quam citiſſimè, velociffunè de loco ad locum motivæ z ſuaviter indican-
do: Mariam Virginem non tantum mediatricem, conſolatricem eſſe mor-
talium opportuniſſimam, ſed & velociſſimam, citiſſimam, expeditiſſi-
mam. Eit hic Conceptus Jacobi de Voragine in Mariali Serm. I7. litera C.
ſic ſcribentis: Dicitur Crater tornatilis, quia hahet motum facilem, & curſum
velocem, quamvis alii Cantti de facili moveantur ad noſtrum auxilium, ipſa tamen
omnibus santctis movetur facilius dad nos. Et iterum part. 2. Serm. 4: Prærog. I.
Res enim rotunda ad movendum eſt apta, && velov, Nic B. V. levi motu ad ſuccur-
rendum nobis ſe erigit. Hinc capio dictum Eccleſiaſtici c. 24. de B. Virgine

aſſerentis.
CONCEPTUS VI.

In fluttibus maris ambulavi. David Pialmo 18. ut vult Bartholomæus

Piſanus lib. I. de laud. & vita B. V. greſſus Mariæ giganteos nominat: Ex-

ultavit ut Gigaz ad currendam viam ſuam. Inveſtigemus myſierium, cur

greſſus B. V. greſſus Gigantis vocantur? & cur ſe ambulare aſſerit ſuper

fluctus maris? De Gigantum greſſibus inquit Hugo Cardinal. in I. ad Co-
rinth c. 9. Eos tam veloces, celeres, & feſtinantes eſſe, ut uno anhelitu
conficiant mille paſſus: Sic Gigas Hercules uno anbelitu currebat mille bas-
s. Curfſus erge B. V. Mariæ giganteus dicitur; Exultavit ut Cigas ad cur-
rendam viam ſuam. Ad indicandum: piiſſimam Dei Matrem mortalibus
celerrimè, velociſſimè, citiſſimè ſuccurrere, patrocinari. Subſcribit cita-
tus Piſanus: Poteſt Mariæ pietas intelligi, à ſummo enim cœlo per pietatem egres-
ſio ejus ad miniſtros ſublevandos. In fluctibus maris ambulare ſe Virgo ſa-
cratitlima aſſerit, cur in flactibus maris? experientia teſte pacato mari na-

vigando tantum iter confici uno die, quantum eurru, vel equo quin-

que diebus vix abſolvi poſſit; viſceroſisſima igitur Mater, & Patrona no-
ſtra, per mare ſe deambulare aſſerit, ad capiendum, quam ſollicita
fit ac feſtina ad nos juvandos, ut iter ſuum brevitate, qua fieri po-
teſt maxima, expediat, ut hac ratione quam eitisſimè nobis adeſſe, ſuâ
nos præſentia conſolari, ſuo valore protegere, fuisque gratiis nos ditare

poſſit.
CONCEPTUS VII.
Duo ubera tua, ſicut duo hinauli caprexæ gemelli, qui paſcuntur in
liliis. Cant. 4. de Virgine Maria inquit Sponſus Spiritus Sanctus. Cur
quæſo ubera virginea hinnuli capreæ comparat: Hailgrinus in cap. 8. Can-
tic. per ubera Mariæ, ejusdem clementiam, & maternum favorem intel-
ligit. De hinnulis capreis Naturaliſtæ docent, quod ſint acuriflimn

A

286 IN FESTO VISITATIONIS B. V. MARIE,

ſimul & velocisſimi curſus, ubera ergò Virginis, comparando hinnulis ca-
preis indicat Sponſus; Virginem Mariam erga nos mortales abundare ma-
ternâ pietate ac clementiâ, & hanc in omni afflictione ſe invocantibus fe-
ſtinanter & velociter impertiri. Concludit hunc Conceptum Richardus

à S. Laurentio de laud. B. V. lib. 1. Duo ubera B. V. Mariæ, de quibus velut
lux piæ ſubventionis dulcedo ſugitur, ſunt affectus pietatis, & miſericordiæ, qui velut

capreæ acuto lumine conſiderant, quis, 6& quant indigeat ope, & per talem conſide-
rationem occurrunt velociter ut binnuli, & propter varios ſubventionum modos per
hinnulos ſignantur, qui pulchra ſunt varietate diſtintti. Concordat & Richardus
de S. Victore cap. 23. in Cantic. Meritò miſericordia B. V. curſui hinnulorum
comparatur, per mundum currit, mundum irrigat, G infundit. Hinnulorum ve-
locitati comparatur, quia velocius occurrit ejus pietas quùm invocetur, & cauſas
miſerationum anticipat.
[Epilogus.] Hortor ergo cum Dionyſio Carthuſiano lib. 3, art. 21. de

laud. B. V. Ideo quicungue mœrore deprimeris, deſolatione affigeris, adverſitati-

bus prægravaris, hanc pitſimam prorſusque ſuaviſſimam accede, implora, contem-
plare Mariam, e& citò ſenties opem, perſevera invocare ejus miſericordiam, && cele-
riter experieris conſolationem. Amen.

TIN FESTO VISITATIONIS
B. V. MARIE,
CONCIO TERTIA.

Texu. Ut audita eſt vox ſalutationis tuæ in auribus
meis, exultavit infans in utero meo. Luc.

Thema. Ulbi Maria eſt, ibi omnis eſt felicitas.

