Damaſum, ad Snagogas, ut ſi quos inveniſſet hujus viæ viros, ac mulieres, vintlos
perquceret in Jeruſalem. Hic magnus Chriſti adverſarius, factus eſt ESUin-
timus amicus, Chriſtianorum propugnator, eorum defenſor: Expugnabat
Judæos, qui habitabant Damaſci, affrmans quoniam hie eſt Chriſtus. Quid, 8

Iupo rapiente, fecit ag’num manſuetum, ex hoſte, amicum, ex oppuggatore,

defenſorem? fecit paupertas, cœcitate percuſſus eſt; apertis oculis nibil vide-
bat: cœcus homo, pauper homo, dicit proverbium, ita pauper & cœcus
corrigitur Saulus, humilis, & obediens inclamat: Domine quid me vis facere?
deſuper exclamat S. Bernardus in allegoriis Tilm. Apertis oculis nihil videbat;
6 felix o&citas, qud male quondam illuminati in prævaricatione, tandem in con-
verſione ſalubriter oculi excœcantur. Paupertatis bonum exprimit. Joan-
nes Ferrus, cervi emblemate, qui rejectis cornibus epigraphen præfert:
Projetctis agilior. Audiatur Seneca ep. 7. Paupertas expedita eſt, ſecura &t,

ſi vis vacare animo, aut pauper ſis oportet, aut pauperi ſimilis, projice

ommnia iſta ſi ſapis, imò, ut ſapias, & ad bonam mentem magno curſus, ac totis

viribus tenge.
CONCEPIUS IVv.
Ceis, parentis Saulis, deperditæ ſunt aſinæ: parens ablegat filium
Saulum, errantia quæreret, & inveſtigaret animalia; Zolle tecum unum de
bueris, & conſurgens vade, & quære afinas. I. Reg. cap. 9. Per aliquot dies
in montibus, ac deſertis vagatur Saulus, pecortbus minimè inventis; ad-
eunt tandem Videntem, Prophetam Samuelem: interrogo hic, quare

non ſtatim, ac omnium primèò Prophetam adiverunt, ac rogarunt, per-

ditas indicaret aſinas, quo duce, ac ductore tandem, ad Samuelem, ad

Videntem, ac amicum Dei, Saul cum puero deducuntur? reſpondeo:

Duce & comite paupertate, inopiâ, ac indigentiã: Panis defecit in ſitarciis
noſtris, & ſportulam non babemm : Ecce indigentia, paupertas deduxit 2

Prophetam, imè dixerit ad Regnum, & ad imperium: Ita gloſſa mora-
lis in citatum librum, & caput: Dominus revelaverat auriculam ante
unam diem, quàùm veniret Saul, aptitudinem ipfius Saulis ad regnandum. Pau-

pertas, & indigentia, ad Divinum, antea terrenis totum immenſum Sau-
lum compulit; Paupertas antea ineptum, ad coronam, & ſceptrum
aptiſſimum effecit: ovorum duo ſtatuit Academicus in vaſe vitreo aquà

leno, unum ovum, qui plenum in fundum demergitur, alterum ovum,
S

quia vacuum, natat ſuperius: vacuo ovo inſcribit Lemma: Surgit wane.

)

„

7

—
nie metzuot;
GAd Cronan
lN l.
Eiants, liie
iifltuminn

—

WI

abin Melopot
li heni ſulin
gonie Dei
l Neetten ſbi:
keintfinere ver
tum indomo pan
Anm veatt: In
An in olnnibus
U herſeeltus
lper duros li
I) huher ſc,
Anuet gpertum
II, X inclinnus,
tl nos, D.

IWloit Rupenms

mniu, nti, Ge⸗

1Edſeerdenti

ls ſer li onn

li. Nri, li
Miner fennit a,
lhee itl, g
Uip letyorbu
kles oſdere
in hhologet
imin.

—

Plt E
un, Gir
eneſſciii
Nlienes unie
k: Lahgt
oppognan
lis niltd.
Gper cen
Ane i
nibi
tanben rar
tilhit.
lephen Nrnn
tae, ſom
Snlie, n

Cie, A

4

8 tleyt i
e tcin anns
Peraicvd
nd ioenng
oo ie,
etegilit
Cambekene
t? epoe
Nſatti,
entas Eekllit
t auiiulmm
gnnin 7
nthenten
n, l
ale ineont
,Aerun n

. rei
1; N D

CONCIO SECUNDA. 4 5

Sic ſi diviti? mergunt; paupertas ſurſum elevat, ad Videntem, ad Deum
adducit, ad coronam vitæ æternæ elevat. Optimè S. Chryſoſtomus apud
Beyerlinck tom. 6. fol. 112. Paupertas eſt tutum afylum, portis tranquilius, per-
petua ſecuritas, deliciæ periculorum expertes, voluptas ſincera, vita turbationuzs
vueſcia, vita flutuum ignara.

CONCEPIUS V.

