gqudlihet hebdomade, wque ad effuſionem Janguinis, vel quotidie legeret
Bernardinus Pſalterium. Bernardinus de Buſto Serm. I5. inquit: Magis mere-
Thomas * tur, vel unam ſolum lachrymam emittens, ob memoriam Paſſionis Chri-
Kempis. Iti, quàùm ſi ad Z. erram promiſſionis peregrinaretur. Thom. Kemp. ha-
bet l. I. C. 25. S. 6. de Imitatione Chriſti. Qui ſe intentè, & devotè
in paſſione Domini exercet, omnia utilia, & neceſſaria ſibi, abundanter
ibi inveniet. Et iterum lib. 2. cap. I. J. 4. Requieſce in paſſione Do-
mini, && in ſacris ejus vulneribus libenter habita, ſi enim al vulnera, B
pretioſa ſtixmata Jkoll devoteé oonfugis, magnam in Tribulatione confor-
& Gertru- tationem ſenties. S. Gertrudis ait lib. 3. cap. 41⸗ Sicut impoſfbile
dii. eſt, ut aliquis farinam trattet, ut inde pulverem non contrahat; ſic fieri
von poteſi, ut aliquis cum devotione, etiam parvd, Dominicæ intendat
Ludovicus paſſioni, & nullum inde frultum percipiat. Concludo cum Ludovico

Bloſus. Bloſio in Sacell. anim. cap. 2r. Inæſtimabilis planè 7, beſaurus inve-
nitur in paſſione Chriſti, cui ſi te convenienter adjunxeris, mirum in mo-

dum locupletaberis: quotiescunque piè aliquid meditaris, aut legis, de
paſſione Domini JESlI, ſanttificais inde, S& ingentem frudtum reportas,
etiamſi parvo admodum affectu, & ſine ulo ſapore ſenſibili mediteris, ac
legas: fieri nulla ratione poteſt, ut vel aébicias, tautum piis oculis, ima-
ginem crucifixi, ſine grandi utilitate. DEl auxilio implorato, deſu-
per Conceptus dicam.
CoONCEPTUS I.
[Confirmatio ſeu Deductio.] Nomine totius Apoſtolici Collegii, con-
ſolatifſim ſcribit S. Paulus 2. ad Cor. cap. 4. Tribulationem patimur, && non
anguſtiamur; Perſecutionem patimur, ſed non derelinquimur. O Magne Paule!
in tot adverſis, quid adeò ſolidè Apoſtolos, in fame, in ſiti, in frigore, &

Xſtu,

—
Alis
ns C
Prholene
Nz Gors⸗
Potes nol
Mecittio
iprut

Nd
Uere äler
gic aer
Sldkeſin
emannk
Imfgiln
geniuge
s ace
ortfc
Rrelom,
Mara
unt llil
ca. I
e iuner/
uon ioſer
Murkäme,
wmncne
ug aan
10, kice
Ctisgen
lolre, lte
Uites aric
brehont,
elgaCn
Duminun
iones,

Cnreſtn
D

ſihmf

Minmn
Fuluet

—

inteligen.
ntra here-
1 Phrereti.
e renelium:
gere neli
eſt Doning.

Deropüm

ſolubrior, dd
2 Chiit,
eiad konie;
itatis oternen
linenelit
Sntpler an
s Per annn
lſeihlinmeß
Goticielget

. Mi ſtet.

1Piiorsc
dn Kenph
ute, Gan
ti, anter

lſul

A ulnen;
uleioneate

Gett iNOSOH

Coſttnnet ,e
Nitee ual

Ocum-NOn

Teſurki
6, Minmn i
, alr gin
6Immtefon
Pli nelteti
lhis Cellix ij
mplorn⸗

Nigneli
,in fuh

CONCIO TERTIA. 189
aſtu „ in vinculis, & carceribus, in preſſuris, & tormentis, in ipſis mortis
anguſtiis confortavit, conſolabatur? dicit S. Paulus citatà Epiſtola. Sem-
per mortifcationem JkKII Obriſti, in corde noſtro circumferentes. Meditatio Pas-
ſionis Chriſti, gaudium internum adfert, tribulationes ſuaves reddit.
Perpulchrä ſimilituchne, hoc exprimit S. Catharina Senenſis: Sicut pa-
nis durus, ſi aquàâ molliatur, facil?, & cum voluptate ſumitur; ita do-
lores noſtri, & labores, licet duri ſint, leves & ſuaves efficiuntur, ſi per
meditationem, ſanguin, & paſſioni Chriſti immergantur. Figuris ex

criptura pate CONCEPTUS II.

Exodi I5. cap. Filii Hraël ad amariſſimas aquas pervenerunt, quas bi=

bere nauſeabant. Venerunt in Marath, neque poterant bibere aquas de Marath,

eò quod eſſent amaræg. Mirabiliter tamen à Moyſe; amariſſimæ hæ aquæ dul-
ces factæ ſunt, ita ut cum guſtu, Filii Iſraël eas biberint, & ſe recreaverint.
Item narrat Scriptura. Num. cap. I7. aridum lignum, & baculum, dulcia
amygdala protulifle. Iavenit germinſe virgam Aaron, in domo Levi, & tur-
gentibus gemmis eruperant ftores, qui foliis dilatatis, in amggdalas deformati ſunt.
Quis dicet, quo remedio, aquæ amaræ, à Moyſe dulces ſunt redditæ? &

qao artificio, arida virga refloruit, & dulciſſimos fructus protulit? dicit

remedium, & aſtum, citatis locis, ſacer Textus: Moyſes certum lignum
in amaras aquas immiſit, & dulces factæ ſunt. Camavit ad Dominum, qui
oſtendit illi lignum, quod cum miſiſet in aquas, in dulcem verſæ ſunt. Exodi
I5. cap. Iterum Moyſes, in virgas tribuum inſcripſit nomina. Et unicui-

