tii, q

ante tj

Thi

ExgwrLA Jupniciuw ExrREMUM

funentiumn.

fexagir

23$. Non intres 1m judicium cum jeroo tuo Domine..

ftmp

mitent

Pfal. 142. v. 2..

d

Quid ais David? Nonne Servus Dei

es? Cut non

AU

[

cs rationem reddere Deo? Qyii (en-

labit ]

tiebat judicium Dei adeó rizorofum effe, ut vix Juftus

[hri.

i

falvaii poffit. $1 Servus Dei timet, quid aget Servus

Mundi, Carmnis, Diabolr.

Szella 12 Luc. z.t.

ilum a

Elias Abbas, qui 7o. annis fantillime vixerat in defer-

ptln

T at

to , dicere folebat iis , quiad ipfum ventitabant: Tria ti-

mco. Prim meít, animzécorpore difceffio : Alterim

Ti

incvitabilis ne:c Titas comparendi coram Deo: Tertium

Quim ri

"nite l

cít (ententia, quam in melaturus eit Judex. Boland. c. g 1.

Agathon cum fuüb finem vitz per ttiduum oculis apere

m 35j

tis coclum aípiceret, & ab aftantibus quareretur, ubi

Wt M

€ffet? Refpondit : In confpectu Dei fto. Cómque ille

rursus interrogaretur : Nunquid & tu times Pater? Re-

fpondit iterum;

uantum potui, mandata Dei fervare

ftudui, & unde

(

clo, opera mea placuiffe Deo? Aliaí

funt hominum , alia Dei judicia. IdeÓ nihil confido

de gratia,' & favore Dei, donec fententiam in me fe-

rendam audiveto.

PA

Ruffn. m. 161.

Arfenius annorum centum viginti Senex, poít vitam

fanctifim? actam , cüm in fatalilecto flerecocpiffet, &

&m,

&mne

ab aftantibus interrogatus fuiflet, num & ipfe fibià Ju-

dice timeret? Refpondit : In veritate timeo : Et ifte ti-

torde

d

ior, qui nunc mecum eft, fémper in meíuit, exquo

OCret

factus tfum Monachus.

0 Yer

ibid. n. 163.

Princeps Lufitaniz cum poft exactam in monafterio

Pï;

OXImi

fanctiffimé vitam, cum morte luctaretur, & Monialis

fj

lint

—

intima accedens diceret illi : Ergóne ó Domina tuam

,

de Deo confidentiam amittis ,

& quaíi defperata loque-

At T

tis? Refpondit :

Chariffiina foror , non de Deo defpero;

Wïünm

neque dc illius infinita mifericordia; bené tamen dico

Ti

tübi

:

ET

L

]

217

difcurrendi de Judzeio temerario.

J'tecoe

tibi, quöd'hoc non ad domum Regis Patris itefit, fed

ante tribunal Dei tremendum.

Engelg. i2 fefto Affuzmpt.

[UM

"'Fhallaleus Cilix, quod notatu dignifïïmum ; annis

fexaginta, quos in Divino fervitio exegit, affidue flevit ;

Duns

fempérque dicere folitus erat; tempus hocnobisad po-

nitentiam indultum eft, & rationes valdé feveras poftu-

ervus D

Ji

labit Judex, fiilludneglexerimus. — Jo. Mosbusinprat.

fbirit. c. $9.

[: ]uih[s

$. Hieronymus de fe faffus eft, quód quoties diem

et Setyus

illum confideravit, toto corpore contremucrit, & fem-

dndefet-

per illam . tubam : Smrgite mortui, venite ad judicium ,

in auribus fuis infonuiffe,

Sur. in "vita. 50. OCl.

: Trià ti-

Firmum, ait S. Bernardus , eft mihi propofitum , nun-

Alteronm

Teititm

quam ridendi, quousque audiam ex ore Dei illa verba ;

venite benedicli : Neque à fletu defiftam , donec liber

1//, (i )'Io

fim ab illa fententia : Difcedite maledicti 1 ignem ater-

fj t

num. Matth. 15. Corz, in Thren. 3.

)t. nl

XW D

TITULUS XXII.

u M

j femit

Dr Jupicio TEeMERARIO,

yeo? Al

| coüt

In que ejus malitia confiftat.

jn m

tii hujus malitia & gravitas confiftit in men-

2.56.VI

tali Proximi infamatione, eumoblevia quz-

o(t vt

dam, & nullius momenti indicia ac conje&uras con-

tïif].d: V

temnendo; vilipendendo, & vilem; contemptümque ei in

corde fuo locum affignando : In quo profectó non me-

[ii]t

k ficte

diocrem Fratri fuo injuriam, & contumceliam. irrogat:

) Cïguo

EO veró major hzc futura culpa eft , quó res, circa quam

Proximus dijudicatur, gravior erit, & indicia minus

yalio

evidentia.

,foni&[is

Prima, é qua temeraría judicia pullulare confueve-

$. Bonaventura rem hic notat

, t

tunt, radix eít fuperbia.

l Io(lilï'-

confideratione digniffimam, nempe eos, qui fe pro

jelpetoy

Spititualibus habent, magis quàm aliosad temere diju-

4.

dica&-

m

d'ico

Ü

—

218

Part.11. Tiz. XX1l. Materia pià. & utiliter

dicandum , & alios fueillandum tentari folere.

