dine vacare, & quictum locum quzerere oportet ; quia

Deum amittit, quinon fugit converfationem hominum.

I

S, Chryf. hom. 14. 12 Joam.

mæam, (

Si vis confervate devotionem ,

ama folitudinem,

W.

Stella p. 3« €. 17. —

K

EH

Bona propofita, qua anima concipit, in opus non

A0 AQ

conferentur; mifi te collegeris, & elongaveris iugiendo

Qu !

"

—

—

[

Mater?'a utiliter exciplendi Confeffiones.

(

TMA,

ad folitudinem, vel fecedendo in lecum, ubi vivas ä,

converíationibus remotus; quia difficillimum eft inter

turbas puré, & absque peccato vivere. — Ióidem.

)ofübilcqft;

]

, quidie

PRAXIS TRIGESIMA OCTAVA,

tus Yolttit

-

SENTENTIEXE,

j inmuntis

um nl

Ocat mundus, ut te deci )iät, carb, ut infi-

Z15. V

;ofpcri:aïm

ciat, Dosmon , ut inter

4

clat, & omnes fe-

quuntwr : Vocat Re

:

n

x glorie, ut te falvet , & pauci

"

eum fequuntur.

:

, tintági

Qüi fcis, non fore, ut morte fubitanea p-ræw"cniarisa

s quim

Hoc folum fcis, te effe Peccatorem, Quare fi falutem

$ w

tuam parvinon duxeris, Deo

tià fervias.

pura, nisidáque confciene

1 ao

$i nobis curz fucrint Divina ,

bis follicitus erit,

& ipfe Deus pro nea

'Ego creavi omnia propterhominem, & fubjecï el om-;

fia, &ipíe omnia diligit przter me , & nihilnifi me odit,

——

In quo ftatu coepifti, codem etia

m finire-debes, &

fiia ol

prout venifi, egredieris, Copn

eri$ , quantumcunque

ydile

velis, ut evites mortem;

oleum , & operam perdidifti,

| ïüqäi;) j

Graviffima poena ,

quz in hoc mu

ndo poteft tolerari ,

Bof

minor eft poná purgatorii ,

quantà magis poenà infemni,.

I$

D& TAciTURNIT

ATE?'

ü'lcntii)nun'

us bwjus virtutis,

TA

11j. Commendo benignitati tux 6 Deus os meum,

,, &t

& vocem, ut ab omni

4h

i lapfulingua cuftodias, effeiás-

,b

que, ne vel unicum verbum

;

» hf ben? ponderatum de

gfollct

ore meo prodeat.

Q ftc: ) quiä

qui coram judi&;c tacuifti, tene lin

guam

khominllfp'

meam, donec cogitem,

qualitez, & quid loquar, ut ita non

loquat,

nifi urgeat neceífitas , utilitas, aut chari

tas.

Ex amore Dei mei nunquam alteri dicam

2

L

Talis

hoc detedixit, autillu

d, prafertim fi xes ejusmodi eft ,

| opl

;M

J

quz ipfum contrjftarj

queát, eti al-,iofiuin fit minima,

i

i

MQ-

€à Rartis I, Praxis XXX VHI. de Taciturnit th6.

MorivA T ACITURNITATIS.

114. Silentium omnium virtutum Mater, Cuftos, &

Nutrix eft.

S. Berz. Ep. 89.

Ib

Lingua dimidiam humanorum vitiorum partem fibi

hm

vendicavit. $. Greg. Naz, ex carm. én quo amima [nà

h

ealamitates deplorat.

Vity

Silentium bené fervandó etiam humilitatem retines ;

Dat

1

aliss bonum exemplum przbes , & pacem internam

M

confervas. ^ Thom. Kemp. de filent. S. 4, ad Novit.

àbur

- Magnum religionis indicium eft filentium. Stella

Ps3.06 29.

" Quidquid lu

cratus fueris in oratione, hoc amittes,

fi fueris ioquax.

Ibidem.

fi filentium non fer-

1r7;

Devotionis fervore privaberis ,

ïäfioncm

vaveris, quia filentium eft cuftos devotionis, lIb:Jem;

Mole

ui filentium fervat, facilins cor fuum ad Deum

Wnam,

elevat.

lbidCMb

o

Nuli

Muld vloquacitatc lapfi funt 1

n peccatum, taciturni-

ii o

Gu

traverunte

Ilidem.

&l d

tate veró paueié

ficere in fervitio Dei, nifi lingua

Fruítra laboras pro

Qitau

&ux frenum injeceris. —lbidem c. 30.

n

Verbum vánum d

at teftimonium vana confciþntiæ'.

Nj

Jbidem.

qui

»lló

PRAXI

S TRIGESIMANONA.

ipfiis

SENTENTIZ. ,

lm ;

11f.

I homo annis vixerit centum, & in omnibus

l

letatus fuerit, meminifle debet tenebricofi

temporis.

L

Quz major excogt

tati poteft dignitas, quam Deo fet-

T

vire, Deoplacere, Deo uniri,

à Deo amari.

'fentationes in morte funt

longé vehementiotes ;

"n

quàm quz fuerunt in vita. . Si igi

tur parvis tentationie

do te defendes à

pj

bus in vita nequis refiftere; quomo

dlne Q

maximis tempore moertjs?

Eum

Dnr

—

ib

Maieria utiliter exciplendi Confeffionas,

63

^Deg TEN'TATIONE.

LTIS

Culos, &

A&us ad [uperandas Tentationes valdà utiles.

116. Tu Domine adjuva me, ne confentiam in ul«

lam etiam minimam tentationem.

