ſæpius Eſum amplexus eſt, Mariam conſolatus eſt, quam S. Joſeph? copio-
ſius ergo omni creatura, Plusquam flores rore, quam gramine imbre, §.Jo-
ſeph fluentis gratiarum, donorum, ſuperfuſus, donatus, ditatus eſt, ple-
nus gratiis, Dominio, ac poteſtate in univerſa.
[Epilogas.] Cum in Ægypto caritas, & indigentia rerum exorta eſſet,
refugium generale erat, ad Vice-Regem Joſephum. Ite ad Joſephum. Ge-
neſ. 41. cap. Nullus eſt ſtatus in hoc mundo, qui non indigeat: Reges
& Imperatores, hoſtkiliter à Barbaris infeſtantur; Ite ad Joſephum, hic à Ty-
ranno Herode ſalvavit jeſum; omnes Reges terræ ſalvare poteſt: Uxo-
rati indigent pace & concordia: Ke ad Joſephum, hic eſt, qui triginta an-

nis, pacificè uxori ſuæ Mariæ cohabitavit, potens pacifixum matrimonium

uxoratis procurare, indigent prolibus: Iead Joſebbhbum; hic eſt felix pa-
rens, qui cum Filio jeſu dotatus eſt, & vos ſteriles dotare valet: Aflli-

gunt fors parentes, Filii immorigeri; Ite ad Joſephum, hic eſt, qui optimum
Filium educavit, in educatione optima prolium vobis aſſiſtet. Anguſti-
antur Matres in partu; Ite ad Joſephum, hic eſt, cui Mater gravida, parien-
tium adjutori confiſa eſt. Soluti, Virginitatis coronam immarceſcibilem

conſervare deſideratis; Ite ad Zegen: hic caſtus Sponſus & Virgo, vo-

bis prælucet. Pauperes, ite ad Joſephum, hic eſt univerſalis pauperum nu-
tritins. Triſtes & afflCti, ite adg Joſephum, hic eſt afflictorum conſolator.
Infirmi, ite ad Joſephum, hic eſt, qui medicinam præparatam, omni lan-
guori curando, Jeſum portat in manibus. Môrientes, ite ad Joſephum,
hic valet, ut in ultima hora, Jeſus & Maria, aſſi tant præſentes. Peccato-
res, ite ad oſephum, hic eſt, qui beſtias, bovem & aſinum dignatus
eſt, & vos curabit ad Dei gratiam perdu-
cere. Amen.

35 *

„

7R

Feſtivale. II IN

4 IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. M. V.
IN FESTO ANNUNTIATIONIS

CONCIO PRIMA.
Temm. Awe Maria. Luc. 1I. cap.
Ave Maria, ſeu ſalutationem Angelicam orare

H
devotè, quàm ſit proficuum, utile, & impe-
tratorium. .
Re & Nvita S. Gertrudis legitur, cum hodierna die
Exzordium,

S. Gertrudis, in choro ſalutationem Angeli-
cam, Ave Maria, canere audiviſſet „ in ſpiritu
rapta vidit, quomodo à SS. Trinitate, tres ri⸗
°vi in cor Mariæ defluerent, & iterum adori-
ginem ſuam reverterentur; penes audivit ſibi

infuſæ ſint; à Patre, quod B. V. ſit potentiſſima; à Filio, quod
ſit ſapientiſſima; à Spiritu S. quod ſit clementiſſima 3 vidit pe-
nes S. Gertrudis, quod de his rivis, Maria largiſſimè aquas pro-
fuderit, ſe Ave Maria ſalutantibus :Per quam viſionem, mundo
innoteſcere voluit, quam meritorium, utile, ac proficuum ſit,
Ave Maria, ſalutatione Angelica Mariam honorare. Maria in
Ave ſe honorantes, potentiæ, fapientiæ, clementiæ, ac gratiarum
Fatrer- Aquas liberaliſſimè effundat. Audiamus Patres: Sandtiſſima Tri-
nitas, acd Tlaage mundi Nezntigg , ecn ar nz
ai elicam ſalutationem elegit. P. Ppart. I. cap. 9. Q
4 i ſe rdooα Wrndncn ia obtulit, &toties ſalutaverit, N-
Michael naliter non peribit. Michael Iſolanus „ lib. de Confrater. Roſarii.
Hſolanus. Certè Mariq nos ſalutat beneficio, conſolatione, Rnos eam frequenter
Alutamus oratione; libenter nos ſalutat cum gratia, ſi libenter eam ſalu-
3. Bonaven- tamus cum Ave Maäaria. S. Bonaventura, in ſpec. Virg. cap. 4. Salu-
ura. tate Mariam, ſalutatione Angelica Frequenter guia banc audit libenter.
S. Thomas Thomas Kempenſis, Serm. 2r. O& mirabile, & Iuperadmirabile Ave,
Kempenſis, Cujus frubtu renovantur creaturæ, bomines redimuntur Angeli reparan-
tur; quo damones efugantur, peccatoresliberantur, Angelus gratulatur,

dici, quod his tribus rivis, Mariæ tres gratiæ

Verbumn

lun
hini
Ne,
ſu
AMotum
min
Men

len
s he
Uefin
Mrtnt
Utlebe
Porlan
Wu
meni,:
elege
mucde
Deimslk
Ullinee
nnſcn
tiamn, m
Mher,
hyin.
Cloß. D
Eemnt,
Mhl,No
un
Mrim
Clr
Nunten
0 Min .
Manp,
it n
ll

W.
Dendle
dler ente
cen

R

morate

Kimpe

hocſem
nem Ad
llet, inhirt
itnte, teg⸗
tenmn MWor
8s ulittec⸗
iettes grn
APo, gul
ma; Nid
1e AOus
nem, min
Mofchuun

. Matin

1 gkatiant
ntt inaft
mamanmtt
ca).g
ſalutntfe⸗

Feltet NAhn

emn fteſlini
terenntr.

uittletn.

