rint hi transfugæ, ac patrias leges, ad cultum veri Dei tranſierint; pro dupli-
ci miraculo, ac facto miro mirando à S. Scripturâ prædicatur. Sic vult Abu-
lenſis quæſt. 17. Habebant in terra Philiſtinorum facultates ſuas, ſciebant enim,
qud ſi onverterentur ad hoſtes, perderent omnia, quæ habebant in terrd Philiſti-
norum c. Quod nunc divitias & opes deſerant, ut ad ſalutem animæ, ve-
ram fidem, & cultum Dei iterum perveniant, hoc duplex eſt miraculum.
quaſi opus ſtupendum: Quaſi miraculoſum ſit, divitem pro ſalute animæ
ſaæ divitias contemnere, derelinquere, ſpretis divitiis, DEUM, verum couol-
tum, religionem, ac virtutem quærere, & inhærere. Profeltò, aurum eſt
mentis injania, animi amentia, utque amentes furore adti, vitæ non conſulunt, nec
Jaluti, ita divitiarum cultores, Dei, & ſalutis ſuæ obliviſcuntur, auro deluſi, G&
excœcati, concludit citatus Abulenſis. Si ergò contra ordinarium mundi
curſum contingit, quod dives ſpretis opibus DEIIM colat, animæ ſuæ ſa-
lutem quærat, certò duplex miraculum accidiſſe cenſendum eſt; tàm peri-
culoſa, ac difficilis eſt ſalus divitis, ac pecuniæ inhiantis. Hinc capio verba
S§. Hieronymi quæſt. 4. in Geneſin.

CONCEPTUsS II.

Quando magnus Patriarcha Abraham exivit ab Egypto, refert ſacer
Textus, quòd dives indè disceſſerit Geneſ. 13. Erat autem dives valdè Abra-
bam in poſſeſſione auri & argenti. Deſuper miratur S. Hieronymus: quo-
modo fieri potuerit, ut Abraham tàm dives ex Ægypto diſceſſerit: Luomo-
do potuerit exiens de Fg)pto fuiſſe dives valdè. Verba ſunt S. Hieronymi: Cur
quæſo quaſi mirum, & miraculum reputat S. Hieronymus, quòd Abra-
ham, licet dives valdè, multum auri & argenti poſſidens, tamen ex EÆgy-
pto exierit? .Ægyptum deſeruerit, & in terram electam pervenerit? Egy-
Ptus regio, & ſedes erat ſcelerum, hoc ergò erat mirum, & miraculum re-
putat S. Hieronymus, dives licet Abrahamus fuerit, tamen gyptum, ini-=
quitates, & ſcelera fugerit, delitias & voluptates contemnens, DEO vir-
tuosè adhæſerit, viam virtutum ambulaverit; dives electam patriam, cœ-
lorum regnum poſſidendum inquifiverit, cum alios divitiæ poſſeſſores ſuos
nonniſi in Egyptum peregrinari ſaciant, in vitia & ſcelera conjiciant, à via
ſalutis impediant, ac retardent, juxta dictum Eccleſ. II. Si dives Jueris, non

eris immunis à delidto.
CONCEPTUS III.
Job, à DEO in faciem Sathanæ juſtus, ac ſervus, Numen verum colens,
deprædicatur: Nunquid conſideraſti ſervum meum Job, quòd non ſit ei ſimilis in
terrd. Job cap. x. Quid ad hæc Dæmon: hæſitat; tam juſtum, ac ſanctum
eſſe Jobum, ut æterna Veritas deſcripſit, Sathan non aſſentitur; undè au-
dax tentator, & de Jobo ſibi facilem victoriam promittit; eum in nefan-
da ſcelera brevi inducturum confidit: Quas rationes & motiva habet
Ee e 2 Dæ-

404 N FESTO S. MATTHEl APOSTOLI,

uèd de Sanétitate & Juſtitia Jobi cunctetur, & dubitet contra
Peebi tacilem victoriam promittat? ratio, de ſanétitate Jobi cur dubi-
obum ſi . erant divitiæ & poſſeſſiones, quibus Jobum abundare noverat:
tet Darno, dd⸗ eum, ac domum ejus, univerſamque ſubſtantiam per circuitum.
Nonnt at: hundquid Job auro, argento, aliisque abundat opibus: Dives
Quaſi dr aded juſtus, ac timoratus vivat, combinare non valeo, cum divi-
ur in; G femper adhuc ſceleratos, perverſos invenerim. Qugſi contendat,
tes Gavi, nemnes hie Pater Hieronymus: Feri non poſſe, ut tanta ſandtitas, quanta
. Pob predabatur, cum tantd divitiarum copià benè conſentiat. Teſtem pro-
ominem illum Matth. cap. 19.
guro her coNCEPTUS wWw.
Venerat homo quidam ad Salvatorem, deſiderans n lipuum cee
ſumi: non eſt voluntati contrarius optimus Magiſter; hinc re Honde
umi: illi: vade, vende quæ habes, & da pauperibus, && veni, ſequere me: hæc
min in, inquit Evangeliſta: Abiit triſtis, triſtitia hæc, vitæ perverſita-
in 7

tem:

ac morum correptionem ſignificat; abiit rriſtis: & nunen
Hius reverſus legitur, dicat cauſam Scriptura: Hat habens mulkon boſelir.
ban D § erat, auro & argento inhiabat, divitiæ hunc hominem in tan-
n65. ide unt mores corripuerunt, ſalutem periclitarunt æternam. In-
tum im uene is Magiſter ad abitum hominis hujus, ad diſcipulos
nuebat nor Z Amen dico vobis, quoniam dives diffcilè intrabit in regnum cœ-
ang oiiu eſt camelum per foramen acus tranſire, quàm divitem in re-
oru⸗ ſue⸗ : Subintrat in hæc verba S. Hieronymus: HEoc dicto oſtendi-
Pr, o ichile eſe, ſed impoſſibile; ſi enim quomodo camelus non poteſt in-
r er Sanen acis ſi dives non poteſt intrare in regnum cœlorum, nul-
é cta ſatou⸗ erit. Divitiæ à ſalute detinent, perdunt, ad interitum

