quocreſ

Quarnp

lam venit,

m ubi mo

lulmmatut
Nalemptort
lmiletitii⸗
1raletiorae
tietltoſli⸗
N 1n
uKaudit

ftitibaebe⸗

7. ,
eiſes velo

Iimis: g,

Delonn
elunin ie
Ainenſen
rneſcſliiten
ut gltintine
tcvdeſlnit
Regilatg
tilutadnirul
Uurangalgi
Ca. 22,6e
tſutſii G
6 Heripnic⸗
2. Ututiſeen
Ahenczinſie
6 briott
raomnaluf
tianbinn,
ilimuncelr
ſuntittnan⸗
Met, Neginit
etafe lh

V. Tunenn

,ſubriret

Nluteucrke
,C N
thonotuek
6. genißtn

.

ouumie
1. Lit el

Cot d

vocom iM

,

Maria Virgé honorata Deo, honorabile Vas elit. 177

quendi, Deus mutavit; non jam dixit: Fiat. ſed faciamus ho-

miinem ad imagineme ſimilitudinem noſtram. Cur quæſo, De-

us producendo alias creaturas, dixit, fat, creando hominem,
dixit, faciamus? quænam hujus mutationis eſt cauſa? Reſpon-
det modernus quidam graviſſimus Author: ideo creando ho-
minem, dixit Deus: faciamus: & non: fiat- quia hoc ſiat reſer-
vare voluit Mariæ Virgini, quæ proferendo novum Adamum
Chriſtum Dominum, proferret ſimul ejus Fiat: Ecce ancidla
Domini, fiat mihi ſecundum verbum tunm. Lucæ 1. Cap. Ita Ale-
xwander Calamatus, in novàsylvâ Conceptuum. Diſc. 40. num.
7.O Fiat potens !Fiat efficax! Fiat ſuper omne Fiat perpetuo
bonore venerandum. (exclamat S. Thomas devVillà NovâConc.
I. de Annunt.) hoc verbe Fiat factus eſt mundas»hoc verbocæ-

leſtia, terreſtriaq; Altiſſimas condidit,ſed tale Fiat, non ſonuit in

orbe, quale nanc tu Besta dixiſti. Favet huic Conceptui 8. Am-
broſius dicens: Incomprehenſibili, Deus, incomprehenſibiliter
operatur in Deiparà, in quä erat gratia labiorum. Maria itaque
Virgo, de qua tiat hoc perpetuo honore venerandum procel-
ſit, quod reſervavit illi Creator mundi, honorabile Vas eſt.

CONCEPTUS II.

Quamprimùm Chriſtus mortem Lazari intellexit, Betha-
niam venit, ut reſuſcitaret amicum ſuum; & ut vidit ſepulch-
rum, ubi mortuus quatriduanus jacebat, erupit in lachrymas.
Lachrymatus eſt Jeſas. Joan. 1II. cap. At vero, ut audivit Jeſus
Redemptor meus, ſe condemnatum ad mortem crucis, tantâ
animi lætitià & jubilo, mortis ſententiam acceptavic, & quaſi
nova lætiora ei ſignificari non potuiſſent, alacer & hilaris abiit:
Propoſito ſibi gauaéo, ſuſtinait erucem, confuſione cont emptd, ad
Hebr. 12, cap Quâ de causâ reſuſcitando Lazarum planxit Chri-
ſtus, & auditâ mortis ſententià, gaviſus fuici Nõnne melius feciſ-
ſes, mi dulciſſime Jeſu! ſi in reſuſcitatione Lazari, ubi vitam al-
teri tribuebas, exultaſſes, hic verô, ubi de morte tuàâ agebatur
Heviſſes, vel obid, quòd mors crucis eo tempore erat maximé,
infamis: AMaleaiczas omnisz, qui pendet in ligno. Deuteron. 21.
Bbb bbb cap.

12y8 Diſcurſus XXIV. .
cap. Non ſanè: ut intelligas, quantùm etiam morte ſuàâ, hono-
rare Matrem Chriſtus voluerit; reſuſcitare enim Lazarum ad
vitam effectus omnipotentiæ, ac Deitatis eſt, de hâc ſingulari-
ter gaudendi ratio non erat, nam independenter ab ommi La.

zaro, ſive vivo, ſive mortuo, Deus erat ab æterno, neque reſuſci-

tatione, vel minimum Deitati accrevit: aſt ire ad mortem cru-
cis, effectus humanitatis erat, quâ homo enim, non quâ Deus,
morti ſubjectus fuit, cùm Deus ſit immortalis; quia igitur Chri-
ſtus videbat, quòd morte ſuâ ſe demonſtraret verum, ac ger-
manum Mariæ Virginis Filium, & quòd aſſumpta de Virgine

Marià humanitas Chriſti, doloroſiſſim crucis morte, tantam

adeptura ſit gloriam, & honorem, ut ei omne genu, cœleſtium,
terreſtrium, ac infernorum flecti, reverentiarn, cultum, & ho-
norem exhiberi oporteat, atque hic ipſe honor & gloria, in Ma-
tris honorem ſingularem redundabit, utpotè de quàâ Chriſtus
carnem & ſanguinem, totamq; naturam aflumpſit humanam,
ideo audità mortis ſententiâ gaviſus eſt, & exultavit, propoſito ſili

gaudioſuſtinuit erucem, ut mortem etiam ignominioſiſſimà

ſibi, Matrem honorare mereretur. Præclarè S. Ildephonſus
ſerm. 2., de Nat. V irg. Mariæ. Urs te veram Matremoßfenderet,
ſe vérum Filium patiendotormenta monſtravit. & P. Ponferadi-

en ſis. Benignus atqu? amantißtmus Filius, qui malait aterni.

atem div, nam eelare, quàm temporalem maternitatem. In
morte ſuâ Filius honorare Matrem voluit, ut nos ei in vitâ ho-
norem exhibere non dubitaremus, quam infinita prolis digni-
tas, honorabile Vas reddit.