Itanf

aquid i

"

tales , fe deprehendere in fe 1p[15 quxdam Dei dona,

1

V

in te

ob quz, cum humiliores cíle deberent, in iisdem . ma-

quod ti

g:s evanefcunt ,

putan tasquc, fe efle aliquid ,

plw fe

ite, j

1e ftu

alios parvi fumnt, dum eos vel minus xc;olk tos, vcl

ob rerum exterarum OLCLPZHIUUQFH (ihhd,d.'la Ires & ma-

bimus,

gis divifos axrbitrantut,

Iade 1)mtus qdnmn reforma-

Àl

tivus cos invadit ,. quo vitam aliorum reformare ocftmt,

Tlïhm

fui ip ;oxgm oblivifcentes,

Ti en

Remedium.contta hanc mdlcun eft humilitas; Gum

T df

li

vcrus humilis oculos aputos tantum habcet ad. plopuos

I

defectus, & dcelicta notanda :

Claufos veró ad.;aliena,

n

T

Iu [ là

& tam multa funpu in fe notanda,

3

nanoenda inve-

[ui]

Ol

nit, ut nec oculos, nec C()UlïaUODCa ad almms imper-

!" J5 l'gm

hi

^

AÀc proinde fl

fc&tiones recipiendas convertere poflit.

fnmd, !

qLIS veré humilis fOlLt, Guam 1ons'1fhmc ab id 061105

FO*] .1[ ht

judiciis abetlet.

Ideó S.mch femedium hoc vdut cum

Cnfar c

ad hanc rem,

tum ad alias plurimas. cfficaciffimum

Atrüm

fuovc üunt, ut nimirum. ocuios noitros non nlil ad pro-

MC ( ax

i')ll?S nnpenufhoneq mJtanJaa, uaafos VLU) Zld auenæ

vitia obíervanda haberemus.

l 0&3*.*.5 I

C&ma Íi vcró Pontm(rat,,

t ;

te defectum quemuam in PlO"lH]O VlQ(.IC, ita eum a te

Wn,

videriSancti volunt , utfructum fpiritualem indealiquem

lyfos .

decerpas.

Innsmc thoc medium nos docet $;Bona-

lxllhhn

ventura : $i qmnco qult, in Proximo ahould, quod

(m

tibi clfpuccat, notabis; anth üam eum dijudices, oculis

Dügar

in interiora tua convcríis ; dllylce, num quid in te fit;

quouïq*mhcnfioncm mereatur : Si quid ergo huJusmodl

m ey

in te inveneris ,. fententiam adversus tc lluuln pronuntia ,

0Ctls

& cujus 1ci alium condemnare volebas, cjus potius te

Ohä'wr

condemna, ac dic : Ego fum ille iniquus & perverfus»

s fu

Qui non imereor, ut teuam ofculer, quam plommus

Á

ls tCJ

ieus calcat, & eum dijudicare audeam? Et quid cit,

V

qaoc in Proximo meo noto , piz illo ; quod in me veré

"R

eiie fcio?

Xh&and

Alium valdé

bonum modum affignat $. Bernardus IA

"-

Dr

hoc BEEO! do -Uï"& iimis uhmna.dugz, Cum vides mqmrx

li

P

!

M

allclui

EE

Hlitet

dif[currendi de Judicio zemerario.

219

qe Dunb -

aliquid in alio; quod tibidifplicet, ftatim vide ; fihoc

i Dei d

eft in te, & id ipfum abfcinde. Si veró vides aliquid ,

V isdem m

p

guod tibi plaqcct:, quamprimum: etiam vide, fi hoc eft

inte, & freft, tene; & fi non eft, affume,; & acqui-

ïl

Ui:w,) 1

^(N

ld

rere ftude.

1

Et fic ex omnibus, qua in Proximo vide-

tiores & m

bimus, ptoficiemus.

dam &

Aliam horum judiciorum radicem affignat $. Thomas.

nat gtim.w

"raditenim, interdum illa. ex corde maligno,- & viru-

lento enafci, &

prout quis quid.fecerit, vel feciffet,

ita

[591

Al

ais 1

os quoslibet dijudicare juxta vulgare adagium:

X0S

n

CC at J]

jl

Fur quoslibet eíle fibi p

utat

t-!;

i

£ii

iles.

Bonus, & íince-

Y

d dl

4

f

U0 d

rius omnia Íemper in faniorem partem accipit, etíi alio-

)l;zr.gcna'x j

'

quin argumenta non defint, quz rem dubiam reddant,

alieus Impt*

His fancti Patres prefcribunthoc remedium : Quamvis

Àc pïouxäï l

edamid, quod videtur, aperté malum effet (quamquàm

TU

non fit peccatum ,

pro malo ilud habere, quod. tale

1

yoc velt od

conftat effc) infignis virt

u

tis, ac perfectionis Hgnum

dcaciflnta

1

daturum eum , qui

Proximum, quoadpotuerit, excu-

nif iij

fareconabitar. |'Unde S. Bernardus, excufa inténtionem,

E

ft opus non potes, puta ignorantiam , puta. fubreptio-

nem, & oblivionem naturalem, puta cafum, & fubi-

EU

jaemet

tüm, primümve motum.

Sané fi Proximum ficut nos

)

ij l'nüj(ïilüülucæ

ipfos amaremus , ejus .exc

ufandi modi , rationésque

ninime deeflent.

octt

W BOJ)ZI'

Quàm pozró ipfe fe homo excufat,

giqio &^

quam Íe propugnat, quàm culpas fuas imminuit, &

$

[

2

pur

$25

€

gat;.Eodem

ii

g

prorsus modo cum Proximo agcremus ;

fi eum. ut nosme

tipfos diligeremus.

