luci te⸗
, 8
Next:
n Parr
Regnun
8 5 N-
horat:
Molk-

circumci

promittit ipia æterna Veritas. Ix nomine tuo ſpernemus inſurgen-

P
CONCIO PRIMA 81
evenebantur percmtientes pectora ſua. Quxro ergo, cœli ſi mamentum,
terræ elementa, ac creaturas quid commovet, quid rapit ad tam ſubi-
tam reverentiam, cultum & honorem? advertite: Nomen Jeſus tunc
ſuper caput morientis affixum erat: & ad nomen JESUS eclipfatur ſol,
ſolem juſtitiæ ESUMreveretur; ad hoc lucidum nomen ſe tenebras eſſe
opere profitetur. Tremit terra, nomini⸗ Jeſu homagium præſtat. Infer-
ni ſinus aperitur, nomini JESU ſupremum Dominium deſignat. Latro
in cruce, Centurio miles, numeroſa plebs, excellentiæ & honoris titu-
los deprædicant, Divinitatem, & Majeſtatem ſuper univerſa Regna, &
Imperia nomini JESU adſcribunt nobis, in documentum; omni hono-
Ie, cultu, & reverentia nomen Jeſus ab omni creatura nominandum, co-
lendum, venerandum eſſe.
[Epilogs.] Hortor ergo omnes cum S. Thoma Aquinate ſerm. de
honoremus omni reverentia hoc ſacrum nomen Jeſus, dum
nominamus caput denudando, corpus curvando, genua flectendo: ut
nos peccatores juſtificet, juſtos lætificet, tentatos adjuvet, omnes nos
nomini Jeſu devotos æternum ſalvet. Amen.

N CIRCIIMCRIONE DOMINI,
CONGCIO SECUNDA.
Et vocatum eſt nomen ejus ESUS, Lucæ ecte
Cap. 2.

Nomen IESI devotè, ac reverenter pronunci- rhen⸗.

antibus, invocantibus, colentibus; ad tem-
poralem felictatem, ac æternam ſalutem
utiliſſimum eſt.
NgE Alomon Proverbiorum cap. 16. affirmat: Eruditus in xordium
(EB verbo, reperiet honum. Illud verbum, eſt dulciſſumnum .
& nomen JKSUS, uti omnes Sacræ Scripturæ Patres

, interpretantur. Erudité, devoté, reverenter qui
WE hoc nomen JESUprofert, inclamat, invocat, repe-

riet bonum temporalis felicitatis, & æternæ beatitudinis : Pro-

bemus aſfſumptum Sacræ Scripturæ textibus: Amen, Amen dico Textus Sa-

vobis, quid petieritis Patrem in nomine meo; dabit vobis. JOan. W. cræ Scriptu-
ra.

Feſtivale. L tes

82 IN CIRCUMCISIONEDOMINI,
tes in nobis: canit David Plal. 43. Zurris fortiſſima nomen Domini,
Prov. I8. id eſt: Nomen TüölI: inquit Cornelius à Lapide in hunc
locum. Won eſt aliud Nomen datum ſub cœlo, in quo oporteat nos
ſalvos fieri. Scriptum eſt Actor. cap. 4. Omnis enim, quicunque
invocaverit nomen Domini, ſalvus erit. Concludit S. Paulus ad
Patres. Rom. cap. IO. Audiantur & Patres: Omnia, quæcunque Deus pro
ſalute humana ordinavit, in nomine JEöl!l ogefrcMeshaiic inquit
8. Bernar- S. Bernardus in Cantica, & iterum in annem: NWomen JESII
dus. imploratum, nubilum omne difugit, & reddit ſerenum, & iterum, neque
tantum lux eſt nomen JElIS, ſed eſt cibus : an non toties confortaris,
quoties recordaris?! quid æqué mentem cogitantis impinguat ? quid ita
exercitatos reparat ſenſus, virtutes roborat, vegetat mores honos, atque
honeſtos, caſtas fovet affettiones? Nomen Jköll owne malum propellit,
3. Chryſo- && omne bonum invehit, ſcribit S. Chryſoſtomus, unde fubdit in

ſtomus. Pſal. 1I10. Per nomen Jäöllsconverſus eſt orbis, Tyrannis devitta,

Diabolus conculeatus, &li aperti, & nos regenerati ſumus: Mlüud no-
men ſi habuerimus ſplendidi erimus. Mlud Martgres facit, & Confeſ-
Origenes. ſorcs. Perpulchrè Origenes, præf. in oannem : Non ſolum unum
bonum Jhſus, ſed omnia honæ: vita bonum eſt, Tkſus eſt vita: Joan.
cap. II. Reſurrettio bonum eſt, Tkſus eſt reſurrettio; lux mundi bo-
num eſt, Jkſus eſt lux Mundi. Joan. cap. rI. Concludit tandem Ori-
genes: NWomen Jkſu omnium benedidtionum fons eſt & omnium cauſa
3.Bernardi. gratiarum. Conſolatiſſimè feribit S. Bernardinus Senenfis:
nus Senenſ. Tom. 1. ſerm. 41. in Lucam: Quicunque ſceleſtiſſimus peccator de-
bitè invocaverit in ultimo vitæ nomen TEſu, Jalvabitur, juxta ilud Joë-
lis 2. quicunque invocaverit nomen Domini ſalvis erit. Unde horta-
tur prædictus Sanctus: Qui enim Cœlum aſcendere deſiderat, hoc no-
men Jhſu invocet. Divina gratia invocata, deſuper Conceptus
pandam- “

