de Cain. Incundtanter, & cum omni feſtinatione, quod bonum Aſt, agat. Diſci-
mus ergo Deum velle, ut bona opera ſummo fervore, zelo, pietaie, ac devo-
tione indefelſsè peragantur, perficiantur, uti concliucdit S. Ambroſius lib. de
Cain, cap. 5. Non ſatis eſt rette facere, niſi etiam maturare Juod facitis. Ex hinc
diſco ſecretum latens in Imperio Eliæ ad Giezi, in weteri lege, Chriſti ad di-
feipulos ſuos in Novo Teſtamento.
CONCEPIUS V.
Elias dum ablegaſſet ſervum ſuum Giezi ad reſuſcitandum filium vi-
duxæ, hoc ei demandat: Vade, etſt ſalutaverit he quispiam, non repondeaz ilji
4. Regum cap. 4. Chriſtus Dominus diſcipulos mittens in mundum uni-
verſum prædicare Evangelium, eis imperat: Lucæ cap. 10. Neminem per
vicgn ſalutaveris. Salutare, & reſalutare, an non actus ſunt honeſtatis
Chriſtianæ Charitatis? & hi actus inhibentur Diſcipulis, cur hoc? expe-
rientia teſte, ſalutando, reſalutando, facil& quis in negotio, quod præ ma-
nibus habet, turbatur, impeditur, retardatur; In commiſſis haber ſervus
Giezi, mandatum Eliæ exequi, Apoſtoli in commiſſis habent, cultum divini
numinis prædicare; opera pietatis exercere; omnem ergo aliam actionem,
licet in ſe honeſtiſſimam, ut eſt ſalutare „ & reſalutare, prohibet Elias,
inhibet Chriſtus, ad edocendum nos, quanto fervore „ zelo, ſtudio,
diligentia, opera pietatis, & cults divini exequenda, adimplenda, per-
ficienda ſint, ut nullo alio negotio interpoſito, ſed poſtpoſito omni
proprio commodo, unicé in operibus pietatis, devotionis, religionis
divinis intenti ſinus, opus bonum, pium, fanctum „DEO dicatum
imperturbatè, interruptè, perficiamus. Audiatur S. Ambroſius lib. in Lu-
cam: Pulchra eſt ſalutatio, ſed ea pulchribr eſt Præceptorum maturatio, executio

divinorum.
CONCEPTUS VI.
Exodi cap. 12. præſcribit DEUS populo eſum Agni Paſchalis: Sze
autem comedetis illum: Renes veſtros accingetis, & calceamenta habebitis in
Dedibus, tenentes baculos in manibus. Alias ad edendum moris eſt federe,
M 3 & quie-

94 IN FESTO TRIUM REGUM,
& quieſcere, ad eſum Agni Paſchalis non ſedere, non quieſcere indulget

DEUS, ſed normam proficiſcentium præſcribit, quid hâc præſcriptione edo-

cemur? fors docet nos Spiritus Sanctus, in operibus pietatis, devotionis,
cultũs divini, non eſſe confidendum, quieſcendum; fervori nullam me-
tam, vel finem imponendum, ſed ad ulteriora, ampliora, accinctos, ferven-
tes, Zeloſos, de uno bono opere, ad aliud, de una devorione, ad aliam Chri-
ſtiano progrediendum eſſe; ita intendit Philo Hebræus de migratione Abra-
hæ: Ait textus, renes veſtros ſuccingetis, Gρ. immolate Paſcha cum feſtinatione,
quod interpretatur, tranſitus, quia cum ſumma alacritate transmigrare debemus ad
ratiarum attionem.
Epilogus.] Diſcamus ergd à S. Tribus Regibus Orientis ad Domini
præſepe fervorem & devotienem, ad quam nos hortatur S. Paulus ad Rom.
cap. 13. JSollicituline non pigri, Spiritu ferventes, Domino lervientes.
Amen.

TIN FESITO TRIVM REGIIM,
CONAO½ SECUNDA. “
rexui. Providentes adoraverunt. Matth. Ccap. 2.

Thema. Devotio, Pietas, ad ſpecialem DEl gratiam, &
benedictionem conducit.
Wletatem, devotionem erga Deum, & cultum divi-
N

A

Exordium.

y narum rerum S. Auguſtinus adeò extollit, ut
⸗ A ſerm. 15. ad populum Antiochenum, bPietatem Im-
BD periorum, & Regnorum fulcrum, civitatum or-
namentum, hominum ac civium dignitatem, &
ſummum honorum gradum intitulet, tandem Epiſt. 52. Pieta-
tem, ommnia rettè vivendi offzcia compellat. Euſebius de præparat.
Evangel. lib. 8. ſcribit: Omnes virtutes eſſe velut partes pietatis.
S. Chryſoſtomus citatus à Cornelio à Lapide, Coemmentario in

I. Epiſt. S. Pauli ad Tim. c. 4. de Pietate inquit: Pietazs rectiſimæ

vitæ norma eſt, & converſationis optimæ diſcipling. Nicephorus
lib. I32. cap. I. hiſtor arum de Imperatore Theodoſio memo-
rat, eum dixiſſe: Omnem Chriſtiani bominis felicitatem in Pietate
conſiſtere. Unde moriens filio hæredi unicè pietatem recom-
Textus sa- mendabat. S. Scripturam deſuper audiamus: Quorum pietates
Ei non defuerunt, cum ſemine ecorum permanent bona, hæreditas ſankka
nehotes

—

e
44
y,
lin
Dotis
Coonen
Aninm
Mlnu
hth.
t
gn!

lr

enm

1
06
upte

eI
F
Uin

een
ela

Mle,

Knme
Uuteſt
fhen
Kn n
ſunbhe
W
6ne
n,
ſunen
nher⸗
eſist

—
bil

Alget
ede.
onis,
me⸗
Ven⸗
Chr.
tioſe,
s dd

omini
Rom.
hientet.

