addito: Valdè bona. Optima inquam, ac omni norma perfecta, omni re-

gula abfoluta. Quid opera, quæ alltea S. Spiritus ſimpliciter bona dixit, jam

Valdè bona. id eſt perfectiſſirna, abſolutiſſima fecit? cauſalis adſcribitur in-
ſpectioni, examini, quod fuper opera ſua DEUS inſtituit: Viditque DEIIS
cuncta, quæ fecerat; & erant valdè bona? Geneſis cap. I. Prius quidem bona,
. 7

poſtea valdè bona, poſtquami nemp & examen interceſtiflet; ex quo diſci-
mus, opera noſtra;, quantumvis bona fuerint, meliora adhuc futura fore, ſi
ad Sanc?æ inquiſitionis libellam, per quotidianuni examen conſcientiæ re-

vocentur.
Epilogus] Hortor ergo omnes cum S. Chryſoſtomus Serm. 3.
poœnitent. Faciamus hoc in operibus noſtris vocata conſéientia noſtra, fa-

ciamus ſimiliter rationem operum, verborum, cogitationum, & ſerutemnur

guid atäliter inſumptum ſit, Quid in perniciem noſtram, qui, ſermo malus
expenſus in convitia, in ſales, in tuarpiloquia, qua concupiſéentiæ«
oulam in intemperantiam provocavit. 4
Amen.

480. IN FESTO SANCTI LEOPOLDI.,
IN PE 8 TO SANCGTI 150
POLDI,
CONGIO PRIMA.
Textu. EHomo quidam nobilis, & c. Lucæ 19.
Them. Timor Domini nobilitat, & beatificat.

Anguine nobilis 8S. Leopoldus, animo nobi-

aädoleſcentia cumns Dei timore, ſamma vita in-

liſta, nempè ſalubri illa piſcina probatica. Joan. 5. Movebatwms
aqua, & ſanabatur anus. Academicus epigraphen ſubdit:

Turbata ſalutem. Sic timor Domini indubiam animæ adfert

Textus Sa. ſalutem, omnemque nobilem felicitatem: Audiamus Sacram

cræ Scri- Scripturam: Multabona habebimus, ſi timuerimus Deum, & re.

pturæ.
. cſerimns ab omni peccato, & fecerimm benb. Tobiæ cap. 4. Bea-

tus, qus timet Domznum, Potens in terra erik ſemen ej ejus, gloria

& divitiæ in domo In, canit David Pſalm. 111. Tincr, Domini,

gloria, & gloriatio, & lætitia, & corona exultationi, docet Ec-

SS. Patres. Cleſ. cap. 1. SS. Patres libeat percipere: Tzmor fundamentum
Tertullia- eſt ſalutis, timendo cavebimm, cavendo ſal vi erimis, ſoribit Ter-
nus. tullianus lib, de cultu fœmin. Conformiter S. Auguſtin. in

8. Auguſti-

nus. Plſalm. 147. Territi præcavemm, præcaventer, ſecuri erimus;

köämor, Ts: nien e- corriget, fugat crämina, zunocçentiane ſervat,
8. Chryſo- & omnit boni tribuit facultatem, tradit S. Chryſoſtomus Serm.
y y

Komus. de Joanne Baptiſta. Tàmor Domini radix & cuſtos eſt omnium
. bono-

—

R lior, quia ab infantià timuit Deum, ſic Ec-
cleſa orat in hodierno officio: Relucelat in

tegritas. Nobiles ergò, id eſt ſummè feli-
rr AEE Ces, excellentes, ac beatos facit, timor Do-
mini. Pulchro emblemate hoc expreſſit ingenioſus Symbo-

timor Præſenst, ſécuritatem generat ſempiternam. Solu eſt Dei ann

——ꝑ
lr, icit
. imnere lut

e i imye

ulhifi I,

Minzelit
. Snun
Mi vinlu ſfe,

M tentatinnut
Szin ſoanr

uterrs, un.
lei n pyuteg⸗

nol 2. A

ns . 6, ca).

⸗ ehtan f.

(jrilas lib.2,
Aletnarh

in ninun, g

mnld Sirtce

(Cnrfrnni.
e Neu

nnnni, tlti
Ulamicus expreſt,

=
S = =

Mwiarnn ſoſtinan
1 Akmig, eſ
Uumrominihon

. unnminin
ien iäenegann,

W
u

ln cone

ulmn ſclien,
Moee ſobe

—

1

.

ininart
Deum b
o: Nehtt
ſunnnt
elt lunnt
ficih ion
enioluhe
n.. Ma
ruphen
n aniret
dceumnden
Dit
Obigcn
ſenentit

4

zzus ſchi
5 Ati
,G. M
nentiun il
ſotoonk⸗

es

CONCIO PRIMA. 481

bonorum, dicit S. Bernardus tractatu de donis S. Spirits. Non 3. Berhar.
poteſt timere barbarum, qui timuerit Salvatorem, non poteſt me- u,
tuere hoſti impetum, qui Chriſti pracepta ſervaverit, præcepta
enim Chriſti, arma ſunt Chriſtianis, & divinus timor, kimorem
à nobis repellit hoſtzlem, perorat S. Ambroſius Serm. 1I. de Eli- S. Ambra-
ſæo. Quemadmodum quercus demiſſis altius radicilus, nullins ſius.
ventè viribus Rernitur; ita animam divino confivxam timore,
nulius tentationuts ventus evellet, verba ſunt S. Chryſoſtomi 5. Chrylo-⸗
hom. 83. in oannem. Szcut impoſſibile eſt, ut cœlum non ſit al- Korus,
tius terrâ, & non adju vet eam ; ſic impoſſibile eſt, ut miſericor-
dia Dei non protegat eox, qui timent eum, tradit Hugo Cardin. in Hugo Car⸗
Pſalmo 1. 2. Anchora cordu, eſt ponduis timoris ſcribit S. Gre-5 Gregoriunn
gorius lib. 6. cap. 24. Tenendum eſt, animam Dei timore, velut
muro obſeptam, fortem eſſeè, & quodammodo invibtam, ſoribit
S. Cyrillus lib. 2. in Iſaiam cap. 6. Concludo cum S. Ephrem. 5. Cyrillus.
Serm. de timore Domini. Mon eſt inter homines major illo, qué : Ephrem.
timet Dominum, & anima Dominzm timens feliciſſima eſt. In-
vocatà S. Spiritùs gratià audiamus Conceptus.

