bus inordinatis obfequentes; hinc mirum non eft, quód

T

Chriítus dixit, tales rcgnum Calorum non ingrefluros.

Qui vult ingredi Colum , oportet fibi vim facere, &

,Ul (

Cclum acquirere violentià; nam finé labore nemo Bea-

4 It Ger

ütudinem aflequetur. — S£ella de cceleft. glor.

n Vi[iUm

Gandete, quód nomina veflra [cripta [imt im colis,

I

LUC I0. U. 0

T

TU c

Vera & fola latitia eft, fuperné in-

fcriptum efle; infcribitur autem unusquisque có verius,

n&fmk "

——

'ili'ter

difcurrendi de Beatitudine Eleorum.

lli

ls n

& firmius ifthic, quó gratià Dei, & prafidió adiutus

nec vülc,

plura hic, illuftrioráque opera ediderit. Szella bíc,

fimam fpa

Transfretaroit , & "venit in civitatem fuam. Matzb,

9. U. I.

Salías maris undas Chriftus tranfmifit, ut in

icoluts à

mnit, Gu

patriam fuam veniret.

Docet ; .per amaritudines , fco-

pulos adverfitatum, flu&us zrumnarum contendendum

nóbis effe ad codeftem patriam.

diüm li

pent. $. z.

Didac. Ny/f d. 18.

,boriofumfz'd-

Requievit Deus die feptimo. Gen. 2. v. z.

Non re-

m lenit j

quievit tanquam fatigatus, fed utdoceat, ante quietem

i Ddl 1

pracedere operationem. Sylv. e. 37. i2 Luc. 18.

MTUR

Rodericus de Vivar in domo íua meníam Fortium

vut.

conítituerat, in qua tantum ftrenui fedebant Milites ,

qui egregia facinora in bello commififlent.

Cümque

lwm&ïb d

in ea menfa aliquando federe voluiffet Vir quidam Illu-

ftris Martinus Palaez, id ei non conceffit, donec etiam

Mathot

ipfe talia patraffet facinora..

Ejusmodi Beatorum in

coelis cft menfa, quatenus Chriftus ad Apoftolos dixit:

p Qu

Vos eftis, qui permaníiftis mecum in tentationibus mcis :

q m

Et ego difpono vobis, ficut difpofuit mihi Pater meus

ia t

regnum, ut edatis & bibatis fuper meníam in re

gno

, Qu

meo. Ofor. coz. 1. én dom. infr. oct. Afcenf.

Abbas Athanafius in prato fpirituali narrat, fe in ec-

pET

ftai ab Angelo ductum ad Colum, cümque pulfans

illud ingredi vellet, audiffe ab Oftiario : Non huc in-

/a

ttogreditur quisquam in negligentia degens, íed fi in-

l

h qWW

trare vultis , abite, certate, nihil afítimantes vanitatem

Seto

fzculi.

Corg,

(l n

Ó

(

16(&") À

PAUCI J&TERNAM BEATITUDINEM

Unonh

!

con[equuntur ,

ji

mdff[lmm'

151. Quo tempore Bertholdus ex Francifcana fami-

"

Actlty

lia

In Germania inter przdicandum verbum Dei acrius

enamo W

in vitium inve&tus eflet, Mulier, quz eó vitló teneba-

Ü

tur, pomnitentiz, ac conttitionis vi in media concione

pm r

imortua concidit.

6

Revocata à B. Bertholdo ad vitam

upüne

vc[]llh

hatravit tum alia multa » quz viderat, tum illud impri-

J

Ini$

—

[

114

Partis 11 Tit. V. Materin pió är utiliter

mis horribile, & di&u etiam mirabile: Cüm ipfa ad

$E

Dei tribunal appatuiffet, adducta fimul effe fexaginta

fatienti

Animarum millia, qua in omnibus mundi partibus fide-

iTnj

linum, & infidelium variis cafibus exceflerant ex ! hac

fet; in

víta, atque ex his tres tantum addictas purgatorio, re-

füs; c

liquas omnes ad i'gnem zxternutn damnatas. Hierom.

P

Chrift

!

V

Vxore,

Plat Lo1. 02 N

Cancellatius quidam Parifienfis facundiffimus Orator

Íietudi

poft triginta dies à morte, Epifcopo, utia

b eo petie-

mis o

1at, apparens, poftquam dixiflet, fe damnatum efle;

dibis

quafivitabeo, quotanniàmorte fua effluxiflent : Cüm- !

Cvl

ue audiffet, non nifi triginta dies interea elapfos fuifle ;

.

j

vyx

L

I

cum ejulatu exclamavit : V&

credebam . ipfam

lov

jam judicii diem efle confummatam; quia ficut nix de

- Airius

codlo cadit,ita Animz caduntininfernum. His dictis va-

Hiue i

ledicens Epifcopo difparuit. Spee. exempl. V. infer. ex. 18

pR )

Sicut omnes quidem Canoniciad electionem veniunt,

tietttsq

fcd unus tantum c:ligitur : Sic multi quidcm fimul mo-

Xfxtmxm

runtur, & in altera vita conveniunt; fed pró dolor!

Ts fimd

fxpé unus duntaxat, altérve ad zternam vitam admit-

jam fot

titur, uti ex plurimis hiftoriis conftat. Rabam. fuper

Cautt,

illud Matth, 20. Mülti funt «oocati,

Tnà m

dVir ? QU

SANCTI PRO GLORIA COELESTI

Wetdic

pluruna. funt. paff.

