tentià: In manu artificis opera laudabuntur. Eccleſ-9. cap. Sic

à pulchritudine Helena, ab hilaritate Euphoſina, ab animoſi-

tate Pantaſilea, à prudentia Camilla, ab audacia Cleopatra, Se-
miramis à generoſitate, à fortitudine Artemiſia, Ihomeris à
Conſtantia, à conſilio Zenobia, à virilitate Hippolyta, ab aliis vir-
tutibut ſexcentæ aliæ mulieres commendantur. Annon be-
nedicta in mulieribus Virgo ſummi artificis opus perfectum
eſt, de qua idem ſapiens mentionem fecit Eccleſ 43. cap. Va⸗
admirabile, epus excelſzi. Nec non doctiſſimus ldiota de Con-
templat. V. cap. 20. Inter omnia opera aterni artifizt, poſt opera-
tionem illam, quà naturæ noſtra unitus eſt Filius taus, ſpeciale
opus faiſti, 6 Beatisſima Virgo Maria! Opus nimirum manu
artificiis ſummi elaboratum, ac omnium creaturarum virtuti-
bus ſingulari diligentia perfectum, cujus profundiorem con-
templationem devotè nobis exhibet S. Eccleſiæ Doctor Hiero-
Rymus, & cum eo S. AntoninusArchiepiſcopusFlorentinus, in
hæc verba: Conſiderandum eſt, Mariam perfectisſemam fuiſſe
Dei imaginem, ab ipſo Deo, ſamm arte ac ſingulare providen-
tiâ depictam; Maria es ſupernazuraliter palchra, pulchrior
lun i, lacidior ſtelis, clarior ſole, purior Angelis cundtis, Mar-
tIyribus generoſior, ſingulis Confeſſoribus ſolidior, omni Docto-
ve ſatientior, zeloſior Apo tolis, eaſtior quàm omnes Virgines
nnibhus eroratis *ndior obedientiam Saræ, Rebeccæ man-
Juetudinem, Rachelis pulehritudinem, diligentimm Ruth, pru-
dentiam Aligaih, fortitudinem Judith, hum ilitatem Eſther, ha-
bes in Marid. Si ergo ſapientis Oraculo, opera in manuar-
tificis laude digna ſunt, certe Maria opus excelſi in manu ſum-

mi

2.

On

ninifcigi

Pilima,

Laude d
d odore a
ilorumpr
rsmeretun
Pel, Kinerhe
Gunnan, qo-
ns elitiart
Uherrimus
wiſe canit:
Vend hayte
1, deͤſt
G olorame⸗
Il. Meritdde!
lgbuper gu
Abirgotone
egnohriſtus
ulscecinit.
ntventium
Pn Deiparan

I Vrg.

inn, ſeng
urum viven,
ubinpetude
KrltCtege
be herenn
Dnini in Carn
Unegohlan
Momne bonn
Uhmſtigueiru
3Mougentare

—
Oilen mrt
n nnkernte
o.

Univetſel
Nlomoniſe
rllheht
l, 10 Aninc
4Ceopang
ſin Ihonmi,
Nftaszbdlin
. Aunmt.
Oposßetr
Gel 43. cnn
liota tel⸗
lustetg
8nimninnce
Aaratvtnnn
funciorenen
leockee
Guklotenin
iimmt
lere zni
ulebr At
Nrardin
irr oni N
ponmili
ru Rleutn
imnluhin
nutenken
era in um
Ain ommt⸗

Omnilaude digniſſima ſt Virgo Maria. 119

mi artificis, id eſt, regina cœli à dextris Dei, omni laude erit di-

gniſſima.

CONCEPTUIS III.

Laude dignus eſt hortus, qui colorum varietate conſpi-
cuus, odore aromatum ſuavis, dulcedine fruétuum delecta-
bilis, forum pulchritudine non eſt inacceptus: commenda-
ri fons meretur, qui ſalutarium aquarum multitudine libera-
lis eſt, & inexhauſtus: Deum ipſum encomiaſten habet terra
Chanaan, quæ tam nobili fructu foœcunda erat. Nonne
hortus delitiarum, areola Dei Maria Virgo eſt, de quâ flos
pulcherrimus JEſus Chriſtus aſcendit? ille inquam Hos, de
quo ipſe canit: Egoftis campi, & lilium convahlium. Cant. 4.
cap. Verè hortus delitiarum (ſoribit 8. Hieronymus tom. 9.
epiſt. 19. de Aſſumpt.) in quo conſita ſunt aniverſaſterum gene-
pa, & odoramenta virtutum. Et S8. Bernardus in deprecat. ad
B. V. Meritò de Dei areolä, ſos ille ſyecioſus præ filis paradiſiele-
cus eſt, ſuper quem requievit Spiritus Domini. An non bene-
dicta Virgo fons ille vivus eſt aquæ ſalientis in vitam aternam,
de quo Chriſtus prædixit mulieri Samaritanæ. Joann. 4. cap. &
ſponſus cecinit. Cant. 4. cap. Fons hertorum, & puteums aqua-
,um viventiumsquaflaunt impet u de Libano. Quw verba ad Vir-
inem Deiparam dirigit Richardus à S8. Laurentio lib. 4. de
laud. B. Virg. Stcut fons per ſubterraneos meatus ſeniper recipit

aquam, & ſemper refundit; ſie Beata Virge fons & puteus eſt

aduarum viventium, quæ à Chriſtoad ipfam, & ab ipsd ad nos
fuunt, imbeti de Libano, id eſt, de Candore benignitati utriusg,
Accedit S. Gregorius Thaumaturgus, ſerm. 2. de Annunt. B. V.
Hec fons perennis, in quo aqua viva ſcalurivit, atq; prodaxit
Domini in Carne Adventum. An non fœcundior terrâ Cha-
naan Virgo Maria fuit, quæ Deum ipſum, qui eſt bonum ſa-
per omne bonum in virginali ejus utero Incarnatum, opti-
mum itaque fructum ventris ſui nobis protulit. Ita ſeraphicè
S8. Bonaventura in Spec, B. V. Lecl. 5. Terra queque Maria ſeit,
7J4ℳ

„

120 . Diſeurſus XVI.

quaæ fructum illum nobis protulit, de quo Propheta ait: Terra de-
dit fructum ſuum. Sive ergo hortum delitiarum, ſive fontem
aquæ vivæ, ſive terram fœcundam, in Mariâ Virgine Dei Ma-
tre contempleris, ſemper omni laude digniſſimam confiteri
neceſſe erit.

