Maria ad hoc nata eſt à Deo, ut miſericordiam, veniam, gra-
tiam, & gloriam, quaſi lumen, à Deo impetret toti mundo;
Richardus ſcribit Richardus à S. Laurentio. lib. 7. de Laud. Virg. Maria
48. Lauren-interpretatur illuminatrix, guia üluminat in dubiis, ißſa eſt

S lux noſtra, quæ poſt Deum illuminat omnem hominem venien.
tem in hunc munaum; ſi ergocircumdatus es tenebris, & ab.
ſcondita eſt vitatua. Job. 3 reſpicellluminatricem, invoca Dei
Genitricem, & nomina Mariam. hortatur B. Albertus Magnus.
in cap. I. Lucæ. IuO Virgo! ſis illuminatrix intellectui no-
ſtro, & impetra nobis gratiam pirits S., quâà mediante conve-
nientes dignitati tuæ Conceptus non obſcurè formemus.

CONCEPTUS I.

Confirrma- Feneſtram cœli Virginem Deiparam vocat S8. Fulgentius.
tio ſeu De- ſerm. de Laud. B. V. Mariæ. Cur feneſtram appellat! Feneſtra
ductio. mediatrix eſt, per quam lux domibus communicatur, illumi-
natrix, per quam habitacula illuminantur, quò enim majores
ſunt feneſtræ, eò clariora eſſe cubicula, quotidiana docet expe-
rientia; lumine gratiæ Mariam irradiavit Sol juſtitiæ, Chriſtus
Deus noſter. Gratia plena. Lucæ i. cap. Mariæ Virginis Fili-
us erat lux vera, quæ illuminat omnem hominem venientem
in hunc mundum. Joan. I. cap. Hanc lucem de cœlo per Ma-
riam tanquam per feneſtram, dedit nobis Deus, quà mediatri-
ce omnes homines de nocte erroris & ignorantiæ ad viam
vitæ & veritatis ducerentur, quàâ illuminatrice omnis pecca-
tor ad converſionem ſerenaretur, & ad ſalutem. Verba
ſancti notatu digna ſunt. Facta eſt Maria feneſtra cœ-
li, quia per ipſam Deus verum fudit ſæculis lumen, Adjun-
git S. Bernardus. Serm. 2. in Aſſumpt. B. V. Ipſa nemper Ale-
diatrix noſtra, ipſa per quam & nos Dominum Ikſum, in
domos noſtras excipimus. O zelo plusquàm Apoſtolico Illu-
minatrix Maria, Regina Apoſtolorum!
CON-

B. Albertus
Magnus.

———

.
Deusp
bis, per
Aor ad
nolten
mrein
uirhe
1.Cor,
lec ce
llael
lie Vir
lanub
ſertumn
Furgob
Iveillx
eronei
tem,
Teniat;

fem,

iade
lempor
ie Kg
Pretetn
t ilu
erqua
lten
luliß⸗
be
Mber
Gn⸗
ho: B
lumi

—,—
uunlin ⸗
enungt
ettott ſu
Vi A
Mlveſtane
nerice
ent inuedl
eruuslin
imelett
edinnregr,
tormenen

1 Mz
elat!la
nicarort
depinne
necenn
tiieC
ir igunt
Neſrenet
Geon⸗
Ioinets
Hantenlu
nNeen
ten. Itt
4ſenftlte
rr/r⸗
nzel
n
dutoinl⸗

Maria IUlluminatriæ Regina est Apoſtolorum. 289

CONCEPTVS II.

Per deſertum Arabiæ in terram promiſſionis duxit olim
Deus populum ſuum electum Iſraẽl per diem in columnà nu-
bis, per noctem in columnà ignis. Dominus autem pracedebat
eos ad oſtendendam viam per diem in columna nubis e& per
noctem in columnâ ignis, ut dux eſſet itineris in ut roque tem-
pore i nunquam defuit columna nubis per diem, nec columna
ignis per noctem coram populo. Nnne ut ait Apoſtolus Paulus
I. Cor. I0. cap. Omnia in figura contingebant illis. Cujus ergo
hæc columna erat figura? S. Bonaventura in Pſalm. Cap. 3.
Iſraél populi Chriſtiani, columnam verò nubis & ignis Ma-
riæ Virginis figuram eſſe interpretatur, nam ſicut columna
illa nubis & ignis diu noctuque illuminavit Iſraélitas, ut per de-
ſertum Arabiæ in terram promiſſionis ſecuri pervenirent, ſic
Virgo benedicta omnem hominem ſibi devotum diu noctu-
que illuminat, ut per deſertum hujus mundi tam immundi ac
erronei, ad cœleſtem patriam, non tam lacte & melle fluen-
tem, quàm gaudiis abundantem ſempiternis tutiſſimus per-

veniat; quemadmodum columna illa nubis & ignis nec per

diem, nec per noctem defuit populo electo, ſed continuò lu-
xit indefeſla, ita neque ſuis clientibus dilectis ullo unquam
tempore deeſt piiſſima miſericordiæ Mater, ſed in extincto gra-
tiæ & gloriæ lumine Auxiliatrix ſereniſſima illuceſcit. Inter-
pretem verè lacteum audiamus. Conſidera, quòd Mar'a
eſt illuminatrix per beneficia lucidisſimæ miſericordiæ ſuæ,
per quam multi in nocte hujus ſeculi ülluminat: ſunt ſpiritua-
liter, ſicut quandoq filii Iſracl, per columnam ignis illumi-
nati fnerunt corporaliter, juxta illud Pſalmi: Deduxit eos in
nube CG‿. Maria eſt nobis columna nubis, quia tanquam
nubes protegit ab æſtu divinæ indignationu, protegit etiam ab
æſtu diabolicæ tentationis, ſicut iterum dicitur in Pſal-
mo: Expandit nubem & c. Maria quoque columna ignis eſt,
illuminans nos, imò illuminans mundum multis miſericordiæ

Qqq qꝗꝗ llaua

290 — Diſcurſus XL.

