tenſis orat. 2. Continet ſibi aby ſos vitæ, B immortalium gaudiorum, ſed non ita
continet ſibi, ut non effundat & aliis. Ita Guilielmus. Ex quo translata e à ter-
ra, Ze univerſus mundus continet commune propitiatorium. Ita Andreas Cre-
tenſ. Stellæ pariter corporibus terreſtribus ſe affectuoſas exhibent, & ob-
ſervant Aſtrologi, ſtella una mota continuò moventur & aliæ?; Academi-
cus ſubſcribit: It moveam moveor: Deiparam in cœlis aſſumptam ſtellis co-
ronatam, inquit Ioannes, quæ è terrâ in ſuperum regiam mota, DEUM,
Sanéctosque omnes in noſtra vota movet; Eccleſia affirmante: Quam id-
circò de præſenti ſæculo transtuliſti, ut apud Ze pro peccatis noſtris fiducialiter inter-
cedat. Omnibus ſe exorabilem prabet, omnium neceſſitatibus ampliſſimo quo-
dam miſeretur affettu. Scribit S. Bernardus Serm. de Verbis Apoſtoli.
CONCEPTUS II
Duo ubera tua ſicut duo hinnuli capra, de dileécta anima, quæ Maria eſt,
S. Spiritus affirmat Cantic. 4. Cur capræ comparat? Duo in capra de-
prædicanda obſervantur; à natura capra acutiſſimo eſt viſu dives, ut ergò
latius circacircum videre, pericula imminentia conſpicere valeat, ſaxa al-
tiſſima ſcandit: Secundo, capræ lac ſaniſſimum eſſe noſcimus, ut lacte ſa-
niſſimo magis abundet; præruptos ſcopulos aſcendit, nobiliſſimis herbis,
& radicibus ubera ſua, & fontem lactis replet, quo ſoboles parva in valle
relicta ſuſtentetur. Saxa ſcandit, ut acuto ſuo viſu, tenerum filium, vel
capram filiam à periculis tueatur. Ubera ſemper ſymbolum fuerunt cle-
mentiæ, affeécts, & teneri amoris, & ſignant clementiam, affectum, &
amorem Virginis Mariæ erga nos homines; ita Richardus à S. Victore in
cap. 4. Cantic. Duo ubera ſicut hinnuli capræ adeò pietate replentur, ut alicuj'us
miſeriæ notitia tatta, lac fundant miſericordiæ, nec poſſis miſerias ſcire, & non ſub-
venire. Conſolatè Dionyſius Carthuſ. in caput 2. Etſi illorum corporali in-
opiæ condolehat, & ſucourrebat etiam non rogata, quantò magis noſtræ ſpirituali in-
digentiæ compatietur auxiliumque prabebit, ſi fuerit fideliter invocata. Altitudi-
nem ergo cœlorum aſcendit hodieè B. V. Maria, quò melius nunc videt noſtras Ca-
lamitates, eò indulgeutius provideat. Inquit S. Bonav. in ſpec. cap 8. Peri-
cula,

eit un i
ceprane:

leo dent
lelra n co
it nutmitu
Gertihuit,
unpmil,
nlin, (vod
oh⸗ Anoh
; ol igtu
Ctenisſenbit
uce tertr
ontent,
eumn Leo cap
nge im i
Heunter Aben
flis ce ain
tliſelun, i

Gn. Kkant
putorir vier

Negius lii

hronumsS.

nn butnistui
Niate ſetebitin
Neponcethygo
licineperti
Entkanm
nlan oſrorn⸗
Dct. Coniorn
epinnto zor.
Vefarte ſ

NIX.
Ni loe n

Pheitltan

lo reiigeinl
08, Neiber
huintegthait
1gs Preitit l
obioſareifn
ligum ane
.. XAndeat
udiofun, ſan
Ctottunlemet
. IIn Anded

exhibent, A.

Alie; hert
llumptanled
mmota, M
Ermante:

oErüffhilqn

tbus onpllin
s Apeltll.

nim, dei

t! Monncg

lrilnces.
cele len,

leimm, ul
t, nohlidintt⸗
ſobolesanu
1,teneunfit
mmbolom Uen
nentin 4fi
Grds 19Ne
tenplien,
ſetain, 8

, iMonmn e

ugitti
e, troeeft 1
nr olit 63
in ſpec.
nnhee gi

CONCIO TERTIA. 355

—
cula, & noxia quæque à nobis depellat, & avertat. Altitudinem cœlorum
petüit, ut diſtenta miſericordiæ ubera affluentius porrigat, ut nos uberiore

lacte gratiæ alat, & ſuſtentet.

CONCEPTUS III.

Leo Sextus Imperator dictus Sapiens, hom. 6. de aſſumpt. Virg. ita
de Maria in cœlum aſcendente ſcribit: De terra ad cœlos transvecta ſeain fa-
a eſt mortalibus, qud ad cœlos ſcandunt. Cur non potius ei titulum viæ la-
teæ attribuit, quæ nos ad Paradiſum ducit? vel cur non vocat eam por-
tam paradiſi, vel alio nobiliori epitheto condecorat, cur ſcalam dicit? No-
tandum, quod ſcala, etſi una extremitate cœlum tangat, uti tetigit ſcala
acob, alia nihilominus parte tangit terram, & locum illum, cui inniti-

tur; quod igitur Virgo in cœlum aſſumpta ſcala, & quidem ut Andreas

Cretenſis ſeribit: Scala Jacob dicatur, per hoc nobis inſinuatur, quòd etſi
Maria de terra in cœlos aſſumpta fuerit, uno tamen pede etiamnum ter-
ram contingat, id eſt, noſtris neceſſitatibus ſuccurrat, & proſpiciat, ita
citatus Leo cap. 7. de dolor. Deiparæ. Moratur in his etiam terris, & circuit,
& magis jam ubique adeſt animatum illud cœlum, omnium ſimiliter curam gerens.
Eleganter Albertus Magnus in Bibl. Mariana Geneſ. Num. 24. Ipſa eſt ſcala
aſcenfionis de culpa ad gratiam, de mundo ad cœlum, Geneſ. 28. Jacob in
ſommis ſcalam, id eſt Mariam; per eam enim deſcendit Filius Dei, & nos per eam

ad illum. Stantem ſuper terram; licet ſedeat in tbrono, ad proficiendum tamen
peccatoribus vicina eſt.