——

,

n

tun d⸗
CIt, u
atenln.
Atlunn ⸗
Ntem, 8
prepetat
eti
entarlo
reciint
cephon
menmo⸗
, Piet
recol
1 pittm
4 at
thole

— N

CONCIO SECUNDA.

vepotes eorum: Eccleſ. cap. 44. Pietas per omnia utilis eſt, Pro-
miſtonem habens Vitæ, quæ nunc eſt. & æternæ: Pauls I. ad Timoth.
cap. 4. & iterum Epiit. I. cap. O. Eſt autem qudſtus magni pie-
tas, cum ſißfteientig. Quæſtas, id eſt, magnum lucrum eſt Pietas, af-

fert enim, ſecum quidquid homini ſutis eſt', inquit Maldonatus in
notis manuſcriptis. Novit Dens pios de tentatione eripere. Con-
cionatur S. Petrus ep. 2. cap. 2. Perpulchrè perorant S. Patres patrz cr.
Semina zternitatis ſunt, guſtus operum Chriſti. Inquit Laurentius S. Lauren-
Juſtinianus lib. de obedientia cap. 26. Aberes fructus hubet ac- tius Juſli.
celeratio devotionis, ſcribit S. Ambroſius: lib. in Cain. cap. F. tuianus.
Ipoſſbile et ei, qui, quæ Dei ſunt, quærit, non etiam quæ humana d. nbto⸗
nt, Aequi. Promittente Deo Matth. cap. 6. Quarite primum 8. Chryſe-
Regnum Dei ,&& hæc omnia adjicientur vobis. S. Chryſoſt hom. 8. Romus.
in epiſt. ad Hebræos. Cum Deo fint omnia, nihil illi deerit, ſ Deo
ipſe non deſit, eleganter S. Cyprianus tractatu de oratione divi- S§. Cypria-
na. Mens pradeſtinati, divina C& ſacra eupiqè anhelat. Conclà- nus.
dit S. Auguſtinus in Pſalm. I18. Dei ope invocata deſuper Conce-

ptus dabo.
CONCEPTUS I.
S. Lucas cap. F. narrat, quondam turbam irruiſſe in ESUM, qui-
vis præ affectu, & pietate, JESU volebat Proximus in ⸗ aallrereren

S. Augu-
ſtinus.

Fadtum eſt ut turbæ irruerunt in eum. hid ait bonus JESUS; fors incre-

pat, reprehendit infolentiam? minimè, ſeæd aſcendens in unam navim, ,Vedens
docebat de navicula turbas. Cur quæſo in naviculam aſcendit? & ex ea
gratiosè, ac placidè turbam affatur? Poterat utiquè in terra conſiſtens
& in medio turbæ ſtans ut ſic omnis homo commodius eum audiret,

turbæ prædicare; & concionari 3 cur ergo in navim conſcendit? ex ea

turbam ſuaviſſimo verbo conſolatur? Advertite : ſtetiſſet )ESUS in
terra in medio turbæ neceſſario aliquibus dorſum, aliis verè tantum
ſuam faciem vertiſſet. Dorſum alicui vertere, disgratiam, contemptum
vilipenſionem, ac abjectionem ſignat; econtra faciem monſtrare alicui,

ſignificat favorem, gratiam, &c. Navim ergo JESUS conſcendit, & ex

ea piæ, devotæ cultui divino addictæ piebi, & turbæ univerſæ ,nulli dor-
ſum, ſed omnibus faciem ſuam, id eſt, gratiam, favorem, amorem, affe-
um exhibet, ac demonftrat, in fignum, & documentum: Piis, devotis
ſemper etiam Chriſtus faciem ſi lam demonſtrat, eos benignè aſpicit Piis
devotis favet, gratia ſiia eos donat, ac ditat. ?M
CONCEPTUS II.
Utiquè ſingularis Dei favor eſt, hominem long vita & ſenecta ve.
nerabili, beare: Longitudine dierum adimplebo eum. Plal. 90. Quis aul-

9⁵ IN FESTO TRIUM REGUM;

—
tem diutius unquam vixit, quam pii, devoti, cultui Divino addicti. In
veteri teſtamento, exemp'is Biblia plena ſunt; in nova lege de Sa Ctis
Zacharia & Eliſabeth ſignanter notat S. Luc. cap. 1. Proceſſerunt ambo
in diebus ſuis, cauſalem addit pietatem; Erant autem juſti ambo ante De-
um, incedentes in juſtificationibus Domini ſine querela. An non ſenex fuit

S. Simeon: ſenex Anna filia Phanuelis, de qua Scriptura: Proceſſerat in
diebus multis. Lucæ cap. 2. ſenectutem tantam adſcribit Spiritus Sanctus
Pietati & devotioni, de Simeone inquiens: Homo ille juſtus && timoratu z

id eſt, pius ac devotus. De Anna verò: Non diſcedebat de templo, ſerviens
die ac nodte. Veriſſimè ergo S. Paulus ſeripſit I. ad Limoth. c. 4. Pietas
ad omnia utilis, promiſſtonem habens vitæ, quæ nunc eſt, S ternæ. Magnus fa-
vor, & gratia Dei, ſunt bonæ proles, ac ſancti filii, tales vero plerumque
genuerunt pii, devoti, ac Dwwino cultui addicti Parentes: Iſaac optimum

heredem, pius Abraham & Sara genuêére; in ſumma ſenectute, optimum

Samuelem, pia ac devota precatrix Anna genuit Joannem Baptiſtam
omni titulodanum, & inſignem filium, pu, devoti Parentes Zacharias
& Eliſabeth genuerunt. Tandem ſanctiſſimam filiam Virginem Mariam
piiſſimi Dei cultores oachim & Anna divinitus obtinuerunt: etiam ve-
riſſimum eſt dictum Kccleſ. cap. 44. Quorum pietates non defuerunt, cum ſe-
mine eorum permanent hona. Piis, devotis favet Deus, faciem eis monſtrat
gratiarum. Patet ulterius ex prophetia Ezechielis cap. 1.

