Num. 28. præcipit DEUS Moyſi, ad ſe propitiandum, reconciliandum
agnum offerant judæi. Hæc ſunt ſacrificia, quæ offerre debitis, agnos anniculos
immaculatos. Joannes ESUM agnum compellat, dicens: Ecce agnus Dei,
ce, qui tollit peccata mundi. Joan. cap. . Hunc agnum immaculatum of-
fert provida Virgo Maria, & patrem reconciliat, reddit propitium genere
humano. Eſt hic Conceptus Paulini Cluniacenſis Serm. I. in Die Purifi-
cationis. Hæc enim, quæ totins mundi reparationem obtinuit, ſaluteni omniun

impetravit.
CONCEPTUS VII.

Nimium iratus erat Kſau, & armatus occurrit Jacobo, ut ſe vindica-

ret. Geneſ. 22. Iram omnem Eſau compeſcuit pulchra Rachel, & amicum
effecit. Et ſuſpiciens amplexatus eſt eum, Proeuzaben: que ſuper collum ejus, G
oſculans flevit, & ait: gradiamur ſimul, & ero ſocius itineris veſtri. Geneſ. 33.
Similiter offenſus Nabali David, illatam injuriam pergit uiciſci: Prudens
Abigail offenſum Davidem reconciliat, & jenit. Qui dixit ad Abigail: va-
de pacificè in domum tuam, ecce audivi vocem tuum, & bhonoravi faciem tuam.
Avetis ſcire, quâ dexteritate iratum Eſau placaverit Rebecca, & amicum
effecit; Abigail David offenſum reconciliavit? Dicam dexteritatem: Ra-
chel filiolum habuit Joſephum, hoc filiolo ſuo pulchra Rachel obviat irato
Eſau, ſe & filium in perſonâ ſiſtit, & offert. Poſuit Rachel & Joſeph noviſſi-
mos. Intuens tàm pretioſum offertorium, matrem pulchram Rachel, &
filium tenerrimum Joſeph: Ecce, viſcera commoventur Eſau, immutatur
ex integro, ex hoſte fit amicus ſinceriſſimus. Amplexatus eſt Jacob &. Abi-
gail panes recentiſſimos ſumit, & Davidi dedicat. FEeſtinavit igitur Abi-
ail, & tulit panes ducentos, quos ſuſcepit David de manu ejus, & placatus dixit
ini: Vade pacifick. Non minͦs DEUS Pater, iratus & indignatus fuit hu-
mano generi, quàm Eſau fratri Jacob, quàm David Nabali, pulchra Rachel
Maria, hodie noviſſimè, cum Filio ſuo ESU, oculis irati DEl ſe præſentat.
Zulerunt eum in Jerujalem, ut ſiſtterent Domino. Prudens Abigail Maria, au-
guſto pane Angelorum, Chriſto Jeſulo obviat irato Deo, & hoc delicato,
Fliolo placavit iratum Patrem, hoc gratiſſimo munuſculo, mitigavit
offenſum Dominum. In terrd pax hominibus. Luc. 2. Audiamus Bernar-
dum Serm. 3. in Purificatione B. V. Mariæ, ſtimulantem B. Virginem.
Offer Filium tuum, Virgo ſacratiſſima, & benedictum Fruttum Ventris tui, Domino
repræſenta, ofer ad noſtrüm omnium reconciliationem, hoſtiam ſauttam, DEO pla-

tentem.
CON-

legen
Nent
n, 4
een,
Cun
onunne

neon
umupua
funkn
um ore
Uehnma
linxe
Polucke
Cen
Gachm
Kimenl
Uleote
D
iten
unenae
lachnun
Uunnr ,I
Miri
Nunt
Conehn
Mneni
un A
lhi
W
Umnenn

pci

—
Pindhi,

hupehe

ilinndun
anyicni
nis De

atum n

n genen
le Purif
Nn oMviun

Vin.
Aicen

Geneſg
1: Hucen
Gignder.
frien tum.
Kae

itnem: N.

Cbit int
ſgbſonie
Rh, 8
,immmunt
.Ge. Ah.
igiur4
liutu

17

us foit hAH

hra Rache
ePreſentt

Maria, A.

he delcto⸗
„ Mitgrc
1us Bem
Vitginen.
i, Doniu

050 %

N

CONCIO PRIMA. 119
CONCEPTUS VIII.
Lucas 19. memorat: Nobilem illum, in regiones abeuntem, ſervis
fuis talenta concredidiſſe, ut iisdem lucrum facerent, reverſus nobilis
eos, qui utiliter negotiati funt, largiter præmiavit, eum autem, qui ta⸗
lentum concreditum, in ſudario involvit, abſcondit, & abuſus eſt, mul-
tum ſuccenſus, abjecit, & condemnavit. Hic ſervus inutilis, piger & prodi-
gus eſt humanum genus, qui talento, Dei gratia, nimium abuſus eſt; un-
de graviter humano generi iratus Deus, ad pœnas temporales & Tterfnas
condemnavit: Ecce hodie Virgo, talentum, quàm optimè elocatum
Jeſum, theſaurum indeficientem, cum uſura in quadruplo, batri æterno
defert, reſtituit, reponit, ſicque humani generis abuſunz, pigritiam
commiſſam offenſam, reſarcit, gratiam impetrat, obtinet, ſalutem omni

homini negotia eſt.
CoOXNCEPTUS IX.
Feſtum hoc Purificationis, Feſtum Luminum dicitur; & videns
Simeon venerabilis ſenex Mariam Jeſulum in ulnis deportantem exclamat.
PLumen ad revelationem gentium, & gloriam plebis tuæ Iſral. Cur, quæſo Fe-

