Tpbema: Paſſionem Domini recolete maximi eſt meriti. C. 3.

6. Textus: Quid turbati eſtis, & cogitationes aſcendunt.

Thema? Correctio proximi eit valde meritoria. F. Aſcenſ.

C. I. .
TzZ 2 3 7. Tex-

7. Textus: Obtulerunt ei piſcem aſſum. c.

Tbema: Dare, qui ſuperflua habet, fenetur. F. §. Nicolai. C. 1.

2. & 3.
8. Textus: Sumens reliquiaz, dedit illis.
Thema: Liberalitas multiplicat. F. S. Leopoldi. C. 2.

Item: Miſericordiæ opera movent Deum ad gratias. F. 8.

Matth. C. 3.
9. Textus: Oportuit Chriſtum pati.
Thema: Crux & tribulatio eſt proficua. F. S. Andreæ. C. 3.
IO. Textus: Prædicuri pœnitentiam in remiſſonem peccatorum.

Thema: Poœnitentia DEUM reconciliat. Converſio S. Pauli.

C. I.

68 69 6393 6965 62 63 68 69 69 529 6928 6388 6323 6363 635

Feſtum SS. Philippi & Jacobi.
J. Textus: Non triſtetur cor veſtrum. Joan. 22.
Thema: Triſtitia nocet. C. I.

2. Textus: In me credite.

Zhema: Fiducia in Deum confervat. C. 2Z.
3. Textus: In Domo Patris mei manſiones multæ.

Thema: Spes prœmii ſolatur in ærumnis. F. S. Philippi. C. 3.

4. Textus: Vado parare vobis locum. =
Thema: Poſt labores dat Deus requiem. F. Aſcenſ. C. 3.
Item: Tandem virtus prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
5F. Textus: Vado.
Thema: In mundo eſt continua rerum viciſſitudo. F. Joan.,
Evang. C. 3.
5. Textus: Ego ſum via, veritas, & vita. N
Thema: Amor Dei erga hominem eſt immenſus. Fer. 2. Pentec.
7. Textus: Qui videt me, videt & Patrem meum.
Thema: Videri à Deo, ſalvari eſt. F. S. Matthæi. C. I.
8. Textus: Facit opera.
Zhema: Labor honeſtus ditat. F. S. Andrex. C. I.
9. Textus: Quidquid petieritis patrem in nomine meo hoc faciam.
Thema: Oratio operibus permittenda, ea proſpera facit. F. §S.
Bartholomæi. C. 2.
Item: Oratio perſeverans impetrat. F. S. Barth. C. 3⸗

Aſcen-

4 MI

(Ns: A

cu: (l pre

Dyang.
lonns: Ero

cl: Cotkett

honu: pre

ſtnu: Parente
0¾½

ſans: Pyelie

ſenn: Verbun
lenns: Quicn
ind: Fiducia
legtus: Qin

ſemn: Ds

Verl.. .
lextus: I.
enu: Vocane
eytus: Ejenat:
Ihng: Pkcrfhin
lexnus. Hlevet
leng: Poſtla
1Iextus: Den

ong. Virtus
ferh
lſorms Gehe

nn: Aper
5
1 Lenme Gede
ken: Deosn
Neno Ke

Iimn Ibtlis

6

lgrrin l

ÿ

Cttrmn.
Merie dl

ON.

giini

110;5
enl0

do.

Per, a

C.l.

P..

etatrit

105

ℳ

APPLICANDARUM CONCIONUM.

Aſcenſio Domini.

1. Textus: Apparuit illis JESlIS. Marci 16. W
Thema: (Qui proficiunt virtutibus, magis favet Deus. F. S. Joan

Evang. C. 3.
2. Textus: Exprobravit incredulitatem eorum.
Tbema: Corretio fraterna meritoria eſt. C. I.
3. Textus: Exprobravit. Wðð
Thema . Parentes, qui non exprobrant filiis, damnant. F. S. jacobi-
4. Textus: Prædicate.
Thema: Verbum Dei, cibus eſt animæ. F. 3. Pentec. C. 3.
5. Textus: Qui crediderit, c. Salvus erit.
Thema: Fiducia in Deum ſalvat. F. S. Philippi. C. 2.

6. Textus: Qzi verò non erediderit, condemnabitur.

Thema: DEUS diſſimulans, tandem graviſſimè punit. F. Con-
Verl. S. Pauli. C. 2.
„. Textus: Ite.
bema: Vocantem ſequi Deuni ſalvat. F. S. Andreæ. C. Z.
8. Textus: Elevatus eſt. l
Thema: Prœmhium ſequitur laborem. F. S. Steph. C. I.
9. Textus: Elevatus eſt.
Thema: Poſt laborem requies. F. Aſcenſ. C. 3.

t Textus: Elevatus ekt.

Thema: Virtus tandem proœmiabitur. F. AſGenſ. C.r.

krrtei E Ee Ee Etei ee len etet een eee Eenlete⸗
Feria Secunda Pentecoſtes.

1. Textus: Sic Deus dilexit mundum, Joannis 3. .
Thema;, Super omnem creaturam diligit DEUS hominem.

2. Textus: 5 Deus dilexit mundum.
Themâ: Deus nos diligit per excefſum. C. 2.
3. Textus: Sic Deus dilexit mundum. 2
Thema: Subtilis eſt divinus amor, non patitur cortivalem.

