obtinere ab iptaâ éirgine gloriosd. Optiméè de ea ſcribit Doctor
H angelicus S. Thomas de Aquino, in cap. I. Match. Tandem con-S. Thomas
lnd cludit paulo fuſiùs Richardus à S. Laurentio de Laud. B. V. lib. 4. de Aquino.
dAtide Maria naturaliter clemens, & miſericors est; & ejas pietas rhara 4
lagnmg ſemper ſuſcipit inerementum, ande & ei ſpecialisſimè convenit rentio.
ffee⸗ Jobe ab infantid erevit mecum miſeratin & deutero matris meæ
ghilat egreſſa est mecum: ipſa etiam, quantum in ſe eſt, miſeretur
un dun omnium, quia omnia poteſt, & disſimulat peccata hominum pro-
rinmck pter œnitentiam: Item ſpecioſa est miſericordia ejus in tem-
Keffum Pore tribulationis, ſicat plaviæ tempore ſiecatis: nec mirum, ſe
iledin de peccatoribus ſollicita eſt, cum pro illorum ſalute eum concepit,
Meiltiß qui non venit vocare juſt os, ſed peccatores ad pænitentiam.In na-
orcin tum virginis Mariæ Dei Matris clementiam pro gratiâ Spiritus
e cend S. exoremus, ejusque auxilio elaboratos Conceptus piiſſimæ
unaninitt Dominæ humiliter dedicemus.
iul In fermone cœleſtis nuntii turbatam Virginem, conſo- Co nfirma-
zwenm latur Archangelus Gabriel. Luc. I. cap. Ne timeas Maria, in- o len De-
ind, veniſti gratiam apud Deum. Adinveniendum, quærere præ-i.
Gined requiritur, & is tantùm, qui quærit, proprie dicitur inveni-
oͤlge re: ſic ipſa veritas Chriſtus dicir Joan. 2. cap. Quarite, & in-
1SHonne venietu, Et iterum: Qui quarit, invenit. Nonnè virgo bene-

Ttt tr z di-

2.

134 Diſeurſus XVIII.

dicta, tam antequam turbaretur, gratiâ plena erat? quam ergo
graciam quæſivit? vel cui eam invenit? reſpondet purpuratusS.

R. E. Card. Hugo in c. I. Lucæ. Ne zimeas Maria, inveniſti enix

gratiam apua Deum, quam nemo ante te potuit invenire; inve-

niſti, quod Evaamiſerat; inveniſti, quia quaſiviſti, ubi erat,

ſcilicet apud Deum, qui eſt locus gratiarum. Sed quam gratiam
in Venit beata virgo?“ interrogat S. Bernardus ſerm. 4. de Aſ-
ſumprt. Virg. & ſibi ipſi reſpondet. Gratiam utique, quam quæ-
rebat, Dei & hominum pacem, mortü deſtructionem, vitæ repa-

rationem, ac proinde exclamat: Quis ergo miſericodiæ tuæbbe-

nedicza, longitudinem, & latitudinem, ſublimitatem, & tro-
fſandum queat inveſtigare? nam longitudo ejus asque in diem
novisſimam invocantibs eam ſubvenit univerſis,; latitudoejas
Teplet erbem terrarum, ut tud quoqi miſericordi plena ſit omnis
1erras ſic & ſublimitas e as, Civitatis ſupernæ invenit reßaura-
tionem ; & proſundum ejus, ſedentibus intenebris, & in umbid
mwortis, obtinuit redemptionem. Quanta igitur eſt gratia, quam
non ſibi, ſed tibi, ùhomo! quæſivit, & invenit Virgo clemen-
tiſſima, de te tam ſollicita fuit, ut gratiam ab Evatibi perdi-
tam, Mater gratiâ plena, tibi quæreret apud Deum, ac inve-
Miret.

CONCEPTUS II.

Nomen Eſu Chriſti animarum ſponſi, oleo effuſs com-
Parat Eccleſia, Cant. I. cap. Oleam effuſum nomen tuum. Ut
quid dulciſſimum hoc nomen oleo comparatur? ob diverſas,
ac utiles olei proprietates, quæ commodè JEſu conveniunt:
oleum fructus olivæ, lenitivum, dulce, & ad curanda vulne-
ra eſt ſalutare; amariſſimam Patris ſui cœleſtis iram dulcora-
vit Eſus Unigenitus Dei, & Mariæ Virginis filius, ſeveriſſi-
mam ſuprà humanum genus divinæ juſtitiæ latam ſententiam
lenivit, & lethalia animarum noſtrarum vulnera ſanavit, meri-
to ergo oleum effuſum nomen JESU, non ab alio utique,
quàm à Matre Virgine undequaque largiſſimè effuſum, cui
Per

N
——
xtugelon
clumnelt.
Ane hecioſt
onporateck
motnnitemm
ertit, Ancot

Y

Mn obun fru
iſoin ann
lle ſrutad
le niſeritera
nulbceelog
cfhum dici
6 poannes
enatat, it,
niſta: N,
Nonons. De
utivumacr /a
liueſſh niſe
lumirunn, 1
lhjſtſume
lit ucl ye
Wann, yimun,

mgtonem di
gnett.,5

ygo ei

tite niſeri

ſi guil uiad
tunchie Mnrer⸗
nit: exir
nalereonnen
ic⸗ Vpo

Patporaus
vepſfienn
Venifziſte.
ilii,
MeMgruti
4, Eel
1e; 4
eynlaer
Nletbe
uten,
Ntneinii
lartitutier
leprſtirt
dtit,tſin
,te
grniage
ngockrt
Dyutligt
Menn Ai

nfller
ſen uun
rtobſenn
oneriun
ioci n
umklan⸗
is, Hel
mbenentn,
ſuniome⸗
dio iſs
n 4

