8. Damaſce- ſer vatur. Ein B. V. ſic ſcribente: AWbi pr. ectole , ke a ,
nus. HH Dubi novus liber, in 43 10 , ig, . “M a5 Gir 57 uhi ſanatio⸗
. U . 4 . . .
operam inſcoriptus eſt? 2 quidnam eam in ſe-
zum n⸗ lger⸗ S⸗ fons ille, ex quo vita ofta eſt? quidnanm .
um bpe- 6 I*

& animò in cœlum eſſe aſſumptam, DEl gratiâ invocatàâ Con⸗
pore & animâ in cœlum eſ
ceptibus probabimus.
PeocGhzM“ͥet(EPTUS I.

0 . 4 2

1 . 9

eti : Fol & luna ſie-
diutius. Joſue cap. 10. Stante fic ſole, ſtetit & luna: Sol &
U .

ſtante ſole? Sco-
terunt in habitaculo ſuo. Habacuc cap 3. Cur luna ſtat, ſt

1 1 1 ontra inimicos terminan n,
finis ſoſue hic fuit, ad victoriam C Slongien;
– ea ei occaſum declinabat, dies fiat productior, & gien

—.—
ſen etd ſol
NMbmm, 4
ſenobtinet,
A guid
Ncuſus cohit
nt lol, prog
; Cvs nunn
Alun, pa
Tuions Hoc.
mn N,
llin tlns tine
Mnr uo 1

ges demar
unon
iis Vemmtrene
umnler Bernard

Grlhmnarun
ttfinrin tn.
ruſeteulicenn

ine 50 lc

nn Teniitin
ilhlart, con

in tent norns

lle fit dolorn

I Hir ie

cntntotun

ſifemnonner
ulliheiperuil

gc

Lan ſane

vone cumprare
nn Puentenn .
Nentorem tegio
nblenttez

entneſ10
Nnlcmn tun,
Mninzs Nileeg.
le gi h
4. anhont

Niſtnu en

1 heitnbar
ralrii
, immnglnn
e Allunt!
fonum Dei,
bit
l ſaw,
Elt nin

Vitginen a
ſepgen.

n natuum
thus, er
io. NRl
O Hon inmit
One De M
Anmmn
1, inpeſenme
Monhril
r i⸗ iin
iinotbhie
eChſun iit
3) Alilummini
Stf. Mun
gratüäinigne

tit, len 4

8
t, ſune

icos tennii,

ctiot,

CONCIO PRIMA. 34
ſtetit ergo ſol, ut cupit, ac intendit Jjoſue, diem ad victoriam termi-
nandam, ad hoſtes profligendos, ad ſpolia congreganda, ſolitò longio-
rem obtinet, ultra ordinarium curſum, horis aliquot, ſol lucet, ac ſplen-
det; ad quid ergò & luna ſtetit? ſupervacaneum videtur, quod & lu-
næ curſus cohibeatur? Notate: Solem habere lunam comitem motus,

currit ſol, progreditur & luna, ſic ut ſol diei, luna nocti præſit, & lu-

ceat; quia nunc luna comes eit ſolis motus, & laborum, ſtante ſole,
ſtat & luna, particeps laboris & oneris, fit & particeps quietis, & fe-
riationis. Hoc notato progredior ad argumentum Thematis : Chri-
ſtum ESCUM, vocat Propheta Malach'as cap. 3. Solem Juſtitiæ: Et
orietur vobis timentibus nomen meum, Sol Juſtitiæ, & ſanitas in Ppedibus ejus.
S. Maria Virgo ſæpius luna intitulatur: Pulchra ut luna, Cantic. cap. 6.
Egregiè S. Bernardus in deprec. ad B. V. Zu pulchra ut luna diceris, eique
non immeritò compararis, ea enim omnium aſtrorum ſola ſoli ſimillima compara-
tione, & candore venuſta argenteo, cœteris in cœlo prœmicat Fideribu O0. Con-
formiter Bernardinus de Buſto in Mariali part. Il. fer. 2. Appellaris in Can-
ticis pulchra utluna; quemadmodum enim luna lumen à ſole recipit, receptum-

Aaque reſtettit in terram, ita tu à Sole Juſtitiæ, tuo diledtiſſimo Filio illuminaris,

(nam revera lucerna tuq eſt Agnus) lumenque receptum in mundum reflettis. Ste-
tit nunc Sol Juſtitiæ, Chriſtus ESUS, quietem, & feriationem agit,
dum aſcendit in cœlum, ſedetque ad dexteram Patris, ſtat & luna Ma-
ria Mater, corpore ac animâ & terrà ſmn cœlum aſſumpta eſt, ut quæ ſo-
cia fuerat motus & laboris, ſocia ſit & quietis, ac feriationis: ſocia
quæ fuit dolorum, & ærumnarum, ſocia ſit & gaudiorum & lætitia-
rum. Huc videtur loqui doctiſſimus Salmeron tract. 8. Vi Sricia tro-
pbea contra naturam b vera DEI Mater erexiſti, & imitans Filium tuum, tuum-
que opificem omnez naturæ leges ſupergrederis; quare ſemel verè mortua, poſtea

eum Eilio ſemper victura ſuſcitaris.

W CONCEPTUS II.
Job. 28. cap. Deum avem intitulat: Semitam ignorat avis: in ſpe-
cie cum Joanne Racilino Serm. 7 in Aſcenſ. Chriſtum DElI Filium Ci-
coniz comparavero: ſed cur Ciconiæx? De Ciconia experientia con-
ſtat: parentem ſenio confectum in humeros ſuſcipere, & in aliam fer-
ventiorem regionem transportare: pulchro carmine deſcribit Alciatus,

cemblemate 30. .

