CONCEPTUS II.

Fatetur dilectus, Cantic. 2. Deſcendi in hortummeum, ut viderem pomæ
convallium. Ergo fibi dilectus ſpecialiter in fructibus vallium complacet:
Cur in fruétibus vallium? Experientiâ teſte, convalles fertiliſſima loco-
rum campeſtrium paſcua, agros pingues exhibent: fructus convallium
ſunt ordinariò ditiores, pinguiores, abundantiores, quaſi naturæ Domi-
nus, liberaliſſimus, & profuſiſſimus ſit erga valles. Quid per valles ſpiri-
tualiter intelligitur? dicit Climacus gradu 25. de ſcala Paradiſi, Num. 8.
Vallis enim anima eſt, quæ inter monte laborum & virtutum ſemper depreſa, bu-
milis & immobilis manet. Sicut nunc naturæ Dominus, liberaliſſimus, pro-
fuſiſſimus eſt erga valles terræ, dona naturæ copioſius elargiendo: ſic gra-
tiæ Dominus, Deus inquam, liberaliſſimus, profuſiſſimus eſt, erga humi-
les mentes, maximas gratias, & dona copioſiſſima communicando: Perci-
pere libeat S. Gregorium. in cap. 6. Cantic. Quid eſt, quòd non poma montie,
ſed poma convallis, ut videat, deſcendit, niſi quod illis reſpettum ſuæ miſerationis
tribuit, quos in humilitate perſiſtere cognoſcit.
CONCEPTUS III.
Poſtquam fratres Joſephi, Benjaminum adduxiſſent, ſe eis revelat, &
liberaliſſima dona profundit: Imple ſaccos eorum frumeno, quantum poſſunt
capere. Geneſ. 42. cap. Cur Joſeph amoroſus, liberalis ſit ad præſentiam
Benjamini, percipite. Benjaminus minimus erat. Fratrem veſtrum mini-
mum ad me adducite. Per hunc fratrem minimum, inquit S. Antonius de Padua,
de Apoſtolis Serm. 4. intelligitur humilitas. Hæc eſt Dei Benjaminus; par-
vum, humilem, abjectum, demiſſum, qui ſe Deo exhibuerit, ei ſe Je-
ſus revelat, erga eum gratiis liberalis eſt; imò quantum humilior quis fue-
rit, tantò ei Deus gratias confert ampliores. Patet Matth. 5. cap.
CONCEPTUS IV.
Juſtiſſimus præmiorum elargitor enumerat. Matth. y. cap. qualiter
bona opera ſit certius remuneraturus. Beati pauperes Spiritu, quoniam ipſo-
rum eſt regnum o&lorum: Beati mites, gquoniam ipfi polſidebunt terram: Beati, qui
lugent, quoniam conſolabuntur; Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum videbunt.
Beati miſericordes, quoniam miſericordiam conſequentur. Optimè nérat S. Lau-
rentius Juſtinianus lib. de humilitate cap. 8. Remunerationem incipere
Apauperibus ſpiritu? dein ubi aliis preemium in futuro promittit, paupe-
ribus ſpiritu, in præſenti prœmium jam elargitur; non enim dicit, horum
exit, ſed horum eſt regnum cœlorum : primos enumerat in prœmio pau-
peres ſpiritu, & non in futurum, ſed in præſenti, & actualiter remunera-
tur. Iporum eſt regnum cœlorum. Qui funt illi pauperes Spiritu? Sunt corde
bumiles, animo ſubmiſ, inquit citatus Sanctus: Humiles corde, ſpiritu pau-
peres, primunt locum obtinent, in gratia divina, hi ſunt, quos divina bo-
nitas

——

—

un

ult,

6
uwur
r i
iioc
ſithin
i
lalo
Ahr
Anhe
mumu
telst
Uun
Dre
Alegunu
Eumnn
ilnel.
uen,e
tui
uet,
uun.
Corus l
nlerih,

h.

