Gi155_qt
author: Penzinger, Sebastian Heinrich

TTNRSCIT AMAR

in Marialt

Bernardin⸗ de B uſte

R. D. SEBASTIANI HENRICI
PENZINGERI,

CGonſiſtorialis Paſſavienſis, Decani, & Parochi
in Trauttmanſtorff ad Laitam

BONIS ORDO

TRIPLICIS FORMATX
CONCIGNIS MORALIS

OMNIA FESTA
SANCTORUM

In Ampliſſima DIOECESI PASSAVIENSI
celebria per totum Annum.

In ExORDIO Thema aſſumptum, SS. Patrum

nervoſis verbis, ac Dictis, ut inconcuſſis Veritatis columnis
fulcitur; In CONFIRMATIONE Conceptus elegantiſſimi adfe-

runtur; EPI . OGU 8 „aut Sacræ erip: ura „aut alicujus
.Patri i3 ditur. 4
Mona 5it utckenieotii cohcludtur Wein qaafen:
ENCOMIA B. MARIZ VIRGINIS

. Diſcurſibus quadraginta quatuor
. 7 conſtantia. E 2
Cum licentia & approbatione Superiorum. H
In bonum uſum eorum vel maximè, qui copiâ librorum carè
vel multa legendi otium non habent. D
(Cum Indice locupletiſimo 7Thematum rerumque memorabilium.
NORIBERGA,
Sumptibus JOHANNIS LEONHARDI BuGGELII. 1716.

CENSURA
IMprimatur ‚ ex conſenſu Venerabilis
Conſiſtorii Paſſavienſis. Viennæ 22.

Martii 1697.

JoANNES JOACHIMUS IGNATIUS,
Comes ab Aham, Canonicus & Offi-
cialis Paſſavienſis.

F„ : m227 Sre. 18l.

Seegereegeeegenge
SEEEe8ES

CESISSIME a& KEVEREN-
DISSJIME

PRINCEPS,

DOMINE DOMINE CLE-
MENTISSIME.

Urora, omnium primo montes inaurat,
montes reſpicit, montibus benedicit.
MARIAM, intimi Virginis cultores,

ſtram, an non Montem Agni orbis honorat? Aurora
MARIA utique hoc anni curſu Montem Aeni undique
inauravit, clementiſſimè reſpexit, abundè benedixit,
dum ccœleſtis hæc Aurora, Celſitudini Veſtræ ter fuit
) 2 Aurea

Auroram intitulant; Celſitudinem Ve.

Aurea Hora. Aurea Hora, quâ Celſitudo Veſtra,
in intimum Cæſareæ Majeſtatis conclave, ad ſecre-
tiſſima Conſilia adſciſcitur. Aurea Hora, in quâ
Celſitudinis Veſtræ dexteritas, mille millium in pla-
cita vota conciliavit animos, Legatus Jdapientia,
& Fortuna floridiſſimus; POLONIÆ deſide-
ratiſſimum procuravit, firmavit, ſtabilivit K E-
GEM. Aurea Hora, in quâ Celſitudinis Veſtræ inde-
feſſa Paſtoralis Cura, Eccleſia P AöbAl IENöIy M
optatam obtinuit Pacem. Pro tot Aureis Horis Cel-
ſitudini Veſtræ largiter impertitis, coœleſti Auroræ,
Auſtriæ Thavmaturgæ MARE PASSAVIEN-
SIUM AUXILIATRICI, (utpotè Reginæa dancto-
rum Omnium) Feſtivale hoc, in teneram gratitudi-
nis teſſeram, ſupplex ſacrifico; in vota perennis;
MARIA, cœleſtis Aurora, Montem Agni, Celſitudi-
nem Veſtram, cum inclyta Domo Lambergicà, ultrèò
inauret, benedicat, foveat, tueatur: Detque Veſtræ

Celſitudini centum Aurea Cra, & innumeras Aurcas
Horas.

CELSITUDINIS VESTE Z
infimus Capellanus

SEBASTIANUS HENRICUS PENZINGER,
Conſiſtorialis, Decanus & Parochus in Trautt⸗
manſtorff.

Augu-

DEDICATIO

Auguſt iſſimæ Calorum
REGINE,
minentiſſimaæ WMWundi
DO MINE,
Clementiſſimaæ WMortalium
PATRONE,
dine Macula conceptaæ
VIRGINI,
Piiſſima, ac Sanct iſſimæ
DEI GENETKICI,

PASSAVIENSIUM AUXILIATRICI,
AUSTRIACORUM THAUMATURGE,

Ad Sacratiſſimorum pedum veſtigia, has, in Feſta dan-
Gorum Conciones morales in Honoris, Amoris, Pie-
tatis, & Servitutis teſeram, Hyperduliæ cultu, Gaffe-
* RBu, Venerabundus dedicat

æternum devotiſſimus Servulus

SEBASTIANUS HENRICUS PENZINGER,
Conſiſtorialis Paſſavienſis, Decanus & Paro-
chus in Trauttmanſtorff.

32 Biblio-

Bibliopola Leltori & P. D.

On ex vano rumore percepimus, dari nonnullos,
qui, prava lucri cupiditate inducti, hæc atque
alia Penzingeri Scripta, magnis ſumptibus ab Au-
thore comparata, ſibi propria reddere, atque denuo
injuſto ſubjicere prelo, annituntur. Hos igitur pu-
blice admonemus, ut ab inhoneſto hoc deſiſtant pro-
poſito, atque hanc ſui nominis ignominiam, falces
in alienam meſſem mittendo, effugiant; ſiquidem
ſemper juſto paratoque pretio hæc Penzingeri Opera
in meo Bibliopolio proſtabunt, neque ego unquam
committam, ut de eorum, nec aliorum librorum meis
impenſis impreſſorum, penuria benevoli Lectores
conquerantur. Si tamen citra omnem Expectatio-
nem eveniret, ut quidam hocce noſtrum invaderent
peculium, uſuros nos eſſe jure Talionis, palam decla-
ramus, ut veritatem illius, à recta ratione prolati, di-
cti, ſuo cum damno & contumelia uſurpatores illi
intelligant:

RNEMENTO

QroD TIBI NON VIS FIERI,
ALTEFI NVE FECEKIS.

