: Sed quàd diligat

at

em, fuz Diving volun-

;

i

tati refiftentem : Mundum,

" o

Juftorum perfecutorem , in

maligno pofitam ,

fer. 2. Pent.

quis non ftupeat? — Déez Comr, H

Dp?

Cim. dilexiffet fuos. J?. 13. 9. 1.

Quod Divinz g;ie«

tatis indicium clarius , qu

àm ab hominibus trücidari ,

& adþuc homines amare?

W' H'

Non videt delicta & rabiem ,

fed videt opus fuum.,

Videtfuos, cüm dilexiffet fuos,

Z,r;am "

Baexa l 3. c. 3. $. €,

pparmiz

0 p

—

1j

g Part. 1l Tíé. XII, Materia p u-tz'!äz*ef

Marc, X6. "0. 9s

Abparuit primo

Mari& Magdalena.

Veni 8

Sed quare primö

Magdalenz? 'Tum quia diligebat ax-

dentius, tum ut mon

ftraretur ibi abundare gmtiam, ubi

Quanc

&um |

abundavit peccatum , & nul

li de cotero. Peccatori de-

&tm |

fperationis lo

cus relinqueretur.

Hug. Card.

Ton (

án me. Mattb. 28.'u. 26.

Omne

Patientiam babe

-diner

debitum dimifi tibi, quo

oniam rogai"ti me.

*

Non quia.,

nediam íuftinuifti; non quia

Dr

triduó in pane, & aqua 1

iis; non quia peregrinando

vetbg

no&urnis te macerafli vigil

fna

atogaftime. Eodem momento,

tefatigafti &c. Sed qui;

& tot

commoventur ei omnia vifcera z

quo tu pcrcutis pe&us;

Incert. AuB.

lnjly 0

Simul & togas, & impetras.

ec» ofculatus eft eum. Lut.

gmfi.uw'

Cecidit juper collum. ejus ,

C

ccanti Filio d

at ofcula, non

1$.77, 20. Sic Pater pe

J tv

Non objurgat ,.

non repellit, fed mare imita-

flagella.

licét

Datcos.

tus, quod

fuvios ad fe redeuntes non objurgat,

bem erraverint, Íe

ï

if

longis ambagibus fugitivi per of

Ws

continuo ipfos finu, unde fluxetan

t, tecipit; fuorüm-

Cra,

que thefaurorum facit participes,

Si tanta benignitatc

littm

à patre recipitur talis notz Filius;

*

N

qui ad illumnonalia

m quód fame fe fentiat moti »

p

de caufa revertitur, qua

u

d Deum revertimini eo tem-

quid de vobis dicam , qui à

utma commo

dorum & diliciarum. copía.

Prm

pore; quo omnz

1ells, (

abundatis, totüm

que amore Dei relinquitis? Ó quanto:

affe&u vos fufcipiet ! Segmer?.

totüm |

y-

anij

Hodià im demo tua oporte

t mewuanevre. Luc,Y9.0e

hodié in dómo tua

poum

Hodié inquit me qua

rere cæpifti "

Verum eft igitur, quod perPro-

Euj

oportet tne manete.

phetam dicitur, quia Peccator quacun

que horaconvet-

TU5 tà

& non motietuts.

fus fucrit; & ingcmuerit, vita vivet,

ruce næquc

una die opus

Nleatr

S. Eufehius Emif. — Latto inc

Neque brevihora. '"fan-

d (*C ü

habuit, & quid dico una die?

in Gen. z.

ta eftDei mifericordiainnos. S. Chry[ofr.

Til

Cur Nicode-

hs

Venit ad JESUM noéte. — J0, 3« V. 7-

mus nodte, & occulté veniens non reprehenditu

Q? Rue

Tà

ert, lgnofcendum eft illi, &:ex(pe&anda ejus lactens »

li,

. L5mos.

egg ]

&edentulafides, donec crefcat, & puriücctur. S

Veni

Il

UT

tht

difbcurrendi de Fidutim in Deum.

159

( 16 0

Weni & tt, vel fcró vel nocte, vel quacunque hora.

Rligot t

vatiam, d

Quandocunque veneris, invenies JESUM , ad füfcipien-

dum paratum, nec minorem ferius venientibus merce-

eccatot d«

:dem pia largitate folventem5 nam qui horá . fextà venit ,

]

)

6 Qu

mon eft mercede fraudatus, & qui undecimá, plenitu-

dinem mercedis recepit.

Sylv. bíc.

Non q»&

Pracurrens a[cendit in arborem. Lua. 1 9.7.4. Noh

T

verbum fecit, non manibus pulíavit, fed nec oram ve-

ercgrmandO

ftimenti tetioit : Solüm ex atbore oculorum ictibus egit ,

m momtnw;

'& totam íe effudit JESU charitas. Fidelis anima vel

ynnia vt

unius oculi radió immifló vividum fontem vulnerat, &

íi.

Qratiarum fluenta educit.

Baezs q-. d 10.c.7.9. g.

Comveríus autem JESUS, ( idens eos fequentes,

: ofculh I?Oü

Je dows38.

Minima obfequia Deo accepta funt.

j m

Paucos hi Difeipuli poft TESUM ereffüs fecerunt, &

Jjurgaï: '*l*l

non fe continet JESUS , quin ad illos placidus. conver-

gyetitt ^

tátur, illis pauculos illos greffus acceptos referemns. $.

9it; [uof,i'llï'

Greg. Naz. or. 6.- Nihil parvum eft, fi Deo fuerit ob-

, lp

latum, iicét fit mminimum.

