percipere. cui ſubſeribit 8. Nicephorus de Laud. Mariæ dicens:
Maria iram à cælo depellit, & à Dei Juſtitid obſſeſos ab inferi
eripit. Turris igitur eburnea, refrigerium, ac hiberatio anima-
rum cſt abigne ac flammis purgatorii.

CONCEPTVS III.

Feliciter reſurrexit ad vitam, ac denuo lumen coœli jucun-
dus aſpexit filius Sanamitidis 4. Regum 4. cap. Er oſcitavit
FPuer ſepties apernitaq, ot, los, Quænam hujus tam forrunatæ
reſuſcitationis caula eſt? Quid præceffit, antequam denuè tmna-
tris affl ctæ filius oculos aperiret: ſuper genua Matris ſuæ poſi-
tus in mattis ſinu mortuus erat, felix reſurrectonis Omen: Po.
ſuit eum illa ſabßer genua ſaa usqué aa meridiem, &̈ morytans eſt.,
Mater noſtra ipiritualis Virgo Maria eſt, dicente Richardo à
8. Laurentio lib. I, de Laud. B. V. cap. 6. Beata Virgo ditta eſe
beuéte

Epilogus.

208 Diſcurſus XXVIII.

benedictain mulieribus non tantum, guta ſola ſiné concupiſcen.
ziâ concebit, & ſine dolore Peperit, ſea quia præ omnihus in prole
multipliztata eſtr etſ: enim earn, liter unicuns genuit flium. in eo
tamen ſpiritualis mater Wec ſt magnaæ multitudinis filiorum
5 „ . . . — . AA 1
quorum Chriſtus primogei u ſt. Quicunque iu vità hanc ma-

trem quotidie, & vel maximéè ad horæ ſonum devote invocan-
do veneratus fuerit, ſub Mariæ præſidium humiliter confuge-
rit, is piæ matris morietur in ſinu, ejusꝗque auxilio, de tenebris &

umbra mortis, ad cœli lucem perpetuam, de tranſitorio purga-

torii igne, ad gaudiorum æternorum refſurget refrigerium
nam ut ait Bloſius in canone vitæ ſpiritualis cap. I8. Fier⸗ non
poteſt, ut pereat, qui Mariæ ſodulus & humälisult or füuerit. ad-⸗
ſtipulatur S. Cyrillus Alexandrinus in Homil. contra Neſtori=
um. Per te exultat œlum, lætantur Angeli &G rchangeli, fu-
antir damones., & homo ipſe ad cæxlum revocatur. Tu enim ani-
mabus miſeris ſolatium es, Turris gburnea, liberatio, ag refri-
gerinm.
Suſpiremus ad hanc Turrim eburneam, quotquot in hc
lachrymarum valle laboramus, unadue afflickas in purgatorio
animas piſſimæ Matri miſericorditer commendemus cum
S. Bonaventurâ Pſalmo 30. In te Domina ſperaævimus, non con-
fundemar in aternam, in gratid tud ſuſcipe nos, tu es fortitudo
noſirz & refrigermmnoſirum,conſolatio noſtra, &proteltionor
ſra, ad te Domin clamavimuas, dum tribulaveturzor noſtrum, &
eaud ſtinos de vertice cokium æ«ternorum educazs nos de laquéo,
quém abſeonderunt nobis, güontaim tu es aajutrix noſtra, is ma-
nus Zaas, Domina! commendamas ſpirituns noſtrum, totam vi-

tat noſtram, & diem ulzimam noſtrum. Amen.

Ut ſugat ardores ebur, avertitq;, calores,
Sic ne nocere queat fſlamma, Maria beat.
Hinc tranſituris pia Mater, eburnea Turris!
Ardores amove, refrigerando fove.

DL.

Dom

Reron-
plumm
gpice
riſlim
6,6, Dom
del ideo v.
enplo Der
uit apertti
a ſo orax
Alin ut c
co iſto im

Comus Dbl,

limiobun
lubitavit
raamelt,
lo qvia une
n auro en
ataurum
oreltche
(terubim e
n aropt
un plurin
6 in goi 0
Utdtr ad pr
Umintentie
du inge
lne auream

uiell

-— 236 )0 (9* 200

e lhitgeen —

onntibet „ 02 262 25 20 0 2 07 202 0
Aſe Me & e S Ve BeSe 20 % 0 1. 266 *
g 9. Y 9. 2. 9e e G e G N 2e N0. , V8, V. M 7. . ,

ehuſt iliin n

Gerotefnne
wilirtgete Domus aurea gratiarum, Virgo Maria eſt.
liodenerzi
Tinlnondnr N Ræ omnibus totius terræ domibus materialibus, tem- Exordium.
ige l V plum Salomonis propriè domus aurea dici poteſt, non
30.IG. kn . quidem præcisè ideo, quia omnia in domo auro pu-
Ahinſatl riffimo tecta erant, ut narrat liber tertius Regum
lconme Eap. 6. Domum quoque ante oraculam operuit auro puriſſimo-
8ed & ideo vel maximè, quia gratioſa ac aurea promiſſa huic
ur u templo Deus obtulit 2. Paralipom. 7. Oculi gquogue mei
ſirtanar erunt aperti, &. aures meæ erecta ad orationem ejas, qui in
loco iſto oraverit. non aliâ utique de causâà, neque fine alio,
glonti quàm ut cœleſtes gratias ac dona ſupernaturalia orantibus in
R— loco iſto impertiatur. Immaculatus Virginis Mariæ uterus
enims domus DEl, templum divini Salomoniseſt, quam virtus Al-
niiuen tiſſimi obumbravit, in quam ſupervenit Spiritus ſanctus, quam
⸗“ inhabitavit Filius Dei vivi, in quamm Sanctum Sanctorum col.
v,Gin locatum eſt. Domus hæc veré aurea, non ex càtantuùm ratio-
rurußn ne, quia undique auro puriſſimo charitatis ardentiſſimæ te-
lereru Gta, auro enim charitas non incongruè comparatur, quia
Iyirniſtnnn ſicut aurum inter meralla primatum tenet, ita inter virtutes
Aerumn nn major eſt charitas, Maria igitur ſupra omnes creaturas, ſupra
hel⸗ Cherubim etiam ac Seraphim charitatein Deum ardentiſfi-
ma, auro puriſſimo tecta Domus Dei aurea eſt, ſed & ideo
quàm plurimùm, quia illa ipſa gratiarum divinarum Domus
Hitket. eſt, in quà oculi Domini ſemper aperti, aures ejus ſemper
Nupril erectæ ad preces, ac interceſſionem Virginis Mariæ, hâc ſo-
lum intentione, ut favores exhibeat, gratias largiatur, omni⸗-
e⸗ bus & ſingulis, pro quibus Virgo Mater exorat. Domum

