tus: Porrò Bethſamitæ metebant triticum in vale, meſſis tempus in orienta-
libus partibus eſt ad finem Maji, vel initium Junii, in quod tempus Feſtum

Pentecoſtes, Feſtum S. Spiritus incidit, ac ab Eccleſia celebratur. Ergo

tempore Pentecoſtes, diebus S. Spiritui ſacris reddita eſt Arca Domini
Judæis, ſub Feſtum Pentecoſtes . interjecti ſunt menſes, inquit doctiſſimus San-
us, ut noſcamus S. Spiritum, reſtitutionem Arcæ procuraſſe; S. Spiritus
mediator eſt, oitium eſt, ac janua, per quam largſſimæ DEI gratiæ nobis
Gg 2 ungdi-

236 FERIA TERTIA PENTECOSTES,

undique proveniunt. Confirmat hoc S. Paulus ad Rom. cap. 8. Spiritus
adjuvat infirmitatem noſtram; nam quid oremus ſicut oportet neſcimus, ſed ipſe
Spiritus poſtulat pro nobis gemitibus inenarrabilibus. Ad quæ verba S. Anſel-
mus: Adjutorium Spiritus Sandti ſic r in eſt. Veriſſimè S. Thomas à
Villa Nova Conc. 2. in die Ponteco
terpellat pro nobis, ſi in peccato ſumus, ipſe nos arguit: ſi in ſervitute, ipſe nos libe-
rat, eſt Paracletus, Patronus, Dodtor, Cuſtos, Advocatu, Ductor.

CONCEPTUS VI.

Fatigatus ESUS ſederat ſuper fontem, Joan. c. 4. Ad fontem ſola-
tium, refrigerium quærit; quis hic fons, quæ illa eſt aqua? Aquam, quam

Chriſtus affectavit, non fuiſſe materialem aquam, ſed S. Spiritus gratiam,
contextus indicat: Si ſcires donum Dei, & quis eſt, qui dicit tibi, da mihi bibe-

re, tu forſan petiiſſs ab eo, & dediſſet tibi agQuam vivam &&c. Qui biberit ex hac
aqua, quam ego dabo ei, non ſitiet in æternum: aqua, quam ego dabo, fiet in eo

fons aquæ ſalientis in vitam æternam. Sicut nunc aqua, quam Chriſtus affe-

Gavit, non fuit materialis, ſed ſpiritualis, ita quoque fons ille, ad quem
quieverat Chriſtus, ſcaturiginem refrigerii, & auxilii cœleſtis, S. Spiritus
gratias ſignabat. Feſſus ergo IESUS ad fontem ſedet; docens: ut fati-
gati, laſſati variis tribulationibus, ad aquam vivam, ad fontem gratia-

rum, S. inquam Spiritum confugiamus, hine fluit ſtabile ſolatium, cer-

tum adjutorium, firmiſſimum refrigerium. S. Paulus fubſcribit ad Ga-

latas cap. S§. Frudtus autem Spiritus eſt charitas, gaudium, bax, patientia. Opti-

mè S. Leo Papa Serm. I. Pentec. Ab hoc imbres charismatum, flumina bene-
dictionum.

ILEpilogus.] Cum Sponſa ergòè Cantic. cap. 4. S. Spiritum invocemus:

Veni Auſter, perfa hortum, & fluent aromata: gratiarum
inquam, ac donorum Altifſimi.
Amen. ⸗

es: Adjuvat infirmitatem noſtram; in-

E

1 l,
e

(dut⸗

ON

len ſllint:
or muir
ſis gealbat⸗
Plpemc; 5

nemaur
1 cor Mie

UAd. den

ebitanti
lmiinune

ſe lunt,

lanbg:

3tuhbſinn
fu nigt
Cnic An
Ner en
uin cn

ſn, ihnn

Km
ebe len
nh,
bentſie
nlin Denr
rmm:
Giſgen

—
14P. d Ciih
Kimm, ſl i
Vverba d. inſi

tem roſran, i
tute, idetnle

Ad fontenſi⸗
¹ Adbum, t
Spiritos gaten
tibi, domkitt

Mibiberit ak

go dnbo, ſt n

am Chriſtusce
ille, W.
eſtis, . Nii

docens: nk

c fontem ge⸗

le ſolactam 4

obſctbit Adl
Dhtienin 0
n, nintte

ieituminvocent

ratiuumn

— OQNCIQ SECs
C‚ COSIES.
CONGCIO sSECUNDA.

VYeni, ut vitam habeant, & abundantius hu Tertus.

beant. Joann. 10.
Caſtis ſe communicat S. Spiritus Thema.

E columbis tradit Columella lib. 2, cap. S. mundis Exordiunz,
ſolum in locis inhabitare: Verba Columellæ ſic ſo-
) nant: Zotis autem locus, & ipſæ columbarum ſellæ poli-
ti debent, albo tectorin, quonidm eo colore præcipuè dele-
S K(Katur hoc genus aviun. Et paulò inferits: Locas au-
tenm ſubinde converri & emundari debet, nam quanto eſt cultior, tantò
lætior avis consbicitur. Unde Academicus columbam pingit ver-

fus dealbatam turrim volantem, cum inſcriptione: Ad camiqa

properat; S. Spiritus columbæ ſpecie apparens hoc lemmate re-
præſentatur, quippè qui in candidum, ac purum, eaſtum homi-
nis cor avidiſſimè illabitur; inſcriptio ſit: Ad candida properat