Snirnbil,
oeliftynn.
u mm
MMum

CONGCIO PRIMA. 155

verbum incarnatur, virgo gravidatur. S. Bonaventura, in ſtimulo S. Bonaven-
divini Amoris part. 3. Cap. 16. & iterum part. 3. cap. 4. O mirum fura.
Ave, quod quadam lleſti dulcedine inebriat cor devotum. Spes de

glorid paradiſi, in corde ipfius, qui devoto animo Ave honorifcaverit

Mariam. Habentibus devotionem ad ſalutationem angelicam, ſignum
eſt ordinationis, & prædeſtinationis magnum ad gloriam. Alano de Alanus de
Rupe, ipſa B. V. revelavit. Ope DEl imploratâ, deſuper Con- Rupe.

ceptus pandam.
CONCEPTUS I.

[Confirmatio ſeu Dedudtio. aAnte oculos Auditorum meorum, duas po-

tentes Reginas ſtatuo, Bethſabeam unam, alteram Eſther. Bethſabea

ante filium ſuum Salomonem comparet, & obſecrat. Petitionem ergo unam
parvulam deprecor à te, ne confundas faciem meam. 3. Regum cap. 2. Petitio
Bethſabeæ non eſt exaudita; Bethſabea triſtis recedit. Eſther Regina, &
ſponſa magni Aſsveri, coram rege & ſponſo ſuo comparet ſupplex, & ad
votum omnia impetrat; hilaris recedit. Etſ dimidiam partem Regni mei

Petieris, impetrabis. Eſther cap. ⁰. Quæ cauſa ſubeſt, quod Eſther tam fa-

cilè Regem Aſsverum mitigaverit, omnia ad nutum impetraverit? Cauſa-
lem indicat Textus. Eſther 17. cap. a autem roſeo colore, vultum perfuſa.
Lierius lib. 5j. Hieroglyph. ſcribit: Poparum olim ſuperſtitio obtinuerat, quod
nihil negare princeps poſſet, ſi petitor oleo roſaceo, Prius idolis è ritu oblato delibu-

tus, ſupplex adeſſet. Koſeus color, roſeus odor in Eſther, commovit ad gra-

tiam, mitigavit Aſsverum. Eſther figura Virginis beatiſſimæ: Ut olim
Eſther, ante faciem Aſsveri, ſic nunc Maria, ante faciem Dei adſtat. Ati-
tit Regina à dextris tuis, Pſal. 44. patrocinatura, ita S. Bonaventura, in ſpe-
culo V. cap. . Mher noſtra heata Maria, tantam gratiam coram rege æterno im-

betravit, quod per hanc non ſolum ipſa ad coronam pervenit, ſed etiam generi hu-
mwano, morti addicto ſubvenit. Roſeo colore vultum perfuſa eſt B. V. Maria,

cùm devotâ ſalutatione Angelicà honoratur, ita Methodius: Coronemus
Mariam roſis, ſalutemus Virginem hanc benedidtam, & dicamus ei, Ave. Roſeus
hic color; Roſeus hic odor Ave, ſalutationis Angelicæ, qu ineffabiliter
Maria decoratur, commovet DEUMad miſericordiam, mitigat ad gratiam.
O mirum Ave, cujus frudtu renovantur creaturæ, bomines redimumtur, Angeli re-
Parantur, ſpes de glorid paradißi, in corde ipſius, qui devoto animo, Ave honora-
erit Mariam. S. Bonaventura. Indicare hoc voluit DEUS primo parenti
noſtro Adæ, Geneſ cap. 2. ð JM
GONCEPTUS II.
Wix Adam peccavit, & gratiam DEl perdidit, adeſt optimus DEUS, in
pParadiſo obambulat, errantem Adam vocat: Adam ubi es? Obſtupeſco

duærentem omniſeium; bPaulus enim ad Hebræos cap 4. ſcribit: Non eſt

ATeatura inviſibilis, in conſpettu Dei, omnia autem nuda aperta ſunt oculis

56 IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. V. M.
ejus, nempè Dei: Cur igitur omniſcius DEUS, ſuper Adam inquirit, & quaſi

neſeius petit: Adam, ubi es? Illuminatiſſimus Docétor §S. Auguſtinus præ-

ſentem explicat difficulcatem, cùm dicit: Tò Adam, ubi es? increpantis vox
eſt, non ignorantis, Tom. 3 de Geneſ. ad lit. lib. II. cap. 34. col. 671. S. Am-
broſius conſentit lib. de Paradiſo Tom. 24. cap. 14. Quaß increpans inquit:
Adam, ubi es? ut conſideret, de quâ beatitudine, de qud gratid, miſerè receſſit.

Ilbi es? non in quo loco, quæro, ſed in quo ſtatu? quoò te duxerunt peccata tua?

S. Joannes Chryſoſtomus tom. I. hom. 17. in Geneſ. Ccap. 3. ſcribit Verba
Dei, Adam, ubi es? non increpantis, ſed miſerentis fuiſſe: habet miſericordiæ vim,
cum comitate conjunctam, ſignificat enim, quaſi ita diceret ad illum: Quid fadtum
eſt? in alio ſtatu te reliqui, nunc in nuditate te invenio: Ubi es? unde tibi hoc
accidit? Quis te in tantam adduxit alterationem? quis latro, vel parietum pos-
ſeſſor, ſic ſimul ommnes divitiarum copias auferens, in tantam te inopiam induxit?
vidiſti judicis miſericordiam, manſuetudinem, & tolerantiam Domini? vidiſtis ver-
borum attemperationem, omni ſermone, & cogitatione ſuperiorem? vidiſtis, quo-

