ghum dolo primùm, dein bello eripere ingratus tentaverit.

2. Regum 1I4. cap. ſed prudentifſima mulier I hecuites, miſe-

rO Abfol

blonis ſtarui compariens, iratum accedit Regem, ac

Hlio ejus ecxule adee potenter intercedit, ut hora adhuc
illa, offenius Rex David placatus,

filio ſuo Abſolonis digneè
abje:

——
1beco pa

4 nrniruck

edement
Cona Thec
ie! 05
gelalls,
Cus fuit
Pgoa N.
rione du
enridicnoſ
omprehe
Im, in utel

memptib
Giinm,adin

ln regia
emn lir e
lin Angel
lenpe ſoan

6

Yillimum,

Mmanitera

Uandicens:
Ueetain pro
rſod ſon
ore ſolue,
r! Cetidit
Nepondet
lnd cap.6
Nuhorilus
un conte
n ntem
lic verdin
Dhigini
itaged de
n Agel

eatu/ Aye;
he⸗/

—
ſcegen
lſtunenl,
leulihl,
n linn
ertpretſe,
latitiin cit
enenhie
Nmaſennn
ihtanhte
ludiuli
ſi neuti ln
cunetit enit
et Azetiſigin
timal Denn.
Aptiſut tirl

zreteltr.

larix Iunlezt
nriunthn
itntitien
len, Annii
i, Cuun-.

ſceltiͦcn
sAbelne
ColOnNN
gandstenlhit
Thecvican,,
Cect Nep B
Drhoni2
AbOost

Maria Virgo cauſa eſt neſtræ lætitiæ. 163

abjecto paternam impertitus ſit gratiam, & commiſſæ in ſe
ingratitudinis remiſſionem. Nonne hoc in caſu felix nuntia,

ac clem entiſſima regii Principis advocata, prudentiſſima ma-

trona Thecuites, abjecto Abſoloni inexpectatæ fuit cauſa læ-
titiæ? Ob peccatum Adami, ab hæreditate coœleſtis Patriæ
excluſus, & à facie Dei ſui, miſerrimus homo, æternum ab-
jectus fuit, ſed ecce benigniſſima Mediatrix, prudentiſſima
Virgo ac Mater miſericordiæ, humanà infelicitatis commiſe-

ratione ducta ſeſe interponit, ac homini advocatam agens, Ppo-

tentiſſimo ſuo fiat mihi ſeeundum verbum taum, Lucæ 1. Cap.
incomprehenſibilem cum omni gratiaà & reconciliatione De-
um, in utero ſuo virginali concepit, quo factum, ut qui prius
contemptibilis, & abjectus erat homo ad gratiam Dei & ami⸗-
citiam, ad inſtar prodigi filii paternè ſuſceptus, & ad indicibi-
lem, regiâ ac imperatoria excellentiorem dignitatem, & ho-
norem ſit elevatus: id quod docuit dilectum Chriſti diſeipu-
lum, Angelus Domini, de quo in Apocalypſi, cap. 19. Vidit
nempe Joannes accedentem ad ſe Angelum, veneratione di-

gniſſimum, illum ergo profundè revereri volens, flexi poplite

humaniter adorat; quod advertensAngelus de longinquo cla-
mat, dicens: Vide, ne feceris, quaſi diceret: Noli me adorare,
nectam profundè coram me te inclina, non enim decet; Cur
quæſo à Joanne hororari Angelus recuſat, cum tamen tem-
pore Joſue, hujusmodi honores ſuſcipere, non contrarieba-
tur? Cecidit oſuæpronus interram, & adorans. Joſué 5. cap.
Reſpondet purpuratus Eccleſiæ Doctor Cardinalis Hugo, in
Cant, cap. 6. cum 8. Gregorio Pontifice, Hom. 8. in kvangelia.
Temporibus Joſue in antiqua Lege, viderunt ſancti Angeli,
quàm contemtptus, & abjectus à Deo fuerit homo; a ecreazurs
tam contemptä, honorem Angeli ſaſcipitnt, at reverentiami
nunc verò in novo Teſtamento (à tem pore ſcilicet, quo in ute-
ro Virginis Mariæ, Deus homo factus eſt) nazuram huas mana me
prius adeò deſpectam ſupra naturam angelieam in cœlo exaltæ-
tam, Angeli intuenturi ided Angelus a Joannes tanquam a
ereatu: d er Mariam ſupra Angelos dignificatätenere nei pit,

122 22 Ü2 g* A5

4

164 Diſcurſus XXII.

& ab ullo homine, honorem amplius, & reverentiam acceptare
perhorreſcit. Mariæ itaque Virgini adſcribat homo, quòd ex
leviſſimo, dignior, Angelis, & beatior effectus ſit, ipſa eſt pru-
dentiſſima illa Thecuites, quæ degenerera peccatorem, divinæ
Majeſtati reconciliavit, eique gratiam impetravit, & gloriam.
Ad literam S. Antoninus Part. 4. Tit. 1 5. Cap. I4. §. 7. Hæc eſi
fguratè prudentisſema illa mulier Thecuitis, quæ ita ſapi enter

advocavit apud Regem David, in cauſa Abſolonis, Vani, ſuperbi,;

& fratricidæ, exulis facti propter tantam ſcelus in Jeruſalem,
quòd induxit Patrem David, ad miſericordiam, erga filium, &

ab exilio revocandum: Sic Virgo Maria, pro mundorebell, ipſi

Deo, & occiſore fratris ſui, id edt, animi ſui, propter quod exul
conſtituitur, à ſuperna Jeruſalem, ita advocat, & interpellat: ut
Deumbatremplaceat, & onverſaum ad pæ‿itentiam, & gloriam
inducat. Si ergo revocatus ab aulæ tantum regiæ exilio Abſo-
lon, Thecuitidem ſuæ recognovit cauſam lætitiæ, certe ab exi-
lio aulæ cœleſtis ad gloriam æternam revocatus homo, Ma-
riam Virginem, cauſam lætitiæ indicibilis, in ævum ſat depræ-
dicare non poterit.