CONCEPTUS IV.

Tria merita in viro requirit ſapiens, ad hoc, ut laude di-

gnus dici poſſit. Primò, ut nulla inveniatur in eo macula:
Secundò, ut poſt aurum non abeat: Tertiò, ut ſpem ſuam, in
pecuniæ theſauris non ponat; virum hæc omnia tria haben.-
tem inveniri poſſe, quaſi dubitat ſapiens, & ideò quis ille ſit
quærit, eique univerſalem laudem deponere promittit. Qui
inventus eſt ſine macula, & qui poſt aurum non abiit, nec ſpera-
vit in pecuniæ thelauris, quis eſt hie? & laudabimus eum. Ec-
cleſ. 3I. cap. Chriſto excepto, virum hæc tria habentem in-
veniri vix poſſe, non diffiteor, ſine maculà enim nullus eſt,
Adam enim protoparens noſter peccati ſui maculà, omnes
poſteros, originaliter maculavit; quæſtio tamen non levis eſt,
an reperiri non poſſit fœmina, quæ inventa ſit ſine macula,

quæ poſt aurum non abiit, nec ſperavit in pecuniæ theſauris?

Una de omnibus reperitur. Quæ eſt hæc, & laudabimus
eam. Maria Virgo eſt, in hac ſolà nec originalis nec actua-
lis peccati macula inventa eſt. De hac ſponſus canit: Una eſt
columba mea, perfecta mea. Cant. 6. cap. Et iteruùm 4. cap.
Tota pulchra es amica mea, & macula non eſt in te. Nam ſicut
ſol puriſſimus totam terræ ſphæram continuèò pertranſit, neq;
tamen terræ ſordibus vel in minimo maculatur; ſic Beata
Virgo cum hominibus in terris conſetvata, humanos errores
non attraxit, neque peccatorum ſordibus maculata eſt, ſed
tota pulchra permanſit, ita ut macula non ſit in eä. Que
enim ſanc᷑tificata in utero, ab omni culpæ originalis fuerat libe-
rata contagio (inquit S. Laurentius Jjuſtinianus, ſerm. de Nat.
B. V. Gratiæ otenitudinem, quam mente perceperat, proten:

debat

Oun
——
litexteriut
ylleſinut⸗
em MMaria
ſin pecuni⸗
lpertas, obe
Necin Dei Mar

ilcirerlorio

zbanpalatin
Ulne pulyina
Nenſtabulo,

cinponi, 40

lpuupertate
WWialucam.
lylalbium.
oltulerim.
iclima neue
elſuu, her,
r S Luc⸗
Dminomſuis
UAlunritem ob
ufrbſupg

Menribosſab

pybar nah
giilre te⸗
ſepyourate

abant eige
meimpomg

Unemnin Par

lan lsiſo
olt aurun
E etgote
Umimnd die

—
Lalt Terit
n leſone

itpie Dilte

mumcaniis

4

noe ukenkt
kin eo mnn
r ſenaſuni
mniattiahte.
iced gunt
Protbitit ,
ngbiih t
Cobimureunl
is habete
Lenien polr,

f mncdli,on.
Imen nonenmd.

Ne ſne nn
peamiritit
o uli⸗
gerlsnet
Oluscant
Rrietunte
zyte. Mnrk
noenniit
Clerorfleh⸗
,bumnnnpen⸗
Imaclut
nſtin
iifhhnn
uclketn
e 4

Omni laude dignisſima eſt Virgo Maria. I21

debat exteriustota pulchra, bsque delicto, ſene mentis & cor-
poris deformitate, Deo & hominibus amabilis habebatur. Quòôd
autem Maria Virgo, neque abiverit poſt aurum, neque ſperave-
rit in pecuniæ theſauris, ſatis & abunde probat maxima ejus
paupertas, ob quam: uon erat ei locus in diverſorio. Si enim
media Dei Mater tunc temporis habuiſſet, procul dubio locus
ei in diverſorio fuiſſet; unde quamvis Dei Filio Chriſto Jeſu,
regium palatium, aurea incunabula, faſcia ſericea, mollia de-
nique pulvinaria fuiſſent convenientia, in Bechlemitico ta-
men ſtabulo, vili præſepio, duro ſtramini, acutiſſimo fœno ſu-
per imponi, ac miſeris faſciis involvi paſſus eſt, digniſſimus fi-
lius paupertate Matris contentus. Addit Dionyſius Carcuſia-
nus in Lucam. Maria à parentibus hæreditatem bonam ſuſcehit.
Nec dabium, quin tres magi, in die Epiphania pretioſa Chriſto
dona obtulerint; ſed Virgo, intpirante ei Spiritu Filii ſai, omnia
tenuisſima necesſitati, hoc eſt parciſimo victui, atq; tegumen-
to ſuperflua, per ſe, vel pottus per manus Joſeph, erogavit egenis.
Narrat & S. Lucas cap. 8. de aliquot mulieribus, quæ Chriſtum
Dominum ſuis facultatibus ſuſtentabant, non ut paratiſſimam