modo januas defenſionis aperire velit, ut miſericordiam ſuam declaret. Sed tud

venid, auree Orator! quod illud eſt remedium, quo januæ miſericordiæ

divinæ, denuò Adæ aperientur? quo miſerias iterum evadere licebit? Re-

medium latet in verbis DElI, ad Adam dictis. Adam, ubi es? ab his deme
primas litteras, nempe A, ab Adam, V, ab ubi, & E, ab es; has tres voca-
les compone, & ſonant Ave: Docet ergo DEUS, primum hominem com-
pellando: Adam, ubi es? qui peccavimus, miſeri mortales, iterum & ruinâ
ad veniam, ab irâ ad gratiam pervenire, DEUM, quem peccatis offendi-
mus, mitigare: ſæpius Ave oremus, ſalutatione Evangelicã Mariam invo-
cemus, imploremus, & facilè veniam obtinebimus, miſericordiam impetra-

bimus. Eſt hic Conceptus Joannis Pauli Berlend. ſuper Litanias Laureta-

nas fol. 89. Verba ejus ſic ſonant: Cum Deus proto-parentem noſtrum, in cri-
men infelix prolapſum, ad comparendum, cauſamque ſuam dicendam accerſiſet,
nec alia fuit ad id, verborum, ac ſententiarum formä uſus, qum brevi ild trilogi-
c: Adam, ubi es? quaſi eminus illi dixiſſet, Ave, indeque provocationis ſuæ rige-
rem, ſalutationis virgineæ prætenſione attemperdſſet.

CONCEPIUS III.

Experientia docet, infantes recenter natos plorare. Primam vocem
emiſi plorans. Sap. 7. Cauſam ſubſcribit magnus Auguſtinus tom. y. de Ci-
vit. Dei cap. I5. col. 12,85. Non à riſu, ſed à ſletu orditur hanc lucem, quid
malorum ingreſſa fit, neſciens quodammodò prophetat. S. Antonius 4. part.
Summæ. Tit. I5. cap. 13. F. 3 obſervat, plorantes naſci infantes, häc tamen
d'ſferentiâ, ut maſculi O A, fœmellæ autem O E, plorent, ad illud tritum
Hexametron:
Omnes dicunt E & A, quotquot naſcuntur ab Evd.

Quaſi

—
Cd
ſeint,
Pn l
md ern
lcd ele,
ero⸗
etin
gün
Snxrd
ſein
unnla
tle

Drn
ſenmn
Veien
Ueinntur
CMNte
Enckn
Gnnen
fim m,
Perninn.
iniſn
lylinſn
Eiſcftl
nul i
Fienni)
inun
hytkete
Gin
Utre ⸗
4Da.

Duic
t he
mntgt
en nantne
ſnad,
I 10
1 Din

——
„Agnan
nns Pre⸗
onti vox
1.9. Mn-
ns ingut:
ere feleſie
Ata ta
it: Verba
ordis vin,

uid faſtun

ſde tibi ha⸗

rietum zo⸗

ann inclun,!
ticiſn.

licſſig .
kt. Ked tun
miſericorch
licebit? N.
b his dem
Rtres voc.
Ngenn C0
erorn d tull
cais ollend⸗
Mariamine

Giaminhe.

nias ang.
Oſrnn,
lum mreſt
eviiliiß
tionisſerh⸗

Drimnmn td
onn , El
ueen, ſ
nius ,

5, hie mml
illud tind.

rit. Dirupiſti vincula miea. Pſal. 115. Quo medio diu quæſitam gratiam
U

CONCIO PRIMA. 157
Quaſi Adam & Evam accuſantes, quèd in tantas miſerias hominem po-
ſuerint, plorantes autem, primam vocem emittunt, ſuffragium flagitantes,
quò in hac lachrymarum valle, in miſeriis adjuventur, confortentur, aut
planè eruantur. Quis nominabit illud præpotens ſuffragium? nomino, &
dico eſſe, unicam vocalem, V, quæ inter A & E poſita, ſonat Ave. Ave,
ſalutatione Angelicd, inquit Bonaventura, in Stimulo Amoris. Part. 3. Cap. 16.
Terreſtria lætantur, cœleſtia jucundantur. Sponſus Cant. 2. aſſentitur, & lo-

quitur ad Mariam: Soner voX„ tua in auribus meis, vox tua dulcis. Quæ eſt

illa vox dulcis Mariæ? eſt vox Ave, hæc vox refocillat corda: Ave redire
facit animi vigorem, Ave facit reſurgere ſenſuum exercitia, Ave dulcorat
amara miſeriarum, ſic concludente Divo Bonaventura, ut ſupra. Ave qu-
dam dulcedine inebriat cor devotum, &c.

CONCEPTUS IV.

Divus Thomas in expoſitione ſalutationis Angelicæ. Item Bona-
ventura in ſpeculo lect. 12. Ave ſic disjungunt, A, væ; per Ave omne
væ miſeriarum proſcribitur, unde Eva, retrò ſi legatur, ſonat Ave, per Ave
redimatur, quod per Evam eſt peccatum. Eleganter in hanc materiam
Chryſoſtomus hom., de interdicto Arboris: Evam ſerpens ſeduxit, Maria
Gabrieli conſenſit, ſed ſeduttio Evæ attulit mortem, conſenſus Mariæ, ſæculo pepe-
rit, Salvatorem, reſtauratur per Mariam, quod ber Evam perierat, redditur per Ma-

riam vila, quæ per Evam fuerat interempta. S. Bernardus mellifluè dicit ſu-

per miſſus. Eva ſpina vulnerando, Maria roſa, omnium affedtus mulcendo: Evq

bina, infigens omnibus mortem, Maria roſa, reddens ſalutiferam omnibis ſortems

Eva Miniſra fuit ſedudtionis, Maria propitiationis; illa ſuggeſſt prævaricationem,
bac injecit redemptionem. Præclarè S. Auguſtinus: Eva Mater, œnam intulit
mundo; genitrixæ Domini noſtri, ſalutem attulit mundo: Aubkria peccati Eva; Au-
Rrix meriti Maria: illa occidendo obfuit; iſta vivificando profuit: percuſſit illa;
aſt iſta ſanavit. Conformiter ſcribit Albertus Magnus in cap. I. Lucæ cap. 54.
Virgo beata, Evæ in effettu contraria fuit: Evæ damnavit; Maria ſalvavit:
unde & iſta nomen Evæ mutavit, non voce quidem, ſed re; Nomen Eva ‚in
ſalutare Ave permutatur: per Ave omne væ tollitur, & abſolvitur. Teſtis

eſt David.
CONCEPTUS V.

