tu eſt. 8

CONCEPTUS IV.
Herodes Rex miſerè periit, & beſtiæ inſtar crepuit, ut deſcribit Fla-
vius Joſephus Antiquit. Judaic. cap. 17. Ipſa quoque verenda putrefatta ſca-
tebant vermibus, accedente fæda, nec minus moleſta tentigine, non ſine fœtore gra-
viſſimo. Quid Herodem in funeſtum ſtatum redegit? Matthæus cap. 14.
indicat Cauſalem: Herodes tenuit Joannem, & alligavit eum. Pulchré de-
ſuper S. Petrus Chryſologus Serm. 94. Qui vincula ſolverat peccatorum, pec-
catoris vinculis alligatur, & vincta venia, veniæ locum non religuit. Vincula
injiciendo Joanni, vincula ipſemet ſibi injecit veniæ: Joannem ligan-
do, ipſemet ſe miſerrima ſorte vinculavit: Joannem medicum occiden-
do, ſeipſum Herodes æternum interemit. O beccator! Peccatis tuis
tu ipſe tibi gladium fabricas, quo perfoderis: Venenum paras, quo occi-

deris, & peris.

CONCEPTIUS V.

Adam peccavit, fructum inhibitum comedendo: vix peccatum per-

petravit Adam, exilium quærit. Abſcondit ſe Adam & Uxorejus, à facie Dei.

Geneſ. 3. Quis in exilium detrudit Adam peccatorem? An ſevera Dei ju-
ſtitia? minimè miſericors Deus in paradiſum poſt raptum Adæ devenit, &
inclamat: Adam ubi es? Notat S. Auguſtinus tom. 3. de Geneſi. verba DEl:
Adam ubi es? Non indignantis, ſed quærentis & hortantis verba fuiſſe;
quærentis, ne erraret miſer exul, hortantis, & monentis, ut revertatur, &
convertatur, Pœnitens gratiis novis fruatur: ipſemet ergo Adam peccato
ſe detrudit in exilium, ipſe ſe ruinavit & præcipitavit. Conceptum hunc

ſubſcribit Baſilius Seleucienſis in Geneſ. Mi terrore percuſſi, ſe ipſos trans-

greſionis accuſatores, in teſtes exhihentes, eilio ſuo ſuffragantur.
CONCEPTUS VI.
David Pſal. 36. canit: Gladium evaginauerunt peccatores: & mox ſub-
dit: Gladius eorum intret in corda ipſorum. Euthymius hic per gladium
Feſtivale. pecca-

106 IN FESTO CONVERSIONIS S. PA ULI,

peccata intelligit: Inſidiæ in ipſos peccatores convertentur: gladiis, cultris, &
armis innumeri ſunt, qui ſibi ipſis nocuerunt, carnifices proprü fuerunt;
ſic ut gladio, ut enſe, ut cultro, peccator fibi ipſemet nocet, ſe interimit
peccator. Exemplum adducit Sacra Scriptura Judith. 13. cap. Holofernes
interiit, exanime cadaver proſtratum jacet; quis interitum, ruinam
cauſavit, procuravit? Reſpondet S. Chryſologus Serm. 17. Zota membra
Hominis hoſti ſuo, ſaam militant in ruinam. Ipſe Holofernes peccando en-
ſem fabricavit, interitum, ruinam peccando ſibi cauſavit, tota Holofernis
membra ad fuam pröpriam ruinam laborarunt: Ipſemet Judith ad ſe invi-
tat, & vires, quibus eum trucidavit, mutuat, ipſe nimia ebrietate locum
præbuit gladio, ipſe libidine ardens, ferrum præbuit jugulo, ſopor pavorem
excuſſit, ebrietas tempus conceſſit, vinum lautius in luxuriæ obſequium

hauſtum impedivit ſenſum, fœminæ erexit animum temulentia, & morti

opportunam occaſionem conciliavit Ignavia.
CONCEPTUS VII.

Judæi Chrifto Domino noſtro dederunt in manus arundinem. De-

derunt arundinem in dextera ejus, Matth. 2o. Ad quid dat arundinem in ma-

nus? præmittit Evangeliſta: Wudebant ei, & exuentes eum, Chlamydem Cocci-
neam circumdederunt ei, & plectentes coronam de ſpinis poſuerunt ſuper Caput ejus.
Poſt tam atrocia facta, & peccata grandia, dant Chriſto arundinem in ma-
nus: Arundo dupliei rei deſervit; pro calamo ſcriptorio, etiam pro ba-
eulo, & fuſtè, arundinem, calamum dant in manus Chriſto, quem adeo
offendunt. Quaſi calamum, inquit S. Chryſoſtomus in Matth. dederunt
in manus, ut peo6uta eorum conſeriberentur. Quaſi baculum peccatores Judæi
dant Chriſto in manus, quo oh ſcelera percutiantur;, pleétantur. Sic pee-
catores peccando calamum porrigunt, ad protocollum inſcribuntur ad
pœnam, baculum in manus porrigunt, Dei Judicis, qui rei plectantur,
puniantur peccata, peccatores ponunt.

CONEEPTUS VIII.

