E fructus uberes prgferat: ita tenella, & nova puerorum ingenia, primum
ferro & fræno ſeveræ diſciplinæ ſunt informanda; aliter nimis qulci ve-
ueno quaſipræguſtato, lenitas illa parentum in filiorum licentiam, riſus

in lultum, ſolamen in diſcrimen, indulgentia in perniciem && ruinam

miſerrimè prolabetur. Et iterum apud hiſt. Polon, Zàm cœcus ac
imprudens eſſe ſolet parentun, maximè matrum in liberos amor ,täm
impotens charitas, ut cum illis omnia felicia evenire cupiant, nimid indul-
gentid teneram eorundem ætatem corrumpant, emolliant, & in re-
liquam vitam efferam, & imbecillam reddant, & plerumque fit, ut ea de
cauſa, && ſe, & liberos ſuos, in miſerias, animi moleſtias & anguſtias,
qua pPoſtea utique dolenter ferunt, conjiciant. Imploratâ Dei gratiâ,
deſuper Conceptus audiamus.
CONCEPTIUS I.
Confirmatio.] Liber Geneſ. cap. 34. habet, Dynam adoleſcentulam
incauté prodiiſſe in campos & agros, ubi à Sichem comprehenſa, deflo-
rata, virg nitatis & pudicitiæ jacturam fecit: Egreſſa t Dona filia Loæ, ut
videret mulieres regionis illius, quam cum vidiſſet ctehem, filius Emar, Princeps,
terra ilius, adamavit eam, & rapuit, & dormivit cum illa, vi opprimens virgi-
nem.

320 IN FESTO S. IACOBI APOSTOLI,
nem. Curioſitas, vitæ licentia, morum diſſolutio, videtur eſſe cauſalis

lapſůs Dynæ: unde Dyna tam diſſoluta, laxa, & licentioſa? Sacer textus

inſinuare videtur cauſalem, ſignanter notans, Dynam fuiſle filiam Lyæ;

Egreſa eſt Dyna, fliæ )æ, ergò in Lyam matrem Dynæ filiæ diflolutio, li-

centia vitzæ, profuſior, ac culpabilis curioſitas conjicitur; ſed cur in
Lyam? advertere libeat, quid Scriptura de Lya matre Dynæ memoret
Geneſ. 29. La lippis erat oculis: quaſi dicat, coca erat Lya, mater Dynæ,
cœca nimio amore, connivebat filæ ſuæ Dynæ, profuſioris vitæ licentiam
indulſit, & ad libitum excurrere, converſari: Matris ergò nimia conniven-
tia, & indulgentia cauſa fuit turpiſſimi lapſůs, damni perpeſſi, perditi, ho-
noris & famæ. Exemplum, matres, ſi in cura prolium maximéè filiarum

lippæ, & cœca ſunt, prolibus blandiuntur, connivent, indulgentque quæ-

cunque volunt, placent, libent, deſiderant, non conſiderant, aut curant,

quibus cum familiariter agunt, non inhibent conſortia, munufcula ſuſpe-

cta non interdicunt, vanitates non arguunt, diſſolutos mores non cori-
gunt, occaſiones non abſcindunt, cauſa ſunt, quod filias etiam in vita ſua
adhuc meretrices, & ſcorta, filios fures & patibularios videre debeant,
Quam verè S. Auguſtinus: Valdè perniciosèé ſentiet filius & ſilia, patris &ma-
tris lenitatem, & poſtea juſte ſententiæ Dei ſeveritatem.
CONCEPIUS II.
Inſolens quidam Juvenis blasphemavit nomen Domini, Levitic.
cap. 24. Cumque blasphemaſſet nomen Domini, & maledixiſſet ei, addudlas eſt ad
Moyſen. Moyſes ſuper criminis gravitatem examen inſtituit; ad hoc ex-
amen utique blasphemator ipſe, nequam hic adolcſcen advocatur, ac ſi-
ſtitur? narrat textus, non tam adoleſcentem hunc, qdam matrem ejus
Moyſen coram ſe citaſſe, & examinaſſe. Vocabatur autem Mater ejus salu-
mitb, ſilia Dobri, de Tribu Dan. Cur, ob blasphemiam filii, mater ejus ad

judicium citatur? An fors mater in cauſa eſt, quod filius blasphemaverit?

quòd infami morte ſit puniendus? Sic eſt, mater citatur ob crimen filii ad
judicium? Hebræa erat mater, ad obſervantiam, & reverentiam Numinis

& nominis filium adducere debuiſſet, ſtulto amore inſolentias filii conni-

vebat, filium licet malum, tamen fovebat, ſcelera non corrigebat, vitia non
arguebat, ſiſtitur ergò ad judicium mater, palaàm fit ejus nomen, & familia
à Spiritu Sancto, ad parentum terrorem, ut noſcant; quod ex amore ni-
mio vitia prolium ſuarum connivendo, una fiant ſcelerum rei, matrum
indiſcretus amor proles in ruinam, in infamiam vitæ, in capitale ſuppli-

cium, animæ, corporisque interitum deducat. ”

CONCEPIUS III.
Michas de monte Ephraim, non tantum Idololatra, ſed & Idolo-
latriæ Sacerdos, ut legitur Judic. cap. 7. Quomodo hic Michas tam ſcele-
tus,

—
nbel efe
it, mnd d
Ghea imma
glucke i
Nechoeno
6E' Meciocn
nni i⸗
faitſhri
Smmnnu,
Alhemim,
ſetunmum
Dunanb
Sepebvert,
epoincolgenti
t, Colorte
Wun wuid
m; ſuntue
Cnne Muurchu
In olun itin
ngu er ire

Sahenn.

