Pater uminum, qui fcrutatur corda, &renes. "Fertia pars

1

in ipfa di(euffione coafcientie eft íra, qua te intisà

Fa

)db ass

p ——

D7

difcuvrendi de &amine Confctentia,

143

& in cute dignofcere ftudeas. , Quarta pars in. dolore,

& deteftatione peccatorum confiftit. Quare expediia

A Gf

confcientiz difcuffione furnmo cum fervore doloris ac-

vum elicies, non folüm de occurrentibus noxis, &im-

LANI

perfectionibus, fed & de reliquis totius vite. Quinta

o o

demiím pars eft caftigatio aliqua &ve muléta, & porni-

j

tentia de peccatis commiflis, cum qua fimul offeres

Mul&a autem hec erit,

merita Chrifti & Sanctorum.

orationem Dominicam cum Angclica falutatione reci-

xradoat

zare, vel terram aliquoties ofculari, autcilició per diem

jng chnt

camnem affligere, & alia ejusdem generis.

, dumm

Cur vARTI TAM EN ÉXAMINE. GENE-

j expiat

rali, quàm particulari magis infiftendum.

Tíeo cut

182. In examine tam generali, quàm particulari no-

g onqu

reverttti

bis eft przcipué dolori, & emendarionis propofito con-

cipiendo infiftendum. In hac compunctione, ac dif-

; gtatiæ) i

plicentia, in hoc fitmo non recidendi propofito, uni-

s, Q*

vería vis, & efficacia examinis ad noftri emendationem

ggi

qui

confiftit, ac proinde duobus his przcipua tempoiis pars

0019

efl impendenda. 'Una de precipuis caufis, cur multi

per examima non proi

nt, & errata nom corrigant,

eft, quàd totum propé tempus in inquirendo , quoties

in defectum fuum prolapfifint, impendant, nec fe de-

fust p

tineant in dolore, & poenitudinc de peccatis , in íui con-

gho!

'w DNW

füfione, in yeniz pro lisdem petitione, in firmo íui

emendandi concipiendo propofitos undeoritur, utquo-

en )

u

ties hodie impegerunt, toties etjam impingant cías,

lbllSr &p.f

Dolor & difplicentia de peccatis, quando vera eft, non

gt

AL h

modoó praterita tollit peccata , fed eft & futurorum an-

fiti

Irvcfb'

tidotum; qui namque prorfusà peccato abhorret, yro-

ul ttiam à lapfu, $& recidiva erir.

( mwblki

as

Dz PRESTANTIA ÉXAMI

j p

"s

particuluri»:.

m

483. San&i Patres examen particulare (ummopere

quif

compnendani; quia zmedium cfficacifimum ad e

xtz.;'l.)andag

)u

Yitia,

U

144 Partll. Tu. X. MateriA pià 6'- utiliter

vitia, ad evellendos defectus, ad inferendas animo vits

n pan

dem ch

tutes, & àd omnimodam perfectionem brevi tempore

confequendam. Eft igitur ejus materia valde copiofa ;

itint

büs a

& latiffimé patens, omnia videlicet vitia, & defectus;

Tre

uteradicentur; fenfus, potentiz, & paffiones ; ut recté

ordinentur: Virtutes omnes, ut acquirantur : Quoti-

& f

Ms

dianziactiones, ut optim

teformentur,

(, fiant; & ubi qpus fuerit ;

filte

tüm,

Quis ORDO IN EO SERVANDUS.

ptopc

194. Inter hzc autem fervare hunc ordinem debes,;

loca

ut hoc fingulare certamen ab eo inchoes vitio, quod

Ítiy n

Qn v

tibi magis infeftum eft, Et fi à pluribus infeftatis, à

Iitti du

faciliori incipiendum , quofuperato, animum fumes ad

cetera difficiliora profliganda.

Si veró zquégtavia, &

iettent

difficilia fint, illud prius invade; quod reliquorum | ra-

fitm jj

dix, & fons eft, Vitiis autem extitpatis, in qua fre-

tüts

cula; ira;

Ia

quentiüs labi confueveras, cujusmodi funt

íuperbia, & pigritia in rebus agendis, affuc

ï?cc per hoc

doe-

Ut mec

exaimen quotidiana & ordinariaopera rectéfacere, — Qui-

bus feliciter peractis, tunc primüm, & nonante ad vir-

CORtIn.

tutum acquifitionem accede. Etprimó quidem acus

füViVll[c(

internos, & externos poenitentie exercebis ; fecundó

1l pug

humilitatis, tum indifferentie ; refignationis, & pa-

mutl Vll

tientie, quz funt folidiores, $& magis neceflarix, &

g

quue 9(

hn

ex his ad alias progredieris.

Electo.vitio feu virtute, de quaexamen inftituendum

Tht

eít, ejus naturam, gradus, figna ; actus , effectus ;

here d(

proprietates, occafiones, motiva, & incitamenta pra-

Yittüte

PIO l

noícere opoitet : Confiderabis etiam, à quanto tempore

jin te regner illud vitium, quod impugnare propofuifti ,

" g

an & quomodo creverit, quibus locis, & occafioni-

dimum !

bus té magis infeftet. Qu fit ejus virtutis, quam vis

RSETS

*ui

adipiíci, utilitas, excellentia, & neceflitas, qui gra-

m&t&ï'm

dus inügniores, & tux indigentiæ conformiores, quos

Wter

ro examine feliges, & in charta notabis. Quod fi

Wt

fipt plutes unius virtutis vel vitii aQtus, utile erit eos

um

pe

lii

difcurrendi de examine Cónfeientia..