gue nomen ſuperſeribens Virgæ ſiccæ. Virga „ cui nomen ſummi Sacerdotis

Aaron inſcriptum fuit, floruit, fructus ſuaves protulit. Aquæ Marath
amariſſimæ, ſunt mundi tribulationes, & miſeriæ; in has, ſi quis miſerit
lignum crucis, conſideravit in cruce pendentem, & patientem JESUM,
aquas amariſſimas tribulationum, compatiens Chriſto crucifixo medita-
tio, reddet dulces & ſuaves, cauſabit in mille adverſitatibus, internum
cordis gaudium, omnes adverſitates reddet leves, & faciles: ſint animæ
noſtræ, neſcio quomodo aridæ, ſteriles, deſolatæ, triſtes; inſcribatur his
virgis aridis, nomen ſummi Sacerdotis ESU Chriſti, in cruce patientis;
florebunt, fructus dulces proferent, amoris erga ESUM, compaſſionis
erga Chriſtum, contritionis, & doloris ſuper peccata, quod tàm amoroſum
Dominum offenderimus: ſapient exhinc pœnalitates, corporis mortifi-
cationes, in aliquam offenſarum commiſſarum compenſationum. Ita
Conceptum iſtum ſubſcribit zeloſiſſimus S. Franciſcus de Sales Lib. II. de
Amore. Sicut Virga Aaron, prias tota arida, ubi ſummi Sacerdotis nomen ei in-
Rriptum fuit, ſoreré, & germinare cœpit: ita & anima noſtra, ex ſe ſterilis, quam-
Pprimum ſummi Sacerdotis Chriſti nomen, ac paſſio inſeripta fuerit, uberes ruttus

producet.
Aa 3 CON-

490 IN FERIA III. PASCHATIS, —
CONCEPIUS III. Cuite⸗
Narrat S. Evangeliſta Marcus cap. 16. Cum tranſiiſſet Sabbathum, Ma- lingr
ria Magdalena, & Maria Jacobi, & Salome, emerunt aromata, ut venientes un-
gerent Tkſum: && introéuntes in monumenium, viderunt juvenem ſedentem in dex- ue
frig, qui dixit illis: nolite expaveſcere, JäöSâM quæritis Nazarenum craciſixum. ebscon
Plura hic oblervanda veniunt: dicit Angelus Mulieribus, ne timeant: No- Ess whet
lite expaveſcere. Viri milites timent, & trepidant: Exterriti ſunt Cuſtodes, liin, e
& facti ſunt, vtlut mortui. Matth. 28. cap. Viri timent, expaveſcunt, & mu- Honlun,
lieres non timeant? Nolite expaveſcere. Cur non timeant? dicit cauſam 1t eltl
Angelus: TPESIIAM quæritis Nazarenum corucifixum. Timor, anxietas mentis (I.
eſt, timor triſtitiam adfert, timor hominem inquietum, inconſolatum ollent
reddit; omnem anxietatem, triſtitiam, inquietudinem, abeſſe jubet An- ir;
gelus, a mulieribas. Wolite expaveſcere. Indicans, per compatientem me- ſeurcl
ditationem paſſionis Chriſti, omne id, quod animæ adverlum eſt, grav0ee (WN
eſt, tolli, ac menti quietem, animæ conſolationem, internum cordi tribui Clllie
gaudium, jubilum, ac dulcedinem. Non caret myſterio, quòd Angelus Mnn, Di
dicat mulieribus: OZſum quæritis Nazarenum crucifixum. Cur addit: Naza-
renum? an non ſuffeciſſet dicere; IESUM quæritis crucifizvum? Cur addit, I
& præmittit Nazarenum? docet Hugo Cardinalis, in S. Marcum ſcribens: Ziuneß⸗
Nazarenum, hoc nomen interpretari FHoridum. PFlores recreant, exhila- els. Bynn
rant, conſolantur, imò medentur: idem ergò floridus, quod recreans, ex. umnunhl
hilarans, conſolans, adjuvans; crucifixo apponit, & adnectit Angelus no. (Exrlics
men, & titulum Nazareni, inſtruens, per piam crucifixi ESU conſideratio- bllo per
nem, recordationem, effici, ut ESUS erga tales ſit floridus, internis conſo- Domini d
lationibus eos recreet, exhilaret: In faéto, ſunt expertæ hoc ipſum tre ((clk
allegatæ mulieres, omnium primò iis, à mortuis gloriosè reſurgens Eſlus (lusnin
apparuit, & ſuâ gaudiosâ reſurreéctione, mirum in modum exhilaravit; ſonethri
cur omnium primò iis? Reſpondet Paulus de Palatio: Quæ duraverunt ſur. io, n
ta crucem, videntes morientem, nunc priores meruerunt videre reſurgentem. Dbereuri
Conformiter Didacus Stella, in Lucam: Mariæ iſtæ, primò de reſurrettione (immtie
Chriſti exultant, quia maximè in paſſione ejus doluerant. Diſcipulis euntibus nnzl
in Emmaus, ſe ESUS aſſociat. Ipſe Jlſus aphropians, ibat cum illis. Lucæ 24. Ant
cap. eos dulciter recreat, & conſolatur. Wonne cor noſtrum ardens erat in
nobis, dum loqueretur in vid, & aperiret nobis ſeripturam. Lucxæ 24. cap. Quid 1
Chriſtum movet, quod ſe ſuaviter eis aſſociet, dulciter recreet, & conio- “
letur? Motivam cauſam allegat Textus: ILpſi loquebantur ad invicem, de in 4
omnibus his, quæ acciderant: de JkEſu Nazareno, quomodo eum tradiderunt ſummi D
Sacerdotes, & Principes noſtri, in damnationem mortis. Deſuper Dionyſius H
Carthuſianus in Lucam: Quia de Chriſti paſſione contulerunt, & ei piè com- M
patiebantur, apti fuére, ab eo viſitari, & conſolari; ſpecialiter enim complacet Gilin
Salvatori noſtro, collatio de ſuâ paſſione. Paſſionem ergo Domini meditari, Ctard
. con⸗

—

Athun, ,
venientesn.
leitenit ,
Cmneant: M.
Mur Ctt,
eſcunt, Ann.
Gicit cauln
Weias ment,
Uücorloliun
belle betin
patientenne
lum elt, gan
tn cordhd
,quod Arpdl

ur Adit: NAͤc.

