gnominias

Intentoniqte

patienter ferre,

Ribad. 19. April.

Non ef ld

Malé quidem ceflerat olim Lucifeto ,

profic x

quód voluerit

fimilis efle Altiffimo :

Nuncautem cüm tot premiis in-

vitemür, ut fiamus Al

[

!

tffimo fimiles, fcil

icet per hu-

14

militatem Chtifti, an non grandis erit im

ipudentia, &

Juam pats

ingratitudo, fi id facere recu

à

etm p x

femus? S, Clüm. Apud Drex

eof. P. 2. €. 14. $. 3.

qic vt d

Sicut qui fe comunt, continuó fp

ecula infpiciunt:

Ita qui falutis negotium fcliciter ,.

ima dl

cupit, Chrifli exem

& preclaró gerere

Pla,. & mores fibi proponat,. Pluz.

17 inoral,

it p quia

Quemadmodum nihil erit in £utur

o fzculo beatiüs,

ls cum»hqulfï

quam eíle Chrifto fimilem in

gloria; fic in przfenti

n, um

H

IUO

1

]

tempore nihil eft utiliüs,

quàm effe fim

ilem in paflione,

j meum u5

Bellarm. Ep. 107. Ad Ben. Camer.

:ft) qui quna

Sicut Pi&ores fzpius inf;

P

iciunt exemplaria, ut ea

expineant ; Sic

qui ftudet pe.

rtfectioni virtutis , debetad.

g ais t

vitam Chrifti, quafi ad fim

ulacrum, vita, & ratione

iam Jl

praditum , fepé animi ocul

OS convettere,

$. Baf. Ep.

90 fantt li

ad. Greog. de vuita folis.

Sicut fi

"ontra It

hibiturüm

Actor aliquis promitteret, fe comadiam ex-

[;Jam ; 1& vR-R

; & exípedante fempcr

popülo , nunquam

inciperet, meritó graviffim

am populi indignaü'onem in

z

fc concitaret :

Ita non minorem í

m hun

ané apud zcternum Pa-

trem; & Sanctos indi

jv o

gnationem promerebitur ,

qui;

ye ol

poftquam promifit ,

fe Chriftum per v

eram imitationem

exhibiturum, nunqu

p p ';

tationem inchoat.

am comoediam hanc, fcu rcp;æl&n.-

polltum £*

Sicut non meretur dici Trancifc

anus, aut BencdicH-

p r ?

nus ; qui $. Francifci, aut $.

2 n [07;)"&!

ferva

Benedi&i regulam non ob-

t: Ita nec Chriftianus

dici meretur, qui nomen

Chrifliani, & no

n opera habe

Apfetit

$, «fnd.

t. Fab. Coar. 5.

m feft.

j

$

Sicur

198 Part.IL. Tit. XVII. Materia pio & utiliter

folia tantum habuit, & non fruc-

Qidin

Sicut ficus, qux

arefacta eft : Ita. índignus Chrifti

quæ p

tus, Domini voce

-Sanc

u cenfendus

eft, qui nomen Chiiftiani;

gtatiä , & influx

Fab. Conc. 4. i2 Dom. 7. Pent.

Tà Qu

& non opera habet.

tioxtm

li, qui ferió pxoficere

cupiunt vel in

Sicut ii Difcipu

Y.

H

effo-

t fpi

Philofophia, vel

in Thcologia,

præcipu& fui Pro

t lon

D

tis fcripta affiduó vo

|vunt, animóque bené imprimete

Tnaxl

ftudent : Ita Chriftianus in virtutis, atque

perfe&ionis

-

Waf

Chriftianz ftudio progrcdi

cupiens, non melius id ob-

Chrifti' ftequenter me-

tinebit, qu

àm fi vitam & mores

iofam imitationem affequi conetur.

ditetur, & per ftuc

Qlemadmo

dum Pueri, c

üm primum litteras forma-

p

re difcunt, in I

rzceptorem intenti funt, ad C1uod ca-

lamum accomodà

s^

rit, libenti, atque obedienti animo

notas excipientes : Eodem modo,

eos quoque, quiadres

earum Magiftrum

Divinas perdifccndas fe conferunt,

i Q

m fimplicitatem, &

Chriftum fcilicetfequi, atque puerile

ïG. V. (

1[id. Pel. Ep. 400*

indubitatum aiïþnfum oportet habere.

Wt o

um Qu

— .ExgMPLA Iurr

A'TIONIS CHRISTI.

Tij

2125. Ajcendente eo innu

aviculum [ecuti funt eum Dif-

Mattb. $. 7. 13

Ingreffus eft Dominus

0C ülpl

cipuli ejus.

Qientes

mare , fecuti

funt eum Difcipuli P

fociique fuerunt

Ug

Fidel

ium Amicorum cft, Chriftum non per

proccllæ.

Barrad. 1. 2.

Omnühg

terras folum ;

fed etiam per luctus fequi.

P Cna Q

L. $.€641)-

.A 6?0

H [Cdl

Non enim, ficut *vos exiftt

matis, hi ebrii funt.

fua potePcatc s

blaf-

P/ff ityy

$; 9. T.

Cur Pettus non utitur

LIIS feme

d à Chrifto; na

m cüm Phari-

phemiam punit? Didicit i

Ecce 1

(xi multa contra enm ore b

lafphemo ja&taffent , ille non

H

& efficaci verbo coniun-

M

caftigatione ; fed manífueto ;

j

debat, ratione, non poteftate utens,

Sylv. híc.

Qfe P&

$. V. 4j-

V at

Audaller introivit ad Pilatum. Mart.

