bet hebdomade usque ad cffufionem fanguinis, vel quo«

t pt

tidié legeret Pfalterium. — $. Ztibert. mmag. £r. de Mif

2 od

Magis meretur, vel unicam folum lachrymam emit.

iciunt: lt

tens ob memoriam pafífionis Chrifti, quàm fi usque

d terram promiffionis peregrinaretur, ^ Berz. de Bufto

z

copioflüs

$. I5.

Nullum tam efficax remedium contra peccata poteft

Domint,

haberi interris ,. ficut devota memoria patlionis Domini;

Jontaferm)

-Bles. im Conc. c. Y. 9. 2.

mn&m.

Cum Diabolus tibi parat infidias, fuge ad vulnera;;

motdit

ad vifcera mifericordie Domini Deitui, & recedet à te,

$. dug. c. 22,

-

mem fe

Si paffio Chrifti ad memoriam revocatur, nihilade

Ic$,

durum eft, quod non zquanimiter toleretur.

$. Greg-.

N

i2 Ep. (» op. Manfr. difc. 6. . 1.

(RISTI

Memoria mortis Chrifti valdé utilis eft

; ad morttem .

fcliciter (üubeundam.

rijti

$. Bern. S. 61. ia cAant.

PRAXIS VIGESIMA SEPTIMA.

13gel!3tio-

SENTENTIEX.

gneprop

; C()[P()ns

79. S

IOpifices; & Operarii magna notis parte vigi-

lent ad quzrendum corporis vidtum , cur non

orum]mï

vigilabis tu orando, & meditando ad acquirendos the-

cempt

faurosSpirituales, vitámque zternam?

juitge

Si placent ea, qua pulchra funt in hoc mundo; ma-

,E

$ls placere debet ille in coclo, qui hzc fecit.

Quare patimur tam multa mala à creatufta,

quam

fecit Deus , nifi quia offendimus Deum? Ptro tot

o uni-

verfo non deberet homo peccatum mortale com

mjttcrc y»

peremptiyum nobiliffimz vita.

& bono

Dr MNnpaAcIO.

voti(;'nf )

": us buic vitio contrarius.

j anun

$0. Ex amore

dt mwl'

JESU Chrifti ab omni etiam leviffimo

peccato mendacii cavebo,

MO-

g

LA

£T

Parths 1. Praxis X XVII, de umendacW.

MoTIVA FUGIENDI MENDACIUM.

M

M.

$1. Mendacium eft radix omnium tranfgreffionum ;

4udum, fomentum omnium detractio-

'mgerm

mater ofnnium iX

num, & cauíaomnnm prodiuonum. — $.Berm. de men-

Jomnay

Ni

dacio 'Yrac. 3.

ft; mendaccs'fa,cïunt, ut nec vcra

&fpi

Antiquus fermo €

dicentibus credatur.

S, Hieron. Ep. 37.

(lia p

Deus, quidquid

veritati contrarium eft, füummé de-

teftatur.

Mans. Dijc. X« 9v &«

*

quc (

Nib vanitate mentiendi tu

"

pius; odéte Divi, odére

fide

homines meadacium.

Tümj)

ln (,

PRAXIS VIGE

SIMA OCTAVA.

Mens

SENTENTLIEXE.

fivor]

feddeni

$2. Y TOn debent fibi fervire, qui cot fuum Deo de:

i

dicarunt.

Qu

$i tanta nobis Deus facit in carcere, quid aget in

patvy p

Ant

;:

gu& mi

paäatio - L

eSiLo

a folatia in hac lachrymarum vall

?

lm à

uanta conferet in die nuptiarum ?

Ubi fünt modó Amatores fzeculi?

Quid profuit illis

|

vanaglotia, falfum gaudium, mundi potentia, magnz

divitiz, joci, rifus, & dele&tationes ? Fraus manifeíta ;

& triftitia patens eft,

uidquid in mundo delectat.

eft paratus, ne mors eum impás

d

Felix, qui femper

Ó

rxum inveniat , & opprimat. Feli« qui ftudet efle

211

g

i

À

s in vita, qualem fe vellet in morte reperiri,

füim ;

DEg MINIMORUM CURA.

Vi t

us bujus cura.

Slu

$5j quh

$3. Ex amore Deiinomni, quod dicitur, quod fit

quod ccgitatur, femiper tacité ad mentem recuram,

Qu

& , an liceat, requiram,

Mity, à

[

JESU lux mundi; illumina oculos meos, & dedue

mc in fcmitam mandatorum tuorum, ita ut fugiam

N

peccatum minimum;, paffiones minimas » periculum

i

(Cam

minunum &c,

Mo

m

,BIat&ia utiliter excibiendi Confbffiones,

jX

IUM.

- MO'TIVA ETIAM MINIMA CURANDI.

eflionum;

84. Minima neglecta eó turpius moribus maculam

d

$.

ingerunt, quó vitari facilius cognita potuerunt.

, t

Bonau, prol. Spec. discig,

1

Nihil eft minutum ,. quod Deigratiafit, fed grande,

t nec v

& fpirituale, & ejusmodi, quod coclum nobis ; & cocle-

ftia pramia concilict.

$, Ephr, Sefm. de pormit

fimmid

. Quid prodeft, quàd nos pretiofis viciliis , laboribüs-

:'.

que conficimus , & ea, qua Deus noíter maximé de-

fiderat, non habemus, hoc eft cor mundum, & libe-

:Vll; Odäu

rum ab iítis negligen

bom. 6. ad Monach.

tia.rum. minutiis ? .Eþ.ifjeä. Emy[[-

N

Mens Chrifto dedita equé & jin ;.najoribu,s', & in

minoribus follicita eft, fciens, etiam pro verbo otiofo

reddendam effe rationem.,

S. Hieron, Ep. a.

2 Deo d

Qui fpernit modíca, id eít, qui non curat vitate

patva peccata, fucceffivé ruitad majora; venialianam-

!

que minora difponunt ad venialia craffiora, & omnia

j

fimul ad mortalia, Dionjj Cartb. i c. 19. Eccdl,.

tf

S VIGESIMA NONA.