CONCEPTIIS III.

Videntes Hebræi ſtupenda miracula, quæ continuò in af

umptâ humanitate patrabat Chriſtus, inde argumentati ſunt,

cn

& concluſerunt, ipſim omninô, & verè eſſe Filium Dei, Re-
demptorem generis humani, ac verum rotius populi Ifraélitici

Meſſiam; itaque cùm audirent, Chriſtum morari extra Civita-
tem iverunt multi Satrapæ & Scribæ ut illum inviſerent, & ſu-
um Regem, Principem, ac Dominum facerent; id advertens
, Chri-

ſunmtecit)
itabom

Einſimeſon

Uinceipibus
Hultiemis in
Korarent,
iſupobt ale
nodivinucn

vnine alee

dne adoral

Ulln Ceſerte

noluit ſibin

uid Prece

madoraren

umelli debite

Nengne à Ma
ad geltine
N?Annon

1ndCorigit

mifcaretun
0r goſter fun
Ulcaret pro⸗
um Virg
min delerte

terto,

kaneibperl

nn an

tonis hono

entechzi⸗

lller quofi
Wprabozc
Epengent
Lice ſagit

AIilma V

—
morte Cioe
I Lannln

bcehieſngt

elterebonn.

monentetli
teadmonene

mn nongri

quiigenct
et rerumn E

lume i
cis notte ner
vegenucattn
atncoltuend
nor Egoeiri

bte gegluCl.

umphthome
laricnett
gnommnolt
ore S,lieſet
Mawenteue
vi &ontn
inaharin
aterniteltn!
Utnosclinſtin
fniagroben

I

necminti
enpneni
Gefilonbut
Eepoiliek.
oratientnt Cit
nianicrendkt
et; id ii

Maria Virgé honorata Deo, honorabile Vas eſt. 179

Chriſtus, ſugit in montem ipſe ſolas. Joan. 6. cap. Votum oppo-
ſitum fecit Matth. 2. c etenim vix natus Chriſtus in Bechlchem,
voluit ab omni creaturàâ adorari, neq; tantùm à gente plebeiâ,
& infimæ ſortis ac conditionis vulgo, ſed etiam à Magnatibus,
Principibus, & Regibus, inter quos fuêre tres Magi, & Reges, qui
ab ultimis mundi finibus, Bechlehem venerunt, ut Chriſtum
adorarent. Et procidentes adoraverunt eum, & apertis theſau-
ris ſuis, obtislerunt ei munera, Aurum, Thus & Myrrham. Regiũ,
imò divinum honorem ac munera Deo ac Rege digna, ab his
benignè ſuſcepit jeſus. Quæ nunc eſt cauſa, cur Chriſtus Domi-
nus, ne adoraretur, fugit in montem: &in præſepi voluerit ado-

rarii In deſerto, etiam ab hominibus infimæ conditionis, & ſor-

tis, noluit ſibi exhiberi officia & obſequia, & in præſepi ea acce-
ptavit, præcepitꝗ; & mandavit, ut potentiſſimi etiam reges ip-
ſum adorarent? in deſerto ſe abſcondit, ne honor & reverentia,

tametſi debita, ei deferretur, & in præſepi, velut dubius, aut ti-

mens, ne à Magis non inveniretur, novam creavit ſtellam, quæ
illos ad deſtinatum, ubi adoraretur, locum deduceret. Et cur
hoc?g An non unus & idem Chriſtus erat in utroque loco ?è om-
ninò. Cur igitur hic ſolàm, & non etiam ibi adorari voluit? Uc
ſignificaretur nobis, quàm ſollicitus de honore Virginisalva-
tor noſter fuerit, nunc tanti fecit, ut omnis alterius honoris ſe
judicaret prorſus incapacem, quotiescunque is, non ſimul in
Mariam Virginem redundaret: erat idemmet jeſus & Dominus

tam in deſerto, quàm in præſepi, & nihilominus noluit adorari

in deſerto, qui adorationem in præſepi permiſit, & admiſit: quà
de causâ perlegite ſacrum textum, & comperietis, Mariam Vir-
ginem, quando Hebræi venerunt in deſertum, ut debitũ ado-
rationis honoremsSalvatori noſtro deferrent, non fuifle ibidem

præſentem, idcircò fugit in montem ipſe ſolas. quaſi dicere vo-
luiſſet: quo fine hunc regis honorem, hanc regi tituli gloriam

acceptabo? cùm non adſit Maria Mater mea, à quâ omnes mei
dependent, & vitam cœperunthonores! non, non: nolo illum,
& ideò ſugit in montem iple lolas. Aſt in præſepi præſens erat
beatiſſima Virgo: Intrantes domum, inven rant paerum eum

Bbb bbb z Ma⸗-

180 Diſcurſus XXIV.

—.“0—

Marid Matre ejus & procidentes aderaverunt eum &c. Quia,

inquit Chriſtus, ubi præſens eſt Maria Virgo Mater mea, ibi om-
nis etiam eſt honor & gloria rnea, & ideò gratum habeo quòd
ibidem etiam adorer. Hiſce atteſtatur S. Militon ſerm. 5. de Do-
minicà dicens: Nolait in deſerto coronari,: voluit in præſepio ado-
rari, quia ibi Maria Mater ejas non erat, hic aautem habebatur, &
ideo S. Bernardus ſerm. de Epiphanià loquens de coronâ quà

beata Virgo coronaverat Chriſtum, dicebat: Dominus noſter,

qt Patre coronatur corona gloriæ, à Mari Virgine coronatus
— ₰
AItcorond humanitatis. O: veré Vas honorabile Virgo Maria.