Aereo inſignis pietate Ciconia nido,
Inveſie pullos, pignora grata fovet,
Taliaque exſpectat ſibi munera mutua reddi,
Auxilio hoc quoties mater egebit anus. „
ee

344 IN FESTO ASSUMPTIONIS B. V. MARIÆ,

—
Nec pia ſpem ſoboles fallit, ſed feſſa parentum
CLorpora fert humeris, præſtat & ore cibos.
Haud aliter Chriſtus, DEI & Mariæ Filius, ut Matri pro ſibi impenſis
cCharitatis officiis gratiſſimus efſet, mutuaque viciſſim munera repen-
deret, feſſam matrem membris indutam, cum ſacro corpore ex hoc
terreno climate in coœleſte portavit, ut quæ püſſima parens puerum- fili-

um, in utero, in ulnis, & brachlis geſtavit, ſic & ille ipſam ad ſuper-

nam, & ſerenam regionem deduxit, ut cum ipſo quieſceret, quæ cum
ipſo laboraverat, gauderet, & lætaretur „ quæ Propter ipſum dolores
tulit & ærumnas. Ita S. Gregorius : Illa natura, eui diäëtum eſt, terra

e, &S in terram ibis, hodiè in &lum ivit, pro bdc ergò noſtræ carnis ſubleva-

tione, B. Job Dominum avem vocat. Non ineptè B. V. in cœlum affum-
ptæ hoc Diſtichon, quod Chriſtophorus Finottus S. Marthæ dicavit,
ſubſcribo:
Cepiſti boſpitio mortali in corpore Chriſtum,
Is Cleſte tibi reddidit hoſpitium.

CONCEPTUS III.

Arcam illam, quæ intra ſe tabulas lapideas, quibus lex Dei in-
ciſa erat, continebat, Deus ab omni carie immunem præſervari, & cum
ſumma veneratione in Sanctuario cuſtodiri voluit, nulla ratione per-
mittendo, ut expoſita eſſet quibuscunque injuriis temporum: legatur
liber Exodus cap. 25. & lib. Numerorum cap. 4. Arcam de lignis Sethim

compingite c. deaurabis eam auro mundiſſimo intus, & foris. Exodi25. De-

ponent velum, quod pendet ante fores, involventque eo Arcam teſtimonii, ope-
rient rurſum velamine hyacinthinarum pellium, extendentque deſuper pallium
totum byacinthinum. Numer. cap. 4. Arca DEI eſt MARIA: ita 8. Am-
broſ. Serm. 25. Arcam autem quid niſi MARIAIM. dixerimus. Et S. Gre-

gorius Thavm. Sermon. I. de Aſſumption. Verè enim Arca eſt Jandliſima
Virgo, intrinſecus, &ο extrinſecus deaurata, quæ univerſum ſantctificationis the-

ſaurum ſuſcepit. In hac Arca non legis tabulæ, ſed legislator ipſe, non
manna, ſed panis vivus & cœleſtis, non virga Moylis, vel Aaronis, ſed

prodigiorum perpetrator Deus aſſervatus eit, quantò igitur magis pri-

vilegium iſtud Mariæ debebatur, corpus ſacratiſſimum à carie immune
permanens ſummaâ veneratione in Sanctum Sanctorum in cœlum aſſum-
ptum, pretio charitatis Filii, undique inauretur, hyacinthinis gloriæ
involucris, æternum fruatur. Hæc Regina potens, verba ſunt S. Thomæ

à Villan. Conc. 2. in Aſſumpt. non Angeli, aut Archangeli, non etiam Che-

rubin, aut Seraphim alicujus manibus, ſed innixa ſuper dilettum Dei Filium,

Principem cœli, cum incredibili pompi, & triumphi ſupernam civitatem ovanter
. ingre-

—. .

—
igultt 4
n E gien
nionx hſi
olu, Ml
Aſolomn
MMaungenre.

Aue un
lenmt, negue

Wcddt e Mle

Eemn: Po
ir Eulebat
Uieleſeli.
NI An Meh⸗
IMnn A
nnvit:
n ivenſen.

(che orgnals,

Uuts demertero

(elerabat

1lit . Alſeln

In MANIA

Yign Akun
ie, ſlnim
tgrtie Penina

ſluumn ,an

Pmitemine
Efnen, Gimmn
nnn Aelͤ

gt ſore doni
ſenmn, in
Finreſnimn Don
Uulis fnene,

Algu
flimuſfann
earigl lehen
Kin,

1,

—

o ſ ine
Idnen r
Colpole eit

ens DMen.

iplm Ae
etet, ni
er iplun e
dikun d,
frecntk
In CClund
. Manhe in

Gvibes le 1
1Eletwarl, 1
Dul uin
temolum E
Aonclenk
Ns LMolj
Cintatnonn

t e Nitn

.
4 A
ſrctinu. Ad
in Aun
ſun ſan

golin i

ſ6, el Mni/
t Gtun nt,
u ¹ n
n in ok 4
Pyreinti ,
etba un
geli, Min
Iem i Mi,
imn litt

illud contegente.

H CONCGIO PRIMA. 4S

— ——

ingreditu. Aureè S. Damaſcenus Orat. 2. de Dormit. V. Ad eundem mo-
dum ob requiem ſpiritualis Arcæ ipſe novus Salomon Chriſtus, dum mundo ſub-
limiores o&leſtium mentium ordines, dum primarios novi Yeſtamenti viros
Apoſtolos, unà cum uni verſa plebe Santtorum per Angelos introqucit, corpus au-
tem Apoſtolorum manibus portatur, Rege Regum inviſibili ſuæ Deitatis Plendore

CONCEPTUS IV.