145

sanim g

per pattes aggredi, ut facilius exfcindi valeant. Inea-

em chartatot duceslineas, quotífuntdies hebdomadz ,

eil t

Jde copt

üt in his poffis quotidianas transgreffiones fingulis die-

bus annotare.

& desdo

Frequenter confidera; an proficias, an affumpta nie-

yis, u

yür : Qu

dia fufficiant, vel alia adhibenda fint.

Huc ditige om-

nes orationes tuas, & exercitia pietatis; atque initió

op f

faltem diei occafiones previde lapfuum,; vel victoria-

rum, cum petitione ad id auxilii Divini, Sapé item

NDUS,

propofitura vincendi renova, & ne memoriz defecu

Ínem d

hoc omittas , juvare hanc poteris, vel fignis certólocó po«

Vi[iO) qu"*

fitis; vcl funiculó feu catenulà ad brachium circumligatä..

eltui, t

Cüm veró agnofces, te deliquifle, manu pe&ori ad-

;

m umesa

l

mota doleas de lapfu ; quod aliis przfentibus, necad-

" gmïa» ]

vertentibus facete potes : Statimque elice a&um contra-

iium illi defe&tui, ut eadem opera & habitum pravum

Jiquorun Y

extirpes, & bonum acquiras.

P

m[ Oü]-ïr li

In extirpatione unius vitii tamdiu immorari debes,

donec valeas infurgentem ejus impetum coetrcere, ita

ffuc

TL

( nc[hOC

ut nec femel auidem in illud labi per notabile tempus

fgccm !

contngat. Solent quidem diu fopita vitia aliquando

o ämü' Y

um 45

tevivifcere ; fed non ideó defperandum eft ; nam contra

ila pugnamus , non ut penitus vincamus, fed ne vinca-

)iS )

l'cclmïa

mur, Virtutis autem excercitatio tamdiu durabit ; quoad-

n P

usque poffis fecundüm cam absque difficultate operaii.

!

1CCCMI) ,

Hoc examen tría complectiturtempora. -Primum eft

matutinum , ftatim ac é fomno furrexifti, qvo propo-

lii

du

nere debes diligentem tui éuftodiam circa vitium , :vel

[ CHE

virtutem , quod evellere, vel quam acquirere defideras :

m

nto

npors

Pro qua re grátiam petes à Deo cum profunda humili-

tate, & tui difüdentià, ^ Sceundum eft tempus pomeri-

pb

dianum; ante, vel poft prandium , quo rationem exi-

uam n

ges à te ipfo omnium transgreffionum citca predictam

g

materiam , fmgulas diei partes percurrens ab bora , qua

; qu

furrexifti usque ad przfentem : Et quoties lapfus fuitti ,

jore»

qllO

d j

tot puncta in linea notabis. " Tertium eít veípertinum ,

6üm mox cubitum iturus es; quo codem modo difcu.

T

j

us

ties

t*46 Partis 1I. —'.Tit. X. . Matreria pió & ntiliter

ties confcientiam tuam , numeratis vicibus, quibus poR*

&65 di

priorem difcuffionem deliquifti, hísque notatis fepara-

inquit.

tim in linea ad hoc przparata.

a!iquo«

Modusin difcuffione confcientiz per examen patticu-

ünda;

Jare tenendus idem obfervandus ; (lu.i obfervaturin exa-

Witorl

mine generali, videlicet primó gratiasagas, tum]umen

N

& gratiam defec&tus tuos cognofcendi à Deo petas, qui

abfcdndim tenebrarum | illuminat.

Sequitur difcuffio;

»oftquam concipiendus éft dolor de admiffis, proponenda

II

emendatio, &affumenda brevis aliqua poenitentia. Poft

lu fy

hzc collatio inftitui debet, qua in hoc confiftit, ut

timp,

defectus in fecunda difcuffione repertos cum defectibus

£Ua

prima conferas, unius diei culpis diei przcedentis lap-

Qj

fus compares, hanc hebdomadem cumaltera, quz prz-

rj

ceffit, utfic difcernere queas , an proficias ,. vel deficias.

) V

'Tandem jüvabit ad faciliorem emendationem tot opera

hucusm

poxnitentiz fponte affumere, quoties ea dic in defectus

ftbors

feu commiffione; feu omiffione citca propofitam ma-

Ym

teriam. incidifti.

Crmin

bonory

QvoMOoDO UTILITER FACIENDUM.

€I'i2 i

.185. Dicebat Abbas Serapion : Unusquisque vitium ,

Ilïfcl'eris:

uo rhaximé infeftatur, explorans, adverfus illud arri-

jat principale certamen, omnem curam mentis, ac

Y

follicitudinem erga illius impugnationem, obfervatio-

Qu

jorum

némque defigens : Adversus illud quotidiana jejun

BITS : Ew

dirigens jacula : Contra illud cunctis momentis

cordis

Trtiy

fufpiria ; crebráque gemiraum tela extorquens : Adyet-

Petveni

süs illud vigiliatum laboxes, ac meditationes fui cordis

& Denn

impendens, & impugnationis fua extinctionem ab illo

NC 0

4..

fpecialier, ac jugiter pofcens. Caff. Collat. $. c. 1

Wt q

"Iritum eft exemplum Senis in vitis Patrum : Cui,

lia

cuüm quidam quereretur, fevitiis oppletum, ac proinde

A

de eorum extirpatione defperare, juffit ille, ut fecum

piy ï&

hortum quemdam carduis, fentibüsque obfitum exput-

E

aret. Quotidie igitur operi manum fuam admovendo

m'lna [

3 pau-

fenfim Pfongs extirparunt, honümque plane intt

fs

SOS

:

Tony, S:

p —

E

diter

difctirrendi de examine Con[cientia.