corda. Scripturæ textibus ſtabilio: Qui diligit cordis mundiciam 2 Texeus

habebit amicum Regem. Proverb. cap. 22. Et Matth. 5. ait Chriſtus: Sacræ

Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum videbunt. Et cap. 22. Qui ne- Seripturæ.
ꝗque nubunt, neque nubentur, erunt ſicut Angeli Dei in Cœlo. LPatrès au- Patres.
diamus: Mundiſſino Domino mundiſima debetur habitatio, inquit
5⁸ Auguſtinus lib. medit. c. 37. Wibilo Deus, Sponſas cœleſtis, , Spi- S. Auguſti-
ritus magis delettatur cordis mundicie, ſcribit Soto Major in cap. 2. 5 Qur.
Cantic. Anima quantò mundior corde eſft, tantò capacior Chrifti ſ, Maj.
docet S. Pahlinus Epiſtola 35. Similitudine exponit Theophyla- S. Paulinus
tus in cap. F. Matth. Sicut ſpeculum, ſi fuerit mundum, recipit ima- Theophila-
gines, illa anima pura faciem Dei. Hinc S Leo S. Spiritum intitu-. Gtus.
lat Serm. I. de Pentec. Signaculum Caſtitatis. erpulchra ſunt: Leo.
verba Tertulliani de cultu fœmin. cap. . (um omnes ſimus tem- Tertullia.
plum Dei, illato in nos & conſecrato Spiritu Sancto, ejus templi editua nus.
& antiſtes eſt, pudicitig. Unde S. Agatha ad S. Luciam inquit: Ju- S Agath
cundum Deo in tua virginitate habitaculum præparaſti. Et S. Lucia tha⸗
affirmat: Caſtè vivenies, templum ſunt Spiritus Santti. Glorioſum
inſignem inter cœteras virtutes, caſtitas C& mundiciq locum te-
net, quia ipſa ſola eſt, quæ mundas mientes hominum, praſtat videre
g 2 DEIIN,

238 FERIA TERTIA PENTECOSTES

DEIIII, prædicat S. Auguſtinus in 25. poſt Trinitatem. Finio
S. Iſidorus. cum S. Iſidoro lib. 2. Syn. Cap. I. Continentia hominem Deo proximum
Sie , && ubi iſta manet, Deus manet. S. Spirits gratia Conceptus
dabo.
—R CONCEPIUS I. L
In forma ignis ſe ſuper Apoſtolos præſentavit S. Spiritus ac inſtar venti,
fuper eos venit, ut patet Actorum cap. 2. Fatctus eſt repentè de cœlo ſonus
tanquam advenientis spiritis vehementis, & replevit totàm domum, ubi erant ſe-
dentes: && apparuerunt illis dichertitæ linguæ tanguam ignis, ſeditque ſupra ſingu-
los eorum. Cur in forma ignis, & initar venti S. Spiritus ſuper Apoſtolos
venerit, dicam cauſalem: Ignis & ventus mundiciam & puritatem anhe-
lant: ſic ignis purificat aurum; ventus aẽrem purum, mundumque reddit.
Venit ergo S. Spiritus in forma ignis & venti ad indicandum: puritatem &
munditiam ſe deſiderare, in puris ac caſtis mentibus reſidere, ac manſionem
facere. Ludovicus Sotomajor hujus Conceptus in cap. 2. Actorum in-
ventor eſt: Wibilo enim DElls Sponſus o&œ‿loſtis magis delettatur, quum cordis

mundiciæ.
CONCEPTUsS II.
S§. Spiritum non immeritò unioni ſeu gemmæ precioſæ comparavero:
Unioni; quoniam unus eſt cum Patre & Filio; Unioni, quia S. Spiritus
unit corda noſtra in charitate cum DEO & proximo. Unioni, ſeu gem-
mæ Academicus ſubſternit aurum purisſimum, cum Lemmate: Puriſi-
mum ſit hujus habitaculum. Tradunt quoque Naturaliſtzæ gemmæ quali=
tatem probari plumbo; genuina quæ eſt, plumbi nigredine non macula-
tur, ſed candore illæſo albedinem ſervat, Academicus adnecétit ſubſcri-
ptionem: Non inficitur: Unio ſeu gemma precioſa ergò eſt Spiritus 8.
aurea, cujus mens, & cor fuerit, purum ac mundum, ab omni ſcoria
immundiciei, aptum fit ejus habitaculum; albedinem diligit, caſtos eli-

git in domicilium: ita concludit Sapientiſſimus lib. Sapientiæ cap. I. Spi-

ritus enim Santtus diſciplinæ effugiet iltum, && auferet ſe à cogitationibus, qut

ſunt ſine intellettu.
CONCEPTUS III.

S. Spiritus Sapientia eſt, ac lumen cordium: dicit nunc Salomon

de hac Sapientia Prov. cap. 9. Sapientia ædificavit ſibi domum; quæ eſt
illa domus, ac dignum habitaculum S. Spiritůs? Sunt, qui S. Eccle-
ſiam hanc domum dicant, S. Bonaventura in Speculo cap. 6. Domum &
habitaculum S. Spiritäs, B. V. Mariam eſſe adſtruxit: &. Spiritus Ma-
riam per Domum convenientiſimè ſignavit, quia ſibi Supientia inoreata, cum
7. Columnis, ſeptem donorum Spiritus Santti excellentiſimè dificavit. Verba

ſunt

—
Gyrctti
jer Comun
Mun ele
(alt 6 4
Dyyuno on
gle
elegn
Ils,
lonn, 0
shiacun
ſonns Don
gn fnen
un enh
ns D

Mben
nel,e, l
WUr? cr4
Mircus⸗

in nln

lucpc

hhritum

Nuſionem
t, brinc⸗
ſen, mun
nr wi
Eeſencente
ad. Nt
Conicktum
l Donin
d, We
uITap
lele,i

o
in
Wrkgn
N

HHS

Atatem fin,

1 Deoprorinn
latie Conren

s c igluret
ente ge i
nun, MMiemnt⸗

Etgne nn

ſuper Apoftl
L poritaten h
Dndumqvent
um: purfara
ere, aemmin
2. Alaun
tiy, ginen

