milem viſa eſt, nec habere ſequentem, docet D. Seraphicus 8. Bo- 5 Ronaren.
ris igue ſuccenſum! ſacra viſcera velut clibanus candentia, &
X XNX X N 2 ar-

148 Diſcurſus XxX.

a.

erdentia velut Seraphim! 6ſſacrum pectus: quo ardore intus in-

ſtammaris! ötenerrimum corpus, quomodo tanto calore non di-
rampers! quis taos, bFirgo! ardores, mentis exceſſus, digno ſaf-
hiciat explicare eloquio, aut comprehendere cogitatu? exclamat
S. Thomas præ admiratione S. Thomas à Villà novâà, Conc. 2. de Nat, B.
H n V. Divinisignita colloquii, tota eſfecta es velut ignis, teque ho-
bocauſtum Deo ſaavifſimum obtuliſti, alloquitur Virginem S.
S. Amadæ- Amadæus, Hom. 6. de B. V. Quid? an non te förnax illa deſi-

us. ghavit, quæ ignem ſimul & refrigerantem & inſlammantem

oſtendebat, diviniq; illius ignis in te habitantis typum gerebat,
S. oannes diſertiſlimè perorat S. Joannes Damaſcenus, Orat. de Dormit.
amaſce- B. V. finem imponit S. Antoninus, Part. 4. Tit. 15. C. 44. §. 9.
S. unroni⸗ Diſcurſu ſequenti. Charitas beatæ Mariæ nunqudàm potuit ceſ-
nus. ſare, quoa oſt en ditur per hoe: quia charitas non pot eſi ceſſare ni-
ſiper mortale peccatum,ſed ipſa zumquam potuit peccare morta-
liter, qia in atero ſandificata, anteqgaam poſſet peccare, per
ipſam ſanctiſicationemita fait confirmata in gratid, & charita-
te, quòd poſten peccare non potuit, etiam venialiter, ande nec
amittere charitatem. O Ccharitate ardentiſſima Virgo impetra
nobis gratiam Spiritus S. qua te vivum juſtitiæ ſpeculum, pro-

fundis Conceptibus inſpicere, juxta hoc exernplar virtutum,

vitam noſtram inſtituere, ſecundùm hanc perfectionis nor-
mam, ad beneplacitum divinum actus noſtros dirigere valea-

QocONCEPTIIS H.

Confima- Ut dignum Deo templum ædificaret ſapientiſſimus ſimul,

H en he. ac ditiſſimus regum Salomon, omnia auro tegi voluit. 3. Reg.
Ueti0.

6. Cap. Nibil erat in templo, quod non auro tegeretur. Quid per
aurum ſignificari creditis? S. Bonaventura, ſerm. 4. de Epiph.
Per aurum, charitatem Deique amorem intelligit, ſicut enim
metalla omnia in valore aurum excedit, ita charitas inter vir-
tutes primarum tenet, dicente Apoſtolo: wajor autem horum
en claritar. Sicut inter metalla, primum eſt aurum; ſic etiam
juxta D. Thom. I. Part. 3 6. Quæſt. 3 6. Art. 2. Primum,quod damus
esff

kate

—

—
man, 0 7

Salomo

mnlicarie
Noc non aure
Dumrepleta
bent meinbt
Chernerc. Lerm
iupimanm non.
chme Firgi
vinfota
lanardinums
Piart,2,a
nin Viti y
njateritih

nſetpedibu⸗

Unltz ergo ex
nſoſti, frig
irionlo, Vir
Uerrisamores

Coniam
n Fliſti a

p.
ogeſſar.
Wellet, oe
EIIE.,C

Unm Atemn
enifee o
Enem wmbra
Uenlam cdlori
Ieihüſimiob
Arlahicam
MMumclt Nl

Udireintuz,
Nclyenmng.
vdent

6tuerclng

deNl
Dhictehieh⸗
urſirgirn
mirilil
inſunnener
pingente
r de ban
i
vinntu
Pteſteent
geecretnt
et Munet
N,4,0ͤ
liter unln
Viroine
kſpeenlung⸗
mmphrſinn
etfehiolin

PCher H

ntiimuint

ivolot N
9
Netur. Cr⸗

4

en ,Geli

uicssicrerſ
vatten
rumzſten⸗
Gngl

Charitate in Deum ardentiſima Virgo Maria &c. 149

eſt amor, quo volumus alicui bonum. Mariam Virginem, tem-
plum Salomonis nominat S. Brigitta, Lib. 3. Revelat. c. 29. Tu
benedictalirgo templam essalomonis. Nihil erat in hoc templo,

quod non auro tegeretur, omnia ejus membra charitate in

Deum repleta erant, ſcintillabant oculi, genæ rubebant, vapo-
rabant membra, cor integrum in Deum exarſit. Teſtem agit

8. Bernard. ſerm. 29. in Cant. Eſz ſagitta elect a amor Dei, qui Ma-

ria ani mam non modo confixit,: ſed etiam pertranſevit, ut nullam

in pectore Virginali partieulam reliquerit, ſed toto corpore, to-

taâ animd,tota virtute diligeret, & eſſet gratia plena. Bernardo
Bernardinumsenenſem ſubjungo, ſerm. de Exaltationeñ;. V. in
glorià art. 2. Cap. I. Tanta enim fuit dilectio, qud beata Virgo, et-
iam in vitäpræſenti Deum dilexit, quòd omnes mores praſentis
vitæ, præteriti, praſente, atque futuri, reſpectu hujus ſunt quaſi
luna ſub pedibus ejas. Luna ſignum firmamenti frigidum eſt,
omnes ergo excogitabiles amores, ad Mariæ amorem in De-
um poſiti, frigidi ſunt, & exigui. En quâàm arcto perfectio-
nis vinculo, Virgo Deipara, Domino aſtricta eſt, quæ omnes
in terris amores, ignita transſcendit.

