Ohrſtui, . Quis non miretur, quod Arca Noë, in tantis tempeſtatibus à ngaufra-
AKd N gio prælervata ſit? omnis generis animalia, congregata in arcâ erant, in-
elidt gens pondus, & moles; ſpumantes fluctus, niſu inde in arcam impegerunt,
ſi lien Arca tamen fuaviſſime & ſecuriſſimè deducebatur. Quis cauſalem dicet,
4d ein arcam in tantis procellis illæſam conſervatam eſſe? S. Gregorius Hom. 28.
fied n Evangelia aſſerit, reétam & convenientem ſtatũs obſervationem, arcam
conſervâſſe: Verba Gregorii ſic ſonant: Mam arcam, inferius beſtias, ſuperins
verdò aves, & homines habuiſſe. Beſtiæ, ut mole corporis graves, inferius in
niſtinhum centro, quæ ſors & ſtatus „ Omne grave concernit, habitabant: homines
Cjtm,ni ubernatores arcæ, mediam contignationem, ut tam illa, quæ infimâ,
Irti ri- quàm ſupremà contignatione fiunt »ordinaté inſpiciant, habitabant: in ter-
nn ti, ſupremi, & altiffim contignatione, aves, à naturã & conditione, alta
ge, Aickc appetentes morabantur. Pulcherrima ſtatus, ſortis, & ſpeciei cujusque
las Chilis obſervatio: & mediâ hac elegante, ſtatũs, ſortis obſervatione, arca ſine pe-
n, Ne riculos concuſſione, quietè ac ſuaviter ſuper undas, Deo rectore, Deo du-
znoant, ce deferebatur. Sic, ubi in domo aliquà, ac familiâ, eſt ordinata ſtatũs
iaen. obſervatio, quivis ſorte ſuã, munere ſuo, conditione, in quꝗ eum DEUS
eat nd poſuit, contentus ac pacatus vivit, talis domus, familia, feliciter conſerva-
H“WM dhu ur, ſecurè ad portum felicitatis deducitur.
l eran⸗ LEpilogus.] Ergo quivis ſuàâ ſorte contentus ſit, & felix erit, ac heatus.
e §5 3 MAR-

142 IN FESTO S. J0 SFPHI,
S1 te 6to 610 69 . 6 53 Lae J e) (21 6 .
èòòl
Be 2 . e 1 e ie te i. eie e eie e e Es ie 619 S39 65 C 5 e

MARTIUS8S8.
CONCIO PRIMA.
Tertu, Yoſeph. Matth. I. cap. “
Thema Patrocinatur S. Joſeph univerſis, in univerſis.

Exordium, NS . Anct. Joſephum omni homini, in omnibus ne-
, 2 α gotiis agere patronum, experta S. Thereſia te-
) . ſtatur in Revelat. lib. 6. In Patronum && Domi-
Ws num elegi glorioſum virum, &. Joſeph, ejusque pa-
trocinio unicè me recommendavi, liquido deinde per-
. ſpexi, §. hunc Patrem, & Dominum meum, tum a5
Aas) hac neceſſtate, aliisc, majoribus, in quibus de ani-
ma mea, & honore, & perditione agebatur, liberiſſe, nec memini, me ali-
quid ab eo petiiſſe, cujns me koe non fecerit; ego experta ſum, in
qualibet neceſſitate adjuvare,
velle videatur, quod, quemadmodum illi in terra viventi Jubditus fuit,
ſic ei exiſtenti in œlo, ni eorum, quæ petierit, denegat. S. Joſeph noxn
impetrat, ſed imperat, non orat, ſed ordinat. Joannes Gerſon part. 3.
Tractatu in Magnificat. Qui aliquid vult à Deo obtinere, accipiat
8. Bernardi- S. Joſeph pro Advocato, & omnia impetrabit. Bernardinus de Buſte
nus. Part. 4. ſerm 12. Panem vivum ſervandum, accepit g. Joſepb, tàm ſibi,

quàm toti mundo; Joſeph conſtituit Deus, ſuæ Matris ſolatium, ſuæ car-

nis nutritium, conſtiruit denique ſolum in terris, magni Conſilii coadju-
8. Bernar- torem fidiſſimum. S. Bernardus hom. 2. fuper mifſus eſt. Quibus-
dus. qdam ſandtis datum eſt, in aliquibus ſpecialibus cauſis præcipuè patrocina-
ri, at Sanctiſſimo Joſepb, in omni neceſſitate, & negotio conceſſum eſt opi-
tulari, & omnes ad ſe piè confugientes fovere, & affettu pio proſequi.
6. Themas S. Thomas Aquinas. O beatos, && fehces eos, quos &. Joſeph dilexerit,
Aquinas, quos ſub ſua protettione ſuſcepit, non dubium, quin innumera beneficia,
ob illius merita, à Deo ſint habituri. Archiepiic. à Capite Fontium,
hom. de laud. virg. Materiam hanc Conceptibus deducam, im-
Plorata divinâ gratid. 2-ð
CON-

adeſſe, adeò, ut Dominus nobis indicare

—

⸗
unne⸗
macor
verene
Ponin.
lümm
unedn
Muunns.
eegu
gei⸗
. Huen
en

ſer
isnolt,
n, Ch
Monarings
onnncan

eoiori

nr
uſtnel.
Ungenus,

eninb

Eriueſu,
Mniluns 4

mhltr N

lauch
nmnare
Neind
h
Peg, n⸗
Uen . 1e
1nunte

werſi.

Smnibus de⸗
Thereſatt .
n GDoni
gefkl
ldeindezt

eunm faſ

libu ge ai
lemniti,ne⸗
tiſun,d
geni
ſiblitun fii
ehn
rlon pan,
tere, A
us gehh
tiunn, ſect⸗
viſlicate
K. G
egan
eeſimgi
po i

en Glertk

nenkentet
ite oniim
Cucm,

(.

CONCIO PRIMA.