]ïfä) mggr»ï

PRAXI

SENTENTIX,

; mani'[.(ïi "

dedat

$5. W TOII exiftimare, te, quód non fis Homicida;

eum lmr

non aliis enormibus delictis inquinatus, effe

ftadit üt

fecurim; quia Dei judicium eít adeó treiendum , ut

)Cïkiz

etiam illa, quz ob exi

guitatem non zítimas, in mage

nam te fint angu

ftiam duc&ura.

reu

M

* $i quando in extremo judicio e fepulchro evocandus

es» quid juvant in reddenda ratione omnia regna mundi ?

godf

Quia creavit te Deus,

ut eum diligeres, efque fer-

1 Igclumm'

vites, zquum eft, ut modicum hoc tem

pus impendas

ad confequendum finem illum nobili

flimum,; ad quem.

&dc J

creatus fuifti.

*

,ut fugiim

Stuitum eít plané, vivere

uii

in eoftatu, in quo nollc; 9

*€ à morte pracoccupati.

PCHC

Dxz

y

—N

9p --

as

Part, 1. Praxis XXIX de Modeftia.

À

Dr MopEsTIA.

Def

Adus bujws wirtutis,

(inol

In il

$6. Adefto mihi Deus gratià tuà, ut in hujus vite

&xilio voluntati tuz fübje&us vivam, femper bonum

fient

Per

exemplum i

llis prebens, cum quibus vixero.

.

Ex amore Dei modeftiz fmgulaxiter ftudebo,; i

d'cff,

fidera;

hilatitatem , & ferenitatem in adverfis etiam praefetam :

xand;lz

Viv

Geftus, & motus membrorum fint moderati : Oculos

omne;

demiffos ut plurimüm tenebo : Sermonem & rifum at-

tempem?»

^

»o : Omnes denique motus, & geftus cofpo

pus, fü

| ris

ellaj

fint zdilicatorii.

'

fJ' It

MorivA MopEs

TIE SrTUDENDI.

Fï/"'lï: fC

$7. Modeftia promovet gloriam Dei; qui enim vi-

Un p

derit hominem modeftum, Deum facilé glorificabit,

litine j

*

tate d o

tefte , quotidiana experientia.

Ubi Chriftus, modeftia quoque

cft : Ubi. ChriRus

k 'tinfi

non eft, modeftia deeft.

$. Greg. Naz. Ep. 193.

Ntmy

Speculum mentis, facies : Et taciti oculi mentis fa-

U

tentuf arcanuim.

S. Hieron. im Ep. ad tur.

&b g.

Modeftia eft pottio Dei, vel indicium , per quod

.

I.Uf )'m

qt

) qui !

éjus Filii cfle cognofcimur, Tefle $. Amb,

* Homo modeftus,& bené compofitus omnibus erit gra-

Qu

tus, amabitürab omnibus. Ex . 4. e vel S. Birg. . 70»

s; D

hts g.müm

PRAXIS TRIGESIMA:

SENTENTIJE.

andoquidem Chri&iänus es, & credis Evan-

38. Q

:

89- Im

g

elio, dari vitam /Eternam, illam folüm de-

fidéra, eámque ftude bonis operibus acquirere. — Pra-

BN ]

D

fentia vàha, brevia, tranfitoria, &mihilfunt, nifi Ani-

v

)['m

Clty

ma noftre gravedo, afllictio, & turbatio; nec ad fe-

It&

licitatem confequendam conducunt.

Dnh

te bïm

Licet quidem in hoc mundo gaudete, fed non pof-

fumus gaudetre perfecté; fienim hicaliqua funt, qux in

10 |

^Dte I

nobis excitant gaudium, mu]tó plura fupt, que dolo-

iem provocant,

D«flenda

A qu

-

Materia utili(er excibiendi Cä;zj'ggïïone:.

$$

Deflenda eft noftra. natura j quarit enim non nif

damnofa, & fugit non nifi falutaria.

hits vt

In illa die quzrent homines mortem, & non inve-

nient eam : Defiderabunt mori,

p lum

& mors fugiet ab eis,

Peregrinus à natali fo!

fiderat :

9 longé pofitus eÓ redire de-

g;)) il Cü'

Ita nobis in hoc mundo exulantibus defide«

1præfmm:

xanda eft vera noftra cocleftis patria,

i: Qub

. Vivas annis centum in máximis deliciis, quid eft

v rium d

omne tempus illud comparatum zternitati? Omne tem-

lls co[pOIiï

pus, quo frui potes vanis prafontis vit

elt quafi fomnium unius diei.

a voluptacibuis ,

Ád mortem condemnati, fi fapiunt, mil terreni f4-

W |

piunt, fed omnes cogitationes fu

asin cocdum defigunt,

& in przparando íe ad bonam mo

T enn Y

Item occupant : Pari

ratione in hac vita mortem ob o

g!uriäcähï',

tare de glotria debes,

culos ponens, cogi-

vitam hanc moitalem, brevem ,

& tranfitoriam in po

ftremis habendo.

T

'

Nemo* Ícit; an odio, an amore

dignus fit.

