CONCEPTUS II.
Diſperſit, dedit pauperibus, juſtitia eus manet in ſeculum ſeculi. Optimè
dicit David, eleemoſynarium dando pauperibus diſpergere: cur diſper-
gere? explico me praxi agriculturæ: Bonus œconomus in agrum granum
diſpergit, & ecce pro uno grano diſperſo colligit 10. & plura: Videmus
puteum vel fontem aquas largiſſimé diſpergere, & quò plus aquarum
diſpergit fons, eò copioſiores, limpidiores aquæ affluunt; puteus magis
hauſtus, magis abundat. Dicendo ergo regius Pſaltes, eleemoſynarium,
quæ pauperi dat, diſpe Pere, alludit ad naturam ſeminantis grana, & pu-
tei aquas largè profundentis; ut ſicut granum in agrum ſparſum in de-
cuplo redditur, aquæ hauſtæ redeunt abundantiores, ita quod pauperi da-
tur, Deus decuplo abundantius reddit, atque refundit; eft hic Conceptus
Sancti Chryſoſtomi ita concludentis: Diſperguntur, quæ non manent, & ac-
quiruntur manentia. Accommodè quoque S. Clemens Alexandrinus lib. 3.
lade. c. 7. in cap. 4. Cantic. Quemadmodum quicunque putei ſcaturiunt, éx-
bauſti in priſtinam menſuram revertuntur, ita etiam elargitio, quæ eſt bonus fons
beni⸗

CONCIO SECUNDA. „
benigmitati⸗ Potum ſitientibus communicans, rurſus augetur, & repletur. Nun-
quam enim fſine ſpeciali incremento donata egentibus bona non revertun-
tur: Pietatis promptuarium, Locupletum eſt ærarium; inquit Nazianz, orat.

pro S. Baſilio.
CONCEPTUS III.
David Pſalmo' 80. teſtatur, quomodo DEUS Hebræes divitiarum co-
Ppiis nobilitaverit, frumenti adipe, mellis ac lactis ſuavitate nutriverit:
Cibavit eos ex adipe frumenti, O& de petra mellis ſatiavit eogs, cauſalem tan-
tæ abundantiæ adicribit Philo Hebræus lib. de charitate; nempè eleemoſy-
næ, ac benignitati Judæorum erga pauperes: patet ex lib. Levit. cap. 19.
Ubi DEUS hoc præceptum Judæis dedit: Cum meſſueris ſegetes terræ tuæ,
uon tondebis asque ad ſolum ſuperficiem terræ, nec remanentes Picas colliges, ne-
que in Vinea tua iacemos, & grana decidentia congregabis, ſed pauperibus G
Peregrinis carpenda dinittes. Ex hoc præcepto eleemoſynæ, & benignitatis
erga pauperes à Judæis ſideliter impleto, inquit Philo, crevit Judæis tanta
benedictio, & divitiarum copiæ, ut eos DEUS adipe frumenti, ſuavitate
mel is paſceret, audiatur Philo: Vetat colligi ſpicas ex manipulis prolapſas, ſimul
divitibus conſulens, ut aſſueſcant, ſua communicare libheraliter: Notare lbeat
verba: Divitibus conſulens: quaſi opportunior ſit ad' inerementandas divi-
tias exhibita pauperibus eleemoſyna, quàm grana fundis aratro proſciſſis
commiſſa: granum namque terræ commendatum multis indiget, ut in
culmum ſurgat, & ſerenti tributum ſolvat, ſcilicet tempeſtivis ventorum
flatibus, benignis ſtellarum influxibus, opportunis pluviarum imbribus,
& temperatis ſolis ardoribus; at eleemoſyna, cum DEUM ſibi debito-
rem habeat, omnem intemperiem fruſtratur, & miſericordia miſeri-
cordiam nanciſcitur. Perorat perdoctè Naxera commendatio in Judic.

Cap. I7. S. 55. —G
CONCEPTUS IY.
Sequentem ſe turmam hominum Chriſtus deſiderat ſaturare: Apo-
ſtoli 7. Panes offerunt, quos per Apoſtolos mandat populo diſtribui. A-
eepit ſeptem panes, gratias agens Jregit, O& dabat diſcipulis ſuis, ut apponerent,
E appoſuerunt Turbeæé. Marci cap. S8. Notat hic S. Chryſoſtomus in Catena, hos
ſeptem panes penu Apoſtolorum fuiſſe: Verba Sancti ſic ſonant; Diſcamus
autem hic, qui voluptati attendimum, qua comedebant mirabiles iſi viri, magni.
Panes ergo proprios, & ſuos, Apoſtoli, Turbæ eſurienti benignè ceſſerunt,
ac maribus pPropriis elargiti ſunt: Appoſuerunt Turbæ. Populo nunc nu-
mero. millium ſatiato vadunt Apoſtoli fragmenta colligere 3 Et ſiſta-
lerunt quod ſuperaverat de fragmentis . ſportas: Notate: iidem Apoſtoli, qui
7. ſuos panes pauperibus largiti ſunt, ſeptem ſportas, ſepties plus, quam
de pane appoſuerunt, collegerunt; ut videas, quantis incrementis redeat

ͤ ꝗWQQ. IN FESTO S. NICOLAI,

— —

ad dilargientem, indigenti præſtitum, & miſericorditer dilargitum: per-
pulchrè deſuper Naxera in Excurſus morales lib. I. Regum cap. 25.
Part. II. § 19. Supereſſe tantam reliquiarum copiam non ſolum fuit ad
evidens potentiæ Dominicæ teſtimonium, ſed ad reddendum eleemoſy-
næ debitum, non elemoſyna elt ingenium, incrementandi divitias, &
compendium promerendi benedictiones copioſas. Concludit Conce-
Ptum hunc S. Auguſtinus Epiſt. 122. Offcium impertiendi, meritum erit acci-
Piendi. Hoc indicant Verba Abigail, I. Regum cap. 25.

