& gratia eſt, unde hi tres adoleſcentes tantum favorem, & gratiam merue-
runt? meritum eſt virginitas, mentis & corporis caſtitas; Virginilas vitan
noſtram de corruptione, ad ſanctitatis gloriam colligit. Inquit S. Baſilius lib. de
vera Virg. & Aponius in Bibliotheca veterum Patrum, tomo 4. Zies pueri
hebræi caſtitatis dilettione miſſi ſunt inter Babylonicas fammes, in cis medio Arden-
te fornace quaſi inter lilia Dominus paſcitur eò, quod ſemper requitſcat in cordibus

diligentium caſtitatem.
CONCEPTUS VI.
Extraordinarias gratias & favores à larga DEl manu expertus eſt Jo-
ſeph Æâgypti factus Prorex; in ſervum venditus à Patrono, & dumino
domũs, non ut ſclavus, ſed ut filius eſt habitus: Invenit Joſeph gratiam co-
ram Domino. Geneſ. 39. Omnibus mihi traditis, ignorat, quid habeat in doms
ſua, quod in mea non ſit poteſtate. Injuria Dominæ, & uXoOris Putipharis, n
nocens joſeph in carcerem mittitur, & hic miro fruitur favore, pike-

tus carceris addictus Joſeph; eum habet ſuaviter: Dedit ei Dominus gia-

tiam in conipedtu Principis carceris, qui tradidit in manu illius omnes Viy os.
Imd ipſe DEUS cum Joſeph deſcendit in carcerem: Deſcenditque cum M, 1r
foveam, in vinculis non dereliquit eum. Sap. I10. A Rege Pharaone habe-
tur clementiſſimè: Uno tantum Regni ſolio te præcedam: Tantos DEl favo-
res meruit Joſeph caſtè & Virgo tunc vivendo: Relicto in manibus ejns pal-
lio, fugit. Audiatur S. Cyprianus lib. de pudic. Pudicus juvenis, qui delitto
conſcientiam non miſcuit, in imum carcerem traditur, ſed ſola no eſt cum carcere

pudi-

—
Aiti, ng
s reilite

Apouam
1 Quid ter
Uftun, aut 1
1autthina be
hondet! .
tmtumreſbi
lemner in pe

nta
uu.

Opos incarna
Ktenam inerhli
Unldex eſtamor
unatum pnme
(mnimd conve
Uulllines, uil
iligo, calil
n Maia Vigo,
1NS Velplur
linbenti, goin
TIi Viginibus
Uento eins, me
Cchüitnnncts
UWenesze
nſe dereicn
Uer lteten,4
biln ilirger,

hilgu.) .

l honp,

Aülme
untsdr
Urhunie
nekivnn
ltade
UI. Nd

Aentnt

topen, N.

tdente.
Qolſe
Onen
Agetut
115 M

tolno N

fehttſat

ehheni
ono, l

D

une

CONCIO SECUNDA. 5o5

pudicitia, nam eſt cum Joſeph DElIS. Eleganter S. Zeno de pudic. Rex jure
ſecundus factus eſt regni, qui inſignis Rex erat ante pudoris. Caſtis, pudicis, Vir-
ginibus ſpecialiter favet Deus.

CONCEPTUS VII.

Ad januam Sponſi pulſant Virgines Matth. 25. Domine, Domine aperi
nobis. Quid ter mitis Dominus? famulantium caterva ſtipatus erat, per
miniftrum, aut ſervum ſuum reſponderit Virginibus? minimè; ipſemet
in auguſtiſſima Perſonâ januam adit, atque reſponſum promit: Cur ipſe-
met reſpondet? ob reverentiam virginitatis; inquit Theodoretus in Canti-
ca, tantum reſpicit Chriſtus, caſtos & Virgines, ut non per Angelum,
ſed ipſemet in perſonâ eos foveat, colat, tueatur. O favor! 6 magna

gratia!
CONCEPTUS VIII.
Opus incarnationis infinitus eſt favor, opus converſationis ESU ſu-
per terram inexplicabilis eſt gratia: Opus mortis & redemptionis in cru-
ce, index eſt amoris immenſi. Qui nunc ſunt illi, qui Salvatorem in mun-
dum natum primdò intuiti ſunt? qui ſunt illi, cum quibus Chriſtus in terris
vel maximè converſatus eſt? qui ſunt illi quos morti ſuæ ac cruci proxi-
mos adſtantes, quaſi amoris ſui teſtes, adhibere placuit? Virgines ſunt: Ma-
ria Virgo, & caſtiſſimus joſephus, primi ſunt, qui ESUM vident incarna-
tum, Maria Virgo, caſtiſſimus Joſephus electi ſunt vitæ comites, cum qui-
bus ESUS vel plurimum converſatus eſt: Maria Virgo: Virgo Joannes ſunt
illi ter beati, qui morienti ESU proximè adſtiterunt. De Virgine naſci
voluit, à Virginibus primò conſpici placuit, cum Virginibus plurimuùm ſer-
mocinatio ejus, medius inter Virgines Mariam & Joannem mori elegit; in-
dè capiat mundus quanto favore, amore, & gratiarum copiãâ, CHRISTUS
JESUS Virgines ac caſtos proſequatur, ditet, ac amplificet: ita concludit
Franciſcus Seraphicus opuſc. 8. tomo 3. colloq. 23. Ult Filius DEI oſtenderet
ſe diligere caſtitatem, de Virgine naſci voluit Oc. virginitatem conſuluit, & ſerva-
vit, inter Virgines ex hdc vitâ migravit.
Epilogus.] Hortor ergò cum S. Ephrem tomo 2. ad fratres:
In honore & pretio virginitatem habe, & te in
cœleſtem thalamum introducet.

Amen.

