Jus. Infantiam, teneram ætatem, non ligavit Sapientia, ad indicandum;

Manc facilè deduci ad cultum divinum, ad optima quæque; hanc levi ne-
gotio flecti poſſe, ne recalcitret. Aſt victima Abrahæ, non fuit filius fi-
fans, aut puer parvulus, Iſaacjam maturus, oneri ferendo fortis, adultus
erat, patet ex textu: Zulit quoque ligna bolocauſti, & impoſuit ſuper Iaac fi-
lium ſuum: Maturo, adulto, opus habuit Abraham ligare manus, vinculare
pedes, cauſam addit Zeno Serm. I. de Abraham: We in exitu mortis, victima
cCalcitraret, hoc eſt; ne adultus jam, jugum abjiceret, fieri victima recuſa-
ret, DEl ſervitium, & obſequium protervus fugeret, & contemneret. Tàam
difficile eſt, bonitatem, pietatem, zelum, ac virtutem, in adulto jam quæ-
rere, aut ſperare, quas puer, aut infans non aſſuevit, imbibit.

CONCEPTUS III.
Scribit Ezechiel cap. 77. Aquila grandis magnarum alarum longo mem-
brorum dudtu, plena plumis, && varietatis venit ad Lihbanum, && tulit medullam ce-
dri, ſummitatem frondium avulſit. Cert, ſummitatem frondis alicujus
avellere, decerpere, grandi Aquila opusnon erat, cum legamus imbellem
columbulam, Geneſ. cap. 8. frondem olivæ, debili ſuo roſtriolo, avulſiſſe,
ac in Arcam transportaſſe. la venit ad eum, ad veſperam portans ramum
olivæ virentibus foliis in ore ſuo. Quomodo frondem olivæ, debilis colum-
ba tam facilè potuit avellere, ex oppoſito verò, ad Cedri frondes avel-
lendas, grandis corpore, fortiſſima viribus, acutiſſima roſtro, & unguibus
Feſtivale. Ii Aquila,

2⁵0 IN FESTO S. IOANNIS BAPTISTE,

Aquila, adhiberi debuit? Advertere libeat; ramum olivæ, quem decerpſit
columba, fuiſſe tenellum, recentem, germen ſolum aliquot dierum, poſt
diminutas aquas diluvii protruſum, ita hunc olivæ ramum nominat S. Ca-
jetanus in Geneſ. Ad accipendum hunc ramuſculum tenelluimi. Aſt ramus Ce-
dri, ut ipſa Cedrus, annoſus, pervetuſtus erat. Ad tenellum, recentem
olivæ ramuſculum flectendum, decerpendum, transportandum, molle co-
lumbæ roſtrum ſuffkiciebat; ad annoſam verò Cedri frondem flectendam,
avellendam, transportandam, fortis exigebatur virium Aquila, roſtrum, &
ungues acutiſſimæ, quaſi arma, & inſtrumenta validifſima, requirebantur.
Non erravero, ſi tenellum olivæ ramum, recenti juventuti, & contra an-
noſæ Cedri frondes, adultæ jam ætati comparavero, recentem, & tene-
ram juventutem, aut optimos mores fleéctere, dirigere, in ſancétitatis opti-
morum morum formas deducere, columbinum efficit ingenium, ſimplex,
ac ſuavis magiſtri modus: aſt annos pubertatis egredientem, jam majo-
rennem, & nondum edomitum, nondum bonis moribus inſtruéctum,
nondum pium, caſtum, ſobrium, à ludicris voluptatibus, Epicuri ſchola;
Veneris ſpurcitiis avellere, in meliorem vivendi, agendi modum,
vel formam deducere, non paterna vis, & correétio ſufficit am-
plius, Aquilæ grandis vires, ungues, ac roſtrum; dicere volo: juſtitiæ ſæ-
cularis fortiſſimæ vires, tormentorum, ac ſuppliciorum acerbitas, gravi-
tas, immanitas, vix tales corrigere, & ad meliora reducere valet; ab ipſis
ergo incunabulis vitia ſunt interſtringenda alioquin ſi adoleverint, cor-
rectionem reſpuunt, nec medicinam jam accipiunt. Optimè Caſſiodo-
rus 5. Var. Iö. Diſfcultatem nobis querela ſubmovemus, dum in ipſis cunabulis,
ſcelera commiſſa, reſecantur.

CONCEPTUS IV.

Philiſtæi vineas ſuas devaſtatas indoluerunt: Vineas quoque & oliveta

Kamma combuſſit. Judic I5. E contra Sponſus gaudet de vineæ ſuæ conſer-

vatione, ac ubertate: Vinea noſtra floruit. Cantic. 2. Quomodo factum eſt,
quod Sponſi vinea manſerit virens, & fructificans; vinea verò Philiſtino-
rum exaruerit, & tota ſterilis facta ſit? diverſus hic effectus venit, quod
Sponſus vineam in primordio curaverit, à principio Cbſtacula vineæ cu-
raverit, abegerit; Philiſtæi verò recentem vineam non curarunt, obſta-
cula, nocumenta vinearum, ſegniter adoleſcere, inveteraſcere, indulſe-
runt; & quæ illa vinearum noxia? vulpes erant, doloſum hoc animal
vineis inſidiatur, botros maturiſſimos devorat, palmites recentes detu-
lit, ſcqque vineam depaſcit, devaſtat. Vulpes nunc parvulas, juvenes,
Sponſus capere, abigere inſtituit, capite nobis vulpes parvulas; ſic parvulas
vulpes capiendo, abigendo, vineam ſuam conſervavit illæſam; uberem,
fructiferam retinuit. Econtra Vulpes vinearum deſtructrices, gran-
deſcere,

.