Exardlum. W Xordium mei Thematis, orditur doctiſſimus Id ota
narne in prologo de contempl. B. V. Inventa Oigine Ma-
ria, invenitur omne bonum, ipſa namque diligit diligen-
B tes ſe, imò ſibi ſervientibus ſervit. Wa ſuperbened tlo
ͤ Filio ſuo irato potiſſimè reconciliat ſervos, amatores
ſuos. Tanta quoque eſt ejus benignitas, quod nulli formidandum eſt ad
tcuam accedere, tantaque miſericordia, quod ab ea nemo repellitur, imo
donis && charismatibus ædificat ſervos ſuos, ut ſuperhenedicti Filii ſui,
Spiritus oantti digna hant habitatio. Ma preces ſacrificia Rerwe

—
Miſni⸗
neu:
io. Aeit
ladeskel,
e ſnchſe⸗
nun, 4
R u
Miel Muiu
giur n Nez
tslne, &
Cenaello e
ACNin.
0tAlam Ahb
irvin gin
Lvemuner ann
Gnni eute,
Uabit 5, Greg
Unpnmugensl
Us Bomarennn
Lorisfonin
n efect; hi
ulus ir, ii
tlit, tmun
upronuont
lliſfitoe⸗
imeſecone⸗
Mienreeum,
Uent nnhie
EVhioenm
iihebmndiß,d
Elktontte nd

DllktetannCon

Wnßftnnt
ſchlpeioere
lMeh e

1.
gtetumn. D
lhauen, Kn

,1.

do hnnelte .

3 ADndne
inwocaniburt
Drum Nhrt
2, leliitun
Eortie gin
3Pertlenan
entionunnnlte
brat ANichut
Cufſti kinun
. Hlintllym
vocetu, Gu

no lib.),!
ffigert, Ahe
ge, inplnte
ſeriencin

I0N

A.

us n α

ero ll

citas
nt
vr Goclin
nunſle
t ,ai
liſrate,
1 nennd
mltenlili
Glmß

omzni creaturæ, genusgué

AM

CONCIO TERTIAAA. 28987

Juoram, & maxvimè quæ Rbi exhbibentur repræſentat in conſpeltu divinæ
Majeſtatis. Unde Eccleſ. cap. 24. ait de Maria Virgine Spiritus
Sanctus: Qui me invenerit, inveniet vitam, & bauriet ſalutem à Do-
mino. Adeit Virgo pientiffima in domo Zachariæ; Lucæ I. Et
tota ædes felicitatur. Eliſabeth repletur Spiritu Sancto, Joan-
nes ſanctificatur in utero, Zacharias prophetans, benedicit Do-
minum. Adeſt Maria ad nuptias in Cana Galileæ, Joan. cap. 2.
& ex aqua facto vino lætantur convivæ, felicitantur Sponſi.
Adeſt Maria in ſtabulo Bethlemitico, & felix ſtabulum, quod eri-
gitur in Regale Palatium. Adeſt Macia, & ſtat ſub cruce ad la-

tus Diſmæ, & in agone latro fummè felicitatur, dum cœli dono

ditatur, hodie mecum eris in Paradiſo. Matth. 27. Adeſt Maria in §8S. Patres,
coœnaculo S. Pentecoſtes die, & S. Spiritu repleti ſunt omnes
Act. cap. 12. Ubi ergo Maria, ibi eſt ſumma felicitas. (Wam be-
nè Adam Abbas l'erſeniæ, Serm. de part. B. V. in Mariali. Mariq Adam Ab-
eſt felix via, quam qui tenuerit non errabit, felix Maria, quam qui per- bas Perſe-
Jeveranter amaverit, non Peru. Per Mariam diſpenſatar gaudium nix.
umanum antiquam dignitatem recuperat,
ſcribit S. Gregorius Thaumat. Serm. 2. de Annunc. B. V. Re-8. Oreporins
dempturus genus humanum omne precium contulit Dens in Mariam, ſeri- Thaumat.
bit S. Bonaventura, Serm. de Nativ. B. V. Quanam voluptate, qui- S. Bonaven-
bus bonis non impletur, qui Matrem ſuam, ſandtiſmæ memoria prompiua- tura.
rium effecit; habet S. Joannes Damaſcenus Orat. de dormit. B. V. 8. Damaſces
Beatus vir, qui diligit nomen tuum Maria, gratia tua animam eius con- nus.
fortubit, tanquam aguarum fontibus irrigatum uberem in eo fruldtum
juſtitiæ propagabis. S. Bonav Pſal. I. Cui ſaltem ita conceſſum fuerit,
ſæpè dulci ſtudio cogitare de Virgine Maria, magnum promerendæ ſalutis
indicium eſſe conjeto, docet S. Anſelmus de Excell. Virg. cap. 4. S. Anſelmus
Mariæ præſentia, gratam Veris temperiem exhilebat, & quo favens ſe
verteret, Paradiſus erat, perorat divus Amadeus hom. . de laud. S. Ama-
B. V. Finio cum S. Bonav. Qui acquirit gratiam ejn, agnoſcetur à deus,
civibiz Paradiſi, E& qui habuerit chara terenm nominis eius, annotabitur

i1i lihro vitæ in Pſalt. B. V. Plalmo JI. Imploratà 8. Spiritus gratiâ

in materiam Conceptus audire placeat.
CONCEPTUS I..
(Confirmatio.] Dum Chriſtus Dominus ſatis efficacem orationem di.
ſcipulos edoceret, qua omnia impetrare poſſent, hanc formulam Ppræſcri-

pſit Matth. cap. 6. & ergò vos orabitis: Paper noſter, gJui & in &œlis, ſanttificetur

nomen tuum. Ut Deum, in hac prece Patrem nominemus; docuit, cur re-
e Patrem, & non potius Regem, vel Dominum, nominare Deum inſti.
tuit?

