Coron. B. V.

CONCEPTUS V.

Ubera Matris miſericordiæ, miſericordiſſimus Dominus
hinnulis capreæ gemmellis comparat. Cant. 4. Duo ubera tua,
ſicut duo hinnuli capreæ gemelli, qui paſcuntur in lilis. Cur
rectè hinnulis & non ahis animalibus? Rationem reddit Ri-
chardus à S. Laurent. de laud. B. V. lib. 4. Duo ubera B. Mariæ
Virginis, de quibus velut lac piæ ſubventionis dulcedo ſugitur,
ſunt affectus pietatis, & miſericordiæ, qui velut capreæ acuto
Numine conſiderant, quis, & gquant indigeat ope, & ber talem
conſiderationem accurrunt velociter, ut hinnuli, & propter
varios ſubventionum modos, per hinnulos ſignantur, qui pül-
cChrà ſunt varietate diſtinéti. Huic accedit Richardus de S. Victo-
re c. 23.in Cant. Meritò ergo miſericordia B V.curſui hinnulo-
rum comparatur, per mundum currit, mundum irrigat, & in-
fundit; hinnulorum velocitati comparatur, quia velocius oc-
cur-

er
rreſke
N.
Cünita
emmierioo
Glarrumar
ſEdiyine⸗
Enanguctis
gumib, Ul,
Fonsluepel
ostelieillim
wefſihar.
Udalliusel
Mouloprea
leirauten
tundemaa
Glhti, and.
Mentus An-

Mitt

na
Mungu
Uum

& Maria Virgo Mater Dei, Mater eſt miſericordiæ. zy

currit ejus pietas, quàm invocetur, & cauſas miſerorum anti-
3 U oſce ipat
cipat. WD
ginain Cùm itaque Beatiſſimam Virginem, miſero homini Ma Epilogus.
RM trem miſericordiæ, tam Conceptuum ſubtilitate, quàm etiam
88. Patrum authoritate firmaverimus, hinc quotquor Saucia-
N

NNadlih ti, & divinæ punitionis gladio ſauciandi; quotquot tribulati,
iNCeleni & in anguſtiis & calamitatibus ſimus conſtituti, ad ipſam confu-
lgnemad giamus, ut, quæ ſtat à dextris DEI, nos peccatores ſub prote-
ulun, „Qionis ſuæ pallium admittat, & poſt miſerabilem hanc vitam,
winnun illius feliciſſimi ſtatůs, quo ipſà jam perfruitur in lis, parti-
jrenl cipes efficiat. OQ Mater, & ſancla Lirgo! (ſic eam alloqui-
et⸗ edn tur Baſilius Seleucienſis. Orat. 1. de Incarnat. verbi) aſpice nos de
nidemn in cœlo, oculo propitio, & nunc quidem educ nos hinc cum pace, ad
iſeiontrt Judicis autem thronum à confuſione liberos nos ſiſte, & ſtatio-
bnm; nis tandem ad dexteram participes nos eſſice, ut inde ad cœlum
Atn asbrepti, und cum Angelu, increatam homuſiamq;, Finitatem
Inſedt Iaudemus. Amen.

Novit terraſatis: quòd ſis Mater pietatis,
V. . Hinc te ſalutat: ave, tu quoq; Lirgo ſave.
limmhor Nam quod vis, polles, quia ſacratiſſima proles,
Dolnii Quamvis oundta regat, nil Genitrici negat.
Nriniin l

Onetn Ntil
dubensN
llal,ſen
Alutethet⸗
Ge,
lis O
ulti
relsted
oſibn
niſtlenl/
itc,
D

Dl-

28 — 86): 0: £

ð

&αNHοmsr6σſνmsr οσNισdυsoͤhbσdHναvννοð[‿UCHπισvſτw tοο „⁵ο τ⁄‧æ? T90 ααοοονυdσσωναwονυν̈No

DISCURSUS V.

Plenitudine divinarum gratiarum ſuperſuſa
eſt B. V. Maria.

ARiplicem gratiam, cujus capax eſt pura creatura, enu-
merat, ac diſtinguit S. Antoninus. 4. part. tit. I 5. cap.
16. Eſt enim gratia gratum Deo faciens, propter ſan-
Ctitatem; eſt gratia gratis à Deo data, propter aliorum
utilitatem; eſt gratia privilegiorum, à Deo collata ad
ſingularem ſublimitatem: Quæ nunc creatura triplicem hanc

Exordium.“

gratiam âà Deo accepit, cum veritate gratiâ plena dici poteſt; ſan-

GRiorem, ac ſublimiorem omnibus creaturis Beatam Mariam
ſemper Virginermn ſuprà jam demonſtravimus, reſtat, ut & utilem
generi humano videamus. A quâ ommnes gratiæ manant in Ec-
cleſtam militantem, ſcribit S8. Bernardinus Scnenſis. ſerm. de An-
Dunt. B. V. art. I. Cap. 2. Triplici igitur hàc gratià plena fuit Virgo
Maria, ut proinde optimo jure dicere valeat illud. Eccleſ. 24. cap.
In nae eſt omnis gratia digniſſima, quam juſſu divino gratia ple-
SS. Patres. Rain, Archangelus ſalutaverit, cui & nos 88. Patrum ſententiis fa-
mulemur. Bene ſola gratiàbplena dicitur, quæ ſöolagratiam,
quam nullaalia meruerat, conſecuta eſt, ut gratiæ repleretur
§. Ambro- Authore definits. Ambroſius ſuper Lucam lib.2. cap. I. Ave, in-

