dior, nunquam denigrata. Ita Bernardinus de Buſto, in in.
xi⸗ l.

—
ili.
Mat
ſt,
ube/
gatal
obedir
evol
E I.
ngele
Poncit
ini..
Cara ext
lientiæ
u
GeAnn
feem in
us elt
los, ſed
Nimun
Aed
Uarum!
3dige
Maria
ſontst
(harita
Uebant.
iſun
61 0 1
uaniß
Cenigen
euſtocki
Agele
Utz tun

mne;

Alſumn,

gte le⸗
ret ingi
Kpint
enmtelte,
Aunoden
Pontficzun

nsmteni

ſtütie,
bGcumnin
Ronenitfe
Legſolnpet
ie Nopit
esſorrdin
Negiumg
demee
lier nn
lb.. ung
inante

I

e Kpener
n Iun nei
4 Eigniut⸗
te A
te⸗ Ei
6inn
rlinhen
Pae, ee
N, N

N AMH

ee pſre
ayit Uſe

Cebliob-
4

Miniſtros & cuſtodes Angelos habet, &. 271

— — —

riali. Part. 9. ſerm. 2. in Feſto Nativit. Per albedinem nivis fi-
guratur innocentia, & puritas immaculatæl. irginis, quæ nun-
quam fuit maculata, vel denigrata per aliquod peccatum;
erubeſcant ergo illi, qui hanc ni vem candidiſſimam, nigram
quandoque fuiſſe, oſtendere conantur. Senſus Angelorum Deo
obedire eſt; ſupra omnes Angelos conformis voluntati divi-
næ voluntas Mariæ fuit, cujus velle erat Dei velle. dicentis Lu.
cæ I. cap. Fiat mihi ſecundum verbum tuum. Cogitatio
Angelorum, ſervire DEO eſt; præponderans Virgo, re-
ſpondit Angelo ſibi miſſo in obſequium. Ecce ancilla Do-
mini. Lucæ I. cap. Voluntas Angelorum eſt, Dei ſui man-
data exequi; Maria ſuperbam luciferi inobedientiam, obe-
dientiæ ſuæ humilitate ſupplevit. O felix obedientia! Oin:
ignis gratia! (exclamat 8. Auguſtinus. Tom. 10. ſerm. 2.
de Annunt.) quæ dum fidem humiliter dedit, cœli in ſe Opi-
ſicem incorporavit. Amor Angelorum in Deum, tener affe-
ctus eſt in hominem, non ſupra homines tantùm, & Ange-
los, ſed ſupra omnem creaturam charitate in Deum & pro-
ximum ardentiſſima eſt Virgo Maria, neque nos homines
adeò quis diligit, aut adeò nobis affectus eſt, quàm creatu.
rarum Domina, coeli, terræque Regina. Alloquitur eam
8. Brigitta ſerm, angel. cap. 4. Oomnium conſolatio, irgo
Maria! hoc ipſum tu es, ad quod Angeli principio ſua creéa-
tionis, tantà arſerunt charitate, quòa licet ex ſuavitate &
charitate, quam ipſi in Dei viſione, & approbinquatione ha-
behant, ine fabiliter lætabantur, plurimum tamen ex eo ga-
viſi ſunt, quòd tu ipſi Deo, eis propinquior fieri debebas, &
ex eo, quòd majorem charitatem, majoremque ſuavitatem,
quam ipſi habebant, tibi noverint reſervari. Angelorum
denique officium eſt, homini miniſtrare, eum protegere ac
ecuſtodire, & ad hoc à Deo mittuntur, canente Pſalmiſta:
Angelis ſuis Deus mandavit ae te, ut cuſtodiant te in omnibus
iis tuis. Pſalm. 90. & ſeribente Apoſtolo ad Hebr. 2. cap.
Omnes ſunt adminiſt ratorii ſpiritus, in miniſt erium miſſi
zorum, gai hareditatem capiunt ſalutis. Non miſla à Deo,
„ neque

4

272 Diſcurſus XXXVII.

neque demandata, ſed maternis pietatis viſceribus commota
miſericordiæ Mater Maria longè excellentiora Angelis bene-
ficia hominibus præſtat, omni Angelo potentiùs tuetur, ac
protegit, gratioſiſſima hominum Patrona & Advocata. Bene-
ficia hæc innumera recenſet S. Epiphanius ſerm. de Laud. B. V.
Per te enim, OQſanéla Virgo! medius obſtructionis paries, ini-
micitias diſſolvit; per tepax cœleſtis donata eſt mundo; per
te homines appellati ſunt amici, ſervi & filii Dei, perte bo-
mines meruerunt eſſe conſervi Angelorum;, & cum eis fami-
liariter converſari, per te mors conculcatur, & ſpoliatur
infernus, per té ceciderunt idola, &w excitata eſt notitia cœle-
ſtis, per te cognovimus Unigenitum Filium Dei, quem ſan-

&tiſſimal irgo peperiſti, Dominum noſtrum 1 Eſumchriſtum.

Præſtet hæc Angelus, ſi poſſit, & cùm non poſſit, longè ſupe-
riorem ſibi in omnibus, Reginam Angelorum, veneretur MA-
RIAM.

CONCEPIUS IV.

