dum vizeris ,. habebis, officium linguz non impetrabis,

dum .

'Tu veró grasasage Divinz bonitati, qua tibi negat ob-

germ

fututa, lingua tua». nifi fimul efetlivata, effct mordacif-

Aucuï

venbu

fima , anima ; corporique interitum allatura, |Mams,

dift. Y2.2. 4

vOcOt

^

D7

Cum quidam Juvenis à Vito Religiofo cilicium pro

carhe domanda petiiflet, os digito fignans dixit : Veré

ficut

mi Juvenis optimum eft c

ilicium , vigilanter attendere,

qum

uid per oftium hocegrediatur, Drex.iz Phaet, e.61,$.3,

tilre

: Dicentequodam Fratre; Defidero cuftodire cor meum.

(s

Refpondit AbbasSofius : Et quo:nodo poffumus cufíto-

do) At

dire cor noftrum, filingua no(tra januam apertam habeat ?

i' zl tï.

VitaPP.L.X1. 7. »7,

Sicat

-- Fuit, quiJautiffimam fupelleilem in domo aliena intui-

&pendr

tus, aliquid adhuc decffe. dixit , inftrumentum fcilicet

&oter p

humanz genti fummé neceffarium , quzfitus., , quod il-

hunty,

lud effet ? Linguarium inquiebat, quo lingua cuftodia-

i.

rur; neque enim ulla pars fupelle&ilis tam necellaxia cft,

Q co

ac ifta.

Drex.in Phaet,e. $7« $. $-

At

Cum.Arfenius.à Deq peteret cogno

fcere viam , pet

qua

qua*

nfalvaripofiet, audivitvocem: Arfeni, fuge,tace,

lorem

Vita PP. L. 3.9.

quiefce : bacc, funt p;incipia falutis.

I dtjg

190.

du

Summma fummarum . bzc eft;

Seneca falubriter monet ;

Dus fj

tardiloquum teeffe jubeo, — Ep. 40.

&q, (

Nihil equé prodezit, quàm quiefcere , & cum aliis

t

$

minimumloqui, plurimumíecum. Semeca Ep. 103.

Sicut

Xenoctates cüm maledico quorumdam fermoni fufo

—

cum filentio intereflet , quarfitus , cur id faceret ? Refpon-

cit; quialocutum me efle pocnituit, tacuiffe nunquam,

At d

-

&mlt (

Laert. apud. Lang. in Polyant.

—

N ï*ïx ü

Sicut fornax, cujus os femper apertum eft , non po-

X d

teíl in (e retinere fervotem; íic nec cor devotionis in

lg

fe POïfifit gratiam confervare, cujus osnon füerit januá

At

álentii reclufum. «S. Bern. de PA[ff. Dom. €. 27* .

Au-

Witr

difcurrendi de Taciturnitate.

353

oD

Auceps in ardearum venatu non dimittit filconem ,

ottanuty

nifi priàs viderit ardeam : Venator fune tenet canem;

Et nos' incauti evolare verba

impe'mbii.

dum confpexerit feram.

Lt n

permittimus , antequam utilitatem ullam cernamus. Ad

emudad

Aucupem revolat falco, ad Venatorem. recurrit canis ,

n, Mi

yerbum fémel emiffüm .nullis artibus ad Auctorem re-

vocari poteft: Volat irrevocabile verbum, JDrex. orb,

E

Yi n

DPhaet. c. 41. $. 4

dixi: V

*

"Sicut loculos pecunià refertos non prius aperimus ,

1 attentiï" [

quàm evidentem pecunias expendendi neceffitatemn ; aut

et, ld)

ntilitatem advertimus: ita nec prius linguam referare

'coLmb

debemus, quàm perpenderimus, quid, cui, quo mo-

us at

do, ac tempore fit Joquendum, . Benav. api.] Rodriq,

umhabüïï

pElv g.

Sicut monctas aureas anté ; quàm — accipiamus, vel

Jnintt-

expendamus, accuraté ponderamus: ita & verba dili-

p lt

genter prius ponderanda funt, quàr in publicum pro-

ferantur,

EAaó. conc. 2.. in Dom. 11. PéAzt. m. 2.

)uo.

lod

Sicut equus, qui olim Joanni Papz à Domino quo-

cyisti

dam commódatus eft , nullum deinceps alium fefforem

admittere yoluit, quàm dicum Ponrificem: ita & lin-

v f

.:

ua Chrifüani, qua toties Chriftum in. Evchariftia fef-

fuga h

Íorem babuit, meritó nulli alteri, quàm illi (ervire vel--

le deberet.

Fab, conc. 2.. d» Donm. 11. Peut. n. 2.

P, Lc 5'];1

Sicut is, qui equo frenum imponit, totuim illius cor-

a at

pus facilé regit: fic & homo, qui linguam fuam re-

frenat, fe ipfum facilé ad omnem virtutem. circumdu-

( Qu li

cet.

$, JAc. c, 1.

:

307

,

Sicut ignis , licét parvus , magnum excitat incendium :

fun

ficlingua, licét parvum in fe fit membrum, maxim

;moni

É

;

tamen damna inferte confuevit, $. Jac. e. 1.

tRRfW

g

.. Sicut quithefaurum cuftodire cupit, oftium claudit:

1c qui eupit animam fuam cuftodire, os füum claude-

Ic debét, S. Berzard. ferm. $. in die Cinerum.

