mandato amoris fui.

Srella p. 3. c. g.

Non

j d

potes fepararià Proximo , niíi te fepares à Deo,

tül

Ibidem,

il

Hle folus dignus eft Deo, qui Proximum charitate

- felt

profequitur, eíque in neceffitate opitulatur. Ibidezm.

(d a

Totius Chriftianz perfectionis fundame

ntum. eft a-

mor Dei, & Proximi. I4;4. c. 62.

t coft

Si quis dixerit, quoniam diligo Deum, & Fratrem

j d

uüum odit, mendax eft; qui enim non dil

igit Frattem

f

fuum, quem videt; Deum,

l

quem non videt, quomo-

p

do düigcre poteft ?

d- ]oa,*z. qo U 90.,

'Tan- .

L]

13

Partis 1. Praxis VI. de Beatir. Ele&,

T

[2

At

»tum eft bonum pacis, quod ex Fratema chatita-

t

fc oritur, ut in rcbus creatis nil gm.tioiiüs foleat audi-

ri, ninil deledtabilius concupifci, & nihil utilius poffi-

deri.

[

e(

Chriftus fic quemvis dilexit hominem , ut pro ea

fanguinem & animam ponetet.

ur,

Omne, quod Defunctis caufà pictatis imþcndit

in noftrum tandem commodum tranfmutatur, & illud

poiï: mortem centuplum recipicmus du.plicatum.

$.

aUnbr. de Offie. & tp.

|

Hoc opus eft Deo gratiffimum , quia eft Mifericor-

dia omnium praftantiffima, atqueideó Deo fimillimum

i

facit.

qu

fk

Hzc Mifericotdia eft inter certiora figna predeftina-

tionís; fi enim nullus, qui etiam communia duntaxat

Mifericordim opera libenter exercuit , unquam malé

mortuus legatur , quidni potentiori jure hoc fperet,

qui hoc praftantiffimum Mifericordie opus conítanter

exercult?

;

W

Hazc Mifericordia ad devimhdum- purgatorium fin-

gularitet conducit; nam qua menfura men/i fueritis,

remctietur vobis, inquit Chriftus.

PRAXIS SEXT A.

SENTENTIUZ.

Atus es plorans, & plorans morieris. Nudus

IS.N

egrei—ïizs» esex utero Matris , & nudus reverte-

fis in terram.

[

Nc fis defes, neque .riugis fidem feceris, forté'futu-

pi

Ya nocte te peccatis onuftiffimum , & nihil de animae

i

ta» falute cogitantem mors fubvertet, — Conare femper

bené vivere, fic bené morieris.

Vr

Cüm damnatus efles ad mortem — &ternam , infinita

Ir

Salvatoris tui bonitaste liberavit: Illi placuit Cosli por-

tas tibi aperíre, quas nunquàm inttáfles, fi ipfe fan-

d

guime fuo non reícráffet. Quid tu facis crga. Deum

£guum?

Á

Quid

p

e

Materin utiliter exciptendi Confeffiones.

13

til1«

Quid prodeft homini, fi mundum univerfum lucre-

*

2

M.

tur, animz veró fuz detrimentum patiatur

Qul

Omnis Chriftianus fic vivere, íic mori debet, ut

continuo lu&u, & íqualere oftendat, fe poenitentem

9.

effe, qui pro peccatis fuis íatisfacere fatagit, & ab

omni labe purgari.

il'tllf)

"Triflitia veftra vertetur in gaudium, & eó futurum

gaudium erit majus, quó vita mocror erit major.

| illufi

$,

Quocunque oculos verteris ; flendi caufam inve-

nies.

Si furfum , videbis regnum illud calefte, 4

Icora

quo. profcriptus es, quóve nunc vadas, incertus es,

murm

$i deorfum , videbis tuum ifepulchrum , & terram , in

quam reverteris.

Siad dextram vellevam,

videbis pe-

J

ficulum , in quo vivis.

nam3

Dre BreaTrrUpPINE ErrcTOoRUM.

ml

-Aétus pro coleffis gloria memoria.

efeb

17. Fac Ó bone Deus, ut te abfentem follicité fem-

Antet

perquaram,donec te in codefti gloria inveniam.

; li

Quando videbo eum , quem diligit anima mea?

Cupio diffolvi, & effe cum Chrifto.

at

MoTIvA COGITANDI

De Calefli gloria.

18. $i vultis armati effe contta tentationes in fæcuïö,

crescat, & roboretur defiderium Jerufalem JEterna in

ludus

cordibus veftris. . 44ug. i2 P[alzm. 136. in fine.

yete

Memoria beatitudinis zterma eft remedium poten-

tiffimum ad peccata vitanda; quis enim vellet effe im-

futi

pius in pattiam , cui zternus civis adfcribi cupit ? Beffz.

j

22 297.

*

ml)ff

Qui in hac vita recté, & fecurc vult vivere ,. Coclef-

tem gloriam debet recordari.

$. Banmg. z2 Dict.

jnità

Jum. 7. cap. 1.

al

Memoria Cocleftis gloriz addit animos ad laboran-

ftn

$1 enim

dum, omniáque advería fortiter toleranda.

jeufti

fed meflem confiderat :

Agric«zla non tempeftates ;

Quid-

Jj

Partis I. Praxis VII. de Cogitationibus.