Iuæ beneficiis. Quid nos mileri, nos obtenebrati, quid in nocte
buſus ſæculi faceremus, ſi tam lucidam lucernam ſi tam lumi-
noſam columnam non haberemus. exclamat proinde S8. Andre-
as Cretenſis. ſerm. 2. de Dormit. B. V. Ocolumna vivifica! non
quæ extorrem earnalem Iſraéël illuminet, ſed quæ ſpiritalem
illum ceu accenſo ex ſpecula igne, divinitus prælucens, ad ſci-

entiæ veritatem deducat. Onubes tota lucida, & mens um.

broſus, non quæ improbum. ingratumq Judaicum populum
obumbres ſed quæ electo ill populo, genti illi ſanétæ maternis
tuis prælatis facibus illuceas! O Hluminatrix Chriſtianorum!
Regina Apoſtolorum!

CONCEPTUS III.

Pulchritudinem Mariæ mentes admirantur angelicæ, in-
tra ſe invicem colloquentes: OQuaæ eſt iſta, quæ procedit quaſt
aurora conſurgens, pulchra ut luna electa ut ol. Cant. 6ca p.
nec non & Joannes deſcribens Virginem benediclam in ſu
Apocalypſi cap. 12. air. Nignum magnum apparuit in
cœlo, Mulier amicta ſole & Iuna ſub pedibus ejus & 'in.
capite ejus corona ſtellarum duodecim. Quare An geli & cum
eis ohannes angelicæ puritatis Virgo, luminaribus coli ami-
ctam, ſtellis ſcintillantibus. ſive minoribus etiam cœli jumini-
bus undique circumdatam deſcribunt? Dubium ſolvet liber

creationis mundi: In principio creationis cœli & terræ. Zne-

bræ erant ſuper faciem abyiſi. Gen. 1. cap. ad depellendas has
tenebras, & ad terram illuminandam, Deo om nipotenti
complacuit ponere in firmamento cœli duo luminaria, ſolem
& lunam, & ſtellas, hoc tamen pulcherrimo ordine di-
ſpoſuit, ut alternativè ſemper terram illuminarent, ira ut
uno occidente, oriretur aliud, ſic ad occaſum ſolis , Iuna
aſcendit? iſtà non lucente, ſcintillant ſtellæ, manè dilu.
culò conſurgit aurora, decora luminum cœleſtium vice re-
gina, quam denuèò ſol oriens ſplendore regio ſubſequitur,
häcque continuâ alteratione univerſus terrarum orbis illu-
ſtra⸗

ſtratv
fanh,
Sras.
ſolear
Maria
,Lau
Kpol
mund
milerie
Deo in
Micla
le, in 0
Nno
Cerota
tuin de
,J
nliſeri
nindp
zde N
Aſn Vi.
Tinart

Kcient
inChr
ilein
Winab
6o, i
tacn P.
Vl, ur
fde,

Doner

—,—
nliginn
nuune
Dinged in

= S=

di lg
1 D
Aunn i
9,n
Gluſt lir
le nunn
Chriſkinnn

Mnrangele:
ehllelig⸗
AlC 4
Delichmni
eAngella
rbost
incelli
cn ett
lKreh
Cepelett
Onnire
minanle
Vo Otr

atelt, u

CI
, Imne et
Atvnfire⸗
beninm
zn obe
1

Maria Illuminatrix Regina eſt Apoſtolorum. 291

—— —

ſtratur. Poſuit eas in firmamento cœli, ut lucerent ſuper ter-
ram, & praecſſent diei & nocti, & dividerent lucem ac tene-
bras. ibid. Sole & lunæ Reginam ſuam comparant Angeli.
ſole amictam, lunam ſub pedibus, ſtellis coronatam deſeribit
Mariam Virginem S.Joannes, quia juxca mentem Richardi à
S. Laurent. in exordio citati, ſicut ſol, luna & ſtellæ creata ſunt,
& poſita in firmamento cœli, ut totum univerſim illuminent

mundum, ſic Virgo Maria, ad hoc in Matrem Dei elecla eſt, ut

milſericordiam, veniam, gratiam, & gloriam quaſi lumen à
Deo impetret toti mundo: omnibus cœli luminibus, ſive
amicta, ſive circumdata eſt Virgo Maria, quia in omni tempo-
re, in omni loco, in omni opportunitate, manè & veſpere, die
ac nocte, mentes hominum cœleſtibus illuminare myſteriis,
devotas inſpirare cogittaiones, pia æternorum tabernaculo-
rum deſideria in cordibus marianis excitare non deſinit Quis
eſt, ſuper quem ſol &-luna non luceat? Quis eſt, ſuper quem
miſericordia WMariæ non reſponadeat? erumpit S. Bonaventu-
ra in Spec. B. V. Lect. 10. & alentitur B. Albertus MagnusSerm.
3. de Nat. B. V. Gicut per ſtellam nox illuminatur, ita per bea-
tam Virginem tota Eccleſia eſt illuſtrata. Maria igitur Illu-
minatrix Eccleſiæ, Regina eſit Apoſtolorum.

CONCEPIUS IV.

Verba docent, exempla moveént, præ millibus in ſuf-
ficientem Mariæ Illuminatricis probam, deſerviat pendens
in Chriſti ſocietate latro Diſmas: quærite Diſmam, qualem
ipſe in terris vitam duxerit? Reſpondebit vobis: impia, abo-
minabilis Deo, ſcandaloſa hominibus, execrabilis mun-
do, digniſſima inferno vita mea fuit: Sed quis hominem
tam perverſum, latronem tam cruentum, adeoò illumina-
vit, ut in cruce ſuſpenſus, jam quaſi mortem ſpirans, vivàâ
fide, Dei Filium confiteri, Chriſtum, ſpem firmam in eo
ponere, charitate in Deum incendi, peccata ſua humiliter

Q i depre-

Epilogus.

