cvanefcant.

MoTcivA PERSEVERA-NTUE.

RSEVF'

315. Ipfe verà magis clamnbas. — Marc. 10. ^. 48.,

Quia Czcus clamare non ceffabat, acceíffit JESUS ad

bghüs 1 Y

cum, & dixi ili: Refpice, fides tma ze faivum fecis.

1 molïi- æ:'

Perfeverandó in petitione remedium afleqvitur, Parim

prodeft copifc ; nifi incocptum cenfuüctur, — Diwz.

l quil qws

u. QU

Sabb, poft ng'f 4 æad..

ngriqüï p

- Advet-

f

321

Partis 11. Tit. XXXIV. Materinpi? d» utilite?

Adverte , Mattb. 20. Operarios ufque ad veíperas in

?71 UP S(

opere perícveraffe , ferió mercedem recepiffe: Perícve-

Utique |

Barrad. Dom. Sept.

dus, fi

rantiam commendat parabola,

No£ totis centum annis, quibus arcam zdificavit ;

de de q

Tà mott

licét varié illufus à Vicinis, & Contribulibus fuis; ne-

10 CAj

quaquam tamen ab opere deftitit; hinc folus cum U-

xore, & Filiis falvari meruit. Ge». 6.

B. M

Vs

Ecce jan tridnuó fuflinent me. Marc. $. 9. 2.. O fe-

lix perfeyerantia, qua tantam Domini gratiam confe-

r

cuta! Quis in bono perfeverans , mifericordiam Dei

J a

non invenit? Perfeveravit Magdalena ad tumulum , &

,

Dominum invenit. Jo4z. 10. Perfeveravit Amicus pul-

tn t

D

l

íans ad oftium , & panes accepitneceflarios pro Amico.

fenis t

Lue.11. Perfeveravit Chananza, &invenit Filie reme-

tD fj

1

dium. Maztb. 15. March. Dorm. 6. Pent.

T fety

Quis revolvet nobis lapidem? Mare. 16. v. 3. — Brat

MS a

faxum magnum : fed non funt deterrite à przftanti o-

H

pere: Pergunt, non defpondent animum ; quódque mi-

Situ[ .m

nimé putabant, lapidem ab Angelo revolutum inveni-

ts

unt, apert&mque fepulchrum. — Docent nos; nc pufil-

T

lanimes fimus, animümque objedtis difficultatibus ne

—

üttiünt

TQOfynæ

defpondeamus; Deus enim, etfi lapides efle videantur

magni, revolvet ; diiïicultaccsþ complanabit. Barrad.

f

bíc f. 4. [ib. 8. c. 6.

DT

Hodie mecum eris in Paradifo. Luc. 23« V. 43. Cut

ffm]inu m

non etiam Petro? $. Chryf. Petrus negaverat in atrio»

lod

Latro confeffus eft ia cruce.

(]lüm I

Venite feorfum in defertum locum, &v requie[cite pu-

Tem flt ;

clum. Marc €.. 31. Pius Magifter, ac Dominus

Slcut

Difcipuloxum lábori & fatigationi compaflus ; concef-

Ppetuj

fit eis refpirationem ; recreationem , & quietem, vt-

]llora ne

rumtamen non magnam, nec longam, fed brevem, &

d Yiora

moedicam: oftendens, non diu eíle ceffandum ab ope-

Qg þnus

ie bono: nec ultra neceffitatem indulgcndum efle cot-

Y

orali quieti, fed ufque ad finem invictó animó

pcrfe-

üdnm ;

verandum eíle in opere virtuofo, Dionyf. Cartb. bic.

T

JESUS. clamans -voce magna emifit. [piritum. Mattlr,

?

äfegiü

p ——

T

difcurrendi de Per[everantia.

323

p n

27. U. jfO.

Quid in noftra . cruce nobis faciendum?

fs Duferte

Utique quod Chriftus fecit infua. $i perftrepat mun-

)an Se?:'

dus, fi Dzmones, fi caro propria, & dicat: Defcen-

m züm'ïh

de de cruce, dic ei: Nil certiüs morte , nil incertius ho-

bus t *

ra mortis: vigilabo, & ftabo in cruce, donec inclina-

s al

to capite tiadam fj

n'ritum.- Bleff. [erm. 9. in Purificat,

B. M. V.

L Oïï

Vides Caclum hoc, quàm pulchrum , quàm amplum,

;tatiam g

& magnificum fit: quantum edurare potuerit temporis,

Jam enim quinque. mil

rodan

—

lla annorüm, atque etiam plüs

[ tumylum.

fervatur, & confítat: nec tam lon

gó temporis fpatió ef.

i daricts [

fe&tum eít, ut fenefcat, fed ad

corporis fiodum ado«

Icfcentis'robufïi floret ,

ps poAni^

vigétque ztate, & quam prin-

j Hl r

cipió fortitum eft

pulchritadinem , eandem integerri-

mam fetvat, nulla ex parte. factum deterius tantó tem-

poris fpatió. $. Chryf. bezs. 1.

nj Bl

De:.

de incomprehenf. natura

yelati

u(')dquc mï:

Sicut in agone omnes quidem currunt, fed unus ac-

um at

*ipit bravium: la virtutes guidem omnes cutrunt ad

5 * ?u.'

regnum Chrifti, fed-una fola accipit btavium; nam

chmübus Y

currgnt mundi contemptus, p

aupertas , vigilie , elee-

mofynz, obedientia , abitine

eli viätiu'lmf

ntaà, patientia, fed fola

p ""

perfeverantia coronatur.