CONCEPTUS II.

A potentiſſimo Rege Aſlvero, ſuper univerſam Judæo-
rum gentem, ſententia mortis decreta eſt, & litteræ ad exe-
quendam miſiæ ſunt, per omnes Regiones ac Provincias Re.
gis, menſis, ac dies, executioni determinata; ſed eccè ſubitèò
ſpecioſiſſima Regina Eſther profundiſſima humilitate pedi-
bus Regis provoluta ſalutem obtinet, vitam Jjudæorum conſer-
Vat, quin & regium impetrat conſenſum, ut decreta mor-⸗
tis ſententia quam primum revocentur, litteræ executionis re-
laxentur, undique Judæis gratia Regis promulgetur, & venia;
quo factum eſt, ut per integrum regnum univerſi populi
magnoperè lætarentur. Omnisque civitas exultavit & lata-
ta eit; Judæis autem nova lax oriri viſa eft, gaudium, honor, &
1Tripa diem, apud on, n es populos, Irhes, at que provincias, gquceng,
Regis Pratepta veéniebant, mira exultatio, ebpula, atq; onvivia,

&lr.

.

—
ſitu cie

leiuit

ino dommt

Erſaeſtap

ſanitgen
Deiſubjacen
ſetd debita

ſfcientere

pen geſher
gudc ſpecio

ti Virge

gunibus, al
ficiimus

on deſinat

Urpetraver
on quiſp
Mionelubl
ninalabſet
Kkociplon
Ile Elexee

Ulnexaſit,

4

Lementiſfin
ecit on
rimtant,⸗
ur on ſo
Npo morti
lum kther
1 8 welie
Poneclient

A100

umen forti

Ui Poſte

——
küiſtctletel
omnd adte
n cker
ndreni
rit Kgorin
1487 g
e ita ſſian
ib ati ſhnt
in onin
nejenflin

nunlinetii

Oileſſelu
tian in
egirerlioli
itſe elethe
Atus horo
erocRhc⸗

.

bniretlinmen
Elicenrth
eion
d tarh
Ahummiiueſte

NdeoniNet

Ir Celtun
Aretecninin
lgerwn Ken
ubifaſ ae

uni0

,uCvonglkt

vinridhl,1
tſili
G.

Maria Virgo cauſa eſt noſtræ læatitie. 165

—
& feſtus dies. Eſth. 8. cap. Quis hujus univerſalis lætitiæ cauſa
Judæis fuit? nonne Eſther? A ſupremo Rege regum, ac Do-
mino dominantium, ſententia mortis æternæ in peccarores
deciſa eſt apud S. jacobum cap. 1. Peccatum, cum conſa mmatum
fuerit, generat mortem. Omnes, peccatores nos eſſe, ſtrictiſſimo
Dei ſubjacere judicio fateamur; peccaſſe nos, certi ſumus, an
verò debitam præſtiterimus pro peccatis ſatisfactionem, an
ſufficienter contriti fuerimus, incertiſſimum: ne per hoc ta-
men deſperemus, ſed indubitato nobis eſſe ſinamus ſolatio,
quòd ſpecioſiſſima Eſther, Regina cœli ſuper omnes ſpecioſa,
Maria Virgo Dei Mater, pro omnibus ſe invocantibus, etiam
gravibus, ac abominabilibus peccatoribus apud Filium ſuum,
ſtrictiſſimum aliàs judicem, humiliter, ac potenter intercedere
non deſinat, donec illis gratiam & miſericordiam actualiter
impetraverit, quam expertus eſt Theophilus, grandis ille pec-

cator, qui ſpe lucri temporalis, & terrenarum dignitatum am-

bitione ſublimis, Deum abnegavit, ſeſeque diabolo, corpore &
animaâ ſubſeripſit, læſæ Majeſtatis divinæ, ac mortis æternæ, vel
ex hoc ipſo reus, hic tamen impius ac ſceleratus cum aliis adhuc
mille & ſexcentis gravioribus peccatoribus, damnationis pœ-
nam evaſit, abnegationis Dei veniam adeptus eſt, Mediatrice
clementiſſimà, cœleſti Eſther Mariâ. Seraphicè in hæc verba
incidit S. Bonaventura, in ſpeculo lect. 5. Eſther noſtra beata
Maria, tantam gratiam coramkkege aterno impetravit, quòd per
hanc non ſolum ipſa, ad coronam pervenit, ſed etiam generi hu-
mano morti addico ſubvenit. Diſcat vel ab Hebræis, cœleſtem
ſuam Fſther Mariam invocare Chriſtianus, ut per ipſam ſalvus
fiat, & meliore jure, ac illa Eſther olim Judæo, Virgo Maria, in
agone clienti, erit cauſa lætitiæ.

CONCEPIUS III.

ArQà obſidione ab Holoferno obſeſſà eſt Bethulia, quam
tamen fortis matrona Judith ab obſidione glorioſiſſimè libe-

ravit, poſtquam inimicorum turmas pertranſiens, detrunca-
L ZzZ 272 3 tum

176 6 . Diſe urfus XXII.