*

,147

qubupt

€oós dies expurgarunt, "Tum Senex ad juvenem : Fac

otris p

inquit, Ó Fili fimiliter in agro animz tuz : Quotidie

aliquod vitium extirpa, ídque conítanter urge, & con-

a p

tinua; ita fenfim omnia ev

v

a

émiouri x

lles, & animum primzvo

nitori reftitues.

Corn. 12 -Prov. 24.

;, tunjurt

co petth G;*Lï

MoTivA FAcIENDI EXAMEN

rur. dul

.

con[cientia.

i popted

I86, GQuiA : faciam

inguit WVillicus? -Luc. 16. v. 3.

nieia, t

lta formidabunt mali tempore mortis.

Ut minuatu£

,' COHMHI) D

timor, nos oportet modó examinare cordis defidetria ,

Wil dcfc&ïüm

examinare verba, confilia, opera, ut fic fapienter fiant

vedentis l

omnia,

$. Bonav. 8. 17. de 3. Stephano.

d W ? m

Omnis arbory qua non facit frudium bonum. Mattb,

, vj

7. V. 19, Videat ergo quisque, quem fruc&um tulerit

nem t OF*IJ

hucusque, quemin prafent ferat, utagnofcar, an inter

jic in d

atbores cle&tas, aninter reptobas, &excifioni obnoxias

poltun P

numerandus. Examinet usqueadradicem , usquead cor,

€

Z

xaminet corticem, exteriorem converfationem , fructug

bonorum, & malozum operum, Noveris licét omnia my-

'

fteria , noveris lata tetrz, alta cocli, profunda maris , fite

J

nefcieris, eris fimilis zdificanti finé fundamento » füi-

$

uisquer

díus u

nam, non ftructuram facienti. S. Berz. L. 2. dc confid. c. 3.

i menüöl '1;

Effme Dominus im mobis, Aam mon? EX IT QU UA

: ) Ob[fmw

Quzrebant olim Iraelita.

Quzrat id quisque Chriftia-

A

n jj

um'of*l!f

nus : Eftneinme Rex meu

s dilectiffimus, an non? An

o

Tyrannus fxviflimus? Ut mediante hoc cxamine ad fui

L]

yonts d

g

ii

perveniat cognitionem , .qua bze

viflima via perveniendi

ad Deum.

ona [il

i C0H

Barrad. T. 4. L. 4. c. g.

J

Negotiater fcularis damna, & lu

TL

cta quotidie com-

li.

M [v

It

putat; & Ííi

quidem damna perpeffüs eft, ea refarcire

follicité ftu

irum "

det : Sic & tu ferió facias, ac cures.

Die-

j

"n

p

bus fingulis vefperó & mané diligenter confidera, quo

f

paco íefe habeat negotiatio tua, ac mercimoniiratio.

"

pf

Et vefperé quidem ingreflus cubiculum cordis tui, exa-

g

mina temetipfum , ac dicito :

i

HodiéneDeum in aliquo

j

n

€xacetbavi? Nunquid

S'. EP!J« :

iv

(

160. 9. de Vita relig,

veiba otioiä protuli? &c.

Sicut

148

Part. Il Tit. XI. Materia pio & utiliter

Sicutpav

imentüm,quó fzpius everritur,eó purius reddi-

ä&cpti 1

tur; Ita quó

fzpius confcientia per examen purgatur, tantó

tfum r.

teneriorque efficitur.

Bufaus in-virid. T. 1.c.4.

inftuj

purior,

Domin

o domi manente omnes faciunt officium , fed

fdei d

e, nihil minus

faciunt, quàm officium : Sicfi

W

co abfíent

atdi

ratio fe co

lligic & confulit confcientiam , omnes cogita-

|

lpetg

ffectiones in ordinem rediguntur: Sed

tiones, fenfus, &a

Vtir f

fi àdomo longius rece

dat , alienásque res tractet , cogita-

&ptra

tiones cjus vati

ias in fpecies quamprimum diftrahuntur.

Quotíe

FITULUS XL

ccedte;

UT

Drz Frpst.

Jw;(s*ülfordj;

Ejus neceffitas.

187. CYAÍs cxterarum virtutum, & totius Chriftianz

Pty

vitz fundamentum eft fides, finé qua nemo

pl

acete poteft Deo. Hzc eft fapientia, quz domuit

190, i

[0)9

bem, cui firmiter adhzrendum, omni difquifitione ,

Dd

& curiofitate rejecta.

Crede autem & operare; quia

inis, &

fides finó operibus mortua eft. Sermo tuus, & pro-

Vil

feflio tua jactitant fidem : Cave ne vita, & mores prz-

dicent infidelitatem. — Credis Evangelio , curnon obedis

Til

piior

Evangclio ? Credis vitam zternam ; cur breviffimum tem-

pus interminabili pracfers zternitati? Quid prodeft cre-

dere vera, & bona, fitu falfus es, & mala operaris?

Clàtitate

Vix fieri poteft, ut bené credat, qui malé vivit; ille

fmd'lwm

enim veré credit, qui exercet operando, quod credit.

Vlffu tü i,

Quip NECÉSSARIO CREDENDUM.