4. Tex-

1IND E X —
A4. Textus: Ilt flium ſuum unigenitum darer. IIuns: (l
Thema: Liberalitas multiplicat. F. S. Leopoldi. C. 2. imu: Amor
5. Textus: IIt omnis, qui credit in ipſum, non pere§Ätt. . C1.
Thema: Fiducia in Deum conſervat. F. S. Philippi. C. Dz. lems: C
6. Textus: Sed vitam æternam habeant. ſens: Ltät
Thema: Virtus tandem prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2. iun:
7. Texiu? . Sn omnis, qui credit in ipſum, non pereat, ſed vitam æternam inu: Jvent
bahealt. Iextus: E 10
Thema: Qui virtute proficit, & gratia. F. S. Joannis Evang. m Pxentt
8. Textus: Quia lux venit in mundum. Prut ien
Thema: Bonum exemplum trahit ad ſequelam. F. S. Martini. jmm: Quip
C. 2. = C2
9. Textus: Mt manifeſtantur opera ehus, qui in DEO facta ſunt. inds e
Thema: Intentio dat formam operi. F. S. Martini. C. J. Imm: hen-
10. Textus: Manifeſtentur opera ejus, quia in DEO facta. (L.
Thema: Opera precibus præmiiſis qualificantur. F. S. Barthol. Teums: 4,⸗
L. 2. WWWV, D
E e E Ee N E e Fe e N E N Ee E P N Ge ſ C,
Feria Tertia Pentecoſtes. w il
I. Textus: Paſcua inveniet. Joannis 10. . lluns: E fil
Thema: Verbum Dei cibus eſt animæ. C. 2. keme Iimor!
2. Textus: Ego ſum janua. 5 Img: (i,
TZyema: S. Spiritus, eſt janua gratiarum Dei. C. r. , in: Donisi
3. Textus: Veni, ut vitam habeant, & abundantias habeant. ſem: Mal
Thema: Caſtis ſe vel maximè Spiritus communicat. C. 2. l: Stein

. lm Reſhici )
te eeEen e en en ee eter eesee een in

Feſtum S. Joannis Baptiſtezæ. ann

I. Textus: Audierunt. Lucæ cap. 1.
Thema: Verbum Dei cibus rim. Feria 3. Pentec. C. 3. Alulu
2. Textus: Eliſabetb impletum eſt tempus pariendi, && peperit filium. 4
Thema: Virtus certò prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2. V kelktu
3. Textus: Magnificavit Dominus miſericordiam ſuam cum illa. lunng Clna
Thema: Amor Dei erga hominem exceſſivus eſt. Fer. 2. Pentee. en. Dein

4 TIx. iene

1

4
02

4 . 3
itmn n.

nnniſ

I.8 Mr

APPLICANDARUM CONCIONUM.
4. Textus: Congratulabantur ei.

Thema: Amor proximi, ſemen eſt benedictionum. F. S. Simonis.

W LT.
5F. Textus: Congratulabantur ei. .
Thema: Lætari honeſtè licitum eſt. Fer. 2. Paſchæ. C. 2.
6. Textus: Venerunt circumcidere puerum.

Thema: Juventus flectenda eſt. C. I.

7. Textus: Et vocabant eum nomine Patris ſui.

Thema: Parentum inordinatus amor, ruina filiorum. F. S. Jacobi.
8. Textus: vocabitu? Joannez. HMU
Thema: Qui proficit virtute, & gratia. F. S. Joannis Evang.
9. Textus: Mirati ſunt univerſi. “
Thema: Exemplum bonum trahit ad ſequelam. F. S. Martini-

C. 2. V .
10. Textus: Apertum eſt os ejus & lingua ejus, loquebatur benedi-
cens Deum. D
Thema: Opera precibus munita qualificantur. F. S. Barthol.

II. Textus: Benedicens Deum.
Thema: Oratio perſeverans impetrat. F. S. Barthol. C. 3.

n. Textus: Et factus eſt timor ſuper omnes vicinos.

I
eunt.

iſte⸗

ee09

eti⸗
“
1nit
Te

Thema: Timor Dei fructuoſus eſt. F. S. Leopoldi. C. I.
13. Textus: Quis putas puer iſte erit.
Thema: Bonus juvenis optimus vir. C. 2.
Item: Malus puer, peſſimus ſenex. C. 3.
14. Textus: Etenim manus Domini erat cum illo.
Thema: Reſpici à Deo erigi eſt. F. S. Matthæi. C. I.
15. Textus: Zacharias repletus eſt Spiritu Santto, && prophetavit.
Thema §. Spiritus janua eſt benedictionum. Feria 3. Pentec.

Feſtum SS. Petri & Pauli.
1. Textus: Quem dicunt homines eſſe Filium hominis. Matth. 10.
Thema: Superior habeat bonam famam. C. I.

Feſtivale. Aa aa 2. Tex-

1INDENX

2. Textus: Alii Eliam, aut Jeremiam, G&. aut unum ex Prophetic.
Thema: Virtuoſus augetur gratiis. F. S. Joannis Evang. C. 2.

3. Textus: Yos autem quem me eſſe dicitis, retpondit Petru, ta G

Chriſtus.
Thema: Bonus ſoperior armot; munerabit ſubditos. C. 2.
4. Textus: Zu es priſtus filius Dei vivi.
Thema: Hallucinatur ſuperior, errabit ſubditus. C. 3.
Textus: Zu es Chriſtus Filius Dei vivi.
Thema: Zelandum eſt in pietate. F. Epiphan. C. 3.
G. Textus: Beatus es.
Thema: Pietas ad omnia eſt utilis. F. Epiphaniæ. C. x.
7. Textus: Beatus es Simon Barjona.
Thema: Servire Deo eſt regnare. F. S. Matthiæ. C. 2.
32. Textus: Caro & ſanguis non revelavit tibi, ſed Pater meus &g.
Tpyema: Amor Dei in nos excesſivus. Fer. 2. Pentec. C. 2.

9. Textus: Et ego dico tibi, quia tu es Petrus, & ſuper banc pt.

tram. Ec.
Thema: Virtus certò prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
10. Textus: Portæ inferi non prævalebunt.

Thema: Societas bonorum maximè conducit. F. S. Thom?e. „ 62,
Inds: alki⸗

C. 2. .

Item: Qu virtute proficit, & gratia. F. S. Joannis Evang.

C. 2.
N. Textus: Libi dabo claves regni cœlorum.
Thema: Requies ſequitur laborem. F. Aſcenſ. C. 3.
Item: Prœmium animat ad labores. F. S. Stephani. C. .
Item: Dignitates curæ ſunt. F. S. Jacobi. C. r.
12. Textus: Quæ ligaveris ſuper terram, erunt ligata & in cœlis.

Thema: Peccata cauſa ſunt ruinarum & interitug. F. Converl.