Cum autem erros

u ii tb

F[;

tam evidens, & culpabilis eft, ut nullu

5 i

t excufationi

yo uj

h

locusq,

ait idem Sanáus, cogita , violentam ei peccandi

ij

ji

occafionem oblatatn, tentationémque, à qua oppugna-

cjus D)

inm

X n

tus fuit, fuifle graviffimam , & íntra temetipfum:dicito :

Si haec tentatio tam acriter & vehementer me impetiviflet ,

fit

groxum

if

quàm hunc impctivit : 'Si item Diabolo Tentatori tanta

g i*

otei

£

oppugnandi mei p

tas daretur, quanta eft ei ad hunc

d I fs o

ientandum data ,

piter impegiffem !

quam chs bone, graviter, ac tur-

femat

)

quli]

nerarii judicii exiftimar $. The-

: ïcrtzam ladicem tet

! j

"n

&4

3mas

n

—

2ze6 Part.ll.Tit. XXIl. Materiapie & utiliter

& confi

mas effe, quód quis.ab eo; quem ita judicat, animo

fit alienore, el invideat aut zmuletur.

Hzc enim ve-

fitrpare

f It

hementer ipfum inclináànt, ut omnia, quz alter agit»

mius f

mala effe judicet, eáque ob leviffima etiam indicia, &

pandis ?

figna in deteriorem partem interpretetur; quia unusquis-

igtur q

que faciliter credit, quod appetit. FHioc ex ejus con-

tratio clarius patebit; quando enim quis alium magne

advmag

elle ; ;

amore profequitur, ftatim univerfa ipíius opera bona et»

& laudabilia videntur; nam charitas non cogitat malum.

pericdi

Juge v

Unus idémque defectus, una, eadémque indicia, alia pro-

dqm) & !

ducuntquó ad eum, quem amas, & alia,quo ad eum, à quo

Di«

alienior es, judicia. Utrumque quotidiana docet experien-

tia, Inde fcilicet fit; utetiam id, quod delictum non eft ,

!

fzpenumeró nobis in Proximo diípliceat , ipfiusinquam

geftus, fermones, difcurfus, procedendi modus, imó veré

m Q

interdumi, quod cum virtute & laude conjunctum eft.

PrincipeB

Ad tollendam tertiam hanc radicem non parum faciet ;

ipfam Diaboli aftutiam , & malitiam attenté confidcrare ;

Wftntes

qui nefcio ob quas reculas, aliquando non vitiofas, vel

cenus defe&tibus homines ca-

^ Mális

ob vitia tam levia, ut id

äimationem , acconfequenter

EE

rere nequeant, Proximiz

amorem in cordibus noflris extinguere contendit : Nul-

.0!1& ()pl

1 q[]is

lus quippe vivit (iné crimine, qui faltem non aliqua pec-

UET

eata venialia habet. — Non eft igitur equum, utobren

ob quam quis non definit effe juftus, nec vel minimum

W/'; )

&CS Rg

M

Divinz gratix apicem deperdit, amicitià, & gratià tuà

excidat.

W d.

Dei vifcera imitemut, utpote qui non propte-

Wt W

rea]minüs nos amat, ac comple&itur, qued delictis,

Ciritt

$mperfedionibus, & peccatis venialibus pleni fimus ,

limore.

nec propter hzc de amore füo vel punctum diminuit,

Quod Hero, & Domino noftro non difplicet; nefas

llltuimm

M Qp;

eft Servis ejus, & Famulis difplicere.

Huc accedit Deo familiare effe; ut interdum minora

Puïïbam |

quzdam dona deneget iis, quibus alia magna concedit ,

'

d Yl

Hm, (t

in isque ex alta & fecreta difpenfatione & providcntia.

|

"

d

i[i

fua quasdam imperfectiones & defe&tus relinquat, ut

l

videntess fe malam aliquam inclinationem ; Eafiïoann.

&

p n

difcuvrendi de Judicio temerario.

2211

iitr

at anme

& confüetudinem , quam habent, ftirpitus

nun quam

extirpare pofle, licét fzpius eam cavere pro

yc enm *

pofüerint,

€ icmper humilient, erubefcant,

Hmülque intelh'ganr,

; diet h

minus fe viribus, & marte (uo in

ima

x india, d

joribus vitiis fupe-

zandis poffe, cim minora vincere no

n valeant,

Poteft

ja us

igitur quispiam una ex parte multas habere virtut

€s, &

x ejus (

if g

ad magnam virtutis apicem perveniffe, imó &

fanctus

efle : Ex altera veró

parte levesaliquot defe&us, & im-

pe bonti

perfe&iones habere ,

libiad probationem, & exercitium

yrit multn

)vge virtutis ex Divina di

Li(ily uj u

Ípenfatione reli&as, ac ne ob

dona,

& talenta accepta fc infolenter efferat, fed in hu-

adeum t

militate coníervet,

ïoccteïpcncpn'

um o0n &

QUALIS QUISQUE EsT,

jpfusinqu

tales alios effe judicat.

Js, ]mö val

237. Quidam autem ex eis dixerunt : Lm Beeltelub

ndum 6

Princiþe Daomoniorum eiicit Domonia. Luc. 1 *. V.

If

apum &t

Chrifto hoc miraculum faciente ,

Boni & Mali erant

s conlitite

J

pzzíentes.

