.'UE£ MINIMORUM Cuna,

diícut

Motrua Modica non Jpernendi,

Atio prima modica non f;

P

ernendi eft; quiay

, OUU

qui modica fpernit,

mï

5

hoc maxi

paulatim. decidet,

Eft

; OPP

mi pondetis documen

tum, iis przfertim , qui

po

Dat

perfe&ioni comparandz ftnde

f

ipfis fatis commendabilia (unt

nt. Magna quippe exfe

ff

;

at in minoribus faciliüs

fs

ut. Ob'

aliqua obrepere folet negligenti

a; & contemptus , quód

j p

patvi ea effe momcenti, nec m

ultàm ab cis dependere ,

gori m

credamus, — Quod profectó in

j G"

ximum in h

fignis eft error, cum ma-

is momentum fitu

T fit. À minimis inci-

piunt, quiin maxim

a pofteaproruunt

»

tfï t fummus,

& nemo repene

gu

aut in vitio, aut in virt

ute, fed paula-

354

a[bo[CS

NIh, ac per ifx?tcrvgllum'& malum, &

&

bonum crefcit,

j

"R a

246

Part. 11 Tit. XXV.. Materia pià Cv utiliter

.

d m

ratio, ob

Rít&alia, eáque valdó magni m

omenti

phuimis

arv

i non ducere; ti-

finum

quam maximi refett ;

re$ parvas p

.

fi in patvi

s evitandis ncgligen-

mgná

mendum enim eft; ne;

PA

gb

tes & defides fimuss- ea

que parvi

pendamus, ideó De-

ium, & gmtiam

cm(gi

us particularc fuum ;

& fpeciale augil

tl

eceffatiam

& fufficien-

ab effe&u fecuto efficacem ( n

(tendum tentationibus,

Tntn (

tem nemini deneg

at) tum ad refi

da, tum veró ad virtutem ;

pcrfec-

"

& peccata effugien

Wtüm

efideramus ; confequcndam, no-

tionémque , quam d

num incurtramus; quia

n ]

bis deneget, itaque ingens dam

tnjn t

1

lim in ipfum liberales

hzc folüm datur iis, qui vici

düty,

exftiterint.

Is veró in Deum li

beralis cenfendus eft,

ionis funt, verum

ui non in iis modó, qu«

obligat

)

p

fectionis, &

non tantum

etiam fupererogationis, & pet

in majoribus, íed & in minori

bus promptum fe exhi-

liberalis non fis,

]

bere intendit, Porró fi ipfe in Deum

liberalem effe

cupis? Si ipfe in

154-8

quomodo Deum in te

ut viciffim ipfe in te parcus

Deum parcus fis;

meretris ;

hh t

& tenax fis, ut ve

lur circino

h.

fit; nam fi ita illiberalis ;

Sümne hoc

exactiffimé omnia dimetiaris, di

cendo:

T W

d hoc fub pona

Wi ]

facee obligat

us, an non? teneórne a

d mortaléné ufque

factum iftud

Da

peccati, an minime? a

Hoc

fcilicet eft

afcendit, am tantüm veniale manct?

m v

dare nolis, quàm

li)

parcum erga Deum effe,

cum plura ei

Si tu igitur, qui Servus es, &

lpitu.

es dare ob]igätimmus.

Deus quoque

eges gr'atiä Dei, adc

Ó fuerisinhumanus,

Trtu

lura dabit, quäm ET

Plis c;

in te parcus crit, nec alia, nec p

dabit fcilicet auxilia

llS, cw

quz verbo fuo aflertorio tenetur:

quæquc vj

generalia, & neceffaria, quz nulli negat,

ficientia funt, ut cum iis homo

pofüt ;

fi velit, licet

ä

difficulter, tentatio-

ob magnam fragilitatem hum

anam

Mmz

ni refiftere, nec illi füccumbeze.

Quare non finé ratione

UI

timere potes, ne gratiam illam fpeci

alem, fuperabun-

Tib d

dari ab eo ío-

dantem , & feliciore eventu efficacem »

NI

unt , tib

i deneget,

eut )

litum iis, qui in ipfum liberales fi

*

itaque fiat fubinde, ut à tentatione

fupplanteris, & in

Tünt,

&.mo:-

I d

j'eccatum impingas:' Quamdiu ergo quis pazva»

/P*QW

2147

difcurrendi de Minimorum Cura.-

ii

dica magni facit, feliciter procedet, & gratiis à Dco

| iib

plurimis

adimplebitur: Contra quando parva, & ho-

lücerc;

minum judicio vilia vil

ipendit, in fummo peccandi,

p gl

magmäquc eommittendi periculo deget: id namque ft«

9)

.

minarium €

ft, é quo omnigenum malum hominibus

s lo De

enaíci folet.

Quocitca quando quis fe examinando

; &gmiam

g hu

noíle volet, num in fpiritu proficiat ( quod fané exa-

men quàm fiequentiffimeé fieri. ratio ipfa fuadet ) circa

ntition

hoc potiffimum fe Hgïllatim excutiat, videat inquam,

g, f "

em W

utrum res parvas magni faciat, an veró licentiam quam-

dam paulatim induat, eafdem flocci pendendi; in hoc

4mus; qu

"E

' enim tota perfectio fita eft, filevia, & vilia magni fa«

ciamus.

(gndllf e

g, vt

A ALIA MINIMA

m m

MOTIV

non negligeudi.

"IT

jj mb

2?4- Imile eft regpum Caelorum grano. [imapis, quod.