Murmuravit Maria contrà Moyſen fratrem ſuum, propter mulierem
thiopiſſam, quam duxerat Axorem, murmure hoc completo, inquit

Textus: Nubes quoque receſit, quæ erat ſuper Tabernaculum. Num. cap. 12.
vix nubes ſubmota fuit: Ecce Maria apparuit candens lepra, quaſi nix. Quid

Myſterii latet, quod nubes evanuit tunc, cum futurum erat, ut Maria

leprâ, quaſi nix candens appareret; Philoſophi Conimbricenſes Tract. 7.
in lib. Meteor. cap. 7. de nivis generatione docent: Cum nubes in media
asris regione, ob vebementem R datene⸗ antequam in aquam ſolvantur, con-
gelaſcunt, nix eſſicitur. Quando ergo Maria lepra quaſi nix candens appa-
ruit, tunc nubes receſſit, ut indicio eſſet, quod nix ſupplici Mariæ, quod

lepra deformabat, non è nube diei, ſed ex atro & obſcuro vapore injuſtæ

mur-

—
lif

4

alan

uzſ
tore
ire⸗
roxe
clele
Pthol
Cone 5
on
an
Reend
Peun
Neno
Dumen
armn
ele
16,
ichs
N
eehre
oennt

—

Nlokernes

. Tiam

neſtr e

Ando en.
olofenie
ſe inyi.
te locum
pavoten
ſeqiun
Kmort

emn. .
nem inme.
Nln i.
Cit ein.
emn in m⸗
n pro be.
GWemn den
h. Ndnm
Nores otei
1. Aee⸗
tibunnt

Pleckung

rmMblieren

leto, inguit
n dah n
ir. i
, ut Ma
Ta,
G, i, niln
Itur, A.
ens aprr.
jæ, goo⸗
reinulr
Nor⸗

CONCIO PRIMA. 107

murmurationis ejus deſcendit, & ortum habeat: Sic peccator ipſe ſui ſup-

plicii fit arbiter, & architectus.
H CONCEPTUS IX.

Apud Iſaiam cap. 50. ad Peccatores inquit DFUS: Ecce vos ommes ac-

cedentes ignem, accindti fammis, ambulate in lumine ignis veſtri, G in flaammis,

quas ſuccendiſtis. Notate, non ait: In lumine ignis mei, ſed ignis veſtri. Pec-
catores enim ipſi ſibi ignem conſttuunt, quo conflagrant. Teſtes Sodo-
mitæ: DElIS pluit ſulphur ignem. Geneſ. 19. Notate verbum Pluit. Plu-
via unde ositur? eſt vapor & terrâ aſcendens, qui ſæpius condenſatur, quo
usque reſolutus in aquam, recidat eò, unde aſcenderat. Quid peccatum

fuit Sodomitarum? ardens & fœtens ignis libidinis, iſte ignis cœlum petiit;

Clamor Sodomæ venit coram me. Pluviam ſulphuris & ignis, quàm ſuper
Sodomam pluit, ipſi Sodomitæ causârunt, ignem luxuriæ ſurſum mitten-
do, qui edò, unde aſcendit, recidit, auctores ſuos Sodomitas incineravit:
Peccator ergo ipfſi ſibi carnifex, ipſi ſibi cudit jacula, quibus confoditur,
perimitur. . . V
[Epilogus.] Semper fuit, eritque veriſſima Aurei Oratoris parœmia:
Nemo Iæditur niſi à ſe ipfo. Cui vel inter Ethnicos Romanæ Eloquentiæ
Princeps Cicero ſubſcribit. Lib. I. Epiſt. ad Meſſinium. Præter culbam &&
peccatum, accidere homini nihil potet, quod ſit terribile aut pertimeſcendum.
Quæ ſi veritas cordi noſtro altè inſideret, amoœnos lætosque duceremus
dies, & paradiſum in lachrymarum valle inveniremus: Sapientiſſima illa
Siracidis vox mentibus noſtris inhæreat: Fili, quaſi à facie colubri fuge pec-

cata. Peccatum enim, quod in Protoparentes ſerpfit per colubrum, tibi

dulce propinabit venenam, morfſu infelici pervertet in Saulum, ut caſu gra-
viore, in terram horroris, & vaſtæ ſolitudinis præceps ruas. Amen.

IN FESTO CONVERSIONIS
S. PA ULI,
CONCIO SECUNDA.

1

Circumfulſit eum lux de cælo, & cadens in ter- Tertu.

ram, audivit vocem dicentem ſibi: Jaule,
daule! quid me perſequeris? durum eſt tibi
contra ſtimulum calcitrare. ACtor. c. 9.
Peccatores, cum quibus Deus longè diſſimulat, Them=.
tandem ſeverisſimè punit.
O⏑ n 2 Per-

18 IN FESTO CONVERSIONIS S. PAUI.

rrtinaciter in malitia ſuâ, ac crudelitate contra
Chriſtianos perſeveravit Saulus, clementer Altiſſi-

7 A mus aliquamdiu indulſit, tandem induratum, ful-

Racamus hinc, Peccatores, cum quibus Deus aliquam-
diu diſſimulat, tandem ſeveriſſimè puniri. Conſtat Scripturæ
Textus Textibus. Mequitiæ in Habitaculis eorum, veniet mors ſuper ilos, &
sacræz deſtendent in infernum viventes Pſal. “4. Dominus juſtus concidit cervi-
Seripturæ. cos peccatorum Pſ. 128. Ne dixeris, peccavi, && quid mihi triſte accidit?
Altiſſimus eſt patiens redditor, vindicans vindicabit. Ezechiel. cap. 5.
Ducunt in honis dies ſuos, & in puntto ad inferna deſcendunt. Job. 21.
Patres. Audiantur Patres: Altiſſimus eſt patiens redditor, patiens dicitur,
quia peccata bominum & patitur, & reddit, nam quos diu, ut conver-
§. Gregor. tantur, tolerat, inconverſos gravius damnat; Scribit S. Gregorius
l'apa hom. 13. in Evangelia. Zempus, quod ad parcendum piè diſßo-

ſuit; eò ſtrictius ad feriendum vertit. Idem hom. II. ſuper Eze-

chielem. Numquid prolixa miſericordia poteſt Deo auferre juſtitiam?
uantò enim diutins expectat, tantò gravius vindicat. Inquit S. Augu-
§. Augu- ſtinus Serm. 101. de Tempore. Et iterum in Pſal. 9. Nemo gratu-
ſtinus, letur homini, qui prosperatur, cujus peccatis deeſt ultor, major hac ira
Dei eſt, Grandis dilatio Juſtis facit eſſe Judicium Dei, & digniorum
Peccutorum interitum. Imperfect. hom. 19. in Matth. Deus, quibus

indulgere videtur, quibus parcere, molles venturis malis ſervat. Scribit

Seneea de Provid. cap. 2. Divinæ enim vindictæ oculis, non perpetuò
dormitat. Concludit Nicephorus hiſt. lib. 6. Imploratâ DEl ope
deſuper Conceptus pandam.