, anim. j

Per immaculatam conceptionem tuam Ó puriffima

Virgo munda cor ineum; & carnem meam : Innomine

em fetit

Patris, & Filii; & Spiritus Sancti 1 Amen.

m intetnit

Munda Domine fanctiffimo fanguine tuo cor meum

! Nou.

ab omni tentatione; ut tibi in gratià acceptum fiat.

Mf 5:0[]5

MoTIVvA

Tentationes patienti animo fufferendi.

117. Scitote, mattyrii occafionem effe quamvis ter«

? non [Cf'

tationem.

Clem. Alex. Sirom. L. 4,

$ IMWM

Melefta eft lucta; fed fructuofa ; tquia qui habet

r

painam, habebit & coronam,

$, Berz.de dom.int.c. 19;

Nullus Sanctus fuit tam alté raptus; & illuminatus;

, i

Qui prius velpofteanon fuerittentatus; nonénim dignus

eit alta Dei contemipladone; qui pro Deo non eft exer-

nit n

citatus áliqua tribülatione,

jï?üm. KemP. L. 234 C4 9- 5. 7.

Ignis probat ferrumi; & tentatio hominem juftum,

Neícimus fepé, quid poffimus ; fed. tentatio aperit;

confCiFnd&

quid fimus.

lbidem $. $.

Tentationes pertrahunt homines àd cognitionem fui

0A

ipfius, & propria fragilitatis , atque ad Divinam gra-

tam recipiendam difponunt. Szella p. 3. &. 8o.

mmnlh

PRAXIS QUADRAGESIMA,

;C "

SENTENTIXE,

118.

MAlleris, fi putas ; té totà vità tuá viventemi

o

malé ; bonum habiturum finem ; quamquarni

i

enim id poffibile, efttamen difficillimum, & quafi im-

poffibile; eum ,. cujus anima jJam inyeterata cojifuettte

| tcnmtiam.l

: j j

dine obduxit callum,; in mertis puné&to ex corde ad

Deum conyertere,.

Fa

Hae

pi

79

Part. , Praxis XL. de timore De;

3

A

Eiec eft merces, hic eft finis, & fructus laboris

$

Y

A

noftri, ícilicet vifi

o Dei.

—

W

Chrítus multa

fecit pro nobis , .nobis rcfinqggris

Us.

,

axemplum $

ut fequamur veftigia ej

.

.

e

^

r

'limenti Deum bené erit in ROVI

fus defun&ionis benedicetur.

(

Mors Peccatorum peffima.

Dr Tiwonz Drer

As pro fe in. Timore Dei confervuande,

115. Scio Domine, quód fi in peccato mortali fuere

in

ortuus, fententia aterna damnationis in me feratur:

.

hinc mihi firmiter propono, te 1

mpofterum nec leviffi-

sno amplius peccato offendere.

In omni opere tuo te ipfum intetroga : Simedó mo-

[

siturus effes, facetésne hoc aut illud ?

L

MoTIVA

Ia.

Timorem Dei e corde nunqnam excludends.

110. Si de virtutein vixtutem, de profect

u in profectum

inimis Deum

vultis afcendere, femper timete in fingulis m

et C

offendere.

S. Anfel

m. Ep. 6, Monach. in

Cit. ^Caenob.

(j m

Sicut fecuritas, &

defidia eft caufa omnium delito-

Ktcef

(t radix & cuftos omnium

:

AOf

rum : Sic tunor Domini €

bonorum.

S. Berg. in Serm.

Á

t o

mala, fed in ten-

& ml

'Timenti Dominum nopn occeurrent

tatione illum Dominus confervabit ;

& liberabit à ma-

tf

lis.

Eccl. 33, v. 1.

hoj

ui non vivit in timorte ;

redté agere illum non eft

fity

ftimpoffie

facilé : Sicut viciffim cum timore viventem e

Traty,

15. Ad pop. Antioch.

bilepeccare. — $. Chryf. bom.

LU Pot

Principium noftre falutis

fegundum ícripturas e

Vg

fcitur compunéctio fa-

timor Domini; quia ex timore ma

D

lutaris; contemptus omnium fac

ultatum , humilitas;

,

& mortificatio veluntatum, — CAff- L. 4. & 43-

Cte

qu

PARTIS

*

n

B

7s

& DE-—

fe

H

NI

i

8

E

&

2

5

i&

&

t

3

Qy

d

2

sU

E

;fg

3

T5

E

^

:&L/L

i

E

l:

NENT

$3

E Cod

A

a&us lxl

t

Z

d

exe

'ä-wgä

2€

:

«5

äää

f;:

ELS

E

3

4&.-/

s

E

Z

E

aE

*2

-

;.

g'f

bis vl

.u-.*'

A

PA

RTI

g—

SECUND

r

49

, &i &:bu:

materiam pié & utiliter de rebus

Divinis tam cum bené , quàm malé

,

fe habentibus difcurrendi ,

jtidh.

goral lt

continentis

p ne fetir

as d

TTTULUS.L

fimodi

DE£ ABNEGATIONE SUI IPSIUS.

*

Ejus matuüra ( neceffitas.

Ota vita Chriftiani crux debet effe; & ab-

hegatio. In cruce & Abnegatione praci-

171. T

h. j

pié confiftit religio Chriftiana, & qui ali-

Lin pxoft&um

j

tet Chrifti doGrinam amplectitur, quàám propofito cru-

ój

(

cis myfterio, ab Evangelii fcopó longius aberrat. Hinc

4geo

Receffitas indifpenfabilis orta eft, ut quilibet fe in abne-

nium

$atione fui ipfruus, quz in paflionibus, pravísque af-

(los omniU

e&ionibus, & in noftro ipforum amore, dirigendis;

À

( ia

& moderandis fita eft, exerceat. Quod qui praftare

recufat, Chriifti Difcipulus effe non poteft.

