vult, poteft intrare januas apertas : Vidceand, & ti-

Qu d*

meant Viri negligentes, ne eis, qui claudunt cor fuüm

lt ii

Deo, & os, & manus, regnum celorum claudatur,

dgntib.üi p

& introire non poflint,

Quidergo tardatis? Ecce aper-

[

r

ii

tiíunt codi. Hoc inquam cüm audiflet, convertit fe

u qu

ad Deum, habitum Religiofum recepit, factüsque eft

qu

umö(!lï)

Religiofus fanctitate, & doctrina prorsüs infignis, qui

" 1€m03"

]LE)

vaf"

multos Hzreticos ad Chriftum convertit ; corümque

lblls f

errores retutavit.

-Annal. Domainic. Phhi7

I

j 0U

Fuit quidam notabilis Catdinalis, quem B. Bernardus

TM

rogavit, ut poenitentiam ageret. Qui non acquiefcebat

T.

ei. CuiB.Bernardus ait : Si non vis facere pacem cum

g.

Deo, faltem facias treugam : Ait ille; quam? Refpon-

D()&Of ]

(

dit, abftine tribus diebus ab omni epereillicito ob amo-

[( avaS)

Q 4

feim

n(

'al

Z20L

Park.Il, Tit. XXL.. Muateria pio t utiliter

Geran

rem Dei, & fecit fic.

His completis dixit $. Bernat-

dus : Modó aliis tribus diebus abftineas amore B. M.

tdcs , d

Et omnibus hi

€

G

fa&is Cardinalis dixit B.

Tion to

Vireinis.

Bernardo

Nolo modó tteugam facere, fed pacem;

üs À

torio vi

leve enim eft mihi de cztero abltinere; & fic malam con-

Cm 1

fuetudinem depofuit, & poftmodum vitam in bono

finivit.

Dijtip. àm prompt. Serm. 151. Litt. H.

Tnü

.Subulcus pecus noctü teducens, cum ftabulum

qui (

fclcem

inttoite nollet, juíffig illad ex impatientia ea celeritate

It

n haram conferre, qua Jurifte infernum intrant, &

"n

ecce ! illud moximperata facit.

Vidit hoc é tarii mc-

Ff

nium Joannes de Florentia Advocatus, & converíus al-

tf df

Qd

tero mox dieFrancií(canorum falnilïaiïï introivit. S. da-

D

£0n. Tr. 3. biff. tit. 1.4. €. 9.

Qtnfeqmr.

Cum quidam dives Clericus vigilaret Parifiis ad

pont l«

feneftiam. ftudens,

& quidam cantaret in vicinitate

t r

Rïï&um

quamdam cantillenam ; quz dicebat galïic&: Tempus

vadit, & ego nihil feci : Tempus venit, & ego ni-

fatdi d

hil operor : Incoepit recoeitare de dulcedine cantüs pri-

chufln

müm, & poft circa verbi fententiam , cogitans, quód

DA

€ 1no

[,)

fibi competeret, quafi fermonem à Deo fibi miífum

illum recipiens, in manu fuorum omnia relinquens

V, fim

Ordinem Fratrum Pradicatorunt intravit. —— Bellovac.

fos, qu

[pec. f. 6. L. 3. dift. 6.

lt audj

Rolandus, cum díem inteerum lztus inter convivia;

Ia

choreas, ac lufus exegiflet, tandem vefperé ad fe rever-

Cs

füs hzc animó volvit: Hem ! ubi nunc eíft feftum ,

(UPQ[Q 1

quod egimus? Ubi tota hujus diei letiria, quz jam

itum,

abiit? Itaque fecum perpendens,fic totam vitam abituram,

V ry

nihilquc pefma.n[ï.lrum prater dolorem, & pænitentiam.

E

Poítero die divi Dominici Rcligqionem ingreüüs eft.

ia f

Platus L. 3. c. ult.

'Qïkb]

Paulus Eremita primus, dum fugiens Decii, & Va-

w

letiani Imperatorum fxvitiam, caíu fpecum ingreflus

N

aliquamdiulatüiffet , coepit delectari folitudine , & quód

htm*. ]

prius neceffitate fecerat , deinceps voluntate tota tenuit,

N

"dnonym. im metbod, elig. fiat.

nl

Gerardus

H

littt

difcurrend: de Infbiratione interna.

203

t $, at

Gerardus à Kampis Toparcha opulentus amplas fibi

more M.

tedes , ac peraccommodas exftruxerat,. fupellectili omni

alis dixit b

non modo neceflatia, fed perquam fumptuofa adorna-

tas.

f picti

Ad has regió epuló inftru&tó Dominos fuo. tcrri-

c malam o

torio vicinos invitárat, ut geniali hauftu. novam fabri-

am i o

cam irrigarent. — Capaciorem forté füb bellariis (cyphum

t, H.

manu prenfans convivas percunctatus eft, quid fibi,

An non fe ut veré

um fhbdu

quid fuz fortunz deeffe putarent

|e colentt

felicem fufpicerent? Omnibus applaudentibus , unus

mentis candidz hzc effatus eft : Cognate mi, has, quas

" inmw'.:,ä«;

yc étüfi

f

&dificáfti , ades , peraccommodas , & a.mpli!ïïmas,

: conveti

cenfeo effe imperfectas; quia foramen aliquod prius

obtutandum eít, ut opus omnibus numeris abfolutum

m',oivir- $d

cenfeatur.

Et quodnam illud? Quzrit Gerardus, re-

ponit alter; oftium, per quod' ex boc divetíorio brevi

( Pari(ïis.

