puritatis, meridiei imago eſt; ac proindè ad primævam illam munditi-
am & pulchritudinem, in qua five cœleſtes Spiritus, ſive primi parentes
creati ſunt, MARIA opportunè refertur, uti ad Adami innocentiam Ma-
riam retulit Petrus Damiani in Serm. de Aſſumpt. In meridiana lumine ille
brimus Parens Creatus éſt, factus ad imaginem conditoris. Sine macula ergo
concepta eſt B. V. Maria, uti concludit Regius Pſaltes, Pſal. 45.
CONCEPTUS VIII. .
Adjiuvabit eam, mane, diluculo. Quod eſt illud Mane & dilueulum?
Reſpondet S. Hieronymus: Ortus eſt matutinus, inſtans conceptionis
B. Virginis, tunc jam patrocinatus eſt Deus, ſuppetias tulit, præelectam
ſuam matrem à peccato Originali præſervando-.

[Epi-

. CONCIO SECUNDA.R. 15
LEpilogis.] MARIAM ergo virginem ſine macula conceptam devo-

⸗ . . . .
”M tiſſimè non tam hodiè quam indies, tota vita noſtra colamus, veneremur.
i ut ipfſius Patrocinio à maculis peccatorum, vera contritione abluti, mun-
l di, ac puri, coram tremendo tribunali ſtricti DEl Judicis aliquando com-
Ni. Pareamus.

le⸗ De qua natus eſt EUb. Matth. Cap. I. ATerti.

n, Sine macula eſt Maria, quia ſingulariter præ- Thema.
venta.
A. Ebpiphanius Serm. de Laud. B. V. variis honorum Exordium.
titulis Mariam Virginem deprædicat: Vocat il-
lat lam Lampadem u⅝e lucem geſtans inextinguibilem,
Cur D, ole ſplendidiorem; UIrnam auream, continens in ſe
til & Manna cœleſte. MWare Spirituale, habens in ſe gem-
s m Chriſtum. Splendidum cœlum, imprebenſibilem portans
mach Deum. Mariam vocat Richardus à S. Victore cap. 23. in Cantic. Pa-
ha⸗ radiſum, de qua fons egreditur gratiarum. Hugo de S. Victore Serm.34.
ün de Inſtitut. monaſtica, maximis encomiis Mariam deprædicat:
s Maria Virgo verè eſt aurora clariſima, quo ſuo magnifico ſjubare præce-
lin, dentem Patrum claritatem innovavit. Et ergo aurora veræ lucis præ-
In ventione, fios pulcbritudine, favus dulcedine, viola humilitate, roſæ
dbre, charitate, lilium ſuavitate, vitis fructificatione, quodvis aroma, bona
nod opinione; Caſtrum in ſecuritate; muris && turris in fortitudine; pro-
hafi pugnaculum defenſione; columna rettitudine; Sponſa fidei; amica di-
entes ledtione; Mater fœcunditate; Virgo integritate; Domina dignitates
Mr Regina Majeſtate; Ovis innocentia; Agna mundicie; Columba ſimpli-
ui citate; Turtur caſtitate; Wubes protetione; Luna augmentatione;
eo Sol conſummatione; Paradiſus plenitudine; egregiè Idiota de con-
templ. B. V. c. 2. Quodcunque donorum alicui ſandtorum unquam
datum fuit, tibi non fuit uegatum, ſed Sandtorum omnium privilegia,
mn! omnia habes in te congeſta, nemo æ&ualis eſt tibi, nemo major niſi DElIS.
onis Hæc eſt incorrupta illa terra, loquitur de B. Virgine S. Bruno in
lan Pſalm. 101. Cui benedixit Dominus, & ab omni propterea peccati con-
tamine libera, per quam vitæ viam agnovimus, G enigim verita-
. 2 tem

2⸗ IN FESTO IMMACULATXZ CONCETIONIS B. V.

tem accipimus. Unde S. Gregorius Neocæſ. Or. 2. meritò ſimula-
orum immaculatum Puritatis, G integritatis Mariam dicit. Divina
S8. Spirits gratia implorata Conceptibus probabo.

CONCEPTUS I.
Arcam illam, quæ naufragante mundo Noëmo portum attulit: B. Vir-
ginem Mariam ſine macula conceptam figurâſſe, nemo ambigit: Ita Heſi-
chius hom. de Deip. B. Virgo et Arca, Arca Noë latior, longior, luſtrior; WMa
erat animalium Arca, hæc autem Arca vitæ; Ma corruptibilium animalium, hæc
incorruptibilis vitæ, Ila Noë, hæc verò ipſius Noë factorem portavit; Ma duas,
&& tres cognationes, & manſiones habebat, hæc dutem univerſum Trinitatis com-
lementum. De Arca Noë nunc varia obſervanda veniunt. Primòo: Ex
ignis talibus compacta fuit, quæ minimè per aquas corrumpuntur, ut
ſunt ligna cedrina. Secundò: Ab infra, tam ab extra Arca linita fuit;
Item non in modum navis, ſed in modum Domus undique tecta, & clau-

ſa fuit, ut neque inferius, neque ſuperius gutta, quæ Arcam penetraret,

madefaceret, vel tangeret. Tertid: Quèò magis aquæ multiplicarentur,
& excreſcerent, eò magis Arcam in ſublime elevaverunt. Hæc omnia
congruunt Virgini Mariæ; Ex incorruptibilibus lignis fabricata eſt Arca
hæc: Quaſi cedrus exaltata ſum in libano. Eccleſ. 24. Quaſi cedrus corru-
ptioni minimè ſubjacens: Undique clauſa eſt hæc Arca, Virgo Maria;
Hortus concluſus, fons ſignatus. Cant. 4. Unde nec gutta diluvii peccati ori-
ginalis intravit, teſte Sponſo Cantic. 4. Zota pulchra es amica mea, & macula
non eſt in te. Nocuerunt aliis aquæ diluvii peccati originalis, ac planè
obruerunt, Maria Virgo his procellis ſemper exſtitit ſuperior, in apice
divinarum gratiarum collocata; Ab æterno ordinata ſum, inquit, ex antiquis.
Maria ergo immaculata eſt.

