nunc de cœlis tibi mittit auxilia, nunc tuas preces de terr
ſumat, per hanc Portam Filio ſuo reprælentet, quæ petis,
petrat, & gratias denuo obtentas tibi demittat. Virgo
benedicta, quæ Deum genuit, portæ cæli meretur eatulum,
quia quotquot cœli ſunt incolæ, per potentiſſimam ejus in.
terceſlionem quaſi per ſcalas, ipsà ducente, afcenderunt, ipsâ
coœli januatn aperiente, intraverunt. Sic docer de ſanctis an-
tiqui Teſtamenti S. Bernardinus Senenſis tom. 1, ſerm. 6. art. I.
cap. 4. Omnes liberationes & indutgentias factasin veter, Te-
t amets

8

—
02
15

.

8

. —
1

224 Diſcurſus XXXI.

ſtamento, non ambigo, Deum feciſſe, ſolum propter hujuspuelle
reverentiam & amorem, quibus cam Deus præhonorandamin
cunctis ſuis eperibus ab aterno praordinavit. De ſanctis novis
Teſtamenti teſtatur purpuratus 8. R. E. Cardinalis Hugo tom.
I. ſerm. 6. Maltiper intercesſtonem Mariæ ſunt ſancti in cælo,
q 41 eε*rι ilam, e nunquam perveniſſent. Idem de felici ani-
marum purgatorio liberatione reddit teſtimonium, ſuper
Cant. B. V. Ad Mariam reſpiciunt, qui degunt in purgatorio,
ut liberentur. Quid de nobis in hâc lachrymarum valle vitam
degentibus dicam, quibus mille elypei pendent ex Mariaà. Cant.
4. cap. cui nimirum mille ſunt nos miſeros peccatores introdu-
cendi ad cœlum modi. Patriarchaliter S. Germanus Præſul
Conſtantinopolitanus Orat. de Londâ. B. V. Tuis interpellatio-
näbus, & int ercesſionibus, DEO nos effcis familiares, das ſalu-
tem, & ab æterno liberas ſupplicio. Subſeribit S8. Anſelmus in
Orat. ad B. V. Sicat enim, bbeatisſima! omnit à te averſus,
e à te deſpectls, neceſſe eſt, at nterzat; ita omnis ad te con-
verſas, & d eſpektus, im pos ſibile eſt, at pereat. Ad te humiliter
nos convertimus, ne deſpicias nos in agone miſeros, ô digna
coœli Janua.

CONCEPTUS II.

Juxta crucem Filii ſui patientis, ſtetiſſe Matrem doloro-

ſam, refert S. Ioannes Evangeliſta. Stabant autemjuxta cru-

cem TESII WWater ejus, & ſoror matris ejus. Joan. 19. cap. ex
quibus verbis canit Eccleſia: Sabat Mater doloroſa, jaxta
crucem lachrymoſa, dumpendebat Filius. Olitur tamen quæ-
ſtio non inanis, ſi ſtetit Maria juxta crucem JEſu, ex quà par-
te ſtetit? ad dexteram, vel ad ſiniſtram? non ad dexteram,
conqueritur enim JESIUS per os David. Conſiderabam ad dex-
teram, & videbam, & non erat, qui cognoſceret. me. Pſal. 141.
Stetiſiet ad dexteram lachrymoſaà Mater, Filium utique do-
loroſa cognoviſlet, cum ergo ad dexteram videns Verbum
Dei incarnatum, neminem fuiſſe, qui ſe cognoſceret,
telte-

leletur,
igtorunat
Cocillicnu
Cllrariæ
Curäſinitt

Auum elb

Deum, jon
lextri, he
Nerhædos
Clncemn
Koraret 69
le Nomine
laremur
nintrare
in octiſſi
Wiin jus,
li ut cole⸗
Puachne
na pite iu⸗
yadiſ, L
t vlam,
Tterze, tan

prorimt

Uilanp
Pinrdite
Dunianus:
Uin Diom⸗
Klli, goi
Uibemlb
lonomlarr

g: ſacir⸗

em Fi
ehrelhatt
ſecrucemn
Unplard

—
ter lini
thonargptin,
Delncim
isllogvor
tſuichtun,
lem leſthin
moniumn in
Nt in uſſen
Munnpeleſin
tex Mridt
CAtorezintne⸗
Bettvance
uitigtenti
ilencgtl
Anllor
nnitt taf
mnit atſte
Adtelont
enlenohdt

I

Mtencae

Autenie
om lll
, Glnſetn
iturument.
ir ardu⸗
Hon ad cenen
rdbenci
t . N
ioan miſten
1ſicem an
ogolen 1

Maria lirgo Janua cœli eſt, ßer quam intramus. 225

teſtetur, ad dexteram JFSII ſtetiſſe, Maria non potuit, rectè
igitur unanimi conſenſu tuentur S. Bernardinus Senenſis, &
dodiſſimus Alexander de Ales, Mariam Virginem in monte
Calvariæ ſtetiſſe à ſiniſtris Chriſti crucifixi, & non à dextris.
Cur à ſiniſtris Filii ſui ſtare Dei Genitrix voluit? Conſideran-
dum eſt, dexteram eſie juſtorum, ſiniſtram verò peccatôrum
locum, juxta illud Matth. 25. cap. Statuet oves quidem 4
dextru, hædos autem à ſiniſtris. ubi per oves juſti, ſive electi,
per hædos autem peccatores, ſive damnati intelliguntur. Juxta
crucem JESU, à ſiniſtris, ex patre peccatorum Maria ſtetit,
ut oraret pro peccatoribus. ait S. Bernardinus Senenſis ſerm. I.
de Nomine Mariæ cap. 3. quatenus per ejus interceſſionem col-
locaremur à dextris, per eam ſalvaremur, per hanc coeli janu-
am intraremus in gaudia Domini noſtri. Conſolatè loqui-
tur doctiſſimus Guilielmus in cap. 1I. Cant., apud Delrium.
Qui in judicio à ſiniſtris erunt collocandi, tuâ interc ſtone effici-
cies, ut collocentur à dextris. Effectum hujus interceſſionis illaà

