ncſſmrt
Iyhent
in oninet
lrer
,6t,

CoNCIO TERTIA. 441

fratrem ſium odit, homicida eſt, docet S. Auguſtinus Serm. 1. 8. Auguſti=
de temp. Qus odit, non alium prins, quàm ſeipſum occidit, uu.
qui exultat in adverſis proximi, &- dßtigitur in proſperis ejus,
alieno proximum ſeè petit gladio, loquitur S. Ambroſius præc. S. Ambro-
2. ad Miſſam. Vitam animæ quælibet culpa polluit, Jervatus ſius.
verò contræ proximum dolor, occidit. Menti namque, ut gla-
dius infgitur, ut mucrone ipſa viſcerum occulta perfodiuntur,
tradit S. Gregorius lib. 10. moralium. Mon ſic nuber cæœlum 3. Grego-
non diem, caligo ſolem, quomodo menter cœcat, & obtenebrat Tius.
odium, loquitur S. Petrus Chryſologus Serm. 41. Plerumque S. Chryſol.
veritas ſuphrimi odio ſolet, ait S. Gregor. Nazianz. corre&tio-
ne 1. Conſonat Conſtantinus Magnus apud Euſebium lib. 3. Conſtanti-
de odio, quo Judæi deflagrabant in Chriſtianos: Cæco ani- Rus Magn,
marum errore merito tenentur. Imploratà S. Spiritũs grati4
deſuper Conceptus pandam.

CONCEPTUS I.

LConfirmalio.] Plutarchus de Iſide ait: Iſidis Sacerdotes mare ſum-
mo odio averſatos fuiſſe, in conteſtationem odii ſui erga mare, ſalem ſibi
interdicebant: Mare Sacerdotes deteſtantur, ſalemque T9pbonis appellant ſpu-
mam, & ex interdictis in menſa ſalem nefas eſt apponere. Plutarchi verba ſunt.
Cur mare odiendo, ſibi ſalem interdicunt? Sal ſapientiæ ac prudentiæ
eſt ſymbolum, odio repleti, ſalem ſibi interdicunt, quaſi non poſſent
ratione, prudentia & ſapientia uti, qui odiunt. Ita ſubſcribit Naxera
Comment. in lib. Judic. cap. F. §. §F. Jal ſapientiæ ymbolum ſibi vetabant,
&& odium non poſſe uti prudentid oſtendebant. Exemplum habemus in Phili-

ſtæis.
CONCEPTUS II.
Graviſſima cæde Ifraëlitarum, Philiſtzi & Arcam Domini ca-
piunt: Ceciderunt de Iraél 3000. peditum, & Arca Dei capta eſt. I. Reg. 4.
Arca Domini in captivitate retenta, fatalem Philiſtæis inflixit pœnam,
peſtilentiæ, inquam, malum, ex quo malo multa millia interierunt: II-
lis autem circumducentibus tam: (Arcam nempè) fiebat manzs Domini per
lingulas civitates interfectionis magnæ nimis. I. Reg. cap. F. Ad tantam cla-
dem utique Arcam Iraélitis remittent, nec par quadrantem amplius
apud ſe ſervabunt? hoc ſapiens, ac prudens exegiſſet conſilium, aſt excœ-
cati multo tempore arcam apud ſe retinent, pœnam ſibi ipſismet con-

tinuant, malum prolongant; tot, ac tantos viros, quid adeò exco-
Feſtivale. Kk k cavit,

3

442 IN FESTO SANCTORUM SIMOMIS EFT UDA,
Ccavit, obtenebravit, quod Arcam non ocius remiſerint? ſicque ſe à malo achſma
horribili peſtis liberaverint? excœcavit Philiſtæos in Hebræos irradicatum Cege nedicun
odium: exitiali furore oderant Judæos, hoc odio confuſi; non ſunt capa- u, glun n
ces conſilii, Arcam reſtituendo, poœënam inflictam à ſe amovere. Sic com. glanonen
mentatur Mendoza in lib. I. Regum cap. 4. Arcam retinendanmz eſſe ſuade. Imlul habitl
bant, G toleranda propria mala, ne immenſa lucra, ex reditu Arcæ hoſtibus pro. Mlil fitl
venirent. Conformiter Abulenſis quæſt. 16. Non miſerunt Arcam Hebræn, lo, ecſpitin
dum recipere propter eam tot mala, quia ſi apud Hebræos eſſet, quantò potentioex ofi, in Ni
ehet, tanto magis adjuvaret Helräos. ſamnre Gich
CONCEPTUS III. iodertet,
Herodes Rex per regnum ſuum copioſiſſimum numerum parvu. teum edin
lorum occidi imperat. Matth. 2. Mittens occidit omnes pueros qui erant Kumlie len
in Bethlebem, & in omnibus finibus ejus, à bimatu, & infra, ſecundum tem. lebe, orit.
pus, quod exquiſerat à magis. Paulus Volzius numerat occiſorum par. u auunn he
valorum, millies mille, & 44. millia. O cœcitas & amentia Regis! un ſhen
per tantam parvulorum cædem an non manifeſto futuram Regni ſu n uulteni l
proſperitatem, ac incolumitatem tollit? quis in futurum, cum omnes ii. Fil
parvuli occiſi ſunt, ſenibus decrepitis,„ agrum excolet? quis contn ul he lli
hoſtium injurias arma feret? & bellabit? certò, auferendo juventi. Vl on afe
. tem in interitum, & ruinam manifeſtam ſe, & Regnum exponit: Erloaiden
quomodo enim vivet Rex in futurum, ſi non fuerint coloni, quo. ul,
modo defendet patriam, ſi delectes non habuerit milites? certò fu.
ror iſte in ſe ipſum convertit arma, quandoquidem in ſubjectis ammis. „
ſis anguſtiat regnum: quid in tantam amentiam deduxit Regem, quid Ad unns
omnis conſilii ſani privavit Herodem? excœcavit Regentes? excc. Aguſtinn⸗
cavit, obtenebravit, in amentiam deduxit odium contra unum infan. ſin, il er,
tem, CHriftum IESUM; odio proſequitur CHriſtum, unum vult in- ufiche rie ne⸗
terimere, & non videt ſe, ſuosque in ſucceſſum crudeliter occidere; umimmin
ſic delirat, inſanit odium; cœcutiens ruit, & ſeipſum Ppræcipitat: au. l mgno Drl⸗
diatur in rabidum Herodis odium ſcribens Chryſologus Serm. 152. c 1Cene . U
agit miniſter mali, miniſter doli, iræ artifex, inventor ſceleris, impietatis aullor, in ſeelerem
pietatis præado, inimicus innocentiæ, hoſtis naturæ, malus omnibus, ſuis pejor, pes- Iunt, In intlit
ſimus ſibi. . E enticinr,
CONCEPTUS IV. nit; cn
Saul Rex peſſimé habebat: & agitabat eum ſpiritus nequam &c. n der le
lLitur quandocunque ſpiritus Domini malus arripiebat Saul: David tollebat inn n ſitim,
citharam, 6& percutiehat manu ſud, && refocillabatur Saul, && leviu habe- untalun, 3
bat, recedebat enim ab eo ſpiritus malus. I. Regum cap. 16. Hunc ſuum 4. NS 0
medicum ac refocillatorem, utique ut pupillam oculi Saul quàm cau- Kuinie⸗
tiſſimè nfetin,