CONCEPTUS II.

Dilectus in Cantic. Mariam Columbam nominat: Ina eſt columba
mea. Cant. 6. Columba utique Noëtica, uti eam compellat S. Bonaventu-
ra in ſpec. lect. 9. Zu es illa fideliſſima columba Noë, quæ inter ſummum Deum &&
mundum diluvio ſpirituali ſubmerſum mediatrix fideliſſima exſtitiſti. De colum-
ba Noëtica legitur, quod extra Arcam pes ejus non quieverit, quod ſuper
nullam arborum, ac frondium reſederit: Cum non inveniſſet pes ejus, ubi re-
quieſceret, reverſa eſt ad eum in Arcam, Geneſ. cap. 8. Et cur columba illa
non ſedit, non quievit ſuper unum ramuſculum, vel frondem, ut aliàs
hoc genus avium aſſolet? Advertit Lyranus, quod omnes arbores, & fron-
des, à generali diluvio, ſordibus, luto, ac fœcibus infecti, inquinati fue-
rint; non reſedit ergo ſuper ramum ſordibus infectum, ne inquinaretur,
ſed immaculata maneret; Verba Lyrani ſic ſonant: Dicendum, quod ex
diuturna mora aquarum ſuper terram, non erat deſiccata adbuc, ſed erat quaßi lu-
I.

W

la.
n

Wr.
lel
M
bet
us,
om.

,Ut
futt;
clal.
let,
ntut,
Dmnn
Atca
oru.
aria;
1ori⸗
ſarle
U
ice
ur.

ende
entu⸗
1
lum⸗
ſher
ire⸗
r
dis
fon⸗
fue⸗
turt,
er

laud. V. Mundæ à peccato.

CONCIO SECUNDA. 2
tum, in quo non libenter quieſcit columba. Columba Noëtica eſt Maria, pro-
pterea, quod ſuper lutum peccati ne momento quidem reſederit, ſola, &
unica à peccato originali, àſordibus Adæ, immunis, & puriſſima perman-
ſerit, immaculata ſemper. Hoc indicare intendit Sponſus adeò dilectæ ſuæ,
quæ Maria eſt, pedum pulchritudinem laudando.
CONCEPIUS III.
LQuum pulebri ſunt greſſus tui in calceamentis, filia Principum, Cantic. 7.
Cur quæſo à pedibus, à greſſu ſponſa deprædicatur? Notare libeat; per
pedes, & greſſus, PP. intelligere peccatum origmale, quod malos affe-
tus, ac inordinatos appetitus poſt ſe trahit, ac omnes homines malè or-
dinatis paſſionibus inquinavit, juxta Pfalm. 48. Iniquitas calcanei mei circum-
dabit me. Hinc Chriſtus diſcipulorum ſuorum lavit pedes, non verò legi-
tur lavifſe pedes Mariæ Virginis; cur hæc à lotione pedum exchuditur?
Aucdiamus, quid Chriſtus dicat Petro: Qui lotus eſt, non indiget, niſi ut lavet
pedes: defuper S. Ambroſius: Plantam lavare debebat, habebat enim primi ho-
minis de ſucceſſione peccatum, quando enim ſupplantavit ſerpens, & perſuaſit erro-
rem, ideò planta eus abluitur, ut hæreditaria peccata tollantun. Maria ergo à
lotione pedum excluditur, imò à greſſu, à pedibus laudatur: ad innuen-
dum; à peccato Mariam immunem eſſe, primum inſtans conceptionis,
rimus ingreſſus Mariæ in hunc mundum, jam pulcher fuit, ac mundus
à ſordibus peccati originalis, ita conchudit Conceptum hunc Simmachus:
ita ex Hebræo, textum: Quam pulchri ſunt greſus G&c. vertendo: Quam pulů-
chri ſunt primi greſſus tui. Salomon. teſte Prov. c. 7. Viæ ejns viæ pulchræ, G&
omnes ſemitæ illius pacificæ, id eſt: inquit Richardus à S. Laurentio: de

CONCEPTUS I.
In Univerſali diluvio omnes creaturæ interierunt, præter Olivæ ra-
mum, Geneſ. c. S. At illa, columba nempè: Yenit ad illum ad veſperam, por-
tans ramum Olivæ virentibus foliis in ore ſuu. Deſuper S. Ambroſius lib. de
Noë & Arca: Gaviſus eſt vir juſtus videns fruttum de veteri ſemine aliquem re-
ſervatum, & inde collegit miſericordiæ divinæ inſigne, quod fruttum demonkraſſet,
cui non potuiſent noceré diluvia. Spiritus S. Eccleſ-24. de Maria inquit: Quaſi
Oliva Specioſa in campis. Specioſa dicit, ſemper munda, ſemper candida,
pura absque maculi. Quemadmodum igitur in Univerſali diluvio omnes
reliquæ arbores perditæ ſunt, excepta Oliva; ita omnes creaturæ rationa-
biles, in diluvio peccati Originalis interierunt, ſola Maria, myſtica Oliva
excepta, quam omnipotens Deus ab inſtanti conceptionis ſuæ præſerva-
vit; patet ulterius ex Prophetiãâ Danielis cap. 4.