—
Cecae,

ANrs
teren
Gnhi
Utgfen
Venl
Peehui
cnil
Uthe l
centi in
Onogere
4Cul,
(lisi
Unitwott
Scenle
Myenun
noli in
Imn dral
lum e
lhreh

Mb
Auus in
limrio⸗
Meataur
ual ⸗n
erhas
Curnmnns
Ium r⸗
Eat bon
ndns in
güc h
l,
ventu
elne
dent
Etonh
Cun
¹ lec

tin

— „
uenn detenhſt
tdierun,l
omimnt 8 .
AN nms
Um, recenten
lum, molec-
em feckendn
lla, toſtun
„equirebunt.
ti,connn

ntem, N eH

Lunckimun
eniom, inde
tem, ſam n
bus inttwen,
, Lpicunſin
Penci note
Gio lutket
Volo: ulttei
erbltas, gi
ealet; D
doleverigt ,i
Opiine C
min ietguni

gollebe⸗
Vvinez ſr
modo Lcr
verd Dll
Cus veni,
ſtacul nnt
CUIrNt,
eraleete, N
loſum hon
e8 1ettlts li
ruin, bet
Iu; ſeſni,
lrtem; M
Crices,
G

CONCIO PRIMA. 251

deſcere, adoleſcere, magnas adultas fieri, Philiſtæi indulierunt, quibus
emptis Samſon ad caudas earum igne alligato in vineas immiſit, quæ
perrexerunt in ſegetes Philiſtinorum, quibus ccenſis, C comportatæ jam Iruges,
& adhuc ſtantes in ſtipula concrematæ ſunt, in tantum, ut vineas quogue, G oli-
veta flamma conſumeret. Judicum Ij. Animæ fideles quid aliud ſunt, quam
Vinea Domini DEl Sabbaotch. Ego plantavi te vineam. Jeremiæ 2. Vual-
pes hanc DEl vineam depaſcentes, devaſtantes, ſunt mali mores, ac pec-
candi licentia, ſi nunc quibus intereſt, ut parentibus, magiſtris, curæ eſt,
ut hæ vulpes dum parvulæ ſunt, morum inquam diſſolutio, peccandi li-
centia, in concreditis pignoribus adhuc pueris, & infantibus, corrigatur,
abrogetur, manebit vinea hæc, anima fidelis, illæſa, ad maturitatem vir-
tutum, ac fructuum honoris, & gloriæ, perveniet. Si verò vulpes, ini-
quitas in filiis, adoleſcere indulgetur, illicita iis usque in virilem ætatem
admittuntur; talis vinea, anima inquam, à flamma iniquitatis aſſuetæ
ſuccendetur, cremabitur, devaſtabitur, deſolabitur. Audiamus magnum
Rupertum lib. 2. in Cantic. Vulpes parvulas quæ demoliuntur vineas capite
nobis, inquit, id eſt, recidantur citò, moriantur, & diépereant; obſervetur, &&
tm diu Vinea noſtra defendatur à vulpibus, à peccatis inquam, donec flos ejus fiat
botrus præmaturus ex ſuo ſapore cognoſcendus, & terræ viventium experimentum

modo præbiturus.
CONCEPTUS V.

Habitatores Jericho veniunt ad Eliſeum Prophetam ſupplicantes:
Aquas in regione eorum peſſimas, curare, & meliorare, dignaretur: Ecce
habitatio civitatis hujus optima eſt &. ſed aquæ peſſimæ ſunt. 4. Regum cap. 2.
Placatur facilè Vir ſanctus, aquas curare, ac meliorare incumbit: Egres-
Jus ad fontem aquarum, miſit in illum ſal, & ait: Hæc dicit Dominus, ſanavi
aquas has, & non erit eis ultra mors, neque ſterilitas. Notare libeat, aquas
curaturus Propheta, non undas in pleno curſu, minus finem, vel ex-
itum aquarum, ſed fontem, originem, ſale reſpergit, ac emendat. Cur
rectè fontem; aquarum originem, ac principium fallit? & cur non
undas in pleno curſu, vel finem, aut effluxum aquarum? quæro ergo,
quid eſt fons? niſi origo, initium, principium, & nativitas alicujus
rivi, vel fluvii; hominum, qui ſicut aquæ dilabuntur, teneram ætatem,
juventutem, ac innocentiam figurans: Fluctus in fluvio decurrentes,
vel planè in mare ſe præcipitantes, virilem ætatem, ac ſenium vitæ in-
dicant. Fontem, originem, initium, principium aquæ curat, ac corri-
git Propheta, & ex fonte totum emendat fluvium, omnes fluctus, & me-
dium, ac finem aquarum ſanat, indicans: Etas prima „tenera juventus
ſi ſale condiatur, benè informetur, inſtruatur, ſalva erit & adoleſcen-
tia, & maturitas virilis, & decrepita ſenectus. Secus eveniet, thiapem
Ii 2 ava-

252. IN FESTO S. IOANNIS BAPTIS TE,

lavabit, qui condire cogitat medium ætatis, adultos viri dies „Vel ſenis
ultimas horas. Eſt hic Conceptus melliflui Doctoris S. Ambroſii Serm. 2.

de Eliſæo: Dum fontem benedicit undarum, fontem quendam indulſit anima-
rum: Non enim ſola tantum fiuenta benedixit Hliſæus, quæ fontium jam gre-
mio tenebantur; ſed & illa, quæ humido terræ ſolo, adbuc indiſereta baulatim
erant impoſterum defuxura. Unde ait Seriptura, ad exitus aquarum benedixiſſe
Eliſæum, ut ſtillantem aquam prius ſantctificatio ſuſciperet, quàm ſinus fontis in-

cluderet.

