
§. Grego-

cap. Iſ. Et iterum prima parte Paſtoral. cap. 2. Cum Paſtor per rius.

abrupta graditur, conſequens eft, ut ad præcipitium grex feratur.
Dei auxilio implorato audiamus Conceptus.

CONCEPTUS I.

Confirmatio.] Vix præfulſit primæva illa lux, Sol, inquam, & à Deo
ab omni obſcuritate, & tenebris purgatur, priusquam ad miniſterium
univerſi orbis deſtinetur. Et diviſit lucem a tenebris. Geneſ. I. Cur quæ-
ſo Majeſtas divina adlaborat, Solem omni ex parte clarum, per-
lucidum, ſplendentem, lucere, & irradiare, ac à tenebris ex aſſe pur-

are, ac mundare? utique Sol, qui erat futurus Princeps, ac caput

omnium Planetarum, ſymbolum eſt Regum, Principum, ac Superio-
rum hujus mundi, docente Chriſto Matth. 5. Vos eſtis lux mundi. Te-
nebræ ſymbolum ſunt vitiorum, ac peſſimorum morum, patet ex ver-
bis Joan. 3. Dilexerunt homines magis tenebras, quàm lucem. A tenebris
ergò Deus Solem, Regentem ac Ducem Planetarum, ſtatim ab initio
creationis purgavit, dans documentum: Reges ac Principes mundi,
ſint à tenebris vitiorum mundi, ac puri: ſicut enim Sole obſcurato, te-
nebroſo, etiam nigræ tenebroſæ ſunt reliquæ creaturæ, ſic obſcurato,
obtenebrato vitiis Principe, ſqualidi in vitiis erunt ſubjecti populi. Sic
concludit Philippus Abbas ep. 13. JSi Prælatus fumo turpitudinis denigreſcit, &
Populus conſequenter tenebreſcit.

CONCEPIUS II.
Virga Moyſis in terram projecta in ſerpentem degeneravit vene-
natiſſimum, ac voraciſſimum: Divwit ergò ad eum, quid eſt, quod tenes
in manu tua ? reſpondit virga, dixitque Dominus: projice eam in terram, pro-
jecit, & verſa eſt in colubrum, ita ut Jfugeret Moyſes. Exodi 4. Et iterum c. 7.
Cum dixerit vobis Pharao, oſtendite ſigna, dicæs ad Auron, tolle virgam tuam,
&& projice eam coram Pharaone, ac ventatur in colubrum. Cur virga non
in ſed extra manum Moyſis, in terram, inquam, abjecta, verſa eſt in ſer-
pentem, ac colubrum. Per virgam, Regem ac Principem intellige: in
Feſtivale. Mm virga

274 IN FESTO SS. APDOSTOLORUM PETRI EFr PAUUI,

virga namque potentia exprimitur, Iſa. cap. I10. Aur via furoris mei.
Per virgam Aſſur Sennacherib, Dux ac Princeps eſt intelligendus, com-
mentatur Trinus in Iſaiæ caput citatum: Jam ad intentum noſtrum:
Si virga, Princeps & Dux in terram abjectus jacet, totus terrenus, cu-
pidus, vitioſus eſt, ſerpens venenatus efficitur, ſubjectos populos in-
ficiens intoxicans, malis ſuis moribus interimens, & devorans. Eſt
hice Conceptus Oleaſtri in cap. 4. Exodi. Vrga in terram projecta in ſer-
pentem vertitur, ꝗuoniam Judex terrena ſapiens, omnia velut ſerpens de-

vorat. .
CONCEPTUS III.

Hugo Cardin. in cap. 5. Cantic. docet: Oræcis Rex Baſilæus dicitur

quaſi populi haſis, quia debet populum portare; Apoſtolos ſuperiores in no-

vo Teſtamento S. Paulus fundamentum, & baſim dicit fidelium : Sa-
perædificati japer fundamentum Apoſtolorum, ad Epheſ. cap. 2. Rex ertiam
arbori, ac ingenti ſtipiti comparatur, ut patet ex Prophetia Danielis
cap. 4. Arborem, quam vidiſti, ſublimen, tu cs Rex. Theodoretus in Pſal. 44.
Reges, Eccleſiæ facies, appellat: Quid his comparationibus indicare in-
tendunt? Explico mentem meam: facies index ſalutis eſt, ex facie
agnoſcitur, qualiter corporis humani, partes, & membra conſtituta ſint,
& valeant. Eſt facies pallida: infallibiliter infertur, quod malè va-
jeant membra; quam benè Theodorerus Reges, Superiores, facies ac
Vultus dicit alicujus provinciæ, ſi enim hi pallent, & tetro colore ſce-
lerum ſcatent, & ſubditi, qui ſunt partes, & membra provinciæ, cer-
tò certius malè valebunt, in anima, malè audient, ſcelerati, diſſoluti
erunt. Arbori proceræ Symboliſta inſeribit ſymbolum: Cominus omnia
frangit. Nempè ſi arbor alta cadat, & proſternatur, circa circum omnia
conéutit, confringit, ſuo caſu corruere facit; ſic ſi res habet cum Re-
ge ac Superiore, ſi hic cadit in nefanda vitia, in ſcelera execranda pro-
ſternitur, ſubditos ſuos, unà ſecum in vitia, ac ſcelera ſternit, ac con-
cutit. Baſis ac fundamentum ſi ruit, experimur totam fabricam ſuper-
poſitam ruere, infringi, concidere, devaſtari. Sic ſi Rex, Superior,
Præpoſitus ruit in abominanda crimina, ſubditus populus unà pariter
miſerè in eadem vitia ruit, ac labitur: devotio nulla huic eſt populo,
cur:? irreligioſus ac indevotus eſt Dominus. Plebs injuſtum turpeque
lucrum mox inſequitur, quam is, qui illum regit omnis juſtitiæ, ac
Xquitatis limites transgreditur, per fas & nefas lucrum temporale quærit;
in carnalitatis lutum communiter prolabuntur ſubditi, quando eorum baſis
in eandem ſpurcitiem immerſa vivit. In praxi videamus.
CONCEPTUS IV.
Jeremias cap. 5. deſcribit cauſam Jeroſolymæ, & tot mille inco-
larum, ubi ad unum omnes declinaverant à juſtitia, à veritate, ac pie-
tate:

