igolilnün
olantneck
Min lingee

Donnniut

denenre
6)r
Nuehs
ltennchten
lifiti
SGitorn

Nrllictli⸗
mn i n
itnbdncitn
erotone
bat! Auvt
5Cerrei i
urKlngi⸗
iſonume
iclit⸗

:

fMnmno
6

Adſalutem humani generis cooperataeft cum éo .

crucis facla obediens obtulit? ſi ergo efficax Chriſti .
tate Patris conformis voluntas, quà ſemetipſum ii cum volun-
ſtris obtulit in holocauſtum, origo fuit, ex quàâ Olriſthumeite no-
Nalvatorem mundi, neceſſariò dicendum erit eium eir icacem
Beztiſine Virginis Matris Dei, cum voluntate Datriz, & lag d
pieds Sanet conformem voluntatem, quàâ Filium , & ili, &
dud Mariar a ſalute hominum obediens obtnliczſit n⸗
Rdd aiaen ſalvatricem mundi venerari poſſit univerſusor-
e ieco⸗ iansAAruolusCarHorcn de laud. Mariæ. Omni-
= erat Chriſti &r Mariæ voluntas, unumq; pariter
atacte, Sn oPesten: Deo, hac in ſanguine cordis, ille in ſan-
Sin H un 3 ton auner in mundi ſalute, cum illo effe-
W te. Anurur concludit Richardus de S8. Victore.
cut, & obtinui Maria omnium ſalutem deſiaeravit, quæ ſi-
& obtinuit,imò ſalus omnium per ipſam fact
mundi ſalus dicta est. 2 Nꝛunac &.

CONCEPIUS II.

Obpus redemptionis noſtræ ab incarnatione principi
ä Jeſu Chriſti in carne paſſibili Bnecmſtunßic
ſd e Nochennatt adnrid carni Eſu Chriſti, ſalvationis no-
tum adſeribit S. Bonaventura. I1. ſent. diſti
48. Noſtra regemptio completa eſt per carnem Jeſu C r, .
Quæro nunc ego: Carne JEſu Chriſti, cujus caro .

ſpondet S. Petrus Damianus. ſerm. 2z. de Nat. B. V. Manat li

quor ex uberibus lirginis, & in carnem vertitur Jalvatoris.

Ix lacte Virginis, & ſan guin
lacte Virginis, & ſanguine, cooperante Spiritu S. æterni Patris

Verbum Caro factum eſt, caro igitur IEſu Chriſti, Mariæ Virgi
nis caro erat, Marià conſentiente caro hæc in monte Ca- iter
cruci aff xa, pretio ſanguinis animas noſtras redemit ecra.
tis noſtris in victimam holocauſti ſe obtulit, mortet moltram
moriendo deſtruxit, & vitam reſurgendo reparavit adr ſtronn
onem itaque animarum noſtrarum, ad mortis noſtræ deſteuclh
onem, & ad vitæ æternæ reparationem cooperata eſt una cum
JElu

96 Diſecurſus XlIl.

IEſu redemptrix ac reparatrix Virgo Maria. Digniſſimè audi-
endus eſt S. Antoninus Archiepiſcopus Florentinus tit. 15. cap.
20 §. 1. Quod dicitur de æterno Patre Chriſti, & de Matre
ejus dici potest illud Apoſtoli ad Rom. S. cap. Proprio Filio ſuo
non pepercit, ſed pro nobis omnibus tradidit illum, ſcilicet crucis
voluntate, & affectu, gquomodo non etiam cum illo omnia nobis
donavit pertinentia ad ſalutem. Diſertè etiam ad propoſitum
noſtrum perorat S. Anſelmus in orat. ad B. V. Per fœcunditatem
tuam, Domina, mundus peccator eèt juſtificatus, lamnat us ſal-
vatus, exul redubétus: partus tuus, Domina, mundum captivum
redemit ægrum ſanavit, mortuum reſuſcitavit. Salutis noſtræ
piiſſima Cooperatrix.