Dl,

—,

gekin
s Inle

3 WMoalong

1,Cuude

Nunenar

ntt occlan
AKamennl
foturan Ne⸗
Cktunn, en
colet! n
Auletentl pü
Neppun n
vetint hn

it Neyensstt
CN UN
ſtum, Wn.
l udelſed
imn hen
gn dn,
ie, nprn

CrnlE,ſ

CONCIO TERTIA. 443

tiſſimè obſervaverit, & coluerit? Excœcatus, & inſaniens Rex Saul oc=
cidere medicum ſuum Davidem intendit: Zenebatque Saul lancÄam, & miſit
eam, putans quod configere poſſet David cum pariete. Videns David, quòd
Saul ei mortem minetur, fugit in deſerta, in ſpeluncis, antris ac cavernis
montium habitans: & eò usque Saul inſequitur Davidem, denuò excoœca-
tus, & quaſi fatuus periculoſiſſima, cum manifeſtiſſimo propriæ vitæ peri-
culo, præcipitia ſcandit, & oberrat: Perrexit ad inveſtigandum David & vi-
ros ejus, etiam ſuper abruptigimas petras, quæ ſolis ohicibus perviæ ſunt. I. Re-
gum 24. Quid Regem adedò intaſcinavit, ut majeſtatis ſuæ oblitus in præ-
cipitiis oberret, perſonam ſuam auguſtam temerario vitæ periculo exponat?
quid eum adeò inſanire fecit, ut & in medicum ſuum, & refocillatorem cru-
delis carnifex ſæviat? Quo padcto audes talia? interrogat Saul Regem Baſi⸗
lius Seleuc. orat. 15. quid in teipſum haſtam vocas, ſi Davidem ſuſtuleris, quo-
modo dæmonem perſequeris, gquid eum mori cogis, qui tibi unicum ſalutis re-
medium ſupereſt? Reſpondet quæſtioni doétiſſimus Lyra hic: Ex de-
ſderio occidendi eum, exponebat ſe, & ſuum exercitum, periculis multis,
& magnis. Saul oderat David: Non retlis ergò oculis Saul aſpiciebat
David a die illd, & deinceps. I. Regum 18. Odium obtenebravit men-
tem, ut non adverterit Saul, occidendo Davidem, ſeipſum occidere, perſe-
quendo Davidem per prærupta ſaxa, ſeipſum præcipitio, & vitæ periculo
exponere.

CONCEPTUS V.

Quid unus vir juſtus proſit alicui terræ, urbi & civitati, teſta-
tur S. Auguſtinus lib. de amicitiꝗ cap. 5. In rebus bumanis nihil ſandtius
appetitur, nihil expeditur duleius, nihil fructuoſins tenetur juſti amicitia, habet
enim fruttus vitæ præſentis, & æternæ. Et Plalmiſta canit Pſalmo 144. Yo-
luntatem timentium ſe faciet, & deprecationem eorum exaudiet. Tali viro ju-
ſto, magno DEl amico Iſaaco felicitantur Palæſtini: Manfit &&c. in Gera-
ris. Genel. 26. Utique congratulabantur ſibi de tanto viri contuber-
nio, diſcedere amplius non ſinent, cogent in Palæſtina conſtanter per-
manere, ut intuitu tam juſti viri, magni DEl amici, terra eorum de-
ſuper benedicatur, omnibus incolis terræ, ob Iaaci amicitiam
mè eveniat; contrarium fecerunt Palæltini, Iaacum rogant, à 1
eorum abeat, diſcedat: Recede à nobis: quid Palæſtinos adeè
ut virum juſtum, amicum DEI, à ſe recedere,
mentavit odium, & invidia: Recede à nobis, qut
valde. DEUS optimus mirum in modum in
Xit: Benedixitque ei DEIIS, & locupleiatus eſt homo ; 8S
ac ſuccreſcens, donec magnus vebementer effeltus eſt; habuitque Pol Aone eiun,
KE 2 D ar.