CONCEPTUS II.

Quoniam ſanctiſſima Virgo, audito, de Conceptione, ac
partu Filii ſui, angelico nuntio, modum, quo mater ſimul &
Virgo eſſet, capere nequaquam poterat, ut quæ Virginitatem
ſuam conſtanter cuſtodiendi decreto firmiter adhærebat, ideò
angelus his eam affatur eſt verbis: Spiritus Sanbtas ſuperveniet
in te, & virtus Altiſſimi obumbrabit tilbi. Lucæ I. cap. Superve-
nientem Spiritum S8. in virginem non adeò miror, etenim ad
tantam, ac tam mirabilem maternitatem, ſupernaturali ac di-
vino artifice opus erat, ſed quid tanta obumbratio? refrige-
ſcentem umbram, contra nimium ſolis ardorem, & ad repri-
mendam caloris vehementiam inquirit homo; ſi igitur à vir-
tuteAltiſſimi obumbrari Virginẽ benedictam oportuit, amoris
calore fervidam & charitate in Deum ardentiſſimam fuiſſe cen-
ſendum eſt. Nolite (inquit) me conliderare, quod faſea ſem, quta
XXX XX 3 deco⸗

v⸗ Diſcurſus XX.

decoloravit me ſol. Cant. I. cap. Quis te fuſcam fecit, ſponſa
omnium pulcherrima? unde tantus tibi ardort ſol, inquit, ju-

ſtitiæ, ſol ille flagrantiſſimus, intus & foris ita totam me irradi-

avit, ut fuſca appaream præ calore, fuſca ſum fateor, ſed formo-
ſa, ardentiſſima, ſed amore, ideo dilexit me rex, decoloravit
me ſol juſtitiæ, Chriſtus JEſus, ad temperandam mutui hujus
amoris in Eſu & Mariâ ardorem, quem alias cor Virginis ve-
hementiorem ferre non poterat, virtus Altiſſimo obumbravit
ei. Ponderatio eſt S. Thoma de Villà Novâà. Conc. 2. de Nat.

B. V. Angelus hujusſlagrantiſſimi ardoris praſcius ad Virginem

sit: Spiritus sanctus ſuperveniet in te, & virtus Altisſemiob-
umbrabit tibi: noli ergo timere filia Jeruſalem, noli expaveſce-
re, nam Spiritus S. aderit, & virtus Altisſimi obumbrabit tibi,
ut tanti ſolis ardorem valeas ſuſtinere, & qui alios ſolet illumi-
nare, tibi olumbrabit, ut divini luminis ardorem temperet, &
fulgorem. Habes nunc in Maria, homo! juſtitiæ ſpeculum,
illud inſpice, atque in eo Eſum Chriſtum, verum juſtitiæ ſolem,
devotus contemplare.

CONCEPTLUS II.

Ab ipsà experientiàâ, convenientiſſimè deduci poteſt, in
ſuum ac Unigenitum Dei Filium, Virginem Dei Matrem, in-
comprehenlſibili amoris magnitudine exarſiſſe: an non bruta
animantia, & vel maximé gallina pullos ſuos adeò diligit, ut
præ amoris vehementiâà langueat, & infirmetur? num adeò
deformis eſſe valet proles, cui non affecta ſit mater, quia caro &
ſanguis ejus eſt? de Chriſto Unigenito Dei, & Mariæ Virginis
Filio capit David Pſ. 44. Specioſusformä præ filtis hominunm &
Princeps Apoſtolorum 8. Petrus Epiſt. I. cap. I. In quem deſi.
derant angeli proſticere. Formemus jam prudentem diſcur-
ſum: quæ vis mater tenere amat fructum ventris ſui, tametſi
deformem, quia caro & ſangnis ejus eſt; JEſus Chriſtus Uni-
genitus Filius Dei vivi nullatenus deformis, ſed ſpecioſus for-
màù præ filiis hominum, in quem deſiderant angeli proſpicers,
carnem & ſanguinem ſumplſit de Virgine, verus ejus Filius, &
bene-

Claritet
— —
Penecictus fr⸗
erbum
onperationt
n bernardi
yervirine⸗
Amicitic ut

1Grelempt⸗

Wrirad ii

runmiſun
mexemplar
lamare Deil
regratient

Ugnusil

Iit; mart

unaucecn tal
eltlaffirmar

uitus mort

mmeich, int
egoclcorl
nun eſtindua

Windatere ,

Eneem: mi

Wlen: uhi 1
ocerbi

heumtis ſuen
Illeon.3
n alſe trehj
lumpt,3.)

liare,gug,

ugirin ,

lletuy gett,

ttentetonm

—

trihoot 4

Nammein⸗
eonſedne
e, decgbn
n mlnuifin
r Pigns
moobolpben
Cone acel
iu⸗ GVykte
6u/Aiſni’
vllierzent
Obumhrelili⸗
Alusſahtihe
fenn tenſeni⸗
Uſitig ee
njolttuete

Gecair
DeihMumen?
Verauponke

Nehtliii

etart nuntd
alecliun
Nere int
flilnnu
1 lent
Gemeendle
Otrstne
1s Chitult
Elſrrcſon
gell poͤßr⸗
rus lellal
en

Charitate in Deum ardentiſima Virgo Maria &c. 151

benedictus fructus ventris ejus eſt, ergo Maria Virgo, Dei Ma-
ter ſuum & Unigenitum DeiFilium, ſummè, tenerrimè, ac ſine

comparatione amavit vehementiſſimè. Confirmat concluſio-

nem Bernardinus de Buſto in Mariali. Part. 4. ſerm. 2. Amabat
yirgo virginem, Chriſtum amore natura, ut Mat er filium, amo-
ye amicitiæ, ut Creatura creatorem samore gratiaæ, ut praſeræ g4-
ta & redempta Salvatorem ſuum,; intimus autem amor fuit
Matris ad Filium, quòd ipſa tota erat in amorem converſa, ſicut
ferrum miſſum in ignem, totum eſſficitur ignis. Oquàm pretio-
ſum exemplar virtutum, Virgo Dei amantiſſima! diſcamus ab
illa, arnaxe Deum, amore amicitiæ, ut creaturæ Creatorem;
amore gratiæ, ut redempti Salvatorem.

