Sicut Matres fricant in balnco ad falutem Filios, &

545 Ut

—

licét vociferantibus non parcunt: Ita Deus plenus cha-

mïgnwn

ritate ideó clamantes in tribulationibus non exaudit,

Qs

ut fanet, & parcat in eternum. S. 4£ug. i. PfAlm. 33.

l qu

Aibus

ExEMPLA PATIENTIX.

0 pete

30*. Tradidit Jofeph im carcerem. Gen. 39. v. 20

Nec verbum oppofuit, nec querelam mifcet, licét ef-

ibj rl

erg 1

fet innocens Jofeph, certus, Deuminnocentiz fua fo-

MU ?

re Defenforem. 4lvarex. Illuff. 3.

glï Ohm 1

- Quoniam digmi babiti [unt. Adt, $. vv.

'41 . Apoftoli pa-.

M

ti & flagellari habent pro magna dignitate. — Chriftus

'

lem

Qfe

eos elegit in Apoftolos; fupremam Ecclefiz dignitatem

dttu

Q

Luc. 6. . 14. eis contulit; Dediteispoteftatem curandi

Infirmos, ciiciendi Dzmonia.

Mart. 3. ". 1j. . Et

E Pmükll

PT

tunc non dicitur, quàd gauderent, quód digni habiti

unt

p

utiliter

difemrrendi de Patienria.

$97

Adcquie

funt dignitare, fed mod2, quia digni habid funt

pro

n füftnes

nomine JESU contumeliam pati: ac fitolerantia contu»

meliz ipfis in majore honore, & dignitate fit, quàm

Ti f

quacunque alia, etiam fuüprema dignitas. Syév. bic.

dioluto-

Ef comvenientia teflimenia non erant. Marc, 14. v.

em ingnt

$6.. Suftinetpatienter Salvator, nec ad objecta refpon-

det, Cauía Innocentis m

A

s, n

gïs chntio. quàm clamore

etinpt

agitur. S/;m. CAff. 1. v. 13. bic.

fadit, d

Murmurabant Pharifzi, & Scriba , quód Chriftus

n Cui

Peccatores leciperet, nec tamen eos reprehendit, fed

fummá patientià eorum defectus fupportabat. Lsc. 15.

etctllo

Non: Ne fort? colligentes zizania. Matthb. 13. .2.9.

sudienti

Vem. Beda, — Hic nobis patientiz exemplum prabetur,

um audit

ut ficut Paterfamilias in dolo Inimici patiens fuit: ficin

e0$ Atl

aliqua nos Izfione non ftatim ad vindi&am, fed magis

ad tolerantiam recurramus. 4pud Sylv. in. Matth. 13.

hs It

Poft juam Chriftus Judzis varias dediifet do&trinas ,

:üimvih

tulerunt lapides, ut jacerent in eum: JESUS anutem

ægm&t J

ab[condit [e, ( exivit de Templo.

Jean. 3.v. $9. Cur

Chriftus abiit à lapidantibus,

noninflictà aliquà poná ?

$. Ang- tr. 43.Cum Judzilap

ides tollerent, quid magnum

fniOS ) &

erat; ut eos continuó terra dehifcensabforberet? Non erat

Jenus Cl

magnum Deo, íed magis erat comme

ndanda patientia,

quàm exercenda potentia. 4pu4 Sylv,

híc

; exaud

* 24

$. Bona Monialis cancro laborans,

cüm ubera vet-

fa. 3j

mibus fcaterent, illorum unum ,

licét egré $. Domini-

E.

co petenti porre&um , in gemm

ain primó, dein veró,

. M

ubi reddxus eft, in vermem jte

itum converfum vidir.

b hceurl

Redriq. p. 1. tr. 8. c. 18.

Margaritha Auftriaca Phi

Iiæ [uz J

ippitertii Hifpaniarum Re-

2is olim Con

jux, cum gr

Av

ibus afflicta morbis often-

fa Chrifti Crucifixi Imagine

ofiotpr

monecretur, ut ab ea mali

Quitus

remiffionem flagitaret , apag

e, inquiebac; neque enim

;anl[mm

decet, Chriftum plagis,

& zrumnis confectum in crus

i Cuwl

ce pendere,

& me à minoribys malis liberari velle: Ac

Aox ad Chriftum oculos convertens ? auge, dicebat,

D!

Domj»

mha J

fui

'30—,3( Part.1l.Tit. XXXII. Mureïid p e utiliter

Lym. lib. 1. .A4-

Domine, dolores ; & da pat.icntiam;.

ïui.t m

poph. 3.

anima

$. Catharina Se

nenfis per multos dies omni confola-

& fcditfimis infuper cogita-

fano ;

tione fpirituali deftituta ,

i

tionibus impugnata »

majori cum fetvo

reorabat, féque

vififfima Peceatrix non me-

ipfam fic alloquebatur: Tu

N

Quid? Non effes tu con-

cum

reris ullam confolationem.

indip

tenta, fi damnationis aternz fententia

m evaderes, éti-

nta tot

à vità tuà pati

1J

45,

amíiitenebras has, atque torme

7

nec debere te fervire

J

1

cogerer

js? Certa es, nec velle ,

dis confolationibus hu

jus vite , fed

D 7)

Deo pro recipien

ut eo gaudeas in ztcrna

vita. Redriq. p. 1. fr. 8. 0. 29-

Til qu

rtis fententià folüm dixit:

]Ro, Do

$.. Cyp

rianus acceptàá mo

& caput fecuri fubdidit.