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Propheta Habacuc. cap. 3. prædicit, quam miſera-

bile tempus venturum ſit, in quo Judæi rerum omnium penuriam ſum-
mam patientur: Ficus non florebit, & non erit germen in vineis. Mentietur
opas Olivæ; G arva non afferent cibum. Abſeindetur de Ovili pecus, & non
erit armentum in præſepibus. Propheta miſertus calamitatem, remedium præ-
ſcribit, quo rerum penuria avertatur, fructuum ubertas, & abundantia
verbo, omnis de cœlo benedictio, & proſperitatis inducatur; quale pu-
tatis præſcribit medium? fors fedulam agrorum & vinearum culturam,

indeſinentes ruri labores? non hæc tantuùm, ſed ferventem ac devotam

S. Nominis Eſu invocationem: Ewultabo in DEO, Tlhſu meo; quaſi dice-
cet: ad devotam, ac reverentem nominis Eſu invocationem, venit fru-

Ktuum

M
Mmi
ene
unn
a
n
n ſe
idem
lem,
in
ett:
ſeute
on
5M
un/
n/

gue

1
nne
Clt lon

Mucn

ner
n 4
boties
Nr
ln
tenr
M
Nert
ne

in,
Ne
no
le
E
SN
nqut
ESII
negle
turi⸗
idita
atue
pehit
dit in

ica ,

ud ro-
Cnfe.
iutun
oan.
ldi o.

mn O-.

n Gl
enenli:
Cgtorte.

lft

e hof..
or .
ocehun

1mler⸗
n -
Meitiem
,Gmm
bumnhre⸗
Nnth,
le pu⸗
turamn,
evotam
lſi ie⸗
hitu⸗
Gum

CONCIO SECUNDA. 82

Stuum uhertas, rerum temporalium abundantia, proſperitas, & Dei bene-
dictio; dives meſſis, & vindemia: Confirmat S. Chryſoſtomus hom. 9.
epiſt. ad Coloſſ UWicunque fuerit nomen JkölI, ibi omnia ſunt proſpera, & pro-
ſperè omnia ſuccedunt, ubicunque additum fuerit hoc nomen, cundta erunt ſecunda;
I Dæmones eſicit, ſi mortes abigit, multò magis rerum proſperitatis effoit. Diſcur=
ſu fors charitati ſuæ placito Conceptum confirmo.
CONCEPTUS II.
Elegit DEUS Moyſen Ducem Iſraélitici populi, qui eæx Ægypto nume-
zoſam eduxit cohortem, eique multis annis in deſerta eremo præfuit, aſt
planè in terram illam electam, fructibus, abundantem, opibus divitem,
fluentem lacte, & melle, non introduxit, ſed ordinavit providentia divina
alium virum, Ducem Joſue, qui filios Iſraël in illas deliciarum terras, Ju-
dæos victorioſa manu introduceret, cur rectè Ducem Joſue: S. Ambro-
ſius in librum Joſue ſcribit: S&I M. Nave, nominis ſacri TESII ßmilitudi-
nem ſervavit. Litteras enim, Joſue nominis, ſi transponas, invenies Joſue
idem ſonare quàm: O JESU! Joſue O JESU! ordinavit ergo DEUS du-
cem, qui populum Iſraëlem in terram illam electam introduceret, qui

aſpirando, invocando nomen JESU, Joſue O ESU, ſignaret, & expri-

meret: in documentum: pia, devota nominis ESU invocatio, agros & vi-
neas reddit fertiles, patriam felicem, familias proſperitatibus, & DEl bene-
dictionibus abundantes, ladte & melle ſuavitatum, affluentes. Audiatur
S. Baſilius Seleucienſis, Oratione 43. Stetiſti quondam ſol vittoriam Hebræ-
orum præſtolatus, JMum Ducem impetrantem veritus c: Domini nomen in con-
ſervo tuo honordſti. Gratiori fors auribus veſtris, discurſu argumentum

proſequor.
CONCEPTVUS III.
Angelus DEI nuncius, monet Chriſti nutricium, S. Joſephum.
Matth. cap. 2. Accipe puerum O. & fuge in Egybtum. O Angele Dei,
cur non pariter mones Joſephum, ut ad longum iter, vitæ neceſſarium com-
meatum provideat, ac deferat; de annona non monet Angelus, ſed uni-
c& præcipit: Accipe puerum, quem gratioſum puerum, Angelus antea
jam, & prius juſſit vocari Eſum, Vocabis nomen ejus Jkſum, Matth I. O
quoties blando vultu, corpore undequaque ad reverentiam compoſito,
Eſum Joſephus nominando invocaverit, invocando duplicaverit! O IE-
SU mi! O Iſfule mi! Joſephum ergo, quem præviderat Angelus, quia ſæ-
pius devotè ac reverenter ESU nomen citabit, repetet, invocabit; non
monet Angelus ad longam deſerti viam, de annona proſpieiat; wictus
neceſſaria ſecum deſerat, cum nomen JESU ſacratiſſimum, devotè ac re-
verenter toties nominando, invocando, per conſequens aderit omnis
terræ fertilitas, proſperitas, abundantia, benediétio. Perpulchrè erk
L 2 It

