patus, Jacob nonniſi paſtoritium numerabat famulitium; in tam manife-
ſto periculo pius Jacob ad preces confugit, auxilium & cœlo flagitat; ad-

eſt precanti divinis genius, opem promittit: &t contra Deum fortis fugeis

quantò magis contra homines prævalebis, CS&ρ. & benedixit ei in eogdem loco. Geneſ.
cap. 32. in ſignum: Zetigit nervum femoris ejus, S ſtatim emarcuit. Deſu-
per quis non miretur: Angelus promittens lacob opem divinam præſti-=
turum, Jacobum claudum facit? ſi claudus fuiſſet jacob, ſperabam quia
Angelus eum rectum, ac validum efficeret, ſic enim aptior foret Jacob ad
pugnam, & reſiſtendum, vel in caſum ad fugiendum: claudus Jacob cer-
t& ineptus ad fugam, invalidus ad pugnam factus eſt: Quomodo ergèò
verificabuntur verba, & promiſſa Angeli: Si contra Deum fortis fuiſti, quan-
t magis contra bomines prævalebis. Libeat advertere: Jacob claudus effe-
ctus in majori periculo, in majori neceſſitate conſtrictus erat: promit-
tens Deus juvare Jacob contra Eſau; eò devenire permittit. Ut agno-
ſcamus, tunc vel maximè Deumbenedicere, adjuvare, patrocinari, quan-
do res noſtræ ad ultimum ſunt redactæ; quandèò humanitus eſt deſpera-
tum; tum divinum quàm celerrimè, & clementiſſimè refloreſcit auxili-
um: ita vult gloſſa: Claudus effettus eſt, ne fortis timeat fratrem, quia habet
banc conſuetudinem Deus, ut ſuccurrat in caſibus deſperatis.
CONCEPTUS IV.
Daniel Propheta 6. diebus incibatus inter Leones ſedet famelicus:
Miſerunt eum in lacum Leonum, && erat ibi diebus ſev. Danielis cap. 14. Se-
ptimo primum die miſit Deus per Habacuc Danieli cibum: Cur demum
ſexto, vel ſeptimo die pavit famelicum? Et cur non ſuccurrit tertia vel
quarta

Cr
(bo
In
eti
ſepr
he
ſb

I

Gen
iſte
C
li
ll
in
MW
Cn

liel

ine
Ert⸗
doe
ten
cen

C

gerir
Co
Mop
Etre
tenp
Ular
e
rede

—
1, N
fiee.
e he⸗
Ltune
m..
„(e
Nede.
nano-
inpreſi
de
igener

ntsſt.
manle.
tatz E
6 füal

Gened

Delſt
n elt⸗
An gti

cob

cob cer⸗.
lo ergd
1, Iunr.
us elte⸗
Prom⸗
t agno⸗
,,gvan⸗
elbern⸗
t auli⸗
linlale

elicus:

14. E⸗
demumn
ttin e
atta

CONCIO SECUNDA.

quarta ſtatim die? ex Philoſophia Valleſii diſco : Sex diebus ſine omni
cibo & potu vivere, hominem in ſummum vitæ periculum exponi;
uti Rex ipſe impaſtum ſex diebus Danielem quaſi jam mortuum lugebat:
Scriptura teſte: Venit ergo Rex die ſeptimo, ut lugeret Daniel. Sexto, vel
ſeptimo ergo die, die inquam extremo, & fatali, & jamjam de vita de-
ſperato, cibo Danieli Deus ſuccurrit; agnoſcamus; in neceſſitate, in ca-
ſibus deſperatis vel maximè Deum adjuvare, & ſuccurrere.
CONCEPTUS V.
Mitiſſimus ESUS miraculosè ſuccurrit diſcipulis navigantibus, dum
maris procellas imperio ſuo ſedat, & tranquillat. Imperavit ventis & mari,
facta eſt tranquillitas magna. Matth. cap. 8. Petro ſuper maris undas gra-
dienti adeſt inſperatò Chriſtus, & amicabilem porrigit dexteram. Jeſus
extendens manum apprebendit eum: Matth. cap. 14. Quæritis in quali ſtatu
conſtituti fuerint Apoſtoli in navicula congregati: dum Chriſti impe-
rium, in ventos, & undas experti ſunt: Item qualiter ſe Petrus habuerit,
dum dextera Chriſti mulcetur? Reſpondeo quæſtioni: Apoſtoli in navi,
in extremis vitæ periculis verſabantur: Et ecce motus magnus fadtus eſt in
mari: ita ut navicula operiretur fludtibus, &c. Domine ſalva nos, perimus. Tunc
ſurgens imperavit ventis & mari &c. natare libeat, Zunc, in extremis pe-
riculis, tunc, quando res cum homine eſt ad ultimum redacta; tunc, quan-
do impetuoſi fluctus tentationum, perſecutionum, tribulationum & mi-
ſeriarum hominem quaſi operire videntur, tunc vel maximè Deus impe-
rat, ſuccurrit, adjuvat, tranquillum facit. Petrus ſuper undas gradiens
in extrema neceſſitate poſitus erat: cum cœbiſſet mergi &o&c. continuò Jeſus ex-
tendens manum apprebendit eum. Iterum notare libeat verbum continuò,
quod idem eſt ac ſtatim, celeriter, ſine morã interpoſitàâ; diſcamus iterum:
tempore extremæ neceſſitatis & periculi, continuòè & Deum auxiliatri-
cem extendere manum; opem ferre, quod Chriſtus indicavit in Cana
Galilæa. .
CONCEPTUS VI.
Patrocinanti almæ Virgini: Vinum non habent: Joan. cap. 2. reſpon-
det inclytus Mariæ filius: Quid mihi & tibi mulier? nondum venit hora mea.
Quomoôdo? an non omnis hora & tempus intua eſtpoteſtate? quæ ergò
propriè hora Dei eſt? reſpondet Garſias in Evangel. diſt. 132. eſt hora
extremæ neceſſitatis, ſummi periculi & indigentiæ; hora neceſſitatis,
tempus eſt divino auxilio, & ſuccurſui convenientiſſimum; dum ex-
ulat humanum auxilium, in promptu eſt divinum adjutorium. Ha-
ber ant conſuetudinem Deus, ut ſuccurrat, quando res eſt ad ultimum
redacta.