ſe comparin
1, gon . N
Vioni, lal
Lemmate: M
ſte genn g
ine non n
llnekit
ed elt Shin
, ib Oofmni
ligit, As
lentiz ci)1
ugimine/

it nune
dnun Nl
40.6 Dint.
6 Hetu,
iu imnut/

jfcauſ.

caſtitate, innititur S. Spiritus.

funt citati Patris. Lubens has opiniones ſufeipio: concedo Fecleſiarti
per domum Spiritus Sancti poſſe intelligi, concedo & B. V. Mariam do-
mum eſſe S. Spiritus, aſt, quid de Virgine Maria dicat, dilectus in
Cant. c. 4. audiamus: Zota puichra es amica mea, & macula non eft in te:
Divino oraculo Maria Virgo caſtiſſima pronunciatur, Lucæ c. I. Miſſis
eſt Angelus Gabriel ad Virginem deſponſatam Joſeph: & nomen Virginis Maria.
Ipſa etiam candidè faſſa eſt: Virum non cognoſco. Fccleſiam domumS. Spi-
ritus, S. Paulus ad Epheſ. c. 5”. deprædicat: Mon babentem maculam , aut

1

rugam, aut aliquid bujusmodi, ſed ut t ſantta, & immaculata. Domus, &

habitaculum S Spiritus eſt uterus B. V. Mariæ, ſed immaeulatus, caſtis-

—

ſimus. Domus & palatium S. Spiritus eſt S. Mater Eccleſia, ſed ſine

ruga, fine macula, unde diſeimus; caſta ac pura, ſolum inhabitare Spi-
ritum Sanéctum, caſtæ, ac puræ, virgineæque mentes, ac corda, accepta
funt S. Spiritus habitacua. “
CONCEPTUS IV.

Ab exordio mund', jam piritus Domini ferebatur ſuper aquas, Ge-

neſ. c. I. Aderat lucidiſſimus ſol, huna & ſtellæ „ cur his non inniti

zsur? cur aquas præ Sole eligit, ac diligis? penes obſervare libeat, quid
S. Marcus cap. I. de Servatore noſtro ſcribat: Pidit cœlos apertos, G Spi-

ritum Sundtum tanquam columbam deſcendentem, & manentem in ipo, & vοαX

Jacta eſt de cœlis, tu es Filius mens dilettas, in te complacui. Quid quæſo mo=⸗
vit Spiritum Sanéctum, quod fuper Chriſtum deſcenderit, & in Chriſtᷣ
manſionem acceperit? motivum ex textu antecedente deſumo: Bapti-
zatus eſt à Joanne in Jordane. Baptizare: idem ſonat, ac mundare, ablue-
fe, purificaxe. Chriſtus baptizatus à Joanne in Jordano, hominem ca-
ſtum, mundum, purum deſignat, vix baptizatus eſt à Joanne Chri-

ſftus: & övidit cælos apertos, & Spiritum Sanctum tanquam columbam

deſcendentem & manentem in ipſe: diſcamus: caſtos, mundos, inha-
bitat S. Spiritus; caſti, mundi funt S. Spiritůs permanens, ac ſtabile
domicilium. Hinc ab exordio mundi aquis incubuit: S. Spiritus, Spiri-
tus Domini ferebatur ſuper aquas, ſuper aquas, quarum natura eſt limpi-
tudo, albedo ac claritas, quarum qualitas eſt mundare; purificare. te-
rum argumentum: caſtis, puris, & albis virginitate, claris ac candidis

CONCEPIUS v.„
Columbam Noéëticam S. Spiritus ſymbolum efſe extra dubium
eſt, hinc & in columbæ forma apparuit ſæpius. De columba Noéëtica
nunc legitur Geneſ. cap. 8. eam nonniſi in loco ab omni ſpurcitia mun-
do, ac puro in Arca inquam, ad quam aquæ diluvii non pertingebant.
reſediſſe: ita S. textus: Cum non inveniſſet, ubi requieſceret bes ejus, re-
verſits

. .

240 FERIA TERTIA PENTECOSTES,

verſus eſt ad eum in Arcam. Doctrina ſit: S. Spiritum nonniſi caſtas inhabi-
tare mentes, caſtis cordibus inſidere, repeto ſymbolum initio thematis ci-
tatum. Ad candida properat: nervosè in hunc finem S. Auguſtinus lib me-
ditat. cap. 35. Mundiſſimo Domino mundißima debetur habitatio. Noverat hoc

devotiſſimus David.
CONCEPTUS VI.

Precatur zZeloſiſſimus bſaltes Pfſal. 18. Quis dabit mihi pennas ſicut colum-
bæ? Et Pſalmo 50. ſuſpirat: Cor mundum crea in me Deus: faxit DEUS, de-
tur Davidi cor mundum, mentis caſtitas, & puritas; dentur David pennæ
columbæ, quid inde emolumenti hauriet? indubiè inhabitatorem cordis,
& viſcerum ſuorum S. Spiritum futurum ſibi compromittit: Spiritum re-
Kum innova in viſceribus meis. Appoſitè hic Sanétus Bernardus Serm. 3.
de hoc Feſto: SNcias vas tuum poſſi’dere in ſanttißcatione, & bonore, G
non paſſione deſiderii, &. Spiritum accepiſti. (Aus dabit mihi pennas ſicut
columbæ, & requieſcam; columbæ alas, cogitationes ſanctas, puras,
mundas, cœleſtia meditantes ſi quis habuerit, de incola cordis S. Spiritu
quaſi certus ſit: requieſcet, DEUM videbit, divinis gratiis perftuetur.
Sic ſubſcribente S. Evangeliſta Matthæo cap. 5. Beati mundo corde, quoniam
ipſi Heum videbunt. 3
LRpilogus.] Hortor ergò cum S. Auguſtino Serm. 18 7. Anniverſariam
diem celebramus de adventu Spiritüs Sandti, ſed nos ita agamus, ut quotidiè eum ad
nos caſtis operibus, & caſtis pettoribus invitemus. Amen, . .