David graviſſimum crimen adulterii & homicidii commiſit, pœni-

.

tuit deſuper: Lavabo per fingulas nodtes lettum meum; Lachrqmis meis ſtratum

meum rigabo. Pſal. 26. Itein Plal. 101. inquit David: Cinerem tamquàm pa-

tem manducabam; & potum meum cum fletu miſcebam. Super hos pœniten-
tiæ actus, non ſtatim in gratiam David recipitur, remiſſionem peccato-

rum, ocius non impetravit; tandem verò veniam obtinet, gratiam acqui-

Dei

168 IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. M. V.

Dei obtinet? dicit in Pſalmo citato: Ego ſervus taus, & Filius anciliæ tuæ.
Ancillam Domini B. V. ſe nominat, dum Ave ab Angelo ei dictum eſt.
Ecce ancilla Domini, fiat mihi ſecundam verbum tuum. Filium ancillæ ſe no-
minando, innuit David, ob filialem amorem, honorem, ſervitium erga
Virginem Mariam, ſe exauditum eſſe, gratiam impetrâſſe, veniam acqui-
ſiviſſe. Quo nunc ſervitiorum, honorum, ac amoris genere, ſe quis di-
lectum, acceptum, & charum Filium Mariæ exhibet? dicit ipſa ſacratiſſi-
ma Virgo. Cant. 2. Oſculetur me oſculo oris ſui. Oſculum omninò ſignum
eſt, intenſi amoris, ac cultus: dicit nunc S. Bernardus ſuper miſſus eſt.
Zoties oſcularis, quoties Ave ſalutdris. Ergo Ave V. B devotè dicendo, ma-
ximè honorat, maximè Virginem amat, optimè Mariæ ſervit, hocque cul-
tu facillimè veniam meretur ſibi, gratiam impetrat ac favorem. Impoſſi-
bile, eſt, hanc devotionem (Ave dicendo) manere in homine, ſine mutatione dex-
teræ ecelſi. Concludit Joannes Andreas cap. I0. unde hortatur Bernar-
dus, ſuper miſſus eſt. Si eſt tibi væ, dic ad Mariam Ave. Et iterum: Non
recedat ab ore, non recedat aà corde, toto vitæ meæ tempore illa ſalutatio Ange-
lica Ave.
Epilogus.] Concludo cum S. Bonaventura in ſpeculo cap. 4. Liben-
ter nos Maria ſalutat cum gratid, N libenter eam ſalutamus cum Ave Maria. Er-
20 ſalutemus eam cum S. Ephrem. ſerm. I. de Laud. V. cap. 13. Ave præ-
ſtantiſſimum univerſi orbis terræ miraculum: Ave terrigenarum omnium obletta-

mentum: Ave paradiſe deliciarum, totiusque amœnitatis, & immortalitatis. Ape

lignum vitæ, gaudium, & voluptas: Ave lilium convallium, fidelium undique ſalus:
Ave portus tranquilliſſime, & a fudtibus, procellisque agitationum liberatrix deſi-
deratiſſima: Ave Filia Dei Patris, Mater Dei Fili, Ave Sponſa Spiritus Sandti,
Ave gaudium totius &S§. YTrinitatis. Amen.

IN FESTO ANNIINTIATIONIS

B. M. V. H

CONCIO SECUNDA.

*. Cratid plena. Luc. I. cap.

rpem. Mariæ prædicatum ſit: Degratiis. Quoniam
gratia omnibus copiosè elargitur.

en he
Eenius
in
in
Mumt
1, e
Cenle!
nubon
1 Olna
Pruntr.
nnosm
Muogum
rd
itnrt
granti

Apilete

umt.

lmnh
Uinian,
lenvi⸗
ſſit j

10Mriz
ſe Vim
Ninbunnk
Menefire
Mnne
inhtor
inlon
ſtitrz
Auſti
6ad

ncile tue,
Rumn en
lle le no.
ſtium eng
Mamn Aq.
ſe use
ſa ſacraiſt.
indſegnun
1 miſlus e.
lcendo, tn.
hocquecl.
n. MMl.
lutationete,
1tor Hem.
iterunn Nu
tatio 4

10,4. M
Matin H.
e Pr!

