trem ſincero corde, & affectu exoremus, ut nobis cum rhort
virtutis, odium impetret, & horrorem peccati, què illi debitàſin-

ceritate, & gratâ devotione ſerviamus, ac tandem vitam conſe-

quamur æternam. Amen.

Semper habet curam, tam corde, ac corpore puram,
Ut ſe ſiſtat ei, ſponſa beata Dei.
Qui poſcit quari, ſedmundo corde videri,
Virgo cui placuit, ſponſa parensq; fuit.

DI.

ic.

Nirgi
Oor⸗
4 Aro
bant,
Conler

Lemblieres:

uumarom
hnesp
unhrionen

(Ebenſase

lt tribua
nuuafom⸗
Mcorpori⸗
Unerincon
niggeniol
lul ſi

Ulitars

lura
Marfuprizii
e Dbehn
Mnngels,
Iniim, 8.

Uhe uie
. enoletie

Z.

lentesvinn

eftum eEErs ee Cg s el Ge E 3 Kz e seS3e e Ze ge iů9

8ſornnien.

on DISCURSUSVII.

ginem Del . . .
tanen Sanlta Dei Genitrix, caſtitate Angelos ſupera-
ddilicett⸗ vit, & homines.

kemfiumco,
N virginitatis Mariæ laudem canit ſponſus immortalis. Exordium.

Odor unguentorum tuorum ſüper omnia aromata. Cant.
4. Aromate nimirum olim corpora mortuorum condie-
Lofofe bant, ut ſaltem à vi odorum aliquod vitæ ſimulacrum
conſervarent; ad condiendum IESU Chriſti Corpus cæte-

hiler ræ mulieres ſua attulêre aromata, Virgo tamen Maria nihil un-
. quam aromatis attuliſſe legitur, quia caſtitatis ejus odor, quàâ
hu Virgines ſuperavit, & Angelos, ſuper omnia aromata erat ad in-

corruptionem Virgineo corpori conſervandam. S. Ambro-
ſii hic ſenſus eſt. lib. de virginitate Virg. ita ſcribentis. Vide quem
nobis tribuas Virgo proceſſum, primus enim odor tuus ſuper
omnia aromata: quæ in Galvatoris miſſa ſunt ſepultura, & mor-
tuos corporis motus, membrorumque redoleret obiiſſe delicias.
Cur ex incorruptà Virgine, Pater futuri ſæculi naſci voluerit, cau-
ſam ingenioſam reddit Richardus Victorinus lib. I. de Emman.
cap. 12. ut ſcilicet à Virgine caſtiſſimà primum naſcentis im-
mortalitatis pignus ſortiremur. Acceßit ergo natura humana
in Beata LVirgine quaſi quandam arrham, vel primitias futuræ
incorruptibilitatis ſuæ, integritatem incorruptibilitatis virgi-
neæ. Debebatur caſtitati huic præcellenti honos, ut per eam no-
bis, & Author vitæ, & immortalitatis pignus obveniret. Quam
præ Angelis, & hominibus præcellentem Virginis Matris caſti-
moniam, & nos digniſſimis 8S. Patrum encomiis exalcemus. SS. Patres.
Degebat quidem in carne, converſabatur ſupra carnem, carnis-
Jue moleſtias neſciebat, talis profectò erat, ut nulli uſui ſerva-

fetur, niſi divino. teſtatur S. Laurentius Juſtinianus ſerm. de S. Lauren-
Annunt. B. V. Erat enim candidata multis meritorum vir- ane nli.
Hhh bh2z tn.

Diſeurſus EII.

tutibus, & dealbatanive candidior, Piritüs Nancti muneribus

ſimplicitatem columbæ in omnibus repræſentans: quoniam
quidquid in eà geſtum est, totum puritas, & ſimplicitas, totum
veritas, & gratia fuit, totum miſericordia, & juſtitia, quæ de
cœlo proſpexit, &ideò immaculata, quia in nullo corrupta.
S8 Hierony- ſeribit S. Hieronymus tom. 9. epiſt. 10. de Aſſumpt. B. V. ad Pau=
mus. lam, & Euſtoch. Angelicam deniè, in terrà adepta est purita-
tem, &- DEIſimilitudinem; meritò ergaprædicatur pulchra,
qua, & divinam: & angelicam ſimilituainem iis terris est ade-
Richardus pta. perorat Richardus à S. Victore cap. 26. in Cant. Caſtello non
6 Victo- incongruè Virgo Maria aſſimilatur, quam virginitas mentis,
& corporis, quaſi murus undiq; vallavit, ut nullas unquam li-
bidinis ad eam eſſet acceſſus, nec ſenſus ejus aliquà corrumpe-
S. Anfel- rventur illecebra. diſcurrit 8. Anſelmus homil. ſuper illud Lucæ
Mns. I0. cap. intravit jefus in quoddam caſtellum. Non incongruè
ergo lirgo Maria Civitas Dei apphellatur, quam virginitas
mentis, & corporis, quaſi murus ita e omni parte vallavit, ut
S. Bruno. nullus unquam libidinis acceſſus aaeſſet. Conſentit 8. Bruno
ſerm. I. de laud. B. Mariæ. Quæ est hac porta, niſi Maria?Ideo
clauſaquia Lirgo. Porta igitur Maria,ter quam Chriſtus in-
travit in hunc mundum, quando virginali ſuſus est partu, &
genitalia virginitatis clauſtra non ſolvit: manſit intemeratum

Jebtum pudoris, & inviolata intégritatis duravére ſignacula,

1 7

cum exiret ex Vugine, cujus altitudinem mundus ſuſtinere non
SAmbro poſſit. ſubſcribit S. Am broſius lib. de Inſtitut. Virgin. cap. 7. Con-
aus, cludit tandem Sophronius in cap. 2. Cant. Nidiligentins aſpi-
cias, nihil virtutis estt nihil ſpecioſitatis, nihil candoris, gloriæ-
que, quod non ex eâ reſplendeat, ideoque benè eam circumdant
ores roſarum, & lilia convallium, ut virtutes virtutibus ful-

ciantur & föormoſitas candore caſtitatis augeatur. Quam ut

nos ſpecioſis Conceptibus augere posſimus, gratiam S8piritus
Sancti ab eà enixeflagitabimus.