Epulo de micis potuiffet

us

placere Deo , cui leviffima quaque obfequia placent,

feyit

BAeSA T5 . AL. 60 d. Q II

CpA

timinl

0 KT

Procidzt zn faciem f[uam. Matth.26.-. 39.

Ut quafi

cunm ! :

reus, & ponitens pro nobis fe fifleret Patri, eíque fe

.s ) ö qwm

totum ad cafligationem offerret, q. d. En ego pro

4l

hominibus reum me tibi dedo à Pater ! En paratus ad

j

[

ponam ! Corm. bic.

i dont.

Epnulabatur quotidie fbendidó. Luc. 16. v. 19. Si

Ia

wd ff

Deus tam indu].genter habet eos, à quibus offenditur,

Jora

quid faciet his, à quibus amatur, & colitur? Cui non

p J

gt

videatur, fuifle Lazaro acerbi moeroris occafionem , cüm

g i

& (e tam cruciabiliter à «Deo flagellad cerneiet, cui

t

0!'2.1 T,Il'

placere ftudebat, & Divititam commodeé effe , qui illum

ma. 2|

'offendebat?- At magno hoc folatio Lazaro erat, cum

Qu P

3ta fecum reputaret : Siis, qui Deum offendit, tam

j "

"

w

)

lauté, indulgentérque ab illo habetur in hacvita, quas

J

€go non ab eo grátias in futurum exfpectem , quiDo-

c]llS

U

D /W'

mino tam fancto, jufto? & xecto fervio? 2Di4. ay[f. f-

$

qul

Eccop

60 df pE aw So Es

TM

160 Parib 1L Tit. Xll. Matéria pié. & ütilitey

Graves Patres tenent»

Doni

Ecce Magi. Matth. 1. v. 1

fuiffe Maleficos.

S. Chryf. bom. 1. ex 'var. in Matth.

lu 1j

tüntum

Tacité refpondet objectioni, quare ifti fal(z Religionis

Hic D

Cultores fint vocati? Ne aliquis deíperaret, inquit;

QOnt, n

pofle fibi falutem credenti donari;

quia jauþ confpiceret ;

Iu

Magis effe donatam. — Sy/v. hic.

Chrif

Vidit bosminemfedontem in telonio, Matthaum nomine,

Mattb. 9. V. 9.

Cateri Evangeliftz propter verecun-

quin

n

animg |

diam & honorem Matthzi noluetunt eum nomine appel-

tes.al

lare vulgato, fed dixerunt Levi; duplici quippe voca-

bulo fuit.

Ipfe autem Matthezus Mattheum fefe; &

Is Jj

Publicanum nominat, ut oftendat legentibus, nullum

d

Qufpe

debere de falute defperare, fi ad meliora converfus fit ,

cum ipfe de Publicano in Apoftolum fit repenté muta-

!fr fit,

Usel, g

tus.

S. Hieron. bic.

Uneus, j

Et Zacharias Pater ejus vepletuseff Spi

;itu Sanélo, (5

prophetavit, Luc. 1. . 67.

Vide, quàm bonusDeus,

& t

ln M

& facilis indulgere peccatis.

Non folüum ablata reftitult,

$ Ti 43

fed etiam non fperata concedit.

Nemo ergo diffidat, ne-

mo veterum confcius delictorum pramia Divina defpe-

bus iU

xct. Novit Dominus mutare fententiam , fi tu noveris ;

. Hnj;

emendare delictum.

llïmem ;

$. Ambr. L. 2. in. Luc. de vefolut.

ling. Zach.

*

(UU'O 1'1]1

iij

Tu Aliquando conver(íus confirina fratres tuos,. Luc.

UT dj

224 0.:22.

Tu Petre converfus, bonum exemplum

eris omnibus , ut nullus: Credentium jn te refpiciens de-

At in

lp& h) u

Ífperet, qui, cüm Apoftolus fueris, & negaveris, ite-

abiicium |

rum tamen receperis Primatum omnium, &|Przfectu-

ram orbis per poenitentiam.

S, Amibr. in. PfAl. 30.

747 n

1deb imifericordimm con[ecutus [um, ut im me primó

Injyy,

3 g

ofteuderet JESUS Chriflus omnem patiemtiam ad infor-

j qü

t H

malionem eorum, qui credituri funt. i. Tim. 1. v. 16.

ATR

$. Anf. in Paulum. "Ut nemo jam defperare poflet;

ly

"8 ef

i

remitti fibi quecunque peccata, cüm ego tantorum fce-

lerum indulgentiam accepillem , fed unusquisque pec-

M

p

Uland

cator fibi diceret : Si San&tus Pauluseft, ego quare de-

2

ài

fpero? Ut hzc dicerent homines, ideó Saulus de Pet-

Domine

fecutoxe factus eft Apoftolus,

217 E

afeurrendi kde Fidacia :2 Deum,

I6b

us tedt!

Domine memgnto mei, dum -veneris imvegnum zunm,

, ib Mitd

Luc. 13. v. 41. Dominus refpondet : Hodié. Latro

tantum petit.fui memoriam, & paradifum accipit.

] Re*:igioxlüi

ict, It

Hic Dominus plüs tribuit, quàm rogatur.

S£ella de

E0Dt. Tumdi p. z.

confpit

Remittuntur tibi peccata tum.. Luc. $. V. ao.

Cüm

hi m

Chriftus fit liberaliffimus , freque

nter plus largitur,

quàm petitur, ficut & huic Paralyt

P[c[ vetecut

ico primó contulit

animz fanitatem , quamvis nec i

pfe, nec eum portan-

ominepre

tes- aliud poftulare intenderint,

quàm fanitatem corpo-

uppe vod

ris.

