eſt in omni bonitate, & juſtitid, & veritate. De capite Sponſi inquit S. Bona-
ventura mox citatus: Caput enim deſignat intentionem, quia ut caput eſt princi-

—
ninentio, & P
Aem. Bona
ürt. Nr bone
l8 Greporius

ocalena ven
,eln ſzcratil

. un fi hortulanu

0. 0 Mage
Gtis EoNl,quen
milultt ſepul
a ue
Ei Perult orpi,
aliem b
ſos ſuis Mage⸗
iullum obtinet)

ſikelem nom

j unn ego G

uunliz oplen,

Ubentoindubiding

lonſie. cab.6

in Hene n un.

in inhn y ſuun

pium corporis, ita intentio eſt principium operis. Deſuper S. Bernardus in ſen. iluificſg, gz,

tentiüis: Sicut decor corporis in facie, ita decor totius operationis animæ conſiſtit in
intentione, juxta illud Pſalmi zg. Omnis gloria filii Regis ab intus. Ergò in-
tentio bona in operando traxit, & trahit in vota noſtra animarum ſponſum,
intentio bona operum facit opus noſtrum, animam dilectam DEO, & ele-

tam efficit.
CONCEPTUS VI.

Præmittit æterna veritas Lucæ cap. 12. de Sanécto Spiritu: We vos do-

cebit omnia: S. Spiritus voluntas eſt; filius verò ſapientia; ſapientiæ mu-
nus eſt, docere, voluntatis verò munus non eſt docere, ſed amare, & dili-
gere: quomodo ergo Sanctus Spiritus, qui voluntas eſt, promittitur do-
cere? docere eſt rectitudinem rei, ac operi tribuere, Spiritus S. ergò, qui
voluntas eſt, promittitur docere: Me vos docebit omuia: Noſcamus inde:

bona

ſihklrarimne,

—
dent
enn
Ne
iſon

l

4Er
tnn i⸗
arile
ne
tug ut
On
Cte
geneni
e!
laent
A
otinl
1bini
Cten
usi
ts
abl
Finecne
Nun h
1 00 6

nn
Phieelt
Ageſti
roniti
ne
on

C 7
bona intentio, & volunta 4 KclI TRA.
howaleorem. Boma inten at operibus noſtris fori 467
recto tramite, ad bonum ine rectitudinem.
finem tendit, & m
2 4-

nuducit. Per bonæ i
du n intentionis radiu .
ſcribit S. Gregorius lib. 28. moral cab 16. merita iluſtrantur actionis. Sub
. I6. . ub⸗

CONCEPTUS VII.

Magdalen
OLñG a venit ad ſepul
ciens, cum ſacratiſſi pulchrum quærer
imu duætere ESUM, i
vium ſibi hortulanum Vicet aPpUs 301 aemuer in ſepulchrum inſpi-
Joan. 20. OG Magdalena! HS quem audacter aduite e ſkatht ob-
Potiris: S, quem quæris, tetigiſti, non erräſti, nor tu ſuſtuliſti eum.
ſuum ſuſtulit & ſepulchro s, inveniſti; ipſe eſt, qui izat fruſtraris, voto
hom. 3. Rettè interrogat u, vivum præſentavit: igia ſeati⸗ ope corpus
tavit, ipſe tulit copus, qui Ha eum, ipſe enim tulit iatur S. Maximus
manuductorem, & Slores nom dormiens, ſua deraccg gui ſuſti-
citer votis ſuis Magd ominabit U d né colegit. Qui
Aum uomm obtinci alena potitur? fruétt quò ducente, doce 318
n obtinet?? eI ruétum ſuavi docente tam feli-
tem tam fidelem ern er e . Wmuntk r nn is9 g dile-
tentio; Santla ergo o Sn viratki⸗ Maximus, eſtquè n tam fidam, docto-
tione mentis prophetat. Sak ex fœmina, Chriſtum re n ge & candida in-
na intentio indubiè inveni a ergo intentio opera noſt Chriſto, & devo-
rheer.] S JESUM, gratiam, PElIdue e⸗ facit fructifera, bo
. 6. ortor ergè loriam.
plina Monaſtic. cap. 69. 80 vum 5. Laurentio Juſtini
Rurdin die, G. Aiotum conen Gidei eri Des glarereeges⸗ de diſci-
ſecutura opera ſu on gggs con ſe cnare 4 H Kpsentes, pri-
bi nent principio. Tuatens :
gilant, ſemper cor inent principio- Quapro, Dtera
s a, ſine endant. HH mox vurt ſomno evi-
2 nam reſonet laud, , prima cogilisis,
ſuapplicationem naem, ignitam ad Sgeresto,
. Addo ego . Optimam int Deum dirigat
Amen. entionem.

Nnnꝛz IN

468 MN FESTO SANCTI MARTINI,

IN FESTO SANCTI MAR- ain
TINI, =

mleſtinyerun,

. Nemo accendit lucernam, & in abſcondito po. meinllhe

nit, neque ſul modio, ſed ſuper candela- rhunhian,
brum, ut qui ingrediuntur, lumen videant. mus Niblel

ludeluti Hlittn.
Luc. 11. . Miunmmer ve,
rbem. Bonum exemplum Superiorum illuminat, & tra- Earkur
hit ad ſe quelam. ti aa⸗
Exordium. e= Rimo mobili cœli „Academicus inſeripſit verba: klrat & Anbro
. Tnum trahet omnes Superior reſpectu ſibi ſub· ini uulmn ,
J 5 ditorum dici poteſt primum mobile. Movetur . Indit Hegelp
ſuperior, benè operatur, pietatis timoris Do- mnm mn tin irni,
mini ac virtutum exemplum demonſtrat, move- EiisCgetn
tur fubje tus, & ipſe pius, timoratus vivet virtutum ſeriem anſun
amplectabitur. Expreſſit rei veritatem eleganti verſu Joan- il cocetd
nes Audenus epigramm. 113. . ulctbeytlineke
quanta exemplo generoſo in Principe vi eſt, 2² Sitrcait,,
TJu vitando vetas, ti faciendo Juber. nuh municgtup/