14

Quidni Candidatus dignitatis Cocleftis , defiderio regni

Coleftis adipiscendi, omnes difficultates, & pericula

h

fpemat 2

Nemo p

lus folatii fperare poteft in motte , qqärii

qui fzpius memoriam renovavit Cosleftis elorim. $,

Cypr. lf 4. Ep, ad Ant,

PRAXIS SEPTIMA.

SENTENTIZ.

[/

Agna Sapientia eft contemnere mundum prop-

19. 1

ter Deum.

Multüm fcit, qui fe fcit (al-

s

vate. Ille folus fapit; cateri omnes defipiunt.

Brevis eft vita hominis.

Cümque tam exiguo tem-

late

pore füper tetram manfurus es, folum fisintentus, ut

Ant

fuo tempore Cocdli palatia poffis inhabitare ; & in iis

lullc

perpetuó viverc.

Non poteft bonami vitam inchoare Peccatot, cüm

Yit

ad ejus finem pervenerit.

lic

Deus promittit tibi veniam , non autem diem ctaf-

tiniüm.

Forté hodie adhuc abs te exigetur ratio ftric-

lt

Infi

ta temporis expenfi quod tibi conceílum eft ad agen-

fï?r]a

dam poenitentiam.

Decertacum Daemone, mundo, &carne; nam id-

)Mo

circ) pofuit te Deus fuper terram , ut dimicando vince-

res, & vincendo merereris vitam zternam , cujus exem-

plum habes in mundi Salvatore. $i tu putas te ob-

A

tenturum gloriam nullo cum vitlis conflidtu, multüm

inD

áberras.

s |

Te elegit Deus (à Paren

tibus Chriftianis nätus es) ut

h3.

fis ci populus peculiaris de cunctis populis, qui funt fu-

per terram; & tu clegifti Dominum, ut fit tibi Deus ,

Qf

& ambules in viis ejus, & cuftodias mandata ejus.

Reus es mortis, & mortis fententia in te eft lata ,

quz num hodie executioni mandanda fit ; nescis.

Forté

priusquam mané fiat, in confpectu Cocli & terrae red-

A

diturus es fupremo Judici Vitæv tuz rationem.

Vix

j

N

Materia utiliter excifnendi Confeffones,

/I;

tegii

Vix dum mundani incipiunt guftare vanitatem ,. cüm

icua

ftatim appropinquat Juftitia Divina, caftigans peccata

sorum remoríu conícientix.

um

Vita noftra in ortu íuo doloribus circumdata , in

h

fine mzrori fubje&a, in medio dum vivimus, multis

9bnoxia eft laboribus, & arumnis.

Drz CociTATIONIBUS.

"us bonarum Cogit ationum.

20, Tolle Domine à corde meo omnes Cogitationcs

ptop

vanas , & inanes,.ut Divinis cogitationibus horas,

: ib

dies, & hebdomades infumere queam.

O fi Dei mei duntaxatrecordarer, Deum meum copi-

[ih

tarem , Deum folum diligerem ! Saltem ex amore Déeimei

j5 U

4ánter negotia.non obliviscar ad eum cor dirigere.

n 15

Amove à corde meo . inanes cogitatiomes , ut verear,

illud mente revolvere coram te 6 Deus

» quod coram

m

Viro honefto loqui erubescerem.

Da mihi Domine malis cogitationibus non confentire

nec immorari, ne me impediant ab amore tuo : Cogi-

df

oltiic

tationes mez fint de morte, de judicio extremo , de

inferno, de eternitate ,

|4

ean

de Codlefti gloria, de Dei mi-

fericordia,

de vpericulis & miíeriis vitae humanz &c.

41

MoTivA COGITATIONES BONAS

Ince-

exem-

Nutriendi.

t Ob

21. Oportet

jn Dei fervitio

te cogitationes habere colledas, fi vis

nultllm

proficere;

fi enim malis cogitationibus

das locum, iis inhzrens ,

in mala incidis opera. Szella

CS) [i4

p 3. 6 AT.

nt fi

Qui immoratur malz co

gitationi, peticlitatur de

DVliSy

confenfu,

lbidem.

Is

Nulla cogitatio eft tam exigua, qua non rejecta in

Jatt»

immenfum non cteícat.

lbidem c. 42.

fo[[C

Totum illud tempus ;

Ítima.

quod Divinis cogitationibus

r

non infumis, perditum a

Ibidem.

Si vis confervare Animz , corporísque tui puritatem ,

Vif

maiam

16

Partis 1. Praxis V1II. de Cognittone fui.

malam cogitationem in cor nunquam admitte. Ibidem.

Yt

- Homines facillimé peccant verbis, facilius autem

"

Ilidesm.

Mi

cogitationibus.

ndabitur. ïZidem.

(

uilibenter vagatur foras, raróeme

Cor inftabile, & à bonis

cogimtionibus vacuum

nidus eft Diaboli.

Thom. Kemp. $. 7. ad. Novit.

Y

Deferet te Deus, fi locum de

deris malis cogitatio:-

nibus.

Stella p. 3. €. 41-

PRAXIS OCTAYA.

SENTENTIE.

A2

. &Urgant omnes hnomines, & dicant, numin hac

vita unquám invene

Hnt lztitíam finé triftitia ;

Mundus

acem finé discordia, panem fine labore.

i

omnia , nec aliud dat premium

promittit bona

Tno

am vitam, quz tamen

ver

preter malum : Promittit long

eft breviffima , multísque miferiis ,

& periculis cxpofïta.

iT

Mundus, ideft, vitia & peccata non mo

dó: obfunt

Anima, fed & cotpoti ; quandoquidcm Amatores

mundi, ut inordinatas fuas paffiones expleant ; indies

A

trecentas patiuntur miferias.

