Virg. Deo digna filia, humanæ naturæ venuſtas! certabant in-
ter ſe ſæcula, quodnam ortu tuogloriaretur. Quaſi diceret:
V. Verè digna es, & Maria! eſſe Dei Matrem, & Patris cœleſtis in-

,inchun Ccreatæ pulchritudinis filiam, nam ſicut Deus æternus, & immor-
lubonnn talis, increata pulchritudo eſt, in quam deſiderant Angeli
tn ge proſpicere; ſictu, Virgo pulcherrima! humanæ naturæ de-
tiäcmnetnn cor exiſtis: Hinc omnium ſæculorum Piæ reſultabant æmula-
“ tiones, hinc pia deſideria, ut tuâ gloriosà nativitate felicitari, &
uenhi tuo gratioſiſſimo aſpectu quo dæmones fugantur, in ultimàâ
1lus ſaltem mortis horà frui mereantur, quibus, & nos vota noſtra
Anirrni reciproco plena amore jungamus, & ad amabiliſſimam Ma-
gnieteni trem pulchræ dilectionis cum addictiſſimo cliente 8. Bernardo
ſerm. 2. de Adv. devotiſſimè transmittamus. Gratioſus tuus

lnun 8 vultus, Beata Virgo, nobis appareat in extremis, formoſitas fa-
mn i ciei tuæ lætificet ſpiritum noſtrum egredientem, ut per te nos ſu-
ANd ſeipiat, qui per te datus eſt nobis, ut eodem alveo aa Largitorem

renun gratiæ gratia redeat, quò inftuxit. Amen.
esIIeelcen .
anfolnin En quùm formoſa est, ſuper omnes quùm ſpecioſa,
daneg Cujus ſorma rapit, quem nihil ultrà capit.
aadr O mulier fortis! nos horà reſpice mortis,
ulmn Hoſtem, ſancte decor! longè repelle, precor.
raſd,
tanta 4, 4 ) 5
lufen NNO
rlt VA
iwitumcelt
nn Clle

74 s6): o: (5 4
SeSee e Se S Nege, Se F B B Se edkekeBeb .
DISCURSUS XI. A

ſircbilter,

Admirabilis per omnia, Eirgo Dei Genitriovd. mndhemn
mninet
Ixordium. Bſtupefactum cœlum, & terra præ nimio ſtupore at- Ba
tonita, in ortu Virginis ſollicitè quærunt, quænam vin.
ſit magna illa mulier, quæ adeò delitiarum dives, nguan 1
Creatori ſuo adeò propinqua, ac dilecta, in hunc entr
mundum progreditur? Quæ est iſta, quæ aſcendkeit machuia
de deſerto, delitiis aſſtuens, inni xa ſuper dileétum ſuum Cant. miteyal
8. cap. Etenim hactenus mulier tam prodigioſa, Virgo tam mi. iniaon
raculoſa, nec viſa, nec audita eſt ulla admirabilis hæc Virgo eſt. blemss
digna, quam cœlum miretur, & terra. Virgo hæc in cunctis ad- nenoris

mirabilis, Maria Dei Mater eſt, in quâ quidquid reperibile, di-
gnum eſt admiratione. Hujus laudibus me in ſufficiente, di-
S8. Patres. Cta 88. Patrum admirabilem in cunctis prædicabunt, quamin-
terim nos magnum cœli, terræque Dominam ſupplices vene- Ulgrod
rabimur. Duid nos tantilli, quid acti one puſilli, quid in eſus ithilegl
laudibus referemus, cum etſi omnium noſtrüm membra verte- Nublenco
rentur in linguas, tam laudare ſuſſiceret nullus: Altior cœloest, iucſholuit
de quàloquimur, abyſſo profundior, cujus laudes dicere cona- neinen
mur, hac est enim, quæ ſola mernit Mater & Gonſa vocari, lugnun
hac mirabili atq; inæſtimabili modo, omnium rerum, & ſuum iuillarnſ

8. Augulli. Péberit Jal vatorem. Orditur S8. Auguſt. tom. 10. ferm. 83. in a- Pitpolt
aus. pend. ſerm. de diverſ. Quantus ſit Deus, ſatis ignorat ille, qui hu- mnii⸗
jusl irgini mentem non ſtupet, animum non miraturibavtt Cœ&- inndlom
lum, tremunt Angeli, creatura non ſuſtinet, natura non ſuſſicit, Wirenn
e&& una puella ſic Deum in ſui pecétoris capit, recipit, oblectat ho- Uiete t
Pitio, ut pacem terris, Cœlis gloriam, ſalutem perditis, vitam iin 1
mortuis,terrenis cum cœleſtibus parentelam ipſius Dei cum car. uh nn
ne commercium pro ipsâ domüs exigat penſione, bpro ipſius uteri nen *“

mercede conquirat, & impleat illud Prophetæ: Ecce hareditas
Domini Er

Admirabilis per omnia, Virgo Dei Genitriæ. 7

Domini, filii merces fruéctus ventrü. perorat S. Petrus Chryſolo-
NS 4 . §. Petrus
gus ſerm. 140. Hoc mirificum fuit, quòd de deſerto, hoc est, Du- Chryſolog.
XI . mano genere, à gratia derelicto, & deſerto, Virgo aſcendere pos-
1 ſit. explanat S. Bernardinus Senenſis tract. 3. ſerm. 11. O fiemina 5. Bernar-

WTe mirabiliter ſingularis, & ſingulariter mirabilis, per quam ele- dinns Se-
jehitfir. menta renovantur, inferna remediantur, dæmones conculcan-
H tur, homines ſalantur, Angeli reintegrantur, exclamat S. An. 5. Anſel-
mioſian ſelmus in orat. ad B. V. Antonomaſticé opus Domini mirabile est mus.
Enunt,un Maria vas admirabile, opus Excelſi, verè opus mirabile, quia
anin numquam invenitur ſimile, nec est faétum tale opus in univer-
Mn

ſis regnis. ſcribit S. Bernardus in opuſc. Virg. cap. 17. Omnia tua 8. Bernar-
4 . . „ . . . —. .
6 lgil ſunt admirabilia, O Deipara! omnia ſupra naturam, omnia in- dus.
nſigl-j gentia, & aliorum vires excedentia. concludit S8. Germanus Pa. S. German.