CCNCEPTUS I.
[LConkrmatio.] Timorem S. Laurentius Juſtinianus Anchoram vocat
lib. de perſeverantia cap. 3. cur anchoram? anchoræ beneficio, navis in
medio mari, tuta ſiſtitur, anchora firmat navim, ne ruat, ne mergatur:
Academicus expreſſit Lemmate: Hoc pondere tuetur. Timorem DEl ergèò
Anchoram Juſtinianus vocat: utique ideò: Sicut anchora navim firmat in
ediis undis, ne fluéctuet, vertatur, ac mergatur; ſed fixa, firma conſiſtat,
ſic timor Domini hominem, qui quaſi navis in mari hujus mundi, à ventis
tentationum impeditur, ne ruat, labatur in peccata ſicquè in profundum
inferni demergatur, tuetur, in gratia DEl firmum ac ſtabilem cuſtodit, &
conſervat. Ita concludit citatus Sanctus: Zimor ſtabilem reddit gratiam
ſicut anchora ſtabilem navim facit, anchora namquè mentis eſt pondus timoris.
Teſtem produco jobum: O quot tentationum fluctus hunc virum impe-
tivêre, ruina domus, chara pignora; fili & filiæz omnes occiduntur, do-
lor! de Coelo ignis deciduus multa millia ovium concremat, & incine-
rat, hoſtis ditiones devaſtans, boves, camelos prædatur, Job ad ſtipem re-
dactus, undiquè orbus & pauper, inſuper à planta pedis usquè ad verti-
cem capitis ulcere peſſimo ſaucius in fimeto dereliéctus, deſolatus jacet:
6 tribulationes! 6 miſeriæ! in tot, & tantis adverſitatibus, Job firmus.
inconcuſſus permanet animo, & mente, in omnibus bis non pecavit Job,
Feſtivale. Pp pP e4*6*

482 . IN FESTO SANCTI LEOPOLDI,
nequè ſtultum quid contra DEII M locutus eſt. cap. I. Quid in tot adverſitatum

procellis, navim hanc, Jobi animum inconcuſſum, infractum, fixum, fir-
mum, conſervavit? conſervavit, firmavit, fixit timor Domini. Audiatur

Job. cap. 31. Semper enim quaſi timentes ſluttus timui Deum. Quaàm bellè §.
Chryſoſtomus hom de fide Annæ: Sicut procellarum furorem, & inſultu, nau-
clerus ſua peritia frangit, & eludit; ita timor Dei omnium tentationum poteſtatem

ua virtute ſuperat. H
. CONCEPTUS I.
Eccleſiaſticus, timorem Domini Radicem intitulat: Radix ſapientiæ eſt
timere Dominum, & rami illius longævi. cap. I. Cur timorem Domini dicit eſſe
radicem: Radix arborum, & plantarum fundamentum, ac ſubſiſtentia
eſt, ſi fundamentum ſolidum, ac fixum eſt, ædificium forte, ac ſtabile eſſe
concluditur; ſi radix profundè fundata, & tenaciter terræ, ac fundo inhæ-
ret, arbor duratura longos in annos conjicitur. Arbori comparatur ho-
mo: Marci cap. 8. Video homines veluti arbores, radix ſit timor Domini:
Initium ſapientiæ timor Domini: Si nunc in corde hominis timor Domini fir-
miter radicatus fuerit, hic homo ſtabilis erit, in gratia Dei, firmus, & con-
ſtans in nobilibus virtutibus, dives & abundans fructibus divinarum bene-
dictionum. Ita Hugo Cardinalis in hunc locum: Sicut radix in profundo
terræ eſt, ſio timor Domini in profundo bumilitatis tenet hominem, quantò altius

creſcit arbor, & ramos ſuos attollit verſus cœlum, quò plares etiam profert frr-

Rus, tantò profundiores jacit radices ſub terra. Optimè ſcripſit Rabanus in
cap. I. Eccleſ. Quantò quis magis Deum timet, tantò quis ſapientior apparet, G
quantò ſapientior tantò plenior Fractibus bonorum operum, non enim timor Dei

eſt otioſas, ſed donis virtutum replet vitam hominis, & theſauris ſcientia ſpiritua-

lis cor ejus illuſtrat.
CONCEPTUS III.

