Maria cauſat novarum creationum genera, & opera gratiarum.
DISC. XIII.

Salutem cooperatur univerſorum.
Maria, juxta Andream Cretenſem, ſalutem noſtram cooperata eſt, una

cum filio patiente.
DISC. XIV.

Quaàm optimè ſapit Sapientiſſima.
Ariſtoteles docet Sapientiam eſſe virtutem, quæ, quod malum eſt, vi-
tat, ac agit, quod honum eſt; Aſt B. V. Maria, quod mali um-
bram ſapit, neſcit, non tam bonum, quam optimum egit: er=
go eſt Sapientiſſima.
DISC. XV.
Digniſſima eſt honorari.
Honore dignus eſt, quem Rex honorat: ſeriptum legitur in libro Eſti⸗
her cap. 6. Aſt Rex Regum Deus Mariam honorat, ergo ab
omni creatura eſti honoranda. .
PDlISC. XVI.
Prædicamentum eſt genericum.
Opera artificum depredicantur ubique locorum, Mariam S. Spiritus
nominat Opus Exelſi. Eccleſ. cap. 24. ergò ubique terrarum

laudanda, deprædicanda eſt Maria- 3C5

. l Condre D.

—

En porens

(unſt Mar
nontra

Mrumaterno
Lenerih

lelo, ao int
Concepr

gunciſſiman

01 m int

lmnit, Ki

Uerllima e

tiinnotehe

Dnltlln Die⸗

luckunher

Utora

tgonertiet
Coranked⸗

Nonrin.

lgittercen

gratlrun

Ooperete.

.
D

iaj Cvoln nle
ptinuntgz,

egitilini

honoket,

i

HOC MAkRkIALI CoLIECTORUM.

DISC. XVII.
Potentisſimaim dico.

Qam potens ſit B. V. Maria politicis argumentis adſtruitur.
DISC. XVIII.

Clementiam Virginis loquitur orbis.
Quaàm ſit Maria clemens ac benigna; perpulchris Conceptibus de-

monſtratur.
DISC. XX.
Fidelisſimam hanc veneror Matrem.
Maria materno amore conſtantes addiéta ac fidelisſima Patrona eſt,

generi humano.
DISC. XX.

Phœnix Amoris Maria eſt.
Perfecto, ac intenſiſſimo amore, Maria amavit Deum; elegantibus

Conceptibus probatur.
DISC. XXI.

Humilitate ſuperat omnes.
Profundiſſimam virginis Mariæ humilitatem hic, ad imitationis exem-

plum, intueri licet.
DISC. XXII.
Mundi Jubilus eſft Maria.

Exhilaravit, & indies exhilarat B. V. Maria Coœlum Chriſtianitatis.

DISC. XXIII.
Wiritum nonniſi ſpirat.
Religioſi ſſima corpore & anima, vixit Maria.
DISC. XXIV.
Honorandisſima Water.
Omnihonore honoranda, colenda, & veneranda eſt B. V. Maria,
DISC. XXV.
Exemplar cape devotionis.
Devotisſi ima Pietas B. V. ſtimulat tepidos noſtros animos.
DISC. XXVI.
Maria Deum facit protitium.
Maria eſt univerſalis, irati Numinis Reconciliatrix.
DISC. XXVII.
cutum eſt Chriſtianorum.

Maria contra Dæmonum ac animarum hoſtium inſultus, fortis eſt ar⸗

matura. Aa aa a 2 DISC.

TNDEX DISCURSUIIM.

DISC. XXVIII.
Purgatorii extinguit flammam.
Maria animarum in purgatorio acceptiſſimum eſt refrigerium-
DISC. XXIX.
Teſauraria Dei divitiarum.
Omnia cœli bona, ac dona veniunt nobis per manus Mariæ.
DISC. XXX.
Aureum orbis propitiatorium.
Maria propitiatorium eſt univerſo orbi.
DISC. XXXI.
. Janua eœli aperta.
Per Mariam patet ſecuriſſimus in cœlum ingreſſus.
DISC. XXXII.
. Fons gratiarum Dei inexhauſtus.
Maria, gratias DEl indeſinenter nobis indigentibus procurat.
DisC. XXXiII.
Apotheca inſtructiſſima.

Maria ſanat & curat omne, quod infirmum aut languidum dici poteſt.

DiSC. XXXIV.
B Aſylum eſt peccatorum.
Maria eſt peccatoribus Civitas refugii.
DISC. XXXV.
GSolatium miſerorum.
Conſolatur Maria, omnem ad ſe confugientem, ac ſibi ſupplicem,
DISC. XXXVI.
Adjutorium fidelium.
Non eſt negotium arduum, neceſſitas tanta, in qua non aſſiſtat, adju-

Vet Maria.
DISC. XXXVII.
Angelorum decus.
Angeli, ſibi gratulantur tantæ Virgini ſervire dignari.
DISC. XXXVIII.
Obedientia forma.
Obedientiſſima virge, cunctorum luperat obedientiam.
DISC. XXXIX.
⸗ GNientiarum compendium.
Uluminatifſima ſcientiis, & cognitione entis divini vixit Maria.

DISC.

Derioſrvi
Urptientis
lile c conſt⸗
bultatisinſi

erd Eexcen

—

IN Q

Punimef
Uwabllicſima
un irginis.

Grumn Dec

Uunurz Chrih
Hüummagiſtr
Umpeccatot
iniusb, V.
ſtuib, V. Ma
Eas B..
Utnopes 1

ſennellene

Aune ion

lette lei
Monſiegine
Moi Marie,

erlun rece

. ollls.
ub i

HOC MARIALI COLIEGTOXIAI.

PISC. XI..
. Magiſtra artium.
EKun⸗ Docet & inſtruit, ac illuminat ad ſalutem, omnem ſibi devotum.
. DISC. XLI.
Dolorum ſumma.
Dolor patientis virginis, ſluperat omnium ærumnas.
DlisC. XLII.
Fidei Exemplar.
In fide, ac conſtantia Maria ſuperat univerſos.
DISC. XLIII.
Virginitatis anteſignana.
Virginitatis inſignis cultrix eſt Maria.
DISC. XLIV.

