ejus in montibus ſanctis: Conſideratione ulteriori dignum cen-
ſeo. Num ſola Virgo fundamentum jecit, ubi alii Sancti finem
poſuêre? Ita eſt AA. finem in montibus ſanctis fide ſuâ Patriar-
chæ, ſpe ſuâ Prophetæ, Charitate Apoſtoli, Patientiâ Marty-
res, Humilitate Confeſſiores, Caſtitate Virgines, Miniſterio
Angeli poſuerunt. Fundamentum in his montibus ſanctis ſo-
la Virgo jecit, quæ ſingulis Sanctorum omnium virtutibus ex-
celſior una reſplenduit. Hinc S. Bernardus ſerm. in ſignum
magnum, in verba illa: In Plenitudine Sanctorum detentio
mea. Benè in Plenitudine danctorum detentio Mariæ fuit,
cui non defuit Fides Patriarcharum, Nes Prophetarum, zelus
Apoſtolotum, Conſtantia Martyrum, Jobrietas Confeſſorum,
Caſtitas Virginum, Fœcunaitas Conjugatorum, inſuper &- TPu-
ritas Angelorum. Fr iterum ſerm 4. in Salve ad Virginem.
Nihil eèt Virtutis, quod inte non reſplendeat, & quidquid ſin-
gulihabuere Janétitu ſola poſſediſii.

CONCEPTUS V.

Unam præ cœteris ſibi elegit Sponſus, quam omnibus in-
venit perfectiorem. Cant. 6. Cap. Una mea ett columba mea,
perfecta mea, una eſt Matris ſuæ, elecéta genitritis ſuk. Quæ
eſt iſta? Reſponder Rupertus Abbasin Cant. Unam eſſe, quæ
barem non habet, Beatiſſimam Virginem, in quâà Virginitas
& Maternitas conjunctæ ſunt, quod Privilegium nulli unquam
Deusomnipotens conceſſit, quàm Mariæ; hanc ergo, præ
reliquis, ſibi in Sponſam Spiritus S. elegic. Una & electa
ſt (verba ſunt Abbatis) quia nec inter Angelos, nec inter ho-
mines, vel primam habet, vel ſequentem habitura eſt. Apo-
ſtolum cogita, & ecce undecim alios adnumerabis; Evange-
liſtam pete, & ecce tres alios invenies; Virginem deſidera, &
ecce in unàâ ſolà Coloniâ undecim millia habebis Virginum,
Dd ddd 2 quæ

12 Diſcurſus II.

quæ pro fide Catholicâ, vitam conſtantiſſimè profuderunt, &
ſanguinem; omnes hæ parem habent & ſociam, at una Prin-
ceps eſt, & præcipua, una ſola parem neſcit, aut ſociam, Vir-
Dei Mater, unam hanc Columbam ſuam, perfeclam ſuam
præelegit Dominus, cui proinde Catholicus ac Chriſtianus Poõë-

ta accinit:

Nec primam ſimilem viſa eft, nec habere ſequentem.
Gaudia Matris habens cum ! irginitatis honore.

CONCEPTUS IV.

S. Bernar. Ilpſamet Virgo ſe tot tantisque gratiis, ac donis coœleſtibus
dus ſerm.4. cumulatam conipiciens vitis ſimilitudinem induit. Eccleſia-

de Aflumt. cun inqui iti ficaviſ
Afiumt. (tici. 24. cap. v. 13. Ego, inquit, quaſi V'itis fructificavi ſua-

vitatem odoris. Cur non Palmæ aut Cedro ſe compsaravit?

Cur recte viti? Alias inter plantas & vitem hoc eſt diſcrimen,

uòd creſcant illæ ad determinatam altitudinem, non item vi-
tis; Palma creſcit tantůùm, & non plus, cedrus creſcit tantùm,
& non plùs: at verò vitis certam non habet creſcendi quantita-
tem, ſed teſte experientiâ juxta menſuram ſtatuminis, ſive peda-
menti, quo fulcitur, tantùm & ultra poteſt creſcere: ſic parvam
& demiſlam perſæpe videbimus vitem, quia parvo & humili ni.
titur Palo; altiorem aliam, quia ſublimiorem adjunctam habet
ridicam ; aliam denique intuebimur, quæ, quia altiſſimo fulcitur
pedamento, in tantam conſurgit altitudinem, utaltiùs ſuſtolli
nequeat. Beatiſſima igitur Maria Virgo Dei Mater, innixa ſu-
per dilectum Filium ſuum Jeſum Chriſtum, ſeipſam comparat
viti, ut nobis inſinuet, ſe ramos ſuos (per quos Seraphicus Bo-
na ventura in ſpeculo B. V. divinas Gratias, Cœleſtia dona ac be-

neficia intelligit) eousque erexiſie in altum, quousque ſeſe ex.

tendit ſaſtentaculum ejus, & fulcimencum; cùm veròô hoo ſit
infinitum, Deus enim eſt, quæ virginem ſuſtentat, Deue, cui

Matcr innititur, hinc quidem, Juſtus ut Falma florebit, &
ſicut

fwinlr Aat⸗ ,
tere

Mte

—,
rlacful.
6indniriesexc
oemodori
luntestottan
licgniteem.
ſncluriraße
1)e erbay,
ſyrititprope
elens 3, bar
Mobtinuit,.
heiſinarita,
eret. diDec
Velillima.

