44 PRO NATALI DOMINI,

rent; non naſcitur in civitate; nè nobilibus tantùm aditus ad Chriſtum
ateret. Naſcitur ergo extra civitatem in ſtabulo, quod nullius erat; in
Fundo communi; Ut noſcamus Chriſtum communem, & natum eſſe o-
mnibus; in ſtabulo, ubi & viliſſimo licet intrare, noſcamus etiam viliſſimis
hominibus patere acceſſum ad jeſum: qui ut pecora vivunt irrationabilia,
& hos non ſpernere Chriſtum, ſed illos ad præſepe ſuum tolerare, fovere &c.

Omnibus natus eſt.
CONCEPTIUS II.

David dum Arcam Domini & domo Abinadab in civitatem regiam
transfert, ad hare translationem omnes tribus & populos totius Regni
ſui convocat, & cite: I. Paralip. cap. 13. Cur David omnes homines ad
translationem Arcæ convocat? utique cum aulicis ſuis, ac Sacerdotibus,
ſat honorificè Arcam transportaâſſet, cur etiam ruſticos, & infimæ ſortis
homines, vult adeſſe; Abulenſis reſpondet: ut crederent, quod ad omnes Ar-
ca Dei pertineat. Si ſolum Rex David, & magni Proceres regni adfuiſſent,

pauperes, viles homines, dubitare potuifſent, num ad ipſos Arca Dei per-

tineat; num & ipſi in Arca Dei partem habeant: ut ſciant ergo Arcam
Dei ad omnes;, etiam viliſſimos, pertinere; omnes homines, viliſſimos
uosque, David ad translationem convocat. Arca Novi Teſtamenti eſt
Chriſtus jeſus, omnibus hominibus apparuit; inquit S. Paulus, & An-
gelus, omui populo communicat; ut diſcamus Jeſum ad omnes homines
pertinere, æquè eſſe pauperum, ac divitum, Regum ac Ruſticorum. Omni-

bus natus eſt.
CONCEPTUS III.

Ad Cœnam magnam Lucæ I4. non tam divites, & magni Domini,
uàm etiam viliſſimi mendici vocati ſunt: Exi citò in plateaz & vicos ci-
vitatis, & pauperes ac debiles, & cœcos & claudos introduc huc. Quid hoc, quod
& mendici ad Cœnam magnam vocentur? Coœna magna eit jeſus incar-
natus, ad hanc cœnam, non tam divites, & potentes, etiam infimi homi-
nes, & pauperes, vocantur, ut noſcas, mi Chriſtiane, Jeſum incarnatum
non ſpectare ad Reges, ad divites, & potentes tantum; etiam cuivis obvie
mendico Jeſus eſt totus & proprius.

CONCEPTUS IV.

Exodi cap. 30. mandat DEUS, Annum 20. ſi homo acceſſerit, is in-
diſtinét& pro gratia vitz conceſlæ Domino Deo medium ſiclum offerat
Dives non addet ad medium ſicli, pauper nihil minuet. Cur vult Deus tam pau-
perem quam divitem æquale pretium perſolvere Reſpondeo: ex X quali
pretio, æqualis merces judicatur; æquale pretium, medium ficli pro vita
ſua ſolvit tam dives, quani pauper noſcamus, omnes homines coram Deo
æquales efſe, æqu Deum æltimare pauperem quam divitem, Jeſum na-

tum

w
in
0.
nnis
bila,
ede.

giam
Reggi
eS 14
otibu,
elonts
eA.
willen,
Deiher⸗
Menn
lſfſimos
enti el
& An.
rdine

„Or.

homin,,
nics i⸗
e, Cvol
1s inen⸗
ihomi⸗
matumn
obvie

t, bir
offertt,
im pa.
zqull
pro Vi
m Deo
ſmn ha⸗
tuIn

CoNCIO SECUNDA. 45

tum, pro medio ſiclo æquè totum eſſe pauperis quam divitis; omni homini

natus eſt Chriſtus. Patet hoc ex cap. 4. Marci. .
CONCEPTUS V.

S. Marcus narrat magnam turbam concurrifſe ad Jeſum, ut audirent
illum. Congregata eſt ad eum turba multa, ita, ut navim aſcendens ſederet in
vavi, && omnis turba circa mare ſuper terram erat. Navim pro Cathedra
CHRISTUS elegit, cur hoc? Cur non in terra ſtans ſuper monticulum,
populo concionatus eſt? Reſpondeo: ſtetiſſet ]ES US ſuper monticulum
in terra, populus, & turma cinxiſſet ESUM, hoc eſt, circa circum JESUM
ſtetiſſet; in medio ſtans IESUS neceſſariò aliquibus ex auditoribus, iis nem-
pe, qui ante ipſum ſtabant, faciem ſuam, iis autem, qui retrò & poſt tergum

ſtabant, dorſum vertiſſet, & monſtrſſet; in politia mundi alicui faciem

monſtrare, idem eſt ac magni æſtimare; dorſum verò oſtendere, eſt vili-
pendere; non ergo monticulum, ſed navim conſcendit CHRIS TUS po-
pulo concionaturus, in navi ſedit, & omnis populus ſtetit in littore, ſicque
optimus JEsUS omnibus faciem ſuam, nulli dorſum monſtrat: ut videa-
mus, DEUM Salvatorem neitrum, CHRISTUM JESUM, non plus
divitem quàm pauperem, ſed omnes æquè æſtimare; æquè aſpicere, æquè

fovere. Omnibus natus eſt.

