D

funt Agimarum noftratum. 5. Bera. S. 4. de temp. Refurr.

Hofo magis Deum inhonorare nequit, nec majorem

!

iliirogare injuriam , quàm ífi ob multtudinem , aut

gravitatem criminum fuorum defperet de ejus miferi-

cotrdia.

Blos, in Sacello ga. Vid. $. 1.

D

Sperantém 11 Domino miferícordia circumdabit. P/af.

$I, v. IO.

Nibil

—

l

Mazeria utiliter excipiendi Confzffones,

.SI

Nihil fic capacem facit hominem ad Cocleftia dona

goiiis

percipienda, ac fiducia in Deum. — $. Berz. ia Píalm.

qui babitat. S. 15.

t

Quomodo te damnabit Pomnitentem, qui propter

i w*

hoc moritur, ne damneris? S. Thom. Fillam. tr. de

Adfvent.u.

) [ïm-

[ad li

PRAXIS DECIMA SEPTIMA.

SENTEN'TIZX.

tamoi

quaa

litia eft vita hominis fuper terram,

49.A/ I

Noh poi

tes vivere finé przlio : Ubicunquc fu

eris, ha-

fo tt1ó

jt d

bebis bellum. — Qui vincit fe ipfum ,. eft coeli

hares,

Cum minimé cogitaveris, aderunt infort

unia, cir-

cumdaberis calamitate, vexaberis infitmitate

;

» & veniet

mors, cui non potetis elabi.

^

Noli vivere incuriofé, nec puta, te fecurum in mari

hujus mundi, quaíi effesin portu; nam cüm alüffimam

mïtwc;

putaveris effe pacem , mors te aggredictur,

3

Ingredete fecretiora confcientiz tux ,

examlna illam ,

vitam confiderans pratteritam : Et fi in

juventute rife-

P

ris , fleas in fenectute , perpendens,

quantum temporis de

fai

tua yita dederis mundo, & quàm

parüm Deo fctvicris,

Nunquai virtutes animo 1nferere poteris, nifi ex

uas

omnem affectum e1gà peccata,

coprï.e

quantumvis minima.

r p

Jufto Dei judicio temporis

cüm eo abundarent ,

defe&u punientur, qui,

rec&té uti noluerunt.

Qui noluit

in tempore, dum habuit, bené

fericol

operati, etiam poft,

dum volet illud bené impendere ,

non habebit.

ch

Jun.

Si malz vite fis affuetus, ad bonum te poftea non

L d

poteris convertere; quia mala confuetudo malo de-

jcumina

yin&um te fervabit.

Rgfm'r.

. Dz GRATITUDINE.

f

AU

"&us bujus virtutis.

nl

(l

. $9. Gratias tibi ago Ó TESU ob beneficium Creatia-

14

)r

P55 conferyatjonis ; Redemptionis , Juftificauonis :

3 PIO

NU

—

ÉBartis 1. Präkis XVII. de Gratitudine,

32

Pro tempore, quod mihi przftas ad agendam. posni«

£cntiam.

JESU amabiliffime , qqi

pro nobis nafci x;oluifti, ii

ljumina voluntatem meam, quó cum debita gratiarum

m

adione jugem tui memoriam in corde retineam , quem

in Sacrati[ïïmo Euchariftiz Sacramento hodie acceptus

tam

rus fum,

us

Specialiter Ó JESU ad id advertam , ut pro acceptis

per diem beneficiis tibi Creátori meo gratias referam.

dic

MoTiIVA GRATITUDINIS.

Trupy

i

f1-j Nihil ita difplicet Deo, prafertim in Eiliis gra-

Nu

tiz, quemadmodum ingratitudo; vias enim obítruie

Wa fo

ratia.

S. Bern. $, 2. dom. 6. Pent,

qui, qui de bene-

lujus

Non eft dignus beneficium confe

[e3

Hf

ficiis acceptis gratias non a

9

i, 5 dhem. AAq, i Ep.

Omn

Ad Rom. L. $.

atque cum Deo

L

Nihil zqué in virtute facit creícere

btes

affidué veríari, & colloqui, quàm ci perpetuó gratias

Q()qu(

agere, & pfallere. —.S. Chryfoff. in

Pfal. 49.

& perfectius fe

exercet 11'1

l;

Quantó quis copiofius ;

deje

gratiarum actione ; tantó

magis appropiiquat ftatui

Ü

Beatorum.

Manf tr. 30. difc. 2, ". 9.

(

Bruta ob unum, alterünve bonum Datot

i blandiun-

iL

tur, aliáque gmtitugiinis obfequia exhibent.

dfc!ïc

Pauci interdum gpummi donati excitant alios ad amo-

Va

d.

icm Benefa&oris gratümque ei animum demonftran-

dum : Quid tanta; &t

am multa beneficia non efficient ;

ad An

quz Deus in nos contulit? $. Berm. L, 4. debenef.c. s.

Di«

[^)

a Deum gmti animi

Q :

Quantó major eft in anima er

o

affectio, tantó redditur idonea ma

gis & capax ad ube-

N

W dl(

ijorem Dei gratiam recipiendam , & tanto

ampliüs libe-

W

l

hürmx

raliffimus Deus quaii cogitur ad iaxgicndum. B. .Al-

]

Derkouba .

W 8

]i'cät bene-

Maximé dolemus, fi nobis pro ininimis

Y

T

ficiis debite gradi» non agantur; quantó magis Dgo

Ulg(x

difplicebit, fiprotot, iàmque m

agnis beneficiis ingratk

Cüf(ä]

cxiftamus.