CONCEPTUS I.

David Pſal. 5. ſeveriſſimum Judicium prædicit induratis Peccatoribus
In corde iniquitates operamini in terrd, injuſtitias manus veſtræ concinnant, erra-
verunt ab utero, locuti ſunt falſa: in Ira alſorbet eos. Notare libeat Prophe-
tam Dei iram aquæ ſtanti, lacui, piſeinæ comparafe. Cur aquæ ſtanti? Ex-
perientiâ teſte, aquæ ſtantes, ut funt lacus, piſcinæ, Varios impetus ſuſti⸗
nent, à ventis vehementibus, à validis procellis concuſſæ, exagitatæ ſte-
terunt, in fuâ ſphærãâ ſe continuarunt, non ſe effuderunt; contingit autem,
ut ſtagna vel pifcinæ aliquæ erumpant, agrum effringant, proh quæ damna
faciunt, crasſfiſſimas arbores & radice eruunt; ſic Deus, qui longo tempo-
re indulſit, malitiis connivebat, tandem excandeſcet: In ird abſorbet eos.
Peccatorem induratum ſeveriſſimè obruet, proſternet, annihilabit. In ird
abſorbet eos.

CON.

ESES mine de coœælo in terram ſeveriſſimè proſtravit. Dis-

De
Mln.
nugite
Kion
Wnden
ſsteho⸗
es⸗
lear—
Ciunt,

iley

Dumne
Centus;

Aerinet

Ubetede

lget
fübmne
Eatt
oni,
1&
Mtot
Ul, u
Crbbe
Afualte
nſiren

—
contrz
Muichi.
im, fol.
lt. Dis⸗

Miun.

tiptur

iloe, G

Git ceri.

4cit !

l. ca.
„Job. 1.
dhitur,
t conver-
egorius

pie ciſde.

per e.

eſikitiun!
15. Aupo.
n gintr.
or hac ird
Eigniorun
eus, Iiti
Nt. Lerl
or epen
tibl

ccatoribos
unt, eif-
t Nophe.
nti? Ex.
etus ſuſtt⸗
Bitate ſte
git ateln
Ue Gamn
0 tempo⸗
Grbet .,
. In 4

CX

excuſſorum.

CONCIO SECUNDA. 109
CONCEPTUS II. HW
Doctiſſimus le Blenck in Pfal. 9. inquit: Malatia ſummum A in Mari

Malum. Colum, quò magis pacatum ac ſerenum ſuaviter illuxit, eò com-

muniter validius excandefcit, intenfiores, graviores tempeſtates, fulgi a,
& tonitrua terræ fructus conquaſſantia, & devaſtantia iratum dejicit. PFir-
mamentum quò magis quietum & pacatum conſiſtit, eò vehementius ven-
tis reboat, & murmurat, impetuoſo flatu quaſi furente ſpiritu, duriſſimas
quercus confringit, ſternit, navigia vertit, & ſubmergit. Mundus mare eſt,
ſunt, qui in hoc mundo longis annis peſſimè agunt, ſcelera atroeia com-
mittunt, nullum ventum contrarium ſentiunt, tempeſtatem adverſitatum,
& juſtæ punitionis non patiuntur, malacia hæc conniventiæ divinæ, ſum-

mum malum comminatur, veniet Deus ultor, ut horrida tempeſtas vehe-

mentius; gravius, validius excandeſcet, fi peccatorem puniet, & percutiet,

interimet, annihilabit; ſubſcribit Conceptum hunc patientiſſimus job. cap. 4.

Flante Deo peribunt. .
CONCEPTUS III.
Vindicta Divina arcui & ſagittæz comparatur: Dedit eis ſignum, ut fu-
iant à facie arcus. Pſal. 69. Sagittæ tuæ infivæ ſunt mihi. Pſal. 37. Cur arcui,
aut ſagittæ? Arcui doéctifſimus Symboliſta hoc Lemma ſubfcribit: Reten-
tus vehementior. Arcus, quò diutius non eſt attractus, expanſus, dum tan-

dem attrahitur, eò vehementius repercutit, & evibrat: Sagitta à mann
fortiori, & longo tempore ferratà, dum ejaculatur, validius ejicitur, tan-

git, & ferit lethaliter. Ad ſcelera tua, Homo! arcus Divinæ vin-

dictæ tot annis remiſſus conſiſtit, manus Dei non eſt extenſa, ut pu-

niat, ut feriat; ſi tandem DFUS arcum vindictæ extendet, ſagittas iræ
fuæ evibrabit, proh! vehementiffimè evibrabit, tanget & feriet lethaliter
& fataliter. Teſte David bPſal. 126. Sicut ſagittæ in manu potentis, ita flü

CONCEPTUS IV.
Jonathas Davidi ſignum prædicit, aut gratiæ, aut iræ permaximæ
Saulis; I. Regum 20. Sedebis ad fontem in agro, && ego jaciam Jagittas tres, quaſi

me ad ſignum probarem, ſi dixero, Jagittæ intra te ſunt, veni, pax eſt, & nihil mali,

