piosd
Kupenti
tande
ginem
Musnim
Aualite
0e ſenten
Ulimin
ilima
Uelerin
gbante
tbascon-
Ii vitan
Imu De
lamn ter

—
ncerotenn
keicieneſin
altſlani
deelenhtn
oluensedet⸗
Oſnuihltmni
Nichartinle
ngt leſlin
hem Gerent
jcutgui
n,Ou

im Tiy
iſuihnlnm!
veritimoon
Ponnlueh
eſtconn
Ohrinnent
Pnſhennt
limt Mep
Um nan
dis blinß⸗
Geſremenint
Grie Monett
nin mt⸗
mtenlg
mintuitt
ipo⸗ ot⸗
lrnch⸗
reſlult

. MCi⸗

.

Maria Virgo Conſolatrix aftitorum eſt. 25 5

Angelus manſit, qui eum in agoniàâ conſtitutum, conforta-
bat in horto? non eguit eo Chriſtus, qui Angelorum ſolatium
Matrem Virginem habuit præſentem, efficaciſſimam afflicto-
rum Conſolatricem. O quot millia hominum, in extremis
neceſſitatibus conſtituti, in vitæ termino anguſtati, coram Ju-
dice ſtrictiſſimo tremuli, ab univerſo orbe derelicti, vel in ipſo
agone ſpirantes in virginem, experti ſunt afflictorum Conſola-
tricem: de millibus unum pro ſolatio exem plum percipia-
mus: P. Marcus de Weida lib. de Fraternitate Roſarii recenſet,
Egræ in Bohemiàâ Virginem quandam Barbaram nomine, in
Egram fluvium incautam cecidiſſe, ibidemque fuiſſe ſubmer-
ſam, triſti nuntio de inſperatà morte filiæ, incomparabiliter af-
flicta mater in Eccleſiam Dei Genitricis cucurrit, Mariam Vir-
ginem flexis genibus pro ope & auxilio humiliter im-
plorat, interim mortuæ virginis corpus de aquã edu-
Cum, in parentum ejus Domo reponitur, quò cùm nimiaâ
afflictione perturbata mater de templo magnæ Dominæ ap-
puliſſet, amariſſimas lachrymas ſupra cadaver filiæ ſubmerſæ
copiosè effudit, ſed proh! mirum, Barbara filia omnibus
ſtupentibus alta primùm ſuſpiria ducere, dein circumſpicere,
ac tandem viva ſeſe erigere, & exhibitas ſibi per Mariam Vir-
ginem gratias, circumſtantibus fusè narrare incepit, quate-
nus nimirum anima ejus miſera coram tribunali divino ducla
actualiter ſteterit, atque de eo terribilem damnationis æter-
næ ſententiam infelix perceperir, in hâc tamen extremâ &
ultimà neceſſitate à Deiparâ Virgine adjuta, ejusque poten-
tiſſimà apud Deum interceſſione redeundi in corpus, & ad-
huc ſeriam agendi poenitentiam feliciter ſortita ſit facultatem.
O quanto ſolatio exultaverit triſtis & fflicta Mater, quando
filiam ejus ſubmerſam denuò redivivam oculis adhuc maden-
tibus conſpexit, ſed multò hilarior filia, quæ mediante Ma.
riâ vitam, gratiam, poenitentiæ tempus adepta, ſtrictiſſi-
mum Dei Jjudicium, & irrevocabilem mortis æternæ ſenten-
tiam ter felix evaſit. En quantà clementiâ duabus afflictis
Dei

Epilogus.

26 Diſurſus XXXV.

—

Dei Mater in tempore opportuno facta ſit gratioſiſſima Con-
ſolatrix. . .
Quotquot ergo afflicti in hàc lachrymarum valle degi-
mus, veram ac perpetuam in vitâà & morte conſolationem .
— . . .
pecantes, ad potentiſſimam, ſimul & benigniſſimam Conſo
latricem afflictorum, quotidiano cultu honorantes recurra-
mus, & fiducialiter inclamemus cum Sera phico Bonaventurã.
Pſalm. II. Salvos nos fae Mater pulehræ dilectionis, fons clemen-
tiæ, & dulcor pietati, gyrum terræ ſola circuis, ut ſubvenias in-
vocantibus te. Amen.

O mens peccatriæ! benè ſpera, AMaria Solatrix
Lætitiæ vinum, porrigit ipſa ſinum.
Non ſinit affictum, ſed ſanat vulneris iltum,
Compatiens miſeris, hanc cole, latus eris.

DlIS-

ℳ

D

ahej

4
igeo⸗ N
eo per
Ktare o
ginem !
Nrrrit
Maravir
M
ſanoror
Oruc l
I. Aux
mni he
mommia

eodici

Eetange
Maria
Mu 9u.
erre
Vi t
ſet de
Nobec,
Onnibi⸗
mmubu
indper

—
tollmn.

tum vlle 6
Nlohtonene.
ilmamcen
Crantestean

Domarenmi

ninſntelrn
lt ſihntüri

Pfit e
ln.
ſs ifnun
Me.

—

36 )140 5* 257
ð

DISCURSIUS XXXVI.

V'elociſſima Auxiliatrix Chriſtianorum neceſſitatibus
MARIAinvigilat.

