dicum reſpondet: & aſſignat errori Danitarum, fſeparationem à cœte-
ris filiis Ifraël: Licet cœteri Wraslitæ colerent Deum, iſti colebant Idola, quia
erant ſeparati. Lais civitas, & Regio, quam Danitæ inhabitabant, à ce-

terorum habitatione plurimum diſtabat, unde ut loco, ita & à cœtero-

rum moribus diſſidebant, & Idololatriæ vacabant: Separatio patroci-
nabatur criminibus, ut quantum ſeparati ab exemplo bonorum, tantum
appropinquarent peccatis : Eſt ergo ingens detrimentum à juſtorum
convicti & conſortio recedere, ſegregare, ſe abſentare. V
Epilogus.] Ergò Juſti conſortium, ſocietatem nolite deſerere, à vi-
ris juſtis, bonis, nolite ſeparari, ſed firmiter & conſtanter conjuncti per-
manentes ſimus, ut ſine Sancétis non miſerè pervertamur.

IN FESIO S. IHOMX
APOSTOLI,
CONCIO SECUNDA.
Et Thomas cum eis. Joan. 20. Temus
Societas cum bonis, ac timoratis, plurimum Theme.
prodeſt.
Nicam cauſalem quod nunc S. Thomas firmiter cre-
Mky dat, in affectus amoroſos prorumpat: Dominus meus
Deus meus, ponit S. Evangeliſta: Zhomas erat cum

eis. Cum Apoſtolis inquam: Diſcimus hinc, ut
nociva eſt converſatio cum improbis, ſic juſtorum

Exordium.

ſocietas invenitur profieua: Omnium ſocietatum nulla præſtantior,
rzulla firmior eſt, quam cum viri boni moribus ſimiles ſunt familiariter

conjundi, inquit Seneca ep. II. Sacra Scriptura confirmat: CQum Textus Sa-
Santto Sandtus eris, & cum viro innocente innocens eris. Pſ. I7. Qui crz Scri-
” cum pturæ.

32 IHN FESTO S. THOMX APOSTOLI,

cum ſapientibus graditur ſapiens eris. Prov. 13. Et Chriſtus Mat-
thæi c. I8. inquit: Ubi duo vel tres congregati ſunt in nomine meo,
Patres, in medio eorum ſum. Audiamus SS. Patres: Ad inſtruttionem jungi
3, Ambre-Honis plurimum deficit, & ad probitatis Teſtimonium, docet S. Am-
ſius. broſ. lib. I. offic. 45. Amabilis ſacins eſt omnibus ofcioſus, && nulli
oueroſus, quia devotus ad Deum, benignus ad proximum, obrius ad mun-
S. Chryſo- dum, ſcribit S. Chryſoſtomus ſuper Matth. Et iterum in Pſal. 4.
Romus. Gi malos fugias, bonos equaris, utrimque && virtus augeſoet, & decreſcet
8. Bernardi-Vitium. Societas bonorum duplex affert lucrum, ſeribit S. Bernardi-
nus Senenſ. nus Senenſ. art. I. cap. . Primum eſt cognitio malorum ad evitan-
dum, nam ubi plures vintuoſi ſimul congregati ſunt, habentes plures
Spirituales oculos, plura vident, perſpicatioresque ſunt, atque amplius
8. Grego- oculati ad evitandum mala. Perpulchtè S. Gregorius hom. y. in
u. Ezech. Qui Jandto Viro adhæret, ex ejus aſiduitate viſionis, uſu lo-
cutionis, exëmplo operis, accipit ut accendatur in amorem veritatis, pee-
catorum ſuorum tenebras fugat, in deſiderio lucis exardeſcit. Optimè
3. Auguſti §. Auguſtinus de amicitia: c. 3. In rebus humanis nihil ſanttius
Appetitur, nihil extere dulcius, nihil frutctuoſius tenetur juſti amici-
tia, habet enim frudtus vitæ præſentis & futuræ. Concludo cum S. Ba-
§S. Balius. ſilio in Pſalm. 13 2. Quemadmodum ſuavia aromatum odoramenta
proprium per a?ra, && continentem emittunt odorem, quo præſentes re-
creantur, ita viri juſti ſocietas, fibi commorantium contubernio ſalutaris
eſt, ac jucunda. Implorataà S. Spiritûs gratià deſuper Conceptus

pandam.
QCONCEPTUS I.
Duo ingentia beneficia collata Patriarcha Loth Sacra Scriptura memo-
rat: Primo, quod vir pius, timoratus, fuerit. Secundò, quod à Deo tem-
poralibus bonis mirum benedictus, abundaverit: ita Geneſ. cap. 13. Sed
&& Loth fuerunt greges ovium, & armenta, & tabernacula, non poterat eos capere
terra, ut habitarent ſimul, erat quippe ſubſtantia eorum multa. Unde Loth tot
dona, & benedictiones? Sacra Scriptura adicribit conſortio juſti A BRAFIRE.,
Loth, erat cum Abraham; Cum Abraham, viro juſto, ac Deum timente: Ex
hac ſocietate cum viro juſto, ac Deum timente, tantarum benedictionum
Scaturigo: ita Lippomanus in hunc locum: Benedixerat Dominus ipſi Loth,
ex conſortio fidei cum ſandto ipſumque divitiis auxit, & morum ſandtimonia eum de-
coravit, cum Sancto enim Sanctus eris. Hoc ipſum expertus fatetur Laban.

CONCEPTUS II.

Jacob pius ac optimæ vitæ adoleſcens, devenerat ad Laban, apud
quem ſervivit multis annis quàm diligentiſſimè ; pariter timoratus Juve-
nis Joſeph Phutifari in ſervum divenditus, domui ejus præfuit fidfſi-
mé:

Nt⸗
to,
mi
n.
nll
nue⸗
l4.
ge
di.
itan.
Muer
pliu
. in
ſule.
eer.
Mprne
ſafik

inii.

