apud femetipfum di-

Altun

cat: Propterte, & amore tui D

om

ntis,

ine JESU, hane

rem videre, vel audite, bolum hunc

voluntaten

guftare ; vel hoc

oblectamenti genus acciperé nolo;

tum quia hoc exers

r t

citii genus ad proprie . voluntatis

; oudooy

abnegandz habitum

comparandum non mediocriter ju

vat ; Íi enim eam in

1ti; at

tebus parvis mortificare ,

bilus; V

& exuere affüefcamus, brevil

fict, ut ne in majoribus q

uidem propriam. fimus habi-

, Qu

turi voluntatem: tum qu

la in mortificatione non tAm

Ka

attendendum eft ad id, q

uod agimus,

exicm

quàm quantüm

in ca propríam voluntatem negemus

& mortificemus,

yrem o

Hoac autem voluntas non min

un 4c t

üs abnegatur in rebus ad«

modüm minutis, quàm in m

aximis: Et fubinde etiam

xiend

[6)

amagis, cum nimirum magis v

luntatinoftrz repugnanta

adeó ut in qualibet mortificati

one, quamvis circa rema

T

minutam veríctur, propriam y

oluntatem Deo offeramuss

x d

& immolemus . propter ipfu

icimd

m eam abnegantes, eíque

renuntiantes , & offerentes .

ei id, quod. habemus cha-

,emlls. j

ritimum, pretiofiffimum;

& excellentiffimum, fciliceg

voluntatem noftram ,

qua nihil pretiofiüs habemus.

z ex p

Tertió id potiffimà

m vitium, eáque paffio nobis eft

v

mortificanda, quz i

at

que lapfuum occa

n nobis przdominatur , inajorüm-

fio.eft. .. Sunt nonnulli, qui fe in re-.

yunt aült[ü

bus parvis,

& levibus mortificant, at in

gravioribus , &

Jius ]

quarum magnum eft momentum , fi

bi parcunt, inte-

r

íque & vivi penitüs manent,

j

Alii omnem curam ,&

Md

udium fuum, imó & omnem

fanctitatem , ac perfec-

tionem in exterioribus collocan

; P;u'cn d

t, utnimirum externam,

apq

corporis totius comp

.

ofitionem praferant: de interna

VCIO mortificatione ,

o

qua externà pretiofior, & fubli-

mior eft, nihil aut

parüm labozant: h

uautatem

abent quippe vo-

:[fa!iis*r:d

propriam , ac. judicium , deüderiámque ho«

T0 ]

noris ?

ajque ambitionem valde vivam , & vegetam,

ni

P

B?B

EEE

iéi Paetll Tu. XXVIM. Materia pio p utiliter

f&ón confiderantes, quàd nifi exterior illa modeftia, &

morum cornpofitio, ab intetiore pace , & cordis ma-

Lrii

turitate ortum habeat, mera fit hypocrifis & fimulatie.

ing

Hi funt fimiles fepalchris dealbatis, quz à foris parent

bon

.

hominibus fpeciofa, intus veró funt plena offibus mor-

[

unorum & omni fpurcitia. Illa ergo paffio, vitium, in-

p

clinatio, praváque confuetude, qua pra aliis in nobis

fl

üsnos impingere facit, nobis

ttü

dominatur, quzque fzpi

inortificanda incumbit.

Hxc enim veré maxima, at

preeipua cujusque noftrum cft neceffitas.

1 )

1nof,

- MgbniA MORTIFICATIONIS.

(ny,

471. Ex mediis , quorum adminiculo nobis ifthoc

n

snortificationis ufque adeó neceffarium exercittum tole-

Tn d

rabile fiat, primum effe debet fperatz: mercedis ac xe-

mortf

snunerationis magnitudo. Nihil enim eft omne; quod

modun

agimus

collatam cum eo, quod fperamus pro co reci-

fj

PCïC.

Alterum ipfum Redemptoris, ac Magiftri noflti

futin

exemplum : Nam praterquam ,

quód ipfum efficaciffhi-

t

mum fit ad nos animandos, ut hoc mottificationis &

V 1

xatiendi ftudium ambabus ulnisamplectamur ; maximar

At

fimul eft perfetionis, multümqui operibus noftris va-

Vet

toris adslít, eáque velut depurat, eó quàd tunc ex in-

»

li

ténfo quodam Dci amore nafcantur. « Tertium , iden-

eidem nos in propria voluntate abnegenda; in appetiti-

hm ;

bus noftris refiftendo, in omnem carni noflrz recrea-

QU ;

tionem, &delectationem fubtrahendo, nec ei ufquam

OT

Hoc enim pacto natura paula-

indulgendo, exercete;

ltua]

iim fubigitur, & edomatur, vitia &

affiones evellun-

ff P

zufj virtus econtra inttoducitur, ac fit. valentior.

Ur-

t (b

timum hoc remedium ad hanc mortificationem, ple-

tïgfr

námque de nobis ipfis victoriam confe

qucndam -e Ina*

ximé potens & eíficax.

s

Kmæe

.. Momiva sE MORTIFICANDI.

Lj

/»272. Combpelle intrare , inquit Pnterfamilim. uf ii

$

Hec notat, quó

Quj

phfmtr fiomnf. Lgc. 14, U. 23»

w

D d

-

P

m

[le) d

difcurr?ndil de Mortifcatiawe;

26j

Ydis m

mulitit.

etiam noftra natura fit conpellenda ad omnia , qüæ ani-

ma íunt proficua per continuam mortificationem ad

i puet

bonum.

