8.Bruno. Aurea ſunt verba S. Brunonis, hortantis ſequi vocantem

Deum: Jabents Domini obedire voluntatè, inae eſt, uodcæli
enarrent gloriam Dei, inde eſt, quod mare & venti obediunt
ei; inde eſt, quod terra noſtra dedit frultum ſunum, inde eſt,
quo

me ign,
agiin ſohen
Siiur,ua he,
uumertiturt.
unlrobtaien
Vocentem
ßſert 3,0
nuſchltur,
Coſittten
in, & in ſunu
Mim amer,
lſalutu unte
Wmr al fren
ueſt, ingui
mnceptuspanch

Confemati⸗
UbDeumn Samde
Gitt 4 Heli 6
emnit Nimuelt,
Crdltateiſua
ut rnderur/
Ei god nune
tinden: Dr
6 (vomodo b
Mglit Cjen
umn eneqnh:
Acken⸗
Il ſed e clement
uimnt, Ueguage,
mnt in an
ſerilen
Wldnendun

„I lnälmi
Mſen.
Guene

—
tir, tinnn.
11 Ki
enn
ne, ne

eit Alntn
ern 1
X tteuumtt
ie,gutn
1
tim, in
1; on i!
112. e
Ann auteni
iOecenuu
ni,iſn
Cohioit, Ane.
r.
ca ggin
Gleliußti

. eltiun .

geioiich
SS
1, inen
utic
Cnetkifra
zetlithßn⸗
1 1l
4 GW .
ginm,11
nigi .
ts n i
ti,

=
☛

/
5 N

6 4
um ſu

menti, & urente, tota nocte, & vertit in ſiccum, diviſaque eſt aqua, & ingreſſ ſunt.
T1t 1t3 . ii

CONCIO SECUNDA 51

quod omne lignum dat fructum in tempore ſuos Denique quod
virga in ſerpentem „ &α aqua mutatier in ſangiinem 7 quod mare
aperitur, quodà petra andit aquas, zusod manna pluit, quod Jorda-
nis convertitur retrorſaem, quod jubente homine, ſol non movetur,
totum hoc obedientia fäcit, tract. 1. de ortu Eccleſiæ cap. Io. Se-
qui vocantem Chriſtum inquit Jacobus Alvarez tomo 2. Alvarez.
diſp. 5. part. 3. Cap. 1. Hac eſt quadriga, qud Elias àd mortalium
cætu ſiablatus, & ad ſuperas ſeae eveltus; haæc paupertatem fo-

4 vet, caſtitatem perficit, virtutes reliquas urget, né ſegnes Va-
gli on

cent, & in ſuorum operum labore torpeſcant. Hac eſt, duac ut
fideliſſima comes, & ſolertiſſima adjutréx viro jieſto adſtat, ut
vism ſalutis currere incipiat, ut in ea progreſſus faciat, & uat fe-
liciter ad finem optatum ſanctitatis perveniat. Deo barbre, li-
bertas eſt, inquit Seneca. Implorata S. Spirits grati4 deſuper geneca.

Conceptus pandam.
CONCEPTUS I.
LConfirmatio.] Perlegere libeat lib. primi Regum cap. 3. hic invenie-
mus Deum Samuelem ter vocaſſe: Et vocavit Deum Samuel, qui reſpondens
ait: Ecce ego, c. Et adjecit Dominus rurſum vocare Samuel, conſurgensque Sa-
muel abiit ad Heli, & dixit: Ecce ego, quia vocaſti me,; Sc. & adjecit Dominus,
& vocavit Samuel tertio, c. Tertia vice non tam vocat Domlnus Samuel,

ſed & adſtat ei ſua auguſtiſſima præſentia: Et venit Domina, & ſtetit, & voca-

vit, ſicut vocaverat ſecundò: Deum alicui adſtare, eſt eundem adjuvare, & ſal-
vare; quod nunce Deus clementiſſimé Samueli, quem vocaverat, ut ad-
ſtet, indicat: DEUMSamuelem mirabiliter velle adjuvare, ac ſalvum fa-
cere. Quomodo Dei aſſiſtentiam, & clementiam Samuel promeruit? me-
ruit, inquit Cajetanus hic: Quia prompté vocantem Deus ſecutus eſt:
Ecce ego, ecce ego: Ad triplicem illam vocationem prompta Sumuelis ſe-
quela, & obedientia promeruit, ut Deus amplius Samuelem non tranſi-
erit, ſed ei clementer adſtiterit. Wiſi tribus vicibus vocaſſet per modum
transeuntis, nequaquam hac quarta vice deſcriberetur ſtetiſe. Verba ſunt
S. Cajetani in cap. 3. lib. I. Regum. Deum ergo vocantem ſequi, im-
petrat ſpecialem aſſiitentiam divini numinis, & adjutorium ad ſalutem

conſequendam.
CONCEPTUS II. J

Filii Iſraël mirabiliter ſalvantur ad mare rubrum Fxodi cap. 14. Cum
extendiſſet Mogſes manum ſuper mare, abſtulit illum Dominus flante vento vehe-

flii

N

/

518 IN FESITO SANCTI ANDREE,

filii ſrast per medium ſicci maris, &c. Sic clementiſſimè à perſequente Pharao-
ne falvati, crudeliſſime multa millia eorum in deſerto pereunt, ae cadunt.
Cecideruntque in die illa quaſi tria millia hominum. Exodi 32. Quomodo hie
filii Iſiraél intereunt, qui ad mare rubrum, tam mirabiliter ſalvantur? cau-
ſalis, tam ſalutis, quàm & interitũs patet ex citatis Scripturæ locis. Exodi
14. inquit Scriptura: Dominus praæcedebat eos, ad oſtendendam viam per dien
in columnd nubis, & per nolctem in columnd ignis; ut Dux eſſet itineris utroque tem-
pore. DEUM ductorem ſequebatur populus quàm caurtiſſimè ſic vocantem,
hortantem, ducentem Deum, dum populus ſequitur, mirabiliter ſalvatur.
Non ſolum, inquit Lyra, oſtendebat viam, ſed etiam protegebat; ſequuntur
Deum Ducem, parent, per columnam nubis & ignis, monenti, vocanti, du-
centi Deo, & protecti mirabiliter à Numine ſalvantur, ſalvi, & incolumes