Minnn Oblige

ttoltatie ℳ
nhine
Wnmirt
rii

N

Qorin

CONCIO SECUND A. 159

Um Mardochæus Judæus, pulchram Eſther in ſum. Fordium,
Z ma gratia, apud Regem Aſsverum, intelligeret, con-
fidenter. In domo Regis, præ cunttis Judæis es, quis no-
vit, utrum idcircò ad Regnum veneris, ut in tali tempo-
F**AA Te paraveris. Eſther. cap. 4. Idem de B. V. diceré li-
cet: In domo Regis præ cunctis es, gratia plena. Audiatur Lau- 3. Lauren-
rentius Juſtinianus lib. de Laud. Wullus mortalium, quamvis donorum tius Juſti-
leſtium numeroſitate ſit præditus, Virgini valet coæquari: Patriarcha. Manus.
rum utique, Prophetarum, Apoſtoiorum, Mart)rum, omniumque Sandto-
Tum merita, B. Maria tranſcendit. Hinc S. Epiphanius lib. de Laud. S. Epipha-
B. V. ſolo Deo excepto, cunctis ſuperior exiſtit B. Virgo. Et Andreas nius.,
Cretenſis Tract. de aſſumpt. Solo Deo excepto, omnibus es altior. Et Caees⸗
divus Bonaventura, ſuper illud: Omnia flumina intrant in ma- S Bonaven-
re. Omnes gratiæ quorumque Sanctorum & Angelorum in B. Virgine re- tura.
Periuntur. Sed non tam ſibi gratia plena, quàm ut gratias fuas,
in nos miſeros diſtribuat. Audiamus Bernardum, ſuper ſignum S. Bernar.
magnum: Ommnibus omnia facta eſt, Sapientibus && infipientibus copio- dus.
MWima oharitate debitricem ſe fecit, omnibus miſericordiæ ſinum ape-
ruit, ut de plenitudine ipſius accipiant univerſi, captivus redemptionem,
æger curationem, triſtis conſolationem, Peccator veniam, juſtus gratiam,
Angelus lætitiam. Aurea ſunt verba S. Hieronymi Serm. de af- S. Hierony-
ſumpt. Dei genitrix verè ſalutatur ab Angelo, gratia plena, per quam mus.
largo opiritus Sancti imbre, ſuperfuſa eſt omnis creltura: hæc edit &œlis
gratiam, terris Deum, Pacemque refudit, fidem gentibus, finem vitiis,
ordinem vitæ, ac moribus diſciplinam: tam in c&o, quàm in terra, ejus
plenitudo ſuper omnem creaturam, de cujus plenitudine omnis natura vi-
reſcit. Maria, inquit Petrus Chryſologus ſerm. I40. dedit bpacem Fetrus
berris, C&lis gloriam, ſalutem Pperditis, vitam mortuis. Beatiſſima Vir- Chryſolo.

Patres,

H go0 Maria, ſcribit Guilielmus in cap. 4. Cant. continet ſibi abgyſſos vi- Bus

tæ, &immortalium gaudiorum, ſed non ita comtinet hbi, ut non effundat elmun.

alüs: effundit Angelis, & hominibus; Angelis torrentem voluptatis, ho-

minibus in hac peregrinatione, torrentem Jandtitatis, & ſanitatis, fio ta-

men efundit, ut non minus contineat. Certè gratia Maria „ inquit
S. Bonaventura in ſpec. non ſolum fuit utiliſſimid ſibi ipſi, ſed etiam no-
bis, im toti bumano generi. Achuvas Maria! Verba funt doctis-
fimi Idiotæ, in Contempl. B. V. cap. 6. Num. 3. in hac vita præ- Idiota,

Venti tàm bonos, quàm malos; bonos in gratia conſervando, malos,
ad miſericordiam reducendo. Divino auxilio deſuper Conceptus

dabo.

CON-

I60o IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. V. M.

CONCEPTIUS I.
[Confermatio ſeu Deduttio.] Liber Geneſis cap. 2. narrat, paradiſum
Deum creaſſe, inque eo fuiſſe fluvium, qui totum irrigabat. Et fluvius
egrediebatur de loco voluptatis, ad irrigandum paradiſum. Mariam intitulat
S. Bernardus in deprecatione ad B. V. Paradiſum. Vereé paradiſus tu es Dei.
quia lignum vitæ mundo protuliſti, de quo, qui manducaverit, vivet in æteruum.
Et fluvium paradiſi, B. V. Mariam nominat Cardinalis Pazmany Con-
cione de immaculata Concept. O dulcisaquæ dultus, canalis, & fluvius hene-
dictionum! cur fluvium: fluvius à fluendo dicitur, quia aquæ indeſinenter
in fluvio fluunt, & refluunt; & ideò fluvius paradiſi eſt Maria, quo-
niam aquæ gratiarum, indeſinente- & fluvio, fonte, & rivo Maria, nobis
fluunt, & refluunt: ita Patres: O quanta mundo contuliſti, quæ tam ſalubris
aquæ dutctus eſſe meruiſti. Bernardus, ut ſuprà, Meritò dici poteſt gratia plena,
à qua omnes gratiæ manant in Eccleſiam militantem; Fgurata in fonte ilo, de quo
Geneſ. 2. qui de terra aſcendens, irrigabat univerſam ſuper faciem terræ. Ita S.
Bernardinus Senenſis Serm. de Annuntiat. B. V. art. I. Cap. 2. convenien-
ter Pſalmo : Fluminis impetus lætificat civitatem Dei. Et Eſaiæ cap. 18. Fons

—

aquarum, cujus non deficient aquæ, Per Mariam, Auaſi canalem quendam, divi-

na gratia, ad univerſitatem humani generis redundavit. KRichardus à S. Lau-
rentio de Laud. B V. lib. I. cap. 4. Flumini ingenioſus Symboliſta, hoc
Symbolum inſcripſit: Quò plenius, utilius magis. Sic experimur, quò ma-
jor eſt Danubius, ed utilior ad navigandum, ed citius, velocius, & ſecu-
rius navigantes, ad exoptatum portum decurrunt: eò copioſius ne-
ceſſaria vitæ advehuntur, ad commune beneficium, & ſolatium inhabi-
tantium. Virginem beatiſſimam, Mumen Dei, repletum aquis grutiarum, fla-
men multiftuum gratiarum. Richardus à S. Laurentio lib. 9. pag. §16. intitu-
lat. Subſcribo ergo Symbolum: Què plenius, utilius mapts: pleniſſima
eſt aquis gratiarum B. V. gratia plena: utiliſſima nobis; ut Maſenius canit
Pag. 137.
Credimus, en plenis Eirgo benè convenit undi,

Non mergit, placide provehit illaratim.