PRAXIS

—

—

Materia utiliter excipiendi Confqyz'oäw.

poxis

PRAXIS DECIMA OCTAVA,

Mï&) ll"

SENTENTIX.

')ïainrum

, q

$1. WTIhi eft velociüs hisce mundanis; qax, cüm

äCCCPW

vix habuerimus, nos deferunt.

Semper mu-

tamur, & curimus, &finé fenfu pertingimus ad mor-

accepis

tis exilium.

feram,

Beati mundo corde » quoniam ipfi Deum videbunt,

dicit Dominus; ergo mundandum cot ab omni affe&u

,

n

mundano; quia per puritatem cordis tendimus ad elo-

rlam zternz felicitatis.

j g

Nullum génus poenarum effet juftum pretium ne pro

| du

una fola hora effendi in

hujus gloriz.

paradifo : 'Tanta eft cx;ellentiæ

de bue

Eftote parati; quia qua hora non putatis, Filius

,q' fl EP.

hominis veiliet.

Licét femper fuiffes juftus, & perfe&us; tamen de-

ülme

beres bonum agere , ut eó multüm merereris apud Deum,

M

) gt

eöque ma

o

o

ls; fi refpicias vitam prateritam, ubi vide-

bis, temulta fecifle ,

propter quz poenam acerbiffimam

exetce m

debeas.

u f

Qu

i Deum füper omnia diligit, ab

ipfo quoque di-

ligitur :

pavity

deeffe ?

Et fi ipfe nos diligit, quid boni poterit nobis

Magna res eft Anima ,

y ad ao

qua Chrifti $ anguine redempta

cft. Imprudens eft ,

qui &bi non providet de neceflarüis

ol

ad Animz Salutem.

ngihuent

Dico vobis , quoniam de ompmi verbo otiofo,

171 h)

quod

locuti fuerint. homines,

teddent rationem in die judi-

f

j 3]111!'11

€li, dicit Dominus.

/

x 4j 0X

Ubi funt tot Reges, & Principes cum omnibus fuis

lPl

fU hbc

m

honoribus, divitiis, & voluptatibus? Nulla nunc co-

]

rum extat memorzia, fed velutiumbra pi&teriére ,

'qua[ï

nunquam fuiffent.

Qui nobiscum folebant genio in-

j

j

dulgere, & poculis

» hos hodie fepultos pedibus con-

li

«ulcamus,

j

!

b

Neme

34

Partis1. Praxis XVIIL, De Humilitatei

Yn

Nemo unquam fervivit mundo, qui de eo non las

(lmp]d

mentaretur, Infincfenties, quid in hutneris geftaveris ,

feiviendo mundo, quando, cum tibi laborum tuorum

H

deberet reddere prxmium, te folum dcrc]inquet.

i

Da HUM ILITATE.

Atc

AéBtus bujus virtutis.

Váto

J

$3. Venifti TESU falvos facere Peccatores, quomum

N

H

ego primus fum.

Ante quamvis oratjonem indignum te reputa, qui

,

cum Deo tuo agas.

d

i,

Nullum vilipendii, aut defpe&us , proximo tuín

Nii

prefente, tum abfente, fignum ex amore JESU Chri-

?

fti oftende.

Ti0n cg,

Chm. diverfitas eft Sententiarum inter te, & alium

pf

Nm

quemquam, fmemento; ut tanquam minimue. ecx amo-

:e JESU. Chrifti femper cedas.

d

bat, fi quid à proximo

V

Quia humilem patienua pro

T

*

.

"

oribus dignus fup , quia

mïx'm*,

tuo pateris, dic : Domine maj

*

Peccatorum 1maxi

mus , & habe paf.icntiam.

Q

Eorum ,cum quibus indies converíari debes , mores

tibi centtarios, & defectus quotidianos patienter feras ;

H

du&us hoc motivo, quód &tu multi

s fcatca; defecti-

bus, & peccatis.

T

. MoTivA HUL&iLITATIS."

debcre

$4. $i vultis oculo mifericordig ; oculo gratie à

Rum,

S. Berm. de paff. c. 17-

Domino tefpici ; bumiles cftotc.

b(*t, li

Pretiofior coram Deocít humilis,;

profundäquc

ie

quàm miraculorum ,

propris imperfe&iomis agnitio

DUM

parad.

h

aliorümque grandium operum exhibitio. B/es.

Pm

An. €.33-

Yi

S. Vigpcent. Ferr. f. Y4»

Via paradifi eft. humilitas.

NU

W

de morte.

NT

Quemcunque humilem confpexetis ; Dei effe Filium

Tq

confidenter credere debes. S. Cajar. Jrelat. hom. 13*

&

de . V. 4f

£X

p

li

Materia utiliter exciprendi Cgezjä;ä'&nes.

yy

Yix fiexi. poffe puto , ut, fi Anima in humilitate, &

o 100 li

^

»

iplicitate ambulet, à Dzemone decij

iatuf. Ex lum;

ge[hücris.u

ïï

i CUOLdf

"Jheref. lib. 3. in Marc,

Humilits facit hominem amab

viïefm ; nullus enim

qutt.

invenitur, nifi diabolicus fit, qui non diligat humili-

tatem, B. Humb. f. 35. d bo[pital.

Per humilitatem homo vere efficitur Difcipulus Sal«

vátoris.

$. Petrus Dam. lib. 3. Ep. 14. C fev. de $,

:

», quon

AMichael.

Humilitas eft fündamentum primum omnium virtu-

tum, in qua omne zdificium fpirituale exftructum crefz

fepltt (IUi

cit in templum ían&um Domino. Jeaz. 4)b. apud

o tUt

Pallad. c. 435.