A

n vicintt

ad cameterium tranfiturus, & hat

i

c domum brevi alteri

jc: Tuy!

reli&urus es : Quod Viri fané prudentis dictum ita Ge-

j &qu

rardi animum movit, ut fzculó.fpretó ad Religiofum

clauftrum commigrárit. — Beiter. im larva mundi praf.

Ms canrïislnï;ï

B. Columba Reatina audiit Concionatorem dicentem

ogiars *

"

de ingenti numero Sanctorum : Pro argumento ajebat

0 (ibj m

nia ICtlinqumï

ile, fingulas Urbes habere proprios, & indigetes Sanc-

tos, quorum multos recenfebat.

um illa, cum nul-

'Lt

n

lum audireté pattia fua nominari, cum tribus aliis puel-

lis ftatuit Concionatorem Wdire, & rogare; num nullus

interconïir/h

u

hr

Reatinus eílet fanc&us: Ille negabat, ullum fe fcire;

yercal

f

"

Á

c a

d

j

A

cupere autem íe, ut ille fint primz, aut üna faltem

€arum. Sors Columbam tetigit.

Quare ad Sacerdo-

jrit qu'

1l

tem reveríz cupiunt eam fortitionem ab eo ratam ha-

n

]

beri.

duf

j

Ita Columbz forte impofita eft neceffitas, ut

gt

us o

Sancta fieret, prout fa&a eft. — Barri. p. 4. prax. 6.c. 3.

if

Celebris fuit ille modus, quo Divina providentia ufa

füit, ut S. Ignatium de Loiola Ecclefiz fuz compararet ;

o &h

quod factum eft per libri cujusdam Spiritualis lectio-

nem,

Manfi Dijc. $. . 7,

« um m.gff,.

ylito"

h

Cüm$SanctoBernardo in itinete conftituto famofus qui-

g

(í

e (0 1

n&um pro equo, cui infide-

dam Ln;bx occutriflet ; S;

bat ,

$

v

Gc:ardug

204 Part.ll. Tit. XIX. Materia pià co utiliter

bat, invitavit, fuam econtra in lufum offerens animam,

Pertu

Pleniffimo igitur confenfü propofitum acceptavit Sanc-

fs K

(quo i

tus, pa&ó pramifsó, ut, quisquis plura jaceret punc-

ta, Victor remanetet,

Totus hilaris itaque Lufor ille

füs, Q

T -

taxillos jecit, & in punctorum numero pravaluit, dum

quiden

maximum taxillorum affecutus eft numerum, möxquc

equum tanquam fuum popofcit : Ad quem fervus Dei:

tattor

( mo

Suftine Fili; donec & ego jecero; üquidem plura punc-

mulyg

ta taxilli habent. ]ecit jaque Sancus, duóque tali

duodecim exprefsóre punéta, tertius veró, miraculosé

ICccp.'aj

ruptus in duas partes a.m)aruit , in quarum una fex erant

(im)

un&a, quz octodecim conficicbant, inalia veró paite

fl

divifa aliud fe prodebat punétum ; Quapropter attoni-

Tij

tus, miraculóque compunctus Lufor non perdidit, fed

ln

[ &t

lucratus e(t animam fuam; fiquidem fe fan&i Viri difci-

linz fübdens Monachum induit, & exindé virtuofam ;

& Ndem

perfe&ämquc duxit vitam. — Manfr Difc. 9. . $,

ttüs tor

In vita S. Philippi Nerii fequentia leguntur verba:

t OPPCti

fuptua c

Quemdam diffolutum convertit Tuvenem rogandó, ut

quotidie fepties diceret Salve Regina, pofteáque terram

fo m

uod Ado-

AC med

ofcularetur dicendó : Cras mori poffem,

lefcens ifte acceptans & perficiens, tandem ad optimam

ï)li fhort

convetfus eft vitam,

.0 060. 2.

Yrouy

In vita pramemorati Sancti infuper legitur, quód

ïïpïam

füi ij

vocato ad íe quondam Juveni abblandiri cosperit, di-

cendo : O te beatum ! nunc ftudiis incumbis, mox

tdelia

& tme

do&oratüs lauream confequeris.

O te certé beatum?!

Beniten

'Tunc magnus factus, me pufillum afpicere dedignabe-

d.

Exi

D

imabat Juvenis, hac ferió à Viro fan&to pto-

feri, cum protinus fibi ipfum pe&ori admovens, fic

ejus auribus infufurrat; (» quid randem? Altéhac vox

Jüvenis animo haefit, ut domum rediens, id unum fe-

cum tepeteret : Ego ftudeo, ut in mundo promovear;

& quid tandem? Qua cüm defixa cogitatione perpen-

diflet, nec à menre fua illa deponere poflet, ftatuit

Oratorii Congregationeni ingredi, in qua maximz in-

m?

tegritatis Sacerdos laudabiliflume vixit. Vits $. Philip.

INer. L. z. €. iy. . Y4.

Petrus

0Iim

u)

t

difcurrendi de Intentiaäe bona.