CONCEPTUS III.

Vidit Ezechiel animalia rotas trahentia, ac ſic deſcribit: Zotum

corpus oculis plenum, in circuitu ipfarum quatuor, cumque ambularent animalia,

ambulahant pariter && rotæ, jux u ea, & cum elevarentur unimalia de terra, ele-

vabuntur ſimiliter & rotæ; quocunque ibhat ſpiritus, illuc & rotæ pariter eleva-
bantur ſequentes eum, ſpiritis enim vitæ erat in rotis, cum euntibus ibant, & cum
ſtantibus ſtabant. S. Gregorius Papa in hunc locum, per rotas, & currum,
Deum intelligit, per animalia currum trahentis intelligit hommes pios, de-
votos, Deo addictos: Deus ſequitur hominem pium, conjunctus ubi-
que devoto adeſt, eum aſpicit, intuetur, ſua gratia fovet, eique in omnibus
providet, Davide canente: Ecce oculi Domini ſuper metuentes eam, Græca
verſio legit, ſuper pios; ut eruat à morte animas eorum, Oalat eos. Videa-

mus probam, & praxin.
CONCEPTUS I.
Ad Abraham in uit Deus Geneſis cap. 22. Per memetipſum juravi,
. benedicam tibi, notate; Deus jurat Abrahæ benedictionem, ut S. Chry-
ſoſtomus hom. 25. aſſerit, ex debito ſe Abrahæ obligat. De Job inquit
ſacer textus cap. 42. Addidit Dominus omnia, quæcunque fuerant Job, dupli-
cia: Quid operis adeo meritorii, adeo grati, ac accepti, ambo perfi-
* clunt

—
tont, 1
lci
ull
un nu

Mine

Uare
Clen
lenot
ict,
ſihen
Mne
Al
num:
Ped
Denern
Kien.
ls)
Unec
n
tnnſ
noſnni
ennan
mne,
Ur con
Minegs
Ulen
Allinne

n

iA
lufi
hun
unte
bel

I In
ndis
amnbo
ite De.
ex fuit
ert it
Sanddus
noratus
ſerlient
h Pieto
ghustr.
rünmdot
ptirmum
Pptimun
aptiſtaan
acharas

Maran

tiam ve⸗
unſe
nonſtrat

t Mr
inin
terfa, .
iter thur.
,Gen
Curtu,

lus .

nomnbu
, CrEcd

,„——

nm
Ch.
b inguſ
1, l.
0 het⸗
cluat,

CONCIO SECUNDA. 97
ciunt, ut ſe Deus Abrahæ cum juramento, & ex debito obliget, Jobum non
ſimpliciter, ſed non duplo remuneret, & benedicat? Actum Deo adeò
gratum intelligo fuiſſe pietatem, & zeloſum Numinis cultum, de Abra-
ham narrat Scriptura citato capite: Cum alligaſet Haac filium ſuum, poſuit

eum in altari ſuper ſtruem lignorum, extenditque manum ſuum. Deſuper Deus:

Quia feciſti hano rem, &non peperciſti ſilio tuo unigenito propter me; per memet-

ipſum juravi, benedicam tibi. De Jobo affirmat pariter Scriptura: cap. I.

Conſurgensque diluculo offerebat holocauſta, ſic faciebat Job cundtis diebus. Piis,
devotis ſpecialiter favet Deus, eos reſpicit, eos benedicit, Dominos con-
ſtituit, Reges coronat ; ut non immeritò Pietati, Docétiſſimi quique ſub-
ſcripſerunt dictum Prov. 8. Per me Reges regnant, Principes imperant, ac
Potentes decernunt. Docet hoc Auguſtiſſima Domus Auſtriaca, cujus ra-
dix eſt bietas cum ſymbolo : Exinde in altum Coronarum, & Impe-
riorum: cui Auguſtifſimæ Domui, Pietas usque modo Anchora eſt; cum

ſymbolo: Firmat, & tuetur contra impetus hoſtilium procellarum. Nu-
meremus elapſa ſæecula; nominetur Plus, qui non & felix, fortunatusque

fuerit. Tres adducam ex mille teſtibus, omni exceptione majores: Ca-
rolus Magaus, Pius ac devotus Deo bPrinceps, de quo Crantzius lib. 1I. Me-
trop. cap. 18. Curolus Magnus incredibili ſtudio divinum in Eccleſia procuravit
offcium, ejus hortatu per omnes penè provincias depoſitum eſt Ambroſianum off-
cium, & Gregorianum ſuſceptum. Patrum ſermones banttorum vitas, juſſit ex ſide
tranſcribi. Eccleſiam mane & veſperi, niſi magnæ vauſæ intercederent, item
nodcturnis horis, & ſacrifici tempore, quoad valetudo permitteret, impigrè fre-
quentavit. Quam felix, fortunatus, ac benedictus Princeps exſtitit? Hi-

ipaniæ, Franciæ, Germaniæ Rex, ac Romanorum Imperator coronatus, in

tot conflictibus ſemper victorioſus. Conſtantinus Magnus piiſſimus
Princeps, de quo Euſebius Cæſar: lib. 9. Eccleſ. hiſtoriæx: Qui primus
Eecleſiam defendit, eo ferè modo Maxentium vicit, quo Moyxſes Pharaonem S. Au-
guſtinus ait: Conſtantinum verum Deum colentem, Deus tantis terrenis im-
plevit muneribus, quanta optare nullus auderet. Alniverſum orbem Romanum,
unus Auguſtus tenuit, & defendit, in adminiſtrandis & gerendis bellis vittoriofiſſi-

