lum gererc, oculos in terram de-

tim n

niffa voce loqui, fzpius fufpiria trahere ;

&

.

Hg;rc ; inbi

ts eft

ad iingula p

ropé verba (e mifetum & Peccatorem nomt-

Tatls.

nare

At fi tales ve

| obiter, & unó verbuló tetigeris

etiam leviffiunó ,. ftatim . videbis, quantmn à genuina,

allim;

humilitate abfnt, Veruz ergo bumilem patientia ofrendit.

n df

ipfüm :

Hzc eft lapis lydius, ad quem. verum humilitatis au-

& Ofnni

rum exploratur. Non confiftit itaque virtus hzc in

verbis, aut exteriorum neglectu ; (cd in intimo cordis ;

lic hus

tantum

& abjedtiffimo de fe ipfo íenfu in fe vilipendendo, &

nj

fimul optando, ut & aliitevilipendant, & nullo in nu-

Ym

mero habeant: Ethocé profunda fui cognitione oriatqr.

ufm p

Gnapvs HUMILITATIS.

lo

ln

D

210. Humilitaus gradus funttres, quorum primus eft,

fe ipfum parvi facere, & humiliter de (eíentire. Unicum

autem, necellariimque ad id medium eft fui ipfius cggni-

A

tio; nam ut te pro ratione meriti aftimes, priüs necefle eft,

ut

»

m

difcurrendi de kz;milifat&,

173

litr

ut te noris, qualis fis.

In vilitatis ergo peccatorum ,. &

miferiarum tuarum flercore inzftimabilem hanc humi-

litatis maregaritam rcperies,

Secundus gradus eft, defi-

derare ab aliis contemni, & vilipendi,

Qui in primo

1

gradu multum profecit, ad fecundum hunc facilé per-

H

um d

veniet : Id eft, fi veré nos ipfos contemnimus, &

1

»ro

nihilo reputamus, nullam prope difficultatem fentiemus

c[uöd d

in co, quod & alii nos pro nihilo reputent, ac nullo

ijus fam.

W.

in numero habeant, imó id nobis gaudium erit. Ratio

um dlb t

cur non gaudeamus, cum nullo nos alii in numero &

uippt, 0

pretio habent, eft, quod nos ipfi ut tales veré, &.ex

r, gl t

corde non habeamus,

Ad veram igitur humiliratem fa-

riems: V

^

tis non eft, ut te ipfe contemnas, nullóquein numero

J 1

(ordih

habeas, ut male de te loauaris; fed & conniti debes

[ füb '.'Cfüïm

"

catenus p

ertin

Àiir

g.

UX*

2

ere, utex animo gaudeas, cum «tiam

145j &

..]l

alii idipfum de te fentiunt, & dicunt, quod tu de te

nirumquism'

Íentis, & dicis, téque contemnant, & pro nihilo du-

o m

cant,

Siquidem velis, ut alii idem de te fentiant, té-

eft fiptt

que ut talem habcant, & exiftiment,

ET

]

iócque ex illis

i o

occafione oblata audire volupe tibi fit, jam tum ad ve-

n

ram humilitatem pervenifti.

Tertius gradus humilita-

ja u*

tis eft, quando quis excellentibus virtutibus, & charis-

gt

matis coclefiipus ornatus magno infuüper in honore, &

[bulö miäüg

vftimatione populari pofitus , in animo íe propterea

ggnuli

"

Ü

non effert, ac nihil horum fibi arrogat, fed omnia ad

ii

ipfum fontem, qui Deus eft, & à quo omne bonum,

Gradus

glb

& omne donum perfe&um defcendit, refert.

jjtis hic.-ln

hic humilitatis fupremus, & perfectiffimus magnorum

vino ^

tantum, & perfectotum Virorum eft; Magnz enim, &

)cndgnd(h *

mirabilis certé perfectionis eft, quód quis in oculis Dei

1

o*

qu

veré magnus fit, in virtutum, & perfectionis via infie-

riti

U'()[]CO

neim progreffum fecerit, ac propterea tum à Deo, tum

ab hominibus magni fiat, & zftimetur, ipíe interim

114'

parvum , & abje&um in oculis fuis fe reputet.

;mus d

pf

a

Qs

MQTIVA HuwiriTATIs.

(U5 C?gn,l'

211, Nonfum dignts. Matth. 8. *v. 8.

Centutio

dixit:

" Ccücdb

*

EE

--

174 Part. HI. Tit. XV, Materia pià & utiliter

dixit : Nom fum dignss, & ideó dignus effe&tus eít, 5

t &

CLryf. bom. 3. in Mattb. Sic & Petrus ait. Luc, $. v. g.

Cum

Exi 4 :me Domine, & proptetea fa&tus eft Ecclefiz fun-

cundo

damentum.

quis «

Non fum dignus "vocari Filius tuus.. Luc. Y5. v. 21.

Infelix per humilitatem impetravit felicitatem, & often-

Humi

dit fe cà dignum, quód confitetur indignum. — S..4ur.

V, f

$]

im P[Aal. 18.

Si humi-

quam 4

Dejcendit hic jufisficatus.. Luc. 18. *v. 14.

]s mj

litas cum peccatis tantüm valet, ut etiam Pharifzi fanc-

titatem fuperet, quid effeciffet eadem humilitas cum

Sict

Til r

pietate conjuncta? szellz bic.

Wt Dene

Proridens autem ferus ille orabat. Matth. 18..26.

Mifertus

4t detr

Et mox obíequio humili veniam impctmvit.

autem Dominus fervi illius, dimifit eum. . 2 7.

h, L. |

Scypbusm meum argentcum pone im ore. [acci. Junioris.