.

Certé in agone Peccator ex ani

mo pocnitchtiam non

l

amplectetur ;

à qua femper aþhorruit.

fiderant poenitcntiæ dies fibi elabi,

va qui non con

Mirum eft, te cíle

W

nec vident, falutis

.

tempus abite.

tam ncgligentem 1

n quærendo falutem Animze tuz;,;

eas in fepulchro.

cüm alterum pedem hab

Vide qua follicitudine

Mundaniíerviant mundo; Àn

oscitantius tam bono fervire

non iniquum foret, te

Domino, fcilicet JEfu Chrifto:

.

& calori

Multi , dum . confidunt vi

ribus corporis,

H

dormientes umbrae

q

ztatis, differunt poenitentiam ; & in

miíerabilis hujus vite, Anima tandem fu

g periculum.

Tf

lh

fubeunt,

é quzras ,aut famuleris ;

JEquum non cft , uteum tepid

*

ui tanto fervore te quafivit.

Taàli Domino offerenda

Yi

íunt fervitia fervenga, &

amore ejus flagrantia.

Bené

Materia ntiliter excipiedi Confefflones,

12

hlkmt

Bené de eorum falute fperare licet, qui fub exitum

autcr

vita figna dederunt pomitentiz, fed in his nulla fecu-

ritas eft; quia dolor de peccatis, ex metu mortis pro-

idem.

cedens, adveram poenitentiam difficillimé pertingit.

v

Admiratione dienum eft, te morantem in hac lach-

jt.

rimarum valle; & paradifi, ad quem cteatus eras, exi-

qiativ

lió, tot periculis circumdatum , canerte , tripudiare ,

ridere, incertum , num cras moriturüs fis.

- Quantó ampliustibi parcis, tantó durius poftea lues ,

& majorem comburendi materiam refervas.

Dz CoGNrTIONE SUI IPsIUS.

min lat

"As bujus virtutis.

villtito

23. Inveftiga; in quo ftatu animam tuam invenias,

Munäus

guniun

id eft, quantum proficias, vcl deficias; qualis fis in

moribus; qualis in affedibus; quz tue cogitationes,

tamen

Y Ofmo

verba, & opeta; an modó facias, qua quondam, ju-

dicii fcilicet tempore , fa&a fuiffe velles,

obfunt

Confidera , quid fueris, quidíis, & quid futurus .fis,

matOfCG

Compara te cum Deo, $anc&tis, aut hominibus ma-

, jüe

Ximé Juftis, & fanctis.

Inveüiga » quam virtutem ita poffideas , ut eá Ca--

iam o

lum mereri credas.

Inquire, utrum cum fpe Deo fruendi pofles tranfire

1 ägbi)

*X hac in alteram vitam ;

& quid tranfitum redderet

i CHC

difficilem,

1 (

Domine, quis fum €go, & quises tu?

ndoi An

Moriva sTUDENDI COGNITION]

p

Jui. ipfrus.

24. Scio, neminem absque fui cognitione falvari , de

& calofl

qua nimirum Mater Salutis humilitas oritur, & tiror

; umbïz

Domini, qui & ipfe,

ficut initium Sapientiz , ita &

Salutis eft.

$. Bernard. Serm. 37. fup. Cant.

Jeti

Per cognitionem fui Fraterna charitas e

gregié promo-

n

vetur; quienim fua bene & re&te

fs

ponderat , de alio gra-

viter non judicat, $. Berz. lib. 2

/n

T ET Cant.

$i

[:

»y

x

-

18 Partis I. Praxis 1X, de Communione Sacramentali

mciedito, te effe malum.

Si bonus effe cupis ; primü

lius translati eft, Ífi viuia

Argumentum animi 1n me

tua vides, quz anté ignora'ba.s.

Sic JEgris gratulari

folemus, cum fe zgros fentiunt.

Periculosé egrotat; qui fanum

fe reputat, — Sfella p.

3. ^ 20.

Perfe&us brevi eris ;

fi te imperfectum effe. noveris,

S. Hieron, Ep. 67. ad'v. Pelag.

& flere peccata.

Initium falutis eft, fua intelligere ;

- m N

$. Hieron. lib. 6. in Ia. €. 15*

ficis, tan-

Quantum quotidie in

tui cognitione pro

Y

Idem Ep. *5

tüm ad altiora femper tendis.

p

Non eft falubrius exercitium , q

uàm inquirete , in

S. Bern. ferm,

quo ftatu quis zemmam fuam invenlat.

27. in cant.

Sinihil fcias ;

nifi te ipfum falvari Potcxis. S. Thom.

Villan. d. 3. ad'v.

Qu

Etrores non agniti

difficulter emendantur ; & quf nun-

$.

quam redit ad cor, nun

quam perverfas eradicabit ln*

clinationes.

Stella p. 3. €. 20-

NT

PRAXIS NONA.

tr

SENTENT L.

Uz major eft vanitas,

quàm morti adjudica-

H

zy.&

tos brevem iftam vitam, inv

anitatibus mun-

danis confumere, cüm. neíciamus ,

an in ipfis vanita-

ti

cutioni mandanda.

jtibus fententia fit exe

Non voluit nos D

eus creare , ut nos folum conver-

T

otà vità noftrà fer-

teremus in ultima hotra, fed ut eit

icujus poiï;ea pæni—

viremus, &inilla nihil faceremus ;

teret,

ia Peregrinus es.