implicant.
unp coNCEPTUS v.
Abſolon crinibus ſuis, ut fune exitiali periit. 2. Resum der
ui implexus in quercu, int
exus fuerunt, quibus implex
Na Uberas habebat Abſolon, gladio accinetus erat, cur hunc nen
inat, manus extendit, crines aut digitis ſolvit & explicat, aut gla
ai 3 enle reſcindit, ſicque ſe ab interitu ſalvet & heretz nullo pror s
ur remedie ſtolidus, morte infami deſiit: quo
itur remedio, quaſi fatuus ac ſtolidus, m . e
ins⸗ adeò nocuerunt, capillatus Abſolon, duomoc adeò Sis ſar
8 . 4 . . „ 1 . .
. deli moritur? rationem dat Hugo 1 in
mor uaſi delirans F dar. Hug
inme Dcum, per cæſariem, crines, ac capillos Abſol onis rmundn ar
vVitias, ac ſuperflua intelligens: Cæſaries Aſalan eutete ſone n ⸗
33) a— . g:
t Hago hanc cæſariem, divitias legirur Ablolo
verba fſunt Hugonis- J 3 lib. 2. Regumc. .
icit 35 X atet lib. 2. Regur
quazam ſollicne curâfle, & annué auxiſſe, p ur
Nergezen l iam gravabat eum cæſaries G&c. ponderabat capillos a-
Tondebat capillum, quonian gravabat eum caſi Gec. p Hu;

—
i Cuent
Mrncis (wi

lntr, folche
Unes ſherun
Oemardus 1,
ſfie o ocenr.
ine, Cocet
Noth c6, 4
ſemn Dutlli,
ician.

(NHNSTS
. Kmmm
otir ur hono,
unt ei geſte
ſ hlheninr en
Wterum exvit
Slun ilun,
1cnoratus elt,
ezin Catenn:
inlennd eprl
ſiemt. Cur
lume intemr⸗
t, gli autin⸗
ierpurporim ſ⸗

ins 1ielos, in

hermn, Cmenta
Inuum euns, &

Nonis Aienlo,
t, Ain corde
fuun more intt
1 liknni,
Filmim perchn
ſit, t ne⸗ Cne⸗
kiiten niſi
610.

—
bltr an
biarti⸗
Ae den
Perehnin
Dbuerde
,Cn
gicotn
itg,en

Ihen

Glcfun
hine Ne
ſegneem
lteent
Lnunqun
nltase
ominenin
tatennmn
1, W
Citinnen

n Eintn

e dErt
Hel ote
e Crlatn,
t, A1d

Regunkk
igtelg
1, l u
eArlest,
ein d
eetz lni⸗

de

CONCIO SECUNDA. 407

Pitis ſui ducentis ſiclis pondere publico. Totus ergo in terrenas opes, in
augendas divitias Abſolon immerſus erat, cum etiam capillos annuè
tondere, & publicè divendere curaverit: infert nunc Menander apud
Stob. Ubi ſtultæ divitiæ poteſtatem nactæ ſunt, illos etiam, qui ſapere vi-
dentur, tolidos reldunt. Divitiæ, & ſuperflua mundi, Abſoloni, nexus
& funes fuerunt, intricatus, ſtolidus, & infipiens perivit: fubſumit
§. Bernardus apud Thylm. Laquens Diaboli, divitiæ ſunt hujus ſæculi. Di-
vitiæ ita nocent, ut mergant homines in interitum corporis, && berditionem
animæ, docet S. Anſelmus. Conformiter diétis Apoſtoli I. ad Ti-
moth. cap. 6. Qui volunt divites fieri, incidunt in tentationem, && in la-
queum Diaboli, G& in deſideria inutilia, & nociva, quæ mergunt homines in

interitum.
CONCEPTUS VI.

CHRISTUS Dominus ut peccatum redimeret, peccatoris perſonam
geſſit: Formam ſervi accipiens, in ſimilitudinem hominum fadtus, && habitu
inventus ut homo, ad Philipp. cap. 2. Spinis punctus, & coronatus eſt:
Inponunt ei plectentes ſpineam coronam. Marei 15. Etiam purpura indutus
eſt: Induerunt eum purpurd. Marci 13. Purpuram, quâ indutus eſt IE-
8US iterum exuit: Exuerunt eum purpura, && induerunt eum veſtimentis ſuis,
& educunmt ilium, ut crucifgerent eum. Matth. 27. Spinas, quibus punétus,
ac coronatus eſt, amplius ESUM depoſuiſſe non legitur; audiatur Ori-
genes in Catena ad Matth. cap. 27. De chlamide quidem ſeriptum eſt, quo-
niam denuò exſpoliaverunt eum, de corona autem ſpinea nibil tale Evangeliſtæ
Tripſerunt. Cur cum ſpinea corona mori voluit IESUS? Spinæ, ipſo
Salvatore interprete: divitias mundi denotant: Quod inter inas cecidit,
bi ſunt, qui audierunt, & aà ſollicitudinibus && divitiis oc. ſuffocantur. Luc. 8.
Si per purpuram fuperbos per ſpineam coronam, divitiis hujus mundi pe-
nitus adchctos, immerſos homines, Chriſtus expreffit; ſpinis punétus,
laceratus, cruentatus mori voluit ESUS, ad indicandum: quod qui di-
vitiarum curis, & anxietatibus detinemtur in vita, tales & remanere in
mortis articulo, affectum ad divitias & opes, quem ſemel aſſumpſe-
runt, & in corde radicare permiſerunt, nunquam deponent, hinc divi-
tiarum amore intricati minimè animæ ſalutem etiam in agone cogitant,
ſed quaſi fatui, ac ſtupidi, unicè in divitias & opes intenti, cum vita,
& animam perdunt. Qam in vita Voeren coronam bhabuit, in morte re-
tinuit, ut nos doceret Dominus, ſæpe homines divitiis in vitꝗ lacerari, & in
morte iisdem duriſſimè pungi. Concludit doctifſimus Naxera in lib. Regum
cap. 18. §. 20.