16, ⸗
Omenta
ites re⸗
ſlutmi
nceßtls

nemo⸗
0 tenn⸗
. A
Ctzen
th tot
c,
ter
lonvnm
Loße
mntl-
.

Pod
ure⸗
glli
ue:

CONCIO SECUNDA. 3

mè: fatetur nunc Laban, à quo tempore Jacob ei ſervit, manifeſtè auge-

ri ſubſtantiam ſuam; fatetur & Phutifar, àa quo Joſeph adeſt in domo ſua,

ſe incrementum rerum ſuarum ſentire. Unde hoc argumentum, ac incre-
mentum: Fors induſtrio labori, ſidori ſervientium adicribunt ?à non
ſie labori, quàm pietati, ac vitæ integritati ſecum commorantium opti-
morum juvenum. Avdiamus textus: Experimentum didici, (inquit La-
ban) quod benedixerit mihi Deus propter Te: Geneſ. 30. Simili modo ob
conſortium integerrimi Joſeph, benediéta eſt tota domus Ægyptii: Be-
nedixitque Dominus Domui AZo)btüä, && multiplicavit tam in ædibus, quàm in
agris cunclam eJus ſubſtantiam. Geneſ. 39. deſuper S. Ambroſius: lib. 2. de
Jacob: Vide quanta virtus, cui ſocietas lucrumi dabat, non irrogabat diſpendium.
CONCEPTUS III.
Saul Rex totus perverſus, ac offenſus Davidi, mittit lictores, ut com-
Ppræhenderent David, & vinéctum tenerent: Miſit lictores, ut raperent David.
I. Regum cap. 19. Quid accidit: Lictores, iniquum, ac crudele genus ho-
minum, manſuetiſſimt, religioſiſſimi, modeſtiſſimi facti ſunt: Fadctus eſt
Spiritus Domini in ilis, & prophetare cœperunt. Primus adeò mirabiliter con-
vVerſis, manſuetis effectis mittuntur alii, prioribus ferociores, quibus ſimi-
liter contigit; Prophetarunt & ili: Ergo ipſe Rex Saul, totus furiens, in

perſona propria, David inſequitur, aſcendit David compræhendere; &

ecce: Et fadtus eſt etiam Spiritus Domini ſuper illum, & prophetabat. Ipſe Saul
manſueſcit, ira depoſita, totus mitis, Deo devotus, timoratus efficitur:
Unde hic mirabilis effectus? Effectus erat ſocietatis timoratæ, atque ſan-
tæ; morabatur pius David cum virtuoſiſſimo Samuele, his piis, virtuo-
ſis, juſtis, ſe adjungentes lictores, & poſtea ſocians ipſemet Rex Saul:
omnes pii, devoti, virtuoſi, juſti efficiuntur. Ita Tertullianus lib. de ani-
ma: Cum in ſocietate erat Deum laudantium dono Prophetiæ replebatur, qui, poſt-
quam ab eis ſegregatus ſt, à Dæmone vexabatur.
CQONCEPTIUS IV.
Joſue militem ſtrenuum fuiſſe liber ejusdem teſtatur; tritum nunc
eſt: milites rarò pios, ac timoratos eſſe: Nulla pietas, fidesque viris, qui
caſtra ſequuntur. Joſue autem, licet à juventute miles, vir tamen Deo
addictiſſimus, timoratiſſimus fuit, probant hoc inaudita miracula, cum
ad Joſue verbum, ſtent ſol & luna obedientes; unde militi tanta fides,
ietasque? dicit Scriptura: ex conſortio cum Moyſe ſervo Dei „juſto.
Ita liber Exodi 24. cap. Surrexerunt Moyſes Joſue: Subintrat hic S. Am-
broſius: lib. 2. officiorum: cap 20. Tantus PSlIS NAVLE, quod eum non tam
erudivit ad legis ſcientiam Moyſi ſocietas, verum etiam ſandtificavit ad gratiam,
unde fadtum eſt, ut qui fuerat ſocius converſationis, Juerat etiam ſucceſſor po-
teſtatis.
Feſtivale. E CON-

—

34 IN FESTO S. THOME APOSTOLI,
CONCEPTUS V. .
Muſca foœtida, ac putrida, à natura appetit vana, & vaga, circumvo⸗
lIat; factum eſt, & muſcam naturam ſuam correxiſſe, munda, ſuaviter
olentia, dulcia quæſiviſſe, & ſolitudinem adamaſſe. a Propheta lſaias
cap. 7. Silabit Dominus Muſcæ, quæ eſt in extremo fluminum 1oybti, Gc. & ve-
nient, & requieſcent omnes in torrentibus vallium, & in caverms petrarum, & in
omnibus frutetiz, & in univerſis foraminibus. Unde vana & vaga, immunda,
ac turpia appetens muſca, facta eſt ſolitaria & cauta, caſta ac munda?
Non jam fœtida, ſed odorifera, ac dulcia quærens? dicit Propheta; Socie-
tatem Muſcæ cum Ape eſſe cauſalem: Sibilabit Dominus Muſcæ G Api, quc
eſt in terra Aſur, & venient, requieſcent, Gc. Apis, Virgo eſt, munda ac pu-
ra, Apis eſt, quæ fugit oculos hominum, fragrantes amat favos, cœleſti
rore, & dulcedine paſcitur. Ergo dum Muſca Api conjungitur, de ejus
conſortio didicit immunda fugere, dulcia, fragrantia, inquirere. Aptè
Drago Hoſtienſis: de Sacram. Dominicæ baſſionis: Sibilante ergo gratia,
muſca & apis conveniunt, & requieſcunt, apis virgo eſt. Quaſi diceret: Con-
ſortio Apis virginis, muſca virgineos mores induit; miræ utilitates muſeæ