S. Pauli. C. 1I.
j. Textus: Et quæ ſolveris ſuper terram, erunt ſoluta & in œlis.

Thema: Pœnitentia DEUA reconciliat. F. Converſ. S. Pauli.

P ege ge e E e N e Se Se E e P 8Ge E Ge P Ee S, e3, E

Feſtum Viſitationis B. M. V.
1I. Textus: Abiit in montana. Lucæ cap. I.
Thema: Solitudo tuta ad cœlum via. F. S. Bartholomæi. C. r.

2. Te -

Nrn
m. gl

ſem: Omuik
lem: Veloea

s: lut
mmm: Chutie

nis. C.1

luns: I /

ifmm. G

ſenu: Vbi Ma

lem: Narl
C.2

extus: Nehle
lnu: 0. Si

02

leutus: Exult
Dema: Otnne

extus: Bene
ena. Spere
60

h: Conbide
leumg: Perfi

mn: Qui vir

ungel.

nls: It gua

inſn.

Unl: Societzs

. 2
1 lens: Beyedi
emn Colere 5
Gorum. 0
llenm: Mg
imj: Onto
Hern E.5

lunns: Nehzer

en Hinle

—
hets

.,04 .

3
.
en

12,
neus Ge.
tee. C.0.

ſor la

2

., Te

ſornble

Steprmi

Cx
Gircela:.

Ue. b,C

n Guct
COiel 1

S8

V.

Gim,

APPLICANDARUM CONCIONUM.

2. Textus: Salutavit Eliſabeth.
7hema: Omnibus Maria benigna eſt. C. 1.
Item: Velociſſimè adſtat, & juvat. C. 2.

3. Textus: Salutavit Eliſabeth.

„*

Thema: Chrinas proximi ſemen eſt benedictionum. F. S. Simo-
nis. C. 1.
4. Textus: Ut Ek ſt vox ſalutationis hæc in auribus meis, exultavit
Thema: Ubi Maria adeſt, adeſt & omnis felicitas. C. 3.
Item 1 Mariæ prædicatum eſt; de gratiis. F. Annunciationis.
. 2

Textus: Repleta Spiritu Sandto exclamavit. Gc.

Tbema: S. Spiritus, janua eſt gratiarum. Feria 3. Pentec,

C. 2.
6. Textus: Exultavit infans in utero.
Thema: Omne væ à nobis repellit Maria. F. Annunc. C. 3.
„. Textus: Benedicta inter mulierts.
Thema⸗ Super omnes creaturas exaltata eſt Maria. F. Aſſumpt.

C. 2.
8. Textus: Bedta quæ credidiſti. M
Thema: Confidentia in Deum conſervat. E. S. Philippi. C. z.

9. Textus: Perficientur in te.
Tbema: Qui virtute proficit, proficit & gratia. F. S. Joannis

Evangel. C. 2.

to. Textus: Ilt audita eſt vox ſalutationis tuæ in auribus melis exultavit

infans.
Thema: Societas Sanétorum, quàm ſit utilis. F. S. Thomæ.

. . 2.
II. Textus: Benedicta tu inter mulieres.
Thema: Colere Sanctos maximè proficaum. F. Omnium San-
. Gctorum. C. I.
12. Lextus: Magnifcat anima mea Dominum.
Tbema: Oratio præveniens & ſubſequens opera, illa facit pro-
ſpera, F. S. Bartholamæi. C. 2.
13. Textus: Refpexit bumilitatem ancillæ ſuæ.
Theng: Humiles manet optima ſors. F. S. Matthiæ. C, I.

Aa aa z Fe-

I NDEüxYxY ii

Feſtum S. Magdalenæ.
I. Textus: Rogabat eum quidam de Phariſeis. Lucæ cap. 7. Il: Al
Typema: Humanitas, & manſuetudo Deum reddit propitium. Smi: Cole
F. S. Leopoldi. C. 3. 12422
2. Textus: Ut manducaret cum illo. ſtemn:
Thema: Liberalitas ſua multiplicat. F. S. Leopoldi. C. 2. Th
Textus: Rogabat, S&. ut manducaret cum illo. Iun: Ao
Thema: Holpitalitas quæſtuoſiſſima eſt. Fer. 2. Paſchz. im i
C. 3‧* . 4 tho
Textus: It manducaret cum illo. ltem:
Thema: Qui fuperflua habent, ad benefaciendum Pauperibus & C.

indigentibus tenentur. F. S. Nicc lai. C. I. Ixus: Di

Item: Pauperes domeſticos alere, ſumma eſt eleemoſynn, fikran
C. 3. ⸗. Ffu: Hone
5. Textus: Mulier in civitate peccatrix. ennt. Die

Thema: Laſciva mulier urbium eſt ruina. C. I. Fum,
Item, compta mulier, ac vana, ſibi & aliis nocet. F. S. Cathar. Tams: Cpl

C. 3.
6. Textus: Lacbrymis cœpit rigare pedes ejus. lans: Din
Thema: Lugerèe ob peccata commiſſa ſalvat animas. F. Omnium femg: Matta
Sanétorum. C. 3. 3
7. Textus: Lachrymis cœpit rigare pedes, & capillis tergebat. . lnnb: Neſi
Thema: Peccata & error commiſſus oppoſita virtute eſt reſarci- leme Core
endus. F. S. Thom. C. 3. “ 1
8. Textus: Donavit utrisque. — Plam⸗ De
Tbhema: Eleemoſyna obvia data pauperi; meritum ſuum habet, imi Deite

F. S. Nicol. C. 2. enng. Clie

9. Textus: Converſus ad mulierem. lu: nn
Thema: A Deo reſpici, eſt erigi. F. S. Matthæi. C. I. lemen
10. Textus: Remittuntur ei peccata mulla.
Thema: Pœnitentia placat Deum. F. Converſ. S. Pauli. C. 3. le
II. Textus: Remittuntur ei peccata multa, quia dilexit multam. ink.
Thema: Contritio gratiam inveniet. C. 3. Mne⸗
I12. Textus: Vade in pace.
Thema: Virtus indubiè prœmiatur. F. Aſcenſ. C. K 2ũ2ũ. .

Fe- mn

4 an.