S. Propheta Iſaias cap. II. narrat & enumerat ſeptem dona Spiritus

Sanécti: Requieſcet ſuper eum Spiritu Domini, Spiritus ſapientiæ, G intellettis,
Spiritus conſilii, & fortitudinis, Spiritus ſcientiæ & pietatis, & replebit eum Spi-
ritus timoris Domini: Notare libeat Iaiam timorem Domini ultimo loco
ponere; diximus timorem Domini fundamentum eſſe, ædificii Spiritualis

animæ, fundamentum omnium primò ponitur, & de timore Dei fignatè

erudit David Pſalmo 110. Titium ſapientiæ timor Domini: Quomodo ergò
Iſaias timorem DEI ponit ultimò? locum poſtremum aſſignat:? ſi primum,
ac fundamentum, bonitatis animæ, eſt timor Domini, quomodo etiam
rectè ponitur ultimum, finis, ac complementum? an fors ideò à Davide
timor Domini initium dicitur, quia timore DEl, gratia, & favor divinus,
virtutum nobilium incrementum acquiritur? ab Iſaia autem timor DEl
ultimo loco recenſetur, quia timore DEI acquiſito, Dei gratia, nu⸗
aVo,

—2
ir Kdenecicl

e Xtunllas l

Sl cepmnibus
Ilimn yrimmmrn

Cpenticimun
ſaiſfen
rdioomnis erat
ritas, & deli

unnilate, ae

lnus nothinat,
Inlon, donorun
lums, &§. Bon
uyiz arbormn.
ſiur heutitudires
Ee in dienn Sal
4 Alelinen, Ge⸗

e Domint l⸗

ob benedid⸗

r fortitulo n

Genelis 49.
Uins fruckus,
An donis cumnu
fterie, Eme
illegor Tplm 2
n fmore ſud hie
ſ Corivcinss lun

I Aucaanng fo

Phimgmt, Ni

it, li e finore

linn d ce

t

Dnide N
2 Kegum
ſiniſiu niane

E ominate

ninnen in

Gleſcat
Domiande
, ſe
tte d ſ
,1. tucht
cothrer
ſt tinorde
timmorbnt
el, Aumut

uda
iten, ſur.
es ktinpte

Nht ie.

pierintet

Nendf
Mentie,G

7

Dominl
e, Ateih 4
k imnmnde
D
Aignil⸗
Ni, Conn 8
bos e
ti, Aht
aunen
Dei rini⸗

CONGCIO PRIMA. 483

favor, & benedictio, virtutum incrementum, in ſæcula ſtabilitur, in poſte-
ros, ac familias transplantatur? ſic mentem meam ſubſeribit Petrus Cellen-
ſis lib. de panibus cap. 1. Quaſi cuſtos ſuper innumeras gazas, ſic timor Domini
iu ultimo charismatum ponitur ad couſervandas innumerabiles gratias.

CONCEPTIUS IV.

Sapientiſſimus Salomon Eccleſ. cap. 40. inquit: Timor Domini ſiout Pa-
radiſus benedittionum. Paradiſum vocat timorem Dei, cur Paradiſum? in
Paradiſo omnis erat perfectio, cum perfectione abundantia, cum abundan-
tià ſuavitas, & deliciæ; Hic fructus perfectiſſimi, abundantes & ſuaviſſimi
in quantitate, ac qualitate colligebantur. Timorem Dei Paradiſum ſapien-
tisſimus nominat, ad indicandum, timore Domini fructus perfectiſſimos,
virtutum, donorum, ac gratiarum, acquiri, ac colligi. Ita affirmant Car-
thuſianus, & S. Bonav. Quoniam ſicut in Paradiſo eſt affuentia amœnitatis, S
miri decoris arborum, & herbarum, & fluminum, d& gemmarum; ſic timori anne-
xeæ ſunt bveatitudines, conſolationes, & merita. Scribit Carthuſ. & S. Bonav.
habet in diæta Salutis 6. cap. I, Timor Domini habet amœnitatem, ficut Para-
diſas dulcedinem, & deletationem, unde in Pſalmo⸗ Quàm magna multitudo dulce-
dinis tuæ Domine, quam abſcondiſti timentibus te.

CONCEPTUS V.

Jacob benediéturus filios ſuos à Ruben incipit: Raben primogenitas
meus, tu fortitudo mea, & principium doloris mei, prior in donis, major in im-
perio. Geneſis 49. Per hæc verba Jacob omnes Kroſnentare⸗ ac bene-
dictionis fructus, nempè quod tot hæredibus auétus, divitiis, ac tempo-
ralibus bonis cumulatus ſit, tot & periculis ereptus, à tot hoſtibus defen-
ſus, efficaciæ, & meritis filii Ruben adſcribit: Quare Ruben? Richardus
in Allegor. Thylm. aſſerit: in Ruben D El timorem adumbrari; & de eo-
dem timore ſub hâc metaphorâ Jacob loqui; cum ait Rubenum ejus in-
victæ fortitudinis fuiſſe principium, & etiam ſalubris pœnitudinis exor-
dium: Audiamus formalia Richardi: Per Ruben intelligitur timor DEhl, retè
ergè primogenitus, quia timore Dei omne bonum inchoatur; retctè fortitudo di-
citur, quia per timorem Domini, cor contra concupiſcentias roboratur. Ergo
DEI timor ad coœleſtia excipienda dona, aditum aperit, & accepta

fulcit.
CONCEPTUS VI.

David 2. Regum cap. 23. inquit: Locutus eſt Iſraæl fortis dominator bo-
minum, juſtus dominator in timore Dei. Notat hic Abulenſis, quod David
DEUM bis dominatorem vocet: Dominator hominum, juſtus dominator: Cur
bis dominatorem intitulat? Reſpondet Abulenſis: quæſt. 3. DEUM,
Pp pZ Davi-

484 IN FESTO SANCTI LFOPOLDI,

Davidem, bis dominatorem intitulare, ut doceret, Dominum DEUM omni-
bus creaturis dominari jure majeſtatis: Sed ſpecialiter dominari timoratis,
teneriori affectu, ac favore, attendere: Verba Abulenſis ſie ſonant: Quam-
quam Deus ſit dominator omnium, tamen Pecialiter ilorum, qui timent eum, quia
ipſe ſpecialiter attendit ad illos. Deus ſe timentes ſpeciali regit providentia, &
ſollicitiori protegit cura, bis benignus, bis liberalis, bis providus in eos, qui
timent Dominum.