Nren triarcha Conſtantinopolitan. orat. 2. de zonâ. B. V. Quam nunc
lsnei mirabilem SS. Patrum authoritate prædicavimus, Spiritu S8. af-
ecnunf flante, novis Conceptibus obſequiosè meditabimur.
jörepenbm e
nſüfficeneng CONCEPTUS I.
unt, Gd
m ſupplczn Ild quod novum, rarum, nunquam viſum, vel inauditum Corfirma⸗
in f eſt, mirabile dicimus, ex hoc etiam capite Virginem Dei Matrem uo eu De-
onetmeon mirabilem comperimus, quia quidquid cum eâ providentia di-
AR vina diſpoſuit, no vitatem habet ac raricatem, & communem na-
Olcetcetin turæ ordinem gloriosè tranſcendit. Añis plusquàm viginti ſteri-
onem lis Aña, quam in ſenectute concepit, Mariam peperit, an non no-
rernn, * vitas? Maria ſine viro concepit filium, an non raritas? Virgo quæ
1 Kn N peperit, poſt partum Virgo permanſitan non ſupra omnem na-
Ginlil turam Quis vidit, vel audivit tale, tametſi jam regum ſapientis.-
iraeuſpene ſimus Salomon perſpectis diligenter Dei operibus, quæ ſub cœlo
erumnſfi continentur, & creaturis omnibus conſideratis, novum ſeu mi-
lahitlkle rabile repererit nihil. Nil ſub ſole noum. Eccleſ. I. cap. Ma-
,ertti ti⸗ jori tamen lumine illuſtratus Domini Propheta Jeremias, no-
ehucnt vum hoc ac mirabile Dei opus adinvenit dicens: Creavit Deus
e pir novum ſupra terram, ſœmina circumdabit virum. Jerem. 3 1.
Saehh cap. Quæ verba docdtiſſimus S. R. E. Cardinalis Hugo ſic com-
n Mmmmmz: men-

76 Diſeurſus XI.

mentatur. Opus novum Propheta Dei Matrem appellat, quia
ommia in ipſa fuerunt nova, rara, & alias non viſa. Paulò fu-
ſius ſubſcribit Marianus calamus S. ]oannis Damaſceni, orat. I. de

Nat. Virg. Omiraculum omnium miraculorum maximè novum-

mulier Jeraphinis ſublimior effecta est, & Deus in ea visa, est
paulò minus ab Angelis minoratus; ſileat jam ſapientiſſimus
dalomon, nec jam nil novi ſub ſole eſſe affirmet, illa enim Lirgo
excipitur, quæ etſi ſola, verè tamen ſub ſole nova, quæ illum
mundo edidit, ac in throno uteri ſui geſtavit, qui nova in es fe-
cit omnia. Ut nimirùm cœlo, & terræ redderet admirabilem.

CONCEPTLUS II.

Electus Dei populus Iſraẽl durâ oppreſſus ſervitute Pharao-
nis in gypto, quem Deus in manu forti per Moyſen ſervum
ſuum liberavit, atque eduxit, Deo ſpecialiter charus erat; ne ergo
ab inimicis eorum, quorum terminos in promiſſam patriam
tranſituri erant, ſiniſtri quidquam contingeret, per deſerta, & in-
cCulta ducit itinera, ne autem, & ſolitudinis labore deterrerentur,

aut fame occiſi ſuccumberent, in horridis Arabiæ arenis, pluitil-

lis de die in diem, in ſummà abundantia, de coœlis ſuaviſſimum,
omnem in ſe habentem guſtum, cibum mannæ. Exodi 16. Cap.
Sic ipſemet Dei Spiritus Sapient. 16. cap. atteſtatur. Paratum
panem de cœlo praſtitiſt, illis ſine labore, omne delectamen-
rum inſe habentem, e& omnis ſaporis ſua vitaten. Ut verò tan-
ti populo ſuo electo præſtiti beneficii perpetua in mente ipſius

imprim eretur memoria, ordinat Deus ſervo ſuo Moyſi, fieri vas

aureum novum, & implere jubet de manna illo, quo populum
faum in deſerto nutri verat, ibidemque conſervandum, ad æter-
nam memoriam, in arcam Domini reponere ordinat: Exe-
quirur protinus Dei ſervus Domini ſoi præceptum, fratrem
daron facerdotem Domini adeſſe jubet, & dicit: Sm-
mie vas novum, & mitteibi manna, & repone coram Do-
mino ad ſervandum ingenerationes veſtras. O quàm accura-

tus fuit olim Deus, ut pro manna illo, quod de cœlo pro ſalute

ſui populi pluerat, vas plenè novum ac mirabile conficeretur! ſi
=SS omnia

7 —

Nin u

eaacevjus
emonere⸗

(Meiscap.

Deincarna
unilimus
lepacet
len qbern
umneptom
lliutma
inanliuc
nnnitaqh
ordinen
R. Vasil
Uotnilunt,

Deusi

ondrucmc
Ephfüumd
yentree
Umigirurb
Inerat, v
rmucn, in!
Uunſanctiſti
IIhlleopnn
Utolo,

Eloor.9.

lucem
Ular ſe
n Onlen
nifair⸗

nghecap.)

