[Confirmatio.] S. Joanni Evangeliſtæ remonſtrata eſt S. Virgo Maria
Apoc. 12. ſole circumdata, ſtellis coronata: Mulier amitta Jole, & luna
ſuh pedibus ejus, in capite ejus corona ſtellarum 12. Cantic. 6, etiam ab An-
gelis pulchra ut luna deprædicatur. Quid nobis hoc myſterii indicat, quod

Sepè quos juſtitia filii damnat, matri miſericordia liberat; &

ſumus condemnati, & non audemus intueri c&l i amplitudinem,

Vir⸗

—
Pgo ſole n
elummnaria,
Creſ c).
Vimumn um
ul, ſtelle
en heruccin
ſammmient,
ltbu, ſol
Mund nnd
Mruaronnl te

uuetnilli gri

ſone, ilpianon
Demmnd demm. d
(Punkis con
Inn Pent, t t
lunmicnen,
Eleimm.

Si

n llinr uye

uI iltur gueſt

unt, Mrunu
Umme munn
Wve!,

Eluſls e⸗
emni dabene

pim, mnn

un Ahalts,

onſts Can

1

fehele ne,
Cnm, 8. r

Aursneligi
6, i ed3
n nanm,

uhontenie,

K,
erit ininin
bit 8. Anik
Gia ut
in Ciſia
homas n.
Mharill
ONa Mdutiit
li n
it, Ofm
My imni
tiſinunge:

uin tſtſ

mn Ceattun,
, ternn
i. N
NAd terin,1
n detmih.
i miſernt
ni Gyttimg
OntemplD

Uurtehtelul

e e
ſeuntile

iet felttnn

4 1*
tunrller

Lon NN

zicel mnpin
ggbrin N.
pitin 6
1Conußte⸗

litnelt Eſ,

ni tin⸗
,leiil⸗

1
7

ceunti.

CONCIO TERTIA. 391

B. Virgo ſole veſtita, ſtellis coronata, deſcribatur? Cauſam, DEUS cur

hæc luminaria, ſolem, lunam, & ſtellas in firmamento poſuerit, noſcimus
ex Geneſi cap. I. nempè ut indeſinenter nobis viatoribus luceant; adeò,
ut ſi unum luminare abeſt, alterum adſit, in defectu ſolis, luna obte-
nebrata, ſtellæ luceant, & Icintillent: unde Joannes Geomatra & Lu-
dovicus Veruccius his cœli luminaribus Lemmata ſubſcribunt: Lumen eun-
ti communicant, & conjungunt ima ſummis. Mariam Virginem Angeli co-li

luminaribus, ſoli, lunæ, & ſtellis comparant, & Joannes, his luminari-

bus Mariam indutam, caput coronatum ſtellis vidit; ad indicandum,

Mariam omni tempore, omni in loco, & occaſione, nobis viatoribus,

maternis ſui gratiis prælucere, nos infimos ſummo DEO, ſus interces-
ſione, inſpiratione, ac illuminatione, conjungere. Huc faciunt verba S.
Bernardi Serm. de ſigno magao: Omnibus omnia facta eſt, ſapientibus, G
inſibientibus copioſiſſima charitate debitricem ſe fecit, omnibus miſericordiæ ſi-
num aperit, ut de plenitudine ejus accipiant unverſi: captivus redemptionem,
ager curationem, triſtis conſolationem, peccator veniam, juſtus gratiam, An-
gelus lætitiam. Eleganter perorat Doctiſſimus Naxera comment. in Judi-
ces cap. II. §. . Wodte deerrantibus blando auxiliatur jubare Maria, ut in
viam poſſint redire juſtitiæ G&. luna candidiſſima cœlo præſidet, & mundo Dia-
næ ad inſtar quæſitura feras ima vallium perluſtrat, & absque errore monti-
bus erat, totumque hoc ut ad falutem adducat; omnes recipere, excludere nul-
lum, ſolemne munus virginis t. Quadrat Mariæ lemma Geomatræ: Lumen
Salve Virgo viatorum ſocia impigra, Iumen
Errantinum, Tuſtrans his iter in tenebris.
Qiladrat ſtellis coronatæ Virgini Verruccii ſcriptum: Ina ſummis: Maria
maternâ ſuâ beneficentia homines peccatores, à terraâ, ad cœleſtis gloriæ
faſtigium, manu ducit, ſic ima jungit ſummis, tertrenos cœleſtibus, pec-

catores & hoſtes, gratiæ, & amicitiæ Dei.

CONCEPTUS II.
Sponſus Cantic. I. dlectam, quæ Maria eſt, à paſcua demandat:
Paſce hedos: quod optimè paſcat, pat:t Canticorum 4. ubi greges hæ-
dorum, & caprarum aſcendere feciſie laudatur, de monte, de lavacro:
qui funt hi hædi, & quæ horum alcenſiones? hædorum nomine pec-
catores intelligi, docer Evangeliſta Math. cap. 24. Statuet oves à dex-

tris, hados verò à ſiniſtris. Horum fideliſſima cuitrix eft B. V. Maria. ho-

rum hircorum, graviſſimorum peccatorum, innumeras turmas & lava-
cro porhitentiæ, ad montem gloriæ aſcendere fecit: Ita S. Anſelmus:
Tam

392 IN FESTO NATIVITATIS B. V. MARI.Æι,

Tam oculi ,Qqudm caput, dentes Mariæ, Junt generantes Deo filios X troque
populo Neilicet Judaico, Sgentili.
CONCEPTUS III.