; Sicit f

Gen. 44. 7- 2. Sicufjofephïuüt cum Benjamin, quem

Inptium

Detmni,

ab initio quafi furem premere, & vincire fe velle fimulavit,

Atbor

poftea totum 14 joco- factum efle oftendit, eümque am-

plexans cxteris Ftatribus pratulit : Ita Deus agit cum

as

humilibus.

Sinit illos contemni, & aflligi, fed fi hu-

tolum à

militer, ac

17

p

tienter ea ferant, blanditur eis, eósque

ï]m&ere

Icren

evehit, ut tantó fiant gloriofiores, quantó antéerant ab-

je&iores. Ludus ergo Dei eft humilitas. Corz. bic.

D

Sicu

demfus meum nondum advemit. Jo. 7. v. 6. S..4ug.

l&

I 110f

JTracf, 28.

Nondum eít tempus glorificationis mez;

h [cho

prius enim oportet me humiliari; & mori, & per hanc

humiliationem ad gloriam meam afcendere.

lis «f

Refpexit bumilitatem .Ancilla [ua. Luc. 1..48. Ma-

Sicut

ram Vireinem refpexit Dominus, non quia nobilis ,

lts n

dives, aut fapiens, fed quia humilis erat. Blef; Ep. 36.

Wttür

$. Macario in via occurrens Diabolus, falcc eum

MU (

petrcutcre nitebatur, dixítque ei, magnam à te vim patior

i

Macari, quia adverfum te nihil valeo. Ecce enim quid-

P

quidtufacis, & egofacio : Jejunas, &ego : Vigilas, &

wam,

eg» non dormio. Unum eft, inquo me fuperas. Quod

n

eit illud? Iutetrogat Macarius, refpondet : Humilitas

Ukiw

tuà ,

Q

p

"-

bt

difcurrendi de bumilitate.

175

fs el $

tua, & ideó contra te nihil poflum. Bo//azZ. 15. Jaz.

LT $. d

Ecdefte fu

Cüm Beatus Antonius tot laqueos Domonis orbi

c

avit,

cunc&o intenfos cerneret, fufpirans Dominum . ro

o

(, 1f V 1l

quis evafurus eos potiffimüm eflet? Cui refponfum eft:

Haumilitas fola evadet hos laqueos.

S. Ephrem deredcia

em, &oltt

«2v. YAT. C. 8.

wm, $4

$. Francifcus fe peccatorum maximum dixit. Ob

quam caufam Frater quidam vidit eidem coronam in ca:-

4, &

Dharifeilac

lis maximam praparatam.

S. Bona-vent. in "vtta. c. 6.

DD

Sicut arbufta levi vento concutiuntur, & evelluntur ,

umilitas CU

nifi firmam in folo radicem fixerint : Ita qui in humili-

tate bené radicatus non fuerit; quovis contradictionis ,

',Hh, 1841 Á

aut detractionis vitio facilé turbatur, & deftruitur.

$.

v Mict

Greg. L. 8. tor. c. 35.

91

Sicut fervus vilitatis

(ux confcius nullum Domini füi

TR

imperium recufare audet : Itanec; qui veré humilis eft,

jamin) W

Dei mandata violare przefumit.Grazatz, V. bumilit.f. 61 5.

jefimtin

Arborem attendite; petit ima prius, ut furfum ex-

| cüm'ïllc At

crefcat; figit radicem in humili, ut verticem tendat in

ts df

F(Um

coclum : Tu autem finé humilitate vis excelfa compre-

j, ii

hendere : Siné radice auras petis.

Ruina eít ifta, non

j t'jS ) Cll)äfg'

jncrementum.

S. 44ng. S. 38. de V. D.

AY

antceni

Sicut Magiítro fingulare folatium eft, fi Difcipulos

C h

in ea arte; quam profitetur, bené proficere advertat:

y, 6 s

Ita non poteít non Chrifto fummopere placere, íi nos

tionis

4

in fchola & arte humilitatis, quam fpecialiter is profef-

gpuv

fus eft, infignem facere progreffam advertat.

Sicut fi Princeps aliquis diceret, fe deinceps' Stabu-

q, 4b N

larios prz omnibus aliis Famulis dile&urum, & remu-

Qd n(]b

J

neraturum, omnesStabulariiofficium ambirent, & gau-

p p

derent, quód neque Cancellarii , neque aliud altius mu-

fi

(e u

nus ipfis obtigi[fet: Ita cum Chriftus verbó, & factó

(

vim pat

promulgárit, fe cos, qui vilia munera ex humilitate

ein qi

Obeunt, prz aliis amaturum , & przmiaturum ; Meritó

viglios

quisque hzc munera ftudiosé ambire, & cum gaudio

j Qu

Íufcipere deberet. Perald. 22 jumm. virt.

Humlïlw

Quó puteus eft profundior, có aqua eft dulcior) &

[

ua-

quEER..

176 Paft. li. T. XV. Materia pie e u'iz"l:z"fe'r

VX dic«

fuavior : Sic quantó fucris humilior; 'tä.ntö etis Deó

ratior.

quiin |

Delirat, qui ad petendam à Divite eleemofynam prez

confur

iomin

tiofas indueret veftes, armillas, & torques aureos if

propte

manu ferret : Pauperes petentes cleemofynam often-

duünt fua vulnera; viles pannos ; fuämqu"c paupertatermi;

liqu

propt

ut iis detut : Si vis à Deo habere ftipem, ab illo locu-

"

dico,

pletari, & veris divitiis mágni fieri, huimilia te; mon-

jorem

Ílra ei peccata; & animz tuz vulneia ; quoniam liumi-

les ipfe ditat, & exaltat. S. Bonav. S. y. de conf.

