xerunt: quidnam eſt hoc, quod fecit nobis Deus? Quid loquimini, vos viri?
An non prudenter vobis imaginari poteſtas, Proregem Æägypti Joſephum,

in veſtros ſaccos, pecuniam imponere juſſiſſe? Cur ergo admirantes, non

potius dicitis, quid eſt hoc, quod fecit nobis Joſephus à advertite: Jo-
ſephus magnam hoſpitalitatem erga viros hos peregrinos exercuit, non
tantuùm

“
ſerce
tal

Vis

omnit

4
Uekr
Mock
Aer ce
ol
Mrmn
ſel:
ie tn
terant
ruln
tci on
dleo be
iat
eln
Cns ne
n. (
ſcenti
iin
Cann:
ſlaltu
Uutin,
Lonnel

u, och.
l.dTiwum
min ficte.

ntqtur. de

Nietgat.
Kolaburane.

oſtet, ginn

„

ctio ſepann.

teriſone
digentunn
binns elngtu
etium, n
valet Acon
it in opuun
C delucher
es, Perepnin
luctentur,

ſephi.

nus necel⸗

ſuos elen

tecihit m⸗
pecuniamd

gi ſwnnt

n, Ahe

Atone me
Amine

atſenii

inl, W 1
Niſit⸗
Pirantes, 1
dvertite
xelclit, 1
tnn

CONCIO TERTIA. 177

tantum frumentum, & pretium pro eo, ſed & inſuper cibaria in via libera-

liter dedit, ac donavit; virum tam benignum, hoſpitalem admirantes,
non Proregem, non Joſephum, ſed Deum vocant; Quideſt hoc, quod fecit!
nobis Deus“ Indicantes, hoſpitalitatis virtus, hoſpitalem divinum reddit,
omnibus beatiſſimum, ac feliciſſimum.

CONCEPTUS III.

Omni virtuti favet Deus: Audeo dicere; hoſpitalitati quam maxi-
mè favet: libeat veritatem eruere ex Parabola Lucæ 16. cap. conſcripta;
Duo debitores erant cuidam Domino, unus centum debebat cados olei,
alter centum coros tritici: Procurator domus hos debitores citat, debi-
tori olei quinquaginta donat, tritiei viginti; Audiamus Textum: Dice-
bat primò, quantum debes Domino meo? at ille dixit; Ventum cados Olei: diwit-
que ili: accipe cautionem tuam, & ſede citò, ſoribe quinquaginta: deinde alüi di-
Xit: tu verò quantàm debes? qui ait: centum coros tritico; ait illi: accipe lit-
teras taas, && ſcribe octoginta: & laudavit Dominus villicum iniquitatis, quia
Pprudenter egiſet. Quæſtio oritur, cur debitori olei plus, quam debitori tri-
tici donatür? & cur recte quinquaginta donantur? Nullus ignorat, in
oleo benignitatem, charitatem, & hoſpitalitatem ſignari; ergo habenti
hoſpitalitatem, charitatem, benignitatem, miſericordiam, plus, & major
gratia, quinquaginta, numerus jubilæus, jubilæum gratiarum donatur,
omnis nempè Dei gratia, & benedictio, quam Deus liberaliſſimè imper-
titur. Conceptus hic eſt Divi Chryſologi Serm. 126. ſic aureo ſtylo
ſcribentis: Sribere jubet I nauzgige Quinquageſimum numerum ad mi-
ſericordiam pertinere, David pandit, cum Bſalmum quinquageſimum cantat,
clamans: Miſerere mei Deus, ſecundum magnam miſericordiam tuum: Ho-
ſpitalitas ergo, benignitas, miſericordia erga peregrinos, ad omnes Dei
gratias, & miſericordias impetrandas, potentiſſimius advocatus „ & pa-

tronus eſt. .
CONCEPTUS IV.

De Bethlehem civitate, licet parvula ſcribit Michæas, cap. 5§. Et ta
Bethlehem Ephrata, parvula es, in millibus Juda. S. Matthæus cap. 2. etiam

habet: Er tu Bethlehem, terra Juda, nequaquam minima es, in Principibus Juda,

ex te enim exiet Dux, qui regat populum meum Iſraël. Bethlehem interpreta-
tur S. Gregorius lib. 8. in Evangelia, vocari domum panis. Cur domus pa-
nis? Nomine panis, in Scripturis, hæc omnia ſabintelliguntur, quæ ad ani-
mam, & corpus expediunt, & prudenter deſiderari poſſunt: Sic Jacob
orat: Si dederit mihi Dominus panem ad veſcendum. Geneſ. 23. cap. Nom'ne
panis ergo, ſubintelliguntur omnis generis dona, & Dei omnipotentis be-
nedictiones: Ut animæ innocentia, conſcientiæ candor, corporis ſanitas,
Principum favor, rerum temporalium fſufficientia; Bethlehem ergo vo-
Feſtivale. 2 cando

17 8 IN FERIA II. PASCHATIS, CONGCIO TERTIA.

cando domum panis, uno verbo omnia dona, gratias, & benedictiones,
& liberali Dei manu elargiuntur, ut ducatum in populo, abundantiam in
terræ frugibus, &c. Jam quis cauſalem dicet, ob quam adeo benedicta,
gratiis, & donis Dei cumulata fuerit Bethlehem? Cauſalem aliam non
invenio, niſi minutam quandam hoſpitalitatem, quod Chriſtum Dei Fi-
lium ſub tectum receperit, in ſtabulo manere indullſerit: Minuta hæc ho-
ſpitalitas, ampliſſimè à Deo prœmiata eſt, Bethlehem domus panis; Ho-
ſpitalitatis virtus copioſiſſimè prœmiatur, hofpitales dicat, & benedictione
coeli, & terræ replet. Teitem produco Abrahamum.
CONCEPIUS V.
Abrahamo Geneſ. cap. 18. promiſſio fit fili, in quo benedicendæ ſint
omnes gentes. Habhebit Filiun Sara uxortua. Hic filius eſt Iſaac, de cu-
zus ſtemmate, & ſanguine natus eſt Chriſtus Jeſus, qui totius mundi uni-
ca eſt ſalus; maximam benedictionem! Abrahæ Deus cum filio Iiaac elar-
gitur: Quale meritum, ad tàm pinguem benedictionem, habet Abraham?