C 3 CON-

22 IN FESTO IMMACULATXE CONCEPT. B. V.
CONCEPTIUS V.
Imperatum eſt à Divina Juſtitia: Succidite arborem, & præcidite ramos
jus, & ecutite folia ejus, & dièbergite fruttus, c. Verumtamen germen radicum
&jus in terra ſinite: Arbor hæc humanum genus eſt, rami, folila, & fructus,
ſunt Dei dona & grati?. Has, & hæc omnia perdidit Adam ob pecca-
tum, ſucciſa eſt arbor, concidit humanum genus peccato originali; Ra-
dix tamen & germen humani generis illæſum manſit, huic parcitum eſt.
Sed quis dicet, quæ eſt illa radix, & germen, quod in excidio univerſalis
diluvii, Originalis peccati, conſervatum eſt? dicit & nominat germen
hoc Iſaias cap. II. & eſt ſacratiſſima Virgo Maria: Egredietur Virgo de ra-
dice Jeſe, & flos de radice ejus aſcendet, & requieſcet ſuper eum Spiritus Do-
mini. Germen, radix humani generis Virgo MARIA ab interitu, ab ex-
cidio conſervata eſt, Adæ peccatum non incurrit, immaculata permanſit,

2c illæſa.
CONCEPTUS VI.
Miraculum audite Numerorum cap. 7. Virga Aaron floruit, ac amyg-
dalas fruétificavit: Invenit germindſſe virgam Aaron in domo Levi, & turgen-
tibus gemmis eruperant flores, qui foliis ditatatis, in amggdalas deformati ſunt.
S. Cyrillus Jeroſ. Ephrem. de laud. B. V. Item Bernardus ſuper miſſas.
In illa Virga Aaron, Mariam Meſſiæ Matrem intelligunt, & obſervant.
quod Virga Virginem deſignans debuerit eſſe ex amygdalo: Cur ex amyg-
dalo? Amygdala volunt Naturalitæ, ante omnes alias arbores floret, dum
reliquæ arbores adhuc nudæ, & aridæ, ab hyeme afflictæ conſiſtunt,
amygdala albedine florum compta, & candida reſplendet, ſicque omnes
alias arbores virore, & flore præcedit. Pariter B. V. primo Conceptionis
ſuæ inſtanti effloruit, venuſtaque, ac florens apparuit, eo tempore, quo
Cœteri Adæ poſteri, nudi & aridi exſtiterunt. Maria ergo ſine macula.

CONCEPIUS VII.
Quærit Jeremias cap. 18. Nunquid deficiet niæ de Petrd Libani? Libanus
Mons, idem ſignificat, inquit S. Hieronymus, quod Candidatio. Nix à
natura alba, & candida eſt, per nivem ergo, & montem Libani, Mariæ im-
maculatam conceptionem, candorem, & puritatem intelligendam eſſe.
vult Hieronymus in cap. 4. Cantic. ita Serm. de aſſumpt. Mibil eſt Candoris.
nihil eſt ſplendoris, quod non reſplendeat in Virgine glorioſa. Erat enim candida-
ta multis meritorum virtutibus, & dealbata nive candidior, Spiritus S. muneribus
ſimplicitatem columbæ in omnibus repræſentans. Aſt, cur puritas, albedo, can-
dor, ac innocentia Virginis, non aliis rebus candidis, ut byſſo, papiro, ſed
rectè nivi, ac Libano ſemper albo à nivibus comparatur? Candor byſſi,
papiri, non eſt candor innatus, aſt candor nivis à natura eſt talis, nix can-
dida concipitur, generatur, candida ſpargitur, candida in terram deſcen-

Qit.

7

—

nos
n
is,
.
N.
elt
ſals
men
⸗
Do⸗
.
nlit

ny⸗
er.
unt.
giſins.
Vant,
mnp⸗
„Qord
ſtunt,
mnes
tionis
qu

Ats

N
eim⸗
elle.
doni⸗

Gte-

̃ ᷑ ᷑LCLCLCXNCIQ0C IEKIIXEI 23
dit. Candori ergo nivis, non byſſi, aut papiri congrué MARIA com-

paratur, quia nunquam ſub tetro, & fuſco Originalis culpæ colore fuit, ſed

candidiſſimum colorem innocentiæ ſemper habuit, ab origine candida,
pura, immaculata fuit: Ita Bernardinus de Buſto in Mariali: Part. 9.

Serm. 29. in feſto nivis: Per albedinem Nivis Iriu innocentia, & puri-

tas immaculata Virginis, quæ nunquam fuit macu
catum. ßM
Epilogus.] Imploremus ergo B. Virginem, ut Abraham olim Saram:
Novi quod pulchra fis, pulchra, immaculata; dic ergo coram tremendo Ju-
dice quod ſoror mea ſis, ut mihi peccatori benè ſit propter Te immacu-
latam. Amen. — .