LEpilogus. 1 Hortor ergò omnes Parentes, Magiſtros &c. verbis Men-

dozæ in I. Regum cap. I. Annot. 32. Sect. I. Parentes aculeatis præ-
ceptionibus, debent filios erudire, ne à vitüs obruantur. Hæc enim præcepta,
ſineta quidem ſint, quibus incluſßi fores non lacerantur, Jed muniantur.
Concludo cum S. Ambroſio Serm. 22. in Pſalm. II8. Ma ſtimulantia
compungunt, (de acri juventutis correctione loquitur) non vulnerant.
Amen. .

IN FESTO S. IOANNIS
eru. Quis putas puer iſte erit. Lucæ cap. I.
rhema., Bonus Juvenis, optimus Vir.

SSEEſte Plinio: Uniones, & margaritæ generatæ Sole
oriente, & in aurora, valdè excellunt in cando-
V. re, magnitudine, rotunditate, ac pondere. Aca-
☛ demicus ſubfſcripſit Symbolum: Omnis ejns qua-
= .“litas, ab ortu- S. Chryſoſtomus hoc Symbolum
ad juventutem applicat: nempè Juventus, quæ manè, oriente
Sole, & aurora, uſus rationis, ad optimos mores, & virtutes
applicatur, facilè ad apicem qua itatum, ac perfectionum per-
tinget; perfecka permanebit, in qualitatibus ſemper excellet.

X

Textus Ss- Aſſerit hoc irreftagabile DEI Verbum: Adoleſcens juxta viam

eræ Scri- ſuam, etiam cum ſenuerit, non reedet ab ed. Prov. 22. & cap. 20.
btr. E ſtudiis ſuis intelligitur puer, ſi munda && retta ſunt opera enss. Bo-
num eſt viro, cum portaverit jugum ab adoleſeentia ſua, ſedebit ſoli-

tarius, & tacebit, levabit ſuper ſe. Jerem. Thren. cap. 3. Ecce puer

mens elettus, quem elegi, intelliget, elevabitur, & ſublimis erit valde

Iſaiæ—

—
lir cu
iſntir,
Nicey .
ſani in
6
Mns
ntinis
ſotg a
ien
Otnibr.
forcum
iſcr
rtunt vi
igt:
r, aucht
Elteſell
t. N.
Mortem.
ſpitfin
ir koru.
Witenen
r oen
labo.

lln
Pnanolt
nan filc
Ponnern
Ienelum,
apl
6Prunrin
s et
Geiſenti
tenim,
U hnace
lil nin
emp,
en:

„

—
Gies, a

nbroſigem
n inchtiit nn.
fortiun in
Aſretg uit⸗
Larunnbenni
n ſinuſfiin

Kc. verdse
, Aclletie
lec eſinr ug
„ ſel nlint
) vos Mllnn

—

1. l.
ptegenen,

cellont incad
Ponce⸗ 1

Crme
s hoc le

Ue ne, e
noes, En

erkeckionnne.

ſenper k
Hiens lt

7

7 22 KchI

SS

ſu, iliH

114

Nni ct

10,3 Mul

gNCIO SECUNDAI 2&
lIſaiæ cap. J. Audiantur Patres: Aurea cenſetur virtu, quz ab Patres
Mettus DEl indies creſcat in virtutibus, creſcet autem, dum ab in
fantia incipit, docet Abbas Pannonius in cap. 7. Apocalypf. Pannonius.

Sundtorum ſibi vita non diſſonat, ſecd' qualis fuerit ſuperioris ætatis,

ſit &. ſequentis. §. Ambroſius lib: 3. de Virg. Et iterum in
Pfſal. 1I1 8 Qui a juventute jugum portarerik, G& habenis maturi mo-
deraminis teneriora volens, olla ſubdiderit, ſeqebit ſingulariter re-
motis à Erepitu interpellantium permotionum, quietus ſilebit, cui
neceſſe jam non eſt, jurgari cum corpore, decertare cum variis upi-
ditatibus. Hugo à S. Victore libi de clauſtro animæ deſeribit Hugo à S.
floridam juventutem: In illa ætate inquit crines fiaveſeunt, cas Vicore.
zo niteſet eburnen, oculorum gemmis facies roſea decoratur, valetudo
vorporis vires ſubminiſtrat, & atas juvenilis longioris vitæ ſpacium re-
promittit. quando viget ratio vigent etiam corporis ſenſas, Viſus dcu-
tior, auditus promtior, inceſus rettior, vultus Jueundior; qui in haec
ætate ſe domant, & DEO ſociaut, prœmium Joannis Baptiſftæ ex’pe-
dant. Nempe Joannes in eodem, ſemper boni, virtuoſi ad
mortem. Optimè concludit S. Auguſtinus in Pſal. 18. ZantôS. Augufti-
magis eſſicitur quisque Flius onns, quantò largins datur ei à patre ſi- nur. .
ritis bonu. Concludo cum Theodorico 5. Var. cap. 15ß. Diff- Theodori-
cultatem enim nobis querelæ ſubmovemus, dum in ipſis cunabulis ſce- us
lera reſecamus. S. Spiritus gratia invocata, deſuper Conceptus