Mertitó

B 1

'

jj

€

non gaudet Viator, du.bitans de y

la, quam ingreffus

» & nefciens, an etfet, nec ne,

Tlle

pro commilla nobis falute rationem exa&urus

;) Pcr SUUi

eft,

qui pro noflra redem-ptïone damnatus eft.

Qgicunque quzrit confolationem i

pusert g

n ï—ïagilibus Cfea-

turis, Deo ditplicet.

Curergo terrenas hascon folatig-

i' Birgc f 79,

nesamplecteris? Nihileft, quod tu putas effe aliquid,

LA

Dz Monrr,

B 7777 Pro Themorim Mortis,

!

El

/ a'c

$9. Imagin

tibus Sacerdo

are tibi, te in lecto agonizate, affi

ften-

J [Ohlm ,

p

tibus ,

qui animam tuam Deo com

men-

WIC-

dgnt » candelà bened

f nl

1dà in manu » corpore jam defi-

t nl

€iente , & animá par

atà ad Chrifto Occurrendum.

j« 3d

f

Dum Ecclefiam à

dis, camcteria:p

te brevi iis,

ertranfis, cogita;

quos pedibus calcas, aíflociandum.

4 non r

Oro te pt

g

lente motiar,

ovidentiffime JESU, ut Sacerdote pra-

(ü0t

Q

,T

Quotidié diem exjtus tui exfpedta,

ediens

DCM

z

: & ad ingt

um

$4

Partis I. Praxis XXX. de morte,

de

dum illud iter te przpara ,

dicendo.: In manus tuas Do-

Dei

ad exemplum Chrifti

mine commendo Spiritum meum ,

morientis.

f

Sæpiüs oculos ad. cadlu

m converte, & inde robur

nnp

ad mortis luctam fortiter, felicitérque fubeundam cum

&j

humilitate, & fiducia pete.

Domine JESU Chrifte ;

per jdllam amaritudinem ;

fel

mé in illa

quam fuft

innifti propter me in crüce, maxi

u

hora, quaia

do Anima tua egr.eila eft de corpore tuo,

i

at

miferere Animz mez in egreflu meo,

Jon

MoTIVA COGITANDI DE MORTE.

D

90. Facilé contemnit omnia, qui femper cogitat ;

IUf v|

fe effe moriturum.

S. Hieron, Ep. 163.

N

V

Nihil tam revocat a

peccato, quàm frequens mottis

al ]

tl

ldiota L. g. contemp. €. 4-

cogitatio.

Qu m

Certé nemo confil

ium melius, certius, fecurius, &

d

ert ad vitam

zternam confequendam,

fapientius fagg

lomi

quäm mots.

Segneri $. 26. die Jov. d. 4.

^

ïgän

Sicut ls verum non fe

ntiet folatium in morte ,

qui fe

:

Tta nulius hoc folatium plus

Y

non cogimvit. morituütum

5

.*

Qu

fperare poteft, quam qui

frequenter cejusdem memoriam

Tro|

renovavit.

minentem vi-

Y

Qui mortem fi

bi fingulis momentis im

fidias evadat.

i]€q1

*det; id unic

c

$ aget, ut mortis terna in

XYab. Conc. $. in com. animarum.

Quit

ffugere cupiunt , mottis

Qui Dzmonum infidias €

Ibidesm.

memorià fe communiunt.

confervat : Ita

Sicut ignem cinis, illi fuperpofitus ,

mortis recordatio ignem Divini amorisfovet, &

nuttit,

BC') CIE., Ay. 3 n ejfa S; -Zo,, Evang,

,2l

t bené vivere; ita & r'norï facit bené;

Uti mors faci

UTV

tefte $. Auguftino,

'ulg]

PRAXIS 'TRIGESIMA PRIMA.

N

t

N

d

SENTENTIJE.

aut citiüä

IN PG

Elis nolis, debes mori, & ferius ;

ad ted-

At

91.V

comparere coram tubWnali Chrifti;

enaam

Materidl utiliter excibiendi Confeffianes.

$5$

dendam rationem totius vitz, & ejus, quod de manu ,

msDe -

-

Dei recepifti.

m Chri

Difficile eft, imó impoffibile, ut przfentibus quis

fruatur bonis, & füturis : Ut hic ventrem, & illic mentem

i roDUt

impleat : Utde deliciis tranfeatad delicias : Utin terra;

NI

& in codo gloriofus appareat.

Sunt, fateor, confolationes in bonis his tetrenis ;

.atitudiac!ïi

fed non perdurabunt usque ad finem; nam in hac vita

ximé ni

gaudio fuccedit labor, & omnis dele&atio finem for-

corpolt tity

titur amarum : Confolationes veró fpirituales dürant in

atermum.

/

Non própterea Deus przfentem nobis vitam praftitit

nonanimam inhoc corpus infudit; ut hac tantum frua-

g a

iur vita, fed ut totis viribus ad futuram contendamus.

Ut nemo poteft unum oculum in codlumzattollete, &

alterum humi defigese ; ita mens nequit ;; qua: Dei, &

quz mundi funt, fimil curare.

f cüti i

Adeó infexibilis erit Judex, ut fi pro aliquo. uno

Q(QQKWW)

homine omnes San&i orarent, veniam ei obtine;e' noft

offent.

M

/i

)

mortóo CI"

g

j

t

In rigido illo tranfitu totam vitam tuam pratetitam ,.

clohin]

quz inftar unius momenti tibieffe videbitur, refpieiens ,

m gemon»

mortis anguítià preflus, & peccatis onuftus, tempus

quares ad vitam tuam emendandam, & non. habebis:

mtem v

neque pacnitentiz locum invenies.

min

lhdm

en»

Quazrite

primum regnum Dei, & juftitiam ejus, in-

quit facer textus,

gt

'mmt )

Dr MomnTvrirFICATIONE.

con[

m

us buj

VV.