IN
ten
umer.
E
M
ue
Urinmin
bolier
n. H
ſuinl
eleln
Atitt
ſn ſin
lua

CoONCIO PRINA. 131

nitas in præſenti remuneratur Hamiles corde priusquam de corpore mi=-
eten honiu grant, jam Deum poſſident, cœleſtibus abundant.
dmnlicet CONCEPIUS Vv.
Ina loco⸗ Geneſ. 18. cap. legimus, SS. Trinitatem digniſſimâ præſenti4 Abra-
Onwillum hamum beàâſſe, & relevaſſe, quod ſit futurus in gentem magnam && henedicendæ
uz Don. ſint in ipſo omnes gentes. Locum, in quo Abrahæ, hæc clementiſſima Appa-
lesii. nitio, & promiſſio facta eſt, ſpecificat ſacer Textus: Apparuit autem ei Ho-
Num 9. minus, in Convalle Mambre. Modum, quo ſe Abraham erga Deum exhibuit.
Mreſa he pariter Scriptura recitat. Loquar ad Dominum, cum ſim pulvis & cinis. Satis
nus, io⸗ fuiſſet locus deſignatus, dicendo, apparuit ei Dominus in Mambre; cur
ſie gr additur: In Convalle Mambre? Cur convallis additur? Cur tam ſignanter
rgahum Abrahæ locutio notatur? Loquar ad Dominum, cum ſim pulvis G cinis? Ad
0: Perc- utrumque reſpondeo: Per convallem, gloſſa interlinearis, humilitatem
mamoſti, intelligit, in convalle Mambre habitavit Abraham, in humilitate conſtitu-
Wiſenntin tus tantum benedicitur & concludit: Per hoc deſignatur, quod revelationes
Divinæ fiant illis, qui ſunt in bumilitatis convalle. Signanter verba Abrahæ
allegantur, Loquar ad Dominum, cum ſim pulvis & cinis, quæ profundam cor-
reyelet, dis humilitatem notant. Pulchrè deſuper Alcuinus, interrogatione 108.
tun zln in Geneſ. Apertè enim intelligitur, in quo loco ſe poſwerat, qui pulverem ſe, ac
prelentin einerem, etiam cùm Deo loqueretar, ſtimabat, ſublimitatem promiſſionem, hu-
Ainmm nin wiilitatis temperavit ſubjettione. Hdc humilitate Abrabam pater fidei nuncupa-
8s debadun tus eſt, qui cum Divino participaretur colloquio, ſervum ſe eſe dicebat, ac
minez⸗ limum. Concludit Ambroſius in Pſal. 1I8. & omnes nos hortatur 8S. Iſi-
ti e Qorus lib. 2 cap. y. Quamvis ſummus ſis, humiilitatem tene, ſi humilitatem
. gus tenueris, habebis gloriam, quantò enim humilior fueris, tantèò te ſequetur gloriæ
altitudo.
CONCEPTUS VI.
uale In Monte Tabor, Matth. 17. cap. clarificatus eſt ESUS: Trangigamra-
h 9 H tus eſt ante eos, & reſplenduit facies ejus ſicut ſol: Vox Patris intonuit: Hic eſt Fi-
ni lius meus dilettus, in quo mihi henè complacui. Quid adeò dilectum fecit;
elel Quid gratiis cœleſtibus Filium cumulavit? duo teſtes, ut patet Lucæ
d lec Cap. Moyſes & Elias dicebant exceſum ejus. Quis hic exceſſus? exces-
dasla⸗ fus profundiſſimæ humilitatis. Audiatur S. Paulus ad Philippenſes cap. 2.
en nh Exinanivit ſemetipſum, formam ſervi accipiens, in ſimilitudinem hominum factus,
t, ule && habitu inventus ut homo: Humiliavit ſemetipſumi, factus obediens usque ad mor-
D tem. Exceſſum profundiſſimæ humilitatis, eleganter deſcribit 8 Ambro-
no d. ſius in Pſ. 118. Omnium Dominus fattus eſt miniſter, && aultor omnium vapulavit,
fellnnen pedes lavit, erucifixus eſt, mortuus eſt, ſed in omnibus detrimentum nullum video
ane divinitatis ejus, profettum operationis agnoſco; qui nihil bahebat, quod ad poteſta-
i n te Juam adderet, habuit, quod ad culium ſuæ Majeſtatis adiungeret: Nibil humi-
ſaud litas agfert diſpendii: ille, qui ſe bumiliavit, plenus eſt; ille, non rapinam arbi-
R- 2 tratus

132 IN FESTO S. MATTHLE APOSTOLII
tratus eſt, eſſe ſe æqualem Deo, formam ſervi accipiens, in glorid eſt Dei Patris. Si

putas, quòd Chriſto profuit humilitas ſua, cui ergo non proderit? ſi illum exaltavit,

quem non augebit ?
CONCEPTUS VII.
ESin cruce pendenti, Pilatus affigit titulum regium: Rex Judæorum.
Vix emiſit ſpiritum, ter mitis ESUS, & ipſum centurio, Dei Filium depræ-
dicat: Verè Filius Dei erat iſte. Matth. 27. cap. Quod Argumentum habuit
Pilatus, Chriſtum Regio honorandi titulo? Quid convicit centurionem,
ut Chriſtum in cruce exanimem DEI Filium deprædicaret? Argumentum
convincens erat, mors Chriſti humillima. Humilibus ſpiritu, ſed omni
genere gratiarum, & prærogativarum effundit DEUS.
[Epilogas.] Hortatur nos æterna Sapientia. Matth. 10. cap. Mote
prudentes, ſicut ſerpentes. Prudentia ſerpentis in hoc conſiſtit, ut in altum
ſe erigere, & in aêra proſilire valeat, omnibus viribus ſe in terram depri-
mit, & quo magis ſe ad terram deprimit, tantò ſecuriori ſaltu in altum
aſſurgit. Vis, & Chriſtiane, in altum gratiarum divinarum afſurgere, pro-
fundè deprime pectus cognitionis tuæ, voluntariè te in omnibus humi-
lia, parvus fias cum Matthiâ, & bona ſors gratiarum tibi obviabit, ſic con-
cludente Eccleſiaſtico cap. 3. Quantò major es, humilia te in omnibis, & coram
DEO invenies gratium. 1

APOsSTOLcI,I,,.,
CONCIO SsECUNDA.

ren. Zugiam meum ſuave eſt, & onns meum leve.
Matth. 16. cap.

rhems. Jugum ſuave, & onus leve, eſt ſervire Deo,

juxta vulgatum dicterium: Servire Deo re-
gnare eſt.

Exordium.

e Erta merces & prœmium, jugum ſuave, onus leve
reddit; certa & bona merces ſalarii, mercenario
laborem diurnum facilem reddit, merces certæ pro-
motionis, conflictum cum hoſte, etiam periculoſis-
ſimum, tamen jucundum facit: Merces copioſa
duriſſima quæque
onera.

mDeſſis, vel vindemiæ, agricolæ & vinitori,

0e 8
Potibo
tedn

atk 16,

latunn
faurlie
ulue
Ptie⸗
idz Ee

Glewe

teſt

un, M

ſeDoninn,
n ſenhten
iktumhon
enltuge
iei ſn

rs:

en, i
Mhne
ien n

E Cherub

tem
Uuntynni
Mnie ent
Ec⸗

fn
o⸗ „ 8 Cn
tmemilan
Eihituen
Lint, i
Klenlf
Kunmns
ütm,
1.
D
Hon⸗ dn
unne

—
gtrie. J
exaltmnit

Zudeorn.
um deyn.
Gm hubutt
turionen,
ummentum
ſecd onli

ap. Mt
t im altun
kallr deyt⸗
d in Altun
Igere, n⸗
ilbus hun.
bit, ſon.

