fuerat, inquit, unum pati apicule yuínus

Qm ded

tum in me exercitum irà meà concitate.

Lang. in Pol-

4 Gtac

yant. fol. 604.

u Wly

- Sicut furz ad

furandum no&em obfcuram delfgit: Lu-

LT

pus turbulentum tempus, quo gregem inv

adat , exípec-

Ti

tenden-

tat: Pifcator fluvium quæri: turbidum ad rete

N

dum: ii Damon tfapaciffimus predo, vorax lupus,

& piícator aftutus, iracundiz tempus exfpectat, &ob-

, utcjue

fervat, ipféque interdum ad iracundiam mover

9ccás

£jt

- difeurvendi de Manuetndine,

L

eccafione in mille mala hominem przcipitet. —Sraplef.

in Dom. paf[f. c. 7-

Sicut vir honeftus,

& gravis obfcosnum diverforium

averíatur: fic Deus iracundum pectus :

& ut fumus o-

ifer, peiit

culos, fic ira animum tuzbat. $. Nilus de o&. vit. co»

Id Y DH

git.

inamet

tem euitit

MEDIA VITANDI InAM.

je füb gt

m, qu'

244. Deminus pracepit ei, wut malediceret David. 2.

qui cüm maledice-

i

Reg. 16. v. 16. Imitemur Davidem ;

» pronuji

returà Semei, cogitabat de peccatis fuis,

ideóque patienter

f9.

'Tunc illatam

ji; m

idipfum tulit.. $. Greg. À. 3 1. smor. c.

Íecteto mentis ad

injuriam bené toletamus

, cum in

l

imus, &imajora nos merito$ vi-

J a

mala perpetrata tecurr

demus.

Corn. bic.

ibimn[oïümt*ï

fua alii'qiuando inter-

$. Comes Elzeatius à Conjuge

denin M

bi factas injurias, eásque

rogatus, qualiter omnes fi

plurimas , pacat

o fempet,

ferenóque animo fuppor-

1unca

lg

fa

picntifümä refpondit: No-

af

tare poffet: mox quærenti

veris inquit, me interdum

fentire aliquam in anima ad-

j M us

]

versüs infeftantes me indignationem , fed illicó me con-

qrufye

tem T

verto ad meditandas injurias Chrifto illatas, c(imque

du

ol

r

imitari cupiens, dico mihi ipfi: Etiamfi Famuli tui d-

p

bi batbam evellerent, & colaphos tibi infligerent , ni-

ncifcum

[

"

zo

hil effet.ad Dominum tuum, qui majora perpeffus cft.

g

Certüámque habeas, me nunquam ceflare ab injuriis Sal-

vatoris mei commemorandis , donec animus meus pla-

i a,platl

uf

Flores exempl. Tit. 32. $. 4.

né fit tranquillatus.

Jeno 4

Athenodotus Philofophus Augufto Caíari documen-

y

" fi"*m

um

tum dedit: Lratus. nihil dicas, vel facias, priusquàm

jnuss

24. Grzcorum litteras percurreris. —Swetom.apud Cerm.

w

in Nabum. . 1. v. 3

rfu ftenum iniicimus, fed

(u

Sicut equis non in ipfo cu

.

gl

ante curfum: fic qui propen

fi funt ad iram, prius ra-

qad&h

tionibus fe fiepent, quàm ab ira abripiantur.

j

"i

"

&a

TITU-

[*Pcäat;

Q ;

d

l moï'f J

EJ

p

32

Part. 11. Tit. XXIV. Materia pio 'eä- ntilitor

Jf h

TITULUS XXIV.

hi, 3 À

Inils w

D& MEDITATIONE,; SEU

s mepti

'Ordtiane MentAli i5 genere.

hoc f

Quip ANTE ÜRnATIONEM

g

Qu trly

obfervandum,

1 &i

24.

tàn dif

Rror comrüunis eft, meditatiónem rem diffie

cillimam effe; cüm tamen nemo fit

dt vj f

»qui nori

quotidie meditetur.

Quid enim eft meditari, nifirem

Do !oqu:

aliquam mente volver

e? hoc autem contínuó facimus

gw'm D

à mané ufque ad vefpetam , fed ut plurimüm noxia, &

li dj

yana meditamur.

Cur igitar myfterium fidei, & quz

fiüci'm) tün

t 4tdis,

falutis noitre fünt, non meditamur? His i'gitur occu-'

pari mens noftra facillimé poffet, (i eam avertere à re-

Doet te

rum terrenatum cutis conaremur. Hac de caufa ad. Of4-

dm g

tionis ftudium inepti fumus : quià fenfibus mori, &

quin qis

Chiifti Crucem , atque ignominiam amplédti nolumus,

hd ac

Sapé etiam orationem omittimus, ut bonis operibus

Vij

externis incumbamus ; ex quibus nul

lus, vel exiguus*-

R af

n

provenit fructus, quia lumine deftituir

uf àd bené ageri-

TR

dum neceffarió, quod non nifi in orati

one petcipitur;

SF R&) Y

& illa peragimus noftro potiüs, quàm

divino impulfu,

Uohm

His pramiffis pro aliquali information

e utiliter otandi

Tátiongo

Ícu meditandi fequentia obfetventur.

ah'gua (

Atceffurus ad' meditationem debet ptimó ormnes in-'

dimor,

ales occupationes, & vana colloquia praccindere ; pra-

Y pra

vas affe&tiones comprimeres pramiffó

fighó crücis &

I]Iaxfme

verficulo v.