mus fuit, in tyrannis opprimendis per omnia proſperutus eſt: Theodoſio ſeniori,

eò quod verè pius Catholicus eſſet, adeò omnia proſperè ſucceſſerunt, ut in prædiis ho-
Rium tela in audtores, ODeo agente, retorquerentur. Ita ſcribit S. Auguſtinus
lib. de Civit. cap. 26. De Honorio piſſimo Principe irerum S. Auguſti-
nus de Civit. cap. 23. ſcribit: Ita Deus pugnavit pro eo, ut uno prælio multò
amplius quàm centum millia Gothorum proſternerentur. Optime perorat
S8. Cyrillus Alex. lib de recta ad Chriſtum fide: Quicunque ſe pios in De-
um declararunt, quæque illi placitura oredebant, omni ope Præfare elaboraverunt
citra ſudorem, ac pulverem, hoſte devicto, debellatoque, trumphum cecinerunt.

Peſtivale. NN CON.

98 IN FRSTO TRIUM REGUM.,
CONCEPIUS V.

S. Chryſoſtomus hom. 79. in Joannem ſcribit: Quantò paucioribus

indigemus, tantò magis Angelis approbinquam. Afſt pietas, & devotio, ex
Apoſtoli verbis, & quæſtus magnus cum ſuſſcientia, cum ſufficientia, gloffa-
tur Cornelius à Lapide, commentario in epiſtolam primam ad Limoth.
cap. 6. Ordinariè Deus piis providet, de ſuffcientia, id eſt, de ſuſſcienti viltu, &&
veſtitu, aliisque rebus ad vitam neceſſarüs. Pietas ergo felices reddit homi-
nes, Angelis appropiat, quia indigere non permittit, ſed undique ſuccur-
fum ſubmittit, cœlum & terram in adjutorium, homines & Angelos in

auxilium ſubmittit, cum deſtinat Deus. Gratioſis diſcurſibus ulterius de-

duco.
CONCEPTUS VI.
Eliæ in deſerto Carith divino imperio Corvi alimenta deferunt:
Corvi deferebant ei panem, & carnes mane, imiliter panem & carnes veſperi

3. Regum 17. Iterum ad montem Horeb Eliæ planè Angeli inſerviunt,

& alimentum deferunt. Et ecce Angelus Domini tetigit eaum, & dixitilli, ſur-
ge, comede, eſpexit, & ecce ad caput ejus ſubcinericeus panis. 3. Regum. cap. 19.
Cur primò Corvus, ſecundò Angelus Eliæ miniſtrat, & famulatur? Elias
zZelotes dictus eſt, pius, devotus Dei cultor erat, zeloti, pio, primò Corvi,

ſecundè Angelus famulatur, noſcamus; pios nunquam deſtitui, piis jam

terram, jam cœlum fuccurrere, & famulari. Querentibus Deum, ſio omnis
creatura miniſtrat. Concludit S. Chryſoſt. hom. 2. in Matth.

CONCEPTUS VII.

Danieli in laeum leonum ſubſidium mittit optimus Deus, nempè

Angelum, qui Prophetam Habacuc, cum cibo, quem meſſoribus parave-
rat, usque in Babylonem ad lacum Leonum deportat. Angelus Domini
apprebendit eum in vertice ejus, && portavit eum capillo capitis ſui, Poſuitque eum

in Babylone ſuper lacum: Danielis cap. .4. Quis dubitat Angelum ſolum,

cibum Danieli deportare potuiſſe, ſicut panes portavit Eliæ, cur ergo
Deus diſpoſuit, ut non tantum Angelus, ſed & Habaeuc, ac meſſores, Da-
nielem cibarent? quis eſt Daniel, magnus Dei cultor eſt, pius, devotus
Numini exſtitit. Teſtem audiamus Regem: Deus tuus, quem colis ſemper
ipſe liberabit te, inquit Rex David ad Danielem: cap. 6. De Daniele in⸗
quit ſacer T extus: 6. ribus temporibus in die flettebat genua ſua, ac adorabat, eo-
dem. Pio Danieli ſubmittit Deus non hominem ſolum; non Ange-
lum ſolum, ſimul Angelus & homo ſerviant pio Danieli; diſcamus dio
Pnulari mule cœlum erram, & totum univerſum. Ita Prudenäus
mno «4. us nuncius advolare terris, qui pa
“ deſilit, ictene mundo- e4 4 Qunfan Eac⸗ Miobat tg-

CON.

—

D
1. 0
Ut el
fiſten
Renun
tol,
on
ſeni
Me
Ni
Allti
ſo

ien

—

iribis
tio,er
Aoſſr.
Bimoth.
, G
hom.
ſuecut.

Belosn

tius de.

ferunt:
veſpeii
ervwlunt,

Mi, iu.

cap. 109,

r) Llin
Corvi,
Dis

ſoe Na

1
emg
paraye⸗
Domit

itgne ain

n Tolunm,
cur eigo

ſor es, De.

,derotus
aniele in⸗
ubor, eb⸗
on Ange⸗
AN 1o
rudentis
Outo .

00.

CoNCIO TERTIA-. 22
CONCEPTUS VIII.