, Gan

E

un eve

re Do,

Deon

, Oonnlit
mercennio
certe
periellit
es cohil
na qee
ern

CONCIO SECUNDA. 123
onera, & centum difficultates indulcorant; Æterna Veritas, ſibi
ſervientibus, 6 quantam mercedem, & promium promittit!
Eenite ad me, omnes, qui laboratis, & onerati eſtis, & egoreficiam vos. Textus
Matth. 16. cap. Qui ſecuti eſtis me: centuplum accipietis, & vitam Saeræz
aternam poſſidebitis. Matth. 19. cap. Euge ſerve hone, quia in modico Scripturs.
Hfuiſti fdelis, eris poteſtatem habens ſupra decem civitates. Luc. 19. cap.
m non dicam vos ſervos, ſed amicos. Joan. II. cap. Præcinget ſe, G&
faciet ilos discumbere, & tranſiens miniſtrabit illis. Lucxæ 12. cap. Er-
go ſervire Deo facile, jucundum, & ſuave eſt; ſervire Deo, epu-
lari eſt; ſervire Deo, theſaurizare eſt; ſervire Deo, jucundari
eſt; ſervire Deo, dominari eſt. Audiamus Patres: HMæc ſervitus non
obligat, ſed abſalvit: non onerat:, ſed honorat; abſtergit ſervitutis ma-
culam, non incutit; impleta eſt Cbriſti ſententia, qua dixit: Qui vult
eſe Dominm, ſit ſervus: Beata eſt hæc ſervitus, quæ dominationem gene-
rat ſempiternam. S. Tannes Chryſoſtomus kom. 22. in Matth. & §. Joannes
iterumhom 1I2. in epiſt. ad Philipp. Magna revera eſt hæc dignitas, Chryſoſto=
ammiumq, bonorumz caput, ſervum eſſe Tkſu Chriſti; ſiquidem qui Chri- mus,
Ki verus ſervus eſt, nulli alteri ſervus eſt. Et iterum in cap. 9. ad
Hebræos: &enim ex unn parte ſervos Dei, ex alia verò totum mundum
mparem, illos invenio virtutis pondere meliores. Eleganter ſcribit
& Ambroſius de Paradiſo lib. 4. Servitus Dei, donum eſt, inter bene-
dictiones numeratur Bujus ſervitutis obſequium. Philo Hebræus lib.
de Cherubim inquit: Gervire Deo, maxima gloriatio eſt, non moqò
liertate major, ſed divitüs & principatu, && omnibas rehus, quas mor-
tales mirantur, pretioſior. S. Gregorii Papæ, in homil. effatum eſt :8. Gregor:
Jervire Deo regnare eſt. Imploratà S. Spirits gratia, deſu per Con-

ceptus dabo-
ccooIoxNcEPTUS .
(onfimatio ſeu Dedudtio.] Fluvio Jordane, à Filiis Iſraël feliciter tran-
ſito, & omni terrâ trans Jordanem expugnatâ, Joſue duodecim tribubus
terram illam diſtribuit, cuivis tribui partem aſſignans, exceptâ tribu Levi.
Tribui autem Levi non dedit poſſeſſtonem. Joſue 13. & 14. cap. Nec acceperunt
Levitæ, aliam in terra partem, niſi urbes ad habitaculum, C ſuburbana earum
ad alenda jumenta, & pecora eorum. Tribus Levi, ſunt Levitæ, miniſtri Dei,
& altaris in Veteri Teſtamento: Ita liquet ex lib. Numer. cap. 16. Audite
Filii Levi, numquid parum vobis eſt, quod ſepuraverit vos Deus Maæl ab omni po-
pulo, & junwit libi, ut ſerviretis ei, in cultutabernaculi. Et ex lib. Devterono-
mii cap. 10. Separavi Tribum Levi, ut portaret Arcam Feœderis Domini Sſtaret
coram eo in Miniſterio. Tribus Levi, & Levitæ, ſervi & miniſtri Domini,
non acceperunt partem in terræ diſtributione ; Quid hoc? An Deus ſer-
vorum ſuorum in diſtributione oblitus eſt? Servi & miniſtri non habeant
R

3 partem,

Patres:

S. Ambre-
ſius.

134 IN FESTO S. MATTHIE APOSTOLI,

partem, unde alantur, unde ſuſtententur? Servi & miniſtri Dei, non ha-

beant certam hæreditatem, & portionem? Minimè: antequam terram illam
expugnaſſent Filii Ifraẽl, omnium primò ante omnes alias Tribus, jam recor-
datus eſt DEUS Tribus Levi, optimâ portione & hæreditate ſervos donave-
rat, majora meliora, dretiolore præordinaverat. Audiatur Scriptura:
aamobrem non hahbuit Levi partem, neque poſſeſionem, cum fratribus ſuis, quo-
niam ipſe Dominus poſſeſſio ejus eſt, ſicut promiſit ei Dominus Deus tuug. Devter.
cap. IO. Et Joſue cap. r3. Sacrificia & victimæ Domini Dei Hrael, ipſa eſt ejus
bæreditas, ſicut locutas eſt illi. Servos ſuos, & miniſtros, non vulgariter &
obviè, ſed extraordinariè, ſpecialiter præmiat, nempè de aulâ ſuâ reg à, &
mensâ ſuâ magnificâ, de portione Sacrificiorum Deo ſacrorum, eos per-
quam honorificè prandere, cœnare, victitare ſtatuit. In Novo Teſtamen-
co ſtatutum veteris Legis, Chriſtus clementiſſimè confirmat. Lucæ 12. cap.
Præcinget ſe, & faciet illos discumbere, & tranſiens miniſtrabit illis. Et cap. 22.
Vos autem eſtis, qui permanſiſtis mecum, in tentationibus meis, ego diſpono vo-
bis, ſicut diſpoſuit mihi Pater meus r’egnum, ut edatis & bibatis ſuper menſam meam,
in regno meo, & ſedeatis ſuper thronos, judicantes duodecim tribus Iſraël. Quàm
verè dixit Gregorius: Servire Deo, regnare eſt.