INDEX

N P E X

THEMATUMI ASSUMPTO-
RUM.

In Feſta SA NCTORIUM, totius anni, hoc

Opere contentorum.

DECEMBER.
In Feſto Sancti Nicolai Epiſceobi.
Concio Prima.
Textus Evangelii: Euge ſerve bone. Matth. cap. I.

Thema- Eleemoſynam dare qui ſuperflua habent, tenentur
titulo Juſtitiæ.

Concio Secunda.
Textus: Domine quinque talenta tradidiſti mibi, ecce alia, &r.

Thbema: Eleemoſynam cuivis obvio pauperi data, à Deo proæ-
miatur.

Concio Tertia.

Textus: Ecce alia quinque ſuperlucratus ſum.
Thema: Eleemoſyna pauperibus domeſticis, ac extremè
egentibus; maxima eſt eleemoſyna.

NNMNXN n

INDEX

In Feſto Immaculata Conceptionis B. E.
Concio Prima.

Textus Evangelii: De qua natus eſt EsUIS. Matth. cap. 1.
Thema⸗ B. V. Mariam ſine macula conceptam eſſe proba-

tur.

Concio Secunda.

Textus: De qua natus eſt IEſus.
Thema: Sine macula eſt MARIA, quia ſingulariter præ-

venta. .
Concio Tertia.
Textus: De qua natus eſt. .
Thema- B. V. Mariam ſine macul conceptam eſſe, con-
gruentiis probatur.

In Feſto Sancti Thoma.

Concio Prima.

Textus: Non erat cum eis. Toann. cap. 20.
Thema Abſentare ſe à piorum conſortio: nocet.

Concio Secunda.
Textus: Et Thomas cum eis. Toann, cap. 20.
Thema: Societas cum bonis, plurimum prodeſt.
Concio Tertia.

Textus: Dominus meus, &; Deus meus.
Thema: Errores commiſſi, virtute oppoſitâ, reſateiantur.

Feſtum Natiwvitatis Domini.

Concio Prima.
Textus Evangel. Pannis eum in volvit &or. Luc. cap. 2.
Thema: Vileſcit in pannis, ut nos fulgeamus in coœlis.

Coneio

THEMATUM ASSUMPTORUM.

Concio Secunda.

Textus: MWatus eſt vobis.
Thema: Omnibus natus eſt Chriſtus in Solatium.

Concio Tertia.

Textus: Gaudium magnum.
Thema:; Gaudioſa hæc eſt dies, quia omnibus fructuoſa.

In Feſto Sancti dtephani.

Concio Prima.
Textus: Video cœlos apertos, & Eſum ſtantem, Aflorum c. ..
Thema- Proœmium ſequens, animat in arduis.
Concio Secunda.
Textus: Et IEſum ſtantem.
Thema: In extremis, vel maximè juvat Deus.
Concio Tertia.
Textus: Video cœlos apertos, &; / Efum ſtantem.
Thema Quos Deus aſperius tractat, tandem remunerat.
In Feſto & Joannis Evangeliſta.
Concio Prima.
Textus: Diſcipulus ille non moritur. Joannis cap. 21.
Thema: Virginitas, ac caſtitas, facit immortales.
Concio Secunda.
Textus: Hic eſt diſcipulus, quem diligebat / Eſus.
Thema: Deus his eſt addictior; qui ſunt virtuoſiores.
Concio Tertia.

Textus: Hie autem quid.
Thema In mundo mera eſt rerum viciſſitudo.

2 lA-

IND EX

JANIARIIIS.

In Feſto Circumciſionis Domini.
Concio Prima.

Textus Evangelii; Vocatum eſt Nomen ejus EslIS. Tuc. cap. 2.
Thema: Sammus cultus convenit Nomini JESU.

Concio Secunda.
Textus: Vocatum eſt Women ejus EslUIS.
Thema- Nomen IEſu devotè pronunciare, eſt utiliſſimum.
Concio lertia.

Textus: Vocatum eſt Women ejus 1ESIS.
Thema: Nomen Eſu abutentes, graviter puniuntur.

In Feſto Trium Regum, ſeu Epiphania.

Concio Prima.
Textus: Vidimus, & venimus adorare. Matth. cap. 2.
Thema: In pietate fervendum, & feſtinandum eſt.
Concio Secunda.
Textus: Procidentes adorawerunt.
/ bema: Pietas ad Dei benedictiones manudacit.
Concio ertia.
Textus: Per aliam Viam reverſi z ſunt.
Thema? Recidiva, eſt maximè nociva.

In Feſto Converſionis ö. Pauli.

Concio Prima.
Textus: Cadens in terram. Añor. cap. 9.
Thema? Peccata, ſunt hominum ruina.
Concio Secunda.
Textus? Circumfulſit eum lux de cœlo, &; cadens in terram.

Thema⸗ Deus diſſimulans peceata, tandem graviſſimè
punit.

Concio

THEMATUM ASSUMPTORUM.

Concio Tertia.

Textus: Vade, vas elellionis eſt mihi iſte.
Thema⸗ Pœnitentia Deum reconciliat.

In Feſto Purifcationis B. V. M.