Boni mirabantur

quafi de xe nunquam vifa :

ol t

De Malis veró dicit,

quód blafphemaverint , attribuen-

" homiw Ü

tes miracula Dasmo

ni;

quia proprium eft Malorum,

cconiqat

bona opera alterius in ma

lam partem interpretari. Qua-

wadi: v

lis quisque eft, tales & a

Pjal. 118.

lios effe judicat. $. 44ug. im-

quapC

" u Ob lm'l

Vbi eft, qui natus efl. Mattb. a. . a.

ii

uarunt

g min

tes Reges Jerufalem venientes , putantes ,

& (

('

quód in illa.

urbe de nulla alia re fermo haberetur,

quàm de co,

ongl

quem inveftigabant,

Stella de amore Dei. Medit. 25

| ii d ddüjfl

Civitatem in gretfi

fervido animo

timore, de Rege miré nato inci

; difertà linguà, finé

; p j

piunt percontari, non

jni

autumantes , diíplicere regnanti

ïud

i

bus, & habitantibus 3

folict

fed congaudentes cum eis ,

.quos de mire

Nato gaudere

putabant, tanquam de glor

iofo Domino .

qui regnum

du " mlnw.

Yixael reftitueret, & cripere

t à tyrannide

Romanorum,

M .160

n(,,ulï )

$im. Caff. L. 1. e. 12.

]

f0

Qu chm audiffent Regem, abierunr Mattb. 1. «.

,.

an

i

Nóh interrogarunt, quali Hicrodes eflet ingenio ,

fiorh

u

p

Yil

Part.dn TSXXIL Materia pio(» utiliter

ub illius vatiis intertogationibus aliquod perfide frait-

COtiniüc

dis venenum lateret. "Tbeophil. Ypfi; cum dolo caterent ;

vurium

putabant, & illum absque dolo loqui.

Chriftus Do-

ad fad

Quod facis , fac citius. Jo. 13« v. v7.

minüs in czna tot-indicia dedit Proditoris; nullus ta-

$ Grg.

Tha

gnen de Juda tale quid füfpicatus fuit, -Non aliud pu-

familia

tüpunt, quàni quód Judas, qui loculos habebat, jut-

fus fit emere, qua

ad diem feftum opus erant, aut

lol

Dei u

Egenis aliquid dare.

S. Laur. Juft. de triuzph. ag. c. *.

cüm effent, & fanci, nilmali de

Ít g

Innocentes Apoftoli

Proditore aufi funt cogitares quod nefas à fe alienum

1luc j

RUm reyet

non ignomba.nt, hoc Condifcipulo adícribere vereban-

tinr

tüt.

Did. Nyff. Pol. cel.p. 1. L. 7. €. 8«-

"nis qui tmoenerit ine , occidez ome.

Genz. 4. 7. i4.

R ady

Omnis ait: Quó verbó ctiam Patrem, & Matrem in-

;

Ti Qpl

i, Q

Cludit; nam. qua

lis ipfe etat ; tales omnes rebaturf

fuïpimqt

Did. Ny[f. dom. $.quad. $. 4.

Itvolys

Puer non comfparet , C ego quo ibo? Gen. 37. "V. 30*

N

uben, & tamen nomk

";

Vi

Jofephum in cifterna non invenitR

quia ipfe alienus ab

S'kam

füfpicatur à Fratribus occifum;

Titaty

occi.flone cjus erat , ut patct ex textti. Alvarez. Illuft. 71.

"

]h qjt

" HoMo FACILIS AD -JUPICANDUM

h

Alios,

Gft,

dim p«

238. Cluiftus Judais dixit : Vemit Joamnes Baprifía ,

neque bibens vinum; C dici-

1 (

neque manducans panem ,

Vemit Filius bomimis mandu-

ti: Damoniuu babet.

cansi, t libens, C dicitis : Ecce bomo devorator , o

X

bibens vinuin, 4Amicus Publicamorum ; Pecmtqrum.

1.

Luc 7.9. 39.

7 ;71

Simon Pharifzus videns Chriftum permittere ; ut

Matia Magdalena procidat ad pedes ejus,; eósque rigare

ittti

lachrymis, capillis tergere , & ofculari, dixit intra fe:

abere j

Hic, fi Propbeta: effct , fciret utique , qua» & qualà eff

Muliter , qua LATSIT eum,quia Peccatrix eff.. Luc. 7.*0, 39«

Ghyi

^M

Rex Totila cüm Caflium Novarienfem Epifcopum

facie rubicunda przditum confpexilet, idcóque ut pottt

Tüm cr

| continuo

Mt

| Vaj

|

l

i

g

difcurvendi de Judicio temerarie.

22j

ide at

vohtinuo deditum contempfiflet, malignus SpiritusSpa-

lp at

thariutn illius invafit, nec ante vexare defltitit, donec:

ab eo liberatus eít.

rv

ad fanctum Caffum dedudctus ,

j QBUI,MS U

S. Greg. L. 3. dial. 6.

.

'Theus Guerrius Senen

fis Vir, S. Philippo Nerio valdd

y d pe

familiaris, cum ob negotia Romam veniffet, à $. Phi-

lbtb&() .]m'

en, u

lippo hofpitio exceptus, vidit vefperé. fanctum. Virum

Dei unà cum quibusdam Przlatis hilariter admodum.,

jl

fe gerere , fimülque rifus mifcere : Quamobrem ratus,

nl

ifhzec puerilem redolere levitatem ; dubitare coepit;

(c dinum

nurm reverà tanta fanctitate floreret ; quantä vulgus .ar-

(f vt

bitrabatur. At cuüm mane infeq,uenti ad fanctum Vi-

ium culpas expiaturus accederet, quam de eo concepe-!