CONCEPTIUS IV.

Magnus ille amor eſt, quo usque ad languorem homo ex-

ardeſcitʒ maximus autem, qui hominem præ amore mori fa-

cit an autem calis amor in creatis dari poſſit, quæſtio non ina-
nis eſt? affirmativam tenet B. Albertus Magnus, atque in Deum
charitate mortuam fuiſſe Virginem Deiparam, & charitate
flammeam, innato ignis impetu, in cœlum aſfumptam tuetur
integro diſcurſu ſuper Miſſus eſt. Quæſt. 3 1. Quiaquid aptum
natum eſt inducere languorem ſi continuelar, & intenditur, po-
teſt inducere mortem, ſed amor poteſt inducere languorem, ergo
& mortem: minor patet, Cant. 2. ſponsâ dicente: quia amore
langueo: abigloſſa: præ amoris magnitudine omnia temporalia
faſtidiove hispatet, qad heatisſimal irgoipraam ore ſine do-
lore mortua fuerit. Oqudm felices (exclam at S. Bonavent. ſexm. I.
de B. V. tom. 3) qar bhuic gni cæleſt, approximant, e’t eius incen.
dium adſe trabant, confirmat S. Laurentius Juſtinianus ſerm.
in aſſumpt. B. V. Nudlas, ut arbitror, arderem Virginis ſaßicit
explicare, gquantode ſideriorum eremabatur int en dio, quaàm cre-
bris ſuſpirits angebatur, qaama, ſuavi: ſemis cogitationibas ex-
ercehatur: detènebatur tantamin ſæculo corpore, affectus autem

& mente commorabatur in cæœlo: quamobrem reſolutionis carnis
zm-

Epilogus.

„

152 . Diſcurſus XX.

imminente articulo, ſicut ab omni mentis & corporis corruptio-

ne extitit libera, ita &) à mortis dolore aliena.
Charitate in Deum ardentiſſimam Mariam Virginem
Dei Matrem, intelleximus; cùm ergo charitas in Deum juxta
Apoſtolum, & S. Thomam menſura perfeclionis ſit, perfectis-
ſimam quoque, ultrò non dubitabimus, de quàâ proinde ſpon-
ſus canit: Una et perfecta mea. Cant. 2. cap. non quòd aliæ
Sanctorum animæ nullum perkfectionis attigerint gradum, ſed
quòd glorioſiſſima cœlorum Regina, ſicut charitate, ita etiam

perfectione omnem tranſcenderit creaturam, originaliter ſal.

tem, ſi non actualiter peccaminoſam & imperfectam: ipſa ſola

originaliter & ualiter perfecta eſt, & ſine omni peccato origi-

nali, actuali, mortali & veniali fuit, ex integro bona, nusquam

defectuoſa, ipſa ſola Virgo peperit, & poſt partũ Virgo perman-

ſit; ipſa ſola ſupra omnes evecta, Domino humilis ancilla ſer-
vivit, ipſa ſola Chriſto compatiens in animà transfixa, & longè
Plus cæteris hominibus in terris paſſa, atque ideo cunctis altius
elevata in glorià. Ad te ſunt preces noſtræ cum devotiſſimo
famulo tuo Landſpergio V heoriâ 20.0 duleiſima Domina! vul.
nera, accende, reple cor noſtrum amore tui caſtiſſimo, ardentißſ-
mo, ſideliſſimo, charitateqg, perfectiſſimd, ad Deum & proximum
bortemus te ſemper in corde noſtro, ſimusq; ſomper, ac indelebili-
erſcripti in corde tuos exaudi nos, 6Domina!

Erga Creatorem, ſers ſummum Aater amorem,
Sacrum, quod te capit, flamen ad aſtra rapit.
Tu cordi Chriſti, tota inflammata fuiſti,
Cor doce lirgo! meum ſemper amare Deum.

Dl.

DIS

Mariu
Des

cor

biaie
. ololo. Der

Elcſſima pr.
ones beata e

MIlmn per

lena Patrisſ
ubmorata e
Pn ſibi lap
Piolum ſirſt⸗
unillimamn
gumſedem!
nelgale adt⸗
Centura benee
Uugnikicat.

ulabeatan,

nginss foeri
ehrabimns
Eadei not
ſiizi hu,
Nle aljelfa.
cerit: ig,
Nkenponit
le Mugnit⸗
lſieſt mire

— 338) (5ς 153

— — —.,.— ———

en e E N B ea a 0

DlISCURSCUS XXI.