Ervo ſuo Jeremiæ, quem ſibi præ cœteris in Prophetam Exordium.
elegerat, arcana myſteria oſtendit Dominus, & inter-
rogavit cum dicens: Quid tu vides Jeremia? 1I. cap.
accepit autem pro reſponſo: Lirgam vigilantem ego
video. Non virgæ, ſed homini vigilare proprium eſt; quem
ergo per hanc virgam vigilantem Prophetæ Dominus mon-
ſtrare voluit? Non aliam certè niſi benedictam ſemper Vir-
ginem Mariam, quam in Unigeniti Filii ſui Matrem Deus
prævidit, ut Filium hominis pareret, virga enim vigilans,
Maria Virgo DEl Mater eſt, vigilantiſſima illſa Virga dekadice
Jeſſe, quæ humano generi vitam pro fructu attulit, de Chri-
ſtianorum ſalute maximè ſollicita, auxiliari feſtinat, & devo-
torum ſibi fidelium neceſſitatibus pia Mater indefeſſa invigi-
lat. Auxiliatricem promptiſſimam 88. Patres deprædicent In §§S. Patres.
omni periculo potes ſalutem obtinere ab ipsa Lirgine gloriosa,
in omni opere virtuti potes eam habere in Adſutricem,
iaeò dicit ipſa Eccleſ. 2 4. In me omnis ſpes vitæ & virtutis do- 8. Thomat.
cet angelicè S. Thomas de Aquino. Opuſculo. 8. Te ſolam, 0
Marial proſanctâ Ecleſa ſolicitam præ omnibus dancétu ſci-
mus quæ impetras inducias transgreſſoribus ut renuntient Aügultt
ſuis erroribus. ſoribit S. Anguſtinus lib. 6. de Civit. Dei cap. 4. 8. tuguſti-
Quid tanta Mariæ potentia prodeſſet nobu, ſi ipſa nihil cura-
ret ae nobis, propter hoc chariſſimi! ſciamus indubitanter &-
pro hoc gratias agamus inceſſanter, quia ſicut ipſa apua Deum
omnibus ſanétis eſt potentior, ita quoque pro nobis apud Deum
omnibus Nanétis eſt ſolicitior. ſeraphicè diſcurrit S. Bonavent. S. Bonaven-
in Spec. B. V. Lect. . Non eſt revera finis tuæ magnitudinis, non tura.
Mmm mmm— eſt

258 Diſcurſus XXXVI.

eſt numerus tuorum beneficiorum, nullus enim eſt, qui ſalus
fiat, niſi per te,: nemo eſt, qui liberetur à malis, niſi per te,
pur'ſſima; nemo eſt, cui donum concedatur, niſi per te.6 ca-
ſtisſima: nemo eſt, cujus miſereatur gratia, niſi per te, 6 hone-
ſtisſima: quis poſt tuum filium, ita humani generis curam ge-
rit, ſicut tu? Qui ita nos defendit in noſtris aftictionibus?

Quis tam citò præveniens nos ab irruentibus liberat tentatio-

mibus? Quis in ſupplicationibus adeò pugnat pro peccatoribus?
Quis ea, quæ corrigi non poſſunt, adeo repugnando excnſat.

S. German. repetitis viribus quærit S. Germanus Patriarcha Conſtantino-

politanus Orat. de Zonà. B. V. Tribus modis diligit nos Ma-
ria, omne bonum nobis deſiderando, pro nobis jugiter exoran-
do, tam pro juſtis, ne cadant, quàm pro peccatoribus, ut reſur-
gant, miſeri cordià autem & beneficiis ejus pleni ſunt cæli &
terra, nec eſt, qui ſe abſcondat à calore ejus, quæ nos triplici-
ter diligit, in voto videliceti in verbo, & in beneficio. infor-
Richardus mat Richardus à S. Laurentio. lib. 4. de Laud. B. V. ?/ lenam ocu-
2Lahren- lis Mariam dicit vigilantiſſimam pro nobis, S. Epiphanius ſerm.
S. Epiphan, de Laud. B. V. & concludit doctiſſimus Guilielmus Cancellarius
Pariſien ſis in Cant. cap. 4. Quis tam plenus eſt oculis, qum
Mater lucis, quis tam æguali curà & ſolicitudine Libi vigila-
vit, & aliis, quàm Genitrix devotionis. In eam & nosocu-
los mentis, in vocatâà Spiritus S. gratiâ piis Conceptibus medi-
tantes, intendamus.

CONCEPTUS I.

Confirma- Angeli communiter alsti pingi ſolent, quin etiam in
tio ſeu De viſione cum alis quatuor reprælentsti funt Fzechicli, ut ipſe
ductio,. narrat?: Quatuos alæ uni. 10. cap. Sex alas in Angelis vidit
& Iſaias Propheta. JNex alæ uni, & ſex alæ alteri, Auabus
volahant. 6. cap. Certum eſt, angelos omnes eſie puriſſi-
mos (piritus, nec corpas, necç pedes habere, nec alas, cur er-
go alas jungit pictor? Cur Deus ipſe prophetis alatos apparerée
Angelos voluit ? Ala volatum, volatus autem ſummam ue:
notat

—

notat⸗
tilont
lor ſel
iſtre
tuten
Piunt
geliut
ſemo g
ordinan
mortal
yelocio
Utique
ginami
lcsolat
lan A
ubimn,
Gacn,
Ctelen

coboc
Mari⸗
Obid h
tinere
lit; N
nit, qu
Orgen
Perez

Nuntn

in 00
diem
lebit

lec l

efrgliſ
ie Nſdn
nſherteti
Poeftebte⸗
erionang
ackinte
benctteuis
ohetenctr
vehln ennt

uCNne

Giloir mH
Ciulteremm
torugene
Nlen ſatcl
,
1entfeh:5
.V. Men
Miphunde
numCntt
60oenrl
leſieh
nenmnn
nceptbuti