20

ens ii

Petrus Confalvus dum quadam die equó fuüperbé vec-

tus, per urbem.cum Sodalibus incedetet ,. fubitó ab

eptart ne

jaoeret p

equo in fubjc&um lutum excuffus eft, ex quo extrac-

ue Lofot i

tus, cum à Pueris, & Plebe circumftante affatim ride-

vilur, dur

petur, ruborc fuffufus, fibimet itatus dixit : Quando-

quidem, Ó munde, cui tam gnaviter fervivi, fic à te

ium, u

m (enusDi

tractor, cgo quoque te, ut mereris, tractabo. Itaque

em plua pue

€ó momentó aecrevit, fe Deo in Religione aliqua fa-

mulacurum, quod pauló poft , in Ordinem $. Dominici

; duóqu

Ieceptus, praeftitit, — Pía£. L. 3. c. 3g.

p miricti

una fes t

Cum Elifabeth pretiofis ornata veftibus, auream ca-

alv put

pite geftans coronam, ac familia frequenti flipata, rebus

poptr at

Divinis interfutura templum intraflet, primo intuitu crux

Dominica occurrens ,. & ex ea pendens imago Salvato-

| ïïdidi[l kä

atj

tis; eam compunxit, taliáque fuggeffit : En Creator,

o vt

& Rcdcmptormeus ; nudo pe&ore,; brevi duntaxat con-

te&us tegmine, meà causá ignominiofam in cruce mor-

91 n' 5»

tem oivpc;iit : Át egomiferà gemmis, auro, byffo, &

unuur v

1 10 qi

m

purpurä contecta, vitam coacleftibus indignam beneficiis ,

etdo magis, quàm ago.

(lesque rf

Illius caput &c. cümque

l

&c meditaietur, effervefcens in fpiritu, in tetram . ve-

u) AU

]ut mortua corruit, adeó ut Domeftici cjus myfterium

'1 T

ignorantes, eam ab aliquo accidente lethifero cor-

reptam fuifle exiftimaverint,

Höcque fanctitatis illius

[ecitüb,

»

J

fuit initium; nam immediaté

poft mundi vanitatibus,

cæpcïib Ü

]

g

& deliciis Regalibus fpretis ,

1futó fíe induit cilició ,

umbit

ac femetipfam contemnens, corpus fuum auftcriflimis

m

t

1

yocnitcntiis maccravit. Sur. i2 "vita.

t dedjgmüï'

ol

p

TITULUS XX.

ydmore

Jl

næ[ïO&

DE BoNA ÍNTENTIONFE.

il gnum /

Praxis bona Intentionis,

m

p

jox ]

i

"i

239« ) E& intentio illa dicitur, qua operis füi finem

J

10H€ï |

conflituit Deum, & ad ejus honorem, &

ma,ïlmz

gloriagn Ievocat, quidquid fit, didhur, cogitatur. Si-

4 h

Cut

pb

206 Part. ll Tit. XX. Materia pió C utiliter

tali : Sic recta intentio vita Spl-

cut refpiratio vitz natu

situali neceflaria 'c'&.

Ea eft anima, & forma omnium

afonbu

Conhdera

acionum; nam qua

lis intentio , talis eft a&io. Si quis

flagellis ; jejuniis ; aliisque pænalitatibus affligat corpus

W OPOX'

fuvarc p

fuum non propter Deum, fed ut gïoriam accipiat ab

hominibus, nihil ei prodeft. Ne igitur opera tua. im-

p o

pura, & vacua in confpectu Dei inveniantur, paritati

ib q

4

U5

Dom:

intentionis omni conatu iníif

nec quidqvam vel mi-

fomnum

nimum aggredcrc, quin prius actu ad Deum referas;

dvm;z;th

tanquam ad primum principum , & ultimzm finem

tuum. Tua autem opera triplici intentione ad- Deum

cgaz;,-]ä;g

dittii; ]

referre potes : Ut poen

evadas : l T.t pramio potiaris :

jl

*

a eftServorum,

Tienons

Et ob purum amorem ipfius Dei.

fecunda Mercenariorum , tertia ad Filios fpe&tat.

Pri-

t k dl

ma bona eft, melior aisera, tettia optima : Hac enim

Vner

in Deum tendis, & ad iofum omnhnia dirigis, ut ei pla-

düle, &

ceas, ipfümque honores , ut ejus voluntatem adimpleas,

fcilts Qu

& utils, qua agis, te ad intimam cum illo unionem

4 mijor

Illa verà puriffima intentio eft, quz nihil

ientignis

difponas.

proptium in voluntare relinquit admixt

um , ipfamque

Vefetim

H

in Deum

penitüs, omni humana affe&tione abje&ta ;

i,

Gratiffimum item Deo erit, tua quælibet

transfundit.

fä('imma

operibus , verbis, &

opera, vetba, & cogitationes,;

Cihus, 9:

ESU Chziíti umire, ut

Tt D

cogitationibus Domini noftri J

infangaine, & meritis ejus purificentur, &perficiantur,

Tedts m

Sic autem unita, & purificata offeras Deo Patriin odo-

f i

tem fuavitatis.

i, qi

Xl n

Signa rectz intentionis hzc fünt, ^ Non turbolenter

rem ag

]

e

redi, non anxium eíle, non diftrahi , nontur-

|

D pctfe&ï

bari, ob rei eventum minus profperum non af

!gi 365

Pïüptet D

aliorum judicia anxié quarere, omni vana cogitatione

Wieion

m(m) [U

poft fa&um carere, opiniones hominum contemnere,

&qué diligentet omnia facere , five

publicé, fve priva-

W Wm

u

tim fiant, five multi fint Spectato:es, feu Auditores,

R

»)I

vel pauci, nec laudibus extolli, nec vituperüis deiici

H

I'E?.

Àl

refignatum ad omnia efle , nihilque optare ; nihil time

h

-1i13..guhs

Tecum eïþend(*f, quid fit , quod araes in

actio-

iilitt

difeurrendi de Intentione Lona.

