bus ſortem. Roſa myſtica ſalutis.

CON.

1222 Diſcurſus XXVI.

CONCEPLUS III.

Virginitatis ſymbolum roſa eſt, cujus color ſanguine &

lacte mixtus, virginalem pudicitiam, ac verecundiam adeò re-
præſentat, ut à Columella lib. 1o. de Cultu hort. nuncupata fu-
erit Roſa plena pudori. An non plena pudoris Roſa noſtra
myſtica Virgo Maria fuit, quæ ſimilem ſibi in virginitate non
habuit, cujus pudicitia nec conceptu violari, cujus plus quâm
angelica verecundia nec partu potuit auferri. Mentem 8.
Thomæ de Villa Novâ deſuper audiamus. Cæteru virginibus
ſat eſt, incorraptas eſſe ecorbore, intactas haberi carne, quænam
eſt enim, aut fuit unquàm alia Virgo, quscogitations libidinen
non ſenſerit, tarnis moleſtias non pertulerit? Sat eſt, ſi dicit:
duſficit, ſinon ſuc cubuit: Maria ſola eſt undique Eirgo, Virgo
carne, Virgo & mente, Virgo aſpeltu, Virgo contactu, Virge
coρ αaιιſ go afectu, Virgo ſermone, Virgo opere, Virgoſi.
ritt Virgoſenſa. Et S. Petrus Cryſologus ſerm. 122. lIa tao
Coenceptar in tuo Lart u, orevit pudor, & aucta eſt caſtitas, inte-
g†aρ oοbαoorata eſt, & ſolidata Virginitas. Roſa myſtica plena
pudoris.

CONCEPTIUS IV.

Filia amoris à Poëtis roſa appellatur, eò quòd amoris
inſtar roſeo aureoque velamine obvelatos gerat oculos, ac
vernantes ejus frondes illi inſerviant pro alis, ramus pro Arcu,
Pinæ verô illius ſint veluti ſagittæ, quibus ſui amoris in
ſpectatoribus excitat deſiderium, ideoque optimè dixit D.
Baſilius Epiſt. I49. ad Liba. eum in finem datas illi fuiſſe ſpi-
nas à matre Naturà: quaſi quædam amatoria illectamenta, ut
sd majus deſideritm'collegentes provocat. An non filia amoris,
quin & Mater pulchræ dilectionis Maria, Virgo Maria fuit,
cujus in Deum amor omnium creaturarum amorem exces-
ſit, cujus pulchritudo Deum ipſum, ac cœleſtis in ſui amorem
attra⸗

—,—
Iturt.
Suſerat on,

3 mayni

elinis imn,
veundem
ſlerm de
Ueloſaß⸗
mtt zuleh
uld lant.
in gemmu
ſye hrefe,
ltas og,

edkum 1.
ad ſe d

Cledtionis.

Color
Elnturaliamn
Eucandide
Coeſen vir
ſucicesem
Gtebierio

Whumin

Apecku ben
Ublliſicn
Uher ca
Pppolam
Gbquamna

Ihbeit, n

lem Prx
leiclt,tn

8colot ngi
eclndamatd,

hortumnann

doris Nonnt

in Uirgniarn
tbclſs huge
Aukerri Menen
Caginin
lericupye ſ
oitatinulir
17 Nt elr,ii
Argiſue pniſn
r autitte 6
Ab oere, Ni
ſermm. 122, ℳ
itn oagfia

Roſicpſir

V.

r, elem
0s gerloliit
6sumun
ibus lammi
e ine n
n Iu Uliif
is Aiſiuetii
Anronflund
1 Vig⸗ i
On atne
Gintawon
geſtbinii

Roſæ proprietates habens Virgo Maria. 193

attraxit. Unde ſcribit S. Anſelmus de Excellent. B. V. cap. 4.
Superat omnes omnium rerum ereatarum amores & dulcedi-
nes magnitado amoris iſtius E irgienis in ſilium ſuum, & dul-
cedinis immenſitas, quâ éxultabat, & liqueftebat anima ejas,
in eundens Dominuns Deum ſuum. Et S. Bernardinus Senen-
ſis ſerm de Exaltat. B. V. in gloriA. art. 2. cap I. Beata Virgo
Ercleſtaſt 2g. cap. meritò deſe ait: Ego Mater pulchræ dileiti-
onis: qieaſe diceret: quia ſum Atater Dei, habeo ditecttonem.
tantà pulehbritudine eminentem ab ommi alid, gquantum eminet
Sol à lund. Necgnon S. Bernardus lerm. 2. de B. V Virgo Re-
gia, geémmis ornata virtutunm gemineg, mentis & corporis can.
dore prafulgida, & decore, ſpecie ſjud & pulchrieudine in cæ-
leſtebuas cognita ewarν oä ιτοſ, in ſe provocavit aſfectaum, &
aſpelcuus sta at Regis aninmism ad ſe inelenaret couvleſtem Nan-

tiutm ad ſe de ſupernis édaceret. O Koſa myſtica, Mater pulchræ

dilectionis.
CONCEPIUS V.

Colorerm roſarum triplicem aſſignat Romanus rerum
Naturalium indagator Plinius lib. 29. cap. 4. alæ lunt albæ,
ſeu candidæ, aliæ ceruſiatæ ſive coceineæ, aliæ rubeæ; effe-
Gus, ſeu virtus coloris roſei eſt, turbatos irà ſerenare animos,
indices emollire, & ad manfuetudinem commovere, hinc
teſte Pierio Valeriano lib. 55. Hieroglyph. Æägyptii gratiam
aliquam in Dus petituri, coronare ſolebant ſe roſis, ut earum
alpectu benignos ſibi Deos redderent. Veritatem hancin
nobiliſſimà quàdam Sacræ Scripturæ hiſtorià videre licet:
Eſther cap 15. determinaverat rex Aſverus, miſerabilem
populum Hebræum jugaulare, ac penitus deperdere, & ne-
quisquam ab hac crudeliſſimâ eum dimoveret ſentent'à, ſeriò
inhibuit, ne ullus tam audax eſſet, qui regiam ſubintrare
aulam præſumeret; audito hoc crudeli & lugnbri nuntio,
nullius non cor contriſtatum fuit, ac præ mœrore & triſtitiâ
concidit, miſeri univerſim timebant, & trepidabant Hebræi:
Ddd ddd Sed

194 Diſcurſus XXVI.

Sed ecce reginæ Either reſolutum animum, comparere nimi.