, nonP?;

'otionis H!

Sicut f ager aliquis ;* hortus , 'aut pomarium fepe;

tj

aut müro circumdatum eft, adeft fpes colligendi fruc-

pinz eft.

|

'r.us': non it; , quande. cujusvis- tranfeuntis xa

M

expo-

Em

as

354

,P?m's II. Tiz. XL. Materiapi? &v utiliter

cxpofltum. Hoc idem accidit in cuítodia linguz fi te-

HJO)&

frenatur, & reprimatur difcreto , decentíque filentio;

felei

copiofi dein fperari poffunt fru&us vittutum, ac me-

T

/ vitet;

titorum. Maz»f. difce. 1. n. $..

m ]

Hypocauftum calidum finé vftio, vas vinarium finé

U

operculo ; -lingua;-fm& filentio, nec illud calorem,

nec iftud odorem , neque hac animi fervorem confer-

Pric

rionäg

vabit. Drex. im Ref. p. 1. €. 3. $. 6.

[/17)

- Sicut qui vult aliquem audire; à tumultu, & ftrepi-

A

tu remotum effe oportet: ita qui Dci infpirationes, &

t a

D

illapfus Divinos percipere cupit, colloquia, & convet-

It qu

r 02065

fationem cum hominibus fugcþrc debet. Radriq.ï*p. 2

E

& dtmur

ts

Sicut rheda Príncipis, aut Re

gf.s diligenter cuftodi-

Nirdts

tur, cavetürque feduló, neaut luto, aut alia fimili re

inficiatur: ita qui, firmiter credit , linguam fuam etffe

(t

vehiculum , perquod SS. Chrifti corpus in ventrem des

Jj

:RI

vchitur, metritó operam dabit, ne per imumoderata?

tationm

locutiones deturpetur, 2420nym.

quö y

lomin

TITULUS XL.

p

tntr

Dz TEN'TATIONIBUS.

Yà oj

Gradus Tentationis.

fs af

3318.

On omnibus duntaxat hominibus commune ,

fs

*

À & ordinarium eft tentationes pati, fed piis, &

$tar

virtutis, perfe&tionísque ftudiofis maximé proprium ,

vidug

färdu; ;

utid fignificat Apoítolus ad Timotheum fcribens : Om-

nes , qui piévolunt viverein Chrifto JESU , qui profice-

Tüe cal

D

V, In

1e in virtutibus fatagunt, perfecutionem , & tentationem

pauentur, Inqualibetautem tentatione ttes numerantur

q ablt

Wä, 0

gradus, Piimus eft fuggeftio, à qua vix ullus hominum

zatione przditorum libere(t, . Secundus eft delectatio,

Vg

Bu

aut difplicentia, quem , uti & reliquos gradus pulchra fi-

snilitudine $. Franciícus Salefius declarat dum ait : Cogi-

T

fJOngm

udom tibi fipgej uycp.cqlam &liquam mecipefzr fp:nfo

9

!

il

difeurrendi de Tentationibus.

355

t ftte

k fnio,

füo , & Marito Principi percharam , & fimulimaginare,

U;Mm'

fceleftum aliquem, qui eam ad fecum adulterandum in-

viret, infamem aliquem amoris Internuntium, qui fo--

dam illius intentionem novz nuptz communicet, mit-

yiun nl

| du

tere: Primó itaque Nuntius hie Domini fui amorem

fei coxïu-

Principi aperit: deinde hz in illa petitione, propofi-

tionéque fibi complacet , aut difplicet: tandem con-

p &R."ï'

fenfum ei przbet, aut prorfus diffentit. . Confimili mo-

do Diabolus, Mundus, Caro, animam Deo defpon-

mtionöï»&

fatam avertere volentes primÓ ei peccatum. proponunt ,

L;& CGW

u b

in quo illa dele&dationem, vel difplicentiam oftendit,

& demum etiam confenfum , vel diflenfüm przbet. / Ter-

g aol

us eft ipfe confen(us, vel diffenfus, de quo S. Ber--

j iil t

nardus dixit, nonnocct fenfus, ubi non eft coníenfus.,

fium &l

Cun Nos DEUs TENTARI PERMITTAT..

entref 0

j39. Permittit nos Deus tentari primó ; quia per ten-

r

tatlonem conttatla virtus altius animo infimsitur; nam

quó plura Cacodzmon telà & tentationes depromit , ad.

hominem ab aliqüa virtute dimovendum, eó viciffim ipíe

plura motiva, & argumenta ad eandem confervandam,

rentationíque refiftendum quzritat: tunc quoque no-

M

va concipit propofita; & illius virtutis frequentioresac-

tus ufurpat: Quo fit; ut illa/ magls confimetur, pro-

fündius inferatur , latiüsque crefcat.

cotut

ca Puïl

Secundó, quiatentationes hominem vigilem , &fer-

vidum faciunt; nam qui v.g. in oratione ofcitabundus,

tardus & negligens fuerit, fuá(que recreatiunculas ubi-

ol

que captaverit, fi huic gravis fuboriatur re

penté tenta-

u

fih

tio, in qua Dei auxilio opus habet , pere

am fefe ex-

pent

tiontt

citabit, robürque & animos induet ad (e mortifican-

mullmmcur

dum; orationíque infiftendum; neceffitas enim & pe-

hommum

riculum docent orate , & cx animo ad Deum confu-

j

'gcrc.

ul

Tertió quia tentationes pertrahunt homines ad cogni-

Al

(

tionem fui ipfius, quz totius adificii Ípiritualis funda--

g

fporJF

Iientum; nam nos, fi tentationibus fubinde non pul*.