T

(atremm J*

rat opinionem, omninüreticuit. Adquemis : Caveas

; febatilh

inquit, Ó CThee, ne ficté ad Confeffionem | accedas ,

culpámque vel leviffimam humanis de caufis filentio :

involvas : Et cur fubjecit, confeffus nones, quodheri

')'7, Q 50'

vefperi de me perperam cogitafti? Admiratus eft'Theus ,

mmcn n():ï

rémque omnem aperuit, atque hominis fan&itatem ve-

dienis 9

meratus, aliorem de eo animo opinionem concepit.

7 d

Ib vita S. Philippt Neriz, L. 3. c. 8. n. 7.

. A£fopus "dicebat,; unumquemque duas peras fecum

DuM

ferre, unam ante, alteram àtergo : Etin anteriorc,qui—

dem peccata aliorum reponere, in pofteriore veró no-

s ptih

ftta.

Grauat. in loc. comm. f. 391.

j Wia-

j f

,mdtf-

MoTiva vrrANDI JuniCciUM.

il O

Temerarium.

W:jfomm'

239. Nolite judicare, ( mon judicabimini.

Tuc.6.

*

*"Us 370

Etenim bonitas operis aut malitia dependet ab

Atele

li

intentione, quam folus intelligit Deus, — Proinde teme-

qerigtt

rarium eft judicare Proximum , qui optimam poteít

jnta fj

4

habere intentionem , te latentem.

ii

Wl

Gratias tibi ago; quia mon fum ficut cateri bominum.

'7,0.59'

Juiit..18. U. 1I.

Sic Phatifzus in templo orans, íuo-

!

jf

rum criminum negligens, Publicani pectus luftrabat.

l

u

Unde contigit; quód Publicanus fucri juftificatus,

Vide.

HIL?UO

pharifzus econtra reprobatus.

g .

214 Part.ll.Tit. XXII. Materia pià & utiliter

ts t

Vide manus meal. J?o.20.9.27. Ob incredulitatem

Chriftus Thomam non abjecit, nen amicitià privavit,

gaut, (

Cs bapt

fed mira pietate fecutus eft fugientem , fuaviter allocu-

V. Hen

tu$, peótus aperuit, latus tangendum przbuit.. Cur

'pctpetuau

Deus cum pertihaci fe tantopere demittit? Habuit ra-

& nibilo

tionem przteritorum, quz bené egerat, Jo. 11. v. 16.

Eamaus (» zos, uf moriamur cum a.

Ob unum deli-

thoto q

finidrug

€&um non fperne, nec repelle bené metitos.

Olroa

Tr. 1. Cone. 16. 2n feflo S. Tboma.

Monachus quidam. cuüm poft vitam fuam in otio,

-Lliflzml

quad i

aliisque vitiis malé traductam nihilominus in morte

&ijylï? ü

perquam letus effet, quafitus, qux caufa effet hujus

—

^. Mnf,

latitiz? Refpondit, pauló ante Angelum adfuiffe fibi,

omniáque fua peccata, quz in tabula defcripta habebat

. i Bllb

ADis d

E

fpongià delevitle ; eó ouód

per totam vitam neminem

J

idicàaffet, adcóque verifi

cari meruilfet promitfum Chrifti,

Nolite judicare, (^ non judicabimini. Barom.ann. £99.

Abbas Machetes faffus eft, tria fuiffe, in quibus alios

judicárit; ac reprehenderit , íed im omnia tria paulà

poft ipfummet incidiffe. 'Unde hortabatur unuimquem-

que feipfüm tantummodo judicare, nonautem aliorum

34

vitam difcutere, eó quód manifeftum fit; iisdem vitiis

obligari hominem, in quibus alios judicare praefumpfe-

tit.

Jj sf

GA 4 $3 20.

U5 (rpen

Margaritha olim Holandix Comitiífa pauperrimam

QUs if

qua.mdam faeminam duobus infantibus , quos uno partu

enixa fuerat, onuftam videns, eam illos ex adulterio

Snc

lo

genuiffe temeré judicavit, & tanquam Adulteram pub-

Ditete m

licé calumniata eft.. Qu calumniam hanc fibi inuftam

[

) Qug

cum dolore audiens, Comitiíl rcípondit : Ego, ta-

m

metfi pauper, & egena fim, mulier tamen fum . boni

nominis, & honefta , neque hujus mihi inufti criminis

ünole

vel minimum copfcia, ac proinde Deum obfecro, ut

LT

ad innocentie mez tutandz teftimonium citcate difpo-

nat, ut tot Filios unico partu enitatis,

quot funt: dies

H gi

N a[, &E

in anno. Nec diu fufp-enf(u.-ncüjufhlchijudicium;

on multos

LUF pm

quia in hujus temerarii judici:i ponam poft n

meníes

L2

,

itet

difcurrendi de Man[netudine.

£2$

àmenfes trecentos Sexaginta quinque Filios unico parta

telntem

'genuit, qui omnes vivi fimul ab Othone Epifcopo ía-

i priant

'€ris baptismatis undis abluti fuére,

vl ddocte

du Qu

S. Henricus Imperator communi confenfu virginitatem

perpetuam coluit cumImperatrice Cunegunda uxore fua ,

- Eibut t

& nihilominus non una, íed tribus vicibus ex Conjugis

9. 1151

thoro quemdam :exire vidit in forma militari; unde &

) unum d

finiftrum formare czpit conceptum, fed Damonis,

os lu

qui, utanalum de:San&a judicium fufcitaret, dicdum

habitum induerat, illufionem fuiffe tàndem didicit,

Am in Olil];

quando fancda Conjugis innocentia miraculó probata

js jn mot

eft; juíffa enim ire:

e hujs

fit.

per carbones ardentes illzfa perman-

Manf. Dife. 3. 3. 6.

fiulle ii

t hibebat;

S. Elifabetha Ungariz Regina fzpe fub holofericis ve-

diibuscilicium geftabat. — Smriusin vita19. Nov, Abplica,

memnem

lmChIifh-

TITULUS XXIlL.