Pincerna Pharaonis ob crimen in carcerem conjectus, vita periclita-

tus eſt, commiſerando innocens Joſeph ſæpius hunc miſerum inviſit, ſuavi.

ter conſolatus eſt: accidit ut eundem præter morem triſtiorem inveniret,
rogans ergo Pincernam ſibi indicaret, quæ cauſa ſit metus ejus triſtis ac deje-
i vultûs? Reſpondit Pincerna;; ſe elapsà nocte ſomnium paſſum eſſe,

quod mentem ejus inquietaret 3 inſtat bonus juvenis ediceret ſomni ſeri-
em, ſpeculaturum ſe deſuper, ut portentum indicare queat. Narat Pin-

cerna viſum: Videbam coram me vitem, in qud erant tres propagines, ceſte-

re paulatim in gemmas, & poſt Kores uvas matureſcere, calicemque Pharao-

nis in manu mea. Geneſ. 40. Salva tecum res eſt, reſpondet Joſeph: Hec
eſt interpretatio ſomnii, tres propagines, tres adbuc dies ſunt, poſt quos recorda-
hitur Pharao miniſterii tui; && reſtituet te in gradum priſtinum dabisque ei ca-
licem juxta offcium tuum, ficut ante facere conſueveraz. Vitis ſomniata, Pin-

cernæ fuit ſalus, ut in gratiam Regis redierit, ac evenerit indubitatum au-

gurium. Maria vitis eſt myſtica: Eccleſ. 24. Ego quafi vitis frultificavi.
B. Dei genitrix quaſi vitis frultificavit, quia Cbriſtum verum botrum, qui nos
vino gratiæ && gloriæ inebrigre uor deſinit, generavit, inquit Eugo de ancto
Viéctore Serm. 55. Vitis hæc Virgo ſacratiſſima maximorum peccatorum

eſt ſalus, & præſidium, hæc deſperatos criminum latrones, carceris dæ-

monis mancipatos ſclavos, ſuo ſuffragio vinculis æternæ mortis liberat,
& gratiæ reſtituit. Audiatur Heſichius: Eſt enim vitis Mariæ Anigma, ubi
hæc Virginis umbra, vera fuit ſalutis tutela. Vitis vera, inquit Buteus hy-
mno græco part. I5. Juæ racemum maturum aluit, vinum ſtillantem, quo rece-

antur animæ.

Tradito docet B. V. Mariam in vallem Joſaſhat ab Apoſtolis tu-
mulatam eſſe: cur in vallem Joſaphat? cur non honoratius in ſepul-
chrum Chriſti, hoc DEl tabernaculum, ac arca cœleſtis reponitur? cur
rectè in vallem Joſaphat? Ex prophetia Jozlis cap. 3. diſcimus, in valle
Joſaphat futurum ſtrictum Dei judicium in peccatores: Congregabo omne;

gentes, & deducam eos in vallem Joſaphat, G& diſceptabo cum eis ibi ſuper populg

meo, && bæreditate mea Grazl. In hoc tremendo judicio Chriſtus comparebit

Judex ſtrictiſſimus, qui reddet unicui que, prout geſſit in corpore, live malum ſive

bonum. Nulla in judice miſericordia, nulla in Apoſtolis erga peccato-

res commiſeratio! ergonè undique derelicti, miſeri ſunt peccatores?
adhuc ſpes, & refugium pro eis, in valle Joſaphat Maria ſepulta jacet,

Pec

—
CAtoru

Ais to u
14. Qus
Kiun en
intcenu
r e Vrpine
ii lſkie

N

iät ſonn
ai elir/
iß, toni
4½ (od
de contrort
ueUSn
Vllet! Iis
unn nein hon
m, Maiam
ln Deun inn
irnts, ur
n 9. Antonn
iſe ut flin
In Devg heuth
1 go u ng,

htenr eiven

Enſcki iees e
fiumennien,,
Rteritevn int
umiriein

MIimum tbund

iiſiotien

Rmiu51
6
toet
Pai eu

Nne en
milei
Cie

NIA,
enflitan

tus, Mi
tmimln
Utiotemint
eſustrltin!
nium nt
ecliceretlani
Juen Mn
e, Propegtu
loenge
Poncerſatt
t, Nun
inun: Ait
Vins ſonmin
hetitinelbe
Auue uprft
erunt betun,
uitcgoe

Nterne nons
iti AMien
An, iuth
Irſilonemß

tir 1
honotti ,7
Eleſts tenn
3 Cinnu

900
res: (N

Cifuan
corpeeſe⸗

tlts g⸗

lei ſur k⸗

4 NMunſ

CONCIO TERTIA. 393

peccatorum advocata, ut ipſius merito, & interceſſione ſalventur, qui
alias juſto judicio damnarentur. Audi Anſelmum de Excellent. Virg.
cap. 4. Quos enim Deus non poteſt ſalvare per ſuam juſtitiam, Maria ſalvat
per ſuam miſericordiam. Et Gerſon de mendic. ſpirit. part. 2. Yirgo glo-
rioſa, ſpes certa, & refugium ſingulare peccatorum. Mihil tibi impoſſibile, loqui-
tur de Virgine beatiſſima B. Petrus Damianus Sermon. I. in Nativit.
cui poſſibile eſt deſperatos in ſyem beatitudims relevare. Revelatum eſt Jo-

anni.
CONCEPTUS V.