. CONCEPTUS
Confirmatio ſen Dedudctio.] Evangeliſta 1 cap. 2. na B
quam tres Reges Orientis in Bethlehem advenerant Rlgumn Chriſt N-

—

fum adorare; Sacratiſſimam famili
re; 8 amiliam, hoc ordine locatam i
2 Or OcCatam neri
Invenerunt Mariam, & Joſeph, & Infantem. Joſeph in medio Mariæ &e jen 1
ElNR

onitur. An non convenienti 1
P An non convenientius fuiſſet, in medio Ponere Jeſum delica-

tiſſimum infantem? non Jeſus, ſed Joſeph in medio ponitur. Cur hoc?
. hoc?

An medius inter Jeſum & Mariam poni
“ m ponitur Joſeph, medi
Ri ronns⸗ Adrorad univerſalis apud rde Dbe heclut Mal Mecliator,
ðð
. phi diſc. 8. &. Evangeliſta Joſebhum in utri 1, 0 Iin Feito
tum: . Asdlé medio propo
nvenerunt Mariam, & Joſeph, & Infantem, velut Mrcharetem E hen

ccſſorem.
MWMBM CONCEPTUS II.
Joſeph ÆJgyptiacus figur jarchæ
. ſ. Syptiacus figura erat S. Patriarchæ Joſeph itii .
dis noſini iſtrur enhim hic panem ſervavit uni Nenao, i zemen Marara⸗
»Chriſtum Eſum, ſervavit univerſo mundo. Ita degaue aloyſ zus
ius

Novarinus in umbrà virgæ J. . Quod nunc de Joſepho Ægypti Pharao

pronunciavit, vocavit eum lingua A.gypti . ,/
ronunciavie 5 gyptiaca, Jalvator
e n ſuf de S. logend pronuntio, & voco. Mund, i 6
ihas: Ta- 2,2 Auod orbem a famis evxcidio liberaſſet: juſtius hunc Sa
Frrr Pſius mundi Salvatorem ſalvavit ab Herodis manib Qe
EgyPti dixit ad fratres. Genel. 45. cap. Wolite Pavere roſal A
Te, pro ſalute ve-

NRra miſit me Deus hoc de S. Joſe 1 oteſt, non h
S. Joſeph reétius dici potef P um
num genus, pro ſalute omnium eſtS. Poſeph. obo vebis moldi Car.
I. E

notenſis in Bibl. vet. Securum acceſſum
. Gum jam habet homo ad „ ubi iato-
par ee a en talc ante Patrem, . ante filiam H HH
Monſaaat Mater filio lac KElrra⸗ & morvet nurem drir lerearur uu⸗
a eit aler , Hium, ut indu 1
Srd eel . ri⸗ daren Glium & matrem, ut filius H dali
Mariæ & Jeſu nentrr: eil & Joſeph „ ab Evangeliſta Lucaz. ca in . d
Marie eie Bes & filii ponitur. Iavenenunt Mariam, && Jaſeph, do, uf 1
era, W dde larar . monſtrat matri & filio, S. oſeph ſabore Man-
. . „ Ut monſtret filio lac & ubera; flli tur.
i monlket agrilamu & uinera Sa homo par 5 Nlerd ardein pee⸗
miun vni ehla lts coneinmar anne: Genon, in olephinn: Ouat
ec, Rgae SS , Huia dum Bater orat uxorem, && Aarron, vete
oumclan 7 AHoc educere voluit pia Mater Eccleſia, in ſe vel
10 *. Pfſephum invocare nos inſtruens: Santtiſimæ Genuricgs tas
*

Sponſi

144 IN FESTO S. 1OSEPHI,

Sponſi, quæſumus Domine, precibus adjuvemur, ut quod poſſibilitas noſtra non ob-
tinet, ejus nobis interceſione donetur. ,
CONCEPTUS III.
Angelus S. Joſephum Lucæ 2. cap. ita compellat: Joſeph Fili David
Cur quæio Filium David nomine compellat, & non rectè Filium Abrahæ
vocat? Gloſſa citata verba habet: Ex nomine vocat, quaſi notum, familiarem,
beæc autem familiaritas, gratiarum faciliter obtinendarumeſt indicativa. Inquit
Manſius ſupraà citatus, probat, & confirmat. Exodi cap. 33. Moylſes
Deum precatur, pro remiſſione peccatorum populi ſui: Placatus Domi-
nus, reſpondet Moyſi. Novi te ex nomine: Deſuper Rupertus Abbas: Dicit
Deus ad Moyſen, novi te ex nomine, quaſi conſequens ſit, ut quod ipſe notus eſt
Deo, boc alios, qui in Dei notitia non ſunt digni, commendare poſſit. Quis quæſo
magis Filio notus, quàm Pater? Quis Spenſæ magis notus, quam Spon-
ſus? Joſeph Pater nutritius erat Dei Filii? Sponſus & verus maritus Virgi-
nis Mariæ: Joſeph, te nomine vocat Angelus, Patri notiſumum, & fami-
liariſſimum; ſi nunc ex mente Ruperti conſequens ſit, ut qui ipſe notus
ſit Deo, hic alios commendare poſſit; Joſeph Deo & virgini intimus, &
notiſſimus; ergo per hoc Generalis Patronus, Advocatus, & Interceſſor.
Cur Filium David vocat? Cur non Filium Abrahæ? David ſe obſtrictiſſi-
mum memorat: conſtat ex Pſalmo 131. Memento Domine David, & omnis
manſuetudinis ejus, ſicut juravit Domino, votum vovit Deo Jacob; propter Danid
Jervum tuum, non avertas Ffaciem Chriſti tui; juravit Dominus David veritatem,
&& non fruſtrabiturcam. Filium ergo David, Angelus 8. Joſephum vocat.
ad indicandum, Deum S. Joſepho eſſe obſtrictiſimum, addictiſſimum;
S. Joſephum generalem eſſe humani generis Conſervatorem, Advocatum,
Patronum, Salvatorem; propter Joſephum non avertere, ſed faciem ſuam
ad nos convertere Chriſtum Eſum.
CONCEPTUS IV.
Duce S. Joſepho, Dei F lius introire voluit in hunc mundum. Ita
Lucas cap. 2. Aſcendit autem & Joſeph, à Calilæa de civitate Nazareth, in Ju-
dæam civitatem David, quæ vocatur Bethlebem, eò quòd & ipſe erat de familia
David, at profiteretur cum Maria, deſponſatn ſibi uxore prægnante: factum eſt au-
tem, cuùm eſſent ibi, impleti ſunt dies, ut pareret, & peperit Filium ſuum primogeni-
tum. Duce Joſepho ab Arimathæi, iterum exire voluit de hoc mundo.
Sic Marcus teſtatur cap. I5. oſepheum invol vit ſindone, 95 poſuit eum in mo-
numento: deſuper Cornelius à Lapide in cap. 7. Matth. Notandum eſt, Cbri-
Num introiſſe in mundum per Joſeph: Sponſum Virginis, exiiſſe è mundo, ac ſepul-
tum eſſe, per Joſeph ab Arimathæa. Notandum eſt: hortatur Cornelius;
Quid in hoc notandum eſt, quod Jeſus per Joſeph in mundum introire, &
iterum per Joſeph exire & mundo voluerit? Apocal. cap. I. Chriſta⸗ E
Alpha

