liciti præfecti noſtri, inquietè jam aſcendunt, jam deſcendunt: Vidit aſcen-
dentes && deſcendentes, nullum eorum ſtantem aut ſedentem, ſed ſemper vigilant
in opere ſalutis noſtre. Aſcendunt Angeli noſtras orationes ad D ElI M. deferen-
tes, Quibus ſuas intermiſcent; deſcendunt cum divinis miſericordiis onuſti ad nos
ditandos veniunt, ſeribit S. Bernardus Serm. 19. in Cantica. Ad ſecundam
quæſtionem pariter reſpondeo, nempè cur Jjacob Angelos prius de terrâ
Aſcendentes, quam de cœlo deſcendentes ditat? Angeli ſunt cœli cives, prius
ergò deſcendere, quam aſcendere videri debuiſſent, vidit prius Angelos
aſcendentes, quàm deſcendentes, ad innuendum, Angelos tam zeloſos,
promptos, veloces eſſe in ſerviendo nobis, ut quaſi amore noſtri cœleſtes
deſerant manſiones, nos adjuvantes, nobiscum plus & magis morari in exi-
lio videntur, quàm in cœli deliciis, plus noſtram ſalutem, quàm ſuam feli-
citatem, curantes, & æſtimantes.

CONCEPTUS WV.

Geneſis I8. legitur, DEUM amandaſſe tres Angelos, ut ob ni-
mia ſcelera Sodomam incinerarent, in itinere ad Abraham divertunt,
& commiſſionem quam explendam habent, ad amuſſim Abrahæ expo-
nunt, ac narrant: Nunquid celare potero Abrabam, quæ geſturu ſum?! Gc.
clamor Sodomorum & Gomorræorum multiplicatus eſt, && peccatum eorum ag-
gravatum eſt nimis, Gc. Non legitur Angelos in commiſſione habuiſſe
apud Abraham divertere, Abraham, quid facturi ſint in Sodomis, enar-
rare. Cur ergò divertunt apud Abraham: cur ſeriem devaſtationis So-
domæ narrant? reſpondet Cajetanus: Ilt Abrabham daretur occaſio de-
Hh b 2 pre-

423 IN FESTO S. MICHAELIS ARCHANGELI,

precandi. Narrat ergò cladem Sodomæ imminentem, ut commiſeratione
motus, preces ad Deum pro ſalute Sodomæ profundens, iratum numen pla-
caret, ſicque horribile ignis fupplicium Sodomitæ effugerent, illæſi conſer-
varentur. Quàm benè Abbas Cellenſis: Totum quantum ad nos angelicum eſt

offcium, ut defendant nos à malo, & conſervent in bono. Patet ulterius ex lib.

Geneſ. cap. 19.
CONCEPTIUS VI.

Angeli hi Abrahæ hofſpites gratioſi, licet aliàs velociſſimi Spiri.

tus tard tamen, & circa veſperam primum Sodomam deveniunt. Au-
dite textum: Veneruntque duo Angeli Sodomam veſpere, ſedente Loth pre
foribus civitatis. Quæ cauſa, qued tam tardé veniant Sodomam? &
dein cur tantum duo hie adſunt Angeli, cum tres apud Abraham di-
vertentes, Sodomam verſus abiverint? cur moras protraxerint Angeli,
& tardè jam ad veſperam Sodomam devenerint, cauſam allegat Lyta-
nus hic: Yantum tardaverunt, ut viderent, ſi parceret terræ, propter pre-
ces Abrabæ, quia erant Angeli boni exipectanter. Noverant Angeli juſtum
eſſe Abraham, & juſti preces apud DEUM maximè valere, propter
unum juſtum precantem, urbi, & orbi DEUM parcere ſolere, cum ergò
ad precandum pro Sodomitis jam jam Abrahamum commoverint, ex-
ſpeétant usque in veſperam, num DEUS placatus Sodomiitis parceret,
& condonaret. Ad Abraham divertunt tres, in Sodomam tantum
duo devenerunt, cauſa ſit: Abrahæ veniunt elargiri gratias, & hic

plures adſunt Angeli, Sodomitis veniunt ex juſto Dei judicio inflige-

re pœnas, & hic pauciores comparent; ad gratias, ad dona elargien-
da, ad nos juvandos advyeniunt Angeli copioſi, ac plurimi, ad puni-
endum hominem comparent pauci, ac tardantes; amant & fatagunt, &
properant prodeſſe; indolent, & cunétantur nocere, etiam ex juſto Dei

judicio.
. CONCEPTUS VII.
Ob peecatum Davidis immiſit DEUS peſtilentiam in Regnum:
Et mortui ſunt ex populo à Dan usque Berfabee 70000. virorum, 2. Re-

gum cap. 24. Rectè tunc David apparuit Angelus Domini juxta aream

Areuna Tebuſæi. Cur juxta aream Areuna? hunc locum determinave-
rat DEUS, in quo altare nomini ſuo exſtructo reconciliaretur; adeſt
ergò ex tempore, Angelus, quod verbis non licet, nutu, & figno de-
monſtrat, locum inquam ac remedium, quo iratus DEUS à ſæviente
juſtitia, ut deſiſtat, placari poſſit; ita ſuper citatum textum commentatur

Santius: Angelus cum haberet in ultrice dexterd cruentum gladium, peccatorum

incolumitati conſuluit, & qu ratione iſtum vel declinet, vel eludat, achno-

—
ur Apud le
ſenli eos edoce
is ſocio, kerit
Velshominum
pponiebat mhe
retur Naminis ir.
tun telunt 5 4