FERIA TERTIA PENTE-
CONCIO TERTIA.
rer. Paſeua invenient. Joan. cap. 10.
rhem. Verbum Dei cibus eſt animæ, quo anima Vir-
tutibus proficit. . S=

. Irtutibus, ac donis Spiritůs Sancti repletiſſimum in-
venio fuiſſe S. Joannem Baptiſtam: ſummæ auſte-
ritatis, & mortificationis; Zona pellicea circa lum-
bos ejus, locuſtas, & mel ſilveſtre edebat. Matth. c. 3.

Exordium. &

NKCRR Summæ humilitatis: Non ſum dignus procumbens ſol-
vere corrigiam calceamentorum ejus. Summi zelus: qui con-
ſtan⸗

—
ſtanel, 6

urole
Ein d,

Unde tan
ſeluuri?
Donii i
ſoln, S
Gind
tl enlden
inellim.
ui aln
nlhi,
Mliu
(eret:
golt tſe
kiirtan
nutſekeni

llir are

oobus

unas eſt
tenn aui
Aternum.
lun Deii
l, iſian
lt, Gmtin
lu,
8 Toms
ln, Uibo
mninn,
Doſus n
llbelne
iur Chif
hermſ
onin,
libtg
unck n
Tnm
n
lenen

Eellen

5

ſicalti ichi,

itio dhenntse⸗
Lulſtinelbn,
9. Noyenuhe

enſet e.

faxit DE,
Ntur Davider
Wirztoremcon.
ttit: Dirimg,
Zerhurdos denn
, G Ponnn,
mihl pennus ſg
e lanches,
h cords
granis petkien
lo cortt,
86. Amivene
t guotilenn

omiml

tepetlinm⸗
n: ſnnti

4
pelict ati

hut. MN

lus: Alin
2 ,

Sanécti. Audiamus deſuper Sacram Scripturam. Beatus,

CONCIO TERTIA. 241

ſtanter, etiam cum vitæ periculo repetebat: Non licet tibi ha- —
bere uxorem fratris tui. Marc. Cap. 6. Summæ fidei, & conſtan-
tiæ in adverſis, qui etiam in vinculis manſit, Joannes in eodem.
Unde tantæ vittutum divitiæ, ac copioſi donorum S. Spiritus
theſauri? dicat originem S. Lucas cap. 3. Fadtum eſt Verbum
Domini ſuper Joannem Zachariæ Klium: Verbum Dei ergo pa-

ſcua, & cibus ſunt animæ, gratiarum; ac donorum Spiritus
guem Textus Sa-
P ſal- CcræsScriptu-
XX.

tu erudieris Domine, & de lege tua docueris eum, canit David
mo 93. & Pſal. 118. Declaratio ſermonum tuorum ülluminat,
intellettum dat parvulis; & iterum bPfal. 185. Lucerna pedibis
meis verhum tuum, & lumen ſemitis meis. Verba, quæ ego locutus
ſum vobis, Spiritus & vita unt, inquit Chriſtus Joannis cap. 6.
Fruttus paſcunt bomines, ſed ſermo tuus hos, qui in te erediderunt,
conſervat: prædicat Salom. Sapientiæ 16. Et Iſaias habet c. F.
Sicut deſcendit imber, & nixæ de cœlo, &S& illuc non revertitur, ſedin-
ebriat terram, & infundit am, & germinare eam facit, Sdat ſe-
men ſerenti, & hanem comedenti; ſic erit verbum meum, quod egre-
ditur de ore meo, non revertetur ad me vucuum. Unde hortatur
S. Jacobus cap. I. Suſcipite inſitum verbum, quod poteſt ſalvare
uanimas veſtras. Et Chriſtus ait Joan. cap. 70. Oves meæ vocem
meam audiunt, & ego vitam æternam do eis, & non peribunt in
æternum. Audiamus & Patres : Innumeras utilitates facit ver- S.S. batres.
bum Dei in anima, nam frænat eam à peccatis, vivificat, illumi-
nat, infammat, mundat, paſcit, confirmat, Janat, fœcundat, emol-

lit, & totius boni capacem facit, etenim verbum Dei eſt frenum, vi-
ta, lux, ignis, cibus, medicina, virtus purificutio cordium. Ita

S. Thomas à Villa Nov. Serm. in Sexag. Li bonum eſt conſi- S. Thomas
lium, ubi bonum eſt verbum Dei, miſit Deus verbum ſuum, ut ſanaret à Villa No-
bhominem, non ut perderet, bæc verbum medicina et, docet S. Am- g Am hro
broſius in Pſal. 45. Verbum Dei ſunt paſcua vitæ, Tefettio anime, ſius.
dulcedinis poculo dilettorum CObriſti lætificantia corda chariora diligen-
tihus Chriſtum ſuper aurum & lapidem pretioſummultum, & dulciora
ſuper mel & favum. Verba ſunt S. Bernardi Serm. 10 in Coena Bernar-
Domini. Sicut caro paſcitur cibo, ſic reficitur anima verbo Dei, s Agulti
ſcribit S. Auguſtinus Serm. 16. de Temp. Sicut veibum Dei eter- inns
num eſt pabulum Angelorum in cœlo, ita verbum Dei eſt pabulum ſan-
Carum animarum in terra. Bellovacenſis lib. 3. ſpec. part. I.
diſt. 10. Sicut Solis natura eſt eis, qui in hoc mundo ſunt, ordinan-
te Deo corporaliter dare vitam, illam conſervare, inſuper augmen-
tare, ſic etiam verbum Dei in anima bæc tria ſpecialiter operatur.
Feſtivale. Hh Ita

Bellovacen-
Ki

242 FERIA TERTIA PEN TECOSTES,

8. Bernardi- Ita S. Bernardinus Sermon. 9. in Dom. I. Quadrageſ. Conclu-
nus Senenſ. do cum S. Chryſoſt. Hom. 32. Sicut corporalis cibi appetitus

Chrd- indicium eſt bonæ valetudinis, ita deſiderium ſpiritualis doctrinæ, ma-

invocata Conceptus pandam.

