hoſthzenn
Nctcignd
litintyenie:

Vfnuolenes

ſeſeetongyl
Ari kernee

Ainginet

EraSli
keläinnn
Aamnarelioun

HetuNe

erſtcinſſin

V.

Galyarormun
penithnamm
liniprſinn:
Chrtuzine
Maramm welent
nſtentin
Vitenm! r
nlrue, i
Peclrt,n
voniteftt
aMin

Apotheca Chriſti medici Virgo Aaria eſt, S&c, 239

velociſſimè impetrandum per Mariæ ſuffragium, quòd graviter
infirmi, imò quaſi putrefacti & fœtentes Lazari, in vocato Mariæ
patrocinio ad ſanitatem infallibiliter ſunt reſtituendi. Lacteè
conſolatur nos S. Bernardus ſerm. 2. in Dom. I. poſt Epiphan.
Deus omnium bonorum plenitudinem poſuit in Maria, ut ſi
quid gratiæ, fi quid ſalutis, ſi quid ſpei in nobis est, per eam no-
verimus redundare. Confirmat Richardus de S. Victore cap.
25. in Cant. Maria omnium ſalutem deſideravit, quaſivit, &
obtinuit imò ſalus omnium per ipſam facta est, unde & mundi
dalus dicta.
Ad Matrem itaque Salvatoris, Salutem infirmorum una. Epilogus.
nimiter recurramus cum S. Mechodio Orat. de Purificat. B. V.
Oſanctiſſima Deipara, qua reliquis omnibus, & benignior es,
& materno honore, ac cum Deo colloquendi libertate glorioſior,
te obnixè rogamus, ut noſtri jugem ac perpetuam habere memo-
riam velis. Amen.

Et ſalus «groto'pia Eirgo, corpore toto,
Fit per eam ſanus, qui levat ad ſe manus.
NWec ſinit illa mori,: ſed combasſiva dolori,
We patiare magis fit medicina plagis.

Dl-

246 20):0:. H

—
ððõ
rutii
DISCURSUS XXXIV. *
(vilaf.
Civitas refugii peccatoribus Virgo Maria eſt. ZD eur
MA/r.
Exordium. Aximi amoris & paterni ſignum affecù hebraicoPo- Honttor.
pulo olim Deus exhibuit, quando homicidis aliorum- Gbita6
que delictorum obnoxiis peccatoribus aſyla, ſive Ci. Wredin,
vitates refugii, in omni Tribu deſignavit, in quibu miitmn
ſalvus & incolumis morari valeret, quisquis caſu, ſeu ſubitaneos ump gue
motu, vel aliâ ratione proxirnum ſuum occidiſſet, aut aliuch whuthi
quoddam commiſiſſet delictum; Num. 34. cap. O quot cente- uſuan
nis ac millenis modis. miſeri nos homines, mandata Dei trans- Ierprete
gredimur, proprias, Deoque chariſſimas occidentes animas, oph. N
neque tantùm ignoranter, ſeu inadvertenter peccamus, ac di- lilluten
vinam bonitatem offendimus, verùm etiam ex ſimplici & me- kilope
rà malitiâ, iteratò delinquimus, neque unum tantum, ſed & nvula
mille infernos promeremur: At ecce quàm magna ac ſingula- tinſen
ris Dei noſtri eſt bonitas, ad demonſtrandum erga nos ſpecia-⸗ umpe.3,
lem affectum, & paterni amoris ſignum exhibendum, in gra- deNat
tiæ quoque Lege aſylum, ſeu civitatem refugii nobis benigniſ-· reu,
ſimus Dominus deputavit, ad quam lapſi in peccata, & divinæ in niſt
Juſtitiæ rigorem meriti fugiamus, & ſalvi & incolumes æter- ier co⸗
nùm vivamus. Civitas hæc refugii, peccatoribus à Deo deſigna. , G
ta, Dei Mater eſt, Sanctiſſima Virgo Maria, ad hanc, dum ju- (gnime
ſtitiæ divinæ urget executio, & æterni Judicis terret ira, con-:
fugiat peccator, ipſa enim reorum potentiſſima Patrona, & Ad-
vocata, quæ Judicis placat iram, peccatori veniam obtinet, &
58. Patres., ſalutem, ipſa eſt Refugium peccatorum. 88. Patrum aſſerta
veritatem confirment. Confuge ad ipſam peccator, quia ipſa lan
eſt Civitas refugiis ſicut enim quondam Deus, ut dicitur lm dei
Num. 35r ſeparavit Civitates, ſeu urbei refugii, ad quas leri niſ

con loich

— Civitas refugii peccatoribus Virgo Maria est. 241

——

ge confugerent, qui nolentes homicidium perpetrarent, ſic nunc
miſericordia Domini refagium miſericordiæ providit etiam vo-
N luntariis homicidis. diſertè perorat lingua incorrupta 8. Anto SAntonius
nii Paduani Serm. in Dom. 3. Quadr. Quadrageſimali. 2. Ego del'adux.
Civitas refugii omnibus ad me confugientibus. introducit ipſam
„ I/.: . . S. oannes
oNlih Dei Matrem S. Joannes Damaſcenus Serm. 2. de Dormit. B. V. Barnles
Peccator debet ad eam confugere, quia ipſa eſt Civitas refugii. hus.
duͤtenig hortatur Richardus à S. Victore Orat. de Aſſumt. B. V. pſa ſt annieten