Jacob in Meſopotamiam tendens mirabilem habuit viſionem: Vidit-
ꝗue in ſomnis ſcalam ſtantem ſuper terram, & cacumen illius tangens Cœlum,
Angelos quoque Dei aſcendentes, & deſcendentes per eæam, & Dominum inni-
um ſcala, dicentem ſibi: Ego ſum Dominus Deus Abruhbam Patris tui. Geneſ. 28.
Cur rectè in itinere verſus Meſopotamiam Jacob hâc viſione dignatur, &
non etiam in domo paternâ habitans tali gratiãâ, & conſolatione felicitatur?
Notandum venit: In domo paternâ degens Jacob nulla re egebat, ſed
abundabat in omnibus: itinerans verò in Meſopotamiam, derelictus à Pa-
rentibus, perſecutus à fratre, inops & pauper, mendico ſimilis, in nuda
homo, ſuper duros lapides, incœnatus, famens, & ſitiens, pernoctare
cogitur; pauperi ſic, ac ſummè indigente, favor divinus monſtratur,
cœlum paret apertum, Angeli in obſequium deſcendunt, DEUS ipſe
innixus, ac inclinatus, gratias promittit: diſcamus hine: Paupertas re-
ſerat cœli januas, DEI favores, Angelorum ſolatium promptum habet.
Ita concludit Rupertus Abbas lib. 7. Geneſ. cap. Z1. Quicunque depoſitis ſæ-
culi omnibus, nudi, & expediti ad deſtinatum tendunt bravium, illis porta c&li
aperitur, & aſcendentibus ſcala hæc erigitur. Felicem pauperem obumbrat
Academicus ſcapha omnimodè vacuâ in oceano denatante, hâc inſcriptio-
ne adjectà: Zutior qud levior: Navi Job comparat vitam humanam: Diæ
mei velociores fuerunt curſore, pertranſierunt quaſi naves poma portantes. cap. 9.
Pauper in hac vitâ, qui fuerit vacuus à ſuperfluis mundi, quò ſic levior,
eò tutior, de favoribus ac gratiis divinis, eò ſecurior, quia portum ærer-
nitatis felicis proſperè attinget, ad ſempiterna ſolatia adveniet: ita Apu-
lejus orat. Apologet. Cupio me ad pauciora coërcere, tanto futurus beatior,

qud pauperior.
CONCEPIUS VI.

S. Bernardinus Serm. de Pauperibus art. 3. cap. 3. obſervat: Pau-
peribus DEUM, actu, & de præſenti beatitudinem promittere, cœteris
virtuoſis, ut mitibus, caſtis, pacificis, patientibus ſolum de fu-
turo, prœmium, & bravium determinare? ſic Matth. cap. 5. Bea-
ti pauberes ſpiritu, quoniam ipſorum eſt regnum cœlorum. Mt, dicit, non
erit, de præſenti, non de futuro loquitur: Beati, qui lugent, quoninm inſi
eonſolabuntur, Sc, Ecce de futuro dicit; cur quæſo rectè pPauperih 88,

Deus,

9
—

456 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM, .

Deus proœmium, & bravium de peæſenti, & actu tribuit? Qaves regni cælo- N
rum non tàm promiſſivè, ſed poſſeſſvè conceduntur; inquit S. Bernardinus, cur Z
hoc? Reſpondeo: DEUS nullum opus vel creaturam ſine loco fecit, divi-
na providentia, cuivis creaturæ, & certum locum, & ſpacium aſſignavit, ſic
ſtellis cœlum, avibus aërem, piſcibus aquam, quadrupedibus prata, agros,
& ſylvas, hominibus univerſam terram diſtribuit; pauper nihil in terra pos-

ſidet, ergò Deus eum ſuper omnia creata elevat, cœlum, ac æternam bea-
titudinem, ut locum propriam, jam in præſenti, & actu diſtribuit; BeÜÄgttOu ere, & la
pauperes, quoniam ipſorum eſt regnum lrum. Audiatur S. Bernardinus: l,

Quia prudentiſſimus Creator, & gubernator, nullam creaturam ſine loco fecit, cum betifcat.
paupertas locum in mundo non habeat, ideò ei &o nunc peſſeſſivè cœlicas ſedes dedit. aoe
Reétiffimè Academicus Paupertatem conchæ marinæ comparat: conchi-
lium tametſi exterius horridum & aſperum, intus tamen pretioſam gem-
mam portat, Lemma fit: Teſauro gravida: ſic paupertas exteriore vultu eſt
horrida, & aſpera, interius tamen theſfauro gravida, maximi pretii theſauros
reconditos habet divinarum gratiarum, & canſolationum. Sic S. Ambro-
ſius in Apoleg. c. II. Bona paupertas, quæ ſi theſaurum non habet pecuniæ,

ne ollioeti

habet tamen theſauros ſapientiæ && ſcientiæ; addo ego, gratiæ DEI, & „
gloriæ. . nk, gulni
4 — . 4 “ .
Epilogus.] Conſolor ergoò omnes pauperes cum Franciſco Sera- rur eiͤ/

ul. .
hico opuſc. 8. cap. 6. Heæc eſt illa celſitudo altiſſmæ paupertatü, quæ vos Nl, i en
P P P 9 Juæ Vo.

fratres meos chariſſimos, hereders, & reges cælorum inſtituit, pauperesre- n e
bus fecit, virtutibus ſublimavit; heæc ſit portio veſtra, quæ ducit in tennam lams P
viventium. Concludo cum S. Laurentio Juſtiniano de ligno vitæ c. 3. . enin
Sicut Pueros Balylonicos non incendit ignis, ſed diſſolvit eorum vincula, a ,an
ſic eorum, qui in camino paupertatis gratias agunt, ſolvuntur vincula n. guit,
peccatorum, & incenduntur cuncta, juxta IlMad Iſaig cap. 15. a Aent
Elegè te in camino Paupertati. iill nu,i
Amen. ogolic
iminun lenten
auaſaknai 16
linnnaheni
uullunt, .

enni,
“” llu heſrtunr

IN FESILO OMNIUM
ANCTORUM.,
exA9 CONCIO TERTIA.