CONCEPTUS L.

[Confirmatio.] Exodi 32. Moyſes verbum Dei comparat rori: Fluas

at ros eloquium tuum. Rori campos ſecundanti ſubſcribit Academicus
Lemma: Inde ſalus & pretium. Salus, cum languidæ ſegetes rore ſal-
vifico erectæ ſalvantur, quot roris guttis, tot pretioſis gemmis divites
creſcunt, & matureſcunt: Rori ergò comparatur verbum Dei, quia
verbo Dei animz hominum ſalvantur, virtutibus exornantur, donis
ac gratiis S. Spiritus ditantur: tam ex lege veteri, quàm nova proba pa-
tet: Divina bonitas ſalutem hominum ordinavit, quis dicet quo me-
dio? medio verbi Dei: Sſcitabo ſuper vos verbum meum bonum, ut redu-
cam vos ad locum iſtum. Jerem. 29. Et erit in noviſſimis diebus præparatus
mons domus Domini in vertice montium, & elevabitur ſuper omnes colles, GG&
huent ad eum omnes gentes, & ibunt populi multi && dicent: Venite qſcenda-
mus ad montem Domini, & ad domum Dei Jacob, prophetat Iſaias cap. 2.
Et quomodo fient hæc omnia? medium ſubnectit: & eſt verbum Dei:
Docebit nos vias ſuæs, O ambulabimus in ſemitis ejus, quia de Sion exibit lex,

& verbum de Jeruſalem. In nova lege ad ſalutem præmittitur præcurſor

§. Eaannu Bapt. Luc. cap. 3. Prædicans haptiſmum pœnitentiæ: egre-
die
perierat, & incipit à verbo Dei. Cæpit Jeſus in Oagoga docere. Marci
cap. 6. Ante glorioſam ſuam aſcenſionem, & Apoitolis imperat in

mundum univerſum ſe dividant, eumque ad ſalutem reducant medio

verbi Dei: Ite in mundum univerſum, & docete omnes gentes. Matth. 28.
Verbum Dei ergo paſcua dico, per quæ anima proficit, in virtutibus dite-
ſcit, ac donis S. Spiritus. .
CONCEPTUS II.
Exodi cap. 28. ord'navit Deus, ut ſummus Sacerdos ad oram ve-
flimenti ſacra mala punica, & tintinnabula affixa haberet: Deorſum ve-
rò ad pedes ejusdem tunicæ per cironitum quaſi mala punica facies Go&o. mix-
tis in medio tintinnabulis. Quid myſterii hic latet, quod mala punica
cum tintinnabulis ad oram veſtimenti ſacri Deus immixta, & adcjun-
Ga ordinaverit? myſterium ex qualitatibus mali punici, & ſigno tin-
tinnabuli eruuam. Malum punicum, duriſſimam & amariffimam habet
corticem, intus verò fovet ſuceum ſuaviſſimum, ac pretioſiſſimum;
ſym-

nifeſtiſſimum argumentum eſt, animæ benè habentis. Divina gratia

Jatur ad eum omnis Judaææc Regio. Advenit ipſe Salvator quærere, quod

—
ntolum
1s, Hoen
Awort
Mna cot
Videamus
Utonis d
Muth 5.
Itkitur
Dklfo
ra
el, KuA
Mli⸗
e tatinm⸗
1s tek
Veibunn D
quodadm
donorum,
Nolig.

ſtto
rn, 2
Ds etiam
, Cer
nni al
ng ll,
I N0e 3
1 odn
ſoka,
nneh⸗
(henbins
4,Aro
NX
in, Ne
lunn, gu
Ctr⸗

on

Bang

*

—
gel Conels
cbi ghei

6 dolhine n.
Diringan

Arat tor:
tbit Aendeni
legetes idne ih
8 gennmmis in
tbunn Dei, gi
ornantut E
n nova Dnn
dicet guo n
zbonmm, N
Ciehus grhnnn
r ommner ole,
ire gnl
hetat Haias
eſt vetdom
inle teritt
Anittitur Neen

itentie: O=O

vor Iuetete,
, docen. N
Mohs imnen
reducant n
ertes. Mad
in vittutbus

rdot d onn
ret: Deomn!
fuuit G1
nod al M
nixta, N
urKoun
muduth

CONCIO TERTIA. 243

ſymbolum præſeferens virtutum, ut caſtitatis, humilitatis, devotio-
nis, pœnitentiæ &c. caſtè vivere, humiliter de ſe ſentire, abſtinentia
& mortificatione corpus ſuum affligere, ac pœnitere, an non dura, &
amara cortex eſt, aſt intus fructus fovet dulciſſimos ac pretioſisſimos;
videamus precium, guſtemus ſuavitatem: caſtis promiſſus eſt fructus
viſionis beatificæ: Beati mundo corde, quoniam ipſi DEUI M videbunt,
Matth. F. Humiles exſpectat gloria, & gloriatio. Qui Je humiliat ex-
altabitur. Lucæ 18. Pœnitentes ac ſe mortificantes numerabuntur inter
DEI filios, & hæredes: teſte Paulo ad Hebræos II. Anguſtiati && affi-
Ri &. acceperunt repromiſionem. Tintinnabulum, ſeu campana ſignum
eſt, ſeu admonitio, adhortatio ad bonum opus, ut ad orandum, ad
DEO ſerviendum; figura Verbi Divini, concionis, exhortationis; pe-
nes tintinnabula, ſeu campanulas, DEUS ordinavit in veſte ſacra affi-
xas patére debere mala punica; indicans, & edocens; tintinnabulum,
verbum DEl, pias conciones, lectiones, meditationes, eſſe medium,
quod ad mala punica, ad virtutum gradus pervenitur, ac dulcis fruétus
donorum, ac gratiarum S. Spiritůs, deguſtantur. Indicatur ulterius

Exodi 37.
=W CONCEPTUS III.