Duodennis JEſus, Dei & Mariæ Filius, ut in his, quæ
Patris ſui ſunt, eſſet, in medio Doctorum permanſit in tem-
plo, conquiſitus autem inter cognatos & natos & Joſeph &
Mariâ cum dolore tribus diebus, ac tandem cum gaudio in-
ventus, deſcendit cum eis in Nazareth, Et erat ſubditus illi.
Lucæ 2. cap. Quisnam eſt ille, qui Mariæ & Joſeph ſubditus
erat? Nénne is, qui dixit Matth. 28. cap. Data eſt mihi om-
nis poteſtas in cœlo & in terra. Reſpondet S. Bernardus Hom.
I. ſuper miſſus eſt. Deus inquam, cui Angeli ſubditi ſunt, cui
principatus & boteſtates obediunt, ſubditus erat Mariæi mi-
rare Matris excellentisſimam dignitatem. Sed ſi Deus Mariæ
ſubditus fuit, nõnne omne, quod Deo ſubditur, Mariæ quo-
que ſubditum fuiſſe credendum eſt, Angeli, Principatus, &
Poteſtates, Deo ſunt ſubditi, qui Mariæ ſubditus fuit, ergo
& Angeli, Principatus, & Poteſtates ſubditi ſunt Mariæ: to-

tum concedit S. Bonaventura, in Spec. B. V. lect, 3. & nen eO
9. U 4

ALA0

ſio:
Celoſt
ſetpr.
rho
lheſe⸗a
Ael
hin
go
hein
bler
Cel
la Ven

5

— 7 Miniſtros & cuſtodes Angelos habet, &c. 27)

—
—
en 8. Auguſtinus. Omnibus Angelis e Maria innititur ſuo impe-
tiinn rio: unde Auguſtinus ait: Micha?l dux & Princeps militiæ
rnl cœleſtis, cum omnibus BPpiritibus adminiſtratoriis tuis irgo pa-
* ret præceptis, in defendendu in corpore, & in ſuſcipiendis de
S corpore animabus fiaelium, ſpecialiter tibi Domina, die acno-
— 6te ſe commendantium. Quibus ſubj ungit S. Petrus Damianus.
ů N Angelicam dignitatem Maria debilitat, ut in comparatione
hangin Virginu, Angeli apparere, nec velint, nec poſſint. Digniſſima

,fl ergo Angelorum Regina.
Mih Indignum eſt homini, non venerari eam, quam Deus Epilogus.

ua ipſe in terris Matrem coluit, cui An geli tanquam Reginæ ſuæ
Plulhi⸗ obſequiosè famulantur, illi & nos ꝗ uotidiano cultu, Reginam
ie⸗ cœli & terræ exclamantes, ſerviamus usque in finem, admoni-
ti à Ven. Beda ſerm. de S. Mariàâ. Rerviamus ſemper tali Regi-
Ipennunt

næ Mariæ, quæ non derelinquit ſperantes in ſe, cùm diligat
Chriſtus ſanétorum orationes, & exaudiat, multò magis
Matrem ſuam evauait pro peccatoribus orantem. Amen.
uilie Virgo coronata eſt ſtellis, ſuper Aſtra levata.
krnſt Gaudethonore Matris, regnat in arce Patris,
umk Ergote Dominam locat orbis, & aſtra Reginam

4

hanmgt Dum reſonabit Ave, Mater utrique fave.

Permutuke
nſen⸗
eAAMA
Pelübn
lan, NMuep
Minpnn,
Cins bine,
n NMre

A, K .
de Ooo OOO DIS

23) ° (56.

Exordium.

0 „ . .
806390 880

. äl 02° . . . e 0
sl

O

DISCURSUS XXXVIII.

Obedientior Patriarchis Maria Virgo, Regina
eſt Patriarcharum.

Ræclaram obedientiam, quam S. Auguſtinus lib. 2. de
Peccat. Meritis & Remiſſione. Matrem & virtutum cu-
ſtodem nominat, ter optimus Deus ſibi ſummoperè
gratam & acceptam, adhuc in terris largiſſimâ benedi-
Gtione præmiari dignatus eſt, ab hujus enim exercitio virtutis
ſuam Patriarchæ originem ſumsêre, Patriarcha quippe ex
ipsà ſui nominis etymologiâ idem ſonat, quod multarum
nationum Pater. Quia in terris Deo obedientes fuêre Abra-
ham & Jacob, ideo benedixit illos Deus, ut multarum natio-
num patres, ſeu Patriarchæ facti ſint; ſic Abraham, quia ad
Dei mandatum obediens, unigenitum filium ſuum Iſaac pro-
priis manibus mactare paratus fuit, ferro ictum vibrans fe-

lix inaudiit. Quia feciſti hanc rem, & non peperciſtt filio tuo

unigenito propter me, benedicam tili, & multiplicabo ſemen

tuum ſicut ſtellas cœli, & velut arenam, quæ eſt in littore

maris, poſſidebit ſemen tuum portas inimicorum ſuorum,

benedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ, quia obediſti
voci meæ. Gen. Cap. 22. Pari modo Jacob, quia obedivit voci
matris ſuæ, & ad ejus verbum patriam dereliquit, apparen-
tem ſibi in via habuit Dominum ſuper ſcalam, dicentem
ſibi: Ego ſum Dominus DEus Abrahbam patris tui, & Deus
IHaac s terram, in qua dormis, tibi dabo, & ſemini tuo, erité;
ſemen tuum quaſi pulvis téerræ: Dilataberis ad orientem, &
occidentem, & 'ſebtentrionem ec meridiem, & benedicentur
in te & in ſemine tuo, cunétæ tribus terræ. Ecce quantum
obedientiæ prœmium! majorem & perteéctiorem longè Pa-

triarchis obedientiam Maria Virgo, ancilla Domini exhi-

buit,

buic,
beata
60,.
iac
iru⸗
ſepe,
Ttiten
dini
Uyma
&
ejtit.
Amac
iyfaea
indat
beata

lionehhtt
GUiftn
ſbi tonner
Nglites
Eetcniofn
Ghecue
Alol ſlin
entes bndet⸗
lltature
Crekncct
nlunlu
Cbnn rbe
efercſcer
rplagee
uegkut
NunNſnrl
e, lile
uCheliin