homicddmm Civitas & domus ſalvationis Jerem. 5. Convenite celeriter,
dibusihlam iagrediamur Civitatem munitam, id eſt, Mariam,; munitam in
ſignurtintin natura, in gratid, in gloriaquia non audemus deprecari Domi-
8caſd,ſelſln nam, quem offendimus, ſed ipſa deprecetar, & roget, quia Do-
Niciſſer, ul minus ſilere nos fecit, quia cum ffendimus, & potum dedit no-
Cap. Oqit bis aquam fellis, id eſt, dulcem Deum, amarum nobis fecimus.
mancmthin interpretatur B. Albertus Magnus in Bibl. Maria. lib. Jerem. Niagnme.
Occicenamn Proph. Num. 2. decurum, bbomo? acceſſam habes ad Deum,
rerrillit ubi Mater ante Filium, & Filias ſtat ante Patrem, Mater oſten-
eimlale dit Filiopectus & ubera, & Filius oſtendit Patri latus & vulne-
um untln A ra, nulla ergo ibipoterit eſſe repulſa, abi tot concurrunt amo- 8. Bernar-
nmigudn vis inſignia. ſuaviſſimè diſcurrit S. Bernardus ſerm. 2. de Aſ-' qus.
um ahtafd ſumpt. B. V. ac tandem concludit S. Thomas à Villà Novà ſerm. 8. henas
ibenom 3. de Nat B. V. Sicut pulli volantibus deſaper milvis ad gallinæ nova.
D Nobiͤeif alas recurrunt, ita nos ſub vela mento alaramtuarum abſcondi-
pecenn Adi mur, neſcimu:aliad refagium, niſi te, tu ſola es anica ſpes noſtra,
iNinolonet in qua confidimus, 2u ſola es Patrona noſtra, ad quam omnes aſpi-
Deun cimus. Gratiam Spiritus ſancti nobis exora, ut te Conceptibus
ui Um aignis meditemur.
gicisterretinon
kmnunn, CONCEPTUIS I.
ienamohine⸗
8 Mumi In multis Sacræ Scripturæ locis, ſub figurà terræ ſantis. Consrma⸗
MunH ſima Deipara repræſentatur, nominatim autem Pſalm. 84. Auetigoc.
Deu/ Terra noſtra dabit fructum ſuum: quæ verba de Virgine be-
nſt⸗ I nedicta SS. Patres interpretantur. Cur David! Virginem
0

Kkk kkk ſuper

242 Diſcurſus XXXIV.

ſuper omnes ſpecioſam, pulcherrimam mulierum, terram
noſtram, & non potius, cwlum noſtrum vocas?! terram enim
caleamus pedibus, cœlum autem læti ſuſcipimus: Reſponder
S. Bonaventura in Spec. B. V. lect. 7. De terrà omnes vitam
fovemus, unde enim victum & veſtitum, panem & vinum,
la nam & linum, & hujus vitæ neceſſaria, niſt de terrd, & de
plenitudine zerræ habemus, quid ergo atilius terrà à Simili-
ter quid utilius Mariä? ipſa plenitadine ſuù omnium est uti-
liſſima. Non cœlum noſtrum, ſed terra noſtra Maria eſt, in-
quit David, quia ſicut pro conſervatione temporalis vitæ, ad
terram recurrit homo, ne moriatur, ſic & peccator, ne in
æternum pereat, ſed vitam ſempiternam obtineat, refugit ad
Mariam, ipſa proinde eſt refugium peccatorum, ſed aliam
hujus dubii ſolutionem novo Conceptu, recenti & ingeniosâ
Obſervatione elucidemus.

CONOEPTUS II.

Duo quidam viri, quibus nomen Dathan & Abiron,
olim juſto Dei judicio, eò quòd Deo rebelles in ſacra ſe immi-
ſcuerint, alieno igne in thuribulis apparuerint, nec non impio
conatu, Moyſi & Aaron ſeſe oppoſuerint, unà cum uxoribus;
filiis, & filiabus, totàque ſuâ ſubſtantiâà à terràâ abſorpti, & in
inferni puteum ſunt demerſi: Terra aperiens os ſuum devo-
ravit illos cum tabernaculis ſuis, & aniversà ſabſtantiä eorum,
deſcenderuntq; vivi in infernam, operti humo, & perierunt de
mediv multitadinis. Numer. 16. cap. Certè admirabilis, ſed
magis formidabilis caſus! quomodo contigit, quòd hi cum to-
tâ ſuàâ ſubſtantia, vivi deſcenderint in infernum? cauſam red-
dit Scriptura: Pisrupta eit terra ſab pedibus eorum. Terra,
cui innitebantur pedes eorum, immiſericors, & contra hos in-
ſenſatos armata ceſſit, & im provisò ſe aperiens, non habentes
refugium, quod manibus arriperent, aut ſuſtentaculum, ubi
pedes eorum ſiſterent, miferi usque in infernum deſcende-
runt. Terram suſzram miſericordem nobis Dei Matrem
Vir⸗

ecamn
dllgen
Mria ter
ſentacol
isſoppe
Dachan
Conceper

Wriate,

ur Dan/
Vente,
latunm

birlrud
wun,

Alil
Gns illee
fopinan
lertyit
immar de

ſit Mari

Treäcert
lkconl
n cuuſa

Uhnennt,

Eunſtandi,

iſinn

luincu

—,—

—
Wükeiun ine
eu! Lenumti

Mmig: Neget

leni mnyen Sn

haren Gin
niik n
Giucterri ief
ſi onniun /
noſterhlnutke

temporilsin
ecenahe
hennen i
orucn, Kt
necenticinnet

I.

Dnbun El
lesinhatin
inneenane
Und cumvntx
erri Popin
ient i en
ſelnnien
,OiGG
1e wCielli,
igognan⸗
gum? uNN
ur enrun. I
SCounrhen
enolulftet

Poſenmalon.

lethunn Ein
obo Vl
1.