IN FESTO IMMACULATAX
CONCELPILIONIS,
CONCIO TERTIA.
De qua natus eſt E&NlS. Matth. Cap. 1. Tann
B. V. MARIAM, ſine macula conceptam eſſe, Thema-
ex congruentiis probatur,

ta, vel denigrata per pec-

MArgaritæ, ſen gemmæ, ac Unioni in concha ſuper orqium,
mare conſtitutæ, Academicus hanc epigraphen in-
ſcripſit: Intra uterum jam pura: S. Cyrillus Alexand.
'hom. contra Neſtorium, B. V. Mariam intitulat:
„RX— 8 Gemmam ac margaritam pretioſam orbis terrarum. Epi-
graphen quadrat: Intra Uterum jam pura. Immaculata; Audia-
mus PP. Ab originali delicto nullus excipitur, prater illam, quæ genuit Patres-
mundi Salvatorem, Laurentius Juſtinianus cap. de gradu perfe- Laurentius-
tionis. Macula non eſt in te, O MARIA, nec viciſſitudinis oöbum- Juſtiman.
bratio, tradit ſic Ambrofius Ansbertus ſuper Cantic. MARIAAmbrofius
nunquam fuit in tenebris, ſed ſemper in Lumine, habet S. Hierony- Ansbertus,
mus, in Pf. 77. Hoc inprimis adſtruere fas eſt, quod anima ipfius & ca- Hierony=
70, in qua elegit ſibi habitaculum Sapientia Dei Patris, ab omni mali- mMus
tia, & immunditia puriſſima Juerit, inquit Fulbertus Carnot. Serm. pulbertus
de Nativ. Virg. Statim at dqnima B. Virginis fuit creata, fuit ſanttifi- Carnot.
cata, & Angeli in œlis celebrarunt feſtum Conceptionis, perorat S. Vin- S. Vincen-
centius Ferrerius Serm. Z., de Nativ. Virginis. Sanè DEIlS e n ee.
ter- *

„

24 IN FESTO IMMACULATE CONCEPT. B. V.

ternus, ſicut mira ſua Sapientia creavit omnia, ſic illam benedictam
Matrem ſuam talem condidit, & ſandtificavit in tempore, qualem eam
Jandtam elegit in ſua æternitate: & talem tam nobilitate naturæ, quam
refettione gratiæ ondidit Matrem, qualem eam decebat habere ſuam glo-
rioſiſimam majeſtatem, quia in ea, & de ea, debebat ſumere, gquodin ater-
num ſihbi erat unitum unitate perſonæ, de quo exiret pretium totius libera-
S. Bernardi- tionis, juſtificationis, & beatitudinis humanæe. Concludit S. Bernar-
nus Senen- dinus Senenſ. tom. A. de Concept. B. V. art. I. cap. I. Implorata
s. S. Spiritus gratia, audiamus deſuper Conceptus.

CONCEPTUS I.
S. Bernardus in Signum magnum Chriſtam dicit eſſe novum Adam,
Mariam V. novam Evam: t nobis novum Adam reformaret, ex veteri, & Üvam
transfunderet in Mariam. Utiquè novus Adam Chriſtus, & nova Eva Ma-
ria, non minoris, ſed melioris conditionis fuerunt, quàm vetus Adam, ve-
tus Eva? Aſtvetus Adam & Eva, ſine peccato, ſine nævo, & macula creati
ſunt, ergo ſine peccato, ſine macula nova Eva: Virgo Maria. Sic ſubſcri-
bente S. Bernardino Senenſe tom 3. ſerm. 49. part. Certum eſt, quod Deus
ereavit Adam ſine peccato Originali ex limo terræ, dein de coſta ejus creavit Evam
Ene peccato: && certum eſt, quod Chriſtus incarnatus fuerit Dens && homo, & fuit
major quàm Adam & Eva, & majoris dignitatis, & tantum intereſt inter eos, quan-
tuminter Creatorem, && Creaturam: modò non eſt credendum, quod ipſe filius Dei
voluerit naſci ex Virgine ,&S ſumere ejus carnem, quæ eſſet maculata ex aliquo pec-
cato originali, imò credendum eſt, quod voluit ſumere carnem ex carne puriſima,
quod ejus mater fuerit plus quàm Adam & Eva, qui creati ſunt ſine peccato origi-
nali. S. Andreas Apoſtolus, in vita aſſerit. Sicut primus Adam, formatus
fuit de terra, antequam eſſet maledicta, ita ſecundus Adam formatus fuit de terra
Pirgine, nunquam maleditta.
Doctiſſimus Idiota in contempl. Virg. de Maria inquit: Ad hoc te fecit,
ut quod de primo opifice fuerat deformatum, per te reformaretur. Ideò Chriſtus
humanam naturam aſſumpſit, ut per Adami peccatum depravatum, defor-
matam, inquinatam, ſaueiam, infirmam naturam iterum reformaret, ſa-
naret, curaret, reſtitueret; ergo illa natura, ex qua Chriſtus carnem as-
ſumpſit, non debuit fuiſſe per peccatum Adæ infecta, corrupta, infirma,
(per ſanam enim medicinam infirmitates curantur, per ſalubria medica-
menta foventur venenata vulnera) Chriſtus autem per peccatum Adæ ve-
neno infectam naturam humanam curaturus aſſumpſit humanam carnem,
de carne, ſanguine, & lacte B. H ergo humana natura B. Virginis
peccato Adæ non debuit fuiſſe infeéta, ac venenata, ſed tota munda, ſana,