dabo-
CONCEPTUS I.
Confrmatio.] Propheta Iſaias Spiritu S. illiminatus, Chriſftum Salva-
torem noſtrum, amariſſima quæque patientem, Agnum vocat Sicut Agnus
coram tondente ſe obmutuit. cap. 53. Adultus tunc jam erat JEſus, 33. æta-
tis numeravit annos, & tamen adhue Agnum, Chriſtum Iſaias vocat.
Tenellum, recens, ac juvene dum hoc genus animalium eſt „agni dicun-
tur, dum adoleſcunt, non jam Agni, ſed oves vocantur qua de cau-
ſa ergo Iſaias, Chriſtum jam adultum, Virum 33. annorum „ adhuc
agnum intitulat? Sicut Agnus Oo. Inſpiciamus agni qualitates; Candi-
dus eſt intus & foris: innocentiam ſignat; Agnus ducenn ſequitur,
obedientiam notat; Agnus percufſſus non recakitrat, læſus tacet, pa-
tientiam, & manſuetudinem indicat; de puero JESU teſtatur Evange-
liſta innocentiam: Profitiebat æctate, && Japientia, C& gatia apud Deum, C&
apud homines. Lucæ c. 2. Item & obedientiam: Beſtenlens cum oi; in
Nazareth, erat ſubditas eis. Summam pariter patientiam, & manſueru-

dinem: Reclinavit eum in præſepio, quia non erat eis locus in diverſorio.

Ii 3 Ca-

2 4 IN FESTO S. OOANNIS BAPTISTE.:
Capite eodem. Vir effectus, qualis eſt JEſus? talis, qualis puer parvulus;

innocentiſſimus: Quis ex vobis arguet me de peccato? Joan. S8. Obedientiſſi-

mus: Fadtus eſt obedieus usque ad mortem, mortem autem crucis. Paulus ad Phi-
lipp. 2. Patientiſſimus: Qui cum malediceretur, non maledicebat, cum pate-
retur, non comminabatur. I. Petri 2. Chriſtum ergo jam adultum licet, &
virum 33. annorum, tamen Agnum Iſaias vocat: ideò Agnum, ad indi-
candum: Bonus juvenis, bonus erit Vir; Agnus eſt Chriſtus, juvenis
& puer, innocens, obediens, patiens; talis eſt & vir, innocentiſſi-
mus, obedientisſimus, patientisſimus moritur, & exſpirat: audiamus
S. Leonem Serm. 7. de Epiph. Diſpoſitus dies JES US. ſub perſecutione in-
choavit, && ſub perſecutione finivit, neo puero tolerantia paſionis, neo paſſuro

defuit manſuetudo puerilis. Non fallit adagium, bonus puer, & juvenis,

optimus erit vir, ac ſenecio. Teſtem poſt Chriſtum produco 58. Joannem

Baptiſtam.
CONCEPTUS II.

S. Joannes Baptifta jam adultus factus; mittitur ab Herode Rege
in carcerem, & in vincula conjicitur. Joannes in vinculis. Matth. II.
In carcere ligatus quid agit Joannes? fors ſpeculatur, quomodo è vin-
culis ſe l'beret? unde Patronos evadendi conquirat? nihil ſimile: uni-
cè& occupatur, quomodo ſatis decenter, & reverenter Chriſtum hono-
rare valeat; hinc quod ipſe in perſona præſtare nequit, per legatos exe-
quitur, ſuos diſcipulos ablegat, honorent, venerentur Chriſtum: Om
audiiſſet Joannes in vinculis opera Chriſti, mittens duos ex diſcipulis ſuis. Eo-
dem: Unde in viro, & adulto, hic zelus divinus, ut poſtpoſita vita,
& commoditate propria, unice Joannes cultum, & honorem Chriſti

quærat, ac intendat? cauſa eſt: Joannes adhuc infans, in utero ma-

tris, Chriſtum honorare, colere ituduit; patet Lucæ cap. I. Exulta-
vit infans in utero meo: Joannes in utero matris ſuæ Eliſabethæ, ſentiens

præſentiam Chriſti JESU, exultavit; Jaltum edebat; inquit S. Baſilius

Orat. 38. qualis hic ſaltus fuerit, explico: Ariſtoteles docet: infantem
in utero matris hoc ſitu ſedere; faciem intrè, & matrem verſus; dor-
ſum verò extra, & verſus adſtantes vertendo: dum ergò præſentiam
JESU Joannes ſenſiſſet, exultavit, exiliit; vertit ſe in utero matris ſuæ,
faciem verſus ESUM, & Mariam vertendo, & inclinando, quaſi reve-
rentiam Mesſiæ faciens; adhuc in utero matris, infans, Chriſtum Joan-
nes coluit, & honoravit. Hanc pietatem, quam Joannes puerulus ex-

ercuit, devotionem, cultum, quem Chriſto Joannes adhuc infans detu-
lit, jam vir, & adultus, iterato repetit, ſtudet, & incumbit Chriſtum

Mesſiam, Dominum, & Salvatorem, honorare ac colere: Mittens duos-
Eſt hic Conceptus melliflui Ambroſii Hom. 1. in JIoannem: Mirari non
debemus,

—
Wenk,
iriman
Hnchoc
heaſer

41
lt: Con
ſtetb. u
nuln ſen,
U, Iul
lntſe
ut, ien
Mua
ilinnor
te, Kit
Ilumrens
Mbelem
IMenonum
Uins hbe
Is, Dern
none
liter W

ſe, al

Dr. R
n⸗
Nenn l
K n
Chnun!
rvel, nn
Anoelen

ite ſe:

Enn, wn
Is, Nr.
Nen, de

6
iz,
genno

Lennele

.

CONGCIO SECUNDA.