In hoc mundo ne oble&teris, qu

IOIC D]

laffitudine; egri-

Peregrino cum fame , fiti ,frigore ca

ä(

tudinibus, aliisque multis mi

feri

is conflictandum eít ;

quibus nos omnes in.hoc mun

do peregrinantes fubjec-

P

3j fumus,

Toy

DE

vtl

£

Materia ntilitef excipiend? Co:

ie]

,

ej]?onesg

19

malum.

( vt

' D& CouMuNIONE SACRAMENTALI,

yazulari

[eM "Aitus ad S8. Euchariflia Sacramentum dig

2nà fafcs-

piendtm coaldà wutiles.

guij.

26. Ardens defiderium fmpius excita,

digné fus.

cipiendi Sandiffimum Euchariflis $3c

nortths

ramentum, di-

cendo: Te cupio fufcipere e

à reverentià & devotione

ó JESU,

quam aliquis $anctozum

;')CCCN-

vel fentite unquam potuit.

&nquam i?aþuit';

Dicfxrpius: hodie, cras,

TRCOUS

hac hora fufceþturus fum,

vcl fufcepi Sanctifimum Co

rpus & Sanguinem Domi-

( ill

ni noftri JESU Chiifti.

nj

Mo'TtvA sÉ BENE PRIEPARANDI

ad Sacrram Communionem.

$ Thutis

di

27. Hic panis cft öptimum, & eff

caciffimum me4

um ad progreffum in perfe&ionis

ginul-

ftudio faciend um,

8. 44ug. lib. Conf. 7. c. 10.

;abit p

Frequenter, & digne eft fufci

piendum Euchariftiz

Sacramentum propter Chrifti mai

idatum.

Joam. 6.

Mirum in agone ultimo folati

um . affert,

$. Gaud.

Tr. 2. 17 Éxod,

*

Qui manducat meam Carnem ,

& bibit meum $an-

guimnem, habet vitam aternam, &

ego refüfcitabo eum

jl

in noviffimo die.

ys ml

Joan. 6. v. 64.

Plüs homo aug

mentatur in fanctitate vitz,

s v

& gra-

tia fpirituali dign

4 üha Communione ,

quàm unius

hebdomadz afii

&ione in

pane & aqua.

$. Vincent,

Ferr. Dom. 18. Trimit.

71 P

qui

PRAXIS DECIMA.

SENTENTIZ.

-

2

o gïl

$. Uid putas, effebona temporalia, honotes, &

:

dum du

voluptat.es à cæteräquc Of

P

1nia, cüm optimum

$ a

inter Creatutas corporeas ,

homo videlicet , fit, quafï

non eílet,

^X

C

Ad

p

20

Partis L. Praxis X, de Communione fpirituali.

Ad maturandam poenitentam multum te moveat

multos effe in inferno, qui mor-

Ícientla, qua tenes,

tui funt cum. propofito poenitenti

am agendi, & nun-

quam agent, nec à poenis illis liberabuntur ,

quas de-

facto fultinent.

Nemo poteft idoneus fieri v

itz futurz, qui fe ad

ilam modó non exercuetit.

Drz CoMMUNIONE SPIRITUALI.

tl

»

Acius.

1

19. Domine JESU Chiifte, quia dignus non fum ,

ut te fub ,fpeciebus panis & vinl veraciter contentum

.

[

(acramentaliter in

cor meum recipiam ; communionem

devotione fubibo;

tamen fpiritualem ea, qua potero,

€on

cäguc indies hac feptimana utar.

10,

futi

MoTiIvA SXPIUS UTENDI

$

Conmunione fpirituali.

if

;o. Quó quis majus habet defiderium accipiendi

pa

Corpus Chrifti, eó majus confequetur & pramium.

VN

Licét communio $acramentalis majorem gratiam ,

nentum eft; ta-

Ti

quam fpiritualis conferat, quia Sacrar

men poteft quis tanta cum devotione, reverentia, &

D

humilitate facram hanc efcam manducare defiderare ,

ltm

ut majorem proptetrea recipiat gratiam , quàm qui Sa-

cramentum defa&ó fumit, fed non cum tantaldifpo-

lod

fitione.

fUO

LIUIS

Communiq fpiritualis eft ideó bona ; quia poteft

fieri fecretó , ne ab aliis notetur, ad excludendam va-

N

namgloriam, & quia fxpiusfieri poteft. Unde lauda-

O

biliffimé quidam toties communicant fpiritualiter, quo-

Mp

ties fanctiffimum Euchariftiz Sacramentum vifitant.

Communio:fpiritualis auget gratiam, & difponit ,

ut Corpus Chrifti dignius fufciplamus.

Sicut Communio Sacramentalis nos in timore Dct

fundat, ab ulteriori lapfu prafervat ; in fide firmat;

charitatem auget: ita & Communie fpiritualis.

PRA* |

p u-

li

Materia utiliter excibiendi Confeffones.

2Í

Qveat

PRAXIS UNDECIMA.

mor

n

SENTENTIZ.

us dt

N Uot Reges, & Principes vidimus Famulis,

w Equitibus, & Satellitibus ftipatos,

TE

quos pla-

tea non capiebat ,

quorum ad magnitudinem, omnes

tremebant , & obftupefcebant , quorum jam nulla ex-

P

tat memoria? Venit mors, confumpti funt, & omnis

ilorum ap

paratus & faftus refolutus eft in nihilum,n

& in vermes, & in cincres.

l (um':

Licét hodie quafi fecurus te plurimüm recrees, non

Tentufm

deeft, qui ferió annotet dicta, & facta.

nioem

Corpori perituro non ceffas, qua ad ipfum pertinent;

fübi

comparare, & non cft finis acquifitionis: Animz vc-

10, quz nunquam moritur, nulla provides bona in

futurum.