CONCEPTUS V.
David miſit nuncios ad Nabal, ut dignaretur ſibi, ac ſuis viétualia ad-
miniſtrare, quodcunque invenerit manus tua, da ſervis tuis. Conjunx Nabal,
Abigail, poſtulata à Davide intelligens, ait: Ecce David miſit nuncios de de-
ſerto, ut benedicerent Domino noſtro. Abigail petitionem Davidis, vocat
benedictionem: petitio Davidis erit eleemoſynæ; Abigail, eleemoſynam
dicit benedictionem; quaſi fortunam optimam, rerum copiam, & abun-
dantiam, penes pacem, ſanitatem, incolumitatem Abigail eleemoſynario
Prædicis: Ita concludit Abulenſis quæſt. 6. Dicuntur Ri benedicere, quia
Juando petunt, imprecantur bona, ſit fratribus meis & tibi pax, & domui tuæ Pax
vomnibus, quæcungquebabes, ſit pax. S
. CONCEPTUS VI.
Eccleſ. cap. II. monet: Da partem ſeptem, nec non & octo, quia ignoras,
quid futurum fit mali ſuper terram. Quia ignorat homo, quid mali ſuper
terram eventurum ſit, hortatur Salomon, largiter dare: contrarium ſua-
det mundus, quia ignorat homo quid mali, quæ penuria, caritas annonæ,
quæ miſeriæ, infortunia ingruere poſſint, opes congreget, nummos re-
ſervet, ſubſtantiam augeat unde in malo ingruenti vivat, & in adverſa
fortuna ſe tueatur. Aliter Salomon præcipit: Nempè hominem ſibi opti-
mè conſulere, ut ei non deſint media in neceſſitate, liberaliter quæ habet,
quæ poſſidet, elargiatur, diſtribuat. Da zartem 7. nec non ρRW. concludit
Lyranus: Quia ignoras quid futurum ſit malum, & abillo liberari poſſis per opera
Pietatis impenſa indigentibus. Vis, ne unquam media tibi deſint, da pau-
peri, vis cenſum augere, & in futura calamitate tibi optimè providere,

pauperum miſerêre.
CONCEPTUS VII.
Canticorum cap. 4. Dilectus variè deſcribit Sponſam ſuam, dicit il-
lam fontem ſignatum, ſeu clauſum, & ut fons clauſus eſt, nihil ei elogii
ubertatis adſeéribit: iterum dicit, Sponſam eſſe fontem apertum, fontem
hortorum, puteum aquarum falientium, & continuò miram abundantiam
ac ubertatem ei adnectit: Fons hortorum, puteus aquarum viventium, quæ
Huunt impetu de Libans: deſuper S. Gregorius: Copioſus diteſcit puteus, dum
imper-

.
bal,
e de.
vocat
nan
Abun⸗
nario
lin
ehur

Norls
ſupet
1 C⸗
nonz,
05 ke⸗
Ayenſ
opti⸗
labet,
cludit
pal
dere,

til.

ogii

tem
lam

.
H

er⸗

impertit. Quo noveris eſſe ingenium ad augendas divitias, laudabili lar-

CONCIO SECUNDA. 9

gitate impertire, & indigentiæ pauperum miniſtrare, qui egentis levat mi-
ſeriam, ſalutis, & temporalium bonorum ſibi audauget copiam.
CONCEPTUS VIII.
Pſalmiſta Regius ſignatè liberalitatem DEl erga corvos deprædicat.
Pfſal. 145. Qui dat jumentis eſcamipſorum, & pullis corvorum invocantibus eum.
Naxera commentatur: Illa invocatio non tam videtur petere, quam ſibi
debita alimenta juxe quodam exigere. Unde corvus jus ad Dei largita-
tem acquiſivit? Cànſalem allegat Euthymius: Dicunt aliqui, quod cum ille,
qui ſummæ bonitatis eſt fons, juſtam Eliæ Brophetæ in Juiæos indignationem mollire
cuperet, famem induxit, ut ſatietatis frudtus caſtigaret, & illum præparavitnutrire
corvo. Scriptura teſte: I. Regum 17. Corvi quoque deferebant ei panem α
carnes manè, ſimiliter panem, & carnes veſperi. Corvi alebant pauperem Eliam
in deſerto, hoc eſt Jus quæſitum ad DEl largitatem, cum Elias à corvis
fuerit alitus, corvus præ cœteris volucribus exegit, quæ Dei famulo præ
cOteris alimenta impertivit. Solvere namquè DEUStenetur, quod pau-
peribus impertitur.
Haortor ergo omnes cum Tobia: c. 4. Quomodo poteris, ſic eto miſeri-
cors, ſi multum tibi fuerit, abundanter tribue, i exiguum, libenter impertiri ſude;
præmium enim bonum tibi theſaurizas in die neceſſitatis, quoniam eéleemoſyna ab

ommni peccato, & morte liberat, & non patietur animam ire in tenebias. Fiqucia

magna erit coram ſummo DEOeleemoſyna omnibus facientibus eam. Amen.

IN FESTO S. NICOLAI,

Ecce alia quinque ſuperlucratus ſum, Matth. 25. Terus.