N? Curnt
Ircumn ſcriben
creant, exnl-
od tecteande

Dit Augeclee.

80 conſicenie
8,internsc⸗
e hoc iglunts
relllgens
Bom exhiund
Qurcvenute
ilene olilani
5 e inſi
pulis euatis

nili Luce;

n arlens ei
2244. Ch.
cteet, Aali

Ad inien,14

nalihutin
ſuper Donſt

pie
, 6 li q
, enin une
mnini melin

— 5
2

CONCIO TERTIAA. 191
conſiderare, gaudium internum cordi creat, homini uberrimos ftuctus
divinæ gratiæ cauſat. Teſtem allego Sponſam.

CONCEPIUS IV.

Fatetur hæc, Sponſum ſibi adeò addictum promeruiſſe, ut inter ubera

ejus commorari placuerit. Inter ubera mea commorabitur. Cant. cap. I. In-

ter ubera commorari, intenſiſſimum amorem, & affectum ſignificat, de-
litiae, conſolationes ſummas indicat. Quibus medliis uſa eſt Sponſa, ut
Sponſum ſuum, adeò fibi devicerit, tam amoroſum ſibi affectum reddide-
rit, delitiis, & conſolationibus eam repleverit? ind cat cauſam motivam
Cant. cap. I. Faſciculus myrrbæ dilettus meus mihi. Myrrhæ amaræ faſciculus,
conſiderationem, meditationem, numerum amaræ paſſionis Chriſti, de-
notat; qui conſiderat, meditatur ſæpius, paſſionem Chriſti facit, & cau⸗
ſat, ut dileétus animarum noſtrarum Chriſtus Jeſus, amantiſſimum, affe-
Etiſſimum ſe ei exhibeat, intimè illi commoretur, delitiis internis, ac
conſolationibus animam repleat. Confirmat discurſum hunc doctiffimus
Manſi, Diſc. 8. Num. II. annotans.
CONCEPTUS V.
Innn Monte Thabor, trans figuratus eſt Jeſus, adfuit Petrus, qui inquit:
Bonum eſt, nos hic eſe. Adſtant Moyſes & Elias, qui loquebantur de exceſſia
ejus. Erant autem Mo)ſes & Eliaz viſi in majeſtate, & dicebant exceſſum ejus,
quem completurus erat in Jeruſalem. Lucæ9. cap. Benè notare libeat: dum
Chriſtus clarificatus, præſentium corda, & animos, ineffabili gaudio, &
jubilo perfunderet, Moyſes & Elias de exceſſu, de amorosâ paſſione Chriſti
Domini diſſerunt; An conveniens erat, de præſenti materia, de glo-
ria Coœleſti, de immensâ Electorum beatitudine diſſerere? de his Moyſes
& Elias nihil conferunt, unicè loquuntur de excefſu, de amantiſſima pas-
ſione Chriſti, Hieroſolymis complenda: ad hoc reſpondet Paulus de Pa-
latio, id hoc præcipuè factum eſſe myſterio, ut omnibus fidelibus, hoc per-
hiberetur documentum, ſcilicet: quod qui loquuntur, meditantur, con-
ſiderant devotê, amariſſimam Chriſti paſſionem, iis Deus communicet do-
num gaudii intrinſeci, conſolationis, præguſtulum æternæ beatitudinis, hic
adhuc in terris exhibeat.
CONCEPTUS VI.
Narrat 8 Lucas cap. 24. Apoſtolus Chriſto prandium paraviſſe. Ob-
tulerunt ei Partem Piſcis afi, & favum mellie. Cur primò Piſcem, dein ta-
vum mellis? Reſpondet Hugo Cardinalis in Lucam, per Piſcem aſſum 2
Chriſtum crucifixum, per favum mellis, Chriſtum gaudiose reſurgentem

intelligens. Piſcis aſ, fuit Chriſtus in paſſione, favus mellie, in relurrettione.

Poſt Piicem offerunt favum, paſſionis Chriſti devotam recordationem ſe-
quitur dulcis favus mellis, interni gaudii, & conſolationis. Concludo,
. .— cum

192 I N FESTO SS. APOSTOL. PHILIPPI ET JA CO BI,

cum S. Bernardo Serm. I. de Reſurrectione. Non minus reverentiæ, Teſurre-

Rionis tempus exigit, quàm paſſtonis, icompateremini, & conregnaretis, ſi com-

moreremini, & conſurgeretis.

LEpilogus.] Hortor ergo omnes, deſiderent cum S. Paulo, nihil aliud

ſcire, niſi eſum crucifixum: & promittit: Si compatimur „Oonglorificabi-
mur, ad Romanos cap. 8. Amen.

2 „ „ „ „ 67 6. 6 6* „ „ „ 18. 67 67 2. 640 6 . 0
3888 3 2 28 8 262 3 2 862 8 8 83 83 32 8 68 28 8 8 88 888

PHIEIPPI Er JACOBl,
CONCIO PRIMA.

rexm. Non turbetur tor veſtrum. Joan I4. cap.