—
neptehig
iſa dulſte
leeniornl,
tnintonn
netdiig
n ſchteniſen
hilaennhi
g, gleile

,Nirotſe

tadenirabben.

Il

ſerriratehhn
1 Moyſenn
humderirſee
ommiltim on
Pperceerun
Oke deterteſte
izarenin
(lsſomile
nne. olke
ſatur. Pn

mne doll
Nen. Urnin
Ua in wveneA

bſvo lhſin
llo, ⸗ n
tranduneizt
Hete odn

ehnim fid

& Ciet:

fhechen
Odunii

lecroto,

ecolict,

Admirabilis per omnia, Oirgo Dei Genitric. 277

omnia quæ in veteri Teſtamento contingebant, figura novi
erant, cujus ergo vas hoc novum ac mirabile figura erat: Officio
ac munere ſuo præclariſſimus Rupertus Abbas lib. 3. de divinis
officiis cap. 8. dicit, cœleſtem hunc cibum, in figurà, Verbum
Dei incarnatum repræſentaſle, quod de Coœlis ex ſinu Patris, ut
ſuaviſſimus cibus in has inferiores partes, ſuos ſibi creditos po-
pulos paſcere exciderat, atque mundo carnem ſuam, & ſangui-
nem, quem in cibum, ac potum dederat, æternam daturum vi-
tam repromiſerat, dicens: Hic est panis, qui de cœlo deſcendit,
non ſicut manducaverunt Patres veſt ri manna & mortui ſunt,
qui manducat hunc panem, vivet in æaternum. Joan. 6 Cap.
Manna itaque figura Chriſti; vas autem, in quo manna hoc di-
vino ordine reponebatur, Matrem Dei Mariam Virginem figu-
ràâſſe. Vas illud mannæ, quod manducaverunt Patres noſtri, &
mortui ſunt, auro pretiolum, mirabile ac novum, ſervo ſuo
Moyſi Deus ipſe dictaverat; quantò magis jam manna hoc ab-
ſconditum, cujus nomen novum, panis vivus de cœlo deſcen-
dens, ipſum Dei Verbum, ſpeciali opere Spiritus Sanctiin puris-
ſimo ventre ex puriſſimo ſanguine incarnari debuit, ac reponi.
Cùm igitur benedictæ inter omnes mulieres, Dei Macris ac Vir-
ginis erat, vivum ac coœleſte hoc manna, quod vitam præſtat
æternam, in ſe recipere, ampliùs dubitandi locus non eſt, Virgi-
nem ſanctiſſimam, cum omni exceſſu ſingulare, novum, ad ad-
mirabile opus Dei fuiſie, vas omni auro pretioſius. Ipſo Paulo

Apoſtolo, quem tamen æterna veritas vas electionis nuncupa-

vir. Actor. 9. Vas eleétionis es*t mihi iſte: excellentius. In hu-
jus laudem perorat laudabiliter S. Bernardinus tom. 3. ſerm. 36.
3. part. Ji eſſent tot Pauli, quot ſunt creaturæ, non attingerent
ſuum contemplari, nam Paulus fuit vas elebtionis, Virgo verò
Maria fuit vas Divinitatis. Vas, de quo Eccleſiaſticus loqui-
tur. 43. cCap. Vas admirabile, opus Excelſi.

Mmm mm 3 CON

CONCEPTIIS III.

Virginem Dei Matrem, admirabilem exhiber B. Albertus
Magnus in Bibl. Maria. Evang. Matth. num. 22. dum eam locum
theſaurorum Dei intitulat. Ipſa est locus theſaurorum Dei.
NempèReges & Principes hujus mundi, locum, in quo theſauros
ſuos recondunt, rariſſimis artificiis ornant, & excolunt, eò maxi-
mè fine, ut laudi ſit cunctis, & admirationi, pretioſus enim, & re-
gius theſaurus, locum ſibi competentem, rarum, regiâ dignitate
dignum, & artificiorum varietate admirabilem exigit. An non
pretioſiſſimus, & inæſtimabilis theſaurus eſt jeſus Chriſtus, quem
ſupremus coœli terræque Monarcha. Rexregnum, ac Dominus
dominantium, Pater cœleſtis, in gloriosà ſemper Virgine Mari
repoſuit, ipſa eſt locus theſaurorum Dei, divinum itaque hoc
gazophylacium, focundà virginitate rarum, & artificio inaudito

Maternitatis Dei admirabile exhibere omnipotentia Dei voluit,

quando Maria Virgo Filium Dei ſine dolore peperit, & poſt par.
tum Virgo permanſit. Angelicè S8. Thomas de Aquino. I. part.
quæſt. 2 5. art. é. ad 4. Beata irgo, ex hoc, quod est Mater Dei,
habet quandam dignitatem in itaze, ex bono infinito, quod

est Deus, & 'ev häâc parte non potest aliquid ſieri melius ei, ſi-

cut non potest aliquid melius eſſe Deo. Subjungit S. Bernardi-
nus Senenſis tom. ſerm. 4. de Nat. B. V. cap. I12. Quod fæmi-
na conciperet, & pareret Deum, est & fuit miraculum mira-
culorum.

CONCEPTUS W.

Apud ſemetipſum ſapientiſſimus Rex Salomon conſti⸗

tuit, ſingulare quoddam, magnificum, ac mirabile facere opus,

quod regalis ejus thronus eſſe debebat, ubi in regiâ majeſtate ac
pompà ſederet, populo ſe exponeret, audientiam gratioſam præ-

beret, ac tandem judicium Domini formaret; jubet hehin⸗
de fieri

—
letenel
Itantumc
irringen
in, gli

neſtfa⸗

iterrarut
ſiemorti
umßirpi
Ponnierhil
Nletcospra
1le er.
, &/
itnum.
Maje

Uurer dalon

Neioſum.