£. Deus in adjutorium meüm intende cum

Jatm, 4

Gloria Patri Deum

ador

przfentem firma fide concipere, &

Wm Japfu

ate, actum contritionis elicere 5

(Q(Hm, H

ezandi poftulare,

& gtratiam bené !

fam fe

Debet fecundó affumere fibi,

& tempori congruen-

qw. X h

tem ( permittente id occafione )

materiam aliquam ; &

l ïhixg j

hanc in aliqua pundcta diftribuer

ev.

g. in Natali Domi*

l mw

2. Cantus Angclo«

M g' It'fm

ni. x gecünatio Nati in przícpio.

yums

j

p —

tb

difcurrendi de Medir. [eu Orat. Ment.

233

'

füm. 3. Adventus Paftorum. ^ Et fuper his poftea de

fingulis pun&is facere difcurfus hujusmodi, & quaftio-

VEU

nesmentis. Eftne hoc ita fa&um? quomodo tibi placet

hoc factum?

uomode tu te in fimili materia aut cafu

geffiffes ?

aut gerere foles? hoc quippe ^ difcurfus eft,

NB

Àut tecum loque-

Qui tribus modis formari poteft.

ris, & addu&tis hinc inde rationibus circa rem. propofi-

um tende

tam difcurris: aut Deum quafi loquentem; ac tecum

de via falutis verba facientem audis, aut tu ipfe cum

10 iit,qu'ïm

jtar, nlittt

Deo loqueris, & tuam meditatjonem in interius collo-

quium vertis. " Hic veró poftremus modus ut fuaviot ,

jnuo facimi

yim noxiayt

fic utilior, & efficacior eft; tum ad animum immu-

tandum, tum ad affe&us excitandos , ita tamen , ut atten-

fl & qu

tius audias, quid ipfe Deus intüs loquatur ád cor.

It cct

Debet tertió fru&um ex ea eliciendum , ac reportan-

qyetets 106

caufa at at

dum pravidere, quod fequenti modofieri poteft. Priu&-

büs mot, 4

quàm quis orationem aggreditur, fecum maturé per-

pendat, ac videat, quanam fit maxima fua neceffitas

&t o

fpiritualis, Quid maximé profe&um fuum remoretur,

yhis 0päïï535

quz paffio, &appetitus animz fit infeftiffimus? atque

, v enu

hoc eft quod przcognitum , ac praevifum habere necef-

d bcngï g

sé eft, ut huic infiftat; ídqueex oratione eliciat, v. g. fen-

e pttipt

tio in me vehemens quoddam defiderium , atque incli-

fno inpl

nationem , ut ab hominibus magni"ducar; hinc dum

dliter otnd

aliqua contemptus (efe offert occafio, turbor, & in-

dignor, imi 'etiam fignó aliquó id exterius prodo.

T

Hoc prz catetis videtur mihi effe infeftiffüRuum, hoc

jüdert; p

maximé profec&um meum remorari, hoc anima mez

b ais*

pacem, ac quietem interturbare, hoc mihi graviffimo-

jniende t

rum lapfuum caufa effe. Siergo hac maxima tua ne-

ondjtto *

ceffitas, ecce ad hoc fuperandum, & de anima cxtir-

um X

pandum remedium tuum erit oratio.

Atque hoc eft,

quod te ante orationem pravidere , ante oculos, &cor-

di habere, cuíque, & quidem per aliquod tempus in-

jjgam :

fiftere ( poflumus tamen etiam aliis virtutum actibus ,

'am]iDomf'

v. g. Iefighationis, gratitudinis ; doloris , amoris Dei

one offé-

y n

]

& ,pxoxuni., padentiz &c. qui fe ii meditati

'kyent a

þ-'æ;«æ Partis1L. T. XXIV. Materia pio (» utiliter

[

Tent, zqualiter iis, quibus figillatim indigemus, matu-

Htrie

1é fcilicet, & tractim immorati ) neceíle- eft, ut illud

hem ct

lpfum iri oratione colligas. — Etrat proinde graviter , qufl

ütls v

ut plutimum in omnem eventum, & ex improvifo ad

Hoc f

otationem accedit, id fcilicet collecturus ex ea » quod

fibi occurrerit, & in mentem — venerits Venatorc: ii-

Q5, *

1

Ts

mitatus, qui in omnem eventum, ac nullà cerá

1

i

bi.

Xïgtnl

defignatà ferà ad. venandum abit, quidquid íe obtule-

Tülni

rit, capturus, id interimrelinquens, ac ülocci pendens ,

V:"Jm (

quó maximé índigebit.

Non fic ad orationem acce-

QUl

damus, ut id arripiamus, quod primó nobís occurzit

Iitdur

fed ftatim oculos coriiiciamus in illud , quó potiffimuny

egebimus, cüm hac de cauía orationi feu meditationi

tf

ffk&ug

nos applicemus.