Concio Prima.
Textus 1. Poſiquam impleti ſunt diez Purificationis Marig.
c. 2.
Thema . Legi ſe ſubjicit, ut nos ſalvaremur.
Concio Secunda.
Textus: Accipiens Eſum in ulnas ſuas. Lucæ 2.
Thema. Maria omni homini clemens eſt.
Concio lertia.
Textus: Munc dimittis ſer vum tuum in pace.
Thema: Conſolatè morietur, cui adſtat V. Maria.

In Feſto Sancti Matthiæ.
Concio Prima.
Textus: Reveldſti ea parvulis: Matth. cap. 16.
Thema- Humiles Spiritu tangit bona ſors.

Concio Secunda. V
Textus: Jugum meum ſua ve eſt, & onus meum leve.
Thema: Servire Deo, regnare eſt.
Concio Tertia.
Textus: Cecidit ſors ſupra Matthiam. —
Thema: Statui ſuo competenter vivens, ſalvabitur.
M 3 MAR-

—

IND EX

MARTIUS.
In Feſto & ſoſephi.
Concio Prima.
Textus Evangelii: Joſeph. Matth. cap. 1.
Thema- S. Joſephus Patronus eſt Univerſis in univerſis.
Concio Secunda.
Textus: Gloria, honore coronaſti eum, Pfalm. 8.
Thema- Quàm glorioſus, & honoratus ſit S. Joſeph.
Concio Iertia.
Textus: Conſtituiſti eum ſuper opera manuum tuarum. Pſ. 8.
Thema Potentiſſimus eſt S. Joſeph.
Inn Feſto Annuntiationis B. V.

Concio Prima.
Textus Evangelii: Avt Maria. Luc. I.
Thema: Precatio Angelica, quàâm ſit meritoria.
Concio Secunda.
Textus: Gratia plena.
Thema Mariæ prædicatum eſt, de gratiis.
Concio lertia.
Textus: Ave. Lucæ I.
Thema: Ave, quaſi, à, væœæ: omne væ tollit Maria.

APRILIS.

Feria Sdecunda Paſchatis.

Concio Prima. =
Textus: Loquebantur ad in vicem de his, quæ acciderant. Luc. 24.
Thema: Pii diſcurſus Deo placent, & meritorii ſunt.

Conciĩo

—

THEMATUM ASSUMPTORUM.

Concio Secunda.
Textus: Confabulabanturr.
Thema- Honeſta recreatio licĩta eſt.
Concio Tertia.
Textus: Et coëgerunt eum, dicentes: mane nobiscum.
Thema⸗ Hoſpitalitas virtus eſt proficua.
Feria Tertia Paſchatis.
Concio Prima.

Textus: PaN vobis. Lucæ 24.
Thema- Pax, & concordia, beatum efficiunt.

Concio Secunda.
Textus: Pax obis. S
Thema. Discordiæ, exitium parant.
Concio Tertia.
xtus: Mirantibus præ gaudio.
Thema: Paſſionem Domini meditari, gaudium, & ingens
meritum cauſat.
In Feſto Sanctorum Philippi & Iacobi.
Concio Prima.
Textus: Mon turbetur cor veſtrum. ſoan. 14. cap.
Thema. Triſtitia animi, nocet animæ.
Concio Secunda.
Textus: Creditis in Deum, & in me credite.
Thema: Fiducia in Deum habenda eſt.
Concio Tertia.
Textus: In domo Patris mei manſiones multæ ſunt.
Thema- Spes Prœmii æterni, ſolatur in ærumnis.

In Fe-

INDEX

In Feſto Aſcenſioni Domini.
Concio Prima.
Textus Evangelii: Exwprobavit incredulitaem eorum. Aar-
ci 16. ”
Thema. Correctio proximi, maximi eſt meriti.
Concio Secunda.
Textus: Elevatus eſt in cœlum. .
Thema: Virtuti indubitatum venit Proemium.
Concio Tertia.

Textus: Elevatus eſt in cœlum.
Thema: Poſt laborem, ſequitur dulcis requies.

JIINIIS.
In Feria öecunda Lentecoſtes.

Concio Prima.
Textus: Sic Deus dilexit mundum. Joan. cap. 2.
Thems: Deus ſuper omnem creaturam diligit hominem.
Concio Secunda.
Textus: Sic Deus dilexit mundum. Joan. cap. 2.
Thema: Per exceſſum, amore immenſo, diligit nos Deus.
Concio Tertia.
Textus: Sic Deus dilexit mundum.
Thema. Subtilis eſt divinus amor, non patitur corrivalem.

Feria Tertia Pentecoſtes.
Concio Prima.

Textus . Ego ſum janua, per me ſi quis intra verit, paſcua inveniet.
Oan. 10.

Thema. S. Spiritus janua eſt divinarum gratiarum.

Concio

THEMATUM ASSUMPTORUM.

Concio Secunda.
Textus: Veni ut witamhabeant, & abundantius habeant.
X bena Caſtis ſe communicat S. Spiritus.
Concio Tertia.

Textus: Paſeua in venient.
Thema. Verbum Dei cibus eſt animæ.

In Feſto Corporis Chriſti.
NB. Legat, Dominicam ſecundam Pentecoſtes in meo
Dominicali, & inveniet ſequentia Themata.
Concio Prima.
Ab omni homine, omni posſibili honorewenerabile Sacramen-
tum venerandum eſt. .
Concio Secunda.
Venerabile devotè colentibus, fit omne genus gratiarum.
Concio Tertia.
Venerabile, qui irre verenter vel ſumunt, vel tractant gravis-
ſimas luunt peænas.
NB. Item in Dominicali meo Dominica 4. Quadrageſimæ
leget in ſequentia themata materias elegantes.
Concio Prima.
rexus: Panis Euchariſticus: omnia deſiderabilia in ſe continet.
Concio Secunda.
Per mare e Poœnitcntix Euchariſtiam ſumpturus, ſe paret.
PFro Feſto §. §. §. Trinitatis.
NB. Legat Dominicale meum fuper hoc feſtum.
Concio Prima.
Ab hoc trino, myſterio SSS. Trinitatis, venit omne bonum.
Concio Secunda.
Præſentia Dei, quàm ſit proficua.
Concio Tertia.