Tuema. Nimia triſtitia, animi turbatio, melancholia,

quàm maximè nocet corpori & animæ, &
graviſſima Dei pœna eſt.

Bxordium. I Leantes wir ſapiens, interrogatus, quid eſſet
. triſtitia? Reſpondit, eſſe animæ reſolutionem
ita Stobæus Serm. 16. optimè dixit triſtitiam
eſſe animæ reſolutionem 3 Cauſam inquam
immaturæ mortis, & plerumque & animæ

Textus S ram: Sicut tinea veſtimento, ιvermis ligno, ita
Seripturæ. triſtitia viri nocetcordi. Prov. cap. 25. & Eccleſiaſticus c. 25. ha-
bet: Omnis plaga, triſtitia cordis eſt. Etiterum cap. 30. Melior eſ

mors, quam vita amara. Unde hortatur eodem cap. Longè pelle

à te, multos enim occidittriſtitia, & non eſt utilitas in ea. Conſentit
S. Paulus 2. ad Cor. cap. 7. Sæculi triſtitia mortem operatur. Au-
Tatres. diamus SS. Patres, & Eccleſiæ Scriptores: Triſtitia, animarum ora-

dele tormentum eſt, judicium omni judicio vindictaque deterius. Seri-

chro. bit S. Chryſoſtomus Epiſt. 7. ad Olymp. Cauſam addit Hom. ad
Populum: Won ſinit in triſtitia facilem eſſe rationis curſum, ſed ſufo-
8. Grego- cat, & cum multq neceſſitate intus reprimit. E triſtitia, ſcribit S. Gre-
rius Papa. gorius Papa lib. 3. Moralium cap. 177. Malitia, rancor, buſillani-
3 Thoma Tds, deſperatio, torpor circa præcepta, vagatio mentis erga Micita.
Aquinas, Tandem ipſa deſperatio, ut docet S. Thomas, ſecunda ſecundæ.

æterni interitus. Audiamus Sacram Scriptu-

lacen ⸗
minn
Kaume.
Pora⸗

Gnn
liolige⸗
Eiternul
AEne, n
Caſodei

honum

Calltl, M
lrs Mo
frnlni,
ont,zrll

WVrs lutt

Geoppr
ulum,
ithls adl
n 8 C
Pun bocun
1
Indent; 6
AKtenen:
Ues henten
tons eli
En poſkt
in titie
tete int

cuikt.

ln
famin.
Uenpi
llum non
Nkicine
Peli

on,

ntie, eſune.
ett,ſegn.

, Nilil tod
tongbiſt

c.
Alancholi
Animeæ,)

, Jd
ne TOolutinn
Girt nitin
(aulamn inne
Imdue Aan
aclann hont
Gvemniln
ſticus e. 20
10,50,. N
cap. Lli
,en. CNN
nopentr N
i, Alinnmnd-
elttiu N
addt Hon

1 ſenbit l

unar, M
ti eht i

Galeant
ancie 6

CONGIO PRIMA. 193

Quæſt. 20. Art. 4. Deſperatio procedit exnimia dejettione. Unde ſcri-
bit S. Gregorius Nazianzenus, in cap. 30. Eccleſ. Animi mœrores, S. Grego-
præcocem Jenettutem, mortalibus bariunt. Et Tertullianus habet lib. ius Na-
de anima cap. 52. Magna triſtitig ſemper nocet. Nocet corpori, entaiu.

1 — — . . ² Tertullia-
& animæ, ut Conceptibus deducam, Dei adjutorio prius im- nu.

plorato. D
CONCEPIUS I.
IConfirmatio ſeu Dedultio.] Vocat Deus Moyſen e Rubo, ac demandat:
Vade, congrega Seniores Mrail H G dices ad eos: Dominus Deus Patrum veſtrorum,
apparuit mibi, Deus Abruham, O& Deus Maac, &&Deus Jacohy dicens: viſitans viſi-
tavi vos, && vidi omnia, quæ acciderunt vobis in Xggpfo, && dixi, ut educam vos.
Exodi 43. cap. Ad hanc Dei propoſitionem, reſpondet Moyſes: Won credent
mihi, nec audient vocem meam. cap. 4. Verbis Dei non credere, vocem Dei non
audire, manifeſtus, ſignum reprobationis eſt; Moyſes ergo affirmando,
quia Judæi, non crederent Prophetiæ, non audient verbum Dei, de ſalute
Judzorum valdè dubitat, Judæos reprobatos prommtiat: unde, ex qua
cauſali, Moyſes hoc judicat? Cauſa movens deſumitur ex verbis Dei, &
Judæis Moyli indicantis: Vidi affittionem populi mei in Apgbto, & clamorem
ejus audivi, propter duritatem eorum, qui præſunt obibus, &Tiens dolorem ejus,
deſcendi, ut liberem eum. Fxodi 3 cap. Audiens Moyſes, Judæos in dolore,
angore, luétu, & triſtitia, vivere in EÆgypto, ſubinfert, non credent mihi,
dolore oppreſſos, luctu, triſtitia obrutos, incapaces judicat Moyſes Spi-
ritualium, indiſpoſitos, qui vix oculos, minus animum ad cœlum levent,
ineptos ad Dei verbum audiendum, ac recipiendum. Inſigni ſimilitu-
dine S. Chryſoſtomus hunc Conceptum elucidat: Sicut cœlum ſene-
num, locum permittit radiis ſolaribus, ut totum mundum illuſtrent, &
irradient; dum verò ſol nubibus obfuſcatur, nubes lucem impediunt,
& tenebras adferunt: ita quoque dolor, luctus, triſtitia, eſt quædam nu-
bes mentem obfuſcans, & lucem cujuslibet veræ, & neceſſariæ cogni-
tionis pellit, ut qui ea oppreſſus eſt, nec alios erudire, nec ab aliis eru-
diri poſſit: Concludit citatus Sanctus Hom. ad Populum: Won Finit
enim triſtitia, facilem eſſe rationis curſum, ſed ſuffocat, & cum multa ne-
ceſſitate intus reprimit, & boc, non dicentibus tantum, ſed & audientibus

accidit. .
CONCEPTUS II.
Joann. cap. 13. inquit Jeſus ad Diſcipulos ſuos: Adbuc modicum vo-
biscum ſum. Zeloſè interrogat Petrus: Domine! quò vadis? Laudo zelum:
Interrogatio hæc Petri, magnam curam ſalutis animæ, ſequelæ deſide-
rium notat; hinc mirum, quòd Chriſto Apoſtolis manifeſtè abitum ſuum
indicante: Joann. 16. cap. Nunc vado ad eum, qui miſit me, tamen ne unus
Feltivale. . Bb Aphpo-