€90 dl

[enpia

Exk&MPLA HuMwiriTATis.

& corj

i12. Egó veniam. Mattb.$..7. Quantum Divinz

lii (

lts jn

humanitatis infigne, ut cocli Dominus nequaquam dedig-

$51 Boj

naretur Centurionis Servulüm vifitare ! Quod utique non

ideó faciebat; quia abfens curáre non poterat; fed ut

T folted

lm

formaftn tibi daret imitandx humilitatis.

Si Amb. lo f&

$ Ens

i2 Eccd. 7.

Q qui

Diféite à mé, quia bumilis füm corde. Matihb. 1i. v

39. Non ait : Difcite à me quatriduanos mortuos fufci-

lgium :

Qit m

tare; fed ait : Difcite, quia bumilis ; potentiot eft

i, T0

enim, àác tuxior folidiffima humilitas, quàm ventüofif-

fima celfitudo;

QU LAuM. de IFUMM D. 8. 0.

qUCns, 1

$. Petrus cüm ob clauduin ab eo fanatum populus

Wme fx,()öil-

vehementer obftupefceret , & ad ipfum quafi gratulatu-

Teonfe

UM

tus accurriffet; eidem dixit: Viri Ifraelitz, quid mira-

mini in hoc, aut nos quid intuemini, quafi noftta vir-

t

tute; ac poteftate fecerimus hunc ambulare? Deus Abra-

ham &c.

MO

MUU IU I3.

ffttiofos

Qua cim audiffet , turbatá eff in [érmone ejas. — Luc;

1. 7. 29. NNon Angcli afpectu turbata eft; non enim

us

Mene

novum illi erat; Angelos videre; fed ia fexmone cjus;

Raf

nam cum effethumillima; turbata eft ; quód ab Angclo

laudaretur. $. Ambr

j ais graviil55 & moleítius. etle

Es (lfm

humili, càm laudatür, quàm fu

B

tür.

Diezcon. 2. de incara.

perbo, Süm vitupera-

D

üy,

Qu g

8. Antonius cüm incella propriqi oratét, venitad eum

-

30X

lyj]

—

m

difcurrendi de bumilitate.

177

at

antà eis D

VOX dicens: Antoni, necdum ad menfüram Coriarii iftius,

qui in Alexandria eft, pervenifti.

Quó auditó , Senex

ml

i

ts

confurgens venit Alexandriam. Cümque ad defignatum

hominem perveniffet, dixit : Refer mihi opeta tua , quia

us quty ]

propterea de deferto veni, qui refpondit : nefcio, me

ofmun d

aliquando boni aliquid perpetrafle; unde & ex cubili

& paupttiti

; abl

proprio mané confurgens, antequam in opere tefideam ,

dico, quód omnis hzc civitas à minore usque ad ma-

mll te; Di*

D

jorem ingrediatur in regnum Dei propter juftitias fuas,

uont

m ln

cgo autem folus propter peccata mea poenam ingrediar

TT tj

Íempiternam.

Quod verbum antequam quiefcam feró ,

ex cordis mei teceníeo veritate.

Hoc audiens B. An-

ATÍS

tonius; dixit ci; In veritate, Fili, ficut bonus Artifex

M

um Di

fedens in domo tua cum requie regnum Dei adeptus

uiqum

&t

ts : Egoautem velut (iné difcretione omne teinpus meum

Eoduriqgcmï

1b j

in folitudine confumens necdum verbi tui affumpfi men-

pOfo

furam,

Vita PP. de bumilit. $. 121.

| [* Amþ. (. j

$. Francifcus togatus , quid haberet gratiæ, aut boni,

ob quod à Deo ad tantam fanctitatis & auctoritatis fa-

, Mi

Rigium eflet exaltatus, ut totum mundum ad fe, fui-

smoro

; pottnit

que amorem; acreverentiam traheret? 'Tuenim inquie-

l

bat, non es nobilis, non dives, non doctus, non elo-

luäm yait

quens, non formofus.

Refpondit : Ideó Deus ad hoc

TL

me clegit; quia nihil habeo, in quo gloriari poffim ,

;atum p

oglm"!

utconftaret, hoco

pus non effe hominis ; fcdxïDci. Corn,

u g

"

! UAGE, c, 1. . 26.7

-

n*

'

ual gl

r

HuMILITAS AMAT LATERE.

|

fe?

D

213. Qui aurum poffidet, vel argentum , vel lapides

",

pretiofos, non foris hzec proponit, fed intus in cellis

4l

//

77] [/]

occultat, ut manus eorum , qui parietes effodiunt , de-

; 10 "

clnent. Similiter qui virtutis divitias habet, hasinani-

[on

J

T

Jma abfcondit, ne per inanem gloriam animatum fures

d

p

cas fubripiant.

B. Tbheodoret. im P(Alm. 118.

,idisd

Sicut arbores, & fpicz , quó magis frugibus onufte

f:ilm u

funt, tantó profundius fe inclinant : Ita Viri fandti,

i

A ,

quó pluribus virtutibus ornati funt , tantó profundius fe

yrl-

l

Sicut

Y

U(.L?

huriliant. 'S. Dorotb. Serm. de bum.

| y.(aHf

178

Partis 1. Tit. XV. Materia pià £ utiliter

ia

Sicut vafa vacua magis refonant, quàm plena : Ità

alferunt

quibus parum virtutis ineft, multüm fejactant, & glo-

uge cju

riantut : $ecüs veró, qui humilitate, aliisque virtuti-

Staplet. in Dom. 4 . pent. tbem. s.

fit jpfo

bus pleni funt.