voluntatem obſequioſiſſimæ, & charitate in filium ardentisſi-

mæ Marris ſupplerent, ſed ut paupertati utriusque mediis con-
venientibus ſubvenirent. Malieres aliquæ, quæ erant curatæ
4à ſpiritibus malignit, & infirmitatibus, Maria, quæ vocatur
Magdalene, de qud ſept em d'monia exlerant, & Joannaaxor
Chuſa proguratoris Herodis, & YSuſanna, & aliæ multæ, qua mi-
niſtrabant ei de facultatibus ſuis. En quàâm apertum divitia-
rum campum Mariæ Virgini fallax mundus aperuit, quæ tamen
omnem in pauperes maternà benignitate erogavit, quatenus
ſe eam eſſe, ipſo facto exhiberet, quæ inventa eſt ſine maculà,
quæ poſt aurum non abiit, nec ſperavit in pecuniæ theſauris.
Quam ergo requiſitis à Salomone meritis præfulgentem co-
guovimus, digniſſimis præconiis laudabimus eam.

888 89 Ad

Epilogus.

122 Diſcurſus XVI.

Ad deferendum hoc humillimæ laudis homagium, Vir-
gini Dei Matri Mariæ omni laude digniſſimæ, cohortari nos
ſinamus mellifluis verbis S. Bernardi ſerm. de Annunt. B. V.
Levemus ergo cor noſtrum cum manibas ad eam⸗, & appropin-
quemas ei palibus amoris, immolantes ei Hoſtiam landis, redaen-
tes ei vota noſtra de die in diem, de horâ in horam, dicentes aßſi-
duè, cum S8. Andrea Cretenſi. Orat. de annunt. B. V. Salve le-
titiæ organam, per qaox del'ctin oſtri congemnatio piata eſt,
ac veri g(udii plena fact onpenſatio est! salve vera benedi.
Ca: Salveilluminata: Salve magnificum divinæ gloriæ T. em-
plum: Salve conſecratum Regispalatiume Salve Thalame, in
quo Chriſto humanitas aeſponſata eſt: Salve electa Deo, ante-
quàm nata fueris: Salve divina cum hominibus reconciliatio.
Amen.

Tu nos exaudis, nemini pia viſcera claudis,
Virgo parens Domini, veris ſalus homini;
Expers és fraudis, quid ni digniſſima laudis,
Angelus acclamet gloria, mundus amet.

—

t

Anta
d te
cum
cipal
Nltans, quan
Vuumſuum,
Ahiäinon d
nun jus ſun
peſatemine

Mrris quo

nbampre
Pennonſit
Oumris in Caͤ
emluume
enſek Lvex
uſtem parie
lnis 88. bar
ln ui aen.

mGii,
1 latitutii

Nunusſerm
Alai
nimni gin
Uulls inen
. F
liiamgu 1
.
iſeun huj
aleſing

—

—

35) 1( 88. 123
nnagion . .M
ndn e e e e e e 2

DISCCURSCUS XVII.

Plaulitretts
Rten . Maria Dei Mater, potentisſima irgo eſt.
1..V. Nur
atineid g Anta erat ſanctiſſinæ Virginis Dei Matris gratia, & Exordium.
tvevenlene ad tantæ ſublimitatis gradum elevata eſt, ut pares
Uineglie cum Chriſto gratias, ac favores à Patre cœleſti parti-
lvelelen cipaſſe non obſcurè videatur; ſic enim feliciſſima, tam
lctu Dez militans, quàm triumphans Eccleſia, quemadmodum omne
usreenglet bonum ſuum, omnem gratiam principaliter, & primario ha-

bet à Chriſto, ſic ſecundariò à Marià ſanctiſſimà ejus Matre
adipiſei non diffitetur, in quam Filius redempturus mundum,
ute totum jus ſuum transctulit, cui etiam vel ipſe Pater cœleſtis,
7 1

tuneng poteſtatem in cœlo, & in terrâ, quam Filio ſuo in terris tradi-
dit, Matris quoque ſpeciali privilegia communicare non dubi-
alule, tavit, quam proinde creaturarum omnium potentiſſimam Vir.
Aet, ginem, non ſine ſingulari ſolatio, mundus expertus eſt; quod

ꝗquamvis in Cantico ſuo ipſa Virgo, grato in ſummum benefa-
torem ſuum animo fateatur, dicens: Fecit mihi magna, qui
potens eſt. Lucæ I. cap. nos tamen erga magnam benetactricem
noſtram pariter non ingrati, Virginem potentiſſimam, gra-
viſſimis 88. Patrum Teſtimoniis comprobemus. Fecit tibi ma- 88. Pattes
gha, qui potens eſt, & data eſt tibi omniu poteſtas in cælo, & in
terr, & nihiltibi impos ſibile eſt, ai pos ſibile eſt, deſperatos in
Ge beatitudinis relevare., in gratiam perorat 8. Petrus Da-
mianus ſerm. de Nat. Virg. Data eſt ei omni poteſtas in &lo, &
in terrà, & in manibus ejus vita, & ſpes noſtra. teſtatur S. Ber- S. Bernar-
nardus. in Deprecat. ad B. V. Rogamus te Domina, per ipſam dus.
gratiam, quà te pius, & omnipotens Deus ſie exaltavit, & omnia
tibi ſecum pos ſibilia eſſe donavit. ſupplicabundus ſe fiſtit S. An. S. Anſel-
ſelmuos. de Excellent. B. V. cap. 2. Intedigentia angelica eât mus.
famula ſuper quam Domina ſua Maria innititar in colo, tan-
₰555§5 2 qua m

S. Petrus
Damianus.

124 Diſeurſus XVII.

8. Auguſti- qua m pot entisſima Angelis imperando. recognoſcit S. Auguſti-

nus.
S. Brigitta.