—

te⸗/9

nl
Pirk
im,
Cnetun
Ne⸗
fitier
Piltu
Ins

(Ve⸗
(Drnun⸗
Ctic i
Dunckon
lcilme
loden c⸗
Lans erp
Pteli
eunt) e⸗
Farcke
t Ar
Clen wa
Umthn!

U
mn chin
Chun tn
Imrun, 4
De N
ler adn
nuohl
Ntott
uge:
Uuoſio
um,
a:
Une er⸗

lulnn

M,

—
in fuonn n
igendes, ege
ntutn nohnn
0S tertenl,
os popllo
X Gevorank
ran roſeknire
Velu ſeen!

Rer iſtes i
8 ſupeniotes
tct fdelun
cb. 2. Mu
Propheir Di

odotetvsinkl.

jombos indn
Aotis eſ, a
mbra conftin
Denoles, Ii
teno o

brn roine

, ſccleni,
um : Cmmu!
1, Ccncnumt
ſi tes uheten
celern eiclin
elera ſenb41

Ols t
Ulr huic eli⸗
nliun ,
otms iin
n lemponi⸗
und N:
.

& tot ne⸗
Veritate, 4

CONCIO TERTIA. 275

tate: Quærite Vias Jeruſalem, & aſpicite, & conſiderate, & quærite in pla-
teis ejus, an inveniatis virum facientem Judicium, & quærentem fidem. Iiaix
cap. I. conformiter loquitur. Facta eſt meretrix civitas fidelis blena Judicii,
Jaſtitia bhabitavit in ea, nunc autem hbomicidæ, argentum tuum verſum eſt in
coriam, vinum tuum miſtum eſt aqud. Quomodo ad unum omnes aded ab-

erraverunt, injuſti, ſcelerati facti ſunt; cauſalem allegat Iſaias citato ca-

pite: Principes kui infideles, ocii furum, omnes diligunt munera, ſequuntur re-
tributiones, pupillo non judicant, & cauſa viduæ non ingreditur ad eas. Ecce

injuſtitia Principum, ad injuſtitias traxit omnęs Jeroſolymæ cives ac ſub-

ditos.
CONCEPTUS V.
Cives Lyſtrenſes ſummo gaudio ſuſceperunt in urbem ſuam Paulum
& Barnabam; ita legitur Actorum cap. .44. Levaverunt vocem ſuam, L-
caonicè dicentes: Dii ſimiles facti hominibus deſcenderunt ad nos, & vocabant
Barnabam Jovem, Paulum verò Mercurium. Paucos poſt dies eos ejiciunt.

Lapidantesque Paulum traxerunt eum ex civitate, æſtimantes eum mortuum eſſe.

Eodem capite: non tantùm ex civitate, etiam ex omnibus finibus ejiciunt,
& eos expellunt: Hjecerunt de finibus ſuis. Quomodo plebs adeò rabida,
perverſa, ac crudelis effecta eſt in Apoſtolos, quos antea tali honore affe-
cerunt? cauſam adneétit ſacer textus: Concitaverunt, & Primos civitatis,
&& excitaverunt perſecutionem in Paulum & Barnabam. Primi, Principes, Præ-

ſides, & Superiores civitatis, perſecutores effecti ſunt Apoſtolorum, & ad

calcem malam viam ingreditur populus, plebs ad unum virum, Paulum, &

Barnabam perſequitur.
CONCEPTUS VI.

Ut Sampſfon captus in carcerem duceretur; ſubitò fama per to-
tam civitatem innotuit: Dalilam Sampſonem ligãſſe, ac in manus Prin-
cipum tradidiſſe: ut patet Jjudicum cap. 16. Dalila vinxit eum: Hinc
mirum, quod de populo Philiſtæo narrat ſacer textus citato libro, ac ca-
pite: Populus videns laudabat Deum ſuum, eademque dicebat, tradidit Deus
noſter adverſarium noſtrum in manus noſtras. Quomodo tam craſsè errat to-
tus populus? captivitatem Sampſonis, Idolo ſuo Dagon adſcribens, cum
in tota Civitate contraria fama innotuerit: nempè: Dalila vinxit eum.
Notate: Erraverunt, & hallucinati ſunt eorum Principes, ac Superiores:
Idolo ſuo Dagon victoriam adſcribentes: Principes Philiſtinorum convenerunt
in unum, ut immolarent hoſtias magniſicas Dagon Deo ſuo, & epularentur, di-
centes: Tradidit DEUS noſter inimicum noſtrum Sampſon in manus noſtras.
Hunc errorem immediatè ſequitur populus: age etiam populus vi-