Non n

Sicut ftella in fe magna, modica eft in apparentia:

las mu

Ita humilis, licét coram Deo magnus, minimus tamen

lbidem.

d adc

in fuis oculis apparet.

exetcit

MEDIA PRO ACQUIRENDA

que tr

Humilitate.

patitnt

214. S. Bernardus fpiritualis Magifter B. Alberti Sar-

EUTIY

tiani; occurrens ei cum Clero, & populo Cortonenfi

fitiid

ént: [l

dum pro munete Nuntii Apoftolici equo bené inftructo

infideret, hominésque occurrerent vel fimbrias tacturi,

As

(an&us Senex Difcipulo metuens de inani gloria, voce

J qug

magna clamavit : Frater Alberte , refpicead pedes , me-

mento mortis : Cave ne honorestanti plüs equó ani

fn um

extollant.

In Annal. Mtin. Yom. $.

Cuidam fortiffimo Athletz Chrifti, quiadhanc bea-

tiffimam virtutem (humilitatem) feftinabat, impuri Doe-

mones laudem in corde fubfeminabant : At ille Divina

h

infpiratione malignorum Spirituum nequitiam pió, ac

religiosó compendio vincere aggreditur. Defcribit in

i]lfa Yel

cellulz pariete altiffinarum virtutum appellationbs:

TWallos

putà perfe&tz charitatis, Angclicz puritatis &c. . Cum

Ut

l

ergo illum cogitationes extollere coepiffent ; dicebat

ifrepit) J

ilis: Eamus ad Arguentem , adveniénsque relegcbat

at : Cum hasom-

lus dfpræl

gppellationes illas, fibique ipfi clamab

nes poflederis, tunc ícies, quàm long

Htia in co

1 é adhuc à Deo

fis.

Jo. Climac. gr. 2.5.

m

Ya «

Spinz in vinea funt nocivz , fed evulfz circa vineam

h li

ponuntur, ficjue quz prius erant damno, poft funt

emolumento ; quia. vineam à tranfitu aliorum defendunt:

t M&Qw

Sic peccata in anima fünt periculofiffima, & moitifera,

fed per poenitentiz dolorem evulfa, & memoriz infixa,

Q g

k

,utilitate przftant; quoniam humiliant hominem, & ad

MUS

l

Omlm

" pfopri« fragilitatis cogx?itionem inducunt.

Effica-

p ——

a-.

Z

f

qtilitir

;

Currendi de Igexpacrijï.

179

ffifäcacifïïmum, ac przcipuum, quod fancti Patiés

àm peu: lt

adant, lgv

adferunt, ad hanc virtutem parandam, remedium eft,

Jisque vl

juge ejus exercitium. Nam utqualibetartes, & ícien-

tiz ipfo comparantur exercitio, fic & virtutes morales.

it, tht f

Non fufficit ad hanc,. aliásve virtutes morales acquiren-

n appmnrix:

moinimus urea

das multa przcepta; & documenta audire, fed necetfe

eft ad opus, & exercitium devenire, magísque in hoe

exercitio prodeft praxis, & exercitatio, quàm quacun-

ENDA

que tradi poteft theoria. — Unde plus tibi ad virtutem

patientie contulerit vel unica infignis injuria egregia

aquanimitate voluntatis excepta ; quàm multa foló de-

t o Albmiiag

fiderió efformata propofita, nullo opere externo acce-

i

)

ulo Cotore^

10

benc if

dente : Illuftriorem quoque hümilitatis partem in anima

acquites, fi per unum diem vili officio obeundo infi-

finbrs

ftas, quàm fi per multos dies id folüm animo proponas.

nj goris *

ead pl ?

TITULUS XVI.

isequtm

Drz HïPOCRISL

qiadlux

In quo ejus confiflat malitia.

bt impit ,

,

Vlu,!

. Acilel

1

$1.

Ancti Patres unanimi fen(ü nos admonent, ut

H

D

j ?iö' j

ab hypoctifi maximé caveamus, quía; inquiunt,

qui

;

If,

Dcïcïïþï*- !

ipfa veluti fubdolus,

& fubtilis quidam Fur ecft, quié

J

jncautos nos inv

14 PCHJU

lu

adere; bonáque opeta noftra deprzdari

I.atls &

folet : Quzquetaih clanculaiió, & (imulaté inanimam

(

il

I'Cn[ j j

Janent

irepit, ut fepé, antequam fentiatur, & percipiatur,

ue f

WA

nos depradata fit, ac fpoliárit.

Hujus autem vitii ma-

umhüsoq

u

litia in eo confiftit, quód homo vané gloriofus fe per

'

adn

ucäm

eam gloriam & honorem evehere geftit, quz foli Deo

propria eft. In omnibus Dei operibus duo nobis no-

fr d vmc]

tanda funt : Primó fructus, & utilitas : Deinde honor

& gloria ex his opetibus refultans, ut fcilicet ipfe ope-

100 P?

(

qn d

r

ris Au&or, & Artifex propter ipfum laudetur , zftime-

1mo.

j

tüuf, & honoretur.