.

.

Ante Dz'fcipulm 6

ccultus ob

BY

Chiiftó Dominó Crucifixó

metum Judaorum. Jo. 19. v.

38. Lyram.

Exemplo

Ij,

if

Chrifti animatus, oftendit fe public&,

Difcipulum c[.ïe.

& decorum eft, quic-

uhïm

l

$. Greg. Naz. or, 25. Duke;

qu1

uitlitt?

difcurrendi de Inferno,

185

quid injuriarum infert Arianus, fi conferatur c

& f

um iis j

quz paífus eft Dominus JESU S Chriftus.

jgus r

xen Cf

-.Sancta Catharina Seneníis cum Chriftus ei cum coro-

m M.

na aurea in dextrá, & fpinea in finiftra apparuiffet

2 OP-—

Cu iünï Vd H

tionémque alterutriusque reliquiffet, i]l

a magno fervo-

y fai d-

re fpineam elegit , capitíque fuo tam firmiter impreffit,

ut longo tempore gravem inde dolorem fenferit, cam

e ilnP!ï?ïïf

u

gt

maximé ob caufam, quód fponfum fimili corona COIO-

j

y indiis *

1?13.111111 cerneret.

Surius 30. Zpril.

gt

ifequi a

TITULUS XVIIL

yfiters 0

Dre IxrEnwo.

b "EM

^

yoeditt

I:WJ

Ejus Gualitates,

T

joqie QU

?.z 4'.

(f

Uia bac locuzus Jum vobis ("oado ad eum , qui

um Md

!

a

Fa

8 mifit me) triflitia implevit cor "Ué&

J

PTHD. Jo.

il

I6. V. 6. Si propter exiguam iilius abfentiam tanto

ji ni p

erant conficiendi motore ; quanto conficier

iur, qui

eum nunquam videbun: fepulti in inferno?

Crst

ho

Taeni [emper, frlui, patiens furi. If2. 4.2.. U.

14. Quid

7

ia

c fupreme Judex?

tam fre-

n

Semper tacuifti? Cujus

J Cnï p

quentes minc

per Prophetas? Semper patiens fuifti?

f

od

Unde diluvium , ignes Sodomz, J£E

gypt plagz? Quia

yifun

II

omneshaminz, & ponz

; ficum xterna Damnat

orum

d

poena conferantur , non verba , fed filentia, non tormen-

ta, fed blandimenta reputanda : Ideó ait: SzÍzz, tacui ,

hr P

patienus fui, quamdiu in eos non fulminavit damnatio-

pis fententiam.

Otdb'tc )

J

Sylo. im .4poc. 4. . g.

1]& f

Ecce Pater tuus, (5 ego dolentes quarebumus te.. Luc.

æ [[gnti

PORELOT AOT EUR

Nec tridui abfenti

i

am à JESU finé ingenti

vCIbO !

dolore pau fuftinuerunt :

Quos er&o dolores ille fentiet ,

7

qui in zternum ab co fe

gh

paratus manebit fepultus in in-

ferno?

Hl

ylu ^

Tenebra.

Si JEgypti tenebre Ex. 10. v. 22. horri-

xd

lls fuerunt

u

» longé inferni erunt horribiliores : Ille

gulut^.

ultra triduum

pi

;umz

T

non durarunt : In inferno zterna, Rcfp

H

)

qn f

p

v90 . Partis II. Tir. XVIII. Materia pie é» utiliter

domum , eo folum

hic homines fzpé pulchram alioquin

*Jx»ï€nt,

Difcant hinc

nomine, quód parum luminis habeat.

apcrite

fugere terram miíerie, & tenebrarum. Job. 10. v. 22.

cum n

brichi

Steng. T. 2, ]udic. div. . $.

Intellec&tó fomnió Nabuchodonofor. Dam». 4. v. 16.

Jamn

uód ex

hominibus eiiciendus effet, adeó cohottuit;

.

3 p

nguiscffectus, ne unicum

ut per horam attonitus, &eli

$]

ucrit.

Quantó autem gra-

quidem verbum reddere pot

h S;g;h

vius erit inter Damones , quäm inter feras vitam agere?

qua

Qu

antó atrocius flammis nltricibus cruciati, quàm

il |

bius in omni, zternitate

rore cool

i tingi? Quantó acer

& 50;"115

quàm feptem. annorum fpatio totqueti? Diez. Dom.

fllu( J] qua

ro. Pent.

dnitur

Fingite animó, cent

efimó millefimó quoquó annó

dicete

Álüs, &

formicam ex occano. bibere, quantüm poteít;

Batum

autem Denm Damnatis : Confidite; nam exhaufto à for-

«md n ;

inica mati

, tanc poenarüm veftratum finis erit , magnam

V pleng ]

ore concipere poffe; quia

fpem Damnatos ex co temp

Tcotdai

tandem eflet aliquis finis.

ft plurimam

-Bed. L. ï

Colonellus in bello Mantuano 1650. po

Sicut

ft; priàs conditó teftamentó , ut exc-

prædam motrtuus e

i

^

tembri

cuofiffimé fi

bifacerent, reliquum. omne

quias quàm füamp

mebl

luxuriandà obligurirent.

Executi funt gnavi-*-r:r, manda-

Cümque nodte qua-

tis inq

tum defuncti Ducis Commllitones.

4hud )

uxu maderent, ortus fubiró ftrepitus efts

dam vinó, & ]1

h

inera 'PCI gi:adus catena traherentur, donec

quafi innu

& pone

ad compotantium co

nclave turba, & horror pcrvenit.