2
— — — =
uer rlle debemus, quòd ab Herode miſſas in carcerem Joannes, clauſus Chriſtum fuis diſe pu-
Obedientil lis intimaret, cum etiam clauſus in utero eundem Dominum geſtibus prædicarit.
Halluk Hinc hoc documentum ſtabilio: bonus puer optimus erit Vir, ac Senecio.
ehct, ng Hoc aſſerere voluit Anna, Mater Samuelis. S
Kid Annæ Angelus Domini, hoc felix, ac gaudioſum nuncium detu-
5 4

lit: Concipies, & paries filium, & erit NazJaræus, ab infantig, && ex matris

. 1 . . .
t, Innorent gtero. Judicum 13. Mulier læta accedit maritum fuum, narrat divi-

dirat: wdan

Nuſanig: nam repromiſfliegnem, quia Angelo teſte conceptura ſit, & paritura fili-
heſeutin um, qui N zaræus Domimi futurus ſit. Ex utero matris, ſed usque in diem
, mortis ſuz. Si ſacer textus, & verba Angeli ad Annam dicta, inſpician-
net, F ilel tur, invenitur Angelum ſolum dixiſſe: Concipies, & paries filium, &&& erit
luco dim Nazaræus DEl ab infantia, & ex utero matris ſuxg. Verba ſequentia, ſeq &&
in diem mortis ſuæ, Angelus non dicit, ſed mater adjecit. Quâ nunc veri-
tate, & infallibilitate, ſancta mulier dictis Angeli hæc addere potuit:
1 Herocel Nazaræus erit in diem mortis ſuæ. Nazaræum, id eſt, Sanctum DEI, Sa-
enlfe Murh muelem nafſciturum fore, Angelus promittit- ſed talem fore, & per-
ronocot manſurum, dum adoleverit, Angelus non affirmat: Samuel etiam ad-
Dl Enle ultus hberam habebit voluntatem, & arbitrium, Nazaræus, Dei fer-
1 Chritumne vus, permanere usque in diem mortis ſi non libuerit „ pPermanere coa-
er legtee us non eſt: quomodo ergo pia mater tam certò, infallibiliter, & ve-
d n raciter afferere potuit: Nazaræus erit ab infantia ſuu, && ex utero matris
Cril ſuæ, ſed in diem mortis ſuæ ? Notare libeat, quòd S. Chryſoſtomus in
n lib. I. Regum cap. I. obſervat: Nempè matrem Samuelis verbis his:
tl d Sed & in diem mortis ſué: tatim adnexiſſe ſequentia: Et ego commenda-
hanel bo eum Domino, ut ſerviat Domino cundtis diebus vitæ ſuk. Spopondit ma-
e⸗ ter ſe à puero Samuelem ad fervitium divinum inſtructurum, & aſfſue-
e (40. I. 1

1 facturum fore; ut opere adimplevit; vix enim pregredi incœperat Sa-
ſbeihe muel, jam mater ſua eum Ephot, veſte Levitica, induit, infantem adhuc
Samuelem, jam ad divinum obſequium, Heli Sacerdoti confſidit, ac tra-
didit: ſic à puero ad divinum obſequium inſtructum, edoctum Samue-
lem, non dubitat mater aſferere, quia fervus Dei, cultor divini Numi-

inquit 5
docet:
en Nenis⸗

n engd et nis, Nazaræus in diem mortis ſuæ permanebit. Non enim fallit; bonus Ju-
bne venis, bonus erit Vir. Probo ulterius-
ACco, An
. Crmkn R*M CON CEPTUS. IV.
i Salomon in magnificum templum, quod conſtruxerat, poſuit leo-
ndeiens nes, & leunculos, hac diverfitate; leones, five adultos, fecit ex ar-
nn G gento, leunculos, id eſt juvenes, ac parvulos leones, fecit ex zuro:
en itn Leunculos aureos pro qualitate menſutæ, pondus diſtribuit in leunculum, & leun.-
. Mn culum,

2 6ebs IN FESTO s. J0OANNIS BAPTIST.
culum, Fmiliter ES in leones argenteos diverſum argenti pondus deſignavit. JI. Pa-

ralipom. c. 28. Quid myſterii Jatet, quèd leunculos parvulos, & ju-
vwenes fecerit ex auro? doctiſſimus Fernandez vult: per leunculos in-

telligi teneram juventutem, per leones vero „adultos jam viros, & matu-

ram ætatem, & concludit: Mie aurum offert: qui aà puero Deo praæſtat ob-
Nequium in cap. 25. Geneſ. cap. 8. Aurum noſcimus nihil perdere de ſua

ſubſtantia, aurum ſeneſcat mille annos, manet incorruptum bonum,
nobile ac pretioaſum. Leunculos ergo, teneram juventutem figuran-
tes, fecit Salomon ex auro, indicans; allrea ſi juventus fuerit, ſi pro-
ba, caſta, timorata, innocens, talis aureus juvenis, in virum excre-
ſcens, nihil perdet de ſua wirtute, aureus vir, aureus ſenex, probus, in-
quam, pius, caſtus, timoratus morietur. Sic concludit citatus Author,
Aurea cenſetur virtus, guæ abinfantia ſuſcipitur. In opere veritatem conſpicia-
mus in Tobia, & Eleazaro.
CONCEPIUS V.
De Tobia inquit liber Tobiæ cap. 2. Non ſt contriſtatus contra Deum,
quod plaga cœcitatis evenerit ei, ged immobilis in DEI amore permanfit, agens
gratias omnibus diebus vita ſuc. Quid virum adeò conſtantem in Dei amo-
re, timoratum in mandatis DEl fecit? dicat cauſalem S. textus: Cum
ab infantia ſemper DElIM. timuerit, mandata ejus cuſtodierit. A pueritia