00

liincpem .
nlam bninei
leybos: Pyin
uſaluta o
lc ihſe u
Enchrituma
Unnu herm
Utinoetinent
Dinims Domm
um, rDom

uintbrit Rey

uncſfeit, Ex
llbeu ſübe
lnnium: it
N
iGmnternt,
funtſlutge

—
dernnt,

umn.
Nm,
echmnſen
ſäianade

eneitn
onoe.

iscoe

it, Neld

lffcif
Colnpun
eſt cilrn
, nonlin
Creictuu:

Lencigun

ginser
ere: ſeyn
oKlnn
foncmt
limoti
ralinſt
Uel, imnn

Geroykig:

ſincomui
Ss
Netle
rar Dee
, S
e flehit

v. 5. quæ verba vertit S. Ambroſius: Quaæ eſt iſta quæ aſcendit
2 7 7

Maternitas B. M. E. Gratiarum omnium & u a. 1 3

icut Cedrus Libani multiplicabitur. Pſalm. 91. Lon ge tamen
& infinities excelſior Dei Genitrix, quaſi Litu Fructificabit ſua-
vitatem odoris. Eccleſ.24. Cap. v. I3. ac propcerea 8S. An geli de-
mirantes tot tantasque Virginis prærogativas, tantam Dei Ma-
tris dignitatem, dixerunt: Quæ eſt iſta; quæ aſcendit de de-
ſerto delitiis affluens, innixa ſuper Hilectum ſuum? Cant. 8.
ſicut vitis propago, innixa ſuper dileltum ſuum?* Unde Doctor
Angelicus 3. part. quæſt. 27. art. . ad I. concluſit: Virgo tan-
tam obtinuit Gratiæ plenitudinem ut eſſet Auctori Gratiæ bro-
pinquiſſima, ita, quòd eum, qui eſt plenus omni Gratiä, in ſe re-
ciperet. Si Deo propinquiſſima, ergo præ omnibus creaturis
excelſiſſima.

CONCEPTUS VII.

. Principem Juraj ugo legis abſolvunt „ejusque Auctoritate
Auguſtam Principi in Privilegiis æquiparant: ſic l. Principes ff.
de Legibus: Princeps legibus ſolutus eſt, Auguſta verò, licet
legibus ſoluta non ſit, Princeps tamen eadem Privilegia tri-
buit, quæ ipſe habet. Legiferi, ſeuprincipis, imo Regis no-
mine Chriſtum appellat IHaias cap. 3 3. Dominus Legifer noſter,
Dominus Rex noſter. Nec non ſoannes in A pocal. cap. I 9. Et
habet in veſtimento, & in femore ſuo ſcriptum, Rex Regum
& Dominus Dominantium. Legiferi hujus Principis, K egis
Regum, ac Domini Dominantium Mater eſt Virgo Maria, ac
proinde Auguſta, cui dum ſua, quæ ipſe habet, privilegia Chri-
ſtus attribuit, Reginam Reginarum, & Dominam Dominan-
tium effecit. Excellenter S. Anſelmus de Excell Virg. cap. 11.
cut Deus ſus Potentid parando cuncta, Pater eſt, ac Domi-
nus omnium: ita Beata Dei Genitrix, ſuis Meritis cuncta re-
parando Mater eſt, ac Domina omnium. Huic ſe ſociat Ru-
pertus Abbas lib. 3, in Cant. Ita coronaberi, (O Maria!) ut in
Coælis & in terris Regina fis Regnorum, ubicung enim prædica-
tum fuerit ilua de dilecto dietum: Minuiſti tum paulo minus
Dad da 3 ab

14 . Diſcurſus II.

ab Angelis, Glorià & Honore coronaſti eum: prædicabitur &
de te, quòd ſis:b dileéta, & Mater hujus Coronati, ac proinde
Regina C ælorum, totum Jure poſſidens Filii Regnum, at que hoc

intuitu Reges & Imperatores te Coronis ſuu coronabunt, Pala-

tia ſua Nomini tuo Jacrabunt, &- honori tuo dedicabunt. Un-
de etiam S. Bernardus ſerm. 1. ſuper Salve Regina ait: Juſtè Re-
gina Mundu & Reginacœli dicitur:per quam utriusque Crea-
tor & Rector generatur. Et 8. Epiphanius ſerm. de Laud. Deip.
obſervat, ſponſas Principum, & Regum genetrices, pro dote &
incunabulis integris Regnis donatus fuiſſe, quidni igitur ſponſæ
Divinæ, & Regis Regum Matri, melior fortuna obtigerit? quare
concludit in hæc verba: Dos Mariæ Genirricis Dei, Spiritusd.
erat, & Dona incunabuli cœleſtis Paradiſus.

CONCEPTUS VIII.

Specioſam Eſther, dum Mardochæus in Regià aula Aſſue-
ri ſummis honorum ac dignitatum gradibus exaltatam intelli-
geret, ſubodorare non dubitavit, eam pro ſalute populià Di-
vina Providentià Regiæ Majeſtati ſubordinatam fuiſſe, ut ad
imitationem Solis, gratiæ ſuæ lumen ſtellulis exiguis commu-
nicare, & inter ſpumantes arrogantiæ fluctus periclitantem ſuo⸗
rum vitam præpotenti apud Regem interceſſione, conſervare
non dedignetur, quam, ut ſupplex pro populo Mardochæus tan-
tò facilius impetraret, à ſuperbo Aman paratas Judæis inſidias la-
chrymabundus exponit, ſanguinolenti Edicti exemplar tremu-
lis manibus tradit, & voce compaſſione dignà Reginam perſua-

dendo alloquitur: Quis novit, utrum idcircò ad Regnum vene-

ris, ut in tali tempore parareris? quaſi diceret: Salus populi es tu,
decora Eſther! eo fine ad Regni ſolium elevata, ut dolosè exci-
tatam Regis iram mitigares. In Aulà divinâ Regis Regum ac
Domini Dominantium, ſupra omnes creaturas elevatam de-
monſtravimus Mariam Virginem Dei Matrem, etenim ſuper
Choros Angelorum exaltata eſt ſancta Dei genetrix, ut ſpecioſior

