rcfraCtaria, atque indomita fiunt, & neque jugum,

neque frenum , nec a,urigæ manum ferunt : Ita Mor-

h'.t (MS

tales ex nimio ciborum luxuad exttemam pracipitantur

i Wl

maliiam, nec amplius Chrifti jugum acceptant. $.

ET

Ghryfo[t. 1em. 1. hoin. 54. adv. Judaos,

j Qgid

í

liet

jïfmren)i de amare Def,

ex

h. ]

D]

REFECTIONE CORPORALI

a glud

: Qur IN

OBSERVANDUM.

l. qm vil,

, li dT

129. Ád menfam te ducat neceffitas, non concu.

pejpan

piícentia, ne fimilis fis jumentis infipientibus.

Omnia

fercula, acitibi decoclo mifla efflent, aecipe finé mur«

21

mure. Omnes buccellas fanguine lateris Chrifti intinge »

,& quoudx

Dum

Tiendis pulläi

& fi quid conungatinfuave , felle Chrifti condi.

jor r p

corpus edendó teficis, animae quoque fuum przbe ali-

yertt, etut

mentum, vel piis coiloquiis ; vel ruminatione piz cu-

mm;:u'mcm)

jusdam fententiz, congruos ex iis affcctus eliciens.

"Tuz refc&tioni femper aliquem actam . mortificationis

&

a, 1

intermifce, cujusmodi funt : Aliquid femper ex appo-

, t

irois Ya

fitis, in quz immoderatius fertur appetitus , quantum-

vis mocicum , fenfaalitati fubtrahere, & Chriíto reline

pl il V

quere : Stricté fenfus cuftodire, oculos abevagatione,

1&&1& cdti

vipusqurt

linguam à jocis, &verbisotiofis, vultum à rifu , totum

corpss ab omni motu inordinato, ut ferventur inter

yllu p

€dendum modeftie leges. — Semper à.menía cum aliqua

p

fame recede, ita ut poft refectionem legere, vel orare

u

poffis finé gravi incommodo, & difficultate,

Initió

üc

ägniïll

menfe confsctam benedidionem, & in fine gratiarum

orpori 007

AGionem graviter, & dcvoté perfolve,

Et quia raró

UM

debita menfura fervatur, nec ullus eft adeó accuratusa

X fcttnsa ]

qui nontapiatur aliquantulum extra mcetas neceflitatiss

ii*

[1o

dc hoc, aliísque dcfectibus difcuflà breviter confcientia ,

[

IY

xenjam pete;& propone deinceps folidam cmendationcme

L

N

—

9

TITULUS Hl

lA

—

j

ofuan

^DrgE AMomsrz Dzr

S)[ hOmm'

j 9777

Ejus natura, d braxiss

Moris Dei pars altiffima, füblimiffima, ae

[leta,

fr

140. A

puriffima eft, in omnibus fe cum Dei volun-

qu

Jugl]'ïh

aM

tate conformate, & cun&is in rebus idem prorfüs velle ,

E

& nolle, velle, & amare id, quod volunt, & amans

pl

WU

Bq in ealo, & quodvultipfemetDeus. Deiautemg

Wi

n

velle a

Qu

N

us

24

Parr. YI. Tir. 111 Materia pià & utiliter

velle; & voluntas, ejüsque fummus , &perfc&tiffimus

amor eft fui ipfius gloriz, atque fui effe fummé per-

I;ül) euj

f]uiin (

fccti, & gloriofi.

Atque hoc ipfum eft & velle, & volun-

tas, &amorBeatorum; adeó utSanctorum & Beatorum

näque

c&, C

amor, amorquidam, & velle fit; quo totisviribus, &ex

Qnà ci

corde amant, &cvolunt, ut Deus fit is; quicft, tám-

ftequ.

que in fe bonus, eloriofus, & omni honore dignus,

quàm eft. Ut autem id meliüs quisque facere poffit ,

glori

& e

hujus exercitil praxin breviter oftendo.

Cum in ora-

met )

tione verfaberis, intellectu tibi primum infinitum Dei

effe, ejus aternitatem , omnipotentiam, infinitam fa-

tis Qu

foryj

fientiam , pulchritudinem, gloriam, & beatitudinem

ieprafenta : dein voluntate gaude, exulta, & tecum

ipfe lztate, quód Deus fit js; qui eft, quód fitDeus,

quoód à fe ipfo habeat effe; & infinitum bonum, quod

Ui ,

habet, quód nullius ope; & operà indigeat, illius au-

Cum jj

tem omnes, quód fit omnipotens, quód tam bonus,

QU vis

£am glorià plenus : Atque ita de reliquis perfe&tioni-

Tl

bus, attributis, & bonis infinitis, quc in Deo inve-:

lts r

niuntur.

Hoc amoris Dei actu nullus aut major, aut

Aas;

perfectior dari poteft; unde & praftantiffimum , & emi-

plus QQ

nentiffimum confotmitatis voluntatis noftrz cum Divi--

vel d

na exercitium eft; quianullus major, & perfectior Dei

àmes j

amor eft, quàm quo Deus fe ipfum profequitur, fuam ;

ll a

inquam, glotiam, & efle fummé perfectum , & glo-

mägfs i

riofum : Nec etiam ulla hac meliorhaberi, daiíve po-

fïjll'öiïi(

teft voluntas.

Tantó ergo major & perfectior nolter

inde Jio

Klitar;6f, quahtó-amorl, quó fe ipfum Deus amat,

fed

erit fimilior, tantó quoque perfectior, ac major erit

1:1 a'll!) Ál

poftra cum divina ejus voluntate unio, & conformitas.