CONCEPTUS VI.
Salvator noſter, qui in communi ſtabulo natus eſt, tandem Jeroſoly-
mis crucifixus eſt. Cur rectè Jeroſolymis? dicunt docti, Jeroſolymam
eſſe medium totius mundi. Deſuper me moralitate ſequenti explico: Po-
namus caſum, in media via duorum fundorum creſcit arbor; ex hac arbore
fructus, ſunt fructus communes; ſpectant tam ad eum, qui ad dexteram,
quàm qui ad levam manum, cum ſuo fundo huic arbori adjacet: in medio
mundi, Jeroſolymæ, mortuus eſt ESUS, ut noſcamus fructum arboris Cru-
cis, qui ESUS eſt, eſſe omnibus hominibus communem, tam eorum „qui

ad levam, quam qui ad dexteram, tàm à fronte, quam à tergo in quatuor

mundi partibus morantur, & habitant.
Epilogus.] O Chriſtiane, ſi nunc naturaliter homo rem ſuam amat,

Fater pauper, pauperes ſiios filios magis amat, quam alterius liberos licet

ditiſſimos, licet pulcherrimos, ruſticus magis exiguam ſuam caſam „quam
regale Principis palatium diligat. O ecce mi homo etiam pauperrime,
viliſſime, E.S USö æquè tuus eſt, ac eſt Principis potentiſſimi: Ergo JE-
SMtuum ama, dilige, amplectere puſionem ulnis, oſculare centies., In-
dole, quod tuum ESUM non ſemper dilexeris, cum propoſito, impoſte-
rum omnibus viribus tuum ESUM amare, diligere, millies
potius mori, quàm offendere.

46⁶ 1 PRO NXTAII DOMIXNI,
PRO NATALI DOMINI,
CONCIO TERTIA.

Texau. Causdium magnum. Lucæ cap. 2.

Tuana. Gaudioſa eſt dies Natalis Chriſti, quia omni ho-

mini eſt fructuoſa, ac utilis, &c.

Erordium, GN , N Die Natali magnorum Dominorum, ac Regum
feſta gaudioſa celebrata ſunt, ſic legimus Geneſis
cap. 40. quod Regis Pharaonis Dies Natalis quotan-
nis magno gaudio, & feſtivo tripudio celebratus
ſit. Idem Marcus cap. 6. de Die Natali Regis He-
rodis memorat; aſt hæc gaudia & Feſta Natalitia non erant ſine
luctu, ſine læſione proximi, in natali gaudio Pharaonis periit
peccator, piſtor ſuſpenditur; in natali gaudio Herodis Regis,
Joannes, qui reus cenſebatur, interficitur, decapitatur; dein
gaudium hoc natale ſolum erat uni genti, gaudium & tripudium
tantum pro nobilioribus, plebs excluſa erat. Natalis eſt hodie

dies Chriſti Jeſu, Regis Regum, Domini Dominantium, gaudio-

ſa dies, ſine luctu; non enim periit vel condemnatur, ſed in gra-
tiam aſſumitur perditiſſimus quivis peccator; gaudioſa dies,
atires. Dies Natalis Chriſti; non uni genti, ſed univerſo orbi; gaudio-
ſa dies, Dies Natalis Chriſti; non tam probis, quam reprobis,
non tam juſtis, quàm etiam peccatoribus, non tam Primoribus, ut
Regibus, Principibus, quàm etiam viliſſimis, pauperibus homun-

5.Leo. cionibus. Audiatur Leo Papa: Serm. I. Non enim fas eſt, ut ſié
locus triſtitizæ, ubi natalis eſt vite. Et iterum eodem ſermone de

Natali Domini: Exultet ſanttus, quia propinquat ad palmam, gaudeat
peccator, quia invitatur ad veniam; animetur gentilis, quia vocatur

6. Augufti-ad vitam. Aureè ſcribit S. Auguſtinus: Dens factus eſt homo, ut

nus,· homo fieret Deus; Deus fattus eſt ſervus, ut homo fieret Dominis; Deus
deſcendit ad terram, ut homo aſcendat ad œlum. Conformiter
S. Bernard. S. Bernardus hom. 4. ſuper miſſus eſt: Magnus Dominhus, quos ut fa-
S. Maxi- ceret magnos, fattus eſt parvulus. S. Maximus Epiſcopus ita into-
mus, nat: Juſtiſſimè fratres ſeſtivitate præſentis diei in omne ſe gaudium to-
tis uhbique ſuſcitat mundus, quid hodiè promiſſus à ſæculis, univerſo orbi
Judex natus eſt, & Redemptor; Concludit S. Gregorius: Cæli
. Rex,

.
znd

Wr
ſert
Vn
Ie
Gun
Mu
n
Mnn
Eent
ti

Aan

De
aee
ſti,
at,
it Ag
mm

Imo

Chrito
ſint,

ei te

gli ſo
eimmon
taotdk
Vigtor

NV.
orſ⸗
obel

Nt 4

le h
Euus

CONCIO TERTIA. 4 7
Rex, terram noſtræ carnis aſſumpfit, infirmitatem noſtram illa jam Ange-
lica celſitude non deſpicit. Hom. ſuper hoc feſtum. Delſuper Conceptus

pandam.
CONCEPTUS I.
[Confirmatio.] Longo tempore preſſi erant Jjudæi ſub dura ſervitute
Pharaonis (deſcribe per lIongum ex libro Exodi cap. I.) tandem Deus mi-
ho. ſertus afflictorum, miſit ad populum Judæorum Moyſen, qui ex dura ſer-
. vitute eos liberaret, & ad patriam, terram inquam promifſam induceret:
ut legere eſt lib. Exodi cap. 3. Quis ſatis explicare poterit, quantum gau-
dium inter Judæos fuerit, cum Moyſen Salvatorem adeſſe intellexerint:

