ritate ardentior, in operibus miſericordiæ intenſior, in humilitate profundi-
dedmus exemplum Matth. cap. 9.
CoONCEPTUS III.
Aeceſſit CHRISTUM Princeps quidam, rogans, ut ſervaret filiam,
quam deſperarunt Medici. Exorari ſe paſſus ESUS domum ejus petere
coœpit, ſed cum per viam incidiſſet in hæmorrhoiflam, primum ejus ſan-
uinem ſtitit; in hoc rerum eventu tale quid obſervat S. Joannes Chry-
oſtomus: CQum ultima veniſſet, prima curata receſit; Mulier fluxum
Ganguinis palla licet tardior Principe IESUMacceſſiflet; Principi tamen

or, in vitæ innocentia integrior, erga hunc divina gratia eſt profuſior. Vi-

Præpoz

7

1e
i

ni

1
lo
Nen
65
ſtor

Nli
Lop
uni
Ude
W
ti
Yn
gele
Nedl
Kbol
tide
fbix
An,
hu
Oni.
tete
Mos he
n m,
Mopr
tuſint
r,d
le enn
Umer

Deun

—
Clionis
inquit:
ece
Puspll.
bus ſie
i, elſe
nunig n
Ere, deri.
tari, he.
fe Gnu.
o ommi-
tem eke⸗
mmamab.
II. Vide
Teanerti,
Pretult
0: T1 4
virtutiban
cuf.

Am mni.
exßpeknta
it Minan,

otd ,

irior .
1.
fentionb⸗
aher ſee⸗
itate,
lokinchy
ptofn

tetſlam
1s petete
ejus ſan⸗
es Chyy-
uxumn
bi tamnen

rehd.

CONGCIO SECUNDA. S

præponitur, prior curatur, prior gratiâ ſanitatis donatur, luãâ causa? N.-
tate Auditores: Princeps Jayras dictus eſt, quod idem H Juamn 110-
dus, cert& languida fides, quæ putabat non poſſe ſanare Ghriftum aliein,
niſi ubi præſens eſſet corpore, ac propterea dicebat: Zeni! At mulier ſolo
tactu curare poſſe Chriſtum credebat, viva, & fervens erat ſides tmulie-
ris: Dicebat intra ſe, ſi tetigero tantunz veſtimentum e;us, Jalva ero. Bulchre
S. Chryſoſt. deſuper: Etſi ægritudiue tardabatur, fide tamen & voluntate vo-
labat. In fide ergo quia virtuoſa magis erat mulier, perfectior viva-
cior; fuit & erga eam Chriſtus promptior, gratificandi paratior W docu.
mentum, quo quis perfectior virtute, moribus integrior, innocentior,
edò largius, citius, Promptius, cumulatius Deus erga ſimilem gratiarum
dona diffundet. Vivum rei exemplum produco Joſephum .gypti ſer-

vatorem.
W CONCEPTIUS IV.
Joſephum, bonus ſenex Jacob, filium accreſcentem intitulat: Jaſeph

Filius accreſcens, Geneſ. 49. cap. creſcens inquam, ac proficiens in virtutibus
& optimis moribus; creſcens in admiranda obedientia, qui etiam cum Vitas

manifeſto periculo, ad juſſa Patris reſpondet: Praſto ſum, Geneſ. 37. Ob in-

vidiam fratrum ſe non excuſans „& victimam ſe immolans; creſcens in vi
tæ innocentia, & integritate: qui, relido in manibus ejas (Ppellicis inquam)

pallio, fugit, egreſſus et foras. Geneſ. cap. 39. creſcens in pietate & juſti-

tia: quia 80. fermè annis cum laude toti .Ægypto præfui
phum, obedientiſſimum, caſtifflimum, zufüflemuum an Ratng t
creſcentem exinde vocabat; Augmentum intitulat quidam ſacer Scri ton⸗
Ne dubites augmentum interpretari. Quaſi ſit hæc infallibilis Conſe vemti in
Schola Chriſti; creſcit, proficit quis in virtutibus; augebitur & ein er
tiis, ac donis; crevit in obedientia Joſeph: & meruit Patrem habete in
ſibi addictiſſimum Deſcendit cum eo in foveum, G in vincalis non Derglicnar
lum; donec afferret illi ſceptrum Regni. Sap. 10. Crevit in fidelitate Joſe Re .
Za Phutifar Et invenit gratiam Joſeph coram Domino ſuo, à quo äl ins
omnibus gubernabat creditam ſibi domum: Crevit Joſephin patientia res
carceres & vincula innocentiſſimè perferendo: & augmentatus eſt zäſum⸗

mos honores: Diwit ergo ad Joſeph; Rex inquam Phargo: Zu eris ſuper do-

mum meam: O& ad tui oris imperium cundtus pobulus obedi
N 07 . iet. Uno tant.
ſolio præcedam te. Dixitque rurſum Pharao ad Joſeph; ecce conſtitui te ſaper dat

verſam terram Fto)pti. Yulitque annulum de manu ſua, G dedit eum in manum

ejus, veſtivitque eum told Goſſind, & colo torquem auream circumpoſuit. Fecit

que eum aſcendere ſuper currum ſuum ſecundum; clamunte præcone: ut omnes co.

nam eo genu fledterent. Argumentum, qui creſcit in virtutibus, creſcit apud

Deum in gratia, proficit donorum cœleſtium magnitudine.

13 CON.

70 IN EESTO S. JOANNIS EVANGELIST,
CONCEPTUS V.

Lucas cap. 2. de Salvatore noſtro ſcribit: Proficiebat, quomodo pro-⸗

fecerit, dicit Suarez 3. part. quæſt. 7. Exercebat majores actus modeſtiæ,
maturitatis, prudentiæ, caſtitatis, pietatis, & aliarum virtutum: & ſequitur:

Gratia apud Deum, O& apud homines: diſcamus iterum: virtutum profectus,
eſt copioſæ gratiæ certus effectus.