hanc auream 88S. Patres unanimiter collaudant, & gratias: SS. Patres.

quas inde ſuſceperunt, grato animo recognoſcunt. Elezmo-
Fff fff ſyna-

S= =

210 Diſcurſus XXIX.

ſyniria Dei eſt irgo Maria, omnes enim eéleemeſynas & gratias
quaæs Deut de cœlo in terram mittit, Matri ſuæ ſiendas committit;
in tantum enim eam Deus dilexit, at nibil nos habere voluerit,

Jacobus de quod per manus ejus non tranſiret. ſeribit jacobus de Voragine

Voragine, in Mariali. ſerm. 4. litt. E. Quidquid illud eit, quod Deo ger-
re, paras, Mariæ commendare memento, ut eodem alveoad Lar-
S. Bernar- giterem gratiæ redeat, quo inflaæxit. ſuadet 8. Bernardus ſerm,
dus, de Nat. B. V. Maria eſt theſaurus, quia in ea ut in gazxophila-
cio repoſait Dominus omnia dona gratiarum, meritorum, virtu-
tum, & prarogativarum, donorum, & chariſmatum, & de hot
theſauro, largitur ipſe larga ſtipendia ſuis militibus, & operari-
Richardus 5. perorat Richardus à S. Laurentio de Laud. B. M. V. lib. 4. pſa
8.Lauͤren. eſt locus theſaurorum Dei, Matth. 1I2. Bonus homo, id eſt, Chriſtus
. Deus & homo, de bono theſauro ſuo, id eſt, Virgine Maria, pro-
fert bona, ſeilicet miſerieordiæ, gratiæ, & gloriæ. interpretatur
BZ. Albertus B. Albertus Magnus in Mariali. Evang. Matth. num. 22. Penes te,
Magaus. ε Maria! ſunt claves theſaurorum dilectilſimi ſilii tui, potesq;, ut
lihuit aperire: ditareq; inopes Adæ ſilios, qui proſtrati ante te, al-
tis valdè gemitibus, implorant miſericordiam tuam, qua non
vVen. P. à habet finem, b6munificentiſſima Diſpenſatrix. loquitur Ven. P. à
Jeſu Maria. Jeſu Mariâ tom. A. in epiſtad B. V. O ſancza, & ſanct u ſancdtier,
8. Andreas & omnis ſanctitatis ſanctisſime theſaure“ exclamat S. Andreas
CGretenſis. Cretenſis Orat. 3. de Dormit. B. V. de quo ſcilicet æger ſanita-

tem, afflictus ſolatium, egenus auxilium, captivus redemptio-

nem, peccator remiſſionem, mortuus vitam, poœnitentes in
purgatorio animæ requiem æternam, ac Juſti omnes Dei in-
tuitionem ſortiuntur; largire nobis gratiam Spiritus S, quà di=
gnis Conceptibus aureæ Domui appropinquemus.

CONCEPTUS I.

Conftrma⸗. Poſtquàâm Creator omnium univerſas terræ aquas in
ductie. unum locum congregaſſet, ut arida appareret, locum illum
Maria appellavit. An non idem Virgini Genitrici Dei no-

men

Don
——
pelllarul
Mloch.8.
eh. Cur⸗,
aarumn
inleuh,alua,
nerſe terr.
Aleduckus
and paltes,
en Dei Man
Dloc eoder
v üne inte
Nen Maria,
n congreg
Ulni per M
inlſ. cap. 4
hin anufmn
MMriamn,gℳm
re,id eſtze/
Dmalcenus
onmmia fe
lentnopoli
lur fanz,
nilit niſi te,
ſFier te, 6
ter te,
lria!

Cotommt
Ino ſo, ſin
tnte, & afl

umens hl

noſtrisme
un Dei &*

—
nag
niuiniit
olere nilni
lsteiog
1 ſui ef⸗
n ahennll
Dernardnkt
1utingail
Meriterongie

Natumn l

Inhunn,

MINS

onnjcetit
Cite Mne
ie ihlenitn
Dumm aulie
fliturii
Ararizuit
n tue a
Hlogoinrfe!
ſncdi iu
limrötnr
dilceteutli
Nifcsecend⸗

llneentnut

KtionnesDi

Pitnusgii
Genl⸗

Domus aurea gratiarum, lirgo Maria eft. 211

men Maria Deus dedit? dicente Idiotâà doctiſſimo tom. S. Bi-
blioth. SS. PP. cap. 5⁵. Dedit zibi, ‿Maria! tota Trinitas no-
men. Cur, quæſo, Matrem ſuam, eodem, quo congregatio-
nes aquarum, nomine Maria Creator appellavit: Congrega-
tionesq; aquari mappellavit Maria. Gen. I. cap. Omnes aquæ