Aus. quit, gratia plena, & hene plena, quia cæteris per partes praſta-

tur, Maria verò ſimul tota infudit plenitudo gratiæ ſubne-
§. Hierony- Ctit S. Hierony mus tract. 9. ePiſt. 10. ad Paulum & Fuſtoch. Iacir-
mus. cô gratiä plena cognominata eſt, eò quoòd ab impletione piritus
Gomnibus gratiis abundaret, & Lirtute‿Atiſſimi obumbrare-
§amane tar. perpendit 8. Achanaſius ſerm. de Deiparà V. Jola ! irgo Ma-
a plenagratiä fuit, inter puras creaturas, quia majorem gra-
§. Antonin- Ziam habere non potuit. S. Antoninus part. 4. tract. I5. Cap. 15.

mim ni
nuntrit

hutde
—.—
11 Ouami
lunmdſe
ifuirtlen
c uu Den
l etienah
Thomnas3,P
nie eha⸗
en umili
iitatotan
Cuced Victo
wniculata,
Utue. B. Lat
mtum fuit
ohuoceti⸗
entomnes
mes Auyeli
Ebultisio Ma
iigtit un
Elod B. V.lib.
blerem del
eſenim ele
Unfurtit, 4
lt, ut ni⸗
ncedeaucB⸗
undlxefit,

Miggtiarun

Ume,

1ſeigide

—

1crentutuen
Durrtie l,e,

eld,ProNe

propterddon
aDeocol.
da tigllent

cieiport!

Bentam M
feltarotcene
ie Mtenentn
enlslermnee
üplenfiſt
00. Pocke,ue
ciinoleie
erummſelrnme
ltſlihini
Gitenhl
D2,)
ſper ott i⸗
Algritli
Nkokoch
peunehn
rnittatt
NVNN
iAntina

Plenitudine divinarum gratiarum ſuperfuſa eſt &c. 29

8. 1. Quid mirum, ſi gratiä plena erat, cum quà Dominus erat 8.
Bernandus ſerm. ſuper miſſus eſt. B V. Maria tantam gratiæ Berhar-
obtinuit plenitudinem, ut eſſet propinquiſſima Auctori gratiæ,
ita, quòd Deum, qui eſt plenus omni gratid, in ſe reciperet, &
eum pariendo, quodammoaogratiamad omnes derivaret. S.
Thomas 3. part. quæſt. 27. art. 5. ad I. Quia humilitas, locus éſt S. Tkomas.
gratiæ Dei, adeò, ut tantum gratiæ capax ſit aliquis, quantuùm
Juerit humilis: ſicut B V.virtutem hanc perfecté, & totam poſ-
ſeditita totam eam gratia implevit, totamq; decoravit. Richar. Richardus
dus de S. Victore cap. 26. in Cant. Ulbiq; ſancta, ubig, plena, ubiq, às. victore
immaculata, ſanéta quidem mente, & corpore blena gratiâ &‿
virtute. B. Laurentius Juſtinianus lib. de caſto connubio, cap. 9. B. Lauren-
In tantum fuit Maria præ maxim gratiæ plenitudine ponde- tius Juſtin⸗

roſa, quod, ſi it ſa ſola in una ſtatera poneretur e und parte, &-

cateri omnes danoti, tanz novi; qudm veterts Teſtamenti, &-
omnes Angeli inaliä, ipſa amplius ponderaret. Bernardinus 8. Bernardi-
de Buſtis in Marial. ſerm. 7. de Annunt. Chriſtus Mariam reple- dus de Bu-
vit gratid, quam retraxit à nagogâ. Richardus à S. Laurentio
de laud. B. V. lib. 9. Gratia ſanctal irginis eſt immenſa. S. Epipha icherdus
nius ſerm. de laud. V. Eleemoſynaria Dei est, Virgo Maria, S. Epipha-
omnes enim eleemoſynas & gratias, quas Deus de Cœlo in Ter- nius.
ram mittit, Maric ſug fienaas commiſit: In tantum enim eam
dilexit, ut nihil nos habere voluerit, quod per manus ejus non
tranſiret. Jacobus de Voragine in Mariali ſerm. 4. litt. E. con- Jacobus de
cludic denuò Bernardus ſerm. 2. in Aflumpt. B. V. Ouis enim va- Voragine.
cuam dixerit, quam ſalutat Angelus, gratiâ plenam? Häc Ma-
rianà gratiarum plenitudine ſuffulti, Conceptus formare præſu-

mimus.
CONCEPTIUS I.
Indefeſſus rerum naturalium inquiſitor Plinius lib. 1I1. Confirma-
Natural. Hiſtor. cap. 16. de laborioſis & puritati ſpecialiter de- nlen De-
ditis apibus obſervat, quoòd mundiſtſima hæc animalcula, ce-
ram illam virginalem, in quà Rex apum generandus eſt, ex
iplo naturæ inſtinctu, de ſeleckiſlimis, miræque pulchritudinis,

30 Diſcurſus V.

Horibus, & de optimi odoris herbulis, ſingulari diligentià ſoleant
præparare: Cœleſtium apicularum Regenm ſapientiſſimum, eſſe
Chriſtum Jeſum, quis ignoret? Ceram virginalem, de quàâà, Rex
hic mundo natus eſt, intemeratam eſſe Virginem Mariam, non
eſt, qui diffiteatur: hanc ergo Ceram virginalem, Genitricem
Dei, divina apis, Spiritus Sanctus de ſelectiſſimis virtutum flo-

ribus, de optimo divinarum gratiarum odore ſingulariter pra-

paravit, in paradiſo enim non eſt flos gratiæ, de quo ſuavitatem
odoris, non det Maria, adeò præparata eſt habitatio incarnati