CONCEPTUS VI.

Chriſtus in ultima Cona corpus ſuum ſacratiſſimum inter cœtera

fercula, & cœnam communem, diſcipulis ſuis manducandum tradidit:

ita Matth. cap. 27. C*nantibus ilis accepit Jeſus panem, && benedixit ac fregit,
deditque diſcipulis Juis, & ait: accipite & comedite; Hoc eſt corpus meum. San-
guinem vero ſuum pretioſiſſimum, Chriſtus Apoſtolis ſuis bibendum de-
dit poſt cœnam: ita Lucas cap. 22. Similiter && calicem poſtquam cœnavit.
Quod Chriſtus carnem ſuam eſculentis cœteris conzæ communis miſcu-
erit, ſanguinem verò ſegregirit, & ſervaverit, ut poſt cœnam propinare-
tur, indicio eſſe videtur, quod majori honore, & precio ſanguinem habu-

erit, quàm carnem; quæ hujus ratio eſt? Attendite quæ dicam: Dum

Chriſtus ad paſſionem iret, ipſemet fatetur, Matth. 26. Spiritus guidens
Promptus, Caro autem infirma: Hoc eſt: Caro pati fugiebat, declinabat, de-
trectabat, tormenta inſtantia, carni adverſabantur; econtra ſanguis uber-
tim magnâ vi & copia ex ſacratiſſimis venis erumpebat: Fatctus eſt ſudor
ejus, ſicut guttæ ſanguinis, decurrentis in terram. Erumpebat ſanguis, quaſi

quod caroô fugiebat, ille cupidiſſime anhelabat, pati ultrò quærebat, zela-
bat; ſanguis ergo, qui præ carne Chriſti voluntatem Patris cœleſtis adim-

plere fervebat, præ carne Chriſti, Pati fugiente in ultima cœna honoratur,
ac colitur, majori in reverentia habetur, obſervatur. Iterum documen-

tum; perfectioni, ac rei virtuoſæ intenſioni, certa eſt ac ſpecialis donorum,

& gratiarum divinarum remuneratio.

CONCEPTUS VII.
Heli ſummus Sacerdos, divino monitu Samuelem adhuc qua puerum
Ephod veſtivit. Ita I. Reg cap. 8 Samuel autem miniſtrabat ante Jaciem Do-
mini, Puer, dccinctus Ephod lineo. Theodoretus ſcribit, Ephod veſtem fuiſſe
Sacerdotis, & non Levitæ, qualis tunc Samuel erat: quæſtio exinde ori-
tur, cur Samuel adhue Levita, imò puer, jam ſacerdotali veſte, & amictu
Ephod, donatur; citatus Doctor quælſt. 8. reſpondet: Eſt veriſßimile, quod
Heli, cum in Samuele florentem divinam gratiam vidiſſet, etiam admodum juve-
nem eo honore impetit. Samuel adhuc puer, & initians Levita, tamen in
Spiritualibus, & Eccleſiaſticis functionibus perfectiſſimis jam erat; time-
bat Deum ſummoperè; colebat intenſiſſinè, vivebat innocentiſſimè.
Hunc ergo tam virtuoſum juvenem, Heli jam veſtit ſacerdotali indi

—
ns:
vinor.
M
hus, e
helfehi
tiarum
innocen
b et

umus

—

tur,
ic⸗
es
nortti
ſ ⸗
nrch

—

o Er
ddeltr,
gbitur:

olelins

ctett
tnadidit:
fiegt,
. dan.
dum ce.
enni.
S miſer.

ropinal .

enn habr.
n: Dum
glilen
Abat, de⸗
dis Wer⸗
8 et ,un
is, (ul
bat, lr
llis adinn
onoratu
locumer⸗
lonorun

1,ueru
Lien Do-
emn fuſ
inde of
aiici
le, Al
Nun ut⸗
tamen
tz tine⸗
OtiMMe.
r; N⸗

bus, eas largiter ſuper roſam centifoliorum effundens:

CONCIO TERTIA. 77
cans: virtutum, & morum gradus, ſummo quoque gradu gratiarum, &
divinorum copiis prœmiare Deum.
Epilogs.] Matthæus Baldanus eques Lucenſis, ut refert Hieronymus
Ruſcellius lib. ſymbol. Symboli loco pinxit ſibi cornicopium dives opi-
hac inſcriptione:
Perfettis abunde. Cornicopium hoc, divina eſt bonitas, inexhauſtus Lra-
tiarum Oceanus, Roſa centifoliorum, ſunt in virtute proficientes, in vitæ

innocentia gradientes, ſuper hos cornicopium gratiarum largiter, & prodi-

giosè effundit divina Bonitas. Ut & nos exinde theſauros gratiarum ca-
piamus, perfectioni virtutum, & vitæ innocentiæ ſtudeamus. Amen.

