fectionem hoc exercitium ; utillud

jm, V

h

femper plutimi zfti-

maverint , quotquot fuerunt viri do

&rinà, & (anctitate

rb 7

confpicui;

hoc enim tanquam igne in cordibus noftris

Jíus P

accenfo co

7 &jm ,

nfumuntur omnia peccata,- vitia omnia de-

ftruuntur ,

voluntas inflammatur ,

& totus homo in

Deum transfunditut.

p

Eliciendz fünt afpirationes non

perfun&orie ,

& feflinanter, fed cum matura. ferenita-

nv

t

te Spiritus, &

interiore harmonia , ita ut revera fentiat

fa[iO c& PG j

anima, fe Deu

m

j Dei ?

querere, & ipfum velle in mente fua.

invenite, non ali

at tQ-

a

i

a de caufa, ni ut jpfum dilig

t9

g.

2192

- Ppart. Il Tit. XXXII. Materiapi? o utiliter

'

to corde, totis viribu

$, tota virtute. Proderit aliquan*

do manus ad Codlum

levare: Proderit ad fublcvanda'm,&

intentionem in Codum

fufpicere : fed cavendum, ne :

D

ititus, & ne ipfz

afpirationes fola

extta fe vagetur St

voce prolatz fteril

es filant, & finé fru&u.

ne uberes fructus

Qui ex hac faluberrima exercitatio

nulla unquam die; i

mó nullà hori,fi

17. P

1

etcipere cupit ;

.

non fit

fiefi quïït, eam i

ntermittere debet; cüm enim

Jis axt;

(ed morulis difcretum, omnibus feré

flli]]] /)f][. '.

opus continuum ,

a&ibus interferi poteft, (eu quis me

nte perfpicax fit,

"I p f

feu rardus ingenió.

Áitdi i

& hauriri pof-

Eontes copiofiffimi ,

ex jquibus elici,

Con-

A

ationes, hi feré fünt.

| pRto,

funt quàm plurima afpir

fideratio Cocleftis Pattiz ;

tedium hujus miferz vitz,

U t

p

Divinz bonitatis, & mife-

defiderium videndi Deum ;

t f

ricordix magnittido, dolor de pec

catis, affe&us gta-

F'ütid r

titudinis etga Dcum,

amor in Deum ;

palïio Salvato-

*

As

Divinz Provident

z admita-

ris, amor Dei erga nos ;

His acce-

J tl

tio, & defiderium patiendi cum

Chrifto.

K Qu

haritatis, hu*

dunt a&us abnegationis , poenitentiz, c

g 9N

militatis, c&terarümque omnium virtutum.

& difficilis

int a

oirandi dura admodum,

Wiy, qi

Solet praxis afj

natura enim in

ftabilis;

nondum exercitati$ apparere;

Ajuy M«

& defideriis aH'u?-

Ollàm Val

& libera, variisque cogitationibus,

ta, frenum Divini amoris pettinac

iter fugit, & quia

6b eft

laborem nul.hus

fructum ftatim non videt, tanquam

ioquam fu

Se

dhoc commune ceft o

mnibus

|

momenti contemnit,

Labot

WE le

exejcitiis, quorum initia (empe

t funt difficilia.

& cüm laudabilis con-

autem. affiduus omnia vincit ;

| p -

i. quaü in na-

fuetudo firmiter in anima ftabilita fuer

facilé intendet;

turam tranfibit, rebüsque Divini

s tam

'Yale autem eft aug-

quàm facilé fpirat, ac vivit.. .

l

M

mentum íanctarum exercitationum ,

quale eft. planta-

z(ï*ïlmmt

rum: quotidié, ctefcunt, quamvis i

d non appateat:

i W

n

licétipfum non

lt

procellu veró temporis creville videbis ;

»lg lg

. yideris incrementum.

il

? n

Mp fhjl

1IIU-

/*"xäl.

at

di[currendi de Patientia.

293

k

olerit d

AILDULDUS XXXII,

q fb

caredn *

Dg PaTIEN'TIA.

fpiote u

ii

!

Ejus natura, & neceffitas,

- i *

297.

Atientia elt virtus , qua mala hujus fzeculi a«

onull hoïx'

quó animó fuftinemus. Nulla eft virtus , cu-

m enini

:

jus exercendz crebriores incidant occafiones. Nullum

rt o

um

p

enim pené momentum labitur,

I^

;gfäu

quo ftrenué dimican-

t püff

du;n noníit. Nemo Íperet,

fe ruturum. finé flagello s

flagellat enim Deus omnem. Fil

ium , quem recipit. Nul-

r hgurixi*f-

"

lus excipitur, etiam unigenit

1

us Filius, qui folus fuit

«hin.

iné peccato, non tamen fuit

finé flagello; nam opor-

smez v

tujt eum pati, & ita intrare

in gloriam füam. Unus-

fifiS; & IIH[(

quifque hominum parnis ,

& malis hujus vitz autexer-

fedus g

autadi

cetur ad purgationem ,

nonetut ad converfionem,,

)Mno SAM.W

Patientia itaque necetlària eit

; Uüt pe&us muniat, fpi-

Aitum roboret,

KW' al

virtutes perficiat.