Ni(üïa

152. S. Mennas miles diris flagellis, & ferteis unguibus

Ef Yil

dilaceratus ajebat: Quis feparabit nos à Charitate Chrifti?

glma T

àChrifto fe didiciffe, nontimere eos, qui corpus'occi-

Tefcel

dunt, fed Deum, quietiam animam poteít mittere in ge-

Ticrüm (

hennam : DPoftea lampadibus uftus per ferreos murices

defhy

humitractus; capite plexuseft. — Mazfip. 2. 11. Nov.

o

Oftg

$. Jacobus Intercifus, Optimatum primus in chïs

Blt t

Pertz gratiam à Chrifto defecit, fed Mattis, ac Uxoris

l Qülp

fanctis monitis , artibüsque ad Chriftum reverfus, crimen

t D

D)

lachrymis, & fanguine diluit; quando pro Chrifto junctu-

Qfes

zis, G arculis quibüsque membratim refectis , ejusdem

ls (lm[l

Regis juflu capite obtruncatus eft,. IDidem 27. Nov.

Q 1*

5

Ms

m

l

tilitor -

dif;urnendi de Beatitudine Elecforugs,

115

dim ipf d

S. Euftachius poftquam incredibiles càla

i

mitates mirá

dfe feuem

"

patientiá perpeffus ,

& per vatios cafus ja&atus , tan

&

lei

ipurbus ll

à Ttrajano iterum con

fet, inanibus Diis

quifitus , militiæc'pc pracfectus fui(-

k a

pro parta victoria, factificare

fus, coníta

ntiffimé renuit :

jut-

urgatorlo» E

Cümque variis artibus

ad

us DnM

Chrifti fidem ejurandam £m

Ílra tentaretut, unà cum

Uxore, & Liberis leonib

us obje&us eft,

Horum man-

ffimus (

fuetudine concitatus Impc

Iator, zneun in tanrum fl

AIn-

EUA

mis candentem cos immitti j

ubet, ubi Divinis in Lau-

imnatum &

dibus confumm

evolarunt ;

ató martyrió ad (empiternam

felicitatem,

villent : 2

quorum illzfa cor

fepalta , poíltea ad Ecclefia

pora rcligiof? à fidelibug

duplos fuf

ID eorum nomine credt

21n,

honorificé tra

nslata funt. Ibidess 20.

um p

Sebteg.

ja lt m.x j

Alexius ipfa nuptiarum rio

cte elapfus Edef

1

À

ibíque inter mendicabula

am aufugit,

Hs dv

tamdiu latuit ,

Deiparæ proditus, Rom

dumab ctïi?gic

pf

D

am rediit, in

pattia domo inops,

oyemventt

defertüsque moriturus

; ubi cum é

tanta hzredirate vix

km m i

I

ultimum anguluim impetraffet ,

v

4c

s

4

Y

feptemdecim ipfos an-

" !

UIC/F

nos fimilia multa à fervis I

atiens , jam p

£nis contufus ,

jam fordibus perfufus tr

&

.

n

claufit.

anfeeiffet ,. (an

iffümé vitam

E i

Mortüum Do

meftici ignorabant,

maná major Roman

fed vox hu.,

umPontificem, &]

inpe

AVL

ftaftüo

icem ex-

civit ; quiaccurre:

tes inyenerunt , demo

1

Ituum non fuiffe

o

mendicabulum, íed p

atrisfami

À.

i

ias Filium.

Metapbraft,

Nicolaa virgo omnes Chiift

lcru

ciatus volebat íentire.

Et videtur partem non in£i:

titis mwb

nam impetraffe,

Quin

—

qua-

ginta annis jacuit inter. do

lores,

iU

Intumeícebat, detu-

uj cmh

mefccbätque quotidió, Fla

mmas-(ïue videba

ncrum corpus.

Cancer 1l

tur fpirare te-

n (

li pectus omne

depaftus eft. — Accef

, ac linguam

chos mJB

dolotes.

lére p

ettinaces ftonrachi, capitïsquc

; ll-*w"

Ita poft quinqu

aginta doforum annos,

qua-

jus J

draginta totis horis claufi

S oculis

jacuit, & paílionem

fibi legi poftulavit,

1js, *

CUW

Hens acerbiffi

mé, quódduraüm ha-

qu

1"1

beret Deum ,

qui illi non plures, nec

chfus,

dolores; nihil

majores dediflet

enim fe

hucusque paíla

cisito]"

His dictis Gn&iffimée

m fuiffe ajebat,

&sqwä

XÍpiravit.

Nadaft im anno Euch,

Mu

eþo 37; 7;, 30

m

[r

W

I

s Gluy,ä

*

416 Partis I1, Tit. V. Matetia pi? ce z-ttz'lz'ter-

4

| $. Chryftophorus parvulus octo annos natus ffagella-

:gu.reis ]i

tus, fpinis coronatus, & omnia Chrifli tormenta fin-

ft&io [

rpeiïhs , cüi cruci affixo, cüm latus dextrum

gillatim pe

Y5 fe i

aperire par

aret carnifex, dixit: Sicorquztis, alterum

latus mihi effodias, & fcruteris.

Etfimulteneram ani-

Mde vwe

mam edidit corde avulfo,

Nada[i p.2. 24. Marti.