Eſther, ſalus eſſet populi ſui, electa, ut ſol, nos exiguas ſtellulas

ſuas

Muen

—
asCratirumm

lir ſtlli,
um Colliten
Mndro⸗

pnuſtn &

(brraphioe

Admonte
ilbeatetur, 4
Cen9, cup
ewribosuſtitit

Anpelitui

UMvo Nonte!
ucrag, Nie
lmem lepeſt
liinkernalif
Binihi nege
Umndormtibi
Mreiexugie
Alatrem Pii

hiitu in,
axlina
lmnſelce

(Mifith

—.,—

- Maternitas B. M. . Gratiarum omnium & .. 1

dhing
e rl ſuas Gratiarum lumine plena illuſtraret, & ut veramiſericordiæ
ngtlteh Mater, juſtiſſimam Dei omnipotentis iram peccatis noſtris exci-
Abuſte tatam, Coli terræque Domina potentiſſimè Mundo reconcilia-

ut h ret. Nam pro miſeris Mater Dei facta es, Miſericordiam ſu-
hergenuiſti, & demüm tibi miſerendi eſt oficium commiſſum.
itean ribit ſeraphicè S. Bonaventura inſtim. amor. part. 3. cap. 19.
ela Ad montem fugit Loth, ut abincendio Sodomæ peccatri= Epilogus.
Soes cis liberaretur, Angelico conſilio parens. In Monte ſalvum te
igiurſet fac, Gen. . 9. Cap. Fternum gehennæ incendium obſtinatis pec-
geinn catoribus Juſtiti4 Dei ri goroſiſſima præparavit, ab hoc utlibere-
N,d ris, Angeli tui Tutelaris conſilio pare: In Monte ſalvum te fac.
In quo Monte? Montem S. Antonius Paduanus ſerm. in Dom.
2. Quadrag. Mariam Virginem DEI Matrem appellat; hunc

. Montem ſæpè ſæpids pia ac humili veneratione aſcende „ & ab
omniinfernali flammà intactus evades ejus Patrocinio Matris,
te cui nihil negat Filius Angelo tuo Marianum clientem jungo- .
9

ummi Bernardum tibi acclamentem ſerm 28. in Cant:. Ad Mariam
epold accurrei exaudietur enim ipſa pro reverentia ſud exaudiet uti-
fule,du gue Matrem Filius. Amen.

gnicon.
Gyiritus inplevit te Virgo, Deus quievit
* Verbi, mole carens, abeq; dolore parens.
hlebii Cœlum felicem benedicit te genitricem,
enhun Concinit Orbis Ave; prole beata, fave.
juunoeee
ale⸗ NSN .
Regs o
tas elefan
, Crnin
trlifet

16 20):0:6. it.
Digtannatenm

Bibedagezadehodee e Ne N Ne e 2e e S ES Redeke ln
DISCURSUS I II nnlc, ut
. .„ Unnteret ſat
Virginitas Mariæ ſingularis est, e& qubd Virgo ſenögnil
ipſa Virgines faciat. renhrgin

180. Parres
On ſine Myſterio Virginem Deiparam Eccleſia in u en,

Hymno ſuo Lirginem ſingularem iutitulat, quia ni= hernetun.
mirum ſingularis Gratia Gaſtitatis illi ſoli divinitus mger zu⸗
conceſſa fuit, nam ut Verbis utar DionyſiiCarthuſia- ſuer ſAa,
ni in c. Cant. art. 8. Qaamvis fuerint multæ Virgines mar itzutn
ſunctæ, quarum quædam Martyrii gloriam ſunt adeptä, ta. amt 8.4
men reſpectuhujus unicæ'irginis ſingularis Amicæ ſponſi, quaſßi airtinun
ſpinæ fuiſſe videntur, in quantùm aliquid culpæ habebant, & eegri

Exordium.

quamvis in ſe fuerint mundæ, non tamen fuit in eis fomes pror- „ Ame,
ſus extinét us fuerunt & aliis ſpinæ, qui ex earum intuitu mu- ut lerrnu
crone concupiſcentiæ pungebantur, quamvis ipſæ Virgines Jan- “
cCtæ non fuerunt in hoc ipſo culpabiles. Porrò hæc unica Dei d⸗c lcki N
lectabiliſſimal irgo, totius ſuper beatiſſimæ Irinitatis media: & h nen
amica, ac ſocia, ab omni culpa fuit prorſus immunis; fuit inei „ en
fomes plenè extinctus, & tam intenſiſſim Caſtitate erat reple-: 4 et.
ta quod intuentium corda ſic penetravit ſuâ inæſtimabili Ca- P n gc
ſtitate Virgineé, quòd ànullo potuit concupiſci, imò potius ex i ntte⸗
tinxit ad horum illorum libidinem. Sic Cactharinam pruden- u ahleh
tem Virginem novimus, in cujus obtruncatione, ſanguinis Enſugk en
loco candidiſſimum lac fluxit, utr caſtimoniæ virginali teſtimo iiheftegar

nium redderet: Sic Margaritam, Luciam Agatham, Cæci- lpehte
liam, & ſexcentas alias Eccleſia colit virgines, quæ ſequuntur mnc, nnn
Agnum, quocunque ierit, quæ quamvis caſtiſſimæ fuerint, eö? ne⸗ lunmt
tamen Caſtitate non erant conſpicuæ, ut in aliorum Cordibus ufſhuch⸗
laſcivas hominum libidiniſorum potuerint extinguere flam- iiſttith
mas, quin potiùs incentiva inordinati amoris, venuſtatis ſuæ foſinnhe
fomite ſpecatori ſubminiſtràrunt, quibus in Catharinam Ma- tlicllie
xentius, Valerius in Cæciliam, in Margaritam Olibrius, Quintia- —
nus in Agatham vehementer exarſit. At verò præcellæ Matris 1Ceih
Dei

—
Il
IMig

nn Leceiti
itulncin
Polictene
npliOanna
ulteer

Itadete

ice onte
ehabehent,
neiſfteß
efntntulre
ſelifennt
Acttet
fitkinmnd
lupr,ſn

Piutelini⸗

iefinih,
i, MMizoe
arinamn
fone, A

1

Vkuiniet

ggnun⸗ .

