Chriſtus, omni homini, natus eſt. F. Natalis Domini. C. 2.
Chriſtus vilis naſcitur, ut nos ditemur. F. Natalis Domini. C. I.
Concordia diatat. Peria 3. Paſch. C. I.
Colere Sanckos, eſt utiliſſimum. F. Omnium Sanctorum. C. I.
Contritio, gratiam perditam invenit. F. S. Magdal. C. 3.
Correctio proximi eſt valdè meritoria. F. Aſcenſionis Domini.,
Crux, eſt fructuoſiſſima. F. S. Andrexæ. C. 3,
Cupiditas rerum temporalium vinculat. F. S. Jacobi. C. 2.
D.
D aſperius quos tractat, remunerat. F. S. Stephani. C. 3.
Deus diſſimulans, gravius punit. F. Conv. S. Pauli. C. 2.
Deus in arduis, maximè juvat. F. . Stephani. C. 2.
Deus, quos reſpicit, erigit. F. S. Matthæi. C. I.
Devotio ad omnia eſt utilis. F. Epiphaniæ. C. I.
Diſcordia damnat. Feria 3. Paſch. C. 2.
Dies natalis Domini, omnibus eſt fruétuoſus. F. Natal. Domini.
Dignitates, curæ ſunt. F. S. Jacobi. C. I.

Divitiæ, nutriunt vitia. F, S, Matthæi. C. 2.
E. Elee-

leemolynat
lu. C.
Heenohjnam c⸗
Cr.

Nenoljvamn en
02.
wren conſcien
03.
lonpl dom,

arunde

ducna inen

Cr.
le ob Deum ol

emi correckio

01¹.

Onotes funt
Roſpitältuse
lnspiri n

1 Momdlne d
(nomen, dece
nonen gerott
hweſ goni
ezinelkeron
ein Awen
lettd donn t
Pritdancchi
ielefect⸗

—

agetlen

Duan. Cc.

home, 61
home, 01
ltes ,

eat. Feug

nurnæ. 1.
Cnoris. C1
Nornini C,

Dotnm
Donmini (S.

,Nich 0.

AGorum.t a.

Modl d
tonsDond

Aer
on 11

GHuul,

ephuni

Matchti0
hnu
3Min 0
.

bottt
Mathen

erhai 4

INDEY ALPHABETICUS.
E.

Eeenoranm dare pauperi domeſtico, optimum eſt. F. S. Nico-

cemofynim dcte tenetur, qui ſuperflua habet. F. S. Nicolai.
Elccmoſycam cuivis obvio dare, habet meritum. F. S. Nicolai.
Examen rgientie ſæpius facere, proficuum eſt. F. S. Martini.
Memn i ad bonum trahunt. F. S. Martini. C. 2.
F.
Pher bona decet Superiorem. F.Ss. Petri & Pauli. C. r.
iducia in Deum, conſervat virum. F. SS. Philippi & Jacobi.

. C. I.
Flere ob Deum offenſum, beatificat. F. Omnium Sanctor. C. 3.
Fraterna correctio, eſt ſummè meritoria. F. Aſcenſionis Domini.

C. .
. .

Hgg⸗ ſunt magna onera. E. S. jacobi. C. rI.
Hoſpitalitas eſt virtus quæſtuoſiſſima. Feria S. Paſcha. C. 3.

Humiles Spiritu, manet bona ſors. F. S. Matthiæ. C. I.
EsU nomine abuti, damnat. F. Circumciſ. C. 3.
Jeſu nomen, decet omnis honor. F. Circumciſ. C. I.
Jeſu nomen devotè pronunciare. felieitat. F. Circumciſ. C. 2.
Joſephus, eſt glorioſus. F. S. Joſephi. C. 2.
oſephus eſt Patronus in univerſis. F. S. Joſephi. C. I.
locedhue, eſt potentiſſimus. F. S. Joſephi. C. 3.
Intentio bona, dat formam operibus. F. S. Martini. C. I.
Juvenis bonus, optimus erit vir. F. S. Joannis Bapt. C. 2.
Juvenis facilè flectitur. PF. S. joannis Bapt. C. I.
Iuvenis malus, peſſimus erit vir. F. S. JOannis Bapt. C. 3.
XXXZ L. La-

INDEXN ALPHABETICVUsS.
L.

Abor honeſtus, ditat. F. S. Andrex. C. .

Laborem, certum ſequitur premium. F. Afſcenſ. Dom. C. 3.
Liberalitas, multiplicat. F. S. Leopoldi. C. 2.

Lugere peccata, ſanctificat. F. Omnium Sanctor. C. 3.

Anſuetudo, Deum propitium facit. F. S. Leopoldi. C. 3.

½ Maria adeſt, & adeſt omnis felicitas. F. Viſitationis. C. 3.

Maria aſfumpta eſt in columi in noſtrum adjutorium. F. Afaunptio-
nis. C. 3.

Maria, Clemens eſt omnibus. F. Purificationis. C. 2.
Mariam, corpore aſſumi, decebat. p. Aſſumptionis. C. I.
Maria efficit nobis Deum ſuaviſſimum. F. Natæ Virg. C. 2.
Maria, erga omnes eſt benigna. F. Viſitationis. C. 1.
Maria juvat, quam velociſſimè. F. Viſitationis. C. 2,
Maria liber eſt, in quo peccatores ſcripti ſunt, ut ſerventur. F. Na-
tæ Virg. C. 3.
Mariæ nativitas, ſalutaris eſt mundo. F. Natæ Virg. C. 1.
Maria, omne væ; à nobis repellit. F. Annunciat. C. 3.
Mariæ prædicatum eſt, de gratiis- F. Annunc. C. 2.
Maria ſe legi ſubjicit, ut nos ſalvaremur. F. Purificat. C. 1

Maria ſine Macula eſt: triplici Concione. F. eodem.

Maria ſuper omnes creaturas eſt exaltata. F. Aſſumpt. C. 2.

Matrum inordinatus amor, filiorum eſt ruina,. F. S. Jacobi. C. 13.
Miſericordiæ opera, movent DEUM ad gratias. F. S. Matthæi-
C.