LEpilogus.] Hortor ergo verbis S Laurentii Juſtiniani ligno vitxz

eap. 1. Quicunque deſiderat ſapientid, & ſcientia repleri, & qus ſalutari
Spiritu monitus anhelat pertingere ad culmen virtutum, non aliundè inci-
piat, quàm à timore Domini, nam ipſe timor eſt robur animæ, lumen intel.
ligentiæ, & ſpes ſaluti. Amen.

N FESTO SANCTI LEO.
POLDlI, SWè
CONGCIO SECUNDA.

rexu. Dedit ei decem mnas. Lucæ 19.
Thema. Liberalitas felicem, & magnum facit Datorem.

g. Cipio Bargalius ſuper vivas fontis aquas ſcripſit:
Dum ſiuit, creſcit Quid liberaliter beneficia in
proximum profundit; creſcet, proficiet, exalta-
Textus bitur, felix, & magnus erit: Scriptura teſte: Vi.-
Sacræ W Storiam, & honorem acquiret, qui dat munera.
Seriptuæ. Prov. cap. 22. Aliè dividunt propria, & ditiores funt. Pro-
verb. 11. In lucrum cedunt, quæ beno meriti conceduntur,
ſcribit Caſſiodorus Var. 3. Liberalitati gratia, & Regaum glo-
ria, & Kegnorum fundamentum, docet Ariſtoteles ad Alexan-

Exordium.

drum. Liberalitate nihil eſt naturæ homini accommodatinud.

Perorat Cicero 1. officiorum: Beneficium dando, accipit, in-

quit Publ. Mimus. Hoc uno beata ſunt regna, benefacere cum

ſemper poſſint, habet Nieremb. Nunquam parcendum eſt mu-
neribus, nunquam nummu, cum nummis res juſtæ confici poſſunt,
quo-

ſ

——
. n mſnmn
G npuine
Ulerus in not.
uoln ſtiun
iagui Manr
iter, Keme/
MIb1 To4
MMintmtur,
hahiginer en
itt Iexluum
uur ar iſenſa
eicr Nun. 44
gn ment&
hitc, eribitl.
Vllinunzhußet,

thgiun geſer

mimore: Here

Gle
icu, ler 4
. mati. Pinio e

Milteraliilayoi

Uullo geiperl

.(Onfrnt

u ohleg⸗

lien fren
lellhiſun Ree
2 dlnnba
i Ahengiſimm
nnlkeſchen n
rolttuere in
rliim cbewi
tenn Penbnn
Der ſikug gn,
Kmln
en Chrſta
aun i
itler,

—
WIer.
n finen
Munt Oe
Nett eunen
Pronibene
dneinen

unikone⸗
Gſ
raiunir
ne, umntt

citDrwe

sagluſ
etaliettend
rofcentt
rihountte
6, ſeilen
ltina in
eriri dd
zmrinN
ſoreles AN
iri ennſß⸗
Aunb, uß
gujluſin
Muten

enßi,

CONCIO SECUNDA. 48S

quorum parſimonia publicæ rei obfuit ,quod ſapé FJlas ſine tiemil-
tu, & ſanguine vix obtinnit, oum pace liberalitas vidit accedere.
Forſterus in not. ad I. 16. Tac. Audiamus Patres: Ouemad- Patres.
modum fontinum gargites cum hauriuntur, uberius ſcaturiunt,
altinsqué qudm prins eriliunt, eodem modo diviticæ cum hau-
riuntur, decrementum minimo Patsiuntar. Docet S. Ilidorus 8. Iüdorus.
Peluſ. lib. 1. Ep 466. Qus dando divinæ gratiæ confilunt, pü-
teos imitantur, qus continaè exhatſts, minime deficiunt; ſed
duplo copioſiores evadunt, ſcribit S. Baſilius hom. 3. ad divites Bailius,
avaros. Inexhauſtæ ſant beneficentiz opes, nam largiendo acqui-
runtur, ac diſpenſando colligantur, inquit Agapitus epiſtola pa- Agapitus.
rænetica Num. 44. aſtitia & beneficentia tàm immortaler

ſunt, qudm mens & anima, qua bonis operibus ſimilitudinem Des

aſſequitur, ſcribit Lactantius lib. de ira Dei. Et iterum: Mæhil Lactantius.
tam divinum habet homo, quàm de aliis henèò mereri. Liberali-
tatis elogium deſcribit S. Gregorius Niſſenus orat. de paupe- S. Greger.
rum amore: Hæc eſt felicitatis comer, æc eſt omnium virtutum, Niſſenus.
laudatiſſema, hæc aſſidet Deo, & magna eſt cum eo neceſſetudine
conjuncta. Finio cum Langio Joſepho in Polyanth. fol. 6 56. Langius,
Sicut, quò quis ſapius docet, eò evadit doctior, ita quò plura quis
liberaliter alii largitur, tantò ditior efkcitur. Divino im plora-
to auxilie deſuper Conceptus dicam.