Cs

Debet quartó ad. orationem probé inflituendam, &

fru&um, quem oportet, ex ea capiendum, bené ex-

r

Tj [

pendere, orationem non effe finem, fed medium tum

defldcyim

ad proficiendum in fpiritu, tum ad paffiones & pravos

mO(äm l

habitus noftros edomandos. Verum quidei eft, me-

ditationem & difcurfüum fümmé quidem neceffarium &

i

Q d

bonum effe , utpoté , quia hic eft fundamentum, e

quo omnes actus, & exercitia, qua in oratione faci-

gkmad «

xnus, enaíci debent: non tamen tota oratio in difcurt-

Wprsf

fibus intelle&us vetfari debet, nec in illis nobis tan-

&quàm in texmino & finc eft fiftendum. — Verüm omnes

inofirz confiderationes, & meditationes non ni& ceu

medium quoddam adhibenda funt ad vittutum affe&us,

& defideria in corde noftro excitanda , & inflammanda;

4

U n Ín

vitz enim Chriftianz , ac rcligiofz bonitas, fanctitas,

lp pom

& perfe&tio non in bonis cogitationibus, non in rerum

U r

fanctarum intelligentia, non in magna coníolatione y

dulcedine & contetplatione habenda, fed in folidis;

1l pne

ac veris virtutibus , ac prefertim in earum actibus, &

operationibus , inperfedta fenfüum mortificatione , ii

mum

mlekm

magna de nobis ipfis,

de paffionibus, & appetitibus

noftris victoria fita eft.

RMQ

8i dura, difficilisque nobis fit

El h(;

imortificatio, fi

dursum voluntatem noftram frangere,

in gruen-

1]

p

"

Itl

difzurrendi de Medit. feu Ovat. Menr.

21j

Qiüs, mattj4

, at d

ingrt'rcntcs adveríitates, ac difficultates j»atl, ad oratio-

ficm ceu meédium ad has & fimiles di

&

vt

cultates in vir-

tutis via oborientes exfüperand

mmprorloa

Hoc fcil

as confügiamus oportet.

icet officium & munus eft orationis, hic fruc-

SCUS

)

Ventocm

tus , quem ex illa elicere oportet; & in hunc finem u-

ftus & confolationes , quas in ea Deus dare folet, di-

j

d

(

.fo

ii f t

rigendz fünt, non ut iis infiftamus, fed ut earum ad-

miniculo promptiüs & alacriüs virtutis ,

perfedtionísque

cd i)cnöcrs:

viam curramus, "Unde fequitur, cum

meditatio & dif-

tionem itt

curfus intelle&us, ut modó di&um e

it. ufurpetur ceu

)bis oc

T

'

medium quoddam, & motivu

m ad voluntatem ad hos-

) potllimu:

ce affectus impellend

am, eatenus meditationem , & in-

| medíatii

telle&us difcur(um adhibendum, quatenus ad hoc ne-

uenam, d

ceflarium erit, & non aliter: Simul igitur, ac volunta-

lj bent er

tem . ad aliquam virtutem v. £. dolorem de peccatis ,

mundi contemptum , amorem Dei,;

pro ipfo patiendi

yedium t

defiderium , aliümve fimilem affeà

um , concitatam ,

es & p

motámque fenferimus, ipfius diíc

urfus filum ftatim

on eli

abrumpendum, & illi effe&ui;ac defid

erio voluntatis tam-

ecefücun d

diu eft infiftendum, necad alia pu

ncta tranfeundum,

jarientim *

quoad nobis fatisfecerimus , ip

fümque animz noiltrx

yationt Ht

imprefferimus.

o j at

$ nObiS W

IN ÓRATIONE

ctum onéd

QUI D

obfervandum.

on nlü [j

246. Modus orandi,

um af

quem obífervare debemus, eft,

ut in fingulis pundis ,

nüammm**

qua meditaturi fumus , tres ani-

p mäjw,

mz potentias , memor

iam , intelle&um , ac. volunta-

tem exerceamus,

not

j

Ilgitur primum omnium, quod in

oratione eft faciend

€rit, memorià me

um in quolibet pun&o meditando ,

nti reprafehtare pun&um,

feu my-

fterium, dec quo

meditatio eft inftituenda x bl

m ipfum

intelle&u. excuter

e meditando,

jaino?

& fuper ipfum difcur-

qi

iendo, mox ipfi voluntatis affe

9

c&u

s fequantur oportet

g

[

J

Et hoc tertium pracipuum eft

ue 1099

;inquo fiftendum, utpo-

te cüm ifle fit meditationis

p ff

fnis & fguc"ms » quem ex

Q. ;

ommni

inEIW

hs

256. Part.1l. Tif. XXIV. Materia&þiäö-t'eti[inw

QUfs Vitt

omnibus intelle&us confiderationibus & difcurfibus eli-

lem qifm

cere debemus.

v virm

Multum ad noftrum in fpiritu profe&tum intereft, renr

K tob

unamad aliquod tempus cordi habere ; ferióque curare , &

ht m

imprimis eam , qua in ànima maximé opus habere nos.

.

n

przvidebantus, eique nos 1

nfiftere debemus , potilfi-

Qm T

miun in oratione inftanter illam à Domino. efllagitan-

do, & nos inillafemiel iterüámque exercendo , per diem

Rlii j

D

f

Pf

unum , átque alterum : Hanc etiam precipuo nobis Ítu-

Md ]J

f

dio curandam, & íemper animo infculptam habendam,

ii

donec tandem eó , quod quazrimus, potiamur. Con-

fultum item fuerit przter hactenus tradita documenta,

*

"Ls

ut etiam examen particulare ei applicetur rei, cui ap-

, al

plicatur oratio, ut fzepius de die per orationes Jacula-

HU

lus

torias, fufpiria, ac gemitus cordis animum ad Deum

fuftollamus: Quin & alias ponnitentias, mortificationes ,

LT

As

particularésque devotiones hunc.in finem fufcipiansus.

