lom

ftus Mattha motienti ad

fuitdicens : Veni Hofpita mca

Q

dile&iffima; q

uia ficut ta mein domum tuam rcc« ifti;

oj

fic ego te me

j

cum- in ccum recipiam.

Cerzn. bic.

Ü

jto

D

d

Transfionrat us eff. -Matth. 17. U. 2. Interalias ra-

cs hpCm

tiones, cur cum Chrifto i

n monte Thabor Moyfes , &

" f

Elias fuerint; Hugo C

ardinalis bic dat etjum iftam;

t

quia

ii

m

*s

povrls 11, Tfr. 1Y.. Matevia 9? d äfil??eï

putst

quia uterque oravit pro Perfecutoribus fuis, & Peccai

fibiem

toribus. Moyfes Num. 12. U. 13. (»3, Reg.18. U. 41.

Ia qu

Domine ne [Latuas illis boc peccazum ! Et cium bes

dl

dixiffot, obdormioit i» Domino. J4. 7.-v. y9. QCur

cam

non vel pauculas hotas fuperftes tuit tam inügni ofa-

affift

tioni, fed códem momentó , &preces Deo, & animam

Caf)

obtulit. R. Videtur Stephanus jam plura & gloriofiom

&q

facere non potuiffe, quantumcunque diutius viveret,

pro/

quàm dum pro Inimicisoravit. Quafihoc folum Deus

€XcIt

ad apicem fan&itatis ejus expoftulatler, — Did, Nyff. fols

Sutr

3- dorn. 3. quad. $. 1.

Tügre

$. Engelbertus

Archiepifcopus Colonienfis , cüm

(m

in itinere pofitus ab Inimicis (uis occideretur, &illein

ml

cotde fuo diceret : Pater ignofcc illis, revelatum eft de

HIS cffe(

eo, quód ob ilani unicam orationem , Deo fupra mo-

Valcis

dum gratam, non folum anima íubitó ab Angelis in

&t o

Colum delata, fed etiam inter Martyres collocata fit,

altd e

Sur. 7. Nov.

tori

$. Joannes Apoftolus id unum inculcabat : Füielh,

dilizite alterutrum : Cauíam veró hujus doctrinz toties

n

&t

repetitz interrogatus , refpondit :

andatum Domini

Surits im uita.

f f

eft, fi hoc fiat, fufficit,

Ceitis

Nobilis cujusdam Viri Uxor cüm eo abfente lepro-

fmm :

(üm in lecto collocaffct, Maritus infperató redux, &

t ?M

:

El

Jectum petere volens cum abcaalibduceretur, infuf-

S-

i thori veniens, viin cubiculum irrupit;

picionem lz

ffltn

ícd illic non nifi fragrantiffimas rofas media in hyeme

driy

javenit.

Cantip. L. 2. mir. c. 21.

IOU','H

Ceco fitienti; cui Du-

Leo primus , quia potum

Poni

cem Ííe itincris obtulerat, procurárat, & à B. Vireine

üm a

jc&nó oculos Caci oblinire juffus, paruerat, & vifum.

fnt,

Caco reftituit, & predictionem de inperii regimine

inf

fibi credendó audire meruit.

Bar. ad ans. 4$57.

Ml

$. Gertrudis cum omnia opera fua liberaliter tranferipe

Rn

fif&t Animabus PO inde timeret 3. n6 gra,yc purgatoriqu

i

Yty

defectu fatisfactionis proprie fubire cogeretut , Chri-

A

&usciapparens, Iila, inquit . utvideas , quam imilá

placens

p ——

difcurrendi Je charitate proximi.

9?

hir]

NG

placeat ingens charitas tua im. Defunélos, im compen[a-

iionem tibi comdomo ommes penas,

quas debes.

Ptate-

] ïg-'J-'H'

rea qui olim pro uno centuplum promifi, nunc manum

p n

Xdilatabo, & glorià multó excellentiore premiabo. Ef-

v. . Ot

ficiam denique, ut Animz per te liberatz tibi morienti

jnlägni g

affiftant, téque in 6elum :cuin triumpho. deducant,

, a

Cafp. Taufch. in matre dolor- p. 3. c. 7. .

1 g!orioliou

Eques. quidam nobilis Nolz in Campania quotidie

ts viyttt

pro Animabus orare folitus, pridie mortis imminentis

cfolim D

excitatus denocte, & monitus, utconfiteretur; cüm ad

u)

Sacerdotem accurriffet, & confeffus fuiffet, repentina

fnorte extinctus eft. — Elias a. "Iheref, L. 3. c. 45.

v al

Cüm quidam Animarum liberandatum ftudio: hon

T

modicé addictus quondam á tencbris in itinere deprehen-

dindit

fus effct, repente duas faces poft fevidit, audivítque :

« lp

Vade in pace; fumus Animx purgantes, volumus efle

j Angc?isgü

gratz orationibus tuis: Nec przluximus folüm, fed

ollocità 1l

aliud etiam infortunium impedivimus; nam fuit, qui

te ex inüdiis occidere voluit, fed in noftra prafentia

blt ; Ft)li!i;

non potuit.