Eleemoſyna pauperibus domeſticis, acextremè Trhema.
egentibus elargita, maximum eſt opus miſeri-
cordiæ, omnibus gratiis divinis remuneratur.
Leemoſyna, cuivis obvio pauperi data, placet DEO, Exordium.

. B .
Een mercedem certam habet, & prœmium, eleemoſy-
2π na vero pauperibus extremè & occultè egentibus,
quales ſunt pauperes domeſtici, qui ignis ſævitia,

aquarum violentia, belli injuria, aut alio quovis
infortunio ad extremam inopiam redacti ſunt, præ-

fiita, quam maximè DEO placet, ſumme, & omni genere gratia-
B

Feſtivale. rum

10 IN FESTO S. NICOLAI,
Textus Sa-rum remuneratur. Audiamus S. Scripturam: Cum effuderis ani-
cræ Scri- . zZonti . j
pturæ. mam tuam ſurienti, E animam afßittam repleveris 5 (quæ autem
anima magis afflicta, paupere domeſtico?) orietur in tenebris lux
tua, & tenebræ tuæ erunt ſicut meridies, & requiem dabit tibi Dominus
Deus tuus ſemper, & ſplendoribus implebit animam tuam, &oſſa tua li-
beravit, & eris quaſi hortus irriguus, & ſicut fons aquarum, oujus non de-
ficient quæ. Iſaiæ cap. 58. Salomon hortatur Proverb. 24. Qui
trahuntur adinteritum, liberare non ceſſes. Et iterum Eccleſ. cap. 12.
Benefac juſto, & invenies retributionem magnam, Eſi non ab ipſo, oertè
à Domino. S. jacobus habet c. I. Religio munda, & immaculata abud
Deum, && Patrem hac eſt, viſitare c Ms & viduas in tribulatione eo-
S8S, Patres. Tum. Audiamus etiam: Beati illi, qui ſubveniunt miſeris, quoniam
eis rependitur, ut per miſericordem egenum, de miſeria liberentur.
S. Auguſti- S. Auguſtinus de Serm. Domini. Beatus quibus intelligit ſuper ege-
8. eo, num canit David Pfſal. 40.: deſuper Leo Papa Serm. 4. de colleétis.
Quid ſibi vult hoc intelligere? ad intelligendum ſuper egenum && pau-
perem ſollicita benignitate eſt vigilandum, ut quem modeſtia tegit, Gα
verecundia præbedit invenire poſſimus: ſunt enim qui palam poſcere, qui-
bus indigent, erubeſcunt, & malunt miſeria tacitæ egeſtatis affigi, quàm
publica petitione confundi: Intelligendi ergo ili ſunt „ & ab ocoulta ne-
ceſitate reſervandi, ut hoc ipſo amplius gaudeant, cum & paupertati eo-
rum conſultum fuerit, & pudori; liberandi propter hoc à damnatione
S. Ambro- perpetua, nam in die mala liberabit eos Dominus. Egregie S. Ambro-
ſus. Qius lib. 2. de Officiis c. 26. Videndus eſt tibi pauper, qui te non videt,
requirendus ille, qui videri erubeſcit?; clauſus in carcere occurrat tibi,
ægrotus mentem tuam perſonet, qui aures non habet perſonare. Opti-
Caſſiodo- è Caſſiodorus in Pſal. 40. Intelligeſuper egenum, qui petenti tri-
rus, buit, honum opus effcit, qui verò tacentem intelligit, beatitudinem ſine
ulla dubitatione conquirit. Implorata S. Spiritus gratia deſuper Con-
ceptus tribuam.
CoONCEPTUS I..
Confrmatio.] Indubiè ſibi Michas promittit Judicum cap. 17. lar-
gam DEl benedictionem, & omnia proſpera: Wunc ſtio, quod benefaciet mihi
Dominus. Unde ſcit? quæ merita, quæ bona opera allegat, vi quorum
DEI benedictionem, tam ſecurè ſibi promittit? adeò meritorum opus
Michæ fuit eleemoſyna, charitas, quam pauperi Levitæ, ſponte ſua exhi-
buid: hiſtoria ſacra ſic habet, Levites egreſus de civitate Bethleem Juda, peregri-
natus eſt in montem Ephraim, ibi in domum Michæ bparumber divertit, quem Mi-
Chas ſdaviſſim ſuſcepit hoſpitio, & licet pauper indigens Levita eleemo-

Ob aanc, pauperi domellico, (qualis Levita erat) liberalem eleemo-

ſvaa n non peteret, Michas tamen ultrò tribuit: Implevit manu ejus.

.

CONCIO TERTIA. II

ſynam præſtitam, ſecurè ſibi promittit Michas: Wunc ſeio, quod henefaciet

mihi Dominus. Eleemoſynam etiam obvio pauperi præititam præmiat
DEUS, eleemoſynam verò pauperi domeſtico exhibitam, omnium maxi-
mè, ac ſecuriſtimè DEUS remuneratur mirè benedicendo, ac benefacien-
do. Sic ſubſcribit S. Ambroſius 2. Offic. cap. 16. Nio enim, qui plus contu-
Jerunt, plus abundſſe; Pauperi autem domeſtico, & extremè egenti dare,
conſideratis circumſtantiis, plus eſt dare, major eſt eleemoſyna, ergo plus

Aabundabunt, majus præmium referent, pauperum domeſticorum qui miſe-
rentur, ac benefaciunt illis. Teſtis ſit David.