8 iPM

minimum quidem omnilus [eminibus , cum au-

E,in t P.üfllï

dem ereverit, majus eftomnilus cleribus. Matth. 13. v.

32.

Sic peccata venialia, licét minima videantut; ta-

ydu i

Simreit

inen quando crefícunt, hominem przcipitantin maxima

mala. Dionyf. Cartb. eap. 19.

x

j &um

David,quia populum füum numerari juffit ( in quo

fdlie *

€um non nifi venialiter peccatle plerique Auctores pu-.

tant ) peftilentiá, que 70000. hominum abítulit, ca-

olfiy quim

mx&S [

ftigatus eft.

z. Reg. 14. U. 1j*

' Ferutt urbem hobilem obfíeffam ab Hoftibus non

asq

i

prius captam, quàm emiflus dolo ab Hoftibus lepufcu-

It qmm

jicet

4X

lus, cum ad urbis portas accurteret, à portz cuftodi-

bus aperto tanifper portz minoris aditu, admiffus eft.

Htf

a

fct

Qua occafione ufi Hoftes, alii ex aliis in poztam il-

de

at

làm irrderunt, urbe dein tota potiti. Nadaf. Applica.

Novimus Mercatores ditiffimos, qui famulos mag-

t gitio

nis clamoribus objurga.bant, quod ellychnium denfius

i

facerent ad majus lumen, querentes , illud plüs olei fu-

T

gere, & coníumere. -Rogzmtibus caufam , refpondc-

i dcng (if

runt, fe tninima iíta curandó, & cavendó ad tantas o-

u

(2

nt

pes devenitle,

Corn. i2 Eccl. $. V. 6.

Sicut

U

jl

——

248 Parr.1L Tit. XXV. Materia pi? v usiliter

Sicut domus nunquarn fubitaneó ad ruinam. incum-

bit impulfu, nifiautaliquo vitio fundamenta, autlon-

$à habitantium deídià ftillicidiis primis, & minimis

penetrantibus corrupta fuerint fenfim munimenta te&o-

rum : Sic nec ruina fpiritualis fubitó contingit, fed

primó minutiffima ftillicidia patfionum ad animam pe-

hy

nettant, qua fi velut parva , ac levia negligantut, cor-

fumpunt ligna virtutum, & pofthec influant imbres

ls

largifümi vitiorum , per quos tempore tentationis ex

t

[i

pellitur mens de habitatione virtutum , & petit. « 4b

&as Theod. apud Caffian. collat. 6. c. ult.

D

Sicut fi quz in dolio rimula exiftat, defluit vinum ;

!l

antequam Dominus fíciat, fi negligens eft: Sic quali-

f

bet res, quamvis exigua, hominem negligentem , &

-

It

sninima non cürantem fructu virtutum privat. 4/aac

Va

—Anbb. orat. 12.

Sicut vulnera modica non curata infiftulantur, & fa-

|

Ram carnem corrumpunt: eodem modó culpz, licét

in

iCVCS, fi non curantur, & negligunmr, gangrg;:nam

&fn

$piritualem inducunt.

Manf. dift. 4. m. 1.

hf

Sicut modici fumptus imprudenter iterati magnàm

ET

etiam fübftantiam exhauriunt, & dum minüs putamus,

|

i

DDivitem.pecuniis vacuum & egenum relinquunt : fic per

Ju?

levia peccata paffionibus crebrefcentibus, & infolen-

lng

tius fe oftentantibus virtutes fubruuntur, & ingruente

f

&ravi tentatione, dum ei quis affenfum prebet; mani-,

Bu

fcíte deficiunt, — M4v. £om. 2. L. 1. P. 1. e. 1. fel. 69.

Sicut qui cerafa manducat, ab initio duo vcl tria

KC

duntaxat comedere ftatuit, fed poftea eorum dulcedi-

TR VTE TRU NI N

ob

ne alle&us viginti aut centum fumit; & valetudihem

do

graviter lzdit: Ita peccatum unum cfíam eve tantum con*

&fuy

zracum 'in aliud fua dulcedine trahit. — Szaplet.. tbem.

£.2 Dom. 11. Pent.

t

(Lülc

Ut impoffibile eft aliquem fanitati reftitui,

^f pri

M

üs ab infirmitate fitliberatus: Ita nequc peffibile quem-

h

Quam in virtite proficere, nifi prius à vitio etiam le-

Ti

wifhmo declinaverit,

i

-—

TITU-

m

27

145

ilz'fwrrei;di de Modefiin.

i ia

; atlon.

'TITULUS XXVI.

& minimis

Dg MopxssTiaA.

Yontà d-

Ejus naturh.

nrogi, [i

Odeftia in eo confiftit, ut ea fit corporis ne-

tnibum f

155$. M

Ílri compofitio, cuftodiáque fenfuum, ta-

gt t

(ft Y

lis geftus, & co

nveríatio, tales omnes noftri motus ,

uinos viderint, & nobis-

itition d

& a&us, ut in omnibus,

à

Nimirum u£

cum egerint, gignant &

di

cationem.

pais d

.

omnes actiones tüas, mo

tüsque ita temperare ftudeas,

ut iis nemo offendatur, fed omnes

zdificentur, fem-

fluit vinun

humilitas fimul, & maturitas

pérque in ex

teriori tuo

; i g

(Centemy

zefplendeat.