— —

— L
tum propria manu Holofernis caput, victrix retulit, eoque
non exiguam anguſtiatis Bechulienſibus lætitiam cauſavit,
quod vel ex eàâ maximè laude poteſt abundè colligi, quam li-
berari ab obſidione cives, reduci ſolemniter decantaverunt.
Benedixerunt iltlam omnes, unä voce dicentes: tu gloria Jeru-
ſalem, tis lætitia Iſraël, zu honorißcentia populi noſtri. Judith.
15. cap. Num potuit olim tam anguſtiata fuiſſe Bechulia,
quam noſtris temporibus, Deo permittente, an guſtiata fue-
rit Chriſtianitas? Anno milleſimo quingenteſimo ſeptuageſi-
mo primo, Venetos invaſit numeroſo exercitu, armisque po-
tenter obduxit Selimus Turcarum Imperator, & quamvis cum
Philippo ſecundo Hiſpaniarum Rege, Papa piæ memoriæ Pius
V. paternè auxiliares anguſtiatis miſerint populos, armis ta-
men ac viribus longè ſugerior Chriſtianis Turca erat, ita utcoc-
cumbere in conflictu, Chriſtianis prudenter timendum fuerit;

ſed fortiſſima Judith: Virgo Maria, ad pugnæinitium, Gene-
8 Pug

rali exercitus oanni de Auſtria, evidens auxilium ferens, ap-
paruit, nam inopinato ventus contrarius Turcis exurrexit, quid
de tormentis bellicis Chriſtianorum ignem, & fumum in fa:-
ciem inimicorum percuſſit, ut naves chriſtianorum amplius
dignoſcere non valentes, ſe ipſos intra ſe invicem occiderent,
ac mactarent, quà ſtrage cruentia, Turcarum millia triginta
ceciderunt, octodecim millia captivata, quindecim millia ca-
ptivorum chriſtianorum liberata, centum & ſexaginta,unum-
magnum, ducenta & quinquaginta tormenta bellica, ac tan-
dem centum & octoginta galeræ à Turcis occupatæ ſunt. Ka⸗

ra de tot millibus Victoria, non alteri utique, quàm fortiſſimæ,

quaæ in exercitu Auxiliatrix viſibiliter apparuit, Juditch Mariæ

„ . . . 2 ₰ C. .
ViIrgini grato animo adfri
◻ 2

7

inexplicabilis fuit ciula lætitiæ, digniſſima, quam victores illi
benedicant dicentes: Ta gleria Hiſpanoram, Za latitia l eneto-
rum, tu magn'ficentis popali ehriſtianis Maria de Piczorid. In
quantis anguſtus inclyta verſabatur Auſtria Anno milleſimo
ſexcenteſimo octuagefimo tertio, quando idem immanis ac
abjuratus hoſtis Chriſtianitatis, ſupra ducentis virorum milli.-
bus,

=—

benda, quæ Chriſtiano illi populo,

——
o⸗ Vien⸗
unicihe
Cque coe

Uyetflii

Eeroil
vormnentot
UsTyrant
lnibori
Atlle, he
Venptenb⸗

Dhicoorle
Ullima

Ncitrorun
insAute
Plit 31.
jendidau
neoctidit
nlyten,

ther.)

Mnigin he

Roma
oelngge
bunalis,
lrr dem e
t, ur mo
Upeiratati
e nempe
bſegnißee
lnelktera

Dhon⸗ Gdixe

Ohomin,
P
lo Dens

—
Steoluenn
itam aniſt
olig⸗ gunk
Gecantrnenn
14 lri
lumfri t

Kulle etm

anzolinntn
noletu
armae,
Kquuntben
enenoieli
Opolopnnig
Ncdetatiuun
Gimencvnken
einitinm,
gliumm ketent
tesetuntentg
d Akomnntt
hanorumm
icemn oetter
Un kollur
indecimni⸗
ſeraginupne
a bellcuri⸗
, Uümdin
id cttk
tanocipole
acn ridossl
Isltii
riece MN
1Aunomn 61
Gemninnmm
sNorn 4

Maria Virgo cauſa eſt noſtræ lætitiæ. 167

bus, Viennam Auſtriæ Metropolim, ac Cæſaris Romano. Ger-
manici Reſidentiam arctiſſimè obſedit, ac tertio jm menſeun-
dique coanguſtavit, dicat jam univerſus orbis, quantà lætitia
ſuperfuſa fuerit, tota, cum anguſtatâ Civitate, Patria, dum per
generoſiſſimos Germaniæ Heroës cum detrimento omnium
tormentorum bellicorum, munitionis: ac tentoriorum ſuper-
bus Tyrannus in fugam abactus, atque ab ejus obſidione Urbs
ipſa victoriose eſt liberata. Sed quàùnam die menſis, Viennæ
afflictæ, hæc triumphalis felicitas obtigit? duodecimàâ menſis

Sempternbris, infra octavam Nativitatis beatæ Mariæ Virginis,

ab hac cœleſti Aurorâ Viennæ dies tam ſerenus illuxit, iſta fuit
fortiſſima Judith, quæ inimico Chriſtianitatis facta eſt terribilis,
ut caſtrorum acies ordinata, Viennenſibus autem electa, ut Sol
totius Auſtriæ & Cauſa lætitiæ. Subſcribit S. Antoninus Part.
3. Tit. 3 I. cap. 4. pſa eſt ila ſandta Judith, quæ & mag nämi-
ſericordid ad vopulam ſaumeum magnàprovidentiä & fortita-
dine occidit Holofernem ferocis:ſivium, obſidentem & captivare
volentem populum Dei, Et B. Albertus Magnus in Bibl. Marian.
lib. Eſther. Num. 7. ſa eſt gaudium n zſtorum, & tripudium
omnu m Beatorum,

CONCEPILIIS III.