Jj (ir

Nihil eft in omnibus noftris.operibus , quod hae

non egeat humilitate: nihil eft, quod íiné hac ítare

, & dit

poffit.

S, Chryj. J. de profeff. Evanz.

j; ex 4mo-

Non reputes, te aliquid profecifie, niü omnibus te

inferiorem fentiàs.

Thom, Kemp, l. 3.c. 3. $. 2.

Ut fuperbia exofa eft Deo, & hominibus; ita.hu:

) proxito

sf qui

anilitas eft grata omnibus.

Stellap. 2. c. 90.

lÓidem.

f

. Calum non :ccipit, prater hurmiles.

o

be )

entet

fet

)

PRAXES DECIMA NONA,

g d

SENTENTIX,

£$. QU aliud vitio non ineflet. vigum , quàm quöä

Peccatorem ita reddat timidum , & pulillanimem,

]s

deberét odio haberi; & fi virtuii-aliud non ireflet bo-

[ gitt !

i

hum, quàm fecurtas, & animus, quem poüïdens ha-

(bl

bctl, in pretio effet habenda.

i

dg(llüö

Quem habent Pueti fru&um ex hoc, quód poft pen-

of

[aci

or

nuülam volantem cucutretint? defatigati funt, nullo

!

fru&u reportato, & fubinde capite lzfo. Ubi venit

vefpera mortis, laboriofa hzc vita, quam in mundi

[14

fervitio tranfegifti , finict, & aliad pramium non ob-

Fe"u D

tnebis, przterquam novos dolores.

Tempus, quo vivimus; datum eft nobis, ut bono

"131

j

A mnorti;

, m

eius g(u Calum 3cqaaichemus * idclu;a in bot

gur99

h

'3*6'

Part. 1. Praxis XIX. de Hyporrifi.

auferetur, quando ftri&am de omnibus hujus vitz

qmomentis rationem reddere debemus.

Nihil in hac vita tam bonum, beatum ; & 'dulce,

quod n

on fit plenum amaritudine; nihil tam pretiofum,

& tam

dele&abile, quod poflet hominem reddere bea-

SS-E

zum, ab omni malo liberate; & femperletum efficere,

Ibi

nifi folus Deus, tanquam folum, & fummum bonum,

quim

r

^ Dge Hvrocnirsr.

didi

Actlus huic vitio contrarit.

üt; qj

iuüd li

$6. Hoc unum te peto Domine mi, exaudi me, ut

ietatis mez opera non obeam famz aucupandz gratiá;

j NO.'I |

hüïe Y

(ed folüm pro tua gloria ampliandá.

.

2

liffimus

Adjuva me Domine Deus meus, ut ego vi

fl:ïïl't D

patadifi

Peccator, indignus plané, quem terra fuftineat, idem

femnper fim in occulto, qualis in publico.

«f

x

Petegl

MOoTIVA

piotat

fl i

Fugiendi Hyporrifim.

K,

$7. Sicut propéfumma, & Diuina virtus eft, nemi-

nem decipere; íta ultimum vitium eft, quemlibet de-

cipere;

S. .Aug. in l. 83-44- 4- 53-

fi cupis laudati, omnem curam adhibe;

ut à Deo id

9)

Wütor

fiat; nam laus hominum ftaüm, ut incipit, perit.

Stella p. 1. c. 18.

T

Jto y

Hypocri

fis omnem operum mercedem deftruit. — $.

Chryf. bom. 13. i2 Matb.

Aham

W t

$perne omnem vanam gloriam hujus feculi, fi majo-

xem velis gratiam obtinere apud Dominum. . Szellap. 1.

Mtyfne

£. 19.

Hypocrifis eft vitium odiofiffimum, periculofifü-

M

hg

mum; & curatu diflücillimum; tum quia Hypocritz

culpas fuas fateri nolunt; tum quia cortigi recufant$

(hn[hu 1

U

nam tefte Greg. in moral. paratiores funt mori, quam

"g.

xedaigui,

Cnnï&

Pretjum

PRA-

L

II

P u

Materia uti,li?er exciptendi Conf[fiones,

37

us vt

PRAXIS VIGESIMA.

& duke,

SENTENTUXE.

pmiofum;

$8.q 'Xiguus dolor, aut in?rmitas interimit homi-

i

m dfitt

nem, aufértque o-cationem fefe emendandi,

jm bonun,

Ibi [in Inferno] e:it/ una hora gravior in poena,

quàm hic centum anni in amariflima pocnitentia..

Sap

é quereris de tranfactis diebus, quos malé per-

didifti: cur non eniteris fic prx'ens tempus tranfigete ,

ut, eó elqpfö, dicere potfis: Non video, quo pacto

illud melius potuerim impendere?

] mt; I?r

Non conítituit nos Deus in hunc mundum, ut

de-

i gt

licaté viveremus , fed ut. poenitentiam agcremus, Non

eiecit Deus hominem ex Paradifo, ut alium fibi faciat

) mem(:

p

paradifum, íed ut viveret tanquam in exilio, & car-

€ete,

Pereerini füumus in hoc mundo, & Colum versug

proficifcimut : non habemus hic manentem civitatem ,

Íed futuram inquirimus,

Omne iter fecum fertlabo-

rem,

6&) K

mbbCf dc

DE IurraTi0NE CumzISTI,

æiïgMSQ

$9. Domine JESU Chrifte, concede mihi mifeto

[ à

Dcold

Peccatori vitam , & mores

tuos prz mentis oculis pro

LQLE) Pcllï«

regula omnium operatio

num mearum Ifemper habere ;

& pro viribus imitari,

a. ^

Aliam viam ó

JESU amplecti nolo, preter eam,

uam tu docuifli, vivam fcilicet in humilitate ; man-

j,im

[ m

í

.

uetudine, patientia in adveris » amore inimicorum &c,

guliph

Moriva CunisTUM IMITANDI.

a

ulofdfl

60.