—
4
6und
neipio
Eni
ehhum
et ſle
ſehhm
olin

eis
Cchwame
pbornen
Kem den
Donloe
Müawur
dench
uleet,
Rbemard
utlhrt
10 ſde
do Ninen
chum
Eehehiun
ueym.
Enness
Cnlbnne
funtu.
Mnon.B.
lincndeo
tenhlon!
Nen,
Genonh
ſeccrtorn
e:
ſng
ln
tiarund
Pprepn
leltn

—

Anono).

P Dovil
n Abrihe
amiligren,
4. Ingot
Moyle;
tus Dom.
das: Dii
Me notnut
squr⸗
uum on⸗
ritas Vug..
n, Akun.
inſe men
intimmos, 4
Interceltt
obſtriclii
il, Gonm
1opter Dnn
vid veritnn
hum voc
ckitmun
Advocatu
kaciem lun

Undum. 1
at defmn
ſmnifi
In inge
hoc mund
it Aſrinne.
unc, n
10 1 1ſr
Cortelii
introite,
sl
Crln

CONCIO eERIMA. 14 5

Alpha α Omega, Principium & Finem, intitulat; duce Joſeph, initium ſumit
in mundum, duce Joſeph, & finem ſumit ex hoc mundo; cum jJoſeph à
principio usque in finem eſt Jeſus: Joſeph ſortes noſtras. à principio us-
que in finem confiſas habet, generalis eſt Patronus & Advocatus; per Jo-
ſephum ſtat felix egrefſus ex hoc mundo, & beatus ingreſſus in cœlum;
per Joſephum ſtat felix via in hac Patria, & beata vita in æternitate; per Jo-
ſephum venit felix vitæ initium, & felicior finis vitæ, paratæ mortis, &
poſt ipſam, æternæ beatitudinis.
CONCEPTIUS V.
Variis rebus comparantur Jeſus, Maria, & Joſeph. Maria ab Angelis
dicitur aurora. Quæ iſta, quæ progreditur quaſi aurora? Cant. 6. Aurora
eſt heatiſſima Virgo Marin, quæ inter nottem & ſolem, inter hominem & Deum, in-
ter hominem injuſtum, Deum juſtum eſt optima mediatri. S. Bonaventura,
Serm. de Nat. B. V. Aurora Maria, quæ ſolem gratiæ, Chriſtum jeſum,
mundo peperit, & produxit. Orietur vobis Sol juſtitix. Malachiæ cap. 4. Si
Maria aurora, Jeſus Sol; Si Joſeph eſt Angelus, qui ſemper in ſuo curſu
ſolem Chriſtum regit, & dirigit, ut radiis gratiarum ſuarum, nos homines
Üluſtret, ac illuminet. Mariam paradiſum, Cbriſtum arborem vitæ, intitulat
S. Bernardus in Deprecat. ad B. V. Yeré paradiſus Dei tu es, quia lignum vitæ
mundo protuliſti. Si Maria paradiſus, Jeſus fruétus ventris arbor vitæ; er-
Zo S. Joſeph eſt Cherubinus ad januam paradiſi, exulantium in hoc mun-
do Patrenus, ut ad paradiſum, unde exularunt, iterum perveniant;, ut
fruéctum perditum, Dei gratiam, recipiant. Arcam Noë Mariam inſinuat
Heſy chius Hom. de Deipara. Arcam, quæ univerſum Trinitatis portavit com-
plementum. Si Maria arca, Chriſtus Jeſus columba eſt, quæ ramum viri-
dem pacis & reconciliationis attulit: S. Joſeph. Noë eſt, omnium miſeri-
cordiſſimus patronus, & fautor, ut ab interitu conſerventur, pace æterna
fruantur. Mariam templum Dei intitulat S. Andreas Cretenſis Orat. de
Annunt. B. V. Salve magnificum divinæ gloriæ templum. In boc templo San-
Rum Sanctorum eſt Cbriſtus Jeſus. Ita Vincentius in Vigil. Nativ. Si Maria
templum Dei, Chriſtus Sanétum Sanctorum; ergo S. Joſeph eſt ſummus
Sacerdos, cum ſit juſtus, qui Sanéctum Sanctorum Chriſtum Jeſum, in ſuis
deportabat manibus, ut omni homini benedictionem Dei, & remiſſienem
peccatorum, clementiſſimus Patronus impertiatur. Theſaurus eſt Je-
ſus: In quo omnes theſauri ſapientiæ ſunt abſconditi, ut Paulus docet 2. ad Cor.
cap. 3. Mariam vaz divinitatis Bernardinus Senenſis nominat tom. 2.
ſerm. 36. tertia part. Si theſaurus Jeſus, Maria vas, in qued hic theſaurus
repoſitus: Ergo S. Joſeph eſt theſaurarius liberaliſſimus, de theſauro gra-
tiarum Dei, nobis egenis & indigentibus, milliones elargiri, cmni tem-
pore paratiſſimus.
Feſtivale. T LEpilo-