ſtum Luminum dicitur ʒ quo motivo Simeon lumen ad revelationem gen-

tium prædicat? Explico me Parabola Lucæ I5. cap. Mulier erat uæ
drachmam perdiderat, quid agit bona oconoma, ut drachmam Derdi⸗
tam inveniat? aecendit lucernam, diligentiſſimè lumine accenſo, omnes
perluſtrat domus angulos, & felix drachmam deperditam iterum invenit
Congratulamini, quia inveni drachmam meam, quam perdideram. Quæ eſt illa
drachma? quam mulier perdidit, & quæ eſt mulier, quæ lumen accendit
& invenit? Drachma eſt primus homo, hunc mulier Eva perdidit, &
eum eo totum humanum genus. Sic eleganter commentatur S. Chryſo-
ſtomus in Lucam: Redde virum mulier, quem in paradiſo perdidiſti, reqqe de-
aſeun Dei, redde exte, quod perdidiſti per te. Maria eſt illa felix mulier quæ
umen accendit, Chriſtum Jeſum peperit, hodie, Hoc lumine mediante
drachmam, hominem, perditum, gratiæ reſtituendo iterum invenit. Au-
diatur Alcuinus. O Virgo, lampas lucidiſſima, quantos lætificaſti, quanto Plen-
dore gloriæ Dei illuſtrata, tot ſuſpiriis, ac votis, deſideratum illud nomen (quoin-
venta eſt dracbma decima) ſedentibus in tenebris, & umbra mortis protuliſti
Concludo cum Joanne Rusbrochio, de ornatu ſpirituali nuptiarum c. 77.

Iutemerata Dei Genetrix Maria, quam nos vitalem dicim paradiſum, gratian
2

quam Adam perdidit, etiam cumulatiorem multò Maria invenit.
LEpilogri.] Reus naturaliter amat & honorat patronum & advoca-

tum, qui à ſupplieio evemit; infirmus amat medicum, qui euravit; miſer

amat eum, & honorat, qui opem tulit. Audivimus B. V. Maria
e. AudiVimes B. V. m nos reos
fuppliciis exemiſſe æternis, nobis Deum reconciliaſſe; B. V. Maria, infir-
mos

120⁰ IN FESTO PURIFICATIONIS B. M. V.

mos nos, ſanitati reſtituit, & vitæ æternæ B. V. Maria, miſeris nobis opem
tulit, gratiam deperditam adinvenit. Ergo hanc amemus tota vita no-
ſtra, hanc honoremus, verbo & opere, & ſubmiſſe invocemus, ut in ſpe-
cie, quisque noſtrum, purus à peccatis ante Dei tribunal inveniatur, lumen
gratiæ in ccœlis luceat & ſplendeat, in æternum.

IN FESIO PIIRIFICATIONIS
B; Ml. V.
CONCIO SECUNDA.

er. Accipiens EsUIMinulnas ſuas. Luc. 2. cap.

Them. Maria clemens & miſericors eſt erga homines.

Imeon accepit Eſum in ulnas ſuas: à quo accepit?
à puriſſima Virgine Maria. Diſcamus hinc: Maria
clemens Virgo, miſericors mater eſt, erga omnem
hominem: Ego Mater pulchræ dilettionis, &timoris,
.agnitionis & ſanttæ ſpei. Eccleſiaſt. 34. Teſtimonia
m aud mus: Ver Domina Regina es miſericordiæ, quia non eſt

in hac vita ſic deſperatus, ſic miſer, cui non impetres miſericordiam ſa-

§. Bonaven lutqrem. S. Bonaventura in ſtimulo Amoris part. 3. cap. 19. Quis
tura. miſericordiæ tuæ, 6 Beneditta, longitudinem & latitudinem, ſublimita-
tem & profundum queat inveſtigare? nam longitudo ejus, usque in diem
noviſſimum, invocantibis eam adveniet univerſis: Latitudo ejus replet
orbem terrarum, ut tua quoque miſericordia plena ſit omnis terra: ſic GG
Jublimitas ejus, civitatis ſupernæ invenit reſtaurationem, & profundum
ejus, ſedentibus in tenebris, G& in umbra mortis obtinuit redemptionem:
He te enim cœlum repletum, infernus evacuatus eſt, inſtauratæ ruinæ cœ-
eſtis Jeruſalem, expelctantibus miſeris vita perdita data: Sic potentiſſ-
ma & piiſſima charitas, & affettu compatiendi, & ſubveniendi abundat
S. Bernar-éffettu. S. Bernardus Serm. 4. de Aſſumpt. B. M. V. Omnibus omnia
dus. Jatta eſt, ſapientibus & inſipientibus copioſiſſima charitate debitricem ſe
fJecit, omnibus miſericordiæ ſinum aperuit, ut de plenitudine ejus acci-
Ppiant univerſi, captivus redemptionem, æger curationem, triſtis conſola-

tionem, peccator veniam, juſtus gratiam, Angelus lætitiam, deniqueé tota

Trinitas gloriam. Seno. Serm. ſuper ſinnum magnum. Deſuper
S. Spiritus invocata gratia Conceptus dabo,

CON.

—

—

ſon
V. Ma
ſigtumn
ſlede
Pogren
lle, gul⸗
Uiagen
Achne
Mnanſ⸗
Permee
Penaru
Tmhhenen
1,Gſn
feidn
erthinn
elltui

o⸗

eue

(ArCO
copoi,
tersne
ErChri
lituben
aty,
je
Cechm⸗
Nlertſ
hig,

Uecl
llmen
ſich
Eetus)
keſti

—
bis openn
A Wita no.
lin le.
Ur, Nonnen

N

cap.
nines,

vo accept
Uine: Mara

tga onmnen

Gtinmi,
Teſtimohr
guignone
elioictan /
dah.lg.
S
,legleittin
l,eis e
tenn: ſ
Gpwinin
elenhtionn
n
Aeotani ⸗
Gurtt
nikxom
Nllfnim/
e in N
Col
igue
Deſupe