Romanis olim cauſa lætitiæ littera , fuit; etenim quan-
do delinquens damnari debebat ad mortem, ſupra portam
Tribunalis, live Capitolii duas haſce litteras ſeripsere: M. R.
quæ idem erant, ac: Mortis Reim: Lriſtantes litteræ: utpo-
te, quæ mortern captivo indicabant; Verùm, ſi gratia reo
impetrata fuit, litreram A. inter prædiclas litteras M. R. Po-
ſuere nempè M. 1. R. quibus vita condonata reo annuntiaba-
tur, ſignificabat enim: Morte Abſolvitun Rens. An non reus
hanc litteramn , lætus ac hilaris in portà Capitolii aſpexerit?

an non dixerit faæ eile cauſam lætitiæ?“ ſub pona mortis, pri-

mo homini, ne comedat de ligno ſcientiæ Doni & mali, in Pa-
radiſo Deus prohibuit; In quàan , borà comederis ex eo, morte
52 %

Epilogus.

168 Diſcurſus XXII.

morieris. Gen. 2. cap. Quia verò malitiosè contra hoc præce-
ptum Domini egit, & prohibitum comedit fruéctum, factus eſt
Mortis Reus, litteras haſce M. R. in portà tribunalis divini cum
poſteris triſtis aſpexit: at verò in Novo Teſtamento, homini
gratiam apud Dominum, Maria Virgo invenit: Iuveniſti gra-
tiam apud Deum Lucæ 1. cap. hinc Gabriel Archangelus à Deo
miſſus eſt, ut ſalutationis ſuæx Avæ, quaſi à Væ, præfatis litteris
M. R. lætificantem litteram A. interponeret, MdRIA, id eſt,

Morte Kternà Reus Inferni Abſolvitur: atque indicaret, Væ, il-

lud mortis æternæ, quod ſuperbiâà ſuà Eva intulit generi huma.
no, cauſa triſtitiæ, à “α mortis æternæ, humilitate ſuâà abſolve-
rit, eidem humano generi cauſa lætitiæ, Virgo Maria; quod ſa.
luberrimum nomen retrogradè invocat Marianus Cliens: Aß
Inferno Redime Animam Meam. edoctus à Richardo à S. Lau-
rentio lib. I. de Laud. B. V. cap. 2. Sicat nomen JEſu, melin ore,
in aure melos, in corde jubilus; ſee & nomen Mariæ.
Ad depellendamigitur de corde noſtro omnem triſtitiam,
veræ lætitiæ Cauſam, Mariam Virginem in pectoribus noſtris
circumferamus, eamque conſolati invocemus, cum venerabi-
li Patre Joanne à IEſu Mariâ. Tom. 4. Epiſt. ad B. V. Eja, per cor

tenerrimumlInigeniti tui rogamus ze imprime intimo animæ no.

ſtræ centro, dulce ſuper lac & favum., nomen tuum, quod ſcilicet
ibi nos conſervemus, robusq; ex illo deſumamus, nosq; inſaper di-
ghare, regali ſigillo Mariæ, quod undiq; cumferentes, digno-
ſcamur emptitia mancipia taa, nec proindt cogitemus, loquamur,
aut agamus quidpiam, quod non protinus in te dirigamus, ſub.
limiſſma Regina! invicta fortitudo! & cordialisconſolatio noſtra.
Amen.

Virgo Maria! maris, vel à nomine, ſtella vocaris,
Vitctrixw triſtitiæ, Cauſaq; lætitic.
Quite ſalutat, ave nomen repetitg ſuave,
Dulci prole ſove, cordis amara move.

—

DI

Mairiu

Ir tere
9 der.
Virgos
dedita,
Gellium me

lnſbusejus

adhllimaine

Gnit cor-

olb 5. de
mminunam fin
Pepiriruale
e Contetnp,

IIO mags

Pbiuein
nics elet

nd ur conte

Minitatis Va
Nrhbiamus.D⸗
Otunen, un
en er in ſen,
agerit, aut
Unſuslid , d
uen ſlllinit
nhluretur De
utigilan
N neuguigil
Krllarone
Guun, letin

—
rühoege,
Ducn llre
lsciyitien
hemno, hon,
weyſige
kungelutde
Pratitglern
MIANliid
ludicnenn
teneutun
Aeſod eon
laruz ot
AnsClene,
Uurdoidl,
lſis len
.
nemntritin
Gorbuunt
Soumfenrt
elin
utinnane
, lat i
ſerente ,
ſnuhftin
Ai,iunt i
eNunt

ltovin

he,

de Fxaltatione B. V. art. 2. cap. 3. oaνραaHW†⅓[02Jaäis cogitationibus exer-

— S8) en 169
èl

DISCURSUS XXIII.

Maria Virgo tota quanta est, vas ſpirituale.

N Er revelationem habuiſſe teſtantur S8. Bonaventura in gxordium.
* Spec. Virg. cap. 7. & S. Bernardinus Senenſis, quoòd
Virgo Sanctiſſima divinæ contemplationi adeò fuerit
dedita, ut non tantùm noctes integras in oratione, &
cœleſtium meditatione inſumpſerit, ſed etiam dormiendo,
& ſenſibus ejus ſomno obrutis, piè contemplando anima ejus
ſanctiſſima indeſinenter vigilaverit, canens cum ſponsâà: Ege
dormio, & cor meum vigilat. Cant. 5. cap. Sic etiam P. Cani-
ſius lib. 5. de Beatà Virgine, omninò judicat Dei Matris vitam
continuam fuiſſe extaſim, atque contemplationem, vitam
planè ſpiritualem, etenim ſi donum hoc dulciſſimæ, ac conti-
nuæ contemplationis, in creatione Angelis conceſſum fuit,
quantò magis Virginem ſandliſſimam, quæ Dei Mater eſſe de-

bebat, quæ in Reginam Angelorum prædeſtinata, in ſponſam

Spiritũs S. electa fuerat, divini amoris incendio inflammaverit
Deus, ut contemplatione divinàâ ſpiritualem agens vitam, Vas
Divinitatis, Vas ſpirituale efficeretur. Sanctos deſuper Patres 88. Patres.
percipiamus. Dormire, non prius ecupiditæs, quàm neceſſitasfait,
& tamen, cum gquieſceret corpus, vigilaret animus, qui fye-
quenter in ſomnis, aut ſomno interrupta continuat, aut diſpo-
ſita gerit, aut gerenda pronuntiat. de Virgine teſtatur S. Am- 5. 4mbre-
broſius lib. 2. de Virginibus. Beata Virgo ad tantam contempla- us.
tionem ſublimitata eſtzut gerfectus, etiam in ventre Matris, con-
templaretur Deum, quàm anquam fuit contemplatus aliquis
alius vigilando, ſicut ipſaCant. 5.teſtætur, dicens: Ego dormio, &
cor meum vigilat. ſcribit S. Bernardinus Senen ſis Tom. 4. ſerm. 6. Bernard.
cebatur, detinebatur tantuùm in ſæculocorpore: affects aut em,
Aaa aaa α

Diſcurſus XXIII.

