planè ſunt verba S. Bernardi Serm. I. de S. Andrea: Semper li- S. Bernar-
gnum crucis vitam germinat, balſ‚amum ſudat ſpiritualium chariſmatum, dus.
non eſt lveſtris arbor, lignum vitæ eſt apprehendentibus eam. Per-
pulchrè S. Cyprianus de Bono Patientiæ: Non invenio fratres in- S. Cypris-

ter (œleſtis diſciplinæ vias, quibus ad conſequenda divinitus ſpei, aq Rus.
Videi noſtræ ſerta dirigitur, quid ſit utilius, quam ut patientiam tota

obſervantia tueamur. Patientia, inquit Bellovac. ſpec. moral. Bellovacen-
lib. I. diſt. 88. patientia eſt mercatrix prudentiſima, quæ mirabiliter, ſis.
copiosè magnis meritis animam locupletat. Cum Tertulliano fi- ertullis-
nio de Patient. cap. 13. Undique igitur adſtricti ſumus ofkcio patien- Aus.
tiæ adminiſtrandæ, quia quaque ex parte, aut erroribus noſtris, aut
mali inſidüis, aut admonitionibus Domini intervenit, uſus eus offciis,
magna merces, fFelicitas ſcilicet. Invocatà S. Spiritus gratiâ, deſu-

per Conceptus dabo.

CoCONCEPTUS I.

Confirmatio.] Job cap. 37. Ab Aquilone aurum venit. Aurum metal-
lum Præſtantiſſimum , intenſiſſimo Solis colore producitur; calor au-
tem Solis intenſior eſt in oriente, ac meridie, quaàm in occidente & Aqui-

lone, vel Septemtrione: Aquilo regio eſt frigida, aſpera, gelu &

nivibus, ac frigore plus quàm calore abundans: cur ergò Job non po-
tius inquit, Aurum ab oriente venit, quàm ab occidente, & Aquilone?
Auro producendo magis conveniens eſt regio calida, quàm frigida; &

tamen Job inquit: Ab Aquilone auram venit: quid myſterii per hoc Job

indicare intendit? aut quid docere? Non erravero, ſi per Aquilonem,

regionem aſperam & frigidam, patientiam in adverſitatibus intellexe-

Tt 2 1O

332 IN FESTO S. LAURENTII MARTYRIS,

ro; per aurum verò maximum pretium, & valorem, quem patientia, &
tolerantia in adverſis adfert, ac parturit; audiatur S. Auguſtinus in Pſalm. 6r.
venit tribulatio mea, venit & patientia mea, & purgatio mea, nunquid lucet au-
rum in fornace artificis? in monili licebit; patiatur tamen fornacem, ut purgatum
à ſordibus veniat ad lucem. Eleganter Seneca lib. de Providentia cap. 4.

Ipſis Deus conſuluit, quos eſſe quam honeſtiſſimos cupit, quoties illis materim

ræbet, aliquid animosé, fortiterque faciendi, ad quam rem opus eſt aliqua rerum
diffcultate; gubernatorem in tempeſtate, in acie militem intelligas. Ab Aquilo-
ne, à patientia in adverſis, venit aurum, meritum, inquam, quaàm pre-
tioſiſſimum. em
CONCEPTUS II.
DEUS, Philiſtæos inſeéctis, in ſpecie muribus punivit, qui terræ eo-
rum damnum intulerunt, aërem infecerunt, unde lues, & graſſans
morbus oriri potuit; hanc pœnam avertere, Philiſtæi aureos mures
confecerunt, & obtulerunt; ut legetis I. Regum cap. 6. Cur rectè au-
reos, cur non ferreos, vel chalybæos? Murium damna & gravamina,
aliquot ſeptimanis paſſi ſunt Philiſtæi, non legitur, eos deſuper impa-

tientiam monſtrâſſe, ſed quàm patientiſſimè inflictam à DFO poznam

ſuſtinuſſſe; aureos ergo mures Numini offerunt; ad indicandum, pa-

tientiam in adverſis, aureum habere donum, ac meritum; adverſa pa-

tienter tolerata, in aurum, in ſummum pretium & valorem verti, &
commutari. Non invenio, inquit S. Chryſoſtomus, inter cœteras &le-
ſtis diſciplinæ vias, quibus ad conſequenda divinitu præmia, ſpei, & fdei
noſtræ ſemita dirigitur, quid magis ſit, vel utilius ad vitam, vel majus ad

gloriam, quàùm ut qui præceptis dominicis obſequio timoris, ac devotionts inni-

fimur, patientia maximè totà obſervatione tuegmur, ſcribit S. Cyprianus
de bono patientiæ. Patientia aureum habet meritum: producamus

teſtes.
CONCEPTUS III.
Jonathas David valedicit his verbis: Dimittam te, ut vadas in pace.
I. Regum cap. 20. Deſuper Cajetanus: Prædicentis regnum ſunt verbu iſta:
Ergo Rex eſt futurus David, ut Saul ipſe prophetat: I. Regum cap. 24.