IN CIRCUMCISIONE DOMINI,

84

Quid ſignifiat: me non rogabitis: reſpondet Sanctus: Voluit dicere; non indi-
chitis me advocuto, ſed nominis mei invocatio ſatis erit ad omnia conſequendae
Oſtendit nominis Jeſu poteſtatem, ſiquidem neque viſus, neque rogatus, ſed appel-
latus tantùm, apud Patrem mirabiles reddit. Hoc indicare voluit ſponſa in
Canticis de ſponſo animarum noſtrarum Chriſto IESU dicens:
CONCEPTUS IV.
Oleum effuſum nomen tuum: Cant. cap. r. id eſt gloſſatur S. Bernardus
ſerm. I5. in Cantica, Nomen TESlIS, nomen Eſus, cur quæſo oleo compa-
rat? Oleo lemmatis loco ſubſcribo: impinguat, & alit: oleum effuſum No-
men JESU, nempè hoc Sacratiſſimum Nomen piè nominantibus, invocan-
tibus, pinguedo eſt temporalium bonorum, nutrimentum, affluentia ne-
ceſſariorum ad victum & amiétum, perpulchrè deſuper Origenes præfatio-
ne in oannem: Nomen Jäsll omnium benedictionum fons eſt, & omnium cauſa
gratiarum. Epigrammate ornatiſſimo Nomen IESU, & temporaliter pro=
ſperrimum decantat Damaſus Papa.
Jure pari regnat, communis conditor uI,
Et cum Patre pid regnat ſublimis in avk,
Sidereo Sandtis inſidit Numine regnis,
Unde mare, & terras ſola videt omnia nut U
Suggerit humanis, & donat munera rebus.
Concludit conceptum Pſalmiſta Regius: Pſal. 30. Propter nomen tuum enu-
tries me. Prodeſt ergo ad felicitatem terreſtrem Nomen ESU devotè invo-
eatum; prodeſt ad ſalutem æternam.
CONCEPTUS V.
Oleum effuſum eſt Nomen IESU: Oleum, bPlinio teſte lib. 2. c. 102.
dura mollefacit; obſcura clarefacit, unde ſymboli loco ſubſcribo: Miti.
at && illuminat. Præter experientiam naturalem, urinatores maris teſtes
produco, hi dum mare durum, inquietum, ſævum, ac furens eſt, furen-
ti maris guttas olei infundunt, ac ſic ſpumantes procellas mitigant; tur-

pidas depellunt nubes, lucis radios procurant. Oleo comparatur no-

men ESU, quia mitigat, & iuminat: mitigat furentem contra Deum ani-
mum; gratiæ ſupernæ lumine illuſtrat; exemplum ſit S. Paulus, & S. Au-

LZuſtinus.
CONCEPTUS VI.
Ex Actis Apoſtolorum novimus cap. 9. Quanta ferocia ſpirans
minarum, Saulus acceſſerit Principes Synagogæ, poteſtatem Uren
confirmarent, ut Chriſtianos perimere, interficere ſibi liceret. In Vi
totus mutatus ab illo deponit ſævitiam animi, ferociam mentis exult;
9

jam

bit S. Chryſoſtomus hom. 78. in Epiſtolam S. oannis cap. 16. ubi interrogat:

—

me
Neti
Uol
nute
e
gon
Een
nint
u
ni
Eel
Ven
Sen
U

bn

4
Unn
Go

iu

Non!
M
henfe

nde

it
INit,
Wn
Pundk
uug

e

Sat .
nldi.
na:

e.

in

Ardue
dmpe.
n No.
ocan-
la ne⸗
latio⸗
1cauſa
er pro⸗

um enr.
t inno⸗

,(c. 10,
Mii.
ͤ teſtes
furen-
t; tur⸗
tur no⸗
Um ani-
16. Au⸗

ſpirans
litteni⸗
In wi
exuit
jm

CONCIO SECUNDA. 85
jam non nocere, ſed prodeſſe, non exſtirpare, ſed ædificare fidem in Chri-
ſtum deſiderat: Domine, quidme vis facere. Brevi illuminatiſſimus Doctor
prædicat Chriſtum per omnes Synagogas; verificatum hic eſt ſymbolum
noſtrum: Mitigat & illuminat. Quid adeò mitigavit, illuminavit cœcè er-
rantem? mitigavit, illuminavit toties pièe repetitum Nomen JESUS. Legi-
te epiſtolas S. Pauli, & ut Genebrardus lib. 3. Chronicorum numerat,
quingenties piè repetitum Nomen JESUS invenietis. Deſuper Bernardus
ſerm. 18. in Cantica: Portabat Apoſtolus nomen Tköll tanquam lumen, & illu-
minabat mundum, & monſtrabat ommibus lucernam ſuper candelabrum annuncians
omni loco Nomen TESIS. Auguſtinum legerimus, quàm immundum &
turbidum mare fuerit, perverſus Manichæus, errans hæreticus, factus eſt fi-
deliſſimus veræ Eccleſiæ defenſor, illuminatiſſimus Doctor Doctorum, cau-
ſilem reconciliationis, & illuminationis ipſe Sanctus lib. 3. Confeſſ. cap. 4.
aſſerit: Hoc nomen Salvatoris mei Tkhſu tenerum cor meum piè biberat, & altè
retinebut, & quidquid ſine hoc nomine fuiſſet, quamvis litteratum & expolitum,
veridicum, non me totum rapiebat.
CONCEPTUS VII
Audivimus Saulum, & Auguſtinum induratos, licet peccatores, tamen
iluminatos tandem Divinâ gratiâ Eccleſiæ Dockores, & fideles Chriſti ami-
Cos evaſiſſe: hinc mirum, quod Judas Iſcariotes in malitiâ ſuâ induratus
finaliter permanſerit, & ſic æternum perierit. Quæ eſt cauſa, quod Judas
non fuerit ad poœnitentiam deduétus, ac commotus? cauſam eruit Euthy-
mMius ex cap. 26. Matthæi: Hic legere eſt, ſceleratum Judam magiſtrum ſuum
perfidis Judæis triginta argenteis vendidiſſe: Quid vultis mibi dare, & ego
eum vobis tradam; in horto obviam procedit Salvatori, eum ſalutans: Ave

Rahbi! Notate, Sacratiſſimo nomine ESUS, Magiſtrum non intitulat, di-
xiſſet, pronunciaſſet nomen JESUS, Ego IESUMvobis tradam; Ave JE-