74-

$ qirtatis.

* & nmw

f

"

92. Inter ambulandum fi v. g. titillat animum cogita-

: fiic 10

tio; caput flectendi in alterám partem &c. dic : Ex amore

tüi ó JESU hasc rem audire, videre, guítare nolo.

Quia me nil lztificat ó JESU mi, nifitu, ex amore

RWIA.

tuifitim urgentem , ad menfam fedens , non immediaté,

fed poft intervallum temporis extinguam.

4

(

À frugibus crudis abfünebo ex amoze JESU Chrifti.

$)

Nolo

J

E 5

lgfh)

ádi

;

y

46

Przrtzs I. Praxis X X X1. de Morti'jïmtio»e".

Nolo te i"equi Dornine per viam confolationis, &

dele&tationis, fed veri, &puriamoris; hinc me mor-

IN

tificabo ex amore tui in iis, qua aliàs licité facere pof-

fem; id eft : INon egrediar domo , nolo videre cutiofa ,

& pulchra, non intezrogabo ea, qua (cire me non in-

$4 1

tercít, nolo dicere, que libenter dicerem.

Sic

Oculos ut plurimum demiffos tenebo , prefertim s

E

Eccl;fïa €x àmore Dei mei.

fo

l

al

Mortiva sE MomgrIFICANDI.

Tny

9;. Eft martyrii genus, & quzdam effufio fängui4

hn

his, inquotidianacorporisafflidationevivere. —S. Berz,

(

$. 1. i2 odf. Pafch.

lnt,

Siné mortificatione neqtte officio horninis neque Chris-

X

tiani quis fatisfacere poteft. — Re4ri

d- P. $. f. 3. 6 18-

f e

Qui fe frequenter mortificat, faciló remiflionem pec-

Cum ;

catorüm obtinet; nam perhoc, quód àlicitis abftinea-

fus, eà nobis, quz piins comimifümus illicitas con-

mifor

donantut,

$. Chryf. i2 1. Cor. i1.

poft

Quando quis propter Deum fenfualitati , voluntatíque

Y

proprie etiam in rebus minimis reluctatur, ac fe mortifi-

Q

cat; rem ipfiDeo gratilfimam facit magls, quàm fi multos

DT

inortuos ad vitàm revocatet,

Blos. de infi. Spirit. c. a.

Acceptius obícquium homo praftat Deo, quandoà

vano, & non neceflario vifu, auditu; olfa&u, guftu,

vel ta&u dilcreté ábftinet ; voluntatert fuam in hujus-

modi rebus pure propter Deum mortificans, quäm fi

inortuos ad vitam revocaret temporalem. Blos. i5 Sac,

w.'g. $, 7.

,

6

$

Quinque fenfuum mortifi

catio facit animum zui Otarn-

guine

dum; & Deo fetviendum difpofxtum.

Ihbem. Kemp.

ln

RucIe b 6 $.

Üity

Vi&'ä

Si vere fpiritualis effe defideras, opottet te omnibus

fénuntiare, & à nemin

e€ magis cavcre, quàm ate ipfos

Ün

ddem L. 3. £. $3. $. j.

MQI'CQ

Refiftendo paffionibus i

N

nvenitur pax vera cordis , non

áütem cis ferviendo,

o

2790?72. -KemPc L- Io C. 3' .6' j"'

£dor

PRAXIS

s

ll

Matevia utiliter excipiendi c;onfk/]!one:.

D)

jünisy &

- (€ ffioi«

PRAXIS TRIGESIMA SECUNDA.

àcre p

SENTENTLIXE.

teciriofi;

n n d-

Citote, quia Mercenarii fumus conducti. Sicu£

94. S

ergo nemo conducitur, ut folüm manducet:

Sic & nos non ideó vocati fumus à Chrifto, ut hzc

gefeeim

folüm operemur, qua ad noftrum pertinent ufum , fed

ad Dei gloriam.,

Deasnosdocuit, unum effeneceffarium, utconfula-

l,

mus fcilicet noftr faluti: Peffimum ergo eft in multa di-

o lag

ftrahi, qua;nihil aliud funt, quàm impedimenta falutis.

$. lat

uod tu es, hoc tui Majores fuerunt, quódque illi

funt, pauló poft tu eris.

i are

Non eft hzc vita cocleftis, fed terrena , non patria ,

f L5

fed exilium.

Hazcfinem habet, fed

patrig, quam Deus,

cum Ele&is inhabitat, fine carebit.

onempec

sibflnta-

Unum folumodo commodum habet hzc vita; aliàs

j r

miferiarum plena, quód nimirum ea durante Malus fe

poffit emendare, & Bonus proficere.

Jontatité

Peccavimus Kratres: Aut poenitendum, aut arden-

fcmori

dum : Quantó meliüs modicum pocnitere, quàm per-

simult

petuó ardere !

Parüm eft, te declinaffe à malo, nifi bonum fecetiss

df lsl

quandoï

Dr OnaATIONE.

lj gufhlr

AGus bujus "virtuis.

j hujr

, qui d

?. Ave dulcis JESU, qui pro me mori dignatus

LL

€5, ne permittas me damnau, quem tuo pretioío fan-

*

guine redemifti.

y4d t

Benefac Domine iis , qüi me oderunt.

y, Kf

Sit nomen Domini benedi&um in fxcula.

Vivat JESUS$, vivat MARIA in corde meo.

Omnes Sandi, &San&zDeifaluto, & veneror vos ;

omüibïls

*

;te lo

intercedite pro me.

