tur, quibus ſuperponitur dignitate. Et iterum in Regiſtro ſuper illa
verba: Dejeciſti eos dum allevarentur, cum allevatur, dejicitur, qui ho-
Petrus Ra- noribus proficit. Peroptimè ſcribit Petrus Raven. in Serm. Hono-
en, res ſollicitudo inſeparabiliter comitatur. Pompa mundi, & favor po-
puli, fumus eſt, & aura ſubitò evaneſcens, quæ ſi Plerumque placeant, pœ-
nitudinem inducunt, & ſi delectant ad modicum, produdtiore ſpatio diſpli-
8. Chryſo- cebunt. Coëgit (inquit S. Chryſoſtomus in cap. 2. Matth.) & per-
ſtomus. verſitas mundi, & operatio inimici, honores ut videantur eſſe, && reve-
ra non ſunt, præterquas miniſteria. Omne quod ſuperemintt docet §.

S. Iſidorus. Iſidorus lib 3. de ſummo bono cap. 48. plus mœroris affcitur. gum .

Thomas bonoribus gaudet. Thomas à Kempis concludit lib. 2 cap 6. 5 2.
Kempis. Brenis gloria, quæ ab hominibus datur & accipitur, mundi gloriam ſem-
per comitatur triſtitia. Imploratà D EI gratiâ deſuper Conceptus

pPandam.
CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Liber Judicum Apologum narrat cap. 9. nempè ete-

ra ſylvarum ligna, honores maximos, olivæ, ficui, ac viti detuliſſe: Wwerum
ligna, ut ungerent ſuper ſe Regem, dixeruntque Olivæ: Impera nobie, quæ respon-

dit; nunquid poſſum deſerere pinguedinem meam, qu & Dii utuntur E& hominei,;,

&& venire, ut inter homines promovear. De oliva veniunt ad ficum, ficui ho-
noris ac dignitatis titulos deferunt: Dixerunt ligna ad arborem un: veni, &
ſuper nos regnum accipe quæ reſpondit eis; nunquid poſſum deſerere dulcedinem meam
fructus que ſuaviſſimos, G& ire, ut inter cœtera ligna promovear. Tandem deve-
niunt ad vitem, hanc ad regium thronum, coronam, & ſceptrum invitant.
Locuta ſunt ligna ad vitem; veni, & impera nobis, quæ reipondit eis, nunquid pos-
ſum deſerere vinum meum, quod lætificat Deum & vomines, &£ inter ligna cœtera
promoveri. Notare libeat: Olivam, ficum, & vitem »Promotionem ad ho-
nores, ad dignitates, vocate pinguedinis, dulcedinis, ac ſuavitatis defe-
Rtionem, ac ſpoliationem; quomodo poſſum deſerere meam pinguedi-
nem, dicit oliva: quomodo pſſum deſerere meam dulcedinem, reſpondit
ſicus; quomodo poſſum deſerere vinum meum, quod Iætificat, inquir
. 9

.

—
, Ahr
lleecins
t Eh
Uelelin
nl 41
elrir
Conen,
funun
Hiionie
elgin
Gt, mhn
Uknitd
to, elit
M6 Var.
Hiiltesbun
litne ele
Gugl
Uetentinn, 6
Comment i

Moyles
itar; vrig

Weumbiet.

e non ini
It. Honor⸗
mInn, In
Konbs nomi
Uitkertllitin
keut, an
tuor eliken
blrenins
Uh, Gre
mue re
hui⸗ l ler
nls, te

Uenng

Düino h
ledn Irbe

.
—
Gchmin

Hictuiirnen
nnertereites
l Zl kienne,
ng enl
olaheni Cun
limd 8Gt
figitur, tmnn
Cgtnionſe
RNegickalge
tur ienn l
en. Nenn H
nnuncki, Gin
Atungle len
clittioepti
.2. Mith ),
ikenntur ee
ſnerenint
eeronis ftifn
t lib.2 c
r, nunti ghne
ſ deluper 0n

tennent
Widenlle

npennnnigi

Dii muen

nt 20 foudnmOH
Grboren fenna .

ereillin

tar. Iucu⸗
, ſceynnnmS

Honltcu
7,G uali
,Dromnoton
s, 1 luunkt
tere Menn in
ulcecigennni

Aleufcat,

plenus.

CONCIO PRIMA. 309

tis, & promoveri, honoris titulos aſſumere? Ecce honores; dignitatis,
dulcedinis, lætitiæ defectionem, privationem reputant, anne benè? opti-
mè & ſapientiſſimè hæc irrationabilia concluſerunt. Si enim per olivæ

pinguedinem cum S. Iſidoro in Judic. cap. 6. Gratiam Spiritüs §. & undtio-

nem pacis, internam mentis & animi requiem intelligamus; hane omnindè
perdit, hac ſpoliatur, qui ad dignitates & honores elevatur. Si per ficũs dul-
cedinem, ac fructus delicatos, cum Hugone Cardin. in lib. Judic. gu-
ſtum illum ac conſolationem, quam quis habet in devotione, & animæ
ſpirituali exercitio ; per vinum verò, lIætitiam & hilaritatem conſcientiæ
intelligimus: & hunc ſuaviſſimum guſtum, & hanc animæ lætitiam per-
dit, privatur, quisquis dignitatis & honoris gradibus inſignitur. Ceſſat
in dignitatibus, pinguis pax & requies, ceſſat dulcis devotionum exerci-
tatio, ceſſat hilaritas conſcientiæ. Eleganter in hanc materiam Caſſiodo-
rus 6. Var. 12. Aſſidui labores etiam ipſas ingratas faciunt dignitates, dum im-
becillitas humana citò ſolet ſuſtinere faſtidia, & quod prius ambiſe creditur, poſtea