Feſtivale. H I[Epi-

“ PRO FESTO S. STEPHANI,

[Epilogms.] Hortor ergo cum S. Joanne quemvis Chriſfianum: Cha-
riſſimi, ſi cor noſtrum non reprehenderit nos, fiduciam habeamus dd Deum, 6 quid-
quid petierimus, accipiemus: cap. y. teſtante, & ſubſcribente Pſalmiſta Ke-
gio: Ciamaverunt juſti, & Dominus exaudivit eos, & de omnibus tribulationibus
corum liberavit eos. Pſalmo 33. Amen.

PRGO FESTO S &T EPHANI.
CONCIO TERTIA.

rem. Pideo cœlos apertos, & Eſumſtantem, Acto-

rrum cap. 7.
rhem:. Quos DElS aſperius tractat, ſubſequente gra-
tia remunerat. .R
WLinius de Trajano Imperatore ſcribit: quod hujus

R Imperatoris ſeverior vultus, verba aſperiora, imo
S AQ planè verbera, prognoſticum, & indicium erant fu-
E turi beneficii, & gratiæ; unde famulantes, Trajani
vultum aſperum, verba rauca exoptabant, quaſi jam
certi de gratia ſubſequente: Ita cum Deo ſe res habet; quos ri-=

gidius tractat, lenius habebit impoſterum; aſper ſubmittit mi-

Iſaiæ 46. tiora: Audiamus deſuper Scripturam: Iſa. 46. inquit Deus: Pro-

Scripturæ— pe feci juſtitiam meam, non elongabitur, & ſalus mea non morabitur.
Texim Deus cum iratus fueris, miſericordiæ recordaberis. Pſ. 59. Quos amo;
arguo, inquit E.terna Veritas Apocal. cap. 3. & Prov. cap. 3. Quem

Srriptores diligit Dominus, corripit. Audiantur Scriptores: Prudentis or-

reptio, legitima amoris progenies eſt: Ulceri medicamentum adbibere,
præcipitio obſtaculum correptionis opponere, ejus eſt, qui lenevolè odit,
Naxera. & amanter affigit. Scribit Emanuel de Naxera Gommentario in
Judices cap. 15. n. I. S. 5. Verba ſeveritate plena, & quæ minacem ju-
ſtitiam præſagiunt, præambula ſunt clementiæ ſigna; quæ vindicis iræ
inſtrumenta putantur, profufionis clementiæ ogheta Junt. Ita elegan-
De Tadilla, ter Ildephonſus de Padilla Annot. in Habacuc. cap. 3. num. 2.
diſc. 12. Perverſitas quam putazs, ratio eſt, quod ſævitiam exiſtimas,
T ertullia- gratiq eſt. Ita Tertullianus in ſcorp. cap. 4. Durè objurgat Domi-
n. nug, 4105 er e ſcias correptionem Domini, ſignum eſſe
appropinquantis gratia, Oleaſter. in cap. 3. onæ. Divina im-
Oleaſter. 10 rata deſuper Conceptus dabo. P. 3. J Dvin ope im
CON-

Gur
Cent
leit

Ut
iin
Mn
tun
lir
Lon
lme
in!
loſa
jetnn

uie

(he.
guig.
Re.
Mibe

—

,
Go.
gra⸗

A huju
3, imne
rantku.
Trajni
aſiſaan
vos I⸗
lttit ni⸗
5 -
abitut.
P amno;
tis Col-
Pbibere,
Aio in
len ir⸗
lcis e
elegen⸗
numn.2
Domi.
un iſ.
e U⸗

N.

.

CoONCIO TERTIA. „

CONCEPTUS I.
[Confirmatio] Geneſis cap. 42. 43. & 44. Joſeph Prorex .gypti ad
fratres ſuos, quaſi ad alienos, durius loquebatur: Exorta magna fame, miſit Ja-
cob filios ſuos in Egyptum frumentum coëmere: primo intuitu agnovit
Joſeph, hos viros eſſe fratres ſuos; & commota ſunt viſcera Joſeph ſuper
fratres, ut eis benefaceret: priusquam autem benefeciſſet, & eos gratiis
affeciſſet, duriſſimè habuit tam verbo, quàm opere, & in re, eos vexando,
& mortificando. Audiamus verba aſpera, dura, & ignominioſa: Exrplo-
ratores eſtis: ut videatis infirmiora terræ veniſtis, &o. Eritis in vinculis donec pro-
bentur quæ dixiſtis, utrum vera, an falſa ſint: Geneſ. 42. Verbis his duriſſimis
ſubſecuta eſt incarceratio. Tradidit ergo ilos cuſtodiæ tribus diebus. Abeun-
tibus fratribus, & & cuſtodia, ac carcere dimiſſis, ultrò vexat, & mortificat
illos oſeph: pecuniam pro frumento, & ſciphum, ex quo Joſeph bibere
c hlueverat, ſaccis illorum clam imponi demandat; ac ut fures, & ne-
quam in itinere eos detineri, ac reduci facit. Hisque mortificationibus,
vexationibus, amaras ex oculis ſuorum fratrum elicuit lachrymas; con-
triſtavit cor, & mentes eorum. Cur quæſo adeò exercet, vexat, morti-
ficat fratres ſuos Joſephus? benefacere intendit, præmittit ergo tenta-
tiones, & mortificationes; exhilarare cupit eos, præmittit anxietates,
triſtitias; ad ita tribulatos, mortificatos durè, & aſperè habitos, tandem
inquit: Ego ſum Joſeph frater veſter, Gc. venite ad me, & ego dabo vobis omnia
bona Eg)pti, ut comedatis medullam terræ, Geneſ. 45. uti Joſeph cum fra-
tribus ſuis fecit; ſic DEUS facit nobiscum hominibus: Verba amara,
dura, & aſpera quandoque eructat, ſeveritatem demonſtrat, & munifi-
centiam profuſiorem præſtat, triſtia lætis compenſat. Amara dulcibus
lenit; tangit adverſis, & proſperis ſubitè demulcet: Videamus hoc