eint
, c⸗
PIethich
in Anges 1
rden
oestlele⸗
her lss
Aalrtſſf⸗
anlrn
N

Velociscſima Auxiliatrix Chriſtianorum, &auum. 259

notat velocitatem, Angeli verò ad ſerviendum DEO deſtina-
ti ſunt, & ad præſtandum homini auxilium in terram mittun-
tur, ſcribente Apoſtolo ad Hebr. cap. 2. Omnes ſunt admi-
niſtratorii ſpiritus in miniſterium misſi, eorum, qui hæredi-
tatem capiunt ſalutis. Et qui ſunt illi, qui hæreditatem ca-
piunt ſalutis, niſi Chriſtiani? Alatiigitur repræſentantur An-
geli, ut intelligamus, eos ad exequenda Dei mandata, non
lento gradu procedere, ad præſtanda Chriſtianis auxilia, non
ordinario feſtinare curſu, ſed velociſſimo volatu in ſubſidia
mortalium rapi. Sed an in præſtando Chriſtianis auxilio
velociorem Angelis creaturam non inveniemus? Reperimus
utique nobiliſſimam creaturam Dominam, Angelorum Re-
ginam in adjuvando homine ipſis Angelis velociorem, mil-
lies alatam, ut miſeris mortalibus terrarum undique ſubveniat.
Ica S Amadæns Hom. 8. de Laud. Virg. Maria velocior Che-
rubim, & in adjuvando homine Angelis eſt feſtinantior. O
quàm verè magnum Chriſtianorum Auxilium Dei Mater eſt in
orbe terrarum.

—,Dꝓ— —— — —

CONCEPTUS II.

Mariam actualiter velocem, & feſtinantem in adjuvan-
do homine oſtendit nobis S. Lucas Evangeliſta. Exſurgens
Maria (inquit) abiit in montana cum feſtinatione. I. cap.
Quid hoc? Nénne Maria virginum exemplar domi ſeſe con-
tinere, ibidemque orationi ac meditationi vacare aſſueta
fuit? Nénne vagari inſolita? Quid ergo tanti momenti eve-
nit, quòd angelicæ verecundiæ Virgo, de piis occupationibus
ſurgens, montana, ne quidem lento aſcenderit gradu, ſed
perca abiit cum feſtinatione, velociter currens? A cœleſti
Nantio intellexit humillima Virgo, Eliſabeth cognatam ſu-

am concepiſſe filium in ſenectute ſuâ, atque partui de die in

diem magis appropigquare: Ecce Eliſabeth cognata tua, con-
cepit filium in ſenectute ſudù, & hic menſis eſt ſextus illi. lbid.
nec latuit virginem, matres in dolore filios parere; Gen. 3.
Mmm mmm 2 cap.

2606 Diſcurſus XXXVI.

cap. & triſtitiam habere mulierem, cùm parit. Joan. 16. cap.
Ad præſtandum itaque in puerperii ærumnis ac doloribus co-
gnatæ auxilium, ſolitudine ſpretaâ, relictis omnibus exurrexit,
& ut benefaciendo Eliſabeth, quantoque ſubveniret, velociter
cucurrit, abiit in montana cum feſtinatione, neque inani at-
fectu, nam Spiritus S. replevit Eliſabeth, Joannem in utero
matris exulcantem Deus ſanctificavit, Zachariæ etiam vincu-
lum linguæ reſolvit. O magna Mariæ in homines pictas &

miſericordia! quæ vix neceſſitate perſpectâà, nobis in auxi-

lium feſtina ſuccurrit. præſtanter Richardus à S. Victore. in ca-
put 3. Cant. Invocationibus noſtris velociùs currit Mariæ
bonitas & affectus, etenim neceſſitatibus noſtru miſericordi-
ter præcurrit. Et iterum Lib. 5. de Laud. B. V. Neceſſitates no-
ſtras ſcire non poteſt, quin non eisdem benigna ſubvveniat. Aſ-
ſentitur Dionyſius Caſſius: Maria in adjutorium noſtrum
Feſtina eſt. Et confirmat Conſilium Baſilienſe: Quicunque
Mariam devotè invocare intendunt, iis, antequam recte
implorent, Maria ſuccurrit. O feſtinum Chriſtianorum
Auxilium!

CONCEPTVS III.

Pulcherrimam mulierum, electam ex millibus Mariam
Virginem Angelus Epheſi oſtendit S. oanni, de quà ipſe in ſuâ
Apocalypſi cap. 12. Mulier amicta ſole, & luna ſub pedibus
eius. Quid ſibi vult luna ſub pedibus Virginis? Pedibus cur-
ſus perficitur; velocem quidem curſum ſol habet, feſtinan-
ter quoque ſtellæ currunt, & planetæ, velocior tamen omni⸗
bus currit luna, utpote, quæ curfum ſaum ſingulis menſi⸗
bus perficit, hinc non ineptè Academicus in Firmamento
luminari minori, quod præeſt nocti, lunæ pro lemmate
ſabſcribit: Curſu velocior. Quod in firmamento cœli ſtel-
læ ſunt, & planetæ, hoc in cœlo æternæ beatitudinis An-
geli ſunt, & ſancti, & ſicut curſu ſuo ſtellæ & planetæ influunt
in ſublunaria, ita interceſſionum ſuarum auxilio volantes
Ange-

pungn
zur, un
poten
Ukiagi
els
(bus V
Puneti
Angelis
ciauxili
lunger!
es Vie
ſir, &

ut, cr.

lerer

entiy
uIN A

e

La
s qua

nellore
R ſgentil
eo in

lligan,
NTaG
Mumnilis
Mariaſe
Gur gra
emane⸗
lerprern
maxime

—
t. on 1
iechlorbue,
Aoibug enni
byeniret iit
le, hegbe innn,
Pannemin
hurie ctim ig
lhommner ial
Gi, nobiinan
Vieloreire
Niſs urnt s
brumienen
V. Neſtwn
Oluſikwenie!
Nvtotuun n
lene: Gn
G,altegnl
m Chriſünn

I.