$; quis,

yenlit P

inquit Chrifius Luc. 14. venit ad me, ( non odit Pa-

trem. fuum , &^. Matrem, ( Üxorem, dv Filios, &

jjum W

ntü

-

d

Fratres, (b Sorores , adbuc mutem ( Animam fuam ,

zon poteft seus e[fe Difcipulus : Et apud alium Evange-

hh

liftam ait : Si qus vult poft. me «venire, Aabneget femet-

mpwms

ipum , ( tollat erucem [unm , & fequatur me.. Non

mp

uned

hu

m,]lun

dixit, abnegandam duntaxat efle fuperbiam , crapulam »

ebrietatzm, luxuriam, divitias, poffeffiones, & alia»

H

qua cxta nos funt; nam hoc atig&e tolerabile forets

E

2

2

J

ii

791

Partis II, Tit. l, Materia B c u;iläter

Qum

fed jubet etíam , ut abnegemus zosmet . ipfos , prdprïos

j

Ut

fcilicet affectus, & quidquid fuggeïït ; & opceratur ín

AUL CO

nobis pervería natuta.

Hac omnia protrfus à nobis re-

Diini

vellere, & abjicere debemus, & carnem noftram cru-

N

cifigere cum vitiis, & concupifcentiis fuis, vitámque

i

Chrifti crücifixi in nobis exprimere.

Hoc eft fünda-

mentum vitz Chriftiane : Hzc fumma vitz beatitudo,

IT

30n

Ícire, & fequi Chriftum , & hunc Crucifixum , fe ip-

v*

2j

1

um oa

iffe, & quidquid mundus amat, ac magni zfti-

teto

.

*

mat, divitias, honores , voluptates

Et vice verfa amare ,

gad

quz ille odit, paupertatem , dolores, fui contemptum ,

tüfart

zrumnas, tribulationes.

Salus, virtus ; & omnis pro-

iil

Tiuto

fe&us nofler, atque petfectio in hac abnegatione con-

fiftit.

Qua de re S. Hierogymus dicit : Tantum prof-

Á

cies , quantium tibi ipfi im intuleris,

Hzc eft regula ,

]s a

li c f

& menfura, ad quam uniuscpjusque virtutetn, & in

fpiritu profectum . fan&i Patres dimetiuntur,

fis ln

$I ergo

videre vis, quem in virtute ptogreffum fecctis ; *vide,

lnitum.

n

Yor m

uantum te abnegaveris, quantum edomueris, & tibi

4

ubjecetis effrenatas animi patliones , &. vitiofas incli-

Qu n

nationes ; Quomodo v. g. humilitas, & patientia tua

BN

abl

Ííe habeant : Nuim affe&us erga ca, quae mundi fünt,

& erga carnem , & fangvinem in te jam cmortuus fit:

potí

Atque inde colligeés, num quem profe&um fecceris, an

pafto

Cilis

fecus : Non autem éx confolationum in o;gtimne per-

ceptorum affluentià,

A

PRAxIS SE rSUM ÁBNEGANDI.

ij

12i. Quinque funt, qua de hac virtute fpecialiter

ls (tos

Rotati debent, nimirum, i. Ut in rebus ultró obve-

Vild& fm

nicntibus five ex imperfedione Proximi, five ex diffi-

tltsltm

€ultate oficiorum , five aliunde id contingat, nos mor-

T Son

tificate fciamus,

In hoc qui perfectam confecutus füe-

(QMQ :

Yit victotiam, parvo tempore multum proficiet.

2.

Wt

Ut etiam in rebus licitis nos fuperate addifeamus; qui

fow

D

enim affe&um füutn non dif;it abnegare in bor. i5 nun-

quam

m

.

*

if

difcurrendi de Abnegatione [ui ipfius.

17

s, Mp

quam erit bené difpofitus ad abnegandum fe in malis.

3. Utopera ex obligatione obeunda non ex neceffitate ;

optri n

$ IODI

aut confuetudine, fed unicó voluntatis & beneplaciti

Divini implendi defiderió peragere ftudeamus. ^ Verus

Vfl a

JESU Chiifti fetvus non. quarit propriam utilitatem ,

5, Viangt

: d n

fed gloriam & honorem Dei, 4. Ut non conjunctim 5

z begriu,

fed per partes hoc ftudiüm arripiamus , id eft, ut nos

non in omnibus fimul, fed modó in hoc, modó inal-

un, f i?.'

tero abnegemus; in generali enim. propofito fe abne-

magiali

verfa amit

gandi caítigandi , & feparandi ab omni folatio crea-

turarum natura noftra ad malum prona nihil repetit dif-

teimptum,

ficultatis; utpote quia hoc propofitum etiam graviffimi

omnspro-

Pecceatores faciunt : Singulas ergo, & peculiares occa-

gyione cott

fiones, quz nunquam defunt, abnegandi feipfum, &

inin [uff-

pravas affectiones coercendi, obíervare oportet, & in

TT

his fe fortiter gerere; nam fic animi motus fub ratio-

tren, & n

nis imperio. reguntur , fic vitia eradicantur. 'j. Ut

üf, Bl Ym

initium fiat ab €o;

quod validius te occupat, & gra-

cefis o

viora mala accerfit : Quod inte przdominatur ; quöd-

Ü

yjs, EU

ue in via virtutis, perfectionísque Chriftianz te po-

iidls 1

tiffimum remotatur,

Cümque ab eo quis fe fenferit

vaticnt

abfolutum , rurfus latebras fui cerdis fimili intentione

mundi flll'l.!-)

f

perluftret, atque expleret , quam fibi inter reliquas

mmortus Jl

paffiones perfpexerit diriorem ; atque adverfus eam fpe-

; fectts d

cialius omnia Spiritus arma cammoveat,

o p

MED IA SE ÀBNEGANDI.

