tur, minüs peccabit. — Tbeopb. bíc.

Profetlus i2 regionem. longinquam, c» ibi diffpavit

fubftantiam [uam. Luc. Y$. . 13.

Cur ia patria non

cít fe&atus delicias? Cur ibi non diffipavit? Nativo in

folo minor peccandi, quàm in peregrino occafio.

$,

hh

Chryfol. ferm, 1. Quzramus, quz res Filium rapuit

hos ad aufus? cupit vivendilibertate gaudere; — Sed ea

M-ï

paterno afpectui inerat vis, ut quodammodo przpedi-

tus, cupiditadbus no

—

L

&8. $. 7.

n pofletindulgere, Naxera i». Jof.

-

Medite

wiliter

Jifcurrendi de Refignatiene.

517

Medica fidei, quare dubitafli ?* Mattb. 14. v. ?y

vf ft,

'

[

Bené arguuntur, qui przfente Chrifto timebant; cum

utique, qui ei adhzret perire nen poffit, . 44mérof. in

enont d

yis o

Lac. 8.

S. Catharina Senenfis folitudinis amans, cüm à Pa-

oreiít, d

rentibus continuis laboribus noé&tu, diüque occupate-

cgrca'exis,aæ

tur, à Deo docta contra animi diftractiones hoc uía

xpergifccns.

eft remedio, ut cor fuum loco cubilis haberet, in quo

lumclqut

przfentem Deum affiduó cerneret, & cum eo colloquia

niis cunt

miíceret: fic enim obtinuit firmam , & fítabilem cum

rtur: j

illo unionem , ut nullo externo labore, vel fatigatione

li pfomiz:,

Idem confilium poftca & ver-

diftrahi mente polfet.

diiztate

bis & ícriptis communicavit aliis religiofis fzminis,

affirmans in cordis cella efle veró Dei regnum per gra-

tiam , ibi Chriftum cum fuisinfpirationibus Coeleftibus

A Diu

fixifle fedem.,

Arias de Prafentia Dei c. 6.

Sicut nullum zdificium altum finé folido fundamen-

frV

to erigi poteft: ita nec perfe&tionis fabriea extrui po-

to tempo

teft finé fundamento prafentie Divime aíffiduó menti

Qs a. [

obverfantis, — Santiure l. de Cognit. & .Amore Chrifti L.

poligt?

3cpo1. 6 7.

; 4it u*

Sicut honoratior aliquis Principis famulus nulla alia

) ) Iztitiiu l

re commodius in officio continetur, uthoneíté, com-

TP

pofité, & modefté fe gerat, quàm fi intelligat, fe à

, H

Domino fuo videri, ac feduló etiam obfervari:: ficnul-

j quici

1ó alió monitó fervus Dei efficacius in confuetis pieta-

& f

tis fun&tionibus retineri poterit, quàm fi meminerit , fe

li w[c (*.'ll

in confpectu Dei verfari. —drias de Prafentia Deác. 6.'

p p

TITULUSOXXXVIL

"r

Dz REsIGNATIONE.

i t

? Nurot

Humana vvolunt as Di*ufn& deber. e[fe couformi,

chaüo' i

fim 1

Ullun donum Deo gratius , nullum fubli-

;; Y

315 N

:

mius facrificium, quam fe ipfam Divinz

jopu

volunptati integré in. omnibus fubjiceze;

& confox:maxæ

nibil

J

m

Néhde.

&

358 Partis 1I. Tiz. XXXVII. Materia pià c» utilft?r

nihil enim aliud excelía illa Majeftas requirit ab hosi-

nïæ) f

morbi

ne, nifi ut fe exhibeat hoftiam viventem , fanctam , ac-

bet i

ceptabilem , -quam fi quis rité obtulerit, pié & religio-

Ssé litavcrit.

In hac fiquidem conformitate, & fübmif-

füm ej

Tüm ex

fione non bona exteriora, nontem aliquam fingularem,

[

fed propriam voluntatem , proptium jadicium, totüm-

que hoininem perfe&o holocaufto immolamus, nulla

puüm

Wa

re excepta, nullis prefcriptis limitibus.

Quoties ergo

aliquid noftri in nobis eft

, toties à nobis exire, &nos

Tuít,.

deíerere debemus, donec folus Deus in nobis fit, &*

m Do

ad omnia, quz de nobis zterna fua providentía decte-

4

verit, parati, & indifferentes inveniamur.

Non enim

telire s

perficiet Deus in nobis beneplacitum fuum , quamdiu

Ácrm

Yilcntia

erit aliquid innobis, quodillirepugnet, & contrarium

li (oi

fit Integrum corille poftulat, & qui fe totum illi non

dat, nihil dat. conceditur quidem humanz fragilitati

1 diqy

aliquid proprium velle, fed ftatim elevari füpra fe de-

gtilüdine

Wt con

bet, & illi adhzrere , qui fupra omnes dominatur. Ille

Creator eft, nos Creaturze: ille Dominus, nos Servi:

ng t::&?e

ille omnipotens ,. nos infirmi.

Boftram itaque volun-

dl

ETE

tatem corrigere, & illius nos voluntati fubdere debe-

mus dicentes; non ficut ego volo, fed ficut tu.

t

Uingi

OrwNIA DE MANU DEI ACCIPIENDA.

barfonü

326. In hoc fümma perfe&tionis confiftit, ut quid-

f

quid acciderit, pacató animó de manu Dei accipiamus;

omnem follicitudinem projicientes in eum, quoniam

D

ipfi cura eft de nobis.