88S. Trinitatem venerari, ſummi eſt meriti.
MKNNK In Fe-

7 IIXND E X

In Feſto ” Joannis Bapihe

Concio Prima.
Textus Evangelii: Toannes vocabitur. Luc 1.
Thema. Etas tenera ſollicitè in bonis moribus curanda eſt.
Concio Secunda.

Textus: Quis pulas puer iſte erit.
Thema: Bonus juvenis, optimus vir.

Concio Tertia.

Textus: Quis putas puer iſte erit.
Thema: Malus puer, peſſimus vir.

In Feſto &8. Petri & FPauli.

Concio Prima.

Textus: Quem dicunt homines eſſe filium hominis, Matth. 16.
Thema: Superiores habeant bonam famam.

Concio Secunda.

Textus: een dicunt homines eſſe ſilium bominie, Gr. alij Eli-
am
Thema: Superior ſi bonam habuerit fämam, ſubditos ſibi,
placidè ad virtutes perſuadebit.

Concio Tertia.

Textus: Vos dutem quem me eſſe dicitis. L
Thema: Superior hallucinatur, errabit populus.

JuLIISs.
In Feſto Viſitationis B. 1.

Concio Prima.

Textus: Exurgens AMaria abiit cum feſtinatione. Luc. 1.
Thema: Omnes Viſitat, „omnibus benigna Mater eſt Maria.

Concio

THEMATUM ASSUMPTORUMM.

Concio Secunda.
Textus: Abiit in montana cum feſtinatione.
Thema: Velociſſimè juvat, & ſuccurrit Maria.
Concio Tertia.

Textus: Exultawvit infans in ufero meo.
Thbhema. Ubi Maria eſt, eſt & omnis felicitas.

In Feſto . Madalenæ.
Concio Prima.
Textus Evangelii: Mulier in civitate peccatrix. Luc. 7.
Thema- Mulier laſciva, maximum eſt urbis, & orbis malum.
Concio Secunda.
Textus: Aulier in civitate peccatrix.
Thema: In ſcelerum primicerios, & capita, vel maximè ex-
candeſcit Dei Juſtitia. .
Concio Tertia.
Textus: Remittuntur ei peccata multa, quia dilewit multum.
Thema- Contritio ſuper peccata, invenit gratiam.

In Feſto . ſacobi Apoſtoli.
Cooncio Prima.

Textus: Die, ut ſedeant hi duo filij mei, unus ad dexteram, alter
ad ſiniſtram in regno tuo. Matth. 20.
Thema- Honores, & dignitates, curæ ſunt & onera.
Concio Secunda
Textus: Dic, ut ſedeant, &t. P
Thema. Cupiditas, & deſiderium rerum terrenarum, vinculat.
Concio Tertia.
Textus: Dic, ut ſedeant, &oc.
Thema, Nimius amor, matrum, exitium eſt liberorum. .
NK)K)C 2 AUGU-

INDEX

AUGUSTUS.
In Feſto ”. Laurentii.
Concio Prima.
Textus Evang. Miſi granum frumenti cadens in terram mortu-
um fuerit. oannis. 12. .
Thema: Mortificatio corporis, vivificatio eſt mentis.
Concio Secunda.
Textus: Mortificatum, multum frultum adfert. Joan. 12..
Thema: Patientia ſemper eſt utilisſima.
Concio Tertia.
Textus: Qui amat animam ſuam, perdit eam.
Thema- Amor ſui: impedit ſalutem animæ.
In Feſto Aſumptionis B. V.
Concio Prima.
Textus: Excepit eum in domum ſuam. Luc: 102.
Thema: Convenit ſacrum corpus B. V. aſſumi in cœlum.
Concio Secunda.
Textus: Optimam partem elegit. Luc. 10.
Thema- Super omnes creaturas exaltata eſt B. V. Maria.
Concio Tertia.
Textus: Die ut me dcjuvel. MUw
Thema⸗ Aſſumitur Maria, ut nos magis juvare valeat.
In Feſto ” Bartholomai.
Concio Prima.
Textus: Aſcendit in montem orare. Luc. c. 6.

Thbemae dolitudo exquiſita eſt ad colum via-
CLConcio

THEMATUM ASSUMPTORUM.
Concio Secunda.
Textus Evangelii: Aſcendit in montem orare. H
Thema- Oratio præcedat opera, & erunt proſpera.
Concio Tertia.

Textus: Erat pernoctans in oratione.
Thema: In oratione ſi perſeveramus, impetramus.

SEPTEMBER.
⸗ In Feſto Nata Virginis.
Concio Prima.
Textus: Quæ eſt iſta, quæ progreditur quaſi auroræ. Cantic. 6.
TJhema- Nativitas B. Virginis, ſalus eſt mundi.
Concio Secunda.
Textus: De qua natus eſi Eſus, qui vocatur Chriſtus. Matt. 1.
Thbema:- Maria Suavisſimum reddidit Chriſtum.
Concio Iertia.
Textus: Liber generationis.
Thema Liber eſt Maria, in quo ſcribitur peccator, ut ſalvetur.
In Feſto & Matthia.
Concio Prima.
Textus: Vidit hominem Matth. 9.
Thema Quos Deus reſpicit, hos erigit.
Concio Secunda.
Textus: Sedentem in telonio, &.
Thema: Divitiæ communiter damnant.
RZ Concio lertia.
Textus: Miſericordiam volo.
Thema-. Miſericordiæ operibus, fit Deus propitius.