7.
tont.

jC2
2 Mn

thanperbut

Aeencſe.

et, E. dC

as. L.
tlgd

ittute elntn

GnfouN

.

C.

ul (A

nuhr.

. Textus: Dic ut ſedeant c. in regno tuo.

APPLICANDARDM GONCIONUMA—

Feſtum S. Jacobi.

1I. Textus: Acceſſit ad eum. Matthæi cap. 20.

Thema: Colere Sanctos, utiliſſimum eſt. . Omnium Sanéto⸗-
rum. C. I. MMM
Item: Sanctorum conſortium ſummè eſt proficuum. F. S.
Thomæz. C. ..
2. Textus: Aorans & petens aliquid ab eo.
Thema:; Opera ſunt proſpera, quæ comitatur oratio. F. S. Bar-
tholomzi. C. 2. . S
Item: Perleverans oratio impeéetrabit. F. S. Bartholomæzi.
3. Textus: Dic, at ſedeant hi duo fili mei unus ad dexteram, aker ad

ſiniſtram.

Thema: Honores & dignitates, curæ ac onera ſunt. C. I.

4. Textus: Dic » ut ſedeant coc. unus ad dexteram, alter ad ſini-⸗

Rram, G&ρ.
Thema: Cupiditas rerum terrenarum, vinculum eſt animæ-
C. 2. .

Thema⸗ Matrum inordinatus amor; ruina eſt liberorum.

6. Textus: Weſcitis quid petatis.

Thema: Correctio proximi, ſummi eſt meriti. F. Aſcenſion.
C. I.
7. Textus: Dic ut ſedeant in fegno tag
Thema: Divitiæ nutriunt vitia. F. S. Matthæi. C. 2.
4J. Textus: Calicem meum bibetis.
Thema;: Crux & tribulatio eſt utiliſſima. F. S. Andreæ. C3.
Item: Mortificatio mundat animam. F. S. Laurentii,
C. I.
Item: Patientia eſt neceſſaria. F. S. Laurentii. C. 2.

Cererz Eers Ee eeslete Eee Ee Ce E E eir ee⸗
PFPeſtum S. Laurentii.

1. Textus: Wiſi granum frumenti cadens in terram mortuum fuerit.
Joan. 12. MB
Aa aa ?2 The-

.

INDEX.
Thema: Mortificatio corporis, vivificatio eſt animæ. C. I.
2. Textus: Si autem mortuum fuerit, multum frudtum adfert.
Thema: Patientia ſuper eſt utilis. C. 2.
3. Lextus: Qui amat anmam ſuam, perdet eam.
Thema: Amor proprius eſt noxius. C. 3.
4. Textus: Qui odit animam ſuam in boc mundo, in vitam æterzam ca-
ſodit eam.
Thema: Poœnitentia ſalvat. F. Converſionis S. Pauli. C. 3.
Item: Mortificatio corporis prodeſt animæ. C. I.
F. Textus: Quid odit.
TYTbema: Odium eſt graviſſimum peccatum. F. Simonis. C. 3.
6. Textus: Qui mibi miniſtrat, me ſequatur.
Thema: VOcationi ſuæ convivens ſalvabitur. F. S. Matthiæ,
C. 3.
7. Textus: Qui mihi miniſtrat, me ſequatur.
Thema: Voëantem Deum ſequi rectiſſima ad coœlum via eſt.
F. S. Matthiæ. C. 2.
3. Textus: Ubi ſum ego, illic && miniſter meus erit.
Thema: Virtute qui proficit, proficit & gratia. F. S. Joannis Ev-
angel. C. 2.
9. Textus: Honorificahit eum pater meui.
Zhema.: Virtus certiſſimè prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
Item: Laborem ſequitur requies. F. Aſcenſ. C. 3.
Item: Spes prœmii animat ad labores. F. S. Stephani,
C

—

.2.
Item: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. 2.

8 63 6 65 6 68 6368 6 ½SS 6 63 6369 633 63 63 635

Feſtum Aſſumptionis B. V. Mariæ.

x. Textus: Martha excepit eum in domum ſuam. Lucæ cap. 10.
Thema: Hoſpitalitas meritoria eſt virtus. Fer. 2. Paichæ. C. r.
Item: Charitas proximi, ſemen eſt benedictionum. F. Si-
monis. C. I.
g. Textus: Excepit eum in domum ſuaw..
Yhema: Pauperes fovere quàm ſit utile. F. S. Nicolai. C. 2.

Item: Superfiua qui habent, pauperibus dare tenentur.

F. S. Nicolai. C. I.
Item?

ir
—
ſtemn:

fertus: Eu
Dnu: Humm
leuus du
ſtemn: Hum
lextus: Au⸗
eng: Vert

(Lextus: Ma

ſeena: Pieta
ltem:
extus: Die
lerm: Man
Item:
ltem:
kem:
Textus: Er
Temz: Co
C1.
extus: M
ſtena: Sere
ltem:
4

Fe

lenns: Ke
ltenn, Falt
1Neung:
Imm: Ortt
PIoms: Nan
lteng: Oat

Ilemmn.

ſimn: po⸗

ni,

Mithe

un vne.

8 Pommnin

.2
.,

etn.

e, 0C4

G

Marig

.

Palche, (I.

Covun

coli04
Aetegu

APPLICANDARDM CONGCIONUM
Item: Pauperibus domeſticis erogare ſumma eſt eleemo-
Fna. F. S. Nicolai. C. 3.
3. Textus: Excepit eum in domum ſuum.
Thema: Humanitas & liberalitas ditat. F. S. Leopoldi. C. 2.

4. Textus: Sedens ſecus pedes Domini.

Thema: Humiles tangit bona ſors. F. S. Matthiæ. C. r.
5. Textus: Audiebat verbum illius. D
Thema: Verbum Dei, cibus eit animæ. F. 3. Pentec. C. 3.
6. Textus: Martha autem ſatagebat circa frequens miniſterium-
Zhema: Pietas ad omnia utilis. F. Epiphan. C.1.
Item: In pietate eft fervendum. F. Epiphan. C. 3.
7. Textus: Dic ut me adjiuvet.
Thema: Maria omnibus clemens eſt. F. Purificationis. C. 2.
Item: Aſſumpta eſt in noſtrum adjutorium. C. 3.
Item: Maria erga omnes eſt benigna. F. Viſitationis. C. 2.
Item: Mariæ prædicatum eſt, de gratiis. F. Annunciat.