S. Bonifacius

Wi J

Deo 'gsatia.s d

mirabiliter convetrsus 1

nter fxviffima tormenta fzepé re-

RC g]

In Vitw eorum.

lm

»etiit, Deo gratias.

$. Elifabetha defun

&o Conjuge T

udovico Thuringie

Rüli s

bus, cum Li-

Principe, Cognatis Prov

*

inciam occupanti

.

ecrumni

s omnibus

ts

beris ejecta » 1

nops , vaga , exul,

ab iis etiam, in quos

olim

benefica erat, de-

*

prcüä ;

ferta, & contempta , ca

nobium

Fratrum Minotrum adiit;

,

fianum decantari

rogavit. Im Vit4.

& Hymnum

Ambro

i M

folebat à Deo pe-

lM ej&(

.Nen. P. Fr.

Joannes à Crsce tria

ne Przfíul exiftens

tete.

Primum labores:

Secundum ;

Afj

Tergum »

ut abje&us, & vilipenfus

é vita migraret :

Cum an

te Imaginem Chrifti

vivejet, ac moieretur.

Cäm'um 1

Domini crucem bajul

:

antis orationi vacaret » hanc vó-

annes »

boribus ? Et ille:

cei audiit: Jo

quid vis pro la

Dicere folebat:

Tatgy

& contemni pro te.

13. .

ET

Dormine! Pati,

In compendio

[i

Quid fcit? qui pro Chri

fto pati nefcit.

X (in

F.

Wltcns

nter ægrotarc

folitus ; cum quo-

'Senex quidam freque

gmviter affþgca

E

Q mol

dam anno liber ab

omni

morbo fuiflet;

jl

e

"& non vmta.ï

batür , & dicebat:

dereliquit me Deus,

N

li

vit me.

Vita PP. lib. $. n. 41.

W

alios curatet, fe ta-

Abbas Beniamin ctfi fo

lo tactu

li

IC.VG"

5

men,nunquam graviffime hy

dropifis morbo cura

Wr

IT

hij

fclïe

—

uiilitr

ib

difiurrendi de Patientia, -

3oy

luit, id unicum accedentibüs dicere folitus :

Orate pro

nicontl-

anima mea, de corpore nihil folliciti,

quando illud &

yit cog1ti-

fano mihi in re nulla, u

nquam commodavit.

Rodria. p.

n gt

ZH 3$.0 19

ttnt p

Quidam famulus Dei,

revelationibus admirandus ,

[feg t t-

cuüm crebris etíam confol

ationibus rectearetur à Deo,

vadttt ïüj

indignum fe illis azbitratus

, Ffogavit Deum , utauferrec

Allas,

yid p

uod per quinque

annos ita factum eft, ut vix

jam xe

i

Dótare, & quietem

r h

Deus ipfius mifeitus ,

animi tenere poflet.

Quare

rj vit?.' ) A

duos Angelos eum confol

aturos

mifit, quorum tamen

folatium 1

n bt

lle refpuens , dixit: Non:

foli d*

peto; Domine, ullum folatium

» fed fatis eft mihi cu-

ftodire locum, ubi in anima h

; Jonficó

abitas

, Ut in eum prz-

ter te nihil introeat.

Qui affe&us D

TL dd

ad illum eas voces di

€o ita placuit, ut

xerit: Tu es Fil

mihi bené complacui.

ANGerenb. c.

lus meis, in quo.

Tl

20. ver. divin.

Y a

l

; mb

OMNIBUs ET. sINGULIS PamTrE

N'TIA

eft nece[faria.

40

fomma 111

303. Daniel c. 1. .

$. non peccavit: Ananias

P Aza,-

j n Wi.

1ias , Mifacl à peccatis i

mmunes fuerunt,

Dop

tivi cffe&ti funt, Orig.

& tamen cap-

[à

(

bot. Y. ia Exzech.,

[ii cïl[t

Mifit eos ia CATCErem

Prin

Clpis smilitum..Gen, 49.v.. 25

; vl

In eodém fimul carcere zru

mnas tolerant duo,

m

j

Ccavcrunt ,

"Evnuchi , & Jof:

(

qui pec-

hnac vitane

phus innocens,

Ut íÍcias , in.

t hän' 9

minem poffe fine

j

Pater! inapnus tuas co

ctuce vivete, 4/v. Illufe, 12g.

"a

mmendo [biritum meum. Luc,

et!

p

2j. V. 46. '"Tres in eoder

$31

cifixi funt ,

loco, & hora eadem cru..

j [

WN

innocens unus 4

videlicet Chr

iftus , alter

ponitens Latro bo

Latto malus,

nus, tertius obílinatus

in peccato,

an qU

Hinc colligimus , neminen

sf

finé cruce effe,

! in hac vita

j

Bellarm. lib, 1, de 7. veyb,

Chrifli c. 7

(un u

Demonax P

hilofolphus quemdam Filii

fui mortem

:unmodicc*(lugc

ntem acceffit,

Magu.m Íe p

rofeflus, ac

et

Filium fu.um a

b inferis redu&

L[Cb

urum afferens, íi tantüm.

yat

Hres homines nominaret ,

quos nunquam ullius obitum

ul

diu, multüm

luxidefcket. — Cüm ergf

iqc hæfig&t 2 ncä

4

unuum

N

fcpta

äxo

Pkrt. n.Tie XXXII. Materia pià o utilirer

dittii

.ait tandem Dcmon?.x:

di d

unum talem poffet

producere ,

as, Ccuimm

leranda mala

pcrferrc put

quan

Kigo te folum into

.

em videas?.Lucian. "vtr.

pift 1. z.

tux

Juctus expertem nemun

fi.