Gvieas efugii bßeccatoribus Eirge Mariaett. 243

Virginem regius Propheta appellavit, quò intelligeremus,
non diſrumpi ſub pedibus noſtris terram noſtram: ſed inter
nos & Chriſtum Filium ſeſe interponere intercedendo, ne æter-
næ damnationis ſententia proferatur, ſed miſericorditer venia
indulgeatur, & tempus pœnitentiæ fructuoſæ concedatur,.
Maria terra noſtra auxilii ſui manubrium, fundamentum, ſu-
ſtentaculum, fulcrum & refugium pedibus ſeu greſſibus no-
ſtris ſupponit, ne peccatorum noſtrorum pondere preſſi, cum
Dachan & Abiron in infernum miſeri detrudamur. Faver
Conceptui Richardus à S. Laurentio lib. de Laud. Virg. cap. 3.
Maria terra eſt, quæ nobis interponitur, & al pſſo, qud ſabſtrata⸗,
ſieut Dathan & Abiron ſtatim deſcendimus in infernum vi-
ventes, ſic ſabtracto nobis adjutorio Mariæ, ſtatim labimur in
peccatum, & deinde in infernum. lInvocata hæc Terra noſtra,
dabit fructum ſuum, neminiqus deerit eſle Refugium pegca-
torum.

CONCEPTUS II.

Alià quàdam Metaphoràâ confirmat veritatem hancre-
gius Pſaltes, cum in Spiritu loquens de Sacro ſanctà Virgine,
uti opinatur Hugo Cardinalis, dixit hæc verba: Atitit Regina
à dextris tuis Pſalm. 44. v. 10. Id quod Virgo ipſaà de ſe con-
firmat. Eccleſ. 2. cap. In omni terrâ ſieti. Cur quæſo Propheta

dicit Mariam Virginem ſtare erectam, & quare non ait, illam ſe-

dere à dextris Dei? Quintus Curtius refert, antiquitus hanc flo-
ruiſſe conſuetudinem, quòd advocati defenſuri clientis cujus-
dam cauſam magni momenti, à dextris eum ſibi aſſiſtentem
habuerint, quò à calumniatoribus ipſum tuerentur, & protege-
rent, ſtandi igitur cæremoniâ promptitudinem defenſionis po-
pulo inſinuabat: Stare auxiliantis est, & advocati officium deſi-
gnat. inquit S. Auguſtin. in Pſ. 109. Quòd ergo Maria ſtellis co-
ronata, Regina cli, electa terræ imperatrix ac Domina, non

Kkk kkk z ſedeat,

244 . Diſcurſus XXXIV.

—

ſedeat, ſed collocata ſit ad dextram Chriſti, in omni terrà
ſteterit, nihil aliud ſignificarc intendit, quàm quòd ad pro-
tegendos peccatores ſit promptiſſima, & ſi DEUs juſtiſſimè
in nos indignatus, manum extenderet vindicem, urt juſtitiæ
gladio transverberaret, ipſa Patronæ & Advocatæ officium
agens, utpote ſtans à dextris potentem DEl vellet remorari
manum, ne miſerum peccatorem, cujus ipſe in ſe curam,
maternamque protectionem ſuſcepit, lædere poſſit, aut ſauci-
are. Ita Hugo Card. & Hugo des. Victore lib. 4. de Laud-
Virg. Bene aſtitit à dextris tuis, tunquam noſtra Patrocina-
trix, gladium evaginanäum peccatoriimpediens. Et iterum:
Maria, licèt Regina ſtat tibi in auxiliam, tibi in utilitatem,
tibi in ſalutem. doctiſſimè Idiota de Contemplar. Virg. Sicus
Maria noſtra Regina eſt, ita est omnium noſtrüm Advocata
& Palrona, & cura est illi de omnibut. Maria ſlat in omni
terrà, quia inter peccatores, qui terra & terreni ſunt, non ſe-
det, ſed ſtat, ut peccatores adjuvet, ut ipſos protegat. per-
orat S. Bernardinus Senenſis Serm. 3. de B. Virg. In omni
terraà ſtat Maria, & in ommni loco miſero pectatori est Refagi-
um, & Mater miſericordiæ., ſubſeribit Richardus à S. Lau-
rentio lib. 2, de Laud. B, V. O felix peccatori Civitas re-
fugii.

CONCEPTUS IV.

Eccleſiaſt. 24. cap. gloriatur Virgo benedicta. Quaß
platanus exaltata ſum juxta aguam in plateis. Cur quaſi
platanus? Et quid juxta aquam? de platano ſcribit Plinius lib.
2. Hiſt. Natural. quòd folia ad formam fſcutorum proferat.
De platano accepimus, quòd in ſeutorum formam elatas habet
fronde. Per aquas intelliguntur populi peccatores juxta
Scripturæ teſtimonium. Aqus multæ, poputi multi. Quia

ſicut aqua frigidæ naturæ eſt, ita peccatores in charitate Dei

& proximi, in rebus fpiritualibus frigeſcunt; ſicut aqua ſæ-
pe numero ob nimium frigus congelaſcit, ſic etiam pecca-
tores

b—
resec

tun ut
o ge
nusone
ricem
le pecen
lehcun
Nev ſtrix
Lendimmn
munita
ninſea
12, del
yorcnue
emrett/

M
ods.)
ruln A
nam, di
ſorem!
Qlarum
nun ejo⸗
Ueprodo⸗
. ict
r ſub
lencos,
R ,/
en4
rridit
ecip
nd der

hbe

—
i in en
n nde n
Näcen irtti
lndoneafiin
UIlelernne
in kan
crehollt anlt
bore AEel

n nlns ne

edlent Nien
tihi is ile
templte ige
nlrin Ale
win rin
toryeni ſolhnn
r ragu,
eig
clatmie, l
Richacdtsitl
Peceniicin

W.

benellu ’
ue,
Krbitlii
ſrun Inn
GrnenelAN
—
il nih
tesinchninil
n ſarid⸗
1, Goeumt
ierNoein