2388 IN FESTO VISITATIONIS B. V. MARIE,

tuit? cauſalem inſinuat Tertullianus lib. de Orat. cap. 2. Appellatio iſta, vl
pietatis, & poteſtatis eſt, item in Patre & Filius invocatur: Ego enim, inquit, G

Pater unum ſumus, nec Mater quidem præteritur, ſiquidem in Filio && Patre Mater

agnoſcitur de qua conſtat CS Patris, C Fili nomen. Deum, Partem nominan-
do, ſubobſcurè, & Matris Mariæ, fit mentio, docuit ergo Chriſtus, ut Deum,
non Regem, non Dominationem appellemus, ſed Patrem invocemus, ut
hoc nomine, & Matris Mariæ mentio, ac præſentia fieret, quà citius de-
pellatur calamitas, arrideat felicitas, nam ubi aliqualis Mariæ reſplendet
umbra, ſine calcari adventat cœlefſtis gratia, quia per Mariam, & gratia ho-
minibus eſt expromptior, & miſericordia impenſa celerior.
CONCEPTIUS II.
Ob Benjamitarum ingens crimen, timoratæ conſcientiæ Judeæi,
in nefarios hos peccatores armati egrediuntur, ſuper Dei offenſam,
commiſſam pœnam, & ultionem petituri, & licet optima fuerit inten-

tio, caſus tamen his Zelotis evenit infortunatiflimus, & exitialis: Et-

enim à Benjaminitis cæſi, ac fugati ſunt: Egreſſt filii Benjamin de Gabaa,
occiderunt de filiis Iſrazl 22. millia virorum. Judic. cap. 20. Hac clade per-
peſſa non dejiciunt animos, ſecundò Benjamitas aggrediuntur, ſed iterum
ruunt, ac ſuccumbunt: Tertiâ tandem vice in conflictu, non ſolum
Benjamitas vicerunt, ſed prorſus atterunt. Qua de cauſa, quod rectè
tertiâ vice, & non etiam primo, & ſecundo Conflictu, victores ac fe-
lices exſtiterunt? cauſam indicat ſacer textus: Eo tempore ibi erat Ar-
ca fœderis Domini. Judicum 20. S. Ambroſius Serm. 25. ſcribit: A-

cam quid niſi ſanctam Mariam dixerimus. Exinde diſcamus: Quaſi um-

bræ, præſentiæ Virginis tribuendum ſit beneficium; ubi ubi Mariæ

umbra exſiat, cedit calamitas, arridet omnis felicitas. Expertus eſt

David.
CONCEPTUS III. S

David à facie Abſolon rebellis fili fugere cogitur, comitantes viri
Rebant voce magna. 2. Regum cap. 15. Abulenſis quæſt. 28. inquit; hunc

fletum, & ſuſpiria populi, ad Deum fuiſſe ſupplices preces, ut ab im.

minenti periculo, pudore ac confuſione, Rex David eriperetur. Ver-
ba Abulenſis ſic ſonant: Lugebant, divinam implorantes propitiationen.
Aſt ad triſtem luéctam, & ſuùpplices preces multorum virorum, pericu-
lum omninò non ceſſat, non tollitur timor, & anxietas ; David,
triſtis ac lugens errat in ſolitudine, & eremo. Tandem placatus Do-

minus Deus, David in Regnum introducit, hoſtibus ſublatis, pace

quietâ donat: deſideratis ſcire quando? dicit Scriptura tempus: VYe-

nit Sadoc Sacerdos, & univerſi Levitæ cum eo, portantes Arcam foderis Dei.

Doctiſſi-

—
Dochhimus
Jin /unn
ſeDunid, ſo
ſontut ekket,
0n foret,
urktellils
Untn orobatu
Uileun uenu
aaent vien

cob ſ.
Cllitumns, gu
ſ1. Tenpoe
f0nn. AMd au
9r benedlatu:
Damimos dert,
lgit. Mrcke
nim
lit, & felicta
Uelſckionis inte

II Drmono

cun, ſalatis
omptuarium.

Lucs,
ilſlt, ugee
Uritet zgens,
g et. Ammm

olinmtuck,

m. Alls red
In induckos,
Corm 4).3.
erofnan Dre
Aos negube
Aüent ad ,
ſenen tenpl,
lerinpetrarit
un inltetem

:
Ui Ahnelen

KE,
—
4Peltnft
erin igi
lio Date
Dattemmnon
hritas uber
m inrocen
et, Cli gfut
8 Mare nihe
tiamn, Kgnnt
.

conlcienie
per Del A
Ptimn fni
, & eti

Benimmireld

0. Hie d
eiuntur,lt
ice W!
(t, A
Ka, Note
tenhoni li
emn. 1 i
ſcams: C
m; W !
licitas M

gitut, nt

Kt 28 indqD.

8 es, i

id eieen

unte Nie,
n tn,
Avieli )

mndem 5ul

bus ſtiis,
ptun⸗ ſ

CONCIO TERTIA. 289

Doéctiſſimus Sanctius ait: Quo majus illius fortunz præſidium accederet,
Arcam ſecum adduxére. Dum ergò Arca fœderis adveniſſet, optimè ſen-
ſit David, fortuna mortificata reviviſcit, negotium Davidis optimum
ſortitur effeétum. Arca fœderis eſt umbra Mariæ, hæc ubi adeſt, for-
tuna floret, felicitas vireſcit. Ubi accedit Matris reverentia, tempe-
ratur facilius Filii ira, nequit numen non gratificare ei, quem Matris
umbra probatur protegere: Audiamus Baſilium Seleuc. Cum multa no-
bis hona, quæ nullius oratio poſſet aſſequi, Deipuræ opera nobis coxtingunt, eam

benemerenti vicem rependimus.