Omnia quz mundus mala vo-

cat, peccató eXceptó, quod ceít folum & verum ma-

17

l]um, à Deó funr.

Cum igitur Dei nutu, & fecretif-

& pati

fimi confilii füi immutabili difpofitione apud ipfam fi-

Fn(ïpla(

Xa fint omnia, quacunque fiunt in orbe tezrarum, z-

lïlm, ;

quum eft, ut univer(a, qua accidunt. quantumvis du-

-

,

Xà; & acerba

» veluti fïngularis erga nos benevolentiz

W

figna deman

uc

T

jus acceptemus , ipfius providentiz in-

harentes, non

noftrz, qua femper timida, & incerta

dt.ri'z,.

eft, Dcíque op

cradoncm-m nobis deftruit,

Calum-

QU

R& ?

aE

E

atl

difcurrendi de. Re]z'gnatim?.

539

1 db lonk

mix, fraudes, furta , raptus , infidie , bella , czdes,

Oa u

morbi, ruinz, peftilentiz, fierilitates ,. & alix quali-

t utige

bet calamitates fivc publicz, five privatz ad improbo-

rum emendanda; vel caftipanda fÜagitia, & ad jufto-

, & ftbni

inglren

rum exercitationem à Deo permittuntur, & immittun-

tur, & fi quid hórum no$ vexat, affumenda eft vox

1 f(

vmus, nl

patientiffimi Prophetz Job,

. qui omnium malorum ge-

nere cruciatus dicebat: Dominus dedit, Dominus ab-

Quotis

ftulit, ficut. Domino placuit , ita factum eft: Sitno-

xire, &i

qobis Itj

men Dortini benedictum.Seivis fidelibus , quacunque

agenda funt, ità committunt Domini, ut eos tamen

Jentia i

nefcire velint;quis finis fit, qua feries & ratio con-

Nor at

filiorum fuorum: fic nos fubje&i erimus Divinz pro-

; quamdil

videntiz tamquam inutiles , & obfequentes Servi, ni-

:contrarium

um Jl n

hil follicii; quid de nobis,: quid dealiis fieri velit, Et

faglitt

fj aliquando bona opcera, qux aggreffi fumus, vel z-

gritudine, vel qualibet adveríitate impediri contigerit ,

pra d-

non conttiftabimur: ícit enim Deus; quid nobis ma-

us Ti

qos n

£is expediat, . Ducit te ad finem, ad quem ab zterno

deltinatus es, per fuavia, & afpera, per profpera, &

que volr

&dvexía.

jl t

Obfequere Divinz providentiz ,& fequere

alacritet: nam fic perpetua. pace, & — imperturbabili

ür t

tranquillitate fruetis, clamante veritate cunctis pertur-

bationibus, ne ad locum a

IEND

pacis commoratur.,

ppropinqucpc, in quo Dcus

j uf

p

Divixi PRovrpENTIE IN OMNIBUSI

Ó quonüln

Acquieicendum.

u "

327. Bonum eft optare à Deo áffliei,

& multa pto

: verürm mz-

^

f

!j*

eo pati, fed multó meliüs eft, ip

fius. difpofitioni , &

]

IT

^

beneplacito in omnibus aequiefc

€re, & orare, ut nog

,jin*

&ucat , quo ipfe vult.

Yita naturalis motu & feníu fe

predit, vita fpiritualis

omnis motus, & feníus ceffa-

ynrsdd

tione, & defectione.

Qui enim fe defezit, omnésque

gt

motus animi fui in Deumtransfert, quidquid fibi acci-

d

derit, non.in fe refpicit, fed in Divina voluntate: I

p

C

Bivinis *c;ogm;is perfcrufgniiä eutiofüs nop eft, fcd i-

i

340 Part. I1. Tit. XX X Vll. Mnteria pi? &» utiliter

pones i

l4 humiliter adorat, firmiter credens, ea femper juffa

Ya [

eíle , —lic&t' facpé occulta fmc.

Ditino

fione m

SoruM DEI BENEPLACITUM EST

i|

aut D

optandum.

In voluntete Dei pax; & tranquillitas confti-

fophzl

328.

EY

tuenda eft.

Si pcccavimus , fi alios ad pcccanäam in-

dulct:

duximus, fi

ex flagitiis noftris multa mala fecuta funt,

bus eluenda funt crimina ,

£sf

dolendum fané eft, & fleti

Til j t

ac digna cáftigatione pledte

nda:

animi veró perturba-

vitanda ;

& cüm pace emendationi

pooji «

tio, & ,inquietudo [2

incumbendum , imp

loratà Dei mifericordià, qua nos

Detm cy

labi permifit, ut difc

amus non altum fapete , fed time-

hi nl Cj

quod Dei eft. Ab ipfo

dffld.ttio x

re: neque noftrum putemus ;

veniam ; & indulgentiam in.fpi

ritu humilitatis, & in

Ti r

ficut fetvus adventum

fctun,

animo contrito exípectabimus ;

6]

latur : Dominus enim

Tésttisn

Domini füi patientiffimé preft

cít, veniet; qua'ndo voluetit.

Fidelis fervus, & pru-

pl t

nifi Domini beneplaci-

Amitor

dens nihil quærit, nihil optat ;

tum; & inomzei eventu ex intimo

cordis affe&u ait:

il ]

dulcedi-

Vis me incolume

m effe, vis eerotate? vis me

u

vis in tenebris, & continua ariditate

fu.

pe tua -pexfrui $

verfari? Id volo, quod tu vis,

.

fac de me, quod tibi

Y j

o omninó in

differentis ad

pï*ac et.