Aautem locutus fuero puero, ſagittæ ultra te ſunt, vade in bace, quoniam di-

miſit te Dominus. Mirabile, ſagittæ intra David bonum ſignificabant, &
gratiam Regis; ſagittæ ultra David, peſſimum ſignificabant, implacabi-
lem iram Regis, ruinam & interitum Davidis. Ira Dei comparatur ſagit-
tis, quibus peccata hominum ferit, ac punit, peccaſti, & ſagittæ Divinæ
punitionis intra te ſentis manum Dei punientem & caſtigantem bonum
ſignum: percutit DEUS, ut ſanet, corrigit, ut ſalvet; aft peccas, & ſagit-
tæ vindictæ Divinæ ultra te ſunt, Deus connivet, diſſimulat „non ferit, non
3 punit;

10 IN FESTO CONVERSIONIS S. PAULI,
punit; hoc ſignum eſt peſſumum, puniet tandem graviſlimè & fataliter. Ex-

pertus Abſolon.
CONCEPTUS V. 1.

Abſolon tribus lanceis confoſſus periit; 2. Regum 18. una ſuffeciſſet:
Cur ergo tribus lanceis confoditur? graviſſimè, longo tempore peccavit
Abſolon, ſuperbiſſimè vixit, fratrem uterinum occidit, contra parentem
proprium rebellavit: non legimus, infirmitate aliquâ, aut infortunio Abſo-
lonem Deum caſtigaſſe, longo tempore ſceleribus conniverat Deus, moram
indulſit: tandem exarſit in iram juſtus ultor, ferit, punit Abſolonem, aſt
non ſimpliciter, ſed in quadruplo, non unâ, ſed tribus lanceis transfoditur,
infamis patibularius pendet in quercu, ſepulturâ aſini ſepelitur, lapidibus
nempè obruitur cadaver exanime, anima ad tartara detruditur; Deus quibus
indulget, molles venturis malis ſervat.

CONCEPTUS VI.

Iſaias cap. 6. narrat, ignito carbone linguam ſuam mundiſſe vindicem
genium, cauſa: remiſſus erat Propheta in corripiendo, arguendo ſceleratos,
ſine morâ punit Deus errantem, delinquentem. Dives epulo gravius lin=
guâ ſua deliquit: Epulabatur quotidie. Lucæ I5. Statim Deus helluonem
non punivit, longo indulſit tempore; exarſit tandem Dei vind &cta, punit
ſceleratum, ſed quomodo? quam ſeveriſſimè, absque miſericordiã: Mor-
tuus eſt dives, & ſepultus eſt in inferno: & una gutta refrigerii denegatur in æ-
ternum. CGrandis dilatio juſtius facit eſſe judicium Dei, & digniorem peccatorum

interitum.
CONCEPTUS VII.
De irato Numine canit David: Erxacerbavit Dominum peccator, ſecun-
dim multitudinem iræ ſuæ non quæret. Ergonè & in hoc, contra peccatorem,
cui longo tempore patienter connivebat mitis DEUS, ſpecialem ac fata-

lem iram tandem demonſtrabit, quia eum non curabit ampliùs? omninò,

in hoc, quia non quæret, non curabit amplius, maximè iratum ſe DEUS
exhibebit. Explico me ſimilitudinibus: Si paſtor ovem errantem non
amphus quærit, nec voce, nec minis adducere conatur, ovis hujus errantis
caſus fatalis eſt, ruina & interitus præ foribus, eſt. Si Paterfamilias fi-
lium protervum amplius non corripit, caſtigat, ſed vias ſuas perverſas
ambulare ſinit, ſignum eſt, quod exhæreditabit eum, abjiciet illum, filium

ſuum eſſe negabit. Si Medicus infirmum patientem amplius non curat,

vulnera ejus, nec urit, nec ſecat amplius, deſperatum eſt cum tali,
mortuo habetur. Peccator obſtinatus, longo tempore in mal
ſeverans, eſt ovis errans, paſtor bonus eſt mitisſimus DEUS; ovem erran-
tem peccatorem in malo longè perſeverantem, paſtor hic optimus DEUS,
amplius non quærit, poznis & tribulationibus reducere ad meliorem fru-

nt, pro
itiã ſuâ per-

—
ſenmin
ls,
nusat

ning
D.

0ls; P
u puni
uhern
lllen
nhete
Alhen
Nt Lin
Ernden
ſar
Fei

N

Penten
Nd
me
on

—
et. Ex.

ffeciget,
Peccavit
arenten
li0 Ablo.
„moramn
nem,

Sfoditul,

lapidibu

lin

Vindlicen
ſcelenntos
rawius I⸗
neluonen
Gha, Nunt
a: M.
tor ne
1 Deuutuß

tor, .
peccgtolen

lem ac ie.

ommnno,

ſe DeN

intem non
jns errantß
atnilissf
s hellellu
lumn, lium
non cuntt,
tali,
ji ſui er
einn elalh-
US 5,
oen fin.
gen

CONCIO SECUNDA: ”UMU
gem minimè conatur, ſed ſinit in malitia ſua errantem ovem, error hic eſt
fatalis, ſicut ovis, quæ perlit. Peccator eſt filius Pprodigus, Deus ter Opti-

mus Pater amplius pœnitentiis ac miſeriis non corrigit, ſed in perverſitate

ſua impunitum tolerat; Signum eſt, quod tandem abjiciet, & exhæredi-
tabit. Peceator eſt infirmus patiens, tot vulneribus, quot ſceleribus ſau-
sius; peritiſſimus Medicus Deus, non punit, non urit, non ſecat, tandem
ut putridum membrum finaliter abjiciet.
Lkpilognm.] Anatomicus oculum luſciniæ in partes ſecabat, reétè
tuna pervolabat Corvus, cui adſtantes inclamaverunt; Cavete Corvi: Si
ita delicatum tractas luſciniæ oculum, quomodo non ſecabit longo vitæ
tempore rapacem corvum: hic anatomicus Deus eſt, provocatus tandem
ad juſtam vindictam, corvum peccatorem induratum, quam durè tracta-
bit. Ergo dum tempus habemus, recedamus à malo, Poonitentiis malum
retractemus. Concludo cum S. Petro Damiano lib. 4, Epiſt. I15. Oui ſemet-
Pum perfedtè dijudicat, judicium non expellat, Perfeltè autem ſe judicare ſt, & de-
prehbendenda non agere, & quæ econtra ſunt, timide retra are.