dens, laudabat DEII M ſuum, eademque dicebat: Tradidit Deus noſter adverſa-

Mm 2 rium

276 IN FSTO SS. APOSTOL. PETRI rr PAULI, CONCIO TERTIA.

rium noſtrum in manus noſtras. Optimè Diogenes Laértius lib. 7. in vita Ze-
nonis: Qui regem erudit, eum, & ſubditos quoque inſtruere certum eſt, nam cu-
jusmodi fuerit Dux, tales & ſubditos ut plurimum fieri neceſſe eſt.
CONCEPTUS VII.
Herodis Subditi Chriſtum Salvatorem noſtrum eſſe oannem Baptiſtam
aſſerebant: quærit Chriſtus Matth. c. 16. Quem dicunt homines eſſe Filium bo-
minis? Reſpondent Apoſtoli: Alii Joannem Baptiſtam. Non dubito? quin
multi ex his, qui Chriſtum 'oannem Baptiſtam eſſe dixerunt, lineamenta &
viſonomiam S. Joannis in vivis noverint, faciem, corporis ſtaturam, colo-
rem &c. optimèê noverint, diſſimilis quoad faciem, quoad ſtaturam corpo-
ris, quoad loquelam, quoad colorem; Chriſtus eſt Joanni, non etiam du-
bito, quin multi ex Judæis, qui Chriſtum eſſe oannem affirmabant, præ-
ſentes fuerint, dum Joannes decollatus & occiſus fuit, caput in diſco, ca-
daver exanime fuper pavimentum ſanguinem madens, conſpexerint, lo-
eum, quo ſepultum fuit S. corpus, feiverint; mirum ergò, quòd nihilomi-
nus Joannem vivum credant, Chriſtum eſſe Toannem adſtruant? unde po-
pulo tantus error & hallueinatio? errat Plebs & populus, errante ſic Rege

Herode: Herodes Rex aſſerit: auditis operibus Chriſti, ipſum eſſe oꝛnnem

Baptiſtam, Matthi. 14. In illo tempore audivit Herodes Zetrarcha famam †ESll.

Gait pueris ſuis: Hic eſt Joannes Baptiſta, ipſe ſurrexit à mortuis, S& ideò virtu-

tes operantur in illo. Ita Conceptum concludit Origenes in Catena ad cap.
Matth. IS. Alü Joannem Baptiſtam: æſtimationem ſecuti Herodis.
Epilogus.] Precor ergò in Superioribus verificerur hortatio S. Pauli
1. ad Timoth. 4. Exemplum eſto fidelium in verbo & converſatione, in cha-
ritate, in caſtitate, ut profedttus tun manifeſtus ſit omnibus.
Amen.

1O TIN

d.7. in Wnl,
ftum eſt iuna
5

annem Dipihr
iines eſe kiinn,

Non Cobitore

vnt, Inenment
1is katorn,
adſtiturmon
Uni, non etun
Nafärmabent,
caput indlt
, COhlelein
2d, guddanit
ſtruant? uk
1, eltanteſe
Pum eſeee
Chaſanan
oſtiis G ilenn
es in Caent
ſoli,
eturhornto
mwerſrtone, i
ſtounle.

IN FESTO VISITATIONIS
B. V. MARI,
CONCIO PRIMA.
Exurgens Maria abiit cum feſtinatione Mon- Textus
tana. Luc. C. I.
Omnes viſitat, erga omnes benigna eſt Ma. Them=.

ria.

D Olem depinxit Academicus, ſuos radios un. Exordium.

dequaque pandentem, inſcriptione adjeétâ;
9 . Omnia viſitat, omnia fovet, omnils eſt Ppropi-
o tius: Sic B. V. Maria, Sol, inter Sanétos radiis
gratiarum omnem hominem viſitat, omnem fo- Patres.
vet, omni eſt clemens ac propitia: unde Chry. Chryſippus,
AAA ſippus Orat. de Laud. B. V. Mariam ſalutat:
Ave fons luet, omnem bominem illuminans; & Idiota in prologo iota.
de Maria Virgine: Longè poſitos illuminat Maria radiis miſericor-
diæ ſuæ; ſibi Fropinquos per ſpecialem devotionem, conſolationis ſaua-
vitate, præſentes ſibi in patria, excellentia gloriæ, G& ſio non eſt, qui ſe
abſcondat à calore eins. Peroptimè S. Bernardus Serm. ſig. ma. 3. Bernar-
gnum: Quemadmodum Sol ſuper honos 6& malos indifferenter oi- dus.
tur, Ec ipſa quoque B. V. omnibis ſe exorabilem, omnibis clementiſſi-
mam præbet, omnium deniq; neceſſitates umpliſſimo Juodam miſeretur
affettu. Et iterum Sermon. 2. de Afſumpt. Omnibus miſericordiæ
num aperit, plenitudinem ejus accipiant univerſi, captivus redemptio-

nem, æger curationem, triſtis conſolationem, peccator veniam, jiiſtus

gatiam. Et iterum Serm. z. de Feſto bentec. Ad Mariam,

licut ad medium, ficut ad arcam Dei, ſicut ad rerum cauſam, ſicut ad

negotium ſæculorum reihiciunt, & qui in cœlo babitant, & qui in infer-
20, & qui nos præceſſerunt, & qut ſequentur, & nati natorum, & qui
MWm 3 vaſcen-

2738 IN FESTO VISITATIONIS B. V. MARILE,

Richardus naſcentur ab illi. Unde B. V. Mariam Richardus à S. Laurentio
4 §. Laur, lib. 8. de laud. B. V. vocat centrum mundi: Maria eſt centrum
mundi, quia ex omni parte mundi omnes habent ad eam recurrere in
omnibus ſuis neceſſitatibus, Rcut omnes circumferentiæ recurrunt ad
centrum. Cauſalem præmittit citatus author lib. 4. de laud. B. V.
Cum enim Maria miſericordiam genuerit, quid aliud eſt uterus ejus,
quam ipſe miſericordiarum theſaurus, & ideò dicitur Mater miſericor-
diæ. Maria effetta eſt Dei Mater, Paradiſi ſcala, janua cCœli inter-
ventrix Mundi, demonum fuga, peccatorum ſpes, naufragantium por-
tus, maris ſtella, Confugium periclitantium, Jolamen laborantium, flu-
Ctuantium robur, Dei & hominum veriſſima mediatrix, ſcribit S. Lau-