Meritum eſt hoſpitalitas: Apparuerunt ei tres viri ſtantes propé eum, quos cum

vidiſſet, cucurrit in occurſum eorum, de oſtio tabernaculi ſui, & adoravit in ter-
ram, && dixit: Domine! ſi inveni gratiam; in oculis tuis, ne tranſeas ſervum tuum,
ſed afferam pauxillum aquæ, & laventur pedes veſtri, requieſcite ſub arhore,
onamque buccellam panis, ρconfortetur cor veſtrum, poſteà tranſibitis, &. Feſti-
navit Abrahbam in tabernaculum, ad Sacram, dixitque ei, accelera, tria ſata ſimilæ

commiſce, & fac ſubcinericios panes; ipſe verò ad armentum cucurrit, & tulit inde

vitulum tenerrimum, & optimum. Deſuper eleganter S. Chryſoſtomus, in
Geneſ. Currit, & volat ſenex, vidit enim prædam, quam venabatur. Non vocaret

famulos, quaſi diceret: Magnus theſaurus eſt, magna negotiatio, per meipſum, banc

mercem inferre debeo, ne elabatur tantum lucrum. Hoſpitalitas ars eſt quæſtuo-

ſiſſima.
CONCEPTUS VI.

Jobo inquit ſacer Textus cap. 42. Addidit Deus omnia, quæcunque fuerant

ob, duplicia. Pius Samaritanus protulit duos denarios. Quæ merita cauſæ,

cur Job dentur duplicia? Meritum allegat Sacra Scriptura, lib. Job. cap. 31.
Foris non manſit peregrinus, oſtium meum viatori patuit. Hoſpitalitatem non

in ſimplo, ſed in duplo liberaliſſimus Deus proœmiat: Hoſpitalitatem ma-

zximam, pius Samaritanus, erga peregrinum, qui incidit inter latrones,
exercuit: Iinponens illum in jumentum ſuum, duxit in ſtabulum. Lucæ 10. cap-
Non unum ergo, ſed duos denarios profert, duplex prœmium, monſtrat,
quo prœmianda ſunt hoſpitalitatis, ſectatores, eonfirmat S. Auguſtinus:
Duo denarii, ſunt repromiſſio, vitæque nunc eſt, & æternæ, vult dicere, tempora-
liter, & æternùm, hofſpitalitatem Deus remuneratur. Percurrite Biblia;
hoſpitalitatem indubiè temporaliter remuneratum inyenietis: Loth hoſpi-
. . talis,

uel.
Pern
lwat
letno
nunen
loc
ſulen
ol
Crilu
hitin
uanm
ſ
en
Dao
iio,
unt

IA.
—
dlckiones,
dantiamn in
denebiche,
Aluum non
tum Deik,.
autahacho-
Panis; H-.
benecickione

dicende ſil
K, de d
8 mundi .
Uio Haac en⸗
Wet Abriund
elmn, glor n
oravit ip r.
ſerumtn
e ſih onku

ini, G. EE

tlin ſn in.

it, tirt u.

oſtonm,1
6. rnsn
lreiginndn
el url

onnliefina
menticle,
b eb
pitlitten
bitaltatem n.
inter rone⸗
Luc 10 h
lum, Nolſn

cle, telli
runte Pbin
Loth

8

— SBe:CI eeeS 175
talis, Angelos recepit ſub tectum, ab incendio, & fatali interitu, præſerva-
tus eſt, Geneſ. 19. cabp. Exploratores Joſue, ſuſcepit hoſpitio Raab meretrix

liberaliter cuſtodivit fideliter, dimiſit cautè, & domus ejus tota ab koſte

ſervata eſt. Joſue 2. cap. prompta ad hoſpitalitatem fuit Rebecca, dicens
ſervo Abrahæ: Palearum, & fœni plurimum eſt apud nos, & locus patioſus ad
manendum. Geneſ. cap. 24. Et ideò in Sponſam Iſaaco eligitur: Recçepit
hoſpitio Sunamitis Eliſæum, qui & filium impetrat, & eundem mortuum
ſuſcitat 4. Regum 4. hoſpitio recipit Zachæus Dominum, & filius fit Abra-

hbæ, Luc. 19. cap. Sed in æternum hoſpitalitatem DEUM præmiare, teſtatur

Chriſtus, Matth. 25 cap. Zunc, in die judicii inquam, dicet Rex bis, quid dex-
tris ejus erunt; venite Benedicti Patris wei, poſſidete paratum vobis Regnum: Ho-
Hes eram, & collegiſis me.
Epilogus.] Hortor ergo omnes, cum S. Petro Apoſtolo, Epiſt. I. cap. 4.
Mtote hospitales invicem ſine murmuratione. Et cum S. Gregorio Papa, lib. 3.
Dialog. cap. II. Præbeté fratres modò, peregrino Chriſto hodbitium, ut vos in ju-
dicio, non quaſi peregrinos neſciat, ſed ut proprios recipiat, in Regnum, ipſo adju-
vante, qui vivit DElls in ſæcula. Amen.