8nuznti & mente commorabatur in cœlo. perorat S. Laurentius Juſtinia-
us Juſtin. nus ſerm. in Aſſumt. B. V. Et iterum Tom. 3. ſerm. 36. tertia
Parte. I contemplando Deum, & cuncta creata, plusquàm Pau-
lus Mpoſt olus rapt as, ſine comparatione: quia ſi eſſent tot Pauli,
quot ſunt creaturæa, non attingerent ſaum contemplari, nam
Paulus fuüitVas electionis, Maria füit VasDivinitatisiguia nulla
creatura, tantum amat, nec tantüm timet Deum, quantumk irgo
glorioſa. Tota in Deo exultar, totusq;dpiritus ejus, in Deo gaudet,
& tota ejus anima Dominum magniſicat, & collaudat. diſerté lo-
.. ldephon quirur. S. Ildephonſus ſerm. 2. de Aſſumpt. B. V. Hæc Tirgoiſuis
ſus. œum precibus, traxit à cœlo, hæc ſuis meritis & virtutibus, ut in-
§. Bernar- gait . Bernardus, &laminvaſit, & in ſui amorem, Prophetaæ cæ-
dus. leſtis animum inelinavit, quem in ſui uteri domicilium, novem
§.rkomas menſibus hoeſst tavit profunde perpendit S. Thomas à Villa No-
2 và Conc. de Partu Virginis, Tu & Vas ſpirituale, gratiam Spiri.
tusS. mentibus noſtris infunde, ut vitam tuam ſpiritualem, piis
ac devotis Conceptibus meditari valeamus.

CONCEPTUS I.

Confirma- Secunduům principia Doctoris Angelici, S. Thomæ Aqui-

a ſeu De. natis 3. Part. Quæſt. 27. Art. 5. in Corp. Quautò aliguid magis
appropinquatprincipio, in quolibet genere, tantò magispartici-
pyat effectum illias Principiti, & qualitatem: ſic docet Diony-
ſius Areopagita cap. 4. de cœleſti Hierarchiâ, quòd Angeli, qui
proximiùs Deo aſſiſtunt, ut ſunt Cherubim & Seraphim, ma-
gis participant de bonitatibus divinis, quàm unquam partici-
pabit homo, in zelo ferventiores, ardentiores in amore ſunt.
Ex hoc principio, ſequens non ineptè formari poteſt Difcur-
ſus: Chriſtus origo eſt omnis perfectionis, virtutum ccœleſti-
um, ac ſpiritualium meritorum exemplar, charitate ardet,
ut notat Apoſtolus Paulus I. ad Hebr. cap. 1I2. Deus neſter,
ignis conſamens eſt. Chriſtus pro honore Patris ſui cœleſtis,
Zeclosè efferveſcit. Zelator eſt nomen ejus. Chriſtus in oratione
vigilantiſſimus. Fernoctabat in oratione Dei. Luc. 6, cap. Chri-

ſtus

4

M⸗

ſtwinjefum
pntadle

Alugiten
miſind

npoenis
un li 63.
nipir non hat
Uerfllionis
omorigini;
gopptopine
nim Matre
Nru Virgo
ilſſima: M
Nentiſſima

ntſimnan

Mlhertatee⸗
lcolos lxti
obroſiuslid
1laeriptay
lurefulget
e⸗ exempl.
reſa grol.
liatijglen,
nium ſit diſ⸗

Minelia; VaZ

AAprop
Dbicionav
Ugel Gabrie
Gatipleua.
hnimmenlum

Mtun addi⸗

nlfiit rat

hn uteſ

—
eitsaltt⸗
eimn,30.teti
nuugtrde
euttl
mtengn,
ihthglinl
ngbetuntne
17netgtd,
udat Elene
V Hemti
Uirtutitune
emylrkeut
niciliumtnn
omaa
genuni
nſpiruulen

Thonete
itholſettel
gle
e Cocet D-

dezttl

A Senohunn
Uogtangni
zin anneln
ipoethl⸗

jtoromncrtt.