Diſcurſus XL.

deprecari, & Paradiſum ſupplex anhelare non dubitaverit, un-

de & in ultimo felix à Salvatore inaudiit: Hodie mecum eris in

Paradiſo. Quis, quæſo, ſceleſtum latronem hunc, tam ſubitò

mutatum ab illo, ad tanta pietatis officia inſtruxit: Maria illu-
ſtriſſima Diſinæ Illuminatrix fuit, ita concludit doctiſſimussal-
meron lib. 10. Tract. 40. ex verbis 8. Joannis Evangeliſtæ 19.
cap. rationem deſumens. Iabat autem juxta crucem 7Eſu
Mater ejus. Maria doloroſiſſima Mater JEſu ſub cruce Filii
ſtetit ex adverſo Diſmæ, in eum radios adeò perſpicaces Maria
miſit Illuminatrix, ut in ultimâ jam mortis ſuæ horà, peccata
ſua adhuc cordialiter deflendo, triplicem fidei, ſpei, & charita.
tis virtutem piè exercendo, requiem æternam ſit adeptus, &

lux æterna luceat ei, non alià, niſi Illuminatrice Maria Apoſto-

lorum Regindà.
Dignum itaque, & juſtum eſt, ut ſeraphico in Eſum &
Mariam amore incenſi, hortantem ſæpè ſæpiùs recolamusS.
Bonaventuram. in Spec. B. V. lect. 3 eidem que filiali devotio-
ne obſequamur: Oremus chariſſimi, oremus devotiſſimè, ore-
mus Mariam, & dicamus: Eja Wuminatrix Maria! di-
gniisgſima Apoſtolorum Regina, adiuva nos, ut inglorid ater-
naliter illuminemur. Amen. .

Fert aurora lumen, ſitienti dat mare flumen.
Sic fluit in animas, irgo ſalutis aquas.
Surgens aurora eſt ſé colenti, mortis in hord,
Grata labore quies, nodte ſerena dies.

5 )°( S

5

.-

natha
wenti
Fiſliwn
Verſae
lariai
Kpec
le Cen
tolitzin
Utadin
imnai
Celrce
Vig. .
ieri⸗
in
marty
ttidi
terius
in or
Ularia⸗
ſini 8
Pattes
ufne,

2 6G8 293
n we SS. e 2, FrE Se e ,. e 06

DlSCURSUS XLI.

e, a,
olilnn AWaria AMater doloroſiſſima Regina éſt Martyrum.

ungellen

olen , D mentem S. Hierony mi ſerm. de Paſſ. Dom. Amor odium
ulbean vinm habet ac virtutem, animam amantis in amatiani- S
fienzl manm transmutandi, ſicde David & Jonatha, qui ſe
ekonine mutuèò intimè diligebant, dicit Scriptura: Anima Jo-
eiin nathaæ conglutinata eſt animæ David. I. Reg. I19. cap. vehe-
Nlratn mentiſſimè Filium ſuum Eſum Maria Mater Dei dilexit, ſua-
eMlerin viſſimo ergo amoris tenerrimi effectu & affectu in Eſum con-
verſa eſt Maria; & quidquid ille exteriùs paſſus eſt in corpore,
icoinſir Maria interiùs ſuſtinuit in mente, clavi illi acutiſſimi, qui manus
iöstarimt & pedes transfixéêre Redemptoris, animam, quoque transfixé-
efliales re Genitricis, ictus & verbera, quæ Chriſtus patientiſſimè per-
levotiſ tulit, in Matris doloroſiſſimæ animam triſti echo reſonabant,
ir Ma ut adimpleretur prophetia Simeonis Lucæ 2. cap. Tuam ipſius
rngnin animam doloris gladius pertranſibit. Si nunc teſte S. Anſelmo
deExcellent. Virg. cap. 5. & S. Laurent Juſtiniano lib. 3. de Laud.
Virg. In mente, in corde, in animâ, in barte aliàs inſenſibili,
interiùspati & ſentire, majus est martyrium, qudm exteri-
nen. &s in corpore, vel naturaliter ſenſibilibus membris pati. Mariæ
n martyrium, omnibus pœnis ac Martyrium tormentis majus

ri erit, quæ totum, quod JEſus Rex Martyrum in corpore ſuo ex-
. teris ſuſtinuit, omnique tormento Martyrum doloroſius eſt,
1, in corde ac animâ, parte alias inſenſibili, interius eſt, perpeſſa,
Maria ergo doloroſiſſima, transfixa in animà doloris intenſiſ-
ſimi gladio, Regina eſt Martyrum. Gravitatem dolorum 88.
Patres perpendant. Aliiſancéti, etſi pasſi ſunt bro Chriſto in SS. Patres,
carne, tamen im animd, quia immortalis eſt, pati non potue-
runts beata verò Dei Genitrix, quia in eâ parte paſſa eſt, quæ
Qqq q 3 im-