CONCEPTUS III.

Vix natus eſt orbi Salvator mundi Chriſtus Dominus, & ec-
ce eum rudibus ac ſimplicibus paſtoribus annuntiat coleſtis
nuntius, dicens: Evangelizo vobis gaudium magnum, quod erit

omni populo, quia natus ést vobis hodie dalvator mundi, qui eſt

Chriſtus Oominus. Luc. 2. cap. Percepto nuntio feſtinant paſto.
res, & transeuntes usque Bethlehem. Invenerunt puerum cum
Maria Matre ejus. Num fortè caſu, Chriſtum & Mariam con-
junxit Evangeliſta, ac dixit: puerum cum Maria? Indicare vo-
luit ſacer Hiſtoriographus, Chriſtum Virginem Matrem ſuam
ad opus redem prionis noſtræ ſociam aſſlumpſiſſe, ut, quem mun-
dus Chriſtum agnoſceret Salvatorem, ejus Matrem Mariam Vir-
ginem, mundli ſalvatricem eſſe nullatenus dubitaret, Mariam,
cutn quà natus in præſepio Chriſtus primò apparuit, etiam mo-
riens uxta crucem ſtare diſpoſuit, ut opus ſalutis noſtræ, quod
cum naicente filio Mater inceperat, etiam cum moriente obe.
diens conſummaret. Unde B. Albertus Magnus tract. ſuper miſ-
ſus eſt. quæſt. 5. ſeribit: Quidquid miſericordiæ filius exhibuit,
totum hoc nobi Mater contulit, quæ Filium genuit, in quo no-
bis omnia donavit.

Cum

4lus

——
Cln ita
umnon ni
ecenſeo,
Uelcerecun
te Domui.
ſeexal.
eruilt
, ani
vn beuti h
j. Nvignij
vitad cen
Mibilusta
Nlimcs,Arm.

Cecun,
eru⸗
Jurtuel
ume

Adſalutemhumanigeneris cooperataeg cum &. 97

A HWD Cùm itaque Unigenitus Filius Deieſus Chriſtus ſalutem no- Epilogus.
H ſtram non niſi cum Marià Virgine Matre ſuâ operetur, dignum
GlNo ſaneè cenſeo, integros nos toto cordis ac mentis affectu ei com-

enynin maendare, cum S. Anſelhmo de excellent. B. V. cap. 12. Ragamus
nſoletoan ergo te Domina, per ipſam gratiam, quâ te pius ac omnipotens
ilonnd Deus ſicexaltavit, & omnia tibi ſecum poſſibilia eſſe donavit,
hul ie quatenus id ibſum nobis impetres, & obtineas,; ut plenitudegra-
rfenlm tiæ, quam meruiſti, in nobis ſic operetur, gnatenus partici-
len pium beats pyœmii nobis miſericorditer quandoque condone-
ntunmn tur: Benigniſſimus Filius tuus Dominus noſter JEſus Chri-
i, md ſtus erit ad concedenaum, quidquid voles, prombtiſſimus, &
exaudibiluitant ummodo itaque velis ſalutem noſt ram, & ſal-
vierimus. Amen.

V
de Quæ cum prole pid, reperitur irgo AMaria,
Dommmnut .
ungen In cruce duando luit, non ſi ne prole fuit;
rng Juxta erucem ſtabat, redimi tem unde. ju vabat
i Clamet utrig malus, ſis ſociata ſalus.
lioteltnunt lame
efupttuenm’
Gn & Menn-
ſciteldint
neia Manene
6leurcvent.
Zttenn nnn
Pbienet, M
Ppenit eini
orsolt
uln feltl
gvstracen
/ ſivetß
plenhß

A 3 3 3 2 3 3 32 e T 3,3, 3
DISCURSIUS XIV.

Declinabat kmalo, & faciebat bonum prudentiasſima
Virgo Maria.