Et hzc . fi feceris; debité modc&iam fet^

vaveris.

u 4

NECESSITAS MODESTIJ.

wur, &l

la, i

156. CommunisSanétorum do&rina eft , modeftiam,

& fenfuum . cuftodiam de primis effe mediis, qua: ad

gmgrinam

in fpiri

tuü proücicndum, & promovcndum habemus ,

eó quó

d ad cordis cuftodiam , interiorem colle&ionem,

Vmi ag

ilS puzafnlliu

devotionisqu

e confervationem maximopere conducit ,

uód feníus externi oftia fmt ;

per que malum ad cot£

yuunt:ïïc r

& i

ingreditur. Dum ergo domus

alicujus oftia funt clau-

& finé

y ing^

fa, & bené cuftodita, reliqua. ommia fecura ,

metu funt: fin aperta plané , & incuftodita fint , ut

bet; 00

quisque intret;

& exeat, prout vult, domus non erit

j o

fecura, vel certé non erit ibi requies ,

& tranquillitas ,

Quo X

ob tot hominüm introitum , & egreiï'um: Eodem mo-

Ui dlllc; ,

y;[f["dinfm

do, qui bené cuftodierint fenfuum portas ; femper

gt

erunt gollc&i, & devoti, fed qui corum curam negli-

unt, nullam in anima pacem, & quietem habebunt.

i,

ue labore lucratus

!

1

Quidquid multo tempore, multóq

f

€s, facilé per has fenfüum portas d

ilabitur, nifi in il-

M

& bo-

;;f

lis cuftodiendis ferió allabores, itaque vacuum,

bileqi

j

]

nis fpoliatum te invenies.

Id experientià ipfi difcimusa

) Clllä.m1

dum enim eculos modcft'g*: dimittimus, fumus c

4.

-

ü

Tv

2$0

Part.11. Ti£. XXVI. Materiapió & utilitep

ti & devoti.

Hzc. cetta eft caufa, cur: fan&i Patres

ttntate

JEgypti dicerent , illum ; qui vellet perfe&am cordis

fcmel p

munditiem. & pnri«': item ; iimülquc devotionem, &ani-

Y fbi,

mi collectionem habere , debere effe. fardum, cacum;

p C

& mutum; hoc enim modó fenfüum portis occlufis ,

auoqui

anima crit pura, & imaginatio libera;: fimülque difpo-

V

Sed

ütal i

fita ad agendum, & converíandum cum . Deo.

dicet aliquis, quomodo nos poterimus effe czci , furdis

& wl

& muti, quibus tam frequenter cum proximo ageris

f con

dum , quósque tam multa, quz nollemus, & videre

neceíffe eft , & audire? Ecce rentedium ! perinde illa

audire quafi non audiremus: ut nimitum una aure excipia-

mus, altera emittamus, nec ad animum illa penettare

finamus, fed illa ftatim , utaudita à nobis dimittamus;

nec multum illa moremur.

st

Notandum hic aliud permagni momenti punctum

eft. Uti extetior hzc compofitio ad concinnandam,

df [umm

confetvandámque interiorem jüvat, fic etiam ab interio-

ln ino

Ubi Chriítus eít, ibi

re exterior ftatim promovetur.,

boïem h

modeftia quoque. eft.

Cuüm nimirum interius folida,

j

E

f

& petfecta habitat virtus, quamprimum relucet gravi-

Ri f

tas in oculis, in verbis pondus , magnáque in inceffu,

Vi ey

omníque motu noftro maturitas. Interior nimirum gra-

2

Thorte

N

itas, & pondus gravitatem ; & maturitatem addit ex-

Rü]luy

teriori.

Hinc ergo velut é certa conjectura colligere

poffumus, an quis fpiritualis fit, nec ne, num in fpi-

VOflmtag

ritu proficiat, ac crefcat, an deficiat.

Tod ve

Qm fl

ExgMPLA MonprsTILm.

l

2$7. Sanctus Franciícus erat tantz modeítiz , ut plüs

Mhll 1on

Íolo füo aípe&u moverit hominum corda, quàm Con-

h

m

cionatores fuà eloquentià. — Hinc aliquando dicens $o-

K&m) m

cio, fe ad concionandum iturufn, una , alteráve vice

modefté urbem obambulavit ; Quzrczt veró . Socio ,

W

lïm W

cur concionatus non eflet, refpondit, idíe jam fecifle,

peu

dum urbem folità modeftià obambulaflet. Szr. 4. O.

l

ul

11

S. Lucianüs Martyr fo]à oris modeftià ; vultásque fe-

IX t

rzehita-

t

difcurrendi de Morte.

2f

Q Datef

fenitate, ac compofitione Deum verum aftantibus non

n cuit

Ícmel perfuafit.

Et Imperator Maximianus, timens,

dan

ne fibi, quod aliis, eveniret, ut ex Luciani veluti a(-

y QIcUITI

pedu Chriftianus fieret; illum non nifi eminüs pofitum

exduls,

alloqui voluit.

Sur. 12 "Uita 7. Jan.

j dpo-

3. Bernardinus Senenfis tantà erat modeftià przditus ,

O. Sxd

ut ad ipfius prefehtiam equales füux modcftiz puderet,

xi, li

& vel hac fola yocs: Bernardinus adcft, ad gravitatem

mo qyt

Íe com ponerent.

Vita.

& vt

TITULUS XXVIL

rinde 1

jeexir

.Dr Mon-mr.

pereut

mittamiy

meef bona dilpofitionis ad Mortem.

25$8.