SU, nemo dubitat, ut olim Saulus! ut Auguſtinus, illuminatus, com-

pyunctus factus fuiſſet ad veram contritionem, ad ſmnceram emendationem,

juxta promiſſa, verbis Joëlis Prophetæ, omnis qui invocaverit Nomen Domini
lvus erit. c. 2. Confirmo aſſertum Parabolâ Matth. c. 25.
CONCEPTUS VIII.
Inaudierunt Virgines fatuæ: Amen amen dico vobis neſcio vos. Cur ne-
ſcit? cur excludit à regno cœlorum? cauſalem dicit ſacer textus: Non ha-
buerunt oleum ſeum. Nomen JESUS oleum effuſum eſt, didici ex
Bernardo ſerm. 15. in Cantic. non habuerunt oleum ſecum, idem, quod
JESU Nomen non invoearunt: dixerunt; Domine Domine, & non miti-
garunt Sponſum, clamaſſent; ESU! ESUI! aperi nobis, commoviſſent,
ut illuminate ad pœnitentiam, portam, & introitum ad regnum cœleſte

aperuiflet. Ita docent mulieres illæ Iſaiæ cap. 4. Tantummodò invocetur

L 2 nomen

86 VN CIRCUMCISIONE DOMINI,

nomen tuum ſuper nos, id eſt 7ESlIö, inquit gloſſa interlinearis, quia, ut con-

cludit Bernardus hoc nomen JES imploratum lucet. Lucet inquam, & illu-

luminat ad ſalutem ſpiritualem. Agnoverat hoc pius Jacobus, de quo liber

Geneſ. cap. 47.
CONCEPTUS IX. ,
Ad agonem perveniens Patriarcha Jacob, à filio Prorege Ægypti.
Joſepho, inviſitur, ac blandè conſolatur advertens bonus ſenecio præſen-
tiam Joſeph filii ſui, inquit ſacer textus: Adoravit Iſra'l ſummitatem FPirge
ejz, virgæ nempè, ſeu ſceptri quod Joſeph, quâ Prorex, manu tenebat.
Cur adoravit ſummitatem Virgæ? ſciendum Ægypti Reges in ſummi-
tate ſceptri, quale oſeph in manu fua tulerat, exaratum & ſculptum de-
portabant nomen ehova, nomen Dei, unde S. Joannes Damaſcenus lib. 4.
fid. c. 4. per virgam Joſephi intelligit crucem Chriſti, in cujus ſummitate
ſcriptum eſt dulciſſimum nomen JESUS: Adoravit ergo Iiraël ſummita-
tem Virgæ, piè invocavit, honoravit Dei nomen, nomen JESUS; edocens
omnem Chriſtianum, Nomen JESUS piè invocare, nominare in agone
mortis, maximè mitigare Deum ad miſericordiam, illuminare hominem
ad contritionem, & dolorem, ſicquè diſponere felicem horam mortis,
& poſt hanc patentem introitum ad regnum æternum; ita Bernardus:
Neque tantuùm lux eſt nomen JäslIS, ſed eſt cibus, an non toties confortaris,
quoties recordaris, quid æquèò mentem cogitantis impinguat, quid ita excitatos re-
parat ſenſus, virtutes roborat, vegetat bonos mores atgue boneſtos, caſtas fovet

Aßedtiones.
CONCEPIUS XKX..
Moriens in cruce CHRISTUS, ſuper caput ſuum affixum volebat pen-
dere titulum nominis JESU. JESlIS& Wazarenus, SSc. Joan. cap 19. Cur

rectè ſupra caput? Caput ſcuto tegitur, fic totum corpus, omnia membra

muniuntur, cuſtodiuntur; Caput noſtrum Chriſtus eſt, nos membra in
Chriſto, Nomen JESUS ſcutum eſt inexpugnabile, hoc ſcutum ſuper ca-
put ſuum affixum voluit Chriſtus: ſignificans nutu, inclinato inquam ca-
pite, quod moriens nequit amplius verbis eloqui: ſub nomine ESU piè
invocato, nominato, nos membra, fideles Chriſtianos, maximè in hora
mortis, ut ſcuto, quàm optimè contra hoſtes viſibiles, & inviſibiles mu-
niri, cuſtodiri, ut cum Capite noſtro JESU morientes, æternitatem feli-
cem conſequamur: ita peroratos aureum in catena: Sicut in trophæo litte-
reæ ponuntur, vittoriam oſtendentes: & iterum hom. 5. in Lucam: Nomen Jköllö
Aper crucis ſummitatem fulgurans, lumen ac ſalutem morituro impertiatur, ad
boc enim nomen JäolIl contremiſcunt & horreſcunt Dæmones. S. Petrus Actorum
cap. 4. concludit: Nec enim aliud Nomen datum eſt ſub œlo, in quo opontet nos
Alvos fieri.
. LEpi-

co

mde

i
t.

utn
beit
,
Dencon
inem
unmi
gin nn
Pinln
üinne
Mani
MNycß,
Uubrie
n
iſten
le n
un

llu.
lber

VD .

Xlen⸗
Vipe
lebat.
mmi⸗

lib. 4.
wütae
minine.

docenn

aone
minern
mortis,
Ardus:
Uttoris,

tos t .

as ſinn

ebatpe⸗
19. Cu
enbn
nbra nn
Uper er.
nam Ca⸗
8 bie
in hon
les mu⸗
em ſeli
o Uitte
ON
r, 4
Korum
htet us

la.