ROdriq.

uidam Martyr fub Juliano Apoftata toto corpore

Qu

Cumte

laceratus, ubi aliquam corporis partem illafam fpecta-

fbj di

vit, Carnifices ut contumeliofos accufavit, nec totum

folC:imu

corpus vulnerantes hortans, ut ne illi quidem parcerent,

S. Greg. Naz. orat. im. Jul.

S. Agapitus Martyr puer r5. annorum

fub— Aureliano

Ditiig

lä'oiry

anno Chifli 275. vitgis, nervis, igne, fumo, aqua

I

Atl

bulliente ; aliigque gmvifümis tormentis excruciatus, &

dilaceratus, cum in caput ejus congereremtur carbones

LUE

j MïCaï

ardentes, gratias agens Deo dicebat : Parva res eft, fi

varg polix

caput coronandum in caclo comburaturinterta. Viz4.

18. Augufti.

"A J

& » m

L, [

COoELUM ACQUIRENDI MEDIA.

S' AA

9"0modo

153. Beata virgo adhuc in templo exiftens à fummo

mané ufque ad tertiam orationiinfiftebat, & tumlabori

&nafgi-

manuali ufque ad nonam vacabat : Sícque totam diem

LPBIX &m j

hac vicifütudine confumens, otium fugit, & animz

mmm' &

fuz faluti confuluit. Marul. L. 5. c. 9.

TO

D. Antonius cüm aliquando animam illius tedium ,

ditit

il

Tüs ffe

& cogita'tionum confufio invaderet, atque ideó auxilium

ljj, Iul

à Deo peteret, vidit foras quemdam tanquam fe ipfum

fedentem , & operantem , deinde furgentem ab opere,

üm A

& orantem, & iterum fedentem, plectámque de palmis

p

facientem , atque inde rurfus ad orationem furgentem :

N

l

H Om)

Poft quz audivit vocem dicentem fibi: Sic fac, & fal-

QR] Fyr

f

vus exis. — Spec, exempl. d. 2. ex. $4

Hmm

B. Margarithe Sanctimoniali

inftitud S. Dominicl;

Qu

Qe-k.wa

Ihty

cim peteret à Deogratiam cognofcendi viam, per quam

hi

N

——

foii

J

antiqui Patres ad tantam fancttatem pervenillent in libro

AR

aucis

pO Ulft ]

LA

liter

Jifeurrendi de Beatitudine Eletlorum,

5, Rol

117

otment; I

aureis litteris exarata h

€c verba ei oftenía fünt:

Pers

hus dertum

Íectio antiqucr um Pat

rum ifthec ífuit: Deum 4

À

vtis, d

re, fe ipfum noffe j

ra-

defpicerei,

aliorum veró conte n-

]teneumde

nere neminem, nemii

2,

1ém vel in te miaim

4 Judicare,

14. Mi

Rodriq, p

: dZ 9. 9.

Qu

üid fac

X

toto Qu*

iemus , utfalvemur?

? Aggrcc

1

i

Cilm tcmp

lamur virtutem À

tefam f

fibi di

us habemus: Diftribuamus

virtutes nobís, ficut

Itribuunt agricult

vincamus detractio

uram Aeücole :

In hoc menfe

em pacato

nes, injurias &c. & di

camus : Ho-

dié in hoc nos viti

o cortivamus, in illo autem

inenfe

j Auxdio

patientiam diícam

US &c.

Et hanc vir

tutem, cum in

fumo, aqi

habitu perceperi

mus, ad aliam traníea:

nus,

fecuriffima ad

Coleft

Hzc via

xcucints &

em gloriam,

2 Eb. Ad Heby,

3 C;Z—iïi". bon. 24.

r o

m r d!

$. Macarius

petenti Fratri fermonem ,

vari poffet ,

dixit ;

,per quem fal-

j P

Oportet fugere hom

catis jugiter lament

atis

1nes; pro pec-

€

& quod fuper ompnes vir

tutes

; tam lin

L. 3. 9. 189

guam coc;cere quàm ventrem,

L

Vita PP,

E

$. Macarius JEgyp

tius Abbas interto

quomodo Salvus fier

gatus à Fratte ,

feng 2

ct? Refpondit, vade

ad monumenta ,

& maledic mortuis

: Fecit.

, n

tibi dixerunt?

Intcrrogatu.s à Sancto quid

TO

Ille : Níihil.

Tum $Senex: Vade cras

iterum, & laud

24 €OS,

;jï; & i

Abiit ille, & laudavit.

Rever-

tenti, & allerenti ,

etiam hac vice nil

ül tefponditfe ,

; ü " Wdïuml

dixit Senex : Vide,

fic tü.fis velr

It mortuus, fi c

upis

:ïdeöa.wïm

falvus fieri , neque in

jurià hominum, aut

tis. Bolland. iz vita,

glorià movea-

qll

m

b OP*["

Cüm Arfenius à De

t L

9 peteret cognofrere viam,

per

)

quam falvari poflet ,

audivit vocem : Arfeni ,

g &

tace, ora,

jejuna, lab

Ora.

fuge,

fug

(

Hzec funt principia falutis :

Id eft, Fug

ho d

fimorum,

€ confortium frcq

uens aliorum etiam fandtif-

Subitó devoti

one fua deftitue

.cuiïodienda

tü£, qui in ea

Ommm

non eft follicitus ,

quæritquc confolationem

inter Àmicos eri

am fpiu';:l

m;ï'

g

ales; quia plerumque amot

]i

fpiritualis ln car

nalein tr

anfite folet.