PRO FESTO S. JOANNIS
EVANGELISTE,
Hic autem quid à Joan. 21. Texans
Viciſſitudo rerum continua in mundo eſt: qui rhema
in humili loco jacet, in altum honorum ex-
furgere poteſt, & qui in ſublimi ſedet, ruinæ .
& caſus periculo, expoſitus eſt.
Uæſtio orta eſt inter Proceres Magni Darii Regis,

W dquis eorum apud Regem maximée in gratia eſſet?
. ☛ Dum intenſiſſimè reſponſioni aures præbent, ecce
EZ
SZS

7 Clodius unus ex Aulicis inter amplexus regios con-
. ſpicitur, concludunt ergo. Codius omnium miajor eſt,
auia Ceſarem tangit; S. Joannes Evangeliſta in Col-
legio Chrilti, ille eſt, quem præ omnibus Apoſtolis complecti-
tur, ſtringit, diligit Eſus: Hic eſ diſcipulus, quem diligebat Jhſus;
qui & in œna recubuit ſuper pectus jis. Joan. 21. Concludo ego, Jo-
annes Evangeliſta ergo JEiu inter omnes Apoſtolos chariſſimus,
in gratia Chiriſti radicatus, ſtabilitus eſt. Sic Chriſtus annuente:
Sic eum volo manere. Chariſſimum, gratioſiſſimum inquam : de
tam charo, dilecto, gratioſo, tamenS. Petrus interrogat: Mic qu⸗
tem quid: quaſi ſtabilitatem diſputat ; poſſibilem ſortis mutatio-
nem annuit;, omni homini tacitè indicando: Nemo in hac vita:

nimium

72 PRO FESTO S. 70 A N NIS EVANGELIST,

nimium fidat gratiæ, qua apud Magnates valet, deſinere enim
facilè poteſt. Econtra, animo non deſiciat, qui adverſa patitur,

extrema enim pauperies, in ſupremum felicitatis cacumen con-

Textus ſcendere valet: Ubique, in omni ſtatu, experitur inconſtantia,
8. Scriptu- & mutabilis rei viciſſitudo. Audiamus 88. Scripturam : Nuz-

rz. quam in eodem ſtatu permanet. Job. cap. 13. Pauperem facit, ditate

deducit ad inferos E& reducit. I. Regum 2. Ad veſperum demorabitur
Zeren H Pſal. 72. Audiantur Patres & veteres Sapientes: Sgbe honor ſæculi
pientes. dhiit antequam venit, quid enim Jæculi poteſt Me diurnum, cum ipſa
diurna non fint ſæcula; Ita perorat S. Ambroſius in caput 4. Lucæ.
Qui heri in tribunali ſedebat ſuhlimis, qui præcones habebat voce ma-
nifica clamantes, & multos præcurſores, & in foro ſe ſequen es: hodiè
. curyl. vilis abjeltus, & his omnibis ſpoliatus, nudus, inſtar bulveris excuſſi,
Romes. unde proftuentis ſe habet, nervosè ſcripſit Sanctus Ch ryſoſtomus
mus. Romil.7. Coloſ. unde homilia 8. in Matth. confirmat: Deus mœ-
Niis rebis quædam jucunda permiſcuit, quod certè in Sandtis omnibus fa-
d(cit, quos neque tribulation?s, neque jucunditates ſinit habere continuas,
S. Gregor. Eleganter (cribit S. Gregorius Nazian. Oratione 43. Unicum tem-
Nazian. poris momentum, multas temporum mutationes vehit. Et iterum lib. 2.
de Theol. Hæc eſt lex univerſi; naſci, mori, ſurgere, languere, Sc. ſuc-
ceſſtone iſta æterna. Peraccommodè ſcribit Procopius lib. de bello
Van. Fortunæ commitatio, res etiam deſtruit benè conſtitutas. Verè
Lucanur. cecinit Lucanus, ad Piſonem: Vicesnatura ſubit, variataqué curſu or-
Flautus. dinat. Bellè Plautus in Amphitrione : In hominum ztate multa
eveniunt; hujusmodi capiunt voluptates, mox iterum miſeriæ: Optimè
Seneca. concludit Seneca in Thyeſte actu 3. è
Quem dies vidit veniens ſuperbum,
Hunc dies vidit fugiens jacentem,
Wemo confidat nimium ſecundis,
Nemo deſperet meliora, lapſuu.
Miſcet bæac illis, prohibetque Chloto
Stare fortunam, rotat omne fatum. .
zni Et Plinius monet, lib. 4. ep. 24. Nulli rei filendum, nihil item de-

Us.
ſperandum. Viciſſitudinis omnis ſtatus ſubjacet, ut Conceptibus

deducam.
CONCEPIUS I.
Confermatio.] S. Auguſtinus lib. 5§. de Civitate Dei cap. II. ſcribit,
Romanos duo delubra ædificaſſe; quorum unum Volupiam, id eſt, bonæ
foxtu⸗

Procopius.

Rfetus, & ad matutinam lætitia. Pl. 29. Hunc bumiliat, hunc exaltat,

kope
nedl
ff

—
Enien
Ntitur,
1 Con.
ſuntin
. Nu.
gitt⸗
hrabitr
eraltt,
Nr ecli
Anr in
Loce,
ce inr.
,hote
erc
ſtomns
eu M.
ihus fr.
tinuas,
um ten.
mlIt.2.
We
gebelo⸗
6. ete
EClſir⸗
te ml

ONan

tncd.
eptibus

ſetibit
3 bonz
ſotn⸗

CONCIO TERTIA. 73

fortunæ, conſolationis, proſperitatis; Alterum Angaronam, id eſt, adver-
ſitatis, triſtitiæ, luctus templum vocabant; arctiilimè hæc duo templa
conjunxerunt, ut qui uno pede contingeret fanum Volupiæ, bonæ fortu-
næ, proſperitatis „altero pede jam calcaret templum Angaronæ, adverſi-
tatis, triſtitiæ, & luctus; per hanc Angaronæ, & Volupiæ nimiam con-
junétionem, rerum humanarum inevitabilem viciſſitudinem, indicantes;
nempe bonam fortunam ad calcem ſequi adverſa; & hæc meliora, in praxi
hoc videre eſt in vitæ curſu Salvatoris noſtri. Vilipenditur, inquietatur
ab ipſo Sathana: Zulit eum Diabolus, Matth. cap. 4. ſubſequitur huic vili-

