cum Dominus, ſicut Sol & aurora: Sol in aurora eſt quidem ignis, aſt ignis
non urens, ſed illuminans, & refrtigerans, ignis non exſficcans, ſed re⸗
creans & humeétans, ignis non nocens, ſed fovens, ignis omni ereatu-
ræ blandus, gratus, acceptus, & proficuus: progreditur ergò Maria
ut aurora, ut aurora ſolem & ignem, DEUM, CHRISTUM IESUM
in ſinum ſuum reclinat, inter ubera fovet, brachiis deportat :ut nempè
DEUS, nobis Sol in aurora ſit & maneat; ſemper ſuavis, mitis & blandus,
recreet omnes, nullum exurat, foveat omnes, noceat nulli. Optimè
Albertus Magnus in Biblia Marianaâ lib. Gen. N. 12. Lſa poſt Deum principium

is gratiæ in nobis.
d CoNCEPTUS IAI.
6. Iſidorus in lib. Ethymologiarum, Auroram derivat, ab aur4
ſuaviter rorante: ut aurora, idem ſonet, quod aura rorans: auræ r0-
ranti inſcribit Academicus; refrigerat, & erigit laſſos: flores inquam,
herbas ab ardore ſolis laſſas & exſuceas; aurora progrediens refrigerat,
ac erigit: Sic Maria in nativitate ſuã humano generi, ab ardore iræ
DFI exhauſto, laſſo, atque proſtrato, fuit aurora, aura rorans, ardorem
iræ DEI temperavit, roris gratiarum guttulis reſperſit, refrigeravit,
erexit. Ita ad Virginem natam fuſpirat S. Germanus: Sola 6 Domina
mea, ſola, Auæ ſola mihi er Deo ſolatium, ſola Atus in me exiſtentis, divinus 105.
& exſiccati noſri cordis divinitus irrorans aiperſio. Experientia dilcimu,
aurorâ progrediente, & zaurà rorante, cœlum mel, & dulcifſimae, .

—

—
nen i
ceeiget
. M.
eiin
un, l
b Nn
lle. Hoc.
AMorl, du
n ebbds, 4
Imchz.
Mo. h
Mo 5
uli, fit.

Dobichn
gocet: Auro
umn nut eſt
WWu; aurei
leictione co
en, ſed miſ
r utet:
iin, mnd
ob ui
Ule nans G
“ Vir
Ieus, umm⸗
ind habitun
t, dd hae
mictim inir
s, (and
geln, Amn
Cirinnrun
eſn: Pti
elin otue
ſeſt tune
Onſaidtt,
Uulhnn,
bmn mhi
nt octon
ulie

in mmen in
droſann geitie
eluce dent
veni geninei
Chiſns Den
Dnaventun ü
,Cum ſclein
Unda onet,
uberibos ,
Hingenun
enein, in
Nlum Man
ſuum Manin
loce, alunm
cunh luce,
en gratanmd
lnet, ellhen
aventun inſ
lidenn gni,i
noh exſicen
s, ignis n
ogrecin et
CHSTCANE
is depottt u
ſuts, Nsdi⸗
Nocett nl, 1

tun Ceitl
out di,
i: Hons Me,

D
A

CONCIO PRIMA. 379

quorem ſtillare: In antiquo etiam Teſtamentoò legimus, quod manè
ros ceciderit, quem ocius Manna ſuaviſſimum ſecutum eſt: ita Exo-
di 16. Mane guogut ros jacuit ſuper circuitum caſtrorum, cumque operuiſſet
ſuperficiem terræ, apparuit in ſolitudine minutum o. gquibus ait Mogſes: te
eſt panis, quem dedit vobis Dominus ad veſcendum &Sρ. appellavitque nomen
ejus Man, quod erat quaſi ſemen coriandri album, guſtusque eſus quaſi ſimile cum
melle. Hoc Man figura eſt gratiæz Dei, quæ gratia, poſtiquam Maria, hæc
aurora, aura rorans, ſuper terram progreſſa eſt, ſuavis, & dulcis anima-
rum cibus, ab omni cupiente guſtatur, & ſumitur. Ita S. Paulus ad Ti-
tum cap. 3. Apparuit gratia & benignitas Salvatoris noſtri Dei. Et David
Pſalmo 33. hortatur: Guſtate && videte, quàùm ſuavis ſit Dominus. Opti-
mè Hugo à S. Victore Sermon. 34. Maria aurora, veræ roris gratiæ præ-

uuncia fuit.
CONCEPTUS III.

Doctiſſmus Calamato in Sabbatho poſt Dominicam I. Quadrageſ.
docet: Auroram, idem ſonare, quam auream horam. Maria, in ter-
ram nata eſt, ut progrediens aurora, generi humano certè fuit aurea
bora; aurea hora, quia Virgine nata, maledictio in hominem lata, be-
nedictione compenſata eſt, ſol gratiæ divinæ illuxit nobis, non ſævien-
tem, ſed miſerentem patrem, DEUM experimur; in figuris veritas de-

