vos palmites. Palmes de ſeipſo non fert frudum, ſed monere
debet

à fide, Maria non

ebe

um
1eN
60
nott
tjur
Ull
ſui
8
(t,
t,
eſur
Me
iid
herme

ell

1ld,Ve
Pann
Moph
Dom
icire
conle
Ca.
Cicare
magr
1ru
horte
Otin

—.

ſleſi
lun

4

fisd,C
bonegln
Uenieme
Cenerurtck
ſt,plmt
Vivuarcene
lulenna
hlntkge
gertſe
Aunecdkn
ablon
tioktaen
Drentin
Uetlan
guitar
tiolee
en eln⸗⸗
anC
,k

1

nih

,
n

S=

ce Mhin U

*

MlIaria in confeſſtone & c. 305
debet in vite, non admittens, ut abſeindatur; vitis vera Chri-
ſtus in cruce moriens fuit, de cujus ſacratiſſimis vulneribus, vi-
num ſalutis expreſſum eſt, benedictus palmes hujus vitis nén-
ne Maria fuit? quæ abſciſſis Apoſtolis, & reliquis illius tempo-
ris Chriſti fidelibus, nec tribulatione aut adverſitate, nec diræ
mortis timore, paſſa eſt ſe abſcindi, ſed corde transfixa, & men-
te juxta crucem ſtetit affixa. Obſervatio eſt 8. Bernardi lib. de
Paſſ. Dom. cap. 2. Zerè & ſingulariter benedictus Palmes, qui
à ſuä Vité, nullo potuit timore bræſcindi, abſciſſi ſunt viri,
qui dicunt: Nos autem ſperabamus, quod ipſe redembturus
eſſet Iſraël; abſciſſe ſunt mulieres, quæ guamvis piè præaveni-

unt, mortuo humanitatis ſervitium exhibere, tamen illam

reſurrecturum nequaguam credebant; ſola beneaiéta in mu-
lieribus, ſtetit in ſide, propter quod abtißſime tota Eccleſia, in
laudem & gloriam ejusdem Eirginis, diem Jabbathi per to-
tius anni circulum celebrare corſuevit. Sola Maria in vite
permanſit, & in fide, conſtanter confeſlaà, quôd Filius ejus IE-
fus Chriſtus redemturus Iſraél, & a morte tertiàâ die reſurrectu-

rus eſlet, Regina Contfeſiorum.

CONCEPIUS VI.

Rarus erat ante paſſionem Chriſti Confeſſorum nume-
rus, variè etenim & erroneè de eo opinabantur homines, alii
Joannem Baptiſtam, alii Eliam, alii jeremiam, alii alium ex
Prophetis Chriſtum credebant, ſolus interrogaute diſcipulos
Domino ad partes Cæſareæ Philippi, Los autem quem me eſſe
dicitis? Petrus Chriſtam DEUM & hominem apertâ voce
conſeſſus eſt. TIu es Chbriſtas Filius Dei vivi. Matth. 16.
cap. Præclara confeſſio! quam proinde remunerari, ac depræ-
dicare volens Dominus honorificum Petræ Eccleſiæ titulum,
magno ſuo Confeſſori Petro conferre dignatus eſt: Zu es Pe-
trus, & ſubper hanc petram z dificabo Eccleſtam meam, &-
portæ inferi non prævalebunt adverſus eam. An non rari-
or, in paſlione & morte Chriſti, Conteſlor fuit, in quâ vento
. 888 885 Per-

Epilogus.

=S

396 Diſcurſus XLII.

perſecutionis Judaicæ, fideles primiti væ Eccleſiæ commoti

ſunt, ſolà Virgine Dei Matre in fide immotà & inconcuſsa-
Quibus ergo encomiis ejus in fide con ſtantiam deprædicabi

mus! Primitivæ Eccleſiæ petram ſeraphicè eam nominat S.
Bonaventura Serm. I. de B. V. pſa eſt illapetra, ſuper quam

domus fundata & firmata, quam etſi flumina ventigq; percu-

tiant, tamen immobilis perſeverat, unde potuit ei dicere

Chriſtus illuu Matthæi: Nuper hanc petram ædificabo Eccl-:
lLiam meam, quia in paſſione Dominica totaà deficiente Eccleſis
brimitivorum in fide, ſola Domina noſtra, firma permanſit in

lide, ut petra. Regina Confeſlorum.
Vita ergo immaculata & innocens Mariæ ſemper Virgi⸗
nis ſpeculum noſtrum ſfit, in quo quotidie cautè inſpiciamus,
& pro imitandà ejus fidei conſtantià invocemus illam cum 8.
Anſelmo Orat. ad B. V. Tèigitur Mater illuminationis cordis
noſtri, te nutrix ſalutis, mentis noſtræ, te obſecrant, quantùm

poſſunt, cuncta præcordia noſtra, eaudi Domina, adeſtopro-

pitia, adjuva potentisſimaut mundentur ſordes mentium no-
ſtrarum, & illuminentur tenebræ noſtræ, ut accendatur tepor
noſter, at expergiſcatur torpor noſter. men.

In fide conſtantem, quærit ſibi Cbriſtum amantem,

Aſt erucis horror adeſt, omnis amicus abeſt.
Alater juxta crucem, ſtat ſola fidiſſima, lucem
Dans ſidei, ſpei, cum charitate Dei.

—

A.