Vidit Joannes, ſedes poſita eſt in œlo, & ſuper ſedem ſedens, && iris erat
in circuitu ſedis ſimilis viſioni ſmaragdinæ, & procedebant de tbrono fulgura, G
voces, & tonitrua, & in conipettu ſedis tanquam mare vitreum. Apocalypſ.
cap. 4. Quod per hanc viſionem demonſtrata ſit dies extremi judicii,
absque controverſia eſt; in illa enim die fulminabit ſententiam iræ ju-
ſtus DEUS in peccatores; quid juxta ſedem iris, ſeu arcus, quid mare
ſignificat? Iris ſeu arcus ſignum eſt propitiationis, ut patet Geneſ. 9.
Arcum meum ponam in nubibus, & erit ſign,um fœderis inter me, & inter ter-
ram. Mariam intitulat Richardus à S. Laurentio lib. 6. de laud. B. V.
Irilem Deum iratum reconciliantem, Maria tremendam circumdabit ſedem
judicantis, ut peccatori Deum reconciliet; ita in perſona Virginis per-
orat S. Antonius part. 4. tit. 15. cap. 44. S. 9. Decet me in glorificatio-
ne eſſe juxta filium meum per interceſſionem continuam pro genere bumano, ut
cum Deus peccatis hominum diluvio fageflorum minatus fuerit terram ſubverte-
re; ego ut arcus appaream in conſpeltu ejus, indeque recordatus fœderis ſui re-
propitietur eisdem, ne S mundum. Conformiter S. Bernardinus Senenſ.
Profedtò ipſa eſt arcus fœderis ſempiterni, poſitus in nubibus cœli, ut non inter-
Riciatur omnis caro. Mare omnes aquas in ſinum ſuum congregat, ſed lar-
giter iterum in terræ venas diffundit; mare gratiarum Maria circa thro-
num irati Dei Judicis adſtat, inibi pro peccatoribus ut ſalventur, aquas
gratiarum abundè effundens: Mare interpretatur Maria, ſcribit Dionyſ.
Carthuſ. lib. 2. de laud. V. quia ſicut nullus valet guttas maris dinumerare, ſie
miſericordiam Mariæ nullus valet exprimere. Optimè ad meum intentum
Richardus à S. Laurentio lib. de laud. B. V. cap. 3. Per Mariam tanquam
per mare venit Chriſtus in mundum, & per eam tanquam per mare transeunt
veri Nraslitæ ad porium felicitatis æternæ, ſubmerſis F)†ptiis, id eſt, dæmonibis,

S. vitiis.
CONCEPTUS VI. ⸗-

Nunc capid, cur David Mariam, noſtram terram vocet: Zerra
noſtra dabit frudtum ſuum. Pſalmo 48. Cur noſtram terram, & non po-
Feſtivale. Dd d tius

3

ico eventu, Num. 16.
1 Mariam intitulat? Explico me i in profundum in-
tius noſtrum cœ n dao peccatores corpore & anim erti humo. Cauſam ap-
Dathan, & Abiron Deſcenderunt vivi in infernum op Terra quaſi fugit ſb
ferni abſorpti ſunt Pieta eſt terra ſub pedibus koran. e non habucrumt, imn
ponit ſacer textus . ccatorum, terra ſe ſubtraxit, rde d terram noſtramn in-
pedibus horum ent reclinarent, Mariam ergo nubrium, quo ſe retinent,
e tenerent, firm inquam, fundamentum, mnelach Conceptum Richar-
nrulmt⸗ FDci percuff æternum Aereant erta as mara⸗ quia nobis l
e ab ira laud. B. V. e p; .16. ſtatim de-
da⸗ a S. Laurentio n. e de a, ſicut Core, Hathan, G Sno 4 ſſ⸗ ali.
nitur, & abyſſo; qua viventes, ſic ſubtratto nobis adju id vivit, vivit de terrꝗ,
ſcenderunt in are . infernum. Quia Re, Sedger õ ided ipſa
mur in peccatum, it per gratiam, per Mariam vivit ſut cujus fruttus, fis,
ſic & quidquid vin laz wirc. Hæc eſt terra an, a, Deccciaun
dicit, in le Hl zatum uva, quæ Chriſtum inebriat, & fa
uva, malogra .

nrorum. CONCEPTUS VII.

C 1 dente carbone, quem forc n
ſai .6. Seraphinum can pep.
Iſaias refert P

derat ad ſe advo aſſe, & tetigiſſe „ & non arſiſſe „Aut n⸗ S 17 .
d me unus de Ser ap Im., S 47
i . Et volavit 4
profuiſſe .

ixit: Ecce tetigit hoc labia tua, &
igit os meum, & Aixit Ecce te Mig ui,
e tlen 4 nlei Siergune, tuum mundabitur. D arden g ne,
auferetur iniquitas forcipem carbonem tenentem B 3 in erts, am
Paengirrinn l⸗ Trexarnet. Forceps autem Chriſti ei, NAeaare
ſus Smen ie,, jus Mater. aria iratum tenet , Recatn, &
en dob mntercclſionen. Virginis quàm miſecricore ſſimè,
ed o
matefe ſcelerum purget, & emundet

CONCEPTUS VIII.

. . tuum ficut monilig:
— t Cantic. 9. Collum ili, li
.. 0 B. Mariæ inqui & monili,
§. Spirins de noll Collum tuum ſicut torques. dcde aut nocere: An
3. Grcgorius le ringuntur manus, ne ferire i ejus ad Filium iratum,
=S= .llun B. V. uti torques bie vutt 8 Ambroſius Orat. 2
fors ideò col le peccatores feriat? ita . aterno affela
manus ejus zidat i a a deſpettum, derelidtum Uiatag⸗s, iw Farian pecca
ria 10 .
agiegur nec deſerit eum, quoadusque Dem p
F .
torem receperit.

um S. Eu-
hortor ſingulos, cum
logus.] Clamemus ergò ad B. V. hor o, ſa, a/nut,
1 een Deiparæ: Redice, 6 enataſtne ? egolſeru tn⸗

—
vemmm
ſin Kin
ine, du
Aunl Ane⸗

484488

Munigebant,
Umminenti tim
nlt ue rulia
Urie yyfui
, Hengue
(un xiii in
ſal N .
eritate eren
ffeit inetn

ler im;

r r,
lun, i Mn
Palt znri,
lecte, ie;
1 hnch D
Uns canid Dar

Sct ASs „
endan ir te omnem ſpem noſtram collocavimus, & in te vivimus, gloriamur, &
Kinſn ſumus. Nimus enim, ſcimin fore, at non hàc noſtrà fruſtremur exſze-
ie atiane, aut falamur, aat decidamm; tua enim ſamus hereditas, dne-
on ühen Pelluta! Amen.