promanarunt. è
CONCEPTUS VL
Job. cap. 39. Aquilam inducit prædis inhiantem, & cadavera depa-
ſcentem: In pertris manet, & in præruptis ſilicibus commoratur, atque inacceſſis
rupibuis: Inde contemplatur eſcam, & de longè oculi ejs proſpiciunt: pulli ewus
lambunt ſanguinem, & ubicunque cadaver fuerit, Natim adeſt. Ezechiel de
Aquila contrarium enarrat, non amplius deorſum, terram verſus proſpi-
cere, eſcas contemplari, cadaveribus inhiare, ſed ex integro meliorem,
furſum oculos, cœlum verſus levare, nonniſi cœleſtia intueri, & divina
anhelare; Facies Aquilæ deſuper ipſorum quatuor. Ezech. I. Unde Aquila, ex
prædatrice, facta eſt abſtemla, ex carnivora, jejunans? ex inhiante terre-
nis, nunc cœleſtia appetens? motivum indicat ſacer textus: Duæ pennæ
ſingulorum jungebantur. Inter facies, quas Ezechiel conſpexit, erat & Che=-
rub alatus: Cherub eſt zeloſiſſimus, ferventibus ſpiritus, cœleſtium, ac
æternorum: Duæz penna ſingulorum jungebantur, ergo & jungebantur pennæ
Aquilæ, cum pennis Cherub. Sic conjuncta, ſic ſociata Aquila cœleſti
Spiritui, in aliam mutatur, ad prædas dedidicit involare, non jam cadave-
ra, ſed cœli ſolatia, non ea, quæ deorſum, ſed quæ ſurſum ſunt, æter-
na reſpicit, anhelat, expectat. Auſim hic allegare verba S. Hilarii: Utilis eſt
Præſentia juſti, quia neceſſe eſt profettum aliquem ex ſocietate, & contemplatione
UWinms conſeguamur.:

CON-

Wo.
iter
lis
e⸗
unce
Unde!
Ccie.
, gue
Aepo.
l
e eo
ANe
ratig,
Coh.
ler

Gepe
occeſit
olige
hiel
oß⸗
ſorem,
Adivin

lla, ec.

te ten
, penm
3c.
Um/,a
Penne
cCklelti
adare⸗
,Alet⸗
lotion

0N⸗

Super hoc plangam, & ululabo: vadam ſpoliatus, & nudim, faciam plan-

CONCIO TERTIA. 3
CONCEPTUS VII.
De filio prodigo inquit Lucas cap. I15. In ſe autem reverſus dixü:
uanti mercenarii in domo Patris mei abundant panibus. Deſuper quàm opti-
méè S. Petrus Chryſologus: In ſe ante redüGt, ut rediret ad Patrem. Quomo-
do in ſe rediit? rediit conſiderando modum, quo iterum melior fieri, ſicque
emendatus gratiam Patris mereri poſſit: & qualem excogitet modum audi-
te: Parenti enixè ſupplicat: Fac me ſicut unum de mercenariis tuis. Cur non
potihs ſupplicat, Pius Pater condonet ei delicta, ac pœnas promeritas, ſic-
que iterum in gratiam recipiat: nihil horum rogat, unicum ſupplicat: Fac
me Kcut unum de mercenariis tuis. Rogat: in ſocietatem Famulantium bPatri
ſuo ſuſcipi; cur ſocietati famulantium tam ſignatè conjungi petit? Nove-
rat in domo bPatris ſui nonniſi timoratos, pios, modeſtos, caſtos, juſtos ali,
& foveri? vitia, ſcelera, longè hac à domo exulare, & meram florere virtu-
tehn. Rogat ergo prodigus: Fac me &. Suſcipe me in ſocietatem prohbè

tibi famulantium, ab his meliora edoctus, eorum bono exemplo correétus,
& gratiam Parentis recuperare, ſuper ſcelera ſua veniam, & remiſſionem
impetrare confidit; ſicque teſtatur, proborum conſortium ad corporis &
animæ incrementum eſſe quam utiliſſimum.

LEpilogis.] Hortor ergo cum Sapiente Prov. 13. Cum Viro ſandto aſſt-

duus eſto, quemcunq; cognoveris obſervantem timorem Dei. Amen.

APOSTOLI,
CONCIO IERTIA.
Dominus meus & Deus meus. Joan. 20.
Errores virtute oppoſita reſarciendi ſunt. Thema.
Andctus Thomas incredulus erat, Non credam. Incre- Exordium.
dulitatem ſuam zeloſiſſima fidei confeſſione com-
penſat: Dominus meus, Dens meus. Diſcamus
G exhinc omnes errores, & peccata, in quæ lapſi
& ſumus, pœnitentia abrogare, ſed & virtute op-

poſita reſarcire. Ita hortatur Sacra Scriptura Textus

S Sacræ
Deut. 25. Pro menſura peccati, ſit & plagarum modus. Et Michæ I. Seriptura.

Textus.