egun Ob peccatum Adæ in ſervitutem Dæmonis, Pharaonis, conjectum eſt ge-
ene nus humanum; omnes homines ſclavi & mancipia dæmonis effecti ſunt,
notan⸗ ac ſub durâ hac ſervitute nimium ingemuit humanum genus; hodie mit-
bratus titur à Deo Patre Moyſes Novi Teſtamenti, Chriſtus jeſus, qui genus hu-
se⸗ manum ⁸ ;ſervitute dzæmonis liberet, & per mare rubrum ſanguinis ſui, in
nt ſne terram promiſſam, & electam, gaudia inquam cœli inducat. Gaudet nunc
e captivus, ſi in libertatem ſe reſtitui inteligir; ac patriam fuam reviſere
Regs, aſſecuratur, gaudium ergo magnum hodie hominibus &c-
3 din CONCEPTUS IIL.
icn De Agar narrat Scriptura, Geneſis cap. 16. ob malitiam ex domo Ab-
di rahæ expullam, in deſerto vagam erraſſe, ac de vita periclitaſſe; adſtat tri-
abdlo⸗ ſti, & fummopere periclitanti ſpecioſus puer, qui viam, qua periculo eva-
dingt. dat, monſtrat, ad ſemitam, & tutam viam deducit; quantum gaviſa fu-
4 Glei⸗ erit Agar, viſo hoc viæ duce, & indice! Ob malitiam noſtram expulſi
giucie. ſfumus & Paradiſo, ac jam aliquot millenis annis in deſerto hujus mundi
robis, fummo animarum periculo erravimus; hodie natus eſt ſpecioſus Jjuvenis
lbus, Chriſtus Jeſus, qui nobis iter tritum, viam tutam ad paradiſum demon-
homun. ſtrat, meritis ſuæ nativitatis in gratiam Dei Patris dirigit; ac in domum
, u / Dei iterum pervenire, fidus comes deducit; gaudet nunc peregrinus,
none de qui fors in ſylva deviat, dum viator obviat, qui viam tutam, & rectam
,glllen ei monſtrat, gaudeat hodie omnis homo, quoniam hodie obviavit nobis
41ani errantibus, & periclitantibus peregrinis in hoc mundo Chriſtus Jeſus 3
honn, viator & ductor noſter fidiſſimus, & expertiſſimus. S
* CONCEPTUS III.

Narrat Joannes cap. 5J. hominem 38. annis ad piſcinam languidum

jaeuiſſe, & pauper non poterat co valeſcere, cauſam indicans: bominem
iin t⸗ non haheo. Advenit tandem aliquando homo, qui hunc languidum juvit,

N ut ad aquas perveniret, & ſanitatem reciperet ; 6 quantum gaviſus ſit
rl ille languidus, hominem adjutorem dum acquiſivit ! Hic languidus eſt
: “ genushumanum, jacnit ad 4000. annorum deſtitutum genus humanum.
H neme

48 PRO NATALI DOMINI, CONCIO TERTIA.

nemo nec è cœlo nec è terra adjuvit; aſt hodie venit homo adjutor Chri-
ſtus jeſus, qui meritis ſuis lethaliter infirmum genus humanum, ad aquas
baptismatis adjuvit; media, qua aqua, ſanitatem animæ recuperat, cul-
pam Adæ abolet. Gaudet nunc qui longa infirmitate, aut alio morbe
afflictus jacet, dum quis homo advenit, qui eum ſanat, & reſtituit.
Gaudeat ergo humanum genus, quoniam à lethali febri æternæ mortis,
per Jeſum hodie hominem factum, liberatum, & ſanitati integræ reſti-

tutum eſt.
CONCEPTUS IVv.
Dum Saul de Tribu Cis in Regem à Propheta Samuele proclamatus
eſt, quis dubitat, quin non omnes de tribu & familia Cis lærati ſint; cer-

tò gaudent parentes, gaudent conſanguinei, quando eis venit nuncium,

filium, vel hunc de ſtemmate eorum conſanguineum, in magnum Domi-
num evaſiſſe: Sic inquit Jacob audito nuncio filium ſuum Joſeph regna-
re in £Ægypto: Jam lætus moriar: Geneſ. cap 46. (hriſtus Jeſus Dei filius
ſecunduùm carnem nobis Frater factus eſt, dum hodiè& carnem humanam
induit, &Homo factisg eſt. Doan. cap. I. Hichomo Chriſtus, frater noſter,
quantum exaltatus eſt! Data eſt mibi omnis poteſtas, inquit Matth. 28 gau-
deat ergo natura humana, quæ, quia divinitati conjunca eſt, non poteſt
nobis non prodeſſe, & fructificare.
CONCEPTUS V.
Refert cap. 5. libri Eſther: Signum gratiæ Aſſyriis fuiſſe, ſi Rex vir-
gam auream erga aliquem hominum extendiſſet, ut experta eſt Eſther.
quæ, quia virgam ſuam auream Aſsverus erga eam extendit, gratiam cum
omni populo judæorum invenit, libertati reſtituta, vita donata eſt. Di-
citur Chriſtus Jeſus Virga de radice Jeſe: Iaiæ II. hanc Virgam, filiom
ſuum inquam, hodie Rex Regum, Pater æternus, erga omnes h mines ex-
tendit, natus & vobis Luc. 2. Gaudet nunc reus, ſi gratiam, ſi miſericor-
diam accipit, ergo gaudeat omnis homo, cum omnis homo hadiè gratiam
Dei, & miſericordiam invenerit, per Jeſum Chnuſſtum, gratiâ, & vita æternâ
donatus ſit.
[Epilogus.] Gaudium ſuum homo demonſtrat voce, & opere, voce
jubilando, canendo, pſallendo, &c. opere, donaria, miſſilia ſpargendo:
gaudium noſtrum demonſtrando, vocem mittamus: precando & pfallendo
crebrius, & copioſius ad præſepe Chriſti. Spargamus & miſſilia; largas
inquam eleemoſynas in pauperes; convivium inſtituamus, devotè Eu-
7 chariſtiam ſumendo, ut gaium noſtrum fiat plenum
in æternam vitam. Amen.