Dionyf. Carth. bic.

*

n f &

Surgam , (» ibo ad Patrem meum. Luc.

Er. w

18.

us ] IlUUllm

Qua fpe?

Quafiducia? Qua confidentia? Illà

; quaPa-

ais lt

tcr erat,

Ego perdidi

» quod Filii erat : Ille, quod Da-

pone m

tris eft, non amifit.

Apud Patrem non. intercedit ex-

tianeus, intus eft in Datris

pectore ipfe , qui intervenit ,

lüsdïl&o)ä

& exorat, affectus.

$. Chryfol. Serm. z.

bonusDs

I» Medicos erogauerat omnem

luta lt

fatflantiam funm. Luc.

$. 7. 43. Necab ul

lo potuit curari,

Deferta ab omni-

0 d

,

bus, à Chrifto adjutaeft, szezgel. 7: 1.

de div. judic.c. 12,

D

fv df

Homznem non babeo. N IOMAU

Non habens ho-

íiu ngv.cliï)

minem, Deum reperit Auxiliatorem :

Ipía auxilii de-

" u

Ítitutio infervit ad patrocinjium. — 4ív.

Iluft. s.

L

Indrvit JEfus ,

quia ejecerunt eum foras. Jo. 9.*v. 3 g.

j tin, P

Omnes deferuerun

t Coecum hunc ,

Parentes eum relique-

T.

runt in manibus Judzorum dicen

tes : ZEtatem habet,

gt

ipfe loquatur, ipfüm interro

gate : Judzi omnes à fe

al ^

abiiciunt, fed Dominus ab

jectum ab omnibus fufcipit,

&fpfæ C&u

Baexa T. 2, L. 10. c. 3. $

334

pf i. .

Impone manum tuam f"tber eaum, ( "vuivet.

Mattb.,

j m ;rW

9. v. 18.

De hoc medio

non egit, nifi quando Filia

j Ni mfü i

jam erat in ulti:

19. Quamdiu media humana erant j

lis ufus eft,

at deficiente

lh

r lb

inhumanisfpe, tuncad Chri.

(

um fe confert, & adjuv

atur,

u

L(J:;/lvo bl-CO

mwfum

f

Noo extendas uanum

Juper puerum. . Gen. 22, «. 1i.

Jugulanda

us P

jam innocens vicïim;.aä omni humano auxilo

Qul

€zat deftitu

tà. xCiup ergo nemo cflet in tezra ,. quiilli

&?

[l

Jus

potzt

—

i62 Part. lAOTit. XIL Materia pi? Ü urilier

Didacus

offet fuccurtere » codefte adfuit auxiluum.

Sngülal

de Caftillo illat. 95

ctum -

me traá

Balth.

Unus veftriim

diturus eft. . Matth. z6. . 2.1.

batus eft fpiritu.

Hzc turbatio

Cüm hoc dixiffet, tur

|

s fuit triftitia,

& dolor de perditione; &

fpiritus ingen

10]

damnatione Judz.

Applica.

rfona Dominus dixit:

400 !]d

S. Mechtildi de quadam pia Pe

*ate

LauVc

culpam aliquam admi-

CH .

Quando ex humana infirmi

c

dierit ad me, confidens

fit; fi per posnitentiam mox r

»

^

necef

4

ic

iu ad unicum *ejus ge-

in miea mifericordia, paratus

Dop;

Blos. i2 Mo9. c. T.

Jid

fnitum omnem culpam ei remittere.

Detüs $. Catharinz Senenfi ait Traét. 3.

6 :145. dio

.

( !pob

tate defpe-

dodlrim. Peccatotes, qui in mottis extremi

Mib

Tettius

rant de miíericordia mea»

4

multó gmviüs me oflendunt;

t hoc. peccato ; quäm

omnibus

Ti Citö

& magis mihi difplice!

aliis iniq

uitatibus, quas unqu

.

am commiferunt; qui

qum f

e

3fam mifericordiam

enim deíperat, contemni

t apert& i

i

lere u

1mneame.

"Blos. Sacell. am. p. 2.. c. t.

r j

fons neminem.ab aqu

A fua atcet?

hw

Quemadmodum

tus nullum

prohibet hominem, cur

leitu,

Yta gmtiæ thefau

minus particeps i

llius reddatur. Modó igitur voluntas ,

r

dfuerit, illicó totus Thefaurus gra-

AW

ratiz accipiendæ à

Haurite ex hoc fontec

hariffimi codeftium

*

Ti ,

tiz patebit.

dum li

donorum rivos, atque fluenta,

cet; temptis enim

d

bibere, atque fitim ex-

lt q

veniet; & hora, quando ex eo

S. Ephrem. de tim. Det»

IIOC (

tinguere plané nemini licebit.

Sicut Parvuli, ut primüm aut

]atum aliquid y , AUE

Ítcto,

(uz finu abfcondun-

tifte occurrit, ftatim in Genitricis

W)on«

fs eventibus ad Deum

confu-

Jünxir.

tur : Sic Jufti in univer

agant; in adverfis , ut

SCCatfi

.giant : In profperis, ut gratias

Citius coclum cum

auxilium, & confolationem petant.

"&t

nem,; i

llius b&nignitati

terra periret, quàm Deus homi

TU ren

fdeliter confidentem ; abiiceret,

aut defereret. Szapler.

8l

zhenm.

-

—

in dom. 4. quad.

D [W

Sicut fi videremus homi

nem de cupro fervando folli-

cutam

citun , recté argueremus , eum multó majorem

À

; Deum

arguu, &aurhabiturum : Ità mezjto cxedimus

Rj

ipgu-

li

äifc*urrendi de Fiducia im Deum.