Uiren
fio,
hoſto
chard
Vryei,
i
n..
Uyce⸗
peme
nbs
Lecle
mare
lege
enſe
Deur
Virg
mop
Dn
KRe⸗
ſila⸗
Uital
Lil⸗
fie⸗

— t SE MB!

negeck. ——–— S
PlISCIRSS XIII.

aſhr
unin. Aaria Virginitatem vovens, Fundatrixæ & Re-
iaud gina Virginum.
ftennu Irginitatern Mariæ Virginis, innumeris encomiis de- Exordium,
feynen 4 prædicant 88. Patres; ſic nominat eam 8, Thomas de
Villa Novâ Conc. 2. de Annunt. B. V. Virginem in
Eema, . Wiritu: Virginem in carne, Lirginem in aſpebtu, Lir-
einſßtir ginem in ſenſu, Lirgimem in cogitatione, Lirginem in deſiae-
Wilanat rio, Virginem in ſermone, Lirginem in moribus. S. Jacobus A-
nktinec poſtolus in Lyturgiâ Orat. de Deiparà Cloriam! irginum. Ri-
fen ut chardusà S. Laurentio lib. 2. de Initit. Virg. cap. 6. Magiſtram
ithaiß⸗ Virginitatis. S. Ildephonſus Orat. i, de Nat. Zheſaurum
lenente Virginitatis. S. Joannes Damaſcenus de Contemplat. V.
Ctentore cap. 6. Exemplar perfectæ Virginitatis. Doctiſſimus Idiota.
1. Buucem Virginitatis. S. Bernardus ſerm. ſuper ſign. Magn. u⸗
premam Virginitatis Cancellariam. S. Joannes Chryſoſto-
Anle mus ſerm. 143. Hæreſ. 78. Keginam buritatis. Univerſa
1 Eccleſia Regina Virginem veneratur. Regiæ perſonæz pri-
V matum tenent, virginitas neque in antiqua, neque in novâ
ulien lege præcepta erat, quin imèô ſterilitas olim pro maledicto
cenſcbatur, Virgo igitur Maria, quia ex meo charitatis in

Deum incendio, ſine præcepto, ſine conſilio, ſine exemplo,
Virginitatem prima Deo vovit, Virginitate etiam Deo ſum-
mopere placuit, ut angelico dignata Nuntio in Matrem
Dei inter omnes mulieres benedicta eligeretur, Fundatrix
& Regina eſt Virginum. Authoritati 88. Patrum firmiter in- S5. Patres.
ſiſtamus. Egregia igitur Maria, quæ ſignum ſacræ Virgi-
nitatis extulit, & intemeratæ Lirginitatis, pium Chriſto ve-
xillum levavit, & omnes ad cultum virginitatis ſanctæ Wa-
3 riæ advocantur exemplo. ſcribit 8. Ambroſius de inſtitut. Virg. S. Ambroſ
855 S85 2 Cap.

308 arss ill.
cap. 5. Virgoprudens! Ol3irgo devota! quis te docuit Deo
placere virginitatem? quæ lex, quæ juſtitia, quæ pagina ve-

teris Veſtamenti, vel præcipit, vel conſulit, vel hortatur, in
carne non carnaliter vivere, & in terri angelicam ducere

8. Berna: d. Vitam ? Quærit Virginem S. Bernardus Hom. 3. ſuper milſſus
eſt. Ongοτoο o ie tenera & delicata, regaliſtirpe progen’ta,

& ecioſiſſima, totam intentionem ſuam, totum amorem ſu-

um, totum ſtudium ſuum, ad hoc intendit, ut corpus & ani-
§. Anlel. mam ſuam del, irginitateberpetua conſecraret. peroratS. An-
A. fſelmus de Excellent. B. V. cap. 4, Peata Maria eſt Mater omni-
um in virginitate quia prima ine præcepto, conſilio, velexem-
S. Antoni plo, glorioſam virginitatis munus Deo obtulit. ait 8. Antoni-
n. nS 4. Part. tit. I 5. cap. 20. S§. 10. Per votum virginitatis ab es
emiſſum otprobrium virginitatis abſtulit, quia maledictio in
lege dicebatur ſierilis, e& eam in ſe conſecravit, & ſic omnes
Virgines, peér imitatsonem ſui genuit. definit S. Auguſtinus
ſerm. de incarnatione. Olirgo prudens, Zirgo pudicißima,
Virgo pulcherrima & ſœcunda, corpore decora atque inte-
gra, animo fulgida, fide perſpicuz, vitaä praclara, amore vir-
ginitatis devota, in obedientia virtutum parata! exclamat
S. dephon præ admiratione S. Ildephonfſus Serm. I. de Aflumpt. B. V.

S§. Auguſt

ſus. irpetra nobis gratiam Spiritus S.; ut dignis Conceptibus tuam

laudabilem Virginitatem deprædicemus.
CONCEPTUS I.