*

145 IN FESTO S. 0 SEPHI,

Epilogus.] Hortor ergo: Ete ad Joſephum. Gen. Ar. cap. Indigentes ite
ad Joſephum, ad theſaurarium Dei liberaliſſimum; Peccatores, ite, con-
fugite ad Joſephum, ad Noë miſericordiſſimum, ſalvationem & conſer-
vationem impetraturi: Omnes tandem mortales, ite ad oſephum, Sacer-
dotem benigniſſimum, benedictionem temporalem, & æternam conſe-

cuturi.
IN FESTO S. JOSEPHI,
CONCIO SECUNDA.
vevs. Cloria & honore coronaſti eum. Pſalm. g.

1bem. Quàm glorioſus, & honoratus ſit Sanctus Jo⸗
ſeph.

Enex & virtuoſus Patriarcha jacob, à Spiritu Sanéto
illuminatus, & nominibus Filiis ſuis futuram felici-
, tatem, aut infortunium prædixit ; Filio ſuo Joſe-
Q Pho prophetizat: Joſephus Filius accreſcens. Geneſ.
49. cap. Meritò nutritio Chriſti, à providentia di-
vina, datum eſt nomen Joſeph: Joſeph Filius accreſcens: Siquidem

KExorchum,

poſt B. V. Mariam, nulla creatura in gloria & honore adeò altz

aſſurrexit, quàm S. Joſephus Pater nutritius Chriſti. Audiamus
Fatre.. deſuper Patres. In comparatione gratiæ && gloriæ &. Joſeph, cum gra-
tia & gloria aliorum Sanctorum, exiſtimo pium veriſimile, Gan in
bunc reliquos omnes, etiam Apoſtolos, in gratia & beatitudine antecel.
gSuarez, lere. Ita Suarez. tom. 2. in 2. part. D. Thomæ q. 22. art. I. diſp. 8.
ſect. 2. Joſeph vir ſuſtus, juſtitia ſua, meritorum gratiarumque cul-
Dionyſius mine, œteros excellit Sandtus. Dionyſius Carthuſianus in cap. 2.
Carthul. Matth. In tantum eſt exaltatus dignitate S. Joſeph, ut Matris Dei, cui
inter puras creaturas, ſandtitate & dignitate nihil eſt æquale, meruit ve-
rus 2 Sponſus, & verè unigeniti Filii Dei Pater nuncupari, quibus quo-
bus titulis, & prodigiis, factus eſt ſuper omnes Patriarchas, Prophetaz,
g&. Hierony-Jui ante eum fuerunt. S. Hieronymus in cap. 48. Geneſ. S. aſeph,
mus. poſt B. Virginem, cenſetur inter primos Sandtos. S. Gregorius lib. 10.
8. Grego- moral. Nullus Sandtus in cœlo major eſt, &. Joſepho, poſt Virginem hene-
innes dictam. Joannes Gerſon. de Nativ. B. V. Nemo mihi Sec adſcri-
Terlon. lers Joſeph perfedtiſſimim omnium Sanctorum und B. Virgine except,
Cartagena. Prædt

inaſti-

cem. Cartagena tom. I. de B. V. lib. 4. hom. 8. taut ſRuljdio

(
u
Nolen
tnd
Puhns,
fut

nuits N

n Nn
Iſuehn
ſeph. 0
rlir ai.
Uord .
mn fumn,
hhelan

efe
itisſur,

Uinis fil
lenli, te

funt i

uuinre,

Aurt At
Ils
Cyriimn
1est al

ud
ingenon
uninnir
Nun
.
Dinte
Inng I
Pen)

—
entes ite
te, con-
Conlet.
m, dacer⸗
Aun conle-

—

s ſo

iritu dnch⸗
turam telee
ſuo ſol⸗
ens. Gen’
Widentin
1: Diguicen
ore Ced d
„ Mdanm
b, ang
le, nir
Mdineanted
tt 1. Bin
Nrumngue
usin e:
utris Dia
le, eriitn.
,Cittl
GNs
rius lbeln
itenken.
G n.
ineenhſn
Cutſigeti
etr

CONCIO SECUNDA. “

inæſtimabilem humilitatem notat in Cbriſto, ita Aignitatem incompara-
bilem ſignat in Joſepho. Joannes Gerſon de Nativ. B. V. In anima
& corpore, S§. Joſeph in &lis glorioſus eſt. Bernardinus de Buſto, de 8. Bernard-

Deſponſat. Mariæ. Invocatâ Dei gratiã, deſuper Conceptus esadte.

formabo.
CONCEPTUS I.