2. Textus: Excepit eum in domum ſuam.

Thema: Conveniens erat B. V. corpore in coœlum afſumi.
C. rI.
9. Textus: Maria optimam partem elegit, quæ non auferetur ab ea.
Thema: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. 2.
Item: Virtutem ſequitur proemium;, & quies labori. F.
Aſcenſ. C. 2. & 3.

Feſtum S. Bartholom æi.

1. Textus: Aſcendit Jſus in montem. Eucæ cap. 6.
Thema; Solitudo exquiſita ad cœlum via eſt. C. I.

2. Textus: Aſcendit Tſus &H. Orare.

Thema: Oratio opera noſtra præcedat, & erunt felicia. C. 2.
3. Textus: Erat pernodtans in oratione.
Thema: Oratio perſeverans impetrat. C. 3.
4. Textus: Yocavit diſcipulos ſuos. .
Tbema: Vocantem DEUM ſequi indubiè ſalvat. F. S. Andrex.

F. Textus: Quos & Apoſtolos nominavil.
Thema: Honores, curæ ſunt, & onera. F. S. Jacobi. C. I.
„TLex⸗

IND E X.
6G. Textus: Deſcendens cum illiis.

Thema: Amor Dei in nos nimius eſt. Feria 2. Pentecoſt. C. I.

& 2.
7. Textus: Qui venerant, ut audirent eum.
Thpema . Verbum DEl cibus eſt animæ. Feria 3. Pentecoft.
8. Textus: Et ſanarentur a languoribus ſuis.
Thema: Spes prœmii animat. F. S. Stephani. C. 3.
9. Textus: Quærebat eum kangere. .
Tpema: Fiducia in DEUM conſervat. F. S. Philippi. C. 2.

Item: Zelandum eft in divinis, ac pietate. F. Epiph.

10. Textus: Qui vexabantur à ſpiritibus immundis curabantur.

Thema: In arduis, vel maxime juvat DEUS. F. S. Stephani.

XI. Textus: Qusrebat eum tangere. “MU
Thema: Bona intentio dat formam operi. F. S. Martini. C. I.

e e ge Ee Ee Ee 16 Ee Be 3 Pe e Ee Be Be e Ge He e Beee N N
Feſtum Nativitatis B. V. Mariæ.

x. Textus: Liher generationis. Matthæi cap. I.
Thema: Maria liber eſt, in quo ſcribuntur peccatores, ut ſalven-
2. Textus: De qua natus eſt Jkſus, qui vocatur Chriſtus.

Thema: Chrilkus, idem quod miſericordlia, per Mariam talis

nobis Deus factus eſt: nempè mitifſimus ac manſuetis-
3. Textus: De qua natus eſt Jhſus.
*Tbema: Nativitas B. V. mundum ſalvat. C. I.
NB. Plura themata legat in Feſto Immaculatæ Conce-
ptionis. D

c8 23 e388 6g228 63 69 6385 6 88 633 6369 6888 68 63 62 g9

Feſtum S. Matthæi Evangeliſtæ.

I. Textus: Vidit JEſus bominem. Matth. 9.
Thema: Reſpicià Deo, miſereri, ac ſalvari eſt. C. I.

em: (vi
.1I.

API
ſlans: Al
ſena: Divit
lonls: Kel

ſma: Dll
,2

(lantu: Kau

ſtena: Voca
,9

lans: Dia

ſena: Liber.
(lextus: Dire

Dena: Cnari

Monls.
lem: Ho
ltem: Ind
Micol.

Ib: Die

temt: Socie
C.2.
leutus: O
ſtenu: Exai
Cz.

Ilums: Nn
lnn: In

—

el. C1.

3. Mikudd

igi. (1
. N

ontur.

E.8 Regh.

l
Narieg.

ge
er Maium
s Ae nul

z. Textus: Secutus eſt eum.

7. Textus: Discumbebant cum IJkhſu, & diſcipulis eus.

APPLICANDARUM coNcIONUN-
2. Textus: Jedentem in telonio. —

.

hema: Divitiæ communiter damnant. C. 2. D
Tvema DEUM vocantem ſequi oportet. F. S. Andreæ.
4. Textus: Secutus et eum.
Thema . Vocationi ſuæ convivens proſperatur. F. S. Matthiæ.
3. P

4. Textus: Discumbente eo in domo.
Thpema: Liberalitas ditat. F. S. Leopoldi. C. 2.
6. Textus: Discumbente eo in domo.

Thema: Charitas proximi, ſemen eſt benediétionum. F. S. Si-
maonis. C. I.
Rem : Hoſpitalitas quæſtuoſiſſima eit. Feria 2a. Paſchæ.

Item: Indigentibus domeſticis dare, ſummi eſt meriti. F. S.
Nicol. C. 3.
Item: Quia ſuperflua habent, dare tenentur. F. S. Nicolai.

Thema: Societas bonorum ſummè conducit. F. S. Thomæ.

8. Textus: Quare cum publicanis && peccatoribus manducat magi-

RKter.
Thema: Examen conſcientiæ utiliſſimum eſt. F. S. Martini.
9. Textus: Non eſt opi valentibus medicus, ſed malè habentibus.
Tbema: In arduis vel maximè juvat DEUS. F. S. Stephani,

10. Textus: Mijericordiam volo. .
Thema: Opera miſericordiæ movent DEUM ad gratias.
II. Textus: Non veni vocare juſtos, ſed peccatores.
Thema: Immenſus erga homines eſt Dei amor. Feria 2. Pent.
12. Textus: Sed peccatores. .
Thema: Poœnitentia reddit Deum propitium. F. Converſ. S.
Pauli. C. 3. .

Rae Bb bb Fe-

INDX.

T — §. Michaélis.

