de Ainore. Dei. 12. 150.

. Dom. in Albis; Joaä. äo.

h

I. Pax vebis.

à jj

cc moriendó nobis

Quam pacem ficut. Chriftus in cru-

obtinuit: fi

cea nobisin nobismet ip-

Vantó

fis eft confervanda,

lnj"m

maccrandó: 4e Me

paffiones mortificandó , & corpus

PLificAiione, 93. 168.

LR

z. Cffendit

eis manus, ( lasus, ut in adverfitate

-

WTNQX

haberent patie

nuam;: 4e Patiemtia. 99. 197.

/]

E

Index Coneionatorius,

$. G)wijï [unt Difcipuls. lemodo conpgruit gauiï.

ofcenyy

dium refuürrectionis cum memoria paflionis fuz, quia

oftendit manus, & latus? Illud fignificat, ut fciremus,

! ,morriä

paffionem ejus jugi memoria effe recolendam : 4e Me-

: Mortis

ditatione Paffionts Chrifti. 78. 152.'

4. Gavifi funt Difcipuli.

Cuüm tanto gaudio perfu-

Chrltm

fi fint videntes eum refufcitatum , quantó perfundentur

QU qt

videntes illum in gloria? de Beatitwdime. 18. 145.

$. Dominus meus, t Deus meus.

fIt poïle

Quantuüm inter-

L 196-

fit nefcere Deum per fidem

Fide. 45. 187.

:

ad 'nos humiliandos : 4e

Tj Mb

Dom, II. poft Pafcha. Jeas. 10.

[Libit-

. Cognofco oves t1ea5,, Potefthic commendari man-

L mod

fuetudo, utpotequa eft genuina proprietas ovium : de

Manf[uetudine, 75. 146.

1. Focem meam audiumt.

Oves Chrifti paremr in

) Cl

Jf y

omnibus: 4e Iz[piratione Divina. 127.

iT

Dom. III. po(t Pafcha. 3o«n. 16.

1. Modicum C jam videbitis me. — Quidquid eft in

mundo, eft inftabile: 4e Mwndi Iwflabilitate. 179.:

z. Plorabitis. Si tam afperé tractat Deus íuos , quid

ittet

faciet fuis inimicis? Ze Infermo. 63. 224.

j quc-

3. Mundus autem gaudebit.

Sed ejus gaudium ver-

yeut

tetur in lu&um: 4Ze Mundi fine. 282.

4. Voserb contriflabimini. Quia femper habebunt

ncqui

in memoria Chrifti Paffionem : 4e Mediratione Pafa-

yis ftlï'

w5 Chrifii, 78. 2.52.

villdl.'

" Dom. IV. poft Pafcha, Joan. 16,

1. Triflitiaimplevit cor eftrum. — Si propter exigu-

am illius abfentiam tanto mocrore erant conficiendi ,

j

quantó conficientur, qui eum nunquam videbunt ? de

u

Inferno. 63. 214.

)IPUS

1. Si enimmon abiere. Si guítus, quem Apoftoliex

converfatione tam familiari & amabili percipiebant,

Áitatt

(an&á Spiritus adventum impediebat, quantó magis id

faeict

eg^4

H

Indeéx Comtionntorius,

faciet $& tobis quavis paffio fenfualis. — Unde eognof-

l

t

cimus , neceffariam effe mortificationem , fidivinis con-

pro

folationibus velimus frui : de Abnegatione [ui. 3. 12 m

J

3. Vado Adeum, qui «ne mifit. Concedens Chriftusad

patiendam mortís crucem , tótque vituperia, non di-

cit, vado, üt moriar, fed ad Patrem , ut nos doceaf

thi

&rumnas patvi ducere, confideratione itineris arripien-

di, quz ad Patrem ducit : de Paizentia. 99. 297.

fet.

Dom. V. poft Paícha, ]mm. í6.

D

1. 4dmen amen dictvobis, fi quid petiervitis. Invitat

j'

fios ad petendum ab ipfo: 4e Orazione. o6. 287.

Um, (

z. Relinquo mundurm.

Ut adeat Patrem: fic volen-

tSk

tes accedere Deum, mundum deb

3

emus. felin-querc 2 df

"Abnegatione [ui. 3. 121.

3. Quia vos me amatis. Melius fala

tium Dc;s dat;

I.

quàm mundus fuisfervis: 4e AmereDes, 12. 130.

toftj

[ Hi

Dom. infra O&. Afícenf, 3oan, t 6,

l

. AAbique. Synagoga "vos facient. Chriftus admonce

dïbea

fuos de futuris, ut fe patientia muniant : 4e, Patieziziz,

99. 297.

1. drbitretur feob[equinm praflare Deo. Non eft (at's,

l

bonara effe intentionem , fi malum fit opus: de Imren-

vtf

&ione bona. 66. 2.30.

i,

du

Dom, Pentecofles, Joan, 14,

l, SefrpOnem meum Jeronbit. — Veti amoris probatie

confiflit in opere : de .4meris Dei conditionibus.

xl

13j.

s

lI)--

tUm

1. d EMm) «enitmus. Ecce quàm bonum habea-

"

z'

mus Dominum, qui non vult nos ipfi fervire pro mer-

cede, quemadmodum mundi Dominis, fed ftatim pro-

accc[

ponit nobis praemium gloriz : 4e Beatitudine, 18.145.

lm .

illoru

Dom. I. poft Pent, Ia. 6.

lj 1

l. SiHf Pker v

$0/ymis. 144.

efter Celeftis emifer icors QJ*. : de Elec-

ut má-

À. Nolite judicare, Etegim operis bonitas a

D

litia

fj

p —

Index G*Jnc'ioh»tarim

: cqgnef-

litia depe&detab intentione ,

Vitlsctle

quam folus intelliott Deus;

proinde;temerarium eft Prox

,j 1

imos nof-h*qos judicare: 4;

hribusad

J'ditio temerario, 71. 3 36.

