contentant, amoris centrum ſunt, in quo DEUS quiefſcit? aliud aſſe⸗
rit libe? Geneſ. cap. I. nempe cœlo, ac bellis luminaribus perfectis,
divinum Spiritum adhuc inquietum exſtitiſſe : Spiritaus Domini fereba-
tur ſuper aquas. Fors vaſta terrz moles, inquè ea viridia prata, & ſn-

per hæc laſcivientia quadrupedia cor Dei contentant? fors florentés

herbæ „ fruétificantes arbores, & ſuper illas ſuaviter modulantes aves?
fors grato murmure ſuſurrantes rivi, & flumina , inque illis jucund
natantes piſces ſummum Deum ſatiant? fecit hæc, & illa, divina
omnipotentia, aſt non lego, inveniſſe in illis omnibus requiem, adhuc
inquietus currit amor: Spiritus Domini ferebatur ſuper aquas. Tandem
verò invenio Deum feciſſe opus, quo facto contentatus ſubſtitit, quaſi
centrum attigiſſet, quieſcit : quale nunc illud opus eſt, quod ſatiavit
Omnipotentem, in quo divinus amor centrum invenit? dicit Scriptu-
ra? Genef. cap. . Cyeavit Deus hominem, & ſubdit; cap. 2. 6 requievit.
Homo ergò eſt illa felix creatura: in qua unica DEUS quievit, ho-
mo eſt, quem fuper omnia amat Deus. Perpulchrè S. Ambroſius 6.
Hexam. cap. ultimo : Fecit DEIIS œlum, non lego, quod requiverit, fe-
cit terram, non lego, quòd requieverit, fecit ſolem, lunam, & ſellas, non ibi

lego⸗

224

FERIA SECUNDAPENTECOSTES,

lego, quòd requieverit, ſed lego, quoòd fecerit hominem, Pic requievit. Sic Deus
dilexit Mundum.
Epilogz.] Hortor ergò omnem Chriſtianum cum S. Leone Papa
Serm. I. de Nativ. Domini: Agnoſce, O Cbritiane! Aignitatem tuam,
ve conſors fattus naturæ, noli in veterem vilitatem, degeneri converſatione
redire.

FERIA SECUNDA PENTE-

Textus.

COSTES
CONCIO SECUNDA.

Sic DEUS dilexit mundum. Joan. cap. 3.
rhema. Sic: per exceſſum, modo immenſo, Deus diligit

hominem.

niſſe: Et apparuerunt illis diſpertitæ linguæ tanquam
WVignis, ſeditque Juper ſingulos eorum. Cur in igne ap-
SA paruerit S. Spiritus rationem ſcio; nempè factum
eſſe ad amorem divinum indicandum: aſt quæſtio eſt, cur re-
&& hic ignis formam flammeæ linguæ expreſſit? quæſtionem
ſimilitudine declaro : E.ſtuat aliquis intenſiſſimo calore, &
exinde nalſcente ſiti torquetur: ſic calorem patiens, deſiderat
medico, aut ſuis intimis amicis intenſum calorem, quo æſtuat,
indicare, verbis dum nequit explicare, ſigno demonſtrat, ari⸗
dam ſuam linguam extendit, ex hac intelligant, quam im-
menſo calore æſtuet, flagret : Ab æterno ſanctiſſima Trini-
tas, Pater, & Filius, & Spiritus Sanctus ſummo erga nos ho-
mines æſtuabat amore, explicare hunc caloris, amoris inquam,

æſtum, cum ſit impoſſibile, in forma ignitarum liguarum ap-

Paret S. Spiritus ſigno declarans, quod verbis eloqui impos-
ſibile eſt, nimirum quantus ſit divinus amor erga homines,

Textus Sa-Mempè ; immenſus, ſummus, infinitus. Sic ſcriptum eſt: Jo-
eræsScriptu- an. cap. 3. Charitate perpetua dilexi te. Et ad Epheſ. cap. 2.

Tg.

Paulus habet: Propter nimiam charilatem, qua dilexit nos. Au-

Paues., diamus & Patres de immenſo Dei amore ſcribentes. O chari-

tatem

E Cta Apoſtolorum narrant cap. 2. S. Spiritum in
Vforma ignitarum linguarum ſuper Apoſtolos ve-

—

mn ve
ſellt
neſaffe
el
Nſtn
Unlb.
nen
nt,
Meutn
cmngnori
pee.
Wunot
zonlee,
erſnn
Cbo,

Cn
dle wiun
ii Ciise
Il mey
brum,
n gvoe
leloſcri,
Relus non
grl, d.
lurn in
1s,
menin
le Rirn
em ol
Renn, 1
Eeternin
1Cant

Rie⸗ . in
diyincs

Peſti

3, CONCIO SECUNDA. 225

uiedit, Fie Den tatem vere nimiam, quæ Omnem menſuram excedit, modum tran-
ſcendit, && ſupereminet univerſis. Exclamat S. Bernardus in ep. . Bernar-
1 & Lemnek ſecunda S. Pauli ad Epheſ. Sic Deus dilexit, ſic: ut neque mens ca- u
itaten tun, pere ſuſtcit, neque ſermo valeat enumerare, nam quantum plus dixe- .
eneniconneſfi ro, multum plus prætereo; ait S. Chryſoſtomus hom. 27. in Geneſ S. Chrylo⸗

Deus faltus eſt particeps noſtræmortalitatis, ut homo fieret particeps ſuæ ſtomus.
— Deitatis, ſcribit S. Auguſtinus Tract. 49. in Joannem. Et ite-S8. Auguſti-
rum lib. 3. confeſſ. cap. 11I. O tu bone omnipotens, qui ſic curas nus.
ENI. unumquemque noſtrui, quaſi ſolum cures, ſic omnes, quaſi ſingulos
curares, & diligeres. Audiatur & S. Hieronymus in Pſal. 26. In §. Hierony-
poc contemplar licet ingentem Dei amorem erga homines, quod paren- mus.
8 tum amor in filios in morte Jaltem Mitur , Dei autem amor creſcit in
tempore. Aureè ſcribit S. Thomas à Villa Nova Dom. 2. Adv. S. Thomas
Supra modum, ſine modo me Domine dilexiſti, & qui omnia in numero, Villa Ne-

l.4)3. pondere, & menſura feciſti, in me diligendo, numerum, pondu, 9 .
,Deud menſuram excelſiſti. S. Spiritu pro gratia invocato Conceptus
dabo.