Tobias timuit Deum, à juventute fortem, & generoſum ſe exhibuit

Tobias in DEl ſervitio, DEUM timens, mandata DElI obſervans, per-
manet in canam ſenedtam. Non ergo fallit: bonus Juvenis optimus
Vir. Eleazarus 2. Machab. c. 6. ad Tribunal deducitur eique datur optio:
ut aut comedat carnes porcinas, aut morte crudeliſſima pereat; quid
Eleazarus? mortem crudeliſſimam mavult ſuſtinere „ quàm vel latum un-
guem à patriis legibus diſcedere: Reſhondit citò dicens, Pramitti ſe velle in
infernum. Ergo annorum ſenex jugulo præbet collum, ferro, & igni

venerandam canitiem, & frigidam ſenectam holocauſtum defert. UIͦn-

dè quæſo annoſo hoc wiro, tantus Spiritus ac zelus, ardor & obſervan-
tia in leges divinas? dicit Scriptura citato textu: Cogitare &pit ætatis ac

ſenectutis ſuæ canitiem, atque a puero optimæ converſationis altus. Notate:

Abuero optimæ converſationis attu: à puero generoſus, fortis animi, con-
ſtans in fide, & patriis legibus, talis etiam annorum ſenex comproba-

tur.
CONCEPTIUS VI.

Sæpius S. Angeli DEI, ut formoſi juvenes, teneræ ætatis adole-
ſcentes, apparuerunt; ita Tobiæ 5. ſcriptum legimus: Invenit Juve-
nem ſplendidum. Erat is S. Archangelus Raphaél. S. Marcus cap. 16.

narrat de devotis mulieribus ad ſepulchrum: Invenerunt Juvenem ſeden-
tem,
1

len,
cuN n
in don
Inolus
Ane n
en,
12, iI
Uher
Gll u,
Murt

—

cinn 1
1 r
ſeſcree

19

2 M CONCIO SECUNDA. 2 57

eſgnanit, —
Rlc tem, coopertum ſtola candida. Cur Angeli in forma juvenum apparent
lennel cum tamen ſex mille annis ſenes ſint? reſpondeo: Angeli ab initio ſta-
ircs, Ang tim boni, DEUMtimentes, DEUM colentes inventi ſunt ſex, mille, &
Den it amplius annis elapſis, adhuc boni, & optimi permanent, & continuant.
Petcee eng Hinc in juvenili ætate quaſi ſemper apparent Angeli, ad indicandum:
ruptun don Juvenis, qui bonus, angelicus fuerit, ab initio, à pueritia probatæ vi-
nilten fn tæ, mille annorum, nonniſi bonus, probatiſſimus actionum invenietur,

8 feit, iſt Eſt hæc mens Joſephi Manſi Tract 6. dil. I5. num. 15. .

in Nrun ent [Epilogs.] Hortor ergò omnes verbis Eccleſiaſt. 30. Filii tibi ſunt.

ne, Nobh erudi eos, & curva in pueritia. Bonus eni n Ki fueri mperionis ctatis, c erir G
t ciutis Alt⸗ Nequentis. Amen.
eutatencnſia —

IN FESTO S. IOANNIS.

Ne einnnit,1

D CONCIO T:EERIIA:
n 5 te . „„ .
,a Quis putas puer iſte erit. Lucæ cap. I. Textue-
u . — . *
ine Malus puer, & juvenis, peſſimus erit vir, ac ſe. Then-
rens eex.
e ue E Anct. Joannes Evangeliſta mirabilem viſionem ſe ha- Exordium.
cndne buiſſe narrat, Apoc. c. 6. Ecce equus pallidus, O£
“ , qui ſedebat ſuper eum, nomen ili Mors: Syrus legit:
1 ſen V, Ecce equus viridis, && qui ſedebat ſuper eum, nomen illi
mn etn Diabolus. Hai in cap. 6. Apocal. per hunc equum
dr in⸗ viridem, intelligit floridam juventutem, vireſcentem pueri-
“ tiam. Per colorem viridem adoleſcentia denotatur; hanc Diabo-
ren N lus, hoſtis humani generis, omnibus viribus adlaborat; in ma-
eni,s lum, in pravas actiones, in peſſimas conſuetudines, introdu-
a cere, quaſi certus; ſi homo à pueritia ſeſe immergat vitiis,
lener an iisdem vitiis in canam ſenectutem ſit laboraturus. Ita ſacer Textus Sa⸗

textus: Adoleſcens juxta viam ſuam, etiam cum ſenuerit, non re- crzx Scri-
cedet ab ea. Prov. 22. Clariſſimè Job. c. 20. Oa es implebun- Pturz.

nene in tuir vitiis adoleſcentiæ eius, & cum eo in pulvere dormient. Huc fa-
8: lunt, cinunt adagia: Urit maturè, quòd vult urtica manere; Quod no-
Marls va teſta capit, inveterato ſapit; Curvum ſe præbet, quod in uncum patros
4 Jnmm, creſcere debet: Aſſerunt hoc ipſum S. Patres: Qui à primæva atfeis
4 Feſtivale. Kk gtate

258 IN FESTO S. IOANNIS BAPTISTE,
ætate Sathanæ eſt factus maneipium, non valet effugere, niſi à valen-

Simon à tiori potentia liber fattus ſit, ſcribit Simon à Caſſia in c. 9. Mar-
Caſſia. ci. Dißfculter eraditur quod rudes animi inbiberunt, habet S. Hie-

S. Hierony

mus, TOnymus. Pravitatum conſuetudines ad mortem perdurant; tenent

pravæ conſuetudines, quem ſemel cœperint, atque quotidiè duriores
exiſtunt, && ovz cum peccatoris vita, finiuntur, docet S. Gre-
3. Grege- gorius: Rarò videmus quem benè mori, qui male vixerit, fallitar
us. doleſcens, qui ætatis ſuæ ſlori confiſus, Jequitur peccandi licentiam.
Hugo Car-Hugo Cardin. in Pſ. 89, Sicut fruttus non invenitur in arbore, in

din. qua ſlos prius non apparuit, fic in ſenettute honorem legitimum conſe.

qui non poterit, qui in adoleſcentia diſciplinæ alicujus exercitatione
S. Cypria- on laboravit, docet S. Cyprianus de 12. Abuſ. Imploratâ S. Spi-
nus. rits gratia, deſuper Conceptus dabo.