Aquæ univerſalis diluvi, non ſolum ullum Arcæ damnum in-
tulerunt, neque eam ſubmerſerunt in profundum aquarum, prout aliis
accidit tot mille hominum corporibus, ſed potius Arcam in ſublime
levaverunt: Porrò Arca ferebatur ſuper aquas. Geneſ. cap. 7. Quantè

major decidebat pluviarum copia, tantò Arca cœlum verſus ſublimi-

tus erat evecta. S. Heſychius hom. de Deipara, Mariam Arcam intitu-
lat: Arca Nos latiorem, longiorem, iluſtriorem; Ila erat Arca animalium.
hæc autem Arca vitæ incorruptibilis; illa ipſum Noë, hæc verò ipſius Noë facto-
rem portavit; illa duas, aut tres contignationos, && manſiones habebat, bæc
autem univerſum Trinitatis oomplementum. Huic Arcæ Mariæ, aquæ ſive
culpæ originalis, ſive actualis, quæ cunctas alias animas in profundum
mortis demerferunt, nullum damnum intulerunt, non deprimebant,
ſed elevabant ſuper: Porrò Arca ferebatur ſuper aqiads. Hunc Paradiſum,
inquit S. Anſelmus Serm. de Aſſumptione, aquæ diluvii non contigerunt,
quia MARIXE. Janttitas altior eſt, quuàm peccati inundatio attingere poſſit.

B. Virgo elevata fuit per eminentiam ſanttitatis, ſcilicet propter exuberantiam

gratiæ, ſublimitatis, & ſanctitatis. Multiplicatio enim aquarum in Arca, deno-

tat gratic plenitudinem in MARIA. Haæ autem aquæ elevaverunt Arcam, in

Aud ſalvatum eſt univerſum ſemen generationis elettæ in ſublime è& terräà, id eſt,
ab omni terrenitate, & amore infetto. Dixwit autem in ſublime, quia ad hanc

puritatem, & munditiam nulla pura creatura cendit, non Angeli, nec Virgi-

nes, nam Angeli bahent munditiam tantum in mente, Virgines in mente & carne.

B. Virgo cum quadam utriusque perfettione ſuper omnem creaturam elevata eſt
in ſublime. Sic perorat S. Bernardinus Senenſ. Serm. de Aſſumpt. art. 1.

cap. I. Nobiliſſimè Richardus a S. Laur. lib. 10. de laud. B. V. Dicitur
ergè, ſurge Domine in requiem tuum, tu && Arca ſandtificationis tuæ, tu per
aſcenſionem, illa per aſumptionem, bæc enim Arca, quando aſumpta eſt, ſurre-
xit in requiem Domini, & impletum eſt illud Geneſ. cap. S. Requievit Arca ſuper

montes Armeniæ.
CONCEPTUS V.
Dilectus fatetur Cantic. cap. I. Lelctulus noſter foridus, tigna do-
morum noſtrorum cedrina, laquearia cypreſſinan. Quæ hæc domus? quæ la-
quearia? Reſpondet Alanus: Domus hæc corpus Chriſti, & Virginis. Ce-
Feſtivale. XX Adrina

1,;
B. V. MAR
IN FESTOD ASSUMPTIONIS
346 4

ina? De cedro ſcri-⸗
cur cedrina? ulacra Deo-
— cypreſſina; itaque & ſimul .
haæc domus dicirur, ⸗ e e ipſi eer e⸗ Fna 2 ₰ arrene diur:
drina hæ lib. 13. cap. 5. icus addit non corrumpitur:
it Plinius lib. Academic zutrefit, deſcribit
bit Plinius actitarunt. invenire eſt, non p. C preſſum .
rzum ex ai, in cedro ani s Arnen unge Ne amittit ricita.
Duas orlns ac ſummis Gemg hoc rborun koen ventus unen e
in e . . c an irgi
& in broſius in Pſal. i. Crree, Lolam Pe dilecto corpus B. feni
3 nn nec veelcen eyhreilinum ium hoc corpus fad incorru-⸗
tem Juam, liat. Cedrinu ſacratiſſimum h- buiſſe, ſe
e diſpoliat. indicatur, ſaè on contabuiſſe ludente
bonore diſp à ſimul in inerem no ita conclu
icitur: ac unà ſi lverem & cine ſſumptum, dg:; ſanttæ
dicitur: ac! e, in pulv in gloria eſſe aſſum dus virgineum
ennenceltat eiͤ Aamo: Mö, holim nlzi ooch Ohiſi von vilt oon.
ptum ſio Carthuſ. Per lin eniti ejus, Riqui ens naturaliter bonus ac ie
Diony S corpus Nenigeue Filius ille erikoee ore, & animd n ſe⸗
Matri, cambi itur, rem ſuam, tam 6 Bernardino
ionem, ne liſimam Matrem iter Sanéto . Cbriſtum
Ahionen, ver fideliſſima ariformiter um, id eſt,
7 Serm. 2. g. G Santtam uam, de qud n
OI. I. . m Y
. ortuptionenz, Ac. 4. . VI. „1,
amg in crlun ſt M NCEP AU m ſibricanch Altare 7 zune
oyſi formam, : Altare de terra 4,
Exodi 20. tradit os d nt ereda , iUud de ſeltis re a
Airnæ & holoca is mihi, non ædificabi Altare illu
victimæ & eceris mihi, r quæſo ices
õü olluetur. Cur qu idetur, lapides
pz eo, p dicentius v j.1 Ni.
mihi, qu0 yeri cultrum ſuper i? Certò litis conſtrui. .
im levaveris nibuit ædificari? Cert a ex impolitis conittuji. ac
nrv dolatis Prohibun ponantur, a iget Pluint ex envoliiii d
aPid nam i é veneranda, Unam cauſa R
i, antequ- illa ſummè vene oc? Unam cauſam i, aus
Püdmniads Pcas wonren Rracht eise lapides n leam, u a
latis lapidi⸗ lius: Deus . at eorum lu aut
Indolatis dfert Corne quia nefas er. in terram,
n am a r vetuit, 4 abraſas in Deo
bi Erpren omnino artingi ſoro⸗ ,Pparticulas geo alr Eratifimem R m
koi; acram erant a orius hic per ltare verò B. Virgin it
rem tam ſe decidere. S. Gregori Uigit, per Altar Krificium libavit.
ilinium deci i Filium intellig ſit, ac in ſacr ſtrueba-
ſterquilin . itum Dei . aſſump 1t, ibus exſtru .
i 1genitunmn L. ibus carnem idibus, de qu uia
Patri, unigenit, s viſceril . X lapidibus, lcarentur,
iam, in cuju articula e ibus conculc
ain cavebat Deus ekealn caderent, ac pedibu
1 ſæ in t
abraſæ
tur Altare 2