ſicco veſtigio mare pertranſeunt, hoſtem eludunt. In deſerto non amplius

parent Deo, Numen non ſequuntur, ſed ut Deus eos ſequatur, ipſis obediat,

intendunt, fac nobis Deos &o. fecit vitulum conſlatilem. Deum talem exige-

bant, quem non amplius ipſi ſequantur, ſed quo ipfſi vellent deportare, eos-
que ſequeretur; & ſic perierunt. Morale hoc elicio: Peribit, qui Deum
fuſilem ſibi parentem, & obedientem cogitat; ſalvabitur verò, & feliciſſimo
itinere terram promiſſam regni cœleſtis introibit, qui vocantem, hortantem,

ac ducentem Deum, velox, & ohediens ſecutus fuerit, Numinis inſpiratio-

nibus, hortationibus obediverit. Won ſolum oſtendit viam, ſed & protegit, &
ſalvat ſequentes Deum vocantem. .
CONCEPTUS III.

Abrahamo apparuit DEUS, unus in ſubſtantia, trinus in perſonis, in

formâò trium virorum: Apparuerunt ei tres viri, ſtantes propè eum. Genel.
cap. I8. Loth, non tres, ſed duo ſolàùm viri apparent; Y ii erant duo Ge-

neſ. 19. nec propè ei aſſiſtere dicuntur. Si his viris peregrinis obviam pro-
ceſſit, & comiter habuit Abraham: cucurrit in occurſum eorum. Genel. 18.
Etiam Loth ſurrexit, & ivit obviam eis. cap. 19. Si Abraham viatores hos

cibavit, tulit butgrum & lac, & vitulum, quem coxerat, & poſuit coram cis. Et
Loth hoſpites iſtos tractavit: Ingreſſis domum illius fecit convivium, cit

azima, & comederunt. Si Abraham, ut ad ſe diverterent, invitavit: Domine
ſi inveni gratiam in oculis tuis, ne tranſeas ſervum tuum. Et Loth manere
coëgit: Compulit illos oppidò, ut diverterent ad eum. Si non majus, certô
par, ut Abraham, Charitatis obſequium, hoſpitalitatis ſervitium præſtat
Loth; magis tamen, præ Loth, Deus Abraham remuneratur, liberaliorem
ſe erga Abraham, quàm erga Loth exhibet; Abraham, unus in eſſentia, tri-
nus in perſonis apparet Deus, & ſimul propè aſſiſtit, quaſi omni modo, ac
perfuſiffimã liberalitate Abrahamum benedicens, adchuvans, & ſalvans.

Quo in merito Abraham ſuperat Loth? meritum eſt obedientia; Vocan-
tem

it n

et; ile &
uigurmn

cDeuN, gui

gionchnutl
Pllehibe,
A) notate
it nobecien
cnn, len
mnnliunn,
ihunſun,

enten ſine el

n fworemn pr⸗
inei ſe pronn

ſbi adcicte

lotnon in
iut in oraculo
Afronumn Dei

ulatem pole

lonculo Chen
lan ſtent Fen⸗
elo Cherubinos
10s letdlit velox
e relitas: de
Eertertus: Ext

Vcnoqus ſerbbit

ennn, Animni ob⸗

Eibt: iblimnt

n Plls Cblegu
ſenlipronpug

lahrt Kerphi
uIn l⸗

mn itt Ullͤtu

ioltnite eni

)

Mhlihin
lennmn li

—
lenvenehe
tepnt, t
nnrt
er ahnrn
ture locs
Ullanüng
itineintme
hindlene
Wirudtxte
kigerneſe
Onentl,e
,ſalei, A⸗
deſettonr
goatub hi
Deunten
Aleot enr
Derbit,.
Ur verd Ai⸗
vocantentr
ien, Abr

,trinun
t u
At; Vim
Petegili⸗
ſſin onn
Abrahumm
Heit otriian
Aent, inn)/
un. E li⸗
. Afone
Uints in
ugektir,
Amshte⸗
t, n
1eſorels
Aobelann

CONCIO SECUNDA. 519

tem Deum, quia Abraham incunétanter ſequitur, quem vocantem ocyus
ſequi cunétavit Loth. Vocat DEUS Loth: Jurge, tolle uxorem tuam, && duos,
filios, quos habes, ne & tu pariter pereas in ſcelere Civitatis, diſſimulante illo: Ge-
neſ. 19. notate diſimulante ilo: Loth minimè vocantem DEUM ſequitur,
tardat inobediens: Dixit quoque DEUS ad Abraham: Yolle filium tuum uni-
genitum, quem diligis, Naac, & vade in terram viſionis, atque ibi offeres eum ſuper
unum montium, quem monſtravero tibi: Litur Abrabam de nodte conſurgens ſra-
vit aſinum ſuum, ducens ſecum duos juvencs, & Haac filium ſuum Geneſ. cap. 22.
Vocantem ſine cunctatione ſequitur, paret, obedit Abraham, hinc majo-
rem favorem præ Loth experitur, majori fruitur gratiiq. DEUM vocan-
tem qui ſic promptus ſequitur, & majores Dei favores experietur, omni-
modè ſibi addictum, ſe adjuvantem habebit.

CONCEPTUS IV.