CONCEPTUS IV.
Jacob ſimplex ad Dominum, in momento, & adhuc in illo loco
conſtitutus, quod petit, obtinuit: Et benedixit ei in eodem loco. Gene-
ſis 32. Tempus & horam adnectit ſacer textus: gJam enim aſcendit au-
roran. Ad auroram ingredientem, & præſentem, felicitatur jacob, lar-
gè benedicitur: eur rectè ingrediente, ac præſente aurora? Petrus
Damianus Serm. 41. de Aflumpt. B. V. per auroram B. Virginem intel-
ligit. Haæc eſt aurora, quam ſequitur, imo de qua naſcitur Sol Zeater ſolius
Solis claritati ſuccumbens. Aurora referens Mariam, benediétionem acce-
lerat, & felicitatem hominum præmaturat. Illa præſente copioſior be-
nedictionis infunditur gratia, Maria eſt Dei ad miſericordiam fomes,
dura Dæmonum pernicies, felix hominibus aſtrum, fortunatum auſpi-
cium, ſalutis myrothecium, calamitatis exilium, vitæque ditiſſimum
promptuarium. r
CONCEPTUS V.
S. Lucas cap. 10. narrat, cum viator in graſſatorum manus in-
cidiſſet, plagisque oppletus, ultimos ageret ſpiritus; Samaritanus il-
luc iter agens, miſericordià motus non ſine vini morſu vulnera medi-
catus eſt. Sdamaritanus iter faciens venit ſecus eum, & videns eum, miſeri-
cordia motus eſt, & appropians alligavit vulnera ejus, infundens oleum, && vi-
num. Salus reddita eſt ægro, non tamen ſtatim, ſed poſtquam in ſtabu-
lum introduétus, & ſalubribus vinculis illigatus eſt. Tranſi modo ad
Actorum cap. 3. Ubi cum claudus nativitate, & ex utero ſuæ matris,
eleemoſynam precaretur, à -S. Apoſtolis Petro & Joanne pedes accepit,

& quos necjuibar natura, greſſus reformavit miſericordia: Quidam vir,

„

ui erat claudus ex utero matris ſuæ, bajulabatur, quem ponebant quotidie
ad portam templi, quæ dicitur ſpecioſa. Ad portam ſpecioſam adeò cele-
Iiter impetravit beneficium, ut antequam cogitatione præſumeret, non
ſolum inſuetam viam menſus fuerit firmis greſſibus, ſed expeditus ſal-
tibus: Apprehbenſa manu ejus dextera, allevavit eum, & protinus conſolidatæ
Feſtivale. 0 Junt,

æ& in Catena, Chri-
3 Si Samnaritanus ille, ur placet Gdae e,. Cur ſalutem ſau-
ns offert eb t: ait enim: Samaritanus Cbri donavit? claudus ccen-
ſum daiett⸗ ſim rettituit „nec ſine vini auſteritate
cio non ſta

templi
. audum hunc ad portam
1 tum recitare, claudum templi, quæ di-
venit Aavertite ke 7 Quem ponebant quotidiè ordan er Per.
Bec n a Niharduc2 , rnNe meMeit :. ſv aene den belen
citur 4.. K RIAM inte . dicare
5 ſam, MA deb us ſedere » GS Mendi
tam templi ſpe 1a Actor. 3. ad quam debem UI Naza-
“ tur ſpecioſa, Actor.: dicens, ei: In nomine Jkoll Nax
templi, quæ dici di, quem ſanavit ibi Petrus dicens, ei: . & præſentia,
exemplo i ſius laudi, quem ſ⸗ ubi Virginis præceſſit imago, & p. is nulla
reni ſurge, W H „ & ſalus facilior rän⸗ eliang
milſericordia clau ſalus viatori aliquantulum tarqtor, ræſentiam noſtra
præceſſerat unhra, Ialns dia „ quàm cirò ad haine raentirn . Ubi
auſterior: ut h & absque doloris cenſu & ele.
calamitas heatir der Mimnie ibi miſericordia & profiſior, & ce
ræſens eſt ta S obis ha-
nor. W Studeamus ergò Mariam ine ſemper nodis a.
e l en gratioſiſſimam Matrem intimè colendo,
bere præ 12

. t citò re.
I, G omnia gravamina noſtra, au
. iam Matrem Jröll, om 2² UI. præ cundkis
vroee re e⸗ dorafen Peu, ben Hersnigan G7 . aa mortem,
veéaent, 7 trem ſp S it valas
eſtris in Ma hano Vocem audit valdè
arentibus, & amicis 7 ica frequenter, quia hanc 1
S1 lutate can Mradgene,ha va. rahi pro ſua clementia GJols
Uienter; Maria li diet, pro ſua reverentia.
uamlibenter audiet, P
Matrem ſi Amen,

HN

. 3 ibus noſtris 5 honor ac
icitabit, ſi à cordibus no is dis Fer.
. aria, nos felicitabit, 2 §⁶ à Kempis Ser.
rando: Præſens M unquam exultabit. Audiatur Anommas d ker uen,
eulius MAsrmas inios part. 3. Si conſolari in omni tri
0VIt „ . J.
mMon. 21. ad No

Mri

tugus: Cor
els ſobſeridt
alibes urte
iſede nhen
r olir tenl
aneyri⸗
lytnis gene⸗
Nuen Commn
Leclel ,.
lennonmn ek,
Dn.2 kubet:
ſonite hu
overpionun
Ulleris, nur
eut: NoNiſir
Eli glncu ti
Mlnezu der⸗
ollet .
ulmn ſmn
eminnl ein

) Cnimart

n —eeee. (H): 2 *t 291
en e ahe k F Be E S 5 . 8e 8 F. B 8 1, Be Ee E B E Ve S

rtlnne IN FEFESTO S. MARI

daodle
Portan e
nen CONCIO PRIMA.
Hlalier in Civitate peccatrix. Lucæ cap. 7. Terta
e, Gum Mulier laſciva, maximum eſt Orbis, ac Urbis Theme.
nine Tdl Ium
0; & alen malaum.
Ubi NVignan A