A o

Accedit ad hzc, quód amare non fit aliud; quàm

Wt

alicui bené velle. — 'Unde confequitur, quód, quó ma- ,

Nil'w i,

jus alicui volumus bonum, atque optamus, eó ipfum

ctiam magis amemus. Maximum ergo, quod Deo

velle poflumus, bonum ideft, quodipfehabet, fuum

^

inquam infinitum efle, feu bonitas, fapientia, omni-

b

mus)

potenua, & infünitaglonia, & confequentex aximus,

D B glq

gue

s

as

ilite

- difeurrendi de Amore .Dei.

35

efetitmi

quoeum profequi poffumus, amor, Sicutereo $an i?

fummt p

Qui in callo funt;. exultant , quód Deurm tam pïtichrizm 3

Jl dl

y & Dtorum.

jtáque bonis omnibus redundantem videant: fic noftrum

itibus, at

eít, corda noftta cum illorum cordibus conjungere ; &

unà cum ipfis Deumlaudare, &laudandoama:e.

Quó

A

i i u

frcqtggntiils itàque Deum laudaverimüs ,

ejus bonö n

yrc d

£lorià, potentià, &imperió, quod habet, gaudendó,

l

fire polt

& exultandó, ac de his illi Cra

Cum m o

andó, eó m |gis ipfi-

met Deo affimilabimur, -*t-z:*.mfs,;nqz.!c aluffimum amo-

finitum DX

ris gradum , & perfectiffimam cum Dei voluntate cone

vfnitam J

formitatem coniäg-—:cmury

yabudinem

u V

-SIGNA AMonris Drr.

*

odl Dutts

131. Amor Dei przcipué elucet in i.kïqucvïtibus PO

YOnum ; qUO

at, il

Cüuüm aliquis libenter de Deo cogitat; hinc $. Bonaven-

[^

c

z

tam bu»

tura,. vis fcire inquit, an Deum perfecte cilig

is, vel

gf

D

aliud plus Deó amestAttendc;fi de Deo plus quàm de aliis

p Doo 1

rebus cogitas; quia de illo plus cogitas, quod plüs

amas; ubi enim thefaurus tuus,

ibi cor tuum eft : Si

mj

lIT ; qor

plus cogitas de mundo, plüsdelucro, plusde Amj-o,

vel $ocio, quàm de Chrifto, cvidens ign

um eít , quód

ames plus ifta, quàm Chriftum, a

adiort

. Cum multa pio

ilo gaudenti animo patitur; amáre enim cft pau, &

luirur; ]

a[n;

magïs amat, qui magis patitur. Probatio dilectionis?

i, £P

^

exhibido eftoperis, Affectus teneri crga Deum , atque

, la

inde profilientes lachr

j

&tjor 1

ymze naturz effectas funt, quae

[

ad affe&us proclivior eft.

Verzvirtutes , & folidagau-

dia ab amore pracico, & obedientiali oriuntur,

3e

; mä)g[ a

ii

Cum omne ipfius ftudium, omne deüderium,

omnis

Oqlarm n

conatus ,. quidquid fperat, quidquid videt , quidquid

1üd quzm

J, quo Ti

iqquitur » quidquid intelligit, Deus ett.

Q

lpfllm

GRADUS AMonrs Drr.

llOa D€0

f

"

132. Ád hunc Dei amorem tribus gradibus afcendía

1[)65)

ius, quorum primus eft, quando homo foliim unias

Cl;o

Pci glozam Ípectat, & quarit, adeó ut jm omnibus

p

[

acUuo-

guü

&6 . Portis I1, Tit. 11I.. Mnteria pio d wtiliter

ï]iil h

carit

actionibus uniea ejus voluptas fit in Deo, omniümque

tlbus

terum mundanarum oblivifcatur; itautfi certum, praete£

l7

alia adhuc,velis habete fignum,num-ardentcr ames Deum;

1 v

&inhocamoremagis, magísque proficias, vide, num

De:

extra Deum, & prater Deum quidquam fit, quod te

h

confolari, & tecreare poffit, inde cognofces, quantümm

Duus

in amore Dei profeceris, & creveris. Certé quamdiu

quif

ex aliena re confolationem , vel jucunditatem concipere

oflum, nondum audeo dicere, dilectum noftrum in-

d

Ti

timum ardentiffimi amoris finum tenere,

[

Tün qp

" Secundus gradus eft, quando videlicet homo non

fnodó omnia exteriora, vérüm etiam fe ipfum oblivif-

H d

ïïoris ft

eitur, nonaliterfeamando, quàmin Deo, perDeum,

Cro p

& propter Deum. — Adeó quippe noflri ipforum, om-

nisque commodi proprii, & urilitatis nos capere debet

t (

oblivio, támque debemus puré, perfectéque Deum di-

Kt, (]1101

IN

ligere, ut de bonis tam gratiz ; quàm gloriz, de manu

ejus acceptis, non tam lxtandum, quàm gaudendum

Va

Q ]

nobis fit, quód in noftrum ea bonum, & utilitatem

Quidri

cedant : Quàm quód hoc pacto voluntas, & benepla-

qui ad

citum Dei adimpleatur.

Sic Beatos in Coclo facere

Iig

conftat, plàs de voluntatis Divinz adimpletione, quàm

dYent

de gloria, qua fruumtur, magnitudine gaudentes.

)

Tamen

"Fertius & fupremus perfectionis, & amoris Divini

non ut ipfe Deo

Qu (

gradus eft, quando quis operatur,

placcat, fed quia placetípfi Deus, velquia placetDeo

- Qi

ut folum Dei voluntatem, beneplaci-

Nobis;

quod operatur,

ttm , & dele&ationem in opere fuo fpedtet;

fui ipfius

!0 boy

(ta c.

yero penitus oblivifcatur.