in Agar.
CONCEPTUS II.
Fugerat à Dominà ſuàâ Sara, petulans ancilla Agar: proficiſcenti ob-
viat Angelus Domini, & Agar imperat: Revertere ad Dominam tuam, && bu-
miliare ſub manu illius: Geneſ. cap. 16. protervæ, ſuperbæ, ac inſultanti fœ-
minæ Agar, vix aliquid magis odioſum, contrarium, ac ſibi minus placi-
tum, dici potuit; quam: Revertere ad Dominam tuam, & bumiliare ſub manu
illius. Nullus dubito, Agar reverti ad Dominam, ſervitutem maximam,
& onus importabile exiſtimaverit, hinc triſtis, ac dolens, in lachrymas &
lamenta erupuerit. Quid Angelus ad tam triſtem ac conſternatam? ſo-
cius læta, ac jucunda, placita, & proſpera intimat: Multiplicans multiplica-
bo ſemen tuum, & non numeralitur præ multitudine. Eleganter deſuper 8. Ca-
jetanus: Hoc enim offcium DEl eſt, & in perſona DEI Angelus dixit: Adjunxit
iquidem triſtibus læta, adjunxit concupita, multiplicabo ſemen tuum. Adverſa

ſunt: infirmitas, perſecutio, &c. humiliare, patere, mi Chriſtiane, ſe=
H 2 quen-

.

60 PRO FESTO S. STEPHANI,

quentur à miſericordiſſima manu DEl tandem meliora, proſpera, & conſo-
latoria. Figuram habemus Iſaiæ cap. 10. -

CONCEPTUS III.
Hic comminatur DEUS judæis iratum Væ: Væ Aſur Virga furoris mei!
per Aſſur figurabatur Rex Aſſyriorum, qui venit armatà manu, Judæos &
deliciis patriæ, in ſervitutem duriſſimam, & captivitatem Babyloniæ trans-

vexit. Vix hæc comminatoria protulit Propheia, iteratò demandatur à be-

nigniſſimo DEO, nunciet Jjudæis: Egredietur Virga de radice Jeſſe, && flos de
radice ejus aſcendet. Iſaiæ cap. II. Per Virgam Jeſſe expoſitores Beatiſimam
Virginem MARIAM, per florem, filium DEf unigenitum FSUM CHRI-

STUM intelligunt: Quid eſt Virga Jeſe MARIA, niſi oommunis omnium crea-

turarum Mater Miſericordiæg. Quid eſt foos hujus Virginis CHRISTIIS JTESlIS,
niſi fons omnis gratiæ? Furori itæ indignationi, ſeveritati eptimus DEUS
immediatè ſubjungit Miſericordiam, & gratiam. Diſcamus hinc,
hortatur concinnè doctiſſimus de Padilla ſuperius citatus: Dei verba
minas ſpirantia & quæ ſeveritatem erultant, Propheta ſunt pietatis, & qu0
plus ira inardeſcit, eò magis redundat clementia. Teitis ſit mulier Cananæa

Matth. cap. I5.
CONCEPTUS IV.

Inſtanter ſalutem filiæ à Dæmone vexatæ, poſtulabat mulier illa Ca-
nanæa, quam Chriſtus acerbè excipit, & virulentis verbis repellit: Non eſt
bonum ſumere panem filiorum, & mittere canibus. Quid ad hæc mulier, an
fors confuſa recedit? minimè, conſolata, confiſa perſiſtit: Etiam Domine:
inquiens, etiam: bonæ ſpei, impetrationis, acquiſitionis, remunerationis
conſequentia eſt, ut ſcribit Sanctus Chryſologus Serm. 53. ſperat ergo
mulier, ſe, quod petit, accepturam, unde quæſo concludit hæc mulier, ſe,
quod petit, impetraturam gratia donaturam fore? etiam Domine, &c. Baſi-
lius de Seleucia Orat. 20. in perſona Cananeæ reſpondet: contumeliam,
teneo curationis pignus. Aſperè me tractat Chriſtus, ergo dignabitur cu-
rare filiam meam, durè me habet, ergo exaudiet, ergo medebitur Deus,
optima in ſchola Chriſtiana eſt conſequentia; placet deſuper exemplaria

intueri.
CONCEPTUS V.
Durè habuit Deus Jobum: permittendo fieri mendicabulum in fime-
to, teſta ſaniem radebat, Jedens in ſterquilino. Job. cap. 2. Aſperè tractavit
Deus Tobiam cœcitate percutiendo: Ex nido hirundinum dormienti ilji ca-
lida ſtercora inciderunt ſuper oculos ejus fieretque cœc-us. Tobix 2. Rigidè tracta-
vit Deus Suſannam, permittendo, ut adultera ad rogum

ceretur. Condemnaverunt eam ad mortem. Danielis cap. 13. Chriſtus in no-

va Lege torvo vultu increpat Petrum: yade poſt me batbanaz, ſcandalum es

mihi.
,

cremanda dedu-

iit
St
Niti
Inn
kere
linn

non
4
I
f

ſ
M

Exi,

—

meil
08 8
rans.
be.
los .
mam
HRI-
cren.
W
DE
hine,
vee
G

Anan.

la Ca.
Non
ner, 1
Domne:
etations
Nat elgo⸗
lier . 1
e. Nil
Melon,
tur co⸗

t Dao

mmpli.

n ſme

Clavit
IMi .
trach⸗

dedu.

in 1o⸗
Nn
ſtibi⸗

lo.