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Gratulabundi deferunt Apoſtolo Salvatori noftro:
Etiam Dæmonia ſubjiciuntur nobis; accidit nunc quendam Parentum fili.-
um ſuum à Dæmonio obſeſſum S. Apoſtol's attuliſſe, ſupplici hâc adje-

Sa, ab iniquo hoſpite liberare dignarentur; omnem diligentiam, vim
& conatum adhibent, dilecti diſcipuli, aſt fruſtrà laborant, Dæmoni-
um abigere, ex obſeſſo ejicere nequeunt, unde triſtis Pater Magiſtrum
Chriſtum ipſemet accedit, irritum conatum narrat : Diwæi diſcipulis tuis
ut ejicerent, && uon potuerunt. Marci c. 9. Dicit ſacer textus Matth. I0.
Convocatis duodecim Diſcipulis ſuis, dedit eis poteſtatem Spirituum immundo-

rum, ut ejicerent eos. Quomodo ergo hoc Dæmonium ejicere non va-

luerunt; obſtaculum, impedimentum, impofſibilitatem intelligere licet
ex verbis Chriſti interrogantis: Quantum temporis ſt, ex quo ei hoc ac-

cidit? & ille ait: ab infantia, & frequenter eum in ignem, & inaquammi-
ſit, ut eum perderet. Ab infantia, à primis annis, & à pueritia hic filius
obſeſſus erat; & hoc erat obſtaculum, & impedimentum, quo minus

hic filius obſeſſus, gratia ordinaria, ſed gratia extraordinaria, per ipſam
Dei omnipotentiam curari potuerit. Dæmonium ſunt pravæ conſue-
tudines, peccaminoſi, ac peſſimi mores, ab infantia, à puero, tener
ætate ſi talibus immerſus, & imbutus fuerit, viã ordinariaâ vix, ac diffi-
culter, ab his male affuetis curabitur ; per potentiam divinam ſolum
corrigibilis videtur. Malitiam, ac ſcelera, quæ puer didicit, vir ac ſe-
nex practicabit. Huc faciunt verba Simonis à Caſſia in cap. 9. Marci:
ui à primæva ztate Sathanæ fadtus eſt mancipium, non valet eßugere niſi à
valentiori potentia liber factus fit. .

CON.

S
,in
iri
Vm
Ee
ſenmn
Gadk
ig
Si
Ulmo⸗
ben un
M.o
e/⸗
ulun
, re
uinse
UCoria
tpre⸗
18hve
rr hoe
ehudit
ſoltoma
Ganl
etkan,
cherlas!
smorbe
Ps,in⸗
Petet, de
Ulns vit:
ents.

I
lulmn.
b, coll
terd in
Put cum⸗
VR N

i 4

—
e, niſara
Nin e g. Mr
1 hubetd
Idlnant, ien
guotidie Aier
docet
Vixeritt, A
ccEndi rrtiir
ttar it l
4 gkinung
Cigs ertnitti
Implondid

Salvatoi ack
m Paentun!
ſupplici hiet
Cligentiam,
orant, Den
Dater Migk
Diri dſine
teytus M
Vykum inn
m ejceeimt
enn inelee
ir i

poerti en.

entuin,
lnnria, E
t ulſe
un
mn (irimn “
ideit,in
n , N

lr glen

CoNcIo TERTIAYI. 22
CONCEPIUS II.

Stupendum eſt, quantis favoribus divina bonitas, populum Judæo-
rum, in itinere ad terram promiſſam, ac electam, dignata ſit. Regius Pſal-

miſta in compendio enarrat Pſalmo 102. Eduxit eos cum argento & auro,

& non erat in tribubus eorum infirmus, expandit nubem in protettionem eorum,

9 ignem, ut luceret eis per noltem. Petierunt, & venit coturnix; & pane cœli

ſaturavit eos; dirupit petram, & fuxerunt aquæ, abierunt in ſicco fiumina oc.
duxit populum ſuum in exultatione, & elettos ſuos in lætitia, & Adedit illis re-
giones gentium, & labores populorum poſſederunt. Mediis his in felicitatibus,
in Ægyptum reverti cogitant filii Iſrael: Revertamur in Ztgyptum. Sua-
viſſimo pane, cœleſti Mannâ nutriti, allii, & cepæ, ac porri appetitum ha-
bent, veniunt nobis in mentem cucumeres, & pepones, aliia, G& cepe, & porri.
Num. c. II. Mannæ erat cibus ſuaviſſimus, ac dulcisſimus, allium, & ce-
pæ, & perri, herbæ ſunt fœtidæ, ac inſipidæ, naturæ reſiſtentes, & tamen
Judaicus populus, ſuavi pane, & edulio coœleſti, cum coturnicibus nutri-
tus, præ his exquiſitis dapibus, has fœtidas herbas appetit ac deſiderat; quæ
hujus appetitůs cauſa? cauſam eſſe advertit S. Chryſoſtomus hom. 7. in I.
ad Corinth. Quia Judæi in EÆgypto nati, educati, hinc Ægyptum appe-
tunt præ patria, & terra illa electa, cucumeribus, peponibus, cepis & por-

ris à puero, ab infantiâ nutriti ſunt, hinc licet ſapidiſſimo Manna refeéti,

præ hoc foœtentes herbas deſiderant. Ita ſubſcribit Hugo Cardin. Judei

repudiabant Manna dulciſſimum, quia nutriti erant de alliis Egypti. Et S. Chry-
ſoſtomus modò citatus habet: Judæi cum Manna haberent, allium quærebant,