Morictur conſolatè, cui adſtat Maria. F. Purificationis. C. 3.
Mortificatio corporis, mundat animam. F. S. Laurentii. C. I.
Mulier compta, diaboli eſt emporium. F. S. Catharinæ. C. 3.

Mulier laſciva, maximum eſt Urbium malum. F. 8. Magdalenæ.

C. I.

3

Dium proximi, graviſſimum eſt peccatum. F.8. Simonis

C. Z.

Opera

31

e en ra

lei bos milenie
C..

ione opera

0rohetleveran

onemn Don
Haſch. C.
Mtenti, elkutil
peres öonheſti
. C2.

wers, eſtopti,

Adtat.

A Ceklere,

(cata, ont cal

Ne Clete,

Wdta CCNMi

02
en eſtadomni⸗

Eddeuribun del

Penkentin Deumn
onlum anirnat:
Ponmorum diles
601
Ind nun, Optim

Umelap)eicnn

btu here

Nemrrio hon
iiDen, veiigi

gles,ecidur

Arer, C,

Don. 6

)

Dol. (I

lr,C3

dolti C

ions (

tn

lonis, C

Konis S

ANg E.
tklonn,01
tionts t
Ntur.

tein 0.
nogeet .

Aonnmne,0

Duifen

Ktomt1

acobi

E.S MN

aton D
Aenti (.

thnmn 0

Mpe

TTINDEXN ALPDHABETICUS.
Opera noſtra oratione fiunt proſpera. F. S. Barthol. C. Z.
Operibus miſcricordix „ad gratias inducitur Deus. F. S. Matthæi=

Oratione opera qualificantur. FE. S. Barthol. C. 2.
Oratio perſeverans, impetrat. F. S. Barthol; C. 3.

PAdſonem Domini recolere, eſt ſummè meritorium. Feria 2.

Paſch. C. 3.
Patientia, eſt utiliſſima. F. S. Laurentii. C. Z.
Pauperes Rarneſticos fovereé, eſt miaxima eleemoſyna. F. S. Nico-
lai. C. 3.
Paupertas, eſt optimus Magiſter. F. Omnium Sanctor. C. 2.
Pax ditat. Feria 3. Paſc. C. r.
Peccata deflere, Sanctumireddit. F. Omnium Sanétor. C. 3.
Peccata, ſunt cauſa ruinarum. F. Converſ. S. Pauli. C. I.
Peccata connrniſi „Oppoſita virtute reſarciantur. F. S. Thomæ.
Pietas, eſt ad omnia utilis. F. Epiphaniæ. C. I.
Piis discurſibus, delectatur Deus. Feria 2. Paſch. C. I.
Pœnitentia, Deum reconciliat. F. Converſ. S. Pauli. C. 7.
Prœmium animat ad labores. F. 8. Stephani. C. I.
Proximorum dilectio, ſemen eſt benedictionum. F. S. Simonis.
Puer bonus, optimus Vir. F. S. oannis Bapt. C. 2.

Puer malus, peſſimus Vir. F. S. Joannis Bapt. C. 3.

X

Ecidiva in peccata, ſummè nocet. F. Epiphaniæ. C. 3.
Recreatio honeſta eſt licita. Feria 2. Paſchæ. C. 2.
Keſpici à Deo, erigi eſt F. S. Matthæi. C. I.
Requies, ſequitur laborem. F. Aſcenfſ. Domini. C. 3.
Ancétos colere, eſt utiliſſimum. F. Omnium Sanctor. Cr.

F. S. Matthiæ. C. 2.
XXX3 Sequi

Saanee Deo regnare eſt.

INDEXNX ALPHABETICUS.

Sequi Deum vocantem, ſalvat. F. S. Andreæ. C. 2. 866
Societas bonorum, maximè conducit. F. S. Thomæ. C. 2. 4
Solitudo, exquiſita ad cœlum via eſt. F. S. Barthol, C. I.
Spes prœmii, animat ad laborem. F. S. Stephani. C. 3.
Spiritus Sanctus: janua eſt benedictionum Dei. Feria 3. Pentec.
Superior dum hallucinatur, errat populus. F. S. Petri & Pauli. C. 3. APPI
Superiores famam bonam habeant. F. S. Petri & Pauli. C. I.
Superiores famæ bonæ, placidè regnabunt. F. S. Petri & Pauli (
Errena vinculant. . FE. S. Jacobi. C. „. ier “
Timor Dei, nobilitat. PF. S. Leopoldi. C. .7..
Tribulationes, ſunt quæſtuoſiſſimæ. F. S. Andrex. C. 3.

Triſtitia nocet animæ. F. S. Philippi. C. x.

V.

. . PTeuns Eymn
Erbum Dei, cibus eſt animæ. Feria 3. Pentec. C. g.. ne,
Viciſſitudo rerum mera eſt in mundo. F. S. Joannis Evang. imus Vocan
C. 3. drer
Virgines addictum ſibi habent DEM. E. S. Catharinæ. C. 2, 1Nextos:
Virginitas eſt immortalis. F. S, TOannis Evang. C. I. Nena: Eleem
Virginitas cœlo digna eſt. F. S. Catharinæ. C. I. toriom
Virtus, certiſſimè proœmiatur. F. Aſcenſ. Domini. C. 2. leimm: *
Virtute qui proficit, proficit & gratia. F. S. Joannis Evang. C. 2. em Hee
Vocationem ſequi, tutum ad cœlum iter. F. S. Andrex. C. 2. u
Vocationi ſuæ convivens, ſalvabitur. F. S. Matthiæ. C. z. Term B
2Z. hu⸗ Ban
Elandum eſt in pietate. F. Epiphan. C. 3. i. Uum
Zelotypus amor, noxius eſt. F. S. Simonis & judz. C. 3. 4 D

2 i
HDEHXY

— 82.(1 ) 28

Ndter 04

tuut ðð

it
APPLICANDARIIM

Hoc in Opere contentarum.

Mobi 4
ull. Luper omnes ſermè textus, cujus ve Ewan.

Aodten l gelii feſti vi.