univerſæ terræ intrant in mare, ſed ab eodem per abſconditos

aquæ ductus, & canales largiter diffunduntur in omnes orbis
terræ partes, pari modo in locum unum, ſilicet in Virgi-
nem Dei Matrem velut in mare omnes gratiæ confluunt, ſed
abhoc eodem mari gratiarum per iterata auxilia, in Adæ fi-
lios, ſine intermiſſione effluunt, unum ergo idemque no-
men Maria, mari & Matri dare Creator voluit, quo inſinua-
ret, congregationes gratiarum eſſe in Maria, venire de Maria⸗
& dari per Mariam. Ita interpretatur S. Antoninus part. 4.
tit, I 5. cap. 4. §. 2. Congregatis igitur omnibus gratiis ſaucto-
rum,in anum locum, ſeilicet in animami irginis, avpellavit eam
Mariam, quaſi mare gratiarum, omnia enim ſsmina intrant in
mare, id eſt, omnes gratiæ in Mariam. Confirmat 8. Johannes
Damaſcenus ſerm. de Dormit. B. V. Per illam, in illd, & cum
ilà, omnia fieri decretum eſt. & S. Germanus Patriarcha Con-
ſtantinopolitanus Orat. de Lonâà B. V. Nullas est enim, qui
ſalvus fiat, ſanctisſima! niſi pertei nemoeſt, qui liberetur A
malis, niſi per te, öpurisſima! nemo eſt, cui donum conce daturs
niſi per te, caſtisſima! nemo est, cujus miſereatur gratias
niſi her te, öhoneſtisſima! Domus aurea gratiarum, Virgo
Maria!

CONCEPTUS II.

Communi adagio aureum dicimus hominem, qui pro-
ximo ſuo, ſine ullà præviâ obligatione, ex mero amore, ſua-
vitate, & affabilitate, beneficia inſignia exhibet; verè hic
eſt aureus homo, inquit orbis, ex innatâà clementiaâ, ſine ul-
lis noſtris meritis, ex meràâ charitate, & ſuavitate, nohis gra-
tiam Dei, & remiſſionem peccatorum quæſivit, & invenit
Pff fff 2 Vir-⸗

212 Diſcurſus XXIX.

Virgo Dei Mater, annu ntiante Archangelo Gabriele. Lucæ I-
cap. Inveniſti gratiam. nemo enim, niſi qui quærit, invenire
dicitur, ſi ergo invenit Vigo gratiam, quæſivit, pro ſe ipsà au-
tem gratiam quærere non potuit, quia aliunde jam gratiâ ple-
na erat: Quam igitur gratiam, & pro quo Maria quæſivit?
Gratiam Dei, quam inobedientiâ ſuã, toti humano generi
protoparentes noſtri deperdiderunt, obedientiâ ſuà Virgo Dei-
para pro omnibus quæſivit, & Angelo annuntiante invenit.
Loquatur Richardus de S. Victore cap. 26. in Cant. Tanta fuit

beatæ Virginis charitas, ut non ſolum ad ejus gentem, Jadæos

videlieet, extenderetur, ſed ad ignotas & otas, ad omnes deniq;
homines, ad hos omnes charitas eius dilata fait, pro his ſollicita
fuit, pro his orando eaudita fuit, pro his indeſinenter oravit,
dieente adeam Angelo Gabriele : inveniſti gratiam apud Deum
ſeilicet quam quærebas.

CONCEPTUS III.

Non Plùm inveniſſe gratiam, Mariæ annuntiat, ſed

etiam ſuperventurum in eam Spiritum ſanctum prædicit:
Spiritus ſanctus ſupervenietin te. Lucæ I. Cap. Spiritus S. dator
gratiarum eſt, ad quid ergo ſuperveniet in gratiâ plenam?
quærit S. Bernardus ſerm. de Nar. B. V. & reſpondet, ut ſuper-
plena fiat, ut de gratiâ ſuperfluente & ſuperplena, ſalutem
hauriant omnes homines & deſideratam colligant felicita-
tem, in vitati ab ipsâ. Eccleſ. 24. cap. Apud me eſt ſper vitæ &
virtutis, qui me invenerit, inveniet vitam, & hauriet ſalutem
à Domino. Sed & verba melliflui Doctoris percipiamus. An-
gelus in eam ſuperventurum aſſerit spiritum ſankzum, ad quid
putas, niſeut etiam ſuperimpleat eam? ad quid, niſs at adve-
niente jam ſpiritu plenaſibi eodem ſuperveniente, hobis quoqse
ſaperplenza, & ſuperflaens fiat? ipſa nempe Mediatrix noſtra,
ipſa eht, per quam ſuſcepimus miſericordiam tuam Deus:, ipſa,
ber

—
nrtund
eomoan
Gratia⸗
lsehiel
Proptic
ſvaiygod
nliterili .
ielgeutia
vyabinftan

luucri⸗
Deui
titeo d
lelat

—
bitlelre
Aurtivine⸗
ngroſei
eſin ie
Dluri Arti
humen-
füiſähine
Ultlanteineti

Cint Nnd

Lbentenn l
nlihtut
it znn he n
leſvenenm
Minneyllen

I.

Unnuntt
Nncumen
Sinindi

n genii en

Pongenul
S
Colget “ð
ne/hru
uunt,N
epiemns 4

nc B

Gihiins
ANt,lt,
lelienirtt
,Mur Detuf
6

1

Domus aurea gratiarum, Virgo Maria eſt. 213

pro quam & nos Dominum Iſum in domos noſtros excipimus,
de Domo aureâ Marià Virgine.
Gratias itaque omni ſtatui neceſſarias humiliter flagite-Epilogus.
mus de hàc Domo, oratione illà efficaciſſimâ quam ipſe Chri-
ſtus, proprio ore dicta vit in regulà Salvatoris. Oramus te, piis-
ſema Virgo Maria, mundi Regina, & Angelorum, ut eis, quos
purgatorius examinat ignis, impetres refrigerium, peccat oribus
indulgentiam, juſtis in bono perſeverantiam, nos quoque fragi-
les, ab inſtantibus defende periculis, Amen.

