fidentiam, & fiduciam: Eortitudo mea, & laus mea Dominus, G& fattus eſt mihi
in ſalutem. Exodi I5. cap. Deſuper Kupertus Abbas lib. 2. in Exodum

cap. 37. Fortitudo mea, && laus mea Dominus?! Qid deinde? & factus eſt mihi in

Malutem, planè fortitudo mea; nam fortitudo capitis mei, fortitudo mea eſt. Fidu-
cia impetravit Dei fortitudinem, miraculofum adjutorium, cœli terræque

fubſidium. .

CONCEPTIUS V.

Petrus Apoſtolus, ſuper mare, inſtar ſolidi pontis deambulat, atque

progreditur: Et deſcendens Petrus de navicula, ambulabat ſuper mdre. Matth.
20. cap. Quid Petrum, ne mergatur, tenuit? Quid in manifeſto periculo

tutum conſervat? tenuit? conſervavit firma in Deum fiducia: hoc inſinuat
magiſtri monitum: Habete fiduciam; ita fubferibit S. Hieronymus in hunc
locum: Eodem fidei ardore, quo ſemper, nunc quoque cœteris tacentibus, credit ſe
poſſe per voluntatem magiſtri, quod ile poterat per naturam: jubeè me venire ad

ièe ſuperaquas: Zu præcipe; & illicèò ſolidantur undæ, leve fiet corpus, quod per ſe

200 IN FESTO SS. Al OSTOL. PHILIPPI FT JACOBI,
grave eſt. Fiducia in Deum, conſervat mirabiliter in periculis, adjuvat in
neceſſitatibus. Teſtis Suſanna, Danielis cap. 12.

CONCEPTUS VI.

Suſanna ut adultera ad rogum educitur comburenda, in extremo ver-

ſatur famæ & vitæ periculo? Quid contingit: Ecce Daniel Propheta ad-
volat, Innocentiam Suſannæ defendit, ſcelus Judicum ſenum manifeſtat;
cum Jubilo ergo ad lares proprios innocens reducitur, honori priſtino
reſtituitur, illæſa in extremis conſervata eſt Suſanna. Avetis ſcire, quo

meritò? quâ prærogativa? indicat meritum, prærogativam Sacra Scriptu-

ra, citato capite: Juſpexit in œlum, erat enim cor ejus, fiduciam habens in Do-
mino. PFiducia ad Deum defendit, protexit in periculis adjuvit in neceſſi-
tatibus. Paulus ad Hebr. cap. T. promittit fiduciæ in Deum certam remu-
nerationem: Wolite amittere confidentiam, quæ magnam habet remunerationemn.
Remunerationem allegat Pſalmiſta Pſal. 36. djuvabit eos Dominus, &
Uiberabit eos, && eruet eos à peccatoribus, quia ſperaverunt in eo. Et iterum
Pſal. 9o. Quoniam in me ſperavit, liberabo eum, protegam eum.

CONCEPIUS VII.

S. Paulus nos hortatur cap. 4. Adleumus oum fiducia, ad thronum gratiæ,

ut miſericordiam conſequamur, 1 gratiam inveniamus, in tempore opportuno.
Franciſcus Labata, verbo: Spes, obſervat, S. Paulum, thronum Dei non
nominare, thronum majeſtatis divinæ, ſeu juſtitiæ, vel omnipotentiæ, ſed
thronum gratiæ, & miſericordiæ. Cur-hoc? majeſtas, juſtitia, omnipo-
tentia Dei terret hominem, & conſcientiæ etiam mundiſſimæ timorem
incutit, aſt gratia Dei, miſericordia Dei, omnem etiam ſceleratiſſimum
peccatorem conſolatur, ædificat, recreat, animos addit; confidenter ac-
cedentes ad thranum Dei, ad thronum gratiæ, ad thronum miſericordiæ,
S. Paulus accedere dicit, ad innuendum, confidentiam erectam, & pruden-

tem, qui habet ad Deum, indubiè gratiam, miſericordiam, conſolationem,

auxilium, & adjutorium Dei ſentiet, experietur. Confirmat Conceptums
mirabilis illa viſio Joannis, Apocal. 4. cap. S=èð
CONCEPTUS VIII.
Füui in Spiritu, & ecce ſedes poſita erat, 8 ſuper ſedem ſedens ,E qui ſedebat,
Iimilis erat aſpectui lapidis jaſpidis &ſardinis, &iris erat in circuitu ſedis, fimilis
viſioni ſmaragdinæ. Deus eſt ille ſedens, ſimilis lapidi jaſpidi, ſardini, &
fmaragdo: Cur rectè his pretioſis gemmis ſimilis deſcribitur? S. Iſidorus

docet lib. 16. Ethymol. cap. 7. Jaſpis viridis gemma eſt. Viridis autem co-

lor, bonæ ſpei ſymbolum eſt; lapidem ſardinem verò docet Iſidorus, cita-
to libro cap. 9. rubeam eſſe gemmam: Colorrubeus autem, charitatis eſt
ſymbolum, ut docet S. Gregorius in lib. I. Regum cap. I16. Rubor duten
fervens, eſt charitatis Amor. Smaragdum pariter viridem eſſe, aſſerit Plinius

—

Iieſtera
in ior
Nuumn ſpen
le det S
Neln, Ile
Ahen
nunrit
mmli
llmn il
Pbrnumn.

bran
Funeinter
un, venn
tr, Mand
lae, dune
t: Nnn
Ion ſneere
Ni eno
tun nncoh
renlr.
mn: Den
Ulaten ir
Ulble⸗
eled lein
el.

jumſot
Futmnrhonn
Kacharecn,
ioekt n
u! Anche
d eicnlo
Gllt
Dlenn
Illezien
Cenlen en
Hlpo vi
lllinge