Princeps principium modus, Kex regula vitæ, nlt W
Circumfert cæœlum ſidera, Rex populum. uim

Textus Sa. Sacræ Scripturæ teſtimoniis comprobatur: Eremplo dici di-
See ſéiplinam. Proverb. 24. V'eſtra amulatio provocabit plurimor. M nnic⸗

Patres. Paulus epiſt. 2. ad Corinth. cap. 9. Audiamus & Patres: Nuſti aeunmun
§. Ambro- aſpectus, admonitio correbtionis eſt; inquit S. Ambroſius: u Niaglei, xce
us. per beati immaculati; & alibi: Non diſſcile aſtimatur, quod nakn
Jam factum conſpicitur. Pulcherrimus eſt ordo, ſaluberri- . ahnen
mius, at onus, quod portandam imponis, tu bortes prior, E& ex te n int
². Bernar. Aiſcas, qualiter oporteat alii moderari. Scribit S. Bernardus in n Run
dus, ep. 72. minn, war
is nune

–

CONCIO SECUNDA. 469

ep. 72. Citò ſedet animiu, quod docetur e*εuli. Loquitur S. Va-
lerianus hom. 17. Illa vox libentius auditorum corda benetrat, S. Valerian,
nàm dicentis vita commendat; quia quod loquenda imperat,
oſtendendo adjuvat, ut fiat. Docet S. Gregorius Part. 2. Paſtor. S. Gregorius
cap. 3. Facere rectè ſuos cives Princepi optimus ſaciendo docet,
eumque ſit imperio maximus, exemplo maſor eſt. Scribit Vellejus
Paterculus lib. 2. VUét facilius ſanetis, ſani permanere debetis, cor-
rigere arguendo, conſolamini alloquendo, exemplam bræbete benè
vivendo, Scribit ad ſuperiores S. Auguſtinus Præfat. in Pſal. 50. 8. Augu-
Nam veluti Heliotropium ad ſolas motum, ita populares ſemper in ſtinus.
principum moret vertè, atque formarèi. Dictum erat Alphonſi
Regis Arragoniæ, ut de eo Panormitanus. N Epiſcopus, dus
lumen promeruerit præeſſe in corpore, ſimplicitate eſt ſandtd, ac
innocentid decoratus, omnis Eccleſia ſplendore laminiz radiatur.
Prædicat S. Ambroſius in cap. 11. Lucæ. Bon’ Principi vita,
probitatis quaaam præſeriptio, & per univerſos vivend forma
eſt. Tradit Hegeſippus lib. 2. de excidio cap. 5. Facka Supe- Hegeſippus.
riorum non tàm invitant, quàm cogient ſiabditos ad imitationom.
Scribit S. Cajetanus in cap. 2. epiſtolæ ad Galatas. Domus Epi- S. Cajetanus
ſcopi, & converſatio, quaſi in ſpeculo poſita, magiſtra eſt publicæ
diſciplinæ, docet S. Hieronymus in epiſt. ad Heliod. Optimé S. Hierony-
concludit Beyrlinck themate 2. in Feſto Natalis Domini: Scat mus.
ex ſanitate capiti, ſanitas derivatur in membra, ex luce ſolis tots
mundo communicatur lumen; ita à Principe bonitas in populum
deſcendit. Imploratâ S. Spiritüs gratiâ deſuper Conceptus

audiamus.
CONCEPTUS I.

Dileéta in Canticis ſuſpirat ad dilectum; Trabe me poſt te, curremus in
odorem unguentorum tuorum. Ubi advertendum, ſponſam primò loqui in
numero ſingulari, & de ipſa ſola, dein in plurali, & de multis aliis: Cur-
remis in odorem unguentorum tuorum: Quomado hæc conſequentia verifi-
cabitur: modo ſponſam ſolam Dominus traxerit; in pietate, timore Do-
mini, cultu virtutum inſtruxerit, in innocentiâ vitæ deduxerit, quia plu-
res trahentur, in DEl timore ac pietate current, ac ſequentur? Origenes,
I. ex quatuor: per hanc ſponſam, & dilectam DEI animam, domüs ali-
cujus ſuperiorem, matronam, matremfamilias, magiſtram, præpoſitam,
intelligit. Optat nunc: faxit DEUS, ut ipſa per gratiam in bonis ope.
Nnn3 ribus

47⁰ IN FESTO SANCTI MARTINI,

ribus, in curſu virtutum firmetur, trahatur in DEI amorem, in miſeri-
cordiam proximi, in pietate religionis; familiares ejus, concives, con-
ſodales, famulantes, ei adhærentes, eandem virtutum viam current, in-
ambulabunt, in amore erga DEUM & proximum, in cultu religionis, ac
virtutum, trahentur, ſequentur. Audiamus Origenem: Dum enim ipſa
cenſura erat, ſuo exemplo current &S ejus filiæ ac famulæ ideo qjebat: trabe me, ut

eis formam præberet in omnibus. Præclarè S. Bernardus Serm. 21. in Cantie.