, n di

Dom. II. poft Pent, Lac,

I4..

o ol

I. Homo quidum fecit

Iw

ebarijliæ.. 27. 170.

CEDAT» "upDAT) Zg $. Ea-

2. Se excujmre.

Adverte damnum

E

» Quod nobis in.

fert guftus rerum m

undanarum, cüm

)

Dei.

de Mortíficatone, 93. 268.

im pediat guftum

js, It

3- Pauperes ac deliles.. Bonum

certé. habemus De-

W.

um,-

fc vt

b

qui à mundo rejectos recipit.

Hos convivas de-

e€s & tuad. domum tuam ducere :

T dg

de Eleemofymis, 1 44.

Dom, IIL. poft Pent, Fz;.

14.

)c(;s i,

l. Era»f

appropinquantes,

noftri

Nota in calamitatibus

"

s efle ad Deum confugicnd

de Fiducia i2 Desm. 48. 196,.

um, nonad mundum:

!

1. Gaudium eft "Angelis. Chriftus do

dmont

debeamus lztari

cet nos , 'in"quo

: de Panitentia., 3.

317.

T |

Dom.

I. Exi 4520 Do.

IV. poft Pent, Lur, $.

vt

9.

ine, Pet n

vit fe:

otitiam füi ipfius

5 humilia-

j at

de Cognitione fui spfius.

. 14'0 I ,'70

2. Nolte timere,

dum: de Timore Dei.

Habenti Deum nihil eft timen-

120. 3.5 I.

Dom.

"

pmbati'

7Zur Fratri.

V. poft Pent, Matrb, «

ifi, T

1. Qui irafc

Unde intclligihxus j

tum in noftras

paffiones jus

habeamus :

" quane

Re [Hi. 3. 121.

j habfi'

de 4&;33)4::'0-

1. Recordatus fuerzs.

o n

Sa.cl;ifïcium noftrum non eft

acceptum, nifi primà nos

Fratti noftro reconciliemus ;

jnt'

nam amor Dei,

L

duorum, utunu

& proximi funt inítar Fratrum indivi-

snon fit finé altero : 4e Amiore Proxigai,,

Ij. 139.

- Dom, VI.

M]ü

poft Pent. Marc, 8.

I. Mifereor

fuper turbam.

Deo;

Magnz curz fant jufti

yuc m

quare non immeritó Da

vid: Jacta cogitationes

Ka

tuas in Deum: de Fiducia in

Denm, 48. 136.

-

Index Cancianuto?iu:'.

TACM

z. Im Solituüdine. Duxit illos:ad folitudinem , ut

dum

eós eonvivio excipiat.

Uti enim divería funt convivia

fLtue

Dei, & mundi, ita quoque debent divería effe locas

quia Deus vult nos folos: Ze $. Euchariffia. 27, 170.

d

D»m. VII. poft Pent. Mattb. 7.

Falforum Propheta-

fccn.d,

1. Aütendite à falfis Prophetis.

ht k

fum unus éít mundus, à quo. nobis cavere debcmäls?

Rl Ph

de Mundi periculis. 181.

z. In veflimentis ovium, — Hc ingens eft tentatio:

ter ]

de TentAtione. 117. 338.

2777/7

3. In veftimentis ovium. Hypocritz imitantur Sanc-

4

fà fcit

tos in czremoniis exterioribus, non in interiori homi-

ne: de Hypecrifi. 57. 215*

charit;

N

4. De fpinis. Ex mala vitanon eft exfpectanda bo-

na mots: de Morte. 90. 258.

ln cor

g« "rbor , qua nonfacit fructum. Hic fignificat Chti-

ftus , quàm fteriles fimus , nifi faciamus fructum bo-

NY

morum operum : de Bemisoperibus. 184.

ftnits

6. In igmem mittetur. Non -

fuit ei fatis dicere: Ex-

t lm

cidetur , fed ultra : In ignem mittetur , utíciat malus,

1 ,

fe non. duntaxat é Coclo pellendum , fed etiam in infer-

&

u: l

no arfurum. : Je Infermo. 63. 114.

..Dom, VIII. poíft Peot. Luc. 16

1]

r. Homo qpidam erat dives, Hac patrabola indicat

Chriftus, Divites effe Dei Difpenfatores, ques oportet

uf p

li, f

erga pauperes effe liberales: Ze Eleemofynis. 144-

2. Nonm poteris villicare. Panitentia in hora mortis

J

8

AE

feré femper eft inutilis: de Penitentia. 33. 317*

3- Quid facinm ? Si nos memores effemus diei ratio-

Vitüm

Del 007

sum, conícientiz examine eum praoccuparemus : de

Examine con[cientis. 39. 183-

AE

N

Dom. IX, poft Pent. Lur. Y9.

'If

a

1. Quia fr cognovvtffes.

Si te gratiis à Dco tibi prz-

l

ftitis ingratum eíIe cogitates: 4e Ingratitudine. $1. 205«

Q&a

^i

1. Non relinquetur. Heu qQuid in hoc habet culpa

g&t, T

Salomonis templum , & tecta. — Saxa equidem crimine

NvAcant ;

? ,4?&:,,',»

Index Concionatorius;

d

vácant, in quibus culpa effe nequit. ;

fed ad exprimen-

onvirià

dum. Dei odium in peccatum vult. cr

Ccatutas etiam de-

f lod

flrüuere: de Peccato. 305.

1 1

Dom, X. poft Pent, Lzc, 1.

Ms Jejumo bis.

'Cur Publicantus & non Pharifzus de-

pl

fcendit juftificatus

-

ne hominum Phar

indomum fuam ? cüm pro opinio-

cbcmgs?

—

ifcus Publicano haberetur juftior.