—
Chri.
laen
t, l.
morde
elitatt.
mons,

rE leſl⸗

ami
int; er.
ncium,
n Dom.
Dhregne.
Deiſlius
numanem
r nolter,

2⁰ g.

n porl

ſt Rermi

eſt MMher

gtium conn—

1elt. D.
n, flum
mineser.
mnſerico-
egralen
ita tem

re, We
algendo:
llendo
25 hugus
X
votel⸗

1R0

22 † e 5ʒ 49
656283862 22 8 268 f 2 2 8 6863
PRO FESI O S. STEPHANI,
CONCIO PRIMA.
Video cœlos apertos, & IEſumſtantem, Acto- Textus
rum cap. 7.
Proemium ſequens, animatin arduis, confortat Thema.
in adverſis, & ærumnis.
Anctus Levita Stephanus dum traheretur ad Eaordium-
De fupplicium, jamjam imbre lapidum obruen-
à& dus, non eſt puſillanimis, ſed conſolatiſſimus
4. imbrem lapidum excipit, adeò ut de eo canat
Eccleſia: Lapides torrentis illi dulces fuerunt.
., Quid dulcoravit lapides? quid S. Stephanum
g mediis in anguſtiis confortat, conſolatur? di-
cit cauſalem motivam invictus Levita: Ecce video oœlum aper-
tum, prœmium intuitus eſt, & hoc confortavit, ſolabatur con-
ſtantem, intrepidum, patientiſſimum fecit. Benè ſcripſit Mar-
cus Seneca Epit. Controv. lib. . Controv. I. Se⸗ eſt ultimum ad-
verſarum rerum ſolatium: ſic videmus intrepide pugnare mili-
tem, mille vulneribus corpus, & vitam extremis exponere peri-
culis: interrogas quare? reſpondeo propter ſpem promotionis,
& ſpoliorum. Experimur colonum, ruſticum, vinitorem por-
tare cum patientia pondus diei & æſtus, ob præmium fructuum,

meſſis, vindemiæ, &c. Te nunc alloquor, O Chriſtiane! Militia
eſt vita hominis, inquit Job. c. 7. ad labores, miſerias nati ſumus:

in ſudore vultas veſceris pane tuo⸗- Genelſ. c. 3. In his quotidianis mi-

ſeriis, ut cum S. Stephano conſolatus, conſortatus vivas, & per-
ſeveres, cœlum aſpice, promium, mercedem conſidera, & te mmi-
ſerum mirè confortabit, conſolabitur: fortem, indefeſſum, invi- Textu
Qum reddet. Audiatur Scriptura: Non verearis usque ud mortems, Zeriptt.

juſtificari, quoniam mercs Dei manet in æternum, prædicat Salomon rz.

Eccleſ. c. 18. & iterum c, 36. Da mercedem ſuſtinentibus te, ut Prophe-
. . . . 5 ,Scriptoret
tæ tui fideles inveniantur. Scriptores au diantur & Patres: Honor alit & puires
artes, ſuadet inacceſſa tentare, &S pericula honeſtè ſpernere: perorat Emanuel
Emanuel de Naxera Commentario in Judices cap. S. V. I. S. 9. .Wi⸗ de Naxera-

Feſtivale. G6 B mutuat

50 PRO EESTO S. STEPHANI,

tuat præſens calamitas à futura felicitate ſaporem, & jucundum eſt ad
mercedis intuitum, diſerimini ſe objicere: propoſito enim prœmio omnia
Aldephonſus fortiter ſuſtinentur. Ita habet Ildephonſus de Padilla in Habacue
de Fadilla. Annotat. 12. Cc. 3. discurſu 8. MWatriunt prœmiorum exempla virtutes,
nec quisquam eſe, qui non ad morum ſummam nitatur aſcendere, quando
irremuneratum non relinquitur, quod conſcientia teſte laudatur. Ita
Theodore- Theodoretus apud Caſſiodorum 2. Var. 16. Perpulchrè ſcribit S. Ba-
tus, ſilius homilia de Barlaam? Pericula non reſpicit Martor, coronas aſpi-
3. Bafilius, cit: plagas non horret, ſed prœmia numerat; non videt littoræ infernè
KRagellantes, ſed Angelos lætis omnibus acclamantes imaginatur, non ſpe-
Gat ad temporalia pericula, ſed ad præmiorum æternitatem. Concludit
8. Hierony-S. Hieronymus ad Demetriadem. Omne opus leve fieri ſolet, cum
mus. ejus pretium cogitatur, & ſpes prœmii ſolatium eſt laboris, ut Dei implo-
rata ope Conceptibus deducam.

CONCEPTUS I.