CoNCLO TERTIAA. gr

mihi. Matth. cap. 16. Iratè objicit diſcipulis euntibus in Emaus: O ſKalti
&tardi corde. Lucæ 24. His duris, arduis, aſperis, ſubmiſit Deus blanda
mitia, ſuavia Jobum mendicum fecit duplo ditiorem: Addidit Dominus
omnia, quæcunqué fuerant Job, duplicia. Job. 42. Tobiam cœcum, fecit vi-
dere filium amantiſfſimum, ac feliciſſimum. Ecce ego video filiun meum 70.-
biam: cap. 9. Suſannam reſtituit in integrum. Salvatus eſt ſanguis innoxius
non eſt inventa in ea res turpis. cap. 13. In Proximo dignus fit Petrus in car

ne mortali videre clarificatum Dei filium. Carificatus eſt qante eos. Matth

cap. I7. IIluminatiſſimi, & in charitate flagrantiſſimi facti ſunt diſcipuli
illi. Aperti ſunt Oculi eorum, & cognoverunt eum. Nonne cor noſtrum ardens
erat in nobis, &. Sic ludit æterna bonitas cum filiis hominum; aſperis
ſubmittit blanda, duris delicata; noverat hoc eximiè pientiſſima Virgo

Mater.
CONCEPTUS VI.
Pientiſſima Virgo MARIA in nuptiis Canæ in Galilæa advertens pe-
nuriam Vini; ſuaviſſimè interpellat ſuum dileétum filium ; Vinum non ha-

bent: Joan. cap. 2. an fors filius gratioſo vultu, blando ſermone annuit?

aſperè reſpondet: Quid mibi & tibi mulier? plus denegat, quàm annuit? &
tamen Virgo Deipara, quaſi jam certa de gratia impetrata, mandat famulan-
tibus domũs: Dicit miniſtris, quodcunc, dixerit vobie, facite: Confidit indubia
de miraculo: Unde confidit? audivit pia Mater verbum illud aſperum, Mu-
lier; exinde concludit, faciet, annuet, dignabitur.
[Epilogus.] DEI enim inſuavia verba, miſerentis portant Myſteri-
um; præſens verborum acerbitas, Propheta eſt ſubſequendæ pietatis; nam
ſupplicia ſemper clementiã compenſat; & reciprocat cum juſtitiã miſericor-
diam. Amen.

PRO FESTO S. JOANNIS
EVANGELIST,

CONCIO PRIMA.

Exiit ſermo iſte inter fratres, quod diſeipulus 1ens.

ille non moritur. Joan. cap. 21.

Virginitas, & Caſtitas, eſt immortalis. Virgines Them⸗
non moriuntur.

H 3 Vovam

PRO FESTO S TOANNIS EFVANGELISTE,

an vit geneſim puritas efformat, O& infœcunda
E ad prolem caſtitas, ad vitam generandam fœc-un-
K diima eſt. Supra mortem ſe erigit pudicitia, G
immortalis à funere evadit: perorat de Padilla
E annot. II. in Habacuc cap. 3. V. 15. diſc. 6.
NvVirgo Joannes Evangeliſta fuit: teſte S. Tho-
Ama, qui in cap. r3. JOannis ſcribit: Mundi-
tiam à puero habuit; & Eccleſia ſubnectit: Ougo eſt electus à Deo:
& Virginem Virgo commendavit. Audiamus de Virginitate S. Jo-
annis Lvangeliſtæ diſſerentem S. Damaſcenum Serm. I. de S. Joan-
ne: Beatus Joannes tantèò reliquas Virgines ſuperat, quantò Virginitati
beatæ Mariæ per ſedulitatis, ac perpetuæ cuſtodiæ meritum appropinquet,
à qua ſola videlicet præceditur; ita ut ſicut veneranda Matris Domini
virginitas, beati Joannis ? irginitatem excedit; ſic ipſe pro glorioſo ejus
contubernio cœteras à mundi primordio Virgines antecellit. Noſcen-
tes ergo cœteri Apoſtoli Joannem caſtiſſimam eſſe virginem, in-
. ferunt: Diſeipulus ille non moritur: immortalis enim eſt Virgini-
Seriptura. tas: Audiamus deſuper DEl Verbum: Felix eſt ſterilis, & incoin-
quinata, &&c. habebit fruttum in reipettione animarum ſanttarum. Ita
Salomon Sapientiæ cap. 3. & cap. 4. O quam pulchra eſt caſta gene-
ratio, &c. immortalis eſt enim memoria illius. Angelus Joanni pro-
fitetur: Apocal. cap. .4. Hi ſunt, qui cum mulieribus non ſunt coin-
quinati, Virgines enim ſunt, hi ſequuntur Agnum quocunque ierit. Qui
jJeminant in ſpiritu, de ſpiritu && metent vitam æternam, ad Galatas
Patres. Ccap. 6. Audiantur & Patres: Virginitas corona et, quæ nunquam
8. Aulana. marceſcit, mortem deſtruens, poſidens verò immortalitatem, S. Athana-
us. ſius lib. de Virg. Vivendi ſibi uſum quæſivit à œlo, quæ oponſum ſibi in
cœlo invenit. Hæc nubes, aëra, Angelos, ſideraque transgrediens, Ver-
bum Dei in ipſo ſinu Patris invenit, & toto hauſit pectore, ita eleganter
8. Ambro- de Virginitatis laurea perorat S. Ambroſius lib. I. de Virg. Sola et
ſus. caſtitas, quæ in hoc mortalitatis loco, & tempore, ſtatum quendam im-
mortalis gloriæ repræſentat. Sola inter nuptiarum ſolemnia morem
beatæ illius vendicat regionis, in qua nec nubent, neque nubentur, præ-
bens quodammodo in terris, cœleſtis illius converſationis experientiam,
8., Bernar- ita mellifluè S. Bernardus epiſt. 42. Nulla virtute tam propriè car-
dus. mnales homines Spiritualibus Angelis imitatione converſationis æquantur,
Redn merito, & gratid caſtitatz; per quam adbuc in terra degentes ha-
vent, ſecundum Apoſtolum, municipium in cœlis, quod depoſita corrupteld
carnali babituros Sanctos promittitur in futurum, bic jam in carne fra-
8. Caſſanus gili poſſidentes, ſcribit S. Caſſianus lib. 6. cap. 6. Quod futuri ſumus,