B. Albertus
Magnus.

Confirma-

nus in cap. 2. Cant. art. 8. S. Brigitta refert, Sanctos apparuiſſe,
& dixiſſe beatæ Virginj. OQ domina benedicta! tu potäſti Domi-
num in te, & tu Domina omnium es: Quid eſt, quod non pote-
ris ?guod enim tu vüi, hoc fFactum eſt. tandem concludit B. Al-
bertus Magnus in Bibl. Maria lib. Eſth. Num. 1I. Commendatur
beatisſima Domina, à ſupremäpotentid; quam poſt Deum habet
ſuper omnes creaturas. Tuis ergo indignis famulis, potentiſſi-
ma Virgo gratiam Spiritũs 8. impetrare dignare, ineffabilem
potentiam tuam dignis Conceptibus ponderandi.

CONCEPTIUS I.

Benedixiſſe Deum volucres cœli, piſces maris, ac omnia

tio ſeuDe- animantia terræ, refert Scriptura Gen. 1. Cap. Benedixitque

ductio.

illis, dicens: ereſeite. Luminaribus tamen firmamenti ni-
mirùm ſoli, lunæ, ac ſtellis, Deus non legitur benedixiſſe;
An non animantibus nobiliores creaturæ, cœli ſunt ſidera?
Cur ergo animantia Creator benedixit, ſidera non benedixit?
Rationem reddunt verba contexts citati, quod ſcilicer bene-
dicere in ſacris litteris ſit idem, ac præſtare augmentum, ro=

bur ac potentiam conferre; ſidera augeri, vegetari, aut po-

rentiora fieri poſt creationem Deus non voluit, & ideo non
benedixit; at verò volucres cœli, piſces maris, ac animantia
terræ etiam minima, creſcere, robuſtiora, & Potentiora ex-
hibere deſideravit Dominus, igitur divinam eis benedictio-
nem elargiri ipſe dignatus eſt. Largiſſim à præ omnibus crea-
turis benedictione, præelectam Dei Genitricem Mariam Vir.

ginem, omnipotens Deus benedixit, eamque Legato angeli-
co, benedictam in mulieribus, de cœlo ſalutari præcepit. Be-

zedictatls in mulieribus. Lucæ. I. cap. quò maximam contu.
liſſe potentiam Virgini ſignificaret. Verè benedidza (inquit
8. Petrus Chrylologus ſerm. I43.) qus divini germinis ſuſcepit

gZloriam, qua fsit miajor ewlo, fortior terra, orbe latior, nam

Deum, gaem mundus non capit, ſola cæpit, portavit eum, gqui

por-

—
jer orlem
geptium NMu
onbleſerib
njluenſe,
inſervant.

nblis etp

Cjusin

coinareſole
ſiglunkecl

Olente ſältmm.
ilmn unit
uae verus
IIed, Luca!

Ulſſima ſl

miratione
bemimrum
lliriſont,
nt rien u
lovt Maje
Umnllimisſol
Ulis erm,
linis hened

langnd) 9

in latyiße
nnlnirgiutr
IRearthun
lyeat mer .,
feitun, 44 0
mnulimx u
iche Khe
M

—
dosapparuſk.

uzntiſie

. Iuul NAntee
COneiacit
1, Conmenine
Deunlie
Nblispoenti
re ineklblr
hndi

maris, Tcot

1. evel,me

u frmementt
giur benettu
rliſurht⸗
tanon bertt
gvocdſclente
Aupmenwns
Vepenlial
lit, Enn
rig ac MMi
Potenini
zmei berdih
e omubimn

cenn AMiin .

Pelegraß
Nriraeht,
exibemcn
mnreleli
Yenninſiif
cleliine
mnimß 9

Maria Dei Mater, bpotentiſſima Virgo eſt. 12 5

portas orbem, genuit Geniterem ſaum, nutrivit omnium vi-
ventium Nutritorem., Unitormia ſunt verba doctiſſimi Salme-

ronis ſic ſcribentis de Marià. 'irgopeperit, Patrem ſuum genuit,

portantem ſe portavit, nutrientem ſe lactavit, veſtientem ſe in-
duit, ſervantem ſe cuſtodivit. O quàâm inaudita, quâm incom-
parabilis eſt potentia tua! O potentiſſima Virgo Maria!

CONCEPTUS II.

Cujus imperio multa ſunt ſubdita, illeà mundo potens
nominare ſolet; ſic potentiſſimus Deus eſt. Mirabils poten-
tia ipſius, Eccleſ. 43. cap quia omnia ejus imperio ſubjecta ſunt,
canente Pſalmiſta. Domini eſt terra, & plenitudo ejus, orbis ter-
rarum, & univerſi, qui habitant in eo. Pſal.2 3. Sed & idem æter-
nus ac verus Deus incarnatus. Matri ſuæ in terris ſubditus erat.
Teſte S. Luca Evangeliſta cap. I. Ez erat ſubditus illis quæ pro-
fundiſſima ſubjectio Filii Dei potentiſſimi, in ſtuporem trahit
&admirationem, Doctorem mellifluums. Bernardum, ſecum-
ipſo enim ruminat. Homil. I. ſuper Miſſus eſt. Deus, cui Ange-
li ſubditi ſant, cui Principatus & Poteſtates obediunt, ſubditus
erat Mariæ, quaſi quæreret, quid filium Dei patri æqualem mo-
verit, ut Majeſtatem Divinitatis ſuæ Virginis Matris imperio
humillimis ſubjugaret. Reſpondet Bernardo Bernardinus Se-
nenſis. ſerm. de Nat. B. V. cap. 6. Me enim, qui Eilius Dei eſt, &
Virginis benediétæ volens (ut ſic dicam) paterno prineipatui,
quodam modò principatam aquiparare maternum, ipſe, qu! Deus
erat; Matri famulabatar, & V irgo: &n iterum, hac eſt vera: im-
perioyirginis omniafamulantur, & Deus, unde profundiſſimè
in ſuà Carthuſià concluſit Dionyſius de Laud. B. V. lib. 3. art.
8. Jure ac meritò tibi, 6praſtantis ſima, ac ſpecioſesſina Domina,
ſubjieitur, ac obedit omnis creatura, e&leſtis, terreſtris, ac in-
termedia, quoniam omnindm Conditor Deus, tibi ut Matri fuit
ſubjectus. & hàc ipsâ ſubjectione, fecit te Virginem porentiſſi-
mam.