Rum velut Draconum, & luttum quaſi ſtruthionum. Et Pſalmo 6. in-
quit David: Laboravi in gemitu meo, lavabo per ſingulas noltes lectum
E 2 meum

36 IN FESTO S. THOME APOSTOLI,

katres. meum lachrymis meis ſtratum meum rigabo. Audiamus Patres: Se er-
raſſe à Deo conſiderantes, damna præcedentia, lucris ſequentibus re-
5. Grego- Compenſent. Docet nos S. Greg. hom. 31. in Evang. Zantò magis
3. Thomas. 915 debet vincere operibus bonis, quantò prius inſtitit malis. S. Tho-
mas in epiſtola ad Epheſ. NWeceſſaria eſt pœnitentia, aut quæ æ&uet
S. Hierony-crimina, aut excedat, docet S. Hieronymus in Jeremiam. Grandis
mus. ſqualor, & immunditia non levi purgatur dolore inquit S. Ambroſius
8. Ambro- Iib. de pœnit. Qualis præceſſit offenſio, talis debet ſequi ſatisfactio.
5 d, Hortatur 5. Chryloſtomus in Matth. Qui te multum Peccſſe con-
Romus. Aderas, neceſſe eſt, ut nec in magnitudine, nec in diuturnitate tibi par-
Richardus Cℳ. Suadet Kichardus à S. Victore in cap. 2. Thren. Non ſuſfcit
àS. Vidt., pravitatem fugere, ſed oportet quoque virtutem operari, loquitur Eu-
Eurhymius. thymius in cap. 3. Lucæ. Eleganter Anaſtaſius Nyſſenus quæſt. 4.
Aataln. in Script. ex 8. Maximo: Rapuiſti aliena, de cœtero da etiam tua,
Nlienus⸗ ſcortatus es, caſtitatem exerce, S continentium. In deliciis vitam
egiſti, & te inebridſti, is ſobrius, & bibe aquam. Conceptibus grati?
Dei adjuvante ſtabiliam.
CONCEPTUS I.
[Confirmatio] Demandaverat Deus Jonæ Prophetæ: Vade in Niniven
QOvitatem grandem, & prædica in ea cap. I. inobediens Jonas: Surrexit, ut fu-
geret in Tharſis à facie Domini, & deſcendit Joppen, & invenit navem, euntem in
Tharſis, & dedit naulum ejus, & deſcendit in eam, ut iret cum eis in Tharſis à fa-
cie Domini. Quid contigit? vix in altum mare navis defluxerat; Dominus
miſit ventum magnum in mare, . facta eſt tempeſtaz magna in mari, & nævis
periclitabatur conteri. cap. I. Nautæ, ne omnes unà perirent, Jonam deji-
ciunt in mare? Et præparavit Dominus piſcem grandem, ut deglutiret Jonam,
egc. && dixit Dominus piſei, & evomuit Jonam in aridam. cap. 2. Vix piſcis
Jonam evaomuerat: Surrexit Jonas, && abüt in Niniven juxta verbum Domini,
&& Winive erat civitas magna, itinere trium dierum, & cœpit Jonas introire civi-
tatem itinere diei uniu. Cap. 3. S. Hieronymus hic: textum hunc: Cpit Jo-
nas introire civitatem itinere diei unius: ſic intelligendum eſſe docet: viam
trium dierum, unius diei feſtinatione complevit. Cur Jonas tam celer & velox
eſt, cur adeò feſtinat, iter trium dierum una die perficit? Reſpondet Hie-
ronymus: Peccavit Jonas negligentia, inobedientia; deſuper nunc pœ-
nitet, inobedientiam, obedientia promptiſſima, negligentiam ſumma dili-
gentia, velocitate, celeritate recompenſat: Ita Hieronymus in Jonam:
UMe præcepti, G& ſuperioris naufragii memor, viam trium dierum, unins diei feſti-
natione complevit, Sita mirabhiliter, damna Ppracedentia , lucris ſequentibus re-
compenſavit. In noſtrum documentum: inquit S. Gregorius hom. 31.
in Evang. Se errſſe conſiderantes, damna præcedentia, lucris ſequentibis re-
compenſent.

CON-

eer.
l.
Nogi
N
Allet
funlis
koſias

faſi.

.
ihor.
uffeit
ur u-
valt,.
anntu,
viin
greii

Hiuiven
it fi-
untenn ir
fſa nf

DeNimn

Gur
Ann deji⸗
Jovann
Xpiſe⸗
Domini
ire i.
Npit /⸗.
. dn
velox
et Hie-

ne pl .

na Al⸗
vonam:
li fali⸗
us e
m. 31.
ist

0N.

CoNCIO TERTIA. 37
CONCEPIUS II.

Job. 37. ſcriptum eſt: Ab Aquilone aurum venit. Aquilo pars eſt mundi
frigidiſſima: Aurum effecétus eſt regionis & operationis calidiſſimæ: Quid
ergo myſterii latet, quod S. Spiritus Aquiloni, regioni frigidiſſimæ; o-
perationem calidiſſimam auri tribuat: Ab Aquilone aurum venit. Non
erravero, ſi per Aquilonem, Regionem frigidiſſimam, peccatum intel-
lexero: ita me informante Jeremia cap. I. Ab Aquilone pandetur omne ma-
lum: Per aurum verò intenſionem, & gradum virtutum, ut caſtitatis,
temperantiæ, amoris DEI, fervoris in ſervitio Divino. Ab Aquilone au-
rum: Sit ſenſus: fuit quis Aquilo peccando, malum operando: Fuit fri-
gidus in amore DEl, frigidus in ſervitio Divino, ab Aquilone aurum. Au-
rum præſtet pœnitens peccator, nempè intenſionem operationum vir-
tuoſarum; non ſimpliciter, ſed ut duo, ut tria, ſtudeat amare DEUM, ac
in ſervitio Divino fervefſcere. Duplici amore, duplici ſervitio neglectum
cultum DEI, intermiſſum divinum ſervitium, recompenſare. Repeto