Corona Cœlitum.
drocdrt. Superat, & exced it omnes Sanctos.

—

rie

SIPER QIALITATES ET VIRTUTES B. V. MAR.

AHarerium eſt fidelium. Diſcurſu 3ʒ
Amabiliſſima. Diſc. 10
Amor virginis. D. 20
“ Angelorum Decus. D. 37
ſtigin Armatura Chriſtianitatis eſt. D. 27
Artium magiſtra. D. 40
Alrljlylum peccatorum. D. 34
non Unt Benignitas B. V. Mariæ. D. 18
Bonitas B. V. Mariæ. D. 3
Caſtitas B. V. D. 7
Cauſat novas gratias. D. 12
Cœ itum eſt corona. D. 44
Charitas Virginis., D. 20
Clementia Mariæ. D. 13
Dolores Virginis. D. 41
mtlm⸗ Devotio Mariæ. D. 2
Deum Maria reconciliat. D. 26
, Fides B. Virginis. D. 42
viitqu Pidelitas B. Virgin. D. 19
6 Gra-

INDEX Sypk OVALHIATES E1 PIRTVTESB V. MARIA.

Gratiarum Dei eſt theſauraria.
Gratiarum Deieſt fons.
Gratia ſuperfluit.
Honoranda eſt.
Humilitas Mariæ.
Jsnua cosli eſt.
Illuminatrix.
Infirmorum medicina.
Innocentiſſima ſemper.
Immaculata.
Integra mente & corpore.
Laudanda undique.
Lætitia orbis.
Magiſtra eſt artium.
Maternitas.
Mediatrix ſalutis eſt.
Miſericordiæ Mater.
Miſerũm Aſylum.
Obedientia Virginis.
bPietas B. V.
Porta cœ li eſt.
Potentia Mariæ.
Præſtantiſſi na eſt creaturarum.
Propitiatorium orbis.
Purgatorii refrigerium.
Religioſiſſim⸗ mortalium.
Refrigerium purgatorii.
Salutis remedium.
Sanctiſſima creaturarum.
Sapientifſima.
Scientia doctorum.
Scutum Chriſtianitatis.
Solatium miſerûm.
Thefauraria Cœli eſt.
Virginitatis eſt Anteſignana.
Virginitatis gaudet prærogativ.

Dilc. 29
DP. 37
D. f
D. I5. & 24
D. 21
D. t
D. 40
D. 33
D. 6
D. 9
D. 8
D. 16
D. 22
D. 40
D. 2
D. 13
D. 4
D. 34

D. 2 8

D. 2
D. 31
L. 17
P. 11

D. 30

D. 28
D. 23
D. 28
D. 13
D. 1
D. 14
D. 39
D. 27
D. 3 5
D. 29
D. 4;

b.

NDEX

oemnt
Nlun

Veltus: De
Tenge Dei

tns: De

Tenz. Dei
lertus: Vea
Deng: De
larros: Deſg
=
Geltu
ſeor
ticors.
ertus: Degu,
enarlded,
depræd
SD me
u: Lißer
1 ena: Man
1. Natir

nns: Delui⸗

Ilema Deimnt
nn Degui⸗
Ulenge Milen

. lorlk Cun

Ulene: De
ltem.!
leen:

—=
—

Den
D

= = = = = = =

6. Textus: De qud natus éſt TEſus.

— = = = = = =

o
In quo demonſtratur „quomodo in hoc opere contenti
Diſcurſus, in Textus Evangeliorum in feſtivitatibus

B. V. Mariæ per Annum occurrentibus,
applicari valeant.

Feſtum immaculatæ Concebtionis.

I. Textus: De quanatus eſt IEſus Mazihei 1.
Thema: De immaculatàâ conceptione B. V. lege. Diſcurſum 9.

2. Textus: De qua natus eſt 7Eſus.

Themae Deinnocentiâ B. V. Dilſc. 6
3. Textus: De qud nazus eſt OZſus.
*Thema: De Virginis integritate, tam mente, quaàm corpore. Dilc. 8

4. Textus: De quâ natus eſt Eſus.

Thema: Maternitatis dignitas quanta ſit. Diſc. 2
7. Textus: Qai vocatur Chriſtus.
Thema.: Chriſtus idem quod miſericordia: quam ſit Maria Miſe-
ricors. Diſc. 4. item Diſc. 18
Thema: Ideò, quia IEſum genuit, ſummè honoranda, veneranda,
deprædicanda eſt. Legatur. Diſc. 15. & 24
NB. In Feſtiv. meo reperiet formatas Conciones in ſequentia themata.

Textus: Liber generationis IEſu Chriſti, & .

Thema: Maria liber eſt, in quo ſcribuntur peccatores, ut lalventur.
F. Nativitatis B. V. Concione 3.

Textus: De quâ natus eſt Eſus.

Thema: De immaculatâ Conceptione ſunt tres formatæ Conciones.
Textus: De quâ natus eſt IEſas, qui vocatur Chriſtus.
Thema: Miſericordem Deom effecit Maria. F. Natæ. C. 2

In Feſto Puriſicationis.

1. Textus: Cum Impleti eſſent dies Purificationis. Lucaa, 2.

Thema: De puritate Virginis. Dilſc. 6. & 8
tem: De Virginitate ſpeciali. B. V. Dilc. 3. & 43
Item: De Caſtitate Virginis. Dilſc. 7
Bb bbb 2, Tex-

IWDEX FESTORUAMM.

2. Textos: Talerunt Eſum in Jeruſalem, ut ſißterent eun Domine.

Thema: De devotione B. V- Diſe. 2 5
Item: De obedientià Mariæ- Dilc. 38
ltem: De humilitate Virginis- Diſc. 2
Item: De amore B. Virg. Diſe. 20
ltem: De Clementiâ B. V. Diſc.19. & 30
2. Textus: Duospullos columbarum.
Thema: De Paupertate B. V. Diſe. r16.
Textus: Nunc dimittis ſervum uam in pacé.
Thema: De Patrocinio B. V. Diſc. 34.2 9.37. 5
Item: Legantur Diſcurſus ſequentes: 18. 19. 3 l. 3

5. Textus: Oculi mei viderunt &x o. Lumen ad revelationem.
Thema: Docet, illuminat. Dilſc. 40
NB. In feſtivali ſuper hoc feſtum ſunt themata.
Textus: Dies purificationiz.