1

294 Diſcurſus XLI.

impaſſibilis habetur; ideò, ut ita fatear, quia ſpiritualiter &-
atrocius paſſa eſt gladio Paſſionis Chriſti, plusquam Martyr.
fuit. ſcrihit S. Hier. Epiſt. 10. adaulam & Euſtoch. de Aſlumpr.
Hierony- B. V. Oerè pertranſivit animam tuam gladias doloris, qui tibi
amarior fuit omnibus doloribus; cujus vis Paſſionis corporeæ:;
quidquid enim crudelitatis inflictum eſt corporibus Martyri,
leve fuit, aut potius nibil comparatione tuæ paſſionis, quæ ni-
mirum ſuâ immenſitate trangixit cuncta penetralia tua, tui,
8. Anſel- benigniſſimi cordis intima. diſcurrit S. Anſelmus de Excellent.
. B. Virg c. 5. Beata'irgo clariſſima inter Virgines, candidior in-
ter Martyres,: quia etſt illi Martyrio coronati, dealbarunt ſto-
las ſuas in ſanguine agni, nihilominus hac beata & venerabi-
lis Lirgo, candidior dignè prædicatur, eò quòd, etſi corpora
Martyrumpro Domino ſupphlicia pertulerunt, nihilominus
haæc aumirabilis Virgoin anim paſſa teſte Domino comproba-
S§. ldephon tur, perorat S. Ildephonſ. ſerm. 2. de Aſſumpt. B. V. Laam 6 bea-
ſu ta Mater! pertranfivit animam vis doloris, ut plus quàm
Martytem non immeritèò prædicemus,in quâ nimirum corpo=-
reæ ſenſum paſſionis, éxceſſerit compaſſionis affecétas. inquit S.
s.: Bernatd. Bernard. ſerm. ſuperSign. Magn. Niendam itaq; duo eſſe genera
martyrii, unum in manifeſto, aliud in occulto, unum patens,
aliud latens unum in carne, aliud in ſpiritu ex bis mentis mar-
yrium carnis tormenta excedit, hoc itaq; patiendi genere glo-
rioſa triumphans, quantò cunctis vicinior, tantò cunctis glo-
rioſtor, venerandæq; cruci dominicæ pasſionis inhaſit, hauſit
calicem bibit ſanguinem, & torrente doloris potata, nulli un-
quam ſimilem bpotuit perferre dolorem; currit poſt Eſum,
non tantuùm in odore unguentorum, ſed in multitudine dolo-
rum, non ſolum in gaudio conſolationum, verùm & in abun-
S. Amadæ-Aantid paſſionum. ait S. Amadæus Homil. 5. de Laud. B. V. Ipſa
2 fuit Atartyr in animé, & gladius doloris, qui pentranſi-
vit animam ejus in Unigeniti pasſione, pro amarisſimo ei
martyrio combutatur, voluit ſiquidem Filius, ut omni dan-
&torum ſpecioſitati participaret Mater ſua, imò cc
an.

ſutl
Gine
re
gene
num,
Richi
1is0,
Conc

gvini
Ndol
f ma
Color,
ſivis
ſram
lrex.
hael
ant.
jation
nore
umm
Aldil,
fluusP

unf

ne
ned
enim
1 .
amori
AAup

him

— Maria Mater doloroſisſima Regina AI Martyprum. 29 5S

„— — — — 8=
lualing

ſantorum palchritudinem excederet, quia quidquid in Pir.

irin gine operabatur, uovum erat, placuit Filio, ut glorioſior Mar-
in inge tyr exiſteret, & mirabiliter appareret, ut novo . inaudito B
nt ni genere martyrii decoraretur, & ſicut appellaturl irgo Lirgi-
nmn Dnum, ita & Martyr Martyrum debet appellari. concludit
auuhi Richardus à S. Laurentio lib. 3. de Laud. B. V. in vocatâ Spiri- hard ns
lini un tus S. gratiâ Reginæ Martyrum pia contemplatio com Paſlivis rentico.
ine Conceptibus devotè correſpondeat.
Cealbinn Marty res faciunt dolores ſic Chriſtus eſt Rex Martyrum, Consrma-
4 ien quia in comparabiles paſſus eſt dolores. Ligete ſi eſt dolor, ſic. n ſen De⸗
Gſun ut dolor meus. Thren. I. c. Quò major eſt dolor, eò glorioſior
t, iline fic martyr: quantus ergo Mariæ Virginis dolor fuit: Tantus
Uumenht dolor, quantus amor erat, metire amorem Virginis in Filium,
hnz⸗ ſi vis de paſſione & morteFilii, agnoſcere Matris dolorem. Men-
NN ſuram capitS. Antoninus part. 4. tit. I 5. cap. 20. S. 14. Omnis do-
inim lorex amore creetur; eſt autem triplex amor, ſcilicet natura-
lktutn lis, acquiſitus, & gratuitus Naturalis fuit in ſummo, quia
duſi quantò natura nobilior, tantò habet nobiliores altiones & ope-
unin rationes, ipſa autem habuit naturam nobilisſimam, unde & a-
Nineme morem naturalem ſumme: item amor acquiſitus fuit in eà in
Dliſort 1. ummo, nam omnes cauſa accidentales, quæ inducunt matrem
nicnci aa diligendum Kilium fuerunt in ea in Jummo, nunquam enim
Gl e filius aliquis tantùm dilexit matrem, tantum honoravit tan-
ttum pro cà ſuſtinuit, tantuùm ei dedit ſtcut Chriſtus pro Ma.
N

i tre, & ſic de aliis cauſis acciaentalibus amoru acquiſiti, ergo
ntrt⸗ in eâ amor ſuit in ſummo: item amor gratuitus, nunquam
dn enim aliquu habuit tantam charitatem ad filium, ſicut ipſa
nidn ad JEſum, ergo & bhic in ſummo, ſi ergo hi tres habitus
P amoris. ſcilicet naturalis, acquiſiti, & gratuit, eliciant unum
abctum amoris, erit ille in ſummo, illa ergo erit dilectio inten-
ntini Rſima, &- dolor ex amore hujusmodi erit intenſiſimus ſicut
Ei enim ſumè diligit vitam in dilecto, ita & ſuméè dolet de morte
0l,/ dile

—

29G Diſeurſus XII.