CONCEPTUS IV.

Regius Pſalmiſta David Reginam Virginem in cœlos aſſumptam, &
ad thronum 88. Trinitatis elevatam, non ſedere, ſed ſtare dicit: Atitit Re-
gina à dextris tuis. Pſal. 4 4. In tantâ gloria, excellentiã, & majeſtate Maria
utique ſedebit in throno? Stare eam dicit David, cur quæſo in cœælis ſtat?
Reſpondet Hugo de 8. Victore lib. 4. de laudibus Virg. Virgo ad dexteram
Filii ſui ſtare perhibetur, ad inſinuandum nobis patrocinium, 6o protectionem, quàm
de nobis coram ſupremo tribunali Filii ſui in œlo habet, benè aſtitit à dextris tuis,
tanquam noſtrorum peccatorum patrocinatriæ gladium evaginandum peccati im-
edit. Conformiter Bernardus Serm. 4. de aſſumpt. Advocatam præmiſit
eregrinatio noſtra, quæ tanquam Judicis mater, & mater miſericordiæ, ſuppliciter,
&icaciter ſalutis noſtræ negotia pertractabit.
CONCEPTUS V.

De illo perenni Paradiſi fonte inquit ſacer textus, Geneſ. cap. I.

Fons aſcendebat è terrd, irrigans univerſam ſuperficiem terre. Cur aſcende-

bat? Aquæ contra naturam eſt, aſcendere, aqua, ac fons, prata irrigans:

naturaliter deſcendit, per declives traduces deorſum labitur, fluit ubi
Xy 2 deſcen-

376 IN FESTO ASSUMPTIONIS B. V. MARIE,

deſcenſum invenit, ubi aſcenſus mons vel collis obſiſtit, ſiſtitur & aqua,
retrocedit: cur igitur fons ad irrigandum aſcendens perhibetur? Reſpon-
det Abulenſis: Fons && aqua aſcendens de terrà irrigabat loco pluviæ; Aqua in
terra ſerpens, non omnia adaquare valet, ſed tantùm hunc vel illum lo-
cum, ubi pertranſit; aſt aqua ſurſum tracta, omnia irrigat, & humectat.

Aqua ſurſum tracta communicat guttas ſuas tam montibus, quàm valli-

bus, tàm hortis excultis, quàm horridis deſertis, tam roſis olentibus,
quam urticis fœtentibus. Mariam fontem SS. Patres intitulant, aſeen-
dit hic fons in aſcenſione ſuâ è terra in cœlum, ut ſuper omnes, grandi

pluvia, Pietatis munera ſtillet, aquis, & pluviis gratiarum, ac donorum,

omnes tam bonos, quàm malos, tàm altos, quam humiles fœcundet, &
madefaciat. Audiatur Albertus Magnus in Bibl. Mariana lib. Geneſ.
Fons, id eſt, MARIA aſcendit in aſumptione de terra miſeriæ, & tenebrarum,
irrigans gratid, venid, glorid, univerſam ſuperfciem terræę. Hinc capio
verba Virginis apud Eccleſ. cap. 24. aſſerentis, in columna nubis ſe com-

morari.
CONCEPTUS VI.

Ego in Altiſſimis habito, & thronus meus in columna nubis. Thronum
ſuum, columnam, & nubem dicit; cur columnam, cur nubem? Le-
gere libeat libri Exodi cap. 14. exindè intelligere eſt, quæ mirabilia
DEUS filiis Iſrael per columnam, & ignem præſtiterit: Et erat nubes
tenebroſa, & illuminans notctem, itæ, ut ad ſe invicem toto notctis tempore acce-
dere non valerent. Columna nubis erat tenebroſa, & illuminans „quo-
modo hoc? Explicat Tirinus ex Toſtato, & Pererio: Poſita erat nu-
bes media in Hebræos & Foptios inſequentes, ex parte ſui poſteriore, qua re-
ſpiciebat ..)ptios, denſior, & latior erat, atqueé ideo tenebroſa, præpediens,
S& aspectum ipſis, & acceſſum ad Hebræos; anteriore verò parte lucida erat, G
fammea, radios ſuc lucis emittens ultra omnia caſtra usque ad primam He-
bræorum aciem, & Boc modo illis viam per mare demonſtrans. Columnæ illius
beneficio ab innumeris periculis præſervabantur Judæi, poſt ipfos fuit
nubes denſa, & umbroſa, quò minus ab Ægyptiis viderentur, ſicque
tuti, ac fecuri quieſcerent. Ante Hebræos fuit flamma & ignis, viam

ac ſemitam in patriam electam eis demonſtrans. Hinc Maria thronum

ſuum columnam nubis dicit, ad indicandum: In cœlis, in gloria ſua,
& potentiã, ac majeſtate, columnam nubis Hebræos comitantem erga
nos homines imitari, unicè huic ſtudio incumbere, ut noxia quæque,
& fatalia & Chriſticolis avertat, eos fovendo, ac protegendo, viam-
que in beatitudinem, ſuâ apud DEUM pro nobis interceſſione, demon-
ſtrando, ac impetrando. Audiatur S. Bonaventura in ſpeculo lect. 3.
Conf

