contraxiſſe actuale peccatum, adeò, ut contrarium nemo non
ſine blaſphemiàâ poſſit effari; folùm inter orthodoxos quosdam
ortum eſt dubium, an illud originale peccatum contraxerit Vir-
ꝑo, quo homo, ron ex proprio defectu, ſed ex communi lege na-
turæ coinquinatur: Hoc autem dubium Deus ille, qui falle-
re, aut etiam falli non poteſt, clarè ſatis reiolvit, dum Geni. n
srici ſuæ loquens ait: Totapulchra es amica mea, & macula iktereſer
Ss, Patres. 10n 6st inte. Veritatem hanc divino, ac Mariano honori con- uiiſſc 5 1¹
ſonam unanimi ſenſu 88. Patres tuentur. Omnes itag, mor. e led u⸗
ecui ſunt in peccatis, nemine prorſus excepto, demptà Ma. lginn
tre Dei, ſive originalibus, ſive etiam voluntate adaitis. ſeri. Uhiferer,
5, Anſel- bit 8. Anfelmus in Commenrar. ad cap. 5. epiſt. z. ad Corinth. AAlüengono
¹˙. Sicut primus Adam formatus fuit ex terrâ, antequam ef. omle
ſet maledicta, ita ſecundus Adam formatus fuit ex terr, Aligent,
§ Andte Eirgine nunquam maledicta. perorat S. Andreas Apoſtolus in Plten ninl
o cjus viti. Decuit Matrem Dei eſſe puriſimam ſine lalte,; rnpoſthhl
ſine llnet

.

8*

Exordium. †

Pulchrzace
nbes Aſlve
Unrrzach ime
lone toti
grübDeiler

lI

umioprond.

ncbotln,

Miginnlspen
hendideben:
ediolihr
Cigriorent
Canriege
1. Mect

Ca. Cuumat

epoſtom, E

blem nbie

nnemnconmn
Ohlomone
ariumm nenni
odotosone
mContent
ommmune
Nille, gul
lvi, Coſe
Ne, M
Fanohorone
Oyrertu .
0, Eltt D
tit li
ſ. 2 40 CN
1 Aeh
4 N

leß Apolm

ſ
ℳ,

Sine peccato originali concepta eſt B. E. Alaria. 9

ſene peccato; unde non ſolum quando puclla ſed quando parz'u-
la-ſanétiſſima, & 'in utero ſanétiſſima, & in conceßtiont ſan.
6Eliſſima. eleganter diſcurrit 8. Thomas à Villànovâ Cant. 3. de S. Thomzs
Nat. B. V. Nec ſuſtinebat Juſtitia, ut illud vas electioniz com ilid no-
munibus laſſaretur injuriis, quoniam blurimnm à cateris diſte.
rens, natura communicabat, non culpa. diſlerit S. Cyprian US S. Cypria-
ſerm. de Nat. Chriſti. EHæc est originalis /'wna deliéli, dgus ne- us.
mo, quam vis éximia bpolleat ſanél tate liber exiſtit: quotquot
enini ex ipsâ nati ſunt propagine (excebtis duntaxat Mediatore
Dei, & hominum, Homine Zſu, & ipſius Matre) ſub' hac
peccati lege ſunt conditi. effetur 8 Laurentius Juſtinianus de ca-S Laures-
ſto connubio. cap. 7. Concludit tandem 8. Petrus Damianus tr ieelt
ſerm. de aſſumpt. B. V. Caro enim Virginis ex Adam aſſumpta, 8. Petris
maculas Adæ non admiſit, ſed ſingitlaris continentiæ puritas an Damianus.
candorem lucis aternæ converſa &t. Ergo nos quoque implo-

ratà Spiritus S. gratiâ, immaculatam Virginis Conceptionem di-

guis Conceptibus defendamus.

CONCEPTUS I.

Pulchra ac decora nimis Regina Fſther, quam præ reliquis Confirma-
Virginibus Aſlverus rex adamaverat, cujus capiti rex ipſe coro. ti0, De-
nam regiam impoſuerat, quæ potentiſſimâ ſuâ apud regemin-.“
terceſſione totius populi vitam conſervaverat, privilegiorum
Virg nis Dei Matris Mariæ, vera eſt figura. Ex nomine Regis Aſ-
ſueri, litteræ ſignatæ ipſius annulo miſſæ ſunt per cierſores regis,
ad univerſas E'rovincias, ut occiderent, atè, delerent omnes Ju-
dæos, àpuero usé, ad ſenem parvulos, &- mulieres uno die, hoc
est tertiodecimo menſis duodecimi, qui vocatur Adar, & bona
eorum diriperent. Eſth. 3. cap. de gente Judaicâ, & regina Eſther
erat, quis ergo non crederet, & ipſam decreto regis comprehen-
di, quo omnes judæi, pParvuli, & malieres, pueri & ſenes oc-
cidendi erant, particula enim omni, neminem prorſus videtur
excludere! minimè: Nam contrarium eventus monſtravit, & ad
pedes regis ſupplicabunda Eſther gratiam obtinuit, felixque ob-
audiit: Noli metuere, non morieris, non enim pro te, ſed pro omni-
Xlk EEe z bus

g. — eRe 1X.

enten ünt omnibus, ergo
ibus definit rex, regiam
iens lege communi gra-
legium? unde tanta re-
riſtoteles fundamen-

tun liticorum cap. 9. elucidat, dicens:
MWM. zunibus Civitatis uribus non ett ſalje-
Cta. ki “ 10 aſaſte tat lex 3 I. ff. de LL. Princens legibus ſolutus