CONCEPTUS II. *
Narrat ſacer Textus in libro Job. cap. 42. Addidit Deus omnia, quæcunque
fuerant Job duplicia. Quis eſt Job: & cur rectè duplicia ei Deus addidit?
Quis Jobus fuerit, ipſa æterna Veritas aſſerit libro Job cap. 2. & 42. Servum
ſuum gratiosè intitulando, nominando: Conſiderdſti ſervum meum Job. cap 2.
Ite ad ſervum meum Job. Audiatur Tertullianus: Non abalti greges, non illæ
in pecore divitiæ, non filii uno ruinæ impetu adempti, non ipſius denique a
in vulnere cruciatus, à patientid, file Domino dedicatdà excluſit, quem diabolms
totis viribus fruſtra cecidit, nec enim a rethettu Dei, tot doloribus avocatus ille t.
Servo igitur Job addidit DEUS duplicia; non ſimplicia, ſed duplicia: Ser-
vis ſuis Deus, duplex apponit, dupliciter, temporaliter & æternùm bene ha-
bet, qui Deo ſervit. Servire Deo, regnare eſt.
CONCEPTIUS III.
Ad Moyſen inquit Ter Optimus DEUS. Conſtitui te Deum Pharaonis.
Exodi 3. cap. Moyſes magnus DEI ſervus. Audiamus Baſilium Seleucien-
ſem Orat. 9. Cam ſuccreviſſet infans, ad ſuos transfugit, & Regiæ dignitatis ſpes
excutiens, Abrahami cognationem affettavit, impiüsqe divitiis, piam pauperta-
tem duxit potiorem. Moyſen ergo Altiſſimus ideò DEUM conſtituit, quia
ſervire Deo à puero anhelavit. Ita concludit S. Ambroſius lib. 3. de par.
cap. 23. Etenim vitctor paſſionum omnium, nec ullis captus ſæculi illecebris, men-
tem regens, carnem ſubjiciens, Regid quddam audtoritate caſtigans, Nomine Dei

vocatus eſt.
CON-

.—

der
worere
poorn
Cdpe⸗
Ne:
er y⸗
otteſn
umei
niſbe
chnmnn
ſeil H
Mno,
Gufe

C
MutinrB.
it limn
Pemtoge
Uiiffkten
S
ſun, n
lſmn
n erel⸗
h A
Uneinole
lſetr ,r
lehen

Klone
kl, S
Nolte.
le⸗ Cot
Ggenn
Mpecibr
nbintn
nfaromtr
ſiung

—
non hA.
tamillam
mrecor.
donare.
Serigteta
uis, all.
. Denter,
ſa eſ eje
garitet &
Uregi
e0
Teſtamen

KEW

N n.

o digono⸗
enſan nem,

fdil. (n

, guscunnt
eNS Adddidl!
42. Ferll
1 Mc
ere, iun i⸗
ige
enn dilen
cturileg.
uplice:
lnbenett

Npnnis
m Seleucel⸗
nmmi. 6
In hni⸗
ſitut,dit

b. 3. det

celtin,
Fonine

(0N

CoNCIO SECUND A. 1
CONCEPTUS IV.

Servos Dei profitentur ſe Seniores illi, Apocal. cap. F. Viginti quatuor
geniores ceciderunt coram Agno, habentes finguli citharaz, & phialas aurtas, ple-
nas odoramentorum, quæ ſunt orationes Sandtorum, &“ cantabant canticum novum.
Quid prœmii pro ſervitio agnus elargitus eſt eis? dicunt Seniores citato ca-
pite: Feciſti nos Deo noſtro regnum, Oc. G regnabimus ſuper terram. Deſu-
per Rupertus: Super terram, quia Dei ſervi, conditione in terra ſunt, ſed vita &&
converſatione ſuper terram, & uper terrena membra ſua tenent Principatum.
Optimè ingenioſus Academicus ſervitutem Dei expreflit, pinguendo ju-
gum à loco lignorum, in apice jugi prominentium, duo fſceptra cancella-
ta efformans: cum fubſeriptione: Serviendo regnat. Servire Deo, regna-
re eſt. Hortatur S. Ambrofius in cap. 17. Lucæ: Qui Reæ eſſe vult, ſit ſervs
in Domino, ea enim parte, qua participamur ſervitute, participamur & Regno,
G non ſimus tantum ſulſervientes, ſed & regnantes.
CONCEPIUS V.
Quid ſublimius maternitate Virginis? Audiatur Bernardus Serm. de
Nativit. B M. V. Magnum eſt, Angelo ut Miniſter ſit Domini, ſed Maria ſubli-
mius quidam meruit, ut ſit Mater; fœcunditas itaque Virginis ſupereminens gloria
eſt, tantoque excellentior Angelis fatta, munere ſingulari, quantoò differentius præ
miniſtris nomen accepit. Nervosè loquitur Petrus Cellenſis, lib. de panibus,
cap. 21. &i Cœli Reginam, ſi Angelorum Dominam, vel quodlibet aliud excellentis-
ſimum, tam ab humano corde, quam ore excogitatum protuleris, non aſſurget ad
bunc ſaperindicibilem bonorem, quo prædicatur Dei genitrixv. Quando in tan-
tam excellentiam, ac fublimitatem ſurrexit Maria? tunc, dum Lucæ
2. cap. Aneillam Domini ſe nominat, Mater Dei effecta eſt. Sic ſubſeri-
bente Arnoldo Carnotenſi lib. de laudibus Mariæ. Maria, Domina licet, ſe
profitetur Ancillam, hoc ſervitutis genus, omni Regno ſublimius eſſe intelligit. Ser-
vire Deo ergo, regnare eſt.
CONCEPTUS VI.
Salomon Eccleſiaſt. cap. 6. quemvis erucdit: Audi fili, accipe conſilium in-
teheltus, G ze abjicias conſilium meum, injice pedem tuum, in combedes illins, &&
intorques. Mirabilis locutio, injice pedem tuum in compedes, & in tor-
ues. Compedes ſerviles funt, ſclavum, mancipium denotant: Torques
egem, & Principem honoratiſſimum ſignant: Quæ connexio ſervilibus