In

—
lin
y un iul
iffne e
llrit eos i
gtcka

mron dturi

itnrs nos,

niſei, M
Memum ,m

(pos denn e

Golpplun4

ſientwini⸗

nlſinormn,
Dgu.
md Bemad

Utuntibure

vpkte, ſul
AuNolnnot

iſſui ſunhis i

maten trae

t ne rede

n,

—

betnt en
oAnierigt
Wnc W ilne
Nt, AEluntk
us, un
n w derck
intitobent,
Perommes,ft
n, Ad
miles fornntn
Aarinna Ib
gie, Gtn
tene. Hnt
Gumnamheke

Ur nudis Ir
, Cur nlhen
elt, gen
Gterit: Hon
to neſtütihn
A iUllunnan,
etio: ME
teſuiſtineg
, tenel ⸗
göhmtehr
nile
Pume (N.
ci, ⸗
is Wtein,

Hunma gn
Hinc Mut
1 ccls/ n .

20 CoMitiii
e otgen,
inteeline,
ua i ſpong⸗

1

CONCIQ TERTIA 367
Conſidera, quod Maria eſt illuminatrixæ per beneficia lucidiſſimæ miſericordiæ ſud,
per quam multi in nodte hujus ſæculi illuminati ſunt ſpiritualiter, ſicut quando e
Flii Hra?l per columnam ignis illuminuti ſunt corporaliter, juxta illud Plalti.
Deduxit eos in nube. Maria eſt nobis columna nubis, gaia tanquam nubes p- 9
tegit ab æſtu divinæ indignationis, protegit etiam ab æſtu diabolici tentationis, ſicut

iterum dicitur in Pſalmoe Expandit nubem; Maria quoque columna ignis eſt, i.

luminans nos, imè iluminans mundum multis miſericordiæ ſux beneficiis, quid
nos miſeri, nos obtenebrati, quid in nocte hujus ſæculi faceremus, ſi tam lIucidam
lucernam, ſi tam luminoſam columnam non haberemus. Conformiter Bernar-
dinus Serm. de Aſſumpt. B. V. art. I. Cap. 3. De hac columna nubis legitur,
quòd populum deducebat, defendebat, ſequebatur, aliquando Juperferebatur t
myſticè patrocinia multiplicia B. V. indicarentur erga pobulam Alettorum, 6& omni-
um CObriſtianorum.
TEpilogus.] Clamemus ergò ad B. Virginem in cœlos aſſumptam
cum S. Bernardo Sermon. 4. de aſſumpt. Virga benedicta ſit pietatis tuæ
ipſam, quam H gratiam inveniſti, notam facere mundo; reis veniam, pe-
riclitantihus adjutorium, & liberationem ſandtis tuis precibus obtinendo. Tynbe
me poſt te, ſicut enim nemo venit ad tuum Filium, niſi Pater traxerit eum, ſic eti-
am quodammodœ auſim dicere, quod nemo venit ad Filium tuum glorioſiſimum
niſi tuis ſandtis ſubſidiis traxeris eum. TZrahe me igitur torpentem, ut me reddas
currentem, trahe me pecéantem, ut me reddas Pœnitentem, trahe me ignorantem
ut me reddas ſcientem, ut curram in odorem unguentorum tusrum, id eſt.
in fragrantia ſanttarum virtatunz tuaram.
Amen.

AAD
—
* ⸗
S
8

YVy 3 IN

—

3 8 IN FFSTO S. BA RTHOLOMI-
P ge Fe F. E Be Fe Se E. B SRe Je ge e E: 28. F Fe F Be B. 9e Ge e F Re
IN FPESTO S. BARTHO-
LOXMEeI.
CONCIO PRIMA.
Tertus Aſcendit in montem orare. Lucæ cap. 6.
Tbema. Solitudo, exquiſitiſſima eſt ad cœlum via.

Exordium. AS Apis tanto majore impetu, & funda recta ſur-

2

ſum volat, quantò & vibrante manu fuerit
εremotior: Academicus inicribit Lemma:
y Ou remotior, volat altior“ ſic quo remo-
2

– do quis vixerit, eò ſcandit altius „& re-
Gius ad ſupera, ad divina: teſte Joanne Caſſiano lib. 8. de

inſtit. monaſtica: Solitudo novit emendatis moribus contem-

plationem puriſſimam reſerare, & intuiti lnceriſſimo ſpiritua-
lium ſacramentorum ſcientiam revelare. Ita ad animam ſal⸗
Textus vVaturam inquit Deus, Oſee 2. Ducam eam in ſolituainem,

Se⸗ ripturæ.

Sacræ & loquar ad cor nr. Ad Salvandos inquit S. Paulus: Vi.
2.

ta veſira abſcondita eſt cum Chriſto in Deo, ad Colofl. cap. 3·.
Patres. Hinc Patres magis elogiis ſolitudinem, receſſum animi, de-
3. Gregor. prædicârunt. S. Gregorius Naz. Orat. 41. ſolitudinem vo-
8. Pacfius. cat, animè medicinam S. Paulinus epiſt. 29. leſtem oſſt-
§. Leo. oinam ; S. Leo Serm. 8. de Jejunio: Aulam menti; 8. Ba-
. Baſilius. ſilius: Aulam ſanbtam, in qus Deus habitat. Si vis corde-
tenus compungi, intra cubile aum, & exclude umultus mey-
di, ſicut ſeriptum eſt, in cubilibiss veſtru compungimini in
Thomas à cellâ invenies, quod deforis ſæpe amittis. Docet Thomas
Kewpin. Kempenſis de Imit. lib. 1. cap. 20. S vis animam tuam .
ſuæ virginitatis integritate conſiſtere . ſocretum appete, e⸗
ſum ſingularitati inquire, cunétu domus tua foribus a⸗
videlicet ſenſibus cenſoriæ adiſeiplinaæ repagula, ne quis age⸗ e.
7

tior, ſolus, abſtractus à circumagente mun-

—
m, Apm⸗

lutur,

Damianus

„

eru untin
leu,

w, .

nini

PFin ulre
Alir fiu
ſnmie. 0
i unmſcunt

limgni erß

un. Wtari

Ntiun ſeihix
V. Docet
alte, Gr⸗
Ier le nonit

Auni,,

inine/o Dei

antiſein,

uieegic⸗

in ßulent,
r, Deg
illns ag 39

Mn, ainn⸗

. Nedit. a. .