Ks: ( ¼ : 8

Feſtivale, S8 § IN

606 IN FESTO SANCTXZE CATHARINEẽ,

IN PFESIO SANCIÆ CA-
IIIARINEXE,
CONCIO TERTIA.
ræ. Ornaverunt lampades ſuas. Matth. 25.
Mulier compta, ſibi, & aliis eſt exitium.

Thema.

tia avibus decipiendis tenſa, depinxit cum lem-

quibus humana corda irretiuntur, vinculantur,
implicantur ad lapſum, in peccatum, ac animæ interitum. Au-
diamus Dei verbum: Propter ſpeciem mulieri, multi perierunt,

& e hoc concupiſcentia quaſt ignis inardeſcit. Eccleſ. cap. 9.
Paues. Percipiamus Patres & Scriptores: Veſtitus inſignüu, ac mollu,
Suetomius /Aperbiæ vexilium eſt, niduzque luxuriæ, ſceribit Suetonius in vi-

ta Cæſaris. Semper pulchritudinem veſtium, duo pericula comi-
8, Amtoni-tantur, ſuperbia, & luxuria, habet S. Antoninus part. 3. tra-
nui. GSatu 18. tit. 18. cap. 5i. Sub mollibus, delicati, ac pretioſis ve-
Zeno. ſtibus, mulier forti eſſé non poteſt, ſcribit Zeno in cap. 12. Apo-

S. Bernar. Calypſ. Et S. Bernardinus Fer. 4. poſt Dom. 5. Quadr. parte Z.

dinus. Mulier cum habitui vano, ac meretricio capit animas, quas Chri-
ſtus redemit cum ſuosſanguine pretioſo. Et Serm. 46. c. 3. ha-
bet: Nocent enim haæ mulierers ſic comptæ per vanitater ſuas alits,
itaut ſi una ſola mulier in quädam civitate ſit vana, omner per

Fernandez, àbHam trahantur ad immoderantiam vanitatum. Et Fernan-

dez ſect. 6 in cap. 36. Geneſ. tradit: Scandazlum prabent hoc eſt,
oſendiculum ad ruinam ſpiritüs, mulieres illaæ, qua ſe urioſins .r.
nant, comunt, colorant, atque hujusmoa; laſoiviæ, vanitatique
ſimulachra virorum animis, & oculis objiciunt, ut pulchræ celeb-
rentur, & amantur., Omnes pompa in publicum broferuntut, aut
Tertullia at luxuria negotietuer, aut gloria inſoleſcat, docet Tertullianus

nus, de cultu fœmin. Malier ſuo ornatis oculos hominum ad ſe trahene, .

& ſinullum ſequatur damnum, ſupplicium tamen aternum mere-

ur,

E E Ertanus Abbas in umbroſo nemoris umbilico, re-

mate: Vincula latent. Ornatus fœmineus, veſtes
ſaperbæ, criſpati crines, picta facies, vincula ſunt,

—
V, n Veneu⸗

Inſee, Der
babitu V

unmmzhili
i Alſentin,
Prmli ſimet,
mmelcuuſa. 0

iſiumun, numn
ginquit eme
ſrilſ nulier.
lehondet: Rp⸗
mitſticientih
u Ce fero tuhi

Were helcatiaet

net, Cyrianus

ialb 2. epil

rveobenmnca⸗

ſütent, autj

Ilrrindl ar
urihlu m
Utuerzanlei
einsauiamus.

nßmn]
Ih ac uononefk
Polin ani nu

in ſiit ſe teneng

lt nntn Hopt
n lgtmconzer
Innt, Petlong

iet fennn,

n gent Drob
ſhente ſlueiur, H
in Cerorat
ſgnrit, Ae i
ſer gunclone
Ungantes,

1,
Uun.
unbln
inittent
Eninenet
es Vnlt
r, Ninelt
eimnetnm
nukiet
Locd
uu,n
Suetann
Aunpeint
hninsen
ti ut
winc
int/ i
dern kte⸗

mituin
vun,
n. El

,N

mnnint
wit, M
4,ℳ gle
doetlin
jumrtet
n mu

CONCGCIO TERTIA. 5oy

tur, quia venenum attulit, ſifuiſſet, qui biberet, ſoribit S. Hiero-S. Hierony-
nymus ep. ad Demetr. Conformiter S. Cyprianus lib. de di-6 Cypria-
ſcip. & habitu Virg. Cæterum ſitiute ſamptuoſius comas, & per m 1. .
ublicum notabiliter incedas,oculos in te juventutis ilicias⸗ſaeſpi-
ria, adoleſeentium poſt te trahas, coneupiſcendi libidinem nutrias,
ſuſpirandi fomenta ſuccendas, quid erit dete, quæ tantorum ma-
lorum es cauſa. Ornamentorum, & veſtium inſignia, & lenoci-
nia fucorum, nonniſi proſtibulis, & impudici fæ‿minis conveni-
unt, inquit Clemens Alexandrinus lib. 2. Pædag. cap. 6. Quid ClemenetA-
eſt ſpecioſa mulier? interrogat S. Chryſoſtomus ſuper Pſalm. 50. lexandr.
& reſpondet: Sepulchrunz dealbatum, pracipitiam patens, Vene- 8. an ⸗
num inſpicientibus compoſitum. De carbonibus ſcintillæ diſſi-
liunt, de ferro rubi go nutritur, de veſtimentis procedit tinea; de
muliere peccati aculeus, ſibilus, con-upiſcentiæ, fomes peſtilentiæ,
docet S. Cyrianus lib. de ſing. Cleric. Finio cum S. Iſidoro Pe- Iſdorus
luſiota lib. 2. epiſtola 289. Mualier ornand; corporisz nimis ſtudio- uſots.
ſa, atque ob eam cauſam in forum ſè conferens, aut per feneſtrum
proſpiciens , aut juvenes irritet, etiamſi conatu ſuo excidat, ta-
men perindè ac ſt cor irretiviſſet condemnatlr. IM enim omne,
quodin ipfius poteſtate erat, effecit, at quæ venenum miſcuerit,
& retia expanderit. Invocatâà S. Spiritûs ope, deſuper Con-

ceptus audiamus.
CONCEPTIUS I.