coNcIO SECUNDA r

CONCEPTUS I.
TConfirmatio ſeu Dedultio.] Legatus Gabriel Archangelus inquit ad

B. V. Mariam: Inveniſti gratiam. Luc. I. Qui quærit, invenit. Joan. c. 2.

feriptum legimus. Cum ergo B. V. Maria gratiam invenerit, gratiam quæ-
ſiviſſe debuit; aſt pro ſe ipſamet quærere gratiam neceſſe non habuit, quia
absque hoc jam erat gratia plena, quæſivit ergo pro alio nempè pro homi-
ne, qui gratiam Dei, per transgreſſionem in paradiſo perdidit, ita inteme-
rata genitrix Maria. Rusbrochius ut ſupra. S. Bernardus conſiderat, &
Archangelum prædixiſſe. Luc. I. Spiritus &. ſuperveniet in te. Antea dixit
Mariam jam eſſe gra ia plenam. Quid ergo dator gratiarum Spiritus S. ſu-
Per jam gratia plenam Mariam veniens acturus eſt? Melliflue reſpondet S.
Bernardus ſerm. 2. in Aſſumpt. B. M. V. Ad quid Juperimpleat eam, niſi

ut adveniente jam ſpiritu, plena ſibi, eodem ſuperveniente, nobis quoque ſuperple-

na, & ſupereſſuens fiat: ipſa némpe mediatrix noſtra, ipfa eſt, per quam ſuſcipimus
miſericordiam tuam, Deus, ipfa, per quam & nos, Dominum Jeſum,in domos noſtras
excipimus. Eccleſ. cap. 24. ipſa Virgo Maria affirmat? In me ſpes omnis vitæ,
as virtutis, qui me invenerit, inveniet vitam, & hauriet ſalutem à Domino.
CONCEPTUS II.
Sbponſus in Canticis extollit collum B. V. Mariæ ; Collum tuum ſicut
tuwmis Datid: Mülle cypei pendent ex en: omnis armatura fortium. Cant. 4.
Cur collum Mariæ adeo extollit dileéctus? Collum omnia bona præſtat
corpori, communicat alimenta reſpirationem, connectit caput cum cœ-
teris membris ejus; ſic Maria miſericordiæ & clementiæ Mater, conne-
&tit Chriſtum, caput omnium fidelium, cum Eccleſia, & fidelibus. Au-
diatur Gerſon. tract. 9, ſuper Magnificat. Zu Collum firmiſſimum Eccleſiæ, ta

Juſtentas, tu vitales hauſtus prima ſuſcipis, & reftuis, tu ſuſpiras, O& reſpirus, in Ec--

cleſiæ Corpus univerſum. Conformiter loquitur Albertus Magnus ſerm. 2.
de Aſſumpt. B. M. V. Collum intelligitur B. Virgo, per ipſam enim, quaſi ex-
cellentiſſimam, totum Corpus Eocleſiæ unitur capiti Chriſto: Hæc eſt, ſicut turis Da-
vid, id eſt, manu fortis, quia fideles in ea forte refugium inveniunt, dificata eſt cum

pdrobugna ulie, id eſft, adiutorium habet, à Patre, G& Filio, & Spiritu §&. mille

etiam chpei, id eſt, omnium Angelorum Præſidium, pendent ex ea, omnis etiam arma-
tura fortium, quia omnes eletti, eum, quem ipſa adjuvare voluerit, adjuvabunt. Sic

Auguſtinus lib. 20. de Civit. Deit cap. 7. per mille clypeos intelligit innu-

merabiles modos, & media, nos juvandi, nobis prodeſſe.
CONCEPTUS III.
Eccleſiaſticus cap. 24. B. V. Mariam variis arboribus comparat. Quaſi
Cedrus exaltata in Libano, quaſi Oppreſus in monte Sion, quaſi Palma in Ciders,
quaſi Oliva in Campis. Cur his arboribus comparatur? de Cedro ſcribit Al-
bertus Magnus in Bibl. Mari. lib. Eccleſiaſt. num. 6. Cedrus ſerpentes fu-
Feſtivale. gat,

122 IN FESTO PURIFICATIONIS B. M. V.

gat, & omne venenatum depellit: Sic B. V. clemens, omnes diaboli aſtus,
à nobis avertit, ne noceant æternum. Cypreſſus non cedit oneribus:
Sic Virgo clementiſſima nulli parcit labori, & oneri ad nos ſupportandos.
In palma hoc advertitur, quod folia habeat, in modum manus hominis, &
hæc non ſurſum, ſed deorſum, terram verſus extendat, quaſi mille manibus
adjutorium latura, & fructus donatura: Palma Maria, quæ mille & mille
modis opem fert, ſemper manus ad nos extendit deorſum, fructum ſua-
viſſimum Jeſulum ſuum cum gratiarum copiis donare cupiens. Oliva
oleum fert, ſignum miſericordiæ: Oliva mater clementiæ Maria, mater
miſericordiæ, ſignanter dicitur Oliva in Campis, non in hortis, qui clauſi
ſunt, ad quos non omni aditus patet, ſed Oliva in campis apertis, aditum
ad foœcundam matris clementiam, omnibus patere, fores miſericordiæ, nul-
li clauſas eſſe. In praxi rem videamus.
CONCEPTUS IV.
Zachariæ nunciat Angelus: Eliſaheth pariet tibi filium. LucæI. Etiam
B. Virgini Angelus nunciat, quia pariet Filium. Paries Filium. Luc. I. Non

addit tibi, paries tibi Filium, tibi omittit, ſolum nuntiat. Paries Filium.