Civitas refugii peccatoribus Virgo Maria est. 245

tores ad talem Spiritûs frigiditatem nonnunquam redigun-
tur, ut toti congelaſcant, & in glaciem indurentur. Dum
ergo de ſeipsâ dicit beatiſſima Virgo, quòd ſit quaſi plata-
nus onerata ſcutis, juxta aquas peccatorum, Tutriçem, Prote-
Gticem, Patronam & Advocatam, ſcutum in expugnabi-
le peccatoribus ſe offert, ac ſignificare intendit, quòd, quo-
tiescunque divina juſtitia, punitionis juſtiſſimæ ſagittas ab
arcu ſtriétiſſimi judicii in nos ejaculatur, & nos tamen non of-
fendimur, aut ſauciamur, ipſa potentiſſimæ protectionis ſuæ
munita ſcuto, omnes retundat ponarum ictus, & jacula. Be-
ne inſtar platani Maria (ait Richardus de S. Laurentio lib.
12. de Laud. Virg.) quia juxta populorum peccantium aquas,
protectionis ſuæ ſeuto, precibus, & interceſtonibus Judicis DEI
sramretundit. Verè peccatori Civitas refugii.

CONCEPTUS V.

Myſterioſus erat loquendi modus Chriſti Domini,
apud S. oannem Evangeliſtam 21. cap. quo alloquens 8. Pe-
trum Apoſtolorum Principem, eique animarum tradens cu-
ram, dixit: Paſce oves meas. Id eſt: Ovium mearum pa-
ſtorem te conſtituo, fideles & electas animas tibi committo,
quarum tibi incumbet cura, ne periclitentur, aut perdantur;
nam ejusdem Chriſti teſtimonio edocti ſumus, electos oves,
reprobos hodos apellari, ſic enim apud 8. Matthæum cap.
24. dicit, in fine mundi juſtos à reprobis ſeparandos, & oves,
quæ ſub juſtorum nomine comprchenduntur, à dextris ſta-
tuendos, hædos verô, id eſt, reprobos à ſiniſtris. Separalit
oves ab hædu, & ſtatuet oves quidem à dextris ſui, ha dos
autem à ſiniſtris. Si ergo ſancto Petro oves paſcendæ à Chri-
ſto traditæ, & electorum ſive juſtorum cura commiſſa eſt, er-
géne capræ & hœdi, qui ſunt peccatores, absque curà mane-
bunt, derelictæ absque paſtore? Non certê ſed & hi ſuum quo-
que habebunt paſtorem, qui ſingularem de iis, earumque ſa-
Kkk kkk 3 luts

246 Dlſeurſus KXXIV.
lute curam habebit; quisnam ille eſt? Audire libeat verba
ſponſi, quibus dilectiſſimam ſuam Sponſam alloquitur, poſt
veſtigia gregum abire jubet, eique hœdos, ſive peccatores,

paterné committit. Si ignoras ter6 pulcherrima mulierum,

egredere, & abi poèt veſtigia gregum tuorum, & paſce hædos
zaos ante tabernacula taſtorum. Cant. I. C. feliciſſima hæc ſunt
nova peccatoribus, Dei Mater paſcit hœdos, curam de pecca-
toribus habet, eos protegit, ac defendit, ad cœli paſcua ducit,
& ad æterna tabernacula. Teſtis eſt ter felix ille Theophilus
proprio ſanguine dæmoni ſubſcriptus, aliique ſine numero
graviſſimi peccatores, hoœdi fœdifſimi, qui fidà Mariæ curà

cœleſtibus gaudiis æternùm paſcuntur, pro quibus perorat

S. Bernardus in Deprecat, ad B. V. Tu peccatorem, quantum-

libet ſœtidum, non abhorres, non deſpicir, ſi ad te ſaſzpiraverit,

1ouo m, int erventum pænitenti corde flagitaverit; tu illama
deſperztionis barathro pia Mater, retrahis, Sei medicanen
aſzras, foves, nen deſpieis, quousque horrendo juditimiſerum
reconcilie :famoſum hujas tus benignitatis teſtimoniumeft per
te Theophilas reſtauratus gratiæ, Qui tu, Virgo, fuiſti Civi-
tas refugii.

CONCEPIUS VI.

Sponſæ laudantur labia, & vitæ coccineæ comparantur.
Sicut vita coccinea labia tua. Cant. 4. cap. Dubium hic mo-
vet Theodoretus & quærit, cur Spiritus ſanctus, rubedi-
nem labiorum ſponſæ deprædicaturus, aſſimilaverit ea vitæ
Côccineæ:? An non meliori proportione dicere poterat: Si-
cut purpura labia tua? Purpura enim regiarum perſonarum
decus eſt & ornamentum? Dubium hoc lolvet hiſtoria explo-
ratorum à Joſue transmiſſorum in jJericho. Joſue 2. cap. Ex-
ploratoribus domum Rahab meretricis ingredientibus, intel-
lexit probè mulier hæc, civitatem illam infra paucos dies, ab
hoſtili exercitu vaſtandam, & deſtruendam fore, quare cum
exploratoribus illis pactum iniit, dicens: ego abſcondam vos
intra

—
lu d

lam vos
Ues⸗ ſ l⸗
hem pr,

5tuen

Mihabe
lencere
Pompti
yexdit
Orum

bm
Eebat, fe
ooſe ce
tIN Ra
Alned l

(yerlab

Cedentigy:

nuittb

leonelue
iricola

lunluis

Pule

ielloi

uUn, e
yoros

wreckiot
iituc
l. (

lug l
e nja

—,̃

ndire ſenn
m Aocrin N
S, e Pedenne
efins nulenn,
mG zeleltt
ficilimahnin
nen Celtn
Hcglinſnc
ſelilellumit
licne ſnenmen

ui fdi Memn

Dro quidutemn
catorenm, inen.
adleſihroni,
1toverit; min
it, Hei miiun
Ana,ſut,inſn
teſinuniunti,⸗
NVirgo tufin