8. Lauren- rentius Juſtinian. Serm. de Annunc. B. V. Beata virgo, ſcribit Ber-

tius Juſti- nardinus de Buſto in Mariali part. 9. Serm. 2. aſſimil. “4. Aimi-

Baiantd latur gallinæ propter magnam ſolicitudinem, quàm de nobis habet in
nus de Bu- Paſcendo, G& cuſtodiendo, nam dum eſet in præſenti vita, nos paſoebat

ſto. Ciyo doctrinæ gc. habet etiam ſolicitudinem in cuſtodiendo, quia ſub
aliis ſuis nos cuſtodit, & ab inſidiis diaboli nos protegit, ipſa enim et

ia mulier, cui datæ ſunt duæ alæ magnæ, Apoc. 12. UMna ala miſe-
ricordiæ, ſub qua peccatores fugiunt, ut Deo reconcilientur; alia ala
eſt gratig, ſub qua juſti conſiſtunt, ut in gratid conſerventur. Argu-
Gerſon, mentum proſequitur Gerion de Cantichordo Tom. 3. Quid con-
cedet beatifica in cœlis, quæ talia dabat in terris affidta? perdidit mi-

ſeriam, nunquam && miſericordiam, perdidit paſſionem, Jed nunquam

&& compaſſionem, Ber ha profettò compaſſionem affictivam, ſed reti⸗
net compaſſionem electivam & ſuccurſivam. Pergit in themate B. Pe-
petrus Da- trus Damianus Serm. I. de Nativ. B. V. Abſit ut ceſſet manus tua
mianus. (6 beata) cum occaſionem quæris ſalvandi miſeros, & miſericordiam
effundendi, neque enim tua gloria minuitur, ſeq augetur, cum pœni-
tentes ad veniam, juſtificati ad gloriam aſſumuntur. Concludo cum

§. German. S. Germano, Orat. de Zona B. V. Non eſt revera finis tux ma-

nitudinis, non eſt numerus tuorum beneficiorum, nullus non eſt, qui

Jalvus fiat, Sandtiſſima! niſi per te, nemo eſt, qui liberetur à ma-

lis, niſi per te, 6 Puriſſima! nemo eſt, cui donum concedatur, niſi
per te, ô Caſtiſima! Maria omnibus eſt amabilis, omnibus eſt affabi-

8. Bonaven- lis, omnibus delettabilis, ſcribit S. Bonaventura in ſtimulo amoris

tura. part. 3. cap. 19. Ipſa eſt cellaria totius Trinitatis, quæ de vino J.
Albertur Spiritis dat, G propinat, cui vult, & quantum vult, finit Albertus

Magnus. Magnus in Bibl. Marian. lib. Cantic. Implorat S. Spirits gra-
tiꝗ deſuper Conceptus dabo,

CON.

—

t: I9
Aitr Ke
Genkn
tono.
Mna es
Oni tet
bar ubt
Hummum,
166,Gi
pinunti
Kiceand
un fu ba
Mhos in
benignn,
e V. 5
uin ele,

M
Lurz ch.
ttulat Kee
Aenum,
n Muriam
oſe, El
luere ooner
liaeprick
Dyenlnnn
n n
kine 8
Ein eq⸗
Deenuchmr
Meni cone
b, a do
iunen, r
Ceechnis ,
ONRauN Re⸗
emmd
un, Ghirt

1

—
§. Lanenin
tin eſ antnn
unn feenteni
ie ferumnt4
delaud D.
1uan t
Miter tien
joumg ceiin
ftognmümge
orntin,
x, ſcrbitlr
Uignrlethtk
ml.A.
de nrli en
Uitn, torde
Olienc, ſll

int, en

1. Un dt

ilan: A
ſeruettn. N.

lon3. .
Ifüink ec
nen, Aner

füinn,

ttin Cemneh!
ut Aſt tutl
1, Gnigim

Auger,

„. Coeclu
entmi fünti
nlle
ti MMont
n naln,
onnubs 61
in ſimnſ/
55, Nt Eim

45 Hind,

CONCIO PRIMA. 279

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Eccleſiaſticus B. V. Mariam de ſe teſtantem introdu-
cit: In ommi terra ſteti. cap. 24. Pſalmiſtica pariter aſſerente bPſal. 44.
Atitit Regina àa dextris tuis, in veſtitu deaurato circumdata varietate. Reginæ
gloriofidimæ Virgini Mariæ propter incomparabilem ſuam dignitatem,
in throno Majeſtatis ſuæ ſedere convenit, quid ergò cauſæ ſubeft, quêd
Maria Regina magnificentiſſima, in cœli gloria ſtet? & ſtet quoque in
omni terra? ſive terra illa ſit florida, & fructifera, ſive ſterilis, & ſpi-
nis ac tribulis horrida ? Non erravero per terram intelligendo genus
humanum, Scriptura me docente Genefſ. cap. 3. Memento homo, quia pul-
vis es, & in pulverem reverteris. Stare, inquit S. Auguſtinus in Pial. 109.

patrocinantis & adjuvantis eſt: Non ergo ſedet, ſed ſtat in terra Maria,

ad indicandum: quod omnium hominum, ſive juſtorum, ſeu peccato-
rum ſit Patrona, Adjutrix, & Advocata, omnes homines, & bonos, &
malos ſua gratia viſiat, neminem ſpernit, erga omnes pia, clemens,
benigna, ac miſericors eſt. Audiamus Patres: In omni terra ſteti, inquit
de B. V. S. Bernardus: quia inter peccatores, qui terra ſunt, ſeu terreni, non
jacet, neque ſedet, ſed erecta ſtat, ipjos ddjuvando, && protegendo.
CONCEPTIUS II.