s

:&'g]

Non debemus effe contenti, generale quoddam ; &

fl

in communi ex oratione Deo ferviendi, pi'oBciendi,

At

aut ad perfectionem afpirandi defiderium, aut propo-

Po ub t

'mnum j

fitum concipere, fed ad id Ggi'll'atim nobis defcenden-

Uil

dum , in quo nos magis Deo fervire, & gratiores

a

efle pofle novimus. Satis quoque non eft, generalem

DCCU

il

quemdam c

riga virtutemr etiam particularem affectum

äb [/)

colligete , ut fcilicet in genere ve

t

limus efle humiles ; pa-

tientes, mortificati; ifthoc enim genefale defiderium

Cütdim

15)

etiam fcelerati habent; Sed in hac ipía virtute,

al

MQ:

0 fed

quati defideramus , ad cafus particulares defcendamus

W

"Itcinc

oportet: v. g. $i magnam quamdam cum Dei volun-

E

Í

U T

tate conformitatem acquitete volumus , .in particulari-

, tgA

bus rebus nos ei conformáre ftudeamus, v. g, tam in

n Oa

|ü

W

Ates.

advería, quàm profpera valetudine, aque in morte,

E

N ]

ac in vita, intentationenon minüs, quàm in coníola-

tione. $i de humilitate etiam impetranda agitur, ad

particularia defcendendum ,. cafsque fpeciales notandi,

Y

in quibus noftri defpe&us, & contemptus occationes

plerumque eccurresc folent; vel polfunt ; & fic dc fcli-

UT

quis

p ——

lt

difctirrendi de Medit. feu Orat. Meng.

257

Quis virtutibus.

atibus die

Hi namque cafüs particul

ares majo-

tem difficultatem in fui

praxi invo)vuxlt ; & in his fita

xlb

elt virtutis difficultas,

& per hzc 'ipfa magis apparet,

|e ii

& prob

atur; ideó hzc quoque optima illius habendz

unt media,

habee s

$ pO'.ï'.ü'

Cüm orationis natura pfoprié confiftat in interno

€üm Deo colloquio

efügta-

Filii perforia à Deo

» €9 durante aliquando allumpta

petes ,

quidquid ab optimo parerite,

)j PCI diïm

) nobis f

perari poteft, Aliquando

ficut Pauper à ditiffimo Do-

fuino, ficut 4Egtotus à pie

habendim,

ntifmo Medico neceffitati

tuz fübfidium, infitmit

ati re

medium poftulabis. [In-

u Q

ante

jocumenta,

terdurii aftabis tanquam Réus

Judicem, tanquam

Difcipulus ante Magiftrum, ea fla

j, cil p

gitans , qua . ítatui

tuo, & aflümpta perfonz conveniu

UT

Bona au:em in

e fäcuh'

ad Dcum

colquuüs 5

qua non fglüm cüm Deo, aüt cuia Chri-

o Sal

vatore noftro ;

icationei

fed etíam cum B. M. Virgine , cum

Angelis ,

] m&u*'

dem, &

& Sanc&tis ii oratione loqui poteris , vel ad ]

Au-

gtatiarum actionem , vel ad opem

eorum in»

xdait; &

ploranda

m petes proó te;

pro tota Ecclefia, pro Sociis,

xofiiad

pro tibi fpecialitet comme

ndatis ,

pro ö-mpi ftatu ho-

at p

ninum ; pro vivis; & deft

1

nctis,

d

. Diftractionibus ,

qtiz in oratione occurtunt j

t g[a.ïiüïö

tix adhibeti poffunt

remedia.

fequen—

eneriot

Primüm & quidem pra-

ftantiffümüm — eft coníiderare

t€ coram Deo

; af

verfati ,

& ab co, qualiter;

& quomodo ores ,

pervideti,

Se-

:mikSJ ?1

; te;

cundum; imaginari

quándo ad orationem acce

jefldcïfüm

dis, inaulamillam.

Caelefte

virity

m ingredi

»inquaRex Regum

ftellato fedet folio ;innume

tls tüm À

cendin

ngelis, tum Sandis

circumcinc&us ;' téque ab

omnibus i

llis infpici, ac con-

Dcf VOIIHE'

lderari. Tertium ; hoc i

pfüm , qu

od patimur, in ma-

yrialit

teriam orationis affutri

cte, nosi

fiderantes,

píos humiliando ; COR-

'g, fdmm

& agnofcentes, quant

débilitas; haec- enim humiliati

a noftra. fit fraeilitas, a

I'n morti»

(Unf 11'

optima crit oratio,

9, & fui ipfius cognitio

gu 1

]

: noïän l

Quin rosT ORATIONEM

obfervandum.

Ts

2?7,

Oratione peracta , ejus examen inftitnendum

qüli

ä"k

2j Partnll Ti XXIV. Materia pio Óv utiliter

benà fuccefferit, in eadem meditandt

eft, ut fiquidem

ratione períeveres :

fin autem malé,etrrores, eorümque

En s

Primó igitur examina-

radices abícihidas, & emendes.

pafho

bis, an ca omnia fervaveris, quz in prapparatione prz-

(us:

mittenda efle docuimus, an quid erratum fit in intel-

Quin

Secundó exami-

LOU

lecus, & voluntatis exercitatione.

nandz fupt diftractiones,

quales fuerint, ex quo fon-

WT

& qua diligentia ad-

te pIO

cefferint; qua eis remedia ,

tüti

hibueris.