[Confirmatio.] S. Petrus Chryſologus Serm. 127. mulierem, quæ homi-
ni in adjutorium efformata eſt, in ſagittam converſam eſſe deſcribit: Hæc
eſt mulieris antiqua malitia, quæ Adam ejecit de paradiſi deliciis, hæc cœleſtes ho-
mines fecit eſſe terrenos, hæc bumanum genus miſit in infernum, hæc vitam
abſtulit mundo propter unius arboris pomum. In vulnerantem ac ſaucian-
tem ſagittam convertitur mulier, maximè dum ſe ſuperbè comit, veſtit⸗
& ornat, perſonæ ſuæ fucorum adulationes, & ornatus ſplendorem ſi
addiderit fœmina, periculoſum jam in propriam, & aliorum pudicitiam
bellum gerit. Probam incipio à prima fœmina Eva;; fäamiliarius agens cum
ſerpente ſeducitur, adhuc tamen poſt ſerpentis alloquium nitet virginita-
tis gloria decorata, adhuc Virgo exiſtit: Paulò tamen poſt virginitaem
reſignavit, & de virgine in mullerem. & matrem tranſut, quo medio quo
opere? qua actione Adam & Eva eò devenerunt, ut nobili virginitati re-
nunciantes, in catnales concüp ſcentias conſenſerint, ac venen indulſe-
rint? ſacer textus, medium, opus, & actionem ſpecificare videtur Geneſ.
8⁸ s 2 cap. 3.

508 IN FESTO SANCTE. CATHARINE.,

cap. 3. Conſuerunt folia ficus, & fecerunt ſibi perizomata. Ornats veſtierunt
corpora ſua, ex poſt perizomata artificiosè intexta, poſt veſtitum rnatum
Eva ab Adam refertur cognita: Adam cognovit uxorem Juam Evam. Genek.
cap. 4. Ecce ab exordio ornatus muliebris noſcitur Virginitati inſidioſus,
Eva etſi antea decora, tamen ante cultum „& ornatum corporis, uginte
tis gloriam non amiſit, quam perdidit culta, & periz omate ornata non 1.
Jar dicendo: quotiescunque mulieres ad inſtar floridis . & fronde centi f.
cus, amplis, & diverſicoloris veſtimentis, vanè ornatæ & zmadure u ei i
publico comparent, faciunt, ut ſibi periculum adſtruant, impu ie in-
honeſtæ, luxurioſæ judicentur, alios verò in concupiſcentiam tra nr⸗ ac
perducant. Opportunè Tertullianus de cultu fœm. ean⸗9. i ga vee 1
quoque, & reliqua compoſitionis veſtræ impedimenta, proinde a⸗ curandae
amputatio „G recuſſio redundantioris nitoris. Hæ pompæ, diam e Bg rire⸗ 6
rent luxuriæ negotium, S obſtrepent Pudicitiæ diſciplinis, dignoſcere in facili eſt,
quod gratiam decoris, cultüs ſocietate proſtituant.

CONCEPTUS II.

leris ſi „orn tæ Symbolum eſt. Innocen-
avo, mulieris ſuperbæ, ornatæ ac comptæ Sy
tius Ve de utilit. condit. humanæ inſcripſit ſuperbè ornatæ fœminæ Gn
bolum: Pulchra foris, intus ſpurcitia: Columella de re ruſtica, de pavone do-
cet, Pavo, dum caudam ſuam dilatat, & erigit, ſicque comptus, ornatus
rogreditur, ſe à libidine ſtimulari indicat: verba Columellæ ſic ſonant:
i na ſunt exſtimulatæ libidinis, cum ſemetipſum veluti mirantem caudæ enene
S, pennis protegit. Idque cum facit rotare dicitur. Idem eſt ec um
ſuperbè ac vanè comptâ, & induta fannne „ quæ lent a zne in he⸗
i igido in publico ſuperbi .
ſo, diverſi coloris, auro gemmisque rigido in p
Fimirum non eſſe caſtam, ſed ſpurcam, & libidinoſam. Talis namque va
nitas, ſignum eſt exſtimulatæ libidinis.

CONCEPTUS III.B
Narrat Sacra Scriptura Geneſ 38. Patriarcha Judas aſcendebat . d.
res ovium ſuarum, ipſe && Hiras opilio Trebi⸗ HH in ane Dn
illins aſcenderet in Thanas, . .
tumque eſt Thamar, quod ſocer i rer 4 tandee: one
ivio conſedit, inibi
Thamar ergò præcucurrit judam, ac in 8 rennann
roſtitutam exij
udam exſpeéctans, quam mulierem Judas p . .
tum Peccavie, Quam cum vidiſſet Judaz, Nu picatus eſt H r.
ingrediensque ad eam, dit: dimitte me, ut coëam tecum. Qun Ju tam w⸗
lam ſuſpicionem, Thamar meretricem eſſe putans, cariia gui n eNde
Judæ erga Thamar libidinem, & venerem provocavit? di o.
mar meretricem, vanus ejus veſtitus: Superbus fœminæ cultus, . in.
tus corporis ornatus, libidinem ac venerem accendit; ien ſaritur Mi
mar, depoſitis viduitatis veſtibus, aſſumpfit teriſtrum, & mutato h 6