Confima: Ex daplici capite honorandum nobis dilectum Chriſti
e Ka De. diſcipalum, Joannem, Eccleſia proponit, primo, quòd in c.-
nluper pectus Domini recumbere permiflus, ſecundèô, quôd
paulò ante mortem, à Chriſto in cruce quaſi per teſtamen-
tum, Virgini Matri in fiium ſic commendatus; Mulier
ecc?filius tuuft. Joan. 19: cap. Felix revera Joannes, qui pri-
vilegio amoris præcipui costerisalktius à Domino meruit ho-
norari y quæ rit ſùper hac forte Joannis, doctiſſimus Salmeron
Hærel. 6. quare non alium diſcipalorum ſuorum Virni

—
Mn

ſct

non
lanc
in/0
tel
ens
Afet
Mat

lette

Ujt.
Gilec⸗
Vetru
Virgi
Mten
Capor
lari⸗
In
infli
giua

Kpe
Denm
Pheri
lber⸗
roin
nun

——
telii
e aliun,
Ahntn,
Alcunre
e3 Gpeonge
heſfen
antſent

4 Coldl k

1 Perorildit
GMimmn.
otovtere
P,alt Sann
ſfintend,
iundelin
it,in

S
e

A C
fattl ai
Aumd
cepttaa

lechercht
d eten
ſrnlhe
het elnnr.
. A
ne uſt
o enn
S ett
run et

1

Jtaria virginitatem vovens, & . 309

Matri in filium Chriſtus crucifixus commendaverit? Nénne
ſincerâ ſuàâ confeſſione meruiſiet gratiam & Petrus? Cur ergo
non illum, ſed recte ĩoannem; Reſpondet ad quæſtionem
hanc S. Hieronymus in Prolog. Evang. Joan. Cui virginitatis
in hoc duplex teſtimonium in Evangelio datur, qui & præ
cœteris à Deo dilebtus dicitur, & hbuic Matrem ſuam pen-
dens in cruce commendavit Dominus, ut irginem VBirgo ſer-
varet: addit S. Petrus Damianus ſerm. 2. de Joan. Ex ut rius ,

Matris videlicet, ſiliig conſortio, Joannis virginitas excel-

lenter enituit; & qubusꝭ; humana poſſunt merita provehi,
quaſi meta virtutum factas, indeſ:nenter excrevit, proglori-
oſo Virginis contubernio, cæteras à mundi primoraiol irgines
antecellit. hinc etiam Eccleſia in ejus Feſto. V aldè honorandus
eſt beatus Joannes, qui ſupra pebtus Domini in cœnà recubuit,
cui Chriſtus in cruce Matrem irginem virgini commenda-
it. Et iterum: Specialis prarogativa caſtitatis, ampliori
dilectione fecerat dignum. Ecce tibi utriusque differentiam,
Petrus uxoratus, oannes virgo erat, virginem ergo joannem
Virgini Matri in filium commendare Chriſtus voluit; quia
Mater venerandum caput eſt filii, ſicut ergo Petrus factus eſt
caput Ecclefiæ, cui Deus oves ſen animas com mendavit, ſic
Maria facta eſt caput Virginum, cui Filius in cruce ultimam ſu-

am voluntatem relinquens, Joannem virginem Virgini Matri

in filium commendavit, ſolicita igitur Mater, Caput, & Re-
gina eſt Virginum.
CoONCEPTUS I.
Poſtquam Dominus filios Iſraeél eduxiſſet de .gypto,
& per mare rubrum ſicco veſtigio tranſire feciſlet, Pharao-
nem verò cum curribus & equitibus ſubmerfiſfet, Maria pro-
phetiſia ſoror Aaron, dignum duxit, pro tantâ victorià, &
kberatione totius populi de captivitate, publicas in gratia-
rum actonem Domino decantare laudes; Jumpſit ergo Ma-

ria prophetia ſoror Aaron, ympanum in manu ſua, egreſſag,
3888 885 3 ſunt

310 Diſcurſus XLIII.

ſunt omnes mulieres poſt eam cum tympanis & choru, quibus
præcinebat, aicens: Cantemus Domino, gloriosè enim magni-
ficatus eſt equum & aſcenſorem ejus, dejecit in mare. Exodi.

I5.⸗Quid non poteſt unius Mariæ exemplum, quâm ſubitò om-

nes mulieres ſubſequuntur? Omnia in ſigura contingebant il-
lis, ſoribit S. Paulus Apoſtolus I. ad Cor. 10. cap. Cujus hæc
Maria prophetiſla fuit figura? Maria Regina Prophecarum,
Virgo Deipara, ſine prævio exemplo, ſine præcepto, ſine con-
ſilio, Virginitatem DEO vovens, innumerum habens chorum
Virginum fibi ſubſequentem, per illam propheriſſam Mariam
figurabatur. Ita docet B. Albertus Magnus Commentatio-
ne profundiſſimà in cap. 10. Lucæ. Haæc eſt enim Maria, quæ
Exod. 17. c. tympano aſſumpto mortificatione carnis, per vo-
tum caſtitatis præcinuit, & infinitæ mulieres in choris D60
bſallentium, eégreſſe ſunt poſt eam, quibus ipſa præcinuit, ut
cantent DOEO, gquia in eis gloriosè honorificatus, equum effræ-
nem, impetum concupiſcentiæ, & aſcenſorem ejus, ſenſum li.-
bidinis, projecit in mare amaræ pœnitentiæ&αeligionu, Ideòô-
que recenſet S. Epiphanius Hæreſ. 68. quòd in primitivâccle-
ſia, Maria communi tantùm nomine Zirgo, appellata fuerit,
quin & modernis adhuc temporibus Chriſti fideles per Virgi-
nem, Dei Genitricem intelligunt, quò inſinuant, Mariam luis
meritis elſe primam Virginem, & glorioſam Reginam, choris
Virginum ſibi ſubſequentium ſtipatum.

CONCEPTUS II.