Cur Angelus non addit tibi? An fors Jeſus non eſt Mariæ Filius? fructus,
earo, & ſanguis? Eſt Jeſus veriſſimus Mariæ Filius, non aliunde, quàm de
ſemine, lacte, & ſanguine Virginis natus: Cur ergo Angelus non addit?
Paries tili Filium, tibi omittit? ad indicandam clementiam, & miſericor-
diam B. V. Mariæ, quæ adeò clemens & miſericors eſt, erga nos homines,
ut hoc, quod plenè ſuum erat, & quod ſibi chariſſimum, pretioſiſſimum

erat, nempè jeſum Filium ſuum, cordis ſui delitias adhuc non natum, ad-

huc in ventre ſuo clauſam, nobis ceſſerit, dederit, donaverit.
CONCEPIUS V. .V
Narrat &. Lucas ſuper hodiernam feſtivitatem, quod puriſſima Virgo
Jeſum ad templum in Jeruſalem deportaverit. Poſtquam impleti ſunt dies

burgationis Mariæ, ſecundum LEegem Mo)ſi, tulerunt illum in Feruſalem, ut ſiſterent

eum Domino. Lucæ cap. 2. Optimè factum eſt, quod in jeruſalem in tem-
plum deportatur jeſus, hæc enim conveniens eſt domus, & manſio Ma-
jeſtatis ejus ; non ſtabulum, ſed civitas, & in ea magnificum templum,
convenit unigenito Dei Filio. Hinc mirum, quod Maria Jeſum in civi-
tate eruſalem, in templo, non reliquerit, ſed iterum ſecum, in Bethlehem,
in ſtabulum deportaverit. Cur è& Jeruſalem, è templo in Bethlehem re-
portat, in ſtabulo denuo reclinat? Cur & Jeruſalem è& templo deportavit?
Reſpondeo: Jeruſalem Metropolis, ſedes judicii ſanguinis erat: in tem-
plo Salomonis, noſcimus ex lib. 2. Paralipomenon. cap. 7. Deum ſeveriſſi-
mum ſe exhibuiſſe: Egnis deſcendit de cœlo, & devoravit holocauſta, & vi-
imas, & Majeſtas Domini implevit domum, 2. Paralip. 7. & templo Salo-
. monis,

—
Mnis
gel

iöe

Coum:
iudie⸗
Zeclini
Meon
Uute Eu
Phen
(Nr Ne
gt
Niol
, ſe
Merun
tontan
Tule,

4
tcheitl
eilnn d
os
Muchie
ſcho i
l gni
Moeh
Coet
dende
D
Unchi
Uunn
1h

RI

Miaſtu,.

neribus:
rtancdos,
Ninis, &
andbos
mil
Kum ſor.
. Olin
1, Mater
qui chau
, Aditun
rdie, nul.

EI. Ltinm
Gc.1. M

Grier Hen.

Ufuctue,
,n &

o 10e

milericor

Sdine .

tioßtlunne
natum,

Ema Uig

ti ſiunt d
,tenn
inn ten⸗

anſo N.

templun,
m in N.
Bethleem
hlehenn

geporunt

t: in ler-
. ſererli

1a, G
lo So⸗

monis

CONCIO SECUNDA. 123

monis, flagellis de funiculis, vendentes, & ementes Deus expulit, iratum
ſeveriſſimum judicem, ſe demonſtravit: Jeruſalem, à loco judicii ſangui-
nis, & templo, in quo ſe DEUSſeveriſſimum judicem exhibuit, Maria eſum
ſuum abſtulit, nolens, ullum mortalium, Filium ſuum, ſeverum judicem,
vindicantem, & plectemtem experiri; reportavit ergo in Bethlehem, &

reclinavit iterum in ſtabulo. Cur in Bethlehem? cur in ſtabulum? Ex-

plico me facto, quod de S. Apoſtolo Paulo, Acta Apoſtolorum c. I5. nar-
rant: Paulo datur optio, à Feſto Præſide, pro ſententid audiendâ, eligeret

ſbi Jeruſalem, aut Romam, Paulus poſtponit Jeruſalem, eligit Romam.

Cur Romam? Reſpondeo: Roma legatur retrò & ſonat Amor; Romam
eligit, locum amoris, ſciens, ubi amor, ibi clementia eſt, in Bethlehem er-
go, in locum amoris, Virgo Maria ESUM reportat, volens, ut omnis ho-
mo, JESUM ſuavem, clementem, mitem, benignum, miſericordem, Patrem
experiatur; in ſtabulum reponit, ut omni homini, etiam viliſſimo, pecca-
tori maximo, qui ut brutum vixit, ad JESUM, ad gratiam divinam, liber-
zimus, latè patens introitus, & acceſſus ſit.

CONCEPTUS VI.
Ab illà horã, quâ ESUM ſuum, Mater clementiſſima inter Doctores,

reperit Luc. 2. illum amplius à ſe non dimiſit: Catholica Mater Eccleſia.

etiam effigies B. Virginis Jeſulum in brachiis ſuis tenentem, honorandas
nobis depingit, & proponit. Quid myſterii ſubeſt, quòd tam arctè in
brachiis ſuis Virgo Maria jeſum conſtringat, retineat? explico me iterum
facto illo, quod legitur Exodi cap. 3. Viderat Moyſes ignem in rubo.

qui ignis ardebat, lucebat quidem, aſt ne minimum quid comburebat.
Notate hoc, jam capite Myſterium: Eccleſia Mater, in officio Immaculatæ

Conceptionis, B. Virginem Mariam rubum intitulat: Eſum Filium Mariæ

ignem compellat Lucas: Igeem veni mittere in terram, & quid volo, niſi ut

accendatur. Luc. 12. Ignem JEſum, rubus Maria, tam arctè ſtringit, tenet
brachiis; illuminet, illuſtret, homines, ad gratiam, non verò ardeat, com-
burat ad pœnam.
Epilogus.] O clemens Virgo, Mater miſericordiæ, te invoco, te ro-
go, ut mihi tradas ESUM in ulnas meas, qui me illuminet, in hac vitâ,
ut in timore, & tremore operer ſalutem æternam.
Amen.

