Exnerientià conítat, tunc maximé vicin

Ánom

cladi, & homines tribulationi, cüm maximé

gloxiä ^

r

Tottm (

a fimi-

opibus, & deliciis lorent. -

Ratio, quia fortun

lh dl

ne eft, tunc rotandó dcf-.

üfibu;, ly

lis rotz, quz cüm in culmi

L

cendit, & tendi

t ad finem: I

ta poma, cum maturrima

] Ior

meridie eft altiffimus, mox

Ht

(ünt, putrefcunt: fol cüm

ft in folftitio zítivo, de-

declinat ad occafum: curm e

rum y

Idem eft imperiorum , regno

Y

clinat ad hyemem.

uluüs ,

M

urbium , l'rincipum ;

hominümque omnium clrc

& occafus.

Cern. hbíic.

Pj

etiodus, terminus ,

QUim m

Voluptates, & vanitates

hujus mundi refplendentin-

ftar candelz acceníz, cujus flamma

eft pulchra, fu-

!ff,1 quöa

et mat

eria, fed eà fi-

ftentatürque ; .qua,

mdiu cjus man

4

n QW,&(

nità, omnia in fumum a

beunt ;

& fotorem ; nam li-

—

Q fede

cét fplendor vanitatis te dcle&et;

in fine tamen pariet

affli&iones, & remorfus.

Q*"idfütim

a inagna jam

Accidit nonnunquam ,

ut Ecclefia aliqu

LUH Q(ll

ere&a , dum Architectus opus murale, &

ornicem vult

WUs d

quo jntolera«

claudere, totum zxdificdium corruat ; €x

bilem concipit dolorem. 'Tale eftemneg

audium mun-

A

s multis

u

zíieris an*

m, Qx

di, quod ubi innumetis fudoribu

t

nis, & jam nil deeffc tibi putaveri

$ ad per

cé&tum gau-

5'&1

dicum aliquid, tunc

Q

li

dium, & profperitatem przter mo

ana ü:uä,fusi

Q

omnis illa fl mundi, prefperitatísque v

M

LU

eoncidit,

U

?s

T

di/bgrr;nd'z' de Mundi Condisionibus:

177

yorttt D

Ut vas lapideum aquam retinet, & vinum diftillar;

Sic in hac vita

j v

gaudium ociüs abit, & dolgr, àc &rjs

n i t

ftitia manet,

u r

Equi onufti

pannis, & mercibus pretiofis ; operti

Juy, &U

funt aulzis;

& habent multos in comitatu ,

fed ubi pez-

venerint ad hofpitium ; auro ,. &

argento , aliísque or-

ramani

namentis ablatis, nihil ali

ud ipfis remanet, quàm vul-

mittum/

nera, livores, & defatig.-x

tiones.

rieorosct

10c mundo à multis laudatur, ubi v

Dives & potens im

eró venerit ad mor«

tis diverforium, in quo nobis om

nibus hofþic;m dum.

hi

.eít, privatur honoribus,

t

gui

& nihil illi remanet, quam.

vulnera, vitia,

& peccata fimul cum oneribus.,

u

j

AÁmanus quidem fluvius

y d

"

Jordanes eft;.ícd in mare

xim j

J

mortuum defuir.

Egregius typus vitz noftrz.

uid

illa eft? nifi Jordane

fortuni

s fluvius amcenus.

divitiis , volup-

rotid

r

tatibus, honoribus lztus.Verüum in mare

dit:In mortis abyff

mortuum deícen-

(imus, T**

March, Dom. 4. Adv,

tranfeunt HH&U?a manet luctus,,

PUL

MUNDUS SPERNENDUS.

l, rcg?ommt

283. Viden: Chrift

a

us civitAtem Jerufalem

267 Abbrds

( Á

finquavit , jïevi:. L

HC, 19, . 4I1,

lh

quàm maximé honorabatur

Cüm à mundg

(l

m

» tunc flebat, ut nos doce-

Ict, quó anímó mundi fay

ores fint acci

piendi,

pul

di

I fcd(

lh

Quid faciam? Luc. 12. , 19. $

pectandas putabam

divite meffe cantilenas, verb

em

hzc, fed quz anxietates & :

a lxtitiz , & jubili:at nom

gt

yll

noleítas curas (onabant,

Qd faciam? S, Zeno f. de dup

ciam? Quis non talis mifere

atur?

Fent. gen, G uidin

uit f4-

Quis non in

:

[s

HCita.v-A

u nj

tem ejus doleat? anguítiatur ex a

fopic

bundantia, conftrin.

y

à

u

itwr ex opulentia, infelix in pra

fentibus, infelicior im

quo g

^

turis. Etut vidco, ager ei no

n tam redditus largio-

audl" ;

155 quàm gemitus attulit gravi

Ofts, Baexa tradc?, 1.

quz If

7- €. 2. Applica,

r

DT

j

Quidam yir nobilis exclamayit moriturus: 6 Dom

iney

j

u

quam contemnendus eft mundus ifte :

Ecce tgo tot ha-

beo asces & hofpitia ad divergendum ,

& tgmen neícios:

D

:

l

qnor- ;

278

P,xri. 1. Tit- XXX. Materia p5 dv utiliter

; Q

e debeam, aut quis mihi hofpitium prabi-

quorfüm ir

A. 1. C, Y

9s Y

turus fit.