163

, Diim

fïng'ularem curam hominis habiturum, cüm tam folli-

citum efle pro plantis & brutis videamus.

r7. :.6. "v"-u'

Baltb. Alvar.

Vz'tfz T

Bigc tut?

etdiu, &

ExEMPLA Fipucug rv DEuM.

2o01. Deficiente vino, dicit Mater ad Filium : Viguga

2

mins d

gïv

40m balíent. Jo. 1. v.

À

Confíilium à Chtifto Maria

jquam 4l

"

1

cum vera fiducia in neceffitate. (ua petit; ut & nos in

lc) COUhf*'

neceffitatibus noftzis idem faciamus, fiduciämque in

m r

Deo ponamus.

y. i Mo;a.:;ä,

Jobafflictus corpore , otbatus Liberis, derifusab Ami-

N

fj

cis, fpoliatus omnibus opibus, dicebat tamen: Etiam[s

mitatt d

occiderit me , im ipfo [berabo. Job. 13. . 15.

i ochdszj

"Tertius Filius Matris Machabxzorum lingaam poftula-

tus; citó protulit; & manus conítanter extendit 4

&

g omi^

sfcranti P

cum fiducia dixit : Ecodofla poffideo , fed propter Dei

gf

leges nunc bac ipía defpicio, quoniam me ab ?bjo earecep-

turum jpero. 2. MAch. 7. v. 10.

"TLS

In vita S. Philippi Nerii de Sanctimoníali quadäm

legitur, quz dum íe damnitam effe reputans, magnis

forito *

*

4

"

4

angetetur defperationis tentationibus, mult

que in hoc

fuam collocaflent operam ;

ut eam in ftatum falutis de-

li

d

nuó perducerent, licét caffo , & irrito eventu.

'Tan«

[fiml ^^

t

ul

dem fan&us Philippus eandem quoque. convenlens ;

*aut :A]m

ut conceptam defperationem — penitüs

deponeret ,

7)

hoc eam argumento , convicit ,

dicendo : Dic ob-

7 j

1qui

fecro, pro

quo Filius Dei in cruce oppetiit? Cui illa

n »

refpondit :

f

Pro Peccatoribus; Et tu quanam es? fub-

imllïbr"o

pol

g a

junxit Philippus. — Cui Religiofa refpondit : Gravis fum

1

Peccatrix : Ergo inquit $. Philipp

IT

s; Patadifus tuus eft,

; WallSr

f

HecqQue verba, paradifus tuus ej

adeó tenaciter cordi

m

ejus remanferunt: impreffa , ut. non folüm omnis dein-

ceps ceffaverit tentatio , verüm infuper ad ultimum us-

(rte * "

que fpiritum vivaciffimam ztern

z falutis fuz concepetit

(

fiduciam. Manf. Difc. 1. 3. 4.

i

[

ean

Anno r641. Drepani Fosmina pauperrima Filiolo in

m]()fem

ndit 3

um

5j

templo importuné panem Peænd, Crücifixum ofte

ab

Í

j

F.

164 Partisll. Tit. XII. Materia pi? & uriliter

Mu

abeopanempeteret, — Ivit fimplici finceritate Puerulus

.

dixítque Domino

*

Da mihi panem.

Et ecce Cruci-

t'unquc

^

fixus, revulfo & cruce brachio; panem recentem dedit

lymboh

Parvulo : Ille letus ad Matrem, resinvulgus. Stupent

haliót,.

omnes panem candoris mirabilis. Irur in templum;

reperiunt Crucifixi brachium & manum à Cruce liberam.

Epifcopus & Matri, & Parvulo liberaliter annonam, &

J

tedditus ín omnem vitam fuffecturos a.(lïgnavit. Lyra.

1

de imit. Chrifli.

Cüm infpicio ad mala opera mea, quz operatus fum ,

fi me judicare vis, fecundum quod merui, certus fum

de perditione mea ; cum veró refpicio ad mortem tuam ,

m,DJ

quam pro redemptione Peccatorum paffus es, non defpero

tires at

de mifericordiatua. —Latroille, qui pro fuis tecum fcele-

ffipoltag

ribus crucifixus eft , usque ad ipfius animz fineultum

ftvant; p]

femper in peccatis fuit : $edtamen in ipfa hora fuz ex-

qu pu

fpirationis, qua mala fua confeffus eft, mifericordiam

Qu D

invenit. Cernens ergo te pro redemptione Peccatorum

om f

effe mortuum, manus tuas & pedes tuos clavis con-

Yulti d

fxos, latus tuum lanccá Militis apertum, undam fan-

Qus

guinis & aquz de eodem tuo latere curten

bunt.

rare debeo? S. 4fnifel. medit. 7.

ch , defpe-

patïong

Thomas Morus ad Filiz Margarithz objectiones re-

mlul ü

fpondit, inter alia fic locutus : De Dei bonitate difh-

Tentur.

dere nolo, utcunque me fragilem fentiam. Imo fi ex

C[]fi&ug

tertore me jam labi, aut omninó cum Petro lapfum,

Aclpiar

Chriftümque negafle viderem , fpero nihilominus fore ,

nam:a*

utoculo mifericordimerefpiciat, & erigat, ut de novo

Kmejd i

veritatem confiteat.