1 milbunei
ni deuipeti
Mde
inst Pedhune
ſollube in
Niorumcnun
Omn ingusnel
USin Ermma
lwe ohnut
Pümror1
Pentlni .
Khonmuli
aloE

.

isſima Aux’liatrix Clriſtignorum uι. 261

— —

— — —

trentes ſanécti, in ſuos clientes in terrâ benignè in-
uvando, verum quidem, quòd pro devotis ſibi non-
nunquam orare, eisque opem ferre Angeli, & ſancti Dei ſole-
ant, unica tamen Mariæ Virginis Dei Marris interceſſio longè
potentior & efficacior eſt, omnium Angelorum & Sanctorum
ſuffragio, ipſa etiam ut vera miſericordiæ Mater omnibus An-
gelis & Sanctis pro miſero velociùs intercedit, luna ergo ſub pe-
dibus Virginis, ut intelligamus, quòd ſicut cœteris ſtellis ac
planetis velocius currit, Curſu velocior: Sic Maria omnibus
Angelis alis protectionis velociùs volet, om nibus Sanctis effica-
ci auxilio feſtinantiùs currat, cui proinde Marianus cliens fub-
junget lemma: Patrocinando velocior: Subſcribit Richardus
de 8. Victore in Cant. Cum tam Angeli, quàm Jancéti ſolliciti
ſint, & miſeris, tam meritis, quàm interceſſione ſubveni-
ant, credendum eſt, beatam Virginem tantum in bac
poſſe, ac velle, quantùm utraque ſimul creatura imò uträque
potentior, & ſolicitior judicatur. In hoc tuum velociſſi-
mum Auxilium, quoties affligeris, reſpice & Chriſti⸗
ane!

CONCEPTUS IV.

Laudat Scriptura ſacra Ruth humilem ancillam de ſpi-
cis, quas Booz meſſores reliquerant, adeò ſolicitam, ut poſt
meſſores vadens, usque ad veſperam omnes collegerit, & di-
ligentiſſimè conquiſiverit, curans, ne vel una interiret, &
ideo in Booz oculis gratiam invenit. Ladam (inquit) &
colligam ſpicas, qua fſugerint manus metentium. Ruch. 2.
cap. Laudabilis & œc ο5ροaπâEâ ſolicitudo: An non ancilla hæc
humilis, & ſolicita RKuth vera Mariæ Virginis figura fuit!
Maria ſeipſam humilem in ſuo Cantico ancillam confitetur,
quæ gratiam in oculis Domini invenit. Reſpexit humilita-
tem ancillæ ſuæc, Luc. I. cap. Solicita Ruth, eſt, quod idem in-
terpretatur ac videns, ſeu feſtinans, videt enim illa quàm
maximè, & optime videt, Juſtorum animas velut plenas
Mmm mmm 3 ſpicas

262 Diſcurſus XXXVI.

ſpicas ab angelis meſſoribus colligi ad horreu m cœleſte, ſedvi-=
det etiam multos iniquos per ſua icelera manus meſlorum ve-
lut ſpicas ſubterfugere, & in æterni interitũs diſcrimine verſari;
quàm feſtinat illa, ut poenitentiæ eis tempus imploret, quàm
ſolicita eſt, ut ſaltem ad veſperam horæ moreis colligat ad mi-
ſericordiam, neque minus videt parcioris fortunæ homines
velut ſpicas ab univerſo orbe miſerèé derelictos, ſed iis velociter

ſubvenire, eorum preces, gratioſo auxilio prævenire feſtinat.

Seraphica hæc eſt obſervatio S. Bonaventuræ in Spec. B. V. lect.
§. Gratia Mariæ colligit ad miſericordiam, colligit ad Ece.-
leſtam malos! hoc bené ſignatum eſt in gratia, quam in colli-
gendis ſpicis à meſſoribus dereliétu, Ruthinvenerat, quando
Aixit ad Booz: inveni gratiam in oculu Domini mei: Ruth
interpretatur videns, vel feſtinans, & ſignat beatam Iirgi-
nem, quæ verè videns in contemplatione, & bené feſtinans
fuit in abtiones videns etiam noſt ram miſeriam eſt, & feſti-
nans ad impendendam ſuam miſericordiam. Auxilium Chri-⸗
ſtianorum in tempore opportuno.

CONCEPTUS V.

Ad nuptias Canæ in Galilæa plura verba dixiſſe Maria
Virgo non legitur, niſi hæc tria: Vinum non habent, Joan. 2.
cap. Cur hoc? An forſan ideo, ut ſe Trinitatis opus eſſe demon-
ſtraret, verborum triade petitionem ſuam fixit? Vel verò Tri-
nitatis nomine quidquid petitur, obtineri poſſe, inſinuavit?
Aut Trinitatis theſauraria, trino verborum numero loqui vo-
luit? Vel in nuptiali lætiti, alia loquendi materia non fuit? Re-
ſpondet doctiſſimus Fernandez defectum vini hoſpitibus nu-
ptiarum ſenſiſſe Virginem, & ideo aliud loqui non voluiſſe,
niſi: Vinum non habent: ut ſcirent homines, aliam ſibi non
incumbere curam, quàm egenis auxilium, indigentibus opem
præſtare. Iam efficax hoc ejus patrocinium fuit, ut ad ejus in-
ſtantiam, primum miraculum Chriſtus patraverit, aquam con-
vertendo in vinum. Hoc fecit mitium ſignorum Jlſus in Ca-

10l
müm!
PisFlli
litid
Aexili
Mrian
Papre
cemur,
bihn

Melni

ibus in
niumd.

ylitt

erüiner
pomun
feiun
urga
Receſla

s Canm
Giritus
iti
doſichn
cendo!
Titus8.
delaua
Keſto
tur Man
Unbos
mord.
talibos
ciran

mockletec
smelrnn.
iſtiminenet
Vimlorenge
ibecllenilt
Cortune hon
08,Cdüsfetee
Drefenite kin
Lingherd
Inlolietadt
il,guonn
ipwerenteu

Domnini ne A

Nuuthettinf

runt;
i, Auxilucd

V.