in hac virtute proäccre, ante ocu-

DL

123. Qui vult

los fuos penat exemplum Chrifti, quod om

nibus Sanctis.

fl

i Íped

valdé familiare fuit, exemplum fcilicet Redemptoris ,

ylttó

us

cjusdémque imitandi defiderium ; confiderabant nimi-

rum Sancti Regem (uum Chriftam hac eadem via im-

ceffiffe, & tanto labores, accrecem amore , defiderió-

jcums lt

que amplexum eíffe, ut ad diemillum , quo fanguinem

ficitt

pro nobis effunderet, ac vitarn poneret, toto vitz tem-

4mus; U

irárit; quó incitati iq rebus

jor ij

pore quàm ardcgtiüïm& a(p

A.

eaame

guam

ER

C

74

Partis 11. Tit. 1. Matéria pi? d utilitei

étiam eraviffimis fefe libere abnegabant. 2. Serió (é

tefolvat; quód enim fübinde magnum quis perfectionis

UE

confequendz defiderium fentiat, tam parum tamen in

bat,

co ftudio proficiat, unicé ex defe&tu Íeriz refolutionis

Dio

contingit. 3. Se continuó in abnegatione exerceat,

[9qV

In hoc paffu debefius imitari eos ,

quiin arte gladia-

toria excellere cüpiunt : Uti hi prius privatim fe exer-

Tit

cent per ludicta certamina : Ità idem faciendum , qui

1lli,

in atte abnegandi perfectus evaderc cupit. 4. $e fre-

huyzs

Qquenter vincat in tebus minoribus; nam hae ratione

quod,

tentationes graviores in leviores mütantut, id eft, hoc

Cllm

paco in gravioribus fores Dasmoni occludemus, ab

ff

eöquel'no'n vincemut.

V, d

lir o

Mo'rivA sEg£ ABNEGANDI.

Quidem

114. Ofmin, qua defideraverunt. oculi mei, nonne-

fiiceng

4

gavi eis. Eccl. 2. . 10.

Quaíi diceret : plenas ocu-

Tinperit

lorüm , & cordis defiderils laxavi habenas, intra limi-

triu

tes tamen licitz honeftatis , &flegis, ne qaid illicituri

ï'efm,

committetetur. Diíce primó, quàm noxium fit indul-

ls n

ere fuis defideriis, & affectibus; his enim indulcens

d

f i

N

'alomon prcipitavit fe in fuxuriam, & Idololatriam.

H

üefi;

Secundó quàm periculofum fit velle experiri, quidquid

tlj

eft licitum, hec

terminos voluptatis fibi ftatuere, niíi

lij pto.

ineo, quod illicitum eft; facilé enim terminos hofct;

f ej

& confinia liciti, & illiciti curiofus transgreditur, ita-

l

que in peccatum delabitur, utfecitSalomon. Corn. bic.

*ïïüque

Relinque mundum , (h»vado ad Patrem. fo. 16. 9. 28.

As

Chriftus non potuit venire ad Patrem, nifi defereret

m s

mundum : Sicvolentes accedere Deum , priüs mundum

Pttfonj

debemus relin

quere nosmet abnegando; hincglofla fü-

pra Luc,

W E

, Nift quis a [emetipío deficiat , ad Deum , qui

W in f(i

Jepra fe e

s "on wVbbropinauat.

1

i

Regnum. celorim. im patitur. — Mattb. 11. . 12.

Regnum ccelorüm

u?, q

pié rapiunt, qui in omnibus fuam

Í

mï( (

indolem ,

ad vitia psopendentem , ftudent vi quadai

ánjeéta fa

.ïqre l

& nàturz evincere, — S. d£mtioch, bem. 1 je.

Cum

eüinm

)»-)-:!—-&q

m

]

difeürrend: de Jibnegatione [ui ipfins.

jf

N

Cüm veniflet

JEfus in domum Principis Pharifieorum;

yctfe&ioni:i

& vidiffet Tibic

ines, & tutbam tumultuantem, dice-

n tuma j

bat, recedite

Matth. 9.70. 23.

selutions

Dso fervire,

Qui vult in perfe&ione

debet omnmes illas paffiones ihordinatas

& CR

ex corde excludere, qua Deo difpliceht.

arts Qu

: De $. Ignatio refertur ,

quód Suis perpetuó occinue-

m fe w

Xt: Vince te ifum.

Idem faciens $. Ftancifcus Xave-

adun, i

fius, Ciun. aliqu

ando caufám tam frequentcr te

petite

4 X It

hujus d

octria rogaretur, non aliam re

ddidit , quàm

las natiot

quód hiàc do&rina fit S. I

.

gnatii; &íifiat, fufficiat,

Xd f'ü') hf)i

Cum Adoleícens quid

am furibundum equum con-

demis;

fcendiflet; & ab co,

quia continere non valebat, per

avia, & devia abrept

us effet, quaí

£

H

tus ab aliquo Fami-

liri caíu tranfeunte, q

"

uo ferretur ? Refpondit,

NDI

q

uidem equo h

quó

uüic placuerit ;

Simili modó cum concu-

g, H

pifcentia res fe habet, (i debi

]

em Sefforem , & tegendi

fs od

imperitum ifiveníat,

Lanz. ià PelyAntb.