Nuncta Maria clementiſſima Virgo eſt. 13 5

per angelum de cœlo delatum, ſingulari privilegio vocari con-
ceſſum eſt. ocabis nomen ejus Ikäſam. Lucæ 1. Cap. hinc etiam
olivæ ſpecioſæ in campis, cujus fructus eſt oleum dulce, ſeipſam
comparare dignata eſt, ut ad exhibendam nobis miſericordi-
am omni tempore paratam eſie intelligeremus, ut benèe ad-
vertit S. Antoninus part. 3. tit. 3 I. cap. 4. Qwia ipſa Virgogla-
rioſa miſericors edt, ad omnes comparat ſe oliva dicens: Eecl.24.
Quaſi oliva ſpecioſa in campis 3 oliva ſagnificat miſericordiam,
quia oleum fructas eòt lenitivum, & dulce; adolivam, quæ eſt
Eecioſa in campis omnes peſſunt accedere, & accipere fractum
ejus : ſicut ad Mariam, & jaſti, & peccatores accedere poſſunt, at
inde miſericordiam accipiant. conſentit Richardus Heremita-
nus lib. de eloquiis nominis Eſu. Olenum miſericordiæ ſymbolum

eſtieſfuſam dicitur, quia quod efundimuas, liberaliter emittimus.

& S. Joannes Chryſoſtomus. Sicat olenm reliquis liquoribus

ſupernatat, ita miſericordia Dei excehlit aliz' actiones. canente

Pſalmiſta: Miſerationes ejas ſuper omnia opera ejus Pſal. 144. V.
9. Nec non S. Bernardus in deprecat. ad B. V. ” 7Eſus eſt oleum
lenitivum ac ſalutare, uterus Mariæ oleo hoe repletum vas, &
lampas e?t, miſericordia 1 EsV Chriſtirepleta Mater. Et iterùm
Nec mirum, öDomina! ſitam copiveſo oleo miſericordiæ tui cor-
dis perfaſum edt ſolatium. cum illud inaſtimabile opus miſeri-
cordiæ, quod pradeſtinavit Deus ante ſacula, in redemptionem
noſtram, primum in te à mundi artifice ſet fabricatum. in con-
firmationem diſcurrit B. Albertus Magnus tract. ſuper Miſſus
eſt. quæſt. 7 5. Quidquid eſt cauſa cauſ æ, eât cauſa cauſati, at
beata Virgo eſt cauſa Filii, Filius autem totias boni cauſa,
omnisque miſericordiæ, ergo & Mater erit tottus miſericordiæ
cauſa: quidquid igitur miſericordiæ, PFilius exhibuit, totum
hoc nobis Mater contulit, quæ Filium genuit, in quonobis omnia
donavit: exhis patet beatisſimam Virginem in miſericordid
excellere omnem ereaturam, quia nimirum iplins mundi cauſa

extitit, Virgo clementiſſima.

CON-

136 PDiſcurſus XVIII.
CONCEPILUS III.

Turrim appellari beatiſſimam Virginem ex eo nobis

epitheto plus quam certò conſtat, quo illam ſancta Mater Ec-
cleſia, in Litaniis Lauretanis honorare ſolet. Turris eburnea,
cui correſpondet Sponſus in Canticis 4. cap. Collum tuum, ſieut
Turris David, mille clypei pendent ex eâ. Turrim appellari Ma-
riam Virginem Dei Matrem, nullatenus miror, ſicut enim ab
altitudine, Turris commendatur, ſic Virgo Deipara, quia
omnes Bearorum, ordines excelſior Angelis, glorioſa tranſcen-
dit, ſub turris appellatione ab Eccleſià veneranda proponitur;
ſed quid indicare volunt mille clypei, qui pendent ex eâ! re-
ſpondet S. Thomas Aquinas ſuper Cant. Mille elypei, id est, re-
media contra pericula pendent ex ed. quaſi diceret: quemque
milſerum, ſive in periculo evidendi conſtitutum juvandi mille
modos Virgini ad juvandum paratiſſimæ, ſemper in promptu
eſſe. Clarius adhuc magnum Eccleſiæ lumen S. Auguſtinus
tom. 5. lib. 20. de Civit. Dei cap. 7. colloq. I206. Mille in ſcriptu-
risz numerum ſignificat univerſalem, per mille enge chppeos, qui
pendent in Mariä,intellige omnem excogitabilem numerum, mo-
dum, ac medium nos adjuvandi, tuendi, ac protegendi. Empha-

ticè S. IT homas à Villâ novaà. Conc. I-de Aſſumpt. B. V. Fadcta

eft hæc turris, Eccleſiæ proepugnaculum, & peccatorum anicum
refugium, ut ad ipſam confugiaut omnes rei, omnes maſti, omnes
aicti, & eàprotegente, liberentur ab hoſte. O homo! in quä-
cunq; trilulatione, ad Mariam fuge, ſive peccatit affictus, ſive
tentationibus turbatus, hanc turrim petito, ad Mariam confu-
gito, mille enim elypei pendent ex ed. Mille juvandi media, ti-
bi porrigit Maria, Virgo clementiſſima.

CONCEPTIS IV.

Staturam Sponſæ ſuæ Spiritus S. palmæ aſſimilat. Cant.
7. Cap. dtat uera tua aſſimultata eit palmæ. Quid laudis habet pal-

ma, quòd Virginum Virgini, in ſtaturà ſuâ meruit aſſimilari?
de palmà obſervat S. Vincentius Ferrerienſis, quòd ſit victoriæ
üuüignom

dune

——
ucn, ſe P
poonhl 7.
cetribus ha
Uurglonoeit
intlaror. I
ſynifent itio,

4

ude diilo

pretem. N
Aberras Mag
Iinaorir hunn
rlim diſperg
Nuansac ucrice
Uen volens, ar
Nilribir Corli
lhaljlonin
iſexagint,

noret gub

in ſltentatie
ilberaliter
A. Aomnig
eilimiratio
umnontam!