Ee e 3 CON-

406 M FESTO S. MATTHEI APOSTOLI,
CoONCEPIUS VIiI.

Alc ninis textum Propheiæz Habacuc c. 3. Pro iniquitate, vidi tentoria
Wthiopiæ: ita vertit: Pro iniquitate, id eſt, Dro divitiis captandis, vidi homi-
nes fattos tabernacula nigredinis. Divitias ſeétantes nigris Ethiopibus com-

parat: cur hoc? notum eſt .Æthiopis nigredinem adeò agglutinatam eſſe,
ut nulla aqua, nullum ligivium, quantumvis calidum & forte, eam poſſit

diluere; ita nigredo peccatorum, deſiderierum inutilium, agglutinata eſt,
divitias & opes anhelantihus, & multiplicantibus opulentis ac divitibus,

ut incurabiles dixeris; juxta illud Jerem. 13. Stbiops poteſt muture pellem
ſuam, && vos poteritis benè facere, cum feceritis malum. Quam benè Seneca
lib. 3. de Ira cap. 31. Circa pecuniam plurimum vociferationis eſt, hæc fora fati-
gat, patres, liberosque committit, venena miſcet, gladios tam percuſſoribus, quum
legionibus tradit, hæc eſt ſanguine n oſtro delibuta, propter hanc uxorum, marito-
rumque notctes ſtrepunt litibus, O& tribunalia Magiſtratuum premit turba, Reges
ſæviunt, rapiuntque. Sicut viſcus aviculz utramque alam conſtringſt, ut

ſurſum ferri nequeat, ita cupiditas pro fluxis divitiis, & opibus, intellectum,

& voluntatem detinent, conſtringunt, ne ſurſum ad DEUM ferantur.
Sicut terra, quæ aurum producit, ad coœtera omnia ſterilis eſt, ita
anima auri cupida, ad nihil aliud, niſi ad illud coacervandum utilis eſt.
Sicut luna, ut plena eſt, patitur Fclypſim, & tunc maximè à ſole
diſtat, ita homo tunc maximè obſcuratur, & à DEO recedit, cum di-

Vitiis eſt plenus.
CONCEPTUS VIII.

Marcus cap. F. narrat, crudeliſſimè à Dæmone eruciatum homi-
nem, JESU obviam occurriſſe, quem miſericorditer Chriſtus liberavit:
Oeccurrit de monumentis homo in ſpiritu immaundo, qui domicilium babebat
in monumentis, & neque catenis jam quisquam poi erat eum ligare, quoniam ſe-
compedibus, & catenis vincus disupiſſet catenas, Mcompedes comminuis

ſet, & nemo poterat eum domare, & ſemper die ac nocte, in monumentis, & n

montibus erat clamans, &o concidens ſe lapidibus. Hunc miſerabilem hominem

Dominus clementiſſimus à netfario ſpiritu liberavit: Exi immunde Tiri-

tus ab homine iſto. Audito hoc nuncio; quòd Dizbolus pulſus ſit ab ho-

mine iſto, Geraſenorum cives exeunt, videre miraculum: Veniunt 4gd

JköSII M., && vident illui, qui à Damonio vexabatur, ſedentem, veſtitum, G
Janæ mentis, & timuerunt. Titus Boſtrenfis apud S. Thomam, hominem
ad Chriſti Domini pedes, gratitudinem ſuam profitentem inſediſſe te-
ſtatur: Viderunt fedentem juxta pedes, à quibi nattus erat ſalutem, quem

antea nec catena compeſcere poterant, veſtitum, & ſanæ mentis, qui continud u-

dus erat, && obſtupuerunt. Notare libeat; Geraſenorum cives non oh⸗

ſtupe-

ſyekunt er
(MHilli pedes
ens ſt a
, tenpore
Deuntur, Unt
r hoc tantun
(ugultinus i
cu, nobile
UI, guod
eumbere,
ICenteni, nl
Ayeles CHRl
mzns mir⸗
Il,A ſernitium
vCepellere.
ilen.
ſut, hlite
limn, lin /

iu, tegmnn
Amen.