F E. F N G: E B E W G F. P P. Se B. E . Be8. S
IN FERIA III. PASCHATIS,
CONCIO PRIMA.
Fax vobis. Lucxæ 24. cap. Texnn.
Pax, & Concordia; monſtrant verum Chriſtia- Them=.
num, eumque beatum efficiunt.

E Ominum nobilitas, à natalibus deſumitur, à Exerdium.
WChriſto, Chriſtiani nominamur, & dicimur,
natalitia, ac gentilitia autem teſſera Chriſti,
bax eſt, & concordia, ita Apoſtolus Paulus ad
Rom. 13. cap. Deus pacis; & iterum 2 ad Co-
Vyᷓrinth. 13. cap. Deus pacis, && dilettionis. Qun er-
E& go paci, & concordiæ ſtudent, veros ſe Chri-

ſtianos demonſtrant: cum pacificis, concordibus DEUS eſt, eos

æternum prœmiaturus. Audiamus Sacram Scripturam: In tri- Textus Sa=
hus heneplacitum eſt ſpiritui meo, quæ ſunt probata, coram DEO, & ho- ere err
minibus: Concordia fratrum, & amor proximorum, 6& vir do mulier be- ?**
nè conſentientes, Eccleſ. cap. 28. Ubi o⸗ vel tres congregati ſunt, in
2 nomii⸗

180 IN FERIA III. PASCHATIS,

nomine meo, in medio eorum ſum: inquit æterna Veritas, Matth.
cap. S. & Matth. cap. 5 Pacificos, concordes, beatos pronunciat.
Patres. Beati paciſfici, quoniam Filii DEl vocabuntur. Patres percipiamus:
Pax Spiritum DEI ſpecialiter promeretur; Pax dilectionis Mater eſt;
Pax indicium eſt Santtitatis; binc pax, præ omnibus virtutibus, eſt cu-
ſtodienda, quia ſemper in Deo manet, qui in pace manet, & cum Sandlis
8. Auguſti- Dei, ſocietatem habet. Scribit S. Auguſtinus Serm. 116. de Tem-
nus, pore, & iterum Serm. 87. in Appendice. Cuſtodienda omnibus viri-
bus pax eſt, quoniam Deus ſemper in pace eſt. Ponderoſa ſunt verba
§. Bernardi-S. Bernardini Senenſis, Tom. 3. Serm. 9. Art. I. ad tertium. Sicat
nus. Chriſtus, inier Santctos in cœlis habitat, per charitatis gloriam, ita inter
Senenſis. concordes, & unanimes habitat per cbaritatis gratiam. Qui pacem
Baſlius Ma- dgrit, Chriſtum inquirit, quoniam ipſe eſt pax noſtra. Verba ſunt
gnus. Magni Baſilii, Hom. in Pſal. 33. hinc hortatur S. Iſidorus Pe-
8. Ridorus. Ius. lib. I. Epiſt. 85. Mordicus pacem retine, cœleſtis enim eſt, G&
§. Joannes HEO vicina. Concludit Damaſcenus lib. I. Paralip. cap. 18.
Damage⸗ DEO, ac divinis propinqui ſunt, quicunque pacis onum amplexari
vigentur. Implorata S. Spiritůs gratis, deſuper Conceptus

dabo.
CONCEPTUsS I.

[Confirmatio ſeu Deduttio.] S. Antonius 4. Part. Tit. 6. cap. SZ. §. I. inge⸗
niosè obſervat, quòd Pax, hoc nomen tres ſoluùm numeret litteras, P. A. X.
per P. repræſentatur Pater æternus: Deus pacis. 2. ad Corinth. cap. 13. Ante
alia nomina, quibus Deus appellari gaudet, hæc prærogativa nuncupatur. Nempè
Deus pacis: Pax enim, O& charitas, atque id genus nominibus appellatur, quo vi-
delicet, per ipſa vocabula nos admoneat, ut has virtutes, tamquam Deum conſequi
ſtudeamus. Per litteram A. Amor indicatur, S. Spiritus, cujus frucétus enu-
merans S. Paulus ad Galatas 4. ait: Fructus autem Spiritus, Pax. Per litte-
ram X. Chriſtus DEl Filius repræſentatur, de quo S. Paulus ad Coloſſenſes
cap. I. In ipſo complacuit, omnem plenitudinem inbabitare, & per eum conciliare

omnia in ipſum, pacificans per ſanguinem crucis ejus, ſive quæ in Terris, five quæ in

Cœlis. Tanta fuit Pax, Filio DEl apparente in carne, ut omnes ſecundum Haiæ
vaticinium, contunderent gladios in aratra, & lanceas ſuas in falces; ideò verò
Filius DEI Author pacis, tempore pacis naſcitur, ut omnes ſequaces ſuos, pacem
umare doceret. S. Ambroſius Serm. in Nativ. Pax hoc nomen ergo, totam
SS. Trinitatem, in ſe includit, quaſi nomen Pax, litteris demonſtret, ſibi
addictum habere, Patrem, & Filium, & Spiritum Sanéctum: Pacificis, con-
cordibus, ſpeciali gratià favere, totam Sanctiſſimam Trinitatem. Acade-
micus ingenioſo Symbolo hoc expreſſit.

—

un
ſenon
ſeent
Me
Unr
Puman
Gn
Iunyt
0 tl
n be
DEO n
ndon

ND
Amiei
obntat
ici nei
le tiin
Uurer e
lle paci
ißi
li nne,
Doaini
Dlhen-
nhaſt
thnen

unns

—

Ulhe
Ctente
id
etioc

whe,

—

S, Matthe .