Salomon in Sancta Sanctorum, & oraculum Cherubinos conſtituit:
Et fecit in oraculo duos Cherubin. 3. Regum cap. 6. Iſaias etiam Seraphinos
ad thronum Dei ſtantes vidit: Seraphini ſtabant ſuper illud: Iſa. cap. 6. ſtare,
firmitatem poſſeſſionis, ſecuritatis, & ſalutis indicat certitudinem: quod
in oraculo Cherubini locentur, quòd ad thronum Dei proximi ac vici-
nisſimi ſtent Seraphini, incolumitatem ſalutis eorum ſignificat; quid
quæſo Cherubinos & Seraphinos de ſalute ſua adeò certos, tutos, ac fir-
mos reddit velox, ac promptus animus divinis in imperatis; ex ſigno
patet veritas: de Cherubinis, quos Salomon in oraculo conſtituit, inquit
ſacer textus: Extendebant autem alas ſuas Cherubim, & tangebant ala una pa-
rietem, & ala Cherub ſecundi tangebat parietem alterum. Iſaias de Seraphi-
nis quoquè ſcribit: Sex alæ uni, & ſex alæ alteri, So. duabus volabant, Ala
extenta, animi obſequentis eſt ſymbolum, cui Gilibertus Lemma ſub-
ſcribit: ſublimat: Quod nunc Seraphini, & Cherubini alas extendant, di-
vinis juſſis obſequendi promptum oſtendunt ſtudium, & hic Deum obſe-
quendi promptus animus adeò ſublimat, de ſalute tutos, certos, ac ſta-
biles facit Seraphinos ac Cherubinos. Eſt hic conceptus doctiſſimi Ly-
rani in cap. 6. Iſaiæ. Volabant ad deſignandum, quod Angeli ſemper ſint pa-
rati ad divina aſcendere, & ad inferiora deſcendere, ſecundùm Domini volunta-
tem, ideò volatus in medio loco diſponitur, quaſi ad utrumque paratus. Qui
ergo mortalium exemplo Seraphinorum, & Cherubinorum alas extentas
geſſerit, velox, ac promptus vocanti, hortanti, monenti Deo, obſecun-
daverit; ille & ſtabit: firmus in gratia Dei, tutus de ſalute animæ. Videa-

mus figuram. .
CONCEPTUS V.
Philiſtinorum Principes concludunt, Arcam Domini, quam cœpe-
rant, iterum Judæis reſtituere, ac in Bethſames, quæ ſolis domus interpreta-
tur,

520 IN FESTO SANCTI AN DREE,

— —

tur, transmittere; ad hoc intentum, Arcam ſuper currum poſuerunt, ac in

Bethſames, per duas vaccas fœtas devexerunt, quæ ſine duce, reéto itinere

in Bethſames, in Solis domum ingreſſæ ſunt, & ad terminum præfixum per-
venerunt, ſicque holocauſtum Deo placitum factæ ſunt; Yollentes duas vac-
cas, qua lattahant vitulos, junxerunt ad plauſirum, vuulosquè earum concluſerunt
domi, &&c. ibant autem in diredtum vaccæ per viam, quæ ducit Bethſames. I. Re-
gum cap. 6. Quomodo factum eſt, quod adeò directè ad terminum præfi-

xXum, in Bethſames, in domum Solis pervenerint? Deo holocauſtum accepta-

bile factæ? Hugo Cardin. in hunc locum cauſalem tam felicis itineris, ac
termini obtenti adſcribit obedientiæ, ac obſequenti voluntati animalium,
uti Scriptura pariter deſignat: Irinere uno gradiebantur, pergentes & mugien-
tes, & non geclinabant vegn ad dexteram nequè ad ſiniſtram. Non declinare

nequè ad dexteram, nequè ad ſiniſtram, perfectam deſignat animi obſequen.
tis voluntatem; qui ſic collum ſuum jugo divino, præceptis Dei, & Eccleſiæz

ſubdiderit, vocantem, mandantem Deum, ſecutus fuerit, nequè ad dexte.
ram, nequè ad ſiniſtram propriæ voluntatis declinaverit, ſed uno, ac recto

itinere, voluntatis divinæ, hortantis conſcientiæ obſequens, piis monitioni-
bus ac hortationibus bPatris ſpiritualis obediens, progreſſus fuerit, terminum

præfixum æternæ felicitatis attingit, in domum ſolis, regnum cœleſte, tu.

tus perveniet, ſalvus, holocauſtum Deo acceptabile æternum fiet.
CONCEPIUS VI.

Joannes cap. 5. narrat, Jeroſolymis fuiſſe piſcinam aded medicinalem,

ut virtutem habuerit ſanandi quoslibet, & quantumvis graviſſimis morbis

afflictos, ſed cum hac clauſula; ſanabat, & ſalvabat ſolum illum, qui ad
motum illius piſcinæ, quantocius ſe aquæ imminebat; qui motum aquæ

ſine interpoſita mora ſequebatur, ſanus & ſalvus egrediebatur. Qui prior

deſcendiſſet in piſcinam poſt motionem aquæ, ſanus fiebat, à quacunquè detmebatur

infirmitate. Miſericordiam divinam non immeritò hanc piſcinam d'xero;

motus in hac piſcina, ſunt vocationes, & monitiones, & ſalubres hortatio-
nes, ac conſcientiæ ſtimuli; qui homo, dum motum divinæ miſericordiæ,
vocantem, & hortantem ſe Deum, in corde, mente, ac animo ſuo advertit,

& continuò ſequitur, bonas has inſpirationes opere complet, ſanabitur, ſalvus

fiet. Ita concludit S. Paulus 2. ad Tim. cap. 3. Mkilis eſt enim (de vocatione
divina loquitur) ad docendum, ad corrigendum, ad erudiendum in juſtitia, ut per-
fedtus ſit homo Dei, ad omne opus bonum inſtruttus.