elcoide
Aln, Cin
mui
chitittuc
6Aloenen
YEaehiun
Cenlgi

buit, non ſolùm benedicla inter omnes mulieres, ſed etiam
beata, quam dicant omnes gentes Reginam Patriarcharum.
88. Patres ſuffragiis famulentur. Pro inobedientid, obedien- 8S. Patres.
tia commutatur, fides pro perfidid compenſatur, circumdat
virum Waria, Angelo fidem dandoiquia Eva perdidit virum,
ſerpenti conſentiendo. perorat B. Auguſtinus Serm. 18. de 88.5. Auguſt.
Etiterum Tom. 10. ſerm. 2. de Annunt. Ofelix inobedientia!
6 inſignis gratia! quaæ dum fidem humiliter dedit, cœli in ſe-
Opificem incorporavit. Wiritus ſanétus implevit Abrabam ſi-
de & obedientiâ profutura poſteritati, ſed ſide tud & obedi-
entid, OVirgolmundus ſalvat us gratias agit: diſertè loquiturs.
Amadæus Homil. 3. Vmpore ſuo non habuit Abraham parem SAmadæ-
in fide, nec Iſaac in obedientiä nec Joſeph'in caſtitate, nec Job ¹5.
in patientid, nec David in humilitate, nec Elias in zelo; ſed
beata Virgo omnes Janétos! eteris & Novi Téſtamenti ſuper-
greſſa eſt. ſcribit Richardus à S. Laurentio de Laud. B. V. lib. 3. iehardduns
Maria Virgo obediens invenitur, dicens: Ecce ancilla Domi- rentio.
ni fiat mihi ſecundùm verbi tuum: Eva verò inobediensi non
obedivit enim adhuc cuùm eſſettirgo; ſicut Eva inobediens fa-

Gta, & ſibi & 'univerſo generi humano cauſa facta eſt mortis:

ſiceœ& Marial irgo obeatens, & ſibie univerſogeneri huma-
no, cauſa fabta eſt ſalutis ià & ſicut illa ſeaucta eſt, ut eſfugeret
Deum, fic hac ſuaſa eſt obedire Deo, ut virgini Eval irgo Ma-
ria fieret Advocata. defendit S. Irenæus adverſus Hæreles. lib. 3.
cap. 33. Ancillaprompta ad obſequendum, bhumalis ad/ervien-
dum, & devota ad obediendum. inquit B. Albert. Magn. in Lu-B. Albertus
cam. Verè ancilla, quæ nec diéto, nec faéto, nec cogitatu, un- Magnus.
quam contradixit Altiſſimo verè ancilla, quæ perpetuo ſer-
vavit ſe mancipatam ſervitio: liberæ namq; aliæ Deo famu-
lantur obſequio, hæc quaſi mancibium Dei, ſe totam famula-
tui mancipavit, nihil ſibi libertatis reſervans, ſed per omnia
ſubdita Deo, &- vel ideo exaltata, Ofelicem ancillam, cui an-
cillantur omnia, 6beatam ſamulam, cui omnia famulantur!
exclamat S. Thomas à Villa Novâà. Conc. I. de Annunt. O Re-8. Thomas
gina Patriarcharum, impetra nobis gratiam Spirtus Sancéli. onn
OOO OOO 2 ut

S§. Irenæus.

tio ſeu De-

276 Diſeurſus XXXVIII.
—

ut obedientiæ tuæ magnitudinem dignis Conceptibus pon-
deremus.

CONCEPTUS I.

Ad perfectam obedientiam duo requirit S. Bernardus de
Præc. & Diſpenſ. Primò, legem neſcit ſive mandatum per-
fectè obediens, id eſt, non expectat mandatum perfedè obe-
diens, ſed jubenda obſequio præoccupat, & quaſi certus de
mandato perficit opus antequam demandetur. Secundèò,
adimplere legem, cui quis non eſt ſubjectus, ſed ratione di-

gnitatis, vel alterius prærogativæ eximitur, promptitudinem

ſignat obſequioſam, & eſt perfecta obedientia, uterque enim
laude dignus eſt, tam qui executionem rei demonſtrat, an-
tequam jubeatur, quàm qui præſtitit obſequium, ad quod
non obligabatur. Quandonam mandavit Deus, ut Maria
Virgo humillima ſuam Domino virginitatem voveret? 0
Virgo prudens! 6Virgo devota! (exclamat, & quærit S. Bern-
ardus. Hom. 3. ſuper miſſus eſt) quis te docuit Deo placere
virginitatem, quælex, quæ juſtitia, qua pagina veteris Le-
ſtamenti, vel præcipit, vel conſulit, vel Bortatur, in carne non
carnaliter vivere? & in terris angelicam ducere vitam?
Præceptum de voto virginitatis nec ſcivit, nec expectavit
piiſſima Virgo, ſed præoccupavit, ante omnem divinæ vo-
luntatis notitiam triennis puella, Dei vota præveniens, ei-
que ſoli placere deſiderans, Virginitatem ſuam Deo vovit-
ſeſeque totam obtulit Domino. Ita S. Antoninus Part. 4 Tit.
I5. Cap. 20. §. I0. Maria Mater omnium in virginitate,
prima ſine præcepto, conſilio, vel eemplo glorioſum virgi-
nitatis munus Deo obtulit. Virgo obſequioſa, Virgo per-
fectè obedientiſſima. Ad 2dum perfectæ obedientiæ Ma-
rianæ requiſitum veniamus. Nonne hæc eadem Virgo hu-
millima, legi ſeſe obedienter ſubjecit, illam que ſponte ad-
implevit legem, cui ob angelicam puritatem, & Matris
DEI dignitatem nullatenus tenebatur; narrat de eà S8. Lucas
Evan-

u)/
Rere

macu

Curen
nuni
urpe
ſeckan
nus:
upa
hl⸗
entie,
Uepeti
Cbedi
Deon
Cipien
ſeete
ſtve
Groge
lepon
necic
Vrge
ſtam
nunt
um
Catiot
crem

