Gi1252
author: Sigl, Benedict

E

ves

3ee

z.

"

^

M

!

N

E d

E

*

f

a

W

?

w

wi

p

$5

5d

H

^

T

Y

ay

LO

1

:^

&

&

-

m

g

aP

P

m

t

;

E

r

**5

g

»

? 4

s

»

*

x

|

*

"1

L

*

d

-

E

"

NOCR TO. d

&

43

H

"x

!

p

t

[2

Àp

iL

m

"WW L

Àl

Opuf

&/fnq

An|

N12«511969065 021

P]

*

J;;

[

/

UEL L

&'X

u

ngen

i

24

)

]1

N I

H

|

Ho

EE

ä

ICSLSRIERS

Ro zP I

| VAAR

g^

". OPERARIU

A RIPLEX

Apta, brevi, & practica materia ,

ac methodo inftructus juxtà tri- -

)5

plex Operarii munus,

CUJUS

PRIMUM Es'T:

/ t

25

Excrpere. Confelftones,

ECUNDUM,

VACT

[* *

M d

Loguz de rebus Dzvzurr.

'lERTIUM,

)

Morzbundos ad. extremam . duc-

IATR dntimare,

i Opdfculum non folum Operariis, fed

etiam omnibus ,

& fingulis Confeffariis, aut quomodo

cunque demum

animarum curz jintentis apprimé

proficuum ,

Ac ad fublevandos eorum labores Ípeciali-

ter accommodatum ]abore*&

induftria

P. BENEDICTI SIGL Ord, Min,

.....

'-ïïm

5. Franc. Conventual.

SUPERIORUM PERMIssu,

LUCERN £,

Aypis Henrici Ignarii Nicomedis

H

aug, .3. 748.

a J

MPa .

r

4

N

B

:

Y

b

| T

SOJ

cä

x

p

i

LICENTI

A

P. MINISTRI PROVINCfALISs

r

ium Ti

O

PCB

plicem , quem

Sacri Ordini

S

'enedictus .Sigl noftri

Theolopis le

Sacerdos congeffit, à

ego Fr. 1co

cum, & approbatum,

Min. S. P.

egarius Bürgiffer Ord,

'rancifci Convent. per

Superiorem

Germani

am Minifter

rovinclalis, & Com

miffarius Ge-

neralis in. lucem

dari permitto.

rüs 1747.

Seiedari 28. Octob

: F. Leodeparius Bürgiffer,

Idem qui fupra,

$

i

C

$.

T

2

2

$2656

j

C XES

Zie

$2521

; i

CENSURA

- ' ; !

THEOLOGICA L.

:

X variis vinez Domini Operafiis

E

" colle&um. fuperne fortis déna-

ftruentem Triplicem

rium promereri in

reperíque , ne-

àpe

rarium. attenté legi ;

orthodoxz-

dum n

ihil bonis moribus ;

^ue fidei co

ntrarium , fed animarum

falutem zelantibu

s Operariis perutilem;

Cto-

& typis dignum. Solodq;*i 27.

bris 1747-

Fr. Joannes Chr&fb&pmüs

e

WWidmar Ord. Min

Franc. Convent.Guard.,

Solodori ; & Difhini-

tor Provincis.

2

B5

5

$55

ie]

:

:

ä

ä?

s

:

?

v

[!

:

SU

R

:

A

.II..

THEOLOGICA

N hoc Operario '/Triplici , diverfas

. materias ab Au&toribus feduló col-

le&as, & tam Confeffariorum, quàm

15

Quorumcunque animarum falutis ftu-

dioforum ufui adaptatas comple&ten-

13

te, nil contra bonos mores, autFidem

orthodoxam deprehendi.

Hinc eum

l

przló omninó dignum ceníeo.

So-

m

lodori 6. iD?cobris 1747. ;

f

jf

Fr. Melchior Ofterrie-

der Ord. Min. $.

Franc. Conventual.

JUs

Provinci& Secreta-

rius, & Afliftens.

fdv

n

i

V

d

o

':y.

A

:

*

m

T

Set

*

3

H

"ER

d

:

:;

E

:

T

ïäa

:

I

APPROBATIO

CENSORIS.

|

N Tfipïicï hocce Operario tria vidi,

I

legi, approbavi. Vidi primó Auc-

toris Imaginem pra&ticis jam diu colo-

ribus expreffam: Legi do&rinas fanas,

orthodoxas, plurimis per plures annos

vi acervum tritici in Viaticurn ultimum

ad falutem auribus inftillatas : Approba-

pro /Eprotis reficiendis feduló collec-

tum. Unde dignum przlo cenfui.

Lucerhz 30. Novembris

1747.

Gallus Antonius Fre-

ner Pleloanus Urbis.

PRJE-

:

'&

ä

URU

UO U T

t3o3 E52 6902

á

PRJEFATIO

AD LECTOREM.

Pufculo præföx;lti "Fitulum Operarius Triplex

1i,

prafigere non incongrué mihi ideó vi-

Ó

fum eft, quia Operarius , imó quicune

(

D

que ad animarum curam deputatus, in eo pre&-

ter aptam ,. brevem , & pradticam materiam

AX

etiam ordinatam methodum ad faciliter; &

(5

utiliter fatisfaciendum triplici fuo muneri in-

X

veniet.