X 3 In

„

INDEX

In Feſto S. Michaelis.
Concio Prima.
Textus: Angeli eorum ſemper vident faciem Patris mei. Aatth. 18.
Thema: S. Archangelus Michael, Chriſtianorum Specialis eſt
Patronus.
Concio Secunda.
Textus: Angelis ſuis Deus mandavit de te, ut cuſtodiant te, &r.
Thema: Angeli ſunt optimi amici, in neceſſitate juvantes.
Concio Tertia.
Textus: Angeli eorum 6yc.
Thema Summo zelo S. Angeli, nobis patrocinantur.

OCTOBER.
In Feſto &§. dimonis & Jude.
Concio Prima.
Textus: Hæc mando wobis, ut diligatis invicem. Joan. I7.
Thema. Charitas ad invicem, ſemen eſt benedictionum.

Concio Secunda.
Textus: Hæc mando vobis, ut diligatis invicem, &c.
Thema- Amor zeloty pus inter conjuges, ſummum eſt malum.
Concio Tertia.

Textus . odit vos mundus, ſcitote quia me priorem wobis odio
abuit.

Thema- Odium ducit ad interitum.
NOVEMBER.
In Feſto Omnium Sanctorum.
Concio Prima.

Textus: Gaudete, &; ewultate quoniam merces vt ra copioſat
in cœlis. Matth. 5. Ura copioſa eſi

Thema Sanctorum cultus, utilisſimus eſt.

Concio

THEMATUM ASSUMPTORUM.

Concio Secunda.

Textus: Beati pauperes Spiritu.
Thema Paupertas, virtutum eſt magiſtra

Concio Tertia.

Textus: Beati qui lugent.
Thema. Lugere ob Deum offenſum, ſanctificat.

In Feſto ö Martini.

Concio Prima.

Textus: Lucerna corporis tui, eſt oculus tuus. Luc. cap. 11.
Thema- Intentio bona, dat formam operi.

Concio Secunda.
Textus: Ut qui ingrediuntur lumen videant.
Thema. Exemplum bonum ſuperiorum, trahit ad ſequclacn.
Concio Tertia.

Textus: Vide, ne lumen, quod in te eſt, tenebræ ſint.
Thema. Examen conſcientiæ quotidianum, vtilifſimum.

In Feſto J. Leopoldi.

Concio Prima.
Textus Evang. Homo quidam MNobilis. Lucæ cap. 19.
7 bema: Timor Domini nobilitat.
Concio Secunda.

Textus: Dedit ei Secen mnas.
Thema. Liberalitas, facit felicem.

Concio Tertia.

Textus: Eris poteſtatem habens ſupra decem crvikater.
Thema: Manſuetis, favet Deus.

In

INDEX THEMATUM ASSUMPTORUM.

In Feſto b Catharina.

Concio Prima.
Textus: Simile eſt regnum cœlorum decem Virginibus. Matt. I5.
Thema: Virginitas, ac caſtitas, Colo digna eſt.
Concio Secunda.
Textus: Simile eſt regnum cœlorum decem Virginibus.
Thema: Caſtis ſpecialiter favet Deus.
* Concio Tertia.
Textus: Ornaverunt lampades ſuas. .
Thema: Mulier compta, nocet ſibi, & aliis.

In Feſto J. Andreaæ.

QConcio Prima.
Textus: Mittentes rete in mare. Marci cap. A.
Thema- Labor honeſtus beat.

Concio Secunda.
Textus: Secuti ſunt eum.
Thema. Vocantem Deum ſequi, ſalvat animam.
. Concio Tertia.
Textus: Venite poſt me.
Thema⸗ Crux, & tribulatio, eſt Chriſtianis fruétuoſisſima.

Benevolo Lebtorà Salutem!
Reverendiſſimè Authoris Dominicale Seoundum, ſive Addstamen-
tum, non ſolum Conceptibus, ſed & Hiſtoriis utiliſſims, re-
fertum exhibet etiam Bibliopola in emolumentuw vergens
mavimum.

DECEM.

—

630 † 83 1
2ð

„

IN FESILO S. NICOLAI,
Euge ſerve hone; Matth. Cap. 175. Thema.
Eleemoſynam dare „ quia ſuperflua habent, te- Tertus.

Ominum communis opinio eſt, elee-Exordium.
moſynam dare, pauperibus ſubvenire, eſſe
4 liberæ ſuæ voluntatis ac diſpoſitionis; ſi
pauperi aliquid elargiuntur, non dubitant,
NA ſe bonum opus facere, & promereri, ſi ve-
VArd non dant, etiam non peccare, aut de-
K= mereri: quod utiquè erroneum valde eſt ju-
dicium; conabor ergo hâc Concione demonſtrare; divites, ab-
ungdantes, de ſuperfluis teneri eleemoſynam dare, ac indigen-
tibus ſubvenire; adeoque non eſſe liberæ ſuæ voluntatis, dare,
vel non dare, ſed teneri ex præcepto, conſequenter eleemoſy-
nam dare, omittentes peccare, & demereri. Probam inci- Textus Sa-
pio Sacræ Scripturæ textibus: Divitibus hujus ſæculi præcipe, facile cræ Scri-
tribuere; hortatur Paulus Timoth. ep. I. cap. 6. & iterum 2. ad bpturæ.
Corinth. cap. 8. ſcribit ad divites, & ſuperflua poſſidentes: Ab-
unndantia veſtra ilorum inopiam ſuppleat, ut & abundantia veſtræ ino-
pie ſit ſupplementum. Eccleſiaſticus pariter hortatur cap. 4. De-
clina ſine triſtitia aurem tuam pauperi, & redde debitum; debiti no-
mine S. Hieronymus eleemoſynam intelligit: Verba S. Pauli ad
Romanos 13. ſic interpretantis: Reddite ergo omnibus debita: Po-
teſt etiam eleemoſynam debitum appellari. Audiamus deſuper plu-
res SS. Patres: Ad juſtitiam pertinet illud, quod ſupereſt, diſtribuere Patres.
indigentibus. Concionatur S. Thomas de Villanov. Dom. 4. poſt S. Thomas
Paſcha. Admonendi ſunt, qui jam, quæ poſſident: miſericorditer tri- deVillan.
Feſtivale. . A buant,