Cl'uæ, 0.

MoT:IivA ÀMORIS DEI

Frqldfbllt(

133. Dejfcendit bic ju[lificatus, Ícilicet Publicanus, neg

! ïltnz Fal

Pharifzus. Luc, 18. 9. 14.. Si Pharifus fecit bona opera»

Md i

curei non profuerunt? Quia facta erant finé Charitate,

Vüaywm

| Quid fa ciendo -uitam eternam po[fidebo? Luc. 10. V

Ctlü

A

ïuïæ)

25. Adhanc quaftionem refponfum,eft : Dilige, Cus

Iz.äl

non gddidic; Orabis , dabis eleemofynas, jþjmabi;ï,öä

N

p

ää?yrrendi d 2fpiore Dej,

$7

il

&lia facies, qua dile&o Dco placere intellexeris? (luib

charitas otiofa cffe non poteft, ubicunque cít, íe ope-

emmiint

iibus oftendit.

S£ella bic.

cerum p

Vidit bominem non veflitum vefle nuptiali. Mattb.

st amo D

22z. U.

II.

Per veftem. nuptialem apté intelligimus

S, Vi(k) Wn

Dei amorem.

| Áit ; quoä(t

Epulabatur quotidià (blendidà. Luc. 16. v. x9.

Si

, QUi

Deus tam indulgentet habet eos, à quibus offenditur,

urt quii

quidfaciethis, àquibusamatur, & colitur? Déa. Nyff.

ymconof

BP fed.$. .

; noltrum i

Tigranes Rex cum füa conjuge à Cyro Rege Perfa-

rum captus, cum interrogatetur ; quid pro uxoris libe-

t homo no!

yfum ii

ratione dare vellet? Refpondit, fe libenter vitam pre

Uxoris redemptione oblaturum.

Quz refponfio adeà

) üDC.WI

Cyro placuit, ut mox ipfum cum Uxore liberum dimi-

ponum, t*

ferit. Cim veró in reditu Tigranes conjugem quare-

; aptit dw

ret, quomodo ei vultus Cyrj placuiffet? Refponditilla ,

qu;Deu

ífe id nefcire; ab co enim tempore, quo ipfe pro ea

n du

vitam obtulit, (€ in neminem altum oculos convertiffe iv

. p

MM

iM

u

quàm in eum, à quo íe tantopere amari advertiffet,:

, guii

Quidni magis in Chriftum oculos affiduó coniiciamus ,

:

qui actu vitam , & quidem ta]

imododedit? Xezopbom.

&t

1 Calo

Licét Magdalena abundanter fleverit, pedes lachrymis

laverit, capillis terferit ; ofculáta fuerit, & unxerit;

Plcrionc: q

"M

aüdcntc

tamen iftis non attribuitur remiffio, fed foli dile&ioni.

]i

lmüfis

quia finé diledione parüm valuiffent. Sylu.. híc p. 2.f.

r p

r

uid illi retribuemus pro omnibus, quz retribuit

li

j

nobis? Quid illi pro malis meis, qua: pertulit? Quid

n

"

pro bonis fuis , quz contulit, referam? Quid pro fuf-

Qety WW

cepta came? Qnuid:pro alapis, opprobriis , fagellis,

ctüce, obitu, fíepultuta rependam ?. reddamus amorem

pro debito.

S. Paulinus ad Severum. Ep. 4.

i

N

Sicut Famelicus ille ftultus reputaretur , qui oblató fibi

ubhcgnlliy

pi&Ó, &veró cibó, pictum arriperct: Xa & homo, qui

of

.a[

"h

veram & infinitam Dei bonitatem rclinquit , & bonitatem

fi

]^

«reaturz , qux cftumbratantüm , & imago Divinz bo-

[ /] LW'

l

mitatis , appetit, infanus meritó xftimabitur, — Nierenb.

lj

L.2. de ador,

&

p

|

$

$ic üt

hi

T

u

T

83

port. TI, THf. r Materia po d unliter

Sicut

i

$

$, qvi in domo fu4 omnes delicias haberet,

ftulté faceret, fiillas anxié extra domum quazeretet : Ita

Yivo

CU UE

"

$on mtr

IS 1ni

.

H

teragit, qui extra Dcum in Creata-

Tem

-

à

at1oncs

.—

ixrit, cum intra Deum omnium de-

fis dele

g

u C

liciorim fontem habeat.

dnomy.

&

Campana licét fonum edat, &tinnitum, tamen ma-

U

Q

r

net aS;

c

naturam non mutat; quantumvïs p€IfOWCtZ

praí

Sic licét loquaris tu linguis AÁngelorim, & Spiritum

haoeis Prophetiéum, & edas miracula, Dei autem

1

amolie carteas, manes

ii

lA 01

22

no carhalis ut cazteti.

Sicat fi radix arboris alicujis emarcuerit: Frondes

Tjf

quoq"e, flores, & fructus perditi ermt. pa,ticqf;ïr-.yxe pa-

&l l(*gf;

Ui

ri'ermedulla, traàncus, &rami: Eodemquoque modo;

1j quui

fi ánima aliqua à virtute charitatis defecerit, catera

cen

»C€

^

runt, nec ullosex

üinm; :

pariser vittites infruftuofz & ftcrile

1

$1

&not ]

At

us producent.

S. Berm. S..34. 12 cant.

fcf bonos fr:

Sitite

ÉxgEgwpeLA AMOnIS Drr.