CONCEPTUS I.
LConfirmatio] Narrat S. Evangeliſta Joannes cap. 6. Judæos conve-
niſſe, ut ESU Regem ſibi facerent: JTSlIS ergo cum cognoviſſet, quia ven-
turi eſſent, ut facerent eum Regem, fugit in montem ipſe ſolus. Quid eos mo-
vit, ut Chriſtum Regem depoſcere, & ſibi conſtituere voluerint? fors cha-
ritas, ex quàâ ſanabat infirmos, & languores curabat? fors eos movit Ze-
lus, quo benigniſſimus Dominus Verbum Dei eis deprædicabat: alia eſt
virtus, quæ plebem Judaicam movit, ur unanim voto Chriſtum ſibi Re-
gem conſtituere intendant; eſtque liberalitas. Hominum quinque mil-
Iia liberaliſſimè cibavit: Discubuerunt ergò viri numero quafi quinque millia;
accepit ergò JAoI& panes, do& cum gratias egiſſet, diſtribuit discuml'entibis; ſimi-
liter & ex piſcibus quantum volebant; certo l beraliſlimè dedit, qui dedit
quantum volebant: & hæc liberalitas, beneficentia, adeò movit populum,
ut in Regem Chriſtum proclamare, ac coronare conſtituerit. Mi verò
bomines, cum vidiſſent, quod JölIS fecerat ſignum, dicebant: Quia hic eſt verè
Pp p3 Pro-

486 IN FESTO SANCTI LEOPOLDI,

Propheta, qui venturus eſt in mundum S&c. JEsllS ergo cum cognoviſſet, quia
venturi eſſent, ut raperent eum, & facerent eum Regem, fugit iterum in montem

ipſe ſolus. Liberalitas, ac magnificentia, magnos facit, extollit, ac felici-
tat. Seneca ſubſcribente: lib. 3. de benef. cap. 15. LQui dat beneficia, Deozs

imitatur.
CONCEPTUS II.

Ex creatione tot præſtantiſſimarum creaturarum venit: quod Barba-
rus Turca, DEUM Dominum Univerſi agnoſcat: S. Eligius hom. II. de
Sanctiſſimo Altaris Sacramento, Euchariſtia, etiam aſſerit: Sacramento
Euchariſtiæ totus mundus ſubiugatus eſt. Sacramento altaris effecit Chriſtus,

ut ab omni Chriſtiano Dominus agnoſcatur, omnis ſe Chriſto, ut Domi-

ulie i,ote:
in liycontulit au
Pederonoiſim.

Pobbenekla
Mrnnſen ſe
Egiae, thelan
nſenn, Gal t
peelin te Gu
utſun tenan
iu, eſivttque

nationi ſuæ ſe ſubjiciat, DEUM, & Monarcham univerſi veneretur, magni. Vlngebacgrelte

faciat, ac deprædicet. Sed cur reétè ex opere creationis tot excellentiſſi-
marum creaturarum, etiam lumine naturæ, gentiles in cognitionem nu-

Eel! kecit lbera,
Ssexotta eſt int

minis, & ſummi entis deveniunt, DEUM, Dominum, & Monarcham uni. me, Afrument
verſi agnoſcunt? Deindè, cur rectè Sacramentum Fuchariſtiæ inſtituen-

do, CHRISTUS effecit, ut ei ſe omnis Chriſticola, qua ſupremæ Domina-
tioni, ac ſummæ poteſtati ſubjiciat, colat, & veneretur? ad primam quæ-
ſtionem reſpondet S. Gregorius Naz. orat. 42. Tot, & tam præſtantes crea-
curas creando, DEUS ſuam magnificam liberalitatem fecit innoteſcere,
non enim ideò tantum creavit DEUS Cherubinos, ac Seraphinos, ac An-
lorum choros, ut ſuam Majeſtatem ſuger ſidera laudarent, ſed ut & ho-

minum tutelæ, & curatelæ prodeſſent: Angelis ſuis DElIIS mandavit de te,

ut te cuſtodiant in omnibus viis tuis Gc. Pſalmo 9. Non creavit hominem tan-
tum, ut is thura adoleret ſuper Altare Numini; ſed etiam, ut DEUMaman-
do, ac colendo, ſuaviter his terrenis opibus, ac creaturis potiretur,
tandem gloria cœleſti frueretur: Creavit DE US unico verbo, Angelos

ac homines, non taàm ad ſuam gloriam, quàm ut haberet ſubjeéta, in quæ

As, agnowit)
Uet famulantl
kam preciumir
Uinn a ier greati
hugett ecunig
in Ceno ngn
Pplnione frutne
mehterram zli
Uukfonmn virort

lumm eſt liben

transfunderet opes magnitudinis ſuæ, & quibus tribueret perfectionem

ſuæ exiſtentiæ, ſuæ gratiæ ſanctitatem, & prœmiorum ſuorum beati⸗
tudinem: audiamus verba S. Gregorii: Bonitati minimé ſatis erat, ſua
ipfius ſola contemplatione moveri, ſed bonum diffundi, ac propagari oportebat,
ut plura eſſent, quæ beneficio affcerentur. Ergo liberalitas creationis, com-
municationis ſui in omnes creaturas, naturali lumine etiam barbarum
inducit, ut DEO Dominium univerſi attribuat, Monarcham cuncto⸗
rum agnoſcat, & honoret. Ad ſecundam quæſtionem, quod nempè Sacra-
mento communionis totus mundus ſubjugatus ſit, Chriſtiani inibi Deum
eſſe agnoſcant, Dominum, & Monarcham ſaum adorent; Ccauſalem dicit
eſfe 5. Thomas liberalitatem, quia in Euchariſtia Chriſtus ſe totum in
noſtros uſus contulit: Joannis cap. 6. Caro mea vere e cibu: G ſngauß
V

5

t uinpirtn
Aentenin ſummo
Kpaletlonibos
s Afelces kedc

Uhnb3 Chriſ
egutdg ileſt ⸗
lc, hnd N
0 o Gatur
uſtanc eiben
tllinns intemn
Alis Veiba. E
erd⸗ buten
6 drehhne⸗

nenie⸗he

—
Min te
llt
Pergen

otki
n hont
ſt: No
eleetn
lhe
enetetun
totelele
Cogniflne
Monotdet
nunltener
lopteneh
hine
n preir
etighinit
ent, ri
NLLSNeiG
enthant
meu
Nuns pond
o Neinl
get ſhi
Metet etd
hun Id
Popnn
18 Geim
e einn
Mloonch
ngute,
Chricin D
Nent) l
(hrifins 4
1 dn d

CONCIO SECUNDA. 487

meus verè eſt poltus: Deſuper S. Thomas Aquinas: Hæc de noſtro aſſüumpfit, to-
tum nobis contulit ad ſalutem. Liberalitas ergo eſt qualificans illa virtus, quæ
liberalis nonniſi magnos, & felices facit.