Tribus Magis hodiernis Stella mittitur, dux viæ ad præſepe Domi-
ni. Cauſam ſubſcribit S. Chryſoſtomus hom. 2. in Matth. Stella præcede-
bat eos, ut oſtendat, quod hominibus quærentibus Deum, ſic omnia eiementa mi-
niſtrent. In ſtabulo ſummo cultu incarnatum Verbum, Deum verum ve-
nerantur: Procidentes adoraverunt. Devotis ac piiſſimis Regibus redeunti-
bus non legitur Stella amplius præluxiſſe, ſed majori favore dignan-
tur, gratia ampliori beantur; Redponſo accepto, reverſi ſunt. Quis eſt, qui
reſpondet? An fors eſt Dei Angelus, & cœli civis, aut homo quidam, &
terræ incola? & hujus & illius DEUS ac Dominus ipſe ESUS, Deus verus,
Numen ſupremum, inquit S. Paſchaſius lib. 2. Tanto pii, devoti ditantur
Dei favore, ut non tantum Angelos, & creaturas omnes iis ſubmittat in fa-
mulitium, & ſervitium, Ipſa DElI Majeſtas piorum agit ductorem, & di-

rectorem.

([Epilogus.] Hortor ergo cum S. Paulo I. ad Timoth. cap. 6. Seltare
pietatem.

TIN FPESTO TRIVM REGIIM,

CONCIO TERTIA.

Reſponſo accepto ne redirent ad Herodem, per Texmus.

aliam viam reverſi ſunt in regionem ſuam.
Matth. 2.
Recidiva in priſtina peccata, quàm maximè ob- Them=.
eſt, & à Deo punitur.

Anéctus Bruno hom. 2. in Epiphanium inquit: Re-Exordium,
greſſio per aliam viam morum correctionem indicat, cum
KRegibus hortamur, non regredi, non relabi in pri-
N ſtinos errores, & peccata, relabi enim, & ſcelera rei-
terare, quàm maximè nocet, graviſſimè à Deo pu-
nitur. Audiamus Sacram Scripturam: Vilis facta es nimis, ite-Textus Sa-
rans vias tuaz. Jeremiæ cap. 2. Fili peccaſti, non adjicias iterum, cra Scri-
ſed de priſtinis deprecare, ut tibi dimittantur. Eccl. 21. Cum immun- Pturz.
dus ſpiritus exierit ab homine, Eoc. dicit, revertar in domum meam,
unde exivi Coc. tunc vadit, aſſumit ſeptem alios ſpiritus ſecum nequio-
res ſe, & ingrehi babitant ibi, && fiunt ontligs hominis illius Fien
2 Prio⸗

100 IN FESTO TRIUM KEGUM,

prioribus. Luc. cap. II. Impolſibile eſt eos, qui ſemel illuminati ſunt,
guſtaverunt domum cœleſte, & participes fatti, ſunt Spiritus Sankti, &
Prolapſi ſunt, rurſus renovari dd pœnitentiam. Prædicat S. Paulus
Patres. ad Hebr. cap. 6. Deſuper pereipiamus Patres! Cbriſtus mortuis

eſt ſemel, cave, ne cum mortuus fueris ſemel, moriaris iterum, jam non

8. Ambro- peccato morieris, ſed gratiæ,. S. Ambroſius in Pſal. 118. Duplo
ſius. Deo diſplicet fiagitium iteratum. S. Bonavent. in vita S. Franciſci
S. Bonaven- cap. LI. Recidere pejus eſt, quàm cadere. S. Bernardinus in c. 28.
8. Bernardæ Proverb. Zulnera repetita ſunt periculoſiora tam in corpore, quum
nus. in animdâ; Dionyſius Carthuf. in cap. II. Lucæ: Peccator reci-
Dionyſius divis ad peccatum, ſiout qui abluit laterem. S. Thomas à Villa Nova
Carthuſ. Feria 6, poſt 4. Dom. Quadrag. Rurſus peccatis inſiegus ſuperatis,
§ Tkang: Jadta ſunt tibi poſteriora, pejora prioribms. S. Auguſtinus in Pſal 80.
8. Anguſti- Wihil contuliſſe videtur adhibita ſatisfactionis lavatio, quem maculavit
nus. inhoneſtius iterata facinoris turpitudo. S. Gregorius im Pſalm. 4. Po-
8. Gregori- nitentiæ. Qui veluti deludens Dei bonitatem exceſſerit, expers gratiæ,
5 a⸗. nullo padto Välebit effugere vindittam. S. Chryſoſtomus in Acta.
Roms. TYimendam eſſe, && graviter formitandam viam Dei, ſi iterum atque ite-
8. Cyrillus Pum, endem perpetramus flagitia. S. Cyrillus Alex. lib-5. in cap. 17.
Alexand. JTOannis. Quisquis poſt acceptam remiſſionem ad vomitum redierit, tan-
tò gravius punietur, quantò enignitate Dei abuſus ſingulorum remiſſio-
Gratianus, ni ingratus exſtiterit. Gratianus de pœnit. diſt. 4. invocata S. Spi=
ritůs gratia deſuper Conceptus dabo.
CONCEPTUS .
[Confirmatio.] Exodi 4. cap. legitur, quod' DEUS demandaverit
Moyſi, eat in Æfgyptum ad Regem Pharaonem, & ab eo pro populo Ju-
daico libertatem follicitet, Moyſes dum Ægyptum verſus proficiſcitur,
habuit ſibi occurrentem Angelum, ſtriéto enſe illi mortem comminan-
tem: Cum eſſet in itinere in diverſorio, ocourrit ei Dominus & volebat occidere
sum. Occiſio, capitale crimen, delictum grande ſupponit, an ergo Moy-
ſes ſcelus aliquod mortis ſupplicio dignum perpetravit? advertit do-
Etiſſimus Manſi in ſigura hoc contigiſſe, & myſterium ſignificare; Ægy-
ptus regio eſt iniquitatis, ſolitudo econtra regio eſt pietatis: ex ¶Ægypto
regione iniquitatis, egreſſus Moyſes in ſolitudinem, ſignat hominem,
qui per pœnitentiam exiit ex Ægypto, ex regione peceati, & ſolitudi-
nem ſanctæ vitæ emendationis ingreditur, Moyſes nunc qui ex Tgypto
iniquitatis ingreſſus eſt ſolitudinem pietatis, vitæ emendationis, iterum
in £Ægyptum regionem iniquitatis revertitun, ſignat hominem conver-
ſum per pœnitentiam, ſed brevi iterum in peccata priſtina revertentem,
relabentem, mortis ſupplicium Moyſi in EÆgyptum revertenti commi-
natur Dominus, ad innuendum; relabentes in priſtina peccata per pœni-

tentiam

—
legtia

tg

X ken
Giert;
tune
ſar/
An. I

Pe

Prhil
Mer
ntnti
Nteuun

Ulhice
r funo
Remee

Monen

leront
onmie
ir Ere
Pert.