Priusquam autem huic manum adii-

ffl

ciam, Lectorem de fequentibus Hngillatim 1no-«

ü-

nitum volo,

:

Primum eft, Sententias primee partis effe col«

le&as, ut Confeffarius habeat media perfuaden«

di poenitentem ad: in Sacra Confeffione- effica-

cius propofitum tum vitia fugiendi , tum virtu»

t£es ample&endi faciendum,

Secundum , Sententiarum quamlibet fuffice-

re poffe non pro una tantüm, fed pro duabus;

aut tribus exhortationibus faciendis, fi fcilicet:

v

prima v, g. Sententia non immmediaté iterum &

h

poflquam Penitenti fuit infinuita , deferatue,

fed repetitis vicibus eidem , id eft, dum fteua-

da , aut tertia vice ad confitenda

Pua peccata IG

dierit, eadem iterum inculcetur,

Ter-

x/

PnmsfATIO

Tertium, Aus virtutum ideb primz. parti

effe infertos , ut Confeffarius Peenitentern ad de«

4

terminatam aliquam virtutem exefceudam dde

flringere poffit, fi

videbitut.

r

.it'a ejusdem l'äiiu'ti?- expedire

Quartum , Actus Virtutüm Oï;ïnï quiderh ho«

smipnum ftatui , & conditioni effe accornodatos,

à Confeffario tamen non nifi iis utiliter füaden-

dos, quos advertit, excuffo jam graviorum

peccatorum jugo ad perfectiorem vitee normam

afpirare; Illi eniin, qui Deum graviter offea-

dendi confuetudine adhuc funt illaqueati, po-

tiüs fententiis, quàm virtutum Actibus ( ex-

ceptis 1i$, qui vitiis ia Confeffionali a&u depo-

fids, directé , aut faltem indirecté funt oppofi-

ti ) urgeti debent ; quia horum tamdiu incapa-

cescenfendi, quamdiu eàdem devin&ti tenentur.

. Quitituim, plura femper motiva effe fubnexa

AGibus, ut, 1 Confeffarius Peenitentem adActus

exercitiunt non perfuaferit primó, aut fecundó

motivó; id faltent efficiat reliquis.

. Sextum , A&um non. immediaté: iterum eífe

deferendum , aut mutandum, fed potiüs Pceni-

tentes in ejusdem femper Acus exercitio tam-

diu relinquendos , donec aut veré plantaverint

virtutem , aut vitium virtuti oppofitum radi-

citus evulferint , quod fübinde vix contingit poft

deciman , vigefiniam, aut trigefímam Confef-

fionem.

Ut autem exoptatus fru&us faltem ali-

Puando fequatur, neceífe e(t, ut Confeffarius

Ponitentem tamdiu urgeat motivis, quamdiu

ad

AD LEcTOREM.

u

&d ejusdem femper AGus exercitium incumbit,

]«

Septimum , Ponitenti non inutile, Confef-

de

fario econtrà valdé commodum fore, (; Poni-

lire

tentem adíringat, ut, quoties redierit àd Sa.

Crum Tribunal, uti de peccatis, ab ultima

lo

Confeffione commiflis, ita & de profe&u in

[tOS,

fui A&us exercitio hucufque fado, radonem

l-

teddat; Sic enim efficiet, tum ut Actus tenaciüs

ünm

iemoriz Ponitentis inhaereat, tum ut Confef.

at

farius immunis fit ab interrogatione facienda,

bt«

quem fructum ex f^' Actus. exercitio hucufque

"

tulerit; tum etiam

14t Ponitenti commodius

a

inftüllare

poffit motiva ad perfuadendum A&uns

xPO-

riece(faria,

1.

Octavum, Ad&us virtutum Pænïtentibus Iþït-.

p

teratis & Nobilibus comimodé poít paenitentiam

u

jam injunctam fuaderi,

yeya

Nonum, unam, eandémque fententiam, ace

m

cedente tamen diverfa, qua& facillimé feri po-

d

teít, applicatione , q

15

uadrare tam pro Ju&isl,

quàm pro Peccatoribus,

efe

Decimum, predi&orusm omnium praxin efl

2n

fe fequentem. — Poflquam Pcenitens fuam Con-

ii«

feílionem claufit, Confeffarius fequentibus , aut

t

Íimilibus verbis utatur,

Quandoquidem ergo

d*

doles , quód Dominum De

um tuum, füummum

ol

Bonum offenderis, cave,

ne eum dein ampliüs

(^

f

offendas,

Ecce enim Fatites vani'atum , Q

lt^

ouiia vatitas ( et Sententia prima ) prarer ama-

J

re Deum , c ii foli fervire, — Cüm ergo omnia

j

in hoc mundo fint vana preter amare Deum ,

$

PaErATIO

& illi foli férvire, oportet hujus mundi bona

tranfitoria, & vana contemnere, peccata detef-

tari , virtutes ample&i , Deum amare, & illi

foli fervire, ut cunr tempore vera; & nunquam

Cocleftem fcilicet gloriam ac-

peritura gaudia

quiramus.

