paliter ad orationis ſubſidiume ioiſs, quæſi ibi promptins, quod
§. Ban2: petebant, conſecuturos. Scribit 8. Bonav. de perfect. Rel. lib. 2.
venturz. cap. 63. Oratsoni virtus homenem illuminat, nam & oratione
melius ſolvuntur dubia, gqudàm inquiſitiéone aliag, citinsque pan.
8. Lauren- duntir ſecreta precibus, quam ſtudio. Docet S. Laurentius Ju-
e aſti- ſtinianus de Orat. cap. 2. Ubi aſſiduis orationibus puilſatur ca-
s8. Augu- Lum, potentia ſemper calcaturn amorum. Inquit S. Auguſtinus
Rtinus. Serm. 28. de temp. Hoc eſt remedium ejus, qui vitiorum inci-
tamentis aſtuat at quot ie quolibet vitio tangitur, totie ad ora-

tionem fugiat, quia frequens oratio vitiorum impugnationem

8. Baſilius. exſtinguit“ docet S. Baſilius lib. 3. ſentent. Oratio ſit ſine ceſſa-
tione, oratio ſit frequens, oratio de ore tuo non cadat, inſiſte ona.
tioni, ſurge in nobte ad precem, pernocta in oratione, rurſum ora,
. Bernae- hortatur S. Bernardus cap. 49. Et S. Gregorius in Pfal. 129.
8. Grego- Eſto ſedulus in oratione, eſto in precibus importunus, eſtoraptor,
rius. eſto violentus, ut vim etiam inferas cæli. Qoronidem impo-
S. Hierony-nit S. Hieronymus ep. 12. ad Euſtochium: Nec cibi ſumantur,
niſi oratione præmiſſa, nec recedatur à menſa, niſi referantur
creatori grat'æ &. egredienter de heſpitio armet oratio, regre-
dientibus de platea oratio ocurrat antequam ſeſſio, nec prius cor-
puſoulam requieſcat, quàm animam baſcat. Divina gratia in=
Voatà audiantur Conceptus.

CONCEPTUS I.

17

[Cbnfßrmatio.] Iraélitæ Gabaenorum ſceleribus ad Juſtitiæ zelum in.

flammati, ulciſci D EI offenſam ſe præparant: Egreſſi ſunt itaque omnes fli
Nraël, & patres congregati gquaſi vir unus de Dan usque Berſabee, & terra Ga-
laad. Judic. cap. 20. Ita congregati priusquam Benjamitas aggrediuntur
& invadunt, una ſimul in Maſpha deſcendunt: Quaſi vir unus ad dominium
in Maſpha: Cur deſcendunt prius in Maſpha? Reſponder Tirinus commen-
tario in Judicum cap. 20. Locz orationis erat in Maipha: Ante pugnam
omnium primò ad orandum conveniunt, & ſic ab oratione incipientes pu⸗
gnam ingreſſi, opus hoc cum prece inceptum, triumphis reſplenduit no-
bilitatum. Deſuper S. Cajetanus: Qptimum principium, concludit ad ſuppli⸗

Cun⸗

.

—
uinhin.
Aenoptatun

n aͤpoc⸗
Michium,

(Fyon nomun
(Wentac;1

nenum, pr

e mnhit,

Uonaiter gua
Cls vunl o

lees

Audden
mn, Kbelicn

(ciunt,in on

Epenurcifn
runphoauca

(onibes bellei

Menſbos crd
le c.7. 4

ſnt a vii
nam czdantu
Unitiſin en
Uun conicerar
ichemlenan
It Aſercho

Aunote, & o⸗

mint. Moul
gone oetur n
iielätauu

linori no
one, non ere
Nftung, iine
Nndaleumn
l Adellom
uloüibnih
IDfainepunn
Uunſheres
Nurster

QZü—)Wl-ONCIO SECUND 4. 367

aſiutuhif candum Deo. Qui precando, orando, opus ſuum incipit, fructuosè finiet,
innnin agd exoptatum ſcopum pertinget.
sſoulti i, CONCEPTUS II.
untigg In Apocalypſi cap. I. ſe Chriſtus DEl Filius: Apba &ο Omega id eſt:
erket Rella Principium „& Finem intitulat Cur Principium & Fmem? quare ſe prin-
,Min ii cipium nominet intelligo, à DEO enim omnia habent originem, eſſe, &
eenxiſtentiam; ſed cur & finem ſe vocat? Ideò inquit Helias apud Na-
ii,ciiun, zianzenum, princip um, & etiam finem ſe vocat: ut qui cum Deo opus
8. auenm bpenéè incipit, precando, orando ante opus, divino ſufſfragio adjutus,
Nihus in non aliter quàm feliciter opus finiet, deſideratum intentum obtinebit;
GitAen opus quam optimè conducet, terminabitur, eventum videamus oculis.

gui itinmnt Nſue c. 6. CONCEPTUS III.