SSs §S 3 CON.

126 Diſtutus XVIl.
CONCEPILIIS III.

In aulis principum potentiſſimi cenſentur ii, qui regi
proximè aſſiſtunt; Maria reclinium 88. Trinitatis, theſauraria
gratiarum Dei ſuprema præfectiſſima, ac Mater Unigeniti Filii
Dei, conſiliorum divinorum cancellaria, quem locum in aulâ
cœleſti obtinuiſſe credimus? Aſtitit Regina à dextris tuis, ca.
nit regius Pſaltes Pſal. 44. A dextris Dei collocata eſt, propin-
quiſſima Deo. pſa namqꝓuecCherubinos ſuperant, ac ſuprasera-
phinos evebta, propinqaa Deoextitit. Iuxta mentem S. Joannis
Damaſceni Orat. I. de Nat. Virg. & ſecundùm doctrinam an-
gelicam S. ThomæAquinatis 3. part. quæſt. 27. art. 5. ad I. Bea-
ta Virgo Maria tantam gratiæ obtinuit plenitudinem ut eſſet

propinquoſiſſima Auctori gratiæ, & definiente S. Ehiphanio ſerm.

de Laud. Deip. Deo excepto, Maria ſuperior eſt. Poſt Deum ſupe-
rior, ergo potentiſſima. In confirmationem perorat S. Georgi-
us Nicomedienſis orat. de oblat. Deip. Vir. Nihil zua reſiſfit ho-
tentiæ, nihil tuis repugnat viribus, omnia eedunt tuo juſſui,
omnia tao obediunt imperio, omnia tuæ hoteſtati ſerviunt.
Omnia te Dominam potentiſſimam devinctà fubjectione re-
cognoſcunt.

CONCEPTLUS IV.

Myſterium non exiguum latet in eo, quòd increata pa-
tris ſapientia incarnari volens, cujusdam coœleſtium aulico-
rum ſuorum, & quidem primorum oper, ad tam altum &
ineffabile Sacramentum Incarnationis uſa fuerit. Cur tanti
momenti negotium Nuntio tarn excellenti recommendatur!

Cur Joſepho ſponſo ſuo non utitur, ad divinam voluntatem

ſuam Virgini revelandam? Uc quid Archangelus Gabriel mit-
titur flexo Poplite legationem ſuam deponens? habent hoc
terræ hujus Principes, ut ad negotium magni momenti cum
Principe, quem potentem exiſtimant, pertractandum aulæ
ſuæ primum miniſtrum eligant in legatum, dictumque Prin-
cipem legatione ſuàâ ſolemni honorare diſponant: hinc e
ad

Mar

ASnrlcendem.

Ctelrrere, üil
nin potelit
nipetone,
Un ſffcienter!
uChrylologu
A cum Alarid
Nnticeetta
hgoum erge
plllimum &
EnArhungeln
ngens, Regina
oondigno ve

Irlepatlonnis

Iionel)eiparæ
vCubrielen,
ihlincrumſug
Uitiu miſu
Mlelelelat. Qis
ocobitarepra
unte Ciggita
inſit,

4

oentilſtcna
yaan umiver
iiſ ex Muerur
H ji
ducntoper inig;⸗
“ *
labunc Dhen
mantum
hnunt; uand
Mec)t;an non
aandni

ribnin
8niuet
ligenint
Ccumnina
Xttittine
eſbnt
ſihiin
emd on
ockeinnt
. ſad
linenn u
Nbunnke

OlDeumig

forn
r tM
Aeliſeni

Pbetion⸗

.

Gdincten
jetvmnads
dumn
it Cru
Oinnente
n wMnue
eCan
l hhelt
wonettia
Cocdam
Cunqr 1
ant: Un

Maria Dei Mater, botentiſſima Virgo eſſ. 127

ad reddendam legationem conſpicuam, & inſignem debent
concurrere, nimirum negotii pertractandi momentum, &
pondus, potentia ſubjeécti, ad quod legatio inſtituitur, & di-
gnitas perſonæ, quæ in legatum eligitur, ut Principalem ſu-
um ſufficienter repræſentet. Opus Incarnationis, quod S. Pe-
trus Chryſologus ſerm. 43. vocat negotèium omnium ſaculo-
rum, cum Marià Virgine Reginàâ eœlorum, Angelorum Im-
peratrice pertractandum erat, conſenſum ejus requiri oporte-
bat, dignum ergo duxit ſupremus cœli, terræque Monarcha,
nobiliſſimum & præcellentiſſimum cœli Ephebum, Gabrie-
lem Archangelum deputare, qui legatione divina ſolemniter
fungens, Reginam ſlam Mariam Virginem potentiſſimam
pro condigno veneraretur. Conceptum hunc ſtabilit, & ratio-
nem legationis aſſignat S. oannes Damaſcenus ſerm. de Dor-
mitione Deiparæ: Probabile eſt, & ſoripturis conſonum, Michab-
lem, Gabrielem, Raphazëlem caum aliis quatuor eſſe, ex ordine