Um à bona morte totius hominis felicitas de-

pun&um

pendeat, meritó varie induftriz ( tunc enim

nandam [

de fümma rerum agitur , quando mor$ vocat, & nul-

) .mtüll.üv

lum in omni vita graviorem, nullum magïs ferium la-

; elt; i

borem habemus, quàm hoc ünum mori )à variis g

anc-

is ll

tis ad fimilem mortem obeundam íunt adhibitz,

qua-

cet frit

rum aliquas hic enarro.

Prima eft animó pro

mptó .

ii inïclïü;

Vità excedete. — Quantopere hac induftria condu

cat ad

mortem pié oppetendam oftendit ITaul

j

erus ita loquens:

nullum exercitium in extremis uti]

addit &

ius effe poteft ; quàm

ut quis Chri

fti exemplo fe ipfum ex integro Divinz

colligöff

m n

voluntati refignet: ficri enim nequit;

quinis, qui ejus-

cum fan

modi vera, perfectáque refignatione,

Ga Crga

Deum fiducia ex: hac luce difcedit; confeftim

ad ca-

j*

leftia regna pertingat..— Nam ficut omninó nihil

poena,

atf

nihil ignis purgatorii in Deum cadere poteft

» ita nec

um (otr

in hominem, qui eó modó per voluntatis co

nformita.

jrns 0*

tem, amorämque Deo unitus eft, dicens a

ffidué cuim

,a'w VfCC

Regio Vate: Paratum cor meum Deus,

paratum cor

Incum: paratum ad vitam, non alio fin

SociO:

$5 quàm ur

| fccilfcx

perfedior evadam,

& pro peccatis fatisfaciam : D

AFa-

40f

tui? àd mortem , ut finem peccandi inveniam,

ec de

jum ducam.,

qullc rC'

lix tg alrfsmdi init

Secunda frcqucnter con-

R;

i

teriy

m

4

&j Pariis I1. Tit. XXVII. Materiapio & utilitev

fiteri, fi peccatum tuum aperias, dicit Dominus, ego

160

illud operio. Si agnoícis, ego ignofco: Si te accufas,

cgo excufo: Site judicas, & condemnas, nec te ju-

tpit ,

dico , nec condemno, ut Petrus Blef. confirníat. 'Tet-

OIt] (

tia, fanáiffimo Euchariftiz Sacramento muniri. Hanc

Qice

difpofitionem $. Cyprianus fpecialitet commendat, dí-

h

«ens: Quos excitamus , & exhortamur ad pralium ;

À f

non inermes , & nudos relinquamus, fed protectione

)

corporis, & fanguinis Chrifti muniamus, & cum ad

Tj

hoc fiat Euchariftia, ut poffit effe accipientibus tutela ;

mnluq

quos tutos contra Ádverfarios volumus , munimentó

f

LM[,

Dominicz faturitatis armemus.

nulfaaf

Quarta item praxiseft, clicere certos virtutum actus,

lg

videlicet fidei ; fpei , charitatis , humililtatis, refigna-

€5 v

li5 v

tonis, patientiz.

Qit

m

ftm

ALLE PRAXES.

Tüorte,

a $9. SeiHs , quäd pofe. biduum pafcha. fiet. Matth.

W

M

$6.-v. 1. Quid Chriftus egit illo biduo ante efum ag-

ni Pafchalis: De hoc Evangelifte tacent.

Coónjectura.

&Xï

ergo eft, quàód tunc non docuctit, fed pro more fuo

m

in monte Oliveti oraverit, & meditatus fit, docensnos

pad

fibi foli.vacare ante mortem.,

Ille Innocens, nos no-

N

centes: ille fciens horam mortis, nos ignad. S$y/v.

APme

bic

. l.

'

ttt lg

Camillus de Cocllis Vir in zgrotorum fubfidium fa&us;.

SPIZT.

noluit poi"tmo-

poftquàm facro effet Viatico refectus ,

NT

dum ullos in conclave viros nobiles admitti, di&itans,

Ánt

cüm mofs duntaxat femel oppctatur, ut bené oppé

Inort

tatur, imprimis curandum efle. Iz Vita.

hfco

S. Antoninus Archiepifcopus correptus ultima febri ;

LP

£rebró audiebatur iterare pfalmum laudate Dominum

N

de Coclis, quo in omni vita plurimum dele&tari con-

b

fueverat: Si quid veró à pfallendo ceffaffet; complexus

W

Srucifixi imaginem tanto ardore ofculabatut, ut qui

N

h

rymis fc continere non poflent. Ipvita,

ü(

-zcïgmm ; à lac

MORS

—

Wtl

difturrendi de Morte,

23

Mons €ERTA.

tinu, ett

teaclt

'

w J

16o. Maximilianus primus Imperator moriens prz-

€epit, ut cadaver (üum poft mortem omni hominum

imtat, Ttt

forti confpicendume proponeretur,

ut vel fuó exempló

u R&ïf

difcerent. omnes , nulla diademat

mendd, d

a, nullas opes, nec

ulla imperia à

morte eripere .poffidentem

Fab. cozc.

| praiu

à. 22 Dom. 3. .4dvv.

rotedi

Joanna Lufitaniz Prince

& am i

ps FiliaAlphonfi Regis tam for-

ainofa erat, ut miraculum p

ulchritudinis paffim vocaretur,

jb t

multíquePrincipes fuos pi

&ores mitterent, qui eam depin-

muninw

&eient,qui tamen ipfilice

t attis fuz peritiflimi,fatebantur ,

nullà artis induftrià Joan

nz venuftatem pofle adzquari.

ptüm d

F erl'mtq

ue Ludovicum XI; Galliz Regem, ubi effigiem

, gt

ejus vi

dit, in genua: provolutum ,

Dco gratias egiffe ,

quód tam formoíam in terris Divinz

pulchritudinis ima-

ginem licuiffet intueri, & tamen,

uti czteri mortales,

mortem, poftquàm inftitntum $. Dominici fu

it ample-

n Mm&'

Xàtaà , oppetiit. -

Eegeler. in feftro $. Dorotb. $. 2.