CQUIRENDA VIRTUTE

MzpIA PRO A

T

Patientia.

dixe

Apoftoli fan&i!

quis v&&ras angu-

L(27]

304. Edicite Ó

moerotes in Ju-

hr

ftias in gauc?ia ;

a

i&iones in folatia;

Refp. Gavifs f[unt vi

É

Dominó. Jagn-.

1/77

bilos mutavit?

ft

olos in afflictio-

10. v. 20.

Chriftiane

, imitare Apo

niice , ma-

oculos in Deum ce

nc, morbo ;

.

& egcfïatc:

& cordi dele&tando oportu-

pnibus Cruci

fixum artipe,

Pa0

lez. Dem. in 44io.

pum etit remedium.

confufione

fito fibi gaudio

(uftinuit crucem »

, Propo

Hebr. 12. V. À

.

.

contempta.

L

4 continuó

$i homini

videtur virt

uti

s via dura, qui

LU F

sus Diabolum ; C&

rmnem, &

.

OpOItCt nos pu

gnare adver

legerit vi-

"

detur ; quöd $

uamcunquc €

Yieno

Mundum: recot

multa illi advería, tti-

tam, etiam fecun

dimn mundum,;

ldiot&

(Q(i (-Ru

laborioía p

atienda funt.

i, *

ftia » incommoda ;

.

regnla 1.

p[OptC!

[Uæ ?

mueritis eos,

Matth- IO. V. 2-6.

fciy

Ne ergo ti

poflunt vo

bis i

nfligere,

& contuüu

melias, quas

grayi

injurias»

exultate in omni à

dverfitate, quam a5 &$

tVlor

fcd po'tiüs

fim ego»

& glo-

atimini, con

fiderantes, quid

paffus

ac Magiftro con-

feníin

d Domino veftro ;

Tantà

tiantes in hoc, quö

u

taliquis injuriam

formari meruiftis.

Szpé contingit,

t*:) faci

fe ulcifci cupiat : cu

m veró confpexe-

paífus dole

ato. C

velgraviora pet-

rit alium 1nu

]tó (ublimio

rem eadem;

.

.

; M5

ipit confola-

peffüm, & t

.

amen fervare pati

gntiam

si ille tantus t

alia

ti, & ab ira c€

ffare, dice

ns in fe:

? Ita & nos»

fi Chrifti pa-

M.

patitux: , quà

ntó magis cgo

iam difcimus»

fionem , patientiámque p

enfemus ;

patient

,

bulationibus gloriamur.

.Dz'a-

& cum Apoftolis in [

zyl. Cartb. bic.

T

Klorentie cum

quadam vigo ad puteum » m cukn.x

—

P s

s

'di:f:urrmdi de Peccato;

$11

at

fe przcipitatura, pergeret, ne Sodalis fuz afpetitatem

diutiüs ferre cogeretur, Chriftus ei apparens dixit: re-

Demon

di ad te Mulier parvi animi, & cogitans, quos ego,

J Cüm

quantósque cruciatus amore tui pettulerim , Sororis

ü"- hiþ !' u

tuz voculas infuper habere difces. — 24ms. Sec. 1589.

sl. 21.

^

RTUT

Fratres Jofephi in anguftiis

.conüituti ad fe invicema

dixerunt: Merz£) bacpatimur , quia peccaruimts in. Fra-

rem nofirum, -videntes angu[Ham anima illiws ; dum

ii 1

oiesd

deprecaretur 205 , (v non audivimus, idcircó yenit fu-

per nos bac tribulatio,

G27. 42. U. LI.

T l. JM,H'

TL

conico

TITULUS XXXIII.

me oPom.

Dr PEccATO.

T'callf"wc

Con[cientin & Peccatis purganda,

395*

B ultimo fine deviat homo, c&m peccatum

] contifl"ö

committit , quod eft omnium malorum cau-

m *

fa. Ab hocíemine naícitur, quidquid cruciat, hoe.

veneno totus orbis inficitur.

Latet illud , dum fit,

t cktä*'*WE'

fed cüm patratum fuerit, tuncintelliges, quàm malum

j

r

fi. Vix concipitur prava actio, & jam puerpera eft

fuxpenz. Ab omnibusitaque flagitiis expianda con-

tgpll

fcientia , dolore, confeffione , & fatisfa&tione.

Nec

ifxcl

)bis mal

graviora duntaxat evitanda, íed minima queque, &

um p

leviera, qua tametfi mortem non afferant, vires tamen

[)

ego

fenfim diffolvunt, & ad mortiferam labem difponunt,

Tantó majorem maculam ifta inferunt moribus , quan-

Mag

U

tó faciliüs poterant evitari. Quó hoftis debilior eft,

1qül$

T l

có gravior tibi ignominia erit, fi ab illo vincaris.

j

j

g

g

li

OMNIS. ETIAM AFFECTUS ERGA ILLA

j

exuendus.

3

f ul

3o6. Nunquam virtutes animo inferere potetis, nifs

lip

u

exuas omnem affec&um erga peccata, quantumvls mi-

j d

i

hima, Malé tecum agitur, fi poft dimiffam injuriam,

j

poít reli&ós turpes amores, adhuc malignis. collocu-

*s t

«ont-

$

,cumJ J'F

91 i fh'rt. 1. Tip XXX'IIZL Materia pià P utiliter

tionibus praftas auditum, ádhuc terrena fp&cic delec-

h def

taris. Vitia autem & ptavi habitus, qui deleta culpa

ichoa

án te remanent, tan

quam peccati foboles, radicitus ex-

quiete

titpati debent,

Si folo

1

s famos przcideris, fervata ra-

vettas

dix emerget, &moviex ea fucctefcent ramufculi iniqui—

nhone

tatis. | Dicis, te offendi turpitudine vitz tux.