S. Bernardin. f. 14.

quadán

nque ho

die ex a

e denarios offerat,

Si cui aliquis qui

.

viqut :

aureos in C

raftinaum fpondeat, optio-

et90 (

quingcntos veró

utrum xs ad praíens fumere, an aue

b

némque offerat ;

Tnnum

rum mallet inpofterum

? dubiümne eft, quin preoptet

mü;

mora? Tu quoque bre-

orandia illa munera cum patva

loca

ernz vitz con

ditione perfpe&ta , non

n

vis hujus, átque &t

eligas cape

re vilia;

cum fperare poffis ererna.. $. Eucb.

m

ad Valer.

Ep. Paranm.

uro in arca oftenfo, clavibüsque

T5

Sicut is, qni the

fa

nj f

fetrea, & ad apesendum ap-

diverfis, quarum

aliqua .

t noma

ta, altera aurea »

& ad refe

randum inepta foret , obla-

DAT

ns crederetur; Ità

tis, Aureám . eligeret,

; meritó infipie

clavem auream»

( ul

S

hujus mundi

velut

ui voluptate

faurum ineptam praeferunt

u ln

«

c

d ad referan

dum. codi the

gl&i, m

& gribulati-onibu-s á

quz fe

rrez quidem cla-

crucibus ;

merità defipe-

(bri m

ves, fed ad codum a

pericndum apt&

N

2.i9 Dom, 9. Pent.

re dicuntur. Szaplet. z.

ferantur: nul-

[

Cüm volucrum natura

fit, ütptr aera

VA inte

tatio

efficere unquam , aut

allice-

la ibi copiofa fuppedi

hm glq

(ux oblivifcantut;

femper ,enim

re potc.ft , ut natura

s

emur? nimirum ut

didee

libertatem amant.Qui

d per hoc doc

arum copia fit;

quz hunc hu-

Anie (o

nulla tanta rerum terren

dum nobis faciat,

(ed cogi-

1 Ud [i6]

.ex-pcäen

jus vitz carcezem

]um , no

(trum cíle. domicilium, no-

i o

temus fempet , .co

Teni

. Glar. l. 1.0rat- $7-

fttámque Patriam. fj2

hriftum o*iï

UbICPa[

Sicut nemo non aver

(.;ur Judam fafó C€

cbc-

tühtlo

: Ita nemo quoq

ue non fugere

culo pfodcm;et

fuos

deliciis decipientem»

mls gm

ret mundum, falíis amatores

W

lu ttl']'

.7. in fer- Cæn.o DW»-

& diabolo Prodcmcm. Fab. e0nc.

M]

cul

;

Nut

TITULUS XXX.

n

qx Wt

Dr O»rERIBUS BONIS;

It, m

erfectione.

At

Sen [ingula

rum acionum p

o profcétus rui» V*

ft potiffima a

£à5

234- IN hoc fita €

C

279

]

difcursgndi de Operibus bonis.

du

tà, Q

ue quotidie occurrunt, jufte, & fancté pera-

.

pluum pa

Vi

ta enim fpiritualis nihil aliud eft; quàm feries

$gas.

uzdam , & catena benaru

m exetcitationum à mané

vl d

ufque ad veíperam ,

& à vefpera ufquead mané. — Non

u Qu

ergo confiftit perfectio in multiplicitate operu

m fubli-

um a?

mium & extraneorum , fed in his, qua quotidie agi-

quin p[lü?:ï

l

mus, optimó, & fecundüm virtutem exercendis. — Ad

m N

I

u qux

hoc autem, ut opera tua plena & perfeéta coram Deo

p

inveniantur, juvabunt hzc documenta.

emi MP

Primó difttibuendum eft tempus, & fingula actio-

nes etiam diftribuendz funt, ut quantixm fieri. poteft,

, dii

Cave ne multitudine,

omnia fuis horis peragantur.

pesendit ?

aut nimía frequentía exercitiorum te obruas; fedexem-

g o o

pla Sanctorum imitare, quorum femita utlux fpendef-

qeletti

cens paulatim crceícebat ufque ad perfectam diem. Sint

apta ftatui, atati, & profedui tuo, & quz femel cle-

n p

giíti; ne facilé mutes, Dcdecct»incohügntia.', & nocet

, Ul'dfm Ü

c;ebra mutatio.

s t

Secundà omnia propter Deum recta, & fimplici in-

h

tentione agenda funt, omnialiofine exclufo, ne àpra-

t

qtit y

va intentione totum opus polluatur.

Difficile eft om-

autalü*

Af y

nem gloriz cupiditatem, omnes humanos tefpe&tus ex-

fcln["[ Q

cludere , & Deo tantüm. Judice contentum efle: Ideó

m

r ni

ante quodlibet opus fubfifte paulifper, nec ab uno ad

w

d

aliud wranfi finé przvia aliqua. confideratione, qua ip-

cjats fd(

füm opus ad Deum teferas, & ad folam gloriam ejus.

yicliu

"Tertió cave, ne in progreffu operis impuritas aliqua

fubrepat, ne triftitia vel impátientia ad laborem, ne dc-

T

f*

C

lectatio, vel propria fatisfactio permifceatur, & voltup-

fuatlc d

tatis gratià expleas , quod propter Deum iricepifti. Qua-

propter mifcenda frequenter afpirationes, five oratio-

js j

nes Jaculatoriz, quibus anima elevetur ad Deum.

/'" (uh

Quartó permagni intereft omnia facere coram Deo

przfente & vidente, ejüsque auxilium jugiter implora-

"

IcV. Nihilenim àte ipfo petes.

Ipfe eft; 'qui opera-

(5

tür omnia in omnibus, ipfe vires agenti fubminiftrat.

f

nihil perfun&orie

/

j

Quintó nihil unc&ua

fn Obiter ;.