"Terra carnis noftrz , nifi affiduis fuerit (au-

du t

ciata culturis , citó de fegni otio fpinas, tribulósque

vitium )IW*'

ii

producet, & partu degenceri fru&um dabit, non hor-

reis inferendum ,

jt, Xb

-:ellz,

—fcd ignibus concremandum., —Pici-

m d

Venerunt ad portam ferream.

A&. 12. 7). 106.

Fer-

tea porta, quz ducit ad. Jerufalem Cocleftem , eft crux ,

mertificatio, tribulatio, martyrium.

B

Cern.. bíc.

D

Ven. Bed. upu(l

Cur

jis o

Ego vivo, (5 -vos "vivetis. Joan. 14. v. 19.[

um tol

non dixit: & vos vivitis: Non ita: fed omnimodó

fs ac f*

mortificatio convenit homini, fi velit gloriofam poft-

modum ingredi vitam. — Baeza f. 2.1. 14.€. 17. 18. 221

1b quo.

X

Qwi delicatà & pueritia nutrit. Servum fuum , poftea

fentiet eum. contumacem.

Prov. 29. 0. 31,

Servus

i w

d

anima eft corpus: qui ergo illud delicaté nutrit, fen-

ücatioüï?&

tiet illud fibi rebelle, ut fuis deliciis addic&tum nolit

f szlml

animzx ebfequi ad orandum, meditandum, caterá

que

opera poenitentiz & arduarum virtutum.

Pl

Corz. bíc.

u

$. Dorotheus cüm moxab ingreffu in Religionem toz

m HB'

tus in abnegationem voluntatis , aliarüimque affectio-

i

num inordinatarum incubuiflet, adeóque ad fümmam ,

i u

quam inde percipiebat ,

animi tranquillitatem perveni(-

fet,

dul

& dubitans, num re&tá vià incederet, à Patre fpi-

riuali confilium. petetet, refponditis, finó metu enm.

tura

ncs CVCM

efle poffes tranquillitatem quippe illam ex mortifican-:

di ftudio natam, ejuímodi mortificationis

Y r

præclan;m-

7l

"d

efe fru&um. .rias de mortif. c. 15.

V'WC

f

Cüm quidam ex antiquis Patribus nullum corporís:

affligendi modum teneret, ideóque ab aliis de rigote

Vemperando moneretur, refpondit ille: Mihi credite Fi-

l.

li, && locus, & ftatus, conditióque Beatórum àn Coc- ;

i

y

lis dolorem aliquem admitteret , difplicentizQque ah-

gt

"

c-uqu Capex effer, . profectó: hoc unum. maxime . dolay'

rent,

QUE

$64 Pnrtï.*u, Tiíé, XXPI. Materiapio ( utiliter

£ent, quód plures, & graviores affligendi, mortifi-

pef

candique occafiones non quzfiviflent, — Im viris PP.

flude

f dd

Senex quidam cüm ad moleítiam vitandam in aqua

gertanda, cellam fonti propiorem exftruere decreviflet,

loD

3

ubi Angelum fe fequentem , &greffus, ut pro iis mer-

eedem à Deo Clienti fuo peteret, numcerantem audivit,

àd

eandem remotiorem effe decrevit.

Prat. Spir. Sophr.

hà

Cum Juvenis quidam prifci cujufdam Patris Difcipu-

]ro

fus, Sence(uo obdormifcente, fepties ad fomnum pari-

$i

£er capiendum incitatus, fepties vicifet, & perftiuiffet,

Senex in ecftafin raptus viditthronum pulcherrimum pro

1/

Difcipulo paratum, & feptem coronas penfiles, mul-

VT

£óque auro ínterlitas fupe

"

i thronum pendere. Im vita

,fUJfa )

P. p. 3. fel. 237.

*

Tumgt

Alphonfus Rodri

q. dic&re folitus erat, duos effe pe-

Jiobra

des, quibus ad perfectionem fiat progreffus, mortifi-

WCm

cationem . fcilicet , & amorem Dei; ilam finiftzum ,

hanc dextrum effc.

Lanixz. Ep. 1. n. 6.

4 ]

Refert $. Bonaventura, Deiparam Virginem $. Elifa-

bethz Hungarie Reginz dixiffe ; nullam fpiritaalem

€ratiam ( regulatiter , & ordinarié loquendó ) in ani«

Y

mam, nifi vel mediante oratione, vel corporis afilic-

UR

&ionibus delabi,

;

i f

In vita Chrifli c. 3.

Sicut fi quis viro cordato diceret, efle quemp

iam in

Gfeg.

domo ipfius, qui ex fummo odio infidias vita ipfius

k

ftrueret, talis utique fummé in hunc hominem excan-

j f

deíceret, & vindictam de illo fumere ftuderet: jta er-

$n f

a corpus fuum , & paffiones fuas meritó quis affici

p

*

1* M

eberet, cüum fciat; ab his tantüm damni quin & ipfam

»mortem aternam patati — Redriq. p. 2« £r. 1. £. 4-

ls.c(

Sicut equus etiam manfuetiffimus nunquam facilé fi-

Wicr c;

fhé freno relinquitur à Seffore:. Ita nec animus noflet ab

ïWS k

homine í(né freno mortificationis rslinquendus eft;

N

quantumcunque in virtutis ftudio p

T

j

p. 24 €. 18. tr. I.

rofccctit.v Rodrig.

"

ii

Sáicut qui artem aliquam eft exerciturus, ahte omnia

lm

Ita qui

querit inftrumenta ;pza ad ilam exexcendam: .

per-

P

Utb

difcurvendi de - Mortificatione,

16$

) monä'

perfectionem .profiteri cupit, motrtificationi fpecialiter

jitis 93

Ítudeat oportet; ad quid enim omnes res. relinqueret»

nj at

fi defideria retinere liceret?