Nunc ſcio verè, quia certiſſime regnaturus ſis, & habiturus in manu tua Regnum

Wraël. Undè prænoſcit, prævidet Jonathas, prophetat, & prædicit Rex
Saul, David Regem futurum? Viderat] nathas, quomodo David tot la-
bores patienter ſuſtineat, tot injurias, ac perſecutiones infracto animo
ferat, & toleret, talis patientia concludit Jonathas, non poteſt non con-
ſequi immortalem coronam, & nunquam marceſcibilem fortunam. Ex-
peritur Saul patientiſſimum eſſe David, ex tentorio ad caput Saulis fixam
haſtam abſtulit David, Rege, hoſte ſuo & perſecutore inoffenſo, partem

chlami-

—
cRuids he
tolegen,
enial & in
mneluiͤ e⸗
ſenn,conl
lehzliete⸗
btmu
irkiniu;
uun Exqu
,
Anntzinlb
ſir rttio n⸗
Nemuktol

onmnimen
clt per lonn
Cocd ſoonnivn
fout heſem
ns e ſterti
Ceneſs 41 don
unegnonn
Grnpenunen

iue nnſg l

i nlt uean

uhhſinn, G

hexenit?

ineni Dom

ins Feleuct

Pin talt igi
Feopting. h
Ue netia,

Dobylorin
mlt, wr⸗
ignftenin n
Deltdonimg
le kei gn
mdſerlri
u ie Nbe

8,

—
n MAienth,

nusinhaine

Tünguitlue
cen t n

Mvidenti t⸗

Gties i nugi
Deſgidunn
Auam, gn

hirit, ten
lves, A i
iſtei utenr
6. Curtk
mon & gene
eos deupei
m ¹ DO
ad incicnntn
eritum; 1tit

& Valoren ſt.

8, iſter C
Prenin, iil
Uitmn, Mn
ſi,, Nr auifs
ſeibi
entum: Men

It, Kulut

nguunſ

: 1. MN
s it Munl
hetat, 8 nid
omok i⸗
iones Ifdn⸗

CONCIO SECUNDA. 333

chlamidis Regis Saul abſcidit David, tàm proximus ſoli & inermi Regi aſti-
tit, Regem, hoſtem ſuum & perſecutorem, reliquit illæſum, ò inſignis pa-
tientia! & injuriarum tolerantia! tantam Saul in David expertus patienti-

am, indubiè concludit ac prophetat: Regnaturus eſt in Ifraél, invicta pa-

tientia, & conſtans in adverſis & laboribus tolerantia, æterni regni præſagi-
um eſt; latet corona ſub perſecutionum anguſtia, latet regnum ſub laborum patien-
tia; && ut acriss adiépirans ventorum ſiatas, dum navim invadit, in portum velo-
cius inducit, ita perſecutionum tempeſtaz, ſi patientiæ adſit gubernaculum, ducit ad
Regnum. Exquiſite perorat more ſuo elegantiffimus Naxera in Excurſ. Mo-
ral. part. 2. in lib. I. Reg. c. 20. §. 20. Optimè Plinius in Panegyr. Habet bas

vices conditio mortalium, ut adverſa ex ſecundis, ex adverſis ſecunda naſcantur.

Exemplar ſit Joſeph £Ægyptiacus.
CONCEPTUS IV.

Somniaverat olim Joſeph, manipulum ſuum à reliquis adorari; item,
vidit per ſomnium, quaſi ſolem, & lunam, ac ſtellas undecim ſe adorare,
quod ſomnium in bonam partem eft interpretatus optimus Pater: Quid
ſibi vult hoc ſomnium, quod vid ſti, num ego, & mater tua, && fratres tui adora-
bimus te ſuper terram? Geneſ. cap. 37. Hæc patris prædictio verificata eſt
Geneſis 41. dum Joſeph à Pharaone, Rege Ægypti, Prorex ſuper univer-
ſum Regnum Ægypti conſtitutus eſt: Zu eris ſuper domum meam, & ad tui
oru imperium cundus populus obediet, uno tantum regni ſolio præcedam te oc. di-
xitque rurſus Phardo ad Joſeph: Ecce conſtitui te ſuper univerſam terram tg)-
pti, tulitque annulum de manu ſua, & dedit eum in manum ejus, veſtivitque cum
ſtola byſſina, & collo torquem auream circumpoſuit. Et quando tanta fortuna

oſeph evenit? tunc dum odio habitus eſt à fratribus, dum perſecutus eſt

ab iniquâà Dominâ, in vinculis, & carcere biennium luxiſſet? audiatur
Baſilius Seleucienſ. Orat. 8. Cum velut inter ignes, tentationibus collique-

facius, & probat ſimus Athletes exiſtens, præmium virtutis (patientiæ) re-

giam tulit dignitatem, carcerem thronus excipit, & ſit 4«gYpti Dominus, adul-
leræ captivus. Fortis tolerantia, inconcufſſa patientia, aurea & regia ha-

bet merita.
CONCEPTUS V.

Babylonius ille Rex, ex hominum conſortio expulſus: Fnum ut bos
comedit, E& rore cœli corpus ejus infettum eſt. Danielis cap. 4. Tamen fatetur:
Magnificentia amplior addita eſt mihi. Et de Job inquit liber ejus cap. 42.
Dedit Dominus omnia, quæcunque fuerunt Job duplicia. Quid Regem Babylo-
niæ fecit magnificentiorem: Job in duplo ditiorem reddidit? fecit con-
ſtans adverſariorum tolerantia, fecit in his tribulationibus invicta patien-
tia: Pro Nabuchodonoſore perorat Tertullianus de Patient. cap 13. Cum
Mualore, & pudore ſeptennii ab bhumand formd exulaſſet, immolata patientia cor-
Tt 3 Poris

334 IN FESTO S. LAURENTII MARTXYRIS,
poris ſui, & regnum recuperavit, && quod optabilius homini eſt, Deo ſatisfecit G&.
Undique itaqué adſtritti ſumus oficio patientiæ adminiſtrandæ; uſas ejus Offciis,
magna merces, felicitas ſcilictt. Pro Jobo perorat idem Tertu lianus de Pa-

tient. c. 14. Nec à reſpedtu Dei, tot doloribus avocatus ille eſt. Scriptura teſte