F

188. Neceffitate medii tenetux quivis Chriftianus ex-

,U, pl

plicité credere , quód Deus exiftat, & quód inquiren-

tibus fe Remunerator fit : Imó juxta quorundam fenten-

ïuldflm

Nf

tiam ctiam myfterium Trinitatis, Incarnationis, & Paf-

h

iA

fionis Chrifti, animzqQue immottalitatem. Necefhitate

lr

lj] t

t

pracepti veró fymbolum Apoftolorum, precepta Dei,

f lllug

& Ecclefiz, orationem Dominicam,; & Sacramenta.

E

Atre;

lt

QU*ANDO' FIDES ELICIEND A.

Cd IPfu

18?. Infantes, quj in baptisme fidem habirudem

*PWFI

iiltet

Jz'j?urrendi de 'Fz'ple.

149

puius d

ádepti funt, tenentur a4um

uplina)

fidei elicere $

Qquando ad

ufum rationis pervenetunt ,

iid, T.144

inítructi fünt.

& de rebus fidei

fufficienter

Oædun! H

Tenetur item qui

ius in vit

libet actum intethum.

fidei elicere fzp

a fimplici

ter] oquendo : Deinde

B i

uando ita circa fidem tenta

U

tUr;

omne r

í

u

ut aliter tentationem

perare non valeat; De jure e

nim natürz

digarr: i

quisque te-

netur fuz faluti Ípiritu

ali profpicere. — Infur

adet, a

& per accidens tenetur

;

'er indireda

; diltaunt

quis actum fidei intcz

num celicere ,

quotiescunque obl

igatur, aut refolvit ora

t

I€, conteri,

accedere adaliquod

Sacramentum, aut fr

)e

omnia non pot

lunt recté

4

€ra16; ifla enim

fieri absque "

&u fi

iniífericordiam Dei,

del vel citca

vel ipfum Sacrame

ABntum.

FipES EsT

s Cv

FIRMAMENTUM

Aliavu

?2 "ViFiutug,.

j qu x

Ua domïï

1909. Sicut in r

pulchritudo,

adice arboris nulla

prorsüs apparei

difqoiti

& tamen

quidquid efti

dinis; & virtutis, ex ill

[24

n arbore pulchritu-

operat; &

procedi

ts f quik

1

35

cus, &T

quidquid beatitudinis a

nima fufce

quid meriti,

ptura eft,

&nusr?

undamentó procedit,

ex fidci

1

Fides affimilatur am

8. 2ng. fup. Jo.

cürmon od

Ygdalo , qua

piior fe floribus veftit :

omnibus arbori bus

vilfimunt?

ante omne

Sic fides de

bet in cotde hominis

i od*

$ virtutes florere 3

charitatem

nam fides eft difpofitio ad

la oj

» &alias vittutes ;

unde ficut

ructuum; ita actu

flos eft difpofitio

j m

virttutum.

$ fidei ada&tus chari

tatis, &a]l

J^. Gemin. iil

./-

igrum

LEox 5 24.,

)U

FipEs REQUIR

L9I,

I'"T OPERA,

J

qnis &

Pharao clamanti populo dix

e quida

it: Ife 24 Jofepb ,

xdm

qu)[ (iu

"id dixerit -yobis,

f'cite,

Non et

n fenteh

ad verum

go fatis eft

p

quod ille

Jofeph Chriftum 1

oer fidem ite, ni

preceperit, exec

utionir

l etiam id ,

Íolüm cr

nandgcetur ) ne

que enim

N

edentibus, fed etj

falutis zt

ernz factus eft, te

am obedientibus 1

bi, cauíA

fte-A pottolo, Gez.

M ctbbit euoy, inuli»,

A5 [Ags

L

41.-U. f $.

um

tionem

40, 24 ", 2-8.

Ad falva-

.noiha..m non

fufficit vi

ph

ed 1

Ipfum reci

deire Chriftum

per fidem ,

pere oportet in

T

i

m

$, Viïz;.

manus per bona OpCtfas

Ferr, $, de prif. 8.

* $»

g&ud

x

m

st

*1. Materia pià e» umliter

quis ct

xgo Partis 1l Tit.

Vers. $.

am aternam poffidebo? Luc. 10. "V.

Quid faciendo vit

id credendo.

Hinc 2.Petrl z. V.

Pet

25.

Non dixit, qu

Tüt 8

ut per bona op

eta cettam vocationem;

1o. Satagite»

S. Hieron. in 1f.1.6. . 2»

Tnecwit

& electionera ve

ftram faciatis.

finéó alimento dürare non

tamg

Sicut catnis noílrz natuta

pecar

s operibus, $. Chryyf.

poteft : Ita neque fides finé boni

ttonj)

?. 6. de verb.

fcriþï.

e

s humani vit

am ex motu fuo dignof&i—

Grcg

Sicut corpori

S. Berm. Seci. 2«

Átínin

qnus; ita & H

fidei vitam ex opexibus.

fget,

4e wefurre&. Dom.

d, reje

incidit, fi nec brachia movet;

Sicut qui in flucium

«5 fidn

mec manus

nec crütra ,

(tátim abripitur, & in profun-

virtutis opera reli-

tvl

«dum : cadit :

Sic qui fola fide nixus ;

urgitcm. mergetür :

Quiautem ma-

fi&a fup

wq.uerit , in barathri g

Puris,

inus » Pedäsque mov

erit, illisque remorum loco ufus

haritatis, incolumis

N iy

fuerit, & fidei conjunxerit opera c

Diez. bona operse

ld UR

ortam. ztema falutis confequetur.

homini volenti pervenire a

d deftina-

U

Sicut unicuique

Sic

Sicut

(laria funt, oculus & pes:

€um locum, duo nece

colorum , oculus fidei, &

u

volenti introire in regnum

19. ?720Y.' C. LI.