IN lennge⸗

CONCIO TERTIA. 4 5

—

enme Beati qui lugent. Matth. cap. y5. Textu
Lugere, & lachrymari, ob DE Moffenſum Thene.
hafe beatificat. .
ll NRis ſuper nubem roridam apparens, indubium Bxordium.
l . cœli ſerenioris prognoſticon affert: unde Lem-
ore N e „& ma: Unda ſerenat“ Ita & lachrymarum im-
eilſhea. bre, ac luctu ſuper Deum offenſum, tranquillam
die in conſcientiam, & æternam beatitudinem ſibi
Hüti quisque polliceri poteſt. Chriſti teſtimonium patet: Beati,
in Dl qui lugent, quoniam ipſi conſolabuntur. Matth. cap. 5. Bea- Terxcus
„A„ 1i, qus nunc fletis, quia ridehiti. Lucæ cap. 6. Qus ſeminant aer e
tncn e laerymi, in exultatione metent. Pſalmo 125. Et iterum †uE.,
t Plal. 138. Aſcenſiones in corde dipoſuit, in valle lachryma-
e um. Audiamus Patres: O lachryma mentem purgans, in- Patroe.
ckium tentionem fœcundans, con eſſtonem irrigans, animam ſanclifi-
lgnofet cans. Haæc eſt lachryma ſanbta, compunétioniz ſoror, quæ motus
Hicitos exſtinguit Paradiſum aperit, infernum claudit &.
litn tin

Ita ſcribit S. Auguſtinus ad fratres in eremo. Dum commiſſa 8. Augu-
4 attentius lugemus, injuſtitiæ ſplendore membra deauramus in- ftinus.
quit S. Gregorius Papa. O felix dilavium, 6 felices lachrymæ, S. Gregorius
quæ animum dolentem levant, & peccatorem imo tartaro infi-
xum, ſublevant in ſublime. Verba ſunt S. Greg. Naz. orat. 3. Jz- Rcg
ne ullo intervallo conjunguntur, & lachrymæ peccatrici, & miſe-
ricordia Salvatori; 6 felices lachrymæ peccatrici, felicer ſingul-
tus, quibus perpetuos illor vitamus gemitus & dolore, ſuſpirat
8. Thoma à Villa Nova Serm. 1. de Judic. S ingemueris ad S. homas à
Deum, ſolviſti repentè ſententiam, veniamque conſecutus &, id- Villa Nor.
circo multa de luctu nobis loquitur Chriſtus, beatificando lugen-
tftor, perorat os aureum Chryſoſtomi hom. 6. in Matth. Potum z Chryſe-
Feſtivale. Mm m cum mus.

2 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM,
4

igitur imum gaudere me-
r ez,3 quireret: unde igitur plurimum g.
tioni lætitzam acquirere Sa e.
S iſi quia plurimum fle vit, & tanquam neettn
a. ritd⸗ ſibi gloriam comparavit, de Dae D ſeribit . n
S broſns lib. de Viduis: Eleganter prædicat S.

achryma e munere in-
8. rarus jianus opuſc. 13. cap. 14. Mox at lachry
Damianus.

yuperin rots ma revireſéit, torpors
7. ri , protinus anim torpors
timè inſpeltoris eruperink,
gre⸗ Page. ſolvitur, & tanquam arbor verna auſiri fom

itur. Conformiter
vi tutum ſiore, veſtitir.
Zene, redivivo vir , s G,
recaleſe orius in Pſalm. I. pœnit. Sicut hortus recepta Jun
3. Grego S. Gregori denter germinat, ita caro lachrymarum fluenti riga-
. Plavia eviaonter 6 & juſtitiæ germen emittit. Concludo
2 lonorem opernm⸗ 12 i „29. Ad veſpe-
= ordium cum 8. Baſilio hom. 7. in Pſalm a5 e Se.
3. Baſilius. EX Aemorabitur fletus, & ad matutinum lætitia; , 4 i,
6 zonej 4 Uum ſa,
aeuß hujus in conſummatione jam exiſtentu, & . ⸗ . W
igs glee peccati exegerit, ſic zent en Implorat
“ beatitudine inquam, adveniente, gauädebit. Amp .
35 main.
8 Spiritus gratiâ, deſuper Conceptus proponam.
coNCEFIUG T. d umen-
. . . 2 n
atio.] Summo mane triſtis Magdalena venit d mo mnen.
corpori, ſui chariſſimi Domim, cbituin adſtantes inqui
r Jetunctd corde uberes profudit lachrymas: cu
vem; Ccor 7

li: Mulier quid ploras? Joan. 20. Refpondet illa: Quia tale-
unt Angeli: M. .

jo ubi His dictis dum anxia cir-
. G neſcio ubi poſuerunt eum. um di.
runt Peraage Niug R ſ ſtantem dulciſſimum ER. e.
eurglr daſu eſt retrorſum, & vidit JESll M ſtantem. 9
X1 .

»

i . mas, & fin-
buiteen mitus dolentes edidiſſe, & quem gd e dugemen
gultus, ac Sy mctu ingemuit, prælentem invenit: ſic c .

D

1 cata amiſſum,
. s ob Deum per peccata⸗
i lIugent, luctu & lachrymi . eratur, invenitur.
hine a a bi tufi⸗ Deus , & gratia ejus denuo ea Tatur ntritis ſingul
& perdi V. ccatis abegimus, luctu, 1 Pr.
1r: . am uam pecca am in
acduiritrd Srns SrevCcanps. Docent Naturaliſtæ Nymphæ
tibus, r.

n bi præſtan-
in undis. Ita ſanè anima noſtra ſerenitatem Uorem n g dielare ſ.
tiorem induit, niſi inter lachrymas, luctum, ngdatun turien-

ini⸗ imæ ſibi redenm-
ſoeb. tinis lachrymis, maximæ ſi.
cum fletu miſéebat, ut veſpertinis lachy)

(ing ſnd⸗
1) 1.