Volens autem fpeciale

aliquoä

opus bonum pro adipifcenda Calefti gloria ope-

rari, vel in honorem B. M. Virginis, vel Sanc-

ti Angeli Cuftodis, vel San&i illius , cujus Feftum

folemniter colitur, aut in folamen Animarum

in purgatorio imtima cordis tui ( eft A&us pri-

. mus Abnegationis ) sei eff aut amor , aut odium ,

gaudium , timor, iva , aut invidia , mortifica,

J

donec iterum redieris ad facram Confef(flionem

deponendam; Ecce enim, qui Fidores funt fei

(et Motivum primum ) Celo vim inferamt,

e in-

Ej

Quibus fuaviter infinuatis , ponitentiáqu

Dixi

juncta, dimitti potef? Poenitens.

fuperiüs

aut amor, aut odium disjuntlivé ; quia

cüm omnes pa

fliones fimul & femel eradicari

f

non poffint, hinc Confeffa

rius determinet , quae -

1l

nam pre caeteris Poenitenti fit mortificanda.

at

Optimé faciet Confeffarius, (i initium fum

E

Q

ab ea, quse validius Poenitentem. occupat, &

Qi

graviora mala ei accerfit, quae in eo pradomie

natur, quzque in via virtutis, perfe&ionisque

h

t

«hriftiane eum potiffimüm remoratur..

Undecimum , Confetfarium per duas Con-

t

feífiones fefe fubfequentes poffs uti eadem ite-

rum Sententia, A&u; &Motivo, fi ita placue-

tit;

z

AD L£CTOREM.

)

. fit, modo feré fequenti;

Quandoquidem ergo

f

doles, quód Dominum D

eum tuum füummum

li

bonum offenderis, cave, n

e eum dein ampliüs

m

ofteudas ; quia ecce! ut in

ultima Confeffione

Y

jm dixi: Fanitas, vamtat

"UH ,

1od

Q' ompia vani-

pa$, prater amave Dewn, . & illi foh féruzre, Cüóm

pe-

ergo omnia fint vana in hoc

mundo przter a

C

mare Deum, & illi foli

fervire , Oportet hujus

f

mundi bona tranfitotia

& vana contemnere "

(ü

peccata deteflari ,

mare, & illi fervire

virtutes ample&di, Deum a.

[l«

» Ut cum tempore vera, &

UF

nunquam peritura gaudia , Coleflem ícilicet

Ay

gloriam acquiramus.

jul

Volens autem fpeciale

opus bonum operari ,

te in illa virtute , de

fi

qua nuper jam fui locut

us, fcilicet in mortifi.

:

catione certee cujusdam

patfionis predominan.

(

tis ( hic modus agendi c

um Ponite

nteetiam ob.

fervari debet, dum fubinde nulla

)igi

m facit men-

|d

tionem de Adu illi in ultima C

onfeffione re-

at

commendato ) diligenter vel in ho

norem B, M.

&

Virginis, vel Sanéti illius, cujus

Feftum folem-

d.

niter colitur, vel infolamen Ani

marum in pur-

f

gatorio exerceas;

cram Confeífi

donec iterum redietis ad fa-

onem deponendam: Quia, ut jam

nuper monui

l

» qui funt. Vidores ffi, Celo vim in.

ferunt,

Quibus fuaviter in(inuatis

» penniten-

tiáque injunta dimittatur Poenitens

.

Redeun-

n-

ti tertia,

quart4, quinta vice cum eodem fem-

per AQu

» applicetur Motiv

e

tum, quintüum &c,

um texcigm » qusr-

Duo.

PRIEFATIO

ffario, novam fenten-

Duodecimum , Confe

tiam , novümque A&

um cum íu

o motivo iti-

Ponitentis magis utilem

t

dem novo pro (alute

/utendum effe non nova,

fed Supe-

judicanti ,

riori iterum methodo,

dicat fcilicet peraca à

g

Ponitente confeffione : Quandoquidem ergo

doles , quód Dominum De

um tuum, fummun

ne eum dein ampliüs

l

Bonum offenderis , cave;

offendas. Qui vult falvare an

imam fuam, de-

ji

debet Deum amare ,

li

bet hic agere pocnitentiam ,

e

Sanéli ( eft Sententia

fs

et illi foli fervire, . Ecce entm

u

fecunda ) Demm uon imvenerunt in

bortis , in paf-

euis deliciarum , fed in fpimis. punitentie , C afpe-

vitate vits, — Itaque fi Sanéti

Deum invenetunt

(ed in

non in hortis, & pafcuis deliciarum,

& afperitate vitze , neque

fpinis. poenitentie ;

d in bonis

nos in iisdem eum inveniemus, fe

xä

Volens autem

operibus, & virtutum Actibus.

bonum pto adipiíce

nda

fpeciale aliquod opus

te in honorem B. M.

Cole(ti glor

ia operari,

vel Sanc-

Virginis, ve

] San&ti Angeli Cuftodis,

ti illius, cujus Feftum folemniter

colitur, vel

quen.

in folamen Animarum in purgatorio , in fe

ti virtutis A&u, donec iterum redieris a

d fa-

crum tribunal pro

Confeffione deponenda, ex-

Si libenter

boc 4ut illad ( et Acus fe-

ercease

cundus Abnegationis ) ex. Sociis y

ex . Domef[ücis ,

Ecce Redemptor

ex Obviis interropares , te cobi

beas:

sofler ( et Motivum fecun

dum ) «more nofiri

eccabait , igitur &* nos amove . ejus nosmtetip[os vili-

eere

Ap LECTOREM.

etl«

iti-

&ere difcamus, — Quibus dictis Confeffarius Poeni-

lem

tentem dimittat,

Redeunti cum hoc novo fuo

A&u ad facram Confeffionem peragendam fe-

i

(

cunda, tertia, quarta vice eidem applicet mo-

eo

tivum fecundum, tertium, quartum &c.

um

Decimum tertium , Confeffario volenti cer.