Per

vos jam eſſe cœpiſtis, vos reſurrettionis gloriam in hoc ſæculo jam tenetis,

ten.
dit,
Mta
ſete e
l,
el
gii
t
len f.
Tnpin
itene
1t n
Heri
u ⸗

ulkat

nre
loguen
ſretun
Vivere
Nem
Adhne
tbihe
Non e
immun
Redue

ntos

—
unda
Neun-

,G

adill

llc.6.
Hundi.
Deo:
8. o⸗
oan⸗
ginitti
inguet,
Domiti
ei

oſcen.

emn, in⸗
Virgin⸗
incoir.
m. In
4 gete
i Po⸗
nt coir.
eit
1Cdh
unuen
Athan-
nſinn
s, M.
egantet

laOH

im in-
moren
Ir, P.
jentinn
ris ⸗
untut,
us hu.
rupteli
ne fir.
ſumnun
foteti,

CONCIO PRIMA.
per ſeculum Qne ſeculi cogitatione tranſitis, Cum caſtæ perſeveratis — 62
gines, Angeli: Bei tis uales. Ita S. Cyprianus de habitu Virg lib n.8. cype
Wonne lres Pueii Virginitatem colentes ignea bejores evaſerunt 2. 1. I. S. Cypria-
nitatem corporibus ab Sgne Sueapugabiem zi,, Nonne 41 E E- Zuc
pori Virginitate ſolidato „ferarum dentes infigi ron potuerunt dries S„ cor-
Perorat 8. Damaſcenus lib. 4. Orth. fid. cap. 25. Concludo . ei
Virginitas immortalis: uti invocata Dei gratia, Con ceptibu o Dimr-
6 - s.

1dert ASONCGEI IUS I.
cruentum faétum rabidi Cain, infli inqi
tem Abelis, adeſt præ foribus juſtus dendietann nanain ecen e mor⸗
drat⸗ indicanda :Vox ſanguinis fratris tui clamat ad me de terra expro-
otare libeat verbum: Clamat: Ponamus nunc caſum: Fatali el 4.
nere cruentatus cadit, quamdiu, licet pallentibus labiis adluic l vul-
zur⸗ monuus non cenſetur, ſed vivus, & ſuperſtes eit; Nunc . ai.
Abeu ge brdlkra u jacet; ſed, teſte DEO, clamat . loquitur ur⸗
ot anlle ſæcula hae Abel mortuus non eſt, clamat ſanguis ergo oſt
õä uc usque vivit, ſuperſtes eſt; Quid Abel imm P
Vupiiias: Qu⸗ Abeli tribuit vitam ſine fine duraturam? Tribuit nune
“ H H Abel caſtus, impollutus, Virgo eſt; Virginitas
ut neſciat interitum ank herlen dayoraut, Caitas Py- iwilegio audet
perbibetur, & virt orirdreonen immunis à morte, adbuc Sa aoss .
Ba , rii, Do utis undtiones neque ipſa mors finit, quia Virginum præ2
va eſt, mino non ſubjici. Ita perorat doctiſſimus de BPadi MrA ogati-
in Habacuc. cap. 3. v. 15. dilcurſu 6. e Padilla Annot. II.
Herodes audi cNACELI U5 11
ler. iudiens mirabilia opera Chriſti, inquit: .
aner ges Propterea Greke H is Mo N Netexe- 6 Wdd
atnar Niero es? utique in diſeo Joannis caput, cadaver eanmc Qnd
Uretit er Zarimentum conſpexiſti; Unde ergo Joannem Ba niſtann
men 8 lerer Vi concludere potes? Virtutes operantur in illo dan.
ndhue iumt Regi urer SEalimis Prepugnatorem noverat Herogdes,
ures ert erritæ v Mon ,
namunis 3 » ſ adhuc vivit, virtutes operantur in illo; Vir Ptiita
morte adhuc poſt mortem perhibetur, & virtutis funcllones .

neque ipſa mors finit.
CONCEPTUS III.