Job cap. 2. In omnibus non peccavit Job labiis ſuis.
CONCEPTUS VI.
David à facie Abſolon profugus, in itinere conſolatiſſimus divinum
auxilium, adjutorium, ac propitiationem ſibi confidenter promittit: Red-
dat mihi Dominus bonum. 2. Reg. cap. 16. Unde, quo ex merito ſibi bonam,
gratiam, & DEI favorem David compromittit? verè maximam adverſita-
tem ac tribulationem patitur David; non à Turca barbaro, & gentili, ſed
à proprio, & uterino filio regno expellitur, vita periclitatur, menſuret,
quis poſſit, quanta ſit hæc adverſitas, quam mordax tribulatio? indicat
eam regius Pfaltes verbis prægnantibus: Si inimicus meus maledixiſſet mihi,
uſtinuiſſem utique ab eo, tu verò, bomo unanimis, dux meus, & notus meus, ſi ſt
mul mecum dulces capiebas cibos. Pſal. 54. In hac ſumma tribulatione patien-
tiſſimus perſeverat David, non imperat filium trucidare, ſed ſervare; ſervate
mihi puerum Abſolon, 2 Regum cap. I8. In ipſo itinere afflictum David,
noviter affligit Semei, ſolutiſſima ſua lingua, hic vir gregarius, Regi ex-
probrat, Regi maledicit: Egredere, egredere vir ſanguinum, & vir Belial, red-
didit tibi DHominus univerſum ſanguinem Domis Saul, quoniam invaſiſti regnum
pro eo. 2. Regum 16. Ad tantum lælæ Majeſtatis crimen Abiſai, fidus Re-
gis miniſter, excandeſcit, jamjam ſtiicto enſe ultionem ſumpturus: va-
dam, & amputabo caput ejus. Aſt manſuetiſſimus, ac patientiſſimus David
ultionem inhibet: Dimitte eum, ut maledicat, Dominus enim præcepit, ut ma-
lediceret Davild. O inſignis patientia! hujus meritis tam confidenter
gratiam, favorem, & adjutorium divinum ſibi David compromittit. Red-
det mihi Dominus bonum. Subſcribit Conceptum S. Chryſoſtomus apud
Gloſſam: Qui affictiones ferunt, grato & patienti animo, non ſolum multa pec-
cata delent, ſed & non parvam abud Deum fiduciam, & loquendi libertaten

obtinent. .
CONCEPTUS VII.

Geneſis 22. DEUS Abraham imperat: Tolle filium tuum unigenitum, quem
diligis Haac, & vade in terram viſionis, atque ibi offeres eum in holocauſtum ſu-
per unum montium, quem monſtravero tibi. Obedientiſſimus imperatis Abraham
inſtitit: Igitur Abrabam de nodte conſurgens ſtravit aſinum ſuum ducens ſecum
duos juvenes, & Haac filium ſuum, cumque concidiſſet ligna in holocauſtum, abiit
ad locum, quem præceperat ei Deus. Ad radicem montis, juvenes exſpecka-
re, & ſubſiſtere jubet, brevi cum filio ſuo reverſurus ad eos: Exſpettate hie
eum aſino, ego, & puer illuc usque properantes, poſtquam adoraverimus, reverte-
mur

,
uno hroe
1t 10 hone
r necenm,
Prghumn 1 in
nfli non⸗
Nen,
ſehmn herte
Pnutegion
Arhem n
Munringvere
iuſels h
ftioletdcan
Deusnon eipel
flum immoln
Cneleim;
inperuns,
Crarentiln
chenticen
lo,nn ſbilus
lrüt edginti
Ummm dati
utnimforenn
ldamn toler
Plis, ſlten

eollltionen,

an lar
enſi nl
zilurrorin

Pontunh
kmrſihrr,ne

ſblittts decor

lnbir Khne

iig lin

s,

—
Deo ſifere
rtrs.
ettulunnkie
k. Kerhnt

laticſimwce,
er Promittnn
tmerno ſbihe
Maximan dh
aro, gen
clitatur, netr

tribolaio! A

els ntlctſt
5, G nltusne
täibulnicef
e, ſel ſetente⸗
ere aWhlund

nemn ſunptne
eutentinut
enin)
etitis tinn le
Lconpvontie
CrNa
, N

G gkles

tuun uignin⸗
n un
in ulxuif/
Ooruvtrim, . 1

e

CONCIO SECUNDA. 135

mur ad vos. Notate verba: Revertemur ad vos. Utique Abraham ſincero
animo properat, filium ſuum in holocauſtum immolaturus, & crematu-
rus, ad hunc finem portat in manibus ignem & gladium: gladius mina-
tur necem, flamma abſumere holocauſtum adnit tur; quomodo ergò
Abraham, in re tàm ſevera, contrarium eventum, non mortem, ſed vi-
tam filii, non ſibi luctum, ſed gaudium, & conſolationem compromittit?
Revertemur ad vos. Quis neſcit, quas cordis anguſtias, & multa perverſa
Abraham pertulerit; primò lares paternos relinquere jubetur, & ad
ignotas regiones peregrinari; patienter hoc tulit Abraham, patienter tu-
Uit Abraham natale ſolum ignotis regionibus commutare, lares, & fami-
liam relinquere. Secundèò, fluebant tempora, & Saræ ſterilitas aufere-
bat prolis exſpectationem, nec tamen patientia imminuta eſt: Tandem
tertio ſerò datus filius, poſtulatur ad victimam, & gratias agit, quod
Deus non eriperet, ſed poſtularet: Proprium ac unicum, diu deſideratum
filium immolare jubetur, quis exprimat, quæ anguſtiæ cor paternum