Seraphinorum ſupremo, inter hos Gabriel ſecundus adt irginem

nuntius miſſus eſt, quæ dignitate, & gratid, cunctos Angelos
antecellelat. Quis nunc Mariam Virginem eſſe potentiſſimam
ultrò dubitare præſumac, cui velipſe ſupremus rerum Domi-
nus tantæ dignitatis nuntium, de cœlo transmittere non du-

bitavit, V
CONCEPTVS V.
Potentiſſimam in aula Aſſveri Regis Perſarum, Eſther
Reginam univerſus populus decantaverat, quando adamavit
eam Rex Aſſuerus plus ga dm omnes muliezres & poſcit diadena
regni in capite ejus fecitq; eam regnare. Eſth. 2. cap. quando
etlam ſuper iniq; ab ambitioſiſſimo Aman delatum Populum
Hebræum conceptam Regis Aſſveri iram, Regina Eſther ſup-
plicabunda placaverat. An non Rex regum & Dominus
dominantiunm, plus quàm omnes mulieres Mariam Virginem
adamavit; quandò benedictam in mulleribus ſalutari de colo
præcepit; an non poſuit diadema regni in capite ejus, quando
cam coronâ gloriæ incffabilis, in ſua aſlumptione corona-
vit

128 Diſcurſus XVII.

vit in cœlis? an non fecit eam regnare, quando rerum omni-
um conditarum Domina, Mater Creatoris effecta eſt. Sic
eam ſpeculatur S. Bonaventura in Spec. lect. 5. Eſther noſtra
Beata Maria tantam gratiam coram Régé ztern impetravit,
quòdper hanc non ſolum, ipſa ad coronam pervenit, ſed etiam
generi humano morti addiczio ſubwenit. Et B. Albertus Magnus
in Bibl. Maria. lib. Eſth. Num. 1I. Potenter regnat, quia ditiſſi-

ma, & tribuit cui vult, Juantum & quanto vult, & quoties-

cunque vult? dicitur ergo meritò Regina potentisſima.
CONCEPIIIS VI.
Ex opere creationis, de quo fusè ſcribit liber Geneſis, o⸗
mnipotentia Dei abundè poteſt colligi, ex creaturis enim Crea-
tor agnoſcitur, & ex effectibus cauſa demonſtratur; unde non
inepté cecinit regius Pſaltes? Cæli enarrant gloriam Dei &
opera manuum ejuz annuntiat firmamentum. Pſal. 1 8. Sed quo
labore omnia fecit Dei omnipotentia? unico verbo, Fiat, fe-
Cit Deus omnia Fiat lux, & facta eſt lux. Gen. I. Cap. & ſic de
reliquis. Quanta potentia, verbo uno facere omina! de-
votàâ contemplatione jam, ſi lubet, Mariæ Virginis potentiam
merire, cujus ab ore Fiat prolato, Patris Verbumcarofctum eſt,
etenim eo ipſo inſtanti, quo Virgo voluntati divinæ conſen-
tiens, Angelo reſpondit, dicens: Fiat mihi ſecundam verbum
tuum, de ſpiritu S. concepit in utero, eodem inſtanti Filio
Dei carnem ſuam, & ſanguinem communicavit. Fiat illud.
quo mundum Dei omnipotentia creavit, & hoc Fiat, quod
Virgo Beatiſſima in annunciatione protulit, ſtatuens in bilancis
æquilibrio S. Thomas de Villa novà Conc. I. de Annunt. ex-
clamat: Fiat petens! 6 Fiat eficax! bFiat ſuper omne Fiat,
perpetuo honore venerandum! hoc verboFiat factus eſt mundus,
boc vorbo cæl-ſtiu terreſtriaè; Altiſtimus condidit; ſedta le Fiat
non ſonuit in orbe quale nunc tu beata dixiſti. Effzaas mira-
biles, quos potentiſſimo ſuo verbo Fiat Maria produxit, 8S.
Laurentius juſtinianus conſiderans, ait: Mo anico reſponſonom-
levit cælum gaudio, Angels omnibus exultationem prabuit.

capti

Mia

—

ſunh

uun lalut, j.
maruretis
rceglable⸗
leine demonl

uam,

Megaum
Minabſonck,
Centnram Dei 4
Ntollimnas M
Nsterre vilceril
Unbiſe prolai
untOque m
Pnceli inn,
lu morian,
Untti Locleſia
uiupotentian
Iliatsoltendat
Uerne piſcerib

lodelctorun

Pos, in aurucn

Umnlnlſicnis purg

Tkadportum
lastrangpon
Enomine N⸗
nrii Domin
itbuu narir am

4
buß rn,

lete nbiteſß
0
dibfizuri

—
erumnontf
lt

Mie ſi

intthni
Uit ſet

ettng,lgn
1 uſtdti
Gnni
ine.

der Gentt
Urisenice

tur; Oeo n.

Olrian

Plelden
etbor i

I.N.

Ae Olhili
ginspornt
Cunſihn
Cintr
Mdin
m inltul
Vir. NMh
cenpintla
ge Aum
yer Nuh
ug,nl
Etiſanche

Pbhsn

Mlaria Dei Mater, botentiſſima Virgo eſt. 1292

— – == ———— —

captivo ſæculo ſem dedit, dæxmones aniverſos exterruit, ad-
Nantem lætum fecit nuntium, & detenti in infirna Patribus,
libertati gratiam repromiſit. En quot effectus mundo cœlo-
que acceptabiles Maria Dei Mater, unico verbo Fiat produxit,
ſeſeque demonſtravit creaturis omnibus Virginem potentis-
ſimam.

CONCEPTUS VII.