David in Pſalmis ſuis ſæpius hunc adſcribit titulum: In Finemn: Cur

rectè adneétit tirulum in finem; & non potius titulum talem: In initio,

in principio? Finem conſiderare nos David hortatur; cur finem? expli-
coô me praxi morali: Vadit quis ruſticus ad meſſem, demetere ſegetes,
alius in vineam, eam fodere, & excolere meſſor initium longi Agri in-
tuendo, Vinitor initium amplæ vineæ: Secator lignorum, initium ſpatii
lignorum videndo, concutitur animo, repetitis ſuſpirat vicibus, videbis
ergo anguſtiatum mercenarium, erecto vultu finem Agri, finem Sylvæ,
finem Vineæ fixis oculis luſtrare, & intueri; quæris cur tam attenté ac
fixè fſæpius finem, terminum aſpiciat laborioſus colonus 3 Reſpondebit,
ad animi ſolamen, ad mentis levamen, intuendo enim finem agri, finem
vinexæ, creſcit ſpes, brevi mercedem, prœmium ſe ſumpturum, requiem,
ac refectionem ſe accepturum: Verba Davidis, in finem, textus Græcus
legit: in victoriam: Finis, mi Chriſtiane, virtutis tuæ, abſtinentiæ, ſobrie-
tatis, caſtitatis, patientiæ in adverſis, humilitatis in proſperis, eſt certa
victoria, corona, merces, prœmium, requies, retributio; hunc finem, vi-
Roriam, coronam, proœmium, &c. toties in Pſalmis ſuis hortatur David
intueri, meditari, & mirum ſolamen animi, levamen mentis „robur, con-
ſtantia, patientia inde excreſcet; pacato animo, hilari mente mundi ad-
verſa, & hominum injurias, ac tyrannides perferendi. Teſtes tot invicti
martyres, de quibus S. Baſilius homilia ad Barlaam : Pericula non reſpicit
Mariyr, eoronas qſpicit; plagas non horret, ſed Prœmia numerat, S&c. ut ſupra

in Exordio.
CONCEPTUS II.
Infelix Epulo mediis in flammis inferni obſecrat Abra

an hamum: Mit
LEazarum, at intingat extremum digiti ſui in aquam, & refriger Mütte

et linguaum meam,
Luc. 16.

₰
U
te
int
ſel

in
ſi
he
alie
t
W
N4
et
6
Pro
mi

E

Cont
clo
Nes
mn
tCn
Gor.
chr
lr⸗
nd.

Deun

Uec

—
ad
mnin
Ae
tuter,
Aando

i.
nfemd
ße⸗
W
t, in

iml.

(t
initi,
eygl.
egetet,
gri in
Hari
Videhis
Ghe,
te, a
adebit,
nem
egolen,
Grꝛeus
ſobtke
certa
W, V⸗
David
, Cn⸗
ciad⸗
inricti
feßzici
ſupti

Mne
tum,
el.

.

CONCIO PRIMA. 11

—
Luc. 16. mirandum, quod infelix hic, non plenum ſeyphum, ſed unam
tantum guttulam petat? quid per hanc guttam intelligendum eſt? dicit
intelligentiam S. Gregorius Nyſſenus diſcurſu de reſurrectione animæ;
nempe per unam guttam minimum quid coœleſtis gloriæ, mercedis, prœ-
mii, & dulcedinis divitem Epulonem anhelaſſe: quaſi certus, daretur
ei ſpes obtinere & guttam unam cœleſtis pro'mii, &c. & inexplicabiles
inferni cruciatus ei dulces redderet: ſi nunc minima ſpes præmii cœle-
ſtis, & damnatum redderet in inferni tormentis conſolatum: quomodo
ſpes prœmii, mercedis, gloriæ æternæ, quam repromiſit DEUS omnibus
diligentibus ſe, non coniolabitur hominem viatorem mediis in miſeriis,
& tribulationibus hujus mundi bPfſalmiſta atteſtante in æternitate felici
non una gutta gloriæ, ſed torrente felicitatum ſaturandos. ebriabun-

tur ab ubertate domus tuæ, G&& torrente voluptatis tuæ potabis eos, Pſal. 25. Deſu-

per dulciter ſcribit S. Auguſtinus in Soliloquiis cap. 32. Tua dulcedo Ste-

pbano lapides torrentis dulcoravit: Beato Lauentio craticulam dulcem fecit:

Pro hac emenda Bartholomæus pellem dedit: Hanc verò ut guſtavit Petrus, omni-

uam inferiorum öblitu, clamavit quaſi ebrius, dicens: Domine, bonum eſt bic nos

Ae!
CONCEPTUS III.

pilii Iſraél Pſalmo 126. canunt, & fatentur: JSuper fumina Bab] lonis
ſedimus. Sedere juxta fluvios in viridi gramine, uſus habet, & perjucun-
dum eſt; aſt ſuper fluxas fluvii alicujus undas ſedere, vix practicabile, imò
impoſſibile videtur: quid ergo myſiterii indicare voluit David, dicendo:
Filios Iſral ſuper flumina Babylonis ſediſſe? quid per flumen, & quid per
li ſedere intelligendum? Nyſſenus per flumen intelligit mundi inconſtan-
tiam, & graves mundi miſerias, ac onera; ſedere, communi adagio eſt,
contentum vivere: bene ſedet; id eſt: conſolatus, contentus vivit. Quod
ergo David dicat, filios Iſrael ſuper flumina ſediſſe, indicare voluit, in mun-

di mitſeriis, ſervitute Babylonica, conſolatos vixiſſe, æquo animo tribulatio-

nes à gentilibus toleraſſe. Quæſtio nunc eſt, quid Judæos in ſumma re-
rum mutatione: ſervitute tyrannica, conſolabatur? Dicunt ipſimet in con-
textu bſalmi citati: Super fumina Babylonis ſedimas; dum recordaremur tui
Sion. Sion, idem quod cœli Patria, æternæ felicitatis gaudia. Perpul-
Chrè ad ſcopum Caſſianus Abbas in citatum Pſalmum: Wimis dulcis eſt re-
cordatio Patriæ, quæ in hoſtili terra probatur: nam quantò hæc amara ſentitur,

tantèò fit illa ſuavior. Indicavit hoc Ter Optimus DEUS Ezechieli.

