Eupnelix
inhen

I

lrt:.

lenn
rnen
un e
unr etk

Pne
Pnnt
Mninne
n
Remi

Uingiee

—
m gratio.
rettd legr⸗
Juæ ve mi.

elix Men.
rla incen.

tionem adde.

Nounct gn

oan dei
hom Gin.
fuit, Mri
1felhnl.
Pelden mni.
, her iin
ſt; d i
Opinavit:
reuurtnt.
n Mapnunnt
ummmniu fin

1EVe üt,H

1tundunn,
ie; Aa i.

unfre ke,q 4

nenn t,r
de Mnife
ues Mur.

7 niericlllu

tomn 30, C
n vitginen
1o Del aunde

Gbrie Nin
blam cie⸗
Ijtates Ati
eſeio ulet⸗
elucitlſt
enioſis
oir ſt
Undeab.

eſt . ugu

latitudinem, ſublimitatem & profundum, quis Aueat inveſtigare? nam longitudo

H CONCIO TERTIA. 16

modò gemens degit, in hac lachrymarum valle: Per peccata, & ſcelera,
à Deo ſe homo diſſociat, exul eſt gratiæ: B. V. Maria mare eſt, quæ ſuâ
ope & patrocinio, errantes peccatores ſuaviter reducit; à gratid Dei ex-
ules, diſſociatos iterum gratiæ ſociat, & conjungit. Audiamus S. Bern-
ardum Serm. I. ſuper Salve Regina. Virgo Maria, divinz Pietatis aboyſſum, cui
vult, & quandovult, & quomodo vult, creditur aperire, ut quivis enormis beccator,
non pereat, cui Sanda Sanctorum, patrocinii ſui ſuffragia præſtat. Et aliud be-
neficium humano generi mare exhibet, nempe omnis generis herbas, &
germina, etiam in profundo abyſſi radicatas, fovet, & conſervat; iterum
Academicus, eleganti lemmate exprimit: Germinans de Profundo: Ita ſanè
Maria Virgo, humanas mentes, ceu totidem plantulas, inter calamitatum
procellas tuetur, atque ſingulari ſtudio fovet, ut adeò à §. Bonaventura
Opuſcul. 25˙. veriſſimè cognominetur: Zutiſſimum affittorum omnium refu-
gium, & à B. Alberto Magno; ſuper miſſus eit. Quies laborantium, & ſola-

tium affidtorum.
CONCEPTUS II.
Sponſus in Canticis de Maria Virgine inquit: Collum taum, ſicut moni-
lia. Gregorius Nyſſenus legit: Collumtuum, ſicut portus. Portus Maria re-
tè dicitur, ita Ephrem Syrus, Serm. de Laud. Virg. Zu noſter es Pontm, Virgo
intemerata!, Sed cur littori, & portui, Maria Virgo aſſimilatur? Navigan-
tes noverint, quid ſit portus, nempè in tempeſtatibus, & periculis, unica
ſalus, refugium, & protectio: unde Bernardinus noſter, littori, & portui
maris, hoc inſcribit Sdmbolum: Hic optata quies. Sic B. V. Maria, in tem-
peſtat bus, & periculis hujus amari maris miſeriarum, optata quies eſt,
væ afflictionum milſericorditer avertens, in ſecuritatem gratiæ 1 E I, &
reconciliationis nos conſtituens: Sic perorat S. Amadæus hom. 8, de Laud.
Virg. Maria quippe, præſentis ſæculi navigantes, ſeque plena file inyocantes,
ab impetu procellæ, & ventorum rabie erult „ eos que ad littus Teliciſſimæ Patriæ

Pperducit.
CONCEPTUS III.
Iterum Sponſus Mariam Virginem deprædicat. Cant. 7. Venter tuus,
ſer er† ⁹⁷uss ritici, vallatus liliss. Cur tritico comparatur? Cur liliis val-
tam aſſerit; Ad utrumque reſpondeo: Triticum communiſſima vitæ hu-
manæ eit ſuſtentatio, & conſervatio; ſic B. V. Maria, vitæ Tpiritualis, nem-
pè gratiæ Dei, univerſalis eſt conſervatrix: Acas emicus Symbologicè ex-
primit: Satiat univerſos: concludit S. Epiphanius Orat. de Laud. Deiparæ:
Maria menſa ſidei intellettualis eſt, panem vitæ, mundo ſuphpeditans. Buleon.
Hym. p 133. ait: Maria menſa eſt, Portans copiam propitiationum. Mellifluè
Bernardus ſerm. 4. de affumpt. Miſericordiæ tuæ, benedica longitudinem &

jus,

166 IN FESTO ANNUNT. B. V. M. CONCIO TERIIA.

ejus, usque in diem noviſſimum, invocantibus eum, ſubvenit univerſis: Latitudo
ejus, replet orbem terrarum, ut tud quoque miſericordid, plena ſit ommnis terra: Sic
E&& ſublimitas ejus, civitatis ſupernæ invenit reſtaurationem: Et profundum eius,
ſedentibzs in tenebris, & in umbra mortis, obtinuit redemptionem. Audivimus
nunc, cur ſponſus B. V. Mariam, acervum tritici dixerit: nunc cur valla-
tum lilüs? Lilium invertatur, anchoram figurat, anchora navim, ne in-
tereat, firmat: Job vitam hominis, navi comparat; ut vita animæ, repen-
tinè non interat, Maria firmat. Audiamus deſuper Buteum, in Florile-
gio: Maria ſtabilis anchora iis, qui tempeſtate jactantur, praſidium vexatorunm,
ſes deſolatorum. Eruditè canit in hanc materiam P. Maſenius:
Corpore mens ægro, dubio ratis «quore nutat,

Firmat Virgo animos, anchora ſixa ratet.