—

rum deecrevit in præſentiâà regis: ut enim animum sdverſus

Hebræam gentem iratum placaret; quapropter rnirâà faciem
ſuam exornpat pukhritudine, & decore; regüs, pompoſisque ſe
induit veſtimentis, pretioſiſfimis etiam ſe condecorat gem-
mis, & Margaritis, a deo, ut vultus ejus quoddam eſlet admura-
tionis theatrum: ViIx ingrefſa ipfinsmet regis aulam, viditil-
lIum magnifico & ſuperbo inſidentem throno: fed vultum ejus
tam ſæ vum, ferocem, ac crudelem, ut porius terribilem quen-
dam leonem, quàm hominem repræfentaret, aſpectus nam;
ejus horrificus, nonniſi indignationem & furorem ſpirabat, ac
minitantem omnibus oſtendebat frontem, quotquot illum in-
tuebantur, In faciem & aſpectum adeò terribilem & ferocem,
ut oculos fuos regina conjecerat, cecidit in terram ſemimor-
tua, aſt compaſſione rex mortus, benigne ac humaniter illam
ſuſcepit, confortavit, ac ſolatus eſt. Quid tam citò iratum regis
Aſſveri animum placavit; Quid eum rugientem quaſi leo-
nem, in agnum manſuetiſſimum commutavit? Nil aliud,
quaàm roſeus in genis Eſther color: nam pallor genarum ejus
mutatus fuit in roſeum & rubicundum colorem: Ipſe autem
roſeo colere vultam perfuſa. inquit ſacer textus v. 8. quaſi di=
ceret: Qaamprimum Rez in ſereno reginæ vultu, colorem
roſenm contemplatus fuit, ſubito mantuetus, mitis & beni-
gnus cvaſit, gratiam populo Hebræo, totumque id concefſſit
& indulſit, quod unquàm ab Afſlvero Eſther ſperare poterat-
Ecce quàm roſa, vel à colore, ſingulari Encomio, Matergra-

tia dici poſſit. Roſa noſtra myſtica Virgo Maria, per Eſther

figurata, candida in eonceptione, coccinea in incarnatione,
rubea in Paſſione; candida ob virginitatem, coccinea ob
fœcunditatem, rubea ob martyrium, roſas modeſtiæ ac vere-
cundiæ, coœleſti Aſlvero perdilecto Filio ſuo ac Domino, in
vultu reſplendens præſentat, & offert, arꝗque divinam indi-
gnationem in nos ob peccata noſtra conceptam, non tan-

tüm placat pacatque, ſed etiam innumcras gratias atque fa-

vores

ubpecalo
cyram!

ead cwo,
1,.
i ſbve
lus reverea
nphetigea
pibut
iG Reſta.

lir,

Virgin
8Antontu
lme eſſe
umany
. .
(levin ſage
lus apart
lefropttietu⸗
1
l comp⸗
enDhiloſa
godc uan
Huquat, 41
lum odor
lit. Dum
nſavita⸗
Puiquos
de Gitog,
Elel
Cyiki

obſolns2,

iilomg

unſprr
Usodore

Roſæ broprietates habens Vij⸗ igo Aaria. 19 5

— — ——
uuan vores nobis exorat. Serap hicè Pro more 8. Bonaventuræ in
in Speculo lect. 5. Eſiher noſtra beata Marza, tantam gratt-
MMet itiun am coram Rege æterno impetravit, qubd per hanc, note Jolum
iwponoſen vyſa ad coronam vervenit. ſed etiam generièhumeno mortt aa-
onkadiri dicto ſabvenit. Dignè ergo S. B. Bernardus Epiſt. 174. Fræ-
lumelt dica reverendans Angelit, deſiderazam Gentibus, Patslarchis
Aul Prophetisgqae progenitanm electam ex omnthus, praälatzs
„⸗ Nn.*. buas magnifca gratiæz intn tritenm, Wedtatricen ſalu-
ubtertbelene. tis & Reſtauratricem ſæculorsm, Roſam myſticam, Marrem
net ihibn D gratiæ.
inoenfi hfik TATL T
botquoſiae CONCEPTUS IV
rbblem Alnn
in tertamhennr Virginem Deipar am ſic loquentem Angdlie introducit
4 hotmanüete S. Antonius Part. 4. tit. I 5. Cap. 44. J. 9 Decet me in glorif-
AincIOiavne catione eſſe juxta Filiam menm., per insterte, Misnem oοσwvuẽe ta m
gemrnt u; pro haumanogenere, zt càùm Deus pecxcatisbominum commotus
Dukavit! Mü Aslu vio ſagellran minat s Faer 1t terram ſabvertere, égo uk
pilor enmn arcus abppareans in conſpebun ejuas. indeg, reeordatus fader is ſuti;
Noren en epropitietur eisden, ne disſipet munaum. Qur arcui Cœle-
anptgi ſti ſe comparat Virgo beata? De arcu cœeleſti obiervar rrin-
inRlyann ceps Philoſophorum Ariſtoteles, in ſuis Problemat:bus Num.
ei, itlt 3. quôd fuaviſſimi & quidem roſei odoris veſtigium polſt ſe
uneriͤ 6 relinquat, arcui ergo Maria ſimilis eſſe voluit, ut roſeum gr ra-
tehe Grpen tiarum odorem dé eà certô certiès autumemus;, atqu
o NMe canit: Dum eſſet rex in accubitu ſao, nardls Nei alae⸗ c
Nben lre rem ſuavitatis. Cant. I. Cap. quæ verba alii ex linguà Arabum,
oMrn G apud quos Rcſa dicitur Nardas, transferunt: & dicunt: Raſes
ain iennin mea dedit odoremſuavitatis. O Roſa myſtica ſuavitatis cæ-
uen un leltis!
1 aei Chriſtibonus oder ſamus. gloriâtur de ſe loquens S. Paulus Epilogus. W
Grlmci Apoſtolus 2. ad Corinth. 2. v. I 5. Meliorij jure deſe hoc di-
r cn cit Roſa myſtica, Virgo Maria, quæ odorem ſuum ſuaviſſi
nota mum ſpiravit, quando in Bethlehem Cl hriſtaen genuit, in
45 lnahe cujus odorem, de cœlo Angeli ab Oriente Magi, ex agro pa=