—
7Etn. Oprtin
A L 0. 3
un, Gge ⸗
Si urbaitu

CNNET
Gt olaudans
Rererlus velt
S Math ca).
Ttiod ae ſuperk
llos Reges in
eletemone⸗
eGrelloret
Mu veſtuntur
UImentins pe
r, in omihg
l uiin domit
Tnaiſtiz itarel
It fnpunt, ac
nCeiglencs in
Innn inducend
lh Smone,

d feminns
aNlg: Olanh 0
t tlem iden
unceformen
tf Plento,
unls Fllentur, 4
n (ebol, dief
Unltesechete,
t⸗ Aprrentat
Afenfann lin,
in Unnpendo,
ſtchllk enent
Ulter deenine,

Ewhunnr en
unur, cm

hant, in Nen

–

— ==
—, =
-

—
ulerelen
un Ont
Uun
tndtate
oiti
Clranzne
foncdä

9. Hyin
elötn
,mnlent
1oicrtſt

mel
natelene
ca, Cenmn
Colnpthe
womeletet
tencul⸗
enetden
woin l
0 einn

TAnnd,

gialtt

Ntun 1
,Niudd
it, unr⸗
uema⸗
gltmm
eſie⸗
tiit,
1dite⸗

raliel,
leihn

uot⸗

CONCIO TERTIA. 509

in bivio. Optimè quadrat in locum hunc ſcriptum Bernardini tom. I. Serm.
44 art. I. cap. 3. Plerique hominum exiſtimant, de ſignis ſigneta, de circulo ta-
bernam, & de ſigno furis aſtimant furem, meretricius habitas, ſignum eſt meretricii
adtüs, ſicut habitus monialis, monialem oſtendit.

CONCEPTIUS IV.
CHRISTUS Dominus noſter præcurſorem ſuum joannem Baptiſtam
dignè collaudans, incidenter quoque de iis loquebatur, qui delicatè ac pre-
tiosè exterius veſtiuntur: & dicit: Qui mollibus veſtiuntur, in domibus regum
ſunt. Matth. cap. II. Quid quæſo æterna ſapientia indicare voluit dicendo:
pretiosè ac ſuperbè veſtitos, eſſe, & morari in domibus Regum? & quid
per illos Reges intelligendum eſt? bPer Reges, S. Paulus ad Ephefſ. cap. 6.
intelligit demones ac principes tenebrarum: ita textus: Principes, & pote-
Nates, & rectores tenebrarum harum. Ut idem ſignificet dictum Chriſti: Qui
mollibus veſtiuntur in domibus Regum, id eſt, demonum ſunt. Ita concludit
§. Vincentius Ferrerius: Serm. 5. Dom. 3. Adventůs: Qui mollibus ve-
Riuntur, in domibuz Regum ſunt, id eſt, in habitationibus demonun. Quaſi ſic-
ut i, qui in domibus Regum morantur, ordinariè ſunt Regum vel ſervi,
vel miniſtri; ita vel maximè fœminæ, quæ ſuperbè veſtiuntur, vanè ſe pin-
gunt, fingunt, ac ornant, veræ de'monum ſunt ſervæ, ac miniſtræ ad ani-
mas decipiendas, in obſcœnum amorem, ac fœdam libidinem, & animæ
ruinam inducendas. Hinc capio dictum S. Vincentii Ferrerii, Serm. de

Sancto Simeone.
CONCEPTUS V.
Ad fœminas vanè veſtitas, comptas, & ornatas, ita inquit citatus
Sanctus: Quando oratis, Chriſtus abſcondit faciem ſuam à vobis, quia habetis
faciem diaboli. Quomodo hoc? Diabolus tam turpis, ac horribilis dici-
tur, ut talem videndo, homo emori poſſit; hinc inter damnatorum pœ-
nas tam deformem larvam inſpicere, crudele tormentum eſt; econtra mu-
lieres ſe pingendo, fingendo, ornando, quæ allàs turpes ſunt, pulchræ, &
amabiles videntur, quomodo ergò mulier ſe vanè veſtiendo, facies, &
larva diaboli, dici poteſt? reſpondeo: eventus docet, quando dæmon
homines decipere, in lapſum & ruinam inducere parat, Angeli vultum
fingit, & præſentat: teſte Apoſtolo: 2. ad Corinth. II. Tyſe enim Satha-
nas transfigurat ſe in Angelum lucis. Atqui fœminæ alioquin turpes, ſe ve-
ſtiendo, pingendo, ac ornando, ſe pulchras reddunt, in quam vanitatem,
& diabolicè ementitam pulchritudinem, ac formam ineſcati juvenes,
ſubtiliter decipiuntur, in lapſum, & animæ ruinam, in peccata & ſcelera
pertrahuntur, cum ergo pari dolo, ut dæmones, ſe ornando, mulieres
decipiant, in perditionem animas Pertrahant „meritò facies earum fa-
§ s 3 cies