Í

$i bonum eft annis vivere multis

, meius eft vivere

infinitis.

Miruüm eft, tam avidu

m vitz longz, tam

qpad

parum defiderare aternam: Et q

ui nihil non facit ad

n'mm-

vivéndum diu, tam parün ad vivendum femper faciat,

vt

Quamvis peccata tua fint occulta ,

fuo tempore ta-

di t

men manifeftabuntur.

Cave, ne fis c&cus, fcito,

311[1'21) &

Deum effe facinorum tuorum teftem.

tderaft »

Unus dies intercipit alium ,

& fequens pteceden-

| u X

tem exterminat. Dies hefterna. abcgit

antecedentem ,

hodierna veró hefternum ,

& fic viciflim fe fugant, &

à dl(?o

fugantut, celeri volatu no

s ad infernum ducentes, U-

nus abit; altervenit, eJapfi veró nunquam revertentut,

i3« pO[C&

um Y

Si amas vitam hanc in tantis zrumnis ; multó ma-

gis amare debes illam, ubi

e Judr

prater quietem , & felici-

f thO'

tatem nihjl eft,

tanto

Drg CowTRITIONE.

TE

"Aitus bujus virtutis.

ot pu

H

| firmd

.5'7-9 Quid iniquitatis

inveni in te Ó bone JE

SU! ut

V.

Q x

tan

»

n

um

22

Partis 1. Praxis XI. de Contritious.

tam impié tecum agerem.

Doleo

ex toto. corde ;

ia

quód te'fummum Bonum offenderim.

K

JESU Fili Da-

QUs

Deus propitius efto mihi Peccatori,

vid miferere mei.

Nit

tuam redemift

, Qui me- plasmáfti, & per crucem

hi

mundum, adjuvame, & miferere mei.

- O quàm poenitet , me peccálle! veré non fum dig-

d

nus vocari Filius tuus: parce mihi Domine.

. Donum fac remiffionis ante diem rationis.

MOTIVA S/EPIUS CONTRITIONEM

Eliciendi,

fravi

33. Faciat anima, quidquid poterit, & noverit in

np

debitorum fuorum fatisfadionem, inftituat jejunia,

ledi

cleemofynas, peregrinationes! Deus quafi nihil defpi-

ciet in «comparatione vel unius Actus Contritionis.

Ut e

Manfi dift, 27. n. 1.

Qu

Conttitio tremendum Judicem convertit in piiff-

mum Patrem.

Guaric. Sabb. 2. quad.

M

Solus & unicus verz contritionis actus fufficiens eft,

ad abolendam integram peccatorum iflfinitatem. Man-

m

ff difc. -2., m. 1.

. Da te ad «ordis com

pnn&ioncrh, & invenies de-

[

votionem.

Thbom. Kemp. l, 1. c. 21. $. 1.

V[J(]

Beati qui lugent, quoniam ipfi confolabuntur.

f

Math. $. v. $.

PRAXIS DUODECIMA.

ftm

SENTENTIZE.

ledi

Ul vivunt, quafi non effent morituri, occu-

UE

M

54—.N

pati vanitatibus rerum hujus vitz, cüm ta-

ïh (

men commodata tantum fit ad comparandam illam- vi-

V

l

tam Cadeftem, & zternam.

xlg

Ad

acquirendum

aliquod — bonum

temporaïe

N

perdis fomnum, adimis tibi cibum, & te privas mul-

tis.yoluptaübus, modó acquiras id, quod habes pr&

inanjbus

" Materià utiliter e;:cipiendi Conf'e/]ïon'es.

otüe ;

manibus. Cüm tempus hoc tuum ad ptomerendum

regnum Codlorum fit brevius, cur non reli&is omni-

1i De-

bus occupationibus terrenis illud ex

pendis in adeptione

Nite Cocleftis?

lml

Perambules totum. mundum, verum tamen gaudï-

um inco non invenies, nifi ad Detum ; quem pro muan-

!m dïï'

Vdo dereliquiiü, te convettceris,

*

Drg DgTRACTI0NE.

A&nus buic vitio contrarii.

M

3 $. Deteftor, quidquid injurie & offenfz olim pa-

traviverbo, opere, & cogitatione in Proximum meum;

vait 1

impofterum nec leviffimum defectum , unde charitas

'c')mlmlx

Iedi poffct, de eo commemorabo.

j d

Adjuva me Domipe, ut ita loquar de Proximis meis,

ritionib

ut eos bonos , honotrabiles ; & eítimatiohe dignos

quivis ex verbis colligcrc poffit.

. piif

MorTivA FUGIENDI. DETRACTIONEM.

',.XCUS C&)

36. Detractotes Deo odibi

,

Ie?. Hug. Carnot.in cap.

y, MA*

24. Prov.

1

Detraco gravius peccatum eft furtó; per furtum

nie i

enim non nifi corporales divitim 5. per detractionem

vcró fama, qua omnibus divitiis praftantior eft, au-

abuntüts

fertur.