CO!,
Wukarn

1exttentore.
Drophnt z.
Ummunlfelu,
honon prüinn
Eeis ſeile, gl
n daengdeth
n halenind
Im certamten
tremunerafien
0s Dominut
1eo. iltan
1]

IAwuungt

noe Ophent RHür

hronum Dein
Omnnipotentut
tita, onn
nciſſinz inon
n Keletullun
conſiolat
Nun Mleront
lechum, re

„.

n, conſoltnne

mat CoNH

lens, G Gidl

ifcuiti.
Midi, lii
bitu! 5 lis

huvit in necel

CoNCIO SECUNDA. dor

lib. 37. c. . Nullus, inquit: Coloris aſpetctus ſucundior eſt, nam herbas quoque
virentes avidè ſpettamus, ſmaragdum, tantum libentius aſpicimus, quando nihil vi-
ridius illo viret. Inter binas virides gemmas, jaſpidem & ſmaragdum, bo-
narum ſperantiarum ſymbolum, media gemma ſardine, charitate & amo-
re rubet Deus: in documentum: fiducia in Deum, bis dupliciter, amo-
rem, miſericordiam, gratiam, & benignitatem de cœlis hauriet, guſtabit,
& fruetur. Audiamus citatum Labatam: Eccethronum Dei, ſedet in eo Deus,
charitate infinita fulgens; viridi colore hic ſimilis eſt, propter ſpem, quam excitat
in nobis, & rubro, propter nimiam ſuam charitatem, quæ etiam inducit nos ad ſpe-
randum, quod ex hoc throno, non vacuis manibus diſcedemus. Noverat hoc

Abraham.
CONCEPTUS IX.
Abrahæ præcipit Deus? TYolle filium õ” quem diligis Naac
Dade in terram vifionis, atque ibi offeres eum in holocauſtum, ſuper unum mon-
tium, quem monſtravero tibi. Geneſ. 22. cap. Abraham obediens proficiſci-
tur, mandatum Dei exequi, filium in holocauſtum occidere, & immo-
lare, dumque jam monti viciniſſimus eſſet, inquit ad pueros famulan-

tes: Expeltate hic: Gc. revertemuradvos. Quid loqueris Abraham? An

non ſincere cogitas offerre filium in holocauſtum? Sinceriſſimè: Quo-
modo ergo cum veritate dicis: Revertennr? Quomodo ſalutem certam,
vitam incolumem, divinum auxilium, & adjutorium compromittis? Re-
vertemur. Audite, quid Scriptura teſtetur de Abraham: Dixit autem Abra-
bam : Deus providebit libi vidtinam holocauſti. Confidit, ſperavit in bo-

nitatem divinam, exindè tacitè ſibi ſalutem certam, incolumitatem filio:

infallibile Dei adjutorium, & auxilium compromittit. Revertemur. Pul-
Chrè& 8. Eligius Hom. II. In Deum ſpes eſt ditta, quod ſit pes, & progrediendi

Jacultas.
CONCEPTUS X.
. S. Paulus ad Hebr. c. 6. fiduciam in Deum anchoram vocat: For-
tiſſimum ſolatium habemus, qui confugimus ad tenendam propoſitam ſpem, quam
ſicut anchoram habemus animæ tutam, ac firmam. Cur fiduciam in Deum,

Anchoræ comparat? Anchora, navigantium auxilium, ſalus & conſerva-

tio eſt; exurgunt horribiles fluéctus, periclitatur navis: Quid facit naucle-
rus? Anchoram in mare demittit, hæc navim tenet, quo minus à ven-
tis periculosè jactetur, à procellis non concutiatur, ſed firma ac fixa
conſiſtat: Unde Ferrus anchoræ hoc lemma ſubſcripſit: Ex jactu ſalutem.
Uti ergo navigantes, per anchoram jactam, ſalvi conſervantur; ſic in
mille adverſitatibus, erecta & prudens fiducia, hominem in Deum conft-
dentem conſervat, protegit, tuetur, ſalutem ei procurat; ita ſubſcribit
Hugo Viétorinus Inſtit. Monaſt. Serm. 4. Spes eſt anchora animæ, eam ſer-
Feſtivale. co— vans,

202 IN FESTO SS. A?'OSTOL. PHILIPPI r ACOBI,

vans, ne procellis tentationum irrumpatur; igitur ſi te videris fluttuari in mari

iſto, noli divelli ab bac anchora, antequam intres portum. Pulchrè ſcribit
3. Chryſoſtomus Hom. I5. ad populum Antioch. Sicut nauclerus, mari pro-
cellis agitato, nubibus transcurrentibus, & omnibus ad miniſteria tumultuantibus,
ſedet 45 gubernacula ſine trepidatione; Sic illi ſacram fiduciæ capientes anchoram in
Deum, permanent inconcuſſi. .
se: Epilogus.] Hortor cum S. Paulo ad Hebr. 10. cap. Wolite amittere con-
fqentiam, quæ magnam habet remunerationem. Amen.

IN FESTO SS. APOSTOLORUM
PHILIPPI Er JACOBI,
CONCIO TERTIA.
Texu. In domo Patris mei, manſiones multæ ſunt.
Joann. 22. Cap.
Thema. Spes prœmii æterni, conſolatur in Xrumnis.