—
ilmmen
tuy lo
ilon
Nun implor⸗
Corun. An

WI

ummos, mu
Celentamm,

ewentt, Erl

Epdo: Etaha

ei len
Pner tztt
tatid men Necl
line. Dines
uutenerett,

MAungdine,

Dru Danian
ellt Ortt
nganl
n iiaaulgzun

U, J CLCLoNCIO SECUNDA. 347

—

De edſ ptibilitatem vitæ, ilæſum, vivam, Ppirans perpeiuò, impoſterum indemne ſervatur,
Fuuleni N ut vas, quo Deus exceptus eſt.
utrele r Epilogu.] Honorando Mariam in cœlos animâ & corpore aſſum-
n cornnte ptam imploremus, trahe nos poſt te, in odorem curremus unguentorum
un Eſa tuorum. Amen.
Cnüttis win .

uE IN FESTO ASSIMPTIONIS
Raed B. V. MARI,
fumn M ARIAoptimam partem elegit. Lucæ 10. Tertur.

Alkerbonue, .
Gam Super omnes creaturas Virgo MARIA exaltata Theme.

erhutcitd e.
Nnche ſen WS Cipio Bargalius Mariam Virginem ad cœlos aſſum- Exordium.

—

ptam, flammæ non abſimilem dicit, addito Lem-
mate: Summa petit. Quia ut flamma non ſim-

cmdi AM! A pliciter aſcendit, ſed ad apicem usque ad ſummi-
ftme e tmni W tatem evolat; ita B. V. Maria in cœleſti curia, ad
Uudde ſummos, maximos, ac præcipuos honorum, dignitatum, ex-
lo Alunl cellentiarum, & prærogativarum gradus in coœlos aſſumpta
s Nicenlt, pervenit. Exprimere intendit hoc J. Mater Eccleſia hodiè ca-
ltis erain. nendo: Exaltata eſt ſantta DEl Genitrix ad cœleſtia regna, aum-
Numn r int pta eſt ad æthereum thalamum, in quo Rex Regum ſtellato ſedet ſolio;
Nam cNeNn Ipſamet ſacratiſſima Virgo inquit: In plenitudine Santtorum de-
Alni iſß tentio mea. Eccleſ. cap. 24. Et Pſalmo 72. Qum gloria ſiuſcepi-
mn Hhin ſti me. Patres percipiamus: Oloria, guæ eum de hoc mundo trans. 88. Patres.
itna euntem excepit, principium ignorat, neſcit finem, de qud nihil aliud
e Io poſumus dicere, niſi quia glorioſa dicta ſunt de te, Gloria DEI, inquit
in N Petrus Damianus Serm. I. de Nativit. Conformiter S. Dama Damianuss
Pitios ſcenus Orat. J. de Nativ. B. V. Ipſa namque Cherubinos ſuperans, §. Dama-
1 Ra⸗ S& ſupra Seraphinos evecta, propinqua Deo exiſtit. O miraculum omni- ſeeaus,
ſ ⸗ um miraculorum maximè novum! mulier Seraphinis ſublimior effecta
conel eſt. Vec in terris locus dignior, uteri virginalis templo, in quo Fili-
els ſnai um DEI Maria ſuſcepit, nec in cœlis regali ſolio, in quo Mariam ho-
enn numtl diè Mariæ Filius ſublimavit, ita ſcribit S. Bernardus Serm. I. de s. Bernar-
2

Aſſumpt. Unde exclamat Serm. 2. de Adventu: O Yirgo virgo dus

Num 1 XX 2 ſubli-

3438 NN FESITO ASSUMPTIONIS B. V. MARE,

Juh'limis, inquam, ſublimem verticem caput Sancorum erigis, usque ad Ortlr Algen
ſedentem in throno, usque ad dominium Majeſtatis. Attende Sera- clordanolcn-
pbim, & in illius ſuperioris naturæ Jupervola dignitatem, & videbis, iliiuumn
quidquid majus eſt minus eſſe Virgine, Jolumque opificem, opus illud ſu- uun
8. Bonaven-pPergredi, iterum Petrus Damianus, ut ſupràa. Unde S. Bonaven- eonGmmn
tura. tura in ſpeculo cap. II. ait: Maria ſuper caput Sandtorum locata em. De tat
S. Germa- eſt; Et S. Germanus ſcribit apud Lipom. 21. Novemb. 7 &ρ mleto Dan
nus. bonor honorantium, prœmiorum prœmium, S. altitudo altitudinum. ; enmIl.
Albertus Albertus Magaus ſuper miſſus habet: Homines poſſunt pervenire ad iſerige
Magnus. Seraphin, nullus autem ad ſtatum, dignitatem B. Virginis. Ma- Rſilantcſ
riæ, ſcribit S. Bonaventura Orat. I. de Narivit. B. V. Deus praæ- Aplin e
paravit grandem gloriam in œlo, ut, ſicut fuit grandis in merito, ita n Hihie fi
etiam grandis eſſet in præmio, unde ipſa eſt tbronus ille grandis, de quo lr. Aunc
dicitur: Fecit Rex Salomon thronum de ebore grandem, thronus verò SVenult, dun
Salomonis eſt MARIA, grandis omninò in gratia, & gloria, ita ut pilmn popvir

nullus Angelus, nullus Sandtorum ei æquari poſſit, in multitudine B
congregatione bonorum cleſtium, juxta illud Proverbiorum: Multæ Pinen
filiæ congregaverunt divitias, tu ſola ſupergreſſa es univerſas, ſi flias alin, e
iſtas intelligamus ſandtas animas, vel intelligentias Angelicas, nunquid