Ad urbem Jericho fortunatiſſimi ſunt Judæi, urbem milite obarma-
AoN tam, & bellicis machinis præmunitam, firmiter clauſam, optimè præviſam,
Otiſtin capiunt, in poteſtatem ſuam redigunt: Jaieno clauſa erat, atque munita, C&o.
mcut iS cœperunt civitatem. Joſue cap. 6. Hi ipfſi glorioſi, ac victorioſi milites, jam
tines tnumpho audaciores in Haienſes vicinorum ſtrage perterritos, nec muni-
gorisn tionibus bellicis obarmatos, manum cogunt, ſed infelicifſimo eventu à
S Haienſibus cæſi, in fugam pulſi, indecorè terga vertere coguntur: ita Jo-
ue cap. 7. Aſcenderant tria millia gagtoen, qui ſtatim terga vertentes, per-
Cornniet: cuſſi ſunt à viris urbis Hai. Quæ eſt cauſa, quod ad Hai pauciſſimis viris mu-
4 nitam cædantur, in fugam vertantur, qui contra tot bellatores milites, in

ilur, itigt
umn inpni

Ptunt, /

=
E

lech
1 Mecdhi
nſ, iſcfe munitiſſima civitate Jericho, victores exſtiterunt? in utrâque actione ini-
6

,netGti/ tium conſiderare lubeat: quali modo nempè judæi tam ad Hai, quàm ad Je-
rft richo expugnandam, inceperunt, & cauſa felicis, ac infelicis events pate-

peit: Ad Jericho dum veniſſent ludæi, omnium primò occupantur precibus,
. Diwotgt elamore, & vociferatione ad Deum: Clamabit omnis populus vociferatione
maximd. Apud Jericho auditur prius indulgentiæ ſonus, prius Arca reli-
giosè ducitur humeris Sacerdotum ſublata, prius populi clamor divinum
ſtinti ſibi aſciſcit auxilium: ergò ab expiatione, Deique placatione inceptum „fe-
ſ er lici victoriâ nobilitatum eſt bellum. Aſt a lnadunt null præmiſs ora-
64 oG tione, non circumfertur Arca, non vociſeratur Populus à DEO auxilium
1 petiturus, hinc infelices cadunt, turpiter terga vertunt, qui dum omnium

ſnuts i primò ad Deum apud jJericho preces fundunt, vickorioſi, glorioſi fuerunt:
vir Ecce ad oculum exemplum patet, precçes ſi actionibus præmittimus, pro
lalm auxilio, ſubmiſſo genu DEUM ſi ante invocamus, Opera ſi com DEO, cum
in RM Alpha incipimus, Omega, felicem finem & exitum fortimur. Initio ope-
tione ne rum ſi preces deſint, deerit & felix eventus, emanebit optatus ſcopus. Ex-
nph pertus eſt Rex Saul.

n, tel

CON-

2cS8s 1IN EESTO S. BA RTHOLOMI,
. CONCEPTUS IV.

David felix ac glorioſus exiſtit victor contra Goliath I. Reg. cap. .

Saul infeliciſſimè pugnat contra Philiſtæos, I. Reg. cap. 13. David puer
armis inexpertus, Saul vir grandævus, miles exercitatus erat, undè ergèò
Saul infeliciter ceditur, & in montibus Gelboe occumbit. David trium-
phat victorlis, ornatur coronis; infortunatiſſimi ſui congreſsus cauſam
indicat Saul I. Regum 13. Faciem Domini non placavi. S. Cajetanus legit:
Non precatus ſum. Preces, invocationem Divini Numinis non præmiſit
Saul, hinc tàm infortunatus cæditur, interiit, omnia perdidit. Econtra Da-
vid ante certamen, & omnium primò ſupplices ad Deum mittit, Deum pro
aux lio invocat, dein fundam vibrat, lapidem fronti illidit, gigantem ſternit.
Audiamus Scripturam: ZTu venis ad me cum gladio & baſta, & clypeo, ego au-
tem venioad te in nomine Domini exercituum, Dei agminum Iſraël. I. Regum 7.
S. Chryſoſtomus legit: Zu venis ad me fidens in gladio, ego in Deo; tuin ch-
peo, ego in prece. Non adeò magnæ erant Davidi à corpore vires, ſed fue-
runt maximæ à prece, ergò dum auxiliares precum manus aſſumit, lapide
dexterè jacto, gigantem dejicit; ubi novit David pro ſe ſtare preces, & ho-
ſtem carere orationis auxilio, pugnæ provocationem ad ſe rapuit, & felici-
ter devicit: Ego in prece. O quantæ ſunt vires orationis ad roborandam
fiduciam, ad depellandam miſeriam, ad reportandam victoriam! qui ora-
tionis ſubſidium abjicit, non eſt ſtabilis triumphus nulla oratione firmatus,
ut etiam calamitas non eſt ſtabilis, ſi adſit oratio afferens patrocinium, &
numen reddens placatum. Ergò qui deſiderat fortunatum actionis ſuz
exitum, à Jove, Deum orando, precando, ſumat principium.

CONCEPTIUS V.
Cain & Abel, fratres, offerunt DEO munera diverſiſſimo eventu:
Recpexit Deus ad Abel, & ad munera ejus, ad Cain autem, & ad munera illius uon
re exit. Geneſ. cap. 4. Cur finem optimum ſortitur Abel, Cain fruſtratur!?
Cauſalem deſumit S. Ambroſius ex cap. 4. Geneſ. ubi DEUS ad Cain iratum
inquit: Nonnè, ii henè egeris, recipics. 72. Interpretes legunt: & benè offers:
ergò ideò Cain fruſtratur fine ſuo, vacuus meritis recedit, ad Cain, ad
munera illius non reſpexit, quia non benè obtulit, ſacrificio aliquid defuit, &
quid illud? Reſpondet Ambroſius in cap. 4. Geneſ. Ante omnia debebat ofer-
re primitias orationis; oratio defuit, oratio non fuit præmiſſa, ideò malè ces-
ſit Cain, ſine merito abiit. Oravit autem omnium primò Abel, munera ſua
Altiſſimo ſupplici prece dicavit, inde felici potitur fine, & eventu; Reſpexis
ad Abel, & ad munera ejus. S
CONCEPTUS VI.. .
Elia igneo curru ad cœlum rapto, 4. Regum 2. diſeipulo ſuo Eliſæo
Pallium ſuum reliquit: Eliſæus tripudians, quia pallium Eliæ habet, exiſte.
. ma