CONCEPTUS IV.

Duriſſima quæque perpeſſi ſunt Ifraélitæ, miſertus eorum Ezechiel
Deum precatur, conſolari afflictos dignaretur; ecce tibi ocius rapitur

Ezechiel in montem altum: Coelum inſtar elegantiſſimæ Urbis, cujus pa-
G 2 vimen-

52 IN FESTO S. STEPHANI,
vimentum auro ſtratum, portz gemmis exornatæ erant, videndum Eze-
chieli exhibetur, hoc imperio adjecto: Oſtende domui Vrazl domum, & viſio-
nem illius, & diſpofitionem ejus. Ezech. c. 43., & quid inde eveniet, ſi Prophe-
ta Iiraéli populo cœli elegantiam, gaudiorum abundantiam deſcripſerit?
eveniet mira cordis conſolatio, quâ perfuſi, duriſſima quæque pacatè pa-
tientur: Et ipſi ſuſtinebunt tormentum ſuum. Conſolatiſſimè Auguſtinus
in Plal. 39. St vis ſuſtinere laborem, attende mercedem, nam operarius in via
deficeret, niſi attenderet, quid accepturus eſſet: & S. Chryſoſtomus in Pfal. 21.
Nihil eorum, quæ gravia ſunt, grave aliquid exiſtimas, qui cœleſtia recogitat-
Teſtis natu minimus Machabæorum Martycum. 7
CONCEPTIUS V.
Viderat natu junior Machabæus: ſex fratres ſuos crudeli morte in⸗
terimi; non terretur; Antiochus Rex ipſemet ſuaviſſimis verbis, & the-
ſauros, & honores promittit, non movetur, ad unguem à Patriis legibus
diſcedere, conſtantiſſimè impavidè ferro collum, corpus totum tormen-
tis, heroica hac voce offert: Quem uſtinetis? non obedio præcebto Regis, ſed
præcepto legis, Juæ data eſt nobis per Moyſen,. 2. Mchab. 7. Quæro ego, quid
uerum inermem, tam generoſum conſtantem fecit, ut tormenta non
horrens, mortem minime expaveſcens, intrepidé membra ſua torquen-
da carnifici tradiderit? fecit vivida cœleſtis Patriæ recordatio, ut patet
ex hortatoriis Matris: Petonate, ut afpicias ad cœlum, G& ita fiet, ut non timeas
carnificem iſtun. Secutus piam matris doctrinam, cœlum aſpexit, coœle-
ſtia cogitavit, & horrida Tyranni tormenta non timuit, non expavit; ſed
ut candidus cignus, hilari voce; canendo, inter tempeſtuoſos adverſi-
tatum, ac cruciatuum ventos, ſuaviter exſpiravit. Veriſſimè Sanéctus Chry-
ſoſtomus: Nibil eorum, quæ gravia ſunt, grave aliquid exiſtimat, qui cœleſtig

recoglta CONCEPTUS VI.

De Joſepho ab Arimathia teſtatur Joannes cap. 19. Erat diſcipulus Jk. Srr. .

occultus autem propter metum Judæorum. Marcus cap. I5. inquit: Joſeph ab
Arimathin nobilis decurio, qudacter introivit ad Pilatum, & petiit corpis JEslI:
uid fecit, quod omnis Judæorum Tyrannis ac perſecutio, non curetur,
non horreatur amphius à Toſepho, qui olim occultus, nunc apertus diſci-
pulus Chriſti, in arenam prodeat, & bona mundi perdere, & Vitam prodi-
ere? cauſalem ſubnectit S. Evangeliſta Marcus: Et ipſe erat exſpeltans Re-
gnum DEI. Eleganter deſuper S. Hieronymus: Certe nullas labor eſt durus,
quo gloria æternitatis acqui itur. .
CONCEPTUS VII.
In glorioſa Transfiguratione narrat Matthæus Evang. Chriſti veſtes
candorem niveum induiſſe: Veſtimenta autem ejus facta ſunt alba ſicut nix:

juxta

M

n
i
on
).
Det
m,
Fan
nen

e⸗
ſo⸗

t
Ne⸗
lous
1di
1.
tot.

im.
the.
Zibus
tmen.
ipſl
gid
1 NonN
Gben-
Pute
timecs
,cCele⸗
it,; ſed
lverſi⸗
Chyy.
Eltſis

o,
Spl
JN .
Uretut,
8 llei⸗
prolli⸗
s N-
durus

veſtes
:
juxs

CONCIO PRIMA. 52

juxta mentem S. Chryſoſtomi, Hilarii, Euthymii facta eſt hæc Chriſti Trans-
figuratio ad ſolatium Apoſtolorum, ut memores ejusdem viſæ gloriæ, in-
trepidé cruces & tormenta carnificum ſuſtinerent: conformiter verbis S.
Pauli ad Hebr. cap. 6. Fortiſſimum ſolatium habemuns, quo confugimus ad te-
n ndam propoſitam ſpem, quam ſicut anchoram habemns animæ tutam, ac fir-
mam, G incedentem nsque ad interiora velaminis: admitto lubens mentem,
& intelligentiam Patrum, unum eſt eujus miror, cur veſtimenta Chriſti fa-
Eta ſint ſicut nix alba; cur rectè& ftigidæ nivis fit mentio, & comparatio;
cum & flos arborum, narciſſus & hlium, candorem præ ſe ferant eximi-
um; Non flori, narciſſo aut lilio, ſed Nivi candidæ in transfiguratione
veſtis Chriſti ſimilis facta eſt, indubiè hanc ob rationem: nix ad ſolis
radies liqueſcit, deperdiätur: ita ad radios ſolis, æternæ gloriæ conſide-
rationem, omnis nix, & frigus temporalium miſeriarum, & tribulatio-
num & corde nidelis Chriſtiani deperditur, evaneſcit, ut cuncta adverſa,
ſapida; imè ipfa horribilis mors placida, ac ſuavis fiat. Teſtem produ-
co ipſum Chriſtum Salvatorem noſtrum; ac magnum mundi Apoſtolum