9 Abuloſa antiquitas tradit ipſum fortiſſimum Exordium.

milt Iy Martem, Veneris amplexus, reti & quidem
Drrſenim ferreo à Vulcano fabricatum, duxiſſe. En,
8 repareim & Mavors in Veneris domo invenit, quibus
Noflſot caperetur, ferreos laqueos, nodoſa retia,
V Aen difficillima vincula: unde laſcivæ fœminæ
ſemper NS ☛ Aà cor, reti comparat S. Gregorius Thavma-
olendo, d turgus: Cor ipſius quaſi ſagena prætereuntes concludit. Academi-
oNrs, n cus ſubſcribit Lemma: Prædantur errantes. Ut auceps rudibus
nas à Nemni avibus juxæta ſata, aut fuvios obtendit retia, illæque brevi volupta-
tpbultone i te illedte ingemunt inextricabilibus vinculis irretitæ, ſi captioſas rivalis,
nIon, A aut hoſtis tendiculas patitur, qui meretricis domum ingreditur, ſæpè
n Tol en ipſa aduerſariorum cauſam agit, inſidias ſæpè disponit, G& mortem vo-
Vocttin antn luptatis mercedem infert. Sic eleganter perorat doctiſſimus
e Vocen lt Naxera Comment. in Judices cap. 16. §. 38. Huc faciunt ver-
entu, G X ba Eccleſ. cap. 7. Inveni amariorem morte mulierem, quæ laqueus Texaue
Altu. venatorum eſt, & ſagena cor ejus, vincula ſunt manus illius. Et Sacræ

Prov. 2. habet: Inclinata eſt enim ad mortem domus ejus, & ad infe- Scripturx.
ros ſemitæ ipſius, qui ingrediuntur ad eas, non revertentur. Unde
Proverbiorum 22. hortatur Salomon: Ne intenderis fallaciæ
mulieris, favus enim diſtillans labia meretricis, &o& nitidius oleo guttur
cljus: noviſſima autem illius amara ut abſinthium, & lingua ejus acuta,
quaſi gladius biceps, pedes ejus deſcendunt in mortem, & ad inferos
Zreſſus ejus penetrant. Audiamus S. Chryſoſtomum Sermon. de Patres.
decollat. S. Joannis, malitiam laſcivæ fœminæ deſcribentem: S. Chryſo-
O malum ſummum, & acutiſſimum Diaboli telum mulier, ò malum 0
omni malo pejus mulier, hbæc eſt naufragium ſuper terram, fons ne-
quitie, animarum ewitium, ſceptrum neſcu juvenum perditio, Ra
0 2 0

292 IN FESTO S. MARIE. MAGDALENE,

boli conſolatio, caminus ſuccenſus, veſtita vipera, exornata mors, of-

ſicina Dæmonum, immunis belua, quotidiana calamitas, dolor inſatia-
bilis, triumphus tenebrarum. Diétum eſt Simonidis Philoſophi:
Haæc eſt inconſtantiæ theatrum, fragilitatis ſpeculum, vanitatis ſmbo-
lum, mater aſtutiæ, magiſtra malitiæ, miniſtra fraudum, inventrix de-

ceptionum, amica ſimulationum, flumen, in quo mordens aſpis nidula-

tur, cinis, in quo ignis celatur, herba, ſul- qua ſerpens occultatur. Do-
Petrus Da- loſas Sirenes laſcivas fœminas Petrus Damianus vocat: quippé quæ
mianus. generoſam mentem, capto virtutum tramite, avertunt, & impro-
vidam in perennis exitii Chargbdim præcipitant. Opuſc. 18. difc. I.
cap. 7. Verba Damiani ſic ſonant: Vos Sirenæ, atque Chargbdes,

quæ dum ſuavem deceptionis editis cantum, inevitabile ſtruitis, ſalo
vorantenaufragiuim. Phanteras dixeris laſcivum mulierum genus:

Joannes Sa- docet TOannes Saresburienſis lib. curial. Nug. Propinant dulcia,
resburienſis. &&; lethale virus admiſcent; Academicus ſubſcribit Symbolum:
Alliciunt, ut opprimant. Experto crede, coram DEO non mentior, ce-
dros Libani, Duces gregum, ſub hac peſte concidiſſe reperi, ſcribit
5. Augu- S. Auguſtinus apud Lohnerum in Bibl. Verbo Mulier. Poſ con-
ſtinus. feſſionem, victoriarumque calcata certamina, poſt magnalia, && ſiona
mirabilia, noſeuntur in his omnibus naufragdſſe, cum volunt in navi
fragili navigare. Aantos leones domuit una infirmitas delicata.

Decurbonibus ſeintillæ diſſiliunt, de ferro rubigo nutritur, de veſtimen-

tis tinea, de muliere peccati aculeus, ſibilus Conſcientiæ, fomes peſti-

§. Cypria- lentiæ; docet S. Cyprianus de ſignis Cleric. Aute ignem coni-

nus. ſtens, etſi ferreus ſis, aliquando diſſolveris, proximus periculo diu tu-
S. Indorus. tus non erit, inquit S. Hidorus lib. 2 ſolit. Scvit ut ignis, rapit
ut Leo, tumet ut coluber, inſidiatur ut latro, &no volutatur ut aper,

8. Lauren- Jalt nunquam dicit ut infernu, de fœmina laſciva aſſerit S. Lauren-

tius Juſti- .2
mianus. gratid deſuper Conceptus dabo.

CONCEPTIUS I.