Non curram ego ſola, etſi ſola me trabi petierim, ſed current adoleſcentule me-

cum, curremus pariter, curremus ſimul, ego odore anguentorum tuorum, illæ ve-
rò meo excitatæ exemplo. Academicus in gruibus Volantibus veritatem de-=
monſtrat? Præcedenti, ac Duci, in volatu, ordinatiſſimè reliquæ, etſi mille
ſint, ſequentur nec ad ſiniſtram nec ad dextram, latum unguem decli-
nantes, epigraphen ſubſcribit: Una trahit omnes: Sic in eivitate, vel do-
mo aliqua evenit: Ducis, magiſtratůs bonum exemplum, optimam vi-
vendi normam, juſtitiæ formam, virtutum regulam, ſequuntur cives,
imitantur Domeſtici, ac famulantes: Optimè Plinius in Panegyri: Vita
Principis cenſura eſt, ad hanc dirigimur, ad hanc vertimur, non tam imperio opus

eſt, quum exemplo.
CONCEPTUS II.
Suaviſſimus Salvator noſter in domo Zachæi divertit, inquè es
omnem conſtitutionem contemplatus inquit: Salus huic domui fatta et.

Lucæ 19. Magnus, ac Sanétus Doctor Cajetanus in hunc locum: Per

domum Zachæi, cui ſalus facta eſt, non muros & lapides, ſed domeſti-
cos ac famulantes, intelligendos eſſe docet: Significatur fadta ſalus non
ſoli Zachæo, ſed familiæ ejius. Sed unde deſumitur, quia non tam Domino
Domůs, Zachæo inquam, quàm etiam omnibus ſuis domeſticis ſalus fa-
Ga ſit? advertere libeat: Zachæum ſe ex corde convertiſſe: Stans au⸗
tem Zachæus dixit ad Dominum: Ecce dimidium bonorum meorum do pauperi-

bus, & ſi quid aliquem defraudavi, reddo quadrupium. Deluper ait benignis-

ſimus Salvator, ſalis huic domui fadta eft. Zachæus Dominus & Patronus
domũs convertitur, convertentur & famulantes, ipſe maligna opera de-
teſtatur, & deteſtabuntur ſubditi, ipſe reſtituendo vitat lucrum inju-
ſtum; ſequentur Dominum ſuum famulantes: Membra enim ſequun-
tur caput, & quando Paterfamilias eit vir probus, domeſticos ejus
omnes in probis numerare potes. Teſtimonium adfert Joannes capi-
te 4. Regulus Capharnaita poſt miraculoſam reſtitutionem filii: credi-
dit ipſe: converſus eſt, fidem CHRISTI amplexatus eſt: vix Regulus
hic credidit, & cum eo numeroſa familia credit, mores aſſumit San-
Etos: Credidit ipſe, & domus ejus tota. Deſuper S. Hieronym. Yide,
quanti referat majorum fidæs bonis conjundta moribus, inferiores enim eos faci-
lè ſequuntur. Aviculæ, dum aurora ad hæmisphærium noſtrum ingredi-
tur,

R
—
cAklucunt,
Amt omnes, Al⸗
len und mocdr
yet, omnium
r etltat u.
Furerenplun 0

neil, uod iu

Ctiser caſtris
ent, utobeclent
Uterelatione ſui
ArUias: negotiot
micos, conola
Allchalo gvielcen
Mnclemndo:
eoenlo conſpe
M, minus corpori
in Ierdoram hu
enns ubſiltit: eur
Bu! caulglis elt b
Innn exemplum;
, Gſeni
un enn, ut cone⸗
1 Gher ſaluteyy
AAl . lehar i⸗

1.

in he Afene,

taleniels inge
ünilitibendo:
1 Pelucchit, agte
gunt, gnor on,
Mnin Mh.

Cnitu Offeinmm
a ſus Mopri
oſts ſics hrece
kei kaeh

V
e
V

ll1

fin;
ſter
ne
un
ne
tnent
Hel
Len
W
tin
nd
Gi
enn

9
Alr⸗
Nucſe
Cinſe
netn
D
lonfcn

Ane

Nun’,

CONCIO SECUNDA. 471

tur, applaudunt, eam lætis excipiunt vocibus, unaâ incipiente modulari,
canunt omnes; Academicus ſubſcribit Lemma: Omnes excitat unus. Ad
eundem planè modum: bonus paterfamilias domui ſuo, dum bono exem-
plo præit: omnium animos, ad obſequia, ad laudes divinas animat, ſicque

ommnes excitat unus. Mellifluè S. Bernardus Serm. 2. in reſurrect. ſermo vivus

& eſzcax exemplum operis eſt, facilè faciens ſuadibile quod dicitur, dum demon-
Erat fadtibile, quòd ſuadetur. Teſtis Urias.

CONCEPTUS III.

Urias ex caſtris ad aulam citatur regiam, feſſus, fatigatus die ac noctu
perrexit, ut obedientiam eitam, obſequia prompta, Regi demonſtraret:
feliciter relatione ſuà Regi depoſitãâ, cum gratiã & clementi oculo dimit-
titur Urias: negotio fic ex voto peracto, & ſuos in urbe viſitabit, ſaluta-
bit amicos, conſolabitur charam conjugem, defeſſa fovebit membra in
molli lectulo quieſcendo, corpori indulget, delicatiori cibo, & ſuavi am-
broſia recreando: nihil horum Urias tentavit, nec verbo falutavit ami-
cos, nec oculo conſpexit conjugem, nec ad horam propriam ingreditur do-
mum, minus corpori indulget, aut deliciis, ſed inter gregarios milites in
atrio, ſuper duram humanum cubans, vigilat, anxius, & ſollicitus, curis
intentus ſubſiſtit: cur tam auſterus eſt ſibi, non voluptates, ſed negotia
cogitat? cauſalis eſt bonum Generalis, ac Ducis militiæ, Superioris ca-
ſtrorum, exemplum; audiamus Scripturam 2. Regum cap. II. Dominus
meus Joab, & ſervi Domini mei ſuper faciem terræ manent, & ego ingrediar
domum meam, ut comedam & bibam, & dormiam cum uxore mea, per ſalutem
tuam, && per ſalutem animæ meæ non faciam rem hanc. Deſuper Abulenſis:
quæſt. 13. Volebat Urias ſemper eſe ſicut in bello, quousquè finiretur, ut non
videretur ipie differre à manentibus in bello. Expreſſit exempli boni fortem
vim Academicus pingendo cervum per avia & devia hinnulos ſuos dedu-
centem inſcribendo: Exempla trabunt. Sic præpoſitus, ſuperior, id ipſum
facilé perſuadebit, quod prævio ſuo exemplo comprobaverit. Qui facit,
etſi tacuerit, aliquos corrigit ſuo exemplo. Inquit Author imperfecti operis