Alen,o
Utkanratis,:
rcalltari
Uermihcio
trrrie
Uuronſcpi

n. Soric

Tymnu
mi Ni
Untaleopa
t uner
uennn⸗
ilfintur.

umnnd
hunins

=S =

S

bhklermn,
enceh

Thber) ,en
dumenmloen
Peſourmnn
winquotktun
olundehn
ioluseninnkn
mergt Arn

lCrine.

Snummachone
Uperiryrrl
divinnonnnart
Kartfiinn
wtentiaDeint
Peperi
de Aguinon
Modeſt Men
Ponoinſnnnf
Aferinelud,
bjungto hen
I1. Qu
it iruchlnn

.

, Clonon
nizhleirrte
lurzinek⸗
tin Grilin⸗

niretz ihr 8

7
4

Admirabilis per omnia, Virgo Dei Genitrivx. 29

de fieri de ebore mundiſſimo, undique aureis ornari floribus, &

in tantum cunctorum opificum ſuorum, quidquid artis, ſoler-
tiæ ac ingenii habuêre, applicari, ut tam magnificum evaſerit
opus, cui ſimile in cunétis mundi regnis non fuerat viſum.
Non est faot um tale opus in univerſis regnis. lib. 3. Reg. cap. 10.
Toti terrarum orbi admirabilis thronus. An non Salomone
ſapientior fuit æterna, & increata ſapientia Patris, quæ inteme-
ratum Virginis Mariæ uterum ſibi elegit in thronum, de quo ſe

homini exhiberet, & deſiderata gratiarum munera clemens ac

miſericos præſtaret? Ad propoſitum S. Petrus Damianus ſerm.
1. de Nat. NQalomon noſter non ſolum ſapiens, ſed & ſapientia
TPatris, & non ſolum pacificus, ſed & pax noſtra, qui fecit
utrag, unum, uterum ſcilicet intemeratæ Virginis, in quâ ſe-
dit illa Majeſtas, quæ nutu concutit orbem. Si ergo terre-
nus rex Salomon thronum ſuum, in quo pacificus rex ſedit au-
ro pretioſum, ebore grandem, artificio fieri curavic terræ mi-
rabilem, quò non meliori jure Pater æternus, thronum illum au-
ro charitatis, ac reliquarum virtutum fulvo nimis pretioſiorem,
ebore caſtitatis, puritatis, & innocentiæ grandem, & opera-
tione artificioſiſſimà Spiritus Sancti, præ cunctis creaturis ſuis
colo terræque mirabilem effeciſſe dicendum eſt, in quo verus
Salomon ſapientiæ rex ſedit, & deſideratam mundo attulit pa-
cem. Sic vidit eam in ſpeculo Virginum cap. 2. S. Bonaventu-
ra. Thronus verè dalomonis est Maria, grandis in gratid, &
in gloriã, ita ut nullus Angelus, nullus Sanctorum poſſit ei

gquari. Et iterum præfatus S. Petrus Damianus. Non est fa-
Atum tale opus in univerſis regnis, ſicut est VLirgo Dei Geni-

trix, nam etſi multa facta ſunt magna in creaturis mundi, ni-
hil tam excellens, tam magnificum fecerunt opera digitorum
Dei, ut te Virgo Dei Genitrix, cujus pulchritudinem ſol & lu-
na mirantur. Pulchrior tu Cherubim ac deraphim, imò omnes
Angelorum choros pulchritudineexcedis. alloquitur Virginem
8. Epiphanius ſerm. de laud Deipar. Hinc illam S. Joannes Dama-
ſcenus ſerm. de Nat. Mariæ. Maximum miraculum. S. Bernar-
dus ſerm. de Nat. B. V. Mirabilem fœminam ac omni honore di-
gnam,

80 Diſcurſus XI.

gnam. S. Cyrillus Alexandrinus hom. 6. contra Neſtorium:
L'niverſi terrarum orbis expreſſum decus ac ornamentum. An-
dreas Gretenſis in ſalutatione Deiparæ Miraculum omnium mi-
raculorum appellant, & attoniti una nobiscum venerantur ad-
mirabilem.

CONCEPTUS V.

Incredulo judæorum populo delitias, atque divitias pro-
miſſionis terræ, & patriæ, quam inhabitaturi erant, exhibere
atque demonſtrare volens Moyſes, exploratores ex cuncto

populo electos, terram luſtrandi causâà præmittit, commit-

titque, ſignum aliquod certitudinis delitiarum à Domino po-

pulo ſuo promiſlarum adterre. Præſto ſunt, intrant ignotas
ſibi regiones, circumeunt, perluſtrant, cunctaque exami-

nant, atque contemplantur, & dum reditum parant, vineam
quandam intrant, botrum miræ magnitudinis ſecum aufe-
runt, populo mirabiles terræ delitias enarrant, & in teſtimo.
nium allatos fructus exhibent, quibus viſus ſummo afficiun-
tur judæi gaudio, & intrandi terram Chanaan in eis deſide-
rium creſcit. Venimus in terram, ad quam miſiſti nos, quæ
reverà fluit lacte, & melle, ut ex hu fructibus cognoſci potest.