CON-

d

—

Thronn
Ropnimisart
lpkinu
mdumagist
einz cur de
tonos hicd
Enmwithrom
ciſtirate
Enonem,5
Mrin Vig

eltthrona

iſeraphic

ero Jalo

IlMsAng
Penaa e⸗
ucenn Aec
luciſinet,
umebore.
ipKomnit
tpindi con
udorezen
i Venterej
Tlörehemen

Ibslerm.
umucele

nttuonni
ommesdirt
ntuain
Ulktert.

lupeneen
nholsr

Sanda Dei Genitrix, aſtitate Angelos . 4

—
Nlinntenie
3 litnn Thronum Regium ſibi Salomon pretioſiſſimè exſtrui, & Corfrma-
dalnenn Aab optimis artiñcibus de ebore præparari fecit. Non est factum “H ⸗
nrgle 6 tale opus in univerſis Regna. 3. Reg. 10. cap. Ars quidem mi-

ucſn randa, magis tamen, de qua factus eſt thronus, ſtupenda eſt ma-
Na e hte teria; cur de ebore thronum ſuum Rex fieri juſſit? An fortè
luuturfllhn thronus hic Salomonis de ebore factus eſt grandis, ut Verbi in-
tent carnati thronum animatum dignèprætiguraretè Sammam Vir-
N (ſehn giinis caſtitatem indicaret? Filium Dei, & Virginis ſapientiſſimum
NAnANH Jalomonem, Patris ſapientiam, intitulat Petrus Damianus ſerm.
ui gqe Nativ. Virg. Sedes itaque regia, caſtiſſimum corpus DElI Ma-
im tris eſt thronus Salomonis de cbore grandis, Virgo Maria.,. Ita
ſher iiclu de càâ ſeraphice ſcripſit S. Bonaventura orat. I. de Nat. B. V. Iyro-
Nuu nus verò Jalomonis est Maria grandis in gratiä, & glorid, ita
ℳMRN ut nullas Angelas,mullus JRanctorum ei æquari poſſit, thronus il-
tedα legrand, de quo dicitur: Fecit Rex dalomon thronum de ebore
ſenetdchn grandem Accinit Mariæ Sponſus Cant. 5. cap. Venter ejus ebur-
IM“ neus, diſtineétus Japhiris. Quam igitur uterus Mariæ virgina-
guunlhyn lis cum ebore connexionem habet: omni flore ac nive candi-
ueltpong dius, & omni ferro frigidius ebur eſt; chrono Salomonis de ebo-
hrinene re grandi comparatur immaculatum Virginis Mariæ corpus-
ellfeſel quia flore ac nive candidius, caſtitate Angelos ſuperat ac Virgi-
cſihrnene nes; venter ejus eburneus, quia ab amore hujus ſæculi alienus,
in ferro vehementius fri geſcebat. Unde cam ſic alloquitur S. Au.
Günfgme guſtinus ſerm. de Incarnatione. u tota pulchra, tota ſormo-
catent, O ſa, tota delectabilis, & tota glorioſa, tu maculaà nulla fu-
deincid ſcaris, tu omni decore veſtiru, tu omni ſanctitate ditari: Ii ſu-
ruſtten per omnes virtutes ſancéta in carne, tu cunctas ſœminas vincis
c. Er pulctritudine carni, & omnes Angelicos piritus exceilentis

gaumnh ſanétitatis.
CONCEPTUS II.

Experientià teſte docemur, quod, quidquid in profundis,
& umbroſis vallibus ſitum eſt, mive candidius effloreſcat; ſic

Hhh hh 3 natus

46 Diſeurſus II.

natus ab origine candor præ cæteris floribus lilia convallium

commendat: ſic proſapià nobiles fœminæ umbram in vallibus,
& refrigerium continuò quærunt, ut corporis albedinem con-
ſervent, & teneritudinem: ſic fuſurrantes in imis vallibus, rivi
cryſtallo clariores eluceſcunt. In Mariam ſemper Virginem

Wiritus danétus ſupervenit, & virtus Altiſſimi obumbravit

eam. Luc. I. cap. ac proinde natus ab origine candor caſtitatis
ejus, ſupra Virgines effloruit, ſuper Angelos excellentior eluxit:
Ancilla Domini in profundisſimæ humilitatis valle delituit & in
candidisſimum lilium excrevit, cujus odor ſuavitatis filium Al-
tiſſimi in uterum virginalem attraxit, cujus humilitatem re-
ſpexit Dominus, & plus quàm angelicam caſtitatem. FPul-
chra permixtio virginitatis, & humilitatis exclamat S8. Bern-
ardus ſerm. I. ſuper miſſus eſt, nec mediocriter placet Deo illa
anima, in quà & humilitas commendat virginitatem, &

virginitas exornat humilitatem. Ergo Lilium hoc candidiſſi-

mum cum 8. Ephrem reverentialiter ſalutemus. Ave lilium
convallium, & vallum fidelium, mundique ſalus. ſerm. de
laud. B. V.

CONOCEPTUS III.