compedibus, cum torque regio? An fors compedes ſervitutis Dei, Altis-

ſimus in torques aureos honorum, dignitatum, benedictionum, & afflu⸗
entiarum transformat? ſic aſſerente Philone Hebræo: dervire Deo, maxima

loriatio eſt, Sc, ut ſupra in Exordio⸗

CON-

136 IN FESTO S. MATTHIE APDOSTOLILI,.

CONCEPTUS VII. .
De ſervis ſuis, inquit Chriſtus Joan. 17. cap. Claritatem, quam dediſti
mihi, dedi eis. Deſuper quærit D. Chryſoſtomus. Numquid erit æqualis

claritas, Domini & Servorum? & verò erit. Probo, ſcena illa illuſttii.
Matth. 17. cap. Ubi de clarificato, & transfigurato Domino, inquit

S. Evangeliſta: Reſplenduit facies ejus, ſicut ſol. Quid nunc aſſerit, de ſplen-
dore ſervorum, terna Veritas? Audiamus Jiſti fulgeburt, ſicul Sol, in re-
gno Patris eorum. Matth. I3. cap. O dignitas ſervitutis Dei! claritate Do-
mini donantur, & ſervi; ergo ſervire Deo, regnare eſt.
CONCEPTUS VIII.

Lignum Crucis quam honorificum eſt nunc omni credenti; S. Pau-

lus ad Galat. 6. inquit: Abſit mihi gloriari, niſi in cruce Domini noſtri JReſa

Chriſti. Gloriam ligni Crucis, extollit S. Auguſtinus traét. 66. in Joan.
Nihil eſt nunc Cruce in fronte glorioſius. Crucis lignum, quid tam glorio-
ſum, honorificum fecit? feci, quia Chriſto ſervivit, ad opus Redemptio-
nis generis humani. Argumentatur nunc eleganter Laurentius Juſtinia-
nus. Quid ſervat fideli ſuo, ſi talem hbonorem dedit ſupplicio ſuo ?à exinde nos
hortatur.
LEpilogus.] Hæcquanta ſint, cogitemis, hæc in ſtatera cordis noſtri auppenda-
mus, & totus nobis figatur in corde, qui totus nobis fixus fuit in cruce Concludo

cum S. Auguſtino in Pſ. n8. Servustuus ſum ego, inquit David, && ſubnettit 5

ſalvum me fac: ſimus &nos ſervi, ut cum Propheta dicere poſſimus: Zui ſumuse
ſalvos nos fac.

IN FESTO S. MATTHIESI

APOSTOLI,
CONCIO TERTIA.
T&. Cecidit ſors ſuper Matthiam. Act. 1. cap.
rhema. In omni ſtatu homo ſalvari poteſt, modò ſtatui,
ſorti, conditioni, vocationi ſuæ competenter

vivat, exinde dependet omnis, tàm tempo-

ralis, quàm æterna felicitas.

Sanctus

Gmen n
Uenz ten
ronlen
unckulrei
hrmnrnn
onrtone
Runzen
lahos 8
Unen ſo
Um: C
ſacluen
sMauk
ſerdenre

ulli, gu⸗

neinit
goomni
Cbunr
uVVN.
Aumnle:
ont Den
lulnt.
Hugun
1unn
lomm
ſften

I Nnn

Oumn deſad

erit aciult
lli Ulti,
no, inghin

t, deſſſen.

laritate Do

nü; 9 Nur
ni roi i
66. in n
d tam goie

SRedenmpte.
tius ſultnn
exinden

oßri wpen

Conclli

1, Wſobu

: Nin,

—

IA.

de ſern,
npetene
mtempo⸗

brn

—

.—

CONCGIO TERTIA.

137

AAQAà Anctus Evangeliſta Matthæus cap. 17. narrat, Chri-
W ſtum Dominum noſtrum, in montem Thabor, ad
S, transfigurationem & clarificationem ſuam, as-
ſumpfſiſſe betrum, Jacobum, Joannem, Moyſen,
& Eliam. Per hanc transfigurationem, præguſtum
zæternæ felicitatis & ſalutis denotari, nemo dubitat. Ad hanc,
cur quæſo Petrum, Jacobum, Joannem, Moyſen, & Eliam

