interficiendum. cap. 16. Ergò cum fœminâ laſcivàâ ludere, eſt illudi, cum
his nefandis lupis lætari, eſt triſtari. Iierum probatur ex ſuperius citato

Capite 32. Exodi.
CONCEPTUS VIII.
Moyſes & Joſue deſcendentes de monte cum caſtris appropinqus-
ſent, de ſtrepitu ac tumultu, qui in caſtris audiebatur, judicant; inquit
Moyſes: Vocem cantantium ego audio; Joſue aliter judicat : MWulatus puglé
auditur in caſtris. Sonum caitrenſem, quem Moyſes cantum dicit, Joſue
ululatum eſſe aſſerit: cur hoc? Cantus iſte ac luſus, ut ſuperiori Conceptu
inſinuavimus, obſcœnus erat, cum fœminis laſcivis fiebat, talem meretri-

carium & laſcivum cantum, Joſue ululatum vocat: cum his enim. lupis
ætari,

—
ltni, ad
Conclucitl
etbisude
hiln
9)6 C
uinttean
ieneicon
Adiontuan

—

Malern
nſelenn

Unm erqut

ſgla ſlen,
nun, Kpnrit
(hitne Mul
tauthor, &
mnmmmin
Prutuen;
inttilo rende
n, drem,

Ferihrne Pni

Umminteri
tot. Ve Ge
fibſcinti, 1
gleniſnt
Pellee⸗

NA,

—

ahrenutie
era Comnen
is & aninen
ntinvinelk
tis tun el
Kfores e
edachns ln
conſenſit,i
auhefrotei
. ſgeen
no Mi dchel
ded delpolun
citavitne,
1meretriilu 1

oltqvam nin
ie ſuani r
Utludere. N
Utis feemnnsn
de Dynnten
Ut ilutie. Din
6tors, Ululare
Agvenhſellit
Juamn loſei
hilſtes en
fortitto
fuum noſtu 4
gere, eli G
Ur ex Med

=2
=

caltis
tur, Neni,

cr: Uin

CONCIO SECUNDA. 297

Iætari, adfert triſtari, docente Salomone: Erxtrema gandii lullus occupat.
Concludit Naxera citatus: Dulcis meretricis concentus, martiales producit au-
dientibus ululatus. J
LEpilogis.] Hortor ergè unumquemque cum Sapientiſſimo Prov.
cap. 6. Conſerva Filipræcepta Patristui, & ne dimittas legem Matris tuæ, ut cu-
Rodiant te à muliere mald, & à blanddlingud extraneæ, non concupiſcat pulchritu-
dinem ejus cor tuum, ne capiaris nutibus er. Et Prov. 7. v. 25. Longè fac ab
ea viam tuam, & ne appropinques foribus domus ejus. Amen.

IN FESTO S. MARI.
MAGDALENE,
CONCIO SECUNDA
Mulier in Civitate peccatrix. Lucæ cap. 7. Textu.
In ſcelerum Primicerios, Authores, & Capita, Thema.
vel maximè excandeſcit Divina Juſtitia.

Idacus Stella in caput 7. Lucæ verba Evangeliſtæ: Exordium.
N Eece mulier in Civitate peccatrix: ſic interpretatur:
Ad alta & Jublimia nos attentos bhabere conatur EKvan-
gel ſta: Nimirum ut diligenter expendamus ingen-
S tem Dei liberalitatem, & copioſiſimam miſericor-
diam, ex qua tali famoſæ mulieri, crimina ſua ingentia condo-
navit, & indulſit; & quænam illa tàm enormia, immania & in-
ſignia ſcelera, quæ maximam in Magdalena habuerunt turpitudi-
nem, & gravitatem? dicit Evangeliſta? In Civitate peccatrix: In
Civitate populoſiſſima Jjeroſolyma, ubi tot, & tantis, luxuriæ
fuit author, & principium, inſtrumentum, docëtrix, & inducétrix,
maximam in Magdalena habuerunt turpitudinem, & criminis
gravitatem; generaliter quidem Deus odit & punit peccatum,
in triplo verò averſatur peccati, ac ſceleris authorem, invento-
rem, ducem, ac magiſtrum, omniumque primdò tales quam ſe-

veriſſimè punit, ac caſtigat. Audiamus Textus: Viſitas peccata

Patrum in tertiam éo quartam generationem. Scriptum eſt Numer. Texnu Sa⸗
cap. 14. Væ Genti peccatrici, populo gravi iniquitate, ſemini nequam, diur .
Filiis ſceleratis, dereliquerunt Dominum, blasphemarunt Santtum Iſiail,