Cledhar

Cohorruére omnes ;

przfertim ubi fponté janua refera-

.

P

ta ing

entem ante fores conclavis 1

gnem exhibuit. EX

turbatus Conventes, alii paucis poft diebus

Prs ye

quo pavorc

W0l ácer

mortui, alii poft meníes aliquot, itatamen, utommes

Voutg

intra anni unius fpatium obietint, unÓ exceptó, qui

adhuc vivit trazedix oculatus teftis, narrátque ipfe pa-

lam.

ït(tmn

Applica. Ex l££. Nicel. Mobr.

Iamlm

Zeno Imperator, quem Ux

or in ebtietate vivum fe-

W

1

n

E

pelirí jufferat, lame

ntabili f

emper voce clamabat : Ah

IQ(

miferemiini ! & aperite mihi ! Cümque Cuftodes refpon-

(

derent ;

[

LR

iil

difc'm'rmdi de inferao.

19L

, eofdit

detent, alium jam regnare; nihil, ait ille, curo, vos

Difcan: li

aperite duntaxat, & in monafterium me abducite. Sed

j

cum non aperiretur, ferunt , poftea inventum prz fame

brachia, ac lacettos fuos abfumpfiie.

O quàm gement

yufi, 41

*

!

Daimnati in inferno fepulti

Cedrenus apud. Yab. Conc.

je) at

3. in d. 19. poft. Pent.

ys, neui

S. Tacobus Intercifus ; cum timore tormentorum Ido-

v u Q

la Saporis Regis adoralet, idcóque Uxor, & Socrus

as i

ejus eum deferuiflent, panitentià ductus dicebat: Vze

acat, d

mihi ! fi tantum dolofem concipio exeo, quód Uxor,

n atems

& Socrus me dereliquerint, quantum concepturus fum

^

; p

tunc, quando Deus me derelicturus , & ad in

.-CFOS con-

demnaturus eft? Errore itaque retractoy Chriftum con-

feffus, & in frufta concifus eft.

Surins 22 "0i£a.

uoqu "

l ]Ofeü) Cïlï':

Beatum Furfeum Hybernum inferni cruciatus, quos

exhafoz

femel in mentis raptu viderat, tam acriter afficiebant,

$ CIif) magïi'?

ut plena hyeme, íimplici quamvis vefte te&tus, eorum

pt

1ecordatione ftatim guttatim totocorporefudarer. Ves,

BBed. L. 5. bift. Angl. c. 19.

Sicut in Beatis erit perfecta. fanitas tam in fingulis

t i

nonto» U

membris, quàm in toto corpore: Sic in corporibus

felfqüumw

B

Reproborum, & Hngulis eorum membris etit infirmi-

ite

J

$,

gnawt

tas incurabilis ; & dolor incompazabilis, — 5. 4pfel.

ne HO&Cq

av

apud Manfr. Difc. Y$.m. 4.

À

!

0i

epttibe

$i hemo collocaretur in pulchertimo mundi palatio ,

n

C [enLüI )

& poneretur in le&o aureo, &illi daretur omne, quod

gor p

-delectatur in cibo, & indueretur purpurà, & byffó, &

"

diceretur ipfi, quód inde non. eflet perpetuó éxiturus,

f

] anul f

.(hlb'dlf.

.prius vellet effe mortuus, quàm vivus. Er

)

4P

!d

gf) quid eft,

j

ubi acerba zteinitatis poena. eft?

yds *

f

ml

qtos

Sicut nullum gaudium reram temporalium ex aliqua

parte fimile poteft ipveniri vitz etcri

^s

ic ,

quam Sanc&i

Nq)[();

accepturi funt ; Íta nullus cruciatus poenarum tempo-

'[qllï f ep

raliüm potcrit fempiternis Iniquorum ienibus compa-

^.

al io

a

fL]U)

Xatl, aut par excot

S. Aug. de Catech.rud.c. 2.4.

A1

$1 diceretur. tibi :

jSis toto hoc menfe dives, & po-

At

i

tens » facias, quidquid velis : Utere carnis voluptatibus ,

hr

d

ficut

—

t

192 Partll.Tu.X VIiI. Materiapi? (» utiliter

molefta

cht'placct : Éadem tamen conditione , ut tibi oculi

ÍQnco zi

poftea eruantur, omne folatium tollatur, & toto tem-

lunc co

pore vitz tux in fame, & fiti, in omni cruciatu, &

Tercien

omni miferià vivas.

Nunquid tale illud bonum hoc

j de al

tenore füíciperes? Et quidem tota hac vita prefens

Cun

ec menfis eft, nec unius diei, vel horz ípatium ad

illius zternz infelicitatis comparationem.

tns IO

porcad

Sicutherba ab ovibus carpitur, fed non radicitus evelli-

Quot j

tur, ut continué renafcatur , ut fic femper fit, quod catpa-

que ]

tur : Sic homo in inferno moritur, &, ut femper moti

piia;,

poífit, ad vitam continué reparatur. $. Boenmav. $. 1.

Jl

de $. Lazurent.

COU

INFERNI, ET JZET.ERNITATIS

Ti i

timor [Alutaris.

Aleuand,

221$. Ne ( ipfi-veniaut: Luc. 16. v. 28. q.. d. ait

£ ïCfpue;

m ut

$. €hryf. in P/Aal. 11.