Gneleni, uvare

llzu
go: ng de
keiterum in
revere

1
l CQOãOoONCIO TER
TIA. 42

Mnlen

monet. & deſtinati miniſtri
net. Apud ſæculum ſæpè deſtinati miniſtri ad æquitatem tuendam, ev
1 . „Eva-

ſlein lendi, reos edocent viam. Quod ergò faciunt tri i . e
a 1n8 ſtudio, fecit Angelus laudabili ſalutis Aemnan dAndenid zupici
en Angeſushominum ſtragem, divinis ſic obtemperabat juſſus bones Daladat
5* Pe Olori

ſuo providebat medelam; offerre conſuluit
at m 10 Domino ſacrifici
retur Numinis i & gellarer propitiato Numine plaga. ealumn qun ſe⸗
kiit ema medetnin . Angeli ſalutem hominum. Omnibus modis ſtude wr
ni me⸗ n vare, prodeſſe, ac patrocinari. H
netn . gus. ] Cum §8. Bernardo Serm. in Pſalmum 12. hort
SNnn eupio: Simus de vori ſimus gratè tanti cuſtodibus rediam H
Aüd Et iterum in Pſal. qui habitat: In quovi anguhe, An Ah a, dr.
neitxk reverentiam habe & 6. quia adſunt, ut proſint 6.6
”M Amen.
e, Ne
k Agle
Vek,
ſolere, n
mmnofet
Gonnism.
Conune
i ent,
e dnt
1 n
Nint,
n Elngn
eiun al

ſan i N.
0 Vt1
onni iu
onolunt
utu,
91051 6
tunn li

Hh h 3 OCOCTO-

N FEGTO SANCTORUM SI MONIS ETr UDE,

6 e e ete et S et⸗ Er elo S e es et S
en ee e E E E e agene
WE 5 85 5 e s E e e e 20CSe
BBS S 9 62 òð e n

OCTOBER.
IN FESTO SANCTORIM
SIMONIS ET JUDEN,
CONCIO PRIMA.

5

reu. Pec mando vobis, ut diligatis invicem. Joan I5.

Thema. Charitas ad invicem, ſemen eſt benedictionum.
N. Haritas flammea dicitur, Academicus lem-
maticèe inſeripfſit cauſalem: Häc medid pro.
Jucitur aurum. Per flammeos, & ignitos
ſolis radios, profundos terræ meatus pene-
E trantes aurum producitur: ſic charitas ad
fratrem, aureum cauſat meritum, regale
ptæmium, copiofam Fetributionem. Audiamus Seripturam:
Charitas operit mualtit dinem peccaterum, concionatur 8. Pe-
trus ep. I. Cap. 4. & 8. Joan. ep. I. cap. 2. Ou: diligit fratrem,
in lumine manet; in lumine, inquam, gratiæ. Et iterum
cap. 4 Ss d'⸗ligamus nos nvicem, Bens en nosi manet, & chari-
tas in nobis perfecta eſt. Iplemer Chriſtus i inquit Matthæi 18.
Si duo vel tres conſenſerint ſuper terram, de omni re, qauam pe-
tierint, fiet illi à Patre mee.. Quàm meliifluè ſeribunt deſlu-

Exordium.

Texsus
Sacræ
Scripturæ,

FPatres.

& iterum de laudibus charitatis: Charztas é . ſine qud 9 tibi

nihi, Modſ uodcunque habuers, qudm ſi ſolum babe,, tibi ſuf-

Rcit,

per Patres: O qudm felix, & beata anima, quæ charitatem
in ſe habere mereter! Charitas Tetienti 3 potus , eſuerienti d⸗
bus, in amaritudine poſitas dulcedo, in triſtited onſtitutu, vera
& grata conſolatio, fiustuantibus portus, errantiam via, peregti⸗

8. Auzugt nantibin Patria, ſcribit S. Auguſtinus Serm. 42. de tempore:

—
iyhre aut

ven duritaten

uIn in ſomne
Gum mmnni
A vililen

gl ſynu,

Hiſcnn, cocet

Cuita nirdbilite

vlier Emittit,
umiral ſunna
a, ude
zi aen
liu nii ,
an Uitr cab. 1f.

Auimmneckh
n lertsſiatch

W

aveluti ſug
uanalti ni,
4 heroncehtns

once rnme

Huhunnun n
unt migenins De
nnen elmhere,
pltn Poltgodo. mi
iui Hono intenn

1 li ng de
n, ſtimn er,
Clr ecte ine
ſlhnimn
unmnkilini,

ene be

iuen om m

kufredlin,
1 Nn fü i 6

en r

elt

AcaCeninn
neos b⸗
remetu
Ur: lechn
tettune

vntween

coneionun

*
n

gui Nen⸗

CONGIO FPRIMA. 453

fecit, habere autem omnia ſacramenta, & malus eſſe poter, habere
autem charitatem, malus eſſe non poter. Unde in quit tracta-
tu 17. in Joannem: Tu, qui Deum non vider, aaligenao proxi-
mum promereri quem videas, deligendo proximnm burgas oca-
lum ad videnadam Deum. Ex charitate celſitudo meritorum
hinc Keges ſamis, hing Sacerdotes, hinc zriamphatores, hinc Hii
Dei ſumus, docet S. Paſchaſius lib. 4. in Matth. Tunc ad alta S Paſchas
charitas mirabiliter ſurgit, cum ad ima Proximoramſe miſeri- ans.
corditer demittit, & quæ benignè deſcendit ad infima, valzzptez.
recurrit ad ſumma, ſcribit S. Gregorius in Paſtorali. Tale ecſt 3. Grege-
bonum pacis, quod ew fraternd oritur charitate, ut in rebin cyéga. ius,
tis, nihil gratioſius ſoleat auderi, nihil deledtablins concapiſci,
nihil utilius poſſtaerè, ita habet S. Laurentius Juſtinianus in 8. Laurent.
ligno vitæ cap. 15. Hinc S. Chryſoſtomus tom. 5F. Hom. I. Juſtinianus.
contra Amoneos intitulat charitatem: caput omnium bono- 5 Cnro⸗
rum: Certè ſciat charitatem caput eſſè omnium bonorum, Ar ra- enire
dicem, & fontem, & parentem; & Hom. 33. ep. I. ad Corinth.
Charitas veluti frugi quadam apicula, bona omnia undique col-
ledta in amantis animam comportat. Invocatâ Spirits S. grati4
deſuper Conceptus dabo.
CONCEPTUS I.