CONCEPTUS IV.

S. Mater Eccleſia, Mariam honorat titulo: Zurris eburnea; didicit ex
Canticis cap. 7. Collum tuum, ſicut turris eburnen. Cur eburneum vocat?
inter diverſas qualitates, quibus ebur ditatum candet, placet Doctrina
Philippi Abbatis, in cap. 7. Cant. ita ſcribentis: Ebur- tàùm admirabilis virtu-
tis eſt, ut ſi pannis lineus, ſuper ipſum ebur mittatur, & ipſi panno lineo, Carbo vi-
vus deſuper imponatur, ſua virtute ebur pannum, qui illi adhæret, illæſum cuſto-
dit. Deſuper concludit Author: Ita B. Virgo peccatorum protegit, ne à
carbone iræ deſuper concremari poſſit; voluit ergo Spiritum 8. verbis
citatis: Collum tuum, ſicut turris eburnea, nobis innuere, potentem poten-
tiſſimæ cœlorum Reginæ curam, & protectionem, in omnes homines;
quod nimirùm ab æſtu indignationis divinæ, eos illæſos conſervet, & in-
tactos, præſervetque etiam incolumes, ab ignis infernalis incendio, affir⸗
mante Methodio, ſerm. de laud. B. V. Quid de te dicam, 6 Benedicta! ignoro,
nam ab inferis peccatores eruens, oſtendis, per tua merita, in inferno dari re-
demptionem: baæc ſunt arcana, quæ nec mens, nec ratio valet percipere. Verba
Methodii, Nicephorus de Laud. B. V. ſubſcribit: Maria iram de cœllo depellit,
E de Dei juſtitia, obſeſſos ex inferis eripit. Ave, quod dicitur Mariæ, omne

Væ, à nobis depellit.
CONCEPTUS V.

Exodi cap. 12. legitur, Angelum percutientem, non potuiſſe nocere
is, quorum ſuperliminaria domorum, ſanguine Agni Paſchalis, tincta
erant; Agnus Paſchalis Eſus eſt, poſtis hoc Agno ſignatus, uterus eſt bea-
tæ Virginis; in Mariæ corpore, accepit IEſus carnem, & ſanguinem; in
Mariæ corpore accepit Eſus vitam, & animam, corpus ergo, & uterus
Beatæ Virginis, Agno JEſu notatus, poſtis eſt, & æternum memoriale: Si
ergo Judæis profuit, ubi ſignum, etiam guttæ unius, Agni occiſi patebat;
quantò

—
on
te
zmonn
ceith,
Neilar
ſonle
ſeyen⸗

⸗
M.

bbunte
1 ſemo
Cunmte
V
a
mſn

AX.

—

8: Latitudh
iitetra⸗ G
fundum eie,
Audivim
1c cur vl,.
Wwim, dein
imæ, tee
1, in Florl.

n Yerig

4

neus Cldete
Utneutn fd
lacet Dolin
Mmirabilt une
uroanlo!
,eſun
totepit,
“ Nein
tenten zuen
nnes honin
pſernet, 1
n 0 endio, 1
MMelidta 3
infenno
rhere. ie
1el
r Matie

alchils: d
nenkeſi
ſinguinenit
memored
occli in

— 8:f NINE 167
quantò magis proderit nobis, clementia Matris noſtræ, Virginis Mariæ,
ſignati poſtis, non una gutta, ſed integro Agno, non Agno oceiſo, ſed in
zternum vivo; Maria ergo, arcet percutientem Angelum „ ut nos juxta
demerita, vindex Dei Angelus, non pereutiat, ſed propter magna Matris

merita, nobis ſuaviter tutelaris cuſtos præluceat, avertit Maria à nobis
væz, mille digniſſima Ave.

LEpilogus.] Urt ergo B. V. Maria, omne væ temporalis miſeriæ, & æter-
næ pœRæ, à nobis avertat, clementiffimam cœli Reginam, cum S. Baſilio,
de Incarnato Verbo, imploremus. O Mater, & Sandta Virgo! aſpice nos de
c&oο, oculo propitio, & nunc quidem edue nos binc, cum pace, ad judicis dutem thro-
num ron ſogeleree non ſſte, & ſtationis tandem ad dexteram participes nos
eſyice, ut inde ad cœlum abrepti, und cum Angelis, increatam, bomouſiamque Trini-
tatem laudemus. Amen.

3888 8 2 8 28 2 8 8 28 8628688342822262

IN FERIA II. PASCHATIS,
CONCIO PRIMA.

Loquebantur ad invicem, debis, qua accide- Texiu.

rant. Lucæ 24.
Pii Diſcurſus DEO placent, & valdè meritoril Them=
ſunt.

qualitatibus ovium, præclarum arcanum tra-
S cht, nempè, quòd fi aliquis curioſitate motus
ſcire vellet „qualis coloris, ovis gravida, in lu-
WN cem editura fit agniculum, luſtret venam, fi-

tarn ſub lingua ejus; fi vena alba fuerit; al⸗
☛ bum pariet agniculum: Prognoſticare poſſum,
an animæ noſtræ, in die judicii, albi, ac eandidi agniculi, cœle-
ftis Patriæ hæredes gaudioſi, futuræ fint; nempè, ſi linguæ ve-
na, ſermones, discurſus inquam, pii, & ſpirituales fuerint. Au-

KRinceps Philoſophorum Ariſtoteles, agens de Exerdiuss,

diamus deſuper Sacræ Scripturæ Textus, & Patrum aſſerta. Ho- Textus

vor, & gloria, in ore ſenſati, de frudtu oris ſui, unusquisqué replebitur Scripturs-
bonis. Prov. cap. 12. Quis eſt homo, qui vult vitam, prohibet lin-
guam ſuam à malo, canit David, Pſalm. 33. Lingua ejus, loquetur
ludr-