CONCEPTUS I.
[[Confirmatio.] Ezechiel cap. 40. deſcribit ſe in Spiritu raptum vi-

. . Spirin
Re “ diſſe virum, qui in templo Dei omnia ad amuſſim menſurabat: Et ecœ
liite lngre in vir, cujus erat ſpecies quaſi ſpecies æris, & funiculus lineus in manu ejus, S ca-
mn. Cup lamus menſurk. Hic Vir menſurabat, ad caleem deducebat, portarum,
ſco; nenſen atriorum, altarium, latitudinem, longitudinem, altitudinem, unicum
gurlive, erat, quod wir ille non menſurabat, & quid illud? erat ignis, ignem,
reſſt? gllin de quo ſcriptum legimus, ignis Juper altare ſemper ardebit. Levit. 6. An-
lchn gelus non eſt menſus: cur & ignem non metitur? fateor elementum
n inis, quod jam ſurſum, jam deorſum fertur, difficile, imo corporeæ

n Palien, G

Iaten, Alt⸗ naturæ impoſſibile fore, Spiritui autem qualis erat vir ille ab Ezechiele
.

viſus, & poſſibile, cur ergo vir ille, Spiritus qui erat, & ignem non

no Canmn eſt menſus? Theodoretus vult, per ignem, indicari Dei amorem, vir
len inle Spiritus licet, ignem intermittit metiri, ut Dei amoris immenſi-
10 lnaliu⸗ tatem oſtendat, ac demonſtret, amorem Dei erga homines, altitudi-
lummo ein neum, longitudinem, latitudinem, terminum, calculum, aut gradum
is, nn determinatum non habere, finem neſcire. Hoc indicare voluit Spon-
nun ſa, Cantic. cap. 8.
etbi eic DZ CONCEPTUS II.
nor elgt Arnmorem divina ſponſa igni infernali comparat? Fortis et ut mors di-
elaiſmmn lectio, dura ſicut infernus æmulatio. Inepta videtur fimilitudo, quia amor
20 Hyerdh divinus inferno comparatur; Amorem amantes non inferni ignem, ſed
, Aleit m Feſtivale. F f Para.

226 FERIA SECUND A PENTECOSTES,

paradiſi præguſtum exiſtimant; quid ergo myſterii indicare vult S. Spi-
ritus, Amorem divinum igni infernali comparando ? Advertite my-
ſterium: ignis inferni diuturnus, iterminabilis eſt, femper ardet, &
ardebit in æternum. Ita Ilſaias prædicat c. 66. Ignis eorum non exſtin-
guetur. Ignis inferni ardet & non conſumitur, vivaciffima illa flamma
immortalis eſt, nunquam deficit, nunquam exſtinguitur. Huic ergo
indeficienti, immortali igni, igni infernali, ſponſa amorem divinum
comparat, ad indicandum: quod immenſus ſit Dei amor erga hominem;
interminabilis, inconſumptibilis, immenſus, immortalis, quod & ipſe
Deus indicare voluit Oſeæ cap. 2. .
CONCEPTUS III.
Deſponſabo te mihi in ſembiternum, ad hominem inquit Deus. Nota-
te verbum: deſponſabo: quo verbo immenfum ſuum amorem erga ho-
minem, divina bonitas exprimit ; deduco hoc ſequenti diſcurſu: Si
quis Princeps pauperem puellam adoptaret in filiam, ac hæredem, ma-

gnum monſtraret amorem, ſi ultrò aſſumeret & in ſponſam; amorem

maximum exhiberet, cum amore conjugali major amor non detur, te-

ſte Scriptura: Geneſ. 2. Relinquet homo patrem & matrem, & adbærebit

uxori ſuæ, & erunt duo in carne unn. Deſponſabo te mihbi in ſempiternum, di-
cit Deus; deſponſabo: non ſimplici, ſed maximo, maritali inquam

amore, diligit Deus hominem, amore immenſo, exceſſivo, quod ulte-

rius deduco ex verbis Thematis.

CONCEPTUS IV.

Jit Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum daret. Dedit
Filium ſuum unigenitum Deus Pater, ut hominem tueretur, cuſtodi-

ret: jam ſi poſſibile eſt menſurare Dei amorem erga hominem quam ſit

exceſſivus, immenſus: Filium ſuum unigenitum Deus Pater dedit in cu-

ſtodiam, curam, ac tutelam Angelorum, Matth. cap. 4. Angelis ſuis
Deus mandavit de te, ut cuſtodiant te, in omnibus viis tuis. Angelus ens eſt
finitum; ens eſt creatum, ac limitatum, ad pondus, & menſuram,
divinæ potentiæ produétum? Filius Dei, Deitas efſt infinita: Filius Dei
eſſentia, & exiſtentia, ſine pondere, ſine numero, ſine menſura eſt.
Non Angelum, non ens finitum, & limitatum, non creaturam in nu-
mero, pondere, menſura productam, ſed ipſum Dei Filium, in eſſentia,
in exiſtentia infinitum, immenſum, inſcrutabilem, Deus Pater hominis
cuſtodem, curatorem, redemptorem poſuit; quis exinde non agnoſcit,
amorem Dei erga hominem eſſe infinitum, ſine menſura, verè exces-
ſivum. Profundius veritatem perſcrutemur.