Kiffel. zot. conc. 86. $. 11.

odrpztt

$. Catharina Bononienfis faffa eft, plurima fe bene-

us Do

ficià Defünctorum ope, quam flgitare confüeverat;

cxlitus accepiffe ; nec rató accidiffe, ut ea perillos ob-

yente 1

tneret, quz per Calitesnequiveratobtinere, — Hamrin,

lii

2n patroc, defuntit. L. 2. Art. 8. $. 2.

eur, 27

S. Macarius audiens colitüs, fenondum perveniffe ad

Jum 17

menfuüram meriti duarum Mulierum in civitate Alexan-

i n

drina exiftentium. — Cum easdem indagaflet, & inter-

rogaflet, quibus potiffimüm virtutibus ftuderent, re-

ll;

qu

fponderunt illz , íe nihilaliadfcire, nifi quód quinde-

p Ya

*im annis in eadem domo habitantes nun:

a

m litigaf-

Íent, fed femper pacem coluiffent, mutuüm

; gn il

que afno-

] P

vjl

xem foviffent.

Spec. ex. V. difcord. ex, a.

A

Scilurus Rex Scythorum mortiturus fafciculum äo fa»

g

'gitteuum colliga"tu,m fibla&erri, & üneulos Filios, quo-

gtl

Ium o&toginta erant, vocari juffit; quibus cum faíci-

j

lt

etub

dl

eulum B:ius'liga,-tum obtuliffet, & nullus ex eis illum,

n "

frage

ul

p!

Yeo Partis 11. Tit.:1V. Materia pi C utiliter

frangere poffet, folvi eundem , & fingulas fagittas fin-

gulis Filiis offerri przcepit, atque ut frangerent horta-

tus eft. Quod cüm illi facilé praftitiffent, hanc me-

H

monra.bilcm illis dedit do&rinam : Sic vobifcum res fe

Mch(

habet, Ó Filii, quamdiu per vinculum charitatis con-

fotr

jun&di manebitis, invi&i eritis; imbelles veró, fi per

eum

difcordiam diffoluti fua quisque commoda | duntaxat

cde

quefiveritis, Im Jwrgurtb.

volo

$. Agnes quondam $. Birgittz dixit : Nihil eft pulch-

Onc

tius, aut aeceptius Deo, quam ledentem fe diligere,

D

& pro perfe

uentibus orate,

L. 4. revel. c. 124.

J*

!

S. Chryíoftomus dicereaufus eft; eares tibi pro mar-

cid

tyrio computabitur ; íiinfidias molientem inter bené

dtmb

meritos numeraveris, non definens orare pro illo; Deum

Mi

obfecrando ; ut fiat illi propitius.

dllffuade

Sicut agnellus aequaliter porrigit gemellis lac, etfi

alter candidus, alter niger fit : Ita zqualiter difpenfan-

t di

Cumin

da eft charitas hominibus, ctiamíi alius pauper, alius

dives, unus virtuofus , alter vitiofus fit.

al

fieny

Sicat qui palatium vult conítruere ; primó ftudet

infum:

fupra pettam, vel ftabile folum fundamenta locare, &

Pedif

poftea demum reliquas partes fuperftruit : Ita qui in

lj

quacunque congregationc abfque detrimento, & Ícan-

Drin

dalo vivere cupit, prius verz charitatis fundamentum

dtror)

jaciat oportet.

Sandaus in lec. fimul. V. dilectio.

t

Sicut nos ipfos una cum omnibus defectibus noftris

Quii

amare confuevimus, quiatametfiiracundi, igriorantes,

fcà

deformes, pauperes, & infirmi fimus, propter hoc ta-

nj

men proprium erga nos ipfos amorem non amittimus:

hebd(

EKodem quoque modo juftum eft, ut Proximos noftros

cum omnibus defectibus eorüm diligamus, folam in

CCps ;

fs

ilis naturz fimilitudinem , & relationem , nec nonDi-

vini przcepti reverentiam , & obfervantiam confideran-

*hqmd

W][QI

tcs.

Manfi Tr. $. difc. 9. n. 7.

j

&

Sicutavis non nifi duabus alis poteft volare ad Cadlum i

bt

fic nec fola dile&io Dei finé dile&ione Proximi : Nec fola

dile&io Proximi fin

aternam bea-

N

7

titudinem.

é dilc&ignc. Dei valet ad

?

-EXEM*

p —

tf

dz:/äurre'ndi de 4&more proximi.

Ior

gitus ft-

ExEMPLA AÁMoRis PROoxiMrI.

t borte

; hacme

(

143. In vitis Patrum dicit S, Hieronymus de Mo-

cum to

[

nacho captivo; quód inter alias neturales proprietates

xitatis oU

formicarum , quas mirabatur in folitudine, erat, quód,

j gt

cüm una moreretur, alie conveniebant, & quafi cum

& duxod

celebri luctu mortua corpora deportabant, alia aliam.

volentem intrare non impediebat, fed fi cadebant fub

jl pl

onere , aliz cadentem füis humeris fublevabant. Mams.

*

k diget

di/Z'. 27.2.8,

114

De S. Elifabe

tha Ungarie Regina refertu'r, quöd,

j pro mit

cüm ei hofpitalia fzpé frequentanti , infirmísque ibi

r bond

decumbentibus magna cum chatitate, & compaffione

yllo Deum

infervieni; pium hoc mimiftlerium à íuis Pediffequis

diffuaderetür, ipía eas tefponfó adaquató compeícue-

& ho d

tit; dicendo : Ego me difpono ad diem judicii, ut

rdifpal

examinanti me judici, quid boni pro gloria codlefti

adipifcenda praftiterim , apté refpondere poffim; di&u-

uptï: dilli

ra enim fum Chrifto: Recordare,

uód tibi in hofpitali

.timö Ma

infirmanti tanta cum chatitate in

í

ervierin , ut etiam

( locm': .&'

Pediflequa mez ab hac

pietate me revocare conatze fint.