CEproteclione n

lnos benignil
Uunncn venttis

gocleme

fſitginihl

triderivatioe
enologiä me
hreſtmiline

lieCartuſian

Uletr Valet gun

—

ereo n
C Mur.
eni Alurne,
n umnſi
napelnün
lieltenint
Deiprej
tiofatenſer
luproponn
ent en ell,

niunnit
periopr
1 Auglir
Mleinßt
egroſfeel
enunent
etaufl .
UN N
Aatrun t
ner ſi

0 bomy ſe

iiftlun

1in

vruntſerlti

.

Arir.
luckhene⸗
Heritalnt
ltii u

dNancta Maria clementiſſima Eirgo eſt. 137

ſignum, ſic palmas in manibus Sanctorum vidit Joannes in

Apocalypſi 7. cap. Palma in manibus éorum. Quia ergo Ma-
ria de tribus hoſtibus, mundo nimirum, carne & diabolo vi-
trix gloriosè in cœlum aſtlumprta eſt, rectè ſtatura ejus palmæ
aſſimilatur. Ita Sanckus de Aſlumpt. B. V. M. ſerm. I. Palma
ſignifzat Eictoriam, quam irgo habuit dé manao per bhumili-
tatem, de diaboloper paupertatem, de carne per purisſimam vir-
ginitatem. Meliùs tamen ad noſtrum propoſitum advertit
B. Albertus Magnus in Bibl. Maria. Eccleſiaſt. num. 6- quòd pal-
ma manfs humanæ habet folia, neq; ut aliæ arbores ramos ſuos
ſurſum diſpergit, ſed deorſum terram verſus extendit, quaſi
manus adjutrices porrigens, cuivis ſervire parata, quemliber
tueri volens, ac liberali manu ſuaves offerens fructus. De pal-
mà ſcribit Cœlius Rhodiginius lib. 5. lect. antiq. c. 6. avecl. inp.
42. In Babylonierum litteris compertas eſſe palma arboristrecen-
tas & ſexaginta utilitater. De palmâ Indicâà, graves ſcribunt
Authores, quòd iis populis, penes quos creſcit, omnia illa, quæ
iis in ſuſtentationem, nec non in commercium ſunt neceſla-
ria, liberaliter ſubminiſtret, hinc communi emblemare d'cta
eſt: Ad omnia utilis. Palmæ ſimilis ſtatura Virginis Mariæ eſt,
quæ ad imirationem palmæ triplicem, quam obtinuit, Victo-
riam, non tam ſibi reſervat, quàm nobis eam communicare,
ac protectione maternâ tueri parata, potentiſſimas manus ſuas
ad nos benigniſſima Domina extendit, atq; in is benedictum
fructum ventris ſui IEſum Chriſtum liberaliſſimè nobis porri-
git, Virgo clementiſſima, peromuia utilis, palm& ſimilis, Alma.

CONCEPTUS V.

Virginis Dei Genitricis nomen Maria, anagrammaticè
amari derivationem ſuam habet, nempe ex ipſa ſui nominis
etymologiã mari Maria Virge comparatur. In quo conſi-
ſtit hæc ſimilitudo? Maria interpretatur mare; (inquit Dio-
nyſius Cartuſianus ſerm. 3. de Laud. B. V. art. 30.) quia ſizut
nullas valet guttas maris dinumerare 3 ſic miſericordiam, gra-
Uuvun u tiæ

tiæ exeellentiam,gloriamque Marie nullus valet exprimere. Per

—

Mariam tanquam per mare venit Chriſtus in mundum, & per
eam tauquam per mare, tra nſeunt veri Iſraëlitæ, ad bortum feli-

citatis aterna ſubmer ſes A.gvybtiis,id eit, dæmonibus, & vitiu, ſeri.

bit Richardus à S. Laurentio lib. I. de Laud. B. V. cap. 3. Ama-

ri Maria nuncupatar, quia non eſi terra ſterilis, quæ ſupra mare
ſituata, non abundet omnibus bonü; ſi⸗ & leata Pirgo omnilhus
peccatoribus:juxta ipſam per devotionempoſitis, gratiaram co-
piam confert. juxta expoſitionem Incogniti in Pſal. 71. v. g.
id, quod 8. Joannes Baptiſta revelavit S. Brigittæ, Iib. I. Reve-
lat. Cap. 31. In quäcung, neceſſitate fuerit homo, ſi cæli Regi-

nam, Matrem Dei,toto corde invocaverit, ſa vabitur. Ipſa nam-

que homini ſemper fuit, eſt, & erit Virgo clementiſſima.

CONCEPTUS VI.

Ciſternam Bethlehem jaxta portam, Richardus à S. Lau-
rentio lib. I. de Laud. Virg. Mariam intitulat. Electam ut ſol
Mariam, dilectiſſimi ejus ſponſæ aulici, ſani Dei Angeli appel-
lant. Virgam de radice Jeſſe, Propheta Iſaias cap. II. Mariam
cognominat. An forté aliud, quàm meram Virginis clemen-
tiam inſinuare tituli iſti intendunt? Ciſterna juxta portazs
aquas ſuas omnibus liberaliter offert, & quantum in ſe eſt, to-
ties quoties, tot quot cuique libet, aquas communicare parata
exiſtit, ad ciſternam publicam ſe refocillare conceſſum eſt
eiſterna toti humano generi communis Maria Virgo eſt, dul-
ciſſimas gratiarum ſuarum aquas, quin & ipſum gratiarum
ſfontem Eſum Chriſtum communicare paratiſſima, iis omni-
bus vel maximè, qui Davidico deſiderio, de dulcedine hujus ci-
fternæ refocillari concupiſcunt. Ita Richardus ſupra citatus.
Haæc eſt ciſterna Bethlehem. 2. Regum 23. juxta portam,quia o-
mnestranseuntes valt, quantum in ſe et, ſatiare, unde clamat
Ecel. 24. Tranſete ad me omnes, hujus etſternæ aqua, Chriſtus Do-
mini eſt, qui eſt fons aquaæ ſalientis in vitam aternam, Jean. 4.
hanc aquam concapi vit David. Eleczam ut ſol Cant. 6. Cap Ma-
riam Virginern Angeli obſtupeſcunt, quia ut explicat idem
Richar-