Ui

es operis.

$. Greg. 1.

ibuï'os pro-

Wmm

Sicut tetra incul

ta nihil nifi fp

inas, & tt

Domus non habitat£

BIN

fert : Aer detentüs corrumpitur :

'

Viz non tritz fylve(cun

c: Inftrumenta muficas

J fl

corruunt :

Ferrum finé exercitio

Sicu

deftruüntut :

fi non pulíantur,

non nifi bufones;

!obore

xubiginem co

ntrahit :

Aqua ftágnans

: Equus generofus in ft

abulo maxcefcit:

Quis fí

& Íerpentes alit

: Ita fides; !t

L&m .

Xiomines nihil agendó m

alé agere difcunt

fiet inutilis,

& tandem omn.

inó deftitue-

mon operetur»

Xur.

in. dom. [ept. Xhem. 2.

Szaplet.

ita & fides

w

Sicut corpus ii

né fpiritu-eft mortuum;

h

je. 7.* t.

^

Mq

finé operibus mortua eft.

d

Fipgri FRUCTUS.

Ti N

X

N |

192. TESUS dixit

Centurioni, quima

imam fidem

fiat tibi,. Et

ingul

Ü

in eum habuit: Vade, ( feut credidifti ;

Jæüäïlif —efü?"" ig illa bort 'Wïfbe r '95'13-

n

us

-

,dijï*ürrehdz; de Fide,

E

t

quis.credit, tantüm in fua petitione exaudictuf, $. Zeme

Tur, 16*

Ver..S. $. de Abrab,

a ?Ct[i ] h

Petro dicitur à Chrifto.

J?o. 134 4» 56.

Non potes

'

vocutotem

ene sodo [equi. Et huic fcilicet Latroni dicitur : Hodie

mecum eris im paradifo. Luc. 13. 0. 43.

Sed hanc tan-

n h

j ln ii

tam gratiam Latroni fides przftitit ; fides enim eft, quz

, 509

peccata cooperit, qua vincit crimina, quz facitdeLa-

tronibus innocentes.

S. Ambr. de Lat. S. 45.

Gregorius Turonenfis fcribit, Cirolam Epifcopum

[io d

purn, 56*

Arianum cuidam quosdam dediffe aureos , ut íe czcum

fingeret, opémque ab eo expofceret , fed dum hoc fe-

cit, revera exczcatum effe : Qui tamen ob id Catholi-

J,Chiä f0

&in Pxofu'*

cus fadus, cüm ad Catholicorum opem confugiüät 3

audivillétque : Sicredis, omnia poffibilia funt credenti ,

g m

facta fuper oculos Czci cruce, dicénsque : In nomine

giane

jyo

Patris, & Filii, & Spiritus San&ti veri Dei, quem tri-

num in Perfonis , unum in Effentia confitentur. Cathio--

165

incohlmïi

lici; aperi oculos, curavit eundem, vifümque refti--

j i

dcüisf'

tui. De glor. Conf. c. 12. & 19,

jrc d

Sicut canes przdam videntes celerrimó eam infequun-

g &fP

tur, & nec fpinis, nec lapidibus impediri fe finunt ab

infecutione : Yta illi, qui per fidem cocleftia bona cog-

noverunt, toto animi conatu, contemptis omnibus dif-

ff

puos

ls P

H

ficultatibus iisdem confequendis inhiant.

Bromiarde

: gon hi

F. fides c. 4.

]P'

menu

[

Sicut Samfon, quamdiu capillos tetinuit, omnibug

eo

«

tobore przvalebat, tonfus veró füccubuit : Ita quamdiu

pni

(1 bmonm

n

quis fidem vivam retinet, facilé hoftes fuperabit, fecus

j

jo 45

))il

í. eam amiferit, Ju4. c. 16.

fi

"

7

j

'TEsTIMONIA FiptEr

193. $. Tiburtius cum Judex pavimentum carbonhi-

j &

fj

J

bus atdentibus fterni juffiflet , dixiffétque illi: 'Tiburti,

aut Diis noftris facrifices oportet, aut per iftos carbo-

nes nudis tibi pedibus incedendum eft : Mox figno crucis

D

facto fe muniens , Hdcntärquc in prunisambulans , difce

laXIm

"

[

inquit, ex hgc, folum

efle Deum ; quem Chiiftiani

) M

i j

L ;

colunt.

d

»;' qaä

E

um

-

Y,:L

Partll. T. XL. Materia pio & utiliter

colunt.

Prunz mihiforesvidentur. Brev. Rom. X A4ug*

mult

übv

$. Polycarpus Tyránno rogum minitanti, ni Ohrifto

malediceret, refpondit :.Octoginta & fex annis fervivi

Ego ;

Chrifto, & nihil me lzfit unquam, quoíhodo ei male-

tcte

dicam? Ex/eb. L. 4. c. 15.

TR

W&

Beniamin Diaconus ab Ifdegerde Perfarüm Rege ad

6! Il

Chriftum negandum pelle&us dixit : Quo tu fupplicio

dignüm arbitraberis eum, qui à caftris tuis fugitivus

hoítibus tuis fe jungeret?