, tmn woſtmu.
non ſupergreſſa eſt divitias Virginum, Confeſſorum, Martgrumz, Apoſto- walet
lorum, Patriarcharum, Prophetarum, & Angelorum; cum ipſa ſit pri- irem tnk
mitiva Virginum, ſpeculum Confeſſorum, Roſa Martgrum, Regiſrum lirzini,
Apoſtolorum, Oraculum Prophetarum, Regina Angelorum. O Vigo n, li Mre

Regina omnis humanæ naturæ, quæ habes non comparabilem cum allis
Andreas appellationem, excepto Deo tu es omnibus altior, perorat Andreas
Cretenſis. Cretenſ. Orat. de dormit. B. V. Imploratà S. Spiritus gratiâ de-
ſuper Conceptus audiamus.

leet orpor
uonbetur, inl
(uonnbdk,ii
Ucnbuund in du

CONCEPTUS I. uiniiſmei,
'Confirmatio.] Inter alias veteris Teſtamenti figuras, Mariæ in coœlum uniinn,
affumptæ gloriam, & exaltationem, ac excellentiam, vel maximè expri. . el
mit illa, quæ legitur 2. Regum cap. 2. quando nimirum Rex ſapientiſſimus 8 oftelki
Salomon Reginam matrem ſuam adeò auguſtè collocavit; Surrexit Rex in ankinz⸗
occurſum ejus, adoravitque eam, & ſedit ſuper thronum ſuum, poſitusque eſt thro- lten Elnitge⸗
nus Matri Regis, quæ ſedit ad dexteram ejus. 3. Regum cap. 2. Chriſtus, ecce unnlun eN
plus quàùm Salomon hice, hodiè obviam cum omni cœleſti curia proceſſit Ma- i⸗ nſiin
tri ſuæ, eamque in throno magnifico ad latus ſuum auguſtiſſimè colloca- i uene
vit, teſte regio Pſalte, Pſal. 44. Adſtitit Regina à dextris tuis: & ipſa Virgine hloti,
aſſerente: Cum gloria ſuſcepiſti me. Mellifluè S. Bernardus Serm. I. de As- Unmn nlieen

ſumpt. Si oculus non vidit, nec auris audivit, nec in cor hominis deſcendit, quæ prt-
paravit DElIS diligentibus ſe, quid præparavit gignenti ſe, & quod certum &ſt, Præ Mteiilnei

eligi, ti
Atentel
en, G i
n, ou lllf
de 5. onne.
Gnctonunlen
Novenb. ſil
Tufo Nitdn
unt enem
N.V. Darg
lisin nentti
e grantit1
den, tromt
in illktuen
Verbiorin: H
liteſp,,i
Ageleut
. Maortyrun. 4
m; an ii⸗
Mutyum,
gelnnn.
iuntien n!

7, Detonn i

Stnishi

1ras Maienet.
1, el muineit
nRexkhin’

Vt; Menen

n, Poſrlegt
Cinne
ſenni ich

gaſilmae

u: Ahiſ⸗

,

gus Femmn 4
is ent,,hl

CONGCIO SECUNDA. 349

omnibus diligenti? Exaltationem aureis verbis deprædicat Virginis eximius
cultor Arnoldus Carnot. Fract. 6. de laud. B. V. A denominatione, vel poten-
tia Fllu Mater non poteſt eſſe ſejuncta, una eſt Maria & Chriſti caro, umus ſpiriti,
una caro, & ex quoò dittum eſt ei, Dominus tecum inſeparaliliter berſeveravit pro-
miſſum, & donum ρ. Filii gloriam cum Matre non tàm communem judico, quuùm
eandem. De tantâ Mariæ exaltatione expreſsé loquitur S. Bernardinus,
cum Petro Damiano: Sicut benedidtusz JESlIS, verba ſunt S. Bernardini
tom. 3. Serm. II. art. II. ſedet à dextris Patris, id eſt, in potioribus honis pa-
ternis, ſie iſta Virgo glorioſa in potioribus onis Filii ſui JEl! juxta ipfum in thro-
20 ſublimata eſt. JSublimis iſta die eſt, ſcribit Damianus Serm. I. de Nativ. C&
Sole ſplendidior refulgurans, in qud Virgo Regalis, ad tbronum DEI Patris evehi-
tur, & in ipſius Trinitatis ſede répoſita, naturam etiam Angelicam ſollicitat ad vi-
dendum. Hanc Virginis Excellentiam, & exaltationem S. Mater Eccleſia
indicare vult, dum Evangelium de duabus ſororibus Martha, & Maria le-

gendum proponit.
CONCEPTUS II.
Hoc in Evangelio docente Salmerone Tom. II. Epiſt. 36. per Martham
vita activa, per Mariam, vita contemplativa Virginis Matris indicatur:
Non tàm pro ſtatu Matris Dei, vel ob ſtatum Virginitatis, quàm ob' altiſſimas a-
Siones contemplationis figuratæ in Maria, & ob egregias fundtiones vitæ activæ