CONCEPIUS II.
Gratioſiſſimum nomen Mariæ interpretatur Dionyſius Carthuſianus
lib. 3. de Laud. V. cap. 6. quòd Mare ſignificet; ex hac cauſali, omnia enim
flumina intrant & fluunt in mare, ſic omnes gratiæ confluxerunt in Ma-
riam. Audiamus S. Antonium Part. 4. Lit. 15 cap 4. J. 2. Congregalis igi-
tur omnibus gratiis, in unum locum, ſcilicet in animam Virginis, appellavit eam
Mariam, quaſi mare gratiarum, omnia enim ſlumina intrant in mare, id eſt,
omnes gratiæ in Mariam, copioſius deſcribit S. Bonaventura in ſpec. leét 3.
Maria dicitur mare, propter affuentiam & copiam gratiarum, unde ſcriptum eſt in
G Eccle-

unm n

un
Mo
Aufn

n;

(incben

Uati N
Cnfſin
Micn
tkrdl
in6.
Hanpos
Knclt,
Gonmnbe
Anug
Dermardt
Iit it
Uninetx
Uirbern
lire
te
inn

Kor
Curſeuti
nnehe
enns

Io

amapp
Gaunn
Unag
g
nn
Nrnz,
61
CN.
Uer, An
Peſti

—.—

Netacilun
Etuvin
n intnhet
Stu &Dii,
in Lterun.
many Cn⸗

funiu beye

Indeſinentel

ſtia, Juo.
lana, nobi

ttan Nld

gotiuple,
elo, e
tefre. Iud
2 Conenſe,
C4). 18. M
Nenlim, in⸗
lusi 5 La
boliha,
u, (d
Neils, Al
cohioſll 8
tium imm
Mutinnn,/
. 916. unt
. Pleni
lalenius 4

Cumhuimd
Omnnienn
erunt i 1
roregeti
Me/ 4,
1ſyee⸗

trirug
h

CONCIO SEGCUNDA. 167

Eocleſiaſte: Omnia flumina intrant in mare: fumina ſunt charismata Spiritus S.

unde Joannes dicit: Qui credit in me, ſicut dicit Scriptura, flumina de ventre ejus
Rluent qquæ vivæ, hoc dutem dixit de ſpiritu, quem accepturi erant crellentes: omnia
ergo flumina intrant in mare, dum omnia charismata Sandtorum intrant in Ma-

fiam; Rumen enim gratiæ &8. Angelorum intrat in Mariam, & fumen gratiæ Pa-

triarcharum, & Prophetarum, intrat in Mariam, & flumen gratiæ Apoſtolorum in-
trat in Mariam, & fumen gratiæ martgrum intrat in Mariam, && fiumen gratiz
Confeſſorum intrat in Mariam, flumen gratiæ Virginum intrat in Mariam, omnia
NRumina intrant in mare, id eſt, omnes gratiæ intrant in Mariam, gratia plenam.
Mari aquis redundanti Symbolum hoc ſubſcribit Academicus: Et ſibi, &&
omnibus dat, dum redundant. Quò altius eſt mare, quò magis redundat
aquis, eò magis per occultos terræ meatus, & canales, in omnes regiones.
in campos, & prata, in agros & ſylvas, & in montes, & valles, aquas ſuas
effundit, ipſum tamen mare, aquis adhuc abundat. Sic mare Maria, & ſibi,
omnibus, plenam eſt aquis gratiarum; dat; dum redundat; gratia plena,
aquas gratiarum, in nos miſeros, indigentes, copiosè profundit; audite
Bernardinum Senenſem, & Richardum à S. Laurentio, ac S. Anſelmum: hic
Orat. I. ita ad Mariam perorat: O œmina plena & ſuper plena, de cujus plenitu-
dinis redundantia, reſperſa fic reviviſcit omnis creatura. Non timeo Dcek „ in-
quit Bernardinus Senenſis Serm. GX. in Fer. 4. poſt Paſcha art. I. cap. 8.
uod in omnium gratiarum eſfuxu, quandam jurisdidtionem babuerit hæc virgo, de

cuſus utero, quaſi de quodam divinitatis oceano, rivi, & fuumina emanant, omnium

gratiarum. Richardus lib. I. cap. 4. perorat. Beneditcta &, gratia plena, & in

tantum plena, ut ex tuo redundante, totus hauriat mundus,

. CONCEPTUS III.
Sponſus inquit de B. V. Maria Cant. 7. Oculi tui, ſicut Piſcinæ in Heſebon.
Cur ſicut in Heſebon? an non etiam oculi Mariæ, ſicut piſcina in Bethſai-
da? de hac Joannes cap. 15. Movebatur aqua, & ſanabatur unus. Cui em-
blematis loco, ingenioſus Academicus ſubſcribit: Zurbata ſalutem. Sic
B. V. ab Angelo ſalutata, referente S. Luca cap. I. Zurbata eſt. In quem
locum appoſite Richardus à S. Laurentio lib. 9. de Laud. B. V. Maria eſt pi-
ſeinaprobatica Joannis, in quam Angelus Domini, ſecundum tempus deſcendebat,
& movebaturaqua, && ſanabatur unus; tempore enim incarnationis, deſcendit An-
gelus magni, Conſilii in Mariam, mota eſt aqua, quando ad no vam revelationem
turbata eſt Maria, && ſanatus eſt unm, id eſt, quotquot crediderunt, in Deum tri-
num & unum. Reciè ergo, & piſcina in Bethſaida, & probatica, dici poteſt
Maria; aſt ponſus Chriſtus, in canticis, Mariam, non piſcinæ in Bethſai-
da, ſed piſcinæ in Heſebon comparat: Oculi tui, ſicut piſcina in Heſebon.
Cant. 7. Cur piſcinæ in Heſebon: Piſcina in Heſebon movebatur ſem-
per, & non uni, ſed omnibus, aquas ſuas ſalubres propinabat, omnes ſana-
Feſtivale. X⸗ bat,