Apologus eſt Diabolum ſeptem procredſſe filias: nempè ſuperbi-

am, uſuram, hypocriſin, ſimoniam, rapinam, gulam, luxuriam; his
filiabus ſingulis, ſingulos dedit ſponſos: genuit Diabolus ſuperbiam,
& dedit eam Mulieribus, genuit uſuram, & dedit illam Mercatori-

bus, genuit hypocriſin, & dedit illam Religioſis, genuit ſimoniam, &

dedit illam Sacerdotibus, genuit rapinam, & dedit eam Mihitibus, ge-
nuit gulam, & dedit eam Divitibus: genuit luxuriam, & hanc nulli
determinaté, & in ſpecie elocavit, ſed conſtituit meretricem, omni
ſtatui communem. Vult ingenioſus Apologus inſinuare: Diabolum

tius Juſtinianus de intern. conflictu c. 3. Invocatàâ S. Spiritůs

—
Per Aeld
am mulien
wleremn pe
Homgenm in
Ur hunc Ap.
iod nium
laiftar irſen
tet loquntur
lunmun gen,
Ullmneni
Cnr, uirrn
OTNR,
An, mlludht,
lun Gnte
nhtu ehin
lin eo devoti
Augnitinas:
e nnidſe.
Tlerur nuler.

Num .
ſbtlle c gun
un b,
igt ervd tun
E aa tontem,
nlt. Ori,
ni ir utan⸗
kiun ſum mn
e bomen,
tuns 0Mllens:
e rumninetur
Iho, Amer
Ein tmnehahi
Kinrontigent
temn: it
Cnitetur, ſe
ltn Ackatu
E leeche
de horemn
unn ſhnn

ornntunn per cætera vitia tantum unum genus hominum decipere; per ſuper-
delinni biam mulieres, per ufuram mercatores &c. per fœminam laſcivam, per
idis Dhlolg⸗
1 lN

mulierem peccatricem verò, decipit Diabolus omnem ſtatum, omnem
hominem in peccata, & ſcelera ducit, & pertrahit: fubfſcribere vide-
tur hunc Apologum S. Bernardinus tom. 4. ſerm. 2t. de luxur. Non éſt
aliquod vitium, per quod mundis tantum ſubjiciatur Diabolo: bog becoqatum
lætificat infernum, && quaſi totum mundum irabhit ad JNuphliciun. Conformi-

Dnitetöre
lunn irnen
rdens apienl
1s Celtlatr

VOen ter loquitur S. Iſidorus lib. 2. ſentent. cap. 3 9. Magis per luxuriam
ertunt, Gn humanum genus ſubditur Diabolo, quum per cæiera vitia, cum enim ille variis
Opolc 1 delettamentis conetur homines pervertere, magis tamen mœchandi deſiderinni fug-
e, te Cne Lgerit, guia utrumgue ſexum in hoc vitio amplunts Agrotare intendit. Veriflime
itable ſhuts S. Lhomnas à Villan. Conc. 2. de S. Ildephonfo. Avaros, Iſuperbos, ini-
0 mnuleung Adas, iracundos, plures devotos invenies, & licet Peceatores, tamen pii, & qui in
„ Dim Deum G Sandtos ejus, piam G devotam babeant affettionem, libidinoſaz tique
lerbit Fobe abſorptus eſt in lihidinenz, neque Deum, neque Sandkos reveretur, & diligit, nul-
0EO r et, la in eo devotionis ſcintilla, nullum ſpiritualis amoris veſtigium. Optimè §S.
rikiſe ti Auguſtinus: Experto crede, coram Deo non mentior: Cedros Libani ſub häc
oMrIe. A Peſte concidiſſe. Mulier laſciva compendium eſt omnis malitiæ: ultro hoc
mugti,h fatetur mulier Samaritana.
Cln NOhi CONCEPTUS II.
ni ifmiul Narrat Joannes cap. 4. Salvatorem noſtrum feſſum & languidum,
Ouuffin, H ſeqdifie ac quieviſſe ad quendam fortem penes Urbem Samariæ: Erat ibi

llirte, i

fons Jacoh, JüöslIS& autem fatigatus ex itinere, ſedebut ſic ſuper fontem; con-

ic. Me go⸗ tigit ergo tunc mulierem quandam pro haurienda aqua ex urbe advenis-
Orint iil ſe ad fontem, cum hic Chriſtus ſpiritualem diſcurſum in longum pro-
Nnt traxit: Omais, qui biberit ex aqua, quam ego dabo ei, feet in eo fons daquæ ſa-
EEO Olt1 lientis in vitam æ«ternam, Gc. Ad hunc & plures diſcurſus: Reliquit hy-
ia Mrtdlr driam ſuam mulier, & abiit in civitatem, & dixit illis hominibas venite && vi-
lawocni dete hominem, qui dixit mihi omnias Juæcungue feci. Notare libeat verba

hüjus mulieris: Qui dixit mibi omnia, duæcunqué feci: Si citatum caput
benè ruminetur, Chriſtus hanc mulierem ſolum de incontinentia, de
9. getlth laſcivo, & meretricario opere arguit: Benè dixiſti non habeo virum, quinque
487 ie⸗ 1 enim viros habuiſti, & nunc quem habes, non eſt tun vir. Si (olum de laſcivia,
mmylu & incontinentia mulierem arguit, quomodo omnium ſcelerum ſe ream
Dabolc fatetur: dixit mihi omnia, quæcunque feci. Non mentitur ſœmina „verè
it lun confitetur, ſe omnis mali ream, quia meretrix erat, laſeiva & proſti-
enunt “ tuta. Aucdiatur S. Laurentius Juſtinianus de inter. conflicta c. 3. Carna-
cam nic, lis illecebra propagatur in carne, coaleſcit in tembore, enutritur in vitiis, ne-
n, gleda roboratur, & dum dominatur, interimit, unquam rationis legibas cedit,
merench, nmunquam ſuperata quieſcit, ſemper foret, ſemper viget, ſerpit continuò ut cancer,
ſnuate “ 00°2 Nævit