“D I.
gu Rta autemli cet legibus ſoluta non eſt, Princets verò ea-
1 1iprivilegia tribuit, quæ & ipſehabet. Summæ nohilita-
dis iine regi iæ di gnitatis erat Eſther, communi ergo contra Ju-
dæos legi non ſubjiciebatur; amantiflim na regis Aſſveri Auguſta
erat, eadem ergo cum ipſo privilegia regis indulco ſortita eſt. Ju-
ſto Kegis æterni judicio, rectà Dei lege, in Adam omnes moriun-
ztur. I. ad Cor. I 5. Cap. Ob rationem, quia in Adam omnes pecca-
verunt. ad Rom. 3. cap. Omnes naſcimur ſilii iræ. Sed & Maria
Virgo verus eſt homo, ergo & ipſa in Adam peccaverit, & conſe-
quenter morietur in Adam? Abſit. Ne timeas, non morieris in
Adam, ait legislator æternus, non enim pro te, ſed pro omnibus
hæc lex conſtituta eſt: Ab hac lege Maria ſoluta: 8 peccato etiam
ori ginali ſpeciali privilegio eſt Ptæſervata; 3 Maria poſt Deum
iplum nobili Ulnn⸗ ac digniſſima Perſona, Filia Patris coeleſtis,

Mater Uai geniti Filüi Dei, Auguſtiſſima Sponſa Spiritũs . com=

muni ho minum legi acj judicio non eſt ſubjecta, ſed præ omni-

bus creaturis à Conditore omnium ſingularibus Prærogativis
ac privilegiis eſt donata, ipſa ſola Mater facta, ſe ed intacta perman-
ſit Virgonipſa ſola ſine dolore genuit Salvatorem mundi, ipſa ſo=
la corpore, & animâ in cœlum: aſiumpta, ipſa ſola ſine maculà
Originali eſt concepta. Roborat Conceptum hunc S. Thomas
He Villa novâ. Cant. 3. de Nat. B. V. Non eni: m decehbat ſanéla-
rium Dei, donum ſapientiæ, reliquiariumdpiritiisurnam man-
necæleſtu, alzguam in ſe labem habere. Maria igitur in Adam
non p eccavit, & conſequenter in Adam non eſt mortua; ſpeciale
eſt privilegium Mariæx, quod alteri non dabitur.

-

amintert ſ

e rf N
egors R

yſna Imten
loeptl oere,
gs, uadh

abe
n dipolgat
AFülgat ta

Mer Kolhe⸗

. agili
Pfo zia

.
60
Dren D

ne e
p nnie

eneenn
niergo Gnn
8 Achriten 1
lroſorrin et 4

montereit
demnoyneget
irt. Seddl
CCrerit Nt
8nonthonrt
ldproont
tyi pecezot
Mlara lalle
lin Parisce
l Uinsze
1, ſ ſe Cpr
ibus Przn
dinteuen

n untifit

aübien
rhwal,
gaeeli
iLuNe
Hid gancht
moltanſe
1.

Sine peccato originali concebta eſt B. PE. Aarida. 61

1 er rlpine aS conſiſtens, ni lli uncturæ X Enſinle⸗ editur,
candore in tegt italisi llæſa floreſcit, ſaagitatis Incorruptæ inter

ſpinarum a agr. odare? Kcce tibi Mariam, unam Dei
arnicamn interſi lias Adæ, ſicut! liumi inter ſpinas. Peccatum, ut
ait Gregorius Nyſlenus, Orat. 21., de Nat. Dom. in Nri ibptu 14 Voca
tur ſpina. Inter ſpinas primogenitorum ſuorum,qui in peccatis
concepti fué Sre, Maria Virgo in Conceptione ſadimmaculata per-
manſit. Unde S. Pe trus Dar ianus ſertm. 3. de Nat. B. V. Ncit lili
r , , näas inqu it, uc Beatiſſema l- irgo Maria enitus it in-
71 45 5 5 c „
er ſilias, næ de ſ inoſa py ohagine Ju daorum candeſcebat.

00 NCEPILUS III.

1

inier ſngu maculata Conceptionis, Beat tæ Vir-
Zini pre . br Dnr prx dicta fuiſſe videtur, cùm dixit:

Ad uvahit bam, diluculo. Nimirum patrocinabitur,
favebit, fupperias fere Domin nus Bens Mariæ Vir gini, in veram
ſuarn Matrem! Zedt quando, & qe 50 temporeiid fie 19
David à Manea teuaE illuceſcat; zin inſta nti videli-

cet Cc oacepcionis e præſerv ando ipſam à Peccato originali:
Hinc ubi vulgata dicit aljaracie at Deus manè diluculo. le

git 8. Hieronymus. Anailiabitur ih Oeus in ipſo ortu matuti

no. ut nimir nti I⸗ gna ſol luitie tiæ aurora elucefcat, velſummo
manè. Præclar eH 30 de S. Victore ſerm. 3 4. de Inſtit. Monaſticâ
erre igitur ngo Maria verè aurora clariſ, WMima fuit, quæ ſuo
niſico jubare, pracedentium E. ,
magniſico jubare, pracedentium Patrum claritatem mino-

ravit.
CONCEPTLUS IV.