Laus Chriſti Matris, qudd ſit Domus aurea Patris,
De quù nempe Domo, dona reportat homo.
Atg ideo de mari, vult Eirgo Maria vocari,
Cedat ut in domum, quod parit illa bonum.

Fff fff 3 DlIS-

838)1(

06 )° O°2° ͤ 2° 20„ο 02* οϑ α½£ απ 0
30606 6 e. .. 55066 68 56 6

Propitiatorium, id eft, mundi cum DEO Reconcilia-
trix, Virgo Maria eſt.

Exordium.

Rcam foœderis Deus ipſe Exodi 25. Propitiatorium

S8. Thomas de Aquino art. 4. ad 6. Ratio eit, quia
de Arcàâolim Deus ſeſe clementem & gratioſum ex-
hibuit, per arcam populo reconciliabatur, hinc etiam procel-

ſurus ad prœlia populus Iſraeél, arcem ſecum honorificè dedu-

xit, ut per eam, in omni neceſſitate, gratiam à Deo & auxili-
um impetraret. Mundum univerſum Deo reconciliavit
Virgo Maria, omni momento usque in hanc horam, Filium
ſuum movit ad miſericordiam DEl ac miſericordiæ Ma-
ter, gratias innumeras afflictæ impetrat Chriſtianitati, ipſa
ergo arca fœderis, thronus gratiæ, propitiatorium, & to⸗
tius mundi cum Deo eſt potentiſſima Reconciliatrix. 88. Pa-
88. Patres. tres deſuper percipiamus. Arcam autem, quid niſi ſantzam
= Wartam dixerimus, ſiquidem arca intrinſecus portabat Te-
HNamenti tabulas, Maria autem ipſius T eſtamenti geſtabat
bæredem: idla intra ſemetipſam Legém, hac Evangellumreti-
nebat; illa Dei vocem habehat, hac Verbum, arca imus, forué
auri nitore radiabat, ſuncta AMaria intus, foriiq, virginitaius
Eplendore fulgebat; ills terreno ornabatur auro, iſta cæœleſti.
S. Ambro- ſüaviſſimè perorat S. Ambroſius ſerm. 25. Quis DEIIS non
ſius. honoret in lirgine, qui Virginem Dei voluit feri Genitricem,
Reparatricem ſæcult, Lumen mundi, Speculum ſanctitatis, kadei
8. Laurenti Magiſterium, bperegrinationis ſolatium, immaculatum Tem-
us Juſtin. Plum, & fzderis Arcaw divinis manibus fabricatam? An non
Waria Teſtamenti Arca veriſſima, quæ auro veſtita mundiſimo,
virtutem gemmis ornata, imputribilibus lignis Eiriuali-
ter

appellavit, ut profundè obſervat Dodtor Ar clieus

irſitn
Mnimd,

eipirol
lbim hinc
N Man
ſfario hufmn
um elt

dSA DEI
I. Thron

ur Aeh
nfaucii
At ait B.
uc biutur⸗
latum
muta, an
Dumaſcenus
ſie beuereto⸗
ſem, 2ſ, 1.
Oiriti ſind

unibosext

ammus.

Aqo
Eentia, hin
Ileritame
uis maris
Durorchus:
Dur Aqne

Pbintervalla

muaritudine
inarummira
umagun,

Propitiatorium, &c. 215

—,
liter facta, Teſtamenti tabulas, frondentem virgam, & ſuaviſ-

OS Smumin ſe manna continuit? gratiosè quærit S. Laurentius
Juſtinianus ſerm. de Nat. B. V. Rectè Arca ſacramentorum
W Dei,: Virgo Maria fuit, ſupra quam ſanè propitiatorium, & Che-
rubim, hinc inde obumbrantia figurantur, intus omnis cuſtodia
Reonni legs & manna fait, u o esds mirabile ſacramentum, & pro-
vitiatio humanaæ ſalutis sſapra quàdem propitiatorium rectè po-
ſitum est, quia ipſeé propitiatio noſtra, ſuper omnia eſt henedi-

,lßin Aus DEIIS, loquitur 8. Ildephonſus ſerm. I. de Aſlumpt. S. idephon
dlr ini B. V. Thronus gratiæ ſt beata Virgo Maria, de quä Lucaæ I. le- lus.
Nrotn Aüur Ave Mar!a gratid plena: Unde Apoſtolus: Adeamus
Apiin cum iducid ad thronum gratiæ, ſcilicet Mariæ, quæ eſt thro- B. Albert
rtinen nus. ait B. Albertus Magnus ſerm. de Dedicat. Eccleſ. FPer Diagnar.
lonmfaßg hanc diuturnu millad bellum, quod nobisſen meumcCreatore erat,
iDongn ſublatum & extinétum eit, per hane nobis, eum eo reconciliatio
No nih ſancita, pax & gratia donata eſt. Marianè ſcribit S. Joannes S. Mannes
igani Damaſcenus Orat. de Dormit. B. V. Maria hroenu: es grae- nus.
onmi tziæ, locus reconciliationis uni verſæ terræ., concludit S. Ephrem S. Ephrem.
nieie ſerm. 25. Throno huic ſupplices provolvamur, ut gratiam
Miffimn: Spiritũs ſancti adipiſcentes, Arcam fœderis, divini Artificis
incrin, i manibus extructam, exquiſitis Conceptibus honorificè dedu-
Nilmin camus. L
il ie
Etuerfkg .
e CONCEPTUS I.
luginn Aquas maris eſſe amariſſim idiana d Confi
rta ufi Ade . as, quotidiana docet expe. .α De.
iz iſe rientia, hinc ab amaritudine nomen ſuum mare accepit, ductio.
6,, ef quæri tamen poteſt, an non ſit reperibile medium, quo ſua
ONtn adquis maris amaritudo tolli, & in dulcem converti valeat?
SiGmmhn Plutarchus medium ad invenit; ex ceràâ virginali fiat vaſcu-
uſttni lum, atque in eo reponatur aqua maris, breviſſimo tempo-
tNl ris intervallo, mediante cerâ virginali omnem dimittet aqua
iutg, amaritudinem, & ſupra mel verteretur in dulcem. Mare
inmne amarumira Dei erat in lege antiquâ, univerſum enim genus
x ln humanum, ut Oſeas Propheta conqueritur. Ad amaritudi-