VI

iner compnenn.
. Dubiumkkone
is ſinllos tiht⸗
Nimileretterfi
Cicere oteln 8

iarum peronut

Aret Hitonnenge
0. olz 1
recienehhofne⸗
a peee⸗ giesn
re, qune eni

6
Oeblontmmn.

ivitas refugiz peccatoribus Eirgo Maria eft. z1z

intra domus meæ latibula & tempore noctis per viam ſecre-
tam vos educam extra civitatem, ſalvos, ſanos, & incolu-
mes, ſi tamen mihi, totique meæ familiæ, vitæ conſervatio-
nem promiſeritis & ſalutem, placuit exploratoribus mulie-
ris, tum oblatio, tum petitio, & ut à cœteris domibus, domus
Rahab dignoſceretur, dederunt ei ſignum, juſſeruntque ap-
pendere in feneſtrà funiculum coccineum, quod & ipſa
promptiſſimè executa eſt. Dimittenique eos, ut pergerent,
appendit fanieculam coccineum in feneſträ. Promiſſis explo-
ratorum ſtetit Jofue, & occupatâà Jericho, occiſis omnibus,
Rahab meretricem, & domum patris ejus, & omnia, quæ ha-
bebat, fecit Joſue vivere. Dicit nunc Theodoretus, labia
ſponſæ comparari vitæ coceineæ, quia ſicut per vitam cocci-
neam Rahab mulier peccatrix, ſalutem ac ſecuritatem à ſan-
uineâ hoſtium executione, reliquis intereuntibus obtinuit,
ſic per labia Virginis Deiparæ pro miſeris peccatoribus inter-
cedentia, ab interitu peccator ſalvatur, & in die illo iræ, cala-
mitatis, & miſeriæ obtinet coram Judice ſecuritatem, qua-
re concludit: Stignum hoc ſtonſas in ore ſponſæ tanquam in foæ-
neſtraä collocatium intuetur, &ꝰſicut funiculus coccineus, in-
quit, labia tué, & eloquium tuum decorum. Refugium peccato-
rum.

CONCEPTUS VII.
Pulchritudinem & decorem Mariæ Virginis, divino fuo
penicillo illuſtraturus Spiritus S. hoc ei laudis encornium tri-
buit. Palchra at luna. Cur rectè lunæ?! Hugo Cardinalis,
devotus Deiparæ cliens, indefeſſam curam, ac continuam
protectionem, quàâ Virgo beata peccatores tutatur, ex hâc
fimilitudine deducit, idque probat ex ſacrâ Scriptura Gen.
cap. I. Quando DEUS creavit univerfam Hanc mundi ma-
chinam, duo fecifie legitur magnæ molis lumina, ſolem fſci-
licet & lunam. Fecitque Deus duo laminaria magna, lumi-
nare majus, at praeſſet diei, & laminare minus, ut praeſſet
nocti.

248⁸ Biſcurſus XXXIV.

nocti. Duo hæc luminaria, in ſenſu myſtico alia non ſun. elnn
niſi Chriſtus & Maria: Sol eſt Chriſtus, juxta Prophetiam eſil
Malachiæ 3. cap. Ortus eſt Sol juſtitiæ, Chriſtas Deus noſter. lIlich
Sol nimirum talis, qui lumen diei, id eſt, juſtis gloriam pra-⸗ ANV
bet; Luna Maria eſt, quæ præeſt nocti, id eſt, homines in ,,
tenebris, & in umbra mortis ſedentes, in horrore peccato-

—
6

Mater,

. . . inemu
rum detentos, interceſſione ſalvat, lumen vitæ accendit:
. . ur da
ideo pulchra ut luna. Doctiſſimum audiamus Hugonem.
. . Sõ , . B ihuls
Duo fecit Altiſſimus luminaria, luminare majus, hoc eſt, Chri-
ſtus, ut praeſſet diei, id eſt, juſtis, luminare minus, id eſt,
Virgo Daria, ut præeſſet nocti, hoc est, peccatoribus. Vidict 04
per viſionem S. Gertrudis, accurrere ſub chlamydem dul- .
ciſſimæ Genitricis Dei Mariæ veluti beſtiolas quasdam diver. n
ſi generis, quas omnes Mater miſericordiæ benignè recipiens,
& quaſi ſub pallio ſuo protegens, delicatà manu ſuâà ſingu.

las contrectabat, deliniebatque, & ipſis amabiliter blandie-
batur, quemadmodum quis blandiri ſolet catulo ſuo, in-
terrogata autem, quid hæ beſtiolæ ſignificent? reſpondtit
peccatores eſſe, ſpecialem ad ſe devotionem habentes, ac
per hoc manifeſtè inſinuabat, quam miſericorditer ſuſcipiat
omnes invocantes ſe, & quàm maternàâ pietate defendat ſpe-
rantes in ſe, etiam eos, qui peccatis adhuc impliciti ſunt,
donec eos filio ſuo reconciliet: Dixit autem Virgo Dei Geni-
trix ad S. Brigittam: Quantumcungue homo peccat, ſi ex
tzoto corde, & verà emendatione ad me reverſur fuerit, ſtatim
parata ſum, recipere revertentem, nec attendo, quantum
peccaverit, ſed cum quali intentione & voluntate redit: ego
vocor ab omnibus Mater miſericordiæ, verè filia, miſeric ordia Fi-
lii mei fecit me miſericordem, & miſericordia ejas viſa compa-
tientem, ideo miſer erit, qui ad miſericordiam, cuùm poſſit non
accedit. lib. 2. Revel. cap 23. Felix, qui, cùm poſſit, accecit ach
te, & Refugium peccatorum!