CONCEPTUS IV.

Figura ineffabilis illius honoris, quo aſſumptam corpore
& anim in cœlos Virginem Chriſtus Dominus coronavit, re-
præſentata eſt S. oanni Evangeliſtæ in myſteriosâ ſuâ. Apocal.
12, Cap. dtgnam magnum apparuit in cœo, Mulier amidta ſole,
& an ſub pedibus ejus, & in capite ejus corona ſtellarum duo-
decim. Per hoc ſignum, benedicta inter mulieres Virgo Maria,
juxta communem 88, Patrum, & Eccleſiæ Catholicæ ſenſum
intelligitur, ſed quid Sole, luna, ac ſtellarum duodecim coronâ

indicatur? Solis ac lunæ fulgorem perpendit Richardus à S.
Laurentio lib. . de Laud. B. V. Sol dititur, quaſz ſelus luc ens, id

eſt, præ cateris laminaxribus, ſicut enim cæteris ſideribus clarita-
Ze luminis, & Majeſtateprafertur; ſic in cœleſt, gloriä, Maria
ſanctis omnibus, honore & gloriâ ſaperponitur: ſieut Sol pulcher-
zimamn laminarium cæli; ſiearia digniſſima ecrea-turarum Lei,
yoſt animam Chriſtie Sol lana lacidior, & lana ſideribus, ſie Ma-
ria dignior ereaturis omn ibhus in mundo eſtunussol & AMaria,
ina Sola eſt, Mater &) Virgo. Coronam ejus obſervat. S. Bona-
ventura in Spec. Virg. cap. 8. Poſuit Chriſtus in capite Matris
diadema Regis, diademacertèimpretiabile, diadema tam dele-
&Hενρile, ds dema tam mirabile, quod omni lingud inenarrabile
eſt. Duodecim ſtellas explicat 8. Bernardus ſerm. inign. Magn.
Won incon gras duodeim ſtellas ſtas daodecim praregat vas gra-
tiaruam, intelligere veideamur, quibus Maria ſin gualariter ador-
katur.

Mn,
——
ulr co
mllluſn⸗
ibt Nirea
Irur, At’
pvet 1 .
uvih4000
Digonn
Potaritin te
um hlarren
ſetllem, on
lue inyvo
Pltano in!

Wldut in
latitig

lſins hota
nne conſe
ſiluein tul
Pjobrſ.
(xli/
uuc vit
cea

— Mara Virgo honorata à Deo, honorabile Vas eſt. 181

D“ £ + e E..
Garee natur. & concludit ſerm. 1 .de 4 ſſu m pt. B. Vir. Mariæ praſentid
Gnhind ens Nuſtrat ur er bis, aded, at & ipfa jam c& leſtu batria, clarius
onſen *“ rulilet, Virginea lampadis irrad'ata fulgore; nec in terri locus
l dignior, ateri virginals fempto, in quo Filiune Pei Maria ſaſie
H pit, nec in œlu, regali ſolio, in quo Mariam, Mariæ Filius ſubli-
mavit, àac coelo & terræ honorabile Vas reddidit. Epilopus,
eeocan Dignum itaque & juſtum eſt, ut quam Filius Altiſſimi ho.
n noravitin terris, & exaltavit in cœlis, nos quoque Dei ac no-
Vkineenn ſtram Matrem, nec non omnium creaturaram Dominam uni-
bleſipplin verſalem, omni excogitabili honore & amore proſequamur,
V. atque in vocemus cum S. Germano Patriarchâ Conſtantino-
ſimcd politano in Mariali à Maratio edito. Orat. de Annunt. B. V.
n umme Introdac in c&lorum regnum, O Domina univerſorum! confi-
IOheE.

iin WS 4, qu é Pro Dei Matre, verè, 46⁰ propriè habent, & or=⸗
6 — . . 4
en . ſa , bHot äanimi af. ect c, ſide ſa anct iſte ant, & lingia m . KAam; hoc

anhi nomineconſecrant, quiq; auxilio tuogloriantur, & anchoram
iecr Lei ſuæ in tuo patrocintopeſt Deum coltocant. Amen.
leres Vinol
Pun Proler ſanctæ Annæ, ſit VS verabile Mannæ,
rrc CLli Manna pluit, quando Deum genuit.
ar Tunc vita panem dedit, & ſatiavit inanem.
L 4 „ 7 . 25 .
epiand V'as coles, in cœlis, ſi ſatiare velis.
lielnii,u
, ſiurli
creaturAuNll
,Hcenuotl
ururlelG
Oberrar,
nt apiM
Nolenutinii