CONCEPTUS II.
Summoperè DEUS benefecit, David, dum tantum animum ei præ-
ſtitit, ut adhuc puer paſtoricius proſtraverit magnum illum gigantem
Goliath: Tanta fortuna non viribus David, ſed ſpeciali gratiæ & adjuto-
rio divino adſcribenda eſt, quæ merita habet David? Allegat meritum Sa-
cra Scriptura I. Regum cap. 17. Dixit NHai ad David filium ſuum: Accipe fra-
tribus tuis Ephi polentæ, & decem panes iſtos, & curre in caſtra ad fratres tuos, &c.

Surrexit itaque David mane, 0. & onuſtus abiit, ſicut præceperat ei. Iai r. Da-

vid, ut ex textu liquet, non obviis mendicis, ſed fratribus hic & nunc in
caſtris (ut ſæpius contingit) egentibus, ac domeſticis pauperibus opem
tulit, panes eis attulit, famem conſolatus eſt, exinde ſpecialem benedictio-
nem meruit, tantam fortunam, & victoriam conſecutus eſt. Hic Conceptus
eſt Rabbani in gloſſam citatum caput. David Ephi polentæ, id eſt, trium mo-
diorum menſuram fratribus detulit, Goliath in fronte percuſſus ruit. Ergo beni-
gnitas, miſericordia, eleemoſyna, pauperibus domeſticis exhibita ſingulari-
ter ac ſummè à DEO præmiatur. Uherius hoc eſt expertus David.

CONCEPTUS III.
Non ſemel, ſed ſæpius quàm clementiſſimè à ſe perſequente Rege
Saul, conſervatus eſt David, incolumis evaſit, mirabiliter ſe protegentem,
achuvantem manum, & opem divinam expertus eſt, cauſalem meritorum
David dictat ſacer textus 2 Regum 22. Convenerunt ad eum omnes, Jui erant
in anguſtiis conſtituti, && oppreſſi eære alieno, & amaro animo, & fadtus eſt eorum
Princeps. Manifeſtè hic indicatur David pauperum Domeſticorum fa-
ctum eſſe Patronum, fautorem, & defenſorem, & talem ſpecialiter fovet,
tuetur Deus, protegit, juvat, defendit. Non potuit invidia Regis Saul
iniqua exſpectatione non fruſtrari, dum conſtat David ſublevatis paupe-
ribus communiri. Saul prædator injuſtus, montes aréta circuit indagi-
ne, luſtrat curioſis oculis Sylvas, verum David pauperum patrocinio pro-
tectus, omnes clauſit iniquitatis conatus, & perverſitatis adſultus. Con-
ceptum hunc dictat Angelomus apud Gloſſam: Convenerunt ad eum omnes.
qui erant in anguſtia, &. Zunc ille ſecurus, quaſi auxilium ei fuiſſet adjettum,
B 2 venit

12 IN FESTO S. NICOLAI,

venit ad Regem Moabitarum. Grande David adjiciebatur auxilium, dum
pauperes foti, inopes alti, ejus circumeingebant latera, & abigebant peri-
cula. Eleemoſyna ergo pauperibus domeſticis exhibita pro impenetrabili
ſcuto & contra adverſitatum fluctus: Qui ſic alienam redimit calamitatem, ob-
Miſtit ſuæ: concludit Naxera §. II.
CONCEPTUS IV.
Prudentiſſima Abigail per nuncios David penuriam, quam in deſerto
pateretur, intelligens, eſtinavit tulit ducentos panes, & duos utres vini, G&
quinque arietes codtos, & quinque fata polentæ, & centum ligaturas uvæ paſſæ, .
I. Regum cap. 25. Hæc obtulit David inquiens: Suſeipe benedittionem hanc,
uam attulit ancilla tua tibi Domino meo. Notate: Munera indigenti David
oblata, benedictionem vocat; cur benedictionem? Benedictio eſt omnis
boni ditatio, munera indigenti oblata Abigail benedictionem vocat, id
eſt, omne bonum, ſpeciales divitias, honores, ac proſperitates datori affe-
rens. Habet eleemoſyna pauperibus domeſticis largita, locupletiſſimum
Zrarium unde ſolvat, quidquid egentibus charitas ſubminiſtrat. Teſtes
produco Berzellai, ſenem Tobiam, & viduam Sarephtanam-
CONCEPTUS V.
Deſcribit lib. 2. Regum cap. I7. quomodo Berzellai David à facie
Abfolon in deſertum fugienti obviam proceſſerit, & adjutorium præſti-
terit, Regi nunc extremè indigenti neceſſaria ſubminiſtraverit. Et Ber-
zellai Galaadites de Rogeli, obtulerunt ei ſtratoria, tapetia, & vaſa fictilia,
frumentum, & hordeum, & farinam, S0. Suspicati enim ſunt populum fame &&
ſiti fatigari in deſerto. In hoc Capite nulla fit mentio, quod tanta urba-
nitas, benignitas, mifericordia indigenti Regi exhibita, Berzellai re-
munerata ſit, an larga D El benedictio emanſit? minimè, ſummoperè,
omni modo,- & genere DEUS prœmiavit, & benedixit: Legatur cap. 19.
lib. 2. Regum, hic videre eſt, quod Scriptura extollat Berzellai grandæ-
vam canitiem, deprædicet divitias, enarret gratias, & favores à Rege
David collatos. Berzellai quoque Galaadites ſeneæ valdè, id eſt, octogena-
rius, G&c. fuit quoque vir dives nimis, G&o. dixit itaque Rex ad Berzellai, veni me-
cum, ut requieſcas in Jeruſalem. Senem Berzellai Aulam faſtidientem,
aſſumit David Berzellat filium. Mecum tranſeat Camaam, & ego faciam
ei quidquid tibi placuerit, & omne, quod petieris, à me impetrabis. Provecta
ſenectus, theſauri & divitiæ, favor & gratia Regum ac Principum, per-
magna ſunt Dei dona ac uberes benedictiones; omni modo, in omni
genere Berzellai ſubſidium indigenti Regi præſtitum, DEUS prœmia-
Sit: Ita ſubſcribit doctiſſimus Sanctius in hunc locum: Fuit hic homo dives,
Juia Davidi, dum eſſet in caſtris, ad militum ſubſidium magno uſui fuit. Sic enim
textus 2. Regum cap. 19. Ipſe (Berzellai) præbuit alimonia Regi, dum mora-
retur