444 HN FESTO SANCTORIM SIMOMNIS Fr UU,

& armentorum, & familiæ plurimum. Ob hanc benediéctionem oderant & in-
videbant Iſaac: Ob boc invidentes ei Palæſtini, omnes puteos, quos foderunt ſer-
vi Patris illius Abrabam, illo tempore obſtruxerunt implentes Bumo, in tantum,
ut ipſe Abimelech diceret ad NHaac, recede à nobis. O excocati Palæſti-
ni! ob hoc, quod adeò in terra veſtra diteſcat Iſaac, ad ulterius apud
vos manendum rogare debuiſſetis, certi ob talem virum juſtum, & vos
adeò benedicendos, ditandos fore. Ita perorat S. Joannes Chryſo⸗
ſtomus: Oportebant eum, quem omnium DEIUIS tantäâ gratid proſequeba-
tur, DEI exemplo magis fovere ei ſerviendo, ut honore in illum collato, et-
iam ipſi divinum ſibi favorem conciliarent. Aſt irradicatur odium,
& invidia, eò prudentiam Palæſtinorum non ſinit protendere; cœcum
eſt odium, & invidia nihil cum ratione operatur, inquit eitatus Sanétus: odio,
& invidia tabentes non vident cum abitu viri juſti Iſaac, & DEI be-
nedictionem & terra Palæſtinorum diſcedere, proſpera quæque, quibus
fruiti ſunt, ob amicitiam Hſaac, deficienda fore, ac exultare.

CONCEPIUS VI.

Innocens puer Joſeph fratribus ſuis narravit ſomnium paſſum: Puta-
bam nos ligare manipulos in agro, & quaſi conſurgere manipulum meum & ſtare,
veſtrosque manipulos circumſtantes adorare manipulum meum &. Aliud quo-
que viſum ſomnium indicat: Vidi per ſomnium, quaſi ſolem, & lunam, &ſtel-
las undecim adorare me; deſuper Pater ſuns, quid ſibi vult hoc ſomnium, quod
vidiſti, num ego & mater tua, & fratres tui adorabimus te ſuper terram? Hec
ergo cauſa ſomniorum, atque ſermonum, invidiæ, && odii fomitem miniſtravit.
Genef. cap. 27. Ex odio & livore Imaelitis Jofephum vendunt, tuni-
cam verò pueri ſanguine hœdi conſpergunt, ac Patri transmittunt, cre-
dat bonus Pater, fera peſſima devorarit Joſeph: Zulerunt autem tunicam
ejus, && in ſanguinem hœdi, quem occiderunt, tinxerunt, mittentes qui ferrent ad
Patrem, & dicerent: hanc invenim: vide utrum tunica fiüä tui ſt? Si tu-
nicãâ Joſephi ſanguine hosdi tinctà, palliare ftudemt fratres nequitiam
ſuam, cur non etiam tunicam hinc inde in fruſta lacerârunt, quaſi fe-
ra truculenta ſic diſcerpfiſſet? læſiſſet corpus; veſtem integram, illæ-
ſam transmittunt, & perſuadere conantur Patri, fera dilaceravit, dis-
cerpſit oſephum, quaſi verò veſte illæſa, tenerum corpus Joſeph fera
discerpſiſſet, læſiſſet corpus, & veſti pepereifſet, quæ hæc ſtultitia, de-
mentia, inſania, impudentia, ac ctcitas fratrum Joſephi? unde ita
inſaniunt, ut non etiam veſtem, quam ſanguine conſperſerunt, ſei-
derint, dilaceraverint? adeò errant palpabiliter, quia odio pleni: Ode-
rant eum. Genef. 37. Subſcribit S. Bafilius Magnus hom. de invicdia:
gie in Jſephim erant animati, ut, quid facerent, neſcirent. Odium tur n.

—
ſys comumpi
enintes Alen
ntecckionem
otecdlit 5
r Kul Dom
ine L Regom

lhilen.
nl tu, ſi

nd,crp. ſ

iͤſiner ut

Me⸗

54,
N
mnocenmt

laſten
uno in
eNCen e
11 MArin
n olhn
Ponnnes
gmntte
ir cd
adicnnn
totenleez
nnsenenr⸗
ſne, E0
1 ele
le,

ium n
llmn nen
nGe. M

len, Glunz.

te ſhernua

li prunni
un entn,
itmunmninn
Nlomta

ſitanetifn

in füti,
elt Finis ff
llcelint/l
ſenn Altent
1 CNN N
Pieh /
. Mus
nactoſe
6 on ,
fen, Ois

1
1
3

CONCIO TERTIA. 445

ſimè corrumpit mentem, excœcat rationem, ut à via veritatis, & juititiæ
aberrantes æternum pereant, alque damnentur. Odium inflxit æiernam
maledictionem in Cainum. Geneſ. 4. Maledidlus Cain. Odio odibilem ſe
Deo reddidit Eſau. Han odio habui. ad Hebræos cap. 37. Odium cauſa fuit,
cur Saul à Domino abjectus eſt temporaliter, & æternum. Abjecit te Do.
minis. I. Reginm 18.

Hpilogus] Hortor ergò verbis Levitici 19. Non oderu fratrem
in corde tuo, ſed publicè argue eum, ne hahbeas ſitper illo pezcatum. Et
Matth. cap. §. J oſfers munna tuem ad altare, & sbi recordatus fuers
quia frater tuus habet aliquid adverſaem te, relinque ibs munus tuum
. ante Altaxe, & väade prius reconciliarè fratri tuo.
. Amen.

Kkk3 NO-

—

446 IN FESTO OMNIUM. SANCTORUMN,
òM

PEiaIIIIEIEHLEERH
NOVEMBER.
IN PESTO OMNIUM.
SANCTORIIM,
CONCIO PRIMA.

er. Caudete & exultate, quoniam merces veſtra
copioſa eſt in cœlis. Matth 5.

lere.