Thema.: Caſtis favet Deus. F. S. Catharinæ C. -

Textus: Die Purißcationis.
Thema: Caſtis ſe S. Spiritus ſpecialiter communicat. Fer. 3. Pentec,

. De
Textus: Talerunt 7 Eſum in Jeruſalem.
Thema: In Pietate zelandum eſt. F. Epiphaniæ C. 3
Textus: Et ſiſterent eum Domino.

Thema- Pueri dum benè educantur, tales erunt Cani. F. S. oan,

Bapt. C. 7⸗
Textus: Ut darent. .
Thema⸗ Charitas proximi ſemen eſt benedictionum. F.S. Simon.

C. 1.
Textus: Homo ille juſtus. —
Thema:- Devotio ad emnia eſt utilis. F. Epiph. C. 1
Textus: Et timorat us.
Thema: Timor Domini conſervat. F.S. Leopoldi. C. 1
Textus: Poſtquam completiſunt dies. ⸗
Thema: Legi ſe ſubjicit, ut nos ſolveremur. C.I
Textus: Accipiens 1Eſum in ulnas ſuas.
Thema- Maria omni homini clemens eſt- C. 3
Textus: Nunc dimittis ſervum tuum, Sgrrc.
Tbema- Conlſolaté moritur cui adſtat Maria- C. 3

Feſtum

Krrr

feitus!

lena: V

eitus:
lenas: D
lexus: 5.
Tlens? De
ertus: 4
tlena: (
Jeutus: He
Nlenz: De
(Ieumus:
Thema: De
lems: i,
Themg: De
Plextos: Bee
Tlheme: De
entus: Fi
lema De
Ubrkeckiral

und: 4k

Ileng: Pre

ls: Gyatie

Tlens: Ma
lanst Ae.
Ilins: A,)

lett. A,
aung. A

EEennd: en
ſt Ler
kug: Ei,
(lend en
7hmng: Mar
lenle: Ua
lens ln

eun, Doni
D
Nr
M
Mend

Men
Me uy,
19. ng
tiagen.
Ne
8 Cathariel

at Ferzer

E.boibnk

tCAN, NN

onmn Hal

WEY FESTORIUISI.

Teſtum Annunciationis B. V.
1. Textus: Atiſus eſt Angelas Gabriel, &ů. Lucæ cap.2.

Thema: Veneranda eſt Maria. lIc. I. & 24
2. Textus: Ad Virginem. Ditc. 5. N 2
Thema: De Virginitate ſpeciali B. V. Dlſe. 3.
3. Textus: Es ingreſſas ad cam Angelus.
Thema: De devotione & pietate Maric- Dilſc. 2 5. & 23.

4. Textus: Ave gratia plena.
Thema: Quam gratiis repleta ſit Maria. Dife, 5, & 16. 29. 32.
F. Textus: Benedictatu inter muli eres.

Themas De Sanctitate Mariæ. Difc. 1
6. Textus: Paries Eilium.
Thema: De maternitatis prærogativa- Diſc. 2
7. Textus: Virum on cognoſeo.
Thema: De caſtitate Virginis. Dilc.
8. Textus: Egee ancida Domini.
Thema: De humilitate Virginis. Diſc. a
9. Teztus: Fiat mihi ſecundum verbum tuism,
Thema: De obedienti4 Mariæ. Dilc. 38

NB. Ex Peſtivali ſege themata,
Textus: Ave Maria.

Thema: Precatio Angelica quàm fit utilis- C. 1
Textus: Gratia plena.
Thema: Mariæ prædicatum eſt de gratiis. C. z3

Textus: Ave. .
Thema;: A, Væ: omne Væ, & malum à nobis repellit Maria. C. 5

Feſtum iſitationis B. E.

1. Textus: Abiit cum ſeſtinatione. Luca cap. I.

Thema⸗ Adjutorium eſt fidelium. Difc. 56. & 15
2. Textus: Ecultavitinfans inutere.
Thema: Lætitis orbis eſt Maria. Dile. 22
3. Textus: Eliſabethrepleto Spiritu Sancto.
Thema: Gratiis repleta eſt Maria. Diſe. 5. & 29 & 3 7
4. Textus: Benedicta inter tu mulieres.
Thoma: Mariæ ſanctitas. Dilſc. =
5. Textus: Unde hoc mihi quod Mater Domini mei veniat.
Thema: Maternitas, quantum V. B. exaltaverit. Diſc. 2
Bb bb bz 6. Tex-

INDET FESORIIRM.

6. Textus: Magnificat anima mea Dominum. .
Thems: Devotio Mariæ. Dilc. 25
NB. Ex Feſtivali lege themata.
Textus: Exargens Maria abiit cum feſtinatione.

Thema: Omnes viſitat, omnibus benigna eſt. Diſc. 1
Textus: Cumfeſtinatione.
Thema: Velociſſimè juvat, & ſuccurrit. C. 2
Textus: Exlultavit infans in utero meo. .
Thema: Mariæ præſentia cauſat omnem felicitatem. C. 5

Feſtum Aſſumptionis B. E.

1. Textus: Sedens ſecus vedes Domini Lucæte.

Thema: Mariæ humilitas. Dllc. 21
2. Textus: Audiebat verbum Iius. .
Thema: Pietas & devotio Mariæ- Dilc. 2 5. &2 ;
3. Textus: Dic, ut e sajuvet. .
Thema. De Auxiliis B. Virg. Dilſc. 36. & 18. 19
4. Textus: Turharis erga plurima. .
Tenn: Conſolatur triſtes. Diſc. 35
.Textus: Opzimam partem elegit. .
5 Thema: Zünatitas, & Matetnſtas B. V. Dilc. 1. &

NB. Ex Feſtivali meo lege themata.
Textus: Excepit eum in domum ſuam. .
Thema: Conveniens erat ſacrum corpus in cœlum aſſumi. C. 1
Textus: Optimam partem elegit. .Y

Thema“: Super omnes creaturas elevata eſt. C. 2
Textus: Dic, as me agjuvet. C..
Thewa: Aſſumitur Maria, ut nos magis adjuvet. 3.