üvult

Citnis à

134. $. Francifcze Romaaz apparuit B. V. María cum

fs.

ttibus Magis, quos nunquam refpexit , defixis 12 Jefa-

Tot,

lum, quem gettabat, ocalis.

Scilicet nec Reges mi-

Dr

fandi, nec amanda munera, fed unus inte; hzc placete

ES'JS debet. Vzzà.

vult;

ut j

l

1l

$. Maria Magdalená AdeS Chriftum gïilezït, ut pe-

Tàn (

dibis cjis affixa femper hzreret, & in mortem . usque

j

juli

comi'àaretur.

LAc, 10.

YOl

$. Thonias Àquihas audiens à Chrifto : Bené de me

$]

Ícripffti Thóma; & quam mercedem petis? Refpon-

dit: Non àliam, nifi te Domine.

Sur. m vitat.

qHOm(

Aulicis JEniponti graviter decumbens jam rationes

Cfi po

AX Ri

Cüm Sacerdote computárat, cüm ufuüvenit, ut ad fitim

levand

]

^

[

fi ll

1

Ntis j

ividam pofceret; datur, & porretó poculó,

honótis cáuía jibetur e1, quem amiciíffimum haberet;

m

pfopinare; qui& Le&tulum forté alià turba coronabat,

Til

N

Tum ille circam eire oculos; & ex advctío Chrifti pa-

j

MT

tiehitis icónem contemplatus: Atque Chriíto, inquit;

f

Dropino chuiffino meo; qui me ab inferis vindicavia,

Dron, i prouroamy. c. 3. $. 7.

p-—

ilid

$»

difcurrendz de Amore Dei,

cius hbt

$. Paulus ita Chriftum amabat, ut dicete aufus . fit:

quxet: li

Vivo ego, jam non ego, vivit vetó in me Chriftus:

um inCra

item omnia detrimentum feci, & arbitror ut ftercora,

S

omiu d

ut Chriftum lucrifaciam.

Philipp. 3.

Efther dicebat : Domine tu fcis, quód nunquam lz-

, t

tata fit ancilla tua, ex quo huc translata fum usque in

mis paï ytt

przfentem diem, nifiin te Domine. Effber. c. 14. v. 18«

y & r

" D?i Autcl

CoNpiTIONES AMonRis Dzr.

cet.

13$. Diliges Dominum Deum zuum, dicit Chriftus

ei; fron

&d Legisperitum , ex fofo corde tuo. Luc. 10. v. 27.

genirqi t

Unde vult dicere, quód ad verum amorem Dci neceffa-

UO J mü'»lol

rió requiraturt, ut deponamus omnem amorem creatu-

gt G

tarum ; in uno enim corde non poffunt fimul habitare

r If ü?'*.()SïX

&mor Dei, & mundi. Didac. Nyff. d. z. Pafch. $. 3.

" ;p m [[mt-

Chri-

Sinite bos abire, [ü me quaritis. Jo. 18. . 8.

ftus vult dicete , fi me devin&um vultis , neceffe eft, iftos

)l

carnis & fanguinis abdicare affe&us, &amori mundano

ch-*-ï

Nl .;Xþïï

f

tenuntiare; nec enim in cordibus veftris nifi folus mo-

dn

ia

rabor.

Didac. Nyff. Sabb. poft cin. $. 3.

C'M l

e A

Dividatur Infans. 3. Reg. 3. v. 16.

Mundus fallax

eriac t

vult, ut per medium in duas partes cor meum dividam ,

ut ille mediam pattemaccipiat, &tibi, Domine, alte-

'lk ib u [.

ram donem. In judicio Salomonis non germana Mater

On

morem 5

juffit Infantem dividi, quem Germana vivum , & intcerum.

voluit.

Stella medit. $ 5,

«

fet

V

$. Therefia fpius dicebat, intelligere fe non poffe,

aio M

quomodo vel finé humilitate amor , yel finé amore ba-

Vita.

Ü

jp h

beri poffit humilitas.

1[*?»

$i Filius aliquis diceret Patri, fe przceptis, & mo-

1l

ial

nitis illius parere, non quia Paterfuuseflet, fedpropter

,[[6 ?0

pocu.br

pattimonium , quod ab eo jure hareditario exfpectat,

jl

g hi

nunquid mercretur exhzreditari? Sic fi tà. Deo obedis

' C()],()n'*A

non propter illum, aut quia Pater tuus cft, fed propter

Jj

hateditatem bonorum, gloriz &c. anne idem cfles pro-

j

Aal j

meritus?

11;0)

Er-

o^

G 4

—

$9

Portis Ht Tit, 1. Mater?a p):ä. é utilis:

i'an&o

ErrrcmTrUus AMonis DEr.

Siq

116. la, ut andivit , furgit citó, (b voenit adeuim

cilieit

0. YI. U. 29.

Non quztit a Sorote, quid Chriftus

jo,

&b illa velit? $ed vocata furgit cit5, móxque fcinviam

E

dat: Nec ptafatuiad cos, qui folandi causà ad Íc ve-

pou

pcrant, licét eflent honotati Viti.

Ámore vulncrata

us d

eblivifcitur urbanitatis, &, na&ca Chriih prafentiam ,

emnia humana & temporalia praterit. (ylv. biec. 3 .

Domine fi t es, jube me-venire ad te, Mattb. 14.70. 28.

Tetrus, quia amabat Chriftum, defcenditin mare, Amanti

fito

mihil difficile, nil labotiofurn eft.

1 £ncm, carccrem ,

(ftj

&ormenta, &ipfàaninon verctur moitem,

Hng. à $. Vidt.