Si cupimus effe Chriftiani, debemus ; quod

od

Chrift

us fecit, imitari.

;

S. Cypr. lib. de difcip, &b ba-

1 [ecu nn"

éit. Virg,

Ui

jorl»

1

Chriftiani à Chri

fto nomen acceperunt, & opera

retium eft,

1

ut ficut funt Hzredes nominis; ita fing

?

S. Beran, lib. Sent,

n

d

mita,tgrcs fan&titatis.

Dz

Die

Partis I. Praxtis -XXI. De Inþræ,,

3

38

Dic obfecro , quid utile erit arberi , quz in fum-

gmum fe extendi , & foliis frondet , fed fru&u careatà

$ic & Chriftiano non proderunt recta. dogmata ; fi vi-

64

tam Íuam non bené inftituat.

üedi

Levius omninó eft, Deum nefcire; quàm cognitum

K nl

irritare : tolerabilius eft, viam Dei ignorate ; quàm

poft agnitam retrorfum ire. S. Rwpert. ferm. 4.c. 27*

Q

g

Speciaïc $

& certum fignum eft, vitz zterna confe-

hn

quendz ; configurari Chrfto. S. Jbom. 44q. im Ep. 1.

1

N

Cor. Lect. $.

; s

quam [

i

.PRAXIS VIGESIMA PRIMA.

fiit, IH

SENTENTIE.

Nih]

61.

Ulcis converfatio, & blanda Amicorilm focie*

mim n

tas, qua gaudebas , jam perit, & omnes

pecctt,

(unt mortui: Non revertentur ad te, ícd tu ibis ad il-

Quim |

jos, cüm Deus te vocavetit, Reliquerunt omnia, &

ftat

tu relinques.

'ranücrunt ficatumbra; fic & nos tran-

Plur

f

fibimus.

a Deus äedit: duos oculos,

[

Omnia nobis dup]ici

duas aures, duas manus,

duos pedes, ut, fi alterum

N

nd

horum lzfam fit, altero t

liVb

igentiam fublevemus: Ani-

iil

-

e

mam ver) unam nobis d

dit, quam fi. perdidérimus ;

i

leny

omnia y-erdid.imus.

.

1

U: Codum 1ngred

jaris, opus eft pugnare contra Dz-

!

monem, mundum, & carnem,; omniaque vitia mag-

^

no labore;

d

fudore fubjugare, quam viam ommnes

Sancti ad Coeicftem gloriam tenuerunt.

4 j

Dr INFERNO.

pm

JAdlus pro memoria Inferm.

paerj

62. Scio Domine; quöd ex inferno nulla redemptio.

ln

Mum

Libera me Domine a morte zterna.

famem, fi-

t

Anima damnata patictiu' omne malum,

Idf

tüm, fetum , iznem , vermem , focietatem, defperas

Nii

gioncm, atcrnitatem &c.

L

Mocr

2

—

Materia utiliter exctpiendi Confefftoner

)9

^

y n m

MoTivA

Qu caret

cogitandi de poenis Inferni.

t IY

€5. $i füturas inferni poenas cordialiter perpenderes;

credo , quód Tibenter labores, &

& dolores fuftineres ,

jm qrnium

& nihil rigoris formxdales.

Tbom. Kemp. lib. 1. c. 2. $. $.

fafe ; Q

&itt

hi

jus metu nihil utilius :

rf o

Quid g srchenna gravius? fcd

G*Chennæ naznqm timor nobis affc 'tcoronam. $. Cm:yf

'ermae oon

bom. 14. Ad pop.

fs. i p

Nifi Deus gechennam minatus e!'lt, non facilé quis-

mc gth* ne me-

quam cæ;cfhbus bonis potnctur :

ditatio falutis pxmupmm. $. Chryf. lib. 1. deprov. div.

A.

Zom. 4.

Nihil eft zqué utile; ac de gehenna cogitate; fieri

cOfDm» for

enim non poteft, ut anima de gehenna follicita cità

PCCCCE, u'ha, Lplau ïO Gdl" VCHU*ISH tjus miet Hlt ocnam,

, & omi

j szs 4 l

]i

quam meruit , tantó aþcxums plangit culpam, quam

t ornnià» i

fecit.

$. Ghryf. hom. 2. in pr[z* ád ; Le["al

. & no U

Plurimi armantes íe meditatione lgmo infernalis e-

fnendaverunt Vltäm & mores, ó EC CUDQLRU."I" fcrvxtu—

te Læm'*maca, uüti conítat ex HlUlLl: hiftoriis.

ygos. od

h :üLC[w

Nullus ex his, qui gchennam habent ante oculos ;

incidet in mhennau

remls: ^^

nullus ex his, qui defpicit ge-

)cfdl & fl

he mam,c&ublcto"cmnnmn. $. Chryf. tom. 6. de judicie:

PRAXIS VIGESIMA SECUNDA

, contil

a

SENTENTIXE.

"

j U

64

'$to in calo non aliud oculorum oble&tamers

: tüut fOR qu:un fumruma gïcnoimum cot-

porum f pulchritudo, nimis, quam magna gloria eflet,

prater ipfam hum 1anitatemSalvatoris noftri JESU Chiifti,

Mx vita $. Therefix.

u

Mundus , cui jam fervis ; in maxima tua neccffitate

eoram tribunali potentis fudicis totius vite rationem

famcm!

rzedditurum te deferet.