Regi

ſtien
ia

Run
nbeprbr

18. Dermnte
ancaun,
umſefklk,k
denn. Knl
s ſectunn
Pronphiul
lin Uelacrer
i demoniin:
eniun is
t Deus ul
Alemn voet
Ecgerid
euit Do
ipim ai
tattnrincent
Aeen tit
t, hertlti
nnem dien
preſtliti
loam Don
voninlgludh
it ifnt
ig,ei
Gilk in
e Obecine
elen Vign 5
mnibeſolt
atem, 8 6
Natceet N

1

Obedientior Patriarchis Maria rirgo, &s. 277

Evangeliſta. 2. cap. Poſtquam impleti ſunt dies purgationis
ejus ſecundumlegem Moyſi, tulerunt illumin geruſalem, ut
ſiſterent eum Domino, ſicut ſcriptum eſt in lege Domini. O im-
maculata Mater! num fortè puritatem tuam non reſpicis?
Cur ergo, quæ aliarum mulierum immunditiam non con-
traxiſti, commune tamen immundis deſtinatum remedium
uſurpas? ITuutique puriſſima Virgo, purificationis legi ſub-
jecta non eris? Reſpondet pro Virgine Dionyſius Carthuſia-
nus: Zoluit autem Maria dignisſima ſubiici legi, & quaſi
purgari in templo, ad dandum obedientiæ, & humilitatis ex-
emplum. adhuc clariùs Hugo Cardinalis. In cumulum obedi-
entiæ, quæ plus facit, qudm teneatur facere. O verè perfecta
repetitis vicibus Mariæ Virginis obedientia! Celebret nunc
obedientiam ſuam Abraham, quàâ filium ſuum unigenitum
Deo mactare paratus fuit, dicam ego prævium fuiſſe Dei præ-
cipientis mandatum. Abrabam! Abraham! tolle filium tu-
um, quem diligis Iſaac, & vade in terram viſionis, atq; ibi of-
feres eum in holocauſtum ſuper unum montium, quem mon-

ſtravero tibi. Gen. 22. cap. Obedientiam ſuam deprædicet

quoque Jacob Patriarcha, quàâà patrios lares ſponte reliquit,
reponam & ego matris juſſionem urſiſſe, patris ſuaſiſſe be-
nedictionem. Longè ſupra omnes Patriarchas obedientior
Virgo Deipara ſine præcepto, ſine conſilio, ſe ipſam DEO ho-
ſtiam pacificam obtulit, ſuamque voluntatem Deo integrè re-
nuntiavit, dicens: Ecce ancilla Domini, ſiat mihi ſecun-
dum verbum tuum. Lucæ I. cap. Nec non legi purifi⸗-
cationis, à quâà Virginis puritate, & Dei Matris dignitate
exempta erat, ſeſe ſubjecit, obedientiſſima Patriarcharum
Regina.

CONCEPTUS II.

Optimus ornatus muliebris, Mariæ Virginis in cole-
ſtibus glorioſæ, ſunt murenulæ, eà potiſſimùm ratione,
quia Deus ipſe præparavit illi, conformiter ſuo promiſſo.
OOOOOO 3 Cant.

Epilogus.

278 Diſcurſus XXXVIII.

Cant. I. cap. Murenulas aureas faciemus tibi, vermiculatas
argento. Cur Deus ipſe murenulas Virgini fecit? Cur opus hoc
Angelo non confidit? Dubium ſolvit Honorius Auguſtodu-
nenſis ſuper Cantica cap. 1. Murenulæ ſponſæ, obedientiam ſi-
gnificant Mariæ, obedientia hac Mariæ, cujus typus &- figu.
ra ſunt murenulæ, aaeò perfectafüuit, ut ſolus omnipotens &
omniſcius Deus, ad eſiciendum hujus obedientiæ exmplar,
& ſimilitudinem ſuſſiciens artifex eſſe poſſit. Cedat proinde
omnis obedientia Virgini, & Reginam obedientium, Reginam
veneretur Patriarcharum.

CONCEPTUS III.

In Perſonà Unigeniti Filii Dei, rogat David, pro conſer-
vatione imperii, & hæreditatis Domini. Plal. 8 5. Da imperium
tuum puero tuo, & ſalvum fac Filium ancillæ tuæ. Nénneex
ſacris litteris notum eſt, quòd in veteri Teſtamento, per Patri-
archas Abraham, Iſaac & Jacob, omnes gratiæ à Deo peti ſoli-
tæ fuerint, Deus etiam, quidquid juſtum & honeſtum perillos
poſcebatur, facilè & ſine contradictione conceſſerit, utpote
quorum obedientia Dei affectum eaptivabat: Quomodo ergo
David vir ſecundùm cor Dei, nomine Verbi divini gratiam
non per Patriarchas quærit, ſed per ancillam? Salvum fac Fi-
lium ancillæ tuæ. Quænam illa ancilla eſt Deo tam grata, ſupra

Patriarchas à Domino in honore habita? Quæſtionem movet

S. Auguſtinus in hunc locum, & ſimul etiam reſpondet: Cujus
ancillæ, niſt illius, quæ dixit: Ecce ancilla Domini, fiat mihi
ſecundum verbum tuum. Nempe Maria Virgo, obedientiſſima
Domini ancilla eſt, ob præcelſam ejus obedientiam, Deo ſuper
omnes Patriarchas, ſupra omnes accepta eſt creaturas, quid-

quid per eam petitur, haud dubiè ex inſtanti obtinetur, ipſa er-

go eſt, & manet, in æternum Regina Patriarcharum.
Hanc itaque potentiſſimam PFatriarcharum Reginam hu-
militer invocemus, ut pro nobis intercedere dignetur, qua-
tenus