'ij ql

In bis duóbus mandaris tota lex pendet , £. Prophera

Atl

Matthb. 22. . 46.

Mira coraplexio ! In uno capite

lt

xdicere, quodin Scripturis fan&is omnibus poffis inve-

Ut cum

»Dij'C.'

Ecce, qui Deum ex toto corde dilieit, locum

Q ter

witiis non relinquit. — Vafcula ipfa, curn aliquo liquore

Àmo

jlena furt, fulnctveri'cutium augmentanon capiunt : Ita

m m

fos, fi Divina chatitas totos repleat, non erit, qué

Tictor

«Ilmen intrceat.

Cafftod. im i[al. 333-

Viteiy

Ubicft , quinatuicft Rex Judaeorum?. Mattb. 2. .2,

Yerari

Quàm finccta, & fccura intarrogatio ! Nam Romarile-

tiünci

gum tulerant, üt fub periculo mortis nemo — aliquem

diïn»re

Rcgcim vocaret finé coruim confeníu : Feccrunt quoque

AT

praceptum, & Magis nonignotum, quód, quivivente

m&ïï&ü

Rcegc alium Regem pronuntiat, autadorat, puniaturjn

Mzrm

farguine. Qucinoco «rgo Magi audent vivente, &

Y

tcerante Herode in cjus prafentia (iné Romanorum con-

Áned,

Ícnfu Regcm alium. profitexi? Procu] dubio iftam cís

tham

&udaciam Puir natus infiüuxit. . Nondum viderant Chri-

a,

Amot

ftum, & jàm parati crant mozi pro Chiiflo.

Qïniiït:

&nolitur magna. : ylo. btt.

X tter

' Ávis cavca ctiam argentcat vel aurea inclufa,. äcfid;'e

Kl y

*

"

$ic

fat exire, & cxcunci cupiditate caput expotrigit

M

licét anima Jufli in bac vita divitiis, honoxibus, &

A

deliciis circumiuat, tamcn Dcum (uum defiderat; cujuk

W

óe

-

Z

m

m

d

"73

i

j

f

E

*

eitrvend? de eulgu R. M. Virgbois,

LP

fün&to amore eft indammata. Stella de contempt. mundi.

Dut

Sicut mors Íeparat animam à corpore; fic qui verà

» vnit iib

dilieit, recedit ab eo omni, quod poffit difplicere di-

qui Gllm

je3e. Magdalenaefgo, quia multum Dominum ama-

E frtva

vit, omnes camis delicias contempfit, & quidquid fcire

us n

potuit contrarium Chrifto, — $. Bonav. $. a. in feflo S.

mort vüttal

A. Magd.

A*

[l prelat

4j

Mo'iva cor£xpr B. M. VIRGINEM.

/

f ii jf

gith od

137. Clericus quidam, cum multis precibus à B. M.

s filt A

Virgine obtinuiffet, ut fuam illi pulchritudinem often-

cn, f;?l'fffx.fïr

derct, & cum primo ejus afpedu impetrato oculum

e

TAf

;

fiit.

44

unum, quem folum aperuerat, Íplendorenimio corruptum

m

H

f)U

amiüffet, etiam alterum ut impendere fecundo afpectu

liceret, ardenter petüt, & obtinuit quidem, fíed ita,

l ',-0[1'35 k-fz'

ut cum a/pectu etiam alterius óculi fanitatem , lumén-

S.wintopy4qo DACIYR 4 06 .

ifigit, J

que recipere'

AÁnno 1496. Scotus in difceptatione, quam habuit

a?i€ü0 ]iguo.r»I

eum Difcipulis Alberti, cognomen $ubtilis accepiffe

Eglxl:iuït: [

tnemoratur.

Cum idem Doctor ad de/endendam B. M.

f Cï'lï D

qi

Virginis imma-culatam conceptionem contra illias Ad-

verfatios in arenam defcénderet, brevémque illam preca-

Matth t

n n

tiunculam ante lapideum ejus fimulacrum pramilet ,

»cro aäqm

digmnre me lnudare te cc. ipía Mater benieniffimà fefe

inclinare illinon eft dedignata : Et in hodiernum diem

caunt u*

£

inclinato capite perícverat. Lewr. Chryo

ot

$. J. Mundi

i, qii

Mariani Part. 1I. difcip. y.

$. Franciícus, cüm per vifionem in planitie 'multos

at vt

Angelos & homines con

t

regatos, binásque fcalas,

gror

ni

tnam rubram,

cul Chriitus infidebat, alteram can-

j

jun

ublo

didam, cuiB. Virgo innitebatur, vidiffet, & ad priorem

v

4l jl

homincs invitati, ab eadem per Chriftum jdejedi effent,

ib

ad ajteram confugcere juffi, facilem ad Cocdlos aditum

per B. Vi.tgincm repererunt, Doultr. c. 2. £it. 40.

i

p

m(lüf

$. Gertrudi B. Virgo quondam fplendidimmo pallie

g

cooperta apparuit ad quam varim, multümque defer-

l orcublIS'

A&5 bellig accurrerunt ,

f

lio- abícoge

d

(

quu

G

Lquc fub ejus pal

derunt ;

—

as

s;

Partis I1. Tits 1I. Materia pib p utiliter

deruht, quas omnes cum magna charitate excepit, blan*

hi

déque pallio involvit.

Cum veró ob hoc factum ob-

M

Go

ftupefceret. Gertrudis , fignifïcatum- eft ei, per beftias

füc

llas Peccatores fignificart, quos omnes illa, fi ad ip-

gl

Y

fam confugerint, non difpari affe&u excipere confuevit,

JBlos. 22 s:onl. c. x.