Hzc animi praparati

e

IIZH'S (m

homi

nem facit ad omnia mala

quzcunque Deus vult;

impavidum, & inconc

uffum, omnique adverfitate fu-

criorem , relicta fui,

rerümque omnium follicitudigc,

identiz fuz fpe-

& anxictate. Optimé Deus ex alta prov

16,

cula cuncta refpiciens, quid unicuique conveniat, ag-

& fuaviter ac fortiter difponens omnia curam

Wtyerft

nofcit

.

hominis fmgulau

ter fufcipit, cüm illum Vid,CF omnem

h qyij

de

f

t cogitationem in ipfum projecifle.

N

UMM

il

ExERCITIUM PERFECT/E

]

Refignationis.

d

329. Ut te perfe&té expropries, & refigncs.in Deo;

hoc exercitio uteris. Primó concipies anino, & pro-

mäu [

pones

4

Tum

s difitrrendi de Refigmatione,

gq"

gones in,vägiæbüxtcf:«m.aner&: in fimpliciffima unitate Dj-

m iU

vinz przfentiz , per totalem tui ipfius derelictionem in

Divino benéplacito, & voluntate, Ab hac veró mans

L ET

fione nufquam difcedes, nec ad'ea refpicies , qu facis,

aut facturus es, aut quz tibi eventura fünt: nec philo-

fophaberis fuper afflictionibus, & contradi&tionib

4

lii con[þ'r

Y

ustuis,

cmäm i

fcd omnia. iné exceptione à benegnit

k

una Dej manu

(ccuti w

dulciter, & patienter accipies, in omnibus acqaiefcens

yt ctin

ejus fempér adorandz voluntati, Qauod fi aliquam o«

) perti

riri in te follicitudinem aut defiderium animadvertis *

pendatit

projice z0$ t&, ac prounus omni cura denüdatus ad

l; quæ n

Deum convettere, proteftando te nij l velle; auz no]

)

fedi

le, nifi ejus fan&itfimum beneplacitum. Ípfo etiam

defiderio virtutum, & perfectionis exfpoliare te debes,

27

j 01

nihil prorsus volens, aut quatens, niü Divinum benc,

placitum, non refleGens te fuperactus, & confolatio-

Adrantim

(nus &nin

nes tuas,nec aliquid cogitans, nifiDeum; quem,;fi nudus,ac

» &.Qm

fimplex fucris, in omnibus rebus reperies.

Veri De

Amatores foli Dile&o adhzrent, de nu]la re follici

ïi,

k*mc?hü

u

f

nifi ut ll placeant,, & ipfum ament :.purificant fe,.

&

m oul(ïi

ornant ; nonut fibi fatisfaciant, non ut perfecti evadant,

fed ut Coelefti Sponfo placeant & obediant; Hzc cít

n lev

uo

vera, & perfecta tefienatio, & conformitas tuz volune

tatis cum Divina,

fsl

liter dcbcs.

quam. quotidie petere à Deo humii

ymip

(

ul

MOoTIvVA

l

oïhclï""n )

..8e i». Divoinam voluntatem rgjignmäz',

yiz d

336. S, Paulus in terram à Corle(ti voce pto&ratds,'

yeit

converfionis fuz. fundamentum per has yoces: Domgie

mnja [lmm

me, quid s «uis facere?. pofuit, A&f 9, , 6,

j n

Quidam Monachus per refignationem voluntatis fdäa

cum Divina ad tantum fanctiratis pervenit eradum , ug

ad folum veftium, autcinguliejus contadum E

'E

güþ Ía»

matentut, Cafar. 10, Dial. c. 6.

Cuidam Virgini, nefcienti; in quo vera dcvo*io-. s

49

etatio eonfifteret ; adeóque (ummé afflicte, apparuis

2

» &PIO'

pecie-

POW

m

.

s

y4z — Part. I1, Tit. xxx Vll. Materin pi? & utiliter

tritit,

ffimus infans , dixitque , veram devotionem in

AC m

fpcciofi

abnegatione , «

ontemptüque fui ipfius, & perfecta re-

tjs,

tjus q

flgnarionc jn manu

s Dei conü&eref 'Rus?roth. in jïne

Q

operis.

Vit

quidam eruditus

& pius, morti vicinus, cüm

pom

ab Amicis rogaretut »

ut Doctrinam aliquam monu-

V,

inenti loco relinqu

erct ,

fic eisreípondit: virtutum fum-

do&ting breviarium eft ; omnia,

marüm, & omnis

uz nobis Deus evenire perm

ittit, ab illius manu acci-

dito

te, nec aliud unquam velle,

quam omnia ad Divin

$u f

voluntatis perpendiculum facere. .Tnul, in fime [ermw.

uocunqu

de Sanct.

oniz interrogatus , quem in hoc

fityt fy

Alphonfus Rex Atrag

LURT

orbe beatam effe credere

t? refpondit , cum, qui fe ip-

ffe&ü Deo committit, & om-

lii

(um (üumma pietate, & a

.

uz ili eveni

unt, non aliter,

quäm rem à Deo

adet; q

nia,

iü N

facdtam laudat, & acceptat.