compreſſerint; patientiſſimus in hoc arduo negotio, nec verbo obloqui-

tur imperatis, cordolium diſſimulat generoſus, mentis anguſtias conco-
quit patientiſſimus: Tantam patientiam, Dei ſingularis gratiæ matrem,
& operatricem ſecuturam confidit Abraham, non mortem, ſed vitam fi-
lio, non ſibi luctum, ſed conſolationem ſpondet. Revertemur advos. Sub-
ſcribit cogitationem hanc Baſilius Seleucus Orat. 7. Yentatione purgat Ab-
rabamum; patientiæ ſimulacrum, ut nitidiore opere oſtentato, exſpectantem rapiat
in admirationem. Abraham dum patientiæ labores ſopit, dum Dei miſeri-
cord'am tolerantia adquirit, patientia impetravit Dei ſpeciales favores, &
gratias, ſalutem, & vitam filio, ſibi continuum gaudium, & ſempiternam

conſolationem.
CONCEPTUS VIII.

AGct Iſaac Altari impoſitus, ſacris honoribus nobilitatur: Solum,
holocauſta jugulum cultro præbentia, nobilitabantur ſacro Altaris hono-

re; Iſaac non jugulabitur, non occidetur, ſed ſuperſtes relinquetur; cur

ergò ut gratum Deo holocauſtum, actu ſacro altaris honore fruitur? Po-
Juit eum ſuper ſtruem lignorum. Geneſ. 22. Quo merito hoc ſacri honoris, &
nobilitatis decoratur titulo? an fors eximiæ patientiæ prærogativa? Ita

ſubſcribit S. Anſelmus ad cap. Epiſtolæ 12. ad Romanos: Hoſtia vivens eſt

corpus pro Deo affittum. Patienter quia Iſaac faſcem lignorum, ſibi rogum
futurum, in dorſo ſuo deportaverat, patienter quia Iſaac jamjam collum
jugulo præbuerat, etſi non jugulatus, occiſus, & immotus ſit, ut actu ju-
gulatum, immolatum holocauſtum, ſacro honore nobilitatur, altari im-
poſitus gloriatur. Patientia eſt Numini odoriferum ſacrificium; atienè
eſe

336 IN FESTO S. LAURENTII MARTIXYRIS,

ſeſe Deo rectiſfſimè conſecrat, ſibi, & poſteris honorum gradus, felicita-
tum titulos, altare perenne æternitatis ædificat.
venlog Hortor ergò cum Caſſiodoro Var. 27. Saluberrimam pa-
tientiam commodate, at cauſis veſtris ferat remedium. Amen.

IN FESTO S. LAIIRENTII,
MARTYRIsS,
CONCIO TERTIA.

Textu. Qui amat animam ſuam, perdet eam. Joan. 12.

rnema. Amor proprius, & affectus inordinatus ſui, ac

ſuorum ſalutem impedit.

Exordium. MNE Unt, qui amorem proprium, affectum, & commodi-
) tatem erga ſeipſum, beneficentiam corpori fuo,
equo Sejano, ut vulpibus Sampſonis, comparent,
W, idedò equo Sejano: quia hic quinque poſſeſſoribus
ſuis fatalis fuit: Ideò vulpibus Sampfſonis, quia hæ

ignem deportärunt nocivum. Sic amor proprius, affectus erga

ſeipſum, beneficentia ſui, nocet, obſiſtit, ac ſalutem impedit.

Textus Sa- Audiamus Sacram Scripturam: Qui amat animam ſuam, perdet
cræ Scri- eam, & qui odit animam ſuam in boc mundo, in vitam æternam uſto-
bturz. dit eam; Joan. 12. Qui delicatè à pueritid nutrit ſervum ſuum (amo-
rem proprium, & carnem ſuam) poſtea ſentiet eum contumacem.
Proverb. 29. In noviſſimis diebus inſtabunt tempora periculoſa, erunt
homines ſeipſos amantes, ingrati, ſceleſti, ſine affettione, ſine pace, Grimi-
. natores, incontinentes, voluptatum amatores magis gquam Dei 2. a0
88. patres. Lim. 3. Patres audiamus: Amor ſui quantum ad quaæcunque hona,
8. Thomas quæ ſibi appetit, ſt principium omnium peccatorum, docet 8. Tho-
Aquinas. mas 2. 2. Part. 153. art. 5. ad 3. Stipendium amoris proprii mors eſt,

8 Bafilius. initium om nis mali, ſcribit S. Baſilius apud Lyram Iib. 2. Apoph. I.

s: ego. valdè claudit oculum cordis, amor privatus, habet S. Gregorius
hom. 4. in Ezechiel. Prima hominis perditio fuit, mor ſui, ſi enim e
non amaret, & Deum ſibi præponeret, Deo ſemper eſſe ſubtitus vellet,
non autem converteretur ad negligendam voluntatem illius, & facien-
Qauum voluntatem ſuam: præpone bis voluntatem Dei, diſee amare le, 104
8.Augufti- Amando te. S. Auguſtinus Serm. 47. in cap. 17. Matth. Et Kerun

nuse

—
eMnnuali
ininuu
hiutarta,
6mniteren

ſiciim, e

üsgedin

(fmnn
Ahenenkentan
Lomnenbouti
l,dimriuen⸗
Eeguis ſan

untn
u ſarr

Iglen Ken
fufliinr? n

nnie, ſn
61 nen appe

0orwrivs l.

lſulnin
Ulnuſipenns

ikinnmiglod
finehict
pen, End
Imm) Adſien
Unenadente
Cgen ecei
6491. Cance
fulifn o⸗

indfir Dulel

hiümaman
unallsnat
We

8.
—
Prachd fict

llemmn

NII.

amn ſonn
edinatorle

kecom n⸗
entiatn conet
Anplonis,an
Goiogbeol.
ns Snnlab
1opri, D
t, 1 ſluten
L inan n,
in litn am
trt ſrumn,n
Fitit enn u⸗
enpot rali
fiote /ne⸗

4
mn a uin
torun, Od

Oris t,
ni a

ID.
NS

6 jit,onirſil⸗

nhe Sle,

tlmie.