WWV. Aturaliſtæ ajunt: Si quis viator viticis baculum te-
Y neat manibus, nunquam exitinere fatigandum eſſe,
N cui ingenioſus Symboliſta, hoc lemma inſcribit:
RN N Laßſſitudinem arcet: Præclarum hic viticis baculus,
KN (ſpei prœmii cœleſtis, ſymbolum eſt, nobis viatori-
bus, inter præſentis vitæ anfractus, aſſiduum robur tribuens, ne
Spiritu, ac viribus deficiamus, ſed in mille tribulationibus, &
Textus adverſitatibus mundi, conſolati vivamus. Audiamus Sacram
geripturæ. Scripturam & SS. Patres: Fortiſſimum ſolatium babemus, qui confu-
imus ad tenendum propofitam ſpem; Spem, inquam, cœleſtis man-
fonis, inquit Paulus ad Hebr. cap. 6. In ſilentio, &&ſpe, erit fortitudo
veſtra, beati omnes, qui expectant Dominum. Iſai. cap. 30. Lætentur
omnes, qui ſperant in te, in æternum exultabunt, & habitabis in eie,
Ppfſal. ö5. Gaudete, & exultate, quoniam merces veſtra copioſa eſt in (œ-
lis, Matth. 5. Iterum videbo vos, & gaudebit cor veſtrum, && gaudium
veſtrum nemo tollet à vobis. Joann. 16. cap. Satiabor, cum apparu-
erit gloria tua. Pſal 16. Patres percipiamus. Si conſideremus, quaſi

Patres . . . . . . . .
„ nobis promittuntur in cœlis, vileſcunt omnia, quæ habentur in terris.
8. Grego- S. Gregorius in hom. Et iterum lib. 6. Moralium. Spes in æterni-

rins, tatem, animum erigit, SIdeò nulla mala, quæ exterius tolerat, ſentit.
. . 2 Tantè

*

—
mnin⸗
olte.
nſeii li
ſibit. H
Ietun ce
Tertulianu
iencfte d
1lutn
fe tencere
1 Ue he
lis elgi
Alegle ni
Aunn itgte
Cfmdtonmn
er rtetth

Dynn

lfrnit, /o
Uti celpe

Cynf
U,Ommnium
Noyſes Gen
topenn cre
ldmi.
Enlen chu
Amium:
tertun, terrn
lenche, n
lot ſdores
n Meie
Ahunagn
Deiscelen
lt, glor
minyeni
lenten int
n ele te⸗
feſhan mn
n oclin⸗
lann

Obl,
——
lari in mai
lchtd ſoribi
s, Mmih,t
ultumtbu,
anchoran i

e nifte,e clt.

0NN

nultt ,

Prummnd

eis Daclvnt
figuncun
lemmmn mdnt
Vities huolnt
eſt, nobsNu
hurtnbuens,
bolationibig
diatnus N
ng, Alidi
n, cCrelien
Gſpe, ertfnn
10. 30.
Gholitiis
aupiſetfin
Afrun, Se
Gor. . n/
Nuhentwr en
n. er ietmn

s alt
ſole

CONGCIO TERTIA. 203

Zantò animus à laboris affictione ſubtrabitur, quantò per épem ad ſumnla
ſuſtollitur. Et iterum ſuper Ezech. Ille benè novit, in exterioribus
miſerüis ſubſiſtere, qui ſcit de ſpe interna ſemper gaudere. Perpulchrè

ſcribit S. Hieronymus in Epiſt. Omne opus leve fieri ſolet, cum ejus S. Hierony-

pretium cogitatur, & ſpes præmii, ſolatium fit laboris. Egregiè habet mus.
Tertullianus apud Lyr. in Apopht. S. Ignatii: Hoc tantùm agite, Tortullia-
conſcendite cogitationibus veſtris in palmam, conſiderate pulchritudi- nus.
nem, & ſuavitatem cœleſtis gloriæ, vagamini per pulcherrimas manſio-
nes, quas Chriſtus ait eſſe in &œlis; quoties eas Spiritu ambulaveritis, to-
ties in carcere non eritis, nihil crus ſentit in nervo, cujus animus eſt in cœ-
lo. Aureè perorat S. Chryſoſtomus Hom. 24. in Matth. Si nautis S. Chryſo-
minaces pelagi fuctuz, ſi tempeſtates, atque emes agricolis, ſi vulnera, ſtomus.
cædesque militibus, i graviſſimi illi ittus, plagæqué pugilibus leves vi-
dentur, atque tolerabiles propter em temporalium, ac pereuntium
commodorum; multo magis cum oœlum proponatur in prœæmium, nihil
ex præſentibus adverſitatibus ſentietur. Et iteràùm Hom. 79. in Geneſ.
Spes bona, hujus vitæ labores, ſemper imminuit, deinde vire roborat, G&
confirmat, non ſolum animam, ſed & corpus. Imploratâ Spiritus S.
gratiaâ, deſuper Conceptus audiamus.

CONCEPTUS I.
[Confirmatio ſeu Deductio.] Creationem mundi DEUS à deliciis ordi-

tur, omnium primò creat cœlum, quèòd omnem creaturam exhilarat; ita

Moyſes Geneſ. cap. I. In principio creavit Deus oœlum. Optimus Deus clau-
dit opera creationis, delitiosâ requie: Requievit de ſeptimo, ab omni opere,
quod patrdrat. Geneſ. cap. 2. Cur à delitiis, creationem DEUS orditur &
eandem claudit delitiosà requie? Inter finem & initium creationis, quale
eſt medium: Medium moleſtum, tædioſum, laborioſum; creavit DEUS
terram, terra autem erat inanis & vacua, & tenebræ erant ſuper faciem abaſſt.
Tenebræ, non niſi terrores, angores, homini incutiunt: inanis terra, 6
quot ſudores, labores, tædia, triſtitias, moleſtias, miſerias homini cau-
ſant: Medio huic moleſtiſſimo, præmiſit providentia divina, initium,
& principium delitioſum, ac gaudioſum; Medium hoc laborioſum finiit
Deus delicatâ, & placidâ quiete, ut homo, in medio ærumnoſi mundi po-
ſitus, quocunque ſe vertat, ſive ad dextram, ſive ad ſiniſtram, conſolatio-
nem inveniat: Orientem verſus aſpiciens, cœli delitiis ſe conſoletur, Oc-
cidentem intuens, poſt hanc diem vitæ, requiem ſuaviſſimam, ſibi para-
tam eſſe recordetur: His undique conſolationibus circumdatus, fortiter
devincat mundi ærumnas, labores, ſudores, angores conſtanter perferat.
Huc collimant verba S. Ambroſii, Enarrat. I. in Geneſ. Nonnè meritò poſtre-
mus homo, ingreſus eſt ſtadium, cui parabatur corona, ut eum præcederet cœlum,
Ce 2 quaſi