Manfi dif. 31. m. 2.

: Juqu ?

E far

Princeps quidam nunquam fe quietidabat, nifi dató

[

yumera

devotó ofculó pedibus Crucifixi, quam Herois devo-

tionem in invidiz inftrumentum vertit JEimulorum ne-

fit.

jpus 19

uitia. Ergo fubornatus ab illis fupremus cubiculi Prz«

à

ectus, illum ipfum in Crucifixi pedibus locum venenó

i qiorte

j thC u

unxit, ut mortem ofcularetur Princeps. Ipía Majoris

hebdomadz ferià fextà , ignarus defignati fceleris Prin«

gmit!im""

10 HURIU.S

ceps, ad folitum pedum ofculum acceffit, fed Cruci-

fixus pedem retraxit.

Cohorruit, in fe íceleris latere

z

; od

T

aliquid interpretatus, alienum agnovit effe crimen, &

libenter ignovit, quando accidenti ad pedes cubiculi

Prafecto, & id, quod erat, narranti, veniam dulciífi-

j caduni

mam dedit.

Nadas. in ann. Crucif. bebdom. 47, m. 1.

Cum Diogenes Romanus Imperator acerrimó quo-

: Ncc(Ok

d

dam cum Turcis initó przlió in Sultani fuiffet poteítae

K &

tena

x

&e f»rt IL TW.lV. Materiapi? C utiliter

L

uz

fem redactus, hic ipfum fuz propris menfz accum-

& benevolé tra&tatum interrogavit : Quid-

velle

bere juffum ,

nam obfecro facturus effes ,

fi me in tua poteftate po-

TC

fitum haberes? Cui Diogenes rcfpondit, mults te uti-

ue vulneribus conficerem : Ego veró fubiunxit Turca,

f

d

crudelitatem tuam non imitabor ; vcítrum namque

Khiiftum vobis imperaffe fcio, ut pacem habeatis, &

4mi

l

injuriarum omnem prorfus deponatis memoriam. Qua-

us eít, fa&dáque cum eo.pace,

Nn

propter eum amplexat

ipfüm unà cum ommnibus Militibus captivis libertati

pua

füb conditione Turcas deinceps non moleftandi , zcfti-

u

zuit, infinuans hoc fa&o, quidin fimili cafu Chriftiano

Jin

Baron. an20 Y071. ?. 12.

4 0i

faciendum.

Nobili Viduz Japonice,

fed pauperrimz tres Yilii

Cuif

deeffe media matrem alendi;

grant, quibus dolentibus

jrma

ia hac placuit excogitatio. I

ngens auri pondus Rex

Qopit

gromiferat fiftenti ante Judicem aliquem furem, — Con-

Es

H

cordantigitur, ut eorum unus, tanquam de furto con-

aictus, àduobus deferatur, ficqueaurum capiant, quo

hn

E

anatrem alant. . Pravaluit Junior, mortíque offertur , ad

udicem fiftitur, daturillis przmium. . At pietate com-

X

fi

moti Delatores lachrymantes pecuniasaccipiunt. Quo

mittit, qui eos fequatur, & caufam

Regi nuntiato ;

fletus cauté inquirat.

Excipiuntur à Matre. eum ejula-

T

hrymantur mifcrrimam fortem ,

tibus, omnes pariter lac

ang

fuámque in Fratrcem

E

fazvitiam.

Explicatur negotium

[

ui& vinctum

folvi , et Fratres, Matrémque in-

tiü

Re i)

gentibus donis juffit cumulari. 4Lvarez. lluff. 148.

m'taf

CHAnITAS ELEEMOSYNIS COMPROBATA ;

donj

:Deo gratiffima.

ilag

144. Erat quidam Mendicus Lazarus nomine. Lut.

L

16, v. 20. Si dives Epulo Lazaro inopi jacenti ad ja-

Btm [

nuam füccurriffet, Dívinz pictatis procul dubio expet-

*

tus fuiflet circa falutem experimentum ; eleemofyna enim

lures iniquos Divites ab aeterno liberavit exitio. S. 49«

ngt'n

i

Cur

«refniba ejt continmà ficulmene MAITIy u Is 9-

9G

m

qe$

difwr;l'e»di de amore proximi.

n

Rc ficulnea maledicitur, & nom: potius illa paradifi $

(g aecme

wxe humani generisruina fuit? R. quianudis Parentibu$

veítes exhibuit : Sic pietas erga Pr

oximum liberat ho*

i Qu

S)fl'va

od pe

minem à maledictione ;

licét aliis peccatis infeftum.

Date , c dabitur 'uobis. Lstc. 6. v. 38.

Deus mi-

vlts t tt

mxit T

fericordibus, & libetalibus etiatn

in temporalibus bene-

Qui non dat, qu

m m

dicit, éftque commune di&um :

amat, non capit, quod optat. $.

Diony[.

beati d

Pfal. 40. v. £.

ram. Qu

In Die mala liberabit eum Dominus.

) pr

Non videbit diem mal]um, qui dies bonos habere Pau-

perem fecit. . Siné caufa accufant peccata, quem fPau-

s libet

andt, telie

perexcufat, -5 Chryfol.

Verumtamen quod [upereft , date elee

mofynam : Et

yOutano

Sever

ecce omnia munda [unt volis. Luc. Y1. v9. 41.

ari(zos : Va vobis, qui diligitis

m u 3

N

Chriftus reprehendit Pph

primas Catbedras

(oc.