De auditàâ voce turturis lætatur divina Majeſtas Cant. 2.
cap. Vox turturis audita eſt in terrâ noſtrd. Nempéè vox illa,
quàm adeèò deſideravit dilectus: Reſonet vox tua in auribus
meis, quia vox tua dulcis. Cur turturi Mariam Virginem
Spiritus 8. aſſimilat? & quæ eſt vox illa tam dulcis, quam re-
ſonare in ſuis auribus ſponſus cœleſtis depoſcit? Apponius
in Cantica obſervat, turturem eſſe avem caſtam, & vocem
cjus in germanico idiomate eſſe vocem Puritatis, vulgò Pu⸗

ren⸗

2
tett.
celte
ſoce⸗
Nus

larie

lirgi
1Ca
lxm.
ſeoo⸗
hetan
Nere
ineorr
irit
Nvo⸗
1wor
Meria
hegin

4
uſ er
Guu
egi
Uitas,
M,
neimo
Uterr
crein
tolte
ſeleo
Dom
it N
Den
4. Re

—-— Alaria Virginitatem vovens, & . 3 11
rtd ren. Caſtiſſima turtur eſt Virgo Maria, cujus vocem in terràâ
nen electorum, à tempore Creationis mundi nondum auditam,
urin. Vocem puritatis, votum virginitatis reſonare in auribus, Domi.
nic D nus concupivit, tùm primùm cum gaudio audita eſt, quando
igggatt Maria omnium prima, virginalem Deo caſtitatem vovit vox
. (k Virginis, vox turturis. Ingeniosè Guilielmus Pariſienſis in c.
dlnhhemn 2. Cant. Turturavis univira, caſtæ viduitatis typus eſt; olim
etoſirn lex maledictum pronuntidrat, qui non faceret Slaen inl ſraël,
Khenin ſic vox turturis non in Iſraël non erat audita, ſed vox colum-
wilimir bæ tantum prolificationi deditæ, donec turtur noſtra Maria;
Cunm verè vidua, quia unum tantùm novit conjugium, ſed viaua
in inig incorrupta, vidua, ſed alma, nupta, ſed nulli cognita, niſi à
eH irituRprima ſuſtulit ſignum cælibatis & caſtitatis, audita
Ninchn eſt vox, quando cecinit; quoniam virum non cogno co. Apices
pylnt arborum ſupervolavit hæc turtur, quia gloriam Virginum
el nf Maria in dignitate tranſcendit, omnium prima, Virginum

Ne Regina.

CONCEPTUS IV.

RH Virginitas in Lege antiquâ, nec laudabilis, neque in
n klnir uſu erat, præcepit enim Deus Deuteron. 7. cap. Non erit
Neziuns apud teſterilis utriusque ſexus, neque in hominibus, neque in
0 .. .

gregibus tuis. In lege etiam nova, præcepta non erat virgi-
nitas, ſcribente Apoſtolo Paulo, I. ad Cor. cap. 7. De rirgini-
bus praceptum Domini non habeo. Ante beatam Virginem
nemo virginitatem conſuluiſſe, aut etiam ipſe voviſſe virgini-
Efetkl tatem legitur, an ergo Maria ſine præcepto, ſine conſilio „ſine
exemplo, gratam Deo virginitatis victimam prima non ob-
tulit, in virginitate incorrupta permanere voto irrefragabili
inn ſit ſeſe obligavit? Audiatur Abulenſis 4. Reg 18. Quæſt. 19. De
li un Dominà noſtra dicitur ſolaxſine exemplobplacuiſti Domino id
RZ eſt non fuit aliqua, quæ emiſiſſet votum virginitatis propter
Deum ante Domimam noſtram. Ft B. Albertus Magnus in cap.
4. Reg. Maria primaſine lege, ſine conſilio, ſine exemplo,
1 H Deo

Erheſn

212 Dicſcurſus XLIII.

Deo obtulit hoſtiam virginitatis, prima ſeſe Deo devovit. i
jam primus honor, jus prioritatis & præcedentia competit iis,

qui rerum laudabilium inventores ſunt, & fundatores, quis
vertet ampliùs in dubium Mariam virginitatis Fundatricem
omnibus præponendam eſſe Virginibus, & Reginam Virgi-

num devotè venerandam. Primum inter devotas Virgines lo-

cum tenet Maria. doctiſſimè concludit Idiota, cum Origine

antiquiſſimo Eccleſiæ ſcriptore in Metaphorâà cap. 13. Maria,

quæ ſignum virginitatis extulit, vexillum puritatis proten-
dit, jure Anteſignana Lirginum aebet appellari. Scribit 8 Am.
broſius lib. de Virg. Locus inter Lirgines ſupremus ex juſtitid
Mariæ attribuendus eſt. ait S. Bernardus Hom. 3. ſuper Miſlus
eſt. Regina itaque Virginum Maria. l

CONCOEPTUS V.