NApientiæ Filiam Prudentiam definitPrinceps Philoſopho.-
rum Ariſtoteles. lib. 6. Echic. cap. 5. dicens: Prudentia eſt
virtus, quæ malum reprobat, & bonum eligit. Virtute
häc mundo præluxit Virgo Dei Genitrix Maria, malum
enim, quod propriè peccatum eſt, adeò fortis reprobavit
mulier, ut ne vel leviſſim etiam venialis peccati maculà volue-
rit contaminari. Bonum verò non ſolùm, ſed & optimum ele-

Xxordium.

git, Deum ipfum ſeilicet, qui præelegit eam, ut proinde æterna

Veritas de illa dixerit Lue. 10. cap. Maria optimam patrem ele-
git, quæ non auſeretur ab eâ. Veritatem hanc ſententiis ſancto-
G. batres. Tum Patrum confirmemus-. dQimplieiter fatendum est, quòd
Beata Virgo nullum actuale peccatum commiſit, nec mortale,
S. Thomas nec veniale. Angelicè docer S. Thomas de Aquino. 3. part. quæſt.
deAquino. 277. art. 4. in Corp Jole perbibetur amiéta, quæ profundiſſimum
divinæ ſapientiæ, ultrà qudm eredi posſit, penetravit abyſſum.
8 Bernar- ſcribit S. Bernardus. Sign. Magn. Beata Lirgo ſanctificata fuit,
dus. conjſormiter filio ſuo, non tantùm ad omnipotentiam peccan-
di, ſed etiam quantuùm ad imposſibilitatem labendi in ali-
5 Benaven- quoa peccatum. ſera phicè loquitur S. Bonaventura in 3, fentent.
mra. diſt 3. part. I. art. 2. quæſt. 3: nde enim ſcimus quòd ei plus gratiæ

collatum fuerit, aa vincendum omni ex parte peccatum, quæz

concipere, acparere meruit eum, quem conſtat nullum habu ſſe
8. Auguſ ? peccatum. colligit magnum Eocleſiæ lumen Auguſtinus. lib. de

nur⸗ naturâ & gratiâ. cap. 36. Vemerarium est, in Mariäà Virgine,

propter Filium. ponere culpam aliquam, vel peccatum. tuetur B.
* Virginem. S. Cyrillus Alexandrinus lib. contra Neſtorium Beata
aus. Virgo Maria, non ſolamin ommi gratiâ conſummata, verum

ttiam

—r

c(WMino

Coltkiche
Munigrrurt
Eentatn Vir

Cenerd
ilinn acto
wetuntum
lmngur que
men Fitamm
ſibit, ſoan
inoremio
canpta,
Mincogita
Gellentemn
nll.icen
ieinem Pre
Korlamyet
in niclente
Unebanimoch
cogiaroh
titcalelin
Klellicnere
Ulez: ige
ndlortern

n Droe

chge
t nnn
ienn
Uldentllien

— Declinabat à malo, &- faciebat bonum er. 99

aten ecltiam in omni bono, & dono quod acceperat, confirmata. con-
, cludit Richardus de S. Victore. Iib. 2, de Emmanuel. ca P. 30. DO- Richardus
UV num igitur Spirits S. ab eà efflagitemus, ut ſapientian, ac pru.- àS Victo-
4 0*

dentiam Virginis, doctis Conceptibus elucidemus.

linin CONCEPTLUS I.