Ddd ddd z ſtores

294 Diurzs XXVI.

ſt concurrerunt metiß ili ſ ciantes,
ibu metipſos humi ter 10

V . . 6 Marita Virgo orna
cum de Otiſlimo Bloſio ſalutemus „* AT

ris lacidior» Virgo melle dulcior &-
= e t, “ Siennadio, 6. Vii candidior, ul-
hualja mo ſuavior, Virgor oſis ral cun ,, dcarigke.
zonine honeſtatem gratzi alazde eulyà Maria, Pirkn
ra omnem 4 terna gaudia- Jungamus quoque Pn 0
Trece id,4 ioenn quam ipſa Virgo Maria 8. Gertru eme o⸗
ruit; latan Sdam Liliun fislgida &lica amænitatis, de qud
naz, 6 decaze lacte paſci, Rex elerum voluit, divinis in-
i, & is lac
Bariegitas animas noſtras palce. Amen.

. ,5 7, . M,
Cœlum dat rorem roſæ; qud ſyiret L
Triſtia lætificet, languida Vivifiet.
En cœli rorem, E irgo, Ge- keren Bortofem,
Myſtica Roſa creagaudia, prole bea-

Ccle
ad
ſe
mg
Mnent. (
inell, teſte
licograt,
the n N,
(olum ho.

(KCN 4,.

npnug⸗
Iiſtium.
Nones fige
Uuperopian
er peccat⸗
nliben zec
Elaud .)
eecatoru
lne rei,
mur ab /e
ſe t
e kentatia
lſ cito, „
äil
lrut ,
Dipitg r,
nſihur inj

— 836 )f 86* 97

.1. — .
bmiikerpbim —

Eòèêcͤ

Aonele Aulird

— —

n Eccleſiæ Turris Davidica contra deæmones
Amenitatinlie irg Mariaeſt.
voluit, ginie Ccleſiam corpus myſticum vocat S. Paulus Apoſtolus Exordium

ad Coloſſ. I. cap. eique pro Capite Chriſtum aſſignat:
Ipſe eſi caput corporis Ecclette, qui eſt Principium & Pri-

toloten. mogenitas ex mortuis, at ſit in omnibus ipſe primatum
tenens. Collum hujus corporis myſtici Eccleſiæ, Virgo Ma-
0 et. α

ria eſt, teſte S. Hieronymo ſerm. de Aſſumpt. B. V. Omnirple-
nitudo gratiæ, quæ eſt in Chriſto, eſt in Marid, in Chriſto ſecut in
llun, capite in Mariä ſicut in colle, corport Eccleſia transfundente.
Collum hoo ſponſæ ſuæ Eccleſiæ, turri David comparat ſpon-
ſus. Cant. 4. Stcutturris David cotum tuum, quæ éſt ædificata
cum propugnaculis, mille elypei pendent ex ed, omnis armatu-
ra fortium. Turris Davidica Virgo Maria eſt, id eſt, contra dæ-
mones, fidelium Protectrix potentiſſima. SS. Patrum teſtimo. SS. Patres,
nia percipiamus. Turris fortiſima nomen Dominæ, ad ipſam
fugiet peccator, & liberabitur, hac defendit quoslibhet & quane- Richrddits
tumlibet peccatorer. ſcribit Richardus à S. Laurentio lib. 3 5. 38 Lamen-
de Laud. B. V. Fadla eſt hæc Tarris Eccleſtæ prepugnaculum, io.
& peccatorum anicum refugium, at ad ipfam confugiant
omnes rei, omnes mæſtt, omnes affticti, & ea protegente libe-
rentur ab hoſte: homo! in quazung, ribulatione acd Mari-
am fuge, ſive peccatis Wlictus, ſive perſerutionibus atkritus,
ſive tentationibus turbatur, hane Turrim petito ad Mariam
confugito, mille enim elypei pendent ez eâ perorat S. Tho-
mas à Villà Novâà Conc. I. de Aſlumpt. B. V. Beata Firgos. Thoma”
murus eſt noſtra defen ſtonts, & ſuper eanz ædificaz it tota à Vila
Tiinitz propugnacula argentea, uaut precibus ſuis henè ſos novà,
nantibus inimicum repellat, & hoc ſignatur in argento, quòd