Engelermu. Dom. 3. poft Penr,

Sicut Viator ab incep

to idnere non defiftit, donec

terminum attin

-

DT

doefle memini

g4t: ita qui Peregrinum fe in hoc mun-

etat y u

t;non prius à virtutum ceffat exercitio ,

quàm tetminum

fux peregrinationis, nempe beatitudi-

"

nem fit aífecutus

- Lang. in. Polyant,

"p

fol. 891.

( DOm

T

.Sicut moleítus eít Difcipulus Pr

zceptori fuo, qui

perpetuó difcit,

:

X nunquam proficit: moleftior ,

qui

priora negligit :

ità apud Deum intolerabilis

ujc[fm j

eft; qui

yercn

ad pejora femper decedit, & virtut

j

1.

is rudimenta amiujt,

l

l )

qua prius recepit. Polyazt. fol, 89

di

f

Apes uno ex flore fügere incipientes ab eo non re-

pcr j

cedunt , dum, quod quzrunt , invehiunt; ne diffun-

g

daris in divería

o

hi.

s partes, fed in folo Deo, cui fetvire

;'ncepiüi,

t€ Occupaveris.

iif

X

Sicut

314 Part. l1, Tit. XXXIV. Materia pio &» utiliter

Sicut venatici canes dum vident unum leporem infe-

fcmp«

diu cum ipfo curunt; fed poftea

ditio

quentem , aliquam

folus veró ille; qui videt leporem,

laffati revertuntur:

Pï()l'f

donec eum deprchendat, nec im-

Em

pcrgit $3:8 fcquitur $

pcditur ab

int;nflonc

curfus fui propter illes, qui rc-

6. 4

j

vertuntur ;

fed neque de fpinis, & vepribus cogitat:

ita Chriftianus, qui Chriftum qg

&rit, cruci indefinen-

dml

fcandala prateriens,

do-

ter intendit, qua occurrunt ,

Il |

perveniat. Vita PP.

Dtiti

nec ad Crucifixum

Flumina non ce[l

ant currere , ufquedum influant in

li T

:Luna tamdin crefcit ; quoad

mare , exquo profluxerunt

; Trl'gig

fit plena : fic & tu,

qui bonum ince

pifti; nunquam

hN

debes deficete , donec

mortis attingens terminum intres

Mltm f

jr, virtutibus plenum , ubi

in mare illud infinitum glor

.

Pa

Divino amore inflammatus 1

n Dco ranquam propriá

dtfldtril

fpha:rä quicfcas.

pveng

IE.

flttm,

ExrEMPLA PERSEVERANTI

pum

f0f

orés recipit.

Lac. 15. v. 2

316. Hic Peccat

Dha-

ALE

acceífiffent ad JESU

M Publicani; & Peccatotes ;

Yi

nec tamen deftitit illos inftruere,

rifxi murmurabant ;

AQ|

& adhortari, ut fe convertcrent.

Amlm

E£ deridebant eum. Luc.8. U. $5*

Frequenter legi-

mmd[[ü

non tamen PIOPICP

tur, Chriftus à rcprobis irrifus ;

1ea ab opetibus pictatis ceflavir.

Non igitux ægrä fe-

irrideamu

r, nec ob illorum

ramus, fià quibufcunquc

irifiones À bono inchoato

ceflemus. Dian)/f. Cartb. hif.

Varia fors Jofephi. A P

atte fummé dilectus polymi-

Inde venditur in fervum

ta exornatur, Ge2. 37. V. 5

Ifmatlitis. v. 28. Ex quo confurgit

in regimen, Gen.

Inde evehitur

317.'

39. v. 4. Exindecadit in vincula. v. 20.

bernaculum, ut fecundus e

ffetà Rege.

äficitcr

ad totius ngypti gu

? nifi ut

b W

G£27. 41. v. 4 3.

E

ur patitur tot viciffitudines

on evanefcere,

N

Jofeph, & nos difcamus in profperis n

rec in adveríis deprimi, cum ex illis

tot ei afcenfus

WW

ofcph unuim

Iïmum

fint prparati. Sy/v. im Luc. 10.

t

4

q. 6.

, hoc nulla varietate

!l

habcbat propofitum, placere Dco

M

tempe-

"s üll

EF

Wiliti

difcurr;endi de Panitentia,

3vf

orem -

femporis immutatum eft, nec fraterna invidià, nec eosi-

; ed pl

ditione fervitutis, nec ztatis illecebris ; nec Dominz

qet hgt

promiffis, nec (qualore carceris , nec poftea tumore

i, ncil

1

JEgyptix poteftaus, fed Íemper fuit unus. S, Hieroz.

l

Jlos flw ?

€. 4.

bus cott

$. Tobias, cüm ab infantia timuerit Deum, & man-

d i

data cjus cuftodierit, non. eft conttiftatus contta De.

'eriens, t*

um, quód plaga ceecitatis eveneritei, fed immobilisin

Dei timore permanfit, agens

infati

bus vitz fuz, Tob. 2. v. 13.

gratias Dcp omnibus die-

cit; qui

Trig

intt, C ocfo annos babens in infirmitate fua.

Je.

nunqui

$. UV. j. Pudeat nos, pudeat dilectiffimi ,

& incredi-

num into

bilem focordiam noftram deploremus,

Q&Go & tri-

num, Uþ!

ginta annos hic exfpectaverat , neq

ue ejus impletum eft

j p[o[)fli

defiderium , neque negligentià (u

à non fanabatur, fed

preventus ab aliis,

neque propterea defpetavit,

Nos

autem, fi vel decem dies orationibus

þinvigilcmus ; dP

TE

non exaudimur , jam tepeícimus,

,

i2 Joan. $.