vitare velle ſentitur. Siat, qui dignitatis lumina exambit, ſe vectigalem labori-
bms, & vigiliis futurum, dignitas, & ſubjedtio commercium eſt, ſubjedtio pendit re-

verentiam, & dignitas rependit curam. Perorat quàm præſtantiſſimé Naxera
Comment. in Judic. cap. 7. S. 8.
CONCEPTUS II.
Moyſes à DEO honoratus efficitur, Dux & Caput Judæorum conſti-
tuitur; utique conſolatiſſimus erit Moyſes, lætabitur, congratulationes
exambiet. Aliter ſcribit Moyſes Numer. cap. II. Cur Aaffixiſti ſervum tuum,
quare non invenio gratiam coram te, & cur impoſuiſti pondus populi bujus ſutper
me. Honorem, dignitaten adeptam, afflictionem mentis „ periculum
animæ, magnum denique curarum, inquietudinum, anxietatum, pondus,
ac onus nominat: Audiatur Abulenſis quæſt. 29. Cum quis ad ſtatum regi-
minis extollitur, tant alienarum curarum mole premitur, quod ad ſeipſum vix re-

dire poteſt, cum tota ſollicitudo, quæ jam pridem erga ſe impendebatur, nunc ad

exteros adhbibenda ſit. De fe hoe ipium affirmat 8. Gregorius initio- Dialog.
Infelix animus meis nunc ex occaſione cura paſtoralis ſacularium hominum negotia
Patitur, & poſi tam pulchram quietis ſuæ ſpeciem terreni actus pulvere foœdatur,
cumque ſe pro condeſcenſione multorum ad exteriora ſparſerit, etiam cum interiora
appetit, ad hæc procul dubio minor redit. Veriſſimum eſt, omnis honor mun-
danus, aut exiguus eſt, aut nullus, cum ſit periculis, curis, & anxietatibus

CONCEPTUS III.
P'rimo Regum capite 0. miſit Samuel ſortes, ex quibus aceiperet,
de qua Tribu eligendus eſſet Rex: Et inquit Scriptura: Cecidit ſors ſuper
Tribum Benjamin, textus Hebraicus habet: Et capta eſt Benjamin. Tribus,

(Q4 3 de

310 IN FESTO 8. JACOBIL AbOSTOLILA-
de qua Saul in Regem augurandus venerat, dicitur capta, vinculata, ligata,
& quomodo Tribus Benjamin capta, vinculata, ligata dicitur? quæ ſum-

mo honoris titulo afficitur, dum de ea Saul in Regem, in dignitatem ma-
xXimam aſſumitur? perque hanc regiam dignitatem tota Tribus Benjamin

nobilitatur? Si Tribus Benjamin per hunc actum, quia ex Saul in Regem
eligitur, ſummè honoratur, & nobilitatur, quomodo verum eſt, quod pro-
pterea hæc Tribus capta, ligata, vinculata dici poſſit? Capta &t Tribus Ben-
jamin: An honoris, & dignitatis gradus, libertati vincula quodammodo
injiciunt, & ligant? ut non tàm ſibi, quam aliis ſerviat, in uſus ſubdito-
rum alligatus, quaſi ſclavus, & mancipium ſerviendo conſumatur; ita
ſubſcribit magnus Auguſtinus epiſt. 39 de mundo, & honoribus ejus in-
quiens: Afperitatem habent veram, jucunditatem falſam, certum dolorem, incer-
tam voluptatem, durum laborem, timidam quietem, rem plenam miſeriæ, ſpem bea-
titudinis inanem. Academicus honorem cinxit torque aurea, fſubſfcri⸗
bens: Ornat, ſed && vinculat. Deſuper Gilibertus Serm. 29. ait: Qui ingre-
ditur in prælationes, ingreditur in labores, in ſollicitudinum moleſtias, & materiam

lapſis.
CONCEPTUS IV.

Cum Saulem fors Regem declarâſſet, latebras petiit, ut ne Regnum

ac honores ſuſciperet, cumque Dominum ſuſcitarentur ubinam deliteſce-

ret, reſponſum accipiunt: Ecce abſconditus eſt domi, I. Regum cap. 10. He-
bræus legit: Abſconditus eſt in vaſis: quæ ſunt illa vaſa, inter quæ clam cu-
piebat latere Saul? S. Cajetanus aſſerit; ſarcinas populi fuiſſe, qui ad
Regem eligendum eo convenerat, inter ſarcinas populi occultavit ſe Suul,
verba ſunt citati Cardin. Cur inter ſarcinas ſe abſcondit? Sarcina
onus eſt ſuper dorſum, ad ſarcinas ſe abſcondit Saul Rex, indicans:
hoc honore, hac dignitate, nonniſi onera, & graviſſima pondera ſibi im-

oni, & eum, qui aliis præeſt, magis onera, uàm muneri onera
9

portantium, natum ac deſtinatum, potiusque ſervitutem adire, quàm
dominium. Audiatur deſuper S. Laurentius Juſtinianus de Regim. Præ-
lat. Grande prorſus onus, negotium multarum vigiliarum, pavendumque mini-
ſterium, eſt regimen animarum. Hoc ipſum Samuel per armum pro Saule re-
ſervatum indicare voluit.

CONCEPTUS V.