. gurar⸗
icmelenm.
lorunco;
exingner⸗
6, ſenns
Caocbarinn
Oltin⸗
ran,

Virginitas Mariæ ſingularis eſt, eò guòd Virgo ipſa & c. Ty

Dei gravitatem cum modeſtia referentis pulchritudo ſingulari

ſupra Angelos caſtitate refullic, camque cum tantà honceſtate
conjunzit, ut virginalem pudicitiam ia aſpicientium cordibus
accenderet, vanum verò, & profanuam amorem penitus reſtin-
gueret, digniſſima, quam communi creaturarum ſuffragio ſin-
ularem Virginum Virginem veneremur. Veritati huic pro reve-

rentiâ 88. Patres ſubſceribant. Nullus unguä rebertus fait, qui a- 88. Patres,

iciens ipſam inordinatum aliquem carnalis concutiſcentiæ
9 7

Venſerit motum. D. Thomas in 3. ent. diſt 3 quæſt. I. art. 2. ad 4. D. Thomas.
TJanta erat ejus gratia;, ut non ſolum in e Virg nitatis gratiam

ſervaret. ſed etiam his, quos inviſeri; integ tuüatis inſigne con-
Ferret, ita ut quamvis éſſet pulchra corporé, ànullo concupiſci
potuerit. S. Ambroſius lib. de Inſhit. Virg. Maria pulcher-S. Ambre-

rima Virginum fuit, nec unquam aliquis cam intuens, ipſam iur.

malè concupivit. Richardus àS Laurentio. dc Laud. Virg. lib. Richardur
12. Marig iyeinitas in alios trancfundebatur, nam quam. . Laur.
vis pulcherrima ſuerit, tamen d nullo unquam potuit concu-
Piſci, quia ejus puritas corda omnium penetrabat, & omnes mo-=
tus illicitos in eis extinguebat Bernardinus de Buſto. ſerm. 4. de
B. V. Rationem reddit 8 Bernardinus Senenſis. ſerm. de Con- Bernardi⸗
cept. B. V. art. 2. cap. I. Primò quidem potust hoc fieri propter nus de Bu-
impreſſionem quia omnibus quiinclinati erant ad concupiſcen- ſto.
dam eam ut carnaliter concupiſcibilis non apparebat, ſicut &-
mulier valide pulchrazpropter aliquod maleficium fact am v ro
uo, non pot&t ei, ut concupiſcibilis apparere, & ſic Deus in ho-
num apertæ gratiæ hoc potuit operari. NRecunaò autem hoc po-
tuit fieri, propter converſationem, quæ utiqg,; admirabitem hone-
ſRatem, & morum atg, geſtuum gravitatem, in facie, & in toto
corpore, eam intuentibus oſtendebat, in tantum qi per ex-
trinſeca ſigna apharebat apertius, quòd nullatenus p'ſit aa fœ-
dum aliquid inclinari, imò quòd erat tota Deo dcata & ſin-
gular ſimzm habitaculum Dei effectazſicut contingeret deſin-
E ſima Wuliere quæ eſſet continuè quaſi rapta. Hæc ille. Nos S Beraar-
autem afflante Spiricus 8. gratià ſingularem Virginem ſingula- dinus Se-
ribus Conceptibus comitemur. nenſ.

Ecc ce CON-

2

Confirma-

15 Diſturſas II.

CONCEPIUS I.

Sapientiſſimus Regum Salomon odorem virginalem de-

tio ſeu De- coris Mariæ aſſimilat odori Cedri & Myrrhkæ. Quaſi Cedrus:

ductio.

quaſi Myrrha elecéta dedi ſuavitatem odoris. Eecleſ. 24. cap.
Quid ſpeciale Cedrus habet, aut Myrrha, ut in ejus odore tan-
ta ſuavitas reſideat? Obſervant Naturaliſtæ, quod odor Cedri,
& Myrrhæ ſalutaris ſit, & myrrhæus quidem corroſivos vermes,
cedrinus odor autem intozicantes depellat ſerpentes; in eun-
dem modum Marianæ puritatis odor virginalis, venenatos li-
bidinis, & corroſivos affectuum carnalium motus ab iis pelle-
bat, qui illam conſpiciebant; intuentes ad caſtas cogitationes
invitabat, & vitam verecundam infundebat Virgo prorfſus ſin-
ularis. Roborant Conceptum hunc piæ cogitationes Bernar-
dini de Buſto ſerm. 4, de B. V. Ideo comparatur MWyrrhæ & Ce-
dro, quia ſicut odor Myrrhaæ iga vermes, & odor Cedri fu-
gat ſerpentes, ſic & oaorſuæ Virginitatis de aliorum cordibus
extinguebat motus brutales.

CONCEPIUS II.

Profundo ac myſtico loquendi modo de Sponsaâ ſuâ Virgi⸗
ne ſingulari canit Sponſus cœſeſtis. Cant. 2. v. 2. Gcut lilium
inter ſpinas, ſic amica mea inter filias Adkx. Quibus verbis
juxta mentem Dionyſii Carthuſiani in cap. 2. Cant. Maria Vir-
go candidiſſimo lilio, reliquæ verò Virgines, pungentibus ſpi-
nis comparantur. Magna profectò ſpinas inter & lilium dif-
ferentia intercedit, quò ergo Encomiaſtes Virginis, ſingulari
hac ſimilitudine excurrit? Indicare nimirum voluit, quèd
Beatiſſima Virgo inter alias Virgines, ſicut lilium inter ſpinas
eluxerit; aliæ enim Virgines ſpectatorum oculis faſciculus fue-
runt pungentium ſpinarum, qui corda eorum pupugerunt,
mentemqae libidinis cuſpide transfixerunt, quam vis Virgines
ſanctæ nullam culpæ labem incurrerint: at verò Regina Cœlo-
fum

inta

—7
manbcichli
n arſore

uncupleet
ilimummcal
Cloctatus.
zmenbr. Zid
hlretarada
ccolnalem
ſuul 0 lem
it

0

Devinoa
Puen urpote

AreriumVer

on ca.2

Hreinebriar

Iyhhetacap. 9

nerenidit
antibus,
illre, her
uncnlor im
Uilgranr, hiæ
S de en
at.
nynloraacvn
Elfuelerut.