8, Chryf. bom, $3.

o

u

p

da

Job per varia tormenta vexatus , nec divitiis ; fice

, 'm[huücn

mnis , nec orbitate, nec vulnere,

nec exprobrationé

Amicorum, nec p

oftea bonorum omnium reflitutione

gente l

imnutatus eft. $, Hj

eron, lib. 3. c. 3.

j p

j l:

ITPULUS XXXV.

p i

^ Cl

"

If

Dz PoeNrTEN' TIA.

1

u

if

/

Quid fit,

r

j

nitentia eft virtus,

317. P :

qua peccata noflra, ug

j ]

unt.offenfa Dei ,

deteftamur, & eadem e£

(id

ficaciter expiare ,

o

& deinceps cavere ftatuimus, Divi-

j c[äReU

ditur in contrition

em perfectam, & imperfectam. Con-

u

titio perfecta c

(

ft dolor animi , ac deteftatio peccati

qu

commiffi. cum

n

propofito non peccandi de cxteró ex

j n

motiyo dile&io

is Dei fuper omnia. — Et hzc remittit,

j m

fi haþeat annexu

m votum Sacramenti paenitentiz , pec-

j; *

yiti

cata üné Sacram

ento ponitentix in i& — Auuitio eft do-

M

2

. los

g 16 — Part. II. Tit. XXXV. Materia p2 d utili?er

mod

lor animi, ac detceftatio peccati c

ofüiffi cum propofito

VCtU

i

vel pe-

non peccandi ex mot

ivo turpitudinis peccati,

dta

lis etiam , utà Deo infligenda.

na aterna, aut tClanIa

tio

À

CA CONTRITIONEQ&

f

"Quip CIR

obfercoandum.

dol

318.. Contritio

vera ex amore Dei debet procedete ;

f

nam Deus magïs re-

noneX timore, aut amore fui;

lif?üf

u

o doles, quam quantüm doles;

& plüs

üiic'ït ; de

Ms

curandum &

!

iU5

ut dolor fit perfe&us, quàm ut fit in-

tio cti

debet effe f(ümmus, feu

tenfus. — Contritio feu dolor

Contriti

feu

aftimatio? : Sic nimirum,

fuper omnia afpretiatrv?

tale zítimet majus malum;

Á

ut pænitens peccatüm mor

aliuad malum, ma-

Qu p

magisque deteftetur ;

quäm ullum

Qu i.

uodvis aliud malum ,

litque potius fubire, ac perpeti q

tüs; 4

quam denuó peccare mortaliter.

Adeóque tenetur pa-

frltus,

melius effe, magísque

nitens fedato animo judicare,

Mis,

malum , quamcunque

homini expedite. quodvis .aliud

CO?x&q

pomnam , mortém qu

imlibet, a

deóque & ipfum infer-

Qm

offen-

num fubire, quàm D

.

eum per peccatum mortale

pots

dere.

In hoceni

ii confiftit veritas ap

pretiationis ; feu

m mortale

lts

&ílimationis fummz, qua tenemu

r pcccatu

e fummo bono, &

zítimare fummnum malum; quipp

Qu

infinito contrarium.

Attamen nece

ffurium minimé eft,

(ultum , inftituere

imó infirpis an

inabus minimé con

3

lares cjusmodi inter peccatu

m ad

comparationes particu

N ï

ve malum fubeun

dum: fed potiüs oc-

hoc vel illud gra

Que q

currentes tales C

omparationes tanquam. impertinentes ;

Dto ;

e, nihilcligendo. Dixi ag-

& periculofas debet refpuer

gïatia[

ita videlicet, ut quis inten-

pretintio? , non inten[roà :

1 Quo

fiori, & vehementiori actu;

& motu voluntatis doleat

"m

eat , vel doleret de

de peccato commilfo , quàm dol

Wl

quocunque alio malo ; quantumvi

s gmviüïmo toletato,

homini graviífi-

Y

vcel toletando; hoc enim effet onus

ïllw

homo non po

fhit abí-

inum, & pené intoletrabile; cum

lg

que ingenti difficultate adhibere o

*

1

mnem poffibilem co-

E &,.ut

fllltm

Lnatmln 1n ei

ici:ndg (* imenglendï com-xitiOfxe

me

—

Xf(f —

w

X

327

difcurrendi de Pormitentin.

ii

modj di&um, fuapte natura majori vehementia mo-

yonio

veatur in tes fenfibiles, & bona vel mala fenfibilia , quàm

T

circa fpiritualia, uti eft peceatum , offenfa Dei, priva-

'mkigcndæ.

ac beatitudipis.

tio gratiæ "

H

Ad contrt

tonem juftificativam feu perfeQam fine,

»NEDf

feu imperfecam cum Sacramento non requiritür ulla

doloris intenfio, feu certus intenfionis gradus, fed fuf-

yrocedtth

ficit fubftantia dolorg's in quocunque gradu remiffo :

magïs r

neque abíol

uté neceflarium eft de uno peccato mortali

) &Plüs

magis conteti

"

quàm de alio; quia fi habetur contri-

u ftie

tio ctiam in gía

du remiffo , habetur vera fubftantia

umis , ffll

contritionis, vcel attritionis cum Sacramento : & 'con-

: nimifllmy

fequenter fafficiens difpofitio ad remiffionem cujuscun-

$ malllm:

Minus requiritur dolor fenübilis;

que peccati mortalis :

lum i

qui in a&us fenfibiles erampat, utpote fenfibiles mo-

! ml

tus, alterationes , teneritüdines cordis, lachrymas, ge-

ytur p

mitus, fufpiria, fingultus &c. fed fufficit dolor ratio-

If

lt

nalis, quo voluntas veré avetfatur , & deteíftatur, &

mouv

confequenter neceffarió dolet peccátim commiflürn

Rxm m&ï

Cum ejusmodi fenfibilitas frequcnter non fit in noftra

yule at

«

poteftate, neque ad pe:fe&ioncm conttitonis ; ;c*do-

(jony

Joris fpedtet.

p o

CA CONFESSIONEM SACRA-

) bono) j

Quip ciR

D

H

mmmc i

mentalem ob[ervandum.

d

319. Confeffio Sacramentalis;' ut rité peragatur, ei

debet þræmitti diligens examen confcientiz ; quod quin-

otus

que comple&itur partes ; vel puncta. "Primum eft ,

:

n

"

Deo pro acceptis bencficiis gratias agcre. | Secundum;

[)6[

,

pis df

gratiam &lumenà Deo petere , peccata, & defe&us;,

in quos prolapfi fumus , agnofcendi. ^ Tertium , ra-

" j

M

tionem ab anima noflra expofcere, paucis à die, qua

wg,fl'i dom:

qaet ?

peftremo confeffi famus , difcurrendo, per cogitationes ,

per verba, & opeta.

Quartum,eorum , quz commi-

ó wlcf?w)

v epanill

fiffe nos comperiemus , à Deo veniam petere, dc iis

:(Hc J

dolendó, & pocnitendó.

Quintum '& ultimum eft,

ibilei e

emendationem per Dei gratiam proponere, Nc autem

j

etiam

je

&

Y

i

N

d

Ü

"

!

»48 Partis Il. T. XXXV. Materiapio d» utilitee

* etiam ftantibus hifce quinque pun&is eanfeffio fiat vitió.

qpa;xd

Ya d

ía, & factilega, przcipué attendemdum eft vidclicet pritnó,

utomne éxaáminis, & emendationis noftrz momentum

elt n

collocemus non tam in nuda defe&tuum commiflorum re-

Thate

colle&ione ; & lapfuum ad memoriam reductione , quam

foiif

tet

in confufione noftri, dolore, pocnitudine, & acti nof-

coni

tti ipforum teptehenfione, nec non in folido eonftan-

tíque non amplius pofthac in illas culpas prolabendi pro-

fact

pofito concipiendo ; nam quia confeffio e(lentialiter

pian

debet effe dolotofa, non poflet non efle vitiofa, ficon-

t f

tritio, aut dolor deficeret. Hinc gratis fibi nonnulli

nmdi;

labee

perfuadent, tunc folüm íe veré, legitiméque confef-

fos non effg, cüm peccatum aliquod ex verecundia;

&ltmi

*

& pudore confiteri omittunt, nec dete

Ro]

unt; ego vcró

imimisq

mihi perfuadeo;multó plures confefliones ideó vittofas, &

fropul

facrllegas effe; quód in iis & verus dolor, & firmum

& veny

Firmiter infuper eXi-

emendationis propofitum defit.

Confsf

flimo, unam ex ptecipuis caufis, quód nos tam faci-

fits t

léin peccata, quz totie$ facramentaliter confeffi fu-

Vlem,

mus; relabamur, efle, quód veré, & ferió ea non de-

li,

teftemur, & quód cum firiho non amplius in peccata

n

—— ——————

teincidendi propofito ad confeffionem non veniamts.

fübin

Si ex animo , & teyetà péccati nos poniteret , ipfüm-

D

que. deteftaremur , ac folidum pofthac non relabendi pro-

gt u

pofitum conciperemus , nontam facilé ftatim à confef-

fione ad vorüitum rediremus ; proinde ac fi peccata con-

D]

feffi non fuiflemuss. nod enim tam facilé redite folemus

ad id, quod abominamur , & deteftamur, & quod com-

a,

mififfe nos pochituits certum quippe eft, cüm aliquid

dlgcs &

exanimo, & finceré deteftamur, omni nos ftudio, ne

K f

in illad relabamut, cofitendere,

Secundó ut omfes

f«tis

caveant, ne pauló obícoeniora, qua fubinde contingunts

V r

tanquam levia, & exigua teputent, & confiteri negli-

ïjüato

gant, dicendo: hoc non eft peccattim , aut faltemnon

Wt

erit mottale, verialià porró confiteri non tenemur ; quia

Ws

ingentium hoc malorum cft caufa, multis quoque per-

Vi

ditionis cxflitit principium.

Avettat à te Deus, né

J

quando

ti lj

EEE

7)

difcurrendi de Paonitentia.

n

fu.

aditum patefacias , hácque eum.

quando Dzmoni hunc

um plus.non

vía ad te intromittas ;

quia ad te perdend

( p&imö,

namque pudore levitati

Votrentu

eft neceflarium; quamprimum

fuadebit, peccatum non

loruni-

matetiz pattocinantc, tibi petr

aut fal

fuifle, quod revera fuit ,

Z

tem de quo probabili-

of ia

ne efiet, adeóque ut ipfum

Tl

ter dubitari poterat, vere

uenter confeífionem tuam

*

o ol

confiteri negligas , & confeq

facrilegé deponas.