Si non potes orare, faltem defidera orare.

(i5) i

Studiofé te praparaad orationem prafentià Dei, An-

D

alituum cogitatà.

j

gelorum , ?.ïioxümquc G

E 4

Domine

'LAIQHO

um

m

$$

Part. 1. Praxis XX XIII. de patientia.

Domine amori tuo condono injuriam , quam mihi

Q

inm

jfte nunc, herl, nuper intulit, illámque ex corde amo.

Tu qui me plasmáfti; & perctucem tuam redemifti ,

.adjuva me, & miícrere mei.

S"am*

MoTrvA OsngANDL

qu(

96. Cum video quemquam non amantem otandi

f

Studium, continuó mihi palam eft, eum nihil egregiz

dotis i* animo poffidere.

$. Chryf. de orando Deo. L. 1.

[

Novit facrilegus Impoftor, fe in animam; quz in

EUF

oratione conftanter petíevérat, nihil pofle, déque ea

J

dl

l

fubvertenda fe propé de

Lum. ( dosm. Spirir.

fpemre debere. Ex vita $. Tþeref i

Q

In tentátionem vadit,

iq

qui ad thionem non vadit.

Non

$. Chryfol. S. 43.

Recedit à Déo, qui per orationem fefe

tüm

.

non con jun-

git Deo.

8. Greg. Nyff. de orat.

hum

Chrifti tota vita continua pro nobis & perpes oratio

fuit.

Rup. de offic. -Div. L. 1. c. $1.

*

tud

Nulló alió modó Deus ad miíericotdiam fe&itur,

quàm íi animus deprecantis ad eum toto devotionis

h

affe&u convertatur,

$, Bera. de inter. dom. c. 48.

Inftabilis eft bonorum operum ftru&ura, quam de-

p

Vota orationis fte

"

quentia non compaginat. $. Bomw).-

de fex. alis.

Oratio jufli clavis eft celi. Afícendit

/ Gefcendit Dei miferatio. — S. 4ug. S. 226.

precatiq ;«

Oratio eft au&or , fons, & radix bonorum omnium, &

tnumerabilium. $. Cbryf. bom. $. de nat. Déi intompreb.

Impoífibile eft, hominem congruo orantem ftudio;

SD

f

Deóque continuó fupplicantem unquam peccare.

V

"

Ubryj. bom. 79. ad pep. "Anoch,

PRAXIS 'TRIGESIMA TERTIA.

i

SENTENTIE.

Omo natus de muliere , brevi vivens tempore ;

ä?-H

Tepletur multie miíeriis, inquit Job.

ü

Qui

p

l

Máteria utilitey e&ccipiendi Confeffones;

juam f

.. Qui Deüim non amat in vita, minüs eum amabit

in moite,

cordeam,

tedemils

Vz illis, quitebelles funt]umini, & refiftunt Spiritui

San&o, nec acquiefcunt veritàti, quam inteligunt.

Vita.noftra comzdia eft, in qua non attenditut;

]

quamdiu , fed quàm benà, & malé agitur.

Erit tribulatio magna ,

«

em otiü

qualis non fuit ab inïtïo

mundi, nec usque modó fiet.

ii egm!

. Mira, im5 miferabilis res ! Infirmantur homines in

h DL !

corpoóre, ftatim quarunt follicité remedia; infitmaritur

; qui i

in anima ; langueícunt, & permittunt fe fic ire ad in-

dépic à

femum.

7

.

i

Quid homi

nemii

i

tjüs? Nonne corpus , quod amas ,

aliquando putrefcet? Qtid homine mortuojhorribilius?

o vidit

Nonne ftatim odiofus fitomnibus poft:

Q,Oftülïl , Ciüäll"

tumvis Propinquis - & Amicis?:

y, nj

Quidquid pulchrum , dulce, éxce

llens & bonum mens

hurnana poteft appetere, aut fingere, Cocleftis beati-

tudo in fe continet.

[Pcs Oïltil'.]

Propter liberandum hominer ab azterna morte. Deus

» fs

factus eft homo, & ut Filii Dei c(ie poffimus.

derio

^

-

Ecce oftium paenitentiz apertu

l, pecéator feftina,

, h 48'

priusquam illud occludatur

tam

& Buf

Drg PATIENTIA.

uéus bujus virtutis.

at d

98. Cum tibi quacunque ratione malé eft, dic: D(;-

mine majoribus dignus füm , quia Peccatorum maximus.

jj

Da bone JESU; ut fragilitates humanas, uti funt

fames, fitis; frigus, zítus, ad exemplum tuum' pa-

p Rn

(Alt

J

tienter feram.

x

Bone JESU , quia omnes ad te vocas perviam crucis ,

& abnegationis, fpecialiterad id advertendum, ut, quo-

TIA

ties mihi adverfum quid acciderit, toties tibi Deo.meo

gratias referre concr.

Cupio ó bone JESU

cozdis ari—dimfcs in omni pas

p

nus, cuim

tientia fufcipere, utpote confolatione indig

n

E $

PCCC&C?,

QJI

g,

)

y

60

Partis 1. Prale': XXXII. de patientia, "

Adra

peccata mea mereantur omnia genera páenarum & in

1h Ej

hac, & in altera vita: Cupio te ó JESU fequi per om-

N

nem affli&ionem & defolationem in - & externam.

fe fa

O quàm defidero pati pro te amantiffime JESUt

, Kf

tametá induxeris omnes curarum fluctus fupet me, lze-

$

tus omnia tolerabo per gmtiam- tuam ob *'amorefm tui.

O

[UU

MorivAa Pa rIENTIX.