Confirmatio.] Poſtquam primus homo, Adam, peccaſſet, & tot
genus hominum in extremas miſerias conjeciſſet, omninò clementillimn
annuit unigenitus Dei Filius humanam naturam aſſumere, & erchem
hominem redimere, multis tamen annorum millibus diſtulit rltum
tandem poſt 4000. millia, & ultra annos elapſos, ſub Imperio Auguſti 6 .
viani, Homo in terram natus eſt: & opus redemptionis incœpit, ut P a⸗
lus ad Galat. cap. 4. deſcribit: At ubi venit plenitudo temporis, mißt Deus u.

lium ſuum, naltum ex muliere, fadctum ſub lege, ut eos, qui ſub lege erant, reqi
3 —

meret. Cur rectè incarnatus, ad omnium ſalutem Chriſtu
Auguſto Octaviano? quomodo tunc rectè contigit Plenitinde aCitur ſub
temporis feliciſſimi, defideratiſſimi, & à Patribus in limbo exopta Wmi:
conſiderare hbeat: ſub Cæſare Auguſto inter mortales floruiſſe auen
charitatem, cum ſummâ pace, & concordi: ita S. Lucas cap. 2. In. een.
pore exiit editum à Cæſare Auguſto, ut deſcriberetur univerſus orbis, ar 4 n.
ptio prima facta eſt à præſide Syric Chrino. Et ibant omnez, ut riern . .
Jingulati in ſuam civitatem. Lucæ cap. 2. Charitas ergò inter mort ¹ 87
traxit de colo multis annorum millibus deſideratum Salvatorem „Cha

xitas

432 IN FESTO SANCTOR SIMOMIS Fr UDA,

ritas inter mortales fructificavit gratiæ plenitudinem, ut dum ſumma

floreret charitas, pax, & concordia, ſummum tribueret mundo ſola-

tium, univerſorum Salvatorem. Ita Bernardus: Venit plenitudo temporum,
& abundantia temporalium, nam ut cætera ſileam, ipſa quoque pax temporalis

in ilo tempore tanta fuit, ut ad hominis unius edictum, deſcriberetur univerſus

orhis.

CONCEPTUS II.

Jacob ad mortem decumbens vocat filios ſuos hac intentione, vel

paternam illis benedictionem ob bona merita impertiri, vel ob commiſſa
crimina eos caſtigare. Veniens ad filum ſuum primogenitum Ruben,
ad eum inquit: Ruben primogenitu meus, tu fortitudo mea, & principium dolo-

ris mei, effuſus es ut aqua, non creſcas, quia aſcendiſti cubile patris tui. Geneſ. 49.

Jacob malum imprecatur Ruben, non creſcas. Malum hoc, ac imprecatio-
nem Jacobi, tollit de Tribu Ruben, Moyles Deuter. 33. ivat Ruben, non
moriatur. Jacob Ruben maledicit, Moyſes benedicit, jacob Ruben con-
demnat, non creſcat: Moyſes abſolvit: Vivat Ruben. Quæ merita inve-
niuntur in Ruben, ex quibus maledictio patris tollitur, à malo abſolvi-
tur? Meritum Ruben eſt charitas erga fratrem, patet Geneſ, 37. Conclu-
dunt fratres oſephum occidere: Yenite occidamus eum, && mittamus in ciſter-
nam veterem, dicamusque fera peſſima devoravit eum, & tunc apparebit, quid
illi proſint ſomnia ſua: Audiens autem hæc Ruben, nitebatur liberare eum de ma-
nibus éorum, & dicebat, non interficiamus ejus, neo effundamus ſanguinem eim.
Hæc charitas erga fratrem Joſeph, Patris maledictionem in Ruben latam
abſtulit, à peccato abſolvit, gratiã donavit. Eft hic Conceptus Didonis
in Catena Græca: NWon poterat Jacob non maledicere intemperanti fllio, ad poſte-

ros deterrendos, debuit autem illum criminis culpa liberare Moyſes, quia pepertit

eb CONCEPTUS III. UMUW

Stellam, quam viderant Magi in Oriente ſpeciatim, ſtellam eim, hoc eſt.

ſtellam Dei, Magi vocant: Vidimus ſtellam ejus. Matth. cap. 2. Deſuper 5.