1. Textus: Quis putas major eſt in regno cœlorum. Matthæi 18.
Thema: Dignitates, curæ ſunt, & onera. F. S. Jacobi. C. I.

2. Textus: Niſi converſi fueritis. 2=

Thema: Pœnitentia BE UN placat. F. Converſ. S. Pauli.
3. Textus: Eſciamini licut parvuli.
Thema: Caſtos diligit Deus. F. S. Catharinæ. C. z.
. Textus: Effciamini ſicut parvuli.

Thema: Caſtis ſe vel maximè communicat §. Spiritus. Peria: 4. S

Pentec. C. 2.

Item: Virginitas, virtus eſt cœlo digna. F. §. Catharinæ.
C. I

Item: Virginitas eſt immortalis. F. §. Joannis Evangeliſtæ.
C. 1

„ Textus: Effciamini ſcut parvuli.
* Thema: Humilitas manet bona ſors. F. S. Matthiæ. C. ..
6. Textus: Qui Maſcipit unum parvulum talem in nomine meo, me N.
ſeipit.
Tbema: Hoſhitalitas eſt quæſtuoſiſſima. Feria 2. Paſchæ. C. 3.
7. Textus: Qui ſuſe unum parvulum talem . me ſuſcipit.
Thema: Charitas men eſt benedictionum. B. S. Simonis,
C. I.
8. Textus: Qui ſcandalizaverit unum parvulum talem.
Tbema: Mulier compta eſt ſcandalum univerfale. F. S. Catha-
rinæ. C. 3.
Item: Mulier laſciva magnum eſt ſcandalum. F. S. wigil
C. I.
9. Textus: Melius eſt tibi debilem vel claudum in vitam intrare.
9. Thema: Paupertas exquiſita ad ccelum via eſt. F. Omnium San-
GKorum. C. 2.
MW0. Textus: Oculus tum.
Tbema: Intentio bona dat formamm operi. F. S. Martini. C. .
1I. Textus: Erue eum.
Thema: CFxamen conſcientiæ gquam ſit t profceuum. F. Martini.
3
12. Textus: Angeli eorum.

Ferts:
ſeng Ven

Alkwie

68s

Fetf

1 eltus: It

ftema: Aun
1 Iextus: It
enu: Zel

lagtis: Kl
mn. Od
(lenus:

hema: Arn
C.1.

lextus: Non
Dena: Vere

ſem: Ho
flextus: 5

Itemg: Cuu

em bati
lanng. N

enn: Hone

APIlenkls: Nn

Theng: Li.

Pett⸗

Alalng i
lung: A

Aau oln
1

e IN.
1. C.

tl 8 Nil .

1

. . 5
e. keil;

Cnain
yangeln

12,01.

iue neo, OO

Daſche

gfinm
E.Omiu

Nhertin 61 .

n. LAH

I. 180
1,S8u

APPLICANDARUM CONCIONUM.

Tbema: 8S. Michaél ſpecialis Chriſtianorum

ell Patronus.

Item: S. Angeli ſunt noſtri optimi amici. C. 2.
Item: S. Angeli ſummo zelo nos adjuvant. C. 3.

B F E E E B E A P A E P E F
Feſtum SS. Simonis & Judæ.

1. Textus: Ut diligatis invicem. Joannis cap. 15.
Tpema: Amor preximi ſemen eſt benedictionum. C. I.
2. Textus: Ut diligatis invicem.
Thema: Zelotypus amor eſt maximè noxius. C. 2.
3. Textus: Ji mundus vos odit.
Thema: Odium eit peccatum ſummè nocivum. C. 3.
4. Textus: De mundo elegi vos. M
Zhema Amorhei erga hominem immenfus eſt. Fer. 2. Pentec.
.I. & 2.

F. Textus: Mementote ſermonis mei, quem dixi vobis.

Thema: Verbum Dei cibus eſt animæ. Fer. 3. Pentec. C. 3.
6. Textus: Non eſt ſervus major Domino ſuo.
Thema: Servire Deo regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. Z.
Item: Honores curæ ſunt & onera. F. S. Jacobi. C. I.
. Textus: Si me perſecuti ſunt, G& vos eſedaentr.
Thema: Crux & tribulatio fructuoſa eſt. F. S. Andreæ. C. g.
Item: Patientia utilis. F. S. Laurentii. C. 2.
8. Textus: JSi non feciſſem operd.

Thema: Honeſtus labor proficuus eſt. F. S. Andreæ. C. .

9. Textus: Si non feciſſem opera.
Thema: Laborem ſequitur prœmium. F. Aſcenſ. C. 3.

uslee ens er Es etnle En Eet en en e en Eer

PFPeſtum Omnium Sandorum.

I. Textus: PVidens autem turbas. Matth. cap. ſ.
Thema: A Deo videri, eſt achuvari. F. S. Matthæi. C. I.

2. Textus: Aſcendit in montem.

Zbema: Solitudo exquiſita ad colum via eſt. F. S. Bartholom.
Bb bb 2 z.’:.Tex-

4

—
Jertus: V
ſemn: Ex
lenns: S

1LND EX
3. Textus: Acceſſerunt ad eum diſcipuli eſu. —
bema . Sanctis ſe ſociare, quàm utiliſſimum eſt. F. S. Thomæa.

4. TLextus: Aperiens os ſuum. . i .
hema: Verbum Domini, vita eſt animæ. Feria 3. Pentecoſt. . ;
* Fs: de
ſhemg: Virt

F. Textus: Beati pauperss.
Thema: Paupertas eſt optimus magiſter. C. 2.
6. Textus: Beati qui lugent.
Thema: Lugere ob peccata commiſſa ſalvum facit. F. Omnium ES
Sanctorum. C. 3. l L
7. Textus: Beati mites. G
Thema: Manſuetudo reddit nomen propitium. F. S. Leopoldi. Ianb:

leem: Pr⸗

S

C. 3. . .
8. Textus: Beati qui eſuriunt, & ſitiunt juſtitiam. n n
Tbema: Zelandum eſt in pietate & juftitia. F. Epiph. C. z. “ 1in
9. Textus: Beati miſericordes. –
Thema: Operibus miſericordiæ ad gratias movetur Deus. F. 85. ii “
Matthæi. C. 3 “ä c Ma
10. Textus: Beati mundo corde.