R. Phatifzi opera

eránt bona, fed non erant £

a prop-

tentitit

ter Deum , quare necei fuerant

ztenttone bona, 66. 2.30.

e:nolælmento

t

: de Qz-

at

2. De[cendit bic uflificatrus.

Si Phafifæus bona ope-

ü homi

ra fecit, cur ei non profuerunt

? quia facta erant iné

charitate : Je Assre Dei. 12

-

) 1290.

mda bü

3« Deus gratias tibi ag0..— Poteít

gratitudo erga De«

um commendati : de Gratitudine.

E FR E

l (

Dom. XI. poft Pent. Marc.

.

n

I. Sufpiciens i9, Caclum.

Id quod Chriftas faciebar

Ízpiüs, utquo ad hoc in omn

ibus fa&is illum imitemur :

(; Be

60, 221.

de Imitatione Chrifli,

mallli:

2. dducunt ei mutum.

n n

Utinam omnes effemus mü-

t: Je Taciturnitate, - 11 4«

334«

Dom. XIL. poft Dént,' Lu, 1o,

ndict

1. Diliges Dominum.

Non jubet Deam amari ideó,

uafi ipfíi emolumento. fi

)PO[ICC

í

u

t amor nofter ; non emim à re

"

à » Íednoftra eft, ipfu

130.

m diligere: Je "Lmnore Dej. 12,

motti

$. Ex toto corde. Przcipit

omaáem amorem creatu-

L

tarum deponere ei ,. qui vult

| at

De: conditionibus.,

12. 134.

amare Deum : 4e Amori:'l

T /

s Et Proxihüum, ficut 2e

dpjum : de Amore. Proxi-

mi 1f.139.

4. Spolimverunt eum. Bone Deus !

quot vita noftra

d

fübjecta cft periculis : 4e Mundi perien

lis. 3g1.

BL

$« Quid facieando vitam aternam

Poffidebo? Non to-

al

Tiv

gat; qu'id dicam , fed quid faciam ,

ad ebtinendam vi*

tam

nf

Iudex Co;æ'ciawatä)*iw.l

*

cám ztemam , üt intelligamus eam magis acqüi;i bonis

yit

operibus -

quàm verbis : 4de Beatitudine , qua compa-

Tui

vatur pér ackus virtutum. 18. 150-

r

l

D5m.-XHI, poft Pent. Lut. Y7.

Non accefferunt propius ad

Ammal

i. Steterünt 4 long?.

gt

Chriftam ; quödïfe ipfos noícerent : 4e Cogm'gz'one

)

fui. 24. Y$7-

2. NO0Uem tb

bi funt? Quzrit, & tame

.*

n optimé (cie-

tishr

.

e

de Gra-

ámy

bat, Íed tantam admi

tatur ixigmtitudincm

titudine. $1. 20j.

vtrfo ;

Dom. XIV. po(t Pent. Mattb,

l

i. Nemo poteft duobus

Dominis fervire. '"Te folum,

: ergo & tu ita integré eum de-

16

& integrum quarit Deus

bés quatere: de Amoris D

ei conditiomibus. Y2. 135.

P

Ttnt]

x. GQuarite primime regnum Det:

de Bmtit?di?ie. 1$.

rt4T.

gt

. Dom. XV. polt Pe

nt. i:uc. "

batur.

Omnibus hominibus

r. Ecce Defuntlus effere

"

"

ftatutum eft femel moti: 4e

Morte. 90. 2$8.

11

omnes twmoy.

Poffunt Audito-

2. Atepirt autem -

.

or

tes ad fanctum Det

timorem ^ €óncipiendum excitariz

lm

de limore Dei. 120 ,35 Y*

h

[rs

Dom, XVI poft Pent.

; Lutþ.þ 14;'- 5

S$Summé

temperans fuit Re-

. Mamducare panem.

jionem folius pai

demptor, cum Evangelifta faciat ment

l,

nis : 4e Abflinentia. 6. 126.

iy,

Ad chulam vitz no-

». Et ipfi obfervabant eum.

e

*

de Judició

opet

ftrz non debemus judicare vitam a?tcxius

D

fumerario. 71. 136.

ïfl [

3. Da butc locusm.

Muhdus fnosckö rejicit ; fi ho-

*

*

die det iis honores, ctas aufcrct.

:

de Admadi mfhtbzl&-

tate. 179.

22.

Dom. XV

IT. po(t Pänt. Matzh

m homines

"

Y. Aceefferumt &d JESUM. . Nonnunqua

faciunt' bonaopera, & imitatione digna, qu co

)5d gm-

i

p

p —

Index Concionatoriss,

Qboüs

pit intentio maja , ut Pharifzi Chriftum imitando, &

Dd

Judas eum ofculando. | Bona intentio dat vitam opefi:

de Intentione bLona. 66. 230.

Effe&us chatitatis eft

z. Diliges Dowminum Deum.

amare Deum füper omnia; unde amor Dei virtutes fu-

giüs "

»gm'tim

perat omnes : de 2fmoris Dei effeitibas. 12.. 136.

3. Et proximum tuum [icur te ip[nm. Connexio amo-

m

1is Proximi cum amore Dei indicat nobis, probationem

du Gu

amoris Dei efle ; fi Proximum diligamus,

Et é coh-

veifo : de 4jmore Proximi. 15. 139.

Dom. XVIIL poft Pent,. Mat'b. 9.

ol

1. Caperunt intra [emurmurare : de Derraclione. 3&.

eumd

162.

Iftud unicum fat mo-

Ijf

2. Chm vidi[fet. cogitationes.

M 1

menti debebat apud eos habere, ad quamvís malam co-

gitationem expellendam : 4e Cogi£ationibus. 2.1. 1 $^.

Dom. XIX. poft Pent. Mattb, 3.

I. Omnia parata [unt : de $. Eucharifiia. 17. 176.

:((mïbus

2. lte ad exitus viarum.