204 IN FESTO SS. APOSTOL. PHILDIPPI Er JACOBI,

quaſi ſui œlum, ſurſum enim vocant animam initia ſua, inquit Seneca Epiſt. 80.

Patet in acob. CONCEPTUS II.

Jacob in Meſopotamiam profecturus, mirabilem habet nonand
vidit ſcalam, cujus ſummitas œlos tangebat, && Dominum en vin ſcalæ. enel
Per hanc viſionem, quaſi patentem aditum in cœlum, in g
e rnen DEUS monſtravit. Cur hæc contingit jacobo gratia? reſtabant
Ttcob multa erferenda; longa ſervitus, in quà vigiliis, æſtu, & gelu ni-
nann vexatus „à duritiâ patrui ſui nimium mortificatus, labore neceſſario

laſſatus, durè & miſerè habuit: ne ergo in tantis miſeriis animo deficeret,
alla »

Viribus ſuccumberet Jacob, DEUS in gloriã ſe ei videndum præbuit, paten-

nſtravit, quâ gloriã cœleſti, quo patente aditu
te dirum r iangs, & dur ſcrtut conſolaretur, fortis, invictus in
1 rm, D afflictionibus permaneret; eſt hæc piiſſima mens S. Hierony-
mboris d Julianum. Scalæ innixæus eſt DElIS&, ut laſſis manum porrigeret . Nuo
ne E laborem provocaret. Sicut nunc DEUS, Jacob delitiis cœli, ita
Woyſon fine delicato ſubſequente, ad fortia ſtimulat.

CONCEPTUS III.

Virga Moyſis, quæ projecta in terram, verſa eſt in colubrum, ita ex-

terruit Moyſen, ut fugeret, Exodi 4. cap. exterritum fugientem N
ut animum reaſſumeret, inclamat DEUS, ac jubet: Extende manum tuam,

apprehende caudam eus: extendit, & tenuit, verſaque eſt in virgam. Cur

quæſo mandat DEUS, ſerpentem in caudâ apprehendat 5 kerpens⸗ ut ſci⸗
mus, maximè homini inſidioſum, moleſtum eſt animal? gnat mo-
leſtiſſimas mundi ærumnas, & miſerias, inquit Bacëza nie⸗ au 1 Kehen⸗
tis, finem denotat, caput initium: Cauda, ſeu finis mi eriarum: do orum,
laborum mundi, eſt æterna requies, indicante Salvatore Matth. e
venite ad me omnes, qui laboratis, G onerati eſtis, Eego ecie e oli⸗
jugum meum ſuper vos, invenietis requiem animabus ee udan ctge
ſerpentis, jubet DEUS Moyſi, & omni homini, apprehen ere⸗ fme⸗
quam laborum, qui eſt dulcis requies, intueri, & ſerpens mi en uma-
næ, vertetur in baculum, in ſuſtentaculum, in conſolationem. Huc cito

S. Franciſcum Seraphicum, qui inter infirmitates corporis, perſtitit con-
ſolatiſſimus, interrogantibus fratribus, qui eum adeò afflictum, tantum

conſoletur? Reſpondit: Zantum eſt bonum, quod expecto, ut omnis ærumna

me delettet. CONCEPTUS IV.

Mirabilia ſunt verba Jacobi, benedicentis filium ſuum Iſſachar. Ma-

ehar aſinus Jortis. Geneſ. 43. cap. Quid indicare intendit bonus robr

—

Umn ſuun
umdaf
t: M
in; &
ſentem;
niz
Nevnco, 1
Aelinbe
ihmmm
ten, C
Aumn henk
nin, Nin
45, G
lannt.

Uuchi
i ltvin
tuts en
Ponnus eco

eſins, len

Tbeſt, u
hees ali⸗
lailh,
lbant, &
r conter
mei.
nebt; ie
ebein Ke⸗
cin,
url, ut ert
Du mnterte
tt, in i
ian condln
Mhnite
Sge 8
Unnltti
fman

Gi.

—

eead

det Wlinen,
mn ſcnle, Cene
wm, ingonn
tata! relnken
Atu, Kgelnti
lbore necelite
Aliino Ceſeene
n Prrbultur
gvo atenteadt

fortis, iniemde.

nens . Heng
un porignt1
delitis ol,1

volnbrumn, int
gjentem Mo

ldemanumntun

in uigem
t) lepens,l
l? Jeſignat h
. (aucda
riarum, Col:
te Matthu
efcian Goe
. (audntz

endere, MdH.

ens milertnuu
ſonemn. Hud

rss, Peſſitle

icun,ad

m “M 1
. 05 1,
it bon i0

flium ſuum Iſſachar aſinum compellando? Noſcimus, aſinum ad oner.