D

J

V. cupiditass

Tntfd

Surius in vita S. Severini

Archiepifcopi Colonien(is

vt du

tefert, quód Dominus qüida

m magnis natalibus oriun-

umf

dus in die nuptiarum fü

arum ab Angelo quodam , ad

m du

fe fcqüchdum invitante ,

in eremum quamdam duétus

Idoloïmim:

uctit; Ín qua vitam per

multos annos tränfegit aufte-

rifümàm. Huic die qu

adam ícire defideranti , qualé

tieto !

fibi pro hac vita tàin au

fteta

ià éolo prezmium prapa-

inos hat

tatum effet, Déus révelavit ,

eum pari ptarmio donan-

dum, quo Ar'chiepiföc;pus Col

ïeditllh ,lh

onienfis. Quare ut illum,.

*jüsque cenverfationem videre

i CW "f M

t, Coloftiam profe&us ,

jj 1601

anctum Severinum iti throno

quodam magnifico feden-

tem invenit, atque poft firiita

m

y d

miflam unà cum aliis

perfonis illaftribus lautiffimo co

vVivio accumbere vidit:

jj u

Tunc Eremita pertertitus capit

timere, ne hadtenus ab

spué

€o i;ï fümma aufleritate ttansa

s

n2 !11«

a vita Deo parum grata

fü*iHCt 3;UuU

tpóté pro qua altiori n

dus;

on eflet przmio donan-

] u

h

quàm i&,

quemi in fumma majeftate & deliciis

federe confpexc

0.2

fat

jpus J

Deus igitur, ut illum ab-hoc ei-

Xote liberaret,

Angelum quemidam ei (fubmifit ,

q Q

qui

eüni moneret ,

major

enífe ad cme-

Af

1 ipfam a.&"g&u fafp

(

Fg,

gu'lum'.

—X

R

»6

partis I1, Tit. l. Materia pio & utilitee

unculz adhatefcere, quàm Archiepifcoptim

yoted

gulum lag

füüm i

omnibusdignitatibus, &

felicitatibus humanis, quibus ip-

potuilfet. Ssr. ig vita.

&iq

(um propitius mund

us locupletare

Chriftus S. Francifco dicebat : Me defideras? Amaxra

ttibul

tar d

tibi dulcia fünto, dulcia amata. Vita.

fBcio recitando Mariano u

S. Frahcifca Ronmnana o

fuexi;

(uo cubiculo intenta, per domefticum

quemdam accer-

$x

COnc

fita à Marito; mox patet, fignato ift

hic libro ; ubi

Tüm .

defit. In una eadémque Antiphona quater vocata, &

revocata, ac femper eadem pmmptitudine digrcüä, Ie-

.

famm

Va

ereffáque : Quarta

demum vi

ce librum manu arripiens ;

illam ]i

Comr

Antiphonam

itteris aureis fcriptam reperit. Bol-

land. 9. Mart.

t i

Venator fepé perd

it in venatione leporis equunt ,

It qüö

multó majoris pretii ;

quàm centum lepores : Sic multi

brevi voluptate animam , quietem ,

l

4

1

defipiunt, qui pro

fanitatem profundunt,

Srella de cont. mundi. p. 2.. c. 14.

perfimilis eft. — Si hac

o

Anima noftra leviffimz pennz

humoris extrinfeci interventu

vitiata, aut gt

avis effecta

Secum [

leviffimo flatu adjuta ad

lt (s

non fuerit, à quovis etiam

mobilitate in auras fu-

fublima effertur, & fua quafi

ftollitur : Si veró humoris cujus

dam afpergine fuerit

dii

fed ad

Qu)d ,

prægravata ,

non modó in altum non evolabit,;

Pari

fitdus.

tcttam 'concepti

humoris pondere deprimetur.

& munda fit, quampri-

à «t äl)n.

ratione f anima noftra pura ,

derationis & medita-

—E"Mu

mum per füuavem , & levem confi

& fuftollitur : At fi

RU

tionis zítum ad Deum afcendit ,

tebus terrenis adharefcat, iisque afficiatur ;

fi inotdinatis

mttgm ;

Pchn

paffionibus fit onerata, ita

ab iisdem aggtravatur, ac

fu

üollcre , nec

Imagj

deprimitur ;

ut eam nec ad caleítia fe

te&té orationi infiftere finant.

Abbas Iíaac.

S.t*nex

filie

Ad txiremes condemnati fu

o tempore efum , potüm-

Ie

iete. frauntur:

p

que pércipiunt, & aliqua interdum qu

bet quietis, &

Sed propriz mancipatus voluntati nihil ha

QW

refrigerit.

*

Sicut avi

teft, nifi ve-

lmi[) |

$ novis þlumis, cbntegi non po

lumis veftiri

tf

ECIiþuS exutis : Ita nemo veris virtutum p

Por'cft,

i

difcuvrendi de' Abnegntione fui ipfrus.

zi

glcoqut

poteft, nifi prius veteres ihordinatorum fuorum affec-

jqubtsi

tuum & pafliofium habitus exuat,

Jul FAR c. $. .2.

yyr t

Sicut tetra fibi relicta non hifi c

arduos, fpinas, &

a5 Antti

tribulos profert : Ita ne

Ü

1C à tetra animz

noftrz fpe-

rari aliud poterit, fi atatkó mortificationis

i

exculta non

Main t

fuetit.