6 U

216 Diſcurſus XXX.

numconcitavit Deum ſuum. 14. Cap. ad dulcorandum hoc ma-
re Spiritus ſanctus, de tenuiſſimâ cerâà Virginali, id eſt, de im-
maculato Mariæ Virginis utero, pretioſiſſimum vas, coœle-
ſtis Artifex præparavit, in quo mare immenſum, DEUs no-
ſter: novem menſibus requievit, atque ibidem de Deo irato, ac
vindice, in DEum benignum, ac Patrem milſericordiſfimum

immutatus, eſt, & dulcoratus, eandemque adhuc quotidie, ad

interceſſionem Matris, in mundo dulcedinem ſpirat, atque
hæc mulier illa eſt, de quâ prædixit Esdras lib. 4. cap. 5. Mu⸗
lier pariet bortentum, & in dulces aquas amaritudo commuta-
bitur. ſubſcribit S. Laurentius Juſtinianus de Caſto Connu.-
bio. cap. 9. Ipſa est tabernaculum Teſtamenti, Arca faderis,
templi Propitiatorium.

CONCEPTIUS II.

Annis ſingulis experimur in menſeAuguſto calores into-

lerabiles, in Septembri verò refrigerantem ſuavem Zephy-
Phy.

rum; in Auguſto fructus arborum acres ſunt, & acetoſæ, quin
& uvæ in vineis adhuc amareſcunt, at in Septembri matu-
ra fiunt omnia, & acceptàâ dulcedine ſapiunt. Cur hoc!?
Unde tam diverſi in his duobus menſibus effectus? Reſpon-
dent Naturaliſtæ: in Auguſto ſol eſt in leone, ſigno ardentiſ-
ſimo, in Septembri autem in virgine, ſigno mitigante. In-
genioſiſſimè S. Antonius Part. 4. Tit, 15. cap. 22. §. 2. Jol
materialis pur Zodiacum diſcurrens, in ſigno leonis eſt arden-
tiſſimus, & animalium corpora, nimio calore languiaa reddit,
ſea ingrediens ſignum virginis, mitigatur; ita Sol juſtitiæ Deus
noſter, in Veteri Teſtamento erat at leo ru giens, DElUS ultio-
nmim, puniens zerribiliter peccatores; ut patet per exempla in
ſeripturizs: Sedex ferventiſſino amoris calore intrans inuterum
Virginis, totus faczus est benignus, & ſaavis &humanus, un-
de & fractus tune matureſcunt, & ſuaves ſiant. dicut ergo
in Lodiaco ſignum virginis ſolem elementarem mitigan-
do, fructus terræ ſuaves reddit, peramono Zephyro homi-

nes

—
Nesjumme
liria, Sol
uandoit
Ngorief
cearintern
lolæcificat
Elbram
Deum Judi
ponit Mate
Gle contra
nrindig
Nrclus feri

Lilleſi.

Germ, de A

Gi iliun

liu inter⸗

De th
Niisslit, &⸗
nidet;z qui
um quan
honir iraor
Küvirgine
Netit. Ar
iihut pro
Ulletrhing
lamfotti

id, nec

nenlt, eut
Uerint, in
endetn pu

AAndem

—
ndumkhrn
Ali idet Ke
mütn idcn,
lum, Dll
ncdebeoinn
lerootdlinr
Chucqvoke
men loirn
b. n
eritudyaunne,
Ge CMlol
ti, Anſen,

l

Nuſtoclonst
n ſudren
n,Enelh
Getenbin
bium. CE
efleclut Ner
ne,ironmt

onicgine

ch.11 11
, Lni
latgiti
ienlnhieten⸗
Iine DN
Giiyreutzi

eöutrapttl

1 G MMutul
ſmn Nut
narehn anc⸗
Oehtio n

G

Propitiatorium, &u. 217

nes & jumenta refocillat, ſic in cœleſti curià Virgo Virginum
Maria, Solem Juſtitiæ Chriſtum placando, & de leone trans-
mutando in Agnum, qui tollit peccata mundi, ſuaves gratiæ
& gloriæ fructus miſericordiæ Mater producit, peccatores re-
creat in terris divino flamine, & gratioſiſſimo regimine Ange-
los lætificat in cælis: Et ſicut in Lodiaco mediam inter leonem
& libram ſeu ſtateram, virginem Creator poſuit, ſic inter
Deum Judicem, & juſtiriæ ejus ſtateram Mediatrix ſeſe inter-
ponit Mater Creatoris Virgo Maria; fulguret quantumcun-
que contra peccatores iræ divinæ gladius, ſæviat pro libito di-
vinæ indignationis furor in peccatrices, Marià Mediatrice, nec
gladius feriet, nec ignis abſumet, ſed intacti penitus evatemus,
& illæſi. Adſtipulatur doctiſſimus Abbas Perſéniæ Adam.
Serm. de Annunt. B. V. in Mariali ab Hippolyto Maracio edito.
DQui Filium tuum inter Deum & homines poſuit Mediatoremt
quoq; inter reum & Judizem poſuit Mediatricem.

CoONCEPTVS III.