CON-

t
honce
los ter
b tehhe
Andek
Rihor,
Henſbil
NMninen
ir gvod
Clbls
lellise
6, deeyn
nded
Geeth⸗
butens

s Ni,

All in
Rin.

n
mDl

ehlcib
honle ce
ſini
Anglien
Priſuome
tbls.
Gun.

leec
Dns:

Ain

Ne,

cor el

on

i Denl
Utiones
cs N
bn

8;
——
e volt S. S
Advertie g.
etlper adet, 4
etun inn eiſn.
lm il fnn
lint. Hun en
Amoremn diunnn
dr ergn homne
lis, uod Eif

Git Deus. N
AmnOremn eig:
lenti diſcorl.
AC hereden, s.
Pomtam; mn
mot non demnt,
utfen, Gadlal
itſenpitenm

9, Muritäl ing .

Celid, golt

eninn Ants N
1 tueretur, d
1 hominen
1s Piter Cltin
cap. 4. 4li
. Angelu eg
lus, & Meni
infinita: Hu!
o, ſne nelinn
on cteatulin ,
Filium, inchit
Deus te ni
xinde Non D
nlura, fen dG

CONCIO SECUNDA. 227
CONCEPTIUS V.

Sit mihi creaturarum infimo licitum inveſtigare: quid eſt DEUS?
geſpondet divinus genius: DE UsS eft perfectiſſima eſſentia, reſpectu
cujus terræ fertilitas mera umbra eſt. DE US eft inperſcrutabilis boni-
tas, reſpectu cujus vaſtum mare vix unica aquæ gutta cenſenda eſt. DEUS
eſt indeficiens amor, reſpectu cujus omnes conflagrationes, & incendia
AKthnæ, Veſuvii, vix unica flammula apparent. DEUS eſt incompre-
henſibilis Charitas, reſpeéctu cujus ſol, luna & ſtellæ, lucis radius, vi
nominentur. DEUS eit indeſcriptibilis Majeſtas, refpectu cujus ceœlum
vX pundtum, terra, arenæ granum dicendum eſt. DEUS eſt inexphi-
cabilis Sapientia, reſpeétu cujus etiam angelicus intellectus, vix pul-
viſculus elt. DEUS eſt ſumma poteſtas, reſpectu cujus vis totius mun-
di, crepundia dicenda. Quæro nunc & contrario, quid eſt homo? Re-
ſpondeo: homo eſt vilis terræ gleba, vas plenum imperfectionibus, ac
defectibus, humilis origine, pauper qualitatibus, idiota in ſcibili, bal-
butiens in loquendo, ruſticus in moribus, diſtractus cogitatione, va-
nus actione. Quid eſt homo? eſt ſcopus infirmitatum, vas fragile-
exul in hac valle lachrymarum, rebellis DElI, ſclavus mortis, eſca ver-
mium. Jam agnoſce immenſum DEl amorem erga hominem: DEUS

perfectiſſima eſſentia, DE US inſcrutabilis bonitas, DEUS immenſus

amor, DEUS incomprehenſibilis claritas, DEUS indicibilis Majeſtas, DEUS
inexplicabilis ſapientia, DEUS ſumma poteſtas, in homine quieſcit, in
homine contentatur, ita Geneſ. cap. 2. Creavit DEIls bominem, & re-
quievit. Quietem præcedit labor & fatigatio; creavit DEUS hominem,
& requievit, O amor! ſuper hominem, hoc nihilum defatigatur DEUS
fortiſſimus, laſſatur DEUS potentiſſimus, quietem capit DEUS immu-
ubli Sic, ſic, per immenſum, per exceſſum, DEUS dilexit mun-
dum. 1
CONCEPTUS VI.
Peccavit Adam, & ſtatim deambulavit DEUS in Paradiſo, incla-
mans: Adam ubi es? Geneſ. 3. Defſuper Sanctus Auguſtinus: Loxæ Dei,
Adam ubi es, non increpantis, ſed miſerentis, & quærentis ett. Videamus
nunc, quis factus ſit Adam peccando: quid eit homo peccator? pec-
cator eſt illud monſtrum, cujus malitia Univerſum implet; in cœlo hu-
jus monſtri, peccatoris, inquam, ſummus eſt contemptus, in terra
ejus perſecutio, in igne videtur ejus via, in mari audiuntur ejus præ-
dationes, in aëre perſtrepunt ejus blasphemiæ, in terra cerhuntur
ejus rixæ, in civitatibus ejus regnat ſuperbia, in templis ejus ſacrile-
gia, in tribunalibus ejus injuſtitia, in alatiis ejus fraus & fallacia, n
2 cubi-

228 FERIA SECUNDA PENTECOSTES,

biculis ejus nequitia, in foro ejus malitia, in plateis us laſeiris. aO
lt ne r Eſt hoſtis DEI, ſclavus Dæmonis, fœtens ca bKer,
becateli beſtiis horror; tale monſtrum, atque proſtibulum fa-
Mus. e un, & per Adam univerſum humanum genus; talis ac nantus
tin⸗ . 4 diwinam Majeſtatem ſupplex accedere debebat, cum in omni fo-
reus læ a ffenſor læſum, offenſum ſequi, convenire, tean rotare 1.
ne⸗ nie at 6 Amor Dei immenſus, DEUS offenſus, aſsliat el xeſa,
Rquitubteum convenit Bifenſorem tuuun⸗ Sratiam n ter a oretn
ffert, indulgentiam ollicetur, Adam ubi es? An n
Dr NdKentiaci- exceſſivum, immenſum, infinitum.
3 CONCEPTUS VII.