194 IN FESTO SS. APOSTOL. PHILIPPI FT ACOBI.

Apoſtolorum interrogaverit: Domine! quò vadis? nullam curam ſalutis
animæ, deſiderium, Chriſtum quò vadit ſequi, nullum exprimunt, adeò,
ut indignabundè eis hoc exprobret Chriſtus: Nemo e vobis interrogat me,
quò vadis; Quomodo factum, ut Apoſtoli hic, quò vadat Chriſtus, non
interrogent? nullum zelum, ac deſiderium ſequendi Chriſtum demon-
ſtrent? Cauſam indicat ſacer Textus: Triſtitia implevit cor veſtrum, Joann.
16. cap. Triſtitia omnem zelum, ac deſiderium, ſenſus, mentem, ac ratio-

nem Apoſtolorum obfuſcavit, ut confuſi, perplexi hæreant, atque con-

ſiſtant. Audiatur S. Chryſoſtomus, Epiſtola ad Olympiam: Apoſtoli trienniy
cum fuiſſent cum Jeſu, && ſemper eum interrogarent, quò vadis? ita extindti ſunt
triſtitia Tyrannide, & toti mœrore confetti ſunt, ut ab eo ultra non quærerent, &

ob hoc increpavit eos Chriſtus. Et iterum Hom. I. ad Populum: Zriſtitia futu-

rorum, preſſum tunc ipſum cor, poſt ac Rupidum manſit.
CONCEPTUS III.
Venerat ad Chriſtum Salvatorem noſtrum, adoleſcens quidam, quæ-
rens media, ut ſalvus fieri queat: Magiſter bone! quid boni faciam, ut habeam
vitam æternam? Reſpondet magiſter: Serva mandata. Replicat adoleſcens:

Omnia hæc cuſtodivi à juventute mea. Quid adhuc mihi deeſt? Ait illi Jeſu:

Si vis perfectus eſſe, vade, & vende omnia, quæ babes, & da pauperibus. Matth.

19. Ccap. hac ſalubri doctrina percepta, abiit adoleſcens: illo abeunte, in.

quit Chriſtus ad Diſcipulos ſuos: Amen dico vobis, quod dives diffcilè intra-
bit in Regnum cœlorum; & iterum dico vobis: Eacilius eft, camelum per fora-
men acus tranſire, quàm divitem intrare in Regnum cœlorum. Matth. 19. cap.
Quòd hic ſermo Chriſti, & adoleſcentem abeuntem tangat, colligitur ex
verbis antecedentibus ſacri Textus, qui de hoc adoleſcente affirmat:
Erant enim habens multas poſeſſiones. Ergonè ex ore Salvatoris, adoleſcen-
tis hujus ſalus periclitatur, qui mandata Dei, à juventute ſua cuſtodiebat:
Quæ cauſa periculi? Cauſam inſinuat Sacra Scriptura citato capite. Abiit
triſtis. Deſuper S. Hieronymus in Catena: Abiit triſtis: hæc eſt illa triſtitia,
quæ ducit ad mortem. Addo dictum Hermetis, qui Diſcipulus fuit S. Pauli
Hib. 2. Mandat. 10. Triſtitia, omnium spirituum nequiſſima t, & omnium Spi-
e⸗ rtermainat , & cruciat Spiritum S. Agnovit hoc Aaron Sacerdos, & pius
acob. òôMU

CONCEPTUS IV.

Aaron fatetur. Quomodo potui placere Deo, mente lugubri, Le-

vit. I0. Et Jacobad filios ait, Geneſ 42. cap. Deducetis canos meos, cum tri-
Ritia in infernum. Nimia triſtitia, nimia animi perturbatio; & conſter-
natio, periculoſiſſima eſt ſaluti animæ, Dux eſt ad deſperationem, ac æter-
nam damnationem. .

7

CON.

—

o
Chodor⸗
onaven
idut⸗
Guarz
Gnn &
Prle
nnus
Cochstt
166
Ilshben
ſemein
Nonehen
ſunvioren
torinento
iloſhie
nleud
Miitpen
eltan
Mtochus

De
en behe
Unnelth
Nool dont
Fiolenusn
tomzli,e
Rinlenn
Tunpel
nn derc
l el
7 lln, 4
ſun, S
Mtäſali
Klita:
Dilon
em
Cumd.
ED
ſihui

COh,

—
Curaln faluig
fhum, Aced⸗
intennngt n,
Chriltus no
ſtum denon.
vefmun ſoni

elteln, annin.
t, Agecn

in eiſti
ngnerezer,5
n iſtiinf

6s Cvidimn
Acimn, ithate
lcat adoleſea
Ar d N

genis. M.

o adeudke,
s Ciftelein
comelun d
Mah
Nt, Coligtue
ſcente Tfnn
tonS, Woeit
ſun cuſdk

to cpte. 4

Ae Unti
lus fuit l
„Gomunhe
celdos, n

te lglbi,l
,ni, lf
9; & Clt

onem, NN

00

CONCIO PRIMA 195
CONCEPTUS V.