Gebu u
nhekent en
60puelte⸗
frtt Md
f ole iin
nuc ge
tetzniil
iitohibtn
Hoqibont
ine⸗ Auoſine
inlpnine
ninnen⸗

ſentanunit

tun,

=è
= =—

Velociſſima Auxiliatrix Obhriſtianorum, &uο-. 263

— — —

nà Galilaæk, & manifeſtavit gloriai ſuam. Ibid. Ergéne pri-
mum ſuum miraculum, ad primam Matris inſtantiam, Virgi-
nis Filius diſtulit? Ica ſanè ait ſubtiliſſimus Abbas Rupertus, fe-
cit id Chriſtus, ut ſciant omnes, Mariam eſſe Januam cœleſtis
auxilii. Verùm quis hoſpitium in his nuptiis vino deficiente,
Mariam Virginem pro auxilio imploravit? Nemo prorſus: ſed
ipſa preces indigentium feſtina prævenit, non enim, ut depre-
cemur, expectat, quemadmodum apud plurimos in mortem
abiit, qui etiam rogati denegant, quod ab illis petitur, Maria
autem interpellando Dominum, etiam non rogata, Neceſſita-
tibus indigentium velociter ſuccurrit. Loquatur in Teſtimo-
nium S. Bernardinus Senenſis ſerm, 9. art. 3. cap. 2. Mater in
nuptius in Cana Galilaæ interpellat, ac ſi au eam cura omnium
pertineret, & omnium hominum Advocatam ſe ſentiens, quæ
pro omnibus creaturis cunét arum faäéta fuerat Eirgo Mater,
officium Advocationis, & bix Auxiliatricis aſſumhſit etiam
non rogata. Felix, qui talem meruit habere Auxiliatricem in
neceſſitate.

CONCEPTUS VI.

Quàm feſtina in auxiliando Maria Virgo ſit, in Canti-
cis Canticorum teſte Richardo infrà citato declarare voluit
Spiritus ſancus, manuum ſponſæ encomia canens. ARlanus
ejus tyrnatiles. Cant. S. cap. Ebur per artem tornandi ſpe-
cioſiſſimè elaborari, experientia docet, an ergo tornatiles di-
cendo Mariæ manus, eburness eſſe, intendit encomiaſtes 8pi-
ritus S.? Myſterium aperit Kichardus à S. Laurentio, lib. 5.
de Laud. B. V. Ars tornandi in continuo motu perficitur,
& eſt omnium artium celerrima, tornatiles itaque vocan-
tur Mariæ manus, quia ipfſa ſuccurrendo egenorum necelli-
tatibus, indefeſia eſt, benefaciendo hominibus, ſemper in
motu, & præ omnibus Sanctis, ad præſtandum miſeris mor-
talibus auxilium, promptiflima eſt. & velocisſima. Richar-
di citati verba recitemur: Jornatiles dicuntur manus Mariæa;
quia

264 . Diſcurſus XXXVI.

quia ſicut ars tornandi promptior eſt aliis artibus, ſic Maria
ad benefaciendum promptior omnibus Janétis. Utinam ſer-
viendo tam prompti eſſent homines, quàm prompta eſt Maria
auxiliando.

CONCEPTUS VII.

Ubera etiam ſponſæ hinnulis capreæ gemellis comparat

ſponſus Cant. 4. cap. Duo ubera tua ſicut duo hinnuli capreæz

gemelli. Cur hinnulis capreæ? Velociter hi currunt, perſpica-
ces ſunt, & varictate diſtincti; Genitricis Dei ubera, quæ mater-
næ pietatem ſubventionis deſignant, hinnulis capreæ aſſi-
milat Dominus, quia novit ipſe, quàm acutè neceſſitates no-
ſtras Maria Virgo perſpiciat, & quàm variis ſubventionum mo-
dis, ſine dilatione egenis ſuccurrere contendat. Hinnulos ge⸗
mellos, gemini Richardi confirment. De miſericordid &

bietate Mariæ dicit ei Filius, ipſam commendans Cant. 4.

Ouo ubera ſicut duo hinnuli caprea gemelli, qui paſcuntur in
liliis & c. Duo ubera beatæ Mariæ öirginu, de quibus velut
lac hiæ ſubventionis, dulcedo ſugitur ſunt affectus pietatu &
miſericordiæ, qui Velut capreæ, acuto lumine conſigerant,
quis, & quantà indigeat ope, & per talem conſiderationem

accurrunt velociter, ut hinnuli, & propter varios ſubventio-

num modos ber hinnulos ſignantur, qui pulchra ſunt varieta-
te diſtincti. ſeribit Richardus à S. Laurentio, de Laud. B. V. lib. 5.
Meritò ergo miſericordia beatæ Eirginis curſui hinnulorum
comparatur, currit, mundum irrigat, & infundit: Hinnu-
lorum velocitati comparatur, quia velocius occurrit ejus bie-
tas, quàm invocetur & cauſas miſerorum anticipat. inter-
Pretatur Richardus de S. Victore. cap. 23. in Cant. quibus ſuc-
cinit laureatus Poéta Baptiſta Mantuanus. lib. I. Parthenices
Marianæ.

Tpſa eſt adverſis commune in rebur aſylum,
Ante precesz etiam necdum obſecrata favorem

Donat, & ad miſeros maternas explicat ulnas,
CON.