ſrungi

—

, Nltats
nonboen
Uigaune
Colinte
ls Ad
Nnumng
n denk
1 ſethen

cohlkeſg⸗
hos inehe
EUME
ſtenlͤet
ndumn un
INANNRN!
ececit,

cocttunk
Chritus e

gten Me⸗
At/Umm
i,N n⸗
n N,

CONCIO SECUNDA. 407
ſtupeſcunt exiiſſe Demonem, ſed obſtupeſcunt, hominem illum ad
CHriſti pedes conſedere; contrarium deberent mirari, quod hic homo
liberatus ſit à Demone, quòd rabidus, ad ſanam mentem redierit, quêd
longo tempore infirmus, modo valens in integrum ſit curatus, hoc non
mirantur, unicum ſtupent, quod ad pedes ESU hic homo reſedeat.
Cur hoc tantum mirantur ac ſtupent? quod ſedeat ad pedes JESU?:
S. Auguſtinus in Catena teſtatur: hunc hominem fuifſe divitem & opu-
lentum, nobilem, & clarioris familiæ, ſedere ad pedes CHRISTI, idem
ſonat, quod Domini Salvatoris veſtigiis inhærere, virtutibus inſervire
& incumbere, bonam, ac piam vitam agere: ſtupent ergò, ac miran-
tur Geraſeni, non quia liber hic homo à Dæmonio eſt, ſed quia ſedet
ad pedes CHRISTI, quia vitam emendavit, ac in melius commutavit,
quaſi majus miraculum ſit, divitem ad bonam vitam, ad cultum virtu-
tum, ad ſervitium Dei deducere, quam Diabolum ab obſefſo corpore ejice-
fe, ac depellere.
Rpilogm.] Hortor ergèò cum Pfſalmiſta Pſalmo 61. Divitiæ ſi
aftuant, nolite cor apponere; nihil intulimus in hunc mundum, hand
dubium, quia nec auferre quid poſſimus, habenter autem alimenta,
& quibus tegamur, contenti ſimus. PFinio cum Paulo 1. ad Timoth.

cap. 6. Amen.

IN FESTO S. MATTHXI
APOSTOLI,
CONCIO TERTIA.

Miſericordiam volo. Matth. cap. 6. Textus,
P.

Miſericordiæ operibus, ad gratias dandas, vel Theme
maximè Deus movetur.

ſericordia, & veritas te non deſerant, & circum-
da eas gitturè tuo, & deſeribe in tabulis cordi
, ti, & invenies gratiam, & diſciplinam bonam
coram Deo, & hominibus. Salomon Prover-
biorum 3. V. 3. Et iterum cap. 22. Proverb. v. 9. Qu˖
Pronus

4⁰⁸ IN FESTO S. MATTHEI AbOSTOLI,
pronus eſt ad miſericordiam benedicetur. Et Prov. 1I. Be-
nefacit animæ ſuk, Vir miſericorz. Tandem & Chriſtus fa-
tetur: Beat miſericordes ,„ quoniam ipſi miſericordiam conſe-
58. Patres. quentur. Matth. 5ö. Audiamus Patres? Nulla omnino rer
eſt, quæ Dei henevolentiam perinde conciliet, ac mè ericordia, do-
§. Gregor. cet S. Gregorius Nazianz. orat. de paup. amore. Juvatur
Naz. conſervus, & gratiam refert Dominns, largitor temporalium,
8. Leo. hære efficitur aternorum, inquit S Leo Papa Serm. de Qua-

drag. Beat illi, qui ſubveniunt miſeris, quoniam eis repen.

ditur, ut per miſericordem Dominum de miſeria liberentur.
8, Augufti. S. Auguſtinus de Serm. Domini. Et iterum hom. ſuper Jo-

nus, . .
annem: Ante oculos Dei, nunquam eſt manus vacua à mu.

nere, ſi arca cordi plena eſt bona voluntate. Non memini
me legiſſe malà morte mortuum, qui libenter opera Charitati
eercuit, habet enim multor interceſſoree, & impoſſibile eſt,
S. Hierony- multorum precer non audiri, ſeribit S. Hieronymus in epiſtola
mus ad Nepot. Per miſericordiam pauperum, miſericordiam pa-
remus, ut poſſemus eſſe de pand liberè, deque ſalute ſecuri, per-

§. Chryſo- Orat S. Chraſoſtomus hom. 8. Omnis ſumma Chriſziana di-

ſtomus. ſciplinæ, in miſericordia E& pietate eſt, nihil tàm commen-

8. Ambro- Aat, quàm miſericordia, concludo cum S. Ambroſio de offi.

uN. ciis. Plures Patres qui legere cupit, legat in Dominicali
meo ſuper Dominicam 8. Pentec. Concionem tertiam.
Nunc Dei gratiâ invocatâ, in materiam præſentem, audia-
mus Discurſus. “
CONCEPTUS I.
Confirmatio.] S. Bernardus tom. §. § 6. ex regio Pſalmiſta, miſe-
ricordi quadruplicem gratiam prædicit: Pſalmus David. ſic habet: Do-
minus conſervet eum, & vivificet eum, beatum faciet eum in terra, G non
tradat cum in manibus inimicorum ejus. Conſervet eum; indicat gratiam
conſervatricem, conſervet eum: id eſt, DEUM ipfum miſericordem,

ſuos, ac ſua, à mille infortuniis conſervabit, & vivificet eum; eccé

gratiam longe vitæ temporalis, juxta dictum S. Apoſtoli I. ad Timoth.
cap. 4. Promiſſionem hahens vitæ, quæ nunc eſt; & beatum faciat eum in terrd:
ſignatur gratia donationis, cum vitâ longãâ, dabit D E US miſericordi,
vitias, opes, & honores; & non tradet eum in manibus inimicorun ejus:

D Ulelt.

di-

oſten-

—
nl tur grari
Eimniscul
iiſlig, hl
ahonſll,
ucfrelenpti

D fitet
cNkbe Magn,
Gam,cun dlichſus
NS romittit
Ee witum
uut merettt
enſe ejins vin
cilim Miub.
GIumnng,ereget
ut, & hocglo
mMilt elle gi
teſnperin uxo⸗

Mapdilenn b
Uns Leproſi,
Modoriterum
II , m
llerm fuet
MWDrld ded

1 Uote maxin

füklzelt kcund

Uoinonis leyr

u Tllum Lue⸗

Onmnſentong,
inmgn emn, al
ule; onn en
imie, ihenex

Ntei .