Patrem coœleſtem de filià ſuâ adeò fuiſſe ſollicitum, ut tam
planè abſconderit, refert Sapiens Eccleſiaſtici. 42. cCap. Fi-
lia Patris abſcondita et. Quæ alia creaturarum omniutn Fi-
Rkk kk 2 ia

&⁰ Diſcurſus IX.

lia Patris cœleſtis eſt, quàm benedicta ſemper Vi rgo Maria: Ma-

ria Dei Filia (inquit S. Germanus Patriarcha Conſtantinopoli-
tanus Fragmento 13. in Mariali à Maracio edito) præparata in
habitationem univerſalis Regis ſæculorum, & in reformatio-
nemgeneris noſtri. Sed cur abſcondita? An tot inſtabant peri-
cula, quibus abſcondendo eripere, aut tot inimicorum latebant
inſidiæ, ob quas amantidſimam Filiam ſuam bater cœleſtis ſibi
voluit reſervare? Maria Dei Filia in habitationem Unigeniti Filii
Dei ſingulari ſtudio præparata, theſaurus pretioſiſſimus ac Deo
iſimus erat; ita Richardus à S. Laurentio de Laud. B. V. Ma-

nus omnia dona gratiarum, meritorum, virtutum & præroga-
Pivarum, donorum, & chariſmatum. Notandum nunc est;
ut cum Gregorio hom. 1II. in Evang. loquar. quòd theſaurus
abſconditur, ut ſervetur, in præſenti etenim vitâ, quaſtin vis
Jumus, quâ ag Patriam pergimus, maligni autem ſpiritus iter

noſtrum quaſi quidam latrunculi obſident, deprædari ergo deſi-

agerat qui theſaurum publicè portat in vis. Habes nunc igitur

Filiam Patris abſconditam, Mariam Virginem, ne per peccatum
S 1

etiam originale malignis ſpiritibus, tamquam latrunculis in præ-

dam cederet pretioſifſimus hic Dei theſaurus. Rationem hanc
reddit purpuratus Eccleſiæ Doctor Hieronymus epiſt. 19. cap. de
Aſſumpt. IUt neſciat violari, neg, corrumpi ullis inſidiarum
Fraudibus, Ave Maria Virgo, Dei Mater, Filia Patris digniſſima,
doloſis Sathanæ tentationibus abſcondita, ab omni etiam origi-
nali peccato libera, pura, innocens, & immaculata!

CONCEPTUS V.

Indignatus erat Deus toti generi humano, quia graviſſi-

mè peſſimis ſuis ſceleribus eum offenderat, Genel. 7. cap. Qua-
propter meritâ torum mundum ſtatuit mulctare pœnâ, uti &
diluvio eundem ſubmerſit, quando in tantam excrevit aquaal=
titudinem, ut altiflſimos operuerit montes. Luindecim cubi-
tis altior fuit agua ſuper montes, quos operuerat. verſ. 20. Sola

nihil-

—

eſaurus, guia in es, ut in gazophylacio repoſuit Domi-

e ec
—
Ailominun
ndenn exp
abarn qu
Neevbifgen

enm, h
el p.

Solmus 6

Mwbainrech

vonettachn

cehien canto

ineluperte
umaltiſlm

Une, inqor

7 ar, , ran
Renucicatam

1n deoq
inn clivanm

nloqven

Aumn den
ſericordic.
ſotuiſen
lole Noo
Uuferlllitert
1Cores, un
UWqremanlen
Unigore Per
nnalverlalie
Uatſuteet
Uerationae
nſtromn
latſiſticcs

Iſmhen

fuct

Linſtaberexe

nllaigenikl.
dellimuerd
LadDNYN
eout
ndufrnunt
Iös tkuen
ti gſen

unellnn
RMoenu

Datris Ghpell
Dnhnietiunes

ual
V

0, gupi
Ae gent 4
Pevcertag
Oincttin
t Nel N

Sine peccato originali concepta eft B. V. Maria. 6

nihilominus Arca Noé evaſit illæſa, & incolumis; unde volens
tandem experiri Noéëé, num aquæ ceflaſient diluvi, emſſit co=
lumbam, quæ poſtquam diu ſpatioſos peragraſler aris campos,
nec ubi figeret pedem, reperiilet, reverſa eſt ad arcam, appor-
tans ſecum rarum virentis olivæ. At illa venit ad eum ad ve-
ſperam, portans ramum olivæ virentibus foliis n ore ſuo. Ge.
neſ. S8. cap. S. Ambroſius lib. de Noéë & arcâ cap. 16. & cum eo
doctiſſimus Cajetanus in cap. 7. Geneſ. inquirit, quomodo co-
lumba in reditu ad arcam ramum illum olivæ virentis invenire
potuerit adhuc illæſum? Er quidem optima eſt hæc difficultas,
etenim tanto impetu aquæ diluvii fluxerunt, & decurrerunt un.
dique ſuper terram, ut non ſolùm arbores eradicârint, verum
etiam altiſſimos terræ adæquârint montes. In quâ igitur terræ
parte, inquit S. Ambroſius, olivæ iſtius ramum columba in-
venit? Et reſpondet, nunquam hanc arborem fuiſſe evulſam-
& eradicatam, tametſi vehementiſſimus fuerit aquarum impe-
tus, adeoque quamvis aliæ arbores eradicatæ, & deperditæ fue-
rint, olivam tamen in ſuo flore ac vigore permanſiſle, & pro-
pterea loquens de Noê juſto dicit: Gaviſus es? vir juſtus, videns
fructum de veteri ſemine aliquem reſervatum, & inde collegit
miſericordiæ inſigne divinæ, quod früctum demonſtrſſet, cui

non potuiſſent nocere diluvia. Quaſi diceret: Sanctus ille ſe-

niculus Noë ſummè gaviſus fuit videns, quòd in communi, &
univerſali terræ exterminio, poſt eradicatas, & evulſas omnes
arbores, una nihilominus ab univerſali diluvio illæſa, & præſer-
vata remanſerit, oliva nimiruùm, quæ in priſtinâ ſuâà viriditate,
& vigore permanlſit, & perſeveravit. Quemadmodum ergo
in univerſali diluvio omnes reliquæ ſubmerſæ ſunt arbores, imoò
prorſus deperditæ, & ſola conſervata fuit oliva; ita omnes crea-
turæ rationales maculam contraxerunt originalem, & conſer-
vata præ omnibus fuit ſola myſtica oliva Maria Virgo, de quàâ ait
Eccleſiaſticus cap. 24. Quaſi oliva ſpecioſa in campis. Nem-
pe ſeniculus Noë cypus fuit Patris ætermi, qui cœli arcàâ, ſuper
myſticam hancolivam Mariam Virginem: Ego autem quaſi
oliva fruttifera in domo Dei, columbam myſticam Spiritu .
emiſit,