Deus poft offen

peding

fam prim

is Parentibus tunicas pelliceas

Corjdt

€X pellibus mortuorum à

nimalium injecit, ut expref-

o nuc

Íam (ux fragilitatis imagin

pauló poft futuri effent,

em cernerent, ex iisquc, quid

- docto

perdiícerent.

lNumma Romanus R

) m)Snf'

eX in cubiculo fuo fpeculum

u P

appendit, calvis mortu

orum circumcinctum , quos in-

ter hoc lemma legebat

ur: fpeculum hoc non fallit. Ez-

gelgr. in fefto S. Franc.

DBerg. 35*

i WW'

: Sicut vafa fictilia z

qué- funt obnoxia periculo, five

ífint nova ; íive diutu

um

Ina: fic. homines equaliter funt

mortales ,

x df

lefcentes ,

& interitüs periculo expofiti; five fint ado-

five Juvenes, five Viri, five Senes.

Stapiet.

£b. x1.in

f fcbn,"

Dom. 23. poft Penz,

JJomun

Sicut ex captivis nonnulli longiori tempore vinculo-

Tum rumnas fuftinent, nonnullicitiüs é vinculis emit-

comPW

mul

Uuntur: fic & animz noflrz affe&z funt, quarum alix

.

.

tum fatis temporis jn hac vita permantmt, aliz vetó

ub u

ciu

U$, omnestame

pl

$.

l;

£^

nceitó ex hac vita aigrant.

a

ME-

yo

Ephr, orag, d mor;r

QG .

2j4 DPart.l, Tít. XXVII.. Materiapi? e utiliter

MEMORIA MORTIS UTILIS.

E

261. 4fportate o[[a men veb:[cum. Gen. yo. V. 14.

ts f

3 mot

Jofeph in utilitatem Fratrem juffit ab eis offa fua ex

qu

d

JEgypto afportari, ut fcilicet mortis memores etlent :

—

dos f

& quoties offa ejus afpicerent , dicerent: Hzc funt o(-

IN

la potentis illius, ac fapientis Viri Jofeph, & tandem

N

mortuus eft. — Quid de nobis erit? nunquid &no-s mo-

U

tiemur? Diez. cozc. 1. d. 15. poft. Pent.

lj

Ize Aad exitus viarum, ( quoscunque sn^yenevitis ,

Ín

10yte

vecate ad nuptias. Mattb. 22. v. 9. Albert. Magn. fer.

74. llli,qui funt in exitibus víarum, fortem fuam

TTf

LEbf

jugiter profpiciunt, & qui fe credunt. quotidié moritu-

Á I

ros.. Et cetó tales dignos fe cfficiunt, ut ad Chrifti

nuptias inteoite mereanrur; quicurque enim mortis fuae

Uhnem

Sü& mfu

efficaciter recordantur, ftudent efle patientes; contincnï

&i d

tes'&c. - Ddl Nyj]ï fefm. 1. im die cinerum.

Soluite eum , ( [inite abire. Joan.

II. v. 44. Me-

Vcut

M&t: j

ditatio moitis fidiffima dux eft ad vitam. Non ad fui

-

ERN

fequelam invitat redivivum hominem Salvator, ut Mat-

thezum &c. fedliberam abeundi dat facultatem.

Sinite

Nl

abire. Scicbat enim , hominem memorià mortis fep-

fung

lt

tum non perditum ire;.- Baexa f. 2. l.8.$. 44*

Venite, (5 -videte locum; ubi pojïtm erat Domtntus.,

J

Mattb. 28. v. 6. Ad fepülchrum videndum invitat ;

(ttdit,

fiperi

quia nihil ntilius hominibus, quàm mortem mente, &

*

D

oculis verfare. Pzgza Etbol. 98.

"

tinu) q

- Scelerato cuidam 'Confeffarius injunxit poenitentiam

& fine

VB

ut comitaretur Mortuos ad fepulturam. Quod cüm fzc-

Eidct t

pius faceret, compuncus eft, & converfus.

Bra-,

amiard. Mortis memovia.

Vrdes

Thrd.

Simonides Philofophus pofcenti à fe Paufaniz Regi

—

Lacedzmoniorum ,ut mémnofynon ex Philofophia pro-

W)H

meret, é quomceliorevadete potlct;: hominem, 'ajebat,

ZH

t6, & mortalun memineris

H

J

quia qui confiderat, qua-

ls erit in muite , fi

aæpcr erít pavidus in operatione.

X

P fm*: LL Z

E

277

u-

m

25$

difcürrendi de aMorte.

JISO

Etfi Chriftus illos, quos à morbiscuraverat, exhor-

0. 9. 14

tatus fit, ne deinceps amplius peccarent, nulli tamen

à morte fefufcitato fimilem adhortationem fecit ; có

fh fs et

« elttt:

uód. mors ipfa utpote optimus Magifter, cos imbuen-

4

xl oj

los fufceperit, ut Nyflenus difcurrit. Serm. £ die cim.

$3.4.

:

& tunten

& nosm?