—

294 IN FESTO S. MARIE MAGDALENNE,

ſaævit ut ignis, rapit ut leo, tumet ut coluber, inſidiatur ut latro, Cœno volutatm
ut aper, ſat nunquam dicit ut infernus. S. Apoiſtolus ad Galatas cap. 5. con-

cludit: Manifeſta ſunt autem opera carnis, quæ ſunt fornicatio, immunditia,

impudicitia, luxuria, idolorum ſervitus, veneficia, inimicitiæ, contentiones, zmu-
lationes, iræ, rixæ, diſſenſiones, ſectæ, invidiæ, homicidia, ebrietates, comeſſatio-
nes, & his ſimilia. Laſciva ergo mulier eſt omnium ſcelerum rea, Dæmonis

vicaria.
CONCEPTUS III.

Recens quidam Author narrat ex hiſtoria novarum Indiarum habe-

ri, quoddam eſſe Regnum in Armenia, in quo Regno laſciva mulier,

& Diabolus uno eodemque verbo ſignificantur: Mulier ſignificat: Ita:

& diabolus etiam Ita vocatur, quæ cauſa eſt, quèd mulierem laſcivam,

& diabolum, eadem nomenclatura ſignificent An fors laſcivit, ac pro-
ſtitutis fœminis, non ſimplicem, ſed diabolicam ineſſe nequitiam, &

dæmoniacis fraudibus, dolis, deceptionibus abundare judicarunt? un-

dè fœminam laſcivam eodem, quo Dæmonem ipſum, verbo notarunt?
ſic judicant omninò hi, Americi populi, in fide vera eo magis deſuper
confirmandi, cum Eccleſ. dicat cap. 25. Commorari leoni, & Draconi
placebit, quàm bhabitare cum muliere nequam. Deſuper Auctor imperfecti
operis: Ne putes in Ironia hoc eum dixiſſe, ex ipſis verbis diſce manifeſtims.
Audiatur S. Chryſoſtomus hom. 15. in Matthæum: Ego exiſtimo nullan
eſe in hoc mundo beſtiam comparabilem mulieri malæ, mulier enim impudens
nemini parcit, non Levitam honorat, non Sacerdotem reveretur, ſed omnibus in-
ſidiatrix fatta, omnes pariter crudeliter occidit. Pariformiter S. Ephrem.
cap. I. de mala muliere: Nibil Leone terribilias, aut inter reptilia Dracone
crudelius viſum, ſed nihil tamen ad malam mulierem. Mulierem, inquam,
impudicam, laſcivam, ac proſtitutam. Proverb. cap. 7. Sapientiſſimus ſignan-
ter exprimit.

CONCEPPTUS IV.

Mulier in ornatu meretricio præparata ad decipiendum animaz, garrula
& vaga, quietis impatiens, nec valens in domo conſiſtere pedibus ſuis, nunc fo-
ris, nunc in plateis: nunc juxta angulos nen; .: multos enim vulneratos de-
fecit, & fortiſimi quoque interfetti ſunt ab ed, viæ inferi, domus ejz penetran-

tes in interiora mortis. Et iterum cap. 22. inquit Salomon: Fovea pro-

funda meretrix, & puteus profundus aliena. Duo hic conſideranda veniunt,
primo laſcivam fœminam Salomon dicit viam ad inferos: ſecundò, in-
ferno comparat foveam profandam nominando: cur rectè laſcivam fœ-
minam viam dicit? & non potius iter? ſecundò, cur inferno ipſo com
parat? Paulus Juriſta, apud Ambroſium Calep. verbo Via: inter Audh
. Iter,

Lien har

nbus the
inon pele
Pnon fenn
clum: g
Cieta lalut
le atens i
in, dlui tn
(unt) erft
ſu, inenia,
Iun gubm
o, ex hi ce
o & Kor⸗
mnetir, cut
Kerolt Lenme
epredletor nun
nntn. die
Citur 5 4ug
trerridt,, uin
ſni kahet donn
. 2. Icht

unnr, gni eg
Uutcogttnion

n untdlo e⸗

Aucre 1

uhe Kllun

ntn Gde,

eulg enheri

Uune Dcun
len, nenh
leie ſeminn;
Ulnte, UInm du
glten, in
AMoleptatse

nen: Tig
onntn,

tet

,
—
to, CEtotolte
latis n
Ctio, inml
Coyttenfola, ir
ietate, anie
tumn Nen Der

Imn Indiarunt
gno hicinn
ler ſignihen,
molieremn n
0Is lciyt,4
eſſe nenuitn,
te jodicanm
n, verbo mr
i oni, 90
t Auckor in⸗
erbis Nlenm
erſimn
mnller eumn n
Uejettp,ſlonn
titormiet 9l
t ittn titiu
Moliegen
Srpientlinn,