Joſue magni Ducis populi Judaici nullus factus eſt funeris appa

ratus, nullus Iuctus, nullus planétus, cum tamen Jacob fletu 70. Aaron

& Moy-

c4 PRO FESTO S. IOANNIS EVANGELISTE:

& Moyſes 30. dierum, Samuel quoque planctu magno ſepultus ſit; cur
ſimilis luctus, planctus, in funere Joſue non eſt inſtitutus, & celebra-
tus? annon ultimum funeris honorem, & communem planctum OSUE
meritus eſt, qui tot cruentis prœliis, pro incremento populi Iraeéliti-
ci, vitam generosè proſtituit, gloriosè hoſtes proſtravit, Reges & impe-
ria, Dominio, & Imperio Judæorum ſubjecit? cur ergo ultimum fune-
ris honorem, & planétum non exhibent? num fors mortuum non exi-
ſtimant? hinc funebri apparatu, ac luctu non indigeat, qui adhuc vivit

& perennat? Ita ſubſcribit S. Hieronymus lib. I. adverſus Jovianum:

Moſes moriens plangitur à populo Nraælis: Joſue autem quaſi vitturus non plan-
itur; nuptiæ enim finiuntur in morte, Virginitas poſt mortem incipit coronari,
immortalis eſt enim memoria illius. Ex his Verbis Sancti Hieronymi erui-
tur, Joſue vixiſſe caſtum, vixiſſe Virginem; caſtam Virginem non p'an-

gunt mortuam Judæi, cum hæc poſt funera vivat: Auguſta immortali-

tatis corona redimite Virgines perhibentur, injurias mortis non ſentiunt.
CONCEPTUS IV.

Intellecta morte Lazari fratris Marthæ & Magdalenæ, dicit ſuaviſſi-

ma Dominus ad diſcipulos ſuos: Lazarus amicus noſter dormit. Joan. II.

Idem dicit Salvator noſter de Filia Principis, Matth. 9. Non eſt mortua
puella, ſed dormit. Dormire actus viventis eſt, ac in vita exiſtentis, ex
mente Theophylacti loquor: Vide, quomodo Dominus quamvis mortuo La-
zaro dixerit quaſi ad viventem. Revera, Lazarus, & Filia Principis occubue-
runt, exſpirarunt, mortui ſunt; ſi revera mortui, quomodo ſalvatur
Verbum Chriſti, qui & Lazarum & puellam dormire dicit, dormire in-
quam, quod eſt vivere; Reſpondet de Lazaro Theophylactus: Etiam
vivebat Chriſto: de Filia Principis ſcribit oſephus Manſi, in .rario Evan-
gelico, Dominica 23. poſt Pentecoſt. cap. 9. Matth. v. 24. Numer. 12.
Filia hæc, etiamnum ætutem agebat innocentem: Duo hæc Doctorum aſſumo
aſſerta: Lazarus vivebat Chriſto: Filia Principis innocentem agebat æta-
tem, ergo ambo caſti, ambo Virgines, Virgines, caſtos dormire dicit
Chriſtus, dormire, id eſt: Vivere, immortalis eſi enim corona illius. .
CONCEPTUS V.
De Matribus innocentium Puſionum ab Herode crudeli ferro in-
teremptorum ſcribit S. Matth. cap. 2. Woluit conſolari, eo quod non ſint;
Interrogo ego, quid non ſunt? an non occiſi & interempti Filii ?à an
non ſunt mortui chari Puſiones? non ſunt mortui; vivunt & curſitant
lætabundi cum Duce Jeſulo in cœli atrio gratioſi parvuli: ita ſubſcri-
bente S. Chryſoſtomo hom. 3. Woluit conſolari, quia non erant mortui, qui
mortui reputabantur, conſolatio, autem rei amiſæ, & non auttæ erat, praæſtanda.
Quid Puſiones delicatulos fecit immortales? digito indicat S. Joannes
. in

io
lol⸗
rit,
Pri
Clun
ſind
Ace
ſbe
Gi⸗
Uitan

; Cut
lebra⸗
W
raeliti
Lumpe⸗
fone⸗
on er⸗
uc Vivi
anum:
Ner.
Oronqti,
ni ervi⸗
n Pa⸗
mortal-

ſentit.

ſuapilli
loan- II.
mortui
ntis, el
Ortuo Le.
ccubue.
0 ſalyatut

rmire In.

8: Ninn
rio Evan-
uther. 12
n MWuN
ebat Au⸗
mite Cit

ferro Iir.

nor t
Iü! a
curſitant
tui,
rAant
ounnes
in

” CELONCIO PRIMA. 65
in Apocalypſi cap. 14. i ſunt, qui cum mulieribus non ſunt coinguinali, Vir-
gincs, enun ſunt. Immortalitas Virginitatis eſt aureola.
CONCEPTUS VI.
Prohibuit DEUS Levitici cap. 2. Ad omnem mortuum non ingredie-
ris omnind. Moyſes egrediens ex Egypto in terram promiſſionis, oſſa
Joſeph ſecum exportavit: Zulit oſa Joſepb ſecum. Exodi cap. 13. Quæſtio
oritur, an Moylies Legem Dei non fuerit transgreſſus? ad omnem mortuum
non ingredieris omnind, cum demortui oſſa Joſeph ante numeroſum exer-
citum deportari inſtituerit? S. Iidorus Peluſiota reſpondet, Moyſen mi-
nimè Legem Dei violaſſe, licet mortui ofſa Joſeph in publico ſtatuerit,

S& deportari fecerit; cauſalem addit citatus Iſidorus: Lib. A. ep. 177.