hom. 10. in Matth.
CONCEPTUS IV.

Chriſtus officium paſtoris ovium enarrans, inquit: Paſtorem lo-
qui ovibus ſuis: Proprias oves vocat nominatim, & educit e6as, Joann. cap. 10.
dein oves ſuas præcedit: Ante eas vadit & oves illum ſequuntur. Clamat
paſtor, ſieque blando ſibilo, aut minaci agolo, oves in recta ſemita ducit, &
à florido nocivoque gramine providè avertit: rectam approbo Pafſtoris
vocem, ſibilum & clamarem, quo oves ab humidis paſcuis abſtrahit, ad
ſanas & ſiccas herbarum petras deducit: hoc miror, quod in paſtore ap-
Probetur rectum, quod oves antecedat: aute eas vadit: Putâflem, Paſtor

poſt

„

472 IN FESTO SANCTI MARTINI,

poit oves incedere deberet, ut ſi quæ à camporum viriditate ſeducta, de-
clinaret, aut itineris labore ſubſiſſeret laſſa, declinantem reduceret, ſub-
ſiſtentem propelleret: deinde, ſi ad vocem, ad clamorem, ad ſibilum pa-
ſtoris, quo paſtor duxerit, oves alacriter tendunt, gradiuntur, quid opus

2

eſt anteire? ante eas vadit: anteire, idem eſt quòd præcedere, id eſt, ex-

emplo inſtruere, edocere: Paſtores ſubditorum ſunt ſuperiores, ſi hi

ad bonum hortati fuerint oves ſuas, ſibi ſubjectos, ſimul & præierint optii-·

mo exemplo, ſi nempè illud, ad quod ſuos hortantur, opere bono con-
firmaverint, ſequentur oves, imitabuntur ſubditi: ſuperiores illos, quos

dirigunt mandato, alacriores faciunt exemplo: Benè Theodahadaus 10.
Veariar. 13. Rex minor, ad potiorum currit exemplum. Academicus inſtru-
&tè ſymboli loco ſtatuit canem, veſtigia Domini legentem, cum Lemma-
te: Greſſum inſequitur herilem: Ita filius Patris, ſervus domini, ſubditus

Principis, aut Prælati ſui odorifera virtutum veſtigia, pede nunquam
exerrante premit. Clemens Alexandrinus in cap. 10. Joannis valdè ap-

poſitè: Ante eas vadit: quia rettè vivendi exemplum, quaſi veſtigia pedux

ipſorum oculis objiciens, gquid faciendum, & fugiendum opere docet, & over ipſum

Nequuntur.

Centurionem cohortis Italicæ, quem religioſum, DEUMque ti-

mentem Scriptura deprædicat: Religioſas ac timens DEUM.: Ador. 10.
apparet Angelus, jubetque accerſere Petrum, à quo in vera fide in-
formaretur, & abjurata refipiat idolorum plectibili religione; paruit

Centurio, miſitque domeſticos, & militem moratuimn, nec martiali li-

centiã abuſum : Yocavit duos domeſticos uos, & militem metuentem domi-
num, ex his, qui ili parebant: quibus cum narr'fet omnia, mißit illos in

Joppen. Notare hic libeat: quod de domeſticis duobus Centurionis,

—
aon ert Se d
uuen, de dofme
chis nitutem
te un Ad domn
(ninittur.

Dnid Tribum
lannorciam perli,
Arbarſuer
Eii rifni, dre
Dunid cupit, ut
Cth nlo excepto,
ent, A inpit
leponget Abn
11 Cufiebat;:
Urnshporgt lucrar
mmum: Y eoe
dinden, l ten
igu Hor.
uß unfdelun
citcte, ,

nulla prorſus fiat mentio, an virtuoſi, probi, ac DEUM timentes fue-

rint; qualis laudatur miles, cum illis ablegatus: cur quæſo non etiam

hi duo Centurionis domeſtici, deprædicantur homines metuentes Do-

minum, homines pii, devoti, & conſcientioſ? reſpondet Lyranus hic:

Quod hi duo domeſtici, ſint pii devoti. DE.UM timentes, non eratt

opus ſignatè exprimere, ſiquidem jam fſubintelligitur, famulantes Cor-

nelii eſſe pios, Dominum metuentes, cum Cornelius, Dominus, & Su-

perior illorum, ſit vir religioſus ac timens DEUM. Cum Domini jam
retuliſſet textus ſacer virtutem, ſervorum etiam promulgaverat pro-
bitatem, conſequens enim eſt;, domeſticos virtutibus inſervire, ſi Do-

minum conſtat virtutibus exornari; audiamus verba Lyrani: De duo-
bhus domeſticis non exprimitur hic quosg eſſent timentes Dominum, quia ſupra in

principio iſtius capituli erat expreſſum, quod Cornelins erat timens
es

fwwweefen

en
oe,
ec Mn
late:

tMen
me
netwenen
ILe
Nts, M
Olnc
Cgyrn

ſillel

tmnu.