$. A4ng. ferm. 13. de vuete

trevilet

bo Dom.

i j md-

Sicut is, qui divitias congregare cupit, etiam patva

cm at

defpicere lucra non debet: Ita qui virtute dives efle de-

fiderat, etiam minimas fe mortificandi occafiones neg-

pir, i

ris Dikipe

ligere non debet. — Jacob. 4lvar. tom. z. l. 2. p. 1« 6. 4

um j

^SIGNA. HOMINIS VERE MORTIFICATI.

PCX'MEMGI

trimumpt

173. Mortui eflis. Coloff. 3. . 3. Adfterne cada-

Yiles,

veri omnes Regum coronas, & Monarcharum diade-

; ]pil

mata, appone omnes mundi delicias, nihil movetur,

immerge illud coeno; exonera in illud injurias, & op-

p; d J"

probria, difeinde, diffeca; feris devoranduim obiice;

$, 100f

Bec movetur, nec fentit. — Ex Ub. cwi tit. folus Deqs.

fl

And. Hem,'ico Boudon. p. 1. Reg. 4.

"m

ExEMPLA MORTIFICATIONIS..

(oiri

p]

!

aknj

274. Noluit bilere, c» lägavit eam j)orizi'na. ' z.':R'e.g.

ndo) n

23. v. 16. Quia fe illicita perpetraffe meminerat ; con-

;:poris "

tra femetipfum jam rigidus etiam àlicitis abftinebat. $.

K

Greg. bom. 34.

uempiüïï'ID

Beata Sibillina Soror de poenitentia S. Dominici cor-

$ vitz W

pus faum flagellis crud«liter macérabat. In Hyeme

incm ed

'

eüm furgeret à difciplina, genua mediante fanguine,

eetet: !

zz:f'l

hu

pre frigore congelata violentet avellere cogebatur. Bol/.

',ö. quisl

I 9. Maït;

,

pim

uin k

: S. Cáthaxina Senenf, ter qu'ötidi& exemplo $. Domi-

I[c

4'

f

nici catenà ferreà fe cedebat: Iu fingulis flagellationi-

f

bus horam & dimidiam impendebat. Bolland. 30. A4fr.

, ol )

Philippus terius Hifpaniarum Rex flagello ; quod

ldusC!

Carolus quintus fuo fanguine tin&um ei tranfcripferat»

, h

ita üfus eft, ut non nifi effufo ctuore propr

*

io ;Ilud de-

poneret.

P. Rbo. exemp. virtut.

ao

g

m

Beatus AQïOniuS à Stronconip-Ord; Minorum Laicus

4

A^

i

pl['

&ER — PAytis II Tle, XX1X-5 Maberia pib o utiliter

d

Ín fümmis zftatis calotibus, calidam bibebat abínthió

| tattr

tempäratam.

Dein abfinthium , quo quatuordecim

inlot,

annis jam etat ufüs, velut dulciffi

miis erat: cibus—-.; .!Ball.

Sle

7) Febr.,

COtor

TITULUS XXIX.

[ !

fme

. Dr MuwDbi CONDITIONIBUS.

öngj

y

27$.

Ui vivit in mundo, debct fibi cävcre, nif

hOHOU

malit decipi. Proprictasejus eft;' extetiori

ht f

füa fpecie excoecare .accedentem , ne intcriora. videat.

MU.

Reprafentat fenfualitati dele&ationes, fub qua vanitate

latet faeditas, & triílitia,

Invitat ad honores, nonau-

tem ad onus eis annexum. Promittitlongam vitam , quz

277.

tamen cít breviffima, multísque periculis.expofita, fi-

mulac miferiis. Decipit mundus fuos, ficuti puergs

lm fcm

Ws

candela accenía, in qua ipfi vídentes pulchritudinem

flamma volunt eam attingere, fed digii eorum adu-

Jlluþ 1

On,

tuntur, & flent, nec facilé fedari poflunt: Sic munda-

ni inftar puerorum finé judicio patiuntur fe decipi fpe

UI

YNuy,

pulchritudinis mundánz, coniictentes fcíe in lammas

vitiorum; offendunt tandem manus vacüas, & coníci-

&b

& 1im)

entix Iinflammationem ,- five deftru&ionem. Ne ctedas

d

dicis ejus, nec perfuadeas tibi cum inundo firmam

ineundam amicitiam.

"Süb ejus efca latet toxicum

Ünii

mortis, Quidquid tibi fuadet mundus, (unt doli.

MT

- MuNDus FALLAX.:-

Ql

C ]

276. Offendit ei omhia vegna enundi. Matth. 4« d. 8

hm |

Diabolus hic in principatu mundi folüm: oftendit glo-

"fpem

riam, fplendorem, & divitias: celavit veró moleftias »

Cin

aclabores: Diabolum imitatur mundus.

Ozi'vo llb. I 3)

P

j Ity

ffrom. Luc. 4.

SMRQS

Sicut aulza ex Jana, & ferico, & auro contexia in-

W

tüs deformia, exterius veró formoía, & pulchra funt:

d

dta felicitas Principum exteriüs nitet, & fulget, inte-

'blls

ziüs autem mille tarárum , & milesiarum aculeis la-

li

Cera-

»

Ht

difcuvrendi )le Mundi Conditï&iäm. j

-

abfntià

iodect

Cefatur, quos nemo fentit, nifi

in. loc. com. fol. $36.

qui pgtitttr. Granat.

ii 'Bou-

Sicut pueriludentesex £zno coronas ali

cui imponunt,

coronatum autem fuum poft tergum irri

dent: fic fepe

t Ut, Qui te infaciem laudant,

femedpfo

s cl

& przdicant, apud

anculuxnu fqbfannþnt. S. Chryf. bom. 17.