1

168 IN FERIA II. PDASCHATIS,

Pattes. judicium, & non ſupplantabuntur greſus eju. Pſ. 36. Patres conſo-
latè in hanc materiam ſcribunt: Omni ſtudio, & cura conemur, at
Dominum, lingua noſtra diſcat initari, ſecuri ante tribunal Chriſti,
S. Chryſo-magna cum fiducia ſtabimus. S. Chryſoſtomus Hom. 79. in Matth.
8 omne⸗ Fili mi! certò ſcias, quod divina dicendo, divinus fiazs. S. Ephrem de
Kichardus DPaſſione animi. Solet gratiam cumulare his, qui de ipſo loquuntur:
4 8. Vi-Scribit Richardus à S. Victore in cap. .. Canticorum. Wibil ma-
coore. gis habere poteſt homo, ſermone præſertim de rebus divinis, neque admi-
niculum ad felicitatem majus habet. Lib. de Iſadech. divina S. Spiri-
tus ope, deſuper Conceptus pandam.
CONCEPTUS I.
Confirmatio ſeu Deductio.] Sapientiſſimus Salomon cap. 20. ſcribit:
Vas pretioſum, labia ſcientie. Labia inquam pia, ac ſanctè loquentia. Quæ-
ſtio fit, cur labia ſcientiæ, labia pia, ſancta loquentia, competat vaſi
pretioſo? Experientia noſcimus, in vas pretioſum, nonniſfi pretioſa,
nempè gemmas, margaritas, adamantes, & clenodias reponi, vaſi ergo
pretioſo ſapientiſſimus Salomon, labia pia, ac ſancta loquentia compa-
rat, ad indicandum, Altiſſimum in eos, qui pia, ſancta loquuntur, gem-
mas gratiarum, ac donorum reponere, mirum in terris felicitare, & bea-
re, videamus hoc ex Cant. cap. X. .
CONCEPTIUS II.„
De Dilecto inquit Sponſa: Emiſſiones tuæ, ſicut paradiſus. Per emiſſio-
nes, de quibus Sponſa loquitur, S. Gregorius Nyſſenus Hom. 49. in Cant.
& S. Ambroſius, lib. de bono mortis cap. 5. intelligunt pios diſcurſus, ac
bonos ſermones: ita Gregorius: Sermo tuus, qui per os tuum mittitur, eſt pa-
radiſus. Conformiter loquitur S. Ambroſius: Emiſſiones, Jermones honi ſunt.
Ergo ſermo bonus, & pius, paradiſo comparatur; ſed cur paradiſo? Para-
diſus locus eſt, & compendium omnium gratiarum, & benediétionum;
ſermones, & discurſus pii, devoti, ſpirituales comparantur paradiſo,
nempè fruétum copioſiſſimum gratiarum, ac benedictionum divinarum
producentes: Hinc capio verba Davidis, Pfſ. 100. ubi linguam, piè, de-
Votè, ſpiritualiter diſcurrentem, cœ lum vocat. .
CONCEPTUS III.
Cœli enarrant gloriamn Dei. Cur Dei laudes, ac gloriam enarrantem
linguam, cœlum vocat? De cœlo experimur, omnia bona, Q& utilia nobis
adveniunt, & cœlo venit calor & lumen, & cœlo veniunt profi uæ pluviæ;
cœlum ergò vocat David, linguam piè loquentem, ut ſicut è cœlo, omnis
benedictio terræ advenit, ſic homini piè, devotè loquenti, ſermocinanti
evenit omnis proſperitatis, felicitas, copia benedictionum. Exemplum
habemus, in hodiernis diſcipulis, euntibus in Emmaus; hipia; devota,
ſpiri-

—
Him
Ehun
i ſe
0er
Ul, 0

llne

MI
tute:
nunſe
Dce
ſonde
Uir li
ſucins
levorin
ſtin,
ſegui⸗

on

lti
orlen
Sre)
fnce⸗
Kino
nle
Uen
n
uI
lin
E

—
ttes conſo⸗

nenur, i
Anal Cnfi,

9. in Mahe

Ephrent
0 lognunhr

n. Nibil o.

,negle atni.
vina 5 i⸗

.,20. leli⸗
entia. E⸗
Colnpett
mili Preill,
oni, Mlen
bentia con,⸗
Ouuntut r

lare, & OH

D
nn 49 nr
5Clcurlu:
iittitur 4
mmones bottr

atadlo lH.

hedition

ntur Pa

urm divinan
„
an, Pee, 4

„Cutliamdt
of veiin

celo, N

. ſam⸗
. Exenmg “

„„. geottn
Pu;

2

CONCIO PRIMA. 169

ſpiritualia ad invicem loquebantur, nempè de morte doloroſiſſima Chriſti,
de gaudiosâ reſurrectione; & quantis fruuntur donis, & gratiis! Chri-
ſtus ſe eis comitem aſſociat, ſenſum Scripturæ exponit, pane benedicto,
corpore inquam ſuo eos ſatiat, & reficit, mentem illuminat, cor inflam-
mat, omnibus ſenſibus benedicit.
CONCEPTUS IV.
Piè, devotè ſermocinari, præſagium eſt, æternæ beatitudinis fore
participem, liquet ex verbis Davidicis, Pſal. I4. quærentibus: Domine, Juis
asisadi in tabernaculo tuo? uut quis requieſcet; in monte ſancto tuo? Reſpon-
det Pſalmiſta Regius: Qui loquitur veritatem in corde ſuo, & non egit dolum