0

Ugentes
oſtentone

icgnndlent,

usCe

ceel 1 e
einsocotent

ododorce

Olivosretm
enltesz in e

vennecadt

tosab iere
scOgln
gorol
tatiomeiben

Hnhey

gdorCH

ioronncnt

I

ponglſi

Went
U

n. NMGe

Ungenbif
tet llunt

gin, H

wolot,
Om ietſi
6 ceoſe
munlg⸗
Muvrli⸗
OReznel⸗
49

Virginitas Mariæ ſingularis eſt, eò quòd Virgo ißſa & C. 19

rum candidiſſimum lilium erat, quod quia, ut rerum natura-
lium Scriptores referunt, frigidæ naturæ eſt, candore honeſtatis
ſuæ, & ſingularis prorſus Virginitatis puritate, omnem inhone-
ſtæ concupiſcentiæ ardorem in ſpeclantibus extinxit, eosque in
uriſſimum caſtitatis amorem accendit. Ita Dionyſius in Ex-
ardio citatus. Cui accedit Bernardus Allenſis. 3. part. quæſtio
9. membr. 3. art. I. Tanta fuit illa ſanct ficatio, ut etiam eéx-
tenderetur ad alios, & quòd extingueret omnem concupiſcen-
tiam carnalem in alio. O igitur candidiſſinum lilium inter
ſpinas! O I emplum caſtitatis & pudicitiæ! O Virgo verè ſin-
gularis!

CONCEPTUS III.

De vino advertit Sapiens, quòd propriè venenum ſit Vir-
ginum, utpote Virgimibus ſummè nocivum, puritati virginali
contrarium, verbo uno luxurio ſum; Luxurioſa res vinum, in-
quit Prov. cap. 20. hinc etiam monet Apoſtolus ad Epheſ. 5. cap.
Nolite inebriari vino, in quo eſt luxuria. Zacharias tamen
Propheta cap. 9. Linum germinans Virgines. in Spiritu ſuo
longè prævidit. Quòd ergò Vinum tam ſingulare eſt, aliis
luxuriantibus, Virgines germinans? Vinum hoc præ cæteris
ſingulare, Beatiſſima eſt Virgo Maria, ubi enim aliæ Virgines
etiam culpæ immunes, in animis intuentium laſcivos motus
excitàrunt, hæc omnes libidinis faces verecundiæ Mater reſtin-
xit. Sic de eà ſcribit docticmmus Henriquez lib. 2. de laud.
Virg. art. 2. Ejus aſpectus carnalium aſtum extinguit pecca-
torum corda compungi, mundanorum hominum deſideria ad
cœleſtia elevat.

CONCEPTUS IV.

Fugientes in Egyptum Abraham & Joſeph, ſubtili ac pià
conſideratione ſuâ comitatur devotiſſimus Simon à Caſſia. lib.
2. in Evang. Fugit nimiruùm ad mandatum Domini Abraham
Ee ecee 2 in

Epilogus⸗

20 Diſcurſas III.

in Ægyptum cum deſponſatàâ ſibi uxore Sarà Geneſ. 12. cap. Fu-
git & monitus ab Angelo ſponſus Virginis, cum Jeſu & Marià in

gyptum. Matth. 2. cap decorâ facie erat Sara, Pulchra nimis

Virgo Maria; pulchritudo Saræ timorem incuſtit Abraham,
ne fortè ab Ægyptiis ad laſciviam ſollicitaretur; pulchritudo

Virginis longè excellentior, timorem Joſeph non incuſſit: Cur

ergo timente Abraham, Joſeph non timuit? Reſpondet præfa-
tus Scriptor: Noverat Joſephexperimentb ſui, qualem gra-
tiam Deus in Mariaà poſuit, ut nec propter excedentem pul-

ehritudinem potuißet ab aliquo ad immunditiam concupiſcci.

Eſſe in ſeipsà Virginem, & in aliorum cordibus virginalem plan.

tare pudicitiam, non niſi ſingularis eſt Virginitas.

Virginem noſtram ſingularem ſub ſimilitudine ſtoracis
repræſentat Eccleſfiaſticus cap. 24. Quaſi Otorax. Etenim hic
odor pretioſiſtimus eſt, reliquis odoribus efficacior, & contra
morbum caducum falutaris; in huncodorem, Mariani Clien-
tes, currite, Virginem Virginum invocate, hæc vos caſti amo-

ris Hymnum cantare faciet, & à luciferiano caſu æterni interitus
maternè præſervabir.

Dulcis odor Chriſti, Pecialis Eirgo fuiſti,
Pelctora caſta creang, & ſine fine beans.
Hoc in ſine horæ, tu nos recreabis odore,
Si cum prole pid, ſiæ comes atg via.

N ( „

DI.

Uttum
pror,
Verb
carne
lungu
thummoyen
ulumere dig
n ton. 3,
i Cooentnun

Ukcordein ver.