dilecti ſummum ergo dolorem, habuit in paſſione Chriſti. Con-

format S. Bernardinus Senenſis ſerm. de nom. Mariæ 2. art. 1.
cap. 3. Secundum intentionem amoris, intentio eſt doloris,
proinde Joan. 11. cap. Judæi comprehenderunt erga Laza-

rum amorem Chriſti ex dolore & fietu, unde & dixerunt de

illo: Ecce quomodo amabat eum: ſed Cbriſtus à Matre ſus
ſummè fuit dilectus, igitur ſubtractio ſua, ſumma fuit ei
amaritudo. Accedit authoritas S Hieronymi Epiſt. 10. adpau-
lam & Euſtoch. de Aſſumpt. B. V. Plus omnibus dilexit, propter-
ea & plus doluit, in tantum, ut animam ejus totam pertranſi-
ret, & poſſideret vis doloris, ad teſtimonium eximiæ dilectio-
nu, nimirum & ejus dilectio, amplius fortü quàm mors fuit,
quia mortem Chriſti ſuam fecit, quæ quia mente paſſa eſt,
plus quàm Martyr fuit. Amoroſiſſima & doloroſiſſima Vir⸗
go, Regina Martyrum.

CONCEPTUS II.

Quæcunque perſonãa pretioſiſſimam martyrii aureolam
adepta eſt, jure meritiſſimo Regina Martyrum dici debet, bea-
tam Virginem in perſecutione Filii patientis, & in cruce mori-
entis, pretioſiſſimam martyrii aureolam, conſecutam fuiſſe di-
cunt Doctores, Maria ergo jure meritiſſimo Regina Martyrum
dici debet; quà ratione, vel quonam merito, pretioſiorem aliis
Martyribus ſanctis aureolam ſortita eſt Maria? Condignitatem
perpendit, & ponderat S. Antoninus part. 4. tit. 1 5. Cap. 24.5. 1.
Dationi animæ debetur aureola martyrii, ergo dationi pre-
tioſiſſimæ animæ & dilectiſſimæ, debetur pretioſiſima aure-
ola martyrii, ſed pretioſiſſima Virgo Maria deait pretioſiſ-
ſimam, & dilectiſſimam animam, ergo habebit pretioſiſſi-
mam aureolam; medium probatur, dedit enim alle-
tiſimam animam, id eſt, vitam Filii, ipſa enim in in-
finitum plus dilexit animam, id eſt, vitam Filii, quam beatus
Petrus animam, id eſt, vitam ſui ipſius? quòd deait pretio-

Tidos
la to
Mur
mmult
cn,
inm
uo
Sug/,
go
ius
lir re
attenn
ſkum
Ni/
ſi l
nim
n
lo
tur e
Veren
an
ſret
tern
res
ler (
das

—
hiſr
Mlirien,
toe ade
egelu
GCiutue
GiMmn
nntſei
Plt o
eritiff⸗
tumnſen
tiniettn
ltnent
ſneſte ſhi
Corollint

.

hunftiemt
ncicie:
GKincnuen
leewenmine
eginlen
geiginn
Codgin
l,h
hnun
Petiſdine
1lt et
Gtkinini,
t
liguntn
dun,
7

Maria Mater doloroſisſima Regina est Martyrum. 29

iſſimam, patet, quia datio hujus animæ, id eſt, vitæ Filii fuit

Pretium totius mundi, & redimibilis creaturæ, & ſic dedit

animam in infinitum plas dilectam, ergo & habet pretio-
Eſſimam aureolam martyrii. adeoque Imperatrix, & Regina

Martyrum.
CONCOEPTUS III.

Reginam Martyrum dicimus, quæ plus reliquis Marty-

ribus ſuſtinuit, diutiùs illis eſt paſla; quis tantos dolores, tan-

ta tormenta ſuſtinuit, quàm doloroſiſſima Mater? Quis
Martyrum tanto paſſus eſt tempore, quàm paſſa eſt Maria?
multitudinem paſſionis ejus enarrat Richardus à S. Victore
cap. 26. in Cantica. Martyrio decorata fuit, ipſius enim
animam pertranſivit gladius, non materialis, ſed doloris,
quo martyrio gravius paſſa fuit, quàm ferro: in Martyri-
bus magnitudo amoris aolorem lenivit paſſionis, ſed beata
Virgo, quantò plus amavit, tantò plus doluit, tantöque
ipſius martyriumgravius fuit. Durationem paſſionis Ma-
riæ repræſentat Rupertus Abbas lib. 1, Cant. Wolite ſolam
attendere horam, vel diem illam, in qua vidit talem dile-
Ctum, ab impiis comprehenſum, malè traétari, ſcilicet illu-
di, ſpinis coronari, flagellari, cruciſigi, felle & aceto pota-
ri, lanceari, mori, & ſepeliris nam tunc quidem gladius
animam ejus pertranſiret, ſed antequdm pertranſiret, lon-
gum per eam tranſitum fecit, Prophetiſſa namq; erat, & ex
quo mater ejus facta eèt, ſcivit, eum iſta paſſurum, cum igi-
tur carne ſua taliter progenitum, talem Filium ſinu ſuo fo-
veret, ulnis geſtaret, uberibus lactaret, & talem ejus futu-
ram mortem, ſemper præ oculis haberet, prophetici mente
prævideret, qualem, quantam, quàm prolixam putatis ma-
terni doloris pertuliſſe bpaſſionem? Integerrimos triginta
tres ætatis Filii ſui annos, in paſtione continuâ, transegit Ma-
ter doloroſiſſima, Regina Martyrum, plus reliquis Martyri-
bus paſſa diutiùs cæteris in paſſione perſiſtens.
Rrr rrr CON-

Epilogus.

298G Diſcurſus XLI.

CONCEPTUS IV.