Ctedo*

fum,

quis enim.non offenditur? Homines mali vitia füa o-

derunt fimul, &amant, atque etiam , düm perpetrant;

& eg

fté

deteftantur,

Quid prodeft verbis mala rejicere, fats

Ü

Deccat

amplecti? Nemo eít tam profligata conícienuz, cui

hm j

aliquande vitia fua naufeam non faci&nt: fed citó cum

li/lfl at

illis in gratiam redeunt.

Qui autem veté converfus ad

Deum eft, ponit fecurim ad radicem, & ipías minu-

nis ( pat

Quam

tiffimas vitiorum fibtas eradicat. "Tum memior fragili-

IOI(I)(Iuc (

tatis fuz omnes peccandi occafiones ftudiofiflime vi-

Din ur

tat, & ad quodlibet mala tei obje&um timore concuf-

x E

iltet

D

fus refilit, & exhorrefcit,

itom

f

Quowvopo ILLE SE GERAT ; QUI IN ALI-

0104

quod Peccatum lapfus eft.

ibüs )

307. Si contingat te , íive ex fragilitate , five ex ma-

a bum

litia in aliquod peccatum , vel defe&tum incidete , men-

tem ptotinus convertes ad Deum. Et primum quidem

vilitatem tuam ad animum revocabis, & actum odii

308.

erga te ipfum exercebis. Deinde collige te; & con-

,

vetfus ad Deum dices: peccavi Domine , miferere mei.

ff!mir,

Hoc ubi fincero corde effüderis coram Deo, non eris

um co;

follicitus, peccatümne- dimiferit, an. non: nam hzc

1 mo

cutiofitas fuperbiam fapit, & eft graviffimus laqueus

ülim q

Diaboli, mentem reddens inquietam fine fructu, Te

ipíum itaque in paterna brachia clementiffimi Dei pro*

üdgm.

FHMLIJ

jiciens exercitationes tuas refümes, ac fi nunquam lap-

fus fuiffes,

Pueri nondum fàtis fortes ad ambulandum

ii

fxpiüs cadunt, & quia ex íe fürgere nequéunt, ma-

|

j*

M

num porrieunt Matri, quz eos erigit: tu autem. Dco

charor es, quàm Filius Matri. Etlicétuna die Ízcpiüts

P.

C

p

]äb;n's, nuüllatentis tamen de ttta falüte, & "emcnd;tio.-

f

i

n6

l D

V

gtl

di[currendi de Peccato.

3r3

ii t

ne defpetabis, fed folita exercitia iterum. cum fervote

k at

inchoabis , omnibus viribus contendens, ut internam

aliqusc

quietem anime .recuperes, & puré ad Deum te con-

, f

vettas; turbatio cnim ex

eccato admiflo proveniens

[cii gl

non eft indicium dolotis o

i

offenfam Dei,íed damno-

, C

rum, qua timentur, przfertim in diminutione famz ,

vitis lt

Animi vcró quietem fic

& cxiftimationis apud alios.

n peet

feró comparabis. Facta ad Deum converfïonc&pctitä.

v

Qf

jceft , faäif

peccati venià, ipíiusmet peccatipenitüs oblivifcetis,

cjentia, d

folam ineffabilem dilecionem Dei contemplaberis , quae

(d dl

fuinopere defiderat , fe tibi unite, & zternz beatitadi-

contetisi

nis te patticipem efficere. Sic conftituto corde in pia

jpls t

^

"

quadam tranquillitate iterum lapías tuos recogitabis ,

etnor r

totóque corpore proftratus denuó à Deo veniam petes.

diolime *

Dein cum tempore detege lapfum tuum fimpliciter , &

norecancll

humiliter Patri tuo fpirituali cum certa fiducia obtentz

Abftinebis autem à crebrioribus

à Deo indulgentix.

reprehenfionibus, &internisafflidtionibus, qua àDia-

]v AU

bolo-quandoque funt, fatagente, hujufmodi tutbatio-

nibus hominem inquietrm , pufillanimem , &tardum

NC ex m

ad bona opera efficere.-

;

ncldüe t

j

MEniIA viTANDI PECCATA.

n d

4dun ?

308. Primum eft confideratio infernalium tormento-

t6y &

rum.

Nihil ait $. Chryfoftomus tantum peccata con-

vf

fumit, virtutem veró crefcere facit, & germinare , quan-

u

tüm continui timotis natura.

Propterea qui non vivit

;o, 0

y n

in timore, re&té illum agere non eft poffibile: ficut vi-

m J

"

ciffim cum timore viventem eft impoffibile peccare. Se-

cundum; Noviílimorum memoria.

Im omnibus opevi-

frudt

bus tuis memerare novi[fima tus, & in atevnum mon

j

gj D

d

peccabas, inquit Chriftus.

Tertium; Prxemunite fe con-

n

j

]andum

tra unum peccatum fpecialiter: fic enim. quondam Se-

ii*

nex quidam fratti quzrenti; quomodo vitiis refiftere

pollet? Refpondit : non repugries contra omnia , fed

3utem D )

j üt W

contrà unum. Quartum; Maturé occutrere cogicario-

nibus malis occurrentibus: Ita $. Bérnatdus monuit di-

mcndi

cens .