Ddd ddd 3 cate⸗

hohofeſt,

198 Diſcurſus XXVII.

metallis dulcius ſonat: ſahzjunxrit: & abera mes ſicat turris:
quaſe dicats miſericordia mea & pietas mea quibus quaſi aberi-

bus, ſußragioraum dulcxedine lacto lios Eecleſiæ ſisnt tarris, mu⸗
nimeltn mn, ſeilecet, Pefäsgiu & ſecuritas peccatorum. ait devo-
Hailgrinus tiſſimnus Hailgrinus in Cap. S. Cant. Per cottum zntellagiturbhea-
ta Virgo per ipſam enim quaſi excellentiſſzmam, zotum gorpus
Eecleſez enitter captet Chriſto; hac eſt ſicut turris Dawid, id eft,
mann, ortis, gitia ſigelet in eà orte refagium inveniunt; & hac
est adiſecata cum Propugnaculis, id eſt, acjutorium habet à Pa-
tre. & Filio, & Pirita ankto; milte ettam ciypei, sa eſt omnium
As géloresm praſidia, pendent ex ed, ad defenſionem ipſorum,
gut eonſiegeruznt ad ipſam; omnis eteam armaturi fortium bpen-

det ex ipsa, quia omnes Eleczi enum geem ipſa acjav'art volue-

B. Albertus rit, agjavabunt. doctiffime inter pretatur B. Albertus Magnus
Magnus. ſerm. 2. de Aſlumpt. B. V. Tarris fortisſéma noemen Domin,

ad ipſam confägiet beccator, & ſalvabitur, diſertiſlime loquitur

S. Antonius S. Antonius pe Paduà ſerm. in Dom. 3 Quadrag. Quadragelſi⸗
debadua. mali 2. Sticat ad præſentisn, ignis liguefit cera, ſicut à vento
pulvis diſpergitur, ſie ad invocationem nominis Mariæ, integra
infernern m ſpirituunz ag mina fagantur, aé diſperguntur, Con-
§.Pranciſc. cludit 8. Franciſcus de Aſſiſio in ſecundo Codice. Turris igi⸗
de Aſhio. tur Davidica contra doemones munitiſſima eſt Virgo Maria.
hanc Deo ſpirante dignis Conceptibus paulò profundius ſub-
intremus,

CONCEPTUS I.

„
1

conſirma. De munitiſſimis turribus ſuperatur hoſtis ac fugit, nee non

i ſeu De omnes inſidiæ impediuntur hoſtiles; poſt lapſimm Adami in
uctio.

Paradiſo, inimicitiam capitalem poſuit Deus inter mulierem
ac ſerpentem, cjusque caput conterendum à muliere prædi-
xit. Cen. 3. cap. Inimicitias ponam inter te & mulierem, ipſa
αιâ caαρ5ρ[ſ“d tunm. Serpentem illum mulieris inimicum-
alium non eſſe, quàm illum cundem infernalem Sathanam,
qui Evam decepit in Paradiſo, extra dubium eſt; ſolum quæ-
ritur, quænam ſit illa mulier adeò fortis & invicta, quæ anttno
plus

lahſe⸗

Npqbur

o& arte

de Ne⸗

(dhae

Mlltate e
lbatholi
Mpoſtle
1/ 60 en e
lutatem.
lepporete
CMriſtiano
Ctores le
Ploavdito
1 brigi⸗

nn/. ,„
Pen Heus

ivem, Vi,
vnveriut,
uh Yolent
un ejuta
(onkirtnat
un ſugit
Mriam,

yohlari

luricte
MWMmarern
Ulolreteeit
ſdequi
Meunusten
Mcurribu
lutg huat

lnelioejur
ebzurea

Miekker,

——
1 ner ſuntn
Nuibgegug n
aſuuttuni ,
Catorufg. teen
imttlggtnk.
nam, totun n
turnis Daii i
ninderiagt 9,
Atorign hal,,
. efin,
efenſnen iſhn
naturi mteinn
Ps atjenunn
1.Alberwl
leruſlimehgin
acttg, Qung
Lers ſeuin
ninis MMar gi
Nlogunnl
Coclce, Ii
ma et Tgol
1l Mrofvctki

.

ſtsa nine
ſtlopin Aan
eusinltr llen
Umimoleryis
,, NulN
pllensinmiu
Ermlenörhu
amekz ſlinh
nrclen

—

Eccleſiæ Turris Davidica contra dæmones irgo Mar eſt, 199

plus quàm virili ſeſe ſerpenti victrix oppoſuit? Quonam me-
dio & arte contriverit ipſa caput ſuum? Reſpondet 8. Fulber-
tus de Nat. B. V. Mulierem illam, non aham tfuilfe, niſi bene-
dictam Dei Genitricem Mariam, neque aliis armis, quàm hu-
militate contriviſſe caput ſerpentis, qui eâdem, quà de cœlo
turbatus fnerat, ſüperbiâ, Evam decepit in Paradilo, de quo &
ipſa poſt lapſum pariter ejecta fuit; unde ait: S interregatur;
in quo ſerpentis caput ipſa contrivit! nimirizm in &ο° gubd ha-
mititatem Deo ſacravit, ipia contrivis caput ejas. Abeoi Ppſo
tempore tantâà potentiâ reſiſtit dæmonibus, ut infernales in
Chriſtianos inſidias efficaciter repellat, confugiens ad eam pec-
catores de ipſorum faucibus eripiat, ipſique etiam da mones,
ſolo audito Mariæ nomine fugiant, ac contremiſcant. Teſtis
eſt 3. Brigitta lib. revelat, Saper omnes ettam malighos ſpiritus,

inſam Deus ſic potentiam efeeit, gua quotterungz, alsqaem ho-

minem, Virginis a,Xslius m eXr chariate implorant em imta-
gaaverlut, ad ipſzus Eirginis nutum il’ pavid, procul diſzn gi=
unt, Volentes patius Z&‿αſaas & meſerias ſili multiplicari,
quàm ejuasdem Virginis Potentiam, ſaper ſe taliter dominayi.
Confirmat dociſſimus diota de Contemplat. B. V. cap. 5. Sa-
than fugit, inferzas tremit, dum dico, & ſolum nomino
Mariam. O munitiſlima Turris Davidica contra dæmones,
Virgo Maria!