Tli Hel
lenyun gnini
uthlel, Cegu
Noloepd fl⸗
l Kelentiln
Eeflowummiit
Gnnitentg, &
omnit, gne
hlieſhut, geh
6tſwerhhelt n
ungt bmne 8
Eel elbenigntt
I ber: Dirtte
Gtmiſehlh
Felifcine Dodn
Uche, luntur
üneg ul
eneinor
Rellrie d

,

—
ſidetut Reg
tiola! ert
foifle Rind
e fllie Sllchee
Pcitut; lan
re Dym nn
at Lyrue
ulioris elcnt
erodmimie
Perpell,
umn
lt, indulzen
Onſiderant, u
ttia, munuſcu
Utos Mmotes
Afliasetinmin
atios vide

nen Donini!
liriſre, n
den inltiuig
leſcegsachoen
c, Jban
Ir auten Aunc.

X terefennih
e inlolentius,
ncortiehn i⸗

ejusno 16

e; dvod arn

CONCIG TERTIA. 321

ratus eſt effectus, oblitus veri Numinis, ſculptilia & Idola non tantum ado-
ravit, imò Sacerdos Idololatriæ, ritu gentilium Idolis thus adolevit, ſa-
crificia immolavit? an fors ſocietate mala ſeductus in tantum ſcelus pro-
lapſus eſt? ſocietate caruit, ſolitarius in monte Ephraim morabatur, quo
medio ergèò Idololatra, ſceleris tam horrendi Sacerdos, & magiſter factus
eſt? Medium indicat ſacer textus, eſtque nimia indulgentia matris? Con-
ſervavi, & vovi boc argentum Domino, ut de manu mea ſuſcipiat filius mens, G
faciat ſculptile, atque conflatile, & nunc trado illud tibi. Implevit unius filiorum
ſuorum manus, && fadtus eſt ei Sacerdos. Ex verbis citatis quis nimiam in-
dulgentiam, conniventiam, & amorem matris erga filium, non cogno-
ſcit cum nummis & pecuniis (quæ peſtis & exitium in manu ſunt juve-
num) ambas manus filii adimpleverit, ſicque occaſionem non abſciderit,
ſed præbuerit, ad omnia nefanda inſtituenda, & perpetranda. Matrum
ergò indulgentia, amor & favor, ex quo filiis & filiabus nummos largiun-
tur, conſortia admittunt; occaſiones præbent ad luxum, & luxuriam,
ad vitam lutidiſſimam, ad ſcelera nefanda, ad Deum, & fidem abnegan-
dam; ſuntque cauſa ut corpus & animam æternum perdant. Præ-
clarè Plutarchus de inſtitut. liber. Naturæ dotem labefactat ſocordia, ſo-
lum bonum ferax eſt, ſed qualet negleldtum, atque quo eſt indole præſtantiore,
eò magis per inertiam deſtitutum cultura ſeneſcit, ſin quod horridius juſto eſt,

aſperius.
CONCEPTUS IV. .
Filii Heli dicuntur fili Belial, neſcientes Deum C. Et erat peccatum
Puerorum grande nimis coram Domino. I Regum cap. 2. Summus Sacerdos
erat Heli, de quo nulla iniquitas ac ſcelerum immanitas memoratur, quo-
modo ergò filii ejus à Patris virtute adeò defecerunt, filii Belial, filii Dia-
boli, ſceleratiſſimi mortalium, fures, & adulteri effecti ſunt? Cauſa tan-
tæ filiorum malitiæ, ac ruinæ animarum, eſt parentis Heli nimia lenitas,
conniventia, & indulgentia: ita Scriptura: Heli autem erat ſeneæ, & au-
divit omnia, quæ faciebant filii ſui univerſo Irazëli, && quomodo dormiebant cum
mulieribus, quæ ohſervubant ad oſtiun Yabernaculi. Quid ad hæc nefanda fa-
cit pater Heli? utique carceri nebulones tradit, vinculis onerat, ſcutica
corrigit, fame & ſiti caſtigat? talis ſevera correcétio expediebat, aſt pater
Heli eabenignitate correxit, ut potius videretur licentiam dare, quàm
inhibere: Dixit eis: quare facitis res ujusmodi, quas ego audio res peſſimas
ab omni populo: nolité filii mei, non enim eſt hona fama, quam ego audio, ut trans-
gredi faciatis populum Domini. Ecce quàm blandus ſit pater Heli, quantum
palpet, quantum conniveat, diſſimulet? egebat lues duro cauterio, ferro
Ppræcidente & uſus eſt Heli medicamentis blandiſſimis; ergò dum adula-
tur tenero amori, miſerandæ tam ſuæ, quàm filiorum ſuffragatur calami=
Feſtivale. 5 8 tati.

322 B
IN FESTO S. [A COBI APOSTOLI.

tati. Ita S. Chry ſoſtomus in lib.
parceret, && ſuam, & ilorum Jalutem Perchgit. h in Teeleratt lr mtis
ati filii ‚ambo

Nil füliis deterius am i
. „ quam indulgenti
uam tolerantia, conniventi a parentum;, nil ibus infeiie
9 „ conniventia, cœcus r ir dmn Mkcnlernnz
or dum indulgenti
ntius

filios educat dum bl ju um
„ andi 1S coru u. 1
P llulantia vitia d
iimulat 1

denser ſibi & filiis infelicitatem 2dvocat

CONCEPTUS V.