4

Ethoetderaphi

Ul, chm Chr

7

Uns hlarrise
) Diilater,
ceceujosſei
uminſiiun
UunCMriti cor
ikihſcidie
e. boei
UkNickard
rleernieni
Plienerti.
Murhigr H

nonſteppert

hroere, .
tanninn

ece ſint⸗

21
inen . . , e
uli El de es; 3e 3 23 N, 6 63 636 ℳ: Po L2 3e edk Ze sE geEöe
Düldmmd

pulenint
meteſi S. Maria Virgo Mater D EI, Aater eft
kertn “ Miſericordia.
1
laeſtene Ertum ac indubitatum eſt, unigenitum D EI Filium Exordium.
n el pro redemptione generis humani hominem factum,
ginelemgt Verbum Patris æternum, incarnatum de puriſſimàâ
carne Virginis intemeratæ, carnem ſumpſiſſe, &
ſanguinem: Quæſtionem tamen valdé gratam &
nudien acceptam movent Theologi, quàâ ex parte corporis eam Domi-
. hein naus aſſumere dignatus ſit? Hos inter reſpondet doctiſſimus Sal-
en don meron. tom. 3. tract. 3. Verhum Carnem factum in corde Vir-
Mii ginis: docent nunc Philoſophi, ſanguinem in corpore huma-
ecn no ex corde in venas abundè diffluere, ex quâ doctrinàâ ingenio-

eemimmn sè deducit Seraphicus Docdor Bonaventura ſerm. de laud. Virg.
quòd, cùm Chriſtus, qui eſt ipſa Dei miſericordia, in corde
Virginis Matris carnem aſſumpſerit, & ſanguinem, ipſa Vir-

ſiſi g0, Dei Mater, digniſſimo titulo, Lena miſericordiæ, dici
e. Ppoſſit, de cujus ſcilicet corde viſcera miſericordiæ Dei noſtri, per
e, Mariam in ſpiritualia Chriſti membra abunde diffluunt, & ſic
totum Chriſti corpus myſticum maternè vivificant: Cui pro-
. inge ſubſcribit Symboliſta: In omnes affluenter effundit, nec
deſicit. Ex hoc ipſo etiam capite, Matrem miſericordiæ inti- 5

tulat Richardus à S. Laurentio lib. 4. de laud. Virg. Maria dici-
tur Mater miſericordiæ, id est Chriſti, qui antonomaſticè dici-
tur miſericordia, Mater enim est, omnia bona nobis vult, ſicut
Mater Filus. Hanc quamvis matrem miſericordiæ adhuc ne-
mo non ſit expertus, pro dignitate tamen, ſenſus 88. Patrum li- 85, Patres.
beat percipere. Quid mirum, ſi miſericordid affluis, quæ ipſam
miſericordiam peperiſtis carnalia in te Chriſtus ubera ſuxit, ut
per te nobis ſpiritualia fluerent; Cùm enim miſericordiâ lactäſti,
Eeg ee 3 ab

22 Diſeurſus IV.

ab esdem miſericordiæ ubera accepiſti: ad te ergo Matrem mi
ſericordiæ, Matrem miſerorum, clamant exules fili Evæ, cla-
. mant ipſæ miſeriæ, alloquitur Virginem, miſericordiæ Matrem
iceten Richardus à S. Victore. cap. 23. in Cant. Erras, ſi miſeratio-
. cαπι , a tempore vel locé credideris in Maria defuiſſe, quæ
Mater ideo dicitur miſericordiæ, quia quodammoaò ſibipro-
Gerſon. prium eſt, miereri miſeris. ſoribit Gerſon tract 6. in Magnif- Fu.-
giat ergo reus juſti Dei ad piam Matrem mi ſericordis Dei per.

8. Anſel- Orat S. Anſelmus in Orat. ad B. V. & ad ejus Filium. Jdolium divi-

mus. næ miſericordiæ eſt Maria, Mater miſericordiæ; in guo omnes
inveniunt ſolatia miſericordiæ; nam ſicut miſericoraiſſimum
Dominum, ita miſericordiſſimam Dominam habemus. conſo-
8. Bonaven- latur nos Doctor Seraphicus Bonaventura in ſpec. lect. 9. idea-
tura. mus à quo donata, ſeu data eſt miſericordia nobis. & qu'dgem
à Reginà cœlorum gloriosâ Virgine Maria,gquæ inat ipſum pro-
prium Filium nobis obtulit, ut per ejus miſericordiam ſalvare-
S. Bernardi- mur., diſcurrit S. Bernard, Senenfis ſerm z, de Purif, B. V. art. 3,
nus denenſ. quem diſcurſum latiùs deducit, & concludit B. Albertus Magnus
tract. ſuper miſus eſt quæſt. 75. Quidquid eſt cauſa, cCauſæ, eſt
cauſa cauſati, at Beata Lirgo eſt cauſa Filii, Filius autem totius
boni cauſa, omnisq; miſericordiæ, ergo & Mater erit totius mi⸗
ſericordiæ cauſa quidquid igitur miſericordiæ Filins exbi-
buit,totum hoc nobis Mater contulit, quæ kilium genuit in quo
nobis omnia donavit. Ex his patet, Beatiſſimam! irginem in
miſericordis omnem excellere creaturam, quia nimi um ipſtus
B Albertus Mundi miſericordiæ cauſa extitit. Hanc igitur milſericordiæ
Magnus. Matrem imploratâ Spiritus S. gratià Conceptibus veneremur.

CONCEPTLUS Y.

Corfirma- Partum filii Zachariæ annuntiavit Angelus Domini Luc.
tio eu De- 1. eap. Uxor tua Eliſabeth pariet tibi Filium. Partum Fili;,
ductio. ctjam Mariæ annuntiavit Gabriel Archangelus. Ecce conciptes
in utero, & paries Filium. Ibid. in hàc tamen ſecu ndàâ annun-
tiatione particulam, tibi, non addidit. An fortè Jeſus, Mariæ

Filius

(Ma

—
uronſitſ
ngumemexr
5
ſtſenerabil
lero roi

ltlatex

Guroinen n
en, tihi,
Enmmvine

e; miſerico⸗

ngvod ho⸗
iuin teroa
Aumttbima
nimmerit
ill irgire.