7

n Ep. 44 Ro

.

Sicut qui

nortuos eHEruntï, videntut quidem Hlos

avett ; "i&,

honoribus af

CECIe ;

fuffituincenfo, cereorüm accenfio-

i extctt

ora Vi

ne, fed quod inten

dunt, eít , in fe

conicete, | Ohav. in Eccl. 7-

pulchrufn cadaver

v vantat

s, 0047

MuwN»DUs pEsERIT.

at quæ

177. Recordatus eft

aol

latà Íententià contra D

inter ebulas. Gen,40. v. 'zc.*. Pro-

rincipem Piftorum nullus Aulicus,

icun pj

nullus Amicus a

chritodd

Jlaft. 145.

pud Regem interpofuit. Ludovic. Afv.

eorum 4

Omnis Ifrael , qui

fíc munce

jiäbat per gyrum , fugit ad clamo-

Tem pereuntium , dic

€

$s

«edpilt

Num.16.9.34.: C

u

Qs, me forté & nos terra deglutiat.

ni fibi viderentur Core, Dathan,

if

& Abiron , Moyfen .

,& Cdnfdl

& imunitate

ducatum affectare in defenfionem,

m populi, conjurant. Ecce tib

i! fupplicium

od

adeft

» tetra abforb

do f

€teos. Quid tunc familiares?

quid

Propinqui :

an mifer

is auxiliari ftudent ? Nec

untus.

« o

Omnis Iíracl &c.

Baeza t. Y. lib. $. &. 8. conc.

$

., Convecat ad [v Amicos. Eflber c. $. .

Io-

Aman,

xüm eflet intimus Regis ,

multos habebat Amicos; Sed

cüm.Rex in eum ira(citür

bum loquatur, fed Evnu

» nullus eft, qui pto co ver-

hh )

chus oftendit li

gnum, inquo

fufpendatur.

C» 7« "U. 9. Sylu. im Luc.

fmit ?

I 6. fq- 8.

oleiuto

fs

C:,L'llï'l in Bel

gio Vir qu

idam infignis in extrema luc..

Mi

ta imprimis

dein Filios ,

[ l

ngrem s

& Filias, & demum

'eryos,

& Ancillas rogaílet, ut o

pem fertent, &cüm

fmguli h

efponderent, non

areitl

efle hoc. in poteftate fua, in

yu/

j

as VOCces, &

.

gemitus er

upit.

j

29uS jinane!

O quantum eíft inc-

g

Ecce cgo tibi Uxor,

vobis Filii, & Filia:

hs b

laþoravi d fu

davi; vites & valetud

4

«t

$

inem impendi, ïiu

um

P.

$68 Part.1l. Tit. XXIX. Materitz P9 ö- utiliter

& animam meam forté oppignoravi; Et ecce hzc eft

Onnis

merces mea, ut in hora noviffima implorem opem vef-

YontO,

tram, & non inveniam. O quàm fatius fuiffet, fi Dco

lacee

Á

ferviiffem! fi amicos in terta, & in cocdlis mihi compa-

Ton

qudit

raffem, quiin hoc atticulo mihi adeffent! Ó fi vivere

mihi liceret, quantüm faperem!

mul

Arbor fructibus fuis gravida vifitatur, an fint matu-

Qu

zi, iis decerptis, deferitur: cüm avrum eft extra ig-

Ts t

nem, argentum vivum illud quarit, ut ipfi fe uniat:

£5; ff

At veró, cüm aurum in fornace patitur, argentum in

Ántn

A

fumum verfüum illud deferit: Chriftum honoratum die

Áil

Palmarum Difcipuli comitati funt, illufum deferuerunt.

ts

Tanta eft cupiditas, ut jam Filius non amet Patrem,

p

f

nifi ob faum commodum.

Stella de cont. mundi. p. 1.

77

lt

£. 1f.

[

J

Ácut

Sicut de die quis, quisq

ue fit; cögnofcitur, nocte ve-

C intur

10 minimé:ita etiam in profperitatis die omnibus ffoti

Vr

fumus, omnes nos zftimant, &honorant: nodte au-

0to. t

tem adverfitatis ut ignoti fpernimur. — .Dsez in fefto S8.

Qu at

Pbilippi c. Jacobi.

hn N

*

Sic facient vobis

Amici veftri , quod arbori, fub qua

D &

,choreis, lufibus, lati indulgent: cum

zcftate tripudiant

ylet.l ii

veró hyemis rigore exaruit at

bor, fecutim levant, fe-

Sicu

rióque ictu caput, &collum,; truncum ,

& ramos ch-

l!k]llmg

«idunt.

Segnert.

i hiberno tempo-

u fy

Sunt mali Amici velut torrentes, qu

tl

i& , cüm. nulla neceffitas aquarum urget, inundant,

fitts, 1

verno autem tempore, quando aqua maximé cft necef-

QUnerit

faria, mihil in eis, nii duriffimos lapides invänïïä-

T fed

.Stella de cont. munds.

Cicer(

Sicut hirundines aftivo temp

ote praftó funt; frigo-

W

! Qu

tc pulfe recedunt: fic mundus

1

fereno tempore pratft

1

At [

2

eft, at fimul ubi fortunx

hyemem viderit, aufugit.

T

T

MuNDUS VANUS.

du

" Cæci?

278. Dicenti Prafe&o utbis Almachio ad $

MU.