=e— à —

1 àW

☛ —

.

CONCIO TERTIAA 13
retur in caſtris. Eleemoſyna ergo indigentibus pauperibus domeſticis præ-=
ſtita, eſt tellus illa fertilis, fructus in centuplo benedictionem afferens.
CONCEPTUS VI.
Quantas non Dei benedictiones ſenſit ſenex Tobias: Ipſe longiſſima
vita fruitur; completis annis centum duobus ſépultas eſt honorificè in Ninive.
Tob. M. Rex Salmanaſar Tobiæ favebat: Dedit illi Deus gratiam in conépe-
&u Regis, Salmanaſar, & dedit poteſtatem quocunque vellet ire, habens libertatem
quaæcunque facere voluiſſet. Tobiæ C. I. Filius Tobiæ Angeli conſortio ho-
noratur, cenſus augetur &c. Ingreſſa eſt etiam poſt ſeptem dies dara uxor filii
Ejus, Sene familia ſana, & pecora, && cameli, & pecunia multa uxoris, ſed &&
ila pecunia, quam receperat à Gabelo. Tobiæ II. Omnes has Dei largas benedi-
Riones Archangelus Raphael eleemioſynis Tobiæ adſcribit: Eleemoſyna
morte liberat, & facit invenire miſericordiam, & vitam æternam. Eleemoſynæ
autem Tobiæ erant ad pauperes domeſticos, ad cives in captivitate Babylo-
nica, qui ſua aliquando optimè habuerunt, nunc autem injuria hoftium

indigebant. Omnia; quæ habere poterat, quotidiè concaptivis fratribus Go. im-

Pertiret. Tob. Cap. I-& iterum: Yobias quotidiè pergebat ad omnem cognatio-
nem ſuam & conſolabatur eos, dividebatque unicuique, prout poterat, de faculta-
tibus ſuis, eſurientes alebat, nudizque veſtimenta præbebat; & mortuis atque occi-
ſis ſepulturans ſollicitus exhibebat. Eleemoſyna ergo pauperibus domeſticis
exibita, eſt omnium felicitatum copioſa vena, eſt favorum Principum,
honorum, divitiarum, ac longæ vitæ aurifodina.
CONCEPTUS VII.
Orbis ſtupet ingentem benedictionem, quam liberaliſſimè DEUs in-
dulſit mulieri illi, de qua Sacra Hiſtoria lib. 4. Reg. c. 4. modicas guttas

olei, quas reſiduas habuit, ita DEUS ei multiplicavit, ut multa vaſa, ac

urnas repleverit, quo oleo divendito, exſolvit debita contraéta, ac im-
poſterum ſe, ac filios ſuos decenter enutrivit: Audiamus Scripturam:
Propheta ait ad mulierem: Dic mibi, quid habes in domo tua? at illa, non

habeo ancilla tua quidquam in domo mea, niſi parum olei, quo ungar, cui ait:

vade, pete mutuo ab omnibis vicinis tuis vaſa vacua non pauca, && ingrediens
claude oſtium tuum ſuper te & ſuper filios tuos &&. Tvit itaque mulier, claufit oſti-
um ſuum ſuper ſe, & ſuper filios ſuos, illi offerebant vaſa, G& illa infundebat; cum-
que plena fuiſſent vaſa, dixit ad filium, affer mihi adbuc vas, & illa infundit, non
babeo, ſtetitque oleum. Unde hæc mulieri, ac familiæ, tam larga benedictio?
Secundum Doctores Hebraicos & Latinos inquit Lyra: Mta mulier, fuit
uoOr Abdiæ: De Abdia autem legitur 3. Regum cap. 18. Cum interfice-
ret Jezabel Prophetas Domini, ille tulit centuin Prophetas, & abfoondit eos
quinquagenos, & quinquagenos in ſpeluncis, & pavit eos pane & aqua.