picta patet: Geneſ. 32. Cum Jacob totâà nocëcte luctabatur cœleſtis ge-

nius, manè facto, aurora progrediente, à luctu ceſſat, amicitiam cum
Jacob iniit, gratiam ei exhibet copioſam: Ecce vir ludtabatur cum eo
usque manè Oc. dimitte me, jam enim aſcendit aurora 6c. benedixit ei in eo-
dem loco. Vir luctator DEUS erat, Jacob à Deo graviter læſus, & vul-
neratus, humanum genus figuravit, quod aliquot millibus annorum du-
riſſimè habitum eſt, ac ſeveriſſimis divinæ Juſtitiæ fulminibus caſtigatum
luxit, ab hac luctà, & ſeveriſſimâ juſtitià ceſſavit DEUS, cum homine
amicitiam inivit, gratias & benedictiones hucusque ei exhibet copioſiſſi-
mas, quæris quando? dum mane factum eſſet, dum aurora Maria pro-
greſſa, & nata fuiſſet in terram, Maria, aurora, facta eſt nobis aurea bo-
a divinarum gratiarum, & benedictionum. Sic docente S. Matre Ec-
cleſia: Nativitas tua Dei genitrix, gaudium annunciavit univerſo mundo, ex
te enim ortus eſt Sol Juſtitiæ Chriſtus Deus noſter, qui ſolvens maledittionem,
dedit benedictionem, & confundens mortem, donavit nobis vitam ſempiternam.
Subſcribit S. Joannes Damaſcenus orat. 2. de dorm. Virg. Diuturnum
ilud bellum, quod nobis cum Creatore erat, ſublatum, exſtindtum eſt,
per banc nobis cum eo reconciliato ſancita, paxque & gratia donata eſt. Te-
ſtante Apoſtolo ad Epheſ. cap. I. Benediæit nos, in omni benedidtione ſpi-

rituali in cœleſtibus.
Bb b 2 CON-

390 IN FESTO NATIVITATIS B. V. MARI;,
CONCEPTUS IV.

Quacunque parte ſe vertant filii Iſfraëél, nonniſi interitum & rui-

nam ſüam conſpiciunt, à facie præbet ſe mare rubrum, quod ſi ingre-
diantur, ſubmergentur, à dorſo, inſequitur armatus Rex Pharao, qui
conſiſtentes ad unum omnes trucidabit ac interficies; ad latera ſe
ræbent vaitiſſima deſerta Arabiæ, in quæ ſi fugerint, fame & fiti mor-
tificati interibunt; afflistiſſimo, undique miſeriis circumdato populo,
tandem defuper venit auzilium & ſolatium, gratia, & miſericordia;
mare ſe dividit, iter pandet, per quod ſicco veſtigio transeuntes ſal-
vati, hoſtem in medis fluctibus ſubmerſum intuentur. Sitienti, & eſu-
rienti populo in deſerto, ecce duriffimum ſaxum profundit limpidam,
coœlum depluit, panem & eſcam dulciſſimam: quæris denuò, quando
populus Iſraëlis tantis favoribus defuper donatur, & gratiis ditatur?
dicit tempus liber Exodus cap. 144. Jamque advenerat vigilia matutina, G
ecce reſpiciens Dominus jupra caſtra Rtg)ptiorum per columnam ignis, & nubis,
interfecit exercitum eorum, &ο ſubvertit rotas curruum eorum. Mane auroræ,
erat illud tempus aureum, quo tantæ gratiæ Judæis à cœlo datæ ſunt.
per hoc mane, & tempus auroræ, quid aliud, quàm natam Virginem
intelligam, Maria, aurora aurea bora generi humano exfſtitit, dum hæc
nata, DEUS clementiſſimis oculis, in graviſſimis animæ & corporis pe-
riculis conſtitutos reſpicit, ac brevi filium ſuum unigenitum transmi-
ſit in terram, qui tyrannidem Dæmonis abſtulit, morte ſuâ incolumes,
per mare rubrum miſetiarum & periculorum nos traduxit; Manna dul-
ciſſimum corporis ſui cibum viatoribus in deferto hujus muncki, dedit,
& inſtituit, quo confortati, plane in patriam coleſtem perveniamus,
ad hoc mane, & auroram reſpexit David, dum canit Pfal. 89. Repleti

ſumus mane miſericordid tud; veriſſime Rupertus Abbas lib. 6. in Cantic.

uando nata es«, 6 Virgo beata, tunc vera nobis aurora ſurrexit, aurora, au-

rèa hora, prænuncia diei ſempiterni, quia ſicut aurora, quotidiana finis prete-

ritæ nodtis, & initium diei ſequentis, ſie nativitas tua ex ſemine Abrahæ clara ex
ſtirpe David, finis dolorum, & initium conſolationis fuit, finis juſtiticæ, & latitiæ
nobis exſtitit principium.

CONCEPIUS V.

Sunt, qui auroram, ab ore aureo derivant, ut idem ſonet aurora,

quaſi aurea ora, os aureum, exgertiſſimum Advocatum, Interceſſorem,
ac Patronum nominamus. Et quis mag's perorat pro nobis, interce-
dit, ac patrocinatur, quàm Maria, exindè aureum hoc os Spiritus §.
vittam coccineam intitulat: Sicut vitta coccinea, labia tua. Cantic. 4.
Theodoretus legit, ſicut funiculus coccineus: cur Maria vitta, aut Rnr
culus

*

—
lncoecinen
gir,1 excl
ſjetn pendn
Nne ad inci
6nmts Vgn
Cin lanpen
Mnilipar.
mtnrin, ’
Dun oni⸗d
Ezrniniz n
(nniſnngue
ejbe
ſyem
le venert
Geeti awrore
Pumittentes.

imnb; ar relip

tn imuam,
Wn, teple ol
Ine bonum
Ura, te dol
tiarum rekt
creniattit
luaurora it
cen

E.

—

—

teifun n
cuoc ſin
ex Dhatn, 6
3 len
Amne A ſin
mdto
& milercot
) transelntal
Gitient, ⸗

fondt rnar.

Gdennd, r
graiß e
igllu ntrt

lmn ignin hi.