Ulrcordæ M

aſouami

ndtyß,

Uzelliacap.

n, DEl um
Idomonis
Mmlamincarna

nnelldei,
lichitugllier
lenncompiae
menchwe
Urinneyentn
nehtereigen
Pllict, te
Cnſtll,
lhgnanes
Euſun bir!

—
Munen
Crle Nune
nſeni
, er gl
nudbſr
Cortiir
n Alpnte
A;Ndiren
erlovaſſen
hennug
Clell
bis y
Einteiſin
Ooflinnſ
ri,, N
Aberusl
cAlſn
kdtent
tef eiftt
Aftgetth
ui,i
Apinimont
ut lenme
bbosſenegne

&. Maria Firgo Mater Dei, Mater eſt miſericordiæ. 23

Filius non ſit ſiecut oannes Eliſabeth Filius fuit?à aut carnem &
ſanguinem ex Virgine Mariâ non ſumpſerit? Abſit: nam (verba
ſunt venerabilis Bedæ lib. 4. cap. 39. in Luc. cap. 1 1.) Conceptus
ex Utero virginali carnem non de nihbilo, non aliunde, ſed ma-
terna traxit ex carne; aliogui nec ſilius hominis diceretur,
qui originem non haberet ex homine. Cur ergo Archangelo
vocem, tibi, in annuntiatione ſuâ omittere placuit? Noverat
quàm maximéè cœleſtis hic nuntius, maternam Virginis in ho-
mines miſericordiam, quâ nihil tam charum, nihil tam acce-

ptum, quod homini non cederet, mortalibus eciam cordis ſui de-

ltias in utero adhuc virginali non donaret, chariſſimum ſuum
Jeſulum, cibi magis quam ſibi, miſericordiæ Mater appropriaret,
ut non immeritô canat Eccleſia. Nobi datus, nobis natus, ex
intaclà Virgine. Quis nunc intemeratam ſemper Virginem,
miſericordiæ Matrem ingratus non recolat?

CONCEPTUS II.
Poſtquam impleti ſunt dies purgationis Mariæ ſecundum
legem Moyſi, tulerunt Jeſum in Jeruſalem, narrat S. Lucas
Evangeliſta cap. 2. rectè judicâfſti Virgo ſacratiſſima, ut Filium

tuum, DEl unigenitum, ferres in Jeruſalem: Templum e-
nim Salomonis, Filium David, Salomonem divinum, Sa.

pientiam incarnatam non dedecet; Templum Dei ſanctum eſt,

domus eſt Dei, congrua habitatio Jeſu Chriſti; Judææ Metro-
polis civitas Hieroſolymirana;, Filii dilecti, in quo ſibi Pater
æternus complacuit, digniſſima in terris eſt reſidentia. Unum
tamen adhuc quærere liceat, piiſſima Dei Mater: Cur benedi-
Qum hunc ventris tui virginalis Fructum in domo ſuâ, in Ci-

vitate hàc reſidentiali non reliquiſti? ut quid eum adimplet4

lege Moſaica, detemplô Hieroſolymitano, ram magnificéô,
ac triumphali, ad pauperrimum tugurium Bethlehemitici

ſtabuli dignata es reportare! An ſic Majeſtati Prolis tuæ ſacræ

proviſum fuit? Miſericordiam Virginis Dei Matris non latuit,

quòd Iemplum hoc Salomonis habitatio ſit Majeſtatis divinæ,

ſedes

224 ſurſus IV.

ſedes rigoroſiſſimæ Juſtitiæ, in hoc enim ignem de cœlo deſcen-

dentem, ſuper victimas viderunt Filii Iſraél: Et Majeſtas Domi-
ni implevit domum. Paralipom. cap. 7. In hoc Chriſtus ipſe, vi-
vorum ac mortuorum Judex: Cùm feciſſet quaſi flagellum de
funiculis, eéjecit omnes (vendentes & ementes) de templo, oves;
&‿bovε, & menſas nummulariorum ſubvertit. Joan. 2. cap.
Novit quoque Virgo clemens, Civitates reſidentiales Regum ae
Principum, eriminali proceſſui, judicio ſanguinis, ac Juſtitiariæ
executioni deſervire. At verò exigua urbs Bethlehem, apertum
ibidem ſtabulum, liberorum diverſorium, ſuſtentaculum, & ho-
ſpitale erat pauperum commune pro egentibus aſylum, nemo

tam abjectus ac miſer, cui non liceret divertere ibidem, ac com-
morari, quin nè vel bruta animalia, ab hoc locô pauperrimô ex-

cludebantur; divinæ miſericordiæ ſedes & habitatio, hæcurbs
& ſtabulum Bethlehemiticum erat, in quo faſciis Matris ligatus
ſacebst Infantulus, qui Judex ſeveras, in templô vindicem ma-
num extendit. In civitate igitur jeruſalem ejusque templêju-
ſtitiæ ſede, filium faum relinquere noluit, pro nobis ſollicita Ma-
ter, ne eum mortalium quisque ſeverum Judicem experiretur:
in apertum Bethlehemiticæ (ivitatis ſtabulum reſtituere Jeſu-
lum ſuum., miſericordiæ ſedi clementiſſima Genitrix voluit, ut
liber ad miſericordiam Dei cuique pateret acceſſus, & graves
etiam peccatores, qui pecudum more anteà vixerant, à divinàâ
miſericordiâ non excluderentur, vel ex hoc capite Matris miſe-
ricordiæ titulo digniſſima. leat miſericordiam tuam, Vir-
go Beata, ſi quis est qui invocatam te, in neceſſiatibus ſuu ſibi
meminerit defuſſé. Subſeribit melhflue S. Bernardus ſerm. 4.
Aſlumpt. B. V.