Panormit. in-vita Alpbonf.

toram (

Armigeri cujufdam Uxor

femper dicere folita in tri-

Tob

idem etiam dixit, quan-

£ cafu; hoc tibi melius eft:

Nec fefellit eventus; nam

— n

Donin:

do Maritus oculum amififlet.

honortis. gratiä à

n [

cum Rege

m fuum morti proximum

hvf

aternitatem. comitati ju

beretut, refpondit,

parum de-

focio monoculum habetet,

Jib:

cens effe,. ut Rex tantus pro

de Tambaco in lib. Confol.

pümw

& fic mortem evafit. — Joaz.

li lg

Chriftus cuidam Vir

gini d

ixit: volo te noffe, quöd

homines in mundo affliguntur ;

Jtotuje:

omnes paenz , quibus

in volunfate confiftant;

quia fi voluntas €

flet ordinata»

Pino

fidu,

& concors cum voluntate mea ;

careret quodammodo

l1 Vi

peena.

JBlof. e. 10. monil. fpirit.

.

Hxa]

Theologus qui

dam, cum magnz

pctfe&ionis Men-

-

demum via a

d hanc perfedtio-

-

Mpeter

dicum interrogaret, qua

R

fponfum accepit: ftudui

[Qmp(

nem perveniffet, hoc ex €o 1e

& cimeatn ita con-

Ti D

femper Divinz inhztere voluntati,

m &ego; quan-

n

N

-formare , ut, quod Deus vult, id veli

do enim me fames premir, aut frigu

s vexat, Deum

M

& turbinofa»

Ü

laudo: (i ferena fit aura, fi procellofa;

venire pet-

zque Dcum laudo, quidquid demum ipfe e

InAto

difcurrendi de Refrgnatione,

345

TOTI

mittit, tam profperum, quàm adverfum ,. dulce æquä,

o d

ac amarum magna quadam mentisíerenitate, à manu

pctfc&alb

ejus, velat rem optimam recipio, humillimé in manus

d aj

ejus me refignando.

Ql

i voluntati Divinz fe in omnibus conformat, olym-

*

idnus, d

po monti

fimilis eft, in quo- perpetuó ferenitas, nulli

g

venti, aut tempeftates reperiuntur. Rodriq. p. 1. £r. $.

luam 1

irmtumfuyr

ExEMPLA RESIGNATIONIS.

ft., ortià

máni At

3i1. Ut jumentum fAiius [um apud eum.. P[aln. 72

] ;[d Div'Ei

v.23. Quafi jumentum inquit , volo ire, Domine,

f

quocunque me duxeris. Diez. D. 1. G.

Sicut fuerit voluntas in colo , fje fiat. 1. Matb. 3. 've

m n

60. ut vel vincamus , vel vincamut ; prout Deus vo-

, qu j

luerit, quafi diceret: utcunque alea belli cadet, bené

, &O

cadet; quia cadet ex voluntate Dei, qua nihil eft me-

qná ]

lius. Nota Judz pietatem, qua Dei gratiam, & vic-

í A[lohnnf

toriam fibi, füísque conciliavit. Corz. Píc.

.

^

^

.

.

Jfia n u

'Tobiàs Seniot czcitatis plagà immill

à dixi

t: juftus cs

j

Domine, & omnia judicia tua jufta funt. Etnunc Do-

AR

mine fecundum voluntatem tuam fac mecum.

Teb,

,

js g

?&

3. V. 6.

m ^

I

1)

Job omnib

vu-s 'b.onis fuis fpoliatus, & gravibus infu-

um hi

per corporis ulceribus vexatus, non peccavit labiis fuis;

; lil n

fed hanc unicam zternà memotià dignam (ententiam

yolle; f

protulit: Dominw dedit Dominuws abfiulit: Sicut Do-

Amgr

mino placuit , ita fatium eft: Sit. nomemn. Domini bene-

j

h

]et 0

dictum. Job. 1. v. 1.

od

In Vitis Patrum narratur, quód cüm quidam Agrico-

la ex agris fuis femper. & plures, & meliores fru&us

D MC-

(tiont

"

Ifeciperet, rogatus caufam à vicinis tefpondit, fc fem-

y [P

per tempeftatem , quam vellet, habere, eam fcilicets

(tudul

'P[[ D

quam Deus mififlet, nec aliam fe velle.

j 9

(o

$. Jofephus adeó voluntati Divinz fe conformabat;

g0?

quan

ut quotidie diceret: utinam vivam, & voluntatem Dei

ao D

adimpletam vidcam.

Ita ipfa Dei fan&tiffima Mater $*

quol

nl

d

Z

Bar-

cvcnlfcl

m;crw

W

344 Part. 1. Tit, XXXVIL. Materia pià &v utilitep

diit ]

Bügitta revelavit, addidítque, caufam hanc effe, cuf

füe v

tantá in Calo glorià frueretur. Alihgmt. piet. c. 7. ex

lib. 6. vevel. S. Birg.

quam

cubn

Domine fi adhüc populo tuo fum neceffarius, non

tecufo laborem , dicebat $. Martinus. O veré fanáit-

uf

fimam animam! O in&ftimabilem 'charitatem! voluif-

tcpsf

fet differii adhuc ab illa tanta felicitate, & diu defide-

Y

fata focietate: fpititu-um beatorum, atque in hujus mor-

CXPC(

Nl

talitatis zrumnas ab ipfo introiu 9lorix revocati: vo-

ihundi

luillet, quod maximum eft, à Chrifto peregrinari diu-

lipha

tiüs, fi modà ipfi placuiflet, $, Berm. ferm. in fejïo $.

Mavrtini.