CONCEPTUS III.

Jacob benedicens filios ſuos dum ad Joſephum deveniſſet, ita inquit:
Filius accreſcens Joſeph, filis accreſcens. Crevit utiquè Joſeph in honore, &
dignitate, in theſauris, & divitiis. Ita textus Geneſ. 41. Z2 eris ſuper do-
mum meam, & ad tui orbis imperium cunttus populus obediet, uno tantum regni
ſoliæ præcedam te S&. dixitqué rurſus Pharao ad Joſeph: Ecce conſtitui te ſuper
univerſam terram Agypti, tulitque annulum de manu ſud, & dedit eum in ma-
nu ejus, veſtivitquè cum ſtola byſſina, & collo torquem auream circumpoſuit &c.
Quid adeò accreſcere fecit oſeph? quid tam honoratum, potentem eum
effecit? fecit liberalitas, de qua Genelis cap. 43. legitur, Magna Annonæ
caritas exorta eſt in terra Meſopotamiæ, adeò ut & in Ægyptum filios ſuos
mittere, & frumentum coëmere, bonus Jacob neceſſitatus ſit, viſis his viris
Iſraelitis, agnovit Joſeph omninò eſſe fratres ſuos, diſſimulans quaſi non
noſceret, famulantibus imperat, non tàm horum ſaccos frumento impleant,
ſed etiam precium in ſummitate ſacci euivis clam reponant, imò & cibaria
in viam ac iter gratis addant: Juſſit miniſtris, ut implerent eorum ſaccos tritico,
& reponerent pecunias ſingulorum in ſaccis ſuis, datis ſupra cibariis in via. Ge-
neſ. 42. Certò magnus favor contigit his advenis, & extraneis, quèd eis
pro ſolutione frumentum extradatur, cum gratiâ, extra patriam & Ægy-
ptum, in terram alienam evehendi, quod Joſeph & precium pro tritico in
ſaccos horum virorum reponi, inſuper & cibaria pro pecoribus addere jus-
ſerit, ſumma eſt liberalitas, ac beneficentia; & hanc liberalitatem reſpexit
Jacob, ut in Spiritu Prophetico prædixerit, Joſeph accreſcentem filium, ac-
creſcentem in ſummo honore, ac dignitate, accreſcentem in maximis divi-
tiis, & poſſeſſionibus; liberalitas eſt illa virtus, quæ extollit, magnos, po-
tentes, & felices reddit.

CONCEPTUS IV.
Zachæus à Chriſto magnificatur & felicitatur: Salus huic domui facta
eſt, eò quod & ipſe fit filia Abrabæ. Lucæ 19. Abrahæ filius fieri ſumma efſt
dignitas, honor maximus, ea domus dives ſit, & abundans neceſſe eſt,
cui à DEO ipſo datur ſalus, & benedictio: quid in filium Abrahæ Zachæum
exaltavit? quid ei benedictiones ſupremas tribuit? tribuit, ac contulit cum
benediétionis incremento, honores & divitias Lachæo, liberalitas: audia-
mus Zachæi verba: Ecce dimidium bonorum meorum do pauperibus, &o& ſi quem de-
Jraudavi, reddo quadruplum. In quadrante dare pauperibus, ac ind'gentibus,
ſuffeciſſer, dare planè dimidium fubſtantiæ, dare, in quadruplo, eſt liberalitas,
& beneficentia: & hæc liberalitas Lachæi commovit Chriſtum magni facere
Zachæ-

488 IN FESTO SANCTI LEOPOLDI,
Zachæum extollere in filium Abrahæ, ſalute, & benedictione divina am Pliſt.

care ſubſtantiam, & domum ejus. Hanc mentem fſubſcribit S. Chryſologus
Serm. 54. de deſ- & aſcenſu Lachæi, deſcende aute Dominum de adamantica ar.

tus meritoria, quæ niſi aſcenſus, & ſalutes parat.
CONCEPTUS V. .
Abraham ſenex ablegat ſervum ſuum, quem habebat fideliſſimum
præpoſitum domus ſuæ, ut pro filio ſuo Iſaaco Sponſam quærat, & adducat:

bore, ut poſt crucem Dominicæ paſſionis aſcendas. Liberalitas ergò eſt illa vir-

& millibus filiabus hic ſervus elegit Rebeccam: quæ eſt qualitas in hac Vir-

gine, ob quam præ cunétis eligitur, ſicque magna Domina, dives, & potens
matrona, in futurum conſtituitur? an fors qualitas Rebeccæ eſt pervetuſti
ſtemmatis nobilitas? an temporalium bonorum, opum, & divitiarum co-
pia, ac abundantia? nec præcipuæ nobilitatis, minus divitiarum Rebecca
fuit, quæ ergò qualitas in ea adeò præſtans, ob quam & mille filiabus in
ſponſam eligitur Iſaaci, ac ſic magnificatur? qualitas ac virtus eximia, ob
quam in ſponſam Iſaaci electi eſt Rebecca, ſicquè magnificata, eſt liberali-
tas, ac beneficentia, patet ex Scripturæ textu: Rebecca deſcenderat ad fontem,

impleverat hydriam aquä, ac revertebatur, occurritque ei ſervus, & ait: puu.