[Epilogus.] Hortor ergo omnes fideles Chriſtianos, cum S. Apoſtolo
Paulo ad Coloſ. cap. 3. Omne, quodcunque facitis in verbo aut opere, ommniq in
nie Domini noſtri Jlölt CHKISZYL, gratias agentes DEO, & Patzi ber ipſumt.
men.
HN C IRCUMCISIONE DOMINI,
CONCIO TERTIA.
Vocatum eſt nomen ejus EdISö, Luc. cap. 2. Textus
Nomen IESIS, irreverenter, frivolè in va- Themæ.
num nominare; à DEO graviter punitur.
N E Alexandro Magno legitur, militem indignè no-
men Alexandri ferentem, acerbius habuiſſe, & ex-Exordium,
piſſe; quis explicet, quam rigidè Deus illos habeat,
qui ſacrum nomen JEſus, in vanum, frivolè, irre-
S verenter habent, nominant, & abutuntur? audia-
mus comminantem Sacram Scripturam: Won afumes Nomen Do- Textus Saz
mini Dei tui in vanum „non enim inſontem habebit Deus eum, qui qſſum- eradenrf n
erit Nomen Dei ſui fruſtra; Exodi cap. 20. Non uſurpubis Nomen Dei 1e.
Jruſtra, quia non erit impunitus, Baigie Te vana nomen ejus aſum-
Perit. Deuter. cap. 5. Si homo maledixerit Deum, Peccatum accipiet,
Riautem nominat nomen Domini, morte morietur. Levit. cap. 24. ex
his textibus apparet, eſſe peccatum, nomen Domini, quod eſt
JEſus, vanè, & frivolè nominare, cum graves propterea poœas
Deus comminetur. Audiamus & Patres: Maſus peccatum eſt aua
eipere nomen JEſas in vanmm, quam nomen iſtud Deus, quia Eccleſieæ Patrer,
communis, && laudabilis conſuetudo, magis honorat iſtud nomen JMſi;
quàùm nomine Deus, unde audito nomine JMus, devoti fidelez, dut ca-

Put inclinant, aut genu ſettunt, quod non faciunt audito nomine Deus,
qui ergo contra hoc offendit, dehonorando nomen Jkjſus, magis peccat,

Tuum ſi dehonoraret nomen Deus: Ita Abulenſis in cap. 20. Exodi.

Von eſt, hoc peccato deterius, ſæd neque par, nam in eo acceſſto- omnium bulenbe,
malorum eſt, omnisque confuſio, inexpiabile ſuppliciumn, intolerabilis

œna. Scribit S. Chryfoſtomus tom. I. & 2. de fato, & diving

Providentia. Wihil eſ: quod animam noſtrum magis exulceret, & con-9. Chryſo-
Jodiat, quàùm quod ſanttiſſimum Dei, & Jkſu Chriſti Domini noſiri no- Aomur.
men: quod ſuper omne nomen cœleſtia venerantur, rerreſtria adorant,
inferna contremiſcunt, paſſim pravorum, efferatorumque hominum vo-
. Cibis

88 IN CIRCUMCISIONE DOMINI, =
cibis ſcindi; ut minimè mirandum ſit, ſi à Chriſtianis populis in tantis
calamitatibus conſtitutis, divinæ iracundiæ fiagella non amoveantur. Ita
Julius Ter- perorat Julius Tertius, bulla 23. Implorata Spiritus Sancti auxilio
tiu. deſuper Conceptus producam. .
CoONCEPTUS I.
Exodi 23. præcipit Deus; Angelum non eſſe vilipendendum: Non con-
temnendum putes: cauſalem addit ſacer textus: Eſt nomen meum in illo; de-
ſuper diſcurſum formo: Si Angeli non ſunt contemnendi, quia in illis eſt
invenire nomen Dei: Michael enim dicitur ; Quis ut Deus? Gabriel: for-
titudo Dei; Raphaél, medicina Dei; quantò minus ipſum in ſpecie ſa-
cratiſſimum Nomen JESUS eſt vilipendendum, aut contemnendum?: Aſt
quando Nomen JESUS vanè, frivolè, irreverenter ad rem non conve-
nientem nominatur, pronunciatur, Nomen JESU vilipenditur, con-
temnitur, ergomon ita vanè, frivole, irreverenter ad cachinnos, ad jo-
cum, & res ludricas, ſacratiſſimum hoc nomen IESUS eſt aſſumendum,
pronunciandum.
CONCEPTUS II.
Lucas cap. 4. narrat, Demonem ex homine obſeſſo clamaſſe: Quid
nobis && tibi JäSll Nazarene, ſcio quis ſis, Sandtus Dei, Iratus deſuper allas
manſuetiſſimus Dominus, Dæmonem tacere juſſit: obmuteſce! Videtur Sa-
than extollere, magnificare nomen ſanctiſſimum JESUS, JüSlI Nazare-
ne! ſcio quis ſis, Santtus Dei: & tamen iraſcitur, indignatur humilis Salva-
tor, prohibet, ne ultrò proferat, pronunciet Sacratiſſimum Nomen JEſus ;
Obmuteſce! cur hoc? Advertite: Sathan irreverenter habuit Nomen JE-
8U: Quid nobis & tibi? FEöSlI, inquit, ſe ipſum prius, quam ſacratiſſimum
Nomen JESU nominat, ſe abjeét ftimum creaturarum altiſſimo nomini
Præfert, præponit; irreverenter ergo, quia nomen JESU pronunciavitz
Chriſtus redarguit: Obmuteſce. Irreverenter ergo vanè, frivolè, No-
men JEſus ad quamvis rem ludicram nominare, peccatum eſt, mate-
ria Deum offendens, ad iram & pœnam provocans: agnoverunt hoc gen-

tiles Poëtæ.
CONCEPIUS III.
Fingunt Poëtæ, etiam Diis, ſi alios Condeos, vanè, frivolè, & viliter
habuiſſent, in pnam, ad tempus neétare abſlinendum fuiſſe: Indicare
voluit gentilitas: Jovem, ſupremum Numen, ſummè advertere in irreve-
rentiam Diis factam, illos vanè & viliter vocitando : Si in Diis punitur
irreverentia, Condiis illata, quantò magis punietur in hominibus irreve-
rentia, vero, ac unico Deo illata? aſt nomen Dei, quod JEſus dicitur 5
vanè irreverenter pronunciare, eſt Deum vilipendere, contemnere, ergo
vane nomen JESUS ad res planè ludicras nominare graviter punie-

tur.:

—
e: 5

ſentt

Gn
1,
r
la
ſ2
Gn
Senn
en
Ehen
nu
lhn
Mortel
lenc⸗

tns
epe
War
ſoſen
(lren
lle
lelsk
en:
Mlnio
Merkn
e.
Mn
Camne
S
gentl

A
Rönin
Cnun
dobe
lel

mn
f. Ilt
Wwilie

Woncer.
1, e.
illis dd
1: ſo.
ecle ſi.
Im! M
cone.
1, (l⸗

,4l ſ.

nendun,

e: M

per Ais

detut A

Maute.
N Dhe
en Ein;
lonen ſt⸗

tatikun

1O No
nachet;

1, Mie
hoc ger

„Avllten
lodicare
in intere⸗
puniu
us inere⸗
dicitut,
re, eig
Punfe-

tN

CONCIO TERTIA. 89
tur: Si autem nominat Nomen Domini, morte moriatur. Levitici cap. 24. No-=

verat hoc uxor Jobi.
CONCEPITUS IV.
Ad Jobum undique afflicdiffimum inquit Mulier uxor: Benedic Deo,
&ο morere: cap. 2. Viderat uxor, à planta pedis, usque ad verticem capi-
tis, Jobum maritum ſuum ſanie infectum, leproſo ſimilem, ſibi & proximis
intolerabilem, credit ergo mulier mortem Jobo beneficium futuram, quà
miſeriæ cumulatæz finem dabunt, hinc benè quaſi precatur Marito ſuo:
morere! ut nempè deſinant hæ temporales miferiæ, & ſic ex affliétionibus
iſtis abripiatur. Jam auſcultate, quo medio utatur aſtuta muller, ut Job
citò moriatur; improviſo malo abripiatur? Benedic, inquit Deo, morere,
Septuaginta interpretes legunt: Dic aliquod verbum contra Deum, & morere,

nomen Dei, Jehova, ESUS, vanè, irreverenter nomina, & morere, mors

repentina, caſus fatalis, non emaneb't. Credebant ergo Veteres timo-
rati Dei cultores, quod etiam verbum contra Deum dicere, nomen ſacra-
tiſſimum Jehova, JESUS, vanè irreverenter nominare, ad ſubitaneam
mortem, ad poœnam graviſſimam infligendam, ad caſum quendam exitialem
luendam ſufficiat, in praxi videamus.
CONCEPTIUS V.
Narrat S. Joannes cap. 18. Miniſtros Judæorum, cum facibus, & la-
ternis in horum adveniſſe, ut manſuetum Agnum, Chriſtum Dominum,
caperent, & ligatum ad ſupplicium deducerent, ac crucifigerent. Dum
Salvatori jamjam proximi adſtarent, quaſi eum manu tangere, abripere
poſſent, quaſi fulmine tacti, omnes in terram proſternuntur, ut mortua
cadavera, in terram concidunt: quæ cauſa tam fatalis caſus? dico cauſam
fuiſſe irreverentem nominis Jeſu pronunciationem: Interrogat eos man-
ſuetus Agnus: Quem quæritis? Reſpondet præſens turma? TäölI M Naza-
renum: Nomen lſacrum ſine honore debito, & reverentia, ſine capitis de-
nudatione, ſine corporis curvatione, ſine genu flexione, vanè, frivolè,
petulanter pronunciant, & ceciderunt in terram, corruunt quaſi exani-
mes. Documentum nobis ſit: irreverenter, vanè, petulanter nomen
Jeſu nominare, certum poſt ſe caſum temporalis pœnæ, utinam non etiam
damnationis æternæ, polt ſe trahit. S. Chryſoſtomus in caput 18. Joannis ſcri-
bit: Scit Dæmon concedi ei alciſci illos, quos nominis Jkfu iluſores fecerat. Audite

eventum.
CONCEPTUS VI.

Audierant filii Scevæ Principis Sacerdotum, Petrum Apoſtolum, in

nomine jeſu, claudum illum, ad portam Templi Salomonis, rectum, &

ſanum feciſſe, viderunt cœteros Apoſtolos ſolo nominis Jeſu invocatione
ab obſeſſis, immundos Spiritus ejiciſſe; hi filii Scevæ offendunt unum
Feſtivale, M miſe-

90 IN FESTO TRIUM REGUM,
miſerum à Dæmone obfeſſum, utuntur ergo modo exorcizandi Apoſto-
lico; ut Apoſtolos viderat, & audierant facere, & ipſi faciunt, in nomine
JEſu diabolum egre di corpore obſeſſi jubent: Adjuro vos per Jeſum, quem
Paulus pradicavit, inquirunt, Act. cap. I9. Audite quid contigerit: Contra
uos invaluit Dæmon, ita ut nudi, & vulnerati effugerent de domo illa. . Dæmon
ex obſeſſo in illos exorcizantes irruit, veſtes de corpore dilaceravit, planè
vulnerabat, dilaniabat; Quæ eſt cauſa, quod invocatio nominis Jeſu adeò
malè cedat his Scevæ filiis? cauſa eſt; quia irreverenter, vané, petulan-
ter, hoc nomen Jeſus nominabant, quod ex ſubſequenti textu colligi-
tur: Magnificabutur nomen Domini Jeſu: poſt hunc actum magn'ficaba-

tur, ergo antea petulanter, contemptim, ſine honore, ſine reverentia,

habitum eſt Nomen jeſus; Cavete Chriſtiani; ſi ultus eſt Deus irreve-
rentiam nominis IESU etiam à non credentibus illatam, quantò magis
ulciſcetur in Chriſtianos, ſi lingua minus modeſta reverenti, hoc ſacratiſſi-
Lomen nominant.
mi Pilogus Hortor ergo omnes Chriſtianos cum Moyſe Exodi 20.
Non aſume nomen Domini in vanum, uon enim inſontem habebit Deus eum, qui
aſumpſerit nomen Dei Jui fruſtra. Amen.