7

99. Nihil melilts, nil Dco acceptiüs, nil tibi (alu-

$

briüs in mundo ifto,

&t

quàm libenter pati pro Chrifto,

Zbom. Kemp.

por:

T

$0. 14

*«

$

14.

Nonne mcelius eft, ut Deus flagcilet te , &'tecïpiat te ,

li

li

quàm ut parcat tibi, & defíerat te.

$. .4ug. dfz verb.

F*Jïlm

dom. $.. 4.

v

Ut continuus fucceffüs temporalis indicium. damna-

que Pr'

tionis eft; ita flagelli éruditio cum patientia indubium

Qu

Q? n

predeftinaionis agnofcitur effe prefagium. $. Lawr.

J*fl. L. de cont. sundi. c. 19.

Y

Qui bona agit; & malafuícipit, quidquid fibi jufte

ts

retributionis in terra fabtrahitur, hoc illi in caclo mul-

[

tiplicius cumulatur.

B. Petr. Dam. Ep, 6;

l

Tempora patiendi non poteft przvenire felicitas teg-

nandi.

$. Leo, de Tramif. Dom,

Non dedignetur Juftus intrare coclum per portam

HO

ctucis, per quam ingreffus eft Dominus.

S. Ibom.

Villam. Com. 2. de uzo M.

Crux eft.clavis, quz apetit coclum.

X

S. Yinc. lf'err.

Tenje

de S. M. Mard.

Át

Ut aterna fatura fupplicia poffis evadere, malaprz-

fentia ftudeas proDeozquanimiterferte. — 5bom, Kemp.

hag

Cur

L. 3. €. 13. $. 2.

W

Tota vita Chrifti crux fuit, & martyrium, & tu

N

"

^

".

quaris requiem, $ gaudium. , Idez» L. 2. c, 12. $. 7.

t

H

P

Sive velis, five nolis, calan

itates patieris : Quod fi

u

graté , maximé lucraberis : Si veró egré & impatienter

teres, eris absque merito,

S8. Chryf. hom. 64. ad pop.

Pto|

uscít, ctiam prohis, qua

| Chriiïianorufn ptoptia virt

advería

é1

h

Materia utiliter excipiendi Confeffones.

"um ia

advería putantur, referre gratias Creatoti. W. Hierom,

i» Ep. ad Eph. $. v. 20.

|per o

Nemo aptus eft ad comprehendendum czleítia , nifi

lt

D

!

fe fubmiferit ad portandum pro Chrifto adverfa. Thom.

t TESU

2

«t l-

Kemp. L. z. c. 12. $, 14-

$i eligendum tibi eflet; magis optare deberes pro

.nom til

Chiifto advería pad, quàm multis confolationibus re-

creati ,

quia Chrifto , & omnibus Sancis efles ürqilior.

Z

*

lbideszs $. i.

tibi i

Stude effe patiens in tolerando aliorum defectes ; qtlia

Chuto

S&tumulta habes , quz ab aliis tolerari oportet,

Stella

Po3. 0159.

Pudeatte , quódnonm didiceris tolerare defectus parvos

xaptat f

i

TA

proximi, cumtuvelisab omnibus fufferrituos. Ibidem.

;

Si vis Deum tecum clementeragere ; cosapatere quo-

que Proximo tuo eàdem mifericotdià.

Ibidem.

| damnie

C'luid prodeft cülpis fuccenfere alienis; fi impatientiz

pdubium

tuz motum non arguis? Ibidem.

s Lar.

Deusteindies tolerat in multis , tu veró te non emen-

das, uti quotidié proponis, & tamen Deus clemente

firutz

VL'.

te exfpectat ad poenitentiam agendam. — 1bidem.,

lo mu«

PRAXIS TRIGESIMA QUARTA.-

(s It

SENTENTIXE.

160,

f ottam

Mnis arbör, qua-non facit fru&um bonum ,

; Ti

excidetur, & in ighem mittetur.

Mors in Evangelio furi no&urno comparatur; quia

veniet eximprovilo, hominibus nil minüs cogitantibus.

jl F W'

Atempore, quonuncífruimur,

$a zternitas,

pendet tota, & lonf

yipre

r

Cum Deus non pepercit Angelis , cüm peccaffent ;

quomodo tu carcerem inferni, ignémque fempiternum

u

€vades ) CillTX tot P€CCZHiS fcateas H

"]

&T

Hic dum tempus eft, quidquid poteft anima, ägat

godlt

pro fe, ubi locus eít mifericordie; nam ibi, quod

t/e

ntef

pro fe.agat, non habebit, quia juftitiz folius locus eft.

u h

Deus reddet unicuique fecundum opera cjus.

9on

; qut

"E

$

PArtzs 1. Praxis XXXIV. de Perfeveranius:

Non efthomini pax , cümnon femper poffit quiefcerer

n

hec fe: npel ambulare, nec fcmpel dormire, nec fem-

Ponit

Pel Vlg lag es

h8

u

Dr PERSEVPRANTIA.

Q

Aius bujus virtutis.

Tom

:01. Deus meus tot tnihi bona madxdlt, quomodo

deOJ

poü um malum facere in Deum meum?

y

Fiat ó JESU per gratiam tuam , ut nec tu me un-

licit

quam deícras, nec ego te,

tüus j

Dedi corpoti tot annos, dabo animz. teliquos vita

mez dies.

4

Peccavi Domine, ríon adjiciam amplius peccare.

MoTivA PERSEVERAN' TTIUZ.

104

k&ï«

102. Nemo Chriftianus, niáü qui ad finem usque

Tüentem

qucveraveut

Fert. L. de prajevibt. a

dver[. Haret.