Whdiprl, .
Feſtum S. Nicolai.
1. Textus Evangelii: Homo quidam peregrè profciſcens vocavit ſervos.
eltee, Matthæi cap. 25.
uonisbie. Thema: Vocantem Deum ſequi, tuts ad cœlum comitatur. F. S.
Andreæ. C. 2.
Alrunne 0 2. Textus: Tradidit illis bona ſua, Gc.
e T ema: Eleemoſynam dare cuivis obvio pauperi valdè eſt meri-
Athunnz torium. C. 2.
Dom . Textus: Tradidit illis bona ſua.
Lynng l Thema: Eleemoſynam dare, qui ſuperflua poſſident „ tenentur.
Andren i C. I.
Cattue, 4. Textus: rradidit ilis hona Nua.
LTLyema: Eieemolyna pauperi domeſtico data ſummi eſt meriti.
3
V F. Textus: Et uni dedit quinque talenta, &&c.
Piphn 0 Thpema: Tiberzlitas; bona temporalia multiplicat. F. S. Leopol-

6. Textus: poſuit rationem cum eis.
Tbema: Quotidianum examen conſcientix wülihßmum eſt. F. S.
Martini. C. 3.

INDEX
7. Textus 3 Accedens qui quinque talenta acceperat, obtulit alia
AJllingitt. “ 8
Thema: Miſericordiæ opera fructificant. F. S. Matthæi. C. 3.
8. Textus: Obtulit alia quinque. 2
Tbema: Superior bonus ac induſtrius, & bonæ famæ placidè
regnat. F. SS. Perri & Pauli. C. 2. Sl

9. Textus: LEuge ſerve bone & fidelis, Co. upra multa te oonſti.

tuam. .
Thema: Manſuetudo conſervat. F. S. Leopoldi. C. Z3.
10. Textus: Quia ſuper pauca fuiſti filelis, ſuper multa te conſti-
tuam.
Thema: Servire Deo, eſt regnare. F. S. Matthiæ. C. 2.
II. Textus: Super multa te conſtituam. —
Yhema: Spes prœmii, animat ad labores. F. S. Steph. C. 2.
I2. Textus: Intra in gaudium Domini tui.

Thema: Tandem virtus certò promiatur. F. Aſc. Domini,

C. 2.
13. Textus: Lucratus eſt alia duo.
Thema: Labor honeſtus, divitem reddit. F. S. Andreæx. C. I.
I4. Textus: Intra in gaudium Domini tui.
Zhema: Laborem, certum ſequitur prœmium. F. Aſcenſ. C. 3.

l

Feſtum Immaculatæ Con-
ceptionis.

I. Textus: Liber generationis JMu Chriſti. Matthæi cap. 1.

Thema: Maria liber eſt, in quo ſcribuntur peccatores, ut ſalvi

fiant. F. Nativitatis B. M. V. C. 3.
2. Textus: De qua natus eſt tſus. .
hema „Quia de B. V. natus eſt IESUS immaculata eſt. C. I. 2.

3.
3. Textus: De qua natis eſt Jeſus, qui vocatur Chriſtus.

hema: Chriſtum genuit, id eſt, miſericordem. F. Nativ.

A. Textus: De qua natus eſt Jeſus, qui vocatur Chriſtus.

Zhema: De nomine JESU: Lege triplicem Concionem in F.

Epiphaniæ.
Feſtum

Abpl
—

Ilans: T

ln..
enu: Ablen
C1.
1Leins: Vin
ſenn. Vider
C1.
1lens: Ihon
Theng: Socie
lextus: Ije
Tent: Taſſion
lale. C.
lextus: Venit

Dena: Tande
lextus: Pax

Nena: Conc
r.
lentust Nßen
ens.
Eng: Zeland
Iinns: Domin
Inn: Pietzse
lens: Doni⸗
ein: Eidocia
62
1 Teume: Donin
Py
Uunn: Contiti
n lenlt: Mier
tlan,
uns Anor
1 K2.
lenn ſ
Ing: ſſione
n . C.
PIng: oli⸗
un: Coregn
eeti

Al

APPLICANDARUM CONCIONUM.

D Feſtum S. Thomæ.
h. 63 . .
I. Textus: Zhomas unus de duodecim, non erat cum eis. Joannis
lune (C(dh. 20.
Nä Ihema: Abſentare ſe à Bonorum conſortio maximè nocet.
ltn t in C. I.

2. Textus: Vidimus Dominum.
19 Thema: Videre, & aſpici à DEO, erigi eſt. F. S. Matthei.
lin te ens C. 1. :.
kich 3. Textus: Thomas cum ilhlis.

Thema: Societas bonorum maximè conducit. C. 2.

4 4. Textus: Infer digitum tuum huc, & vide manus meas.
10 47˙ Tvema Haliionem Domini meditari, ſummi eſt meriti. F. 2⸗
Me Dun . Textus: Yenit Jeſus, & ſtetit in medio eorum.
Thema: Tandem virtus prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
6. Textus: Pax vohis.
H Thema Concordia & pax benedictiones adferunt. F. 2. Paſch.
leelli 7. Textus? Reſpondet Thomas, & dixit ei, Dominus meuns, & Deu
e⸗ 4 miits.
H Thema: Zelandum eſt in pietate. F. Epiphaniæ. C. 3.
N 8. Textus: Dominus meus, & Deus meus.
0n. Thema: Pietas eſt ad omnia utilis. F. Epiphaniæ. C. I.
NHD 9. Textus: Dominus meus, & Deus meus.
Thema: Fiducia in Deum conſervat virum. F. S. Philippi.
N 10. Textus: Dominus meus, & Deus meus.
Notes, 11 Thema: Contritio ſalvat. F. Magdalenæ. C. 2.
II. Textus: Infer digitum tuum huc, & vide manus meas, & affer ma-
num tuam, & mitte in latus meum.
tel0 Thema CArmer Dei erga homines immenſus eſt. F. 2. Pentec.
.I. & 2.
12. Textus: Infer digitum tuum huc, Gc. .
. IMN bema: Paſſionem Domini meditari maximi eſt meriti. F. 2.

Paſch. C. 2.
„ 3.. Textus: Voli eſſe incredulus, ſed fidelis.
Noen. Thema: Correctio proximi: Quam ſit meritoria. F. Aſcenſ.