De rhinocerote ſeribunt naturæ interpretes, quod im-
mitis ſit, & irreconciliabilis, & ne humanas quidem vires for-
midet; quà viâà ergo reconciliabitur? Si obviam habeat ca-
ſtam quandam & ſpecioſam virginem, illicò cunclam de-
ponit iracundiam, & nativæ ferocitatis oblitus manſueſcit,

&& à virgine ligari ſeſe permittit, & abduci, quocunque ipſa

petit. Ante incarnationem terribilis & inſuperabilis DEUS
fuit, ut propterea benè dixerit de eo Job cap. 39. Namquid
volet rhinoceros ſervire tibi, zut moralitur ad præſepe tuum!?
Tam fortis & implacabilis erat DEUS, ut nec Abraham, nec
David, nec omnes Patriarcheæ & Prophetæ veteris Teſta-
menti, eum à vindictàâ retardare, remorari, ac capere po-
tuerint, imò quilibet illi appropinquare pertimeſcebat;
tandem pulcherrima mulierum Virgo pura & immaculata,
cundem à curſu feroci remoratur, humanâ carne ligat, unde

gsg 388⁸ adeò

Epilogus.

218 Diſcurſus XXX.

adeò evaſit mitis, manſuetus, & benignus, ut à quolibet
deinde capi potuerit, & alligari, uti tempore amariſſimæ ſuæ
Paſſionis accidit. Audiatur S. Thomas de Villà Novàâ ſerm.
4. de Nat. Domini. cujus hic eſt Conceptus. Qaid Filio DEl
ſimilius, quam ſilius unicornium? captus eſt & ipſe amore Vir-
gints, & majeſtatis oblitas, carneis vinculis irretitus. O ma-
S . . + .1.
gna Domina, mundi cum DEO potentiſſima Reconcilia.
trix?

CONCEPTUS IV.

Chriſtum dilectum ſuum, faſciculo myrrhæ Maria com-
parat, & collocare inter ubera promirtit. Cant. I. cap. Faſci-
culus myrrha dilectas meus mihi, inter ubera mea commorabi-
tar. Quid ſibi vult hæc ſimilitudo ? myrrham amaram eſſe
comperimus, fors ideo faſciculus myrrhæ dileclus tuus, 6 Vir-
20! quia in antiquâ Lege amarus erat, & ad puniendum pecca-
tores ſeverus? Ha fanéê: ſed eur ei inter ubera commorandum;
Virtutem dulcorandi habent ubera, ſic ſanguis in ſe horribilis,
in uberibus efficitur lac, quod dulce eſt, & delectabile ad bi-
bendum faſcieulo myrrhæ Chriſtum ſuum Virgo comparavit,
atque eundem inter ubera ſua repoſuit, ut indicet, quòd Deus
ille, qui ante incarnationem amariſfimus fuit, poſtquam in

ejus viſceribus humanam aſlumpſit naturam, poſtquam dulci
ac ſua vi ejus lacte fuit enutritus, factus ſit totus ſuavis, manſue-
tus, & benignus. Ita Richardus à S. Laurentio lib. 4. de Laud.
B. V. Faſciculiss fait Chriſtas in veteri Lege,ſed inter ubera Ma-
ria factas eſt dilectus, & ſuavis & dulcis s ſicut enim ſanguis in
ſe horribilis in uberibus ecitur lac, quod dulce eſt: & delectabi-
le, ſet Filius, qui in Lege erat terrilbilis, inter ubera Maria fſadtus
*st aitis. verum Dei propitiatorium.
Quisquis igitur Deum ſibi propitium haberi cnpit, Pro=
Pitiatorio huic humiliter ſe provolvat, ſitꝗue luna ſub pedi-
bus Virginis, cum 8. Bernardo ſerm. fuper Sign. Magn. Jam
16

je Mter th

Sum tuit,

halbulen,
lufyurin
natarbte
Mlrie in
. Alnel

Pleris 4
Mnm

Hne Are

Propit

—
aol
Amgtilimae.
VlleNorr
idfiken
ſe enme
iifut, On
na Noock

.

tthe ene
n.l, n
Mea CRp
ham awnn’
ledlostongt
Oniendune
CommmmorNe.
Giinehent
Celelckiet
igo conen
ſit, polgen
npoflund
Usloerwe
lolbsll
AdinteriM
inlti

,,er

1elGI
ens Mniſii

fabeiihit
e nld

XlzoN.
Pgoeduen)
lg,

Propitlatorium. 219

te Mater miſericordiæ, per ipſam ſincerisſémum tuæ mentis affe-

Aum, tuis jacens prevoluta pedibus lana, Mediatricem ſibi
apud solem jaſtitiæ conſtitutam, devotis ſupplicationibus inter-
pellat, ut in lumine tuo videat lamen, & Solis gratiam tuo me-
re atur obtentu quam veròamavit præ omnibus, & ornavit, ſto-
làgloriæ induens, & corenam pulehritudins ponens in capite
ſuo. Amen.

FKœderis Arca Dei, pia Virgo fit, anchora ſpei,
Nam judicem placat, dum deprecando vocat.
Hanc Arcam absq; mord, ſupplex peccator honora,
Propitiando DElIUIAI, te teget illa reum.

Sgg g882 DIs.

220

e e e ee

DISCURSUSXXXI.

Aaria Virgo Janua cœli eſt, per quam in-
tramus.