—
tmi cun
egdd tiin

iulragu

Somco Me,

gorie,
Eabeltund
sn aaete
ultun para

Ce eſt

(tct,tet,

ide! Ad
ſetz Deun
Ao, dunde:
Perltett, )

Et;z.kief

0o, guoc gel

uultpermin
oherugkelce⸗

Mncecet

AUinin irh
uum lohleet
ſeimn Ner

Nel, nanumn;

ſum ſalhont,
eltun
En, old

inhnunng,

bontone⸗

kiminht,
ſ glin Crlie

(oren heeinne

Im udithde

Nhonnunt b
raet

ſeir hiezo⸗
e

El,

—

ath I. Negen
8 erat,
dbit. Dudnn
COngrekikct
8. Czetnu
hinis nonpr
didit. Boont
n mittit, Der
Citgenent.
Gohpeg
1 Hiil 1Ne
egbin ni
otpore zizl
Manus Wumn
lellane Netehl
Adſetihin
tionis 1d b
Norun
Olla oraorete
etens getenin
ttonatun Mon
incpiun,

Cenime
,Gnkmum
Abel,Cn
IDECSICN
leunt:
ecedit, AC
ciozlqt
HNeonnit
eniflu, dn

N

CONCIO SECUNDA. 369

mat unà cum hoc pallio Eliæ, ſibi cœlum & terram obedire debere; veniens
ergò ad ripam Jordanis pallio Eliæ percutit fluminis undas, imperans, ut
ſibi viam, & tranſitum, ut olim Iſraeêlitis, in partes ſeſe dividendo, pararent,
aſt ſurdæ aquæ Jordanis, non obediunt, ſuſurro murmure fluere continuant,
£ Pallio Eliæ, quod ceciderat ei, percuſſit auas, & non ſunt diviſæ. Secundâ

ergò vice, & iteratò, pallio Eliæ Eliſæus percutit, & tangit aquas Jordanis,

& obedit unda, gradum ſiſtit, per medium ſe dividit, à dexteris, & à ſini-
ſtris in parietem erigitur, iter, & viam Eliſæo pandit, ſecurum paſſum, ac
tranſitum parat; Percuſſt aquas, & diviſæ ſunt huc atque illuc, && tranſiit Eli-
ſeus. Quæ eſt cauſa, quod primàâ vice ad tactum Jordanis ſe aquæ non di-
vidant, iter, & viam non pandant, obediant autem ſecundà vice percuſſæ,
ac tactæ? Advertit Abulenſis; prima vice Eliſæus tangens aquas, nullas
preces ad Deum fudiſſe, auxilium divinum non imploraſſe, hinc infructuo-
ſa actio, ſurdæ aquæ, confuſus Propheta. Secunda vice, antequam aquas
percuteret, preces præmiſit, Deum invocavit; clamans in cœlum opem
Hagitat; Ilbi eſt Deus Eliæ etiam nunc? Sic precibus præmiſſis, Dei auxilio invo-
cato, quod deſiderat, obtinet, eventu deſiderato fruitur, obediunt undæ,
tranſit per miraculum; oratio ergò præmiſſa operibus, & actionibus, eas
proſperas, felices, fortunatas facit. Patet in Eſther, & Judith.

CONCEPTUS VII.

Actu decretum Regis, ut pereant Judæi, valvis affixum, obviè patuit:
Statim in Suſan pependit edictum: Eſther c. 3. Mardochæus hortatur Regi-
nam, ſupplicet Regi, ne pereat gens tota: difficilis hæc actio: lex erat Per-
ſis, ſi etiam Regina ſine licentiâ prius obtentàâ, auſa fuerit ad Regem in-
gredi, moriatur; ſi nunc Regina Eſther ad Regem ingredi differt, termi-
nus fatalis, dies præſcriptus ſeralis ſententiæ, elabetur. Ergò vitam pro-
priam poſtponit, ſaluti omnium conſulit Eſther, ſine licentià ad Regem
ingreditur; & quid accidit? Ex horà mentem Regis immutat, ſibi affe-
um, populo Judaico gratiam impetrat: O felix actio! unde operi huic
taàm fortunatus, & exoptatus eventus? notare libet: Eſther ſupplices
ſuas ab oratione ad Deum incepit: Confugit ad Dominam, pavens periculum,
Jod imminebat. cap. I4. Adeſt S8. Auguſtinus ep. 199. Orantem ſtatim exau-
ivit, quia cordis intpettor eam verè dicere ſcivit. Oratio præmiſſa operibus,
actionem faciunt felicem, finem procurant gaudioſum, eventum proſpe-
rum. Judith debilis fœmina detruncat Holophernem, unde fœminæ tan-
tæ vires, actio tàm proſpera? Preces præmiſit: preces acuerunt gladium,
roborarunt brachium, firmarunt animum: Stetit Judith ante lectum, oraus
cum lachrgmis, & labiorum motu, in ſilentio dicens: Confirma me Deus Iſraèl, &
reſpice in hde hord ad opera manuum mearum, ut ſicut promiſiſti, Jeruſalem civi-
Feſtivale. Aa a tatem

3700 IN FESTO S. BARTHOLOMEI,.,

tatem tuam erigas, & boc, quod credens per te fieri poſſe cogitavi, pevſciam, audi-
ſtis linguam, attendite dexteram: Cum evagindſſet illum (gladium inanam)
apprehendit comam capitis ejus, GS ait Confirma me Donine Deus in hac hora,
ES percuſſit bis in cervicem eus, & abſcidit caput us. Bis oravit, & bis percus-
ſit, ad opera manuum, ut Deus oculos convertat, orat, & dum exorat, feli-

cem exitum impetrat; dum labia orationis muniuntur auxilio, reportatrr

victoria, triumphat fœmina.
LEpilogus.] Ergò, ut & noſtræ a Riones proſperæ ſint, ac felices;
preces ad Deum præmittamus; precando cum S. Matre Eccleſià: Actio-

ners noſtras quæſamus Domine, aſpirando præveni, & adju vando proſequere,

ut cunéta noſtra oratio E& operatio, à te ſemper incipiat, E& per le ota,
fniatur. Amen.