ſoen

wrn

lenus
Gatis⸗
nuglo
e ei

lnfu

menj
tmnde/

4

M

Obedientior Patriarchis Maria Virgo, & c. 279

gtnad,
1 Vefſulg .
. 4 tenus piæ proteë is ej : —V — —
aenn eni voläinart dirmarin oinnigus Dhechie inne ere mancdha-
Tind Abple 4 efi in omnibus obedi
. Paiann na gloriæ cum omnibus ſanctis coronari mereamm nden coro⸗
Wacenna. que cum Ven. P. à JEſu Maria ur, dicamus-
uhh Cconfugimus, 6 iſ. Tom. 4. Epiſt. ad B. V. Ad t
N otentiſſima R . 7
Koſmnrin ſer mii 66 eginarum, quæ contriviſti
inget⸗ erpentis, üt ſub umbra onis ene 1 iſti caput
leſtceun 7, rà protectionis tuæ certemus bo⸗
e tamen, faciamusq; tana. tori Mis dchume ceſ-
rcCdrn 12 q; tandlem viétoriam magnam, ac pro 3
Mun tandem in æternum cantemus H ar daog

emiumkign tuas. Amen.

1 Aelen eredit verbis, famulæ inſtar obedit,
hie Namſä Nr Aiairis, Dé rbo repleta Patris.
iaen ereſignavit Domino, totamq; dicavit
HW Dona Regina meo cordi, parere Deo .
Amnenth
iri Deon
honekungt
voncelent
t: Qvonodr
etbi Chinigu
n? AlNei
cotamgunt
Nveſtonenan
nreßontel
Donini tinl
goreitni
lentium Du
eltcenltudt
tobinennhit
rcharun⸗
Nunhezuns
erecigennt

l
DlIS-

Exordium.

85. Patres.

§S. Baſilius

§. Bernar-
dus.
Senenſis.

S. Antoni-
nus.

8.Brigittä.

:8 28) 0 (56

S Se eBekeege BeePe Pe eeek Eeeee egegez
DISCURSUS XXXHMN.

Aaria ſupra omnes creaturas illuminatiſſima, Regi-
na est Prophetarum.

X ſacris litteris clarè habetur, quòd nomen Prophetæ,
idem ſit, ac illuminatus, ſeu videns, ita enim clarè ha-
betur, lib. 1. Reg. cap. yo. Qui enim Propheta dicitur
hodie, vocabatur olim videns. Ratio eſt, quia de ab
ſconditis rebus adeò clarè illuminabantur Prophetæ, ac ſi ea

apertè ante oculos haberent. Mariæ nomen interpretatur

S. Thomas de Aquino Opuſcul. I. quòd idem ſonet, ac illu-
minata ſeu videns, verè etenim ſupra omnes creaturas illumi-
nata fuit, & ideo colenda eſt Regina Prophetarum. 8S. Patres
deſuper audiamus. Quòd Maria prophetiſſa fuerit, ad quam
proximè acceſſit aias bper prænotionem Piritüs, nemo contra-
dixerit, qui ſit memor verborum Mariæ, quæ Propheticoaf-
Nata ſpiritu elocuta eſt: Quid enim ait: Magnificat anima
mea Domini, & eultavit ſpiritus meus in Deo ſalutari meo,
quia reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ, ecce enim ex hoc bea-
tam me aicent omnes generationes. commentatur S8. Baſilius in
cap. 8. Iſai. Proph. Beata Virgo, etiam dum erat in utero Ma-
tris, habuit uſum liberi arbitrinatq; lumen perfelctumin intel-
lebtu & ratione, ut perfectius, etiam in utero Matris contem-
plaretur Deum, quam unguam fuit contemplatus aliquis in
perfectaà ætate perorats. BernardinusSenenſſerm. de Concept.
B. V. art. I. cap. 2. Etiam in ipſo Conceptu vel partu beatæl irgi-
ni datum eſt ad horam, ut videret clarèò myſteria, ut in patrid,
ſcribit S. Antoninus. part. 4. tit. I 5. cap. 17. S. I. NRcut Mariæ
Filius, ſtatim perfectum ſenſum habuit, quando in ejus ute-
ro humanatus extitit, ſic & Maria poſt ſuam nativitatem
in juniori ætate, ſenſum & intellectum adepta fuit. ait 8. Bri-
V . . Litta

N

itt⸗
⸗
ſiel
mrul

.„

nins
Auus
1
tia.c
H.ad
ſina

bust⸗

Cam
uxit
Finar
ſonl
Certe
innu
ſerit
zine⸗
lrng
leceu
ſed
Abb⸗
in
ul
I,0
munr
Gvo⸗
mas
con

Maria ſupra omnes creaturas illuminatiſ. Regina, & c. 281

— *
Uls gitta. in ſerm. Angeli cap. 12. Prælectiſima lirgo dum Vivit
SE adhuc in corpore mortali, interdum rapta eſt in divitias glo-
riæ Dei, usque ad ſummæ Trinitatis viſionem, per ſpeciem,
multò itag clarius, & ut puto, multò frequentius ac diutur-

S . § Dionyſi-
nius, quàm Paulus aut Moyſes. arbitratur Dionyſius Carthuſi- u ong.