207

Xio viz o

n omnim

a&tionibus tuis, illhdqueabnega, ne vitiet intentionem,

Confidera dein illud monitum Chrifti : Quoniam íem-

&io, $u

if

per oportet orare, & non deficete; hocenim non aliter

Íervare potes ; quàm mediante vecta intentione. Sem-

m acfi-pizt.a,

ogm j .1*11'1

per orat, qui femper bené agit 5 bené autem fempeg:

anpur, puu

agit, qui per rectam intentionem omnia opera fua ad

Deum refert.

Cuüm dormis, femper orabis, fi ante

dopun t

fomnum hunc actum præmittas.

Cupio mi Deus, ut me

DL ün ïdiöüï

vltimom Int

dormiente fingula rofpirntiones uea, te

laudent, & glor;f-

jone ab

cent, n« [i affeti a omnium Angelorum, & Sanctorum [emper

D

dicerem : Laus tibà Domine Rex aterma gloria.

Plures

ycemuo

x

Intentiones figillatim fuggeret cujuscunque operis na-

y d

türa, & circumftantia.

h

pl T

Vefpeté in fine examinis confidera, diem, & opera

mi: i d

abiíle, & quanta cor tuum perfunderetur lxtitia, fi ea

['iO'iS) n.ï 1

1

feciffes pura intentione. — Opta igitur omnia te feciíle

ytem d

pï,-

il

"m

ad majorem Dei gloriam : Renova propofitum rectz

m illo

v Diiu

intentionis, & die fequenti eam fzpé reftaura, mané

du

fl

u

prafertim ante facrum ; ad cujusvis laboris, & actionis

'tufrl; £

PU

initium , ad hoxas fingulas, &ante fomnum.

Res ifta

d ,qD

4 (

Q

h

facillima eft, & in tua poteftate pofita : Quid enim fa-

t, 83

cilius, quàm mentead Deum clevata diceze : Hoeproprer

u

seon

Ye Domine, C ad gloriam tuam facio. Patva res eft , fed

afti P

ingens meritorum cumulus ab ea pendet : Etfi eam omi-

etici"

agel

feris, licét multa agas, nihil egifti. Siné mercede eft

o Pt

s

labor, qui caret recta intentionc.

u

;.-rf,

Scias infuper velim, operum noftrorum bonitatem ,

'

ac perfe&ionem in duobus confiftere, Primum , ut puré

&rahl) n

propter Deum ea agamus : Alterum , quod ad operum

101] Id

n

on d*

pertectionem tequiritur, eft, ut quantum eft ex parte

gtb

noftra, omni conatu connitamur, ut bené fiant : Ne-

ani

y

Q

pr)m

que enim fufficit bonam tuam intentionem efle, téque

!f

: ( F[W

m

dicere, propter Deum hzc à te fieri, fed neceflarium

(,r 49

infüper eft, ut ca, quàm potes optime facere conten-

j u

das, quà per ea magis placeas Deo.

i

)nl

g

*

$1

l Mi

Ad

MOTIVA.

108 Part. Il Ti. XX. Materia pio C utiliter

tic tefet

MoTivA FACIENDI BONAM

ctebro n

Inteniionem.

ficetent

fitum ;

231. Chm [ublevaffet J ESUS vculos , c» "vidiffet ;

quia multitudo maxima venit ad eum , dixit ad Philip-

foebat :

pum: Unde ememus panes? Jo. 6. .

Chriftus ad-

buoye

Slou

efle populum fciebat, nec opus fuiílet elevate oculos,

ut videret illos, fed id fecit, ut doceret nos omnia no-

tilonis 4

Dfal u

ftra opera ad Deum velut punctum collimare. . Drex.

in amuj L. 3.6. . $. 2.

MITT

In Monte Golgotha duo juxta Chriftum Latrones pen-

uv j

iefon

debant, & zquale fupplicium tulerunt, quorum tamen

alter paradisó, alter tartaró exceptus eft; quia difpat

Áig, &

! ^4501«'Jm M

utriusque in tolcrando fupplicio intentio fuetat. L.

23. 'vl 35.

leionis:

Gloria in altiffmis Deos ( i terra pax. bominibus

Bul s.

bona -voluntatis, Luc. 2. v. 14. Redemptote nato cacli

fitt d

U af

h

Cives oftenfi funt , qui clamarent : Glorza (»c. Ante

——

Dei namque oculos manus nunquam vacua cft à mune-

Xbfione.

Wttverer

te , fi füeritarca cordis repleta bona voluntate.

$. Greg.

bom. $. in Evang.

Nil Deo offertur ditiüs bona vo-

Ts m

:

luntate.

Idem bom.4. in Evang.

A vità

Milites Gedeonis ,

dum contrà Hoftem movetrunt

gtim ;

caftta, id unum affiduó clamabant, Demino, ac Ge»

Ágilorei

deoni : Ydem dicendum cuivis Chriftiano in omnibus

-

-

NCte m

actionibus,

Jud. 7. . 18.«

Atf

Herodes licét petinde Chriftum invenire, & videte

Rn (tos

atdentilfimé defideràrit, atque tres Magi; quia tamen

—

üiild Hefi jl

non'adorandi, fed occidendi causá id delideravit, füp-

Q fimps

plicium potiüs, quàm premium eódem íuó defiderió

Vühï'ntatem

promeruit,

Matth. 2

Y

-

WltFab

Quidam Eremicola ad fingula, qua aufpicabatur

W fe

epera paultfper tacitus fubfiftebat :

Rogatus veró, quid

Ts (

W

lo

agerct, refpondebat : Opera ipfa ex fe nihil valent , nifi

k)v

bono fine, & intentione fiant,

Vita Patrum.