Nemo poteft cognof-

cere, quantum valeat, nifi tribul

i. B&g afr:.

ationibus exerceatur:z

dub

Nemo agnofcere , quantum forti

tudinis habeat, fi de-

fint adveríitates ,

t

& tribulationes, Mal&itaque eft ho-

Iffi

" i

mini, qui nün

, [wu)w

Ajunt Med

quam adveríam 'fortunam expertus eft,

"d

ici, nihil magis metuendum,

quàm nimis

bonam valetudinem , fed

d

& Nautis nimia malacia fu-

Ípecta eft. Si oportuit. Ch

riftum

pati, & ita intrare in

- fugh

i

abore

i

loriam fuam,4tu przfumes al

ienz felicitatis particeps

M

eri absque ulla tribulatione? Er

y d

ras totó Codló , íialiain

if

tibi viam fingis , qu

a migres ad Codlum.

Virtutis Sa-

j

cramenta hzc. (unt:

l kudab

bona facere, & mala pati.

ul

j 1

SIGNA PaATIENTUX.

fl

jnte

198. Indicia j

*

am adepta patientiz funt, aliena ma«

,umn

à Zquanimiter f

j

erre, inter flagella Dei non. murmura-

IC, Corum,

qui mala inferunt , confortium ton fuge-

non.

d

Ie ;intet con

tumelias ab odió cuftodiri, Divinz volun-

cup

tati,

quaccun

l

que nos anpunt, adícribere, in malis fi-

ICIVG H

à inferentes diligere , ob illatas injurias foli

z

.

T

Deq:

umt: d

294 Partis1

L Ti. XXXIHI. Mater)'apiäär u;iliter

pl &

féque illi p

atatum ad omnes zrumnas

lndus bc

Deo conqüeri ,

ione.

Denique

offerre cum gaudio ,

& gratiatum a&

nis af

qui etga proximi impet-

aftonem;

veré paticns"cüä dignofcitur :

fe&iones impatiens non cit.

Q potd

Vibentius

DocUMENTA AD'OMNIA MALA

mitit; 1

patienter ferenda.

i

attende, non qqi(l

cüm t

299. 8

ialiqua afficiaxis poena,

Si verum tibi dixeris ;

aytno—

tie t d

atiatis »

fed quid feceris.

ribus flagellis te

d.ignum fa

teberis. Deus eft, quo Auc-

; ff hi

Ipfe te caftiga

t, ut fanet;

tore cuncta proveniunt.

Futuris ma-

| ( t

& /fibi praparet.

inenr, &

ut exetceat, ut indutet;

Unde pot-

lis refetvat cos, quib

us in

ulgere videtur.

u Qui

animi tibi fit adversus pauperta-

vl

fietenm,

fum fcite, quantum

tem , fidivitiis a

fülui

s? unde dignofca—

m, quantum h4

f:

um h

dversus ignominiam ,

& odium popu-

beas conítantia

a

m alios in

| Mspittr,

(us. fenefcis ? Audiv

ij te, cu

lm r

li, 6 inter plau

dire, cofolan-

tribulationibus con

folareris : opto te au

Si

fittem m

&t

n

erantem , nec

doleas.

l

l

tem te ipfum ,

bi ipfi i

i

T W

-& membra

i

[

canti; & gxatias habFS;

Yi on

Medico urenti ;

cur Dei medicina non ac

quu; -

& mercedem perfolvis *

(unt £emedia.

filwr,

are damna, qua

eis? Amentia eft, put

u dj

ægmu

do, &catera, quas vocas mala,

Si paupertas » fi

dere ; infultarenttibi, & r

yoffent tecum ve

tbis conten

homo , adve

rfaris? num qlhxquo

cerent : Quid mihi,

an juftitia, an

bono meá culpà priv

atis? prudentiáne ,

]

jo), .

licet mmecum lató ani

mó efle? Bo-

| *10,. .

fortitudine? An non

er ea inconcu

ffus emi-

fifup

| ïmtö qui

naerunt, qua mala putas,

nueris.

Magnum malum eft, ma

jum fcr;c non poli.

| : gmi [)6

] l W'. 10'

PATIENTER; QUE QUOTIDIE

Smm m

occurrunt , ferenda.

L

[

H n

: i

3oo. Multi funt, qui gr

aves fibi cruces, & tribula-t

atientiffimé ferre pro-

tiones eventuras fingunt, quas p

& hac rerum, qua nun

quam erunt , inaniipe*

"n i,

.:ponunt :

um fe exexcuifle arbt-

cic delufi eximium. patie

trantut s

l

ntic 'a«?f

p —

difcurrendi de Patientia.

295.

M ulriliter

trantur: cium interim multó minores ctüuces, eásque

s fugiant, &abominentur. 'Tol-.

us al

pra-fentes tetis viribu

& folerteradvertendum , . in mag-

lendus hic error eft;

a, Doitt

nis tariffimó, in minimis

frcquenterratdeiï'e patientiz oc-

gtoximïïm?ü'

cafionem , qua quotidiä 3 4c

omni feré momento excr-

ceri poteft aliena mala tolerandó ,

propria corrigendó..

Libentius autem eacrux amplectenda ;

quam Deusim-

y MAU

mittit; nam qua propria v

oluntate aflumitur ;

non fem-,

dent Infitmi, cüm in Medi-

er à Deo eft.

Sicut gau

gritudinem. cu-.

nde; ! (PL

cum incidunt, qui lethalem corporis a

jdistih

[it)

D

rare Íciat, & velit: ita nos calumniis

aliísque. mole-

& exultabimus ;

qliöd ali-

; CR ) quoä'ü

«

ftiis laceffiti gaudebimus,

|

ta animz. noftre vulnera -

i Ab u .ï(-'

quis repertus fit, cujus ope

: Futumfi'

fanentur , & fummis. apud

Deum; opibus locupletc-.

enerit ,.