ipsâ adhuc horà expertus eſt Diſmas latro in cruce, qui ulei-

mà vitæ ſuæ horâ à Chriſto felix inaudiit: Hodie mecum eris in
paradiſo. Lucæ 23 cap. Ungde latro ille, qui peſſimam duxe-
rat vitam, latrociniis aliisque nefandis ſceleribus addictus
fuerat, tantum beneficium ſumſit, ut tandem vitæ termi-
no proximus, animæ ſuæ ſalutem obtinuerit? Quænam erat
porta illa, per quam ter felix latro adhuc die mortis ſuæ juſſus
eſt, introire paradiſum? Ad propoſitum reſpondent S. Petrus
Damianus apud Mendoz. tom. 2. S. Anſelmus de Excellent.
Virg. Dionyſius Carthuſianus, Heſichius Hieroſolymitanus,
& ali, qui omnes volunt, precibus Mariæ Virginis, quas
illa ſtans ſub cruce fudit ad Chriſtum jam crucifixum, fuiſſe
bonum latronem ſalvatum. Verba S. Petri Damiani audia-
mus: Ideircò ſalvatus eſt bonus latro, quia beata Virgo inter
erucem Filii, & inter erucem latronis poſita, Filium pro latrone
deprecabatur. Quis jam neget, Mariam mediam inter utram-
que crucem, Filii ſcilicet, & latronis, pottam fuiſſe, per quam
bonuslatro in paradiſum introivit. Loquatur pro me Ber-
Hhh hhh nar-

226

Diſcurſus XXXI.

nardus ſerm. in Sign. Magn. De plenitudine Mariæ accipiunt
omnes, Angelus latitiam, juſtus gratiam, peccatorparadiſum,er
veniam. Finem imponat Sapiens invitator. Prov. 8. cap. Beatus Dl
homo, qui vigilat ad fores meas quotidiè & obſervat ad poſtes oſtii
mei, qui me invenerit, inventet vitam, & hauriet ſalutem A

—

Vaomtno. Animæ nimirum ſalutem, & viram æternam; per te, elu na
Maria! dulcis paradiſi Porta!
Epilogus. Mariam igitur triumphalem coœli Jjanuam, humili cultu
quotidie, ſingulis horis pulſemus, quatenus per eam ad coxli Ot⸗
gaudia introduci mereamur, invocemus eam cum S. Germa- præ
no Patriarcha Conſtantinopolitano in Mariali à Maratio edi- clan
to. Orat. de Annunt. B. V. O duleisſima Mater noſtra Maria, fent
unica ſpes & refigium'animæ noſtræ, ad te nos falii Evæ, nos mi. iizeffi
ſeri & peccatis pléni, nos damnatione digni, meritò clamamus, ſolusad
ſuſpiramus, & ſtebili voce ſupplicando accegimus, & invocamus, lm ayyo

quate nus digneris recordari, guia pro nobis peccatoribus e ele-

t smagi
&a. pro nobis ad tantam dignitatem evecta, & idecireò nos tus. Uunbn
Filio recommendz, dulci Jeſu, Deo noſtro nos reconcilia, & da dalcg
ipſo frui in cœleſti patrid. Amen. euurd
lminem
Quis non imploret, te Birgo Mater honoret, ekahl
Quæ nos mortales, ſola beare vales? Rugen
Per ie ſalus orta eſt, oœli dignisſima Porta, er34.
WMWi apperire fave, qui piépulſat, ave. uitimi⸗
fklämare
. ufideles
2 ) 0 ( S ninchi
luneszcen
2 aatur /
igunte,
glyian
lllellini,
iciu,
ſneſeueß,

Dl-

NeB.

36 ) 10 8* 127

—
wituſin

H e eE eE BeE e e S08 37 0 3, e Sε

oVdcn

unn Stella matutina diei, Maria gratiæ & Aiſericordiæ

Dl est nuntia.
SPer emadn Oſt caliginoſam noctem ſtella matutina oriri ſolet, diei Exordium.
hmcundn. præco, &nuntia lucis, ſolis anteſignanus, & certa ſpes
lii Ara claritatis; totum illud tempus, quod à primorum pa-
ter niſnli rentum noſtrorum lapſu, usque ad diem natalitium
1pitlnuni Mariæ efflauxit, caliginoſa quædam nox fuit, ut proinde Apo-
nenn ſtolus ad Rom. 13. cap. meritò dixerit: Nox præcesſet, dies au-
s)nus tem appropingquovit. Nox, inquam, fuit, in quâà ſemper ma-
jumunifni gis magisque multiplicatæ ſunt tenebræ peccatorum & iniqui-
Gie tatum, quæ hominibus impedimento erant, quo minùs
lamuiß oculos in illam lucem defigere poſſent, quæ illuminat omnem
hominem venientemin hunc mundum Joan. 1. Cap. at verò na-
,lue, c Maria, ſurrexit tandem illa ſtella matutina, Maria nimirum,
quæ univerſo humano generi lumen ſolis gratiarum divina-
e rum attulit, Maria Stella fuit, certa ſpes diei, velut ipſa de ſe dicit
ort, Eccleſ. 3 4. cap. Ego Mater palehræ dilectionis, & timoris, &
re. agnitionis, & ſanctæ ſpei. Sicut ergo ſpem lucis ac diei in