Toyocat

ficer,

philippus.H. Hifpaniarum Rex in fatali morbo Divi-

vinz voluntati devotiffimus, illa Salvatoris verba pcn&

Krdi

Divina:

infünities tepetiit: Pater, non mca, fed tua voluntas

molelt

fiat. . Cümque ex facro Evangelifta Chrifti Domini paf-

fio ad apeftema ferro fecandum ; pralegeretut ; juffit

viteti

C5 etj

Rex ad illa Domini vetba: Pater: non mea , fed tua

voluntas fiat, Le&orem nonnihil fubfiftere. 'Tanti Re-

&f

üm ifte maxinmius hanc mentei tam fanus, quám aget,

k du

& moribundüs eflimavit. Vita.

Wn, |

ii

Maria Princeps Parmenfis Virgo longa primüm tabe

temm

Acerrimé confli&ata ; mox à Medicis conclamata eft,

Suprema itaque incümbente neceffitate ; admonentibüs;

cgo gl

dl

q

ui excedenti Principi áderant, ut à Chrifto Domino ;

] nolj

cujus in cruce fuffixi, atque trajedi figillum ad com-

plexum, & ofcula

Chriftiano ritu. poftulatum. accepe-

s

tis famil

iaritáte alleviationem po-

lum i

fat, pto vetetis pietai

ftularet; Egóne, inq

uit; abhoc Deo, meis fceleribus

nj

tam indigné habito; ullam à fupremis hífce dolotibus

vacationém áudeam poftulare? non faciam; hic enim

Salvatoris habitus me patientiz admonet, atque imita-

tionis.

: Atql;c ih hac rcfignatione vitam fan&tiffimé

claufit,

$. Gertrudis à Chrifto — (anitatem, & morbum of-

h 1

ferente, cüm neutrum elegiffet, fed plicatis in crucem

tolt

manibus cle&ionem ipfus. voluntat refignaffet, au-

divit

]

LE

34y

difcurrendi de Solitudine.

iil

divit hzc verba: Quicunque cupit à me fzpius aditi ,

k f at

fuz voluntatis clavem mihi offerat, nec cam à me un-

jit, t.t

Quo audito, $. Gertrudis precatfun-

quam I€p€t8.t.

culam hanc: Noz» mea: [ed tuA

voluntas fiat mi Aaman-

furus, t

ziffime J ES U, trecenties. fexagies quinquies quotidie

v fan&i*;;

rem] vl

tepetiit.

Blef. lib, 4. Div. n fin. €. 33«

$. Elifabetha audiens, Ludovicum

Maritum fuum in

; du t

expeditione fa

.

crx militiz defunctum , dixit ad Deum:

; huj

Nofti ó Domi

ne, quàd prefentiam Mariti omnibus

ere mi-

evocmi:fc"

mundi deliciis praferrem ; fed quia tibi eum erip

:Egtinafiü*

i

hi placuit ;

ita acquiefco, utfi vel tninimo capillo eum

j, il

f

!

"d

offem ,. nollem id

revocate prater tuum beneplacitum p

facere. Rader. volum. 1. Barv. Samét.

motbo Diïïj

Ferdinandus II. Imperator ita voluntatem fuam cum

T

Divina refignaverat; ut de fe ipfo diceret: Jam pridem

q yolntà

moleftiz me confeciffent, nifi me, meáque omnia pro-

fununjt^

videntiz Divine commififfem.

Quotidianz ejus pre-

qur; JUt

ces erant; Domine , fieft ad laudem tuam , & gloriam,

b &d W

& falutem meam, ut major fim, quàm fum, exalta me,

asM

& el

orificabo te: fi eft ad laudem tuam , decüsque tu-

)quäm chfi

um, in gradu,

quo fum, confetva me, & ego glori-

ficabo te: fi eft ad laudem tuam, & gloriam, & falu-

primüm u'&i

tem meam., ut in humiliori gradu fim , humilia me; &

dumati o

ego glorificabo te. Cüm aliquando fermo incidiflet de

gonentis

malis ubique ingruentibus dixit: faciamus , quod cft

o Dor?!

in nobis, & finamusnos, & hzcrzegi,ac dirigi àDeo;

EL

Cl

nos ejus voluntati conformemus , & fatagamus, ut Cae-

Vité

um d

P»

lum lucremur; & Deus omnia bené difgonct.

l

compmd. C 6.

d

g

"

(« dul

TITULUS XXXVII1.

jj a

Dzg SorrTUDINE.

Mquc i i

Ejus utilitas.

ii n

33'2(.

Uando Deus videt cor noftrum folitatium ,

yorbut Ü

in eo cupit quiefcere: & cümvidet animam

]ta ei re-

n

noftram abftra&tam à. curis hujus fzculi; mu

4

VdaF »

ma«ft) ]

!d

[

Iemx

—

$46 PDPart. 11. Tiz. XXXVIII. Materiapio d utiliter

velat, qua non aperiret, fi inveniret illam occupatam

füm (

tcbus hujus faculi: Exiftima preter Deum, &te nihil

WA t

hüc

eíffe in mundo, magnámque tum in corde tüo expe-

tietis confolationem.

Peticulum tibi imminet inter tur»

hts c

bas. Vita folitaria accepta eft Deo, &Angelis. Silen-

tium, & fohtudo funt muri devotionis.