c[ln

JAce, nifi aliud

3;5515

poftulet neceffitas , aur

(

charitas, Qu

es

^

l yult ptof-c:e,

debet

*E€—

x:& Parti 1l Tit. VIl. Mareria pià & utiliter

V inde

debettacere. Or4, tam in-quam externó, & quidem

femina

PIOUt OPOIICIZ j

quia oratio pura & fervens reddit ho-

tut; 6

minem proximum j

& vicinum Deo, penetrat Colos;

iem a

& claudit infernum,

jejuna , non indiícreté , fed ita,

locüti

ut femper cum aliqua fa

me à menfárecedas, itautpoft

Cnatt:

1efe&tionem tua negotía five fpiritualia five profana ca

agere poffis : Ut-

prot

fint, absque incommodo debité per

có ft

ote qui-magna moliti funt , fueru

nt abftinentiffimi.

i

tüm |

|

Labora, feduló, cum bona intentione, & cor durante^

te diy

labore ad Deum fübinde per orationem jaculatoriam

femm

dirigendó. Non jaculatur auceps in avem volantem,

uenat te Do-

fed exfpectat, ut refideat : Sic neque imp

(to:

&

mon füis ictibus jam occupatum, fed otiofum , utani-

ma vità te fpoliet. Viza Paerum L. $. ". 190,

1f

dümm

TITULUS VI.

ionem,

detm

Deg CocrTATIONIBUS.

Anim.

Cagitationes bona nutrienda, dn quomodo.

Qu

1b j

examina

Uidquid tibi fe cogitandum offert ,

fündj

1;4.&

« dil

us natura, qua pro-

igenter, quz fit ej

patvug

quisäinis, quz circum

ftantiz, que utilitas:

prictates

necne : Alio-

COpitat

An ad te fpectet ;

.

f].täiue in tuá poteüate :

ul

qui

nnullum eiacce

flum prabeas, eiquerepugna, quan-

ftha

Vide, ne coram Deo mente volvas ea; qu

tüm potes.

in üng.

coram honefto vito lo

qui erubefceres.

Sint cogitano-

&eä, U

nes tua placiciæ, Gmpliccs 2

purz , omnísque malitiz

'Tales fint,. ut fubitointerrogatus ;

quid co-

expertes.

lu

.

idore

palam facere, quo

d intus latet ix)

gites, poffis finé p

Ogl-

corde. Pudeatcogt

tare ; quodpudetloqui. Superc

todicumo

mni

jf

tationibus tuis invigilare defiderans , cuí

g

diligentia fenfus tuos externos ; inducens

cuique frenum

N

prudentiz; nonenimfe de

fendet à malis cogitationibus

x

qui fenfibus fuis non advigilaverit. Imprimis autem oci-

Ony.

lorum caftiganda eft licentia :

N

am cüm celerrimé vi-

m[m

deant, rerümque plurimarum im

agincs ad Phantaflam;

€ctt

)

dz)?urrenaþ de Cogitationilus.

119

utiliter

& inde ad mentem tranfmittant, gravium peccatorum

; t quit

femina in appetitu excitant, nifi firma cuftodia munian-

s reldi

vetat Cl

tur, & ubi errat oculus , ibi errat affe&us.

Sepiendz

item aüres provida circumfpe&tione, claudendz illa: ob-

(cre fed iu:

locutionibus, fufurtis; nugis, & rumotibus, otiofis

dis; p

enarrátionibus, atque omni rei, qux nihil ad animz

i proïm j

profectum confert; tum quia Deum intus loquentem

re poll: h

có frequentius audies, quó tatius homines audieris ;

1bf

tum quia magïs liber eris ab illis cogitationibus, qua

& cor

te difponere poffunt ad malaïopcta, & tandem in in-

n jocilit

fernum detrudete.

iem volintt

yugat t

COGITATIONES MALZE REPELLENDJE;

gtlïo ym, V£

& quando.

Ih 190'

155. Malacogitatio, fieiimmoreris, primo intuitu

animam voluptatis venenó inficit; dein obícurat ra-

tionem, porró trahit voluntatem ad confenfum , ac

demum peccatum confummat; hinc fi vis confervare

9U

animz , corporísque tui puritatem , malam cogitationem

maxima, qua potes, feftinatione repelle, eique ftatim

quomm

ab initio refifte, & vince, nifi poftea velis magis con-

8 ]

of a à

fundi, & majori affici dedecotc.

Urfas habet caput

itULA ,

qu |

lh

parvum , fed in eo feriendus.

Caput peccati eft mala

j

qüæ

]

cogitatio ; quam mox, ut itrepfit ; debes jugulare;

pecme

fruftra namque exficcas torrentem , fi noh exficces fon-

euaid

tem, àquo fcaturit, Parvus ertor in principio; magnus erit

$C

?

in finc.

evon

Inimicum occide, dum parvulus eft; ne po-

Stp

t COW*

ftea, ubi excreverit, ab eo occidatis:

Is

( [

ALrIA MOTIVA CoGrrATIONES MALAS

4009» qm

ypn

repellendi.

od

y, J

Ax $6. Ur vidit cogi

tAutiones eovuto. Luc. 1. . 17.

[iodi cuI

Homo tra&at cum tali, qui omnes noftras cogitatiopes

ucit

novit, quod folum fufficiens effet, Deum non offen-

opitat

dere. Et quia Deus omnia videt, quare, non excludis

j

omnefn cogitationem pravam,; ambulansintimore, &

n CC]

gf

ttemore , utpore quia judicaturus eft cogitationes etiam

jj

fecretiffimas? Oliv. Szrem. T.a.