Verbi Chriſti jeſu. Meliori nempè cynnamomo profundiſſi-

mæ humilitatis odorant Confeſſores, pretioſo patientiæ aroma-
te Martyres, ſuaviſſimo caſtitatis balſamo Virgines, Sancti deni-
que omnes ſpecialia ſpargunt, virtutum ſuarum odoramenta,
Beatiſſima Virgo autem, cynnamomo humilitatis, patientiæ
aromate, caſtitatis balſamo, ſummatim omnium virtutum, ac
gratiarum, generali fragrat odore, in cujus perſonà jam dudum

locutus eſt Salomon. Eccleſ. 24. cap. Sicut qnnamomum &

balſamum aromatizans odorem dedi: Quaſi Myrrha electa
dedi ſuavitatem odoris: & quaſi ſiorax, & galbanus, & un-
gula, & gutta, & quaſi libanus non inciſus vaporavihabita-
tionem meam, & quaſi balſamum non mioctum odor meus. Ego
quaſi terebinthus extendi ramos meos, & rami mei honori &
gratix. Confirmat conceptum hunc S. Thomas de Villà No-
và Conc. 3. de Nat. B. V. Quidquid in quolibet Jancto fuit illu-
ſtre, in illa (Marià) fuit; in illa patientia fuit Job, manſuetudo
Moyſis, fides Abrahaæ, caſtitas Joſeph, humilitas David, ſapi-
entia dalomonis, zelus Eliæ ; in illa puritas VEirginum fortitudo
Martyrum, devotio Confeſſorum, ſapientia Doctorum, con-
temptus Mundi Anachoretarum: in illa donum Japientiæ ſci-
entiæ, & intellectus, donum Pietatis, & Fortitudini, & o⸗
mnia dona, & omnis gratia.

CONCEPTUS II.

Mariæ nomen, Mare interpretatur Dionyſius Carthuſia-
nus lib. 3. de laud. Virg. art. 3. Quid ergo ſimilitudinis nges
5 abet

Uiroum MM
nliſenii
e lave
Mrderaphn
ilfmmuje,
lſthrunet
, ninuſ
ulitip
encguevit
Mrcreentes
MMonnischa
Ulatie A
mchurum
ngrcrie A).
yrumint
in Mari
Uitfunminci
Mien. Acd
miitrantin
t; Alivosr
Unum Kabe
Khocor,

eruamt

Enncifetban

ndgevot

ng tokiggh
eiipnn

uſelunare

lmſ
um lemper
M,6,0
voa ſit

4
4

Aorume

ligentiſe
datilimun

emncdebid

m Maramer
em, Cehinon
s vitemunk.
ngulriar

ofiaft.

baioinenn
dino roint
palientiennn
ines Onneite
in Odotme

ltatb, ni.

urnvironun

ronajant

Ienan
Mmt
elbatehi
veſonulle
potormn
Mineikmn,
Omma telli
eruychſil
h, if,
itaD

hinnn ſnm

uDdtmm
Nntpen

Pyrtilcriht

Il

onſult⸗
Inint,

Plenitudine divinarum gratiarum ſuperfuſa eſt & u c. 31

habet cum Maria?! Ncut nullus valet guttas maris dinumerare;
inquit ſic miſericordiam, gratiæ excellentiam, gloriamq; Ma-
riæ, nullus valet exprimere. Alià ſimilitudine correſpondet
Doctor Seraphicus Bonaventura in ſpeculo B. V. lect. 3. Maria
dicitur mare, propter afftuentiam & copiam gratiarum; un-
de ſeriptum est in Eccleſiaſte: omnia flumina intrant in ma-
re: ſiumina ſunt chariſmata Wiritüs & unde Joannes dicit:
Qui credit in me, ſicut dicit ſcriptura, flumina de ventre ejus
uent, aquæ vivæ, hoc autem dixit de Siritu, quem accepturi
erant credentes in eum. Omnia ergo fiumina intrant in mare,
dum omnia chariſmata danctorum intrant in Mariam. flumen
enim gratiæ Angelorum intrat in Mariam, & flumen gratiæ
Patriarcharum, & Prophetarum intrat in Mariam, & flu-
men gratiæ Apoſtolorum intrat in Mariam, & flumen gratiæ
Martyrum intrat in Mariam, & flumen gratiæ Conſeſſorum
intrat in Mariam., flumen gratiæl irginum intrat in. Mariam,
omnia ſlumina intrant in mare, id est, omnes gratiæ intrant in
Alariam. Addo & ego: verè gratià plenam: ſicut nunc aquæ
omnes intrant in mare, & per certos aquæ ductus in flumina
fontes, & rivos redundant, ſic omnes gratiæ Sanctorum intrant
in Mariam & ab eâ in univerſos Clientes derivantur. Sic conclu-
dit S. Doctor. Quid mirum, ſi omnis gratia in. Zlariam conſtu-
xit, per quam tanta gratia ad omnes conftuxit. Melliflua 8.
Bernardi verba non incongruè libet adaptare. Altius intuemi-
ni quanto devotionis affectu, à nobis ariam voluerit hono-
fari, qui totius boni plenitudinem poſuit in Rlarid, ut proinde;
Iquid ſpei in nobis est, ſi quid gratiæ, ſiquid ſalutis, ab es nove-

fimus redundare. Ita ille: In Nativ. Virg. de aquæ ductu.

CONCEPTUsS III.

Sponſam ſuam, quam obumbraverat, Spiritus 8. grati4
plenam, ſemper Virginem Dei Genitricem Mariam deprædicat
Cant. 6. quòd ſit: Aurora conſurgens: pulchra ut luna, elelcta ut
ſol. Auroram declarat Rupertus Abbas lib. 6. in Cant. Ncut au-
rora

22 . Diſcurſus V.