ſinu N anus. lib. I. Sent. Diſt. 16. Quæſt. 2. Divinis illuſtrabatur in- ſianus.
tus viſitationibus, quam totam repleveratspiritüs ſanctigra-
tia. confirmat S. Hieronymus. Iom. 9. Epiſt. de Aſlumpt. B. S. Hierony-

nen Mi V. ad Paul. & Euſtoc. hujus luminis gratiam te flagitamus, piiſ- mus.
eliincut ſima Virgo, ut Reginam te prophetarum profundis Concepti-
Dpopheuctin bus tantòô feliciùs elucidemus.
elgit

nen menen

n ona⸗ Sponſa cœleſtis, Mariæ Virginis figura, refert, dedu- Confirma-
cua tam funſſe à ſponſo, id eſt Spiritu S. in cellam vinariam. Intro- d n De-
un k Juxit me incellam vinariam. Cant. 2. cap. Quid in cellà ietse
fen, vinariâ faciat ſponlà? An vino aſſuefacere ſponſum intendit
Miheſclel ſponſus, quòd in cellam vinariam introducere complacuerit?
iin Gertè vinum bibiſſe Maria Virgo non legitur, quamvis vinum
Liguifen 6 in nuptiis Canæ in Galilæa deficiens, à Filio creandum ſolicita-
Dirſier verit miſericordiæ Mater. Cur ergo in cellam vinariam Vir-
ANntkt⸗ ginem ſobrüſſimam introducit Spiritus 8. Vinum modicè
tatvrbiin ſumptum, confortat cerebrum, acuit ingenium, animat intel-
tatiknl. lectum, ſcientiæ ergo typus eſt vinum; non de materiali vino,
entehunni ſed de myſtico canit ſponſa, cujus myſterium pandit Rupertus
Me Abbas, per cellam vinariam, gazophylacium Kienticæ divi-
Nple næ intelligens, illuc Mariam Virginem introduxit Spiritus 8.,
Temmcellnf. ut plusquam Prophetico eam ſpiritu ſuperimpleret, & luce ve-
xec rà, quæ illuminat omnem hominem venientem in hunc
itfriſen mundum, ſupra omnem creaturam efficacius illuſtraret,
1. Me M. quod & facto adimplevit. Verba Abbatis doctiſſimi recite-
euynun⸗ mus. lib. 3. in Cant. quispiam dixit. & teſte Deo vel
n uittn conſcio, non mentiens dixit, raptum ſe fuiſſe in Paradiſum, ſi-
Ppp ppPP ve

ſerzißt⸗

282 Diſcurſus XXXIX.
ve ad tertium cœlum, ita ut neſciat, ſive in corpore ſive extra o!
corpus rabtus fuerit, & audiviſſe arcana verba, quæ non li. buol
cet homini loqui, quantò magis tu Regina cœlorum, per ſæpè h
cœleſtibus interfuiſti, quippe quam & circumſteterunt,; obſie- uni⸗
tricum vice, gloriam Deo concinentes Angeli, & inter hac di- ler e
diciſti, vel aſſecuta es aliquid, quod latet, & latere non debet? und
Regina Prophetarum! uhe
Nemi
CONCEPTIUS II. em
onne
Prophetis proprium eſt, futura non ſolùm prævidere, e90
ſed præviis etiam temporibus, antequàm contingant, longes n
prænuntiare; magna prævidit & prænuntiavit de ſeipsâ be- endl
nedicta inter mulieres Virgo Maria, cùm enim per montana tin/
feſtinanter abiiſſet in domum kliſabeth, ut ibidem cognatz MH
deſerviret, humaniſſimè ſalutata, & digniſſimis honorum titu- eſt
lis excepta, inaudiit Eliſabech encomiaſten. Unae boc mihi, fet
ut veniat Mater Domini mei ad me & beata quæ credidi- Confi
71, gquoniam perficientur ea quæ dicta ſunt tibi à Domno. Lu- lezin
cæ 1. cap. Uade (civerat Eliſsbet Mariam Virgmem Matrem fiet,
eſſe Domini ſui? non aliunde, quàm ſpiritu repleta propheti- id
zavit de Marià. Et repleta, eſt spirieu N. Eliſabeth, & ex. u
elamavit voce magnà & dixit: Benedittatuinter mulieres, V.
E& bened'&ctus frubtus ventris tu, Sed ſupra omnem pro Coif
Phetiam prædixit de ſeipsâà Virgo benedicta. Ecce enim ex hoc lir
beatam me dicent omnes generationes. Quis hoc dixit, aut re- num
velavit illi ? Dicta ſunt tibi à Domino. FEcce igitur ſupra 4o
omnes Prophetas Maria illuminata & videns, Regina eſt Pro- le
phetarum. .
CONCEPTVS III.
en
Donum Prophetiæ, donum eſt Spiritus S ſemper enim
prophetavérc ii, ſuper quos Spiritus S. deſcenderat: in anti-

4 0 ro

—
☛
etbi,glem
lun
kemnng,
CSinnre
teeſcriit

.

0llmm aene⸗
ohninondke
bunitceſ⸗
nimn per ninn
Tibicennn
wishonontn
eher
Ata glect
tihidontl
Vltgmemhln
eplellolit
Mſech:
Anter MM
rr onumß
Eckecuntete
Hoe Cahunt
leceigiu
Rignudkht

I

BSLldi
enlenrinin

Maria ſupra omnes creaturas illuminatiſſma, &rc. 283

quo Teſtamento teſtes ſunt ſeptuaginta illi viri Iſraêl, de qui-
bus lib. Numerorum cap. I1. Cumé; requieviſſet in eis Siri-
tus, prophetaverunt. In novo teſtamento Zacharias pater Jo-
anni apud S. Lucam Evangeliſtam. I. cap. Et Zacharias pa-
ter ejus repletus eſt &ir²5£fu &. & prophetavit. Supra quem
Sanctorum omnium gratioſius deſcendit Spiritus Sanctus? ne-
minem hominum, vel etiam Angelorum perfectiùs replevit, in
neminem pleniùs ſupervenit, quàm in Mariam, in eam cum
omnibus ſuis donis largiſſimo imbre deſcendit, eam ſuper
omnes Prophetas, dono prophetiæ copioſiùs ſuperfudit, ipſa
ergo digniſſima eſt Prophetarum Regina. Favet Conceptui
S. Anaſtaſius ſerm. de Deipara V. Wpiritus J. in VLirginem de-
ſcendit cum omnibus ſuis eſſentialibus virtutibus, quæ illi per
rationem divini Principatüs adſunt, imbuens eam gratiä ut in
ommnibus eſſet gratioſa, atque iacircò gratidà plena cognomina-
ta eſt, eò quòd ab impletione Spiritũs &. omnibus gratiis abun-
daret, & virtute Altiſſimi obumbraretur. Adhuc clarius
confirmat S. Amadæus Homil. 3. Spiritus §. ſuperveniet in
te; in alios sanctorum venit, in alios veniet, ſed in te ſuperve-
niet, quia præ omnibus & ſuper omnes elegit te, ut ſuperes
univerſos, qui ante te fuére, vel poſt te futuri ſunt, plenitudi-
ne gratiæ. addit Doctor Seraphicus 8. Bonaventura in Specul.
B. V. Lect. 2. Nunquid non ſupergreſſa es divitias Virginum,
Confeſſorum, Martyrum, Apoſtolorum, Prophetarum,
Patriarcharum, & Angelorum, cùm ipſa ſis primitiva Lirgi-
num, Speculum Sal⸗rum ,Roſa Martyrum, Regiſtrum
Apoſtolorum, Filia Patriarcharum, Regina Angelorum, Gra-
culum Prophetarum.