Maximus hom. 4. de Epith. Bene ejzs, guia quamvis omnes ab eodem creat?
ſtellæ ipſius ſint, hæc tamen proprié Chri erat: Sed cur hæc ſtella, magis DEl
ſtella, quam reliquæ? Reſpondet Sylveira tom. 5 hb. 2. cap. 4. quæſt. 12.
num. 45. folio 251. Stella, quæ cum eſſet in cœlo, ac loco ſublimi, humilibus non

renuit hominibus in terrä tegentibus, famulari, hæc eſſe non poteſt, niſi ſtella Dei,

ex Deique halitu venire. Charitatis officium præſtitit hæc ſtella, famulata
eſt, & iter demonſtravit peregrinis, charitas eam fecit præ cæteris ſpeciali-
ter ſtellam Dei: Charitativi præ cæteris Dei ſunt, quibus, inquam, DEUS
ſuas gratias, & favores mirum elargitur.

e

Ll Rerh

iil, nor
es E, nuler

entill ecicto

tten ¹ legel
(lerayit charit

ngviſtorum

unn le in charit
ht conyivio;
in, G fglinn

imMMut ant

(

nnl, ſcquet

lentes ealn 0
ied de char
Alli, chanitas

nt
n

ur profcua,
tk.

ob proſieſ
Eeclumn tangent

Iienlebant, &

n Vaonen ii

Alngs der eqn, a
külnm
iſl Cenel 29,
egronilione,
ni)

hon darnte

¹eob ilam
Nlt in e

egchntue ter
tnbed luben n
Ehigl, gelieis
ig chrtitgs

neninente
☚

klun periinge

eto
Velha
genton
tli,e
Gezeinte
inet a
4cob N
, Amds
nel 1
tune hnt
lbennetnt
Inis ,nen

4

n in Me

in,
,ſotebneſe.
her ſelint
pe (Letik
hus,

CONCIO PRIMA. 433
CONCEPIUS IV.

Saul Rex legem tulerat, quâ morti damnabat maleficas, & ſagas: Saul
ahſtulit magos & ariolos de terra, I. Regum cap. 28. Denunciant Regi famu-
lantes: Eſt mulier, Pythonem babens in Endor. Utique maleficam hanc capti-
vari & ligari, dein, ſecundùm legem latam cremari imperat: non legitur
ſententiali edicto mulierem hanc Pythonem habentem judicàâſſe; quid pec-
catricem à lege latâ exemit? quid à ſupplicio ream intactam conſervavit?
conſervavit charitas: Mulier hæc dum Regem in perſona ſuper delictum
ejus inquiſiturum advenire intelligeret, pro eo, ut fugeret, ſe ſubduceret,
totam ſe in charitatis obſequia impendit; Regem, & comitatum opiparo
excipit convivio; audiamus Scripturam: Mulier illa habuit vitulum paſcualem
in domo, O feſtinavit, & occidit ilum, tulitque farinam, miſcuit eam, & coxit
azima, & poſuit ante Saul, & ante ſervos eius. Ecce charitatis armis, obviavit
diſcrimini, ſicque ſe dignam fecit, quæ ſpeciali privilegio eriperetur morti.
inquirentes eam ad mortis ſententiam cibavit, laſſis ab itinere vires refun-
dit? ergò de charitatis merito texit crimina, & urgentia mortis ignorat
mandata; charitas dum alieno commodo incumbit ſedula, ſibi vel maximè

invenitur proficua. Non memini mala morte mortuum, qui libenter ewercuit ope-

ra charitatis.
CONCEPTUS V.

Jacob proficiſcens in Meſopotamiam conſpexit in viſu ſcalam ſummi-
tate cœlum tangentem, cui Dominus innitebatur, & Angeli per eam ſca-
lam aſcendebant, & deſcendebant: Viditque in ſomnis ſcalam ſtantem ſuper ter-
ram, & cacumen illius tangens cœlum, Angelos uogue Dei aſcendente, & de-
Nendentes per eam, & Dominum innixum ſcalæ, dicentem ſibi: Ego ſum Dominus
Deus Abruham patris tui, & Deus Naac, terram, in qud dormis, tibi dabo, & ſe-
mini tuo. Geneſ. 28. Quid hæc ſcala indicat? dein quæ merita Jacobi de
tantâà repromiſſione? S. Chryſoſtomus hom. 6. in ep. ad Titum, per hanc
ſcalam à Jacob viſam, inſignem ejus erga fratrem Eſau charitatem intelligit:
Hæc ſcala, quæ in C&lum mque porrigitur: Ex charitate ceſſit jacob fratri ſuo
Eſau, ex charitate renunciavit domui paternæ, ac deliciis domeſticis, tan-
tum benè habeat Eſau, ut hic dominetur, Jacob ſervum agit; quieſcat Eſau.
Jacob vigilat, deliciis fruatur, Jacob ſpontaneam ſubiit paupertatem; 6 ve-
r& inſignis charitas! hæc charitas per ſcalam à terrâ ſurſum usque in cœ-
lum pertingentem repræſentatur; ad indicandum; uti ſcala à terra us-
que cœlum pertingebat, ita charitas fraterna, terrena unit cœleſtibus.
DEUS innitebatur ſcalæ, nempè charitativis DEUS miro modo addictus eſt,
iisque ſuâ gratiâ innititur: Per ſcalam aſcendebant, & deſcendebant Ange-
li, charitativi, inquam, continuò ac indeſinenter fruuntur cœleſtium
ſpirituum ſubſidio, & auxilio, quàm velociſſimè deferunt coram DEO,
FPeſtivale. Ii i Opera,