ämque ile refpondcret:

Meorte crudeliffima, fubjecit Diaconus, quàm etgo cru-

n

deli morte dignus erit; qui Deum faum, ac univerfo-

b

rum Dominum audeat negare, tantum ut ne vili crea-

9

ture difpliceat? Tbeo4d. L. $. c. 58.

Ltf r

Przclarum de fidei excellentia teftimonium fuit $. So-

i m

o

þhiæ, Mattis Sanctatum Vit

i^

num, & Martyrum, Fi-

Ápids

Ws o

dei, Spei, & Charitatis tempore Adriani Imperatoris :

p4

n

Quando ab urbis Prafe

"

to

rogata, que, & unde effet?

dmts.

Quibus Parentibus, & qua conditione? Liberé refpon-

feücs

lïlt, [

dit, fe quidem iis ortam Parentibus, qui prima reipub-

lice gcfiï(ïent munia, fed tanti à fe iftud non fien,

COmp

RW

ffz

t, atque fe hujus fidel pro-

quam

quanti, quód chriftiana e

fitendz causà Romam fuiffe profe&tam. Sur. 1. 4ug.

Áeyil

Cum Liberatus Vir nobilis, & Vxor cjus feorfim,

lomo.

carceris tamen cuftodià tenerentur, ita ut Íe penitus

lispo

non viderent, mandatur Mulieri, dicitürque illi : Solve

.UIDC[ te

jam dutitiam tuam : Ecce jam Vir tuus paruit imperio

i

Regis, & negavit Chriftum : Aítqueilla : Videboillum,

tllug, (

Meoiby

& faciam ego, quod voluerit Chriftus.

À

Educta igitur

€

M&Lau.

? carcere invenit Virum, füuum ftantem cum ingenti mul-

titudine pto tribunali non vin&dum, & verum exifti-

IE[U d

mans, quod dixerant Inimici, injecta manu apprehen-

$D

*

dens oram veftimenti e

]

us gutturi proximam ; videnti-

A con

bus cunctis füffocabateum dicens : Perdite, & reprobe

(;md

giitix Dei, & mifericordiz ejusindigne, quate voluifti

tte

àd modicum gloriari, & in aternum petire? Quidtibi

W

proderit aurum, quid honores, quid munera? Hac

ïïinm

K

omnjate non liberabunt à camino ignis. Dixit& alia

multa...,

Z

ilter

1$$

difeurrendi de Fide.

hn x Á

multa, Cui maritus fefpondit. Quid eft Mulier, quid

; i Oi

tibi videtut ? Aut quid forté de me audire potuifti?

anis fem

Ego in nomine Chrifti Catholicus pezmaneo, necamit-

odo ei t

tere aliquando. poteto ; quod teneo.

Tunc Faretici

mendacii füi convicli, fallaciam fuam colorare impo-

F

Dauvr.

üm À

"D

VM

l

tentes ambos crudeli martyrio interemerunt.

AR

iM

À

t füy

G6 II I ex 0.

TLTAT

is fl

jl

!)

nondut:

FrpES MIRACULIS PROBATUR.

;

m

194. Hztetico cuidam Eunumiano multà adversüs

4c t

J

iitit

fidem Catholicam arguenti , & ex atrte Dialectica difpu-

: ne v

lp dt

tanti , refpondit quondam S. Macarius; noneftinquiens ,

Eamus ad

iam futd

J

"

in fermone regnum Dei, fed in virtute.

fepulchra, & nomen Domini fuper mortuum , qui pri-

m

l

mus occurtet, invocemus , & ficut fcriptum eft, often-

Iquc. J

damus ex operibus fidem noftram.

Quo audito Hz-

& undtt

llif;ä

)

j

!

teticus affenfum fimulans in craftinum rem differri pe-

i,)ükl.,

tiit, (edàS. Macario exfpectatus, caufz diffidens, nom

(

ymat

"

]

A.

]

comparuit.

Pergit nihilominus Vir fan&us cum plebe,

jb n

[

quam ifte pravà fuà doc&trinà.infecerat, ad condi&dta

j A?

fepulchra, ibíque vetuftiffinrum cadaver allocutus: à

y, 1 L

homo, ait: Si veniffet huc tnecum Hzreticus ille Fi-'

js t

^

lius perditionis, & aftante illo nomen Chrifti Dei mei

; [fc g

fuperteinvocaffem , furrecturüene eras coram his, quos

eili

ifte per fraudem pené fübverterat? Ad hac furgens mor-

yuit 19

tuus, cum interro

c

anti annuiflet, & feab antiquiffimis

Regibus ante Chri

I

um vixiffe dixiffet, juflus eft à S.

E

qud: igi:'iï

'

l

Macatio in pace ordinem fuum redire infine temporum

i

]

t.

i ingü][l

rcfufcitandus. Pedag. Chrifl.p. . c. 22. $. 1.

um C

$. Dominico cum Albigenfibus difputante, ita inter

'IU jüpffnfl

€os convenit, ut cjus partis fides , qu& compendio in

ml

j vitt

charta defcripta, & in ignem miffa, illafa fervaretur,

&r

to

haberetur legitima. Igitur Hzreticorum liber illicó ab

At D

uïld

(

igne confumptus eft : Sancti Dominici veró charta non

) Qi

tantum illeía, íed etiam tertió igniinjedta, tertió inde

) [

qeb

tefiliit. | D. -ntom. 3. f« [umm. tit. 9. e. 1. $. 4

J

L 4

QUE

fj

i

d&

—— N

174 . Partis I1, Tiz, XH. Matevia pio ( utiliéer

etultun

QuzpAM pE MyvsTERIO

etiam :

fanciffma Trinitatis.