,rus yepurril
1

3 .
umindgo
1 rergel ℳ.
eß⸗
ſiileli

Bbb bbb z3 DlI-

122 8 )° E M
lalgui
3 S: E E **ααοα nt

DISCURSUS XXV. ze

1.Virgoita
. . . ¹ . . ,.
AMaria Virgo exemplaris Eas fuit inſigne iiaſn⸗
devotionis. lſade
Dev/11
Exordium. Otitia rerum, humano intellectui ab Omnipotente Glemb
adeò limitata fuit, ut ſolùm de externis valeat judica-⸗ Wanina
re, qeq; iis interiora debeat conjecturare, hinc erudi- yluyctorun
t penicillo pulchritudinem cœli oculis hominum ulen-.
repræſentare volens ingenioſus Academicus, firmamentum nlurin a-
ſole reſplendens aureum, lunâ falgens atgenteum, ſtellis ſine uuluteun
numexro ſcintillans adamantinum depinxit, ſuperpoſito lem. mi: vit
mate: Iitrinſecus pulchriora latent. Maria Virgo, pulcher- nllatune
rima mulierum, coœlum unicum, ſedes ac domus Dei, mon- linguiad /.
ſtrata eſt ab Angelo Epheſi S. oanni Evangeliſtæ in ſuâApoca- un huuefi
lypſi 12. cap. Pulchra at lana, electa ut Sol, ſtellis coronata. Cu- zmlonſßte
jus incomparabili pulchritudini Spiritus S. Sponſus ejus ſub- ndubi
ſcripſit. Cant.6. cap. Pulehra es, absq; éo, quod intrinſecus latet. Mletian
Intrinſecus fervor amoris, ac devotionis latet, ad quam exem- ltumetin/
plo ſuo obvios quosque excitavit, ac proinde Virgo exempla- M20 in
38. Patres. Fris, Vas inſigne devotionis fuit. Teſtimonia 88. Patrum cita. Allimad
mus. S. Maria, Virgo brudens, Virgopudiciſſima, Virge pul- lulati tus
cherrima, & ſœcunda, corport decora, atq;integra, animo fulgi. nnthajst
da, fde perſticua, vitä pract ra, amore virginitati devota, in meli, a
8. dephon phedientiâ virtatum parata. perorat S. Ildephonſus ſerm. I. de lnlated l
4. Aflumt. B. V. DQuonam modo, O Maria! graviſzmum tuum Utulad rla
inceſſam exprimam, gaonam modo amictum! quonam modo, Kio lmpl
oris tui venuſtatem, ſenilem in javenili corpore prudentiam? Ulbertorh
honeſtas veſtitus, mollitiem omnem, ac laxum fugiens: Greſſas
. hoannes graVis, atq, ſédates, ab omni mollitie remotus: mores ſe veri;
nus. alaq, hilaritate temperati: ita comparata eras, ut ad te nullas Tertio⸗
viris acceſſas gaterets teſtis eſt metus ile, quem ex inuſitatodn. ſtlilkeir

geli

Omnhtt
ernisvelenro⸗
örareninent
loculs honire
US, Arinegenm

ntevcm,ele.

Tperpohokr
in Fugoputt
omis Dei,
Eſtrirſunhe
Velitannnil
Sorlvent
Alininnuut
eh adanat
Ge Virgockn
1 60. Pummen
ino, l
elrvmußf
ivitmmilenh
Ohonſoſrante

1
,pjuſſͤrorſen
Ogepen M

N
mipyh ni

ſy,
ul: MNAH.

,kt AN
. h,,,
erintN/

Maria Virgo exemplaris Vas fuit infigne devotionis. 193

gelè alloquio incidiſti- parentibus morigera, & dicto audiens:
animus humilis in ſublimiſſimis contemplationibus: ſermojucun-
dus, ex leni anima progrediens: deniq; quid aliud quàm Dei do-
micilium? teſtatur S. Toannes Damaſcenus Orat. I. de Nat. B.
V. Virgoitaq; & tenera, & delicata, regali ſtirpe progenita &
ſpecioſiſima, totam intentionem ſaam, tot am amorem ſuum, to-
tum ſtudiumlaam, ad hoc intendit, ut corpus &g animam ſaam,

Deo virginitate perpetuâ conſecraret, ſcribit S. Anſelmus de Ex. S. Anſel-

cellent. B. V. c. 4. Verè procul dubio eſt orædendum, quba ſicut ipfi-
us anima coram Deo & Angelis erat pulcherrima, ita qas corpus
in cunctorum oculis eam int uentium fuit gratiſſimams & quem-
admodum DEIUIS& Angeli, de ejus anemæ venuſtate gratula-
bantur in cælu, ita ettam grateſſima ejus corporis palchritudo
omnibus eam cernere cupientibus, utilis futt, & conſolatoria in
terri: videntes autem devoti, in quantofervore illa Deofa-
mulabatur, ad Dei honorem ſerventiores eficiebanturs in his au-
tem, qui ad peccandum pron ſſimi erant, ex ejus verborum & ge-
Ruum honeſtateftatim peccati fervorextinguebatur, quamaäiu
ipſan: conſpiciebant. loquitur S. Brigitta in Serm, Angelico. cap.
13. Non dubitandum, amori ignemé& interiorem candorennex-
terius etiam in eâ lacere, ut qua puritatem angelicam habuit,
vultum etiam angelici: habuerit, refert Richardus de S. Victore
cap. 26. in Cantica. O quàm mellifiua verba, ſapius Aiſtilverunt
dqulcicſima Mariæ labia, ſicut dicitar in Cantit Favus diſtil-
lans labi tua, ſponſa, me! & lac ſub lingad tuä,: de mell fuentid
namq; hujas melliftui l'erbi, per totum mundum melt flaifacti
ſunt cæli, Maria inſuper mel ſab lingud habuit,: in mellflzis ora-
tionibas à Deum,; lat verò ſab lingud habuit:zn lacteis ouatto-
nitas ad proximum. Concludit S., Bonaventura in Spec.
lect. 10. Imploremus ab cà Spiritus 8, Gratiam, ut Conceptus
deluper formare valeamus,

CONCEPTUS I.

mus.

§. Brigitta.

Richardus
à S. Victor.

B. V. S. Bonaven.

tura-

Tertio ætatis ſuæ anno, ſeſe Mariam Virginem Domino Confirma-
præſentâſie in templo Hieroſolymitano, atque ibidem usque "i ſeu De-

ad

ductio.