CONCIO TERTIA. 337

in Manuali cap. 26. S&t totum hominisbonum, eſt amare Deum, totum

bominis malum ſeipſum amare eſt. Unde in Pfſal. 33. ſcribit, Amor

proprius tartareus eſt, habens viscum, quo dejiciat in infernum. Con-
formiter Clemens Alexandrinus lib. 6. ſtrom. Nimiuz amor ſui, eſt Clemene
quibuslibet cauſa omnium malorum. Et S. Bernardinus habet Serm. Alexandr.
extraord. 22. in cap. Actor. 3. Wullum vitium adeò nocet quantum Bernardi-
iſte proprius amor, cum fit radixæ onanium malorum. Concludo cum ui.
S. Maximo apud Gratian. loc. com. fol. 627. Amor ſui eſt corporis S Maximuse
ratione carens amicitia, ex qua naſcitur guloſitatis ratio, & inanis glo-
riæ cupiditas, ex his autem naſcitur univerſus malorum numerus. Spi-
ritus S. gratiã in vocatâ, deſuper Conceptus pandam.
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] S. Bernardinus Senenſ. amorem proprium, affectum,
& beneficentiam ſui, crudeliſſimam beſtiam nominat, o crudeliſſima beſtia,
ut omnem bonitatem exterminas, filem exſtinguis, ſpem confringis, charitatem occi-
dis, impius amor! Serm. extraord. 22. cap. 3. Act. 3. Utique illam beſtiam,
de quâ S. Joan. in Apocalypſ. cap. 13. Et vidi de mari beſtiam aſcendentem ha-
bentem capita ſeptem, && cornua decem, & beſtia, quam vidi, ſimilis erat Pardo, &&
pedes ejus ſicut pedes urſi, & os ejus ſicut os Leonis &. De mari ſalſo, turbido,
inquieto, aſcendit beſtia: Et undè amor proximus, affectus, & beneficen-
tia ſui oritur? quàm de amaro, inquieto, ſemper turbato cordis appetitu,
& jam hujus, jam illius rei inordinato affecte“, & corporis ſui beneficen-
tia, quem appetitum, affectum, beneficentiam, & amorem ſui, exindè
S. Gregorius lib. 12. Moral. cap. 25. ſalſum mare intitulat: Quid maris no-
mine niſi ſæcularium mentium amara inquietudo ſignificatun. Optimè S. Bern-
ardinus ſuperius citatus: Meritò id fit divino judicio, ut proprius amor ab ama-
ritudine animi quodammodo ortum habens, amaritudinem Jugiens, in amaritudine
inquietè quieſcat. Septem capita habebat beſtia, & decem cornua, cur re-

Q& ſeptem, & non octo capita? cur rectè decem, & quare non duodecim

cornua? Ad ſignificandum; quòd amor proprius, & inordinatus, ducat
hominem ad extremamala, ita ut omnia decem præcepta decalogi violet,
& ſeptem peccatis mortalibus inquinetur. Ita S. Bernardinus ut ſupra
cap. 2. Secunda ruina huſus privati amoris eſt in peccatis immerſio, ideo & de hac
beſtia dicitur: quod habet capita ſeptem, propter ſeptem capitalia vitia, quibus
animum perverſum imbuit, ut de tali homine verificetur, quod Prov. cap 26. ſeri-
ptum eſt: Septem nequitiæ ſunt in corde eus: & addit Joannes, & cornua decem
propter prævaricationem decem præceptorum Dei, quæ ex z. cornibus, id eſt, ex
ſeptem vitiis pullulare probantur. Ad rem magis probandam amorem pro-
rium adeò eſſe vitioſum, ad ſpeciem deſcendit joannes dicendo: Beſtia,
ymbolum amoris proprii, jam Pardo, jam Urſus, jam Leo erat, Pardo va-
riis maculis notatur, & ſigniſicat, inquit Hai in Apocalypſ. inordinatè ſe
Feſtivale. Uu aman-

9
—

338 IN FEISTO S. LAURENTII MARTVYRIS,
amantium, fallacem, & proditorium animum, ex quo millenas deſumit

fraudes & technas, ut decipiat proximos, ut commodis ſibi potiatur vo-

tis; bedes ejus, pedes urſi, qui unicè eò deſudat, ut ſatisfaciat appetiti-

bus; ſic ſe nimium amans, unicè ſtudet, & adlaborat, etiam per fas & ne-

fas, ut deliciis fruatur, appetitus ſuos repleat. Et os ejus, quaſi os leo-
nis: Leo ferociſſimus eſt, rapiendo, ſternendo, dilacerando alia animalia,
ſibi prædam facit, ſic amor proprius; affectus nimius erga ſeipſum, nemini
Parcit; ut dignitatibus potiatur, præbendis fruatur, divitias ad ſe attra-
hat &c. perſequitur innocentem, vulnerat „ & dilaniat proximum. Ner-
vosè deſcribit S. Bernardinus initio allegatus: Si conſideremus T)annides,
articularitates, ſettas, latrocinia, proditiones, Puellarum, & fœminarum deftora-
tiones, & violationes, ſacrilegia Monachorum, incendia Ecclefarunn diſperfiones po-
ulorum, && patriarum, & conſimilia, quæ noſtris temporibus fatta ſunt, intelli-
gemus, quod hæc ommnia feritate, &. atrocitate propri amoris exorta unt, ut
im de Chriſtianitate videatur prædixiſe David, cum ait : Singularis feru,

id eſt, proprius, ſeu privatus amor, depaſtus eſt eam. Tam ſceleitus ſi

eſt amor ſui, quid mirum, quod ſalutem impediat, homines æternum

Derdr. CONCEPTUS II.