Tempore Regis Achab & eazabel, magna perſecutio orta eſt in

B 3 Prophe-

144 IN PESTO IMMACULATE CONCEPT. B. V.

Prophetas Domini, qui expulſi Regno exilium patiebantur, verè facti pau-

peres domeſtici, hos Abdias cum uxore ſua benigne fovit, quantum fa-

cultates ejus admittebant, aluit; & hæc eleemoſyna exulibus his paupe-
ribus prætita meritum ſunt, tam largæ benedictionis, divitis olei afflu-
xus. Sandti in neceſſitate paſti, mulieri, filiisque vaſa ampliſſima mutuarunt, ut
opportuna ſortiretur auxwilia ab is, quibus miſericorditer præſtiterat alimema.
LEpülogus.] Concludit Tilmannus. Jeremias quandam ſpeciem pau-
pertatis; abſinthium & fel amariſſimum nominat: Recordare paupertatiss
D. transgreſſionis meæ, abſinthii && fellis. Jerem. cap. 3. Hæc amariſſima pau-
pertas, eſt domeſtica paupertas, longè acerbior, amarior, quam mendico-
rum obviorum, longè enim magis dolet, quod mordet intrinſeeè, quam
quod affligit extrinſecè, aſt paupertas domeſtica eſt dolor & afflictio non
tam extrinſeca, quàm intrinfeca, rectè ergo paupertas abſinthii & fellis.
miſeria maxima, & acerbiſſima; hujus, hortor cum Jeremia Threnorum 3.
Recordare, præ mendicis obviis, horum miſerere, & benedictio pinguis, ac
copioſa, temporaliter, & æternum ſequetur. Lui inteligit ſuper egenum
&οpauperem, canit David Pſ. 40. Beatus, qui intelligit: inquit Caſſiodorus
hic. Qui eleemoſynam tacenti, & ſolùm ſuſpiriis poſtulanti (qualiter ſo-
lent pauperes domelſtici) elargitur, occultè egentibus miſericorditer ſuc-
currit, beatus eſt, felix inquam in terris, beatus in cœlis. Lui petenti tri-

buit, honum opus effcit, qui verò tacentem intelligit, beatitudinem ſine ulla dubi-

tatione conquirit. Concludit Caſſiodorus.
IN FESTO IMMACIILATAX
CONCEPTIONIS B. V.
CONCIO PRIMA.
rexu. De qua natus eſt OESUS. Matth. cap. 1.
Thema. Beatam MARIAM Virginem, ſine macula con-
ceptam eſſe probatur.

s N inſigni templo Saronenſi, Mariam Virginem
ſine labe conceptam, & lili ſymbolo dignoſce-
2 re licet, quod ſpinis circumdatum epigraphen
refert: Augent, indecora, decorem. Spinæ in-

Exordium.

quam candorem lilii: Lilium Virgo Maria à

Sponſo Cantic. 2. intitulatur: Sicut lilium in-

ter Pinas, ſic amica mea inter flias Adæ. Lilium

Maria,

3

IS

e⸗
fi⸗
bi⸗

em
le⸗

in⸗
1

U-

CONCIO PRIMA. 15

Maria, ob nimium candoris decorem, undeS. Epiphanius lib. de S. Epiphe
laud. Mariæ: Virgo eſt lilium immaculatum, ſublimior Angelis fadta
eſt, Juperior ipſis Cherubim, & Seraphim placens Chriſto Regi, à Deo
in honore eſt habita, tanquam ancilla digna, & ſantta Mater, Materim-
maculata. Perpulchrèé Serlogus: in Cantic. Veſtigio 18. §. I. n. 8. Serlogus:
Nam ſicut mirabile eſt inter ſenticoſa, ferruginea, lilium undequaque for
moſum, & blandulum, & candidum prodire, ſic ſtupendum fuit, corrupta
generis humana mſſa, cuntctisque ſpinæ originalis delicti transverbera-
tis, Mariam absque nævo' concipi. Eleganter ſcribit Adam à S. Vi- Adamà
tore de Immaculata Concept. Virg. in aſſumptione: Flos de ſpinis, S. Victore.
ſina carens, ſios ſpineti gloria. Petrus Damiani de laud. Virg. in- petrus,
quit: Germinavit Virga Jeſe, ac de tortuoſa radice generis humani in Dam.
rettitudinem erumpens, omnem ignorat nodoſitatem. Mater eſt imma-
6eulata: Verba ſunt Origenis, hom. I. in diverſ. Mater incorru-
pta, mater intatta, quæ neque perſuafione ſerpentis decepta et, neque
ejus affatibus venoſis infetta eſt. De hac (ſacritiſſima inquam Vir-
Sine Maria) propter honorem Dei, nullam prorſus, cum de peccatis agi-
tur, habere volo quæſtionem, perorat S. Auguſtinus. Audiamus & 6, Auguſti⸗
8. Thomam in ſententiis diſt. 44. quæſ. unica, ar. 3. ad tertium: nus,
Boteſt aliquid increatum inveniri, quo nibil purius eſſe poteſt in rebus core-
atis, i nulla contagione peccati iniquinatum ſit, & talis fuit B. Virginis
Puritas, quæ à peccato originali, & actuali immunis fuit. Concludo
cum Idiota de contemplat. B. V. c. 2. Ei A e es in tua con-

Origenes.

ceptione, ad id ſolum effetta, ut templum Dei eſſes Atiſſimi: tota pul-

chra es generatione VZerbi Divini, qui eſt ſplendor paternæ gloriæ, qui eſt
candor lucis æternæ, & ſpeculum ſine macula &ρ. Zota igitur pulchra es

Virgo glorioſſima, non in parte, ſed in toto, & macula peccati ive mor-

talis, ſive venialis, ſive originalis non eſt inte, nec unquam fuit, nec erit;

Jed adeſt tibi omnis gratia naturalium bonorum, ſpiritualium chariſma-

tum, & Cœleſtium donorum. Implorata S. Spiritus gratia, Concepti-
bus perpulchris Mariam Virginem ſine labe conceptam probabo.

CONCEPTUS I.
[Oonfrmatio] S. Joannes Evangeliſta narrat: cap. 19. Sabat juata

crucem Jköll, mater eſju. Myſterio plenum eſt, quod Virginem ſub cruce

Stare dicat: Concutitur cœlum, devolvitur terra, & dum arbor crucis
erigitur, cadit lux ſolis, obnubilatur dies, cunéta fatentur caſum, &
quaſſata jacent, ſola Mater ſtat immota, Stabat juxta crucem Jkötl Mater eius.