pili Aaria Virgobhumillima, ſedes eſt, ſapientiæ.
nonile . Deò gratiam Deo in homine eſſe humilitatem, ut Egordium.
fmpnudnm cor humile inhabitare increata patris ſapientia non
ntgterineit dedignetur, in ſuis Proverbiis affirmat Sapiens. Ubi
Crizullin humilitas, àbi & ſapientia. Prov. II. cap. hæc autem
fichmiſil inhabicatio vel maximè per gratiam debet intelligi, dicente
nieee; Apoſtolo: Deus ſaperbisreſiſtit, humilibus autemdat gratiame.
dbonuunugen Feliciſſima præ omnibus hominibus, & ſuper omnes genera-
AVien tiones beata eſt Virgo Maria, in cujus virginali utero, non
Uelsi tantam per gratiam, ſed per continuatam præſentiam, in-
trnppfhalin creata Patris ſapiencia incarnata, ac novem menſibus con ti⸗
ceo uneii nuis morata eſt, Virgo ſuper omnes benedicta, domus illa eſt,
ndeti quam ſibi ſapientia ædlficavit, ſedes eſt ſapientiæ, chm ergo,
mebenu — ibi ſolurn ſit ſapientia, ubi eſt humiliias. Mariam Virginem,
ingge humillimam ſemper fuiſſe comprobabimus, ut, exinde di-
dun/hn gham ſedem ſapientiæ tantò facilius eſſe agnoſcamus. Hu mili-
Uen arſtili tate ſuàâ ſe ad tantam perveniſſe dignitatem, atq; ideo ab omni
4 creatura benedicendam efle, Virgo ipſa teſtatur in ſuo Cantico
Magniticat. Qula reſpexit hunilitatem ancillæ ſua, écce enine
eerr hoc heatam me dicent amnes, generationes. Quanta hæc
tef AR Virginis fuerit humilitas authoritate SS. Patrum humihiter ss. Patres.
Amyi geolarabimus. Evaprepter ſaperbiam, creaturam Dei ſe ſſe,
1, & opus Dei non conſiderans, Deo pariſicari valuit: Maria autem
ſuo fact ori humiliter ſe ſubden i, ancillam ſe nominavit: & ideir-

ute eu cò illa abjecta, hac electa est; ſuperbam deſpexit, E& humilem
reſtexit: id, quod ſaperba perdidit, humils recepit, ſubtiliſſi-
mèexponit magnum Eccleſiæ lumen S8. Auguſtinus. Expoſit. S. Augulti-
ſuper Magnif. yide humilitatem, vide devetionem; anciltam nus.
ſe dicit Domini, quæ mater eligitur, nec repent ino exaltatapro-
miſſo eſti mitem enim, humilemq; paritura: humilitatem debuit
LVyy yy etiam

154 Diſcurſus XXI.

SAmbro- etian, ipſa praferre, profundè ponderats. Ambroſius, in cap. 1.
us, Lucæ lib. 2. Quid nobilius Matre Domini? quid ſpylendidius es,
quam ſylendor elegit paterna gloriæ? quid caſtius ei, quæ cerpus
Chriſti, ſine contagione corporis generavit! & tamen in ea ſo-
lum humilitatem reſpexiſſe Dominum, proftetur, quæ cuſtos eiz
3.Hierony- &εao vvo m virtutum, Mariané ſcribit 8 Hieronymus Epiſt. 10.
mus, de aſſumpt. B. V. Semper ſolet eſſe gratiæ divinaæ familiaris
virtus humilitatis; Deus enim ſuperbis reſiſtit, humilibus au-
7em dat gratiam, humiliter ergoreſpondet, ut ſedes gratie repa-
3. Bernar- yetur, diſertè loquitur S8. Bernardus, ſerm. 4. ſuper Miſſus eſt,
dus. Maria humilitas, non ſolum in verbo, ſed etiam in facto declara-
tur, non ſolum in verbo, regalis reſponſionis, ſed in fadto legalis
purgationis, non ſolum in verbo, quo ſe humilavit tanquam an-
cillam ſervitricem, ſed etiam in ſacto, quo ſe humiliavit, tan-
ꝗam eam, & peccatricem i6dura & infelix ſuterbia 6 ſuperla
& inſelix duritia peccatoris eccæ Maria absqomni peccato le-
gem ſubiit purgationis, & tu miſer plenus peccatis, non vis re-
5. Bonaven. gem ſubire ſatisfactionis, nervosè meditatur S. Bonaventura, in
S. idephon Pec. B. V. lect. 4. concludit S. Ildephonſus, ſerm. 3. de Aſſumprt,
ſui. B V. Noverat enim beata itgo, quia humlitæs Deoſemper pla.
cet, & ideo er nuncio, cum ſalutatur, nihil altum deſe ſapit, ni-
hil praſumit, ſed tota humilis, ad Deum intendit, cui totum de-
gutat, quod eſt, & quod audit: quatropter & nos diſcamus Deo
deferre, diſzamus de nobis humilia ſentire ſemper in omnibus,
diſcamus humiliari. In humilitate gratiam Spiritus S. expe-
Gtantes, humillimam ejus fſponſam, profundiſſimis Conce-
ptibus devote meditemur.

CONCEPTUS I.

Confima- Non errat profecto, qui ſole clarius lucentem virtutibus

710 en De- Virginem benedictam, mare profundiſſimo, cum 88. Patri-
ucti0.

bus comparat, etenim ſicut omnia flumina intrant in mare, &
tamen mare non redundat; ita omnia gratiarum flumina con.
fluxerunt in Mariam, neque tamen profundiſſimæ humilita-
tis

Mas

—
ueligohn
Aminimum
Pnuni turen
unc? goe
punthono
qunſ ado
Mmortuin ſit
Gchumilliman
Uis quam

sin Matt.