"U

mur. Quidquid veró ev

libenter amplectemur ;.

& ea duntaxat molefta funt.,,

fjUs pallpï'ï

placer enim;

quod libet ;

uantult

uz non libent.

Qui volens

& lubens patitur, & mi-

Nec obeft relu&an-..

.odium p

nüs patitur ,

& meritum auget.

Y

ais

dummodo. contrarii motus ad.

E

qu

tis naturz repugnamia. "

qiu

partem

rationalem , in qua meri

ti, & demeriti fedes eft

mïi D

scüos

non per

veniant . imó hzc obnitatur, Deique opem fer-

*

M

venti otati

one depofcat. Virtutes ,

quz in actione con-,

[ g[ams

ng ob uF

fiftunt, facilé exercentur: at quz in toler

antja verfan-

t

; m

g

tur, difficillimz funt;

quia illarum ufus extra nos eft ,.

u

iftarum in nobis; illis natuza con

qllæ

Y

"

(fentit, iftis rxcpugna.t.i

i

en

Mo-miva PATIENTIZ.

.s)n

p

M

V

30l. Beati, qui per[e

cutionem patiuntur.. Mattb. s.

M Jul

Chrifto eft gnum amoris; &

l

7). I O.

Quia pati pro

n

"

ftenditur ; quantäa plura

' carlful

tantó quifquc magis amare o

& graviora pro Àmico pati non refugit,

Ifidorus Claritis

2. 0r. 20.

"

Stans im medio Difcipulorum oflendit e

$ manus , e

"n

latus. . Joan. 20. V. 20.

Ut ficutipfe, ita & Difcipu-

Gratia veré maxi-

li patientiam. haberent in adverfis.

ma dignum cenferi propter Chriftum pati. $. Chryfoft.

(

] ü'lmc

fat

[

,4

bom. fulï. orat, 4nna.

j

Vos

e j

t

k J

x

D CIC""

"

286 Pavtis1L, -Tit.- XXXIL. Materia pià. &v utiliter

Vos verà contriftabimini. Joan. Y6. v. 20. ^ Nota,

inhpto co

voluit iis dicere, quód in abfentia fua multa mala de-

tcepit: p

betent fuftinere, fed addidit: Triftitia veftra vertetur

tylom.

in gaudium , fi petfeveraturi eílent in patientia. Pa

Jro at

tientia in doloribus breviffima via ad Coslum eft, Pín-

ttum odk

€4 in Eccl. Etbol, 6.

exaltatior

Chriftus duxit Difcipulos in excelfum montem. Matr,

Qu oriü

17. V. l.

Nimirum non poffe ad

oriam Dei viden-

quod no

dam petveniri, nifi priüs multz di

ää

cultates, labores,

tum ft,

& tribulationes perferantur, — Tempora patiendi noà

hac vt

poteft przvenire felicitas re

Til d

gnàndi. $. Lea dg trADSÍg.

Dom.

| Glaniutes

Et tertia die re[urget.. Luc. 18. v. 33. Vide, quem

Ws Cu

finem fortita eft Paffio Chtifti : Sanó 1ztiffimum. Lztiffi-

t Difdpu

mum habent finem labores, & dolores. Barrad. Dem.

tis JEUS,

Quinq. tr. 3. lib. 6. c. 11.

Q cotgit

Ut portaretur ab Angelis. Luc. 16, v. 22.|

Non

t6 prdo

fuffecerat ad portandum Paüperem unus Angelus: fed

Y defm

propterea plures veniunt , ut chorum latitiz faciant,

prontm (

Gaudet unufquifque Angelorum tantum onus tangere,

g, N

S. Chryf. bom. de Laxaro. Significabant ; quanti zfíli-

Yaini

marent corpus, quod pro gloria Dei multa tuletat.

[Wïïmür;

Numc fcio, quod certiffime "vegnaturus fis. .. Reg. 24.

"U. ZI.

Unde hoc cognovit Saul? Experfecutionibus,

Cirils i

quasDavid ab ipfo Saul multis diebus humiliter fuftinuit.

Q ij

Patientia in períecutionibus fignum eft prdeftinationis.

lC vivens

JDitez. Patientia.

Onfortio

Explerateres eflis.. Gen. 43. . 9. Inter catetascau-

Irfy,

fas, ob quas Jofeph Fratres durius tra&avit, datetiam

3. Cun

hanc, ut ex longa fufpenfione fuz revelationis, fub

1 Um::[f,

hujufmodi duritie fortius occultatz , ipfa revelatio ple-

f ob

niori gaudio cumularetur. $. Tbom. Aquin, bic.:

Tïüïlnt; l

Et ecce!. Angeli acce[frunt.. Matth. 4. "0. 11.. Ecce

h

].

itar

tibi! poft nubilum ferena Jam apparetdies, & poftfa-

;

H

$,

mem, ac tentationes affluit deliciis. Baéz4 z. 1. lib. $.

€. 2. $. 27.

! MR

Wi ]

Jultque annnltm. de rmanu fta.. Geti, 4 1. v. 42, Jo-

'W;). h 8

c:ph

/*!"&4

Z

"

d7

"

( ul

difcur;end:' de PAtientid,

ris à Rege auream catenam

T

feph pro compedibus carce

valti mat de

accepit: pro fervili

vinculo;

annulóque ferreo, regium

u fordido indutus eft ftolà byílinà.

veftr vateur

annulum. Prohabit

Pro antri fqualore'

amplum imperii curtum. — Pro Fra-

a D

xum d D

trum odio gmtiam chis ,

& Principum ejus. Pro exilio

fer omnes honores cum his,

exaltationem. Denique con

fuit, & videbis;

nihil fuiffe paffum ,

monten lt

qua priüs paffus

m Da d

quod non,;

ut n

otat Rupertus , infigniter ei remuneta-

Si ita. Deus remuneratur fuorum labores m

tum fit.