*

dit:

m. 4

ljam: lgnoras, qüznam mihi fit goteftas? Rcfxäþ

|

Iq$

v utibr

difcurrendi de Mundi Conditionibus,

269

ece la d

Omnis hominum poteftas eft perinde ac uter plenus

n optn r

ventó, quem fi una acu pupugeris, omnis tumor

ejus

lmü) fl DW

flacceícit.

Metaphb. 22. Nov.

nyi nf

Pontifex primum ttiplici tiara coronatus, cani fibi

t of

audit: Pater fancte! fic tranfit gloria mundi,

ftupá fi-

mul acceníà, Nieremb. im diferim.

temp. C atern. c. 3.

an f d

Cüm Canutus Rex Angliz quon

dam juxta littus ma-

d emt

ris in fella fediffet, & dixiffet: M

&IC ]

pars regni mei

ii (c ij

es, itaque mihi obtemperes, illud mo

x impetu facto

finum ejus undis perfudit.

, at

Quo facto territus Rex de

onoratin d

folio furrexit ,

dicénsque: vanaeft omnium Regum po-

vdeferuat

teftas, & (olus Deus omnipotens , coronam crüci im-

at Datto

pofuit, & deinceps pietatis, & modeftiz Cultor exftitit.

t- mm*rdl. Pnlu

Daurolt. Cath. bift, c. 1. tit. 27. ex. 1.

Sicut pugti, dum in cafulis luteis componendis oc-

If podt "

cupantur, & in arundine equitant, occupatiffimi fibi

videntur, cüm tamen

Omnibus BOU

prudentum judicio meras nugas

t nO&C 4

Ootiosé trac&aat:

Sic omnes hominum occupationes,

iil

quz ad Dei gloriam, & noftram, aut aliotum falutem

non tendunt; etfi ferja,

& gravia negotia videantur, à

bolil [ub q!l

'v

"

Déo & Sanc&tis velut oti

um, & nugz ridentur,

Sta-

n dulggnlicum

plet. Them. $. in fepr.

a l^

Sicut nil juvat Zerum le&us, quem pe/dcs aurei fuf-

fulciunt: Sic neque hominem fel

lcitas externa. — rift,

apud firob. ferm. 101.

Sicut Hiftrio non eft felicior, quód in fcenis ador-

lbcmo ffm? )

inlm fl

natus, Rex aut Deus videatur: Sic nec homo fortune

p d

muneribus felis cenfeti poteft, ciüm omnia non

prop-

rià, fed aliena funt.

Senee. :5 s;oral.

j 18

Cicero dixit, cum forma id fieri,

quod cum flori-

y

bus, qui tamdiu grati,

quamdiu recentes fünt,

Áuty fdg

J

o f

Sicut larya occultat vi

litatem hominis ufque ad vef.

peram, dimiffo autem theat

| qufuge

ró unufquifque apparet,

quod eft:

Itaíi poft multas tuas laudes auditas, aliás-

que vanitates d

omum ( aternitatem intellio ) reve:ta-

IiS, & folus fi

FU

$; omnis glorja defluxit,

$, Chryoft.

botn, 43. a p

m

op,ï

qui

æ;;ä Part T. Tit. XX1X.. Materia þiä(ä- utiifter ;

Qum h

eredum,

.In Campo aliquz ftumenti fpica: funt aliis altiores

4 mort

at dum Mefforeas demetit, omnes in terra funt zqua-

les; adeÓó ut qua minor, vel major fuerit ; cognofci

Vi Q

& foror

Bequeat: Eodem modo; licéet in hujus mundi campe

"w

Jonm

alii aliis fint majores in litteris ; honotibus, opibus , dig-

nitatibus, motte tamen nobis vitam reíecante, omnes

ts pau

ctedida

etimus zquales : fi fcpulturas aperis, non poteris cog-

mofcere, quis fuerit dives, quis pauper, non invenies

Canif;

*

difcrimen inter Regem & opilionem.

^

^

ll//(h

140 1

Arbores in campo dignofcuntur ab invicem ex trun-

co, foliis, & ramis: íis veró combuftis, & án cineres

Mcto mitt

uli; dig

refolutis, inter illas nulla eft differentia: Sic nihil di-

Wt

verfitatis inter proceram cedrum & vilem hederam : Eo-

dem modo, licét maxima fit difcrepantia hic inter Di-

limibas

tll cota

vitem ; Potentem, & Pauperem : iis tamen, mortuis;

& fimiliter in cinerem reda&is nulla erit omninó diffe-

At ify

rentia inter Regem & Opilionem, Idiotam , & Doctum.

Dis l

Wt r

Nunquámne vidifti in aliqua proceffione circumferti

ligneam imaginem cum multo faftu, & pompa fplendi-

Wi ln

intwr

dé indntam ; gemmis commodató acceptis diftin&am ;

ln

quam unufquiíque admiratur , quae finita proceffione

zudatur, reititutis Domino fuo gemmis, & ornamen-

accafn

gide

tis: Sic tecum agitur, qui 'cluantümvis te exiftimes

otcifus

miagnum, & potentem , debilis es , & pauper; licét

te nunc videas eve&um in fablimem honoris thronum.

BRU

l

tlf

Quamdiu durat hzc brevis vita, commmendaris ab ho-

I

mlnibus inftar imaginis lignez, rebus commodatis ex«

T

otnatz. Cofhodató accepifti hanc dignitatem, ne exi-

Wi n

Qs die

ftimes, hoc tuum effe, quod moriens tecum fexre non po-

tcs. Hifce rebus plané alienis ad. tempus exornatis s.