Cur ſtat ſub cruce, cum pietatis officium, & maternus amor expoſceret,

dolore concuti, contriſtatam, & dolentem gemitus pondere ſterni, &
quaſſari? Aſtobruant licet immenſi dolores materna viſeera , transver-
berent

16 IN FESTO IMMACULATE. CONCEPT. B. V.

berent medullas, non cadit mater, concuſſo mundo ſtat ſub cruce imme⸗
bilis: cur ſtat adeo firma, & fixa? dicam cauſam ex S. Anſelmo: hic San-
ctus docet in Cant. 8. Crucem, in quam affixus fuit Chriſtus Dominus,
ex illo ligno arboris illius, de qua Adam & Eva fructum vetitum come-
dentes ceciderunt, in peccatum originale totum genus humanum præci-
pitarunt, compactam, ac fabricatam fuiſſe: Verba S. Anſelmi ſic ſonant:
Legitur in libris Græcorum, quod de eademarbore, in qua peccavit Alam, ramus
quidam allatus fuerit Jeroſol)mam, & ihi plantatus excreverit in magnan arbo-
rem, de qua poſtea ſit crux Domini, ut eX quo mors venerat „eodem vita
reparetur. Sub cruce, ſubilla arbore ſtat Maria, ſub qua totum genus hu-
manum concidit; indicando; communis caſus ruinam ſe non ſentire,
ſub arbore ubi omnes homines conciderünt ob culpam, Mariam ſtare
immobilem per gratiam. Stat B. Virgo ſub crucis umbra, ut lethale um-
braculum, quod omnes profligavit, Ipſi Virgini minimè nocuiſſe colli-
gatur, & immaculata, immunis à peccato Adæ intelligatur.

CONCEPTUS II.
Dilectus in Canticis Sponſam: B. V. Mariam ſæpius Amicam vocat⸗
Amica mea, formoſa mea, Cantic. 2. & cap. 5§. Cur ſignatè Amicam vocat ²
Amicitia, ab amore, conjunctione cordium, derivatur, amicitia omne
odium ac rancorem excludit; Amica ergo vocatur Maria, ut quam Deus
ſemper amavit, dilexit, ei conjunctus fuit, quam culpæ expertem mum-
quam odit, nunquam aſpernabatur, hinc immaculata, quæ primordialem
gratiam, quam reliqui homines perdiderunt, feliciter ſemper retinuit,
conſervavit. Quæ enim ſanttificata in utero, ac ab omni labe originali fuerat
liberata, gratiæ plenitudinem, quam mente perceperat, portendebat exteriui. I-
lam profettò adhuc in matris utero decubantem adamavit Verbum, ſibique in
Genetricem elegit, Atpotè ſuperabundanti jam beneditctione præventam, jamque
§. Spiritus magiſterio deputatum. Perorat S. Laurentius Juſtinianus, ſerm.

de Nativ. B. Virginis.
CONCEPTUS III.
Angelus ad Mariam inquit: Luc. cap. I. Ave Maria plena: Et ite-
rum : Spiritus Sandtus ſuperveniet in te: & ſuperaddit : Inveniſti enim gra-
tiam apud Deum. Omnia hæc verba ſunt myſteriis plena: Ave, dicit
Angelus ad Mariam, hoc verbum AVE, S. Bonaventura in ſpeculo, &
S. Thomas de ſalutatione Angelica ſic explicant: AVE: nempe, A, eſſe
particulam negativam, & VE, idem eſſe ac VE., quaſi Angelus dicat per
AVE, 6 Maria, A, te, eſt omne V.Æ; V.τ autem ex peccato oritur, ita
Albertus Magnus lib. de laud. Virg. Ex peccato ſecutum eſt triplex væ; væ
&næ, væignorantiæ, G& væ Culpeæ; V culpæ triplex, originalis, actualis, & venia-
;; ſine iſto triplici væ fuit B. Virgo Maria. Dicendo ergo Angelus ad Ma-
riam

ita

UII⸗

ll⸗

eat,
at
mne
Deus
Wn⸗
lemn
llit,
leret
I.
lein
nee
lenn.

ite⸗
gyr.
dicit
A
per
Itd
1
-
1a⸗
An

ab originali præſervando.

CONCIO P?RIMA. v

riam AVE, & ſimul dixit: A Te Maria, omne VÆ. peccati eſt, tam origi-
nalis, quàm actualis: ita Fulbertus Carnotenſis relatus à gloſſa, AVEMa-
ria eletta, & inſignis inter flias, quæ immaculata ſemper exſtitiſti, ab exordio tuæ
ereationis. Poſt Ave, dicit Angelus Mariam gratia plenam. Quæſtio eſt:
quæ eſt illa gratia, quæ plenam eſſe Mariam Angelus aſſerit: S. Fulgentius
reſpondet: eſſe gratiam primæ innocentiæ, quæ in Maria ſemper perman-
ſit: Cum Angelus dicit; gratia plena oſtendit ex integro iram excluſam primæ ſen-
tentiæ, & plena benedidtionis gratiam reſtitutam. Ita Fulgentius: deſuper excla-
mat S. Anſelmus, lib. de Concept. V. cap. I12. O beneditta inter mulieres, quæ

Angelos vincis puritate; propterea Angelus dicit ad Mariam; Inveniſti enim
gratiam: non dixit accepiſti, ſed inveniſti: Ult ſignificaret equidem, quod ſola
Maria fuit, quæ illam gratiam invenit, quam perdiderat protoplaſtes, quæ origina-
lis fuit, inquit Biel ſerm. I. de Concept. Addit quoque Angelus: Speritus
Sandtus ſuperveniet in te: deſuper Lyranus: Bene dixit ſuperveniet in te, quia

Prius venerat spiritus Santtus ſuper Virginem adbuc in utero Matris exiſtentem, illam

CONCEPTUS IV.