pliüs

tum Acum virtutis modó poft pornitentiam

, dé-

jam injundam 'Penitenti recommendare , fo-

AC

lummodó dicendum: Pro falutari Poenitentia

m

recita V. g. uninq,ue Pater & Ave: De catero

tibi etiam ad'majorem in virtütum via facien-

! pflf-

af*

dum progreffum fuadeo, nt usque ad proxi-

mam Confeífionem te in hoc, aut illo virtutis

lt

d in

A&u (hunc Confeffrius exprimat ) exerceas,

que

cui immediate, fi ita placuerit, breviter ta-

:uen jungere poterit unum ex Motivis,

100.18

t

Decimnm quartum , ut Ponitens fe in fuo

A&u virtutis utiliter exerceat , neceffarium effe; ut

endZ

tamdiu in ejusdem exercitio relinquatur, quoad-

M.

anc-

usque poffit fecundàm eum absque diiücnlþgt;'

V

Qperari. -

Decimum quintum, Actus com

municandos

quen-

j

efle Pomnitentibus fübinde cum , fubinde fine

g

jaculatoriis, prout fcilicet id' poftulaverit àut

J

natura Á&us, aut conditio Poenitentis.

Decimum fextum, Pornitenti identidem re-

Iüifs

cormendandum effe Examen Confcientiz par-

q)tüf

ticulare tam circa virtutem implantandam , quàm

noflrf

vitium eradicandum.

s

n

Decimum feptimum, id, quod dixi de prima

GD

D m

PREFATIO Ap LECTOREM.

Sententia, Adu, & Motivo, ctiam de reliquis

omnibus , accedente debita applicatione , fen-

tiendum effe.. Haec ego circa primam partemz

a pE tu

plura dabit praxis,

.Decimum octavum, ut difcurfus ab Opera-

rio fant utiliter , requiri, ut hiflorias profa-

nas, & fimilitudines narret, prout eaídem o-

pufculi hujus pars altera eidem communicave-

l

rit:. Hiftorias veró facras prout in Sacris Bibliis

invenerit,

Decimum nonum, A&us Fidei, Spei, Cha.

ritatis, aliàque pia fufpiria in parte tertia con»

tenta in aurem Infirmi infüillanda effe tractim ,

articulaté, & interrupté, five per intervalla,

o

ne defatigetur /Eger, eíque ruminandi otium

concedatur , cavendósque intempeltivos clamo-

fe5.

Caterüm

P

juamvis previderem , mihi haud

injufté obtrudi poffea, quàd in hoc opufculo

1

vix quidquam meo fenfu, fed omnia propriis

DW

Au&orum verbis propofuerim, nec tamen à

]

Q

labore abílerreri me fum paffus; nam cüm pro-

Ximi utilitatem. duntaxat procurare , laborém-

i

que Operariorum Sublevare qux(iverim , abun-

N

u

de me intentum meum attigiffe confidebam , fi

Ti

snateriam talem, undecunque tandem collec-

tam obtuliffem,

'Tuveró mi Lector animo ma-

ei

gis benevolo , mitioräque Cenfura hoc utere o-

pufculo, & ineo non quomodo, fed quid &

aC

cur dicatur attende,

l

PAR-

t

UE2 XC OC

N

äæ&ää&ä&üæ ææ&ä*ä*ä&ä&æü

X OK EK KOK

3 aF o a

H

ääääääää? ääääääääää

[d

.

PARTIS PRIMJ/E

Materiam utiliter excipiendi Confeffio-

ïs-

nes complectentis,

PRAXIS I

[s

SENTENTIZ;

l

j

&u&m Confe[farius Peenitentem ad. in. Saera Confoffio-

ae efficacius. propofitum . fen voitia fugiendi. (en

virtutes amplettendi faciendum com-

enodà pev[uadebit.

4

Anitas vanitatum , & omnia vanitas , prztes

;

amare Deum, & illi foli fervire.

Vidi cunc-

lo

tà, quz fiunt fub fole, & ecce, umverfa va-

pitas, & afllictio Spiritus.

$

Ne quaras Deum in horus, in pafcuis dchcxarum,

cüm $andi eum mvencrmt in fpinis Ponitentim ; &

o-

speritate vita.

Quidquid eft in mundo, prætentum, prafens ; aue

£uturum eft. .. Quod prateriit, jam non eft, quod fu-

&urum,; incertum eft, praíens veró inftabile, & mo-

ä

&nentaneum.

Nemo poteft duobus Dominis fervire; neceffe enim

la

eft, ut unum diligat, alterum odio habeat,

'

'-

Ut camelus, id eft craffiffimus funis nauticus per

acus foramen tranfire nequit; Ita pccca.:e: non poterir

juuars ia regnua DEL

Pa

P;o-

m

Partis 1. Praxis 1. de Abnegatione fui

Produc, fi potes, ex tot clapfis annis vcl unicum

W

diem, integrz virturis téfleim, qui non fuetit aliqua;

labe pollutus.

'

ls

do, fcilicet in articulo mortis: Ó f

dl

. Dices aliquan

daretur reverti ad. crepundia ,. & telam de novo exotdi-

n

jtreme

r quàm meliori textu omnia concinnarem ! fed i

W

peftiva in illo fatali momento hzc vota erunt. Si vis

tempore ud, nunc incipe, & ca defere , qua cunc ycl-

[v

les deferuiffe,

.