. Manem
4 (clo Ent
n natm W
exſiititt, Au
me con
nigenitum ni
otte ſui
dart; Muu
es nlre
keten henten⸗
nit N G?
1 lb6,000

ſenrt, A

lttin zißt

nin Al

t iden ſren
um; lenahr
40 on Ne
we

Big tu (

Vitt, .
ria Ws, 6

CONCIO PRIMA. 381

culus coccineus dicitur? Explieo me fazto N =—
. 88 r: Plieco me faceo Numerorum cap. 2. Rah
.„2. Raha —
ketrtk ab H & interitu ſalvatur, medio funiculo coleihso ne d
eneſtra pen kulum expoſuit; funiculo coccineo ergò comp aicir eg
Matiæ, ad indicandum: per Auroram, per aurea ora ate H lbi
Nrae e e e „intercedentis, 8
einantis Virginis, innumeros peccatores ab interitu & ruina tam teiae, 1r
am ſen erns teri pſervari . .1 * einpofdl
ausn Hs tWert, præfervari. Audire libeat Bernardinum de B W“
in aArilali part. 12. Serrm. 2. de coronâ B. Virginis: O Chriſtiane , bon o
tibi annuncio, ſcut Maria apud Deum omnibus Sandlis eſt potentior ong
Deum pro nobis diligentius intercedit, & fervemin. Ideoque, 6 peccutor

desperationis harathro immergi ſinas, ſed confidenter ad hanc potentiſſimam

Dns Rtnefe Advocatam recurre; ipſa tibi ſuccurret ſine dubio, quia
Epilogus.]1 Pierius lib. 55,. recenſet, Indiæ habitatores
ram ſic venerâſſe: Auream patenam repletam oleo lim idich mo,
orienti auroræ exponebant, hoc cultu omne bonum ab übi
promittentes. Aurum, charitatis eſt ſymbolum, oleum ve 8 ſdi
tionis, ac religioſi cultús, cor tuum Chriſtiane ahrea fiat m, .
rea, inquam, omnimodé Mariam amans; ſic aureum amoroſum. cor
tuum, reple oleo devotionis, & ſingularis cultûs erga Vir incm, &
omne bonum ab hâc aurorâ tibi ſpondeo: bonum de m inme
aurora, te Sol Deus illuminet, non urat. Bonum, ut re Penszrets

gratiarum refrigeret, conſoletur; bonum, ut mediante aurora, Ma.
„Ma-

ria, eveniat tibi aurea hora, mortis felicis. Bonum tandem
ria aurora ſit tibi ad tremendum tribunal aurea ora mübue udh
cem placet, æternam felicitatem procuret. Mdr
Amen.

IN

382 IN FESTO NATIVITATIS B. V. MAREů,
IN FESTO NATIVITATIS
B. V. MARIE,
CONGCIO SECUNDA.
rerne. De quä natus eſt EsUIö, qui vocatur Chriſtu-.
Matth. cap. 1.
Truema. Per Virginem Mariam venit, quèd Dei Filius
erga homines ſit ſvavisſimus.

Erordium. NEm Onoceros, & Solini, Eliani, & S. Iidori teſtimo-
nio, cum ſit animal ferociſſimum, nullo humano
AAZ labore aut induſtria capi poteſt, proindeè hâc arte
Devenatores eum deludunt: Virginem ei vicinam
ſtatuunt, veſtibus & odoramentis mirè ornatam, hanc conſpi-
catus monogeros oculis ita capitur, ut depoſitâ feritate, velut

—
pnelenſli
6 e i
laugiin,
toenglii
unm adin
Pll. An⸗
E 2. le cor
i ſlumntn
elltel nini

murmnnn in

i Alaie ube
(6 6. Luurent

1i18 Ponavent

n matpem ma

n cternum ula

agnus manſuetus ad Virginis ſinum properet, ibique ludens, imhhtinn,

ac benevolus ſeſe Virgini pro libitu tractandum exhibeat;
Academicus epigraphen ſubſeribit: Eirgineo manſueſcit in ſi.
Texus nu. Ferox monoceros Deus in priſca lege intitulatur: Cajus
rur. fortituao ſimili⸗ rhinocerotis. Nam. 24. Ferociam teſtatur No-
eticum diluvium, quo hauſtus eſt orbis. Sodomæum incen-
dium, quo exuſta Pentanopolis, 5Ægyptus, primogenitorum
funeribus referta, Pharaonis ingens exercitus, mari ſepultus;
funeſta Sennacheribi caſtra, ducentis penè millibus und nocte
Patres, deletis. Hem! quaàm terribilis fuit hic monoceros, quam
immenlas ſtrages ferociens edidit! Jam in ſinu Mariæ Virgi-
nis hic monoceros manſuetiſſimus decumbit, & dormit. Can-
S. Thomas tic. 4. Dilebtus quaſi lUins unicornium. Deſuper 8. Thomas
Vilan. à Villanova Conc. 4. in Natali Domini: Quid Filio DEl ſini-
lius, quàm filius unicornium; captus eſt & ipſeè amore E'irginu,
& majeſtatis oblitus, carneis vinculis irretitur. Conformiter Ru-
upertus pertus apud Cornelium à Lap. in Num, 23. Fortiſſimus öpiri-
Abhas. zuum Deus, velut unicorni, id eſt, botentiæ ſingularis, Deus in-
compre⸗

in, eiton

nndo propiti

Eicorden. II

itten emnemn

Onfnutin,

En qunndamn zd

Iemn nſe ende
hi

Afunitfnnun n

Unen,

linlgi n

Uer aenn (on
Clerics Ab⸗
ie dem3
Mkit in
rCliften
ulkenhe, ben
Mllenkitvei⸗
ſuiu

ATK

1

uwC

1 Dallt

15 Uiden
Um, nullohe
ſt, roionehie
irginemeiti
mtam, haent
oltiferiume
et, bbigtelt
Qundonn ett
inen nah i
ge fninimt
ociam telmm
Goonen

1, Mtingggit .