xillum aquæ mihi ad bibendum præbe de hydria tua; quæ reſbondit: bibe Domive

mi, celeriter depoſuit hydriam ſuper ulnam ſuam, & dedit ei potum. Cumque ile

bibiſſet, adjecit, quin & camelis tuès hauriam aquam, donec cuntti bibant. Efun-
densque hydriam in canalibus, recurrit ad puteum, ut hauriret aquam, &g haiuſtum
omnibus camelis dedit. &c. Et addidit dicens: Palearum quoque, & Fœni pluii-

mum eſt apud nos, & locus ſpacioſas ad manendum. Quod Rebecca petenii ſer.

vo hauſtum tribuat, charitas eſt officium, quod plus præſtet Rebecca, quàm
ab ea petatur, nempè camelis aquam hauriat, locum ad manendum in domo
Patris ſui non petenti ultroneè offerat, liberalitas eſt, & beneficentia, & hc
liberalitate, & munificentiàâ exploratãâ, fuit qualitas in Rebecca Virgine, ob
quam è millibus fuit electa in ſponſam Iſaaci, felix, dives ac honorata effeéta
eſt. Liberalitas mirum exaltat honorum titulis fulgentes, poſſeſſionibus

prædivites efficit.
CONCEPTIUS VI.
Sponſam mirantur Angeli: Quæ eſt iſta, guæ aſcendit de deſerto, delicis

affuens, innixa ſuper diledtum ſuum: Cantic. 8. Aſcenſus honorem & d gni-

tatem ſignificat; deliciarum affluxus divitias notat: ergò honoratiflima,

digniſſima habetur ſponſa, facta poſſeſſionibus abundans; quid ſponſim

tam honoratam, tam abundantem fecit? dicitur Cantic. 3 Ducam in do-
mum matris meæ, & in cubiculum genetricés meæ, &οσdabo ei poculum ex vino con-
dito, & muſtum malorum granatorum meorum. Quod peregrino ſponſo, in

domo ſua fecerit habitaculum, quod ſitienti hauſtum præbuerit, chan.-
tiatis

—

0serit;

V, Cvonon

dtun, mutn
eligis, be
Aluio itawit

llanddus.

Woſne my.

in ſnn Hlni

unjeroen bphe⸗

W: ſeromn, u

uheus autemn

Mebitur ergohl
Alratheus, h

ies liberalitaie

nnlur verba⸗

Saugnnento, hi
ltue: 3 an 9
bellas colnites:

ileu.
ie Gg ommun

e Nlliviſi

DhII

Ae,

rmm
DUnce

lmnnte
gock

dar gler
enn Al
ltnsindel

Cite Ne.

cer ln
Artune
ftinunge
mletk
Vittwsein

ern, AH.

Cellenti
ſen, Er
lotun e
icia

gin D

toge,

Rebecae

elhehaa
anenkunt

hebeccult⸗
8A Moul.

Gr iht
shogoent
agohunmn
insz 4

ntle. 1

oalnen
perkiia i

CONCIO SFCUNDA. 489
tatis opus erat; aſt quòd non tam in domum, ſed in intimum cubile intro-
ducat, quod non tam hauſtum ordinarium, ſed potum exquiſitum, vinum
conditum, muitum malorum granatorum tribuerit, munus erat generoſæ
liberalitatis, ac beneficentiæ; & hæc liberalitas ſponſæ, adeò magnificavit,
exaltavit, ditavit dilectam. Liberalitas eſt, quæ liberalem ditat honore, ac

poſſeſſionibus.
CONCEPIUS VII.

Non ſine myſterio ſacer textus Elcanam, maritum Annæ dicit fuiſſe,

flium Jeroan Ephrathæum. I. Regum cap. I. Qaale in hoc, quod Elcanam,

filium Jeroan Ephratæum vocet, myſterium latet? myſterium detegit S. Ca-

jetanus: Jeroan, ut interlineari placet, idem eſt, quòd bencficus ac liberalis.
Ephrathæus autem, idem ſignificat, JuodA bonoribus Prælucere divitiis exundare.
Deſcribitur ergo Elcana filius Jeroan, filius beneſicus, ac liberalis, & addi-

tur Ephrathæus, hoc eſt, honoratus ac dives, quaſi ad latus hæreant, & fidi
comites liberalitatem ſequantur, honar ac divitiæ, felicitas ac proſperitas.
Audiantur verba Cajetani, hic: Deſcribitur Eicana vir non ommunis, ſed Augt-
ſtus ab dugmento, quod creditur opum, && bonoris. Egregiè Caſſiodorus dé li-

beralitate: 3. Var. 39. Suo quodam privilegio velut debita quæ donantur, expoſcit.

Liberalitas comites alit, honores & divitias.
LEpilogu.] Hortor verbis S. Pauli ad Hebræos cap. 13. Beneff
centiæ & communionn, S. Theophylactus legit: Communicationis
nolite obliviſei, talibus enim hoſtin promeretur DES. Si
DEIIS, ergo etiam DEO Gloria & divitiæ.
Amen.

Feſtivale. Qq 4 IN

490

IN FE SrO ANEII LEOPOLDI,

ren: Euge ſerve bone, &ò ſidelis & c. eris poteſtatem

I FESTO SANCTI LEOD.

POLDI,
CONCIO TERTIA.

habens ſupra decem civitates. Lucæ 19.

Thema. Manſuetis, au ac miribue, ia hrer Deus.

Textus
Sacræ
Scyipturzæz,.