S. Laur. Juft. lib. de vita folit. c. 4.

Detracio charitatem dire&é impugnat, atque idcó

fumméDeo, & Chrifto eft exofa. S. Bera. f. 24. i2 Canz.

h

Detracio graviffima damma infert ; Detractor enim

ledit fe ipfum, audientem , & cuidetrahitur. $. Berz.

de Trip.

gtl

Dettactio eft difficillimaz curationis; tum quia pa-

am ü

Lit confuetudinem valdé radicatam ; tum quia ctiam

jjom Vl

obligationem reftituende famz fecum trahit, qua dif-

ficulter ex integro fit. — s. Chryf, bom, .;, Ad fop.

p

T

ps [

C

PRA.

24 Part l Praxis XIII. de Examinevon[eientid,

h

PRAXIS DECIMA 'TERTIA.

Qu

SENTENTIJ.

qi

tl(

a. Umera omnes dies, horas, & annos vitz tud;

ubi funt? tranfierunt. velut umbra folis. Ni-

*hil brevius vità, qua fecum adfert mortem.

Si hodie rides, noli in boc confidéte , quia ctas fle-

bis.

Mutabilis eft mundus: fi te nunc hilariter fuf-

cipit, cras te nollet videte, Nunc tibi favebit, & iü

momento ingehtia patieris lidibria; & calamitates.

Nec oculus vidit; nec àutris audivit, nec in cor hos

minis a(cendit; qux pizpáravit Deus diligentibus fe.

D!

Dg ExAMINE

i

Can[eientià parhiculari,

ult

Aj

Qu

358. Da mihi gratiam Domine, ut examini confci-

A0n

entiz particulari infiftam cum fru&u.

ttàn

MO'TIVA

mun

diligenter facimdi examen þærticulare,

3». Nihil eft, quod fic'quisque debeat cogitare,

ac í

dul

nifi ut in fe ipfum oculos coniiciat; fe difcat, fedif

cutiat, fe infpiciat, fe quárat ; & Íe inveniat, & quod

Y

Vg

difplicet, necet ; & qüod placet, aptet, & plantet,

Y

quod fit per examen confcientiz particulare, $. Chbryf,

bom. . in P[alm. so.

Si examen particulare diligenter facies, terribili Ju-

dicis futuri tribunali latus afliftes..— S, Cbryf. bom, 43.

22 Marc.

Hoc examen defervit ad vitiorum extirpationem ,

4

ad virtutum implantationem , & ad notitiam ful, qua

D

omnium fcientjiarum altiffima, & utiliffima eft; com-

WK

parandam. — Rosyuveyd p. c19.

.

h

Ore omnium San&orum Patrum ce

lebratum l, &

N

conteftatür habemus; mullam àd Deum viam , nifi

anc,

E

Mataria utiliter excipiendi Confeffones.

21j

l

&l

hanc, nec unquam aliquem vidimus, aut audivimus,

qui alià, quàm hac ad Deum accefferit, via, aut ad

quietem pervenire valuerit, nifi per examen conífcien-

vetud

ti: particulate. $. Dorotb. f. *.

j N

Homini Deum amare volenti fuus femper confulen-

dus eft animus pex examen con

:

[cientia. . .. .Bernam'o

us

He vita folit.

riter füf

PRAXIS DECIMA QUARTA.

lit, & in

D

[5

SENTENTIX.

cordo:

40, QU vis nunquam triftis effe , bené vive: bona vi-

bus ft

ta gaudium femper habet.

Tempus non fpernas; quia tempuüs prateritum non

xevertitur.

Fortaffis hzc hora; fortaffis hzc dies erit

ultima, fortaffis cras non etis.

Vita tempus eft; quo

quis fe debet in virtutibus exexcere ; non fenectus,

y

non mors,

| COD( :

Vita noflra in momento tranfit; tranfit juventus ,

tranfit los hujus vitz, & omnia quàm ciüflimé ter-

minantur,

Sicut malis operibus , quafi quibusdam vectibus ,

7

ac feris vitze zternz nobis janua clauditur: ita absque

i

cogiti

dubio bonis operibus aperitur.

i fcd[(

Vivat quis integro fzculo, in vitx conftitutus limi-

, &qUO

ne recogitans, quamdiu vixerit, ne vel unum cxifti-

J

| Jantct;

mabit diem.

; dj

Periffe femel, zxtetnum cf/hk

Dz FEeRvonE rN DiviNiss. -

gibli J

V

a

jum, 4

Aas bujus virtutis.

41. O bone JESU quàm adhuc imperfedé tibi fer-

gionem

vio! adjuva me, ut in exercitiis meis fpiritualibus fim

i q

fervens, id eft, ut mediter cum fructu , orem cum

T

devotione, confcientiam meam curíim né cxaminem ;

&

Miffz Sacrificio devoté interfim, aliáque opera; qua

tf

'

C 4

qu O-

T n

Í

pano

"

16

Partis 1. Praxis XV. de Fide.

quotidie agó, benó, perfectéque peragam ex ardehti ;

Deo ferventer ferviendi, defiderió.

tl

Poitet te peccaffe, Ó bonesJESU! miferere. — Si

ficc

forté iterumlabi comtingat, refürgam per contritionem.

'þaï(

Quidquid in mündo fieri poteft tibi gratum , & ac-

ho

teptum ; id omne approbo ; & volo, & cum gratià

tua perficete cupio, ut crefcam de virtüte in virtutemy

doncc ad. gràdum, fupremum perveniam.,

Tit

li

MoTivA

P

cnfervandi Ferwovem in Divinis.