04 X.

s ss ſaper venier in te. uC. I. ca p. Evulſis
is arborihus, id Jue decue everſo
obhomines giaſi mbulantes, ſola
culatæ innocentiæ ſuæ viricktta item conſervavit
ceptione elud ulaſi à permal nlit utpotè quam Deus
omnipotens præviſam Unigeniti filii ſui Matrem, à primo Con-
ceptionis ſuæ i inſtanti aboriginalis pcccati la abe præſervavit, ſic-
que cum gaudio myſticam columbam Spiritum S. una cum oli⸗-
i

C
e reverentem, in arcam coliintulit. Sub-

.

và myſticà Mariâ Virgin
ſor ebitcogita ionem hanc Marianus calarnus S. Joannis Dama-
ſceni. lib. 4. de Fide orthod. cap. I 5. Beata Virgo domo Dei
blantata, atque per Piritum Junbtum ſaginata, inſtar oliveæ
Frugiſer , virtutum omnium domicilium AWicitur, ut qua vi-
del: cet ab omni hujusce vitæ, & carnis concupiſcenti meniem
abſtraxiſſet, atqueita V irginem cum corpore animam conſer-
ae, ut eam decebat, quæ Deum/, ſinu ſuo excebtura eratz ſan-
Cus enim ipſe cum ſit, in danctis requieſcit.

CONCEPTIS VI.

Ob inobedientiam Adami protoparentis noſtri, terram
à Domino maledictam, refert! ber Gcncl. 3, cab. Maledikta
terrain obere tuo. Aquam tamen nullibi legimus à Deo male-
dictam. Si nunc ubique locorum terræ aquam ſociavit Deus,
cur aquæ pepercit mi ricors, dum terram juſtus Dei us maledi-
xit? Quæſtioni huic clari Himèreſpondet magnum Eccleliælu-
men Auguſtinus d de Mirabilibus Script turæ. 1 Notandu Am &t, in-
quit, aquam à Deo ordinatam ſſe, ut pro abluendis, ac buriſi.

candis à peccato Adami hominibus mellium aluberrimum de-

Nerviret, aqitd igitir, qud media gratiam Dei, & miſericordi-
am conſe. egui: nur, teverentialiterbpepercit meſericors Deus, eam-
gue ahb omni prorſus malediéctione abſolvit. Ex doctrinâ ſeraphi-
cà S. Bonaventuræ. in ſpeculo B. V. lect. 3. Non ſolùm fons, &
abyſſus, ſed mare dicitur Maria propter affluentiam, & copiam
gratiarum. Sicut ergo miſericors Deus materiali aquæ peper-

Ne An

noſil
Gurtolr
isinexha
Pwanbenigt
ommmediatri
Coaeclen
inigrari

(uanns, Bert.

Eibenediet
hitcyrog

Corporin
Cimmerat ſoſ

Wlliinrol

onon, 0

ngus uu

rCpore,
“
imconsswmun
Mlishowut

rorsace

Ienliſtius no
Umrorm mort
Rnovitgte
renr, D

Diäininhab

Gnmuncichi
D tainvol
it, Kintn
8 doniir
Mlids hera
geri der

mnzavant

poe gennhen
Drelererin
Imdunacund
NCeliinrlltde
9. ſoannisDn
Vigo Aimh
ta, inente
Ffctun ug
tſeennien
Vectinndhtg
Aehtnruefh

V.

entis olti,
13
3,. M
nacn ſocunt
ultes Den
nagubanka

nAK
Notanund

Aluentah⸗

1
.
.

,ſalcenn
DeiPee
ljnnee,
Pxcoctiolet
Vonllnſe
enrion

areihli glg

Sine peccato originali concepta est B. P. Maria. 6 5

cit, & pro ſaluberrimo gratiæ divinæ medio præviſam à maledi-
Gtione abſolvit; ita pariter, juxta mentem præfati Eccleſiæ Do-
Ctoris, inexhauſtum divinarum gratiarum mare, Mariam humil-
limam benignè reſpexit, peccatorum inter & Deum iratum, uni-
cam mediatricem, præelectam unigeniti filii ſui Matrem, à male-
dicto Adæ clementer abſolvit miſericors Pater. Quis, oroshujus

Virginis gratiam ſuſſicit enarrare ? exclamat S. Laurentius Ju-
ſtinianus. Serm. de Annunt. B. V. ab ipſa namque ſui conceptio-

ne in benedicétionibus præventa dulcedinis, atque à damnationis
aliena chyrographo prius est ſanéliſicata, quam nata.

CONCEBPTUS VII.

Corpori mortuo Jeſu Chriſti, quod magis precibus à Pilato
obtinuerat Joſeph ab Arimathia, reclinatorium mundiſſimum
providit, involutum enim in ſindone munda, poſuit in monu-
mento novo, quod ipſe exciderat in petra, in quo adhuc num-
quam quisquam poſitus fuerat. Ita 8. Matthæus, cap. 27. Et ac-
cepto corpore, Joſeph involvit illud in ſindone munda, & boſuit
illud in monumento ſuo novo, quod exciderat in petra. Cur tan-
ta ſindonis mundities corpori jam mortuo exhibetur? Ut quid
non alis hominum mortuorum cadaveribus corpus mortuum
Salvatoris adjunxit piiſſimus hic joſeph? Quid ſibi vulc monu-
menti iſtius novitas Chriſto Jeſu tam ſollicitè exciſa de petra? Ut
nimirum mortuo etiam corpori filii hominis, munditie ſindo-
nis, & novitate monumenti, condigna reverentia, & puritas ex-
hiberetur. Domus Dei ab æterno Patre ordinata, quam Filius
Dei vivi in habitaret, Virgo Maria erat, uterus ejus virginalis ſin-
don mundiſſima, in qua vivum Corpus Jeſu Chriſti, Mater in-
temerata involvit, ibidemque novem menſibus Virgo conſer-
vavit. Si jam Corpus Chriſti mortuum ſindone mundainvol-
vi, & poni in monumento novo, ubi nunquam quisquam
poſitus fuerat, divina providentia diſpoſuit, ne contiguitate

cadaveris deturpari, aut maculis telæ contaminari contin-

geret; quantò magis corpori vivo in humanati filii ſui domum,
LII II Vir-

Epilogus.