IN FESTO S. BARTHO
10ME
CONCIO TERTIA.

rea. Erat pernoctans in oratione. Lucæ cap. Io.

rhemæ. Perſeverandum eſt in oratione, ut impetremus

rdi V „ .„ „ . 111
xardiam. N IIex ſteratis vicibus percuſſus, tandem in favillas

erumpit; Academicus Lemma adſcribit: Itonon
uno- Ictus ad ſilicem repetendus eſt; ad primum,

bit tandem
Salvator noſter, in ſaeris literis petra dicitur: Petra autem
erat Chriſtus. I. ad Cor. c. 10. Hanc petram percutit, qui ſup.
plex ad Chriſtum orat, iteratis votis, qui petram hanc divi-

nam pulſaverit, perſeveranter oraverit, dabit indubié cumu-
Texius latas pietatis, & clementiæ favillas. Teſtis Scriptura: EDiD

Jacr æ
Seripturs.

ille perſe veraverit pulſans, dico vobis, etſi non dabit illi ſurgens
eo, qudal amicus ſit, propter improbitatem tamen ejns ſurget,.
dalit illi, quotquot habet neceſſarios; & ego dico volis: Perite,
& dabitur vobi; quærite, & invenietu; pulſate, & cterzgs
. vobis;

ſecundum, tertium ictum ſi favillam negavit, da-
ad ictum decimum, vel vigeſimum. Chrifſtus

—
M, omnn
Miniic
lnir/
llct
ſitz ſuu

mu, Aui

nſbe ve

irinne

Gt. Memm

. lic

lſeN
o mlhi

uine t

7

rig. Vi

niiui ideh

hi himt,⸗
iihntunn

lus oi⸗

R Uiniſſtetimn

fulm ſi

WMituit,
Ullutitn lu
entſnn.
tgnitubren

Afci 8 6

iun inpntn

te cn 4

nil ihe

CAnon In
nua nl
Oineim,
liſir behe
Ntin ati
Ueliut ſitend
1, Aicie
MManndhte

— —
biherfcin

ladhum Nnn

Deuibrke
Awit Kdelen
Idumennn
Au lio, ezet

rr ſat iet e

tre Lecleihe

iuuunil ler

int, fernt⸗

—

THO.

4.

cE n

urimpene

1s, tunden i
nme lſrir
endlsetzi⸗
Serihenmnten

Vgehmun,

Giekur:
mmum elliiſ⸗
bihenmben
,debtiniti,
leſis einn
m AN1
1ummn e,

Ion N
6
ſwc, .

. CONCIO TERTIA. ryr

vobis; omnis enim, qus petit, accipit, & què quærit, i venit, &
pulſanté aperietur. Lucxæ II. Unde ulterius S. Lucas cap. 18.
Oportet ſemper orare, & non deficere. Audiamus Patres: Ille, Patren,
Jus nolebat dare, quod petebatur, fecit, quia zlle in petendo non
deficits quantò magis dabit Dens bonus qui nos hortatur, ut pe-
tamus, cus diſplicet, ſe non petimus. S. Auguſtinus Serm. F. §. Angufi-
cap. 5§. de verbis Domini. Et iterum ſuper Pſalmum 65. Ne nus,
deficias in oratione, Deus quod conceſſurus eſt, etſi diſgert, non aus-
fert. Nemo noſerum parvi pendat orationem ſuam; Dico enim

vobti, quod ipſe, ad quem oramus, non parvi bendat eam, boſtquanm

egreſſa eſt ab ore noſtro, ipſe ſeribit am in libro ſao, & unum e
duobus inaubitanter ſperare poſſumus, quoniam aut dabit, quoodd
petimus, aut quod novit melinz. Ita S. Bernardus Serm. 5. in . Be⸗ nar-
Quadrag. VOualt Deus rogari, vult cogi, vialt quadam importunita- e⸗
te vinci, ideò tibi dicitur, regnum cwlorum vim patitur, & vio-
lenti rapiunt illad sD eſto igitur ſedulus in oratione, eſto in preci-
bus importunus, cave, ne ab oratione deficias, ſi diſſemialat, quem
rogas 3 eſto raptor, ut regnum cæœlorum accipias, eſto violentuns, ut
vim ipſis etiam inferas cælis. Bona violentia, quäâ Deus non of-

fenditur . ſed blacatur proximus non læditur, ſed juvatur; pec-

catum minuitur, non multiplicatur, bona, inquasm, Violentia, qud
non quæritur lucrum citò periturum, ſéd Regnum acquiritur ſine
Vine manſurum. Docet S. Gregorius hom. 1. in Eyvang. Szcut S. Grege-
certamini bravium non aſſequitur, qis anteqzam metam attin- Hus,
gat, deficit, ſie orationis fruétu privatar, quiguis in illa non ew-
èterit importunns. Docet S. Laurentius Juſtinianus lignos. Lauren-
vitæ cap. 4. Chriſtus vult oratores ſuos omnimods importunot, iue l ul⸗
humilis quàppè importunitas fiexit ſapè animos duros. Scribit
Caſſiodorus lib. 5. cap. 24. Sæpè durè diſfert, ut petere doceas, Caſſiodorus
diſſimulas audire petentem, ut facias perſeverantem. Inquit
S. Anſelmus lib. meditationum. Qus violentior Chriſto fuerit, S. Anſelmus
religioſiar habebitur à Chriſtos Docet S. Ambroſius Serm. 15.. 4n bro-
Pertinax oratio pertingit ad ſinem, etſi tibi in initiis ſicca, & laes
velut ſaxea videatur, olenn- gratdarum de hoc duriſſemo
ſaxo elicier, modò perſé veras ongior mora non diſſol-
vat, modò tua vota dilatione Gillibertus ſerm. 8. Gillibertus

372 IN FESTO S. BARTHOLOMAXI,
in Cantica. Imploratâ S. Spiritũ¹s gratiàâ deſuper Conceptus

dabo.
CONCEPTUS I.