61) 8. St to Gto Glo eio Cio Stn Eie Gio 6:

IN FESTO TRIUM REGIIM,
CcoNCIO PRIMAA.
rextim. Pidemus, & venimus adorare. =
rnema. In pietate, devotione, & cultu divino, ac ſpi-

rituali exercitio, fervendum & feſtinandum J
eſt.

N. efſe prædicat: Manns ejus tornatiles. Can. cap. 5.
GE Cur tornatiles? Richardus à S. Laurentio lib. ß.
EE de laudibus Virg. obſervat, quod ars tornan-
. di, ſeu tornatilis velocior, & promptior ſit
aliis artibus, Symbolum ſit: Fervet in opere.
Manus, pars corporis humani, opus, & opera-
tionem deſignant; Anima hominis Dei Spon-
ſa chariſſima eſt; in anima, manus tornatiles, in operibus pieta-
tis, ferventes, promptas actiones Deus expoſcit, atque deſide-

rat,

1
foen
Mi
Miur.
Eſino
un Nlr
lument,
det,dn
Geſion
llun, n
ngt&
Clſten
eRin
Cnein
, ti
Acan 1
erto l
ule /
RlN

ken
eAn

—
ollo⸗
mine
len
Contra
Nemon
Dlad

I aded

etolan.
olligi.
fcaba.
rentia,
irtere⸗
magis
cratill⸗

Locdi 20
Ann, gli

N,

chi
ncnn

Cornatles
nC
tio lbſ.
tolnul
nptiorkt
, Ol
opere
e Spon⸗
18 piett.
delte-
lah

CONCIO PRIMA.

rat, laudat, & deprædicat. Teſte Scriptura: Fili mi, in operibus Textus
eſto velox. Eccleſ. cap. 32. & cap. 7. Fili, ex tota anima tua time Sacte
Deum: & Chriſtus Lucæ IO. Diliges Dominum Deum tuum ex toto ribturæ.
corde tuo, & ex tota anima tua, & ex omnibus viribus tuis. S. Paulus
quoque hortatur: I. ad Corinth cap. 9. Currite, ut comprehendatis.
Audiantur & Patres: Spiritualia negotia fervidum animum requirunt, Patres:
inquit Julius Clarus in Matth. Non ſatis eſt rettè facere, niſi etiam Julius Cla-
maturare quid faciti, ſcribit S. Ambroſius lib. de Cain, cap. §. De rus.
S. Apoſtolis & Martyribus ſcribit S. Gregorius Nazianz. Orat. 34.3. Anbro.
Ad pietatem acriores, & animoſiores exſtiterunt. S. Leo Papa ait:g Gregor.
ſerm. de jejunio octavi menſis; Quantum libet quisque jußzificatus Nazian.
ſit, habet tamen, dum in huc vita eſt, quod probatior eſſe poſſit, atques Lee Papa.
perfettior. Oportet, inquit Theophilactus in cap. 7. Matth. Sem- Theophi-
per proßicere, ab uno gradu virtutis, ad alium tranſire. Qui Cbriſtum lactus.
ſequuntur, eos nunquam fas eſt deſcendere, ſed aſcendere. Prædicat
S. Chryſoſtomus hom. in Matth. S. Spiritûs gratià invocatà Con- H

ceptus pandam. mus.
CONCEPTUS I.

[LConfirmatio] Liber Geneſ. cap. 2. narrat; Deum creâſſe hominem
hoc modo: Iuſpiravit in eum ſpiraculum vitæ, &oc. tulit ergo Deus hominem, &&
poſuit eum in Puradiſum voluptatis, ut operaretur. Duo hic admiranda ſunt:
Primum, cur Deus vitam homini talem dederit, quæ in mero ſpiritu, &
reſpiratione conſiſtat? Secundum: cum ex mente doctiſſimorum viro-
rum Paradiſus primo inſtanti creationis, in ſummâ perfectione excultus
floruerit, nulloque cultu indiguerit, quid Adam in Paradiſo operari de-

21

beat, cum Deus eum in Paradiſum poſuerit, ut operaretur? Ad utramque

quæſtionem reſpondeo, Spiraculum, experientiâ teſte, eſt fervoris indi-
cium, hinc quo quis in opere aliquo eſt ferventior, zeloſior, intenſior, ed
magis, & vehementius, copioſius reſpirat; vitam ergo Deus dedit homini
conſiſtentem in mero ſpiraculo, & reſpiratione; ſpiret, ferveat, homo in-
tensè in operibus pietatis & devotionis; ita ſubſcribit Philo Hebræus, in
Geneſim: Inſpiravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ, quia quoties ſpiritum trabi-
mus, toties debemus Deo gratias agere. Opus, quod præſtet, & exequatur

Adam in bParadiſo, eſt Pietatis zelus, fervor devotionis, ſic annuente Ru-

rto Abbate lib. 4. in Geneſ. cap. 27. at operatur: ut inquam creatori ſuo in
aude, fidelem animum gereret. Subtili Conceptu materiam hanc deducit au-

reus Niſſenus.
J CONCEPTUS II.
Iterum ex L'bro Geneſis patet, Deum feciſſe lucidam Diem & veſpe-
re, & mane: Factumque eſt veipere && mane Dies unus: Gen. c. I. Notate verba:
M. 2 Veſpere