Via . eft vita, finis viz

hudity

mors, cum mortis meditatione :ad convivium tam lau.

at

tum invitemur: de Mortis meditatione. 9C. 261.

3. Mittíte eum in tenebras exteriores.. "Talem mez-

cedem mundus datíuis: de Imfermi panis. 63. 224; ^

j

Dom. XX. poft Pent. Jean. 4.

juspfr

/3.. Credidit bomo fermoni , quem dixit ei/ JYEfusy d

ibat.

Fides folà non fufficit ad falutem , fed etiam

j

opera jungendafunt : Ze Fide. 45. 187.

]udilil

2. Reliquít eum febris. Poteft. peccatum veníalefe-

bricomparari: Ze Peccato vveniali. 84. 254. Ó n. 309.

fl

jil

Dom. XXI. poft Pent, Mattb, 18.-

1. Capit rationem ponere eum feifui: : de Exmmf;ze

£ton[cientia. 39. 183

*

m'm(.i

2. Serve nequam. Pri

m debitum ei remiferat , nuná

r videas,

r

id repetit, quia fuit cum proxime crudelis, u

quantà

r

rj

QMCEEEA.

Index Concionatorinms,

quanti fit amor proximi: 4e 4jore Proximi

: 1$4139;

3. In. tenebras exteriores, Ex co liquet ,

quantóÓ odié

Deus malum profequatur: 4e Pecca£o. 50

f.

filin

fiont

Dom. XXII. poft Pent. Mat/b, 22.

1. Magifler fcimus , qQMiA "ETAX 6s,

laudabant illum, inab

In prazfentia

ton|

fentia murmutabant: de Dertrac-

Af

tíone. 36. 162.

j

1. G utd metentatis, Deu

de Hypocrift, $7. 215.

$ cuftodiat nos ab Hypocritis;

ii |

M

Rüntür,

Dom, XXIII. poft Pent, . Mattb, 9.

l. Tetigit fmbriam. . Idque occultiffimé , & in filen-

üo, ut intelligamus ,. De

um inveniri pofle à .fllcntibqs:

dé Taciturnitate. 114. 338.

N

2. Retedite. Ut puellam illam re(ufcitatet , Miniítrog

Juyi.

& Cantores expulit ; gihil enim animam noftram ma-

Titun

gls perdit, quàm gaudium mundanum: 4e Mertifica-

20 AI

40ne. 93. 168.

Rteffe

tbem

Dom. XXIV. p(;& Pelit. þ, Mattb. 24.

l. Tribulatio magna erit : de JWdieio extremo, 69«

txercj

233.

j

dcm I

2. Tunce, "Tunc agnofcent mundani, cui fetvire de-

buiflent. : 4e Fine bominis, 202,

L2

IN EVANGELIA FESTIVALIAf

Chnlh

Pro Feíto Circumci(ionis, Luc. 2.

116

diefri

A. Ut cireumcideretuy puer.

Quilibet fe fpirituali-

N-

ter circumcidere debet tollendo

preputium concupif-

centiz,

: de Abnegatione fié. 3. izt.

21. Utcircumc;

deretur puer. . Deus,

[ TR

non effet, affum

qui etfi P&cca.torl

pfit tamen fignum Peccatoris , ut nos,

qui veré fümus,

*

non dedi

gnemur videri id ; quod fu-

e

$4. 209.

!?US.

fle .flaemz'limte.

.

^j

Pro

a.

Index Concionmeorius,

|

f 1

Pro Fefto Epiphanize Domini. Matb, 2,

i odl

1. Turbatus eff. — Nihil eft, quod homini plus pu-

fillanimitatis incutit, quàm non timere Deum : 4e Tj-

enore Dei. 120. 3j 1.

*

'

velenta

1. Ut ego veniems. Simulabat dewotionem , quarm

non habebat , ut eum fallere poffet : 4e Hypocrifr, 57.

Duttit-

21jy.

3« Videntes autem ftellam, — Quale gaudimh haufe-

j

tfint, illum iterum videndó: 4e Beartitudine. IQoIAf.

4-"pertis thefauris. Propter amorem Dei omnia Íper-

nuntur. ; de 44/nere Dei. 12. 130.

'änülcn

Pro Feflo Purificationis, Luc. g,

ehtS

t. Juftus C timoratus.

Vocans eum juftum , ad-

nilitoi

jungit timoratum ; quia juftus cít timore plenüs : Ze

Timore Dei. 120. 351.

IIl

tifur

1. 4ccepit eum , in ulnas fuas.. Non fatls nobis de-

betefle, Deum videre, in illum credere, fed praterea

debemus eum in manus accipere ; bonorum

*

operumn

exercitió : de Operibus bonis. 284.

;;90 69'

3. Nunc dimittis feroum tuum. Domine. Jufti fiqui-

dem mortem defiderant ,

& ex hac vita lzti difcedunt,

jredt

de Merte, 90. 258.

/

Pro Fefto S,. Matthize. Mattb, 1 1.—

1. Difcite & me; Divus Paulus : Eftote Imitatores

J

Chrifti : Je Imitartione Chriffi. 60, 12.1.

1. Quia mitis [umm. Xdcircó dicit : fupex quem re-

quicícit fpiritus meus : 4e Ma»[uerudine. 75. 240.

7

3. Et bumilis corde. Pracipua virtus, quam nobis

:pl(

Chriftus voluitinítilare, eft humilitas : 4e Hwmilita-

£e. $4. 109.