kiki . Generoſo animo terrena tranſitoria contempſit Virgo Bea- Confirma-
de eente tiſſima, ac totam ſ Pem ſuam in ſolis coæleſtibus colloca vic, & per iio li De-
elgi * hoc tantum promeruit, ut corpore & animàù aſſu meretur in cœ- 6
Mürm, un lum, quæ quamvis mole corporis tenebatur in terris, j Piritualem
Pnanrftin tamen vitam agens, mente converſabatur in cœlis, Sic de illa
H ſeribit S. Doannes Damaſcenus. hom. 2. de Aſlumpt. B. W. MWa⸗-
Kim a in gremio terræ ſepulta non est, ſed corpore & animd in cœ-
rolke los aſſumpta, quæ in terris terrena non ſapuit, ſeaà cœleſtibus de-
munſine ſiaeriis cogitatione in cœlo fixa dilituit. Quam inſtar virgæ
Kateinſd egredientem de radice ſeſſe vidit in ſpiritu ſuo prophetioo Iſaias.
Znaurehn cap. II. dicens: Egredietur Virga de radice Jeſſe. Cur virgæ
mnime 1 Virginem Propheta comparat? Virga non deſcendit in terram,
⸗ muuc ſed cœlum versùs aſcendit, ita quidem ut quamvis ventus for-
ino zPn

ne tior, violentè virgam inclinet, ipſa tamen denuò in altum ſe eri-
eßrlſniin gat: Pari modo cor generoſiſmſimum, mens piiſſima, ac devotilſſi-

R
uinmi ma cogitatio B. M. V. non ad terrena ac tranſitoria ſe inclinavit,
ſultfiuii ſed ad cœleſtia tantummodò ſe ad inſtar virgæ erexit, quò etiam
Nentin feliciſſimèregnatura aſſumpta eſt, cui veriſſimè accinit regius
1 enii Pſaltes: Virga directionis, virga regni tui, illius nimirum regni,
nuninzis in quo æternum Beata poſſidet optimum illud, quod ſibi eligit
Nigeſden Maria. Patrocinatur Conceptui huic S. Antonius. part. 4. tit. 15.
lefetun cap. 24.§. 4. Dicitur autem Beata Maria virgo, quia ſemper re-
enuire Gͤta fuit nunquam inclinata ad terrena ſed ſemper recta ad œ&œ-
gnſinn lum Dicat nunc prudentem VirginemPhiloſophus, quæ bonum
1Moi eligit: Ego interim: quæ optimum elegit, Mariam Virginem
1NRKorum

h

Diſcurſus AIV.

CONCEPTUS II.

Inter prudentiæ indicia non minimum eſt moderatio lin.
guæ, per multiloquium enim facilè Deus offenditur, aut proxi-
mus, & peccatur; prudentis igitur eſt, multa audire, & pauca lo-
qui. Ita docet ſapientiſmfimus Regum Salomon in libro Pro-
verbiorum ſuorum cap. 19. in multiloquio, inquiet, non dc erit
peccatum, qui autem moderatur labia ſua, prudentiſſimus est.
quaſi diceret; frænum linguæ imponere, ſermonem cemperare,
verbis parcere & ſilentio allueſcere, ſigna ſunt non exiguæ in ho-
mine latentis prudentiæ. Quid dicemus de Virgine? An illa
fors loquax fuit, ad aliarum quàrn maximè fœminarum imita-

tionem: Abſit. Nam ut S. Bernardus ſerm. fuper Sign. Magn.

obſervat, apud omnes quatuor Evangeliſtas non niſi quater lo-
euta fuiſſe reperitur. Primâ vice cum Archangelo Gabriele.
Luc. 1. cap. Secundâ cum Eliſabeth. ibidem. Tertià cum Chriſto
invento in templo. Joann. 2z. cap. Actandem quartà vice in nu-
ptiis Cana Galilææ. Luc. 2. cap. Et ſi quid etiam locuta eſt, verba
modeſtiæ erant, verba ædificationis, Bernardum audiamus: Pu.

dibunda fuit Maria, ex Evangelio id probamus, nbi enim ali-

quando loguax, ubi præſumpt uoſa fui ſe videtur? Foris ſta-

bat quærens loqui filio, nec maternâ authoritaté, aut ſermonem
interrupit, aut inhabitàctonem irrut, in qua ſilius loqueba-
tur, in omni denique textu Evangelicorum, nonniſi quater
Maria loquens auditur. Addit Bernardinus de Buftis. in Ma-

riali part. 2. ſerm. 5. pag. 7. Omnia verba Mariæ fuerunt ſan-
Cta, & aædificatoria: unde eam loqui audientes, poterant ei
dicere, quod poſtea filio ejus dictum est. Joan. 6 cap. V'erba vi-
tæ æterna habes. Ergo Mariam, quam linguæ impolſuiſſe

frænum, peperciſſe verbis, ſermonem temperàſſe, ſilentio

afiueviſſe intellexiſti, Salomonico axiomate, Virginem pru-
derntiſſimam venerare, tuisdue viciſſim labis prudenter mode-
rari addikce.