.Etfi omaes' hosiines habueris Ami

cos, nunquam fa.-

j

men poterunt vel mediam horam vitz "u prolongare;

hec liberare à xigorofo illo judicio.

j

Mors eftcerta; fl

tus ?CI?,.. in quo te deprchendet ,

í

&dmodum dubius,

Abfurdum eít , ho:2inem creatum ;

| ad C&lum pof-

Ü

fidendum , ftudere rebus terrenjs.

Quó fa'&ä (.)fïïn'

dit, fe pioxsþs; indignum Coclo.

:

[

DEÀ ABNEGATIONE SUI I

PSIUS.

h

aAaus bujus virtutis, ad quos Confeffarius Ponitentes g,

lt

d

f t eorum [aluzi expedire videbitur,. adftrin- .

Ü

gere potcrit*.

fericotdiz tuz oäuiis,

». Refpice in me Domine Mi

IiQ

& concede mihi per boni-

dele praterita peccata mea

;cl

tatem tuam gratiam , intima cordis mei, uti funt amor,

odium, gaudium, timor; ira, invidia, ita mortifican-

t

di, ut deinceps cor meumpulla inordinata paffione tur-

betur.

üït

Deus meus, mifericordia mea! Orote per dile&tum

Filium tuum , da mihi virtutem , ut, filibenter hoc ; aut

Q

illud ex Socio , ex Domefticis , ex Obviis interrogarema

;

5

me cohibere valeam.

Confiteor Domine, meomnium ;

quos mundus B,a-

f

bet, efle vitiofiffimum ; .nihilominus in immenía con-

fidens bonitate tua, paffiones

rzdominantes virilite£

[

aggrediar , & extrpabo , fpcq?.lj.ter'ïgutcin hanc au£

t

3

ilam, :

Amans

$.

U o

Materia utiliter excibiendi Confeffiones,

n

Amantiffime JESU per effufionem fanguinis tui fac,

qua

ut mundo mortuus , tibi foli vivam , & à me i ofo

penitus deficiens folum faciam,

quod prod;iï: ; nonquod

r

lubet.

xl

Nihil aliud volo, nihil opto, altiffüine Deus, nifi

W

patl, & contemni pro te,

EO

Firmiter ftatuo Domine, te ad

n

juvante, in me ipfo

c v

cavere, quod mihi in aliis difplicet,

Propono Domine id emendare, quod aliin me re»

n t

.prchendunt;

Afe,

Mo'T1va,

quibus Confeffariws Pomnitentes ad AGuum Braoeden-

i

tium exercitium [acil berfuadebiz,

3. Qui victores fünt fui, Cocdo vim inferunt. S. Cy-

n ïü[

Prz'pm. de. Na£vvit. Domini.

oiïfn'

Quia amore náftri, Fratres chariffimi , Redemptor nof-

ter occubuit , & nos amore ejus difcamus nosme

r

tip«-

Íos vincere. .S. Greg. bom. 3. in Evang,

In minimis probandum eít conflictibus, quàm viri»

Ug

liter in ma

]

l..

jori certamine ftare poffimus, S "mb. l, 1.

Offic. c. I0.

Nifi quis ab omnibus Creaturis fuerit expeditus ,

obn]if:

non poterit liberé intendere Divinis.

jue31;$ n

Iþo,m. Kemp. L

amoh

Si quis vult poft me venire., abneget femetipfum, & tol-

ficae

lat crucem fuam, & íequatur me, — Matb. 16. . 24.

petu

Quandocunque homo ali

quid inordinatum appetit,

ftatim inquietus fit.

Thom. Kemp. l. x.e. 6. $. 1.

jedum.

Homo, qui necdum in fe perfe&é mortuus eft, ci-

g,Al

tó tentatur, & vincitur in vilibus rebus. Z7bem.,

Kemp.

LW .I,

)galcm!

Abnegatio eft unum é przcipuis mediis, quibus ad per-

lus H&*

fe&ionem tenditur, & peryenitur,s, Baffl. i» Conft. Monaft..

i con

Vis magis proficere una die,

quàm intcgro anno ? ab-

mnd

nega temetipfum, in nulla re voluntate

m tuam fa.cicn*s,ï

p M

Stella de Vanit. p. 3. c. 15.

Veré divinum eft mori

peccato, &naturz vim facere,

Per

Mq

8, Caff. Collat. 24. c. 26.

N

m

&

Partis 1. Praxis 11. de Abftinemtie

Per leviffima virtutum exercitia ad illuftres fzpé vic-

Tbom. Kemp. l. 10. c. ?. $. 4.

tórias aptamur.

Vía perveniendi ad Chriftum — invenitur per vidto-

Tor

riam proprix voluntatis, zquanimiter ferendó tribula-

d

tiones, & non quzrendo próprium commodum, Sze/]a

ali

2.4. 5 16.

$.

Ille profectó fan&us eft;

qui voluntati propriz ab-

tenuntiaverit.

S. Clim. apud. Jul. fat. c. xt.

h

Dei inimicus conftituitur ,. qui propriam fequitur

voluntatem.

lfa. .Abb. orat. 23.

[

$

PRAXIS SECUNDA.

SENTENTIXE.

D

üt

E refpicias ad id, quod es, fed quod eris. So-

"N

lum ad prafíens attendere, et non ad, triftitlam ;

letitiz affeclam, id demum lachrymis dignum eft.

[Ur]

Mj

Sis diligens in operando, quia jam appropinquat

tempus , inquo examinabitur vitatua, et juxta laborem

recipies mercedem.

Mundi gloriam femper comitatur triftitia. — Si nunc

rides, & vitam tranfigis in deliciis , formida maximope-

)

re, ne malum tibi paratum.