Poít tot comminationes quis

yrem k

his omnibus fpem falutis füpereíle?

cogitaret aliquam

Pon&ll M

Et tamen ait Dominus :

Verumtamen £Pc. Diez.

uep, U

Pater Abvabam ! Luc. 16. U. 24.

Ita rogans Dives

dje furo d

non auditur in tormentis, quia orantem Pauperem non

capta

ii

exaudivit in terris. $. Hieronym. hom. de Divit. In-

venifíet in calamitate remedium, fi in felicitate admi-

[ Picratccöfü'

fiflet confortium.

Naxer. i2 Jof.

AUbi in ma-

lelï-

"Accepit ergo. fefus panes. . Jo. 6. "U. I1..

g a

a qé

nus panes accepit Dominus, illósque Egentibus divifit;

augmentó profluó incipiunt panes redundate; nam eto-

mam(gmm;

gatio in pauperes facit perennem. bonorum abundan-

y g

tiarh.

BAaeza.

futs

nq^

Facite vvobis .Amicos. Luc. 16.v. 9.

Qui urbem mu-

ïW* n

xitam vi expugnare non valent, murorum Cuftodes

donis, magnáque pecuniz copia coxrumpunt, utnodu

oTA

Unde appofité. illó

aliquam urbis januam patefaciant.

werbó ufus eft : C defeceriris.

Cum aliter hanc ux-

j

I

bem obtinere non poteftis, ad cleemofynz: artes, piós-

aiid

(

que dolos confugite, Pauperes enim vobis manum pot-

DA

ngent, & coclum patefacient. — Imcert. A4ntf.

yoLyné

d

E

1

A

- $. Julianus Epifcopus quoti

ie pauperes alcbat.; men-

19

jjo.^

"H

M

—

ia

464. Pdr;*. IL Tit.IV, Materia p d utiliter

fam ipfe fternebat, & cibos inferebat. — Confpicatus in

Vocai

turba Egenorum quemdam laceris veftibus, fed vultu

tenti

valdé liberali, ratus nobili loco natum, opibus adver(à.

vad

aliquà fortunà exutum, feorfum illum evocat, & quis

p

1l

fit, iterum, iterümque ícifcitatur; cum ecce toto

illius Mendici vultu emicare-in

gens fplendor czpit, ip-

xil

féque ita Antiftitem appellavit

: Amice mi Juliane gra-

ob

tias tibi ago , qui tantó ftudió, & charitate Pauperes

mcos fuftentas : Przmium tibi hujus charitatis vitam

$p

&ternam promitto, & videri defiit.

Bolland. -8. Jan.

peu

Lufitana Mulier 1560. Eborz ad extremum perdita,

quadraginta quinque annis in omni flagitiorum cono

Qutm

de Q

volutata, fceleribus addidit pactam Doemoni fervitutem.

10

Adítiterat Mendico motienti , eique feliberalem. ac fe-

dulam przítiterat. Paucis poft. diebus imaginem De-

pb

funéti confpicere vifa eft, & audire hzc verba: Elee-

mofynas tuas in Dei confpectum tuli, ejüsque clemen-

tiam exoravi, ut pro iis referatur gratia. Ipüus etiam

permiffu ad te venio, & hortor, age poenitentiam ; exo-

mologefi culpam elue, — Cümi moriitanon reciperentur,

éadem vox iterum , actertió auribus allapífa; non modà

uf

fpemvenig, fed &viam oftendit. — .Drex.

de Eleemojjn,

S. Oswaldus Rex, datis multis eleemofynis, cum

cuidam , petenti eleemofynam unà cum cibo fcutellam

bon.

dediflet argenteam, $, Aydanus juxta eum fedens , Reeís-

di (Iuis

V&mi (

que manum tenens, dixit: Nunquam putrefcat ma-

e fl

nusifta. Quam etiam adhuc integram dicunt in fig-

num. cleemofynz fervari.

Ven. Bed. de geftis Angl. c. 9.

nf

Xngua

5. Bonifacius adhuc puer cum veftimenta fzpé, qui-

bus tegebatur, & praterea omne horrei,

quo Matet

alebatur,

frumentum in Pauperes expcndflï'ct, ideó-

que Mater valdé afflicta

BE!

; eíque fubirata effet, precibus

in horreo fufis , totum

iterum o

ptimó frumentó reple-

Vit. SPec, ex. rip. mifericor. ex.

I;

W

XG'fUI

nam

Cüm Petrus Telonarius Mendico importuné eleemo-

l

fy

petenti invitus panem projeciflet ;

& poftea

fubucu

l

tl

am ctiam alteri donaffet, in juéiciu

m íÍíubinde

voca-

It

/.æzm

it&

tej

difcurrendi de. Bentitudine Elecforum.

ia a

vocatus, ob tantillam eleemofynam à damnationis fen-

fd v

tentialiberatus , vitzque reftitutus ; femetipfum tandem

pus ader

vendi curavit, vitámque in humili fervitio fan&é Hnivif.

it E qui

Spec. ex. d. 8. ex. 37-

€ct t0t0

S.Gregorius, quiafcutellam unicam, quam à Matre

[

miíflam habebat, Angelo fub fpecie Pauperis mendicanti

li

obtulit , promoveri ad dignitatem Papalem meruit.

e Pa

Spec. exemp. d. 9. ex, 90.