cltus, nerilgn
milibusun
monootnh
jn ſon lerrſ
bit lani
Delyeoli
ut hN

,. Corfonmit

dus à S. Laurentio lib. 4. de laudibus B. V. Coronidem impo-

“ CONCIO SECUNDA. 383

—

comprehenſibili, & invibtæ virtutis, Vingines tralttus odore uteri,
Wiqe inclaſas eſt, et er eo tant um comprehenas potuit, & occi-
di. Sol Zuſtitiæ Chriſtas Deus noſter in veter? Teſtamento erat
nt Leo rigiens, Deus altzonum, Peccatorer terribiliter bunsens, it
patet exemplis in ſacris literis, ſéd ferventiſſimo amoris calore, in
uterum E'rgini intrany, fabtus eſt totus benignus, ſuavis, & hu-

manus. S. Antoninus 4. part. titulo 1 5. & 21. F. 4. & iterum ⁸. Antoni-

. . 7 . . u
Serm. 2. de coronat. Mariæ: Omnes indulgentias fabkas in ve- Dus.
e

teri Teſtamento, non amkhigo Deum feciſſe, niſi ſoldm bropter be-

nedidt& E'irginis reverentiam, & amorem, quibus eam Deuns bper-
honorandam in cunétir ſuus operibus, ab æterno praordinavit;
faſciculas myrrhæ fuit Deus in veteri lege, quia terribils, ſed
inter Mariæ ubera faltus eſt ſuavis & mitis. Inquit Richar- Richarqus
nit S. Bonaventura in ſpec. cap. 13. Chriſzus per manſitetißſt- S. Bona-
mam matrem manſueſéit, & placatur, ne ſe de beccatore per mor. Oitkar
tem æternam ulciſcatur. Unde S. Ephrem. Serm. 25. Ma- Ephrem,
riam propitiatorium totins mund, intitulat, ut quæ Deum toti
mundo propitium reddit, & placatum, ſuavem, mitem, & mi-
ſericordem. Imploratâ S. Spiritús gratiæ Conceptibus ve-

ritatem eruemus.
CONCEPTUS I.

[Confirmatio. Certum eſt inſantes ex utero matris fortem inclinatio-
nem quandam ad matris mores adferre: eruditè Caſſiodorus Variar. 23.
terum cnuſeæ ſemper in ſenmeine ſunt, Frultas editus prodit aucores; ut radicis inge-
nium, edito agneſci ſolet frultu, & latex ſaporem ſervat ſcaturiginis, ut horrida
Sina infamat qualitatem telluris, C& filii parentum degeneres moræs, aut lau-
dandas ſapiunt virtutes. Relucent varentum mores in filiis, & uti ſolis egreſſus ſo-
laris horologii, udicat umbra, ita parentun virtutes && vitia proles indicat. Ber-

Orat Naxera Comment. in Jadic. cap. . S. 7. Lex dicit: Filii matrizant;

& Guerricus Abbas habet: Non degenerot à matre flias. Thomas à Villan.
docer Serm. 3. de Nanv. B. V. Filii mitantur parentes, E&& parentes transfun-

dunt in flios paſſiones animorum, mores, ingenia, G Virtutes. Maria nunc Ma-

ter Chrili fui miſericordiſſima benignifſina; Audiamus Patres: Quie miſe-

ricordiæ tuæ, bheneditta! longitudinem, & Iatitudinem, ſublimitatem, & profun-

dum queat inveſt gare, nam longitudo ejus mque in diem noviſſimum invocantibus
cam ſubvenit umi veriis, latitudo ecus reptet olbem terrarum, ut tud quoque miſeri-
. G cordid

384 IN FESTO NATIVITATIS B. V. MARI,

cordid plena ſit omnis terra, ſie e& ſublimitas ejus civitalis ſupernæ invenit reſtau-

rationem, && profundum ejus, ſedentibus in tenebris, & in umbrd mortis obtinet
redemptionem. Per te enim cœlum rebletum, infernus evacuatus eſt, inſtaurat
ruinæ leſtis Jeruſalem, exſpectantibus miſeris vita perdita data eſt; ſic potentiſſi-
ma, & piiſſima charitas, affettu compatiendi, & ſubveniendi abundat effedlu, eſt
locuples in utroque, ſeribit S. Bernardus Serm. 4. de Aſſumpt. B. V. Adeò pie-
tate replentur ubera tua, ut alicujns-notitia miſeriæ tacta, lac fundant miſericor-
diæ, nec poſſis miſerias ſcire, &οnon ſubvenire, inquit Richardus à S. Victore
cap. 23. in Cantica. A tàm miſericorde, piiſſimâ, & benigniſſimâ in omnes
matre Maria, utpote Filius, Chriſtus Eſus, miſericordiam, pietatem, & be-
nignitatem in mortales imbibit, ut de eo verba Jobi vera ſint cap. 31. Ab in-
fantia orevit mecum miſeratio, &&& de ventre matris meæ egreſa eſt mecum. Opti-
mè ad propoſitum noſtrum S. Bernardus Serm. I. de nuptiis in Cana Galil.
Quid de fonte pietatis procederet, niſi pietas, quid mirum, i Pietatem exhibent
diſcera pietatis? nonnè qui pomum in manu tenuerit, dimidia die, reliqua diei par-
te pomi ſervabit odorem, quantum igitur viſcera illa virtus pietatis effecit, in
quibus novem menſibus requievit. Hinc motus Petrus Cellenſis lib. de pani-
bus; miſericordiam & pietatem Chriſti erga genus humanum vocat: Col-
lectaneam miſericordiam, ideò collectaneam: nimirum ſicut infantes cum la-
cte, lactatricum ſuarum mores imbibunt, ita Chriſtus cum lacte mileri-
cordiſſimo matris miſericordiam, amorem, compaſſionem, pietatem, &
manſuetudinem erga genus humanum imbiberit, ac ſuxerit. Pluribus hoc
ipſum ulterius patet naturæ arcanis-

CONCEPTUS II.