Staplet. de tribus Thomis. f. 297-

Ditig: (

W'enceslaus Rex Bohemiz, cüm toto evercitu pro-

ïf'endm;

fligato, & viríbus fractis, captivus teneretur, rogatus ;

W

quo animo effet? Nunquam mceliori refpondit ; cuum

W. TU

enim' omnibus liumanis prafidiis vallatus eflem , vix

TT

de coclo cogitandi Ípatium dabatur: nunc illis omnibus

WW&

exutus, Deum folum cogito, & in illo omnem fpem

thm

meám colloco, qui, at fcio, non medceferet, fedin-

t

Vocantem €xaudiet. — 4Egeas Sylv. in bift. Bobem.

Tf

Maxi-

YT

EE

nl

Jzï/l'ufrenii de: Fin? bominis.

iéj

ate Puerdi

Maximilianus IL. Romanorum Imperator, quoties:

re Crugi'

cunque res adveríz animum follicitabant, familiare fibi

ecentem &

Íymbolum proferebat : Dozzzzs providebit. Drex. i

gus, dl

heliót. c. 4.

jn t

E

TITELUS EXHE

Crüce ln

"annonam

DE FiNE HÓMINIS ULTIMO:

m n

Finem eff; p quisque fuam

X

Via -'r'eäia* ad

eracem férat.

:opemtusfqm,

102.]

j, ceftus j

Ebet ómnis hómo ; ut finem fuum cïtiixä con-

mortem tüd

-7 Íequatur, vitam fuám dirigere fecundüm ra-

n defpet

tiónes zternas; & per viam ftatui füo convenienterh ad

; m fcdt

propofitam fibi metam ptoperare; S$ed nonomnes hoc

yz fgitur

fervant; plurimi enimi ftülto errore delufi viam fibi ad

finem proprió arbitrió pteícribunt; illam defetentes ;

|hora lu

mifericoti

quam Divina ptovidentia unicuique deftinavit; / Pto-

y Deccttod

priami fibi fternunt femitani , quá petveriiant ad fin"cmi

multà decernentes à pioprio itatu & inftitüto aliena;

quibus exequendis vel facultas deeft; vel occafio, Vel

y, Id p

'entel» i

:

obfunt, qua ptztermitti nequeant; quotidianaé occu-

patiories,

Ex quo fit; ut femper in defidetris fint, &

nihil anquam , quod ad finem obtinendum profit; opé-

)bjCäionü i

»

FE'

tentut. Via autem bievis, & expedita illaa eft; quam

boniut ^

Im ^*

Chriftus oftendit; dicens, ut; qui vult ipfum fequi;

jifh

Detfo l

accipiat, & ferat crücem füam : Suam inquit, nonalie-

nam : à Deó acceptam, non à fe inventàam : Non qua

Jomins 9^

"T2

temeté üfürpetur, & vires excedat, fed quam patavit

b

j f

Jl

Divina fapientia, qua fimul ferendi vires fübminifttat;

Cavendum érgo primó ;. ne mens aberret à fine; quem ;

qui nefcit; illa quoque ignofat; qu& àd ipfum perdu-

jiii mgatll$7

»ond

I d

cunt. Tum cognito fine; quoniam diveifz occutrunt

femitz ad ipfum pergere volentibus; illa piaferenda ;

fem» l

& cligenda; qua proprio ftatui convehiat; üt quisque

JIs onyn

Videlicét crücem íuám feiat; ficut Domirnüs piecepit

omncm

eb

f

Portó crux fingulorum hzc eft, offició fuó exactiffimé

p

füngi; adveifiates quotidie occutrentes patienter ferre j

h

x

z

l

166 PartisIl. Tit. XIH. Materiapio d utiliter

thtl ;

duce fb

& ad perfectionem

fui ftatus nulla prztermiffa occafito-

In omni loco, & ftatu Chriftia-

imgine

ne fe ipfum erudite.

fequi licet , & pervenire » quo

pafent

nam petfectionem con

vivat ir

tendimus, fiin vocatione fua quisque permaneat.

Sdtt

MomivA PRO FriNE

ü;g() l

Sic &

ultimo a[fequendo laborandi.

feltm

203. Formmvit Deus bominem rectum. Ectl. 7. v. 30.

E Dd |

Quam ob re

m: Quia fingularem .etiam actionem erat

traditurus.

Genitus es, ut Deum videas, &. contem-

Beq

pleris, non ut humi dejecta ferpat vita tua, non utpe-

Quimp

lo 4

cudum voluptates confecteris, fed ut vitam cocleftem

fillst

agas. .

Greg. Ny[f. or. 2.. im bom. procr.

Nemo r

irorum illorum , qui vocati funt , guftabit co-

( pten

l105 ocul

nam meam,quia noluerunt venire. Luc. 14.U. 24. Omnes

tmplandg

fumus vocati ad gloriam codeftem : $i juxta vocatio-

nem noftram vivere recufamus, &àfine, adquem vo-

, n

cati füumus, deviabimus,

manebimus pariter exclufi à

.

Wout

m ideó ad imagi-

fl : Y

fegno Dei. Nec mirum; homo ent

nem Dei creatus eft, ut Imitatot e

ffet füj Auctoris.

Füb. cOm

La&. L. 7 .in[lit. Div. de Ditn. pramio,

Snt.

L2..20.

Homo eft

Cujus efl hac imago?. Mattb.

w d

Violente

imag

*

o Dei : Exgo neceífe erit, ut homo laboret, quo

Á

fecuri

Cttro

üs pertingat ad fuam ideam, Déum fcilicet tan-

quam finem fuum ultimum.

dpliatur,

In his opeti-

Humj

Nefciebatis ; quiain bis? Luc.1..49.

Pater eum mifit, usque ad mortem

fuit

mm:] Ij

bus, ad qu&

d legitur in hoc

mm.raliter

occupatus. Et primum verbum, quo

1l

mundo locutus fuiffe; fuit, cum Matri;

& ]ofepho di-

Udf

m d

ccret : Nefciebatis, quia in his,

qua Patris mei funt,

oportet me effe? , Juftum eft,

ut & nos i

d totó ftudió

M curf

NI

agamus.