HA PFeſtivale. Ly y 14. Tex-

IND E X
14. Textus: Quia vidiſti me Thoma, credidiſti.
Thema: Error, virtute oppoſita eſt compenſandus. C. 3.

2328 68 9 &3 63 63 29 6339 68 6 63 6329 63 8 63 68 636 6363

Feſtum Nativitatis Domini.

I. Textus: Exiit edittum à Cæſare Auguſto, ut deſcriberetur univerſis
orbis. Lucæ 2.
Thema: Supertiores bonæ famæ, placidè regnant. F. SS. bPetri
& Pauli. C. 2.
2. Textus: Hæc deſeriptio prima facta eſt à Præſide Scyriæ Cirino.
Thema . Superiores ſint bonæ famæ, & prædicati. F. S. Petri.

3. Textus: Et ibant omnes, ut profiterentur ſinguli in civitatem

ſuam. V
Thema: In Pietate zelandum eſt, F. Epiph. Domini. C. 3.
4. Textus: Et ibant omnes.

Thema: Concordia dat reipublicæ incrementum. F. 3. Paſch.

C. I.
f. Textus: Acendit autem & Joſephà Galilæa.
Thema: Exemplum bonum, trahit alios ad ſequelam. F. S. Mar-
tini. C. Z3.
6. Textus: Ut profiteretur cum Maria.
Thema: Societas bona quàm ſit proficua. F. S. Thomæ. C. 2.
7. Textus: Deſponſata ſibi uxore.

Thema: Amior juſtus Conjugum Deo gratus, exoſus zelotypus.

F. Simonis. C. 2.
3. Textus: Pannis eum involvit, & reclinavit in præſepio.
Thema: Chriſtus vileſcit in ſtabulo, ut nos ſimus magni in pala-
tio. C. I.
9. Textus: Non erat eis locus in diverſorio.
Thema: Paupertas, optima magiſtra. F. Omnium SS. C. 2.
10. Textus: Paſtores erant in regione eiâdem vigilantes, & cuſtodientes
vigilias noctis ſuper gregem ſuum, O ecce Angelus Domini ſtetit
juxta UMos.
Thema: Laborem ſequitur premium. F. Aſcenſ. C. 3.
II. Textus: Et ecce Angelus Odmini ſtetit juxta illos. .

Thema: Angeli quam ſint nobis ſideles, & addicti. F. S. Michaé-

lis. C. I. & 3.

en
—

lerts:
Fens: Timn
1, lextus:
Themu: Dies
ſa. C.
leutus: Ma
ſtemg: Omt
extos: Li
Thena: Ont
02
C2

ictel

1 evtus: AMr
mna: Amor
C. A⸗
1 lextus: N
Thema: Crn
.3.
lextus: Zye⸗
lenm: Ociun

13.
Nanm:
enn: Intebr
ltenpro
lan:
lem Qos
at. C.⸗
leyns: or
“ nu: Iamu

A. C
ł lem
uut.
“ n En

Min.

Critate
C2
13 M

nr 1. N

“

s M

napine

. C1
Ggagftit

6Dliß⸗

93
1.Ms

E

NiH

APPLICANDARUM CONCIONUM.

12. Textus: Et claritas Dei circumfulſit eos.
Zhema: Amor DEl in nos exceiſivus eſt. F. 2. Pentec. C. I.
13. Textus: Timuerunt timore magno.
Thema: Timor Domini nobilitat. F. S. Leopoldi. C. r.

14. Textus: Evangelizo vobis gaudium magnum.

Thema Dies natalis Domini eſt gaudioſa, quia undique fructue-
a. C. 3.
15 Textus: Watus eſt vobis hodie Salvator mundi.
Thema: Omni homini in ſalutem natus eſt Chriſtus. C. 2.
16. Textus: Laudantium Deum, & dicentium gloria in Excelſis Deo.
Thema: Oratio noſtra opera qualificata reddit. FE. S. Barthol.
2. Item Oratio perſeverans impetrat. F. S. Barthol-
. 3.

ä
Feſtum S. Stephani.

1. Textus: Ecce ego mitto ad vos Prophetas. Matthæi cab. 23.
Thema: Amor DEl erga hominem eſt excesſivus. Feria 2. Paſch.
2. Textus: Et ex illis oocidetis, && crucifigetis, & perſequimini. Sc.
Thema: Crux, & tribulatio, eſt quæſtuoſiſſima. F. S. Andrex

3. Textus: Et ex illis occidetis, G. & perſequimini. .
Thema: Odium proximi, grave eſt peccatum. F. SS. Simonis.

.3.
4. Textus: Quoties volui congregare flios tuos ſub alis.
Thema: In rebus arduis adeſt vel maximè Deus. F. S. Steph. C. 2.
Item proœmium ſequens, animat in arduis. C. I.
§. Textus: volui congregare filios tuos ſub alis.
Thema: Quos DEUS aſperius tractat ſubſequente gratia remune-
rat. C. 3. .
6. Textus: Non me videbitis à modd. ”?MdX
Tbema: In mundo eſt mera rerum viciſſitudo. F. S. Joannis Ev-
ang. C. 3. . .
7. Textus: Non me videbitis à modò, donec dicatis benedittus, qui
venit.
Thema: Virtus certò prœmiabitur. F. Aſcenſ. C. 2.
Ly y 2 8. Texx-

IN D E X
8. Textus: Relinquetur vobis domus veſtra deſerta.

Thema: Peccata cauſa ſunt, cur deſerta & ruinoſa fiat quan-

doque domus, & pereant familiæ. Feſtum Converſ. S.
Pauli. C. I.
9. Textus: Relinquetur vobis domus veſtra deſerta.
Thema: DEUS diſſimulans tandem graviſſimè punit. F. Converſ.
S. Pauli. C. 2.
10. Textus: Non me videbitis à modò donec dicatis henedidtus.
Tbema . Pœnitentiaâ placatur DEUS. F. Converlſ. S. Pauli.

* 3
II. Textus: Ilt veniat ſuper vos omnis ſanguis, qui effuſus eſt ſuper

terram.
Thema: Discordia damnat. Feria 3. Paſchæ. C. 2.
12. Textus: Benedictus, qui venit in nomine Domini.
Thema: Oratio prævia, facit opera noſtra meritoria. F. S. Barth.
C. 2.