penſioni honor & gloria: Clarificatis eſt: Matth. I7. honori ſubſequitur

nova contumelia; dicebant; In Principe Daæmoniorum ejicit Damonid. Luc.
cap. 1I. Ad hanc contumeliam inſignis offertur honor: Ut Facerent eum
Regem Joan. cap. 6. mox iterum ignominia afficitur, Eevantes lapides, ut

jacerent in eum. Joann. cap. 8. clamant Judæi, glorificantes Jeſum: Oſanna

filio David, enedidlass, qui venit, &. Lucæ 2I. Quinta die deſuper uno ore
condemnant, infami ligno adjudicant: Crucifige, orucifige eum. Matth. 27.
Ecce viciſſitudo; vix uno pede Chriſtus tangit Volupiam, benè habet; al-
tero pede premit Angaronam, malè ſentit; ergo lætis triſtia, triſtibus Iæ-
ta ſubſequuntur: Veriſſimè Chryſoſtomus: Zum ex adverſis, tum ex proſpe-

riis juſtorum vita, O&c. Ezechieli hoc myſticè indicatum eſt.

CONCEPTUS II.
Ezechiel cap. 2. enarrat: Vidi, & ecce manus miſſa et ad me, in qua erat
involutus liber, & expandit illum coramme, & Scripra erant in eo lamentationls,
carmen, & væ; . comede volumen iſtud. Quid ſignificat, quod Propheta
juſſus ſit comedere librum, in quo ſcripta erant lamentationes, & carmen?
S. Hieronymus in hunc locum per lamentationes intelligit triſtitia, adver-
ſa; per carmen, jucunda, proſpera, per væ ex ipſo nomine, fatalia ſignan-
tur; volumen mixtum viciſſitudine, jam triſtium, jam proſperorum
eventuum, Propheta comedere juſſus eſt, ut noſcamus, curſum vitæ hu-
manæ, rerum viciſſitudine, varietate miſceri, lætis proſperis, triſtia, his
iterum favorabiliora ſuccedere Ex Geneſi cap. I. patet Veritas.
CONCEPTUS III.
Hic inquit Sacer Textus: Et fatctum eſt veſpere & mane dies unm. S. Gre-
gorius Magnus, lib. de natura, per mane intelligit vitæ humanæ proſpera,
per veſperum verò infortunata: ſciamus; ab æterno jam ordinaſſe DEUM.
ut vitæ hominis curſus, in mane & veſpere, in veſpere & mane revolvatur,
proſperis adverſa, adverſis proſpera ſuccedant : Audiamus verba Magni
Doctoris: Hæcenim duo ad invicem ſibi contexta, & ſibi perpetuò coæterna ſunt,
ut læta triſtibus, infelicibus proſpera ſuccedere ſolennt, & felicium, atque infeli-
eium mixtura ſemper quædam ſit. Huc intendit Job, dum prædicit:
Feſtivale. — K CON-

„4 PRO FESTO S. JOANNISEVANGELIST £,

CONCEPTUS IV. .
Militia eſt vita hominis ſuper terram. Job. cap. 7. quare militia? Liber
ſecundus Regum cap. II. reſpondet: Varius eſt eventus belli, nunc huno, nunc
ilum conſumit gladius. Nunc victores, brevi victos, atque iterum vincen-
tes legimus Romanos; Milites nunc abundare, nunc quod maximè indi-
gere; nunc dominos imperare, brevi ſclavos inſervire, fortuna iterum
liberos, experientia novimus; militia ergo vita hominis eſt ſuper terram:
nempè qui abundat, indigere poteſt, & qui indiget abundare. Dominos
ſervire, & ſervos dominare, viciſſitudo docet, quod veſtis Jofeph indicat.

CONCEPTUS V.

Jacob Joſeph filio ſuo veſtem polymitam curavit, Dedit ei veſtem pol)-
mitam, id et varian; Gen. 37. cur veſtem varii coloris? an varii colores
ſortis viciſſitudinem, & mutationem præfigurabant? ita docet S. Chryſo-
ſtomus hom. 8. in Matth. cap. 2. Dedit ei tunicam polymitam, id eſt varii co-
loris, lætis triſtia permiſcentur. Colorem album profperitatis, fecutus eſt co-
lor niger adverſitatis, & vice verſa; ut copiosè liber Geneſis plurimis ca-
pitulis enarrat: Joſeph ocellus Patris, qui domi vixit in deliciis, odio fra-
trum, ſclavus, & exul, victitat in miſeriis. Favor Phutifaris lenit morem,
mex malitia mulieris duplicat dolorem. Infamis nunc trahitur in plus
quam ruſticam caulam; ex hac honoratus Princeps, afcitur in Aulam.
Perpulchtè deſuper Rupertus Abbas lib. S8. in Gen. cap. 40. Pro compedibus,
in quibus humiliaverunt, pedes ejus, torquem auream ſuſcepit; pro pallio, qu0 in
manu adulteræ nudus effugit, ſtolayſſina Deo duce indutus eſt; pro ſervili nomine,
regium geſtat annulum, & pro carceris humilitate ſuper altum ſedit imperii cur-
rum. Lætis triftia, his æta permiſcentur.
CONCEPTUS VI.
Apocalypſeos cap. 1. DEUS Joanni apparuit in tali forma : Capili
ejus candidi tanquam lana alba, & tanquam nix; quæ comparatio lanæ & ni-
vis? nix, & lana non conveniunt, lana enim calefacit, frigus nix cauſat,
quid ergo myſterii latet ſub hac metaphora? Capilli ejus candidi tanquam
lana alba, & tanquam nix: Myſterium detegit Abbas Joachim in locum
hunc, per capillos in capite DEl, divinam providentiam, & gubernatio-
nem univerſi deſignans, in divina Providentia ſimul ſtant, & cohærent,
lana & nix, calor & frigus, calefacit te hodiè DEUS lana proſperitatis,
noli extolli, cras poteſt te frigefacere nix miſeriarum, & econtra; frige⸗
facit te DEUS hodie nive mileriæ, noli deſperare, cras poteſt calefacere
te DEUS lana proſperitatis, apud Deum enim, & in ejus Providentia, Si-
mul in unum dives & pauper, canit Regius Pſalmiſta Pſalmo 48. Academicus
ingeniosè id ipſum ſymbolicè expreſſit.