Gloriam Virginis in conſpectu Regis æterni conſiderat
regius Pſalmiſta, & canit in ſpiritu ſuo prophetico: Adda-

centur regi LOirgines poſt eam. Pſal. 44. Quis eſt ille rex, cui

adducentur Virgines, & cum illis Virgo Virginum Maria, niſi
JESUS Chriſtus, verus & unicus Virginum ſponſus? Dignum

etiam eſt, cum omni excogitabili honore Mariam Virginem

Chriſto adducendam eſſe; ſed cur poſt eam, & non ante

cam? in magnis etenim comitiis ſupremi aulici & miniſtri

regem non ſabſequuntur, ſed tota aula ante regem procedit,
Virgines ergò ante Mariam, non poſt eam Chriſto adducen:
dæ eſie videntur? poſt eam dicit nihilominus David, quia
ante eam nemo virginitatem in terris DEO vovit, ſed Mariâ
Ordinis Virgiaum Fundatrice, Marià primàâ virginitatem
Deo vovente, Catharina, Barbara, & ſexcentæ aliæ ſubſe-
cutæ poſt Mariam Chriſto adductæ ſunt, poſt eam tot Mo-
nialium fundationes erectæ, poſt emiſſum Marianæ Virgis

nitatis votum tt ccelibes utriusque ſexûs homines Virgine-

Chriſto adducuntur, Virginum ſponſo, quot tam in mona-
ſteriis, cquàm in ſæculo virginitacem pié colunt Chriſtiani,

Reg
inche
cap.
Ulro
ſon

—
—
udant

iconheits
ntmt G
kunlgie
epnun in
uiu,
Loum ,
aln A
Ntaun
i ornite
ſenueret
nglel

kenniconn
Mnerco⸗
Uizeklen
inun li⸗
vnleN
Mtinn irr
D, EMr
Aolein
egen hie⸗
hritontr
Us Dt, 4
vorblt
ü lgtn
ett ArlY
Ktemt !
Mrane ſ
mies Me.
Ltomi d
Muet Cntr
N

1
rte
es

Maria virginitatem vovens, & c. 313

Reginam ſuam Mariam Virginem recolendo ſubſequentes.
inclamat proinde Mariam S. Auguſtinus lib. de Sacris Virg.
cap. 9. Reſpice, 5Vrgo! in Eccleſid tud, turmas Virginum,
virorum & mulierum, àte in hac tribu conſcriptarum, & in-
formatarum. Ecce Maria, Ordinis Virginum Fundatrix &
Regina!

CONCEPIUS VI.
Ventrem Virginis Deiparæ comparat Spiritus S. acervo
tritici vallato liliss. Venter tuus, ſicut acervus tritici valla-
tus liliis. Cant. 7. cap. Cur tritico? Mundiſſima & can-
didiſſima de tritico habetur farina, albiſſimus panis, de ven-
tre Virginis Mariæ, quæ Virginitate Deo placuit, mundilſi-
mus panis vitæ Chriſtus Eſus, ſponſus Virginum candidus &
rubicundus, proceſſit: ſed cur integer acer vus tritici nunquid
decima hujus acervi pars ad conficiendum hunc panem ſuffe-
ciſſet? Candor tritici, candorem Virginitatis deſignat in
Maria, quam dum ipſa DEO vovit prima, innumeras DEO
Virgines coacervavit, quas numerare tentabis, poſtquam
grana hujus in unum numerum collegeris. Lilia pariter in-

ternam & externam corporis & animæ puritatem in Virgine

Mariã inſinuant? Nénne pariter ad duplicem hanc Virgi-
nis puritatem, duo lilia ſuffeciſſent? Cur ergo tot lilia? Quis
tot liliis acervum vallavit tritici? Maria Virginum Fundatrix,
ipſa eſt acervus tritici, quæ ſeipſàm tot lilis candidiſſimis valla-
vit, quot ſuo exemplo, virginitatem prima vovendo, pias ani-
mas ad colendam ac vovendam Deo virginitatem induxitFun-
datrix, & Regina. Explicatio eſt linguæ incorruptæ S. Anto-
nii de Padua lerm. de Laud. B. V. Venter glorioſæ Lirginis fuit
acervus tritici, triticum dictum, eò guôd puriſſimum hor-
reo conditur, album interius, ac rubicundum exterius Jh-
II M Chriſtum ſignificat, qui in ventre glorioſæ Virginis
novem menſibus fuit reconditus, qui in mola crucis pro nobis
fuit attritus, candidus vitæ innocentid rubicundus ſanguinis
Itt LCt ceffu-

Epilogus.

314 Diſcurſus XLIII.

ma Virginum Reginan!
CONCEPTVS VII.

Vidit Joannes in ſuâ Apocalypſi agnum ſtantem in mon-
te Sion, & ſequentem innumeram hominum turbam, ſigna-
tam in frontibus ſuis, cum que interrogâſſet, quinam hi eſlent,

accepit pro reſponſo; Hi ſunt, qui cum mulieribus non ſunde
coinquinati, irgines enim ſunt, hi ſequuntur agnum, quocun-

que? terit. Apocal. 13. cap. Agnus Dei, qui tollit peccata mun-
di, quem digito monſtra vit præcurſor Joannes, Rex Virginum

eſt, quod ex eo licet colligere, quia tanquam valalli fideliſſimi
ſequuntur eum Virgines, quocunque ierit. Quid fi Rex hic

Virginum, præcedentiam Mariæ reliquiſſet, nõnne eam præ-

ambulam Virginum, Reginam earundem diceees? Inventus

duodennis IEſulus in templo cum Mariâà & Joſeph deſcendit
in Nazareth, & erat ſubditus illis. Ecce Agnus Dei qui tol-
lit peccata mundi, qui Rex eſt Virginum, qud ſubditus præce-
dentiam cedit Mariæ, Mariam ergo Virgines ſequuntur, ipſa
præcedit Virgines, præambula eſt., Regina eſt Virginum. Co-
ronidem imponit S Bernardinus Senenſis ſerm. deAſſumt.art.
I. cap. I. Aäa Lirgini Mariæ buritatem & munditiam, nul-