Citato libro præcipit Omnipotens, Arca fœderis, ſeu propitia-
torium, a Cherubinis cuſtodiatur, tegatur, circumdetur, adornetur.
Duos etiam Cherubin ex auro ductili, quos poſuit ex utrdque parte Propitia-
tori, Cherub unum in ſummitate unius partis, & Cherub alterum in ſunmita-
te partis alterius, duos Cherubin in ſingulis ſummitatibus Propitiatorii, exten-
dentes alas, & tegentes Propitiatorium. Cur arcam DElI, ac Propitiatori-
um rectè à Cherubinis, & non etiam Seraphinis Angelis, obſervari,
ac cuſtodiri DEUS præcepit? notare libeat; Cherub, hoc nomen, idem
ſignificare, quàm ſcientiam DEI, inquit S. Gregorius. Verbum Dei, lex,

ac præcepta divina, animæ, ac Spiritus ſunt arca, & propitiatorium, à

Cherubinis, id eſt, ſcientia Dei, Verbo DEI, ordinavit Altiſſimus, Ar-
ca, & Propitiatorium cuſtodiatur, tegatur, adornetur, indicans: Ani-
mam ac ſpiritum hominis; quàm optimè, à malis, à peccatis cuſto-
diri, per verbum Dei; per ſcientiam legis, ac præceptorum divino-
rum, pulcherrimis virtutibus adornari, pretioſiſſimis donis S. Spirits

ditari. D
CONCEPTUS IV.
Jobo, inquit ſacer textus lib. Job. cap. 42. poſt ruinam fratres ac
ſorores condolentes, tuliſſe munera: Ovem, & inaurem: Et dederunt
unus quisque ovem unam, & inaurem auream unam. Quid myſterii latet,
Hh 2 quèd

—

quèòd ovem cum inaure obtulerint? Ovis eſt ſymbolum hominis præ-
deſtinati, ac virtutibus ornati, & ditati donis ac gratiis S. Spiritus:
Statuet oves à dextris. Matth. 24. Inauris, auriculæ eſt ornamentum,

myſticeque denotat facilitatem, optimamque diſpoſitionem, ad audi-=

endum; Ovi ergo fratres Job, adjungunt inzurem auream, ad deno.
tandum: Audiendo ferventer Verbum DEE, fieri hominem Ovem

Chriſti; ornatum Virtutibus, dotatum donis S. Spirits, ac ad gloriam

Pprædeſtinatum. Sic concludit Didacus Stella in cap. rI. Lucæ: Habent
divina verba, neſcio quid divini, .α paterni amoris, quod audientes filii DEI,
qiii ad æternam beatitudinem deſtinati ſunt, in ipſis agnoſcuntur, gaudent, G

CONCEPTUS. V.
S. Paulus à chariſſimis ſuis Vale accipiens, ſic finit Sermonem
Act. 20. Et nunc commendo vos DEO, verbo gratiæ ipſius: ſuffeciſſet di-
xiſſe, commendo vos DEO: quid fignificat ergò hæc additio: Et verbo gratieæ

ipſius; quid eſt intelligendum per illud verbum gratiæ? S. Cajetanus

fuper citatum caput 2. Actorum textum: Verbo gratiæ ipfius, ſic ex-
2 . . — . . ₰ . 7 . .
plicat: Sermoni Dei affettivo grutiæ, qud ſalvi ſimus. Commendat igitur

nos Apoſtolus DEO, cupit nos virtutibus repleri, donis ac gratiis Spi-

rits Sancti ditari: ad hæc medium præſcribit; nempè Verbum DEI,
nimirum ſi diligenter, avidè, attentè, audiverimus Verbum DEI, illud-

que corde retinuerimus, fiemus commendati DElI, grati, accepti, vir-

tutibus ornati, donis S. Spirits divites, electi, ac prædeſtinati. Mellifluè
S. Bernardus Serm. I. in Sept. Data ſunt ſigna quædum && indicia ſälutis, in-
terea de Fiduciam præſiant, & materiam ſpei, unum illud maximum eſt, Verba
Dei audit.
CONCEPTUS VI.

Eterna ac infallibilis Veritas Tan. c. 5, inquit: Amen, Amen dico vo-

bis, qui. Verbum meum audit, habet vitam æternam. S. Bonaventura hic mi-

ratur modum dictionis: Qui audit Verbum, meum, hahet vitum gternam;
aptius dixiſſet: Babebit vitam æternam. Aſt de præienti loquitur, jam ha-
bet vitam æternam, qui Verbum DEl audit: & quomodo in Ppræſenti, jam
& ackualiter vitam æternam habet, qui audit Verbum DEI: reſpondet S.
Bonavent. Qui verbum Dei audiunt, in præſenti vivunt vita gratiæ: gratiæ
inquam donorum Spirits S. mediantibus quibus donis jam præguſtamt
dulcedinem, ac ſuavitatem vitæ æternæ: Quia ex auditu Verbi Dei, inquit
S. Thomas Aquinas Serm. 2 de Paſſ. vitatur omne malum, ſecundo aoquiritur
omne bonum. Verbum Dei paſcua ergo merito dico, in quibus ſaginatur
anima gratiis Spiritis Sancti.

IAX⸗

(A
mynmmini
olufate
Eemone⸗
Men.