Wmaculata. Probo ulterius verbis S. Pauli,

CON-

CONCIO TERTIA. 2

n . CONCEPTUS III.
n Ad Hebræos c. 7. inquit Magnus Apoſtolus de Chriſe Domino: ZYalis
enim decebat ut nobis eſet Pontifex, ſanttus, innocens, ſegregata wveccatoribus:
l Notate: Segregatus à peccatorihus. Si fuiſſet B. V. per momentum tantum,
N. in originali, Chriſtus à peccatoribus non fuiſſet ſegregatus, ergo. Maria
h nunquam fuit in peccato, ſed ſine macula noxæ originalis concepta eſt:
nr Audiamus S. Thomam 3. part. quæſt. 4. art. 6. ad Zdum. Oportuit eum, gui
N peccata venerat tollere, eAà peccatoribus ſegregatum, quantum ad culpam, cut
Adam ſubjacuit. H
CONCEPITUS IV. J
Hun,;, David Pſalmo 44. Chriſtum dicit: Specioſum præ fiüs hominum, cauſa-
Cuun lem adneétit: Atitit Regina à dextris tuis, in veſtitu deaurato. Præ filiis ho-
Mr. minum ſpecioſus eſt Chriſtus: in quo conſiftit illud Præ: Fors quia à piis-
ne. ſima ſantiſſima matre natus eſt? aſt & à piiſſimis parentibus progenitus
Gen eſt S. Joannes Baptiſta, alia ergo qualitas in Matre Maria invenienda eſt,
lblet. ob quam filius ejus Chriſtus eſt ſpecioſus. Præ filiis hominum: & quæ
Des illa qualitas? eſt immunitas à peccato Adæ: ita Menæa Græca die 5. Ja-
nuarii ode 5. Architeltus, & Dominator omnium Deis, ut ex incorrupto utero tuo
Gi sarnem ſuſciperet, humani generis 1E PRIIATEI creavit, 6 Domina, nulli un-
nr. quam repræhenſioni obnoxia. Immaculata ſine labe concepta Virgo, illud
i Dif Præ Chriſto præſtitit, unde ſpecioſus Præ filis hominum; quod David
oet. edocere voluit quaſi cauſalem adnectende: Aſtitit Regina à dextris tuis in
, G veſtitu deaurato. A dextris ſtare, juſtorum, immaculatorum eſt, juxta
. Matth. cap. 25. Statuet oves à dextris. Aſtitit à dextris Maria, aſtitit, ergo
mnafus nunquam cecidit, nunquam jacuit in peccato originali, ſed in prima gra-
tent tia, innocentia, ſemper firma, tuta, integra permanſit. Aſtitit inſuper:

in veſtitu deaurato: Aurum mixtura caret, aurum purum eſt; loquitur Grego-
rius Niſlenus in Catena: deaurata veſtis argumentum ſit: Maria omni

feit mixtura, ac ſcoria caret peccati originalis: omnimodè pura, munda, im-
hnlkus maculata eſt.
betor⸗ CONCEPTUS V.
4,l Water unigeniti filii Dei electa eſttalis, quæ Virgo eſſet Corpore, ita
en . Eſaias: cap. I. Ecce Virgo concipiet, & pariet filium. Virum non cognoſco:
rnn. Luc. I. Corpus B. V. Virgo debuit eſſe inviolata, intemerata; quantò ma-
cNA. gis decuit, ut anima B. Virginis, Virgo eſſet inviolata intemerata, imma-
- Ve⸗ culata, à peccato originali immunis. Eſt hæc concluſio S. Bonav. in

3. ſentent. diſp. 3. art. 2. quæſt. I. Congruum fuit, ut illa, quæ placuit Altiſſimo,

giis adeò ut fieret ejm oponſa, & Mater filii Dei unigeniti, ſic eſſet immaculata mente,
nr ſicut erat intemerata carne. Quoniam ergo B. V. Maria, advocata peccatorum,

gloria & corona juſtorum, Dei ponſa, & totius Trinitatis riclinium, && ſpeciofiſi-
0N. Feſtivale. D waum

2,6 IN FESTO MMACULATXE CONCEPT. B. V.

mum filii reclinatorium; binc eſt, quod ſpeciali gratia Dei nullum in ea pecca-
tum habuit r= Exindè hortum his clauſum B. Virginem Sponfus de-

rædicat.
B * CoꝭONCEPTUS VI.

Hortus conoluſus ſoror mea ſponſa, hortus concluſus: Cantic. 4. cur hortum
dicit B. Virginem? Rupertus in hunc locum reſpondet: Nominatur hortus,
quod ſemper ibi aliquid oriatur, quia cum alia terra ſemel in anno aliquid ereet,
bortus nunquam ſine fructu eſt. Ulnde ergo hortus es Tll, G diletta dilelti? niſi quia
in te natum eſt aliquid, quod nunquam deſinit, & frultus tuus nunquam mar-
ceſcit. Flores & fruétus, qui in hortis creſcunt, communiter præſtantio-
res, excellentiores ſunt, quam qui creſcunt obviè in campis, & pratis:
item in horto ſpecialiter cuſtodiuntur, obſervamur, excoluntur; ubi in
pratis nulla horum cura eſt, imèò ordinariè à beſtiis conculcantur, infi-
ciuntur. Hortus ergò dicitur V. Maria, ad innuendum: florem inno-
centiæ, integritatis, puritatis B. Virginis præſtantiſſimum, excellentiſſi-
mum fuiſſe, ſpecialiter à Dei providentia excultum, cuſtoditum, conſer-
vatum. Nullum inſtans reperiri, in quo non fructus gratiæ, ac innocen-
tiæ fragrantia ſuaviſſimum odorem ſparſerit. Quando reliqui arbores,
ac flores in originalis culpæ hyeme, fructu & flore viduabantur, tunc
B. Virgo florida amœnitate vernabat : & gratiæ fructibus redundabat.
Hortus etiam bis claufus deſcribitur: cur bis clauſus? Ut non ſolum de in-
tegritate corporis, quam & in conceptione & nativitate Vyerbi, iibatam ſervavit,
locutum fuiſſe ſponſum arbitreris, ſed etiam de animæ integritate, quam nunquam
ſerpentis antiqui temeravit aſpettus: ita Rupertus: Et mens tua nulli ſpirituali
nequitiæ fuit unquam penetrabilis: Videlicet in nullo temporis momento ſer-
pentis peſtifero veneno proſtrata fuit, virginea mens, ſed ſemper, & pro
omni tempore, omnis culpa ab hoc horto bis concluſo exulavit; concluſo
bis, propter geminum cuſtodiæ munimentum, quo Mariæ corpus & ani-
ma ſervabatur, ne halitus tartarei draconis florem puritatis tangeret, in-
ter arefactas filiorum Adæ mentes hæc ſingularis Virgo ſemper floreret.
Concludit Sophronius Serm. de Annunt. Verè bortus concluſus, bortus
deliciarum, in quo conſita ſunt univerſa foruni genera, & odoramenta vir-
tutum, ficque concluſus, ut neſciret violari, neque corrumpi ullis infidiarum