AA

o^

356

Part. 1l. Dit. XI. Materia pi? & utiliter

faremur, ftatim fublime quid de nobis fentiremus, &

perfpic

mira fortitudine praeditos cogitaremus : at accedente

te pet

tentatione & eó hominem ducente, ut à lapfu haud

poret

tocul abfit, tunc demum fragiliratem fuam agnofícit,

magna

féque

humiliat.

quam

artó ut quz cujusque vittus & robur fit, explo-

necia

Qu

.

ret, qui

4Seri Dei virtutem non colliges tum, cum

.

Tém j

.

titjet,.

J

am devoti

one, & mira fpiritus dulcedine à Deo per-

funditur;

fed cüm tentatur, & exagitatut.

Dum quis

[/7] Qp

»acis tempote virtu

tem fe&atur , Íciri nequit, virtüs-

——

df Q

105 incun

ne id fit, an à natut

ali quadam ad bonum inclinatione

.

ortum habeat, an poti

üs à fpeciali erga ifthoc exetci-

getuni j

tii genus affe&tu & pr

open

fione, aut denique, quóda-

N

igumd

j

Jiu

ad manum non fit, à

quo aliorfum.trahatur: at

ationib

us impetitus nihilominus perdurat,

Qu

qui varlis tent

ac perfeverat

hic (c folo virtutis erga. Deum amoris

dum moveri oftendit.

n

im*pulfu ad operan

P:imö, Q

Qv

ID ANTE 'TENTATIONEM

Yintut,

obfervandum

.

bíervanda funt.

Pri-

öïüs; (

340. Ánte tentationem tri

a O0

Vus a

$

mó, ut certó fibi perfuadeat ,

poftquam acceffit ad fer-

billi

animum ad tentationem para

ndum efle:

It fitn

vitium Dei;

tate profeccrit-, tantó vehemen-

t (

imó quà plus in fancti

Secundà firmiter quoque credat,

tius oppugnatum iti.

! QUi j

Deum fidelem eíle;

atque adeó non paíffurum , ut fu-

änimis 1

tur.

Tertió ;

ut patiter firmiffimé credat;

Qm'orcs

pra vires tente

fiabfit confenfus.

non nocere ft

níum in tentationibus ;

PIFS àm

q"äfn qu

QuiD IN 'TENTATIONE

mfio £

obfervandum.

tendenda.,

M

341. In ipía tentatione pariter trja funt at

Primó , ut initiis tentationum fortiter quis inv

igilet, &

fi ab

refiftat; tentatio quippe inftar fc

intille eft, qua

M

initio non extinguatur, cteícit;

& ingens caufatur in-

Gfäu'O. |

cendium.

Secundó, ut tentationes Patri fpiritu

ali ma-

m]?inglw

j plaga

———À9

nifeftemus, & detegamus: Facilis cft cura » ub

PCI—

ml()ng |

p

tlitt

Mifcurrendi de Tentationibus,

0357

s; &

perfpicua eft , & citó ad fanitatem medela fübvenien-

p vclentt

te perducitur vulnus, quod videtur. ^Tertió, ut tem-

u m

pore tentazionis exercitia noftra fpiritualia continuemus,

m al

magna cum conítantia in iis perfeveremus , caveamüsc ue

quam maximó, ne quid corum omittamus , aut in iis (co-

[ ül) QXPIB'

nefcamus ; nam fi aliud Cacodzmon per fuam tentatio-

s tum, d

nem nonfaciat, quàm quód nos ab his quodamodo de-

eà Deo li

tutbet; autfaltem in illis turbet

rmagnum certé fibi pre-

tium operz fecerit , re&äquc

| Dum.';i

laborem fuum ducet impen-

:quir, Ud

difle. Quinimó majore cum conftantia exercitiis illis

incünco

nos incumbere necefle eft ; in hoc enim , qui veri , &

lhor t

genuini ejus fint filii, & fervi, patefcit, fimálque evidens

i, Q

fignum eít veri amoris.

l

. udhitu: !

Quip prosT 'TENT

D

g

ATIQNEM :

d

obfervandum.

342. Poft tentationem itidem tria obfervanda funt,

Primó, utdebi:z Dco pro obtenta victoria gr

atiz perfol-

j

vantur. Secundó, ut íi tentatio te deferat ,

non tutibi

deüs ; cüm tunc hoftis decrevetit

te longé vehemen-

unt,

j

tius aggredi.

Debes effe cautior

belli.

tempore pacis, quàm

fl

Majori fubinde in pericul

9 navis verfatur tempo-

tc ferenitatis , quàm tempeftatis

dum &

; ad tempeftatem enim

vchcmf

multa funt remedia ; in íerenitat

e nullum,

'Tertió , ut

üc cfcüll

fi quis in tentatione cecidiífe ,

& fuccubuiíle advextat,

animis nonconcidat, íed

m » u

potius refumat vires prioribus

T

fortiores, confidens dea

mplioti gratia.

Deus fzpe illos

"

plüsamat, qui poft peccatum ferventius

illi fervierunt ,

quàm qui peccato mortal

i non commiffo tepidos fc in ejus

M

fervitio exhibuerunt.