$1 vis confer-

vare devotionem, ama folitudinem. Dum te diffundis

j

[

mimiis converfationibus, abrümpis filum orationi, &

profe&ui fpirituali. —Si vis fervire Deo , oportet, utte

DI

recolligas. Fructusarborum; quzfepibus non funtcir-

45 ]

[/

lls

cumdatz, fed juxta siam politz , nunquam maturef-

cunt, quia Viatores illos ante maturitatem decutiunt:

li,

neque bona propofita, qua anima tua cóncipit, in o-

Vi

pus conferes , nifi te tecollegeris, & elongaveris fugi-

4jin

endó in folitudinem , vel fecedendó in Jocum, ubi vi-

M. M

vas à converfationibus remotus. - .Amittes Deum , nifi

4 m

fugeris converíationem hominum. — Non poteft diu ma-

hu

nere bonus, qui agit libenter cum multis mundanis.

lem ^

Si vix potes refiftrere tentationibus fugiendó occaliones,

(f d

qui przfumis, teiis fuperiorem fore in medio laqueo-

ZG. 'Uu

rum ? Moleftaberis in oratione multis varitfque cogita-

T

tionibus, quzátefotisauribus, & oculis ufurpatz funt,

timm

Deus unus eft, & folus, nec ipfum reperire. poteft ,

p

qui folus non eft, Si in folitudine loqui defideras, te-

4 li

cum loquete. Vis autem ícire, quid tecum colloqui

QM

poffis? id quod homines dc aliis libentiffimé faciunt:

T h

de.te apud te malé Joquere. Produc vitia tua, & ca-

dt tj

ftiga, quidquid in te animadverfióne dignum repeteris.

[u

Xunquam deerit aliquod vitium, cui ratio adhibenda

'014

fit. Corporali autem folitudini intezrnam junge, utgra-

Ciäüdcl

fa tibi, 4tque utilis fit. Subduc te.vanis occupationi-

um [

bus, nec ab hominibus tantàm, fed à rebus etiam fe-

d

€cde, quaz ad te non fpe&ant. Efto liber ab omni

M

€reatura, ácorde tuo earum imagines exclude. Abji-

l,

€e omncescaducarum rerum follicitudines, omncs co-

"l

itationum ineptias, & in-abdito cordis teceflu tibifo-

[

4; & Dco attende.,

hac 1e-

At |

In »hoc meptis filentió , in

i

ium

—X

atl

difcurrendi de Solitudine.

j

r

xum omniut oblivione , & nuditate vera cordis re

quies,

N

vera tranquillitas fita eft.Huc fuge, hic abícondere,

|e tind

huc femper intende: ibienim reperitur Deus, ubiom-

jneuimtte

ncs creaturz defetuntut.

/

"

s U

Sivis t

MoTtivA SorrrUpnINIs.

y te df

333. Requirebant eusmm inter cognatos (» mortos, e

otiüon d

non iroenerunt.. Luc, 3. "U. 44.

Non enit Deus inve-

yuren !t

niturin tumultu , fed in folitudine, & filentio. Ricb.

.gonditt

& $. Vidl.c. 7. in Cant.

!uam Tndtutt

Elias pafcitur in folitudine à corvis pane , & carni-

Us. 3. Reg

n d

- 17. t. 6. Sed ibidem v. 9. in civitate à

p

vidua folüm buccella panis.

;gg;;vcn's f

"pprebendens [ardumy ( mutum man,

duxit eutm feov-

VCf Ubl ,

fum. Mare, 7. . 33.

Ut eum fanet, abftrahit illum

;Duun; 1

à mundagorum conforti

o. Qui vult animam fuam con-

fetvare ,

debet fe recipere in folitudinem,

ydi lum

& füugere ftre-

pitl!m populi.

Nem

pe ut quis Divina percipiat, ne-

cefle eftà mundana tu

m

20. U. 17.

Iba fugere. Sylv. c. 37. in Mqttlr.

glio ho

j

?

lr

Totigit fimbriam ,

ö» fanata eft , Ídque retró , occal-

i

J

M

tifimé & in filentio

fugu

- Matth. 9. . 20.. Ut . intelliga-

mus, Deum non pofle inveniri in ftrepitu, Barra. r.

«ire

2. [ib. 1. c. 7, moral. 1.

)

iidar"

Quarebat -idere JESUM. Luc.19. v. »

u o EJ

Sed 02 po-

f

Zerat pratuvba.,

Qui igitur vult videre JESUM, exeat

0

de turba,

TL

S. Eufeb. Empy[f. im Dedic. Eccl.

Claude oflium tuum , cium Vstrinfectus fueris.

unxp

4. Reg. 4.

o d

V. 4. Quando vidua illa replevit vaía oleo

; fores ei

claudendz erant juílu Eli(zi,

" up

5i Deum cupis animz

tuz communicare magn

as gratias, recede ab hujus

yap

mundi rebus: Solitudine

) l

j

m pete. Sfelle de cent. mugdqi.

B 4c.

yá

j omi

Mb

Det tibi Deus de vore Celi. Gen. 27. v. ag. Efau

il

q

omncs

Venator dum effet foris,' benedictionem amiíit: Ifaae

r

autem benedi&ionem recepit ;

y t

Hug. Card. i» Lawc. 1.

quia .domi 1cfidebat,

, m ha( Ml

Z ;

Cim

qimme-

348 Partis II Tir. XXX Vlil. Materia pià e» utiliter -

Cm minaffet

gregem Moy[es ad. interiova de[erti , ap-

flyem«

Plures confolationes

álvcai

?

aruit ei Dominus. Ex. $. "U. I.

.

fecit Domi

nus populo fuo in folitudine ,

quàni in alio

at p'

Joco: ibienim locutus e

ft eis, ibi apparuit gloria ejus;

tes al

ibi mifit eis manna.. B. Humbert. ferm. 13. ad Eremitas,

,

Affumpfit

duodecim Difcipulos fecretb. Matth. 20. v

17.