ltee 222883282888228224638823236282434628243422882688

n IN FESTO S. MATITHEI

inei . APOST O LI,
110 Marie an
RR CONGCIO PRIMA.
ud Vidit hominem. Matthæi cap. 6. rænu

EEE

Alerius Valerianus lib. 14. titulo: Oculi Divum Exordium.

e,Oen tuif narrat, Ægyptios pro Deo Baſiliſcum coluiſſe,
noctiſi ſi nunc Baſiliſcum oculis apertis ſe intuentem
stnlee R conſpexerant, fauſta ſibi utpote à Deo intuiti,
tigt kulcit promittebant, ſin oculis clauſis Baſiliſcum viderunt, mala
jmminentia timebant: Audiamus verba Pierii: Hunc ſi-

du nag mulatque oculis aperti proferebant , universd lotitid atque
DEI,een belaritate profundebatur, perinde ac ſi Deorum oculi eos aſzice-
lind,en rent, opemque præſentem omnibus bollicerentur. quod ſi clau-
iir cum oculis intuliſſent, ibi tam omnia marore, ac lubtu con-
fundi. Quod Ægyptii de Deo ſuo ſibi imaginabantur, hoe
lintun itn in veritate evenit in Deo vero ac unico, nempè, quos Deus

Emn aſfpicit, intuetur, favoribus, gratiis, ac benedictionibus re-
nt, M M plet, ac ditat; Audiamus textus: IUluminet vultum ſuum Textus Se-
nge „m⸗ ſtr; , . 1g,. cræ Seri⸗
1 Muas ſuper nos, & miſereatur noſtrè, ut cognoſcamus in terrà viam ne
. Anhmiuli tuam, & in omnibus ſentibus ſalutare tuum. Pſalmo 66. Oca-
Otorenn int li Domins ſuper timentes eum, ut eruat à morte animas eorum,

Te, y alat eos in fame. Pſalm. 32. & 31. promittit Deus: In-
telleltum tibi dabo, & inſtruam te in vidâ häc, qud grade-
⸗ loscr! ris, firmabo ſieper te oculos meos. De his oculis divinis ulte-
3 3 rius canit David Pſ. 24. Reſpice me, & miſerere mei. Adeò
, Dd d 2 ut

396 IN FESTO S. MATTHEI APOSTOLI,
ut reſpici à Deo oculis benignis intueri, idem ſonet ſecun-

dum Hebræum, & Pagninum: quàm, ſaaviter conſulere-

ſecundum Ariam Montanum: In optimum cogitare, & in-

tendere. Secundum S. Hieronymum, conſultare in bonum

Patres, ac proſperum eventum. Audiamus nunc quoque Patres: Non

te ſic ſpeltat Deus in agone certantem, ut popilus aurzigam, cla.

mare enim novit, adjuvare non novit. V'ires ſubminiſtrare
non poteſt, homo enim eſt, non Deus; Hic enim forte dum
ſpebt at, plus laborat ſedendo, quàm ille luctando, Deus quando

8. Augufi ſpectat certatorer ſuos, adjuvat eos invocanter, ſcribit S8. Au-
nus. guſtinus Serm. 25. de tempore: Quid boni aefuit præſente
Philo. omnipotente Deo, tum provenerunt cuncta bona; inquit Philo

lib. I. de migrat. Abrahæ, & iterum lib. de agricult. lIn.
oſſebile eſt, deeſſe commodum aliquod, ubi Deus praſidet, ſolitus
8. ESyrillus. plena, perfectaque bona, largiri rebus omnibus. Optimé S. Cy-
rillus Alexand. lib. 3. in oannem: Cedit omnis perturba-

tio, cunbtaque pericula deſinunt, cum Chriſtus adfit. Beatired.

duntur, ad quos propitius reſpicit Deus, quoniam intuitus ejus

caſſiodorus henefiium eſt, ſcribit Caſſiodorus in Pſalm. 10. Conformi-

8..Chryſol. ter S. Petrus Chryſologus Serm. 3 5. Hoc univerſitas ſentit,
galvianns. ex aſu de felicibus dicendo V'iäait illum Deus. Sic & Sal-.
vianus habet lib. 2. de gubernat. Dei. Apicere juſtos homi-
nes Deis dieitur, utiéqque ut conſer vet, & protegal, aſpeltu di-

vinitatis munus eſt conſervations humank. Quid eſt reſpice-

8. Sregor, ye Deum, (quærit Sanctus Gregorius lib. 30. moralium

cap. 3.) niſi ab iniquitate in melius commutare, convertit
Beda. namque, quem reſpicit Deur. Hinc Venerabilis Beda in
cap. 26. Matth. ſeribit: Reſpicere Dei, eſt miſereri, 1aed re-

estus divinæ miſericordiæ eſt nobis neceſſariud. Conclude

Boſtrenſi. cum Tito Boſtrenſi in Catena Divi Thomæ: Keſpici 4 Deo,

ſuſncit ad ſalutem. Dei gratiâ invocatâ, dęſuper Conceptus
audiamus. U
CONCEPTUS I.
[ Confirmatio.] Academicus cœlum tot oculis quot luminaribus ter-
ram intuens hoc lemmate notavit: Dum ſectat, ditat: ſole, luna, &

ſtellis,

—
el, nu.
uncantiä 4
m, tertel
lo gennenti
lne, ace,
Ceagrcu!
t lru
Uülneel, ce
Plant irfihi
Eeen, 1 1
imnt a, Eif
aluroupuin
yun, G
y benedicti
l tcran vin
ipett tunin
Sumlormnne,
mnerer oanen
.
d terum
ge Nehſantun
Au m in avit
Irtnetue,

uuleolinn t⸗

Uen mreni,
Mitarum
li dalllem li
(lnl. Ounm
uf, Goan
ſfedn Dbl
im blum 8
Eit, in.
Ence un,
umn gun Denin
eir ften,

lon
ſohi ns⸗
Aügaltin,
Uffeon n
il mnan 1

—

=☛
2

L.