Prononciat
etcipiamns⸗
nie Mncc,
tufibig,eha.
Gaom dnch
IIb. de en.
a Onntibuuti,.
Ola lunt ſetr
ertium. Rer
oimm,rirn
In. (in

1 Verhn in

, HidonN.

i in g,6
Paralp,
Donuenpen
pet Coneehn

10.5 Kr i⸗
litere A1
Ih en, A
Hmm. Nemn
Pelien,gnon
i Denumoek
usfuctutn
r. Perlid
1d Collet
, eun ln
nifeut
ſecunlinli
lues; Mdn
Cerſiop
en ego, Clalt
monkkret,
Pacifes, .
ten Nhe

N

CONCIO PRIMA. r
CCNCEPIUS II.

Super mare pinxit concham, quæ ſe ultrò aperiens, nobiliſſimam gem-
mam præleltat: häc inſcriptione adjecta: Hanc cœlo pacato: Dum elum
ſerenum eſt, aſtra quicta, & pacata invicem, tunc concha ſuper maris undas
ſe extollit, & candidam unionem, pretioſam Margaritam offert, exhibet,
præſentat; DEl gratiam, non immeritò pretioſiſſimæ gemmæ, nobiliſſimæ
margaritæ comparavero: audiatur Thomas à Kempis, lib. 3. S. 5. O bea-
tiſima gratia! quæxæ pauperes Spiritu, virtutibus divites facis. Hanc pretioſam

gemmam, gratiam divinam, vel maximè DEUS offert, exhibet, elargitur,

cœlo pacato, atque ſereno, duùm inquam corda, mentes, & animi morta-
lium, pacifici ſunt, quieti, & concordes; ita promittit æterna Veritas: Mbi
duo, vel tres congregati ſunt, in nomine meo, in medio eorum Vum, Matth. 8.

cap. Crede mihi, docet S. Bernardus Serm. 4AI. de modo benè vivendi: Quia

DEO non tantam placent noſtra jejunia, noſtræ orationes, noſtra ſacrificia, quan-

tum concordia.
CONCEPTUS III.

Magna eſt gratia DEl, eſſe ſervum Dei; Major eſt gratia DEl, eſſe ami-
cum DEl, maxima gratia, eſſe Filium Dei, hæredem Regni cœleſtis: Servi,
& amici DEl fimus, per accuratam mandatorum DEl obſervationem ,„ &
voluntatis DEl adimpletionem; ſic ſcriptum legimus, Joan. 1I5. cap. Vos
amici mei eſtis, ſi feceritis, quæ ege præcipio vobis. Et Matth. 12. cap. Quicun-
que enim fecerit voluntatem Patris mei, qui in Cœlis eſt, ipſe meuns frater, ſoror, C
mater eſt. Filii autem DEl efficimur, maximâ DEI gratià donamur, vir-
tute pacis, & concordiæ; ſic aſſerente æternâ Veritate, Matth. 5. cap. Beati
Pacifci, quoniam Filii DEl vocabuntur. Pax eſt, guæ ſpoliat hominem ſervitute,
dat nomen ingenuum, mutat apuqd Deum cum conditione Perſonam, ex famulo fi-

lium, liberum facit ex ſervo. Scribit S. Auguſtinus Tom. 4. Lib. I. de Serm.

Domini in monte cap. 2. & iterum Serm. 5. in Append. Pax eſt, quæ Deum
Patrem vocat, filium facit ex ſerdo; quanta eſt hujus Pacis retributio! hæredita-
tem poſſidere cum Cbriſto, ſubſtantiam Patris haheré cuzn Rlio, cœleſte regnum par-
ticipare cum Domino, & in conſortium Perpetuitatis admitti cum Domino. Au-
diamus Joannem in ſuꝗ Apocalypfſi. “

CONCEPTUS IV.

Ad ſupremam illam Jeroſolymam elevatus, ſuos in illam defigens
oculos oannes Apocal. cap. 21. notat, duodecim portis ornatam eſſe: Ab
Oriente portæ tres, & ab aquilone portæ tres, & ab duſtro portæ tres, & ab oc-
caſu portæ tres. Tot portas cœlefſtis civitatis, narrat Joannes, ex gemmis, &
pretioſis margaritis fabricatas lucere. Sed duodecim portæ, duodecim mar-
Caritæ ſint per ſingulas, & ſingulæ portæ, erant . lingulis margaritis. Aid
2 3 Myſte-

182 IN FERIA III. PASCHATIS,

myſterii latet, quod tot portæ, introitus, & ingreſſus in cœleſtem Jeruſalem,
ex ma garitis fabricatæ ſint? Myſterium detegit Docétiſſimus Manſius
Tract. 70. de pace & concordiâ diſc. 6. ſcribens : Margarita, idem ſonat,
quod unio, vel uniones; meritò igitur margaritæ, illas paradiſi portas ve-
nuſtant, & locupletant, ut per hoc donetur, quod unio, Pax, & concordia,
quæ nos ad invicem ſtringit in terris, & conjungit, aditum nobis, & ingres-