Thema: Caſtis favet Deus. F. S. Catharinæ. C. z. Gaczh
11. Textus: Beati pacifici. .
Thema: Pax & concordia ditant. Feria 3. Paſchæ. C. I. ”M
12. Textus: Beati qui perſecutionem patiunt. lenus: Ne⸗
thema: Crux & perſecutio felicitat. F. S. Andreæ. C. Ü z. imm Vn
13. Textus: Merces veſtra copioſa eſt in cœlis.
Thema: Proœmium ſequitur labores. F. Aſcenf. C. 2.
Iltem: Tandem virtus prœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
144. Textus: Gaudete & exultate.
Tbema: Sanctorum cultus eſt utiliſſimus. C. r.

KEeg Eelen Ee eEeeeeeeen ln

Feſtum §. Mar tini. (lamen
I. Textus: Lucernæ corporis tui eſt oculus tuus. Lucæ cap. II- ImAn-
Thema: Intentio bonæ, dat formam operi. C. I. 3
2. Lextus: & oculus tuus ſimplex fuerit, totum corpus lucidum erit. A: Me

Tbema- Exemplum bonum trahit ad ſequelam. C. 2. L

„ R

AoPLICANDARUM CONCIONUM.
extus: Vide, ne lumen, quod in te eſt, tenebræ ſint.
3Non. Tbema: Examen conſcientiæ utilhiſſimum eſt. C. 3.
44. Lextus: Si corpus tuum lucidum fuerit GSo. erit lueidum totum.
Tkbema: Qui proficit virtute, & gratia proficit. F. S. Joannis

Iextus: Ficut lucerna fulgoris illuminabit te.
Tbema: Virtutem prœmiat Deus. F. Aſcenſ. C..
Item: Prœmium animat ad labores. F. S. Stephani.- C. I.

2 F E A P B E E W F F E E ER KeH
Feſtum S. Leopoldi-

Len . Textus: Homo quidam nobilis. Lucæ I9:.
Tpema: Timor Domini nobilitat. C. I.

. L. Ormin

2. Textus: Dedit eis decem minas.
h. z Tpema: Liberalitas nobilitat. C. 7.
3 Textus: Eris poteſtatem habens ſuper decem.
eur Du) Tbema: Manſuetis favet Deus. C. 3.

H 28e3 6368 6833 6363 6863 6869 6 6388 6365 6368 6289 64365 H
H Feſtum S. Catharinæ.

1 1 Textus: Regnum cœlorum 10. Virginibis. Matthai 25.
Typema: Virg nitas cœlo digna virtus eſt. C. 1.
2. Textus: Intraverunt cum illo ad nuptias.
Tbema: Caſtis favet Deus. C. 2.

e,04.

. 3. Textus: Exierunt obviam ſponſo.
mnc⸗ Tyema: In pietate zelandum eſt. F. Epiphan. C. 32⸗

4. Textus: Quæ paratæ erant, intraverunt.

bema: Virtus certò prozmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.
NEe/kò . Textus: Ornaverunt lampades ſuas.
W Thbema: Mulier ornata commune damnum. C. 3.

6. Textus: Dormierunt. D .
Thema⸗ Amor proprius impedit ſalutem. F. S. Laurentii-
ah 7. Textus: Dico vobis neſcio vos.

eilmi Thema: Amor Dei ſubtilis, non patitur corrivalem. Fer. 2. Pen-
tec. C. 3

H Bb bb 3 3. Tex-

4

AND E X ——
lam

.Textus: Ne fortè non ſußciat nobis, & vobis, ite potius do.
6. Thema: Correctio proximi, ſalutaris eſt. F. elod CiI. Imn den
9. Textus: Neſcio vos. 1las:
Thema, Deus diſſimulans tandem graviſſimè punit. r. Conve- Vn
ſionis S. Pauli. C. 2.
10. Textus: Domine Domine aperi nobis.
Thema: Oratio opera noſtra qualificat. F. S. Barthol. C. 2.
Item: Oratio perſeverans impetrat. F. S. Barthal. C. 3.
II. Textus: Eigilate itaque.
Thema: Patientia eſt utiliſſima. F. S. Laurentii. C. 2. =

6889 6889 6265 6885 68 88 6 s e88 6868 62 59 63 9 6t9 UIN
Feſtums. Andreæ.

I. Textus: Vidit duos fratres. Marci qA.
Thema: A Deo reſpici ſalvari eſt. F. S. Matthæi. C. 1. G. V.
g. Textus: Et Andream fratrem ejus. M 89.
Yhema: Fraterna concordia ditat. F. 3. Paſchæ. C. I. “

3. Textus: Mittentes retia in mare, erant enim piſcatores.
Zhema: Statui ſuo eéonvivens beatè vivit. F. 8S. Matthiæ.
— C.x 3.
4. Textus: AMittentes retia in mare.
Thema: Labor honeſtus ditat. C. r.
ſ. Textus: Venite poſt me.
Thema: Vocantem Deum ſequi juſtificat. F. Matthiæ. C. 2.
6. Textus: Faciam vos fieri piſcatores hominum. ũ
Thema: In mundo mera eſt rerum viciſſitudo. F. S. Joannis
Evang. C. 3.
y. Textus: YVenite pok me.
Thema: Crux, & tribulatio eit Utiliclima. C. 3.
8. Textus: Venite poſt me. “
Thema: Patientia eſt proficua. F. S. Laurentii. C. I.
9. Textus: Et ſtatim relidtis retibus ſecuti ſunt.
Thema: landum & feſtinandum eſt in bonis. F. Epiphaniæx.
10. Textus: Reficientes retia.
Zbema: erteng omnia mera ſunt vincula ac retia. F. S. Iacobi.
Ze

II. Tex⸗

I.Ce.

Tthie 0;„

3 Mati

APPLICANDAR UNM CoNCIONUM

1i. Tentus: Faciam vos Piſcatores hominum.

Thema: Servire Deo, regnare eſt. F. S. Matthiæ. C. 2.

E. Textus: Faeiam vos Piſcatores bominune.

Thema: Virtus indubiè proœmiatur. F. Aſcenſ. C. 2.