4³4 IN FESTO SANCTORUM SIMONIS EFT HUDAE,

opera charitatis, ac largiffima pro Uisdem benedictionum referunt prœmia,
ſpiritus cœleſtes. Aucdhamus S. Chryſoſtomum: Charitas eſt proprium Chri-
htianæ religionis inſigne, per quam diſcipuli noſcuntur, hac noſtrorum criminum me-
dicina eſt, bæc animæ noſtræ ſordes mundat, hæc ſcala, quæ in cœlum usque porrigi-

tur, hæc dexique fons omnium beneditionum. Expreſiit hoc S. Paulus Apoſto-

Ius I. ad Corinth. 13.
CONCEPTUS VI.
De Charitate inquit S Paulus: Charitas non quærit quæ ſua ſunt. Quo-
modo non quærit quæ ſua ſunt? explicome: quæ quis aétu in manu ſuã te-
net, habet & pofſidet, illa non quærit, ſed quærit quis ea, quæ non habet, quæ
non poſſidet, charitas ergo non quærit quæ ſua ſunt, quaſi omnia actu pos-
fideat, actu ſit domina, omnium Dei donorum, gratiarum, & benedictio-
num: eſt hæc ſubtilis interpretatio Hugonis Cardinalis in citatam Pauli epi.
ſtolam: Quamobrem non quærit, quid ei nihil deficit, non quærit, quod habet cha-
ritas. Qisquis igitur charitatis theſaurum poſſidet, omnia hujus mundi
bona habet, omnes cœeli theſauros manibus tenet, nullius rei necefſitate
remi poteſt. Quia nihil ei deficit, non quæritur, quod habetur. Noverat hoc
peritiſſimus ille mercator Matth. cap. 13.
CONCEPTUS VII.
S§. Evangeliſta dicit: Simile t regnum cœlorum homini negotiatori, quæ-
renti honas margaritazs, inventd autem und pretiosd margaritd, abit, & vendidit
omnia, quæ habuit, G& emit eam. Plures margaritas hic mercator abiit emere,
& quærere? cur ergo unicâ margaritâ inventàâ contentus, jam plures com-
arare ceſſat? & intermittit? an fors in hàc unâ margaritâ, omnes reliquas
unaà ſimul reperit? Ita reſpondet S. Auguſtinus quæſt. 13. in Matth. Per hanc
pretioſam margaritam, charitatem proximi intelligens, quæ immenf pretij
eſt gemma, ut pretio, & valore ſuo, omnes Chriſtianarum virtutum gemmas,
in immenſum exſuperet, nec eſt, quòd poſt inventam illam, quæratur alis,

illa namque inventa, reperitur quidquid ab aliquo quæri, aut neceſſe cui.

piam eſſe poffit, quippè hæc, cunéta in ſe bona complectitur, quæ quis ad
corporis, & animæ locupletationem valet deſiderare, donorum & gratiarum
Dei, in ſe complementum continens. Audiamus verba S. Auguſtini: Pra-
cepta juſtitiæ quærens, quihus ſervatis cum hominibus rectè oonverſatur, invenit di-
lettionem proximi, in quo uno dieit Apoſtolus omnia contineri. Patet ulterius in

Chrifti teſtamento.
CONCEPTUS VIII.

Chriſtus Servator noſter, antequam iniret mortis agonem, in cn

ultimâ fecit teſtamentum, ac fuæ voluntatis dispofitionem; utique illud,
quèd Diſcipulis, & Chriſtianis omnibus theſaurorum Dominus legavit,
ac ultimum reliquit, eſt pretioſiſſimorum pretioſiſſimum? non enim
exiguum

—
engoum Jvic
(lgvetit, ent
rteltument
Snnit ogan
(uimseſtillu
(Ginguit, An
irigrcharin i
Glt, charien
) ) Genel.
ntuten. Juf
igoram 8 ce
pmum: Aiorn

ileod rlot⸗
knutur, Stepha
ehano ompum
in dermn. ded.
i nceſit, her
lenterfame,
nmnar, chartate
ur ir teni he
V lliileu.
miſericordl
ſertartoy iyg⸗
tmititen, /

ralte

4

—
erunge
Punptn
Wmetirhnn
hmngr,
balliß

efuſen l
Ginmund
oNe
tofnnacd
m, Abene
Ctunmk
fingal
mnir hit
lios reinet
tlt. M

git
a, t
eteatora
S in ſn
Nti,onne
Nn
,(helinel
Imwitor
lan, .
. 4Vtl
Hecltur,

4

CONCIO PRIMA. 435

exiguunm quid, ſed medullam rei bonæ, ac pretioſæ amantiſſimus Dominus
reliquerit, cenſendum eſt. Quid ergèò illud pretioſiſſimum, quod Chri-
ſtus, teſtamenti loco, ex immensâ theſaurorum ſuorum caopiã reliquit, ac
donavit? Joannes hoc nominat cap. 13. Hæc mando vobis, ut diligatis invicem.
Charitas eſt illud pretioſiſſimum ac inæſtimabile in theſauro divino; chari-
tas, inquit S. Ambroſius præfat. 2. ad miſſam: à nomine charius, derivata eit,
nia illa charius inveniri non poteſt; unde de ultimâ voluntate, & teſtamento
Chriſti, charitate, & dilestione proximi imperata, concludit Oleaſter in
cap. 23. Geneſ. Cum quod relinqueret eis,melius non haberet, religuit mutuam

charitatent. Sufficit, inquam, ad omnem proſperitatem & ſalutem in via.

ad gloriam & coronam in patriä. Teſtem pro coronide produco S. Ste-
phanum: Actorum cap. 7. exclamantem:
CONCEPTUS IX.
video cœlos apertos, && JESlI M ſtantem à dextris virtutis DEI. Cœlum
reſeratur, Stephanum civem ſuum cum triumpho recepturum; ſtat ESUS,
Stephano omnimodè patrocinium laturus, tanti favoris meritumS. Fulgen-
tius Serm. de S. Stephano, charitatem allegat: Per charitatem ſævientibus Ju-
dcis non ceſſit, per charitatem proximi pro lapidantibus interceſſit, per. charitatem
arguebat errantes, ut corrigerentur, per charitatem orabat pro lapidantibus, ne pa-
nirentur, charitatis virtute ſubnixus vicit Paulum orudeliter ſævientem, qaen
babehat in terrꝗ perſecutorem, in cœlo meruit habere conſortem.
Epilogus.] Induite vos ergo ſicut elebti DEl, Janbli & dilebti, vi-
ſera miſericordiæ, benignitatem, humilitatem, modeſtiam, patientiam,
ſupportantes invicens, & donantes vobimetipſis & . ſaper omnia aletens
charitatem habete, quod eſt vinculum perfædtionu, & pax Chriſti
exultet in cordibus veſtru, hortor cum S. Paule
ad Col. 3. Amen.