Amari nomen Mariæ deérivat S. Bernardinus Senen-
ſis ſerm. 3. de aſſumt. B. V. uct idem ſonet Maria, quàm ma-
re amarum; cur hoc? quia ſicut in mari nec unica eſt gutta,
quæ non ſit amara, ſic in Maria nihil erat, quod de paſlione
& doloribus Filii non eſſet amarum, cujus amaritudinem ſu-
pra omnia Martyrum tormenta humanus explicare non ſuffi-
cit intellectus. Interbretatur amarum mare Maria, in quo
tot fluétus & flumina amariſſima intraverunt, propterea
ad eam meritò dici poteſt illud Ibren cap. z. Magna eſt ve-
ut mare contritio tua. Addit B. Albertus Magnus ſerm. 3.

de Aſſlumpt. B. V. Omnem enim myrrham, id eſt, omnes ama-

ritudines pasſionis, quas Filius Dei bibit, bibit & ipſa, &
quodammodò plus ipſa: lancea quipphe, quæ perforavit latus
Jalvatoris, dolorem non dedit Eilio, ſed Matrii quòa etiam
poſt mortem ſeduétor appellatus, dolorem Filii non aggra-
vavit, ſed Genitricis ipſiua. Unde S. Bernardus de Lamen-
tat. B. V. Nunc ſolvis Virgo cum uſura, quod in partu non
habuiſti à naturdà s dolorem, pariendo filium, non ſenſiſti,
quem millies replicatum Filio moriente paſſa fuiſtiz juxta
crucem ſtabat emortua Mater, quæ ipſum e iritu ſancto
concepits vox illi non erat, quia dolore attrita jacens palle-
hat s quaſi mortua vivens, vivebat moriens, moriebatur
vivens, nec mori poterat, quæ vivens mortuæ erat, in illius
anima dolor ſævè ſæviebat non credo, plenè enarrari, vel
meditari poſſe dolorem Virgini, niſi tantum fuiſſe creaa-
mus, quantum dolere potuit ae tali Filio talis Mater. Mar-
tyrum Regina.
O ſi verus in nobis )ESU & Mariæ amor eſſet, certè
illis ſæpins compati ſtuderemus, paterno igitur conſilio 8.
Petri Damiani ſerm. 2. de Nar. B. V. humiliter acquiefa-
mus. stuadzamus & nos, dilectiſſimi, ſæculi hujus blandimen-
ta deſpicere, crucem Cbriſti aſſiduè in mente portare, quate-
as

lons gan
in
liadi
cendien
ftodnnt
Nelifk
Mmiun
, Piunn
Mugr
Pbutre
Poptu
fſnnate
, glin
finnt
telu
Mifni
M
P
ee
,i
Crti
ℳ
ſeon

icn u

len
Cn
ahliſt
Mnlne
ℳ

Maria Mater doloroſisſima Regina eſt Martyrum. 299

—
—

Specaculo triſti ſtat Virgo ſub cruce Chriſti,
Inde maternus amor, cor ferit, atque dolor
Reſpice ſæpè crucem, Hum tibi ſumito ducem
Sic Matris & nati, diſces amore pati.

Rrr rrr 2 DIS.

300 —

38) 1(88
Ss SesSeeeee eeee tSe dd⸗

DISCIIRSUS XLII.

Alaria in confeſſione fidei conſtantiſſima Regina
Conſeſſorum.

Xxordium. Æ Retenſes vituperat S. Paulus Apoſtolos ad Titum I.

cap. eô quôd malè agentes, ſolis fidem ſermonibus
ſint confeſſi. Cretenſes ſemper mendaces, malæ bhe-
*Riaæ, ventris pigri, confitentur ſe noſſe Deum, fablis
autem negant, abominati, & incredibiles, & ad omne opus
bonum rebrobi. Vera etenim fides, non ſermonibus promen-
da, ſed operibus comprobanda eſt; tunc enim veraciter ſide-
les ſumus, ſi quod verbis promittimus, operibus complemus.
inquit S. Hieronymus Epiſt. 2 nomen ergo Confeſloris me-
retur, qui vità exemplari, & operibus virtutum, in confeſſio-
ne fidei conſtans perſeverat, Maria Virgo primam ſuæ vitæ in-
nocentiam, mores ſer vavit incorruptos, fidem perfectam ſu-
Ppra omnes homines, verbo firmavit & exemplo, in pietate
perſeverans usque in finem, ipſa igitur Regina eſt Conteſſo-
8S. Patres, um. 88, Patres teſtes in voco. it vobis tanquam in ima-
88. Patres, . . „ 4 M
gine deſcripta / irginitas, vitaèé, beatæ Mariæ, de gud velut
in ſpeculo refulget ſpecies caſtitatis, & forma virtutis, hinc
ſumatis lieet exempla vivendiz ubi tanquam in eemplari ma-
giſteria expreſſa probitatis, quid corrigere, quia effugere, quid
tenere debeatis, oſtendunt: Talis enim fuit MWaria, ut ejus
vita omnium ſit aiſciplina. commendat vitam B. M. V. S.