"Tertió examinandi funt pii motus ,. infpira-

Im&

tiones , illuftrationes ,

guítus fpirituales, an à bono

lo

Quattó ariditates , tadia, de-

ttlri

vcl malo fpiritu fuetint.

folationes, utrum provenerint ex

Dzmonum impugna-

aío

tione, an ex tua ct

lpa, & negligentia. Quinto deni-

li,

ue animi decteta ;

feu propofita, qua in orationis

lod

decurfu concepifti, ut fcias, quo tempore, & qua ra-

et d

tione executioni mandari poiïïnt-, & debeant. Ipíave-

tobjs dj

i5 decreta, & fructus ex oratione pexce

PtOS notarc o-—

initi

Tum aliqua

ortet in libello ad hunc ufum parato.

it il

uünda tota die ruminanda affumes: ídque. fuinopere

toad

curabis, ne balfamum devorionis per loquacitatem e-

n

vansícat.

mn'xg«

ts

vuis MoDus IN DoMINICE

Ll

. Paffionis meditatione fergandus.

U ln

248. In Dominicz Paffionis meditatione idem modus

fervandus eft;qui in reliquis orationis & meditationis gene-

Àn

ribus. In hac meditatio

nenonomne tempus nudz hiftoriz*

Rl

fed ante om-

excuffioni & percurfioni impendendum,

ffe&us & defi-

nia dandam operam, ut voluntas per a

& cor-

detia quzdam co

ncitetur: qui primó in animo

ifo,

& dein fuo tempore opere ipfo ex-

.

i t&an!

de concipiantur

pleantur, atque huic affec&uum concitati

oni potifümüm

Jrimiy

Ut

án oratione nobis eft infiftendum.

UI AFFEGCTUS EX EA ELICIENDI.

E

249. Multi quidem, & varii affe&ns funt, quos in

ptcm ta-

&&S'xü

mobis excitate, iífquc iniftere poflumus: ad fc

Q

TAG

u

]

mediuni

di[currendi de Medit. [eu Orat. Ment.

139

eorünqut

&nen communiter reducuntur, Primus eft affe&us Com-

aexmne

paflionis:Alter Doloris & Contritionis de peccatis no-

ition r*

flris: Tertius Amoris Dei: Quartus Gratiatum actionis:

j at

Quintus affectuseft Admiratio: Sextus eft Spes & mag-

lb eum

na in Deum Fiducia.

Septimó denique é Sacrz Paffio-

x QUi hv

nis meditatione, & coníideratione elicere debemus vir-

l jgcmia 2-d

tutum, quas illa durante Redemptor JESUS exercuit,

i, infpit

Imitationem , in eáque ferió nos exercere; Hic Imita-

qn àbon

tionis affe&us eft omnium przcipuus, maximéque ne-

, tedi d

«eflarius, utpote quàd affe&um amoris Dei, aliósque

j impllgna.'

in íe contineat, & reliquarum virtutum actus complec-

qino denr

tatur, Hc ergo ordinaria mentis noftrz in paflionis ,

ontions

& fanctiffima Domini noftri JESU Chrifti meditatione

u &qua "d

effe debet occupatio, nec non & przcipuus, qui ex ea

nobis eliciendus, fit fru&us, ut ejus quisque virtutis

tos It* j

imitationi infiftat, qua maximé opus habebit, tamdiu

Tun dit

in illa (e exerceat, perftet, penetret, ac fe occupet,

quoadufque profundeé illa in animo radicetur, folidetur,-

y fifope

ejüsque habitus paretur, & contraria paffio, ac vitium

.qwciutcm ,

Deinde ad aliam, mox

mitigetur, & confopiatur.

xursus ad aliam tranfitus fiat.

Hoc autem melius, &

utilius eft, quàminoratione multa delibare, cá

?JICE

«i pede pertranfire,

que Ig-

*

; idem mgr!llf

APPENDIX DE ÉxERCITIIS SPi-

ationi "

RITUALIBUS OCTIDUANIS.

mdæ

Quis fru&us ex bis colligendus.

x

EM

du jp

250. Tria funt potifimum nobis in his Exercitiis

i

fpe&anda, ut optatum quifque fructum ex iis collizat.

"d IP&] ;

Primum eft, reformare nos in iis operibus, quz quo-

"-

tidie agirus, imÓ in iídem nos perficerc.

o mnis

namque perfectionis ratio confiflit in €O, ut fes ordi.

marias bené,rectéque obeamus, — Altezum , quogd ex ex-

NDI

€rcitüs colligere conari debemus, eft (erra. noftri ia

int

quoi

aliquibus rebus noxiis, & imperfectionibus, quas hi-

u

ld [ci]tc

b.c;.nus, 'vmorcificatio, & vidoria. Qculos ergo

mjcn;

no

ets

m

Á

240 Part.1l, ï?t XXIV. Matería pià u;eiliteæ

i m

tis i ea quisqueconiiciat, in qux communiffimé & fre-

ts ofer

quentiffimé impingere folet, vel in quz , utalii impin-

gant, ipfe caufa eít, dum vel ob ilía offenduntur, vel

quod p

wide

propterea fcandalizantur, & his in fe defectibus correc-

o

fis, & evulfis ; ab exercitiis prodire ftudeat: Ac tum de-

ti av

j

mum optimé , perfectéque exercitia obierit; Hanc quip-

Tiis d

pe ob caufam ea funt. inftituta, hícque potiffimüm 1l-

N

N

lorum finis & fcopus.