Rupertus Ábbas quzrit, cur Abrahz poft mortem

Uxoris fuz Sarz Deus non amplihs apparuerit? Et re-

fpondet, quód prius ob varias infidias, & tentationes

nyenti im !

zobore, & confolatione egebat: Poft mortem veró $a-

Mngn, /?1-

em ftat

rz mors ipía hoc robur conferebat; neque enim arx eft

tam munita, nec murus tam validus, qui adeó tuearur

E moriti

fuos Incolas, quemadmodum fíeria mortis cogitatio

at

atl

emnem ab animo tentationem prohibet, atque adver-

sus infidias Diaboli, mundi vanitates, & blanditias

, coite

carnis defendit.

Rupert. in €. 3$. Gen.

"

Sicut nemo prudens inter Oceani. flu&us in tabula

T2

ludit: nemo ab ingenii przcipitio pendulus fcelera me-

Non 1d lm

ditatur: Nemo inter medios armatos hoíles inermis

m Mat

hilarefcit: Ita. qui in perpetuó mortis metu verfatur,

" guit

nunquam audebit ea pérpetrare ; quz eternum infelicem

atb A

alferunt mortem. Drex. i2 prodr, £. 1. $. 3.

Sicut pavo; etfi vifis pennis fuis pulchris, eas ex-

p

tendat, & hinc inde íe gyrer, de earum pulchtitudine

, ii

fuperbiens; tamenad pedes turpes refpiciens, cascon-

mento

i

tinuó deponit, quafi fe humilians: fic homo attendens

ad finem vitz humiliabitur.

8. Anton, p. 4. £it. X4.

jrenth

Si Bafilifcus videt te ; antequàm tu illum videas , oc-

j m

eidet te vifu: Si autem tu prius videris illum, tu cum

]

"

eccides: fic fi tu. mortem videris in vita hac, illam

previdendo, feres de ea victoriam: fi illa te viderit

nfl chi

prius, antequàm illam confideres ,. dominabiturtui, Szel..

phiapfo'

Àa in Luc. 12. v. 39.

: g,jfblïl

. MoRTIS HORA TREMEND A.

i

quir

ia

1621. Quid faciam inquit villicus? dum non poffet va-

Bionsm reddere de [na wilicatione. Luc. Y6. . 3- His

i

v

vetbis

um

*

256 Part.IL. Tit. XX'WII. Materin bio o utiliter

g

verbis oftenditur anxietas mundanorum in exitu hu

jas

tte Ti

vitz, & quàm hora mortis fit tetribilis.

z

$. Greg. lib.

| if

2$itm Job. c. 17.

| fteet,

Vifus cft aliquando Parifiis , teffe Maldonato in c. 2.6,

men 3l

Mattb, Vir aliquis robuftus , acceptà mottis fententiá

Sicut

coram Judicibus toto cotp

ore fudalle fanguincm. Do»

Vitr. lib. 2.. €. 3. fent. 7.

omns.

t

Q t

Mon'Tis PRopRour.

quí

263. Senex

quidam, cüm mors raptura eum adeffet,

T

iléque querer

cetur, fe monitum nunquam fuifle , re-

Á n

Ípondit illa ,

fat monitum effe,

frtal q

dum tot Infantum, Ju-

venum , Senümque funera,

& prazterea fuos etiam ca-

m

nos afpexiffet ;

Hos enim fidiffimos mottis Nuntios ef-

fe.

J

Drexel. i prod. c. 2. $. a.

Miy,

In quodam Monafterio Galliz $. Mauritii tot funt in

Ut

quodam ftagno piíces, quot Monachi: quorum ali-

quo agrotante fupernatat aliquis pifcis infirmus, mori-

!s S

turo przmoriturpifcis. Joam. Nierenb. lib. 1. de mirac.

d q

mWAL. H2 Europ. c. 12.

fica

Quando quifpiam ex cotu S. Victeriani Abbatis in

N

1

Hifpania moriturus eft, arca, in quá facrum ejus cor-

mü; P

pus, triplici iu quatitur —Bean4. 12. Jan.

D

Yenet

Mons pnEs1DERANDA.

licen!

264. Domina quedam íubitó fodiilimá leprá cor-

Vetlis a

rupta,- cum alios fortem fuam deplorantes audiret, in

Titl, iny

rifum effufa, aliis caufam ri(us quarentibus dixit: $i

(Ifn a

quis in carcere detineretur ea conditione , ur non eri-

Ihorte

peretur,

donec imnuri carceris undique cojruiffent, nons

Yba Cr

ne fi vide

Iet muros ad ruinam inclinatos, imó paulatim

lg

jam ruen

tes, gauderetpotiüs, quàm fleret? Quare cum

anima i

Sn Dmr

n corpore velut carcere fit conítricta, meritó

Tütm f

audere debet ,

fi corporis parietes concidere, & dií-

fj

:

[u]

IVi E

mortémque fores carceris cffiin

gete videt. Fab.

Otty

eone. 32 fefl, S. Jacob. m. 1.

Pa j

æP.ä

C

,

difcurrendi de Morte.

2,7

Mtlihr

€ygnus intertogatus à ciconia , cur ante mortem

i hu

canere liberet? refpondit, id ob fpem vitz melioris , &

T

futarz felicitatis preefagium provenire, quza in eo con-

ffteret, quód & à quarendi victus curá, & infidiarum

liab

inetu abfolveretur.