Ordinavit igitur Deus in hde.vita

r n

J

itáque id fieri vult, ut omnis operum fuorum fru&tus cedat

$in opes,

101111ncm ,

hoimini, ac tota gloria uni fiþ'i. Unde düm qui

zibus

fl EHJV

—

180 Part. lL. Tit. XVI. Materia pio Ó» utiliter

honorem hoeminum quzrtit,

Dto, ftd

tibus bonis g!otia.m, &

enil

eum, quem Deus in boni

s operibus ordinem pofuit,

tis o

jNut

dum fcilicet cupit ;

pervertit 5

Deóque injuriam irrogat ;

bus co f

ut homines;

& honorando fem-

& meio

qui in Deo laudando,

deberent occupati , in fe uno

depr'ædicahdo ,&

datis ob

per eífe

Hoc eít corda hominum Deo

xítimando occupentur.

t elte

ot dari iniquitas poteft, quàm

furadi. Ecquz igitur maj

la inqu

& honorem Dei, & homi

num corda furari, & orequi-

tit lo

dem dicere, ut Deum unum re

fpiciant, animo vetó,

Tili pv

los avertendo , eos in

& corde velle; ut fuos à Deo ocu

qui i

vos coniiciant? Verus humilis in nullius rei creatz cot-

de vivere cupit, fed in folo Deo, nec ut füi quisquam

ll

meminerit, fed folius Dei : Nec ut ipfe hominum fet-

1. Qu

mo fit, f:d unus Deus in omnium ore verfetur, fuode-

AU x doni

Wt [üte q

nique corde omnes hunc folum excipiant, & perpetuó

retineant,

QInnibus o

itoltre t

Quos HOC VITIUM INVADAT.

i poltul

»16. Hoc cetté mirabile"eft , quöd cum fit tanta

üth tüom

diverfitas hominum ; humanarémque propenüonum,

Cmü&am

omnes tamen in hoc unanimiter conveniunt, quód ne-

n fïs) ;

mo fibi vilis effe; nemo alteri cedere, aut fübiici vult;

Adios,

nec quisquam eít

adeó abjectz conditionis, qui non

ff? APtce

putet, fe aliquid

effe, & apud alios in pretio haberi

i5

non defideret.

Omnes cupiunt fuper alios eminere ;

lum taryr

bi, aliis nunquam : Opiniones fuas

omnes ignofcunt fi

]ïfrlcge) il

omnes 37c;rinaciter

fuftinent, res fuas admirantur, pro-

Wt at

aliena rzeit-

prias tantum inventiones & placita probant ,

ant; &

n,[')ïum. fah('

ciunt : Ignorantiam fuam inftar fápientiz oftent

Vitia»

.dïhes; (i

cüm nihil fciant , nihil fe ignorare arbitrantur.

nt, quam non

xïïï'l o as

quz habent, tegunt, & juititiam fimula

Wbïfcere |

habent, fruftra reclamante confcientia.

Sed multó mi-

rabilius eft, quód ipfi etiam Viri probi,

H

.

qui nihil aliud

.

N

lacitum , ejüs-

quarere vi

dentur, quam divinum

benep

s

occulto tamen & vix percep-

que gloriam, & honorem;

QU D

tibili corruptz naturz inftin&tu in fe ipfo

s diffluunt,

:

operantes, quod bonum & juftum eft,

non ut placeant

holts .

Deo,

p

ytilt

difcurrendi de Hypocrifr.

181

ninum qülji'-:

Dco, fed.ut ea mentis jucunditate fruantur, quz ex bo*

1

tdin pomi;,

nis o

À

f

'"ï":

ous emanat.

Quem laqueum Viris fpirituali-

m (lotam

bus có fübtilits amor fui intendit, quó res fandor»

honrit

& melioreft. Quid tam fan&um eft, quàm Dei man-

eprædi( miu ) &

datis obedire, facramenta frequentare , orate, jejuna-

4 homisa

re, eleemofynas dare? Hzec autem cupiditas laudis fo-

Is pozcü)qm

let inqüinate, & nifi cor füum omni diligéntia cuftodie-

a KUl

rit homo, omnis labor ejus erit irritus; quia nimirum

" mmo ïfq

nihil profunt opera bona, cüm quis fe ipfüm in illis

wertendo, t

quarit, & non Deum.

jus 1 t

víiqit

MEDIA EVITANDI HyrocnrsiN.

| fc homi"ufn *

217. Cum füboriri in te fentis gloriam ex recte factis»

aut ex donis Dei,

verfetub. lmcf

qua in te funt, cogita, tenecpoffe,

ant» & Pö?:m

nec fcire quidquam ex te ipfo, fed Deum omnia in

omnibus operari, te veró inítar Pueri cfle, qui nec fe

attollere, tueri, ftare, aut nutrire poteft, nec ab ullo alio

wADAT.

M

l

hoc poftulare. Confidera deinde multitudinem peccato-

] cuti üf "

rum tuorum, ob qua sterna fupplicia promeritus es:

nhm;

j

Coníidera , in quanta adhuc cadere poffis ,

& quód certus

; pf

niünto

P

non fis, an ullum unquam opus fe

ceris Deo gratum ;

Actiones tuas percurre, & null

qut .(ubüalvu.f]

am deprehendes, in qua

ll

te arguere non poffis, & 1

iinc di(ce parvus effe in ocu-

(tfoni$» q!

"

lis tuis.

(Ct0

Alphabetum etiam tibi confcribe imperfectio-

en.

i

al

num tuarum, in quas frequentiüs labi foles, & illud

"12

perlegc, cuüm vanitatum aura blanditur.

Opino?