abalienati ſunt retrorſum. Super quo percutiam vos ultra, addentes

Feſtivale. Pp præ-

298 IN FESTO S. MARLE MAGDALEN EÆE,

rævaricationem: Omne caput languidum, & omne cor mœrens. TZerra
veſtra deſerta, Civitates veſtræ ſuccenſæ igni: Regionem veſtram coram
vohis alieni devorant. Iſaiæ cap. I. Væ qui dicitis malum bonum, & bo-
num malum, ponentes tenebras lucem, & lucem tenebras, ponentes ama-
rum in dulce, & dulce in amarum. Væ qui potentes eſtis ad bibendum
vinum, & viri fortes ad miſcendam ebrietatem. Qui juſtificaſtis im-
ium pro muneribus, & juſtitiam juſti aufertis ab eo. Propter hoc ficut
devorat ſtipulam ligna ignis, & calor Hammæ exurit, A radix eorum
ficut favilla erit, & germen eorum ut pulvis aſcendet. Iſaiæ cap. 5. Do-
cuerunt enim linguam ſuam loqui mendacium, ut iniquè agerent, lubo-
raverunt C&. Nunquid ſuper his non viſitabo, dicit Dominus, aut in
ente hujusmodi non ulciſcetur anima mea? Super montes aſumam fie-
88. Patres. Tum, ac lamentationem. Jeremiæ cap. 9. Libeat & 88. P'atres percipe-
re: Qui verbo, aut exemplo ſuami iniquitatem in alios ſpargit, meſi
Beda. loco vindidtam recipiet, ſcribit Venerabilis Beda in cap. 18. Mat-
Tertullia thæi. Non impunè abiet, qui alicui cauſa fuit perditionis, inquit Ter-
nus. tullianus lib. de cultu fœm. Peccata Majorum, Principum ſæcula-
rium, && Prælatorum Ecdleſi?, præcipué faciunt nomen Dei blasphemati,
Bellovacen- docet Bellovacenſis. Scire debent Pralati, quod i perverſa unquam
ſi. perpetrant, tot mortibus digni ſunt, quod ad ſuos ſubditos perditionis ex-
8. Grego- empla mittunt. Comminatur Magnus Gregorius 3. part. cap. I.
4 hrylo- Ad. 9. Concludo cum S. Chryfoſtomo hom. 25. ad Romanos:
agmas, litur & tu quoque ſi reliquis perditionis cauſa fueris, graviora patienis,
quàm qui per te Jubverſi ſunt, neque euim peccare tantum in ſe Perditio-
nis habet, quantum, quod reliqui ad peccandum inducuntur. Longe
Hai. enim acriore animo ferre ſolet ſcelerum artifices ac magiſtros. Inquit Hai
in cap. 2. Apocalypſ. Imploratâ S. Spiritũs gratiã Conceptus audia-
mus ſequentes. „
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] Nullus culparum maculis denigratus effugiet poœnam,
ſed ſceleris inventor duplicatam meretur mulctam, quando hie iniquo
voluntatis erravit propoſito, alii trahuntur exemplo. Et quidem ſub quo-
dam exculſationis colore delinquit, qui magiſtrum erroris habet, at qui
fabricatus eſt erroribus occaſionem, dum ipfſi adſcribuntur infelices con-
ſequentiæ, & ſcelerum non ſine æquitate applieantur rigidæ pornz, Per-
orat eleganter de more fuo doctiffimus Naxera Comment. in Judices
cap. 9. §. 3. Sichem Civitas exgerta eſt; Gedone moertuo filii Ifraél in
Ducem elegerunt Abimelechum, hoc inaudiens Jonathan, in Sichimitas

maledicta congeſſit: Egrediatur ignis eo, & conſumat habitatores Sichem.

Quærunt Patres: Cur ſpecialiter Jonathan Sichimitis imprecatus ſit, eos

diris,

—
Iid
Echia
Plher
nelle to
Negen in
Lnkum
ownelech.
eccet
n elſl
finmruui
ven conein
Ir ſobe be
ion prin
Uontue wtho
inhoniturpe
Gores, be
fuuticidi.

Ciin oe
Ontt Can:)
lr Ait tbi
DetſonaCan
tate ponitor,
orus ird
Utur: Ouion
Alnoe Guni
tt, cut DEU
Eene, Out. 4
fuln, homi
Autor end
Iltid,i
UIIIa uit,

homet
Otlinationi
l, Aweleen
Mhnumcenui
Iumad ilen
aute enn
D

A,

enn veffenan
alum honun ,
as, potefttn
8 eſti ad lan
Hiopte hei
lale nn
igue ten
icit Doninn,,
montes tſinn
80. bausshe,
j alio; Prgt,
la in cN
CCitionis, inn!
n, Drinehmnt
onen Deibig
d, peeſi,
lbcitot elin⸗
ris 3. M!
noth. 2, A M
lens, Cnnit.
ye tuntun ili
un inkonmn

Ne nigfft N

tatinCtchn.

atus ize⸗
, guunli ie
Et quden-
enons lun,
jbuptur en.
r tgide ,
Commnent
otuo fi
ut alitton
imhean,

CONCIO SECUNDA. 299

diris, & flammis devoverit, cum conſtet omnem populum Iiraslis Abime-
lech in Ducem aſſumpſiſſe, ut ſuper ſe regnet, conſenſiſſe. Regnavit Abime-
Jech ſuper Hraël, tribus annis. Abulenſis quæſt. 5. reſpondet: Omninò ve-
rum eſſe totum populum errâſſe, omnem IIraëlem Abimelech in Ducem &
Regem aſſumpſiſſe, ſed Sichimitæz omnem reliquum populum ſeduxerunt,
& in ſuam ſententiam pertraxerunt, erroris occaſionem præbuerunt, dum
Abimelech in Ducem & Principem elegerunt, & ejus votis faverunt. Er-
gd præ cœteris incurrerunt maledicta, quia præ reliquis, erroris & ſedu-
Ctionis exſtiterunt cauſa: Audiatur Abulenſis: Ipf, (Sichimitæz inquam)
Juerunt cauſa Principatis Abimelech, nam cum nullum adbuc favorem haberet, eum
Regem conſtituerunt, & dederunt ei ocaſionem ad omnia mala, quæ fecit. Suſce-
pit poſtea Populus Abimelechum in Regem, verùm hujus imperii infau-
ſtiſſima primordia promanârunt à Sichimitis. Ergò quia ſceleris pro-

pantur authores, cœterorum illis adſcribuntur errata, & errorum etiam

imponitur pœna: Egrediatur ignis ex eo, & conſumat habitatores Sichem. Du-
Stores, & Doéctores ad ſcelera, graviora patientur tormenta. Patet in Cain
fratricida.
CONCEPIUS II.
Cain occidit fratrem ſuam Abel, adeſt divinus ultor, duplici pornâ
punit Cain: Nunc igitur maledidtus eris ſuper terram, cum operatus fueris eam,
non dabit tibi Frudtus ſuos, vagus & profugus eris ſuper terram. Geneſ. cap. 4.
Perſona Cain abjicitur, nunquam deficiente tumore, continuâ mentis anxie-
tate punitur, ſimul omne opus & labor ejus damnatur, ſterilis & vanus
futurus prædicitur. Lege Divina Levitic. 24. homicidium morte punie-
batur: Qui occiderit hominem, morte moriatur. Cain occidit hominem.