CONCEPTUS III.

S. Paulo Apoſtolo ſiniſtrè delato Feſtus Præſes optionem
dederat, ut pro audiendà finali ſententid de duabus Civitatibus
Rom & Jeruſalem alterutram pro libito eligeret: quam ha-
rum creditis, præelegiſle?! Romam ſibi Paulus elegit. Cu⸗
urbem

Mru

—
benmhanc

lomsCapute
orebiletn i
ainis Komna.
PChriſt N
rilerioorch

elt baulus,

Dkautem,
epre eruſa

W.loco arnot
actilerice

Tud, neg
1h. Lxte.

(. Urbs

tenptione
Wamorisin
lenitomnda
iitrorcia; l
in Ubiſeru
en pretuli
Ur Adlunc!
ſonpeccato

Deokiyorabile

nun, Lolat
DoCeadhann

Wincvjusn

Uunſern de
nuiſſeclu 4
unfunße
Ctenriun
icy lonin

WDeo ter
6hohenlil

—
clocdeſe

liſfodn
Mrſtuitb
SKulin
klenhien
t. on e
tileshegn
is delſliti
enecn ihent
Kaculumn
Clutn, e
Pidem vn
Paupefinee

atio, M

eis Mnihe⸗
onincicer
Usuetenk,
oonsſolon

Cemn eipema

n teſtiher
Zebitirot
Celli, Arn
igernnn
pire Nnm
Nionyuun
Dii/

Betnucben

II

ſ
Nrrſseie
vobosCN
gere gin⸗
ulus ht

S§ Maria Virgo Mater Dei, Mater eſt miſericordiæ 2

Urbem hanc Civitati Hieroſolymitanæ antepoſuit? Fors, quia
Roma Caput eſt orbis, magnam ab eà felicitatem, aut ſaltem
favorabilem ſibi ſententiam expectabat? Sub ipsà Etymologia
nominis Roma, multum bonitatis latere ſubodoraverat Apoſto-
lus Chriſti; Roma enim retrò Amor legitur, ubi amor, ibi favor.
ibi miſericordia: Non amorem, ſed livorem in jerulalem exper-
tus eſt Paulus, quò nimirùm Dominum ſuum crucifixére;
Roma autem, in ipsâ ſui nominis Erymologià Amor apparuit.
hinc præ Jeruſalem reclè Paulus Romam appellavit, etenim ab
hoc loco amoris, favorabilem ſententiam, benignum Judi-
cem ac milericordem ſibi promittebat. Et tu Bethlehbem ter-
ra Juda, nequaquam minima es in Principibus Juda. Matth.
1. cap. Ex te enim exivit Dux, qui regat populum menm
Iſraél. Urbs hæc amoris eit, in cujus pauperrimo ſtabulo, pro
redemptione generis humani, natus eſt nobis Salvator mundi;
Urbs amoris, in quâ, ſic Deus dilexit mundum, ut Filium ſuum
unigenitum daret. Joan. 2. cap. Ubi nunc amor, ibi favor, ibi

wilericordia; Urbiquippe livoris, Urbi vindictæ, & ſangui-

nis, Urbi jeruſalem, benigniſſima Virgo Maria Urbem Becth-
lchem prætulit, quia Urbs amoris, favoris, ac miſericordiæ
erat, ad hanc Filium ſuum providiſſima Mater retulit, ut reſi-
piſcens peccator in hoc aſylo benignum Judicem inveniat, atque
ab eo favorabilem ſententiam, ac divinam miſericordiam conſe-
quatur. Solatio itaque tuo miſericordiæ Matrem peccator
agnoſce, ad hanc Civitatem refugii cum Antonio Paduano con-
fuge, in cujus meliorem notitiam te inducit S. Laurentius Juſti-
mianus ſerm. de Annunt. B. V. Maria effecta est Mater Dei.
paradiſi ſcala janua cœli, interventriæ munds dæmonum fuga,
peccatorum ſpes, naufragantium portus, maris ſtella: confugium
periclitantium, ſolamen laborantium, fluétuantium robur;
Dei & hominum veriſſima mediatrix.

CONCEPTUS IV.

Ab eo temporis momento, quo Jeſum ſuum Maria in
templo Jeruſalem, in medio Doctorum læta invenerat. Lucæ
Fff ff 2. Cap.

26 . Diſcurſus IV.

2. Cap. diligentiùs cuſtodivit, nec ampliùs facilé à ſe dimiſit;
hinc miraculoſas Virginis Deiparæ effigies videre eſt, in quibus
Maria Jeſum brachiis incluſum detinet: Ut quid Filium ſuum
præſentem ſibi, tam ſollicité pia Mater deſiderat? Ulnis tam
arélè conſtringit! Nec dimittit? Neminem fortè latebit, quòd
Jeſus Chriſtus judicaturus ſit, vivos & mortuos, & juxta Pſalm.
96. lnis ante ipſum præcedet, & inflammabit in circuitu ini-
micos éjus. Noverint quoque Exod. 3. cap. Ignem arſiſſe

quidem in rubo, neque tamen combuſſiſle. Rubum, quem

viderat Moyſes, incombuſtum, conſervatumagnovimus tuam
laudabilem 1 irginitatem, ſanéta DElIgenitrix. canit Eccle-
ſia. Ignem hunc Jeſum in ſinu ſuo fovet, ſtringit, nec dimit.
tit, Virgo DEl Mater, ut peccatorem illuminet quidem, ſed non
lædat: ſed non conſumat. O vera peccatori miſericordiæ Ma-
ter! Ideoq; 6peccator! ne te deſperationis barathro mergi ſinas,
ſed ad potentiſſimam hanc, ciementiſſimamq; Advocatam re.
curre. monet Bernardinus de Buſto in Marial. Par. 12. ſerm. 2. de