Cum

ſicotlam
Pourn bohri
, Deu r
ultis gonm
bidelt honis
in horrore Pren
nen ſire nt
Ndamds Hine
nmiun hugen
iygre ninlt
helcttmik.
0b chlunſtemt
lols gundirr
lebengni ri
d manuſdi
8amabiltetdil
Golet catulonn
ikcen ni⸗
tionenn habens

niſttiordieei

pien ciil⸗
hue imncin
rem VigoN
hom, ſalth/
verſuleet
. atfend, ii
ooluntili
flitznſbi i
rli dinne
lienxldni
düm l Nct

Civitas refugii peccatoribus Lirgo Maria eſt. 249

— —
. Cùm ergo omnes peccatores, omnes quotidianis pecca. Epilogus.
tis ſimus obnoxii, neque meritis noſtris coram tremendo Ju.
dice ſubſiſtere poſſimus, ad miſericordiſſimam ejus Matrem fi.

liali fiduciâ recurramus, inclamantes cums. Anſelmo in Orat.

ad B. V. O beata fducia! O tutum kefagium, Mater Dei! eſto
Mater noſtra, Mater ejus, in quo ſolo ſeramus, & que mſolum
tZimemus,eſtoater noſtra, Mater, inquam, ejus, gqui ſolas ſalval,
ſolus damnat, eſto Mater noſtra, eſto Refugium noſtrum, in die
zribulationis noſtra. Amen.

quoties dirum ſupremi Judicis iram
Excitat in ſe reus, nec ſerit, ecce, Deus!
Nam peccatorem ſua ſpes legit Alma, furorem
Avertit Patris, pedtore, prole Matris.

LII III DlIS-

250 — — Wo( *

Se geg eggessRezegeeBeke e sege es88 e ge
DISCURSUS XXXV.

AMaria Virgo Conſolatrix affliltorum eft.

Exordium. Uaàm triſtia ſint omnia, dum ſol à noſtro hemiſphæ-

rio diſcedit, & abſconditur, annua docet experien-
tia, etenim amœnitatem dura tollit hyems, lucem

diurnam longitudo noctis obtenebrat, creaturz

omnes afflictæ languent, melancholicus fit homo, philomela
ſilet, & alauda, in antris & ſpecubꝰ latent bruta, aureolæ inanes
plangunt, ſemimortuæ ſtupent arbores, duriſſimo cilicio co-
arctati inter montes rivuli aliàs purientes quieſcunt: reverten-
te autem denuò ad nos aureo ſole, exhilarantur homines, con-
centu avium reſonat aẽr, in peramoenis campis, & partis viri-
dantibus animantia ſaltitant, oryſtallo nitent fluctuantes aquæ,
arbores florent & plantæ, & adventu ſolis conſolata, omnis ter-
ra vireſcit: quanta ſolis utilitas! cui meritò ſubſcribit Acade-
micus: Conſolatrix affictorum. Mariam Virginem Dei Ma-
trem, Electamat Sol, Cœ&li agmina exclamant. Cant. 6, cCap. nam
omnes hominum ſtatus ipſa benigné ſolatur, nativitate ſuã
ſolata eſt patres in limbo, Electa at Sol. Liberatione & re-
frigerio ſolata eſt animas in purgatorio, Electa ut Sol, curati-
onèe ſolata eſt ægros, Electa ut Soh, auxilio ſolata egenos, Ele-
cta ut Sol, ereptione periclitantes ſolata, Electa ut Sol, apertio-
ne carceris, & vinculorum diſruptione ſolata captivos, Electa
ut Soh, afflictos lætitiâ, peccatores gratiâ, gloriaâ juſtos ſolata,
Electaut Sol, digniſſima, quam triumphans & militans vene-
retur Eccleſia, Conſolatricem affictorum. De triumphanti 88.

S8S. Patres. Patres deprædicent. eMaria effecta eſt Mater DEl, Paradiſi

ſcala, Ianua c&li, inter ventrix mandi, dæmonum Fuga, pecca-
torum Spes, naufßzagantium Fortus, mari tella, Confugium
eri-

Slor

ſian

, i
ſan
viliun,

terumm
n/ 1, M
nuſili
ſihirs
riortan
nes
yineri

m

lvia,

iumi⸗
Donyl
ytaca
bure

ule

hren

uerit
Nipa
Chriſct
3,Gra
ticem
Mibs

nebui⸗
Molt

—.—
Arg
W
WI

PGonm

lünoſtolenii⸗
nCetenti
Arolitlgem
btenebrit, genn
frhono in
tbrutaaureokert
Curiſlino clan
bieſtum:tt
tanturhomire
Cacnbis en
Lemflobhenen
8condohethonn

eridſubetttin.

ImViginb
unt CItdh
ſlarur, miſin
bernoni
,Delti n
, Clauegenel
Pleitliin
lata hirczi
, goinſire
hans Knniſemſe⸗
De ungiuid
uutr Yl
cmwuinflol
i ℳℳ Cſtie