= Feſtum Nativitatis. B. .
Eege Feſtum immaculatæ Conceptionis. .V
NB. Ex meo Feſtivali habes themata ſequentia.
Textus: OQga eſt ſta, quæ progreditur. Cantic. .

Thema: Nativitas Virginis, ſalus eſt mundi. . C.1
Textus: De qua natus eſt 1Eſus, gqui vocalus Chriſtas.
Thema: Maria nobis Chriſtum reddidit ſuaviſſimum. C.

Textus: Liher generationis .
Thema: Liber eſt Maria, in quo ſcribuntur peccatores, ut ſalven-

. C. 3
tur Pis.

rrrn
preeze

mlata, I
mubuccis
minerpura
UVntiadtica:
Muenonal
Mncfellif
tt/udnn:
umn) ee⸗
lomaol
Mauncuri
liuhlnnt
niſpomncre
tNram 4
lhtaun

Utte,

ictran⸗
lalon)

nkce Alla⸗
4 n meſti .
Uundenenl t

mniereibis⸗
ſululh,

Dileg.

Dlee Eu
N
D

Gmzunt

4

u.
imuc.

entoles l⸗

6

e e e e e : A Ne e e: A e : N e e e eeee
SSF s De SDtAE NSERe,
è
è π απ π+ 69 0α αςM ε0π
*

he e e N⸗e de: Kenfee A s: kiofs eKae ta Ke keod⸗

DISCURSIS I.

Maria ſanttior est omnibus creatis.

S. Trinitatis myſterio per Archangelum
Gabrielerm legimus ſanctificatam B. V. Mariam:
Ave gratia plena, Dominus tecum, benedictatu
Fin mulieribus Luc. cap. 1. Sanctior eſt ergo om ni-
☛◻ bus creatis B. V. Maria, utpote à 88. Trinitate ca-
nonizata, quam indubiam ſententiam ſecuti Sancli Patres;
plenis buccis Mariam, Janét iſimam, imô Sanctum Sancto-
rum inter puras creaturas, deprædicàarunt. Audiamus Patrum Patres.
elegantia dicta: Deum teſtor, qui in Lirgine aderat, ſi verba di-
vina me non aliter docuiſſent, hanc (Mariam Nempè) verum
Deum credidiſſemi ſiquinem major gloria beatorum videri non
poterat, quàm illa felicitas, quam tunc (primariàâ vice Virginem
intuens) deguſtavz. Scribit S. Dionyſius Areopagita in epiſt. ad 8. ony-
S. Paulum Apoſtol. citatus à Carthuſiano ſerm. 2. de Nat. Ma.obe

gnus concurſus eèt populorum', videre Reginam cœli. ſoribit 8. Slgnatius

Ignatius Martyr. S. Joanni Evangeliſt?. Pura ſanctitas, 0. Martyr.
mnem, omnis creaturæ, ſanélitatem transcendens. deprædi-
cat Mariam S. Anſelmus de Excellent. B. V. cap. . Angelica S. Anlel-
Sanétitas danétitati B. V. comparari neguit, ſicut ſol ſtellas mus.
claritate, & lumine transcendit, ſec danbtorum omnium ſan-
Gtitatis radios, Maria ſancétiſſima ſupergreditur. S. Bernardus 8. Bernar-
ſerm. 4. de Aſlumpt. Janta esl Maria ſanétitas, & perfectio, 1s.
ut eam inveſt igandi, ſoli Deo præſervatum ſit, inquit 8. Bernar-S. Bernardi-
dinus Senenſ. tom. 4. ſerm. de concept. artic. 3. cap. I. Con. Nusegenſ.
formiter verbis Salomonis Eccleſ. cap. I. Ipſe creavit illam in

Spiritu dancto, vidit, dinumeravit, & menſus eit. Unde B.
Ccc C. Andreas

2 Diſcurſus I.

etenſis. Nané?iſſimum ſanclitatu Tbeſaurum. O1 Janéts ſanctior, &
omnis ſanctitatis ſanct ſime theſaure! Suſpirat ad Virginem
5§. Bailius. Guericus Abbas ſerm. 4. de Purific. B. V. Caro Virginis ſancélita-
te compacta eſt, ſcribit S. Baſilius hom de humana Chriſti gene-
rat. Talis fuit MWariaut unius Vita; omnium diſciplina ſit. In-
Aimbroſus. fert S8. Ambrofius lib. de Virg. In ea virtutum conventus reve-
rendum libi thalamum conſtctavit. Perorat B. Petrus Damia-
eerus Da nus ſerm. de Aſlumpt. Imter omnes tam viſibiles quàm inviſi-
les creaturas nihil ſanctius invenitur, quam Waria. docet8.
§. Chrvyſo- Chryſoſtomus in Serm. de B. V. apud Metaphraſten. JQunéti in
ſtom
Richardus éXigita. ſcribit Richardus à S. Laurentio lib. 2. part. 3. de Laud.
eronn- B. V. Finio diſcurſum cum 8. Hieronymo hom. 9. epiſt. 10 de
mus, Aſſumpt. ad Paulam & Euſtochium: Jicut in combaratione Deh
nemo bonus est, ita in comparatione B. Yirginis, nulla ſanétior,
perfeétior creatura inveniri potest. Divinàâ gratiâ audiamus

Conceptus.
CONCEPTUS I.