Rodrid. B. 2. Ty, 1,

m

Sicut lignum bené arefactum momentó

quafi igncm

fio, ii

concipit : Ita anima ab humoribus noxii

$ inordinata-

vociti, *

l«

rum affectionum liberata ,. facilé orationis

; & fetvoris

flammam concipit.

Rodriq. p. 2. TY. 1. c. 1,

p n

j atipith

Si equus, cui infides, nimio faltu geftit, frenoeum

compeícis : Si veró confiftit, calcaribü

'PCfifl Ji

$pungis: Idem

tibi faciendum cum fenfualit

ate, quam nunquam finas

ys ub

ite,; cluö c;f;m fua trahit libido

» aliáste pracipitem dabit.

T Sm g

V

, quet

ExrMPLA ABNEGA'TIONISs.

hp

$061

121. Cirm turba mul

^

:

tAe[fet cum JESU. Marcig.«v.1

$, 5 p

Secuta £

I'AVis CEC&l

uit JEfum tutba multa,

& eo ipfo magnam

inde/ fenfit moleftiam ; eorum ta

» aj

men imporþum'tatem

tulit per tres dies fumma cum

patientía.

t

Quid dicis de te ipfo Poafesns wosx

Noluít dicere

quód eflet Precurfor Domini,

ib * Q

quód Propheta tam

ul

fanctus, fed folüm dixit :

Swm . Vox clamantis ip deferte.

ncwfr

Ecce abnegationem prop

riz excellentiz !

;; quiij

, Erat [ubditus illis, Lue, 3. . gx.

ls&m(lï

Quid fecit annó de-

j

j

cimó tettió ? Vigefimó ? O£edivir,

feu quod idem eft, fe ex

Jliur *

integro abnegavit aliotum facien

do voluntatem.

Tioc

[ o

preclariffima continentur

[ [3«W'tlu [

gefta, victoriz, triumphi..

Barrad. T. 1. L. 10, c,

I4, D. 1, E.

lo

J

qc P

Senex quidam rfogatus à Fratribus,

quomodo poffet

^

fuftinere voces puerorum ,

MP

otill

dit :

pecora pafcentium? Refpon-

]

In veritate Fratres, fipiüs volui il

L

is aliquid di-

cf!

cere, fedredargui me ipfum, Ieputans m

ecum, fi parum

T d

9€ non potto, quomodo fi major mihitentatio advc-

[

nerit , portabo? Et ideó il

]

db ? :

confuetudo porandi R

is nihil dico, ut fiat mihi

M. L. 3. m. 91.

l

us*

Seeratcs

p

-

—

*

7

$

psunb ILOTE.dh Materia pi & itiliter

Socrates à Medico furiofus, & ebriofus judicafüs;

&xetci

dixit: Omninó talis fuiffem, nifi me continuumï vinz

abflin

cendi ftudium cohibuiífet. Vz£a.

flgner,

$. Lugatdis ; cüm al

iquando in

ofatione fuaviter cuti

, magm,

9

Chrifto loqueretur; & ad negotium vocaretur

cum fimplicitate, & confidentia ei dicebat : Exfpecta

ine Domine JESU, celeriter e

xpediam me, & ad te re»

I2

5

-

Lect, $.

vértat expedita. Mareh. im bort. poft. Tr.

1ginm

exandrina, cum vitili habitu, &

Euphrofina virgo- Al

bolusl

Smaragdi nomine affum

pto, in

monafterium admiffa ;

Ecccsa

ob vultus decorem , ne a

liis peticulum crearet, in cel-

(iy,

ivinis efficiis abfti-

lüla inclufa, & humanis zqué ac D

.

jti i

nere juffa effet; totis tri

cinta o&to annis in ea conftan-

Alus

Dréx. t5

tiffimé, & cum magna quiete pérfevetavit.

D NT

vof. p. 2. dom. 1j. $. Sf

1277

Atl

'LUELDLUS. Ib

Aimmet,

jinium,

Dg ABSTINENTIA.

u

Ejus nece[fitas.

Bus. Ju

à teng

N ufü ciboium difficillimurn eft extta meta?

1-16: E.

neceffitatis non abtipi. Vefiter pfzecepta non au-

Dun,

Ej

dit : Pofcit, apj

»ellat, & quotidianum tributum éxigit : Sed

454

quàm patvó dimitti poffit

; 'quäm modica ftipe cornifen-

At;

Érimum tibi cestamen adver-

Hl eft

tus fit, ncmo recogit

$

5

.

CFX!I]) [

füs €ulz vitium ineun

dum eft, qua pábulum ca:tetis

[s]

eula

Quot Y

adminiftrat.

Mortem cofpotis, & anima nobis

nim Parentes noftií pori interdicti efu

us sf

intulit; primi e

: ptiüs

emnes homines, afütequam gignerent » peremerunt.

I f

Nuüe eádem animatrum hoftes utmntut, ut enervate

omnivigore itos protetant, & conculcent ; hinc ftupor,

Wi

.

languor, & tdediumn * Hi

*

.

.

nc fcuriilitas , loquacitas ; dit-

folutio : Hinc immun

ditia, rixz , contentiones, hinc

N qty

deftructio. omnium virtatum.

dicunque

x corde

UM

5i

f& voluerunt tradere Deo, fuerunt Abftinentiffimi.

B

z Ípiri cualís

qui,

vís cof tuun.t ad Deum clcvate, & in vit

exetcitio »

9tj

-

y——

ld

';difcurrendi de Abflinentia,

72

, ais

exercitio ; Dominíque fervitió proficere, decet te effe

tinuum v

abftinentifimum , & temperatiffimum; quia nemo in.

sst

fignem aliquem profectum unquam fecit, nifi qui ab.

fünentià priüs excelluit.