, Ati. 599«

vibosadio

Dg MawsuvETUbDINE.

. ul pauïö

unumq'löm'

AEjus matura.

U

m dl

amquam -manfuetudo definiatur, quód fie

jsden tb

"';'(«9.

virtus, quo iram adversus eos, qui nos in-

Præfumpïc'

jurià afficere videntur, comprimimus, & moderamur:

Ejus tamen natura non in eo coníiftit,

ut nunquam

quparind

quis irafcatur, fed ut fciat pro quibus ,

& quibus, quan-

do; & quomodo iraícatur,

js unopatt

Neque enim fcrire, inquit

x aduc

3. Chryfoftomus,

abíoluté fignum eft attrocitatis, nec

freram p

parcere manfuetudinis, fed mitis eft ille, qui ferre po-

(pi inniam

fe&, qua in fe ipfum peccata funt : Et qui aliis factam

2

D

injuriam propulfat. Qui autem id non facit, eft defes ,

fum boni

& Íomnolehtus, non autem maníuetus.

üjcriiió

MoTivA MANSUETUDINIS.

fecto, Uf

A difpü'

241. Fili tu femper mecum es. Luc. 1$. . 31.. Fu-

rebat, & fremebat major natu Filius recepti nuntió Fra-

vudicitó

wisalaue, Videbatur à faginato vitulo, quo Frater

JO!] muhoi

Iecciea-

ml

.....

—

u-

^

**

:i.

A

M us

X

A

HL Mareriapio t ntilite

2216 Part. Iï;

recteabatur, in pardum mutatus, Parentem cum Fiio

H

Fifab

r

y

ifli mihi badum.

Qu Ó pu-

voraturus : N4z2454m dei

do Deur

tas frvitiam tantam reprelfit Patet , fufte, an eníe?

hü vi

FHjb Sentat quisque, quod vult : Ego pluris fa-

qmm R[

cio Senis patientiam in Grandiorem, qüam commifera-

3

tenifio

Facilé ef

t Parenti Fi-

tionem in prodigum/ Juniorem.

Sttbhan

lium amplexati lachrymantem : At furentem non modó

Ib

;

3

ué, acrarum

non atguere, fed Filium vocare, a

Guunt æCA

hiore, (

his Pattis ille-

eft.. Delinitus ita eft furor primogeniti

"

u)

cebris, ut.amplius ne muffitàrit aut de vitulo, aut de

Ti

Fratre.

Oliva L. 1. Strom. de[cendit , c» lwoit.

n

fum

Ego fum. JE[us. 462 9. 9. $. Cur non ait: Egó

-

^ Jj

Deus, vellilius Dei, fed J ES US tantüm? . Per. Blef.

lito hn

de conv. $. Pauli. Poterat expreffifle, quis eflet, ma-

Hondt:

jeftaticis ;

& tertibilibus] verbis, ut diceret : Ego. fs

m for

His noluit uti, fedlenitate,

Deus ultionum. P[al. 95.

li t noy

ac manfuetudine cum fuaviter allicitad fidem, & fpem,

C t

propofito nomine JESU, qui mitis eft, & humilis

Cb'j:]: ]:-om

corde.

Idem 1bidem.

Matth.

Ecce ego mitto *vos ficut ovves im medio luporum.

PDtiüs,qu

10.U.16. Quidovemanfüctis? Quid veró lupo agie-

t mag'

füüs? Hic tamen ab illa fuperabitur : Nihil enim man-

.

ttond

dius , ac firmius.

uetudine potentiüs, nihil lenitate vali

1 Sioit

S. Chryf. in. Pfal. 120..

Jüctngj,

Ecce agnus Dei. Jo. Y. v. 29

Cüim hzc vetba duo

| AtpS « SL

Difcipuli andirent, fecuti funt JEfum. Sy/v. híc q. 1.

TY

51. v. 20«

pifcipulum quem diligebat ] ESUS. Jo.

nis!rfffm'ta

redi-

uid hanc przcipuam dile&ionem conciliavit? Inc

Qu

bilis arbitror Joannis manfuetudo, & lenitas, qua reml

OE

fiot Cepenumeró videbatur. S. Chbryf. bom. 32. n Joan.

TU t

Beati mites, quoniam ipfi po[idebunt terram. Mattr»

Vs feve

$.v.4. In cordibus Manfuetoruri rcquicfcitDominuS-

—

Vi

S. Nilus or, 4. de ira.

'&W. 1

Ecce Rex tuts "venit tibi manfuetus. Matth.21.. f*

VW. t

Manfuetus venit,ut fubditos homines faciliüs ad fe trahat:

E "

2Docens plüs cfficipoffe agnina manfuetudine, quàmleo-

?mïnes

fünafortitudine. Sylv. ip Matth. x o. v. 8

nunlfm

Elifa-

Bieng

/:*J&äx.,«

-

»

u

difeurvendi de Manuetudine.

2127

'

m a

m

Elifabetha Ungariz RegisFilia, cüm rogaflet aliquan-

;

do Deum, ut omnes, qui eam injurià affeciflent, fingu-

ï

Jari

viciflum. beneficio afficeret, audivit à Deo, nun-

ï

n

(

quam fibi ipfam in oratione ita placuiffe, obtinui(féque

fü

xemiffionem omnium peccatorum.

[l

ha

f

Faber in fefto S.