QUi

M

B. Magdalena de Pazzis affiduó inculcabat fuis Mo-

Wt

[^ I. 5.2

nialibus, ut omnes edam minutiffimas adtiones puriffi-

ine

um

"77

difcurrend: de Intentione bong.

2199

ilir

mà refertent ad Deum : Et ne hzc doctrina excideret ,

NAM

crebró inopinató quzrebat ex illis; cur hoc, illüdve

facerent?. Quuód fi audiret, cafu, aut ex confüetudine

& villph

facum aliquid finé intentione fupernaturali ,. dicere

folebat : Non videtis vos meritum perdete? Deus tali-

at al l-

Chifts t

bus operibus non pafcitur.

JVetà cAp. 44.

ye od

Sicut decor corporis in facie, ita decor totius opera-

'

tionis animz confiftit in intentione.

$. Berz, in fent.

08 ortiiti

que, Dii

P[al. 44. . 14.

Sicut auri exiguà mafla magnum fuperexcedit cumu-

]um vilis cujusque metalli : Ita pauca opera peracta cum

Attoe t*

incendio purz charitatis in confpe&u Conditoris magis

gorüm ii

fulgent, & gratiora fiunt; quam multorum exercitia

j qui dint

laborum prodeuntia ex radice negligentie, & de £fonte

üeu, L

intentionis non bonz.

S. Laur. Juft. in difcib. mor. c.

42. col. 3.

Sicut charta aliqua. parvula patüm, aut nihil váfer,

yre nato t

aut zftimatur: At veró quando Regis vel Principis fub-

j $6 AH:C

fcriptione, aut figillo fubfignata eft, omnis ei exhibe-

à eft m

j 000

tur reverentia, & obedientia : Sic quoque multz ope-

rationes noftrz nullius futurz funt meriti ad confequen-

jus bont *

dam vitam zternam , veladaugendam, & acquirendam

m moitit

ï

ratiam : Át veró quando conjun&z funt, & fignatae

igillo rectz intentionis, meritoriefiunt, & à Deo mag-

yin, (*

nopere remunerantur, — Mazfr Ir. 37. Difc. s. 9. 1,

jn onii

Artifex aliquis non facit opus aliquod fecundum pro-

priam fuam phantafiam, fed pro beneplacito ejus

qui

T

illud fieri jubet :

Eadem ratione in omnmibus operibus

- quii i

tuis femper habe in memoria, & ob oculos tuos Dei

voluntatem.

derit M.T

"

SicutFabermurarius, &Latomus, dum aliquid con-

ftruunt, regulam, ac amuífim, & perpendiculum ad

1ufpl'f3b2m?,

M

manum femper habent, & ad fingulos pené, quos col-

T

locant, lapides, ipfum confulunt: Pari modó nos ,

jv

quidquid agimus , ad hanc majoris gloriz Dei libellam ,

& normam dirigamus oportet.

Drex. in amuffi L. 1.

:?I(uis

yr

Ce 19 2

jl

yi J

Sicut

j

|

210

Part. 1l. Tit. XXI. Materia pil; & utiliter:

Sicut in comadia non attenditur, quam petfonam

yipulun

uis repraefentet ; fed quomodo id faciat ; confideratur:

hs vt

Ita non tam curandum cít, ad quem ftatum quis voca-

tm,

|

tus fit, quàm qua intentione fuz vocationi fatisfaciat.

fs in [

d vült

Sicut f quis virgam haberet, quz lapides in aurum

convérteret, omnem diligentiam in ea vitga cuftodien-

«

da, & ufurpanda adhibetet : Ita cum fimilem effe&um

inv*dka

didsi

bona intentio habeat, omnésque actiones noftras aureas;

& meritorias efficiat, meritó ad fingulas, velíaltem po-

Sih

tiores actiones extendenda eft.

Dvex. n æmuj/?' QT

Vil

d

INTENTIONIS BON/E ÉXEMPLA.

a.

232. Oculi mei [emper ad Dominum;, quonium ipfe

Mhm ;(

Oculos

evellet. de laqueo pedes ameos.. P[al. 24. U. Y5.

mlvncedercr

ad Dominum femper habet, quiperintentionem dirigit

li cont

omne, quod agit, ad Dei amorem. Hzg. z5. Vict. bie,

t Cf

D. Thomas Áquinas poft mortem apparuit pulcherri-

Chüfts .1

máà ftellà in pe&ore confpicuns, qua condecoratus cft

Tansjïgl

m intentionem, quam omnibus fuis

T

n

n

propter purifüma

Vfüs e

bus prafixit : Unde interrogatus à Chriftlo; quam

N H&Eïm

ope.riï

qmerce

dem peteret pro tam fidelifervitio, &labore? Non

D D'xïc'n

aliam refpondit, nifiteDomine. | Vz£a 7. Mart. apud Sur.

dtes

Praclarum illud fancti cujusdam Coci, qui à beato

Nooem

oanne Climaco interrogatus , quomodo in tanta rel

tfm, ?

culinariz occupatióne, qua dücentis triginta Religio-

& fttfg

fis, prater externos, & peregrinos, alendis fufficeret,

dtnr :

tam cílet ramen zquó femper, compofitó; & colle&tó

4t i

xnimó? Refpondit, id ex eo fieri, quód omnia tanquam

h iH() t

Deo faceret.

S. Clim. grad. 18.

fint f

QCä, qu

TITULUS XXI.

antis

AR )

i

Dz [Jupnrcio ExTREMO.

Qsïjiïo iï

Eft fermidabile ob -varias cau[as.