inlingua ſud. Ecce linguæ, pi&, devotè loquenti, David cœlorum regnum,

ingreffum in vitam æternam promittit; piè, devotè ſermocinari, præſa-
gium eſt, beatitudinis, temporalis, & æternæ, ita concludit S. Chryſoſto-
mus, Hom. 9. in Cant. Sicut noti fiunt ex ſermone, Barbari & Soytheæ, ita &α
nos cognoſcibiles fiemus, ſi loquamur, ſicut Aboſtoli, & ſticut Angeli.
CONCEPTUS V.
Mortuo Salvatore noſtro, profitetur Longinus, coram turba ſpe-
ante: Verè Eilius Dei erat iſte. Matth. 27. cap. Saucium undique mitiſſi-
mum jeſum, deſcribit David, Pſal. 2r. Opprobrium hominum, & abjettio plebis.
Unde ergo centurio advertit divinam pulchritudinem in Chriſto? Re-
ſpondet S. Bernardus Serm. 29. in Cant. Certè non ex facie, ſed ex voce cogno-
vit Filium Dei, videns ſcilicet, quod ſic clamans expiraſét. Toto licet corpore
ſaucius, undique derelictus, & afflictus; tamen in modeſtiſſima, piſſſima,
devotiſſima verba prorupit jeſus: Pater, ignoſce illis, non enim ſciunt, quid

faciunt, Pater, in manus tuas commendo piritum meum. Piè, devotè, mode-

ſtè qui loquitur, probat ſe Filium Dei, monſtrat ſignum evidens prædeſti-
nationis, quia futurus electus, Filius Dei.
CONCEPTUS VI.
Chriſtus quondam telonium tranſire volens, ut naulum ſolveret,
juſſit piſcari betrum: Vade ad mare, & mitte hamum, & piſcem, qui primus
aſcenderit, tolle, & aperto ore ejus, invenies ſtaterem, inhum ſumens dabis pro me,
Sοte. Matth. 17. cap. Ex natura ſua, piſces in ore nihil retinent, ſed ſta-
tim deglutiunt: Cur ergo ſtater non potius in ventre, & inteſtinis, ſed re-
&è in ore inventus eſt? S. Ambroſius, in cap. 30. Exodi, per ſtaterem in
ore piſcis, ſermones pios, devotos in ore hominis intelligit, quaſi ille, qui
pia loquitur, nummos aureos in ore portet, quibus mirè tributum, & de-
bitum, Deo, & mundo ſolvit; Deo, qui piis ſermonibus, devotis, & ſpi-
ritualibus discurſibus ſummè laudatur: Mundo, quoniam proximus, mi-
rum in modum, ſpirituali discurſu, pia loquela ædificatur, & ad Dei lau-
des inducitur. Concludit S. Ambroſius: Stater in ore illius invenitur, qui
Feſtivale. T ſtatera

1970 IN FERIA II. PASCHATIS,

ſtatera ponderat ſermones ſuos, ut igne examinatos proferat. Sicut ergo ſtatere

ræſtito, liber paſſus viatori conceditur, in urbes ingredi, ſic qui piè loqui-

tur, diſcurſus ſpirituales profert, ſtaterem ſolvit, quo liber paſſus, & in-

itus in Regnum cœlorum indulgetur.
ES CONCEPTUS VII.
Narrat liber Geneſ. cap. 8. Tempore diluvi, Noë ex Arca Colum-
bam emiſiſſe, ad indagandum, num aquæ diluvii minuantur, reverſa eſt
Columba, auſpicato omine ramum Olivæ in ore deportans: Ita ſacer Tex-
tus: Dimiſit Columbam ex Arca, at illa venit ad eum ad veſperam, portans ra-
mum Olivæ virentibus foliis in ore ſuu. Inde Nos intellixit, quod aquæ ces-
ſaſſent; duo obſervanda hic veniunt, auſpicatum omen Noë inde deſu-
mere, quia ramum Olivæ, & non Cypreſſi, & hunc ramum, non unguibus,
fed ore deportat: Quid Myſterii latet, quod rectè ramum Olivæ, in ore
deportans Columba, proſpera, fortunata nuntiet; nempe Denm placatum,
iram mitigatam, gratiam, & veniam repertam. S. Ambroſius lib. de Nozë
cap. 19. Per Olivæ ramum, quem Columba in ore deportavit, intelligit
ios ſermones, ac discurſus hominis Chriſtiani; Olei enim qualitas eſt,

Huod impinguet, dura & ſpiſſa, mollia & blanda reddat, infirma ſanet, &

curet, tenebroſa illuminet: Meritò igitur oleo, pii ſermones, discurſus

ſpirituales comparantur; per hos enim impinguantur animi, peccatores

obſtinati emolliuntur, infirmitates animæ curantur, mentes obſcœno-
rum illuminantur. Audiatur S. Ambroſius: Non fruſtra in ore Columbe,
ramus Olivæ videtur eſſe delatus, eò quòd virtus, & Sapientia, in ſermone ſui, ha-
bent charitatem, && ipſa lumen ejns efulgeat. Sicut ergo Columba, cum ra-
mo Olivæ in ore, fuit prænuntia gratiarum divinarum; fic qui Chriſtia-

nus, Columbam Noéëticam imitatur, ramum Olivæ in ore, pios inquam

diſcurſus, ſermones ſpirituales, ad proximi ædificationem profert,
eloquitur, ſibi gratiarum divinarum innumera dona prænuntiat, &
rælſagit. .— .
* Seogns Hortor ergo cum S. Petro, Epiſt. I. cap. 4. Si quis lo-
quitur, quaſi ſermones Dei; Et cum S. Chryſoſtomo Hom. 9. in Acta. Si-

mus dilecti, Olivæ fruttifera, & Opibus, & fruttibus, && foliis ornati: Fo-

ilia autem noſtra ſunt ſermones, fruttus autem vita; ſit igitur boneſtus Jemo, 8
bonæ frugis vita. Sic & nobis, in vita, & morte afſociabit
Jeſus, & illuminabit in via, recreabit in Patria-
Amene ⸗

uns,
oalon
on
Perlet
lerumn
len, e
te be n
Auttehle
Ninae ,
ihfmmin
urnj
ni,
Mr,
ot hnn-
Ent,
Klinte,

ſrlbe

ienſ

⸗
lca

Pmnent

lugn

Mni

Cnile

—
10 ſtaten
ibidloqei
lius, E in.