Epilogus ] Hortor ergo cum Davide Pſalmo 94. Hodie ſi vo-
pilogus.] 8

cem Domini auaieriti, nolite obäurare corda veſtra. Et cum FEccleſ.
Cap. 51. Operamini opus veſtrum ante tempus, & dabit
vobs. Amen.

IN

0

2 e.

Koltlima
,Ota Chr

(Crm &

Atur C
un eret

& tribe

P ad inkantie

Ahuc infans

1 donec inkam
VoNndo ergo
m eſite

Fim monttrat

em dobet l
Wenblemate tr
Holeniens; 1
binbre tmbic
(heet erin A
t. Cn ſ
ugatiſene,

ilni, llert

3 ſeunlgg in
priſirairt,

Nſa: h
inn Deu, te
Inarn in ,

“

n

lerunt, Ae
edto inte
Nafton .
tes lesg.
n uncl
lime

Kun M—K/
1 ingin
lti mnimalin
a Ginne
Non Fertn
imi oblegn
Dei, KLecfi
egue e
Huno, el
Piss monitce
ertt, termmmne
n cClele,
ſiet.

d mediend
Atiſlimsnn
n Hlun, gi
luinollnin
atur.
Ige
iſcinamnn
hubreshonnn
nz wileico.
mofuOzet
ſintbitn,enn
„(Geweni
rſſitinnk.

Pr cun E

pituræ veritas: In pauci vexati, in multis benè diſzonen-

CoNCIO TERTIA. S21

IN FESTO SANCTI AN-
DREE,
Cœ&(;ONCIO TERTIA.
Vinite poſt me. Marci cap. 4. Tertur.

Fructuoſiſſima eſt crux, ac tribulatio. Thema.

SE Chriſti vita, mera fuit crux & tribulatio: 2 Exordium
☛☚ Crux & tribulatio eſt paupertas „hanc ample-
xatur Chriſtus, naſcitur pauper in ſtabulo: quia
non erat ei locus in diverſorio. Lucæ cap. 2. Crux
& tribulatio, eſt perſecutio, & hanc patitur
Chriſtus ab infantia usque ad ultimum mortis ſuæ momen-
tum, adhuc infans dum vagit, quærit Herodes occidere bue-
rum. Matth. 2. Sine intermiſſione Judæi Chriſto inſidias
Ktruunt, donec infami ligno affixum, crudeliſſimè occide-
rint. Vocando ergo Apoſtolos, Petrum & Andream, ac
loannem, venite poſt me, ad cruces & tribulationes vocat,
ſicquè viam monſtrat ad coli gaudia ſecuriſſimè deducen-
tem; artem docet lucrandi, ac merendi quæſtuoſiſſimam:
pulchro emblemate tribulationum, ac crucum quæſtum de-
pinxit Academicus; nempè cœlum tonans, fulgurans, ac

copioſo imbre turbidum, cum lemmate: ſic gignit gem-

mas, docet enim Aloyſius Novarinus tomo 2. Adagi:
Nam. 576. Cum ſæpe tonat, & imber largior funditur, ma-

gis pinnas concipere, unione ique plurimos generari, &. inſignuü

daResra ind. Infert nunc elegantiſſime Athenæus lib. 3.
Vtilis, fxæxcundus tribulationumz eſt imber, quò copioſior deci-

dit, eo ,Prerioſirer virtlutum generantur uniones, Placet Scri- Terus e. 82.
cræ cri⸗
ptura.
tur, quoniam Deus tentavit eor, & invenitlt eos dignos ſe.
Tanquam aurum in ſornace probavit ilos, & quaſi holocauſti

Feſtivale. Du n ho⸗

522 IN FESTO SANCTI ANDREKKkKk—«—/

hoſtiam accepit os, & in tempore erit reſpetus orum. Sap.
cap. 2. Omnes, qiei placuerint DEO, per multas tribulatio-

nes tranſierunt fideles; inquit judith. cap. 8. Hoc habet pro

certo omnis, qui ke colit, quod vita ejus, ſi in probatione fue-
rit, coronabitur. Tobiæ cap. 3. Id quod in præſentè eſt mo-
mentaneum, & leve tribulationis noſtræ, ſupra modum in ſucbli-

mitate, æternum gloria bondas operatur in nobir, prædicat S.
Paulus 2. ad Corinth. 4. & ad Rom. cap. 8. Exeſtimo quod

non ſint condigna paſſio nes Pujus tempori, ad futuram gloriam,

Patres. Olc revelatur in nobi Audiamus 8S. Patres: Duæ ſunt ho-
minis nativitates, naſei, & renaſei, naſeimur adlaborem, re-

naſcimur ad quietem, naſcimur ad miſerias, renaſèimur ad
8. Auguſti- eternam felicitatem, ſcribit S. Auguſtinus Sermon. 100. de
ue, temp. cap. 2. & lib. ſoliloq. cap. 2r. Qus hic cruciantur, d
te conſolantur. Et in Pſalm. 52. Ille in terra geminat con-
3. Ambro- vitia, tu in cœlo lucra. Perpulchré perorat S. Ambroſius:
ſu,. Lib. 3. Hexam. cap. 12. Quemadmodum vitiz circumfoditur,
inde reciditur, ac relégatur, ut eri gatur, pullulet, propagetur,

Roreſcat, emittat germina, a Varque matureſcant, & vinum ſuave
reddat; Ita anima à DEO foditur contritione, reciditur tribu-

latione, religaturt Charitate, erigitur ſpe, ut pillulet ſankdti de-
ſiderius, propagetur eorum ſtudio, ſtoreſcat gratiéd, emittat opera
ſanbta, matureſcat erſeverantia, & readaat frultus vitaaterna