Rupertus Abbas in cap. I. Matchæi animadvertit, quòd in
veteri lege, tertia Trinitatis perſona S. Spiritus, ſimpliciter tan-
tùm Speritus nominetur; nempe: Wiritus Dei; Spiritus
Domini. Ab Archangelo Gabriele quaſi prima vice tertia Iri-

An
r

nitatis perſona ſancta intitulatur: Wiritus Janctus ſuperveniet

in te, Luc. cap. 1. Cur hoc? An antea Spiritus Domini ſandtus
non fuit:?: Omninèò ſanctus, imò omnis ſanctitatis origo ſed an-
rea ſanctitatem nulli tribuit, quàm Mariæ; Maria eſt Magiſte-
rium Sanchificatoris, Sancti Spiritus; primus fructus ſanctifi.
cationis.

CONCBPTUS II.

Juſtinus M'chovien ſis docet, ſuper Litanias Lauretanas tom.

I. pag. 184. Sanctum eſle, idem ſonare, ac ab omni peccad
. elle

dreas Andreas Cretenſis, Oratione de dormit. Virg. Mariam intitulat:

us. cœlo ſunt pretioſum aurum,in combarat ont Marik arena ſunt
7 3

N

r——
goclis immu
r imtnn

gann: Yäll⸗

eDomnini,
lGbermrdusſ
Gnonali g
Ctelpeltehllli
Cineu. Trin
yun. EtS. Bo
Gta⸗

s

1, 1
Ss CochlliIa

Miatuerit:

Ule

one Mariapre
Womnes pura

lu unirerlis.

60

Nemo dubit

Pmem Baptiſti

nisertollunt

. Corhoc?
Nr. Moye⸗
umnlepingena
Eſtfeckung,
eheſeſtſir,
Uihlernd 3,le
Ilent, ui
ttiechanſ

Ulells.

60

—
nindtle
Glkene

VENe,

ſact
hrilire

gtlli
.Y,ele

Eo

,
Afattel

ultſet

gtid aulr

feſth d
optor
ule

Vicetttnkid.

ommiol
bogoie

Sulhel.

etnd

ChN

4
=

Maria ſanétior eft omnibus creatie. 32

cato eſſẽ immunem, ac omni virtute perfech Ac omni
peccato im munis eſt B. V. Maria: Ita S. Auguſtinus Iib. de natura

& gratia: Exceépta Janéta Lirgine MWaria,dr qua bpropter hono-
.

rem Domini, cam ae peccatis agitur, habere noto guakſteonenms.
Et S. Bernardus ſuper Salv. ſer. 4. Innocens öMaria fuiſti, tanz
ab originali, gqädmactuali peccato. Maria etiam in om ni vir.
tute eſt perfechilima, teſte ſponſo: Cant. cap. 6. Una est per-
Jebta mea. Exinde S. Ambroſius Mariam vocat: Aholam vir-

—
92⸗

1
juxta doctiſſimi Idiotæ elogium de contempl. Virg. cap. 2. il
Maria fuerit: Puritas Angelorum, fides Patriarcharum, ſcien-
tia Prophetarum, gelas Apoſtolorum, patientia MWartyrum.
SInunc Maria præ omnibus paris creaturis ſola ſine peccato ex-
ſtititz omnes puras creaturas virtutibus ſuperat; ergo lanctior eſt

Maria univerſis.

CONCEPTUS III.

Nemo dubitac, ut ſolem ſtellas, ita Mariam ſanctitate
Joannem Baptiſtam exceſliſſe; ſanctitatem Joannis mulzis La-
comus extollunt Evangeliſtæ Mariæz ſummam ſanctitatem ta-
cent. Cur hoc? Reſpondet S. Thomas à Villa Nova ſerm. 2.
de Nativ. Non eam dpiritus & litteris deſcripſit, ſed tibi eam

animo depingendam reliquit:t ut intelligas; nihil illi gratiæ,

aut perfectionis, aut gloriæ, quam animus in puré creatura
concipere poſſit, defiiſſe. Dusd enim, inquit S. Betrus Da-
miani ſerm. 3. de Nativ. quid eénim ſanétitatis, quid juſtitiæ,
guid religionis, quid perfectionis deeſſe ei potuit, quæ totius di-
Vinæ gratiæ chariſinateblena fuit? Sanctior ergo eſt B. V. Ma-
ria amuverſis-

CONCEPTUS IV.

Mons Oreb ſanctus dicitur ab ipſo Deo: Exod. 3. Locus,
in guoſtas, terra ſancta est: Hunc locum & monterm ſanctifi-
Cc cCCC Z cayit

Iutum. FEt S. Bonaventura in Spec. Virg. cap. 3. MWare, in quod Lib de
Omwines agi« gattarum e& virtutum conftaxterunt, adeò ut i

ginit.

7 Diſcurſus I.

cavit præſentia Dei in rubo. De Maria V. inquit S. Gregorius
Magnus in I. Reg. Cap. I. Potest monti nomine Beatiſſima ſem-
per Virgo MWaria, Dei genitrix deſignari. Super hunc montem
Chriſtas Efus verus Deus, quem 8. Paulus ad Hebr. cap. 12.
ignem conſumentem vocat: Deus noſter ignis conſumens est,
movem menſibus præſens exſtitit; ergo ſancta, imè ſanclior
univerfſis eſt B. V. Maria: de vota illa muliere affirmante: Luc.
cap. 11. Beatus venter, qui teportavit, & beata ubera, qua

uxiſti.
CONCEPTUS V.

S. Matthæus cap. I. de 8. Joſeph teſtatur: Non cognovit

eam: Quæ verba non ſuntintelligenda de carnali copula, aut

voluptate; ſiquidem Joſeph, & Maria duo Cherubini caſtiſſi-

mi erant; Sanéctum Sanétorum Chriſtum Jeſum circumſtantes:
Senſum allegatorum verborum explicat Origines in cap. z.
Marc. ſic ſcribens: TLuntus fulgor egrediebatur de vultu Virgi-
nis Mariæ, ut Zoſeph nequiret faciem irginis intueri, hinc
neque agnoſcere, aut diſcernere. Gonformiter ſcribit 8.
Epiphanius ſerm. 72. apud Maldeon. in cap. 2. Joannis:
Quoties S. Joſeph B. V. Mariam intuitus eſt, vidit de facie ejus

ſplendorem, ut radios ſolis promicare: qui claritatis, ac lumi-

nis radii Mariæ ſanctitatis ſummæ, indicia erant, ut exinde 8. Jo-
ſepheam non cognoverit, non agnoſcere, non diſcernere po-
tuerit, num pura creatura, vel planè quid divinum ſit. Hunc

diſeurſarn novo Conceptu elucidat 8, Epiphanius lib. 3. contra

Hæreſes, hom. 79.