Wihet gen

———
aen. Dolti
Gpm lnig /
n ah In h
nubnpbinutun.

Uin procgn
t ehecat, p
Eunt: Eter pelen

LNeEI. Ady

6icendd flium,
lprum vocgi
ulhereltremedi
yure optimo 0
zinen guiur, pe
Dit illkuntarumn
ührn genitoren
tlis, gum flin
e, cuscontit
rdom, ſevit,
Ehrhaum protert
Wwitm javene
Ullem plane
Keutus, mon
uun mwentutem

e8 Cregori
itg, Mluti oen

zilii Uitninn, v.
iſn dig, gi
Alitnnmnm lle

es

Uhemezin in.
unkaunlimn,
n
6le unez h

Ah
Sa alt intue

R.
linie
leren
Mrun i
derid
Nlere i
, D
onfornir
leſtui
aentite
Conct
.A
umngket
cuninn
Eriln
I
1

4d n
Uibetenn
nanerin
Cucnanrt
n
centnn
,
tlonc
rite gee

tal n
Ur, ne
itii,
: i
llbi e⸗

CONCIO TERTIA 4 59

turientem. Doctifſime Idiota tractatu de 8. Beatitudinibus cap. 4. Poſt la-
chrymarum pluvias ſerenitas ſequitur, atque tranquillitas; & S. Damianus o-
pulſc. r3. cap. I2. habet: Mox ut lachrymæ eruperint protinus anima reviviſcit,
G redivivo virtutum ſuarum ſiore veſtitur. Ergò: Beati qui lugent.

CONCEPTUS II.

Filius prodigus revertitur ad lares paternos, in atrio egreſſum
Patris exſpectat, progredienti genitori ad pedes provolvitur, ſupplex
perorat: Pater peccavi in œlum, & coram te, jam non ſum dignus vocari filius
tunms. Lucæ 1. Advertite pro dignum non dixiſſe, ſe non eſſe dignum
fien denuò filium, denuò in gratiam recipi; ſed ſolum dicit: ſe non
eſſe dignum vocari filium, iterum fieri filium, recuperare amiſſam gra-
tiam ſupereſt remedium, & quale hoc? contritus luctus, ac lachrymæ de
DEO patre optimo offenſo. Optimè S. Chryſologus Serm. 2. Pœnitu do
genitorem loquitur, peccavi in cœlum, & coram te. Dum luget amiſſum, jam
poſſidet inſtauratum, peccatum divinum patrem abſtulerat, ſed luctus,
& lachryma genitorem iterum reconciliavit, ſingultibus obrutus, ac lu-
gens fillus, dum filium ſe negat, hæredem ſe iteratò confirmat, piæ la-
chrymæ, luétus contritus, quod dolet amiſſum, jam poſſidet inftauratum.
pium luétum, ſequitur ad calcem divina conſolatio. Academicus no-
ſter ſymbolum profert Aquilam, hæc de ſenio turpis, dum aquæ immer-
gitur, iterum juveneſcit, & renovatur: lemma inſcribit: Renovatur ab-
luta. Eadem plané ratione peccator, luétus, ac lachrymarum aquis tin-

Qus, & ablutus, mox abjectaà veteris culpæ ſenectàâ, & turpitudine, in-

nocuam juventutem induit, in gratiam redit, fit denuò fllius, & hæres
Dei: unde S. Gregorius Naz. Serm. 2. luéctum ac lachrymas pias, atque
contritas: Peccati diluvium. S. Auguſtinus Serm. de paſſ. Domini: Pas-
Konis Chriſti Gicariam, vocat: Petrus Cellenſ. lib. de panibus: cap. 12. con-
cludit: Ludtus pius, aut lachryma, aut Paradiſum invenit, aut Paradiſum fa-
cit; lachrymarum profſtuentium curſus de mente fiuens, & diabolicæ virtutis fœmi-
na, & omnes ſordentes vitiorum Peſtes eliminat. Docet Petrus Damianus o-

Puſc. 13. cap. 12.
CONCEPTDUS III.

S. Joannes in ſua Apocalypfſi fatetur: Vidi, & ecce in medio throni,
quatuor animalium, & in medio ſeniorum agnum ſtantem. cap. 5. Tantæ vi-
ſionis, quale loannes habet meritum? dicit meritum: Ego ſebam multum.
Oculus ante fletum non ſpectabat thronum, poit lachrymas vidit Agnum:
quaſi ad cœleſtia intuenda, pio luctu, & contritis lachrymis, vivacior
reddatur aſpeétus mentis, & acutior mentis obtutus. Ad propoſitum
Mmm2 noſtrum

460 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM,

—
noſtrum cygnum ſtatuo: cygnus inter labentes cujusdam undæ aquas de-,
pictus, epigraphen fert: His guttis purior. Sic lucts piæ lachrymæ emen-
dant mentem, & ad viſionem Agni cœleſtis qualificatum reddunt ho-
minem: His guttis purior. Præclarè Petrus Damianus opuſcul. 13.

cap. 12. Lachr) marum mador, animam ab omni labe purifcat. Beati qui

lugent.

. CONCEPTUS IV.