Et q:ud tunc de omnibus fiet?

, 4

Nihil inde habebis yræ.cz dolotem , &

t teormentum.

Ubi eít, quod heri vidifti? ficut fumus evanuit.

D

*

A

Morte

for!

"h

j

406

Partis 1. Praxis XXILL de Intentione bond,

Morte finienrur xzrumnz muudum contemmnentiufm j

T

fed tunc mundani de novo cruciabuntur.

dem.

Praeterit vita nobis non advertentibus, pratereunt

dunt.

dies falutis, tranfit tempus mifcricordiz, & non eft,

( t

qui confideret, & cum aperimus oculos, ac rationem

qui

inftiteimus, nosin ultimo vitz termino confiftere vide-

mus, jam longo peccandi ufuinveteratos , tempüsque

m

non valentes recuperate.

fhe:

Si diem ad animz tuz falutem non 1mpendifti , per-

fs

didifhi.

p

Vanus eft omnis labot, cui metces non eft. Deus:

Ji

nam cum venerit mots, cognofcent mortales, fe oms

tht

ne hnjus vitz tempus otió tranfcgifle.

&cgo

Si Ásticolz fpes meffis jucundum facit laborem,,

D

q'id efficiat fpes premii, & quidem tanti in Coclo?

Atore

Ouid facies, cum tempus perditum non poteris re-

Inm,

Cuperate, neqrue vitani tuam emendare? Anni lapfi

funt irtevocabiles;

j

Plotie

Bo

Mul graviora fuftinent pro mundo, quàm pto

Chrifto : Multi mágis funt induftrii, quó defcendant

in infinüm; quam ut afcendant in Coclum.

lntereft Deus non verbis tantum & factis, fed inti-

fnis etiam cogitationibus tuis.

i

Fac igitur te dignum ,

in quem oculos figat, quem femper amabiliter fpe&tet,

tifí

Yoliy

De INTÉNTIÓNE BONA.

li,

fi

«Aiius bujus virtutis.

N

fl

€«. Urnam pofem , Deus meus! hoc momente

dive

aliquuc effcere ,

quod fummé tibi placeat! Ex hoc,

tls, On

[o2

quod nunc ag

o

redior, puté ad hoc dirigo, ut maxi-

No

mai in eo habeas complaácentiam : propter te , &

ün f

propter gloriam tuam ; & quia tu ipfe cupis, hoc fa-

CjO.

ïmpr

i

3

O£cro tibi Domineé cormeum, & oro te, ut omnis

I.gd(

cogitatio ; locutio, & operatio , ac voluntas mea fecun-

Tq

*

.

Omne

'dum , benejjacitum tuum hodié dirigatur

hn

opus inþ tc incipiat, ac in te finiatur,

Bf?au

Tu

s

v».

L

i

Materia utiliter excipiendi Confeffonés.

4r

endti

'Tu Ícis Domine, quia, fi poffem, omnem tibilau-

dem, gloriam, & honorem tribuerem , quibus telau-

pfætcreuaf

dant, gloriücant, & honorant omnes Angeli, & Elec-

k a d

( pf

titui; fed quia impotens ad hoc ífum, fíaltem id,

quidquid fieri poteft tibi gratum, & acceptum, omne

r wl

approbo, & volo, & cum gratia tua perficere cupios

tempist

In amoris fignum rebus indifferentibus, uti funt fa-

mes, fitis , frigus, zítus,fomnus, morbi, affli&atio-

ldi&if PCI'

ncs, bonam intentionem przfigam, ut per eas Deo

placeam.

eft Duts

Domine Deus! quod, & quomodo piz Animz in

, fe on

inundo exiftentes faciunt , volunt, & quarunt, hoc

& ego volo, & quzto.

Moorem;

Da mihi Domine intentionem rectam , ut ex filiali

j Cm':.þï

amore honorem tuum, & beneplacitum in cunctis qua-

pOf&HS j

(

Í

tam, omniáque opera mea per puriffimam intentionem

jnní. idp.

gloriz Divinz ad te, velut mihi przfentem ; & omnis

opera mea intuentem , dirigam.

quam J

MoTctivA

ddfindot

Intentionem Lonatm [apius vepetendi.

; (

66. Quidquid homo agit, bonum effe non poteft,

t djgnllmv

nifi ex bona voluntate procedat.

Quidquid ex bona

rcriped

voluntate fit, malé effe non potetit.

Réch. 2 S. Vidt.

lib. qui dicitur Beniamin c. 64.

M

.. Quod eft corpus finé vita, hoc eft opus finé bona

À

intentione.

ldem tr. 1. de Staz.int. bom. c. 7.

gomdt

Sive manducatis, five bibitis, five aliud quid faci

ts, omnia in gloriam Dei facite.

I. Cor. 1O. U. 31.

1 ichoo

Non valdé attendas, quid homo faciat , fed quid ,.

r m4d

7i fCJ&

cüm facit, afpiciat. S. 4ug. in P[alm. 13.

Omnia vilia cum chatritate & bona intentione facta

, hoc

unt aurea, atque Divina.

S. Anfelm, in c, 153: Ef.

1. 4d. Cor,

qtorm

'lotum mcritum eft in voluntate.

ya bt

Fac ergo mag-

nam voluntatem , fi vis habere magnum meritum. $.

a

Dergard, de inzev, dom. c. g.

Yi

D 4

Pora

-

-Partis I, Praxis XXIII. de Judicio Extrimts

45

Pure intentionis crebra repetitio eft eptimum mes

dium ad purgatorium evadendum,

Ex revel. $. Magd.

de PAzzts.