610 IN FFESTO SANCTX CATHARIN.

cies dymonis, larva damnata intitulatur, æternis ignibus cremanda,
uſtulanda: ad has concionatur S. Hieronymus ep. ad Lætam: Vide ne capil-
lam irrifices, && ei aliquid de gebennæ ignibus auſpiceris.
CONCEPTUS VI.
S. Joannes Apocalypſ. cap. I2. deſcribit ſe vidiſſe, ſignum magnum,
grande miraculum: Signum magnum apparuit in cœlo, mulier amidta ſole, lu-
na ſub pedibus ejus, & in capite ejas corona ſKtellarum duodecim, & in utero habens
clamabat parturiens, notare libeat, in cœlo hæc mulier locata erat, oratio-
ni inſtabat, cœleſti fructu, ac gratia fœcunda erat; hinc mirum; ſignum
magnum: Ecce Draco magnus rufus, hahbens Capita ſeptem, & cornua de-
cem, Co&c. &S&draco ſtetit ante mulierem quæ erat paritura, ut, cum peperiſſet, fli-
um devorat. Quid adſtas cruenta beſtia ?à mulier, quam vides, in cœlo
eſt, ecce orationi, & gemitibus ad DEUM operam navat, fruétum quem
parit, gratia eſt; quid ergo adſtas? an adhuc talem in cœlo locatam fœmi-
nam mulierem orantem, gratiæ fructu divitem, in prædam tuam ſpe-
ras, & auſpicaris? ſic patet ex textu: adſtat Goc. ut devoraret; quid Dra-
coni animum addidit, ut ſperet, hanc etſi inter ſidera locatam fœminam
prædam ſuam fieri, & ruinam pati poſſe, animum dedit, ſpem trahit,
quia mulierem hanc vidit amictam, ſplendidè, ac mirè ornatam: Mulier
amicta ſole: Quam ſerpens intuitus eſt eximiè oultam, ſibi perſuafit vincendam,
ut quaſi ilem ſit ornatus exuere modeſtiam, && proſtituere honorabilem pudicitiam,
aut certe opinionis gloriam. Perorat doctiſſimus Naxera comment. in Ju-

dices: cap. 21. J. 39.
CONCEPTUS VII.
Fatetur de ſe Judith. cap. 13. vivit autem ipſe dominas, quoniam uſto-
divit me Angelus, & hinq euntem, & ibi commorantem, & inde buc revertentem,
nec permiſit me Dominuz ancillam ſuam coinquinari. Quod optimus Deus An-
gelos miſerit, qui Judith ad caſtra Aſſyriorum euntem, & ibi commoran-
tem cuſtodirent, cauſam in promptu habeo, Afſſyrii, gentiles, & Barbati
erant, in libidinem, ac venerem profuſi; miſericordiſſimè ergò Deus ju-
dithæ Angelos cuſtodes addit, quorum opere, ac defenſione illæſa, ac in-
tacta permaneret fragilis feæmina. Aſt quæ ratio motiva ſubeſt. quod ex
caſtris barbarorum abeunti, ac diſcedenti, jam in ſalvo conſiſtenti Judith,
nihilominus Angeli cuſtodes eam defendentes, & adjuvantes aſſocientur?
cur abeuntem, jamjam obtruncato Duce Holopherne, extra periculum,
nihilominus Angeli, ut cuſtodiant comitantur? Audire libeat, quid de
Juditha ſacer narrer textus: nxæit ſe mro optimo, SS diſeriminavit crinem CA-
pitis ſui, && impoſuit mitram ſuper caput ſuum, ES& induit ſe veſtimentis jucundita-
tis ſuæ, induitque ſandalia pedibus ſuis, Aſſumpſitque dextraliola, ES& lilia &
aurls,

—
, Gymnuhs
n wooun d
le Henchcd 7
Seeolnatz,
lrere. Hic
Cents: uinn
ienonen, A
hyilyu.
nramuliere ox
in nulieru mul
it Finio er
woancſs,
Me igrili

43 84 u 44
AN

lenter e
Corhonelt.

unbat, enol
ker reidentur:
Munlemns,
rnben ſdſen
l lnes, lb
ſti, Con

unne
mniſrſe
Ginun
Nent e
mum
1,Gon
Cndepei
Vides A
t, kuchen
Lo locnat
redan ue
oNe,;
ocatun e
ealt, en
Ofhaun
Helſuren
lorablens
A1 CNNe

Enicnelt
oniet ſhchie
ocnitn,
Cimtsd
Ce ſbenel

Aſimmin

fpnne

vl We

CONCIO PRIMA. SII

aures, & annulos, & omnibus ornamentis ſuis ornavit ſe. cap. I0. Hunc orta-
tum nondum depoſuerat Judith dum redivit: quamdiu ornata, compta,
& ſic ſplendidè veſtita fuit Judith, ab Angelis cuſtoditur, quaſi quamdiu
ſpeciosè ornata, minimè à lapſu ſecura ſit, in periculo conſiſtat ſeduei, aut
ſeducere. Hic conceptus eſt doctiſſimi Naxeræ ut ſupra citati: ſicquè con-
cludentis: Quia nondum ornatus exuerat inſidias, && ideo oportebat, ad Caſtita-
tis oplnionem, Angelorum præſtitiſſe etiam redeunti ſuppetias.
LEpilogus.] Hortor ergo cum Eccleſ. cap. 1. Averte faciem
tuam à muliere compta, E& ne cirecumſpicias ſpeciem alienam. Propter ſpe-
ciem mulieru multi perierunt, & ex hoc concupiſcentia, quaſi ignis ewar-
deſcit. Finio cum S. Hieronymo ep. ad Lætam: Cave ne aures per-
fores, ne cerußd, E purpuieriſſo ora depingas ,ne collum auro, aut margaritis
premas, ne capiet gemmis onerer, ne capillem irrifices, & ei aliquid de ge-
hennæ àgnibus auſpiceris. Amen.

848333fr zz. dedͤ & d ese E Eee e & e e E aeseceaesbicee dee
IN FESTO SANCTI
ANDREE,
CONCIO PRIMA.
Mittentes rete in Mare- Marci cap. 4. Textus:
Labor honeſtus, felicem reddit. Them

AIſcantes, & laborantes fratres, Simonem & Exordium,
„ Angdream intuetur Chriſtus, & ocyus ad
Apoſtolatum eos vocat, ſummé beat, & fe-
licitat: doctrinam indè capimus hanc: IIIi,
qui in ſuà vocatione, ſedulò ac timoratè,

bona conſcientia laborant, operi ſuo in-
cumbunt, gratioſo vultu reſpicientur à D EO, felices, &

beati reddentur: pulchro ſymbolo veritatem expreſſit Joan-
nes Mazzalenus: hic, furno limpidiſſimas guttas exfudanti
epigraphen ſubſcripſit: Sardor, t, in precium“ Sic hone-
ſti ſudores, & labores maximo felicitatum, gloriæ ac hono-

rum precio, compenſantur. Audiamus deſuper Scripturam: Textun Sa⸗

cræ Scri-
Lab 0- paoræ.