[Confirmatio. ] Civitas obſeſſa tandem ad deditionem cogitur, ut por-
tas aperiat, petitioni annuat, quando? dum conſtanter, perſeveranter,
multoò tempore, ignitis globis, ac tormentorum ictus fuit impetita. Ci-
vitas elegantiſſima, ac ditiſſima cœlum eſt, adaperiet tandem nobis januas
ſuas, dabit dona & gratias, voluntati noſtræ conſentiet, annuet votis, poſt-

quam perſeveranter ignitis precationum globis, & orationum impulſibus,

conſtanter, perſeveranter impetiverimus: Videamus practicè in muliere
Cananea: filiam habuit à Dæmonio obſeſſam, currens ergò poſt IESUM
rogat: Clamavit dicens ei: Miſerere mei Domine, Fili David, filia mea malè à
Demonio vexatur. Matth. I5. Chriſtus non dignatur eam verbo: Qui non
reſpondit ei verbum, imò duriſſimè rejecit: Non eſt bonum ſumere panem flio-
rum, & mittere canibus. O miſera mulier? ergò penitus excluſa es, ergò
cœlum tibi claufum eſt, ergò deſolata nil impetras, non exaudieris? exau-
dita eſt tandem, impetravit, humiliter petitum, largiſſimè gratiis divinis do-
natur, cœlum quam largiſſimè fupplicanti aperitur: Reſpondens JüösllS dit
illi: Mulier, magna eſt fides tua, fat tibi ſiut vis. Vim intulit cœlo, januas
reſeravit, Chriitum DEI Filium ſibi habet addictiſſmum; quando? Dum
conſtanter, perſeveranter precibus inſtitit; ad primam repulſam, licet Chri-
ſtus nec verbo eam dignaretur, animum tamen non deſpondit; non tacet,
non recedit, ſed iteratò inclamat; ita ut moleſta eſſet Apoſtolis: Dimitte

eam, quia clamat poſt nos; graviter & ſeverè repræhenſa, atque ut canis re-

jecta, tamen nondum deſpondet animum, perſeverat ſupplex invocan-
do: Etiam Domine, nam && catelli edunt de mieis, quæ cadunt de menſa do-
minorum ſuorum. Hac conſtanti precatione devictus Chriſtus, ad nu-
tum fit mulieri: Fiat tibi ſicut vis. Oratio perſeverans, ac conſtans
tandem impetrat, ac obtinet intentum. Si permanſeris poſtulando, etiamfi
non centinuò accipias, accipies tandem. Scribit 8S. Chryſoſtomus hom. 24

in Matth.
CONCEPTUS II.

Primo Regum cap. 7. filii Iſraél ingentem victoriam miraculosè de

cœlo obtinuerunt contra Philiſtæos: Intoxuit autem Dominus fragore magno

in die illa ſuper Philiſtim, & exterruit eos, E& cæſi ſunt à filis Nraxl. Tanta vi-
Gtoria, tam miraculoſum adjutorium, quo medio Judæi impeträrunt? Im-
peträrunt perſeverante prece Samuelis: Procedentes in prælium clamant
ad Samuelem: Ne ceſſes pro nobis clamare, ad Dominum Deum noſtrum ESc. G
elamavit Samuel ad Dominum pro Iſraël. Non ceſſavit Samuel orare, & non-

inter-

memmiti

Mrat!

(iſs, ſtelit

Cl vigebant
Todo lactumn
fel, mn
1: tenpor

AN N

Moslenun
rinleshebt

Pnlllnef
rlenationen

tenl, Cconl
ebx, A lofk
Dunumn 1d D
U, in exenn
n ſuumn, e
nig ture
Futlte, en

8 hoc Aaton
d,Gſn
e Mie An

Nnns derab⸗
Ampkomn

Konntes ern
mpkabunn.

lon
iblolon 17

hre Beit

ad Dnls
hattecin
nſtet 1
funn fäin,
t, tos

7
— —
luper CnN

emn cogtnrg.

ter, Petleſen
kuit imein l
ndemn nobeſn
annnet nſs
tionum inpe

Pradicaee.

egd olt l
vid,finmn
eimn vetho:
t ſone,ehn,
tus excllctes,
On eildſeidlt
mmsgratisci
Npotcen
intolitcao
wuun; Conin

nrepolan, l

ndeldondtrm:

elet Aolole..
la, Adlelte

Vert ſheb
e auint ,
ctos Ctilu,d
eſennd, ii
nſens lnn
Chpolrmn 1

7

umphabimus.

CONCIO TERTIAA 373

intermittir Deus victoriam præparare. Optimè S. Auguſtinus ſuper Pſal. 65.
Ne deſicias in oratione, Deus quod conceſſurus eſt, etſi differt, non aufert.

CONCEPTUS IIIL.