LConfirmatio ſeu Dedulctio.] Quæſtio orta eſt in Collegio Apoſtolico:
uis putas major eſt in regno cœlorum. Matth. 18. cap. Quæſtioni reſpondet
lagiſter Chriſtus: Quicunque ſe bumiliaverit, ſicut parvulus iſte, hic major eſt
in regno cœlorumi. Qaſi diceret: Humillimus, demiſſiſſimus in terra, erit
maximus, honoratiſſimus, glorioſiſſimus in cœlo: humillimus, demiſſis-
ſimus fuit Joſephus in terris: Probo aſſumptum; S. Joſeph veriſſimus fuit
maritus Mariæ, teſte Scripturâ: Joſeph noli timere accipere Mariam conjugem
tuam. Matth. cap. I. Si verus maritus Mariæ, ergo omnibus dotibus uxo-
ri ſuæ particeps; ſic concludente S. Bernardino Senenſi, tom. 3. de S. Jo-
ſeph. Oim omnia, quæ ſunt uxoris, ſint viri, credo, quòd B. . totum theſaurum
cordis ſui, quem Eeed recipere poterat, ei libentiſſimè exhibebat. Maria verò
uxor S. Joſeph fuit humillima: Ecce ancilla Domini, fiat mihi ſecundum ver-
bum tuum, Lucæ 2. cap. & reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ. Si nunc cordis
ſui theſaurum exhibuit B. Virgo Joſeph, & ſi in uno matrimonio, certè in
hoc fuerit alter alterius adjutorium ſimile illi, Maria theſaurum humili-
tatis ſuæ, liberaliſſimè S. Joſeph communicaverit, Joſeph humillimæ vir-
ginis factus fuerit humillimus maritus. Unde iterum Bernardinus Se-
nenſis, tom. 3. de S. Joſeph. Credo, Joſeph fuiſſe mundiſſimum in virginitate,
profundiſtimum in humilitate, ardentiſſimum in charitate, altiſimum in contem-
platione, ut eſſet adjutorium ſimile illi. Uti nunc humilitas B. Virginem ex-
altavit, & fecit inter omnes mulieres digniſſimam, glorioſiſſimam, ita hu-
militas S. Joſeph, inter viros fecit in cœlo maximum, honoratiſſimum,
digniſſimum, & glorioſiſſimum. Hoc ulterius demonſtro, cum prodi-=

giosâ ſcalã Jacob.
CONCEPTUS II.

Jacob. Geneſ. 28. cap. vidit ſcalam ſtantem ſuper terram, & cacumen illius,
tangens cœlum, Angelos quoque Dei, aſcendentes & deſcendentes per eam, 6& Domi-
num innixum ſcalæ. Ille gradus in ſcalã, ſuper quem innixus erat Dominus
DEUS, utique gradus primus, ſupremus, & altiſſimus erat. Rupertus, per
gradus & ſcalam Jacob intelligit Reges & Principes, de quorum ſanguine
Chiiſtus progreſſus & ortus eſt; Quis jam inter hos Patres, Reges, &
Principes, de quorum tribu, & ſanguine, Chriſtus naſci dignatus eſt, pri-
mus, maximus, digniſſimus, altiſſimus, ſupremus eſt? utique is, ſuper
quem Dominus innixus eit; hic autem gradus eſt S. Joſeph, teite Matth.
T 2 cap. I.

148 IN FESTO S. OSEPHI,

cap. I. Jaucob autem genuit Joſeph, virum Mariæ, de qud natus eſt ITMus. Deſuper
Rupertus: Supremis autem ſcalæ gradus eſt B. Joſeph, cui Dominus innixius eſt,
tumquam tutori pupilus. In cap. I. Matth. lib. 2. O quoties Deus, Cbriſtus ii
ſuper Joſeph innixis ſuaviſſimè recubuit, in ſinu quievit? O quotie, quantd dulcedi-
ne audiebat Joſeph, halbutientem puerum, ſe Patrem vocare? exclamat Bernardi-
nus Senenſis art. 2. cap. 2. Si nunc Joſeph, primus, proximus gradus eſt, in
ſcalâ generationis Chriſti, Pater nutritius Filii Dei; ergo & primus & pro-
ximus poſt virginem, ad thronum DEF, in cœlis, omnium honoratiſſimus,
dign'ſimus, maximus, glorioſiſfimus eſt S. Joſeph- Joſeph dies iMe Sabbathi
eſt, in quo glorioſus Dominus requievit ab omni opere, requievit corporaliter in gre-
mio, in hrachiis, in collo, in humeris. Iſidorus Iſolanus part. 3. cap. I. Confir⸗=
mo verbis Chriſti Matth. 20. cap.

CONCEPTUS III.

Comparuit coram JESU, Mater Filiorum Zebedæi, cum fupplici: Dic;

ut ſeqeant, Bi duo Filii mei, unus ad dexteram, & unus ad ſiniſtram, in Regno tuo.

Matth. 20. cap. Reſpondet ſuaviſſimus Dominus: Sedere ad dexteram, vel
finiſtram non eſi meum dare vobis, ſed quibus paratum eſt, à Putre meo. Quaſi
diceret: Hæc præcedentia, & ſeſſio ad dexteram & ſiniſtram, jam à Patre
meo cœleſti, ab æterno duabus perſonis præordinata eſt: Deſideratis ſcire,
quæ ſint illæ feliciſſimæ, digniſſimæ perſonæ, quibus præcedentia, & ſeſſio
ad dexteram & ſiniſtram Dei in cœlis ordinata ſit? Dicit Rupertus. Et qui-
bus paratæ ſunt ſeſſiones illæ? niſi glorioſæ Matri, quæ ſtabit à dextris; & Patri
S. Joſeph, qui præierit Rat. Proximus ergo Joſeph, ad latus Esin cœ-
Iovergo primus, dignifſimus, honoratiſſimus, altiſſimus, glonioſiſſimus in

eClis.
CONCEPTUS IV.
Experientia docet, quo propinquior, vicinior arbor aquis, fonti, aut
rivo plantata conſiſtit, eò arbor illa altior excreſcit, eò magis ſe dilatat.
Chriſtus ESUS à oanne cap. 4. Fons aquarum viventium intitulatur. Spon-
ſus in Canticis cap. 4. Mariam Fontem ſignatum dicit: proximus, viciniſſi-
mus, apud, cum, & penes JESUM & Mariam, has aquas gratiarum, triginta
annis conſiſtit S. Joſephus; proximus dico: quis enim Filio proximior,
quàm Pater? Quis ſponſæ proximior, quam ſponſus & maritus? Paten,
nutritius Chriſti Joſeph. Mi æternus Pater, primaius ſui militudinem, ſuper
incarnatum Verbum, && Filium, libentiſimè condonuvit, ſcribit S. Bernardinus
Senenſis Serm. de S. Joſeph. Verus maritus Mariæ eſt Joſeph, Dei ver-
bo. Noli timere accipere Mariam oonjugem tuam. Matth. . cap. Concludo:
ergo S. Joſeph proximus, viciniſſimus in hâc vitã, aquis gratiarum Eſu &
Mariæ, altiſſimus in honore, in dignitate ſummus, in gloria ſupremus,
Præ

täton
ni tu
l,gun
rtain
n, ni
Stmnie
aurwe
orun

Del
Anr.
c.
e
Gen dn
delcog
onorun
unt Ar
Contetn
EPep
s,
onraz
DANE
Mni
60 AS
Gliinen
nmene,
res: M
lonen e
Chni
ng
aen
atn

—

Deſper

irig et

u Nis

dlt.