Jonas inobediens DEO fugit, navim Tharſis petituram inſcendit,
nondum navis ſecat æquor, cum ſæva illam adoritur tempeſtas, & horri-
ſona ventorum immanitas, navim exagitat, nautæ, navigantesque omnem
induſtriam, ac laborem, ne à ſævientibus fluctibus ſubmergantur, impen-
dunt; ſolus jonas ſopore gravi irretitus dormiebat, quem excitatum hor-
tantur, & ipſe manus adhibeat, ad DEUMſuum preces fundat. Quid tu ſa-
pore deperimeris? ſurge, invoca Deum tuum, fortè Deus recogitet de nobis, & non
pereamus. Quid ait Jonas? utique & ipſe laborabit? orabit? nihil horum:
undis tradi petit: Tollite me, & mittite me in mare. Jonæ cap. I. Quid pe-
tis? Jona! in mare ſi ejectus fueris, ſubmergeris, morieris, peribis; vi-
vus ſubmergi, horrenda mors eſt: cur ſibi Jonas eligit; tollite me, & mit-
tite me in mare? An ergo Jonas quid majus, gravius, horribilius crudeli
morte patitur? quia etiam mortem violentam, licet horrendam, ſibi tamen
ſuaviorem, faciliorem exoptat, & eligit? Quid eſt nunc illud immane
tormentum, quo affligitur Ionas, quod etiam violentam mortem, præ
illo ſibi eligat, præopter? eſt animæ triſtitia, mentis extrema turbatio, &

inquietudo: Audiatur Hugo Cardinalis in onam; Fugit ex timore, &SOM dor-

mivit præ nimia triſtitia. Turbatio cordis, nimia animæ triſtitia, periculofis-
ſima eſt animæ & certus interitus. Exemplar ſit perditus Judas, Achitophel.
Antiochus.

CONCEPTUS VI.

Deſperatio, damnatorum ſupplicium eſt: SecundumSs. Thomam au-

tem, deſperatio prôcedit ex nimiâ dejectione, triſtitia, ac puſillanimitate,
ut non æſtimet, aliquod bonum ſibi poſſibile adipiſci, nec ex malo ad ali-

quod bonum poſſe relevari, nimiùm triſtes communiter deſperarunt,

violentas manus ſibi injecerunt, ut Achitophel, Judas Iſcariotes, & cen-

tum alii, ergo nimia triſtitia, animi dejectio, & conturbatio, tormentum
eſt infernale; agnovit hoc Judas, qui vendidit, & ad necem tradidit Chri-
ſtum DEl Filium; vix horrendum hoc ſcelus, Judas adimplevit, ſe damna-
tum, perditum agnoſcit: ita Matth. cap. 27. Videns autem Judas, qui tradi-

dit eum, quòd damnatus eſſet. Deſuper Origenes: Quod ſeriptum eſt: Videns

Judas, quòd condemnatus eſt, ad Judam ipſum refertur, tunc enim ſenſit malum
Juum, & intellexit ſe condemnatum. Judas vivus adhuc infernum, in hac

vità ſuſtinuit, ſenſit. Quæritis unde? Reſpondet Origenes citatus: Ex

triſtitia: Von ſapienter triſtatus eſt, ſed ſuſcepit abundantiorem triſtitiam, à
Diabolo ſubmiſam, && ideò abiens laqueo ſe ſuſpendit. Triſtitia mentis cru-
dele tormentum eſt, pœnæ inferni, adhuc in hac vitaà prælibatio, ſuppli-
cium Dei ſeveriſſimum. Regem Antiochum, ob innumera ſcelera, vin-
dex DEUS plectere ſtatuit; quo genere putatis? fors terra ſceleratum ab-
ſorbuit:? aut fulmen de cœlo contrivit; gravius ſupplicium requiſivit
B b z divina

„

196 IN FESTO 88. APOSTOL. PHILIPPI EFT JACOBI,

divina Sapientia, triſtitiam, & animi perplexitatem: ita I. Machabæorum.

apite ſexto: Expavit, & commotus eſt valdè, & incidit in languorem die tri-
ina ,ecce pereo triſtitia magna in terra aliena. Triſtitia, tormentum eſt ma-

Dei vindictæ, quo execrandos plectere ſolet, in cor-
ſeveriſſimæ Dei vindiéctæ, q s plettere iolet, in cor-
Pore, ledfrügt uti concludit S. Chryſoſtomus Epiſt. 7. ad Olimp. Yriſtitia,
2

or qui dicium omni judicio:
animarum crudele tormentum, dolor Juidam inexplicabiks, S judiciu ommni judicio
vindictaque deterius: Teſtem allego Cainum.

CONCEPTUS VII.

Cain occidit fratrem ſuum Abel, Geneſ 4. cap. Cum eſſent in agro, con.

urrexit Cain adverſus fratrem ſuum Abel, interfecit eum. Horrendum ſta-
. icidium: Quali pœna putatis vindicat DEUS? An fors 1080 „ aut rfota,
el crudeliſuno mortis genere, DEUS Cainum adjudicat? Tormentum

ani licio crudelius, deterius, DEUS in Cain decernit: &
ohod ld ei Pangiura citato capite: Poſuitque Deus Cuin Ronum. Et.
do fuit hoc ſignum: Reſpondet Eucherius in Geneſ. cap. 4. nempè tri.
Uitiam . Ipſum. videlicet ſignum, quod tremens S gemens, vagus, O& rolege, R
per viveret. Omni morte horribilior, atrocior eſt animæ triſtitia. Mi,

triſtes nempè, inquit Philo Hebræus, de confuſione linguarum icut ſem-
per morientes, & nunquam emortuæ ſunt miſeriæ, ut poſteritas illius, qui Cain no-
minatur.