Uoſinmn
ie, nun

—

toy
Cnilu
Cieni
N ume
Hoinl
Ne.
knfrt
dermn bel
piantin
Gie hln
honm
, Valtt
,hert
Vnbs n
iſniuni
,

n Cyifu
biltine

Anbroleet

t in Ds

Ncionen
Pſenten,

Mnte
elmnirtenud

n Dleian

Uiſfct

ſo l. 1
ftit

5 Olenc.

ihus nin

ſutein.

CONGCIO TERTIA. 409

oſtenditur gratia liberans: liberabit DEUS miſericordem à peccatis, à poœnis,
& à malis cunctis. Audiatur S. Maximus hom. I. de eleemoſyna: Quam-
vis pollutus, quamis multis oriminibus circumſeptus, i eleemoſynas feceris, inno-
cens eſſe cæpiſti, vide ergò, quæ ſit miſericordiæ grutia: una &ſola virtus cuntto-
rum eſt redemptio peccatorum.

CONCEPTUS II.

DEUS fatetur, & promittit Pſalm. 180. Olorioſa dicta ſunt de te, memor
ero Rabab: Magna gratia, ſi Princeps aliquis, ſubditi recordetur, memor vi-
vat, cum alicujus memorem vivere, idem ſit ac gratiis fovere: quod nunc
DEUS promittat ſe Rahab memorem eſſe, promittit & gratiis ei addictum
eſſe. Se vitam Rahab conſideretis, erat hæc fœmina in civitate Jericho
proſtituta meretrix, quæ ergo glorioſa dicta de Rahab, ob quæ DEUS me-
morem ſe ejus vivere, ei benefacere, elargiri gratiam promittit? opus illud
glorioſum Rahab, fuit opus miſericordiæ, ita liber Joſue cap. 2. Recepit ex-

ploratores, peregrinos ſuſcepit hoſpitio, omnem bonam voluntatem eis ex-

hibuit, & hoc glorioſum illud factum Rahab, ob quod DEUS ſe memorem
promittit eſſe, gratiâ largiſſimâ exſolvit, cum hanc Rahab Duci ex ſtirpe Ju-
da deſuper in uxorem elocari ordinaverit, de quà Tribu Chriſtus ESUS

CONCEPTIUS III.

Magdalena binis vicibus balſamo unxit CHRISTUM, in domo Si-
monis Leproſi, Lucæ cap. 7. & iterum Matth. 26. effudit balſamum
uàm odoriferum ſuper caput ESU. Primam unctionem non adeò ex-
tollit ESCUS, maximè verò deprædicat unctionem ſecundam: Ubicunque
rædicatum fuerit hoc Evangelium in toto mundo, dicetur quid hæc fecerit.
Quod DEUS adeò laudat, & per univerſum mundum deprædicari ordi-
nat, utpote maximis favoribus dignum opus æſtimatur? unde tanti me-
riti facta eſt ſecunda hæc unctio Magdalenæ? advertite: Prima unéctio, in
domo Simonis leproſi, unctio fuit charitatis: aſſerente CHRISTO: Di-
lexiſti multum. Lucæ 7. Secunda unctio, fuit unctio miſericordiæ, &
commiſerationis, iterum Chriſto teſte: Mittens enim hoc, unguentum hoc,
in corpus meum, ad ſepeliendum me fecit; Sepelire mortuos, eſt opus miſeri-
cordiæ; opus ergò miſericordiæ Magdalenæ tantum æſtimatur, opus mi-
ſericordiæ, ſuperexaltat charitatem, miſericordiæ opera, prima erunt in gra-

du, prima in præmio.
CONCEPTUS IV.
Matthæi cap. 25. narratur: CHRISTUM venturum Judicem, ita
exorſurum ſuum Judicium: Yenite benedicti Patris mei, poſſidete paratum
Feſtivale. Ff J vobis

natus eſt.

410 IN FESTO S. MATTHEI APOSTOLI, —
vobis regnum, à conſtitutione mundi. Qui erunt hi benedicti, quæ claſſis? an
charitativi Patriarchæ, Prophetæz, Apoſtoli? an conſtantes martyres, an genhse
caſtæ virgines: Hi omnes erunt benediéti, ſed omnium primi in gradu, in ,Gens 8
ordine, in numero, erunt miſericordes, ut ex textu ſequenti patet: Venite nimnahln ean
benedicti &oc. eurivi enim, & dediſtis mibi manducare. “ nkider

B coNCEPTUS N. rimm
Joannes Apocalypt, cap. I. narrat: ſe raptum in coœli gaudia vidiſſe in mah⸗
7. candelabra aurea, in medio ſeptem candelabrorum aureorum ſimilem filio homi. iecolulc)
nis, qui habebat in dextr: ſud ſeptem ſtellas. Filius hominis, quem Joannes colie in
vidit, eſt Chriſtus in gloria. Per 7. candelabra aurea intelligit D. Bonaven- ebminm,
tura in Dial. ſalut. titul. 7. cap. 4. opera miſericordiæ, per itellas, quas in l mtd.
dexterâ ſuâ Chriſtus portat, intelligit S. Bonaventura miſericordes, con. hrena
formiter dicto Danielis cap. 12. Juſti falgelunt ſicut ſiellæ, in perpetuas Aterni.
tates. Stellæ ſunt omnes juſti, aſt hæc differentia, ſtabunt alii ad latus Chri. Wonon a
ſti, miſericordes in dexterâ ejus, in manibus portantur, ſummè foventur, (E hecila:

maximè remunerantur. 6 Cnnr dud
CONCEPTUS VI. è er denn
Joannes, ut narrat Matth. cap. II. ablegat ſuos diſcipulos ad Chri. luu
zſtum: Zu es, qui venturus es O&. nec ita, nec non reſpondet Chriſtus, ſed n uun
hoc dicterio remittit nuncios: Dicite Joanni, quæ vidiſtis && audiſtis: Cci nulere⸗
vident, claudi amibulant, leproſi mundantur, ſurdi audiunt, mortui reſurguut, bau-
peres evungelizantur. Hæc mera ſunt opera miſericordiæ, ex his quid aliud V
concludat oannes, quam me efſe Meſſiam, Filium Dei. Opera ergo miſe- Uriicit n