Urca COlun.

revetla ec

ſacet ler⸗
1, portani,,⸗
Aun
inde deſ⸗
n unguibt
livæ, in
nDlaun

18 W. de N

Wit, intelig
goalitu el,
mmaſanet,
les, Cigculf
1, Decca
ges Odlceen
1 ore Chlent,
eemmortſüi⸗
Inba, Cuns
pios ingle
ſem prote,
enuntiat,

Sau
144
Niromti h
Otusu ſnl,
Kociabt

4

4

Le
Pu

L CONCIO SECUND A.
JTIN FERIA II. PASCHATIS,
CONCIO SECUINDA.
Confabulabantur. Lucæ 24. Texdur.

Honeſta recreatio licita eſt, & Deo placens. Thema.

Odiernus peregrini confabulabantur, honeſto dis-
E curſu, in itinere ſe recreabant, & Chriſtus ſe eis Exordium.
afſociat, & conjungit, ergo confabulatio, honeſta
g recreatio, Deo non diſplicet, imò placet, & appro-
EEE bat; ad honeſtam recreationem, exhilarationem
mentis, quemvis pium, ac ſedulum Chriſtianum, exhortatur
Apoſtolus ad Philipp. cap. 3. Gaudete in Domino, fratres, iterum di- Textus
co, gaudete, c. & cap. 4. Gaudete in Domino ſemper, Regius Pfſaltes Scriptura,.
pariter admonet. Pſal. 3. Lætamini in Domino, & exultate juſti; &
iterum Pſal. 104. Lætetur cor, quærentium Dominum. Recreatio-
nem, exhilarationem mentis, & 8S. Patres approbant, & elegan-
ter de hac veteres Sapientes ſcripſere: Audiamus eorum dicta.
Sunt oblectamenta viri prudentis gratiora, & utiliora valdè, quia di-
vina: Veruntamen arttiori diſciplina, ſtudiisque ſpiritualibus, animus
infirmior ſæpius bis relevatur, ac reſpirat; Arcus enim, i qſſiduè ſit ten-
ſus, remiſſior eſt, && minus ad offcia aptus, S. Bruno Epiſt. I. Sitis cha- S. Brune.
riſimi, quod corruptibile corpus, inter continuas anxietates, non poteſt
ubſiſtere, niſi quandoque recreationis remedium intercedat. Verba
ſunt Innocentii tertii, Pontificis Maximi. Infirmior animus eſt, Innocen-
ꝗquàùm ut ſtudia continua ſuſtinere queat: deſiderant labores paulò con- tius 3 Pont.
tentiores, ut curis gravioribus, atque moleſtiis paulisper relaxatis, in
voluptates remittantur: Scribit Lucianus, in Dialogo tom. 4. con- Lucianus,

171

Patres.

ſentit Seneca Lib. de tranquillitate animi. cap. I5. inquiens:

Danda eſ remiſſio animis, meliores, acrioresque requieti ſurgent. Ilt
Jertilibus agris, non eſt imperandum, citò enim exhauriet illos, nunquam
intermiſa fœcunditas; ita animorum impetus, aſſiduus labor frangit.
um Conditorer, feſtos inſtituunt dies, ut ad bilaritatem, homines
His cogerentur, tamquam neceſſarium, laboribus interponentes tem-
peramentum. Et iterum, in procemio lib. Controv. Omnibus qui-
dem prodeſt, ſubinde animum relaxare, excitatur enim otio vigor, &
omnis triſtitia, quæ continuatione pertinacis ſtudii adducitur, Jeriarum
hilaritate diſcutitur. Appoſitè ſcribit Caſſiodorus lib. 8. cap. 9. Cahode-
Conſultè relaxumus ætatis voſtræ Kercj dies, ut ſuis incrementis devota, rus.
2

poſte-

2 IN FERIA II. PASCHATIS,

oſterius robuſtior, ad Imperii Pondera ſubeunda conſurgat. Imploratà Dei gra-
tia deſuper Conceptus audiamus
CONCEPTUS I.
[Confirmatio ſeu Deductio] S. Ambroſius obſervat, Chriſtum Matth.
cap. 7. aſlerere, viam ad cœlum eſſe arékam „portam anguſtam: ita Tex-
tus: Quam anguſta eſt porta, & artta eſt via, quæ ducit ad vitam, Hæc arcta
vVia ad cœlum, eſt obiervatio mandatorum DEl, convenienter verbis Chri-
ſti, Matth. cap. 19. Si vis ad vitam ingredi, ſerva mandata. Hanc viam
mandatorum, quam Chriſtus aréctam dicit, David latam dicit: Latum man-
datum tuum nimis. Plſal. II8. Quærit deſuper S. Ambroſius: uomodo Pro-
peta dicit latum mandatuim? Cum Cheiſtus aſſerat, ſuum mandatum eſſe
viam ardtam; reſpondet S. Ambroſius: UWeò, quia anguſta, & arda eſt via,