Bermatli
Es eſt, in
& Dro⸗
taiſſim,
ali
k ingre.
a.

li: N.

Regnone,
Nteronn,
o. (
mn àlan:
ratis ſeire,

1, A ſ

. N .

i; GN
56in
offlimnen

fonti,an
8 ſe Clkun
tur, Yor.
S, Weitli
Um, tighe

Proxini⸗

tus! Lirß

Bermardhns

Concholn
m Eg
ſu prems 1
0r

Ronoratus, glorioſus.

CONCIO SECUNDA. 149
præ coœteris Sanctis in cœlis excrevit. Zamquam lignum, quod plantatum
ſecæ decurſis aquarum.
CONCEPTUS V.
Crux aridum lignum, in quo Chriſtus IESUS pependit, inter reliquias
Sanctorum eſt honoratiſſimum, digniſſimum, glorioſisſimum: Cauſa eſt
tanti honoris, dignitatis, & gloriæ, quia Chriſtus in eà pependit: & quàm

diu? tribus circiter horis. Si nunc lignum tàm honorificum effectum
eſt, quia in eo Chriſtus tribus horis pependit y omninò digniſſimus, ho-

noratisſimus, glorioſiſſimus eſt S. Joſeph, cum ESUM, quaſi ſibi acclava-
tum, millies brachiis deportavit, cum ESUM, non tribus horis, ſed tri-

ginta annis, fideliſſimus nutritius ſtudiosè tulerit, providè aluerit „ſolli⸗

citè curaverit; meritò in coœlis, S. Joſeph, ſuper omnes Sanckos exaltatus,

CONCEPTUS VI

De ſe fatetur ætertia veritas. Matth. 5. cap. Non veni ſolvere legem, ſed

adimplere. Legem honorandi parentes, non tantùm in veteri lege: Exo-

di 20. cap. DEUS Pater præcepit, ſed & in novàâ lege. Matth. 7. cap. Chri-
ſtus Eſus confirmavit: Honora Patrem & Matrem. Veni, inquit, Chriſtus,
legem adimplere, ergo Joſephum parentem Chriſtus in cœlis honorabit;

Bed quo gradu? juxta merita honorat DFUS Sanctos, eos in certo gradu

honorum, in cœlis conſtituens: Exempli cauſa; altiori gradu conſtituti
ſunt Archangeli, quàm Angeli; ahtiori gradu locati ſunt Apoſtoli, præ
Confeſſoribus; propterea diſparitatem faciendi, inter reliquos Sanckos,
& S. Joſeph quâ parentem, quâ nutritium Chriſti, ſine dubio, in gradu ho-

noris, dignitatis, & gloriæ in cœlis, ſuper Angelos, ſuper Apoſtolos, ſuper

Confeſſores, exceptàâ virgine, ſuper Sanctos collocaverit. Magna quidem
dignitas Angelorum, quia intimi miniſtri DEI: excechit gradum S. Joſeph,
DEUM habet ſubditum, & miniſtrum. Lucæ 2. cap. Et erat ſubditus illis,
Magna dignitas Apoſtolorum: Non dicam vos ſervos, ſed amicos. Lucæ 15.
cap: Aſt S. Joſephum DEUS dicit parentem. Magna dignitas Martyrum 3
quia in corpore pro Chriſto paſſi: S. Joſeph pro Ehriſto Daſſor, in anim,

in mente, parte ſubtiliori; ergo digniſſimus, honoratifſimus, ſuper Mar-

tyres: Magna dignitas Confefſorum 5/ S. Joſeph digniſſimus, qui primus
nomen JES Uconfeſſus eſt. Vocabis nomen ejus JEöIIWM. Matth.. can⸗ Ma-
gna dignitas Virginum: Sequnntur agnum, quocunque ierit. Apocal. 14. cap.

Superat S. Joſeph, digniſſimus eſt inter virgines, non enim ſequitur agnum,

ſed præcedir. Erat ſubditis illi. Lucæ 2. cap. Joſeph ergo ſuper omnes San=

Cos honoratiſſimus, glorioſiſſimus in cæœlo-

1 3 CON-

100 —,— INXN FESTO S. 10 S PHI,
CONCEPTUS VII.

Etiam Barbari fidele ſervitium maximè prœmiarunt ; ſic Aſſverus

Mardochæum, quia & vitæ periculo liberavit, maxim dignitate, & ho-

nore, ac gloria condonavit: Zulit Aman ſtolam, & equum, indutumque Mar-
dochæum, in platea civitatis, & impoſitum equo, præcedebat, & clamabat; hoc ho-
nore condignus eſt, quemcunque voluerit Rexæ honorare. Eſiher 6. cap. Quis poſt
Mariam, Chriſto Eſu fideliora ſervitia præſtitit, quam S. Joſeph? S. Joſeph
Chriſtum fugâ à facie Herodis ſalvavit: S. Joſeph labore manuum ſuarum
nutrivit IESUM, & educavit: tàm fidele ſervitium, quis explicet, quan-