Deuteronomii cap. 20. ut inepti ad prælia Domini, ſequentes ho-

minum ſortes rejiciuntur: Quis eſt homo, qui ædificat domum novam, nn

dedicavit eam, vadat & revertatur in domum ſuam. Quis eſt homo, qui planta-
vit vineam, & nondum fecit eam eſſe communem, de qua veſci omnibus liceat, va-
dat & revertatur in domum ſuam. Quis eſt homo, qui deſpondit uxorem, & nor
accepit eam, vadat, & revertatur in domum ſuam. Cur rectè& inepti rejiciun-
tur, qui domum novam æcdhficat, & nondum inhabitavit? qui vineam

plantavit, & vindemias ex ea non abſolvit? qui uxorem deſpondit, &

eam nondum accepit? cauſam me docet Tirinus Comment. in Deuter.
cap. 20. Mud hominum genus caſtris abire jubebatur, ne deſiderio rerum adeò ex-
etitarum, remiſſius agerent in prælio, Rbique parcentes, vel in fugam capeſſentes,

uliis & ſcandalo eſſent, & damno. Certò qui domum novam magnis ſumpti-

bus ædificavit, magno deſiderio, & affectu tenetur ad eam, circa eam diu
noctuque diſponit, ac ordinat, eamque inhabitare cupit. Similiter qui
vineam, vel fundum recenter magno ſuo ſudore, & induſtria excoluit, ac

plantavit, fructus ex ea percipere exambit, unicè meſſem, vel vindemias

cogitat. Sponſus Sponſæ ſuæ amoribus immerſus tenetur. Ad vivum
in his hominum ſortibus, exemplar proprii amoris, & beneficentiæ ſui
ipſius, exprimitur, & rejectione talium indicatur: Amorem proprium,

affectum erga ſe ipſum, omnino ad regnum Dei obtinendum, ineptum fa-

CON.

cere, à ſalute æternâ impedire, retardare.

—

cob
muun
loltertia 6
ſhehehen
gnfum
Coom
Kümt qu
anltes
arullſtat
Uluſit he⸗
t (in e
insinitn
gellil call
üünere, tor
eus wuglt, S
n dilat,
rcfr. Ree
lete, Ut animn
Cun Angelos
Dapientin
Seikt, dnium
tom in hunet

eſl, tig
Womn a wup

Chument in
igine, git
Dlnmmm ſae
uur, Gnpunn
Centili,zeſ
entum pengl
lgeng le

Arnomnſel

Molesr
lls ſend
Nelppniein
ehrdusconli
eos inilere

Dhertbe

9

—
Wilenascein
ſbipoinrn
tishuein ei
fiam pertabt
lus, uld ah
Andoalunint
Saſeipbun ne

igitins ade

prowimum .

iderenn DmI

feninnin
Parumn
fibusfulkiſen
Loris exortt ,
it: Nilim
n. Tann ſel
hotnihesan

thini, ſeclen
domun tour,

Miskengſi:

. . 4 1,,
Niomkuln
6ontunmd

I recke Nennd

abitunt? in

Uworem NSας⅝

Commen l.
ſtkiunn
l in fln d,⸗
Novamignte
Adeam, (ide

e Clpit.

Linduſtri l⸗

I.

tenetut, 1
6, hereſen

Amoren
endull, M.

2

CONCIO TERTIA. 239
CONCEPTUS III.

Jacob Geneſis 3t. jubetur in charam patriam proficiſci, revertere in
terram patrum tuorum: Proficiſcitur jacob, ſed tardiſſimè, apparet ex eo,
quod tertia die poſt abitum Jacobi, Laban inſecutus jacob, eum adhuc in
Via deprehenderit; Nunciatum eſt Laban die tertio, quòd fugerit Jacob, qui 4=-

ſumhtis fratribus, perſecutus eſt diebus ſeptem, & comprebendit eum in monte Ca-

laad. Quomodo tam tardé, ac ſegniter, ad optatam patriam Jacob pro-
ficiſcitur? quid moram cauſat? quid impedit? Item: licet Jacob Ange-
los, comites itineris ſecum habuerit: Fuerunt ei obviam Angeli Dei, quos
cum vidiſſet, ait: caſtra Dei ſunt hæc: tamen anxius, turbatus, Ppavidus ‚ac ti⸗
midus fuit Jacob: Timuit Jacob valdè, & perterritus diviſit populum, qui ſecum
erat. Cur Jacob eſt tàm anxius, turbatus, perterritus? quæ caulæ tantæ
tarditatis in itinere? turbationis, timoris, terroris, & perplexitatis in pro-
greſſu? cauſa patet ex eo, quod Jacob à divino genio accidit: Tardo
in itinere, turbato, anxio, in progreſſu, adeſt DEl Angelus, qui nervum
ejus rupit, & emarceſcere fecit: Ecce vir ludtabatur cum eo usque manè, qus

cum videret, quod eum ſuperare non poſſet, tetigit nervum femoris, ejus, & ſtatim

emarcuit. Res profectò mira! cur nervum rupit? ut celerior fit in iti⸗

nere, ut animoſior in progreſſu, in hunc finem, ſi jacob claudus fuiſſet,

ecum Angelus, valentem, & rectum efficere conveniſſet; ſed miram
DEl ſapientiam! tardum in itinere jacobum, Angelus, DEl juſſu, claudum