Legem ſtatuit Alti j
tiſſimus in veter!
cum geniti fueri zah eteri Lege Lev.
geniti fuerint, ſeptem diebus erunt ſub ubere atris H Ao ovie, && capra
8 0νο, Gα dein.

ceps offerri poterunt Cur ovis, ſ
1t. ovis, ſymbol .
Matth. 25. tame 9VIS, 1IRDOGI electi, ſta
th. 25 n, quamdiu ab uberibus matris nder fn Paertte;
„offerri Domino,
2

1 Per ubera „ àan non blandimenta materna proft ſi .

tiam ad meras vo P iti
» 8 Iu tates, lætitias ſ „ S int Ilis 2 UD e
& anſam, rectè elligo? bi mMater

roles ſuas tantum ab uberibi
. 5 ribus pendentes h
jnat, quidqui . entes habet, mera ſuavi
pinat, quidquid petunt proles, quidquid volunt rle dulen pro-
ant, admittit,
9

0OWV nes eis lIuſus 1

get, proh dolor ! talis filii & filiæ victima I.
ictima Deo futura tejici
ejicitur, quia non

ovis, ſed hedusi
e r n urum Fra vigetur⸗ non DEO, ſed Diabolo,
Tilman. Qui, quamdiu uten i. Huc collimant verba Ra J IReun c&.
tempore offerri non oginns 5. urer cujus voluptates nihit Renn ginen
o:.: . ,reſpuit enimi . . 5, 1010 hoc
ſtolo: Qia, qui in carne ſunt, Deo inetg cd aeodkosricnem teſtante 4po-
CONCEPTUS VI.

preces Eliſæi impetratus elt, 1
Hrece elt, in ſinu matris ſu ir ſuik
e e Tenn Ra deen meridiem, & mortuus N. exl iriſſe Poſuit eum
Einteriſe: du vont aternus, niſi matrum amoroſæ bla Sle e,
etiam in maximo ſolis Ardo 34 ErS liberos; divagari permi lr
eie dllu s ſeln dore, juvenis domum egreditur 1 on debe⸗
ibus indulſit inſanis, tabeſcit, & peritt: non d hi
:ni mater filio

ret, gravior erat parentibus d
. . t US dolor m
uam indulgentia nimia „ mortem non tà
Aritan PSeesre Peries elaboratam, & calamitatern. rers⸗ ſorte,
falſatus parentum ries Juvenes florenti juventute 4 ſi Aorate rote
aus Pafgntum imor, dum cupiditati Planditur eſideratos, qui
1 2 confidenter, ſaluti
inſ

aurhe
.ct morte

oyſe
gungeen
knnunf
bepenen
ſodoncun
lyſim,Dl
erenc
Eee, ltes
euni Eires
Pyrantor, cot
.ruln tmore
Pent. Ar v
Plandumur,
Prentibu n
Onrertetur,
htlimi inten
bilg.
Meeiſcirun,
/ 6
Ga

41.
—
n iſtenheſini,
Aletai l a
t, Kelhin
rentiduginkei
dum inälggn
hlltmilr, u

Dor, ig S
Rie okno,
Ttuet oder e
4, Oflerti Din
Profuſoten!
inrehigo! U

1ſwav, Ia.

deſiderant, A
ne confortont
na teietbr, i
ſed Disdolon
A adolynint

agtun, Une

ittl oppeiinuK

pblgfioten,t

Puetom Mne
exſpinle.

Non Kni
am, M
namorolttit
gti Periini
ditur, Auom.
Aperit: im
let, inmm
8, Cnin
Utim Aneale
tenn Gegenll
te gelbetnli
conſcete,

CONCIO TERTIA. 323

inſidiatur holſtiliter, viverent utili ſieveritate frænati, qui rapti iunt imma-

turâ morte præventi.
CONCEPTUS VII.
Moyſes quamdiu virgam in manu ſuò portabat, & jam terram, jam
aquam percutiebat, mira operabatur, elementa ſibi ſubdita, Regem alias
obſtinatum ſibi obedientem habebat, aſt ubi virgam in terram abjecit⸗
in ſerpentem venenatum verſa eſt. Virga hæc Moyſis, parentum in fi-
lios dominium, & gubernationem deſignat, juxta Pſalm. 44. Hæc eſt virga
directionis: DEUS enim parentibus directionem, & authoritatem in liberos

ſuos exercendam impertiit, ut eos repræhendere, corrigere, etiam percu-

tere, quoties neceſſitas exigit, poſſint ac debeant, & felices parentes, qui
hâc virgâ directionis utuntur, eam manibus geſtant, indeſinenter monent,
hortantur, corrigunt, etiam ſi opus eſt, percutiunt, ſic enim in cordibus

eorum timorem Domini impriment, infundent ſcientias, à vitiis abſtra-

hent. Aſt ubi virgam diſciplinæ, neglectà educatione, abjiciunt, filiis

blandiuntur, fatuè nimis amant, omnia eis admittunt, in venenum, tàm

parentibus quam liberis hæc virga abjecta, diſciplina correctionis neglecta

convertetur, ubi liberos contumaces, rebelles, ſceleratos intuentur, morte

turpiſſimâ interemptos inaudient.
Epilogis.] Hortor ergo cum Sapiente cap. 23. Noli à puero ſubtra-
bere diſciplinam, ſi enim percuſſeris eum virod, non morietur, tu virgd percuties
cum, O animam ejus de inferno liberabis. Educate illos in diſeplina,
SS correptione Domini. Finio cum S. Paulo ad Eph.
cap. 6. Amen.

324 I FESTO S. LAURENTII MARTYAIS,
AUGUSTHUSLB8W8.
IN FESTO S. LAIIRENTII,
MARTVRIS,
CONCIO PRIMA.
res. Amen, Amen dico vobis, niſi granum frumenti
cadens in terram mortuum fuerit, ipfum

ſolum manet, ſi auutem mortuum fuerit, mul.
tum fructum aſfert, Joannis cCap. 12.