Ut Chrift

us Difcipulos fuos myfteria fuz fan&if-

ffionis doceret, eos à turbis fegregat; namut

fimz pa

quis Diviha perci

piat, neceffe cft à mundana turba fu-

ere. Sylv. £. 37. bit.

Et ecce Angeli accefferunt. Mattb. 4. . 11.

Ánge-

j

d

lorum non carebat confottió, qui hominum confor-

tium devitabat. — Sim, Caf. lib. 4. c. 4. bic.

Y

otat

Solus erat Adam, & non eft pravaticatus. Ge?. 2.

adhxrebat Deo: poftquam veró ei mu-

fan, q

Quia mens ejus

&cum;

lier adjuncta eft;

non poterat adhzrere mandatis Ca-

at. S. zdimbrof. Ep. 41.

dpoft

leftibus, & ideó- fe abfcondeb

Matth. Y3. . 44. Cut

Cdum

qhefauro abjcomiito in Agro.

invenitin agt

0, & non in civita

te, in qua Negotiator te-

Vitqi

.

ta5? R. Inftruimur, quod ad compatra-

Tieteat

perit margari

dum tliefaurum ;

qui- eftregnum Col

orum , egredi de-

Qüo;

C

bemus é domo; urbe, ac tumultu;

Quippe plus do-

quäm tutba.

piat H

norum Coleftium repetitur in folitudine,

Tb

Sylv. bíc 4. 3.

Dj

Dud&us eft JES

Us in defertum, Matth. 4. . 1. Ra-

tio itineris in defertum fuit;

ut doceat te tempus fe-

pitcil

lieere,; in quo folitudinem cor

dis tui ingtcdiaris , ut

[ «j

Marcb.

theryat

ibiaudias, quid in te loquatur Deus tuus,

ütà

D. 1. Quad..

Ttola,

Carolus quintu

s dicere folebat, fe, refignato impe-

fna monaftica folitudine percepif-

rio, plüs voluptatis in

N

»

.

fe uno die, quàm in omni

bus fuis victoriis, & trium-

M po

phis. Cerz. i» Exod. 3. V. 2.

N

Arfenius interrogatus, cur tantopere h

ominum con-

Va

finul, &ho-

fortium fugeret? INon poiïe fce cum Deo,

d

minibus vivere, refpondit. Viza PP.

*üïïitm

Difce pericula peccatorum fugere ab

apibus, qua in

amlïw.

hyeme;

utiut

difcurvendi de Tuciturnitate.

349

iefertï Mþ'

hyeme, & tempeftate , confciz (ux imbecillitatis, in

Nolarne

alveari, aut in cavernis latent, ne ab aére rapiantur;

st i

aut pluvià fuffocentur.

Quzre & tu contra tempeíta-

plor i

tes angulum , 1n quo vitam egas tranquillam.

Dzez.

] Trmit

€026, 1.:.D0mm. I11. Pent.

jth 10

fuæ mt*lr-

TITULUS XXXIX.

ii n*

i t

DE lACITURNITATE.

Ejus utilitas.

g, M

m cu

354« Y )Rzclara res eft filentium : Mater eft fapientiffi-

À marumcogitationum.

Si ergo fpiricualis ; &

Vir otationis efle defideras: fi cum Deo agere ,& conver-

, 6^

fari, cuftodi filentiüim.

ieo d

Amat Deus folitudinem , utin

ea cum anima agat.

Sifemper viseffe devotus, & valde

lus U

difpofitus, & paratus ad facili negotio orationi te appli-

j

candum ; ferva filentium. « Si bené filentium cuftodimus,

, Qt

vix quidquam in examine inveniemus, quod culpa dici

u

mercatur ; qui enim cuftodit os, cuftoditanimam (uam.

nj

Quios occlufüm non habet, ftatim imperfectionibus , &

& ted [id

peccatis zepletur; foletenim fubinde fieri , ut quis itci-

e li b

latá ridéendo ; & definat in detrahendo.

Quidquid ma-

n t

lifüb Codloeft, autlingua peperit, autpromovit. Ad

Divinitatem ptopiüis accedit , qui multa audire (cit, &

g, 1.

paucaloqui, Sicut aér corruptus fen(im attra&tus jnfi-

iempo

cit corpus : ita loquacitas animam vitiat; ejüsque robur

:diäïis *

enervát; inde enim proveniunt diffolutionés, querela,

yr

diftradiones, mendacia, rixx , (curtilitates, & omnia

mala.

Fruftralaborat , utdonum oratonis, & inter-

n

yito 1

ham pacem obtineat ; quifrenum & cuftodiam ori füo

gt

pJf

non ponit Nunquamvidi hominem loquacem in bo-

triium*

nis operibus perfeveraffe.

Magna res tacitürnitas per

quam ab hominum coníortio recedentes difcimus cum

um coi

Deo mifcere. colloquia. .. Magnum religionis indicium

11: &hO'

cít filFentium.

Qxidquid lucratus füeris in oratione, hoc

amiues, fifueris loquax, — Dilcetacere, fi vis pro&icere,

J

g

L)'Cme'

CIR- .

E

g

gyo Purt. 11. Tit. XXXIX. Materia pib d utiliter

CIRCUMSTANTUIE IN LOCUTIONE

m

feroanda.

Iu

De circumftantiis in locutione fervandis prima,

Ü

.

cáquc pracipua cft , maturé admodum ,

deliberatéque

bati

Sicut

im

expendere id ; quod

dicere ; ac loqui volumus..

fic clige; quod loquaris. Cibum pet

$

cligis » quo veícatis :

os ingreflurum examinamuüs

, cur non vcrbum egtcüïx-

Mi

iotes tragocdias exci-

Bul

rum, quodízpé indomo tua grav

tat, quam cibus in tuo ftomacho?