ricordiæ probant filios Dei. Electi ergo, certo ſalvi erunt miſericordes, & Eim. Luctt
primi amici, imimi, quid amplius, & fili omnium electorum dile-. uds po brar
Ctiſſimi. 6 tel cendol
CONCEPTIUS VI.. Auln gin
David profugus à facie rebellis filii Abſolon, inquit ſacer textus 2. Re- ſean ſe
gum 1I5. Incedebat per viam olivæ: cur viam olivæ elegit David: Oliva ſym- ſenlnent: dlenn
bolam eſt miſericordiæ, teſte S. Hieronym. Oleum de radice amaritudinis, Ahllunmſei
ſurgit in pabulum luminis, in medicinam vulneris, in refedtionem eſurientis. DA- udenllins

vid in ſummo rerum diſcrimine, faventem ſibi Deum exoptat, ad hoc in. lhihee
tentum ſuum perfacilè obtinendum, gratiam Dei impetrandam, viam oli. ſini N
væ, viam miſericordiæ iniit, & ſaluti conſulit, gratiam Dei, & ſuccurſun
obtinuit de cœlo. Optimè citatus purpuratus Pater: Quod in refedionem in,

eſurientis impenditur, quod curandis vulneribus funditur, viu eſt ad cœlim ea-
pedita, ad declinandum periculum plana; cœleſtis gratia redditur miſericordi
pro uſura. 2

CON.

ninger
ihuen f

abett
nfeniir
len e
r
ſelsn
enicot,t
etpenue
Mliadhud
tunmtine.

ihnlosd
detrin
uiferega
exhidi
Oyeneptt
r nleid
Cldonn

N N
Crt,11
ndan, .

71.
n

CONGCIO TERTIA. 411
CONCEPTUS VIII.

Geneſis cap. 8. Noë binis vicibus emiſit columbam, primâ vice ex-
tentämnanu eam in Arcam recipit: quaſi premium dans pro nuncio lato:
ſecundà vice columba attulit ramum olivæ, & non amplius in arcam recipi-
tur, ſed libera in coœlum avolare permittitur. Cur ſecundò Noë colum-
bam in Arcam non recipit? Notate: ſecunda vice columba tulit ramum
olivæ, qui olivæ ramus miſericordiam figurabat, miſericordiæ nunciam &
latricem columbam, non tàm terræ, quàm cœli decent præmia; columba,
allato olivæ ramuſculo ad arcam non recipitur, ſed in cœlum libera avola-
re permittitur, quia per impenſam afflictis miſericordiam patuit impendenti

ad olympum via.
CONCEPTUS IX.
Salomon ad Sancéta Sanétorum, in templo illo magnifico fecit duo
oſtiola ſpecialia: Fecit in ingreſſu oraculi duo oſtiola de olivis? 3. Regum
cap. 6. Cur duo oſtiola de lignis olivarum fecit? olei qualitatem conſi-
deremus, oleum lenit, mitigat, pinguefacit, ſymbolum eſt miſericordiæ;
duas portas ad Sanétum Sanctorum, ad oraculum Salomonis ex olivis
fecit, diſcamus: duæ patentes portæ ſunt ad cœlorum regnum duplicia
illa opera miſericordiæ, temporalis, inquam, miſericordiæ opera, & ſpi=

xitualis.
CONCEPTUS X.

Prædicat Paulus I. 2d Cor. c. 9. Omnes quidem currunt, ſed unus accipit
bravium. Luctatores ſumus in hoc arenario mundi, certantes, & belli-
gerantes pro bravio regni cœleſtis poſſeſſione, quam teſſeram habemus,
quod quis certò obtinebit bravium hujus poſſeſſionis? explico me terreſtri
fimilitudine: olim nudi luctabantur, ſeque oleo inungentes decertabant,
qui ergò magis ſe oleo inungebant, huic moraliter victoria, bravium quaſi
certum erat: oleum ſunt opera miſericordiæ, his qui ſe magis ac magis in-
ungit, plura miſericordiæ opera perpetrat, huic & certior ſalus, ac bravium
Sternæ beatitudinis indubiè promitti poteſt.
TEpilogus.] Hortor ergè cum verbis exordii. Prov. cap. 3. Mi-
ſericordia ac veritas te non deſerant, circumda eas gutturi tuo „aeſcribe
in tabulis cordis tui, & invenier gratian.
Amen.

Ff f2 IN

IN FESTO S. MICHAELIS ARCHANGELI.

hd
2ðð

IN FESTO S. MICHAELIS
AkcCHANGELII.,
CONCIO PRIMA.

rextu. Angeli eorum, ſemper vident faciem Patris mei,

qui in &lis eſt. Matth. cap. 18.
rema. S. Archangelus Michaél, maximus inter Ange-
hriſtianorum Patronus eſt.