CON-

Eleen
(Fncti
ri N
nolos
natur.
ſnnt, .
Acurlu
7ecn

Mn

rut

Henen
epo i
alet
Nel
e
Dond
Gike

M
glodi
npne
lltea
iddo
I,

—

Lber
Ulnr
Incenr
ind⸗
ſterumn
etram
ins
indien,

COlores
Chryho.
arii .
8 eſteo⸗
Ims ca.
morenn
in plun
Nla.
eniy
o, gin
Ii unin,
Perüiau.

: (
næ &KN

CaRt

Iunen
cum
Herhatio⸗
Oherent,
pentis,
4; ſiige⸗

Zjekacee

ntil,
demiens

(N.

CONCIO TERTIA
CONCEPTUS VII.

Subtilis Academicus vitæ humanæ curſum, & ſortem, ſi ſurſum, cœ-
lum ſpectes, lunæ; Si deorſum cœlum aſpicias, horologio ſolari compa-

ravit, cur lunæ, & horologio? Lunæ S. Iſidorus libro de mundo cap. TI.

hoc fſymbolum ſubfſcribit: Creſcit ut definat, deſinit ut creſcat. Luna per-
agit curſum ſuum, jam accreſcendo, & eſt tota luminoſa, jam decreſcen-
do, & eſt tota tenebroſa: ſic evenit cum ſorte, ſtatu, & conditione homi-
num, creſcendo deſinunt, deſinendo creſcunt. Superviximus homines
totos in lumine; totos fortunatos: apud Principes in gratia, maximos,
& primos in Aula, brevi vidimus totos nigros, & tenebroſos; exutos
fortunâ; dejectos gradu honoris, expulſos Aulis; aſt iterum & tenebris
perſecutionum , creverunt in lumen melioris fortunæ, & proſper'atis:
& Sanctis, teſtis eſt Euſtachius: Erat hic ſupremus belli Dux, mox dejectus
rüri villicus; Iterum ad gubernacula aſſumitur, manè Triumphator glo-
rioſus honoratur, veſperi, ut perduellis crematur, modò æzternum coro-
natur. O variabilis rerum immutatio ac viciſſitudo; creſcit homo ut de-
ſinat, deſinit ut creſcat. Hinc & horologio noſter Academicus ſortem
& curſum vitæ hominis comparat, & peraccommodè: ſunt enim in homi-
ne quinque ſenſus quaſi ordinatiſſimæ rotæ, eit mordax conſcientia, infal-
libilis index, qui in Davide Adultero quartam: Zu es ille vir, demon-
ſRtravit, horologio doctiffimus Certanus hoc ſubſeribit ſymbolum: In JSole,
&& Umbra: Horologium Solis lumine, & Umbræ radio dirigitur. Annon
benè mundi proſpera, Solis lumen, adverſa verò Umbram dixero: curſus
ergo vitæ hominis ut horologium in Sole & umbra conſfiſtit; per proſpera
& adverſa, per adverſa & proſpera homo ad ultimum ſuum centrum, quod
DEUS eſt, deducitur, devolvitur. S. Paulus teſtis ſit 2. ad Corinth. cap. 6.
Per gloriam, o ignobilitatem, per infamiam &&ρ bonam famam, id eſt, uti ex-
ponit S. Hieronymus in Ezech. per laudes && vituperationes, per properitates
d& tribulationes.
CONCEPTUS VIII.

Communi Doctorum conſenſu, Mundus eſt rotundus; in rôta vide-
mus, quod modè ſuperius ſtat, in ictu oculi inferius jacet; & iterum
quod inferius jacuit, ſtat ſuperius; ſi rotundus eſt mundus, ergo homo

in mundo quali in rota exiſtit; ſi in rota, ergò continuæ mutationi ſortis,

viciſſitudini permiræ ſubjacet;, jam ſuperior, jam inferior, jam Dominus,
paulèò poſt ſervus homo factus eſt, & fieri eſt poſſibile; cauſam dat Anſel-
mus, ut nec proſperis elevemur, nec turPbemur adverſis, aut deiperemus: Chriſtus

Salvator noſter deſuper eximiè nos inſtruit.