,X4.

um

-

t5 À

cen$: Oportet, fi mundas confervate volumus animas

noftras, adhuc longé agentibus cogitationibus hu-

lict :

jusmodi multa cutm indigríatione occurrere, & exfuf-

pecca

flàte à nobis, ut nullus eis detur acccffusþ

k

Yatas

MoTIVA FUGIENDI

cont

Peccata.

T

te

3e*. Non relinquetur lapis [uper. lapidem. Lut. 1t,

"j 6. 'lTantá fuit minitatus Chri(tus utbi Jetüfalem.

Ij

)

Heu! Quid in hoc culpz habuit Salomonis templum ;

& tecta? Saxa e

uidem crimine vacant, inquibus cul-

crlegu

4

pa effe nequit,

ed ad exprimendum Dcei odium in pec-

Hinto Í

catum vult creaturas etiam deftruere; hine ait S. Bona-

frito

ventura ferm. 2. de ingre[fu ad Sapientiam: Pro toto uni-

I« ) qw

vetfo nen deberet homo peccatum mortale committe-

Bityi

fe, peremptivum nobiliffunz vita.

Vit: W

Eris tacens, Ó non poteris loqui. Luc. 1.v. 20. Non

Vifgo ;

reliquit peccatum veniale.Zacharie impunitum: & pu-

fetmon

tas, quód tua mortalia manebunt impunita?

la g

Omnis «vbor , qta non facit frucium bonum , excide-

&m[) j

fHy, ( dn dqnem) giittetur. Mattb. 7. . 19.

Non

Ttioni],

fuit ei fatis dicere, excidetur, fed ultra in ignem mit-

l

tetur, ut fciat rnalus, fe non duntaxat é Corlo pellen-

u

dum , fed etiam in inferno atfürüm. Mareb. D. 16. Pent.

Wj

Mccidit, wt peecarcnt. duo. Ernuchi, Pincerna Regá

4Egypti , d Piftor.

Iratus contrA eos Pharao , mifiteos

m

in carcerem. Gen. 40. U. 1. 2. 5

Abul. ex Rabinis re-

[UPPJ

fert, peccatum iftud fuiffe, quód Piftor negligenter di-

$i

mifit unum lapillum in pane, & quód Rex forté den-

S.M

tes offendit: Et Pincernam peccavifíe , quód in vinum

Jütag

Regis cecidit mufca. Docuit Pharao, cà Majcftatem

titr ]

Regiam reverentià debere coli , ut peccatum nullum

rvite

potfit ab ejus oculis reperiti. Naxera. $n Jof. 17- $. 17.

! Primi noftti Parentes, quia peccaverunt, & ipfi pa-

hs

radifo ejecti, gratiáque originali privati funt, & om-

Y

lmpg

Wes Pofteros in eandem miferiam traxerunt. Gem. 3.

"Pueros , qui tranfeuntem Elifzum irüiferunt, dicef

Vg

T

$e5:

^

d

sk

T0

difcurrendi de Peccato.

31;

us animuy

tes* Afcende Calve, egreffi duo urfi de faltulacerárunt,

jonibts h

licét venialiter tantum ob imperfectum ufum rationis

E eft

peccaverint. 4. Reg. 2. v. 25.

Adaim ubi audivit vocem Domini deämbul:mtïs in

Paradifo , mox confcientia urgente timere cospit , & abf-

l

condete fe. Gez. 3. v. g.

Tradidit fervum tortoribus, Maztb. 18. v. 34. qui

lu, t.t

talenta abfcondit, ex quo liquet; quantó odió Deus

bi jcruhïm

malum profequatur; poft mortem fcilitet punit inferno;

S. There(íia, cum ci fe Chriítus in pulcherrima luce

nis t

exhibuiflet, & quzdam venialia peccata oftendiffet ,

1000l5 c

yliumin

tanto pudore fuffufa eft. eorum afpectu, ut poenas in-

ferni tolerabiliores eífe putaret, & unde

quaquc q'.l æf?-

to totó qrü'

ret, quo fe abfconderet. . Vi£a c. 40.

Birgitta Chrifto quondam Damones dicentes audi-

e conmi

vit: f1 creatura illa, quàm maximé diligis ; videlicet

( 10, Non

Virgo, quz te genuit, & nunquam offendit,

peccaf-

fet mortaliter,

atfiné Divina contrititione mortua effet,

un: Kpt

3)

ipfa caclum nunquam obtinuiffet, fed nobifcum in in-

ferno cruciaretur, adeó tu

n W

juftitiam diligis. Blof. '-f'

N

anonil. c. 1. circa finem.

j 15

p

gnom D

Lyfimachus Rex à Scythis obfefus,

cüm ob potüm

aquz fc hofti tradidiffet , cádem abfump

tà dixit: Ó quàm

CæïO W

brevis voluptatis caufà & regnum, & libertatem amifi!

,) D 16. F(nf.

p

Aü

Àh quid Reprobi dicent, cüm fe propter momentane-

am voluptatem & regno Corlefti privatos, & ad tanta

j ,MM

ex of

fupplicia damnatos viderint. GrazAr. Loc. com. f-335

(

Sicut aquila immota aliquamdiu coturnicum mor-

Dd

lg

j

fus, & deplumationem

patitur, fedtandem graviter in:

o

juriam ulcifcitur, & obvias

10

j m

perimit: Ita Deus diu pa-

titur Peccatorum injurias,

fed (fuo tempore in judicie

Jlum

graviter fe de illis vindicabit, ut ipfe per Ialam his

u n

17,6117

verbis indicavit: Taewi fiui, patiens fui,

ficut. partau-

x

riens loquar; diffipabo , & ab/orbebo A

If. 42. . 14.