IN FESTO CONVERSIONIS
SF..PAIILI,

C)ONCIO TERTIA.
Vade, vas Electionis eſt mihi iſte. Act. 9. Textus

Penitentia Deum ſummè propitium, & amo- Thems-

roſum.

Vgnus Chiriſti adverſarius, Eccleſiæ perſecutor Sau- Exordium
A Z lus fuit, & tamen faétus eſt charus Dei amicus, Ec- D
A(leſiæ magnus Apoſtolus & veritatis Catholicæ ſin-
E) gularis Doctor. Vade, vas Elecionis eſt mihi iſte, ut
vortet nomen menm coram gentibus, && Regibus. ACt. 9.

Quid quæſo inter charos Filios Dei, inter dilectos Diſe'pulos,

inter electos Apoſtolos, conſtituit Saulum? conſtituit nobilis

Pœnitentia, ſincera ad Deum converſio. Domine, quid me vis fa-

cere? diſcimus ex hince: Pœnitentia reddit Deum ſummè pro-

pitium, amoroſum, & affectuoſum. Patet ex Sacra Scriptura.
HMic peccatores recipit, & manducat cum illis. Luc. I. Sacrificium Deo:;,;
Wiritus contribulatus, cor contritum && bumiliatum, Deus non deſpiciæ. vereur a.
PI. . Pœnitentibus autem dedit viam juſtitie && confirmavit defici:. rr.
sntes

N . . 4

2

1Inz IN FESTO CONVERSIONIS S. PA ULI,

entes ſuſtinere, 6o deſtinavit illis ſortem veritatis Eccleſ. cap 17. Cum-
que quæfierisibi DHominum, Deumtuum, invenies eum, ſi tamen toto
corde quæſfieris, & tota tribulatione animæ tucé. Deuteron. cap. 4.
Convertimini ad me, ait Dominus Exercituum, convertarad vos.
Patres. Zach. cap. I. Audiamus 88. Patres. Juſtitia de cœlo proſpexit, tam-
quam Dei dicentis, parcamus huic homini, quia ipſe agnoſcit, oonverſus
eſt, ad puniendum peccatum ſuum, convertar && ego ad liberandumeum.
8. Auguſti- S. Auguſtinus ſuper Pſ. 84. MWe, gui nos malos tolerat, non dubium eſt,
5 Aanbro. AAconne clementer ignoſcat. S. Ambroſius de Summo Bono, &
. luper Lucam ſcribit. Novit Deus mutare Jententiam, ſi tu noveris mu-
8. Grego- Lare delictum. Aurea ſunt verba S. Gregorii cap. 52. Paſtor. Eit
nus. plerumque gratior Deo, amore ardens nita poſt culpam, quum in ſecu-
§. Cypria- Yitate torpens innocentia. Unde exclamat S. Cyprianus de Laud.
nus. Poœnit. O Pœnitentia! quid de te novi referam, omnia tu ligata ſolvis,
omnia clauſa tu reſeras, omnia adverſa tu mitigas, omnia contrita tu
ſanas, omnia confuſa tu lucilas, ommia deſperata tu animas. O Pœ-
8. Chryſo- nitentia! exclamat S. Chryſoſtomus, Serm. de Pœnit. Miſericor-
ſtomus. diæ Mater, perte ſubitò rapuit latronem Chriſtus ad Regnum, perte Da-
8. Anſel vid poſt Magitium felix iterum recepit Spirituim Sandtumin. Concludo
. aus. cum S. Anlelmo, in Epiſt. I. ad Corinth. cap. II. Certat vinditta
divina, ſi converſio præcurrat humana. Implorata S. Spiritus gratia
deſuper Conceptus deducam.

CONCEPTUS I.

[Confirmatio ſeu Dedudtio.] S. Joannes Baptiſta, ad Chriſtum & gra-

tiam divinam Judæos deducere laborans, concionem & exhortationem
ſuam orditur à Ppœnitentia: Pœnitentiam agite, Marci cap. 3. Cur à Pœni-
tentia incipit? utique & operibus miſericordiæ, & juſtitiæ, ut eleemoſy⸗
nis, oratione, & jejunio, Chriſti gratia impetratur, & acquiritur; Cur
ergo non incipit Orationem ſuam ob operibus charitatis, pietatis, vel mi-=
ſericordiæ, ſed à ſacra pœnitentia? Pœnitentiam agite. Ad captum melio-
rem, moralitate ſequenti me explico, ac declaro: Qui cohortem militum
antecedit, Dux & Generalis omnium ſupremus agnoſcitur: Joannes
Baptiſta judæos ad Chriſti gratiam deducere volens, omnium primò in-
cipit à ſacra pœnitentia, pœnitentiam omnibus aliis virtutibus & bonis
operibus præponit; intelligamus exinde, Peœnitentiam inter virtutes ma-
ximam, ducem & generalem eſſe, quæ ad Chriſti gratiam acquirendam, ad
Dei amorem & affectum perfruendum, hominem deducit.
CONCEPTUS II.
Lege veteri, leproſum tangere prohibitum erat. Num. 5. Præcipe filiis
Vral, ut ſeparent de caſtris hominem leproſum. Chriſtus Matth. c. 8. leproſum
in

Ua, 1
eglus:
lid e
nthea
NMon,
lacin
miane
nlent
1 ſece
ltett
Danhe
Urhen
Pert.