Denique vir-

j P[

tutum perfectiffimos gradus ,

& eximiam Civium fuper-

m

norum. fanctitatem atte

yunt 1[

J i

nde & vide,

quàm longé ab eis:

diftes; fic enim fict, ut nihil in te

u o

f

-

invenias, unde ef-

Wlnl

ferti queas, fed multa potiüs,

ob quz confüundi, &

ii

mtüf.

€rübefcere debeas, & novi

n

ffimum locum tenere.

janto

du

1[1[[0 p

ALiUD MEprIUM.

il

218. Sicut Puerulus, quando caníis inüliens placen-

,Pl

ad[llm )

tuiam vult auferre, mox eam Patri ,

x t^

aut matri quafi de-

yel

fendendam porrigit : Ita & nos,

i

quando Diabolus opera

s

(

noftra eHpere nobis per vana

glorie infultum cupir,

Z

ph

| per

u-

182 Part. I Tz't.i X ?1. Materia Qi2 dv utiliter

fitis pre

bonam intentionem Dco, aut B. M« Virgini cuftos

vitate hi

pCI

dien

da offerte debemus. $. C

num vili

j bryf. bom. $3. im EpWf.

Ad Hebr.

pf Eppl

Sicut

MOTIVA FUGIENDI HTPOCRISIN:

tecefse

219. Nifi abundn'verit juftitia vefiraplus , quam Scri

tutes (

barum. Mattb. $.. 20. Quanam eft juftitia Phari-

L g.m

faorum? Et curinfufficiens ad regnum cilorum? Quia

Qüld [

tota in apparentia hominum, & magis externas actio-

fimdic

nes, quàm internas affectiones domabant.. Sy/v. hic . 1.

Captio

!

'

Guid me tentatis Hypocrita? Mattb.22.-.18. Vo-

gtomm Ill

cat Hypocritas, ut oftrendat, quantüm fibi difpliceat

.f!'('lll (

Dot Cond

hypocrifis.

FKertur IN

ero olim Sematoribus vRomanis dixiffe, utin

fittegol

um Hiftrio-

fui gratiam ludum populo facerent, & lud

ftS tetmuner

num in foro Romano inter fe exercerent, Quod cüm

H 48 D

negarent, ut alienum à dignitate fua, (altem ut larvati

Y

idfacerent, petiit — Quod cüm fubterfugere non polffent,

faltüsque leviffumos exercerent , fubitó latentes fub cor-

0. Q

tinis Satellires profiluerunt, & omnibus larvas detraxe-

a

runt, tanto eorum pudore, ut fufficeret ad vitam au-

Dicnrig

proharun

ferendam. ^ Applica ad Hypocritas extremo Judid ra-

tionem reddituros.

Dio Caffius i2 Neron.

.

Solent nonnunquam Viri nefarii

praclara San&torum

audito, j

Hic Martytis conftantiam,

cefta in theatro prafentare.

lü fpatgt

ille Virginis mode

ftiam, aut Apoftoli, vel Chr

ifti he-

Tton njfr

E

1oicos actus egregi

é fimulat : Sed actione peradta alie-

NI;[.' Iynrr 4

Sicut

nam períonam

deponunt, fuámque turpem, & impu-

riffimam fufc

ipiunt: Simili modo qui opera extetiota

a COme

in folam fpeciem, & inanem oftentationem exercent,

ïïlo Tiret

vclut Hifttiones fünt, & fcenici Joculatores; qui omni

fine inebo

virtute, & fan&imonia deftituti, Viri fan&ti períonam

Cllp ido) u

in fcena gerunt, quorum vita, & mores nihil aliu

DN

funt, quàm fabula. Ideó pauci ad Chriftianz perfectio-

Wt fs

nis faftigium pertingunt, quia opera fua in fpiritu ve-

Pt

xitatis non perficiunt.

Sicut fumma dementia foret, ruinofi aljcujus parictis

fima

/*x;

——

E

difcursendi de Hypocrtfr. |

185

& uilii

D

Y

rimas pretiüfïs lapillis implere, atque fulcire : S$ic pro

M. Vigini a

A

l

h

vittute humanos favores defiderare; & rem Coclo dig-

». j ii

nam vili pretio exponerce.

Staplet. 1. 5. $n Dom. 3.

pofW Epiph.

Sicut

ui in itinere depredari formidat ; abfcondat

AOCR

necefsé eft, bena, qua portat : Íta qui merita, & vir-

yplis, u

tutes fuas falvas cupit, occultasteneze debet. — $. Greg.

L. $. mov. €. 30.

et juftïül?fifï

Quid dicetes de Aucupe, quem à fole vides toftum,;

; cidonum C

famelicum, & totum exhauftum pro unius pafferculi

ls eitmno

ant, g

captione? Sic eunt cfurientes Hypocritz ad venandam

eloriam mündi, quze pafferculus eft, & multó minus.

NDI

m ( d

Sicut Operarii, fi per totam: hebdomadem fibi, &

non Condu&ori laborarent, nullam ab eo mercedem

n d!

fperare poffent : Ita Chriftiani fibi; & non Deo viven-

tes remuncrationem ab hoc nullam impetrabunt. Fqä.