Dulcis eft vita mundum amantibus, fed fiet amara

appropinquantibus ad mortem; quia breve eft id; quod

delectat, zternum veró ; quod cruciat.

lCm[

Magna tanguntur homines follicitudine in mundo

pro mifero & mortali corpore exornando; domus autem

&

Dy

fuz confcientie , quam Deus incolat , nullam gerunt

eutam.

f

d

DEg ABSTINENTIA.

o

N

Aüus bujus Virtatis,

!

d

f. Domine Deus meus

.

ego viliffimus Peccator

d

quoties ad menfam acceflurus fum, toties parum cibi

aut potus mihi detraham.

ft

Domine, qui es fummum Bonum , in fignum amo-

de

bibam.

iis erga te' interdiu nil comedam , ant

MOTIYA

Muarerin utiliter exciplendi Confefftones.

T

Mo-TivA ABSTINEN T.

6. Ouotquot viros virtutum vidimus , (iné abftinentía

vido»

ibul

bult

non Iegimus ascendifle

nec aliquid magnum mo-

liti funt, nifi priüs abftinentia przceffiflet.

Quoties

gtuli

aliquid à Deo obtinere conati funt, jejuniis incubuére,

S. Cypr. de jejum.

Dj a

Mens hominis jejunantiseft ;habilis ad.. fügandam.

hoftis tentatiorem.

S. Bonav. Diat, $, 1g. de jejung

:qmtnt

Quod corpori afferre foler exquifitus, & elegans

ciborum dele&us, id animz jejunium.

Afidor. Clar.

er. 8

3

uemadmodum propter cibum ejectus eft Adam à

s

Paradiío; fic rurfus per jejunium , quivult, ingredia-

tur Paradifum.

S. Atban. Alex. L. de virginit,

i. Y

La

Jejunium preces noftras (fubvehit in codum, quia

oratio finé jejunio infirma cft.

f.

$, Chry[. bom. 15. i

-:Matb,

jnquit

borem

PRAXIS TERTIA.

SENTENTIX.

j utc

ymope

mutare poteft Ethiops pellem fuam, & vos

Yy. SI

poteritis benefacere, cum didiceritis malum.

Amata

Fierinon poteft, ut quis Deo fruatur, & fimul inor-

"dinaré appetat res hujus mundi.

»

,quod

Felix anima, quz nihili facit omnes confolationes

-

qund?

temporales, & experrecta fronte ampledtitur laberes,

& neceffitates pro JEfu Chrifto; nam ceüm Deus fuos

: aumïl

in hec mundo multüm confolatur; quàm putas fuavi-

gc[w]f,

ter excipientur, quando corporis moleftiis exuti, in-

V

gredientur i gaudium fempiternum?

Finis hujus vitz, quam tantopere amas, nihilaliud

eft, quàm vermds, & cinis. — Finis & conclufio peccati

aol

eft tormentum maximum:; ídque fempiternum.

Quem fructum fufcepifti ex eotempore, quó mundo

n Cibl

ferviifti? In Amicis non reperifti fidelitatem, in iis,

an

de quibus bené es meritus, reperifti ingratitudinem ,

imum , & fmu]ationis.

& in hominibus fallaciz p;ur

2

y/

Si

r

»

x

6

Part. 1. Praxis 111. de ZEgernitate.

Si te ipfum fueris ingreffus, & bené computavctis ;

haud difficulterinvenies, te plus dediffe mundo, quam

JEfu Chrifto.

Meliüs erit in puncto mortis, Deum babere Ami-

I9

cum, quàm per totam vitam ferviiffe Regibus hujus

mundi, atquePrincipibus, quilicét nos ament , tamen

)

nec tantillum nos tunc juvate poterunt.

Va vobis, qui habetis confolatiónem veftram in hac

di

vita, in altera prorsus defolandi ! vz illis, qui vivunt

in deliciis, quia tribulationes fuftinebunt,

8

t

Dg JZÉTERNITATE.

itus pro memoria ZEternisatis.

Jott

tXo)

$. Nunquid in ztermnum me proiicies Domine?

Quivis homo ibit poft mortein in domum atexnita-

lar

tis.

O zternitas ! O zternitas?

Chr

Dimitte me, ut plangam paululum ; antequam va-

meI

dam in domum zternitatis.

fcqu

MoTIVA COGITANDI

m

&

De ZEternitate.

f

9. Nihil tantüm valet ad fpernendam prafentem

vanitatem , quàm cogitare jugiter atefnitatem. Sa,

Tl

Bern. Ep. 3.

.

[/

AEternis inhi

anti faftidio funt tranfitoria. Ilbidem.

lat

Nunquam poterit Dei Servus vinci certamine , nec

[40)

€ravari temporali labore, qui zterna bona. vel mala

femper gerit in mente.

Jhom. Kemp. $. ad Novir.

Ime

P r S. X.

Facilé omnes vitz miferias tolerat, qui novit de

lil »

N

futura immortalitate cogitare. —S. z4read. Mart. apud

tQ «

Bolland.

!prg

Mittamus animum ad illa, quz zternafunt, &ea,

poi

qua mdfccora funt, non cemmüttemus. —Senec. Epift. $8s

dCre

PRAXIS.