! FacA

T

h

3

156 Parh 11 T. Viï, Materia pio. & utiliter

Fatfa eft tranquillitas magna. Mattb. 8.,26.. Sicut

fia fui

venti naviculam , fic cogitationes vatiz maxime infeftant

hominis cot.

JESUS imperavit ventis, utfieret tran-

limifim

quillitas, & nos debemus imperare, & relicete co

gita.—

mam f

tiones, ne totum hominem fübvertant,

nes vit

Si aliquis carbonem vivum apprehendat in manu füua ,

k e

& cum ftatim proliciat, nec combuftur

am habere po-

Wnt ,

tetit, nec dol

obitet

otem; Ífi veró eum unius horz momentó

deyoti

tenuetit, finé vulnere jactare non poterit. Hac ergo,

quz de carbonibus vivis obfervamus in cofpore, quate

ICIHPO[

D

de cogitationibus malis non timemus in corde ?

YOnitut

Cafar,

Avelat.

dis nil

Magnates iter aliquod atripientes praemittunt Meta-

fediitm

torem ad defignanda diverforia :

fürtn

Et Domon pradegat

tnalas cogitationes

ut in atimam noftram divertat.

&l poti

Minotes Latrunculi irrepunt in domum

per foramen

cnditte

exieuum , & majoril

us Latronibus fores referant, ut

fs. i

fl ii

poflintingredi, furati, &jugulare : Sicintrant in prin-

cipio cogitationes parve, qua confeníüs oft

Qü) (Qa

Hunt, utmors ingrediatur in animam.

iumv ape-

Yiltate

Vas plenum altetius rei non eft capax. — Animá oc-

cuf

cupatà malis cogitationibus, bonz locum non inve-

&in li

niunt.

-Sl'ellüa

ftopter

r foet

TITULUS VII.

iltm, f

um &

D CocGNrITIONE SUI rPsIUS,

Qonfolat

Onitas à

Ejus naturu, & neceffitas,

OOF fiur

Woedit,

157. Fxognitio fui eft fcientia , qua homoad moven-

w.^ dum affectum fuum fe ipfum quo ad natura-

Y

lia »

& moralia, & quid ex fe habeat, quid vcró à Deo

poffideat, attenta mentis confideratione difcernit: Item

Wb

quis fit, unde ven

erit, ubifit, & quo vadat: Quan-

Nf

tum proficiat

» vel deficiat, qualis fitin moribus ,

ua-

Wt )

lis in affe&tu ,

t

inodó faseiat ,

quàm fimilis Deo, quàm dilfimilis : An

qui quondam judicii tempore fcilicet

Qugi

facta

Tülj

—

|

il |

nli/lwr?endz' de Cognitione fut,

I2Y

vtf Sïmt

fa&a fuiffe vellet. — Haec fui ipfius cognitio fcientia fub-

ximeinlur

y ferettte

limiffima eft, & utiliffima, atque ad falvandam ani-

Unde SancH Pattes, & om-

mam Ííummé neceflaria.

llte m

nes vitz Spiritualis Informatores jubent, nos in oratione

huic exefcitio jugiter infiftere, eósque graviter argu-

t n mayüi;

unt, qui defecdtuum fuorum. recognitionem non nifi

m hi

f& fmonan

obiter percurrunt, & levi brachio attingunt, aliis veró

devotiunculis zquó diutius immorantur, multümque

, Hactt

temporis impendunt quod magnum in iis gufïum in-

ypote, qu

veniaent : At in: defectibus & erroribus fuis confideran-

cotde Qu

dis nullum, quód grave, & moleftum ipfis fit fuam

facditatem intueri.

Excrcitium hoc nullam animi per-

mitunc Ma

turbationem , aut inquietudinem , ut aliqui fomniant ;

mon pralgt

m dieti

fed potius magnam pacem , quietem , gaudium, & ju-

cunditatem in anima caufat, quantumlibet multos de-

per Jorit

fe&us, & mifíerias quis in fe notet; utpote quia in hac

; eletnt; 'ü'

fola infirmitatis noftre cognitione nobis fiftendum non

tript 1 p

cÍt, fed ftatim ad bonitatem , mifericordiam, & libe-

oftium df

ralitatem Dci, & quantopere ipfe nos amet, & noftri

caufá paflus fit,. confiderandum. nos tranfire opottet ,

Animï. r

& in his omnem noftram fiduciàm conftituere.,

Qua-

m 002 J*

propter quod tibi pufllanimitatis, Striftitiz concipien-

da foret occafio , ac temetipfum oculos convertenti ;

idem, fi Deum refpicias,.fervit ad magis te animanc

dum, & exercitandum, fimülque majoris latitie, &

confolationis concipiendzx tibi fit occafio.

Etenim ipfía

pSTUS

bonitas, ac mifericordia Dei, in quam is & oculos , &

cor fuum conjecit, infinitis omnia mala noftta partibus

excedit, & praponderat.

d t

PRAxIs SE IPSUM COGNOSCENDI.

stoa D

1,8. Ut in tuatum miferiarum, & imbecillitatum

Cmit ; T

notitiam defcendas, cogita, te flentem egreffum efie de

j:QU'

utero Matris, in peccatis conceptum , & undecunque

periculis involutum , tendere ad fepulturam. — Cogita,

Bu5 (u

pilis : 4

quod corpus hoc, quod amas, aliquando putreícat:

It fciff(fl

nihil homine mortuo eíIe horribiliüs ; ftatímque odiofum,

fidi

l4

fieti

—

-

—

* zi Partis 11. Tiz, Y1. Masevia yuà h unlieo

ficri omnibus poft mortem , quantumvis Propinquis , &

Amicis : hominem é terra fotmatum, in peccato com-

1

teptum , facere indecentia ; turpia, vana, quz miferiam

Y

j

condi

(ejus manifeftant : Natum efle ad labores, timores,

Jdt

dolores, & quod longé miferabilius eft, ad mortem:

& qt

liomini non effe pacem , cüm non poffit femper

quieícere, nec femper ambulate, nec femper dormire ,

dend

[uun

nec femper vigilare: Eum variis

infirmitatibus premi;

ones , & alias diver-

acm

patíque famem , fitim; defatigati

fas neceífitates, ut frigus, zítum, tempeftates ; ful-

"vilit

Cum

£ura, tonitrua, peftem, periculum in mari,

peri-

culum in tertis,

Tcntt

deniqueipfam mortem : Etiam fom-

num, licét ad quietem ferviat, plenum effe falfis ima-

n

^

inationibus & vanitatibus : Tc effe anii

H

ial prorfus mi-

fond

É

erabile,

&

viles ac folàm in zítimatione magnum.

pv

Hixc cogita fecundàm corpus, fecundüm animam vetó,

& totj

tc nihil effe, ni& juftitia Inimicum , inferni hzredem,

W nec

vanitatis Amicam , peccati Operatorem , Dei contemp-

Doni

fin

torem , & Creaturam ad omne malum aptiffimam , ad

Qu

omne bonum ineptiffmam. Cogita, quanta cordis

humanz mentis malitia,

Si culpas tuas prafentes reco-

NI

gitare velis, te iis fcatere reperies. . Quàm przcipites

mj

íumus in lingua , quàm in cordis cuftodia negligentes ,

:

quàm in bono propofito inftabiles ? Quàm propriorum

commodorum & deliciarum appetentes,

quàm appeti-

I

Lur,

tui noftro fatisfaciendi cupidi?

Quàm amoris, volun-

tats, & judicii proprii pleni? Quàm vivz ctiam in nobis

noft

patliones? Quàm integras, & vegeta ptavz inclinationes?

Iu

Et quàm ab illis facilé nos abripi finimus? Hinc non

Timy

immetritó homo folio confertur: Utenim hoc omni vento

Dug

quatitur, & agitatut; fic & homo tentationuim turbine

Rüe.

Yaptatur, & immutatur, jam ab inani glotia, jam ab

[piritu

1

rà: Aliàs eam rapit appetitus auri, alias honor, &

):

mn ü

i

abitio, aliàs luxuria ;

li

modo d

Modó eum fuftollit fuperbia ,

eprimit acedia, modó timore inordinato venti-

NI

Tatur.

Y

t

ErrkcrUs

Q5

"i

itlit

di/turrendi de cognitione fut.

123

opinqis;

EFFECTUS COGNITIONIS SUI.

pCCC&tO (

159. Seipfum videre, & noffe, miferámque (uam

que m

fé, fiott

conditionem ac vilitatem confiderare optimum eít ad

4d motem

Dei notitiam , e;'&squc amorem perveniendi medium,

pofit lp

& quó quispiam fe magls, ac perfectius agnoverit, vi-

dendó,; fe nihil boni ex fe habere , praterquam nihilum

iper dümi

fuum, & peccata, clarius bonitatem , liberalitatem ,

itibus qra

x alias d

ac mifericordiam Divinam videre incipiet qui tantam

vilitatem , qualis eft hecnoftra, amare, & farniliariter

peftutet k

cum ea agere non decäignatur.

Hinc jam anima vehe-

mari, [t

- Ra f

menter amore Del accenditur, & inflammatur.

Satis

ff flís m

enim mirari non poteft, nec dignas Deo eratias putat

rependere poíle, quód, tametíi homo!tam mifer, ac

ul rofüs f

perverfus fit, clementiffimus tamen Deus eum toleret ,

one migun

FM

& tot indies eum benefi

VAl

i:,nmcrcntcm cumulet » 4 leó

animamw

mi hal*rödüml

ut nec ipfi nos quandoque tolerate poffimus , quód tanta

Domini erga nos fit bonitas, ac mifericordia ,utS&nos

Dei conter

fu(tineat, & toleret : Hinc hoc fui cognitionis exerci-

ilimam, 2

tium tam fuit Sanctis familiare, ut fcilicet per hoc ad

a d

majorem Dei cognitionem , ardentiorémque Divinz

yofentest

majcítatis amorem pervenirent.

m przo

i mgh'gïni:i:

Mo'TivA sE iPSUM COGNOSCENDI.

Ü rOPfIOICïH

160. Magiffer quid faciendó vitam aternam polfedobo ?

uim 4

Lsc.10. v.2$. Non inutilis hec quaítio : Utinam

yotis, W

m

noítra colloquia eó tenderent, ut fcire poffemus ,

quid

requiratur, ut falvi fiamus.

De impertir

n

)

entibus qua-

iadipzzue

ximus , an Salomon falvus ? Quomodo ope

scumulemus ?

g Hini ]

Pauci fe ipfos intertogant, quomodo fálvi fiant,. Nihil

pcon

redté aflimat, qui fe ipfüm ienorat. Nefcit,

quid de

ynut wrbinlf

fpiritu Divino fentire debear ,

qui fpiritum füum prius

ji; j 3*

non cogitat. — Richb.48. Vicl. de arca Myftic. c. 6.

; honot »

Deus propitius efto imibi Peccatori.

Lzc.