Ponorifi
Aögrlcecit,

amlaudabilek

Pwanuncupan
Pls, ducn fea
Nolmn. 0
ibos cor Dax
tertitiplun
ulickum elo⸗
Elfen holie al
Phumili obſe⸗
nenſibi vene
sohlacrem.
Erominavit c
Unumpanem
Rewopcvitane
None eterna
ngenenhume
Domenurz.
on te Da⸗
fuſuetſadke
Mo; David N
nauinpioer.
liebu, n
Gſtentie, 4i
noneftit
icheftit.
Rebeqrioy
nliasztantd,
ohrudentill

derniolt
naltot
Knlaal
inlbronr
t hungeen
iſteuck

müene

Ggioent⸗
inet A
hnarwmirt
tdign Ne⸗
Niligoneh
elo N
cumC
täricein
achi
aciawnn,
Mieynd
r M,
Ct epri
fhuglete
orilut
Boksr⸗
ſton⸗
9 tatl
0,
Ne oi
Tuglengt
celterm,

Declinabat à malo, & faciebat bonum &-. 107

CONCEPTUS III.

Honorificum mulieris prudentiſſimæ titulum Scri ptura
Abigail dedit. Mulier illa prudentiſſima. I. Reg. 25. cap. Quid
tam laudabile fecit Abigail, aut quâ virtuce, mulier prudentis-
ſima nuncupari merebatur? Haumilis erar, & obſequioſa, hu-
milis, dum ſe ancillam David dicebat. Ecce famula kua ſit in
ancillam. Obſequioſa, dum panes mundiſſimos præſentavit,
quibus cor David lucrata, iramt regiam placavit, ultionem à
ſuis avertit, ipſum que regem manſuetum reddidit dicentem ſibi:
Benediétum eloquium tuum, & benedictatu, quæ brohibuiſti,
ne irem hodie ad ſanguinem, & ulciſcerer me manus mea. Er-
go humili obſequio provida Abigail, prudentiſſimæ mulieris

nomen ſibi vendicavit. Longéè profundiori humilitate Maria

Virgo, Matrem Dei ſe fore intelligens, non niſi ancillam Domini
ſeſe nominavit, ac dixit: Ecce Ancilla Domini. Luc. I. ca p. Mun-
diſſimum panem coœli Chriſtum Eſum, Patri cœleſti in tem plo
Hieroſolymitano Maria obtulit, coque iram divinam placavit,
ultionem æternam à nobis avertit, Deumque ipſum miſericor-
dem generi humano providiſſima reddidit. Conceptus hic eſt
S. Bonaventuræ. in ſpec. B. V. lect. 14. Bcut Abigai Dominam
noſtram, Rc David Dominum noſtrum ſignat; David autem
offenſus estſtulto Nabal, quando Dominus ofenſus est homini
impio , David Nabal ſtalto, per Abigail placatur, quando Do-
minus impio per MWariam reconciliaturz Abigailplacavit Da-

via verbu, & muneribus, Waria placat Dominum precibus,

c meritis; Abigail ultionem temporalem, Maria verò æter-

nalem convertit, dum illa humanum iſta verò divinum gladi-

um avertit. Quantèò igitur majus erat beneficium, providen-

tià & obſequio Virginis nobis collatum, quantò profundior ejus
humilitas; tantò meliori præ Abigailjure nominari debet Maria
Virgo prudentiſlima.