ſcribens: Eum, qui Cuſtitatem coluit, pro mortuo non haberi. Convenienter
dictis Divi Apoſtoli ad Galatas 6. Qui ſeminat in ſpiritu, de piritu & metet

vitam æternam.
CoONCEPTUS VII.
De Elia Propheta ſacer textus habet: Tulit eum Dominus; curru
igneo raptus ad Paradiſum, lege lib. 4. Regum cap. 2. ubi tot mille ſæcu-
la vivit incorruptus; cauſalem diuturnæ vitæ dicit S. Ambroſius: Vügi-
vitatem ſemper coluit. Unde de Virginitate perorat citatus Pater: LQuid

eſt Caſtitas Virginalis? niſi expers contagionis integritas. Lib. 2. de Virgini-

tate. Perclare Sanctus Baſilius lib. de vera Virginitate: Magnum quid-
dam, & præclarum Virginitas eſt, quæ, ut totum ſimul explicem, bominem incor-
ruptibili Deo ſimillimum facit: hæc autem profæctò non à corporibus ad animas
manat; ſed cum incorporalis anima propria, & præcipua ſit, eus pretioſiſima in-
tegritate corpora quoque incorrupta ſervantur. Teſtimonium fert Gerundæ
corpus S. Narciſſi jam ultra 13. ſæcula incorruptum. Corpus Sancti Al-
degaris jam ab annis quingentis; Franciſci Seraphici Affiſii tot pariter
ſæculis illibatum corpus: Corpus B. Catharinæ Bononienſis jam tribus
ſæculis incorruptum reſidens, cui capilli & ungues ſectiles ſuccreſcunt:
ut in Petra Sancta refertur.
[Epilogus.] Hortor ergo cum S. Paulo ad Timoth. cap. 2. Vitam
egamus in omni Pietate && Caſtitate, L oc enim bonum eſt, acceptum coram
Salvatore noſiro DEO, qui omnes homines vult ſalvos feri, G ad
. agnitionem veritatis venire.

66 IN FESTO S. OANNIS EFVANGELIST,

Textus.

Thema.

Batres,

IN FESTO S. JOANNIS

EVANGELISTE,
CONCIO SECUNDA.

Hic eſt Diſcipulus, quem diligebat †T ES US.

Joan. cap. 21.
DEUS erga hos, gratiis, & donis eſt munificen-
tior, qui in virtutibus ſunt perfectiores.
NN, E S. Joanne Evangeliſta inquit S. Petrus Damianus
W Eerm. 2. de S. Joanne Evang. Privilegio amoris præ-

S Cipui, oæteris altius à Domino meruit honorari. Alti-
tudinem honorum deſcribit Doctor eximius S.

los, omnes gratias & honores, quos per alios domus ſuæ famulos, C
Offciales ſparſim divifit, in hoc uno plenius accumulavit, & acervavit.
Hic Apoſtolus, Propheta, Avangeliſta, Martgr, Confeſſor, Virgo, Dodtor,
Cognatus, Amicus. Et ſi quid aliud in Eocleſia dignitatis & gratiæ eſt,
totum perfettiſſime poſſidet. Quæris fors cauſam, cur præ cæteris,
Apoſtolus Joannes honoratus, & gratiis cumulatus ſit? Re-
ſpondet Damianus ſerm. 2r. Quid in Virtutibus, quid in meritis,
Seabeatiatee Joannes incomparabiliter non excellat: Apoſtolus ſiqui-
em in Epiſtolis, Evangeliſta in Evangelio, Propheta in Apoca-
lypſi, α:. Audiamus Patres de Joannis virtutibus diſſerentes:
Nanner innooentiſſimus, ſimpliciſſimus omnium erat, & ideò dilige-
atur. Ita Theophylactus, fuper illa Verba: quem diligebat

IESUS. Diledtior à Deo ob plenitudinem apientia cœleſtis, ita

S. Bonaventura. Diligebat, ſpecialia ei dilectionis ſRigna oſtendendo
õäs Virginalem, ita Lyranus : Moyfis di-
ettus Propter munditiam puritatis, quia virgo eſt electus à Domino,
ita S. Thomas. Meritò dilettus à Deo, ob integritatem Sacræ Virgi-
nitatis. Ita S. Bonaventura; omnes in illa verba: quem dilige-
bat Jeſus: & aliarum virtutum perfectionem, S. Joannis, audia-
tur Albertus Magnus, cap. 13. Joannis : Diſciplinam charitatis
manſuetudinis, & humilitatis Chriſti perfedtè fuerat imitatus. Ommers.

Nlenſus moderatur, Oc. tali utendo alimenti ratione, ut ſumma parfi-
monia vivere duntaxat poſſet acrumque corpus ut ſubfſiſfteret c nler-

Tare z5

ES. Thomas à Villa Nova: Omnium dignitatum tita-

Me
nis
ne
t, 1
ini
hinc⸗:

onis

Fitun
Mci
1s
in
lui

I.

lcen.
minnne
iee.
. MI
mius 5,

mn tite .

las, G
Cervavit,
Dotton
gatiet,
2 crtei,

ſt! N.

i,nenite,
u e.
4 Hoer
ſerentes:
E Al⸗
doligen
Oiadtmn
ſi⸗
Donti⸗
fe iſ⸗
n Aler
, auckt
Harituri,
. Onnnd
nu ⸗
t allt⸗
M

M CONCIO SECUNDA.

vare; ita de jejunio & abſtinentia Joannis, Surius in vita S. Jo-
annis: Igneam charitatem deprædicat Damianns fſer. I. de S. Jo-
anne: Zantd cor e;us etiam circa fratres ohuritatis gratid repletum e-
rat, ut Sacroſandtum pectoris ejus templum, velut cuminus quidam divi-
ni videretur incendü, Cc. Perfectus ergo in omni virtute Joannes,
hinc à Deo dilectior, ſuper cœteros omnes Apoſtolos, gratiis, &
donis cumulatior. Exhinc hoc Thema eruo: Qui homo eſt in
Virtute perfeétior, erga eum eſt Deus gratiis & donis cumulatior.