CONCEPIUS IV.

Congregatis in pietate ac devotione Chriſticolis, die
Pentecoſtes deſcendit de cœlo Spiritus S. ſeditque ſupra ſingu-
los corum, à primo usque ad ultimum, omnes illuminavit.
Repleti ſunt omnes Ppiritu & t loqui Variüis linguis,
prout ſpiritus &dabat eloqui illis. Act. 2, cap. Quis piæ ac de-
Ppp ppbP z votæ

284 Diſcurſus XXXIX.

.—— — —

votæ hujus congregationis caput & præſes fuit? nénne Ma-
ria? Si ergo ultimum & minimum in illà congregatione illu-
minavit Spiritus S. certè digniſſimum ejus caput & præſidem
porentiùs illuminaverit. Maria igitur ſupra omnes illuminata,
Regina Propheratum eſt, ſubſcribunt 88. Patres. In omnibus

myſteriis perfectè, inſtruéta erat Maria. inquit 8. Bernardus

Hom. 4. ſuper miſſus eſt. Maria illuminata erat per conti-
nuam ſacræ ripturæ leétionem, illuminata per profundiſſi-
mam contemplationem, illuminata per amicabilem Angelo-
rum viſitationem, illuminata ber Dei apparitionem & mani-
feſtationem, illuminata per adventum, & repletionem Siri-
tüs illuminata per factam in ejus utero Dei iſius inhabita-
tionem. docet B. Albertus Magnus in Commentario ſuper cap.
1. Lucæ. Et iterum Homil. 6. in Lucam. Maria irgo habuit
ſcientiam legis, & rationes Prophetarum quotidianâ contem-
platione agnovit. Paucis con firmat illuſtris in multis 8. Lau-
rentius Juſtinianus ſerm. de Purif. Lu eras perfecla in ſapien-
tia, propinqua Deo, Verbo Dei conſanguinea, omnibus myſte-
riis Cœleſtibus rebleta. aſſentitur S8. Papa Gregorius cum ſera-
phico Bonaventura in Spec. cap. 8. Quiaquid Patriarchis, &
PFProphetis, imò & Angelis erat abſconditum, non latuit Ma-
riam. Rationem reddit S. Auguſtinus. ſerm, de Nat. Nientia
danélorum deeſſé Mariæ non poterat, quæ ad pariendam præ-
viſa erat plenituainem Prophetarum. felici partu gratioſa
Regina,

Ex hæſitante im linguâ, factus eſt Iſaias diſertus Orator, quo
medio? Calculo ignito Seraphim tetigit os ejus, & mundavit
älabe. Volavit ad me unus de deraphim, & in manu ejus

calculus, quem forcipe tulerat dealtari, & tetigit os meum,
& diit: Ecce tetigi hoc labia tua, & auferetur iniquitas

tua, &ͤ bpeccatum tüuunm mundabitur. ait ipſe 6. cap. ex rudi pa-

ſtore, factus eſt Moyſes prudentiſſimus conſiliarius dux, & præ-

ſes

les
cab
ſem
huri
hlel
glee
ſeenl
unt
la
elp
Goul
loſ⸗
gelii
Cin
longe
get
cnici
in
o,
utige
dit
lecul
gelb
ſige
ndo
Nant
ern
eli
ſatie
Repi

Kie
Po⸗
Virg

—

ien n
lant! Nörne.

ngregnioni
Preſt
Imne; intn
leg. Noni
nit Neut
taeſct erls
Aker flfut⸗
itonen Gus
tebſetonnhe
kiighuetce,
pentoßen
iigl
Motilinice⸗
fsinmmulti⸗
irfeckenſe
a,Onnthe
regotikent
I erioh
ſponluil
,Ge NN
D cinf

ch penn pel

V.

EerneC
ei Knnin
yinmuht
t tiſenn
unnhul
6,aellu
iutale

iultien

Maria ſußra omnes creaturas illuminatiſſima, & . 285

ſes Iſraélitici populi; unde tanta prudentia? Per unicum ami-
cabile, cum Deo in monte Horeb colloquium: Moyſes au-
tem paſcebat oves Jethro ſoceri ſui, ſacerdotis Madian, ab-
paruitèq; ei Dominus in flamm ignis de medio rubi. Fx ſim-
pliciſſimis piſcatoribus Petrus & Andreas facti ſunt Apoſtoli,
Prædicatores veritatis in univerſo mundo, quà arte? Per de-
ſcenſum Spiritus Sancti in figurã linguæ ignæ: Et apparue-
runt illis di ſpertitæ linguæ, tanquam ignis, ſeditq; ſupraſin-
gulos eorum. Act. z. cap. De inexperto juvene, Joannes factus