76 PRO FEESTO S. JOANNIS EVANG. CONC. TERTIA.

CONCEPTUS IX.
CHRISTUS JESUS homo mortalis, paſſibilis, pauper, vilipenſus;
tamen in monte Thabor clarificatus, glorioſus apparuit, Matth. 17. Qarifi-
catus eſt ante eos, retplenduit facies ejus ſicut Sol, &c. Poſt devictam mortem,
CHRISTUS æternum glorioſus, impaſſibilis, apparet Magdalenæ in forma
laborioſi hortulani Matth. cap. 20. Item tribus diſcipulis peregrinantibus
in Emaus, apparet in figura indigentis peregrini, Lucæ 24. finxit ſe longius
ire. Cur CHRISTUS in vita hac mortali clarificatus, glorioſus; poſt mor-
tem in æternum nunc clarificatus glorioſus; indigens peregrinus, laborio-
ſus hortulanus apparere voluit? Gregorius inquit: CHRISTI actio eſt no-
ſtra inſtructio: hæc ergo CHRISTUS per recitatas apparitiones nos inſtruit:
In vita vilipenſus, flocci habitus, apparet glorioſus, clarificatus; pauper &
miſer homo, in adverſis ne deſperet, eſt enim poſſibile, ut abjectiſſimus
clarificetur, felix fortunatus fiat; econtra feliciſſimus nunc æternum
CHRISTUS apparet miſer, indigens, laborioſus; felix tu mundi Alumne
ne ſuperbias, eſt enim etiam poſſibile, ut feliciſſimus ad incitas redigatur,
olitorem agere, exul Patria, peregrinari cogatur: ad mqjorem Eau dictum
eſt, ſerviet minori, Geneſ. cap. 25. item Pſal. 108. Et Epiſcopatum ejus accipiet
alter; Saul contra minimus inaudit: Caput in tribubus Iſraäl factus eſt. I. Re-
um I5.
2 LEpilogus.] Hanc certam rerum viciſſitudinem, ſtatus, & ſortis hu-
manæ mutationem continuam, O utinam vivaciter Chriſtianus compræ-
hendat! Fortunatus qui eſt, caſum poſſibilem cogitaret, fieret enim, ne
tumidus inſaniret ſuperbia; econtra infortunatus qui vivit, poſt nubila
adhuc ſemper Phœbum luxiſſe recogitaret; fieret inde, ne abjecto animo
aturpiter deſperaret, ſed in DEUM intentus meliora ſperaret. Cum
ſcriptum legamus; Lyſe eſ qui deducit ad inferos & reducit; I. Reg. cap. 2.
exaltat & humiliat Pſal. 112. ſuſcitans de pulvere egenum:
GS ge ſtercore erigens bauperem.
Amen.

N

Decuk

mle
lfen
Muſtie. 6

iunc lo.

n koni
in n
ot, G
Dnlne.
nin S
inh
hns
ling

Cantorb

Funp

elen
ſrbten

Crgen
ten, S

—

niie;
laniſ⸗
Ortem,
forma
dtde
ongi
tborio⸗
eſt no⸗
ſtruit:
er &
lin
ernum
Wrone
Gdigatu
dickun.
Alipte
I. Re-

tus duo.

cotme.
nimn, ſe
ſt nutin

0 apinne

Cuun
49.2.

88: († ): 2 * 77
2 5 e e te e is te e ete e E 1e 1 0 T 15 6 S e

IN CIRCVMCISIONE DOMINI
CONCIO PRIMA.

*

Locatum eſt Nomen ESIUS& Luc. cap. 7. Taaus.
De cultu & reverentia, quæ convenit Sacratis- Thema.

mo nomine IESI.

Egius Pfſalmiſta Pſalmo 148. excellentiam Sa- Exordium.
Ccratiſſimi Nominis ESU decantat: Reges ter-
ræ, & omnes populi, Principes, & omnes Judices
W terræ, laudent nomen Domini, quia exaltatum eſt
X nomen ejus ſolius, Idem in nova lege deprædi-
Acat S Paulus ad Philipp. cap. 2. Dedit ei nomen,
RN quod eſt ſuper omne nomen, ut in nomine TESlU
omne genu fiettatur, Cœleſtiun, terreſtrium, inferorum, & ommis lingua
confitéatur: quoniam Dominus JESll S CHRISTZIIS in gloria eſt DEI
Patris. Citatum textum explicant Cornelius à Lapide, & Tirinus in
hunc locum: Cœleſtium; id eſt eorum, qui in cœlis ſunt, puta Angelo-
rum hominumque beatorum, terreſtrium, id eſt, bominum, qui in
terra degunt, & inferorumim, puta eorum, qui expiantur in Par-
gatorio, & eorum, qui damnati ſunt in inferno, ſive homines ſint, ſive
Dæmones. Ita Cornelius: Omnes ei exhibeunt reverentiam Angeli,
bomines, & Dæmones, ita Tirenus. Hinc S. Paulus epiftola I. ad
Corinth. cap. 12. fatetur: Nemo poteſt dicere Dominus JEöllS, niſi
in Spiritu Sandto: id eſt: invocare uti oportet, ſen proficué ad ſalutem,
niſi per gratiam Spiritis Santdti, inquit Tirinus in huné locum. Au-
diantur Eccleſiæ Scriptores: Zalis Reverentia congruit Nomini TEöll, Patret.
ut nemo poſſit hoc nomen dicere, id eſt, invocare uti oportet, ſeu proficuè
ad ſalutem, niſi in Spiritu Sandto, id eſt, per gratiam spiritus Sandti,
ſcribit doctiſſimus Lyranus in I. epiſtolam ad Corinth. cap. I2. Lyranut.
Vocubulum JESll glorioſui, omni adoratu, & cultu appellari debet.
Origenes hom. I4. in cap. 2. Lucæ. Won eſt nomen, quod cœleſtia, Origenes.
terrena, & inferna venerentur cornua; niſi nomen JEölls, adeò 4 Jſi
. K 32£ eri

X

78 IN CIRCUMCISIONE DOMINI,

Paulus de fieri poſſit, Deus ipſe veneraretur nomen ejus. Ita Paulus de Palatio
Eeralar Gel. in cap. I. Matthæi. O pondus nominis TSlI! quis appendere, Juis
lenſis. dinumerare, quis æſtimare valeat hoc nomen in pondere, nunquam ſine
pondere nominandus eſt JMus, exclamat Petrus Cellenſis lib. 2. c. 4.
40d Paulus dixit de pane divino, probet autem ſe ipſum homo, && ſic
e pane illo edit; &de calice hibat, hoc idem videtur ſentire Paulus
cum ab aliquo ſumitur proferendum hoc nomen Feſus, & antequam pro-
ferat pro re aliqua impetranda, quæ vires naturæ excedat, probet ſe
ipſum, hoc eſt: probabiliter credat, ſe eſe in gratid. Sileucus lib. de
nomine JEſu. Expreſſius ſcribit Epiſcopus Monopol. Tom. 4.
Epit. Sanct. ſerm. ordinatum à ſummis bPontificibus eſt: Aumen-
dum eſt nomen DEl eâ reverentia, qu ſacra communio. Deſuper Con-

ceptus dabo.
CONCEPTUS I.