Atl

05

Pro ,;ï"eüo S. Jofephi, Mattb. r.

| f

1« Jl gueem Vir s , ehen efer jnfu, $. Jofe-

s

N

Index QCostnnmtorius,

phus femperfecit, qua voluit; quomodo volüit, & que

Rott

Dcus voluit : de. Refignatione, 108. 325.

din

U

Pro Fefto Aununtiationis B. M. VirginiSï"' Lzstc, $,

hu

n Cog;'mbnt, qualis efft iffa [alutatio. Non re-

ponde derepentés íed co

gita , quid fis rgfponfurus:

ö:m:c

de Taciturnitate. 114. 33

*

2. Ecce 4ucilla Domini.

Quà magis fe videt Virgo

1b Angelo extolli , eà magl

s íe humaliat

rum: 4e HumWlitate. $4.209.

jn&ar arbó«

l

L l;()f

Pro Fefto SS. Philippi € Tacobi, Jea. t4. |

r lj

1 4

1. Creditis m Deum , ( in me credite,

Credens , &

fperans in Deum, nihil habet,

hi a]

quod timeatr: de Fidu-

)l

cim :m Deum. 48. 196.

2. Petieritis in momine wseo.

Vinu n

Medium ä« Deo quid-

fo ) lec

piamimpetrandi eft oratio : e Orazione, 96. lg.

3« ANon turbetur cor vefirum.

Intelligens Chriftus

fe jam ad Pattem abiturum,

?

& corporaliter à Difcipu-

lis (uis di(ceffurum , eósque tanquam oves inter luposte-

1]

licturum, coníolatur illos his vetbis :

&

Non tuütbetür:

tharj

de Tentatiome. 117« 338.

n

Pro Fefto Inventionis S, Crucis, —7oþqain.' 3

.

Ti

!81 IH

T. IrA oportet exaltari Filium bomim';.

:Hoc jnfi-

nuat nobis Chriftus ; fi velimus in nobis vivete homi-

D

nem interiorem , neceflarium eíle prius mortificatum

1Q

effc exteriorem : Je Mertificatione. 93. 168.

Omine

W

1. lta oportet exaltari Filium bominis, "Ut üinguli

AIC n

in hoc obtutus mentis defigentes ad criicem illius feren-

AAepib

dam animemur : 4e Patentia, 99. 197.

*Mnd ;

Pro Feíto Afcenfionis Doraini, Marc. 16.

lT

Y. Oi credidevit , &v baptizatus fue'rit. Non lo:

N

quitur Chriftus de fide nuda ; fic enim nüllus Chriftia:

Avl

noxum

41

m

i

Indox Cofz:idnaioriu.g

Rorum condemnaretur ;

quia omnes funt b

aptizati, cre

düntquc » quod credit E

cclefia , fed intelli

gitur de fide

[j t,

viva, eperibus fociata

de Fide. 4$. 187.

3 quibus debemus

incumbere ;

on it

2. Ifuinptus oft

n

ts

&crvientes adipi(cun

22 Celum, De gloria ,

quam Deo

Ut : de JeAfiraudige. 1g.

14j.

Ym

Pro Feflo S. foan

"T

iA

nis Baptiflee, Luc, ^

e

l, Joannes eff. togszn ejms,

Non curayit oblocutig«

Res hominum, fed fecutus eft

infpirationem Divinamz

no 146

de Infpiratione Div, 23 ye

24 dpertum

eft os. Servi Dei non de

bent aperire os ,

deti

hiíi ad laudand

um Dcum : 4e TAciturn

d D

"Afe. 114. 334.

d Erit magnus coram Domiao,

Et mox ífu

bjungit :

Vinum, & ficeram non bibet,

Efle abfte

" qu

mium, iignum

9

-elï: » elle Dei Servum : age

vbf ipentia, 6.

12.6.

Chftu

Pro Fefto Cfïrþbris Chrili, Lic

N

Dicpt

r, Hosm quidam

fetit. cenam maznar,

liposte

$s. Euchariftia coenam ma

Chriftus ig

ütbetit

Snam apparavit : Ze Ss, Ej

cbarifiia. 17. 170.

2. Homo quida; fecit ceena

m magnam.

Caona hzc

magna eft ipfa Beatitudo Ele

Corum : 4e E

13'

I,so 145.'

eatimdz'ne,

y j

« homt

Pro Fefto SS, Petri & Pauli, Martb, i&

1. Quem dicumt bomines effe

f

filium bominis ? Onate

Domine non oftendis magnitud

inem tuam àn publicos

quare non dicis, te cífe Dei Fili

fgn

um , fecundum carn en

f

à Regibus & Pattiarchis defce

ndere ?

quia vénicbat ad

docendam humilitatem ; 4e Huzil;za

f& f4. 209,

(

Pro Fe&o. Vifitationis B. M.V. L« i.

on ïP'

-X« Unde boc mibi? Bx notitia (ui i

pfius procadit fuj

ul

bBumiliatio, & Dei notitia : de

Cognitione [ui. 214. Y$7,

d

As Exnitwui Infans.

Summopcrc Deus peccarum,

"a.

etes

E

fääex Concionatoridit.

L

äae&ätur«, cüm etiam in uteto materno bEIïuæ ei ïne'ä

m

giat inferte : 4e Peceato, 303.

di li

Pro Feíto S. M. Magdalenz. .Luc. "s

Phatifzus ex operibus exe

t. Hib, fi e[fet Propheta.

l,

terioribus judicat interius ,

quod foli Deo notum elte

3

inedi

de Judic

io temerArio. 71. 236.

ii

1. Quia P

eccatrixeff. Ech

i talis fuiffet , jam tamen

* i

d Chtriftum acce

ffit, quare erravit Pha-

&onerat ; quiaa

de Detraiiione. 36. 162

.ichuc |

ri(zus deea malé judicando :

tefan

3. Dimi[fa [unt e peccata multa,

Én effc&us- Pm—

ttda

pitentiz ! de Penitentiw. 33

* 5173

.

ditai

Charitas omnt

a com-

4. Guoniam dilexit multim..

N

fequitur :

de JAimore Dei. 12. 130.

& x

$. Stans retró

; Ut -pudi—bunda ,qu

ód mundunt '&-

endiffet.