Sermo de gehenna nunquam

eft factus in domo Patris mei, ideó'ergo has poenas in-

Jtdtt ar

WE

curti, quia nunquam illas mente cogitavi, nec difleren-

tem de iis audivi. Rogo ergo, mitte Lazarum, qui

hn

multa de inferno Frattibus intonet; fic enim impietate

"o

5

pofita ad meliorem frugem fe recipient,

Ohm,

mOdO in(

$. Arcadius Martyr manibus, pedibüsque lenté trun-

Vl

catus, à digitis articulatim , & per partes minutus us-

ue ad humeros : Similiter ab articulis pedum usque

1 1 4 fO[C[(

Jiphes

ad verticem , porrexir ipíe intrepidus membra Torto-

p

all

U$ foc

ribus, &adadftantes : O Viri Spectatores ! haec facilé

C mj

eft tolerare eí, qui novit de futura immortalitate cogi-

tare.

Sur. im Vita.

,

B. Dionyfia inter vitgarum acrimoniam , & fanguinem

Yv rcmi «

V j [CVC

toto corpore fluitantem , Filiolum unicum trepidantemy

ad martyrii confortium hac voce animabat : Illa poena

"ünert

tíimenda eft, qua nunquam finitur. Qua ille folidatus

ïm T (ufhl

Surius d vits.

Al Vm

voce martyrium fortiter fubiir.

]

N

b

Fulco ad mundi leges factus homo, cum quadam

i

noóte dormire non poflet, cogitare fecum caypit : Si hic

C

N

fenm

jn molli le&o jacenti absque alio dolore, tamen tam

)hu

molefta

W

393

qtibtar

difcurrendi de Inferno.

qt diiodi

molefta eft cubatio, quantopere cruciabor, fi in le&o

& toto -

igneo zternum jacere, & cruciari debebo? Itaque per

hanc cogitationem immhtatus cft, ut mox facre Ci-

ni cracim 4

Ítercienfium Congregationi nomen dederit. Drex. confid.

i

yd Bo

$. de aternit.

c vitt pzx!ms

Cuüm Thomam Morum Aloyfia Uxor in carcere vifi-

z fpatu ?

tans rogatet, ne vitam, & bona, quibus longo tem-

)

pore adhuc frui poflet, fibi przciderer, quafivit ex ea,

nüdied

quot annis putaret, ipfum adhuc viverc poíle? Cüm-

fit; quodwgg

que illa viginti refpondetet, fubjecit ipfe : Ne tu im-

vt fempr i

perita es Mercatrix, à Aloyfia, & quafi una de ítultis

$, D .

Mulieribus locuta es, dum zternitatem viginti annis vis

commutati, Quó di&ó intrepidé martyrium (ubiit.

Staplet. àn vvita.

LT ATE

Alexander Pontifex Militi flagitiofo omnem mede-

]

]

]

laàm refpuenti annulum fuum tradidit, ea legc geftan-

j 1 (

dum, ut quoties afpiceret, imminentis mortis, unde

henma u

pendet aternitas, recordaretur, —Vix paucis diebus ge-

xo hás pUïmFi?

ftàrat, & fupplex ad Alexandti pedes fe abjecit, atque

J;iVi)

"t düla::;

omni peccatorum veneno cjecto, in novum hominem

e a f

'

Icformatus eft. Ejrelg. Emol. 1. $. 4. Luc. Evang.

c nl

n ii

Olympius Senex 'in caenobio Gerafimi quzfitus , quo-

[

modo in tam angufti caveá, tanto etu, inter cyniphes &

gque lat

muícarum examina durare poflet? Refpondit : Filii,

t minus

ifla tolero, ut cruciatus illos jntolerabiles evadam : Cy-

[ls PC(] um '

j

niphes patior, utvermem effugiam immortalem : Hos

membti 7

"

zítus facilé eft perferre ei, qui ignem metuit zternum.

W

orts h

J

Hzc mala etfi molefta, tamen brevia funt, & finem

"j

habebunt; illa nullutm

Drex. confid. 9. de aternzt.

Inferni poenas Drechelmus à morte redivivus cum vi-.

pulle

diflet, feveriffimam vitam duxit, & fzpe frigido lacui

It

fe immerfit,

j

Quzrentibus veró, quomodo tantum ri-

IT

&orem fuftinere poflee? Id unum reipondit : Acerbiora

ab

]i

Vidi. Ven. Bed. L. ;. bift. Ang. c. 13.

»

4

jj J

Sicut f quis virgam viridem diftortam rectam facere

0»

aum

cupit, ignem adhibere folet; dum enim vitga calorem

J

j

Íentit, in quamlibet fibi libitam partem eandem fiectit :

m d

j V

Eodem

; P

p

194 Part.lh Ti XV]Il Materia pidc uiiliter

tery cutr

Eodem modo quantumvis Chriflianus aliquis citfolutüs

liturus e

k

í

fit, & fcandalofus,

i tamen per fcriam confideratio-

populus

nem inflammasz'ternasrefpiciat, perverfos mores fuos

monalle

finé mora reformabit.

S. Aug. de ovib.

E Ecce

Sicut cum fluctus feri maris intument, cümque mor-

hiï, (C |

tem mínantur, nulla tunc navigantibus rerum cura tem-

qitot,

poralium , nulla carnis dele&atio ad mentera redüciturj

ventift

ta quoque ex navi proiiciunt, pro quibus longa navi-

fs p]or,

gia fumpferunt, cunctzqQue res in. defpe&um veniunt:

ts

Eundem prorfus effe&um operatur fuppliciorum ater-

qtt ol

norum confideratio; hzc enim thefaurorum , fceptro-

ET

rum, deliciatum , dde&ationum nos facit concipere

i D

naufeam.

$. Greg. L. L1; mori c. 17.