X

"Theophilus Adamenfis Ecclefiz in Cilicia JEconomus,

l

€of

cüm fpedignitatisfuz , & eratiz recuperandz Chriftum,

bil

& Matrem ejus abiuraffet, denique ope B. M. Virginis &

veniam à Deo, & chirographum recepit : Támque pié &

hi

fan&é vixit, utetiam in Sanctorum catalogum referri pro-

fut

f

meruerit. Quadere meritó $. Petrus Damianus fic loqui-

K

tur : Quid tibi negabitur ab ea, qua Theophilum de ipfis

perditionis faucibus revocavit? Bles. i rmonil. c. x.m. 9.

& j

Civis quidam Alexandrinus mercimonii causà Con-

It n

ftantinopolim profe&tus, Uxorem unà cum Filiola mag-

fbj

nz Dei

atti recommendatanm reliquit;

Manfit pariter

di) v

LOUR

Famulus, qui Uxorem , & Filiam occidere ftatuit. Igitar

1] T

armatus mifer cultró ad ct

V

1D1:C ,

ubi Filia cum Matre

f

er 1'1

latebat, accedit.

V

vt

tr tanta fübitó coecitate percuti-

AU

tur, ut nec cubilis oftium penetrare ulló. modó;, nec

ftpu]

du

ad culinam ingrcdï poflet, fed nec quó fe vertetet, in-

veniret : "Tandem alta voce Heram, ut foras ad fe ve-

Yi Iq

niret, rogát : Mulier contra, quim potius, inquit, tu

prtér

ad nos ingrediaris, qui oftium 1n manu habes. — Cám-

Iem )

que ille clamandó nil impetraflet, verfo: in fe furore,

fip (

m

cultrum in ipfamet vifcera adegit ; ingentíque edito. cla-

more concidit.

Hic, cum Mulier nil finiftrum: fufpi-

N

cata accurtens, Servunt in fuo anguine natantef. inve,

tiun

nillet, clamore 'Vicinos advocat , c:-:ci*fisquc tumote

Db[&*;

Advócatus; mox adeít, cui coram intérmortuis verbis

gauü

fafius eft Famulus,

uid in Heram machinatus fuiflet ,

aqug

ni& immillà Divinitus czcitate fuiflet impeditus. ]lta

YT

fecurus ille vivit, qui fub Dei Matris protectione vivit.

V

Joan. Mofch. ia prar. Spirst. £. 7l5

Y

Circa annum 1222 ipfe Doemon facris ada&t

us exotcif- ;

o

misfaffus ct;mundum ab irato judice interiturum fuifle

ni

p

:?ïfwrrewlz de cultu B. M. Virpinis.

ht

5$

opit i Ü

hl DlvaVerO Mater fupplex interveniflet. C /; Jar. L. 7. 0. 1.

ka&um Q

Mxmqus Guttrich Famaulus hareticus, cüm in con-

gb du

cione Fotnexu $: 1'ïmgarel Bambergeníis audmlfct ; pe-

qalsqaxs Dei M;txem pié coleret, &

( ab

ilre non pO

aliquot qzonrhc falutationes PLCCZX"!CIO offerret , ræpw

fe CORUUH,

& ipfe quotidie fepties mané, & vefperi eas recirare.

35 COTORfUS,

Id ubi pet ttes annos wmmmvn, in lpfo iminaculatz

ïChnm

CCDC&.PUOH;S el fto ITICXJO COIfÉDEUS , Bi VJGIHCITI [þcr"ta.«

bilem habuit, quæ Ad facræmcwm more cac homo fuíci-

[ VJ[M

pienda hottata , redicurum fe die, & hora, quaFilium

anC C&

fuum genuerat, pf romiüt, fewmyïe in coclum , duttu-

teerri n

£am.

sfi c!oqü

Pæduzg Chrzlt.ihs $. d x . du A. 9.

Miles qmd.zm Ciltercienfem Ordinem worefus, cunt

imde pl

eb ingenii hebetudinem orationem Domwlcam addif-

|L152

éete non pcfkt, falutationis A"UC,ILæ quatuor pmmæ

4isà Cott

fiola g

verba, 44ve Maria gratia plena , wucs. ac tantó ftu-

dió vel inter comedendum & animo, & ore volvit, Ie-

nfm pqmïf

wwvnque, ut tandem memorià tcretret.

Quàm porró

ii 10

er

atum Deo, dwanc Matri hoc fuerit oofcqumm te-

CUfTt Ma[w

i

ata eft poft e]us obitum pcxcwn ^a arbor, quaz deejus

1!1 PCAL-L

fepulchro enata in fingulis fufs. foltis hzc eadem verba :

mdg) n«

«ve Mária gratia pleim, aureis expreffa litteris cui-

"HCICC? nn

vis lezenda exhibuit , ufjuedum effofía hvmo com-

ad eT

peruc, ex boni iftius Rellgiofi ore pcdwlufam arbo-

m(llll

rem ]')100*18.*3.111 EO autem cognitó p td.ncuam imnnuncre

s Ou

fuo fwx&a arbor fpe

ectantibits ,

v-

&

mirantibus cunctis

t fu (U(7]

1

exatuit,

CA2n£: pmt L. $. upum c,29,

Refert Pdu:mus, Lattonem qucmdam, cum ad do-

un W

ihio

mum cuj'sdam pauperis Mulieris divertiflet die 1210bau,

yeft. 1

obíervaflétqué illam cum Filiabus )qunanrcm

C) unli

t Illmorc

caufim quzfüíle, cui 1cfyoxdeut Muier, didicifle fe

US 7;1/)15

a quouam COH»,V)H&LO].C, quod qulcunquc ln honolcm

5 full £t

B. Mariz

Sabbatinis ciebus )qunaxet, 1s eam eflet gra-

( u

tiam coniuutuxus ,

ut íiné poemtenüx nequaq.ram.

ye Y

'Vldl decederet ,

dam^ationem evafurus.