Divus Antoninus parte 4. tit. 15. c, 2I. docet; ſolem in ſidere cœle-
ſti, in leone, eſſe calidiſſimum, tàm hominibus, quam beſtiis noxium. In
ſigno Virginis ab intenſo calore remittit, fit temperatus, ſuavis, ac mitis.
Plutarchus & bPlinius docent, ſalſam maris aquam hoc remedio dulcem
reddi; in ceram virgineam infundatur, ex hac omnem ſalſedinem deper-
det, dulcis & ſuavis effluet. Gemma ſub ſolis ardore dura, incluſa in con-
cham, fit mollis & lenis. DEUS in vetere lege; ignis conſumens, ira, &
furore ſuccenſus leo, deſcendens in Virginem Marlam, Verbum caro fa.
Gum, ecce Deus eſt totus pacificus, Deus totius conſolationis. 2. ad Corinth.
c. 13. Deus pacis, && dilectionis, & ad Ephel. 2. Deus, qui dives eſt in miſericot-
dia. Salſa, & marina hæc aqua, è cera virginei corpuſculi egreſſa, dulcis
nunc fluit perenniter; fons aquæ ſalientis in vitam aternam. Joan. 4. Et
Iſaiæ 12. Haurietis aquas in gaudio de fontibus Salvatoris. Gemma hæc du-
riſſima, in concha virginei uteri, ecce quàm mollis & mitis: Diſcite à me,
quia mitis ſum, & humilis corde. Matth. II. Quad ulterius indicat B. V. Ma-
ria in Canticis Salomonis.
CON-

—

(unticor
nmyrhe,
G boms
u; inyrrha
Nl nyrthe
6, DECMm
ut, er rato⸗
Cntcorum 1,
Ain dun, en
Curar Nebacdus
uirntnilye
ram /neu
Mllend kihenen
ſiut, mti.

lmitit grti
is nuitfe
un gvocun
I Mnn (ri

(ulumfenlas;
Aunyerum, de

mler ſel nir

un un intit
Culumma nau
iummmrm⸗
. Mhen nllteme

mmanomnige,
me, Klnpuin
Unniſtſluniz ze
unt Donin
nDklrlonin

imun nfn

Duit un

lac 2

0
un nn e

n findint nf
chundvs 18
nignilmmane
Amn, piement
aſiatc
iettmun
uptis inn
1, hittctntt
laie,teiud
ttu Pieumd tt
CeleaisE
lumanum
ſcut intmfeidr
tus cun blkt
fonem, heii
ſwvent. Dumn

len nlc!
m beltisten⸗
Aus, Mid,1
n hoe temnein
nenn ſalet edi.
Ne Cun, ull/
gnis Cohlnh,
am, ſenne
Vlutionk 2 00,
i luuhin⸗
culehlchein
1Alte t. z⸗
Pris enn
& nits:!

erius incien

S=

7

.

CONCIO SECUNDA. 385

CONCEPTUS III.
Canticorum cap. I. Sponſa S. Spirits B. V. Maria DEUM, faſcicu-
lum myrrhæ, & botrum cypri intitulat: Faſciculus myrrha dilettus meus mi-
bi &c. botrus Obri dilettus meus mibi: Myrrha & botrus cypri contraria ſibi
ſunt; myrrha eſt amara, & averſa, botrus cypri dulcis eſt, & ſapidus.
DEUS myrrhæ aſſimilatus, Numen iratum denotat; dulci botro compara-
tus, DEUM mitem, ſuavem, amoroſum deſignat, quomodo ex myrthàâ
amarâ, ex irato factus eſt botrus dulcis, charus, dilectus Sponſus? patet
Canticorum I. Dilectus meus inter ubera mea. In Maria, ex Maria, mutatus
eſt in alium, ex amaro in dulcem, ex aſpero in mitem, & ſuavem. Au-
diatur Richardus à S. Laurentio lib. 4. de laud. B. V. Faſciculus myrrhbæ fuit
Deus in veteri lege, ed inter ubera Mariæ fadtus eſt dilettus, ac ſuavis & mitis:
Sicut enim ſanguis in ſe horribilis, in uberibis effcitur lac, quod dulce eſt, & de-
lectabile ad bibendum, ſio filius, qui in lege veteri erat terribilis, inter ubera Mariæ

CONCEPTUS IV.
Invitat gratioſiſſima Wirgo Maria omnes homines verbis Prov. cap. 9.
Venite, comedite panem meum, & bibite vinum, quod miſcui vobis. Quis hic
panis, quodnam hoc eſt vinum mixtum? Glofſſa inquit: per panem & vi-
num, unam Chriſti perſonam, jundtam divinitatem, & bumanitatem intelligi.
Optimus ſenſus; aſt cur Chriſtum verbum divinum, Dei Patris Filium,
Deum verum, de Deo vero, Maria panem ſuum nominat, cur vinum non
ſimplex, ſed mixtum dicit? Reſpondeo quæſtioni: Dei Filium incarnatum
panem ſuum intitulat; ut ſicut panis nutrimentum ſuave eſt omni homini.
ita humana natura, quam de carne ac ſanguine Virginis Chriſtus accepit,
divinam naturam aliàs rigoroſam, & gravem, totaliter ſuavem, erga omnem
hominem mitem effecit; divinam naturam, quæ ut vinum nimium genero-
ſum, non omni quadrabat, non omni ſuave veniebat, adeò natura humana, de
carne, & ſanguine Virginis aſſumpta, temperavit, ut Chriſtus Deus, jam
omni ſit ſuavis, acceptus conducens. Sic concludit S. Auguſtinus Serm. de
Aſſumpt. Domina noſtra fac per miſericordiam, quam peperiſti. Peperit au-
tem DEII M hominem, && bunc miſericordem: de qua natus eſt TESUS..