S. Ambrof. Ambroſius lib. 2. de Virginibus. Speculo purior fuit vita mea,
& quemadmodum in ſpeculo tres perſonæ dq'ſtinczè videri

Poſſunt, ſic in vitâ meé viſa eſt clarò tota & Trinita. revelat
5½ Brigitta. de propriâ vitâ Virgo Deipara 8. Brigittæ. Niſi aliter Paulus
me doceret, Mariam verum Deum eſſe credidiſſem. ait Diony-
Nieni ſius Areopagita in Epiſt. ad S. Paulum, qui propriis oculis Ma-
riam

rüm
ſmnu
Fent
r.
lie
V. hi
Auge
059
ſenv⸗
GdeNa
Gofid
Mor
8, An
in vnj
Pellat.
iip

Crur⸗
leulox
Peron
Ceblor
onli
Oebla
Hvide⸗
kyisſd
Milita
ctegen
gbi de
mun
kisine
larrel

6

cep ie
eunfi
Aloe
hibuenore
Uertolti;
, eontte
inc
lnſri
lpette
plo, n
elC
aniß
Aeus
Ateeh/t

Tenpne
ſine⸗
Mio
MI.
jtiene
ſkven
ititerl
erl
o
Goolle
in

4
3
3

Maria in confeſſione fidei &. 301
riam vidit in terris. Quaâbomo, & extra Deum, Mariâ nihil
ſanctius eſſe potuit, devotius nihil. Seraphicè ſeribit S. Bona-. Bonaven-
ventura in ſpeculo. Jam exemplaris, pia, ac devota Maria Vir- ura.
gοcrat, ut as cam condignè deprædicandam, etiamlinguæ an-
gelicæ non ſußciant. perorat S8. Bernardus ſerm. de Aflumpt. 5. Bernar-
V. hinc ejus vitam piam, Deo placentem & exemplarem S8. dus.
Auguſtinus ſerm. 3 5. de Aſlumpt. Liam copiam & imaginem S. Auguſti-
DEI. 8. Epiphanius Orat. de Laud. Virg. S. oannes Dama. nus,
ſcenus Orat. 2. de Dormit. Virg. & S. Petrus Damianus ſerm,
de Nat. V. Inmenſum mare ſanbtitatis intitulant: pari mo-
do fidem inconcuſſam Virginis, antiquiſſimus Eccleſiæ Scri-
ptor Origenes in Lucam. Electam Wiritüs ſancti ſponſam.
8. Anſelmus ſuper cap. 10. Portam, per quam JENSS. Anſel-
in virginalem uterum, & exinde intravit in mundum, ap- mus.
pellat. Conſtantiâ hujus fidei, Reginam Confeſtorum, gra-
tià Spiritus ſancti nobis aſtante Mariam meditemur.

CONCEPTUS I.

De Virgine Marià fatetur Spiritus S. in Canticis Canti. Confirma
corum 4. cap. Vulneraſti cor meum ſoror mea ſponſa, in uno on De-
oculorum tuorum &in uno erine colli tui. Nénne undique ſu- ductio,
per omnes ſpecioſa eſt Virgo Maria? Cur ergo rectè in uno
oculorum ſuorum, cur in uno crine colli ſui, cor vulneravit
ſponſi? Quid ſub hoc oculo? Quid ſub crine latet myſterii?
Oculus mentis eſt fides, ſicut enim oculo corporis, lumen coœ-
li videmus, ſic per fidem cœleſtia intuemur my ſteria; crines
levis ſunt æſtimationis, per oculum fides, per crinem Mariæ hu-
militas ſignificatur, fide & humilitate DEO placuit, etenim
credendo verbis Archangeli, Filium Dei ſibi incorporavit,
qui de carne & ſanguine Virginis allumptâ humanitate pri.
mum vulnus amoris in corde, dein etiam vulnera corpo-
ris in cruce patienter fuſtinuit; Humilititatem quoq; ancillæ
ſuæ reſpexit Dominus, quem virgo humillima de coelo in ter-
Rrrrrr3 ra

302 Diſcurſus XLII.

ram, in uno crine colli ſui attraxit. Conceptus eſt S. Thomæ de
Villà Novàâ Conc. 4. in Nac. Dom. Oculus fidem, capillus hu-
militatem deſignat, quibus potentis Dei Filio Virgo maximè
complacuit, illumq; uno capillo colli ſui licèt fortiſſimum &-
potentiſſimum, fortiter alligavit: Licet enim omnis buſus
buellæ venuſtas, ei grata fuerit, oculi tamen & crinis maxi.
mè ſe pulchritudine teneri, vulnerariè, fatetur, quia fides &
humilitas incarnationis opus, in e pracipuè terſecerunt, unde
2 beataâ Eliſabethprotinus de ſide laudata est Lucæ 1. cap. Be-
ata, quæ credidiſti, perficientur in te, quæ dicta ſunt tibi à
Domino. In confirmationem loquitur S. Auguſtinus Tom.
Io. ſerm. 2. de Annunt. Dum ſidem humiliter dedit, cœli in
in ſe opificem incorporavit. Opræclara ſanétiſſimæ Malie-
ris hujus conſtantia! (exclamat S8. Laurentius Juſtinianus ſerm.
de Annunt. B. V.) Ofides inconcuſſa ſupra humilitatis petram
fundata! plenam oraculo angelico Maria præbuit fidem.
Regina Confeſſorum.

CONCEPTIS II.

Voluntatem Domini de incarnando utero Virginis
Unigenito Filio Dei, ab Angelo intelligens Maria, totam ſe
Domino reſignavit, & ſine dilatione, Nuntio cœleſti deſide-
ratum præbuit aſlenſum, dicens: Ecce ancilla Domini ſiat mi-
hi ſecundum verbum tuum. Lucæ I. cap. Chriſti fideles, ſan-
ctique Confeſſores, plerumque jam informati, credidêre my-
ſteria fidei, quis ergo Virginem humillimam in difficillimis
ad præbendum aſſenſum myſteriis Trinitatis & incarnationis
inſtruxit? Magnus aſcecta P. Drexelius ſerm. 2. de Annunt.
Opuſc. 3. Cap. 4. S. I. obſervat, in veteri Teſtamento myſteri-
um 88. Trinitatis, ſub obſcuriſſi mis figuris lacuiſſe, neque ali-
quid de eo tradidiſſe claris terminis Legem Moyſis; novum
etiam Teſtamentum, ſeu Evangelium Chriſti ante incarna-
tionem, tempore annuntiationis adhuc eſſe non potuit, ali-
quid ſolummodò Prophetiæ, aliquid in ſuâ legatone Archan-
. 3Sus

liucu
inſtrn
gve.
ſtructe

gn
a.
Conſta
creſcit
lempe
30 Ca
UMlariat
Cvigin
lidas
tienar
Chriſt
lbus,
lias g
20, C
Ttetur
Roren