& longè durius quam morte punitur, in corpore, & animâ crucia-

tur, cur DEUS in Cain tàm aſperè animadvertit? Reſpondet Baſilius Se-
leuci. Orat. 4. Viam ad mortem aperuit. Primus humanum ſanguinem
fudit, homicidii Doctor fuit, inferre mortem aliis magiſter evaſit.
Author ergò quia homicidii fuit, Cain non ſimpliciter morte caſtiga-
tur, durius, imò duplex experitur ſupplicium, in corpore, & animaâ, gra-

Viſſima luit.
CONCEPTUsS IIIL.

In omnes hoſtes Iſraëlis ſeverè animadvertit DEUS, eos poteſtati ac
Dominationi Judæorum ſubjiciens, ſuperſtites tamen ſuper terram reli-
quit, Amalecitas autem hoſtes Iſraëlis præcipit DE US funditus delere, ne
unum de natione hac vult DEUS reſiduum; imò & reculas, ac bona eo-
rum ad hilum ut deſtruantur, incinerentur, demandat: Vade & percute

Amalec, & demolire univerſa ejus. Non parcas ei, & non concupiſcas ex rebus ejus

aliquid: ſed interfice à viro usque ad mulierem, & parvulum, & lactentem, bovem
. . Pp 2 S ovem,

300 IN FESTO S. MARLE MAGDALENE,

& ovem, camelum, & aſinum. Plures fuerunt hoſtes, qui itineranti popu-
lo impedimento fuerunt, tam ſeverè nullum punit DEUS præter Amalec,
quæ cauſa? Scrutantur Doctores, exiſtimantque Amalecitas fuiſſe primos,
qui bellum contra Iſraêl adornaverunt, viamque impediverunt, ergò opor-
tuit in eo crimine primos, ſeveriori poenâ mulctari, prorſusque deleri. Sic
Abulenſ. quæſt. 2. Aliquis reépondebit, quod DElIS juſſit hic de Amalecitis,
& non de Cananæis? quia magis peccaverunt Amalecitæ, eò quod ipſi primi pu-
gnaverunt contra Nraxl, quàmi omnes aliæ Gentes, & in hoc dederunt occaſionem

&œteris pugnandi contra Iſraæl, unde DEllo nimis comminatur eis, quia ipſi primi

pugnaverunt, ut patet Num. 24. ſcilicet: Principium Gentium Amalec, cujus extre-
ma perdentur, id eſt, prima de Gentibus, quæ pugnavit contra Nrasl, fuit Amalec,
ideò extrema ejus perdentur. Remanere vetuit Amalecitarum veſtigium,

qui primi ſuo exemplo aliis exhibuerunt ſcandalum, nam qui in aliqu-

crimine auctor acrius accedit divinam v am, & graviorem ſollicitat ſibi

pœnam.
CONCEPTUS I.

Plures erant, & ſocios habuit Saul, pergentes in Jeruſalem ſævire in

Chriſti cultores; in via in ſolum Saulum cadit fulmen, ſociis illæſis: Et
ſubitò circumfulſit eum lux de cœlo, & cadens in terram audivit vocem dicentem
ſibi: Saule! Saule! quid me perſequeris? Viri autem illi, qui comitabantur cun
eo, ſtabant ſtupefacti. Cur rect Saulus lIuit, cur non & ſocii, ejusdem cri-
minis & perfecutionis participes? Notate: Saulus Dux & auctor eſt per-
ſecutionis, contentus non erat Saulus in Chriſtianos furere, ſocios aſcivit,
& alios ſtimulavit, ad perſequendum Chriſtianos impulit; Ergò dum per-
ſecutionis eſt auctor, præ cœteris dejicitur, caſtigatur; Eſt hic Conceptus
S. Bernardi in allegoriis Tilm. Perſequebatur euim, qui adverſus corpis ejins,
quod eſt Eccleſia, odio furebat iniquo. Denique ſi proprium ſanguinem dedit in
pretium redemptionis animarum, non tibi videtur ab eo graviorem ſuſtinere perſe-
cutionem, qui ſuggeſtione malevola, exemplo pernitioè, avertit ab eo anlmas,
quam à Judæo, qui ſanguinem illum fudit.
CONCEPTIUS V.
Erga fratres ſuos, Joſeph ſe quam maximè ſeverum, auſterum, ac du-
rum erga Simeonem demonſtravit: Zollens Simeon, & ligans, illis præſentibis
juſſit miniſtris, ut implerent eorum ſaccos tritico. Geneſ. 42. Certò, omnes
fratres oderunt Joſeph, in venditionem ejus conſenſerunt: Cogitaverun
eum occidere, & mutuò loquebantur, ecce ſomniator venit, venite occidanus eum.
Geneſ. 37. Si omnes fratres ſunt in Joſephum rei? cur ſolus Simeon li-
gatur, incarceratur? præ aliis durius à Joſeph habetur? Philo in hunc lo-=
cum cauſam allegat, ſubſcribens: Et fors maxima pars culpæ in eo, Simeone
inquam, fuerat, quaſi audtore conſpirationis nefariæ, qui cobortem fratrum oe
maverit,

—
Uget, dun
lei. 0
ortaten
oplcEenn
ſuat piqui

Dnid.
Cee, ul
yNn: An
ein, i
Oeganis,
eter, gi
iciaor,e
tur, Penius
Ninc, ,alosh
Vebzſnts,
Gi oguuitor,
Ibker2. hol
ege meni
ed, Ciloe
llt. Certe
eretlt, ae
Amon conte
lren indh

lhile.)