MrniA coNTRA T ENTATIONES

"gndmdj'

in genere.

nlïlk[!

gr 14

343. Mcdium ad fugandas tentationes primum eft

at ?

eratio. Quemadmodum . Pueruli pertertefadi ftatim

confugiunt ad finum Matris: fic

[i

gt

nOS, cum aliqua ten-

onfugiamus ad. Dcum,

" Pkgi

tagioge pulíamur, per preces c

Pd

à i

Secun-

"EE

Part, 11. Tít. XL. Materia pià d utiliter

bota |

35$

à Deo non folàüm ut Judice,

füm n

Secandum, imaginati fib1;

& Remuncratore, qui nobis poft

vi&toriam eft daturus

um etiam ut Patre ,

& Auxiliatore opem ,

præmium , VCÍ

ut victotiam refetre valeamus , afferente ;

& fuppctias :

M

quomodo nos in illis geramus.

nos videri, & fpectar,

quay

"Tertium, nobis ipfis prorsüs d

iffidere, omnem veró fi-

-

cur hzc fui

—

b

duciàm in Deo conftituere. Caufía autem,

dlong

diffidentia tam efficax fit ad Dei opem &

gratiam con-

Deus fuccur-

«tl

& cur tam prompte

fequcndam medium,

fidunt, omnémque

Qedit,

rar, & opituletur iis, qui fibi di

vat, N

uód hic fibi nihil at-

fiduciam in ipfo veponunt, eft;

popula

roget, fed Deo omnia adícribat ;

omnémque honotem

.

Unde Deus manum

pO a

& ?loriam in eum transfundat.

mod) f

fuam admovet, negotium hoc facit fuum,

atque in fe

v

fufcipit ; proque honore , &

gloria. propria velut cettat :

N

ftij

verum cu

^

m quis fibi, fuzque

diligentiæ , induftrie , &

dens omnia arrogat fibi,

& derogat Deo;

Itf

folertiz prz

froid

nec non eà .gloxiä *

& honore fe effert;

que Majeftati

meritó fibi fuzQque de

bilitati relic-

—

oficerm

ipfius ptoptia eft;

ii

ls ]

tus nihil efficere poteft.

Ideó etiam Deus fubinde per-

(!m, A

^mittit, ut vitiorum aliquorum

pravarümque impertec-

tefideant ;

nonut damne-

It

tionum reliquiz diu in nobis

dedity

P

commendans nobis fuam

maur, fed ut humiles fimus

faciamus, ne facilitatem in

[ n

luris

gratiam , Gtque eam p

ftrum. putemus effe, quod cjus

d il

omnibus affecuti ; no

eft, & illi omnia attribuam

us.

Quartum, nunquam

MRU CUR

VCIflls [

Hoc remedium Dominus

flint m

otiai, fed femper occupari.

j

& a

dversus tentationum im-

Xaedi

fantctum Antonium decuit ;

'Vünere

ffit.

Quintum maximé utile,

petus fefe tuendum fugge

fttes,

& fimul univerfale advers

üs omne tentationum interio-

lit D]

nimirum cum finiftra ali-

& m

rum genus remedium e

N

itatio menti obverfabitur, pro-

t

qua, & impertinens cog

U

unüs animum alia falubt

i bonáque confideratione, &

re , puta mortis Do-

li t

cogitatione aliunde acceríita diverte

——

Ctgyd

ininiin cruce füfceptz , aut alterius

fimilis.

Quz ten-

&llis 4

tationibus ejusmodi refiftendi ratio o

*

ptima. fane eft,

imus

facill

ima fimul, & íccuriffima; quamdiu enim an

[2

m

-—

difcurrendi de Tentationibus.

359

TT

bona illa cogitatione occupabitur, in malam confen-

nitJut

fum non prabebit.

t d

MEDIA SPECIALIA AD VINCENDAS

iorc op

cogitattones impuras.

; afeeth

344. Advertendum , effe nonnullos, qui nimium

Jísoeum

quantüm affliguntur, cüm à malignis cogitationibus,

x *

blafphemis, vel contra fidem, vel etiam carnalibus, &

cut hzc.fw

inhoneftis infeftari fe videntiadeó ut fe ufquequaque áDeo

;ratiam "

derelitos ; & oblivionittaditos, & illiusgratià excidifle

Jeus f

credant, quàd tam hortifica animo , & cogitatione vol-

omném

ii nihi£

vant. Nonnulli qui nefciunt, quomodo eas debité à fe

propulfent, magnam fibi vim -1nferunt, miróque cor-

y honora

poris annifu cogitationes illasà fe repellere contendunt,

s mnuf

m

modóà frontem corrugando, modó caput agitando , mo-

dó oculos occludendo, quafidicere vellent: bac zoz n-

gt «t

frabis. Interdam quoque, nifi aperta voce dicant, ac

1(10[&1'33)

Qgat Deo )

refpondeant, Nole, confenfum fe przbuifle putant. Hi

profe&ó infolitis his moribus plus fibi officiunt, quàm

Mp

officeret forían tentatio. Ad has tentationes rcp&llen-

jiud

das nulla opus eft contentione, cerebrum contorquen-

5

(uþindt?ff'

do, aut fatigando, aut ullam imaginationi vim infe-

p

rendo, fed eas contemnendo. ;

Res hec fimilitudine

lüCI

gt dg'wm

declatratut.

Catelli fiquidem prztereuntem allatrant , &

pobis!