Ii i 2 IN

4³⁶ IN FESTO SANCTORUM SIMONIS Fr UDA.

IN FESTO ANCGTORIIM .
CONGIO SECUNDA. aia

uvuxre Annn
reren. Pec mando vobis, ut diligatis invicem Joan. 1 .. smn let
(En hroy.
Thema. Juſtus amor inter conjuges decet Etloryßir D .— E Hinn,
rimum nocet. ekt

m inkrnj be⸗
Exordium.

un irvebente
Veteres in forma infantis, ſubſcribendo: merren ſen l. nirt⸗
G&- angeatur. Indicare volebant, ſicut infans de aitte dliline
in annum creſcit, & ofici ⸗
anno in annu e proficit, ſic inter con. Cewehtls el

☛WnW ſuges, amor, & charitas conjugalis, ſemper cre.
ſcat, & proficiat: hortante Apoſtolo ad Epheſios c. 5. Vnuu.
quuque uxrorem ſcam, ſicut ſeipſum diligat- & iterum: Viri dli. Elfmtih
ligite axores veſtras. Hic amor conjugalis Deo eſt gratus, & ul mni hie
8£ Wanr,vdi
acceptus, teſte Eccleſ. cap. 2 5. In tribus beneplacitum eſt Spiri. h de⸗

tuè meo, quæ ſunt probata coram Deo, & hominibus, concordia alen
fratrum, & amor proxéimorum, & vir & mulier benè ſibi conſen. iEe ehenh
tienter. Aſt cavendum eſt, ne hæc charitas, & amor conjuga. ams generis;
lis excreſcat in zelotypiam, quantum enim Deo placet amor mnies ln
juſtus conjugum, tantum displicet zelotypia: quantum amor i
juſtus prodeſt, tantum nocet zelotypia. Similis dici poteſt
zelotypus campanæ, quæ ad omnem motum dat ſonum, ita e .
zelotypus, ad leviſſimam occaſionem turbari, commoveri, in In & eecznn

n
querelas effundi ſolet, ut de his dictum cenſeas illud Leviticcd rüm
cap. 26. Dabo Sasn in cordibus eortm, & terrebit eos ſonitus DAlhk en

ſu
folii volantu, & ita fugient quaſi gladium. Zelotypus in o. a⸗ hi

mnes aliorum greſſus aſſiduo intentus, totidem ſuſpicionum lin, 1, Ab,
umbras producit, quoties è& loco in locum metum advertit, icl
ſemper anxius, turbatus, timore, tremore, ac ſuſpicione in- ackekhn
quietam, ac miſeram ducit vitam, ut merätò de hoc applicare 3 Elhti
liceat verba S Sapicntis cap. 17. Sive piritus ſi. bilans, ca llen,
6 s

en depin
rbendond
,loltint
t, leinen
eli,ſeme
eſos af
iterun⸗
Deocten
Mutmg
Mitikus,
elenſin
,Kingten
Deohutt
u: (un
Ginlis
un n irn
ticonnent

les
Enlita⸗
. 0ſi

ilen iii⸗

n neuunti

e,llhi
ie Ge⸗ hoeip

CONCIO SECUNDA. 437

Hiſos arborum ramos, aviume ſonitiis ſia vis, aut ludentium ani-
maliam curſis, inviſus, deficientes ſaciebat il,o- Præ timore. Pa- Patzes.
tres audiamus: Sapiens vir debet juäaicio amare conjgem, non
affeltu, nil fadius, aàm amare exorem quaſi adulteram; in
aliend uxore omnis amor turpis eſt, in ſua, nimins. S. Hierony-S. HNierony-
mus apud Marchantium in candelabro myſtico, tractatu 9. us.
lect. 9. prop. 2. Nervosé ſcribit S. Chryſoſtomus Hom. 38. in . GNe-
Geneſlin: Qui zelotypis laborant, & bonum pacis amittunt, tiur- omus,
bas, & flablus ſibi mutuö ewcogitant, nullam voluptatem habere
poſſunt, interno bello omnia confundente multamque ejus amari-
tudinem önvehentes Zelot)pia, inquit Naxera Comment. in Ju- Naxera.
dices cap. 3. mi xtum ſemper aadfert dolore gaudium, & veſtitum
anxietate oblectamentum. Imploratâ S. Spiritũs gratiâ deſu-
per Conceptus pandam.

CONCEPTUsS I.

Confirmatio.] Conjugatis prædicit S. Paulus I. ad Corinth. cap. 7. Tri-
bulationem carnis habebunt hbujusmodi. Quæ verba vel maximè de zelotypis
verificantur, ubi notandum, Apoſtolum in ſpecie tribulationem non deter-
minare, qualem, inquam, carnis tribulationem habituri fint, an miſeriam
ac paupertatem, rixas & diſcordias, an corporis infirmitates, curas anz-
mi &c. genericè loquitur: TYribulationem carnis habebunt hujusmodi, id
eit, omnis generis; & paupertatem, & infamiam, rixas & flagra, curas,
& infirmitates. Indicat hoc Eccleſ. cap. 26. Dolor && ludtus eſt mulier

selotopa.
CONCEPTUS II.