§. Bernar- dignox. Conſolat & ſcribit S. Bernardus Serm. 17. in Pſalm.
dus. Pppelihemus primitias gloriæ, gloriemur in ſpe gloriæmagni Dl.

non ſolum autem, ſed ut dicam expreſſius, gloriemur in tribula-
8, Chryſo-. zione, in ea ſiquidem ſper eſt gloriæ. Egregié S. Petrus Chryſolo-

logus.

tatum cauſo, ſedſunt cauſa vicétoriæ. Et iterum in Epiſt. T11.
turatur granum, ut reponatur in horreo, quadratur lapis, ut ſine
ſonitu mallei in ædificio templi collocetur; movetur turbo, t Elias
rapiatur incælam. Maximum eſt remed'um interiori homi-
ni, ſi in hac area mundi varin paſſionum flagellu trituretur ex-
terior.

gus Serm. 15. Servi tuè, etſi patiuntur mala, non patiuntur
2d pænam, ſed ſubeunt ad coronam, adverſa illis non ſunt neceſt-

Qn
vrſcgi hu.
il ettil⸗

Sl ngit:
i, G kteri
uem gre

uthu, ſehnfat
Aulelmnus;
munti Pem
A AA Deun.
mulnunun
riuli cirem
Apocolis
N1.1. Cuy,
ſälnnug,
eit. Ui iterum
i iaad ler ſn

PAenndet al

hſtit, t era
Creptusauciam

luumm. Ii
lnilene, Mnimun
nüfinorfinin
um, Mi

moniſio, guil

ſegn, Dunſcen

.
honn, ris

Pianriori; i
1nd odere

AUull Negs
e & ſemn
Aunnnnnr.
lann
Mdnn len

—
eNN E
un ihi
He ,e
nbgtie

Nrcſent 4

nulmni

r, Mel

Bxiſin H

nin
Gallieon
rereſin
ermon Iu
lie in
ra Netiu
1t 5. AN
i,ci
Maet SH

1t,Odim

E, fetit4H

Plilii “
tis, iti
ſultui
rmn. In
rienig
4
Fienc, H

Demmul “
le, M

rmſt.
iem Mhn
urmi
, iteiii

elo inen.
6

CONCIO TERTIIAA 22

nequaquam retributionis ganudinm ae æaternitaté colligitur, quod

non hic prius pia tribulatzone ſeminatur. Unde lib. 6. Moral.

cap. 12. inquit: Perſecutorer aurifabri ſunt, qui nobis Ppræ-

ſentis, & aæterni regni coronam fabricant⸗ & alibi habet:
Mala, quæ nos premunt, ad Deum ire compellunt. Aaverſis ir-
mentibns, ſeparatur à terra fidelis anima, & clo fit proxima,
ait S. Anſelmus; & Rupertus Abbas in cap. 21. Geneſ. Ad- S. Anſelmus

erier. Quaàm optimè S. Gregorius: Tanto ſper in DEO ſo. S. Grege-
lidior ſurgit, quanto pro illo quisque graviora pertulerit; qaia

kius,

verſa mundi plerumquò d'lebtam animam juvant, ut anhelantiuz Rupertus
47 1

tendat ad Deum. Similitudine exprimit Climacus gradu 26. Climac

Quemadmoaum coërcitæ aqua in altum aſurgunt, ita ſanè ani-
ma periculis circumvallata, ad Deum ber pœnitentiam erſiergit.

as.
us⸗

De S. Apoſtolis Petro & Paulo ſcribit Petrus Damianus Ser-S. Petrus
mon. 1. Crax, Juc eos morienter huic vitæ ſultraxit, cale- Damianus

ſti Jeruſalem renaſcenter, cum triumphali glonia novoy civer in..

vexit. Et iterum lib. 8. ep. 6, Laudanaa divina eſt diſpen-
ſatio, quæ ad hoc ſuos temporaliter verberat, ut berpetuis eos fla-

gelli abſcondat, ad hoc premit, ut elevet, ad hoc ſecat, ut ſanet, ad

hoc dejicit, ut exaltat. ImploratA S. Spiritus gratia, deſuper
Conceptus audiamus.
CONCEPTUS I.
Confirmatio.] In Evangelio genealogiæ Chriſti jeſu Matth. c. I.

Duo oblervo, primum eſt, Davidem Abrahæ præponi, liber genera-

tionis Jhſu Chriſti filtii David, fiii Abraham. Prius, & ante David fuit
Abraham, & prius ac ante David de Chriſto Abrahæ facta eſt
compiomiſſio, quid ergo ſubeſt, myſterii, quod Evangeliſta, in
genealogia, Davidem, qui longis annis poſt Abraham fuit, Abra-

hæ anteponat, prius David, deindè primò Abraham conſignet?
liher generationis JTſu Chriſti filii David, filii Abraham. Secundum

eſt, quod obſervo; In Evangelio Genealogiæ Chriſti, multi re-

cenſentur Reges, ut Salomon, Roboam, Aſſa, Ezechias, &c. Sed

ſimpliciter, & ſemel tantùm dicuntur Reges ſolus David, bis
Rex nominatur: Jeſſe autem genuit David Regem, David autem Rex

genuit Salomonem. Cur David junior præfertur ſeniori Abrahæ,

cur David non ſemel, ſed bis, rex à Sacra Scriptura deprædica-
Uuuz tur?