qui vocatur Chriſtus.
CONCEPTUS V.
David aquam concupivit de ciſterna juxta portam Bethlehemiti-
cam. 2. Regum cap. 24. O ſi quis mihi daret potum aquæ de ciſternũ, quæ eſt in
Bethlehem juxta portam; irruperunt ergo tres fortes caſtra Philiſtinorum, & hau-
ſerunt aquam de ciſternꝗ Bethlehem, quæ erat juxta portam, & attulerunt ad Da-

fatctus eſt mitis.

vid, at iMe noluit bibere, ſed libahbat eam Domino. Cur aquam, quam aded

concupivit, non bibit, ſed effudit? an fors myſterium per hanc aquam
Feſtivale. Cc c ciſter-

386 IN FESTO NATIVITATIS B V. MARIX,

ciſternæ ſignificatam concupiſcit David 2 Sic õõ rang —
Fitiebat, ſed naſciturum in Btblehem de Virgine C riſtum eviee HM ene
crum, & ſanguinem ſitiebat; ergò per illam aquam ci terna in Bethlehen
id Chriſfum intelligit: quæſtio nunc oritur, cur Chriſtum i per
Davi n ciſternæ, & cur non per aquam fontis, vel per aquam rivi, aut fluvi
2orimit. ac indicat? Experientia teſte conſtat, fontium aquas non ſemper
exprimit: turbidas quandoque ſcaturire, fontanæ, non omnes ſanæ ſunt,
Umhidas ſalubres; rivi inconſtantes ſunt, & variabiles, nunc aquas propi-
bone leri intervallo exſiccati, aridi, vViatori refrigecium, ac hauiium dene-
nant, Havii communiter violenti, ac rapidi ſunt, gravia damga, ac noxas
nt; & cauſantes; & contra aquæ in ciſterna clauſæ, ſemper limpi-
afferentes, ac ſalubres ſunt; aquæ in ciſterna non variantur, non tepe-
R ,ſe ad guſtum, frigidam propinant; aquæ in ciſteraa non ſunt vio-
ſcunt, ſe t damnificantes, ſed ſemper pacificæ, & quietæ conſiſtunt; non
lentæ Chiſtum natum hominem de ciſterna, utero, inquam, B. V. aquæ
ergo t rbidæ noxiæ, aut inſalubri, ſed aquæ ciſternæ, ſemper limpi⸗
ai b, iüavi, ac ſapidæ; non aquæ de rivo, variabili, ſed adux ciſter-
dæ, ſalubri conſtanti, ac refrigeranti; non aquæ fluviali rapidæ ac violen-
næ ſenpe X* ciſternæ ,ſemper pacatæ ac miti David comparat, ad indican-
tæ, ſe e ſuavis ſit Dominus CHRISTUS Mariæ Filius omni homini
omnem recreans ſuis gratiis, erga omnem pacatus, ſuavis, & mutis,
e W miſericordiâ: ſic docet gloſſa in citatum caput: David aquanm
e bibit, ſed fudit; ſitiebat enim fontem æternum, qui non periculis quaæritar alie-
vi ſed aliena pericula abluit.

CONCEPTUS VI.

S. Mater Eccleſia Mariam Virginem Speculum Jaſtitie innieult nad
Speculum? Speculum imaginem, quam edit, & perſeniat, ſen be Ed
modo præſentat; nimirum mutatur manus dextera in fin e en
dexteram dico olim fuiſſe manum juſtitiæ divinæ, gra de
menten & caſtigantem; manus ſiniſtra fuit miſericordiæ, gratiæ, & be
nicutatiog cito & feſtinanter, dexterè pumtvit olm DEUS, miſericordiæ
a tar d& ac parcè, ſiniſtra quaſi manu diſtnibuit; In ſpeculo, B. Virgi⸗
n de inverf eſt natura divina, jam finiſtr vnr pro denter gin
ad miſericordiam, tardus & parcus ad puniendum. .
dexteram, ſiniſtram verò juſtitia; magis clemene ;& mi.
icors, quam ſtrictus & feverus erga nos peccatores. in denon⸗
ſer rurn eſt Joanni Apoc. cap. I. VYidit is, imilem filio hominis, & abe ai
rrren⸗ ud iellas Z. & de ore us gladius utrdaue Parte acutus exibat. Mirabil 5
ſo! ſtellas fert in manu dextera, & gladium in ore quid per gla n⸗
uid per ſtellas intelligendum eſt; non erravero per ſtellas divinam nr

—
giunlann ſe
ſtie l hnn
en Eelas, inl
b,uun pro
e, A gratias;
Pan Eikel⸗
enlo, Nhhrar
kin pocr.
It entun eſ’
l iouii

loet
PCnliform
Nton. 3 ca
Etlinis ſungu
ent, cor B.
Kcun hocexin
contingerat;
tgel tvba
A; Iuatne,
Uütnune natore
in anr Nigvot

üetfnſio, 1c

MeCemmani P—
nl Arertunt,

Eh Emone

Im mmium, re
shertiünas
1, Kad ops in
WClüſo
Unge corde n
olt) eot,in g
Neigtig, den
Enleicon non
le ſiens en
emn,, lte
Cnlid