Q2⸗ N

124 IN FESTO PURIFICATIONIS. B. M. V.

IN FESTO PURIFICATIONIS

B. M. V. H
CONCIO TERTIA. “Yl

e. Nunc dimittis ſervum tuum in pace. Lucæ 2.

Thema. Conſolatè 2,20 piè morietur Cui B. V. Mar ia ad-
ſtat.

Nxordium

. nis, ob filialem pietatem, eò quòd matrem impo-
tentem, jumentorum inſtar, curru vexerint, Jovem
precatum eſſe, ut proæmii loco, quòd filiis tam
piis in parentem, utiliſſimum foret, clementior
elargiretur. IIla nocte, optimè de matre meriti filii, placid4
morte expirarunt: Indicium, pacatam mortem, maximum Deo-
rum donum eſſe. Sacer Textus confirmat: Beati, qui in Domino
moriuntur. Apocal. 14. & Pfſalmiſta canit Pfal. 126. Cum dede-
rit diledtus ſuis ſomnum, ecce hereditas Domini. Placidè verò, & piè
morientur, quaſi dulcem ſomnum dormient, quibus in agone ad-
§. Bernar- eſt ſacratiſſima Virgo Maria. Ita Bernardus ſerm. 26. in Cant.
usi. Mors jam non eſt ſtimulus, ſed jubiliz, jam cantando moritur homo B
moriendo cantat. Teſtes adduco, D. Antonium de Padua, D. Ni.
colaum Tolentinum, quibus morientibus, B. V. Maria cum Je-
fulo adfuit. Conſolatè Bernardus ſerm. I. de Nativit. ec pec-
cutorum ſcala, hæc mea mavima fiducia eſt, hæc totq fiducia ſpei meæ. Et
8. Angufti- S. Auguſtinus ſerm. 18. de Sanctis. Maria, tu & HPes unica peccato-
nu, rum, per te ſperamus veniam delittorum, && in te beatiſſimä, noſtrorum
eſt expe tatio præmiorum. In Agone aſſiſtenti Virgini, ſubſcribo
ſymbolum: H duce feliæ egreſſus. Divinâ ope imploratâ Con-
ceptibus deducam.
CONCEPTUS I.
L'Confrrmatio ſeu Dedutctio.] Barac Judicum cap. 4. promittit ſibi vi-
toriam contra Siſaram, ſi Deboram bProphetiſſam ſecum, ſibi præſentem,
adſtantem, habuerit. Prophetiſſa eſt Maria, Siſara, excluſio gaudii inter-
pretatur, & benè Diabolum ſignat, qui à gaudio cœleſti excluſus, etiam
alios excludere feſtinat: Benedicta V. Maria virtutem Sathanæ extinxit.
Luod Maria prophetiſſa Juerit, proximè acceſſit aias, Per prænotionem Spiritus,

ne-

AAbulantur Poëtæ, Argiam, Matrem Cleobis & Bito-

o
mtint
iun
Nefehon
S Mi
ume⸗
tiin
li.

Ti
damir
Heelol
lie, ine
ullie
ick
ni g
tolen

ſer he

Uotguil
lelhi
lez (re
Uadett
ENmer

N
Nnu
1ihrnd
lodet
N

in,it

N

1
1

nce!.
Nria ad.

is & No.
reminpo.⸗
int, pven
flistun
clemmentiet
1, Phaidt
num Der.
i, Domin

Cn dede.

eid, NN

agonek.

A.n C
Ftur ne
da, D N.
Mia cumſ
t. Mrke
Peimee
hicl ttan.
4, noſeunmn
,ſubletbo
votati Con⸗

ttit ſl i⸗
hrklenten,
ucdi inter
ſus, etinal
extinx.
G.

CONCIO TERTIA. 12 5
& nemo contradixerit. Ita S. Baſilius im cap. 8. Iſaiæ Prophetæ. Siſara dæ-
mon eſt, inimicus generis humani, qui in ultimo mortis agone moriturum quäam ma-
æimè infeſtat, & oppugnat, qui fidelis Chriſtianus, in agone mortis, prophetiſam
Mariam virginem, ſibi aſſiſtentem præſentem habuerit, victoriam de Siſard demo-
ne reportabit. Audiatur Bonaventura, in ſpeculo B. V. lect. 15. (1. 2 Part. I.
Si Maria pro nobie, quis contra nos? & ſi ipfa eſt, quæ juſtificat, Juis eſt, qui con-

demnet? Mellifluè perorat S. Bernardus fupermufſus eſt. Wam ſequens, non

devias, ipſam rogans, non deéperas, ipſam cogitans, non erras, ipſa tenente, non

corruis, ipsd protegente, non metuis, ipsd duce, non Jatigaris, ipsd propitid ber-

venis.
Filii Iſrael ſecurè per deſertum Sinai tranſiverunt, & feliciter in terram
eleétam introierunt, duce columnâ nubis de die, columnà ignis in nocte.
Exodi 14. cap. Maria eſt columna nubis & ignis. Ita S. Bonaventura, in
ſpeculo B. V. lect. 3. Maria eſt illuminatrix, Per beneficia lucidiſſimæ miſericop-
diæ, ſive, per quam multi, in nodte hujus ſæculi, illuminati Nunt ſpiritualiter, ſicut
guandoque Filii Iſrasl, per columnam ignis, illuminati fuerunt corporaliter. Ma-
ria eſt nobis columna nubis, quia tamquam nubes Pprotegit ab æſtu divinæ indigna-
tionis, protegit etiam ab æſtu diabolicæ tentationis. O columna vivifica, non,