Unde ap-

PI.?I!- ;m

cuta effet; & C

hriftum maxiiné off

doris, & confuífie-

|

paret 3

'quanti peccatum fit caufa pu

mis- de Peceuto.

305*

Y

ïfoïit.ug

Pro Feíto $. Jacobi; Martb. 20.

y. Adorans, Quod Sandti fe coram Deo humilient, fit,

24.

157.

nofcant :- de Cognittohe fu.

lï]ll? |

quöd fe ipfos

licem ? Nemo fibi perfuadeat

2. Pote[lis bibere ca

)

-absque bonis operibus d

andam fibi gloriam : de Beati-

l]

i

19. 14j.

.

gudine.

ht&hgï

3- Peffumus.

Multi avent 1

ngrcdi Colum , quó ut

trat T

dicunt ;

fe agere pocnitentiam , quam ta-

Pcrvcniant "

fioj :

jnen nunquam a

gunt , (ed ad fenectutem ufque procta-

Íünant: de Pemitentia.

35. 317*

Res

hujus mundi vahæ

quid petatis.

l;

funt, quibus quisquis in

fudat ;

delitus eft : de(Mumäi

hllnd 4

Anconflantia.

279.

t]

Pro Fefto S. Laurentii — jean. 12.

Aittm

explicat noóbis

1 Nifigranum. klac comparatïone

»

de Mor-

Chriftus neceffitatem rmaortificationis proprl2 :

!u:agi

Pifemtione. 93. 2. 68.

& Quid

—

E m

Iäo?eïx ContionAtorim,

n

&. QAid prodeft bomin:.

Docet nos in quasto pfctäïï

Aabenda fit anima ,

& quantum pro ea laborandum.

We Fine beminis.

191.

L

Pro Fefto Affümpt. B. M. V. . Luc, 16,

du o

jum d

i i. Sechs pedes. Doimini,

Silentiam $& folitudo füng

incdia ad fruend

um Dei folatió : 4e selizudine, 111.

m d

332.

—

ravi:hi

1. Domine , moh eft tibi cuya,

Non furrexit Matias

f

heque Chtiftus id juffit ; nam p

i

roópter iníta&randarm

1

ia

menfam ;

quod minoris momehnt

Qs

m

i eft, non eft omit«

tenda conte

platio ,. & colloquiu

m Divinum : 4Ze.Mes

ditatione Paf

f

0nis ChrifHz.

nnia qr

78. 2.)"2.-'.

3. Untm eft necc

[arium. — Omnia funt dercli&quena.

da, & odio habend

vui f

Fene besainis,

a, ut unum hoc obtineamus ; &

Jüdeap

202s.

qil

Pro Fefto $, Bartholomzei, Luc, 6;

Y. Exit in monten folus orave.

Quod fignificat, iaj

4ïolitu4in'e otandum : 4e Solitudine.

III.

332

g]l'm[, fl

2. Erat bernocfans.

Chriftus invitat nos , ut 'vig'ilc*si

j, 1f

fnus : de Per[everantis,

Ión, $15

"

fuada

Pro FePco Nat;vit. B. M. V, Mdttb. "^

1. Liber Genérationis,

Plurimi;

de quibus in Ges

healogia Chrifti fiebat mentio , czant

mortui;

g

Mortuué

um i

erat. David , Abraham &e;

$tatutum omnibus Íemel

mor: de "Morte,

50. 258.

k

Pro Fefto S, Matthaei,

Md"lf 0.

", "

Y. Sequere ie.

l n

Séqui Chtiftuih eft abne

garé omhià

inundana : Je IM'negatione jui,. j; I2I

1. Veniebant ad JEj/um.

t ad véruiü üeceffitatüm

fuarum remedium : Ze z"iducia

n Deem, 49. 196.

3. Quare cum | Publicanis * Cehteb

T

ánt peccatufi;

Áuod culpá carcbat :

)

de Judicio Pemerarió, 72, 236s

M

Hhz

1777]

gyil

Index .. Concionatorimo

Pro Fefto S.qil*;'lfihchaelvis. Mattb.. 18.

l

Docet nos fugere mala patva,

u í

1. Bonum eft tibi.

ae labamur in majora

de Minimorum cura. $4.2.5 j.

loter

tparguli. Arma i11fan;u1n funt

2"

1. Et effücimmini fieu

Jachrymz : 4e pahnitentid. 33- 31T-

hebl

läp

. Pro Fefto SS. Simonis

& Judze. |Joan. 15.

2A2yicem.

Hic amor cauía fuit, ut

D

te cxlg

r. Vt diligatis

Ó

Deus é Cadlo ad tetf

am defcenderet, quem amorem

tindys,

de Amore Proximi.

Ij. 139.

vult nos confetvare :

hi P[()ü

44 Ut eatis.

Non e€

leeit nos Deus , quia viximus

hT

de Operibus Le-

4C

etiosé ;

fed quia bona fccimus opgra :

Mis.

284«

-

Sponfus

Witenta

- Pro Fefto omr

iium

San&orum.l 4Mättla. $e

De Man[uetudinte

7$. 240.

1. Beatt mites.'

dite cor veftrum ;

f

|

4. Beati mundo covde.

Cufto

l ile

puritatem hanc vultis obtinere :

dg Cogifationibus. 1le

Wnt COf

154

Pandit Chri-

ecuti' vos fz;er;nt.

z' Al

3. Beati e[his , 277

debent ite ad Coclum ;

&de-

fignüiæl

ftus Amicis fuis viam, qua

lirat, qui quarit aliam extr

a hanc, per quam iverWünt

QUs pl

99. 297*

;QM

Sanái: de Patéentia.

A

crint. Si tam afpe-

fed oqq

4. Beati eftts » f

perfecuti vos f'

is Amicis , qu

id fiet de ejus Im-

Hfhdgg,

4é agit Deus eum fu

micis? de Inferno, . 65. 214

[

' Pro Fefto S. Mastini, — Lat. 1T.