Opera ad qua nos

Deus in hoc mundo crea-

) It

t

3 dO-

wkï

vit, noníünthzc, quibus plerumque occupamur

thtm

mos conítruere, divitias acquirere , dignitates exp

etere ,

hxlls

N

tfi*,

& his fimilia : Sed illa de quibus Ephrem. c. 1. U

mus in laudem gloriz ejus. ^ Dzez. f. 4. d. 4- 7-

W h

Sienim tantillum

Vade Ad formicam. Pfafu. 6. V. 6.

animal J

p ——

é

difcurrendi de jz'ne botninis.

167

ytiltn

animal, duce carens, rationis expers, tantüm nmatura

ff rl*

duce fibi providet in futurum : Multó fortius homo ad

imaginem Dei factus, ipfum habens ducem, debet in

f C

prafenti fru&us bonorum operum congregare, quibus

pventt

Vermanedt

vivat in futura vita, quz nunquam definet. |.Corz. bíc.

Scitote, quia Mercenatii fumus conducti.

Sicut

NE

ergo nemo conducit Mercenarium , ut folüm manducet:

Sic & nos non ideó vocati füumus à Chrifto, ut haec

l

, E'[l.] *

feluüm operemur, qua ad noftrum pertinent ufum , fed

:

ad Dei gloriam.

Aud. imperf. bom. 34.

attionem t

Beatus ZEgidius, tertius $. Francifci Seraphici Socius ,

u 10

quamquam £effe S. Bonaventura 1. 3. Legend. cílet

Idiota, & fimplex, tamen ad excelífz contemplationis

um ol

fublimatus eft verticem.

Gregorio IX. fummo Pontifi-

ci petenti documentum, tale dedit : Debetis habere

;t) gu)&übh h

duos oculos, dextrum, &finiftrum : Dextrum ad con-

i, 14, 08

templandum fuperiora; finiftrum ad difpenfandum infe-

jua v?

riora.

Bolland. 25. AApril.

TE

j

Sicut pifci;, dum extra aquam eft, bené effe non

r &f

poteft : Ita nec fpiritui noftro, 'dum extra patriam eft.

d€0 ad fD

Fab. Conc. 7. in d. 3. Pafch. n. 4.

fü

j

Sicut offa humana, fiinloco à Deo fibi prefixo ma-

i

nent, dolorem non incutiunt : Secusveró , fiextra hunc

LO

pon'

violenter moveantur : Ita cor hominis in Deo, velut

Jobort

h 91

centro fuo quiefcit, extra illum veró irrequietis motibus.

Á [Clllïf[ y

agitatur.

Anonym. f. 8$8.

j

Flumina ex mari prodeunt, & rursus in illud redeunt:

hist

Mi

Omnia naturaliter appetunt fuum centrum, & ad illud:

d mot d

naturaliter feruntur : Deus autem eft mare, unde exifti.

Jegitit n :

Ad illud ergo tendatanimanoftra, utverum fuum cen-

j

n ]01

)

trum , & ultimum finem.

tf5 md

fun

f

Sol curfum perficit; Luna etiam fingulis menfibus

l I)

difcurrit ut caeterz ftelle; Animalia bruta laborant, ut

mdg qu

conferventur in cíle; omnia agunt, quodagere debent:

amüf;

[

(

Solus homo mifer acediáà fuperatus à fuo officio frequen-

u5

Ü^

ter fecedit, . $, 445g. 1. 17. ad frat.

(

ber aquas

Qui flumen aliquod E nifi caput fuy

jf

»

(llg-lt 3

n

quP

y

168 . Part. 11, Tit. XI

L

/. Materia pià £ utiliter

nn, &

erigat, cft in periculo fubmerfionis. De omnibus dici

boteft; :2 mari vita tuá,

b femitatuain aquis multis,

gudet :

BL 716. «. 20.

Si in altum cogitationes, & affe&us

quodqu

dum, «

non erigimus, in peccatotum undis fubmergemur,

Diez. Conc, 3. d. $. Pa[ch.

tequiri

: ,& cor

CuR PAUCI FINEM

vt n

fuum. 2ffeguantur.

nos p

204. Sicut Pueruli, cum à Parentibus aliquó m.ic«

fe iph

tuntut, fpectaculis rerum occurrentium occupati , omit-

]

tunt id facere, ptopter quod miffi funt; Ita multi homi-

nes rerum humanarum pulchritudine capti, finis, ob

10f,

[80)77;

quem in hunc mundugm miffi funt, oblivifcuntur. Grz

Vidttnt,

zAt. loc. com. f.,.859.

Similes fumus iis Rufticis, qui nihil civile unquam

120 ]

experti, fi forté in urbem inttoducantur , jubeantürque

iló&m

tll modo

Principis alicujus meníz aftare, aut etiam inter Prima-

V. Ànto

tes verfari, atque honefto inter eosloco efle, facileifta

recufant, nihílque illis longius videtur, quàm ut inde

thatyia

xecedant, atque ad ruftica negotiarevertantur : Similli-

forrs f

m

mé nos cacleftem: rempublicam negligentes ; terrenarum

Tondif

rerum harum duntaxat rufticitatem fectamur, Jfidor.

Clar. ofqt, 6. de S, Stepb.

ftï, Yu

Sicut nemo, qui patriam nimis diligit ; pcrcgtinæ

AT| ayt

hn

regionis ftudió tenetur; ita nemo ad codum alpirat ;

lomj,

qui hujus mundi illeccbris dele&tatur. Triver. apoph. to.