$p

Non quaerurttus in Chriftianis initia ; de finis: Pau-

Y

]us malé ceepit, & bené finivit.

Judzlaudantur exor-

1 ag

$. Hieron..Eb, 10

dia, fed finis p'odgtlone damnatut.

iwe

ad Für. de voiduit, ferv.

hlm

En tibi malorum omnium pcfï" imum, nempe tervn Deo

iofty

obvertere , & inceptam pl?t'LtIS viam- deferere.

Pmnæ

Eccl. Etbol. 66.

Qui perf-.velavent usque in finem, hic falvus etit.

Matthb. 10. 9.:23.

J

-Non elt magnum 1mhoarc, quod bonum eft; fed

W

R

confüummate , ho alüm pcnsfïufn eft.

S. du

mu

oye

Diabolus foli pcli

vrve

tantiz invi det,

quam folam no-

o

1

Berz, 22 Eb

vit à Dco coronati.

Ti

j a

PRAXIS 'I Rïïl

IMA QUINTA

dïa

SENTENTIXE.

l

rej.

EïC?' inus es fupcr terram. )I*lu,ïl Appu hhl, &

D

-

li,

ctas N!ï"'i'"tblS; hinc té mundanis fton immif-

ceas, fed 'omnis cogitatio tua tendat ad terram Viven-

tium ,. ubi San&i cum Chrifto cmlrant.

h?

Quam

1777

Materia utiliter excipiendi Confeffones,

65

nl

ftquit

A

mus, tam granditer defleamus:

p

Quàm magna deliqui

n fi

t It Á

"

T

Ponitentia crimine minot no

&i

XL

[

Fac&ti fumus, non ut comedamus & bibamus, fed

ut cflemus ad agnitionem & gloriam Dei.

À

Qui vicerit, inquit Chiiftus, dabo eifedere in thro-

no meo, ficut & ego vici; & fedi cum Patre meo in

throno cjus.

b quomoie

Si modó dum vivis, non facis peenitentiam , poftea

c [ m t

licét veli$ facete; non poteris.

Lachrymz, dolórque

6T

-

unt, & in zternum petibis,

tuus nihil prod

C

Áiqus Yi

Drg PnassEgNTIA Drr.

m

48

"

249

pro memoria

L

i ulique prafsntis.

j ?WR:

*2A

iiv

104. Quia in te Domi

omne bonum, omhnis de-

TIE,

le&atio mea, ftudiofé me aífüuefaciam ex rebus viíis

mentem ad coeleítia transferre.

"

nem usqu

* Brtl.

Dorminus adeft, Dominus me videt,

Szpius ci;"*

fs : at

$i come

o

ratiasage Deo, Ííi veftem induis, gra-

Anüt exor.

tias age Deo ,"

fi inagrum prodis, authortum, Deum

TUID E?. i

benedicas, qui ea creavit, $i coelum , terram , folem ,

lunam, aut reliqua creata fufpicis, univerforum Ctea-

xt

(l

torem lauda.

It

li

]

MoTmTIVA

Ambulandi in Des Prafentia,

fivas d

10j. Beatui, in cujus pectore femper Del memoria

infederit; erit enim totus ille tanquam Angelus coclcfiis

ffi Cfb [:3

fuper terram, timore, & amore Domino fa.ctificiq.m

. A

offerens.

S. Ephrem. L. de Beat.

i ol

'Tum fignum eft, quód homo veré diligat, fi fem-

per amatum in memorja rctineat.- $. Bonwv. $, 104,

d. 12. pent.

Y

TÀ.

Hac,folum tatione fit, ut quis nunquam labatur,

z

E

fi Deum fibi ipfi femper adefle exif

m

imet,

Clem. Alexe.

lt

'1 "

Lib. 3. peda;. c. $.

B.ell;z'rm.

» ii

Oblivio Dei eft radix omnium peccatorum.

3n Pfalm. 9.

!

i

$, fmetus ,

ANulla efficacior eft ratio compon;gdi gcftu

vefoa»

Quam

AR

us

r

64. Partis I. mez*s'XXXX VI. de re[z'gmtione,

mittoner

verba, actionésque hominis, quàm ambülare ante fa-

Y Divin

ciem Dci. | Cajez. i2 c. 17. gen.

Wum $

Prafentia Dei defetvit ad p

"i

-

erfectionem acquirendam ;

hinc $. Bernaxdus dicere

À

m vis

olebat : Re[petfus ejus, jro-

Tug

fec?/æs £s

offero

Deum f(emper prafentem habeas ; nihil e

him eft ef-

at

ficacius ad pcccata delenda, impe

tfectiones extirpandas,

I

virtutes acquirendas , -& mentem.

noflram in Deum trans-

formandam , quam hoc exerciti

inou

um. | Jaé, ALv, L,.5,

CR) il(

Ps3.6:39295 14

Til

-PRAXIS 'TRIGESIMA SEXTA.

Tattnu

J

z

SENTENTIX.

pb

1cés X TUlla a

n

aj

jor confolatio, nulla dele&atio gra-

tior ; quàm fervire Deo,

Vita. Spiritualis

vita quicta, fecura, & delectabilis.

10f, ]

Nifl ponitentiam e

Wüt D

inquit facer Textus.

geriis, fumul omnes pc.ribiciä;

$ n

Nonne fomnus, licét ad q

Tots

uietem ferviat , l)icn.us eft

falfis imaginationibus, & vanitatibus?

ÉN

Yoiunt

Licét homo videatur fanus, variis tamen infirmitati-

bus premitur, patitárque famem , fitim , dcfatigationes ,

hi

d

& alias necetfitates diverfas , pericula, denique ipfam

fu'" 11

mortem.