la pura creatura aſcendit, nec Angeli, nec ! irgines; nam An-

geli habent muna'tianz tantàùm in mente, Virgines in mente
& carne : ſea glorioſa! irgo Maria, cum quädam utriuigue
perfeltione, ſupra omnem creaturam elevata eſt in ſublime.
Regina Angelorum, Regina Virginum.
Sequatnur & nos Reginam Virginum, quocunqueijerit,
& debitam ſtatui noſtro puritatem colamus, mente & cor-
pore nos integros DEO devoveamus, & virginitatem Mar
nobis

effuſione; hic beatus venter fuit vallatus liliis, lilium diétum
quaſi lacteum, beatæ Mariæ Eirginis, propter candorem vir-
ginitatem ſigniſicat, cujus uterus fuit vallatus, liliu ſcilicet
utrin, que Virginitatis, interioris & exterioris. O pulcherri-

nob
nun
ate
1

in

We

—
CAldolennn.
1,luſoe
0 guſhei

.

hatemitkr
totban,i
Uinamfick
letbiuft
Agnuni
Itpecaunn

Herſigt

Valikcc
Qoid il
Coneete,
ceees'ln

Pehtn

noseignt

deent

edouned

4

Firprun
NCelimt
Nundtin
Gntnu’

4
4

ONüH

rnutnuue

4

poelegteti
menle
niurn hi
n

Maria virginitatem vovens, &c. 315

nobis ſœæpiùs ob oculos ponamus, ac in veſtigiis ejus ad coro-
nam gloriæ currentes, unaque ſponſo Virginum occurrentes,
paternis conſiliis obtemperemus 8S. Paſchaſii Radberti. Ex-
poſit. in Pſalm. 44. t vobis tanquam in imaginem ipſa ejus
deſeripta virginitas, quam tunc verè diligitis, ſi eam ſequi-
mini moribus & vita ex toto, quæ nihil aliud, quam Deum
dilexit. Amen.

Tu ſupra ætatem voviſti virginitatem,
Et fugis, mirum! prima, Maria! virum,
Sed fœcundaris, Virgo Matérque bearis,
Nos Regina! bea, caſtag, vota crea.

Ttt ttt ?2 DlS.

E 3,6 S Se8 S N ee SeN E=
ISCURSUS XLIVN..
DISCURSUS XLIV.
AMuaria Corona Coœlitun. il
Exordium. Andi Angeli Mariæ ingreſſum in cæli atrium intuiti, n
eam electam ut ſolem deprædicant: Quæ eſt iſta, mio
gquæ progreditur, elebéta ut ſol: Cantic. cap. 8. Car da
" B. V. Maria ſoli comparetur, plurimæ rationes in hoc l
opere dacæ ſunt, pro coronide & ſequentem adnecto, mutua- un
tus celebri ſymbolyta: qui ſoli in medio reliquorum ſiderum tic,
radianti, inſcripiit lemma: univenſa ſuperat aſtra Omnia ſi. d
dera, lunam, ſtellas ſuo jubare ſol vincit, & ſuperat; ut V
exinde ſol, meritò rex, & corona ſiderum, & planetarum
valeat intitulari. De Sanctis & electis cœli incolis, ſoribit ſil
Daniel cap. 12. Fulgebunt quaſi ſplendor firmamenti, et. Mn
quaſi ſtellæ in perpetuas æternitates: Inter hæc ſidera, San- n.
Ctos mirè ſplendentes, ac radiantes Maria ſol eſt, omnes san. Ei
Ctos in gratia, gloria, & honore, in meritis, & prærogativis
longè vincens, & ſuperans: ſubſeribo lemma: Univerſos ſu-
erat ſanctos. hinc Cœlitum Regina, & corona: Ica ipſamet
reſtata eſt Eccleſ cap. 24. In plenitudine Sinctorum detentio
SS. Patres. mét. Audiamus Patres: Cæteris per partes praſtat, Mariæ
§. Bierony- Vérò ſe totaplenitudo gratiæ infudit. S Hieronymus Tract. 9. reit
mus. Epiſt. 10. ad Paulum. Gratiæ, quæ Janétis ſunt datæ, Mariæ ge
non ſunt denegatæ, ſed omnium Sanétorum privilegia in ſe ſ
congeſſit, nullus Mariæ par eſt, excepto Deo, nullus Marid tet
Idiota. major eſt. ſcribit doctiſſimus Idiota c. 2. nu. 1. Maria ſol eſt, qui us
Gendore & lumine gratiarum ac denorum omnes ſiellas, ſan-
§. Damia- &tos nempe, imò Angelos Dei in cœlo ſuperat & excegit,S. Da- ar
nus. mian. ſerm. de Nativit. Et irerum: Attenaederaphin e&& in illi- i
us ſupertöris naturæ pervola dignitatem & videbis, quidqui
majus eſt, minus eſfe Virgine ſolumg opificem opus illud Sre. it,
gredi. P

— Aiaria Corona Cæœlitum. 317

Kut gredi. contorm iter S. Bernardus ſerm. I. de Aſſumpt. Ipſa nam-s Bernar-
que Cherubinos ſuperans, & ſupra deraphinos evecta, propin. dus.
UIV qua DEOexiſtit.bmiraculum miraculorum omnium! maxi-
WIV, mè novum Mulier Seraphinis ſublimior effecta eſt. OLirgo!
virga ſublimis in quem ſublimem verticem caput ſanct orum
erigis, usq; ad ſedentem in throno, usq; ad Dominum majeſta-
tis. S. Germanus in quit ſerm. I. de Nativ. Maria ſuper caput S. German.