Numeror. 13. Cap. Ex fructu ergo mirabili, terra mirabilis judica-

ta eſt. Maria est terra repromiſſionibus lacte, & melle, manans,

ſermocinatur S. Bernardus ferm. 3. ſupet Salve Regina. Sed quis

myſticæ hujus terræ excellentiam, divitias ejus admirabiles pe-
netrare præſlumat? Fructum eſus perluſtremus, exploremus
terram hanc, & inprimis quidem à S. Fliſabetch. Benedictus

Ffructus ventris tui. Lucæ 1. cap. Terram ipſam attentiùs con-

ſideremus, de qua Vir ſecundum cor Dei cecinit Pſalm. 84. Do-
minus dabit benignitatem, & terra noſtra dabit fructum ſa-

um. Quæ verba interpretatur S. Hieronymus. Terra noſtra dabit

Ffructum ſuum, Maria Chriſtum. Accedit Hugo de 8. Victore
ſerm.55. Beata Dei Genitrix quaſi vitu fructificavit, quiachri-
ſtum veruũ botrum, qui nos vinogratiæ & gloriæ inebriare u
eſi-

NE

ungene
Glgnlln
t⸗ ſupe
Actlentic,
PoPenriſin
uns, tefr
Eenerumpe

. 1 101
eChpolt

INun ten
alce
leri mira
custerra

Ibls Ne

Ueri
wiglomn
i Gnbin;
Uncdidlmätn
li Kecee
lhee, K
Uicecrose
Iumi
nfmnin n
lelsauten

ueſbene

Unnroranm
Uuur.
lencelu

ieffk; .
14 ider

es leſcey

—
ra Netonin

unteytun. n
unonlieg
menerendarg

.

Iqneciftiiun⸗
fiermumt, aii

totes er

eihittit, Cnni
udn Donine

t, iattigtn.

Cunckiätetin
Impatant
Cins ſecamt
1N, Kinch
untnof
Ounan inett
Gn iſtinn
u glſſe
1a tnirtnlrt⸗
e, elius
weRegidn n
cjos Antittion
eme, Alit
ſabetd. Nul

pümtrennin

ginitülnſe
Adifie
vlſclief
Rogoce
Afonrgil

inehint,
Nhie 4

Admirabilis per omnia, Virgo Dei Genitriv. 81

deſinitzgeneravit. Fructus veréê mirabilis, & omni prorſus lau-
dedigniffimus. Cùm igitur fruéctus à Marià Virgine in lucem
editus, ſuper mel & lac, ſuavis, incomprehenſibilis dignitatis &
excellentiæ, benedictus ſit, & admirabilis, etiam ipſa procul du-
bio Beatiſſima Virgo, terra repromiſlionis lacte & melle ma-
nans, terra benedicta, & Mater admirabilis erit, in cujus lau-
dem erumpentes cum omnibus cœli terræque creaturis, S. Joan-
nis Chryſoſtomi verbis aureis in ſerm. de B. V. apud Metaphra-

ſten ſubſeribamus. Quid namq; alläd majus, aut illuſtrius, ullo

unquam tempore inventum est: ſeu aliquando inveniri poterit?
Hæc ſola œœlum, & terram amplitudine ſuperavit, magnum
reverd miraculum fuit Beata ſemper Iirgo Maria. Benedicti
frudlus terra benedicta, prolis Beatiſſimæ fœcunda Virgo, & ad-
mirabilis Mater.

CONCEPTIIS VI.

Myſterioſa fuit viſio illa apud ſanctum Prophetam Danie-
lem, in ſomnis potentiſſimo Chaldæorum regi Nabuchodono-
ſori exhibita; ſomno ſopitus jacebat rex, & corporis ſub pro-
fundiſſimà mortis imagine, quaſi obruti atque ſepulti jacebant
ſenſus, & ecce ſpiritus ejus arborem inſpicit paulatim de terrâ ex-
urgere, & ad tantam pervenire altitudinem, ut non ſolùm Li-
bani cedros excederet, verùm etiam ſuo cacumine cœlos tange-
ret, rami quoque ejus, extenſione ſuâ, terrarum attingerent
confinia, & foliorum abundantiâà guſtoſam præberent umbram,
fructus autem ejus ſuaviſſimi, & abundantiſſimi erant, in ra-
mis ejus aves nidificabant, & ſub umbrà ejus habitabant, & mo-
rabantur animalia, & omnes creaturæ de fructibus ejus nutrie-
bantur. Magna arbor, & fortis, & bproceritate ejus con-
tingens cœlum, & aſpectus illius erat usq; ad terminos univer-
ſæ terræ; folia ejus pulcherrima, & fructus ejus nimius, &
eſca univerſorum in eâ, ſubter eam habitabant animalia,
& beſtiæ, & in ramis ejus converſabantur volucres cœli, &
in eà veſcebatur omnis caro. Dan. 4. cap. Quis arborem hanc
Nan nan non

32 Diſcurſus XI.

non raram dicat, & admirabilem arborem, cujus dignitas ex fru.

Qu dignoſcenda eſt, Mariam Virginem 88. Patres intitulant.