Arboribus homines Sapientia incarnata comparat, & ex
fructibus cognoſcendos eſſe definit. Ex fruäctibus eorum co-
gnoſcetis eos. Matth. 7. cap. Benedicta tu in mulieribus & bene-
diétus fructus ventris tui. ait Eliſabeth ad Virginem Dei Ma-
trem. Lucæ I. cap. Quis eſt fructus iſte benedictus in æternum?
Jeſus Chriſtus, unigenitus Filius Dei, cui ſapientiſſimus Regum
Salomon debiti honoris titulum ſubjunxit. Sap. 7. cap. Candor
est enim lucis æternæ, ſpeculum ſine maculd DEl Majeſtatis,
E& imago bonitatis illius. Ex fructu Virginem Mariam co-
gnoſce ſi fructus Virginis, jeſus Chriſtus, candor eſt lucis æternæ,
Virgo Mater, lucidiſſimus ſol erit, de quo candiſſimus radius
lucis æternæ exortus eſt Jeſus Chriſtus. Conceptui huic pa-
trocinatur S. Hieronymus, ſerm. 2. de Beata Virgine. & auli-
en-

mnt
—
nrilfie
MMandor
llincand,

Mr.

onſan
a Veni
eng. VUr

lieſx N

Umtomn 9 e
lumut
MeiGenir
Igelis cal
Eliper 5,
npuritan
nſiericon
nllite,g

ehices
lultlalen
lintiſee.
inigure
inntor caſt
tolälmum
Cnnn, Ei
kſnr e

Alllor ed.

lciun hen
Eferun Non
Ren
Clgcclen

Gylnaptn

le tgi

—
Ilia Conyalirt
Priminzllin
8Abekinenan.
misyalibue i⸗
enper igtr
Ninicuning
Candorclt
Woelentorein,
Voleceliunte
Layitatsflvnt

Ohumlitdem:.

Caltitatecn.
erclamnard
ter uct l
Gihinittene
nmbhoccindd
mnlG. Ael
ve .ln

I

ncomphitt.

ACtibsenn’
nulenhud
Vgnen DN
icſusinennn
ieptiinufe

en e

6l
rinemn Muin.
oretloätmn
clocilnn

Cnogtiße

,nige, .

Sandta Dei Genitrix, caſtitate Angelos &. Az

genter inſpicias, nihil est omninò Virtutis, nihilque ſpecioſitatis,
nihil canaoris & gloriæ, quod non ex eà re ſplendeat, erat enim
multis candidata meritorum virtutibus, & dealbatànive can-

didior.
CONCEPTUS IV.

Sponſam ſuam de Libano oriundam Spiritus S. vocat Cant.
4. cap. Veni de Libano ſponſa mea, veni de Libano, veni coro-
naberis. Ut quid præ cœteris terræ locis, Libanum pro domo
familiæ ſuæ Maria elegit? Libanum interpretatur S. Hierony-
mus tom. 9 epiſt. 10. de Aſſumpt. B. V. ad Paulam & Euſtoch.
Candidum ut nix. Candorem nivis pro domo familiæ ſuæ Vir-
g0 Dei Genitrix elegit, ut vel ab ortu immaculatam, Virginibus,
& Angelis caſtiorem, ac nive candidiorem eſſe intelligeres. Ver-
ba deſuper S. Patris percipiamus. Quidquid in eiôgeſtum est,
totum puritas, & ſimpiicitas, totum veritas, & gratia fuit, to-
tum miſericordia, & juſtitia, quæ de cœloproſpexit, & ideò
immaculata, quia in nullo corrupta.

CONCEPTUS V.
De hùc eùâdem ſponsâ ſuâ canit denuò Spiritus S. Cant. 6.
Una ett columba mea, perfecta mea, una ett Matri ſuæ, electa
Genitrici ſaucæ. An de ſpirituali Genitrice Virginis Spiritus S. lo-
quitur? Quæ eſt iſta? Spiritualis Mariæ Mater eſt gratia Spiritũs S.
Neminator caſti Conſilii in Scripturâ facrà Spirits S. appellatur;
pretioſiſſimum hoc ſemen caſti Conſilii, mundiſſimarum cogi-
tationum, divinus ſeminator nulli creaturarum magis, quaàm
ſponſæ ſuæ Mariæ Virgini Spiritus 8. largiter inſervit. Doctiſſi.
mè Idiota, de Contemplat. B. V. cap. 2. Adest titi omnis gratia
naturalium bonorum ſpiritualium chariſmatum & cœleſtium
donorum. Non inepte FPlellus relatus à Theodoreto hb. 3. in Cant.
Pleéta colamba est una illa ſola, quæ puritate profectò Cheru-
bin, e Jeraphin antecellit, quæ Chriſtum genuit Lirgo Mater,

puella Maria.
CON-

4 Diſcurſus VII.

CONCEPTUS VI.

Sub pedibus Virginis lunam vidit joannes Apocal. cap. 12.
Luna ſub pedibus ejus. Lunam luminare minus in Firmamen-
to cœli Deus poſuit. Gen. I. cap. Cur ergo non ſupra caput Vir-
ginis luna cum ſtellis apparuit? Cur ſub pedibus? Lunam incon-
ſtantem, maculatam viciſſitudine obumbrari, ac decreſcere no-
vimus; ut ergo Joannes in Virgine, quam viderat, Mariâ ma-
culam non eſſe, agnoſceret, vidit lunam ſub pedibus ejus, quæ to-

ta eſt perfecta, tota immaculata, cui teſtimonium reddit ſponſus.

Cant. 4. Tota pulchra es amica mea, & macula non est inte. In
quæ verba ſcribit S. Laurentius Juſtinianus ſerm. de Nativ. B. V.
Lſam iritus J. cuſtodivit àlibidinis delectatione expertem, à
carnis colluvione immunem, à libidinis delectatione expertem,
ſæculi amore alienam, eree ab univerſorum criminum con-
tagione immaculatam: Totapulchra abiq; deliéto, ſine men-
ti, & corporu deformitate, Deo, & hominibus amabilu hba-

bebatur.
CONCEPTUS VII.