rora quotidiana, finis præteritæ nocti, & initium diei ſequen-
tis, ſic nativitas tua ex ſemine Abrahæ, clara ex ſtirpe David,
finu dolorum, & initium conſolationis fuit, ſinis triſtitiæ, &læ-
titiæ nobis extitit princibium. Clariùs adhuc S8. Bonaventura,
in ſpeculo B. V. lect. 11. Aurora est Beatiſima! irgo Maria,
quæ inter noctem & ſolem, inter hominem injuſtum & Deum
juſtum est optima mediatrix, optima iræ Dei reffigeratrix.
Teſtatur B. Bernardus dicens: Ncurum jam habet homo acceſ-
ſum ad Deum, ubi mediatorem cauſæ ſuæ, Filium habet ante
Patrem, & ante Filium Matrem Filius nudato corpore, Latri
oſtendit latus & vulnera, Maria Filio bebtus &- ubera: Non
poteſt ullo modo fieri repulſa, ubi concurrant, & berorant tan-
ta charitatis inſignia. Pulchram ut luna, unigeniti bili Dei
Matrem inſinuat Bernardinus de Buſto in Marial. part. 1 I. Fer. 2.
Gicut enim luna nobétem illuminat, fugat tenebras, ambulanti-
bus in nocte iter oſtendit;, ſic tu tenebroſam hanc lacrymarum
vallem, Mundum videlicet, ſyl vamq; feris plenam illuminas,
errantes reducis, peccatoribus iter, per quod ad cœleſtem batri-
am pervenire poſſint, oſtends. Quemadmodum etiam luna lu-

men àſole recipit, receptumq; reſlectit in terram; ita tud ſole

juſtitiæ, tuo dilect imo filio illuminaris (nam revera lucerna
tua eſt agnus. Apoc. 11.) lumenque recebtum in munaum refle-
Gtis, tu enim es lumen ad revelationem Gentium, & GCloriam
plebis tuæ Iſraél. Electam ut ſol-præ millibus Virginem repræ-
ſentat Richardus à S. Laurentio. de laud. B. V. cap. 7. dol tan-
tæ liberalitatis eſt, quòd ànulla Creaturà, quantumque fœtente
E& ſordidâ, ſiſit ei expoſita, radios ſuos avertit: Emiliter net
Maria, à quantumcunque viliſſimo peccatore, ipſam ſideliter
invocante, avertit reſzectum pietatis ſuæ. Ave igitur præ mil-
libus, ave, gratià plena,

CONCEPTUS IV.

Liber Judicum cap. 6. narrat, vellus Gedeonis de rore

Coœli guttulis, quaſi tot pretioſis margaritis repletum fuiſſe,
qui⸗

ytutne

Cbogere
u, Koca u
jtom ho⸗
corda bumn
irichard
Ckgeontz,
lone ke/

urilie

bonnibenee
Uibpeream
go graria

Docliſe
pinem,
Ricorposet
Am B. Vn

te”eCol

lnen de ca⸗
Pünansmitti,
inreligvos
ennus. Tuc

Mturrie;

Unftifiof,
Gefute ſ
moltmſer
ytunn greri
Nirccgiee;
lni (
Ulhrätom.

halke ezo⸗

hen⸗ ⸗

—
ncheiſge⸗
ireei
enſtriedl
8 Bomnemn,
4 Mar
Nuncyr
ͦſefigeunn
Cbethtonn
iliunzibetn
tocofpotbe⸗

Nc kye
leyanilen
Adcoletene
lunnetiathe
tan, ietg,

nreverthr.

ninnuntn
0.
6 Virtginente
100,. N
Anrunhre

4
.

ejtit: Afe
ſore, Prfia
AMeigiupe

W.

Gelend ⸗
Slepleuat
ire .

=

Plenitudine divinarum gratiarum ſuperfuſa eſt &ρ. 3

quibus devellere expreſſis, & de conchà quâà replebatur, ſtillanti-
bus, ſicca quaquaverſum terra recreabatur. Quem creditis:.
myſticum hoc vellus prægurAllei Beatam Vicginem, gratias
in corda humana ſtillantem, non obſcurè ſignificabat; ſic enim
ſentit Richardus à S. Laurentio de Laud. B. V. lib. I. C. 8. Ipſa ver-
lus Gedeonis, Jud. 6, madefaclum rore gratiarum, quòd com-
preſſione leviſſimâ devotæ ſalutationis, & orationis Jarga di-
ſtillabit ſtillicidia ſuper terram cordis humani. Sicca nimium
ab omni benedictione divinaâs terra cordis humani permaneret,
niſi ſuper eam de plenitudine gratiarum ſuarum, largè ſtillarer
Virgo gratiàâplena.

Doctiſſimus Gerſon tractat. 9. ſuper Magnificat. Mariarn
Virginem, Collum Eccleſiæ candidum, intitulat, etenim Ec-
eleſia corpus quoddam eſt myſticum, cujus Caput Ohriſtus eſt.
collum B. Virgo, reliqua vero membra ſunt Chriſti fideles.
Guræectè collum Virgini attribuit? Cibum & nutrimenta ne-
ceſſaria, de capite per collum, natura corpori, ejusque mem-
bris transmittit, pari modo Eccleſia cibum gratiæ, de capite ſuo
Chtiſto Jeſu, per collum candidiſſimum, Virginem immacula-
tam in reliquos Chriſti fideles transfundit. Verba Auchoris re-
citemus. Tu collum Eccteſiæ firmiſſimum, & Candidum, tan-
quam turris eburnea, tuconnelti Eccleſiæ membra ſuo capitiz
Chriſti Filio tuo, tu ſuſtentas, tu vitales hauſtus prima ſuſcipis;
E& refluis, tu ſuſpiras, & reſpiras in Eccleſiæ corbus univerſum.
Ad amuſſim ſcribit S. Hieronym. ſerm. de Aſſumpt. Virg. Omnis
plenitudo gratiæ, quæ est in Cbriſto, est in Maria; in Chriſto,
Iicut in capites in Marià, ſicut in collo, corpori Eccleſiæ trans-
fundenti. Claudo Conceptum hunc cum Ven. P. Joanne à Je-
ſu Mariâ tom. 4. epiſt. ad B. V. ſic exclamante. O collum Eccle-
ſiæ ſanétæ ebore puro amœnius, quo mediante jungitur ille cabi-
ti, & ſponſo ſuo! Abljunge me ſummo illi ac ſempiterno bono, &
Cgg 4 Jeſum

34 Diſeurſus . 3

Jeſum benedictum fructum ventris tu, mibi post hoc exilium
oſtende. O Maria, gratiâ plena!