&Julun P

C0n, 4. i2 Dom. 7. Pent. n. 5.

reiit Qw

"

z

5 falem )

VARIA DE lHvPocnRisi.

fugeic o

210. Quzdam Fomina cüt ad fan&itatis famam

tö latümö ;L? ;i.ï

aucupandam inomni confetfione feimprobam, & eravem

bus i

Peccatticem profiteretur, Confeflarius cjus fanclitatem

efe

t ad Ti

M

probaturus dixit, fe queque ab aliis hoc ipfum audi-

ytremo ^^

J

vifíe, tempus proinde effc, ut ferió fe emendct. . Quó

:ef (j

auditó, illa turbari, irafci, ac convitia in eos;, qui ta-

adi Y

lia fpargere aufi eflent, jaccre incipiens ; fatis oftendit,

ais u

1 [

rc;ns

1 (

non nifi falfam fuiffe fan&titatem, quam prafeferebat.

l;

ü

Nic. Lyra. spoph. p. 259.

jone ]*

Sicut pro neceffitate quidem cibu

s fumitur; fed in

uf em,w

ipfa comeftione furtim gula fubrepit, & edendi dele&ta-

tio mifcetur: lta licét opera noftra cum optima inten-

gjonaln a

tione inchoentur, facilé tamen vanz laudis, & gloriz

1[0[65) qu

f

cupido, ac dele&tatio irrepit. — .S. Greg. L. 3 $. mor. c. 5.

A

&I Pef

Omnia opera hypocritz funt velut falía moneta, qua:

jore

snïhïl'

intus ferrea, exterius veró deaurata eft. Et ficut in

jl

næ Pc[f.w

»

pharmacopolia funt aliqua vafa litteris defignantibts ,

m

jiinl

mtdicamentum aliquod falobre efíe inclufum ,. cuima

.

N

?

cuneh :

j

J $

us

j

184 Part.lLTit. XVII. Mateviapio & utiliter

tamen nihil, nifi toxicum contineant : Et ficut umbro-

timene

fum nemus; quod prima facie amznum , & dcliciis ple-

fàt; qll(]

uezl

num apparct, cum intus plenum fit lupis, ferpentibus

urfis &c

S£ella 12 Lauc. Y2. . 1.

il

Lignum putridum , & cariofum nodte relucet, &

wnimq

fideran

quaíi res pretiofa apparets de die veró ejus vilitas, &

corruptio proditur.

Modó fumus omnes in no&e ob-

um

]

fcura; & multi, cüm fint cortüpti, & vitiis pleni, men-

n d

titis virtutibus micare contendunt, boni videri cupien-

gens y

tes : At poftquam dies illuxerit, tunc revelabitur, quis.

Oporte

lignum putridum fi*, quis non. DZezconc, 2. in Ngt. Dom.

qudi

Sicut milvus alté quidemafcendit, & volat, fedífem-

j u

"

per humum fpectat, ut prxdam rapiat: Sic vanz glo-

Tif (

l

fic cuü

pidi multa quidem praclara frequenter agunt, fed

difiere

'

femper ad laudes: hominum inde c

& dntmo

adu

;ptandas ntenti,

Staplet. tbem. 1. in Dom.

^

AUL p a

CC ll

&r

1

3

lares

Pfittaci cum omnis dolozis expertes, li

quif a

funt, ad imitationem hominmnloquuntur, & goiritum

contigcri

aliarum avium fimulant; moleftati veró , & percuffi

Qnuitre,

ejulantur ut pfittaci, propriam fcquentes natüram : Sic

qute

quidam in profperitate Sanctos imitantur, & rnore co-

ER

rum]loquuntat , gerüntque fe probos exterius, fed injuriis

tatem

affecti dantindicia füz naturz, iráinflammantur, & vin-

quil

dictam fümunt.

Qu c

Cxetee

Saltátores & Mimi laffantur, & offa fibi confringun

-f

tota die faltantes, ut Spectatoribus placeant, & bené

piflio

dicantur faltare; idem faciunt Hypocritz, qui ut me-

minuj;

reantur laudem ab aliis, acerbam patiuntur vitam.

Pv'

AIIDULUS S XVIL

213,

Dg IurrATIONE CunisTI.

Qd

qïtendiz

PA'TTIENTIS.

Wime !

[

Praxis.

W ex

ZLY,

feles

"Y Uamvis tota vita Chri(li, perfediflimum virtu-

i lt

-^. tum eemplum & fpeculum fuerit ; in paffione

Iu

4 ta,u.mm.

y—

.iäf

itlitqr

difeurvendi de Imitatione Clarzjiz'

& exempló nos docue-

t ficacu-

tamen earum; quastotä vità verbó,

& dfcis

ye

]jut compendium nobi

s tradere voluit, in

NLV M

ENGE quoddam ve

uaeziníummo grad

u, & eminentiffimé elucerent. Has

» ferpotüs

in nobis exprimamus ,

Chrifti virtutes ut imitemur;- &

€5

& in fpecie attenté con-

t rehot,

unamquamque virtutem per f

fiderare , atdcntem quemdam

ejusdem in voluntate affec-

cjus vll &

tum, & defiderium, nec no

n efficax operum ; & actu-

& n o

fitum, praterea in-

um ejusdem exeqt

jendorum propo

tiiplen z

ftationem inde elicere

i vidr

$

ens vitii contratii odium , & dete

Y

itatem Chrifti coníidetat ;

revelabitu

TU

OpOIt(*ïE, V. g. cu

m quis humil

cüm effet naturà D

eus, usque adeó fe ab-

"T

1 t Dut

^

quód nimirum,

$

xrobriis ; ludibziis|

fan-

jecit, ut ultrà. fe hominum opy

cvolit, ii

P

debét fefe

nísque, &

quidem tam indignis expofuit

*

« Sicuz

CGFe .UEV

lem, & nullius momenti rem reputatre,

uentit d

i N

defpi

ztimetur ;

ex animo

defiderare, ut à nullo honozetur ;

d

lptandlS i

aut prze al

iis in pretio habeatur :