à

.aggm-;

?) C(w

l]

A

»*

!

48e Part. 1l Tit, XXX. Matería pià ( utilitey N

euyfufio

aggrediaris, nec ullam quantumvls minimam actionem

propoft

negligas; nihil enim eft minimum, quo ingentem Dco

$loriam reddere, & magnas tibi divitias compatare

Undt

f

Dto ol

PO"tCSa

Sext circa exteriota ita occupati pat eft, ne devo-

Domin

ls vv

tionis internz fpiritus extinguatur.

Imócum operibus

externis fetmper conjungere oportet actus internos di-

nüi tj

onne

verfarum virtutum , atque fic efficere, ut materialiter; &

formaliter bona fint, & conformia operibus Elecorum

énjd

Dci, quorum omnis pulchritudo eft ab intus, -

füt i

Septimó, cum aliquid agendum eft, illi duntaxat

qbiationc

operi cotpote, & mente incumbe, quod prx manibus

ütni, Q

habes , omni vel minima de czteris cogitatione vel

cutà pofthabita; nam omhia tempus habent, & fuffi-

tit diei taalitia fua.

Aftus Diaboli eft iniicere de futu-

1o opere follicitudinem , ut fic przfens malé fiat.. Age,

4

quod agis tfanquillé , ne te przcipites in opere, ut ad

wkfhm,

aliud feftines. Opetare modefté ; cum hilaritate, finé ftre-

tis. lt

pitu, & pettutbatione, ac fi nihil aliud reftaret agen-

"t ol

dum.

Vn g

Odavó , fempet ánte oculos verfari debet ultimus

$ Vinr,

dies, atque ita unumquodque opus perficiendum, ac

Atb

fiillud poftremum foret.

Coníidera, an fic ageres ,

hn ii

Ti ftatiim motri deberes. —Tibifemper aterniras in men-

Chrih

te fit, cuilaboras, & ad quam pergis. Opcribus tuis

Bo

vel januam tibi apetis feliciffimae aeternitatis, vel qui-

JES

busdam quafi ferls, & ve&ibus claudis.

tgm, (

Nonó, cave ne in fine operis boni venenum cei Dz-

SIgHUm

£non infpergat,. quiobfervatcaleaneum tuum. — Gratias

CXCCUan

4ce Deo, à quo omne bonum procedit, ipsíque, non

" jf

tibi gloriam adfcribe. Agnofce te fervum inutilem cf-

t

(j

(e; & cum intimo humilitatis feníu veniam de commit-

V

Q !

fis defe&ibus deprecate,

*

2

Wt

ccimó

» opere pera&o ne de aliorum judicio fol-

h iy

licitus fis,

nec turberis, fi res minüs profperé fucccef-

N km

'fit; Deus enim non tam ípectat, quid factum fit,

VW

otus de,

qxxam quomodo, & qua jntþntïong. Gaudc p

j

-

con-

2:815

ytilhr !

difcurrandi de Opsribus lonis.

m adhoret

eonfufione tui, fi qua fuit, & culpam deteflare cum

ngentccho

propofito emendationis.

L

*

*

Undecimo, te ip

fum

*

dcniquer, & omnia opera tua

$ comptus

Deo offeras in uniome 1

llius oblationis ;

ua Chriftus

L]

Dominus fe ipfum obtulit Patri

; dum nobiscum ir ter-

r qe d

zis yiv

eret: tuas orationes ejus orationibus, tua jeju-

cunt opcti'ou;

nia cjus jejuniis, tuas afflictiones cjus pa

ffioni, atque

; i d*

jaterol

omnes prorsü

s operationes tuas operibus ejus adjunges,

hac omnia ab ipfo Chrifto unà cum

us Eledon

eonfjderans jam

fuis operibus Deo Pat

1j oblata füiffe: & ideó cum ejus

tu5,

oblatione tuam etiam concludes ex utraque unam 1a-

il du

ciens, quia ipfe cft via, per quam irus ad Patrem.

roani

' MOoTIVA

yrat Y

bmt; &Iü&

Se in. bonis Operibus exercendi,

jcere d

J fan

185« Vado ad eum, qui me mifit , Ícilicet ad Patrem

«alefbem. Joaa. 16. v. $.

Chriftus hoc dixit perac-

t 1

læj ällä (æfc*

tis innumeris operibus peenitentiz ,

quod fignum cft,

etiam nobis id obfetvandum cffe volentibus intrare reg-

(eret g

num Dei. Paífus eundi ad Paradifum funt opera bona,

d u

S. Vinc. Kerr. fertm. 4. Dom. 3. poft Pafch.

&xct

.

Arbor, qua non facit fruiium bonum ,

detur , e

cicndllm) L]

Hic fignificat

$n ignem tnittetur. Matth. 7. *v. 19.

nfic g

jras n

Chriftus, quàm fimus fteriles, nifi fæciamuþs' ructum

bonorum operum.

yibu?

JESUS fidem illorum -videns, Paralytico remi[t bec-

js, vl

eata , C fanitati corporali eflituit. Matth. 9. v. 2.

Signum hoceft manifeftum , Deum virtutes, fi quibus

:umCl

Dv

excellamus, etiam remuneraturum in Cadis, cum fi-

i, 57

dem ita remuneretur in terris, Felicitas bonis opcribus

j)

j sfguc;

infiftendo obtinetur. Dionyf. Cartb. in Lur. 10. V. 25«

1l

um v

Cüm $Sapiens Eccl. j. unicuique rei tempus affigna-

m

ret, non tamen dixit, tempus bené opcerandi, & tem-

pus à bono opere ceffandi, vel maléfaciendi; quiabe-

qdicio j

né femper, malé nunquam faecre oportct. 4£Joyf. Ne«

et

vAr. Eledt. facr. lib. z.

f

m J

Xff puer bie snus, qui babet quinque panes bardede

££05e

&

Ouus [

4

Wu:

Em

'zäz.