CONCIO TERTIA. 20

1 com a
portanda fortiſſimum, & patientiſſimum eſſe, unde lemma ei inſcriptum

gerit: Wihil onera curat, vel geſtat ſine murmure pondus, vel ſuſtinet, haud cal-
citrat; & figurat hominem, in tribulationibus, miſeriis hujus mundi pa-
tientem; conſolatum? inquit Abſolon Abbas, Serm. 38. Quia patientes in
injurüs, ſuſtinent omnia pro eo, cui ſe probaverunt. Aſinum ergo Iſſachar com-
pellando, indicare voluit Jacob ipſum fortem, invictum, patientem, in
adverſitatibus, ac ærumnis futurum, ut verba Textus explicant: Suppo-

ſuit humerum ſuum ad portandum. Et quid tàm fortem, invictum, patien-

tem, conſolatum in mundi ærumnis facit Iſſachar? fecit cœli gloria
quam ſperabat, requies æterna, in quam confidebat; ſic Textus: ideps
requiem, quòd eſſet ona. Deſuper Richardus à S. Victore lib. de Geneſ.
cap. 39. Quia WMachar multam concupivit requiem, ad omnem laborem, fortis

perduravit.
CONCEPTUS V.
Ezechiel cap. I. vidit quatuor animalia: Planta pedis eorum, quaſi plan-
ta pedis vituli, alii legunt: Pedes eorum pedes pennati. Pedes vituli „graves
ac tardos experimur, quibus Rex Siculus inſcripſit lemma: Lento gradu,

Pennata econtrà, leviter & velociter, per aëra ferri conſpicimus, quibus

Areſius, lemmatis loco adnectit: Serpere neſciunt. Quid Myſterii nunc

ſubeſt, quod pedes vituli, ut vidit Ezechiel, transmutatos quaſi, in pennati

pedes, alii aſſerant? An fors per hanc mutationem indicatur, quod anima-
lia illa, quæ tarda uti boves procedebant, tandem velociſſimè ut aves vo-
labant, & deferebantur? Sed quid adeò veloces, promptos effecit? indi-
cat contextus Prophetiæ Ezechielis, cap. I. Juper capita animalium ſimilitudo
Firmamenti. Effigies quædam cœli, æternæ requiei, capitibus eorum im-
minebat; hæc effigies cœli, effecit, illa animalia, olim tarda, inepta, nunc
velocia, & exprompta; ad ſignificandum, illum qui ſibi ob oculos ponit
cœlum, cogitat gloriam, mercedem, & quietem, ita exinde animari, & in-
citari, ut ex tardo, pigro flat velox, zZeloſus, in laboribus, ærumnis, in qui-

bus antea tædium, nauſeam habuit, gloriâ cœli, mercede, quiete recogi-

tatà, in iisdem miſeriis, & calamitatibus, poſteà ſentiat gaudium, deli-
tias, conſolationem. Audiamus S. Gregorium, in Moralibus lib. 10. cap 12
Mala vita præſentis, tantò durius animus ſentit, quantò penſare bonum quod ſer
quitur, negligit; & quia non vult prœmia conſiderare, quæ reſtant, gravia æſtimat
eſe, quæ tolerat; at ſi ſemel quisque ad æterna ſe erigat, atque in his, guæ in-
commutabiliter permanent, oculum cordis figat, propèé nihil, eſſe hoc conſpicit, quid
ad finem currit. 2

Cc 3 CON.

206 IN PE §STO 8SS. APOSTOL. &c. CONCIO TERTIA.
CONCEPTUS VI.

Liber quartus Regum cap. 2. narrat; ſtiterat ad Eliam currus igneus,
flammeique equi, qui ſcintillas emittebant: Ecce currus igneus, & equi ignei;
vix currum Sanctus vidit, & imperterritus intrat: Et aſcendit Elias. s
non admiretur factum Prophetæ? Ignem, & belluæ timent; Ignem leo &
lupus fugit: ignitum currum, ignitos equos non horret, non timet Elias,
intrepidus aſcendit. Quid animos addit? Quid metum tollit? Quid Eliæ
horrendas ignis flammas ſuaves, delitioſas, jucundas reddit? Reſpondet
Baſilius in lib. 4. Regum: Elias currus equosque minimè expavit, veruùm itineris
ſuperni deſiderio incenſus contra formidoloſa eſt auſus, ac hilaris gaudensque, Nam-
mantes aſcendit currus. Notate verba: Itineris ſuperni deſiderio: Spe gaudii
cœleſtis, in mediis flammis, vivit conſolatus, & horridas flammas prœmium
æternæ gloriæ ſuaves reddit.

CONCEPTUS VII.