Ex inhauſto amoris divini fonte concluſum eſt in SS. Trinitatis Con-

vominem i Predimere, idoneum reddere ſalutis, ca-
fſtorio, perditum hominem iterum redimere,

pacem VItæ& æterN 5 inirum E. 8 5 9 tings §. jricus, qui r es
humani F ilius, ſecunda Perſona, & non pot — . tertia i Pri it. te per-
1 titulatur peregerit 5 cur Amor divinus „» §. Spiritus, ertia in Trinitate e
IN. 2 P

rede- ionis aſſ e, mortem ſubire debere, non ergoS.
opus redemptionis aſſumeret, 0 . ere, non .
Aas, Jui amoor Kicitur, redemptiomis opus aſſumpſit, noſcamus Am P
Fem De erga hominem immortalem eſſe, nunquam exſpirare, nunquam
rem

deficere, aut interire; ſed per exceſſum, ſine modo, numero, ac menſura

Permanere. cum S. Ambroſio lib. 6. in cap 7. Lucæ: Wihil eß,
Phi „]Hortor cum S. Ambrofio lib. 6. 7
l r Palgzer Gac ie zHeme to ſaleenus cerne ri⸗
T, J pra verheribus, quid pro cruce? væ mihi ſi gen ara Sie .
„J zi aritaben, bro nere, gratiam pro
amorem pro debito, charitatem pro muneré, g. .
ergoò amorem p Pretio Aunen-

ugtenn,
ſohad der
le peeten
itin, c
lMotinnen.
mun
Uin Crt
ka
Elne fre
Folhnick
ngigere
Otſianint
lebgened
toni Gin
i, G
llon lb
Rmoren t,
Po in
Hetis gue
intne gn

l

—
Aeif
dayer, 3don
Droltidrlunm t
5 tlis r tintn
Cum inonmnik
eniatatogaet
lajeltus Deie

eniam ſn hon

hie aetanare

. Triniuts.
reddere ſtlnita

edemtionisgetn

tus, Iul amotd
ia in Ttininek
fuiſte, Nuanen
e,non elgdd
1 noſcamus A

Chirare, nwng

Glmend, de neli⸗

Leer l
Meeht,nn
Aleretn, Mln
n pjo ngii

CoNCIO TERTIgSæ 229
COSIES.
CONCIO TERTIA.
Se DEIIS dilexit mundum. Joan. Cap. 13. Trte
Sic amans Deus, reciprocè amandus eſt, non li- Them=.
mitatè, ſed abſolutè; ſubtilis eſt enim divi-
nus amor, non patitur corrivalem.

NTVUalis amor noſter erga DEUM ſic nos amantem es- Exordium.
Oſe debeat, S. ac doctiſſimus Iſidorus lib. 16. .
Ethym. cap. A. erudito ſymbolo concepit: nem-
PPppe ümilis ſit lapidhi Asbeſto, qui ſemel accenſus
nunquam amplius exſtinguitur: ſubſcribit lem-
ma Academicus: MMhicé, &o ſemper: DEUM fic excesſivé nos
zmantem, unicè, & ſemper redamemus. Ita S. Hieronymus Epi- S. Hierony-
ſtola ad Demetri: Feliæ ila conſcientia, & B. Virginitas, in oujus Hus.
eorde præter amorem Chriſti, qui eſt ſapientia, Caſtitas, pPatientia
juſtitia, cæteræque virtutes, nullus alius verſatur amor, nec ad re-
cordationem homiinis aliquando ſuſpirat. Ad hunc amorem unicum
hortatur Paulus k. ad Cor. cap. I5. Si quis non amat. Dominum
Tkſum Chriſtum, anathema' it. Et David Pſal. 18. Non eſt, qui
Je abſcondat à calore ejus. Audiamus Patres: Modus diligendi Deum, Pawes.
eſt diligere ſine modo, ſine modo te dilexit, ſine modo eum diligere debes,
modum dilettionis expreſſit te diligendo, pro te moriendo, tu quantum
eum diligere debes, non potes. Dilige eum ergo ex totꝗ mente, && ex
omni animd, & ex omnibus Viribus iuis, hortatur S. Auguſtinus lib. 5. Auguſti-
de diligendo DEO. Diligi debes Domine ex toto- corde ratione crea- nus,
tionis & redemptioni, qui enim hominem feciſti, debet ſeipſum umo-
ri tuo, 1g quia eum redemiſti, debet ſe amori tuo, ſcribit doctifſimus
Idiota lib: de contempl. cap. 12. Qui creavit te, ipſe redemit te, Idiota.
ne amorem tuum divideres, partem Creatori, & partem tribuens Re-
demptori, inquit S. Anſelmus lib cur homo Deus. Optimè Theo: §. Anſelmus
doretus quæſt. I. in Levit. Deum ex toto corde diligentes, non Theodore-
partiuntur animum, oollocantes illum tum in terrenis, tum in cœleſti- tus.
Aus, ſed totum ſurſum ferunt. Conformiter Lippomannus in Lippoman=-

23⁰ FERIA SECUNDA PENTECOSTES,
cap. 7. Geneſ. Solus vult Dominus amari, && ut ſolus Dominis noher