dus extorrem, carnalem Iraëlem illuminat, ſed quæ ſpiritualem illum, cen accen-

Jo, ex ſpecula igne, divinitus prælucens, ad ſcientiæ veritatem deducat. O nubes
tota lucida, non, quæ Nagnobie: itgruruvsue Judaicum Populum obumbres, ſed
quæ electio illi populo, genii illi ſandtæ, maternis tuis prælatis facibus illucezs. An-
dreas Cretenſis Serm. 2. de dormit. B. V. cui adeſt in mortis Articulo, cui
prælucet B. V. Maria, feliciter tranſiens deſertum hujus mundi, in patriam
electam æternæ gloriæ introibit.
CONCEPTUS III.
Balaam prophetizat Filiis Ifraél, quia DEUM videbunt. Videlo eum,
Num. 24. Unde deſumit, ac colligit Balaam, filios Iſraël tam felices, DEUM
viſuros, dicit citato Cap. Orietur ſtella ex Jacob, virga e Hraël. Stella ex
Jacob, eſt ſacratiſſima Virgo Maria, cui hæc oritur in asgone, in mortis arti-
culo, DEUM videbit, ſalvabitur. Per ſtellam, navigantes diriguntur ad por-
tum, ita Chriſtiani diriguntur per Mariam ad gloriam. S. Thomas opuſc. 8. Vir-
ga ex Iſraël, eſt B. V. Maria, hanc qui præſentem habet moriens, ſuaviter
expirabit. Teſtis David, qui Pſal. 21. confolatiſſimè canit: S& ambulavero
in medio umbræ mortiz, non timebo mala. Cauſam addit: Virga tua, & baculus
tuus, ipſa me conſolata ſunt. Deſuper Petrus Damianus: In Virgine virga
miſeri ſpes ejus, & conſolatio. Hinc S. Antoninus, part. 4. tit. I5. cap. 24. . 4.
B. V. Mariam, virgam Joſeph nominat, cujus faſtigium adoravit Jacob mo-
riens: hanc virgam, moriens præſentem, ſi quis habuerit, honoraverit in-

3 Vvoca-

126 IN FESTO PURIFI CATIONIS B. M. V.

vocaverit, feliciter morietur. Confirmat citatus S. Mariam reverentut
moriens, ut ab ea tueatur, Maria eſt virga, de qua Haias cecinit: Pavebit Aſſur,
id ſt, Diabolus, virga percuſſus, ſuffragii ſcilicet virginalis; Maria eſt Virga Re-
gis Acueri, qati interpreiatur, eatitudo, qua extenſa ſuper illum, ingrediebatur ad
cum, ſalvus erat, & qui non tangebatur abea, occidendus ejiciebatur. Acceden-
tes enim ad Deum, per Orationem in morte, tot ſunt demerita noſtra, quot, niſi
interveniunt preces virginis, reprobantur, ut præſumptuoſæ, Orationes noſtræ, &
Rei mortis judicamur, nifi ipſa ſubveniat. Mandavit quoque Dominus Jtſus di-

Lipulis ſuis portare virgam, ſcilicet ſpem ſuffragii Virginis glorioſæ, ita perorat

Thomas citatus.
CONCEPTUS IV.
Narrat Joannes Gritſchius Serm. 16. Davidem Salomoni filio ſuo pro-
poſuiſſe ſolvenda hæc ænigmata, quid in hac vità, homini optimum, ac
utiliſſimum ſit? Quod nutrimentum mortali convenientius, & ad nu-

triendum conducibilius ſit? Quis locus ſit omnium ſecuriſſimus? Inge-

nioſo patri, filius acutiſſimè reipondit: nihil melius & utilus homini,
bonâ conſcientiã?. Nullum cibum convenientiorem lacte. Locum non
eſſe ſecuriorem ſinu materno. Mater noſtra, eſt ſacratiſſima Virge Ma-
ria. Audiamus Guilielmum, apud Martinum Delrio in Cap. 4. Cant.
Sect. 1. In uno Salvatore omnium gkSll, plurimos Maria peperit ad ſalutem, par-
cendo vitam, multos peperit ed vitam: eo ipſo, quòd Mater eſt Capitis, multorum
membrorum Mater eſt, Mater Chriſti, Mater eſt membrorum Chriſti. Sinus hu-

jus Matris, tutiſſimus morientium locus eſt: in præſentiâ, aſiſtentiâ, prote-

ctione, Matris Mariæ mori, eſt beatè emori, eſt mori ad vitam. Exemplum

habemus.
CONCEPTUS V.
Mulieris apud Sunas dilectus filius mortuus eſt, 4. Reg. 4. quam-
primùr Eliſæus certior hujus factus, mittit ſervum ſuum Giezi, puerum
reſuſcitet, tandem & ipſemet vadit, omnem laborem adhibet, donec de-
funétum reſuſcitaverit. Cur Eliſæus ipſemet deſcendit, & quid movit
eum ad puerum ſuſcitandum; Fliſæus, Auditores, figura Chrifti eſt, Eli-
ſæus enim ſignificat Deus ſalvans, & quis DFUS ſalvans, quam Chriſtus Sal-
vator noſter? Mulier Sunamitis, figura B. V. Mariæ; ſi enim illa conſtru-
xit cœnaculum, ſi victum præbuit Eliſæo: B. Virgo corpus ſuum in cu-
bile, lac virginum, in cibum & alimoniam, Chriſto Eſu Salvatori præbuit.
Jam narrat Scriptura, quod Filius in ſinu Matris ſuæ mortuus ſit. Puer ait
Patri ſuo; caput meum doleo, caput meum doleo! at ille dixit puero: tolle, E& duc
eum ad Matrem ſuam, qui cuùm tuliſſet, && duxiſſet eum ad Matrem ſuam, poſuit

eum illa ſuper genua ſua, usque ad meridiem, && mortuus eſt. Quia in ſinu Ma-

tris, filius mortuus eſt, hinc Eliſæus tantum properat, nec intermittit, us-
que

—
Eu
fone
yin
hrere
un,
lsmer,
unue
ſ, i
Pens⸗
cle
AAn
n

C
C ſon.
ſe N⸗
Doczurn
? 40
n, o
MVM
Ctonen
Camhin
Aliſten
Pmmns.
Hlo
Aonn
Dnenrki
Nentuen

an

—
Tederent
ebit Air,
Vge Re⸗
Aiebgtiral
Areler.
, guot, N
enaſfte
us Tlul.
ita peron

i0 ſuopt⸗
imum, 4
A ad n
nus? Inge
s hommit,
Locum mN
Virge M.
5. 4. Can
alutem, .
tis multwn
4. Linnoh
ſtenti not⸗
eonn