9, Paulum.
CONCEPTUS VIII.
Venerant ad Philippum Gentiles ſupplici hàc: Domine volumm Jeſum
videre: Philippus dicit Andrex: ambo verò dixerunt Jeſu: intellectò hoc
nuncio quod gentes veniant ſuaviſſimum IEſum videre, inquit Chriſtus:
Wunc anima mea turhata eſt: Turbari, pati eſt: quod gentes veniant Jeſum

videre; Jeſus non turbari, triſtari, angi, aut pati, ſed lætari, & gaudere

anſam habet; cur ergo turbatur; quaſi pati aſpirat, mori, deſiderat; adver-
tit doctiſfimus Cardinalis Toletus, inde quod gentes jamſam in Chriſtum
credituræ advenerant, gloriæ cœleſtis fructus Chriſto creviſſe; hos ergo ſua-
viſſimos fructus gloriæ Chriſtus præguſtans; in verba aſpirantia prorupit:
Nunc anima mea turbata eſt citius, ante præfinitum rempus, crucem & mor-
tem exoptans ſuſtinere: conformiter verbis magni Pauli ad Hebræos cap. 12,
Propoſiti ſibi gandio ſuſtinuit crucem, confuſione condempta.—
CONCEPTUS IX.
S. Paulus 2. ad Corinth. cap. I. & cap. II. miſerias & tribulationes,
quas perpeſſus eſt, magnas & ſupra modum fuiſſe dicit: Non enim volumus
vos ignorare fratres de Tribulatione noſtra, quæ fadta eſt in Aſa, quoniam ſitpra
modum gravati ſumus ſuper virtutem, ita ut tæderet nos etian: vivere. Et iterum
cap. II. in laboribus plurimis, in carceribus abundantiu, & ſupra modum .
Dicit nunc S. Paulus 2. ad Cor. c. 4. Id enim quod in præſenti eſt momentane-
zm, & leve, tribulationis noſtræ; notare libeat: quod luperius dicit Paulus,
grave, ſupra modum; nunc dicit momentaneum, & leve, quid quæſio momenta-
neum, leve, & exiguum fecit? Subdit immediatée Sanétus: Non comem-
02 Plau-

54

IN FESTO S. STEPHANI,

Plantibus nobis quæ videntur; ſed ea, quæ non videntun. Coœli gaudia imagi-
natus eſt ſibi S. Paulus, hæc intuita oculo mentis: omnia gravia fecit le-
via; & momentanea. Probatum cum ergo ſit prœmium ſequens mirè, ani=
mare, ſolari in adverſis, hinc
[Epilogus.] Hortor cum S. Cypriano libro de mortalitate; Noſtram Pa-
riam Paradiſum computamus: Quid non properamus, ac currimus, ut Patriam

noſtran videre poſſimus; illio Märtgrum innumerabilis populus ob certaminis 6
paſſionis viltoriam coronatas; ad hæ fratres chariſſimi avida cupiditate propere-

mis, ut cum his citò eſſe, & citò ad Chriſtum venire contingat, optemus. Amen.

IN FESTO S. STEPHANIh—k.,

Textus.

Thema,

Concionis
Exordium.

Textus Sa-
Erxæx Sc. ri-
turæ.
Patres.

CONCIO SECUNDA.
Et ESUM ſtantem, Actor. cap. 7.

In arduis, & ſummis neceſſitatibus, vel maximè
adeſt, & juvat DEIS.

& Ancctus Levita Stephanus vidit Eſum ſtantem; in
SB Symbolo profitemur ESUM ſedere ad dexteram
Ie batris in cœleſti gloria; Stephanus in coœli gloria
Dy non ſedentem, ſed itantem Eſum intuetur: Et
Ium ſtantem. Quid myſterii nobis indicatur, quod
JEſum ſtantem Stephanus viderit? S. Auguſtinus nos inſtruit,
in Pſalmum 109. ſcribens: Stare officium Advocati, & adjuvantis
eſt. Et S. Gregorius hom. 9. in Evang. Sedere judicanti eſt: ſtare

verò adjuvantis. In Summo conflictu in extrema neceſſitate

poſitus erat Stephanus, ab omni homine deſertus; à Synagoga,
ad mortem usque perſecutus, in extremis, ſtantem Eſum Ste-

phanus intuetur. Stantem dico: id eſt adjuvantem: Diſcamus

pro conſolatione noſtra: in arduis, in ſummis neceſſitatibus 3
Vel maxime adeſt, adſtat, adjuvat Ter Optimus Deus. Patet as-
ſumptum Thematis, tum S. Scripturæ textibus, ac SS. Patrum
teſtimoniis. Audiantur: Juxta eſt Dominus his, qui tribulato ſunt
corde. Pſalm. 33. Ji moram fecerit, extpetta eum, quia veniens ve-
niet, & non tardabit. Habacuc. cap 2. Cum ſerò eſet, venit. Joann.
cap. 20. Li præſto eſt Dei auxilium, ubi ſummum aderit periculum.

Fernander, Fernandez: Imminentibus periculis eſt DElIIS propugnator ſervis ſuis.

Origanes.