512 IN FESTO SANCTI ANDREE,

Labore manuum tuarum quia mandacabis, beatus er, & benetibi
erit: canit David Plal. 12 7. Anima laborantium mpinguabitur.
Inquit Salom. Prov. 13. Et iterum cap. 10. Manus Prtiem divi.
tias parat e Et cap. 12. Manus fortàum dominabitur. Et Sap. 3. ha-
bet: Bonorum labiorum glorioſas eſt Nrautus., Et cap.x I 0. Honeſta-
ratres. vit illum in laboribus, & complevit labores lius. Audiamus Pa-
tres: Homo ad laborem naſoitur, &. a Vi⸗ ad volataum, quia indk
mens ad ſumma volat, unde caro in infirmi dAäutius laborat, lendr
§. Grego- S. Gregorius lib. 7. Moralium cap. 6. & Alib⸗ in mor⸗⸗ inue .
riut, JSanbki viri quot labores nunc veritati commendantes e bi .
tot jam remanerationis ſuæ pignora, intra ſpei Suc cu in um
clauſa tenent. Labor carnalis, Piritu zeeetr: oe us,
acceptiſſimum Deog ſacrificium, Tgnumeq, Raeee a H
Caſſianus. plueris mundiszque receſſibus exhibebit, tradit cnue en⸗
ſtitut. cap. 1 Agnoſcant homines, quod qui in 2 vribus “R
non unt, viſitars ab Angelis non merentny. 2 Gnoſcan in
placeat ſuperis ivibis lahor, cujur Gpiritali r. ſ, erel .
S, Bernar- S. Bernardus Serm. 3. in Nativit. & Serm. de §. Vi e na re⸗
du· Lahor gradus eſt ad gloriam, lalor. mater eſt gloriæ. Conf birn r
Æ.ſchylus: Gloria laboris eſt filia, præclarèé Erznnns i 4 d
tud. Sicut roſa ſlos gratiſſimus de ſpinis naſcitur, ſic s triſt

aſzeri, frudtns laboris jucuna⸗ſſimus capituar. Eleganter
§S. Eypria- §. Gyprianus lib. de abuſib. Scut frukt ns non invenitur ina--

nu. bore, in qua fios prius non apparuit, ſic in ſeneltute Rue cde
gere non poterit, qui prius eordem in javentute ler 4. cn e
Philo. comparaverunt. Concludit quàm oprimè Philo de ſacri

Abelis: Sicut à cibo dependet tota vita cum abkibus 3 de
bore pendet, quidquid in rebus bonum eſt; ſieut enim cibus ſe

habet ad vitam, ſic labor ad honeſtatem. Imploratà 8S. Spiritus
gratiſ deſu er Conceptus dabo.
Sran geni CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Sedulus ille paterfamilias, iis, qui tote⸗ di⸗ 77 Anh.
in ipſius vinea, juſſit rlare groſſum om ctor A dead de⸗ unum gros.
& dari illis, qui una hor eſ;
cap. 20. Juſſit & dari illis: denariose aſt non addit: tolle quod tuum eh;
ſum: acceperunt & ipſi ſingulos denarios: aſt non roſſum, ſed
cur Roc: Wi, qui vix inſpexerunt in Vineam, aeceperum 2810 non
9

tunen ine
imreeperun

e
nitet ſterun

e verru
cpehlolulotot

Mopti

lcnm ftauch
itarluctan
tiouunca. 6

inhier fu
cicat: ven
uum ir exhal
ſe lenper ali
elbi Allegata
Mutkrig acn
t, clementifl
emt, ſed ſen
lunlus expe

MRomanos
UUexhauſtus e
Eltquicd ſuperk
llnta, & ben
In gate, beneh
omanat? die
Ar hanelle 2

rob Ceneſss
Ufihnten mm
MuINI, Diktem oht
Grn: Cnr l
t heretate,
nm: Ater hi
mnnmn eten
uun Genel 29,
e, Vite
e au

Se

—
,,Gkn
6nnink
bdnn
Plo.
lungi
lennſeu
bi in non
llante erte
eiſellt
itiniun
tatiebkte
lanndh
aloritute
ntentin
e. Vin
wrie. C
ebrumat
ſitn S
Gin.
Poeippetiil
Gecuef
tteſe 1
e Phlodd
un Allet
. Uint

lflnnd

Ulmniet⸗
gullm,
bornnnt,,⸗
1:
eeune

CONCIO PRIMA. K;

non tam ex tnerito, & jure, quàm ex dono, & liberalitate Domini honora-
rium acceperunt: hinc non dicit groſſum illum, ipſorum eſſe, facile enim
& leviter iterum deperditur, quod levi negotio acquiritur: Leicht gewun⸗
nen / bald zerrunnen / dicit autem groſſum eſſe ſuum; proprium inquam
quem ſedulo totius diei labore & induſtria lucrati ſunt, ad indicandum: So⸗
lum illud proprium, & jure alicujus eſſe, non tam quod dono, inventione
non dicam fraudibus aliquis accipit, ſed quod induſtria, honeſto labore ac
quiſivit, ac lucratus eſt. Sapientiſſimus Salomon hoc indicare voluit, Pro-

verbiorum cap. 6. inquiens:

CONCEPTUS II.