ch
Muhn
ernnn
Wennee
Wn
nndr
nl
Cetan
Ertemnid
Uben, 4

nlne

Nin

ie

tiſunt,
ncki, G
Daulus
Mortuss
jannor
i
Pranclci
in c. .
e, Olin
Atoreci.
llla Non
ſiperaft,
1l go.
narllnit
n,-
s gytie,
ae
Oleit.
rca. in.
erit, ton-
remiſe.
ad⸗

landanent
opoloi
ſciſcitun,
mtinan.
t ocriget

o Moy⸗

jettit lo⸗

j.
eyN
otminen,
ſolitud⸗
Agyyio
iterum
conver⸗
entenn,
vomi-
poni⸗
W/

caſtigare. Amos cap. I. patet.

videamus.

CONCIO TERTIA. I0.
tentiam abolita, Deum graviſſimè ſuppliciis horrendis & fatalibus punire, 3c

Super Sion rugiet, inquit Amos; rugire leonis eſt, animalis iratiſſimi,
ac ferociſſimi, per hunc rugitum, quem DEUS per Amos comminatur, in-
dicat; ſe quàm graviſſimè iraſci, ad puniendum exagitari- Quale pecca-
tum eſt, cui DEUS tam graviter iraſeitur, & ſuccenditur? peccatum ſpeci-
ficat Amos: Jupen tribi ſceleribus Damaſci, & fuper quatuor non convertam
eum. Denotatur peecatum relapſus, & recidivæ, nempe peccatis, quæ
poſt pœnitentiam, poſt confeſtionem ſtatim iterum perpetrantur „ im-
placabiliter iraſcitur DEUS, punir, & caſtigat ſeveriſſimè Audiamus
S. Hieronymum in hunc locum in perſona DEI loquentis: Quia tertio,
ꝗuarto eadem ſaciunt, cogor plagis corrigere delinquentes, in praxi verificatum

HS CONCEPIUS III.
Abjectam undique experimur judaicam gentem, reprobationis ſignum
in facie portare, quæ cauſa eſt, quod DEUS hunc populum, quem olim
tot favoribus dignatus eſt, nunc temporaliter, & æternum abjecerit? Cau-
ſalem deſcribit Severus Sulpicius lib: I. Hiſtoriarum: Reputare animo Noleo,
populum tot beneficiis obligatum, tot cladibus, dum Percdſet, coërcitum, eα
Pertumque miſericordiam Dei, nequaqunm emendatum, ſed cum ſemper veniam
wiœroris acciperet, ſemper peccſſe poſt venian-. Idololatrias, quas in Egypto
commiſerant, egreſſi in terram promiſſam, ibidem reiterarunt; recidiva
hæc & relapſus adeò DEUIM exacerbaverunt, ut Iudæos reprobaverit, ade.

CONCEPTUS IV.
Achab Regi propter Naboth innocenter perditum, ex ore DEI, Elias:
Propheta poœnam denunciat: Ecce inducam uper te malum. 3. Regum cap. 21.
Super nuncium hoe Achab cum lachrymis veniam exorat, & placatus Deus

per eundem Eliam denunciat: Quia igitur Achab humiliatus eſt mei cauſa, non

inducam malum in diebus ejus. Polt paucos annos tamen malum commina-
tum induxit Dominus, ipſe Achab ſagitta tactus miſerè exſpiravit, tota fa-

milia regia crudeliten enecata, inſepulta derelicta, à canibus devorata eſt.

Qux cauſa? cauſa eſt recidiva, relapſus in priſtina ſcelera ſemel miſericordi-

ter remiſſa. Ita aſſentitur S. Ambroſius lib. de Naboth c. vy. Jezabel habuit
axorem, cuſis ducebatur arbitrio, quæ avertit cor ejs, E& nimiis Jacrilegiis exe-
crabilem fecit, & hinc ejns pœnitentiæ revocavit affedtum.
CONCEPTUS V.
Ninive Civitati minatur DEUS, Jonæ cap. 3. adbuc quadraginta dies, &
Ninive ſubvertetur. Pœnitentiam egerunt Ninivitæ & DE US placatus in-
N 3 dulget:

102 HNN FESTO TRIINM RECGIM, CONCIO TERTIA.

dulget: Et vidit Deus opera eorum, quod converſi ſint de via ſua mala, & miſertus
eſt ſiper malitiam, quam locutas eſt, ut faceret eis, & non fecit, poſt aliquot an-
nos prædicit Tobias: Propé eſt interitas Ninive: hinc monet filium ſuum:
Wunc ergo filii audite me, & nolite manere bic, Sα⁵◻. ſed dirigite greſſus vtſtros, ut
exeatis hinc, video enim quia iniquitas ejus finem dabit. Unde evenit Ninive
fatalis interitus? finis exitialis? dicit Lyranus propter ſcelera poſt pœniten-
tiam reiterata: Ninivitæ converfi ſunt ad vitia conſueta, ideè propter boc deſtru-
Kionem dixit Dominus per Nabum Prophetam, vaſtata eſt Ninive cap. 3. Quam
devaſtationem appropinquantem prædixit hic Tobias.