en⸗ Pnet
mniter nſi
gitge,
S
gue Dattun
Au hilinil
e ſilnift
ir enin ſnl
unh, Duuß
ter, Criſtl
Nni leſui
Mnu; ingiil
de zgrlt
Deus A
N. Otintt
dit onmni
uatſe N
uutim u
Un. 10. 0
Hhe Minſit
s Deu. Rl
SPüene ſ
ntt
4. Gugn
3 Ib. o. N
one,N
Venenbli 8
S niſen,
afſayr

ot mius

CONGIO PRIMA. 39 7

ſtellis, inquam, dum terram ſpectat, intuetur, & terram ditat, frugum
abundantiaà divitem reddit. Non aliter DEUS cœli Dominus, dum ter-
ram, terreſtria hæc & ſublunaria clementer aſpicit, & intuetur, unâ
ſuo clementi aſpectu ditat, abundare facit, fruétum ſuavitate „& dulce-
dine, pace, & tranquillitate, aêris ſanitate, & ſalubritate; ita Philo
lib. de agriculrura: Impoſſibile eſt deeſſe commodum aliquod, ubi Deus præ=
lidet, ſolitus pliena perfectaque hona, largiri rebus omnibus. Exemplum ſint
filii Ifral, de quibus David bpfſal. 104. Aduxit eos cum argento & aaro, G&
non erat in tribubus eorum infirmus c. Expandit nubem in protetctionem eorum-
G ignem, ut luceret eis per nodtem, petierunt, & venit coturnix, && pane cœli
alutavit eos, dirupit petram, && fluxerunt aquæ, abierunt in ſicco fumina Gc.
Et eduxit populum in exultatione, && elettos fuos in lætitia, && dedit ilis re io-=
nes gentium, & labores populorum poſſederunt &. Videamus in ſpecie Dei
largas benedictiones: Dominus enim DEtlS tuus introducet te in terrum bo-
name, terram vivorum, aquarumque & fontium, in cujus campis & montibus
erunpent fuuviorum abyſſi, terram frumenti, hordei, ac vinearum, in quo ficus
& malogranata, & oliveta naſcuntur, terram olei, ac mellis, ubi absque penu-
riâ comedes panem tuum, & rerum omnium abundantid perfrueris. Deuterxen-
cap. 8. & iterum cap. 28. Faciet te Dominus Deus excelſiorem cundtis genti-
bus, quæ verſantur in terrâ, venientque ſuper te univerſæ benedictione iſtö; be-
nedidtus tu in civitate, & benedidtus in agro; benedittus frudtus ventris tui, &
frudtus terræ tuæ, fructusque jumentorum tuorum, Teges arĩ mentorum tuorum,
G caulæ ovium tuarum. Benedidla horrea tua, G& Dicetke reliquiæ tuæ; bene-
didtus eris ingrediens, && egrediens. Unde Iſraëli, & in ſpecie terræ Chanaan,
tanta divitiarum bened'ctio? rerum omnium proſperitas, & abundantia?
Dicit cauſalem liber Exodus cap. 2. & Deuter. cap. II. Reſpexit Dominus fi-
lios ſraäl. Quam (terram & populum inquam) Dominus Deus tuus ſemper
inviſit, & oculi Mius in ed ſunt à principio anni usque ad finem ejus. Deuter. II.
Afpectus DEI taàm felices fecit Iſraelitas, tam fructiferam reddidit pz-
triam ſoium, & terram: terram manantem lac & mel. DEIIS dae
Sedlat, ditat: Audiatur Genebrardus commentando in Plal. 47. Fluebat
lacte & melle, non quidem loci naturæ, ſed Dei benedittione de cœlo Pedans plu-
vias, quam Dominus Deus inviſebat, && oculis ſuis intuebatur à Principio Anni as-

que in ſinem.
CONCEPTUS II.
Annalibus æternis inſcribi, ac tabulis marmoreis indelebiliter in-
ſculpi David præcipit Pſal i10r. Nriban ur hæc in generatione alrerd, & popu-
lus, qui oreabitur, laudabit Dominum: Qhid illud iam memorabile, am ma-
gnificum? naminat illud Dvid: Resépexit de excelſo Sandio ſuo, Dominus de
cœlo ad terram proſpexit. Et hoc ſit tam memorabile, tam beneficum?
Dd d 3 Deum

—

398 IN FESTO S. MXTTHEI APDOSTOLI,

Deum de cclo ad terram proſpicere? ita eit: cum ſpectat, ditat. An
non populi Iſraélis multplicatio numeroſiſſima in terrâ Ægypti memo-
rabile, ac ingens beneficium? audire libeat Exodi cap. I. Filii Nraél accre-
verunt, & quaſi germinantes multiplicati ſunt, ac roborati impleverunt terram.
Undè tantum multitudinis robur? dicit ſacer textus Levitic. 26. Reſpi-

ciam vos, & creſcere faciam. Aſpeétus benignus Dei filios Iſrael multipli-

cando roboravit; Abel benedictus à DEO, cauſa: Reſpexit Deus ad Ahel.
Geneſ. 4. Quæ creatura magis benedicta, quam B. V. Maria? cauſa: Re-
ſpewit humilitatem ancillæ ſuxç. Luczæ I. H benedictus ac felix hodiè
Matthæus, ex peccatore fit juſtus, ex telonario Apoſtolus, Evangeliſta.
ac Sanctus DElI. Cauſa: Vidit hominem ſedentem in telonio; aſpexit eum
Chriſtus DEl Filius: quàm optimè S. Gregorius Papa: De &o ad ter-
ram aſpexit, ut cœlum fieret, Jui terra fuit. Veriſſimum eſt; Deus dum ſpe-

Rat, ditat.
CONCEPTUS III.