Sic arborem pulcherrimam, nominat Dionyſius Carthuſianus
lib. I. de laud. Virg. art. 3. Hac autem pulcherrima arbor
Maria, non ſolàm bhabet pulcherriämum fruétum ven-
tris, ſed etiam habet fruétus pulcherrimos mentis, de quibus
Apoſtolus: fructus Optritüs charitas, gaudium, & c. Arborem
vitæ, appellat S. Bernardus ſerm. 2. de Advent. O verèlignum
itæ, quod ſolum dignum fuit portare fructum ſalutis! Arbo-
rem myſticam Nabuchodoſoris, vocat 8. Bernardinus Senenſis
ſerm. I. de nomine Mariæ art. I. cap 2. Proinde myſticè figuratur
Dan q cap.in arbore, de quà inquit, ecce arbor in medio terræ, id
est, Maria in medio omnis creaturæ, altitudo ejus anima, quia
incomprebhenſibilis est omni puræ creaturæ. Rara igitur arbor, &
admirabilis, Dei Mater, & Virgo Maria, digna quam fuſiùs con-
templemur. Oquàm latè, gudm longeè, «quàm altè arbor illa
magna, Beata lirgo Maria ramos ſuos extendit! quàm latòad
homines, qudm longe ad Angelos, quàm altè ad Deum. exclamat
obſtupeſcens S. Bonaventura in ſpeculo Virg. cap. 6. Etenim
ſi arbor illa magna, alta, & fortiſſima erat. Magna arbor, &
fortis. Quæ unquam creatura pura, etiam magnificentior at-
que excellentior inter omnes, Virgini Dei Matri, in magnifi-
centiâ, & ſublimitate poterit comparari, quæ à divinâ boni-
tate, ad tam fublimem excellentiam atque magnificentiam
ſublevata fuit, ut meritò nobis anſam dederit interrogandi cum
Eccleſiaſtico. cap. 18. LVirtutum magnitudinis eéjus quis enar-
rabit? Si fortis arbor illa erat, quis unquam in creaturà aliquàâ,
tam invictam fortitudinem deprehendit, quæ fortitudini Vir-
ginis poſſit aſſimilari? Nam intrepidè juxta crucem fllii ſui ſte-
tit, & ictum gladii tot dolorum, quot in filio deprehendit,
absque ullà titubatione generosè ſuſcepit, & à ventis perſceu-
tionum filii ſui, ad inſtar fortiſſimæ arboris moveri non po-
tuir, & non tantùm in patientiàâ, ſed in omni virtute forti-
tudinis ſuæ nobis glorioſa reliquit exempla, prout ipſamet
S. Brigittæ lib. 6. revelat. cap. I. aperuit. Ut visa patientiâ med,

oOσmo-

4,

—

Gnoris

Hurona
(olimitat
(lGn.

los &A
Unguinit
von lde
lenutur
eeeae,
Goiliusar
ioc uni⸗
Cennes,
Uieoim
lad berna
cum,
Kaboril
Auuin exce
Gerrimae
er Dei M
Gorum, d
ltkudine
lotitorſo
Picpur! A
um. N
iulritue
abyov.

lreſa

Aeceliker.
deſtis Pr
e, Spin
lhlebetur
Sbermn inr
mniſume
n

UnUmen

sdigniget
duntsigiflir.

nsCantltn
Ccberrinegi,
tyn
enti, Etin
nC. Aenn
nnſelutul
Uurinusernt
ſitfnen
lnedictene
ekningſ
Aaigguratan
aquamfllide
Mralt
lir ANenle
ADeumente
1C0,6
MgnA
ntmegufenin
MMarn, inmg
Duri Ciininn
e ougnßimi
tintertognn
SS
inckenwad
e Crüninſ
ctucenn kili⸗
nflo ncn
Ki entspeit
Smoreiiont
Oinci Wllete
, Monr ie
itipiteni

Admirabilis per omnia, Virgo Dei Genitriv. 9 ¾

& moribus, plures converterentur, Apoſtoli corroborarentur,
& corona mea magis augeretur. Si arbor illa, altitudine, &
ſublimitate ſuà cœlos attingebat. Et proceritas eius tangebat
cœlum. Sanctiſſima Dei Mater, proceritate gratiarum ſuarum
coœlos, & Angelorum penetravit choros, & ipſi quoque Deo con-
ſanguinitate carnis appropinquabat. Teſte Andreàâ Cretenſi
hom. 1. de Aſſumpt. Virg. Virgo ibſorum deraphim ipſam vin-
cens naturam, miraculo Dei generationis prima, naturà proxi
mè accedens ad Deum opificem omnium. Si univerſa terra aſpe-
u illius arboris dele cabatur. Aſpectus illius erat usque ad ter-
minos univerſæ terræ. Sic in univerſo orbe devoti Virginis

clientes, & ad ipſius confugientes patrocinium, gratiarum ſi-

bi à Deo impetratarum abundantiâ delectantur, & gloriantur.
Ita S. Bernardus ſerm. 4. de Aſſumpt. Latitudo tua replet orbem
terrarum, ut tud miſericordiäâ quoque plena ſit omnis terrà.
Si arbor illa in foliorum decore atque abundantiâ, & in fru-
Guum excellentiâà atque dulcedine lætabatur. Folia ejus bul-
cherrima, & fructus ejus nimius. Quæ lingua poterit ſuffici⸗
enter Dei Matris gratiarum, excellentiarum, favorum, privile-
giorum, donorum cœleſtium, virtutum, atque meritorum
multitudinem, & quaſiimmenſitatem explicare, quibus illa,
veluti tot foliis exornata, & fructibus ſuaviſſimis cumulata con-
ſpicitur? Audiamus ſanctum mellifluum Bernardum ſupra ci-
tatum. Nullus Angelus, nullus danétorum ei poteſt ægaari
in multitudine, & congregationebonorum cœleſtium, jaxta
illud Prov. 3 1 cap. multæ filiæ, congregaverunt divitias, tu
ſupergreſſa es univerſas. Si denique arbor illa, neceſſaria, at-
que deſiderata alimenta, & avibus, & animalibus, atque ter-
ræ beſtiis præbebat. Jubter eam habitabant animalia, & be-
ſtiæ, & in ramis ejus converſabantur volucres cœli, & ex es
veſcebatur omnis caro. Etiam Maria, Dei Mater ſuccurrit cun-
ctis eam invocantibus, & ſive juſti, ſive peccatores ſint, com-
arati jumentis inſipientibus, & ſimiles illis facti, adeſt omni-
bus, & dulciſſimis gratiarum fruclibus, & cœleſtium dono-
rum alimentis nutrit, cibat, ſuſtentat, atque reficit, & ſuam
Nnn nn 2 exhi-

Epilogus.