Mn
candos cap

„

iguuntun

vertiti

ultne n
hritetum!
gealaſium /
IMin ex h⸗
Haſrad fiun
lum cordis li
Geumiluſtrar
nrtlrpiror.
Epelkeatat ü

er qudc

Uelnat; Ma
uabhomine
yreccatis d
Mo ae lemp
poipli dllee

Vutumcunge

ega me pey
menmnnet attt
ſeredeat.
Irgo cord

.

ies clemnent

llgamus,
1. I1. Nl
lhie, dulii,

yeriere
ln gemit
luulm
Uit fi

— JNanéta Maria clementisſima Virgo eſt. 139
erpyinaecdk . — — —
Nen⸗ Richardus cap. 7. Sol tantæ liberalitatis eſt, quòd a nullä crea-
4 e turd, qaantumeunque ſætente & ſordida, ſelit ei expoſita, radios
nn lJaos avertit; ſimiliter nec Maria d quantumcunque viliſimo
H peccatore ipſanr fideliter invocante, avertit reſpectunz pietatis
3. .

luæ. Et iterum lib. 7. Sobzex quo manè ſurrexit,praſtolatur totd
udrA; . . . . . „„.
ieſhiun AJie ad oſtium, paratus intrre domum, ſiaperiatur ei; ſemiliter

6 NGmdd & Maria, ex quo aſcen dit in cælum, videtur dicere cum Filio.
e Egoſto ad offium & pulſo. Quamprimum nunc aperit homo ja-
nHalT

nuam cordis ſui, Mariæ implorat auxilium, gratiæ ſuæ ſplendo-
0 lbike re eum illuſtrat, bona omnia præſtat & clementiam liberalis-
r ieg ſime elargitur. Sub figurà virgæ Jeſſe, & non Cedri, Mariam
iu,-A repræſentat Iſaias Propheta, hoc nobile ingenitum ſibi virga

entilmm. habet, quòd, quomodo, quando, & quotiescunque liber, fle-
Cliſe ſinat; Maria virga eſle in prophetico præviſa eſt ſpiritu:
quia ab homine in neceſſitatibus conſtituto, quantumvis onu-
Haddgin ſio peccatis, dummodè corde contrito ad eam recurrat, omni
.Har modo ac tempore, ad clementiam flecti ſeſe permittit. Ita
einedon Virgo ipſa dilectæ famulæ ſuæ Brigittæ hiſce verbis revelavit.
G,,Il A DQäuantamcungque homo peccat, ſi e toto corde, & verà emenda-
Vrginscet tione ad me reverſus fuerit, ſtatinz parata ſam recibere rever-
2 utt tentem, nec att en do, quantum peccaverit,ſed cum quali int en-
Numminbet tione redecat. Virgo verè clementifſima. .
monicneen Ergo corde contrito ſub potentiſſimum Virginis Dei Ge. Epilogus.
e Conetnt nitricis clementiſſimæ præſidium, ea, qua par'eſt, devotione
aViods confugiamus, exclamantes cum ſeraphico Bonaventura, in
Mun gun Pſal. II. Salvos nos fac, Mater pulchra dilectionis, fons ele-
llnnnitons mentiæ, &Cdulcior pietatis. Amen,
cecivehrjra. . . .
olnnchn Experibre piam Matrem cum prole MMariam
In gemitu labis, ſi cor utrique dabis.
1,,h* . „ .
i En quùm clementem, non deſpicit ila gementem,
Nu:CrN „ » . .
“ Det tibi Virgo vale, ne moriare male.
,,An .
Am ecl
tahln Uuu uu 2 Dl-

D

Ezotdium.

88. Patres. Geliſſima Virgo extitit. Sententias 88. Patrum, deſuper con.

140 50 8*

l
DISCURSUS XIX.

Nandta Maria Fideliſſima Virgo eſt.

men eſt, & angelica declaratione patet, cam ſuper⸗
veniente Spiritu S. & Virtute Altiſſimi obumbrante
fœcundari ad felicem, mundoque ſalutarem partum debuiſſe:
cum verò ſolemni ritu receptum ſit, quod Sponſa dotem ſu-
am ſponſo adferat, quæri non incongrue poteſt, quænam
ſit dosilla, quam Virgo beata, Spiritùs Sancti non minus,
quàm 8. Joſephi beatiſſima Sponſa, Sponſo ſuo divinitus præ-
parata, ſecum ſubintulit? reſpondet S8. Petrus Chryſolagus
ferm. 140. Fidem fuiſſe Virginis dotem, quam illa conſen-
fum ſollicitanti Angelo, cœlo referendam tradidir. Ad Vir-
ginem Deus aligerum portiterem mittit, nam daz arrham, do-
tem ſuſeipit, qaz fert Grattam, dem refert, &! iäraätt aumera vir-
tutt. Confirmat S. Thomas de Villà novâà, Conc. 1. deAn-
nunt. Audiſti le gationem, da faem & accipe prolem. Hinc
fancta quoque Mater Eccleſia, hiſce verbis frequenter utitur:
Beata e, Firgo Maria! quæ Gabrielis Archangeli dictis credi-
diſti. Hæc præſtantiſſima dos Virginis fides in ſupremo gra-
du occupavit Mariam, quæ omni tempore Deo ac homini fi-

fulamus. Tu eænim es fideliſſima columba Noë, quæ inter ſum-
mum Deam, & mundum diluvioſpiritaali ſubmerſum, media-
trix fidelisſima extitiſti: corvus infidelis, columba fidelis fuit;

ſic & Eva infdelis, Maria verò fidelis ſima eſt: Eva infdelisſi.

ma, mediatrix perditionis, Maria verò fidelisſima mediatrix

5. Bonaven- ſzlakis fuit. Seraphice diſcurrit S. Bonaventura, in Spec.

tura.