V

Tor fily

g.ï peccat; Deum fp

ernit )« odit , quod maxi-

lg Kt

mum malum eft.

ORQ m

Stultus eft Viator, quitendens ad Pattiam, viam de-

$0 t

ferit, & manet in umbris; itineris fui oblitus.

täcxmr

'Tanta eft ialitia

peccati, ut fola unigeniti Filii Dei

UE

acerbitfima paffione & morte expiari potuerit.

Ij eft

Quare ex morituro de anteacta vita, quid fentiar.

Tte, &

Vix unum feperies , qui

non longé aliam proferet de

Qd pj

opibus, dignitatibus, m

undíque voluptatibus fenten-

Nll [a

tiam, quam vivens habucrit.

ilb

us

E RESIGNATTIONE.

JH f

us bujus virtutis.

.;

Nul

107, $i omnia fusque, deque yercaptur, Dei otdi-

Iatxff"

hij

natio

——

A

Mareria utiliter cxcipiendi Confeffíones,

65

i,

pationem depredica, & viriliter fta in jugi refignatione

ate a f

in Divinam voluntatem , nec ob ullius rei eventum cor

.

tuum perrurbari permittas, fed dic

.

Domine, quid

l

oquiedm

me vis facere?

4j tht

"'uus fum ego Domine, tu fcis

quid mihi expediat ,

offero me tibi in omne beneplacitum tuum,

enim d d

&

Paratus fum pro te; Ó JESU ! mos.

extipd

In omni eventu dic : Dominus eft, quedbonum eft

D'eumttit

in oculis fuis faciat : Sicut Domino placuit;

. Aho, L

»

v

ov

1m.

ita factum

^

eft, fit nomen Domini benedi

"Tollam crucem meam , & fequar te Ó JESU, volun-

tatem tuam imple in me; fcio enim, quód nibil facere

TA

poflis injufte,

L

MoTivA

ho Qu

In Divinam «eluntatem [e re[fignandi-

S&äiï'ltm]ii

108. Ille profe&ó divligït Deum, qui volendó, quod.

vult Deus, & nolendó, quod non vult, acquieícit.

$ pcp'ms;

$. Profb. Aquit. L. 3. de virt. C» vit, c. 15.

"'Totius humilitatis fumma in eo videtur confiftere ,

T

fi voluntas noftra Divinz, ut dignum eít, fubjecta fit

yoluntau. $. Ber». S. de refis.

ifrmit

Inter omnes preces, quas Chriftus in hoc mundo

1tjgacioncs,

fudit, illafumma, & excellentiffima fuitoratio: Pater,

gic ipb

non mea, fed tua voluntas fiat. — Blos. i2 farrag. inþii.d

Per refipnadonem voluntatis proprie in Divinam

10(1 m&ïj'

homo magis, quàm per ullam aliam virtutem cum

Deo conjungitur, eíquefamiliaris, gratus, & humilis

I Viw dC'

efficitur. $. Caff. eollaz. 9. c, 20.

l5,

Dei amoris pars áltiffima, fublimiffima, & puriffi-

i ii

ma eft, in omnibus fe cum voluntate Divina confor«

"

mare, & cunctis in rebus idem proríus velle; & nolle,

i fentit

Stella de amere Det.

quod Divina ejus Majcítas.

gt &

Nil fanctiis, nihil Deo gratius, nihil animz tuz fa-

s fl

lubrius, quam fe refienare in Divinam voluntatem.

J. fat. de Mart. c, 15.

Nulla Praeftantior oratio eft, quàm ut quis petat

ratiffimam Dei voluntatem in fe; & ip omnibus aliis

i

Dci Ofdi'

Hen, Blos inftir Spirit, c. g.

PRAXIS

j

—

E

&6 Partuis 1. Praxis XX XVII, de taciturnitatse.

PRAXIS TRIGESIMA SEPTIMA,

M foli

SENTENTIZ.

Cnye

turbas

109. Y'N hora mortis difficile, vel quafi impoffibile eft ,

N

ad Deum Íe exanumo convettere el , quiaflue-

1

vit in.hac vita in

V

is & peccatis'à Deo feparatus volutati,

* "Fale eft gaudium mundanum,"quod ubi innumetis

füdoribus, multí;que quafieris annis, & cum nihil de-

Xlzt

efíe putaveris, ad perfectum goudium, & profperitatem

prater modicum quid, tunc omnia concident,

qun

Res &gporc oïigm eéft, te; cum vita tua fit adeó

eum;

brevis, & tantum in te cotrigendum rcftet , tantáque

&

E

pomnitentia tibi

?:nda incumbat, & przterea quam

Wf

velbciffime ad (everumalum Judicem decurras, unionem

m n

tantum, pretiofum tempus puto, nunquam zecupera-

fev

bile, perdere.

NT

bis f

Dg SorrTUDINE.

Egg

"A&us bujus wirtutis,

ti5, |

IT

ln

110. Ex amore J ES U «

a X LA t

i non neceffaria homi-

prou

num coníortia fugiam; quialiomini bonum eft fecedcre

in folitudinem, & tacere, cum fofo JESU'EQqui, JE-

'Vdis j

$UM folum meditari, in quo funt omnia bona.

M

WT

* ^ MorivA SOLITUDINIS.

rrir. Nió fueris amicus folitudinis, & filentii, nun-

qüam perfe&us eris Religiofiss.

S£elln b. 5. €. 29.

Ut vitia, & Diabolum vincas, indeferto, &folitu-

l]

dine cum Chrifto pugna.

Naz. 3a- Jof. 15. $. 2 1.

& Voc

Qui Deo yult frui, eum ab omni cura; &follicitu—-

quel I

i