Thema. Mortificatio corporis, maximum fructum ad-
fert animæ.

Sa⸗ 5 V. Anct. .gydii Fratris Ordinis Capucinorum as-
Pes ſertum eſt: Si quis vult benè videre, eruat
& Ooculos, & fiat cœcus, ſi quis vult benè audire,
fiat ſurdus, ſi quis vult benè loqui, fiat mu-
tus, qui vult benè ambulare, abſcindat pedes;
NW, ſi quis vult benê operari, præſcindat manus,
e verbo; ſi quis vult bene vivere, vivere fe-
liciter, hic, & in æternum, ſe ipſum mortificet. & homo mor-
tuus fuerit per omnimodam vitæ abnegationem, copioſum producet
frudtum ſpiritualem, ſcribit Deaponte lib. 5. cant. exhort. 18. §. 2.
Textus Sa juxta verba Thematis: Amen, Amen dico vobis, niſi granum frumenti
eræ Scri- cadens in terram Coc. Et iterum: Qui odit animam ſuam in hoe
pturæ, mundo, in vitam æternam cuſtodit eam. Qui Cbriſti ſunt, inquit Apo-
ſtolus ad Galatas cap. 5. carnem ſuam crucifixerunt cum vitüs, & con-
cupiſcentiis ſuis. Et 2. ad Corinth. c. 4. Semper mortifcationem
Jöll in corpore noſtro cireumferentes, ut & vita JTäöSll manifeſtetur
Fatres, in corporibus noſtris. Patres audiamus: Augmentum charitatis, di-
4, Auguſti- minutio eſt cupiditatis, inquit Magnus Auguſtinus, unde fatetur
ur, dc utilitate Jejunii: Excracio me plane, ut ille parcat, do de me anu’

Kxordium. NNN

—

Albveni⸗

%*%

juunn Ferm,
tn eftl
(en hen
1 golllgi
nnuß ſeſhhhi
(lunlb.
ſiianfiputun
frifent,
Goninnrihi
Rbeneſctbi
jitſni, nlnen
in h inenin
hennbatine,
Ion biiftetur,

Stornot,

i, r men fe

Wliniſßer At

in intuftin⸗
Dom 8
immortfeme
nnisgrodenimt

Wu. P
Wo Nſcme,

Fimmi amen
uen iiier ,
In giingte r
ir füi,

enll ock

nco han
eneketniti
DMsandmm.

DaS; nfmnti⸗

n & ioſenin
iti Deoin
iun at onn
Uunſe, ic
dlasin
Morz ns

Anußnfein
furrtt
unß ſierti
c
Um fruenn

dinis Crpiie

ult bend it
Ccis wlbeie

l bene logimn.

le, blittt
ni, inlin
ente ivele, i

en, ian

4

cant. eNo

t oumm 1,
riliint,,
rerunt untſtte
lher niſfe,
niu
gneni lel

CONCIO PRIMA. 32

at ille ſubveniat, ut placeam oculis ejus, & delectem ſuavitatem ejus. Et
iterum Serm. 44. Vidoria noſtra, gloria noſtra intus eſt, non foris
eſt, foris depedti, intus eletti. Hoc AI Jalvationis noſtræ principium,
(docet S. Bernardus Serm. 3. de Circumciſ.) cum incipimas reſpue- S. Bernar-
re, quod diligebamus, dolere, unde gaudebamus, ampletti, quod time- dus,
bamus, ſequi, quod fugiebamus, optare, quod condemnabamus. Unde
Cafſſianus lib. 4. inſtit. cap. 43. ſcribit: Mortificutione voluntatum Caſanus,
vitia exſtirpantur, & marceſeunt univerſa; expulſione vitiorum, vir-
tutes fructificant, atque ſuccreſeunt; pullulatione virtutum, puritas cor-
dis acquiritur; puritate cordis Apoſtolicæ charitatis perfettio poſidetur.
Perbenè ſcribit Climacus gradu 4. collat. I. Initium quidem morti- Climacus,

Fcationis, vel membrorum corporis, vel animæ, voluntatis labor eſt; me-
dium verò interdum labor, interdum requies, finis autem jam omni mo-

Iuls perturbatione, omnique laboris ſenſu caret. Sicut, quod ſeminatur,
non vivificatur, niſi moriatur priuns, ſic qui mundo, SS concupiſcentiis
ejm non moritur, in fruttu Bonorum operum non multiplicatur, ſupereſt
ergò, ut mortificemus membra noſtra, quæ ſunt ſuper terram, quatenus

vos vivificet Author vitæ, perorat S. Gregorius in Pſal. 142. Ni au-S. Greger.

tem Spiritu fatta carnis mortificaveritis, vivetis, inquit S. Paulus ad
Rom. cap. & Deſuper S. Thomas: Si autem Spiritu, id eſt, per Spi- S. Thomas.
ritum mortificaveritis fatta carnis, id eſt opera, quæ ex concupiſcentia
carnis proveniunt, vivetis vita gratiæ in præſenti, & vita gloriæ in
Juturo. Hoc fundamentum eſi ſalutis noſtræ, mortificare ſcilicet, ab-
negare, reſignare nos ipſos, docet Henricus Suſo Serm. 2. Verè ſimor- Sulo-
tiſcaveritis carnem, per piritum vivetis, appetitum ſenſitivum per ra-
tionem viriliter reſringendo, vivetis vita gratiæ, & poſtea gloriæ;
nam quicunque aguntur Spiritu Dei, (quod ſt mortificare facta carnis)
bi ſunt filii Dei, & hæc eſt vita æterna. Concionatur S. Bruno ſuper §. Brune.
epiſt. S. Pauli octavam. Concludit S. Gregorius lib. 4. in I. Re-
gum c. 10. Ipſa mortificatio cordis, quid eſt aliud, quam præparatio
aternæ beatitudinis. Implorata S. Spiritũs gratià deſuper Conce-

ptus pandam. S
CONCEPTUS I.
IConfirmatio. Salvator noſter apud S. Matth. cap. II. prædicit, per
vim & violentiam regnum cœlorum acquirendum eſſe; Regnum cœlo-
rum vim patitur, & violentid rapiunt illud. Hæc vis, & violentia, in quo con-