chtiene
11 Deli
nb li d
ltvincn

ucbc 1

Maria Virgo tota quanta eſt vas ſpirituale. 177

ſtus in jejunio, & abſtinentià ſtrictiſſimus. Cumjejunaſſet qua-
graginta diebus, & quadraginta noctibus. Matth. 4. cap. Chri-
ſtus Magiſter humilitatis, & manſuetudinis. Diſeite à me, quia
mitis ſam & humilis corde. Matth. II. cap. Chriſtus in maxi-
mis pœnis, ac tormentis fuit patientiſmſimus. Non aperuit os
ſuum. Iſa. 53. Cap. Chriſtus voluntariè pauperrimus. Filius ho-
minis non habet, ubi reclinet caput ſuum. Lucæ 9. cap. tantæ
perfectionis, tot virtutum cœleſtium, tot meritorum ſpiritua-
lium origini, & exemplari Chriſto Eſu, nemo mortalium ma-
gis appropinquat, quam Maria Virgo, Mater Chriſti; Quis
enim Matre proximior eſt Filio? ergo inter omnes homines
Maria Virgo Deipara perſectiſſima eſt, vircuoſiſſima, ac ſpiri-
tualiſſima, Maria, inquam, in Deum & proximum charitate
ardentiſſima honoris divini zelo ferventiſſima, in oratione, vi-
gilantiſſima, in abſtinentià, & jejunio ſtrictiſſima, voluntarià
paupertate exemplariſſima, humilitate Deum placavit, patien-
tiâ coœlos lætificavit, caſticate Angelos ædificavit. Mellifluè S.
Ambroſius lib. 2. de Virginibus. Sit vobis, tanquam in imagi-
ne deſeriptakyirginitas, vitaq;beatæ Mariæ,de gadivelat in ſpe-
culo, refulget ſpecies caſtitatis, & forma virtutis, hinc ſumatis
licet exemplavivendi, abi tanquam in exemplari, magiſt eria
expreſſa probitatis, quid corrigére, quid eſfugere, quia tenere
debeatis oſtendunt ttalis enim fuit Maria, ut ejus unius vita, o-
mnium ſit diſciplina. Imitanda ſine numero offerens merita
ſpiritualia, Vas ſpirituale.

CONCEPTVS II.

Ad propoſitum meum, eſt profundiſſima ſpeculatio Se-
raphici Bonaventuræ in Speculo B. V. Lect. ſuper verba Arch-
angeli Gabrielis in ſalutatione Virginis benedictæ prolata:
Gratiâ plena. De hâc gratiâ, ejusꝗque plenitudine, Vas ſpiritua-
le immenſum, Virgo Maria ex ipſo contextu, tam clarè perci-
pitur, ut additione ulteriori verborum non egeat. Immenſs
certèfait gratia, quaà beata Virgo fuit plena, immenſum eni m
vas non poteſt eſſe plenam, niſi immenſum ſit iſtud, quo est
Aaa aa a 2 ble-

Piſcurſus XXIII. .

172

—
plenum. Maria auten Vas immenſiſwimum fuit, ex quo illam, qui niurdl
cæ lo major eſt, continere potuit. Quis eſt cælo major? certè e, „Ailte
de quo balomon: ſi cælum, & cœli cælorum, te capere non pocſſunt, ſlilhuit
quantò magis domus hæc, quam adificavi? Non atigq;, domus per ujtun u
. Salomonem adifizata, ſed domus per illam ſignificata, Deum ca- liſiinnac
perepotuit. Tu erge immenſisſima Maria, capacior e cœle, quis Slhutes
quem cæœli capere non poterant, tuogremiocontuliſti. Tu capacior dli⸗⸗
es mundo, quia quem totus non capit orbis, in tua ſe clauſit viſco. miftind.
ra,factas homo. Si ergoMaria tam capaciſſima fuit ventre, quan. iznulien,
1àmagis mente? & ſicapacitas tam immenſa fuit gratiâ plena, lltniluhe
oportuit utiq; qaòd gratia illa, quæ tantam implere potuit capaci- liummhe
tatem, eſſet immenſa. Virgo Maria igitur corpore, & ſpiritu emmm,

gratiâ plena, Vas Divinitatis, Vas ſpirituale immenſum eſt,

lemſed etia
Non minus ingeniosè combinat verba Gabrielis Archan- eirare, Der
geli S. Bernardus ſerm. 4. ſuper Miſſus eſt. quam enim cole- Cosguead⸗
ſtis Nuntius gratiâ plenam ſuperius ſalutaverat, eidem mox ſu- lot exident
peraddit dicens: Spiritus ſanctus ſuperveniet in te, & virtus Al- lono Deum
1iſimi obumbrabit tibi. Lucæ 1. cap. Numquid non Spiritus è8. monimuma
gratiarum dator eſtt an potuit repleri gratià, & necdum habere tierpeſde
Spiritum ſanctum:? ſi autem jam Spiritus S. in eâà erat, quomo- Nenraeran
do adhuc tamquam noviter ſuperventurus repromittitur? ad lollu,
quid ſuperveniet in Mariam? ut gratiam conferat? ſed quam liberiv toi
gratiam dabit 8piritus S. ei, quæ jam eſt gratiâ plena? cum ple- enifiat,
na jam ſit, quid amplius dabit ei ſuperveniens Spiritus S. datdor mullſcbeth
gratiarum? ſubtiliſſimè reſpondet idem Sanctus: Salutatione penon voc⸗
angelicâ plenus gratidâ erat venter Mariæ, repletus Wuigenito Hammo Ve
Filio Dei, Chriſto eſu. in hanc Filô Dei jam plenam gratiarum uminit ee

Matrem, ſupervenit Bpiritus S. Et ſicut Fiüius Dei replevit ven-

P , . neiherultan,
trem, ſic Spiritus S. replevit mentem Mariæ; Itaque benedicta Kahr
inter mulieres Virgo Maria, corpore & anima, ventre ac men- lrman-
te, carne & ſpiriru, gratiâ plena eſt. Verbis prægnantibus aſ- leiczie,
ſenti-

— —
ex u ilin
ajetene,
erenin in
nutit nnue
frare, Dung
eiyatchiß
lſiluigt⸗
4 ſllilſtr,
ſi venmgt
ſit rmtiiſir
ehntufegt

orpore a

amenhdmt,

I.