Archangelus Gabriel annunciavit Divæ Virgini: Ave gratia plena.

Lucæ cap. I. & addit: Spiritus Sandtus ſuperveniet in te. S. Spiritum in-

titulat Eccleſia: Datorum munerum: ac gratiarum, ſi nunc juxta Angeli

aſſertum, Maria jam eſt gratia plena, cur Spiritus S. dator gratiarum,
in Mariam ſupervenit? An Virgo clementiſſima plenitudine propria,

pro ſe, & in ſe; non contenta, etiam gratiarum donis abundare, ſuper-
fluere concupivit? ſed ad quid abunder, ſuperfluet ? Explico me mo-
ralitate practica; abundat vas vino, vel ambroſia, tunc eo ipſo, quod
ſuperplenum ſit vas, guttatim liquor defluit, & ſiccam terram hume-
Sat, ac recreat: Exſuperat vas pretioſis fructibus, ac eſculentis; eo

ipſo hinc & inde decidunt fragmenta, quibus pauper homuncio, & ab-

jecta quæque animalia, reficiuntur, paſcuntur. Non ergò ſufficiebat,
pientifſimæ Virgini, in ſe, & pro ſe, gratiâ eſſe plenam, gratia jam
plenâ concupivit datorem gratiarum fuper ſe venire, ut, inquam, gra-
tiis, ac donis abundaret, & ſuperflueret, nos homines, terram ſiccam, &
inanem, profluis grat arum ſtillis, indefinenter humectare, recreare, ac
deciduis donorum fragmentis, nos pauperes homines, etiam abjectos
quosque peccatores, reficere, cum paſcere poſſet. Eſt hie Conceptus
S. Bernardi Serm. de Nat v. Non ſußhciebat Vugini propria plenitudo gratia-
rum, cupivit gratiarum plenitudine ſuperfuere in ſalutem cundtorum. Sic ſcri-
ptum

280 IN FESTO VISITATIONIS B. V. MARIXEÆ.

ptum eſt Eceleſ. 24. In me omnis ſpes vitæ, && virtutis, qui me invenerit, inve-
niet vitam, & hauriet ſalutem à Domino.
CONCEPTUS III.
Sponſus in Canticis ſtaturam Mariæ Virginis Palmæ aſſimilat: Statu-
ra tua ſicut Palma: Cantic. 7. Rectius altitudinem Mariæ viri comparas-
ſet, de vite enim experientia videmus, quo altior eſt baculus, cui innititur,
eò altior vitis excreſcit, baculus Mariæ, eſt Dei Filius: Innixa ſuper dilectum
Peum. Cantic. 8. Dei Filius baculus Matris Mariæ, eſt immenſus, ſic poſt
Dei Filium, in gloria, & honore ſummitatem attingit Maria, cur ergò non
vViti, ſed palmæ ſtatura Mariæ comparatur? Statura tua ſicut palmæ. De
Palma Petrus Maffeius refert, in Inſulis Maldivis adeò multiplicis eſſe unli-
tatis, ut incolæ, hominem quempiam frugi, ac induſtrium laudaturi, pal-
ma utiliorem dicant: nam palmæ exterius, operimentum, ſtuppam præ-

bet, texentis funibus aptiſſimam, fructuum cortex, in pocula figuratur,

ipfa verò pomi caro pinguedine quadam, & ſapore non ingrato, la-

teſcens, comedendi non per ſe tantuùm amoena, & ſalutaris eſt, ſed etiaam

exhauſto lacte, paulatim in oleum eliquatur, totus enim racemus, dum
ex eo tener adhuc emicat fructus, optimum deſtillat ſuccum, qui variè co-

Stus, in mel, ſaccharum, vinum convertitur; folia ſcribentibus pro papy-
ro ſunt, & tegularum loco domibus impoſita pluvias arcent, quinimo,

etiam in veſtium formam neéctuntur, denique, una eademque arbor, ad
rem nauticam omnia prorſus inſtrumenta, & materiam præbet. Unde

Areſius palmæ non abs re inſcribit: Omnibus ad omnia utilis eſt. Deinde

palma licet ſtatura procera ſit, non tantum ut aliæ arbores, ſuos ramos
ſurſum protendit, ſed deorſum, terram verſus extendit, & quaſi brachia
opem ferentia, inclinat, fructus ſuos cuivis offert, donat, & elargitur quàm

liberaliſſimè. Palmæ ergo aſſimilatur MARIA, omnibus ad omniautilis, ſua-

vis, ac dulcis. Maria licet in gloria ſit altiſſima, terram tamen, nos, in-
quam, homines, ramis gratiarum reſpicit, ad nos ſe inclinat, brachiis ex-
tentis fructus gratiarum nobis offert, & præſentat: Quaſi Palma exaltata
in Cades, quæ expanſis ramis in modum manus hominis, habet folia, ad defenden-
dum. Conceptum hunc concludit B. Albertus Magnus in Bibl. Marian.

lib. Eccleſ. num. 6.
CONCEPTUS IV.
Idem Sponſus, qui modo ſtaturam Sponſæ Mariæ aſſimilavit Palmæ,
dicit ubera ſimilia botris. Et ubera tua botris. Cantic. 7. Imo Cantic. 8.
ipſa ait: Ubera mea ſicut Turris. Cur ubera ſimilia botris, cur magna &
alta ut Turris? Quæro inprimis, ubera materna cujus rei ſunt ſymbolum?
utique benignitatis, ac benevolentiæ, ſic Dianam Epheſini pingebant mul-
timammiam, cauſam dicit Angelus Politianus: Qui cultores ejus rceptede⸗
. . tabant

iltat
lquots
Clines
Moolaun
Munſnt.
Amrs
rhic
mle,7
IncS
p
inen

V
Macharden
Muriun)
Memjert
ſinbtnefa
lecenotin
ng
r beclel
Olivam
Nlvuheri

(itatus G

Alunßfucn
Uelcte G
Mint,
Mnune. M
Undtct,
s tehen
Ma,
Auundo en
Vin Vugn
hn
lie
Mn