Maria Virgo Conſolatrix afliétorum ett. 251

periclitantiam, Solamen laborantium, flalcfuantium Robur, Dei
& hominum verißima Mediatrixæ. perorat S. Laurentius Juſti-3. Lauren-
nianus ſerm. de Annunt. B. V. Beata Virgo ſicut fons refrige- us lullis.
rat piis conſolationibus, omnes tribulationum & adverſitatum
æſtumpatientes, ſi tamen ex omni corde ipſius imploraverint au-
xilium. loquitur B. Albertus Magnus Serm. de Nat. B. V. Et B. Albertue
iterum in Bibl. Maria. lib. Eſth. Num. 7. Iſa eſt gaudium mœ- Magnus.
ſtorum, & tripudium omnium Beatorum. Clementitſima Regi-
na ſolita eſi ſemper Affliczos, qui ex häc lachrymarum valle ad ſo
ſuſpirant, ſuavisſimè conſoleri, ſimulque rigare cœleſti refrige-
rio, tanquam rore matutino, corda arentia. ſribit Vener. P. Jo-
annes à Eſa Mariâ Tom. 4. Epiſt. ad B. V. Quicunq; mœrore de- Ven. P. à
primeris, deſolatione afftigeris, adverſitate pragravaris, hane elu Maria.
piiſimam, prorſusq, ſuaviſſimam accede, implora, contemplare
Mariam, & citè ſenties ejus opem, perſevera invocare ejus miſe-
ricordiam, & celeriter experierâ conſolationem mentalem. ait
Dionyſius Carchuſianus de Laud. B. V. Lib. 3. Art. 21. Ave Dionyfius
Forta cæœlorum, & ſeala aſcenſissq; omnium, ave portarum cœle- nr thuſia-
Rſtis Paradiſi reſeramest um, ave noſtra Conſolatrix, quæ mœrores
Jedaſti, & oppreſſorum mvteſtias leniiſti cunctasq, oppresſiones
ſuſt uliſti, aveclavis regni cœleſtis. lætus inclamat Mariam S.
Ephrem. ſerm. de Laud. B. V. Si conſolari in omni tribulatione S. Ephrem.
gaæritis, accedite ad Mariam e MWatrem jMa, & omnia grava-
mina neſtra, aut eitò redent, aut leviores fient. paterné ſuadet
Chriſti imitator Thomas à Kempis Serm. 2 I. ad Novitios. Part. Thomas a
3. Gratiam Spiritũs S. imploret Virgo beata, ut eam Conſola- Kempis.
tricem afflictorum, etiam in militanti Eccleſiâ, devotis Conce-
ptibus læti meditemur,

CONCEPTUS I.

Eccleſiaſt, 24. cap. de ſeipsàâ dicit Virgo benedicta. Quaſi Confirma-
nebula texi omnem terram. Numquid nebula triſtis & tene-tio, ſeu De-
broſa eſt? cur ergo Conſolatrix Deipara nebulæ comparatur? ductio.
LII III 2 nebu-

252 Diſcurſus XXXV.

nebula ſimplici ruſtico certum ſolatium exhibet, & conſola-
trix eſt pluviæ ſalutaris, per quam exſiccata ardore nimio ſolis
terra irrigatur, languentes ejus fructus reviviſcunt, debilitata
calore ſulphureo animantia recreantur. Quaſi nebula ergo
tegit omnem terram proteclione ſua Virgo Maria, quia ubique

terrarum invocata auxilium præſtar, conſolatur afflictos, lar-

gum gratiarum imbrem mittit, divitem Dei benedictionem
exorat. Præclarè pro more S. Bernardinus Senenſis in cap. 14.
Apocalypſ. Beata l' irgo convenienter nebulæ comparatur, quia
amabilis est ſuccurſu, propterſuam benignitatem, nam ſicut ne-
bula modico vento agitata, velociter movetur, & Imbrem fun-
dit, ſie Virgo Maria modicùm pulſata precibus, propeccatoribus
exorat. Confirmat S. Bernardus Serm. ſuper Sign. Magn. Ma-
ria omnibus hominibus miſericordiæ ſuæ ſinum aperit, omnibus
ſeæſe affæctam exhibet: G&inclinatam. O quot afflicti eam experti
ſunt Conſolatricem!

CONCEPTUS II.

Sponſam ſuam Mariam Virginem Spiritus 8. Olivæ in
campis aſſimilat. Eccleſiaſt. 24. cap. Duaſt oliva ſpecioſa in-
campis? Ad quid olivæ? & cur recè in campis? Quare non
olivæ in hortis aut montibus? Reſpondet S. Antoninus Epi-
ſcopus Part. 3. Tit. 3 I. cap. 4. Oliva ſignificat miſericordiam,

quia oleum fructus eit, linitivum & dulce. Horti plerumque

occluſi ſunt, nec cuivis patet ingreffus, montes excelſi ſunt,
nec quivis aſcendere poteſt ad montem, præſertim milſeri,
afflicti, & infirmi; In excelſis enim infirmi eſſe non paſſunt.
ſeribit S. Ambroſius lib. 5. in Luc. c. 6. poſt Init. obſcura nemo-
ra pariter ſunt invia, & inacceſſa, campi autem omnibus
aperti, cuique patent. Maria miſericordiæ Mater, quaſi
oliva ſpeciola, non in hortis, non in ſylvis, non in mon-
tibus, ſed in campis, quia conſolatione ſuà omnibus eſt
patens, nulli pia viſcera claudit, pinguedinem, ſeu frudum
ejus linitivum ſingulis offert, dolores amaros in dul-

cem lætitiam, morbos in ſalutem, tribulationem & t⸗
. 10

—

iones
lanpi⸗
d Ma
ieordi⸗
Citdere
eotayi
mnerc.