Cern ſo
nici rec

iidetur

Gsluiſe

kravert

oc
crochl
olnnes

iI19,0

conpal

Mopin

mortöͤe
ſomihi
cccefliu

oeo,

Erote
ſcurfili
Chriſti
Potente

ſenſis

llce Ei,
nne.
lande⸗
90, o
lentſp
eſt
(hriſt
lun
VIvet,
eiusne
nucne

VI.

ennelisonne
Ao hungligen
icnrtunngrfn
inberggten
nunls ennet
le gectlunn
Obrentoonunn
Gat. Hinuen
e iſriont,
mnendtonl.
lge gue
Geckuſine
Muire cen
Cnilnti
Ci t
hruſutuen
de Ld
ſu pnlln
fontt
oeerprir⸗
1 fen
nCn
lb.l bxhen

Nn
tiſnmmn

lr

Velocisſima Auxiliatrix Chriſtianorum e&. 265

CONCEPTUS VIII.

Moriens in cruce Chriſtus Mariæ Virginis Filius, atq; ibi-
dem Joannem, & in eo totam Chriſtianitatem Matri Auxilia-
trici recommendans; illis ſponſi Cant. 6. cap. verbis uſus fuiſſe
videtur. Averte oculos taos dme. Ergéne à Eſu transfixi cor-
dis ſui ſolatio lachrymoſos compaſſionis oculos doloroſa Ma-
ter avertet? Averte oculos tuos à me, ait Filius crucifixus: Sed
quò ò dulciſſime animarum ſponſe! compaſſivos ſuos pia Ma-
ter oculos impoſterum convertet? Ad Joannem, & in co ad
omnes Chriſtianos. Dicit Matri: Ecce mulier filius tuus. Jo-
an. I9. cap. quaſi diceret: Oculos tuos, mulier, erga Filium
compaſſionis lachrymis redundantes, video quidem, ſed hora
appropinquat, & jam adeſt, quâ opus redemptionis ſupplicio
mortis conſummandum eſt, hinc amplius materno tuo auxi-
lio mihi præſtò eſſe non poteris; averte igitur oculos tuos à me,
ecce filius tuus, ecce JIoannem, ecce totam Chriſtianitatem Fi-
lii loco, in maternam tuam ſollicitudinem, amorem, curam
ac protectionem commendo, in hos converte oculos tuos, &
ſicut filium ſuum adjuvat fidelis mater, tuetur, ac protegit; ita
Chriſtianis, quos tibi Matri in filios derelinquo, per viſcera Filii
potenter auxiliare. Conceptus hic eſt doctiſſimi GuilielmibPari-
ſienſis Cancellarii, citata ſponſi verba interpretantis. Mulier!
ecce Filius tuus, ideoaverte oculos à me, & converte eos ad
omnes, quos tibi derelinquo, ut eos adjuves, eisè ſubvenias.
Eandem rationem reddit purpuratus Eccleſiæ Cardinalis Hu-
go, quare idem Chriſtus Mariam verſus inclinato capite tradi-
derit ſpiritum. Ilt per ARtariam petamus miſericordiam, quia
ipſa eſt miraculum miſericordiæ, certum ac ſecuram auxilium
Chriſtianorum. Pro omni probà, teſtimonio, & exemplo deſer-
viat, quòd Chriſtianus non vixerit, neque etiam in futurum
vivet, qui non injuratum agere teſtem poterit, quòd in omni
ejus neceſſitate Maria auxiliatrix fuerit. Loquuntur hoc ſine
numero pendentes ad Mariam Auxiliatricem, ejusque miracu-
Nnn nnn loſas

Epilogus.

266 Diſcurſus XXXVII.

loſas imagines votivæ tabulæ: Catafractos militiæ Chriſtianæ
belli duces quæramus, cur illi quaſi in omnibus ſuis vexillis Ma.
riæ imaginem ducant? Reſpondebunt, in grati animi ſignum
& memoriam hoc freri, ut repetitis vicibus per interceſſionem

Mariæ Auxiliatricis inſignes victorias univerſo orbi deprædi-

cent, ſeſeque ad plures per eam gratias habiles reddant; vix in
terris Eccleſiam intrabis, in quà non unum ſaltem Dei Genitri-
ci dedicatum altare reperies, quæ omnia aliud non ſunt, quàm
pro innumerà ope præſtità Mariæ Auxiliatricis trophæa & mo-
numenta, de ejus laudibus nonniſi ingrati lingua obmuteſcat,
pro devotis interim lacteis verbis perrorante Bernardo. ſerm. 4,
Aſſumpt. B. V. Rleat miſericordiam tuam, V'irgo beata, ſi quis
eſt, qui invocatam te in neceſſitatibus ſuis, ſibi meminerit de-
Juiſſe. Oefficaciſſimum Chriſtianitatis Auxilium!
Nullus in orbe univerſo ſtatus eſt, qui Mariæ auxilio non
ſpecialiter egeat, pro omni ergò ſtatu Mariam Chriſtianorum
Auxiliatricem invocemus, oratione illà efficaci, quam Chri-
ſtus ipſe proprio ore dictavit in regulà Salvatoris. Oramus te
Piu ſima Virgo Maria, mundi Regina & Angelornm, ut eis,
quos purgatorius examinat ignis , impetres refrigerium, pec-
catoribus indulgentiam, juſtis in hono perſeverantiam, nos
quoque fragiles ab inſtantibus defende periculis. Amen.

Munera dat cœli irgo indefeſſa fideli,
Aündo per Filium, currit in auxilium.
Felix, qui te piâ veneratur mente Maria!
Nam ſuſfers inopem, fers pia Mater opem.