8. Bernar- eſt, ſic totos nos exigit eſſe ſuos. Errat omninò, indquit S. Bernar-

duu. dus Serm. 3. de Aſcenſ. Si quis cœleſtem illam dulcedinem buic ci-

neri, divinum illud balſamum buic veneno, chariſmata illa Spiritis mi-

8S.Lauren- ſceri poſſe bujusmodi illecebris arbitratur. Concludo cum S. Lau-

cius uſtinia-rentio Juſtiniano: Delicata ſt divina oonſolatio, (amoris DEI in-

nus. quam) & zon datur admittentibus alienam. S. Spirits gratia in-
vocatàâ, deſuper Conceptus dabo. . .
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] Sponſam in Canticis dilectus comparat fumo: Quæ et
iſta, quæ aſcendit ſicut virgula fumi. Cantic. 3. Item vocat eam columbam:
Columbæ in foraminibus petræ. Cantic. 2. Cur comparat fumo, cur colum-
bam vocat? Fumo Sapiens inſcripſit lemma: Redta ſurſum & Hugo Car-
dinal. habet: Fumus, dum oritur, moritur. Amor inter Sponſos maximus

eſt, ſponſam ergò fumo comparando inſtruit dileétus, qualis amor erga

ipſum eſſe debeat, nempè ſimilis fumo, ut ſicut fumus à terra recta ſur-
ſum aſcendat; ſicut fumus vix ortus terræ diſparet, & emoritur, ita amor
erga Deum, Sponſum animarum noſtrarum, recta ſurſum, à terrenis & ca-
ducis ad cœleſtia & divina aſcendat; amor erga DEUMin corde noſtro
ortus; continuò mundanis omnibus rebus ſimul emoriatur. Vocat Spon-
ſam columbam, de qua Richardus à S. Victore lib. 4. de contempl. Conſor-
tem amat, ſocium non admittit, quaſi ſponſam per nomen columbæ horte-
tur: Conſortem, dileétum ſuum, DEUM, amet; ſocium mundum & car-
nem non admittat. Ita concludit Idiota lib. I. de amore divino cap. 4.
Amor erga DElI M neque dividi debet, neque ſcindi. Et S. Anſelmus habet lib.
de menfura: Sic totum cor noſtrum tuo debemus amori, ut quidquid de eo alteri

damus, tibi ſubtrabamus. .
CONCEPTUS II.
David Pſal. 77. de DEO inquit: Adificavit ſicut unicornium ſandtifcium
Juum in terra. Terra homo eſt, ædificium in hac terra, eſt cor hominis,
in hoc ædificio in corde hominis, DEUS vult habitare more unicornii:

quid quæſo unicornis in domicilio ſuo laudabile, ac DFO beneplacens, ob-⸗

ſervat? dicit Incognitus: Secundum naturales, unicornis eſt talis naturæ, guod

nullum animal permittat ad ſuum cubile accedere. Ut unicornis in corde ho-

minis inhabitare vult DEUS; unicè inquam vult amari, nullum alium amo-

rem, & affectum ad creaturas, penes DEI amorem admittere debemus,

ſed omnimodè excludere, ac repellere. Delicatus eſt divinus amor, con-
ſortem non admittit.

. CON.

2

—

(hritu
Delummne .
ſi ral
MCng
Pnemen
oel⸗
Mulnr⸗

Delvrt
l. Herfert
henonpo
Mnſhbdo
Netſonenh
ſrdt Gool⸗

eke: Din

Mines hone
Mor nim
Ctd noltnn
ſoz ceſt, d

iteliclas

Een habeam
Adivinusa

n c
fin, Cur
lenincſet
ndſinlee
len, Unic
Onmiinorin
ſeinhn
ſer. 0

h
Uun,
lnigemn
ent,
de

.
—.—

Doninureſe

lbit 8. Penn.

Celliten hir
ila Gittn.

0 cunn lun

arnors Dllt
bititüs getis

t fumno: guf

eamn columbun

Imo, cUtcun.

& Hogol

ponſos un

Aoalis Andte
4 terra kecht
noritur, iaa
,à tetreni &
in corde ni

Ur. VOCNN

Ootemupl
n Colulbrhe

n munduda

lore divim 9
nlelnus l

ihni Aud

mim ſalf⸗
elt corhan.
e More cnt
Nbeneſlicp

tllis utni,4

dtnis in c
llum dnnnd
mitee lii⸗
inus Ml,

l

CONCIO TERTIA. 241
CONCEPTUS IIIL.

Chriſtus Joannis cap. 8. ſe lumen Mundi vocat: Ego fſum lux mundti.
De lumine obſervat S. Bernardus: Lumen exſtindtum lumini lucenti, & ar-
denti, ſine aliquo medio conjungitur. Amanti Deo decet reciproco amore
nos conjungi, aſt non alter quam lumen ardens exſtinéto conjungitur;
nempe immeckiatè, creatura media, omni affectu terreno, intermedio peni-
tus excluſo. Omnis creatura vileſcat, aut oreator in corde dulcecat, docet S.
Auguſtinus trackt. 2. in oannem.
CONCEPTUS IV.
De Salvatore noſtro inquit S. Lucas cap. 2. Non erat ei locus in diverſo-
rio. Hæc verba non funt intelligenda, quaſi Chriſtus locum in diverforio
habere non potuiſfet, modo voluiſſet, ſed noluit locari in diverſorio, ma-
luit in ſtabulo naſci, quam in diverſorio morari. Cur Chriſtus tantam
averſionem habet à diverſorio, illud fugit, ac dechlinat? diverſorium de-
ſcribit Gloſſa Ordinaria:? Diverſorium eſi domus inter duos muros, duas januas
babens: Diverſorium duas portas, & introitus habet; diverſorium & ho-
mines honeſtos, etiam inhoneſtos ſuſcipit, ac alit. Et ideo Deus homo,
amor divinus, diverſorium averſatur, atque declinat, ut exhinc diſcamus;
corda noſtra divinus amor ut inhabitet, ea non debere eſſe ſimilia hoſpi-