Adeó ut quisque ab exercitiis

in Virum alium , & in Virum perfe&um mutatus, &

fitin

Gd

innovatus plané egredi conari debeat, ut ipfa (cilicet

pl

opera pofteateftentur, ac clament, hunc exercitia fpi-

fl m

ritualia fecille, — Si quis enim. eofdem defedu$, & im-

perfedtiones, quas habuit, retinere yelit, talis ab exer-

Tim r

citiis prodire, qualis ante fuit, quidilli, obfecro, pro-

funt exercitia? Tertium , in quod oculos oportet conii-

: AE (

Toortug

cere, quo ex exercitiis id hauriamus, eft alicujus vir-

Wt gc d

tutis acquifitio, ejus inquam imprimis, quo potiffi-

müm & prz aliis opus habemus,

atur) u

Ad hunc effe&um

g&[, &l

enim antca vitia evelluntur, ut deinde virtutes inferan-

tuüt.

li li

Qu'am [

QUOMODVO COLLIGENDUS,

Na, l

A j

251. Ut fpiritualia ifthzc exercitia in majorem no-

otioe

bis utilitatem cedant, & is, quem diximus , ex iis

— C

Dottet,

fruc&tus exiftat, notandum eft primö ; ficut fupra infinu-

lt eory

avimus, ad orationem accedenti non punóta folüm,

qua in oratione meditaturus eft,

;eparanda; verum

Modu

À

md.!lbuS

etiam fructum , quem ex ea eft co

le&urus , prafigen-

dum:

item eum, qui hzc exercitia eft fa&urus, fibi fi-

-

llf) Qüe

eillati

m praftituere ; ac pravidere debere,

quidnam ex

—

^; etia

lis utilitatis, & fruc&tus collt

4),

gere velit: fcilicet, ut an-

tequam fe ad ea facienda col

ligat, ipfáque agerediatur,

Mi

videat, ac fecum attenté,

fedaté, & diu difpiciat. Ec-

quz eft major mea neceffi

tas fpiritualis? qua re maxi-

mé indigeo ?

ad quid vitiofa mea natura,

ul

ordinate ,

paffiones in-

& mala confu

etudo mea, longo habitu con-

V i

Vi |

iracta magis propendet:

Quid eft, quod "animam mae

——

anm

p

24t

difcurrendi de Maditaz, fea Qrat, Mens.

lite

m magis exagitat? quid eftin me, quo Proximus ine-

ne& fe.

us offendi, & malé zdificari queat? atque illud . eft,

ihtimpi

quod prz oculis habere ipfe, ac fibi przfigere debet,

jmr, vd

ut id ex exercitüs eliclat, atque ferió, ac revera in fe

) COtfCCs

proponat corrigere, Hac optima quzdam eft exerci-

ic tundee

tia aufpicandi ratio. Reliquas difpoíitiones vide fupe-

]

Jacqiy

rius de meditatione. n. marg. 24.

lfimum i

Notandum ptroinde hic eft, quando quis exercitiis

y exercit

fpiritualibus fe informandum tradit, nontam effe fpec- ,

maus; &

.tandum, ut magnum, & (ublime quoddam orationis

Ya fcilet

genus habeat, nec tam cogitandum, íe, quod in foli-

xclta i

tudine mentem recolligat, & intta cubiculi cujuídam

$& im'

feceffum abdiderit, ftatim aliquem ad Deum aditum,

jj b eXtt

magnam mentis quietem ; & in oratione attentionem ha-

ect0, W?:

biturum ( cum £eti poffit; ut eo tempore diftrahatur,

yrtet contt

importunius vexetur, & pluribus tentationibus pulfe-

tur;.ac dum externis fuis officiis & 1niniíleriis diítine-

jcujus Yi

lo poli[fl-

batur ) quàm, ut jam di&um fructum ex iifdem colli-

c elfedun

£at, & ad id ferió animum fumm inducat.

Qua fi

inde elicuerit, bené exercitia íua obierit,

eS in(erxn-'

etfi eam,

quàm optabat, devotionem forté non habeat: Contra

U$

veró, elto jamjam indeab orationis ptincipio ad finém

uíque in lachrymas affidué refolvatur, & fenfibili de-

jorem Y*

votione perfundatur, non propterea re&dà, & prout o-

g, &5

portet, exercitlis perfunctus fuerit.

Neque enim

qa inftt

hic eorum finis, ac fcopus eft, (ed ille prior.

n fOHth

Modus poft meditationes fingulas in exercitiis fpiri-

ERUL

tualibus fa&as examen inítituendi non eft alius, nifi

lle ,

pl

quem fupra fuggeflimus poft alias orationes men-

;; lii

tales, etiant extra ha cxercitia pera

247.

gendas. n. marg.

jinumer

i It Av

MOTIVA MEDITANDI DE

vediatit

Paffone Dominui.

j E

25j2 Die octavo voluit Chriftus fanguinetü fundere,

i at

jones I

qui primus anni efít, ut totó annó fixum in noftra mce-

e Salvator

bitco

meria .habefremus fanguinem , quem hodi

$-

inundi

mm ri(id

4j

242

Part. 11, Tit. XX1V. Materiapio &» utiliter

i

mundi fuditpro noftra falute ;nam ficut Nobiles in fron-

IIOC AUE

Wn eum

te, domus ftemmata figunt: ita Deus in principio anni

denvar

vult, ut Chritti fanguinem contemplemur. Quicun-

que efle Dei fidelis fervus defiderat, Salvatoris gefta,

ÀQ

Oif

at

& przcipué ejus Paffionem ruminare non . negligat. S,

Laurent. Ju[ft. de difci. monaft. c. 8.

t

quna

Ecce ajcendimus Jerofolymam , ibi tradetur Filius bo-

du )

hj

minis gentibus & illudetur. Luc. 18.v. 32. Cum toties

Chriftus fuz Paffionis mentionem faciat, vult nos con-

tj &il

tinuam ejus habere memoriam. | Memotia Paffionis eft

tmlfrm

przfens paffionum inordinatarum exterminatio, inde-

i

ficiens Divini amoris incendium , omnium virtutum

Wb

fons.