hac q

195. Cüm S. Auguftinus in civitate Hipponenfi Ii-

tüm!

brum de fanctiffima "Frinitate componeret, & more fuo

& tan

poft ftudia ad relaxandum animum mare obambularet;

Vaber

vidit Puerum .miti decoris argenteo cochleari aquara

i ;

é maii hauftam in foffulam, quam in fittore effoderat,

fli

infundentem. À quo; quid moliretur? Cüm quæfwif—

Qut d

fet, xefpondit ille ; fe totum mare in foffulàm eam trans-

f1

Don

fufurum.- Cümque Auguf

tinus hoc impoffibile fore

totimy

diceret, fübjecitPucr : Citiiis ego mare in hanc fcrobem

4

f

Y

l

mg at*

ii Ü

colligam, quàm tu parvo tuo vólumine immen

que incxplicabile Myfterium fanctifima Trinitatis com-

D

DI

prchendas.

Thom. Caniiprat. L. x. apum. c. 49. p. 34

In Clarz de monte Falcone, qua in culina miniftta-

dlle omy

vérat, corde poft mortem tres oblongz glandes, feu

Que fdn

mö adl

pillulz carnec funt inventz , que & fingule divifim,

holtus :

& omnes fimul ejusdem erant ponderis, quasetiamnum

CQHEUUQ

in monafterio quodam Auguftiniano aflervari, Coflerus

Hoc mitaculum firmat

Vtor el

in cono hujus fefti teftatur.

fideto de SS. Trinitate. Micbov. in lizao. difcur[u 77. 0. 34.

Olnja

Pp&ea

dUm :

TITULUS XII.

dl

mitt.en

Dzg Fipucia 1N Deuw.

Ud]()(

Cur im Deo ponenda?

lm a

tes accidant inopinatz, qüibus actionum

D

156. äï

tuarum , & confiliorum tota feries turbari, &

19,

frecidi videatur vel morbis, vcl falfis criminationibus;

Wïmnbl

aliíísque cafibus gravioribus, ne defpondeas animum,

A t

fed ípe munitus Divina, ejus te regimini fubiice; nam

ïlkïm

i

per hos cafus,

er hzec difcrimina ad illum finem te

llimg &ï

Divina fapientia perducit, quem tibi ab zterno deftina-

mh

vi. Noníentitmalum przfens, quifutura fperat bona.

lh

g

"Tantum pete(thomo ; .guantüm fg efat, & credit. Qli

multiun

p

]i

di[currendi de Fiducia in Deum.

15j

U

multitm Deo confidit, mag

nà ab ipfo íperat, maena

etiam ipíi concedit :

$i veró parüm,

parum dabit.

Et

hzc quoque caufa eft

B UF nonnunquam tentationibus ,

,ipponenü j

; morclo

&rumnis, ac ncgotioru

m ingmentiu

m mole obrui, mergi,

& tantüm non perire videamur,

ybanbulrtts

quia videlicet parvam

habemus fiduciam; fi enim De

hlezn 4qu

ipfe nos haud dubié

o multüm fideremus,

yre eftta

juvaret, ex omnibus hifce angu-

lis magno noflro cu

"um quæfwï-

m proventu eriperet, beneficiis-

que cumularet :

m um

Quando enim nobis ipfis diffidimus,

Deo veró plané

fidimus, omnia agenda ciattribuimus,

pofübile [

hanc o

totam negotii r

nolem in eum traiicim

us ; itaque eum

nmenfum) d

arcdté quodamodo ob?æringimus, ut

negotium fuum

ipfe peragat ; fu&mque honotern ttte;

Atur,

Hinc in om-

ii

Sr

nibus negotiis, neceflitatibus ,

c

zrumnis primó &

j t h

ante omnia eft ad Deum coli

d

H

lia ml

confu gien

&

um, omnis-

,

que fiducia noftra in eo colloc

glundes,

mó ad media

l

anda. Neque enim pri-

Aumana ,

ac

diligen

ul divi

nofttas. refpicere , a&non nifi

tias, induitriás que

poft eas indagatas ad Deum

yis m

confugere oportet ; Qui

a is intolerabilis mu

i, Colte

ertor eft, &

ndanotum

abufus, ut pr

imó adhibeant media

cadum fmsit

Í

à eäque

omnia, & H.ng

ula, Deó omifsó , la

i

oofiosé experiantur ,

W/" 7l f

poftea veró, quando nullam in: hi

S, opem, aut

prafi-

ium inveniunt,

& jam tes propemodum

€Ít, ad Deum re

cutrant.

tota d ei;ncratzz

1

Atque hanc ob caufai

mittente Deo fit

[U

n per-

» ut hzc ipía media hi

1mmana

quz ita

UM.

ftudiosé adh

ibemus,

& in ciuibus confidebam

us, Pa.'*

xum aut nihil nos juve

nt

PRaxis FrpUvcram IN DEUM.

JS a&io.n nm

197. Cum ícelerum tuorum,

ac miferiarum multitudi-

g u '

&emtibi Diabolus ob oc

uinafio"ibm'

ulos ponat, & teanim

o deficere ,

& de earum venià

4 qninum

confequendà diffüdere faci

at: Exalia

tibi parte JESUM

Chriftum rep

jjjc; M

ixíenta, atque imaoina-

y B

uone finoc,

quamprimum ab illo te atfepta manu ad

Patris tui thr

onum deduci, eüm

o ii

undo,

que Patronipartes obe-

pro te loqui, & interce

f

j

761'21ïb0n jf

dere, fz.u'sque meritis ,

atque Obfquiis à fe Patri

aliàs exhibitis, tuam contu-

iü

di[' ! l

m

i

$

fionem

—

L]

er€.— Partis 11. Tir. XII. Materia pià c ttiliter

.