Lang. im Polyamt. V. Mors.

is (ntenta

Sicut Apoftoli navigantes vifo Domino timuerunt

um D

omnes, & putabant phantafma efle: Ita nos inhoc ma-

ri appropinquantem mortem arbirramur inimicam effe,

cüm veró ad littus patrie coeleftis appulfi fuerimus ,

"

agnofcemus, vel maximé falutarem fuiffv. Beffz. conc,

um atl

7. de maorte p. 1.

full ,

Sicut nemo eft, qui non gaudeat, fi longa marie

pericula emeníus , ad terram, & portum feliciter ap-

imum, Je

etfifr Ci-

pellat: Ita nec triftandum, fi poft fuperata vitac hujus

luntios el

pericula per mortem in. Pattia appellamus.,

&

Lang. im

Payant.

t fünt i

UrTriMA VERBA MORIENTIUM.

toturm 2111'

2.6;;

nus, Diot

chtildis in mortis agone conftituta pihij

r de m

dicebat

ïülvi:

d, quàm bone JESU, qua verba Ízpiüs te-

plicabat.

Cüm ecce infítante morte ap

paruit ii JE-

$US, invitans eam fuaviffimé :

! Mil

veni benedida Patiis

n gadr

mei, poffide regnum, Vta.

"I *

Dum Joannes Aragonum Rex piiffimus ad extrema

devenerat, fübitó exclamavit: Ó me miferum, & infe-

"

licem ! qui tam feró fallacem mundum c

ognofco: Con-

verfus autem ad Chrifti Crucifixi Ima

r

ginem, miferete

mei, inquit, clementiffime JESU,

& à peccatis meis

qudita d

faciem averte, illà motus miíericor

dià; qua hominem

y dit: *

à morte per crucem tuam redemi

fti, atque hzc inter

yrnon [

verba Crucifixum fxpiüs exofculatus pliffimam animam

'/r&n[, fion«

in manus Patris ttadidit. — Lucius Ma. lib. 1g.

j Ir)aüll(b"

$. Dionyfius Areopagita capitis jam damnatus, fe.

iurecm

*talem fententiam Chriftiana generofitate excepit, &ad-

, meluo

Ítantium probra contemnens dixit : Ultimum verbum

(4] & (h,f.

n

Domini mei in Cruce fit & mihi ultimum in hac Ince ;

jdeb

Paeter in manus tuas compendo Spiritum meum. Ví;4

æPn Hb ;þio 5,.

(

us

— "

:;59 — Part.1l. Tit. XXVII. Materia pià e» utiliter

t lo

IN MonTE TENTATIONES SOLITO

MY

funt graviorcs.

Wion:

266. Fratres fobrii effote. 1. Pet. $. .'U.. &. Ecclefia , li-

Yert

cét cea Petri verba ad quamvis horam Canonicam dici,

Qo

aut cantarl przcipere potuiffet; ad folum tamen com-

N

pati

pletorium , quz eít horarum ultima, dici voluit, ut

doceret, quód hoftis nofter , licét (emper dolosé nos

tii [

&l

impugnet , nunquàm tamen enixius hoc agat, quàm

in agone.

Did. Nyff. Pol. Cel. p. 2. l. 4. c. $.

fand

Cum Cuno Caftri Malpurgenfis Dorminus triennio ane

P

te mortem habitum Religiofum fufcepiflet, adeó in per-

fe&ionis ftudio profecit, ut Coelefti pramio dignus

vifus Deo fuerit.

Cum ergo mortem, quam triduóà

ante przdixerat , fan&dé obiiflet , eo tempore Damon

mulierem obfeffam relinquens, & poft reverfionem fu-

am quifitus, ubi fuiflet ? refpondit, fe cum quinde-

cim inille aliis Doemonibus ad Cunonem oppugnandum

10j h

accurrifle , fed Monachorum circumftantium . precibus

Ut

impeditos efficere nihil potuiffe, Spec, Ex. tiz. rhers ex. 18.

Vr

$. Anfelmus iter faciens incidit in Venato:es, & ca-

t

nes, perfequentes leporem,' qui cum jam pene eflet in

i

ore canum , accurrit ad pedes Sancti, totus tremens

OU

"& füdans. Manu eum excepit $. An(clmus, dixíque .

tv [

Sociis: Talis eft anima inextremo vitz periculo , quam

efrr;

canes Infernales perfequentur, & devorare contendent.

Wis D

Corn. im Epift. S. Jacob. ec, 2. V. 13

Que qp

ftfnora

A MonTE RESUSCITATIS |

20 creditur.

tmjls vi]

lt via

Hoc Divc?

167; üitte Lazarum. Luc. 16.-. 24.

Ws a

dé votis omnium loquitur Mundanorüum; onmnes enim

W Nun

fufurrare confuevimus: ó fi quis venitet ex Mortuis,

&W&(

& quod ibi agitut, referret hic, omnes crederent ei

Sed perfidie, non ignorantim indicium eft , quód fic

l

loqua.mur.

S. C/hryJ. ferm. 66.

Si hoc fciret Domi-

LT

ntiþqs :

&us, wq.uöd mortui refurgentes proded?:nt Vise

P

non

m

a

ul

difcurrendi tiie Mortificatione, :

JLIT)

non þoc omififler, quipro utilitate noftra fingula

tfac-

tat, SamuclSaulem, Lazarus refufcitatus Judxos ad-

monens nihil profecit.