Qui primus inter creaturas hoc ſacratiſſimum Nomen JESUS nomina-
Vit, fult Archangelus Gabriel; creatura, quæ omnium primo hoc Nomen

JESUS audivit nominari, eſt B. V. MARIA: Ita Lucæ cap. I. invenire
eſt: Et ait Angelus ei; Ecce concipies in utero, && baries ſilium, & vocabis Nomen

ejus JESIM. Notate hoc: E cœlis ſummus DEI miniſter Archangelus

Gabriel eſt, qui primo hoc Nomen IESUS locutus eſt; eſt in terra inter
mortales eleétiſſima & Princeps, quæ Nomen JESUS vocari audivit; ſicut

aſſeruit & Petrus Damiani ſerm. de Nativit. Omnes quippe Prophetæ aut ne-

Nierunt, aut penitus tacuerunt, & reſervata eſt prærogativa dignitatis Angelo
Gabrieli, qui Sandto ore ſuo Sandiſſinme Virgini illud primo evolvit. Cur Deus
voluit, ut omnium primo nomen JESU àb Angelo pronunciaretur, à B. V.
MARIA audiretur? non erravero, ſi dixero ob reverentiam, ob honorem,
qui huic Nomini JESUconvenit, quem honorem, ac reverentiam, & cœleſti
curia Archangelus quam maximè novit, Virgo ſacratiſſima Spiritu Sanéto
plena, optimè didicit. Pro Angelica natura perorat Origenes, & Gerſon:
Vocabulum Jköl! glorioſum, omni adorawu, Cultuque dignum, ob hominibus appel-
lari non debuit, ſed ab excellentiori quadam, mqjorig, natura, ita Origenes hom 14.

in Lucam. Et hoc non fortuitò, ſed ex Nupremæ Trinitatis conſilio, ita Ger-

ſon A. parte de Circumciſ. Pro intemerata Virgine perorat Philippus Ab-

bas, Bonæ ſpei: lib. I. in Cantic. cap. 9. Et duis hoc nomen vel intellexit ve-
rius, vel amavit ſincerius, vel oonvenientius Pprædicavit, guam ipſa Virgo Mater,
cui primò Angelus nunciavit?
CONCEPTUS II.
S. Joannes cap. 18. refert, ſuper caput Salvatoris in cruce Judæos
titulum affixiſſe: JESIIS Nazarenz, &c. Signanter Joannes notat: Er
erat ſeriptum Hebraicè, Grace & Latinè, Luc. cap. 23. habet: Erat autem, &

Jſuper-

lunan
i.
Eluin
Dels .
1s ſel
dis, l
(umn

1
it erg
Ubo
dr
Wo
MWE
M
lcen
De no
iln
ns,)
ton 8
e
Cunp

elen
unce
A
ſutin
Vünide
INdn
ub
hg

dmhing⸗

fommen

wenire
Woner
gelus
inter
N
alt .
A
urDes
4.V.
noten,
ccrlelil
Sancte
elon:

Alel.

m..
1Ger⸗
US Ab⸗
exitbe⸗
Maten

D
1:

,
e.

—

CONCIO PRIMA.

79

Nuperſcriptio ſeripta ſuper eum, litterisgræcis, G latinis, & hebraicis. Cur ordi-
navit Deus, ut rectè his tribus linguis ſacrum nomen fſcriberetur: No-

tate: In terra dari linguas notum eſt, ex S. Paulo diſco, & in cœlo da-
ri linguam: I. ad Corinth. c. 13. Si linguis hominum loquar, aut Angelo-
rum. Illa lingua Angelorum quis dubitat quin ſancta ſit; qualis ergo eſt

illa lingua cœli, & Angelorum?: Reſpondet quidam Auth

or, gemma ani-

mæ lib. 3. cap. 45. Per Hebræam Linguam Angelorum exprimimms. Græcam &
latinam linguam, linguas hominum, ſacras eſſe linguas Eccleſia defini-

vit. Lingua cœli, Angelica hebraica, & ſancta, lingua hu

mana græca

& latina, etiam ſancta, ſacratiſſimum nomen Jeſus ſcribi ſuper Crucem

Deus ordinavit, in reverentiam, cultum, & reſpeéctum ſancétiſſimi nomi-

nis Jeſu, nobisque in documentum, nomen Jeſu nonniſi ſanctiſſimis la-
bus, ſancta lingua, & voce pronunciandum eſſe, ſummè nempè veneran-

dum, & colendum; quod & Moyſen docuit Deus.

CONCEPIUS III.