LS U. IT4.

i fuperbu;

Agnovit Publicanus, fe eíffe

peccatorem , talémque fe

jnato v*

€X corde profeffus cft, & propterea fuir juftificatus ;

unde apparet, quàm utilis fit cognitio fui.

I

Peccevt

j

ga

124 Partis ll. Tit. VVII. Materim pià ( utiliter

Y;

Peccavi Domino. 2.Reg. 12.7 13.

David peccatum

fuum non confidetabat, & ideó minimé flebat : Atubi

l6l

à Propheta propofitum vidit, in lachrymas & contritio-

& dic

nem prorupit. Barrad. Tom. 3. L. 7. c. 9. d. 9. pent.

üpatte

Sl]

Lachrymis cocpit rigarepedesejyus, Luc. 7.v. 38. Quia

fua peccata claré advertit, digné peníavit, feipfam pro-

otatic

fundiffimé humiliavit, ineffabiliter contempfit. -

Ideó

quis

Mu

non folüm non verebatur confundi, defpici, irrideri,

imó omnia ifta optavit, ut Deo, quem ipfa inhonora-

f ]pf

vit, aliquam recompenfationem , honorémque faceret,

tam oj

Dionyf. Cartb. bic.

Qui

Wf a

Videns civitatem flevit. Luc. Y9. . 41.

Quia vidit

(peccata) levit : Nosveró; quianon videmus, non fle-

tdet

inus.

Si videremus noftre civitatis, id cít, anime

noftrx mala, fleremus.

Initium falutis eft fua intelli-

V. Beda bom. die cinerum.

gere, & flere peccata.

Tu quis es? Jo. 1. 'U. 19.

Breve thema, fed mag-

num pelagus.

Utinam fcires, utinamintelligeres; Tu

quis es? Quot quzftiones hi Sacerdotes & Levitz exci-

tarunt? De Joahne omnes , de fenullam.

Nos fimiliter

lSlw

multa quarimus, fed omnia de aliis rebus, de nobis

pauca, aut nihil, etfi neminem lateat, cognitionem

fui neceflariam efle ad falutem; nam qui hac caret, fe-

Dccati

quetur concupifcentias fuas. S, Berm. Ep, 139.

65 mm

Vade in domum tuam. Matth. 9. . 6.

Quid hoc

I

aliud eft dicere; quàm habita tecum , téque ipfum cog-

patizztuI (

nofce? Sunt enim plurimi, qui à femet longe peregri-

Qu

nantur, & nullibi rariàs, quàm in domo propria mo-

GR m

tam faciunt, non agnof centes, nihil ante omnia homini

Qd de

Deum timenti ita neceffarium effe, atque conveniens ,

TT

quàm ut fe ipfum noverit.

$. Zeno Ver. $. 2. de gem.

l

m

Sicut ille Paterfamilias meritó reprehendendus effet ,

W&n

qui affiduó indagaret, quid in alienis zdibus fiat, de

fua veró domo nullam notitiam habere ftuderet, atque

MWQ

i W

ideó eam omninó perire fineret : Ita non minori repre-

ls

il

henfione dignus coram Deo ille eft homo , qui fe neg-

II ath(

lecto alia ad fe non pertinentia confiderat.

QUi

VARIA

E—

iib

difcurrendi de detvatkione,

Iiy

VARIA DE COGNITIONE SUI IPSIUS.

W peccitum

buc: A

& dicent tibi: Vade ad fe

161, Quis fis quó ad corpus , intcrroga inortuo

$;

a contto

pulchra, & cametcria, &

j, t

ä'pcrt& videbis : non opus e

Ít alià Scholá,

J, 58' Qm

$. Francifcus Scraphicus percius, & pernox in h

AC

epfam pte

oratione etat occupatus : D

omine quis füm ego, &

(t, ]

quis tu? ReZrig. p.' 2

.T7 2356,79.

d irrit

Multi fimiles funt oculis corporcis

» quividentesalios ,

fc ipfos minimc,

h^ inhonot

Conftitue tuam conícientiam & vi-

tam ob oculos : Infpic

qu f

ete in lis vclut in ífpeculo, &

quis fis, cognofces.

Tamdiu quis füa peccata , qua

Qxi&vfdft

nofle, & flere debet,

ienorat , quamdiu curioíé aliena

jus, DOl HC'

confderat, S. Profper.

ell, at

ia i

TITULUS VI1II.

jpetutr,

1 fed mag

Drz DgTRACTIONE.

liges T

L2 quo ejus malitia confifl at.

Teritztit

162.

Nos limilitg!

l

Alitia detra&ionis in eo confiftic , quód Proxi-

; d i

mifamam, bonam opinionem,

n

& qua apud

u)

tjontt

^

alios pollebat, xflimationem obfcuret ,

& eripiar. Eft

peccatum grave in re gravi,.leve in relevi, fa

ltem per

D

íe; nam per accidens etiam in re aliàs levi,

gravc po-

U

al

teft committi peccatum, fi

fcilicet Proximus erave inde

jpfumat

patiatur damnum; q

ulppe ut quis mortaliter in hac de-

tractionis ,

& obtrectationis de alio materiá peccafle di-

UA

]

roplit

gf

Ccatur, notare oportet, non id metiendum effe ex co,

quód de alio dicatur lethale crimen, fed ex zítimatio-

p o

nis, & famz, quz dicendó eripitur, przftantiá; con-

.