Ne ne, Ne 3

,
—
läinenni
Pratet Anl
tas fallehinn
erunt, etgon,
Osqe delei
t bie de Annet
og in
deleruntonnin
, ei, lugfn
Antleliſten
Ntoih frkl
citatumn velgr
natn quini
ioremn ſolitn

eruſllenſe
n, ſocis ili
divit vorentn

i ofitlamm

Khi i

A Mie
furete, Neht
Pult; pdte
ur; Eſhie

i ahneſs ini

ſinm ſthitni

7minnſi.

, Mweni he

ruin, Aulens
42. Cadet
erunt: (6,
verite oit
P Se
cur ſol
1r? Philon 1
Cllein
ahanufi,

3

CoNCIO SECUNDA. 301

maverit, & odium incitaverit. Delinquunt equidem omnes, at Simeon dum

urget, dum fovet malum, præ cœteris debuit puniri, & tetro carcere deti
neri. O quam vereri debent æterna vincula, qui perpetrandis ſceleribus
auctoritatem ſuam commodant, qui improbo conſilio odia exulcerant, qui
in obſcœna innocentes inducunt, & peccare docent, qui Duces auctoten
ſunt iniquitatum, præ cæteris graviora ſentient ſupplicia.
CONCEPTUS VI.
David inquit Pſalmo 5. Odifti omnes, qui OPerautur iniquitatem, perdas
ommes, qui loquuntur mendacium. Scitè, & acut& ait in hæc verba S MHiero-
nymus: Rem novam videte, qui malum operatur, odio abetur, qui mendacium
loquitur, perit. Tripliciter peccatur cogitatione, verbo & opere, opere uti-
que gravius, quàm verbo & cogitatione? ex Pſalmo citato tamen gravius
pPeccat, qui loquitur mendacium, cum gravius punitur, Propterea penitus
abjiciatur, perdatur, econtra qui operatur in qu tatem, odio ſolum habea-
tur, penitus tamen non abjiciatur: Infelix quidem eſt, qui odio habetur à Do-
mino, ſed adhuc vivit, qui autem loquitur mendacium, && bPerit, jam eſſe deſinit
Verba ſunt S. Hieronymi. Et quomodo hoc, quod DEUS gravius pumiat,
qui loquitur mendacium, quàm qui operatur iniquitatem? Advertit Niſſe-
nus Fer. 2. poſt Dominic. FI. Quadrag. §. 2. Loqui mendacium idem eſſe ac
docere mendacium; abominatur Dominus omnes, qui malè agunt eos
Veroò, qui loquuntur, docent alios malum, ut mendacium, & iniquitatem
perdit. Certo indicio; non eſſe genus aliud hominum, quod magis Deus

execretur, acriore cum indignatione conficiat, ac deſtrulat, quàm eorum
. . 2

qui non contenti, quia ipſi ſunt mali, alios quoque falſa docent, & ad ini-

quitatem inducunt.
IIHpülogus.] Hortor ergò cum S Paulo ad Romanos c .
5 15 D . S Cap. 1I4. Hoc cogi-
tate magis, ne ponatis ff ndiculum Fratri. Et iterum I. ad Cnüth. cahte
Sine offenſione eſtote. Amen.

302 IN FESTO S. MARX MACGDALENXE,

IN FESTO S. MARIE
MAGDALENE,
CONCIO TERTIA.

Fet. Remittuntur ei peccata multa, quia dilexit

multum. Lucæz.
rhem. Contritio, & dolor de peccatis, invenit gra-

„Or humanum molari lapide preſſum depinxit Aca-
demicus, ſymboli loco epigraphen ſubſcribens:
Contritum placet. Contritum, inquam, cor ſuper
peccata, de Deo ſummo bono offenſo, placet Altis-
„ ſimo: Pſalmiſta confirmante: Sacrificium Deo Spiritus
contribulatus, cor contritum, & bumiliatum DEUS non detpicies.
Pſal 5o. Et iterum bPfſal. 1440. Sanat contritos corde, & alligat cox-
tritiones eorum. In fletu veniet, & in miſericordia reducam eos, pro-

mittit æterna Veritas. Jeremiæ cap. 3. In animo contrito, ſuſcipia-

Patres. mur à te Domine, ſcriptum eſt Danielis cap. 3. Audiamus Patres:
Pœnitentia vera, non annorum numero cenſetur, ſed amaritudine ani-
mæ, quamvis ſi exigui temporis, ſi intima cordis amaritudine agitur, non
despicitur apud judicem, juſtuim Deum, qui cordis ſecrela confderat,
S. Auguſti- ſcribit S. Auguſtinus Serm. 66. de temp. Et in Pſ. 70 Propè eſ

nus. Dominus his, qui obtriverunt cor, cordis tritura pietas eſt, qui ſe oon-

terit, ſibi iraſcitur, ſe habet iratum, ut habeat propitium Deim. Con-
3. Bernardi- ſolat? de Contritione ſcribit S. Bernard'nus tom. I. Serm. 2.
Aus. art. 3. Dominus adveniente contritione ſanat in anima peccatorum vul-
nera. Conformiter S. Auguſtinus in Canticorum cap. 5§. Charitas
eſt mors eriminum. Et in Pſalmum 94. habet: Omnes aquæ non ex-
ſtinguunt unam ſcintillam in inferno, ſed ſi una lachryma, de puro G
contrito corde proceſſerit, totum ignem inferni exſtinguit. In eandem
8. Bonaven- formam loquitur S. Bonav. in Dom. infra octav. Epiph. Contritio
mura. expellit peccatum de anima, contritio contra maculam, eſt expiatio,
contra offenſam eſt propitiatio. Contritio dicitur Spiritus vebemens,