9 4 Gnn

leri, Pueſun

et, Cote⸗
guicd ol
hrktiet,ll⸗
Chrttusdl
illacolln⸗
ſuum in d⸗

tori eui.
it. M

1ſon
4 ſn

CONCIO TERTIA. .
que dum puerum vita donaverit. Figura, qui Chriſtianus in ſinu in pro-
tectione, in patrocinio B. V. Mariæ moritur, eum Deus ſal vans, Chriſtus
Jeſus, in judicii die, ad vitam æternam reſuſcitabit: Etenim Deus ſalvans
ad preces hujus Matris, ſollicitè aget, ut mors iſta, non ſit aliud, quam ja.
nua, & ingreſſus ad veram felicemque vitam: quomodo enim Deus ſalu-
tis meæ, deſeret eum, in mortis ergaſtulo, qui obiit ſub Matris patrocinio
nam patrocinium Virginis, ſinum Matris intelligo, velut enim ſinus paren-
tis, ab infante propulſat adverſa, arcet pericula, protegit, & calæfacit, fri-
geſcentis artus, & alia amoris ſigna prodlit, ita planè Marianum ſuffra-

gium, clientes, in afflictione mortis tuetur, contra hoſtiles etiam & occul-

tos aſſultus defendit, frigus impietatis diſpellit, ardorem virtutum red-
dit, & plura divinæ charitatis, ac veri ſolatii argumenta detegit.
CONCEPTUS VI.
Chriſtus, dum Lazarum reſuſcitaré voluiſſet ad vitam, Mariam VO-=
cat. Joan. II. Ipſe Salvator Chriſtus Jefus, dum hora mortis ejus advenis-
ſet, Virgini Mariæ caput inclinat. Joan. 1I9. Cur quæſo Lazarum ad vitam
vocaturus, citat Mariam; cur ipfe moriens, ad Mariam Virginem ſe incli-

nat? Ad prinlam quæſtionem fit reſponfio: Lazarum ad vitam reſuſcita-

turus, vocat Mariam, in documentum, morienti, agonizanti, cui adſtat

B. V. Maria, is à Chriſto ad vitam reſuſcitabitur ætermum: Ad ſecundam

quæſtionem reſpondeo: Inclinat Chriſtus moriens caput virgini, quod lo-
qui amplius nequit, nutu indicans: Beatus morietur, qui Præſentem ſibi;

ac. aſſiſtentem habet Mariam. Eò collimant verba Hugonis Card. in cap. 19.
Joannis. Inclinato capite tradidit ſpiritum, quaſßi diceret, per ipſam veniam peti-

te, ipſa eſt oraculum miſericordiæ.
. pilogi.] Invocate ergo Mariam, & rogate, cum S. Bonaventura
in Pfal. Virg. In Die mortis meæ, & Domina, conforta animam meam deducme
ad portum ſalutis, & ſpiritum meum redde fadtori ſuo. Gratiofus vultus turs mihi
appareut in extremis, formoſitas faciei tuæ lætificet ſpiritum meum egredientem
Iu exitu animæ meæ, de hoc mundo, occurreilli Domina, & ſuſcipe eam conſolare
cam vultu ſancto tauo, aſpedtus demonis non conturbet, eſto ili ſcala ag
regnum cœlorum, & iter rettum ad paragi.
Jum Dei. Amen.

: (D:

IN

12 8 IN FESTO S. MATTHIE APDOSTOLI, —
F E Ee Ss ge Pe ge eBe F: Be Fe B Ee e B e F: Ne Be F e F SSe Re e Re e Se 3.
IN FESTO S. MATTHIYX 2
APOSTOLI, 1
CONCIO PRIMA. =
Gi.
rextu. Recvelaſti & parvulis. Matth. 16. Cap.
rhem. Humiles ſpiritu, tangit bona ſors. Rͦ”è”ð
Exordium., 8 e- Eα Octiſſimus Joſephus Manſius in Promptuario in
aſacro, ſuper feſtum S. Matthæi diſc. 3. aſſe- ſn
rit, quod nomen Matthias ſignificat Parvus, e⸗
gloſſa verò vult, parvum, ſonare bumilem pi- e
ritu, adeoque Matthias, idem ſit, ac parvus, Nung
A humilis ſpiritu. Teſtantur nunc Acta Apo-
SE ſtolorum cap. I. ſuper Matthiam, ſuper par-
vum, humilem ſpiritu, cecidiſſe ſortem, ſortem ter optimam, di- iuS
gnitatis Apoſtolats. Audiatur S. Ambroſius, ſuper Pfal. 112. lere
Etenim, quia neceſſe habebat, perire filium perditionis, oportebat inlo- Cn
cum ipſins ſubrogari filium ſalutis. Super Matthiam, parvum, hu- Ke
milem ſpiritu, cecidit optima ſors, Dei gratiæ, ſingularis ſanctita- ten⸗
tis, & vitæ innmocentiæ, de qua Dionyſius Carthuſianus ſerm. cnp⸗
in lect. Fuit vir, valdè præcipuæ perfettionis, approbatæque ſanttita. nn
tis, tam ooram Deo, guam coram hominibus. Super Matthiam, par- Phon
vum, humilem ſpiritu, cecidit ſors eximiæ doctrinæ, & intelli- ſrr
gentiæ, teſte S. Antonino, citato ab Hugone in cap. II. Matth. Ckn
Matthias inlege Dei, fuit doctiſimus, in ſolvendis quaæſtionibus Sacræ crd!
Scripturæ acutus, in Conſilio providus, in ſermocinatione expeditus. Ca- nponn
piamus inde hoc documentum; parvulos, humiles ſpiritu, id eſt, tesl
qui ſua ſponte, & voluntariè humiles ſunt, manet bona ſors di- en
Textus vinarum gratiarum. Probo Scripturæ Textibus: Olorietur au- one
Scripturx. tem frater, in exaltatione ſua, dives autem in humilitate ſua. Jacobi lisſe
cap I. Humiles ſpirituſalvabit, canit David, Pſ. 33. Humilem ſpi- Kin⸗
ritu ſuſcipiet gloria. Prov. 29. In ſandto babitans cum contrito G “
humili ſpiritu, ut vivificet ſpiritum humilium. Iſaiæ 7 Super quem rer. “
Patres. quieſcam? inquit Deus, nißi ſuper humilem. Iſaiæ 66. Audiamus Pa- i
8. Auguſti tres. Altis eſt Deus, humilias te, && deſcendit ad te, humilia de proxi-
Lulli. no reſpicit, ut attollat, ut bonis repleat. S. Auguſtinus in Pialmos. en