Slod rectum, dignum, & juſtum ſit Sanctos
*Dei, ut intimos amicos Dei, colere, honora-
re, & invocare, ut nobis patrocinentur, ſud
interceſſione Dei opem, & auxilium implo-
rent, S. Mater Eccleſia jam in Exordio ſuo do-
cuit, & praxis continua ſtabilivit; placeat de

genibis broſternere , & deprecari omne Sanbtos, ut mi
dentè petere Deum, ſuccurrant, Janbtt Dei, vos lachyymu, G.
Origenes. fletu, pleno dolore deprecor. Loquitur Origenes, qui vixit Anno
Chriſti 200. in tractatu threnor. Precamur beatiſſimi Martyrer,
qui pro Domino Salvatore tormenta ſubiiſtis, atque aded familin-
rius Deo conjunéts eſti, ut pro nobit,: miſeri Dominum interpel-
/ 8. Ephrem. lare dignemené. Ita precatur 8. Ephrem, qui vixit Anno 300.
Serm. de 88. Martyribus. Ti verò ab alto nos propitius reſpice,

rhema. Rectum eſt, ſimul & utilisſimum, Sanctos co-

S8. Paes. hac laud abili conſuetudine audire Patres: Angelorum exerci.
tum, & öpiritum Propheticam colimus, verboq;, & re veneramut,
§. Juſtinus. idq. omnähus, ut dobti ſumus, tradimus, ſcribit 8. Juſtinus Martyr,

qui vixit Anno Chriſti 170. in 2. Apolog. pag. 2. Incipiam me
hi non au-

noſtrum-

—
Wmmne ſ
Mint gui
(oprunum.
ranlfrei,
Pioleme, ite.
licbit4,
cmer, Siſan ,
irmuiftua
mnili, ſome
uun Auritaten
niſem. di
Uld medltat, c⸗

uortetur: 4
. Alcnit 150. P
Igvantum pr

un allerta bar
“ ſiftagi der
m inkerceſinn
nr ihie co;
eſuen, „
anitalitate ſelu,

nmbige un,

em leun,
iherper n,
iut Cun hu⸗
Eun
nnane,,
ein me erteti,
liu. h nnih,
ſert
illlue T
magna
5
AnCtnſkon
ucke imgr.

——— NCIO0 LRIHNAIE
noſtyumeaiuet ſermonem, α vitam dirige. Suſpirat S. Gregorius & Gregor,
Nazianz. qui obiit 9. Maji Anno Chriſti 390. oratione in *ianz,
HES. Cyprianum. Non erubeſcamus eor (Sanltos inquam ) inter-
ceſſores noſtræ znfermnitatis adhibere, iſts enim ſient noſtriPræſcrler,

. Peculatores Vitk, abooqque noſtrormm. Hortatur S. Ambro-S Ambro-
ſius, qui obiit 4. Aprilis 397. lib de viduis. Felice Sanotz Dez fius.
0 N aommner, Ta’ jam Pertranſiſtis Hiu Ajlis mortalitatis Pelagus, &* bperve-
nire meruiſtis ad portum gternæ quieti, ſecuritata; & paciz, ac
1 tranquilliè, ſemperque feſtivi, & jucandanter; obſécro vor ber ve-

ſtram charitatem, ſollicité eſtote de nobis, ber pſdem vor rogo, qus
Vos elegit, qui vos taler fecit, eſtote memores noſtri, ſabveniente
Meret nobis miſeri. Sic orat S Auguſtinus, qui obiit 28. Auguſti 433.§. Augu-
in lib. meditat. cap. 24. ad cultum Sanctorum; & Dei verbum finus,
nos hortatur: Ad aliquem Sanbtorum con vertere. Job. 5. Et Da-
n, Sn vid canit 150. Pſalmo: Laudate Dominum in Sandliz ejus.
Nunc quantum proſit Sanétos Dei devotè colere, & invocare,
iterum aſferta Patrum teſtantur: Summopere nobis deſederanaz
Eiltunat ſunt ſuſfragia Santtorum, ut quod poſſibilitas noſzra non obtinet,
Deicdee eorum interceſſtone donetur. Docet S. Bernardus in Serm. Ma- S. Bernar-
nim gnus no- illic chororum nuamern⸗ exſbeblat, Parentum, ſratrum, dus.
Mniu ſliorum Freguen nos & copioſa llic turba deſiderat, jam de ſud
Umitoi immortalitate ſecura, & adlhuc de noſer ſalute ſollicita; quis au-
2lblſie tem ambigal um ratione de ampl,ſſenta üorum poteſtate, gratid-
6 mie e apud Deum, à quo, at canit Regius 12 ates, conſtitut: ſunt
lson Principet ſuper omnem terram: ite S. Cyprianus lib. de immor. S. Cypria-
is mt talitate. Cam his nobis familiaritas eſi, ſemper nobiscum ſunt, Rus.
hurl “ nobiscum morantur, hoc eſt, & in corpore nos viventes cieſtodiunt,

. 5 3 — . . 11 5 .
P 1 tr & de corpore exceaentes excipiunt. Inquit S. Maximus de Mar. S. Maximus
1 , 6 tyribus. Ii manibus abſeiſſa capita geſtantes, & in medium af-
t,121 6, 1 7

Lenegiin ferentes quaquæ voluerint, apud Regem cœlorunz impetrare pos-
elzil ſunt. Proind magnaäfide promptztadineque huc veniammz. Hor-
„ tatur S. Chryſoſtommus Serm. in S. Maximum, & Juvenalem, & 5. Chryſo-

, 6Neid . . . . .
mt iterum de Martyr. Non enim portus tam idenei al refoezlzan. ſtomus.
11 “ dos naltas, duäàm recreantur ſideles Sanbtorum memorint. Et ite-
GlVNN.
14 4

rum hom. 5I. in Matthæum: Habent vini pro nobi, & quidem
maximam orationes, IJuphlicationerque Saneétorum, ſed tunc pro-
”H”JMD Jectò