Num. cap. F. DEUS varia dona & munera dictavit, quibus poſt
lapſum, & peccatum DEUM reconciliare valeant, pro zelotypis hoc
munus præſcribitur: Si ſpiritus zelotgpiæ concitaverit virum contra uxorem
Juam, adducet eam ad Sacerdotem, & offeret oblationem pro illa decimam par-
tem ſati farinæ hordeacezx. Cur farinam hordeaceam offerat? Reſpon-
deo; ex farina fit panis, talis nempè, qualis eſt farina, eſt farina alba,
& delicata, albus, delicatus fit inde panis; eſt farina nigra, & ſordibus
mixta, niger & craſſus, inſipidusque inde panis pinſitur. Panis etiam
multiplex eſt, eſt panis gaudii, & ſolatii, eſtque panis doloris. De pa-
ne gaudi & ſolatii loquitur David Pſalmo 104. Panem de cœlo præſtiti-
Ri eis, omne delettamentum in ſe habentem. Loquitur hic idem de pane
doloris Pfſal. 126. Manducatis panem doloris. Et Pialmo 79, Cibabis nos
Ii i3 Panè

438 HNFESTO SANCTORUM SIMONIS Exr UUA,

pane lachrgmarum. Non dubito, quin panis gaudi ſit ex farina ſiliginie,
ac tritici mundiſſimi, inde enim fit panis albus, ac delicatus; panis verò
doloris, miferiæ, ac lachrymarum fit ex farind hordeace, ſic legimus,
quod in luctu & pœnitentia viventes pane hordeacee famem ſedarint,

& Lyranus hic determinatè panem doloris „Vocar panem hordeaceum.
Hordaceam ergò farinam DEUS juſſit offerre zelotypos, ad indicandum;
Zelotypi comedant panem doloris, luctüs, & miſeriæ, & paupertas ac

infamia, curæ ac morbi, rixæ, ac flagra vexabunt eos. Canticorum c. 8. patet

ulterius.
CONCEPTUS III.

Fortis eſt ut mors dilettio, dura ſicut infernus æmulatio, inquit S. Spi⸗

ritus Canticorum cap. 8. Æämulaterem, zelotypum, morti comparat,
& inferno: cur hoc? Mortem deſcribit Ariſtoteles, quod ſit omnium
terribilium terribilifmum, mors eſt domus luctus, doloris, & mile⸗
riæ, mors eſt vitæ privatio: ſic Zelotypia terribilis eſt, ac pravatio Vio-
lenta, privat opibus, privat honoribus, privat vita; Inferno comparatur:
quid eſt infernus? infernus eſt locus tormentorum, infernus eſt locus
extremæ paupertatis, continuæ anxietatis, æternæ deſperationis; ita
zelotypia, res eſt plena tormentis ac cruciatibus animæ, & corporis,
corpus affligit curis, & anxictatibus animam puſillanimitate, & deſpe-
ratione,
CONCEPTUS IW. =D
Iſaias cap. 69. ſe DEUM vidiſſe, inquit, pallio contectum, involu-
tum, quam veſtem ac pallium, pallium zZeli appellat: Opertus eſt qua’
pallio zeli. Pallium hoc Benedictus fidelis Fer. 2. Dom 4. Quadragel.
conf. 2. num. S8. aſſerit fuiſſe cœ uleum, ſeu coloris aquæ marinæ. Cur
quæſo veſtis zZelotypi pallium vocatur? & cur coloris eſt cærulei? ſeu
ſimilis coloris aquæ marinæ? pallium notum eſt, quod totum corpus
tegat, item, aquam marinam, undique ſallam, amaram, inſipidam eſſe.
Pallium ergo, & quidem cæruleum, ſeu coloris aquæ marinæ dicitur

veſtis zelotypi, ad indicandum: zelotypiam, animam zelotypi totum i1Nepden d⸗

quantum amaritudine involvere, omnia ei inſipida, ſalſa, & adverſa

reddere.
CONCEPTIUS V. .

Demandat David Principi exercitüs ſui Joab: Ponite Hiam, e
adverſo belli, ubi fortiſſimum eſt prælium, && derelinquite eum, ul percuſſig in-
tereat. 2. Regum cap. II. Cur innocentem interfici, & occidi DEUS
permittit, Uciænè offenſus eſt DEUS? non eſt offenſus, imd gratiis eſt

„

Uriæ addictus: In hoc, inquit Lyranus in citatum caput, (nempe
es

„

.“

—
DyuMam oee
Dyum? ſiocel
elns fiſlet Un
Cemuluionem
ie, N acaritu
Gr Lands:
hinegulhin
ir, meblentio
iuret

Tndueluusl
peno 4bbas,

beſtis, & r

Perintegtopor
(Eliaes cauſa
algon tacices
Eb, temerari
Keltim
Emuydi non on
e fungit dal

IIl tala bene

Enis udicis
rd, gi Mri

aa litteras ſ

„

e l ꝛelory,
en ſbiemennt,
micdlerurerin
line ſileclun;

04,

Tkund
ur
ei,leb
len hanr
M ndec
„Apue
kcotunt,

, nni
mori
gvolſte
,Golots,t
, 1
hketno on
hlemnut
gelenin
olmite,

)conteln:
la: (en
6 1r n
ors el
Aol e⸗
nuemn
e Uun
ween .
82, lu,N

Myrit

te eu, 4 6
fe Kien⸗
ſenſis,
u 4

CONCIO SECUNDA. 439⁹

Deus Uriam occidi ordinet) pium erga Ilriavz affettum demonſtrat. Quomo-
do pium? ſi occidi innocentem ordinat? pius affectus in hoc apparer: Re-
vertus fuiſſet Urias, gravidam uxorem conſpiciens, utique in zelotypiam
& æmulationem incidiſſet, Hac obzutus, nonniſi mentis, & animi inquietu-
dines, & amaritudines, anguſtias, triſtitias inſolabiles paſſus fuiſſet, hinc
inquit Lyranus: Voluit eum Dominus potius mori, quum zelotgpiam videre, in
boc pium erga Llriam affettum demonſtrans. Quaſi zelotypia & æmulatio, ama-
rior, truculentior, horribilior effet ipſa morte, plus häac affligeret, &

cruciaret.
CONCEPTUS VI.