tum Chriſtus Joſepho remuneratus ſit? Zantus exiſtimandus eſt juſtus Joſepp

in gloria, qui talis, & tantus in terris eſt in miſeria inventus, inquit Gerſon
ſerm. de S. Joſeph. quot vigilias ſuſtinuit, quot aſperas vias ambulavit,
quot pericula ſubivit, quos non duros labores confecit, amore JESU ho-
noratiſſimus, glorioſiſſimus eſt S. Joſe h in cœlis. David teſtatur: Gloria
F Porote coronaſti eum Domine, & conſtituiſti eum ſuper opera manuum tuarum.
al. 8.
IEpilogus.] Tàm honoratiſſimum, glorioſiſſimum virum S. Joſeph,
honoremus & nos hodiernâ die, & acclamemus, quod olim Judith ceci-
nêre Cives Bethuliæ. Zu gloria Jeruſalem; tu lætitia Nraæl; tu honorificentia
populi noſtri. Te imploramus, & ſuppliciter invocamus, memento naſtri.
in Regno tuo, & gloriâ; fove parens nos miſeros; paſce nutritie nos pu-
pillos; dirige nos, ac rege, O tutor, orphanos; ſubveni nobis exulibus,
O S. Joſeph! Patrone clementiſſime, & maxime! Amen. .

IN FESTO S. JOSEPHI,
CONCIO TERTIA.

en. Conſtituiſti eum ſuper opera manuum tuarum.
Pſalm. 8.

rbema. Potentisſimus eſt S. Joſeph.
Exordium, J Uam potens apud DEUM ſit S. Joſeph, ſeriptis do-

☛ tiſſimorum virorum adſtruamus: Qui in regiæ fa-

ſunt, & dicere, quibus pauperum neceſſitates ſublevantur.
Scribit Petrus Bleſenſis, Epiſt. I. cap. 102. O quanta
fducia, quanta vis impetrandi? quia dum vir, dum Pater orat uxorem
Patrs. G natum, velut Imperium reputant. Joannes Gerſon in Joſephinàâ.

A.

5 miliaritatis ſacrarium admittuntur, multa facere pos-

menat
mnit
i Mlui⸗
en l
önn
ſgo,n
in
Hr
Cſtorn
esen
ſoelt
hnorto

lon
Dens Ae⸗
ponere
n, a
ttonſuun
ehl
Garet Ni
liniren
in. 5
ſnrnom
fnelt,

Mnn

tnelne
Auwoar

Dore
edhn,
edon
npropri
Unl, inh
, 8
Ml
arn

ſer Pun

ln, 4

Aſyeras
ho.
Oue Na.
bocho.
Qbisolk
8. ſolenn
Twaru

et, Ivan.

1s h
it Gellon
mbulavit,
r: Con
uon tuorn

n ſote
ludith eti⸗
oluriſenti

to Noe.

de Ds
dss exlb⸗

—

fiCr

iin e
1fe N
illeum.
2. 0 ini
orut ili

olhiit

CONCIO TERTIA. 15t
OQuibusdam Wndtis datum eſt, in aliquibus ſpecialibus cauſis præcipué
trocinari, at Sandtiſſimo Joſepho 5 1 e Mecae MT Sg.
cæſum eſt opitulari, & omues ad ſe piè confugientes fovere, & pio affe-
du proſequi. Ita docet S. Thomas Aquinas. Cum Chriſtus habeat cla- 8 Thom
ves Paradiſi, & unam dedit Matri ſuæ, & aliam Patri ſuo Joſeph; qui 4 dinene⸗
autem habet clavem, etiam & ea, quæ continentur ſub clavi: Ita Bern- Bermardinus
ardinus de Buſto, part. 4. ſerm. 12. Omucs creaturæ obediunt Jo- deBuſto.
ſepho, cum ipſe Cbriſtus obediens extiterit Joſepho. Joannes Gerfon, Joannes
in Joſephina. Mortales inter Patronos abud Deum S&. Joſeph ſicacio- Ger
rem, & poſt virginem priſtantiorem arbitror. Ita Iſolanus: Sicut Iſolanus.
Cbriſtus vivens in hoc mundo, voluit ſabditus eſſe Joſeph ,„ita etiam in
cœlis exiſtens, nibil ei pro nobis interpellanti negat, S. Thereſia lib. S. Thereſia
Revelat. cap. 6. Potentiam S. Joſephi divina ope Conceptibus

demonſtro.
· CONCEPTUS I.
LConfirmatio ſeu Deductio.] Cornelius à Lapide aſſerit, ex eo; quòd

Deus Adam poteſtatem dederit, omnibus ereaturis & animalibus nomen

imponere, acquiſiverit Dominum, & Imperium, ſuper omnes mundi cre
turas, & animantia, factus ſit Imperator totius mundi; cum rem ad 1.
citum ſuum vocare, ſignet, rem illam pleno jure ad vocantem Pertinets
S. Joſeph Deus Pater clementiſſimè indulſit, ut Filio ſuo unigenito nomen
daret. Matth. cap. I. Joſeph, noli timere accipere Mariam conjugem tuam, quod
enim in ea natum eſt, de Spiritu &. eſt, pariet autem Filium, & vocabis oms ſus
Jeſum. Si nunc Adam ideò, quia poteſtatem à Deò acquiſi vit aatut
terræ nomine compellare, creaturarum omnium Dominus, & Im Rratt
factus eſt, omnes creaturas ſibi ſubjectas, voluntati ſuæ obedientes habuit;
S. Joſeph in cœlum, ac terram Dominium & Imperium tenet quia cœli
terræque Domino nomen impoſuit, Dei omnmipotentis Filium, nomine

Jeſu vocavit. Vocabis nomen eſus Teſum.