tio; id eſt, non obviè pateant cuivis amori profano, non ſuſcipiant mun-

di delicias & vanitates, ſed unicam ſolum januam, amori divino paten-
tem habeant, præter divinum amorem, alium non ſufipiant. Subtilis
eſt divinus amor; conſortem non admittit.
CONCEPTIUS V.
Poan. cap. 13. Abigit divinus Amor Jjudam Iſcariotem; quod facis, fae
eitis. Cur Judam rejicit, qui dicit Matth. c. 9. Veni vocare peccatores. Cau-
ſalem indicat S. Joannes: Cum introiſſet in eum Sathanas. Cor Judæ diver-
ſorio ſimile erat, introitus terreno affectu latè patuit. Fur erat, & loculos
babens, unicè amari vult Deus, corrivalem non admittit, ſi clauſum eſt coer
omni inordinato, ac terreno affectui, Salvator ſubintrat, amor divinus de-
lieiesè inhabitat, rejicitur vero amor divinus, ſi & mundo, ac carni obviè
pateat. Omnis Creatura vileſcat, ut Creator in corde dulceſcat.
. CONCEPTUS VI.
8S. Paulus hortatur 2. Corinth. cap. 4. Non contemplantibus nobis quæ
videntur, ſed quæ non videntur. Mira hæc S. Pauli eſt exhortatio: Inviſibi-
lia videamus, viſibilia non videamus: Contrarium in hoc naturæ curſu
evenit, videmus patentia, non apparentia, ac invinbilia non videmus,
quid ergo myſterii latet ſub hac paterna S. Pauli exhortatione: viſibilia
D non

32 FERIA TERTIA PENTECOSTES, —

non videamus, ſed inviſibilia? explico myſterium: Inviſibilis eſt amor di- nſri
vinus, viſibilis autem eſt omnis guſtus, amor & affectus in creaturas, ſu hah
S. Paulus ergo hortatur, ſenſib les creaturas, ac mundi vanitates, non eſſe ni 4
affectandas, ut inviſibilis dulcedo amoris divini in corde noſtro perſeve- 4⸗
ret. Ita concludit S. Chryſoſtomus hom. 52. in Acta: Nulus quippe viſibi- giu⸗
lia videns, inviſibilia videt, nullus inviſibilia videns, viſihilia videt. Subtilis eſt nu
divinus amor, conſortem non admittit. . ſin
[Epilogu.] Hortor ergo imitari ſponſam Cantic. 2. Dileltus meus mihi, mman
E& ego illi: Unicè ò homo te Deus amavit: ſolum ergo & unicum Deumre- None)
dames. Quod ut fiat, ſupplico cum S. Auguſtino lib. medit. cap. 35. Dul- Ciluan
tuæ, ut te ſolum in corde habeam, ſeribe digito tuo in pectoremeo dulcem tui me- n
Alulente

moriam, nulla unquam oblivione delendam. Amen.
S E d E F F G E ⸗B E⸗F. Ee E F E E PeE S F ehſS, hnl
FERIA TERTIA PENTE- l
COSTES. ur
Textut. Ego ſum janua, per me ſi quis intraverit, Paſcus umtmtabe

. weneris i
inveniet. Joann. cap. 10. ke. bech
rThema. S. Spiritus janua eſt ad gratias divinas, ad paſcua Keak
conſolationum. uuuut⸗
Kxerdiumg N lA=acAAE. TJ Maria Anna, Regina Hiſpaniarum, oriun- uggt
N da de Domo Auſtriaca, magnifico apparatu l e
Mediolanum ingreſſa fuiſſet, à civibus Me- Gnd
diolanenſis honorificentiſſimè excepta eſtz i nne
inter cætera emblemata excipiebat eam - ir
AEA&ε tus, qui undique odoriferis floribus i I
ES mis fructibus repletus, epigraphen tulit; Api- M
rante Auſtro: Mens einblematis erat, Reginam illam, ex Domo
Auftriaca oriundam, plurimum ſolatii ac felicitatis Mediolanen- Cn
ſibus afferre. Rectiſſime emblemate hoc S. Spiritus decoratur, enu:
Aſpirante Auſtro: nempè quos S. Spiritus, ſuaviſſimus hic Auſter ukubln
aſpirat, ac perflat, innumeros gratiarum divinarum ac virtutum lenenut
flores una ſimul germinare, copioſiſſimos donorum cœleſtium, mütt
aE enner
eſtan

Ulirr

— CONCIO PRIMA. 233
is elmar ac proſperitatum fructus adferre, ſuaviſſima conſolationum pa-
8 in genten ſcua perguſtare faciet. Huc faciunt verba ſuſpirantis animæ,
ltates, none Cantic. 4. Veni Auſter, berfla bortum meum, & fluant aromata. Adſis
noltto geler⸗ cum Auſtro, id eſt, S. Spirita, && illius aâpiratione per omnigena dona
Aunquieiß &ο gratiaz: Interpretatur Tirinus in citatum caput. Confirmo
let. SRdin S8. Scripturæ textibus: Emittes Spiritum tuum, & creabuntur, && reno- Textus Sa-
vabis faciem terræ, canit Regius Pſaltes, Pſal. 103. Ipſe Spiritus teſti- cræ Scri-
Dilifuntur monium reddit ſpiritui noſtro, quod ſimu filii Dei, prædicat S. Paulus ad bturæ.
nicumbeumn Rom c. 8& & 2. ad Corinth. cap. 2. Ubi Spiritus Domini, ibi libertas,
it n. n Chriſtus quoque promittit Joan. 14. Spiritus Santtus docebit vos
titulinen hnti omnia, & ſuggeret vobis omnia. SS. Patres confirmant: Neſcit turda Patres.
Meodlcentin molimina Spiritus Sandti gratia, ſcribit S. Ambroſ. in cap. I. Lucæ. . Rundro⸗