(atis vt

Erdicius Romanus Senator, cüm quatuor millia Pau-

d: '-g' JM'

perum tempore famis paviffet, eáque ceflante ad fuam

m pcräita;

quemque patriam pex vehicula reportari juffiflet ; vocem

fü cqn0

de cadlo dicentem audivit : Et tibi & femini tuo panis

(yitttem,

non deficet in zternum , qui me famis tempore in Patt-

m &ce-

peribus meis refecifti. — Spec. ex d. 9. ex. 130,

;inem pe

»: E

"TITULUS UM

edemo

ius etiam

Dr BEeATrrTUDINE ÉLECTORUM.

am, Q

Quibus Celi gaudia [imt promiffa.

;ipeï(ïnwh

30 111065

Uemadmodum juftus Judex iis tormentum in--

x»:,y.

| E["mojijïl,

A. fert eternum , qui 1elitó Deó. pratulerunt

'HiS , a

bona hujus mundi corruptibilis Domino : Sic has mun-

| fcutellgm

di quisquilias contemnenti , & praccepta Divina obfer-

.

vanti dicit Salvator illud Evangelii

*

Euge Servc bone ,

15 chlS"

maulta te

€» fidelis , quia fuper pauca fuifHi fidelis, [uper

e[cat n

Promittit

nf

conflituam, intrain gaudium Domini tui :

inquam ei fanctam illam civitatem Jerufalem , übinon

Ánp ?

? " qul-

erit nox, nec dierum viciffitudo, fed una xterna dics.

]

[ M:ifd

,

d-

BEATrrUDO ÉLECTORUM ABUNDAT -

[, À

072214 bono.v

precibus

146. Intingat extremum digiti [ui in aquam. — Luc.

) n*

cito

16. -U. 24.

Àn tantam inefle putabat vim in di

ä, ul-

gecm

Lazari, ut poffit linguam cjus recreare? Tanta eft

cedo futurz glorie, ut; fi una gutta in infernum deflue-

g ol

namaritudinem dulcoraret S. 44ug.

j fllbl'nde

ret tqtam Damnatorur

H 4

perre

)

LO T3

Part. 1. Tit. Y. Materia pi? d utiliter

Porro wunum e[t nece(favium. Yuc. 10. v. 42. . Hoe

bt

ícilicet eft regnum Dci, quo habito nihil deeft, $.

li q

Ber^. de vuerb., Petri : Ecce mos relz'q.:u'mm 08271A.

M

Qd ftatis alicientes im celum? A. 1. v. 11. Cut

-

ivit

& Pceaus, XDifcipuli folüm aí

p

iciunt, & nihil loquun-

fera

tur? Petrus in monte 'Thabor dixit: Bomwm eft nos bic

locc

e[fe. Mattb. 17. . 4.

Quia in monte Thabor fuit um-

[

btra, & fimilitudo gloriz. In Afceníüone porz Cali

j

aperiuntur, & omnes Angceli obviam eunt. A magni-

lg,

:

ficentia verae gloriz meris ita Ítapeícit, ut nec verbum

tüt,

pollet profezre. — 5yLv. bie q, 23.

Ceciderunt. in faciezs imam. Mattb. 17. v.6

.

Cor-

Gr;fzz

NT

xuunt Difcipuli tantum vloriz pondus non ferendo : Ut

uàm immenfum 9

&ag

conrempleris ^q

2!

loria pqndus prapa-

Thátior

Iitum, amantibus Deum. — Efreb. 7. Chr. mr. obf. s.

ilits v

Speculum exemplorum natrat: Monachum quemdam

Il

in chorocanentem verfum :

Unus dies apud Dominum

jm d

ficut mille anni, & mille anni ficut dies. unus, miran-

ii

tem, quomodo id verum effzt? meditabundum egreí-

Ubis

fum in nemus; ibi audivilfe aviculamtfuaviffimé canen-

Qs

tem, quz eum demulfit, & detinuit per 30o. annos

chr)w

finó cibo, potu, fomno. — Avolavit illa deiadé; acipfe

fediens ad fe, reverfus ad monafterium, & chorum,

fcrcls

jl

quaft tertiam ejusdem diei cantaturus ( putabat enim ad-

Cntty

huc eundem diem, quo é Choro exicrat, perdurare)

ml

vidit alium chorum, alios Monachos , omniáque alia.

mum

Abbas ícifcitatus nomen Monachi reperit in. chronicis

pium

inonaftetii , eum ante 300. annos vixiffe, & choro exiiile,

nec amplius comparuiffe.

t r

Sumpfit dein Monachus $.

fonte

Synaxin, & illicó exfpiravit.

d u

$. Auguftinus ftatucrat fcriptó exquirere ex $. Hie-

fonymo , quid de beatitudine fentiret?

Quia veró S. Hie-

tonymus deceffit ó v

lta, ideó poft mortcin ei apparuit;

u

dixitque : Vide

fi numerare potes ftellas cocli, arenas;

& guttas maris,

2-"4

Id'namque facilius eíft, quàm gloriam

A

dicendó explicare

:

Eft enim res tanta, quantum, nifi

*

h

ipfe vidiem , nun

quam -credidiffíem

r

— Et tam longéá

q

abeft

x

"m

di/«'mrre"ndi de Beatitudine Electorum,

ia7

à, H

abeft ab eo, quod ego vivens cogitabam, ut omninà

L i, $

fit quidquam infiniüies majus. 5. 4u;. Ep. ad Oyrill.

T.