ſiſtit? Dico in motu quodam, qui motus naturali inclinationi ad rem
afhliquam eſt contrarius; exempli eauſa: Lapidem in altum proj cis,

motus ille, lapidi ſurſum, eſt mofus violentus, quua lapis, utp t& natu-
ra ſua gravis, natura ſua tendit deerſum; ſurſum ergè qui lapidem ja-
cit, naturæ ejus vim infert; ſic etiam, qui navigat adverſo flumine im-
88 3 petuo⸗

326 IN FESTO S. LAURENTII MARTYRIS,

petuoſo, motum facit violentum. Natura humana nonnè ex naturæ in-

ſtinctu & dictamine, ad meras voluptates, ad epulas delicatas, ad divitias,
ad honores aſpirat, & ſatisfaciendum appetitui, ad vindictam injuriarum

ſumendum inclinat, qui ergoò naturæ reſiſtit, contra naturæ appetitum agit,

hic viam, & violentiam ſibi facit; ſed quo medio naturæ ita reſiſtitur?
utique mortificatione corporis, ac ſenſuum; qui abſtinet à voluptatibus,

imò flagellando, jejunando, carnis illecebras refrænat, qui non tàm à deli-

catis bolis abſtinet, imò viliſſimos cibos, cinere ac felle aſpergit, vix ſolam
famem ſolatur; qui offenſiſſimus ſibi benefacit, divitias ſpernit, & pau-
pertatem eligit; contemptum honoribus præponit, hic, hic vim, &
violentiam ſibi injicit, naturæ contrariatur, regnum cœlorum rapit, &
prædatur. Ergò mortificatio corporis, & ſenſuum, eſt illa Vis, illa vio-
lentia, ille aries, quo cœli janua reſeratur; illa ſcala, quâ Paradiſi mœnia
conſcenduntur; illa fortitudo, quâ regni cœleſtis dominium, ac poſſeſſio
acquiritur. Hoc DEUS ipſe charum ſuum ſervum Moyſen, & Ezechielem

edocere voluit.
CONCEPTUS II.

Statuit Ter Optimus DEUS Moyſi ſingulares gratias exhibere, nempè
in Ducem & Principem populi Ifraëlitiei conſtituere, imò D EUM Pha-
raonis præficere. Ad hunc finem DEUS Moyfi apparuit in rubro:
Apparuit ei in flamma ignis de medio rubi. Exodi 3. Moyfi etiam jam ad
ſuaviſſimum colloquium aſcendere volenti, mandat DEUS: Solve Cal-
ceamenta de pedibus tuis. Cur quæſo DEUS. Moyſen gratiꝗ, & promiſſio-
ne terræ electæ ditare volens, apparuit in rubo, cur cœleſtibus deliciis,
& alloquio DEl, ut perfruatur Moyſes, calceos ſolvere jubetur? Per tu-
bum ſpinoſum, & acutum, mortificationem corporis, & ſervum, Pierius
intelligit, in rubo apparuit DEUS Moyſi, gratias ei conferre volens ſin-
gulares, indicans: Mortificatione corporis ae ſenſuum, DEI favores,
& gratias ſingulares acquiri, ae certitudinem patriæ cœleſtis obtineri.
Audiatur S. Ambroſius de Moyſi ſcribens lib. 2. de P'ar. cap. 23. Etenim
vitctor paſſionum omnium, nec ullis captus illecebris ſæculi, mentem regens, lar-
nem ſubſiciens, & regia quadam auctoritate caſtigans, nomine DEI vocatus t,
ad ſimilitudinem cujus ſcilicet, perfedta virtutis ubertate formaverat. Hinc
jubetur & Moyſes exuere calceos, ut colloquio, & confortio DEl frua-
tur, calceos exuere, eſt affectum, & appetitum ad terrena, & tranſito-
ria per mortificationem deponere, inquit S. Auguſtinus, & concludit S.
Ambroſius lib. de fuga ſæculi cap. 5. &i videre vis DElI M ſicut Mo) ſes, ſol-
ve calceamenta pedum tuorum, ſolve vincla ſæculi, relinque calceamentum, quo
terrenum eſt. . SJMV

—

Liechiel
nts poris
ten, lin ve
nr ciaten
N1 Ker inm
Pnn, ule⸗
nn orleke e
Abhur e
Oe mmimss
Alnein 0
Ient, 4Muillo e
Ale,coor
tocartun bo
Andrncdum:
Elberum tole
r tgan wll
abltoennam
Pelionen, zb
ntglele ſerli

Econclodente
eumIngbem) n
prtameriizt

Minbili
n mylckere
6intnit benec
ſlueis nii
ii⸗ thonlt. 3
n ſllſel
utn h
Eis nalliumg

ur

4

r nph
Uenlmm wi
Uitifentonen 4
lins luorbin
fud nti, (

N,

—
nnd er umm
licnas, Adi
ndichnmiynie
tura mMheinn:
laturz in ei
enet Aolltn
oi nontini
le achergtnt
ſtias ſoenitice
1, hic, Uer

n CCGlOTIN

A Ul ſi
, ui Nudl
Olhinibm, Af⸗
Moylen, Ali

gtatias eifbe
te, ind Dll

aneit ti

Woyſ einn
dar DLCRE
ſengetihdn⸗
cun lliu
Clyere ſbenn
ors, luim
8ei laleſin
enſinum, N .
nrie leh⸗
cde lu ht,
mwnine in,
uue un
& conloni /

4
20 tentel,

M
Nt

uſtinns
zZCYI
mie alu

.