Fugiens David à facie Abſolon luctum inſtituit: Omnes ſiebant vo-
ce magna 2. Regum cap. 15. deſuper Abulenſis; totus populus, qui erat
cum David, febat, ſicut videbat fere David. Contra hoſtium incurſus,
contra capitalem inimicum, arma ſunt capienda, miles conſcribendus eſt,
& in caſtra inducendus: perſequeris mi David, aggrederis à filio, ut ho-
ſte, ut inimico? arma cape, militem oppone: aſt David non caſtra for-
mat, ſed luctum celebrat: cur luctum? Novit David ſibi excitäſſe cri-
minibus adulterii, & homicidii, luctuoſam hanc calamitatem, ergo ut de-
ellat ærumnam, hoſtem vincat, regnum in quietem priſtinam reſtituat
luctum, & planétum adornat. Sic Abulenſis citatus. Tyſe tamen David ſie-

bat, ut Deus miſereatur ejs. Luctus conſolatur Regno, & corona; luctus
contritus, eſt interni inquinamenti depulſor, felicitatis conciliator; ſtu.

dioſus curavit David, quàm militum copias Abſoloni, opponere crimini

contritas lachrymas, at qui benè noverat pro luctu, ac fletu, Dei indi-

gnationem ſopiri, & hoſiem iniquiſſimum exarmari. Fuit qui viti lachry-

manti inſcriberet: Vertetur in gaudium, mens emblematis eit: luétum ac

lachrymas & poenitentium cordibus, ac oculis perfuſos, in amœniſſimam

ſolati vindemiam deſinere. Audiatur S. Ambroſius lib. de viduis DaJ.

videm introducentem: Potum ſuum cum fletu miſcebat: ut veſpertinis la-

chrymis mutuatam fibi lætitiam redemptionis acquireret? unde igitur plurimum

audere meruit, niſi quia plurimum flevit; & tanquam lachrymarum pretio,
Juturæ ſibi gloriæ gratiam comparavit.

CONCEPTUS V.

Abraham Geneſ. cap. IS5. ſacrificare jubetur: Sume, inquit, mihi
vaccam triennem, & capram trimam, &&ο arietem annorum trium, turturem
quoque & columbam. Qui tollens univerſa hæc diviſit ea per medium, & utri-
mwque partes contra ſe altrinſecus poſuit, aves aulem non divifit. Cur alia
animalia ferientem ſuſtinent cultrum, turturi & columbæ parcitur, fer-
rum, non attingit? nonnè expeditius erat, volucres, exarmatas avicu-
las dilaniare, quàm animalia fortiora impetere? nonne facilius erat
tuturem dividere, quàm vaccam, vel arietem diſſecare? cur ergò co-
lumba, turturque cultri aciem vadis? Hugo Cardin. in hunc locum.

per

enula lottis,
e Munn, gl
umufeilmni
Nllyr,: Areni,

l leze AMini

erbas,
rili; perüt igr
tr urtur &
6lgens, gehiibin
aln, Equam 21

Dhummulchum,
enwis gecel
lete, viln hub⸗

1 Cgimt 5 Hien
nſinun, trikunl)

Miepo qui lugent

ileu] 9

n eiitiy ſufit,
Mucba, Deum
n. Dynin
Duiks imigumn lr
ſelalne tumn,
muat

—

1Gon

N ne ⸗

Cun
Mllel
Danle

4 flotn
t,ir
nn erd
ibeneut
flio
n nt
ecſcke
etont
un e
eri

Ctoniek.
eliten e

honetlt

3 tl.

ſt: Ans
Aoniie

1 ie

ufnti
Gen
nnm

3 iletn

Metli⸗
Uunntus
Cr enn
une 19

per animalia fortia, per vaccam, capram, arietem peccata & ſcelera intelli-
git: Per vaccam, quæ agros habitat, Avaros, per arietem, ducem gregis ſuperbos,
per capram fœtidam luxurioſos; per turturem, & columbam, piè Conkritos, lugen-
tes, intelligit; utræque gemitum habet pro cantu. Sentit cultri aciem vacca
Avarus, ſæpe ani ni ſorditiem contrahit, & vitam perdit: Aries ferro divi-
ditur, & ſuperbus „dum ambit cœ eris anteire, vulneribus ſolet confici, ac
confodi; periit jugulo capra; & Iuxurioſus voluptati blanditus, ſalutem
perdit. Turtur & columba evadunt iétum, contritè cum turture gemens
ac lugens, gemiutibus de DEO bono offenio genas irrorans, aſperos eva-
dit caſus, & quam alii ferunt pœnam, ignem patiuntur, lach: ymis, delet

inſcriptam mulctam, ſopit & exſtinguit cruciantem flammam. Academi-
cus gattulis de cœlo defluis inſcribit Lemma: Exſtinguere ſuetis. Iram Dei

exſtinguere, vim habent lugentium contritæ lachrymarum defluentes gut-
tæ. Optimè S. Hieronymus in Epiſt. O lachtgma humilis, tua eſt potentia,
tuum regnum, tribunal judicis non vereris, tuorum dccuſatoribus ſilentium imponis.
Beati ergò qui lugent.
LEpilogus. 8S. Chryſologus Serm. 93. inquit: Deu⸗ delinquen-
tium gemitus eſurit, ſitit laclyymas peccatorum. Ergo, mi Chriſtian e,
Deum ciba, Deum pota, ſuper peccata ingemiſce, plora, ac luctum
fove. O Domine JE& O! precor cum S. Auguſtino lib. medit. cap. 6.
Da mihi irriguum lachrymarum fontem Jugiter manantem, ut ipſæ quo-
que lachrymæ tuum in me teſtentur amorem, ipſæ prodant, ipſæ
loquantur quantum te diligit, anima mea.
Amen.

Mm m 3 IN

— 4

42 IIMN FESTO SANCTI MARTINI. .
S Be d F. e Se Te sP S F sS. Ne Fe Ee: ,1 e e Ee E Ge e N Ee S. Be
IN FESTO SANCTI MAR-
ILINI,
CONCIO PRIMA.
retu. Pucerna corporis tui, eſt oculus tuus. Luc.
Coap. II.
rhems. Intentio bona, eſt operum forma, & recti.