(àte5; !a'qo:ö,

hac vita, quid faciet in futur

a? Corn. bic.

; ptii d

Venit Ad eos. MaArt. 6. ". 48.

Queties Dominus

Lt dg ij

calamitates immittit, fubmittit unà vires, ut tolerare

Cüm ingravi tempeftate, & vitz: periculo age-

; Vil g

qu eas.

rent Difcipuli ;

circa quartam vigiliam noc&us venit ad

fmum, L

ferret ; certum enim erat ; quód,

patrad D

eos JESUS, utopem lis

(uos confc

endete navim , idem

qui coegit Difcipulos

N

eis pra(tó futurus effet.

Did. Nyff. Sabb. poft Cineres $. 2..

1

ebatur. Luc.7. U.12.

Nihilim-

ineds: fed

- Ecce defuncius effer

*

provifum Chrift

O àCcCl

debat:, longé habebat ante omnia

driz fa.

idit occurfus hic inopinatus.

In ut-

previfa, N

.

on aAcci

.

ons

bembaimi

deó venr

tut tantó miraculó fidem, homénque

, quit d*

fuum illuftraret. Applica. BarraZ. t. z. L.8.c. 6. . 15.

js tuttt

Studió

"Ab[que $yn.

Agogis vos facient. Joan. 16, V. 2.

4',. L Rdg.) n

Chriftus admonet Difcipulos de futuris ,

ut fe conttfa

rlfäcutiümæ!ä

tantas injurias munirent manfuctudinc.

Quisquis rec-

fierfit

té vivens à Chrifto flagellis atteritur, poftmodum ejus

deftint

confortio non privatur. B. Pet. Dam. Ep. 1.

Pofiquam flagellavuerint , eccideut eum. Luc. Y8. v,

p od

33. Cum Chriftus tanta fujt paffus, equum, & ju-

wit)

dateüäf

D

fium eft, ut & nos quidquam patiamur in hoc mando

clition ,

pro obtinenda Calefti gloria. Ad fupernam quietem

,j

veniunt, qui in prafenti paffionem Chrifti Redempto-

7

ris fui imitari (atagunt. S. 2bom. Aquin. in Cant, 3. V. 10.

[/A Ih

Vult (» nom vult piger. Prov. 13.'U. 4. S. Hieron.

51 &PO&

h

[

bíc. Reáé pigri nomine denotantur ,

qui volunt reg-

!l

lþ

nare cum Domino ,. & non volunt pati cum eo.

Apud.

Sylv. €. 8. in. Luc. 22.

, 42']

U ^4

Et

eumes

298

Pavt. 11. Tit. XXXIL Materia pi? &» utiliter

E* fequebatur eum multitudo "magna languentium;

quo

d

quia videbat (igna, quafaciebat [uper bis, quiinfirma-

2

num ]

Àn

bwntur. Joan. 6.. 2. Utiles ergo funtcorporales in-

firmitates, quia ad Deum ducunt. $. Franc. Salef. de

poli

4«cm. Dei l. 9. e. 1.

fumi

Domine (aloa mos, perings.v Matthb. 8. v.25.. N

Ven

Petrus non fuiffet in anguítiis, & tribulationibus , nun-

g

uam clamaffet ad Dominum.

Tribulationes. calcaria

"

u

nt, qua faciunt nos currere ad Deum. S. Thbom.

j/

I

"

de Vill. Conc. de Martyr.

(

Orate Dominum. Exod.9.-*v. is. Ecce Pharao du-

(ONdi

riffüimus! tamen profecit verberatus. Ante verbera Do-

Celt

minum nefcit, verberatus pro fe Dominum fu

a.t.

ppl;cari ro-

p

Orig. bom. 3. im Ex.

Hilg dtu

. Cim vidifet JESUS jacentem. Joan. $.-v. 6. Pii-

Mi

mus, in quem Dominus oculos mifericordiz conjecit;

Tim r

fuit hic tot annis infirmus.

O beata patientia! tu e-

q

nim es caufa, ut in locum, ubi tues, oculi Chrifti

Capt j

dirigantur.

O quantum valet patientia apud Deum!

lm

Diez- f-er. 6.D. I. a

u

Ecce Princeps unus acceffit . n adorabat eum.. Mattb.

GH

9. . I8.

$. Marcus $. v. 22.ait, non folum adoraf-

ts

fe, fed etiam ad pedes ejus provolutum. Quid hunc

p

Principem adeó humiliavit? Non dubium,; quin maxi-

Ti

ma illa calamitas, qua premebatur. Diez D. 23. foff

ÜJDERÉ. C. d.

J.Ijg

1

Nodte quadam in fomnis S. Agatha apparens dixit

dj|

of

Monacho Ciftercienfi zero: Non fit tibionerofa infit-

9 |

mias hzc, quia ifti fexaginta dies reputabuntur tibi

iri,

pro fexaginta annis,

Qa]ar. l. 4. c. 30. apud. Bolland.

E

$. Febr.

$

Boctius 7. Je confol. profA 2. dicit, quàd in pälatio

w

Joviniano erant duo dolia; unum de optimo vino, &

aliud de amaritfimo.

g

Et quicunquc volebat de bono

bibere, oportebat,

lica.

quód prius biþerct de amato. Ap-

i

Quid eft, quàd jejuniis folemnia przvenimus ? nifi

quo

——

717

difcurrendi de Patientia.