Hoc mont

tum præcipu& bené ca-

bendipe

quique mortaliter pec-

fentiat

piant bonz aliàs vite homines;

-

cate non folent; quia apud hos prep

oftera hzc vere-

fi, lat

e illis evenerit;

cundia potiiïïmüm , fi quan

do quid turp

.

j qotr

habere Jocum confuevit; nam quoni

am fuperbia $ nE

uüt conl:fï'

aítimationis propriz appetitus nobis

conaturalis eft,

ereatndi

E

hinc ille tunc

intimísque vifceribus inh

tus, &inhzrens:

T st

virfoüb&

propullulans tevivifcit ; maximé

que hominem mordet,

quam apud..

if

& vexat, quód nomine , ac reputa.tionc,

Inde va-

Confeffarium bonam habebat, jam excidat.

(f[[)ff eit

(uadeat, rem illam

qn i

Ilas rationes conquirit, fibi ut per

vilem, & turpem, quam jam tant

OPCT

e confiteri eru-

&f lt

ícendere, itaque ad

beícit, ad peccatum morttale non à

o i

Undc fit, ut éetiam

cam confitendam fe non obligari,

^

p

fübinde bonz vitz homines hif:

c

e teahnis diabolicis fup-

venjams

plantati confeffioncs fuas faciant illegitimas, & facrile-

47 lP J

endi p

g8 fumant facram Synaxin.

]

Iu

BREvIS ET FACILIS FORMULA

D

- (at4 a

Contritionu.

od

| 320. Ad eïiciendu

m 4&um contritiónislongo nonin-

qud tf

modo fe-

diges tempore

; poteft enim elici breviffimó,

ni aliqïü

Difcuffis confcientiz tux latebris, pet-

Yé fcquenti.

&udiol Y

fpectisque peccato

rum tuorum foeditatibus te Deo tan-

p ont

& hu-

uam reum fifte; & coram eo corde contrito ;

7

/

'ngunïls

miliato te profterne, ídque ideó , quiaDeum fummum

"Ed

bonum ofHendifti , dicendo, animó bené reflexà: v.g.

J net

Doleo ;! quód te Deum,

peccavi Domine miferere mei:

nuts

quis

& (ummum bonum offenderim : Domine no

lo amplius

peccare, Dolorhicoptimus, & ad confe -fiïijnc

m ox.nni-

at "

Qui

n'ö fufficiens eft. -

Y 4

'luzndo

Em

336 Part. 1. Tif. XXX V M;&teria p & urilitee

sj

QuiD DE CONFESSIONE GENERALI

Sentiendum.

EU

türus

321. Confultiffimum eft, feíemelad g'cncra!em ont«

hum

nium deli&orum toto vitz tempore commiflorum con-

xaen

fefionem deponendam difponere; tum quia generalis

Il

confeffio, & Confeflario & Ponitenti majorem tribuit

muli

ftatüis notitiam pro dire&ione ipfius comprimis necef-

9. 9

fariam: tum quia parit majorem confufionem, & do-

M

lorem , dum Panitens omnia peccata fua in cumulo

lnere

conípicit; & tandem quia majorem etiam fecuritatem ;

& tj

& quietem anima gencrat , dum fupplet ea, quz in

pottrat

aliis confeffionibus defecerunt ; timendum enim , ne

Ktit ol

plerzque Confeffiones prefertim . in juventute pera&ae

fuerint factilege tum ob defectum doloris,

du jq

.fcu propo-

& füny

fiti, aut ob defectum integritatis.

QE!h inq

pldns n

MoTcrivA

bt d

Penitentiam nom procrafinandi.

icdlt )

4211. Quid f;m'am! z'nq:)it villicus ; jam nón poteris

G k

villicare; quia jam omnia bona diffpata funt. Luc. 16.

Inos.

V. 3. Quando omnes vitz dies prxteriére, inftátque

ïlle RT

mottis hora, jam tempus non eft ponitentiam agendi:

timorh

imó fi facias, in hora mortis fermé fempet eít inutilis.

n

$. dng. ferm. 36.

N

Orate, ut fuga ve[fira uon fiat 1n ly/emk. Matth. 24.

t düm

«V. L0O.

Pocnitentia non eft ufque ad mortem differen-

IC. ) ?Qu

da: EÓ quód ficut in hyeme dies funt breves, ita & in

amculo

morte fit breve tempus ad. poenitendum. Theophil. bic.

--

ltntes l

-Alii rentantes , fignum de Coelo quarebant ab eo. Luc.

lde i

11.7v. r6. Inter Fideles multi petunt íigna.

Suntin

unl

peccatis jacentes totà vità, & hi à Deo mifericordiam

g

affecuturos. in morte fperant. Hi petunt fignum àDco

in fine vita,

i

d

Communis eft lex, ut qui malé vixit,

M

malé pereat.

Nonne eít hoc tentare Deum? Srella bic.

RM

Sicut monfltofüm effet , quando lupus haberet caudam.

V

ovis: fic monftrofum

um

eft, quód vita rapacis Ufurg.;ä

lllllpf

habeat bonum finem. srella i2 Luc. £.

z

itiur

difcurrendi de. Poeenitentin.

331

MU -

Si fciret paterfamilias . quá. borá fur, ee. £uc 12.