Nunn ſbipi
enhin mpe

(onriang

nina, in ho

IIncabit?an

Momnesre
ellam ſene
Mnefidelite
Uet non i
Uudtal ad
1¹ Geuto
lnlat , ita;
liſanclin
ſten tud „

unhniteg;

6dbetrus
lelu domina
lultu anim
itgrati
linhyyſlit.
Neilieſeden

roſiuinenl
4Plergilu,

lei⸗ ſvennſ

Ptaßzepite
r,gutelfne

upiniskſtn.

vine ſinlin.

inhunikur
ſelalyaienn
,ſopertlcine

Ninfacletelae

Aiufuc

Wittayunt

bunilientin
kerliaiſe
genni int
Matti,dh N
Bonarenn
tm egl
Denſeſict
undl
Njtelitin
7 uj AnNtn
nzrrinmnin
Spittüisa⸗
lnclcinpCn

Celentini
o, n Gl
Grurinnin
rnoninee⸗
ilmu⸗

2„

Maria Virgo humillima, ſedes eſt ſapientie. 155

tis Virgo Maria elata eſt. Quâm non ſe jactant homines dum
ad minimum dignitatis gradum, etiam citra meritum, cœcâ
fortunàâ favente evehuntur? quàm fſubito obliti, ſeipſos non
noſcunt? quàm non proximum contemnunt? quos non ef-
fingunt honorum titulos, quibus ſeſe extollunt, atque à mun-
do, quaſi adorari coneupiſcunt? ut proinde commune adagi-
um ortum ſit: Honores mutant mores, ſed rarò in meliores. Non
ſic humiülima Virgo, cujus humilitatem tota reſpexit 88. Tri-
nitas, quam Pater æternus in Filiam, quam Unigenitus DEl
Filius in Matrem digniſſimam, quam in ſponſam dilectiſſi-
mam, ſibi Spiritus S., elegit, quæ angelis in Reginam cœlo ac
terræ, in Imperatricem, ac Dominam data, ac inſuper de coœ-
leſti curiâ, angelico nuntio eſt honorata; quanta gratiarum
flumina, in hoc mare profundiſſimum intravêre! an non re-
dundabit? an elatione non jactabitur? quid hic agit Virgo ſu-
pra omnes creaturas exaltata? Ecce ancilla Domini, Lucæ I. Cap.
Ancillam ſe nominat: tanta Domina, nonne obſequioſam.
nonne fideliter amantem, none obedire paratam dixiſie ſuffe-
ciſſet? non inquit, Dei Mater electa, ſed ancilla: & humilitas
inaudita! ad propoſitum S. Antoninus;, part. 4. tit. 1 5. cap. 14
8. 2. Sicut omnia flumina intrant in mare, & mare non rei

dqundat; ita in Marid omne aquzg gratiarum, quæ faerunt in

aliis ſanctis, utfluviu, intraverunt in Mariam Virginem- &

tamen iſtud mare plenum omni gratid, non redundavit, exce-

dens limites in aliquam elationem, veljactantiam. Emphati-
cè S. Petrus Chryſologus, ſerm. 142. Ecce, quam vocavit an-
gelas Dominam, ipſa ſe recognoſcit, & confitetur ancillam, quia
devotus animus, infuſis beneficis, ad olſequium creſcit, & auge-
tur ad gratiam, non ad ſaperbiam intumeſcit, net ad arrogan-
tiam proſilit. Oquàm dignam, Virgo humillima! Patris ſa-
pientiæ ſedem præparaſti!

vyy yy 2 CON.

156 Diſcurſus XXI.

CONCEPIUS II.

De adamante ſcribunt Naturaliſtæ, quòd ferrum ad ſe
trahat? adamanti Virginem beatiſſimam comparat, quæ hu-
militate ſuà Dei Filium ad ſe traxit de cœlo, S. Bonaventura
ſerm. z. de B. V. Ex multapulehritudine vitæ, beata Virge
virtutem habuit adamanti, quia ſicut adamas ſe ferrum tra-
hit ſic Virgo ſancta ad ſe deduxit verbum Dei. Adamas in ter-
ris magni æſtimatur, & pro quantitate ponderis creſcit pre-
tium adamantis: humilitas Virginem Mariam à Deo adama-
tam fecit, quanti ergo ponderis hunc myſticum Dei adaman-
tem fuiſſe creditis? quantum erat venerandum corpus & ani-

ma Virginis, tanti ponderis & magnitudinis. Myſticus Dei

adamas Virgo Maria erat, tota, quanta humilitas fuit; di-
gnum ſtellis coronari caput humillimè ſemper inclinavit,
oculorum ſuorum ſtellulas in terram maximéè defixit, hu-

milis in verbo, humilis in ſocietate, humilis ſemper obſe.
quio fuit Virgo Dei Genitrix. Humiliratem in verbo exer-

cuit, quando duo dennem Jeſulum in tem plo in ventum, ver-
bis ſequentibus eſt allocuta. Fili? quid feciſti nobis ſic? Pater
Zuu, & ego dolentes quarebamis te. Lucæ 2. Cap. ubi digniſli-
ma Dei Mater, cui præ omnibus creaturis præcedentia com-
peteret, ſponſum ſuum Joſephum ſibi ipſi antepoſuit. Pater
& egüe, ut nimirùm latentem in corde mumilitatem, verbo
declararet, & exemplo, ut propterea S. Auguſtinus. Serm.

65. de Div. cap. II. in hæc proruperit verba: Non eſt præater-

eunda tam ſankta modeſtia Virginis Mazia, meruerat parere
Filinum Altiſſimi, & erat humillima, nec ſe marito vel in ordi-
ne nominis praferebat, nt diceret: Ego & Pater tuus: ſed Pa-
er tuus, inquit, & ege: non attendit ſui uteri dignitatem,
ſea or ainem conjugalem, & gquamvis ut Dei Mater, millie
degnet ox, & major Yoſeph etſſet, tamen Joſeph conjugalem
ſuum onſum ſibi pratulit, honorem ac præcedentiam humil-
dimn concſit, dicens: Patertuus, & ego dolentes, guarebamus
c.

1

Mar

—..
„Homillin
imscode
uurſelnspo

nonnep

r:Oran

AAtoresult

mtemplien
noatiaret
faul fn
nſerration⸗
umn; une
m in dign.
heut hef
nhit aut
Nud Marian
Elent Acla
nneslllas pe
Uini orationt
igo Maria
lod alasn
Marum p.
lranter unan

ure Cir.