448⁸ IN FFSTO OMNIUM SANCTORUM,

zdtà, cum nos quoque ia ipſum per pœnitentiam poſtulamus, & ad
8. Bafliut. ſzudia meliora confugimus. Concludo cum S. Baſilio hom. 20.
in Quadrag Martyres: Paratum bic eſt Cbriſtianu auxilium,
Eccleſia videlicet Martyrum . ercitas triumphantium, chorus
Deum landantium. Sepe laboraſtis ,Jaæpe operam dediſtis, ut
unum pro vobis orantem inveniretts, qusdraginta ſunt hi, unam
orationis emittenter vocem. Imploratà S. Spiritüs gratia de-
ſuper Conceptus dabo
CONCEPTUS I.
[Confirmatio Sancti Del in ſacris literis ſoli, & ſtellis comparantur:
Juſti fulgebunt ſicut ſol in regno Patris eorum Matth. 13. Stella à ſtelld difen
in claritate. Paulus I. ad Corinth. 15. Cur planetis, ſoli, ac ſtellis compa-

rantur? Si ſunt Sancti Dei ſicut ſol, & lumen majus, quomodo etiam ſicut

ſtellæ, lumen minus? Nota eſt ſolis beneficentia, qui non modò in omnes
creaturas promiſcue, ſed in quamlibet, curà prorſus ſingulari, ac determi-
natà ſe effundit, ut adedò vere ſubſcripſerim: Omnibas && ingulis. Audia-
mus S. Ambroſium lib. 4. Hexam. cap. 6. Magniss ſol, qui complet orbem ter-
rarum ſuo calore, nec ſolum terras, ſed etiam a'rem bunc, & mare, &lique fa-
ciem, quæ in qudcunque parte fuerint cœli, iguminat omnia, æqu ſpeculatur
cunttis. Soli ergò comparantur Sanct Dei, adjuvantes omnes, & ſingu-
los, benefacientes, patrocinantes omni, tàam bono, quàm malo, pio animo
eos imploranti. Et ſtellis Sanécki Dei aſſimulantur: cur ſtellis? Stellis ſub-
ſcribit Academicus: Influunt & fœcundant: Experientia teſte, ſtellæ divi-
tes influxus in ſublunaria immittunt, ita ut ad influxum hujus ſtellæ pro-
Veniat a&ris ſerenitas, ad alterius ſlellæ influxum, ſalubris pluvia, ad aliæ
ſtellæz communicationem, venti conſurgant, calor, & aëtis temperies pro-
veniat: Sic Sancti Dei, ſuis meritis, ac precibus, miras Dei gratias nobis
procurant; corporibus ſaniratem, campis, fructuum fertilitatem, a his
maturitatem; ſicut ſtellæ influunt in corpora, ſic Sancti, & in corpus
& in animam, & ſicut DEUS operatur in mundo mediis ſtellis, ſic
& DEUS gratias ſuas concedit, medi Sanctorum interceſſione. Quod
poſſibilitas noſtra non obtinet, gorum interceſſtone donetur. Bernardus in

Serm.
CONCEPTUS II.
Exodi 25. præcipit DEUS: Pones ſuper menſam panes propoſtioni⸗ in con.
ſpectu meo ſemper. Origenes hom. 13. in Leulitic. ber panes propofitionis
Sandtos Dei intelligt unde fors mos invaluit, quòd hàc die panes di-
ſtribuantur, Aller Heiligen Brod: Et cur ſub pane Sancti Dei repræſen-
tantur? revera homini ad conſervationem vitæ nihil utilius. cene,
0

—
Ulis, wag
nd 4, ſineg
umminentun
u vns corpus
(auli, E invo⸗
Conorum De
lemmicti c⸗
Vin nki fuct
mne.

liins ca). 1
gupinta lnten
nunmn eiu.
UUndos Dl,
Nelat. die
nnckas mar
ſm, nezg conl
1! Quis lig⸗
1n Ar mitte
f. Conlot⸗
unſericordie

hrm, tantam
Intis
m lokillet
uimz nlleiſnt,
emn mmua ne
unun, gumir⸗

nc. . lo⸗
okeit, N cor

m, celer
mi R
n nikäiet,

ſinali ec i
Wermngnn unti

Ehle

—
Mllnne
Rallokon⸗
Linni urt
hanint
efamn kenſft
taſuntin
Pirilgi

tellscomnn
l,, Aektdln
vomodhen
non mocdu⸗
ngung
Veni
guionſlt
G Nm, a
,G afa
ntes llend
vn nlaft
cur ſieled
eatatelee

Nvln dodelct

Cllbrstlot
X enslenke
rvein
n ſetlined
. Snnck

do wedsle

gteele
Qurte. N

mmmmhe

Per eilin

roe hie

nedili

CONCIO PRIMA. 449

bilius, ac magis neceſſarium eſt pane; commune hominis nutrimentum
panis eſt, ſine pane vivere nequit, panis eſt hominis optimum fomentum,
ac nutrimentum: panibus ergò comparantur Sancti Dei, intelligamus:
uti panis corpus nutrit, paſcit, augmentat, roborat, ſic Sancéti Dei, devo-
tè culti, & invocati, quoad corpus & animam nos roborant, gratiarum,
ac donorum Dei profectum nobis impetrantes: Optimè S. Auguſtinus
lib. de amicitiâ cap. 5. In rebus humanis nihil ſandtius appetitur, nihil experitur
duleius, nihil Frultuoſius tenetur juſti amicitia, babet enim frudtus vitæ præſentis, G.

ternæ.
CONCEPTUS III.