V. 39. Mors latroni comparatur,

turus; fi

qui domem fpolia-

Dominum invenit vigilantem , eum falutat, &

Vr or.

humaniter alloquitur: dormienti veró fauces

comprimit, &

LübtüM

zdem fpoliat. Sic &c. Srella 4e vais.

mund. p. 2.c.81.

u g

Illo ( Ab[alone ) fuffenfo imter Colum ( terram,

yen t

)

mulus , cui infidebat , pertran[guit quercum. 1. Reg. 18.

rimis n

V. 9.

Abul. hic notat.

Multa accidetunt Abíoloni

U U

hic , à quibus poffe liberari videbatur; nam potuiffet

. jn um

tenere equum, ne introliíTet fubter quetcum ramofam,

(ecutiqto

& etiam poftquam introiyit, & alligati funt capilli ejus,

[^n qüï-'

poterat ipfe tenens mulum, folvere eos

, &fugere: po-

] eum; *

terat gladió amputare capil

los, vel fi non habebat ola-

o]

(1io pmï'i'ï

dium , poterat manibus tenens arborem illos folv

Cl"C;,

& rumpere, fed nihil horum fecit.

Cur non fecit?

.[f" m

quia inopinató in vitz periculum dedu&us eft, & tre-

pidans non potuit in illa improvifa perturbatione deli-

berare de remedio.

Nunc fi Abfoloni tam prafens , ut

facilé

poterat, non occurrit remedium :

quomodo tu ó

9t WW

€zce & mifer Peccator!

vitam & conítientiam tuam.

longis annis, ac multis n

"

odis intric

atam, implicatám-

que evolves? Cüm te in illa hor

j m&äïqu'

4 fuprema tam juftis

jm i

l

timoribus undi

que videbis impugnati.

Didac. Ny[f. f.

t

$. D. $. Q. $. 2.

Patientiam babe in me. Matth. 31 8.7. 29. Setvus

yatth

Á

ille dum anguftiis circümdatus nefciret ,

quó fe verte-

n difet

tet, petlità Domino íuo, üt haberet pa

tientiaim. In

articulo mortis & nos patientiam defide

rtabimus, .vo-

xs) 1!3&

Jih

lentes vitam nofttam prolongare, & vix

obtinebimus,

hll H

"m

unde füummo cum dolore ex hoc mundo

fumus. difcef.

furi.

Nihil enim. ma

D

a

gis fufpectum , quam fera fub.

mortis horam pocniten

tiài

Did. Nyff. ferm. de comv.

Lat. $. 6.

Do

Rex Antiochus, cim ad extrema devenilffet ,

Je t

tenti manu Dei humil

fub po-

TL

iavitfe orans, & promittens illata.

Judæis damna refarc

1 [ 9

ire ; templum exornare , fpondens

Iniüper fe de (uis reddi

; Ü u

tibus perünentes ad facrilicia fump-

j

tus

—

*

t

;j2 Part.H. Tif. XXXY. Materia pio-Cn utiliter

jut in

tusjpræ&immm, & abnegato Ethnicifmo fe Tudeum

,

tam, j

futurum, omnémque tetram pcrambulaturu«m, & prz-

Quis poterat À Peccatore

muf,

dicaturum Dei potcfiatcm.

hum !

plur & certiora poeniten

u figna ex

igere? & hic ta-

vige(u

men veniatn non meruit,

ficut dicit Scriptura 2. Macb.

lib. :

9. Orabat fceleftus Deum , à quo non eflet mifericor-

$k

diam confecutus, quia nimirum cjus poenitentia ex me-

tis:i

tu mortis pro

cedens fincera non fuit.

ifb

Domine, [i 14 es, jube me ad te -venire fuper aquas.

.

fia

Mattb. 14. 0. 28. Ite cepi

t; fed mergi quoque. Noli

Cl.('ndgg

prodigiisinniti: fi lapis vixeris, lapismorieris. Oljv.

!I!th[urA

lib. $. Strom. $. fi. Filius Dei ei.

exetcitum volebat ;

,POFFH u

Jphicrates femper in armis ftare

hs dies

etfi in folo Amicorum confifteret: caufam rogatus te-

or, fe

fpondit: ne ex improvifo obrutus dicere cogar: No*

Wt ,

putáram: quantó magis idem in militia Chritiana fa-

Sicu

ciendum eít.

Plat. in Apoph.

Si aurum tibi offefam, nonm

ihi dicis, ctas venlami,

":

ficige

fed jam exigis: aurum accipete nemo d

iffett , null.us

Rtttom

iam promir-

Ji me

recufat. Redemptio animz pet pænitcnt

titur, & nemo feítinat. .. dmbrof. ferm.

de Elia ( je-

dbere,

jun. c. 22.

Scut

unum tuorum Domefticorum te oc:

M&Xva

Si certó fcires ;

cifurum, caveres ab omnibus: fcis autem indubitantet ;

Ts

Bs

unum ex feptem diebus hebdomadz vitz filum tibia

Opott

rupturum:

fi ergo fapis, in omnibus bené vive, &

cogita, hanc effe illam ; in

quacunque dies illacefcit ,

ua vitam cum morte commütatiutus csS.

- oTalpa nullo tempore, quo vivit

, oculos apétit, ni-

fi in merte. $

.