; de g(?n;

at enim , non efle peccatum mortale dicere de homine

fculari, effe leven

jys dito

2, parvique judicii; tamen fi de

Religiofo dixero, quód

1 fat; i

fit levis,: parvíque judicii,

plus boni nominis, &

(5 atqüc

aftimationis Re]igiofus ile de-

o ]*

petrdit, quàm fi de gr

avi crimine quispiam Sacularis

uf

traduceretur; unde app

aret, plus hic periculi fübefle ,

quäm forté videatur,

MEDIA

ARA

124 Part. Il. Tit. VIII. Materia pi? ( utiliter

qum f

MzpiA vrTANDI DETRACTIONEM.

totum

163. Ne te contamines vitió dettactionis, fequerítes

Boj

i Chty

regulas ob ferva.

i. De abfente ita loquere, ac fi prz-

fens effet, & quod de ilo praíente, & audiente dicere

vitet

non auderes, nec de eo abfíente dixeris.

2. Si forfan

$t

aliquod Proximi delictum noris, fepeli id intra te, ibi

1. Si forté aliquod de-

D

extinquatur, nec ultra exeat.

li&am audis, dic : Forté res ita fe non habet; plerum-

adeö

que enim fit; ut malicia delicti crefcat , nondectefcat ;

giti

p

fi per hominum ora vagatur ; ita enim natura compatrati

fumus, utvitium narrandó non minuamus, fedaugea-

[/;

'inus.

4. Si deli&:ím non potesnegare, faltem excufa ,

jit,

$, 9 it4 de-

ídque ex fragilitate nimia.factum aflere.

l Fxfgi

liquit, ut vix excufari poffit , alias, quas poffidet ,

il

virtutes , de codepradica;. nemo ením tam fceleftus eft,

finsei

qui non habeat aïïqu.a.m virtutem , quam poflis laudare.

Müþ

6. Converte alió íermonem, &, ut captx orationis

Mu

filum abrumpatur, alium cum decore fermonem interfere.

Fj

fl

DIENDO DETRACTIONES

QUOMDDO AU

quin

peccará poffiz.

J

164. Audiendo detractiones tripliciter peccari potefh

üt Cg

Primó, fi quis taceat, dum oporteret eas prohibere.

Nona

Secundó , fiin detractione dele&etur.

"Tettió, fi inducat.

.Quan«

ERRATA ALIENA CELANDA.

I5

N

165. Zenebra faéia fumt fuper umruevíam terram.

bt

Matrtb. 27. 9. 45.

Ut Deus Chrifti carnifices tegeret ,

Iie .

& à turpi nota vindicatet, tenebras totó caló offundit.

Ác:

Vellofo im Judith. g. Paranet. ;.

Inter cetera nota, quod eft valdé mirabile : Quód

W

annis 23, quibus Jofeph in /Egypto fuit, início Patre ,

N

nunquam pcerlitteras, aut Nuntios aliquid Patri de fe

Y

flgnifiC&Vït, etiam ex quo per novem annos fuetat fub-

E

limatus à Pharaone fupertotam terram, cüm tamen bené.

h-

i

íciret mocfütiam DPatris.

Pet hoc detulit reverentiz Fra-

trum

]

g

litr

difcurrendi de detratiione.

I217

«um füorum in eo, quód noluit etiam prodere crimen

NEM.

eorum.

S. Thomas in cap. 4*. Gen.

Divitis nomen

; fqeits

Homo quidam dives, Luc. 16.*0. 19,

à Chrifto tacetur; quia damnatuserat; nolebátque ma-

EM

dientedct

nifeftum effe, quisnam effet? Efcob. T. 6. parab. Chr.

n

(

20 ïox(ari

SET. o T.

ntri r n

Hoc autem nemo [civoit difcumbentium. Joan. 13. v.

z.

Manifeftatus à Domino Proditor Joanni, ipfe veró

aliquod k

vt; pheur

adeó filuit, ut vel JESU loquente ad Judam nihil indi-

n decrdth

gitaret; quó nequam hominem cognofcerent DifciPuïi.

BaezA L. 3. $. 4-

mompaüil

Si me quaritis, fimite bos abire. ]o.18. v.8. Abire

ag

em exculay

jubet, ne fugientium timiditas notaretur. — .Mezdoz;a ia

ia dee

T E.eg,« 3.

Adole[cens autem quidam. Mare, 14. U. $1.

Accu-.

j Omdct ;

dftus dl

fans eum de turpifuga, re&ó, pió, amicénomentacet.

fis lu

Vellofo in. Judith. $. Paranet. y.

Y OmtiOülS

Mulier qua erat in civoitate Peccatrix. Luc.7. 9. 37.

Hujus Mulieris nomen tacetur propter honorem Mulie-

ii

ris, quia peccatrix defcribitur : Manifeftatum , poft-

CTIOB

quam egit poenitentiam de dis. — Cajez.

Jofeph ad colloquium Fratres recepturus, przcepit,

l

ut cgrcderentur cun&i. Rupert. L. 9. D cap. X1. Gem.

a p

E

[U

ici notitia fceleris.

rohibfïü

Non alienis communicanda erat domef

, i

Quando Fraues recognovit, vocem extulit, etiam ab

lis, qui foris erant, auditam : Cum. autem Proditores

Iítud vole-

NÀ

declataret, proprius accedere juffit. Lyram.

77 ftth 4l

bat ejs dicere fubmiísé, & ideÓ fecit eos propé venire,

ne ZEgyptii audirent proditionem, quam fecerant, &

ces [Cgäc,ï,

fic eos defpiccrent.

T