66 Diſeurſus X.

Virginem ab omni etiam peccati originalis maculà mundiſſi-
mam præſervare, illudque in ſindone mundiſſimàâ, utero ſcilicet

virginali, omnis corruptionis experte, non ſine ſpeciali divinâ

diſpoſitione involvi æterno Patri complacuit. Obſervatio hæc
eſt Dionyſii Carthuſiani. lib. I. de præconio, & dignitate Mariæ.
art. 3 9. Providit nempe Pater æternus, præbaravit que unigeni-
to ſuo convenientem proportionatamquegenitricem, non utiq;;
niſi pulcherrima atque ſuaviſſima oſcularetur buella, Mater-
que mundiſſima. Quod ipſum etiam Marianè ponderat S. Bern-
ardus ſerm. 2. de Aſlumpt. B. V. Abſit, ut proprii quidquam in-

quinamenti domus hac aliquando habu ſſe dicatur, ut in es pro-

inde ſcopa Lazari quareretur.
Immaculatam Virginem Dei matrem, librum grandem,
nominat Richardus à S. Laurentio lib. 2. de laud. B. V. Dignitate,
ſcientiæ profunditate, multimodà difficultate, ſcientiarum in-
ſerutabilitate, & omnis generis utilitate grandem, in quo conti-
netur ſcientia omnis, quæ pertinet ad ſalutem. Librum dapien-
tic S. Antoninus part. 4. tit. 1 5. cap. 5. S. 1. Qui continet inſe
ſapientiarmid eſt, Dei Filium, & ideò oportuit eam eſſe puram ab
omni peccato. Ad hunc nos invitat Bernardinus de Buſto. in
Mariali part. 9. ſerm 2. Cupientes ergo aa vitam æternam per-
venire, ſtudeant in libro iſto die ac nocte, & in eo ſe faciant ad-
ſeribi per devotionem. Amen.

Anna ſuam natam conceperat immaculatam,
Laudibus hanctollant, tellus, 6&; caſtra, colant.
Tu quoque ſelicem præ cuncis dic Genitricem,

Quam tulit ille ſibi, qui, ſe dat ipſe tibi.
RsMc ,
RN(Oω e

DI.

—

P

Amubi

Nitm
Vin
hor
Cu
ca.
wWejusinrui
otem. .
Ertudinem,
Ulhriucinis
loconcel
Unnsſpeciei⸗
Culoperommt
Mnumfirmar
umdeo, 5
ullnggenin
in. Yut.
lridſaztt
niſenctita
lucuncta⸗
glenchr.
nuſerm ge
gulnnto
Plerce neen
igcept.
Tunoginca
hnu gn
lellmna/

9): o: G ,
a egeee ee gr e⸗ e Nr e e:r e e ge⸗ gene e Ne e e e ge e

& DISCIIRSIS XMX.

lonine bi⸗
ugtemngn Amabilior cuntctis creaturis, & Secioſior fſuit
renn ſotO Virgo Maria. F
lelu, Nnn .
ondernddde Ximia ac ſingularis humani corporis pulchritudo, à di. Exordium.
fiiguilhun vinà ſapientià, miro ac peculiari modo „& artificio in
Aujtſniſ homine poſita magnum illum Philoſophum ac Medi-
. cum excellentiſſimum Galenum lib. 13. de Uſu Part.
brungah cap.i I. in tantam rapuit admirationem, ut ex conſide-
BN D rato ejus intuitu, in cognitionem Dei devenerit, & raptus ſit in
e Kieninnt: amorem. Hinc S. Auguſtinus lib. 2. de Civit. Dei cap. 9. Pul-
hemp inqtot chritudinem, Dei donum appellare non dubitavit. Donum hoc
Librufr pulchritudinis Mariæ Virgini præ reliquis creaturis excellentiori
Cdicondin modo conceſſiſſe Deum omni potentem, credi fas eſt, quin imò
emelem omnis ſpecici ac decoris florem in eà collocàſſe Deum, quò ſpe-
Ginscenh Cioſa ſuper omn es, & amabiliſſima redderetur, authoritate 88. 88. Patres.
tonaen Patrum firmare libuit, ut & nos decoris ejus excellentià capti, di-=

jnenſeftis⸗ lecam Deo, & hominibus, Matrem pulcherrimam diligamus,
quæ Unigenitum Dei Filium ſui in amorem rapuit, ſpecioſiſſima
Virgo. Tutotapulchra, tota förmoſa, tota delectabili, & to-
ta glorioſa s tu maculà nulla fuſcaris, tu omni decore veſtiris, tu

ludm omni ſanctitate ditariè, tu ſuper omnes virtutes ſancta in car-
reoie. ne, tu cunctas fæminas vincis bulchritudine carns, & omnes
itien. angelicos Opiritus excellentié ſanctitatis, ermocinatur S. Augu- 8. Auguſii-
ii ſtinus ſerm. de Incarnatione. Maria ſpecioſior, & dignior facta nus.