. Bonav. ferm. 116. .. Noli effe talpa, ne

j

tec mors Oppl'l

mat in co ftatu, in quo vitam eternam

»n

confequi non poffis.

ducitur ad. patibulum, ctfi lon-

hf

n

Sicut qui é carcere

*

giore ducatur via, non tamen ideÓ pati

bulum metuit

MUIT

licét fit

mühm

minüs, quia eà perventurus eft tardius. Et

ïemm

firmis pedibus, vegetis viribus valido pe&ore ; cibuj:

é angit,

f (

potüsque b»e'n& fápisty hoc tamen illum extrem

| j;m

um

(

tlbf

difcurrendi de Prafentia bei;*

333

t ]udæum

jarh in via eum effe. — Et nos omnes ducimur ad mor-

tem, jam in via fumus, exi

Q &W'

guis intervallis diPcingui-

A Decetut

mutr.

At dicis, fum faniffimus, fed es in via.

Atan-

lic

num trigefimum modó exceffi: in via jam eras anno

viee(imo, imó & primó annó, primáquehora. N;er.

fa. MM*'L

mf

Lib. 1. form. c. 3.

enti t

Sicut à currente flumine tantüm habes , quantüm hau-

tis :ita ex annis femper euntibus. nihil accipis, nifiquod

in res duràturas eollocaveris.

f

oqu VD

Sicut Sartor, quando parüm habet panni ad confi-

ciendam veftem, tunc antequam eum fcindat , fedulà

N

mcetitur per ulnas, & nihil temeré abjicit, fed quibus

j Vo:tb]ï:

poteft, modis extendit: ita quoniam fcimus , paucu-

los dies noftros etle, feduló eos metiri, nihilque per-

wg;zus E

0 ar' LWB

dere, fed omnes horas utilitet collocare debemuüs. rab.

jl

tonc, 6. n feflo S. Cazb. m. 1.

Sicut fi pauperi Thefaurus Regius aperiretut cum

j meläv[m

facultateco die, quidquid poffet;exportandi, nec mo-

ij nuüu&

mentum is abfque exportatione abire fineret: ita cüm

1 th.ï'

X

Jam merendi tempus habeat homo, nullum negligere

deberet.,

at

Sicut Mercatotes nundinarum tempus accuratiffimd

n r

Obfervant: ita non minus tempus hujus vitz, quod

nundinis comparant fancti Patres , diligenter obfervari

bicit

"

oportet,

Z

1 [

vii»f

T

"X LÍIDLUS XXXVI

i?

Drg PaREsENTIA Dzr.

gt

Praxtm.

À phn

N&mm&ntum efficaciffimum ad affequendam

"I

247

omnem perfectionem , & qua(i fundamentum

vitz fpititualis eft, Deum jugiter przfentem mentis o-

ol

il

culis contemplari,. Nullum exercitium hoc przftantius,

" mc[üll

nullum utilius.

"Purgat, & retrahit à peccatis, con-

fict Jt

temptüm patit rerum humanarum , fenfus corrigit , men-

zxfentatio

t

tem fan&iügat » & eft quzdam in terris repr

jc d

Colé-

j

E

ER

j 3.4. Part. 1I. Tn*ïxxïfl Materia L2 (3' utiliter

Caleftis beatitudinís.

Sicut nullum eft momentum,

Domini

| fruaris Dei bonitate, & mifericors-

uo non utatis, v

cordatu

dia: íta nullum oportet effe, quo eum prafentem non

s. S

habeas: ncc tam fapé refpirare debes, quàm Dei me-

quiei

Sic vive, ac fi nemo effet in mundo, przter

miniffe.

& opa

te folum, & Deum.

Deum quatris: hac an illa via

gerer

ad ipfum pervenias , quid rcfett? atqueutinam aliquan-

duis? :

do pcwcnias.

baedi

ft modus, quo Deum potes przfen-

Duplex autem €

xqu

tem concipete in o

mniloco: quorum primus dicitur

-

Tem inc

Primó modÓó contem-

intellectualis, altet affectivus.

lt Hf(!u J

& prafentem habere Chriftum Dominum

lis, atf

plari potes.

in affumpta humanit

ate, five jacentem in przfepio , five

tine f

five crucifixum , vel refurgentem,

fpini

s cotonatum ,

L

aut à

(cendentem in Calum , qui ante te ambulet, te

Iu w

videat ,

& con(deret, omnes a&us,; fermoncïs ; &'co-

tolm f

gitat.io

nes obfervet.

(dtte:

]

Hic mo

dus intelle&ualis bonus eft;

fed affe&tivas

-

f

, longe eít m«l

*

iot, & fit per a&us fetventiffimos amo-

.

—

N

"

rís, per intimam cum 1

pfo unionem , fatione cujus in-

filty

xiftentem cum omnibus

-

trà te ipfum .Deum reípicis €

lus

fuis attributis, pcrfc&ionibus .

gloria, majeftate , om-

T qu.

& fac eam ido-

nipotenti

a. Adorna igitw.' animam,

Onttihy

ncam D

ei omnipotentis habitationem : ibi de;cnter,5

&Uj p

& famniliariter cum €o age.

Qu

fti ab affe&tu r&rumicxadu-

Si nondum mentem purga

18 r

"carum, aut fi, tatione offcii variis oc

y

cupationibus di-

TU i

ftraheris, facilius tibi

etit Deum praíentem . vencrati in

Vs

ambulando , afpicien-

omnibus rebus, in converfando ;

E

lm e

do, & in omni actione tua; in fingulis hom

jnibus; 4a

Iüdp (o

hetbis, foribus, arboribus, in beftiis terrz, & vola-

1

i f

tilibus Cocli; infontibus & fluminibus ;

in montibus..