Miles quidam à.focio fuo defun&o ad convivium

9. us C

invitatus, cum comparuiflet, & ad ultimum duntaxat

nühliqur

ferculum venifiet, redire juflus , invenit, monafterium

mæmä

loco domiüs, ex qua exierat, zdificatum, féque du-

borfütm

centis annis emanfifle. — Spec. exezzpl. V. eacl. glov. ex. 13.

porz (ol

Sicut fol unicus mundum inagis ; quàm omnia alia

À magi'

luminaria illuminat : Ita folus Deus magis animam fa-

fec venu

tiat, quam omnium aliarum poiïelfionum cumulus.

Granat. in loc. com, fol. 838.

"m CO;"

Sicut fiingreffus palatium cerneres coquinam , ftabula

xdo : Ü

&c. auró incruftata, & gemmis otnata, fummam afíti-

vds rapre

"

mationem conciperes deipfoRegio conclavi, & ingens

gir. V

»

iliius videndi defiderium haurires : Ita & dumea, qua

n gienn

in hoc mundo confpicimus, tam preclara vides, ma-

| Dominun

jora de codlo concipead S. Auguftini imitationem , dum

ys, It

ait : ó Domine, fi tanta nobis tribuis in cazcere, quid

dun

dabis'in patria? Si tantalnimicis, & Amicis, quid eft ,

fimé t

quod folis Amicis refervafti? $i tanta folatia n hac la-

joo,

chtymarum valle ttibuis, quanta in die nuptiarum con-

ïilde) K lf)lf

feres? S. ug. in lib. medit.

Si fic delectat auditum hominum melodia : Sific con-

& choüllïl]-

t enma

centus avium : Sific harmonia inftrumentorum omnium

cfäll[lf )

muíicorum : Quantüm dcle&tabit in fc ipfo audire fam-

|

mum Bonum, & inclfabile, quod caufaeft, & princi-

u

n chromc)ï

pium omnium fonorum; femper enim major eft virtus

iro tl

in radice, quàm fit in arbore, & major abundantia in

fonte, quàm fit in rivulo defcendente.

S. Bonav..S. 1.

igmghus 5-

de tempore.

"

CoELUM QUiERENDI Moriva.

a

147. Si dimnjero eos jejumos , deficient im via. Marc.

apparum

v, Mtnäh

$. v. 3. Sicut Chriftus follicitus erat, neii, quieum

in defertum íequebantur, perirent quo ad corpus : Sic

j gl()üllfï?

'

nos multó magis folliciti effe debemus, ne pereamus

i

i ;1!1'11

quo ad animam.

Semper in id intenti.(imus, ut coe-

H ;5

i

lcftis.

d

——

108

Part. 1I. Tit. V. Materia pió C utiliter

&Gd

leftis eloriz participes efficiamur.

vi&t. Antioch-.' bic.

Beati oculi , qui vident, qua «s videtts. Luc. 10.

yas e

Chifti

*. 33. Vocat Chriftus felices oculos,. qui eum paffi-

Dar

bilem, & mortalem viderant : Quantó ergo erunt feli-

ciores, qui illum videbunt in gloria ful&entem ? S, 2£27.

tnd |

Je. 20. v. 20.

J

Gavifi [unt. Difcipuli vifó Dominó.

Cum tantó gaudió perfufi fint Diízipuli videntes Chri-

Tüs, [

$p i

ftum refufcitatum , quantó perfundemur videntes illum

in gloria?

/

"

Sancus

Natir

Refpon[um acceperat Simeon. Luc.2. v.16.

Senex toletavit hujus vitz miferias ; ut Chriftum in carne ;

vildt «

non in perpetuum , fed per horam videret : Quantum

Vigij

eniti debemus, ut Dei vifione acternum fruamur? Szella bíc,

Tij

fUoYT 1

Domine ! bonum eft nos bie effe.

Matthb. 17. *v. 4.

Unam ftillam dulcedinis guftavit;, & omnem aliam fa-

Áiie g

ftidivit dulcedinem. | S. 4ug. L. Solilog. c. 22.

Epif(opiu

Serrviam tibi pro Rachel Filia tua minore feptem ananis.

pusdifo,

Gez. 29. V. 18.

Si Juftus ille (Jacob) propter puella

ümne ;

amorem feptennium fervire decrevit, & non fenfit la-

MTF

bores, vel temporis longitudinem, fed omnia ci levia ;

Sicwt

& facilia vifa funt; qualem nos habebimus excufatio-

aþïcond

nem, qui non pari ftudio erga Dominum noftrum, &

Unet,

il ard

Benefactorem , & Curatorem, & qui nobis fit omnia ,

afficimur? Sed

uando proponitur lucrum temporale,

tulli j

1

Stdplef

omnia alacriter fuftinere volumus. S. Chryfoft. bom. 25.

i

in Genm.

ficu

Laboravit Dives in eongregatione (ubflnntie. Eccl. 31.

m, l

'U- 3.

Et idcircó inexcuíabiles funt, qui propter Cz-

T ad

leftes, & perennes divitias negligunt laborare. $ienim

Ut

tempeítas pelagi Nautis, plagz & vulnera Militibus,

lacies & frigora Agricultorbus, levia & portabilia

Wi (

;

u

nt propter fpem przmii temporalis : Multó magis ,

,

cui Codlum placet, nullum debet íentire gravamen;

Wits

maximé enim labores mitigat in finem bonum venite.

mmh)

Geminianic, 1.