Adveniente S§. ahe, cor, quod prius torpuerat, ad nberarleng ex-
NS . Litat, mox ſandtæ operationis opiniones, per proximos quosque ſuaviter
– diſcurrunt 1. ut geige uclrgfer ad eadem ſe accendant, S& d, Rante,
NTE. eſt, Spiritu Santto ſe infundente, virtutum odores emittant, ut ubique
S. bortus floreat, & poſt ſiorem frudtus redolentes & reficientes producat
ſcribit S. Greg. Papa in cap. 4. Canticorum. Spiritus Paracletus dat 8. Gregor.
pignus ſalutis, robur vitæ, ut quod per naturam tibi imboſſibile eſt, per
. glratiam ejus, non ſolum poſſibile, ſed etiam facileè fiat, lumen ſcientiæ ,uAt
Verit, cum omnia bene feceris ke ſervum inutilem putes, quidquid honi in te
V444 inveneris, illi tribuas, à quo omne bonum eſt, ſcribit S. Bernardus in S8. Bernar-
Fer. 2. Pentecoſtes. Perpulchrè S. Auguſtinus Serm. 2. in Fer. 2. 8 qaun⸗
V Pentecoſtes. Quod eſt anima corpori bominis, hoc eſt Spiritus Santtus Ag
nus,Ad⸗ corpori prie, quod e Kechek⸗ zbocage Spiritus Santdtus in tota Eccle-
ia, quod agit anima in omnibus membris unius corporis. Et iterum
. e 9. a bented. Beneficia, quæ Salvator noſter achogvit, peculiari
ſpenimnn d virtute Spiritus Sandkus perfecit, quod ille redemit, iſte ſanttificavit, quod
agnifeo⸗nt ille acquiſivit, iſte cuſtodit. Conſolatiſſimè ſcribit S. Thomas à Vil- 8 Thoms
Et, Clnu la Nova Conc. 2. in die Pentec. Adjuvat infirmitatem noſtram, inter- Nov.
Pme eNen“ pellat pro nobis, ſi in peccatis ſumus, ipſe arguit nos, ſi in ſervitute, ipſe
epiebet . nos liberat; eſt Paracletus, Patronus, Dotdtor, Cuſtos, Advocatus eſt Du-

ſtinus.

lutu Gor. Imploratâ S. Spirits gratiã deſuper Conceptus pandam.
raphentllii, CONCEPTUS I.
ilim, al [Confirmatio.] S. Spiritus venit ſuper Apoſtolos, ac orbem terrarum,
tis Meile ut ventus: Fadtus eſt impetus Spiritis vebementis, Act. 2. Cur venit ut ven-
iitus enii tus? ut blanda & ſubtilis aura? advertit doctiſſimus Niſſenus, cætera
imus iin⸗ elementa, ut terra, aqua, ignis poſſe ad unius, in ſpecie, ac individuo,
nmn ac Vi hominis dominium, ſpectare & pertinere, ut dicere valeat, mea hæc eſt
tum aliu terra, mea hæc aqua, meus eſt hic ignis, aſt verè nemo dicere poteſt, mea

hæc eſt aura, hic ventulus meus eſt; ventus, aer & aura omnibus commu-
Feſtivale. Gg nis

4

23⁴ FERIA TERTIA PENTECOSTES,

nis eſt, ad omnem æque ſpectat hominem, eumque recreat. Venit ergo
Spiritus Sanctus ſuper Apoſtolos, & in hunc mundum, ut ventus, ut ſua-
vis aẽr, & aura, ut noſcamus, ſicut aẽr communis eſt omnibus homini-
bus, ita dona S. Spiritus ſunt omnibus communia, S. Spiritus ſuis gratiis &
conſolationibus, omnem ſe diſponentem, recreat, omnibus ſe infundit.
Optimè Petrus Damianus Serm. de S. Spiritu: Sicut anima eſt vita corporis,
ita vita animæ noſtræ S. Spiritus eſt. S. Spiritus ventus eſt: Cui quadrat lem-
ma: Fugat &S Jovet. Fugat inquam nubes nocivas iræ Dei, fovet nos ra-
diis gratiæ divinæ. S. Spiritus ventus eft, qui deducit ad portum æter-

næ felicitatis. Perpulchrè hoc expreſſit S. Cyrillus Alexandrinus lib. 2.

contra Julianum: Eivificat omnia Dei Spiritus, omnia etiam illo opus habent,
non aliter potuerunt firmè quæ ſunt, in ſua eſſentia perſiſtere. Conformiter
S. Auguſtinus lib. 5. de Civit. Dei cap. 9. Spiritus vitæ, qui vivificat omnia,
creatorque omnis creati Spiritus, ipſe eſt Deus, Spiritus utique non creatus, in ejus
voluntate ſumma poteſtas eſt, qui creatorum ſpirituum bonas voluntates adjuvat,
Figuris ex ſacris Bibliis confirmemus.

CONCEPTUS II.