:

Qtlone

Sicut ignis & fumi propinquitas fletum, & lachry-

qüfdm b

mas provocat: Sic & meditatio igilis; & fumi inferna-

Qu qudit

lis lachrymas compunc&ionis extorquet. Bellew. [pec.

W Dj

gnor. p. 4. L. 2. difl. 4.

þRNo

Qui MAJORES IN ÍNF

patiantur cruciatus.

D

126. Legitür in vitis Patrum de B. Macatio, qui

eundó per defertum inveit antiquiffimum caput cujus-

dam Mortui —Cogitabat; fiícitem, quód anima hu

A |

jus eflet in paradifo, tenerem caput iftud in Reliquiis:

Si in purgatorio, orarem pro ipía : Siin inferno, vel-

d ffimu:

lem ícire, pro quo peccato? Et dum ifla cogitatet;

fubitó anima fuit hn capite, & locuta ei; Quaras, &

Mpfradq

ego refpondebo tibi. 'Tum Macarius: Cujus es con-

TU mj

lll Ab

ditionis? Chriftianus, an Paganus? Refpondit : Paga-

ET

lI5 g

nus. In quo loco fit? Quzrit : In inferno, &quidem

profundé, Interrogat, analiqui profundiores? Refpon-

m

d

TM p

dit: Judzi; quia habperunt fcripturas, & Prophetas»

Ti

ml()n(

& non crediderunt. An aliqui profundiores Judzis?

Reípondit : Mali Chriftiani; quia tantas receperunt gra-

N] munl

tias, & tamen ing

rati Deum fj

;reverunt idcþ ex ingta"

Uy

titudine fünt profundiores.

PmVOm

$. Antoninus narrat, eximium quemdam concionato-

J

rcnmm

ia

di[curvendi de Infpiratione interna.,

195

rem, cum in quadam folemni feftivitate concionem ha-

js Cj

biturus effct, in morbum incidiffe : Cámque magnus

conlilerio-

H

populus concionis causà confluxiffet, Przlatus iliius

s mores nj

monafterii triftabatur, quód deforet, qui vices ageret

Et Ecce ! pulfat fores Daoemon, Monachi habítu, qui

Cümqll( QU

ait, fe efle Concionatorem , & concionem facere pro-

rum cunit

máittit.

Suggeftum afcendens de inferni tormentis fer-

ci ii

ventiffimé pra:dicavit tantá efficacià, ur omnes Audito-

s longa tit

res plorarent. Divina revclatione Religiofus probus

puri. vent

iftius monaílerii cognovit Concionatorem,

etun-

ficiorum t

rn, lgt

que poft concionem nomine Dei adjuravit, ut, quz

Ü

caufa ipfum ad concionandum adduxiffet, ediceret.

act o

Cui Dzmon : Novi genium Auditorum, quód ex hac

occafione nullum fructum reportabunt : Conceperunt

gm, & hl)

quidem bona defideria, fed mox evanefcent, & ita,

k füni n

qua audiérunt, in majorem ipfis damnationem verten-

) B?LIW' Jff;"

tur.

Diez.d. 4. Pent. conc. 2

APIULLIS.XIX.

F—ERNO

l

-DE INsPIRATIONE INTERNA.

Macino !

k

Ejus natura.

m a

uöd nj

1

T

227. J Nfpiratio Divina cft vittus ,

qua exequimur non

m

folum ea, qua Deus

|

przcepit, fed ctiam, quae

pf "

ei fcimus efle grata. H

&€c motio interlor animz five

u

fa. q

i

infpiratio Divina ,

qua àDeoprocedit, multipliciter fit,

1

yath

quia multifatié, n

!

(

ultïsquc modis lo'quitur Deus Setvis

Qujus &

fuis. Aliquando i

pt'

mmediaté per fe ipfum : Cüm finà

o

ndlf ]

alicujus minifterio

ipfe cornoftrum movet, excitans in

&q iM

mJ0»

co bonas cogitationes , . & fancta defideria , àd quz con-

jof

" R0

p

cipienda non fumus ídonei finé ejus iluminatione, &

lc H

g Dnp

infpiratione, qui omnem nobis füffic

d

tuito munere fubminiftrat.

ientiam boni gra-

ijofe5

]u

Aliquando pef Angelum

ff

fuum à malo nos fevocat,

CcpCIu

quo

exceflus noflros increpat,

jeo

u

ptovocat ad emendationem , bona fuggerit,

quz ipío

adjuvante faciamus ;

greflüsque noftros dirigit in viafm

pacis,

Iu

M

io6 Partis II. Tiz. XIX. Materiu p o utiliter

»acis, falutis, & perfectionis. — Aliquando nos excitaf

ficordi

qmediante con

(cientia noftra, ftimulante nos, & inci*

t quo

tante, ut fecundum tationem ,

& virtutem vivamus.

fcmpct

Aliquando per fide

m,;

& charitatem; fides enim puri-

& charitas Chrifti urget nos.

Ali-

nmi ?

ficat corda noftra,

prütm (

per exempla , per exhortationes ,

quando per fcripturas ;

d3-) qi

jer varias afflictiones; c

üm nimirum his pulfantibus ad

Àt qm

üs percelit mentem, & in-

oftium fenfuum, ipfe int

"

LE

terna infpiratione loquitur a

d cor, atque animam dor-

Vittüttin

fuam illi voluntatem infi-

mitantem é fomno excitat ;

dii

&«C

nuans, quz cít falus, & fanctificatio noftra.

ti; D

.REGULIE, QUIBUS INSTINCTUS

1:3(1.7.2' Whu

URl

Divinus à Diabolico difcerni poffit.

s à Diabolico

Aftro hi

2218. Sigha, quibus inftintus Divinu

Plferi

fequentia.