Diſcurſus XXV.

ad decimum quartum ætatis annum indeſinenter perſeverà-
ſe, communis Eccleſiæ docet traditio: ſed quànam occu patio-

—— —

ne, Virgo beatiſſima, tot annos continuos transegit in Templo?

an fortè aliarum puellarum more, artificioſos, luxuique neceſ-
ſarios addiſcere labores appetiit? vel verò huic ſeculo, ejusque
corruptis moribus, ratione Statùs, ſeſe accommodare aſſuevit!
minimé. Cui ergo, in primo juventutis ſuæ flore, ſtudio ac-
quievit? reſpondet S. Antoninus bPart. A. Tit. 15. cap 2. §. 3.
Pſaltes ergoglorioſabeata Maria, præcisè Dei laudes canere ſtu-
det, & hic eus omnis finis, & int entio; de hü redditur fa moſa
quia tantum laudes Domini cecinit. In confirmationem loqui-
tur S. Ildephonſus Serm. 2. de Aſlumt. B. V. Solammodb ea,
quæ Deiſant, requirit, & ſapiti idcircò in ilto tota exultat, tota
gaudet, & latatur. O]! utinam ſic matres pietati ac devotioni,
& non curioſitatibus ineptis filias ſuas aſlueſcerent, virginita-
tem earum certé in plures annos cautiùs conſervarent, diſcite
ergo adoleſcentulæ, in Mariâ Virginem moribus, Virginem
pietate, Virginem devotione, & cum S. Joanne Damaſceno
rat. I. de Nat. B. V. exclamate: O! divinam, & vivum ſimula.
ramad quod opifex Deus inventus eſt, mentem quidem divi-
nitus gubernatam habens, ac Deo ſoli overam dantem. O! Vas
inſigne devotionis.

CONCEPTUS II.

De vigilantiàâ in Canticis gloriatur ſponſa. Ego dormio, &
cor meum vigilat. Cant. 5§. cap. Quænam fuit illa vigilia, in quàâ
nocturno tempore, cæteris dormientibus, tam ſædulèò ſponſa
occupabatur? Non illautique, quæ in armis militaribus conlſi-
ſtit, & temporali tantùm militiæ, iisque viris vel maximè con-
fiditur: ſpiritualis itaque ſponſæ vigilia fuit, quam ſuos Chri-
ſtus docuit Matth. 26. Cap. Vigilate, & orate. Vigilia, inquam,
quæ lectione librorum ſpiritualium, contemplatione cœle-
ſtium, & aſſiduàâ oratione perficirur. Sponla Spirits S. vigi-
lantiſſima fuit, Virgo Maria, quæ in continuis hujus vigiliæ ſpi-

lbi. hcein
ritua-

Mia⸗
— —

iuels exel

clelts Ne
oninwol
Ahumilita
Coſtupuit4
Pnam repe
ſrincerlis.
gitemſind
ein oratiot
Koceleſtia 1
niendo, &
ſmamab il
ſpe in labo
ſeri conte
le beata)
Is, contin
Ableridit.
l Gap. 2.
lam ſuerit
lyolormio;
cri, 4nul
ſotione, nee
n inſi

Virpol
e tota do
nriune
ilußß
Ur heneg,

ukkitacte

ncentus

k
—

enterpeſtſes

Enumocnhet
tnegtillen,
Plumnigtens
ieſtellocte⸗
nnodtetin

fore, aloe

telg.
ilaudastaten
1 reltitcrſen
drmationenlen
V. lunmnl
lototaeril
ietanizc enoin
ecerend igtn
5
Onlervatennci
noribs Nnrr
runeblat
1C,vinon
Anten uilinl
n Ale 0

1.

al Eeohen,
rilunglunt
m ſetlbr
stniienrbgae
lmenden
an tad
3 ſiglungu
rengnotece
nboiiiög
gölnſglz

Maria Virgo exemplaris, Vas fuit inſigne devotionis. 185

——
ritualis exercitiis diu noctuque defatigabatur. Summo manè
coœleſtis Nuntius, interiorem ejus cellulam ſubintrat, & ecce.
non in molli lectulo quieſcentem, ſed ad pios libros flectentem
in humilitate, & verba Iſaiæ cap. 7. Virgoconcipiet, & pariet
filium. profundé meditantem invenit, quare non modicum
obſtupuit Archangelus Dei, quòd nimirum devotiorem per-
ſonam reperiret in terris, quàm adhucunquam expertus fuiſ-
ſet in cœlis. Addit S. Bonaventura, in Spec. Virg. cap. 7. Vir.
ginem ſanctiſſimam, non tantùm noctes integras perſeveràſ-
ſe in oratione, & incarnati Verbi excellentias contemplanto.
& cœleſtia meditando, illas conſumpſiſie, verùm etiam dor-
miendo, & ſenſibus ſomno obrutis, animam tamen vigilantiſ-
ſimam ab illà non ceſsàſſe, ita, ut ſive vigilans, ſive dormiens.
ſive in labore, ſive extra laborem, ſemper in profundiſſima
fuerit contem platione perſeverans: his motus P. Caniſius lib.
5. de beata Virgine, omnino judicat, vitam Dei Matris Virgi-
nis, continuam extaſim, atque contemplationem fuiſſe.
Subſcribit S. Bernardinus Senenſis ſerm. de Concept. B. V. art.
I. Cap. 2. Erat illo tempore perfeckior Contemplatrix qaamuan-
quam fuerit aliquis, dum vigilavit, unde & Cant. s. ipſa ait:
Ego dormio, & cor meam vigilat ſeilicet contemplatione per-
fects, à nullä alffione debilitata. Nempe cœlum & terra, in de-
votione, nec ſimilem viſa eſt, nec habere ſequentem, rectèigi-
tur, Vas inſigne devotionis.

CONCEPTIUS III.