Blof. in fpec. Monacb.

Í Fran(

Stans im medio, o[lendit ets . manus

., C& latws. Jo.

Wil k

10. v. 210. Ut fciremus, Paffionem ejus jugi memo-

titsq;

'

ria effe recolendam. — Nihil eft, quod ita ab omnium

Hpms etp

vitiorum impulfu, & contagione cogitationem noftram

lts B

urificat, & in puritate confervat, ficut jugis memo-

Vüïuïytm

tia Crucis, & Paffionis Dom

m&hn&a

;

ini JESU. s. Bernard. de

pa/fione Domini c. 44.

n

[/] Ord.

Beatus qui inte

lligit fuperr egenum ( pauperem. P[al.

46. U. 2. Beatus, qui intelligit fuper. Chriftum Pau-

M

em, nudum videlicet in. Cruce pendentem, id eft;

hz

Wi ]

"qui attenté. cogitat Paffionem ejus ; infinitus enim the-

faurus paratus cft Chrifti Paffionem, ut par elt, intel-

f m

ligentibus, & diligenter meditantibus. Bellar. bic.

Wde g.

$. Francifcus Seraphicus defiderans fufnopere fcire ;

at teri

quid fibi, ac Fratibus fuis maximé conveniret exer-

PO tm

cete? ac quz devotio Deo maximé placeat? (enfit fe

WUS e

interné iníligari, ut aperiret miffale : aperuit femel,

lis ChHL

bis, ter; & femper occurrit Paffio Domini noftri JE-

;ä

um $

Sandaus parad. amant. Crucif. centur. 7.

Wntu ht

uidam Eremita certior fieri cupiens, quibus maxi-

—

i mmm

mé obíequiis Divinum Numen demereri poflet ; femel

M

li

Chriftum nudum, plagis lividum, & ctuce onuftum

l "

conípicuum habuit, qui eí dixit, rem fibi gratiffimam

mtmm

fore, fi ejus Cultores in czuce ferenda cum adjuvarent,

Tüm QM

oc

/'x«

i

liter

245

difcurrendi de Medll'mt. feu Orat. Ment.

lesintote

, hþc autem facturos, fi recordatione füorum cruciatu-

um eut

ncpio n

profecuti, partem eorum in fui cordisbfcnfum

derivàárint.

; Qu

Ludovte. de Sa. àn vita Chrifis.

ivis ecly

C

l

A Chriíto didicit $. Gertrudis , neminem unquam..

ncg'üglt. $

vifti Crucifid imaginem oculis paffionis afpicere ,

-

quin ab ipfo Crucifixo reí

piciatur oculo pietg.tis. SAn-.

j

gr Hlnte

daus parad. aant.

Cum tot

Paffionis Chrifti meritó Frater quidam find pu

IC&4tO-

"

lt noscot

1tio'ad Caclos tranfivit; quia quoties prope Cruc

ifixum

paffions

tranfierat, rogavit Chriftum , ut propter amarit

udinem

h

in Cruce toleratam in e

11[1'0 ] T

greifu animx | fue mifereatur,.

Spec. Ex. difl. 6. Ex. 101.

m vittutir

$. Francifcus cum nonnunquain vidchäi facultate pri-'7

» litu. )

Vatus, & totos dies in tenebris federet,

quidam é Fra-

ttibus co

dug] mett

mmiferatione ductus hortabatur eum,ut confola-

tionis et

ab onn

o Juberet pium aliquem . fibi librum przlegi ,

nem noltl

diï(iga:

Ex Chrifti patientis memotia tantum fe haurite

voluptatis, ut fi ad finem ufque mundi vitam"(

bi pro-

trahendam fciret, haud

aliam le&ionem ad jucundif-

, m

fimam animi relaxatione

m eflet d;iiderarurus, Chronis

cg Ord.

t F/I /'

. $. Elzearius Comes confidcmtionvc Patfionis Doxhï-ï

jj

nI

T2

D

: 4d tantam in 'omnibus adverfis patientiam perve-

! u

tus enin

nit, ut l(icöfgraviflïmis affe&us injuriis fuiffet, nun-

quam impatienter aliquid dixifie , vel egilfe (ciretur,

1 db

Unde & eandem fib

7277

biin agone prelegi jubebat, Et li-

Qd

cét terribilem ab j

nopm

nitio vulrum tanc oftenderet, paulà

poít tamen dixit;

Magna'cít vis Dzmonum, fed eam

enite ]

penitus eneryárunt

yt i

vittus, & merita fan&iffi

r

nis Chrifti,

Sur. 27. Sept, c, 2.3.

ma Pgmg,

s

)Illlf[c

I)

Cüm $, Maria Magdalena,

poftquam fe in eremum

J

con.tulcrat, fupplex a Deo p

etiiflet, ut, qua

in re fe

La

j a

potiffimum occuparet , often

gjpus

dere dignaretur , $, Mi-

chael Archangelus ei Ctucem I

)

ulcherrimam in adítu fpe-

g P

luncz (ic conítituit ,

ut in oculos Magdalena femper

incurtetet, neque illa

m unqu

a[wmm í

am myfteriorum patrato-

8,

ràm oblivi(ci pateretur,

4.

ij

u

Sylv. in rofþaur. £,

, Chu-

$44 Par& 1. Tie. XXIV. Mnterinpi? ö— utilitep

Chriftus S. Birgitte quondam dixit : Co

nfulo tibi

fiend

cogitare duo conti

nuó in corde tuo.