IA,
loch: 4An
Actt gal

n

umnil at
AAas onſe
nolnnestnrt
Nunc A
,C haulunt
Adamge,
ole, emet
iantot, unn
Keraanoniut
ete conilln
inquam, Df
erne, ſenſat
bili, edau
linnider
olnpart A
e Filuus oom
catud gnidli
dcat N
1eralizhunn

ie tiut
Eſenrtlenla

3

en in Mlnm

Gnine, n
icordie,gani,
lnhheclh⸗ U
2,r Proteltie
tur pro

7

CONCIO SECUNDA. 387

ſericordiam ſignificari, ſtellæ enim in bonum terræ creatæ ſunt: gladius
jultitix eſt ſymbolum; Chriſtus ergò apparuit Joanni, in manu ſuãâ dex-
tera ſtellas, miſericordiam deportans, ut ſignificaret: Ex quo homo fa-
Etus, quam promptus, facilis ſit ad communicandos ſuos cœleſtes favo-
res, & gratias; econtra gladium geſtat ore, ut indicaret: quam ei ſit ar-
duum ac difficile punire mortales, ut arduum ac difficile eſt, ore gladium
ferendo, vibrare, & ferire. Ita concludit Conceptum hunc docétiſſimus
Hai in Apocal. Cbritus in dexterd manu tenebat ſtellas, & non gladium, ut indi-
caret ſe totum eſſe in offerendis muneribus & gratüs, parciſſixum autem in infe-

rendis ſuppliciis.
4 CONCEPTUS VII.

Quæſtio eſt inter Doctores, ex quâ parte corporis B. Virginis, cor-
pus Chriſti formatum ſit, an ex capite, uberibus, vel ex latere ejus? Sal-
meron tom. 3. cap. 9. uti & Abulenſis in caput II. Levitici, volunt ex re-
centiſſimis ſanguinis guttulis, quibus rectè tunc, ut Angelus Mariam ſa-
lutaverat, cor B. Virginis obrutum erat, corpus Chriſti formatum fuiſſe;
judicium hoc eximium ſolidant, ex eventu, qui ad ſalutationem Angeli-
cam contingerat; Lucas ſcribit cap. I. Mariam ad ingreſſum & ſalutatio-
nem Angeli turbatam eſſe, quaſi perterritam expaviſſe, & conſternatam
hæſiſſe; Turbata eſt in ſermone ejus, & cogitabat, gqualis eſſet iſta ſalutatio. Tra-
dunt nunc naturæ periti, quod ad inopinatam turbationem humanæ men-
tis, cor aliquot guttulis ſanguinis perfundatur, ac obruatur, quæ ſangui-
nis perfuſio, ac obruitio, hominem hæſitare facit, & turbatum oſtendit,
unde Germani proverbium habent; ſi quem repentè turbatum, perple-
xum advertunt, ſolentes dicere: huic aliquid ſuper cor irrepſit: Turbata
eſt in ſermone ejus ſancta Maria, cor ſacratiſſimum, ad tàam inopina-
tum nuncium, recentis ſanguinis guttulis opertum, & obrutum fuit,
quas ſacratiſſimas ſanguinis guttas, de corde virgineo S. Spiritus abfter-
ſit, & ad opus incarnationis aſſumpſit, in utero intactæ Virginis corpus
IESU CHriſti formavit. Aſt cur reéctè corpus CHriſti ESU ex guttis ſan-
guinis & corde turbatæ Virginis promanantibus, in utero ejus efficere
voluit? cor, in genere, ſedes eſt amoris, per venas cordis aſſurgit amor,
benignitas, clementia, miſericordia, cor magis amoroſum, pium, ſuave,
ac miſericors non fuit corde Beatæ Virginis de guttis ſanguinis, & corde
Beatæ Virginis emanentibus, S. Spiritus ergò formavit corpus ESU, ut
noſcamus, taliter formatum DEI Filium, alium fore non poſſe, quàm
cordialem, ſuavem, mitem, clementem, miſericordem. Sic concludente
Bonav. in Pfalterio Virg. Quippe quæ ſtillavit & cordis venulis puriſſimi ſan-
guinis guttas, ex quibus formaretur Chriſtus ad miſericordiam eximiè pro-
penſus. Præclaré Hugo de S. Victore lib. I. Miſcell. 86. Cbriſtus in cœlo
Cc c 2 ex

. IN FESTO NATIVITATIS B. V. Nenn
Matre Deus, Chriſtus in terrd ex Matre ſine acerio cen vafres ſet
ex Patre ſine ilius, in terrd qualis Mater, talis Filius; in
lis Pater, ai terrâ cum Matre incorruptus, E& manſuetus.
quam B. Virgo Maria ex caſtiſſimis ſuis icerchus ein e.
Toſiqen rard IESUM Kdenten D caeeg can , 7rSSKerut
dum peperillet, . . Stetit in loco cam ,,Je goy;, ag,„ 8
medio 60

æ feſtivitatis, Rabat JkSlUIS, & clamabat. Joan. 7.
In die autem noviſſimo nagae feſtivitatis, ſtabat J

. , ni tur. Joan. 21. S. Magdalena .
in littore, dum Apoſtoli piſcarent: hanus:
Srgei⸗ Tasratamon: && neſciebat, quia JkSlIS Pi-a. oannd id .
Vat esrcne Hanten udexttie r 4 Cur ſtat dulciſſimus ESUS
Agnam ſtuntem, Gamcſi ſcdbe à dextris DEI Poſita ſer⸗ normt ne
e et hon. 29. Secere Adicanti: e1, tart veri fropuguan uvae
S. Gregorius mo jE60 § ſtat, in terra, & in cœlo, propugnare, adjuv-
adjuvantis.

iſereri mortalium, ex miſericordiſſimis Mariæ viſceribe
hominem, mi-

Conſolatiſſimè S. Bernardus in ſpec. leét. II. Secu-
ſumpfiſſe, emonlirane elanidh nes mediatorem cauſæ ſué Lane⸗ i
rum jam habet koma gereſe Matrem, Filius nudato corpore Patri oſten t ginr
aute erer eorie pectus & ubera, non Hoteht aM modo feri repulſa, u.
mera; tantæ charitatis inſignia.
umurt, Stao, ent: e n d ainne⸗ cum eodem 8. Bernardo Serm.4.
de Aanee Wi pinies Aikue sſcrsemdie eAen maaſliritadt.
de Aſamdt. Lüginis ,exaudiet utique Matrem Filius, &
eis nin , & Filium Pater. Amen.