24 IN FESTO SANCTI ANDREX,

tur? Ad utramque quæſtionem reſpondeo: Docet Scriptura

Davidem variis tribulationibus in vita ſua afflictum vixiſſe:
tribulatio magna eſt, vivere perſecutus: perſecutiones longo
tempore patitur David; à Rege Saul, canis inſtar, perſequitur:
patet ex lib. Regum r. cap. 21. & 22. 23. 24. cap. Magna tribu-
latio injuriis affici, ab amicis & eis, quibus benefeceris, offen-
di, & affligi; & injurias patitur David ab uterino filio Abſolon,
ex aula propulſatur, 2. Regum 1I5. à Semei convitiatur, 2. Re-
gum 16. Magna eſt tribulatio, fames & paupertas, & häc pre-
mitur David, profugus à facie Abſolon panem, & commeatum
à Bercellai erogare coactus eſt: 2. Regum 17. Magna Tribu-
latio eſt Peſtilentia, & hanc luxit David, ubi per tres dies 70.
millia exſtinctorum deplorat. 2. Regum 24. Magna tribulatio,
mors immatura filiorum, & hanc indoluit David, dum innocen-
tem ex Berſabea natum, in flore mortuum amarè luget. 2. Re-
gum 12. Magna tribulatio parentibus filü immorigeri, & hos
lamentatus eſt David, Ammonem incæſtuoſum, 2. Regum 13.
Abſolonem fratricidam & rebellem, cap. I5⁵. David ergo in
omni ſorte & genere tribulatus eſt. Tribulatio „non immeri-
t viva crux dicitur, econtra Abraham, Requies, & refrigerium
intitulari valet, ſi Dives Epulo Lazarum in ſinu Abrahæ, in

requie, in refrigerio conſpexit: Præponitur ergo in Chriſti ge-

nealogia, David tribulatus, & omni genere afflictus, Abrahæ, qui
requiem, refrigerium, prœmium ſignificat, ad myſterium indi-
candum; requiem refrigerium, prœmium, indubiè ſequi tribu-
lationem, tribulationem qui patienter ſuſtinent; requiem ac
refrigerium, prœmium ac mercedem percepturos fore. Eſt hic
Conceptus Pauli de palatio in cap. I. Matth. quia Sacra Scriptu-
ra docet ſinum Abrahæ eſe locum refrigerii && quietis, cum igitur4 mr.
ham deſignet quietem, innuit Dominus, ut filius ſit Abrahbæ, CG& guietis;
Prius fuiſſe fiius David, anguſtiGis, & laboribus preſſi. Et hac etiam
de cauſa David bis Rex intitulatur à S. Matthæo, ut intelligere-

mus: ſi illi, qui proximum diligunt, ſi illi, qui in egentes mi·

ſericordes ſunt, ſi illi, qui caſte vivunt, ſi illi, qui humiliter de-
gunt, ſi illi, qui ſedulò orationi inſiſtunt, proœmium certum à
DEO conſequentur, ac fructum laborum ſuorum percipient;
tribulationes, adverſitates qui patienter tolerant, non ſimpli-
citer, ſed in duplo, promium, mercedem, ac fruétum temue

X

—
enis collgent
eſſ. M
ummkerelci
aholmtarun
ninten

Did büln.
nmnitulat: At

munDel batris

. ae 4A

I Nhhenaculo
eiti gori ne
II, cur gurlo

M aIt Herede
UMniuntium, ſee

Ibernacolun
e: c). 2.

Mfle, dum n

enn 1ſhrus,
1th, lol A
linis, Atiſien

DItiblo Dawid

nznon Ut duo,
Ime, à DEO
iInſoezt Chnlt

ncn , Nw
r ni uupen

Urbllan, ngucc
; Eentoriummn

nit in legbie z

8 hamiun ube
un zeemum

Uttt
C

Aeinn nar
lume

nfikniit
4 maona

imn conen

— CoNCIO TERTIA.

525
rdaon mntionis colligent: Ita concludit doctiſſimus Niſſenus poſt ci-
In inſe neres 5§. 5. IMeo S. MWatthæus Davidi his Rex dixit, ut intelligeremis,
oneslig quantum antecellat ie, qui pro Deo Patitur, illis, qui in domo Dei ſine to-
Petſecinr lerantia calamitatum verſantur, ob id, quod ſint ſervi, tum illi bis Reges
legn IAI Uint, qui ſervitutem patientia cumulant, & adornant.
des,' cck CONCEPTUS II. ⸗
llotkila David Pſalm. 17. CHRISTUM Salvatorem noſtrum Altiſſi
uun, k mam intitulat: Ariſſimus dedit vocem ſuam: Idem ſedem Chriſti in
n dextra DEI Patris, David nominat: Zabernaculum: Quis habita-

bit in Tabernaculo tuo? Pſal. 1I4. Sedem & manſionem filii DEl
enln in ccœleſti gloria non Thronum, non balatium, ſed Tabernaculum

tncs n vocat; cur quæſo David Chriſtum, non potius unigenitum DEI
trbuith filium, aut Hæredem univerſorum, ac Regem Regum, Dominum
umtnme Dominantium, ſed Altiſimum intitulat? & cur ſedem ejus po-
ger ah tis Tabernaculum, quam Thronum vocat? S. Ambroſius lib. 3.
ge, Kn de fide: cap. 2. advertit: David tunc Chriſtum titulo Altiſſimi
M honoräſſe, dum mare tribulationum circumdatus in duriſſimam
Vd e

crucem affixus, mortem crudeliſſimam ſuſtineret. Dubitari
nen n von poteſt, quod Altiſſimus Chriſtus ſit, cum David diverit qe mſterio
tehiin Naæ paſſionis, Altiſſimus dedit vocem Nuam. Verba ſunt Ambroſii:
Abart Quo titulo David indicat: Tribulationibus preſios, non ut
in hit unum, non ut duo, nequè ut tria, vel quatuor, ſed ut octo, ſum-
1s Arte mè nempè, à DEO remunerari, Proœmiari, exaltari. Taberna-
Nſteinan culum vocat Chriſti ſedem; Zabernaculum, inquit Hugo Cardi-
bie ſeglinn nalis in cap. 1. Exodi, tam dicitur tentorium militum, quàm tugu-