Maximè reverà fuerunt adverſitates, quæ obruerunt caſtiſſimum Jo-
ſeph, dùm à propriis fratribus venditus, paternis laribus exul, mancipi-
um vile in Egypto eſt factus, & falsò accuſatus, & in vincula conjectus,
reus mortis eſt judicatus, & profeéctò miſer adoleſcens, tot anguſtiis eſt
confectus, ut anima, & cor ejus, clavo ſummi doloris, quaſi transfoſſum
videretur, juxta vaticinium David. Pfſal. 10 4. Ferrum pertranſiit animam
ejus; in his omnibus miſeriis hilaris, conſolatus degit Joſeph; Quid con-
ſolatur eum? Quid in his ærumnis confortavit? dicam in ſequenti narra-
tione: ſomniaverat Joſeph, quaſi ſol & luna, & undecim ſtellæ eum ado-
rarent; quod ſomnium candidus, juvenibus, Patri ſuo guſtosè enarrat:
Vidi per ſomnium, ſolem & lunam, & ſtellas undecim adorare me. Notaverat
ſibi hanc Prophetiam Joſeph, gloriam, felicitatem futuram, quæ eum ex-
peétat, præ oculis habuit, quæ eum in tantis adverſitatibus inconcuſſum
conſervavit, roboravit, confortavit, animavit. S. Cyrillus Alexandrinus
ponderat hoc factum, & argumentatur: quod ſi ſolum regnum tempora-
le, in ſomno viſum & oſtenſum, ita potuit conſolari, & animare Joſe-
phum, inter tot adverſitates, ærumnas, & anguſtias; Quid non faciet
regnum cœli, regnum æternum, quod DEUS non tam oſtendit, quàm cer-
tifſimè promittit? certè dulcorabit omnia mundi amara, ſuavia reddet
omnia mundi aſpera, facilia faciet omnia mundi dura & difficilia, læta
omnia mundi triſtia. Concludit Tertullianus, ut ſuprà: Quoties cœli ſpa-
tia deambulaveris, toties in carcere non eris, etſi in carcere. Reſpice, quod pro-
miſſum eſt, omne opus leve ſolet fieri, quando ejus pretium cogitatur. Inquit
S. Hieronymus, ad Demetriadem. Concludit S. Chryloſtomus: Mihil
enim eorum, quæ gravia ſunt, grave aliquid exiſtimat, qui cœleſtia recogitat. Ita
de ſe Auguſtinus in Manuali: Infietur ſtomachus, infirmetur totum corhus,

deßiciat

S
liutri
uuſtinus
l⸗
Eliſime
Eeinhdbe⸗

ltinecss

N

Borchn.

con

Murtor,
Utuene
DIuinomnm
nmnen,
Rheomet
Unn ften
unſrentn
Dopent
Iu. NMn
minane,
n ſbee

Kütd

Uln.

—

ürtosignen

Gelliiget
Mio⸗.

lonem keod

on fünet l.

riuidn

ft! Nepok
it, derun ifin

Cutenne in
Hio: Ve gell
mmmns renie

caſtiſinun,
exul, mu,
inculaconet
totanpulit
uuſtunefit
deſtrarſit nn
en; Cn
in ſegveni nn
mn ſelzem
o gulenn

e me. N

m, Qren
bus incondk
Aus Aennti

egnumn unmn

& mnimmn
Qd Nonhi⸗

. . n:
ſtencit unc⸗

ſvava
afh,;
: Yuig i
Nßir, 4
ogitt.
oſtomn. N
in ellgii
Iur tunnd,

6

E8: († 1: 88 202
defciat in dolore vita mea, & anni mei in gemitibus, ingrediatur putredo in ofſibus
meis, & ſuper me ſcateat; in his omnibus ſe conſolatum futurum, confidit
Auguſtinus: Cauſam ſubjungit; Acendam ad populum accinttum noſtrum, re-
quieſcam. Unde .
LEpilogres.) Hortatur nos dictus magnus Auguſtinus, in Soliloq. 39.
Si vis ſuſtinere laborem, attende mercedem. Inclamo ergo omnibus, cum ma-
tre Machabæorum. 2. Machab. cap. 7. Peto nate, ut œlum aſpicias, ita fiet, ut
non timeas; in mille ærumnis vivas conſolatiſſimus. Amen.

IN FESTO ASCENSIONIS
D. N. J. C.
CONCIO PRIMA.

Exprobrawit incredulitatem eorum. Marci 16. Textu.
cap.
Qui corrigit Proximum, multum ſibi meretur. Thema.

W Ngelicus Doctor docet, Part. 2. Quæſt. 113. .
Bonum gratiæ unius animæ, majus eſt, quàm honum Exordium,
naturæ totius univerſi. Cauſam annectit S. Bern-
ardus, Conſiderat. 3. Zotus iſte mundus, ad unius
animæ pretium æſtimari non poteſt, non enim pro
toto mundo Deus, animam ſuam dare voluit, quam
£ pro anima hominis dedit. Atque gratia animæ
uiritur, procuratur, ſedula correctione, & correptione; ergo
qui fraternè proximum corrigit, ad emendationem perducit,
plurimum meretur. Audiamus Sacram Scripturam: Qui corri- Textus

1.

pit hominem, gratiam poſtea inveniet: inquit Salomon Prov. cap. 28. Scripturæ,

Si peccaverit in te frater tuus, vade, & corripe eum, inter te & ipſum ſo-
lum, ſi te audierit, lucratus es fratrem tuum, Matth. 18. cap. Qui con-
verti fecerit peccatorem, ab errore viæ ſuæ, ſalvabit animam ejus a mor-
te, & operit multitudinem peccatorum, Jacobi cap. F. Audiamus Pa- Patres.
tres: Magnæ mercedis eſt, inquit S. Gregorius Hom. 26. eripere car- S. Grego-
nem à morte, quamquam morituram, quanti eſt meriti, à morte ani- rius.
mam liberare, in cœleſti Patria, ſine fine vitturam. Conformiter
feribit S. Chryſoſtomus, Tom. 6. Hom. 6, de correptione: Ma- S. Chryſo-
gnum ſtomus,

208⁸ IN FESTO ASCENSIONIS D. N. J. C.