Aun nmng/f
elku lin
ts etin uiti
i, lon hle
alomon: M
hmiten
F: ſeeunt
ſi, Min

ur inkenno h

ia: lud
0 4

CoNEIO EKINASz-. 295

&& iter, hanc facit diſtinétionem; Via eſt lata platea, etiam pro cur-
ribus & rhedis patula; Iter econtra, eſt via valdè ftricta & anguſta,
viatori pedeſtri ſolum commoda: Ex hac doctrina patet nunc, cur Sa-
lomon fœminam laſcivam, non iter, ſed viam inferni dicat, ad indi-
candum: quod mulier laſciva, Venus proſtituta, ut S. Bonaventura
in diæta ſalutis loquitur: latiſſima ſit platea, ſpacioſiſſima, longè latè-
que patens via ad interitum „ & ruinam corporis & animæ; per alia vi-
tia, quafi tardè, pedetentim, & in paucitate ad infernum homines va-
dunt; per fœminas laſcivas autem, fragilis mortalis, feſtinanter, in po-
ſta, in copia, curribus & rhedis ad damnationem currit, & properat.
Ita ut quidam Theologus audeat dicere: ſi centum adjudicentur infer-
no, ex his centum, 99. propter laſcivas mulieres ad inferos deſcendere.
Ideò & Salomon laſcivam Venerem inferno comparat, fovea profunda
meretrix, cur inferno? Cauſam indicat Academicus, qui inferno ad-
ſeripſit Lemma: Ingreſſis, non egreſis. Qui infernum ſemel ingreditur,
egredietur nunquam, redux veniſſe non legitur; Ex inferno nulla eſt re-

demptio. Sic ad inextricabilem animæ ruinam inducit meretrix. Au-

diatur S. Auguſtinus Serm. 107. de tempore: Pro inferis ponitur domus
meretricis, quia neminem repellit, omnes intrantes ad ſe trahit, quia ignem in-
ferni habet Sinns meretricis. Concludit eonceptum hunc Salomon Prov.
cap. 2. Inclinata eſt enim ad mortem domus ejus, & ad inferos ſemitæ ipfins,
omnes, qui egrediuntur ad eam, non revertentur. Et Oſeas cap. 5. Won da-
bunt cogitationes ſuazs, ut revertantur ad Deum ſuum, quia Spiritus fornicatio-

num in medio eorum.
CONCEPTUS V.

Audire libeat laſcivam foœminam loquentem Prov. c. 7. Intexui
Junibus lettulum meum, ſtravi tapetibus pictis ex Bhto, Mers cubile meum
myrrha G& aloë, & cinnamomo, veni, inebriemur uberibus, & fruamur
eupidis amplexibus, donec illuceſcat diez. Doctiſſimus Cardin. Hugo in
hune locum advertit in textu citato, unam ſolum ſpeciem aromaticam
dulcem, nempè cinnamomum, duas verò amaras, myrrham & aloé, à
laſcivi fœmina apponi; ad indicandum: ſi mulier laſciva carnis volu-
ptate, unam dulcedinem apponit, continuò & duas amaritudines adfert,
duplicem, inquam, amaritudinem, immenſarum ærumnarum, quæ hu-
jus voluptatis ergèò, in hic vità tolerantur, & amaritudinem pœnam,
quæ à divina Julkitia illi in inferno reſervantur. Audite loquentem Hu-
gonem: Tres ſpecies aromaticas nominat, duas amoras, & unam dulcem, in
quo notatur, quòd in carnali opere plus eſt amaritudinis, quàm delettationis, una
amaritudo pertinet ad præſens ſæculum, alia ad futurum, .

CON-

296 IN FESTO S. MARIE MAGDALEN:
CONCEPTUS VI.

De muliere laſciva inquit Iſaias cap. 1.4. In occurſum adventus tui ſuſci-

tabo tibi gigantes. Qui ſunt illi gigantes? Reſpondet Naxera Comment. in
Judices cap. 16. S. 28. Hi gigantes ſunt maxima corporis & animæ peri-
cula, ſunt fortiſſima, juſtitiæ, æquitatis que colore minantia vincula gi⸗
gantes hi ſunt calidiſſimi auri tui, pecuniæ, & ſubſtantiæ tuæ prædones.
Teſtem allego filium prodigum, quantos, non prædones & fures expertus
eſt? divitem ſubſtantiam omnem perdidit, ad incitas redactus ſubulcum
egit, & cum porcis furfures comedit: Et poſtquam omnia conſumaſſet, facta
t fames valida in regione illa, & ipſe œpit egere, & abüt, & adbeæſit uni civium
regionis ilius, nmiſit illum in villam ſuam, ut paſceret porcos; 09 Cctiehet imple-
re ventrem ſuum deſiliquis, quas porci manducabant, & nemo illi dabat. Lucæ
cap. Iö. Quis gigas fortis hunc divitem, robuſium, adeò deſpoliavit? ad
incitas redegit? fama, forma, valetudine privavit? ſuſcitavit hec, & plu-
ra alia, laſciva mulier: Devoravit ſubſtantiam ſuam cum meretricibus. Cum
his Sirenibus ludere, illudi eſft. ⸗
CONCEPTUS VII.
De Filiis Iſraël narrat liber Exodus cap. 32. Poſtquam miraculosè
traducti ſunt per undas rubri maris, in deſerto Arabiæ ſuavi mannâ re-
creantur: Sedit populus manducare && bihere, & ſurrexerunt ludere. Sunt, qui
aſſerunt, hunc luſum obſcœnum fuiſſe cum proſtitutis fœminis ut ver-
bum ludere idem ſonet, quòd meretricari. Nicolaus de Lyra textum ci⸗
tatum ex Græco, loco ludere, legit illudere: Surrexerimt illudere. Diſcamus
exhinc: luſum cum laſcivo ſexu, cum ſœminis proſtitutis, illuſionem, in-
famiam, pudorem, dolum, ac decepticnem, ad unguem ſequi: teſtis eſt
fortiſſimus Sampſon: Dalila, laſciva fœmina, ah quam nequiter ſæpius
amatori ſuo Sampſoni illuſit! Illuſit problema Philiſteis indicans Judi-
cum 14. Illuſit, Sampſoni 7. crines, in quibus ejus fortitudo latebat, ab-
ſcindens, ſicque viribus una ſpolians, amatorem ſuum hoſtibus tradidit