Saulem invitat Samuel ad prandium, deſignaturus citd ad hono-
rem & imperium, & de induſtria reſervat armum. Levavit coguus Ar-
mum, & poſuit ante Saul, dixitque Samuel: Ecce quod remanſit, pone ante te,

comede, quia de induſtria ſervatum t tihi, I. Reg. cap. 9. Delicatior,

ac ſapidior pars poterat reſervari, hanc tamen Samuel de induſtria re-

ſeifne Ki

poni

. *
—

Ponmun
ſeons,
490 ſewea
4 und
Pooetom
Wen N⸗
un e
lel
en
niini in
Mmznmn.
Grllpnen
Njli nen
ſfllinr it
Uet n
Atigott ce
“ lag
rfunnn,9

CMrot
Maun tclnt
Tirmum I.!
un. Cens
1, Einlen

unmrun, a

nen,
(Gonmt:
unhppen
Uulteninhon
1 Orinke

ule .

0 na

uke⸗ is

nnt, Gavg
n doe lumn

hinchun
,
Mhähnn

.
—

Mincll e
lcitur! Glele
n Cignigtennn
Tribus eſt
D
tumn eh uets
Ubtac, ien
cula uodmnn
3t, in b i
0 COhfumatx
Thonondiseßs
Ceftum dolotnir
nun niiſetie eel
gue Auten,

n.29, 1, S

oleſics Gun

etit,tte
Ctottbigun te
1 Negon ant
1a, iter ort
Nwnll ill
Hopnlionlknt/

Sall Nel, N.

ima ollun
, q ill nt
ſervitutenn
nianus e 6
imn, dmlefi
er aumunnh

oA
nuung ,

—

nenmt

, (2. 9
ud leu,

CONGCIO PRIMAA. —n

poni mandavit: cur recte armum reſervavit ? Armo, ſeu humero no-

ſcimus, onera grandia deportari, armus ſupponitur humeris, armum

ergò ſervavit Sauli Samuel, quem mox ad Regium honorem elevaret,

ex armo deſumat, cum honore & dignitate Regia, quaſi magno onere
humerum ſuum atterendum fore, præmonere voluit ipſo ferculo, ſplen-
dorem Regium eſſe laboribus aſſociandum. Unde de Chriſto, Princi-

pum Idea, Iſaias prædicit: Fadtus eſt Principatus ſuper humerum eius. Con-

ceptum concludit Procopius, & Theodoretus in lib. I. Reg. cap. 9.
Hano partem, armum inquam, Sauli apboſuit ,„ guemadmodum regnaturus G
majora pericula, quàm ipſz populus ſubiturus erat, & propterea teſimonium,
hanc partem auppellat. Ita Procopius. Conſonat Theodoretus: Appoſuit
Samuelarmum ante Saulem, in Regni indicium. nam ſicut hæc, cum ſint brevio-
ra alüs membris animalis, portant totam molem compatcti corporis, & firmiter
Juffulciunt, ita etiam regium robur, etiamſi ad unum virum contrahatur, ſuſti-
net totum corpus Reibublickę. Egregia ſunt verba Joannis Guilielmi lib. I.
antiquit. convival. cap. 33. uod cum armus maximè valeat ad onera feren-
da, Saul cogitaret, ſe non adiocum, adluſum, ad voluptates, ſed ad maxima ope-
ra ferenda, ac ſuſtinenda vocari.
CONCEPTUS VI.
Corona, qua Ammonitæ Regem ſuum coronabant, habebat pon-
do auri talentum. 2. Reg. 12. id eſt, inquit Abulenſis quæſt. 27. Habe-
bat diadema iſtud unum talentum auri in pondere. Talentum autem juxta
Tirinum I. Paralip. cap. 20. eſt pondo centum & viginti quinque libra-
rum. Certè magnum ac grave onus, corona tam gravis, & pondero-

ſa, & indicat: honores dignitates unà ſecum, magnum, ac grave onus

curarum, atque laborum deferre. Veritatem hanc expreſſit Academicus
honorem;, caſſe criſtata exornatum pinguendo, cum inſcriptione: Ornat,
ſed & onerat: Ita omnindò honores cum graviſſimis oneribus, ac curis con-
jugium habent; ut adeò veriſſimè dixertt nonnemo: Honos, onus, & pri-
ma litera in honore eſt aſpiratio, ſignum indicentis;, preſſi, afflicti, anxia-
ti. Optimè cecinit joannes Paſchaſius:
Indue belligeræ pulchrum thorace Minervk,
Ornat, & eſt onerès; ſie quoque onuſtat honor.
Veriſſimè ſcripfit S. Gregorius Papa lib. 17. moral. cap. 12. Ouantè
quis hic altius erigitur, taniò curis gravioribus oneratur; eisque ipfis pobpulis,
mente, & cogitatione ſupponitur, quibus ſuperimponitur dignitate. Agnove-
runt hoc ſummi Pontifices, maximi Imperatores? Carolus V. Bruxel-
lis Principatum Belgii in filium ſuum Philippum ſecundum deponens,
cum lachrymis dicebat: O Rlii! magnum tibi onu impono. Urbanus
ſepti-