2199

lpuatiwm

quàd permultas tribulationes oportetnos intrare in reg-

num Dei.

, iif

S. Bern. in vigil. S. Andr.

Antequam tentaretur Job, Deus ei non locutus eft:

comoritsd

n hd

poftquam autem tentatus eft, venit ad eum Deus, &

familiariter loquitur, quafi Amicus cum Amico .fuo.

p a d

Veniant plagz ; omnia poenaram genera, dum poft pla-

tjorbute

gas Chriftus adveniat. S. Hieron. im P[alm. 66.

jones ciiti

Refertur deanima cujusdam Sancti, qui multas in hac

m- S' ZMV'

vita zrumnas fuftinuerat: qui;duim poft mortem Ami-

co appareret, illéque quareret, num rantis doloribus

ce Dhap?

condigna fibi fuerint gaudia? refponderit: Ipfa prima

e vetbeil

Coclitum falutatio , qua me Codlum ingredientem com-

| fupp!icariil'

plexi funt, ac pracfertim primum Chyifti ofculum , quo

me deoículatus eft,ita mihifuave accidit, ut mox om-

m h

nium laborum me oblivifci fecerit , -omniümquc dolo-

rum memoriam mihi abíterferit.

Cornz in Cant. l,

dig carrà

ntis! t

Quidam Princeps Satacenus quoídam FrancizProceres

ul C

captivos vifitans, cum quzfiviffet, utrum &1pfi DeiFi-

lium ex Virgine natum, ctucifixiim, mortuum crede-

Qud Dum:

rent ? Illis affirmantibus dixit: macti animo itaque cfto-

te; nam parum pro ipfo fuftinetis, qui tarita pro vo-

N Muttb:

ojum «t

bis paffus eft. Et fi fe ipfum ex fepulchro fufcitare

uid u

potuit, poterit & vos ex veflra captivitate liberare. Sc-

Ham , verámque fuifle confolationem eventus probavit.

, qui i

p. wl

Beyerl. Conolatio.

$. Francifcus cüm aliquando graviffimo oculorum

dolore vexatus, tobur à Deo peteret , audivit à Chri-

at äfk

u mïdï

fto , inexplicabile fibi in Coclis przzmium pro illis pa-

pabunti 1

Iai, & ad hoc fe per hos .dolores inveftiri. Specnl.

Exemp. ex. tit. Cal. glor. ex 9.

.PM Bon ;

S. Ignatius à quodam Patre iaterrogatus, quz com-

pendiofiffimaad perfectionem via effe? refpondit: fi mul-

$m

p&W

o v

ta, & magna advería pro Chrifti amore patiàre: Pete

hanc gratiam à Deo; nam cui Dominus hoc tribuit ,

j

multum tribuit; hoc enim uno beneficio multa conti-

4mato.

Dentur, & magna beneficia. Rib. lib. $. c. 10,

D

h ad Fraues fuos ducüs lo-

i "

glcma-dmodum Jofep

$

que-

n

—

300 Part. 1I. Tle. XXXll. Materia pià & utiliter

quebatur, quos tamen intimé diligebat: Ita Deus quo-

Bd

Thont

que frequenter confolationis gratiam Ele&tis fübtra it,

ipíe

cüm tamen certum fit, eos ab ipfo prz omniþus aliis

*

diligi,

W :

L

1onj

$.H1

eronymus Blefillam ad tribulationes patienter

ferendas fic allocutus eft: E duobus elige quod voles;

den

aut $ancta es, & probaris: aut Peccatrix es, & inju-

Cur

p

fté quereris, minora fu&incps, quàm merertis. $. Hie-

4

ronym. ad Bl»fil.

$. There(ia poft obitum cuipiam magná illuftris glo-

rià apparens, teftata eft, nulla re magis, quàm afflic-

p

tionibus, dolotibus, aliísque perpeffionibus fibi eam,

(üit

qua jam frueretur, gloriam patatam elle, ac; fi lice-

m

ficute

ret ad mortales redire, nil potius habituram ; quàm ut

f

$4

pro Deo fuo graviffima quzque pati poflet. Viza . y. c. 4.

Daniel Martyr Affricanus ad Tyrannum dicebat: ure;

Bo

tunde, lania, Idola tua non adorabimus: quö maeis

EAU

Ton J

nos aflligis, hoc digniores vità atterná efficis. Tua fz-

vitia noftra eft gloria. .Eje&i à terra in Codum ad-

jv

mittimut.

Drex.in Ros. p. 1. €. 13. $. T«

DW

Servulus Mendicus totó vitz fuz tempore paralyfi

W

laborabat, ita ut movete fe non poffet, femper in no-

ny

vis morbi acceffionibus gratias Deo agebat; unde &

W

TUb

Angelorum cantus in morte audiebat, & odore fuavif-

fimo ftagravit.

Marul. lib. $. c. 4.

l [U/

Cum íancta Br

igitta quondam Chrifto cbnque&a ef-

q [

fet, fe à vanis, & inutilibus cogitationibus, timoté-

Tl ts

que judicii tantopere vexari, refpondit ille, hac eít

ltcg

perfecta, confufnatáque juftitia , ut ; ficuttu olim in

qud|

feculo contta voluntatem meam, talibus vanitatibus te

lt pur

dele&abas, nunc contra voluntatem vanis & mundanis

feper

cogitationibus vexeris. — Blos. $m momnil. c. 10.