ſum præſtet in cœlum, ubi aliæz non ſunt animæ, quam illæ, quæ per ſuu-

mam unionem, & charitatem inter ſe conjunctæ, in illa cœleſti Hieroſoly-
m, pacis unione fruuntur. Confirmant hoc ipſum, ſequentia B. Petri Da-
miani verba lib. 7. Epiſt. ultimà: ic omnium mentes, in mutui amoris unione
confiate, nulld invicem varietate diſſentiunt, ſed in communi voluntatis ſtudio⸗
omnes unanimiter fœderantur.
CONCEPTIUS V.
S§. Bernardinus obſervat, quod poſt beatitudinem mundi cordis, po=
natur beatitudo pacificorum, ita ut, ſi beati mundo corde, ſexto loco po-
nuntur, beati pacifici, ſeptimo loco conſtituantur; ita Matthæus cap. F.
Beati mundo corde, quoniam ipfi DElI videbunt: Beati pacifci, quoniam filii
DEI vocabuntur. Cur quælo rectè ſeptimo loco in ordine ponuntur paci-
ſci? & cur rectè poſt beatos mundo corde? ad utrumque reſpondeo:
Dies ſeptimus, dies eſt quietis: Die ſeptimo requievit DEUS ab omni
opere: Dies ſeptimus, dies eſt Dominica, dies feriæ, & requietio-
nis. Septimo loco ergo, ponitur beatitudo pacificorum, ad innuen-
dum, pacificos certam obtenturos quietem, & feriam, in æternitate:
Sic volunt verba S. Bernardini, Tom. 3. Serm. 8. de multiplici bono pa-
cis: Won ſine mſterio, ſecundum gloſſam, hæc ſeptima beatitudo, ponitur in
ſeptimo loco, quia in Sabbatho veræ requiei, dabitur vera Pax. Poſt mundos
corde, ponuntur pacifici, ut non minus: quam hi, de viſione DEl certi
ſint; mundi corde videbunt DEUM, videbunt & pacifici, quia Filii Dei
vocabuntur. . V
Lkpilogus.] Hortor ergo omnes, cum S. Laurentio Juſtiniano in

Faſc. Amoris cap. 7. Pacem diligite, tamquam futuræ Beatitudinis cautionem

tenete. Plura in hanc materiam, legat Lector Dominicale
eum, Dom. in Albis Conc.

2: h: EeE

IN

fode
n rl
iß, 2
Uinrle,
gillta

ultoſ⸗

16.

vonn,

Ukuit

ore

Conforn
Vinre
ferbad.
lunn

Dedlan
ſearii
line
litin,
aßt,
en 4
en
Uckreit
hnnh)

CoNCIO SECUNDA.

KE TIN FEKIA IIIL PASCHATIS,

68 Manku

leninn CONCIO SECHNDA.
1 portd e⸗

nh Tax vobis. Lucxæ 24. cap.

igg Sicut Pax, & Concordia, homines pacificos feli. Them,
gur per ſane

lhem., Ces reddunt, ſic diſcordia diſcordes damnat,

Textus.

u kekh SE& in exitium trahit.
eue In d. E, Iſcordiam eſſe odii matrem „cCalamitatum nutricem, „ .
Auutnis ft . . eil 15 Exordiunmz
Pacis venenum, & infortuniorum exilium, genti-
. les agnoverunt; Diſcordia nihil non concutit,
dlicuſſa evertit; unde dictum Pythagoræ: Ymnitas
di cordt, E eſt omnium rerum vita, G Perpetuitas; dualitas, deſtru-
ſexto oon Rio & interitus. Bruſonius lib. 2. cap. 24. habet: Diſcordia exiti-
luthen en⸗ um prabet. Audiamus Sacram Scripturam: Quòd i invicem mor- Textus
i, AAonin getis, videte, ne ab invicem conſumamini. Paulus ad Galatas cap. 5F. Scripturæ,
ponuntue Lhi zelus, & Contentio, ihi omne Opus pravum. Jacobi cap. 3. Sex ſunt;
ne teſponle guæ odit anima mea, dicit Dominus, D. ſeptimum, Jubod deteſtatur; vi-
EUS on gelicet eum, qui ſeminat diſcordiam inter fratres, Buic extemplò veniet
eleh verditio ſua, ubitèô onteretur, qui ſeminat diſcordia; inter Fratres.
m, d I mu Sap. 6. Ipſe Chriſtus Pprædicit Matth. 12. cap. Omne regnum divi-
enm ſum contra ſe, deſolabitur, & omnis civitaæs, vel domus, diviſa contraſe,
Niplcinon non ſtabit. Audiamus & Patres: Triumphus demoniorum, N diſſen- Patree,
iucb, M ſio Chriſtianorum, ſcribit S. Auguſtinus Serm. 156. de tempore. ⁸. Augufti-
Poſt mul Conformiter S. Hieronymus „ Tom. 9. in Regiam Monarchiam 18. eron .
Kone Dbles Quidquid dividit inter Jratres, infernus dicendus ſt. Horribilia funt muct.
ia verba S. Bernardi, ſerm. 41. de modo benè vivendi. Maledidtus 5. Bernar=
bomo, qui diſcordias ſeminat, dui pacem, & concordiam abrumpit, ad- dus,
10 ſtnmi verſus Deum facit, Chriſto Jacit injuriam. Et iterum ſerm. 3. in

tudtni ufin Dedicatione Eccleſiæ: Sicut in pace, fattus eſt locus Domini ſic in
minicl diſcordia, locum Kieri Diabolo, manifeſtum eſt. Unde S. Laurentius 8. Lauren-
A Juſtinianus, de Diſciplina Converſationis Monaſticæ. Mt con- tius Juſti-
tentio, ignita Diaboli Jagitta, ad perdendas animas » gui contenſioſus Nianus.
exiſtit, antiqui hoſtis in ſe immiſſiones admittit, diaboli miniſterium ope-
ratur, diſcordia gratiæ lumen repellit. S. Bonaventura 3it, ſerm. x.
de Epiphan. Non poterit habere concordiam cum Obriſto, qui diſcors tua.
voluerit eſſe cum Chriſtiano. Et Origenes Tract. 6. in cap. 18. J
Matth. habet: Conſumit diſſenſus, Kcut congregat conſenſus, && N⸗da- Setlesg
5 tat Jeſum, qui in medio conſentientium invenitur. Concluds Gn
SIEe⸗