Iſaias cap. II. de DEO ait: Et erit juſtitia cinttorium lumborum ejus.
Septuaginta Interpretes pro Juſtitia legunt Juſti. Erunt Juſti cindtorium
lumborum ejus. Juſti ſuâ interceſſione, ſuo patrocinio cingunt renes,
& lumbos DEl, ligant manus Judicis, ne contra nos DEUS juſto furo-
re procedat. Sic ligavit Moytes adhuc in terra conſtitutus cinétorio pre-
cum vinctas manus Dei, ut Omnipotens peteret: Dimitte me, ut iraſca-
tur furor meus contra eos, ut deleam eos. Exodi 32. Dimitte me, inquit
DEUS?: Quis ligavit, quis ſtrinxit, ac detinuit? nil aliud niſi Moyſis pre-
catio: Aut dimitte eie noxam hanc, aut ſi non facis, dele me de libro tuo, quem
Neripſiſti. Conſolatiſſimè Sanctus Chryſoſtomus in Pſalmum 5o. Conſue-
tudo miſericordiæ Dei eſt, bonorem bunc dare ſervis ſuis, ut propter eos ſerventur

E alii.
CONCEPTUS IV.

Notat, & obſervat Petrus Berchorius: Ex ſententia Rabani, & Aſtro-
logorurn, tantam eſſe pernicitatem mots, quo cœlum rotatur, ut niſi
moras contrarius planetarum motus adferret, jam pridem mundi machi-
nam totam ſolviſſet: ita ſcribit lib. 5. reduct. moralis cap. 2. num. 7. Cælum
movetur velociſſimè, & ideò ne wotus ejus velocitas mundi machinam diſſiparet,

voluit eum natura motu planetarum retardare. Quid tam velox, rapidum,

inciatum, quam ira & furor Dei; Deus noſter ignis conſumens eſt: ad He-
b æos cap. 12. Ignis celerrimus, fulmen velociſſimum, quèòd in mo-
mento ferit, & conficit, in quæcunque incidit, qui furoris, & iræ DEl
impetum, ac celeritatem moderabitur, retardabit? Planetæ, Sancti D EI,
ſuis precibus; ſi Sancti Dei irato Nummi ſupplices non obtuliſſent, dudum
mundus interiiſſet, ut concludit S. Hieronymus in cap. 9. Jobi: Portantes
orbem Santzi rectè intelliguntur, portant enim mundum, dum eum, ne ruat, ac pe-
reat, orationam fortitudine ſuſtinent.

Feſtivale. LI 1 CON-

4 ⁰0 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM,
CONCEPTIUS V.

Kterna Veritas inquit Matth. II. ₰ diebus autem Joannis Babtiſtæ, re-
num eœlorum vim patitur; & violenter rapiunt illul. Quis eſt ille, qui divi-.

Bo Namini vim infert, & ad nutum ſuum obediens efficit? Keſpondet §.
ChvYyſoſtomus hom. 38. in Matth. eſſe S. Joannem Baptiſtam 3 Patrocinium,
ſoffragium, ac interceſfio S. Joannis Baptiſtæ, infert vim Deo aliiſſimo, cogit
Omnipotentem ad miſericordiam, & gratiam erga nos miſeros mortales:
Preces enim Sanétorum viventium in terra dum vigent, Deum mulcent,
moventque, at verò dum animam egerunt, trahunt, impellunt, & vim fa-
ciunt vel invito: Juxta phraſim melliflui Bernardi: Per Sandtorum cineres, GG
oſa orare, eſt cœlum violenter pulſare. Ex Sanctorum memorid ad omnes provenit
i litas. Concludit S. Chryſoſtomus hom. 6. in Matth.
CONCEPTUS VI.
Simonia vitio ſe maculavit Giezi, pariter Simon Magus: Giezi pu-
nitur leprâ hæreditaria: Et egreſſas eſt quaſi nix ab eo leproſis. 4. Regum cap. 5.
Simon Megus impunitus recedit: Ambo graviſſime peccaverunt, idem
ſcelus commiſerunt, unus luit, Giezi lepra punitur; alter ſalvus evadit;
unde Simon Magus Dei miſericordiam invenit, cur clementer Deusei de-
lictum pepercit? durè, ut Giezi non puniverit? Reſpondet Abulenſ. in

illud 4. Regum, quæſt. 47. Pro Giezi nemo oravit, non fuit aliquis, Jui

oraret pro Giezi, ideò punivit illum tanquam non babentem auxiliatorem; di-
mon Magus autem poſt peccatum commiſſum invocavit auxilium San.
Rorum, pro Simone orarunt ſancti Dei Apoſtoli, ut patet Actorum cap. 8.
Precamini vos pro me ad Dominum, ut nihil veniat ſuper me horum, quæ dixi-

Kis GS. Quam benè S. Chryſoſtomus hom. F. in Matth. Habent vim pro

nobis, &g quidem maximam orationes, & ſupplicationes santtorum, ſed tunc o-
fectè, cum nos quoque idipſum per pœnitentiam poſtulamus, & ad ſtudia me-
liora confugimus. Hiſtoriæ ſi placent, legat meam germanicam Cateche
ſim cap. I5 §. §. .
LEpilogus] S. Ambroſius lib. de Arca Noë cap. 7. Sanctos Dei
Arcam Noë vocat: cur? Arca, filiis Noë, imò beſtiis, fuit vitæ conſer-
vatio, ac præſidium; ita & Sancti, univerſorum ſunt Patroni, & con-