"n

p

Ut impoffibile eft, aliquem fanitati reftitu

h niff prius ab

funt;

inürmitatc fit liberatus:

m. Gl , ;

Ita neque poffibile quemquam

!

1n virtute proficere

.

» nifi priü; ,ä vitio etiam leviflimo

"

clinaveri.

$

Sicue.

um

m

*3-15 Partis 11. Tif. XXXIU. ; Materz'fi p? v utiliter

Trit

l

Sicut Ebrius, quandó multum vini ingurgitat, nul-

fed (ni

lutn fentit à vino damnum, poftca autem fentit, qua-

primu

le fit damnum: ita peccatum donec confufnetur, obte-

Rigcnf

nebrat mentem , deinde veró conícientia exurgit, &

Cum 1

quovisAccufatorc mehtem graviixs rodit , monftrans

$.0

L

ab(íurditatem f&cti. S. Chryf. in c. 24. Gen.

hb

Sicut fi Mercator haberet Famulum , quem advetrte-

molrt

il

ret faiffe caufam , ne quotidie centum millia ducatorum

Titon

lucratus fuerit, eumn utique domo expelleret: Ita cum

Rorülis

Íciamus, quàl per peccatum ab inexplicabili lucro gra-

Q 4ni

tiz, & gloriz Coleftis impediti fuerimus, meritó id

à nobis expellete ,& nunquam' ampliüs admittere debere-

Dio

mus. Lancix. epu/. 16. n. 7 5.

i j

femper quidelm in

Sicut qui carcerem inhabitant ,

D flm, 1

anxietáte ,& doloribus funt, fed maximé eo die ; quo fünt

E tuy

educendi, & ad Judicem ducendi: fic & anima ipfo

t $]

uidem peccati tempore maximé affligitur , & premitur,

Difci

fed multó mafis, quando hinc avulfa ad rationes illic

S.

"ii

reddendas , .& ad terribile judicium adduci debet.

üm m

4hton. lib. x. 0. 9. $. 6.

[ N

Sicut fi Amicus aliquis, te pro meritis ad. fapplici-

& pot

um quzfito , veítes uias inducret, & fe ipfum pro

bf

te capi, dámnati, & in crücem agi fineret, tu veró

Tidtri

vicem cjus non doleres, fed contra poft ipfum vocife-

C a

raretis ; quin Carnifices in ipfum concitares, & te ip-

COf

íam pro tali offerres, mille mortes prometitus cenfere-

G

tis: Ita eum hoc ipfum faciat Peccator/gravis, meritó

Ti aec

etiam gravi poná dignus videbitur.

l llCIim

Cb?'þ,/f.

Ex UNO PECCATO SEQUITUR ALIUD.

Nota,

lcüt

310. Nefce, quid dicis. Matth. 26. v. 70.

)

Ong

.quód primüm ait, aefee, quid dicis: Secundó cum

Wlï Iu

juramento negat: Tertió eopit deteftari, & jurare:

Raj

Perfeverare qmippe in peccato dat incrementum fcede-

tum. Di4. NyfA Dem. j.poff Pemt. $. 4.

Ncquaquam

*to

T

Peccater repenté, fed per incrementa malitiz , & à jufti-

h, m

tir deícenfu hucusque devonit, 5; Laurent." Juffts. de

srinteb. Crr. ci 9i

Irattes |

A&

uiilit

dij&u;rendi de Peccnio.

317

Frattes Jofeph ad moliendam ei necem non raptim,;

jb D

fed fais gradibus proceflére. Gez, 37. v. 4. Liventes

t Q

primum, dein alieni, mutíque, tàndem rabidi de in-

ur, a

fligenda nece confültárunt. Flumen creícit eundó, &

cxurgit, j

cam illud defiiffe putas, mare efl. — Olzv. fer. 6. Dem,

; mon&ün&

3. Quad.

Abfalon occifo Fratre , 2. Reg. 13. . 29. patricidium

em adrttt

moliur. Cain; Gez. 4. v. 8. occifo Fratre in defpe-

ducatotit

t: Iu at

rauonemincidit. Hebrza gens, dum largiüs cibis, &

poculis indulget, Idola colit.

Ex.:32. V. 6.

Judas;

filucrog

cüm avaritiz ftudet , Magiftrum vendit. Pizza Ef

bel.4 $.

, meio?

qere d*

PECCANDI CONSUETUDO FUGIENDA.

3ir. $1 Dixit mihi JESUS : Dimittunter tibi pecca-

yidem 3

£a t"^, nifi ego peccare defieto, quid mihi proderit:

ls

Exui tunicam meam ; fi reinduero cam x

yim ?

feci? S. Ber. ferm. 3. àn Cant.,

quanfüm pro-

[:mlïllf!

"n

Difcipulus quidam Dorothei, cüm furari efculenta

jne

coepiflet tempore, quó non fatis dabantur, furatus eft

ov s

etiam tunc, quando abundanter dabantur , & füb lec-

to abícondens, ac computtefcere finens, a(ino tandem

€a porrigebat. —5. Dore£b. ferm. 11. »d Monacb.

jm F

Poftquam in domo aliqua parum ftupz accenfam

viderimus, conturbamur, & tumultum movemus : Non

i o

enim attendimus initium, fed fincem: &ex initio finem

confiderantes niovemur , & concurrimus, ut totum

) & [g.;:['

Is CCD[E.H;

caminum ext,ingua.mus.

Hoc igne vehementius ani-

liS) g

mam accenditvitium. — Oportet itaque przvenire; nam

fifuerimus negligentes, id corre&u erit difficilius.

$.

Chryfoft. in Pfalm. 1.6.