ſumpfſit? Motivum edocet Ludolphus Carthuſianus inquiens,
per hos viros, ad intuendam Chriſti clarificationem, intelligi

omnem in mundo excogitabilem ſtatum, ſortem, ac conditio-

nem; nempè per Petrum & Jacobum, Statum Eccleſiaſticum &

Sacerdotalem: Per Joannem, ſtatum virginitatis: Per Eliam, ſta-
tum clauſtralem, monaſticum, & eremiticum: Per Moyſen, ſta-
tum matrimonii. Aſſumpſit ergo Chriſtus Dominus, ad trans-
figurationemſuam, & claritatem cœleſtem intuendam, prægu-
ſtum æternæ ſalutis fruendum, zeloſiſſimos Eccleſiaſticos, KEpi-
ſcopos, & Præpoſitos, Petrum & Jjacobum : Integerrimam vir-
ginem Joannem: Religioſiffimum monachum & eremitam.
Eliam: Curis matrimonii & negotiis ſæculi implicatum virum
ſæcularem Moyſen: Oſtendens, in omni ſtatu, ad montem viſio-
nis beatificæ, æternæ ſalutis, hominem pervenire poſſe, ſic ſub-
ſcribente S. Chryſoſtomo hom. 4. in Iſaiam: Yolo igitur declarare
vobis, quod neque nuptiæ, neque pueri, neque negotiatio, neque divitiæ,

neque inopia, neque aliud quidquam, à regno oœlorum impediant. Si

ergo omni ſtatui, ſorti, ac conditioni favet Deus, & viſione ſua
dignatur; hinc quisque ſua forte, ſtatu, & conditione conten-

tus vivat. Hortatur nos Sacra Scriptura: Unmquisque Proprium Texturd.
donum habet à Deo, alius ſic, alius verò ſic; unusquisque vero, ſicut enim btürze

vocavit Deus, ita ambulet, & in en vocatione vocatus, in ea permaneat.
S. Paulus I. ad Corinth. cap. 7. & iterum: IUInusquisque in vocatio-

iviſit jecundum menſuram fidei. Lucas in Actôrum cap. 10. ſcri-
bit: In veritate comperi, quia non eſt perſonarum acceptor Deus, ſed in
omnigente, qui timet eum, & operatur juſtitiam, acceptus eſt ei. Unde
ſcriptum eſt Danielis cap I0. Sta in gradu tuo, & Fcecleſ. cap 3.
monet: Altiora te, ne quæſieris Audiamus bPatres: In quo vocatus

ne, in qua vocatus eſt, in ea permaneat, & ſorte ſua ontentus vivat.
2. ad Corinth. cap. 7. & ad Rom. cap. 12. inquit: Won plus ſapere,
ee oportet ſapere, ſed ſapere ad ſobrietatem, && ſicut unicuique Deus,

Parres.

es opere, fima anchoras, & funes. Ephrem Syrus in I Epiſt Paulis. Ephrem.

ad Corinth. Maximè adnitendum eſt, ut unusquisque offcia ſua curet;
Oleaſter. in cap. 22. Deuteron. Certum eſt, ex recta electione ſtatũs
Feſtivale. G § voCJ

138 IN FESTO S. MATTHIX APOSTOLI,

vocationisque ſuæ impletione, magna ex parte dependere, letitiam cor-

dis noſtri, Conſcientiæ pacem, profetctum in ſpiritu, bonam vitæ noſtræ di:

rettionem, in virtute perſeverantiam, & ipſam noſtram ſalvationem,
perorat Anonymus: Solitarii & Urbani regulares, mercenarü, in
ſingulis fieri boteſt, ut Deo placeamus, qui poſuit leges, Con ruentes illi
vitæ, quam unus quisqué fligitt. Theodoretus, citatus 4 G oſa: Vicut
Nala, per quam aſcenditur in altum, & varüs compoſita- conſtrudla
eſt gradibus, ita fideles, redemptionis G meritorum Chriſti participes,
ber varios gradus vocationum, profeſſionum, & ſtatuum, aſcendunt in œ-
um. Apud Lohnerum, Verbo Vocatio. Similitudine I. divi-
no Dei auxilio, deſuper Conceptus deducam.

CONCEPTUS I.

Confirmatio ſeu Dedudtio.] De Salvatore noſtro Jeſu Chriſto, inquit

Haias cap. 7. Vocabitur nomen ejus Emmanuel, butqrum && mel comedet, ut ſciat
reprobare malum, 86 eligere bonum. Lucas etiam cap. 2. memorat, duoden-
nem puerum Jeſum, chariſſimos parentes inveniſſe, in medio Doctorum,
audientes & interrogantes eos. Doctiſſimus Nyſſenus notat particulam
ut non denotare tempus futurum, quaſi primum ſciat, diſcat, ſed verba
tempus præſens indicant, jam ſcit, jam plenè inſtruétus eſt, reprobare
malum, & eligere bonum: Si ſcit, cur ergo utpuer parvulus, butyro enu-
triri, cur ut tyro & diſcipulus inſtrui, & doceri voluit? ad primum mem-

brum reſpondet Ramirez de Prado: Puer hic, quia naſciturus oſt, Deus eſt,

quamwvis ipſe ſit perfectus, nec in dabeegtehel creſoere, more puerorum educabi-
tur, hutqro ſcilicot &S melle, ut parvuli infantuli ſolent educari; Ut doceat, ſta-
tui, conditioni ſe quivis accommodet, & ſecundùm ſtatum ſuum ſe ge-
rat: Puer natus, licet Deus fuerit perfectiſſumus, ut puer, ut parvulus tracta-
ri voluit. Pari forma reſpondet, ad ſecundum membrum, venerabilis
Bedain Cat. D. Tho. fol. I62. & S. Bonaventura, apud Joannem Sylveiram.