LEpilogus.] Hortor ergo cum Eccleſiaſt: Ne dederis in triſtitiam cor

imone à Caſſia, Tract. r.
uum, ſed repelle eam à te. Cap. 38. Concludo cum Simone 4 1,
Tan a n6 aliud plangendum ab hominibis, qum peccatum, ſolum enim pecca-
hee bhabhet materiam deplorandi. Vult DECIS. Retum fieri, pro Spiri-
tualibus malis, non autem pro corporalibus
mnis.

Uin, lic
EIhen.
ltiih
Ma al
nit, G

nons

l, Auon
Uolunketen
Unes: 4
Opnlir
Ptanm,
Uinden,
Uod Kern
M, tmnt
Uil,
Clſtnter,
ſolnnr
MMrexrgt
Menis,
t
Sckr
en,
cehn

Obl,

—
Achabzorun

oren drei.

Rtumel nn.
lolet, non.
Mimp. Nit
inm omniſlcn

ſat ir agho,on
§ 1
Hortendunn te
1ogo, W,

t! Tormente

din Geretit 6

Ckin ſgun. 1

0. 4, nene i

Grefigeſ⸗

w triſtita. F
rum: Naut e

, AiCun

in tiſtüinr
ACaln Tud

,ſalun eninſe

T,

CoONCIO SECUNDA. ry
IN FESTO SS. APOSTOLORIIM
PHILIPPI Er IACOBI,
Creditis in DEUIM, & in me credite. Joantl. Textus
22. Cap.
iducia in Deum, eſt utiliſſima. Thema:

= BRecta fiducia, & prudens in Domino confidentia, Exordium.
coœæleſtia pro' ſe ſortitur auxilia, quibus & hoſtis
perit, & victoria arridet. Sacra Scripturd, & Pa- Textus
Otrum elegantibus dictis aſſertum probo: Non eſt on- Sacræ
D' fuſio, confinentibus in DEII M. Marci I6. cap. Benedictas cripturæ,
vin, qui confiit in Domino, & erit Dominus fiducia ejus., Jerem. I7. cap.
& Thren. 3. cap. Bonus eſt Dominus, ſperantibus in illum, animæ quæ-
renti illum. Sperantem in Domino, miſericordia circumdabit. Canit
David Pſal. 3t. unde ſe conſolatur Pſal. 79. Mibi adbærere Dreo bo-
num eſt, & ponere in Domino ſpem meam. Qui confidunt in Domino,
Rcut mons Ston, non commovebitur in æternum, Pfal. 124. Hæc eſt filu-
cia, quam habemus ad DEII M, quia quodeunque petierimus ſetundum
voluntatem eins, audit nos. S. Joann. Epiſt. I. cap. 5. Audiamus & Patres?.
Patres: Aterno promiſit Deus; ſi credidero, ex mortali fim æternus. S. Augu-
3. Auguſtinus Serm. 29. cap. 6,. de Verbo Dom. Et iterum: Spes fſtinus.
ſt tecum, & erit tecum DEll, in tribulatione. YTantum per nos opera-
bitur Deus, quautum ſe noſtra in eum fiducia extendit: inquit S. Bern- S. Bernar-
ardus Serne 9. in Pſal. Qui habitat. Quantum fidei capacis afferi- dus.
mus » tantum gratiæ inundantius haurimus: Scribit S. Cyprianus, S. Cypria-
Epiſt. 2. Cui contingit, omnin corpora de ſublimi deſpicere, & ſoli Deo nus.
conſtanten inniti ſumma fiducid, is verè felix G& beatus cenſendus eſt
ſecundum prœmium nativam virtutem ſectanti, & ſine pulveris jattui
palmam auferenti, contingit gaudium, perbrat Philo Hebræus, de Philo Hebr.
Proœmiis. Egregié S. Ambroſius in Pfal. 61. In iſtius vitæ' tramite S. Ambro-
conſtitutus non deficit, qui ſperat in Domino, atque ei intimo confitetur Uus.
Teltu. Conſojanter S. Hieronymus in Plal. O7. MWon ſolliciti K §. Hierony⸗
mus, ſi erit tribulatio, vel perſecutio, in Domino ſperantes faciemus vir- mu.
tutem, quia ipſe pro nobis. Imploratâ S. Spiritus gratiâ, deſuper
Conceptus proferam.

Bb z CON-

198 IN FESTO 8S. APOSTOL. PHILIPPI ET JACOl,
CONCEPTUS I.

[Confirmatio ſeu Deduttio.] Samſon fortiſſimus virorum, qui Leonem

dilaceravit, mille viros mandibulâ aſini occidit, portas urbis munitiſſimas
confregit, funes craſſisſimos ut filum unicum rupit; tandem vires omnes
deperdidit, ligatus captivus in carcerem deducitur: iterum verò vires
perditas recuperavit, ut olim fortis evaſit. Quis cauſam dicat, ob quam
vires deperdidit, deperditas denuò acquiſivit? Non nego, Samſonem vi-
res ſuas in ſeptem crinibus habuiſſe, dicitis ergo, his abſciſſis perdidit for-
tes ſuas vires: Capillis recreſcentibus, unà cum his vires & fortitudo rediit.