CONCEPTLUS IV.

Locum theſaurorum Dei, Mariam Virginem appellat B.
Albertus Magnus in Bibl. Maria. Evang. Matth. n. 22. lpſa eſt
locus theſaurorum Dei, Matth. 12. bonus homo, id est, Chriſtus
Deus, & homo, de bono theſauro ſuo id est, irgine Marié pro-
fert bona ſcilicet miſericordiæ, gratiæ & gloriæ. Cùm Deus ſo-
lus propriè bonus ſit, filius hominis aptè bonus homo dici pot.
eſt; Maria autem, ut ſcribic doctiſſimus Idiota in Prologo de
Contempl. B. V. Theſaurus Domini eſt, & theſauraria gra-
tiarum ibſius. De hoc theſauro bonus homo multa bona pro-
fert, de hoc gazophylacio peccatori veniam, ægro ſalutem,
egentibus auxilium, lætitiam moœſtis elargitut, per Mariam
enim coœli reſerantur, internus occluditur, culpa ſolvitur, dæ.
mon ligatur, mors deſtruitur, & vita reparatur. Dicente
Bernardo ſerm. de Nativ. B. V. Redempturus humanum genus,
bretium univerſum contulit in Mariam, ut & homini eſſet gra-

tiã plena.-
CONCEPTUS V.

Poſtquam Chriſtus Dominus in arâ crucis, omnia amariſſi-
mæ Paſſionis ſuæ myſteria conſummàſſet, inelinato capite tra
didit Siritum. Joan. 19. cap. Nahat autem juxta crucem Ze-
ſu Marter ejas. lbidem ad quem putatis, agonizantem Dei
Filium inclinàâſſe caput? Auc quid inclinatione hac ſignificare
voluit moriens? Reſpondet quæſtioni Cardinalis Hugo. Incli-
nato capite tradidit Siritum id eſt, eæ parte Matris ſuæ, quaſi
diceret,; per iplam veniam petite,ipſa enim eſt oraculum miſeri-
Cordiæ addit Marianus calamus S. Joannis Damafceni orat. de
Dormit. B. V. quæ poteſt, & vult, à noſtris miſerus eripere, &
bonis omnibus cumulare.

Finio

rirud
—,—
mnioct
iar igitn
Drscunm
inelehlur
enirejen

n,

lri Dom
lerrttum
Nen!

Gxrlti⸗
lthe
Viter
ede⸗

nemapzelr
l,110 Miec
i 6
gne ni
Omben
Shomnociine
2 nftopnt
eſaurgien
Wolrabonn⸗
,egooll
It, Per ti
palolnimne
ur. Des
dufnanpnege
hotainche⸗

.

7

otoniddrtI

uto ien
ruMN
goninmen)
ne hielgue.
lsogo N
uctlunnſ
weeni

cfüierßit

Plenitudine divinarum gratiarum ſuperfuſa eſt &- c. 3

—

Finio cums. Fulberto Carnotenſe ſerm. I. de Nat. B. V. Exordium.
Veniant igitur ad eam peccatores cum 1 heophilo tunaentes rea
pectora cum interno fletu, ipſi quog, ſi veré pœniteant, ve-
nmiam adepturi, de quorum numero tibi aſſitentibus nobis, ut
ubvenire jam, & auxiliari digneris, imbloramus. O& prae-
lecta! 6ſanéta! 6 venerabils, & imperioſa?! 6 clemens, &.
propitia Domina noſtra! quò poſſumus recuperare, & habe-
re bergernam gratiam Filii tui Jeſu Chriſti Domini noſtri.
Amen!

Gratiate fecit plenam, mala longe rejecit,
Utpeecatori, des benè per te mori.
Qui te rogat ſupplex, ut ſis ei gratia duplex,
Cedet in orbe malus, ſis ibi noſtra ſalus.

GgS 88 2 Dl-

.

36 3): &: (5—

A3 3 2 5 A E E See

S. Maria purior fuit omni creaturd', ſive quæ in cœ-
lo est ſive quæ in terrd.

Uriſſimus eſt Spiritus Sapientiæ, qui nullâ coinquinæ-
tur maculà, nullà tangitur iniquitate; purior ſole eſt,
& à ſolis cordibus, & in Spiritu DElambulantibus, ap-
prehendi ſe patitur. In malevolam animam non intra-

Exordium.

bit diritus Japientiæ neè; habitabit in corpore ſubdi.

to peccatis Sap. I. cap. An non Spiritus Sapientiæ intravit in
Virginem, quando in ancillam Domini, Spiritus S. ſupervenit,

& Virtus Altiſſimi obumbravit eamimalevola igitur anima Vir.
ginis eſſe non potuit, in quam Spiritus Sapientiæ puriſſimusin-

ravir. An non ipſa Sapientia divina, Virginis habitavit in cor-

pore, quando Dei Verbum Care facum novem menſibusinim-

maculato Virginis utero latitavit? Quis ergo corpus illud pecca.
tis ſobdi tum dicere audiat, quòd ipſa divina ſapientia in habitare
non eſt dedignata? Pura itaque animâ, & corpore, purior omni
36, Patres. etiah angelicâ creaturâ, puriſlima poſt Deum fuit Virgo Maria.
Puriſſimo huic ſapientiæ habitaculo 88. Patrum fufftagia paren-
tabunt. Oecens erat, ut eà paritate, quà major ſub Deo nequit

int elligi, Virgo illa niteret, eui Deus Pater untcum Filium ſuum,

guem de corde ſuo æqualem ſibi genitum, tanquam ſeipſum dili-
gebat ita dare diſponebat ut naturaliter eſſet unus, igemq; com-
munis Dei Patru, & Lirginis Filius, & quam ipſe Filius ſub-

Nantialiter facere ſibi Matrem eligebat, & de quâ Piritus G

volebat, & operaturus erat, ut conciperetur, & naſceretur ille,
§. Anſel- dAe gaoprocedebat. ſeribit 8. Anſelmus de Concept. B. V. cap. 18.

mus. Jota pulehra absèq, delicto, ſine mentis & corporis deformitate,

§. Laurent Deo & hominibus amabilis habebatur. ſubjicit S. Laurentius
Jultinian. Juſtinianus ſerin, de Nat. B. V. De bac brobter honorem Domini,
2 =èð nullam

4
4
H

—
lenprorſ⸗

entit .