ſtellà matutinà ponunt homines, ſic gratiam & miſericordi-
am fideles chriſticolæ confidenter exſpectant per Mariam, ipſa
enim Chriſtianitatis Scella eſt, auchora ſpei. Lumini ejus 88.
Patres accurrunt. Udes convenit ei nomen Marsa, gquæ inter- S8. Patres.
pretatur ſtells maris, quia ſieut per ſtellan maris naviganutes
dirigunturad portum, ita Chriſtianni diriguntur per Mariam
ad gloriam. bene ſcribit de Marià S. Thomas Opuſculo. 8.
Tolle Mariam, hanc maris Stellam, maris ettég, magni & ſpatioſt
ubi dies? quid niſicaligo involvens, & nibra mortis, ac denſis-
ſimæ tenebrærelinquuntnr lacteè perorat S. Bernardus ſerm. de 8. Thomas
1 Nat. B. V. Malium diligenda eſt beata Virgo à quolibet Chri-
Hhh hhh z ſtia-

228 Diſcurſus XXXII.

ſtiano propter hoc quod eſt inextinguibile lumen ejus, nunquam
enim aliquis in tantum peccat, ſe vult per veram vyænitentiam
recurrere ad ipſam, quin ipfſa ſit ſtatim lucerna pedibus ſuis,
& reducat eum in viam alutis aternæas comparatur autem ſtel-
æ maris, ſicut enim versus ſtellam ilam quæ ſtella mari voca-
tur, ſemper nautaæ portum & Viam oonſiderant naviganai; ſie
gtiam beata Virgo nobis in mari hujus mundi conſtitutis, oſten-
dit viam navigandi & Portum cæli. docet B. Albertus Ma-
B. Albertus gnus ſerm. 2. de Nat. B. V. Maria, id eft, maris ſiella provido
Magnus. Dei conſilio vocata est, ut nomine declararet, quod re ipsd
clarius manifeſtat, nam ev gquo cœlos, cum Filio ſuo regnatura
eonſcendit, induta decore, induta pariter fortitadine pracin-
xit ſe, mirabiles elationes mari ſolo nutu compeſcitura. de-
S: Amadæ- cjarat S. Amadæus Homil. 8. Watd virgine eg ſurrexit,
8. becrus gita Maria veri pravis luminis, nativitate ſus mane elarißk.
Damianus. mum ſereznavit., loquitur S. Petrus Damianus ſerm. de Al-
Richardus fumpt. V. ſubjungit Richardus à S. Laurentio lib. 7. de Laud.
48. Lauren. Virg. Sieut ſol natus est, ut illuminet totum mundum, ſit
tio. Maria ad hoc nata à Deo, ut miſericordiam, veniam, gratiam,
& gloriam, quaſi lumen, à Deo impetret toti munde. Hoc lu-
mine illuſtrati stellam Conceptibus veneremur.

CONCERPTUS I.

Confirma-= Fortunam ac benedictionem divinam filiis Iſraél prædi-

ſen De- cit Balaam propheta. Numerorum cap. 24. quòd nimirum
Aduetio.

largà benedictione ſuperfundet illos Deus, proſperabit eos,
quin ad fui intuitionem admmittet eos, in quâ ſecundùm The-
ologos vera conſiſtit beatitudo; Videbo cum, inquit propheta:
unde quæſo tantam felicitatem, unde etiam coeleſtem beati-
tudinem prognoſticavit? non aliunde quàm de ſtellà, ſequi-
tur enim: Orietur ſtehla ex Jacob, & virga de Iraöël. ded
quænam eſt illa ſtella orta ex jacob? An non fidereum quich,
ſtella eſt? Nõnne homo factus eſt ex limo, etiam ante cul-
pam? Formavit igitur Deus hominem de limo terræ, & inſpira-
Vii

9

—
Uit inſat

vwenten

malsa Iu
genetari

oiſim

ſeriom1
uta eſnj
Devid.
Gillima
Dhum &
ela hee
decentit
gellahec
hrämortt
lxit, &
belap⸗,
Kaſrſet⸗

Tot
Cobatria
Nelus ded
ſenori ̃
Gmmoa
mane am
Negtixi er
Uimitten
l noce
Uluenus
entia, n
n Hacob
UMb le
ominde

—
10u ls
in gentetin
n eibhn ii
fotur ufen 1
fela nauen
1mni enii
nſunti ti
Alderrw
Uifelennl
ylt, us 4
lin ioeeni
Ftitadienni
onſſetnt
nt
s nunt
nus ſenn 61
olbn teln
un ninn,
Veniani ei
Funge. Ee
ar,

flieltalret
4. Aikin .
3 oerh
0 Eeonminn
,mutenf⸗
gaeeienke

e el,.

„(
16 4
nſceenn
ln Aie
ttien M

ir r
umtG

Srella matutina diei & c. 229

—¶ —

vit in faciem ejus ſiraculum vita, s faczus eſt homo in animam
viventem. Gen. 2. cap. Quonam igitur modo poterat ex hac
malſsà luti vel cretæ, id eſt, ex progenie Jacob ſtella quædam
generari? Quomodo ex terreno germine ſiderea prolæ? Quærit
docdliſſimus Fxpoſitor Galfridus, actand em declarando my-
ſterium, reſpondet: Quæ eſi ſtella orta ex Jacob, niſi ea, quæ
nata eſt nobis Virgo Maria exprogenie Abraha, clara ex ſtirpe
Davwid. Stella hæc in novo Teſtamento orta ex Jacob, ſan-
Gtiſſima Virgo Maria, fortunam ac benedictionem, trium-
phum & victoriam, electæ Chriſtianitati à Deo impetravit;
Stella hæc jacob diei præco, propitium nobis Deum Patrem
clementiſſimum, miſeros nos adoptantem in filios effecit,
Stella hæc Jacob nuntia lucis, ſedentibus in tenebris, & in um-

braà mortis, ad beatificam Dei intuitionem mane ſerenum il-

luxit, & ut verbo præfati Authoris totum comprehendam,
Sekaprorſaszmagis re,quzm nomineeujus vita glorioſs lamen
dedit ſæculo. Spes una ſalutis.