Roſæ in Jericho ſeipſam comparat Virgo Maria Eccleſ 24.
eap. Quaſiplantatio roſæ in Jericho. Cur non lilio? aut ſim-
plici roſæ? Quid ſpeciale habet roſa in Jericho? S. Baſilius lib.
de verâ Virginit. docet, E.gyptiis roſam, virginitatis ſignum
fuiſſe, roſæ itaque ſe comparat Virgo Maria, ut plantatam in
eâ virginalem, imò & angelicam caſtitatem intelligamus.
Roſa in jJericho reliquas roſas, odore, decore, & foliorum
ſuperat pluralitate, albi enim, rubei, & purpurei coloris elt,
& , ut obſervat Richardus à S. Laurentio 12. de laud. Virgin.
Folia habet centum & quinquaginta. Maria Virgo ſicut

plantatio roſæ in Jericho, quia caſtitate candida, charitate

rubea, humilitate purpurea, odore virginali, decore angeli.
co, & meritorum pluralitate cœteras roſas, Virgines ſuperat,

& Angelos. Hæc mens eſt S. Anſelmi de Excellent, B. V. Cap.9.

Pura

enda!

—=
rlonin and
viMnen
clenſcendi
Cloriolan

mnbDeyvicl

luagerrth,
4 Aurea
Elmmentio⸗
uligo aſttit⸗
eqnemleei
ſfenirer ſal/
deyorillmein
Ilruiotnpe
unmerearnu.

licyemen
Mioren
lobei0
iteſm.

Sanlta Dei Genitriw, caſtitate Angelos &. 49

—
Pu i .
5SÜ Umnem omnis creaturæ puritatem incomparabili ſublimi
“W tate tranſcendit. nhar abileſaßliwi-
Aocllenn Glorioſam cœli Regi
H cœli Reginam, in veſtitu deaurato aſtantem à Epilogus.

Sinktemnag dextris Dei, vidit in ſpiritu ſi
ris it in ſpiritu ſuo Prophetico Regius Pſe iti
Goneh Regina daextris tuss in veſtitud- vaet⸗
H ſe t titu deauratocircumdata vari
Lunzamige 44. Aurea veſtü caſti animi orn- .
lrai e 4. kerta e⸗ ſti animi ornamentum est. perorat 8. Gre
nin gorius Nazianzenus Aſt ra auxiliantis & inquit Richard
enn uin à8. Laurentio. Digniſſimè ornata auxiliatrix noſtra altiſci
buränegin ma Virgo aſtitit à dextris Dei, in veſtitu deaurato 3 eli
nlccthi fine, quem lacteis verbiʒ aſſignat S. Bernardus. ſerm ie Allumpr.
en I Mcucirer ſalati' noßr Sllacs us. ſerm. de Aflumpt
lnet t Gicac⸗ er lalutis noſt a negotia pertrabétaret. Mariami 8
de Nnl tur devotiſſimè invocemus, ut potenti ejus auxilio fre , caſtien.
ineemn tem ſtatui competentem ſervare, & ſponſo Virgir din eli iter
ttoneetft ſociari mereamur. Amen. e e
1Crininine
it er .
ſin⸗ . 3 /7 4
igmun n ornont piâ ſuperaſti ſancta Maria,
. TCaſtior exiſtis, mentibus Angelicis.
rgo Dei Genitriæ, ſis illis auwiliatrixe,
. 5
Qui te ſantt colunt, vivere caſte volunt.

Mrala
Dnliio u .
) 6 Me
linienmſ⸗
I Mlni
ein eligr
ore, Eflin
Pnialn
ceu
larir Fue⸗
mcicr,
Mð
gee N
ſunh .

lund Iii ii DlI

30 86): o: (5*
6 6 6 5 6 3 e e e s e e e 86 36 , ee s
DISCURSUS IIX.

Cum Aaternitate Virginitas Mariæ invio-
latapermanſit.

IIcut cum virginitate angelicâà, aliarum fæminarum con-
certat virginitas, ur aſlerit S. Bernardus epiſt. 20. ad
Henricum. Virginitas ſoror eét Angelorum. Ita vir-
ginitas Mariæ, angelicæ virginitatis conditionem trans-
ſcendens concertat quodammodo cum virginitate San-
iſſimæ ac Individuæ Trinitatis, quæ à D. Gregorio Nazianze-
no in Carm. de Virg. appellatur: Virginum prima Trias. Quia
ſicut illa non eſt ſterilis, uti puritas angelica, ſed Pater æternâ
generatione producit Filium, cum foœcunditate virginali, &
foœcundà virginitate: Ita Mariæ virginitas ſterilitatem aliarum
Virginum non admiſit, ſed ſimul puriſſima Dei Genitrix fuit,
& fœcundiſſima Virgo, id quod inſinuavit S. Bernardus ſerm. in
ſig. mag. cùm dixit: Jola hæc est Beata Deibara, in quâ vir-
ginitas, & 'maternitas obviaverunt ſibi. Neque virginitatem
violavit maternitas, ſed ſtetit ſemper in Mariâ cum maternitate
DEIinviolata virginitas, quam, ne nos ingrati violemus, di-
SS, Patres. Zhiſſimis 88. Patrum ſententiis comitabimur. Nulte, unde
ſordes in Lirgine Matre? ubi non est concubitus cum homi-
ne Patre UEnde ſordes in ezs, quæ nec concipiendo libidinem,
nec pariendo eòt perpeſſa dolorem? defendit foœcundam Mariæ
8. Auguſti-Virginitatem cum maternitate S. Auguſtinus lib. 5. de hæreſi
nus. cap. S. Et iterum: Non concupiſcentiâ carnis, ſed obedien.
tiä mentis concibit. Creavit partu integritas, & virginitas
8. Fulgen- Ambliata est potius, qudm fugata. collaudat Virginem S. Ful-
tius. gentius ſerm. de laud. Virg. In tuo conceptu, in tuo partu cre-
vit pudor, & auécta est caſtitas integritas roborata est & ſoli-

S. Petrus data virginitas. Perorat pro Virgine S. Petrus Chryſologus
õõ bro Ens n

Exordium. 6

M mute

HSD
n 121 h.
ionminiſt
Nluhe. 8
ſtunin
ſheribitvirgt
llumnert
Neten, 9
Conclodit tan
lel⸗Vrgin.
Oones mulier
iiriner
non hi
NKXVirgoin
hufequente
ndis Conde
nu.