Navis adhzrens terrz ad portum non graditur, fed

Sicut

periclitatur; fic qui terrenis adhzret per amorem, ad

JIS. lon

portum falutis non venit. Geminiani L. 9. 6. 2«

lflli pa

4717

ficnt]

TITULUS XIV.

gmïiblls :

Dg GRATITUDINE,

W poffu

Ml's Daïc

| Ejus natura.

A

Y

Q Edditio gratiarum nihil eft aliud , quàm actus

nk'ü'&ï)«

äofäï

interior Anime; quo cum tecognitione Do-

.ml)'m

mini;

p -

169

iilb

difcurrendi de gratitudine.

ompibusdii

mini, & Deiinfiniti, à quo procedit omne bonum,

naqnismuftir.

gaudct ac

cipiens beneficium de bonitate, &gloria Dei,

um babilior fit ad illum aman-

s, & uf

quöd,que per illud benefici

dum, eíque fetviendum.

Hunc actum Deus à nobis

fbmegeu,

requirit : Sufficit illi nos effe gratos ipfum Jaudandó ,

ex corde amandó , & mandata cjus obfervandó , ídque

i

M

vult non propter fuam , fed ad noftram utilitatem ; u€

nos ipfi gratos non ceffet magis locupletare; donec det

fe ipfum in pretium noftrx gratimdinis.*

ys al 3

ocmpati, D.

MoTIVvA GRATITUDINIS.

ln muïtihoa;-

2o6. Et rever[t funt. Paftores glorificantes , C laudan-

CJPti ) fim's) q

tes Deum; quia tantam gratiam iis contulit, ut primi

Luc 2

n 9

viderent, & adorarent Neonatum Salvatorem.

li

v. 0. Deus maxima pariter-nobis confert bencficia;

| gt u

ideó & nos eundem debemus gloriücaxe , &laudare , ut

/

i" jllb

am!

nl

(l

tali modo gratias agamus,

$. Antonini Archiepifcopi Florentini gratiarum actio

T2

AW

chartula infcripta, przponderaffe dicitur caniftro toti

, qun t

Vita.

d

pomis referto,

'untit :

Cerva quzdam cum fugiens Venatotes fub vite fe ab-

l

yes, t

fcondiffet, & iis prætcrgrclïis pampinos carpere coepif-

as P

fet, Venatores ftrepitu excitati redierunt, & deprehen-

fam armis fuis occiderunt, qua moriens dixit : Meritó

,' Oit : Pg[gg:ir.z

mihi hzc accidunt, quia violare fervatricem meam nos

horrui.

Lang, im Polyant. f. $74-

d.

i f(

lerumque mor-

Sicut exiguum pharmacum é magnis p

nima bene-

" eraditio ^

bis hominem eripit : Ita gratiz ctiam ob mi

" am(][iln! i

ficia perfoluta bona ingentia cOnciliant. S. Damaj[c.

12 vita Barlaam.

o f h

Sicut Mendicis gratias pro eleemofynis dicere negli-

[9)

lemus: Ita

gentibus nullam deinc

.

eps ftipem porrigcxc f

.

Y.

unt 1n nos

z fÜuere, quia ingrati fu-

non poffi

dona grati

^

-

mus Datori.

Thom. Kemp. L. 2. €. YO. £.

V.

Sicut fi Rex quotannis mil

le aureos dari cuipiam juberet,

ille very eos omnes in venenum, '& atma, quib

us eum tol-

fifle,

j qin?

commnmi

lerct; impenderet, utique gravem iniquitatem

Ogniuo

D.

4

miléque

D

Em

170 Partis II. Tit. XIV. Mateviapi? d utiliter

milléque mortes promeruitle cenferetur : Itanon minori

Venet

poena. digni cenfendi (unt, qui Dei dona in occafionem

cbant;

peccandi vertunt. — Szaplet. zex. g. im dom. 5. Epiph.

procul

luam.

ExEkEMPLA GRATITUDINIS.

luncam

207. Tobias Senior inter doctrinas Filio datas í primö

locó hanc ponebat: Honorem habebis Matti tux omnibus

quibus

Tepent

diebus vitz ejus; Memor enim effe debes, qua, & quanta

nis vic

pericula &t paffa propter te in utero fuo.

.70:/3. 4. 0. 3.

nem d

Beata Virgo , ne unquam Deum benedicere ceflaret,

vitz Ài

ut divus Bonaventuta loquitur; femper in ore habuit

Tnorat

vetba : Deo gratias.

Ne

que aliud. fcré refpondere fo-

pltm;

lia eft..— D. Bonav. de vita Chrifli c. 33.

$Mi

$. Clata octo viginti annis morbo intabefcens, affi-

cham, $

duó Deo gratias retulit,

Vita Y2. .4ug.

e

Ità perdu

Quibusdam Agarenis cellam $. Sab

z tranfeuntibus ,

itelexif

& famentibus, cum ipfe radices tantüm & cortices atun-

dinum appofuiffet, illique pauló poft rediiffent, & cafcos ,

Toout ]

]

10 Matr

dactilósque obtuliffent, exc

Á

amavit hic Sanctus: Heu

Woltifa

mihi ! Barbari ifti, patvi noftri beneficii memores re-

fitus vd

ferre gratiam. munificé. ftuduerunt ; nos autem , qui

rf Q

quotidie fruimur bonis Creatoris, nullam ei viciflim

cedi

Ítudemus referre Sratlam per mandatorum obfervatio-

At

nem. — Spur. i2 "vita. to. 6. f. 95.

u

Jliat,

'

GRATITUDO. ANIMALIUM.