[

B. Guilelmus.in Dania Abbas nenagcfimum annum

M

jl

agens,vidit'in no&tis quiete, Angclos coronam aüro,

gcxïlisque diftin&am affabré texen:es ; cümque obftu-

pefcens quzreret, cui eam appararent ? refponderunt ,

N

fibi parari, & tunc perficiendam cHe, cum fatis paffus

i

éilet. Lyra. £íz Apopb, s. Ige. hä M G

Belle-

x

[j

ii

difcurrendi de. Patientin.

301

U5 qw

Bellovacenfis de $. Antonio refert, quód cüm Dz-

btatily

mones verberaflent B. Antonium ufque ad mortem , &

bis d

ipfe immobilis perfeveraret in bono propofito fuo, De-

um invocans, lux emifía à Deo Dzmonces fugavit ; An-

pmcmu

tonium fanavit, & JESUM Chriftum fibi affiftentem ci

d vt

demonftravit, cui Antonius: Ubi eras, bone JESU,

cüm ità malö me tractarent Dzmones?

Ec

& nj

*

05 ait Deus,

eram juxta te, cernens, & gaudens de victoria patien-

. $Ht

tix tua.

Manf[. ds[c. 33. 9. 7.

flisgr

B, Baptiftz Veron. dixit Chriftus : Recordare, ma-

) altie

gis me tibi oftendiffe fignum amoris, dum te afflixi,

jl eanm,

quàm dum te tenerem'ar&té in dulciffimis brachiis meis.

Á lice-

Magnum beneficium eft, non peccare; majus, poffe

m ut

facere bené; maximum, pati malum. Laaeiz. ep. 9.

fb

64:8622,127 £.

Egregié ait Seneca: Dolor imminet: $i exiguus eft,

6 ms»

Juru)

feramus; levis eft patientia. Si gravis eft, feramus;

Tur

non levis eít gloria.

In excerpt.

- Erant duo Fratres in Monafterio uno.

Unus erat

SIT il

gratiofus Abbauü; & czteris Fratribus, alter. autem

j

pmï'j'(ï

non crat gratiofus, & quidquid deliquit, immediaté

ab Abbate punitum fuit, fed alii frequenter pepercit

e in N

undc M

ipfe Abbas in fuisnegligentiiss quia gratiefus erat om-

nibus. Apparuit autem ille, qui gratiofus erat Abba-

« (iay

ti; dicens, íe effe in magnis poenis. Et Abbas: Ubi

d ei

eít ergo ille infelix, qui plures negligentias, quàm

tu commififti.

Et ille: Ó Pater, ipfe non eft infelix,

cimor

hac e

nec mifer, quia jam eft in claravifione Dci; quia quid-

quid hic cum negligentia commifit, immediate hic fu-

olim j

it punitum ; &íic fatisfecit: fed mihi, Pater, fzpius

atibUs t

pepercifti in. meis negligentiis, €à quód gratiofus tibi

fui, & czteris Fratribus: ergo jam graviter torqueor

4nmurm

in purgatorio. — Difcip. prompt, 635. Litt. H.

4ur0»

Ad Monafterium Davidis petentes recipi, priüs de-

cem diebus prz foribus Monafterii verborum opprobriis

ob&u'

enunto

Vexabantur, qui patientes ad decimum diem perfeye-

ia

Xabant, recipiebantur. — Beland.

.Palflls

j

! MoibBus

—

302

Part. I1, Tit. XXXII. Materiapi? C utiliter

Morbus corporis medicina cordis. Leo, tefte Sali-

vt

no, quartanam femper patitur, Divina providentia ita

fot

difpcnente, ut ejus ira temperctut.

.

x

f:

dalena, ita fuerit Peccä-'

mi

Quaz fuit cau

hY

à, quó

d Mag

d

ttix, & qu

[

d perdiderit nomen? Martha veró femper

Q

Virgo fueri

t? Gratia Dei, & tribulatio nam dicit $.

Matth. 9.

W

Ambrofius, quód Martha fuerit illa Mulier;

. 20. quz duodecim annis habuit fluxum fanguinis,

f

[

Quando Magdal

.

ena cecidit in peccatum ; Martha ceci-

.

dit in in

a alias fuiffct ut Magdalena.

Ya

firitatem , qui

j

Joannes Anachoreta , cum quidam ab eo peteret, ut

Ü

d

À Éebri tertiana eum liberaret, refpondit, rem tibi ne-

Yetu

ceffariam cupis abiicere; ut enim. (apone panni lavan-

VU

tur; Sic mentem morbi eluunt.. Corporis morbus animae

l

falus, Virtus in infirmitate pcrfigitur. Ruffn. in vita

oan'

i

Ti

Sicut falco dum vivit, manu Aucupis geftatur, de-

p

licaté nutritur, & in fummo otio perpetuam volupta-

—— FR

]i

M

tem capit; mortuus veró in fterquilinium mittitur : gal-

lina vetó vivens in fterquilinio pafcitur, & n angulis

al

ts

domus delitefcere cogitur ;

occifa veró purgatur, con-

& à Principibus

w

ditur, apponitur in argentea patina,

in ventte fepelitur: Ira Mali in hac vita honorantur,

Q

& Eledti defpiciuntur, poft mortem veró diverfa utro-

l

rumque eft r

atio. Staplet. im Dom. 3. poft Pafcba. -

ftultus,. volens cüm feftinatione ire Ro-

f

Quis nifi

PU

mam, viam tenet ducentem Compoftellam ,

qua fem-

p

per elongat à Roma? cüm igitur via ctucis nihil ha-

beat , niä afperum , & hzc fola fit via ad regnum, re-

li

4i

ftat neceflarió, quöd omnis via ; quæ'dulcc bonum fe-

tur

quitur, non amarum, ducura fit ad infgpnum. $. Bo-

nAvent. ferm. »0. in Exalt. $. Crucis.

lita

Sicut Miles optatbellaingruere, ut ftipendia habeat:

ü«

& ficut Mercenarii timent, nedefit, qui eos conducat:

Ita & nobis timendus defectus triþulationum. Pinna in

Wl

Ectl. 4. Etbol. 535.