CONCIO PRIMA. 327
CONCEPTUS HI.
Ezechieli in viſu cœleſte Jeruſalem monſtratum eſt, & erat illud
multis portis repletum, erat porta verſus orientem, alia ad occiden-
tem, alia verius meridiem, alia ad aquilonem Cupiens Propheta
hanc civitatem cœleſtem ingredi, per quam putatis portam introductus
eſt? & ei introitus patuit? dicit S. Propheta : Et introduxit me per
portam, quæ reſpiciebat ad Aquilonem. Per portam ad Aquilonem Prophe-
ta in cœleſte eruſalem introductus eſt, cur per portam ad Aquilonem?
Ab Aquilone veniunt venti aſperi, frigidæ tempeſtates naturæ Huma-
næ contrariantes, corpus affligentes „ & mortificantes: Ab Aquilone
omne malum. Omne, inquam corporibus, & naturæ noſtræ adverſum
venit; Aquilo ergò ex mente S. Hieronymi eſt ſymbolum rigidæ, &
auſteræ, corporis, ac ſenſus mortificationis, per portam Aquilonarem
introducitur Propheta omnium primèò in cœleſtem illam manſionem,
ad indicandum; per corporis, ac ſenſuum noſtrorum mortificationem

per hberam tolerantiam rerum nobis adverſantium ac contrarium, ut

per fugam voluptatum, contemptum honorum, carnis per jejunium,
& abſtinentiam, macerationem, per ſui ipfius abnegationem, vili⸗
penſionem, abjectionem, humiliationem, patere certum ingreſſum

in cœleſle Jeruſalem, pervenire ad fruitionem æternorum gaudiorum.

Sic concludente S. Hieronymo in Ezech. Sic enim (per mortificatio-

nem inquam) pervenitur ad perfectam virtutem, hoc eſt, ad favorem Auſtri, G&
ad portam orientalem, in qua critur Sol Juſtitic. .

CONCEPIUS IV.
Mirabilia ſunt, quæ cum Jacobo contigerunt Geneſ. 32. Jacob De-
um amplectere cupiens in pede læditur, tetigit nervum femoris, . ſtatim
emarcuit. Benedictionem à Deo Jacob poſtulat: Non dimittam te, niſi
benedixeris mibi. Super hanc ſupplicem Deus quærit? Quod eſt nomen
tibi? reſpondit: Jacob. At ile, nequaquam, inquit, Jacob appellabitur nomen
tuum, ſed Iſrail. Cur quæſo Jacob ad amplexus amoroſos Dei in pede
Iæditur? Cur Jacob benedicendus alio nomine Hraël vocatur : Per
pedes inordinatos zffectus, cupiditates mentis intelligit S. Bernardus
Serm. in Cantic. In pede læditur Iacob, nervus femoris marceicere
debuit, ut cupitis Dei amplexibus fruatur, diſcat Chuſtianus, pedem
& nervum cupiditatum, terrenarum delectationum, per voluntarias
mortificationes atterendum, lædendum, ac truncandum eſſe, ut Dei ſua-
viſſimis favoribus, gratioſifſimis amplexibus perfruatur. Infirmatur for-
titudo carnis, (per mortificationem, inquam, corporis & ſenſuum)
& creſcit in nobis fortitudo amoris divini, perorat S. Gregorius hom. 14. in
Ezechielem. Et S. Auguſtinus tractatu 2. in Toannem habet: Receczt
amor

32 8 IN FESTO S. LAURENTII MARTVYRIS,

amor mundi, && inhabitat amor Dei. Jacobum benedicens Iſraél vocat:
Jacob, idem quod Ludtator, Ifraél idem, iod viden Deum. Iterum do-
cumentum; luctamine, certamine, mortific⸗
ad Dei viſionem pervenitur, benedictiones uberes à Deo impetrantur:
audite Lippomannum in Geneſ. Prius in campo actionis, & contra paſſiones
rationem perturbantes fortiter prævalere debemus, tunc ad ipſius Dei contem-
plationis arcem conſcenderte. JJMW
CONCEPTUS V.
Gedeon inſignem victoriam obtinuit contra Madianitas, Jud. 7,
Deſideratis ſcire quibus armit? dicit Scriptura: cum hydrias, vaſa te-
ſtacea confregiſſet: Academicus einblamatis loco ſubſcribit: E fra-
&is vidtoria teſtis. Quod corpus humanum eſt aliud, quàm vas figuli,
teſta lutea, corpori noſtceo inceſſanter adverſantur hoſtes barbari, ca-

ro, mundus & Dæmon, volumus contra hos hoſtes inſignem reportare

victoriam, & bravium beatitudinis æternæ reportare, lutea corporum
noſtrorum vaſa, crebris caſtigationibus confringamus, mortificemus,
ſuadente Apoſtolo ad Coloſſ. cap. 5. Mortificate membra veſtra, quæ ſunt
ſuper terram. Corpus enim coopertum cilicio, Diabolus perborreſcit, inquit
S. Ambroſius ad Virg. lapſium.
CONCEPTUS VI.
Filii IHraél inträrunt in terram electam Duce ac comite Moyſe
& Aaron, Pſal. 76. Deduxit populum ſuum in manu Mogſ & Aaron: inibi