S ge e Se F 1 g Fe Ee E Ee E e E Ne e R Be F E E ⸗

Feſtum S Joannis Evangeliſtæ.

I. Textus: Dixit Thſus Petro, ſequere me. Joannis 21.
Thema: Vocantes Deum ſequi ſalvat. F. S. Andreæ. C. 2.
2. Textus: Converſus Petrus vidit.

Thema: Pœnitentia placat Deum, & gratiam invenit. F. Converſ.

S. Pauli. C. 3.
3. Textus: Vidit illum diſcipulum, quem diligebat JTlſus.
Thema . Societas bonorum maximè conducit. F. S. Thomæ.
.Textus: Quem diligebat Jſus. S
4 Thema: H P in aincs infinitus eſt. Fer. 2. Pentec.
C. I. & 2.
F. Textus: Sequentem.
Thema: Vocationem ſuam ſequi, ſalvat. F. S. Matthiæ. C. 3.
6. Textus: Qui & recubuit in œna ſuper pettus ejus.

Thema: Virtute qui proficit, proficit & gratia. F. S. Joannis Ev--

angel. C. 2.
7. Textus: Recubuit ſuper pectus ejus. .
Thema 2 Virgines & caſtos vel maximè amat DEUS. F. S. Cath.
. 2.
2. Tex-

4DPL

—
lecns: Meal
ſimi: Calns
lec, 0.2
(UIS: Don
ſme In mun
lenbs: N
tm.: Vugin
1, Ieuns: LExiil
iy.
Zng: Virgini
, lextus: Hioe⸗
funn: Inpietn
lexus: Nen
Ihemne Juventn
Bapt. C.
1Uextus: Ceeun
02

olgegeegze
Pek

lexrtus: Miu
uen. Luuu
mn: Pher,l
Annis Bpt.
1lenngr Ikayn
ſemn Mortſien
lennb: IMaun
eng: ſovemus
lerns: Menun
fmnue Vinuw ind
lanns: Nheutumn
ng: Nommi
lennb: Mentun
mm. Moen
62

. 4 WRKül
Ind: Megtun

t n.

Clſetl 5

Cnnnt

I.
1S l

SS

LC

16, Thon

Er.1 M

i; (A,

pomu

3. Textus: Recubuit ſuper petlus ejizz.

APPLICANDARUM CONCIONUM.

„

Thema: Caſtis ſe Deus gratiofiſimè communicat. Feria 3. Pen-
tec. C. -Z.
9. Textus: Domine bic autem quid?
Thema: In mundo mera eſt viciſſitudo, & mutatio. C. 7.
10. Textus: Sic eum volo manere.
Zhema: Virginitas virtus eſt, cœlo digna. F. Cath. r.

II. Textus: Exiüt ſermo inter fratres, quia diſcipulus ille non mori-

tur.
Thema: Virginitas eſt immortalis. C. .
12. Textus: Hic eſt diſcipulus, qui teſtimonium perhibet de bis.
Thema: In pietate zelandum eſt. F. Epiphaniæ. C. 3.
13. Textus: Sic eum volo manere.
Thema: Juventus facil? ad bonum flectitur. F. S. Joannis
. Bapt. C. I.
14. Textus: Sic eum volo manere.
Thema: Bonus juvenis, erit optimus vir. F. S. Joannis Bapt-
C. Z.

238 63 6363 6g 85 6388 6323 62 688 6265 6363 6365 6366 6366.

Feſtum Circumciſionis.

n Textus: Poſtquam conſummati ſunt dies olto, ut circumcideretur

puer. Lucäk 2.
Tbema: Puer, qui benè eruditur, optimus erit virorum. F. S. Jo-
annis Bapt. C. 2.
2. Textus: Ilt circumcideretur puer.
Thema: Mortificatio prodeſt animæ. F. S. Laurentii. C. I.
3. Textus: Ilt circumcideretur puer.
Thema: Juvemtus facilè flectitur. F. S. Joannis Bapt. C. I.
4. Textus: Vocatum efi Nomen eius JSllS. MB
Thema: Virtus ind biè præmiatur. F. Aſcenſionis. C. 2.
5. Textus: VYocatum eſt Nomen ejus TRSlIS.
Thema: Nomini IESU convenit fummus honor. C. I.
6. Textus: Vocutum eſt Nomen ejus JEölS§. ʒ.
TYbema: Nomen [ESU, qui devote pronunciant, erunt felices.

C. 2.
7. Textus: Vocatum eſt Nomen ejus JE.SllS.
. 19 9 3 The-

INDEX.
Thema Qomen JESU in vanum nominantes graviſſimè luent.
3.

In Feſto Epiphaniæ, ſeu Trium

Keegum.

I. Textus: Vidimus ſiellam ejus in oriente, & venimus. Matthei.
cap. 2.
Thema: Deum vocantem qui ſequitur, beatus erit. F. S. An-
dreæ. C. 2.
2. Textus: Et venimus adorare eum.
Thema: Oratio perſeverans impetrat. F. S. Bartholom. C. 3.
Item Oratio noſtra opera præveniens, facit ea valentia.
C. 2. “
3. Textus: Zurbatus eſt Hherodes, & omnis Jeroſolyma cum illo.
Thema: Exempla trahunt. F. S. Martini. C. 2.
4. Textus: YZurbatus eſt. .
Thema: Triſtitia mentis nocet animæ. F. SS. Philippi & Jacobi.
5. Textus: Congregans omnes Principes Sacerdotum.
Zbema: Societas bonorum eſt perquàm utilis. F. S. Thomæ.
C. 2.
6. Textus: Congregans omnes.
Thema: Concordia quàm ſit proficua. Feria 3. Paſchæ C. 1I.
7. Textus: Sciſcitabatur.
Zhema: Examen conſcientiæ, utiliſſimum eſt. F. S. Martini.

C. 2.
8. Textus: Et tu Betblebem, &. zequaquam minima es Gc. ex te

exiet Dux, G&c.
Thema: Humiles, tanget bona ſors. F. S. Matthiæ. C. I.
9. Textus: Ite & interrogate diligenter de puero.
Thema: Intentio dat farmam operi. F. S. Martini. C. I.
10. Textus: Videntes ſtellam gaviſi ſunt.
Thema: Gaudium honeſtum Deo non diſplicet. Feria 2. Paſch-

II. Textus: Et ſtella, quam viderant in oriente, antecedebat eos.

The-

ADL.