*

feinpct

Quemadmodum incus aliqua licét quidem

vCr-

m

Dv

ilite ;

303

! difcurrendi de Patien?ia.

(le -

verberetüut ,

non tamen dattergum,

neque concavitatis

lentia

fed eadem femper manet,

fibíque fi-

formam in fe recipit,

fc valt ger

ere Chriftianum , intet

tD

milis : Sic & qui verum

five extrinfe-

diver(as tribulationes

atque tentationes ,

Q t

llatas injurias

contumelias ;

perfecu-

ii

cüs ab hoftibus i

five inttinfecus à

tiones, damna, aut alia e

juímodi;

Matth.

ft

las diverftfümas' "

fpiritibus imm

undis inductas angu

la,n uinis:

oportet, fortiter

quæcuxiquc ïob-

ha ct

unus & idem maneat

:

venientla pcrfcrc

ns.

$. Ephr. de Fide.

jaleni«

dhátet vafi, in quo coquitu

r, & pet-

Sicut cibus à

nifi mo-

etefet,

debitümque colorem ;

p tibi

dit faporem debitum ;

is adhzret iít

i mundo, nifi mo-

veatur: Sic cor homin

i d

1diot. contempl. lib. a. c. Y.

veatur per tribulationes.

us

Lucetna licét videatut exzingui R

cüm emungitur , ta-

n

1

ic San&i, licét

ttibulationibus

men clarior redditur: S

jucidiores redduntur.

Hugo Card.

mpl dc.

premantur, tamen

n Jo. 6.

olu.pü*

f in una bilance pondus imponas»

Sicut in libra,

u p

altera prius . depreffa attoll

itur: Sic Deus onus tribula-

ut mens ,

prius in tezram de-

| mguïxs

tiois corpori imponit $

j Q

&) amorem cælcf*cemf

preffa fe fe elevet ad Deum,

incipllbïli

iCorn. in lib. Prov.

16. U. I T.

.

,oramun

fhcina Arti

ficis , alter; quþ

J

acent duo lapides in o

[, utt

fterni pavimentu

m debet, vi

x ferro fricatur: alter ve-

debet Chrifti

fimulacrum, tunditur ,

17

10; qul effingi

g V

inciditur , diu torquetut :

nec fuperüc

*

ies folüm fcal-

tut faxi, & ni-

ü£ (m'

prum non evadit, fed in vifcera mergt

n diu tortus eft, pe-

xihi J

hil non vulnerat. Verüm qui no

lTi [C

dibus proterendus exponitur;

qu

i diu vexatus , loca-

ld

is coronatur,

thure co-

yun

tur in aris, auro veftitur , gcxïx

Jitur. Oliva lib. 9. ftrom. $. Er

77 qui-de

m mendicus.

A

Sicut Aurifex, donec au

rum

bené purgatum viderit,

Sic Deus tribulationum

ictt

de conflatorio non extrahit :

ducte

nubem non abducit, donec nos pen

itus cmundgverit.

ii

$. Gbryf. bom. 4. ad pop.

*

nem videmus iri

(cena mulctari exilió ,

Quando homi

['empef

damnari capitis, impeti mucte

ni

jbus, quàm exiguail-

us

(

a

je4 Part. 1. T:1. XXXII.. Materia bi & utiliter

lius commovemar miferatione ! fcimus enim hzc ludi-

j

cra efle; & ficta, & umbras tantüm vexationum, non

n

veros cruciatus. Quzcunque in hac vita tolerantut

&i

fi cum iis conferantur, quz in

a'terna vita torquebunt;

!

funt comediarum fictz

perfecutiones ,

& Íolze reprz-

fentationes verarum calamitat

libo 4"0 C' 90

mn. Did. Nyf[f. viz. Abr.

qt

Sicut Atbores frugifere in colligendis fructibus ve-

lu

xantur, lacerantur, fpoliantur, diutiffimé tamen vive-

1e pcrm-ittunturþ: Infrugiferz veró intadize ftant, fedci-

fui)

tius exciduntur, & ín ignem mittuntur: & (cut Eoris

dl

defperatis omnia conceduntur, iis. veró $

f

falutis fubeft

quibus fpes

Aij

» amara medicamenta applicantur: fic Re-

$i

(

tobi bonis hujus mundi faginantur, & à tribulationi-

fiüm;

À

us immunes, autminüs faltem obnoxii manent : Elec-

quam

ti veró laboribus & rumnis vexantur. $. Greg. lib. 21.

iot

?$20T. €. 4.

tl |

Sicut corpus non poteft coftare citra exercitium:

qui

Ita nec anima;, aut mens diu- poteft valere citra vexa-

N

tionem.

Laug. Polyant. Crux.