ſignificatæ in Martha⸗ verba ſunt Salmeronis. Allegantur merita innocentiæ

& integritatis, quia Virgo intacka: allegantur merita ſervitiorum & chari-
tatis, quia Mater eſt ſollicita, & indefefſa: allegatur ſpiritus perfectio,
quia licet corpore in terris, ſpiritu & anima DEUM venerando, in coœ-
lis morabatur; inſinuatur, inquam, lecto Evangelio, Mariam per omnia,
& in omnibus, tam actu, quàm ſpiritu fuiſſe dotatam, ac perfectam merito-

rum cumulo in duplo excelluiſſe. Dicit nunc Chriſtus Joannis 12. Si quis

mihi miniſtraverit, honorificabit eum Pater mens, qui in &œlis eſt, Mariam, quæ
corpore & fpiritu, in duplo, in utroque homine, tàm exactè, tàm perfectè,
tàm cumulatè S8. Trinitati inſervivit, nimirum batri promptiſſimè obedien-
do, Filio fideliſſimè ancillando, S. Spiritui, eum exacktiſſimè amando.

quantis gloriæ, excellentiæ, potentiæ, ac honorum titulis, donis, & gra-

tiis SS. Trinitas eam cumulaverit? Guerricus Abbas introducit Filium Dei,

Matrem ſuam exaltantem. Serm. I. de Aſſumpt. Veni eletta mea, && ponam in

te thronum meum, nullus mihi plus miniſtravit, in humilitate mea, nulii etiam abun-
dantius miniſtrare volo in glorid med; communicſti mibi, quod homo ſum, com-
municabo tibi, quod DEIIS ſum. O veré optimam partem elegit ſibi Maria,
quæ non auferetur ab eâ in æternum.

CONCEPTUS III.
Materialia etiam illa inſtrumenta, ut domum, ſtabulum, ſepulchrum,
ligaum, &c. quæ humanitati Chriſti ſervitium aliquod præſtiterunt, ſun
XX3 m

35 IN FESTO ASSUMPTIONIS B. V. MARIAE,
mè DEUS exaltavit. Domus Lauretana in qua Verbum Caro factum eſt, rram
quæ DEUM hominem ſuſcepit hoſpitio, quantum eſt exaltata, domus uns conlp
domorum, & gratiarum DEl eſt. Stabulum illud Beth' ehemiticum, qued ychu in
Filio DElI recenter nato ſetvivit, quam factum eſt magnificum palatium! atee
claritas DEI, ei lucet pro lampade, cœleſtium Spirituum, & Angelorum o.
multitudo, & pulchritudo præ auleis exornat, fuavitas odore replet,
trium Regum magnificentia, pavimentum, tapetum loco ſternit, JES,
Maria & Joſeph gratia, illud nobilitat Crux trium horarum ſpacio corpus gur
JESU amplexatum eſt, & quanta in gloria ſuper Regum coronas crux re. (Pfan ett
fulget? ſepulchrum, exiguo tempore mortuum pignus fovit, & usque ller, Alin
nunc ſepulchrum ejus eſt glorioſum. Deſuper cum S. Leone inquio: & c,ütmn
præſepe, in quo ad horam repoſitus eſt, ita exornavit, Nazareth, ubi conceptus, GH utn
nutritus fuit, tantd decoravit glorid, ut cernere licet in domo Lauretand, ſi cu. cah nn,
cem, in qu tribus tantum horis pependit, & ſepulchrum, in quo ad tres dies mor- iunc 1 F
tuus jacuit, tantoperè ſublimavit, quod ferendum de matre judicium; de matre, due md Rn
novem menſibus in utero ſuo cautiſſimè JustI M portavit, de matre, quæ triennio imnogle
tàm liberaliter lactavit, de matre, quæ tam anxiè educavit, de matre, quæ 30. an- äunen
nis qmorosè enutrivit, de matre, quæ tàùm cordialiter patienti condoluit, de matre, Lchäudnm,
quæ etiam mortuum piiſſimè vovit. Certò DEUS eam omni gloriâ, omni ho- n “ 15
nore decoravit, omni potentiaâ locupletavit. Audiamus S. Bernardum in M tan
deprec. ad Virgin. Zanta ante DEII M. ſanttitate fœcundaris, ut ſola ſolio Regis zu.
gterni immediaté approximare merueris. Mariam dico exaltatam ſuper chors
Angelorum, ut nihil contempletur ſuper ſe mater, niſi ſolum Filium, ſcribit Gueri-
cus Abbas Serm. de Aſſumpt. Conformiter Amadeus in quadam homi.
lia de B. V. Super omnes elevata, && in cœlum, a cœli civibus honorificentiſſimè, 9 lhihen.

ex more imperiali ſuſcepta à Patre ſupremo in regno claritatis æternæ, n tbrono
excellentiſſinæ gloriæ, prima poſt Filium, quem ex Je genuit incarnatum, juha eſt

reſidere.
CONCEPTUS IV.

Regius Pſaltes ait Pſalmo 64. Benedices coronæ anni benignitatis tuæ. Ubi
quæſo hic annus benignitatis, & quæ eſt corona ejus? Annus benignitatis
eſt Sanctorum in ceœlo ſibi conviventium felicitas, & proſperitas, ut vuit
S. Bonav. in ſpec. II. Corona tantæ ſerenitatis, & felicitatis Sanétorum
eſt B. ſemper Virgo Maria, ut iterum ſubſcribit citatus Sanctus: Hujus au-
tem anni benedicti corona eſt benedicta Virgo Maria, ipſa certò eſt corona omnium
dierum hujus anni, quia ipfa eſt corona omnium dierum cœli. Sed cur corona
dicitur omnium felicitatum, & univerſæ electæ ſocietatis? Utique ad Ma-
riæ ſublimitatem indicandam: Ut ſicuti corona capiti impoſita, omniutn
ſupremum obtinet locum; ſic B. Virgo, in beata, ccrleſtis gloriæ pa-
tria, ad inſtar pretioſæ coronæ ſummum, & altiſſimum inter omnes o⸗

NA,
—
Cohdr
Lenllatn in
henifſenme
nifonm tn
n, ot
ltss oldr

locoſtentk

rom ſacb

mn cokoNSn
s rlt, Al.