Hoc

au-

Íe totà

dito ;

vovit ile ftatim illis "prafentibus ,

; C

vità in DUPJJ.JZ VllUlIhS honorcm Jïï]ülhtl]lum-

g

]eju*

Til

EEE

^

LE

FovkilL Ti I) Materim pió & utilizey

Jejunaverot ex voto jamaliquotannis, quando in fcelete

deprehenfus, latá fententià capite plexuscft. At ecce! ab-

[5

fcilum caput confeffionem, confeffionem clamate capit;

Sic

Adfuit extempló Sacerdos, qui caput trumco jungit;

opus

& confeffionem excipit , intellieitque, iftum ob fufcep-

arita!

tum in P. M. Vireinis honorerii Sabbatinum jejunium finé

Aucu

peccatorum expiáàtione mori non potuifle.

Czterum

fumi

&bíciffo capite adfuiffe Daemones, qui animam abdu-

ür,ï:

cerent , fed prohibitos à fuperveniente Virgine, quaani-

B

ffiam inde abite non fivi(let, nifi contritione, & confeffione

'

ejus,

titéexpiatam. Hiscergo peractis, aftantium fuffragiis po-

ftulatis, anima indeavolavit.

Pelbást; L. 12. p. 3. 0. r,

lu (u

o

Sicut ii; qui in Regis familiam adfcifci cupiunt,

N pf

prius uni ex Regiis Famulis, & Amicis adhzrent, efque

fide omni, officioque, deferviunt : Ita. quivis homo;

ut inter Dei Famulos numcrari poffit, fümma ptius fide j

charitatéque B. Virgini fe dedicare, eiquetanquani Do-

minz fervire debet.

Faber in vita.

Sicut fol oritur fuper Bonos, & Malos indifferenter á

$ic Maria praterita non diícutit merita, fed omnibus fe

s F

exorabilem , omnibus clementiffimam prebct, omniuni

denique neceffitatibus ampliffimo miferetur affedu. — $.

4üt f

Bern. m ferm. fuper ftan.,

6t

ts pr

MorivA €OLENDI SANCTOS.

.X'.uc Mg

138. Laurentius Surius in agone fuo omnes San&toss

'itüm

lorum vitasin Ton

Y2

iio

dj

tuis fcripfit, fpectabiles habuit »

ab iísque auxilium, & robur in illo periculo fufcepit.

"

H jl

Barr. in praf. fad. facr.

jungjtJ

Relieiofus quidam ex ordine Eremitaram $. Augu&iniy

W [/7)

cüm per octo dics ad feftivitatem omnium Sandorum

hlüc D

per orationem , & feveram corporis caftigationem. fefe

lt

Doetr

prepatare, & feftum ipfüm per totos octo dies maxi-

53ia, qua potuit, devotione celebrare coníuéffet, tan-

dem ipfo omnium San&orum fefto defun&us, poft

k li

mortem cuidam per quietem pulcher, & jucundus Ap-

M

paruit ,. dixítque, fc fclici otinium Sancterum focieta

à tes

M4o

&

8

/ææ.

Ht

oj t

M«:ifcurvendi de Amore praxlmf.

31

It od d

& collegio gaudere, gavifurümque zternüm. 2 vira.

mute at

Sicut ii, qui Principis alicujus favor

e€, & beneficiis

K(0 jtmgi:,

opushabent, ante omniacorum, quosilliintima famili,

voblifco

aritate conjunctos effenorunt, gratiam & interceflionem

'

'

h

jünmum

aucupantur : Ita cüm quivis homo Diviná gratià & favore

— a

fummé indigeat, ipfe autem ob fuam vilitatem Iis indignus,

mam idt

fit, San&orum patrociniis ea obtinere conetur,

t queat

Sicut qui alterum honorat, & amat, etiam Amicos,

confe(fio

ejus, Famulos, & Imagines in pretio habet, & amats

fragispo

Ita qui Deum fincezé diligit, etiam Sanctos velut. inti-

a

p. TAR

mos ipfius Amicos, fideliffimos Servos, atque Imagi-

| oipunt,

ncs perfe&tiffimas magni aftimat, & veneratur.

rat, dqie

i hi

"TITULUS IV.

i priils fiti

Dg AwonE PnaoxtiMrE

nquszO'

Ejus natura, & neceffitas.

vifeatl

139.

Mor Proximi virtus eft, qua Proximus diliei-

omiiot

Nihil in novo teftamento

tur propter.Deum.

(l omut

aut ftudiofiusinculcatum, aut pluribus verbis commen-

Zf&ä ll SI

datum inveniemus, quàm unionis, fraternzQue chari-

tatis praeceptum.