Quod bona intentione non facis; non tibi proderit;

mx

quia quomodo feccris, non quid feceris, tibi imputa-

i

bitur. S. 4m;. Sup. MAth. 6.

[

PRAXIS. VIGESIMA 'TERTIA.

SENTENTIX.

[

]

Mnia deferenda , & pérdenda funt ad faleam-

HOI)J

$7. O

dam Animam.

K p

Quii eft, quod Deus debuit facere vinez fuzm, &

Qs

fon fecit?

)

Non fis contentus

fola voluntate Dco ferviendi,

l')Qt j

obl

uia multi fanctiflimis etiam . propo

d

fitis in in fïk;m*.m

E

efcenderunt.

L

Nil mali manebit iz.npunitum 4 nil boni itremune-

YUX

Xatum.

Si tam innumera, & varia dona tua, Ó bone JESU,

quz nunc Amicis pariter tribuis, & Inimicis, quam

magna & innumerabilia, quam dulcia, & delectabilia,

quaz folis largitutus es Amicis!

,

Breviter explicari non poteft

, nedum 'eykvitari angu-

&T

ftia, quz hominibus in hora mortis occurxit.

(

lv

1

Dr ]ubpicio ExTREMO.

Tni

us pro memoria Judicii Extremi.

-

lit

Y

t

Te

és. Q

d fum miíer tunc di&urus, quem Patronum

m

fogaturus, cum Judex cft venturus, cuncta ftri&te dif-

cuífurus ?

1

Reprzfenta tibi vallem Jofaphat, in qua convenient

hominum, quotquotfüerunt, aut erunt ; Item . Chti-

ftum cum majcflate incredibili , paratum libros ratió-

num toti mundo arcerite,

Cogita, tc€ ab A«xcio Cuftode fifti ante folium au-

[

guítiflimum fan. iffimz Trinitatis ad reddendam ratio*

hem de tota vita tua,

MOTE

coPtee,.

.

At

--&umü utillter excibiemndi Confefftomen. . ,

E

Qu d

MoTiIvA

i2

Sapius cogitandi de judicio Extremeo.

69. Meminerisjudicii, & nulla iniquitas apud te

| ptoa'czit)

invalefcet;' nam dum Dei obliviíceris , taum demum co-

b imput

gitas pervería, & iniqua perficis.

S. Cyrill. Jerojol.

Catech. ,

]

À

[]

"Timor judicii Pedagogus cft ad pictatem. — $. Bafil.

n If. 11.

In omij vite noftrz genere memoria Divini judicii

nobis infetenda eft; & continenda; quia hzc fola fuffice-

d la

rc poteft ad omne opus bonum faciendum, & ad omne

Ó

,&

opus malum fugiendum. $. Cefwr. Atrelat. born. 35.

Judicium femper prz oculis habeamus, & ita í(em-

per virtuti vacare poterimus ; namíicut, qui diei illius

ff zv:mx;h

oblivifcitur, tanquam freno abjecto in przcipitium fer-

inf?rnam

tur:itaquem continuus hic percellit timor , modeíte vi-

vendi viam ingreditur.

S. Chryf. bom. 18. in Joan.

rremuX-

PRAXIS VIGESIMA QUARTA.

j ]BW)

SENTENTIZ.

jj, qui

Jedal

go. Y Arum intereft,. coclum refpicere , Deum aenof-

ceré, & omniacredere, qtiz credit fanéta Ma-

j p

non ei

í

n

iC L.

ter Ecclefia; /fi vivas ; quaii Deus

uód es, quód vivis, quód moveris, quód intel-

ligis, Dei gratia eft. Ipfea fervitute Diaboli te rede-

)«

mit; ipfe AÁnimam tuam innumeris prarogatdvis nobi-

litavit , ipfe tibi vitam ztermnam nullis pracedentibus

meritis prarparavit.

ngron

Hunc ama, quó nihil majus , aut

amabilius excogitari poteft.

xidc -

Improbi norunt tempüs invenire & locum ad mali-

tiam fuam,explendam : Ergo & Boni quoque debent

obfervare tempus, & occafionem , ut'fc totos fcrvitio

Dei impenda t.

$ [211 Ü

Multi diu , pauci bené volunt vivere, cüm bené

vivcre poffint multi, nemini veró diu liceat.

jur !

icio cotain toto zinundo manifefta-

n IJ,W

IÍn egtténin Dei jud

D.

buntur

9T

"—

Em

- "E

av

44. Pari'. I. Praets: XX1Y. de iud!cz*& ""em;mrf)?;

buntur cogitationes fecretiffimz ; quas modó ctiam üt:

timum celas Amicum.

1

Dz Jupicro TEgwERARIO.

us buic-vitio contrarii.

71. Abfit i me, optatiffmum bonum meum;

Deus meus ! ut aliquid przterte, & Proximum meum

amcem.,

In fignum amoris erga Proximum de actione

alterius nunquam finiftrum judicium feram, fed potius

«

mihi perfuadebo, eum multa bona facere mihi incognita,

fi

Domine Deus piffime, ab hac hora nunquam tranf-

grediar legem tuam , nunquam amplius confentite volo

(i

in aliquod peccatum , potiffimüm autem. ftudebo, ut

f

finam alios, & mei folius curam habeam.-

iu

Án

MOoTIvA

Cuti

Tugiendi Judicium Temevarium. -

tos,

72. Cujus mundum eftcor , isomnes homines mun-

dos exiftimat.