nli nium Rve caſa pauperum, ut hac ratione ſignificet: Qui cum Chri-
e ſto tribulati „anguſtiati, afflicti vixerint, ac devicerint in hoc
1Ge mundo; tentorium miſeriarum patienter inhabitaverint in hac

n vita, ibi in requie ad Chriſti ſedem proximi, propinqui contfti-
Ne, D tuti, prœmium tabernaculi, triumphum, ac gloriæ ſpecialis
“ præmium zternum conſecuturi ſint. batet hoc ex cap. 24.
It i S. Matthæi. .
in egene . CONCEPTUsS III.
ihumniir 8S. Matthæus narrat citato capite: In univerlſali Judicio cru-
uman cem, tanquam arborem vitæ, conſpicuam fore: Zunc parebit
n ec ignum filli hominis. Cur tunc rectè crux apparebit? explico me
, nor ſ moralitate: A magno brincipe inſtituitur concertatio quædam,
n hic ad metam currentium „ ibi ad ſcopum jaculantium 3 inter-
6 2Wð Vyunz rogas,

526 IN FESTO SANCTI AN DRFEEÆ,

rogas, quis optimum reportabit? ſummum promium lucrabi-
tur: utiquè i le, qui metam præfixam attigerit, qui ſcopum ſeu

metam ſignatam tetigerit: Nunc ad propoſitum; ſignum cru-

cis, miſeriæ, ac tribulationis ab æterno Patre meta præfixa fuit
Chriſto, & à Chriſto Domino deſtinata eſt omni Chriſtiano:
Tribulatio, ac adverſitas, centrum ac ſignum eſt à Deo præfi-
xum, quod qui attigerit, prœmium regni cœlorum reportabit.
Dies judicii univerſalis, dies erit remunerationis ac prœmii,
ſignum-ergo crucis ponitur in colo, ex hoc ſigno prænoſcant,
& ſciant omnes tribulati, ſe optimum in die illo lucraturos fo-
re, ſe ſummum prœmium recepturos, uti ex arbore fructus, ita
ex cruce, & tribulatione patienter perpeſſa, certa ſpes prœ-

mii, & gaudii æterni deſumatur. Eſt hic Conceptus Pauli à

Palat. cap. 24. Matth. Crux apparebit in œlo, ut notetur, œlum de-
beri cruci.

CONCEPTUS IV.

David canit Pſalm. 67. Pennæ columbæ deargentatæ & poſterio-
ra dorſi ejus, in pallore auri. Aurum pretioſius eſt quàm argen-
tum, & qui regia magnificentia condignè donantur, auro præ ar-

ento ditantur; cum ergo aurum pretioſius ſit, majoris pretii, ac
2 1 —

valoris, mirum quod columba Davidica, auro exornetur in dor-
ſo, in parte poſteriori, argento verò, quod minoris pretii, ac va-
loris eit, a parte anteriori? modo anteriora, & oculis patientia,
inaurantur, retrò, & à tergò quæ ſunt, obviè rudi colore pin-

guntur, quid ergò myſterii latet, quod David columbæ ſuæ dor-
ſum, partem poſteriorem, quæ parte anteriori, collo, aut capi-
te, auro veſtiat, & exornet; pennæ columbæ deargentatæ, S. poſte-

riora dorſi eus in pallore auri. Columba, quæ pro cantu gemit,
tribulatum, anguſtiatum, afflictum hominem figurat, dorſum,
& pars poſterior corporis, maximis etiam oneribus deportandis,

deſignatur: Columbæ ergo David dorſum inaurat, indicans; ut
aurum majoris valoris eſt, præ argento, ita auro, majori preo-
mio, in cœleſti gloria ditabuntur tribulationum & anguſtiarum

onera patienter deportantes, ac ſuſtinentes; eſt hæc ſuavis co-
gitatio Hugonis à S. Victore: lib. I. de beſtiis: cap. 3. In dorſo ſo-

lent onera portari, && per hæc eadem poſſunt operum labores deſgnari.
Per poſteriora verò dorſi deſignatur exſpedtatio Pr'œmiüi, poſt ochel W
ſgui

itnnproſni

npenlt,

uppkicz
mmigrorian in
lhoolettert
num; Ergo
Gn cclun 40
Uyuehit; ae
4 ehelht,
u? Deus M.

ln. & ortt

Ohblomnebo

eſt, Auditot

ninis ſd0

( ſangunem

Den Moyſi,
Unebonum i⸗
, 0Moyles;

“ Uhlumtnbulari
Aelllens, Ita g

Cne MI u
Ginu? nkilcin
elleenceiſen
mnen memn tie
Uith, bleiggo

lun neumtltnen

nns hifs mn

IINO, honbo
kun ſomman
V Aueni gucnod

Sihene.
n, 4
in nbyar

Puſzonug,

—
un luerh.

Copum n
ghumn ar

rrdu
ChrHme

Deo n.
reponttt
1c Pren
renoler
OCatirosh
le ko,
itn es
eptu bul

Atlr clerk

tteGrin
Kgon ⸗
r, ungtt
er nent

CrnetarN.

isgeiri

nlsien
di Ae
nbeeSH
0lo, AI

S
tate, O

Ct

Urtt, E
Ceponn

iociengt

, moiſ⸗

dne luißht

3 N
Sodſ

e

CONCIO TERTIA. 2
MHiguidem præſentium laborum, in futuro ſubſoqui coredimag, aſii nucnit
Tunprœma, & bhoc in pallore auri eſe ge Tedigus ſs mer
CONCEPTUS V.
Supplicat manſuetiſſimus Moyſes omnipotenti Deo; Si in-
veni gratiam in conſpeltu tuo, oſtende mihi faciem tuam: Exodi 33.