Stephani comt. 3. n. 3.

tem nonmo

In Patrum antíquorum vitis de fanc&to quodam Sc-

,Clu&, tflïlEUZ

niore, cui nomen Ifidorus, legitur, quàd aliquando ,

his ?

«ur Doemonibus adeó formidabilis effet , interrogatus

jtulo, 84

refpondetit : Ex quo fa&us fum Monachus, fítudeo;

$ [yoit

né p

dete

ermittam iracundiam usque ad faciem meam aícen-

TO

*

Vita Patrum L. 4, p. 2.

m H

Plato interrogatus ,

i

per quid cognofcatur Sapiens;

us d

m

1efpon

u

Ht: Sapiens , cum vituperatur, non iraícitur:

: g

cum laudatur non extollitur,

Láert. im yita.

j, f

Sicut non poteft ignis igne extingui;

repugnat enim

detm & W

hoc naturz É Sic nec furor alio furo

re demulceti, $,

& j & j

Chr;f. bom. $8. in Gen.

i

Sicut equi & canes venatici, familiaritate, cibóque

qunim. P

potius, quàm catenis,& verberibus: ita homines humani-

i

ol

tate magis , ac beneficiis, quam afperítate & crudelitas

Nihilcnjæg.y^

t€ conciliantur. Fab. i Apophb, Romam.

Sicutcum coclum eftinnube , & fol ridet ;

üüS; [ ii

omnia longà

jucundiora funt , quàm cum fodé ruunt fu

P€Inæ ;€1Tlp€-n

J

ftates : Sic oris manfucti hómo didis fi

u

hac Y

is, fadtísque

ol

"

m/lï 1'

ómnibus incredibilem afpirat eratiam fola

manfuetudi-

nisiferenitate,

OZI/w

Drex. in vof. bart. 1. Tr. 2. $. 3.

fu

ia

1

$. Franciícus Seraphicus dicere folebat, invidere fe

", quantb magis ligonibus & aratris profcin-

i, 0

ln

4

HU

ij

ditur , t

ntó magisad proícindentíum commod m fruc-

fj

ym

ul

tibus fependit injutíam, & q

uantó pluribus cufpurca-

jf

tur fordibus, tantó abundantiores

parturit onbas, &

[/

jl

fru&us :

Quantó etiam profundiüs ejus vihera exca-

f

vantur, tantó pretiofiores ad nos locu

1 "h:'

"

auri & at

pletafcer aperit

jl

enti mineras.

O cïuäm diffi

miles fumus nos

Jis i

)

homines

j

uüic elemento , qui affe&ti injuris etiam mi-

fU

nima fanguinem & mortem

Ípiramus. Oporteret hoc ele-

r

]

snenzum imitari,

EXEM.

E

SESNe

&219. Part.ll.Tit. XXI1I. Materia pià c utiliter

ExEMPLA MANSUETUDINIS.

its dixer

fimus,

241. ]ofcph Patriarcha petentibus veniam Fratribus

N

tollite,

dixit: Nolite timere: Num Dei refjftere. po[fumus vvo-

luntati? Vos cogitaflis de me malum, [ed Deus "vertit

& dbier

ditus e

éllud im bonum : Noltte timere : Ego pa[cmm vos, (

dicmg

parvnlossveflvos, confortatésque eft eos , ( blandà, acle-

ziter locutus eff, — Gen. $0. '7. 20.

sU

n (

Chriftus in cruce füffixus dixit: Pazer dimitte illis

Plor

aon enim [ciunt , quid faciunt. Luc. 13. V. 34.

Matia de Afcenfione fi ab aliquaSorore injuriam ac-

COnde;

1

1

hi

capit, ft

atim ad Euchariftiam in templum íe confere-

,üf'[

En domine mi,

lj

bat, cordéque finceriffimo dicebat :

munus, quod ad te defero, ut acceptum fit, precor,

SAttoifi

& ignofce Sótori mez, cui non cogitanti hzc excide-

D hj

" Barri im folit. die. 7.

Ctes

xunt.

.

Memotabilis eft hiftoria

de Leone tertio Pontifice,

Wg.

Ts mj

Nepotes enim Adtiani Papa propter Leonis electio-

nem excoecati , oculos illi eruentes, ad radices usque ei

Pig v

linguam a

bíciderunt. Deus autem innocentium Defenfor,

od

intercedente $, Petro, cuife recommendaverat,

vifum ,

Pl top«

linguam , totalémque illi (alutem teftituit miraculosc,

fCCiHm T

&ij

Sed quid putatis tam prodigiofi miraculi fuiffe originern?

Cüm Carolus Magnus facrilegosillos Adriani Nepotes

Va y

pona capitali mulcta

re decreviffet, Leo omni cum Zelo,

Venjt ;

cit, ut loco mortis in

T

& fpiritu fe opponens, id cffc

exilium tantum ablegarentut.

Baron. Ad ann. 799.

& amir

Refert D.. Chryfoftomus, quód cüm Conítantini

Rn : fe

Magni flatua. ingenti injuria aífecta fuiffet, ísque ad

éam vindicandam irtitaretur, vultu. manu fuà tecto re-

P iüenri

fpondit: Ego nusquam vulnus in fzonte factum video

Vi

fed (anum quidem caput, fanaveró & faciestota, Quem

t

heroicum a&um poftquam S. Doctor recenfuiffet, tan-

"u

dem exclamavit dicens: Hoc vetbum ha&tenus canunt

A

omnes, nec tantüm temporiís labefecit, aut hujus me«

Til

snoriam extinxit.