Uelalin eleſ

ii, ittn

inſr⸗
iſtikhae lon
hin elngen
liind 3

nugen, 0

— CONCIO PRIMA.
Re TIer, appone „ fons enim, ls urnmaaqitt, ne ſuendatur,
cccluditur, undi ad alta proflaentibus elovatuy. Scribit
H0. S. Damianus opuſc. 12. cap. 20. Thi concava vallinsm, Damianus.
aſpera montium, prærupta rupium cernebam, ibi meæ oratio-
mnis locus, & t ipſeé mihi teſtis eſt Deus, boſt multas lachry-
mas, poſt cœlo inhærente ocualos nonnunquam viaebar mihi in-
tereſſe agminibus Angelorum, & lætus, gaudensque cantabam
ECa. poſt te in odorem nguentos em tuorum curremns, qué ergo Deo

35⁵9

dlunm D. Aegelis fyui cubit, dicat“ elongavi ſagiene, & manſi in
litudine. O deſertum fioribus Chriſti vernana! ſolitudo,
—in qud naſcuntur lapider, de gquibis in Apocalypſi civitas Re-
Eluhenti gu magni exſtruitur. Ita S. Hieroymus Ep. ad Heliodo- S. Hierony-
Uranteini rum. Solitaria vita nvleſtu dotrinæ ſchola eſt ,&O divinarnn murs.
mſdeir erun diſciplina, illic namque Deus eſt, otumque quod diſci-
: ſedn up. Docet S. Baſilius de laud. vitæ ſolitariæ. Cella, terra S. Baſilius.
enen fſanclta, & locus ſanötus eſt; inquit S. Bernardus Ep. ad fra- S. Bernar-
andlit Atis 4

tres de monit. Dei de ſolitud. in quâ Dominur & ſervuseſus qur.
eCallanolt! colloquuntur, ſicuè vir ad amicum ſunm, in qud crebro hidelis
liti nmite anima verbo Dei conjungitur, ſponſa ſponſo ſociatur. Dinum
Murrſinß⸗ pro certo ſcio, ſceribit S. Petrus Damianus opuſc. 11. cap. 19. Damianus.
IN Ovitabenedibta, quia quisgis in amori tuz deſiderio perſève.
n em irſhi tare ſtuduerit, ipſe quidem habitator e,ſt tuus, ſed ejus habi-
ut Dul, tator eſt Denuc. Solus intelloktus Purus & ſimplev incedens, ra-
No, vido volatu ad ipſum Pervenit conditorem Angelorum, & ani-
terelini marum, & omnium rerum. Concionatur §. Auguſtinus lib. S. Auguſti-
41. (mir medit. cap. 27. Et iterum tract. 17. in oannem : Solita- nui.
il. 29 doquzdam neceſſaria eſt menti noſiræ, dudaam ſolitudine in-
Aln l tentionis, videtur DEUS , Turba ſerepitum hahbet, Viſtn ſta
its. u⸗ ſecretum deſiderat. QLui internam quietem Aligant ipſi de
llut u inviſibilibis bonis mira cognoſcunt . α guantò ſe 4 emporalibus
nnuln ampliu Tongent 5 anto magis zterni⸗s abpbpropinquant. Opti-
6. Do mè Ovidius: Bend quilatnit, benè vixit. Implorat4 S. Spi-
1 GNNR ritüs gratiâ, Conceptus dabo-
zenn , L
7tus ſie/ CON-

Gbjllal,

360 IN FESTO S. BARTHOLOMEI:

CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] Sacratiſſima Virgo Maria à Gabriele Archangelo ſa-
Iutatur his gratiofuſimis verbis: Ave gratia plena, Dominus tecum. Lu-
cæ I. Du indicat Dei Legatus: Primò Mariam omnibus cœli do-
nis & divitüs dotatam eſſe, & abundare exaltatam 5 Secundò penes
deliciis, & gaudiss frui inenarrabilibus, quoniam Dominus cum illa:
quaâ virtute meruit Virgo Maria, adeò gratiis repleri, adeò exaltan?
dicit ipſamet: Reſpexit humilitatem ancillæ ſuæ, ecce enim e hoc beatam me
dicent omnes generationes. Humilitas exaltavit, humilitas adeò gratiis
replevit. Sed quæ illa meritoria virtus, quà Dominum ſibi devinxit,
individuum ſponſum, ac comitem ? Dominus tecum. Devinxit virtute
ſolitudinis: Sola ſiue comite, Jola ſine teſte, ne quo degenere depravare-
tur affatu, ab Angelo ſalutatur. Scribit S. Ambroſius Ilb. 2. in Lucam.
Duo dixit Angelus, ſcribit Hugo in Lucam; gratia plena, Dominus tecum;
rimum meruit humilitas, ſolitudo meruit ſecundum, babere Dominum. Fit
igitur gratia plena propter pumilitatem, Dominus tecum propter Golitudinem.
Vita ergò ſolitaria B. V. quam clauſo oſtio Angelus orantem invenit, ut docet
S. Bernardus hom. 3. meruit, (inquit Abbas Franconius lib. 6. de gratia)
ut ſingulari prærogativa viſcera ſua ſandtificdaret, & ut in carne ſud humanam
ſibi naturam aſociaret. Solitariè viventibus vel maximè ſe Deus conjun-

git, gratias, & dona;, ac cœleſtes delicias communicat prælibandas,
Teſtem produco animam dil'ectam. Cantic.