8 Leone iy
eth, Micn
O LAuetm
1 o Ntnk
Nclciuns len
e nanre,u:

t, lennute

ti condllihi
mnigoni
mls 5. Din
luis, iue
exoliten /
In Hüun,nl
lens in gte
hunheion
gtketene

uit Menning

ui etgttlte
8 Anllate,
Noſenp
X teleis E
Atus enst,
lerto ,n
cli lan⸗
etats! ig,
Piti imnpoltt,,

1, eeli

CONCIO SECUNDA. zZFr

ctos locum obtinet, omnes Sanétos in gloria, in majeſtate, infra ſe con-
ſtitutos conſpicit. Ita concludente S. Bonaventura citato: Corona eninz

ſfſuper caput imponi ſolet, ſic Maria ſuper caput omnium Sandtorum locata eſ.

Indicare hoc ipſum videiur ſacratiſſima Mater ſe cedro in Libano com-
parando. ð
MM CONCEPTUS V.
out Cedrus exaltata ſum in Libano, inquit de ſe Maria Eccl. 24. Cur
reè ficut Cedrus, & cur in Libano? Sciendum venit, Cedrum altiſſime
creſcere, & quaſi ſuper nubes eminere, Libanus mons, eſt montium prin-
ceps, & altiſſimus; Cedro propterea Academicus Epigraphen ſubſcribit:
In ſummo ſumma. Sicut Cedrus exaltata ſum in Libano, inquit de ſe Maria in
cœlo, inquam, ſupremo loco conſpicua, inter ſummos Sanctos poſt Deum
ſumma eſt, ſupremo loco inter omnes beatos poſita, & collocata. Con-

firmat S. Bernardus Serm. 2. de Deip. Fœcunditas Firginis ſupereminens gloria

eſt, tantoque excellentior Angelis fatta munere ſingulari, quantò differentius Præ

miniſtris nomen Matris accepit. Mons quippe fuit, quæ omnium eledtæ creatit-

ræ altitudinem, elettionis ſuæ dignitate tranſcendit, inquit Gregorius Magnus
in I. Regum cap. I. Jacobus Maſenius Diſticho ſequenti Conceptum ex-
primit:

Summa petit cultus, ſuperat virtute Maria,
IIla ſubit nubes, grandior illa polos.
LEpiloge.] Hortor ergò omnes cum Angelo Lot moneate: Geneſ 9.
In montem ſalvum te fac, ne pereas.
Amen.

IN

—

372 IN FESTO ASSUMPTIONIS B. V MARIA,
IN FESTO ASSUMPIIONIS.
B. V. MARIE,
CONCIO TERTIA.

Texu. Dic, ut me adiuvet. Lucæ 10.

vare vValeat.

Lbertus Magnus in Biblia Mariana lib. Eſther cap. y.
verba, quæ olim Mardochæus ad Reginam Eſther
AMRIE. dicebat c. 4. Mariæ in cœlum aſſumptæ applicat:
Ve putes, quod animam tuam tantiun libere, guoniam in
ES Adomo Regis es, ſcilicet præ cunttis Judæis, & quis noverit,
Albertus utrum idcirco ad Regnum veneris? Verba Alberti ſic ſonant: a
Magnus. gſt interventrix & advocatrix deſperatorum, ideò enim eam Dominns

Exordium.

S. S. Patres.

tavit ſuper omnes Choros Angelorum in aſſumptione, ut pro peccatoribis
intercedat, Eſther a. In domo kegis es: Gloſſa; in interioris Regis ſinu;
præ cuntctis Judæis, imò præ omnibus Angelis, & omnibus Sanctis Go. G
quis novit, utrum idcirco ad Regnum veneris; à Deo Ppræordinata, à Pa-

ta Trinitqte electa, & præelecta, ut in tali tembore, iracundiæ Dei, tribula-
tionis, & mœroris omnium füiorum Adam parareris; ideò te Rex fecit
Reginam, ut nobis in perſecutione auxiliareris. Conformiter S. Bo-
S. Bonaven-Nav. in ſpec. lect. 5. Mther noſtra B. Maria tantam gratiam coram
mura. Rege aterno impetravit, quod per hanc non ſolum ipſa ad coronam per-
venit, ſed etiam generi humano morti addido, ſubvenit. Et iterum
in ſpeculo cap. & Magna erga miſeros fuit miſericordia Mariæz adbuc
exulantis in mundo, ſed multò major erga miſeros in miſericordia es ſan
regnantis in œlo; majorem per beneficia innumerabilia nunc oſtendit ho-
minibus mijericordiam, quia magis nunc videt innumerabiles hominum

dæus. inqe charitate inenarrabili condeſcendens, G illosmiſericordiſſmos ocu-
los, quibus C&lum illuſtratur, ad nos convertens, communem pro Clero,
pro populo, utroque ſexu, pro vivis, atque defunttis levat orationem.

nocivum, & conferens omne, quoq bonum eſt, cunttis ex corde rogantibus
. ſemu-

Thema. Maria in cœlum eſt aſſlumpta, ut magis nos ju.

creavit in nativitate, & aſſumpſit in matrem in incarnatione, exal.

triarchis figurata, Prophetis prænunciata, àpeccatoribus poſtulata, 4t0-

8. Ama. miſerias. Conſolatiſſimè ſeribit S. Amadeus hom. 7. de B. V. Er-

Adeſt hæc de œlo glorioſiſima, && præpotentiſſima, propellens omne, quod

—
eminn he
6045 Laure
i er lu
nfillzeid
r in clun
oyt. Eue
in Geen
n un l⸗
Gtin nettun⸗
Gtuckuatiron
Lcſct Mtter o
ilnezrgarti
i /tinlter
ſiht Cnnirt,

Muadtint ſti,

nindmtunren
0l. B. N n2
2 Cuindh
o, er baut
umne woiti
e lbent.