Jl

fi is nihil eos moratus ulterius progrediatur, nec refpi-

ia

clat, ilicó tacent, & abeunt: at fi refiftat , ac con-

aol

verfus co$ abigere curet, iterum allatrant.

Ad hune

l nünqw

plané modum íe in hifce cogitationibus res fe habet.

m p

J

Remedium ergo primum fit eas nihili facere; & con-»

«t

temnere , etíi effent fodiffinz, & peffima: imó quó

É Dd

um

pejores, eó minoris faciendz , utpote minus periculo-

frtd

Íz; ham quantó deteriores, tantó funt pez Dei gratiam

jl

à voluntate, & confeníu tuo remotiores.

iabf

Alterum perutile item medium tentationibus carnali-

utot

buts refiftendi 'eft fugere, id cít occafiones earum de-

u

elinandó , atque oculos; mentem, memoriam quanto-

Qu'

"d

cius ab iis revocandó, & nullum penitss in anima:

Aa j

aditum

n

"T

u

*

166

Part. IT Tit. XL. Materim pià C utiliter

ts

aditum malignis tentationibus concedere, nec permit-

fetret

tere, ut.ejuífmodi cogitationes ullum penes nos locum

tation

ánveniant; hoc quippe omnium factu facillimum: nam

confo

fi femel prava illz cogitationes in animum fe infinuant,

$k

nonniü quàm egerrimé inde poterunt effugari. Facili

negotio à porta, & ingreffu hoftis arcetur: aft illà fc-

tur,]

tio

pel occupatà vix füumme annifa inde expellitur,

Du

'DTENTATIONES UTILES.

J

345. Difcipulus quidam graviter à fpiritu fornicatio-

,flrJ (

nis impugnatus , cüm à Sene füo. interrogatus fuiflet,

DEU

an luctam hanc à Deo per preces amoveri optaret? Ref-

Cun.

pondit: equidem laboro, Pater, ut vides, confictór-

füf ) qüö

que haud modicé; fentio tamen hoc lucri mihi accede-

re, quód íxpius ad Deum per orationem recurro.

hu um

Quare Deum potius oro , ut mihi patientiam, conítan-

dtm

tiàmque largiatur, ut incruentam ex hac tentatione

I j [

vi&toriam reportem,

Recteatus hoc refponfo íenex:

Dy jj

nunc demum cognofco , inquit, Fili mi, quantas ia

1

vià vigtutis progreffiones facías; nam dum quis infe-

fto cuipiam vitio ftrenué it obviam , manet humilis ,

346;

follicitus , anxius , & his anguftiis fenfim ad confumma-

h Ba;

$. Doroth. doct. 13.

tam animi puritatem pertingit.

fcram;

Ciun fancta Gertrudis propter minutiorem defectum

Iu

feí(e multüm arguens, ac rcprehendens defideratet , &

YIno) |

ut illum penitus in illa emendaret, at-

Tefilre

peteret à Deo,

que ab illa auferret, Dominus blan

de illi refpondit:— &

olus n

quate velles, ut ego magno honore privarer, & tu in-

Wünjs,

genti praemio careres? nam grande nimis premium lu-

f

craris, quotiescunque illum vel fimilem defe&tum re-

mfdium,

m

vitare: Et quan-

—

N

Cog

mofcens, proponis de catero eut

? Qqu

o defe&us devin-

|

jj

docunque homo ftudet pro amore fu

—

j

W en

cere ,tantum mihi honoris, & fidelitatis exhibet , quan-

m

ftrenué fe

tum miles ftrenuus Duci fuo exhiberet, fi

j w

ipfum in bello Inimicis oppon

eret, eósque viriliter ex-

"Ui

pugnaret, atque profterneret.

Blof. qaonil. [pirit. c. 4-

fi pro-

Formidaret navigahs iaris fubirc pcricula;

tit; q

cellas

At fo

d

Z

Tht

difcurrendi de Tentationibus,

361

[

& p d

€cllas folas mente pertractaret: nec Agricola tanta per-

nos lt

fetret frigora, & calores, nifi meffem fperatet: Ten-

jum:ta

tationibus refiftere faftidiofum quidem cH; , fed debes

(einnts

confortarj pramio eas fecuturo.

gaïi. f

. Sicut. triticum quó frequcmius per cribrum agita-

5 aü jl H

tur, hoc purius efficitur: ita anima tantó magis paleis vi-

fitan

tiorum purgatur, quantó crebrius cribró tentationum

agitatur,

ES,

Sicut cato, quamvis pracipua erit, nifi fale afperga-

r fonid

tür, corrumpitur: ita &anima, quantumvis perfecta,

niíi affiduis faliatur tentationibus, relaxatur.

3tUS fïljiäïïf

u

Cum lignum in officina Statuatii dolandum qucrcrc-.

quu

tur, quód tam malé à magiftro tractaretur, reípondit

vii t

ile, injuftam effe hanc querclam, eó quód dedolatio

j f

ifti fummo honori fit futura, dum ut fic in ara collo--

j (ojlbn'

candum, & vario cultu afficiendum effet, quem hono-

gntationt

rem in fylva confiftens nunquam exfpectare potuiffet,

!