lin lenr.

lberelt Ma
Wxeant

Allthocius or⸗
n gtitalzt: d
UNhbic altari.

onner, eti

(Annnt eximi

In mum Eſ

iyonnipm n

n in anni tii

elnd )ud Th

D inl. ſt 5
on nnign.
vunte nnun⸗

en ſcrbit S.
uuun, ſeut
Engliumn ſaun

itni, 6 gui
7
C, lui ſun
euln chili
1 riſemn,
Kineinnen

RE TIN FESIO NATIVIIATI1S
B. V. MARIX.,
GlNNn CONCIO TERIIA.

CoONCIO TERTIA. 389

ntemimment , .
Rim Liber generationis. Matth. I. Texdus.
kn 4 r, äl
Simit4 Liber eit Maria, in quo notantur peccatores, ne Thema.
A. ere .
1n.20, E Pe reauxr. .
flun uimei AAintuani in ſolemni quadam pomp inſignem Exordium.
tulelümen B. V. beneficentiam, ac patrocinium emblema-
taſi! Nmm te ſignificaturi, akare depinxerunt, cum Lem-
d Popnenni mate: Tuebitur omner, verbis & Virgilio lib. 2.
tohognntin n. v. 523. mutuatis: He ara tuebitur omner.
— §. Methodius orat. Hypapante: Mariam, Altare anima-
u 1tm intitulat: debitâ devotione ego clientum infimus ani-

euticfemk mato huic altari, Virgini Marri inſcribo Lemma: Hac ara SS. Patres.
feini tuetur omnes, etiam infames, ac maximos peccatores, ita me
inſtruunt eximii Mariæ cultores: Aloyſius Novar. umbræ Aloyſius
SPemmn Virg. num. 555. ſcribit: Eſt Maria univerſalis interpella-Norvatinus.
Hen miſun trix, omninum mater, turri David omner protegens, eſt refau-
men iint Sium in omni tribulatione. Huié elogio affinis eſt hymnus
eræcus apud Theophilum Rainaudum, lib. nomenclat. Ma- Rainaudus,
riana fol. 76. Eſt Maria tutela, murus, ſirmamentum, refu-
gium omnium. Similiter Andreas Cretenſis: Te asverſus Cretenſi ſis.
mundus commune cont inet Propitiatoriam. Ad Mariam Vir-
ginem, ſcribit S. Bernardus Serm. 2. in Cantica: Siguer ad 5. Bernar-
medicum, ſicut ad arcanam Dei, ſicut ad rerum cauſam, ſicut S
ad negotium Haculorum, reſpiciunt & qus in owl ſunt, & gus
in terrd, & quò in inferno habitant, & TPai nos præceſſerunt,
& nos, qus ſumns, & qur Fegnentnr, & nati natorum, & qus
naſcentur ab ilis; illi, què ſunt in cælo, ut reſtaurentur, &
qui in inferno, ut eripsantur, & qui praceſſerant, ut Prophetæ
Edeles inveniantur, & qui ſequentur, at glorifcentur. E'eiut ar-
DKDWM Cc 3 dore

399 IN FRSTO NATIVTTATIS B. V. MARLE.,

dore ſolis defluit glacier ſic ab ejus facie deperit inimicorum

8. Amadeus gcο, eaqué jubente nil adverſi ſubſiſtit „ſcribit S. Amadeus

hom. B. in laud. B. V. Marza ſtella maris eſt, quia ſicut per ſtel-

lam mari navigantes diriguntur ad portum, ita Chriſtiani per

8. Thomas Mariam diriguntur ad gloriam, docet 8. Thomas opuſc. 4.
5ain. Aureè perorat Bernardinus de Buſto, in Mariali parte 12.
nus deBuſto Serm. 2. de corona B. V. O Chriſtiane! bona nova tibi an-
nuncio, ſicut Maria apud Deum omnibus Sanktis eſt potentior,
ita apud Deum pro nobis diligentius intercedit, & fervenriu,
deoque, peccator! ne te deſperationis barathro immergi ſinas,
ſed confidenter ad potentiſzmam hane, clementiſſimamque advo-
catam recurre, ipſa tibi ſuccurret ſene dubio, quia poteſt, ſi enim
potuit Deum facere hominem, & Creatorem creaturam, im-

paſſibilem mortalem, immenſum parvulum, aternum tempora-

lem, divinamque Majeſtatem ſub formà ſervi. Etſi blanditin,
& virtutibus potuit trahere Deum de cœlo ad terram, multo
major? facilitate poterit nos de terrâ ad cælum pertrahere. Ja-
pè quos jueſtitia kilii poteſt damnare, matris miſericordia libe-
rat, quia theſaurus Domini eſt, & theſauraria gratiarum Dei,

Idiota. ſcribit doctiſſimus Idiota in prologo de contempl. B. V. Con-

Rieharaus àformiter Richardus à S. Laurentio lib. 2. part. I. de laud. B. V.
„ Laur.
irerum lib. 11. de laud. V. Ad ipſam fugiet peccator, & libe-
rabitur, hæc defendit quoslibet, & quantumlibet peccatorer.
*Gema Conſolatiſſimé 8. Germanus orat. de Zona B. V. Nos, qui
tuis interpellationibus, & interceſſtonibus, Deo nos eſpcu fami-
liare, das ſalutem, & ab aterno liberas ſupplicio. Implora-
t4 S. Spiritus gratis, thema aſſumptum Conceptibus ſtabi⸗
liam. 8

CONCEPTUS I.