Ifm. .Abb. or. 16.

t

YO

Ne vitam aliorum cutiofd fcruteris; aliàs nunquam

cordis pacem obtinebis, & malé apud omnes audies,

f

omnibüsque fies odiofus , &abominabilis. —Szella p. 3.

tt

€Aap. 3 $i

b

Tantó míniüs poteft quis attendere ad füa, quantà

Stellm ibidem.

li

magis eft deditus difcuthioni alterius.

Regula rationis dictat, non efle innocuum , qui fe

immiícet rebus , quz ad ipfum non pertinent. Ibidem.

jl

I«

Si vi

Sq

uerere Deum, & iníané&o ejus fervitio fruc-

t

tum facere, gere curam tui; & íine alios. Ibidem.

mqu

Nemo de Proximo ita malé judicat, quàm quiin vita

ll]u

fua invenitur laxus & effufus in vitia.

Ibidem.

y

Curioíé difcutere vitam Proximi, infigne eft tefti-

monium exigui atnoris erga Deum. Ibidem.

4

PRAXIS

um

Materia utiliter excipiend: Conþ/]?änef.

45

l

CUALI

PRAXIS VIGESIMA QUINTA.

" SEN TENTIJX.

0,

Um parumlaboraveris, parum accipies; fiveró

'VS-C

multum operaberis, multa te merces manet.

O quomodo confunderis in puncto mortis, cüm om-

- ff

nia, quibus confifus fueris; videris effe convería in fu-

g meut

mum, & umbtam !

c at

Parati erant Sandi ad ignem , ad beftias , ad gladium ,

f poti-ls

ad crucem, tantum ut Chriftum viderent, Salvatorem

n

fuum, & Deum; qui pro iis mortuus cft.

Af tfan[-

Prudens eft, qui cum fciat, fe à mundo defcren-

viterlo

dum, prius eum deferit, quàm deferatur ab illo, & cum

iC'DO) lu

mundus foleat fuos in necceffitate deferere, tu potius

illum quamprimum ftude deferere.

81 vides hic Dei

Amicos, quales fuerunt Apoftoli , & Maxtyres, perfe-

cutionem patierites ; incarceratos, & tormentis neca-

tos , quid putas Peccatotibus effe paratum?

Unusquisque noftrüm cum nafícitur, initium . fumit

yesitufe

à lachrymis, & quamvis omnium ignarus, nihil aliud

"

novit in illa prima nativitate, quàm flere,

unquam

Vult Deus Servum füum fibifervire; & juflui patere ,

ld

fin minus, exalbo fuo delet.

Quid ergo vis, ut Deus.

TET

te toleret, & é gloria non deturbet, fiíolam fidem ha-

beas mortuam, & verbis, ac praceptis ejus moram

quantö

non geras?

d.

Adeó rigotofüm mottis judicium erit, ut etiam Sancti

quantumvis Deo grati, illud expavefcant,

qui f

T.

Tanta eft lucis ZEternz pulchritudo, && juctnditas,

T f

ut etiamíi 14 ea non liceret amplius, quàm unius diei

mora permancre, propter hocfolum ianumerabiles anni

Jetti

hujas vitz pleni deliciis, & circumfuertia bonorum

jv

temporalium 1"68(&, mcritöquc contemnetentur,

telii-

DE MANSUETUDINE.

. "bus bujus virtutis,

74. Laus tibi, tibi gloria, tibi gratiarum a&io in

fzcula

".

Paris 1. Praxis XXV. de manfuetudin£,

&6

b

fzcula fempiterna ;

Ó

beata 'Trinitas

! pro omnibüs

tuoulamomous, & injurils , quæ mihi unquam fue-

^

runt 1llatz.

Offero me tibi Domine paratum ad omnia mala zqua-

tlb

nimiter, hilariter, ac fine ulla pruxfus qu»nmoma fufti-

li

inenaa.

n

Injurià me afficientibus propter nomen tuum ]ESU'

EFili Davi

d;

blandis verbis ,

& imolli íetmone refpondere

mihi propomno.

Í

J&5U bone, quia amo te amore axdcnnfizmo, &

[

Catera omnla pr OPILI te; fnc CX-AImmore

tui ab i, &

omni indignatione cóhibebo.

f

Abfit a me Domine, ut ah.ïuam averfionem erga

N

Proximum ob injurlam mihi illatam in corde alam,

Ut

unüs eam exterius oftendam.

Sit nomen tuum

'Tibi Domine hanc injuriam patior

Yj

benedictum in ízcula; q

quia volmfh hanc tribulationene

ia

10j |

fux,m me venire : Sicut placuit tibi, ita factum eft.

MoTtiVA MA*«JQLLTUDNIQ

m!

7;. Humilium , & marfuetorum femper tibi placuit

*

[

Judithb. 9. v. 16.

&epru atio.

Hazc duocertiffima íunt Spiritus Sancti figna : jufta

znanfuetudo animi in Pxo,qmum, & vera comxs humi-

litas in Deum.

Dbilo Carpathb. in cant. c. ?.

Ira tua advocat iram Dei : Tolle tuam;, Deus fuam:

— 3

dimittite, & dimittemini.

Qui ad indignandum facilis eft, erit ad pcccandum

f

pxocvis.

Itx modetratio eft fimuun

Cr C&l Vhl-

pr

$. Cmyf

bom. 34. in Gen.

efh

un

].lnu

vit

orum OIHJU.

i VA

iracundia, quà claufa;

h

virtutibus intrinfecus dabitur quies:: apertà veró ad

omne facinus armabitur animus.

$. FHizeron

12 Prov,

N

Is

Lib. 3. cap. 29.

A

Ira fanitatem corporis.& amima ledit. —-$. Chryfoff

bom. 4. in Mw!a

Beati

gt

Materia utiliter exeipiendi Conj ejf 0.