ſervatores. Ad hanc Arcam, ad patrocinium Sanctorum confugiat

unusquisque, & à malis tuebitur „ ad optima gratiarum
ſublevabitur. Amen-,

i au
Ulpertis e

gen, be

Gin
huram: Tal
ine⸗ ſun ſer
Uiydlicku
uin erit naue

AUtavid Pfal

j lum farn⸗

aſel ſuntlu.
Pi ninilu,
Iro. a,
itulitlehe.
gn in eti,

Ont Ppiſpſzp p,
niliſcphie

taun ſune

4 e naugen.
Enrwin auhei
ite ug,
uharrche li
ute⸗ zuperta
mitgi Uiftuf⸗

CoNCIO SECUNDA. F 4 1

IN FESTO OMNIUM
nin Beati pauperes. Matth. 7. Textus.

ua Paupertas eſt optimus Dux ad meliorem fru- Them=.
ellunt Nr — . . . . .——
cſme gem, Pauper terrenis, ac cœleſtibus bonis

We
W☛R⸗ NS

Z, Unæ orbis, dimidià tantum ſui parte conſpicuus, Exordium.
=

reliqua inter tenebras ſqualente, ſeipſum ſolatur:

1Mgn Pauper, Soli propior? Sic pauperes in hoc mundo,
Net & egentes, hoc ſolatium habent: Deo, & gratiis
Neen divinis, ſunt proximiores: Audiamus Sacram Textus Sa=
en Scripturam : Paltus e fortitud- bauperi, Fortitnao egeno, in tri- Nrs
Anie bulatione ſua, ſpes a turbine, umbraculum ab æſtu. Iſaiæ cap. 2¾.

n fü if Tibi derelictus eſt pauper, orphano tu eris adjutor, non in ſinem
Iten anun oblivio erit pauperis, patientia pauperum non peribit in finem.
wCcnitm Canit David Pſalmo 9. Et iterum Pſalmo 22. Populum bpalpe-
aidn rem ſalvum facies. Audiamus & Patres: Pauperes egent in hoc Patree,
6 rmn ſeculo, ſed ſunt locupletes Deo, vitits vacui, ſed Virtutibus pleni,
Mun o Aeſpecti hominibus, ſed acceptabiles Deo. Scribit Caſſiodorus in Caſſiodore
Gucnn, Plalmos. Arca plena auro, cor plenum eſt fiae, foris palperier,
nu⸗ 8 ſedintus dives eſt. Inquit S. Auguſtinus in Pſal. 66. & Serm. 2 12. 8. Anguſti-
ngenm Pauper in terra, dives in conſéientia. Et iterum Serm. 76 us.
“ Omnis Philoſophiæ magiſtra nobis eſt inopia, non ita laudamus
n Soſeph, cum frumentum diſtribuebat, ſicut cum carcerem habita-
ekis,iiin bat. Sepe paupertas modeſtiam perſuaſit, reluctanti animo, in-
hfunt Dum, ter tentoria paupertatis ſobriæ ac ſollicitæ, Iuwuzs ners, ſopor mar-
1Sndn cidur, ac Vita languida, & enervatanon ſuheunt. Docet Fran-
iimngin ctiſcus Petrarcha lib. 2. de remediis dialogo 8. Magna quk dam Petrarcha-
penna eſt paupertatis, gqud taàm citò volatir in regnum *oτlorum,
nam in alii virtutibus, quæ ſequuntur, Matthæi s. promiſſio lu-
. l turo

ℳ

4 ⁵2 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM,
turo tempore indicatur, paupertatè non tàm promittitur, qudm
3. Bernar- datur. S. Bernardus Serm. 4. Adventús. Qaod ſi virtutibus
qus. cognata paupertas, terrena & cæleſtü probatur diſciplina, Ath.

letha ad certamen nudus accedit, confiigit cum Eucltibus nauta

nudus, miles in acie nonniſi erpeditus aſſiſtit, qui tendit ad phi-

loſophiam, totim, quod in rebus eſt, ante contemnit. Perorat

8. Chryſol. S Chryſologus Serm. 28. Paupertas eſt abdicatio ſollicitudi.

num ſacilè, iter ad Deum ſine impedimento, expulſo omniz tri-

3 ſtitiæ, fundamentum paci, munditia vitæ, quæ nos liberat curi

omnibus vitæ tranſeuntis, & facit, ut Dei mandata perfeltè exe-

Climacus quamur. Docet Climacus gradu 17. Quid paupertate me.
Dins! quid ſecurius? quid jucundius triſtentur omne, cundti
gemant, formident univerſi, hæc ſemper hilarz, ſemper eodem

vultu, eodem animo perſe verat, bonum cæleſte præſtolatur poſt.

dere in cæœlo, ided nihil habet quod amittere poſſit in terraà, fre.
quenter evolat ad ſupernam patriam, ubi ſacum remuneratorem

§. Lauren. cognoſcit. Ita ſcribit S. Laurentius Juſtinianus in ligno vitæ,
tius Juſti-
nianus.

tract. de paupertate cap. 4. Primam hanc beatitudinem uter.
qJue Evangeliſta poſuit, ordini enim prima eſt, & parens, gene-

§. Ambro- patioqe Virtitum. Tradit S. Am broſius lib. 5. in Lucam „&

ſut. alibi habet: Ut rerum facultater inſtrumentum ſunt omninn

vitiorum, ita harum abnegatio, genitrix eſt, nitkrixguae omnium

§ Chryſo- virtutum. Concludo cum S. Chryſoſtomo Serm. 18. ſuper epi-

ſtomus. ſtolam ad Hebræos; Panpertas eſt manuductoria qucaam in Via,

gna, & admirabili, portus tranquillus. Divina gratiâ invoca-

tà deſuper Conceptus pandam.

CONCEPTUS I.