Bonaven-⸗

184 IN FERIA II. ?ASCHATIS,

S. Grego- S. Gregorio Papa 3. Part. poſt Admon. 24. Audiant jurgiorum ſe-
rius Papa. minatores, quod ſcriptum eſt, beati pacifici, quoniam Filii Dei vocr-
buntur, atque è diverſo colligunt, quia ſi Filii Dei vocantur, qui pacem
faciunt; procul dubio Sathanæ ſunt Filii, qui pacem confundent; onnes
autem, qui per diſcordiam ſeparantur, a viriditate dilettionis aref unt.
Quam nociva ſit discordia, implorata Dei gratia, Conceptibus

deducam.
CONCEPTUS I.
[Confirmatio ſeu Deductio.] Judicum cap. 9. narrat ſacer Textus: Miſit
Deus spiritum peſſimum, inter Abimelech, & habitatores Sichem. Notate: Spi-
ritum peſſimum. Dæmon communiter malus Spiritus dicitur; peſſimus
Spiritus ergo, quaſ: demone pejornotatur: Quis ergo ille Spiritus peſſi-
mus? S. Cajetanus in hunc locum, per hunc Spiritum peſſimum, discor-
diam, ſive rixam, malum affeétum, diſſenſionem inter Abimelech, & Si-
chemitas intelligit: Discordia non dicitur ſimpliciter, Spiritus malus,
ſed peſſimus. Cur peſſimus? Experientia teſte, quo pejor eſt res aliqua,
eò magis nocet; peſſimns ergo dicitur Spiritus discordiæ, ad indican-
dum, discordiam quàm maximè nocere; nocere animæ, & corpori.
S. Ambroſius in cap. 5. ad Galatas, ſubſceribit: Diſſenſio fratrum, inimica eſt
dilectionis, contentiones enim generant jurgium, cujus frudtus t vitæ conſumptio.

Noverat hoc David.
CONCEPTUS II.

Invaſerat Spiritus malus Regem Saul: David gener & domeſticus Re-
gis Saul, quid facit? An fors obſeſſum fugit? minimè: obſeſſo adſtat in-
trepidè, citharâ ſuãâ refocillat Saul, ita Textus I. Regum cap. 16. Wan-
docunque Spiritus Domini malus arripiebat Saul, David tollehat citharam, G
percutiebat manu ſua, & refocillabatur Saul, & levius habebat, recedebat enim
ab eo Piritus malus. Dum Spiritus malus à Saul receſſiſſet, fugit David,
atque à Saul declinat: ita Textus I. Regum. 18. Declinavit David à facie
Saul. Mirabile hoc, obſeſſo à Spiritu malo Saul, David intrepidus adſtat;
à Spiritu hoc malo Saul liberato, David declinat, & fugit: Cur hoc: an
quid pejus Spiritu malo? David fugit atque declinat? & quid illud malo
Spiritu pejus & deterius eſſe poteſt? eſt hoc peſſima discordia, malus af-
fectus, rancor, & livor, quem Saul adverſus David in corde geſſit. Non
rettis ergo oculis, Saul Aſpiciebat David. I. Regum cap. I8. Discordiam, li⸗
vorem, rancorem, malumaffectum, David diabolo pejorem judicat, fu=
git, atque declinat: ſiquidem à Spiritu malo agitatus Saul, David noce-
re non tentavit : à discordia, livore, & rancore cordis verò ſtimulatus
Saul, lancea David transfigere, iteratò tentat. Præclarè Baſilius Seleu-
cienſis, Orat. 16. Paululum à Dæmonis exitu levats Saul & adverſorum detersd
ealigine, in David, quem præſentem cognoverat, haſtam ejaculatus, medicinæ pre-
tium, cædem obtulit. CON-

nier
0
tnun
Ace
v,
uin
Caee
u
Cee

.
D
Pelae
ur, e.
eranel.
lelcen
rliyn

e
Cettion
I E
ir
Umamen
Clent⸗
enti
Uhlg ſer
Mtente
fonlen
Kions.
lllag,
cvod
Deng
Mohe
le
S
bi
liltd
iñ

—
keſnmn,
lli ei vorn
r, Auidtren
dnt one
kioni teſn
Concepth

Textu: N
Noue: G
tur; ehlan
e Sirtis del
lmum, (N
imelech, G
Piritus mnne.
oreſttesalen
, 20 inli
1e, & conn
rum, iiniet
Vite in

Adomneſtauh..
bleſſo Alnd
c4,. 16. V
t Citanmn,
t, lellid
, Pogit Di
Vit Denig,
.Cor toet
id d e
hlezelt
Drordin,
vem ihent
l, Drtttor
erd fünli
Baſlis
Pnmn
7 (

CONCIO SECUNDA. 18
CONCEPTUS III.
Signanter adnecgtit Scriptura, I. Reg. W. cap. Goliath anteceſſiſſe ar-
migerum, appropinquans adverſum David & armiger ejus ante eum. Rupertus
Abbas lib. 2. de Trinit. cap. gF. per Goliath, intelligit discordiam: Quid
enim Goliath, niſi homo contentioius, qui provocat Ifrael ad pugnam, &
ad certamen? (Qis ejus armiger? Reſpondet Rupertus: Armiger ejus ege-
Kas, quaſi diceret, & doceret citatus Doctor, discordiam peſſimum elle
Spiritum, qui ad egeſtatem, ac interitum temporalem & æternum, dis-
Cordes deducit, ac præcipitat; uti inſinuat S. Paulus, ad Galatas cap. F.
Quod iinvicem mordetis, videte, ne ab invicem conſumamini. Hinc capio verba

Oleæ cap. 10.
Tranſire fecit amaria Regem ſuum, quß ſpumam ſuper faciem aquck, Dis-
cordiæ erant in Samaria; Pars populi idola adoravit in excelſis, pars in