est, quàm totas mundus; nam quem totus mundus cabere non
poterat, nec merebatur, quaſi in auguſtum cubiculum uteri ſui
ſolaſuſcepit. loquitur aureum Eccleſiæ os. S. Joannes Chryſo- Soannes
ſtomus in cap. I. Matth. oper. imperf. Quidquid post Deum l) loſte-
pulehrius, quidquid dulcius, quidquid jucundius in gloria est,
hoc Maria, hoc in Maria, hoc per Mariam: Glorioſum omni-
LIi s 3;

698 Piſeurſus X.

nò gloriæ Mariæ privilegium est. quòd pos t Deum major gloria
noſtra, majus gauaium de Marià est. Seraphicè intueturin ſpe-
8S. Bonaven- culo B. V. lect. 6. S8. Bonaventura. Haæc est eximia pluchritudo,
tura. Deo ſculptaſtatua, rectè reſcripta divini archetypi imago.
S. Andreas perorat S. Andreas Cretenſis orat. de dormit. B. V. Pulchraest

Cretenfis. Maria ad intuendum, amabilis ad conregnandum, delectabilis

ad videndumiſumma enim lætitia post Deum est, eam intueri,
8. Anlel- & in éjus laudibus delectari. perpendit S. Anſelmus in ſuis me-
mus. ditationibus. Odivinum, ac vivum ſimulacrum, ad quod opi-
fex Deus, inventus est. exclamat præ admiratione 8. Joannes
§. oannes Damaſcenus orat. I. de Nat. B. V. Inenarrabilem hujus ſimulacri
Damalce- Pulchritudinem, gratiaâ Dei aſpirante, ſpecioſis Conceptibus pon-
us, deremus.

CONCEPTUS I.

Confirma- Quidquid dulce, ſuave eſt, ac amabile, ipſam nimirum dul-
tio ſeu De cedinem, ſuavitatem, ac formalem amabilitatem, Chriſtum JF-
ducno. ſum, benedictum fructum ventris virginalis, in Marid, velut the-
ſauro liberaliſfſimus Deus repoſuit. Iſa est locus theſaurorum
Dei. ſcribit B. Albertus Magnus in Biblioch. Maria. Evang. Matcth.
n. 22. An fortè thefaurus hic eſt abſconditus: Soli terræ cœlique
Domino reſervatus? Nequaquam, ſummum enim bonum, Dei
Filium, JEſum amabilem pretioſiſſimus hic Domini theſaurus
Maria Virgo recluſum continet; bonum, ut ait Philoſophus;
ſui eſt communicativum; ſummum ergo bonum, Unigenitum
Dei Flium IEſum, obumbrante Spiritu: S. gratiaâ, Pater cœleſtis
in utero Virginis novem quidem menſibus recluſit, ſed uteum
nobis partu virgineo Mater amabiliſſima in exilio lachrymanti-
bus oſtenderet, & communicaret; ſeſeque unà cum filio, recipro-
co amori noſtro offerret, dicens: Ego Mater zulchræ aileltio-
nis. Eecleſ. 24. cap. Beata Virgo Filio/ uo per omnia æquales fuit.
Juxta mentem 8. Cajetani in Pf. de Virgine Filius Virginis eſt E-
ſus amabilis; quidni, & Virginem Matrem amabilem dixeris?
—0OQ dulcis, deleétabiiis! bamæna, 6redolentiſſima Nraamab, g.
. .

uubil⸗
—

ruscor

NlusCithu
, de in
tberedh,/
erlerifca⸗
ſiupbanten/
lliſnugni

rimum,
gerincinice

uvpuPhilo,

mpelsrola⸗
e, Regina
1, egina ca

Agarir, rer

numn creatv⸗
intotins m⸗
toreenimo re
ipriciceclh
uncis crear
Mepetioſitat
Uumefficimen
inm, han
hare Mariar
lirmn. Ange
inyum ſeut
tolerez itg.
litoberechi
leuelebar.

Donlams

uurelague

tnnſtht
eimmdenrnhe
Niggctyte
Nchetiing
V
V. Mxchend
lumn gelchen
eſt ethine
lelmusinlnin.
ſrctguls
Atione enn
n hujusſinune
Donceptbun

.

m nimmirunt
elen Chriut
Maris,elet
lacusthrſen
riakyange
Golitentar
jenimbonnt!
Dotmminitenn
gräi Phiite
numnIngtin
tid Nredtt
eclolt, Aue
Pohrh'nt
cvonflorenn
lirtili
nined
vsVrgntt,
mtleni
ſ
M oℳ 4

Amabilior cunctis crsaturis, & ſpecioſior. fuit Ge. 09

Marid! correſ
. ſpondet amori Mariano d
„ C . .
anſnn Carthuſianns de laud. B. V. lib. 3. devorinns chens o.
Gge, s⸗ ete ipſa tam ſuavis 3 & gaudioſa conſti, ,, 15 OH.
Riarer aenn Nere ac conſolatoriè ſapis ac a.
miſeros foves, animas ungis, imo 3 .
trium . 2 ungis, imo u
man mncen, ac militantem Eccleſiam, du Fecaine a, verſan
gnä, magnificè ac clementer reficis, & berfunais mira. ac

CONCEPTUS II.