CONCEPTUS VI.

Tandem Pharao cum numeroſo ſuo exercitu, in profundo maris rubri
ſubmerſus, interiit. Iratus Deus Pharaonem Regno ac Imperio, vita, &
fama privavit. Cauſam noſcimus ex lib. Exodi, decies converſus Pharao,
decies relapſus eſt, Immutatum eſt cor Pharaonis & ſervorum ejus, Exodi cap. I4.
Ad horam tantuùm pœnitentiam finxit, non ſervavit, nam perſecutus eſt filios Nracl.
Concludit Lippomannus in c. 14. Exodi.
CONCEPTUS VII.

Uxor Loth Geneſ. 19. à vindicta divina rigidè caſtigatur, Converſa
eſt in ſtatuam ſalis, cauſam præmittit Scriptura: Regiciensque uxor ejus
Poſt ſe: Egreſſa ex iniquitatum loco, quia hunc iteratò reſpexit, in loco
punita eſt. Perpulchrè deſuper S. Cyrillus Alexand. in cap. 17. Lucæ:
Uxor Loth converſa retrò ad Sodomam, à qua diſceſſerat, in ſtatuam ſalis mu-
tata eſt, && indè ſumendum eſſe nobis exemplum, ne ad deploratas revertamur
peccatorum iljecebras admonuit Dominus: Memores, inquit, eſtote uxoris

Loth.
CONCEPTUS VIII.

Ad piſeinam probaticam narrat S. Johannes jacuiſſe hominem infir-
mum 38. annis, CHRISTUS eò adveniens miſertus infirmi, ſanavit eum,

hac monitione data, ſibi caveat impoſterum, ne quid deterius ſibi aliquid

contingat. Ergone etiam infirmitate tam prolixa 38. annorum quid de-
terius contingere poteſt, majori pœna homo à DEO caſtigandus venit?

quid committet homo criminis? recidiva, reiteratio peccati, per pœni-

tentiam aboliti, ſufficiet, libet ex verbis CHRISTI: Ecce jam ſanus fa-
Kus es, noli peccare amplius, ne gei deterius tibi contingat. Joannis cap. y.
Recidiva maxima tormenta poſt ſe trahit: ita Theophilactus: in cap. 5.

Joannis: Qui priori ſupplicio non eſt emendatus, ad majora tormenta du-

cetur.
CONCEPTUS IX.
2. Regum 18. Abſolon à Joab tribus lanceis transfoſſus eſt. Zulit ergo

tras lanceas, in manu ſua, G infixit eas, in corde Abſolox. Una lancea cordi
infixa

—
Gna
Gugtn
Mceos
n!
Negs
lus A
Adol
uoru

Nonen,

Aun

rn

Laltg

6

—
mniſertig
Cot 1n.
1ſuum:
Atros t
t Ninive
eniten
t eſte.
3. glan

aris rubtl

vita, &

Phatao,
dicap. g.
Uor Nial

Cnm
r ein

K, WO

.17. Luan
n ſin.
Pelefmn
Gote onn

nem in
navit eon,

ſbild
n gid d.

dus venil

Per d

n ſalg f
is C,
in c
mrti

cantium ruina, ac præcipitium, ipſa Peecata ſunt virgæ,

Textibus. iquitates ſuæ capiunt Impium, inquit Salomon Pro-

WE: 1† ): 2 10 ½
infixa jam vitam ademit Abſoloni, ad quid ergo ſecunda, & tertia lancea
infigitur? Reſpondet Abulenſis quæſt. 13. Joab ad vindictam infixit ei tres
lanceas in corde, quum una Nußeciſſet. Sed ob quale delictum illa vindicta,
Pœna in triplo? delictum eſt recidiva, iteratio criminis læiæ Majeſtatis
Regis David: graviter offendit & contriſtavit Patrem ſuum Davidem, fi-
lius Abſolon, ut legere eſt 3, Regum cap. 13. Per mulierem Thecuitem
Abſolon ſupplex, facilè impetrat veniam. 3. Regum cap. 14. Intra ſpacium
duorum annorum peccatum & crimen læſæ Majeſtatis Abſolon reiterat,
noviter, denuò, ſecundèò Patrem offendit, 3. Regum IS. Exinde vindi-
cta graviſſima, Joab non unam, ſed tres lanceas in corde recidivi infigit;
emplum, quam graviſſimè Deus peccatum iteratum vindicet, puniat,
& caſtiget.
ieg. Hortor ergo cum Eccleſiaſtico cap. 21. Fili peccaſti, non
adjicias iterum, ſed de priſtinis deprecare, ut tibi dimittantur- Amen.

,
IN FESTO CONVERSIONIS
S. PAIIIL.I
CONCIO PRIMA.

Cadens in Terram. Actor. ca p. 9. Texim.

Peccata ipfa ſunt Hominum KRuina, & Præci
pitium.
Remnnd E Cce Saulus cadens in Terram, præcipitatus, hu-.
Fmiliatus, confuſus jacet. Quid dejecit, præ- Exordium.
Lcipitavit, humiliavit, atque confudit:? Pproſtra-
6 vit atque confudit ipſum peccatum, Sauli cor-
N dis durities, crudeliter Eccleſiam Chriſti per-
6 K ſequentis. Audiamus Scripturam, Act. 9. Wu⸗=
2PEK -Sh lus autem adbuc Wirans minaĩum && ceædis in Diſei-
Pulos Domini, acceſſit ad Principem oacerdotum & Petiit ab eo Epiſfiolam
in Damaſeum ad nagogas, ut ſi quos inveniſſet bujus Vic viros qc mu-
lieres, vinttos perduceret in Jeruſalem. Ipſa ergo Peccata ſunt pec-
probemus Sacræ Sceripturæ