ſen elt,
un, N
na Neſton
ulkn hat
nt Kraphic

1. N.

e, Deum
leperet,

Lxramn ha
Uinaturade
Non en.
lliarium.

n habere,

11

ſ vt ropr
cuſe di
lynardosſe
numn, g
Criſtum
ſecth /
rin Cand,
n1, (aP. 3.
Ihenoilte br
nDenme

(mniur; ſecl

Pnbeiſion
Ann Dermate
Urlmgeltde
IIr, r Obter
napbosne
Kin

Dulaconnun
3 Putiorſei
nbolantbbist
nennimnin
incorporeſ
ieave innmn
tosdſchen
igituranumn

teporiſimme

Shabitarto
nwenſbune
rpzfllokfe
Pienminiln
poreporone
tnit inol
Mfkager
r ſubDor,
Cuſaihuner
niſe
kuluglenee
unßpelar
le ihin
Mdi
erh h
ucfnn
ſets liu⸗
Hopefenn

. Mtaria purior fuit omni creatur, ſive quæ &0wiuG ä. 37

nullam prorſus, cuùm de peccatis agitur, habere volo quaſtio-
nem. ſentit S. Auguſtinus lib. de naturâà, & gratià cap. 36. Jeme. S: Auguſſi-⸗
„. U0

rarium est, in Maris Lirgine, propter Eilium, ponere culpam 8. Cyrillus.

contra Neſtorium. Congruebat Avocatam generis humani, us-

ut nullum haberet peccatum, quod ſuam conſcientiam remor-
deret. ſeraphicè difkcurrit S. Bonaventura in 3. lent. diſt. 3. art. 2Z. 8. Bonaven-
quæſt. I. Neſi ab omni vitiorum contagione penirus burgata tura.
fuiſſet, DBeum, DEI Filium generare non poſſet, ut enim Eirgo
conciperet, Virgo pareret, ſumma ſandtitate, ſumma puritate
opus habebat. Richardus à S. Victore lib. 2. de Emmanuele cap. Richardus
36. Puram hanc Lirginem, & ab omni prorſus labe vacuam, ²5. Victore.
totànaturà delegit Deus. S. Andreas Cretenſis orat, de Nat. S. Andreas
B. V. Non enim decebat ſanctuarium Dei, domum ſapientiæ, Cctenſis.
teliquiarium piritus, Urnam Mannaæ cœleſtis, aliquam in ſe
labem habere. S. Thomas de Villà Novâ. Cant. 3. de Nat. B. V. S. Thomas
Abſitut proprii quidquam inquinamenti, domus hæc aliquan. 4. 1 No-
do habulſſe dicatur, ut in eâproinde ſcopa Lazari quareretur.
8. Bernardus ſerm. 2. de Aflumpt. V. Inter tot animas omnium 5. Bernar-
hominum, qui ſalvantur, ut eleéta columba est una illa ſola, dus.
quæ Chriſtum genuit, EQirgo Mater, puella Maria, quæ purita-
te profelctò Cherubin, & Qeraphin antecellit. Theodoretus Theodose-
Hib. 3. in Cant. Concludit S. Bernardinus Senenſis tom. 3. ſerm. tus.
6. art. 2. cap. 3. Cùm Deus ſumma ſit puritas, conſequens eſt,

ut homo ille præ omnibus cenſeatur puriſſimus, qui cæteris al-

tiùs ad Deum elevatur, Deo præ reliquis magis appropinquat,
& unitur; ſed Beata Virgo, tam alté ad Deum elevata, tam pro- 8. Bernar-
pinquè ipſi unita eſt, ut altiùs elevari, Deoque propinquiùs, diaus Se-
quàm per mMmaternitatem uniri non potuerit, ergo præ omnibus enſ.
puriſſima eſt Dei Mater, quam proinde filiali reverentiâ venere-
mur, ut obtentà Spiritús 8. gratiâ, angelicam ejus puritatem
Conceptibus non obſcuris deducentes, Fili ſapientiæ nomine-
mur, & ſimus.

Ggg gg 3 CON.

3989 Diſcurſus Vl. u

—
MWIiHn, NI
C O N CE P 1T G S I. oniars
ſeltleroge
Corfrma- De operatione Lucis veræ venientis in hunc mundum, cwen, Eihe

tio ſeu De- ſcribit S. Joannes Evangeliſta cap. I. Lux in tenebru lucet megha
ductio. genebræ eam non comprehenderunt. Num tenebris adeò con. mindlbit
traria lux eſt, ut eam tenebræ comprehendere non valecant! mhrb
Quæſtioni huic reſpondet experientia quotidiana, quàâà tantd leſetin
minus tenebrarum experimur, quantò magis lux lucet; ſic ad (uorigin⸗
ortum ſolis ſenſibiliter cedunt cenebræ, dum clara dies eluce- PMiomnieg
ſcit. Gratia Dei, lumen animæ, appellatur, lumine hoc ple. Wmn C,
na fuit B. V. Maria præ omnibus creaturis, ideoque eam pecca- culamolte
torum tenebræ non comprehenderunt, quæ puriſſima ſem-
per extitit, & poſt Chriſtum tota lux fuit. Ita B. Albertus Ma- C
gnus in Bibl. Maria. Evang. Secund. Joan. num. I. Ipſa ett lux
noſtra, quæ poſt Deum illuminat omnem homiem, venientem yronum