No
Mnis,
Pochonn
hrat⸗
Grioe
Cnt
Hinn

eit
keueru⸗
Cnn⸗
Un den
Kmun
l
Ennn

N
MMn
lln⸗
in
Wnr
lin⸗

Rin

—
(ln.
len toto
640. 4.
rad vos.
t, tan.
ndedie
Aumeun.
iumc,
Bono,8
erie mi.

tor. H

n in ſe⸗

de Lwd.

ta ſolt,
Lontrita u
4. 0 M.
Mierior.
Perte .
Concludo
At vindhitt
Pa

iſton e⸗
hormtohen
Cur à ben.
t eleen⸗
ritur;
tis, e .
Stumn telo⸗
e Mitumn
oanne
Pund n⸗
irtutes i.
endanm,

yerhe i
leyinl
1

CONCIO TERTIA. II3
in via, non tantum tangit, imò manu extentâ, amicabiliter ſuſcipit: ſic
Textus: Extendens Jeſazs Manum, tetigit eum. Quid deſignat leproſus, &
quid deſignat, quod Jeſus eum manu extenta ſuſcipiat? Leproſus de-
ſignat hominem peccatorem. Ita Paſchaſius, Lib. in Matth. Apertiſimè per
unum, lepræ maculis conſperſum, unitas credentium oſtenditur, peccatorum Macu-
lis coinquinatorum. Extendere ad aliquem benevolè manum, ſignum eſt
amicitiæ, & affectus, converſio leproſi ad Chriſtum, figura peccatoris,
pœnitentiæ lamentis, ad Chriſtum ſe convertentis: Leproſum ad Chri-
ſtum ſe convertentem, Chriſti opem, & auxilium implorantem, miſeri-
corditer tangit, benignè manum ſuam gratioſam extendit, in ſignum,
Deum ſpecialem amicum fieri, gratiis & favoribus addictum reddi, ſi
per Pœnitentiam ſinceram, ad Deum ſe converterit, opem divinam implo=-
raverit. Teſtis filius prodigus. . .

CONCEPTUS III.

Prodigum filium ſuum exoſculatur Pater: Accurrens cecidit ſuper Col-
lum ejus, & oſculatus eſt eum. Luc. x1y. Sufficit, quod in domum receperit
prodigum; quod & deoſculatus ſit ipſum piiſſimus pater, exceſſum amo-
ris, gratiæ & favoris deſignat. Prodigus reverſus, figura eſt pœnitentis,
contrito corde ad Deum ſe convertentis peccatoris; talem non modò re-
cipit, ſed & deoſculatur piſſſimus Deus, exceſſivè amat, diligit, ac fovet.
Hoc inſinuat Textus Eccleſiaſtici cap. 32.

CONCEPTUS IV.

Dicit Salomon, Eccleſiaſtici cap. 32. vYerecundia præibit gratiæ, & pro
reverentia accedet magna gratia. Per verecundiam, pœnitentia intelligitur,
Cor inquam ſuper Peccata contritum „ & humiliatum ſincerè conver-
ſum, Poœnitentem accedet bona gratia, bona, id eſt, duplex gratia, ſpecia-

lis inquam Dei favor & affectus: id efficacibus verbis exprimit S. Lucas

c. I5. Majus gaudium erit in cœlo, ſuper peccatore pœnitentiam agente, quam ſu-
per nonaginta novem juſtis, qui pœnitentia non indigent.

CONCEPIUS V.

Sponſa perdidit Dilectum ſuum, iterum invenit. Inveni, quem diligit
anima mea. Cant. 3. Quo medio invenit? dicit Cant. cap. S. Manus mea

diſtillaverunt myrrbam. Myrrha amara, ſymbolum eſt pœnitentiæ, poœni-

tentia invenitur Chriſtus per peccata perditus; ſignanter notandum, in-
venitur per pœnitentiam Chriſtus ut Sponſus, ut Sponſus dico, totus affe-
Ruoſus, amoroſus, addictus.

Feſtivale. 2- CON.

II4 IN FESTO CONVERSIONIS S. PAULI, CONCIO TERTIA.
CONCEPTUS VI.

Ovem perditam bonus paſtorut invenit, in humeros levavit, & de-
portavit: ante ſe deducere fuffeciſſet, quod planè in humeros levet, & de-
portet, nimium eſt. Quid hæc fſollicita bajulatio ſignificat? Explico me
Moralitate: Mater prollaffecta, ut affectum & amorem ſuum exprimat,
demonſtret, parvulum non tantum manuducit, ſed etiam in humeros le-
vat, & cautè deportat; Ovis errans ſymbolum eſt peccatoris, Erravi ficus
ovis, quæ perüt. Pſ. 118. Erravit peccator, per varios lapſus, invenitur
per pœnitentiam & converfionem, inventam ovem humeris deportat paſtor,
ad innuendum, ſincerè converſum Pœnitentem quam maximè amat Deus,
humeris deportat, per exceſſum diligit, & affectus eſt.
CONCEPTUS VII.
[Epilogmz.] David Regno expulſum, iterum Regno reſtitutum, per

tribum Juda, legimus 2. Reg. cap. 19. Quid Regno expulit? Peccatum
adulterii, & homicidii, reſtituit tribus juda. Juda idem ſignificat, quod
confeſſio, peœnitentia: diſcamus hinc: Per peccatum, qui excidimus
regno gratiæ, convertamur, pœniteamus cum Paulo, & gratiæ
Priſtinæ reſtituemur, amorem & favorem Dei poznitentes
inveniemus. Amen.