EKxordium. 1 Qua, rectà fluit, modèò canalis, vel alveus,
per quem ducitur, rectus fuerit, Kecta àre-
&, inſeribit Academicus: Hominibus di-
Gtum eſt: ut aquæ dilabitur. 2. Regum 14⸗
Ohperationes, & opera hominum recta, me-
A ritoria, multum valentia erunt, ſi canalis, id
eſt, duétus rationis, intentio recta, bona, ac juſta fuerit; au-
Textus Sa- diamus Scripturam: Omni ſiudio cuſtodi cor taum, (intentio-

cræ Scr- nem inquam) e& i5G vita procedit. Prov. cap. 4. Omnu gla-

. ria filiæ Regis ab intus: Ab intentione inquam, canit Davi

Pſalmo 44. Cum quæſieris Domenum Deum tuum, znvenies eum,
tamen toto corde quæſteri. In Deuteronomio cap. 4. Præ-
S8. Patres. Cclarè Sancti Patres: Intentio eſt, quà ſacimus quidqquid facimus,

quaæ ſic munda ſuerit, &ba, & llud aſpiciens, quod aſpicien-

dum eſt, omnia opera noſtra, qltæ ſecunaum eam operamur, ne-
8. Auguſti- ceſſe eſt bona ſint. Docet S. Auguſtinus Serm. Domini in
nu, monte lib. 2. Cap. 13. & iterum tractaru in Matth. 6. Si lu-
men, quod in te eſt, &. Qaod non bona intentione facis, non
tibi proderit, quia quomodo fecerit, non quomodo illud evenerit,

tibi reputabitur. Poſſumis eſſe voluntate pare, qui facultate

nmus impare, multum dedit Lachæus, qui divers erat, Atr multum
babebati vidua illa, quæ duo minuts immiſit, parum habuit, ta-
. . mien

—
catuimn utk
mmullentc
lig, Mmie d⸗
gelbexe dactan
Wwuà nurim
aigullin
lin atferu,⸗
lee. Appoſi
mumnhferentih
mtmnin eju ſar,
nerſictor Antioe
Suneri nagtit,
ignitulin ,
mur, conſtitutio
nlulere intentin
nenmnetianci,
Alin trachetuch
giungueanimi
en Gadilum,
u llere, lſu
Ikoonyſius Ca
Liſftſeipiendom
lun. Albit ,
umhon f,in Ev
Ppelt untimn ei
lenm it 1 mor
. ohuͤß, ntitten
Pere⸗ nſre aun
lkſan,
irſlicngunn,
in iutihig,
u Oind, de

iiree;,
n⸗ 4 11 Uluntar

6
ununtten, 4
lueni⸗ Ulut d

ine auſtit

velhel
Racte
hmiob
Reunn
mrelt⸗
ſeung
baflennzt
1,(Get
Cpiß
onthe

rnann/
Dorn
6. R
ſuln

MWenn

piſa⸗
,

CONCIO PRIMA. 462

men tantum dedit, quantum Lacheus, minore facultate ferebat,
ſed parem voltentatem halebat, ſiattendaz, gle dederunt, dierſa
zuvenier, ſi unde dederunt, paria invenier. Ita Hugo Victori- Huge Vi-
nus lib. 2. de Sacram. cap. 6. Ubherior eſt numerns & par vo, qudm Gorinus,
theſaurus maximo, quta non quantmm dAatur, dqiantum re-
deat, erpenditur ; non ergò quod faſteai νννÖιt,ẽw HXſéa quantune
devotione conferas, æſtimandum eſd. Docet S. Thomas lib. de S. Themas

viduitate. Appoſitè Venerabilis Beda in Marci 12. WNon ſub- Aquuitlat,

Beda.

RKantiam offerentium, ſed conſetentiam penſat, nec bperpendet,
quantum in ejus ſaer cioν, ſed e quanto proferatur. Confor-
miter Victor Antiochenus in Marci cap. 12. Neque enim Deus Vicor An-
tàm numerè magnittedinem conſiaerat, qudm animi alacritatem, üichenus,
& magnitudinem ponderat. Hinc S. Ignatius Lojola regiſt. 17. S. Ignatius
ſummar. conſtitutionum, hoc documenti tradit: Omner re- Lojola.,
tam habere intentionem ſindeant, non ſolùum circa vitæ ſatæ ſta-
tum, verum elzam circa res omnes particularez. Et S. Lauren- §. Lauren-
tius Juſtin. tractatu de Regim. Prælat. cap. 22. In cundti operi- e ſult⸗
bus, quicunque anim! ſalutem eXoptat, intentionis ſuc componat
obtutum, & ad illum, quem divina lex mandat, dirigat fmem, at
non caſſè labore deſudat. Intentio imponit Wpeciem operationi.
Tradit Dionyſius Carthuſ Serm. quomodo Sacramentum Al-Dionyfus
taris fit fuſcipiendum. Omne, quod datur Deo, ex danti; mente Carthuf.
penſatur. Scribit S. Gregorius lib. 21. moralium cap. 8. & 5. Gregor.
iterum hom. 5. in Evang. Cor, & non ſuubſtantiam benſat, nec Papa.
perpendit quantum ejus ſacrifiecium, ſed é quanto proferatur.
Et iterum Iib. 2 8. moral. cap. 6 Lucerna itaque corporis eſt ocu-
lm, quia per bhonæ intentionis radium merita illaſtrantur abtioniz.
Operationes noſtræ commendantur aßfectu. Inquit S. Ambro-S Ambro-
ſius lib. 1. de Jacob, & vita beata c. 8. & in moralibus habet: Aus.
Sicut fabrica columnis, columna autem baſi innituntur, ita vita
noſtra in virtutibus, virtutes autem in intentione intöäm ſub-
ſiſtunt. Optimè S. Bernardus de internâ domo 8. Totum me- S& Bernar-
ritum eſt in voluntate, quantumvis tantam mereru; fac ergò ma- Qdus.
gnam voluntatem, ſi vis habere magnium meritum. Er iterum
in ſententiis: Sécut decor conpori in facie, ſic decor totius opera-
tionis animæ conſiſtit in intentiene. Oblata Deo non pretio,