wptuete
lc. 3. ale.

at arn

untilem in
Acparvlt,
AAAo
pſoperyur
timam, (-
r Dhl. m.
tebat in⸗

WONN,

is ſnct.
Alums em
iſeſnctr.
lhaener⸗
1e,Kinel.
I. Mlh
oikuhn
heltu r
iin iel

ou N d

GOrern tr.

un lt

Mniß
, mttn
Mrrlunt
Gdiamnbel⸗
iliu ennn⸗
1 Plalvos

ardus Serm. z. de aſſumpt. & iterum Serm. 4. in vigilia nativit.

CONCIO PRIMA. 129
Bona humilitas, quæ nibil appetendo, otum, quod contemmit, adipiſcitur.

S. Ambrofius lib. 7. ſuper Lucam. Hum’litati ſe Facile inclinat di- S. Ambre-

vina Majeſtas, hæc eſt, quæ ewaltat, hæc eſt, quæ ducit ad vitam. S. Bern- 5 Bin.
Oe E —

Quid humilitate ditius? Quid pretioſius invenitur? Aua nimirum Re-
gnum Cœlorum emitur, & divina gratia acquiritur. S. Hieronymus S. Hierony-

Epiſt. ad Lactantium ſcribit: Nil æque eſt, quodnos ita, & homini- nus.

bus gratos, & Deo facit, quam ſi vitæ merito magni humilitute infimi
ſumus. Audiatur pro coronide Thomas Kempenſis, lib. 4. cap. 2. Thomas à
g. 2. Humilem Deus protegit, & liberat, humilem diligit, & ſolatur, hu- Kempie.

mili bomini ſe inclinat, bumili largitur gratiam magpnam, poſt ejus

depreſſionem, levut ad gloriam, humili ſua ſecreta revelat, & ad ſe dul-
citer trabit, && invitat. Eodem lib. 2. cap. S. J. 3-hortatur 2 Eto bu-
milis, & erit tecum Jeſus. Materiam hanc;, invocata Spiritus S.
gratia, Conceptibus ſtabiliam.
CONCEPTUS I.
Confrmatio ſeu Deductio.] Joannes cap. 4. narrat, Chriſtum Domi-
num Salvatorem noſtrum, ad Mulierem Samaritanam dixiſſe; Qui autem
biberit ex aqua, quam ego dabo ei, iet in eo fons vitæ, Jalientis in vitam æternam.
Quid putatis, perhanc aquam vivam intelligi? Reſpondet S. Bernardinus
Senenſis, tom. 2. ſerm. 31. Art. 2. Cap. 2. Ber talem aquam, gratia gratum fa-
ciens deſignatur, hoc eſt, donum Dei. Ergo Chriſtus gratiam divinam aquæ
comparat: Curaquæ? explico me: Aquas fontes limpidos, experimur in
terræ profundo ſcaturire, & ebullire, torrentes & fluvios cernimus ſolum
in humilibus vallibus, grato murmure fluere, & permeare: Inclinat ſe nunc
Viator vaſe vacuo, quò magis ſe inclinat, quò vas magis vacuum adfert,
ed flumen & rivus, aquam copioſius & liberalius elargitur, & affundit.
Gratia Dei aquæ nunc comparatur, ad nos, inſtruendum, quod ſicut aqua
in profundas valles, ſic gratia Dei in humiles mentes & corda copioſiſſimè
ſeſe diffundit; ſicut fons & rivus liberalius aquas elargitur, quò vas ma-
gis vacuum & capacius quis attulerit, ita quò mens & cor hominis magis
humile, ab exiſtimatione ſui magis vacuum fuerit, eò gratia Dei libera-
lius ſe ei infundit, elargitur. Sic Conceptum ſubſcribit S. Bonaventura
Serm.2 de uno Confeſſore. Cum humilitas rectè Deo ſubjiciat, ad majus au-
xilium divinum mentes purat, unde Deus bumilibus dat gratiam, & tantò majo-
rem, quantò invenerit mentem bumiliorem. Perpulchrè ſcribit S. Laurentius

Juſtmnianus, de ligno vitæ cap. 3. Sicut non patitur natura vacuum, quin illud

repleat, ſic nec gratia humilem, quin ſe illi infundat. Humiliure ergo, bomo
evacua cor tumore elationis, quiatantò perfunderis abundantiori gratia, quantò
mundior fueris a fœce præſumptionis. L
Peſtivale. R CON-

130 IN FESTO S. MATTHIE APOSTOLI,