( f

Drex. lib. 1. c. 3. prol.

m

Diu£MON SUBDOLE TENTAT.

g D

du humi;iSI

346. Volo mt protinhs des mibi in difco cabmt Joam.

yofunt

m Baptifla. Marc. 6. . 2.5. S. Baf. Seleuc.or. 18. Pro-

feratur ociüs, dum fervet compotatio , ne forté, ut

jf 1

l dCFC&m

inquit Abulenfis i» cap. 14. Matth. q. 9. decocto

at

vino, & digeftis epulis refrigefceret, & àpromiffione

refiliret Herodes.

In fuis fuggeftionibus non vult Dia-

lat ?

bolus pati moras, ne homo confideret gravitatem cri-

(pond!

g

minis. Sylv. bic.

"

Sicut Mercator de falfo panno non oftendit Emptori

jl

Led'um N

medium, neque finem, fed tantum caput: fic Diabo-

e

,f

lus, qui eft Mercator peccati, oftendit fatno Emptori

folum caput panni , id eft, delectationem culpz, non me-

dium, id eí(t, remoríum conícientiz, vel finem , id -

fhcnllc

-eft; pomnam gehennz. S. Bomavent. Déat. /Al. c. 2.. de

"Uitiis in [beciali,

ifi

Ji

j o

^ Sicut Bellidux ad eum przcipué locum cafítra fua fi-

;"[, h

git, quem debiliorem, & minüs munitis rmoenibus,

[ä;

&

aut fortificationibus cinctum c/fe cernit: ita quoque

(s

— (

ib

Part.11. Tit. XL. Materia pià c» utiliter

Stygius nofter Inimicus in illa parte vel maximé in ci-

fon

vitatem irrumpere folet, ubi minorem refiftentiam in-

venit, quámque minus munitam, & confequenter de-

yadI

1nà

bilierem effe deprehendit. $. Greg. bom. 12. in Ezech.

Sicut Fures, ubiviolenter demum ingtedi nequeunt,

quu

puerum aliquem fagacem per feneftram immittunt, qui

fe

cauté fores domus aperiabper quas ipfi ingredientes pro li-

a

bitu fuo quzvis obvia rapiunt, & furantur: ita hzc ca-

dem cít Latronis infernalis in deprzdandis animabus

n

li

vulgatis fagacitass ut enimin animas, id eft per infti-

gationem ad peccata enormia committenda irrepat;

ipla

105;

prius minuta immittit, ut lifdem fibi vjam praparetad

majora, Man/[, difr. 8. n. z.

Sicut Aucupum princeps eft cura, ut quz aves qui-

gam

bit

bus efcis delectentur, probé calleant, quó eas facilius

ilaqueent: ita Damon precipué ftudet cognofcere,

Qu

quibus potiffimum rebus quifque afficiatur, & per has

lllgc

$i

inlaqueos füos przcipitare conetur. $. Gregor. apud

Redriq. p. 2.. tv. 4. €. 17.

Ts

Sicut cüm furad januam furandi animo accedit, prius

COI?W

feram tentat: quam fi firmam comperit, fpem furandi

qm

amittit: ita etiam Diabolus priüs feram tentat; id cft,

D

uale quifque peccandi propofitum habeat. Quod fi

*

r

rmum inveni

t, pufillanimisab inco»pto defiflit. Diez.

lio

£ont. Y. de Incavnat. Dom.

foy

UÍ POTISSIMUM 'TENTENTUR.

Da

347. Tuncductus efr JESUS in dejertum, ut tenta-

Hoftis noftet adhuc

vetur À Diabolo. Matth. 4.. 1.

qu

in hac vita nos pofitos, quantó magis nos fibi rebella-

lic

re confpicit, tantó amplius expugnare contendit: cos

qu

enim pulfare negligit, quos quieto jure poffidere fe fen-

T

tit. . Quód Diabolus Chriftum poft baptifma, & jeju-

Qu

tium tentare aggreflus eft, innotefcit, quód tunc po-

tiffimum nititur hominem impetere, ac vincete ; cum

viderit, eum feciffe profe&um, aut aliquo ferventiori

!

proficiendi defiderio inflammatum iri. Diomyf. Carth.

Quem-

jn Luc. 4.

"——

d

li

difcurrendi de Tentationibus.

j6

dcit t

Quemadmodum Piratz, qui mare navigis infeftant,

entum

tion tum, ubi confpexerint naves à portu exeuntes; in-

queti t

vadunt; quid enim hinc fru&us caperent, fi fcapham

, i Eu

inanem demergerent? fed ubi redierint onuftz, plenz-

,

ue farcinis, tüum demum- omnes expediunt artes: Ità

inques

um

t

celeratus ille Dzmon, fimul atque videt aliquos mul-

jetspté

ta collegiffe , videlicet jejunia ; preces, eleemofynas,

- duhact

caftitatem , reliquásque virtutes omnes ; ubi videt na-

j at

vigium noftrum efle plenum pretiofis pietatis lapidibus,

p

tunc irrumpit, undique theíaurum perfodiens, ut in

ipfius portus oftiis fcapham demergat ; jámque nudos

( Mi

*

nos ad portum ejiciat. S. Cbryf. bom. 3. in lfa.

[ P[æpalfiif

Leo feram unguibus fuis comprehenfam ,4»,cüm fu-

gam machinari videt, fortius illam comprimit, ne ela-

TT

ais fl

batur: eodem modo facit Dzmon volenti jugum fuum

ynolto

excutere, quem tentationum fuarum unguibus fortius

urget.