I'P0fl

mlm e&

1. $£ 0C

ulus £uus [implex fuerit » torum corpus d

"It me

dlum erit : de Intentione bona, 66« 2350*

4

v

1314

- Pro Fefto Präefentatiohis P.

M. V. Ls YY4

Nl

Beati patitet,

I. Beatus venter , qui te. portavit,

5 l*ss

ui Corpus Chrifti (xpius in cor recipiunt :

dg SS. En2

"o

p

h H

ebarifid. — 17* 17?.

Tre

p m

Index Cancia:zitbiæþ

Pro Feftro S, Catharinz, Ma:xl».' 24. --

,

L. Prudentes veró acceperunt. — Quemadmodum ofdh

j PW&)

i

um facit lampadem ardere ; fic intentio bona ttibuit va-

lorem operibus ; Ze In£entione bona.

66. 230.

iua u

1. Moram amtem faciente Spon[o.

Hic fit palam

nepligentia putantium ,à fe rationém nom exigendam,

4n, 1j

Si fapis, fzpiüs à te ipfo rationem exiges, antequam à

teexigatur : 4e Examzne Confcientia.

39. 183..

1 füit !

3. Lampades mofira, — Habebant lampades, fed ex-

- 4mord

tindas, Ita multi bona opera faciunt , qua tamen iis

j Uh

nil profunt, qui faciun

] Vl'k'l'mus

tca ex K-van'a. glotia: de Hypecri-

ft. 5 .7. atk.

gilin

4. Claw[a eff Jantui. $i jam fucrant paratz , cur iie

Sponfis non apetuit ? ut intelligamus , multoties pos-

90 i'

nitentiam in hora mortis eRe inutilem : 4e Pazitenria.

:

33. 317.

(

,tum)a

. Pro Fefto S. Andreze,

Mattb, 4.

ju, 1b

Y. Relifis retibus,

Chriftum fequi volenti omnia

funt contemnenda :

.de Imitatione. Chrifti,

60./ 22I1.

-02. Ambulans JE[us juxta maré Galilaa.

dit h

Pet mare

iIH)& À

fignificatur hic mundus. — 'Uti mare

culis plenus : Je M»undi periculis.

, Àtá mundus peri7

jj

281I.

3. Mittentes rete.

Non defixit oculos in otiofos ;

fed occupatos.

n 3fPe

titudine,

Caclum comparatur virtutibus ; 4e Bea-

:jüS Vr

I8. I4jf.

Pro Fefto S, Nicolai.

Mattb, 2«.

YPofuit cum eis rationem. — Dies reddendatum tatio-

T i

num eft dies judicii, in qua re

düm merita fua :

feret unusquisque fecun-

de Judicio extremo.

69. 233.

*

?. Supra multa te conflituam.

Qui Deo retulerune

If

Sratias , femper majora nadi

funt : de Grazitudine,

$1. 20$.

m[i[ö )

;5

Pro Fefto Immac, Concept. B. M. V.. Luc. 11*

». Beatus "UWM', qui

te portwuit. Beatus homo,

H h;

qui

p

ERN

Yadex. Coneionatorlus,

uí devoté i& cor admittit in $. Communione carüén& .

27. 174«

& fanguinem Chrifti, : de $8. Ewchartfrin.

Pro Feito. 5. Fhomse,

Joan. 10.

ncredulus, . De Fide,

4$. 187.

x. Noli effe i

z. Venit ]E j

(us jamuis :lgufsk De. Prafentia. Deb,

iof. 323.

j

Pro. Nadvitate D N. J. Chrifti, Luc. 2.

«l

x. Pannis eum i/Foolutt.

Laudatur hic Filtus Dei;

Joy

üia ab ipfa Nativitate paupertatem perpeffus erat : 4e.

Tülis,

jficationz.

$3. 168.

;dorn

de Timere De.

129.

donte

Ze

Tignuevunt timore wiagno i

Itfpi(

3

^

[

Pro Fefto S. Qt:ephanik. Mattb, 23.

l.

Fece ego mitto.vos Óne, — Ét ex illis. occidetis : Ec..

e

€c ego mirto vOS », indicans, 1

llis à mundo. nil exfpectan-

dum , prater perfecutiones : de Parientia. 99. 897.

xi

m

Pro Fefto. S, Joannis. Jozn. 1.

tint

r. T me fequere. : "Termetipfum abnegando: de.glb;,

nes |

s&egatione ftis $. fàre

&us eius.

Recumbere

Z

xecubuit in coma |uper pe

gui

uper pe&tus. Chutti eít voluntat

j cius fe. conformare ?

108. 32f.

dé Refrgnatione.

Pro Fefto SS, Innocentium,

Qm;nd

ju té non mof.

g. Ujque. nd olitums Herodis.

jul

fificaveris, nec Hetodes in te

fueti: occ

»

ad animam tuam non veniet : 4e Mor?

gicatiqne., , ä-«

i68.

(j

i

lity

XN

N ——

f Iizsiex- Cencionutorins,

IN EVANGELIA

o

]« T

DE.COMMUNI SANCTORUM.

De Gommuni Apoftolortm. Martb, 19,

7l

Evangelium : Ecre mos veliquimus.

ts DU

1. R , Cee nos &c. Primó exponit B. Petrus fervitium ,

l

& deinde petit prermium , ut intellipamus , ne«

l, s

eeflaria cfle bona opera ; fi gloriá velimus donari : 4e

JBozmis aperibu:.

28f.

s

du Do

s h

2. Ecte Cwc. ilud em»mia ponderat hic $. Hierony-

imtus.

Petrus pi[cator erat Cc.. cf» zam loquitur. confi-

, 1*

denter, reliquimus emnia ; ut videamus, Deum magis

rcípicere voluntatem, quam opus : 4e In£sptione bond.

46. 231.