—

verba S. Gregorii hom. 31. in Evang. Se errdſe à DEO conſiderantes, damna

præcedentia, lucris ſequentibus recompenſent.
CONCEPTUS III.
Magdalena in civitate peccatrix. Lucæ 7. ſincerè deſuper pœnitet: t
cognovit, quog JES1 & accubuiſſet in domo Phariſæi, attulit alabaſtrum unguen-
ti, & ſtans retrò ſecus pedes ejus, lachr)mis cœpit rigare pedes ejzs, & capillis capi-
tis ſui tergebat. Placuit hæc inſignis pœnitentia miſericordi Domino, ſuper
peccata commiſſa liheraliter Magdalenam abiolvit: Remittuntur tibi pecca-
ta. Abſoluta à peccatis Magdalena, quid facit? Humillima ſæpius, &
iteratò ad pedes ]ESU proſtrata, dejecta jacet, inceſſanter madent oculi
lachrymas doloris, ut ipſe Dominus interponere moram, piè Magdale-
nam affatus ſit: Mulier quid ploras? Joann. cap. 20. Tandem triginta an-
nis rigidiſſimam in folitudine duxit vitam, jejuniis, & caſtigationibus
corpus effligendo. Cur, 6 Magdalena, à peccatis cum abſoluta ſis, in
tantum te, ut canis, ad pedes ESU humilias? cur fletui non imponis mo-

ram, cur tot annis auſierè pœnites? Reſpondet S. Gregorius hom. 34. in

Evang. Conſideraverat Magdalena quid fecerit, & noluit moderari quid faceret.,
Conſideravit ſuam ſuperbiam, noluit moderari profundiſſima humilitate,
ad pedes ESU ſe ut canem objiciendo, recompenſare; conſideravit Mag-
dalena ſuam laſciviam; noluit moderari, Iætitias fletibus, riſum ſingulti-

bus,„ voluptates carnis triginta annorum jejunio, ſilentio, maceratione,

aſperitate nimia, reſarcire.
CONCEPTUS IV.
Ter Dominus Petrum interrogat: Simon Joannis diligis me plus hie?
Joann. 21. Cur JESUS Petrum ter interrogat; Eodem capite narrat
E 3 §. Joan-

38 IN FESTO S. THOMX APOSTOLI, CONCIO TERTIA.

S. JToannes: Petro piſcanti CHRASTUS in littore apparuit; & licet alii di-
ſcipuli navigio ad littus venirent, ſolus Petrus de navi exiliit in mare, per
undas ad ſuum charum Magiſtrum pervenire properat Zunica ſe ſuccinxit,
miſit ſe in mare. Cur ſe betrus mittit in mare, cur non ut ceœteri di-
ſcipuli navigio venit: ad utramque quæſtionem reſpondet S. Auguſtinus:
Tract. 103. in oannem: Tertiò, utrum Petrus eum diligat; Dominus interro-
gat; redditur enim trinæ negationi, trina confeſio. Ter negaverat CHRI-
STUM Petrus in atrio Pontificis, ter ſtimulatur, trina CHRISTI con-
feſſione, & amoris ſponſione, perfidiam recompenſare. Diſcamus hinc
inquit S. Chryſoſt. in Matth. Qualis præcefit offenſa, talis debet ſequi ſatis-
Jactio. Hinc Petrus ſe miſit in mari, fſcribit S. Petrus Chryſologus
Serm. 78. Ut mare ablueret, quòd peccatum taliber ſordidaverat. Omnium
maximè ſe lavat, ut omnium maximè peccato ſe inquinaverat: Documen-
tum nobis relinquens, notat Rabanus in 2. Paralipom. Grande peccatum,
grandi indiget pœitentia.

CONCEPTIUS V.

David fatetur Pſalmo 6. Lavabo per fingulas nolttes lettuin meum, lachr)-
mis meis ſtratum meum rigabo. Cur rectè lectum, ac ſtratum, cur non thro-⸗
num regium, aut menſam lachrymis rigat? Lectum, ſtratum inquinavit
David foœdo adulterio; Lachrymis lavat lectum, quem adulterio inqui-
naverat, voluptatem, quam ſenſerat, mentis triſtitiã, gaudium luctu, ri-
ſum fletu compenſat: Optimè S. Chryſoſtomus hom. 22. ad Populum:
di magnus eſt lapſu, grandi indiget pœnitentia.

CONCEPTUS VI.

Jeremias lapſum Judæorum deſcribens ait: Peccatum peccavit Jeruſa-
lem. Threnorum cap. 8. Subdit idem Propheta Judæorum actam pœni-
tentiam, inquiens: Plorans ploravit in nodte: duplicat peccatum, ſed & du-
plicat pœnitentiam; duplex illicitum gaudium, duplici deleatur dolore,
& animi contritione.

Epilogus.] Ergo cum Sancto Thoma Apoſtolo errores commiſſos
virtute oppoſita compenſemus. Quoniam ille ſalvus in futurum erit, qui
in hoc ſeculo plus fleverit, quam peccaverit; concludo cum
S. Ambroſio lib. 2. de Pœnit. c. 6.
Amen.

CON-

—
ci⸗
Der
ihrit,
di.
kiang:
terto⸗
HRI.
Lc.
8 hine
ai⸗
Ologi
fwmniunn
uhen⸗
Ccatuin,

Ucn.
on thi⸗
GGinavt
inghl⸗
, 1
opolun.

teſt
n peen⸗
ed Ec⸗
dolore

Gmifis
it, gi
I

in oaſtris.