CONCEPTUS II.

Totà nodcte luéckatus eſt Deus ſub ſpecie Angeli, cum ſan-
Cto Patriarcha Jacob, Gen. 32. cap. graves ictus de nocte An-
gelus dedit Jacob, læſit, ac vulneravit eum: Tetigit nervum
ſemoru ejus, & ſtatim emarcuit, Ad diei autem crepuſculum,
ſummo adhuc mane, iratus Deus placatus eſt jacob, ſummo
mane amicus jacob fa eus eſt Deus, ſummo mane ibidem be-
nedixit eum: & benedixitei in eodem loco. imô quaſi victum
ſeie agnoſcens, à Jacob diſcedendi veniam petüt, ac dixit:
Dimitte me, jam enim aſcendit aurora Quòd jacob Patriarcha
tota nocte in luctà inferior ſuccubuerit, quin & impegerit,
nullatenus miror hominis enim contra Deum nulla eſt po-
tentia, nullum robur; ſed cur DFus ſummo mane, ad auro-
ram Jacob ſe victum præbet, ditnitti petit, ad Patriarchæ
hutum facit omnia? Quid vidit ad auroram impeditnenti,
quominus vincçeret, ut de no de! 8. Johannes Damaſcenus
Hhh hhh 3 Orat,

230 Diſcurſus XXXII.

Orat. 2. de Dormit. Deiparæ. & cum eo dodtiſſimus Oleaſter
advertunt, per hanc luctam figurari bellum, quod interceſſit
inter Deum & peccatorem, & victoriam, quam in favorem
generis humani de Filio ſuo reportavit colorum Imperatrix;
in lethargo peccatorum ſuorum ſepultum jacebat genus hu-

manum, eratque in tenebrosâà nocte culpæ profundiſſimèim-

merſum, cum hoc multis annorum millibus iratus Deus lu-
Clatus eſt, & irà furoris ſui homines peccatores ſæpe ſæpius gra-
viter læſit, cujus aquæ diluvio unwerſus orbis, ſulphure & igne
de cœlo, Sodoma & Gomorrha, triſtia exempla dedére, donec
tandem nox atra præreriit, & optatiſſimum coæli ſidus, Stella
ex Jacob, Virgo Dei Mater illuxit, ad cujus aſpectum iratus
DEUs homini reconciliatus, peccatori amicus eſt factus, o-
mnes adhuc quotidie pœnitentes largiter benedicit, gratiam
eis exhibet, & miſericordiam, ab hâc ſolà Stelià Mariaà vinci ſe
paſſus eſt Deus, qui inſtar Angeli magni Teſtamenti, ſub typo
ait jacob peccatori, dimitte me, jam enim aſzendit aurora,
bello & pugnæ impone finem, habes jam, quam deſideras,
peccator, veniam, orta eſt enim tibi Stella ex Jacob, Maria Vir-
o, Hæc Mater mea erit, cui denegare nihil potero, per hanc
conceſſa ſit tibi, quamcunque petis, gratia, & miſericordia-
Verba S. Joannis Damaſceni ſuprà citati recitemus: Per hane
diuturnum illud bellam, quod nobis cum Creatore erat, ſabla-
zum & extinktum eſt, per hanc cum eo reconciliatio ſancitas
pax & gratia donata eſt. Ad propoſitum Hugo de S. Victo-
re ſerm. 34. in Princ. Beata Virgo Ma ria stella fuit matutina,
quia & præcedentis temporis, quod qus ſe nox fueral, hinis exti-
tit, & vera lucis gratiæ, Soljsé; juſtitia, qui ex ipid progenitus
eft, Præventrix, & antelacanum ſidus fuit. Certa ſpes ſerenita-
tis, & nuntia lucis.

CONCEPTIUS III.

Dulce Mariz nomen unanimi 88. Patrum conſenſu

Stella mars interpretatur: cur hoc? Quia omnes hujus ſtellæ
pro⸗

prieta
Sele un
Noteg

unt in co
eg ue ſtel

ſellamar
liclarior
. Deh
lctrantt

llhit um

Uniyerſo⸗
Dklilluxi
Penitent

encdum

ris, err
MMriama
Obus ſicut
OIiducen
lultagio
Donaye
lre Ma

ſevel be,
me Iun.

iculzzt

leerper
inlacint
Umaris
nls, ti
eger
elcerol
iileboran
Uudiginy
m 3 c
un, gron
ſ zme
hbeie.

. —
ſinndſc
nod intenel
amn in ucn
Gmlnpern
Nhn Nenrr
füncdllitnn
hiratuent
ſeheſthiug⸗
llpomrekee
delit
Alpeonien
I eltban
enelloggin
la Mararot
umeothn
ſeettitn
vadn d
cchlri
porno
, Ewicinn
emns: N
ufore ℳ
utilntint

Hugnted .