fraudibus. S= .
CONCEPTUS VII.
Fulbertus Carnotenſis Serm. 2. de Nativ. obſervat. B. V. natam eſſe
in Septembri inquè Vico Nazareth. Cur rectè in Nazareth, & menſe
Septembri? Reſpondet Autor: Nazareth interpretatur Flos. Naſcitur
Maria in Nazareth: Flos innocentig. Nazarena eſt: ab origine florida,
candida, immaculata. Naſcitur in Septembri. In hoc menſe verni flores
mar-

um
g,
eet,
Olin
ltio.
Nig:
dbiin
inki
nno.
Nniſl
nler⸗
Ocel⸗
0les,
tunc
labat.
dein.
wavi,
guin
ai
0 ſer⸗
Apro
elulo
anl⸗
t, in⸗
reret,
ojt
U-

ig

eſſe
enſe
itur
id,
ores
al⸗

CONCIO TERTIA. 27
marceſcunt; ubi cœteri flores decidunt, marceſcunt, nata eſt, & prodiit;
florere, virere incipit, flos innocentiæ: Virgo Maria: ut quæ marcedinem
neſcit, ſemper florida, immaculata.
CONCEPTUS VIII.
Corpus mortuum Salvatoris ESU involvendum erat in ſyndonem
mundam: ita Marcus cap. I5. Involvit illud in gndonemunda., Sic in mun-
da Sydone involutum corpus, ſepultum, & repoſitum eſt in monumento
Corporis adhuc ullius experto. Ita Lucas c. 23. Poſuit eum in monumento
exciſo, in quo nondum quisquam poſitus fuerat. Notandum eſt, ſyndonem pro
Chriſti corpore mortuo involvendo mundam, id eſt novam debuiſſe eſſe,
& ut nunquam candorem & puritatem amiſerit, ac dein lota, vel mundata

fuerit. Item ſepulchrum non ſolùm purum ſimpliciter, ſed ita purum eſſe

debuit, ut etiam nunquam fuerit impurum, & purificatum; exinde ſie ar-

gumentari licet: Quod ſi talem ac tantam puritatem Deus requiſivit

in illa ſyndone, in illo ſepulchro, in quo mortuum corpus ESU per

40. hofas involvendum, reponendum erat, quomodo DEUS non magie

conſulerit honori, puritati, & innocentiæ Mariæ, in cujus uterum in-
volvendum, reponendum, erat vivum corpus ESU: Omnia circa Corpus
JESIl munda ſunt, & nova, && omnia mugna valdeé, inquit Origenes in cap.
27. Matth. Quomodo non tota pura, ac munda, immaculata fuerit illa, de
qua natus eſt jESUS, concludit S. Thomas de Villan. Serm. 2. de Nativ.
Dr aui de Virgine ſcire cupis aut intelligere, totum in boc clauditur breviloquioe
e qua natus eſt ESlIS, inde intelligas, nil gratiæ: aut perfedtionis, aut gloriæ,
quam animus in pura creatura concinere poſſit, defuiſſe. Ergò ſine macula con-

cepta eſt B. V. Maria.

[Epilogus.] Hortor ergo omnes cum Godofredo Cardinale Serm. 8.
Nibil in hujus Virginis laudibus hæſitemus: honorat ſiquidevi filium, qui laudat
Matrem, ſine cujus laude placere Deo, impoſſibile eſt, & cum laude ejus, nemo ei
displicere poteſt. Hanc igitur ſandtiſſimam, & admirabilem Vy irginem laudemus:;
quis Virginis filio, ſine Virginis Matris laude placere non poſſumus. Diligamus
eam ficut chariſſimam Domini Matrem, quam ipſe diligit, ut propriam carnem.
Quippe Virgo de cœlo prospiciens, univerſorum Regina, ſuarum laudum decan-
tatores benedictionibus coronat. Scribit Sophronius in 30. Januarii in Ve-
ſperis S. Baſilii & Joſephus Confeſſor. Ode 9. de 70. diſcipulis:
Worum omnium eſt ſalus, quotquot aſſiduis tibi gratulantur
vocibus, Ular ent. Amen.

3:(0): S8
L D 2 N

28 IN FESTO S. THOMX APOSTOLI,

232 8 2 3 22 82 2 38 28 888 683 33 888 82 88 63 38 8 362 288 268

IN PESIO S. IHO MX
APOSTOLI,
CONCIO PRIMA.
rexms. Non erat cum eis. Joan. 20. cap.
Tkema. Abſentare ſe à Piorum conſortio, ſaluti quam-
plurimum obeſt, ac nocet.