Primó, quz fe-

Ia hom

& moriendo pro te: Hzc cogita-

ci pro te, patiendo,

Secundó confidera ju-

propofa

tio excitat charitatem ad Deum.

Qs

f

uturum judicium: Hzc incutit ti-

ftitiam meam, &

N

morem in animo.

Lib, 2. revel. c. 19.

ftal

$. Bonaventura $. Thomx

Aquinati petenti, é qua

Qitten

Bibliotheca illum reconditum thefaurum. haufiffet, ro-

Qi t

antique,

ut illa fibi monfttaretur ; in aliud conclavc

i

jnduc&o ;

atttitum ofculis Crucifixum oftendens ; illam

A

eífs Bibliothecam fuam dixit. NaZ

afí. klxc fit fapien-

QU cty

. tia noftra, hoc ftudiuimn , meditari die ac nocte JESUM

n

Crucifixum pro omnibus nobis in Cruce immolatum.

Til

Thorn. Xemp.

gT

Venerunt ad. Religionem Literatus unus

, alter Lai-

fo-

fsf

cus. Literatus ob aufteritatem de exitu tentatus ;

cio tentationem aperiens ab co. ad

conítantiam folidis

: amaxm

ubi hzc didiciffet?

UT d

fationibus monitus eft. Rogatus,

omnia hzc didi-

fat, (

refpondit, fe librum habere, in quo

Ceg]

cifet. Qualis hic liber? Imaginem

oftendit Crucifixi,

Summa Pradic. PA

jo Chrifri.

Wt

Ecce inquit liber meus.

hriítus in Cruce füfpenfus liber eft, in

quo omnium.

lationum fvb-

virtutum *pcrfc&ioncs , emnium contemp

mirabiliter,

limitates, & quidquid ad falutem pertinet,

diícuntut ,

ineffabiliter , & füpernaturaliter leguntur »

tefp

lendent. — Dionyf. Cartb.

Wj

[o

hriftus quondam fanctz Gertr

udi dixit : Quicun-

pondere oppreffus ,

que, quamlibet ravi peccatorum

ho

Cmay

fferendo Deo Patri

reípirare poterit in fpem veniz, o

Etcre-

fdro

innocentiffimam pa

ifionem meam , & mortem.

1

fi

l$

fructum indulgcntiæ ob-

dat, fe per hoc íaluberrimum

"t ol

tinere, quia nullum tam cffic

ax remedium contra pec-

m devota memoria mez

t

cata poterit in terris haberi , . quà

MT

Paffionis cum vera pocnitcntia.,

& fide rc&;.., B. Ger-

£rnd. lib. 4. Infin. divin. piet.

].

^Sicut infirmz arbores, q

ua

fe in altum erigere ne»

fimiles, alias arbores ap*

ü fït &

Qucunt, Ht vitis, hcdg;;? &

ü,.

prehen-

f m

z

m

difcurrendi de Minimorum Cura,

]

24f

prehendunt, carümque nexibus in füblime fe extoll

unt$

T

fac gt

It homines imperfedti exemplo Chrifti,

fiilud fibi

onli t*

propofucrint, ad

perfe&ionem confurgunt, &excitan-

tut.

Staplet. tom

o t

: 8 i2 d. 20, pent.

Sicut e

quus etiam pigerrimus àb aliorum celeri cur-

fu ad fe

quendum excitatur:

?th; eülü

Ita & homo acediofus ad

uüifct; V

currendum in via Domini, fi

Chrifti Exemplum mens

] conda

tis oculis propofuetit, incitabi

tut.

$. Clizz. lib. 6.

nb iuam

Sicut impoffibile eft, ut aliquis

farinam tractet, &c

f p

inde pulverem non contrahat :

Sic fierinon poteft, ut ali-

quis cüm devotione

as ]A

Paffioni ,

etiam parva Dominica intendat

jmottt.

& nullum inde fructum

percipiat,

So Ger"

rud. lib. $. Infin. c. 41,

- Sicut Matri di

viti pli;s placeret,

, dltt li

fectus affiduà

fi Filius peregré pro«

qums»

de ipfa. cogitaret,

& Materna beneficia,

'lamHl'

& amorem erga. fe confideraret ,

quàm fi nefcio quag

divitias ei fubmitteret;

. iaf

La Chrifto piz aliis operibus

placet, fi fan&iffimam e

jus Paffionem & benefi

, hat dld]'

hanc cellata animó Ízepé

Cja per

MU

volvamus ,

& apud alios comx

mgmotmnus. Redriq. b. 2. tr. 7. c,

2.

l

[it C&fi ]

uo o

us oLELULUS XXV.

n

mf;abiüï"'