312 IN FFSTO S. ACOBI APDOSTOLI, —

ſeptimus, quoties amiculum ε ſubtili tela ſuperinduebat, alto pectore
ingemiſcebat: Quis crederet ſub tàm ſubtili ſindone, tantum ponderis

deliteſcere. Honores, & dignitates quot afferunt ſplendores, tot ferunt
amariſſimas anxietates; has extimuit prudenter David.
CONCEPTUS VII.
Servi Regis Achis Davidem miris laudibus commendant, commen-
datum honorant: Nunquid non eſt iſte David Rex terræ, nonnè buic cantabant
per choros dicentes: Percuſſit Saul mille, & David decem millia, I. Re-
gum I8. Super hoc honore exhibito David timuit : Poſuit autem Da-
vid ſermones iſtos in corde ſuo, O extimuit valdè àa facie Achis Regis Geth.
Si retuliſſent hi ſervi Regis Achis, Davidem terram eorum inquietaſſe,
incineraſſe urbes, interimiſſe ſubditos, inſignique contumelia Getheos
affeciſſe, nihil mirum pavido metu percelleretur, aſt propter decantatos
honorum titulos, quod David prudenter timeat, non invenio; cur
ergò, cum David honoratur titulo victoris & Regis, ſibi timet, & pavet:
Lyra reſpondet: Expertus erat David, quantum calamitatum ſibi cau-
ſaverit honor decantatus: Percuſſit David decem millia, ab hoc enim die
non reétis oculis David amplius aſpiciebat Rex Saul, ſed omni modo
innocentem perſequebatur, ut in montium antris, & cavernis profugus
ſalutem quæreret; cum ergò David iteratò audit à ſervis Achis hono-
rum titulos ſibi decantari, prudenter timet, ne & pericula, odia, ac
perſecutiones, & mille mentis adverſitates, anxietates animi, corpo-

ris gravamina, etiam à Rege Achis reterentur. Ita Lyranus: Hæc dicc-

bant, (nempè honorabant Davidem regio titulo) ut Abbis eum occideret. Di-
ſcamus exindè, honore, dignitate eminere, eſt periculis implicari.
LEpilogs.] Honores ergò ac mundi dignitates, tàm arduis curis ſo-
ciatas, ne quæramus, veriſſimè ſcripſit Thomas Kempenſis lib. 2. c. 6.
§. 2. Brevis gloria, quæ ab hominibus datur, mundi gloriam ſemper triſtitia
somitatur, honorum gloria, in conſcientiis eorum, & non in ore
bominum. Amen.

4

iniehw
Glo lnns
Cunb. A
in terta
Mrommnin
icn eoce
Cse. 4
r Negen er
Ethrtagi
le EIo
AAur niis on
NCrm.
Uleit ge in
nilleenn
ſit nitn
n, late
Illnnn lli
, inihlr
liont ſgn,

elthale,

Ll,

—

tantucn Nit
ndores, Wſt

dendant, conn
onne huie t
cen milia,1
: Poſuit afn
de Ahie
Eoruſn ingltl
Contunnela 6:
lt propterten
non inyerig
ſtbi timet, n
Alatmmitatan i
, 20 hoett
UI., ſed onin
& Cavernisf

3 ſernis A
denielll, A.

getates Aini,t
lta Lyrams K

Ahü m uil
culisinnc .
6s, tin allid

Kempenls l
rimſhtn⸗
M, Gmne

CoONCIO SECUND A. 33
IN FESTO S. ACOBI.
“B APOSTOLI,
CONCIO SECUINDA.
Dic, ut ſedeant hi duoſlii mei, unus ad dexte- Textu.
ram, alter ad ſiniſt ram in regnotuo. Matth.

cap. 20.* J
terrenarum rerum, vin. Thema.

Cupiditas, deſiderium
culat, illaqueat, nocet.

Æ Upiditatem, & affeétum profluxis, caducis ac ter-
renis rebus, ut funt honores, voluptates, divi-
R tiæ &c. Academicus viſco comparat, cum inſcri-
R ptione: Ligat, & vinculat. Virgula viſcata avi-
N culam implicat, ligat, & ſtringit; ſic cupiditates
nimiæ pro terrenis & tranſitoriis, ligant generoſum animum,
quo minus virtutibus indulgeat, neſcio quibus ſceleribus ſuc-
cumbat. Audiamus Scripturam: Qui volunt divites fieri, inci-

Exordium.

Textus Sa-

dunt in tentationem, G in laqueum Diaboli, I. ad Timoth. cap. 6. cræ Scri-

mialorum radix eſt cupiditas : transgreſtonis mater, magiſtra nocen-

Radix omnium malorum eſt cupiditas, quam quidam appetentes erra- pturæ.
verunt à fide, & inſeruerunt ſe doloribus multis: concionatur Pau-
lus cap. eodem: Inde bella & lite in vobis? nonnè binc ex con-
cupiſcentiis veſtris, quaæ militant in membris veſtris, prædicit S. Ja-

cobus cap. 4. Multos perdidit aurum, && argentum, & sque ad

cor Regum extendit, & convertit, Eccleſ. II. Audiamus Patres patres
Semper cupidi ſolliciti ſunt acquirere non babita, & bahita cuſtodire, .
docet S. Thomas opuſc. 7. Cui cupiditas dominari dicitur, ſub-
jectus malis omnibus demonſtratur, docet S. Gregorius hom. 1I5. S. Thomaes
Moralium. Et iterum lib. 7. Ep. c. 16. Quantò acriore cura in- 8. Arene.
ardeſcit ad infima tanto tempore damnabili refrigeſcit à ſummis, driue,
utraque enim fimul && æqualiter amari non poſſunt. Qui moderari
neſeit cupiditatibus, is quaſi equis raptus indomitis, volvitur, lania-

tur, affigitur, habet Sanctus Ambroſius lib. de vidu. Omnium- Ambro

ſius,
di, primipilaria iniquitatis, auriga malitiæ, ſicaria virtutum, Jedi-
tionis origo, fovea ſcandalorum; tradit Petrus Ravenn. in Serm.