lufür li
ern fu⸗
1 0 tle
1
Muſpeni

umma
oneſc ,

dNella matutina diei, &uüc. 231

proprietates Mariæ conveniunt. Quamvis multæ ſint in cœlo
ſtellæ, unica tamen eſt ſtella maris, eaque melior & clarior.
utpotè quam clara lux ſolis, lætaquè dies ſubſequitur; multæ
ſunt in coœlo æternæ beatitudinis ſanéctorum animæ ſcintillan-
tes, ut ſtellæ, ſed ut ait Apoſtolus, ſtella differt à ſtellà unica
ſtella maris eſt, Virgo Maria, ſanctis omnibus excelſior, ſtellis
his clarior eſt, & melior. Rationem reddit Euſebius Emiſſe-
nus. De hàc enim und, ortus eit Sol Juſtitiæ, cujus fulgore omnia
ilaſtrantur, quenm quiſequitur, non ambislat in tenebris, ſed ha-
bebit lumen vita. A ſolius nempè ortu & nativitate Virginis
univerſo orbi, omnibus in terrà hominibus dies gratiarum
DElilluxit, ab hàc maximi etiam peccatores, reſurgendi ad
pœnitentiam ſpem ſortiuntur, ad divinum Solem feliciter in-
tuendum, ſolamen acquirunt: Stella maris ergo Maria. Stella
maris, erran tibus in via, ſive per terras, ſecura Directrix eſt, ut
patriam attingant; ſed & Virgo benedicla peccatoribus erran-
tibus ſicut ovis, quæ periit, fidelis eſt peregrinationis comes,
quâ ducente ad rectam virtutis viam perveniant, & absque
naufragio ad littus optatum ſalutis æternæ perducantur. Ita
S8. Bonaventura inpec. lect. 3. Tale certè offcium eſt Stelle no-
noſtræ Mariæ, quæ navigantes per mare mundi in navi innocen-
ziæ vel pænitentia, diriget ad littus coleſtis patriæ: propter hoc
bene Innocentius ait ſie: Quibus auxiliis poſſant naves inter tot
pericula pertranſire usq; ad littus patriæ?“ Certe inquit, per duo,

ſcilicet berlignum & ſtellam, id eſt per fidem erucis & per virtu-

tem lucis, quam peperit nobis Mariæ, maris Stella. Denique ſtel-
la maris lætificat omnes creaturas, eâà oriente confortatur in-
firmus, fugit enim nox inimica hominis, diluculò reconva-
leſcit æger, manéè viget opifex, & homo natus ad laborem ſtel-
læ luce roboratur. Sic Maria Stella maris, ſolatur ægros, refi-
eit laborantes, miſeros adjuvat, univerſum genus humanum ad
gaudia invitat æterna. Audi invitantem B. Albertum Magnum

ferm. 3. de Nativ. B. V. Hæc Stella invitat nos ad bonum hoſti-

tinm, promitzit enim nobis, quòd nos per generationem ſuam,
id eſt, per dilectum Filinm ſuum Ilſum Chriſtum, omni gaudio
implebit. Anchora ſpei.
Cùm

Epilogus.

Diſcurſus XXXII.

Cùm ergo omnis in hoc mundo peregrinus ſit homo, neo

ſtationem hic habeamus permanentem, ſed futuram inquira-

mus, totque hujus & amariſſimi maris procellæ ac ſyrtes nau-

fragium nobis minentur, ad Mariam Stellam maris reſpicere

de navi hujus vitæ non intermittamus, monito ſalutari acqui-
eſcentes S. Bernardi Homil. 2. ſuper miſſus eſt. O quisqui te in-
telligis hujus ſaculisprofluvio,magis inter procellas & tempeſtates
Kuctuare, quàm per terram ambulare, ne avertas oculos à fulgo-

re hujus ſideris, ſinon vis obrui procellis: ſi inſurgant venti ten-

tatitonum, ſi incurras ſcopulos tribulats onum, reſpice ſtellam, vo-
ca Mariam: ſi criminum immanitate turbatus, conſcientiæ fæ:
ditate confuſus judicii horrore perterritus, barathro incipias ab-
ſorberi triſtitiæ, deſperationis abyſſo reſpice Stellam, voca Ma-
riam: ipſam ſequens non devizs, ipſam regans non deſperai
ipſam cogitani non erras, ipsd tenente non corruss, ipsa prolte-
gente non metuis ipſa Duce non fatigaris,ipsa propitià pervenis,
& ſicintemet ipſo experiris, gadm merito dictum ſit“ Et nomen
Virgini Maris. Amen.

Salvat procelläâ, lucis manè nuntia ſtella,
Dux comes, ad patriam, dirigit ipſa viam,
Sic omnem mentem, ſeſe devote colentem,
Waufraganè pereat, ſtella Maria beat.

=

Dl-

Whiome
Nitu,
uin & un

ieticul
mpopol
taudin
ngit. A
enit me
lumagna

Pinterre

PMuria
WCcon
ogitabi
UWnſitant
hetami
Uumedic

oorporis

Denael
Plkoeleſis
krlamreti
iin Auck
nümer

86) (9* 233
e gkeogee Ee Ne ede e eg eoe ie e tzeeekge se 2e 3

leaeſinen

DISCURSLIIS XXXII.

toſltnnui
, ueſin Apotheca Chriſti Medici irgo Aaria eſt, Salus
labtenfn infirmorum.
tulltiſi
rentatlkfte . . . . . .
APueſelag Edici partes egiſſe Chriſtum in terris, & non ſolùm Exordium.
Gielpſeenit⸗ animabus, ſed & corporibus miſerorum, ac langui-
alhrd inhui dorum, ſalutem contuliſſe, experti ſunt omnis ge-
telom tul neris infirmi, & humanãà aliàs ope incurabiles, qui-
lau mir, bus hic medicus cœleſtis, aliquando etiam non rogatus viſum,
oneg Fu auditum, greſlum, loquelam, ſanitacemꝗque penitus reſtituit,
in gquin & und à peccatis integrè abſolvit, ſicque duplicem Jalva-
iſ hn toris titulum jure obtinuit, cujus proinde laus eſt in Evangelio
lætà populi acclamatione prolata. Benè omnia fecit, & ſurdos
fecit audire, & mutos loqui. Marci 7. cap. Cui non ingratus ſe
1elt Feen’. 12
“ jungit S. Auguſtinus ſerm. 9. de Ver bis Apoſtoli. Magnus decœ-
in lovenit medicus, quia magnus in terrâ jacebat ægrotus. Sed nec
Outen ſua magno huic cœli medico deeſt apotheca, de quâ ægrotanti-