Exordium. S
mo confirmat: Hic eſt Michazël Akdchan-
gelus Princeps mälitiæ Angelorum, cujus
honor præſtat beneficia conſtituit te Do-
minus ad omner animas ſuſcipiendas. Ve-
nit Michaël Archangelus cum multitudine

A gelorum, cus tradidit Deus animas Sanbtora, ut perducat

38. Patrer., eas in Paradiſum exultationt’. Patres audiamus: Omne
Angeli ejus non adju vant, vel orando, vel bona ſuadendo, vel
dæmone arcendo, potius tamen hoc dicitur de Michaäle, ſcri-
8. Augufi- bit S. Auguſtinus lib. 1. de Civitate Dei. Cum Angelu ſaß
e on ceſſat die nobt uqiet præliari contra Draconem Uum, qui di-

citur Diabolus, pro Eccleſia orando, adjutoria adminiſtrandh “S
bona deſideria inſpirando, impetam Dæmonum reprimenao. De
8. Bruno. 8. Michaéle ſcribit S. Bruno Sermone de S. Michaéle. Per-
Lauren- ulchrè S. Laurentius Juſtinianus Serm. de S. Michale: Non

euli abs re S. Mater Eccleſia illum honorat, quem ſui ſpecialem, &
proprinum novit eſſe uſtodem, aſſiduum interceſſerem &. .
fendit humiler, pudicos diligit, cuſtodit vitam, regit in Viu,
perducit ad patriam. Conſtat, quia J. Micha?l Princeps eſt
omnium usque in finem ſacult, gui verbum Des credunt, &

Rupettus confitentur, inquit Rupertus Abbas de victoria verbi lib. 1.
Abbas. cap.

Mater Eccleſia thema meum omnium pri-

—
cid. Eie
,/ t, 3
rinfun/
aun ein
ynlguuife.
yner Iiue
ip AAn ven
Mun mmm f.
Eplriuti
Conlonat
ijt nirtutu ali
Schu n
lſrne hre
Uien Datron
iriis grati

Chnfrmuti.

. nymgoge
ulelg6 inli
lbenmndo, ſin
in Animge
tNellenbus n
heſtentores,
uinln, te .
ini, men
n Muhib
hn, gio ninn
ut kenihilen
Innihen Keochn
Auren,
nliiri
Elhen; en
lr ſente

her lee

mommin
Myelun,
Ailtnif 4

ſihun

Cuſn tti

1 4, 3
Ccdarus:
C 4
enilmms
i⸗ Miti
nnyimt
Mcde
6 Mche
1ſi pen
uiſnn 4
iton,t
Sceilin
Dii
Gori ſenn

tur, & eſt, Pri ib. 5§. in Apocalypſ. Pri
„ ce . * ren .
mque infinem mun 3 5 P. Prælio, Princepa in ae h noſt er dici-
ta ſunt nimus, & 51 e e ſte Pprincipatlr a, E
atzatuer kenor . . 7 vel bprkſent l-
e facta ſaae-, Ppropoſete noſtra, qiaa r 18, loco commemorare
6. ſunt, ſtot Sori , 18 4 pſterinm Prim. . .
Sas, magnu iſte Prince 6 era andts contenetur, ewq, Zeihé hu-
eſt nomen Michabl Vs⸗ dqaia per ipſum diſp ßrs qusbiss omni-
Snim aliud hoc n Tueod 2nE oab†v†P⁊́ tatre qunj g Sn- »ſortitus
dta ſunt, nego fäcere innuitur, niſt qiuia qualia m 5 esd
tur, & prapitiatio ſadi, iſi Deus. Vhe roßze ber ioſim ſa
tur. Conſon at . gree i. neceſſaria eſt, 1. 1 inaennn
mire Viytuti liet regorius hom. 34. in Tyan all airigi-
ipſo alctu & nomine S Michaël mitti elslee Qaoties 5. Grege-
. . . 4 ZA . .
Niat facere prævalet Deus areen què niuallus poteſt er eX rius,
cialiter, & Patro zus. S. Michaéêl ipfe eſt ere,
. nus Eccleſiæ militanti pſe eſt propoſi
J. Spiriti eſiæ militant Ir Dprob itus ſpe-
piritus gratià Conceptibus deducann Uti implorata Drius
1 [Confrmatio. Kuſengtachnmnt UsS fI.
Olumn. Synagogæ udæ la ſunt benefici
2 voru . CIa „ .
es liberando, ſuper nilitum interfecit, ero aël fuit, qui un
tum eſt igitur, in ernd Sernaeheri Mumiliando a Rebn affli oe ct 1
eae renöngelu MMichacl 4nr, An. Eg percuſſi in ine Agin, 1-
ot occurentibus necefſſitati Uit, qui Machabæis in a ris Ariorum
ts perſecutores, gl ſſitatibus, illis adverlſi xis in auxiliu 2155.
1 orioſiſſi illis adverſus religioni tum venit i
lorum, mitte “ 2£ imas victorias i gionis, divini n
6 ngelum t . as impetrando: 2 inique
brachii tui 3 uum bonum . 0: Et nu cul-
» ut metuant, qui ante nos, bimor nunc Domin
tuum. 2. Machab. cap. qui cum blaiphemid veni e, E, tremore magmnitze nr
7 ab. Cap. id veniunt ad agnitudini⸗
liodori, quo mi cap. I5. Archangel . adverſus ſantct nis
minus ærarium gelus Michaeél ſi „ ſandtum popul
dam equus terribi Erarium Eccleſi ubvenit opulum
equus terribilem habe iæ aſportaret: Apparui contra vim H
nn uee euer holee AMen ehrt : Apparuit autem iliis quf-
habere aure oro priores calceos eli operimentis ado illis qui-
d. 2. Machab eliſit, qui autem ei rnatus. I
buit Judithæ . S. Archangel ei ſeqebat, vi eque
„ ( ut Holoferni ngelus Michaél „videbatur
liæ ſolverit; Cuſtodi ferni caput victri confortavi Ar arma
. Cuſtodivit me Ar Lletrix amputaveri it, & Vires tri
G inde buc revertentem. u ken jus, & binc ganteſg, obſidionem Bethu-
nielem in lacu leonum con cap. 13. Sanctus atcha S ibi commorantem,
tra famelicos tuetur lebnese, Michaél Da-
Miſit An
gelum