Sc 1 ),Ss õ
B Ee ee Se Ze Fe Se Se Se Ve SSe 3: Fe 5s Fe Je 5e Se B. Be: Be. he Se Be B 99r Fe Fe Fe
CONCIONES
IN FESTUM NATIVITATIS
F CHRISTI DOMINI,
CONCIO PRIMA
Punnis eum involvit, 6; reclinavit eum in Prz nap.
ſepio, Lucæ 2. Cap.
Cur Chriſtus Dei filius, in ſignis tam vilibus, & Thema.
eyvxiguis in mundum advenerit? nempè vi-
leſcit, ut miſericors ſit,

HY. N Veteri Teſtamento legimus ſæpius, Deumg ergtumg,
WS, ſuam præſentiam hominibus manifeſtaſſe,
S. ſed ſemper in majeſtate, & magnificentia; ſic
Exod. cap. 19. apparuit DEUS in monte Si-
☛ nai filiis Irael, & ſe eis manifeſtavit, ſed in
SW tonitru & fulgure: C&œperunt audiri tonitrud Textus Sas
& a0 micare fulgura, G. & timuit bobulus, qui erat cræ Scri-
Item 2. Paralipom. c. 7. in Dedicatione Templi Salo- pturæ.
monis Deus ſe præſentem exhibuit, ſed in magnâ majeſtate:
Ignis deſcendit de œlo, & decoravit holocauſta, & vittimas, & Majeſtas
Domini implevit domum, nec poterant Sacerdotes ingredi templum Domi-
ni, eò quod impleſſet Majeſtas Domini templum Domini. Et hodiè ſe
DEUS exhibuit mundo præſentem, aſt in viliſſimis ſignis; in
forma infantis, laceris linteolis involuti, in ſtabulo ſuper ſtra-
men in medio pecorum jacentis, & flentis. Audiantur in hanc-
materiam conſolatiſſimè ſeribentes Patres: Suſcipitur à Maje- Patres.
Kate bumilitas, à virtute infirmitas, ab æternitate moralitas ; ita S. Leo.
S. Leo Papa ſerm. I. de Nativ. Domini. In ſtabulo ponitur qui con-
tinet mundum, jacet in præſepio, && ſuper ipfum, mugiunt animalia,
Qqui in nubibus tonat, ita Albertus Magnus. Wunquid enim Thronus Albertus
Præſepium, Aula regia ſtabulum, panni confuſi, & veteres, regalis purpu- Magnus:

ra, nodi colligationis & involutionis fihula, curiæ regalis Frequentia,

Joſeph & Maria: ita S. Ambroſius apud Manſi in promptuario S. Ambro-
diſc. 3, num. 4. Vide ipſam ſapientiam Patris obmuteſcentem, for- ſius.
tiſſi⸗

4⁰ IN FESTO NATIVITATIS CHRISTI,

tiſſimum imbecille. Magnum hbumilem && abjettui, impaſſibilem paſſ-
Didacus bilem, divitem pauperem, infinitum finitum: ita Didacus Stella in hae
drella. Mater'a, &c. Adimpletum eſt ergo hodiè, quod in ſole materia-
li olim evenit, ut legitur Iſaiæ cap. 18. Sol 10. gradibus retro-
greſſus eſt. Sic hodi& Sol juſtitiæ Chriſtus Jeſus retrogreditur,
DEUS immortalis, mortalis homo naſcitur. Et verbum Caro fa-
Rtum eſt, & habitavit in nobis, Joan cap. I. DOMINUS omnium
ſervus factus eſt; Formam ſervi accipiens in ſimilitudinem hominum
factus, & habitu inventus ut homo: ad Philipp. 2. Deus ditiſſimus,
pauper & inops plorat & lachrymatur; Deus potentiſſimus ſu-
per paleas inter beſtias jacet in ſtabulo, quid hoc mei Audito-
res? quid tàm vilia indicia ſignificant? Dicit ſignificationem
Oaericus Guericus Abbas ſerm. 3. de Nativitate : Vileſcit, quia miſericors
Abbas. eſſe voluit, tenerior in affeltu, quo minor & in aſpelclu. Mellifluè per-
s8. Ambro- Orat S. Ambroſius lib. 2. in Lucam cap. 2. Me parvulus, ile infan-
ſius. tulus, ut tu vir poſſis eſſe perfettæ, ille involulus pannis, ut tumortis la-
queis ſis abſolutus; Ille in praſebibus, ut tu in altaribus; ille in terris, ut
tu in cœlis, ille locum in diverſoriv non habebat; ut tu plures haberes in
S8, Thomas eſtibus manſiones. Conſola iſſimè S Thomas à Villan. ſerm. de
Villan. Nativ. Domini : Felices lachrymæ, quiliz noſtræ abluuntur crimina,
felices plorutus, quibus éterna gaudia poſſidemus, felices panni, quibis
noſtra nuditas operitur, felix arctitudo præſepi, qua nobis amplitudo

c&li donatur.
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] DEUS immortalis, mortalis naſcitur homo, noſtram
mortalem, & corruptibilem carnem induit, cur hoc? explico me faéto,
quod Sacra Scriptura defſcribit. Geneſ. cap. 27. ſedula mater Rebecca
ſtuduit Jacobo chariſſimo filio, à ſene Iſaaco paternam benedictionem
impetrare, audite, qualem aſtum maternus amor excogitaverit: à na-
tura Jacob glaber, & lenis erat, Eſau autem hiſpidus, mater ergo pellibus
hœdinis, & hiſpidis, tegit nuda Jacobi, quæ hiſpida ſentiens Iſaac, ad be-
nedicendum Jacob inducitur, & movetur: Det tibi DEllo de rore cœli, de
pinguedine terræ abundantiam frumenti, & V ini, & Olei, &c. Auditores! Per
peccatum Adæ humanum genus incurrit indignationem, & maledictio-
nem Patris æterni CHRISTUS JESUS, ut amans mater, deſiderat tollere
hanc maledictionem, & loco ejus omnem benedictionem Patris æterni,
generi humano impetrare; ad hoc exequendum eccè quem aſtum in-
venerit amor: JESUS undiquè lenis, glaber; liber ab hiſpidis peccato-
rum aculeis, hirſutam humanam naturam induit, & hac naturam divi-
nam contexit: quod ſentiens Pater æternus, largam coœli, terræque be-

nedi-

—
ſ.
n hue
Nerin.
fetfo⸗
ditur,
o ſr⸗
mnium
omipm
Himus,
us ſo.
Audito⸗
tionenn
Biſeriont
lueer⸗
leinfn.
otölr
ferrit
hereh
ſerm. de
Ctinina,
üguili
Cnhli