Matevia utiliter excipiendi Confeffiones.

r

fl j

PRAXIS QUART A.

quam

SENTENTIX.

hni-

19. Oní(idera decurfum vitz , & morttis Chrifti ;

Pjus

& invenies , quód Dei Filius fa&us homo fem-

Pt

per nos ad contemptum mundi tam in vita, quàm in

morte admonuerit.

jn hi

Facilé omnes cognoscimus, iter ad Calum paran-

vivul

dum eífe abnegatione, jejuniis, vigiliis, carnis. cafti-

gatione, multisque tribulationibus , fed in actionibus

noflris aliter nos fentire videmur.

Satis deplorari non poteft innumerabilium Chriftia-

niorum czca perverfitas ; qui , cum Beatitudinem femper

exoptent, nihil tamen agunt, quo illam adipisci va-

Jonite?

leant.

Terni

Silabotes, quos pro mundofuícipis, libenter pro

Chrifto fubires; in hac vita viveres lzté , & in altera

m

femper effes beatus; hinc ferviens Deo geminam con-

equeris Coronam , ferviens mundo duplicem paenam.

Tempus breve eft, mors certa, hora ejus incerta,

omnia prefentia caduca, & vana. Multi in fepulchre

emarcuerunt, & putrefadi funt, qui longo tempore

fe victuros putabant.

fentem

Melius tibi etit in articulo. mortis, fi anté planxe-

$u

ris defe&us tuos, & peccata, quàm Íi expenderis vi-

$i hic vi-

tam hanc miferabilem in falía voluptate.

idett

tam tuam transegeris rifu; polt mortem in inferno

continuó febis.

Y x

:] Inà

Si modó nonpotes digitum in igne tenere pro tempo-

J

tis momento , quomodo eris in perpetuum in igne infer-

nali? Cujus refpe&tu hic nofter pictus eft.

Vit dC

Si refpicias ad tempus prateritum , multa invenies

g

te commififle , unde meritó erubefícere debceas.

Si

teípexeris przfens, invenies, te in hoc exilio multis

&

periculis circumdatum. — Quàd fi oculos defixeris in

uturum , non deeít materia magni timoris , fi confi-

nyt- Svgi'

deres ingrüentia tibi terribilia Dei judicia.

5

B

2

Non

M

8

Partis . P;-'axiä IY. de Amore Dei.

[

Non vult Deus cor nofttum divifum , nec in plutes

u

partes diffe&um, fcd integrum amat; hinc totum illr

£radendum.

Mifericordia Domini; quia non fumus confumpti..

Infeliciffimus homo.ille eft, qui ab eo recedit,ï qui

fummus eft.

T:anfimusut fosfani, conficimusiter, & nunquam.

f£edibimus.

Omn«s curtunt,. fed pauci perveniunt ad. metam.

Drg AMonE Der.

|

]i

«délus bujus virtutis.

Ía

14

i1. Onoties 6 JESU! Codlum afpicio, toties gau-

deo, quód Deus fis , fumme bonus, perfectus , ime

meníüs, infinius ,. juftiffimus.

qu

&|

Quis mihi tribuat ó. JESU'* ut motiar pro te.

Si nec Codum, nec inférnus effetó Deus, te vellem

Q

diligeres quia Deus es, & quia prior dilexifti me.

Quia fuave eft federe. in folitudine, & tacere; cumy

W

t omíiia;

folo TESU loqui, folum JESUM, in quo fun

abiliter

tecum à

meditari , libenter, & quafi infepar

2, meridié, & Ve£

)

JESU convekfabor: vcl faltem man

cri tui memoriam vivacem inftaura

bo.

Quia nihil me lzti

ficat Domine JESU Chrifte, nifi

tu , nihil me contriftat ;

nifi meà culpa, & offenfio tux

moris ex integro me tibi offe-

Majeftatis; in fignum a

£o, me, meáque ad pedes tuos deponens ;

(b

qt dc) mé

conítituas arbitratu tuo.

Hif'lu

Utinam íuaviffime JESU! e& flammáà amoris arde-—

ttüt

jem , qua ardent Seraphim, qua ardet Mater tua, qua

Yunc

ardent omnes Sancti & Electi tui.

hoávi, dà mi-

Quia vitam Ó JESU amandó nom iuc

(

hi ó JESU! vitam amandó finire.

t

uiate Domine Deus de

fidero laudare pro omnibus,

veininfer-

J

quiteignorant, & blasphemant five in terris f

ti folent

mo; omnia advería, qux homini in hac vita deg*n

acci-

»-—

—

-

Materia utiliter excipimdi Cozfeffiones.

9

Juites.

accidere, propter te; quem diligo , cum gaudio fut

n li

tinere, & patienti animo íufferre mihi propono.

mpti..

MoTivA AMonis Drer.

i qui

12. Amor Dei paífioncs omnes fugat catervatim»

quas jejunia, vigiliz , cilicia vix carptim abigerent.

unquam

Olzv. lib. 2. Strom.

Charitas Dei cuftos eft fanctitatis. S. Chryfol. S. 94.

Homo fcuto, & armatura munitus amoris tui bes

nignifime Domine JESU , in tentationis pralio ftat. in-

concuffus, invincibilis, & fortiffimus. Idiota c. 13. .

Nulla res fic nos ab omni culpa fetvat immunes ;

ficut timor fupplicii, & amor Dei. . $. Frajper. de vi-

a qu

ta contempl. Sacerd. lib. 3. c. xo.

I$ 3 J

Deus amandus, quia & nos amat , quia bonus,

quia pro nobis incarmnatus, natus, paiïim ? Inoituus,

& innumera alia beneficia contulit. S. TEom. Villamov.

| vellem

c0n. de fced. kom. Pout. Imperas. & Venet.