Lect. 9. Crudelis nimirum Eva, per quam ſerpens antiquus

beſti-

Ametſi inter Deiparam Virginem, & S. Joſeghum,
verum interceſſerit matrimonium, indubitatum ta-

9
—
lerumett
utyeutidr
uifra ſetu
lunem lut

sGercn. iup

ilenir grati⸗
.
ſinimurrr
ins Tom. 10
jueunfant

ſulin: Nl

Hſintomnia h

oianus Sereh
ſin ſtr ſol
Natura tua,
luirorem ſp
6r,alloquir,
lundem ge⸗
t. De ſad⸗
E. Hoctam
ntigne loqe
NCurrere nole
IN, gud Vig

3

iällimam,
ecsinteroe

erprum
Mminiſoi dili

—,—

RR

.

18 olgtr
indabirune
er, Eanſge
wiobunber

onla en

eſt,geur

Gi onnn

o Efinnune
nis Crſo
Uachilezc
dicit. A
datarrlent
lit Ount
,Cone N
epntbn⸗ 1
ebenteun
il icirne
inihemeg
eotc hunni?
in celpen
, lu l i
eſ
plefit
uuitßle
s Ne hen
nlurn inc
zmmui
6

47

⅓

Sancta Maria alementisima Virgo eſt. 141

peſtiferum etiam ipſi viro virus infudit; ſed fidelis Maria, quæ
ſalutis antidotum, & viris & mulieribus propinavit : iltla enim
miniſtra ſeductionis, hac propittationis; illa ſuggesſit pravari-
cationem, hac injecit redemptionem, ſermocinatur 8. Bernar- §. Bernar-
dus Serm. ſuper ſignum magnum. O felix inobedientia? dus,
inſegnis gratia! qua dum fidem humiliter dedit, cœli in ſe opi-
ficem incorporavit. Exclamat magnum Eccleſiæ lumen Augu⸗S. Auguſti-
ſtinus. Tom. I0. Serm. 2. de Annunt. O praclarisſimæ Multeris nus.
hujus conſtantia! O fides inconcuſſa ſuper humilitatis petram
faundata plenam oraculo angelico Maria preæbuit fidem,
ſciens omnia Deumpeſſe cum vult, coincidit S. Laurentius Ju-S Lauren-
ſtinianus, Serm. de Annunt. B. V. Sicut lamen ſolis nunquam tius Juſti-
deficit, ſie ſola Virgo, ſola ſtetit in fiäde, in Pas ſione: unde Cant. htauns,
7. Statura tua, quâ ſcilicet in fide ſtetiſti, asſimilata eſt palmaæ,
quæ virorem foliorum nunquam amittit, ſic tu nec ſidei virtu-
tem, alloquitur Mariam doctiſſimus Card. Hugo, in Pſalm, Haugo Cat⸗-
1I8. tandem definit S. Thomas à Villà Novaâ. Conc. I. de An- dinalis.
nunt. Defide illius, quiqquid dici peteſt, pro merito minus ohas
est. Hoc tamen non obſtante, quamvis pro meritis Virginis nova.
condignè loqui ſimus impares, attamen infidelitatis notam

incurrere nolentes, pro pietate gratiam Spiritũs S. implorabi-

mus, quò Virginem fide dotatam ac ditatam, ſponſam ejus
fideliſſimam, profundis Conceptibus humiliter venerari, at-
que ejus interceſſione in fide vivà firmari mereamur.

CONCEPTUS I.

Servum bonum ac fidelem dicimus, qui etiam minima Confrma-
Domini ſui diligenter cuſtodit; ancillam fidelem, quæ nul- io ſeu De-
lum terræ granum, perire facilè ſinit, talis ancilla fidelis in duetio,
ſacris litteris Ruth fuit, quæ relictas à metentibus ſpicas dili-
gentiſſimè conquiſitas, in horreum fideliter collegit, Booz
enim cum meſſoribus inſtituit, ut ſpicas relinquerent. Colli-
gebat icas peſt terga metentium Ruth. cap. 2. Ecce Ancilla
Uaun ua 3 Domi-

142 Diſcurſus XIX.

Domini, ſignat ſeipſam Virgo Maria, Lucæ I. cap. An non
ſideliſſima hæc Ancilla fuit, quando tot peccatorum animas
tanquam deperditas Eccleſiæ ſpicas, in horreum æternæ bea-
titudinis collegit? Conceqtus hic eſt S. Bonaventuræ, in Spec.
B. V. lect. 5§. Gratiaæ Mariæ cotligit ad z ſericordiam, codligit ad
PEecleſiam malos: hoc benè ſignatameſt in gratid, quam in col-
ligendis ſpicis à meſſoribus derelictis, Ruth'invenerat, quando
dixit ad Booz: invent gratiamin oculis Domini mei. Ruthin-
terpyretatur videns, vel feſtinans, & ſignat beatam Virginem,
quaæ verè videns in contemplatione, & benè ſeſtinans fuit in
altione, videns etiam noſtram miſeriam eſt & feſtinans adim-
pendendam ſuam miſerieord'am. Ut nimirum famulos Deo fide-
les efficiat, ancilla Domini fideliſima.