Magnum cœli luminare Solem à raritate effectuum,

quos in abſcondito terræ, marisque producit, non immeritò

creaturam Dei alis præpotentem nominamus; Sol etenim
pretioſiſſimas Margaritas in abyſſio maris, & in profundiſſi-
mis terræ viſceribus aurum generat, & argentum, quibus the-
ſauris à ſe prolatis, potentiam non exiguam, nobis repræſen-
tat, tantòque magis ſe diffundit. quantò ſæpiùs cœlum gyrat.
GOrrum cæli circuivi ſola, & profandum abyzſſi venetravi, & in
flabtibus mariz améhulavi, & in omniterrâ ſteti. gloriatur S. Dei
Genitrix Eccleſiaſt. 24. cap. Ad quid tanta Virginis commo-
tio? ut potentiam ſuam incomparabilsm nobis cum ſolario &
utilitate oſtendat Virgo Dei Mater, ad inſtar ſolis, non tantùnm
in terræ viſceribus, lumine gratiæ illuminat peccatores, in
abyſſo delictorum conſiſtentes, & à ſordibus iniquitatum pur-
gatos, in aurum Deo acceptum convertit; verùm etiam de
amariſſimis purgatorü fluctibus liberatas Chriſti fideles ani-

mas, ad portum felicitatis æternæ, ut pretioſiſſimas Dei mar-

garitas transponit. Profundé S. Bernardinus Senenſis ſerm.
3. de nomine Mariæ art. 2. cap. 3. Beata V'irgo etiam in regns
purgatorii Dominium tenet prepterea inquit Recleſtaſt. 24. in
flactibus maris ambulavi, ſeilicet viſitans, & ſubveniens neceſ-
ſitatibus, & tormentis devotorum meorum. Beatn anima illa,

quæ te inibi reſpicit Virginem Potentiſſimam, Maria!

CONCEPTUS VIII.

Sub figuràâ virgæ, Dei Matrem depingit Iſaias Propheta:
HD Ttt tt Egre-

130 Diſcurſus XVII.
Egreditur virga de radice Jeſſe, 2. Cap. & flos de radice ejus

aſcendet. Quid hic myſterii latet? Maria Virgo virga myſtica,

Horem ſalvationis generatura, naſcetur ex radice, ſeu ſtirpe ac
ſemine Jeſſe: Potentiſſima hæc virga eſt, nam visàâ, & perſpe-
Rà illà, fugiunt dæmones, præſentiam ejus tartareorum agmi-
na perferre nequeunt, ſed audità illà, vel inſpectà evaneſcunt.
Virga virtutis Maria, contra inimicos infernales, quibus ma.
gnà virtute dominatur, ait S. Bernardus Homil. ſuper Miſſus &
S. Ephrem. Orat. ad Virg. Maria in extremo vita articulo, mi-
ſeram animam conſervans, tenebroſos atq; horrendos peſtimorum
damonum aſpectus, ab eäsprocul repellit. Hujus invictæ poten-
tiæ indubitatum reddentem teſtimonium, ſermone angelico
S. Brigittam libro Revelationum audiamus. Sauper omnes etiam
malignos ſpiritus iplam Deus ſic potentem effecit, quòd quoties-
cunq; aliquem hominem, Virginis auxilium ex charitate im-
plorantemimpugnaverint ad ipſzas Virginis nutum, illi pavidi
procul diſſugiunt, volentes potius paenas ſuas, & miſerias ſibi
multiplicari, quàm ejusdem Eirginis potentiam, ſaper ſe tota
liter dominari. Maria proinde vel ipfis domonibus terribi-
lis, quidni potentiſſima Virgo.

CONCEPTUS IX.

Primum mobile cæli, Mariam Virginem appellat 8. An-
ſelmus. Quænam eſt primi mobilis proprietas? dicunt Phi-
loſophi, omnem movendi potentiam, primo mobili princi-
paliter adſeribi, cui inferiora omnia in ſuo motu adeò ſub-

ordinantur, ut modo primo mobili, reliqua omnia in moveri

oporteat; quod igitur cœleſtes Incolas rapit, ſecum trahit,
movetque, inter Angelos, & Electos, recte primum cœli mo-
bile dici poteſt: piſfima Dei, ac miſericordiæ Mater, dum
interceſſione ſuâ potentiffimà, pro clientum ſibi devotorum

neceſſitatibus, Filium ſuum ſupplicando accedit cuncta An-

gelorum, & Beatorum agtnina ſecom trahut, movetque, ut
eam ſequantur, cum eâ fupplicent, & neceſſarias Marianis

ſoda-

Mrias

——
lbus gratiss
Npeluun en
Eigernoruma
Ncgoitecitem
gjwalit, teau

r ſAiger

plinn cum Ma⸗
n zinem cot
Vrm,de Na, 3
Nnie gut ſen.
llradann er

Svjruionalet ut/

netaxr vynt
Mar, us on
yni ſunt ſulj⸗
umVirginem,
Mos inerim
tdignumm ma
i devotitin
Wteneamus e⸗
euteſt enim.

Nundur le⸗
Eleo t
letibi llje
Sr homn

Maria Dei Mater, botentisſima Virgoeſt. 131
t .1 . . — —— 2 B
iiuunſi fodalibus gratias efflagitent, meritò ergò primum coœli mobi-