J

Sicut puer avis pedem filo annexum tenens,

aliquan-

Nott;

do longiusavolate permittit , ed mox retrahit. c

aptivam;

cum

u

eóque ludo miré delectatur :

ita Diabolus homines

utat

k]

peccati confuctudinc irretitos tenens, aliquando ceffare

um

fcd

à peccato permittit, fed mox per vinculum ceníuetu-

dinis ad fe retrahit non finé

uan

grandj voluptate, — 5zapZer.

x iU

[/

f

il

1".' ;.:fa.-nom. Sexagef.

- Sicut

]

,

fati

m

318 Part. 1. Tit. XXXIII. Materin pià ( utiliter

Sicut is, qui itet facit, & tivulum, quem facilé trànf-

cendere poffet, negligit, poftea tam magnum repetit ;

quiram

füetadc

ut omninó tranfcendere non queat: fic qui peccata pri-

facitqu

ma negligit, ea in confuetudinem tracta vix ampliüs e-

mendare potcrit.

Stapler. them. 1. im Dom. 11. Pent.

UET

fi thga) &

$i

Sicut morbi corporis inveterati non ni

dcti curatione fanantur: fic peccata inveterata diutur-

p

eorfün

na patientia,affidua oratione, & acerrima animi con-

Yal

tentione curati oportet. S. Bafil. in reg. fuf..q. $$-

Sicut is, qui in eandem febrim incidit, graviorem

g

femper experitu

r, ita ut denique à Medicis d«fperetur:

illis i

b xítu concupifcentie ad. priftina pec-

Yento f

jta cüm anima a

cata frequenter revocaturt,

denique omninó à Chrifto,

ti afedu

hi

velut vero animarum Medico deferitur, Rofjgzol. lib. 1.

Difc. Rel. c. 19. -

m

Vulpes, cüm nunquam

leonem vidiffet, & ei pn:mö

ortua concide-

n f

eccurriffet, ita fertur terfita, ut pené m

fed

f0

rit. Eundem iterum confpicata, extimuit quidem ,

Yi Ti

non ut priüs. Tertió autem ufque adeó

non extimuit ;

$ic homo ab

Ts

ut etiam accedete, &collo

ui auderet.

remorfu confícientiz ;

1

pauló poft

4hy in ;

initio peccat cum

demum contrahit confuetudinem,

ire

peccata parum cutat

Y

quam deponere ampl

iüs non poteft. Lang. in Polyant.

"

|

erem conjicitur, tandem ve-

hs

BU

$icut qui fzpiüs 1n carc

.

oretm carceri

s exuit, nec detentionem

N

recundiam & pud

E

magnopcrc curat:

fic Peccator fepiüs recidivus néfcit

'aïtt, (

erube(cere. Staplet. them. 6. im Dem. 3. Quad.

Sicut veftis ex nimio ufu tandem fic deftruitur, ut

Wt5 Q

deice

reparari nequeat :

fic peccata in confuetudinem deduc-

ut nec infpirationes

i um

taita debilem animam efficiunt ;

Dei , nec hominum admonitiones quidqu

$ An

afn profici-

Wf ad

ant in ca reftauranda. Ibiders.

ili's eít; qux

Em

Confüetado novis Principum tributis fim

urgente neceífitate imponuntur, íed poftea criam ca

Ro

ecffante continuantur. Granat. in loc. com. fol. 796.

wmtu

o

Sicut ii, qui juxta rapidiffima flumina commoran-

moleftitfimum a-

i

zur , auribus ufu obfurdeícentibss ,

quarum

'mh 1-4

z.

^ utilt

ifcurrendi de Eeccato.

319

fsclican-

uaram fragorem finé ulla moleftia perferunt: fic con-

um t

fuetudo delinquentium diminuit admirationem delicti,

ipociunt

]

jr plb

facítque; ut parüm de eo cmendando cogitetur. $£4-

j 1. M

plet. tbem. 6. in Dom. 3. QuAT.

$i murus ad unam partem magis inclinet, & pro-

i lo

pfürum exiftimas? nunquid

erat du

'

pendeat, quorfum illum la

corfum, quó minatur ruüinam? Rationi repugnat , uf

, animi t

is ad dextram manum , fi ad finiftram defle&at,

[

& propendeat, cadat. Siergotu vitam, autoptimam

; grudit

illius partem in mundum propenfus teris, téne mortis

; dolpetti

gt

vento flante ad partem Deicafurum exiltimas, quiom-

ni affc&u , amore, & cogitatione ad mnundum incli-

;ö ä Chï j

nas?

0/27;41[, li

ExEMPLA PECCATA FUGIENTIUM.

&d pl?mö

312. Hora erat quafi [exta. Jonn. 4. 'u. 6.

Adjec-

ya condli

tà voce qxa4f; minuté Íe agere probat, neà fupputando

j ^

vel minimum diícedat.