—
ſeme ln ad
leums: Eul
nu: Labore
Nenus: Mhe
Henr: Tanden
LeE: Doci
ſnn. Dielas a
1lerus: Poci-
em.: lnpieta

Cleuus: Aer

na: Liberali
extus: Ohtu
ſena: Mience
lexus: Ohrul
emu: Cnaritas
momis. (
extus: Obtil
ena: Eleem-
Meobi
liem. Deen
02.
lem: Pleen
eſ C.3.

lalg. r alin

lu: Recidiva
eS
kekumt

l: Nre ;
4 10 .
Um Danperas

nehe

klun

u. M

i. s

holotn
ReAI

gan i

hinile

innet

2. C.1 D

. C1

KenH

Aata⸗

AFPLICANDARUM CONCIONUM.

Zhema: In arduis maximè juvat Deus. F. S. Stephani. C. 2.
12. Textus: Stabat ſupra, ubi erat puer.
Thema: Laborem ſequitur prœmium. F. Aſcenſionis. C. 3.
13. Lextus: Invenzrunt puerum cum Maria Matre ejus.
bema: Tandem virtus prœmiatur. F. Aſcenſionis. C. 2.
14. Texti;: Procidentes adoraverunt.
Thema: Pietas ad omnia eſt utilis. C. x.
I5. Textus: Procidentes adoraverunt-
Thema: In pietate Zzelandum ac fervendum eſt. C. 2.
16. Textus: Apertis theſauris ſiuis.
Thema: Liberalitatis virtus, multiplicat. F. S. Leopoldi. C. 2.
17. Textus: Obtulerunt ei munera.
Thema: Miſericordiæ opera gratias Dei impetrant.
18. Textus: Obtulerunt ei munera. V
Thema: Charitas proximi, ſemen eſt benedictionum. F. S. Si=
monis. C. I.
19. Textus: Obtulerunt ei munera. V
Thema: Eleemoſynam dare, qui ſuperflua habent, tenentur. F. S.
Nicolei. C. I.
Item: Eleemoſynam dare obvio cuivis pauperi meretur.
C. 2.
Item 4 Eleemoſyna data pauperibus domeſticis, optima
eſt. C. 3.
20. Textus: Per aliam viam reverſi ſunt in regionem ſuam.
Zhema: Recidiva eſt maximè nociva. C. 3.

Ee e Fe e Fe Ne Fe Je Ze Fe Fe e He Fe 5 F eFe F ge G g E e
Feſtum Converſionis S. Pauli.

I. Textus: Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti ſumus te. Martbai
cap '09.
Thema: Paupertas, optimus Dux, & Magiſter. F. Omnium sS.
C. 3.

—

2. Textus: Seculi ſumus te.
Thema: Deum vocantem ſequi, ſalvat. F. S. Andreæ. C. z.
3. Textus: Quid ergo etit nohie.
Thema: Præmiuiß aniftnat ad labores. F. S. Stephani. C. Z
4. Textus: Dico vobis, G&. ſedebitis & vos.

„
E

INDE X.

Thema: Crux & tribulatio maximè fructificat. F. S. Andrex.

5. Textus: Reliquimus omnia.
Thema: Peccata ſunt cauſa perditionis, & ruinæ. C. I. „₰
6. Textus: Judicantes duodecim tribus Hrael.
Themae Deus difſimulans tandem graviſſimè punit. C. 2.
7. Textus: Sedebilis && voS. .
Thema: Tandem virtus prœmiatur. F. Aſcenſ. C. I.
8. Textus: Sedebitis vos5.
Thema: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. 2.
9. Textus: Sedebitis 8&& vos.
Thema: Requies ſequitur laborem. F. Aſcenſ. C. 3.
10. Textus: Centuplum accipiet.

Thema: Eleemoſyna, quantum fructificet. F. S. Nicolai. C. 2.

& 3.
II. Textus: Et vitam æternam poſſidebit.
Thema: Pœnitentia Deum mitigat. C. 3.
12. Textus: Et vitam æternam poſſidebit.
Thema: Qui proficit virtutibus, ditatur & gratiis. F. S. Ioaanis
Evang. C. 2.

62 68 688 6 65 63 3 6&3 63 63 & 88 &3le3 &385 6363 6363 6395
Feſtum Purificationis B. V.

I. Textus: Dies Purifcationis. Lucæ cab. 2.
Thema: Caſtis favet Deus. F. S. Catharinæ. C. 2.
2. Textus: Dies Purificationis.
Thema: C s. Spiritus maximè com municat. Feria 3. pentee.
2
3. Textus: YZulerunt Jeſum in Jeruſalem, ut ſiſterent eum Domino.
Thema: In pietate zelandum eſt. F. Epiphan. C. 3.
4. Textus: Ilt ſiſterent eum Domino.
Tbema: Juvenis, dum à lacte benè educatur, facilè flectitur. F
S. Joannis Bapt. C. I.
5. Textus: Ut ſiterent eum Domino.
Thema: Pueri dum benè inſtruuntur in ætatem canam boni erunt,
F. S. Joan. Bapt. C. 2.
G. Textus: Ut darent.

1he.

ch
C1
larns: U
ſtenn: Libeni
lems: Hnn
tma: Deyo

Ilan: Lti

Timor.
1 lennu: Erf
Temu: Patienn
1, leutus: Exf
Itena: Spes
1 Textus: Nß⸗
IHemu: Fiduci
,lextus: Yi
Aa Virttus
Lexius: Nepp
ge Verbun

flertus: e

niiGe.
ſm:
C.2.
lextus: NVor
a. Mariao
Item: M.
CI.
Iet: in

im ai eff

“ Tau-. Vnit

nn: Solituco
62

Ib. Yti⸗

lentio
C1.

lens: Mn

e Felx mo.

Iemg: Mrund

emn:
eryire!

licolii

etin;, N

Donn.
.

leheinel.

anhoties

APpLICANDARUM CoNCIONUM.