Si impiger fueris, veniet ut fon- meſſis tibi: quid indicare vult Salomon,
quod dicat: veniet ut fons meſſis tibi? in praxi experientia docet: fons ad
guttam vix exhauriri poteſt, aquæ hauriatur quantumcunque quis volet ex
fonte, ſemper aliquid aquæ in fonte remanebit: dicere ergo vult Salomon
per verba allegata: ſi impiger fueris, veniet ut fons meſſis tibi: honeſto labore,
ac induſtria acquiſita, & lucrata, Deus largiſſimè benedicit, auget, & multi-
plicat, clementiſſimè tuetur & conſervat, ne incendio, furto, & infortunio
depereant, ſed ſemper de lucris honeſti laboris reſiduum, ſtabiliter rema-
neat. Paulus expertis fatetur.

CONCEPTUS III.

Ad Romanos cap. I5. ſeribit: Gratia ejus in me vacua non fuit: gratia Dei,
fons inexhauſtus eſt, ubi hic fons eſt, gratia Dei inquam, neceſſe eſt & ſem-
per ſit quid ſuperfluum ac reſiduum, ſtabilis, & permanens proſperitas
abundantia, & benedictio: dicat nunc Paulus, unde hujus fontis, di-
vinæ gratiæ, benedictionis ſingularis, abundantiæ, & proſperitatis, ſcatu-
rigo promanat? dicit S. Paulus citato cap. Abundantius omnibus laboravi,
Labor honeſtus, ac ſedulus ſubſtantiam auget, & conſervat, beat &

felicitat.
CONCEPTUS IV.

Jacob Geneſis cap. 24. dedit filio ſuo Joſepho partem extra fratres:
Do tibi partem unam extra fratres tuos: Extra: id eſt, partem extraordi-
nariam, partem optimam, pattem ſummè proficuam, ſtabilem & perma-
nentem: quæ eſt iſta pars ordinaria? num fors auri portio, a ma-
joribus hæreditate, & donatione acquiſita? aut fortuna duce inventa?
minimè: aliter hanc partem extraordinariam deſcribit jacob: Do tibi
partem unam extra fratres tuos, quam tuli de manu Amorrhai in gladio, &
arcu meo. Geneſ. 28. In gladio & arcu acquiſita, ſunt acquiſita ſummo
labore, vitæ & corporis proſtitutione, ac periculo, & hanc ſummo la-

Feſtivale, Ttt bore,

514 IN FESTO SANCTI ANDREE,
bore, cura, angore, ſudore, acquiſitam partem, Jacob dicit & nominat: Par-

tem extra fratres, extra, id eſt, extraordinariam, benedictam, ſtabilem, per-

manentem: labor induſtrius ergo beat, & felicitat, labore honeſto acquiſita

perennant.
CONCEPTUS V.
Ovis illa perdita, plus quàm 99. æſtimatur: Dico vobis, quod ita
gaudium erit in œlo ſuper uno pecoatore pœnitentiam agente, quum Juper nonagin-
ta novem juſtis, qui non indigent pœnitentia: Lucæ I5. Cur ovis errabunda
ſuper 99. æſtimatur? an fors ob ſedulum laborem & ſudorem in quæren-
da hac errabunda impenſum, longo itinere, cura, & anxietate ſuper hanc
ovem vix non conſumitur bonus Paſtor, feſſus ac languens ulteriori non
parcit labori, inventam in humeros imponit, ac ad ovile deportat: Et cam
invenerit eam, imponit in bumeros ſuos, gaudens, & veniens domum convocat
amicos, & vicinos dicens illis: congratulamini mihi, quia inveni ovem meam, que
perierai. Pluris ergo æſtimatur ovis labore reduéta 99. diſcamus; ſudore,
& labore honeſto parta, acquiſita, maximè valent, proſunt, conducunt, ſta-

biliter permanent.
CONCEPTUS VI.

Legem tulit Deus Levitici cap. 12. Mulier, quæ maſculum peperit,
triginta dierum requiem habeat, quæ fœmellam enixa fuerit Mater, ſexa-
ginta dierum requiem obtineat: ita textus: Mulier, quæ ſuſcepto ſemine pe-
pererit maſculum, E&ο. triginta tribus diebus manebit in ſanguine purifccationis
ſuæ, αρ°. ſin autem fœminam pepererit, immunda erit duabus hebdomadibus, Ge.
ſexaginta ſex diebus manehit in ſanguine purificationis ſuæ: quæ cauſa ſubelſt,
quod mater majorem & longiorem requiem, ac pacem obtineat, ob eni-
xXam, ac partam filiam, quàm ob filium genitum? inprimis: quæro ego,
quid eſt pax? pax, & requies, eſt ſummum ac ditiſſimum Dei donum: qui
pacem dedit, verbo omnia hona dedit; inquit gloſſa; tantum eſt honum pacis,

ut in terrenis, atquè mortalibus nihil gratioſius ſoleat audiri, nihil deſiderabiligz

concupiſci, nihil melius inveniri, nihil felicius poſſideri, ſcribit S. Auguſtinus
lib. 19. de Civitate cap. II. Quæ nunc mater filiam pepererit, in duplo
tanto bono donatur, gratiarum favoribus, ac benediétionibus ditatur:
cauſam indicat Theodoretus quæſt. 14. in Leviticum: Laborem habet ma-
ter in educando filio; ſed duplo majorem laborem, curam, ac ſollicitudi-
nem habet mater in educanda filia, longior ergo pax & requies donatur
matri, dum genuit filiam, quàm dum filium enixa eſt; in ſolatium no-
ſtrum doctrinam eruo, quæ honeſto ac ſedulo labore acquirimus, lucra-
mur opere manuum noſtrarum: in duplo Deus benedicit, duplici augmen-
to & proſperitate facit creſcere, durare, perſeverare, in poſteritates peren-

Nare.
G Rbpi-

Hyilous
til. .
Aallem pro⸗
Gvecictionum
nnelole ocen
Pörofena, pr
win Hyiol.
ighir eten

—

1

luti ſnt
lalinunter,

iner
Moren orinn
hn- Curhr
im igetet
num geudiorn
uuembatoren
nimni dtine,
tncontor

tieit A

—
Cnoninten

nkuln
onekor

lt,t
Ur se
rennen
wetutlert
ens blere

eepott !