It

208. S. Severus Epifcopus, Pauperibus natus Parenti-

Zf

bus, fed probís, & in egenos mifericordibus. Ab iis

in juventute Domino cuidam traditur in fetvitium , qui

V nf

ol

€quoruüm ei curam commifit,

Veftes ab Hero acceptas

Pauperibus fzpiüs tradidit :

Ts

Ideó domo. exclufus fum-

mo frigore ,

Ut .

cabatur.

Et ecce

derclictus ab omnibus füb dio Deum pre-

grex equorum Paftorem fuum adit;

inc inde veríis vi

i

M

tibus eum circuit, Hatibüsquc ineum

emiífis frigus fentir

enon permittit.

v*ï*b N

Quod ubi Domino

1 m'»lS, ml

nuntiatum, novis d

meliori

bt"asque veftibus eum donavit,

magnöqfxc in honore ]

abuit, imó cum gentilis eflet,

adköqm

baptizati petiit,

Vita.

Vencti

|

P

litet

difcurrendi de cratitudine.

171

Ro

Veneti quidam Irftitorcs mare labore remigum ful-

occaltonem

cabant; cámque applicuiflent, formidandum vident non

j Bll

procul à littore leonem , ingentis draconis Ípiris invo-

lutum.

Cümque illinc draco captum leonem ad ípc-

INIS,

luncam fuam violenter attraheret, hinc miferabilis leo ,

atis, p

quibus valebat, nifibus relu&abatur, Pandoces, qui

tt omius

I(';I)Cntö huic fpectaculo fupesvenerant, miferantes leo-

'IT'! C

a, &quia

nis vicem, arma corripiunt; c

AA AX

onem perimunt, leo-

T0j 4.9.]

Sed lco

nem de faucibus mortis ereptum abire finunt.

'ete celrt

vitz Auctoribus gratus per aliquot dies, quibus illic

v ore hi

moratifunt, unam illis quotidió capti à íe animalis

[pondtt

pellem advexit.

Pet. Da. Ep. $.

11

u.

'

$. Macarius fpeluncam Leonum habuit cella fi

2 vi-

ces, al

cinam, & quodam die catulos fuos coecos ad eum bel-

1

]ua perducit, & ante pedes cjus ponit. At ille, cum

[&n&un'ïïï'»iïl

intellexiflet , pro cacitate catulorum beftiam fupplicare,

cortics tl

rogavit Dominum , ut eis redderet vifum.

Quo recep-

nt ial

Y

to, Matrem fequentes redeunt ad fpeluncam.

Et paulö

tl

antus: £

poft ipfa cum catulis fuis regyediens, pellesovium plu-

rimas velut munus pro accepta gratia ad $enem defert ,

memole I*

quem , (

*

morfu orjs enecatas, iisque ante fores ejus depofitis

abícedit.

y e vl

Ruffin. L. 2. bifft. Ecclef. c. 4.

n obfelvztio-

Accipiter brumz tempore paflerem comprehenfum

unguibus, ut cjus calore foveatur, petnodtem fibi ap-

plicat; & ob hoc beneficium mané prorsus innocuum

dimittit,

IUM.

Lud. Granat. L. 1. Catecb. c. 17.

jtU$ Pamïlï-

JEfopus narras, mures quondam in leonem dormien-

tem infiluifle , qui cum evigilans unum apprehendiflet ,

DUS. A5

vitium V.

rogavit ille; ut parceret; fieri enim pofle, ut fua ipfi

[cro d

opera, & auxilium oportunum foret.

Quod cum fe-

cuufüs 1*

ciffet leo , contigit, ut in laqueos incideret, & rugitu

fuo opem peteret : Quo clámore excitus dimiffus jrius

paum [f

mufculus, accurrit, & corrosó laqueó leonem liberavit.

(gum aditi

; üClln eum

Meritó ergo omnibus benefacere ftudcamus, quiaignora-

mus, an non &, nosalterius opem necelflariam babituri;;

iDoni

) gonat

adeóque gfati animi vicifïïtudinem fimus. defideraturi.

x

us d

Ü

M 5

TITU-

Va

à

^

-

Part, I1, Tit, XV. Mateæjz'zz p c utiliter :

17

It te n0

CPUTDTDLUS XV.

mileriat

fiatis n

Dr HuvMILITATE.

derare :

Ejus uatura.

gradt

B

veniet

109.

Umilitas, quz eft ceterarum virtutum fux;ndasx

nihilo

mentum, non confíiftit in eo, quód dicas:

io,

Mifer fum , fuperbus fum-, peccator maximus fum,

]n n

Si enim in eo verfaretur , acquifitu admodum facilis ef-

Q n

fet, jam omnes humiles eflemus; omnes quippe, cüm

:

P

de nobis loquimur, nos ta

les effe fatemur, ífed utinam

pitt.

COIden

'

id ex animo diceremus, itáque veré Íentiremus : Nec

l5 non

in pannofo, &1

accro veflitu gerendo, aut in fotdidis ,

ldus,

obeundis; nam & fub veftium

contemptísque officiis

fitthus

illuvic, fervidísque contemptiflimis vanitas, & fuper-

dl

bia magna l

atere poteft, 'cüm idcircó nimirum quis ha-

& cztteris fe meliorem,

Itnti,

$

beri, & pradicati vult. humilis,

fAn, $

humiliorémque reputat, qu& ipfifima eft fuperbia.

ffue wt t

ulti humilitatis umbram, vetitatem pauci fe&tantur.

H

&ccafi

Facilé eft, caput demií