Charitas omnium vitiorum radices extitpat: Cbari-

m

(j au

tas omnium virtutum otigo eft. Hugo delaude Char.

: oj )

Charitas omnia opera meritoria facit. S. Berz. r. 2. f.$.

teum o

Charitas eft optima via perveniendi ad Deum. 14oz.

gv

Villan. apud Manf? Difc. 3. . .1 $.

Amor eft omnium bonorum fons, & virtutum ori-

RE) niü

£o, finé quo res magnaz patvz , imó nihil. S£ellu. 3.c. 7.

Ibidem.

"n*

Amans Dcum damnari neutiquam poteft.

bl of

Divinus hic amor tam excellens eft, ut omnes Bea-

gé

ti, omnesvre&^creatz & Qu creari poflunt ; opus

Huic fancto ex-

aliud excellentiu$ facere non. poffint.

ercitio incubuerunt, dum . imn terris viverent, & eidem

js t

14 quz

nunc vacant in Coclo.

Ibidem.

Charitas clavis eft regni Cocleftis, perfe&ionis Ma-

ter, virtutum robur, thefaurus incomparabilis , cunc-:

l j

[

torbmque meritorum principium , & finis.

O.

Lauri

rmnib.us"

N

J4ft. de-(?ajfit. conzub.c. xXS.

imlnw'

T

B

^

PRA-

u

um

16

Pariu l1. Praxis V. de Amore Proximt,

PRAXIS QUINTA.

SENTENTIJE,

Ótiüs timere debes in hac lachrymatum valle s

i5.P

quàm latus effe ; cum nefcias ; ütrum opera

]i

tua Deo fint accepta , neque quamdiuin iis fis perfe-

U

VCI&;UIUS:

$i vis vivete cumi Deo in Cadlis, debes hic in terra

mori murdo: debes fepius facere, quod nolles , &

intetmittere, quod libenter velfes facere. In hoc om-

nis tua virtus; in hoc omre tuuri exercitium verfetur.

Ll

$i recotdaferis anguíli illius ; & obscuri le&i, in

fic

quo fepeliendus; &ad judicii diem relinquendus eris ,

di

vanas, mundümmque fapiettes cogigjxtiones facilé excu-

teress

fü

Ne expavefcas à laboribus , qua' finientur fimul cuni

tüs

inorte; fed time eos , qui incipiunt cum motrte , &

tio

nunquam finientur. Amici te nom eripient à poenis ;

hec favores mundani poterunt te juvate.

li

Quid ptoderunt tibi negotia temporalia , Deo ad

conícientiani tuami examinandam veniente ?

lu

Terra es; & cinis ; quales & Progenitores noflri fuc-

[ür

tunt: Nomn tibi patcent vermes ; qui non pepercerunt

Ij

fioftris Pareritibus;

Non eft nobis data hac vità, ut nos voluptatibus

änme*:gamus( ; fed ut in tam brevi, & tamen zrumnis

pleno mornento flentes; & ponitentiam agentes, gau-

f

deremus demtim in illa immottali, ac vera vita.

Itj

$ummum hominis ftudium; fumma cura hzc eft:

]

iü hoc fzculo commode vivere; de zternitate altum

lii

filþl)tilïll;l » nulla cogitatio.

l

Curiünt dies velociter, tranfit juventus, tüque fcfti-

]

fianter teridis ad miortem , autfene&tutem ; Et quid tan-

deni erit de oómnibus hujus mundi rebus?

P

Y

Inutiliter vivit in hoc mundo , qui non feftinat con-

£regare merita ; quibus vivat in vita zterna , ubi eft

h

vita fine morte , juventus finé fenectute, latitia finé

&riftitià..

li

DE

do

/t-"?-r(

:

II

Materia utiliter excipiendi Cenfeffiones.

Dg AMongE Pnhoxiwi.

, eÍus bujus virtutis.

vile

14. Da mihi Domïne non diligere verbo , neque

j ovcxf—

lingua, fed opere , & veritate; &; quacunque volo,

j per&t'

üt faciant mihi homines , id faciam illis.

Amator hominum Detüs oto te pro omnibus, qui

1 (effa

perfequuntur & calumniantür me , & qui me quovis

$,&

modo offenderunt, daillis falutem mentis, & corpotis.

? Ofm-

: Diligo te Domine extotocorde, & Proximum prop-

:&:rqr.

ter te: hinc; quod mihi non vellem fierb; nec alteri

1

faciam.

T

O Deus infnité ámabilis , quim parüm hucufque

ä

: ouie

dilexi Proximum meum! Dixi nunc capi, 'In fignum

1:

futuriamiotis, in converfatione feduló cavebo contemp-

il cuit

tus, oblocutiones; detract

loncs; mordacitat;es, cotrec-

E

tiones; reptehenfiones.

us

, Ánimabus in Purgatorio omnia opera bona; & mor-

tificaiones per feptimanam confignabo.

« ad

Quoties intravero Ecclefiam , faciam intentionem

Iuctandi per orationem in eaperagendam omnes Indul-

5

gentias in ea lucrabiles , & Animz traníctibam deter-

tf

rcerut

minata,

Mo'riva ÁMonts Pnoxiwr.

AntfDus

nunis

1f. Magnz fuit curz Deo, ut Proximum diligere-

) 81"

mus; fiquidem connexuit preceptum amoris Proximi