gnum bonum eſt, inopia preſſorum miſereri, ſed nihil tale tamen, quale
eſt, ab errore alios avocare; nihil enim cum anima conferendum, ne

mundus quidem univerſus: quamvis immenſam pecuniæ vim, pauperi
bus elargiaris, nibil tamen tale praæſtabis, quale, R vel unam animam

convertaz. Et iterum Hom. 7. in Geneſ. Ut anima corpore melior

eſt, ita iis, qui indigentibus pecunias, & facultates ſuppeditant, majo-

iiiibus prœmiüs digni ſunt i, qui admonendo in viam rectam deſides ducunt.
men 1 Præclare ſcribit Simon à Caſſia, lib. 9. cap. 44. Corripiens in ma-
8. Diony- AWMa negotiatio, qum auri argenti, primi & puriſſimi. Unde inquit
ſius Arco-S. Dionyſius Areopagita, in Axlomate: Omnium divinarum divi-
pagita. niſſima extat perfectio, Dei cooperatorem eſſe in ſalute animarum, ad
Albertus ſuum Creatorem. Et Albertus Magnus, in Lucæ cap. 17. ſcribit:
5 Peniaf Wullum opus ita placet Deo, ſiout fraterna reductio, quæ ex charitate
e, producitur. Conſolatè loquitur S. Bernardinus Tom. 4. Serm. 22.
. Si dares omnia pro Deo, non tantum lucrareris, quantum corrigendo pro-
8. ieron) ximum. S. Hieronymus habet citatus à S. Thoma, in Catenâ au-
re: Per ſalutem alterius, nobis quoque acquiritur ſalus. Concludit
gloſſa interlinearis, in Epiſtolam S. jacobi. Qui errantem corrigit,
per hoc ampliora gaudia vitæ cœleſtis lbi conquirit. S. Spiritus gratia,
deſuper Conceptus pandam.
CONCEPTUS I.
LConfrmatio ſeu Deductio.] Chriſtus Magiſter noſter, Joann. 17. cap.
quaſi ex Juſtitia, prœmium & mercedem, à Patre ſuo æterno petit & po-
ſtulat: Opus conſummavi, quod dediſti mihi, ut faciam; clarifica me Pater, clari-

tate, quam habui, priusquam mundus eſſet, apud te. Infinita ſunt Chriſti meri-

ta, ob quæ à Patre ſuo claritatem cœleſtis gloriæ expetit, ſed in ſpecie,
quale illud eſt opus, quod Chriſtus allegat: Opus conſummavi, quo dediſti
mihi, ut faciam: Fors eſt crudeliſſima paſſio, & mors in cruce perpefſſa?
ante hanc verba citata protulit Chriſtus, ergo opus, propter quod clarita-
tem cœleſtem, ut prœmium, ut mercedem expetit, opus ab ipſa paſſione,
& morse crucis diſtinétum eſt: Quod nunc illud? nominat Rupertus Ab-
bas, correctionem fraternam, inſtructionem proximi ad bonum, & animæ
ſalutem intelligens; hanc autem quam zeloſiſſimè conſummavit Chri-
ſtus, ut videre eſt oann. 3. cap. Nicodemus palàm fidem ſuam in Chriſtum
profiteri timuit; hinc ſemper noctu, Magiſtrum Chriſtum acceſſit; Cor-

rectione deſuper indigebat, quam ei ſuaviſſimè Salvator impertitur: Niſf
quis renatus fuerit ex aqua Spiritu & non poteſt intrare in Regnum Dei; Juod

natum eſt ex carne, caro et, & quod natum eſt ex piritu, Spiritus eſt: non mire-
ris, quoniam dixi tibi, oportet vos naſci denuò, Spiritus ubi vult ſpirat. Correxit
hiſce

gnis lucris effcitur: nulla majora lucra, quam animarum, pretioſior ℳ

—
ie imo⸗
l, inſtt
prlſieuni
Pimsi
er conexlt
ſenlate
Mkoſusſ
Ucocoen
in gut
Csagam
HeDosill

ſimandiut:

oll
Ulsrerbis:
1es Chrltu
Chuntatsin
WMiautema
Cnneptores,

eHunund

lnpmni en
Aüscum,
Unamemd
entonne
lndores
humdeoo

und Nenn

Aumemg

liynt
Utmme f
ſihene, ſ
gel
penteosee
dtur 7
Un vltn
Inl, tacj
Eſtnen,
unritute
re, n
hi

—
etam, g
Onferendimt,n
in, pulif
mun gnnn
na cotporeneln
Phelten,ni⸗
On eſtesinen
Cortiieninn.
un, Meiilir
Ii. Unde ingt
n Auinmnnntt
te Aninnnnin,
? a,. .he
gle er chmi
Loin 4, den
Unncortigenln
a; in Caenit
ſlu. Condl
erranfen onf
8. Ppiricusge

ker, ſoumnt
Aterno peitl

fague NHe
ſunt Chriion

t, ſed in ſet
mmavi, t
cuce hee⸗
pter gvol
n2Dihlil
nat Rupenbl
bonumn, l
nlummnnt
nſumin
n arcelt;0
inpeninn
gum Ni
we: W.

,
u. t⸗

CONCIO PRIMA. 209

hiſce timorem Nicodemi, majorem animoſiorem Spiritum reaſſumendum

eſſe, inſtruxit. Sic correxit, & inſtruxit dormientes Apoſtolos: Sic, non
potuiſtis una hora vigilare mecum? Vigilate && orate, ut non intretis intentationem,;
Spiritus quidem promptus eſt, caro autem infirma, Matth. 26. cap. Quàm ſuavi-
ter correxit Samaritanam illam, Joann. 4. Quinqueviros habuiſti, G nunc
quem habes, non eſt tuus. Correétio fraterna, inſtructio diſcreta, eſt ergo
illud opus ſpeciale, quòd gloria cœleſti proemiandum filius Dei poſtulat:
in documentum nobis, quam Deo gratum, & acceptum, meritorium opus
faciat, qui fratrem errantem diſcretè corrigit, monet, hortatur, inſtruit;
opus inquam adeòmeritorium, ut claritate æterna, gloria cœleſti, indu-
biè Deus illud prœmiet, ut ſcriptum legimus Danielis cap. 12. Qui ad juſti-

tiam erudiunt multos, fulgebunt ficut ſtellæ, in perpetuas æternitates.