ſed

464 IN FESTO SANCTI MARTINI,

Salvianus. ſed aſfettu penſantur. Inquit Salvianus in Eccleſ. Concludo
38. Hierony- cum Divo Hieronymo epiſtola 14. ad Celantiam: Meſcit
d. vneligio noſtra perſonas accipere, nec conditiones hominum, ſed
animos inſpicit ſingilorum. Omnia vilia cum charitate fa-
S. Anſelmus a, ſiunt aurea. Docet S. Anſelmus in cap. 13. ad Co-
rinth. Imploratâà S. Spiritũs gratiâ, deſuper Conceptus pla-
ceat audire. 4
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] DEUS ſapientiſſimus & providiſſimus, qui omnia in
ſapientia fecit, nihilque ſine myſterio operatus eſt, in creatione mundi
omnium primò, & ante alias creaturas fecit lumen: Dixitque DEIlS, fiat
lux, & fadta eſt luæ, & vidit Deus lucem, quod eſſet bona, & diviſit lucem à te-

nebris, appellavitque lucem diem, &. Cur omnium primò DEUS creavit lu.

cem? Lux cœteris operibus creatis tribuit complementum, & venuſta.
tem, lux monſtrat colorum elegantiam, rerum precium & valorem, me-

diâ luce fructus congregantur, labores reétè & utiliter perficiuntur: Lu-

cem ergo ſapientia divina fecit omnium primò, ante alias creaturas, quaſi
lux reliquarum creaturarum, ad eſſe, ad valorem ſuum, anteſignana eſſet,
dux, & operatrixv. Quod lux diei, & cœteris terræ creaturis prodeſt, tan-

tum prodeſt, & tribuit utilitatis animi operibus, intentio bona, voluntas

bona; quòd lux terræ tribuit incrementi, hoc commodi præſtat noſtris
operibus intentio: Audiatur Laurentius Juſtinianus de diſcip. morali cap.
24. Col. 3. Sicut auyi exigua maſſa magnum ſuperexcedit cumulum vilis cujusque
witalli, ita pauca opera perada, cum incendio puræ charitatis, in conſpeltu con-
ditoris magis ſulgent, & gratiora fiunt, quàm multorum exercitia laborum pro-

deuntia ex radiceé negligentiæ, O& de fonte intentionis incultæe. Uti ergò ante o-

mnem creaturam Deus lucem creavit, & præmiſit, ſic omnibus operibus,

bona intentio, lux mentis præmittenda eſt, ut noſtra opera ſint Deo placita,

nobisque meritoria.
CONCEPTUS II.
Ipſemet CHRISTUS Lucæ II. intentionem bonam comparat oculo:
Lucerna corporis tui eſt oculus tuus. Deſuper S. Gregorius, & Lyranus:
Quid ergo per oculum exprimitur, niſi opus ſuum præveniens cordis intentio, qué
Priusquam ſe in actione exerceat, jam hoc, quod appetit, contemplatur, quaſi in-

tuentem oculum ſequitur. Ita S. Gregorius lib. 28. Moral. cap. 6. Sed cur

intentio bona comparatur oculo? Reſpondet S. Paſchaſius lib. 4. in Matth.
Quia ſicut oculis iſtis carnalibus omnia corporis membra ordinatè ad operationem
diriguntur, ita intentione mentis, & luce fidei, cundta virtutum genera, ut lucidum
corpus proficiant, illuſtrantur- Ubi oculo inſtrumento, bené & aptè & ro
ficuè

2WRD
AN

—
ſotcuöhbont
cmmon grence
l: & on
roni tint
untorimi

Nobom in
rerri⸗ oſuit n
Uunter Gregoriue
hsinnintur, 4
Plilebales, ul
ando: Si bales
n ſoe; it inten
hiituals, Canin
Müma, omne ſi
unn. Audiamn

Außß, oſar guil

iins deſſeutuntu,
UIubus rerbis, 6
imeoyentionum,
Uilentozbonz int
niila, a meri
Uimmnogzt non .
Urlhen virtutun
Eumg, ut intentie