Joannes 19- narrat, Chriſtum agonizantem compellal-
ſe Virginem: Mulier ecce filius tuus. Quare Mariam mulie=

rem dicit? Cur non Matrem vocat? Eſt piiſſima cogitatio mul.

torum, Chriſtum Virginem Mariam, ideò non vocàſſe ma-

trem,

8

—
Hen, ſe ſnal
an Marrem
unjarare neea
Oulerem comm
ium aprins
iimneiſeproc
lis, gur in
ſemuli agnon
lur eierai
ereece flin
progigioſi
heotem lanc
n, conftantia
DHINa hac
ilent, ut Mar
Uent, ſed De⸗
erarencr.
Une,

Aronm Don
izumn legimnn
ubomint, ur
Enarcamaccece
IIiGr, U Ficere
Uſigentes uſie
um Domimie

lunhei Ner

idraei in

hon man-

le Ue ſed
Gnnenſdis
ln, t n⸗
ünk inoceme
nſiuradn⸗ .
ſitdnegn

Maria ſanctior e?t omnibus creatit. y
—
Geig trem, ne majori triſtitia cor ejus obrueret: audi viſſet enim ſe
nah⸗ vocari Matrem; dolor & auctus fuiſiet, cum Mater filium
emonen ſuum juvare nequiret, dolorem ne augeret, non Matrem, ſed
mulierem compellat: Mulier ecce &c. Aſt ad meum pro-
ere poſitum aptius S. Epiphanius: ex omnibus ſenſibus corporis
dd Virginei ſe prodiderant ſigna ſummæ ſanétitaris Mariæ; ex mi-
Aer l raculis, quæ in morte Chriſti contigerant, Chriſtum Deum
Png eſſe multi agnoverunt: ita in ſpecie Longinus Matth. 27. Ve-
r filius Dei erat iſte: Vocàſſet nune Chriſtus B. V. Matrem:
Mater ecce filius tuus: Plebs utique accurriſſet videre tam ſan-
cti, prodigioſi Viri Matrem; ſi nunc Virginis Mariæ undique
fulgentem ſanctitatem, morum innocentiam, & integrita-
tem, conſtantiam in hac maxima perſecutione, patientiam
n t in ſumma hac tribulatione intuiti fuiſſent, populi ſeduci po⸗
Cplln tuiſſent, ut Mariam non hominem, aut puram creaturam cre-
bmaf derent, ſed Deam, & divinum quid adorantes, colerent, &
teumom veflerarentur. Tanta perfeétio ac ſanctitas inerat Virgini San-
Gn Gtiſſimæ,
er Arcam Domini in veteri lege à Judæis Sanéctum, inti⸗= Epilogus,
ler ſa titulatum legimus, inde in tali honore & cultu habita fuit
I Arca Domini, ur ex reſpectu & veneratione, ne propius qui-
Geide dem Arcam accederent, fed à longe conſiſtentes eam intue-
t, rentur, ut videre eſt Joſue cap. 3. In neceſfitatibus ad Arcam
ter confugientes unicum afflicorum præſidium ac adjutorium

EMemen, Arcam Domini experti ſunt, patet I. Regum 14. Mariam
nlt. K Arcam Dei S. Bernardus intitulat ſerm. 2. de Feſto Pentecoſt.
Veré Arca Dei: in qua non tabulæ legis, ſed legislator, ipſe
Deus; non manna, ſed panis vivus Chriſtus jelus; non mi-
rabilis virga, ſed mirabilium patrator, omnipotens Deus,
.Z novem menſibus aſſervatus eſt. Hanc Arcam Dei Virginem
Mariam, ut Sanctiſſimam poſt Deum ſummo honore vene-
nNNH remur: invocemus eam in neceſſitatibus noſtris: Ad Mariam
trunm enim ſicut ad medium, ſicut ad Arcam Dei, ſicut aa rerum cau-
Cgin ſam ſicut au negotium/ aculorum reſpiciunt, & qui in cœlo ha-
le HMUMD Ccc cc 3 bitant,

3

— Diſeurſus I.
6

. —

bitant, & - Zur in “ tur e& nati letoreke a, E& qui in in-
ſumus, SW i zn in cœlo 2 Ul a r et fideles inve- mie
ab llis. 1R, n. qui praceſſé nul: Vr r. Ita 8. Bernardus. Auemut⸗
Nanaue erota⸗ 4. etut, ut glor:ficentur. matß
Amen.

* 5 0 WMaria *
Sandtam mente pid, colimus te, z. Giugn.
Wamng tuum mer bralen ſorte beavit,
Davidter mag
1 velut Arca 5 rca beas.
Eeg tu nos recreas ſandtior Ar

WNumno
uncigniſüis
Mum gratiarun
locun volt
n Deus omni
unn piri
nſi. Ehore
I lencigem.
llitepfo ein
uiucognom
lnomis, M
blekkerlent.
ſhenet totun
innaimagnn
Nlit rernit⸗
twenihmmfic
e
ing une
nmlulerm,

ltſorpoſet na

uſſt ſere
Dl- hletfual

.
=

=

—

4 eigze eili e,13e i, ie
ſa ceptee

DISCUR

Damuts . . . .
Aaternitas B. M. E. Gratiarum omninm maxi.
ma eslguam Deus puræ creaturæ confer-
6 potutt.
11
Uamvis juxta effatum 8. Bernardini Senenſis ſer, 2. Exordiiltn
de 88. Nomine Mariæ, non ſit fucultatis humangeg,