Narrat liber Exodi cap. 17. Judæos ingreſſos eſſe bellum éum Amale-
citis, ſtetit anceps victoria longo tempore, jam vincebant filii Iſraël, &
cæſi videbantur Amalecitæ, brevi intervallo ſubjacuerunt Iſraëlitæ: quo-
modo factum, quod Judæi non continuarunt victoriam, ſed mutabili e-
ventu, jam victores, jam victi apparuerint? Cauſalem indicat ſacer tex-
tus: tempore prælii initi cum Amalecitis, Moyſes montem conſcendit
orando pro populo fuo, manu extendit, & quàm diu manus extentas
Moyſes tenuit, vicit Iſraẽl, dum parum remiſit brachium, victus videba-
tur miles hebræus! Cumque levaret Moyſes manum, vincebat Iſraël; lin au-
tem paululum remifiſſet, ſuperabat Amaleb. Intrat hic Abulenſis quæſt. 2
per levationem, & extenſionem manuum Moyſis, orationem Perleveran.
tem, & conſtantem, per remiſſionem verò manuum, ceſſationem à pre-
cibus, & ſuſfragiis, intelligens: quamdiu Moyſes in prece perſeveravit,

manum ad DEUM conſtanter extendit, vicit Iſraél, dum ceſſat, vinci-

tur; in exemplum: Oratio perſeverans tandem impetrat, ac obtinet vo-
tum ſuum, etſi juſtus DEUS differt, non aufert: Audlatur Abulenſis:
Moyſes tunc videbatur inſtanter orare, & cum deprimebat manus, vincebantur
Hraelitæ, eò quòd tunc videbatur ceſſare ab interceſſione pro eis. Adverten-
tes hoc Aaron & Hur ſocii Moyſis: Suſtentabant manus ejus ex utraque par-
te, & factum eſt, ut manus ejus non laſſarentur usqué ad occaſum ſolis, fugavit-
que Joſue Amalec, & populum ejus in ore gladii. Ut perſeveranter Moyſes

manus elevabat, indeſinenter orat, optatam ex integro victoriam obtinet,

& triumphum. Ecce exemplum; non differamus preces, ſed perſeveran-
ter orantes permaneamus, & certum obtinebimus ſolatium, exauditi tri-

CONCEPTUS IV.
Arbſolon occiſo fratre Ammon, proſeribitur à Parente Davide,
qui Abſolon fugit ad Tholomai filium Ammiur, Regem Ceſur. 2. Regum 15.
Ibique abjectus in exihio ſcelus ſuum lugebat, omnem lapidem movit
Joab Davidis belli Dyx, ut apud Regem Abſoloni gratiam impetraret
Rex patricidium däimitteret, exulem revoearet, in conſpectum iterum
admitteret; tandem omninò Joab, quod rogaverat, impetrat; Ecce
placatus feci verbum tuum, vade, & revoca puerum Abſolon. 1. Regum r14.
Scife opus eſt, quando Joab exauditus eſt, & gratiam Abſoloni obti-
nuit, fors primis octo diebus, fors primo menſe aut ſaltem primo
quadrante anni? longius inſtitit Joab, toto nempè triennio: Tuit ib's
Aa a 3 tribus

S .

374 IN FESTO S. BARTHOLOMI,

trihus annis, I. Regum 13. Per tres annos integros Joab importune,
moleſt Regem pro exule ſupplicabat: Oravit occultè pro illo, ut rediret
in terram Iſrael, inquit Abulenſis quæſt. I5. Tandem exauditus impe-
travit reo veniam: Ecce plucatus feci verbum tuum, vade & revoca puerum
Ahbſolon. Oratio perſeverans certò impetrat, honeſta pertinacia, dum
generat ad ſpeciem faſtidium, extorquet votum. Oratio in modum
imperantis ſupplicat, & in modum ſupplicis vim affectat; energia ora-
tionis, perſeverantia eſt. Grata vi in DEUM quodammodo prævalet
oratio, ſi indefeſſa perſeverantià obarmetur, & fiduciâ religiosà mu-

niatur.
CONCEPTUS V.
Marci cap. §. Jairus filiæ ferè animam agentis acri dolore percus-
ſus, ad Chriſtum Dominum involat, ad genua ſupplex procidit, &
obſecrat: Filia mea in extremis eſt, veni, inpone manum tuam ſuper eam,
ut ſalva-ſit, & vivat. Orantem Chriſtus ſequitur, imò, ut melius di-
gerim, comitatur: Et abüt cum illo. Non minus in extremis, & ad
mortem decubuit Lazarus, per expreflum ſorores Lazari Chriſto Serva-
tori, utique pro eo deprecantes, periculum denunciant: HNomine, ecct
quem amas, infirmatur. Joann. II. JESUS, quamvis faveret huic nobili
familiæ, tamen ocius non venit, ut ſorores precabantur, Jed manſitt in
eodem loco duobus diebus: quis cauſam dicet, cur eos, quos diligebat,
ſtatim non exaudivit, ad infirmum ſanandum ocius non venit? venit
autem incunctanter ad Jairum ejus filium ſanando, ac vitæ reſtituen-
do? Lego quidem ſorores Lazari miſiſſe nuncium, infirmitatem fra-
tris ſupplicando intimãâſſe, aſt iteratò preces repetiſſe, in oratione
erſeverâſſe, non lego, omittunt precęs ad Servatorem, ut veniat, &
medicus tardat. De Jairo autem inquit Marcus: Procidit ad pedes ejus,
E&& deprecabatur eum multum, dicens: quoniam filia mea in extremis eſt. No-
tare libeat: deprecabatur eum multum: preces iteratò repetiit, in oratione,
& ſupplici ſua poſtulatione confſtans perſeveravit, & ad votum habuit
medicum; hnoc faéto nobis datur intelligi, quàm ſit magna perſeveran-