CONCEPTUS II.
Invictæ potentiæ fuit olim virga illa Moyſi Fxod. 14. cap.
quæ mare rubrum dividens, ſicco veſtigio per medium maris
tranſire feeit Iiraél, perſequentes vero Wgyptios una cum cur-
ribus & equitibus Pharaonis in mediis in volvit fluctibus, ita ur
nec unus remanfſerit ex eis. Ingreſſus eſt enim es Pharao
cum carribus & eguitibusjus in mere, & pxeduxit ſuper & οα—
minus aquzs maris, ſliz autem Iſraëlamtulaverunt per ſiccum
in medioecfns. Cantat Moyſes poſt victoriam. 15. cap. Virge ejus
verè aurea Iiraél dura ac ferrea .Ægyptis fint. In durioremE.-
gypticâ ſervitutem abducçere Hideles Chriſti amimam D
lata⸗

200 Diſcurſus XXVII.

— „

ſatagit, nec tam crudeliter Ilraél populum Dei electum perſe-
cutus eſt Pharao cum ſuis .Ægyptiis, quàm cum luciferianis
ſuis Dei imagini inſidias ſtruat ſuperbus Lucifer mare rubrum
tentationum, tribulationum in hàc lachrymarum valle, trans-
cundum eſt omnibus, equitatu itaque Dei, virgâ aureàâ opus

eſt nobis, cujus auxiliatricè potenti, ſicco veſtigio tranſeat pec.

Cator, cum ſuis vero luciferanis, Luciter infernalis medis in-
volvatur in fluctibus. Ubinam ille tam neceſſarius Deiequi-
tatus? Ubi illa aurca virga, o miſer peccator! Mariam quære,
Mariam in voca, equitatum Dei tibi felicem ac perpetuèô ſalu-
arem oſtendit Marianus Gerſon Trad. 4. fuper Magnif. Ma-
ria comparatur egaitatui Dei in gurribas Pharaonss, jam non
propter ſe, ſed propter nos viatores, quaos à diabolico Pharaoni
defendit incurſu, quoniamſabmergit Pliaraonem iſtum, regem
ſuper vmnes ſilios ſaperbtæ. O Maria! virga aures perfecti
virga ferrea duris, exclamat ſeraphicè S. Bonaventura inopec.

B. V. Iect. 12.)Virga aurea hominibas, virgn ferrza & dura da-

monibus, arceas damones à nobis: ex dignitate, qud Deit Mater
es, imperarepoter demonibus, compeſze dæmones ne nobis noce-
ant, pracipe Angelis, at nos cuſtodiant. Sis munitiſſima nobis
contra dæmones Turris Davidica.

CONCEPTVS III.
Duce vel maximè indiget homo peregrinus in hoc mun-
do, qui ei viam oſtendat bonam, atque ab incurſione latronum
potenter defendat, hinc volens olim Deus, longo itinere per
deſerta, & in via & inaquoſa, in terram promilionis, terramn
lacte & melle fluentem, ducere populum ſuum Iſraél, Moylen

primum, dein Joſue ducem præbuit; Dominus autempræacede-

bat eos, ad oſtendendam viam, per diem in columna nubis, &
per noctemin colamnd ignis, Exod. 13. cap Dux popuh Dei Jo-
ſue vir fortis ac robuſtus, & plenus ſapientiâ; Fugavit Amalec
& popualum eius in ore gladii. Exod. 17. cap. & uumquam defait
columna nubis por diem, nec columna ig nis pér noctem coram bo-
pualo. Exodi, I3. cap. Nemo noſtrüûm, teſte S. HauloApoſtai,
atio-

uliſtetu

Pwerin hoe

lubhelu)

uauteuß

ient. luter t0
Ibus, ubin⸗
ſem guis inve
mnbpernol
M Slegits
Uucit, Conſo
ſenum. ſ.
utinm deah
juucin int
uulu colum/
meindignat
ſutcicituri/
iluminans.
ubeneftciis.
Imitd., Bern⸗
ehielegin/
nam alii
iperfereba
xipliceutur
In, quorum
Uca.

Turris m
Urliunt qur
um inimie
Gkrerir. 7

unes ari,

zuit ſahr
ſſuin ee

—
decon 1 6
umlurſftin,
rmateniyn
Uln eletn
lglamrei
toals meint
Altidein
Mlariuncrr
Detpenofn
der Mgnt,

4A ragifn itakr

n, itunte⸗
ghel it

e gut Dol
Mher ne MMi
nufunidnn.

I.
mnosin oer
hUrliopehnwe
ongo lert

ſtoot en

mlikl
kelßuie
lntt M
unporili
ym N

glMenN/
Mlogle⸗

Eccleſiæ turris Davidica contra dæmones Mar. Virgo eſ zor

habet in hoc ſæculo, ſed omnes futuram inquirimus. In praſen-
ti etenim vitâ (ut verbis utar S. Gregorii Papæ Hom. I1. in
Evangelia) qaſi in vid ſamas, qud ad patriam pergimus, mali-
gni aut em ſperitas ter noſtrum gquaſi gut dem lazrunculi obſi-
dent. Inter tot pericula conſtitucis nobis, inter tot hoſtes iner-
mibus, ubinam fidelis ac robuſtus Dux Joſue? Mulierem for-
tem quis inveniet? ubi per diem columna nubis? ubi columna
ignis per noctem? Scatum lelliducis Noſue Virgo Maria eſt, quæ
nos protegit ac defendit, hoſtem verò animaram depeklit, ac de-
vincit., conſolatur nos B. Albertus Magnus in Bibl. Maria. lib. Jo-
ſue num. . Maria eſ, illa fortis malier, de gud Prov. lelt. cauas
pretiam de ultimis finibus, id eſt, de divinitate & humanitaté
conjunctis. inq uit 6. Antoninus Part.4. Tit. 1 5. cap. 44 §. 3 Maria
eſt nobis colummna nubis, quia tanquam nuhes, protegit ab aſtu di-
venaindignationis, protegit etiam ab aſtu diabolzca tentattonis,
ſicut dicitur in Pſalmos expanditnubemin protettionem eorum,
& ignem, at lacertt eis bper nobtem.: Marta gJieogiee voludnza DEnis
eſt,altuminans nos, imn iluminans manaum, mieltis miſerigordia
juaæ benefciis. cribit S. Bonaventura in Spec. B. V. lect. 3. &S con-
firmat S. Bernardinus Senenſis ſerm de Aſlumpt. B. V. art. 3. Cap.
3. De häc legitur Exodi 13. quod populum deduc hat & ebumbra-
batsnamaliquando pracedebat, auquando ſequebatur aliquan-
do ſuperferebatur, ut myſticè patrocinia muleiplicia beata Virgi-
nis indicentur, ergapopulum electorum, & omnium hr ſtiano-
rum. quorum ipſa contra dæmones eſt munitiſſima turris Da-
Vidica.