Part. , Tir. XXX.. Matévia pit d hnilites

€éos, Joan. 6.-0. 9. Si tantum miraculum patraturu$

tente

etat JESUS in illo epulo, cur non magls dapés e nihi-

lm r

lo juffit emergete , quate cas non cteat ? docet hos

m

Chriftus, dum pafcit;

gratiz füz» cooperatores ios ef-

tnt

1c d«sbere.

Liberalis tecum vult effe Deus, fed tucuni

Sllo debes effe ind

inq

|

Bic unus.

lf[triu's. Oliv. t. 1. Strom. $. Efi puer

f

Non babens 'vej?em nuptialens. Matth. 1 3.;v. v2. Dum

àd

veítem audis nuptialem, id ne de veftimentis ,

quibus

Icn.

induimur, exiftimes, (cd de.bonis operibus.

8, Eph-

Qjti

vem ín ilud: Attende tibi ipfi c. 9.

Voca Operatios. Matth. 16. . 8

[I

Nori vocántut hic

fl

MT

&uró & purpurà fulgentes, non fublimes Philofophi,

Álio,

fedíoli Operarii: De folis opetibus hic fermo cft. Tunc

magis proderit, injurías propter Deum remilifle ; tunc

VU [

füm

majorilaude dignus cenfebitur, fuille humilem; tunc

in egenos erogata Eleemofyna majoris ponderis «utura

eft, quàm ampliffimz Crzfi opes. Beffe. Dom. Sepz.

D

Dignum emninóeft, & exigit ratio aquitatis, wt

^if

quibus à conftitutione mundi regnum paratur, ipfieti-

am regno fefe

t o[(

parare non ncgligant. Gmarric. f. de feript.

!bx !

-

facra utilitate,

W

Ad perficiendam curationem oportet non folàüm Me-

Ó

dicum füum przftare officium ,fed & agrotantem fuum

m

exequi: etenim E

gri eft unà cum Medico morbo rc«

:ïd«

fuctati.

HypocrAt. axioma.

4nno

Sicut fpecüla tales oftendunt cffigies , quales funt vul-

NX

tus illis objecti; nee propterea culpandafunt, fifadam

ferä ].;

faciem reprafentant: Ita juftum Dei judicium noftris

«lite

afe&ionibus affimilatur , qualiacunque à nobis com-

miffa fuerint, tales nobis de füo prabens retributiones,

]ogn

Niter 0

$. Greg. Nyff. ovat. g. de Beat.

Servus bené mereride Domino fuo cenfendus non eft,

mut,

b"

quia nec verbera illi, nec co

ntumcelias infert, nifi quo-

l

que &deliter illi ferviat

:3. Y

; & juffis ejus exacté obtempe-

$

l

&ct: Sic multi in hoc-

falluntur

qui falutem fuam in

mfu

malioperentur, omit-

j

! tg!? gciïiam arbitrantàr, ämhz

ten-

T

diji:ur;endi de Operibus bonis,

283

: pattquny

tentes interim, quz offieii fui funt, & virtutis ftudi-

aps t

? d o

um negligentes utrumque enim neceflarium eft , &

mal; non perpetrare

kors s d*

tant; non omittere.

& qua ad munus proprium fpec-

Declina à malo, & fac bonum

, fiont

inquit Píalmifta.

AL

Sicut ii, qui ad nu

Pyam adhibent,ut hon

ptias invitati funt, omnem ope-

eftiffime veftiti accedant:

ita qui

49 1 Du

ad Cacleítes nuptias invitatos fe . credunt ,

non mino-

nis; qii

rem diligentiam adhibeant, ut pulcherrimi

$ virtutibus ,

bus, 5

optimfsquc operibus ornati com

páteant. Beyerl, fex. 4.

i2 feflo $. Elifabetb. -

potin

Sicut apud Indos teftea, & vitrea crepundia multá

: Pf

aüró, gcmmisque permutantur:]Ita minima o

o CR. T" J

pera apud

Deum pro incomparabilibus gaudiis Coclefti

bus . acci-

milile; t

piuntur. Emgelgr. Dom. Sebt. $. 4.

il t*

jeris dutit

PERAGENDA cuM FEnvonmr.

(l S?P!-

486. Chm autem dormirent bomines, -enit inimicus

titatsy Y

bomo. Mattb, 13. oW um

Hominem in vita non opor-

"

tet ofcitantem , aut fomno

Ubi viderit

lentum , fed fervidam effe,

i [f

Deus devotionem anim

i, ardentiorem in-

fmuabit affedum. C«far. bom.

3. ad Moz.

: (olflm M

Jufté Pater plüs fecit Yilio pr

odigo Lmue. Yg. t. 12.

anienid

uia poft lapfum tanto fervore

furrexit, ut-brevi il

À

lo

!