8

le⸗

blwe

Oln
Perkent
ſten
uei

)

homins r
tiis 8. Pintin
Ormanenun
em, 10 .
team, ad Enn
nomminem 0Oe
, A A gloi
I. Lucæ: Mi
tuckenta flil
tur, ulet

finit Semnn
ug: ſofeelkee
0: E olngi
tiæ? § Cgett
tit iig, et
el “
onis ac gratib,
0e Venbum
erdorm Dl,
i, Acegliy
leſtinati. Meit
Güdianſilti
uximun e,

aventurah
et vituſt
loquitur, n
in prreni
I! ehnen
is gmne li⸗
sjin nngli

ſicnti Numn.

guibus Gn

— SQONCIQ LERIMA4=ꝰç2? 445

voluntate. Medium adnectit: Zerbum vitæ continentes, id eſt: Verbum Dei,
Sermones, ac Conciones zelosè audientes, hæc vitam æternam conxiliant.

.M

5SEHeeSESeEESEEESSESEeee W0 GSSS

Legal bene volus Lebtor Dominicale meum ſitpen hoc Feſtum.

Ab hoc Trino, ſanctisſima inquam Frinitate, provenit

omni creaturæ omne bonum.
CONCIO II,
Præſentia D EI quam ſit proficua, felix ille, cum quo
DEUS eſt. ZL
Sanctisſimæ Trinitatis myſterium probatur, hoc my⸗
ſterium devotè venerari, ſummi eſſe meriti de-
ducitur.

PRO FESTO CORPORIS
Legat Dominicam ſecundam Pentecoſte
CONCIO L.
Abomni homine, venerabile Sacramentum, omni pos-
ſibili honore, venerandum eſt.

Hh 3 coN.

. Epüogus. ]Hortor ergo cum S. Pauio ad Philipp. 2 Veſram ſalutem
operamini, Dems eſt enim, qui operatur in vobis, & velle & perficere, pro bona

—–

CONCIO II.

genus gratiarum.
CoONCIO III.
Qui venerabile Sacramentum irreverenter vel tractant
vel ſumunt, gravisſimè puniuntur.

tam Quadrageſimaæ, E& inveniet Themata ſequentia.
CONCIO I.

in ſe continet.
CONCIO II.
Per mare Pœnitentiæ quisque ſe præparet, qui panem
Evchariſticum, cum fructu ſumere intendit.

*

Venerabile Sacramentum devotè colentibus, fit omme

Tegat etiam benevolus Lebtor in Dominicali meo ſuper Dominicam Aat⸗

Panis Evchariſticus, omnia mirabilia, & deſiderabilia

che
lLurne
el,
A

,eitn

Uülietis

Genen⸗

Hocindien
Emn cimn
Nkates,
in are

(ucen

Siacnn

A IN FES TG S. 1QANNIS
Ken BAPTIS I .
CONCIO PRIMA.
Veltnet Vocabant eum nomine Patris ſui Zaächaäriam, 65' Teamis.
reſpondens Water ejus dixit. nequaquam,
ſed vocabitur ſoannes. Lucæ I.
minicaſt gls⸗ . . . . *
Tenera ætas, ac juventus, optime inſtituenda rieme
eſt, hæc enim facilè curatur, difficulter ætas
hn sdulrag.
. . hitor in via conſpicit teneram arbuſtam ,„ ctl. Exordium,

. jus recenti cortrici inſculpta legerat verba
6F. S. Thomæ, affectu divino plena, oan. 20. Do-

—

minus meus, & Deus meus. Quibus literatus
,ga u RViator ſymboli loco ſubſcripſit: Creſcent, dum
. Nereſcet. Creſcent inquam hæ litteræz, dum

nrenet

. H(rcreſeit arbor, inveteraſcent unà cum arbore
annoOsi. Indicare voluit, cum tenera juventute, eidem inſcul-
ptos, ac inſitos mores, ac dotes creſcere, augmentari, perennare:
uti Laertius canit lib. 3.
— ... Ligni pariter cum corpore, & una
Creſcere ſentimus, pariterque ſeneſcere wientem
Teſte Poëta altero:
Muo ſemel eſt imbuta recene, ſervabit odorem
eſta diu.
Hoc indicavit Sapientiſſimus Prov. cap. 22. Adoleſcens juxta viam
ſuam, etiam cum ſenuerit, non recedet ab' ea. Deſuper elegantiſſi-
mè Patres, ac præcipui Scriptores: t aquain areola ſequitur digi- Patren.
tum præcedentem, ita ætas mollis & tenera, in utramque partem flexi-
bilis eſt, & quocunque traveris, trabitur, ſcribit S. Hieronymus ep. g. Hierong-
240 Gaudentium. Audiatur Seneca epiſt. 116. Wulli non initium mus.
eſt verecundum, & exorabile, ſed ob hoc latius funditur, non ooregelherr⸗ Senecr,
. eſinat,

1

geſinat, ſi incipere permiſeris: Imbecillis et primò omnis affettus, deinde
ipſe ſe Concitat, cS vires, dum procedit, parat; excluditur facilius, gqum
bilo He. éxpellitur. Dilertè Philo Hebræus lib. de Decalogo: More Jerpi-
bræus. ginoſi ulceris, quod in ſetctionibas, cuuterüsque reprimatur, totum cir-
cumquague corpus occupat, nec ultam partem intactam præterit, ad eun-

248 IN FESTO S. 5OANNIS BAPTISTE,

dem modum, niſi ratio philoſophica, ſeu bonus medicus cohibeat ſe dif-
fundentem concupiſcentiam ,totam vitam perturbabit neceſſario, cunda
enim ſine exceptione ſubjiciuntur huic vitæ; Jed nunguam magis inſa-
nit, quum dum natta eſt licentiam. Diſcant ergo Rtatim pueri manus
à furtivis lucris abſtinere, minimis etiam: quia giuturna conſuetudo.
potentior quam natura fit, & ni malum naſcens inhibeas, creſcit in im-
Caſſiodo- menſam magnitsdinein Optimè Cafſiod. y. Vari. 3,8. Quæ une
,. virgulta ſunt; erunt, I. negligentur, & robora iſta enim, e mod fa-
cili avulſione diruuntur, Poſtea vix ſecuribus iſta ſuccumbunt, atque
ideò ſoctata debet properatione contendere, ut Præſenti diligentia fu-
turi laboris evadatis incommoda. Dei gratia deſuper Conceptus

CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] Strenuus Dux Gedeon, dum cum Amorrhæis confli-
Kum iniret, Deo dante triumphus ex parte Iſraëlis ſtare incipit, hic ut
amplior, ac diuturnior ſit, cum jam Sol ad occaſum tenderet, Numini ſup-
plicat: Sol contra Gabaon ne movearis, & Luna contra Vallem Ajalon. Joſue
cap. 10. Et ecce miraculum! Steteruntgue Sol & Luna, donec ulciſceretur ſe
gens de inimicis ſuis. Et rurſum ait Scriptura: etit itaque Sol in medio cœ-
li, &non feſtinavit ocoumbere ſpatio unius diei Coc. non fuit ante S& poſt tam lon-
a dies, Magnum hic latet myſterium, quod ſtetiſſe Solem ad precęs Jo-
lue Scriptura enarret, Lunam verò ſtetiſſe, ſemel tantum, & absque en-

comio inſinuet, cum tamen ad utrumque luminare ſupplices à Joſuæ latæ
ſint, utrumque luminare ſuppetias joſue præſtiterint ; quid myſterii la-

tet, quod Scriptura tàm acchratè, Solem ad preces Joſue, ſtetiſſe, bis &
iteratò, repetitis vicibus, narret? Lunam verò ſtetiſſe, obiter tantum
quaſi inſinuet? capite myſterium; Dum Joſue Deo ſupplicat, ut ſidera ſi-
ſtant curſum ſuum; tunc Sol ad occaſum tendebat, adultus Sol, & ſenex,

reſplendebat; Luna verò tunc nova, vel in primo quadrante, exiguis cor-

nibus apparere, incipiebat, ita Lyranus de luminaribus: Erant in tali dis-

poſitione, quod uterquè apparebat Juper terram. Incipientem, novam Lunam,

ſtetiſſe; ſemel tantum ſacer teyxtus refert, quaſi minus operoſum; aſt
adultum, declinantem Solem , ſtetiſſe, bis, & iteratò repetit, ut rem ope-

roſiſſimum; Luna incipiens, ac nova ſigura ſit teneræ juventutis, Sol in-
vVeteratus, adultæ ætatis; flectere, corrigere- ad nutum habere, ad opti-

mam frugem perducere teneram juventutem, non adeo operoſum eſt,
. ceræ

—
cere a

hyne

o cot
Mredlen

lnne
dent nun
Mlue
ulm,
enasm
icensk.
cllile, e⸗
ſynſunn
lene, vi
unllue
ſin cann
n, ſlin
fmeſle
u. In
e hcl
ptiofe
ns, aut
Et, hut
lin iun.
eles, eal
lahrmet,
, Del ſ
Eſeleekt
Nle utly

Kb
Donmin
gi, enn
Uelere,
alundun
enin
he Nien
künke
Pelkr

a,

0: Mon ſn
utur, fnne.
1 Pretenit dles
lscohiber ,
eceſatig an
tan nuget,
atm lifinn
turnn ongtt
as, (eſcte!

ni. 380 Aun

enin, (le i
Ncunshlſt, 4

enti dlgen

eluper Cine

Amortheßscn
e lneigit,
Etet, Numni:
Nen nr ,
Aer Miint

G
Ne Alirit

ct Gnn.
lennal ren

m, A⸗
plces 4ole:

ir, lete,d
ſe, Oblet
plet, I ſn
Unndl d⸗
mte, Agli
,nofuni,
35 openn 3
tit, Ulneni
entutiss, Ni⸗
niher

CONGCIO PRIMA. 249

ceræ hæc ſimilis eſt, levi modo formam bonam ſuſcipit; virgulæ eſt ſimi-
lis, in rectitudinem facilè flectitur, & erigitur. Aſt adultum jam, ab uſi-
tato curſu detinere, flectere, miraculum eſt; faéctum, bino eloquio de-

CONCEPIUS II.

Prædicandum.
Narrat Salomon Prov. cap. 9. Sapientia immolavit vittimas ſuas: Ter-

tullianus adverſus Gnoſticos cap. 7. legit: Sophia jugulavit filios ſuos. Li-

beat nunc legere cap. 22. Geneſ. Hic pariter Abraham vadit immolare,
jugulare filium ſuum Iſaac in victimam: Extenditque manum, & arripuit
ladium, ut immolaret filium ſuum. Sapientia non legitur victimis ſuis vio-
Tentas manus injeciſſe; ligaſſé, aut vinculâſſe, ſine vinculis, liberrimè
wictimas ſuas ad aras deduxit, econtra Abraham victimam ſuam ligàſſe, vin-
culaſſe, coërcuiſſe, deſcribitur. Cum alligiſſet Naac filium ſuum, poſuit eum
ſuper ſrruem lignorum. QAuid arcani latet, quod Sapientia victimas ſuas

ligare, vinculare, neceſſe non habuerit; Abraham vero victimam ſuam,

ſilium Iſaac, vinculare, pedes, manusque ejus ligare, ſtringere, compulſus
ſit? arcanum latens eſt: Victimæ Sapientiæ, tenera erat prolium, filio-
rum, filiarumque ætas, ac infantia; ita textus: Immolavit vitctimas ſuas, mi-
Fit ancillas ſuas, ut vocarent ad arcem, & ad mœnia civitatis, ſi quis éſt parvu-