Exordium, 0d, JSsAD Ah, Juſtorum collegio, & cœtu optimis moribus
inſtitute recedendum non eſt: abſentare ſe
à viris timoratis, eſt ſalutem ſuam periculo
exponere; evitare diſciplinam, eſt caſum quæ-
rere, eſt perire; ipſe recefſus, ingerit pravita-
.6 N tis exemplum. Audiamus Sacræ Scripturæ
eG & textus: Væ Soli, quia cum ceciderit, non habet ſub-
Scriptura le Brenaihi, extendi manum meam,

vantem ſe. Eccleſ. cap. 4. Vocavi,
Saera. &&non fuit qui aébiceret, deſpexiſtis omne conſilium meum, && increpatio-
nes meas neglexiſtis, ego quoque in interitu veſtro ridebo. Prov. Cap. I.
Nemo mittens manum ſuam ad aratrum, & reſpiciens retrò, aptus eſt
kaces. regno Dei. Lucæ cap. 9. Et S8. Patres libeat pereipere: Facilé 4
ſuperna Jeruſalem excluditur, qui à juſtorum congregatione fuerit ſe-
gregatus, ideoque cum omni circumſpetctione, & animi maturitate ſtudeat
romovere, quisquis in hæc ſantta collegia Deo dicatæ vocatus eſt, ne dia-
Laurentius Holi fallacia, aut ſui negligentia, amoveatur ab illo, hortatur S. Lau-
Juſtinianus, rentius Juſtinianus de diſciplina Monaſtica: cap. 7. Multos in
diſcrimen animi ſolitudo dejecit, erraverunt quidam in ſolitudine, & à
retrus Bleſ. ſerpentibus perierunt. Petrus Bleſſenſ. cap. 9. Ubi non timetur repre-
henſor, ſecurus accedit tentator; licentius perpetratur iniquitas, docet
S§. Bernard. S. Bernardus apud Niſſenum lib. 4. cap. 1. Dicam, quod ſentio, in-
Cantiprata-quit Cantipratanus apud Lohnerum in Bibliothecàâ: Verbo, So-
u. cietas: Credo, ſolis, & ſine ſocis foris ambulantibus, mille infortunia,
& plura, quàùm credi poteſt, ſæpius occurriſſe, in quibus nec opere, nec ſal-
8, Bernar- tem animo offendiſſent, ſi juſtus fratris ſocius affuiſſet. Unde S. Bernar-
dus. dus Serm. I. de Spiritu Sanéto, in hodiernum feſtum S. Thomam
alloquitur: Fulleris Thoma Sandte, falleris, ſi videre Dominum ſperas
ab Apoſtolorum collegio ſeparatus; non amat veritas angulos, non ei
diverſoria placent. Dei gratia deſuper Conceptus proferam.

CON-

W f

⸗

lbus
eſe
eulo
gur⸗
Vlta

Nture

tſib.
emmn,
tio⸗
Mel.
e 4
neiſe

Pulet
ecir
Lar.
tos i
,G
epre-
gocel
,in⸗
. 80.

i.
mar-
ham
eres
nei

N.

titi.

CONCIO PRIMA. 2
CoNCEPTUS I.
[Confirmatio.] Miſerandos ruinarum caſus, duce & origine, à bono-
rum receſſu numeramus: Eva prima Mater in inobedientiæ prolapſum

ruit, contra divinam inhibitionem de fructu prohibito comedit; ſors la-

pſus cauſam ineuſabitis ſerpentem? non tentãſſet ſerpens, non ſeduxiſſet,
niſi Eva acceſſiſſet; Quia ergo Eva, à juſto viro ſuo Adam ſe abſentavit,
vaga, & incuria, ſola ſine Adam in Paradiſo diſcurrit, ecce in pericu-
lum tentationis devenit, ac lapſum: eſt hic Conceptus Ruperti Abbatis
ſic concludentis: Lib. 3. in Geneſ. cap. 2. Mulier corpore, && oculis va-
4, dum incontinenter deambulat rte Lieectae ,qualis extra Paradiſum mun-
dus huberetur, & ferpens utpote aſtutus dulcedini terræ propius, vel ambitioſius in-
nititur, locus diabolo datus eſt. Si à latere juſti non receſſiſſet, ſerpens inſidias
prætendere non valuiſſet, invenit tamen fallendi occaſionem, dum à viro &

juſto ſeparatam invenit.
CONCEPTUS II.
Uxor Loth, Angelico adjutorio ab incendio Sodomæ ſalvata tandem
in via, in itinere perlit. Verfa eſt in ſtatuam ſalis, Gen. cap. 19. Quæ elt
cauſa tam lugendi interits, ac tam horrendi ſupplicii? cauſam allegat
Sacra Scriptura citato capite: Reſpiciensq, Ior eius poſt ſe: id eſt, ex-
planat Dionyſ. Carthuſ. Mente &ρα vekore retrotpiciens, faciem ſuam verſus So-
domam dirigendo, cum inordinato affettu ad ea, quæ reliquit, verſa eſt in Statu-
am ſalis. (Quamdiu illa fœmina amavit ſocietatem juſti ſui mariti, quam-
vis non eſſet adeò virtuoſa, tamen cum ſancto meruit ſancta reputari, &
à communi ſupplicio liberari, verim dum Maritum deſerit, a viro ſuo

juſto ſe avertit, Sodomam verſus ſe convertit, cum perverfſis fuit repu-

tata, & tam graviter punita: Audiamus S. Auguſtinum lib. 2. de mirah.
Sacræ Script. Quamvis mulier propter contubernium juſti eruta ſit de incendio,
pepercit que incendium illi, ubi conjugis gaudebat conſortio, dedit tamen pœnas cri-
minum, quando oculos avertit à juſto marito.
CONCEPTUS III.
Judas, qui diu Collegio Apoſtolico aſſociatus, inter Apoſtolos con-
numeratus, Vxit: tandem ſceleratiſſimus à dæmone obſeſſus, deſperans;
Laqueo ſe ſuſpendit, æternæ damnationis ſe reum fecit, quomodo virtute
Chriſti ſocietati adjunctus, à Chriſto tot virtutibus inſtructus, tot chari-
tatum actibus, ut communione in ultima cœna, pedum lotione, ſpiritua-
li exhortatione fotus, ac excultus, tam perfricatæ mentis, ac (celeratus
effetus eſt, cauſalem ruinæ Judæ adſcribit S. Evangeliſta joannes cap. 13
quia ſocietatem optimam Chriſti, & Apoſtolorum deſernit, ab hi
ſubduxit, abſentavit. Cum ergo accepiſſet ille buccellam, exivit continnè

ſuper Chryſoſt. Certè niſi ille exiſet, proditor non juiſſet: & 8.