le appellatur, cujus potentiæ omnia cœleſtium, terreſtrium,

erſeuſtiner
in ac infernorum agmina ſubordinanrur. VerbasS. Patris nota-
on u digna recitemus: De Domind tacente, nullas orabit, nulſas
8 * adjuvabit; te autem orante, omner orahunt, & omnes adjuva-
1, gllun bunt ; ſeMaria extendit wanwrin Angeli omnes, Cherubim & Se-
lerllli raphim, cum Marid brachta e‿ανοnintercedant, E&‿ auxkxilis
1atngs antur. Finem conceptionibus imponat 8. Bernardinus Senen-
Uin nn ſis, ſerm. 3 eNat. B. Vcap. 5. Zer ereataure ſerviunt glorioſairgi-
inilene niMari, g uot ſerviunt 75 initatt: omn es nemzraturc, g eé N-
nonectit cung, gradum Deneant n reatis, ſive ſpirituales, üut Angell, ſe-
Nrun 27 rationales, ut bominer, ſevé orpo⸗ alet, at cerpora cleſfia,wel
üße elemen! a, & omnia, gquæſunt in lo &* in terrd⸗ ſeve damni
erthmniets ſive heati. DeH igieſen’, divino imperio ſaljugat a, glerioſa
Panis Virgini ſant ſubiccta. ab eo utique, qui Mariam eſie voluit Ma-
„ trem, Virginem potentiſſimam.
3 ins Nos interim hortantem ſequamur 8. Bernardum ſerm. Epilogus:
nſenin ſuper Signum magnum. Amplectamur Mariæ veſtigia, fratres

nondon ei, & devotisſima ſupplicattone beatis illius pedibus provolva-
mur, teneamus ecam, nec dimittamm, donec benedixerit nobis,
potens est enim. Arnen.
5
1e ADundus clementem te, Birgo, ſcit, aſtra potentem.
“ Et leo, qui rugit, te timet, atque fugit.
nali Setibi ſubjecit, qui verbo ſingula ſecit,
t Sis homini clemens, dæmonibusque potent.
mon⸗ 7
Dnmnitinmc
i,lann
le Mn4
biefmn
,oſeli
liis

22 (4)

ð
DISCURSUS XVIII.

Sancta AMaria clementisſimo Virgoeſt.

Fxordium. Neima olim cordis triſtitia affligebatur Propheta Domini

lſaias, & amariſſimo lachrymarum imbre deplorabat, non
fuiſie ſuo tempore reperibilem in terra hominem, qui
Deo irato, & mille ſupplicia minanti, potenti interces-
ſione ſeſe opponere, manusque jam ad immittenda ma-
la extenſas reſtringere, & tenere valeret. Non (in-
quit) quà conſurgat, & teneat te. Iſai 5. cap. Feliciores nos
certe, & fortunatiores exiſtimare liceat, quòd clementiſſi-
mam temporibus hiſce habea mus cœlorum Reginam, quæ
potentiſſimâà ſuâ interventione, ac materno ſuffragio, tem-
peſtuoſam divinæ iræ, atque Juſtitiæ mare tranquillet, & cum
Omnes Sancti à facie irati Judicis ſe retrahunt, & accedere
trepidant, hæc ſanctiſſima Virgo Dei Mater, ut omnium San-
ctorum Regina, audacter & fideliter accedit, & efficaciter pro
nobis ſupplicando, Filii Judicis extenſas in vindiclam ma-
nus reſtringere, & flagellum eripere ſatagit, nec anteà exo-

rare deſinit, quam Filii iram placaverit, & reconciliato ho-

mini gratiam im petraverit, velex hoc ſolo capite clementiſſi-
88, batres, ma Virgo; huic invictæ clementiæ 88. Patres unanimiter ap-
plaudunt. Te ſolam, bMarid! pro Sanctäà Eccleſis ſollicitam
præ omnibus Sandzirſeimus, quætmpetras inducias transgreſſo-
ribus, ut renuncient ſuis erreribus. Tom. 10. in Append. ſerm.
§. Auguſti-83. ſcribit S. Auguſtinus. Pirſimus Deus providit nobis de Ad-
nus. vocatd, qua tota mitir & ſaavis eſt, nihilin ea invenitur aſper-
3. Antoni- Tum, nunquam de en verbum proce ſit durum, effatur S. Anto-
nus. nNinus part. 4. tit. 1 5. Cap. 14. §. 7. Quais aſtimare valeat,
quanla in ipſa Maria fuit impinguatio gratiarum, cujus gratid

3, Bonaven. èmpinguata ſunt tot millia animarum exclamat S. Bonaventu-
tura. 1

e.

——ꝑ —
gin peo⸗ B6. V.
Mars oN1.
eur tuα ſ
cam diij
Nyr / matitu
alelta ev eut
Uurdbetrus Dau
llbetſaultn⸗
Men multer⸗
altem homi
n inbe⸗
iuereab /ipli/
Npelcus. Iho
Uirpaulofaſi
ia naturalii
mmirſuſeipiti,
idbinfintig
Mreft mecui
mium quiaon
enitentia,
etribulationi
lheuateriluß .
mn venit vot
Infirginis Ma
lanemus, e
Dninz hum

nfermone
n Archungel
inſieratzen
Ehittur, & i
tileihlerit
Mleti N ern

— Janéla Maria clementiſſima Virgo eſt. 133
Es rain Spec. B. V. lect. 9. Scio Domina, quia benignisſima es, &
amas nos amore invincibili, quos in te, &- per te Filius tuus, &
I. Deus tuus ſumimà dilectione dilexit: quis ſeit, quoties refrige-
ras iram Judicis, cum juſtitiæ virtus à præſentia Deitatise gre-
8 ditur in manibus tais ſant theſauri miſerea ionsm Domini, &
ſola electa es, ui gratia tanta conceditur. Virginem alloqui-
Dendoan. dur 8. Petrus Damianus, ſerm. I. de Nat. B. V. Magnut, est in &, ettus
Phonu quolibet ſancto, quando habet tantum de gratid, quod ſuſfcit ad Pamianus.
Pnikn ſalutem multorum ſeéd quando haberet antum, quod ſuſiceret
Ncöhne adſalatem hominam de mundo, hoc elſt maximum, & hoc eit in
“ Chriſto, &. inbeatà Virgine nam in omni Pericul, Potes ſalutem