huinh laanblorum locata eſt, tu es bonor honorantium, præmium præ-
e miorum, & altitudo altitudinum. Maria grandi animo in
e ng l gratia, & gloriä, ita ut nullus Angelus, nullus ſanötorum ei
Iatonest æ.uart poſſit in multitudine, & congregatione bonorum cœle-
cecon ſtium juxta illud Proverb. Multa filiæ congregaverunt divi-
nunſte tias, tu ſupergreſſa es univerſas. Gi filias iſtas intelligimus ſan-
M lni &tααρ animas, vel intelligentias angelicas i nunquid non ſuper-
S Unmn greſſa eſt divitias Eirginum, Confeſſorum, Martyrum, Apo-
Kplnen ſtolorum, Patriarcharum, Prophetarum & Angelorum cum
inolo kt ſit illa, Primitiva Virginum, Weculum Confeſſorum, Roſa
rininnennt Martyrum, Regiſtrum Apoſtolorum, Oraculum Propheta- gen Ven
lueſchit rum Regina Angelorum perorat S. Bonaventura Orat. 1. de tura.
elbommdt Nativitate deſuper Conceptus audiamus. S
& Prkrort
nm, CONCEPLIUS I.
na: Huptn
ſenn 8 Oimnia flumina intrant in mare, docet Salomon Ecclei. Conrma-
Defe A cap. I. Exinde quia omnia flumina in mare intrant, mare i 1 8 De-
vpmmlil meritò regina aquarum intitulatur. Chriſtus Salvator noſter uctio,
gate A gratias S. Spiritus, & cœli dona, aquis comparare chgnatus eſt⸗
puiunf Joan cap 4. Qui biberit ex aqua, quam égo dabo ei, non ſi-
tula tiet in æternum ſed aqua, quam ego dabo ei, fiét in eo fons a-
nſitß quæ ſalientis in Vvitam æternam. Non erravero, ſi Sanctos Dei
ſH Huvios dixero, in quos Deus aquas gratiarum abundè effudit;
,leteo Mariam intitulant 8 8. Patres mare, in quod omnes aquæ gra-
“ tiarum S. Spiritůs, & donorum Dei confluxerunt: Cæteris

kglie per partes praſtat, Mariæ verò ſe tota plenitudo gratiæ infu-
Mg dit. ſcribit S. Merony mus. In Maria ſplendet innocentia Abe-

Nlche
4 Ttt ttt 3 lis,

zi Diſeurſus XIIV.

lis, juſtitia Noë, fides Abrahæ, obedientia Iſaaci, conſtantia ja-
cobi, caſtitas Joſephi, manſuetudo Moyſis, patientia Jobi, mo.

deſtia Ruth, magnanimitas Judith, prudentia Abigail, pietas
Eſther, humanitas Marthæ, contemplatio Magdaſenæ, zelus
Petri, fervor Pauli, charitas Joannis, ſapientia Gatharinæ, vir-
ginitas Agnetis; competenter dictis Salomonis Prov. 3 I. Mel-⸗

tæ filiæ congrega verunt divitias, tu ſupergreſſa es univerſas.

Si nunomare ideo regina corona fluminum atque aqua-
rum, quia omnes fluvii in illud influunt, Maria meritò Regi-
na, & corona cœlitum eſt, in quam omnes Dei gratiæ congre-
gatæ exiſtunt.

CONCEPTIIS II.

Victum ſe fatetur Angelus, dum aurora progreſſa eſſet:
Dimitte me, jam enim aſcendit aurora, Genelſ. cap. 32. Auro-
ra eſt Maria, teſtimonio angelico: Cant. cap. 6. Quæ eſt iſta,
guæ progreditur quaſi aurora? Deſuper Rupertus Abbas in cap.
6, Canticorum: Iunc vera nobis aurora ſurrexit, quia ſicut au-
rora finis eſt præteritæ nobtis, & initium diei ſequentis ſie na-
tivitas tual rgo finis dolorum, & conſolationis fuit initium,

Fatetur nuncAngelus, ſe vicum ad auroram: Victum, inquaem,

gratià & glorià, victum excellentiâ & prærogativâ à B. Virgine
Maria, audiamus 8 Martinum in vita Deip. Majorem gratiam
WMaria ſola habet, quàm omnes ſancti ſimul ſumpti. Quid-
guid honoriſicum, ac excellens in ſanctis Dei reßeritur, ſufer.
abundat in Maria-inquit S. Laurentius Juſtinianus. ergo Cx-
litum eſt Corona.

CONCEPTIIS III.

Comparare mihi licet S. Angelos, & choros ſanctorum
dulci muſicæ & concentui, experientià nunc teſte, in teſtudi-
ne ſemper chordas duas pares & æquales eſſe, duas quintas,
duas tertias, chorda prima ſola, & unica eſt, parem, Egun
em

—

lemn
nie
ſunt
Conte
ſiile
bellnea

s:l

fen
Laud.
eke
u,n
fabi
e,no

ons;
Ules

em N

ielis
ibleg
gegat
be
lucn;
collo
in glo
ſien
drecit
(hore
CirS.
det4
60
thror

At.