N

30 IN FESTO S. THOMXE APOSTOLI,

hom. de prodit. habet: Quia à diſcipulorum conſortio ſegregatus, ad Prin-
pes Phariſæorum ſe contulit, & poſtea ad desperationem, & laqueum devenit.
Tantum nocet, à proborum conſortio, ac ſodalitio ſe ſubducere, ab-
P .

ſentare.
. CONCEPTUS IV.

S. Vincentius Ferrerius conſortium bonorum multis carbonibus vivis
in unum congregatis comparat; hac de cauſa: Carbones vivi, quamdiu
in unum congregati manent, unus alterum inflammat, ignitum facit; ſe-
paratur autem carbo à carbone; brevi exſtinguitur, emoritur; ſic qui bo-⸗
nis adhæret, optimis eorum moribus & ahis inflammatur in virtutibus,
in pietate, modeſtia, caſtitate proficit, ac confirmatur; ſi ſegregatur à conſor-
tio bono, tepeſcere incipit in actibus virtuoſis, ſenſim corrumpitur, per-
dit fidem, nauſeat pietatem, fit diſſolutus, peccaminoſus. Hoc experti
ſunt Sancti quoque; in hunc finem libeat perpendere, quod narrat S. Mat-
thæus c. 17.
CONCEPTUS V.
Quidam affli tus Pater in abſentia piiſſimi Magiſtri, & Diſcipulorum
Petri, Jacobi, & Joannis, ad reliquos Apoſtolos, filium ſuum à Dæmone ob-
ſeſſum deduxit, rogans: ut ab hoc nefando inquilino filium ſuum libera-
rent: dicit nunc S. Matthæus: Non poterant curare eum. Cur non pote-
rant? reſpondet Chriſtus: Propter incredulitatem veſtram. Ecce, una ab-
ſentes die à Chriſti conſortio, ac reliquorum diſcipulorum ſocietate, tepe-
ſcunt in fide: Infirmati ſunt diſcipuli, ſed non omnes: inquit in citatum ca-
put Matthæi Hugo Cardinalis; & Ferus de S. Thoma ſcribit: Semel ſeſe à
diſcipulorum conſortio ſegregaverat ſuo id damno maximo, exſpoliavit enim ſe con-
templationis DEI dono. Tantum nocet ſe à juſtis abſentare.

CONCEPTIUS VI.
Saul Rex fatctus eſt inter Prophetas: I. Regum cap. 19. de quibus Pro-
phetis gloſſa: Viri religioſi erant: hoc eſt, dono Prophetiæ clari viri mi-
tes, manſueti, modeſti, timorati erant, & talis factus eſt Saul, cum tali-
bus: Abiit in Najoth, in Ramath, & factus eſt etiam ſuper eum Spiritus Domini.

Propheta, Spiritu Domini repletus, non manſit Rex Saul; imo in crude-

lem Tyrannum mutatus; eum Spiritus malus in nefanda ſcelera, in ho-
micidia innocentium, in negromanticas ſuperititiones concitavit, tan-
dem in deſperationem, & propriam carnificinam induxit: Arripuit ita-

que Saul gladium ſuum, && irruit ſuper eum: I. Regum c. 31. Cauſalis, quod
Rex Saul tam perverſus factus ſi, hæc eſt: Cum Prophetis, Lum viri⸗

juſtis non permanſit, ab his ſe ſeparando, ſegregando, tam iniquus, ſce-

leratus, deſperatus effectus eſt; Juſtorum ennſortium deſerendo, ſen-

ſim tepeſcimus, depravamur. Optimè in hanc rem Seneca: ep. 5. HBoc
Primum

—,, —

bdus,
nlor⸗
Per⸗
Perti
Mx⸗

loruns
le 0⸗
libera⸗
pote
D.
, tepe.
n 1
e

ſe l⸗

8s Mo⸗
In m.
n tll⸗
niri
cde⸗
in ho⸗
tan⸗
ii-
guoch
Viris

l V CONCIO PRIMA 31
Primum Philoſophia promitrit, ſenſum communem, humanitatem, & congregatio-
nem; d qua profeſſione diſſimilitudo ſeparobit. P
CONCEPTUS VII.
In Lais apud Danitas, primo omnium inter Judæos Idololatriæ flo-
ruit: Poſuerunt ſibi ſeulptile: Judicum cap. 18. Quomodo Danitæ in
Lais facti ſunt Idololatræ, cum flilii Iſraël verum Numen ac Deum undi-
que colerent? An non tribus Dan mirabilia, ac magnalia Dei in deſerto
vidit, & experta eſt? nunquid non, ut cœteræ tribus: aà Moyſe, ad cul-
tum Veri Dei edocti ſunt Danitæz? quomodo ergo omnium primo defi-
ciunt, ſcelerati facti ſunt Idololatræ? Abulenſis quæſt. F. in cap. I17. Ju-