Feſtivale. Rr. Obli-

314 IN FESTO S. IACOBI APOSTOLI,

Obligata anima, amore terreno, quaſi viſcum habet in pennis, volare

inqui i in Pſal. 121. Amor enim tem-
luguſti eſt, inquit S. Auguſtinus in eten
3. 4uguck R eſt alarum ſpiritualium, fatetur Hugo arcin. in
go Car on . Prov. Divitiarum amor inſatiabilis, longè lv korde⸗
al. an⸗mam, qum refrigeret uſu ſuo, ”ä em 6 ort⸗,
oſſeſſio timoris, amiſſio plena doloris invenitur; ita ernar enzin
3. Bernar- Aern Sermone. Qui pecuniæ ei £ Ci ſe men 14
dus. ne. & paratur, prædicat S. ryſoſt. 9.
. . . uturis t 1
. Wrn . e arhaem. §. olritus imploratâ gratia, deſuper Con-
Mus.
ceptus audite.

CONCEPTUS I.

[Confirmatio.] Jeremias prophetat cap. I. Ab Aquilone pandetur omne

lum. Cur reckè ab Aquilone? An non malum venit ab oriente, &
malum. zuilor

idente, & à meridie? Primum malum ruinæ humani generis ab ori-
occi ,

icki triæ cultus
meridie deteſtandus Idololatriæ cul
it, ex oriente, & à V 1
enie proceiſr, : quomodo ergo ab Aquilone Droceſſir omne znalum
un kors eu iditas pro terrenis, & caducis mundi rebus n a n 0.
Venit! Suc cupiditatis origine & fonte omnia mala mortali g
venit?

rofluunt? ſic aſſentitur cupiditatum magiſter Lucifer Iſa. 14. JSedebo
proniuuni:

in lateribus Aquilonis. Et Job. 37. habet: Ab Aquilone aurum venit. Si

rum, ergò & auri, & divitiarum cupiditas, & affectus, ex quo omne
aurum,

nomini rovenit, aded ut ſi alia vi-
iti c homini omne malum p t
iin lar . 4e un h nen⸗ „ quibus mortales involvit gar;
Binchllat cupiditas, inordinatus affeéctus, pro terrenis ac fluxis
VI „

.; . mi-
jis, dignitatibus, & officiis, generale inſtrumentum eſt ad omnem
t118 , ¹ ar .

rui finalem interitum homines introdu-
eri apſum, & ruinam, ac finalem i um ! t inprodh.
ſeran . lay⸗ aurum placet, ibi & vitium, inquit Sanctus Gregorius
Regar ep. 216. Veriſſimè S. Jacobus Apoſtolus c. x. Concup nn
eg nnoeperir, parit peccatum, peccatum cum conſummatum fuerit, ge⸗
Ccum e

mortem. US II
CONCEPTUS II.
Capilli exſti i 10 i famis pepen-
Ili exſtiterunt funis, quo in quereu in
rtalon C ur crines inſtrumentum interitus fuerunt 2 Alus⸗
D ca 5. Ezechielis per crines, ut aliquid ſuperflui in corhi re
Gardinn nntelligit bona temporalia, divitias, honores, & dignitates,
U. 2 1EEI. 2

. . 0 fo-
erga hæc & has inordinatum affectum, & cupiditatem in corde ſu

ib. Legum e derabat capillos capitis
lon, patet ex lib. 2. Regum cap. 14. Pon
ai on , odrr publico. cupiditas zs r fne in gunne
capillos pro auro venales expoſuit. Cupiditas reg

—
entcorde
mnmnltaun
cetlt at an
len cltn⸗
emnrtNee
Anordnaus

4

NrAlaon

lle en
rnad n,
PemmuDincern
(Magälcns
gf ir ue.
o, Mor ved
Pincenmam ille
uet, ſclicen
un Regibidene
mtione ficlline
kt, ens un

MMN Mic No

IUII, ide
es &Aigalttte
enallent; hue

giln un
zi

De hawone
ilbnetlert
lfenn Donirnz i
10 Nerbhano
nuni unſt n
Tlelis coniteing

umehl cbpicitrt

Plliſt: ſen
Iünimiun mnhe
grchhiltlte
ialun ngelie
mit ſlſi
nns niniun
rmninun n

1
—

—
indem,
Anor erints
Hugo nn
lge onpliutn
10 gutcen ien
entibus e
Chylok ian
Ai, nel

lilone hillt
enit 10 Clier
nani geneigt
uS Idololann
eſſit orme dl
dus 3b Agile
mala monl
diler a. !
lone aunin
Kectus, aln
it, MWedult
involyit, H
teltenis 1. in
um eK

tum honnne I

(kus Ceyrin
1 c 1.
mmnutun ,i

runt Abſoloni fatalis laqueus ad interitum.

— CONCIO SECUNDA. 315
arſit in corde Abſolonis: Dicebat Abſolon, quis me conſtituat Judicem ſuper

terram, ut ad me veniant omnes, qui habent negotium, & juſté judicem; ſed & cum

accederet ad eum homo, ut ſalutaret illum, extendebat manum ſuam, & apprehen-
dens oſulabatur eum, faciebatque hoc omni Iſrasli venienti ad judicium, ut audi-
rentur à Rege, & ſoklicitabat corda virorum Irazl, 2. Reg. I5. Cupicditas hæc,
& inordinatus affectus, pro fluxis auri divitiis, pro dignitate regia, exſtite-

CONCEPTUS III.