Sicut fi quis particulam de materiali cruce Chzrifti

I

nobis donaret, magna cum voluptate , gratíque animi

E

fignificatione acciperemus: ita fi quis de cruce fpiti-

hi

euali ejufdem Chrifti particulam nobis donet, tantó pro

Íei

majori bencficio agnofcere debemus ,

quantó ifta prz-

ftantior eft cruce materiali,

pts

Nierenberg. tn lib. de adornt,

dum,

Sicut is, qui in mare fe przcipitare volentem fifte-

N

ret, etfi aliqua in parte corporis vulneratet, non mo-

&

cuile, fed fingulare beneficium contuliffe diceretur:

2

lus

ita Peccatorem in tartara ruentem percutiens Deus, ma-

Tit

Oa

ximo afficere beneficio cenfendus,

atque ideó tribula-

M

tio zquó animó acci

li

1f. poft. Penz.

plenda eft, Staþlgt. t0. $. in Dom,

Sicut pia Mater

W

nunquam magis ad confolandum,

& fovendum Filiu

m accurtit ,

W

quam cüm vehdémenter

hy

plorantem cernit:ita Deus nulli

bi propior eft fervis fuis,

quàm cum in tribu

Q

latione gemunt, Graat. iz loc. cofm.

fbl. $10.

9i-

jj

/æ

3o$

liter

difcurrendi de Patientia.

itc lil

Sicut luminaria patienter ferunt , quidquid de eisfin-

um

unt homines: ita debent patienter ferre jufli omnes,

etiam falías de fe criminationes. S. aéfelza. apud Man-

Jetantü

fí difc. 20. 9. 1.

Qub

ad ho-

l rept

Sicut cervus, dum nimis urgetur à canibus ,

minem Ííponte confugit : fic tribulationes Peccatores

vit, A

quafi canes períequentes ad Dominum 1edire compel-

?

fibus Y

lunt. Staplet. in Dom. 1$. poft Pent.

Sicut debilis ftomachi fignum eít, duriorem cibum

nen v

non poffe concoquere: ita parum robuftz virtutis in-

t ) de d'

cut

JEnti

dicium eít, adverfitates non poffe zquanimiter ferre-

Arifl. lib. 4. Eth. €. 3.

]bus

fïwcs

. Sicut Amico, dum manusejusab alio Amico in fig-

: fice

ilatioti-

gumamoris arctius conftringitur ; jucundum . potiüs ,

quàm moleftum eft; quia dolorem illum, quem pref-

r: Blec

fio talis generat; minimé dolorem ,fed. fignum amoris

jj 1

efle fatetur: ita & tribulatio quzvis letitiam potiüs,

quàm morftitiam parit, f àDco in fignum fui erga nos

jium:

amoris immifla credatur.

Nierenb, lib, 1. de adorat.

UM

Sicutzequum eft; ut ; qui aliquot florenorum millia

debet, libenter centum offerat, fi hos pro toto debito

| Chïi&i.

acceptare velit Creditor: ita non minus zquum, ut in

E 4niQl

hac vita libenter per patientiam tempotalium, & tran-

t [plllv

feuntium adverfitatum folvamus , quod in altera vita

nto p

per eternarum. poenarum tolcrantigm fuiffer perfolven-

u p

dum.

al

Sicut cortex in atboribus pené femper amarus eft,

m hfh

& afper, fructus autem ejus fuavis, & gratus: itacvIne

on D&

tus patientiz, etfi amara fit, dulces tamen fructus pa-

ceretib

rit. $. Chryf. bóm, 30. in Epift. ad Helbr.

onsy

Sartor pannum in multas pártes laccerat, quo fadio,

vribul

licét imprudens cum deftrui putet, reverà tamen non

j D

deftruitur, fed ad veítis ufum difponitur, qua homo

ornetur, & induatur: ita Deus nos aflligens non vult

d

'nos perdere & affligere, fed beneficiis aficere, quam-

nentel

quam nobis ob imperitjam non videatut. — S£aféer. 57

j f

.Df:m. 3. Epiphb.

$i,

f (:W/h

Sil

um

m

jo6 .Part.ll. Tiz. XXXII. Materià piäeä-utilit?r

Si patienter fers tibi venam fecari & fimilia ad acqui-

Ínt d

rendam corporis fanitatem, cur patienter non füftines

womine.

adverfitates ad animz falutem ?

5

ndig j

"Faciunt homines ficut Nautz, qui cüm in mari funt,

quzcus

dum ferenum tempus eft, vacantlufibus, & diffolutio-

Et D

nibus, & Domini oblivifcuntur ; cüm autem ingruit

TR

tempeftas, tunc invocant Deum ; & San&os, & vota

a

de, (

multa faciunt: Sichomo feré quilibet, dum eft in pró-

agitr,

Íperitate; omnia mala, & feré nulla bona facit, fed

Alttm

Ts

in infirmitate promittit, quidquid poteft. Hwgo Card.

i2 Pfalm. 77.

m ji

. Sicut is, quem audire przfentes nolunt, percuffio-

Mj x

-

ne alicujus rei, autfonó editó filentium, &audientiam:

V"I. de

fibi conciliat: Sic Deus, quando homines eum audire

" Átu]a

nolunt, percuífione, id eft, tribulationibus eos atten-

ihqua Ms

tos reddit.

Nierenb. de adorat.

il ts

Sicut qui avem fervare cupit, ei abícindit alas, ne

PO& u

avolare poffit: ita Deus fzpé iis, quos przdeftinavit,

'üermr|

alas divitiarum; voluptatum, & honorum praícindit;

, [fgnd'n

ne ab illorecedant, & ad priftina mundi pericula tever-

N

tantur,

Granat. tn. duce peccat. fol. 793.

31 A/æ' i