2 – NEESTC S§ NICOLAd1A.
bhuant, ut à cœleſti Domino diſpenſatores ſe poſitos ſubſidiorum temporali-

um agnoſcant, & tantò humiliter præbeant, quantò aliena eſſe intelligunt,
*. Erexo- quæ dispenſant. S. Gregorius parte 2. paſtor. admonit 2r. Diſpen-
. ſutorem conſervorum te ex Dominicis facultatibus eſſe cognoſce, nec
exiſtimes, quod omniq ventri & deliciis tuis terra producat? quæ in ma-
nibus habes, commiſſa tibi magis, quàm conceſſa cognoſce. Perorat
8. Ambro- S. Ambroſius in c. 4. Eccleſiaſtici. Opes cum ſint ad ſolam neceſſi-
AKus. tatem date, ſi &tera non impertiuntur pauperibus cum iniquitate te-
8. Bernardi- nentur. Scribit S. Bernardinus fuper mammonam iniquitatis:
nus, tom. 2. ſerm. in Dom. I. poſt Pentecoſt. Concludo cum Vincen-
Vincentius tio Bellovacenſe in ſpeculo morali: lib. 3. d. 19. part. O. ſic de
Bellonac, danda eleemoſyna ſcribente: Jub præcepto legis naturæ, Slegis
divinæ, & etiam legis poſitivæ; lex enim naturalis Præcipit proximum
diligere, nectantummodo affatu, ſed effettu. Divina gratia S. Spiri-
tus implorata, deſuper Conceptus pandam.
CONCEPTUS I.
Neymmo negat, ad proximum diligendum quemvis ex præcepto obligari,
ſic Salvatore præcipiente: Diliges proximum tuum ſicut teipſum. Dilectio ve-
rò ut vera ſit, opus requirit: ſic docente S. Joan. Ep. 2. c. 3. Non diligamus
verbo & lingua, ſed opere, & veritate. Si ergo dilectio proximi in re, & ope-
re eſt præceptum, ergo proximo indigenti de ſuperfluis eleemoſynam
dare, eſt præceptum, eſt obligatio, eit debitum. Ita docet S. Thomas
2. J. 71. cap. I. Hæcin præcepto ſunt, (de eleemoſyna loquitur) quatenas di-
ledtio proximi, eſt in præcepto. .
CONCEPTUS II.
Hugo Cardin. in Pf. III. obſervat; Eleemoſynam, & opera Charitatis
in Scriptura, idem, quam juſtitiam ſonare: ſic Matth. cap. 6. Chriſtus hor-
tatur: Attendite, ne juſtitiam faciatis coram hominibus: fſcilicet, eleemoſynam;
unde Verba Pſ. 33. Accipiet miſericordiam, 70. legunt: Juſtitiim, Hebræus:
Eleemoſynam, quaſi eleemoſyna idem fonat, ac datio ex Juſtitia. Aſt datio
ex Juſtitia, non eſt datio liberi arbitrii, fed eſt datio ex debito „ & præce-
pto, ergo eleemoſynam dare de ſuperfluis, eſt Ppræceptum; Indicant hoc

verba Eecleſ. cap. 4. êò
“Hr coNτW— ν II L
Eleemoſ)nam pauperis ne defraudes: Quæ verba ita explicat Dionyſius
Carthuſ. Injuſtè de imale⸗ pauperibis ſuperhuit, E ipſi dett:
Nunc autem fraus & dolus, actus eſt contra Juſtitiam. Audiatur S. Augu-
ſtinus: Aiena rapere convincitur, qui ſuperfinua Pauperibis non elargitur. Et
S. Chryſoſtom. tom. 2. Conc. 2, de Lazaro habet: Non ſolum rapere aliena,
verum etiam tua non impertiri cæteris, & rapina eſt, && fraudatio, & ſpoliatio. Ergo