Jeruſalem verum cultum ſequebatur? Spumæ aquæ, diſcordes comparan-

tur, cur ſpumæ? Quid magis caducum, ac tranſitorium ſpuma: ſubitèò
Evaneſcit, & in nihilum educitur: Sic diſcordes interibunt, in nihilum
reducentur. Optimè Saluſtius: Diſcordia res maximæ dilabuntur. 1l'bi dis-
cordia, non eſt protettor Deus. S. Hieronymus in Pſal. 75.
Geneſis cap. 1. legitur, quod Deus omnipotens, mundi incipiens
creationem, prima die creaverit lucem, lucemque ut bonam approbave-
rit: Et factum eſt veſpere & mane dies unus, & vidit Deus lucem, quod eſſet hona.
Idem hoc ait de tertio, quarto, & reliquis diebus; ſecundo die verò creat
firmamentum, & deſuper non replicat verba, quæ in Principio creationis
dixerat: nempè quòd eſſet bonum: An non opus hoc ſecundæ diei, omni-
potentiæ divinæ attributum eſt, uti reliquorum dierum opera? Cur erge
opus ſecundæ diei, ut bonum non laudat? non benedicit? S. Hieronymus
indicat cauſam, ob quam Deus operi ſecundæ diei non benedixerit, illud
non laudaverit? obſervans, quod ſit opus ſeparationis, diviſionis, disjun-
Gtionis, opusſecundæ diei: ita Textus: Fecit Deus firmamentum, C diiſit
aquas, quæ erant ſub firmamento, ab his, quæerant ſuper firmamentum. Operi,
quod ſeparationem, diviſionem, disjunctionem notat, non benedicit
Deus? ad innuendum-, diſcordias, diſſenſiones, diviſiones animorum,
odio habere Deum: Similiter loco, cœtui, familiæ, ubi diſſenſiones, dis-
cordiæ ſunt, non benedicere, ſed benediétionem ſubtrahere, unde perni-
cies, & interitus certus ſubſequitur. Audiamus verba S. Hieronymi ad
Jovinianum. In die ſecundo, non additum eſt, ſicut in primo, & tertio & reliquis:
vidit Deus, quia bonum eſt: ſtatimque ſubjeceram, intelligentiam nolis relinquo,
gon eſſe bonum, duplicem numerum, qui ab unione dividit.
Aà CON-

18 G IN FERIA III. PA SCHA TIS, .
CONCEPTUS VI.

Obſervat citatus magnus S. Hieronymus: Animalia omnis generis
in Arcam Nos intrâſſe: inträrunt aliqua animalia bina & bina, alia fola
& ſola; illa, quæ ſola & ſola intrant in arcam, animalia munda dicuntur:
illa verdè, quæ bina & bina procedunt, animalia immunda pronuntiantur:
immundum à Deo cenſeri, eſt Deo diſplicere; immunda ab ard & ſacri-
ficio rejecit Deus: immundæ pronuntiantur, quæ bina & bina, in Arcam
ingrediebantur animalia; ergo Deo diſplicentia, à Deo abjecta. Sed cur

rectè immunda habentur animalia, quæ bina gradiuntur in Arcam? An
fors, quia binarius numerus dualitatem, diviſionem ſigniſicat? Sic con-

cludit S. Hieronymus. IInde & in Arca Noë, omnia animalia, quacunque bina
ingrediuntur, immunda ſunt, impar numerus eſt mundus, numero Deus impare
gaudet. In unitate ſibi Deus complacet, numerum unum acceptum ha-

bet, mundum gratum ſibi reputat; econtrà dualitatem, numerum bina-

rium, qui diviſionem, disjunctionem deſignat, immundum, ingratum
reprobat, & rejicit: Diſcordes ergo Deus reprobat, diſſentientes re-

icit.
. CONCEPTIUS VII.
Duas res obſervatu digniſſimas, Ildephonſus de Padilla Annot. 3. in
Habac. cap. I. diſ. 6. acut ponderat: nempè Chriſtum aſcendentem in
coœlum, tardè per Aéra ſurium elevatum eſſe: Videntibus illis elevatus eſt;

Act. r. Quamprimum Chriſtus cœlum primum, empyreum, & ſtellarum

attigit, velociſſimo volatu, & rapidiſſimo motu pertranſuit. Raptus eſt Fi-
lius Dei, ad Deum, & thronum ejus. Apocal. cap. 12. Cur tam properanter,
citò, velociter, cœlum empyreum pertranſit? Filios Iſraél decrevit Dei
bonitas, manna & coturnicibus paſcere, & exhilarare, haâc tamen diver-
ſitate; coturnices in ipſa caſtra, in copia immiſit, manna verò Deus, non
intra, ſed extra caſtra depluit: Ita Textus Exodi 16. cap. Factum eſt ergo
veſpere, B Acendens coturnixæ cooperuit caſtra, manè quoque ros jacuit per circui-
tum caſtrorum. Cur quæſo non etiam manna uti coturnices, intra ipſa ca-
ſtra depluit? cur rectè manna extra caſtra bonus Deus præbuit? ad uttam-
que quæſtionem reſpondeo: Primò, cur tam properanter, citò, velociter,
Chriſtus cœlum empyreum pertranſüt? notum eſt, in cœlo primo, em-
Pyreo inter luminaria continua eſt diſcordia, pugna, & diſſenſio; Sol con-
trariatur Lunæ, hæc Soli, unde eclypſes oriuntur, ſidera motibus oppoſi:
tis, continuò ſibi ipfis contrariantur; unum verſus Occidentem, alte-
rum verſus Orientem movetur, nec ſolùm unum alteri contradicit, ſed
ſibi ipſi quodlibet opponitur, & contrariatur, nam eo tempore, quo natu-
rali motu, de Occidente ad Orientem movetur, rapto motu, de Oriente
ad Occidentem trahitur. Hæc ergo cœlorum contrarietas, & oppoſitio,
cauſa fuit, ob quam Chriſtus velociſſimè cœlum empyreum præteriret, ad

in -

—
iicund
Nerzdin
Mr etii
Mana,
ubitcul
Cuan, grn
lienn,
Iiucn.
er, Ge
iten, G
iae
e Gen