Uunn vetbo
Uerer 8, Be
Unone perl
UWnne ceteris
iignior pri
Uihrietate D
Mo,ld ulti
Unrlctehur

eſt Ultimn

1 Mkfätus

ntai Aoc B

tioneril

.

ödfertung
narah glrte
8§ Bonurenn
Uiter beate n
aſeſerf,
1. Adammasne
Ndesceint
ind Deomn
en Deiadene
lumcorpunkan
i. Müan
weniits fin
enpper incin
ine Cefirtn
wils kenped
ele in retbot

ploinyenmnn.

liſt)
lbie⸗
Prrcegeniutß
lntepoſtig
Iäitken n
ugltnn

: M N

,Meruenk,e
,narite
eter . 9
uteni hutun
et Mc, 9
ſſet ſe
erbeptian
ra,

,
Maria Virgo bumillima, ſedes eſt ſapientic. 157
te. Humillimam in converſatione Virginem Deiparam inve-
nimus apud eundem 8. Evangeliſtam Lucam cap. 8. Concio-
natur Jeſus populo, Maria ibidem concioni attentiſſima inter-
eſt: nonne primùm præ cunctis Auditoribus locum Matri de-
dere? Orara hutnilitas cùm magnâà ſubmiſſione poſt omnes
Auditores ultimum prorſus locum capiens, foris ſtabat ad por-
tam templi expectans, quousque motus compaſſione quispi-
am, nuntiaret Chriſto Domino dicens: Mater tua, & fratres
tui, ſtane fora, volentes te videre. Ecce humillimarn in
conſervatione Virginem, quæ in omnibus ultimum elegit
locum; unde appoſitè in hanc rem loquitur 8. Bernardus.
ſerm. in Sign. Magn. Pudibunda fuit Maria, & foris ſtabat,
quaærens loqai filio, net maternd authoritate, & ſermone int er-
rumpit, aut inhabitationem irruit, in quà Filius loquebatur,
Aliud Marianæ humilitatis in converſatione exemplum re-
cenſent Acta Apoſtolorum cap. I. ibi enumerat ſacer textus,
omnes illas perſonas, quæ unanimiter poſt aſcenſionem Do-
mini, orationi vocabant in monte oliveri, inter quas etiam
Virgo Maria erat; poſtquàm ergo omnes recenſuiſſet Apo-
ſtolos, aliasꝗque pias, ſanctasque mulieres, ultimmo tandem lo-
co, Mariam poſuit Chriſti Matrem. Ha omner erant perſe-
verante unanimiter in oratione cum mulieribus, & Maria
Matre TEeII. Omnium poſtrema fuit ſanctiſſima Virgo:
horum verborum examini & obſervationi, non immeritòô
inhæret S. Bernardus, & quærit: Quinam ſunt illi, qui in

oratione perſeverabant? ſi fortaſſis ibidem Maria Virgo fuit,

nonne cæteris omnibus ſuperior, quia Mater Dei eſt? non-
ne dignior privilegio propriæ ſanctitatis? nonne in Chriſtia-
nâ ſocietate prima eſt, & noviſſima? cur non igitur primo

loco, ſed ultimo nominatur? Non pariebatur id Virginis

benedictæ humilitas, quæ dignitate quidem & ſanctitate pri-
ma eſt, ultimam tamen voluntariâ demiſſione ſe reputabat.

Ita præfatus Sanctus: Legiſts in Actis Apoſtolorum, quca re-

deuntes Apoſtoli à mente Oliveti, unanimiter perſeverrbant
in oratione, ibi ſifortà Maria adfuit, nominetur & prima, quæ
1YYVY 3 Jubßer

158 Diſcurſus XXI.

ſuper omnes et, tam Filii præarogativ, quàm ſuæ privilegio ſan-
Aitatis: at Maria, quantò major erat, humiliavit ſe, non mo-
dòα omnibue, ſed & præ omnibus, & meritòfacta ei noviſima
Pprima, qua, cum prima eſſet, omnium, ſe noviſſimam faciebat,

Hucailitatis in obſequio profundiſſimæ Mariæ Virginis ſtu-
pendi fuêre effectus, quando ad altiſſimam Matris Dei digni⸗

tatem evecta, cognatam ſuam Eliſabeth viſitavit, eique gra-
vidæ, ac partui vicinæ, humillimæ ancillæ obſequia exhibuit.
Exurgens astem Maria, abiit in montana cum feſtinatione,
& viſitavit Bliſabeth. Luc. I. cap. O verè admiranda humi-
litas (exclamac S. Bonaventura Lib. de Inſtitut. Monach.
cap. 3 2.) Eece non ſolum Domini ancilla, ſed etiam ſervorum
Don ini ancilla, quodammodo dignatur eſſe Maria? Magna
Cœli, terræquè Domina, humilem homini ancillam egit,
Quis jam pretium hujus adamantis my ſtici, Mariam Virgi⸗
nem pro condigno æſtimet! quæ tota quanta, verba, conſer-
vatione, & obſequio humilictas fuit, quam Pater coœleſtis, Fi-
lio ſuo Unigenito comparare dignatus eſt, Quisquis nunc
Domino placere cupis, hanc triplicem in vitâ tuâà humilita-
tem ſedulus imitare, quàm te magiſtraliter docuit, digniſſima
ſapientiæ ſedes, Maria DEI Mater, Virgo humillima,

CONCEPIUS III.