CoONGCIO SECUNDA. 453

Miles non erat de domeſticis, & ob id ejus virtutem videbatur aſſerere ne-
ceſſarium, de domeſticis prineipis religioſi videbatur ſuperfluum, ſatis fuit
principis virtutem referre, ut facilè conjiceretur domeſticos probitati inſer-
vire, nam ad domini exemplum, ſervus componitur, & plebs, mores Pro-

cerum imitatur.
CONCEPTUS VI.

David Tribum Judam in partem ſuam deducendam Legatos miſit, qui
ad concordiam perſuaderent de Tribu Superiores: Rex verò David mſit ad
Adoc & Abjathar ſacerdotes, dicens: loquimini ad majores natu Juda dicens: cur
veniſtis noviſſimi, ad reducendum Regem in domum ſuam? Hic obſervandum ve-
nit: David cupit, ut omnes contribules de Tribu Juda ſe ſibi ſubjiciant; ſi
omnes nullo excepto, cur non etiam omnes & ſingulos in ſpecie, ac ſingu-
htim, vocat, & invitat? cur ſolum majores natu: Logquimini ad majores natu
Juda: Reſpondet Abulenſis quæſt. 8. Suffciebat, ut oquerentur Præcipuis il-
lorum. Sufficiebat; ad magnatum enim exempla populus componitur:
Proceres laborat lucrare David, certus: lucratis his, & populum placidè in
vota futurum: Ut regulam oportet rectam eſſe, ad duam Cœtera adæquentur, fic
merito Prineipem, ad quem alii diriguntur. Habet Lipſius monit. Politic. cap. S.

Rpilogus.] Hortor ergò cum S. Paulo I. ad Timoth. cap. 4. Eſzo
ekemplum fidelium, in verbo, in converſatione, in charitate, in fade, in
caſtitate, nt profectus tunm manifeſius ſet omnibus.
Amen.

Feſtivale. Oo o IN

IN FESTO SANCTI MAR

res. Piide, ne lumen, quod in teeſt, tenebra ſint. Luc.
Cap. II. .
Thema. Necéſſarium, ac utiliſſimum animabus noſtris eſt
quotidianum examen conſcientiæ.

phen tenet: Tergendo nitidins haud aliter ani-
ma noſtra, frequenti conſcientiæ examine ab-
ſterſa, ſpłendorem nobiliſſimum ſortitur: unde

peuræ. 1. . . . .
Spiritum meum. V'ias meas in conſpedtu ejus aguamn, E&ipſe erit
Sailvator meus, inquit Job. cap. 13. Audiamus, de neceſſitate,
Vatres, & utilitate conſcientiæ examine Hortantes Patres: Cum ſæpe-

numero, ac plurimum peccemus, & Judm facillimè obliviſca-
mur, opus eſſet frequentiſſimd, ac ſen gulis hori, nos ipſos ervuite. aſo
8⁸ Doro- re, vimari, ac perſerutari quàm ailigentiſſimt, docet §. Doro-

dheur. theus Serm. 16. Duorum temporum habendam curam, mant &

mu. num cap. 10. Non ſomnum mollibus admittas oculi, prinsqae

diurnorum operum ter ſignacula æſtimaveris qua tranſi! quid

egi? quid opportunnm omiſis incipiens autem à primo, Percen-

ſe quoque ſequentia 5 & mali quidem commiſſes önerepare, boni

geobeus. autem delebtare, hortatur oannes Stobeus Serm. 3. De S. Igna-

1 matin⸗ tio fundatore Societatis IESI ſcribit Ribadeneira lib. 5. C. I.
PoohH. it: In horas ſingulas ſeſe colligebat, & à re ligui, in eum aui.
mum avocabut, conſcientiam ſuam diſentiebat qadm ailigen-

tiſſimè.

A Uri lamina, dente lupino extergi ſolita epigra-

L & Plalmiſta hortatur: Qux dieiti in cubilibas ve-
Texm Sa= ris, in cordibus veſtris compungimini. Pſalmo 4. & Pſalm. 76.
ere dee Seditatus ſum nolte cum corde meo, & exercitabar, & ſeopebam

iu eſcccte
mes unanimi

uv ifituil

jena,e, Gt,
eſceetinc

Nen iſina, 9

.
Ailgit,

,Y iennnß er
. n; eſere

i mnlfu ſe
Dn c. 31. H

luuhelcmta

Mivn, oonſcie,

unletus; ye

lnuiprni

7

Inſo. Allere

r zi, nir

mur, ſeu

hlltt, h

welihen 4

4
veſzeris; ideſt, errum, Jquæ alturi ſumus, & esrum, qua geſt . i e
S. Hierony- muz, præſcribit S. Hieronymus lib. 3. Apolog. adverſus Ruffit- letg⸗

unuſi, ie⸗
Meßne, ſil

ngit ilige

ſeilgnnii
tclicee⸗

4. Morelium

in .
Gerigerte

wwiſiſtaun
N ,“
un t idi 3 .