T

Sicut Latrones non u

bi fenum, & paleær,ï & cala-

1 r

mus, fed ubi aurum, & argentum eft , fodiunt, &

continuó vigilant: fic & Diabolus hos maximé infeftat,

j )Q&XS,

a nl

ui fpiritualia attingunt. S. Chryf. bem. 1. ad pop.

Sicut hoftis plus Ducem, quàm Militem petit, nec

"m i R,.

T

l

obfidet mortuos, íed impugnat viverites: fic Diabolus

(ijr, D

non peccatores quzrit capere, quos poflidet fubjuga-

tos, fed ut Juftos capiat, laborat. S. Cbryf. ferm. 9&.

Canis non mordet Domefticos, fed Extraneos, &

U

Dzmon non perfequitur fuos, fed juftos & bonos.

Sicut Leonem Naturaliftz animalia mortua nequa-

j m

quam manducate ; fed vivis tantum infidiari afferunt

M adhüc

" st

fic quoque Diabolus, quitanquam leo rugiens circuit;:

quarens, querm devoret, non animas im peccato jam

d 0

mortuas, utpote quz jam defa&o ejus funt, fed in

t üjffn'

) &Jc]ll

gratia Dei viventes devorate conatur. Maofi difc. 9. , 10.

- Sicut Pifcatoravidus, & peritus grandiores pifcces,

gnc p

minoribus contemptis , attentius inefcat: Ita Diabolus

j; 07

m

Perfectis quibusque avidiusinfidiatur, ut pereant. $.

Theom, Villan. ferm. de SS. Cofma ( Damiano.

1 G

AÀa $

chm'

| omgas

E

s

—

364

Part. I1, Tit. XL. Materia pio & utilitey

OMNES TENTANTUR.

frry

um

348. Affumpfit eum Diabolus im [anclam civitatem.

nez

Matth. 4. v. 5$. Hoc maximé tremendum, quód ne-

$po

que virtus completa, neque fanctitas approbata , ne-

/

fan(

que locus Domino dedicatus- cohibuit hoftem à con

-

ub

o

reflu. S. Pafcb.

Non fe

Eremita in receflu fuo, &

la

atebris

C

, non Religiofus in Monafterio fecurum putet,

dl

cum Dzmon putárit Chriftum, quó minus vinci pof.

didi

fet,nihil velab erémo, vel à virtute , & explorata fanc-

dante

titate fubfidii habiturum. | DiZ. Nyff. vita -brab. lib,

AUL f

4. £0«

lo ]

$. Francifcus in tentatione carnis in fpinis fe volu-

dl «

tans anno Domini 1222.ípinásque exofculans, & cru-

i «€ fignans , miraculo dumetum in rofetum pulcherri-

marum rofarum ferax convertit, qua etiamnum perdu-

rant, multísque /Egris fanitatem attulerunt, WaZizg.

i2 annal. Min. 1222.

H

Poft graviffimas tentationes $. Antonius fentiens pra-

Gf

Ts

fentiam Domini:Ubieras, ait; boneJESU? Ubieras?

Quare non á principio adfuiftí, ut fanares vulnera mea?

fenti

Et vox ad eum facta, Antoni, hic eram, fed exípec-

tæ)j

t

tabam videre certamen tüum. Prafar. vita S. Ant.

Cuidam Religiofo Ordinis $. Dominici, cüm gra-

ts

viffimas carnis concupifcentias Dzmon immififlet, &

&i

is non minus fortiter reftitiffet, acclamavit victus Dia-

C0f

bolus: Vicifti, viciíti; quia in igne füifti, & non ar-

tio

Éíti. Fab. conc. 3. i» Dem. 3. poft Epipb.

ld

Cüm quidam Frater Abbati fuo quereretur, fe va-

pcti:

xis cogitationibus, &defideriis plurimum turbari, Ab-

bCIC:

bas eductum in publicum jubet ventos aperto finu ex-

i,

eipere: cümque Frater refponderet, hoc fibi polffibile

&'qu

[Wia

non efle, dixitilli: hoc fi nequis, nec cogitationes &

defideria tua coercere poteris, quó minus tibi incidant,

Nl

Y

fed hoc tui eft muneris, ut ardentcz, & magno Í[piri-

&u cis refiftras. Vira Pp. [ib. $. Libell, 1€. m. 55.

Ühy

Cathariga Senenfis, cum die quadam moleftiffimam

turpií-

ERE

iW

36;

difcurrendi de Rntgtianiäw.

turpiffimorum phantafmatum , cogitationámque luc-

Wtb

tam fuperaffet, & Chriftus prafentià fuà omnes virei-

nex mentis nebulas dejeciflet, heu me! inquiebatad

Qd n

Sponfum fuum; Ubi eras, mi Domine, cüm tam ne-

x , n

fandx animum meum imagines follicitabant? cui Chric

m

tus: In corde tuo Spectator aderam mea Catharina.

uf &

Cüámque illa ulterius diceret : Et qui fieri potuit, ut

1m pll!ïþ

elles in corde tam fordidis cogitationibus infefto? fub-

ij p

didit Chriftus: placcbántne iftz cogitationes? Refpon-

rata n

dente veró illa: abfit ó Domine, abfit, nihil gravius ,

jra.

aut moleftius mihi accidere potuiflet; dixit ille: atque

hoc ipfum eft, quod mea prafentia effecit, fine qua fa-

fevoli

cilé confenfum fpurcitiis illis præbuiiläs. Sur. 30. .Apr.