'atio plus fit meritus ,

1 mOl]W h

quàm Filius fenior multorum

annorum obíequio tepid

0. Stella p. 3. c. 6g.

jes f

Nonnulli quamvis multa

peragant bona opeta, nihil

u Mïdlm

feré in via perfe&ionis Chr

ifianz proficiumt; quia vi.

jum 1

delieet prepoftero curfu a

mbulantes tunc fe maximc

progredi putant, cüm plur.

a,

gobis ?

quamvis remiísó & feg-

ipucae

niter operantur; cum potius e

niti debeant,. ut €4, quz

agunt, ferventius indies &

perfectius peragants in hoc

fnim operandi modo perf

s

fjspon d

lt; non in te

&ionis incrementum confi-

j ni(l qlw'

pida operum congerie

& multiplicitate:

ii veró parü

obttnf

creícunt.

m operantur, & in amore Dei plurimum

p fun/

t on*

- Senex ille in vitis P;;trum Iogatus; quid perfe&ionis

ftudio-

—

284 Purt. II Tit. XXXI. Matevin pià. && utiliter

ftudiofo agendum e

ffet?. Refpondit, eüm Imitari debee

!evz/ltio

orandi

zie canes venaticos.

Sicut enim illi leporem velociifi-

mé, totóque conat

u

erfequuntur, nec refpectant, quz

ftm à

d

eruntur, fed oculis, fenfibus, &

n« f

jin via fünt, aut o

viribus omnibus, etiam per

faxa, & vepres in leporem

tentio

donec eum caperint: Ita &

jusmc

feruntur, nec quiefcunt,

virtutis ftudiofum circa virtutes facere deberec.

Corn. híc.

& di

& vas Electionis de Períecutore

Toitt

Paulus Apoftolus,

mutatus, noviffimus in ordine, primus in

meritis eft,;

m

Cor.1$.

(

qui

extremuslicét, plis omnibus laboravit. 1.

'v. IO.

Subitus calor longum vincit teporem. — $. Hie-

H'S, D]

& f

von. Ep. 13. ad Daul.

Sicut Domini honoratiores Famulos

fuos ; qui eos

T

comitantur, ad magnum Principem, aut Imperatorem

BIN

1

ituros, quàm poffunt,

optim?, & decentiflimé vefti-

Abecen

ftra nosolim ad Deum Ju-

re folent: Ita cum opera no

L

dicem itutos comi

tatura fint, zquum eft; ut quàm

D

offlumus , perfcctiffimé cadem peragamus, Beyerl. text.

ET

4. in feflo S. Cathar.

5 & l

Sicut tetra inculta nihil ;

quàm fpinas & tribulos ex

Bibtï.x T

fe gignit, & ftagnans aqua bu

.

fones & fetpentes; Sic &

ijs h(

hominis defidiofi animus ni

hil prater flagitia generat.

poter j

Padag. Chrifl. c. 7. P. 1. $. 8-

ilils v

d

TITULUS XXXI.

miiIC, Y

'DE OngATIONE VOCALI.

lil

Ejus neceffitas.

287.

Anta eft neceffitas orationis, ut fidei dogma

A t neminem finé illa falutem confequi

4 |

poffe. Quis enim poteft Deum vocantem fequi, fi do-

h de

no gratiz non adjuvetut? ejus autem auxilium quis po-

teft finé oratione promemri? Idcó docet fcriptura, e-

'R, D

& finé intermitfione orare , quia femper,

Nl

portet femper,

& in omnibus auxilio Dei indigemus.

Se—mger auteim

Jj

ia l

A

oiat, qui omnia,

quacunque agit»

purifima ad.Deum

uam €-

'imegt*iong 'refm ; oratio cnim nihil atiud cít ,

tvar

u

p m

Mil

difeuvtendi laz'e Oratione Vocali.

28f

dur d

levatio mentis ad Deum.

Semper orat, qui efficax

mwdocile

orandi defiderium in corde

jugiter conferv

»C&W)w

fum defi

at; nami ip-

derium oratio eft. Benéorat à

qui bené vivit

enfibus,

nec fufficit aliquot preces voce tantüm

abíque ulla at-

j in hg

tentione, & reverentia perfolvere :

execrabiles fuünt e-

r u

jusmodi orationes, iram Dei Crea o

rantem provocant ;

s. C

& ditis fappliciis cafügari m

crentur.

Nünquam di-

Perfecuot

mittenda aut minuenda OIatio,

quamvis aridus in ea,

meniis t

& omni confolatione, ae fpirit

E CW'[;'

deftitutus fit; veraenim d

us fuavitate, qui orat,

evotio non in affluentia fervo-

m 5 i

ris, nonin fenfi

dam affectibus ,

bili dulcedine, non in mollibus quibus-

& lachrymis confiftit

j nàm etiam Tur-

€x; & alii Infideles in fuis

i, qu*

precibus & Sacrificiis hac

experientut , fed in

prompra voluntate Deo ferviendi ,

& à peccatís abftinen

di.

ifme l*

|Deum J

DisPosrrio AD ORATIONEM.

u qüim

2188. Ád bonan. orationem re

Bq nl. p

quiritur continta cor-

dis, & íenfuum cuftodia,

finé qua fpiritus orationis

; ttibüfof d

haberi non poteft ;

cor enim tota die difperfum, & in

n

vanis horninum fab

ulationibus occupatum ,

quomodo

ia t

oterit in oratione ad Deum accedere ,

& de maximo

:

a

lutis ne

bere ,

gotio cum illo agere? Qui ejus

ftudio incum-

& 1n eo progredi cupit,

tanti debet Cocleftia a-

máàre, ut tetrenis veluti mortuu

s fit, nullámque in iis

folatium inveniat.

LE

humilitas comitatur.

Bona eft oratio , quam Edqs, &

a d

Wi

CoNprrioNEs OnaTIONIS.

confcql"

289. Ut perfecta fit oratio,

'qua aliquid à Deo þ,c:i.

ído

fus, debet orans folius Dei

lqm

amore ad id, quod po.

n Qu

ftulat, excitari.