8. Antenius quia vehit ſurſum mentem, &O væ æternum adimit, docet 8. Antonius

S. Gregor. Paduanus Serm. 2. in Dom. r. acrag. Eleganter S. Gregorius

hom. 33. Zantò amplius peccati rubigo conſumitur, quantò peccaioris
cor

—
rga
elln 9
oCozeri
Stmmr e,
Et: Me,9
lud. ntt
Oniuclonß
clkos, un
Centiuoh
Mun, nm⸗
hirnkun,
lrü frnn
iisinl2 H
n litune
finfelnauntn
Deopeughemn
ymmmnſin
entenmuipn
lklirue, vifi
ndheni de
mnenhunn
MaCommnen
tusſeghen

Cfmnn
hnmaraum,
Iehndumn zdu
uncnh e
uun. Nenn
Inllltonnesr
Nuneruen iin:
lerglulin,
Donlhenm, n.
lſkhen n
lan,inoele
ger Aez
60nine
ulzentſnn
ttl gnochen

iahſiiee

yis Al
imen

ellum depinnt
laphen ubite
incwam, an
Olenſo, hutl
Mrifciun Duf
DEUS

rle, Gt

Ullin elucmnet
Nimo colfitl fr
3. Audemnu
1,, ſN aumid:
ananinei
Cordis ſodt
Et in A
Nru itte,
hruntimhn
Iinus fonnl
, anint Ntii
corum

e lachinu, A

erſitout.
ochur Lpſn
nuctlm, 9 4
tur rt
t, Coce l
leganter 60
iftur, OA 1

S

CONGIO TERTIA. 302

. .. . —
cor magno charitatis igne concrematur. Unde hortatur S. Chryſolo⸗= S. Chryſolo-
gus Serm. 94. Abſolvivis, ama; charitas, quæ eſt virtualiter contri- Sur
tio, cooperit multitudinem peccatorum, negationis crimine quid pejus,

& tamen Petrus amore ſolo valuit hoc delere, probante Domino, cum di-
cit: Petre, amas me? De contritione afſerit S. Cyprianus lib. de S. Cypria⸗

laud. pœnit. Omnia ligata tu ſolvis, omnia clauſa tu reſeras „ nus.
omnia adverſa tu mitigas, omnia contrita tu ſanas, omnia confuſa tu
lucidas, ommia deſperata tu animas. Et S. Chryfoſtomus eo- 8. Chrylo-
dem titulo habet: Opœnitentia, miſericordiæ mater, magiſtra vir- hormun
tutum, magna opera tua, quibus reos reſolvis, ac reficis delinquente,
lapſos relevas, recreas deſperatos. Outta lachrymarum contritarum
cudit in terram, G& venia delittorum deſcendit de cœlo, habet Euche- Eucherius,
rius in lib. 2. Regum. Compunttio lachimarum, remiſto eſt peccato-
rum, quia tunc peccata dimittuntur, quando cum lachrymis ad memo-
riam reducuntur. S. Bernardus de modo benè vivendi. Wullus à S. Bernar-
Deo peccatorum veniam dolenter optavit, qui non impetravit vocali la dus.

cæbr)marum ſilentio, ipſe enim eſt, qui conſolatur fientes, dolentes curat,

pœnitentes informat, ſanè, Eetus eſt contritio cordis; eſt auimarum cibus
eletctiſſimus, vitiorum macies, corroboratio ſenſuum, ſantlitatis ſubſtan-
tia, abſolutio peceatorum, Diaboli naufragium, refectio mentium, la-

vacrum culparum, & delicioſum Dei ebulum, perorat Didacus de Ce Didacus de

lada Comment. in Ruth. cap. I. S. 57. Dei gratià implorataà Con- Celada.

ceptus ſequentur.
CONCEPTUS HI.,
'Confirmutio. ] David enormis peccator fatetur Pſalmo I8. unes bec-
catorum circumplexi ſunt me? Certò funes complexi ſunt, dum commiſit
nefandum adulterium, crudele adimplevit innocentis homicidium, 2. Re-
gum cap. 12. enormiter peccavit David, ſuperbè numerando populum
ſuum. 2. Regum. c. 24. Dixitque Daviq ad Jogb, Principem exercitus ſui, pen-
ambula omnes Tribus Nrail à Dan usque ad Berſabee, & numera populum, ut ſciam

numerum ejas: & inventa ſunt de Irazël So millia virorum Jortium, qui educe-

rent gladium, && de Juda quinquaginta millia pugnatorum. Percuſſit autem cor
David eum, poſtquam numeratus et populus, immißitque Dominus peſtilentiam in
NMrasël, de mane usque ad tempus conſtitutum, & mortui ſunt ex Poace Dan usque
Berſabee o. millia virorum. Hunc numero David, Deus ſuſcepit in gra-
tiam, imo elegit in Sacerdotem: Et dixi ei, aſcende & conſtitua Altare Domino
in area Areuna Jebuſei, & aſcendit David juxta ſermonem Gad, quem praceperat
ei Dominus. Ambroſius quærit in Apolog. I. e. 7. Quomodo qui nuper di-
gnus erat ſupplicio, nunc ſacrificium offerre ſit juſſus, & aſcenderit ſacer-
dotali quodammodo dignitate nobilitatus ? Dignus ſacrificio judicatus eſt,
aui abſolutione aſtimabatur dignus. Verba ſunt 8. Ambroſii. Quid David
poſt