degu-

GCONCIO PRIMA. . 3
de juſtitia eſt, debitum eſt, de ſuperfluis dare eleemoſynam. Eleganter in
hunc finem perorat S. Ambroſius: Indigentium panis eſt, quem detines, nudo-
rum veſtimentum eſt, quod recludis; pretium captivorum eſt pecunia, quam ab-
ſcondis; ideò tot indigentibus injuriarés, quot ſubvenire potes, nec ſubvenis, nanm
ideò Deus conceſſit uni multa, ut onæ erogationis præmia conſequatur.
. C&ONCEPTUS IV.
S. Joannes Chryſoſtomus hom. 37. ad Populum: Superſiua habentes,
Procuratores & diſpenſatores Pauperum intitulat: Zuarum rerum 6 homo es
diſpenſator, non minus quam qui Eccleſiæ Bona diépenſat: Nonad hæc recepiſti, ut
in delicias abſumeres, ſed ut in eleemoſynas erogares: nunquid non tua poſſides? res
ſunt tibi oreditæ ſive ex labore, ſive ex hereditate poſſideas. Naturali enim Jure,
ut obſervat S. Thomas de Villanov. in Dom. 4. poſt Paſcha: Bona mundi
omnibus hominibus ſunt communia, & ſolum jure Gentium Dominium
hujus vel illius rei in Petrum & Paulum tranſit, non quidem in integrum,
ſed ſolam ad ſtatus decentiam & indigentiam; quod ſuperfluum eſt., ad
pauperes ſpectat, titulo Juris Naturalis, cum & pauperes ſint creaturæ
ad imaginem Dei, Deus verò indifferenter ad uſum & ſuſtentationem
imaginis ſuæ, hominis inquam, qua providus Pater omnia creaverit. Er-
go ſuperflua divitis, non ſunt ſua, ſed eſt portio pauperum titulo Juris
Naturalis, & ex præcepto SS. Pp. deſuper audiantur: Non de tuo largiris
pauperi, ſed de ſuo reddis, quod enim commune eſt, in omnium uſum dutui, 72
Jolus non uſurpas, omnium eſt terra, non divitum. Ita S. Ambroſius lib. de Na-
buchod. cap. 12. Quam bellè ſcribit S. Thomas à Villanova de S. Martino
Confeſſore: Et unde obſecro illa tua ſunt? feciſtine tu illa? Ideo tua, quia ufur-
paſti ea tibi, nam omnibus communia creavit altiſſimus. An tibi ſoli terra germi-
nat herbas? arbores ferunt fruttus, bruta generant fœtus! Probter oce⸗ meum
tuum lege permittuntur, hdc conditione, ut qui abundaverit, in igentium pe-
nuriam ſuppleat, ſi non ſupplet, raptor & homicida eſt, quia, quem non paviſti, Oc=
eidiſti, quæ non dediſti, rapuiſti.
CONCEPTUS V.
S. Baſilius hom. 6. in deteſt. Divites ſuperflua poſſidentes, pauperum ac
indigentium cœlum nominat: explico hanc S. Docétoris aſſimilationem ex
cap. I. lib. Geneſ. hic legitur, Deum creâſſe cœlum & terram, cœlum di-
tiſſimum, ſole, luna, ſtellis fulgens, econtra terram pauperem, Yerra eras
inanis & vacua. Iterum: Locum unum in terra fecit Deus aquis abundare;
centum alias partes terræ ex penuria aquæ areſcere: Congregentur aquæ
quæ ſub œlo ſunt, in locum unum, & appareat arila. O Deus optime! ad quid
Ccœlum tam dives eſt? partem unam terræ abundare feciſti aquis? fors
coœlum ſibi ſoluùm dives ſit, ſibi ſolum luceat, illuſtret, calefaciat? fors
mare, aquarum copia pro ſe tantum abundet? illam ſolam partem terræ
D A 2 hume-

4 IN FESTO S. NICOLAI,
humeétet? minimè ſic: Deus Cœlum fecit dives, ſole, luna, ſtellis, re-
giones ſupernas illuminet, ſed & in pauperem terram indeſinenti influat
operatione; illam, jam ſolis radiis ac calore fovendo, jam refrigeranti-
bus roris, ac pluviæ guttulis recreando. Fecit Deus mare abundare
aquis, ſibi abundet, ſed penes per occultos meatus, & canales reliquis
aAridæ terræ partibus ſe infundat;, per fontes rivos ſe communicet, prata,
ſylvas, hortos humectet;, adaquet. Sic pariter ſe habet cum divitibus, &
pauperibus, Dei bonitas fecit divitem & pauperem, dives abundet ad ſta-
tůs ſui excellentiam, & decentiam; ſuperflua verò divitiarum in paupe-
res; indigentes profundat; de iis, quæ ſuperſunt, pauperibus commu-
nicet, tribuat, elargiatur: Quam præclaré S. Auguſt. ſerm. de eleemoſ.-
Quidquid vobis Deus plus, quàm opus eſt, dedit, non vobis ſpecialiter dedit, ſed per
vos aliis erogandum transmiſit.
CONCEPTUS VI.
LucæIz. de Divite abundante adeò, ut horrea augere, dilatare cogere-
tur, obſervat S. Auguſtinus, quòd repentè contra eum fatalis ſententia pro-
ſcripta ſit: Stulte, hac nocte repetent ù te animam tuam: morieris, ad Dei tri-
bunal ſiſteris, quis dubitat,; æternum condemnandus. Quid putatis hic
dives peccavit? an fors abuſus eſt divitiis; aut injuſtè rapinis, furtis, frau-
dibus divitias congregavit? alterius facti meminit Scriptura: Habebat mul-
ta hona repoſita in annos plurimos; deſuper S. Auguſtinus: Non aliena rapere
diſponebat, non de cujusquam vicini agris accipere, non limites perturbare, non
pauperes exſpoliare; ſed uberes tantum fruttus ſuos conſervare ſtudebat, eur ergo
à divina, & nunquam errante juſtitia condemnatus eſt? reſpondet cita-
tus Sanctus: Quia divitiis abundabat; & tenaciter conſervabat;, audit:
Stulte, hac zodte repetent animam tuam. Ergo eleemoſynam dare non ſu-
pererogationis, ſed præcepti actus eſt, de ſuperfluis dare indigentibus divi-
tes tenentur; cum ſuperflua ſteriliter recondere, æternum damnet.
LEpilogu.] Hortor ergo cum S. Paulo 2. ad Corinth. c. 8. Abundantia
veſtra illorum inopiam ſuppleat, ut & abundantia veſiræ inopiæ fit ſupplematum.

IN PESTOQ S. NICOLAI,
CONCIO SECUNDA.
rexu. Domine! quinque talenta tradidiſti mihi, ecce
alia quinque ſuperlucratus ſum. Matth. 25.
rma. Eleemoſyna cuivis obvio pauperi data, placet
Deo, illamque largiter prœmiat.

The-

CONGCIO SECUNDA.