=

Jametſi!

nie Majelt

Eno, totſa
o, Kae
inn expecki
Aungeltt,
caeſtin ,
Uporeratſact
Unſteblorum
rago turbe
inherfeckio

uumnle vigin

luuſf, eigt.
llnnbeyen
imceyer 4
euen,
ke ſeribir

inn.

Elninnungn
us eoll
Northn. un⸗

nditonenng.

hitgininede
egorioin
Mariee G
ſed Paraam
Ate nrgindl
ltarem n
Dei Ceninn
derhatcstr

G, ng

guenigi
cüNden
Niviolen
„Enlte
itus nte
Hetao liin
veundun
Pbe Ee
Ciln
Frgnen
i, ai
ChrNN*
1 n .

4

Cum maternitate virginitas Aidriæ inviolata &6. I

ſerm. 122. Inviolata virginitas concupiſcentiam neſcivit, ma-
teriam miniſtravit, aſſumpta eit de Matre, Domini natura,
non culpa. Stat pro Virgine S. Leo Papa. Fuit ſine corruptio- S Leopass.
ne fœcunda, ſine gravedine gravida, & ſine dolorepuerpera.
ſubſoribit virgineo lacti S. Bernardus ſerm. 4. de Aſſumpt. & ad. S Bernar-
dit: IlInum est, in quo nec primam ſimilem viſa est, nec habere dus.
ſequentem, gandia Matris habens cum virginitatis honore.
Concludit tandem diſcurſu ſapientiſſimo S. Anſelmus lib. de §. Anſel-
Excell. Virgin. Beatiſſima Virgo fuit ſpecialiter bencdicta ſupra mus.
omnes mulieres, nam aliquæ mulieres, inquit, ſunt beneaictæ,
quia VOirgines, ſed non ſunt ſœcundæ, aliquæ verò ſunt fœcun-
dæ, ſed non Virgines. At verò Beata Virgo focunda fuit Dei Ma-
ter, & Virgo inviolata permanſitin ævum, hanc proinde humi-
libus frequentemus obſequiis, & obtenta Spiritùs S. gratià fœ-
cundis Conceptibus, Virginem ſupra omnes mulieres benedi-
camus.

CONCEPTUS I.

Tametſi legatio glorioſiſſima fuerit omnium, quæ à Deo Confrma-
infinitæ Majeſtatis, per Archangelum, pro negotio adeò deſi- tio ſeu De-
derato, tot ſuſpiriis poſtulato, univerſo humano generi tam uio.
grato, & accepto, tamque ardenter ab ipsàmet Virgine expe-
Gato, expediri unquam potuit; ipſa tamen Virgo, teſte 8. Lu-
cà Evangeliſtà, mox, ut cœleſtem legaturm vidit, & audivit,
turbata est in ſermone ejus. Luc. I. cap. Quid ampliùs deſide-
rare poterat ſacratiſſima Virgo, quàm ut Mater Dei fiered omni-
um ſæculorum miſerias, univerſi generis ruinas reſtauraret?
Cur ergo turbatur? Reſpondent 88. Patres. Turbatio iſta,
nec imperfeétionis fuit, nec culpæ, ſed agmirationi, & Ve-
recundiæ virginalis. ait Dionyſius Carthuſianus in Lucam. Iur-
bata est, eà quòd benediétam ſe audiiſſet in mulieribus, quæ
mmirum benedici in Virginibus optabat. perorat S. Bernardus
ſerm. de Ver. Apoc. Cum vidiſſet lirgo Angelum viri ſpeciem
præſeferentem,turbata est, neque enim à viris ſalutata est, aut
allocuta. ſeribit S. Hieronymus epiſt. ad Euſtochium, Turba-
Ilii ii 2 ta

522 Diſeurſus III.

ta est in ſermone eius , etenim viris colioqui nunguam aſſueta
erat. ſonant verba S. Joannis Damaſceni orat. de Dormit. B. V.
Ex quibus prudenter licet colligere, quòd ſi S8. Patrum teſtimo-
nio, B. Virgini viros intueri viris colloqui nullatenus placuit, ſi
ſpecies viri Mariæ tam fuit ignota, ut ob eam, vel in Angelo re-
præſentatam turbata fuerit, eam cum viris conſortium non ha-
buiſſle, multò minus ullum mortalium carnaliter cognoviſſe,

quin potiùs immaculatam ſemper Virginem permanſilſſe, ſtatu-

endum eſt. Sed quæ ſit, dicat de ſe ipsà, ſuique teſtimonium ve-
riſſimum reddat.

CONCEPTUS II.