Joannes Ferrus fortunæ effigiem hoc Lemmate donavit: Aſpellu beat.

Quem fortuna aſpicit, beatum facit, & felicem: Certiſſimum hoc eſt de

benigno Dei aſpectu, & intuitu: Aſpectu beat. Beati redduntur, ad quos hro-
pitius reſpicit Deus, quoniim intuitus ejus beneficium eſt, ita Caſſiodorus in

Pfſal. 10. Noverat hoc afflictus ille parens Lucæ cap. 9. Pater infelix?

erat, cujus filius à ſpiritu maligno graviſſimè cruciabatur: Et ecce iritus
apprehendit eum, & ſubitò clamat && elidit, && diſypat eum cum ſpumd, & vix
diſredit dilanians eum. Deſcendente JESU de monte in turba hominum

immixtus hic afflictus pater, Salvatori occurrit, ſupplices ad diviuum
hunc medicum fudit; deſideratis fors audire quàâ in formâ? fors ita per-

orat: O ſuaviſſime Domine, ecce filius unicus, quem habeo, maligno
cruciatur ſpiritu, enixè rogo, tuâ divinâ potentiâ: liberare eum, & curate
digneris, impone ei manum, ut hic nefarius fugiat ſpiritus, impera, vt

abicedat: non his perorat formulis, inuſitato utitur modo: Magiſter ob-

ſecro te, reſpice in filium meum. Non orat, ut nefario ſpiritui imperet abi-
tum, non precatur manus filio imponat, ut ſalvetur, non ſupplicat ſpeciſi-

cis verbis, filium à Diabolo ut liberet, ac ſic felicem, ac beatum red-

dat; ſolum precatur, filium ſuum aſpiciat, obſecro te, reſpice in filian nan
u mumncr
l

meum. Certus hic parens, JESIS clementer aſpiciat filium fuum, & fu⸗
giet nefarius ſpiritus, liber a maligno hoſpite, filius ter felix, & beatus
erit: Aſpectu beat. Deſuper doctiſſimè Titus Boſtrenſis in Cat. S§. Thomæ:

Sapiens hic videtur eſſe, non enim dixit Salvatori, fac hoc vel illud, ſed reſpice,·
boc enim ſußfcit ad ſalutem. Reſpicere enim Dei, ℳ miſereri, inquit Beda in

cap. 26. Matth.

—

cob C
Gt: Mni
s, ſeob,
anceentia)
arnidlt
nt elleckus,
Pblnbere val
wr . Vum
Mr ino, ut
An oboret, an

ußnufini n
Uele: en

Atan ia fmn

entkionen

aor erpoſt
Venicus inte

UMhuin prrci
iprodeunt

Inſt Natdn
Ain eſt anit
nnii alecti
onſtii in

llini te he
nn h in ire

m .

kunn zur⸗

AWnenn, v

CoONx.

Unlctenter &
Ment intu
na, n⸗
nt: Nin
* ited

L.

e, n
Egyhhon
1 Hiün
inpetnutten
eVitie 40

iosLnal mͤ.

Perit Dut
Mara! au
us 1 lint
ſtolos, unt
Alorio; AUent
11: De li
nelt; Heu

lonut:
enicimonton
elOurtur 4
, itn (Aid
cih 9. M
lurut: Hat
Ptuncin ,nid
nte in umt
ſaphlee t
nformn! mi
ſberure eunl

t ſoittuc, e
at ſlilg ni⸗

ur noto: ,

kohhüiniine

4

ſ,,
; non ſpnu

een
lcem, Nele

ſei

o 1e, C
lus ter A, D

enlsln Ct ,

4
oe e u /
nſerni, MMi⸗

4
6

de excellentia Meſſiæ, quem ille tàm avidè deſidera

lis calori expoſita ova fixiſſime tamdiu intueri, donec

„*

CONCIO PRIMA.
CONCEPTUS IV.

Jacob Geneſ. 49. oculos Judæ filii ſui dilaudans, pulchriores vino eſſe
dicit: Pulchriores ſunt oculi ejus vino. Quid hic myſterii latet? volunt Do-
ores, jacob, cum de filio ſuo Juda diſſereret, Propheticè locutum fuiſſe
Meſtia 1 Vit videre in carne „ &S
quia prævidit in ſpiritu, quòd oculi Chriſti Domini, maximos operaturi
eſſent effectus, vino ſacratiſſimos oculos comparat: ſed cur vino? vial
ſubſcribere valeo: Dat robur ac vires, conformiter verbis Salomonis
Prov. 31. Vinum his, qui amaro ſunt animo; oculi Dei ergò optimè compa-
rantur vino, uti hoc dat vires & robur, ita clemens intuitus Dei, vires ad-
dit, roborat, animat, vivificat. Aspedtas enim divinitatis Propitiæ, muns eſt
conſervationis humanæ, inquit Salvianus lib. 2. de gubernat. Dei, & bſal-
milta teſte: Oculi Domini ſuper timentes eum, ut eruat à morte animas eorum
& alat eos in fame. Pſ. 32.
CONCEPTUS V.
Struthionem ajunt ob gravitatem corporis, ovis non inſidere, ſed ſo-
pulli prodeant;
ſſimè de clementi

menti oculo aſpi⸗
am æternam: Exem-

399

Academicus inſcribit Lemma: Format obtutu. Hoc recti
Dei intuitu prædicatur; format obtutu; Quos DEUS cle
cit, hi prodeunt recentes pulli, regenerandi in vit
plum ſit Nathanaèl: Quia te vidi ſub ficu, credis. Joannis I. Ecce fidei,
quæ Vita eſt animæ, initium, principium, & origo, adſcribitur Filii Dei
clementi aſpectu; ſalus quàm maxima Zachæo obtigit: Eò quod & ipſe ſit
Flius Abrabæ, Lachæi vitæ ſpiritualis initium, ac animæ ſalu