4

Themz,

& fuſtes, quibus peccator cæditur;

Textus
Scripsurzæ,
Verb, Penen,

404 IN FESTO CONVERSIO NIS S. P A ULI,

verb. cap. J. & lib. Sap. cap. y. Funibus Peccatorum conſtringetur.
David in Pſal. 35. canit: Diwit injuſtus, ut delinquar in ſemelipſo,
non eſt Timor DElI. Peccatum, dicit Moyſes Devt. 29. Radix eſt
germinans fel, & amaritudines. Et Eſaias 57. Impii quaſi mare, quod qui-
eſcere non poteſt. Tandem S. Jacobus cap. 1. Peccatum, cum con-
patres. Jummatum fuerit, generat mortem. Percipiamus Patres. Malorum
omnium cauſa, conſtat eſſe Peccatum; ex Peccato triſtitia, e Peccato
tumultas, éæ Peccato bella, morbi, atque amnes, quotquot nos premunt,
8. Chryſo- Paſtoncs. 8. Chryſoſtomus, Hom. ad Pop. 5. Noſtris peccatis bar-
Romus. Pari fortes ſunt, noſtris peccatis Romanus ſuperatur Exercitus. S. Hie-
S. Hierony- ronymus Ep. 2. Hoc ſunt peccata lapſis, quod grando frugibus, quod
mus. turbidum fidus arboribus, uod armentis peſtilens vaſtitas, quod navigiis

ſæva tempeſtas, Omnes ſcilicet Vonorum operum SAe deſtruit, animi

S. Cypria- facultates oorrumpit, totum bominem ad interitum ducit. S. Cypria-
nui. nus Serm. 5. de lapſis: Ipſe ſeſe alligat peccator quisque cuùm peccat,
ipſe ſibi parat peccator, Quisquis quid patitur, nos calamitatum no-

alvianus. ſtrarum auclores ſumus, nos adverſum nos omnia facimus: ſcribit Sal-

vwianus lib. S. de divina Providentia. Divina Dei Gratia invocata,
deſuper Conceptus dabo.
LConfirmatio ſeu Dedutctio.] I. Reg. cap. 2. promittit DEUS: Quicunque
glorificaverit me, glorificabo eum, & addit: Qui autem contemnent me, erunt
Tacduc. Benè advertit Doctiſſimus S. Cajetanus, in forma contextum
ic ſonare debuiſſe: quia autem contemnunt me, contemnam eos: qui glo-
rificant Deum, promittit Divina Bonitas, quia reciproeè glorificabit; qui
autem contemnunt, non dicit, quia reciprocè contemnet, ſed inquit, erunt

ignobiles, quia Peccator peccando ſeipſum confundit, ſeipfum proſtituit,

cum offendit. L
CONCEPTUS II.
Annis 38. Infirmis ad piſcinam probaticam miſer decubuit, advenit
Salvator etiam illius miſertus, eum ſanat, hac admonitione addita: Jam
noli peccare amplius, ne quid deterius tibi contingat. Joan. y. S. Joannes Chry-
ſoſtomus optimè advertit, Chriſtum non dixiſſe ad miſerum illum, jam
noli peccare amplius, ne deterius aliquid tibi faciam, vel infligam, non
enim ipſe DEUS, ſed nos peccandonobis grandia mala, ruinam, & interi-
tum procuramus, ita concludit S. Joannes Chryſoſtomus in Joannem:
Peccator ipſe ſibi generat vulnera. ipſe ſe confodit.
CONCEPTUS III.

Expendebat Origenes hom. 24. in Matth. aliter Deum protuliſſe ſen-

tentiam in juſtos, ac in malos & damnandos, ajebat: Diſcedite à me male-

—
NGni⸗
ande
zunore
ttune
larsh
tot. 5
(,
Nell,,
Genmer,
nepe⸗
laien

i

e
uſoeen
Lhntue
in.
nlert
ſherh

tmirvin

endo

N
Go, ſer
1 end

sp

Aiee
ſerult
Cenel,
unn
Uklanat:
Anli⸗
Ilrenis
Cntene
4 .
enncd
rbi
in

N

ingetur.
netipſo
n
ud i.
Cumn con.
Malonn
V Peccto
Premunt,
Catisar.
5. He.
1m, glul

Muaniit

it, AMne

Cyprir.
n Peccgt,
tutumn 1,.
cibit N⸗
invocan,

Qlome

e,
coVkextun

8euiglo. “WB
1it; i

bit, eiunf
roſtiuit

t, Wrehit
Ata: m
nes Chr-
llum, in

Zann 3 Nold

„Ainct
oannen

liſe l
me nue.

ſf

CONCIO PRIMA. 105

ditcti in ignem æternum, qui paratus eſt Diabolo, Angelis ejus. Ad bonos &
ſalvandos ait: Venite beneditti Patris mei, poſſidete paratum vobis regnum à con-
ſtitutione mundi. Notare libeat, Chriſtum ſalvandos nominare benedictos
Patris nempè in Patre cœleſt hanc gratiam acquirunt, ut filii æternæ hære-
ditatis ſint, & æternum permaneant, gaudiis cœleſtibus ſine fine fruan-
tur. E contra damnandos, reprobandos, in ignem æternum conjicien-

dos, non dicit Chriſtus damnandos, reprobandos à Patre, quaſimali, per-

verſi, peccatores, ipſi ſibi locum tormentorum præparent, ipſi ſe con-
demnent, abjiciant, reprobent, in ruinam & interitum inducant. Sic
Conceptum ſubſcribit Origenes: Beneditctionis quidem miniſtrator t Pater,
malediltionis autem unusquisque eſt peccator, qui maledidtione digna opera-