Liber Geneſis cap. 40. narrat, Pharaonem Regem, Pincernam &
piſtorem ad vincula, & carceres condemnaſſie, ex vinculis & carcere
liberatur Pincerna, & in gratiam Regis rediit, infehx Piſtor, ad fur-
cam adjudicatus, interiit. Ego enim redditus ſum offcio meo, & ille ſuézen-
ſus eſt in cruce. Quæ cauſa ſubeſt, quòd bincerna ſit redditus officio
ſuo, Piſtor verò ſuſpenſus ſit? Obſervat Manſius Tract. 8. diſc. 16. n. 8.
Pincernam tale exercuiſſe munus, in quo manus ſuas minimè coinqui-

naret, ſiquidem acceptum cyathum diſco imponebat, vinumque infu-

ſum Regi bibendum porrigebat, quæ omnia ſine manuum ſuarum inqui-
natione facillimè facere poterat; Piſtor econtra farina, quam manibus
tractat, eas undique farina conſperſas, & infectas retinebat: ſym-
bolum hic Piſtor eorum hominum eſt, qui terrenis rebus immerſi vi-
vunt, iisque accumulandis continuò ſtudent, divitias & opes, hono-
res & dignitates inordinaté concupiſcunt, tales cupidi fatale exitium vix
evadent; huc faciunt verba Alberti Magni in bPſal. 61. Habere non damno,
ſed affettum ponere in illis reprobo, boc enim eſt, quod divites reprobos

mcit.
CONCEPTUS IV.

De Pharaone notum eit, quòd eum Dominus DEUS in rubro ma-
ri ſubmerſerit, Exodi 14. ſic deſcribitur: Reverſæque ſunt aquæ, & invol-
vit eum Dominus in medüs fludtibus. Plura hic conſiderare veniunt: Pri-
mò: Rex Pharao mare, ac manifeſtum vitæ periculum ingreſſus eſt, in
hoc mari quaſi in carcere DEUS incluſit Pharaonem, fluctibus, quaſi
vinculis conſtrinxit, cur hæe omnia Regi eveniunt? Advertite: Pha-
raonem cupiditati ſuæ, affectui ad res, & theſauros judæorum nimium
indulſiſſe: Perſequar, ait Exodi 15. comprehendam, & dividam ſpolia: Pha-
rao nimium anhelans, & cupidus theſauris judæorum acquirendis? ab
hac cupiditate adeò excoœcatur, ut mare rubrum, manifeſtum vitæ pe-
riculum ingreſſus, corpus, & animam ruinæ expoſuerit: Involvit eum
in mediis fluttibus: Involvit: quaſi catenis ſtrinxit, carcere captivavit,
terrenis nimium inhiantem, ad indicandum: cupiditatem pro terre-

nis, animum cupidi, captivare, curis & anxietatibus vincu are; tan-

Rr2 dem

)

316 IN FESTO S. ACOBI APOSTOLI.

—
dem & in mari fubmerſit Pharaonem, cur non igne concremavit blasphe-
mum, cur eum ſubmerſit, & quidem in mari? mari quid inquietius, quid

ſalſius? ſubmerſit ergò in mari inquieto, & ſalſo cupidum Pharaonem, di-

ſcamus: cupiditatem inordinatam pro terrenis, & caducis rebus, pro divi-
tiis, & dignitatibus, ut inquietum mare, turbare, inquietare mentem cu-

pidi: indeficientibus curis, & anxietatibus, ſuſpicion bus, timoribus ani-
mum cupidi ſalire. Ita concludit Anonymus: Cupido pro terrenis eſt, que
corrumpit animas, excœcat oculorum pupillas, manus catenis conſtringit, generoſa

ibi corda ſubjugat.
Mi cor da ſcſes CONCEPTUS V.

Dum Jacob, inſcio Laban cum omnibus ſuis reculis charam patriam

repetiviſſet, ecce iratus Laban proficiſcentes armatâ manu inſequitur: in-
trepidus conſiſtit Jacob, Lyra minimé expaveſcit, ſola Rachel advenientem
Patrem extremè timet, ac infirmitatem fingit: Ne iraſcatur Dominus meis,
uod coram te aſſurgere nequeo, quoniam juxta conſuetudinem fœminarum nune

accidit mihi, Geneſ. cap. 31. Cur timet ſola Rachel, cur hæc anxiatur,

turbatur, & inquietatur? Rachel nimium terrenis inhiabat, pro fluxis,
& caducis divitiis anxia, & rea erat, Et Rachel furata eſt ola patris ſui,
§. Gregorius in Gloſſam, per Idola, quæ aurea, & argentea fuerunt,
cupiditatem pro terrenis intelligit; cupida nimium, & terrenis divitiis
addicta Rachel, ſola timet, ſola tremit, & inquietatur. In exemplum:
Cupidi terrenarum, anxii ſunt ſemper, inceſſanter timent, diu noctuque

à curis, & ſollicitudinibus perturbantur, temporaliter infelices funt, T&

zternum reprobati. Ita concludit Conceptum hunc S. Cyprianus e-
piſt. 2. ad Donatum: Eſt enim diſcrimen cum ipſa cupiditate conatum, qui
cupit, adverſarios ſuſtinebit, & pericula ſubibit. Quibus argenti auri ma-
ximum pondus, hos etiam inter divitias ſuas trepidos cogitationes interna
ſollicitudo discruciat, ne prado vaſtet, ne percuſſor infeſtet, ne inimica cujusd
locupletioris invidia calumnioſis litibus inquietet; non cibus Jecuro ſommue
contingit. Suspirat ille in convivio, licet hibat in gemma; && cum epulis mar-

cidum corpus, thorus melior alto ſinu condiderit, vigilat in pluma, nec intelligit

miſer ſpecioſa ſibi eſſe ſupplicia auro ſe illigatum tenert, & poſſideri magis, quaum
poſſidere divitias, atque opes. S=
CONCEPTUS Vv.“..
Gedeon jubetur viros ſuos bellatores ducere ad profluentem; hinc
frigidam ſumant, & bibant; Duc eos ad aquas, & ibi proba illos o. cum-
que deſcendiſſet populus ad aquas, dixit Dominus 6& Cedeon, qui manu && lingua
lamberint aquas, ſicut ſolent canes lambere, ſeparabis eos ſeorſim, qui autem cur-
vatis genibus biberint, in altera parte erunt; fuit itaque numerus eorun, qui
manu ad os proiiciente aquas lamberunt, trecenti viri, omnis autem elitne i
itudo

—
ity feleft,
DECNls
AAib!
Oonbalenm
Dera e
nenuut
Imirrpin
lnterlbern
ſi, uees
letoteneni⸗
rietes
Engenum a0
n 4 ſem,
nunmn.