Zliſlim

ſo⸗
Meria M
AA has
madper
feere,
Finum ne
DMarrsin
Iitinvin
Cbbiapel
Pauerte
Ceatam
Ephin
Gbmpe
tiſſicna
Uis, vel
byeni
Hane I
Mum, l1
eſeer
litgl
Cus d
tetceſſi
um n
. „

—.
bet, Cll
orenindl
Cunt, cllnn
linebalze
tipquenn
lbenecſcine
enlginegn
nr lniel

ennnint 4

,C,Iplret
1 Popeltnn
en Nnn
Nepenibin
flihkiane

4
intus SC
lase
pol u
9Anorna:
nibin
Hon ena,
Mtezeneli4
,vnſ
6roblemummt
MMen ond
ie Mun
61o 7 u
ONnu
EnElfe
ren Kn

6

Maria Virgo Conſolatrix affiétorum eſt. 2 53

Gtiones vertit in conſolationem. Ad olivam, quæ eſt Secioſa in
campis, omnes poſſunt accedere, & accipere fructum ejus, ſicut
ad Mariam, & juſti & peccatores accedere poſſant,: ut inde miſe=
ricordiam accipiant. ſonant verba Antonini citati, quibus ad-
dit devotiſſimus Ludovicus Bloſius in Cant. vitæ Spirit. cap. 3.
Beatalirgo neminem ſyernit, à nemine ſe alſcondit, velevruſat,
omnes conſolatur, omnibus ſinum ſuum aperit bonitatis. Beni-
gniſſima Conſolatrix afflictorum.

CONCEPIIIS III.

Joann. 2. cap. Nuptiæ erant in Canàâ Galilææ, quibus &
Maria Mater JEſu interfuerat, unà cum Filio & diſcipulis ejus,
ad has easdem nuptias ſpecialiter vocatis & invitatis; ani-
madvertens autem Virgo Dei Mater, vinum hoſpitibus de-
ficere, miſerta ſine dilatione Chriſtum interpellat, dicens:
pinum non habent. tantumque effecit, ut ad obſequioſam piæ
Matris inſtantiam, clementiſſimus ejus Filius, aquam converte-
rit in vinum, quamvis adhuc nullum feciſſet ſignum, aut ali-
cubi apertè miracula patràſſet. Nemo eſt, qui vertat in dubium,
paupertatem in terris coluiſſe Chriſtum, conſequens ergo eſt-
creatam hanc laudabilem Trinitatem, JEſum, Mariam & Jo-
ſeph, in alimentis aliisque vitæ neceſſariis, ſœæpe ſœæpius defe-
Qum paſſam fuiſſe, neque tamen legitur Filium ſuum patien-
tiſſima mater unquam ſollicitàſſe, ur miraculosâ panis, car-
nis, veſtimentorum aliarumve neceſſitatum creatione, ſibi
ſubvenire dignaretur, quin & S. Evangeliſta expreſse dicit,
hanc miraculoſam Canæ in Galilæâ converſionem aquæ in vi-
num, fuiſie primum in favorem Matris Chriſti, miraculum:
Hoc fecit initium ſignorum Eſas in Cand Galilaa, & manifeſta-
vit gleriam ſuam. Cur ergo in nuptiis hiſce, pro ſolo vino.
cujus defectum ibidem ſenſerat, tam ſollicitè apud Filium in-
terceſſit? Cur rectè vini defectum tam graviter ſenſit? Vi⸗
num non habent! Myſterium latens pandit Sapiens. Prov. 3 1.
cap. Vinum his, qui amaroſant animo. Vinum nempe re-
LII III 3 medi-

254 Diſcurſus XXXV.

medium eſt contra triſtitiam, dulcorat amara, moœrorem tol-
lit, tribulatos lætificat, conſolatur afflictos, deficiente vino
querula erat Chriſti Mater, ne ſua moœeſtis gaudia, aut ſua miſe-
ris auxilia, aut denique etiam afflictis ſua non deeſſent ſolatia,
per eam, quæ eſt Conſolatrix afflictorum. Conſolatus ab eâ at-
teſtatur S. Bernardus ſerm. ſuper Sign. Magn. Omuibus omnia
facta eſt, ſapientibus & inſipientibus, copioſiſimd charitate De-
bitricem ſe feæcit, omnibus miſericordiam aperuit, ut de plenitu-
dine ejas accipiant univerſi, captivus redemtionem, æger cura-
tionem, triſtis conſolationem, peccator veniam, juſtus gratiam,
Angelus lætitiam, denique tota Trinitas gloriam. O quâm ve-
rè omnium Conſolatrix!

CONCEPTUS IV.

Admiratione dignum eſt, quòd doloriſſima Virgo Dei
Mater, usque ad ultimum vitæ Jeſu Chriſti Filii ſui halitum, ſub

cruce morientis Salvatoris ſtando perſeveraverit inconcuſſa.

Stabat autem juxta crucem Yſu, Mater ejus. oan. 19. Cap. An
major aut acerbior in hoc mundo reperiri poteſt dolor, an non
anima ipſa parentibus transfigitur, quando proprium crudeliſ-
ſime interimi, ignominioſiſſime mori filium conſpiciunt:ꝭ Cur
ergo ſub cruce morientis Filii ſtando doloriſſima Mater per-
manſit? Si ad implendam Simeonis prophetiam, mors Chriſti
animam ipſius Virginis velut acutiſſimus doloris gladius per-
tranſivit, cur ad temperandam tanti doloris vehementiam, à
morte ESl, provida Mater Maria ſeſe non abduxit? Non erat in
univerſo terrarum orbe triſtior Chriſto Domino, dicente de
ſeipſoõ Matth. 26. cap. Triſtis eſt anima usq; ad mortem. Indignũ
itaque duxit pientiſſima Mater, Filium ſuum in tantà triſti-
tià conſtitutum derelinquere, & vel ex hoc ipſo, quod tri-
ſtitia animæ ejus fuerit usque ad mortem, usque ad extre-
rnum vitæ halitum Filii afflicti, & morientis, ſtare voluit Ma-
ter afflicta, & Conſolatrix. Sed ubi in morientis Jeſu an Salis
n-⸗

—
Angel
batin!
latren
rum C
pedelli
ciceſtri
onel
1nicem
ms: l
gre in
Ugramt
ſamtril
ficame
ginem
Plorat,
dum,
Atkickion
Polſet,