162 IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. V. M.

pat, unde dicta eſt piſcina in Heſebon: In porta Filiæ multitudinis, Cant. 7.
Piſcinæ ergo in Heſebon comparatur B. V. Maria, ut quæ non erga unum,
ſed erga omnes homines commovetur, congregationes aquarum, gratia-
rum inquam, non uni, ſed omnibus ſe invocantibus propinat, elargitur:
rofundit, omnes ſanat, omnibus medetur. Ita Conceptum coneludit
S. Joannes Damaſcenus. Orat. I. de Nat. B. M. V. Ma enim eſt, afferens uni-
verſo orbi medicinam; eſt, fons, qui omnem naturam morbo laborantem in ſanita-

tem reſtituit.
CONCEPTUS IV.
Joannes Apocal. 12. cap. deſcribit B. V. Signum magnum apparuit in
cœlo, mmlier amitta ſole, luna ſub pedibus ejus, G in capite ejus corona ſtellarum
Jquodecim. Angeli quoque mirantes inquiunt. Cant. 6. Quæ eſt iſta, quæ pro=
reditur, quaſi durora conſurgens, pulchra ut luna, electa ut ſol. Quæſtio eſt,
cur Mar am oannes & Angeli, emnibus cœli luminaribus, ſole, luna, ſtel-
lis adornatam, veſtitam, dotatam deſcribant. Quæſtio hæc, ex libri Gene-
fis cap. I. ſolvitur: hie narrat Textus; Tenebræ erant ſuper faciem abſſt.
Has tenebras difſipare, & terram illuminare, placuit Deo ceœli, luminaria,
folem, lunam, ftellas creare, & hac providentia ordinare, ut ſi unum occi⸗
dat, alterum oriatur, ſicque indeſinenter de ſuo lumine, mundo aliquid
tribuant, elargiantur: Sic ſummo mane progreditur aurora;, ſubſequitur

fol radians; Sol dum occidit, ſplendet luna, hac obtenebrata, fulgent ſtellæ,

progreditur iterum aurora, ficque indeſinenter, hæc pulchra ceœli lumi-
naria, de luce ſua, pauperi & inopi terræ, aliquid donant, elargiuntur:
& hac de cauſa Joannes omnibus cœli luminaribus, auroræ, ſoli, lunæ,
Rtellis, radiantem, deſcribit, & Angeli comparant B. V. Mariam, ad indi-
candum, Mariam luce gratiarum, qua plena eſt: Gratia plena: Nobis gra-
tia inopibus, ac indigentibus hominibus, omni tempore, in omni loco, &
occaſione, manè & veſperè, diu noctuque, elargiri, ac diſtribuere, ita ſa-
Iutat B. V. Chryſippus Orat. de laud. Ave fons lucis, omnem hominem illumi-
nantis. Symbolum, luminaribus cœli, ſole, luna, & ſtellis radianti Virgi-
ni, ſubſeribit Academicus: Acceptum communicat orbi: nempè ſicut ſol, lu-
na, ſtellæ de ſua luce, ſic B. V. de ſua gratia, toti orbi, omni homini parti=
zur. Maſenius ſubſcribit Verſu:
Virgo piis animi, triſtis qua Onthia mundo eſt,
Omnia donat, oöopum nil habet inde minns.
CONCEPTUS V.
Archangelus Gabriel ad Mariam ait: Luc. T. cap. Inveniſti enim gra-
tiam apud Deum. Invenire, eſt rem perditam iterum recuperare, iterum
acquirere; Sic Lucæ I5. cap. Congratulamini mibi, quia inveni ovem, quam
perdideram. Item, ut de aliquo dici pofſſit, ſi rem inveniſſe, rem illam
debuit

—
ute
DDer
llit,
et
ſm.
lon,
DN
Aun
eman
Althe
n
n, in

Nr
hrity.
hlttn
nce
Pruu

derm
Alhins
Eeluc.

li⸗
kotſun
oums,

Nn
Gnünmn

—

N

Nn

Mn

—
„Cant. 7.
a unum,
I, Pati⸗
celargtut,
h concjudtt
aferens in.
en iß ſantt

1 Cpperutti
fona ſtelonn

ia, guen .

Qlloot,
e, na, N.
ey Ubnien.
, ſuten e
EI,Humioa
iunumon
Hundo aligu
, Phlegditi
,falgent eh⸗
n cGli
t, ehugiumm
iim, 4
1: Mobis
omniloco,
bnele, iu

omminenin?

ſadinbtiſi
ſicut ſol,

hominid

erare, Nel⸗
i0e 4
le, em
² Eadi

CONCIO SECUNDA. 16

debuit quærere, juxta Chriſti verba Lucæ T1. cap. Quærite, invenietis.
Ad Mariam dicit Archangelus, Iuveniſti enim gratiam apud Deum. Si in-
venit, ergo quæſivit gratiam; pro ſe quærere, opus non habuit, ipſa enim
eſt gratiã plena; pro quo ergo gratiam quæſivit? utique pro illo, qui gra-
tiam Dei perdidit, nempe pro univerſo humano genere; ita doctiffimus
Idiota, de Contemplat. de B. V. cap. 6. Num. I. & 2. Inveniſti gratiam apud
DEIIM, 6 dulciſſima Virgo Maria! hanc autem, non tantuùm propter te habuiſti,
ſed etiam propter nos, ut multipliciter nos adiuvares. Theologi docent, rem
alienam inventam, proprietario reſtituendam eſſe; gratiam, quam per-
didit homo, invenit Maria: Si invenit, ergo reſtituit nobis. Eleganter
Hugo Cardinalis, ſuper cap. 1. Lucæ: Currant ergo peccatores, ad Vir-
ginem Mariam, qui gratiem amiſerunt peccando, S eam invenient apud
gam, illam ſalutando, & ſecurè dicant: Redde nobis rem noſtram, quam iu-

veniſti.
Non ſufficiebat dicere, Archangelo Gabrieli: Ave gratia plena, addit:
Spiritus S. ſuperveniet in te. Lucæ I. cap. Si jam gratiâ plena eſt, quid