Mrlerite
ſlencicent, i
u, Pcdieum n
lzc. o
Guren. Cde
: Lewites,

umine fruebat

le Geltitui

MuuII rerum

Erotbationumm
munkhune e

4 mmenni eni⸗

lſite, gui
hit ennu ni

Auenllin
I
he bontais
t gvotſlis,
nt ar ſrine
ntz len int
Nen Riprurn h.
Pukntnmn
Udorten nha

4
—

temut
Ihcuiketlt,
n Piunoren
tebid, e
ietare nentnn
US, fcnidae
Dro tentti
cotßingt

wlis catmmt
ann inſegone
Racheladtce
Niatur Dona
Inen fenimmn
l, cur hxem
inhiadat, w
tn Nlh
& ugentae
1, & tenent
tarot. Hect
tünent, Ilnd
lier inlelce

zune 5. (Ne

Chiltn un
ls Ni
06 Cginital:
ſetet, e nni
ins ernſe
u; Gonte
tir Plnnnii

5ic,

77,1

pollete,
inakg d,

n, imni

oſn,

CONCIO SECUNDA. 317

titudo revertatur in locum ſaum, Judicum cap. 7. Ex hoc textu liquet,
DEUM illos viros, qui aquas lamberunt, aſſumpfſiſſe, ac fortem victori-
am in manus tradidifle, eos verò, qui in ventrem projecti plenis buccis a-
quas hauſerunt, rejeciſſe, exoſos habuiſſe; cur hi rejecti ſunt? Lyranus hic
per aquas intelligit bona temporalia, opes & divitias, per eos, qui biberunt,
manu aquam ad os levantes, vult ſignificari homines, qui de bonis hujus
mundi accipiunt, quantum eis ſufficit ad neceſſitatem, & tantum DEUS
indulget liberaliter. Per illos autem, qui biberant aquas in terram pro-
ſtrati, fauces planè in profluentem immergentes, intelligit Lyranus homi-
nes pro terrenis bonis acquirendis, nimium cupidos & intentos, & tales
rejicit DEUS minus aptos ad regnum cœlorum acquirendum, ad ſalu-
tem æternam adipiſcendum; concludit Conceptum hunc S. Bernardinus
hom. 4. ſerm. 16. part. I. In Paradiſo ignoratur nomen amatoris mundi, ac

divitiarum. S
CONCEPTUS VII.
Vir Levites à Jjebus, ſeu Jeruſalem, perrexit in Gabaa, in Jebus Sol ei
ſplendiderat, in Gabaa lumen totaliter occidit. Occubuitque eis Sol juxta Ga-
baa, Judicum 19. Cur reétè juxta Gabaa Sol occubuit? Simon à Caſſia
lib. 3. cap. 10 docet; Jeruſalem ſeu Jebus idem ſonare, quòd Juſtitiam, ſeu
Virtutem. Gabaa verò dodtiflimus Naxera hic cupiditatis emporium intitu-
lat: Levites, in Jebus, in Juſtitia, in virtute, & pietate gradiens, Solis
lumine fruebatur; in Gabaa deveniens, in cupiditatis emporium, lumine
& ſole deſtituitur; documentum: Cupiditatis negotiis impenſus, terre-
narum rerum affectu ſubmerſus, lumen gratiæ divinæ amittit, in tenebris
perturbationum vadit, in præcipitium ruit, & in interitum graditur. Eruit
ſenſum hunc Hugo Cardin. Hic notabile eſt, quod transeunte gebus occubuit Sol,
ſie transeunti pœnitentiam, & appetenti (dignitates & divitias inquam ) occum-
bit Sol Juſtitiæ, quia dum terrena apphetumur, & cupideè anbelantur, gratia minui-
tur, vel penitus amittitur.

CONCEPTUS VIII. H
S. Auguſtinus in cap. 15. Geneſis obſervat: DEUM arboribus non
æquè ut aliis plantis benedixiſſe; cur quæſo à benedictione ſpeciali di-
vinæ bonitatis arbores excluſæ ſunt? cauſalem eruit citatus Sanctus: Ar-
bores quot filiis, & radicibus, tot quaſi manibus & digitis terram ample-
Xantur, ac ſtringunt, terræ inhærent, ac propterea benedictione DEI ca-
rent; Terra ſunt omnia terrena;, ut opes, divitiæ, honores, ac dignitates 3

Sacra Scriptura hominem arbori comparat, Pfſal. I. Et erit tanquam lignum,

quod plantatum eſt ſecus decarſus aquarum. Qui nunc homo, omnimodè ut
arbor terræ inhæret, terram amplexatur, ac ſtringit, cupidiſſimè, cogita-
tionibus, & affectibus terrena appetit, divitiis, opibus, honoribus, ſer-
Kr 3 Vitiis

318 IN FESTO S. ACOBI APOSTOLI,
vitüs importantibus inhiat, & hic benedictione DEl temporaliter, &
æternum carebit. Concludit quàm aptiſſimè S. Gregorius hom. 1.
Rictzlium : Cui cupiditas dominari dicitur, ſubjedtus malis omnibus demon-
ratur. .
Epilogus.] Hortor ergò cum Eccleſiaſtico cap. 18. Poſt concupiſcentias
tuas ne eas. Bonorum Authori enim aliter inbærere non poſſumus, niſi cupidita-

tem à nobis, quæ omnium malorum radixæ eſt, abſcindamus, hortatur S. Gregorius

in homil. Relinque ergo, hortor cum Thoma Kempenſe lib. 3. cap. 32. §. 3.
velinque cupidinem, & invenies requiem. Amen.