Archangelum Gabrielem fuiſſe eum, qui Verbi divini
incarnationem annuntiavit Mariæ Virgini, ipſiusque in
Matrem Dei electionem ſignificavit, ac turbatam in ſermo-
ne ejus Virginem confortare debuit, ſacrum Evangelium te-
ſtatur. Miſſus eit Gabriel Angelus à Deo in civitatem Galileæ,
cui nomen Mazarelt h, adl irginens deſponſatam viro, cui nomen
era! Joſeph, de domo David, & nomen Virginis Maria. Sed
& eundem fuiſſe angelum, Gabrielem ſcilicet, qui Redem-
ptorem noſtrum Chriſtum Dominum, in agoniaâ, ac ſangui-
neo ſudore conſtitutum contfortavit in horco, acutiſſimèno-
tat

M.

—.—
uir errn
riſſet er.
Akelun a
Crtanit Chn
nilivelt
rareriten
ullkomo,
Demguſti
rehenſio
Mtbenubat
onehion
Crnationist
igor uibe
ioneutique

Magoni
(pertddatp

uneo 9,0
Uunils maje
Peens abali
lllitarin m
chodavit

n homiy
. Migangeli
ſ

otutlat
ltstio, A
Ronizanten
blci agon
lano, & m
ober l
Mrinena
niitar (er
Uippen.
yvijem m.
mnit Darad
Nif.

——
iullei
vi 4 ) n
ließunſu
Mnunſiidt
e Vieniuſe
lrs Dicg
tuvt, eer
egtigelti
un feſiutie
Anireygiher

Hirnt Mngd

etian ſnm
Muris

Anellim 4

0 Maram
n, etbud
gter olelt
Qicguen
vicd twahunt
oclivgn
lline,

,clifekiii
dn une
bParm ilſon
Eunglont
iuiteen
/Virh Mitiet
zvir Mvi⸗ 4
engi N
onin, Al⸗
milt⸗

Maria Virgo humillima, ſedes eſt ſapientia. 159

— — — —

tat S. Petrus Chryſologus ſerm., 142. Sieut enim (inquit)
Chriſtus per Angelum confortari voluit, ita decuit Virginem, per
Angelamanimari. Cur Angelus ille, qui agonizantem con-
fortavit Chriſtum, etiam Matrem ejus Virginem confortare
miſſus eſt? quòd Salvatorem in agone poſitum, Angelus con-
fortaverit, non miror, quia tametſi fuerit Deus, erat tamen ſi-
mul homo, & conſequenter præ triſtitià ſudabat ſanguinem,
præ anguſtiâ agonizabat, ob vehementem tot tormentorum
apprchenſionem, quæ paulò poſt ſufferenda, ad vivam ipſi re-
præſentabatur, undique eum triſtitiæ circumdabant; confor-
tatione hic vel maximè opus fuit. In annuntiatione autem in-
carnationis triſte nihil apparet, læta ſunt, nova enim percipit
Virgo, quibus feliciora ſibi imaginari nemo queat, conforta-
tione utique non eget, cur Angelus ergo mittitur, qui confor-
tavit agonizantem Chriſtum? An ut gaudiis Virginis gaudia
ſuperaddat præſentià ſuâ? mirari deſine, ait Chryſologus, &
cum eo S. Gregorius Lib. I1. Moralium cap. 33. quia verus

humilis majorem non poteſt ſentire cruciatum, quàm cum

præſens ab alio laudatur. Juſtus, eum laudatur in facie, fla-
gellaturin mence, Juſtitiæ ſpeculum Mariam Virginem, in fa-
cie laudavit Angelus, quando ingreſſus ad eam dixit: Gratia
plena, Dominus tecum, Benedicta tu in mulieribus. Verba hæc
laudis angelicæ in facie Virginis, flagella erant mentis, hinc
Virgo turbata eſt in ſermone ejus, & neſciebat, qualis eſſet iſts
ſalutatio. Ad hanc turbationem miſſus eſt Angelus ille, qui
agonizantem confortabat Chriſtum, ut Virginem de laude
publicà agonizantem confortaret, nam ſicut pavit Chriſtus in
horto, & mœſtus fuit, ſic de laude pavit Virgo; quare, ut ver-
bis loquar S. Bernardi. Homil. ſuper Miſſus eſt, venit Angelus,
utkirginem de ſuis laudibus pavidam confortaret? O ver beata
bumilitæs (exclamat cum totâà Eccleſiàâ S. Auguſtinus. Tom. 10.
in Append. ſerm. 83. de diverſ.) quæ Deum hominibus pepe-
rit, vita m mortalibus edidit, cœlos innovavits mundum purifi-
cavit, Paradiſum aperuit, & hominum animas, ab inferis libe-
ravit.
Pro

Epilogus.

160 Diſeutſus XXI.

—

Pro tam nobili virtutum omnium cuſtode humilitate,
quà etiam corda noſtra ſapientiæ divinæ dignam ſedem valea-
mus præparare, Virgidaem humillimam, ejusque Filium JE-
ſum Chriſtam, humilitatis magiſtrum, devotilliméè implore-
mus, cum Joanne Landſpergio. Theoria. 18. Mater piis-
ſema! impetra nobis profundiſſimam humilitaktem obſecramus te,
er omnem cordis 1us piékatem, impelra nobis perfeltum pauper-
tatem Spiritüs, qud nos ipſos, & omnia extra Veum conterna-
mus, ill: ſoli placereé cupiamus illt Lobssene Zéſtiamus; abh mi.
ſericoraiſſime 7ESll! audt gquæſo, & exaudt nos per humilita.
tem Matris tuæ, in cujus utéro Virginis recluſus, Bovem menſi-
bus permanſiſti. Amen.

Almam reſpexcit Dominur, ſuper omnia evexit,
Ancillæ nomen fit Genitricisz omen.
Ju Verbi ſedes, ͤirgo! Salomonis es AK.der,
Fac humiles mites, quæ ſuper aſtra nites.