Geneſ. cap. I. legitur; Terram omnimodè vacuam, inanem ac ſteri-

lem fuiſſe: Terra autem erat inanis & vacua. Factum eſt autem; Et pro-
tulit terra herbam virentem, & facientem ſemen, juxta genus fuum, lignumque fa-
ciens frultum, cap. eodem. Non amplius deſolata eſt terra, tenebris obſcu-

ra, ſed lucidis radiis ſolis illuſtrata, conſolatiſſuna eſt, non amplius vacua

& pauper, ſed dives qua drupedibus in pratis, altilibus in are, piſcibus in
Huminibus abundat, illo nimirum felicifſimo inſtanti, quando Spiritus Do-
mini aquis incubuit, Spiritus Domini ferebatur ſuper aquas. Terra eſt homo
inanis & vacua, pauper & deſolata terra ſine Spiritus Sancéti gratia, aſt
S. Spiritus gratia & favore dignata, dives eſt hæc terra, homo inquam,

abundans divinis confſolationibus ac donis. Audiamus S. Thomam à

Villa Nova Conc. 2. de Spiritu Sancto: Kerilis & arida, hyſpidoque deſerto ſi-
milis eſt omnis antna, quam tuuns Domine non rorat Spiritus, nullos virtutum ger-
minat affettus, nullos bonorum operum producit frultus, cæleſtium gaudiorum œ-
cunditate non viret. At anima S. Spiritus gratia dignata, non Jolum in futuro
perfectam, ſed & in præſentimaximam quietem tribuit, cum mentes cœleſtes igne
charitatis accendit, inquit Beda Venerab. in Pentec. Et concludit S. Tho-
mas Serm. 2. in Pentec. Adjuvat infirmitatem noſtram, interpellat pro nobis, ſi
in peccato ſumus, nos arguit; ſiin ſervitute, ipſe nos liberat, eſt Paracletus, Pa-
tronus, Dottor, Cuſtos, Advocatus &Dudtor.
CONCEPTUS III.

. 2
Infelix dives & rogo flammarum inclamat Abraham unicam guttam,

aquæ ſubminiſtret in refrigerium: Mute Lazarum, ut intingat extremum

digiti

—

tiru
Atlll 10
Noh D
itus, C0
oe gutent⸗
ürichng
in ponn
tlſus ce
lelnin
yreboni
dtbens

AN
imso
tole, he
netſue a
u, Gc
Uirento
Ovenn na
Uuteta
Et, dgire
Utiqde,
neclo dan
Ules exten
iüwsdo

Unde
Phlilesn
Er Ne
Kun grn
Cocld
ediaore
G: nn
lbupern
Meteot.
Ennee
,
lor

Venit enn
ventus, r ⸗
hnibushonmt
us ſuisgenieg
bus ſe niini
, vinn Cohei

ui quudttln

ei, fovetnosn

4d portumze.
andrinus l,

ihoehueto n.

7e. Confommi
i divifent n
n Creatis, un
lutt ts ahn

inanemnia

autem; E
n, iyumngt
1, Eedri
On Amnpin n
aete, gilku

UandlosiumnO

„Jern elhe
Ancli gan
1, homo Nl
s §. IHann
titogte gen
lhostitnnm⸗
kümgnuan
n /un irſin
eites elf
oneludt
nellt ,
Emu

Unicin git⸗
zingot eunie,
r en

CONCIO PRIMA. 225

digiti in aquam, &. refrigerei linguam meam. Lucæ 16. Exigua res eſt, una
guùttula aquæ, & hæc negatur prodigo; quid erga per unam guttulam aquæ,
ro qua Dives ſupplicat, intelligendum eſt? S. Auguſtinus de quæſt. Evan-

gel. Iib. 2. C. 38. Per illam guttam aquæ intelligit minimam gratiam S. Spi-

ritus, conformiter verbis S. Joannis cap. 7. Flamina de ventre ejus bibent,
poc autem dicebat de Spiritu, quem accepturi erant credentes in eum. Gutta aquæ
minima gratiæ operatio S. Spiritus negatur Diviti, quia cum hâc guttâ gra-
tiæ non amplius infelix, ſed feliciſſimus, non amplius damnatus, ſed bea-
tiſſimus cenſendus fuiſſet. Habet digitus hac cœleſti aqua intindtus vim ad
conſolandum maximam, ſiquidem una & minima S. Spiritus gratia, ad theſaurum
divinæ bonitatis C gratiarum facit januas apertas, undique patentes. Con-

cludit Baradius Tom. 4. lib. 4. C. 7.

CONCEPTUS IV.
Ad DElI miſericordias obtinendas, & gratias impetrandas, ſtatuit Al-
tiſſimus occidi vitulum, qui nunc ex occiſi vituli ſanguine, digito meda-
tore, aſperſus fuerit, hic certus fuit de miſericordia, de DEI gratia. Su-

metque Sacerdos de ſanguine ejus digito ſuo . rogabitque pro eo, &pro peccatis

ejus, && dimittentur ei. Hic vitulus occiſus eft Chriſtus Jeſus, digitus ma-
gni Sacerdotis, & Altiſſimi, eſt Spiritus Sanctus: Digitus paternæ dexteræ;
quem nunc hic digitus tangit, ſua gratia beat ac felicitat, ſanguine Chriſti
pariter aſpergit, ſicque gratiis divinis, ac donis cœleſtibus participem red-
dit, digitus dicitur: Spiritus Sanctus paternæ dexteræ, cur digitus? ideò
utique, uti manus digitis adaptatis largitur, ac diſtribuit dona, ita DEUS
medio Sanéto Spiritu, quaſi digito, manus gratiarum ſuarum ad nos mor-
tales extendit, gratias elargitur ac diſtribuit. Ergò oſtium & janua eſt S.
Spiritus donorum ac gratiarum cœleſtium. L

CONCEPTUS V.
Tandem Judæis Arca Domini, quàm infelici prælio perdiderunt, à
Philiſtæis reddita eſt: Et plauſtrum venit in agrum Joſue Bethſamitæ, && ſtetit
ibi. I. Regum cap. 6. Arca Domini Judæis ſummum donum, compen-
dium gratiarum erat, Arca Domini ergo iterum felicitati judæi, pariter
donis ac gratiis divinis ditati ſunt. Quis nunc dicet, quo tempore, quo
mediatore, Arca Domini Judæis reddita eſt? Tempus aſſignat ſacer tex-