CONCEPTUS II.

Viſionem terribilem vidit Joannes in ſuâ Apocalypſi 4.
Ccap. Sedes poſita erat in cœle, ſi⸗per ſedem ſedens, & iris erat
in ireuitu ſe dis, &, det hrono procedebant faulgura, & voces, &
tzonitrua, &ñ in conſbecta ſedis tangiam mare. Extremum
judicii diem viſione hâc deſignari, plusquam certum eſt,
Chriſtus enim ipſe prædixit Matth. 19. cap. In regeneratione
ſedebit Filius hominis in ſede mæjeſtatis ſuz, & Luc. 21. cap.
BErunt ſigna in Sole, & landä, & ſtellis, virtutes cælorum move-
buntur. Sedes ergo majeſtatem judicis; tonitrua, voces, &
vindicem Chriſti judicantis iram repræſentant: ſed quid
Iris in circuitu ſedis? quid mare in conſpectu ſedis intendit?
iris ſen arcus in nubibus cœli ſignum fœderis reconciliatio-
nis, & amicitiæ eſt, inter DOeum & hominem. Dixitque

Deus Noë: hoc et, ſignum faderis, quod conſtitui, inter me &

omnem carnem ſuper terram. Gen. 9. cap. Quotiescunque iri-
dem hanc etiam iratus Deus aſpexerit, recordari promilit,
ſœderis ſui, & aquis diluvi hominem ultra non perdere?

Iris plazans ratum jedicem, Maria virgo eſt, inquit Richar-
7

dus àS. Laurent. lib, 6. de laud. B. V. Iris hæc in circuitu ſedis, ete⸗
. nim

——
im obi eiern
tonumflü
Non Gelinit. G.

nrenonigekt

noninuspar
nvoci omnes
Avbriterretun
rleci Filiſ
nltegat, t
Unmasreſtin⸗
llutem æte
elsile rever⸗
Fhenum agit

Urenda eſlet

esmmagna,

ils peccator.

Ulnct 4poſte
luntes ſec ju
forori datar-
eld aii
Unine derelicl
nathuc quaſi
Tüklum ir⸗
Gilet, fitam
lein Prolog
ii danna,
itnanu iliu

Ilma & Ad

onſamn ſc
whanbamne

Eum üle
non Deip

I Tlerne N
lnrg,indne
nmanlgti
uanirl
nefah lunl
mei. Auti⸗
lann Liun
inaniſui,
linagtl⸗
moloseoe

Aenl Cinet
uh
e. EMrrt
Iun cenun!
lyrogtnni

AEer
hitruertinl
Nucr: l
liend

sfeooneluit.

enn, Liyfi
rAnineref
otiehongle,
reni goan
ingbithic⸗
. et
,utele⸗

Nuncta Maria ſideliſſima Virgo eſt. 143
nim ubi æterni Judicis majeſtatem iniquus peccator offendi
thronum filii ſui miſericordiæ Mater ſupplicando circun .
non deſinit, donec iram placare judicis, & gratiam obtinere
peccatori mereatur. Maria quaſi mare gratiarum. ſcribit 8.
Antoninus part. 4. tit. I5. Cap. 4. §. 2. Sicut enim mare hujus
mundi omnes aquas ad ſe colligit, ut eas in mille partes t *
ſalubriter refundat, ſit gratiarum mare Virgo Maria in ge.
AAtu ſedis Filii ſui ſupplex, omnes meritorum ſuorlm acnas
congregat, ut cas in mille peccatores effundere, infertinles
flammas reſtinguere, ſuisque amatoribus, omnibus & ſin e.
lis, ſalutem æternam valeat obtinere. Amicus in neceſſi te
fidelis ille reverà eſt, qui pauperculo mortis reo brrltat pein,

advocatum agit apud judicem, & dum jamjam ſententia mor-

tis ferenda eſlet, vitam obtinet, ac libertatem: dies iræ, dies il-
la, dies magna, & amara valde, dies extremi eſt judicii in 14
finalis peccatori proceſſus ab irato Judice terminabitur; ia 1
illa ſanéti Apoſtoli ſedebunt in ſedibus judicantium non d.
vocantes, ſed judicantes duodecim tribus Iraël, Ententiam
peccatori datam à Judice approbantes, nemo erit Sanctoru
in de illà, qui intercedat; peccatori tum temporis ab omni
hotine derelicto, & in extremà neceſſitate conſtituto, in ulti⸗
mo adhuc quaſi momento, advocatam aget potentiſſimam,
apud Filium Virgo Dei Mater, & dum mortis æternæ damnan
dus eſlet, vitam peccatori implorat æternam. Doctiſſimè
Idiota in Prologo de Contemplat. B. V. ſæpè, quos Faſtütid T-
lii poteſt damnare, Matris miſericordia liberat, quia ſalus no-
ſra in manu illius eſt, in neceſſitate igitur homini Patrona po-
tentiſſima & Advocata fideliſſima eſt Virgo Maria.

CONCEPIUS Il,.