, &i*

'óI ENTATIONES NON SEN

ilchet-

peffimum Signum.

VTIRE.

| perdu-

Mi

j49. Petiit quondam invenis Eremita à Sene, quid

cauíx effet, quod, quia alii fentiunt tentationum pug-

M ?ïæ-

nas, luctas, & conflicus ; in anima ipfe mea mipimé

benol

fentitem. Cui Senior, quia (imilis esvafta: cuidam por-

1 m

tz, per quam, quicunque vult, ingrediatur, & egte-

al

diatur; hinc nefcis, quicunque ad te ingrediantur, &

(

egrediantur, nec percipis, quid in domo tua agatur,

f gm-

& fiat; habes quippe conícientiam laxam , exiguam

1kf: &

cordis cuftodiam , nullam rerum tuarum circumfpec-

; Di

tionem, patvam quoque prafers in fenfibus tuis recol-

n d

le&ionem: ideó define mitari id, cujus caufam à me

petis: Siquidem animz tuz portam arcté claufam ha-

du

beres, nec cogitationes finiftras per eam ingredi fine-

j À*

fes , tunc videtes, qua illz vi ad te intrare conarentur,

jn ee

& quos conflictus moverent, Quarc fi hanc luctam »on

fítit

fentias, vide, ne id ideó forfan fiat; quód in omnibus

f &

voluntati tuz morem geras, aut quód appetitionibue

danb

-tuis refiftere, vitiáque , ac pravos affeQus , inclina-

fpixi-

tionäsquc evellere deuectes. Vize PP.

fram

ALIA

li

——

366

Partis II. Tit. XLL. Materiapi? h utiliter

ALIA TENTATIONIBUS RESISTENDI

Media.

eff

um

83$0. Clamavit dicens: Salægum me fac. Mattb. 14.

if

In Petto coramunis omnium noftrum confide-

v. 30.

j

randa conditio eft, ut fi nosin aliquo tentationum ven-

d

tus conatur fübvertere, vel unda fubmergere, clame-

K

mus ad Chriftum. S. 44ug. ferms. 14. de-verb. Dom.

Q

Cüm quidam Frater interrogaret Senem , dicens: $i

4l

fuero in aliquoloco, & otta mihi fuerit tentatio, nec

]ui

habuero, cui me committam, & indicem palffionem

Q

animi mei, quid faciam ? Refpondit Senex: Crede te

deplo

Deo, quia ipfe mittet Angelum fuum, & gratiam fu-

dici

am, & ipfe erit tibi confolatio, f in charitate rogave-

f

rtis eum. Viza PP. lib. 3.

tttj,

Quidam Frater tentatus à Diabolo, ut exiret é mo-

lin

nafterio, femper vefperi dicebat : Ctas abibo: Mané

tigy

autem fa&o dicebat: Extorquebo, ut etiam hodie ma-

qui

Et ficnovem annis faciens;

A9

neam propter Dominum.

tandem libetatus eftáà tentatione. Vi£a PP. lib. 9.

Philemela evitat bubonem, nocte infidiantem , po-

&ugx

tm

nendo fe in arbore concava, vel inter fpinas denfas,

Y

ubi ille; cum groffo capite intrare non poteft: fic nos

[

ponendo cor intra crucem , vulnera, & fpinas Crucifi-

h

xi,Damonem. Bremiard. Cruxcontra Tent.

qu

titi

TTTULUS XLL

qu

Dr TrwongEe Drr.

ahg

Ejus natura, C ueceffitas.

que ;

35 TY.

Imor Dcei eft virtus, qua quis Deum offen-

Qu

dere timet. — Clarius hujus virtutis naturam

Ane

explicat $. Tobias, dum Fiílio fuo dixit: Omsmzbus die-

Qu

bue. vita tua ia mente babeto Deum, ( caue, ne ali-

NS :

quando peccato con[entias , £ pratermittas pracepta Do-

ENT

mini Dei noffvi.

Nihil eft ad caítitatein tuendam , ae

i

Beneraliter ad gratiam Dei coníervandam potcntiüs, &

efüica-

p——

litin

36y

difcurrendi de Timore Dei.

NDI

efficacius, quàm ubique & femper fancum quemdam

timofem, metum, & cautelam praferre , tum nobis

itth, t

iofis diffidendo, tum ad Deum recurrende.

Oftendit

conlide

id s. Bernardus in hunc modum fcribens: In veritate

um

didici, nihil zqué efficax effe ad gratiam Dei prome-

, dure

rendam, retinendam , & recuperandam, íi amiffa fit,

Ij

uàm fi omni tempore coram Deo inveniaris, fi non

ceni: l

altum fapias, fed timeas , fecundum illud Salvatoris:

qo,

Beatus bomo , qui femper eff pavoidus: ütcontra unum

(fionen

ex iis, quz illuftres etiam Sanctos ad graves ruinas , &

Crede t

deplorabiles lapfus perduxerunt, eft nimia fui ipfius fi-

rim lt

ducia, exiguus timor, & patva circa fe ipfum circum-

fogZVC'

Ífpe&io. d genus exemplis plena eft tam facra Scrip-

tura, tum omnes propé fancti Patres, — Difcamus ergo

Th

hinc femper, & in omnibus timorem , & circumípec-

[

tionem hanc praferre.

Vz autem illi, qui eo carebit,

[ nte

quia ftatim corruet; nam ut dicit Spiritus fan&tus: i

;dm& )

a