8242 Diſcurſus XI.

exhibet miſericordiam. Sic S. Bernard. ſerm. 4. de A ſſumpt. Virg.
Ommnibus miſericordiæ ſuæ ſinum aperit, ut te plenitudine ejus
accipiant univerſi, captivus redemptionem, ager curationem
triſtis con ſolationem, peccator ratiam, Angelus lætitiam.
verè admirabilis Mater, & Virgo!
Quam ſub figurâà arboris raræ, ac admirabilis Virginem
Dei Matrem admirabilem contemplati ſumus, ſub ejus poten-
tiſſimæ protectionis umbrà quieſcere, & ramos gratiarum ejus
inhabitare flagitemus cum S. Anſelmo in orat. ad B. Virg. L-
bi ergo nos commendamus, tu procura, ne pereamus efice potins,
ut ſalus noſtra de die in dien multiplicetur, & ſilio tuo Domi-
no noſtro eſu Chriſto, vita noſtra, jugi devotione famuletur.
Amen.

X

Dignior es palmdà, mundo mirabilis alma.
Omni ſorde carens, Virgo ſimulque pacens.
Quite plantavit, œlum terramque creavit,
Sis mihi tuta quies, & ſine nolte dies.

E SS

*

—

NEN
Dl

Miri

Amet
nolla
reri
cettat
tiſſim
onem effica
inbieswile
bhaͤſolad
ucum
le erui en
Uſtriohumar
Cenorisſui
In idelt Der
t Nloremon

Incbineret.
lunien-o

onns Ppreces

ihCrentor f⸗

⸗ commoe
1
Uet, gue
Ulumimetr
nunton

uſing.

vmmamzt e

nulfimnn
nalnm

—

2): 0: (5* 85
zezezer er Ee e⸗Be Nrze S r r e e N: Ne nr e e e e ee

e DISCURSIIS XII.

Aaria Mediatrice Creator denuò recreat

dlisFigin
N * mundum. V
Nrninnntt Ametſi juxta communem Theologorum ſententiam, Exordium,
ADchi nulla creatura incarnationem verbi condi gne prome-
utfteen reri, aut ſuis precibus efficaciter potuerit obtinere, do-
flut cet tamen doctiſſimus Salmeron. tom. 3. tract. 6. Ve-
e iutn riſſimum eſſe, quod Virgo ſacratiſſima ejusdem accele-
rationem efficaciſſima oratione ſuà ſit promerita, ſiquidem poſt
quinquies mille, & plures poſt mundi creationem elapſos an-
nos, ipſa ſola dicere cum veritate potuit. Congratulamini mi-
1. bi, quia cum eſſem parvula, placui Altiſſimo, & de meis viſce-
den ribus genui Deum, & hominem. Ipfa ſola à tot retrò ſæculis in
it, univerſo humano genera digna inventa eſt, quæ tanti filii, nem-
. pe Creatoris ſui Mater fieret, quæ amiſſum ab homine ctheſau-

rum, id eſt Deum, ejusque amicitiam, & gratiam re inveni-
ret, ſalutem omnibus impetraret, & mundi totius reparatio-
nem obtineret, ipſa ſolausque in hanc horam, inter Deum,
& hominem potentiſſima mediatrix, cui filius nihil denegat,
ad cujus preces Deus renovat hominem, & novis ſalutis ope-
ribus Creator recreat mundum. Veritatem hanc ſolatio no-
ſtro acoommodatam, SS. Patrum ſententiis comprobemus. Ss. ppatres.
Hac est, quæ totius mundi reparationem obtinuit, ſalutem
omnium impetravit, perorat 8. Bernardus. ſerimn. 4. de Aſſumpt. S Bernar-
Etiterum homil 3. fuper miſlus eſt. Inveniſt: gratiam apud dus
Deum: Quam gratiam? Dei & hominum pacem, mortis
deſtruétionem. Ft iterum ſerm. ſuper ſignum magnum. Pra-
dentiſſimus, & clementiſſimus artifex, quod quaſſatum ſue.
rat, non confregit, ſed utilius omninò refecit, ut idelicet nobis
novum formaret ädam ex veteri, Evam transfunderet in a-
riamiInveniſti gratiam (inqunt B. Albertus Magnus in Lucam.) ,. Aſbertus
Nnnnn3 Ron Magnus.

36 Diſeur ſus XII.

non creaſti ut Deus, non rapuiſti ut Angelus, non emiſti utimon
ma gus, non abſcondiſti ut infidelis Doctor, non perdidiſti ut A-
dam, ſed reſtituiſti potius, & cum illa omnem creaturam, &
ſpiritualem, & corporalem. Lirgo verè dicere potest:in geruſa-
lem poteſtas mea. Nam in Eccleſia triumbhante & militante
§. Bonaven- oteſtatem habet Mater potentiſſimaCreatoris. SpecialiterS. Bo-
tura. naventura, in ſpeculo. Virg. cap. 8. Verèò rerum conditarum Domi.

S. Germa- na éſfecla est, cum Creatoris Mater extitit, definit S. Germanus

nus. Patriarcha Conſtantinopolitanus, orat. de oblat. Virg. Habes in
cœlis cum tud voluntate concurrentem potentiam, ut quæ ſis
§. oannes Mater altiſſimi, loquitur S. Ioannes Damaſcenus, ſerm. de Dei-
Damaſce- parà Fecit tibi magna, qui potens est, & data esttibi omnis po-
nus. teſtas in cœlo, & in terré, & nihil tibi imboſſibile, cui poſſibile
§. Petrus ést, deſperatos in ſpem beatitudinis relevare, effatur 8. Petrus
Damianus. Damianus, ſerm. 2. de Nat. Virg. icut Deus ſud potentid parando
cuncla, Pater est, & Deus omnium;ita beata Dei Genitrix Ala-
ria, ſuis meritis cunéta rebarando, Mater est, & Domina re-
rum. Deus enim est Dominus omnium, ſingula in ſuâ naturd,
propria juſſione conſtituendos e Maria eſt Domina rerum n-
gula congenitæ dignitati per illam, quam meruit, gratiam reſti.