let bus in terrà, ſalutaria reliquit medicamenta, apotheca hæc Vir-
B go Maria Dei Matet eſt, cujus invocatæ interceſſio eſt efficaciſſi-
ma, & contra omnes etiam incurabiles morbos ſalutaris, nec eſt
excogitabilis infirmitas, contra quam vel ſolum Mariæ nomen
non ſit antidotum à Spiritu ſancto ſpecialiter præparatum, vel
ipſa etiam implorata Virginis protectio ſalutare in ægritudini-
bus medicamentum, quo vicibus in numeris, ſimul animæ ſalus,
& corporis ſanitas deſperata à medicis, per Mariam efficaciter
obtenta eſt, ut proinde & ipſa duplici titulo, ſalus infirmorum.
ab Eccleſiâ recolatur. Quamvis autem ubique terrarum, nem-
pe Laureti in Italià, Cellæ in Styriâ, Oetingii in Bavariâ, Paſſa-
vii in Auſtriàâ, quin & in aliis ſexcentis celeberrimis locis ſi-
ne numero jurata hujus veritatis extent teſtimonia, Virgi-
1 lii iii nem

234 Diſcurſus XXXYIII.

nem Deiparam, Qalutem infirmorum grato animo recogno-

S8. Patres. ſcentia, nos tamen ſub hoc eodem titulo, authoritate 88. Patrum

conſolatè eam venerabimur. Apotheca Chriſti medici est Ma.
Richardus ria, inquit Richardus à S. Laurentio lib. 10. iterùm lib. 4. de Laud.
S, Laur. B. V. Maria est ſpecialis apotheca ipſius Siritüs ſanéti, qui
dulcedo Patris & Filii propriè nominaturiſicut enim pyxis con.-
tenti eleétuarii odorem retinet & ſaporem, ſic Siritus beatæ
Virginis, Chriſti dulcedinem, qui in ejus ventre novem menſibus
S. betrus requievit. De ipsà Virgine teſtatur 8. Petrus Damianus Orat. 2.
Damianus, qe Dormit. Virg. Ego quaſi officina medicinæ ægrotantibus,
ego fons perennis curationum, ego contra dæmones remedium,
ego civitas refugii omnibus ad me confugientibus. Mariané
8 oannes perorat S. JOannes Damaſcenus Orat. de Nat. B. V. Maestaf-
Pamaſce. Perens medicinam univerſo orbi, estfons, qui omnem naturam
§ Bernar- morbo laborantem in ſanitatem reſtituit. lacteè diſcurrit S. Bern-
dus. ardus. Nomen Mariæ est, quod dedit cœcis viſum, ſurdi
auditum, claudis greſſum, ſermonem mutis: Deinde fi qua
infirmitas tibi, vel tuiz occurrit, non ſpreto remedio corporis,
aut naturali, recurre ad invocationem nominis Mariæ. Sera-
§. Bonaven-phicè ſcribit S. Bonaventura in Stim. div. amor. part. 3. cap. 59.
tura. Non est in hàc vita quis adeò deſperatus, aceò miſer, cui non im-
petres miſericordiam ſalutarem, ſi ad tuum declinaverit .
Idiota. men. Doctiſſimè concludit Idiota de Contemplat. B. V. Non

eS m ullo alio nomine post nomen ſuperbenediéli Filii tui tam

otens adiutorium, nec est ullum aliud nomen datum ſub cœlo
pominibus post dulce nomen Tſü, ex quo tanta ſalus homini-
bus refundatur, quia ſuper omnia Sanétorum nomina, reficit
laſſos, ſanat languidos illuminat cœcos, penet rat duros, recreat
feſos, ungit agoniſtas, & jugum diaboli extrudit. Antido-
tum ergo mmedicamentum, & Salus infirmorum eſt Virgo Maria,
quæ gratiam Spiritũs ſancti nobis impetrat, ut Conceptibus eam

piè meditemur.
igeen De. Nomine Virginis Deiparæ canit Pſaltes regius Pſalm. 28.

Dile-

4
Dlckus

(Cskuid
1 Chritt
Mlrer un
1.Narora
Onnesme
enselt
gaſlimtes
inocella
ſlonarisv⸗
rapel
Nini ſ9.
EtOonash
Dontikex,
Ninvocan
untuleri
agelasſll
Glum &
liheſtsipl.
Uariebilin
Uthlarian
apeſt
li irgin
Reantide

olce
Ineſindhu
n nci⸗
n. 0
rbusteft
goi

—
uimoign
Ptlatedoden
inelcici
bulbecel
Fitſch,
Nteyinnuen
ſeMernuhe
ſenndeſtſene
Damianmon
ne Annat
Monetfeneen
tihis. Nt

Hionnekki
keecllcurnr
iiſn,
41. Deiglef
Oreſtecinen
i AMne
or, Palte, 14
Aöiietenr⸗
ndelinann⸗
emnplrd
Ati Mid
entamſ
tanulutet
xſite ſil
ritn
at.
unetiecl
CNanthic