Ezechiel mirabilem ſuam viſionem deſcribit cap I. Quaſ Aſpectus la-

picdis ſapphiri fimilitudo Zhroni, & ſuper fimilitudinem Thronl ſimilitudo qua
WeA Adcſer. Thronus hic B. Virgo eſt, aſpeéctus hominis E

throno, eſt Verbum incarnatum Chriſtus Jeſus; thronus Maria V. ſimilis
lapidi ſapphiro dicitur, cui ſapphiro? Sapphirus diàaphanus eſt, undiquè

clarus, & fulgens, Mariam undique claram, fulgentem, nitidam, albeſcen-
tem, immaculatam deſignat: ita Galatinus lib. 7. cap. 18. Similitudo Thro-

ni, vel ſolii, ſive ſedes, eſt glorioſa Mater Meſſiæ, ſuper hunc ſimilitudo hominis,

Jui eſt Dei filius incarnatis, ſeu Meſſias. Dicit aſpetctum ſimilem ſapphiro, ut in-

nuat intemeratam Virginis puritatem, ut enim ſapphirus eſt diaphanus, & clarus,

ita Virgo ſemper fuit immaculata, & clariſſima absque originali peccato.

CONCEPTUS V.
S. Joannes Apocalyp. 12. narrat, ſe vidiſſe quid portentoſum & mi-
rabile: Signum magnum apparuit in œlo, Mulier amicta ſole, & luna ſub pedi-
bus ejus, O in capite ejus corona ſtellarum duodecim. Viſionem hanc Joannes
vocat ſignum, ſignum inquam Aſtrologicum, id eſt; unum ex 12. plane-
tis, quæ Zodiacum componunt; quas planetas ſol de menſe in menſem
verſat atque inviſit: & vocat S. Joar s Viſionem illam: Signum ma-
gnum, id eſt, mirabilem ſiderum cor rentiam ac conſtellationem, ſed
in quo ſita eſt hæc mirabilis ſiderum cencurrentia? indicat eam S. Joan-
nes: nempe in concurſu ſolis & lunæ, ſol & luna, in ſplendore, & ortu
ſuo ſimul comparent. Obſervant nunc Aſtrologi, quando ſol cum luna
convenit, ſimul ſtant & oriuntur, tunc lunam neque eclipſim neque um-
Feſtivale. bram

1f8 MN FESTO MMACULTATE CONCHPTIONIS, B. V.

bram pati. Luna ſæpius comparatur B V. Maria, pulchra ut LEuna, ut pri-
mum hæc Luna orta eſt, in inſtanti Conceptionis Virginis vidit S. Joan-
nes ſolem gratiæ divin cum Virgine Maria concurriſſe, in quo concurſu
Eclipſis & tenebræ non conincidunt, ac ſignificatur, Mariam Virginem in
inſtanti, & momento conceptionis ſuæ, eclipſim, ac defectum noxæ ali⸗
eujus paſſam non Fuiſſe „umbras peccati non ſuſtinuiſſe; ſieque ſine Ori⸗
ginali peccato conceptam eſſe.
CONCEPTUS VI.
Advertit quoque Sanctus Bernardus ſerm. in ſignum magnum:
S. Joannem ſignatè deſcribere ſub pedibus Mulieris viſ?, lunam poſitam,
Luna ſuh pedibus ejs: Cur ſub pedibus eſt Luna? Lunam noſcimus men-
ſtruè deficere, ſunt & qui maculas in Luna notant : Luna ergo ſub pe-
dibus Virginis Mariæ, defectus, & maculæ, non ſunt in, ſed infra Mari-
am, amiéta eſt ſole & ſtellis, tota eſt luminoſa, tota elara, tota lucida,
fine peccato, ſine macula originalis delicti. Ita Bernardus eitatus: De-
fedtus omnis ſub ea, & quicquid aatte ſeu corruptionis eſt, excellentiſſima
quadam ſ. ublimitate præ cœ&eris omnibus excedit, &G Nupergreditur creaturis.
CONCEPTUS VII.
Dilectus Cantic. . Dilectam ſuam: quæ MARIA eſt, dicit cubare
in meridie: Ubicubes in meridie. Cur rectè Meridiem Virgini aſſignat, cur
non mane, vel veſperum, quod aptius eſt ad quietem? Doctiſſimus Velas-
quez advertit : In meridie, ſolis lucem eſſe clariſſimam, & calidiſſimam,
meridiem ergo aſſignat Sponſæ, omnimodam ejus claritatem, purita-
tem, ac luminis gratiarum ſplendoréem indicando : Ita S. Bernardus in
cap. I. Cantic. Candidiſſimus ſanè && altigimus hujus mulieris amidtus, cujus
omnia tam excellenter irradiata noſcuntur, at nibil in ea, uon dico tenebroſum,
ſed obſeurum ſaltem, vel minns lucidum, ſed ne tepidum qiidem aliquid, aut non
ferventiſſimam liceat ſuſpicari. Quippe cum in meridiana luce nulleæ umbræ,
nulla omnino caliginis veſtigia conſpiciuntur, perfectz, & omnimodæ