8. Anſel- iuendo, diſcurrit S. Anſelmus, de excellent. B. V. cap. 11. Mater

. Domini omnis creaturæ facta, eſt Domina omnis creaturaæ, igi-

tur quia genuit Creatorem, Domina eſfecta est omnis creaturæ,
5§. Bernardi- ponderat S. Bernardin. Senenſ. ſerm. 3. de glorioſo nomine Ma-
nussenenſ. riæ, art. I. cap. r. Habes ut Mater in Filium, quæ recuſari non
potest. ſiuciam, habes vires inſuperabiles, robur in expugnabi-
le, ne immenſam tuam clementiam ſuperet multitudo peccato-

rum. Nil tuæ reſiſtit botentiæ, nihil tuis repugnat viribus,

omnia cedunt tuo juſſui, omnia tuo obediunt imperio, omnia tuæ
poteſtati ſerviunt, te omnibus ſuis operibus readit excelſiorem,
qui est ex te natus & c. tuam enim gloriam Creator exiſtimat
eſſe propriam, & tamquam filius in eà exultans, quaſi exſolvens
debitum, implet petitiones tuas. Concludit 8. Georgius Nicome-
S. Georgius . . . .
Nicomedi- dienfſis, orat. de oblat. Deip. V. Hujus gratiæ potentiſſimo ſuffra-
enſis. gio innixi conceptus formabimus.

iddh

—

MIerrarid

uconſcerati

C 30 40

nurs eſt,

Moqrodluxl

Uutorumluwmi

milowinat,
Grlluminatin
i, Deusaue
icyluminar.
gtorfieri
muunbosfirn
emur vir Dey

timeligeba
Uen contrat

bieturv.
le. Lon
lheſecka in ate⸗

Mnem, Vir-

Arnunt.
nfllekraut
Ckinca.
liſti un,
Elatoridg,
Aklunmtuse
itelhſienrcr
ulr, itz
Imihiama y
n äm rin

4 Ehnporils 5
We lad
eNiſirne,

Aarid Mediatrice Creator denud recreat mundum. 97

—
eniſtiute⸗
micie CONCEPTUS I.
ttimn)
neſtinin Inter varia Prophetica oracula, à ſancto Iſaia Prophetàâ pro- Confirma-

eOnie lata, conſideratione dignum eſt illud. Et erit lux lunæ, ſicut Iux tio ſeu De-
detinhd QSlis. cap. 30. Adveniet tempus, quo Deus aliquid novi, mirabile ductio.
lin operaturus eſt, admirandum producturus eſt prodi gium, & eſt
fnisem illud, quòd lux lunæ, luci ſolis aſſimilabitur. Summa ac maxi-
ie ma horum luminum eſt diſſimilitudo, etenim Sol præeſt diei,
tian, AAE illam illuminat, & calefacit; Luna præeſt nocti, & non tam effica-
ENe citer illuminat, non calefacit, nec ſemper lucet, aut ſplendet.
eſtitem, Fecit, Deus duoluminaria magna, luminare majus, ut praeſſet
eG diei & luminare minus, ut praéſſet noéti. Geneſ. I. cap. Quo-
ckkuIh modo igitur fieri poterit, ut lux lunæ, ſit velut lux ſolis? Non de
potenrtüeo. luminaribus firmamenti, neque de elementari ſole aut lunà lo-
Deieml quebatur vir Dei; aliam lunam diverſlumque ſolem Iſaias Pro-
,Gο pheta intelligebat: Solem illum intendebat, quem Malachias
Ain Propheta confrater ſuus, Dei nomine hominibus promiſerat, di-
Poninos. cens: Orietur vobis timentibus nomen meum, ſol juſtitiæ, Chri=
uitgi ſtus Eſus. Lunam illam Iſaias putaverat, quæ à regio vate, Lu-
Vcn I naperfecta in æternum, dicitur Pſalm. 88. Mariam ſanctiſſimam
nncet Dei Matrem, Virginem glorioſiſſimam, quam admirantes An-
Gopntem geli dixerunt. Quæ iſta, quæ progreditur quaſi aurora conſur-
olom gens,pulchraut Luna, electa ut dol? Cant. 6. cap. De quibus Hu-
Aetn 80 Card. in cap. I. Luminare majus Chriſtus, qui praecst diei,
neg id est juſtis, uminare minus Beata MWaria, qua præest nocti, ia
ukiveltee est peccatoribus. Non dicit Propheta Luna mutabitur in 80-
etid lem, ſed tantus erit lunæ lucis effeclus ut ſolis luci poſſit aſſimu-
nenomie lari, id eſt, ſicut creaturæ omnes à ſole, & lunà recreantur, & ro·
ulrellitP borantur ita principaliter à ſole juſtitiæ Chriſto JEſu, dein
Cegrenn cetiam à Maria Virgine Dei Matre pulchraà, ut luna, tam mili-

ence tans, quàm triumphans Eccleſia, augmentum gratiæ, ac ro-
. Ey bur temporalis & æternæ felicitatis adipiſcetur: pſa est cœli,
muns & terræ Madiatrix. ait S. Epiphanius ſerm. de laud. Cujus po-
0l