NIA,
—
indrttit,

Cltlat: e
vini conmn
us, cviihnlin
lirn ſlhnte
mmenlis,len
rcnezin
ſaut Mnt!
Muplies eler
Glnhudnn,

In, oſhene

pocoh fer
non ingenn
niselt,ltt
im ncemng,
um, Oi n
bentibuspton
ceat, Goint
Gdengbeate
hn Prchet !
1 une . N
bores, Mö
t, A i
t, Ceugluc
alonrunii-
im tamen Ni
int, tuti
u, Ni
vsin Mle

INe N
all ,
ſut hii⸗
niinem,

, g 4

4

CONCIO PRIMA. 281

tabant eam omnium viventium nutricem. Ubera ergo materna Virginis be-
nignitatem, & benevolentiam deſignant; botris aſſimilantur; propter
liquoris copioſi dulcedinem, Turri comparantur; propter benignitatis in
omnes & ſingulos abundantiam. Sic in perſona MaARIEÆ loquitur Am-
broſianus Antiſtes in Pſal. I18. Non parva ubera habeo, ſed ut Turris ubera
mea ſunt, in quibus eſt abundantia. Abundantia, inquam, materni favoris,
amoris & benignitatis, in omnes & cunctos. Conceptum hunc conclu-

dit Richardus à S. Laurentio lib. 5. de laud. B. V. Ubera Mariæ hotris aſſimi-

lantur, in quo mirabilis prærogativa merendi in Virgine. Optimè Hailgrinus
in cap. 8. Cantic. UWbera mea ſicut Turris: quaſi dicat: Miſericordia mea, & mea
pietas, quibus quaſi uberibus ſuffragiorum dulcedine lacto filios Eccleſiæ, ſunt Turtis,

munimentum ſcilicet, refugium, & ſecuritas peccatorum.

CONCEPIUS V.

Varüs elogiis & honorum titulis SS. Patres Mariam deprædicant;

Richardus à S. Laurentio lib. I. de laud. V. conformiter dictis Cantic. 4.

Mariam Virginem fontem hortorum, puteum aquarum viventium, ciſternam Beth-
lebem juxta portam vocat. Cauſam addit: Maria eſt fons, quantum ad commu-
nia heneficia, quæ exh'bet omnibus. Puteus, quantum ad profundas & ſpiritua-
les devotiones, quas ſuis ſpiritualibus ſubminiſtrat; hæc eſt ciſterna Bethlebem, 2. Re-
gum 23. Juxta portam, quia omnes vult, quantum in ſe eſt, ſatiare, unde excla-
mat Eccleſ. cap. 24. YTranßire ad me omnes. S. Antonius Mariam compellat
Olivam fructiferam in campis, convenientia verbis Eccleſ. cap. 24. Quaſi
oliva ſpecioſa in campis. Cur olivam, & cur rectè in campis? Reſpondet
citatus Sanctus part. 3. tit. 31. cap. 4. Oliva lignificat miſericordiam, quia
oleum fruttuz eſt linitivum, & dulce, cum olivam, quæ eſt in campis, omnes poſſunt

accedere, & accipere frudtum ejus, ſcut ad Mariam & Juſti, && Peccatores accedere

poſunt, ut indè miſericordiam accipiant Adam Abbas berſeniæ Serm. de

Annunc. Mariam Virgam intitulat: Virga de radice Jeſſe: Iſaiæ II. Cur Vir-

gam dicit, & non potius Cedrum altam, ac Cypreſſum? In Virga hoc utili-
tatis reperio: flectitur ad omnem partem, & ſemper flectitur; Virga er-
gd Maria, quia benigna flectitur, inclinatur ad nos, qualiter volumus,
quando cupimus, quoties imploramus. Ita ciratus Scriptor: a enim

in Pirga miſericordiæ corrigit devios, eſt in Virga filexibilis.

LEpilogus.] Finio cum S. Bonav. in ſpec. lect. 7. Sextum privilegium eſt
Mariæ, quod ipſa ſuper omnem creaturam apud Deum potentiſſima eſt; te ſolum
Maria pro S. Eccleſia ſollicitam præ omnibus Sandtis ſeimus, qui impetras
inducias transgreſoribus; Impetra quod rogamus, excuſa
quod timemns., Amen. .

Feſtivale. Nn IN

—
ſr) l

282 IN FESTO VISITATIONIS B. V. MARIE,
L
Muur.

IN FESTO VISITATIONIS
B. V. MARIkXAÄ4k.w h Gw—
CONCIO SsECUNDMA

rextus. Ahiit in Montana cum feſtinatione. Luc. C. I.