tum præſidium Solymæa moœnia ædificärunt, und manu tenentes gla-

dium, & altera trullam cœmentariam, Neemiæ cap. 4. Und manu ſud
faciebat opus, && altera tenebat gladium. Cur filios Iſrael per Moyſen &
Aaron, hos duos Deus in terram electam deduci voluit? & cur fu-
læi Solymæa moœnia ædificantes, in manu und gladium, in alterâ trul-
lam cœmentariam tenuerunt? Origenes hom. 27. in Numer. Per
Moyſen intelligit legem, decalogum- inquam, & decem Dei præce-
Sta, per Aaron vero & Sacerdotem intelligit corporis mortificatio-
nem, ſummus enim Sacerdos alteri rei non intendebat, quàm jugu-
landis maéctandisque victimis. Deduxit ergò Deus populum ſuum in

manu Moyſis, & Aaron, quaſi in terram electam, in cœli gaudia ſe-

curiſſimi Duces ſint, lex Dei, ac mortificatio, mortificatio corporis
ac ſenſuum ideò, quia haâc media, hac comite, lex Dei cautius obſer-
vatur, ſanctius cuſtoditur, perfeckius adimpletur. Verba Origenis ſic

concludunt: Moyſes judicat, Aaron ſacrificat Deo per immolandi peritiam,

pus eſt ergò, ut exeuntes de FÆt-z)pto, non ſolum ſcientiam legis & fidei, ſed ope-
um, quibus Deo placetur, babeams G. cum animæ vitia purgautur, manus
Aaron

catione corporis & ſenſuum,

—
Antepentn
ne⸗ Honira
Gmn uni 9
Cllum in n
Nennn, Eel
1 Gento
NMdum
tis, onund
un knram
eremms 8 a
tunes, Dabol
inpelſte n
14Corhnh.
1Dtienin, in
nniſitende

Mhinan
tnylnncam r
1e3, iteſ.
Aemun herftu
lypredeh ⸗

(ult! dicit

le Cmntie

onez eſtanin
Utunn Culcedin

tfun hemdoln
fkeatione corpe
Mhrha, mont

AAIn. G

munronnt,,

derſelioni:

Cretolils:
neh
Dloon
1 lßfe, X

lalrl,

AIs,

—
n Inil
eum. lenn!
vors Alein
eo indenm
Gonmmmne
1iſute

Adianin, N
1hydtis,
ſobſerbt,
1, Jwrc iu,
ltes bali,
inſignemm
, loten on
S, Morte.
Nbru deſn
heibonſ

te 1 ceniel
MoiG!
mann tenent
1). 4. Wr
Ilrnil er M
volut! El
zy. in M
E Cerenl i,
Corpots Idt

s ehlin
in c
morifciitf
Dei ani,
Veini 0t⸗

lgili,
ta Tg,,
t NNN,

CONCGIO PRIMA. 329

Aaron operatur in nobis, & manus Moyis nobiscum eſt, cum ad hæc ipſa intelli-
genda illuminamur ex mente. Judæi tutum præſidium ſibi ædificantes in
manu unâ gladium, in alterà trullam coœmentariam tenebant; quod
trullam in manu teneant non miror, hoc enim ædificandi eſt inſtru-
mentum, ſed ad quid, & alterà manu tenent gladium? Non errave-
ro dicendo: per trullam opera, & labores pios, poſſe intelligi, per
gladium verò corporis mortificationem; ut ergò feliciter operibus no-
ſtris, orationibus, jejuniis, eleemoſynis, aliisque virtutum a ctibus meri-
torum fabricam nobis conſtruamus, quaſi unã manu trullam tenentes,
teneamus & alterà manu gladium mortificationis, quo carnis tenta-
tiones, Diaboli, & mundi ſuggeſtiones, à piis operibus nos detinentes.

vel impedire volentes, repellamus. Indicat hoc magnus Apoſtolus

2. ad Corinth. cap. 6. In omnibus nos exhibeamus ſicut Dei miniſtros, in mal-

ta patientia, in charitate non Rida „in verbo veritatis, ir virtute Dei, per
arma juſtitiæ à dextris, & àa ſiniſtris.

CONCEPTUS VII.

Animam electam ad empyreum conſcendens oculis veſtris con-
templandam propono: Aſcendit per deſertum, ſicut virgula fumi. Can-

fic. 3. capite 5. deſcribitur guſtus gaudiorum, quo anima electa nunc

æternum perfruitur. Mel & lac ſub lingua ejus. Quo duce ac comite, anima
empyreum aſcendit? quo medio, mel & lac, æternorum gaudiorum ob-
tinuit? dicit medium ſacer Canticorum liber: Acendit ex aromatibus myr-
rbæ. Cantic. 3. Labia ejus diſtillaverunt morrham primam. Myrtha, dux &
comes eſt animæ electæ ad aſtra, myrrhæ medium eſt acquiſitarum æter-

narum dulcedinum: & quomodo myrrha? Myrrha aroma eſt amarum,

tritum ſymbolum mortificationis corporis, & ſenſuum. Myrrha, mor-
tificatione corporis, animam concomitante, eam ad ſuperos elevabit:
Myrrha, mortificatione mediante, perguſtatur mel & lac æternarum dul-
cedinum. Cum mortificata fuerit carnalitas, & propria voluntas, tunc ſiuent vir-
tutum aromata, & per conſummationem & triumphbum hujus laboris venitur ad cul-
men perfettionis. Concludit Richardus à S. Viétore in Cantica cap. J. Et
S. Gregorius: Obriſtus mortificatione vitæ ad perfetlionem perdudta, elettum ab
bac vita ſuccidens, ad cœleſte horreum cum ſandtd opinione inducit.
[Epilogus.] Hortor ergò cumS. Paulo ad Coloſſ. 3. Mortificate mem-
bra veſtra, Juæ ſunt ſuper terrim; & ad Rom. 8. Si euim Spiritu fatta
carvis mortificaveritis, vivetis.
Amen.