4
quamdiu in hoc mortali corpore degitur, ad lau
em glorioſæ Virginis Matris DEI blene bertinge-
* Pe, gi« omninm hominum voces excellit, & ſuperat
intellebétumsnon defuerunt tamen eximi Virginis Cultores qui
cam digniſſimis honorum titulis condecorârunt, quibus Divi-
narum gratiarum prærogativas in Matre Virgine venerarentur.
Sic Locum voluptatis appellat S. Ephrem. ſerm. de Laud. B. V.
quem Deus ommnit us gratiarum divitiis cumulavit. Sicillam:
Nacrarium dpiritüs & e&σ omnium irginum faſtigium. S. Ilde-
phonſus. Florem incorruptionis. Andreas Cretenſis. Cœ-
lum ſplendidum. Richardus à S. Laurentio ſerm. 7. de Laud. V.
Lableſte prodigiuin, & ſacratiſſimum ſpebtaculum. S. Martyr
Ignatius cognominat. Verùm his aliisque ſine numero omis-
ſis Encomiis, Matrem Dei deprædicat, & præfert S. Anſelmus
lib. de Excellent. Hoc ſolum pradica, ait, quod Mater Deiſit.
hoc ſuperat totum, quod ſub Deo dici potett. Sub cœlum ete-
nim maxima gratiarum eſt. quam Deus puræ creaturæ conferre
potuit, Maternitas B. M. V. Veritatem hanc S8. S. Patrum ſenſi. batres.
bus conſonam videamus. Ipſa est O/irginis noſtræ gloria ſin-
gularis, & excellens prærogativa Mariæ, quod Filium unum
eundemq; cum Deo Patre meruit habere communem, ſeribit S. 8. Bergard-
Bernardus ſerm. 2. de Annunt. Ipſa eſt, qua majorem Deus fa-⸗
cere non poſſet, majorem mundum poſſet facere Deus, majus cœ-
lum poſſet ſacere Deus majorem Matrem, quàm Matrem Dei,
nonpoſſet facere Deus; Seraphice diſeurrits. Bonaventuras in pe. S. Bona-

culo ventura,

g Piſcurſus 11.

culo B. V. Lect. 10. NRi magnum eſt, eſſe ſervum Pei majui,

eſſe amicum, utiq; maximum est, eſſe Matrem Dei. conclu-
Dionyſius Qit Dionyſius Carchuſianus ſerm. de aſlumpt. B. M. V. Cujusli-
Carthuna. het enim civis Matrem eſſe, dignitatis eſt: Equitis Matrem eſ-
ſe, majoris: Angeli, ſi Matrem hahere poſſit, majoris? Archan-
geli, majoris: Neraphim, multò majori: Filii Dei Matremef-
Te, ita omnes has ſuperat dignitate; ſicut & Deus his omnibus
S. Thomas mMajor est. ponderat 8. Thomas à Villa Novà Conc. 2. de B. M. V.
1 lia No⸗ Qui hanc lirginem Matrem Dei dicit, omnia dicit. S. Joan-
8 oannes Hes Damaſcenus Orat. 1. de Nat. B. M. V. Scœli Keginam, ſi
Damalce- Angelorum Dominam, vel quodlibet aliud excellentiſſimum,
Aus⸗ tam ab humano corde, quàm ore excogitatum protuleris, non
aſſurget ad hunc Juperindicibilem honorem, 410 creditur, &
PetrusCel prædicatur Dei Genetrix. Petrus Cellenſis lib. de Panibus cap.
lenſis. 21I. Major gratia non potest intelligizpuræ Creat ura communi
Albertus cari, quàm eſſe Mat rem Dei. ſubicribit B. Albertus Magnus in
Magnus. Bibl. Maria. Evang. Joann. Num. 11. ex Doctrina Angelicà 8.
S§. Thomas Thomæ Aquinatis p. 1. q. 26. cujus Authoritaté, præfatis teſti=
deA quino. moniis coronidem imponimus. Omnipotentia Divina, tametſi
in aliis Operibus infinita, in eo vel maximè ſupremum potentiæ
ſuæ apicem transcendit, dum Beatam ſemper Virginem Mariam
ad Maternitatem Dei elevavit, cum enim extra Deu manihil Dei
Matre dignius excogitari poſſit, eam altiùs elevare, aut dignio-
rem reddere, Dei Omnipotentia non potuit. An gelicam hanc
Sponſæ S. Spiritus Laudem imploratà ejus gratià Conceptibus
elucidemus. V

CONCEPTUS I.

Confirma- Mariæ Laudes, Excellentiam, & Dignitatem deprædi-
atn e care volentes 88. Evangeliſtæ, pPauciſſimis verbis comprchen-
dunt: De quâ natus est Jeſus, qui vocat ur Chriſtus. Matth. I.
cap. An non Virginem omni virtutum genere præditam exper-
ti ſunt? Cur ergo relictis omnibus Encomiis ſolam Jeſa Chri-

ſti, quem Petrus Filium Dei vivi confeflus eſt,. Maternitatem

com-

Mter⸗/

—
Opwemorant

lers Eunicz
Crproince
Elceat? kaſane
Menete.
erraltitudin
Gſimumg
Murbusnana.

6

Rekert . .
Mum Mariam
im in monn
thoniphoint
Uaetuem,
Urllillutztione

Moexultans i

Umocdecantaret
nugnugui
nlrelirg ⸗
Unn, o,
nl are Lum
Dbntanen n
Uideiinaund

Mumcecintan

tileſtetthen
lpotentirſi
ülnipclerer,
ofehd Der
llht egn glia
ſiugin Deu⸗
Nhuniſie

—
innei
elcoden
,CNA
Mceng
Ahe
Men
Monnikt
1de N
t. Dlor
egnun
etiſcn
tulerih
eiten0
Danbune
ecKun
Magne
1Anget
Pteſnit
Dwicnn
volbpoen
Gund
Heurbti

e, Aldn⸗

Ugelane

CoNeI

1

Nencin

.
65 ON 4

u Nn
alinner
en 0
Muctoi

Maternitas B. M. V. Gratiarum omnium . 9

—

commemorant? Num ſolus fruéctus Ventris benedictam inter

Muliers & unica ſacra Proles præ cunctis Matribus felicem reddi-
dit, ut proinde Mariano Symboliſtæ: Prole ſua feélix: ſubſeribe-
re liceat ? ſa ſan S. Anſelmus de Excellent. B. V. cap. 2. Hoc ſo-
lum de dancta Lirgine præaicari, quoa Dei Mater ſit, excedit
omnem altitudinem, quæ poſt Deum dici, vel excogitari poteſt,
& altiſimum, quod habeat contemplandum, &- ruminandum
Mens bumana. Sed & ipſam audiamus Virginem.,

CONCBPTUS II.