§8. Patfren

8. Chryſo-

ſerzplierunt: V Stens ſale carent: 6: Hominis man-
ſueti, ac benigni hæc imago eſt; qui in imperan-
do, regendo, inſtruendo, fuavis, affabilis, blandus
ac mitis eſt „qualis fuit S. Leopoldus, qui adeò manſuetus, be.
nignus, ae mitis fuit erga ſubditos ſuos, ut communi nomine
ſantum hunc Principem, non ſuum Ducem, ſed ſuum Paren-
tem vocarent; hine DEO & mundo tàm Charus & acceptus,
immortalibus laudibus celebratur; hâc in Virtute, manſuetu-
dine inquam, S. Leopoldum fequentes, DEf, ac hominum fa.
vorem experlemur. Aſfumptum Sacr4 Scripturd Probo:
Manſueti autem hæreditabunt terram, & delectabuntur, inmul.-
titudine pacis. Pſal. 36. Propter manſcetuinem &c. deducet te
mirabiliter Sertore tua , canit David Pfſal. 44. & iterum
Pſal. 146. iſpiciens manſteetoj, Aligit manſetor; & Pſal. 149.
Exwaltavit manſnetos in ſalutem. Manſuetorum ſemper tibi

placlit Tprecatio, inquit Judith c. 9. & Chriſtus ipfe aſſerit

Matth. 5. Beatè miter, quoniam pſi poſſe. aebide terram. S. Pa-
tres audiamus: Yantum eſt manſuetudint, robur, ut ſola har
virtus ITußßeciat ſé colentem diligenterineſßfabilibius Taudihin eſper-
re, omni hominum generi praferre. Scribit 8. Chryſoſtomus

hom. 33. & in illud Pſalmi 136. Suſcipiens manfuetos Domi-

tomus. nus: Non dixit opem ferens manſietis, ſed quod eſt longè majus,
ſuſetpiens, duid avutem ſacſeipiens? recreana, fovens, bajulant, &
velut

—
s naler in ℳ
inzomniußß
ununerptelta

iſt iſinu

z mus

ii nutſueti 4
ſaucniyj e

i iim, iſſ

fin ca. .

mimna, e 4

Mnnelbb8. ep.

d nat,

irihu, chari

ibyunnn
inpore: Cui⸗
inigt utaß
Mmnita, i

we⸗ Enunſe

ſimmni, herin
l lef ů

uds ſiic

Enun 1

Cehniet, K
Aällnmn Gs⸗
lfhenſun erent
telmderlut in
nunde woem
tjore Collttos
¹ Cel, golhenr ur⸗
lenn irheni n
motinen

Wntn ici ei
iee 1

nn
ſn u

Elain D)

tlci
Lenul
Oninr
innine
bilsd
oluens
nünit
Alunt
Kan
te, n
chonir
ſrun f
oltc in
04;
fſtufe
terc

4

6adlhe
Crnite
anſtendl
igf

NoMM

—

CONCIO TERTIA. 491

velut mater in alnis geſtäans, hoe audéant manſueti, & lætentur.
Maxima omnium virtatunm eſt manſuselt uto, ea ne in beatitudi-
num numero relata eſt, perorat S. Baſilius in Pſal. 33. Beatus & 5. Baſikus.
verè feliciſſimus Vir ille eſt, q-us manſuetus eſt ; loquitur S. E-
phrem. in vita & virtut. Conſolatè S. Ambroſius in Pfſal. 36. S. Ambroe-
Meritò manſaeti terram poſſtachunt, in quibuas Deus ipſe reqiie- Kus.
ſoit, ſicut divino per Iſatam reſelta vit oräcilo, dicent- upra guem
requieſcam, niſßt ſieper umslens & quietum. Et iterum lib. 2.
officior. cap. 7. Lus ſemper in honore manet, Pcus eſt tranquil-
lus animus, eline quoqte ſereniſſimns comviendat aſpeltus. Cas-Caſhode-
ſiodorus lib. 8. ep. 14. Hoc eſt Iæaorum ſapientuim præceptum, ud.
Principem quò natura ſublimior ſit, eò ſè himaniorem Prabuerit
inferioribus, chariſſimam popislo ftayum, ſcribit Nicephorus Nicephorue
hiſtoria Byzant. lib. 6. Concludo cum S. Auguſtino Serm 20. S. Augu-
de tempore: Qui clementer ignoſcere peccatorzbus novit, clemen- n
tiam divinæ pietati oertiſſens accipiet. Popislaris & grata eſt

omnibus bonitas, nihilque quod tantoperé llabatur humants men-

tibus; ea ſi manſzetudine morum, a faczlitate azimi, & aſffabili-
tate ſermonas, verbeoruns honore, modeſttkqaze adins vetir gratid,
incredibile eſt, quantum procedit ad cumtelum dileétontii. Im-
ploratà S. Spiritûs gratià deſuper Conceptus audiamus.

CONCEPTIUS I.
[Confirmatio.] Favorem, quem DEUS David exhibuit, quis eſt, qui
ſatis deprædicet, & explicet? puero tantam tribuit fortitudinem, ut eti-
am validiſſimum Gigantem proſternere, devincere valuerit; paſtorculum
in generoſum evexit militem, imo in militum Ducem & Capitaneum, & mi-
lite planè exaltavit in Regem, ac terræ Principem, qua virtute meruit David
tantum Dei favorem? nominat virtutem meritoriam exindè in ſe magnos
DEI favores collatos, lib. 2. Regum cap. 22. Manſuetudo mea multiplicavit
me: id eſt, gloſſatur Abulenſis, quæſt. 5. Propter manſaetudinem meam ego fui
multiplicatus in bonis, manſuetudo et quædam qualitas reddens hominem diſpoſitum
ad communicationem quibuscunque. David erat manſuetis, & propter hoc mul-
tiplicahantur amici ejus, & deſiderantes ſervire ei. Præclarè ſcribit Naxera in
lib. 2. Regum cap. 22. Placida manſuetudo, urbana comitas, comes benignitas