Aliam cauſam allegat Sacer Textus: Judic. 16. cap. Dixit in animo ſuo, egre-

diar ſicut ante feci, & me excutiam. Obſervat hic S. Cajetanus. Samſonem
non in Deo, ſed in proprüs viribus, ac robore, plus nimium confidiſſe, ex-
inde à Deo derelictus vincitur, ligatur, incarceratur; captivus Samſon, in
totum ſuam immutat mentem, non amplius in crinibus, in robore, ac for-
titudine corporis ſui confidit, ſed omnem ſpem ſuam, ac fiduciam, in
DEUM collocat, & denudò fortiſſimus Samſon effectus, vincit Philiſtæos;
ita Textus: Invocato Domino, ait: Domine Deus meus! memento mei, & redde

mihi nunc fortitudinem priſtinam, Deus meus! ut ulciſcar me de poſtibus meis, G

pro amiſſione duorum luminum, unam ultionem recipiam. Deſuper Cajetanus:
Fontem eſſendi, && Deum gubernatorem, judicem univerſorum invocat, nec con-

fidit in auttis capillis, qui orat ſupplex pro robore hac vice. Triumphos attu-
lit religioſa fiducia: licet jam crinibus auctus, quia ad DEUM cucurrit,

DEUM invocat, in DEUM omnem ſuam ſpem, & fiduciam collocavit
Samſon; Fortitudinem priſtinam impetrat, vires recipit: erecta ergo in

DEUMfiducia, prudens in Domino confidentia, pro ſe cœleſtia ſortitur

auxilia. Videamus eventum in David.
CONCEPTUS II.
David puer paſtoritius, intrepidè congreditur cum gigante Goliath;
hanc belluam proſtravit, atque devicit, totum Iſraélem ſalvavit: Quis di-

cat, quo aſtu, quibus armis, David cum Goliath congreditur? atque devi-
cit? Arma, & ſtratagema exquiſitiſſimum, erat firmiſſima in DFEUM fidu-

cia: Percipiamus Sacræ Scripturæ verba I. Regum cap. 7. Ego autem venio
ad te, in nomine Domini exercituum, Dei agminum Irakl, quibus exprobraſti ho-
die, & dabit te Dominus in manu mea. Deluper Baſilius Seleucienſis Orat. I.

nomine Davidis loquitur: Ego Deum tibi adverſarium oppono, non enim viri-

dus meis fretus, ſed gratia in aciem prodeo. David ergo, qui in aciem, gratiæ
viribus fretus, fiducia in Deum armatus prodiit, quas vires, confidentia in
DEUM miniſtret, oſtendit; ſola in DEUM fiducia vicit, atque proſtravit.
Exinde inſtructus David, omnes Saul Regis, contra ipſum inſidias feliciter

declinavit. X
. CON-

—

Caci
Nigomſ
l in R
Orfiztal
nunuann
Pfinn,1
d po
incklenet
ſaitaunliun
Eeillie
ümkuin

iun.

TMälre
Perſegoture
aleos, ſen
uet, Eult
r ns
Dedlun divi
ncdumm wan
lumes ttanſt
ereitumn Pha
1c.
Raſoceiod
kenimn
ihten, Exi
11 o

Uim, gu

Cainperat
bidlun.

Deitus
Poogrelitur
e
un
Nlhlinon
eun, Node

1

Medervor

her Nus

,

—

1 Glleonen
8 monltltine
n vitkkorn
dcn verd in
licat, od n
nloneng
Pertictin
eforttucorelie
anind ſhen
S. Dinnlonen
nconficile e
us Kalnſoni

IODOre, AH

1c fucian,
Fincit bhülllre
Ito nei, G
olbus nei,l
per Cxem.
Hinvocct, Neren
Tnocnphosm
DEUMan
Cuciamn lden
t: erechegi

Cleſtuſin

gigante l
Avavit: Cii
itur) atgeth
in DIU 61
. Eyo ontn
us auigßt⸗
encienls0/
o, NNerirone
iin Auelbgul
8, Cohlilatl
atque h
inſidas ſlatt

eipiunt.

E

cCoxcIo SEcüUNDDYDI.. 9;
CONCEPTUS III.

Undique Saul Davidem perſequitur; in dura hac perſecutione, David
refugium ſuum unicum ad Jonathan accepit: Fugit autem David de Najoth,
quæ eſt in Ramatha, veniensque locutus eſt coram Jonatha. I. Regum 20. cap.
Cur fugit ad Jonathan? Gloſſa moralis docet: Per Jonathan, gui columhbæ,
donum interpretatur piritas . qui in Columbæ ſpecie apparuit in Baptismo Chriſti,
ſignificatur, ad cujus duxilium, O Conſilium debemus recurrere in anguſtiis. Fuga
David ad Jonathan, Davidis in Deum, magnam fiduciam, ac confiden-
tiam deſignat, qua media, ſpeciale in omnibus perſecutionibus, David
ſenſit auxilium, ac Dei adjutorium, omnes Saulis technas eluſit, inſidias,
& pericula declinavit: Cujus exemplo, inquit Hugo Cardinalis hic : Viri
juſti, in tribulationibus ſuis confugere debent ad Chriſtum, ut in eo conſolationem re-
CoNCEPTUS IVv..
Filii Hraël, ad ripam maris rubri, quanta auxilia divina obtinuerunt!
perſequitur eos Pharao Rex, mittit Deus nubem, quæ à tergo, & retrèò
Judæos, tenebroſa erat, ſicque impediebat, quo minus Pharao Judæos vi-
deret, & ultrò perſequeretur: à facie, & à parte anteriore, hæc nubes in-
ſtar ignis lucebat, viam, & iter Jjudæis demonſtrabat; ipſum mare ſe in

medium dividit, ac tranſitum Judæis præbet; ventus calidus una nocte
. 8 . . X . .
fundum maris adeò induravit, ut altero manè, ſiceo pede, ſalvi & inco-

lumes tranſirent: His in tuto collocatis, fluctus maris in adverſarios, ex-

ercitum Pharaonis irruunt, omnes ÆTgyptios miſerè ſubmergunt. Exodi

14. cap. Quo medio tanta miracula, tantas gratias, & favores, tanta ſub-
ſidia Judæi obtinent? Medium dicit Scriptura, fuiſſe firmam in Deum con-