Turris munitiſſimæ inſtar populo Iſi aëlitico fortis mulier
Jahel fuit, quæ vel ideo à ſacris litteris oommendatur, quòd Si-
ſaram, inimicarum turmarum Ducem, clavo interficiente
confixerit. Talit itaque jahel uxor Aber, clavum tabernaculi
aſamens pariter & mallen, & ingreſſa abſconditè & eum ſiten-
tio, poſuit ſupra tempus capitis ejas clavum, percaſſan g malleo,
defxit in cerebrum asg ad terram, qui ſoporem mortai ſocians
Ecec cee . deſe-

202 Diſcurſus XXVlI.

defecit & mortuus eſt. Judic 4. cap. unde non immeritèò victo-
riam cecinit Debora Prophetiſſa. Nova bella elegit Dominus,
Vortas hoſtium ipſe ſabvertis, elypel & hafßta, non apparuerunt
in quadraginta miltibiss Iſrasl. Quis eſt, qui neſciat, ſathanam el-
ſe inferorum Principemi inimicorum noſtrorum capitalium
truculentiſſimum anteſignanum, de quo Chriſtus ipſe in ulti-
mà coenà Magiſter optimus dixit Luc. 22. cap. Sathanas expe-
tzivit vos, ut cribraret, ſzut triticam. Huncsiſaram infernalem,
fortiſſima mulierum Virgo Maria, per Jahel pridem jam figu-
rata, clavo maternitatis Dei tam potenter affixit averno, ut ibi-
dem alligatus rabidus canis, latrare quidem infelix, lædere ve-
rô, vulnerare, aut mordere pro libito in hoc mundo neminem
poſſit. Conceptus eſt S. Bonaventuræ in Spec. B. V. Lect. 1 5.
Beata V' irgoper Jahel ſignata eſſe poteſt, quæ clavo öiſeramin-
terfecite Siſara exoluſio gaudiiinterpretatur, & bene diabolum
Regnat, quit à gaudio cæleſti excluſusietiam alios exeladere feſti-
nat ; Benedilza itag, Jahel, cuput Ssiſaræ clavo interficiente con-
Fxit, quando Benedicta Maria, virtutem ſathanæ, rigore diſei-
Plina in ſe etinzit, Cui proinde Triumphatrici accinat or-
bis. Nova bella elegit Dorminus, portas hoſtium ipſe ſubvertit,
ſathan ac dæmones non apparuerunt in quadraginta millibus
Chriſtianorum, Mariam Turrim Davidicam devotè invocan-
rium.

Adverſus turrim carneam Goliathi, minutiſſimus David
armnavit ſe, eumque feliciſſimè devicit, ac proſtravit: Quânara
catafracturâ indutum fuiſſe creditis generoſum hunc militem?
qud fuperbà fulgentem Galeà? quo accinctum gladio? quem
geſtantem elypeum? Tahit hbaculam Haum, quem ſemper habe-
bal in manibugs, & elegit quinque mpidißimos lapides de tor-
rente, & mſot eos ie peram paſtoralem, quam habebat ſecum, &r-
HBandum manu tielit, & prereſt adverſum Philiftæunz., I. Re-
Zum I7, cap. Torrentem volaptats, vocat Mariam Virgi⸗
nem, Rupertus Abbas lib, I. in Cant. O beata Maria! inun.
daties

laglſtet

uofaudt
Oungpelin
Golſaactum
Nonuntiab
lacocetö.
at. I. Ant.
u lueri.
iſy,

ul

oh.

loueuian
(IniA jutr
uniritlima

Hortan

Men uu

itrosexu⸗

cie inin,

nenoriati,i⸗

men.

umeiie
git Dirig
5, ſpmun
lanſet D fne
dvh pel in
llpidenni
Gtheudeg
bminem
idenſni
ir en mnl
lelin. lelete
unconentn
. 1,V. E,
Mu inas
Slene itil
Nertltntſe
njfimns
Ana; i Uete
Atricia Ccint 4
Geroteine⸗

.
Brichtore! M
EntCn
hunemien
Moi Cen
Pſenyii
6 yuln
ehen atun
ſann 1
rum y

Miel
4

glutét vi neribus ſuts, e onte

Eccieſiæ turris Da vidica contra dæamones MWMar. Vir. go. 2.203 3

— — – B – – BſB—— -- –- — —

datio gaudii, vi amoris, torrens volaptatie! de hoc torrente
quinque lim pidiſſimos lapides ſdelis Ch Friſtianus lumit, quan-
do ſanétum Mariæ nomen 4 ie litteris conſtans devoteè
pronuntiat, eocdue iniernals hiinſicias Sfeliciter ſuperat.
Ita docet S. Bernardus citatus elbartum in Stellario lib. 6.
Part. I. Ant. 2. &Beafonin asn nif. rreriar-gese
la ſas
taAnimabus ReisIa-

/
ſanébĩiſſi 692 0% zomiué
die venian, be

ferni Adjutrix. Mdat t liclaimicumAnimarum.
Muniriſlima con nesturmis Davidies

equar
T

Hor tant Epilogus-
lib. I. de laud
men ſilem, quod dt, Dominn,
noſtros α pag natsdo, & ſe tu- rim fortitudinis nobis erbhicenada,
Afacie inimici, & ut hoc nobis praſtare dignetur, nomen ejus &
memoriale, in deſtiderioaxima, E; des jusgt memoria teigatur.