cum inſtantia.
CONCEPTUS VI. M
Lucæ cap. 18. teſte, cœcus quidam juxta viam ſedens, ad Chri-.
ſtum preces fudit, ut viſum reciperet: Clamavit dicens: Jäoll, Fili Da-
vid, miſerere mei: benigniſſimus Dominus omnind precibus annuit, U-
ſum dedit, & tenebrarum caliginem depulit: 0 m vidit: Tranſi
nunc mente ad alium cœcum, Joan. cap 9. banc Chriſtus ad aquas ha-

tatorias Syloë demandat, in quibus ſe lavet: Eæde, lava in natatoria Moe.
Hunc

tis orationis valentia, & quàm non fraudetur votis, aſſidua, ac multa pre-

Emnes netn
oun Alun
netnbel

(caocl in
e. ln l

tcet: Auc

Faum alket

PNlN

i,Yi Ne

t: Hmi
let ſeyreihe
Nund onto, ⸗
Inptencdm.
Unineſonar
Cunin Kore,
Hodiuslid s

lrer inprun

ls Deus,

tlimne 5 0

altorue

lhiga

Perman

l,

inhoten,
eo inn
n exdudtun
ge Gſenuf
la Rettſactit
Otalio in it
ffechat anent
ecdanmmod
iducit nlgee

s deni Coet
luppler got
apum tunn e.

ind, Nt In

8 in ertenns,

Lnati Chi
Unciant: e.

is ſwwere w
brnnnt, Ar

r e0, S
Ccins nOn

do, a ſit 14
um, fmnine
leheiiflenn .
yatolenn, R
: Nilt 4
nen in eifenn,
d eſelſtrinn
t, & A ul⸗

CONCIO TERTIA. 37
Hunc à nativitate cœcum confeſtim non fecit videntem „Uti fecit videntem
cœcum illum ad viam: Ppromptiorem ſe Chriſtus erga hunc, quam erga
illum exhibet, quæ cauſa ſubeſt, quòd Jeſus adeò promptus ſit in vota mi-

ſeri cœci in via? cauſa fuit perleverans oratio, precatio continuata: ubi al-

ter, ſi fors ſigno miſericordiam à Bervatore popoſcit, de reliquo mutus
conſidet: Audiamus S. Lucam: Cœcus quidam ſedebat ſecus viam mendicans,

& cum audiret turbam prætereuntem, interrogabat quid hoc eſſet? dicunt qautem ei,

quod JlkscS Wazarenus tranſiet, & clamavit dicens: Jköll, Fili David, miſerere
mei, & qui præteribant, increpabant eum, ut taceret, igſe verò multò magis clama-

„

bat: Hli David miſerere mei; ſtans autem Jkſiz juſſit illam adduci ad ſe, Coc. Et

dixit Jbſus ei: re pice, fdes tua te ſalvum fecit, & confeſtim vidit. Ecce conti-

nuata oratio, perſeverans precatio Jeſum ſtitit ad gratiam, ad miſericordiam

impertiendam. Ubi oratio ſollicitavit aſpectum, fuit caligo, ubi ora taci-

turnitate ſignata, & lumina diutius clauduntur; perſeverans oratio fert fru-
tum in flore, qui certò certius matureſcet in tempofe. Optimè ſeribit
Enodius lib. 5. ep. 14. Percipio pe futura, te deprecor. Ex Evangelio liquet:
Propter improbitatem ejus ſurget, & dabit illi, quotquot habet neceſſarios. Luc. II.
Amicus Deus, importuna prece, veluti laſſatus, quod exoratur, dilargitur.
Suaviſſimè S. Chryſologus Serm. 39. Wegare noluit, qui ſibi etiam neganti,
qualiter extorquetur, Oſtendit. Nempè prece perſeverante.
[Epilogu.] Hortor ergò cum S. Chryſoſtomo hom. 24. in Matth
Permane in quærendo, atque pulſando, & absque ambiguitate
percibies. Amen.

376 IN FESTTO NATIVITATIS B. V. M ARIX, —
DW Gs c S e A ſird
P P e e e he ee ,90
IN FESTO NATIVITATIs
B.Y V. MARIX, ues
. V ,foli ſ
Textus. Eemm /9 in
Qua eſt iſta, qua progreditur quaſi aurora. Can. mjmgs
t1C. 6. e iex
rem. Quàm ſalutaris ſit mundo Nativitas B. V. de- ⸗
monſtratur. bhrn,
Exordiun, 0 e Uroram emblematis loco inſtar Virginis bithein
formofiſſimæ depingo, quæ odoriferos fl0o- nuahmini
res, ſalutiferas herbas, candidas roris unio. aßtifi
nes, a&rem recreantem medullas, lucem gilen aun,
S exhilarantem præcordia, aliasque deli. ſnwertu
eEEg cias, liberaliſſimà manu in mundum ſpar- b ui ſu
git, epigraphen ſubſcribo: Agfert quæque proſpera mund. Hrmn gus
Quæ pulchrior, formoſior unquam Virgo nata eſt mundo, Elrrun g
præ MARIA, quam cœleſtes genii natam in hunc mundum, G0 Mri
auroram intitulant, auroræ comparant: Quæ eſt iſta, que nltenddie⸗
progreditur quaſi aurora“ utique ad captum noſtrum: ſiouti ln en
aurora adfert quæque proſpera mundo, ſic Maria in mundum ſihemmi,
nata, ut grata aurora, omnia proſpera, ſalutifera, conduci. MWmli a
bilia, delectibilia orbi attulit. Aurora noctem & tenebras numiſinin/
fugat, lucem, ac diem invehit; ſic Maria nativitate ſuâà, no- Demeſcenst
Gtem, & tenebras disgratiæ abſtulit, lucem, & diem divinz lir Nuni
38. Patres. gratiæ introduxit. Audiatur S. Petrus Damianus Serm in uinſimin
Damianus. Aſſumpt. V. Haæc eſt aurora, quam ſequitur, imo ae dud nar iſngiſi
. ſcitur nddi
keliine,