Quamvis enim res ipfa bona, & a.

tura j

mabilis fit, tutius t

amen, &

j

perfectius eft eam petere, -

7 (Clnl)ä'

& amare, quia Deus vult, n

€ fub velo bonitatisrei la- -

Xcat perniciofus amor fui.

üDwm

L

yan

Bafis orationis fiées viva fü. & profentia Dei. Qäöd

*

:

"

486

part.11. Tit. XXXI. Materia pit & utiliter

ngant diftra&iones , nofi

hi :

f Deo pcrmittcmc multz conti

erit oranti inutilis oratio fua ,. fi

in iis expellendis ftre-

protst

Sic &

nué decertaverit: Aderit Deus dimicanti ,

quamvis pre-

in u

cul videatur abefle. Faciliüs tamen vincuntur averten-

wcte

do ab eis mentem , eásque fpernendo ; quàm contta pug-

$k

nando; ca enim pugna fzpé fit,

ut fortiüs animo im-

Arida oratio, &ex-

exil

rm

antur, & magis infeftz fint.

t eft Deo, quö mi-

Iu ]

pers omnis confolationis eó gratio

L

npüs grata natute cit.

f

MoT1ivA ORATIONIS.

It d.

utorarent, Luc. 18.

290. Afcenderunt in Templum ,

Ti p

«. fo. Sicut corpus indig

.

ét anim4,

ut vivas naturali-

fitm

tet; fic anima indiget orau

one, ut vivat fpiritualiter:

0 p

Den j

Et ficut homo vivere non pote

ft finé rF(iwiFationc , fic

nec fié oratione. Corm. bir.

p

Luc. 6. 'v 12. 2D6*

Erat þerno[?ans in oratione Det.

NT

quam debeas z-

cjes tibi datur, forma præfcribitur,

qum w

m

mulari; Quid enim te facere pro falute tua oportet

uando Chriftus pro te in oratioxïq perno&at? $. d-

at

titly

&rof. in Lut. lib. g.

$i Beatus David ;

cum cü'etl Rex, & inntxmefis-curïs

dere

immerfus, & undiqu

c diftra&us fepties in die Domi-

*

Do,

am habuerimus, & excu-

num roga

bat: quamnos veni

KEHIEB

fi tantum habentes otii ; nec i

pfi continué

$i

fationem ;

fupplicamus

? Impoffibile eft; hominem congruo precan-

Atf

tem ftudio ,

Deóque continuó fupplicantem unquam

lom

$. Chryf. bom.

79. 4d pop. Antiocb.

peccare.

»

tem P

Sané&us lüdotrus 1

ta cüm fuo Domino pepigerat» ut

Ut

Quod eo diligenter fa-

quozidié facro intereffe poffet.

V'icinm'

ciente, dum alii Famuli murm

urarent, advertunt ; Al?.'

Auitfon

*

gelos pro eo araté. Swr. 5 vita

lt

Aulicus ex invidia alterius.Au

lici falsó accufatus, &

in fornacem calcis coniici juflus, quia in templum au-

diendiSacri gratiá recefferat, effecit, ut Inimicus cjus

iy

r

$nterea in fornacem iniicerctur, Redrig.p. 1. tr. 8 0. 16*

Queniadnrodim civitas, quz mumís cmce

^

4 ]

fa

etie

"

7

297

wiltet

difcurrendi de Oratione Vocali.

iomes,tnt

facilé venit in poteftatem hoflium, propterea, quoód

ln

Jexdis

Lu

prorsus abfit id ,

quo hoftium incurfus eflet azcendus:

Sic & animam non münitam precibus Diabolus facilé

luamvïs u

r 4Yett

in fuam redigit ditionem: nec multó negotió omni ge-

nete fcelerum implet. S. Chryf. de precat. lb. 1.

i contra t

$ quio:

Sicut pifcis finé aquá vivete non poteft ; atque ideà

ex illa extractus, mox deficit, & moritur: Itanecani-

'Iä.tioy [

ma poteft finé oratione vivere, eáque deficiente, etiam

e0, qll:] E

ipía moex deficiet. S. Chryf. lib. 2. de erando Deo.

Sicut fi Rufticus aut Mendicus in aulam admittere-

IS

tur, & cum ipfis primariis Aulicis Regi commune fer-

'Mf. Lu[' IE*

vitium praftare fineretur , fummam , nec immcritó, dig-

nitatem, felicitatémque confecutus videretur: Ita cum

homo per orationem Angelis fe (ociare, $& cum iifdem

(Jqüjtuxfircf:

.imdonC; K

Deum laudare permittatur, meritó per tantam gratiam

eibeatus, & magno honore affc&us. cenferi debet.

( Ih Spc.

Sicut f Mendico daretur facultas mendicandi per ali-

TL

quam urbem, & is ícket, in quavis domo liberaliffi-

mam ftipem obtenturum , utique jucundiffima ei men-

p f

dicatio, breviffimáque accideret; ita meritó tempus o-

rationi cum tanto majori alacritate; letitiáque impen-

dere debémus , quantó certiores fumus , nos tum à

um

Deo, tum à Sanctis ampliffima dona, gjatiásque ob-

1 dit )s

&

tenturos.

U$; «

Sicut ferrum h igne mollefcit,itaut ad omnem nutum

f, co

u

Artificis tractari , & formari poffit : ita per orationem

quo f!^

homo emollitur, utfle&i finé labore in Dei volunta-

m U

p

Wh'

tem poffit. Rodrig. p. 1. ér. $. c. 14.