In hunc munaum. herdalom.
– — F ayBonaven
CoONCEPTUS I.
H mopromi
Magdalenam, generofiſſinum exemplar pœnitentium, bli ro,
Chriſtus Dominus in domo Simonis leproſi Mariæ nomine Alangee,
non eſt dignatus, ſed tantùm ſimpliciter Mulierem compella. aimn bl⸗
vit. Vides hanc mulierem. Luc. 7. cap. At verò poſt glonoſam An ca
reſurrectionem ſuam ſub formà hortulani apparens, Dicit è ni o
Jeſus: Maria. Joan. 20. cap. An fortèin domo Phariſæi ſa- ftimmn
Iuberrimo Mariæ nomine mulier illa digna non fuic? In domo Läni
Simonis peccatorum foæcibus maculata.Mulier in Civitatepec. Aie en
catrix, Magdalena apparuit, pro hoc ſtatu eam Dominus pu- din alih
riſſimo Mariæ nomine indignam judicavit, ne peccatricis im- Nenann⸗
puritas angelicam Virginis Matris puritatem adeptione nomi- rhte .
nis dehoneſtaret; verùm poſt reſurrectionem, abluta à pec. ieeein
catorum ſordibus Magdalena, rigidis ponitentiæ, &magnæz (
dileionis operibus, gratiæ Dei cooperans Maria à Jeſu nomi- ninlia
nari inaudiit, ut omini laborioſo nomen puritatis cederet in kehelca
mercedem, & de amaris peccatorum lachrymis ab Authore iſtaem

omni-

1

une iulnln
erebtuerg
nebris adede
1e non Wln
lnna, Ain
laxlucet iel
Gata Clg
Uotnine hort
oqeeangen

E porilimk.

1a B. Albenul
n 1. t
Men, Aint

.

Pler Neimt
Mit
ialieremcon
Fpoſget
parend,1
donno Yt

gon td
erinCivtA

MennDonm
ne elalick
N Aeptonet⸗
enn, Ablni⸗
lenke, E
Mlrniſi.

omntrbe,

e
ſnisn .

&MWvaria purior fuit omni creaturd, ſve quæ & uc. 39

omnium, Maria nuncupari, ſe dignam redderet. En! quan-
tus puritatis odor vel in ſolo nomine Mariæ reſideat, quæ integra
vitæ ſcelerisque pura, Matris puriſſimæ nomen ſemper geſſit, &
omen. Et hoc quidem nomen dedit tibi tota Frinitas, Ma-
ria! antequam in utero Annæ concipereris, ut de angelicâ tuâ
puritate dubitare fas non eſſet, unde doctiſſimè Idiota de Con-
templat. B. V. cap. 2. Tota pulchraes, Virgo glorioſiſſima, non
inparte, ſed in toto, & macula peccati ſive mortalis ſive venia-
lu, ſive originalis, non eſt in te, nec ungquam fuit, nec erit, ſed ad-
Aſt tibi omnis gratia naturalium honorum, ſpiritualium chariſ-
matum, & œleſtium donorum. Mariâ nunc puriorem, ſi potes
reaturam oſtende-

CONCEPTUS III.

Thronum Salomonis de ebore grandem, quem 3. Regum,
fecit Rex Salomon; Mariam Virginem intitulat Doctor Sera-
phicus Bonaventura in ſpeculo B. V. lect. 2. TIhronus Jalomo-
nis eſt elaria, grandis omninò ingratiâ & glorii. De hoc
throno promiſit Deus per os Prophetæ, quòd ponet eum ſicut
dies cœli: Ihronum ejus, ſicut dies cœli. Pſalm. 88. Mira ſimili-
tudo!? An dies cœli à diebus terræ aliquid diverſum habentidiffe-
rentiam obſervat magnum Eccleſiæ lumen Auguſtinus tom. I.
in Pſalm. &8. Conc. 1. Colloq. 198. Dies coeli, inquit, conti-
nuò ſereni ſunt, & immutabiles, dies terræ autem horis ſin-

gulis ſpeciem mutant, dum nivibus, pluviâ, vaporibus, aut

etiam nebu is obtenebrantur. Mariam ergo thronum ſuum,
ſicut dies cœli divinus Salomon poſuir, quia eam gratiarum
ſerenitate continuam, & puritate vitæ fecit immutabilem, quæ
proinde nec vapore peccati originalis turbari, nec peccati ve-
nialis nebulâ obrui, nec ullâ peccati mortalis tem peſtate potuit
obtenebrari. Concludit itaque lib. de naturâ & gratiã cap. 36.
QRimus, quòd ei plus gratiæ collatum ſuerit, ad &ncendum ex
omni parte peccatum, quæ concipere, ac parere meruit eum,
uem conſtat nullum habue peccatum. O thronum de ebore
. puri-

40 Diſcurſus VI.

Puritatis Marianæ candidiſſimum, & auro charitatis fulvo nimis,
divino Salomoni eximiè præparatum!

*

CONCEPTUS IV.