Sponſam ſuam Mariam Virginem, Spiritus 8. in Canti-
eis columbam nominat. Una e‿ columla mea. Cant. 6. ca
Quænam eſt illa columbarum proprietas adeò laudabilis, de
Virginem Deiparam mercatur repræſentare! DoctiſſimusAb-
bas

144 Diſcurſus XIX.

bas Rupertus lib. 32. in Cantica, columbam à fidelitate com-
mendat, quam ſuis non ſolùm, ſed & alienis exbibec pullis,
quos magnâ ſollicitudine nutrit, granum ex ore pullis com-
municat, & ſeipſam morti exponit, ut à vulture pullos tueri,

eorumque vitam conſervare fideliſſima queat. Pari modo

Virgo Dei Mater, peccatores à ſe alienos, interceſſione ſuà
apud Filium potentiſſimâ nucrit, non granum tantùm, ſed &
integrum acervum tritici, id eſt, Efum Chriſtum in virginali
ſuo utero, de Spiritu S conceptum porrigit peccatori, ejusque
animam, ne in æternum pereat, à vulture infernali apud ſeve-
risſinum Judicem, meritorum ſuorum infinitudine prortegit,
ac defendit. Sed verba Abbatis notatu digna percipiamus:
Pullos alienos columla nutrit, & nos, qui eramus alieni ſecun-
dum carnem à genere tuo, ecce vivimus tuts meritis. Acci-
nat nunc Sponſus: Oculi tui columbarum. Cant. I. cap. nem-
e oculi compaſſionis, & charitatis erga miſeros. Virgo fide-
iſſima.

CONCEPTUS IV.

Experientia quotidiana nos docet, filios in terris, iram
patris ſui ſentientes ad matrem, quamprimùm etiam flentes
refugere: quænam eſt hujus refugii cauſa? matrum in filios
fidelitatis, quàâ prolem ab irâà patris efficaciter tueri ſolent. Ma-
zris titulo Mariam Virginem repetitis vicibus Eccleſia ſalutat
Catholica; ſicut enim Chriſti corporalis Mater eſt, ita mem-
brorum Chriſti quoque ſpiritualis eſt Mater. Obſervatio eſt
S. Bonaventuræ in Speculo B. V. lect, 3. Duo autem Filii Ma-
riæ ſant, homo Deus, & homo puras; uniuz enim corporallter,
alterius ſtiritualiter Mater eft Maria. & Guilielmus Pariſien-
ſis apud Martinum Deltium. in cap. 4. Cant. ſect. I. in ano
Salvatore omnium JEſa, plarimos Maria peperit adſalutem:
pariendo vitam, multos peperit ad vitam: eo ipſo, quòd Mater
estt Capitis, mul:orum membrorum Materek: Mater Cbrißtis
Mater eit membrorum Chriſti. Quemadmodum ergo aliæ
ma-

.

ules, obir⸗
u Vrgo⸗pre
em cigema
Mes, Berna
tranſune⸗
enalnmulanj
mitahue net
iſniwenie
ſenim media
in Alaria,

lotereſſan
hmproximi⸗
ere urprote
Cunſdeliun
Ncufelis
Noproximiſo
genanonce
Tüimunasagi

Munciobſeqen

Ekieelaucab
Penibug, Mari
lgtnit mork
tpatentern
DKauxilioh
mentbosg
unm apparuit
Engepericul
lrophlus, V
Urgerorioani
mluscCartho
1Criſti a
tbinnumer

0
(ol⸗

hahllt
Me Pollson
tepolos e
Princl
tercellonee
ntanmtmne

lumintign

endthe⸗
rnalaplee
licinehro
duperohyün
nut aleniſer
veritit
Lehnt
105, Vryt

V.

losioterit
Dbn tiint
matrumn

Fleri ln⸗

Lckiit
Aterthiun⸗
1. Obemant
tnflii
in py
lehmiri⸗
t, ſl l .
Grien

1

ſ,nl

GNanbta Maria ſideliſſima Virgo eſt. 145
matres, ab irà patris, filios fideliter tuentur, ita etiam beatiſſi-
ma Virgo, pro miſeris peccatoribus interpellere Patrem co-
leſtem, eidemque pœnitentes reconciliare non deſinit. Con-
ſolatè S. Bernardus ſerm. ſuper ſignum magnum. Deus noſter,
ignis conſumens est; quidni vereatur peccator accedere, ne
quemadmodumflait cera à facie ignisiſic pereat ipſe àfacie Deil
jam itaque nec ipſa mulier benedicta in mulierilus, videbitur
otioſa, invenietur equidemlocus ejus in häc reconciliatione; opus
es&t enim mediatore ad Mediatorem iſtum nec alter nobis utilior.
quam Maria, Mater noſtra fideliſſima.

CONCEPTVS V.

Intereſſata hominum corda, quorum affectus magis in
bona proximi, quàm in ipſum hominem tendit, tantùm etf-
fecêre, ut pro tempore in terris nullus, vel ſaltem exiguus, ami-
corum fidelium ſit numerus: quid ergo requirit mundus, ut
amicus fidelis quis inveniatur? qui in aperto ac evidenti peri-
culo proximi ſui, non eſt Petrus àlongè, ab amico ſuo non fu-
git, eum non derelinquit, ſed adjuvat, ac præſtat opem, veri a-
mici munus agit, qui dum fortuna perit, auxiliator adeſt, media
juvandi obſequiosè offert, acnicus fidelis cenſeri debet. Sed quis
eſt hic, & laudabimus eum amicis omnibus tempore peſtis fu-
gientibus, Maria peſtiferos conſolata, bufones aperuit, vulne-
ra ligavit: morbos incurabiles, ubi de ægroto medicus daſpera-
vit, patientem dereliquit, virgo ſanavit: prægnantibus, conſi-
lio & auxilio humano deſtitutis, ſancta Dei Genitrix præſto fuit:
morientibus, quibus conſanguinei terga verterunt, Maria auxi-
liatrix apparuit: ab orbe univerſo derelictos, in neceſſitate pro-
texit, de periculis levavit, pro peccatoribus maximis, inter quos
Theophilus, Virgo benedicta interceſſit, pauperrimarum in
purgatorio animarum nullatenus obliviſcitur, ſed, ut docet Di=
onyſius Carthuſianus Serm. I. de Aſſumpt., in Feſto Nativita-
tis Chriſti & Paſchatis, purgatorium gratioſiſſimè viſitat, atque
ex eo innumeras liberat animas, easque ſecum in coœlos addu-
S XXX XX cit.