Denique proponcre ;

fi contumelias, injürias &

defpectus

quód fi aliquas ip

»ti ö:

libenter cas perferre; & iis oblatis

contigcxit irrogari,

Eul ,

Chriftum hoc pacto

Cïö ) ü

j

gRUäCKC, ut Rcdcmptorcm fuum

Hoc modo citcá

liquatenus imitetur, & amuletur.

tes T0f

obedientiam, cha-

reliqu

as omnes vittutes ; patiem.iam,

üt; 9

Ij

titatem, manfuetudinem, c

aftitatem ,

abftinentiam ;

l

stiüs hd

:

J

xlm

uód hz omnes in paüïone m

irificé reluceant, facien-

andi defiderium

nmantü «v

dum eíft, in his omnibus Chrittum ifnit

atim anima virtus inféritur s

exercendó. — Hoc pacto paul

1

.

fibi confïingr:f

fitum vi

tium remittitur, & im-

p:dïo autem , & oppo

ia 09

minuitut.

: qfü u

MortivA CHäISTUM ÍIMITANDI.

ntat vt

Matth. 26. V. 39-

2i2. dran[eat. à me calix ifle.

ff

jl

dixit, £ramfeat, ftp

0ij

R

bile eff ,

humanitatem fuam

Quód

often

dit: EÓ veró, quó

d

20m, Hf ego volo, fed ut tu,

TEU

(ublimem 'admirabilis P

hilofophiz virtutem. tradidit ;

etiam natura abhorrente ; ac

cum exemplo nos doceat ;

:enitente, Deum, etle fcqucndum.

S. Chryf. bom. 84-

in Mattb.

vfum m

Praceptor per £otam

noctem laborantes , nibil capimu s.

4

Ltuc.

ii np

, w?lïü

ER

.'fä 6 Part.11. Tit. XVIl. Maieria pià.c ugilit;ï

Luc. $.. f.. Hzc verba omnes illi ufütpare poterung

qes vifit

in fine vitz, quimotres mmundi, nonautém vitam.Chrifti

funt feeuti.

tobium;

Non eft difcipulus fup

fretur,

er Magifirum. Mattb. 16.v. 244

Ad indelebilem

verecundiam ac

quid fe

Hfcribitur militi illzfo re-

motte t

cedenti de bello Rege percuffo.,

& ipfo in tentoriis quie-

Ícente, Domin

fatieite

o pugnante in caftzis : Non eft honeíta

Male

fuilitum | vita ,.

^

fi terga vertant,

Reg& proficifcente ad

fonilis

bellum. — Szz. Caff. D. 9. ci 22.

Vitemi

Co'pis Inwvoare pedes. Difcipulortun. J9. 13. V. s. Vult

Difcipulos fuos docere humil

Til

'

Itatem , quam priusquam

vctbis proponat,

p

exequitur opete, ut eum in hoc imi-

7?,', /5. i [.-

temur, opere ipfo hümilitatem ,. al

lásque virtutes ad

at J

ipfius exemplum proponendo,

U

Dicitur Ecdlef. 13. v. t9.

li a i

Omue animal diligit. [ibi

finile: E

tgo Deus in tantum nos

Q Cl

€i affimilàmut,

diigit, in quantum

I mpg].

Quemad

$. Fránciícus Borgias; cüm 'audiflét, eum,

*

qui fe

Borgiam fimulaffet , t

31

Qu eft

exclamavit ;

iremibus addictum, cum fufpirio

frhpore s

f tritemibus addicitur ;

qui meum nomen

Vr Y

fibi vendicat, quid de me feri p

3

ar eft, qui nomen

Chrifti mihi falsó affumpfi?

Vr ]

$. Damafcenus, càüm forgiter Ima

ginum cultum de-

fïfþingg.æ

Vtm )

fendiffet, & reftanradet :

ob cámque caufam Leo Ifau-

uffiflet.,

Dd

iicus manum ei abí(cindi j

B. Virgo manum in-

tcgte reftituit ; Quantó m

agis Chriftus contra Leonem

D 'Greag

Tartareum nos defendet ,

fi imaginem fuam, id eft,,

]

Sicut j

à

"bffürlm

virtutes füas reftaurare ftud

ebimus.

Chriftus, tefte $. Ba

WYiperet,

flio, ideó. naturam humanam

affumpfit, ut in fe

» velut tabula quadam veram nobis

* Cncjts

pictatgm d

[Em) &

epimegeret , cámque omnibus ante oculos fta-.

tutafh pro viribus imitandam

Mï]llam

ceu archetypum propone-

xe t-'.'

Nec enim

ib

alia de cauía corpus noftrum gef-

i

fit, nifi ut, quo

ad fieri poteft, ad imitanda vita ip-

MUU m

fius ftudia nos co

A

Vny

AMonacb.

nformemus.

$. Bafil. c. a. im conft..

Ts

m

BU j

Cum divum Pctrum Martyrem tres caxlo lápfz Virgi:

hll[h

nes

? d

j

TU

t

;iz]'cærrendi de Imitatione Chrifti,

187

tpurepe

f

AU

t

4

nes vifitaffent; & ille ideÓ accu£

t

tus ; ac in Efinum ca-

m vitam Cudi

Chrifto crucifixo (ü

nobium rclegatus ,

am injuriam que-

)ondit :

[atth. 1.2

reretür, Chiiftus eidem de cruce ref

Et ego

quid feci, ut tot, & tantis ofierarer oppro

briis, &

: militilo

Jmorte turpiffima cotidemnarer? Ex me difcei