41

uum,

41 4½ IN FESTO S. MICHAELIS ARCHANGEI,

——
ſuum, && voncluſit ora leouum, non nocuerunt mihi. Danielis cap. 6. Archan-
gelus Michaél cuſtodivit tres pueros in camino ignis Ardentis, ne à flamma
Tæderentur: Angelus autem Domini geſcendit cum Agarid, Hciis in fornacem,
ecuſſit Angelus ammam ignis de Jornace, . fecit medium forn cis quaſi ven-
tum roris flantem, & non tetigit eos omninò ignis, neque contriſtavit. Daniel.
cap. 3. Ita de S. Michaele leribit S. Panthaleon Diaconus, totum confir⸗
mat Daniel cap. 12. Conſurgat Michaé! Princeps magnus, gui Nat pro filüs po-
puli mei. (Uantis olim S. Michaél Patronus fuit In Synagoga, tantus nunc
eſt auxiliator, adjutor, defenſor, & Patronus in populum Catholicum, re=
Rè & verè credentem: S. Michasl defendit nos in prælio, contra Barbaros
& infideles, ut canit Eccleſia: Quo cuſtode procul pelle, RéxX Chriſte Püiſime,
ommne nefas inimici. S. Michael ftugat Dæmonis aſtus, & noxia, dum vivi-
mus, ſuper terram: unde à Sophronio intitulatur: PDamonum exterminator.
Et-S. Bruno Serm. de S. Michate habet: Cum Angelis ſuis non Ceſſat . Mi-
chasl die nocuque præliai contra Draconem ilum, qui eſt Diaholus. S. Michaél
ſpecialiter aſſiſtit in agone animabus noſtris: Venit Miohbael⸗cum multitudine
Angelorum, cui tragidit Dominus animas Santtorum, ut perducat eos in Paradiſunm
exultationis. S. Michaél nobis patrocinatur ad tribunai divinum: Signifer

S. Michael repræſentet eas in lucem ſanttam. Liherqg eas de ore leonis, G Pro-

Jundo lacu, S. Michaél & fructuum terræ copiam à Deo nobis exorat, teſte
Panthaleone: PFertilitatem frudtuum terræ ſuppeditat; Angelus pacis Michael ad
iſtam cœlüus mitii rogitamus aulam, nobis ut orebro veniente creſcan Profpera cun-
ga. Verbo: Ubi proppera promittuntur, && propitiatio vel exiatio neceſſarig
eſt, Michael dirigitur. Inquit Rupertus lib. 5. in Apocalypſ. In ſpecie vi-
deamus, Pſalmiſta regius Pfſal. 33. canit: Immittet Angelm Domini in circuitu
timentium eum, & eripiet eos- Septuaginta, pro immittet, legunt: caſtra me-
tabitur: Quis eſt ille Angelus, qui immittet in circuitu qui Caſtra ponit;
ut Dux & Princeps militiæ ex omni parte, undequaque vigilias in bonum
Chriſtianitatis ordinat, & diſponit? reſpondet Diaconus Panthaleon, eſle
S. Michaëlem: Michael qui verſatur in Il.s, G& atherem obiüät tanquam pernix
Jalgur ,& univerſam, quæ eſt ſub lo, terran uno momento Pervadit.
CONCEPTUS II. .
Adam & Paradiſo expulſus non legitur amplius peccaſſe: quis aſtitit
Adamo, quêd tam timoratam poſthinc vitam, peenitentiam interruptan-
continuaverit? Dein Adam per lapſum, omnem ſcientiam perdidit, quis
ergò Adamum docuit, & de necefſſariis quoad cultum Dei, quoad labores
manuum, inſtruxit? non homo hic pædagogus erat, quia nullus præter
Adam, & Evam exſtitit: ergo Angelus, Adæ infelicis, duétorem, reéto-
rzm, inſtructorem egit? & quis ile Angelus? ciawus Panthaleon vult
fuiſſe S. Michaélem Archangelum; Archangeli Miohaelis ſuaſionibus, E moyt-

unſitßtin

Urkr

—
u A
, n fuk n
Dno dermne 4
hanli, g

Zchuriase⸗
n luuu ßenB
er Ineta?
1Aleiig. Ihe
ReArehngeln
Glim probet!
Sal mbolun
Aroen, &
Atchunge
allltor, ſtuden
ocurare, dek

1

i erpigtio e

wuppt.

6 punnes y
Wfunbolo aute
umn, Gana ſn

Areamnem,

Ehekilen, ee

I Agelng i⸗
lſe, ſink e

elikega, oe⸗
. tuibuſen Aure
Uliantate, Ur ale
RſetzCirhaſe
ſlm nlent i
ligt
ner An
nbb,

eei 0

l CONCIO PRIMA. 415

06 N Eis inſtrudns, Adam, G ligone terr ni fodiens, & Judore, labore Jrugaliter nutri.
Neile tms, non uit amplins educkaz ab hominis inimico, nec Dei hoſte. Eiqe, inquit S.
inn Bruno Serm. de Sanéto Michaële: Ouantas gratias B. Michaeli Archangelo

debeamus, à 7uo Angelos accepimim nobis miniſtroôs dld lſtoqiam ordqinatos.
CONCEPTUS III.
Zacharias cap. 2. deſcribit viſionem: Vidi per nocem, ece vir aſcen-
dens equum ruſum, & ipſe ſtabat inter mrteta. Quis eſt iſte vir? & eur ſtat
Nud inter myrteta? Virum funſſe Angelum, ipfe Propheta indicat: Diwit ad
Cclum me Angelus. Lheodori & Eyrani expoſitio eſt, hunc Angelum in ſpecie
faiſſe Archangelum Michaélem: Sed cur inter myrteta apparet? & ſe vi⸗-
dendum præbet? Myrtus ſemper viret, viredo conſolationis „& bonæ