Viitteed

ícd. ad finem vitz , quid de illis fiet, cüm. advenerit

vcípera mors? hec omnia treftituenda.erunt mundo , tu

Mllmu

veró patper & nudus omnibus hifce honoribus ingrcf.t

Na i

l im

dieris fepulchrum.

de() Y

MUN?DUS I

þNSTAB'I'LIS.I

Hodlg :

279. Miferunt eupa in Lacum leotuüm, Dan. 6- V. 16.3-.*

Quem

difcurvendi de, Mundi Couditionilus. .

-

H .

Quem hodie fuper omnes regni Satrapas, & Principes

pis u)

cvectum, fummis honoribus cumulatum vidiftis, cras

ad mortem condemnatus in lacum leonum coniicitur.

funt ag

-

,1

Vide; quàm fragilis, & inanis fit mundi h

ujus gloria,

i, o

& favor,

d ampr

Beffaus Dom. 2. Adv.

Joannes im vinculis. Mattb. 11. v. 2. Quem om-

1 OVïW l &ïg

a, a

nes pauló ante ut Prophetam füfpexerznz, Melliam effe

l po:i:ris *

ctediderant, compedibus conflrictus jacet, ac brevi

Carnificis mucrone vitam amiffürus eft.. Baffs. 2. 2. 44d'v..

mon jl

Lapidantes Paulum. traxerunt extra civitatem. A.

]4- . 18-

Paulus, cüm Lyftris miraculosé claudum ab

cem d m;r

wicro matris perfanaffet, cives novo hoc mita

culo per-

&ü at

i nl

culfi, dixére ad invicem: D4 fac [fimiles:

bominibus

defcenderunt ad nos, atque idcircó Paulum Mercurii ,

pelum: lr

Batnabam Jovis nomine donàtunt.

Quin & ipfi Sácn-

icicD

ficuli cotonas ne&entes ,

gen. morti

& fÍerta, vi&imásque ad do-

mum ilorum adducentes, ii(dem illas imolare velut

LR

munino (

)&Doäum'

Diis voluerunt, Sed audite, quid mox cont

ifle (ctip-

«urà dicat: Swpervenerunt quidam Judai;

é

1 cïïmm&r,d

Perfuajs

aurbis lapidantes Paulum Cra, Beffa. Dom. 2.

Mdv

mll

Oritur [ol, C^ occidit. Eccl. 1. .. g

y dub

Oritur fol

prefentis profperitàus ; & occidit, id eft; ftaiim a«

À mct[fw"ï

occafüm tendit: Et hoc, ut nemo de ortu hujus folis

& omgmh'r

gaudeat, cui tam inevitabilis , támque velox faccedir

[(d cmülm

occafus, Infenfatus eft igitur, qui folem in ortu fuo

u eti hü;

femper-nititur detinere, & ab co prohibere eccafüm:

j; t

sdurs

hic vult facere miraculum ficut Jofue. Hugo Curd. bie.

Tanquam memoria bo[pitis bratereuntis unius dies.

m

JNVS 53;

Sap. $. v. 15.

Profperitas temporalis per hofpitem

qo f*

unius diei defignatur; nam ficut hofpes hodie venit ; &

a

::'

€ras recedit: ita profperitas tem

porah's modó venit, &

, o

modó recedit,

Hugo Card. bic.

Militia eft vita bominis fupev terram. — Job. 7. . 1.

[ mund()r

Nam ficut belli tempore miles: nunquam aliquid certi

,nbus mgf

fibi fpondere poteít, nec in-eodem verfatür ftatu , fed

modó victeriam refert ,

modó in fggam compcellitur:

Hodie cadit

3

v

j

. crasl: gb hofk ! Cædit.þ?r;- 'adcö u

t femper at-

*

fma -

ul

"L

u

p

17» Part. Il Tit, XXIX. Materin pià & utiliter:

p

MAm ad ]

s$na eum geftare neceffe fit: Sic nihil in hac vita habe-

tur ftabile, fed omnia fortunz mutationi fubjecta funt:

excundum

Nam fi mané Vi&or fueris, vefperi clades timenda ; vel

lojth,

Sicut i

excidium , adeó utnunquam certi aliquid tibi promit-

Dunc lut

tere valeas.

Be[fa. Dom. 1. Epipb.

fs , m

Invenitque Jofepb gratiam coram. Domino fuo. Gem.

39- "U. 4-0

Et introduxit Virum Hebraum. «. 14. Ira-

Yac vitz

Dis;

£us eft valdà , tradiditque Jo[eph im carcerem.. . 10.

Albertus Archiepifcopus Moguntinus , & $. R. E.

C ceeri

Catdinalis fepulchro infcribi voluit: Permoavi boc in

d()m.ll'ffig,a

mundo: omnes fequemini.

DW

Vir opulentus, & Principum favore magnus à quo-

1

dam interrogatus, quid ad omnem fortunam tam pro-

pitiam fibi deeffe putaret? refpondit, clavum unicum,

if l,

quo eam affigam, ne avolet. . Sed hactenus hic clavus

o

nufquam eft repertus. Drex. opus. 7. Jofeph. c. 12. $. .

(n du

Heraclitus Philofophus ad omnem hominum occur-

. xtawm,

fum fleviffe.dicitur; dolebatenim, nihil(ani effe fn hac

ul

Qusq

vita, nihil in homine non caducum, fluxum, &

f

»Pcri-

tbuty

bile.

Luert, l.. $. €. .

lQ ar

Vita noftra haud abfimiliseft totrenti; nam ficuttor-

Y f te

rens pluvialibus aquis colle&is redundat , pakítrepit,

*tim m

curtit, & currendó decurrit, id eft curfum finit: fic&

jta p

omnis iíte curfus mortalitatis humanz.