, C. . Alis i tis fundamen-
tum, conſtitit in clementi ESU intuitu, & aſpectu Zachæi: Suſpiciens JE-
i, vidit illum. Lucæ 19. Mundus miratur, quod Dismas famoſus latro

in ultimâ vitæ horulâ cœlo generatus, filius factus ſit vitæ æternæ: Hodie
mecum eris in Paradiſo. Unde tanta ſalus & felicitas huic latroni? Narrat
Joannes c. 19. Jhſus autem inclinato capite tradidit ſpiritum. Quæſtio nunc
eſt, ad quam Harten Hal caput ſuum venerandum reclinaverit: an ver-
ſus dexteram, vel ſiniſtram partem? communis eit reſponſio: quod ad
dexteram partem, in quàâ parte hic latro pendebat 3 Vertendo ergò ESUS
ſacratiſſimum capur ſuum ad partem dexteram „ Verſus latronem Dismam
conſequenter & oculos ſuos ad hunc hominem defixos habuit, Dismam
aſpexit, intuitus eſt, & ultimus hic ESU aſpectus, Dismam format cœli
civem, filium, ac hæredem vitæ æternæ. Format obtutu: optimè Caſſio-
dorus: Beafi redduntuar, ad quos propitins retpicit Dens, Yuoniam intuitas ejs
beneſicium eſt.

CON.-

LI.
IN FESTO S. MATTHEI AP OSTO
UM CONCEPTUS VI.

glaci ei, quia in aquam reſolvi-
— laciem defigenti, quia i nreſole.
Soli radios ſuos in leigida amun ſubſeripſit: od K*M :
5. ricſtus ‚kins frigidos peccatores, quos clemes
Sol Juſtitiæ Chrif ſus, fri

—

ſtis eſt
it, d'ffluere facit. Te
ſtent hrymas reſolvit, di giſtrum: Non
CGenitentiæ lachry um Magiſtrum: Non
ct, kus: Me in rid Pontificis negat ſuum chariſſim
S. Petrus: hi . .

en mas: Exiens fievit
7 nitentiæ lachry . .
. jale cor in amaras Pα — d primam Petrus
& hic eitar Macialecenn eSanen n min eten, d ltuitus ESUS
amard. Cur . gationem commiſſam: à inquit S. Lucas
Ad primam neg j4 atione factâ inqu .
contritus eſt: iam ad ſecundam, tertiâ neg hic ſol divinus
. Uus, hic 10
renbi etie⸗ Pamim Gci ne e Rcinun videt; ſolvit dum
Cap. 22. Conz, Nſuorum, hanc frigidam g Aclein, Diſertè hic
5:2 uorum, * tentiæ lachrymas. II.
radiis oculorum in amariſſimas pœni fenit, Ouia o
videt, diſſolvit, inquam, in ar it primèò Petrus, && non fevit, 4
videt, diſſolvit, Negavit primô Pettus, erat Do-
§.4 10. in Lucam: Ne . buc non reſpexerat-
S. Ambroſius Rb.r negavit ſecundò, non Rege Acedee f Quos Deus
minus; negav lutus in-
77. . volutu
re picit, Plorant Ne Ta miſericordiſſime DEUIS ad genua Re Reſire i
[( gn tuam, cum S. Ambroſio mox cita dafe,. pecca-
o miſericordiam 5 C. oſtrum
clamo miſeri re, reſpice Domine Zlſu, ut ſciam us n 6, nitendo,
nos, & miſere 5 Matthæo Aà te DEIIS ſincerè converſi,
s Et amne NMetch ſedi famus. Amen-

4

sternitats

W

linn
ſeme min,

N

dtumin
Dndr,aur

tekin none
lem ſublerbit
um inteligo,
ſenm, Lcurſ.

epercdat.

fibus nuncl
n amare ecu,
iſer, ui theſ⸗

mienl dl ipt,

n eyli in

um ggenn
n , leiti
uu ih teſiſ,

i, ſuyi⸗
nſ⸗ rilics
Huten inniye;
ee
Eiininue,

mnerſi, neie
kllintle,

—

Goum k
uct,e
ertſic
t I
glum,
tet ben
: Mter
us: Ein’
Ptinanke
intulne
inqutd
hie dei
vicetzi
1as. M
rfeut,
lepennt
ferit:

rorin
tatoi
n,
ponien

CONCIO SECUNDA. 401

IN FESTO S. MATTHEI
APOSTOLI,
CONCIO SECUNDA.
Vidit hominem ſedentem in telonio. Matth. 6ö. Textm-.

Divitiæ, aurum, & argentum, faciunt divites in Tnema,
ſceleribus conſedere, ſicque damnari.