. . . . . . ⸗ ſ
rhema. Maria velociſſimè juvat, & ſuccurrit noſtris mi· un
ſeriis. llu,
Eordium. ?HRopheta Ezechiel ſcribit ſe vidiſſe Angelos Cheru- ne
E binos, undique oculatos; fimul pedibus ac mani- “
Qbus alatos. Et omne corpus eorum, && colla, G& manus, n ee
Ee pennæ, Scirculi pleni erant oculis, quatuor alæ uni, GS nunclin
S ſimilitudo manus hominis ſub alis egrum. Ezech. cap. 10. dgnr
Quid tot oculi, tot alæ in Cherubinis deſignabant? Utique vigi- urdi .“
lantiam, ac velocitatem ad Deo ſerviendum, ad homines juvan- autor
dos, protegendos. De B. V. Maria ſcribit S. Amadeus hom. 8. lau
de laud. B. V. Maria velocior eſt ad nos juvandos ipſis Cherubinis. Hinc nbe 1
S. Epiphanius Serm. de laud. V. Mariam vocat Multoculam. Quis (Pon

tot repletus eſt oculis, quum Mater luminum, quis pari cura, & ſolictu. rinäieng
dine, tam ſibi, &S aliis vigilavit, quàm Mater pietatis. Non ergò
ſimpliciter, ſed ſummâ curà, ſolicitudine, promptitudine, velo-

Fatres. eitate, juwat, ſuccurrit Maria: Audiamus Patres: Ruth imterpre- o
tatur videns, vel feſtinans, & ſignat B. Virginem, quaæ verè videns in con- fun, inm
templatione, & benè feſtinans fuit in attione, videns etiam eſt noſtram er Diu⸗
miſeriam, & feſtinans ad impendendam ſuam miſericordiam, ita ſcni- . (hen
S. Bonaven- bpit S. Bonaventura in Speculo B. V. lect. . Meritò ergo miſericor- gurenhn
. tura. qiq B. V. curſui binnulorum comparatur, per mundum currit, mundum NeCio duo
. irrigat, & infundit. Hinnulorum velocitati comparutur, quia velocis epe
occurrit ejus pietas, quàm invocetur, & cauſas miſerorum anticipat, Uitkiit
Richardus fſeribit Richardus à8. Victore cap. 23. in Cantica. Conſolatiſſime Kimnniin
4 5 Vié. ſeribit S. Germanus Patriarcha Orat. de ZLona B. V. Quis poſt tuum Cerbbino
8. Germa- filium ita generis humani curam gerit fcut tu, 6 Gandtiſſima? quis ita lonnd,
nus, nos defenait in noſtris affittionibus? quis tàm citò præveniens nos ab Mhennn
ixrruentibis liberat tentationibus, quis in upplicationibrs adeo puonat IrDene
pro peccatoribus, quis ea, que corrigi non poſſunt, adeò repugnando ex- aſſtn

cuſat? Inlline,

,

NS

e. luce
tnoſtun.

Algelot e
pecdidas en
Gale G
Guuttoratan
N. Elechch
n! Uighet
hohines on
hmndeus han
6 Cerltinst
torlin
hninn,
hititi. M
nngttucen
tes: Mhiin
Zlre tikrin
6 gimn
crllian,Nl
apni⸗
Cliit, e
Atur, nd
Heronun N

Conlcte

,etenin M
Nnbn Ar
B,
3

CONCIO SEGCUNDA 283

cuſat? Eleganter cecinit Baptiſta Mantuanus lib. I. Parthen. Baptiſta
Marianæ: . Mantuanus.
lLyſa eſt adverſis commune in rebus Aſylum,
Ante preces etiam nondum obſecrata; favorem
Donat; & in miſeros maternas explicat ulnas.

S. Spiritůs imploratâ gratiâ, deſuper Conceptus adferam.

CONCEPTUS I. .
Confymatio.] Spiritus S. B. V. Mariam columbam intitulat: Colum-
ba mea, formoſa mea: Cantic. 5. & c. 6. Una eſt oolumba mea: Cur non potius
Aquilam, quam Columbam nominat? Pierius lib. 22. afſerit; Columbam
charitatis eſſe ſymbolum: de Columba ſcribit S. Cyprianus lib. de unitate
Eccleſiæ: Hospitia humana diligit: Teſtatur etiam Pierius; quod columba
præ cuncétis aliis volucribus, in volatu ſuo rapidiſſimè feratur. Porta etiam
Icribit de occult. liter. not. lib. 2. cap. II. Aſerunt nonnulli, trans mare ad or-
tum columbas eſſe, per medios hoſtes interclusd vid nunciorum offcio fungentes, do-

minorum literas ſub aliis brevi tempore longiſſimè deportent. Maria ergò co-

lumba dicitur ob indicibilem, incomparabilem, erga homines affectum,
quia ad homines in neceſſitatibus adjuvandos, de cœlo in terram deſcendit

tantâ velocitate, acceleratione, & ſollicitudine, ut rapidiſſimè inſtar co-
lumbæ volare cenſeatur. Unde B. V. hodiè per montana peregrinantem

S. Thomas à Villan. Conc. de Viſitat. B. V. intitulat: Celerem columbam, per
cacumina montium, pervolantem.

CONCEPTUsS II.
Exodi 25. mandavit DEUS Moyſi, ut arcam Domini, ſeu propitiato-
rium, in medio duorum Cherubinorum, honorificè cuſtodiendam, collo-

caret. Duos quoque Cherubin aureos, G& productiles facies ex utrdque parte Ora-

culi. Cherub unla ſit in latere uno, &alter in altero, utrumque latus propitiatorii
tegant expandentes alas, & operientes oraculum. Cur DEUS Arcam voluit in
medio duorum Cherubinorum locatam? & quis per Arcam intelligendus
eſt? Reſpondet Ildephonſus Serm. I. de Aſſumpt. Profectò Arca Maria eſt,
quia hinc jam transportata eſt. Cherubini à Flavio Joſepho in lib. Antiquit.
Animalia velociſſima nominantur. Arcam Dei, Mariæ figuram, DEUS inter
Cherubinos locari voluit, per Arcam, Mariæ propitiationem, clementiam
deſignans, per Cherubinos verò, in propitiando, adjuvando, tuendo, &
patrocinando, Mariæ velocitatem indicans: Ita concludit Conceptum
hunc Benedictus fidelis: Nobis infinuatur B. Virginem tunc, quando pro feren-
do neceſſitatibus noſtris ſuhſidio ſeſe movet, tantâ cum velocitate, & acceleratione
am alare, ut veluti à Cherubinis ventorum inſtar, rapidiſſimè volantibus, portari
Videatur.