Vix portam domus Fliſabeth Maria Virgo aperuit, cùm
ecce tota domus in laudes Dei erumpit, chorus integer lau-
dantium Deum reſonat: Eliſabeth Deo laudem canit: Bene-
dictus prubctus ventris tui. Lucæ 1. Cap. Lacharias bené conci-
nit: Benedicius Dominus Deus Grasël. Joannes adhuc in utero
matris, tactum exhibet: Exualtavit infans in urero. Sed quæ
concentus hujus eſt au rix? quis choralem hanc muſicam cla-
rà voce intonavit ? nonne Maria? loquatur S. Gregorius au
Ccc ecce ma-

180 Diſcurſus XXV.

maturgus ſerm. de Annunt. B. V. Vox itaque Mariæ effcax fu.
it, & spiritu S&. replevit Eliſabeth, ac veluti ex berenni quodsm
fonte inſtrumentolinguaiflumen charismatum, Per Propheticam
cognatæ ſuæz emiſit, & pedibus infantis, in atero colligstis, ſal-
zum & eXultattonem ſuppeditavit, quod gquidem miraculoſitri-
pudii ſymbolum, ſig-numq erat: nam ubi gratid plena advenit,
guan dto cane repleta ſunt. Virgo verè exemplaris, Vas inſigne
de votionis fuit.

CONCEPTUS IV.

De S. Joſepho & Marià Virgine ſcribit S. Matthæus Evan-
Seliſta I. cap. Et non cognoſcelat eam. Quòd Joſeph Mariam
carnaliter non cognoverit, plus quàm certum eſt, ac indubi-
tatum, erant enim ambo caſta pectora, & quaſi puriſſimi duo
Cherubim, Verbum Dei incarnatum circumſtabant, ipsà Vir-

gine teſte. Lucæ I. cap. Quontam virum non cognoſco. Quo-

modo ergo obfuſcati Joſeph ſunt oculi, quòd Mariam ſponſam
ſuam non cognoſcat? Reſpondet Origenes in cap. 2. Matth.
Joſephin Maria tantam devotionem, tantam in omnibus ejus
peribas pietatem animadvertit, & ideo neque cogneſcere, neé
diſcærnere potuit, an Maria purus homo, vel non Potius DeiAngs-
lus ſſet. tam inſigne devotionis Vas erat.

CONCEPIUS V.

Moriturus in cruce Unigenitus Dei, & Mariæ Virginis
Filius dilectum diſcipulum ſuum Joannem, Matri ſui com-
mendat dicens: Malier, ecce fllius tuus: Joan. 19. Cap. Cur

Chriſtus Mariam tam ſimpliciter Mulierem, & cur non Matrem

vocat? Forſitan ſtanti juxta crucem doloriſiſſimæ Virgini,
vocando Matrem dolores augere non voluit, nam audiens ſe
Maria, vocari Matrem à Filio, quem amplius juvare non licuit,
procul dubio vehementius affligi potuiſſet. Ad propoſitum

diſcurriè S. Epiphanius lib. 3. contr. hæreſ. hom, 79. Ex omni-

. bus

uAurie

un tan e

ejtota Mo⸗
it in mrte
tla Filn
ſepo Jſ⸗
iMatrem
ſenpietat
utitn,
lini Nrot
lerto ertiu
mnendani
ſllaliere⸗
ilionideye
Adpal

men, hor

Unclamantci:

(rcrlau

wre G gel⸗
Minſuieni⸗

r niſert

Crhon⸗
Cont
u Ve
p⸗

Maria Virgo exemplaris, Vas fuit inſigne devotionis. 187

—
ſf bus Mariæ geſtibus, ſamma devotio, pietas ac adificatio reluce-
e bat, tam vehemens ac ejus affictio fuerat, ſtabat a men ſab cru-
4 adint ce, tota modeſta, Lota boneſta, tota compoſita, ſummè patiens:
ea, tot in morte Chriſti prodigia E ſigna, cognoſc ebant multi, quòd
nmun IEſus Filius Dei eſjet: Filius Dei erat iſte: clamabant milites;
tihluutin lergo Skſas Mariam vocſſet Matrem ſuam, demortui Salvato-
Grselig i, Matrem videre zelaſus populus deſideriſßſet ſijam devotto-
nem,pietatem, & adificationem vitæ angelicam, ſevirilem con-
1 ſtantiam, ſi immonitam in effictione patientiam oculir ſuis, in
. Marid proclivis ad idololatriam, Populas hebræus obſervaſſet,
certò certius Mariam Deamexiſtimäſſet, & aderſſet, ad præ-
Amunke cavendam igitur ſeditioſt erroris contumeliam, non AMatrem,
d ſoepnuon ſed Malierem, Marizm hriſtus in cruce vocavit. En, quàm
unm elherti inſigni devotione Vas Virgo Maria replerta erat.
lul polinie Ad participandam de hocVaſe inſigni devotionem ac pi- Epilogus.
nſtabahipen etatem, hortanti obſequamur S. Bonaventuræ Pſalmo 3 2. nos
nchgnlſe inclamanti: Exultate Juſti in virgine Marid, & in rectitudine
Nhlariemßee cords collaudate eam, accedite ad eam cum referentid & devo-
Sin 1 N tione, & delectetar cor veſtrum in ſalutatione ejas: impendite
un in onniu illi ſacrificium laudis, & inebriamini ab uberibus duleoris illi-
ueluſimn ar, inſtai enim vohbis radios ſuæ pietatis, & elarificabit vos fulgo-
zinlit ribus miſericordiæ ſauaæ. Amen.
Corpore ſe totam dat Virgo, corde devotam,
Jy. Contemplando dies tranſit, orando quies.
Tu Vas inſigne & pietatis, dona benigne,
8 “ Corpori, cordi meo ſeſe vovere Deo.
n, Mii ſi
ſun l .
Karnonlin „93) 0 (S
ſlim i
io unilit L
5 nemmli
Adoroyonn

nfh Ccc ccCC 2 DlI-

Exordium.

188 SS e

„He 282 H He e eee e L ee be n⸗ e
0 e e e Se S 8, 5 2 e eaSe,
N R 7 0* —W R RR☚ π Bπ☚ π7R

DISCURSUS XXVI.