fecit, anxium in progreſſu, Angelus magis debilitat, perturbat; & hoc to-

tum in hunc finem, ut Jacob celerior fiat in itinere, fiat animoſior in pro-
greſſu, tetigit nervum femoris ejus. Quid quæſo per nervum, ab Angelo
tactum ac ruptum intelligendum eſt? dictat ſenſum doétiſſimus Naxera
Comment. in Judices cap. 7. §. 25. Rerum humanarum amorem fecit mar-
ceſcere, ut qui timebat cupidus, jam deipedtis omnibus periculum non timeat ma-
gnanimus. lacob pulchritudinis amore vincitur, filiorum ſtudio ſollici-
tatur, Gregum cupiditate tenetur. Amor proprius, affectus & benefi-
centia ſui, ac ſuorum, nervus erat, qui Jacobum retardabat in itinere, per-
territum, perplexum, anxium faciebat in progreſſu. Amor proprius, affe-
Qus erga ſe, & ſua, retardant in itinere ad cœleſtem patriam, impediunt ad-

ſalutem conſequendam.
CONCEPTUS IV.

Moyſes videt in monte ardere rubum, & non conſumi, ad quem
Moyſes aſcendere nititur; aſt inaudit & rubo ardente ſibi DEUM loqui:
Ne appropies, inquit, huc, ſolve calceamentum de pedibus tuis. Exodi 3. Saxoſum,
vepribus conſitum montem conſcendere, ſi Moyſes nudipes fuiſſet, cal-
ceos induere juheri debuiſſet, ne pedes lædat, & cruentet. Contrarium
imperat DEUS: Solve calceamentum de pedibus tuic. (Quid rubi ac montis, &
DUu Z quid

FRTIA.
IN FESTO S. LAURENTII MARTYRIS, CONCIO TFRT

intelligze . „, ccenſum rubum
Verbum Dei incarnatum inrelligi e W NMræ do.
mon! alaten Bii dkod chriſer otα “ , nitatis noſtræ ſubſtantiam,
aliud Ricte, ſpin as ſuſcepit, S zeonlhikr⸗ onlecaient, Theodorctuas
res, ucl amma ſanavit. Per calceamenta
rem r urn intelligit: Quare , NMolee cake Tits
quæſt. 7. amo nonnulli, ut ſollicitudines ſæculares a- 1 tur calceamenta: in.
olvere? Acnr um acceſſurus Moyſes, ſolvere jubetu vel nauinne im.
adberentes. Ad e proprium, affectum ſui, ac rarrenörum redere, & pertin-
dicium: Amore d Deum, ad fruitionem gratiæ e : anſi ine, &
nus ad Deum, de fuga ſæcoli: Tranſi hinc,
edire, quò mi ncludit S. Ambroſius de fug m, ſolve
Sere Ncmnieg ar ſtd Ni videre vis, Jolve calceamenta pedum tuorum, .
idens viſum . .
Sdedli Naui relinque quod terrenum eſt

CONCEPTUS V.

etiam in ipſa divinitatis

iſſimè aggreditur, cœli ignes
Jobum virulentiſſimus hoſtis crudeliſſimè agg 5

j i citat barbaros,
. lentiſſimos in eum con
ſumpſerunt, trucu 10s in eu ctat, quorum
armat, Ee ohlur begerunt, ventorum vi ædificia labefactat, ꝗ
i camelos & be-
qui Cca

z, tonſo capite
ſed victor exiſtat? Surrexit J6 ERid e ee e, S 4 . EUM
corfein 12 c zi obtiemd factum eſt; ſed ad quid veſtem, ad ꝗ
precibus

Bnosaum intelligens 3 & ita ſcribens: Ea, ii, Tic „ onn 41 tcen A-

iMibatum retinere conatur

Conformiter Origenes lib. I. in ob. Ob hoc con-

itiſſeti . . uæ retardant,
dit, ut expeditior, atque conſtantior exlni in HH . Gi nteg A
cidit, u 4 iiehegiunt à ſe projicere . b⸗ d amor
& impediunt, Nicere . Erco am
ele dra leAHod, . 44 Ma, gue imh an 2 im edlit, ho migi⸗ con-
auck je ffectus ſui, & terrenarum retar ,
S, affe 2
propriu

ici DEI exiſtamus,
tationes prævaleamus, quo minus victores, & am
ra ten
4 ſalutem conſequamur.
Epilogus.] S. Franci

. . af-
ſcus Saleſius usque adeò amorem proprium,

itus: Se liquam amo-
. 1 icere ſit ſolitus: Se, ſi el levem a me⸗
am in deriigen e ſuo reſiduam noſſet, ilhe eam lerro: de am.
ris proprii fe rum; in vita ejus lib. 4. cap. . Hunc vduare ur, do lan
r⸗ Berlecan is amorem proprium, affectum erga nos ipſos,
cordinenal ſtacula ad ſalutem abſtul
ſalvabimur. Amen.

ditates noſtras, & ob

imus; nos non amando,

IN

R

ess5

NI

upten
(oenieb⸗

Monn

e

ſünahs hnn

EN: MAN
(hon eſ:

Gerlena: e

(uttochium
a ekne,
uh Cekeuni.