S. Chry[. bom. 2.0. 4d pop.

Vlldem U

edien-

FU,

Ad Senis cujusdagl menalteriwm Latroncs ingr

tcs

l

P

tilittt

difcurrendi de Man[uetudine.

JINIS,

2129

£es dixerunt ei : Omnia, quz in cella funt, tollere ve-

a Fb

gimus, At ille ait, quanrüm vobis videbitur , Filii,

poj[umus j

tollte. Tuletunt ergo, quidquid invenerunt in cella ,

b

& abierunt.

Obliti autem fu

l

nt facculum, quiabícon-

m h, C

ditus erat in cella,

quem Senex tollens , fecutusefteos ,

dicens :

landi, V

weró ad

Filii, tollite , quod obliti eftis in cella, Illi

mirantes manfüctudinem ejus, reftituerunt om-

nia ,

dimiiti d

& panitentiam cgerunt.

$. Bern. S. 28. A. 3.

Photio ,

h

dum innocens injuffä ab /Exmulis ad mortem

condemnatus , calicémque venenatum fibi oblatum

jnjuram v

Accipiens, à Miniftro

fe cotit

juftitie inter;ogax,e,zur, fi quid

dOminC lm

Filio fuo, priusquam

generofiffi

moreretur , commendatum vellet,

f&ï) Pfccfm

mé refpondit : Mando ci, ut,

oblivifcatur

Ya exdie

potus hujus. — Mazfr Tr. 29 Doies a. n qu

Socrates calce à quodam appetitus in publieo , cüm

.0 Pon[]lä'm

moneretur, ut hominem repercuteret, an, inquit, (i

afinus mihi calcem impegiflet, in eum

«onis dii

tecalcitrarem ?

(s us

-POQant. V. Injuria,

Sanctus quidam Senex exa

ium D

D

gitatus ab Alexandiinis,

cum rogaretur ab illis,

ecqurznam miracula Chriftug

verit; V

(uq)

t mjgcuïosf-

feciflet? Refpondit,

hoc maximé,

quód ego convitiis ,

& injuriis veftris laceffitus

jfcorgi

year.

Vita PP.

ad indignat,ionc.m non mo«

a N

i u

Venit aliquando ad Lidwinam muller quzdam fre.

inens;

& furens, innumeris eam in jurijs, contumeliis,

0 moti !

& convitiis profcindens, ut poflet ejus commovere ani-

a ^

- Cortat

mum : Sed cam hac ratione nil proficeret, in faciem

morftiffimz Virginis fædifïïm&jcxfþuit. Sed fan&

fet; isqueä

a Virgo

in patientia animam poffidens adeó manfit imm

Ota;,.ut

fij iV

mirarentur univerfi :

Imó maleficium munufculis , qua

£i clam tranfmifit 350

ompenfayit.

Vita c. 1.

i, QU2

.

$. 1

1. Fe

gnatius Martyr nunquam vifus eftiratus, Bo/lgz4,

.

ii

Cum multis diebus, ut folebat, jejunaffet,

fs o

anllm

qminiíter o

bfonium deferens, oll

M

am frcgit, Quem cum

uj

videret pudore ,

)

eundum,

& mctu affici, inquit, ad obfonium,

quoniam illud ad nos non venit,

gdllm'

«irca olla

Íragmenta. coznavit,

i ing'

qí

ii

Q:

IR/S

/

U

*

-

ettafiom

3e Par.H. Tir. XXIIIL Materia pi? & utiliter

3n Dotn,

lInE DAMNA.

Sicut:

aveatut

*4:. Quidam cüm in hoftem áncidiffet , pedibus

cuos, |

eum tenebat diu proftratum: tandem urget, ut Deum

g.

abneget;

alioquin mucrone jam jugulo incumbente fe

illum con

foffurum-effe afferit: fpem autem evadendi ei

dabat, fi modó abne

atet.

Harebat ille fub pugione

i

ortebat imminentem, quam jpe-

14

ttcpidus, & mortem

rans evadere, & peccatum po

ftmodum poenitentià di-

M if

—

TU

luere, in Deiabnegationem ore

facrilego prorumpit,yc :

iljlint

:üm id malo fuo aterno, & irzevocabili; mox enim

-

eum alter perfodit, ubi abnegationem extorfit, hánc-

JMjtm

que adjecit con

folationem Satanicam : Jam tandem fa.

hr f

, quod tibinon folum cot,

dmis, (

tiabor, jam ineo. me folabor

peris »

fed & animz perennem

falutem ademerim. March,

$. Com

tr. 6. lib. 3.

àm tuba jacerd.

*

Vpatts,

Cum Sanc&us Franci

(cus in loco Portiunculz quadam

pltimas

Monaíterium à co-

«ice orationi vacaret, videt totum

Vie þofïgï

datum, nec tantum ul-

Vr inq

P

iofo Deemonum exercitu circum

*

lum eorum 1

nttate potuiife ob ían

&itatem Fratrum , do-

Vs j

ui vindictam ;

& odium

pec tandemà Fratre quopiam.,

'?W) 4

adversüs alterum concepetat, oftium uni Diabolo aper-

;

Aj

tum eft, qui tamen,

ubi Frater ad Francifcum vocatus ;

bi bat

mox iterum aufugese

lil eff

eulpámque faffus deprecatus eft,

debuit. $. Bernard. Sen. ferm. 12.. quad.

CCItl']m

.

ra

I&us ab apicula urfus i

À incenfus in apiarium itruit

itoris.

Tum apes pleno agmine in

& alvearia depopulatur.

ipfum irruunt, é-quorum aculeis elap

fus, quantó fatius

Áthen

, quàm tan-