Thema: Charitas proximi ſemen eſt benedictionum. F. S. Simo-
niiers. C. ..
7. Textus: Ut darent.
Thema: Liberalitas ditat. F. S. Leopoldi. C. 3.
8. Textus: Homo ille juſtus.
Thema: Devotio ad omnia utilis eſt. F. Epiph. C. I.
9. Textus: Et timoratu.
Thema: Timor Domini conſervat virum. F. S. Leopoldi. C.r.

10. Textus: Exipettans.

Thema: Patientia quam ſit utilis. F. S. Laurentii. C. 2.
1II. Textus: Exépectans conſolationem.
Thema: Spes prœmii animat ad labores. F. S. Steph. C. 3.
12. Textus: Exſpettans conſolationem.
Thema: Fiducia in Deum conſervat virum. F. Philippi. C. 2.
13. Textus: Spiritus F. erat in e0.
Zhema: Virtus tandem prœmiatur. F. S. Aſcenſ. C. 2.

144. Textus: Re ponſum accepit à Spiritu antto.

Thema: Verbum Dei cibus eſt animæ. Feria 3. Pentec. C. 3.
1. Textus: n accepit à Spirita Sundko non viſurum ſe mortem
niſ
Thema: S. Spiritus janua eſt benedictionum. F. 3. Pentec.
C. 2.
16. Textus: Non viſurum ſe mortem niſi videret Chriſtum Domini.
Tbema: Maria omnibus eſt clemens. C. 2.
Item: Maria erga omnes eſt benigna. F. Viſitationis,
C. I
V. Textus: Nijſi vigeret Chriſtum Domini.
Thema: Maria efficit nobis Deum ſuaviſſmimum. F. Nativitatis.
C. 1.
18. Textus: Venit in ſiritu in templum. M
Thema: Solitudo exquiſita ad Deum via. F. S. Bartholomæi.
C. 2.
19. Textus: Venit in ſpiritun. ..
Thema: Intentio bona, dat Brmam operi. F. S. Martini.
20. Textus: Nunc dimittis.
Thema: Felix morietur, cui adſtat B. V. Maria. C. 3.
21. Textus: Secundum verbum tuum in pace.
Thema: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. 2.

Feſtivale, Z2 2 22. Tex-

—–—

INDEX.
22. Textus: Uit Facerent ſecundum conſuetudinem legis.

Thema: Legi ſe ſubjecit Maria „ ut nos à reatu ſolveremur.
C. 2.

E B P E P W E E N E N PE P

Feſtum S. Matthiæ.

xX. Textus: Confiteor tibi pater cœli & terreæ. Matthæi 16.
Thema: Opera, quæ precibus incipiunt &, finiuntur, proſpera
ſunt. F. S. Bartholomæi. C. 2. .
2. Textus: Et relevaſti ea parvulis.
Thema: Humiles, tanget & bona fors. C. I.
3. Textus: Venite ad me omnes.
hema: Vocantem Deum ſequi ſalvat. F. §. Andrex. C. 2.
4. Textus: Qui laboraſtis.
Thema: Lador honeſtus ditat. F. S. Andreæ. C. I.
g. Textus: Et onerati eſtis; & ego reficiam vos.

Thema: Crux & tribulatio, magnos fructus aatert. F. S. Anäre,

C. 3.
G6. Textus: Reficiam vos.
Thema: Spes proemii animat ad labores. F. S. Stephanl. C. 3.
7. Textus: Qui laboratis, & onerati eſtis, & ego reficiam vos.

Thema: DEUS quos aſperius tractat, tandem remunerat. F. 5.

Stephani. C. 3.
S. Textus: Reficiam .
Zhema: Laborem ſequitur promium. F. Aſcenl. C. 2.
9. Textus: Reficiam vos.
Zhema: oihitallas quæſtuoſiſſima eſt virtus. Feria 2. Paſch.

3
10. Textus: Zohlite jugum meum ſuper vos.
Thema: Patientia eib fructuoſa. F. S. Laurentii. C. 2.
II. Textus: Mitis ſum.
Ahema Manſuetudo reddit Deum addictum. F. S. Leopoldi
3
I3. Textus: Jugum meum ſuave eſt.
Thema: Servire DEO eſt regnare. F. §. Matthæi. C. 2.
13. Textus: Onus meum leve.
Zhema: In arduis adſtat & lurat Deus. F. S, Stephani. C. 2,

44. Tex.

21

imt: in
1 lextus: E
Imn: Redh
ltem:

ee ee

Feſtu
Ienms: M
fm. Ange
02
lem: Velo
1. C.“
Jents: AA1
Thena: Virgi
extus: Ae⸗
ſiena: Aye!

(Iletus: Apt.

enu. Ommne

etus: Cfati

Temae Marie
(lextus: Turl
ena: Timen
lextus: Turd
enn. Tnitit̃
Ih.
emmd: Ctt
Enn Hhi
)lextus: Cit⸗
ena: an

13.
1 leung phen
enu: MWomnin
len:
02²

Iuns

E5A

Nnl 0,

Inn ot,

. Textus: Reficiam vos.

APPLICANDARUM CONCIONIUM.

Thema: Virtus certo prœmiatur. F. Aſcenſionis. C. 2.
I5. Textus: Et invenietis requiem animabus veſtris.
Thema: Requies eſt prœmium laboris. F. Aſcenſ. C. 3.
Item: Statui ſuo competenter vivens, ſalvabitur. C. 3.

6369 6368 68 68 6368 62 68 6e3 62 F 6328 6368 633 636 636S

Feſtum Annunciationis B. V.

I. Textus: Miſſis eſt Angelus Gabriel. Lucæ 1.
Thema: Angeli ſunt maximi noſtri Patroni. F. S. Michaeèl.

„„ 2. *
tem geillmd, & zeloſiſſimè, nos juvant. F. S. Michae-
is. C. 8. M
2. Textus: Ad virginem.
Tpema: Virgines amat Deus. F. S. Catharinæ. C. 2.
3. Lextus: Ave.
Thema: Ave hæc precatio eſt utiliſſima. F. Annunc. C. 4.
4. Textus: Ave.
Thema:. Omne væ propellit Maria. C. 3.