]

Qu

42. Ne fperet quisquam, Cadlum íe cuim vita ré-

mifla vifurum ; nequit enim fieri; non enim in facto

(

laus eft, fed in modo, quo zés eft.. s. Córyf. bom. 10.

lus f

fped

z2 Tbeffal. c. 3.

Ego vidi multos &raves Peccatores convexti ad Do-

edt

minum, & fierl bonos Servos Dei, fed tremo, cuià

nunquam vidi tepidum ad Deum converti.

$. :Bera.

qua

£0m. 4. ferin. v.

IG

Tepiditas facitrios invifos Deo,. & Proximis odibiles,

T

Yi

:S. B(?T-'no-/, T* P'. 3æ

nj

Tepiditas vehementer nocet Ariima, dug velut om-

Wa

bium malorum & vitiorum origo eam fceleribus replet,

& in pericalum íaluds przcipitat $. Chryf. bom. 1$.

Vl

12 Gen.

Cepiditas exitium fempiternum affert; nam omníis

qu

arbor, quiz non facit fractum bonum, excidetur, &

ol

Piy

inignem mittetur. MA£b, $. v. Io.

PRAXIS DECIMA QUINTA.

SENTENTIE.

4

mma dementia eft, ut cum diabolus Anima-

"$.

YX

um. noftrarum perdidoni tantopere invigilet z

nos contra pro noftra ipforum falute non"candem ad-

n

hibeamus diligentiam.

Nullum vitium erit,

quod faum proprium crucia-

um in infkino non habebi,

B

Dics

Maiéria utiliter cxcipiendi Corfeffiones,

i?

lriti j

Dics hominis tanquam flos agri efflorebunt, Ingen-

tibus periculis fubjectis eft flos agri. $l illum ex-

t 5

ficcat, ventus adurit , homo conculcat , animal de-

yonem,

paícit.

Quis fandó ex

plicare poterit Rericula, quibus

,&QC-

homo expofitus eft.

]

l gmi&

Si amas hujüs murdi bona , velis nolis obiicieris

LU CT

multis moleftiis, & laboribus; quia licét fis in profpe-

ritate, adhuc timebis , ne , quod poffides ; amittas;

fi fis in adverfis, vives in continuo dolorc.

Hoc ad-

mittit Deus, üt illi foli fervias, & adhzreas.

Parum eft noffe Deüm, quod & Dzmones faciunt,

vf!j fé«

qui oderunt: Àmor infuper, & cultus requiritur.

Confiteris , Detm illum effe , qui folus bonus; fo-

p fido

lus potens, folus altiffimus: ab hoc fummo Bono exe-

4 10

Ípectas perpetuam beatitudinem: cur eigo eum; ut par

eft, non amas?

d Do-

Quales inveniemur in morte; tales judicabimur, &

, QU

quia omni momento poflumus mori, vivamus ihno-

Jorit.

center; ut in reddenda ratione juftiores inveniamur.

Temporc 3

fibotsa

uo fanus es, convertere ad Deum ;

quia

:

centre-

ubi circumdat( s fuetis dolcribus ingentibus ,

miíces prz timore mortis.

Et profectó nifi cum fuin-

Qt oftt*

ma difficultate appropinquabis unquam Deo, fi totá

ICPM?

j Ij

vità tuà te ab eo elongaveris.

Quid in hac vita certum eft prater mortem ? nefcis,

quid fit futurum , nefcis ; num cras viéturus fis, Hoc

omnfS

folum fcis, te effe moriturum,

Inter omnia incerta

df y X

imors eít certiffima.

DE bPipt.

!

us bujus virtutis.

^4. Chrifte FESU Au&or fidei! firmiffime credo ,

nima:

vera effe omnia , quz, te revelante , credit, & docet

of*

vX

fancta Mater Ecclefia , & pro hac affertione, & verita-

n i

te millies mori paratus fum.

Credo Dei Filium pro mea faluse catnem humanam

induitle,

guci

Credo te paflum pro me, & mortuum in

*

j

[

: j

H-

—

28

Partis I, Praxis XVI. de Fiducia in Deum.

Cruce,

Credo, te Deum & hominem in Sacramento

mirabiliter exiftere; & credens adoro te; & amo.

t

Credo, quód tu Deus meus fis, principtum meum;

f&

& finis ultimus.

Ad me in hàác fide confervandum fz-

pius attenté Sym

bolum Apoftolorum tecitabo.

k

[

Credo , quód fis, juftus Judex, venturus judicaré

vivos, & mortuos.

Credo, quód mihidedetis animam immorta!em. In

"

hac Fide vivere; i

n hac mori volo,; atque utinam pro

eadem.

[

Mo-ivA FribEr.

Itj

4s. Quod efca carni, hoc Animz fides eft, .5 Cv*

l

b"

An. de cena Dom.

Nihil eft tam arduum , & tam durum, quod non ag-

dol

grediatut propter Decum ; qui vera Fide credit in Deum.,

quc;

adn

S. Thom. Villan. f. in ocf. Pafch.

Fide titubante etiam chatitas 1anguefcit;

nam fi àfi-

-ïiu (

de quisgu

am ceciderit, à charitate etiam neceífe eft

cadat; non enim poteft diligere,

qui non effc credit.