CONCEPTIUS II.
Inveni, inquit dilecta anima, ꝗuem diligit anima mea: Angelorum
chori, & hanc feliciſſimam deprædicant; deliciis affuens, inniva ſuper di-
lectum ſuum. Cantic. 8. Congratulor tibi fidelis anima, quæ aliquando
amarè fleviſti; aſt dicito nobis, quo in loco inveniſti dileétum tuum?
quo medio delicias impetrâſti? Optimè recordor te lamentantem Can-
tic. 3. Quæſivi illum, & non inveni; & tandem fateris: Inveni, quem di-
ligit anima mea. Quis hic infelix locus, in quo dilectum invenire ne-
quiviſti? quis fortunatus ille ſitus, in quo, quem dolenter quæſiviſti,
hilariter inveniſti? recordor te quàm dolorosè flentem, & ingemeſcen-
tem, Cantic. 7. Percuſſerunt me, c vulneraverunt me, tulerunt pallium me-
um. Nunc 6 felix hora! flagra & vulnera, verſa ſunt tibi in delicias, &
oſcula; deliciis affuens: dic nobis, quo in loco deliciis affluens, læta-
ris, & jucundaris? Reſpondet fidelis anima, & digito monſtrat lo-
cum, in quo dilectum nequit invenire: Per vicos, & plateas quæſivi eunt,
& non inveni: in foro, in plateis, ubi prophanæ hominum ſæcularium
curæ tumultuari ſolent, mundanis, terreſtribus negotiis implicata;,
ſponſum, dilectum animæ ſuæ non invenit. Deſuper eleganter §. n.
. r0⸗

—
olus ib. 0
dinſn
n inihi

V, i, .
uumm gnmblu

n,4 ſolit
n, ecce, in
Creſten fip

ebperbhiol

IMneie u
Cnlſonl, in
Ains mnnten,
Celtimn eius
Uine erharn
ſert ke het
Nlnn delieis:
Iines bepens
Ut ena. Zri
eſlet, &
rumntep altea
entüs,

Uis ein⸗

l(perhe

nt! A role
Agendum
Aunm minnun
ſeblriblscrs
tes Eccnieiin
fltitn nli
ſſen, N licl
Cünun ecrl

trerolpi,
nliüm

e Mechuph
Mipus tenen l.
Imnidos ci
Kerlnca e
DUmminos cunt

, 20ed el.

nex hor tnt
llitas Ned e
nomn ſhi tor
„Derwinuit it

Sgeree Nn

8I. 2 in h
Ia, Doninake
Ahere Donima

1 Popeer AA

In Meti,

in carne ,u
le Dahii
Wuupiceat Ndl.

venict Alelg.

te anihtl
gkens: I ,
Gleckon 6
n Colentet N.

gtemn, 8 et

ne, tili
ſunttbinch P
. .. 8
eieis Aug,

& Gigtto N 5

, un ,

an N.

CONCIO PRIMA. 361

broſius lib. de Virginitate: Non in foro Cbriſtus reperitur, non eſt enim Chri-
ſtus circumforanens, Chriſtus enim eſt pax, in foro lites; Chriſtus juſtitia eſt,
in foro iniquitas; Chriſtus operator I, in foro inane otium; CObriſtus chari-
tas eſt, in foro obtredtatio; Cbriſtus files eſt, in foro fraus, atque perfidia.
Cum paululum petranſiiſſem, de mundanis his curis, ac negotiis, in-
quam, ac ſolitudinem, ad vitam ſolitariam, abſtractam me convertis-

ſem, ecce, inveni, quem diligit anima mea. Sponſus in foro, in plateis

quærentem fugit, recedenti in ſolitudinem, amplexandum ſe præbuit.

Delſuper Philo lib. de Abraham: Matura enim comparatum eſt, ut qui DE-

UIM invenire cupiunt, amicam ei ſolitudinem quærant. Indicat pariter lo-
cum ſponſa, in qua cæſa lamentabatur; invenerunt me cuſtodes, qui cuſto-
diunt civitatem, Percuſſerunt me &. In civitate, inter populorum fre-
quentiam ejus ruina; in ſolitudine verò ejus factus eſt aſcenſus, in ſoli-
tudine præparatur ei cœleſtium deliciarum præguſtus: Quæ eſt iſta, quæ
aſcendit de deſerto deliciis affuens, innixa ſuper dilettum ſuum E ſolitudine
anima deliciis affluens, aſcendit, quæ in civitate nuda, quæ inter ho-
mines degens vulnerata, ex confragoſo deſertoque loco deliciis aſcen-
dit plena. Exinde noveris, quàm inter homines convictus virtuti no-

cere ſoleat, & quàm interſit receſſus, & vitæ ſolitudo: In deſerto ni-

tent virtutes, adſtat gratioſus Deus. Concludit S. Antonius Paduanus Dom. 4.