-93'

De communi Evangeliftarum. Lar. 10.,

jeis: P

Evangelium : Defignavit.

v[ject.

v, Ml

l. Sieut agnos inter lupos.

Commendar illis patien-

tiam, quam habere debent inadverfitatibus : 4e Pazien-

99. 30;.

zia omnibus nece[faria.

; &

2. Nolite portare.

Hoc przcepto conatur illis em-

nes peccandi tollere occafiones : de Peccazí vovmq/ïbne ft-

at

gienda.

$10,

o

De. communi unius Mart.. E.uc, 24.

.Evang. S£quis venit, ad me.

-

tb' g-

I, Et' qui non bajulat crucem [unm.

Non meam ba-

ó OH,MF

julare debes , neque vicini , fed tuam

*

»

j

de P.ætientiq.

J

(l

99. 309.

jf lh

2. Guis enim ex "volis.

In hac cemparatione. docet

Chriftus , vanas efle cogitationes eorum , qui fperant

ebtinere Coclum absque operum merito, Caíum compa-

V

N

yatur per a&w VITIHIHTP. O18, I$0,

Hh2&

pe

z

W

"——

Index 'Cafcimnmïæx'. :

be eodes communi, Afattb, 158,

l

Evang. Si quis uult poft. wvee «genire.

1. Aneyet. femetip[um. Moriatut mundo,. qui vive-

d

te vult Deo: 4e Morteficatione. 272. ( 173.

LU

2. Se24aN4r me. Pcr Imitationem, & fnündum fu«

giendo: 4e Imitatione Chrifii. 60. z12.

p

A0

De cominuni Mart, temp. P.7h. Jean, :35.

Evangel, Ego fum -vitis vera.

. Orpnem palmitem non ferentem frudium. Sub hac

compatatione przmonct nos Chriitus, quomodo fit

IO

acurus cum iis, qui tempore non bené utuntur &c. ut

fint

Agricola cum furculo atido arboris fructiferz: 4e Oe-

fibus bonis. 18 5.

fin

z. Er a'dent. Mic fnis eft mala patrantium opera:

AC

de Peccato. 309.

Dl

iDe

$t

R

^mmunt fvïartyfr.ïm. Luc; 2I.

ta.tis |

Evangel. Cipp audieritis pralia.

Hm

Y. Capillus de capite. Utvideatiscuram, quam Deus

etit de fuis: de Fiducia im Deum. 200.

z. 4$ Patientia. Nam ira & odio anima perditur:

dea

ge þatientia. 99. 297.

De eodem commouni, Lwz. 16,

d

Evangel. Defcendezs JESUS.

Y

1. Er maultitudo copiofa plebis. iiam undequaque ad

—

ipfum confluebant , ut fanatentur à langworibus fuis,

Quia perfeverabant cum Chrifto, fanati funt in corporet

de Per[everantia. 102. 313.

hu

2. Beati, qui nunc fetis. Eo condemnat Chzriftue

Que

gaudium mundanum: cemimendat econtrà luct&m in*

W

ternüm: de Paritenti mon procrfiénnndg, 33- 325«

!im

N

Be

(

m

I;taa'ex Concionatorius, .

De communi Confefforum Pont. Matib, 11,

Evangel. .Homo peregr?,

1v

3

I. Pofuit rationé cum eis. Dies reddendarum rationum

eft dies judicii. in qua referet unusquisque fecundüm

un ft

merita fua: de Judicto extremo. 69. 2.35.

2. Supra multa te confiituum. Cydi Deo retulerune

,gtatias, femper majora nacti funt: de Gratitudine, Y 1,

206.

^

HS' l

De eodem communi, Mat/b, 24,

vub ht

Evangel. Vigilate,quia ne/citis.

iodo t

&c U

I. Vigilate , quia nefcitis. Mora mortis, & dies judicü

fant incerta: mors autem ipfa certa: de Morze. ?9.

26Q.

d r

1. Effote parati. Vult Chriftus, ut fimus in fervitie

fuo tam diligentes, ficut mundani fünt. im facultatibus

optit

accumulandis, & confervandis induftrii. Ad hoc ait

D. Lucas, tanquam comquerens de /Economo iniqui-

tatis: Prudentiores funt. Filii bu

Fine bominis. 293.

jus faculi. Filiis !uq's: de

nDeb

De Dodcoribus, Ma*th,

n

Evangel. Vos effis fal terra.

d

Y. Ut videant opers, Non dicit, audiant » fed vi-

deant, ut intelligant ; opera juftificar

€, non verbanuda;

de Operibus bonis. 285.

£. Quui fecerit ( docuerit : de Fide. 45. 191.

"T

Decommuni Confeíl, non Pont. Ls, 12.

$ (l! )

Evangcl. Sint lumbs.

»:

o;pü

J

1. Confefüim aperiant ei, Doocet nos, quàm debea-

faus prom

P

9té excubare ad agendam ponitentiam , eám-

Vit]

que nullatenus protrahere: 4e P

&nitentia non procrafti-

]1

DAUÁA. 33. 322.

h

2. Vigilate, Quuia numerus adveríariorum & tenta-

tionum eft magnus in vita, major in morte ; quibus

vincendis necefle cft vigilare, & orate: de Zemtation;.

5 in merte, 117. 2.66.

Bec

kh ;

,

Iudex Con;imæfariw.

De eodem communi. L«c, I9.

f

Evangel. Nolzte timere.

fuï

r. Nolitetimere pujillusgrex. Mihi fervientes, & dif-

eiplinz mcz fubditi, non eft, quod quemquam me-

tuatis: Ze Timore Det, y29. 353.

z. Date eleemo[ynam. Qua mediante cocleftem the-

P

faurum inveniemus: 4e Eleemofyna. 144. .

W

De communi Abbatum. Mattb, X9.

f

Evangel. Ecce nos reliquimus.

1. Secuti fumus te. Non fafficit, inquit $, Hiero-