Rchndsil⸗
pe, ocle S
Nglum Mun
Uim ſun (
Polkiincgen
lilheape

(unyubtinnt he
ſäs An

nun inf
Aitiinenin
nſ ſgl
1 iennn, le
Faiſlang

INI.
QAI.
d. Cregene
Poriws ſden
ſceſſenni
rnig toſrekl.
Mreſüfnrin
1 Theolorn
ONis eglenr
Puie nuttit
calceamenn;
Velmuxint
edete, E
:. Tnnge
un tuonn,

ttur, l
concitatbiie
befachitan
tionibos l
n, G tolit
oret, AAl
eltem, Ail

4 Cntek

c Geſiderunte
, tenſontint
oeflst
in ſob, 0
tiln, um.
bbert eik N

iecet e
t, Mone

ticibeleaute

Oremn ehii
erenn Une⸗
eimn lkend
amur, che
los,1
nosnon

. (†) : 86Q —
è
IN FESTO ASSUMPTIONIS
B. V. MARIE,
CONCIO PRIMA.

Erxcepit eum in domum ſuam. Lucæ cap. 10. Tertu.

Conveniebat ſacratiſſimum corpus MARILE Thana.
incorruptum, ad cœlos aſſumi.

Vum rore plenum quâdam naturæ vi, à ra. Exordium
diis ſolaribus in aëra ſublevatur; Academi-
cus ovo ſub ſolis fulgore in aêre ſuſpenſo,
epigraphen ſubſcripſit: Quia rore plenum.
S Quod ovum à terra in aerem attractum, &
quaſi ſurſum aſcendens, oculis conſpicia-
n . tur, cauſa eſt; quia rore plenum eſt, quem
ſolis radius lambens, una levem ovi corticem attrahit, ſurſum
levat: M ARIE£ Virginis corpore in cœlos aſſumptæ, hoc V

ectypon eſt: heæc eſt rore gratiarum divinarum plena, & ſu-

perplena: Ave, inquit S. Hieronymus traét. 9. ep. 10. ad Paulum
& Euſtochium, ave gratia plena, & benè plena, quia cœteris per
partes præſtatur, Mariæ verò ſe tota infudit plenitudo gratic. Ipſa eſt
vellus Gedeonis. Judicum 6. madefattum rore gratiarum, ſcribit
Richardus à S. Laur. lib. I. cap. 8. Rore gratiarum pleniſſimum
corpus, hodiè Sol Juſtitiæ, CHRISTUS ESUS, in aéra attrahit,
in cœlum aſſumit. Acendit de deſerto deliciis affuens innixa ſuper
dilettum ſuum. Canticorum cap. 8. Audiamus Patres: Quæ jure Patres.
uo Chriſto debentur, ex privilegio in Matrem Virginem extenduntur,
N à labe culpæ originalis illam nec dum Matrem ſervavit, ergò etiam
à corruptionis verme, & fœtoris incineratione, ſcribit Salmeron sgalmeron,
tract. 3 8. & antecedentes tractatu 37. habet: Ut Chriſtus ex-
tremum reſurrectionis diem non exipettavit, ſed tertio die gloriam
corpori impertivit, ita &. ſuam genetricem poſtremum diem reſurre-
Rionis per ſingularem Dei gratiam, id eſt, in ipſo conceptionis momen-

to bpræſervata, ne ulla peccati labe contaminaretur, & ſicut præventa
ſt in uſu liberi arbitrii accelerato, (ut S. Auguſtinus, Bernardus, S. Bernar-
& S. Ambroſius docent,) denique ſicut ab ipſa incarnationis moſte- dus.

Uu 3£ rium,

ARX,
342 IN FESTO ASSOMPTIONIS B. V. M

Ie is meritis, && precibs
. , ,7 miraculum ſuis meritis, & precibu
. . & in vinum converſæ 1, venta eſt à Chri-
2=èð benedictionibus See . nns Be Santtum ugin i
. 9 2 . I. in illu 1 . 4 . . . cor-
en: Hermon. H 1 ita habet: Sicut non dedit Monze itere e 4
Sere oel i4 eſt, Cbritum, c && Santtam Mare Pariformiter
rut onen 24 corpore & animd cœlum ehe , ia Virgo poſt
Sandus, ſſumpt. Nec diu ſac AAma V10
Idephonſas lldeplonſus vonen in terra potuit remanere, guam zne ideò Spi⸗
Domini aſcenſi iam ipſum de ejus ſcenſione duaærebatur, 419 calata mta
al S lt et „dicens: Veni columba t: Aſtumpt Tam.
. 1 „· —
3. Augu- Rrvae 8 Auguſtinus Tom. 9. lib. unico de

a ſan aAti0 4 nior C&10 B bala- .
igni terrg thry Onum LDei, t. 4

. ibi eſſe, ubi ipſe
aculum dignum eſt ibi ſe, .
ini, domum atque tabernacuh Shen 6 ari, gu
S Fam grchtoſis enim theſaurus dignus ſt e Paeredit ali-
1. Wge me atcgrioten meritò coere a giTin Andrceas
terra, tantam integ . & affatur B. Vir 4
Andreas qua reſolutio ſequitur. Dein, rah. „. Quodnam ſepulchrum te te-
Cretenſis. Cretenſis de Dormit. ei⸗ 2* πlorum naturam ſuperdſi
1 et, quænam te terra accipiet, Qug . Iaun corpus, ex quo emanat
ſarctnte Auibnsnam unguentis e perfectio. Sicut corruptus
4 . 0 Deificatio, W ee . iit. 1ri⸗
Bonetl, Paar di ita mortua caro nor enic I ae
a e ie aes Sermon. 2. de Ldrruuticn⸗ eik⸗ ingin upti.
§⁸. Germa- formiter S. ni ex parte ſanctum, eteptum ad ſum eclhie⸗
nu. pus virginale, omni ex par- irans, perpetudò impoſterum indemmn,
bilitatem vitæ, illæſum 80 , emnaltas de Aſſumptione incor-
Finio cum S. Joan. Damaſce recioſus ille theſaurus, ꝗli