Raurmi
twin

loco inlr
0, onffn
6,Cindidurm
tenn meluli
Otcla, Auce
Nanu in nntn
egue ßei 4
Uirgo un n

uminhunemᷣ.

t: 6
tum Noltrun V
ſc Matahn

Serm. 34. in principio: Quia & præcedentis tempori, quod

nodbtem & ſolem, inter hominem & Deum, inter hominem inju-

CONCIO PRIMA. 3e

ſeitur Sol Juſtätiæ nam ſicut aurora terminum nobti, diei prin-
cipium adeſſe teſtatur, ſic & irgo noctem expielit ſempiter-
nam, & de die diem, de terrà ſuæ virginitati exortum, terri
infudit. Et iterum: Natà irgine ſurrexit aurora; quia
Maria, veri prævia luminis nati vitate ſad mane clariſzmnm
zilluminavit. Quando nota e V'irgo beata, perorat Ruper- Ruperun.

tus Abbas in cap. 6. Cantic. Tunc vera nobis aurora ſurrexit,

quia ſicut aurora eſt finy præteritæ noéti, & initium diei ſe-
quenti. ſie nativitas tua ſinis dolorum, & conſolatséonis fuit ini-
tium. B. V. Maria aurora fuit, inquit Hugo de S. Victore Pcnn
quafi nox erat, ſinis exſtitit, & vera lucis gratiæ, ſolisque Zuſti-
tiæ, qué ex pſa progenitus eſt, præventrix, & antelucanum ſidus
fuit. Sicut aurora valaò rutilans in mundo progreſſa er, 6 Ma-⸗
ria, ſcribit S. Bernardus in deprec. ad B. V. quando vers ſolis 8. Bernar-
lendorem tautæ ſanctitatis jubare pracurriſti, at verèò diem ſa- us
nutis diwerim, diem probationis, diem, quem fecit Dominm, quem
tuæ charitati önitiari dignum fuit. Felix aurora, felicis diei

exſtitiſtè nuncia, talis dies, talem auroram dici decuit, & reötè

quidem auroræ impleſti oficium, ipſé enim Ssol Nuſtitiæ de te pro-
ceſſurus, ortem ſuum quädam matutind rradiatione præaveniens,
in te lucis ſuæ radios coptosé transfudit, quibus poteſtater tene-
brarum, quas Eva prodaxerat, in Jugam convertiſtè, atque ita
deſideratum cunétis gentibus ſolem mundo invexiſti. Aurora
eſt B. V. Maria, ſcribit S. Bonavent. in ſpec. lect. 11. quæ inter S. Bona-
ventura.
ſtum, & Deum juſtum ,„ſt optima mediatrix, optima iræ Dei re-
frigeratriæx. Haæc aurora Maria nata diuturnum illud bellum,
uod nobis cum creatore erat, ſublatum eſt, per hanc nobis cum eos
reconciliatio ſancita, paxque, & gratia donata eſt. Inquit S.
Damaſcenus Orat. 2 de dormit. V. Concludit S Mater Eccle- . Damaſce-
ſia: Nativitas tua Dei genitrix Eirgo, gaudium annunciavit Bccl-ſia.
univerſo mundo, ex te enim ortus eſt Sol Naſeitic Chriſtus Deus
noſter, qu ſolvenz malediétionem, dedit henedibtionem. Implo-
ratà S. Spirit⁴s gratià Conceptus audiamus.

Feſtivale. Bb b CON-

378 IN FFESTO NATIVTTATIS B. V. MARIX,
CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Auroram videmus quaſi fœcundam matrem ſolem
& lucem, ut infantem in ſinu blandè deferre, ut amoroſam genitricem
brachis conſtringere, & inſeparabiliter cum ſole & luce permanere:
Maria aurora eſt; Natd Marid Virgine ſurrexit aurora veri praævia luminis,
inquit Damianus. Sol & lux eſt DEUS: Sol Juſtitiæ Cbriſtus Deus noſter;
Ego ſum lux mundi. Joan. 8. De Maria inquit §. Bonaventura in ſpec.
ecum Dominus, ſicut Sol in aurora: Auroram Mariam, cum ſole & luce,
Dei inquam Filio, conjunctam videmus, Maria fœcunda mater, ſolem
& lucem, ESULUM, in ſinum ſuum reclinat „vel uberibus fovet, vel
brachiis ſtringit, & tenet; recenter natum ESUM invemiunt paſtores
in ſinu Macriæ vagientem, Reges , in ſinu Mariæ ſedentem, in Ægyptum
fugientem IESUM, Maria in ſinu deportat, in templum Maria JE M.,
in iinu & brachiis defert, mortuum JESUNM, in finum ſuum Maria includit;
rvectè ergò aurora, quaſi aurea, à Sole DEO aurea, à luce, à lumine divi-
narum gratiarum. Semper cum ſole aurora, ſemper cum luce, ac lumine.
Qus nunc cauſam dicet, Solem Juſtitiæ DEUM, lumen gratiarum JESUM,
cur Maria ſemper ſecum retineat, vel in ſinum reclinet, vel uberibus fo-
veat, vel brachiis ſtringat, ac teneat? Dicit S. Bonaventura in ſpec. Te-