N

—

S. Genovefa vidit Coli gaudia , & ideó finé intermif-

M(&m

fiene flcvit. 3. a. c. 7. vita.

dum)

S- Chxy-

p —

ilite

difcurrendi de Beatitudine Elefforum,

1e9

m

$. Chtyfoftomus dicere folébat, fe paratum eífe ad

atit, LU.

ipfas etiam inferni pocnas fuftinendas, modó afpectu

Chrifti per momentum frui liceret,

Herold. c. 6.

ii um d

p t &

Dzmon quondam ex Energumeno confeflus eít, fe

tanti gloriam czleftem zítimare, ut libenter omnes

tem?

Damnatorum paenas ufque ad diem judicii effet patffu-

", 2.0. T. ,.0'-

idena Qu

rus , modó perunicum momentum a

Spec. ex. d. 1. &x. $7.

Ípicere poffet Dcpxj.

j denteiit

B. Bonifacius Epifcopus Laufanenfis,

cum nocte

T2

Nativitatis ob morbum celebrare non poffet, decumbens

um in um

valdé contriftatus, eáque de re valdé conqueftus B. M.

Virgini Cui confeftim apparens Filiolum fuum pan-

: Qumfüm

p sl

niculis involutum pofuit fuper le&um ejus; Infans veró

*hl 17. ) 4'

extraxit manum de panniculis, & levavit pannum de

y dliam i

facie fua; oftendens ei pulchritudinem faciei (üx. Tunc

1.

Epifcopus miré exhilaratus dixit : Si nihilaliud effet in

tett )

paradifo, nifi illa. facies benedicta, dignum effet pati

omne; quod trifte eft, ut videri

poifet facies illa glo-

ypt

q p

tiofa.

Boll. 19. Febr.

L

on

falt b

yia d lCVif-)

Sicut fi advertat Avarus locum, in quo thefaunis-

abfconditus eft, nulli labori parcet, ut thefaurum ob-

o

tineat, quia avarus eft, cui ad pecunias congerendas

yfiun,

nil arduum videtur : Sic Vir pius & Deo frui defiderans

fit o

nulli labori parcet ,

ut vitam aternam promereatur,

tempoth

Staplet. in dom. fept.

hu

T

f

Sicut is, qui fciret, fi

bi in Hifpania perpetuó viven-

1j

dum, utique ibi domum,

& habitationem prizftantiffi-

17

&

mam zdificaret, eámque omnibus rebus neceflariis op-

,

ropu "

timé inftrueret : Ita multó magis quivis homo canabi-

jel

apt !l

llf)

tur merita, virtutésque augere, fi meminerit, fe xter-

Ji)

nam in coclis manfionerh fperare.

ortabi

J

$i Opifices & Operarii magna no&tis parte vigilent ad

j

magIS)

quarendum corporis vitum : Cur non vigilabis & tu

orandó, & meditandó ad acquirendos thefauros coleftes ?

, v

Quod faceres, fi effes czcus, idem, & mulió plus

yj

absque comparatione tibi faciendum eft ad Deum viden-

mte[

um, cjüsqug vifione fruendum : Indos, Sarmatas, &

mundi

m

at *f—ffa

P

2810

partis 11 Tit. V. Matevinpio d» utilior

1

mundi finem inviferes ad quarendum Medicum, cul

üxt: D

virtus effet caecitatem tuam illuminandi: Pro quo be-

. hontime

neficio pattimonium totum illioffertes : Minori multó ;

efdus

& quafi nullo labore potes acquirere vifionem Dei, cor

üone te

tuum purgandó, cüm fumma veritas dicat, corde mun-

NU

dos effe beatos, Deümque vifuros.

gus «

$i Rex tibi concederet ex gratia unam fui regni civi-

p

tatem, & affignaret tibi certam horam ad privilegium

Tüerem

illud confcribendum , & confirmandum, nonnemagnó

E

ftudió & diligentià illud curares expediri? Nunc longé

conftm

maxima illa civitas Hierufalem nobis eft promiffa, hanc

fammus Rex liberaliter tibi promittit, tempüsque hu-

D

poltun

jus vitz confert ad civitatem illam , feu potius coclefte

ha a

regnum promcrendum. Cüm igitur temp"s fit adeà

$ Th

breve, & promiffiones adeà fublimes, mirum ! multos

fittuli

tam otiofé immorari jocis , & vanitatibus, quafi ha-

berent adhuc annos vitz cettos centum, & poít hanc

u f

1 cotum

vitam non exfpectarent alteram,

Wi

gorim

CoELI MEMORIA UTILIS.

Ym

148. Affumptus eft. JESUS incelum , poftquam locn-

Qu )

tus 6fb eis, ( fedet a dextris Dei. Mart. 16. V. 19.

þæxes

Hac atfümptio fpecialiter declaratur, ut in confidcra-

1n dor

tione tanti przmii,' quod Deus dat fibi fervientibus; i

ditiom

via ad codlum non deficiamus. ARzcbard. 4 $. Vicf. L. 24

I&pto :

€Ap. & $.

T

Venit ergo, ( tulit covpus JESU. jo. 19. v. 38.

fädf b(

Non cogitabat :

Divesfum, & divitiasamittere poflum

Unde ifte tam illuftris aufus? Scribit

W 4,;';,

&c. Theophilactus.

Lucas 23. V. $1. Exfpectabat regnum Dei. Sy/v. bít,

Vola

S. Stephanus lapides foztiter excepit; quia vidit ca-

los apertos, &

I lllhs

JEfüm fta.ntu,n À dextris virtutis Dei.