IN FESTO S. JACOBI
APOSTOLI,
CONCIO TERTIA.
Texm. Dic, ut ſedeant hi duo filii mei, unus ad dexte.

ram, alter ad ſiniſtram in regnotuo. Matth.

Cap. 20.

Thema. PFomenta, blandimenta, nimius amor, & conni-

ventia matrum, liberorum eſt exitium.

Exordium. N E Simia docet Philoſophorum Princeps lib. 8. cap. 74⸗
3 BB äSimiarum generi pracipua erga fFœtum qffettio, itaque ma-
S gna ex parte ſtringendo necant. Academicus inſcri=
bit Lêmma: Perdit amando: Sic parentes, matres

W precipuè, liberos ſuos nimium amando, perdunt,

Texius blandiendo, indulgendo, connivendo, necant. Audiatur S. Scri-.

Sacræ ptura: Eatcta filium, & paventem te faciet, lude cum eo, & contriſtabit

Seripturs. te, non corrideas illi, ne doleas, & in noviſſimo obſtupeſcent gentes tui.

Eccleſ. cap. 30. Confuſio Patris eſt, de filio indiſciplinato. Idem
cap. 22. Et Proverb. 13. Qui parcit virgæ, odit filium ſuum. Et ite-
rum 29. Puer, qui dimittitur voluntati ſuæ, confundit matrem ſuam.
Patres. Liheat & Patres percipere. Debent filii Parentes timere, quod ut eſſ
cere poſſint, Pater diligentia ſollicita olſervabit, ne diſolula latitia ex
inordinato affettu converſetur cum illis, cum jam granduuſculi ſunt Jed
verenda maturitate, & timoroſo amore, ac gravitate diſereta, Gexem⸗
plari ,„ſemper ſit ante eos. Inſolentes enim ſolent fieri Filii, e nii
7

linGlni
Docet
Aigelhom;
ileenntn
ſuriinen
mr inofain
hten nine,
ſchninagi
Gnimmnn
on H
ſſeigfnt
Ar Etemumn
like veſit
Nieſreetttcun
Münt; omneni
leſent, Gſun
Oigeneslb
ſducir /i⸗
lnt, G in
4, uod Coee
Mireg G rii
ete perlit

(uinte prius

fucfulan,
nG eng ſer

nuulihegli

lmn, ſimn

ſonn Prolohen
nhmeneſeſiet
uptkenchna,
Initmn efen
molt Utigne
kihen Conent

. Iunßm

e Nocie

II, Viren.

.
temnponalten,
orius Non
6 Cnntibiu in

Nconngſir
nmu, iſege
ntatutd,Grgn
elb nnf

Ohl

unl4l
Yiufu t

amon
eſtentin

biineeslbie⸗
iun Fflinne⸗
t. Acalenon;
. Se renth
Imm anmtdke
I. Alli
eun. .,Gent
volſteſen 4
inchotun
it flun n
iftnlt i
te⸗ mmge li⸗
n muileie
Uitt inub,

n fan i,

Jeveritatem Qui Patres moderationem negligunt, liberorum ſuorum

CONCIO TERTIA.

lLætitia, & levitate parentum, perduntque erga eos reverentiam, & timo-
rem. Docet omnes Parentes S. Bernardinus in Feriam 4. Qua- S. Bernardi-
drageſ Dom. 3. art. 2. cap. 2. Clarè S. Auguſtinus in Pialm. 50. nus Senen-

Valdè perniciosè ſentiet filius Patris lenitatem, ut poſtea juſsè ſentiat Dei 8. Augai-

nus.

31

Junt interfetores, atque adeò illis crudeliores, quod ad interitum, S
mortem animæ, hæc res tendat; bos Patres parricidis ipſis immaniores
Keieratioresque dixerim, illi enim corpus ab anima Neparant, iſti corpis
animam æternis ignibus tradunt, ſcribit S. Chryſoſtomus tom. 6. 8. Chryſo-
hom. 27. Egregié Parentes inſtruit S. Gregorius part. 2. cap. II. ſtomus.
Miſcenda eſt lenitas cum ſeveritate, ſit pietas, ſed non plus, quam expe- . Grego-⸗
diat. Et iterum lib. 3. adverſus vitup. Monaſt. vitæ: Nulla alia us.
ratione perverſi ut ſint filii contingit, niſi quod eorum Parentes circa
vitæ praſentis commada, quo amplius incumbunt, && ferè dixerim in-
Janiunt; cum enim iſta ſolummodò inquirunt, nibilque illis præferendum
cenſent, & ſuam pariter, & liberorum animam negligere coguntur.
Origenes lib. 2. in Job. ſcribit: Parentes, qui non erudierini neque Origenes
corripuerint filios, hi fiiorum animas inexſtinguibili igni in interitum
tradunt, & ſemetipfos in furorem judicii demergunt. Veriflimum
eſt, quod docet Joannes Caſus in Theſ. œconomica lib. 2. cap. 2. Pan. Ca⸗
Mitiores & nimis indulgentes Patres, filios ſuos vaniſima quadam li-

bertate perdunt, præpoſterè nimis licentiam hbanc illis indulgentes. Ut

enim terra prius ligone, & aratro diſcinditur, quàm optinam meſſem,