MWD

& collibus, in:aere, & igne; in fole;lun

3, & flellis;

.

cuique eíle,

lu*xlx äü

-- pam reverà in omnibus eft Deus, dans uni

ii

lum adji-

viverc, & movcri, Ut tibiquadam in exemp

a

ciam: $i tibi occurrat aliquis Infidelis , osabis pro illo,

Tranfiens xenodochium , ota

Ug

& a&um fidei elicies.

x

j

w

Domi-

j Ug

Ti

h t

difcurrendi de Prafentin Des.

faonum,

Dominum, ut det omnibus confolationem. Cüm re-

& mitmate

cordatus fueris alicujus peccati, elice acum contritio-

denem n

nis.

Si vides ea, quz in mundo funt, benedic eum,

jm Di v

qui ea fecit; $i bené operantes confpicis, congaude,

indo, patt

& opta eorum fieriparticeps, & oraprotua, & ecrum

c a lu

perfeverantia. Sicomedis, gratiasage Deo: veftem in-

nam Al

duis? gratias age Dco: in agrum vel hortum prodis?

benedic Deum, qui illa creavit: Cecdlum, folem, aut

otes prai

reliqua creata fufpicis ? univerforum Creatorem lauda.,

imus d

Htem in omnibus actionibus tuis, aut faltem quàm po-

l conti

tes frequentiffimé cor tuum ad Deum füftolle, atquc

y Domins

his, aut fimilibus eum verbis al

1

Á

oquere: Proptet ieDo-

]txfcpio , l'ïï

mine hanc rem facio, u: cà tibi placeam, tibíque gra-

ruganth

tificer; quia fic id ipfc jubes fieii.

Sunthz optimz in

amblllif) l

Dei conífgedu jugiter ambulandi rationes , ezue ad-

)Hi?f) £a

modum faciles, utiles, magnámque perfz&ionerm in-

cludentes; hoc cnim eft i continuo quodam amoris

| a&c&lwuï

Dei excrcitio verfari.

Quidam omnia, quzaudiebat, & videbat, ad Chri-

fti paffionem referebar.

$i clamor occurtreret, aut tti-

x müs' jUg

!

Cum omlüm

multus, veli&us malleorum , fifcalasafpiceret, autlig-

lalcnäü?m

na, autlaneeas, aut clavos, aut aliud quidpiam, ex

fic em l

omnibus occafionem captabat Chrifti paffionem grató

animó recolendi,

jj du

. Quocunque autem modo Deum przfentem confide-

r

üi&l

res, crebris ad eum afpirationibus tanquam ad finem

gu

arionis

tuum affurgendum eft, eliciendo a&us fidei, fpei, &

vcncu!l 1

charitatis, & ad ejus unionem fufpirandum ; tum ftu-

1do gf f

j (

dendum eft puritati cordis; ícriptum eft enim, beati

u

gl

mundo corde, quoniam ipfi Deum videbunt: Denique

aliquó fignó exteriori excitanda mens eít ad ipfius me-

it7 £

p

D5

moriam: cujusmodi funt pulfus campanz, vel horo-

(rdls

losü, filum, íive annulus digito, velcatenula brachio

(Ue. d

ïöx

adíttida, vcl infcriptum parieti hoc lemima , sbaue

"n adJ

Deus, & alia ejuídem generis, ne ingruentibus diíizac-

1910

j5 p

01

flonibus Domini Dei tui nom Ífinà ma

gno animz dcuri-

[/]

[!

hi

iente oblivifcaris.

licét

py

—

336 Part.11. Tit. XXXVI. Materia pio i utiliter

Licét Dei przfentis memoria femper neceffaria fit,

Mi

Btné :

quia tamen plurim& fuünt humanz mentis evagationes,

utiqu

eam faltem.aliquoties in die omni ftudio renovate de-

bes, nimirum fummo mané,initio orationis mentalis,

Luc, |

$, 1

& vecalis; cum imminet aliqua peccandi occafio, an-

tenti

te quzlibet virtutis opera, cum é domo egtederis ; an-

t ;

te examen, & cubitum, & cüm noctu expergifceris,

&

. [n hoc exercitio affe&ui magis infi£tendum eft , quàm

nitis cum Deo

pf

fpeculationi; copiofier enim fructus ex i

-

Tulcert

colloquiis, quàm ex confideratione re

;

ertur: imó ex

-

1lo nj

affe&u plurima confideratio velut ex fonte promanat.

dilzhin

Crebra autem ; & humili oratione cum charitate hoc

-

lis & (a

domm impetrabis.

imaw

tm, ib

^ MomivaA IN PREsENTTIA Dzr

ambulandi.

ff f

314. Ecre jam triduó [ufhiment me. Marc. $.'v. 2.

$ia

10 eroi

Notandum, quódnon deficerent in via tanto tempore,

Chriftum in defertum féquentes , quia Chriftus erat prz-

tl w

ovf

fens.

Qui Deum fibi adefle videt, fimul intelligit , o-

em, & confilium in quavis neceffitate , aut incom-

7)' Pc 11

modo fibi deeffe non pofíe: imó folatió, latitià, &

: Siu

16 con

caudió affidué perfruetur. — 4rias de Prafentia Dei

Ecce Hydropieus ante illum, Luc. 14.*0, 2.. Hydto-

poltt

picus eft omnis, qui per diffolutam vitam animà (uá

omj

l0 alió

graviter egrotat, qui & Chrifto indiget, & fanabitur

plané, fi ante Chriftum fuerit; Nam qui ante Chrif-

tum fuerit, cogitans femper, quomodo ab i

pfo vidcg-

h Con[]