Drocent Juriſtæ: Fructws cedunt ſolo, Arbor & frudtus, ad illum jure
ſpe Rant „in cujus ſolo & fundo fructus erevit, & hoc ſine e um un⸗
ſive Dominus fundi, aut ipſe fruétum ſeminaverit, arborem plantaverit,
in propria perſona, vel alius per errorem, aut data opera laborem & 0
ram, in illo fundo impenderit. Maria vera uxor S. Joſephi, quoad cr-
pus, S. Joſepho ſubjecta eſt, corpus B. V. proprius fundus eſt S. Joſe hè c
S. Pauli aſſerto 1. ad Corinth. c. 7. Mulier ſui corporis poteſtatem zon haße⸗
ſed vir. Fructus ergo, qui in utero Mariæ Virginis, licet ſupernaturali-
ter plantatus eſt, verè in fundo proprio S. Joſephi crevit, jure ad ſoſe
phum, qua fundi, uteri B. Virginis proprietarium ſpectat, & periinet;
S ſic

152 IN FESTO S. JOSEPHI,
ſic Jeſus Dei Filius, proprius fructus eſt, & S. Joſephi, dicit nunc S., Paulus,
ad Rom. cap. S. quod Deus cum Filio Jeſu, etiam omnia nobis donaverit.
Cum illo omnia nolis donavit: Maximè revera donavit omnia cœli terræque,
cum Jeſu S. ſoſeph., qua fundi Domino, & proprietario. Si nunc jJeſus
eſt mare gratiarum, aquis gratiarum abundat, & ſuperfluit, fruétus hic
proprietarius S. Joſeph: Si Jeſu data eſt omnis poteſtas, in cœlo, & in terra,
Matth. 28. cap. Cum fruétu Jeſu, in cœlo, & in terra, omnem poteſta-
tem, cœli terræque Dominium acquiſivit S. Joſeph; ſicut poſt B. Virgi-
nem eſt honoratiſſimus, glorioſiſſimus, ita etiam in cœlo & in terra poten-
tiſſimus. Aureè concludit hunc Conceptum Bernardinus de Buſto part.
4. ſerm. 12. Cum Chriſtus haberet claves Paradiſi unam dedit Matri ſuæg, G
aliam Patri ſuo Joſeph, qui autem habet clavem, babet ea, quæ continentur Jub
clavi: Nempè omnem potentiam ac Dominium. Conſtituiſti eum ſuper ope-

ra manuum tuarum.
CONCEPTIUS III.
Paulus ad Galatas ſcripfit cap. 4. Quanto tempore heæres parvulus eſt,
nihil differt à ſervo. Ergo Jeſus parvulus, & Filius & ſervus eſt Joſephi.
Erat ſubditus iſlis, Lucæ 2. cap. Jura habent: Servus lucratur Domino jus.
O quantas divitias gratiarum lucratus eſt Jeſus, per humillimam Gbe-
dientiam, per ignitam charitatem, per ſummam patientiam, in paſſione,
& cruce: has divitias gratiarum, cui lucratus eſt? omnmum primò Domi-
no ſuo, S. Joſeph: ſequitur inde, S. Joſeph poſt Mariam eſt potentiſſimus,
in cœlum terramque Dominium habet generale: Job. cap. 42. teſtatur:
Non eſt poteſtas, quæ comparetur ei. Meritò ergo S. Joſeph ſibi gratulatur,
quod olim de ſe ajebat phicrates.
Gratulabatur ſibi Iphicrates. Hocmeum eſt Imperium, quo imperio is,
qui imperant omnibus. Rectius hoc dicitS. Joſeph; nam jJeſus fatetur Matth.
28. cap. Data eſt mihi omnis poteſtas, in Cœ, G interra. Huic potentiſſimo
imperat S. Joſeph, qua Pater Filio, qua ſuperior ſuo ſubdito, imperat Jeſu
S. Joſeph: Ergo & imperat omnibus, quæ Jeſu ſunt; Cœlum Jeſiu domus
eſt, ergo coœloimperat oſeph: Angeli Jeſu miniſtri ſunt, Joſeph imperat
Jeſu, ergo & Angelis miniſtris: Univeriæ creaturæ, ſol, luna, ſtellæ, ignis,
aqua, aër, terra, homo, & animantia, Jeſu ſuppellex ſunt, Joſeph imperat
Jeſu, ergo & imperat omni creaturæ. Non eſt poteſtas, quæ comparetur ei.
CONCEPTUS V.
S. Thomas docet part. 3. quæſt. 27. art. ð. Qaantum aliquid appropin-
quat Principio, in aliquo genere, tantò magis participat eſfettum eju. Sic docet
S. Dionyſius Areopagita in cœleſti Hierarch. part. 4. quod Angeli, qui
Proximiores ad thronum Dei adſtant, copioſius à radiis gratiarum diten-
tur:

—
Toas
Scn
meg
Gonn
Qbn
H
ise
Ghrtien
opes
Eigiune
e. A
Almherd
Tmno
ti mde
lis, el
ortsr
b, l
Puntion⸗

Flliumes
Mur e

tumae
tllernrt
lohrele
Kiing. 1.
Fünni i
Plongorn
lefle,
lehite

leſt⸗

Paulus,
tonaverit,
tetreque,
Mune ſeſis
ruckushe
in ten
n potelt.
t . Vg.
enoten.
Budoet
tiiſie, G
inentr ,

n ſiderer⸗

Pnolhrih

Nd

Domino
mam N
inalton
tndDn
Otentihimg
42 klni
l grudun

Atetur
polentlin

inpent ei

el Conn
lchhinhen
1 ſteleiend
Nletcre⸗

lagnl⸗

0Oe

An geli 4 I1
rumd⸗
⸗

tur: Jeſus & Maria, origo ſunt omnis gratiæ & donorum: De Jeſe ſcribit
Thomas part. 3. quæſt. 27. art. I. Jeſus eſt Principium gratiæ, ſecundum qivi-
nitatem authoritativè, ſecundum humanitatem verò inſirumentaliter. De hoc
fonte gratiarum & donorum inquit S. oannes: De plenitudine eius, accipie-
mus omnes, de B. V. Maria ſcribit S. Bernardus ſuper miſſus eſt. Plena eſt
E ſuperplena, de cujus plenitudinis exundantid, reſperſa reviviſcit omnis creatuna.
Quis nunc vicinior, proximior aſſiſtit Jeſu & Mariæ, quàm S. Joieph? Quis