Usrolttt
te.
lle.
Haud Autt
tiz eum
lortrnt,A.
ir Mie
54,n
nan,,
nuczdentce
Pittes: 00
GiliS.
nr
1,Kot
Hm a,
6 yll/ſi .
ſog deni
ut,
Gniin
iimn
Sem ⸗DO
eneit 1
liile

7

itncr

CONCIOTERTIA 475
tiſimè. Item, de Sancto Xaverio teſtatur Turſelinus lib. 6. 6. Kawrias.
cap. 6. Vitæ: Scpius in die diligentins conſcientiam excutie-
bat ſusm, & &teros ad idem faciendun magnoperèd hortabatur,
in eo perfectæ vitæ cardinem verti ratu. In hoc ipſum Scri-
ptores unanimiter conſentiunt. Diſce in eo ſecunädum com-
munis inſtituti leger tu tibi præeſſé, & vitam ordinare, Ormore
componere, & temetipſum judicare, teipſum, apud teipſam judi-
care, ſapè etiam condemnare, nec impunitum dim'ittere, ſeaeat Ju-
dicans juſtitia, ſtet rea, & ſeipfdm accuſans conſcientia. Nemo
te plus diligit, nemo fidelius judicabat“ manè præteritæ noclis,

fac àtemetipſo ekattionem, & venturæ diei, tu tibi indicito cau-
tionem; veſperæ prateritæ diei rationem exige, O& ſuperveni

eunti nobti fac önäibtionem. S. Bernardus Serm. de imit. 5. Bernar-

Dom. cap. 31. Habetocodicem conſcientiam tuam, & ſcribe quo- dus.
tidiana peccata, quomodo occubueris ſieper ſtratum tulem, bperfer in
medium, conſcientiam tuam, & réminiſoere peccatatus. Dicito
in corde tuo; expendimus diem anima! quid fecéimus honi, &
quid mali operatà ſumms? & ſiquid boni feciſti, gratias age Deo, .
ſi quid mali, de cæœtero ne facias, inſtruit nos S. Chryſoſtomus in à Chrya-
Plalm. 5§o. aſſerens ulterius: Nihil eſt, quidquid ſi debeat co- Romus.
gitare, niſi ut in ſeipſum oculos conjiciat, ſé diſcat, ſe diſcutiat,
ſè inſpiciat, ſe quærat, ſe inveniat, & quod dAiſplicet, necet, &
gquod placet, optet, &–plantet, & hom. 23. in Matth. habet:
Itaque lebtum ac quietem petiturus, hoc fadecinm inezs, idonenm
ad hanc rem hoc tempus eſt, conſentanenus locus, csmera, & lelttu-
Ius, quod Propheta quoque denotavit, diceni: quæ dicitis in cubi-
libus veſtris, in cordibus veſtris compungimini. Meqge, res par-
vas contemne, ſed magnas etiam earum rationes enbpete, hoc mo-
do magna ſacilius e vitabis nelibta, id ſi diligenter guotidiè facies,
terribili futuri Judicis tribunali lætis aſſiſtes. Elebtorum eſt
abtus ſuos quotidis, ab ipſo cogitationis fonte diſeutere, & omne,
quod turbidum profluit, ab intimis exſiccare, docet S. Gregorius ⁶. Grege-
lib. 25. moralium. Szcat mercatore quotidié lucri & damns im,
rationes exigenter, præ reliquis augent opes 3 ita & lucra virtle-
tum ii potiſſimum au gent, qus earum vel incrementum, vel decre-
mentum quotidiè ewaminant. Climacus de vita relig. Szciut 3n Climaens,
O0 % %J ²* donmré-

.»

476 IN FESTO SANCTI MARTINI, :
dombias, ubi frequens ſcoparum uſus eſt, nullæ apparent aranec,
ita ubi frequenter evamen conſeientig adhibetur, Diabolus la-
ques ſuos extendere veretur. Et ſicut pavimentum, quo ſæpius
cvoerritur, eo purius redditur, ita quo ſæpitss conſoientia per exa-
Buſæus, men purgatur, tantò purior, tenusorque eſpcitur, tradit Buſæus
in virid. titulo eodem cap. 4. Concludo cum 8S. Ignatio Lo-
jola lib. Exercit. Examen conſeientiæ ad purgationem animæ,
& peccatorum confeſſionem utiliſſemum eſt. ImploratA S. Spiri
tùs gratiâ Conceptus audiamus. .

CONCEPTUS I. WU

Confirmatio. ] Inter cœtera præcepta ac leges, etiam ſequentem
DEUS legem Moyſi præſcripſit: Sume tibi aromata, & flatcten, & onycham,
galbanum quoque boni odoris, & thus lucidiſſimum, faciesque thymiama compoſ-
tum opere unguentarii mixtum diligenter, & purum: cumque in minutiſſimum pul-
verem univerſa aromata contudetis, pones ex eo coram teſtimonii labernaculo.
Exodi 30. Quid per contuſionem ac mixtionem horum aromatum DEUS

indicare voluit? Reſpondet S. Gregorius, per hanc aromatum contuſio-

nem & mixtionem intelligi crebram conſcientiæ examinationem, & discus-
ſionem: Aromata in pulverem redigere, eſt virtutes recogitando terere, O&usque
ad ſubtilitatem occulti examinis revocare, & hic vis coram tabernaculo teſtimonii
poni jubetur, ut DEIIS ipſe non jam Judex, ſed teſtis ſit, quod judicium ejus præve-
nientes, & nosmet ipſos dijudicantes, miſericordiam mereamur. Verba ſunt ci-
tati Patris: aromatibus comparatur diligens examen conſcientiæ, ut ſicut
hæc delicatè condiunt & ſapidos reddunt cibos, ſic medio diuturni ex-