—

304 IN FESTO S. MARIE MAGDALENXÆ,

poſt tot grandia peccata, adeò acceptum Deo fecit 2 Advertite Rabba-
num apud gloſſam : pro Area Areuna, quam David Deo conſtruxerat, le-
ere, Aream Haram, cSc. Haram autem lux interpretatur, lux vero, &

famma, amorem erga Deum, qui amor virtualiter contritio eſt, ſignifi-

cat: flamma amoris, ac contriti cordis ſuper commiſſa peccata, fuit Al-
tare, ac Sacrificium illud Deo acceptiſſimum, quod David in gratiam in-
tegram reſtituit, in honorabile elevavit Sacerdotium. Fatetur hoc Se-
reniſſimus Rex Pſal 5o. Sacrificium Deo Spirilus contribulatus, cor contritum
& bumiliatum DEllS non deſpicies. Et Pſalmo F. Poſuiſti Lachr) mas meas in
conſpectu tuo. Audiatur Rabbanus: Hormmam lumen nobis, benè ergo David vo-
lens placare Dominum, alime juhetur in area Areuna, vel Hornæ, conſtruere, quia
aliter non placatur Deus ab homine, niſi in area cordis per lumen reltæ fidei, & ve-

ræ dilectionis, conſtituat altare bumilitatis. Patet ulterius cordis contriti v.

lor ex lib. 2. Regum cap. 12.
CONCEPTUS II.

Expulſus & Regno ac Throno David, in Regnum iterum introduci-
tur per Tribum Judam: Omnis Juda venit usque in Gagalam, ur occurte-
ret Regi, & traduceret eum Jordanem. Quærunt Patres, cur præ aliis hæc
Tribus Juda, Davidem Throno reſtituit ? & trajectis Jordanis flucti-
bus, gaudia cumulavit? Notat gloſſa moralis, Judam ſignificare con-
feſſionem, cor, inquam, ſuper peccata contritum, per Judam ſignificatur pec-
catum verè pœnitens, & ad bonum regimen Vitæ Juæ rediens, inquit Gloſſa:

Tribus Jjuda, contritio, cordis cencuihio ſuper peccata commiſſa, David,

Dei gratiæ, & Regno, ac ſceptro reſtituit. Quos à paradiſeis deliciis
criminis excluſit reatus, revocavit, reſtituit, iterum doloris gemitus
Teſtis ſit filius prodigus, Lucæ cap. I5.
CONCEPTIUS IIIL.
Verè contritus revertitur filius prodigus, deſignat hoc ſubmis-
ſiſſima verba: Pater peccavi in œlum, & coram te, &ρ non ſum dignu vo-
cari filius tuus, fac me ſicut unum de mercenariis tuis. Hunc prodigum, in-
ſignem peccatoris figuram, benignus Pater non quavis Obvia veſie, ſed
ſtola prima, veſtiri imperat, ac annulo inſigniri. Ctò proferte ſtolam pri-
mam, & induite iällum, && date amulum in manus ejs. Pro Rhola prima, le-
gitur in Græco: Stola primaria. Quid hoc fignificat: quod rectè ſto⸗
la prima, primaria, veſte pretioſiſſima, induatur, deſuper annulus, qui
ſuperfluus videtur, in manum ejus imponatur? per ſtolam primam,
primamn gratiam, primam innocentiam ſignificari, inquit Encdius:

verè contritus, amans, & dolens, de offenſo optimo patre revertitur

hic filius, & ſtola prima, primaria, contritum veſtiri imperat, ad ſigni-
ficandum: per veram contritionem, & cordis dolorem ſuper peccata,

peoeni-

—

onente
le/K t
m onin
icſene
nn, ul
, Cet
tütumonn
nDtige
Iletzcg

Mn
tyine; X
Dnren et
lusdonrln
Dn nn Doe
us Cellenie
Trerun an
Thren, cn.
Me nenien
uugonmn. i
ynmmte
onem, con
Dopoli e ſer

I!: beccat

Nbol, Din
meemons
l Ggeir
lyobllun ſuei
rlc
mngindii
n ll boni
Nun henie
lie

Utd aſcha

Pocth
El: Aor
t vath e⸗
Derit lr
Pelik

dvertte M
Conſtnnent;
1, W Ne
tttio etige
Peccnta, kinl
id in gnn
Patetur he
latus, rtort
hiLuhymum
benzegt
e, Cotfnte
entkeftei
8 cotdis colin

miteruniin
7gnon, I
3, (ur ie 4
is ſordu:
Mchin Pggini

jelient, MN

An ohhnil
8 pndleil
euen All; e

deſegnt ne⸗
Hine nolk⸗
is Chiu
t et ,
cat: ſng
Iad,
,deluperine

er Kaun

l
11, inen 8

. 4
imo le
i imnpenl,,
oren ile

—.

CONCIO TERTIA 38

pœnitentem primam gtatiam „ primævam baptiſmi innocentiam recipe-
re: & ut vult S. Hieronymus apud Tirinum hic, gratiam habitualem,

cum omnibus habitibus ſupernaturalibus, contrito peccatori integram, imò no-
vis incrementis aucam, reſtitui. Concludit Enodius: Ad ſtolam candi-
dam, quaß ſemper ſervaſſet juſſa, revocavit. Annulus libertatis ſymbolum

eſt, quæ eſt Spirits Sancti participatio, ac perfecta imago Dei: con-
tritum ornat annulo, & deſignat; per contritionem ad libertatem filio-
rum Dei peccatorem devenire, gratias actuales, prævenientes, & coope-

rantes acquirere. Ita fuſius citati Patres.