latum Mandatum neceſarium eſt. Quaſi diceret: Stricta ſemita, & anguſta

diſciplina, & rigidum vitæ aſperioris inſtitutum „habet etiam ſuas latitudi-
nes, & animi relaxationes, & honeſtas recreationes, ne in viàâ, qui eam te-
nent, deficiant, & abſolvere curriculum, finemque aſſequi optatum non
poſſint :Hinc pulchrum eſt, quod tradit Theophraſtes.
CONCEPTUS II.
Theophraſtes lib. 9. de cauſis plantarum eap. 17. habet: Quippe omnia
Spiritum deſiderant aliquem, vel Nolutionem, vel meatuum relaxationem. Sic
videmus, ignis incluſus quærit, quò erumpat, in aẽre ludit: Ventus in
terræ cavernis coarctatus, montes cum tremore concutit, donec evadat,
prata, & campos, ſylvas & nemora, jucundè perflat: Aqua objecta agge-
rum impedita intumeſcit, & efferveſcit adverſus obicem inſurgit, quous-
que illo rupto, effundere ſeſe, & liberè per avia, & devia decurrere queat:
Terra, agri, & prata hyemem quietam ambiunt, ut vegetæ diteſcant,
quieſcunt enim ſub denſiſſimis nivibus: Arbores levari cortice, & aliis
quibusdam ponderibus, quibus prægravantur, exonerari debent, ut vi-
Vant: Animalibus noſtris, datur & ſua feria, ac quies, ut ad onera du-
rent: Volatilibus cicuris, & caveis datur indies liber exitus, ut domum
redeant, ac nobiscum perſiſtant: Si nunc bruta, ſi plantæ: Si elementa na-
turaliter appetunt ſuam quietem, ſolutionem, remiſſionem, libertatem,
an homines non quærant, honeſtum aliquod allevamentum, conces-
ſamque recreationem, ut poſſint ferre, & officii ſui labores, & ſtatůs mo-

leſtias.
CONCEPTUS III.
Sæpius hortatur David fideles: Canite Domino Canticum novum, can-
tate, pſallite. Pſal. 97. Per Canticum hoc, de quo David loquitur, intelligit
Rainerius fidele, & DEO conſtans ſervitium: Sed quâ de causa, ſervire
Deo, cantui, & muſicæ comparatur; in cantu obſervaveritis, non ſemper
unam

—
nuner
e; 8
ſacunt
wih

indri

nß
enoe
iode
n

efeeflen
Naltes:
Crlibul

cpensco

Srehve
ie u
lphy
orteri,
llunt l
1a.l0.

Me
Uharot
Ufentbn
Imniin
Murt wo
ſnti, 0
Ueyeenn
Mnimi
Aimn
Dechtt
lere,e
bi
Er 1 V
Küne

—
Aeigne⸗

n Matt.

I: in er.
Hec n
Vetbis Chr,.
Hinc von

LAtuntn.

Lono, N.
datum el⸗
arſtace i
1, & no
luas luitui⸗
,bi eant
Optätumn mm

Cuipe onrit

tionem. J

K: Neotet

donec eſinlt
n objecnigg⸗
Nrgit, n⸗
ecultere t

gete Ctelal,
rtice, Al

lebent, Ul
1ad onen d
us, Vt omun
elemnenan.
n, Wenaten
ttum, cN
& ſalen⸗

,n
itr, net
ca0ei, d

8, no NNN

lun

voce, & tono canere, interdàům & pault

gitantes: Erant enim, qui veniebant, & redibant multi »&ne ſpatium manqu-
candi habebant. Videns hoc Salvator noſter, an fors ad labor-

Alludit DEUS, ad praxim auri

CONCIO SECUND 4.
unam eandemque vocem Muſicum obſervare, ſed nunc alt4

173

—
unc alta, nunc remiſś
1 um tenere; ſervitus Dei ergo mu-
ſicæ cantui aſſimilatur, ut ſicut mulicus, quandoque ab altâ voce in remis-

fam, à la in re, deſcendit, Parumper etiam tacet, & pauſat, ita in fervitio
divino, in ſtudio, in deprecatione, in meditatione, licet, & convenit, quan-
doque pauſare, ad horulam recreationi indulgere, locari, & avertere ab
intento opere animum, rura peragrare, hortum perambulare, hâc enim
ratione fiet, ut diutius inſiſtere in via ſpirits, & Dominicorum officio-
rum;, ac cultus divini poſſmgs
CONCEPTUS IV.
Marci cap. 6. convenientes Apoſtoli ad ESUM: Renunciaverunt as
ommnia, quæ egerunt, & docuerunt: Adhuc Apoſtolis narrantibus Chriſto ‚quæ
effeciſſent, præ foribus aditant ſequentes populi, opera Apoſtolorum fla-

.

orandum, &
recreationem, men-
»& demandat: Ve-

Operis continuationem Apoſtolos impellit: Minimè:
tis relaxationem, requiem aliquam Apoſtolis indulget

vite ſeorſim in deſertum locum, && requieſcite puſillum. Marci 6. cap. deſuper

PTheophylaétus: Quieſcere facit Chriſtus diſcipulos ſuos, ut ſciant Prælati, la-
borantes in verboò, & dotctrind dignos, quibus detur ſua quies, && noòn ſemper in-
tendant laboribus. Ulterius hoc Percipere libet ex Oſeæx cap. II. & Lucæ

cap. IO.
. CONCEPTUS V.
Fro eis, inquit DEUS, quaſi exaltans jugum, ſuper maxillas eorum. Oſex II⸗
V garum, vel colonorum; hi Pecoribus ſtivam
trahentibus, vel onera portantibus, licet jugum planè non deponant, ta-
men aliqualiter laxant, remittunt, ut feſſa jumenta reſpirent, vires reſu-
mant, robuſtiora ſint ad onera; ſic Majeſtas Divina indulget, ut jugum
ſervitii, oneris, laboris, & officii, quandoque ad dies, & horas laxemius
alleviemus. Perpaulchrè Dio in œconomicis apud Stobæum, Serm. 62.
Dominari Porter moderate & recreari cupientibus id permittere, remiſiones enint,
ad novos labores præparant, && arcas, Iyra, & homo, quietè vigent. I dedè
præcipit Salvator noſter, Diſcipulis ſuis Lucæ 10. cap. In eddem autem domo
manete, edentes, & bibentes, quæ apud ilos ſunt, dignus eſt enim mercenarius, mer-
cede ſud. Quibus verbis præcipit elementiflimus Dominus, & corpori indul-
gere, vires reſtaurare, animum & mentem honeſtè