*

Ut Latrones ob ftrepi

tum ali

'

quem , ve

l cxkcubias-,'; ";'

t j

«

vicinorum accurrentium rumorem fugiunt: ita clamog

d

arationis coniicit in fugam Dmones, & Sandos in

dvfff"""

aoftrum adjutorium provocat.

1!ng)

T

Quz OnaTi0 srr EFFICAX.

t

n?

I

191. Adbuc quadraginta dies, & Ninive [ubuentes

T (u

d9 -- Ó pervenit verbum ad: Regetm Niniue, Jon. 5.*v,

m

o fe,

pg 1 d

4. Neniegüur, Regem à Tona pesiilfe Pscfgs P;

KE

L]

:8$ Partisll.Tit. XXXI. Materia pià d utiliter

aut civitate; fciebat cnim Rex, fterilem effe orationem

eiüere

feit 4

finé lachrymis, & panitentia. Sy/v. in A. 8. v. 13.

vaclter

JESUS autem elevatis [arsium oculis dixit : Pater gra-

fias tibi Ago. Joan. Y1. V. 4I.

Unde & nos oculos

hum,

3illas

coidis noftri ad terramnon deprimamus, fed elevemus

in Codlum, fi, quod oramus, volumus impetrare. 1s-

Det

font;

mocent. lII. Papa de Sac. Alt. Myfler. l. 4. c. $.

Miferere nofiri Fili David. Mattb. 9. v. 27.

Cuüm

Id

T n

venifIet ad domum &c. v. 28. Cur Chriftus non in via,

fed in domo czcos fanavit? Utofítenderet , perícveran-

!tftqa:,

Jl

tiam in orationc ad impetrandum maximé neceílariam

"

effe. Sylv. bíe c. 30. q. .

d

Elias, ut notat Abul, feptem vicibus oravit, ut im-

* Tl

petraret pluviam : quia volebat eum Deus diutius in o-

d fsj

Patione períeveràre, 2. Reg. 18. V. 42.de Pont. incant.

hts (

A. Ex, £.$.3.^

t ii

Cum No&é columbam ex Arca mififfet, ut videret,

num aquz ceflaffent, illa primo die vacua quidem , fed

t locup

octavo die cum ramo oliva rediit: Simili modo oratio

Is

€ corde dimifla, licét non ftatim prima vice exaudia-

Sl JDM.

tüt, fuo tempore tamen ftuctum referet, ramümque

Divinx miíeticordiz affetet. Graaat. l, 3. deorat. c. 1 1.

V:

Sicut qui absque ullo merito in rempublicam pete-

retmagnam pecunir fumam à Rege, mirari non dc-

1,!0 |

beret, fi repulfam pateretur: It1 nec minim . vàderi de-

bet;, fi hominestam malé deDeo meriti, nihil perpree

Medlülg 1

ces obtinebunt. Staplez. Dom. inf. ocl. Nativ. thb.6.

, Sicut arbor, cum plantata eft, non protinüs gran-

üm

! Medicus

defcit, aut fru&tus pasit: ita nec oratio fupervacanca

eíft, quia non illicó foecunda, Fr. ZEgidites Ord, S. Fran

ts

As nj

Cifei. Ex Chron,

Vs [

OnaTIO IMPETRAT MIRA,Q

N üg?

I

At

292. $. Patritio Hyberniz Apoftolo zdificaturo Ec-

clefiam obftitit quidam ex Magnatibus, cum hac con-

Riim

lt

ditione permittens, (i transferret ingcntcm montem ,

x arce fua

qui obftabat, quà minis amemnum ftagnume

wa

videre

Z

lt

[currendi de Oratione Vocali.

285

t otitiontt

videre poflet. — S. Pattitius fufa oratione mox montem

fecit abforberi in terram. — Inchoanti zdificium perti-

E

: ag

maciter rurfurn obftitit. San&us rurfus orat ad Domi-

nos octt

num, & monsruríus excreyit in priftinam celfitudinem,

ed dv

Bolland. 17. Myart. c. 13.

Bertholdus fuvenis diffolutus, càm fe pro conver-

n ped gU

( f

fione impctranda B. Elifabethze Thuringie Duciffz com-

.-

mendafílet, ea orante ufque adeó arfit, & fudavit, ut,

(

Y .Cï[m

; Don a

ne omninó à nimio zítu confumeretur; clamare, pe-

teréque , ut ab oratione defiftat, debuctit. Spec, Ex;

| pcrfcvca:-

F. oraf. Ex. 16.

- miectlu

Anglo Regis Elbuini Aulico captivo quotidie vincu-

la:de manibus certá horà cadebant, cujus caufam non

'gvft U fm'

"

fiatius 1 v

aliam fuiífe compertum eít, quàm quód Frater iftius

Antifles Cosnobii mortuum credens, eo tempore pro

ynt, f

€o ad aram litárit. S. Greg. l. 4. Dial. c. 17.

Quidam Sutor ob miflam quotidié auditam infigni-

u vidttth

ter locupletatus cít, cürn Socius ejus diu, no&üque

Piätm )M

laborans cum pau

yolo orti?

$. Joan. Eleepwf.

gcxtatc"tzmcn luctaretur, Swer. i& vitt

T d

gumnp.