Tom. I. Lib. 2. Cap. . Quæſt. I6. Num. FI. fol. 34 8. Ad oſtendendum, Ju04

bomo erat, homines mugiſtros humiliter audiebat; Sunt verba Bedæ: In hoc ſpi-

ritualiter eſt intelligendunz, quod Chriſtus docet nos, quòd ante debeamus diſcere,

quàùm docere. Sic Bonaventura: Ita ergo in gradu tuo, unusquisque in vocatio-
ne, in qua vocatus eſt, in ea permaneat, 1Torte ſua contentus vivat. Sorte nimi-
rum, quæ ſuper quemque cecidit.
CONCEPTUS II.
Narrat S. Evangeliſta Lucas cap. 22. Chriſtum in ultima cœna, ſer-
monem ad diſcipulos habuiſſe: Quinon habet, vendat tunicam, & emat gla-
dium. Tunc extempl& diſcipuli: Ece duo gladii bic. Et Dominus reſpon-
det. Satis eſt. Gladium ergo affumit Petrus, eoque defendit in horto
charum Magiſtrum ſuum. Stmon ergo habens gladium, eduxit eum, & percuſſit
Pon-

—
ifn
ruun
leſtr
!A
Cos d
ndigre
Chr
4
tinodl
Ptnul
lent 4
Nent n
tmn, nin
Cunae
ir, u
Cunadn
entone
ihlcere
ſer
lelmm:
ti ,ut

Neen

od
lete
l Uel

WCen

rvsi
Citor
l
Unne
ahin
Ne 0
Intonen
henl
Vepmn
dln
os Dr
Utibue

—
in eor⸗
Okreck⸗
tionen,
narii, in
enter ili
Ia: S
conpride
Aftieſe,
untince.
e l N.

9, inqe

t, ut ſeit
duoder.
voctorum,
partiellan
ſec veihe
reprobat
btyro enn⸗

r e .

1, Deug,
tun elnitt
gocet, t
ſuumk
Pulubtti⸗
Venencbi
lyelen
n, N
I Moe ⸗
lstte,
tintocati
ote nin

cNHA, ſr
Geng p
us tehor⸗
t in hortto

Emmiß

or⸗

CONCIO TERTIA. 139
Pontificis ſervum, & abſcidit auriculam ejus dexteram. Joann. I8. cap. Putabitis,
Petrum actum generoſum, DEO placitum exercuiſſe, minimè: ut facinus
deteſtabile, Chriſtus reprehendit. Mitte glaqium tuum in vaginam. Quid
hoc? An non gladium Chriſtus comparare juſſit? Nunquid, cum duos gla-
dios diſcipuli præſentant, eos approbat. JQatis eſt. Cur ergo nunc bPetro
indignatur, Petrum reprehendit, cum gladio, & ſincerâ intentione contra
Chriſti inimicos utitur? Quid judicatis, per duos gladios, quos Chriſtus
approbat, intelligi? intelliguntur duæ poteſtates, prima ſacerdotum, &
ſpiritualis, altera regum , & illa ſæcularis, ac terreſtris: Reges ferro ma-
teriato dimicent, reos plectant, hoſtes expugnent. Sacerdotes gladio
ſpirituali verbi Dei, peccatores oppugnent, ſceleratos verbo Dei coër-
ceant, ad meliorem frugem deducant. Sic aſſerente S. Anſelmo ex Com-
ment. in Matth. cap. 26. Datur ergo materialis gladius carnalibus, ſpiritualis
autem, miniſtris ſpiritualibus. Letrus nunc à Chriſto ſacerdos creatus, gla-
dium acquiſivit, ſed ſpiritualem, verbi DElI, & non materialem, iræ, vin-
dictæ, ſanguinis: reprehenditur ergo Petrus à Chriſto, materialem gla-
dium aſſumens, perque hoc inſtruitur, gradum, ſortem, conditionem,
vocationem obſervandam eſſe, ſacerdotem placere DEO concionantem,
diſplicere digladiantem; ſtandum ergò cuique in gradu ſuo, in vocatio-
ne, quàâ vocatus eſt, permanendum eſſe. Sic concludit Conceptum An-
ſelmus: Sicut non convenit regibus, quod ad ſtolam pertinet, ſic nec Epiſcopus, quæ
regis ſunt, exercere debet, quæ quia Petrus quodanimodo exercuit, à Domino in-

crepare meruit.
CONCEPTIUS III.
Jacobus ex Meſopotamiâ redux, dùm in Bethel veniſſet, ab uxoribus,
liberis, ac re domeſticâ ſe abſentans, totâ nocte cum Angelo luctatur, au-
rorà illuceſcente Angelus Jacob hortatur. Dimitte me, jam enim aſcendit
aurora. Genel. 32. cap. S. Thomas Aquinas explicat, quæ fuerit hæc lucta,

&R quis luéctans fuerit Angelus: Luctam dicit fuiſſe ferventes preces, &

Orationem, cui totâà nocte Jacob inſtabat: Angelum luétantem, gloſſa
dicit, fuiſſe Chriſtum, Verbum incarnatum. Si lucta Jacob, fervens ora-
tio ad DEUM fuit, Chriſtus verò, Verbum incarnatum, preces, orationes,
continuare præcipiat: Petite, & accipietis: pulſate, & aperietur vohis. Lucz
2. cap. hinc valdè mirandum eſt, quòd orationem & preces, Jacobum ab-=
rumpere, ceſſare, & finire hortetur. Quid cauſæ ſubeſt, quod preces, &
orationem Jacob ceſſare velit? Gloſſa interlinearis cauſam advertit: Ja-
cob ſæcularis, maritatus erat, uxores, liberos, copioſam familiam, turmas
gregum numerabat: talem ceſſare, & finem imponere precibus jubet, &
ad domeſticas curas, labores, onera, ſollicitudines reverti imperat; ſta-
tus, profeſſio, ſors, conditio, non erat monachus, quorum ſtatus exigit,
noctibus pſallendo, orando, meditando conſomere „ Jacob œconomus,
2 Pater-

IN FESTO S. MATTHIE APOSTOLI:

Paterfamilias erat, quibus incumbit, conſolari uxores, liberis, & famula-
tui, ac rebus domeſticis proſpicere, menſæ neceflaria providere, labores
quotidianos exercendos imperare, an hi ritè peracti ſint, inſpicere: ju-
bendo, ut ceſſet lacobus ab oratione, jubet ſtare in gradu ſuo, vocationi,
quàâ vocatus erat, convenienter vivere conomum, Patremfamilias, non
magis chorum, quam agrum excolere debere, quisque in vocatione ſuâ,
quâ vocatus eſt, permaneat, vult Deus, exigit Deus, placet Deo. Videa-

mus hoc ulterius.
. CONCEPTUS IV.
CHRISTO Salvatore noitro ſepulto, ſummo mane, adhuc in tenebris,
excurrunt mulieres ad ſepulchrum, videre defunctum corpus ESU. Cum
tranſiſent Sabbathum, Maria Magdalena, &Maria Jacobi, & Satome, emerunt
aromata, ut venientes ungerent Ium, & validè mane, una Sabbathorum, veniunt
ad monumentum. Marci 16. cap. S. Paulus præſcribit mulieribus, doms, G&
domeſticorum curam haheant: in plateis & foro diſcurrere, minimè appro-
bat; hæ mulieres, domo ſe abſentant, extra procurrunt, Dominus ESUS
tamen eas non increpat, minimè exprobrat, imo approbat actum harum
mulierum, ſibi gratum, acceptum demonſtrat. Qui de cauſa? Cauſa pa-

140

tet, ex citato cap. 16. Marci. Cim tranfiſet, &&c. Notate: It venientes unge-

rent TEölIM. Lavare, mundare, ungere, & inungere, officium, munus,
& ſtiatũs, & ſortis fœminex; non ergo increpat pias fœminas Chriſtus, li-
cet excurrentes, quia ſtatus, & ſortis ſuæ munus egerunt: adeò placet
DEO. ſtatui ſuo vivere competenter, convenienter. Bellè deſcribit Con-
ceptum iſtum S. Petrus Chryſologus Serm. 82. Fœminæ Chriſti obſequium
uſcipiunt, Apoſtoli paſſiones: illæ portant aromata, iſti fagella, illæ ad obſequium

feſtinant, iſti ad carceres properaut. Hinc capio illam Chriſti parabolam

Matth. cap. 13.
CONCEPTUS V.
Smile eſt regnum cœlorum grano ſinapis, quod acceptum bomo, miſit in hortum
ſaum. Et iterum: Simile eſt regnum cœlorum fermento, quod acceptum, mulier
abſcondit in farinæ ſata tria. Lucæ I5. cap. Aliam Chriſtus narrat parabo-
lam, nempé: Quæ foris ſunt oves, curare, & quærere virum, ac Patrem-
familias. Mulierem & Matremfamilias, quæ domi ſunt, curare, & drach-
mam deperditam quærere. Quid doéëtrinæ per has parabolas Chriſtus
nobis præbere voluit? Reſpondet S. Petrus Chryſologus Serm. 99. Res de
uſu geritur, vir in agro granum ſinapis ſerit, domi mulier fermentum procurat, B
panes præaparat alinionizæ, quia virum Joris expectat labor, intus mulierem dome-
Hica eura conſtringit. Docet ergo Chriſtus, quam bellè fibi placeat ſtatũs,
ſortis, conditionis obſervantia: ubi, ubi, ſtatus, officium, in quod Deus
hominem poſuit accuratè obſervatur, ut ſi vir agrum colat, mulier dome-
. ſtica

—

anege
eryan
eiach
K

ben
upnun
ill
Gucen
A
lecem
i ſ
Cunonnos
nn lge
i nep,
Alnnit,
: Aue
jilt,
rio, mn

Konkns,

⸗

o Neler

Popon.

Unn tinen
Nmnt
Ilyug⸗e
Cllenile
Untang,S
entro,
Dhenucre

R

nnine
finnen
Petentes
Ulernto⸗
ellckcon
e krehr

CONCIO TERTIA. r
fammolz. ſtica negotia, peragat, ibi cœli ſimilitudinem aliquam eſſe, tales ſtats ſini
labores obſervantes, jam cœli benedictionibus, in terris perfrui: nihil perdere, ſed
e n. Dei adjutorio, plura indies invenire, & lucrari. Exemplar ſit Domus Abra-
OCatioil , hæ, & Arca Noë. r 2
tionelli, Geneſis 18. cap. legitur, majeſtatem divinam dignatam fuiſſe, Abra-
„Vider hamum inviſere, & apud eum divertere: O felix & benedicta domus in

quâ DEUS divertit! quid movit Altiſſimum, apud Abrahamum divertere?
& ſuâ clementiſſimà præſentiã domum Abrahæ beare, & benedicere; non
fallar, ſi dixero, adetantas gratias, & favores Deum commotum eſſe, pro-

Enchig pter optimam domus ordinationem, & ordinatiſſimam rei domeſticæ, ſta-
W. Cn tus, ac ſortis adminiſtrationem ; Abraham providus Paterfamilias, &
ne,nan conomus, foris ad armenta, ad greges, ad agros, ad campos agebat:
m deiis Sara diligentiſſima œconoma, & materfamilias domi degebat, ac do=-
amſe, mũs negotia tractabat. Audiamus Scripturam: Ipſe verò ad armentum
e A. cucurrit, & tulit vitulum tenerrimum & optimum. Sara, ut imperatum
mnns EN eſt: Accelera, tria ſata ſimilæ commiſece, & fac ſubcineritios panes. Panes
tunbun pinſit, & coxit. Statũs, fortis, & conditionis cujusvis accurata obſer-
cauer vatio, ſummè placet DEO, facit DEUM divertere ſuis gratiis & benedi-
Ee o. Qionibus. .
m,mun CONCEPTUS VII.
U