6£ & di
exhilarare. Perpulchr Ovichus Epiſt 3. Krtterecreare, &
Quod caret alternd requie, durabile non eſt,
Hac reparat vires, feſaque membra levat.
Arcus & arma tuæ, tibi lint imitanda Dianæ 2
Si nunquam ceſſes tendere, mollis eris.

3 Ban.

174 IN FERIA II. PASCHATIS,

Sanéta Mater Eccleſia, mediâ in Quadrageſimà Dominicam vocat, Lætare⸗
Lætare Jeruſalem, gaudete cum lætitid. Cur Dominus eam, mediã in Qua-
drageſimà vocat Lætare? An fors pia Mater Eccleſia, in mediâ Quadrage-
ſim, Lætari, recreare ſe indulget? Ita ſubſeribit Innocentius Papa, in
Serm. Dom. 4. in Quadrageſimã: Ye fidelis populus, propter asperitatem qua-
drageſimalis abſtinentiæ, Jub continuo labore deficeret, in huc mediand Dominic,
quoddam recreationis ſolatium interponit, ut anaietas temperata levius ſufferatur.
Eleganter Plutarchus in Moralibus: L)ram &ο arcum remittimus, quo melius
poſſint tendi; ita recreandus otio animus, ut ad labores reddatar vegetior. Con-
cludit Statius, lib. 4. Sylv.
Vires inſtigat, alitque
Tempeſtiva quies, major poſt otia virtus.
Et Chriſtum in nuptiis Canæ Galilææ adfuiſſe, & ex aquâ vinum confecis-
ſe, narrat Evangeliſta Joannes cap. 2. Nuptiale convivium, exhilaratio eſt

animi; Vinum lætificat cor hominis; ivit ergo ad convivium nuptiale
Chriſtus, vinum lætificans cor confecit generoſiſſimum approbans utique,

honeſtam recreationem, mentis, ac cordis exhilarationem licere, & dece-
re: Item Chriſtus ex itinere & labore feſſus, ſedit ſupra fontem, quietem
capit, & otium, corporis, aquæ potu, petit refrigerationem; ergo licet, &
& decet corpori quietem indulgere, cibo, ac potu diſcreto recreare. Sacer

etiam Textus ſignanter enarrat, Iſaac cum Rebecca jocatum fuiſſe; Proſbi-

ciens Abimelech Rex Palæſtinorum per feneſtram, vidit Maac jocantem, cum Rebeccd
uxore ſud. Geneſ. 26. cap. Nicolaus Lyranus interpretatur, Iaac eſſe ima-

ginem ſpiritũs, Rebeccam verò carnis: Concludit Didacus Nyfſenus, Part. I.

Iib. 7. cap. 7. Politici Chriſtiani: Docemur hbäc re, quod ſuas carni Relaxationes
permittere Spiritus debeat. =
Aogee⸗ Hortor ergo cum Divo Paulo: Gaudete, iterùm dico, gau-
dete, ſed modeſtia veſra nota ſit omnibus pominibus. I. ad Philipp. 4. cap. nempè
modeſtia Chriſtianâ, in omnibus ſervetur illæſa; ſint riſus absque diſſo-
lutione, ſine dentibus verba, non ſint mordaces joci, non contumelioſi le-
pores, opera fiant talia, ut ad benè agendum excitent ſpectatores, in
omnibus conjunctam habeat gratia modeſtiam, oblectatio honeſtatem,
zelaxatio ædificationem, converſatio diſcretionem, relaxatio tempera-
mentum, confabulatio incitamentum, quo ſe Chriſtus Salvator
noſter, diſcretè ac modeſtè confabulantibus conſociet,
ac recreet. Amen.

Donrche
luudcnui
Mwtuenj
s Wn
ennit.
tenae
cbo, bn
Orbne
homoes
Nerun
ntolre⸗
igtz, on
Pplkh:
fie
ygren
Gannr&
Clemn
illte⸗
liii;
fia
RKl
lel
ene⸗

— . CONCIO TERTIA. ryy
n TIN FERIA II. PASCHATIS.
as CONCIO TERTIA.
tau Et coëgerunt eum, dicentes. Mane nobiscum Temus.

Donincg . .
*R quoniamadveſperaſcit. Lucz 24. Cap.

gin miu Hoſpitalitas, quàm ſit proficua, & Deo grata. Thema.