—

N

Myans

Palhont

emum,
Ueritucn e⸗
00. Nann
onutue,
Auntnr)
tofun
Gnnerne
odeni
Uenta
Celng
1

—

is geners
1, Aa ſoh
n dicunnr.
Nuntiantor.
A1i & lei.
1, in Arenn
dn. Klen
Arcam? A
at! Se con
Oecungnelen
0 Den inhn
Acceptun I
Umerum biur
n, inguenn
flentientest

4 Annot.91
cendenten!
His Alevatu’
, Kelnn
t. Mytußt
Aln properne
el eceent
ic tunend
er Del,
Eyttum e,
jucuitenci
intri un
Uit?

cito, Nelen

Gloptind,d

lenſo; e

motibos
eidenten,1
pole, aloltt
U, ui
o⸗
„& l
ræteriten-
Pe.

.

CONCIO SECUNDA. 187

indicandum, diſcordes Deum omninè vitare, Ppræterire, cum diſcordibus,
nec ad inſtans Deum manere, ſed omninò eos deſerere, abjicere, reprobare;
Hine etiam Manna, non intra caſtrat ut coturnices, ſed extra caſtra depluit:
Manna, typus gratiæ Dei eſt, caſtra, belligerantium, diſcordantium ſunt
habitacula: Manna gratiæ typum, non intra, ſed extra depluit; ad innuen-
dum, gratiam ſuam minimè DEUM diſcordibus communicare, ſed in per-

niciem, & exitium, diſcordes à divinâ gratià exulare. Audiamus Bercho-

rium. Verbo Pax. DElIS viros pacificos viſitat, & oum eis ſpiritualiter ha-
bitat, & eorum conſortium diligit, & frequentat. quando enim abpes invicem ſtre-
pitant, & clamorem, & diſcordiam faciunt, ſignum eſt, quod Rex vult alveare di-
mittere, & ad locum alium ſe transferre; ſic etiam Rex noſter DElS, alveare cor-

dis, & ſocietatis dimittit, ubi lites, & diſcordias eſſe ſentit.

Epilogas.] Hortor ergò cum S. Paulo ad Rom. 13. cap. Non in conten-
tione, & æmulatione, ſed induimini Dominum Jkſum Chriſtum. Amen.

IN FERIA III. PASCHATIS,
CONCIO TERTIA.
Mirantibus pra gaudio. Lucæ 24. cap. Tertus.
Paſſionem Chriſti meditari, gaudium internum, Them.
& quàm maximum meritum cauſat.

Hriſtum paſſum, in manibus & pedibus, Cicatrices Exordium
Vulnerum geſtientem, intuiti ſunt Apoſtoli, & ad-
mirantes gaudebant. Mirantibus præ Gaudio. Exin-
de hoc Documentum capimus, Paſſionem, Vulnera,
. & Cicatrices Chriſti meditari, ſingulare Gaudium
internum, conſolationem mentis, & animæ quam maximum
meritum cauſat. Probo Scripturæ Textu, & SS. Virorum afſer. Textus Sa-

to. Secundùm multitudinem dolorum meorum in corde meo, conſola. cræ Scri-

tiones tuæ, Iætificaverunt animam meam. Canit David Pſal. 93. Sicut Pcurg.

abundant paſſiones Chriſti in nobis, ita & per paſſionem abundat conſo-
latio noſtra. Inquit Paulus I. ad Corinth. 4. cap. Audiamus Patres. Patres.
Certa atque ſecura eſt expectatio promiſſæ Beatitudinis, ubi eſt partici-
patio Dominicæ paſſionis. Scribit S. Leo Papa Serm 9. de Quadrag. S. Leo Papa.
Elegantia ſunt verba Rabani de laudibus Crucis. Paßio Chriſti Rabanus.
Cœlum ſuſtentat, mundum regit, tartarum perfodit, in esâ confirmantur
Angeli, redimuntur populi, rveltant⸗ inimici, ſtabiliuntur ſen-
a 2 ia,

188 IIN FERIA III PASCHATIS,

tia, animantur viventia, conſentiunt ſententia, iluſtrantur intelligen-
8. Auguſti- tid. Emphatica ſunt verba Magni Auguſtini. Lib. 5. contra hære-
nus. ſes. Fuſus eſt ſanguis medici, & falctus eſt medicamentum Pbrenetici.
Paſſio tua, Domine JESlI! ultimum eſt refugium, ſingulare remedium:
Per has rimas (Vulnera Chriſti intelligit?) licet, mibi fugere mel de
petrd, oleum de ſaxo, & videre, & guſtare, quàm ſuavis eſt Dominus.

§. Bernar- Loquitur S. Bernardus Serm. 22. ſuper Cantica. Peroptimè

dus. S. Laurentius Juſtinianus de Paſſ. Domini. Nulla ſalubrior, ad
S. Lauren- 7 . , , Chriſti
gius uſtinia- mentis babitaculum cogitatio reperitur W Paſſionis Cbriſti per
nus, ipſam quippè, bumanæ ſalutis reſtauratio, ineffabilis Dei ad Homines,
agnoſcitur ſumma dilettio-⸗ Nemo aliunde divinæ Charitatis æaternum
fontem deguſtat melius, qudm in hujusmodi attentä, ſedulaque medita-
B. Albertus tione. Nervosè B. Albertus Magnus Tract. de Miſ. Simplex recor-
Magnus, qatio, vel meditatio Paſſionis Chriſti, plus valet, quum ſi quis per annum,
jejunaret in Pane, & Aqud, qulihet ſextd ferià, vel diſciplinaret ſe,