eſt profundus, & myſteriorum Dei perſpicax Theologus: in

quà ſcholà? De peckore Domini fluenta hauſit ſapientiæ, quan-

do ſupra pectus Domini in cœna tecubuit. Joan. 2 I. cap. An-
geli in omni ſcientiâ eruditiſſimi ſunt Spiritus: quâà de causaâ?
Quia continuò aſtant in conſpectu Domini; ſupra omnes
longè illuſtrior Maria eſt, Maria purificatione, ut Iſaias, non in-

diget nihil enim pollutum, macula non eſtin eà; ſuavius &

atmicabilius, quàm cum Moyſe, locutus eſt kDei Filius cum Ma-
ria, quam innumeris vicibus filiali reverentiâ, amore tenerri-

mo, Matrem vocitavit 3/h plenitudine gratiarum, inter quas

utique ſcientia cenfetur, ſupra omnes Apoſtolos Mariam ſuper-
fudit Spiritus S. in ſinu Mariæ ſine numero JEſus ſuaviſſimè
recubuit, Mariæ primum ad Dei Majeſtatem locum ceſséreAn-
geli, Maria purior Angelis, propinquiſſima Deo, Domini con-
ſanguineæ, inter cœleſtes incolas prima, mare gratiarum, electa
ut Sol Mater lucis veræ venientis in hunc mundum, illumi-
nantis, Regina Prophetarum. Lacteis verbis fuſfragatur 8.
Bernardus Hom 4 ſupermiſſus eſt. Quemadmodum dl omnia

eœli lumina fulgore ſuo ſuperat, ſic poſt Veum Maria omnes

rationales creaturas fulgore ſcientiæ transcendit. Omnium
Regina.
Cùm ergo peregrinis nobis per deſertum hujus mundi,
perque umbram periculoſiſſimam mortis, ad veram lucem

faciendus ſit tranſitus, illuminari à Matre lucis, glorioſiſlimâà

SEpilogus.

Prophetarum Reginâflagitemus, oratione illà efficaci, quam

Virgo ipſa pro felici morte 8. Mechtildem edocuit. Hort. Mar.

Ppp pPpP 3 4. Cap..

286 Diſcurſus XXXINX.

4. cap. 5. ODomina mea ſancla Maria! ſicut Filius Dei,
tantâ te cognitione, & claritate dignatus eſt, ut totum c&-
lum illumines, ita in horà mortis animam meam cognitione
fiaeiſic illuſtres, & corrobores, ut nullo errore aut ignoran-
tid pervertatur. Amen.

Pulchra, velut luna, eſt Virgo præ millibus
una, JHYJMM
Non tam plena ſibi, qum radiata tibi,
Ut ſole prole nitet, cum JEsll lumina mit-=
tét,
Si non obſtabis, ſed cor utrig dabis.

DIS-

ſ ln

bapti
oimnes!
uulb.
bus il
aſiill

dBona
& rexer
Mvit ur

IefIO,

legn il
Iolarel
Maria,
li fulg
le omn
Uur onta
turorb,
Unfine

ſerm g⸗

ole,
Cecopat
tone B
limuga

llamer.

— — — — —

.
Nttumng òè

al DlISCURSUS XL.

AMaria illuminatrix, Regind eſt Apoſtolorum.

— 86 ) t 28
1 Mlud

enſin Ucem mundi, Apoſtolos Chriſtus ipſe nominavit Exordium
Macth. 5. Cap. Los eſtis lax mundi. quo indicavit offi-
lq cium Apoſtolorum eſſe ut lucis inſtar prædicando
inc e. Evangelium omni creaturæ, docendo omnes gentes,

& baptizando eos in nomine Patris, & Filii, & Spiritũs ſancti,
om nes in hoc mundo homines illuminarent; itaS. Auguſti-
6, nus lib. 1. de Serm. Dom. in monte, cap. 6. Tom. 4. Homi-
nibus illuminandis Apoſtoli miſſ ſunt. Apoſtoli ergo ſunt
quaſi illuminatores. Virginis Mariæ nomen, interpretatur
8. Bonaventura in Spec. cap. 3. quòd ſit idem, ac Illuminatrix,
& revera ſupra omnes Apoſtolos cœlum & mundum iilumi-
navit univerſum, ut proinde ſicut ſol inter ſtellas in firma-
mento, ſic inter hæc cœleſtia lumina ReginaApoſtolorum, in
regno illo æternæ beatitudinis, Virgo Maria Illuminatrix glo-
rioſaà reſplendeat. Veritatem S S. Patrum firmet authoritas. 39. Patres.
Maria, cujus nomen illuminatricem ſonat, ſol eſt illuminans,
qui fulgore ſuo omnia penetrat, quia, per omnes Angelos per-
que omnes ſantos ĩlluminationem ſuam demqnſtrat, ſpecula-
tur citatus 8. Bonaventura. Mariæbraæſentiâ totus illuſtra-S Bonaven-
tur orbis, adeò, ut & ipſa jam cœleſtu patria clarius rutilet, ura.
virgineæ lampadis irraaiata fulgore. Perorat. S. Bernardus :Bernard.
ſerm. de Aſlumpt. B. V. Ncut cætera luminaria irradiantur
à ſole, ſic tota cœleſtis curia àgloriosâ I irgine lætificatur, &
decoratur. loquitur S. Bernardinus Senenſis ſerm. de Exalta. hernardi-
tione B. V. in glorià art. I. cap. 3. OLirgo! in hoc tuo nata- enenl.
Ii mundum illuminaſti, cœlos lætificaſti, infernum exterrui-
ti, lapſos ſublevaſti, infirmos & triſtes in ſalutem & læti.
tiam erexiſti. inquit S. Thomas à Villa Novà Conc. 3. de Nat. nomnd
B. V. ra 4 n0

238 . Diſcurſus XL.

B. V. Scut ſol natus eſt, ut illuminet totum mundum, ſic