I. Deus pau-

difcerai poffit, poffunt effe

Vat in Q.El

latim ab imo ad fummum,

ab imperfecto ad perfe&tum

Ditit

perducit ; folétque aetatis ;

& perfonarum habere ratio-

C exerc

nem : Atque alia

mSeni, a

liam Adolefcenti, aliam inci-

m,ti()nem

pientibus, aliam

Perfedis fapientiam infundit. , Doe-

Átt) p

mon é diverfo nullum. ordinem fetvat ,

intempeftivos

Wf 0

fervores immittit , ftatim fuggeri

t mentis exceflus , mi-

ts

aude ill

At

racula, prophetias, ut fr

E

aqueatas , rerümque

)umhü&m

novarum ítudió illectas ant

mas in fuperbie barathrum

fuadet nimià abílinen-

j

LE

f

fecum przcipitet.

. His quoque

iliis , aliísque cruciatibus cor-

tià, ac immoderatis vig

A Crüce

Et quia modum non habent, one-

us pené confice1e :

Vi Splm

ra fibi imponunt, q

z

uz ferre non poffunt : Viribus au-

*

gore enetvato in

irreparabi-

.OUHO[Q

tem fractis, mentisque vl

2. Solet Deus

m n

lem poftea relaxationem 1clabuntur.

e confolationis animam reficere ,

Wi p

initió converfionis la&

ii

XOOQ

ut guftans, quam füavis

fit Dominus, eó crefcatin fa-

A

umD

lutem : Cum veró

jam ad

iulta fuerit, folidiorem porr.i-

S

Diabolus veró

difficillima quaque initió

git cibum,

hw

proponit, Dei feveritatem exaggerat, Judiciorum ejus

abyffum cum horrore ingerit;, ut in foveam defperatio-

p

j

mis inducat. 3. Signum notabile divini fpiritus eft mi-

er1col-

f"!u?

i

r

E

iittr

difcüri*enäi de Inþimt'imeï interna,

197

s exitt

05 & 'mdk

fericordia, & pietas erga Proximum; eo etiamt

emPo«

te, quo juítitia in eum eXercenda :

m vivumus

Malus veró fpiritus

femper ad iram, ad impatientiam ,

ad amaritudinem

; enim p

x Af

animi provocat, fempérque ferociam ingenefat, Pro-

Khoratono,

prium quoque eft fpiritus bont ad tegenda, & excufan-

da, quantum fieti poteít, aliorüm vitia , impellere :

alfindui

qum, &T

At qui illis irafcitur, qui ea extollit,

qui de illis paifim

loquitur, à fpiritu füperbis incitatur;

ptopriam enim

animam d

virtutem 03011tare convincitut ,

dum publicat aliorum

ntatem d

defectus,

fa.

4. Spiritum bonüm Íemper comitatut difcre-

tio : Difcretio non tam vittus,

quaàim quzdam mode-

tatrix virtutum , otdinatiíx

(CTÓ

que affeduuum, & morum

doctrix eft.

'Tolle hànc

Jlb

Affectio naturalis in

» & virtus vitium erit, ipfáque

perturbationém mágls cofvertetut ;

d ii

'cxtcnninix)lmquc nat

Ia.

, Dos p

Qui itaque modum nohn fer«

vat in affectibus fuis,

qui ad exceffum impellitur, à

d p

fpiritu infetnali incitatur

l

. f. Divini inftin&us fignum

, abere

eft exetcitatio ani

ia* ad poenitentiam , &ad vetam cons

d aium

titionem; q

üahdo anima re

penté accenditur, atque

fundi r

àdcó mutaátur, ut dici poffit,

hac mutaátio dextrz Ex-

intcmPcRivqf

celf. "Quandoinquam torpor,

excei d

pufillanimitas , perplexis

tas fubitó repelluntut ,

& alactitas, promptitudo, &

" gt

jucunditas oriuntur.

Hazc enimveró omhia non nifi à

Mu

* Spiritu fan&o effe poti

unt,

6. Ille bonus cenfetur effe-

j ablit

inftin&us, .qui à voluptatibu

s retráhit, & ad labotem:

daibu d*

àc crucem trahit,

7. Tandem nulla certüor nota Di«

habern (*

viniSpiritus , quàm

dilectio , ut re&é docet Auguftinus,

Cognoícimus inqui

t; quia habitat in

ipfum unde co

. hobis.

Et hoc

s gtl

nofcimus ?

Quia de Spititu fuo nobis

dedit.

Unde fcimus,

, D

quia de fpiritu fuo nobis dedit?

n

fictto

nterto?à vifcera tua,

Si plena fint charitate, habes

piritum Dei,

jadi

V

joc

1

T

.. . DEus PER ÍNSPIRATIONES SUAS

"UAYIÓ "vOCAFL,

j

:fw

$29,

| TU

g

Ecté anpi ires funt ,

f

fthclum

ex quó enio , quárens

jris"

in ficulnea bac ,

.eäv-nm HEVEHIO, Lué, 15. 0. To

2

(CH'COI'

Qui

—

1

TE d. XIX. Matería pià d z&ilitev

1og DParr.

Patent

*

quibus Deusficulnes

ui funt ttes»

aut quatuor anni ,

titl; à

Nifi quatuüor vi

tx homínis partes ; 1ri

bulax

fructus exípectat ?

fitat Deus vocando

uibus fzpius ipfum i

nvitat, &. vi

&i br

dos. Quódfiin primo anno,

ad bonos fructus perferen

P

& qu

onis jam adeft, cos non pro-

u an

hoc eft; quand.o üfus rati

P

.

ferat, Deus pati

enter exfpectat ,

reditque antó fecundó ;

Toità

Qui fi adhuc in

in íecunda fcilic

et vitz ejus parte.