—
—
conſni,
nl oien

gilen
ührinp
nn
Arunine

n gue N

inritit⸗
gatican

Mopelid
co ul
sdbbun
gin
gent
futikn
Cmine
tabl
nengen
lti
Gtrinſt
Aulb a⸗

osldn

te ei
( ſvtn
un e

1

Mria Corona Cxlitum.

lern non habet: dulciſonæ tertiæ, in teſtudine cœleſtis harmo-
niæ ſunt Apoſtoli, & horum ſunt duodecim, dulciſonæ quintæ
ſunt Virgines, & harum multa millia, dulciſonæ chordæ ſunt
Conteſſores, & ſine numero; Maria prima eſt, æqualem, &
ſimilem non habet in gratia, & gloria: ita dilectus in Cant. c.
6, Uina eſt columba mea, perfecta mea. Deſuper Rupercus Ab-

pas: Una eſt, quia nec inter Angelos, minus inter homines ſibi

parem habet. Optimè Andreas Carnotenſis tractatu 6. de
Laud. B. V. Adenominatione & potentiäs Filii, ⸗Mater non
poteſt eſſe ſejuncta, una eſt Mariæ & - Chriſti caro, unus ſpiri-
tus, una caro, & e quo dictum eſt ei: Dominus tecum., inſe-
parabiliter promiſſumer donum & c Falii gloriam cum Ma-
tre, non tam communem judico, quàm eanaem.

CONCEPTIUS IV.

Iſaias inquit cap. 2. Et erit in ne viſſmis aiebas bPræbaratus
mons, domu⸗ Domini in vertice montium & elevabitur ſuper
colles S. Auguſtinus in Pſalm. 67. Per hunc montem 8. Virgi-
nem Mariam intelligit: per colles S. Hieronymus in cap. ze-
chielis, intelligit cœlum Patriarcharum, & Prophetarum vete-
ris legis, S. Ambroſius in Pſalm. 18. per colles intelligit con-
gregationem 88. Apoſtolorum. Bernardus in Cantica ſerm.
3 5. per colles intelligit novem choros Angelorum & Sanclo-
rum; hic mons Maria in vertice montium, in apice collium
collocatus, exiſtit; inquit lſaias, & dicere vult; ubi coœteri Sancti
in gloria & honore finem faciunt, Maria incipit, initium ac ba-
ſicn figit, in gratiâ, in gloriâ, ac meritis cunctos Sanctos ſuper-
greditur. Inter montes Maria altiſſimus eſt, ſuber omnes
choros Angelorum usque ad thronam Dei exaltata. conclu-
dit S. Gregorius in cap. I. Regum. Stcut benedictus Zlſus ſe-
det à dextris Patris, id eſt, in potisribus bonis paternis c Lir-
go glorioſa, in potioribus bonis Eilii ſui Eſu juxta ip, um in
throno ſublimata éſt. docet 8. Bernardinus Tom. 3. erm. I1.
art. 11. Jantâ ante Deum ſanctitate ſœcundaris, ut ſola
ſolio

Diſcurſus XLIE.
ſolio Regis æterni immediatè approximare meruera. S. Bernar-
dus in deprecat. B. V.

CONCEPTUS Vv.

Qui proximior ſoli adſtat, magis illuſtratur, magis incale.
ſcit: Soli juſtitiæ, qui Chriſtus Eſus eſt, propinquiſſima adſtat
V. Maria. Adſtitit regina à dextris tuis. Pſ. 44. Eſt nunc illu-
ſtratus Cherubinus, inflammatus Seraphinus, clarior lucet in
ſanitate, vehementior ardet in charitate; S. Maria inquit 8.
Auguſtinus ſerm. de Annunt. oculus non vidit, nec auris
audivit, nec in cor hominis deſcendit, quæ præparavit DEus
diligentibus ſe, quid præparavit gignenti ſe, & quod certum
eſt præ omnibus diligenti. ſeribit S. Bernard. ſerm. I, de Aſſumpt.
& S. Petrus Damianus ſerm de Nativ. Virgo regalis ad thro-
num Dei Patris evehitur, & in ipſius ITrinitatis ſede repoſita,
naturam angelicam ſolicitat ad videndam. Ergo meritò Cœ-
litum Corona eſt V. Maria.

Prolem divinam, nune, ſanttorumque Reginam
Laudibus attollat, lingun peræva colat.
Santtis à te mari, rogo ſupplex, aſociari,
Qui ſum terra, cini, ſis MAKIA FINIS.

Ies V ſal Vatorl, Marlæ Del genltrICl,
loſepho ſponſo VIrginls, &
nVtrItlo
VovVet aVthor.

X

‚—
üdhen

.

lnmngtit
liſiart
Uumi
Clniothe
larain
Uilte
Gzchtll
G
mcelle
ngtlide
ltiſeinn
Uyoort!

eyi
ltt.
1i
4

Pennl

ASTIANI HENRICI
PENZINGERI,

8DPaſſavienſis, Decani, & Parochi
Trauttmanſtorff ad Laitam

ORDO

CIS FORMATE
EIONIS MORALIS

IAFESTA
CTORUM

na DIoECESI PASSAVIENSI
bria per totum Annum.

Thema aſſumptum, SS. Patrum

Dictis, ut inconcuſſis Veritatis columnis
RMATIONE Conceptus elegantiſſimi adfe-

O0OGU 1 „aut Sacræ erp uræ aut alicujus
B. MARIE VINGINIS

rſibus quadraginta quatuor
conſtantia.
entia & approbatione Superiorum. H
um vel maximè, qui copiâ librorum carè
multa legendi otium non habent.
Etiſſimo Thematum rerumque memorabilium.
*NORIBERGA,
QANNIS LEONHARDI BuGGELII. 1716.

Q

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

15

Focus O Salance

J

H

-