Diligentiam omnem Archangelus adhibuerat, ut timo-
rem de corde Virginis excuteret, ne tamen legationis ſuæ mune-
ri deeſſet, concepturam annuntiavit. Ne timeas Maria inve-
niſti enim gratiam apud Deum, ecce concipies m utero, & a-
ries Eilim. Lucæ 1. cap. Cui autem Virgo repoſuit: Quomodo
ſiet iſtud, quoniam virum non cagnoſco? Num Virgo diclis Ar-
changeli non credidit? aut de poſfibilitate concipiendi Verbum
dubitavit? Abſit. Mariam non laruit Virginem naturaliter Fi-
liurn parere non poſſe, quin anteàâ virum carnahter cognovif-
ſet, cùm ergo Virgo caſtiſſima non modè virum carnaliter non
cognoverit, verùm etiam virginitatem Deo ſuo perpetuam de-
voverit, quomodo fieri pollit, ut ſalvaà virginitate con ciperet, &
pareret Filium, interrogavit. Sicquærentem inducit 8. Ambro-
ſius. lib. de Abr. cap. 8. Cùm id, quòd naturæ est, non ſuppe-
tat, quia non ſolet parere Virgo, quaæ viro non fuerit copula-
ta, guckro, güuomodo prater inſtituta naturæ poſſim genefa-
re?* Quæſtionem hanc Marianam fufſiùs deducit S. Thomas de
villa novâà. conc. I. de Annunt. Miratur ſupra modum, fieri
ſe Matrem, quæ illi jam pridem virginitatem ſuam perpetus
aevoverat, proſus ergo virginitate ſollicita, non de Oraculo
dubitans, ſed tanta ret modum inquirens, ſic fatur: Quoma-
do ſiet iſtuad, gquoniam virum non cogneſco? Quæ verba tam de

præterito, quâàm de præſentiintellige. Vides igitur, Mariam

ſem-

nmater⸗

ſaper irgine
Porilequin
ſunigintate
Ep quätn 1
nupferetl
iusiriru

.
Repetitis
hooſis, C̈
Mconca

7

Uignis orne
eteflorentor,
um Virgin
norinit ſibi⸗
Klernardus
mnſacrat

DeiGen

iluum int,
ſtafionent.
Ulrerverna
Uutenrellent
lnin Monini
unjroſachea
Uifmutiele
nscodeut
llnerintiol

0
(Corimen

hieroprae

Gecer

n

Dormin
trucnteltcn
nos honi,
nanzeon
Dtitnnonh
ter oznont
manſileſn
Timmoniuan

.

etar, Uin
ons r ſe⸗
GMari
tſo 0
Vngoaltl
epienciſſen
ennaruriet
halter ge
S
CATNent
opetpeln
le conchet
bct An
yle
geſt i
gſunt ß
4 an G
r ,ho
olvn
, n
ln ceN
un: N

Menetdit

igiun N

Cum maternitate virginitas Aiariæ inviolata &c. 3
ſemper Virginem, etiam ſuo ipſius teſtimonio, virum non co-
gnoville, quin & ipſum Dei Verbum, non niſi ſalva, & indemni
ejus virginitate concipere voluiſſz. O caſtitatem tam inter An-
Zelos, quàm inter homines inauditam! digna, cujus decorem
concupiſceret Dominus: quàm virtus Altiſlimi obumbraret, de
cujus Spiritu Virgo conciperet, & pareret Filium Dei, Mater, &

Virgo.
CONCEPILUS III.

Repetitis vicibus, hortum concluſum ſponſam ſuam nomi⸗-
nat ſponſus. Cant. 4. cap. Hortus concluſus ſoror mea ſponſa;
hortus concluſas. Ut quid hortum ſuum tam ſolliciteè concluſum
vult ſponſus? Habent hoc Magnates, & Monarchæ hojus mundi,
ur magnis ſumptibus hortos delitiarum ſibi præparent, eosdue
ne deflorentur, concludant. Meliori jure hortum delitiarum,
Mariam Virginem, rariſſimis virtutum floribus abundantemn
præparavit ſibi ſpecialiſſimé Deus ccœli, & terræ, eumque ab ac-
ceſin peccati, & ſathanæ, conclutom voluit, ne defloretur.
lta S8. Bernardus in Deprecat. ad Beatam Virginem. Hortus de-
liciarum ſacratiſſimas tuus uteras 6 Maria! hortus concluſus
tues, Dei Genitrix, ad guem deftorandum manus peccatoris
numquam introivit: tu danétorum areoia aromatum, à caleſti
conſita pigmentario, virtutum omnium ſpecioſis ſloribus aele-
Gabiliter vernas inter quos fülcherrimos ſüores, tres miramur

in te 6 excellentiſſinia! hi ſunt quorum odore ſua viſſimo totam

damum Donzinz reples, 6 Wiaria! Viola Humilitatis, lilium ca-
ſtitatis, roſa charitatis meritò Dei areola flos ille ſpecioſus, præ
filiis paradiſi elect us est, ſuper quem requieſcitpiritus Domini.
Hortus concluſus Mater noſtra, ſponſa 8piritus S. hortus conclu-
ſus Mater in violata.

CONCEPLUS IV.

Gloriam ac decorem Virginis Dei Matris, in prophetico
ſuo ſpirita prævidit Haias cap. 3 5. CGioria Libani data esl ei in-
quit, & decor Carmeli. Quid præ reliquis montibus, hi duo
IIi ji 3 mon-

4— Diſcurſus EIII.

Montes, Libanus, & Carmelus, gloriæ ac decoris Virgini addide.-
re? reſpondet Theophylactus in Matth. Gmbolum virginita-
tis erat mons Libani, candidus ſember propter continuam ni-
vem, quâ cooperiebatur: Maternitatis verò Symbolum erat
mons Carmeli, copioſis ſemper abundans frubétibus. Maria Virgo
ſimul, & Mater eſſe præviſa eſt, ideo foecunditas Carmeli, mater-
nitate Dei Virginem decoravit, & niveus candor Libani, virgini-
tate inviolatà Deiparam glorificavit. Per albedinem nivis ſigu-
ratur innocentia,; & puritas immaculatæ Virginis, quæ nun-

quam fuit maculata, vel denigrata per aliquod peccatum: eru-

beſcant ergo illi, qui hanc nivem candidiſſimam, nigram quan-
doq; fuiſſe oſtendere conantur. ſubjungit Bernardinus de Buſto
in Marial. part. 9. ſerm. 2. in feſto Nivis.