aminis conſcientiæ, delicata fit anima, Sancto Spiritui mifſſus acceptiſfi-

mus præparatur. Sicut aromata expellunt fœtentia, ac odore ſuavi re-
plent arculam, ſic per frequens conſcientiæ examen, expellitur fœtor pec-
catorum, fragilitatum, ac imperfectionum noſtrarum, animæ verò ſuavis-
ſimo virtutum ac perfectionum odore replentur. Sicut aromata impe.
diunt putredinem, & ea, quæ condiuntur, reddunt vegeta, ac perma-
nentia; ita frequens examinis conſcientiæ uſus expellit ad lapfum pro-
clivitatem, Spiritum facit vegetum in bonis actibus, ac permanentem in
virtutum operationibus, nempè declinare malum, & facere bonum. Ani-
ma hominis inſtar horologii eit, in quo index eſt conſcientia, pondus ve-
rò hujus, examen; quod ergò horologio inſcripſit Academicus, inſcribo
animæ: Ritèé, i ſæpè reverſor. Horologium ſi ſæpius reviſitur, pondera at-
trahuntur, rectè procedit, rectè monſtrat; ſic ſi anima per examen con-
ſcientiæ in dies ſaltem bis, manè & veſperè luſtratur, inſpicitur, dirigi-
tur; rectè procedet, rectè monſtrabit, rectèe ſonabit. Ritè, ſi ſæpè reverſor.

Anima

ueninnterni
Uunſennitlr e

ſünmnoltrr e

ulk, 1 ben

1 Noll nari
ſCrdlbus? n
olenicus inf
Uleouiſime
luindles exe
onmpareri pe

e eElayit, g

erum quibu
Uuni germinar
1 ter Zinania 6

Glgens a0
Intz Oelo in

meo HKM
Ipelectionuma
1Aunus àvit
NI.

Cantcorum e
Inſendenten
flufimi, er r

Clectam Dl
I ſufßiticeel

tillzritus, iu

Aangt ſſien
mn, tleſatur;

1 Nninnnn ſeut,
k igglm en
Unmwimun,On

ſckanſu
a in ien
Arl ſan ſen
,6

Dei nan

Kan Vupnd

6. Neus Vir⸗

„N Yifgul
münfinen

—
feſt cnn

Mnn 66
ti
ttadit e
lgntin
tinnemnn
lornl

tam ſaſte
ten Gon

natomnc
onem s⸗
ldo teend
bPertnelite
ltcimten
. Nenebe
lciente,t
hecio dund
milluat
1e Cdorſi
heliturlen
AGie ol
Gt won
Vegelih⸗
lt A
1 hemhnel:
cete onmn
lenlar
Reniab,l
ltur,N
ude ene
hictt,,
r

Ni

CONGCIO TERTIA.
L 47

Anima noſtra .
eſt velut navis inſtitori
ravis inſtitori
onuſta, ad beatæ æternitati 5s, quæ pretioſis meri
dit: Nulla navis ſin echitatis porrum: per mortalis Wits elagus comicm
eſt ſordibus? navi „nulla pænè anima ſi conten-
navis nunc ut ſe na ſine nævis, & defe
Academicus inſcribi ervetur nautæ ſæpi „18 , efectuum
icus inſcribit Le⸗ . xpius ſe - 3
DEI ſecuriims er aur 4 on ver dun an or. ntinar exhauriunt,
ſentina indi ⸗ ſi medio examine ic anima in gratia
es exo ine co
ma comparari potolt hon zburdgetur, exſiceetur; ſe nſelentir 3 defeétuum
rto vel agr- 2 voneror. Ani
mere exaravit, grati gro, quem cœleſt . Ani-
. iarum ſuarum is agricola crucis
tat; verum quibu rore fœcundat Sticola crucis Vo-
1 3 VeruiI scunque ager iſt „Verbi divini ſemi
Zizania germi ger iſte gratiis impi ini ſemine di-
rminare, quæ inimi pinguetur, ceſſabit
ad hæc Zizania micus homo ſuperſemi nunquam
1 eradicanda vix ali ſuperſeminare minimè “
1, ix aliud ; imè negligit;
quàm diligens ac fr liud paris efficaciæ ſupe Sit ;
—: 5 equens conſcienti upereſt remedi
primit; Oculo in agr ntiæ examen; iter ledium,
um defix tiæ examen; iterum Academ
ſtrando quotidiè bru 0, cui inſcribit: Z lcus ex-
otidiè examine it: Luſtrando mund.
. conſcienti i mundatur. L
rperteclionum ab ani & animam, loliu HW
anima evell m defectuum, ſpi
dus & purus à viti evelluntur, reſecantur . „ ſpinæ
purus à vitiorum Zizania, bono ſemi ,ager animæ, totus mun-
ine perfectionum repletus, con
3

ſervatur.
Canticorum GokCcEFIUS II.
cap. 4. ſponſ.
lum aſcendentem deicr: ponſam, quæ anima fidelis eſt, An
eſcribunt: O elis eſt, Angeli i
am, dilectam DEO ani iverſi pulveris pigmentarii
. imam Angeli inſt rii. Quod ſpon-
tum, ac ſfuffiti cœlos aſc geli inſtar ſuaviter f
los aſcendere deſcrib iter fragrantium aroma
pretioſa virtus, quàm odori unt, non miror; quid eni z
riferum aro . 3 quid enim eſt aliud
ma: Aſcendit ſurſum: Sie vi ma, cui Academicus inſcribi
virtuoſa anima, ſi us inſcribit Lem
zterna, elevatur; . a, ſurſum, ad 1
ſam animam ſenn M Bcer Tn aur adnectat engel akrctrdck gaudia
ſicut Virgulam aſce Cur ficut virgulam? an fo Würtuo⸗
20 udicantis; . 5 100: irgula, Symbolum 3 erium
iRtores, 6& Dei * 114 910 ouitur F. Tounnes ze je, Tie; 7 e: Er
frequentioris examini ndit ſponſa;, fidelis anima, Virga i judices
aminis conſcientiæ lis anima, Virga inquam Judicii
um conſequi eonz ntl: proficit anima in virtuti udicu
cone, EAuitur regni colorum. Ita Hartung. ing ututihs, S om-
virtute in vi gula aſcendiſſe dicitur, quia virga Judi . 22. Poſt Pentecoſt
in virtutem excrevit. ga Judicii ſeſe continuit, & de

00°⁵°5 CON.