ür. CoN.
ordium,
calamitatum exilia: Inter virtutes, non infimo lo-
co ponenda eſt hoſpitalitas, quæ nobiliſſimam agno-
&. ſeit progeniem, nempè charitatem; hinc hoſpitali-

un eoniei. Ntatem, veteres Sapientes permagni æzſtimarunt.
eExhilmioc Plutarchus lib. de Conviv. Periandri ſic verba refert: Equidem
Tlum muptd laudo civitates, earumque retctore, qui hoſpitibus primum, deinde civi-
robans ute, bus vacant. Cleodemus apud Plutarchum, menſam, quæ hoſpi-
ele, A ⸗ tes admittebat, hoſpitiique præſidium, aram Deorum amicitiæ
tem, Ouleiet vocavit. Minimè, Cleodemi verba ſunt, mihi videtur, ſi ex animi

etgo leetl Jententia eſt loquendum, præſertim ad menſam, quam ſuſtollunt, erepto

ſenle. It cibo, cum Deorum amicitiæ, & hoſpitüi præſidium ara ſit. Convivium
ides urbanè peregrinis & indigentibus exhibitum, veluti ara eſt, qua
emn Nn N homines Dei benevolentiam elucrantur. Audiamus Sacram Texeus
,lInc chem Scripturam: Charitas fraternitatis, maneat in vobis, & hoſpitalita- Scripturæ.
flenwkn tem nolite obliviſci, per hanc enim placuerunt quidam Angelis hoſpitio ex-
iRelutin ceptis, concionatur Paulus ad Hebræos cap. 13. & iterum eadem
Epiſtola: Beneficentiæ autem, & Communionis nolite obliviſci, talihiz
tenm du exim boſtiis promeretur Peus. Viri miſericordiæ ſunt, guorum pietates
. a on defuerunt, cum ſemine eorum permanent bona, hæreditas ſandia
8 Aege d Vepotes eorum, & gloria eorum non derelinquetur. Ecclef. cap. 45. Au- Pate
vontunhelklk diantur & Patres Hoſpitalitatis offcio, ad Chriſti cognit ionem perve g Augu
Gectnee nimzs: Scribit S. Auguſtinus in quæft. Evang. & iterum Serm. 104. nus,

o honelin de Temp. TZene poſpitem, ſi vis EEr Neze Salvatorem; quod tulerat
xatio tenher infidelitas, reddidit boſpitalitas; & iterum contra hæreies: Diſcite
s Slle Cbriſtiani, e Aiſeretione hoſpites ſuſcipere, ne fortè, cui domum clau-
ie, ſeritis ,cui humanitatem negaveritis, ipſe it Cbriſtus. Cum hoſpitem
Nuſcipis, Deum ſuſcipis, ſic enim ſcriptum eſt in Evangelio, dicente Domi-
2o Jeſu; hoſpes eram, & colegiſtis me? perorat S. Ambrofius hib §. S§. Ambro-
de Abraham cap. 5y. Fieri non poteſt, ut ea domm, quæ pauperum miſe- fſiuss
ratione fundata eſt, mali quidpiam patiatur, imèò ſi quid forte perpeſſa
. Juerit,
3

1976 IN FERIA II. PASCHATIS,

fuerit melior eam eventus excipiet, idque erit familiæ, & domui, pro Aly-
S. Chryſo- peo, & haſtq, ſcribit S. Chryſoſtomus, Hom. 7. in Epiſt. ad Titum:
Rtomus. Oleum pietatis, && miſerationis unguentum, quantò copioſiuzs in frater-
nas neceſſitates effunditur, tantò donis potioribus augmentatur. Sic
Caſſiodorus; Inexhauſtæ ſunt heneficentiæ opes, nam largiendo acqui-
runtur, & diſpenſando colliguntur, inquit Agapitus Epiſtola Paræne-
tica. Num. 44. concludo Martialis Carmine, lib. 5.
Extra fortunam eſt, quidquid donatur amicis,
Quas dederis, ſolus ſemper habebis opus.
Dei gratia Conceptus pandam.
CONCEPTIUS I.
[Confirmatio ſeu Deductio.] Manſuetiſſimus Salvator noſter, pro tri-
ginta argenteis, pro quibus venditus eſt, voluit, ut illo pretio ſepultura,
& requies peregrinis fieret, ita S. Matthæus 27. cap. Emerunt ex illo, agrum
kguli, in ſepulturam peregrinorum. Ad peregrinorum & indigentium ſe-
pulturam, Chriſtus omne pretium, pretioſiſſimi ſui ſanguinis elargitur;
cur tàm carò emit? utique ut noſcamus, hoſpitalitatis pretium, & me-
ritum; quò carius enim res emitur, tantò pluris æſtimatur, valet & con-
ſtat: Omne pretium ſanguinis ſui, Chriſtusdedit, impendit in opus ho-
ſpitalitatis, in quietem, & ſepulturam peregrinorum; hinc deſumere li-
cet, hoſpitalitas à Deo quanti æſtimetur, hofpitales pauperes, peregrinos,
indigentes benignè ſuſeipientes, quantum mereantur, & lucrentur, pau-
cis: Hoſpitalitatis meritum, expreſſerunt fratres Proregis Joſephi.

CONCEPTUS II.

Tempore magnæ annonæ penuriæ, filii Jacob, fratres Joſephi, in

—

gyptum peregrinantur, ibidem frumentum, pro domũuũs neceſſitate
P Pereg P

empturi; primo intuitu Prorex Joſephus agnoſcit, fratres ſuos eſſe, non
cogitat vindictam, ſed humaniſſimè ſub tectum ſuum eos recipit, fameli-
cos alit, & paſcit, indigentibus ſaccos frumento repleri, ac pecuniam clam
imponi imperat: Juſſit miniſtris, ut implerent eorum ſaccos tritico, Sreponerent
pecunias ſingulorum, in ſacculis ſuis, datis ſupra cibarüs in via, qui fecerunt ita,

Geneſ. 42. cap. In via unus ſaccum ſuum aperuit, & pecuniam, ac pretium

cum inveniſſet, reliquis fratribus retulit; ita Textus: Apertoque unis ſac-
co, ut daret jumento pabulum in diverſorio, contemplatus pecuniam in ore ſacculi,
dixit fratribus ſuis: reddita eſt mihi pecunia, & obſtupefatti, turbatique mutud di-