(lyfmmnt
innm gelciͤ

elkln iig, d
Euuhmaem Virgin
Inneltes crezt
(unkdere:

planicömine

Atfluit, gelle

n dlior unne

Umnnintz ſcht
Auunesineutan

in, Ainntign
. ir,i enen
nar ed in
etur, Kconn

uenamnelit:

emgen

lib. Mhere
d Kegmmmd
Allummpte
nlbeie, gn
deis tn
ti ſ ſonm
derin emn
urnatiote,
e,Atroeun
it intetonike
nnikuignct
No
Gtorebui

eiu; ntenn
Conformitrd
foutani Gykinn
n iteneu
Ment⸗ r

bie

N
1

munennlite⸗
hotn. 7 Eed

ieni
. nmmunen 1
nctuleunti
Tropeleumnn,
ver lee

1

CONCIO TERTIA. 33

ſe munimen præſentis vitæ, tribuit, & futuræ Maria, inquit Richar-
dus à S. Laurentio lib. 4. de laud. Virg. vera eſt, & unica Filii imita Richardus
trix, ex quo aſcendit inaltum, dabit & ipſa dona hominibus, fiquidem ²S. Laur.
nec facultas ei deeſſe poterit, nec voluntas. S. Bernardus ad Virgi- §. Bernar-
nem in cœlum aſſumptam converſus, concionatur Serm, 4. de dus.
Aſſumpt. Ecce quibus poſſumus vocihus aſcendentem te ad Filium dedu-
cimus, & proſequimur tantum àlongè Virgo beneditta, ſic pietatis tuæ
ipſam, quam apud Deum gratiam inveniſti, notam facere mundo: reis
veniam, medelam ægris, Piillis oorde robur, affittis conſolationem, peri-
clitantibus adutorium, && liberationem, ſandtis tuis precibus obtinendo.
Eccleſia Mater orat in Vigilia aſcenſ. in oratione ſecreta: Quàm Eceleſia,
idcirco de præſenti ſæculo tranſtuliſti Domine, ut apud te pro peccatis
noſtris fiducialiter intercedat. Guilielmus in cap. 4. Canticorum Guilielmus,
ſcribit: Continet ſibi abyſſos vitæ, & immortalium gaudiorum, ſed non
ita continet ſibi, ut non effundat & aliis. De éjus gloria poſt Filium
participant univerſi, docet S. Bernardinus Senenſis Serm. de Ex- s. Bernardi-
cCell. B. V. art. 2. cap. 3. Finio Exordium cum Andrea Cretenſe nus.
orat. 2. Quum diu V¹irgo verſabaris in terrd, te habuit parva terræ Andreas
portio, ex quo autem translata æ à terrd, te univerſus mundus continet Cretenſis,
commune propitiatorium. S. Spiritůs gratiãà invocata Conceptus

audire libeat.
CONCEPTUS I.
[Conkfrmatio.] Joannes in Apocalypſi cap. 12. Mariam in cœlos as-
ſumptam deſcribit: Signum magnum apparuit in cœlo, mulier amicta ſole, luna
ſub pedibus ejus, & in capite ejus corona ſtellarum duodecim. Cur his Planetis
exornatam Virginem deſcribit? Notum efſt, has Planetas in ſublunaria, ac
terreſtres creaturas quandam maternæ benignitatis, inclinationem, &

affectum habere: Sic ſol omnes fovet creaturas: Solem ſuum oriri facit ſu-

per bonos &malos. Luna in inferiora humilitate ſua & refrigerio clemen-
ter influit, ſtellæ pariter corporibus terreſtribus ſe affeéctuoſas exhibent:
quo altior nunc ſol in cœlo reſidet, eò intenſius calore ſuo, ac lumine,
terram ditat; ſubſcribit Academicus: Quèò altior, eò intenſior: B. V. Mariam
Joannes indutam ſole deſcribit, indicans maternam Virginis benignita-
tem, quò undique, & ex toto, uti pallio circumdata eſt, & ſicut ſol, quò
altior, eò intenſior: Sic B. Virgo quò altior in cœlo, gloria & potentia ſub-
limata eſt, eò intenſior benignitatis ſuæ ac gratiarum theſauros nobis
elargitur, & communicat. P. Ludovicus Cerchiarus pulchro Diſticho ve-
ritatem expreſſit:
Fiqite mortales, irati fliammea cœli
Sidera miteſeunt, Athera Virgo ſubit.

Feſtivale. V Luna

34 IN FESTO ASSUMLDTIONIS B. V MARILX,

Luna in inferiora humiditate ſuàâ & refrigerio clementer influit, copioſior
autem influit, quò magis eſt plena, Academicus ſymboli loco Epigra-

phen præfert: Operoſior, quo ſplendidior. Lunam ergò ſub pedibus Mariæz

vidit Joannes, indicium; quam libenter & clementer ſuo refrigerio, &
ſolamine influat, præſto ſit, ad nos recreandos, adjuvandos. Sic Albertus
Magnus lib. I. tract. 2. cap. 4. Luna vocatur Regina Eli, quia regit humidita-
tes corporum inferiorumi. Et ſicut luna effectum ſuum magis præſtat, quò
magis eſt plena, operoſior quò ſplendidior. Sic Maria tantò copioſiore infiuxu in
animas ſibi devotas effunditur, quò ſublimius gloriæ cœleſtis faſtigium conſcendit.
Confirmant Conceptum Guilielmus in cap. 4. Cantic. & Andreas Cre-