'etuly mlgm

j ; Diei

MoTIVA ÁBSTINENTIX.

, &;dFexs-

127. Cim jejuna[fet quadraginta dicbus, ér quadras

rraLi-K

[

ginta uoclibus, Matth, 4. . 2..

Quia fic videt eum Dia-

jiidin !

bolus jugiter jejunantem , proclamat : Sj F«s Dei es,

jum 4dn)!

Ecce quanta abftinentiz praftantia ! $. Ch»yfol. S. 1.

, n d

Cum jejunaffes. Mattb. 4. . 2. Dominus nofter non

ii d

prius in carne, quam pro nobis affümpíerat , Diaboli

s onltar

infültus excepit, q

B

uàm eam jejunió communiset, $,

Bafil. bom. 1. de jejun.

Fame pereo. Luc, 1$.-. 17. Fames tevocat , quem

faturitas exulárat. Et; fi tantüm preftitit vel invita,

fames, probate, quid voluntarium.

junium.

S. Chryfol. ferm. 1.

pofht clonfcrrc je

Y)

Humiliwverunt animas [uas in jejuniis , ce OrAtioni-

&us. Juditb.4. 9. 8. Vim fuam fumunt preces à men-

fa tenui: utpote qua volat mens defzcata facilé ad

eiti I

(b

Deum,

Velo[o bic,

ECfer poni

Erat tribus diebus - nom manduaaryit', neque . bibir,

xigll j

II

G. 9. v. 9. Et fublatus eft in tertium Calum ,

ö' TAp-

& Í e con.&ü

Et Petrus 44&. 10, v. 10.

zUs eft waue ad Paradifum.

C efuviret - cecidit [uper eum mentis exceffus. . Quot-

C;ftfll

g

quot viros vittutum vidimus, finé jejunio non legi-

mus aícendille: nec aliquid magnum moliti funt, ni-

Mï

( i

fi prius abftinentia pracefllet.s. Cyprian. lib. de Jejun.

e gt

Et fachum eft omae tempus, quod vixit 4dam , anni

enemlü

nongenti trigintg. Gem. $. «. $

.

Unde tam longzvi

PO

n

jj

dl

tunc homines? Pererius: Sobtrietas:

neque enim catni-

us

bus aut vinó utebantur,

[ODCS )

1

j

Nifi per orationem , Cb jejunium. MAttb, 17. vv. 20.

a

ua

Perpende hinc , quanti at à Deo jejunium, ex hoc,

ltl['(1

W

«quód ad opera ardua

m[uüF

jejuni concuríum requiti expii-

9MY)t. Cajer, Qig.

cma[wr

Rex

29

Part. D. T 1d, Materia pió & utilibér

Rex Ptolomaus lon

e1s itineribus ZEg

Lo)

[v]

yptum pera—graüä

fetvan

in pauperem cafam divertere coactus eft. Hic panis

durum

niger, & craflus im comz (caput appofitus eft, — Rex

guber

avidé comedens; nunquam ais fuaviorem cibum fump-

fi; quia fcilicet nunquam efuriens comedir. Plutatch,

Gulà Calum nobis claufit, fed jejunium illud no-

T2

bis aperuit. In hujus myfterium poft jejunium qua-

menf

fanil

dragefima ftatim refurrectionis gloria celebratur, $,

Bernzardin. tom. 1. ferm. $« a. 1.

Cruci

An vir

Tejunium vernum etiam fanitad corporis conferre

do&é oftendit D. Virings Medicinz Profeflor Lovan;

W

ín lib. de jejun. medic. Ecclef.

In vete enim ebullit

üm od

fangui$, & humores catex, quifebres, aliófque mor-

fili

bos procreabunt, nifi jejunio, & abítinentia; & pií-

fdum

Corn. in MAtth. 4.

cium frigore reftinguantur.

Tota v

àt njfi

Vir quidam in ltalia miferé divexatus à podagra;

& chiragrà, & reliquo membrorum ufu privatus; cum

*

Cx.m-

ab hofte in turrim inclufus; & quotidie non nifi pane

Voal

arcto, & aquá modicá refe&tus effec, tebus mutatis

WV

(alvus ; *& incolumis, colore vultu$ commendabili é

ln

catcere dimiffüs eft. — Drex. lib. 1. Je. fejuz.

h

N

Qu «

S. Dorotheus; cu

um $. Dofitheum , viri primatii Fis

tr'lbus |

fium inftituendum füfcepiffet, inidum ab expugnatio*

tj

Áict

ne gulz fecit, $. Dorothi i2 vvitàa.

B. Magdalena

de Pazzis ctiam in pueritia non fu-

s :

mebat jentaculum ; & in fummo afítu nullo refrigerio

püise,

utebatur, Quod adeó Dco placuit, ut poft annos vi-

u Qw

Ü

ginti quatuor ei revelàrit, propter hanc mottificatio*

m j

nem gulz ei preparatam effe in Colis menfam plenam

l gene

retiofiffimis cibis.

Sur. in wita c. $i

i

lat

Ut Obfeffi, vi&ualibus deftituti, hofti fe dedunt:

;

t k

ficubicami, & feníualitati, animz noftrz: Inimicis ;.ci-

* Doog]

bos fübtraxerimus , quafnprimum victas prebent manuse

N

Quileonem blandé demulcet mfánu, nonnunquam

illum manfuefacit: qui veró corpus obfequiis fovet;

m

ipfum amplius efferabit. Jo. Clim. gr. 14. de gula.