Primum, & principale in uno genet
man,imnphdin ncis genere, omnibus ej .
— Prxfr ri debet, ſecundàùm regulas, & larcen
Rinotpali ilce P ncrin Ariſtotelis. Sic inter flores brima, &
H nanin Ores reliquos pulchritudine ſuperat 3 &
na, Rcgina &lielt vi appellatur, & olitdar. Mundi Domi.
Bn ee Regina corliel irgo Maria, hominum, & Angel .
inhe⸗ atrix, regiæ ſtirpis ac dignitatis, prima ac Prach Wa, ae
õsz nohilima, huic itaque Palchernme
daen orius nundimn kres quam vis vel ab ipſis ſacris litteris
ecdrrerimm mm en latæ, quin & angelica puritas, de
pecies ce at, neceſſe eſt, utpote quam Deus ipſe ſi ei
ex cunctis creaturis ſuis reddidit amabiliorem dum cam ud
tante ſpecioſitatis altitudinem evexit, ut di gnum Slirſui nabi tl
. . . 4
e un eikci crerems. Quam igitur dotinus Reginam prafi-
„ hanc præ omnibus creaturis Dominam ac
venerare Mariam, cujus decore ac odore recrcata refe 8. Brigir⸗
ta in ſerm. Angeli cap. 10. Filorenti ergo roſæ d; in e.
ratur, nam ſicut roſa, bpulchritudine ſus aterai ligite,
prapollere; ita Maria univerſos in hoc mundo Piv⸗ ne Nasere,
xcepto benediéto ſuo Filio, honeſtatis & mor Glehn, Sä
erceptokcnee um pulchritudi-

CONCEPTLUS III.

Sponſam Spiritûs 3. Mariam Virgi J
tus 8. irginem, quami .
ſus cœleſtis pulcherrimam nireten: derantarcrat. nibc Ran
Lli il 5 4

70 Diſcurſus X.

in veteri adhuc Teſtamento expreſiſſimè figurabat Regina
Eſther, cujus decorem ac ſpeciem ſacræ litteræ commendant.
Eſth. 2. cap. Erat pulchra valde, & incredibili pulchritudine,

omnium oculis gratioſa, & amabilis videbatur. Quomodo his

ſtantibus Mariam pulcherrimam mulierum ſalvabimus: ſi enim
nulli Eſther diſplicuit, ſed omnium oculis gratioſa, & amabilis
videbatur, pulcherrima mulierum deprædicari Eſther cenſebi-
tur? Negativè reſpondet S. Antonius part. 4. tit. 15. cap. 10.5§. 2.
Et aſſignat pro ratione, quia Eſther, quamvis pulchra, Mariam ta-
men multò pulchriorem figurabat, & conſequenter ad altitudi-
nem pulchritudinis Mariæ pertingere non potuit, quæ Deo, An-
gelis, & hominibus præ omnibus mulieribus benedicta compla-
cuit, quam ſolam pulcherrimam mulierum, Pater cœleſtis, ut Fi-
liam, ut Matrem Filius, Spiritus 8. adamavit ut ſponſam. Potior

est veritas qum figura (verba ſunt S.) e quo ſequitur, quòa

Beata Maria figurata per Eſther tam pulchram, multò pul-
chrior fuerit. Ad amuſſim B. Albertus Magnus ſerm. 2. de
Annunt. B. V. Eſther interpretatur præaparata in tempore, &
ſignat Beatam Virginem, quam Deus LPater ad hoc præparavit,
ut Filius ſuus Unigenitus ex ea conciperetur, & naſceretur,
quando venit tembus miſerendi ejus. Eſther itaqueé, id est,

Beata Virgo formoſa erat per immaculatam virginitatem, erat

etiam increaibilis pulchritudinis per virtutum omnium venu-
ſtatem, omnium quoque, & Angelorum oculis gratioſa, &
amabilis videbatur ber viſceroſam charitatem. Et iterum in
Bibl. Maria. lib. Eſth. n. I. Omnibus enim placet, Deo, Angelis,
juſtis, & peccatoribus. En! puàâm benè pulcherrima mulierum
Virgo Maria præ millibus electa.

CONCEPTUS IV.

Ad coœli tabernacula glorioſæ in aſſumptione Virgini ob-
viantes Angeli, quaſi nunquam viſum contemplantes ſpeda-
culum, admirabundi exclamant, ſeſeque invicem interrogan-

tes mutuò colloquuntur. Quæ est iſta, quæ progreditur quaſi

aurora conſurgens, pulchraut luna? Cant. 6. cap. Mirantes
Ange-

uili

—
mes Uar
rentura In
rliliett⸗
leguian
ierierte

ſpopere mi

1

Gn ce Annu

umquide

unmaturer.
regeecot

mnejusm
Iicem, ine

uroſpiere
Lorem pu
Uumnorum

i Ofuleh,

liCenitrix.
Tanatidem

lreguan
Ulniwclnis
it Kuſti,
uncinemc
lndcentie,
ihnt ſpecio
nan zar
Unſtrumomn
i lgeren
Ttocor l
nmiturgere
Unepsin Be⸗
gininon
flum diri
aezilect

—
Aridl M
2connenet.
iulrtute
. Quomrolck
wibinndſa
foli, Kamt
MeiHhercnts

1 1. loſt

lchrainunn
Uenteraddlint

ipgeot

enediccon
Atercellelien
tſponlan k
ſeltitun,
Nan, ili,
gausſen!
ta intenten.
AAloertne
fin
eritii,1

CEinieet

Onnih
ll iſi
en. Lklemn.
et D
henimuncin

Mione ſihn,
temgans,⸗
mmieemigten,

Amabilior cunctis creaturis, & ſpecioſior fuit &v. 71

Angelos Mariæ obvios, non miror, nam, ut ſeribitSeraphicus Bo-
naventura in opuſc. Virg. cap. 17. Antonomaſticè opus Domini
mirabili est Maria, vas adcmirabile, opus excelſt, vere opus mi-
rabile, quia nunquam invenitur ſimile, nec est ſactum tale opus
in univerſis regRlnis. Sed quæri tamen poteſt, quid adeò in hoc
ipfo opere mirentur? Reſpodet 8. Gregorius Thaumaturgus,
orat. de Annunt. Pulchritudinem ſanctæ Virginis amirantur.
Verum quidem eſt, ajunt Angeli, pulchritudinem atque for-
mam naturæ noſtræ admirabilem eſſe, ſed cum formoſiſſimaâ
ſpecie, ac decore Dei Matris, quæ vehementiſſimè ad contempla-
tionem ejus mentes noſtras rapit, non eſt comparanda; verum
eſt itidem, increatam illam pulchritudinem, in quam deſidera-
mus proſpicere, beatos nos intueri, ad hancç tamen creatam Ma-
ria novam pulchritudinem contemplandam trahimur, per
quam novum beatificum objectam mentibus noſtris repræſen.
tatur. OQpulcherrimabulchritudo omnium bulchritudinum! 6
Dei Genitrix! pulchrorum omnium ſummum ornamentum!

exclamat idem Sanctus orat. de oblat. B. V.