,nolten
ne nh

Rebec!d

ſckoonen
. N⸗
peliib
AA be
el,
1es! e
Hecicto⸗
r tolen
Zierni/
lum in.
ec(at0⸗
n ⸗
vehe
Nedl⸗

CONCIO PRIMA. 41

nedictionem Jacobo, homini , impertitus eſt. In hoc ſe alterum Sampſo-
nem demonſtrans, Judic. cap. 14.

4
CONCEPTUS II.

Sampſon, ex mortui & abjeéti Leonis ore, dulcem favum mellis exe-

mit, & illos ſuos recreavit. Favus mellis divina eſt gratia & benignitas:
humana natura abjectus erat Leo, abjecta inquam natura ob prolatam
in eam maledictionem: hodiè Chriſtus Jeſus ex hac abjecta natura huma-
na illam aſſumendo dulcem favum mellis, recuperatæ gratiæ Dei Patris
exemit, & omnibus hominibus deguſtandum attulit, humanum genus
exhilaravit: Sic ſubſcribente Apoſtolo ad Titum cap. 3. Apparuit heni-
gnitas, & humanitas Salvatoris noſtri DEI, non ex operibus juſtitiæ, quæ fecimus
nos, ſed ſecundum miſericordiam fuam, ſalvos nos fecit.
CONCEPTUS III.

Nemo dubitat, quin non Chriſtus ocyus perfectus vir in mundum
advenire potuifſet, cur ergo infans parvus natus eſt? iterum me explico

pulchra figura Veteris Teſtamenti 4. Regum cap. 4. filius Sunamitis mor-
tuus eſt; mœſta mater ad Eliſezum Prophetam currit, rogat, & ſuppli-⸗

cat; vitam det puero defuncto; quid agit Eliſæus? Incurvavit ſe ſuper
eum; incurvavit inſtar parvi pueri membra ſua, & grandem ſtaturam
contraxit: os, ad ospueri, pedes, ad pedes, manus, ad manus defuncéti

poſuit, & ita defunctum vivum reddidit. Per maledictionem æterni Pa-

tris, mortua, ſine gratia, jacuit humana natura; Mater Synagoga quàm
intenſè per multa annorum millia rogat, & obſecrat, veniat Propheta
magnus, vitam, id eſt, gratiam præbeat emortuæ naturæ humanæ; Rora-
te cœli deſuper o nubes pluant uſtum, aperiatur Terra, 8& germinet Salvatorem.
Nſaiæ 45. cap. Venit hodiè ad preces toties, & tam longo tempore itera-
tas, Propheta magnus CHRISTUS ESUS, & revera: incurvavit ſe ſuper
nos, contraxit, ſuuam magnam & immenſim Deitatem, omnipoten-
tiam, majeſtatem: infans parvus natus eſt: exinde homo mortuus ma-

ledictione, revixit in gratia: ut iterum Paulus ad Titum 32. Ut juſtifi-

cati gratia ipfim, hæredes ſimn ſecundum ſpem vitæ æternæ. Similis in hoc pio Sa-
maritano Lucæ cap. 10.

CONCEPTUS IV.
Homo viator cecidit inter Latrones; qui plagis confestum, ſe-
mivivum deſeruerunt; pertranſit Levita, Sacerdos, &c. Tandem ecce
Samaritanus adveniens, miſeretur pauperis, duos denarios in curam &
ſalutem ejus elargitur. Homo eſt hic viator, qui inter latrones, pecca-

tum inquam Adæ, cecidit; pertranſierunt hunc miſerum Angelé, & San-

cti omnes, multis annorum millibus, abjectum reliquerunt: ESUS piis-
Feſtivale: F umis