Ppp pp 3 CON.

102 Diſeurſus EIl.

CONCEPTUS IV.

Creationem primi hominis ſpecialiter laudat Salomon, nee
non hominem ipſum rectum inveniſſe confitetur. Inveni: quod
Deus fecerit hominem rectum. inquit Eccleſ. 7. cap. Quidnam
aliud eſt eſſe retum, quàm eſſe perfectum? primus itaque Adam
in ſtatu innocentiæ, ſapientiſſimi regis teſtimonio omni dono-
rum cœleſtium ac virtutum genere perfectus erat, inter quas
procul dubio etiam prudentia quàm maximè numeratur,
quam tum laudabiliter monſtravit, cuùm viventia omnia ſuis
nominibus appellavit. Omne enim, quod vocavit Adamani-
maæ viventis, ipſum est nomen eius: Appellavitg, Adam nomi-
nibus ſuis cunéta animantia, & univerſa volatilia oœli; &
omnes beſtias terræ. Gen. 2, cap. Prudentiâ häc ſuâ tam diu pol-
luit, quamdiu innocentiam conſervavit, quam primò per pecca-
tum unà cum prudentià ac reliquis virtutibus malitiosè deper-
didit, canente Pſalmiſtàͤ. Homocum in honore eſſet non intelle-
xit comparatus e&l jumentis inſipientibus, &- ſimilis factus eſt
illi. Plalm. 48. Quod vel paucis mortalium conſtat fuiſſe colla-
tum. aſſerit S. Bernardus. epiſt. 17 4. ad Concept. Lugdun, Si
ergo Adam in creatione mundi, gratiâ, innocentiâà, & omni vir-

tutum genere præditus à ſapiente laudari dignus, fuit antequàm

cum innocentiàâ ac reliquis virtutibus prudentiam deperdidiſ-
ſet, jumentis inſipientibus ſimilis factus; multò magis in retor-
matione mundi, Maria Virgo ob innocentiam vitæ; quam cum
omni virtutum genere ſociatam mundo non ſolùm intulit, ſed
etiam ab omni peccato tam originali, quàm actuali, tam morta-
li, quàm veniali, ad finem usque illæſam conſervavit, ab omni
creaturàâ laudibus in cœlum tolli, & præ cunctis prudentiſſi-
ma Virgo recognoſci digna cenſebitur. Unde 8. Thomas
de villa novaà. Conc. 3. de Nat. B. V. Jicut in creatione mundi
in homine collecta est omnis creatura, ideo microcoſmus ſic in
reformatione mundi, in Virgine collecta est omnis Krctkkee
an-

erlin

—
ollorunrper⸗
Darproince
guod ſeleli
porum honett
Pritegsscloge
Mimum
Aegpoſtolon
n hiritut
oſtpientie.
Pprum, alten
Mochintu,⸗
ihiritum,
. Macaute,
ibnnſrolißß⸗
ie K intere⸗
Mieprimmaris
nnecpiritu
Uemia Opiritu
1Cmauten
nen veritatem⸗
Rünnumpi
nm, quar An-
ener ,
mogrprinep
unar, Ache
ſenetcunon
enengivini
nheſetga
inillchimle

Miute Aliſin

3nors Con

Gintlech

Dllomone
. Unlnin
P. Qict
Plugleit
omnnie
Rrinere
punmetn
ti omnut
Vit Alna
iANuns
rllucche
iundn
rimohenen
poltore

5

i, An
fuienmg
tam cent
Otnugtn
Gtrcene

Ountaunt.

hulhumme
alierh⸗
lisuce
nlesl⸗
Geuiine
e, li
ni,

N

Declinabat ;malo, & faciebat bonum &. 10

Sanctorum perfectio, unde microcoſmus Eccleſiæ dici peteft.
Dicat proinde univerſa cum Salomone Eccleſia: Inveni in Ma-
rid, quod fecerit Deus hominem rectum. Id eſt, innocentiꝗ́ vitær