Arcæ fœderis B. Virginem aſſimilat B. Albertus Magaus in
Bibl. Maria. lib. aum. 4. B. Virgo tanquam arca ſœæderis. In quo
conlſiſtit hæc ſimilitudo? Arcam fœderis juſſit Deus confici ex
lignis Sethim. Exod. 25. cap. quod lignum fuiſſe rhamnum al-
bum, affirmat 8. Hieronymus tom. 1I. lib. 12. in Iſai. cap. 41. fol.
I157. Ex chamno igitur confecta eſt arca, & tamen neque in-
trinſecus, neque extrinſecus quidꝗuam ſpinæ in eâ animadverti
potuit, rhamnoſa, ſed non ſpinoſa. Arcæ huic puriſſima Dei
Mater, & Virgo Maria comparatur, quæ quidem de ligno Sethim
ſive Rhamno confecta eſt, dum à parentibus peccato ſubditis
mundo nata apparuit; cujus tamen neque corpus, neque men-
tem Deo ſemper immaculatam, ſive originalis, ſive actualis, vel
leviſſima ſpina peccati unquam reprehendit, cui Symboliſta ſub.
ſcribit: Pax intus & extra. Conceptum hunc firmo autho-
ritate S. Ambroſii Eccleſiæ Doctoris ſerm. 2 7. Arcam autem,
quid niſi ſanéctam Mariam dixerimus, ſiquidem arca intrinſe-

cus portabat Ieſtamenti tabulas, Maria autem ipfius leſtamen-

ti geſtabat haredem: Illa intra ſemetipfam legem, hac Evan-
gelium retinebat: Ila Deivocem habebat, hac Lerbum: Ve-⸗

runtamen arca intus, foris g, auri nitore radiabat, ſed &O ſan-

Ga Maria intus, foru’s LZirginitatis plendore fulgebat; Ila
terreno ornabatur auro, ſta cœleſti. Arca per Anagramma
cara transponitur, cara Deo, quia pura fuit Virgo Maria. Sie
de eâà ſentit Alanus de Inſulis in cap. 4. Cant. lTotapulchra, id
eſt, anima, & corpore, amica mea per gratiam, & obρσααa, &ma-
cula non &t in te guia nüullum credimus in Lirgineante & boſt
Conceptum fuiſſe peccatum. Quod & ipſe Matris puriſlimæ Fi=
lius, ante Pallionem ſuam ſpecialiter obſervalle videtur.

CON.

Moin
Cend,prot
ſorum lani
Cillunde
! ded eti
mennecel
lavabi
orlaver⸗
nt: Hui
Dominusna
pondeoe
Cme
ldieſſen⸗
Ulecacit
legt. Ar
lted nont
Unhecesop
Uun: Maria
im Klicer
Reriervol
tamunco⸗
nlanide
uorumg
dulebre.
rno Pro,
un elh
n.
od
Uln, Dura,
ut, tcam
Gituien
lbererice

S. Maria purior fuit omni creaturd, ſive quæ & . 1r
CONCEPTUS V.
. Non ineptè quæri poteſt, quare Salvator noſter in ulcimâ

Conà, profundo illo humilitatis actu, quo pedes diſcipulorum
ſuorum lavit, non etiam laverit pedes Matris ſuæ? An forte,

nn m quia aliunde munda erat, & conſequenter lotione non indige-
ſeiecrhel bat? Sed etiam diſcipulis dixit: Mundi eſtis. Joan. 13. cap. Ec
5 tamen neceſſaria eis erat lotio pedum, adeò, ut recuſanti Petro:
Unmunn Non lavabis mihi pedes in æternum: Reſponderit Dominus:
ien Gnon laverote, non habebis partem mecum. Etrationem ſub-
janxit: Qui lotus est, non indiget, niſi ut pedes lavet. Cur ergo
neiemintr Dominus non præ Apoſtolis, Mariæ pedes lavare dignatus eſt:
wiepmuiint Reſpondeo cum S8. Bernardo ſerm. in Cant. Dum in hac ter-

W ré, & cinere peregrinamur, ab omni peccato ſaltem veniali
8Hd mundi eſſe non poſſumus; dicit enim dapiens. Prov. 241 ſepties

e in die cadit Juſtus: per pedes autem animi cupiditates intelli-
ſineeCu gi debent. Amortali peccato mundi quidem eſſe poterant Apo-
diiPntalt ſtoli, ſed non ſic à veniali, unde ad diluendas animi cupiditates, la-
huncfum vari pedes oportebat, ut partem cum Domino haberent in æter-
Al num: Maria autem ab omni etiam veniali peccato erat mundis-
ienacunn ſima, & licet in terrà ambulaverit, & cinere, maculari tamen ne
ngſuſe vel leviter voluit, neque ullis animi cupiditatibus ſabju gari, ut
en, A pedes mundos, ac pulchros conſervaret, quos proinde Matri Fi-
lius non lavit, quatenus perfectam Genitricis puritatem, A poſto-
lubet/ lis, quorum pedes lavarat, venerandam inſinuaret dicens: Viæ
Auefis illius pulchræ, & omnes ſemitæ illius pacificæ, id eſt, mundæ à
ANA peccato. Proverb. 3. cap. Et cum cceleſti ſponſo exclamans:
tido Quam pulchriſunt greſſus tui in calceamentis filia Principis.
It Cant. 7. cap. . . .
rend Quòd ſi igitur Beatiſſima Virgo fuit tam ſancta, imma Epilogus.
ignuzneh culata, pura, & ab omni peccato remotiſſima „ evidenter ſe-
nign quitur, eam omnis peccati, Deique offenſæ eſſe inimicam:
eridemn Virgini huic puriſſimæ, quæ ne quidem per unum inſtans in

ſtatu peccati conſtituta fuit, placere, aut grati eſſe nequaquam
Hhh hh poſ-

42 Diſcurſus VI. .

poſſunt, quotquot in peccato mortali impoœnitentes vivunt:
Advocata peccatum eſt, ſed pœnitentium, non obllinatorum;
peroranti itaque Mariano Oratori acquieſcamus Joanni Dama.
ſceno, orat. de Aſſumpt. Virg. Ipſa V'irgo est, Rsru
amans, quocirca &corporis, &'animaæ caſtitatem De, Me⸗
ipſius gratiam adipiſcemur. Puriſſimam Virginem .