6

$n

(uftineteum Domt

nus longanimiter.

fterilitate j

)criiiïit 3

3ett

1

annó tertió ; tertia €

tatis partes qui fiadhuc

d

i

]

l

Redit vetó

oftendit fe illi magis

in íua fterilitate

pcrfx&at ;

Quv

plagisquc morborum;

iratum, & fottiori

bus pulflbus :

*

Ámn,

natürqu

e; fe vitz filum ab-

& adverfitatum monet, mi

& inutilis.

Lud. de

4'.:":;, ln

i hominis nauci;

a infem

fciffurum , qua

ont. Iom. l.

Donins

2Am.

TAc $. U. L9T

Annuniio vobis gaudium mag

100 pat

tiatum el

sab Angelo , Salvato-

Paftores, dum effet nun

ut vide-

hm

i

natum ,

venerunt feftinahtes ;

tortexi

rem mundi efk

xent Verbum ;

quod fictum eft.

Dom

Matib. $.U. $*

$. Simon Stylita

Beati qui lugent.

ex ovium paPcore

tonteft

beatitudine ;

hac in templo audita

quo

conveiíus eft.

RBollaad.

Qv

bomins tradetur.

Va bomini ili, per

quem raluss

Cfiplcvj

O faxeum cof£

]udæ 5 quod emol-

;:Matthb. 16, . ?4-

xternum v

füi) Ir]

runt fcrmones

Sapienciæ $

fs

lire nequive

o

*

»

Sed avertit Ho-

taaledi:

Cti

H

oni

s irtevocabilis fententia.

f()kbgf l

atiffimu

$ faciem fuam , ne

micida h

jc, & omnium (celer

iumpb.

ptædiïa;

cclorum videret Do

minum, $.

Laur. Jufl. detr

teriores obftruxit januas»

Onjce

Cbr. Ag. €, $-

Seris ferreis In

üs ad falutem e

jus cunéto-

ff

ve&ibüsque firmavit, quaten

P[ühcien

rum Salus aditum non haberet.

itate Pettatrix. Luc.7.

Ecece Mulier , qua erat in £

ïlwïfïglï

mam Chrifti Magd a

BIN

U. B7«

Cum in

civitate Naim fa

li J

]ó refufcit

ati. Adolefcents

lenà audiret, novó müracu

tum devenit: Dt-

$

T«)(Q,Q

commota, & à Deo tacta»

afl Chri

.

Adoleícenti mor-

IMQ

cebat enim intra fe : ille;

qui vitam

vitam pxæftare in pec-

f

cuo reftittiit , poterit etiam mihi

€atis dcfjm&æ. Stella bíc,

Bo TO"*

/&&k;-

R

4

difcurrendi de In[piratiome interua.

195

Mi

B, 'Torellus Puppius Solitarius in Het uria, mortuis

Parentibus, pié ab eis educatus, adhzfit pravz Socie-

-eusücuäm?

tati; à bono propofito dcflectens , animi causà deam-

js pitcn d

bulabat cum fuis /Equalibus ; cum gallus é vicino loco

as Yocanut

ad brachium ejus advolavit, térque cecinit.

Stupuit,

timodm

Quinquagin-

-

& quaíi Divina voce pcrcuüüs , refipuit.

e o non

l

ta annis in cella, & vità folitarià exactis, mots ejus

nnö &(HW)

miraculofo campanarum pulfu innotuit. .BoZl, 16. Mart.

li (i gdhüi L']

Stultum infirmum folabatur ipfius Dominus , dicens:

onpa

mit.

Spera in Deo, ibis ad coclum : Cui ille femper refpon-

H

; ü üïdhü(

dit: Nolo illuc ire : à quo cum tandem quzteret,

(e ii m

quare nollet illuc ire? Refpondit: Quia volo ire ad in-

t mgf!omw?)

fernum. — Quare? Quia diligo te, & ficut fui tecum in

vt um*

yita, ita tecum volo effe poft mortem, & quia tu ibis

lfj

]ul

Cui

ad infernum, ita & ego volo ratione focietatis.

Dominus, quomodo fcis, quód egoillucvadam? Quia

L

rA LT IU

tota patria, refpondit, fic loquitur, quód fis peffimus

do,

homo, & ideó iturus ad infernum. Compun&ü*s fe

n

yu u

correxit.

Summ. pradic. Converfto,

Domicella quzdam nullam aliam pc;r:nif.ent

jam ;n

ul

b

mol

confeflione admittere volens, tandem hanc fu,fcepiic,

?

oria f

utquoties manus lavaret, fibi ipfi tacita diceret : H

caro vetmmium efca erit; nam ubi eam femel, iterümque

j !

7 Amh

explevit,fic immutata eft, ut, quàm antea mali fueritexem-

u Od cmül

pli» tam poftmodum fuerit boni.

Conton, S. de morte.

nü

n qb

Refertur de Concionatore Franciícano Parifüus, qui

U

d quea

folebat quotannis egredi ad quamdain civitatem ; causá

m

predicandi in quadragefima. In illa civitate innotuit

mnf

n

f.

LA

Domiccillz , nonintegrz famz; interdum eam vifitabat ,

j

Ug

fs

]JR

£a fpe, ut eam à dilloluta vita retraheret ; licét parüm

n

ic

proficiens. Sub finem quadragefimz ei valedicens, ab

€a rogatus eft, ut proxima vice, cum rediturus effet

ad conciones, fpeculum ei adferret, qualia erant Pari-

l;f)*f h

a(fu

n

fiis.