Adventũs.
CONCEPTUS III. S
Iſaias cap. 6. dicit, ſe Seraphim vidiſſe, ſtare & volare. Stabant ſuper
Mud, (ſuper Dei ſolium inquam) & volabant: Si ſtabant, quomodo vo-
labant? Si volabant, quomodo ſtabant? Quid per ſtare & volare hic in-

telligendum? Per ſtare S. Eucherius vitam ſolitariam intelligit, ubi, in-

quam, anima unicè in colendo, & amando DEO conſiſtit, à terrenis, &
ſæcularibus curis in totum abſtracta, & recedens, ſoli ODEO vacat, ſocie-
tates & converſationes vitat, ſolitaria domi meditando, legendo, oran-
do latitat, talis ſolitaria anima, ſtat & volat, in ſilentio & quiete con-
ſiſtens, ad altiſſimam DEl contemplationem rapitur, ad præguſtum de-
liciarum cœli advolat: DEO adſtare, idem eſt quod volare, Feſtinas ad
DEIIM, ſede in quiete, & ſilentio orationis, elevaberis, & ad Deum Deorum
in Sion evolabis. Concludit citatus Eucherius quæſt. veteris Teſtam. cap.

in Iſaiam.
CONCEPTUS IV.

Ex Hebræo, Virgo, idem quod abſcondita interpretatur: Ita Ge-
neſ. 24. ubi legit latina Verſio: Rebecca Virgo pulcherrima, Hebræus le-

Zit: Alma, abſcondita; ſic etiam Iſaiæ cap. 7. pro li, Virgo concipiet: He-

Feſtivale. bræus

362 IN FESTO S. BARTHOLOMZI,

præus legit: Ama, abſcondita: Cur rectè Virgo abſcondita interpretatur:
an fors ſolitudo, vita abſcondita, animas noſtras, charas DElI ſponſas effi-
cit, intactas à peccatis Virgines conſervat? Hoc indicare vult S. Hierony-
mus Ep. 22. ad Euſtochium, quam hisce verbis paternè hortatur: Semper
te cubiculi tui ſecreta cuſtodiant, audies à ſponſo, hortus concluſus ſoror mea ſpon-
ſa, bortus concluſitz. Quisquis in amoris tui deſiderio perſeverare Nuduerit,
ipſe quidem habitator eſt D EUS. De vita ſolitaria ſcribit Petrus Damianus
Opuſc. II. cap. 19. Ei ſeipſum collettus, nec niſi quantum neceſſitas exigit
uidquam rerum bumanarum attingens, atque ſecum ipſe, &οm cum DEO collo-
uens ſuperiorem iis rebus, guæ in atpettum cadunt, vitam agit, divinas ſpecies,
uras ſemper, nec terrenis ullis, & errantibus formis admixtas in ſeipſo circum-
ert, Deique ac rerum divinarum parvum omninò ſpeculum eſt, indies eftcitur,
ut lucem per lucem aſſumat, clariorem videlicet, per obſeuriorem, jamque futuri
ævi bonum, ſpe percipit, ac cum Angelis verſatur, ac licet adhuc in terris ſit, ter-
ram deſerit, atque in ſpiritu ſurſum collocatur. Ita perorat S. Gregorius Na-

Zianz. Orat. I.
CONCEPTUS V.
In veteri Lege, ut liber Exodi narfat, apparuit DEUS Moyſi &
Ducem populi Iraélitici in terram electam conſtituit: Educas populum
meum filios Fraél in Fgypto: Exodi cap. 3. Quis eſt iſte Moyſes, ubi,
& in qua forma apparet ei Dominus? per qualem viam jubetur popu-
lum in terram eleétam deducere? Quis Moyſes fuerit, indicat cita-
tus liber, & caput 3. Nempè fuit Paſtor ovium, Mogyes autem paſce-
bat oves Jetro ſoceri ſui. Apparet illi Dominus, ad montem Dei Oreb, in
NRamma ignis de medio rubi. Viam ordinat DEUS, non floridos campos,
ſed aſperos, & horridos Arabiæ infelicis ſcopulos; ad opus adeò exi-
mium, ad educationem populi in terram electam, cur providiſſimus
DEUS non potentem Regem, ſed paitorem inermem, ineruditunz, ble-
ſum, & balbutientem, mediâ ex parte hominem mutum eligit? cur

Majeſtas Divina in flamma ignis, in ſpinoſo rubo reſidens apparuit? cur

inſcerutabilis bonitas non compendioſam, jucundam, ſuavem, & facilem
ſemitam, ſed ſaxa, & ſcopulos, viam aſperam, in terram electam ordi-
nat? Ad quæſtiones reſpondeo: Paſtor nonnè quaſi ſemper, & omni
tempore ſolitudinem colit, & inhabitat, Paſtorem eligit Deus in Ducem
populi ad terram promiſſam; diſcamus: ſolitudo, vita abſtracta, re-
cefſus & mundi hujus tumultibus, optimus Dux eſt ad Patriam electam
æternæ beatitudinis. O deſertum, exclamat S. Hieronymus Ep. ad He-
liodorum, floribus Chriſti venans, 6 ſolitudo! in quâ naſcuntur lapides, de
quibus in Apocalypfi, Civitas Regis magni exſtruitu’. In flamma ignis, &
in rubo apparuit Deus;; in flamma obſervabitis, ut S. Anaſtaſius Sy⸗
naita

—
uit Coeet⸗
l, 8 ſegu
1Clittudine
Snolum fen⸗
ſcun exenn,
lcv: 0
oſinis Con
Aiul uenn
DEIO
Gürgahe hi
Mepofori
atbie tin,
Dltucdine, vit
um al ccle
b melt e
lni nin n

niAnn

Dnih con
lh, incirs
ton halcend
ſencit: Ait,
Ten LRepin
Ken alfoni,
Iinſemns n
legros Daniti
utunidi
ue d elt
hfitvnſisturn
lige
Eelus nle
enct, enrl.
ulinen r

ntr,

bens, erince
um fleigten
Ren ing
Ugaai

—
ta enen
D1 horluth
VlHen
horum Er
is ſolernate
eſeverne ue
t ben ane
tun teceſtesa
Gaun Dkel
gt,
Nts in ſigi
g, iul
ioren, ſongti
Adhue intenti
rat 5,Glegenn

it DEOSN
it: Llch
iſte Mis,
n wn ſobeui
8 (Ment, Ma
8, MNKNNG
moten Mi
osc
nonn iie .
18; A1 Cd
m, cun gtlile
wemn, Uenlin