E& oum libertate fruerentur, recordabantur ſervitutis, E& Zg)ptum ſæpenumero ex-
petebant, propter conſuetudinem, adeò violenta res G&c. Foœtidas, & naturæ

Adverſas illas herbas, allium, cepas & porrum, meritò ſœtidis vitiis, ac ma-

lis moribus conſuetudinibusque comparavero; ſi his fœtidis, iniquis her-
bis, à puero quis innutritus fuerit, auſim dicere, ſua vita, etiam ſenex ap-

petet, deſiderabit, edet, guſtabit. Communiter enim malus puer, pesſi-

mus vir ac ſenex. Qualis fuerit homo ſuperioris ætatis, talis erit & ſe-

quentis.
CONCEPTUS III.
Iſaias cap. 9. inquit: Et non erit «g)pto opus, quòd faciat caput
caudam. Mirabilis locutio: caput cum cauda connecétit, caput cum col-
lo, collum cum corpore, & ſic deſcendendo unum membrum cum al-
tero in corpore humano connexum videmus, non verò immediatè ca-
put cum cauda connexum conſpicimus: quid ergo myſterii detegere
vult Propheta, quod immediaté caput cum cauda connectat? Et nox
erit E.9)to opus, quèòd faciat caput & caudam. Explico myſterium latens:
Kk 2 Caput

260 IN EESTO S. OANNIS BAPTISTE,

Caput eſt corporis initium, ac principium, cauda verò, eſt finis; caput er-
30 cum cauda initium, cum fine connectit Propheta, indicaturus; quale
initium, principium vitz hominis fuerit, talis erit & finis, & exitus. Inmi-
tium, principium vitæz humanæ eſt pueritia, ætas prima, finis & exitus eſt
cana ſenectus: Initium, caput pueritia ſi fuerit corrupta, & perverſa, talis
erit & cauda, finis, ſenectusque. Audiatur S. Cyrillus in cap. 19. Iſaiæ:
VWee enim egregia œpta juveniliter aggredientur, hoc enim eſt principium & caput;
nec in optatiſſimum finem occurrent, quæ geruntur, haæc enim eſt cauda && fnis.
Malus puer, peſſimus vir.

CONCEPTUS IV.

Hoc indicare voluit Iſaias cap. 56. Puer centum annorum morietur. Si
centum annorum, quomodo adhuc puer? Reſpondet S Gregorius lib. 17.
Moral. cap. 4. Quia diu quidem vixit, ſed ætatis ſuæ tempora vanitate conſuns-
pſit, puer eſt, quia adhuc mente parvulus eſt, ſerviens vitiis, ſequens paſſiones ſuaz.
Et Philo lib. de Abraham habet: Eos, qui longam ætatem ſine probitate vi-
xerunt, longævos pueros dici convenit, ut qui nunquam diſeiplinas attigerunt ca-
nicie dignas. Optimè Favorinus de ſenectute ex mente Pythagoræ & Pla-
tonis: Senectutem non eſſe juxta finem vitæ, quam juxæta principium bene beate-
que vivendi. Et Seneca epiſt. 2. habet: Eadem volumus ſenes, quæ volui-
mus puéri. Puer ergò malus, centum annorum ſenex, talis morietur.
Oſa ejus ivplebuntur vitiis adoleſcentiæ ejus, & cum eo in pulvere dormient.

Job. 20.
CONCEPTUS V.
De filiis Heli jam viris adultis narrat ſacer textus I. Regum cap. 2.
quod res peſſimas agerent, in ſpecie: Detrabebant homines à Sacrißcio Do-
mini, dormiebant cum mulieribus, quæ obſervabant ad oſtium tabernaculi. Cau-
ſalem tantæ malitiæ indicat Sacra Scriptura capite citato: Erat ergo pecca-
tum puerorum grande nimis coram Domino. Filii Heli, ut pueri, jam pes-
ſimi erant, tales ſunt, & permanent facti viri, & adulti; optimè Seneca:
Eadem volumus ſenes, quæ Volumus pueri. Nefanda refert facta ſacer Codex
de Rege Manaſſe 3. Regum 33. Fecit autem malum coram Doômino juxta abo-
minationes gentium, quas ſubvertit Dominus coram filiis Iſraël, inſtauravit ex-
celſa, quæ Dnolifus Juerat Ezecbias, Patér ejus, conſtruxitque aras Baaluim, G

fecit lucos, adoravit omnem malitiam cœli, & coluit eam, 6go. Obſervabat ſomnia,
ſectabatur auguria, maleficis artibus inſerviebat, habebat Necum WMagos, & Incan-
tatores, multaque mala operatus coram Domino, ut irritaret eun. Omnium
horum malorum radicem indicat Scriptura, peſſimam fuiſſe Manaſſis pue-
ritiam, & juventutem: Duodecim erat annorum Manuſſes, cum regnare cœ-
Piſſet, & quinquaginta annis regnavit. Pernitioſa pueritia, peſſimorum viro-
rum nidus eſt.

[Epilo-

eſ, vel
ulet
ilunt
ſis ron
Certicen
Eun
E iltn

N

Vae
Muuig.
i iut,
1 Un
Minig
(ninh.
5Nhort
hung,

–
ls; Cadott

cnuns; H

ering. H
inis 8 epſut
Aertelt⸗
In 40. 19. lu