Fefüvale. T NNN

230⁰ IN FESTO S. LAURENTII MARTYRIS, —
IN PESIO S. LAURENILII ſn
MARTVRIS en
5 i, Dcne
CONCIO SECUND Wuu
D A. len Kelt
e. Mortißicatum multumfruct um affert. Joan. 12. u
Thema. Patientia eſt perquâm utiliſſima. ;
*½ r, Nec
Exordium. NVNπ Ngenioſus Academicus carduelem fuper ſpinas ſua. tkiu
S. viter cantantem depinxit deſcriptione adjecta: SEniinmn
W. Pungunt, aſt nutriunt: Adverſitates hujus mundi, unmil
A annon pungentes ſpinæ ſunt? qui his ſpinis pa- inn, G
EE, tienter inſidet, adverſa patienter tolerat, exindè it Yeno
corpori & animæ nutrimentum, & delectamentum, miram- nſmn, gu
Textus Sa- que utilitatem experietur. Audiamus Sacram Sciipturam: Amd Unt ſe
erx Scriptu. Pqtientia enim vobis neceſaria eſt, ut voluntatem facientes reportetis un iti
*. promiſſionem, hortatur S. Paulus ad Hebræos cap. 10. Patientas mißlufi
igitur tote v'qque ad adventum Domini. Fece agricola exſpellat lintO
pretiofum frudtum terræ, patienter ferens, donec accipiat tempora- ceſ ſa
neum && ſerotinum. Jacobi cap. 5. Ecce beatificamus eos, qui ſiſti⸗ fängheſen
nuerunt. Sufferentiam Job audiſtis, & finem Domini vidiſtis, quo- APeruntig n
niam miſericors Dominus, & miſerator. Idem. Quoniam ſervaſti br An .
verbum patientiæ, & ego ſervabo te ab hora tentationis, quæ venturg Gapiue nn⸗
eſt in orbem univerſum tentare habitatores in terra. Apoc. cap. 3. oce hiten,
In patientia veſtra poſſidebitis animas veſtras Lucæ 2. Omne gau- iintiſfmi
dium exiſtimate fratres, cum in tentationes varias incideritis, ſcientes h ifftie
quod probatio fidei veſtræ patientiam operatur, patientia autem opis ummt 5
perfectum habet. Jacobi cap. I. Communicantes Chriſti paſſtonibus ECnehc
gaudete, ut & in tevelatione gloriæ ejus gaudeatis exultantes. I. Pe.
tri cap. 4. Usque in diem ſuſtinebit patiens, & poſtea redditio ju-
Patres. Cunditatis. Eccleſ. cap. I. Patres in hanc materiam percipia- lCnffnti
mus: Gloriæ æternæ eſt brevi tempore patientium, & ſine fie re. Aſteſtmilt
gnantium, in Pſalmum I18. Aßßictio in temporalibus, gaudium eſi indil nen
in ſpiritualibus, ſcribit S. Chryſoſtomus in Epiſtola I ad Thefſal. i el dent
& apud Gloſſam habet: Qui afßictiones ferunt grato, & patienti lebu,ih
animo, non ſolum multa peccata delent, Jed & non parvam apud E
Deum fiduciam, & loquendi libertatem obtinent. Et iterum hom. 35. n UMldueene
in I. ad Corinth. ſcribit: Ei patientia ſcutum inexpugnabile, W
turris firma, magna omnia repellens, & quemadmodum in alſum egeihtene
. nuara oln ihe⸗

D
fot u

n ſoerlint
Criptione 1
tes Riſſs n
i Hi he
ter toletth t
amnentun, ¹
ackann Nige
n facieltut
ci. 0. E
e glclt
Nlet edit
ſums ell,ſl
Donininite,
en. Oonn;

Ntatoons, An

terra. Apet
Lucen n
Higs ililin
e, tantan
ultes Crfin
lutiͦ eulie
G lu.

c miteiin

tiumn, S

Ppiſtoht 61
nt grnn,V
ol Me
NViruni

ſutmn nepg

4
mulnt,

=

CONCIO SECUNDA. er

maris ſeintilla delata, huic quidem nihil obeſt, ipſa verò exſtinguitur,
« in animum tolerantem quidquid incidere maximarum etiam rerum

poteſt, facilè quidem abſumitur ipſum, ille conturbabitur prorſusque

nibil, quando rebus omnibus patientia ſolidior eſt. Et iterum in
verba: Si eſurit: Quod alii jejunio, plandtibus, precibus, ſacco, Ci-
nere, ac diverſis pœnitentiæ auſteritatibus viæx perficiunt, at nimirum
Iua peccata deleant, boc nobis ſine ſacco, && cinere, & jejunio facilè
licet preſtare, ſi modò ex animo iram deleamus, eisque, qui nos læ-
ſerint, ſincerè dimittamus. Perbenè ſcribit Climacus grad. 8. Ciim aeus.
Iyſa tibi voxæ plebeja perſuadet, probrum, & contumeliam lavacrum
eſſe vitiorum animæ, ſolent enim ſæculares, cum aliquem in faciem
ignominiüis SM Contumeliis resperſerint, gloriantes ad alios dicere; la-
vi itum, & profedtò verum eſt. Non enim virtutes eſſent virtutes,
inquit Zeno Veronenſ. hom. 26. Niſi rerum diſciplinarumque con- Zeno.
verſionem, quaſi quædam ſollicita mater cuſtodiret patientia. Aurea