—
etilh
hynei
niſinng
onns
Ckim
glutfte⸗
Dl
lel
uſure
dlſcimul
Cedt d
inee
Günucne
ltuieer
Nelutie

teto
nuton
elic
Miifut
iſiktsl⸗
lelſcar⸗
n Cfcl
inenonon
Ge ,M.
ro ne⸗
6 Hegle 4
liztonn
Nteinan
oubt
Nrinr

Maria in confeſione fidei &lt. 303

gelus de 88. Trinitate inſinuavit: Flius Altiſſimi vocabitur
& iterum: piritus . ſuperveniet inte & virtus Altiſime
obumbrabit tibi. Ibid. Modum incarnationis verbi capere
Virgo benedicta non potuis, quomodo nimirum ſalvàâ Vir-
ginitate, quam ſemel pro ſemper Deo voverat, Genitrix fieri
valeat, & tamen utrique myſterio Trinitatis & incarnatio-
nis aſſentiens, humiliter conſenſit. Ecce ancilla &c. Do-
ctiſſimè Salmeron Tom. 3. Tract. 9. Incredibilia myſteria ab
Angelo nunciata firmã ſide apprehendit, nimirum Deum fo-
re hominem, mortalem Deum de ſœmina naſciturum. protun-
dius S. R. E. Cardinalis Hugo aperuit beata Virgo cor fidei, la-
bia confeſſioni, viſcera Creatori. Laudabilis Confeſior, quia
inſtructus credidit, ſummo honore digniſſima Virgo Maria,
quæ difficillima myſteria fidei credit Angelo, etiam non in-
ſtructa, Regina Confeſſorum.

CONCEPTVS III.

In figuràâ vidit Maria Virginem 8. Joannes. gnum
magnum apparuit in cœlo, Mulier amiécta dole. Apocal. 12.
cap. Quid Mariæ cum ſole? Cur non lunâ circumcingitur? In-
conſtantiæ typus luna eſt, fingulis enim menſibus anni de-
creſcit, & perdit lumen ſuum, conſtantiam ſol ſignat, qui
ſemper illuſtris eſt, per lumen ſolis, lumen fidei intelligit Hu-
0 Cardinalis in Pſal. 18. non lunaâ, ſed ſole amictam vidit
Mariam S8. Joannes, & quidem penes ſe ſtantem ſub cruce,
quia in lumine fidei ipſa eſt conſtantiſſima, cæteris deficien-
tibus ipfa non defecit. Exemplum hujus invictæ conſtan-
tiæ narrat S. Matthæus Evangeliſta cap. 26. in perſecutione
Chriſti, tempore malo, tempore Paſſionis, deficientibus fide-
libus, Diſcipuli omnes relicto eo ſugerunt. Quid tunc Ma-
ria? Stabat autem juxta crucem JERI Mater eing. Joan.
20. cap. ipfa juxta crucem lachrym ofa perſeveratin fide con-
fitetur publicè DEi Filium, mundi Galvatorem ac Redem-
ptorem, JESUM fuum tam crudeliter dilaniatum, non fugit
cæte-

304 Diſeukſus XLII.

coœteris fugientibus, reliquis deficientibus
defecit. Ncut lumen ſolis nunquam deſicit, ſic ſola Virgo ſola
ſtetit in ſide, in pasſione. Sola Regina Confeſſorum,

CONCEPTUS IV.

Staturam Virginis palmæ com parat Spiritus 8. Cant. 7.

cap. Iatura tua asſimilata eſt palmæ. Quare non cedro, quæ
altiſſima arborum, ſtaturæ non cenſetur inconveniens? cur

palmæ? Semper rectiſſima eſt palma, nec ad dexteram decli-

nat, nec ad ſiniſtram, nullatenus flecti ſe ſinit, palma viro-
rem etiam in aſperrimâ hyeme non delſerit, vivum conſtan-
tiæ ſymbolum, cui ſubſcribit Academicus ſuum lemma: Nem-
per eadem. Statura Virginis Deiparæ aſſimulata eſt palmæ,
quia in confeſſione fidei ſemper recta, Netit usque in finem,
& ubi diſcipuli ex metu Jjudæorum, ad dexteram declinarunt,
& ad ſiniſtram, relicto Domino fugerunt ſeſe abſcondentes,
utut potuerunt, doloroſiſſima Mater recta ſtetit juxta crucem,

& immota, digna, quam paulò antè citatus P. Drexelius Ma.

giſtram fidei appellaret: Duriſſima hyems, perſecutionum
ventis alperrima, fuit mors & paſſio Chriſti, in quà flos campi,
& lilium convallium, dulciſſimus JEſus, ſpecioſus præ Filiis
hominum, in cruce emarcuit, Maria tamen velut palma,
fidei virorum non dereliquit, Chriſtum conteſſa, viridis us-
que in finem. Favet huic Conceptui præfatus Cardinalis
Hugo in Pſal. 18. Oatura tua, qud ſcilicet in fiaeſtetiſti, aſ-
ſimilata eſt palmæ, quæ virorem foliorum numquam amittit,
ſic nec tu fidei virtutem. Regina fidelium, Regina Conteſſo-
rum

CONCEPTUS V.

Vitem veram, dicit ſeipſum Chriſtus Dominus, fide-
les verò ſuos, paltnites vocat, Joan. 15. cap. Ego ſum vitis,