Confirmatio.] Galaaditæ Ducem Jephte nimium oderant, & averſa-

bantur: Vos eſtis, qui odiſtis me, & ejeciſtis me de domo Patris mei. Judicum

cap. II. Hi populi Galaaditæ, Jephte, quem deſpectum abjecerant, tan-

dem mulkum venerantur; ſubjicientes ſe ei, ac Principem, ac Dominum

ſuum ſubmiſſe reſpicientes: uid hæc ſuperba, ac proterva capita ad me-
liorem frugem compulit? quod Jephte, quem olim oderant, nunc vene-
rentur, quem antea abjecerant, jam Dominum ſuum reſpiciant? quem
prius ſpreverunt, nunc opem ejus ſupplices implorent? meliores fecit Ga-

—

lulas auet
Aoncicitzte
uun khiciun
yur, tleſtan
6l. Klr tee
Ctli erat, gu
Pitus Chrittum
ſente leld, ve
(nilum zgnoy
alenicus ſege
uut in mechu
Iiun eutitatur.
ercidunt,
Mun excitant
Ulogo “ ape
mnub ,nie.
Cant,

Neeleratam v
ad portion
ſintie, gl
eII Volutiba
m reſſſiſeit
UIcorreckis
eamni iree
e ſeut uum

UIr antezct
u& dicit ad cœlem, unbto athletica, exercitatio quædam ma:

Urr Dochor);
henns, & in
Midue porei mn
nnneg, llen
Iiitenorre N
tumm erolare,

hehet ſcc
»hccis
Cinbenr

baffeent

rl
n ſuite
guilentt
ntennni,, N
Mlini
emelnnt
tmnltine⸗
Vitpug.
entur ne
ilni ſn
lſ nt
uunſemm
knumwinlee
nr heatinlir
16t, er
mtur ſn
eE,nufinſer
no Semil
Nifnirſpns
rentitni
Dieinigei

umolkern
o ti n .
dunaline
nolenn,1
Uum ehi
ent mid

CONCIO SECUNDA. 4 3

laa litas paupertas, & indigentia: Ab Ammonitis humilitati, ad incitas,
ad mendcitatem, flammà & enſe redacti, diſcunt ſapere, Jephte Principem
ſuum reſpiciunt, ac venerantur: ita textus Judicum cap. II. Nunc veniſtis
ad me, neceſſitate compulſi. Deſuper S. Auguſtinus apud Hugonem Car-
dinal. Felix neceſſitas, quæ ad meliora compellit. Jephte figura & umbra
Chriſti erat, quot ſunt, qui in proſperitate, & abundantiâ, peccatis & ſce-
leribus Chriſtum ſpernunt, odiunt, abjiciunt, deſpiciunt, necefſitate, pau-
pertate verò, vel ab injurià, vel infortunio immiſſa, ad meliora converſi,
Chriſtum agnoverunt, DEUM coluerunt, vitam meliorem inſtituerunt.
Academicus ſequenti ſymbolo hanc veritatem elucidavit: Nempè gruem
ſtatuit in medium, cui dormitanti ſi lapillus & pedibus prolabitur; Dor-
mitans excitatur. Sic mortales vitiis indormientes, ſi bonis ſuis tempora-
libus excidunt, ad pauperiem rediguntur, & ſomno vitiorum, ad virtutis
ſtudium excitantur, & impelluntur. Optimè bPetrarcha lib. 2. de remed.
dialogo 8. Sæpé quidem paupertas modeſtiam reluttanti animo. Inter tentoria
paupertatis ſobriæ, atque ſollicitæ, luxus iners, ſopor marcidus, ac vitia languida

non ſubeunt.
CONCEPTUS II.

Sceleratam vixit vitam filius prodigus, inſolens ac ſuperbus Patrem
coëgit ad portionem hærteditatis ſuæ extradendam: Pater, da mihi portio-
nem ſubſtantiæ, quæ me contingit: Lucæ IS. Portione obtenta in cœno volu-
ptatum volutabatur: Vivendo luxuriosè. Hic inſolens lafcivus juvenis,
tandem refipiſcit, indolet de Patris offenſa, deteſkatur venerem, in inte-
grum correckus revertitur, ad pedes pii parentis proſtratus veniam exorat:
Pater peccavi in eœlum, & coram te, & jam non ſum dignus vocari filius tuus,
Jac me ſieut unum de mercenariis tais. Quid ad tantam morum emendatio-
nem, vitæ anteactæ correctionem, hunc filium induxit? quis virtutum,
Dux ac Doctor? amoris in Parentem, ac humilitatis inſtructor fuit? fuit
paupertas, & inopia: Cpit egere: cupiebatque implere ventrem ſuum de ſili-
quis, quas porci manducabant. Deſuper S. Petrus Chryſologus Serm. 2. Fa-
mes tevocat, quem ſaturitas exuldarat, fames illi patrem dedit ſapere, cui copia
tulerat genitorem. Paupertas facit agnoſcere vitia, docet emendare ſcelera,
inſtruit exorare Numen offenſum, humili pœnitentia delictum eluendo,
ad cœlum evolare. Academicus exprimit ſymbolo avem manucodiatam
pingendo, hac inſcriptione: Sine pondere ſurſumn. Hæc avis vix quidquam
carnis habet, ſiccis nonniſi plumis circumdata, undè exoticâ agilitate ad
cœlum levatur. Paupertatem, pennas, dicit Bernardus, quibus mecdhiis ad
Deum mens noſtra erigitur, ad cœleſtia ac furſum evolat: Magna quædam
penna eſt paupertatis, inquit Bernardus.
LI I 3 CON-

—

4 54 IN FESTO OMNIUM SANCTORUM,
CONCEPTIUS III.

Quam perverſus fuerit Paulus, quàm truculentus hoſtis Chriſti, & Chri-

ſtiani nominis, patet A torum cap. 9. Saulus adbuc ſpirans minarum, & Cædis

in diſcipulos Domini, acceſſit ad Principem Sacerdotum, & petiit ab eo epiſtolas in