lunnid eſt,
ifen. S
nis ar ſil
Aumſtig, Niftuter

Unniinin
linbretendlo, gnn
ci
i ten Donin

nfiin
el, heeſangui
ic, ſahin

langolnis⸗
adesg e⸗
D

ebent

unilennr.
uN1 i
I

ihet

—
Me
n ,
ti,
un

gionn
Cne
Drli
thun’
cken
en!
lorene
Cntorl
Curse
ſgnmt
Eultnnt

N—
XUen
inenin
ung
benl
Nlee⸗
ert i,

ul
4

CONCIO PRIMA. 465

ficuè quis laborat, ad utilitatem temporalem utiliter operatur; ita bona in-
tentione prælucente, optima fiunt opera ad ſalutem æternam; ita Lyranus
in Lucam: Si oculus tuus ſimplex fuerit, id eſt intentio tua reda, ſine plica falſæ
mulationis, totum corpus tuum, id eſt, congeries operationum tuarum lucidum erit,
id eſt, meritorium vitæ æternæ.
CONCEPTUS III.
Ad Jobum inquit DEUS cap. 38. Ubi eras, quando ponebam fundamenta
terræ? quis poſuit menſuras ejus, i noſti? ſuper quo baſes illius ſolidatæ ſunt? S.
Pontifex Gregorius acutè obſervat, DEUM Jobum non interrogare, quis
baſibus innitatur, quæ moles, quale ædificium; ſed quærere DEUM ſuper
quid ipſæ baſes, ut ſolidæ ſtent, ædificatæ ſint, num ſuper ſaxa, aut Petram;
indicando: Si baſes ſolidæ ſunt, ſi firmæ, ædificium pariter ſolidum, ac fir-
mum fore; ita interrogando Jobum, quaſi una ſimul hortatur; baſim ædifi-
cii ſpiritualis, & animæ, fixum, ac firmum Job fabricet, certus ſic baſi ſpiri-
tuali firma, omne ſuper ædificatum, firmum, ſtabile, & utile, ac meritorium
futurum. Audiamus verba S. Pontificis: lib. 28. moral. cap. 13. Non pen-
ſandum eſt, baſes quid ſuſtinent, ſed ubi ſuſtinentur, quia profettò humana corda

divinitus perſerutantur, non ſolum quæ faciunt, ſed etiam quid in operibus quærunt.

Ex quibus verbis S. Gregorii utiqué intelligimus, quid ſit ædificii ſpiritualis,
animæ operationum, ut meritoriæ ſint, baſis, ac fundamentum; nempè bo-
na intentio; bonæ intentioni, ut baſi, ſi opera noftra ſuperinſtructa fuerint,
erunt valida, ac meritoria vitæ æternæ: Super quid baſis fundata ſit Deus
Job interrogat, non quid in ipſis baſibus fundatum, ut ſignificet, ſe non tam
penſare opera virtutum, quæ agimus, quam animi conſilium, quo illa per-
petramus, ut intentionis diligentiſſimam rationem habendam eſſe diſca-
mus, illa nempè eſt, quæ opera noſtra, ut bona ſint, ac meritoria, animat,
& vivificat. Sicut fabrica columnis, columnæ autem baſi innititur, ita vita no-
Kra virtutibus, virtutes autem in intentione intima ſubfiſtunt, quisquis enim in

DEI opere retta intentione firmatur, colummna in ſtrudctura fabricæ ſpiritualis erigi-

tur, ut in hoc templo, quod eſt Eccleſia, poſitaæ utilitati ſit & decori. Conclu-
dit S. Gregorius.
CONCEPTUS IV.

Omnis adeps Domini erit jure perpetuo, in generationibus, & cundtis habi-
taculis veſtris, nec ſanguinem, nec adipem omninò comedetis. Præcipit Deus Le-
vitici cap. 25. ſanguinis victimarum offerendarum olim ante altare profun-
di debebat, adesquè earum honori, & cultui divino conſecrari: Quod
adeps conſecretur, & DEO offeratur juſtum cenſeo, optima enim, & præ-
ſtantiſſima DEO debentur; ſed quòd unaà penes ſanguis profundi debebat,
mirum videtur: Quid myſterii in eo latet, quod penes ſacrificium, & adi-
pem, ut DEO hoc ſacrificium gratum foret, ſanguis profundi debuerit?
Feſtivale. Nnn my-

—

466 IN FESTO SANCTI MARTINI,

myſterium explicat Cyrillus Alexandrinus in Levit. Intelligens per adipem,
operationem quamlibet honeſtam; per ſanguinem verò, intentionem bo-

nam, quaſi intentio præmiſſa, ac ex corde profuſa, operationi noſtræ hone-

ſtæ, bonitatem, valorem, ac meritum tribuat. Audiatur Sanctus: Sanguis
ſedes animi, qui ſanguinem, is & animum adimit, voluit ergo Deus in ommi ſacri-

ficio voluntatem, cor, intentionem, velut ſanguinem effundi coram ſe, nec guttula

in alios uſus reſervata.

CONCEPIUS V. .

Fatetur ſponſus animarum noſtrarum DEUS, Cantic. cap. 4. de ani-

ma dilecta: Vulnerâſti, (ex textu Hebraico legitur) Rapuiſti cor meum ſoror

mea ſponſa in uno erine colli tui. Vicifſim ſponſa cauſam indicat, cur dilectus
ejus ſit valoris maximi, electus ex millibus: nimirum: Caput ejms aurum opti-

mum. Crines ſponſæ rapuerunt dilectum, & in vota ſponſæ placidè traxe-
runt; crines vulnerârunt, ſauciârunt cor dilecti, ut totus quantus, in dona

& gratias ſit profuſus. Viciſſim eaput ſponſi, eum tam pretioſum valen-
tem, placidum, candidum & rubicundum, è& millibus dileéctum, & electum

ſecit. Quid per crines ſponſæ, & quid per caput ſponſi intelligendum eſt?
de crine reſpondet Richardus à S. Victore part. 3, cap. 28. in Cantic. Unus
crinis colli, eſt unica cogitatio, & præcipuè intentio, qud laboras. Intentio bo-
na, dilectam facit animam operantem, bona intentio trahit DEUM in vota
ac deſideria, facit opera numini accepta, & grata nobis meritoria: Audia-
tur S. Bonavent. in cap. II. Lueæ: Vulnerdſti cor meum ſoror mea ſponſa in uno
erine colli tui, id eſt, in unitate, & fimplicitate intentionis rectæ, qud ſola DEO
placet, & quia tales quidquid faciunt, ex charitate faciunt, ideò totum relum eſt,
& bonum, && lucidum; ſecundum illud: ut filii lucis ambulate, frudctus enim lucis