42 IN FESTO NATIVITATIS CHRISTI,

fimis Samaritanus, hodie hujus ſaucii miſertus, divinam, & humanam
naturam, in curam, & ſalutem, miſeri hominis, ut ita dicam prodegit.
CONCEPTUS V.
Et nudus venit Jeſus in hunc mundum, cur nudus? explico me de-
nuo figura Veteris Teſtamenti: I. Regum 20. Saul, David ad necem per-
fequebatur, Jonathas, ut perſecutum ſalvaret David, exuit ſe veſtibus Re-
gis, ac iis David induit; quibus indutus David feliciter ſalvatus eſt. Hie
perſecutus David eſt homo maledictus, & undique ad interitum perſecu-
tus. Jonathas divinus- Chriſtus Jeſus intimè adamavit perſecutum ho-
minem, teſte Scriptura Sap. cap. 8. Deliciæ meæ eſſe cum filits bhominum. Ut
hunc perſecutum ſalvaret, ne æternum periret, ecce hodie veſtes, & re-
ium ornatum meritorum ſuorum detrahit, & exuit Chriſtus, iisdem ho-
minem veſtit, & induit, quo aſtu hemo iram Dei, & interitum evaſit;
gratiam invenit, ita eanente Eccleſia: Qui propter nos homines, & propter
noſtram ſalutem deſcendit de cœlo, & incarnatus eſt, &c. in hoc ſe optimum
paſtorem exhibens, de quo Matth. cap. 4.
CONCEPTUS VI.
Bonus Paſtor reliquit nonaginta novem oves, & unieam depercdi-
tam quærit. Sic Chriſtus hodie 99. juſtos, Angelos inquam ac Sanctos
omnes, cum omnibus coœli deliciis reliquit, deſeruit; unum perditum ho-
minem quærens, & humeris ſuis, medio crucis, ad ovile cœli deportavit.
[Epilogz.] Turcarum Imperator Solimanus brutali ira impulſus, filio=
lam in cunis jacentem Bajacetem occidere cogitat; crudelis Janitzarus,
Barbarus Maurus, ablegatur, ut necem puſioni inſerat; is præſtò eſt,
jam collo pueri laqueum adaptat innocentem interempturus; dum hæc
molitur, ecce infans ſuaviſſimè Barbarum arridet, ſua brachia extendit,
ergo inimicum ſuum, quaſi eum oſculaturus ; hæc humanitas infan-
tis adeò vicit Barbarum, ut à pefſima ſua intentione deſtiterit, innocen-
tem non tantum non læſerit, ſed abhinc intimè foverit, & coluerit. O
Chriſtiane, tu es ille Barbarus Turca, crudelis Maurus, qui blando & ſua-
viſſimo puero Jeſu, peccatis tuis ſæpius laqueum adaptaſti, &c. Audivi-
ſti quam hic infans humanus ſit erga te etiam maximum peccatorem,
quomodo te gratiis & donis cumulaverit: homo natus eſt, ut tu DEI
conſors fieres: ad tantam inopiam ſe redegit, ut tu æternum dives, &
opulentus fieres; omnia cœli gaudia tui cauſa dereliquit, ut te horum
participem redderet, &c. O non ſis Turca deterior! conterere in corde,
quod tam humanam offenderis, propone non facere amplius, recom-
penſa errata bonis operibus, ut in æternum infantis Jeſu hu-
mMWanitatem & benignitatem in coœlis
experiaris.

—

PRO

— —

—- COXGIO SECUND A. 4
e PRO NATALI DOMINI,
HW CONGIO SECUNDA.

mne de⸗ , .
n. Natus eſt volis. Lucæ cap. 7. Tarhur
Ibs . * 5— * 1*‧τ& . .„
Omni homini: etiam viliſſimo, pauperrimo, na- Them.
lr tus eſt Chriſtus in ſolatium.
“ 1 WETod in bonum omnium hominum, etiam minimi, Exordium.
„Ar⸗ etiam viliſſimi, natus nobis ſit Chriſtus: teſtatur
emn do⸗ nuncius de coœlo Angelus: Watus e vobis Salvator:
deſt E Annuncio vobis gaudium magnum, quod erit omni po-

nrn ulo Sc. Luc. caàp. 2. Iſaias Cap. 9. confirmat: Par-Textus Sa-
Ohimn vulus natus eſt nohis, & filius datus eſt nobis, & S. Apoſtolus ad Titum cr⸗ Scri-
cap. 3. Apparuit humanitas, & benignitas Salvatoris noſtri Dei non ex Pfuræ.
operibus juſtitiæ, quæ fecimus nos, ſed ſecundum miſericordiam ſuam,
Eenerk ſalvos nos fecit, &. Audiamus & P'. Propter nos homines, G& pro- Patres
deſeed Ppter noſtram ſalutem deſcendit de cœlis: & incarnatus eſt: Orat. Eccle- Ecclel.

Sen Hia: Deſuper Guericus Abbas: Puer natus eſt nobis; non ſibi, non An-
dtumko. gelis, ſibi inquam natus non eſt, ut ſcilicet hac nativitate, eſſe, aut vielins
tar, ele inciperet, &. Angelis natus non eſt, quia Angelus ille, qui in verita-
Nns,da te ſabat, reparatione non indigebat, nec illius, qui ceciderat, caſus re-
lmitunt, parabilis erat, &c. Hinc inquit S. Maximus: hom. T. de Nativit. S. Maximus
Nelh. In Nativitate ejus, noſtra omnium habet vita natalem: Item Gueri- Guericus
aum hr cus Abbas: Serm. 2. de Nativ. Verè tu miſericors puer natus es Abbas.
egenhit nobis, non tibi: lucra noſtra, non augmenta tua noſcens, de nobis quza-
n n ſti, qui ad hoc ſolum naſci dignatus es, ut nos minoratione tui provehe-
imlen res. Nohbis ergo puer natus eſt, nobis filius Dei datus eſt, meus és, 6 bo-
lent 0 ne FJeſu, & undequaque meus es, mihi natus à matre, mibi donatus à Pa-
nair tre. Exclamat S. Thomas à Villanov. Conc. 4. de Nativit. utiSs. Thomss
. Auclri⸗ probabo. à Villan.
muma CoONCEPTUS I. .
i Extra urbem in ſtabulo natus eſt Chriſtus: Ita Luc. 2. Invenietis
r eum poſitum in præſepio, quia non erat ei locus in diverſorio, c. Duplex oritur
e quæſtio? cur Chriſtus extra urbem naſci voluit: & cujus erat illud ſta-
nc bulum, in quo natus eſt: Ad primam propoſitionem reſpondeo, & me
ſee ſecuti moralitate explico; civitatis fores patent quidem omni hora no-
- bilibus; non ita pauperibus; ac exiguis ruſticis; item in civitatibus

qui naſcuntur, morantur, cives ſuos civitas nuncupat, & numerat: Non
ergo naſcitur in civitate, ne jure ſuo Bethlehemitæ, Chriſtum ſuum dice-
F 2 rent;

N