—

NsQeadA; Hema meum allegatum ipfc unigenitus Dei Filius Exordium-
S teſtare voluit; Matth. cap 12. Qulcunque potum de-
S

derit uni ex minimis iſtis calicem aquæ frigidæ tantum in
nomine diſcipuli, amen dico vobis, non perdet mercedem
ſuam. Sæpius etiam eleemoſynæ meritum in Scri- Textus Sa-
ptura deprædicatur. Fiducia magna erit coram Deo cræ Scri-
eleemoſgna, omnibus facientibis eÄam: Tobiæ c. 4 Fneratur Domino, Pturæ.
qui miſeretur pauperis, & viciſſitudinem ſuam reddet: inquit Salomon
Prov. c. 19. & iterum cap. 22. Benedicetur, de panibus enim ſuis de-
dit pauperi. Et iterum, 28. cap. Qui dat pauperi, non indigebit. Da-
te, inquit æterna Veritas, & dabitur vobis, menſuram bonam, & con-
fertam, & coagitatam, & ſupereffuentem dabunt in ſinum veſtrum. Luc. Sanéti Pa-
c. 6. Patres audiamus: Fœcundus eſt ager pauperum, cito reddit do- tres.
nantibus frudtum, via cœli eſt pauper, Eek quam venitur qd Patrem, in-
cipe ergo erogare, ſi non vis errare. Hortatur, & ſcribit S Auguſt. S. Augaſti-
ſerm. 25. de verb. Domini. Et iterum in epiſtola: Si vis eſe bonus us.
mercator, fœnerator egregius, da, qund non potes retinere, ut accipins,
quod non potes amittere, da modicum, ut recipias centublum, da tempo-
alem poſſeſſionem, ut conſequaris æternam hæreditatem. Confultè
S. Gregor. in Reg. Quidquid tribuitur pauperi, ſi ſubtili conſideratione S. Gregorius
penſatur, non eſt donum, ſed mutuum, quia, quod datur, multiplicato Papa.
Frudtu ſine dubio percipitur. Egregiè S. Chryſoſtomus ſerm. ſuper 8. Chryſlo-
illud: Nolite theſ. Melius ſervatur pecunia, quæ in dextera pauperis mnus
collocatur, anc calumniator non extorquet, invidus non criminatur, a
non aufert, fur nodturnus non diripit, ſervus fugam meditans non inva-
dit, ſed ſemper eſt tua, ſemper integra, ſemper ſalva. Et hom. de je-
jun. & eleemoſ. Manus pauperis eſt Abrabhaæ ſinus, ubi quidquid pauper
accipit, mo& reponit, &œli theſaurus eſt manus pauperis, quod ſuſeipit,
ne in terra pereat, reponit in cœlum, &c. da ergo pauperi, ut des tibi,
quia quidquid pauperi dederis, tu habebie. S. Antonius Paduanus in S§. Antonius
eap. jejunium ſcribit: Meemoſgna non ſolum animæ confert medici- Paduanus.
nam, verum etiam temporale lucrum procurat. Perpulchrè S. Am- S. Ambro-
broſius ſerm. 67. c. 5§. Eleemofßynam faciens, ipſe Pigficit, qui largi- ſius.
tur; Aurea ſunt verba Petri Chryſologi ſerm. 14. Quod Abel paz- S. Petrus
us ſit, quod ſervaverit mundum Noë, quod Abrabam fidem ſuſcepit, Chryſolo-
quod Modſes legem tulit, quod Petrus crucem reſupinus aſcendit, Deus Sus.
tacet, & hoc clamat ſolum: Quod comedit pauper, in cœlo prima eſt
eſurientis annona, prima ſtipendia pauperis trattantur, erogatio paupe-
ris prima divinis ſoribitur in diurnis. Perpulchra eſt ſententia S. Bo- S. Bonaven-
naventuræ tom. 6. in diæt. ſalut. tit. II. Eleemoſynæ ramis arbo- tura.
rum ſimiles ſunt, ſicut enimarbor, ramis ſuperfiuis præciſis, melius frulti-
4d 3 KRKcat,

6 IN FESTO S. NICOLAI,

FRicat, ſi qui de proprio eleemoſgnam facit, Dominus reſiduum multi-
plicat magis. Implorata S. Spiritůs gratia deſuper Conceptus

pandam.
CONCEPTUS I.
Levitici cap. 25. præcipiebat Dominus Deus terræ cultoribus, agrorum
ac ſatorum Dominis, ut ſex annis fructus colligerent, ſeptimo verè
anno nil de terræ proventibus, & agrorum fructibus perciperent, ſed
omnia ſata, & fructus pauperibus relinquerent; ita textus: Sex annis ſe-
res agrum tuum, C ſex annis putabis vineam tuam, colligesque frudtus ejus, ſepti-
mo autem anno Sabbathum erit terræ requietionis Domini. Agrum non ſeres, G&&
vineam non putabis; quæ épontè gignet humus, non metes; & uvas primitia-
rum tuarum non colliges, ſed erunt vobis in cibum, & advenæ, qui peregrinan-
tur apud te. Notare libeat verba textũs: Et advenæ, qui peregrinantur apud
te. Præcipitur Oeconomis, ut ſeptimo anno nil de fruétibus colligant,
& tamen promittit Deus: Erunt vobis in cibum, tibi, C ſervo tuo, & an-
cillæ, & mercenario tuo, jumentis tuis, & pecoribus. Septimo anno de fructi-
bus nil colligere licuit, ſed omnes pauperum uſui relinquere præceptum
erat, & tamen larga ſuoſtentatio domũs à Deo promittitur, & ſubminiſtra-
batur, ut noſcamus, eleemofſynariis, miſericordibus erga pauperes nil un-
quam de mediis neceſſariis defuturum, Deum mirabiliter iis proviſurum.
Si panem das, hunc habes ſolum, inquit S. Chryſologus: Frumenta paupe-
ribus erogata in propria horrea ſecuriſſimè reponuntur; quæ pauperibus
offeruntur, indeficienter permanent, & rehabentur cum ingenti lucro.
Quod David Pſal. III. indicat.