Exordium. Xaulis Princibum & Monarcharum hujus mundi,
dona ac gratiarum munera mitti, ac portari per janu-
as ſive portas ſolent, donum omnium donorum ma-
ximum Chriſtus eſt Filius DElI vivi, miſſus nobis 4⁴
Patre cœleſti ſupremo coœli, terræque Monarchà de curiâ coœ-
leſti, cectè non per alium, quàm per benedictam ſemper Virgi-

nem Dl Genitricem Mariam, ipſaà ergo in veritare coœli eſt ja-

nua: Janua, ſive porta Domus, proportionatiſſimum eſt me-
dium, per quod ad cubicula Domus pervenire poteſt homo;
de habitatione cœleſti dixit Chriſtus. Joan. 14. cap. In domo
FPatris mei manſiones multa ſunt. ad neutram harum pervenire
poſſumus, niſi per Mariam, manet igitur Virgo benedica
cœli Janua, utiliſimum medium, per quod intrandi nobis
aliquando facultas erit, intravére, quotquot ibi cœli gaudiis
8S. Patres, feliciter perfruuntur. Felices ac beatos teſtes agant 88. Patres.

Maria dicitur Porta cæli, & primo, propter hoc, quia ipſa Por-

ta exportat, & importat , ſic & ipſa dicitur Porta, quia per
ipſam exivit,quidquid unquam gratiaæ creatum, velinereatum,
in mutdum venit: velideo, quian per ipſam intravit, quidquid
ad cælos aſcendit, ande filius dicit de ipsä illud Sapientia. 7 cap.
B. Albertus operunt mihsomnia bona pariter cumillâ. inquit B. Albertus
Magnus. Magnusin Bibl. Maria. hib. A pocal. Hec Domina mea miſeri-
cordiæ Porta, Deus nihit gratiæ & virtutis, nihil ſpiritalis lati-
tiæ interneæ, habtte nos voluit, nec dare decrevits niſi per ma-
Dio nyſus 3uaus Mariæ. ſeribit Dionyſius Carthuſianus de Laud. B. V. lib. 3.,
Carthuſia- art. 2 I. Ave Porta cælorum, & ſcals, aſcenſusgut omnium,
Aus. sve portarum cæleſtis Pzradiſi reſeramenzum. inclarot 8, E-
phrem

Mri

—
remnern

ſyn deAn
Uiutint
9,0 1
Cheet An
PMeptua,
Niiſfelan/
i ad im
iexraltatt

Mr.D. V.

(etsetert

Inkeli
Non minds
tmerintpra
nrromiſle.
lez: Momin
erötacolta
lebant: )
lonemdici
Dominucm
Urergoill
urdus ſer,
lun uniye
anto gev
urhoni ,
nliteſ, ſ
ye. Ch
Ninbg tt
aniyvole
umn, grati

—

RRen

W

unj.

nhuium
l
ncoronne
muiliinti
Caceanis
mſenpel
eritnecalti⸗
tepotin
14,0e, 1l
huumper.
rVpoten
dintrund
Nihiceie
Sgen
u wrſie
ur Mlclei
MuNeſimie
,mvlpſpen
Npienie,i
muihi
irantlnt
lhnulu
ini,,nin
udt
euun
. ncemed-

Maria Virgo Janua cœli es? t, per quam intramus. 221

— — ——

phrem ſerm. de Laud. B. V. Maria effecta eſt Mater DEh Pa- S. Ephrem.
radiſe ſcala, Janua cœli. perorat 8., Laurentius Juſtinianus 5. Laurent.
ſerm. de Annunt. B. V. Quaæ eſt hæc porta niſi Maria, per quam ultinian.
Chriſtus intravit in hunc mundum, quando virginali fuſus eſt

partu, & genitalia virginitatis clauſtra non ſolvit. mellifluè

docet S. Ambroſius lib. de In ſtitut. Virg. cap. 7. Maria Firgos. Ambro-
e Regina mundi, feneſtra cæli, Janua para diſe, tabernaculum ſiur.
Dei, ſtella maris, ſcala cæleſtis, per quan, ſupernus Rex hamili-
atus ad ima deſeendit, & homo, qui proſtratus jacebat, ad ſuper-
na exaltatus aſcendit diſcurrit S. Petrus Damianus ſerm. 3. des. Petrus
Nat. B. V. Non imploratâ Spiritũs ſancti gratià Portæ huic feli-Pamianus.
citatis æternæ, devotis Conceptibus propiùs acccdamus.

CONCEPTUS I.

Infelices fuêre quinque illæ virgines fatuæ, quæ licèt Conſrma-
non minùs prudentibus ornaverint lampades ſuas, & oleum do an De-
emerint pro lampadibus, ad cœleſtes tamen nuptias non ſunt ncto.
intromiſſe: unâ quidem voce inclamabant ſponſum dicen-
tes: Domine! Domine“ aperi nobis. Matth. 2 5. Cap. intrandi
verò facultatem non acquirebant, ſed triſtes repulſam inau-
diebant: Neſcio vos. Quænam hujus repulſæ eſt cauſa? Ra-
tionem dicittextus. Clauſa eſt janaa, Sed ſi ſponſum, coæli
Dominum inclamârunt, Domine! Domine! aperi nobis:
eur ergo ille aperiri eis lannam non juſſit? Reſpondet S8. Ber-
nardus ſerm. de Nat. B. V. Redempturus humanum geniss,pre
zium univerſum contulit in Mariam, altins ergo intaemint,
quanto devotienis affeczu eam voluerit ànobis honorari, qui to-
ziusboni plenitudinempeſuit incaridiut proinde ſi quàd ſpei n
nobis eſt, ſiquid gratiæ, ſi quid ſalutit, ab eäs noverimus redun
dare. Chriſtus igitut ammarum ſponſus, cœli terræ que Do-
minus, totum jus ſuum transtulit in Mariam, neminem
ſalvari volens, niſi per Mariam, Mariam cœli terræ que Domi-
nam, gratioſam coœli januam, effecit, quam ſi inclamando

Igs gg8 3 Vir-

.