$. Joan. Chryfoft. ibidem,

Fedelt;

Petrus triennalis. mortuus à $. Stanislao

Epiícopo

yicum d

ngcovicnü fufcitatus ,

ut teftimoniíum coram Boleslao

EU

Rege,exhiberet, fibi a

b co venditum effe agrum; eó

ci ol !

perhibitó, cum multi eum interrogarent de rebus alte«

tiu

; dohicoi

1

s fzc

uli, nihil nifi hoc refj

É

pondit: Habetis Moyfen,

& Prophetas: N

st t

on ad evangelizandum , fed ad tefti-

f. f

ficandum miffus fum , timens, populum di&is fuis fi-

g titbe

dem non habiturum. . 1ra Breviarium Polom, 1 3- Mai],

B.

adonr:

'IHI'O d]gü

PIIFUEUS' CXVIHE

uim t

2 "; DE MOR TIFICATIONE.

yrc D

Ejus natura, C nece[fitas,

tfionem

O

"

rtificatio in hoc fita eft, quàd quis fenfus

158-..M

fuos, & potentias fuas tam internas

ugnan»:an

quàm

n p

€xternas , puta oculos , aures,

tactum, linguam, memotiam

guítum , odorarupl.

j m

; intelle&um , volunta-

TO &*1

tem, ieliquásque. animi paffi

ones ; amorem przecipuà

j en'g d

& : odium , gaudium &

timorem " &

iram ,

ne

€xtfa tationis, & voluntatis

o 102

Divinz femitam evagen-

IU5 dluy'q'

tur, ftudiosé refrenar-f: ftudea

t. Eft valdé utilis, & ne-

[iclliü ) äm

ceffaria; nifi enim priüs propriam" voluntatem abnega«

T

vetis, ac renuntiaveris, & pravas inclinationes tuas , at-

que appetitus mertificaveris, plurima impedimenta , &

tefnoras invefies , quz te-à Chrifto fe

quendo quafi ca«

j

tenis vinctum retrahent ,

& motabuntur,

Virtutis igia

tut via prius per. mortificationem cft com

plananda vel

g D

potiüs apcrienda," Hac de caufa vitz fp

iritualis Magif-

tri unanimi voce docent ;

omnem noftrum

n en

profe&u'mg

, Mo[ülls

& .Rc'þrfc&-ioncm m m?;tificatioge fitam efle,

)|

QuorurrEx srr MonriEICATIO.

j)

qui'

a D

lJW

" 6.2.', Duo fant Imnxriücat-ionis geneja, unum

corpoe

v

r

Y

;!21 85

j

T

iéo : Part. I Tit, XXVIIL. Materia pià dv utiliter

vale, aliud fpirituale.

Priori caftigatur, '& affligitur

ftort

corpus , dieitürque peenitentia exterior ; 'cujusmodi

Vides;

funt difciplinz , Jejunia, cilicia, le&i durities, victus

collegc

tenuis, & vilis, veftisafperior, alixque id genus , qu

tican

carnem affligunt, & caftigant, fuásque ei delicias,

pelt

oble&amenta, & commoditates fubtrahunt.

Alterum

Q

genus eft pretiofius, & priore longà excellentius; fci-

Yi

licet tegere motus animi, femper adversus voluntatem

oble

propriam obluctati, judicium proprium frangere,iram

fefrenare , impatientiam cohibere , gulam , oculos;

ii r

Qpj

linguam ; reliquósque fenfus & motus moderati; atque

1j J

ut hóc poenitentize genus excellentius, & nobilius; fic

Ef-*) tf

& difficilius, majoríque nobis labore conftat.

Qua-

ft' ol

propter id , ad quod potiffimüm collimare , & circa

At

uod imprimis noftrum verfari ftudium & exercitium

W n

debet, eít hzc mortificatio interior: illa autem exte-

hum

tior aflumenda eft non nifi velut inftrumentum ac me-

Qd

dium ad priorem illam, & intcriorem perveniendi,

ngïl Ql

:

PRAxisS MORTIFICATIONIS,

t

Tütttam

270. Ut mortificationis exercitium ad praxin redu-

(im

catur, in id ante omnia mentis oculos coniiciamus , &

ftudium conferamus, quo maximé opus habemus. In-

Wi

Vs

choandum ergo primó ab occafionibus mortificationis ,

H

VOlüm

quz fe quotidié, & paffim offerunt, five ez ex parte

Te

Dei, five ex parte Proximi, five glia qualibet via tibi

Tiort]

in mánus veniant.

Omnes has occafiones gratanter am-

Sunt autera

Qüe lq

ple&ere, eásque in rem tuanv converte.

* plurime , quotidiéquefexcentz, &amplius nobis

lls pa

In his autem

Qütün

oc in genere velut in manus incurrunt.

omnibus nos exercere debemus; cüm enim ha neceífa-

Que .

m

rió fzpé occurrant, exque nobis etiam invitis patiendae

W&Rm

fint, é neceffitate virtutem faciamus oportet, ut,quo-

W'?m

niam illas pati debemus, faltem cum fru&u aliquo , &

N

N

proventu noftro fpirituali patiamur.

^

.

'Secund

o etiam in rebus nonnullis non nece

ffariis , fed

Mlpr

li

liberis , quásque licité alioqui facere poffemüus , nos

inor-

LU

ilitr

: 'dijï-urren.did Ioi'e- Morti;ïmtia»?.'

26

ffügitut

mortificare oportet, v. g

D

- per hortum incedens florem,

jismodi

vides, quem colli

s YUs

gere in tua poteftate eft: Et fiquidem

collcgetis Y

nullam culp

am adámittis , verium fiad te mor-

asque

tificandum à decerptione abítineas

i &Qïm)

» opus. Déo gratius

preítas. |'Unde Dei fer.vus'fæp&