Nafcuntur ho-

meml )

mines, & moriuntur, rurfümque naícuntur , füccedunt;

T IH!/C ]

accedunt, decedunt.

S. Pro[per.

las

Vita noftra eft inftarnivis; nam ficut nix non eft du-

fabilis, & modico calore diffolvitur, ita ut nihil ame

UR

plius de ea reperiatur: Ita vita noflra nivis inftar in a-

.

Qt, l

quam refolvitur, ac in terram labitur.

v Dy]

Vita noflra naviganti fimilis. Is namque, qui n*

W&, lm

vigat, ftans, fedens, jacens, vadit, quiaimpulíu na-

N

vis ducitur. Ita & nos fumus, qui, fivevigilantes, fi-

) &Nm

ve dormientes , five volentes, five nolentes; per mo-

T

menta temporum quotidie ad finem tendimus. $

Á

; Gr:g.

lr

R. 2.6. A4ndr. Scholaft,

W £tly

Mundus cít inftar domus, qua habet duas portas:

Uunanm

X

LE

"

aA

difeurrendi de Muhdi Conditionilus,

773

"

&nam ad intrandum, fcilicet nativitatem

» alteram ad

fübjalat

exeundum , fcilicet mortem. $. yjzr.

y

Ferr. ferm. fer. 4.

; imend j

Pafcb.,

D

( ii p*

Sicut in longo peregrínationis itinere nunc c

ft pulvis;

nunc lutum , nunc ferenum

; Dnuhc pluvia: ita modà

j J Go

fpes , modó timor,

modà dolor, inodó

AA

hac vita, B/effens.

gaudium in

, V, 1 U

E. 167.

"lm. fu' 20'

Dies noftri velociores

funt Curfore; nam Curfor d.

cét celeriter currat

j & S.Ml

, tamen aliquantulum temporis & in

dormiendo,

n i

hominis null

& in comedendo con(umir: Dies autem

N

am' moram faciunt,

Szelia im Luc. 1.

ugnus i q

a um pf

MUuNDUS Noxivus.

Mumxmicum)

280. Villam emi. Luc. 14. v. 18.

üxor coenam clauíére vocatis :

Villa, boves,

yis h d

Mundus, cura , Caro ,

ULL

coclum claufére renatis.

Hug..Card. in. Deut. 20.

Creaturz ,

Íeu beatitudo tem

sinum ocdl

poralis funt olla fetveris,

gide r

eui fi quis nimium adhafer

Íe comburat. |5. Vizc. Fer

it. per amorem , timeat, ne

WY &PCH

r. f..de commem. S. auli,:

Sicut aranea ad capiend

um . mufcas cum

magno labo-

qun at

te facit tenuem telam, ut etí

am fe ipfam eviíceret: fic

etiam mundani fe ipfos exha

a

i

;

uriunt ,

& confumunt cum

À

j

jactura propriz fuz confcientia.

iil

Quid enim utilitatis

Nüww

capiunt, poftquam cum tanto lab

ore fuas telas texuc-

rint? Inde nihil reportant

f [uccü,ïmf

pr&ter varias curas , animi

anguüias, & diftra&iones.

d

u

MUNpus pERIGULIS PLENUS.

IN

yuinn

281. La quocunaue loco ceciderit, ibj eyjg.

Eccl, 11,

v.:3.

Pulchré Spiritus fan&us ho

minem arbori com-

i, QU

patat; nam ficutinfy

lvanon parvz

folüm,

|

al J

atbores fucciduntur;

fed & maena

n

Sic & paupetes moriu

ntur, & divi-

tes; fecuris ad radi

cem pofita eft

flgl anteh

2. Säcut lignis & ar

» omnibus imminet,

T PCI

boribus potiffi

müm ntimur velad

zdificia, vel ad ig

neim :

mus s D

Sic homines vel ad gloriam,

M. 7 3.9icut de arboribus,

yel gfhcnnam deftinati fi

dlw POW

quam-

274 Part.1l. | Tit. XXIX. Materia pi? e utiliter

d

ciuamdiu ftant, nemo ícire poteft, in quem ufum tan-

Win *uig

dem applicabuntur, aut in quam partem . cadant: fic

nec de homine judicare poffumus, quid fututum fit,

qud det

ttidinus

quamdiu hic vivit. Nefcit homo;, an in illà ultimá ho-

1à dignus amore, vel odio crit, an ad Auítrum, anad

p

quibus

Aquilonem cadet. . Déez Mors.

Scala

Àty

Viditque in. [omnis [calam. Gen. 28. v. 12.

fatum,

éft hujus mundi inconftantia, inquaalii é füummo deii-

ciuntur in imum , alii ex imo evehuntur ad fummum;

fielt]

ílque ad Dei nutum, & voluntatem, qui fcale huic

Negm

-

Pbilo.

P

1cumbens eam dirigit.

lE/f?ff l

Dicebat Seneca: $Stratagema eít naturz , homines fi-

( (

né ratione naíci; fi enim ratione inter vite primotdia

Vil k

Wä I'!I alw

pollerent, qua poffent calamitates futuras przvidere,

quislachrymabilem , & variis perículis ac miferiis ple-

t

Ligg,

nam yitam diligeret? Di4. Nyff. f- $. d. 4.4. 1. $. 4.