) 0°( S

0

DIS=.

erium
lesange
miniſtr

lorusf

ierun

M hpi

. l

ulle F
Minejo

Mariæ
Colis
Unum,
unpre
Lelornn
ſoes,
iffce
lfate

AVrli

10,in/
gentia
Uititui
Agel

267

— — —

—

itetie —
s lisyer 6 2022 2 R EH H ee 0/ 282 * ,. . .
g,ge Ee g E e 6 Ge G 8 BeE G Re Ge Ge N: e 8e e e

tati animn
inimiſenn

uH DISCIURSUS XXXVII.

lesreclemztn

Anremn Aliniſtros & cuſtodes Angelos habet, Mariæ Reginæ

uimmnfungtn Angelorum.
iesoheikn
lnpnechrusk Egulam generalem ponit S. Juſtinus Martyr. in Re- Exetdium.
e Dermurcoſen ſponſ.ad Quæſt. 30. Quò major, dignior, & bhbonora-
Vijgobektf tior, ob gratias divinas, & dona cœleſtia, locus aut
Cbimrenints vver ſona eſt, eò plures Angelos, in cuſtodiam e& mini-
Aurliunnt ſterium illi loco, vel perſonæ Deas tribuit. Non unum, ſed plu-
itlarieauive res Angelos magniſico Salomonis templo Altiſſimus attribuit
n Chädin miniſtros, quorum miniſteria damno ſuo expertus eſt Helio-
ini, un dorus flagellatus: Nonunum, ſed plures Angelos ſanctæ civi-
ors. Orar tati Jeruſalem in cuſtodiam Dominus miſit, ad cujus excidi-
Alehrm 1 um lapides clamare auditi ſunt: Fugiamus ab hinc, fugia-
uffienn, mus. Non unum, ſed duos Angelos devotiſſimæ ſuæ fa-

mulæ Franciſcæ, exemplari romanarum matronarum Ideæ,

ctent E. r 8
ſertſanii ut in ejus vita refertur, DEUs aſſociavit: quantò magis ergò

in Mariæ Dei Matri, quà poſt Deum, neque in terris, neque in
.B coœlis dignior locus eſt, aut perſona, divina Majeſtas, non
ſeel unum, ſèd omnes Angelos ſuos in cuſtodiam, & in miniſteri-
Ouxilin. um præordinavit, ac proinde Maria Virgo illa digniſſima An-
AMmin gelorum Regina eſt, quæ Angelos ſibi miniſtros habet, & cu-
ſtodes. Veritatem authoritas ſanétorum Patrum confirmet.
Mmnght GSufficere debet tantum notitiæ bumanæ, beataml irginem Ve- 88. Pattes

rè fateri Reginam cœlorum, pro eo, quòd Regem peperit An-
gelorum. ſcribit magnum Fccleſiæ lumen S. Auguſtinus. tom. 8 Auguſti-
10. in Append. ſerm. de Diverſis ſerm. 83. Et iterum: Intelli- nus.
gentia angelica eſt famula ſuper quam Domina ſua Maria in-
nititur in œlo; innititur certè tanquam familiariſſima, ſe
Angelis ſociando, innititur etiam tanquam delicatisſima, in
1 Nnn nnn 2 An-

268 Diſcurſus XXXVII.

—
Angelis deliciando; innititur inſuper tanquam potentisſima
Angelu imperando. Nulli dubium, caſtisſimum corpus &
ſanétisſimam animam ejus ſunditus ab omni fuiſſe macula
peccati, jugi Angelorum cuſtodia protectam, utpote aulam,
gquam ſuus & omniumCreator Deus, corporalitet inhabitatu-
rus, & ex quà hominem: in ſuæ perſonæ Unitate, ineſfabili fu-
8. Anlel- erat operatione ſuſcepturus. perorat S. Anſelmus. de Excellent.
mus. B. V. cap. 3. Neceſſarium erat, ut non unus ſolummodò Ange
lus Mariæ inſerviret, ſed decies centena millia eam circum-

NeoBec Tarent. ponderat 8. Gregorius Nicomedienſis. Orat. deOblatio-
cOmedi- .

enſi. ne B V. Omnes angelici spiritus, ſunt hujus glorioſæ Virginis

miniſt ri atque ſervi: Duonzoc enim non eſſent ſervi illius,
er cujus Filium, eorundem facta eſt purgatio: illuminatio, &
conſummatio, id eſt gloriæ conſummatæ perfectio, atque me-
ritò habent de illà omnes cœleſies ſpiritus confiteri & Ydicere
ilud 4. Reg. 10. Servi tui ſumus, quaæcumque juſſeris, facie-
8. Bernard. us, diſcurrit S. Bernardinus Senenſis ſerm. 3. de Nomine Ma=
Scuen riæ. art. 3. cap. 3. Zuſtè Regina mundi & Regina cæli dicitur,
S. Bernar- per quam utriusque Creator & Rector generatur. ait S. Bernar-
qus. dus. ſerm. I. ſuper ſalve Regina. Actandem concludit Richar-
à § Lau- dus à S. Laurentio. Aquila eſt regina volucrum, &- Maria
renio. Regina Angelorum. Sub alas cœleſtis hujus aquilæ volitemus,
ejusque celſitudinem, Spiritu ſancto afflante, dignis Conce-
ptibus profundiùs contemplemur.

CONCEPTUS I.