*iflü!ktfl'.:

mæiw

Oyfes iratus - arripiens -oitulum, quem fete-

lhyy

a;;-M

rant, combufft. Ex.

A. "U.

20.

MiI'OI' r

hi

populum

ttiltur

- difcuvvend? de Judicto extfetno.

21f

am pelovnt

"pöþuï am illum terrore periculfium, atque attonitum Moy-

; Contriu:

fis voce, quafi i&u quodam terrifici fulminis exanima-

a

m

tum. "Unde hic pavor? L45ul.

2.

34 rciþondet: Moy-

oni ftsad

fes in reditu füuo fuit tertibilis, emitteus aliquos rádios

ydes 1 um

de yulta füo, ad terrorem malorüm, üt noa auderent

i culer

e€i repugnare, SiPopüius tantoterrore percufiüs , radiis

nilem du

in vultu Moyfis appatentibus , quid faciet facies irati Ju«

molls

TO

AUAT

dicis in univerfali judicio ?. Zrcoz. i 1f 3. v. 13. Dijc. T.

, velfühemp

Si bunc dimittis , nones Amicus Cafaris. . J0. Y9. . 12.

in mf

Ubi hoc Pilatus audivit; mox adduxit fotas JESUM;

& fedit pro tribunali.

$. Au$. dicit, tunc illi animó

EMPLA,

D

obverfati-czepile vultüm Cafaris trücem , iratum , tet-

Jj AWIMIIJW !þ*'

tibilem ; eöqne permotum, ut in Judzorum poftulam

1j ," 0(11(0

concederet,

$i reprzfentario hominis irati tantüm . va-

'

ationm d

if

"

]

luit contra rationem , & jaftitiam , quid non operabitut

" 1115- V;;f,f/!

"

in' Chriftiano confideratio terribiliflimi vultus , quem

ii p

Chtiftus fudex przferet. — Did. Nyff. f. 2. d. 1. quad.

TAnsfiguratus eft ante eos.. Matth, Y7. . 2«

ualis

ndecotatt .s::

y ompitus

futurus eft tempore judicandi, talis apparuit Apoftolis,

Chilo; qu'm

$. Hieron. in Matth, hic.

Dic mihi nunc ó Peccator:

&lb M

Si Difcipuli Chrifti tam jufti tantopere timuerunt, vi«

l

/

Mart.'a

P(/)

dentes JESVM . in nübe cum majeftate ,. & audientes

u

/

-!'

vocem Pattis tam gloriofam, támque dulciter refonan-

l;

"

lp ii ut

tem, nec de paenis comminantem , quantum timebunt;

sointa P

& tertore ooncutientur improbi in die

Judicii;, quo au-

dient: Íte mal

g?iis

f

edici? Diex. Transfieuratio.

j

-t dlla venit ad eum ad ve[peram. Gen. 8. v. 1T.

i &

nqüïv

Tn illo extremo diluvio non erit atcay ad quam confu-

od

giant Peccatores, nec columba, qua pacem ferat, nec

olea, qua mifericordiam efflore(cat.

Fernand. bíc,

Ligatis manibus , Aac pedibus. Matth. ni. " 19,

l

Mirum ! Quód nullus in tanta multitudine inveniatur,

qui pro ipfo ad Regem loquatur : Quia in extremo ju-

EMOU

dicio nuilus etit , quipatrtesPeccatorum tueatur, nullus

aderit Patronus,

Sylv. bic q. 16.

,,,/(;;;.

[

lbwnt bi im [upplicium. aternum. Mattb. 2$.v. 46.

[l q!("" /

ll

y

Jbunt. Sponté igitur ibunt? Credideram à Deo cogen-

1)

dos. .

zOþopulwn

A

ir» PartillTir.XXl. Materia pz"b c» utiliter

dos, à Demonibus rapiendos, Quis ad mortem dam-

natus ultró , & lubensceatadíupplicium? 15st : Quia

m

tantus erit terror à facie Divini Judicis, ut eligant po-

quam.

tiüs fponté ire in infernum, quàm irat

ï]udicls videre

pottrg

vultum.

Paoletti d./1. adoo.

lm

Non.

Referunt facrz paginz, Regem 'Babilonie Balthafa-

fenfi

rum , cum adhibitis in 'convivium *rcgni -Magnatibus

przcepiffet afferri vafa aurea, & argentea , qua afpot-

de ve

dt g

taverat Nabuchodonofor Pater ejus*de templo, :quod

Agis

fuit in Jerufalem ;; 'ut *ex *els 'biberent, in eadem . hora

appatuifle digitos , : q'uafi 'hominis fcribéntis coritra:can-

D

lonn

dclabrum in fuperficie-Aulz Regiz. ;Porró iftud ;por-

tentum intuentem -Regem ia 'turbaffe; ut commutata

[ Lug.

fit ejus facies ; '& 'compages renum 'folutz , 'genuáque

ïüid fic

collifa ad fe-invicem. :Ex'quo ita 'mecum 'rfatiocinor:

jrlis j

Si trium verbotum in pariete fcriptorum indicium, etiam

d

eüm nondum eorum fenfus intelligeretur, Régem 'po-

Em

$ ]

tentiffirium tántüm 'non exanimavit, quantus tum -re-

Vi[ Pem

robis fururus:eft terror, quándo (feveriffimi Judicis

Em

H

terribilem iftam fententiam audienr: Difcedite.à me

inaledi&ti in ignem- zternum? Dazgiel. $. v.-»

'4

(n, :

Audiensantem AAnanins verbabac , * cecidit , d 'ex[pi-

Tüty

rAvVit. Ac $.. $. NonPetrum hicexiftimare debemus

n

interfecitle Ananiam, fed illum nonfuftinuiffe acritudi-

tis (

nem verborum Petri. Applica. Paolezti-Dom. SexAg.