222 Diſeurſus XXXI.

Virgines fatuæ pulsâàſſent, Domina! Domina! aperi nobis:
certo certiùs per eam ſibi milericorditer apertam, ad nuptias
ſponſi feliciter intraſſent, fatuitate enim notatus eſt ſponſo,
qui Matris Dei patrocinium in terris rejecit, & vera ad Virgi-

nem Deiparam devotio, felicitatis temporalis omen eſt, &

æternæ ſalutis auſpicium. Amplexare Mariam, guæ eſt cœleſtis
Porta, ipſa enim portat Kegen gloriæ. ſuadet Guilelmus Duran-
dus. Salas noſtra in manu illiuz eſt. Idiota in Prologo de Con-
templat. B. V. Maria eſt fons, & origo omnis noſtræ ſalutü, &
felicitatu. Richardus à S. Laurentio lib. I. de Laud. B. V. Cap. 6.
c'erta ſpes vara diſtin Cor de &ns, qus de vots venerantur Mariam,
E& qut dignè colzerit illam, juſt iß abitur, qui autem neglexerit
iklam, morietur in peceatu ſais. S. Bonaventura Opuſe. depfſal.
B. V. Devetio aa Mariatm, certumindicium ac ſignum eſt preæ-
deſtinationis, ſevs praviſtoniz ad vitam zternam. revelat Virgo
ipſa Alano de Rupe in ZLZonâà Virginis. Unde concludit S. Ger-
rmanus Patriarcha Conſtantinopolitanus. Nemoeſt, quà ſalvus
Reri peſit, niſi per te, 6 ſanctiſima Virgo? confirmat S. Petrus
Damianus ſerm. I. de Nat. B. V. Nittibi impaſſibile cui posſtbi-
le eſt, deſperatos in ſpem beatitadinis relevare, nec ad aterni
Judici poterit perire conſpectam, qui Genttricis ejius ſebi provi-
derit auxilium. Ecce ſalutis medium, Janua coœli, Virgo
Maria.

CONCEPTUS II.

Subveniat memoriæ noſtræ hiſtoria Jacobi lib. Gen. cap.
28. notata, hic, dum in Meſopotamiam ſuum direxiſſet iter,
in mediis campis tenebroſà nocte præoccupatus, ac ſomno
jamjam aggravatus, acceptum lapidem capiti oppoſuit, & ob-
dormivit; & ecce cœlum in ſomnis ipſi apertum, ſcalaque
de terrâ in cœlum ſe extendens, ipſi demonſtrata, per ipſamque
Angeli aſcendentes, & deſcendentes exhibentur;, imò DEUS
ipſe ad ſummitatem ſcalæ reſidens, ſpectandum ſeſe ipſi exhi-
buit. Editq; in ſomnis ſealam ſtantem ſuper terram, & keeken
illius

M

—

Mrtange

aulaher
ciglat Hu

pegitaturt
ſbexhibit⸗
Cogregat
enecenia ee

Uitulat,
uminlu en

eityin
rlatel
degeficiont
HiOillius e
Geptium,
Curergon
ſn,Dei i

inasled

yſteriurn
Gens Crete
ſenus Or
necegille⸗
1

Iuem loco

Prginis, D

Critinne!
arris der
lam, Klen
Unnece h
nat, Der
erat g
Maquot
Prelionen
igileſt

4 4, 0 ,

—
eheinn
im, Ad nnpi
letfol
Verd aalin
6onentl,
lelemago
logoce
nlreſilii
Luudha
runtur ins
uteſtuſen

aOpale

nleſölſin
Concluctge
nolſ,gtie
nrmardk
ileuie
Ner U
, Ain
ni Cl

1

.

VbilbCere⸗
Umctechel
zal Eſ
ioppoſiln
ten

ſcrln

ſ
gluerime N
nlkinie⸗

nG
1

Maria Virgo Janua cœli eſt, per quam intramus. 223

illius tangens cælam, Angeélos quoq; Dei aſeendentes & deſcen-
dentes per eam, & Dominum innixum ſealæa. Surgente aurorâ
evigilat acob, ſomnum excutit, viſa recogitat, favorem
meditatur ſibi à Deo factum; & in gratiarum actionem viſio
nis exhibitæ ſubitò manus labori accingit, acervum lapidum
congregat, altare erigit Domino, fundit oleum deſuper.
encoenia celebrat, domum Dei, & Pertam cœli, locum illum

intitulat. Cumque manè evigilaſſet Jacob de ſomno, ait: verè

Dominus est in locozſto, & egoneſciekbam, pavensq; quàm terri-
bilis est, inquit, locus iſte, non est hie alind, niſi domus Dei, &
porta eowli. Quàm facilé, 6 ſancte Patriarcha! es immemor
beneficiorum hàc nocte tibi præſticorum? Quomodo tam ſu-
bitò illius cœleſtis ſcalæ, Angelorum aſcendentium & deſcen-
dentium, DEl in ſplendoribus ſedentis, memoria evanuit?
Cur ergo non ſcalam cœli, Angelorum aſcenſum & deſcen-
ſum, Dei in glorià ſedentis ad ſcalæ caput, locum hunc no-
minas, ſed dicis: Non eſt kbi: alia diniſi domus Dei, & Porta cwli!
Myſterium aperuerunt. S. Auguſtinus ſerm. II. de Nat. An-
dreas Cretenſis Orat. 2. de Dormit. Virg. S. Johannes Dama-
ſcenus Orat. I. dicentes: ſanctum Patriarcham prophetico
hæc egiſſe ſpiritu, illoque novo titulo, Domus Dei & Porta cæli.

quem loco & altari attribuerat, excellentiam & patrocinium

Virginis, Dei Marris indicare voluiſſe, ac ſi diceret: habeas 6
Chriſtiane! continuò in corde tuo aſcenſum & deſcenſum Dei
Matris per hanc ſcalam figuratæ, interceſſionis ejus poten-
tiam, & ſæpe ſæpius recogita, quomodo Porta coeli ſit, qr