Apotheca Chriſti medici Eirgo Maria eſt, &o. 29

Dilelétus quemadmodum filius unicornium. Quis Mariæ dile-
ctus fuit, niſi Unigenitus Dei & Mariæ Filius Eſus Chriſtusi Si er-
go Chriſtus Filius unicornis eſt, per conſequens Maria Virgo ejus
Mater unicornis erit: Unde hæc ſimilitudo? Obſervant medici,
ac Naturaliſtæ, quòd unicornis ſit nobile antidotum, & contra
omnes morbos venenatos ſaluberrimum medicamentum. Tam
potens eſt Virginis Dei Matris apud Filium ſuum interceſſio, ut
graſſantes etiam peſtilentiæ ad imploratam ejus inſtantiam con-
tinuò ceſſaverint, roſa iſta ſine ſpinâ, contra peſtem medicina eſt
ſalutaris, vera itaque unicornis. Antidotum & medicamentum
contra peſtem fuit Virgo Maria Romæ Urbi, in quàâ Anno Do-
mini 590. peſtis adeò terribiliter graſſabatur, ut mille quotidie
perſonas hominum avulſerit, donec Gregorius piæx memoriæ
Pontifex, Pelagii ſucceſſor, Mariæ majoris effigiem, cohortato
ad invocandam Dei Matris opem populo, proceſſionaliter cir-
cumtulerit, ſub quà Deo & Mariæ acceptàâ devotione viſus eſt
Angelus ſupra molem Hadriani ſtans, gladium recondere in va-
ginam, & placatam Numinis iram demonſtrare, atque ex inſtan-
ti peſtis ipſa ſubſidio piæ Matris averſa eſt; dicat nunc placatus
Mariæ Filius: Dileéta mea quemadmodum unicornis. Et ſubſeri-
bat Mariano ſuo calamo S. Joannes Damaſcenus de Laud. V.
Nulla peſtis tam potens eſt, quæ invocato Mariæ nomine non ce-
dat, Virgine intercedente non deſinat. Contra peſtem igitur cœ-
leſte antidotum Virgo Maria. .

CONCEPTUS II.

Dulce nomen ſponſæ ſuæ Mariæ Virginis, ſponſus ejus Spi-
ritus ſanclus oleo effuſo comparat, oleum effuſum nomen tuum.
Cant. I. cap. v. 6. Cur oleo? Reſpondet S. Bernardus ſerm. 15. in
Cant. Oleum illuminat, paſcit & nutrit, oleum in vulneribus
pretioſum unguentum, ſalutare eſt hallamum, in plagis & do-
loribus refrigerium & lenimentum, ſie Samaritanus in vulnere
ejus, qui incidit in latrones, & plagis acceptis, ſemivivus reli-
Iii iii 2 Qus

23606 Diſeurſus XXXIII.

Rus fuit. Videns enim miſericordiã motus eſt, & appropians al-
ligavit vulnera ejus, infundens oleum, Luc. 10. cap. Ut ſcilicet
vulnera olei ſalutaris auxilio citius ſanarentur. Oleo itaque com-
paratur dulce Mariæ nomen, quia ad ejus invocationem, ac de-
votam prônuntiationem, homo illuminatur luce verà, quæ eſt
Chriſtus, pane vitæ nutritur, in doloribus roboratur, & àmor-
bis etiam lethalibus Virginis interceſſione liberatur; unde Ri-
chardus à S. Laurentio Homil. de Viſitat. B. V. Nomen Mariæ
unguento ſalutarius est. & S. Bonaventura, Pſ. 132. Ecce quàm
bonum, & quàm jucundum, Maria! diligere nomen tuum,
unguentum effuſum, & aromaticum eſt nomen tuum, diligen-
tibus ipſum, quoniam magna multitudo dulcedinis tuæ, Do.
mina! quam præparſti diligentibus & ſperantibus in te. Ver-
ba enim S. Bernardi recitemus. De plenitudine ejus accipiunt
univerſi, captivus redemptionem, æger curationem, triſtis con-
ſolationem, peccator veniam, juſtus gratiam, Angelus lætiti-
am, deniq; tota Tinitas gloriam. Maria ergo ſalutare unguen-
tum.

CONCEPTUS III.

De ſeipsâà dicit Virgo DEI Genitrix Eccleſiaſt. 24. cap.
Gicut cinnamomum & balſamum aromatizans odorem dedi,

quaſi myrrha electa dedi ſuavitatem odoris, & quaſ ſtorax

E& galbanus, & ungula, & gutta, & quaſi iibanus non inci-
ſus vaporavi habitationem meam. Ad quid tot aromata? inſi⸗
nuare voluit benedicta Virgo, apochecam Dei ſe eſſe, largiter
proviſam, benè ordinatam, exquiſitis ſpecicbus materialibus, &
diverſi generis medicamentis ſalutaribus accumulatam, ſicut
enim Pharmacopolæ ex odoriferis herbis ac floribus, ex radici-
bus, granis, & aromatibus, ex pretioſis unionibus, coralliis, ada-
mantibus ac margaritis, medicamenta conficiunt ſalutaria;
ſic Unio inæſtimabilis coronæ divinæ, odorifera Radix Jeſſe,
Flos & Lilium candidiſſimum fœcundæ Virginitatis, cœeleſtis
Viola humilitatis, ſic denique ſuaviſſima charitatis Roſa, Vir-
20⁰

Mari.

ut pre
buarino

mrende
nemnn
cor,
Aledoblit
ione,

Mar

. Ocul.

Hor & n
linam
umarn pe
Uennonn
lnepaupe
alebat i
ummin pil
Urcelcene
Unnitem
Ggitabili
Unlidog,
ncomt
fordiæ
ni exo.
en optat
Ueſt etig
)Marthi⸗

HAnnO
ron
Wti mom

.
Dahiant
Can Uſhi
Neoinglenn

Cdtonen IH

luenetigut
Oratur, Nenee
etarurz mnten
. Monen Nlnn

I1gn ugt

Cte neln
leytugnntle
Namni,tel
ANlibuefnke
Cinet hane
tioeſntnſte
, AAetlelt
olllnaeur

I

Teceictu
lent
, GN
fin
Ctotaruonun-
Neieell
Naridiul
Ccnpulnmi
ekorbhng,a 6
ibog C
önicver
fen kMin .
S
Unß Ro

=
S=
S =

.