!

n mutun

leſidens inni

, ſunfenl 1i

n terran lt 1

Ual ſenpen

Git Deusn
n Drch

lo,

letonyns
i miunn

In famm ,

u5 MN

7

eſt 14 Ntimt

CONCIO PRIMA.

naita docet, quod de terrà quaſi ſemper avolet, loca ſuperiora appe-
tat, & ſequatur; mentem aſceticam, abſtractam de mundi vanitatibus,
ac ſolitudinem incolens, deſignat. Rubus ſpinoſa ſola tegit, rubum
ſpinoſam fer?, & homines fugiunt, intactam relinquunt, ſolitudinis
verum exemplar; in flamma ignis, & in medio rubi apparet Dominus,
indicium: ſolitariè degentibus, abſtractis à mundi tumultibus, præſto
eſt DEUS, in eorum cordibus ſuaviter inhabitat, & moratur ſuis co-
pioſiſſimis donis, ac gratiis. Audi S. Auguſtinum tract. . in Joannem:
Solitudo quædam neoeſſaria eſt menti noſtreæ, quddam ſolitudine intentionis vide-
tur DEISF. Optimè Oleaſter in Exodum: Audis hic quibus hominibus,
ο in quibus locis D EUIS ſecreta ſua revelet, nempè deſerta loca incolentibis.
Non ergò floridam ſemitam, ſed rupibus & ſaxis deſertam, ac aſperam
Arabiæ viam, DEUS iter in terram electam ordinat, documento nobis:
ſolitudine, vitâ abſtractà à mundi tumultibus, & vanitatibus tutiſſimam
viam ad cœleſtem patriam patere. Confirmat iterum S. Auguſtinus
lib. medit. cap. 27. Ee, internam quietem diligunt, ipſi de inviſibilibus
bonis mira cognoſcunt, & guantò ſe à temporalibus elongant, tantò magis
eternis appropiant.

David conſentiens in certamen & conflictum cum gigante illo Go-
liath, in caſtris, ut militem decet, cum Rege Saul non permanſit, ſed ad de-
ſertum paſcendis ovibus reverſus eſt: exindè iterato in conflictum de-
ſcendit: Abiit David, & reverſus eſt à Saul, ut paſceret gregem Patris ſui in Beth-
lebem. I. Regum 17. & iterum: Surrexit itaque David manè, & commendavit
gregem cuſtodi, & onuſtus abiit, ſicut præceperat ei Nai. Hæc notare libeat.
Tranſeamus nunc ad librum 2. Regum cap. 10. hic legetis, Regem Hanon,
Legatos Davidis etiamnum Regis, turpiter deſpexifle, veſtes eorum, &
barbas dimidiâ parte præſcindendo: Zulit itaque Hanon ſervos David, raſit-
que dimidiam partem burbæ eorum, & præſcidit veſtes eorum medias usque ad na-
tes, & dimiſit eoss.. David hæc inaudiens: Miſit in occurſum eorum, erant enim
viri confuſi turpiter valdè, & mandavit eis David- Manete in Jericho, donec cre-
ſcat harba veſtra. Cur quæſo conflictum initurus cum Goliath, in caſtris
generoſus miles non perſeveravit David, ſed ad paſcua ovium revertitur?
Deindè, cur Legatos ſuos in Jericho remanere imperat? Ad utramque
quæſtionem reſpondeo: Oves in deſertis, pratis ac agris, in ſolitudine
paſcuntur, ad deſertum, ad ſolitudinem igitur deſcendit David paſtorem
agens, exindè robur maximum, ac viéctoriam contra inimicum, ſibi ſum-
mam felicitatem, regnum & ſceptrum auſpicaturus: ſic aſſerente Baſi io
Seleuc Orat. IS. Zales animas (ſolitudinem nempè excolentium legere no-
vit gratia, quare & gregis cura diſtentum, vocari ad regnum. Piſcamu⸗ ex
2 2 Ine⸗=

W

1

364 IN FESTO S. BARTHOLOMEI:

hinc, quantum conducat, animum in ſolitudine cœleſtibus præmunire, ut
valeamus de hoſtibus truculentiſſimis, mundo, carne, & Dæmone trium-
phum reportareé: Diſcamus ad obtinendum regnum cœleſte, vel maximè

conducere ſolitudinem, vitare hominum conſortium, ſibi ſoli pietatibus
vacare. Legatos ſuos in Jericho, David exſpectare jubet, inibi indubi?x

ornamentum corporis prædicens: Donec creſcat barba veſtra. Jericho, in-
quit Abulenſ. quæſt. S5. erat hinc depopulata c. & ibi poterant manere iſti,

quaſi ſolitarii, quoadusque creſceret barba eorum. In Jericho, in ſolitudine ma-

nere jubet legatos, ornamentum corporis prædicens; quia creſcet eis bar-
ba; ad intentum meum accommodé loquitur Eucherius apud glofſam:
His neceſſe eſt, ſedeant in Jericho, donec creſcat harba, id eſt, donec incrementa vir-
tutum in eis naſcantur: Solitudo ergò dat virtutes, ſolitudo aptos & dignos
facit viros, qui cœleſti David, Chriſto IESU in regno cœlorum adſtent, &

e præſentent.
Er CONCEPTUS VII.
Aquila avis, ſummis prærogativis ab authore mundi donata eſt, Aqui-
Iæ ſeipſum DEUS maximus comparare dignatur, Deut. 322. Sicut Aquila pro-
vocans ad volandum pullos ſuos, & ſuper eos volitans expandit alas ſugs, & as-
ſumpſit atque portavit eum in bumeris ui; inter animalia illa Ezechielis cap- I.
Aquila primatum tenet, && facies Aquilæ deſuper ipſorum quatuor. Unde er-