CONCEPTUS V.

In ſacris Canticis cœleſtis ſponſus Mariam comparat malo-
granato dicens: Emiſſiones tuæ Paradiſus malorum bpunicorum
cum pomorum fructibus. Cant. 4. cap. v. 13. Quid myſterii ſub
his malis latet? de hàâc admirabili arbore refert Alexander Eula-
malus diſcurſ. 39. & cum eo Naturaliſtæ, quòd, cùm producit
fructus, non dimittit; autrejicit à ſe flores inſtar aliarum arbo-
rum, ſed eosdem retinet, ut ſpecioſam deinde ex iis ſibi efformet
coronam, quà plurimum adornatum eſt malum punicum.
Comparatione hàc itaque annuit ſponſus:, quòd quando Maria
Virgo, arbor hæc myſtica, à cœleſti hortulano plantata, produ-
xit fructum vitæ æternæ Jeſum Chriſtum, non dimiſit, aut per-

didit florem virginitatis ſuæ, ſed eundem illæſum conſervavit, &

intactum, & ſic fuit Virgo, & Mater, quod aliis non contingit
mulieribus, quæ deſideratum edentes prolis fractum, neceſſariò
florem virginitatis deperdunt; Virgines enim ſimul, & matres

eſſe nequeunt; ſoli Mariæ Virgini reſervata fuit hæc gratia, quæz

pariendo Chriſtum Dominum, immaculata permanſit Virgo,
ideoque gloriabatur dicens: Fores mei fruäétus honoris & ho-
neſtatis. Unde S. Gregorius Nyſſenus in orat. de Nativ. Chriſti
Domi.

prmnutef,
—
onini, prarce
insexclamn
yrtemunt
lertorerhe
Ne Micverd
A,ohutate

0

Uterum V
Uohlilis. Qn
ſinpem l

DI. K §. Bern

Dun; Ktriti
miats ſignun
CNN,7,. Ne
1e conci
Uatnitatis Dei
Uunn Firmat C.
lfulku ſolu
ulit ac

00

ram Vir
Rihlnoſno
iceumuto
Inſtens, Nez
nncaanprar
irbomim,
tne Varietat
drporins N
umert,
eſed Mants

Pum: in

—

itninltt

lannuirt
Contitgenie
Dyrbalen
MMairte
Otenels nie
libniyigt
nemnnt,
hni,
elcgtten n

4

Nigrorgr

Cclinns eed

.

comppernnt
Nfunn funen
Wid mſen
tAleuaneel
, Chmgt
ſtaralerune
üsſbiehir

quenelkt

plaornun
Giniit a
Imconehn
ionmnvan
Clamnecl
imeh An
lhwegerit

e
7

ewultſ

Cum maternitate virginitas Mariæ inviolata é6c.

Domini, præcelſam B. Virginis demirans dignitatem, & præro-

gativas exclamat. O miraculum ingens! Eirgo Mater ſit, &-
Virgopermanet; in aliis fœminis, quamdiu virgo aliqua &st,
mater non eèt, cuùm autem mater facta fuerit, virginitatem non
habet: hic verò virginitas, neque partum prohibet, neque par-
tus virginitatem ſolvit.

CONCEPTUS VI.

Urerum Virginis comparat cœleſtis ſponſus acervo tritici
vallato liliis. Quæ connexio lilii cum tritico? Lilium candidum,
quod ſuavem ſpirat odorem, juxta S. Ambroſium de Inſtit. Virg.
cap. I. & S. Bernardum ſerm 2. de aſſumpt. virginitatis eſt Sym-
bolum; & triticum, quod eſt fœcundum, nutrit, & paſeit, ma-
ternitatis ſignum eſt. ̊ enter tuus, ſccut acervus tritici vallatus
liliis. Cant. 7. Nam Maria non eſt paſia, quod aliæ ſolent mulie-
res, quæ concipientes flore virginitatis privantur, ſed fructu
maternitatis Dei gaviſa eſt, & flore ſimul puritatis virginalis co-
ronata. Firmat Conceptum hunc Hugo de S8. Victore ſerm. 55.
Hic fruétus ſolus eèt, qui Matris ſuæ florem non abſtulit, ſed
conſervavit, ac venuſtavit.

CONCEPTLUS VII.

Mariam Virginem Dei Matrem repræſentat regius Pfal-
tes in pſalmo ſuo 44. canens: Aſtitit Regina à dextris tuis in
veſtitu deaurato, circumdata varietate. Deauratam quidem
intrinſecus, & extrinſecus, Dei arcam novimus, non tamen
circumdatam, varietate; ut quid ergo viva Dei arca, cœli ter-
ræque Domina, non ſolùm in veſtitu deaurato, ſed etiam cir-
cumdata varietate, à dextris Dei aſtitit? Inter Græcos, ut di-
cit S. Gregorius Nazianzenus. orat. II. in Cant. Puellæ Virgi-
nis ſigaum erat, portare veſtem puriſſimo intextam auro, fœ-
minæ verò Marris ſignum erat veſtimentum ornatum, & va-
riegatum: Quia ergo Maria ita Dei Mater facta eſt, ut pu-
riſlima,

156 Diſeurſus VIII.

riſſima, ſimul, & inviolata Virgo permanſerit, ideo in veſtitu de.
aurato, circumdata varietate aſtitit à dextris Dei. OQ magnum Ja.
cramentum! exclamat S. Zeno ſerm. 2. de Nat. Chriſti. Maria
Virgo incorrupta concepit, poſt conceptum! irgo teberit, poſt
partum l irgo permanſit.