H Z Nn 2 CON-

284 IN FESTO VISI TATIONIS B. V. MARI.
CONCEPTUsS III.

S§. Joannes in mirabili ſua Apocalypſi, Auguſtiſſimam Angelorum
Reginam, Sole amiéctam, Lunamque pedibus prementem, conſpexit: Mu-
lier amicta Sole, & Luna ſub pedibus ejus, c. 12. Quid per hanc miram viſio-
nem, nobis intimatur? Explico me doctrina Anaximandri Philoſophi: de

quo Plutarchus de placit. Philoſoph. lib. 2. cap. 2. refert: Quod hic Philo.

ſophus docuerit, Solem ingentem ſphæram eſſe ad inſtar fornacis alicujus
igne plenæ: Ignis- autem charitatis, ac benignitatis eſt ſymbolum: Ma-
riam Virginem igne amoris, & benignitatis, amictam vidit annes, ad
indicandum: Non in una parte tantum, ſed toto corpore, à capite usque
ad pedes, charitate, amore, gratia, favore, ac benevolentiaà Mariam Vir-
ginem erga nos homines ardere, & flagrare, utique ut hunc ardentem
ſuum amorem, nobis miſeris, & indigis impertiri poſſet. Luna ſub pedi-
bus ejus. Super Lunam quaſi ſuper currum defertur; ſed cur ſuper Lunam?

cur non ſuper ſphæram Saturni, Jovis, Mercurit, aut Veneris, cur redte
ſuper Lunam? De Luna ſcribit Richardus’à S. Laurentio lib. 7. Luna citius,;

quàm alii Planetæ, perficit curſum ſuum. Super Lunam ergò, ut currum ex-
peditum, ac omnium velociſſimum defertur Maria, ad cognoſcendum;
quod noſtra clementiſſima Patrona nos cum omni poſſibili velocitate amo-
ris ſui, ac gratiarum donis, cumulare, ditare deſideret. Ejus pedibus ſuppo-
nebatur Luna tota, ut citiſſimè diſeurreret. Concludit Conceptum hunc Flo-

rus de orat. & prec.
CONCEPTUS IV.

Archangelus Gabriel divam Virginem ſalutans non compellat gratio-
ſo nomine Maria, ſed dulci hoc nomine omiſſo, ad Virginem inquit: Ae
gratiæ: Lucæ I. Non Mariamt vocat, ſed gratiam dicit: ad indicandum: Ma-
riam erga genus humanum, meram eſſe gratiam, homines foventem, ju-
vantem. Ita Richardus à S. Laurentio lib. de laud. B. V. Proprium nomen

ejus tacuit, & hoc quaſ pro nomine eſus proprio poſuit, ut gratia deinceps voca-.

retur. Conformiter S. Bonav. in Spec. Virg. cap. 13. Zanta gratiarum copia
in Maria abundavit, ut etiam ipſa glorioſa Virgo, Gratia quodammodo dici poſſit.
Ergo mera gratia erga nos homines eſt Maria omnimode favens, fovens,
patrocinans; ſed exinde quia gratia eſt, & quàm velociſſimè, citiſſimè,
feſtinanter juvat, & patrocinatur: teſte S. Ambroſio lib. 2. in Lucam: Ne
ſcit tarda molimina S. Spiritus gratid. .
CONCEPTUS V.

De Sponſa ſua, quæ eſt Virgo immaculata, inquit Spiritus S. Cantic.

cap. 7. Umbilicus tuus ſicut crater tornatilis. Cur quæſo umbilico, crateri

comparat, & cur hunc tornatilem dicit? Reſpondeo quæſtioni: Umbili-
cus, medium eſt in corpore, crater ambroſia plenus triſtem exhilarat;
Um-

—
bilcus N
eliricemn,
Ne Ltomnat
Cun Citilime
. Maiam V
Alun opport
un. Eſthie
ſelethentis: .
len, aunnui
libis nchi; n
Mcinfutuud
ſellar uly e
ends.

I fitikun
Fifanus lb., ge

U.inir a ints

gellsh lge
dusmrsd
neeg lost
anfemmmien
1e Criueng
uin in ſian
Chnime, veloc,
llnng: re⸗
ellmn nino

Utlimgert

debk ir

u, er ene ,
Irfm
uim, e
0s Mreſenti
lolit

laluite
Cn ce
udtkaggg
ſ hen den Nn
N De Un

KIA,

—

vumn Aagcon
Conlpert
ane Wirenfe.
i Dhloſogti
Qotieli⸗
r formncs d
Syndelume
Gicit umt
Ne, ACihik u

lentid Maimi.

Ut hunc mde
let. Lun
cur fopetbr
t Veneris, alt
10 lb.7. Lui
1gd, ut nn
20 Cognoſet
lbili reioetn:
u delluf

Conceghamian

non connelis
Vitginenminici⸗
:10 inciemdun!
Olnines Menid,
B. V. e
It grotin h
Tnti Dime
utmmhe,
nod fiels 1,
elociſimne, et.

lib ainlus

it iinn

ſ undiic ,
quaſfionl⸗ 4
1s tiſten 01

4
9

g

CONCIO SECUND A 2385

Umbilicus Virginis Crateri comparatur; nempe Virginem Mariam eſſe
mediatricem, confolatricem, adjutricem hominum opportuniſſimam;
hbinc & tornatilem eſſe adj'imgit, formæ inquam rotundæ natura ſua, per-