Ut nos etiam diícamus vel in

n t

minimis non parvam habere vexitatis curam. $. Cyri&.

chomo *

Alex. in. Judith. 1. Paran. 1.

| j Y

Puer erat novennis, qui oblitus Patris in re quapiam

fuendt

juffa exequi, cum fleret, & intellectà caufà fletus, Do-

meítici ei mendacium obttuderent, quo fe irato Patri

j n

unde*

purgaret, utique enim ipfum caíum i, fi veritatem

jeentit

dicat, refpondit: praftat cedi, quàm mentiri: faciat

[ divus nfl«fl

Pater, quid volet, fed neque fi moriendum fit, men-

u

tia; qui enim auderem B. Virgincm Mariam quidquam

tl

j

deinceps togare, fi veritatem violarem? Joaz. Carnet.

jn efn dwu

in fannl. [an&l. p. 2.. c. 3. $. 1.

mW"o"ö

S; Anthimius Nicomedienfis Epifcopus , cium Sarelli-

j ^"

tes Íe ad necem quarentes hofpitio excepiffet, illíique

tanta humanitate permoti promitterent; Íe dicturos Im-

qüZ

jf c&;

peratori, quàd ipfam reperite non potierint , noluit hoc

eim d

permittere , aflerens, fas non efle Chriftiano pro vita

j

)

cujusque mentiri ,. & mentiendo peccatum committere :

Ommom

itáque ultró fe il

i

lis jungens Imperatori QitiF. Snr. i

-

1

mmüm 1

wifa 17. Mpril.

Ana-

qulfllm

330 Part.1]. Tit. XXXIV. Materiapi? e» utiliter

hmus,

Anachoreta Anuph, dum aliqui morientis lectulum

qeie

circumftantes , doctrinam aliquam pro memoria pete-

fetvam

rent, hxc pauca verba, fed memoranda dixit: Nihil

fimita

magnum me feciile arbitror, fed in eo tamen follicitus

lls m.

fui, ne ullum dicerem -mendacium. Rwff. c. 10. apud.

& o

Rosweyd.

alionu

null,

TITULUS XXXI1Y:

QU

il um

Dg PERSEvERANTIA.

Ejus neceffitas.

&if

Jicem d

Erfevera.htia virttutum omnium corona & con-

dlllnt. lt

15 vt

fummatio eft. Multi virtutem aufpicantur,

ad finem autem non perducunt, adcóque neque fru&um

Tttts al

inde capiunt, Fruftra curtit, qui deficit , antequam

t & qu

cutfumabíolvat. Praftitiffet veritatis viam. non cog-

W

novifle, quàm illà cognità per inconftantiam retrogre-

pitca vid

di. Perfeverantia in bono ufque ad finem fignam eft

1 htoott

prædc&inatl'onis, & falvationis, finé qua nemo Deum

fl Mïw

videbit, gloriámve obtinebit. : Remotà perfeverantià

uT

virtus non habet przmium, nec bonum opus meritum.

As w

Multi mundum contempferunt;eíque dotfum obverterunt,

Dibu:f; P]

fed quia ad eum funt reverfi, ardent in inferno. Si fingu-

mOd]cgm

lis momentis te transtuleris, in bono capto radicibus

fent, l'im

nunquam jactis, nunquam fructum: produees virtutis.

n

Quid prodeft Martyri pro fide contendere, fi non per-

fiüm hOmil

feverat? Eftne quid Deo meliüs? Pro re itaque ulla fer-

lm i

vitium ejus ne intermiferis.

-

Oile[can:

þD&EDIA PRO GRATIA

Mo

ramdi obtinenda.

.PERSEV?-

DN

mcæcu

314. Ut perfeverandi $ratiam.à Deo obtineas, ne-

eeune comp

"

rimis cft ; folidum virtutum, & mortifica-

P

Y

tionis fundamentum nos ante jacete;

nam quia quis

^

labitur.

P

bené fundatus non eft, hinc deficit, ac

Qilo-.'

firmaríque pof*

Sä&b' PDB

*nodo autcm in virtugibus lt folidaxif

fimus ;

p ——

difcurrends de Per[everantia.

jZB

atl

&mus, ut in iifdem permaneamus, & perícveremus ,

is le&dun

egregié docet Albertus Magnus, qui dicit; verum Dei

Bona p

fervum tam in vittute fundatum cífe debere, & tam

dixr: N

firmiter cam in corde ejus radicatam, ut femper in il-

ven folics

lius manibus fit, & liberum, illam pro arbitratu fuo ,

( 1 i

& cum libuerit, exercere; nulló veró modó in hoc ab

aliorum dictis, factisque dependcat.

$unt enim non-

null, qui tamdiu humiles, & paci&ci effe videntur,

Ó

quamdiu nullz fuperbiendi, indignandíque occafiones

ilis eccurrunt: & quamdiu omnia ad mentem . fluunt:

À

at ubi fe occafio , tametfi minima, obtulerit, ftatim

pacem illam

ttunt, & quid fint, ad oculum often-

dunt. Et tunc inquit Albertus ; illapacis ; & humilita-

xoni & at

n

tis virtus non in ipfis, fed in aliis habitat: éftque hzc

atipcis

ue Íudut

virtus aliorum, non tua; quia;cum i

tibi & auferre, & dare queunt.

pfis libuerit, s

Antegua

qon cof

Eft &aliud valdé utile medium in bono perfev

&mndi ,

j Ictmgfï'

pauca videlicet fibi proponere, nec fupra vires affume-

re negotia, Hanc ipfam ob caufam $. Philippus Ne-

ügnum t

rius a(lerebat, non facilé intermittenda effe pietátis o-

imo Deun

üicveïmm

pera, qua unufquifque fibi przfcripferit, ideóque mi-

nüs prudenter agere cos , qui fpiritualibus cxercitatio-

y t

obrett

nibus plus nimió fe onerant. Suos igitur monebat, ut

modicam fibi rerum fpiritualium. provinciam delige-

yo, f t

rent; eämquc femel. fufceptam nunquam deponerent,

( (adi[l?»'ï

yies vt

oniam fi Dzmon vel femel ad quidpiam intermitten.

dum hominem indücat, eundem iterum, ac tertià ad

f nu

idem inducerxe nen defift

l

€t, quó tandem prorsüs omnia

Q u