CONCEPTUS IV.
Placuit ter optimo Deo, populum Judæorum ex dura gypti
regione; ac ſervitute in terram el ctam introducere, ad hoc intentum
in Ducem elegit Moyſen. Exodi 13. Veni, & mittam te ad Pharaonem, ut

educas populum meum filios Irazl de Zgypto. Cur Deus non potius Ange-

lum in Ducem populi deſignat: cur rectè Moyſen? cauſam allegat Ab-
bas Cellenſis: lib. de panibus cap. 12. docens: Moyſen, aquam inter-
pretari: aqua verò contritionis eſt ſymbolum : Velut mare, contritio tua:
Thren. cap. 2. Berchorium audire libeat lib. 8. Reduct. cap. II. num. 9.
Mare pœnitentiæ, eſt ſui ipfis purgativum per contritionem, mortuorum ſcilicet
peccatorum ejettivum per confeſſionem, & eſt fiuxus fontium cauſativum, per la-
chrymarum redundantiam. Moyſen ergò, qui aquam ſignificat, qui contri-
tionem, cordis compunctionem. & pœnitudinem figurat, Deus Ducem

populi & ſervitute in libertatem, & electam patriam ordinat, in doctri-

nam: Peccatores, qui in ſervitute peccati degunt, ſub jugo tyrannico
Diaboli, Duce contritione, cordis compunctione, quam aptiſimè è ſervi-
tute Dæmonis liberari, in gratiam Dei reſtitui; & fſic in Patriam electam
cœli pervenire. Concludit Conceptum hunc Petrus Cellenſis: Sathan

tolerabilius ſuſtinet fammam ſuam, quam lachrymam noſtram, acriusque contriti

cordis lachryma, quàm ſlamma infernalis incendii, torquetar. Optimè S. Augu-
ſtinus in Pfal. 10r. Audis hominem Pœnitere peccatorum ſuorum, jam revixit,

cum audis hominem conftendo proferre conſcientiam, jam de ſepulchro eductus ſt.

In mari pœnitentiæ & lachrymÄarum, poſuit Deus viam c&œli. Hugo Cardin. in
cap. 4. Iſaiæ. Cum lachrgma effunditur, miſericordia Dei Juperinfunditur, in-

quit S. Paſchaſius lib. 11. in Matth.

CONCEPTUS V.
JNudithilla Heroa contrivit Holofernem, tribulatæ Bethuliæ liberta-
tem: & gratiam obtinuit: quæritis quo medio? dicit ſacer textus Judith
cap. 9. YZenuit pedes eorum aby ſus, && aquæ operuerunt eos, ſie fiant & iſti. Allu-
dit Judith ad exterminium Pharaonis, qui cum omni exercitu ſuo in aquis
Periit. Per aquas filiis Iſrael, libertas, gratia, & chara patria obtigit; ſic,
Feſtivale. Q in-

—

306 IN FESTO S. MARLE MAGDALENEÆ,

inquam, in aquis prædicit Judith interitum Aſſyriis, gratiam, & liberta-
tem Bethuliæz. Sed quomodo in aquis? cum ad guttam omnes aquas
circa Bethuliam exſiccaverint Aſſyrii: Incidi præcepit aquæ dudtum illorum,
S defecerunt ciſternæ, & collettiones aquarum omnibus habitantibus Bethuliam,
ita ut non eſſet intra Civitatem unde ſatiarentur vel una die, quoniam ad menſu-

ram dabatur populis aqua quotidie. Si tanta penuria aquæ fuit in Bethulia,

quomodo ergo Judith audet prædicere, aquis hoſtem ſubmerſurum fore,

aquis gratiam;, & libertatem civibus obleſſis, eventuram? quæ hæ ſunt
aquæ & undæ: Hæ aquæ ſunt contritorum, ac pœnitentium fletus & ſu-
ſpiria; audiatur Scriptura: Fadtus eſt fletus & ululatus maken in Ecoleſia omni-
bus, && per multas horas una voce clamaverunt ad Deum dicentæz: Peccavimms
cum Patrihus noſtris, injuſtè egimus, iniquitatem fecimus; tu, qui pius es, miſere-
re noſtri. Judith cap. 7. Adeſt S. Ambroſius lib. de viduis: In promptu ſunt
lachrymæ redemptrices, puratus eſt mœſtitudini animi fletus oculorum, miſericor-
diam conciliat, laborem minuit, dolorem allevat. Contritio ſuper peccata, ſce-
lerum ſeriem ſubmergit, animxpacem, & libertatem tribuit, dum quidquid in cor-
de hominis malitia contaminavit, contritio verrit &radit, ac foras projicit, gra-
tum peltoris domicilium ſuperventuro Spiritui Santto parat, quo ſe œleſtibus bonis
prædivitem lubens inferat: Perorat doctiſſimus Naxera Comment. in Judic.

Tap. . 6. 24. CoNCEPTUS VI.