Reſpondet ter optimus DEUS: OKtendam tibi omne honum: Omne

bonum; Ergò exſpectat Moyſes, & non aliter concludit, quàm
quia coœlum aperictur, & majeſtas illius ineffabilis gloriæ ſibi
apparebit; aſt dum fixius inſpicit, & viſionem beatificam intu-
eri exſpectat, vocem inaudit: Poſteriora mea videbis. Quid mi-
rum? Deus Moyſi omne bonum promittit; Oſtendam tibi omne
bonum: & dorſum ei monſtrat: Poſteriora mea videbis: An in dor-
ſo DEl omne bonum? ſpes ſumma prœmii, ac remunerationis?
Ita eſt, Auditores! Quid nunc videri eſt in dorſo DEI filii ho-
minis ESU Chriſti? niſi flagra, & verbera, niſi ponderoſa crux,
& ſanguinem manantia vulnera; omne bonum ergo promittens
Deus Moyſi, dorſum monſtrat inſpiciendum, quaſi inſtruat 3
omne bonum videbis, ſummo prœmio in æterna viſione perfru-
eris, Moyles ; ac Chriſtiane! ſi, exemplo Chriſti, cruces tem-
poralium tribulationum, adverſitatum, & miſeriarum patienter
pertuleris. Ita gloſſatur in citatum textum Exodi S. Anſelmus:
Obone JESlI! quid eſt in poſterioribus tuis, in quibus faciem tuam vi-
debimus? nihil aliud certè, quam quinque millia fagellorum, oſa nuda,
plagæquè crudeliſimæ: quaß dicat: Nulla alia brevior, ac relctior via,
ad faciem meam videndam, quam oculos in poſteriora mea configere,
per tot paſſiones ego veni ad gloriam, & per eas pervenire debet, quisquis
illam mecum obtinere deſiderat. Chriſtianus ergo tribulationes &
miſerias hujus mundi patienter tolerando, crucem adverſitatum
portando, non bonum ſimpliciter, ſed omne bonum, ſummum
precium, ſummam remunerationem temporalis conſolationis,

&S&SDW æterni gaudii obtinebit.

LEpilogu.] Cum S. Andrea ergo zelantes amplexe-
mur Crucem, ſalve 6bona crux. Hortor cum S. Gregorio
hom. 36. in Evangelia: Ad magna præmia perveniri non po-
teſt, niſi per magnos labores, unde & Paulus egregius Pradica-
. tor

2

RTIA
FESTO S. ANDREE, CO) mis certaverit. De-
n ooronabitur, orum, ſe i Ab.
tor dicit“ Non té magnitudo pr H Verbis Ruperti Ab-
gétny mentem ¹, impono operi d cæleſtem
leltat igi Finem impono legale eſt apir ,
laborum. Hoc jus legaleé præmium
atis in cap. 2. Apocalypit. pſe dißonat in regno præminm
.—27 .„2. . 6– iſpon 4 ineamius,
datis in cap- 3 ater, ta ipſ’é jus, ut ſi ſuſti .
kece t ſicut ipfé D in tentationibus ej er Pan cali-
perm anentäbus en, ,⸗ tiamur, S onfgamur cum
caregneig Te conſideawus in e gno 2. ſtemm.
dem bibamus, ruaci, favum melli deguſten
Criſtoc Amen.

eEeere L. ſgni

leri C ſonit
Pbmerus 1 2,3
Lan, ten

Mentare ſe
me. (
Amnnte pro
onis.

r eiichtlse
4 63
u Dei n homi
anoridime

MHlnmoxelon
pl

Gntmegni 1
in ebid, vel
, Keſlecat,
ſe glll e;

nn. mnc.
Rlh

ltenſen
ertl A.

elſen

nign

ineeuu

m Al.
unn

M

eerer
RARAANASASA

— e: (1 ):

INDEX

ALPHABETICIS

KE R IH M
Hoc Opere contentarum.

NMotæ in ſequentem Indicem.
Litera F. ſignificat Feſtum.

Litera C. ſignificat Concionem. .
Numerus 1. 2. 3. ſignificat Concionem primam, ſecun-

dam, tertiam.

dA.

Bſentare ſe à bonorum conſortio, animæ nocet. F. S. Tho-
mæ. C. I.
Amare proximum, ſemen eſt benedictionum. F. SS. Si-
monis. C. I. J
Amor Dei ſubtilis eſt, non patitur corrivalem. Feria 2. Pentec.

Anmmor Dei in hominem exceſſivus eſt. Feria 2. Pentec. C. I.
& 2. .
Amor proprius impedit ſalutem. F. S. Laurentii. C. 3.
Angeli ſummo zelo nobis aſſiſtunt. F. S. Michaélis. C. 3.
Angeli ſunt magni noſtri Patroni. PF. S. Michaelis. C. 2.
Arduis in rebus, vel maximè juvat Deus. PF. S. Stephani. C. 2.

Ave, hæc precatio, utiliſſima eſt. F. Annunc. C. I.
Ave, quaſi, à væ, omne væ miſeriarum Maria propellit. F. An-
nunc. C. 3.

Feltivale. S XX X Aurutho-

INDEX ALPHABFETICUS.
Authores ſcelerum, maximè punit DEUS. F. Magdalenæ.

C. 2.
Bn fama decet ſuperiorem. F. SS. Petri & Pauli. C. r.
Bonorum conſortium eſt utiliſſimum. F. S. Thomæ. C. 2.
Bonorum conſortium vitare, nocet. F. S. Thomæ. C. I.
Bona eſt crux, & tribulatio. DW F. S. Andreæ. C. 3.
Cki corde S. Spiritus ſe vel maximè communicat. Feria 3.
Pent. C. 2.
Caſtos diligit Deus. F. S. Catharinæ. C. 2.

Charitas proximi, ſemen eſt benedictionum. F. S. Simonis. C. f.
Chriſti Natalis, omnibus eſt fructuoſus. F. Natalis Domini. C. 3.