CONCEPTLUS V.

Evæ, quam Deus creaturarum Dominam fecerat, formam
pulchritudinis excellentiſſimam fuiſie aſſerit S. Thomas. Nam
gratià, & juſtitià originali dotata erat, quæ ſummam in ea pul-
chritudinem cauſabat, cui proinde ex bonâconvenientiaâ pro ſta-
tu Innocentiæ, corporis quoque reſpondere debebat, atque Ccon-
veniebat ſpecioſitas. Gratia, nam hoc ſonat Annæ vocabulum,
Dominam parit, id enim Mariæ nomine ſignificatur, verè éte-
nim rerum omnium conditarum Domina fabta est, cum Crea-
toris Mater extitit,; ſcribit S. Joannes Damaſcenus, lib. 4. de Fide
Orthodox. C. 1 5. Si jam prima illa fœmina, quæ creaturarum Do-
mina futura erat, omni pulchritudine à Deo dotata fuit; quan-
tò magis in Beatiſſimà Virgine Maria, Creatoris Matre, Dominâ
ac Reginâ, non tantùm ſublunarium creaturarum, verùm etiam
coœleſtium ſpirituum, pulchritudinem omnium creaturarum
congregàſſe Creatorem, credendum eſt. Doctiſſimè Guiliel-
mus

72 Diſcurſus AX.

mus Pariſienſis in Cant. 6. Pulchritudo quælibet reperta in crea-
turis omnibus ſparſim, tota colligitur in beatam, & pulcherri-
mam mulierum. Quod pulchrum est, delectabile est, & ama-
bile, definit Plato in Lyſide. Ergo quæ creaturarum omnium
continet pulcherrima pulchritudinem, carundem amabilitate
polleat amabiliſſima neceſſe eſt.

CONCEPTUS IV.

Quidquid oculis placet, animus laudat, hinc bonum, &
pulchrum ſunt æquivoca: Sic Deus ipſe opera ſua bona appella-
vit, quæ oculis ejus placuêre. Vidit Deus cuncta, quæ fecerat;
E&& erant valde bona. Quod in Hebraicà Phraſi idem eſt ac val-
de pulchra, formoſa, atque decora. Mariam nominat 8. Bona-
ventura in Spec. Virg. cap. 3. Vas admirabile, opus excelſi B. Al-
bertus Magnus in Bibl. Maria. Evang. Joan. num. 1 1. Opus admi⸗-
rationis, tam Angelorum, quàm hominum. S. Andreas Cretenſis
orat. de Annunt. B. V. Magnificum divinæ gloriæ templum 8.
Thomas opulſc. 8. Totius Irinitatis nobile triclinium. 8. Bernar-
dus in initium Ave dacroſanctæ Trinitatis ultimum complemen.
tum, artificium Dei, in quo Deus Pater ſuam omnipotentiam,
Deus Filius ſuam Japientiam, Deus Spiritus omnia donagra-
tiarum ſuarum accummulavit. Ergone Deus ille, qui minima
opera ſua bona dixit, ſingulare hoc Dei opus: artificium ſuumul-
timum omnipotentiæ ſuæ complementum, bonum non appel-
laverit? abſit. Tunc enim bonitatem contulit, cum filii ſui,

qui eſt ſummum bonum, Matrem elegit, cujus anteàâ humili-

tatem reſpexerat. Concludit mecum Seraphicus Bonaventu-
ra, I. ſent. diſt. 44. in expoſit. textus. Maria Virgo, quia fuit Ma-
ter Dei, quo nihil melius cogitari potest, ſic tantam habuit bo-
nitatis dignitatem, quòd nulla mulier amblius capere potuil.

Doctoraliter ldiota, in prologo de contemplat. Virg. Inven-

tâ Marid invenitur omne bonum. IIlud nimirum, de quo Ar-
changelus ait, Lucæ I. cap. Dominus tecum. Quidquid bo-
num est ſive in cœlo, ſive in terri, recluſit Deus in Maria, pero-
rat lacteis verbis S. Bernardus, Serm. de aquæ ductu de divinis
nomi-

ſudi

—
ninibus

nlianus⸗
tlondenu
Vgin
ebecor
iy Deod⸗
ſſeu⸗
ſuidenae
Cenrpolch
s incre⸗

ſoecere;

ntriſtis:
nes linc
opmmiofill
Uemmorti
iptoco pl
Uenpolebra
m.nce A
Mu beata
ilue letifi
ſhie guie
ciegfatu⸗

Mguin
lujt
Omul

— Amabilior cunkis creaturis, & ſpecioſior fuit & 7
Tepefttian nominibus. cap. 4. pag. 1. Coronidem imponit Dionyſius Car-
1NAcen thulianus. Omne bonum amabile, Maria bona, imò omnis boni
Nlectun es? compendium, ergo amabili.
NürumoImn Virginem Dei Matrem, humanæ naturæ pulchritudinem Epilogus.
Gdetnahln atque decorem appellat S. Joannes Damaſcenus orat. I. de Nat.