R

Aor. 7

L M

a modum mirabilis, pe-

Y

Mater Machabzorum fupr

N

reuntes feptem Filios fub unius diei tempore conlpi-

N

nl

ciens, bonó animó ferebat propter fpem, quam in Deum

nclinat&á

li

habcïaat. Sed & ad Filium 'na.tu minimum i

ixit:

8"?[&

-

BO HO HEBUEE

as la ia Laie

——

x d

Wl

11f

'difcmr;ndz' de Beatitudine Elecforutu.

lum d

dixit: Peto Nate, utafpiclas ad calum, ita fiet, ut

ro quo y

non timeas Caznificem iftum ; fed dignus Fratribus tuis

Minorimtüm

effe&us particeps, fufcipe mortem, ut in illa mifera-

nen D d

tione te cum Fratribus recipiam. 2. Maehbab. 7. vv. 20.

t, C m

$. Francifcus rozatus, quomodo tamtenui vefte £ri-

gus toleraret? Refpondit: Si fupernz patrie flammá

( g

per defiderium contegeremur, facilé nos ab hoc frigote

i pridga

tuceremur. GCorzg. 22 Ex. 17. U, 9.

- yonneni

$. item Francifcus Tyrones fuos identidem

-his verbis

j Nl

confirmare íolebat: Fratres magna promiíimus, fed

vomili

majora promiffa funt nobis. Modica hic voluptas, fed

enpque h

poftea posna immenfa : Modicus hic labor, fed poftea

quis caet

gloria eterna. Ezgelgr. in Luc. Evaug.

yns ft d

$. 'Therefia, quz maximm, & peritiffima fuit vitz

g | mutot

fpiritualis Magiltra, fequentia meditationis utiliffima

m Uäfï hï'-*

puncta fuis fpecialiffiné commendavit, & ut continuó

in eorum mentibus verfarentur , przcepit, nimirum

k goiï hu

unicam eíle vitam , unicam effe animam , unicam effe

VitA 9. 10:

X

gloriam.

M

Nivardus $. Bernardi Frater etfi omhibus Fratribus

sfpni

cum Bernardo EFzatre ad Religionem abeuntibus, ex affe

Wo 16, 'fl I?n

hzres à Parentibus fcrigtus, atque ideó ad manendum

j coni

in domo paterna invitatus fuerit, generoíé tamen con-

Vicntiöm: i

ditionem refeuit, iniquum dicens , fÍi Fratres Coclo

$ W?' L

rfapto, fibiterram relinquant. Im viraS$. Bern, L. 1. c. 8.

$. Francifci vox erat: Quód in pomnis me oble&to,

: 19' [/] jgl

facit bonum, quod exfpecto. — P. Rbe affedus [pei 9.

jttet P*)H?"

i2 cAduceat. pacis aterna.

Volatilia dum altum aetem fecant , non

facilé capiun-

ulis t

[

l

xi. 9^

tur : Ita tu; donec ad fuperioraafpexeris, neclaqueo,

d t

jja Yl

nec ullis aliis facilé capieris infidiis. S. Chryf. bom. 15,

jit

TM Dv

nà pop.

Sicut urfi

alvearia invadentes , favorum dulcedine

lis;

"

fabl

alle&i facilé apum aculeos, & vulncra patiuntur : Ita

j

S$an&i Viri cocleftis dulcedinis certa exfpectatione robo-

n

pu

rati; nihil non ferendum putant fibi, ut cà potiantur,

n

ii

d

Smgl??. Fxt, H in Dem. 3. poft läajc/y,,

Qicug

^

[

wuii o Partis II. Tit. V. Materia pià (» utiliter

& frmi

* Sicut canis leporem per dumeta, & tribulos infequi-

tur, fpéque przda allecus, nec fpinas, nec vulnera,

plara h

Tran

nec laborem curíüs fentit : Ita qui femel firmam fpem

aternz Beatitudinis concepit , 'omnes difficultates in

90'0-1

ejus confecutione occurrentes facilé contemnit. Grazat.

patan

in. loc. cog. f. 196.

puor

Sicut iter per aípera loca facientibus toedium [aboris

Dobis

pett. j

mitigat fpes commodioris hofpitii : Ita laboriofum hu-

jus vitz iter agentibus omnem difficultatem lenit fpes

Reqz

zternz maníionis confecuturz, S. BafWl. iz P/Al. 1.

quieyi

pracet

A

COELUM DE FACILI COMPARATUR.

149. Cim färb factum effet. Matth. 20. v. 8. Sta-

Confitet

tíim primó die vefpere fa&o vocantur Operarii, & da-

,qiu'cgregi;

tur illis merces.

l16 men

Juglar. Conc. $.

Venite benedicli Patris mei, percipite. Matth. 14.v.

!his Mart

Y tl

34.

Quid percipite? Regnum.

Pro quo? Efmrivi,

& dediflis mibi manducare.. Quid tam vile? Quid tam

Cs elt

ierrenum , quàm frangere panem cfurienti? $i non ba-

Yoselts

E o

bes facultatcm'frangendi panem &c. da calicem aque

frigidz &c. Regnum Dei tantum valet, quantum ha-

x'egnmn,

Wo, Q

bueris. /5. 24aug. bom. 1j L. $. bomil.

Abbas ,

COELUM COMPARARI DEBET'

iab 4

&

per acius virtutum.

illud in «

150. Nifi abundarverit jufitia veftra plins qk)zm feri-

tmgmüm

barum, ( Pharifsorum. Matth. $. v. 20.

Scribe &

BN

Phari(xi erant homines delicati, nonDeo,; fed mundo,

i&l

& propriis paffionibus fervientes , immortificati , affecti-