S

—
S=.
☛SS

☛

Mnm
Püllte
Ne
ns,
hobin

r. — eE rrz

t er gs ge e S e er et es Ek ge Eer Ee G⁹ fs Gts gls Gro c, cea Gts Ges gie cio cie cie
8 SSSEEESeSeeeeeeeeeSee S Se eeEee
de e ee

F FHBRUARIIIS.

in IN FESTO PURIFICATIONIS

invenitur

1t paſton B B. M , V .
t Deus,
CONCIO PRIMA.
um, k FPeuſtquam impleti ſunt Dies Purgationis Maria Teum.
zen ſecundum Legem Moyßi ‚Luc. 2. cap.
acdm Innocens & puriſſima Virgo, ſe legi ſubjicit, ut Theme.
ak nocens homo à peccati pœnà purgaretur.

EVy)— Enerabilis Beda in catenâ aureâ S. Thomæ ait: gxordium-
Si Legis ipſius Verba diligentius indbexeris, pro-
fettò reperies, quòd ipſa DEI Genitriæ, ficut à
commixtione virili, ſic à Lege fuit june inimunis,
Dnon enim ommis mulier pariens, ſed ea, quæ ſu-
Ncepto ſemine peperit, deſignatur immunda, & ritu
Alegis docetur eſe mundanda, ad diſtinttionem ſci-
Iicet illin, quæ Vurgo concepit, & peperit. Puriſſima fuit Virgo Ma-
ria. Audiantur Patres: Decens erat, ut ea puritate, qua major ſub Patren
Deo nequit intelligi, virgo illa niteret, cui Deus Pater unicum Filium
ſuum, quem de corde ſuo æqualem ſibi genitum, tamquam ſeipſum dilige-
bat, ita dare diſponebat, ut naturaliter eſſet unus idemque communis
Dei Patris & Virginis Filius, quam ipſe Filius ſubſtantialiter facere
ſbi Matrem eligehat, & de qua Spiritus Santtus volebat, & operaturis
erat, ut conciperetur & naſceretur ille, de quo procedebat. Ita S. An- g. Anſelmus
ſelmus, de Concept. B. M. V. cap. I8. Virgo in puritate ipſos
Cherubinos & Seraphinos tranſcendit. S. Bernardus, Serm. de s. Bernar-
Laud. B. M. V. S. Bernardinus puritatem B. Virginis Mariæ ſi- dus.
mili argumento defendit. Tom. 3. Serm. 6. Art. 2. cap. 3. Cùm Bernardi-
DEUS ſit ſummaz puritas, ſequitur, quod ille homo purior ſit, nue-
uam omnis alius, qui ad DEUMaltius conſcendit, Deo vicinis-
4- & ſe conjungit, S. Virgo Maria autem tàam alte ad Deum con-
P 2 ſcen-

116 IN FESTO PURIFICATIONIS B. M. V.

ſcendit, adeò proximè Deo amicitiâ juncta eſt, ut conjunctior eſſe
non poſſit, quam Mater Dei, ergo inter homines puriſtima eſt: Si
vener. Driſſima eſt, cur ergo hodie legem purificationis ſubiit, cui ad-
Beda. itricta non erat? Reſpondet Beda in Catenâ: Ut nos ſolveremur,
eandem legem ſubiit. Ut nos ſolveremur ab irà DEl, ut nos ſolve-
remur àa pœnis, à ſuppliciis. Quod Divinâ Sancéti Spirits gratiâ,
figuris deducam.

CONCEPTUS I.

Confirmatio ſeu Deduttio.) Columbam cum ramo viridi olivæ, cum
Noë adventantem vidiſſet, intellexit, quod DEUs mitigatus fuiſſet, & re-
conciliatus. Dimiſit columbam ex ared, at illa venit ad eum ad veſperam, por-
tans ramum olivæ virentilus foliis in ore ſuo: Intellexit ergo Noë, quòd ceſſaſſent
aquæ ſuper terram. Geneſ. 8. Columbam ſuam Dilectus in Canticis, Ma-
riam Virginem nominat. Yeni Columba mea. Ramus olivæ eſt Chriſtus
Jeſus. Hos de radice Jeſſ. Hunc ramum olivæ virentem hodiernâ die
columba Virgo Maria offert Patri æterno, ceſſet diluvium aquarum mul-
tarum vindictâ Dei in genus humanum, nubila iræ Divinæ depellantur,
ſerenitas gratiarum inducatur, radii miſericordiarum humano generi
ſplendeant, & luceant. Ziu es illa fideliſima columba Noë, quæ inter ſummum
DEIIM, G& mundum ſpirituali diluvio ſubmerſum mediatrix dulciſſima extitiſti.
S. Bonaventura, in Speculo B. V. cap. 9. Effectum conſecutum confir-
mat Esdras Lib. 4. Mulier portentum pariet, & in dulces aquas amaritado con-

tetur.
venten, CONCEPTUS II.