Origenes hom. 9. in lib. Num. Cum humana poſſeſio deficit, poſeſſio
ivink

—

ui

pin
nnl
e
40
De⸗

N

ſert
In
ie⸗
kul
Got
A,
WN

je

41t 6
Guiu
e
ſane
tu
immit
thec
Mon
tin)
Neze
ſertu
annex
,
llte
irefe
is VI

gi⸗
le.
ni⸗

1e.
ien

here.
l.

cme

a; in
Xtetann
goin
Ur: V
guoc
ſtruit 1
wunti
e ſun
eſlitue
Agogi
n ee⸗
camus
tibus;
et 45.
atrum
toſunt
is e⸗
Oann.
Culun.

ine

CONGIO SEGUNDA. QMDD
divinæ potentiæ adeſt. Padilla in Habac. cap. 3. diſc. 1ö˙. Hoc- pro- Padilla.

Pprium divinitatis eſt, ſuccurrere in caſibus deſperatis. S. Cyprianus 3. Cypria-
in Pl. 26. Famulos ſuos tunc magis reſpicit Dens, cum injuſtè eos nequitia Nus.
Perſequentis affigit. S. Gregorius lib. 2. moralium cap. 21. Quan- §. Grego-
7o apud homines deſperatum eſt, tunc potentiam && ſapientiam Juam ius.

Deus declarat. S. Chryſoſtomus in cap. 12. Geneſis. Et iterum S. Chryſo⸗

in epiſt. ad Cyriacum: Habet hanc conſuetudinem Dem, ut ſuccur- ſtomus,

rat, quando res eſt ad ultimum redutta. Divina ope implorata deſu-
per Conceptus pandam.

CONCEPTUS I.

Exodi cap. 4. jubet Deus Moyſi, Virgam ſuam prodigioſam in ter-
ram projiceret, quæ Virga in terram projeéta, quia in terrificum ſerpen-
tem mutata eſſet, horrens Moyles fugere cogitat: aſt jubet Deus perſi-
ſteret, & ſerpentem caudâ apprehenderet. Extende manum tuam ap-
prebende caudam eus. Cur jubet Deus apprehendere caudam, & non po-
tius caput: Baeza lib. 2. de David, per caudam ſerpentis intelligit finem,
ſeu ultimum fatalem terminum, cujusdam caſus miſeri, & deſperati; non
caput, ſed caudam ſerpentis Deus jubet Moyſen apprehendere, indicans:

ad finem, ad terminum ultimum, & fatalem, dum res noſtræ deducun-

tur, honor, fama, & vita periclitatur, caſus perditi, deſperati habentur,
tunc vel maximè juvare, patrocinari, aſſiſtere ter optimum Deum. Ex-
pertus eſt Moyſes hoc ſæpius.
CONCEPTUS II.
Exodi cap. 14 legitur demandaſſe Deum Moyſi, filios Ifraël edu-
cat ex ſervitute .gypti in terram promiſſionis: egreſſos Judæos inſe-
quitur Rex Pharao cum ingenti exercitu, & caſtra Judæorurmn offendit ad
mare rubrum inter Magdalum & Beelſephon; ſi nunc omnia benè per-
ſcruter, invenio Judæos in ſummo bericulo, & extrema neceſſitate to-
tius interitus conſtriétos fuiſſe: à fronte ſtat mare rubrum z in hoc ſe
immittere, eſtſe ſubmergere; à tergo armatus inſequitur hoſtis: hunc
expectare & cum hoc confligere, manifeſtus eſt Iraëlitarum interitus
mors & exitium; ad dextram rupes Beelſephon, ad lævam, arida mon-
tana Magdalum proſtant; ad hæc fugere, ſe ſalvare idem eſt, ac velle fa-
me ac ſiti ſe interficere; undique ergo filiis Iſrael patet interitus, caſus de-
ſperatus, extrema neceſſitas: Annè è& tam manifeſto mortis periculo, in
tam extrema neceſſitate, filios Iſrael Deus juvit, liberavit: juvit, libera-
vit, omnino; ſacro textu teſtante: Jam advenerat vigilia matutina, quan-
do ecce reſpiciens Dominus ſupra caſtra Pobptiorum per columnam ignis & nubis
interfecit exercitum eorum. Per vigiliam matutinam Tirinus quartam no-
&tis vigiliam intelligit, notare libeat: in quartam noctem Deus Judæos

in ex-

IN FESTO S. STEPHANI- —

in extrema neceſſitate conſtrictos reliquit: ex qua mora factum eſt, ut
ex continuo itinere, & cita fuga wires corporum ad deliquium defice-
rent, animit, ex terrore panico, ad mortem conſternerentur: Sicque ne-
ceſſitas de momento in momentum cumularetur, & accreſceret; & tune
Primò in vigilia matutina, in quarta vigilia noctis, cum quaſi jamjam Ju-

dæorum res deſperata videretur, adjuvit eos Deus, mittens nubem, quæx

verſus Ægyptios tenebras facetet, quo minus ab Egyptiis Judæi videri,
& comprehendi poſſent, verſus Iſraëlitas verò lumen & ſplendorem ede-
ret, quo expeditius per medium maris rubri, quod mare, Deus una no-

Ge vento urente exliccavit, Judæi tranſirent, & ſe ſalvarent: Et ingreſe

Junt filii Irazl per medium ſicci maris. Deſuper Lippomanus: Docemur JPe-
rare in Dominum, veniens veniet Dominus liberabitque ſuos: Et Origenes
hom. 9, in Num. Imminentibus periculis fit ipe propugnator ſervis ſuis. Te-

ſtis ſit jacob & Daniel.
CONCEPTUS III.
Jacobo obviam venit iratus frater Eſau, hoſtiliter Viris armatis ſti-