Unde & Redemptor nofter jamjam.

hinc difceflurus in ultimo illo caenoc fermone non femel

08;

tantum , fediterum, atque iterum illam nobis commen-

davit.

es n

Nam cum dixiflet : Hoec eff praceptum meum,

j hbt

ut diligatis imvicem , ficut dilexi-vos, illicó rurfüm fub-

quru

jungit; boc mando vobis, ut diligatis 1nvicem, boec eft ulti-

7h»A "voluntas men, quafi teftamenti tabulis firimata. Ut

Au u[HDi;

hine videamus, quantopere hanc cordibus noftris in-

d

U

l

Ículptam, & impreflam eíle voluerit; fciebat enim, quanti

(ül2

ndn j

noftraintereflet, adeóque univerfam legem ; ac reliquo-

e IaX

rum praceptorum obfervationem , &a'dimplctionem ab

jo u

hoc uno dependere,

-

i, p

Mopus AÀAMANDIPROXIMUM.

näus zp

140. Modus amandi Proximum . duobus praceptis

gde

n

y

sentinetur ; Alteri feceris, quod tibi vis fici : Alresi

ne

L I

Pars. II. Tit. IV. Maäer,æ p ntilites

ft x

ne feceris, quod tibifieri non vis. — Serió igiturin coms

tis ind

fpectu Dei debet unusquisque examinare, quidnam fit,

Wt uni(

quod ab aliis fibi Beri, vel non fieri velit : Et fi ipfe à

damno

nemine fperni, fi ceteros fibi compati, fuósque de-

homo

fe&tus patienter ferte, & bené de fe loqui optat : Hzc

titt aj

cadem officia illis przftabit,

Cordis perverfi indicium

10s, ,

cít, cum aliis ea facimvus, qua pati ab illis nolumus,

aduri

MEDIA AMOREM ERGA PROXIMUM

con[croands.

)

14i, d

'14.22. Ad confervandam charitatem. erga Proximum

fammé neceflarium eft.

Tirfierig

1, Ut pauenter toleremus ejus

imperfediones, & importuniora gravamina; fi enim

U bj

Proximum tuum patienter fupportare, &tolerare nefcis ;

rf

certus efto, charitatem hanc non fore diuturnam, ta»

mtïi HO[i

metíi alia qualibet ejus confervandx rationes & media

It fnt

ufurpes

2. Ut eum magni faciamus, & confequens

àttm, oj

ter femper quam re&tiffime deilloloquamur, &eocum

Qli fe,

C

Crtitus

1cfpectu , lis

j

1e verbis, qua ilum à nobis honorari,

N

& magni fieri fignificent, — Et vix quidquam eft, quod

magis charitatem tum inflammat, tum confervat, quäm

Jeicho

placet

Íi quis norit, fe à Proximo fuo amari, bené eum erga

3. Ut

Omïk

fe animatum efíe, de fc fentite, & loqui bené.

(

caveamus verba mordaciai, &ícommatica, quz Proxi-

h j

mum noítrum offendere, aut ad indignationem provo-

P(T[u;:

care queant,

Sunt certa quedam verba , qua alios mor-

ll/;zA

IC:)[) &(

dere, pungere, atque ad amaritudinem provocate fo-

lent : Quia per illa clancaló, & recté eorum aut indo-

les, aut alius quis naturalis vel moralis defectus , nota-

DN H

tur,

My

ller

Hujusmodi verba comprimis noxia funt ;

p

cbaritatique quàm maximé adverfantur. 4. Ut Proxi-

lsV

N

h

mum temeré non reprehe&damus , aut corripiamus,

dik&m

j

IC-80.

ctiamfi alioquin id fibi ex charitate, ac debitó modó

0(.4

facere videatur; neque enim ordinarié hornines libenter

Tmmï

ab zqualibus corrigi, & reprehendi volunt;

quia facilà

thneg

jufpicantur , 5&11168 coxrecloncs , &repxchcnlioncsgoa

zO

difcurrendi de Amore proxiusi.

27

Im

fieri ex charitate, fed fepenumero ex prava corripien-

giturincon«

xidan t

tis indole, malevolentià, vel impatientià. Unde Bs

ut unio animorum cum fummo & corporis, & animz

TT

damno tollatur. Mortificationis, & rgoris fpiritum,

iuosqt b

homo erga fe ipfum adhibeat ; erga Pro

ximum veró fpi-

pat: Tn

rl indigut

ritu amoris, & fuavitatis utàtur;

loc enim & verbo

nos, & exemplo Sancti omnes docuerunt, hoc etiam

jj noltms

adunionem, &charitatem Fratergam permultum valet,,

]MUM

MoTiva AwoRis PnoxiML

Proimunt

142. Si offers munus tuum ad altare, chib recorda-

temus ejus

Hs fueris, quod frater tuus babes Aliquid adversii

7PE ,

"vade prihs veconciliari fratvi uo.

;f n

MA. $. . 23.

arendas

Sacrificium noflrum non eft acceptum , nifi prinó nos

Fratri noftro reconciliamus; nam amor Dei, & Proxi-

mam, u

mi funt inftar Fratrum duorum, ut unus non fit finé

, & nti)

altero, Oliua L. 2. Strom.

! con[cqüf-'l*

h &'Wuïü

Qui fecit mifericordiam cum illa, Iuc. 10. 9. 374

Chriftus etiam in Evangclio extollit commifera

tionem

js hontito

Samaritani; quam habuit erga vul

neratum invia verfus

; db 0

Jericho :

Unde colligimus , quód prz cateris virtutibus

a (

placeat charitas erga Proximum, Vellefo bic,

E eum ü""ï

Oraturus Petrus cum Joanne

:nä. )

£M 3A l,

pergebat im templumo.-

Claudus petitab eo clee

mofynam : Mox

at

J

Petrus : Im momine JE[a Ch:

"2[li Nazareni furge, C am-

memn

PID

bula.

f

An non decentins Ápo

ftoli prius templum adi-

q lo

Ient, & orarent, quàm claud

um Ífanarent? Ut gratos

*

LOVMrf !

fe Deo prafentent ; prus fe gerunt an

Á

antes in Proxi-

j ;wllH )

inum.,

Efcobar.

us *

ynty

Mulier quadam Martba nomine. Luc. 10.. 139 Chri