MT

. $i pro temporali cura ZEgri Mediais obediunt, &

erYant

m

di[currenthi de Abflinentia.

Lpi

1 pcmgran;

fervant arduam parcitatem: quare pro aeterna falute fié

Fic pui

durum Chrifto moderatis obedire obfcquüs? corpus

$ Cüi M

gubernare menfurà? $. Chryfel. fevm. 41.

ibim hi

EXxEMPLA ABSTINEN'PIX.

. Dlutto

m iil n

I28. $. Palemon in Paíchate , cüm arcederet. ad

anium qu

meníam, vidillétque olei apparatum cum fale, ficans

inanibus frontem, & ubertim flens ait: Dominus meus

ebratüt,

crucifixus eft, & ego nunc oleum' comedam? Bollaad.

in vita,

:

r conitt

lfor Lortà

$. Jonas Monachus Hortulanus cenobii in !Egrypto,

gim ebuli

cüm octoginta quinque annós exegiffet in monaíterio ,

J

Áolüfque horti frugiferi curam gereret , nullum unquam

fructum guftavit ufque ad mortem, Bolland. 11. Febr.

fntiä.) M d

ij 4

"Tota vita Chriíti erat quadragefima; non comede-

bat nifi femel de die.

4 podagfäi

$, Vinc. Ferr. jkrm de S. Sinmoó-

jyatos; CU

ne & Juda.

fefi

I 3. ivkAc

TO

s n p*

ario quondam uva oblata effet, Ipfe

tam ad proximum Fratrem ferebat, hic iterum ad a-

yis u

lium , ita ut dva per totam eremum circumlata, deni-

nmmdäbüi e

que ad San&um Macarium rediret: qui videns in Fra-

j

[

tribus tantam continentiam ; adacriora femetipfum fpi-

ii

ritualis vitz intendit exercitia. Spec. exezzp. diff. 1. ex. 48.

cxpugmdv

Sicut Medicus, ut Infixno medicinam przfcriptam

minus infipidam , ingratámque efle demonítret, ipfe

titia 70l

no [Cfrjgm

priüs eam deguftat ; ut ad fimile exemplum ZEger promp-

té medicinam abíorbeat: ita Salvator, quando medici-

Anngsïl'

nam jejunii prefcripfit, ipfe primus ut bónus humg-

m

ni genezis Medicus poculum, quod ZEgro daturus erat,

nf PW

u

Ítat, ut peritiam artis fuz ante in fe ipfo demon-

j

li

at

ret, & experimentum ZEgcr accipiens , fecurus fit

T

de poculo, fecurior de fafute.

S. -Ambrof. ferm. $9.

d

$u

1 Cn[ m;ü]u

NIMIUS CIBORUM USUS NOCET.,

gnn*i'ïq

[

Beatitudo paradifi abíque abftinentja cibi non po-

yj; ^

tuit poffideri, Quamdiu jejunavi Adam, in paradifo

um

fuit; comedit, & eje&tus cít, & totum genus huma:

pum

bcdl""b

d

ET

L

$. Pwrt. 1L, TA IH. 'Mute.ria pi? £ utiliter

num in perniciem traxit. —.S. Hieron. lib. 2. advu. fovie

u

nianum, Et quemadmodum propter cibum eje&us cft

Adam é paradifo, fic rurfus per jejunium ,. qui vult,

ingrediatur paradifum. — $. AMtbanaf. Alex. lib. de Vir-

u9

ginit.

Nonne vides Lazarum, quomodo perjejunium

gl

fetcul

paradifum ingreflus eft? S. Pajfeb. ferg. 1. de jejun.

Nidificabat aljquando in monte alauda, & quotidie

, imure,

accedebat ad Francifcum , ut cibum pro nutriendis pullis

&flg

acciperet, quos üt ad illum duxit, & major ex pullis

COIPUS

minores roftro appeteret, ac cibo prohiberet, exofus

Toent

"i

T

ían&us Vir tantam cibl aviditatem & inhumanitatem ,

jutia

Til

velut ad rationis capacem inquit: Inhumana, & infa-

tiabilis alaudicula, malam mortem obibis, nec eritex

'llfr'ffmifc

camnivoris. animalibus, quod velit tuis carnibüs veíci,

ltts, j

Ita accidit; nam in vafculum aquz, quod ipfe Vir

Vs oj

fan&us pro potu eatum appofuerat, alauda cadens,

qutc ; j

fuffocata eft, ex quo extracta felibus, canibüsque pro-

liguam

jedta, ab omnibus maníüt intaca, Im Biblietb. pamp.

Cs q

Lib. 1. de iva.

elevdur

Quemadmedum navis,qux majorem,qu?mg pro mode

ne i

fuo, mercium vim receperit, oneris magnitudine de-

pofts

prefía fübmergitur : Ita & animus, & corpotis noftri

mmfæ

natura, fi plüs alimenti, quàm pro virtute fua, acce-

p

Aj

perit, obruitur, & pondus mercium non ferens, in

*M)ll[l |

profundum internecionis demergitur, Nautásque, &

QUï 1

Gubernatorem , & Proretam, & navigantes, & ipfum

&loc,

dénique onus cum omnibus perdit. —5, Chryf. orat. de

vtl 1

ebriet. & ingluvie.

Sicut coturnices in vindemiis, quando funt bené pin-

.

.

Sic homines

£ues, de facili capiuntur ab accipitre

dediti gula facilé viacuntur à tentatione.

$. Bezav.

Tom. 6. i2 Diat. T. 1. c. 8. .

D

Sicut animalia bruta uberiori pabulo diftenta , magls