Humana vita re&é comparatur flori pomorum, — $i

Is f

Ti AE

enim vides arborem florentem, & floribus comptam ,

d

(0m

imÓ onuftam , adverte, ex quinquaginta floribus vix

Purg

unus in pormum maturum evadet: Antequam enim gem-

Mi

1.

mefcant, plurimi vel ventó difcuffi, vel aftu. arcfa&ti ,

vel àvermiculis arrofi, vel humore deficiente marceí-

Uif

if

centes deficiunt: Exis verà , qui gemmefcunt , pluri-

'mi pariter, antequam maturefcant, fimilibus cafibtsin

Ytn, [

EXum]f

tertam corruunt : Tta ex cluinquagim:a Infantibus, qui

0/3]1[4

naícuntur, vix unus.in Virum evadet, fed aliiin infan-

tia, aliiin pueritia, alii in adolefcentia moriuntur,

c;HHm

uUOHCII] |

Corn. in d4mos. $. U. Y,

Sicut is, qui capite dolet , coronariis fertis grava-

Lf

tut magis, quàm recreatur: cóque magis, qué majo-

rein illa odorem fpirant: Ita neque honores vitz com-

L: Ui

moditati quidquam conducunt, fed infigniter officiunt,

Wt

d

dyiv. -Apopb, 1$4.

XW

Emgkï

.MUNDI FESTA DESINuN'I"

zn lndum.

T

MU.

hm bt

232. Q?ni; homo, ait Architriclimm » prim

[ d

4

)

[

äx'fmrreædz' de Mundi Conditionilus,

m ufumt

275,

audant. t

Dum vinum. ponit , € dun inebriati

fuerint, tunc id,

fuocum t

quod deterius efl. Joan. a. . 10.

Loquitur hic Axchie

dimá i

triclinus mundo conformiter, " cuju

s finis folet effe peior

fnny 21

pincipio, id quod contrarium cft

in rebus divinis, in

quibus videtur debile initium:

Amanum videbas lxtiffimu

finis autem gaudio plenus.

uVl

m, à Rege fummé hono-

ratum , omnibus Princi

fammos

pibus antepofitum , fed CODV6I4

fa.eft Iztitia in meerore

m maximum. Effber 3. V. 1.

vl fummu

Nequq

quam ultrà Vafbi ingrediatur d RegeItBhe.

Lïuï (l

EfFher 1.

V.19. Vide; ut convivium Aflüueri in maerorem

deimat ,

; loniz!

& exttema gaudii luétus occupct; ac Rex

Vaíthi R

Vifæ P[['n,wïï.'-

eginam , conjugémque fuam repudict.

Sie

fluvii in

alveo fuo dulces funt , cüm tamen ad mare

des

s n

€urunt, fiuntamari Applica, Corz, bic,

Latantur, cim malefecerint, Provv, a.

.1-5'

h

'IJ-. I4--

'Taleg

Ó

fimiles funt illis ,

quos in Apulia videmus moríos à ta«

yonorü *

zantulis ,

qui continuó

Il compMm)

faltare , ac tripudiate,

& uipus

diandó mori folent.

0Y2. bic.

| ronbuS Y

Plurima autem tu

L

rba flraverunt

HJe.liirn;enta feia 6»:.'

ao

Mattb.21..8. Q quàm diffim

æm affflä]l

ie eft, zolle, tolley

£rucifige eum &: Beaediéhus,

qui venit &

uàm

n 1

diffimile: Rex Ifraé], & nog b

Abemns

wcfcun

G)VM

Hegem, nifi Cajac

jj

j

rem. Cui prius fternebantür veftes 4

jbus f

lienz ; ecce! fuis

]

exuitur, $, Berz, ferzp, de Paff, Dom,

fantibus

a Qnnia flumina intrant in mare, Eccl. v. v.

xd ahlm'

7. Quid

cit, flumina ingare mare?

niíi omnem caznale

.

m delec4

tationem terminari in amar

itudine, Rich, & S. Vi&. tr.

l. de flat. inrer. bonp, c.

IQ

, fet

"

n

Mortuo Alexandto Maeno,

quiin tam brévi tempo-'

]5; q

aäm

te dominium orbis acquifivit,

(ol

& dixit unus: Iíte eft

conyenerunt Philofophi,

g n

» Qui terram heri totam concul-

n T

du

€abat, hodié ab eá co

nculcatur:

Heri dominabatur ei ,

& poffidebat cam, nunc

poflidetur ab ea : Herl nom

ufficiebat ei

totus mundus , nunc fufficiunt quatuo£

ruNT

uinzterrg : ]

&b exetcitu d

ücebat herl exercitum fuperterram , hodie

ucitur füb terram. $. 4zon, P:4 f 14. 6s

$.9.5.—

prm!"" (

63

Pcrfä :

436 Partis II. Tfr. XXIX. Materiapi? utiliter

Pet(z accipiunt unum ex c

aptivis ad. mortem , eol-

Utv

& cjufdem illi dant ve-

icin l

focántque in Regis thronum ,

(f

ftitum, finántque illum delici

ari illis regni diebus, &

la n

quz vult: pofthzc

Eqm

nemo vetatillum quidquam facere;

funt a

autem exutum , virgísque cafum fufpendunt.

S. Chq'"

veneri

off. er. 4.

de Perfis.

hamen

-" Sicut caupones h

ofpitem divertentem peramanter, &

& optima quzque promittunt , ed

htrj, ]

humané excipiunt;

loc m

in difceffu caram fymbol

am fevero vultu rigorosé exi-

unt : ita mundus ab initio qui

dem amatoribus fuis blan-

t dj

litur, fed in fine graviffimis

fuppliciis luere guftatas

[

L

Y ( )!

delicias cogit, — Bellar. conc, Y1.

as effe utbci