Eensdenntn
enioven.
diſcmmunt
Unt,conte

Inaſcdle

uetit Me

ie ita

ſalelite f
ele
1: e i
Lenn obtnet
inins e
wum Dete
nmmn fhnr
li, ul⸗

ſrbrd i

n ſexet

Nedichientu
LNnn

CnN 1
nglat
1elz niu⸗
Nterlind⸗
lch,le⸗
nelenn

dSecuti ſunt eum. Marci cap. 4.

CONCIO SECUNDA. 515

REpilogus.] Severus Imperator militibus communiter hanc teſ-
ſeram dediſſe legitur: Laborandum- innuens laborem honeſtum ſequi
ad calcem prœmium gloriæ, honorum, & divitiarum DEl ſpecialium
benedictionum. Hanc relinquo teſſeram omnibus Chriſtianis, labore
honeſto ſe occupent, & parta ſudore & labore ſuo, experientur magis
ſibi proficua, proſperatura, ac perennatura; concludo cumS. Hierony-
mo in Epiſtol. Nallus labor durus, nullum tempus longum videri debet,
quo gloria æternitatis acquiritur. Amen.

IN FESTO SANCTI
ANDREE,

CONCIO SECUNDA

Textus.

Feſtinanter, DEUIM vocantem, monentem ſe- Thams
qui, ejusque inſpirationibus obedire ani-
mam ſalvat.

SVes Paſtorem audiendo, & ſequendo, optimè Exordium
habent, & in ſalvo ſunt, ſic docente Chriſto:
Ante eas vadit, & oves illum ſequuntur, quia
ſciunt vocem ejus E&. ſalvabitur, egredietur, &
SESA ingredietur, at paſeua inveniet. Joannis cap. 10.
Paſtorem ovium ſe Salvator noſter nominare dignatur?:
Ego ſum Paſtor bonus:? Chriſtianus eſt Chriſti ovis, ſalvabitur,

Ccoelum ingredietur, paſcua benedictionis temporalis, ac æter-.
norum gaudiorum inveniet, ſi vocantem, monentem, hor-

tantem- Paſtorem Chriſtum ſecutus fuerit, vocationi, inſpi-
rationi divinæ, quæ vel per propriam conſcientiam, vel
er concionatorem, vel per patrem ſpiritualem provenit
5 Der p. 5 P Textue Sas

obediverit. Audiamus deſuper Sacram Scripturam: Qui me cræ Scri-
T12 gudie- piuræ,

6 IN FESTO SANCTI ANDREE.,

audierit, absqus terrore erit, & abundantia fruetur 3 timore ma-
lorum ſublato, docet Salomon Proverb. cap. 1. & iterum

cap. 3. Cuſtodi legem meam, atque conſilium meum, & erit
vita animæ tuxc. Si volueritis, & audieriti me, bonaterrz

comedeti, promittit æterna Veritas: Iſaiæ cap. I. & cap. 55.

Audite audiente me, & comeditebonum, & delectabitur in craſ-

ſitudine anima veſtra. Et Chriſtus affirmat Matthæi cap. 7.
Omni, què audit verba mea bhæc, & facit ea, aſſimilabitur viro

apientè, qui zdificavit domum ſuam ſupra Petram. Percipia-

38. Patres. mus & Patres: Ambulare vis, ego ſum via; falli non vi, ege
ſum veritas; morè non vis, ego ſum vita; hoc dicit Salvator tuus.
Non eſt quo eas, niſi ad me, non eſt qud ess, niſi er me. Iltaele-
8. Auguſti-ganter S. Auguſtin. tract. 22. in Ioannem, & iterum tract. 26.
Ruz⸗ poſt initium: Ramum viridem oſtendis ovi, & trahis illam, nu-
ces piiero demonſtrantur, E& trahitur, ſi ergo iſta, quaæ inter deli-
cias, & voluptates terrenas revelantur amantibus, trahunt, quo-

niam verum eſt. trahit ſua queme voluptas; non trahat reve-

latus Chriſtus à Patre. Unde hortatur Serm 112. de temp. &tn.
dete, at cognoſcatis voluntatem Dei, poſtquam autem cognoveri-

tis, ſummo niſi contendite,ut hanc faciati, Bir obedienz mandatum
non procraſtinat ſed ſtatim parat aures auditui, linguam vocipe-

der itinerès, manus operi, E& ſe totum intus colligit, ut mandatum
8³. Bernar- peragat imperantt, inquit S. Bernardus in cap. 9. Actor. Ner-
dur. voOS& S. Gregorius: orat. in Bapt. Tibié & belliac pacis tempus
5 Cresor. ſit, atq; omnis deniq; rei, at verò ſaluti tuæ negotium ſemper,

8. Chryſo- ſollicitè age. Appoſitè S. Chryſoſt. lib. 1. de Provid. cap. 7. No-

ſtomus, t lutum quocunque manus fe formantis duxerit, ſequitur, ita ho-

minem, quacunque Deits jnſſerit, & ſequi, & quæ tihi intulerit

8. Ephretß grato animo perferre con venit. Suaviter monet Ephrem. Serm. I.
de pœnit. Sentu, quod oſtium pœnitentiæ tibi apertum ſit, fe.
ſtina prinsquam occludatur, ignoras qu hord cæleſits medicus

oſtium meaicinæ ſuæ clauſurus ſit, feſtina igitur, ut curer.