—
Amen.

n

77 4 , e, =è
Pirgo Triumbhbhatrik ſatIyd ratfid,

Exordium.

88. Patres.

S8. Bernard.

36) 0o (8
30. 506: 0 0 . e Be e e e d1e e e g Ve .? Be e Be e .
OISCURSUS XXVIII
DIS K A —

Alaria irgo animarum in purgatorio auxiliatrix
turris eburnea eſt.

Fnuſtatem ac Decorem Mariæ Virginis, encomiis ac
laudibus celebrare deſiderans Spiritus S. in hæc verba
prorumpit. Cant. 7. cap. v. 4. Collam tunm ſicut
zurris eburnea. Rationem ſimilitudinis reddit Phi-
lppus Abbas, Commentario in Cant. Eburtam admiralilis

virtatis eſtut ſi pannus lineus ſuper ipſam Ebur mittatur, & ipſi

par no linee cerbo vivus deſaper imponatur, ſuä virtute Elur
p nnem, gai eltt adhaæret, illæſans caſtodit, ita Beata Virgopecca-⸗
Porem protegtt, ne àcorbone iræ deluper concremari peſr, Gides
dicit: Collam tuutn ſicut turris eburnea. Purgatorium ignis
eſt ardentiſſimus, per flammeum gladium atque verſatilem,
Gen. ʒ. cap. collocatum ante Paradiſum figuratus, juxta men-
tem Ruperti Abbatioin Gen. Flammeus Zladius atc, vertatilit,
ante Paradtſamn, eſt colktocat gs, ut quicanq, deinceps admittendi
ſant ilie, tranſeant per examinatoriamignem. Sicn tergoEbur
cContra vivos & ignitos carbones, refrigerandi, refocillandi, &
liberandi virtutem habent, ſic benedi a ſemper Virgo Dei Ma-
ter Maria, poteſtatem habens contra dæmones, ſicut Marianis
clientibus in hac vitâ turris Davidica, Proteckrix efficaciſſima,
& Auxilatrix eſt, ita corundem animabus in purgarorii igne
ſubſiſtentibus Furris eburnea, Refri gerium, Retfocillatio, ac
Liberatio, pia Mater eſie non deſinit. Veritatem hanc au-
thoritate 88. Patrum firmemus. Profuandum miſericordis ejus,
ſedentibus in tenebris, & in umbid mortis; obtinuit redemtio-
hem. Perorat S. Bernardus ſerm. 4. deA ſflumpt B V. Eticerùm:
Mar a damones arret, franatg, ne nocere P Wſint familis & fa-
malabus ſuis. Serm. de Laud. B. V. Ideo cenvenit ei nomen Ma-
776

McuN
—

H oecint
uitgete

namad,
Cuuſatati
ler alſean
n bumh,
ſllen G
nieritorai⸗
PV.lb. 4.0
i ſallcita⸗
Ponarentur

iygtiſent

eudir hro he

Wunter i,

g Mn eſt
funbeneſt.
her te,r ge
Cncludir8,6
Uelonà B.V.

Uimum an

ilita 6,00

1

Verzam
cap. exe
nuſtiitc
n lels erll

Vetizchic

nedeſlitare
ligs hojuse
e deyoto⸗
Ullio ceeſt
Uehlie ſue
Ullmamie,

Alpiſcfi

inigenoeni

Rdinghaeſee

Mun turi
Ndinietll
Tarodnit
niftate
a virtteke
Nole iſie
mmiſ
tgarorun
tde ſlt
tatus rur.
ar
Eegt il,

. keiocllont.
erlirgoeh
eſeut trni
Pxctor
Pungriß⸗
RNetoclnor
tein lanis
imnmiii
ivut ft
BT.hiemi
ſmuſi

tineher
6

„

Maria Virgo animarum in purgatorio auxiliatrix &c. 20 5
zia, quæ interpretatur ſtella maris, quia ſicut per ſtellam maris,
navigantes dirigentur ad portum,ita Chriſtiani diriguntur per
Mariam ad gloriam. diſeurrit angelice S. Thomas Opuſeulo 8.
Comparatur miſericordia ejus nubi, quia velut nabes miſeritor-
diter alſcondit peccatores ab ardore ſoli, id eſt, ab' irdfFlii, &
quis obumbrat eis» & ipſos refrigerat al aſtu, & velat pluviz
quaædam gratizfcundat eos, abt enim eſt miſevia, ibi ſolun, mwoads
miſericordia habet locum. Fribit Kichardus àS. Laurent. de laud. Richardus
B. V. lib. 4. O vita mirabilis, qua mortuos Vivificare conaris! un- en
diq;ſollicita de miſeris;andiq; miſerieordid vallaris exclamat S.
Bonaventura in ſtirnul. Amor. Part. 3.Cap.t9. du Mater ommi- Bonaven-
am, qui ſant in purgatorio, quia omnes pœnæ, quæ debentur pur-
gandis pro peccatis ſuis,zin qualibet hordpropter preces meas mi-
tzigantur. dixit ipia Virgo Deipara 8. Brigittæ lib.4. Revelat, cCap. S. Brigittâ
138. Non eſt revera ſinis tua magitaäatnisios, eſt umerus tu-
orismBeneſciorum nulltus enim eſt,qui ſalvus fat, Oſanckiſſimaz
niſiper te, zemoeſt; qailiberetur ds malis, Ziſiper te, O Puriſſima.
concludit 8. GermanusPatriarcha Conſtantinopolitanus Orat. S. German
dezonà B. V. Turrim hanc eburneam, Mariam Virginem opta-
tiſſimnum animarum in purgatorio refrigerium, obumbrante
Spiritu S. Conceptibus piis meditemur.