Thema: Mariæ prædicatum eſt de gratiis. C. 2.
6. Textus: Turbata eſt in ſermone ejus.
Thema: Timere Deum, quam ſit utile. F. S. Leopoldi. C. r.
7. Textus: Turbata eſt in ſermone; cui Angelus: Noli timere.
Tbema: Triſtitia quia nocet animæ, répellenda eſt. F. S. Phi-
8. Textus: Cogitabat. .
Themae Intentio bona dat formam operi. F. S. Martini. C. r.
9. Textus: Cogitabat, qualis eſſet iſta ſalutatio: Sive: Quomodo fiet.
Taug: Examen conſcientiæ, quàm ſit utile. F. S. Martini.
10. Textus: Vocabis nomen ejus Jhum.
Zbema: Nomini ESU decet omnis honor. F. Epiph. C. r.
Item: Reverenter nomen JESU colentibus eſt utile.

C. 2.
Item . Nomen JESU abutentibus, quàm ſit noxium-
9 3 5

II. Textus: Virum non cognoſco.
Z 5 2² Thr-

INDExXx.
Thema: Virginitas cœlo digna eſt virtus. F. S. Catharinæ.

12. Textus: Spiritas S. ſuperveniet in te.

Thema: Caſtis vel maximè ſe S. Spiritus communicat. Fer. 3.

13. Textus: Boœce Ancilla Domini, fiat mihi ſecundum verbum tuum.
Thema: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. z.

63 6&3 88 &8 88 &3 e3 6383 63 8 &£* 6383 63 5 63 6366 63 S

Feria Secunda Paſchatis.
I. Textus: Duo ex illis ihant ipſa die in caſtellum. Lucæ cap. 2
Thpema: Concordia ditat. Fer. 3. Paſchæ. C. .
2. Textus : Et ipſi loquebantur ad invicem de his omnibus, quæ acci-
erant. . . .

Thema: Piis diſcurſibus delectatur DEUS. Feria 2. Paſchæ.

C. I.
3. Textus: Et ili confabulantur.
Thema: Recreatio honeſta licet. Feria z. Paſchæ. C. 3.
4. Textus: Tpſe Jeſus appropians ibat cum illis. L
Thema: Bonorum conſortium eſt perutile. F. S. Thomæ. C. 2.
F. Textus: Oculi autem eorum tenebantur, ne eum agnoſcerent.
Tbhema: Amor proprius excœcat. F. S. Laurentii. C. 3.
G. Textus: Et eſtis triſtes. OVM
Thema: Triſtitia mentis, nocet animæ. F. S. Philippi. C. I.
7. Textus: De Jſu Nazareno, qui fuit vir Propheta, G.
Thema: Paſſionem Domini recolere, eſt ſummi meriti. F. 2. Paſch.

8. Textus: Nos autem ſperabamiz, quia ipſe eſſet redempturus Iſraæl.
Thema: Fiducia in Deum conſervat. F. S. Philippi. C. 2.
9. Textus: Sed & mulieres Sc. terruerunt nos. V
Thema: Mulieres, maximé laſcivæ, juſtus ſunt terror urbium.
F. S. Magdal. C. I. SS ðM
10. Textus: Oportuit Chriſtum pati, & ita intrare in gloriam ſuam.
Thema: Crux & tribulatio eit ſummè proficua. F. S. Andreæ.
xI. Textus: Iaterpretabatur illis in omnibus Pani de ſemetipſo.
Thema Arduis in rebus vel maximè juvat Deus. F. S. Stephan.

12. Tex-

brl

Unds: (hi
ſtmn. Hohh
leus: E
ent: Chari
16. C.
(Nenns: E
Tkemn: Anor.
2.
Ienns: Noni
ynne Contr
lexbs: 0 /

iſumn: (os

lextus: Eina

feng: Deus
C.2.

fexus:

Pena: Fama
C,
lextus: Ehen
Teng: In mun

Ne
Peſtum

lenns: Nnry
nn N & 4
1lennl: Retiti
enn Denc,
leunu: Mlie
Imm: Terror

1
Is: Cnt
lemm: ie
Une Piſſon

6è2

lnonet!
Rerent.
05

Ppi C
G.

gtrs
l 61

ttene inr

imnin.
E.SM

leſente
. 6 Ge⸗

120

XPPLICANDARUM CONCIONUM.
Z. Textus: Coeégerunt illum, mane nobiscum.
Thema: Hoſpitalitas eſt virtus ſummè proficua. C. 3.
13. Textus: Et intravit cum illis. M
Thema: Charis proxini, ſemen eſt benedictionum. F. Simoe-

u. Textus: Et intravit cum illis, &c. Accepit panem o benedixit.

Thema:; Amor Dei in nos eſt exceſſivus. Feria 2. Pentec. C. I.
F. Textus: Nonne cor noſtrum ardens eraat.
Thema: Contritio juſtificat. F. S. Magdal. C. 3.

16. Textus: O ſtulti, G tardo corde, G. interpretabatur illis. Ec.

Thema: Quos Deus aſperius trackat, ſubſequente gratia ditat-
F. S. Steph. C. .
V. Textus: Finxit ſe longius ire. . ”M”MB
Thema: Deus diſſimulans, gravius punit. Converſio S. Pauli.
*„C. Z.

18. Textus: Qui fuit vir Propheta.

Thema: Fama bona, decet ſuperiorem. F. SS. Petri & Pauli-
19. Textus: Evanuit M
Thema: In mundo eſt rerum mera viciſſitudo.

Wi ere en eEee e En E ee ee en

Feſtum Feriæ Tertiæ Paſchatis.
1I. Textus: Pax vobis. Luck 24.
Thpema: Pax & concordia ditant. C. I.

2. Textus: Stetit in medio eorum.

Thema: Deus, quos reſpicit, erigit. F. S. Matthiæ. C. I.
3. Textus: Nolité timere. OUYUMN
Thema: Terror & triſtitia mentis nocet animæ. F. S. Philipp.
C.r.
4. Textus: Cogitationes aſcendunt in cordibus veſttis.
Thema: Diſcerdia damnat. C. 2.
g. Textus: Videte manus meas & pedes meos“