ORATIO BONO NOSTRO SEPE NON-

T til

exAHuditur.

um p*

r 0017

2.5 J Contingit quandoque , quàód Deus hominem

| videi?

exaudit non ad votum, íed ad profectum. — Sicut enim

il p

Medicus non exaudit ad votum , fed ad profe&um In-

ju, th^

fitmum poftulantem amoveri medicinam amaram, fi

xinis g

Medicus eam non removeat, eó quàd fíciat, eam effe

falutiferam ; quia per hoc fanitatem indueit, quam ma-

J enact

y, i

ximé infirmus defiderat: Ita Deus homini in tribula-

tionibus conftituto tribulationes non (ubtrahit , quam«

vls deprecanti; quia fcit, eas exp

edire ad finalem gjgs

l

falutem, $. Tbom. 44qtin. in. Job. 9. 1. 3.

Ratio; quare boni non acquirant remibutionem in

uuo D

| hac colt

hoc mundo, eft; quia fervire Dco in 5onis operibus

vænitag.—

et fm&itas : Bena awem hujus mundi funt

Non

d

Z

j

*

296 Pait. Il. i. XX XI. Materiapio c z;tz'liter

Non compctit autem. Deo pro fanctitate dare vanitatem ,

(, fet

pro auro lutum. ä Vinc. Ferr. [. 2. Dop. 2.. Pent.

Tia il lr

Thais-

Qvowopo OnaNDUM.

QU t

294. S. Francifcus, cüm oraturus Ecclefiam ingre-

£ Cx ani

deretur, dicere folebat: Manete hic cogitationes inez;

[3- ) hOC

donec egrediar, & ubi opus Dei complevero, fi indi-

minn,

gere me vobiscontingat, iterum vos allumam. MarcP.

,

-

intfa:tre

3n bort. paft. tr. 2. Ledt. g.

ia

quem

Priíci Patres in ZEgypto dicere folebant: Homoota-

t i lg

tionis amans caecus, inutus, & furdus eíle debet, ne-

Ti d

que. oculos alió convertat, nec fermones importunos

lt rl m

miíceat, nec ftrepitus moleftos;, garrientiümque fu(ur-

Mdj

tos audiat.

Drexel, in..Rbet. Cadl. 1. 1.0.3. $.. 12.

Sicut ii, qui ad audientiam magni Domini admit-

tuntur, Famulos íuos extra conclave relinquunt; ita.

qui ad Deum oraturi accedunt, creatura$, & negotia

Uf Dre

extra Cordis conclave, vel templum relinquere debent.

Vtes Íye

Ctptæ) E

Sicut is, qui allium comedit, ob fatorem oris ad

Regisjalloquium non admittitur: ita qui cor terrrenis

Qoyis l

defidetiis

bv

dus eft.

plenum hgbet, imeritó ab oratione excluden-«

EY

Quiyis

Jictltor

Àp EXAUDIENDAM ORATIONEM

promsptus eff Deus.

OCl

Du i

!

219$. Demine [alua nos, perimus. Matth. 8. «. 1f

Ant] Ito

Quamprimum Petrus czpit orare Dominum, ut fe li-

beratet à periculo naufragii, Chiiftus furrexit, impe-,

Tilerine

ravit venüs, & mari, & facta eft tranquillitas magna.

&tn Dicuj

O Ingers vis orationis; vix funt finita verba, & jam ora-

uoe

j

Attrín (0p

exaudita. De Ponte bic exb. 2.

m[, Y

Amen. amen dica vobis: f quid. petieritis Patrem in

U

"wf

nomine meo , dabit vobis.. Joan. 16. 9. 23. Invitat nos

bu

i

j

ad petendum ;b ipfo per otationem. — Oratio eft por-

[ SP

lt

£us omnium piorum. Videte mifericotdiam Dei; nam

Y

-Wma l

uftentans

cum räbus-ts,m multis indigeamus ad vitam fi

! "i i

da.xrp

p ——

li

difcürrmäi de Oratione Vocali.

zg;'

vanitlnt

dam, re unica, hoc eft, fola oratione opus eft, om-

Denf,

nia illa parare. Di4. Nyff. D. 21. P. $. j.

l

Thais Meretrix $. Paphnutii operá ad frugem revo-

Cata, tanta tenebatur.anteactz vitz verecundià, tam

m igte

fc ex animo abiiciebat, ut Dei nomen proferre non au-

tionts Id

fa, hoc folüm frequens repéteret : 44 plafmafti me ,

«o, ln

miferere mei. Qua demiffione ad illum virtutis gradum

j u

intra tres annos pervenit, ut illuftrem gloriz locum ,

.quem fanctus Paulus Simplex in Codlo viderat, & Pa-

Hotuott

tri füo Antonio paratum credebat, vox de Catlo lapfa

debet, *

Thaidis effe diceret , quémque effet intra quindecim

dies felici morte confecutura.

jrportur

Pad. Chrifl, t. 2. (« 2f«

nq d!

$. 6. bift. 3.

n

APPENDIX

minj al

-

De Precibus. Jaculatoriis,:

quunt; M

:296. Preces jaculatoria funtbreviffima quzdam ora-

& ncgom

grc debe

tiones, five mente fola , five mente fimul ac ore con-

ceptz, atque prolatz , quibus debet fidelis anima in

m oti ;

quovis loce, & tempore affuefcere ;

& frequenter in-

cor t

cumbere, cor füuum, & voluntatem

j cxdlldäü'

ad Deum erigens

die ac nocte, domi,

& foris , in quovis negotio , in

quavis aCtione, & oc

cupatione.

Dicuntur orationes

jaculatoriz, quia inftar jaculorum,

oNd

& fagittatum ve-

lociffimé tranfeuntium in cor Divinu

m tanquam in fco-

pum jaciunrür, ut ab eo dona coe

leftia obtineamus,

"Tanti momenti eft ad aifequcndam

brevi tempore per-

b- 8' f'."'s'

L