ga Aquilam tam liberalis eſt Deus? Job cauſalem dicit cap. 39. Elevabituy 4

Aquila, in arduis ponet nidum ſuum, in petris manet præruptis && ſilicibus com-
moratur, atque inacceſſis rupibus: ſolitudo vitæ, tàm copioſis prærogativis
Aquilam cumulavit: opportune S. Gregorius lib. II. moral. cap. 19. Ad
ræceptum Dei elevatur Aquila; dum v'ſionibus divinis obtemperans in ſupernis
ſuſpenditur, Pidelium vitaque &in arduis nidum ponere dicitur, quia deſideria tene-

na deſpiciens, ſpe jam de cœleſtibus nutritur. Quaàm benè ad propoſitum S. Au.

guſtinus lib. medit. cap. 27. Qui internam quietem diligunt, ipſi de inviſibili-
us honis mira cognoſcunt, & quantèò ſe à temporalibus amplius elongant, tantè
magis æternis appropinquant. Teſtis chara Sponſa Cantic. cap. 4.
CONCEPTIUS VIII.
Sponſus dilectam ſibi animam fœcundam dicit, ut gregem capra-
rum: Capilli tui ſicut greges caprarum, quæ aſoenderunt de monte Galaad, dentes
tui ſicut greges tonſarum, quæ aſcenderunt de lavacro, omnes gemellis fœtibis, G
ſterilis non eſt inter ea. Cur ſœcundam ut capram dicit? Capra montes
& colles, avia & deſerta petit, receſſus quærit, & hic invenit paſcua
optima, adeò conducentia, ut iteratò concipiat, gemellos feliciter pa-
riat. Capras ſolitudines amantes deſcribit ornatè S. Ambroſ. in colle-

Ris: Seltantur à Paſtoribus ſuis dumoſa de rupe pendeutes, ubi luporum kued

ſenſi
Nnor oh
4 lted,
znion fieli
lepim,
Fintig ter

lconent h

uncantiar.
lil⸗
Iucgimha
Nis Tiktaten

—

N

Geudt:

UtaCionn
inopi

Mrece ninntn

uun delt,

NoGNad Nret
Certextus
er ſnzer
b ult 1

alt 4.0,4
1. NMbies

7

—
UsPremuie
Demonetin
ſte, ns
ſbi ſoliſent⸗
bet, inhini,
Atn. iihe
Potetun mn
,in ſolindn
Gbia deletei
lins zN e

Lonee iſcneei.

Hdo atos
cClorumade

ndi domnadh
132. Nlt ,

nit olan ſin:
ila Erecheht

utuor l

Kit a. . .

onnti Ge

n cohioſsN

I nord n,
oltentemmi
innr, girtſi
ad Pageinan
Alent hien
1N,ln elign
ntie. cr),⸗

I.

et, ur gn

enont: Giu⸗
er Conli,ni
iet e
ic inen
⸗
1 Aanm1
tn,ilnu

QCONCIO sSELCUNDA. 3355
eſſe non poſſünt, ubi fœcundæ arbores Fructum integrum ſubminiſtrant; cernere licet
uberi latte diſtentaz ſuper teneram ſobolenz maternd pietate ſolicilas. Quæ nune
anima fidelis, capram imitata, ſolitudinem quæſverit, receſſerit à mundi

ſtrepitu, & rerum vanarum cura, ſola, ſoli D EO intenta, inveniet paſcua

Spirits ter optima, geminos pariet fructus, jucunditatem animi, & con-
ſolationem hic in terris, & ibi lætitiæ & gaudii cœleſtis dulcedinem, &
abundantiam.
Lpilogu.] Hortor ergèò cum S. Chryſoſtomo: Evelle te ipſum
ab ocaſionibus, & in ſécretum ab hominum conſuetndine recipe locum, ſi
vis virtutem contuert. Amen.

IN FESTO S. BARTHO-
LOMI,
CONCIO SECUNDA.
Aſcendit in montem orare. Luc c. 6. Textus.

Ut actiones noſtræ proſperæ ſint, cum oratione rhema.
incipiant, & cum prece finiantur.

DW.Ctavius Boldonus, fonti per montis vertices de-Exordium.

dorſum præcipitato ſubfſeripſit: Perpetuo ſonitu.
Fons gratiarum eſt oratio, actiones & opera no-
ſtra in ſalebroſæ, ac miſeræ hujus vitæ decurſuy
perpetuo ſonita, inquam, oratione incipiant, &
prece finiantur, ut proſperum ſortiantur intentum: Exem.
plum dedit S. Bartholomæus, qui centies de die, tot vieibus
noctu ad preces genua flexit, & oravit. Hortatur idipſum ſa-
cer textus: Non impediaris orare ſemper: Eccleſ. cap. 13. Opor-Textus Ss-
tet ſemper orare, & nunquam defcere; hortatur S Lucas c. 18. Rara.
Et S. Paulus I. ad Theſſ. cap. 5§. Sine intermiſſtone orate. Et ad
Coloſſ. 4. Orationi inſtate, vigilante'in ed, in gratiarum altio-

ne. Tobias filio præcepit c. 4. Omni tempore benedic Deum,

2 32 & pete

366 IN FESTO S. BARTHOLOMEI,

& pete ab eo, ut vias tuas dirigat »& omnia conſilia tua in ipſo
5§. Patres. bpermaneant. Patres audiamus: In omni caſie, in omni periculo,
Pro omni deſiderio deſiderato ſemper inveniemus ſanttos, prinei-