Confima- Lectulum ſuum ſexaginta viris fortiſſimis munit terre-

ri ſen De. nus rex Salomon, non alio utique fine, niſi ut in eo tantò

tutiùs quieſceret, utpote cum regium lectulum fortia muni-
menta decerent: Enleétulum Salomonis, ſexaginta fortes
ambiunt, ex ſortisſimis Iſraeël, omnes tenentes gladios, & ad

bella dectisſimi, unicujus; enſis ſuper femur ſuum. ded quis

divini Salomonis, Verbi caro facti, incarnatæ Sapientiæ, in

quo quieverat, lectulus fuit? Certè molliorem & accom-

mo-

ł 90 Pro

fillite

—
moca

poruit
inquo

kugit
nienti
Marian
cuinge⸗

ſodun⸗
uts
Coro⸗

ubter
ſogian

10. de
iam
fort⸗

uuno le

umbee
jentide
ritun
ln hic
Gosin!
n mu⸗
ſenul
lmon
Negr ,

Muürm

nd
tehor

—
un
t n
fiſeui
Mhore gia
kekithchfen
keinſen
celree
Cnunote 4,
ueunc,
Onnr dedi
yilenng
n nit
otee
ctogre
Hiren En
eſeſente
eont
cl
Euraiöh
Onclncrt
,CN
Olleſplmn
Hogsn

hnmin
ur inaun
umſun
lugniſe
guinh
1e Ghert!
en Ai⸗

AMiniſtros & cuſtodes Angelos habet, &c. 26

modatiorem ſibi Dei Filius in terris lectulum invenire non
potuit, quàm benedictæ inter mulieres Virginis Mariæ uterum,

in quo novem menſibus ſuaviter quieſcere complacuit; Si er-

go pro decentiâ regium ſuum lectulum terrenus rex Salomon
ſexaginta viris fortiſſimis Iſraẽl munivit; majori multò conve-
nientiâ divinus Salomon Unigenitus Filius Dei lectulum ſuum
Mariam Dei Matrem, ſexcentis Angelorum principibus cir-
cumdedit; ita interpretatur hæc verba Honorarius Augu-
ftodunenſis in Cant. Maria lectulus Chriſti circumdatus eſt
ſexaginta, fortisſimis Iſracl, nempe ſupremo Angelorum
choro, quem inferiores Angelorum chori naturaliter & ratio-
naliter ſequuntur, ita ut ad MWariæ obſequium, ad Mariæ cu-
ſtodiam, omnes angeli ſeſe præſentent ſuæque coronatæ Reginæ
fideliter inſerviant. concordat Richardus à S. Laurentio lib.
10. de Laud. B. V. Oſtenditur in hoc loco, quòd ad cuſto-
diam & obſequium beatæ Virginis, non inferioris, ſed ſupe-
rioris dignitatis Angeli debutati ſunt, cum dicitur, quòd
hunc leéium ambiunt ſexaginta fortes de fortiſſimu Iſraël;
nam beatam lirginem ambiebant diligenti cuſtodiä & reve-
rentia obſequiosa, angelici ſpiritus, fortes inter fortiſſimos
ſpirituum, qui pro eo, quòd aſſiduzâ contemplatione Deum
conſpiciunt, Graél nomine deſignantur. Confirmat . Bernar-
dus in Deprecat. ad B. V. Innumerabilium beatorum ſp.ritu-
um militiam, ad miniſterium tantæ Principis delegatam fuiſů-
ſe, nullatenus dubitamus, utpote qui cuſtodirent lebtulumsa-
lomonis gratiſſimum, ac Rorcenene, nepræparatum aterno
Regi bohaigte, alienus hofßpes invaderet. Quam igitur Ange-
li turmatim cuſtodiunt, an non ſit Regina angelorum.

CONCEPTUS II.

Hortum concluſum, Mariam Virginem intitulat Spiritus
ſanctus Cant. 4. cap. Hortus concluſus ſoror mea Sponſa. Ve-
rê hortus delitiarum Dei Mater eſt, in quo pulcherrimus il-
Nnnennn 3

270 Diſcurſus XXNVII. L
— — S
le flos agri IESUS Chriſtus excrevit, concluſus utique, & cir-
cumſeptus, ne fraudibus ac dolis inimici pateret ingreſſus:
Verùm quis hortum iſtum adeò arcè circumſepi vit? Multi-
tudo Angelorum cuſtodiam agens, undique circumdedit eam,
quam ipſi Reginam jubilantes decantârunt. Anno Domini
590. ſedente Gregorio piæ memoriæ ſummi Pontificis tam fe-
rociter peſtis Romæ graſſabatur, ut quotidianus morientium
numerus plus quàm millenus fuerit, in hâc miſeriàâ refugere ad
MARIAM monet populum ſanéctus Pontifex, & cum miracu-
losà Mariæ Majoris imagine publicam Procelſſionem inſtituit,
ſub quaPaſchalem Antiphonam cantantes de coœlo Angeli uni-
verſim auditi ſunt. Regina cœli lætare, Alleluja. Propria con-
feſſio optima proba, ſed nõnne Angeli, cœleſtes ſunt Spiritus?
Si ergo Reginam cœli lætantes, decantavêre, Reginam quo-
que Angelorum deprædicabunt jubilantes, eidemque ut cœle-
ſtes valalli æternùm deſervient. O igitur miſer homuncio?
(exclamat Pelbartus Temeſuar. in Stellario. lib. 5. Part. 3. art.
3.) qui non vis honorare, & revereri beatiſſimam Virginem,
quam honorant omnes Angeli, Reginam ſuam

CONCEPTUS III.

Reginarum eſt, ſubditis & vaſallis eſſe ſuperiorem in
omnibus, non enim cum ſubjectione regia ſtat majeſtas;
an non Angelis ſuperiorin omnibus Maria Virgo fuit? Mo-
res Angelorum, mera virtus eſt; Mariæ virtutes, & morum
integritatem ipſi Angeli mirantur, quærentes: Quzæ eſtiſta!

Cant. 8. unde Richardus à S. Victore. cap. 26. in Cant. Ange-

licam in terrâ adepta eſt puritatem, & Dei ſimilitudinem in
virtutibus &- ſanétitate, acg morum perfectione, juſta, bia;
bruaens, modeſta, miſericors, ſancta mente, & corpore.
Vita Angelorum eſt tenera innocentia, ſupra Angelos, qui
cecidére, innocentiam Virgo Maria conſervavit nive candi-