De Rhinocerote ſcribunt Naturaliſtæ, dum excandeſcit, & iraſcitur,
hoc aſtu mitigari, ut iram & ferociam deponens manſueſcat; virgo ſe
ante Rhinocerotem ſiſtit, virgo feroci Khinoceroti obviam procedit, hac
intuitâ, hac visâ, omnem ferocitatem deponit totus mitis, manſuetus vir-
gini blanditur, à virgine ſe ſinit deduci, virginem ut agnus ſequitur.
Nonne Deus in Veteri Lege erga genus humanum adeò iratus excanduit,
ut non immeritò de DEO Patre irato verba Textus Numerorum cap. 24.
allegare liceat. Cijus Fortitudo ſimilis Rhinocerotis. Iram, ferociam Divini
Numinis experti ſunt tempore Noë viventes homines, quos ad octo us-
que animas generali diluvio implacabiliter ſubmerſit, & delevit. Geneſ.
cap. 6. Regio Sodomitarum, quam ſulphureo de cœlo igne incineravit,
extinxit. Huic irato Numini, æterno Patri, ſe hodie Virgo immaculata
Maria coram ſtitit, ut iram placaret, Deum iratum reconciliaret, feroci-
ter punientem, Deum miſericorditer indulgentem, mitem, ſuavem, beni-
gnum, Patrem effecit. Ita Lucas: Inveniſii gratiam apud Deum. Tenui eum,

inquit Maria in Camticis: ne ſcilicet percuterei peccatores, nec dimittam: ſod

con-

cin
enne
ſetba
No
“
s

vC
e⸗
ecu⸗
r.
faure
t Den
nt,

lei
iei,
I/9
e 8
N,e
Uigint
er tatun
Mieke⸗
nis N
gen,

üenn,

tlcket
Peit
li 8
udk
lint
iis,e
n.
En
Venn!
o
lide

—
Moreſſe
elt: S
C d.
Vefenur,
0 ſolye.
is gratii,

vE, mn

et, En.
tam, por.
1ceNalen
is, Ma-
Ceiſu
Cierni d
irum mu.

Ppellant,
10 genei

, ſimmun
na extitßi
Ocn cobft.

ritic, daN.

V italcit
vVirgo
cecit, hir
ſuetus t.
5 ſeguitut
exCanduit,
n ca.. 21
jam Diun
d oo u.
it. Ceni
Ninerall,
nmacohi
t, ferdt⸗
em, bent⸗
enuienn,
on: 1
⸗

verum DEI Filium, hodie Patri æterno, in templo ſiſtit, &

CONCIO PRIMA 117
continud precum inſtantid ferociam ejs retinebo. Loquitur in perſonâ Mariæ
Richardus à S. Laurentio Lib. 2. part. I. de Laud. B. V. Perpulchra ſunt
verba S. Thomæ de Villà Nova Secét. 4. de Nativ. Domini. Quid Dei

Filio ſimilius, quam Filius unicorniun, qui amore virginis captas, ſaz ma-

jeſtatis oblitas, Vinculis carnalibus irretitu, ex irato totus mitis, & ſuavis effe-

Aus eſt. äsl
CoONCEPTUS III.
Faſciculus myrrbæ dilettus meus mihi, inter ubera commorabitur, inquit .
ria, Cant. I. Myrrha, herba eſt amarisſima, deſignat, quimh emacn ling
DEUS contra genus humanum fuerit: fatetur nunc Maria, hunc amarum
dilectum, factum eſſe perdulcem, ſuavem, & mitem: Quo medio? Imter
uberd. Virgine ſe interponente, Virgine Mariâ, ſe coram ſiſtente. Au.
ann deſuper Richardus à S. Laurentio Lib. 4., de Laud. B. V. Faſciculis
uit Deus in Veteri Lege, dquia terribilis, ſed inter ubera Mariæ factuz eſt q
Juavis, & miti. D 1. , gienke⸗
CONCEPTUS IV.
Leo animal calidifſimum, iratiſſimum, ferociſſimum eſt, Symb
„ „ .—— . . „ 2. . . In
irati Dei, & ſeveriſſimi Numinis, in Lege Veteri 3 Leo rugiet, S bolum
mehit? Bilanx, ſignum eſt accuratæ juſtitiæ; ad pœnam, ad vindictam, in
bilance & trutindâ, ſeveriſſimis olim DEUS, fragilitates hominum ponde-

rabat, nunc in medio ſtellarum cœli, leonis & bilancis, poſitum eſt ſignum

virginis: Cur virginis? fors, ad innuendum, ope Virginis Mariæ, quæ in-
ter iratum Deum & ſeveram ejus juſtitiam, ſe hodie mediam poſuit, iram

Dei eſſe placatam, Juſtitiam ſeveram eſſe mitigatam, Ita concludit §. An-

tonius Part. 4. Tit. I5. cap. 22. Sol jiuſtiti? Deus noſter, in Veteri Lege erat leo
rugiens, peccatores ſeverè puniens, in uterum Virginis ingreſſus, fadtus eſt Dem, to
37 —

ts ſuavis, & clemens.
CONCEPTUS V.

Provida mater Rebecca, ut filio ſuo lacobo, partem Iſaac clementem
redderet, & ad benedicendum ei commoveret, audite, quem aſtum exco
gitaverit. Veſtibus Hſau induit eun, Geneſ. 27. Sic induturn coram patre
ſiſtit, qui Jacob addictifſimus effectus, liberalisſimè benedicit, Dek tili
Deusz de rore œli, && depinguedine terræ abundantiam Frumenti, vini, & olei S
ſerviant tibi populi, & adorent te Tribus: Maria Filium Dei, veſtibus humani
tatis, carne & ſanguine veſtivit, & induit; Et Verbum Caro fadlum .
Joan. 1I Non aliunde, quàùm de ſemine && latte virginis, inquit S. Leo Papa.
Serm. de Nativ. Domini. Sic humanâ carne veftitum fratrem noltrum,
quo adeò ſibi pater æternus complacuit: Hic eſt Filiu, mezz enta⸗ 10
mibi bene complacui. Exinde toti humano generi largisſimè benedix't, Lic
P 3

el egan-

7

118 IN FESTO PURIFICATIONIS B. M. V.

eleganter perorat S. Bernardus Serm 26. in Cant. Non ſic Rebecca Jacob induit,
ſed Maria tantò digniorem, qui enedictionem acciperet, quantò ſanctior, qua pepe-
rit, & benè in meo habitu, quia mihi benedictio vendicatur.

CONCEPTUS VI.