M

OMNIA AD MAIOREM DEI

GrkIAN.

B. v. MIARIX ACOMNIHUM
SsANCIORM HONOREM.

Benevolo Letlori Salutem 1

Proſtant etiam apud eundem Bibliopolam Opera
Reverendiſſimi Dn. Autoris PENZINGERNA
Geiſtliche Betrachtungen auf jeden Tag eines
jeglichen Monats / Teutſch / Sumptibus [oon.

nis Leonhardi Buggeli. Item K. D. Autoris

Additamentum Hiſtoricum in Dominicas 4.

Nec non PA uLi AäRRS11 Diſcurſus ſuper omnia

Feſta totius Anni, præprimis B. Mariæ Vir.
ginis, ſub Titulo: Marianiſche Lob⸗ Trom.⸗

peten.

Ut & notiſſimus Liber, idiomate Germanlco
vocatus: Hiſtoriſcher Bilder⸗Saal / in quo

tàm ſacræ quàm profanæ hiſtoriæ à condito
mungdo ad noſtra usque tempora nervosè &

ſoyhhne

unl⸗

IENO
Inbarrum
Galorppt
.

ſuccinctè continentur, ſeptem conſtans par.

tibus cum n Appendice

MARIALE

Cul

D ll,

n
NZINSN
a u
uie e
P. Aum
Ominicu

—

Ger oint

Marzh.

4

Cermm

4
l,n.
ie lcnn

7 netycet

Conltann

M

MARIALE

ENCOMIA
B MARIA

IA eſt

DISCURSUS XLIV.

In omnes honorum titulos ac prædicata

B. MARIE V. cum Indice, quomodo hi diſcurſus in

Feſtis B V. MARIE per annum occurrentibus in
Conciones formandas applicari poſſint.

In EXORDIO adducuntur ſemper Sancto-

rum Patrum in Thema aſſumptum, ſententiæ, ac elegan-

cis ſcripta; In CONFIRMATIONEdantur vari Conce-
ptus; EPILOGIIS verſibus terminatur.

Opere, Induſtria, ac Labore

R. D. SEBASTIANI HE N RICGI

PENZINGER,

Conſiſtorialis Paſſavienſis, Decani, & Parochi
in Trauttmanſtorff.

——

8OLISBACI, Sumptibus IOANNIS CEONHARDI BUGGELII.
Anno 1716.

DEDICAY10.

1UG VSN ISSI MAL CoFLOROAA

REGIN .,
ENMINENTISSI MA MVNDI

DOMIN .

CLEMENA ISNJIMX MOKKTALVIOA

PATRON.
JXNE MACOLEA CONCEPYTA

VIRGINI,
PIISSTMA, AC SANCTISSTMIA

DEI GENITRIG.

PASS VIENeTN 4
AVSTRIACORUM THAVMA.
TVRG.

Ad Sacratiſſimorum pedum veſtigia, has, in Feſta Sanko-
rum Conciones morales, in Honoris, Amoris, Pieta-
tis, & Servitutis eſſeram, HMHyperduliæ cultu, & afe-
Ru, R. enerabundus dedicat

aternum devotisſimus servulus

SEBASTIANUS HENRICUS PENZINGER
Conlſiſtorialis Paſiavienſis, Decanus & Pa-
rochus in Crauttmanſiorff.

IN-

Nei

litis Marie

eyplie⸗

lunntibus Co
mumg

lonſtratu,
nitatem
uoind

Unreptibißſun

tinergi

rtektar, RMarie
täreyn
Procure

ünulopee
lenper

tur.

L
AITN.
AVN

in N

norie
zlli

rutl

DNNN.

Decunn

& X. YN. B. Xe B. E
5o

W D *

DISCVRSUUM HOC MARIAILI
COLLECIORVM.

DISCURSIIS f.

Ganétlior eſt Ureaturarum MARIA.
Sanctitas Mariæ, Sacræ Scri uris & Sanctorum Patrum elogiis
explicatur. HZ
Maternita, Mariæ extollitur.

Elegantibus Conceptibus demonſtratur Mariam poſt Deum, ad ſum-
mum gratum gloriæ elevatum eſſe, quia filium Dei genuit.
DISC. III.
Virginitatis Mariæ Prærogativa.
Demonſtratur, Mariam, non tam Virginem fuiſſe, ſed & alios ad virgi-
nitatem ſtimulâſſe; ac à nullo incaſte concupiſei potuiſſe,
quo in dono omnes virgines ſuperat, atque excedit.
. DI19C. IV.
Maria Mater eſt Miſericordiæ.
Conceptibus ſuaviſſimis inſinuatur, quam benigna, ac miſericors Ma-
ria erga genus humanum ſemper fuerit.
. DISC. V.
Plena gratiis ſuperfluit.
Probatur, Mariam per gratiam ac operationem S. Spiritus; omni gra-
tià repletam eſſe, & quomodo gratias divinas nobis abunde

procuret.
DISC. VI.
Innocentia fuit Maria.
Maria nullo peccato etiam veniali infecta; poſt Deum innocentiſſima
ſemper permanſit creatura.
DISC. VII.

Caſtiſſima vixit.
Quam caſtè Maria in terris vixerit, figuris ac ſimilitudinibus deduci-

tur.
Aaa aa 2 DISC.

INDEXY PISCHRSIIIIM.

DISC. VIII.
Integerrima corpore eſt.
Integritas mentis ac corporis B. V. Mariæ exquiſitis argumentis, &
Patrum præclaris dictis adſtruitur.
PDlSC. IX.
Mens ac anima Virginis Labem neſcit.
Innocentia, ac immaculata Conceptio Mariæ ſeriptis DoctorumEccle-
ſiæ, & piis cogitationibus confirmatur.
DISC. X.
Parem dotibus naturæ non hbabuit.
Amabilitas, & innata ſuavitas ac gratioſitas Mariæ demonratur.
DlIsc. X A.
Miraculum Mundi vides in Maria.
Summi artificis, Omnipotentis Dei, perfectiſſimum opus, inter creata
eſt Maria; Virgo Mater.
Dii80C. XII.
Maria quod Deus creat, recreat.