Refert S. Lucas Evangeliſta, primo ſui Evangelii Capire,
Beatam Mariam Virginem Spiritus 8. obumbratione jam gra-
vidam, in montana feſtinanter abiiſſe, & Eliſabeth viſicaſſe,
nec non iplo introitu, inſigni Matris DEl titulo dignatam fuiſ-
ſe: Unae hoc mihi, ut Mater Domini mei veniat ad me ? quâ
humili ſalutatione, animâ magnificans Dominum, & Spiritu
in Deo exultans Virgo, dum beneficia ſibi à Deo præſtita grato
animo decantaret, inter alia etiam in hæc verba prorupit. Fecit

mihi magna, qui potens eét. Non diffiteor, magna eſſe, quæ-

cunque à larga Manu Domini gratis accipimus, nam omne tum
optimum, & omne donum perfectum deſurſum eſt, deſcen-
dens à Patre Luminum. juxta regulam S. Jacobi Apoſtoli I. cap.
dubium tamen movet, quòd Sacratiſſima Virgo ad primum
Matris Dei in auribus ſonum, tam ſpecialiter infinitam Dei Po-
tentiam decantando commemoret? Num adeò Humilitatem
Ancillæ ſuæ reſpexit Deus, ut matrem Dei elevans, ultimum
Omniporentiæ ſuæ terminum, in eam ad extra effunderet? &
quò altiùs elever, non haberet? Affirmativè reſpondet melli-
fluis vocibus S. Bernhardus ſerm. de Nativ. B. M. V. Nec enim
decebat Deum alia Mater, quàm Virgo, nec Virginem alius
Filius, quàm Deus, quia nec major inter Matres, nec major in-
ter Filios naſci potuit.

Ddd dd CON-

10, Diſcurſus II.

CONCEPTUS III.

Prævidit hoc in Spiritu ſuo Prophetico Iſaias, qui præcelſæ
Matris Dei deprædicaturus Excellentiam ac Dignitatem, cap.
3 5. ait: Gloria Libani data eſt ei. Verum eſt, opinari Doctiſſi-
mum Lyranum, & cum eos. Hieronymum, verbis hiſce de bene-
Gcüs Hebræorum Synagogæ à Deo præſtitis, diſſerere voluiſſe:
verum quoque eſt, id, quod D. Baſilius, Gregorius, & alii in hunce
locum affirmant, loqui Iaiam de ſummis à Deo Eccle ſiæ con-
ceſſis honoribus, cujus eminentia & gloria ſimilis eſt monti Li-
bani: verüm tamen etiam ad propoſitum meum accedunt, B.

Thomas de Villã Nova, ſerm. de Nat. Virg. Rupertus Abbas, &

Dionyſius Carthuſianus in Cant. eminentiam & magnificentiam
Matris Virginis ſub nomine montis Libani verbis Prophetæ fuiſ-
ſe propoſitam. Sed cur rectè montis Libani ? ut quid non alte-
rius montis ſimilitudinem aſſumpſit ? excedit & ſuperat montes

alios mons Libani, cum cæteris altiorſit, & ſublimior; hæc ea-

dem prærogativa Mariæ eſt conceſſa, quæ tanquam Dei Mater
omnes imterris exiſtentes Creaturas, & omnes Coœleſtis Paradiſi

heatos Spiritus magnitficentiâ ſuperat & præcellit. Favet huic

Conceptui S. Damaſcenus Orat. I. de Nativit. Virgo Mons eſt
iWe, qui collem omnem ac montem, id eſt, Angelorum & homi.-
num ſublimitatem exußerat, Mons, in quo beneblacitumeſt
Deo, habitare in eo. Repetit ſenſum ſuu m Propheta cap. 2. V.
2. Erit innoviſimis diebus praparatus Mons Domus Domini
in vertice montium, & elevabiturſ. uper colles. Quem locum
expendens D. Gregorius ait: Mons quippe in vertice montium
Beatisſima Virgo, quæ omnem electæ Creatura altitudinem,

lectionis ſuæ dignitate tranſcendit.

CONCEPTUS IV.
Non incongruè Sancti & Electi in Colo, montes excelſi

Son-

gloriæ & honoris dici poſſunt, de quibus Regius- Pſaltes canit:

Mater

—
yxerin circ
umſva, Vinr
Cntnr; gue
rirmontibu
Numſola

Mete: luſt
i, Peſlü b
S, Homilitate
l poleru
lngo ſecit,

lor umd telo
gnum, inl V
1, beyein
on defuit
MMolorumn, (.

Wra yin

iAppelnmn
lelt rruri
Mubuere dae

0

UMumpræo
Ultperteclioren
ſtkanes, mna
ilr Reſponde
unnoniubet,
Uumihcon

virerd
Nem
niDocti
ſedeben⸗
ctenohule
AAinhen
cleſiren
eſtmmonth⸗
Cceduon
us Ab
Gnifone
Mopbert
gidtant
perutm
niorz ie
bambal
Clelsut
. Lnt
gele
uſrc
Nepluctn
henzn
Donmi,D
vemlon
Hjnlenun
,Arln

noreidß
5llse
N

Maternitas B. M. E. Gratiarum omnium & . 11

Montes in circuitu ejus: Pſalm. 124. Sancti enim omnes Regi-
nam ſuam, Virginem Dei Matrem, velut virgulca arborum cir-
cumſtant; quod autem Pſalm. 86. canit David: Fundamenta