Pr.

mu
illan
loc

ngnifeo 1

Undemer

hinpurpe
ANo/a c

ntur: unde
Wirgo! 1
lennc in iu
DbasTuicie
Ltune ver,
eteritenoc,
llrun, &
ur fgurih
Dühlatrem,
lerbatre
itennjum
neeltvit re⸗

. „.R. 4
ſilfi Sn

lanin ur
itunae,
u emnicr.
10 lelpera
tmn dednn
erulean

—,

3S ) ( 8* 161
e e E: SeE B,& 0 E eE S

9.0 ierſi
ninan Aaria Virgo cauſa eſt noſtræ lætitiæ.
1 Niut W
*ãũà’ Ommuni ſacrorum Interpretum ſuffragio non ege- Exordium.
der it mus, ad hoc, ad cognoſcendum, quænam ſit aurora
N—r’Z illa, quæ per univerſum triumphantis ac militantis
Eccleſiæ horizontem gratioſa ſeſe diffudit, de cujus
magnifico ortu, ſalubriter recreata, omnis creatura lætatur;
mit evert ſiquidem devotorum beatæ virginis clientum turbæ univerſa-
1. les, in purpuraſcente luce auroræ, ejusdem Virginis Mariæ,
a Fl, mundo, ac cœlo delectabilem nativitatem agnoſcunt, ac vene-

rantur: unde S. Bonaventura in Spec. Virg. cap. 9. ait: O bea-
Allt, ta Virgo! tu e aurora, de ſole procedens, & ortum ſolis prave-
niens, & in lumine ſolis diem nuntians. Adhuc clariùs Rupertus
Abbas Tuitienſis in Cant. cap. 6. Quando nata es, 6Virgobea-
ta! tunc vera nobis aurora ſurrexit, quia ſicut aurora est finis
prateritænoctis, & initium dieiſequentis s ſic nativitas tua ſinis
dolorum, & conſolationis fait initium. Sub hujus gratioſæ au-
roræ figurâ, probandum nobis incumbit, Mariam Virginem
Dei Matrem, totius lætitiæ noſtræ cauſam extitiſſe. Sanctos sS. Patres,
deſuper Patres conſulamus. Ave porta cælorum, & ſcala, aſcen-
ſusq; omnium; ave portarum cæleſtis paradiſi reſeramentam;
ave clavis regni cœleſtis; ave noſtra conſolattix, quæ mærores
ſedgi, & oppreſſörum moleſtias leniiſti, eunctasq ae oppresſtiones
ſuſtuliſti. Salutat Virginem S. Ephrem. ſerm. de Laud. B. V. S. Ephrem.
Ta enim, quaæ revera gaudio ſunt digna, agis, quæ ſaper eæleſtis
lætitiæ vas &, atque receptaculam, nam per te gaudinm diſßen-
ſatu omni creaturæ, genusque humanam, antiquam dignita-
tem ecuperat, alloquitur Mariam S. Gregorius Taumaturgus §. Gregori-
ſerm. 2. de Annunt. B. V. Hæc eòt enim,»cujus ſalatationis vex, & Us TLauma-
i;ſos exultare facit in gaudio,quos materna aahuc viſcera clau- Luatgus.
122 22 dunt:

.

162

Diſcurſus XX.

dunt: quòd ſiparvuli nec dum natiianimalique facza eſt, ut Ma-
ria locuta eſt, quid putamus, quanam fuerit cæleſitun erulta-
7io, cum & vocem audire, & videre faciem, & beata ejus frui
Praſentid meruerant, perorat S. Bernardus ſerm. de Aſſumpt.
B. V. Sußcit ceriè is, qui tui memoriam pièuſurpant,ipretioſisſi
muam memoriætus domum, guiphe quæ ejusmodi latitiam Zariat,
quam nullus eripere posſit: qudnam enim volauptate, quibus bo-
nis non àimpletur, qut mentem ſuam, ſanctisſimaæ memoriæ prom-
5. Oannes ptüearias m effecit. ſuaviſlimn& ſcribit S. Joan. Damaſcenus Orat.
DPamaſce- qe Dormit. B. V. Teſtis eſt conſcientiæ Deus, quod ſe quando cœleſti
gratid largiente, exterioribus curis exemptus, laudibus Virgi-
nis valeo! otas, vel per horutam occupari, tantä mentis lætitia
ſancior, tantd interids ſuavitate perfundor, at cunctit vanitati-
bus, & concupiſcentiis goneulcatisznil malim, aut appetam,quam
gum ipſa Lætilis ſritu, ſs dareturs exilireſtatim ad Dominum:
in ſordibas carnis adhiec, & mandi lato degentibus, 1àm lata
convtιναςoâιιùn ejus zominis eontemplatione ſentire., teſtatur S. Ber-

S. Bernar-
dus.

ls.

S. Bernardi-

nus Senenl. Mardinussenenſis ſerm. 3. de glorioſo Nom. Mariæ. Tandem ex-
S. Bonaven- clamat S. Bonaventura in Stimul. amor. part. 3. cap. 19. Quis
enimte non diligat, &Maria! reparatricem omnium, zmoris ca-
minlm, puleherioremſole, dulciorcm melle, bonitatis theſaurum,
honeſtatis ſpecelum, omnis ſank,itatis évemplum ; ommnihus es
amabilis, vmzibus es affabilis, omnibus delectabilie. Gratiam no-

tura.

bis impetra Spiritus S. ut gratis conceptibus, deleclabilitatem

tuam producamus.

CONCOEPTIES I.

ne Ab hæreditate paternàâ exlcuſus, & à facie Regis deme.
cho. rito ſuo abjectus fnit, degener Regis David filius Abſalon, eè
quòd patri ſuo rebellis, adhuc vivo ſeeptrum, coronam acre-