Ille (e facutum promifit.

Cümque reyerteretur,

kfu.f )

M

convocata omni familia, ei obrulit Domicelle alterius

calvariam, dicens, fpeculum petiíti. En tibi clariffi-

dee

m Ü

Paucis

ddcc t

mum fpeculum, caput talis ï?omïceüæ N, quz

ab-

l

P

dl

u

209

Pavt. 1l. Tit. XIX.. Materia pió & utiliter

wnita

abhinc annis talis erat, qualis ta. modó leviufcula in

lufibus, & tripudiis.

Et talis tu brevi etis, qualis jilla,

ludis

nunc eft, EHoc afpedtu, & commonitione compunäa,,

CAtno

,

dimiüitvana, féque correxit.

Henric, Jonghen.

tjus c

valedi

joannes Roberti in hiftoria S. Huberti narrat , i*

lum cum famulatu, & canum grege ad venationem

i (

N

profe&um , in;ignis magnitudints cervum vidille, in

D

cu]

ds cornuum medio appatuit Crucifixus, qni dixit:

fpem

Quamdiu, ó Huberte ! quamdiu in captandis feris oc

Qeido

cupabere? Sempérme ignorabis, te ideó effe condium ,

Giput

il

ut Deum tuum agnofcas, illum ames, eóque iu zter-

num potiaris? Ecquid ergo faluti tuz conceffum tem-

pus ita nulló tuó commodó profundis? Cecidit Huber-

li :

ag

tus cum Saulo exclamans : Domine, quid me vis fa-

cere? Ad Lambertum miflus pto Catechefi.

i li

Anno 1595. Divione Pacdagogus fchedam à fuo Dilci-

fttmatio

pulo fcriptam repetit, legítque ign atus peccata Ícripta. In-

fetáit

i

tet cateta & hoc pe,rfcriptum erat : Pédagogum meum

Tejcenr

temeré jurantem non correxi. Ea res fic hominem mo-

Nm

vit, ut omnem jutandi confuetudinem generosé in fe

Cum

expunxerit,

Drex, in orbis Phaet, c. 3. $. 3.

tinido

B. Margaritha de Cortona, cujus poenitentis cor4

Sttphæj

us poft 35o. annos adhuc integrum repertum, prius

femi l

)

à,

d

fcivo juveni adhafit per annos novem. — Cum ilic fe-

vüjt; p,

mel fecedens canem fecum duxiflet, hic poft aliquot

Tiéant j

dies domum rediens Maigaritham , vefte. dentibus ap-

Dto,

Prchcnfa , €xtra domum trahere nitebatur, Quz ad-

tintoj

mirans canem fequitur, donec ad lignorum quamdam

ü ïxxm (

congeriem fubftitit , ligna refpiciens, &attingens, quafi

EUR

monens ea removerl, Illa cum aliquotligna removilfet ,

K

lii

Amatorem füuum mortuum,; jámque vermibus, fcaten-

Tillitog

tem vidét,

Quo fpectaculo, permota poanitentia totam

mees l

fe ttadidit, petiítque in tertium Ordinem S. Francifci

Tü (

conítanter recipi Recipitur, in folitudine vacat lach-

Iüg;w

h

rymis, orationi, fageliis &c.' Bollaud. x2. Febr.:

ül Qu

B. Jacoboenus in fzculo Vir nobilis ; juris Doctot , ce-

Du,

febrisque caufatum Patronus ». fed fuperbus ; avarus, &

dlt, a

vàni- .

9g

litur

20Y

dz'fmrrändi de Infpiratione intern)z;

vvf

vanitatis mundi mancipium : Cum Uxorem fuam in

| qmïis j

ludis publicis oppreffam ruinà theatri; & afperó ad

carnem cilició indutam ;

dcprchendiffet, tam fubito

com?unüal

l.

ejus cafu, quàm afperitate vitz compunctus, íxculo

valedicens, Ordinem $. Francifci ingreflus, mirus ex-

um i

vends

QR*t

titit fui, vanitatísque contemptor.

Raderus x300.

Nobilis Adolefcens etat libidini adeó immerfus, ut

Qv

]

, qu d

fpem propé nullam faceret refipifcendi. "Tandem àSa-

yiis fe o

cerdote hoc falutare accepit monitum, ut appofito ad

I comiiff'x

caput ardente cereo, ad pedes Crucifixi imagine, ubi

in le&o decubuiffet, brachiis in crucis formam compo-

queit at

fitis, quartam folum horz partem poneret in hac cogi-

scelum t

sil

tatione : Aliquando fore diem, quotalifitu, cum ani-

ma fe in domum receperit aternitatis, mortuus jacebit

Ti

in fimili ftrato, Paruit ille; cüm ecce tanta illum con-

l,

"

fternatio ,. ac pavor invafit, ut poftridic bené mané pro-

a foipt h

perárit ad Confeffarium, ac multis lachrymis, quam antea

I6jecerat, jam ultró poftulárit pocnitentiam , atque ex hoc

of g

yominm J

vitam caftigáritimpuram, Erzgelgr. T. z. d. 2.3. Pent. $. 2,

Cum Magifter Moncta infignis Do&or, à Fratre Re-

n

ginaldo Dominicano Bononix Concionatote in fefto S.

«

Stephani audiffct : Ecce video celos-apertos, in pre-

n t

fenti funt cocli aperti ad introeundum : Quilibet ; qui

n'fi

ertim, ]