Roſc proprietates babens Eirgo Aaria, Roſa
myſtica e&st.

mum commentatur, dum eam reginam florum, or-
namentum terræ plantarum decorem ac venuſta-
tem, veris nuntiam, purpuram hortorurn, ornatum
puellarum cognominant, unde rectèé Poëta quidam cecinit
apud Delrio in Adag. part. 2. ex Anacreonte.

Roſa honor, decusé, florum,
Roſa cura, amorg, eris,

Koſa flos, odorg, divum.

Verùm major cæteris floribus præcellentia, laus & prærogati-
va, ex eo Roſæ attribuenda, quòd ab eâ flos Virginum Maria
Virgo, nomen mutuata, Rolſaque vocata ſit, Eccleſiaſt. 24.
cap. Quaſeplantatio Roſæ, utpote quæ omnes roſæ qualitates
eminenter in ſe continet, ac proinde melius de eà canit Maris-
nus Poëta:

AMaria honor, decusg, cœli,
AMaria cura, amorg terræ,
Alaria ſlos, odorq Chriſti.

Magnum profectò roſæ encomium eſt, dicere illam veluei

imperatricem inter flores, viridi in throno adornato ſap-

phyro reſidere fubhmen, veſtitam purpurâ, coronatam
auro, palpari ab avibus, mulceri ab aurà, é colo officio-

ſiſſi⸗

Oſa flos florum non immeritò à Sapientibus pluri-

1

mécoli

ccnmilitun

Uhroſe,
Uiracheg
lgo Mar
a lurade
rata eß
liſt hu
mtiicun

ne ſuan

Muniljitatt,
Ulbsinde
let ſren
nta Virgo

ludume

Gocuti⸗
nconſſan,
mutofortian.
itantant
la farti
ſi Marie,
Mibent,
i ferepd

. .
pemexlil

elusad

laudoco,
a Duroa
1,1 /1
Weame,
ckodoreg
mnb,

R

piembonr
eginamfloune
Drern 2c en
DOruemon
4 Onidngi
e

1 hisren⸗
PoVegeunl
ſt, kohctt
nestoellr
cectcntli

Cereiln 6

900 orun

Utpu 49 lo

4 4 r
l, e

Roſæ proprietates habens Virgo Maria re. 189

— —— — —

ſiſſimè coli, & ancillari, à fideli & armatâ undique ſpinarum,
ceu militum, muniri cuſtodia: aſt longè excellentius encomi-
um roſæ, quòd ab ipsâ nomen accipiat cæli terræque Impera-
trix ac Regina, & ab ejus proprietatibus Roſa myſtica dicatur
Virgo Maria. SS. Patres deſuper conſulamus. Maria Virgo
Roſa Paradiſi eſt, quæ ex progenie David, per Joachim eredenti-
bus data eſt. definit S. Vincentius Ferrarienſis ſerm. de S. Anna.
O Reſa! quæeX ſzinis, hoc eſt, ex Judais orta es, ac divinä fra-
grantia cundta perfudiſti! exclamat 8. Joannes Damaſcenus.
Odore ſuavihimo totam Domum Domini reyles, o Maria! Viola
humilitat, Lilium caſtitatis, Roſa charitats., perorat 8. Bern-
ardus in deprecat. ad B. V. Congruè itaque hac Virgo nuncupari
poteſt ſorens Roſa, nam ſicut roſa creſcere ſolet inter ſpinas, ita

55. Patres,

S. Vincen-
tius Ferra-
rienſis.
5. oannes
Damaſce-
nus.
S. Bernar-
dus.

beata irgoin hoc mundo crevit inter tribulattones: & quem-

admodum, quantò roſa in creſcendoſe plus dilatat, tant forti-
or, & acutior ſpina eficitur;, ita & hac eleciiſima Roſa Maria
tam conſtantem gerebat animam, quantò plus ætate ereſcebat,
tantòfortiorum tribulationum ſpinis acutius pungebatur: ſicut
roſa conſtanter in ſuo loco ſtare cernitur, quamvis ſinæ circum-
ſlantes fortiores, & acutiores effecta faerint, ita hæc benedicta
Roſa Maria, quantumcunque tribulationem Ginæ cor iplius ſti.
mulshbant, voluntatem tamen ſuam nequaquam varlabant:ſed
ed ſaffer endum, ac faciend, qutdqu!d Deopleceret, ſe promtiſ-
ſzmam exhibebat:flrenti ergoroſæ dign imè comparatur. dixit
Angelus ad S. Brigittam in ſerm. Angeli. cap. 16. Laado napti-
gs, laandoconjugium, ſed quia mihi lVirginei generznt, lego de
mnis Reſami, ſcribit S. Hieronymus Eoift. 2I. ad Euſtoch. Con-
cludit Hogo de S. Victore ſerm. 34. de Inſtit. Monaſt. Sicat er-
ge eſt surors lucis praventione, ſic eſt ſlos pulchritua ne, favus
dulkeedine, viola hu militate, Roſa charitate. Hujus Rolæ my-
ſticæ odorem, afflante Spiritu S. dignis Concepubus perpen-
damus,

—
2

62

Cc C 3 CON.-

8. Brigitta.

190 Diſcurſus XXVI. 1

CONCEPTUS I.