Gebrielsans
vacn enind
dneidemnan
inteCN

bidnondpin

Vecdunhte
Helerthſht
eprompigint
fem, ſimn
ipemiang
Springin
As: Glg
ete en
jenam giim
Diirelluhit
luce Ueleni
Gmmmte,
Urvont.
Nregnn

Maria Virgo tota quanta eſt vas ſzirituule. 175
—

ſentitur S. Laurentius Juſtinianus lib. de caſto Connubio, cap.
9. Quidquid honoris, quidquid dignitati, quidquid meriti,
quidquid gratiæ, quidquia eſi gloriæ, totum fuit in Marid: ma.
gna cum naſcitur, major cum concipit ubig, ſancta, ubig bplena,
ubiq; imaculata, ſancta quidem mente & corpore, plena gratid
& virtute. & S. Hieronymus Epiſt. ro. de Aſſumt. B. V. tom. 9J.
Qualu, & quanta eſſet beatalVirgo, al Angelo divinitus decla-
ratur, eum dicitur: Ave gratiäplena, Dominus tecum,benedicta
za in mulieribus: talibus namq; decebat Virginem oppignorare
muneribus, at eſſet gratiäplena, qua dedit eœlis gloriam, terris
Dominum, pacemq; refudit, ſidem gentibus, finem vitiis, vitæ or-
dinem, moribus diſciplinam. Vas ſanétitatis, Vas ſpirituale.

CONCEPTUS IV.

In bono, non ſolùm per ſeipſum perſeverare usque in fi-
nem, ſed etiam alios ad ſimilem perſeverantiam exemplariter
incitare, Deum non ſolùm perſonaliter laudare, ſed obvios
quosque ad laudem Dei animare, nonnè ſpiritualis animi, ſigna
ſunt evidentia? Maria Virgo tam conſtanter perſeveravit in
bono, Deum ſuum tam iteratis vicibus laudavit, ut ſimul etiam
proximum ad bonum ædificaverit, Dei laudes reddendas, effi-
caciter perſuaſerit. Sic de eà referuntActaAp oſtolorum I cap.
Hiomnes erant perſeverantes uxanimiter in oratione, cum mu-
lieribus, & Maria Matre Tkſau. Vix ac Maria domum intravit
Eliſabeth, ſuuũmque devotiſſimum intonare coepit Hymnum:
Magn'ficat anima mea Dominam. Lucæ I. cap. cum ea tota do-
mus Eliſabeth magnificare Deum, atque in ejus laudes erum-
pere non vocat, quin & Joannes exultare in utero Matris, &
incarnato Verbo, reverentiam & honorem exhibere, non in-
termittit. Exce enim, ut facza eſt vox ſalut ationis tuæ in auribus
mens, exultavitin gaudioinfans in utero meo. Ipſa mater Eli-
ſabeth, prophetico ſpiritu abſcondita prædicere, Mariam Dei
Matrem appellare, fructum ventris ejus incipit benedicere. Er
repleta ettspiritu s. Eliſalbethi & exelzmavit voce magna, &di-
Aaa aa a 3 XiI;

Kgilogus.

174 Diſcurſus XXIII.

xit: benedicta tu inter malieres, & benedictus fructus ventris
zui, & unde hoc mihi, ut veniat Mater Domini mei ad me Sed &
Ppater Lacharias eodem ſpiritu plenus, benedixit Dominum,
dicens: Beneædictzus Dominus Deus Hraël, quiaz viſitavit, & fecit
redemptionem plebis ſuæ Iſrazël. Cum emphaſi concludit S. Am-
broſius de Inſtit. Virg. cap.7. Tanta erat Mariæ Virginis gratia,
ut non ſolum in ſe gratiam Virginitatis ſervaret, ſed etiam his,
guos inv'iſéret, int egritatis inſigne conferret; viſitavit Joan-
nem Baptiſtam, qui in atero, pritsquam naſceretur, exultavit,
2d vocem Mariæ exultavit infantulus, obſoquatus, antequàm
Cenitus: Tot nimirum in domo Eliſabeth de Vaſe ſpirituali Ma-
rià Virgine, dona Spirits S. liberalitate maternâ effuſa ſunt.
De Vaſe hoc ſpirituali, & immenſo Divinitatis Chriſti,
gratiis & donis ſpiritualibus ſapereffundi ſperantes, recurra-
mus ad Virginem ſanctiſſimam, Dei Matrem, eamque devo-
tiſſimè invocemus cum doctiſſimo Idiotâ de B. V. Part. 14.
Contemplat. 97. O Vas miſericordiæ, ad te recurrimus nos vaſa
contumelia, plena lutofœtidisſimo, diverſorium vitiorum: ſed
piisſima Virgo Maria, ſcimus te habere tantam miſericordiam,

eNX qud qui plus haurit, plus de ed in te inveniet: digneris nobis

eam dare, per quam mundare posſimus vas noſtrum immundam,

ut de vaſe contumeliæ fiat vas gratiæ, & in fine cum omnibus

danctis gloriam obtineamus ſempiternam. Amen.

Wiritu concepit V'irgo, quem carne recepit,
Vas fuit ergo Dei, ſpwrituale mei.
Sc, ubi vult, ſpirat, quis non te, Maria! requirat,
Ut ſupra nos fiamen, ſpiret amoris, Amen.

05) a ( Lee

2
6 77 /00

DI

AMuriu

Tpo
tus!
enir
leas
nur 1 g
Monmortali
Deusimmor

pinem be

Pomorare vo

U potuid N
(allucnp

Kterræ core

Mols ipſe in
Mpam, terte

Angelis

ndi depon⸗

lyde anic
luuleyhrcſa⸗
mivere,gua
men rede,
Matrem, 65.
Pkaids

Uelarie, g

6 guld ven

yet, pye⸗
hahingo⸗ .
em ſui ſi
nllexd eſt,

—
rdktgenn

neiatmd

rit Donminn

lemnizo

Dncloctd
irginignte
etſel nund
3 niſmiſe
fetun exttn
Att⸗ iftfi
aleſoninil
tniefflſn

ipigiencsci

erantes tert
meimaſletn
de N.,dnn
urriniur t
alticyun
nniſenunte
ier roir

ruminrir

fur un ti

ghi

1ndi
Aen.