Q!äü

etur cve[libus , i nom calefrebat. 3. Reg- 1.

f

Cámque "oþ..erir

3. 1. Quzrit.4bsl. "Undetantus rigor Davidem in-

Quim

vaferit, ut is nullis dein ftragulis.à frigidis.membris

Vil fgl

pelli potuerit? Refponder ex fententia utriusque gloflz ,

ortüm id frigus ex timore ,

quo vidit.Angelum percu-

[

lsj

tientem numerató populó. 2. Reg. 24. V. 17.

Timuit

Theoplyg

enim valdé, & cecidit in terram, & in tantum inde

hmdt

1

w

1

conturbatus eft, q

10d usque ad mortem tmanft in eo

"Itino

ifte timor, & infrigidatio.

Si Davidem ita perculit

Mp

Angelus iratus, gladiümque in manu vibrans; licét ab

illa juftitia provocare ad tribunal mifericordim pofletz

Ullm

Quantum herrozis adferet Chriftiane horrifica jlla dies,

Of

&ua

Mij

difeurrendi de Jugicio extregso,:

a

213

TEU

qua juftus jvde

x nudabit gladium fevere $uftitiz fuz,

Lgant *

quam nullz mitigare preces, nulla patrocinia infledcre

3 vt

poterunt. Di4. Njffen. f. 2. d. 1. quad.

Irvenit [cyphum in

jJacco Benjamim. Gen. 44. . ta.

Mi

Non legitür vel verbu

lum protuliffe Benjamin in fui de-

fenfionem.

[agnatïhm

Quid ante tribunal Chrift

l dicent Reprobi

u d

de veris fceleribus convicti, q

uando innocens Benjamin

ilO)

m

de crimine falfo, ex indu

ftria fi

bi impofito, ante Pro-

em

)

40

n

-Regis tribunal obmutefcit? 44v

arez, bsc illufl. 241.

nitra ct

JD2xit eis : Ego fum : Abierunt

retror[um. . Jo. 18.7. G.

ud pi

Locutus eft, & ceciderunt retto

rfum. $. 4zr. L. IO.

ymutit

i? Luc. Si ceciderunt ad unam vocem Ch

rifti morituri ,

:nlläquc

quid facient fub voce

jettas ejus judicatura

judicaturi? Quid non poterit Ma-

ocinot:

, cujus hoc

potuit humilitas ju-

yetiarm

dicanda? S, -us. T.

YAG. 47. in Jonn.

m po

Egreffus foras, flevitamaro. Mattb.26 :7.7 $.

Exi-

PU

vit

iem.

Petrus de atrio, non valens füz mentis fe

tte pudo-

Su&ïcïä

Applica. $. Lamren£.

Ef dixit Dominus ad M

Jufi. de Chrift. agone, c.g,

tà m

ulierem ,

2guare boc feeiftie

x

Gen. 3. v. 13.. "Terribile judicium e

Íft, &hotrrore ple-

eu

num : Quid enim nobis fiet, cüm (u

premus Judex vi-

tam cujusque diícutiens non uno , fe

dceni

d innumetis inven-

! a.CIimdlll

tis fceleribus, acertimé ,

Quare hoc feciflis?

ut meremur, exclamabit:

$uf

Ubi fcil

icet nulla nec ratio ; nec

cauía jufta afferri poterir,

Nusquam neceffitas, nus-

jden T

quam violentia, (ed volunta

$ dedit, non coe

vim fecit.

git; non

$. ChryJ. àpud Fernand, bic.

Laqueó fe fufpendit. Mattb. à7. v.

$.

B'Olonæ'

Non fereng

p

Judas ignominias fubfecuturas ;

Íe ipfum vita fubduxit,

Theopbyl. Applica,

Timut

; itde

Herodes &ex turbatus effl.. Matzb, 3.

'UQ 3-

Nafcente

j

Domino conturbatur Herodes ,

£ omnis Jerojol)/ma 7777

,cgcuüï

3. Ecce jacentem in prafepi

O pertimefcit armatus ,

iceï [!

contremiícit humilem füperbus

; involutum pannis me-

tuit Purpuratus, $, nug, S. 2.

de SS. Innocent.

"Ferret

homincs illa pueri

le. Q

€

tla in cunabulis vagiens , & involu:a in

: ci$, &inpraf

pio xcclinat'a, utjam ex ipfo exordio

(iuü

Íciant;

EE

conicet

ai& Partis DL Tir. XXl. Materia p de atiliter

dedeco

nandus , quantó füblimarne

fciant ; quanta fit potc&ate do

9 dom

percuifurus Impios, przs

dus impcriö , quanto terrore

Sicu

fcrtim in extremo judicio.

St20 Czjf. E. 0124

ftts a

fum. Jofeph Frater

Ubi Jo fe

ph dixit Fratribus ! Égo

dus,

, nofi potuerunt

eyefter , : quem vendidiflis in Egyp:um

Ts

refpondere ;

nimio terrote perterriti.