Apotheca Chriſti medici Pirgo IMaria eſt, &c. 237

go Maria, univerſalia morborum in ſe continet medicamen-
ta, ut proinde de Mariàâ ejusque ſaluberrimo nomine ſermo-
cinari non dubitaverit S. Petrus Chryſologus ſerm. 144. Hoc
nomen dedit cœcis viſum, auditum ſurdis, claudis curſum, ſor-
monem mutis,: vitam mortuistotamq; diaboli poteſtatem de ob-
ſeſſis corporibus, virtus hujus nominu effugavit. Quis jam æger
adeò oblitus, ſuique ſit immemor, qui pià Mariæ nominis invo-
catione, de apothecàâ cœleſti medicamenta non ſumat?

CONCEPTUS IV.

Mariæ oculos piſcinæ in Heſebon Spiritus ſanctus aſſimi-
lat: Oculi tui ſicut piſeina in Heſebon. Cur piſeinæ in Heſe-
bon, & non probaticæ piſcinæ in Bethſaida? Inter utramque
piſcinam hæc eſt differentia; probatica piſcina in Bethſaidâ ſemel
tantùm per annum ab Angelo movebatur, & ad illam motio-
nem nonniſi unicus, qui nimirum primò advenerat, ſanabatur,
hinc pauperculus ille, de quo Joan. 5. cap. Triginta octo annos
habebat in infirmitate ſuâ, quia non erat ei homo, qui mitteret
eum in piſcina, & deſcendente illo, ſemper alius ante ipſum pri-
or deſcenderat: econtrà in piſcinà Heſehon ad Angeli motionem
omni tempore & momento, omnes &ſinguli, ex omnibus ex-
cogitabilibus morbis & infirmitatibus curabantur, rarum ægro-
tantibus, piſcinæ in Bethſaidâ beneficium, piſcina verò in Heſe-
bon communis infirmorum ſalus, compaſlivi ergo Mariæ miſe-
ricordiæ Matris oculi, piſcinæ in Heſebon comparantur, quia
omni excogitabili morbo & infirmitate omnibus fidelibus ſani-
tem optatam impetrat, & exorat, ac propriè infirmorum Sa-
lus eſt, etiam Turcis Auxiliatrix. Celebrem narrat hiſtoriam
P. Matthias Faber de turcico quodam Baſsà, cujus litte-
ræ, Anno 1551. ſcriptæ, extant Laureti in Iltalia hujus tenoris:
EgoCrocut Baſſacut obligationi meæ ſatisfaciam. & in negotio
tanti momenti memoriäà ſucceſſoribus relinquam) manifeſto, id

lii iii 3 quod

238 Diſcurſus XXIII.

quod mihi in mea perſona contigit, periculoſum in pectore apo-
Iſtema habui, ex quo mors mihi accrevit & interitus, medicis
autem ae ſalute meà plenè deſperantibus, acceſſit me ſervus
meus inquiens, Domine, ſi libertatem & & captivitate libera-
tionem mibi promiſeris, Dei Matrem invocaturus ſum, ut me-
diante ibsa ſanitatem recipias, famulo ego quamprimum liber.
tatem ſpopondi, hic tamen conditione. ſi ſuis & ille promiſſis ſte-
terit, mox provolutus in genua famulus, manu ſuper ſigna faci-
ens rogat, ut quæ verba ipſe precatus fuerit, ego post ipſum re.

citaremiincipit ergo: Ego invoco auxilium ſanctæ L'irginis Lau.

retanaæ: Quæ verba etiam ego pos t famulum recitans, tertid poſt
die ſanitati reſtitutus ſum, quare huic meo famulo libertatem
donare & ſcriptum hoc teſtimonium exhibere, nec non & bea-
tiſſimæ Lirgini Mariæ, Dei omnipotentis Matri, per cujus Fi-
lium ſanus factus ſum, in ſignum magnæ ejus æſtimationis, re-
verentiæ, ac venerationem, praſentia munera & oblationem
grato animo transmittere volui. Si hoc infideli & pagano facit
pia Virgo, quid non fideli faciet Chriſtiano Exclamare liceat cum
S. Bonaventura in Spec. cap. 7. OOfœmina plena & ſuperplena
gratid, de cujus plenitudinis abundantia reſperſa vireſcit omnis
creatura. O Salus infirmorum!

CONCEPTUS V.

Martha ſolicita, ad diſponendum Eſum Salvatorem, ut ve-
niret in Bethaniam, ut infirmum, imèò jam penitus mortuum
fratrem ejus Lazarum reſuſcitaret ad vitam, ſanitati priſtinæ reſti-

tueret, Mariam ſororem ejus vocat, quin & ipſe Chriſtus, ad reſuſ-

citationem ac reſtitutionem iſtam ſanitatis, Mariam vocare vo-
luit. Abiit, & vocavit Mariam ſororem ſuam. ſilentio dicens,
Magiſter adest, & vocat te. Ad quid vocavit eam? Ergonè
ſine Marià omnipotentia Salvatori mortuum ſuſcitare, infir-
mum ſanare non potuit? Potuit certè etiam ſine Mariâ, ſive ſa-
nare infirmum, ſive ſuſcitare mortuum, ſed non ſine myſterio
Mariam advocare complacuit, ut ſcirent homines, Dei auxilium
velo-

—
eboiſi⸗

tocitl

Onſolatl

Deuom
il ra
Uerinus

.iNCa

Etinuit,

Wu die

Ad
Dimitert
ſcetij
Emate
keobnixè
iamvei,

.
Nea

—
nin eheg
tefiktut fte
lſt nſn
tnitcteſiin
Alutſokn
Antrinine
llepnonge
her enes