Exodi cap. 6. viderat Moyſes

xXit ergo; vadam, & videbo viſionem hanc, cum jam pro

Rubum ardentem non conſumi z di-
xXimior ardenti

rubo fieret, audivit vocem de rubo: Solve calceamenta de bedibus tuis.
Cur quæſo Moyſes denudet pedes? ſcitote apud bPopulos Orientis „ſol-
vere calceamenta de pedibus, reverentiam ſignare, ſic Turcæ intrantes

Moſcheam calceamenta de pedibus
ibique conſiſtunt, Reverentiam ergo tacité Deus Moyſen edocet, dum

deponunt, nudipedes ingrediuntur,

calceamenta de pedibus ſolvere jubet. Sed ad quem finem ea reverentia?
De nomine Dei oritura erat quæſtio, Zu quis e? Nomen Dei, quod Al-

tiſſimus Moyſi promulgaverat, nominandum erat Moyſi;
Deus, Moyſes prius ſolvat calceamenta de pedibus, ad reverentiam, cul-
tum, & venerationem ſe præparet,

jubet ergo

corpus & animum adaptet. Diſca-

mus ex hinc nomen Dei Jeſus, non tam candida mente, voce ſanéta, ſed
& corpore undequaque ad reverentiam compoſito, caput inclinando,
corpus curvando, genu flectendo; vocare, & nominare.

CONCEPTUS IV.

Paulum in mortali carne cœlum ſurſum divina virtute raptum
eſſe ipſe teſtatur 2. ad Corinth. cap. 12. Nio bominem raptum usque ad ter-
tium &lum, 0. & audivit arcana verba, quæ non licet homini loqui, deſuper
S. Ambroſius ſerm. It. Adbuc Paulus in terris boſitus jam in regni &[ſtis ſub-
Rantiam transformabatur. Majora addit S. Bruno de laudibus Eccl. c. 24.

Vis videre Cherubim, reſpice Paulum.

uis dicet cauſam, cur Paulus adhuc

mortali carne circumdatus, corpore in cœlum raptus, in Angelum, Che-

rub quendam transformatus eſt?

cauſa patebit ex Actis Apoſtolorum

cap. 9. Elegit Deus Paulum, qui nomen Jeſus gentibus deprædicaret:

Vas

*

30 IN CIRCUMCISIONEDOMINI,

Vas elettionis eſt mihi iſte, ut portet nomen meum coram gentibus, &&οRegibus, α
iliis Iſraël. Paulus ergo, utpotè vas electionis futurus, in quo nomen
Jeſus per totum terrarum orbem deportaretur, prius cœli civis. Angelus
Juidamn ſferr debuit: in reſpectum, reverentiam, cultum & honorem ſan-
ctiſſimi nominis Jeſu, quod glorioſum nomen, nonniſi in glorioſo vaſe erat
collocandum, & deportandum. . ⸗
CONCEPTIUS V. L
Nato divino infantulo in ſtabulo Bethlemitico, vigilantes Paſtores
de hoc certiores factum, ad illum celeri curſu venerumt: Paſtores logueban-
tur ad invicem, tranſeamus usque Bethlehem, && videamus hoc Verbum, quod fa-
Rum eſt, quod fecit Dominus, G& oſtendit nobis, & venerunt feſtinantes, 8o invene-
runt Mariam, && Joſeph, & infantem poſitum in praſepio, c. Lucæ cap. 2. Non
legitur, quod nato infantulo reverentiam fecerint, aut inſigniter honora-
verint; econtra tres Reges Orientis, ubiad ſtabulum pervenerunt, fubi-
tò in genua coram infante proſtrati, adoraverunt, mente, & corpore ho-
norarunt. Procidentes, adoraverunt eum, Matth. cap. 2. Quid Myſterii hic
latet? quod Magi ex Oriente, potentes licet ſint Reges, & Principes, ni⸗
hilominus ſumma reverentia, cultu & honore inſigni, puerulum in ſta-
bulo reverentur? Paſtores econtra licet viles homunciones, ſpeciali
reverentia Chriſtum honoraſſe non notentur? obſervate; dum Paſtores
advenerant ad præſepe & ſtabulum, nondum puerulus ſanctiſſimo nomi-
ne Jeſus inſignitus erat, dum verò tres Reges adveniſſent, puerulus jam
circumciſus, vocatum eſt nomen us Jkſus. Procidentes ergo adoraverunt,
honorarunt jeſum, Doctrina: JESUS hoc nomen, ſuper regias dignita-
tes omni modo, omni cultu, venerandum, colendum, honorandum,
nominandum eſſe. Ita conceptum confirmat mellifluus Doctor: o
acclamante nomine JESl1procidentes adoraverunt, veneranturut Deum, Regem
ſimul agnoſcunt, ex nomine, S corona.
CONCEPTUS VI.
Poſtquam Salvator noſter in crucem affixus agonizans exſpiraret
coœli firmamentum, & terræ elementa, ad reverentiam, ad cultum, ad ho-
norem ſpecialem ſe accingunt, & præparant, ſol obſcuratur, quaſi ex re-
Verentia luctum induit, terra tremit, petræ ſcinduntur, ex metu reve-
rentiali, infernus honorat, dum animas in illis tenebris recluſas, luci re-
ſtituit, ut ad corpora ſua redeuntes honorificum deferant famulatum, &
obſequia: ita textus: Multa corpora Sandorum, quæ dormierant, ſurrexe-
runt ; Latro honorat in cruce agonizantem, Regem & Dominum Para-
diſi agnoſcens & invocans: Domine memento mei, dum veneris in Regnum
tuum. Centurio miles honorat Dei Filium clara voce deprædicans Te-
rè Filius Dei erat iſte: Plebs antea injurioſa, nunc reveretur, & honorat:
Rever-

—
nre
n te
het
len
Ohele
uln
n
i
yen
at
MMu
Ctedid
Dolhin
nomin

—

, G
omen
gelos
nſn.
Aleetat

aſtores
ueban.
od ft.
invene.
2. Non
1onora⸗
„ ſobi⸗
Ote ho⸗
erii hie

es ai.

in ſtx.
ſpeciali
DaRores

Dol.

Tölusſan
kayenuot,
Eignitn
orandun
or: M

1, N

(piraret,

,10 ho⸗ .

Aſt exte
tu reye⸗