8. Spiritus, dator gratiarum, faciet ſuper Mariam? S. Bernardus reſpondet

Serm. de Nat. B. M V. &. Spiritus venit fuper Mariam, Virgini non ſufficiebat
propria plenitudo, petit fupereffuentiam, ad ſalutem univerſorum; nempè, ut
Serm. in ſignum magnum loquitur. At de plenitudine accipiant univerſi,
captivus redemptionem, S.ο. ut ſupra.
I[HEpilogus.] Hortor ergo cum Richardo à S. Laurentio lib. I. cap. 4.
de laud. Si igitur, 6 fdelis anima, gratia tibi defuerit, ad ipſam plenitudinem
gratiæ, Mariam inquam, confuge. Chriſtus moriens caput ſuum inclinat
eorſum, verſus Mariam; cauſam inſinuat Hugo Cardinalis in cap. 19.
Joannis, nempè Chriſtus nutu capitis indicare vult, quod ore non am-
plius poteſt eloqui: Per Mariam petite gratiam, quia ipſa eſt theſauraria
gratiarum.

IN FESTO ANNHINTIATIONIS.
E M. v.
CONCIO TERTIA.
Tenm. Aue. Lucæ I. cap. RWKl
Them. Ave: disjunctivè ſi legatur ſonat, A Væ; omne
væ miſeriarum, à nobis E. V. Maria repelir.
2 n

164 IN FESTO ANNUNTIATIONIS B. V. M.

On ſine myſterio, Archangelus B. V. Mariam gratio-
ſo hoc verbo Ave, ſalutat: Si enim Ave retrò lega-
B) tur ſonat, Eva; Eva infelix Mater eſt, quæ væ mi-
Nſeriarum, in mundum invexit; Maria felix Mater,
Larres. Nquæ omne væ, à nobis avertit. Hæc Maria inquam,
primæ Matris damna reſolvit, hæc perdito homini, vedemptionem addu-
8. Auguſti- git. Perorat S. Anguftinus Serm. 33. de Sanctis. Reſtauratur per
nu. Mariam, vita, quæ per Evam fuerat interempta, quod per Evam peri-
§. Chryſo- erqt, redditur per Mariam. Seribit S. Chryſoſtomus hom. de in-
Penr. terdiéto arboris. Audiamus Bernardum: Eva ſpina fuit, Maria
dur, roſa extitit: Eva ſpina, vulnerando, Maria roſa, omnium affedtus mul-
cendo; Eva ſpina, infigens omnibus mortem, Maria roſa, reddens omni-
bus ſalutiferam ſortem. Et iterum: Crudelis nimis Eva, per quam
ſerpens antiquus peſtiferum, etiam ipſi viro, virus infudit; ſed ſidelis
Maria, quæ ſalutis antidotum, & viris & mulieribus propinavit: Ma
miniſtra fuit ſenuttionis, hæc propitiationis, illa ſuggeſſit prævaricatio-
Albertus nem, haæc injecit redemptionem. Audiamus Albertum Magnum in
Magnus. Cap. I. Lucæ. Miſſus eſt ”4. Virgo beata, Evæ in effettu contraria fuit;
Eva enim damnavit, Maria ſalvavit, unde & iſta nomen Evæ mutavit,
non voce quidem, ſed re; illa quidem omnes generavit in mundum, iſta
in cœlum; illa Mater carnalie, iſta Mater miſericordiæ; illa princi-
pium mortalitatis, iſta principium vilæ ; illa nos tranſire fecit, de
gratid ad culpam, iſta de culpd ad gratiam Plenitudinem gratiæ, po-
Juit Deus in Maria, ſciamus, ſi quid épei in nobis eſt, de Marid pro-
fuat. Inquit S. Bernardus Serm. 3, in Nativ. virg. Zu e Mater mi-

Exordium.

ſericordiæ, quia nemo in hoc mundo tàm miſer, cui non miſericordiam

& Bonaven- Oſtendis, ſcribit S. Bonaventura in Stimulo Amoris tom. 3. cap. 19.
aura. In quacunque neceſſitate quis fuerit, ſi invocaverit beatam virginem, li-
berabitur. S. Brigitta lib. Revelat. cap. 31. implorato Dei auxilio,
deſuper dabo Conceptus.
CONCEPTUS k.
[Confirmatio ſeu Dedutlio.] S. Virginem, Archangelus Gabriel Mariam
compellat. Et nomen Virginis Maria. Maria, quaſi mare: Cauſam dixi con-
cione præcedenti, Conceptu ſecundo; Mare inter alias qualitates, & hac
prærogativâ gaudet, naves, quæ horrida tempeſtate, in neſcio, quale re-
motum, ac diſſitum exilium ejectæ ſunt, iterum molli viãâ reducit ad pla-
cidum portum, ad exoptatum littus, & Patriam; exinde ingenioſus Aca-
demicus Mari hoc Symbolum applicat: Errantes reducit, diſſociata ſociat,
disperſa congregat. Erravit humanum genus, à viâ veritatis, unde ab hor-
ridâ tempeitate Iræ Dei, in longè diſſitum exilium dejectum eſt, usque
modò

Mu
eels
Sen.
fmafft

Po
l bie
Kaen
itenentn
tes nore
Clls, Et
ns, )
Plrbis
i