36 )14 8 175

Be E S ;8 38 6 B :8e . 6,,:8, e B8 838 8
DISCURSUS XXIV.

AMarial irgo honoratah Deo, honorabile vas eſt.

Tpopulo ſuo honorabilem Mardochæum, rex Aſſve- Exordium.
rus redderet, ipſe cum honorare dignatus eſt, ſtolà et-
enim regiâ indutum, atque equo impoſitum, per pla-
teas Civitatis duci, & exclamari juſſit: Hoc honore con-
dignus eſt, quemcung, Rex volnerit honorare. Eſth, 6. cap.
Non mortalis tantùm ac terreſtris mundi hujus Monarcha, ſed
Deus immortalis. Rex regum, ac Dominus dominantium,
Virginem benedictam multiplici honore in cœlo ac in terrà:

honorare voluit, in Matrem enim elegit, & magis honorare

non potuit, Nuntio angelico ſalutari fecit, corpore & animâ in
coœlos aſſumpſit, ad dexteram ſuum collocavit, in Reginam cœ-
li & terræ coronavit: honore ergo digna eſt Virge Maria, quam
Deus ipſe in cœlo ac in terrâ adeò voluit honorare, omnibus,
inquam, terreſtribus, ac cœleſtibus creaturis, hominibus nem-
pè & An gelis honorabile Vas. Encomia ejus 88. Patres venera- 88. Patrez.
bundi deponant. Qais mortalium, niſi divinoillaſtratus Ora-

culo, de anicaâ Dei & hominis Genitrice, quidquam modicum, ſeis

grande, praſamat edicere, imò zon timeat banc pellutis labiis
nominare, quam Pater miſeric ordtarum, & anl ſacula Deus, per-
petuam pradeſtinavit inyirginem alsg 2 . ma m, Filtus raelegit
en Matrem, dpirituss. novAàgratta domicilium praparavitlcum
reverentiâ quærit S. Bernardinus Senenſis ſerm. 2. de SS. nomi S Bernardi-
lus elebtonis pyennatns nussenenſ.
ne Mariæ. Sde Pauluse Aiionis ves cognemiva 5 ſt, propter-
ez, quod venerabile Chr’ſtinomen, ab'que terray am cirtum-
ferret, &ö promulgaret; qualénam Vas cenſenda eit Dei-
para Firgo, guag non Manna, ut Urna illa aurea, ſed ſten
panem, què ſdelibus in cibum & potum exhibetur, atero
complexa est. panegyricé perorat 8. Baſilius Seleucius Orat. S§. Baſilius
de Seleucius.

1776 – Diſeurſus XXIV.

*Antonius de Annunt. B. Hec fait d Patre vocata per Angelum in ſpon-

S. Bonaven-
tura.

S. Epipha-
nius.

Confitma-
tio ſeu De-
ductio.

am, at Rebeccaper Eliezer procuratorem Abrahæ in con jugium
Iaaec: à spiritu & ſanktificata ab omni titillatione Poſſibili quan-
tamcung minimä: à Filio ſuo magnificata, ſic ut altior dicere-
tur, omni ente ſinito hæc est ab Angelo venerata, deſiderata4à
Patriarchis,a Prophetis prænuntiata, quaſita äRegibus:à Sacer-

dotibus ſigurata, exaltata ab Apoſtolis, Matyribur admiranda,

luxConfeſſoribus, dlirginibus imitanda, & invocanda a cundkis
natinnibus, qisa ſib cœloſant. Serm. 4. Tit. 1 5. Cap. 22. §. 8. Ma-

riæ Deus praparavit grandem gloriam in oœlo, at ſicut fuit gran-

dit in merito,ita etiam grandis eſſet in præmio. Seraphicèſpe-
culatur S. Bonaventura in ſpeculo B. V. Lect. 2. Sicut incompa-
vabile eſt, quod geſit, & ineſfabile donum, quod percefit, ita in-
eſtimabile atque incomtrebhbenſebile Praæmium & gloria, non dico,
int er cæteras ſacras Virgines, veram etiam ualtra omnessancktos,
uampromerutte pervenit zamq, ad'e*lipalatium beata & glo-
rioſa, abi C&hriſtus sponſus Eccleſeæ, intra thalamum collocavit
eam, in dexterâ Majeſtatis,ibi ſiquidem eam aſſumpſit præcellen-
1 ſimam inter primos, abi juxta David vocemiſtat Reginaà dex-
tris Dei in veſtita deaurato, eirgumdata varietate, laudabiliter
quitur S. Epiphanius ſerm. 2. de aſſumpt. B. V. Tandem con-
cludit S. Epiphanius ſerm. de laud. B. V. Virgo ſublimior Angelis
facte eſt, ſaperior ipſis Cherabim & Seraphim, placensChriſtohkegi
4 Deo in honore habita, tanquam ancills diena, & Mater. Ho-
norabile igitur Vas eſt, quam Deus ipſe voluit honorare, cujus
& nos digniſſimo honori, imploratà Spirits S. gratiâ, ſpecio-
ſos Conceptus humiliter ſubjungamus.

CONCEPTIUS I.

Ad creationem mundi proceſſurus Deus, quam vis crea-
turam, unico & ſolo Fiat produxit, ac creavir. Fiat lux, &
faca eſt lux. Gen. I. cap. Una nihilominus ſecuta eſt crea-
tura, nimirum Adam, in cujus creatione, modum hunc lo-
quen-

Mer

——
(enli D
pinemad i
producen

4 Ciric⸗ gciam
Germodern

ninempciri
reyolvic)
Criſtum D
imini, fat
HinderCalan

i0F ot⸗

unevenen
1CeAnnun
mnterrefe
ſloguale nt
Moſsdicen
hrtur inhi
ngodea