Veræ amicitiæ, ſa pientiſſimo Kege Salomone teſte Prov, Confima-
1I. Cap. lex eſt. Omni tempore diligit, qui azmirxus eſt, & frater ge ſen 0
in anguſtiis comprobatur. Semel nimirùm atque iterum ami=
cum ſeſs exhibere non ſufflcit; neque felicia tantùm tempo-
ra, veri amici probant fidem, ſed in anguſtiis comprobatur,
in neceſſitate præſto eſt, qui amici fidelis officio fugi cupit:
Legis hujus obſervantiſlima eſt Virgo Maria, amat omni tem-
pore devotos ſibi, & nunquam fervis ſuis in neceffitatibus
auxilio deeſt, ſed in omnibus anguſtiis benevolentiæ ac cle-
mentiæ ſuæ ſafficientifima exhibens ſigna, ſemper ſuccurrit
püſfima milericordiæ Mater. Non enim amas, & deſeris, in-
Eee eee 2 quit

§. Thomas

206 Diſcurſus XXVIII.

18. e uzinus lib. 9. Conteſſionum: dicere volens, i im-⸗

1, Objedlum amoris ſui, etiam in
ere poſie. Animæ in gratia Dei
61 gen itur ur ſtnid adpurgarord flammas,
pis purgentur, atdue ob graviora Peccata.
lem culpa remiſſa eibcontraclam tamen pœ.
gue i egre divinæ ſatisfaciant
tanguſtiis, utpote quæ
Wanhtæ ſunt e Sarum PCe-⸗
litte, ““ä ven! iam as à, ad figem
. ianis, ga4, mi aven e&s bominer 46
NE die 592 Pee aergatorio morari.

Part.

Adakltone aſticn obrahens in.

ore dnecto i aico ſuo., dr Mater

8
—
5 2

Pro filio, 111 aCCeHR

ribus ſuccurrit, n uſtarm pro ejus lib beratione ediſk cultatem vitat,
& in auxil ium t alecunꝗq; periculũ lubenti ſuſfert animo, mul-
t0 mn dagis Maria Virgo miſericordiæ Marer, miſeras illas animas
in hc vi as, ſin gulariter conſola ari ſatagit, & arden-
tes P e Gctrprahilia: carum tormenta, à
Ligied v dccents & in flicta, mitiuit, vel extinguit,
S. penirt 1 itus de illis lberat, unde miſeræ & atllic ictæ illæ animæ in

tormenti inarch ardoribus, ger Hitibus inenarrabilibus, Vir-
ginis imp lor xili inan perant liberationcm, expccant re-
geriun ſic forti Tilin mus aſſeric Hugo Ca rdinalis ſuper Cant. B.
.M. Ad da, ian, e; Wieiunt, gqui deg guant, See buergat oréorul lebe-
renlr. Zuccurt e, & Maria! Turris Eburnea!

CONCEPTUS II.

De ſeipsâ dicir virgo Dei Genitrix. Eccleſ- 24. Cap. ren
dim abyf. 3 Penel ravi, &n ftabzibts waris ambielavi. Quid
Per mare? Quid per fluctus hic intel ligendum? Fœnas purga-
corii

Mii

ointelig

ucpe latit
AYI. 7. den⸗

orii Domi,
nlſtavi: P
nuiſia ⸗
itermentit
ſent Gſibe
NNy, 11 6 *
ſufligreti⸗
Cnfrmmat Di
lutiſjnapir.
4 mhui
n Aindea
ritum glor

Cſeude

l Chr, Ru
s id 4
ugtores er
nptionem;
Pelhert.
Mria ixam/,
1pzr. Turri
umelt abig

Mafi ic,
Mminmatligſi
tun ila
luernoſtra ,
Uutegtiol

—
e en, i

vin geul
Pnonifann
aiorn ern

Wbrenconu
Ultatentt

Uchtotireni.

invelenng

Ae Areniant.

irablibip
weihtin
lspera!
ue⸗
eitmuu

en ß⸗

oln, (1.

Pomsg

Maria l irgo animarum in purgatorio Auxiliatrix &†. 20 „.

torii intelligit tam per mare, quàm per fluctus, & reddit utri-
usꝗque rationem, clarifſimo textu S. Bernardinus Senenſis
ſerm. 3. de nomine Mariæ. art. 2. C. 3. Beata Virgozin regnopur-
gatorii Deminium tenet, propteres inquite & znfiaczilis maris
ambulavi Pana ſiquidem purgatorie, ideo dicitur fluczus, quia
zranſizoria éſt, ſea ad ditur maris, qaia nimirum eſt awarz, & ab

dis tormentis iberat beatal'irgo maximè devotosſuos ſeilicet vi.
Ktans & ſabveniens necefitatibus & tormentis devotorum ſao-
rum, ims & omninm, gas ebt exiſtunt, quta falii jus ſune, cim
lent filti gratiæ, & in gratiäà confrmatt, atq; dé glorid certificati.

confirmat Dionyſius Carthuſianus ſerm. 2. de Aſſumpr. B. V.
BeatißimalVirga Maria ſingulis axniz, in Feſto Nativitatis Ghri-
Ki aa purgatoriiloca, um multitsd ine Angelorum deſeendit, &-
mulzas indé asimas eripit, gaoniam in noxcte ſolemzitatss illius,
Chriſtum gloriæ peperit: etiam nocte Dominicæ Reſurrellionis,
ſolet deſeendere ad purgatorium, pro eductione auimarum, e&

gquod Chriſtus nocte làſanctos de limbo eduxit. Et S. Metho-

dius. Qaid de ze dicam, benedicta! ignoro, nam ab' inferis
peccatores erneus, oſtendis, per ua merita in inferno dazi re-
demptionem; hat ſunt arvaxa, gaz ne mens, net ratio valet