CONCEPTUS VIII.

Curſu quidem naturali inviolata Mariæ virginitas facilè ca-
pi nequit, claro tamen lumine vera, & ſecura fides comprehendit
Matrem Dei Virginem incorruptam. Sic fides docet, Chriſtum
Deum verum, & Hominem oblerato aditu, ſignato lapide de ſe-
pulchro cxuſſle, & januis clauſis ad diſcipulos congregatos in-
troiiſſe, neque tamen apertam januam, veletiam ſigillum lapi=
dis, vel in minimo læſum fuille, de quo non eſt, qui dubitet Chri-
ſti fidelis; an ergo non meliori jure, idem DEIUS Homo clau-
ſtrum Mariæ virginale cooperante Spiritu Sancto intrare, & de
eodem ſine ullà violatione per felicem partum potuit exire, ut,
quam in Matrem preligerec, Virginem pro condigno conſer-
varet, ut Scriptura adimpleretur, in quà ſob typo portæ, ſive ja-
nuæ clauſæ præfigurata eſt S. Maria, Virgo Dei Mater per Ezech.
Prophetam cap. 44. dicentem: Porta iſta clauſa erit principi, &
per e-am Princeps egredietur. Super quæ verba ſoribit 8. Ama-
deus homil. 4. Per banc nimirum Princeßs Regum terræ,
Chriſtus egreſſus est, quam ſicut in ingreſſu non aperuit, ſic in
egreſſunon patefecit: Pertranſiit in pace, & ſemita ejus non
aptaruit: Et ſi miraris, clau’o utero Mariæ, ſignatg, Vir-

mali piudicitis Deum natum, mirare, quòc clauſo, obſeratoque
£ » . 7

aditu ſepulchri, ad Juperos rediit, & clauſis januis ad diſci-

pulos introvit. Elegantiùs adhuc concludit S8. Ambroſius lib.

de Inſtit. Virg. cap. 7. Ducæ est hac porta, niſi Maria? Ideo
clauſa, quia Virgo: Porta igitur Maria, per quam Chriſtus
intravit in hunc mundum, quando virginali fuſus est bartu,
& genitalia virginitatis clauſtra non ſolviti manſit inte-
meratum ſebtum pudoris, & inviolata integritatis eeue.
Agna-

Plrretn in⸗
mnd orat de

7

/,

un, Chrit
Helfd toa
Crumtecorte

ſetorem,

rerioſola/

, 7 ,

Mn pro⸗

UtyroeuB

eoinrektenke

Ommagnun

Cnrik- D
okehente

Il

rginirl Celer 6
sColnptekrt
nalict
Oatohzntt 66
Congretnt
unlſglune
“
.
oratelt
condl noe
anm
5lnerpetr
ent rige
*M
1 exyn

rgenie,

.

,ſenitte

1

cu
8 Alnbrſtu
llnel
le
c
; . Huitt
N ,

6 .

Cum maternitäte vir.

gnaculacum exiret ea Vi
ſtinere non poſſet.
Thuribulum aureum, Beatam Mar
Dei Matrem intitulat S. Germanus Fatriare
litanus. orat. de Nar. B. V. Ave aureum revera thuribulum
inte Vigibilium aromatum in quo ſpin rirna gale thimiama compo-
ſitum, Chriſtus ex dwvinit tate, O7. huma ritate, in Deitatit
iene alfud t odorem ani imatæ ſuc carnis. A dhoc thurib ulum
aureum recurramus, ut fœcorem peccatorum noſtror
mittentes, Chriltil bonus odor ef fficiam Ur⸗ unanimii
ſuſpirantes ad Matrem miſericordiæ, clamemus cx
væ, cum Joanne Damaſceno, EX Menæis Græc. 14. Febr. abud

D, Epilogus.-

ZSimon. agnerekian Pietat. Maria. Græcor. num. 259. Tam-

uanm thariuet n aureum, carhone divino refertum, cordis
mei ſœtorem, in, aren fragrantiam muta Ogua etiam in
puezperioſola ſemiß er es Lirgo Amen.

Virgo, de ſtirpe David, qu tam partus non violavit,
PBura columba Dei! d1 ſ memento mei.
Jeſiun pro me ora, præſenti, & mortis in hord,

;

Ut procul hoſtis eat, ne ne violare queat,

Kkk kK DlI

598 — 26): o: (5 eſecc⸗

ð
. 9 . 92 99 22 . 22 2 93 20 . 1 nlcctoz i

2.
ISCIRSIIS IAY.
Sine peccato originali concepta ett B. V. Maria. min
N Rævidens increata Sapientia, naſciturum in progreſſu en de Nar. Cl
) ſæculorum inter Adæ poſteros dubium quoddam, an nmtuanwuer
ſcilicet Mater ejus ad contrahendam originalis peccati Merihtinil
maculam ſub communi lege comprehendi debeat, an Nbonin
verò non? Valdé ſapienter, ac providè diſpoſuit, ut ad ailage ſunt
augendam fidelium pietatem, & ad Matris ſuæ digniorem æſti. unnubo,
mationem, ac venerationem, tale quid in Sacris Canticis ſcribe. mcedlump
retur, unde illam exemptam facilè educi poſtet. Yota pulchra Mlis Aene
es amita meéa, & macula non est in te. Cant. 4. cap. Quam enim Ulremz ucis.
aliam ſibi verba hæc ſignificationem vendicare poſlunt, quàm in gusg
pro immaculatàâ Virginis Conceptione favorabilem dubii reſo- lConcetiba
lutionem? Etenim indubitatum, & extra omnem controver.
fiam eſt, Beatam Mariam ſemper Virginem nullum unqum (