!'l Y

S. Ang. lib. x. de doct. Chriflt c. 37.

»

fu

edere enim

Siné fide impoffibile eft, placere Deo; ct

& quia in-

di

oportet àccedentem ad Deum, quia eft ;

Ti

quire

ntibus fe Remunerator eft. — Hebr. 11, v. 6

Ni

hil efficacius ad füperandas diaboli , camis, &

mühdi tentationes, quàm fi quis fidem fuam diligen-

ter exetccat, ac frequenter ante mentis oculos ponát

bona, in futuro nobis promiffa. — 4ffer. ?2 c. 6. Epbes.

di

Fides eft fundamentum falutis acternz.

Eufeb. E-

Y

4Ir)

any[f. l.. de Symb. hom. 2.

Sicut qua

dam medicamenta omnibus morbis pro-

bit

ica contra omnes morbos animi

M

funt; ita fides Cathol

BU

pzcdcï.alïï affert.. $. Hilar. lib. 3. de Trinit.

S DECIMA SEXTA.

| PRAXI

SENTENTIJ/A

46.

Egnum caelorum vim patitur, & violenti ra-

dlh

'Tem-

: giu;it illud.

p

".

i.

Materia utiliter exétplendi Confeffones.

19

tamenta

'Tempus ï)ræf'cns ad pocnitentiam nobis Divina con-

TWUS

€effit clementia: hoc fi fuerit perditum , in aternum

] meun

fecuperari haud ampliüs poteft.

xdum -

Inftat jam mortis dies, quo in fepulchrum deturba-

D

beris, & quid tum fiet de omnibus iis nugis, quibus

ia

aunc totus diftineris? Relinqueris folus efca vermium,

mortis, & corruptionis.

alem, Ti

Diliges Dominiüm Deum tuüm ex toto corde tuo ,

fam p

€x tota mente tua; & ex totis viribus tuis, in

ccr textus,

quit fa-

$i miferum eft , catere lumine cor

porali ; quantö

major erit infelicitas non videre il

tota vita noltra.

lum , 'ä quo pendet

] $ Cy;

Fieri non poteft, ut vivas in mundo abfque timore,

jnovt:

dolore, labore, & graviflimo quoque periculo. Illa-

] D(ïllmo

queat homines, nec cos quiefcere finit; donec trahat

ad mortem. — Amare mundum; & hnon pra

cipitem fie-

mfläü'

, eft impoffibile.

ccdïc p

'Totus ifte mundus ad prétium unius ahimz zftima-

(c al

ri non poteft; non enim pro toto mundo Deus animam

fuam dare voluit, quam pro Anima humana dedit.

Averfemini vitlà, colite vittutcs,

Magna nobis in-

jit Cïlïlm

di&a eft neceffitas probitàtis; cum

ante oculos aga-

quiy

mus Judicis cuncta cernentis;

Á

251&

Hodie Rex ts; cras mortieris, & mihil hàtceditabis

a

diigen

prater ferpentes , beftias, & vermes,

06 Pomt

Miraculum eft in anghift

ia imortis quemquari .bäh&'

difponi ad egloriam ,

& ratiffimé vcra in moribundo in-

1 EPW'

venitur contritio

; in quo antea non fuit,

Qui non

p

amat Deum liber, &

bené difpofitas, minus illum ama-

)rbiS P,m..

bit, qu

ando dolore fimul ac maerore vallatus mortem , &

infernum ante oculos obvgrfantcm videbit.

Dx FipUctiA iN Dgtw.

"

-Aus bujus Virtutis,

47. Confiteor Domine , me omnium ;

quos murts

dus habet, vitiofiffimum efle ;

Gl Cn[i [

fed nihi'lc)minu-s in im-

.menía

Tar

36

Pariis I Praxis XVI. de YFiducia in De?&m,

menía bonitate tua . confidens, in omnibus- negotiis

meis Divinz providentiz nitar.

perF

Deus meus.in te con

fido, etfi occidetis me, in te

tui

tamen fperabo; quia tu es Pater, & ego Filius.

Yo

Quidquid afperum, & moleftum mihi evenire per-

4

miferit Divinà tua Providentia benigniffime Pater , fem-

per in te fperabo; fi neceífitas occurtit, ftatim ad te

-

recurtam, & à te opem petàm.

— Etfi reus effem omnium peccatorum mundi, tamen

in te fperarem ; major eft enim mifericotdia tua, quam

4

iniquitas mea.

Omnis fpes mea , optíme JESU, in pretiofo tuo

ld

fanguine mihi eft: in ipfo conüfus ad te pervenire de-

fidéro,

cum

MoTivA

Tnor

N

Fiduciam in Deo ponendi.

^

hij

48. Nihil eft beatiüs ; quàm illi omnia committere,

p

qui novit fuis cultoribus congrua futura praftare. Caf-

"

l

fiod... fuis.

*

Vita

Quantu

m in nobis confidentia in Deum cteícit ,

Qétav. àn

tis,

tantüm etiam augetut Divinum auxilium.

j

.

El /2. 16.

N

Nullum.Animz vulnus infanabile, ficut in. corpore

u

multa funt talia.

Deüs fanat omnes, qui fperant in

eum.

D

8, Cbryf. bom. 24.

Qum

Periiffet totum, quod Deus fecerat, nifi mifericot-

n

dia fübveniflet.

$. Chryf. f. 42

dür

Nullum aliud eft ei (Deo) praterquam

hoe folum

fj

opus, uthomo falvusfiat. Clem. Alex. or. adb. ad gent.

Wt

Omnia, quz de Salvatore legimus , medicamina