92 IN FESTO TRIUM REGUM,
Veſpere & mane. Quæro ego quid eſt veſper? niſi finis Diei; quid eſt ma-
ne:? niſi initium Diei; jam, rerum ſeriem inchoando, à principio, initio,
& fine, non à fine inchoando, ad initium, principium, vel originem dedu-
cimus; in ſerie lucidi diei, Deo finis eſt pro exordio, quod poſtremum eſt,
primo loco ponitur, non dicit Scriptura: factus eſt mane & veſpere dies
unus, ſed, factus eſt vepere & mane die unus. Quid myſterii hic latet?
quid Sanctus Spiritus hoc loquendi modo nos vult inſtruere? vult nos edo-
cere fervorem, zZelum, in operibus pietatis, ac devotionis cultusque divini,
nempè: finis alicujus peris pietatis, devotionis, puta precum, ſit pro exor-
dio; devotio, pietas veſpertina, jam matutinam anhelet, hodiernus Deo

prælktitus cultus, craſtinum medietur, & ſuſpiret, opus aliquod bonum fi-

nitum, jam cogitet novum, aliud, ac recens, ita habet doctiſſimus Niſſenus
Sabbato poſt ?. Dominicam Quadrag. & 1.
CONCEPIUS III.
Ardua intellectu ſunt verba Spiritus Sancti in Eccleſiaſte cap. 1I. Da
bpartem ſeptem, nec non & octo: Quid quæſo his verbis S. Spiritus non vult
edocere? Iſidorus Clarius reſpondet, per hæc Verba nos S. Spiritum edo-
cere fervorem pietatis, devotionis, & cults divini; da partem ſeptem ſen-
ſus eſt: per ſeptem dies in ſeptimana, in hebdomada ferveat Chriſtianus
in operibus piis, in orando, meditando, legendo, &c. finitis his ſeptem
diebus in hebdomade, da nec non, & octo, id eſt, octavo die incipiente, ita
actus devotionis & pietatis reiteret, repetat, ac ſi ſeptem elapfis diebus, per-
que totam hebdomadem nihil feciſſet: octavo quaſi primum inciperet, de-
votionis opera inchoaret. Huc quadrant verba Scripturæ, qui juſtus eſt, ju-
kificetur adhuc. .
CONCEPTUS IV.
Exodi cap. 28. præſcribit Deus veſtimenta, quibus Aaron ſacerdos,
ejusque filii, & poſteri induantur: Indues Aaron veſtimentis ſuis, id eſt, linea,
&ρ tunica, & ſuperhumerali, & rationali, quod conſtringes baltheo, & pones Thia-

ram in capite eim: Benè advertite: præſcribit Deus veſtes, & ornamentum,

quo Aaronis caput, & corpus tegatur, præter calceos, vel pedum operi-
mentum: calceorum nulla fit mentio, an igitur Aaron nudipes incedat?

cur nudipes incedat? priusquam idem reſponſum, quid cum Moyſe ad

montem Horeb contigerit narrabo. Viderat Moyſes à longè ſuper mon-
tem, conſitum rubum, undequaque ardere, ab igne autem rubum non mi-
nui, aut conſumi. Vadit ergo Moyſes, montem propius accedit, ecce vi-
cinior monti, è& flamma ignis, ac rubi, inaudit vocem: Solve calceamenta
de pedibus tuis: Calceos induere, pedes ab offendiculo munire corrigiis,
peregrinantes & itinerantes affolent maximé dum montes ſcandunt,
Moyſes montem conſcenſurus jubetur pedes denudare, calceos exuere,
quid

lle
legnt
orh
Mne
cae
ſole
Vent
ſe i⸗

Men
ein
an,
Aon
Phu

n he
flenn

N

Uim ſ
Chritl
Uentate
nls hu
Lenen
Umigs
lank
Ihber

ülgenn

ſtenta
We
Gynt
Mpennn

UI

tinmn

U
Men an

—
eſt me.
Initio,
n dedu.
momett,
Pere cies
Nle et!
nos edo-
de Cirini
Pro exot.
mmus Deo
OnuIn f
Nillem

II. Dr

nON Ne

tum etb
bten ſer
riſtianns
8 ſeptem
ENae, I

Sdose.

pennce
Sis chſ⸗

ſacercot⸗
Ge,ls
onet hir.
mentum
3 Operl
incedat!

loyle d

er Mor
non m-
ecce vi.
Cumen
oriigiis
Indunt,
exlelt⸗

uid

CONCIO PRIMA. 92
quid myſterii hic latet? quale documentum inde capimus? nunc ad utrum-
que reſpondeo; Sacerdos eſt legatus Dei. Ita l'aulus z. ad Corinth. cap. 5.
Legatione fangimur, tanquam Deo exhortante per nos. Sacerdos eſt diſpenſa-
tor myſteriorum Dei, iterum Paulus I. ad Corinth. cap. 4. Sic nos wiſtimet
bomo ut miniſtros Chriſti, & diſpenſatores miſteriorum Dei. Sacerdoti Aaron
calcei non prælcribuntur, ſed omittuntur. Moyſes Legatus DEl caleeos
ſolvere, pedes nudare jubetur, quo magis in officio, & cultu divino, fer-
ventes, & veloces, celeres, expediti ſint, & maneant. De Aaron Sacerdo-
te ita concludit Niſſenus lib. de vita Moyſis: Sacerdoti nullum calceamentum
imponitur, ne tardior ad currendum ſit. Pro Moyſe perorat Philo Hebræus lib.