Epilogus.

146 . Diſcurſus XIX.

cit. Teſtem præ millibus agat Richardus à S. Laurentio lib. 4.
de laud. B. V. Legitur in Mariæ miraculis, quòd multos de ſud
damnationejam certos, multos aquis præfocatos, multos ex im-
proviſo mortuos, liberavit, qui dum viverent, ipſius Patrocinio

ſe commentaverant, multos, qui ſene pœnitentiâ deceſſerant in

mortali, ab' ipſis diaboli faucibus potenter eripuit, & ut pos ſint
agére pæœnitentiam, ad vitam reduxit Ita namq; ingenioſa eſt,
& ſabtilis ad ſalvationem peccatorum, ſicut diabolus ingentoſus
eſt, & ſubtilis, ad damnationem eorum. Sicut ergo diabolus ho-
mini inimicus eſt, & infidelis, ſic eidem homini Maria Virgo
amiciſſima eſt, & fideliſſima.
In tot periculis conſtituti quotidianis, inermes inter tot
hoſtes viſibiles, & inviſibiles, diù noctuque ſalutis incerti, tot
peccatis ſi ve venialibus, ſive etiam mortalibus obnoxii, ad fide-
liſſimam Patronam & Advocatam Mariam Virginem adduci
nos ſinamus, à S. Ildephonſo lib. de Virginitate B. V. cap. 4.
Veni mecum ad hanc Virginem, ne ſine hac properes ad gehen-
nam.: veni, abſcondamur ſub velamentovirtutis ejus, ne indu-
aris confuſione ſicut diploide: veni confiteamur, ego delicta
juventutis, & iga orantiæ meg, & tua delictza ſacrilegii, G&ſcee-
leris tui, ne revelelt cœli iniquetatestuas: veni, humiliemur
in veritate Confesſionis, &laudiy ejus, ne terra conſurgat ad.-
verſum te, aſſerens, tant: ſceleris ſe tuam perfidiam ſuſtentaſe
Amen.

Quæ regit in cœlis, miſeris & Virgo fidelis,
Pœnis peccati non ſinit ultra pati.
Nam ſibi conſtantem, redamat pia Materamantem
Si colis, inclamans, dona reponit amans.

) °( Se

wrirute in
n

Hari
lat,
men
dut

r Abgelieus

Art. 1. ce
Ineex chari

fonvirtuoſio

undeumchli⸗
mutharitaten
Momnes he
ſmergo ſee
Urſtinenort
Akurumprt
iiß uid ui⸗

lunn ſi

.
Mlatup aydore

elliunſeeye

loltu morit
guſelancn
luldoc, H
lſtoh. Put
uifaten ſ
fſutehaf
nn itek,

Wemnorn T
lreſiten

—
Grentiold,

1nuler,, 4
Multoreri

lin lihniß
14 Certſcrn
di Gunß
, ileriſa⸗
olitttſene
ociebelrt
lini Muen

hermes iner

Aursincenn.

ODnonizzti

Vupinene

lateb nl
Npener d,e
utileſuentin
nur, til
irgie
Ueni Lund
raulinl

flnmn ſfri

ſlel⸗
ietertnlke
A.

S=.

naventura, Tom. 3. ſerm I. de B. V. O cor virgineum amo-

6 ) 1. 8* 147
DISCURSUS XX. .

Charitate in Deum ardentiſſima Virgo Maria ecu
lum fuit Juſtitiæ, perfectio Virtutum.

Haritatem Apoſtolus Vinculum perfectionis intitu⸗ Erxordium.
lat, eamque ſuis præ omnibus ſpecialiter com-
mendat, ſcribens: Saper omnia Charitatem habete, .
quæ est vinculum perfections. Ex quo contextu Do-
ctor Angelicus S. Thomas deAquino ſecundà ſecundæ. Quæſt.
184. Art. I. concludit, menſuram perfectionis, in quovis ho-
mine, ex charitate in Deum deſumendam eſſe, ita ut is perfe-
Qior, virtuoſior, ac juſtior eſſe cenſendus ſit, qui cæteris arden-
tius Deum diligit. Omnis ehriſtianæ Virtuti perfectio, ſecun-
dum echaritatem attendenda est. Virgo Maria Dei Genitrix ſu-
pra omnes homines charitate in Deum ardentiſſima erat,
ipiam ergo ſpeculum juſtitiæ, exemplar virtutum, perfectionis
chriſtianæ normam proponere, dignum duximus. A ſententiis
88. Patrum, probationis principium ſumamus. Qaidquid cor- S8. Patter.
du eſt, quidquid mentü, quidquid virtutu humanæ, ſi totum ad-
hibeas, non ſuicit, ut cogitare valeas, quantoindeſinenter cre-
mabatur ardore pii amoris, quantis movebatur repletaspiritus.
cæœleſtiumſecretorum incitamentis, quam totam incanduerat
divinus amor, ita ut in eâ nihil eſſet, mundanus quòd violaret af-
fectut, ſed ardor continuus, & ebrietas perfuſi amoris, ſoribit 8.
Eccleſ Doct. Hieronymus Tom. 9. ep. de Aſſumpt. B. V. adb'aul. S. Hierony-
& Euſtoch. Fuit beata Virgocælam igneum, propter ardent iſi- mus,
charitatem,; ſicut enim ignis eſi in ſum mo candidus, ſie Domina
noſtra fuit charitati in ſummo ardent iſima, quæ nec primam ſi-