47

mniott

Beatimites, quoniam ipfi pofüdc bunttertam, Marb.

am 1ue

$. 7. 4

Mulu funt , qm pert fec 10ncm, & fanctitatem in ac-

1,.æ

il

AM

tibus momma:w-us corpcxms con&ltulmt, non intel-

yunfil

11geutes : quanto majus fit lucrum in tolerantia in juria-

ium.

$. Imm.äcmpr Op. 1. €, 14.

m I

Multz (unt virtutes , qua Chriítianum virum bené

dCCClIt sjmaxime auteim omnium maníuetudo ; nam eo$

(pencesc

folos, qui hac perfpicuifunt, Dci Lmitatores Chriítus

lim; &

nomm avit.

$. CU?:)/]

" 10».

$.5. 46.

J li

Felix ille; qui quotidié DCI cauía

convitiis Ilg] tatus ,

& co*xtcmptus E VlOl(Ufo (C mium per, naucntmm VLU"IC,

p CIg4

Nz ile cum Martyribus tni;udlabxt, & inter Angelos

liber, ut Angclus incedet.

S. Clm. e

grad. 4. a. $2.

t qany

Deus non ita diligit homines proytcr virginitatem ,

n tuta

JCJumum, contemptum divitiarum , hilarem eleemo-

| me

Íynarum largitionem ; prout mites, benéqué compofi-

tos$ mores,

$ C!fr]

1n PÍAL. 24.

W&

Maxima omnium virtutam elít ma*xfactuäo, CO

a

3E

uc

in beatitudinis numerum relata eft.

$. bajtl 1A ] t f.33-

[

Nihil Deus ita odit, &

avetfatur, ut hominem ul-

p

tionis 1V14um; & 1n a*umo fuo perp €tuas iuvamem

3nimicitias.

. Chry

fl

PRAXiS V

A/IGESIMA SEXTA.

g hum

SENTENTIJX,.

T fuam

76

N altera vita non funt. opeta, fed operum. prz-

mium, non Íícientia ad excufationes, & deten-

fiones texendas, fed acc Lha.ilulcs.

Tumn omnia non

g

proderunt quidquam, nii vitam egiffe bonam,

Cum neícias, ubi te mors e: fpc Ctet3 c*ni;eäa tu

/0/

e€am ubl 1U€.

juV'"ïlb 1S mors a tergo imminet; Seni-

bus verÓ continuó verfatur oo ocuïos.

Claüüy

Quod poit ter-

gum CQ'Iuih» ; non &1'15'(—211 videtur; j mNnum tamen po-

e a

tefti inferre d amnum ,X lïlu) us , quam ma.lum qU.()Q co-

l p

fam videmus.

oj

Audendum eft aliquid, fi aliquid chc vis.

Deus dat fiei fexvientibus vitara aternam

Mundus

FL -

jut

garEEES.

L

As

. 4$ Partis 1. Praxis X XVI. de meditat. paffiomis Chrifti,

St

przcipitat in infernum.

Utri ergo horum Dominorum

plüs

a quum erit fervire ? Sine Filiis hujus focculi vanam mundi

& aQ

follicitudinem , tibi fufficiat folus JESUS Chriftus.

b«l

Si temporalibus divitiis tantopere inhiamus, ut per

&

eas nobis bené fitin hac vita: Quantó magis operi-

bus benis ftudioíó vacandum eft, quia efhciunt, ut

ien

nobis in hac & altera vita bené fit.

al

Tantó quisque Deo fit grátior, quantà copiofiüs

$1

amorem fuum operibus ei gratis teftatur.

l

Non ommnis, qui dicit mihi: Domine , Domine,

li

intrabit in regnum codlorum , fed qui facit voluntatem

Wi

^Il

Patris mei, quiincodiseft, ideít, qui fervat mandata,

(üm

Gaudium mundi initió fuave eft, in fine mordebit

[

"

V

ut coluber.

SA;'.

Quantó amplius tibi ipfi parcis nunc, & carnem fe»

Vi p

queris; tanto durius in longam aternitatem lues,

düm

D MnprraTtioNzE Passioxis CumisTI.,

hB

M

Materia pro sneditatione. de P;zjj'?oae Chrifli

U

injtituenda,

77. Confidera, quód Chriftus in agone, flagellatio-

£€, coronatione, crucis bajulatione & crucifixione prop-

terte, & propter falutem tuam crudcles dolores corporis

fit paflus.

Confidera particulares cruciatusanime , quorumpti-

1 5

mus ex przcipuis eft derelictio, fecundus contemptus ;

Yi

tcrüus ignominia, quartus illufo, quintusinjuria gra-

U

viífima , quz ei per tot falfas accufationes ; per in-

li D

juftam flagellationem ; condemnationem; & mortem

$5 pia

ipfam illata eft.

Qu

NI

I

MoTivA

b

N

meditandi de Pa[ftone Chrifti,

78. Sivis, Óhomo, de virtuteinvirtutem , de bone

WW?

in melius proficere, quotidié, quanta potes devotione ,

mediteris Dominicam paffionem; nihil enim in anima,

ita operatur univerfalem fanctificationem , ficut medi-

&

mtio gaiïïonis Chf,!.&i, $) Benau. de Pü,[]:

D

Simplex.

/Q.E'ta-«

Materia utiliter excibiends Confeffones.

4»

Arifi,

Simþlcx meditatio vel recordatio paffionis Chrifti

Snorum

m mund

plus valer, quàm fi quis per annum jejunaret in pane,

& aqua qualibet ferià fextà, vel diciplinaret fe quali-

]lus,