Chriſtus è benediéto ſuo latere duos fontes produxit, unum ſan-

guinis ‚alterum aquæ: ita Joannes c. 19. Unus militum lancea latus ejus Ape-

ruit, & continuò exivit ſanguis, & aqua: Prius ſanguinem fudit, dein aquam:
cur aquam poſt ſanguinem? & quid hi duo fontes ſignificant? Reſpondet
Laurentius Novarinus hom. de pœnit. Per ſanguinem ad rivum repræ-
ſentatum fuiſſe myſterium noſtræ redemptionis, per ſanguinem in cruce
profuſum peccata anteriora Adæ, & ſequentium deleta ſignantur. Per
aquam à latere Chriſti profluentem indicatur, inquit Novarinus, inex-
pugnabile ſcutum lachrymarum: Aquæ contritarum lachrymarum, me-
ritis, effuſi pretioſi ſanguinis Chriſti, conjunctæ, omnia peccata actualia,
& nunc commiſſa delent, gratiam Dei ex toto impetrant. Contritio,
quam aquæ de latere Chrifli profluentes ſignant, pergit Novarinus, ſt
Jons jugis diuturna remiſſio: Peccator, qui hunc fontem, aquas contritio-
nis adhibet, cumque fonte pretioſi ſanguinis jungit, ac unit, de remis-
ſione, gratia, & ſalute certus eſt. Eleganter hunc discurſum concludit
de contritione ſcribens S. Thomas à Villan. Conc. 4. in Dom. Quadrag.
Hæc eſt illa aquæ vivæ piſcina, quam movet Angelus in corde per dolorem, in quam
qui intrat per hujusmodi motum, ſanatur, & mundatur ab omnibus infirmitati-
bus ſuis. Haæc eſt illa virga Moyſis, qua percaſſum mare tonce Kemin ex-
Aſtudus,

De,A
un
:
Mnorer

Ar moe,
keingenvol
Comparundo,

Ututes enin
U, teign

Wihunm.
Iltxema 5

eikmng,

“ Au
luf ier
Ciii 1

1.

—
tan, Alben
n onne
ſe dichen ien
Gntibus Bebli
Juotim An
e futin Ni
fubmnetiunnie
ramn genn
tentiucn feiut
lu iteltn
ucentes: Peun
tls ligiug
uis: I Nm
Orlorun,
tig ſaher ut
Alun giutn
forts ii⸗
t, gloſecrte
(Comwent ni

godnet,

In luren uu

enfudlt, dent

nifemt! Nee
emn 1d iin

r Cangoinendt.

Geleti ſgnmm
Cit Novarnu

n Lchxyna

omnin pecennk
inpetun i

elgit Mo

ten, un
, ac dr
scutſn i

ð CONCIO TERTIA. 30 %
Aſtuans, dividitur in diviſiones, ut eletcti Dei ſco pede in terram promiſionis per-
tranſeant.
Epilogis.] Cum bPſalmiſta hortor Pſalmo 4. Quæ dicitis in cordibis ve-
ris, in cubilibus veſtris compungimini. Opto mihi & omnibus votum 8 Au-
guſtini lib. medit. cap. 35. Fac me in conſpedtu tuo cor contritum, && bumiliatum
ſemper habere, cum lachrgymarum abundantia. Amen.

e St cke Si et Ete St ek r E ko ee ge,
S8 8S862 2 62 2 68688 68 62 8 2

IN FESTO S. JACOBI
APOSTOLI,
CONCIO PRIMA.

Dic, ut ſedeant hi duoſilii mei, unus ad dexte- Textus
ram, alter ad ſiniſt ram in regnotuo. Matth.
cap. 20.
Honores, & dignitatum gradus, curarum, & la- Theme.
borum ſunt ingentia onera, & pondera.

B E Ptimè reſpondit Chriſtus matri, honorum Exordiuen,
VSSSHEi gradus pro filiis expetenti; Neſcitis quid pe-
= tatis: putant, qui honores expetunt, ſe in
honoribus inventuros requiem, non re-
quiem, ſed curam magnam, ingentes labores
invenient, non dulcia, ſed amara, non læta.
Ae E. ſed triſtia, non voluptates, ſed eruciatus, eo-
que majores, quo honoratiores fuerint, experientur. Expreſſit
hec ingenuoſus Academicus; honores & dignitates labyrintho
comparando, cum inſcriptione: Labor, intus. Honores ac di-
gnitates enim exteriore vultu quandam ſuavitatem mentiun-
tur, reipſa moleſtiſſimos labores afferunt. Audiamus Sacram Textus
Scripturam: Qui voluerit inter vos major fieri, ſit veſter miniſter, in- Sacx&
quit æterna Sapientia Matth. 20. Et tu Capharnaum usque ad oœlum Scripturæ.
exaltata es, ſed usque ad infernum demergeris. Lucæ cap. 10. Quod
hominibus altum eſt, abominatio eſt ante Deum. Lucæ 16. Eleväſti me,
quafi ſuper ventum ponens eliſiſti me. Fatetur Job. cap. 39. Et
Chriſtus afſerit: Quiſe exaltat, allate,. Lucæ 14. Audiamus
2 Patres:

308⁸ IN FESTO S. JACOBI APOSTOLI,

SS. Patres. Patres: Eum nullum non laborem perferre oportet, G ab omni vitæ
commoditate ſeparari, && ſomni guum pauciſſimi, Jollicitudinem autem
plurimarum eſſe participem, ſi quis Regis nomen non immeritò velit obti-

Sineſius. nere, ſcribit Sineſius Orat. de regno. Jacob. Geneſ. 31. fatetur: Die

Damianus. notcteque æſtu urebar & gelu c. Deſuper Damianus ep. 4. Si ergo
ic laborat, & vigilat, qui paſcit oves Laban, quanto labori, quanlisqie
8. Grego- vigilüs debet intendere, qui paſeit oves Dei. Veriſſimè S. Gregorius
rius, lib. I17. moral. cap. 12. Quantò quis hic altins erigitur, tantò cmis
gravioribus oneratur, eisqué ipſis populis mente, & cogitatione ſupponi-