4„8 IN FESTO SANCTI MARTINI,
CONCEPTUS II—

Iſaac elegantiſſimam ſuam ſponſam Rebeccam omnium primo vidit,
& ſalutavit ad puteum viventis, & videntis: Geneſ. 25. Eo autem tempore
deamhbulabat Haac per viam, quæ ducit ad puteum, cujus nomen eſt, viventis, G
videntis &. Cum elevdſſet oculos, vidit camelos venientes procul; Rebecca quo-
que conſpetto Haac, G&. Signaté dicit Scriptura: Eo autem tempore: Quale

quæſo fuit tempus? in eo quid egit Iſaac? unde præſentia, & conſortio

Rebeccæ beatus eſt? denominat tempus Scriptura, & ſimul etiam actio-
nem Iſaaci, quâ tunc occupatus erat, ſpecificat, Egreſſiz erat ad meditandum
in agro, inclinata jam die, Septuaginta Interpretes, pro li ad meditandum,
legunt; ad Exercendum. Veſperi ergò ſe lſaac exercebat, exercitium de-
terminat David Pſalm. 76. Exercitabam & ſcopebam Spiritun meum. Rumi-
nabat optimè edoctus Juvenis inclinante ſe ſole, quid illa die, aut mali
egiſſet, aut boni facere intermiſiſſet, Domum ſuam cenſcientiæ purgabat
in agro, & ecce fructus? advenientem ſuam ſponſam Rebeccam intueri,
ſalutare, meretur. Rebecca ſponſa animarum nofſtrarum, eſt gratia DEl
ibi hæc ſe vel maximè offert & præſentat, ubi anima ſe ipſam quotidiano
conſcientiæ examine exercet, quid mali admiſſum, quid boni intermis-
ſum, quid obiter, & perfunetoriè geſtum ſit, exacte disquirit, ruminat,

& examinat.
Dum Elias curru igneo raperetur in cœlum, Eliſæus diſcipulus ejus ro-
gans inclamat: Duplicem ſuum Spiritum ſibi largiatur: Obſecro, ut fiat in me
duplex Spiritus tuus. 4. Regum 2. Quod rogavit Eliſæus obtinuit: HEit tibi
quod petiſti- Quis dicet, quo medio rem tam difficilem, duplicem Eliæ ſpi-
ritum, Eliſæus impetravi? dicit medium Carthuſianus, & fuit inceſſabilis
directio oculorum ad Eliam: & videris me, quando tollar a te, erit tibi quod
petiiſti. Inpiciendo duplicem duplicem Spiritum obtinuit Eliſæus: Si & nos,
ut olim Eliſæus Eliam, indeſinenter, omni die ſæpius conſcientias noſtras,
ſtricto examine, inſpexerimus, duplici Spiritu, mentis & animæ perfectio-
nibus dotabimur. Subſcribit Conceptum S. Bernardus Serm. 17. in Cantica:

Nunquam ſine noſtra conſcientia magiſtra, undlio tollatur A nobis, ſi duplicato ma-

nere, non voluma; defraudari.
Ruth. cap. 2. Moabitidem, legimus collegiſſe Picas in agro ue ad ve-
Peram, ſpicas collettas, virga cædens, excutiens invenit hordei modios tres; Spbi.
carum nomine actus nofſtri, per diem dicta, & facta intelligi poſſunt; qui
Chriſtianus indies antequam cubitum iverit, virga judicii particularis,
examinis conſcientiæ, ſpicas, diei elapſi dicta, facta, intermiſſa, diligenter
discuſſerit, ruminaverit, indubiè colliget modios tres, triplicem inquam
gratiam

R
nim campunt

a li0, Ki
operund

Udgvam Dl
cfmmu: Nid
uſancterel
Een e bonn i
Nont: am ne
in: ds ona
Suapolun.
kbonz ielt,

unt, ermmini

e “
uip e fecefat;,
ſer alas dona⸗

66,Oheta noltra⸗

Enckx inguifn

ertur.

ttent. Facigmn

inl Mnilitetr,
nilie, igſm
(cuſiin, d

lln

Ninod.
Mken tere
Dineſtf
Min
ſorer
Konte
l etuntn
tlreltun.
lmnmlrt
exencliunt
teun. N.
die, W
ſentiet.
eccaah
,tg.
Duun gudk
bonln
gvitit,

Clephuin
Oiconttt
CPfut. H
Gurlank
A nutndi
,tetn
lian:t
Onlcenine

emn I
„ SOrcſectet
,u

3
Pre G
eleitun
icl
ntettan,
olceo
tihli 5

aninee

ldͤO

,

12

gratiam compunctionis de negligentiis commiſſis, gratiam conjuncéti- S
cum DEO, gratiam emendationis, majoris impoſterum cautelæ 4 ons
ſando, & operando. P . n cautele⸗ n coüvere
“ C&QC ONCEEPTUS VI.
Poſtiquam DEUS tot nobiles creaturas produxiſſet, bonas eſſe S. Spiri-

tus affirmat: Vidit Deus quod eſſet onum. Geneſ. cap. I. Omnia DEl opera

bona ſimpliciter eſſe approbantur. Paulèò poſt Sanctus Spiritus, qui prius
opera Dei bona ſimplicier eſſe dixerat, valdè bona eſſe annunciat: Erant

valdé bona: jam non amplius opera DEl dicit eſſe bona ſimpliciter, ſed cum