EConfifma- Roſæ nomen, à Rore derivat Galenus Medicorum Prin- Eium
d ſen De- Ceps, florum ac herbarum perſcrutator indefeſſus: Cur à ro. inonlu
* re!? ros matutino cadens tempore, roſam quæ nimio ſolis aucemſ⸗
ardore languebat, recreare, eique incrementum Ppræbere ſolet, Zin Hexd
ut ad ſolis ortum denuè ſeſe præſentare, odore ſuaviſſimo fra- leuut ſine.
grare, ſuaque folia ad inſtar purpuræ regiâ valeat majeſtate di- Peniusiler
latare. Tanto divini Solis incendio æſtuabat Roſa noſtra my- clceucſepte
ſtica, Virgo Maria, ut cum veritate canere potuiſlet illud ſpon- Umn Cap. l
ſæ: Cant. 2. cap. Ouia amore langueo: id eſt, ut ſubtiliter ex- Nöcreztam
plicat B. Albertus Magnus ſuper miſſus eſt. Queæſt. 131. Pre ſyßinün
azmoris magnitisdine omnia temporalis, fPrſtiqdio. Summo igitu Waßina
manè, obumbrante eam virtute Altiſſimi, & ſuperveniente in Mpter illa
cam Spiritu 8. Ros ille ſalutaris ſuper eam cecidit, pro quo tot ip Maled,
annis univerſus ſufpiravit orbis: Rorate c&li deſuper, & nubes i. Heſi.

plaant Juſtum, aperiatur terra &) ãgerminet Salvaterem. lſaiæ Pingintelt
15ecap. Rore hoc gratiæ cœleſtis plena Virgo benedicta, ab lrias, uibe
2 P 2

incendio Solis divini non modè eſt creata, ſed inſuper tam no, qui
immenſum dedit ille DEUsS incrementum, ut ſuaviſſimus Ufumiratun
Odor Chriſti, quem genuit, gaudium annuntiaverit univerſo Aclinter ſp
mundo in Matrem Dei evecta, per tot orbis terræ partes, folia FUimerlpins
protectionis ſuæ KRegina mundi, ac cœlorum Im Peratrix gra- Pinns Marie
tioſa dilataverit, quot ejus præſidio ſalutem ac vitam obtinu- s Mlarie
erunt ſempiternam, di gna, quam beatam dicant omnes gene- Pinns M
rationes. Unde devotus Mariæ cliens Diez Conc. 3. de Nat. Crm,
Virg. ita ſcribit: Manè excidit Ros, quo Roſa hac myſtica, quæ lathilium,
P ns G, i aterntöolis æſtu languebat, rore gratiæ, in pulehritudi- uC. 2,5
e ſud conſervaretur. Hoc rore irrorari deſideravit S. Petrus erſinas,
Damianus ſerm. I. de Nat. B. V. Virgo Deivenitrix benedicta & 0lslermn, d
Iaperbeneditza! naturam noſtram hasbes, non aliam, & juſtam muuluen.
lA, da de rore takxtæ bietatis diſſuſtiu⸗ infundamur, Roſa my⸗ Mlonnibu,

ſtica, Virgo Maria! en.

CON-

Mecdſcorunni
giellus: Curit

1 qur ninen

tunn preheee
ore Garilimne
7leatweſeſri
rRolhanoktn
ttilerſten
eſt,urſtchilie
Qnſt Ign
in. dummanf
ſperrenttt
ecidi ogeen
lideſehe
Nlvaterene
lirgo benehit
Nurled inſen
n, In ſunl
untarerttnnt
Sterreancht
UmInpennns
Ndcyiam Onn
lcantomnug
er Cone zetl
ſa ur ſflnll
tichin kl
eſgerurkken
ninirlanici
1n ni 4

4

demur, Moin

Roſæ proprietates habens Virgo Maria .. 191
CONCEPIUS II.

Situm roſarum eſſe inter ſpinas, annua docet experientia,
quà non facilè poſſumus decerpere roſam, quin ab acutiſſimis
ejusdem ſpinis pungamur; hinc monet S. Baſilius magnus lib.
3. in Hexam. cap. I1. Cué placet habere roſam, eidem non diſpli-

ceant ſinæ. Ipſa tamen roſa, media inter ſpinas, à tot aculeis

penitus illæſa manet. Unde quæſo venit, quòd roſa tot ſpinis
circumſepta appareat? Reſpondet 8. Ambroſius lib. 3. in He-
Xam. cap. II. Ante lapſum Adami, roſam in Paradiſo ſine ſpi-
nis creatam fuiſſeé: Surreerat antea floribus immixta, teneri
ſine ſpinis roſa & puloherrimus flas ſine ulld fraude vernabat,
poſte ſpina ſepſit. Poſt peccatum Adami, roſa ſepta fuit ſpinis,
propter illam à Deo fulminatam terræ maledictionem: Gen. 5.
cap. Maledicta terra in opere tuo, ſpinas & tribulos germinabit
tibi. Heſichius Hieroſolymitanus lib. I. cap. S. in Gen. per
ſpinas intelligit afflictiones, tribulationes, perſecutiones, & mi-
ſerias, quibus ob peccatum Protoparentum circumdatus eſt
homo, qui veluti roſa ſine ſpinis perſecutionum & dolorum,
infirmitatum & mortis fuiſſet, ſi Adam non pecàſſet. An non
Roſa inter ſpinas fuit Maria? inter perſecutiones Herodis! Ro-
ſa inter ſpinas, Maria in Ægypto inter idololatras? Roſa inter
ſpinas, Maria inter Martyrium, & tormenta Filii? Roſa inter
ſpinas, Maria inter injurias & opprobria judæorum? Roſa in-
ter ſpinas. Maria inter proprios dolores? Roſa inter ſpinas pec-
catorum, Maria intacta & illæſa, ut proinde canat Sponſus:
Sicut lilium inter ſpinas, ſie amica mea inter filias Ada. quæ Ver-
ba Cant. 2. S. Gregorius Nyſieénus cum aliis legit: Scat roſa
inter ſpinas, ſic a mica mea inter ſilias Adæ. Confirmat S. Bern-

ardus ſerm. de B. V. Eva Gina ſuit, Maria Roſa extitit Eva

Eina vulnerando, Mar ia omnium aſfectus mulcendo. Eva'nfi-
gens omnibus mortem, Maria Roſa reddens, ſalutiferam omni.