Audiamus Scripturam: Spirituum ponderator eſt Dominus. Prov. Textus

c. 16. Etenim benedidtionem dabit legislator, ibunt de virtute in virtu- Sacræ
Scripturam.

tem, videbitur Deus Deorum in Sion. Canit David bial. 83. Mul-r
tam gloriam fecit Dominus Magnificentia ſua à ſæculo, Ec. bomines
divites in virtute, &. iſti in generationibus gentis ſuæ gloriam adebti
ſunt, Gc. De perfecto in virtutibus inquit Salomon Prov. cap. 3.
LTongitudo dierum in dextera ejus &o in ſiniſtra illius divitiæ && gloria.

Percipiamus & Patres: Virtus gradus eſt ad gloriam, virtus Mater Patres
gloriæ eſt, ſcribit S. Bernardus ſerm. de Natal. S. Vict. Merces ſua, . Bernar-

Virtuti non deerit, Caſſiodorus in Ep. Qui major honor potuit ho-
Mini &ſſe, guam ut ad ſimilitudinem ſui fadctoris conderetur, &S üisdem
Virtutum veſtimentis ornaretur, quibus conditor, de quo legitur: Domi-
nus regnavit, decorem indutus eſt, id eſt: omnium virtutum ſplendore,

us.

Caſſiodorue

CS totius honitatis decore, ornatus, S. Ambroſ. de dignitate hum. S. Am bro-
condit. Non afpicitur, ex quo quis vocatus eſt, ſed quantum operatus ſius.
eſt. Origenes hom. 10. in Matthæum. Divinâ gratiâ in materiam Origenes.

hanc Conceptus dabo.

CONCEPTUS I.

Poſt S. Petrum omnibus Apoſtolis præfertur S. Paulus, donis,

& gra-

tiis ditatur: Raptus in tertium Cirlum audivit arcana verba, S&6. 2. ad Co-

rinth. cap. 12. De S. Joanne Baptiita inquit æterna Veritas, Matth

. C. II.

Von ſurrexit major Jqoanne Baptiſta, G&c. Major hic Patriarchis, & Prophe-
tis eſt, quem honoratiffimo Angeli titulo Chriſtus veneratur: Ecce ege
mitto Angelum meum ante cten tuam, qui præparabat viam tuam ante te,

eodem S. Andreas prior eſt vocatus in Apoſtolum, quàm S. Petrus

„Ut li-

quet ex verbis Joannis cap. I. Invenit hic primum fratrem ſuum Simonem,
dicit ei, invenimus Meſſiam, &g adduxit eum ad Jkfſum. Et tamen ordine
S. Andreas factus eſt ſecundus: Ut eleganter deſuper S. Damianus ſcribit:
Quid magis ſtupeas, in fide primus Andreas, factus eſt ordinis dignitate ſecundus.
Cyur quælo, Deus Paulum poſt Divum Petrum ſuper omnes evexit Apoſto-
los? innumeris, & extraordinariis donis, ac gratiis cumulavit? Dico
ideò, ob virtutum profectum: audiatur ipſemet SANCTUS: Ego enim

ſum minimus Apoſtolorum, qui non ſum dignus Tocer: Apoſtolus: I.

ad Co-
rinth.

68 IN FESTO S. IOANNIS EVANGEHSTE, .
rinth. cap. 15. O profunda humilitas Pauli! quem Deus vas electionis
intitulat; ipſe ſe minimum, indignum deprædicat! & iterum inquit:
Gratia DEin me vacua non fuit, ſed abundantius omnibus illis laboravi. Ecce
Virtus ferventis & indefeſſi Lelus: intuere & patientiam: In laboribus plu-
rimis, in carceribus abundantius: in plagis ſupra modum : in mortibus fre-
quenter; A Judeis quinquies quadragenas ana minus accepi, ter virgis ſus
ſum; ſemel lapidatus ſum, ter naufragium feci, nocte & die in profundo maris fai,
in itineribus ſæpe, periculis fluminum, periculis latronum, periculis ex genere, Peri-
eulis ex gentibus, periculis in civitate, periculis in ſolitudine, periculis in mari, pe-
riculis in falſis fratribus; in labore 6 ærumna, in vigiliis multis, in frigore Mna-
gitate; praler illa, quæ intrinſecus ſunt inſtantia, mea quotidiana ſollicitudo omni-
um Eccleſiarum. 2. ad Cor. II. Quid Joannem Juvenem grandiorem effe-
cit Patriarchis, & Prophetis? effecit virtutum perfectio: vide ſummam ab-
ſtinentiam: Venit Joannes nequeé manducans, neque bibens. Matth. II. vide
rane n humilitatem: Non ſum dignus ſolvere corrigiam calceamenti,

oan. cap. I. Quid tandem prætulit Petrum fratre Andrea? prætulit
Virtutum perfectio; unam vivaciſſimam fidem, teſtem produco: Zu és
Chriſtius Filius DE vivi, Matth. c. 16. diſcamais hinc, qui in virtutibus
ſunt perfectiores, & ditiores, hi ſunt etiam donis & gratiis DEl cumu-

latiores.
CONCEPTUS II.
Joannes cap. 5. ſcribit, quod ad Piſcinam illam prodigioſam maltita-
tudo magna languentium, cœcorum, claudorum, aridorum jacuerit eipedtantes
gquæ motum, Angelus autem Domini deſcendebat ſecundum tempus in piſcinam,
G movebatur aqua. Quæſtio eſt: Quis primus ſanabatur? an fortè is, qui
Primus advenerat, qui diutius ad pifcinam jacuit? minimè; Qui prior de-
endiſſet in piſcinam, ſanus fibat. Qui ferventior, diligentior, attentior, ob-
ſervantior, celerior erat, hic gratia curationis fruebatur. Piſcina hæc figu-
ra eſt inexhauſti fontis divinarum gratiarum, qui morum integritate, Vir-
tutum perfectione, intenſione, opulentior eſt, in pietate ferventior, in cha-