EFTalanta, Virgo velociſſima erat pedibus, ac curſu, Exordium.
E hanc tamen retardavit, quo minus metam atti-
Lerit, Hippomanes, aureis pomis, quæ currenti
SE Atalantæ in via objecit, quibus levandis occupa-
ta, metam non attigit, bravium deperdidit: Academicus em-
blema ſubſcribit: Retenta ab auro. Atalantæ nomine ani-
mam intelligo, quam Stygius Hippomanes auro divitiarum,
ac opum, à curſu virtutum retardat, quo minus metam feli-
cis æternitatis attingat, ſed communiter bravium vitæ æter-
næ deperdat. Agnoverat hoc ſapientiſſimus Salom. qui de
divitibus mundi ſcripſit, Eccleſ. cap. 10. Nihil eſt iniquius, Textus
gudm amare pecuniam, hic enim animam ſnam venalem habet: aers
ubi ſunt, qui theſaurizant argentum & aurum, in quo confidunt eripturz.
hominers? ad inferos deſcenderunt. Baruch. cap. 3. Jt dives
fueri, non eris immuni, à delilto, Eccleſ. 11. multos perdidit
aurum & argentum, & mque ad cor Kegum extendit: ibidem:
Aurum AO argentum veſtrum arugine vitäiatum eſt, & cru go
eorum in teſtimonium vobis erit, & exedit carnes veſtras, ſicut
igni, theſaurizaſtiz vobis iram in noviſſimis diebus. Jacobi
cap. 5. Facilius eſt camelum intrare per foramen acus, quàm
divitem introire in regnim colorum. Matth. 19. Patres au- Patres,
diamus: Ouæ eſt zllarum animarum inſania, amittere vitam,
appetere mortem, acquirere auurum, & perdere cælum; inquit
S8. Auguſtinus de Verbo Domini. Et alio in loco: Divitia; 5. Augu-
inveniſti, requiem amiſiſti. S. Bernardus in quodam Serm. Bemmut⸗
Feſtivale. Ee e habet: dus,

402 IN FFSTO S. MATTHEI APOSTOLI,
habet: Divitiarum amor inſat iabilis, longè amplius torquet ani.
mam, quàm refrigerel uſi ſuo, dlarum acquiſitio quidem labo-
ris, poſſéſſto timoris, amiſſto plena dolori invenitur. Qui pecu-
niæ ſervit, & præſentibus compedibus conſtringitur, & ſuturi
8.chryſo- paratur, docet S. Chryſoſtomus hom. 9. ſuper Matth. & ite-

ſtomus, rum hom. 2. de verbis Haiæ ait: Aurum nihil eſt alind, quam

terra rubra, perindé anima, quæ ſe auro, argentove con gregando

& congreganao de vovit, ab iisdem ponderibus depreſſa, ad inferio-
tpem lotum in æternum crucianda devoratur. Mammona (Syra
interpretatione) Aivitiæ dicuntur, mibus ſervire, Deum ne-
Falchaſius. gare eſt, ſcribit Paſchaſius. Aurum eſt, quod innocentiſſmas cor-
rumpit animas, acutiſſtmas ecv*aä oculorum pupillas, juſtiſſimas
manus cateni conſtringit, generoſiſſima ſibi corda ſubjugat. Ano-
Anonymu. nymus apud Manſi. diſc. 15. num. 7. Sant laquei (divitiæ) mald
acqquirendo per fanus & rapinam, furtum, fraudem; ſervando

ſunt laqeeus immiſericordia, & impietati; in amittendo ſunt
Hugo Car- Iaquéus deſperationt. Ita Hugo Cardin. in 1. Tim. Dum Chri-

dinal. ſtus Lucæ 16. dicit: Homo quidam, & nomen non exprimit, ſi-
nificare voluit, quod Divers lle ignoratur in Paradiſo, ubi ſtabat
Cbriſtus, gaia in Paradiſo ignoratur nomen awvarz amatori mun-
Brra Kn. di, & divitiarum, ſcribit Bernardinus Senenſis tom. 4.
nenhs. Germ. 16. part. I. Aurum natura grave gravius ſit avati-
zia nimis, hinc eſt, quod plus habentem deprimit, quam feren-
tem, & vehemeutius aggravat corda, quàm corpora, docet
S.Chryſol S. Petrus Chryſologus Serm. 29. Invocatâ Dei gratiâ pergam
Conceptibus.
CONCEPIUS I1.
[Confirmatio.] Primo Regum cap. I4. bis ſacer textus repetit, mirum
quid in caltris Iſraelis contigiſſe; Er fadtum eſt miraculum in caſtris, &o per
agros 6gc. & accidit quaſi miraculum à Deo. Quid eſt illud mirum ac ſtupen-
dum?: quod in caſtris evenit? deſuper ſtupent, atque adeò mirentur
Ilraelitz, ut duplex miraculum factum affirment? Exprimit ſacer tex-
tus: Sedent Hebræi, qui fuerunt cum Philiſtbim heri, & nudins tertius, Aſcende-
runtque cum eis in caſtris, reverſi ſunt, ut eſſent cum Fraöël. Tranſierat quon-
dam ad Philiſtæos unus, & alter Judæorum, inque terra Philiſtinorum

14

opes & divitias congregaverunt, poſſeſſiones acquiſiverunt, peramplè di-

tati ſunt; quod omnes has poſſeſſiones, opes & divitias nunc derelique-

rint

—
intitnsfu
(nyrllo,a
Ms ueſt .
Glfunmali.
em.. Q.
nnften, &.
ons ſtupe
DEciniias cont
m,elgionem

cemilonin, ani

EVi tudiuitun
eengi, conclua
olm contingt,
en uert, cer
In,ae ickeili⸗

eeonymi que

Cndo ma⸗
ns, gva dir
rir oſeſiore
Wſer potbern
lerit exiengl
bal mirin
ulcet Ciyes

etkert) A

ungl, Aleles
Ind Heonymn
Unte, ſeelen
Los⸗ ſerie. v.
Okhzieit Ni
unthnnhn
UIunttia Agr
nnkenn
Uulsfthelunt a

Mimmn elde

galent “M
m. 6r. 1 4

8
E Pbon, Neten

tinm, K
1 Nreri

—
mun
gulerit
Nunt ki
be D
auln
Nunnin
e, Den
etſſen
ſlit
Cinih
ulenir
1 mniffen
in. Del
nesiß
Halſ

mignin
Genenhhn
nit, u
Ap,
eignuͤg,

ustehtiit,
infius
Gmimmdt
ue⸗ ot,
imm 11
is tet,
lmmſag,
unt, n,
s nur

CONCIO SECUND A. 4 03