CQONCEPIUS IIL.
Apoſtolos ſuos, Chriſtus in ultimà Coœnâ, in Sacerdotesconſecravit,
illis verbis: Hoc facite in meam commemorationem. Quantùàm nunc Sacerdo-
tes Chriſtus diligat, foveat, eis addictus ſit, demanſtravit illo opere
charitatisinſigni, ubi ſacerdotum pedes lavit, ut legere eſt Joann. 13. cap.
Ubi autem deventum eſt, ut Apoſtolos ſuos Chriſtus, ut Correctores,
Correptores, Doctores, Inſtructores errantium, malè operantium, in uni-
verſum mundum ablegaret: Ee in univerſum mundum, & prædicate Evange-
lium omni creaturæ. Matth. 26 cap. Chriſtus non unum, ſed omnem chari-
tatis actum, eis exhibet; non unamcorporis partem, ſed totum corpus,
omnia membra charitate profundit, donis de cœlo ditat, & promiat z Re-
Pletiſunt omnes Spiritu & Act. 2. cap. Correctores, Correptores, Doctores,

Inſtruétores donis Spiritus cumulat: ad innuendum, quàm gratum, ac-

ceptum Deo opus ſit, correctio, ac proximorum diſcreta inſtructio. Veris-
ſimè S. Bernardinus, ut ſuprà: Si dares omnia pro Deo, non tantum lucraris;
Auantum corrigendo proximum. B
CONCEPTUS III.
Triginta argenteis divenditus eſt Chriſtaus Salvator noſter. Con-
Nituerunt ei triginta argenteos, Matth. 26. cap. Curæectè triginta? volunt in-

terpretes, per triginta argenteos denotari annos, Auibus vixit, & conwer-

ſatus eſt Chriſtus in terra; ſi ſic, quæ cauſa ſubeſt, quod ſolum triginta
argenteos conſtituant, cum tamen Chriſtus triginta tribus annis vixiſſe
tradatur? Pro ultimis tribus annis vitæ Chriſti, nullum pretium conſti-
tuunt, ultimos tres annos converſationis inæſtimabiles, nullo pretio ta-
xandos, tacitè fæatentur. Quare? ultimis tribus annis Correctorem, Cor-
reptorem, Doctorem, Inſtructorem egit jeſus; corrigere proximum, ad

viam virtutis reducere, in bonis actibus & moribus, ad ſalutem benè in-

ſtruere, tanti meriti actio eſt, nullo pretio temporali taxanda, meritoria
Feſtivale. D d omni-

210 IN FESTO ASCENSIONIS D. N. J. C.

omnibus donis & gratis divinis. Audiamus S. Bernardinum Tom. 2.
Serm. 28. Art. 2. cap. I. Conſiderandus eſt frudtus fraternæ correlctionis, qui tri-
plex eſt; primus eſt lucrum animæ unius 3 ſecundus infuſio grutiæ; tertius adeptio
gloriæ. Conſolat ſcribit S. Chryſoſtomus, Tom. 6. Hom. de Correctione:
uod neque jejunium; neque humi dormitio, neque aliud quoddam opus bonum,
Preæſtare poteſt, hoc ourata fratris ſalus effcere poteſt
CONCEPTUS IV.
Claudius in Paneg. Olibrii refert, Romanos plurimas & varias paraſſe
coronas, quibus heroës prœmiabant: erat primò corona triumphalis, quæ
dabatur Imperatoribus, de hoſtibus ſuis triumphantibus. Corona obſi-
dionalis, quam offerebant iis, qui locum aliquem ab obſidione hlberabant;
Muralis, quam Reges concedebant iis, qui primi hoſtium aſcendebant mu-
roSs, & in eis ſigna ſua collocabant; Caſtrenſis, quæ donabatur ei, qui in
prœlio primus in hoſtium irruebat caſtra; Navalis, quamilli dabant, qui
primus hoſtium invadebat naves; Civica, qua coronabatur ille, qui civem
aliquem & mortis eripiebat periculis: Omnes enumeratæ coronæ, ex au-
ro, & argento pretioſæ erant, præter civicam, quæ fimpliciter ex ligno
conſtruéta fuit. Ita Plinius lib. 16. cap. y. Cur reliquas coronas auro com-
mendarent, ſalutem civium in pretio eſſe noluerunt. Sed cur coronam civicam
non pari modo pretioſam, ex auro & gemmis divitem conſtruxerunt?
indicare voluerunt Romani, omnia heroica facta, & geſta, ut triumphos
obtentos, obſidionemfolutam, mœnia conſcenſa, caſtra expugnata &c.
dignè auro, gemmis, & theſauris ſolvi, compenſari poſſe; ſed par, &
dignum prœmium reperiri in mundo non poſſe, quo honorarent, prœ-
miarent eum, qui proximi ſaluti, operam navaret, qui civem ſalvum con-
ſervaret: In cœleſti, & opulento cœlorum ærario, pro ejusmodi homine;
ſolum dignampoſſe reperiri coronam, juſtum pretium, & prœmium, fibi
perſuadebant. Qui proximum diſcretè corrigit, civem ccœli lucratur &
conſervat: Qui converti fecerit peocatorem ab errore viæ ſuæ, ſalvabit animam
ejusa morte. Racobi j. cap. Proœmium condignum pro eo non eſt in hoe

mundo, immarcefcibilis corona gloriæ, expectat eum in ceœlis. Audia-

tur S. Chryſoſt. Hom. 3. in Gen. Sipro pecuniarum ſumptibus, largitione,
tot coronæ, tantæ merces, tanta fiat retributio; quomodo non plurima bona, proal-
lato animabus auxilio nobis reddentur? Patet hoc ex jeremia c. 15.

CONCEPTUS V.