*

.

Secunda eft afluefee-

faiitt

minuinum cum

aliisloqui, nificum

D

"I

re, plurimum fecum,

*

.

neceffitas , utilitas ;

& charitas, id requitit ; nam virtus

Wi

filentii non in eo confittit,. uthihil quisloquatur, fed po-

Wem

tius ut fcíamus, quando loquendum, & tacendum : Vir-

fiifos,

tus filentii hzc eft,. non femper tacere; fed illa fola , qua

Wantes

Hanc difcretionis regulam multiigno-

loqui non licet.

M

rantes gxaviter dclinquunt, Qu

idam enim iftorum extte-

N

lam taciturnitatem virtu-

-

mó filentió fe reftringunt, & fo

fipic

tem efle putant ,

tacent utilia proferre 1155

quibus prodeffe

tus i

poffent, & interdum nece

flària Proximis igtþttoga.ntibus;:

Rt(pon

N

rcfpondere negligunt.

fms;ï

REMEDIA AD TOLLENDUM VITIUM

àlos

Garrulitatis.

777

336. Vistollere vitium garrulitatis , tolle primó attife

a-.

lo

citias particulares, ut quz funt magnum obftaculum t

p

citurnitatis; nam hz fecum gerunt lethale venenum ,. &

. Cim

fimplicium animas valido perd

itionis muctone perfo i-

unt.

. dum:

Secundó ftudc orationi;

nam quód quis-multum

hbtran

loquatur, acdiftra&us, forásque effufus

fit, caufa eft ,

pnas

quód nullus intus fit fpiritus, nulla devotio , nec cum Dco

—

[)y mpl

commercium. Tertió tolle curiofitatem audiendi, nanmi

Niltr,

qui continete vult lin

dia.t.

guam, obürqac aures ,. ne multa au-

Wote

W

MorivAa 'TACYTURNITATIS.

N

15j

337- Sufpiciens in Colum ingemuit. Marc. 7. "7- 34.Vis

fcire, cur Dominus ingemuerit, dum acceffit ad folven-

Ptj

am

ïüw

p ——

ao

tll

"

difcurrendi de Tueiturnitate,

351

IN

dam linguam? Agnoverat, quantüm obfit lïngua faluti,

BAezAf.1.L.10.0€.9.$.6.

ii t

Ut refrigeret linguam meam. Luc.16.. 24. Crucia-

libertte

batur Divcs ifte inlingua ; fcilicet pro loquacitates quia

E

u df

i

nmenfaloquacitati operam dedit. — Hwg. Card. bie.

Solutum eft oinculum lingua ejtus , €» loquebatur rectà,

Cibunpt

um cgrcüü-

Marc.7.0. 55. Poftligatam diu linguam, ipsà folutà,

xadiadt

mutus recté loquitur ; nec enim recte loqui fciet, quinom

dl

Ícivittacete, — Efeobar. t. 1. mirac. Chrifii L. 7. SeöZ. 4«

?

Ui) m'ltllï

elfev. 1,

; ff J

Fahum ejF autem poft hacverba ferh dies ocfo, & affumpe

AUL MJ'D

fft Petrum, ( Jacobum. | Luc. 9. 9. 28. utmagis taci-

mdüm.' Y

turnos, &filere valentes.

"Theophil. bic.

'Iacentes, &

l 10!1 ) quæ

orantes Deus ut plurimüm vifitare dignatur, $. Lawr.

Juft. de difc. Monaft.

ii

fümm tt*

Rex quidam volebat Regem unum

de tribus filiis, quí

efll viiti-

fapientiusad intezrogationem ^refpondiflet : interroga-.

j todt K

tus Senior : fi optio daretur, ut avis effet , qualis effe vellet

.ogæxïlïbüï

Refpondit: aquila , quód altiüs volet: & aliis dominetur.

Secundus refpondit; falco , quód delicaté nutriatur. Ter-

tius ; grus longi colli , utvcrba cum deliberatione matura

[TIL'M

ad.os é corde venirent,

Huic adjudicata hareditas. Bro-

eniard. lineua.

dimo 4

Loquendi Magiftros habemus homines , tacendi Deos,

Plut. lib. de garraulit.

wdumü:

i

Lcnum)

"

- Cüm Mulier quxdam crebró à Marito vezberata con-

e Fott) ,

^ilium ab Amico peteret; & qua ratione fe à tot verberibus

j

j

fiberare poflet, quareret, ille va(culum communi aquá

h

lenzm obtulit; & hac, quoties iratus Maritus litigatet ,

ii

T pa

osimplere juffit, nec deglutiret, donec Maririira defer-

buiflet. : Quofacto fignificate vcluit, filentium efle opti-

jj I

3nuüm tfemediurm ad aliorum coritentiones f;

3

d;ndas. Dree

X&. in Pbaet.c. 19. $. 4-

1

S. Vincentio Fetrrerio in urbe Vallentina in die Nativita-

tis $. Joannis Baptiftz przdicanti, Mulier quedam pau-

m

percula, & muta ex numerofiffima Auditorum fuorum

?«d folVEU'

KII

ogata,þ

D

&UIba przfentata fuit; que àfancto V;:o Deiinte

qui

m

35*

part.11. Tit. XXX1X.. Materia pià &» utiliter

quid

vellet ?. Refpondit, panem, &linguam , ó Domi-

ÁAut

nc.

CuiSanctus Vincentiüs dixit; Panem quotidianum,

fili p