Quid dicent Pec-

Ego fum Fra-

hus

catores, fi Chriftu

m in judicio audient;

(b

fixiftis, & vilifümo peccati

ter vefíter, quem vos cruci

Granat. in loc. com. f. 823*

Cna

etio toties vendidiftis.

pr

aliàs neminem metue-

füty í

Narraverunt Viri graves » qui

X d

bus liberé ,. familiari-

bant, folebántque cum Principi

fecundum Hifpania-

ere, cüm ad Philippum

MEHI

térque ag

ac Rex in eos$

um Rege

m aliquid petituri accederent,

confterna-

I

oculos fuos cum

Regia majeftate defigeret ;

eos comiter invitaret, ut

Ptnter vi

tos obmutuiffe. Ac 1icät Rex

bum quidem, effad po-

Iwent

fua propon

erent, támen ne ver

Gbantt

cui(le.

Corn. 1n C Tj«

Eþh, 3

dacii convi

&um nefcio quem

Qud d

Item idem Philippus men

verbis perculit : Sic me

Julus «

à Domefticis

adeó hifce tribus

1; d

um reverfus pauló poft ex maerore»

decipis? ut is dom

& NU

Donltr. L. 2.. Sect. 1. AApplica.

& pudore obierit.

(omniavit in fom-

ligeni

JuvenisLeno;

Lufor, Blafphemus,

Itio 1

&um ad judicium

Dei, ubi videbat

no no&urno, Íe tra

.

& cotam Chri-

Pfopfffli

Chriftum, B. M. Virgi

nem, &Sanctos;

.

as d

nterrogabat :

Clriti,

íto adduce

bantur animz ;

quas fingul

Et cüm has voca

tet ad gloriam ;

il D

uüid fecifti pro me?

dice-

m

ilas damnatet ad. paenam ;

]uvenis

plenus timore

quando interroga-

a'g»jc&ö j

bat : Ó me miferum ! quid dicam ;

ci.

Et po

(t pauca fuit vo-

V perc

bit me? Quia nihil boni fe

&tday

catus à Judice, cui dixit: Quis estu?

Redde ratipncm

tus incanuit, &

vitz tuxz. 'Tunc juvenis excitatus to

&useft. S. Via-

At

ponituit, fzpé confeflus, & fan&us effe

cent. Ferr. S. de corona Domtihi.

ii

everrunt, Do*

"fs

Sicut fi Ancillz obiter tantüm domum

minz poftea cam luftrantes ac

curatius

fordes ab eis

&älülg

negleétas cum gravi carum con

fufione producunt 5

peccatá

oftendunt : Ita dum Peccatores levia duntaxat

g 9nit,

ET

dijeurrendi de judicto extremo:

A1$

il

«onfitentur, Deus eorum graviora delicta cum fümmo

dedecore manifeftabit olim in judicio.

Faber Conc. 3.

à (abliute

àn dom. 5. adv.,

vpios, fI*

Sicut fi cubiculum aliquod i

ngrediamur apertis fene-

h6 Ih

ftris aerem intuemur purum :^ Aft ubi folis introivetitra-

í gph p

dius, fübitó atomi, & pulveres, quos primó non vide-

f pom&tunc

ramus, compatent. lIta quoque multis accidet Anima-

d dicende

bus,; quz vatiis operibus bonis, & metitotiis fe vacafle

:g0 fim E

fibi videbuntut, ubi autem fol ille juftitie affulfetit, &

[imo gt

examen ftri&iffimum inftituerit, multi cognofcentur de-

qin. fV

fectus, qui ante non cognofcebantur ; difcutietut enim, an

nem m

Mifla debité fuerit audita, an&c. Manfrs Difc. 22. n.4.

5 famili:

n Hiff)m*'

MzwonrA ,JUpiCu EXTREMI UTILIS.

, n "

234. In vitis Patrum Monachus quidam, qui negli-

a, nl

»enter vixerat, agrotans, raptus eit ad judicium, &

[ inv'Wï s

invenit Matrem fuam jam mortuam cum his, quijudi-

cabantut.

n dl

Ila, ut eum vidig, obftupuit, & dixit illi.

uim

Quid eft hoc Fili? Et tu in hunc locum condemnandus

m medo

juffus es venire? Ubi funt fermones tui, quos loqueba-

j r

culit : j

ris, dicens : Volo falvarte animam meam? Contufus ,

i ex of

& rediens ad fe, inclufit fe paenitens, & plorans neg-

pl

Jf

ligentiam fuam.

Cümquc multi eum rogarent, ne ni-

f

javt

mio fletu fe lederet, noluit confolari, dicens : Siim-

" bl vldïUi&

properium Matris mez fuftinere non potui, quomodo

cotàtt 4

)u

Chrifti, & San&orum in judicio potero fuftinere? Corz.

ao

4n Deut.q. $2. 9.13.

d Jotifo

'Sicat is, qui diei judicii oblivifcitur , tanquam frenó

[

*

E

; umoyg [

qu

abje&ó in pracipitium fertur

Ita quem con tinuus

f

hic percellit timor, moceító vivendi viam ingteditur.

d

j"

aM

Recordare noviffima, inquit Chriftus, & in aternum

uo[]fm

j

i

non peccabis.

S. Chryf. bom. 38. i Joan.

Cauult)

j n

Ti

Sicut quando caufa apud. Judicem dicenda eft, quz

aliquem metum cx legibus habere videtur, exomnibus

yd. ^

vieiliis excubatur, & advocato Patrono munera prepa-

.santur s [ta fi credamus, nos olim ante tribunal Dei

"T.

ftaturos , caufámque tam dubiam di&uros, meritó &g-

)Ioduc

ulK

P3

ipfum

!

n

47

gl

9

-

$16 . Parhlh Ti XXI Mat??ïa pïk C utiliter

ipfum Judicem, & Sanctos piis opcribus conciliare co-

nabimur,

Orig. bom. $. i Levit.