Tiraquellus lege I6. connubi, zelotypiam, Peſtem deterrinam vocat:
Rupertus Abbas, Venenum intitulat; cur Peſti, ac veneno zelotypia compa-
ratur? Peſtis, & venenum in corpore humano ſemel radicatum, vix am-
plius ex integro poteſt expelli, manent reliquiæ, & malignitates, languores,
& debilitates cauſantes: Ita ſe res habet cum zZelotypia, ubi hæc in corde
conjugum radices egerit, vix ex integro turbatio illi animi, mentis triſtitia,
ſuſpicio, temerarium judicium, exſtirpari poteſt, manet aliquis rancor, &
exindè repentina ira, ac turbatio. Quod Salomon Prov. 6. inſinuat: Zelus,
& furor viri non parcet, zelum cum furore conjungit Salomon, ex quo fu-
rore conjungit Salomon, ex quo furore tragica ſæpe facta contigêre.
Exempla talia benevolus Lector inveniet in R. P. Georgio Stengelio lib. 2.
de divinis judieiis cap. 36. num. 5. Item lib 4. cap. 35. n. 8. De Ludovico
Severo, qui Ma iam conjugem, Ducis Thuringiæ, Hasſiæ, atque Brabantiæ
filiam, ob litteras ſuſpete habitas, crudeliſſimè occidit. Item de Juliano
hoſpite, qui zelotypus Patrem & Matrem interemit &c.

LEpilogus. 1 Hortor ergô conjuges à zelotypi4, ut à peſte & ve-
neno ſibi caveant, cavebunt autem, ſi verba Tertulliani, & S. Hiefo-
nymi obſervaverint: Nocuit multis aſpici, nocuit ſalutari, nocuit no-
minare ſuſpectaum; inquit Tertullianus. Et S. Hieronymus epiſt. 2.
ad Nepotem habet: Crebra munuſcula, & ſudariola, faſciolas,
&0e dulces litteras, ſanétus amor non habet,
Amen.

IN

440 IN FESTO SANCTORUM SIMONIS EFr UDE,

IN FESTO SANGTOARON
SIMONIS FT UWD,
CONCIO TfERTFIA.

exd. Si odit vos mundus, ſeitote quia me priorem
obis odio babuit. Joan. 15.

ducens ad interitum.

Exordium.

ratione privat, in becus degenerare facit, ſaxo
odium per rubum repræſentàrunt , ut docet Pierius lib. 15.

fle atur; ita odio infaſcinatus homo, obſtinatus, excœcatus
in paſſionibus hæſitat, ac durus permanet, ruinam præ ſalu.
te eligit, mavult perire, quàm flecti; ſimilis clibano accen-
ſo, à tetro incendii fumo obcœcatus, non videt eas flam-
mas contra ſe armari, dum odio inſervit Exprimit hoc
claris verbis S. Joannes ep. I. cap. 11. Oui odet fratprem,: in
tenebri eſt, & in tenebris ambulat, & neſcit guo eat, quia tene-
bræ obecaverunt ooalos ejus. Odium, inquit doctiſſimus Na-
xera Comment. in Judiçes cap. 9. 5§. 86. teterrimu, calor eſt
bumana corda induranz, mentem cats vaporibus exhalati o-
§S. Patres. zenebranfr, Conlentiunt Patres: Luemaamodam omnium
Virtitum excellentiſſima eſt charitas, ita uni verſorum vitiorum
S. Ephrem. graviſſmum eſt, odi GReé proximum, ſcribit S. Ephrem in inter-

bere, neſczo ſi ad altare Dei poſſet ſecarus accedere, cum praci-
Pus Joannes Evangeliſta enitiliter clamet, & dicat: Lui
fratrem

rhem.. Odium proximi gravisſimum eſt peccatum, in. adn alr
Wn, loguitu⸗

N Zlod de Circe fabulantur Poëtæ, nempè homi-
nes mente & ratione privans, in belluas, in ſaxa,
„ & ſarnte convertiſſe; hoc revera efficit odium,

min & obſtinatiorem efficit. Unde Veteres

Cap. 4. & §. hac de causA, ut rubus potius frangitur, quàm

rogationibus tom. r. Qus ſcit ſe vel unum hominem odio hr-

—
omſun
letenp.
ieullat in
. in uximu
i Mam.
mianma hrn
infeita,
luct 5 Cregor
nuin, alin

mitr ſchtrini

11. Conlonat
uilo, guo n

un erre me

ancnag

Uemnun
Nlio werirro
Ueticebant:

in Gex intendie

Urmare ocdjende

rbolum,

ine, Drudenti
Unmen in ib.

enm Hole⸗

. de

Crniline

In Cilhe⸗
R ne Domini;) in e

lente,i inguan

uln cfumtur⸗
u illta ire

dn dr Aeam

eind tem
or
iun, R
lum pr
ile 1

Ne
W

1

ecomm

2, bernt
iabeltn
Vetaekfte
fgeriti
enerareßt
t. Uneſe
cet Dieiut
ltmeinn
linatis,en
t, tunum r
nlliscme
Don iktn
ft Eune
1 ſi
ut ti
teterrg e
ilnun