Matitu

fionem, atque ignominiam tegere

Atque hzc cogita-

feriun

omnísque diffidentia

tio novos tibi animos fuggeret ;

Nemo

tua in fpem , triftitia in eaudium vertetur.

, Cüie

Errrcrus PrpUcuE IN DzuM.

Ha

Filialiin Deum fiducia nat-

&

r98. Ex familiari item &

ditt;

nà pax,» tmnquillitas, fe-

citur in animis noftris mag

muorj

curitas, & incredibile g

audium &

alacritas fpiritus.

fcite id, quod agit;

Ti

Noffe enim, & credere, Deun

noftrum dirigere ;

facit, ut ane

pla,

ídque eum ad bonum

ceores, tumultus, ten

G

À

peftates ; inquietimdines ; quas

is tes intuemur, mi-

fentimus, qui nonnifi carneis ocul

ius in omnibus cafi-

J

nimé fentiamus, fed magnum pot

Qó autem

Cö.i;ll]n j

bus gaudium 1

& alacritatem praeferamus.

eó etiam gaudio, ac

"r

majorem quis fiduciam habuerit ;

Ó enim magis

OR m

letitia fpirituali majore perfruetur; qu

ft, fore, ut

confidit, & amat, eó fecurior; & certior €

.a

La

L

omnia fibi in bonum copvetrtantur ,

neque eurm minus

& amore cum credete,

Nott

quid de i

nfinita Dei bonitate ;

Am,

Hinc fiebat , ut medias inter zzrum-

tum fperare fas elt.

(113. kq

nas, labores, & peric

ila, Sancti ita quicti, & fecuti

mones , nec feras ; neve

beat &

effent, ut nec homines; nec D&

imerent; norant enim,

9it

ullas createtas rationis €

XPCIL"*S ti

h"lt*

fibi nequaquam

citta Dei licentiam ac voluntatem eas

Áno,

d

poHE nocere.

Qu f

MEDIUM.

em in Deum

1b c

199. Utad hanc familiarem, & Filial

fiduciam, ad hanc interiorem animi tran

quillitatem fi4

Tlm;

fecuritatem per Dei gmti

am pervcniamus, in confot-

Hlu;]dul

nos exercere

mitatis cum Divina voluntate exercitio

j .Wl

oportet,

lt

Momwiva FipuciAM 1N DEO

C d

poumäi.

UT

Luc. I4.

100. Homo quidmm fecit coenam magnam.

&dhu[

agnam aterna

Q

(

v.16. JjESUS eít, qui fécit coenam m

Beati-

L2 l

77

'

litr

difcurvendi de fiducia a Deum.

I5j

accoptt

Beatitudinis, & mifit fervum fuum ,

Angclicum mini-

difdex

fterium , ad invitandum homines

f

ad cocleíte convivium.

Nemo ergo de falute

. €ufavetit,

fua defperet, nifi qui venire re-

*

$. Bern. Sen. Ty. 1..3. $$.

EUM.

.

Hac omnin dabo tibi , ff cadens a

[7^

ordrgeris me. Mattb.

fduci v

4. U. 9

Reciicit illum Dominas :

D

Vade Sathana; ca-

uillias, *

dit tamen ante pedes Judz

, in cujus corde Diabolus

morabatutr,

a (pirings

uod przftare noluit pro omnibus mundi

rcgnis, modó

pro uno Juda

acquirendo exhibet.

Ap-

plica.

Sylveira, -

;tcit; t

Mifericordia motus e

4

QUA. 1.;. 0. 206.

ines; Q

Ne vereatis ,

yemur, T

netenonrecipiat : Non enim dele:

Catur Deus perditione

5

.mïb'lï at

Peccatorum , jam occutre

ns venienti tibi cadit (

X

üpet

collum ;

LO$,.

Ío

Qfö Autt

Dominus enim erigit elj

Rogo, . quis hic

defperationis locus , quz hic

g qudo

excufationis occafio? Nifi

uj 2f

OIté timeatur o

fel. $, 3.

ccutfüs, aut turbet gmplexusi $. Chry-

d m*

Viden; cipitaten

TA

fle*uitþ&þer eAm. Luc. 19. «. 4I.,

m:äl» ]

Super civitatem 8e

vit propter immen

f

13 V.

i

4

qm d

dam.

Humano

tia defttuen-

modo civitatem Chrifti

t

Y

À v

J5 um

fua bonitate de&

s proimmenfía

u

ct, etiam hinc oftende

ns, qualia ha-

icti)

^

7

beate

!ga Ingtatos vifcera,

Y« lm

5 S?N'

Entbyg.,

Sic Deus dile

morat

b

dum,

x mundum. jo. g. v. 16.

Quem di-

ligit? Mun

O Ineffabilem cleme:

j n

qüm

itiam ! Quód

Angelos dilieat, n

on mitum; funt enim miniítci

ejus,

qui faciunt volun.

t^

ea

tem ejus,

Quód Juftos dili

non mirum, quia ab lipfis amat

ut,

gat,

Quod fi dixiilet,

Vil

ab eo cteaturas ittationa

:

g !

"

e

les diligi, étiam non elffet mi-

rum; quoniam omnia f:

rviunt illi.

quiHi

'

um

mundum , proditorem , rebell

P

