Pontifex interrogavit JEfum de di(cipulis, & de doctri-

pa. Jo. 18. v. 19.

JESUS diffimulans ad interrogatio-

o

nem de Difcipulis refpondere (fugerant enim à,fe om-

joPaito

nes, unus ipfum in mortem Proditor tradiderat) ideó

"o

gt 1

ad fecundam folum intcrrf*gatior;em de doctrina reípon-

derat.

Paoleti. d. 8. pent.

gt*

& SpO:".iä.i norn

yit

Cur ]o?.nncs Evangelifta nomen Sponfi ,

GXpl'lm.lï 1

g

129

Partisll.Tit. VIII. Materia pio c» utiliter

Toantem

exprimit? Notantur ingratitudine, cüm à Chrifto Do-

mieulun

mnino przter fpem tantum impetrarunt miraculum , in

acdpit :

gratiarum actionem nec verbum perfolverunt. — Et in-

Sicat

gratitudo , & beneficiorum oblivio nomen maximé ob-

fed mo

Ícurat, & expungit.

Sylv. bic q. 4.

& df

Appelles cum Regem Antigonum facie pulcherrimum

Afv

luude

vellet depingere, fed coclitem, femiverfum eum depinxit,

ita ut defectus ejus non appareret, Interrogatus cur

$er

Regem cum dcfe&u füo non depingeret ? Refpondit : $i

quo (

finé illo depingere poffüm, cur ei il

lum appingam?

tes if

Applica. Diez fer. 6. d. 4. g.

qu|

gt

Mo'iVA VITANDI DETRACTIONEM.

g

166. $. jofephus Vir

ginem Sponíam fuam gravidam

T :

confpiciens, neque orieinem rei geftz dignofcens; tam

Áitglis q

ab omni füfpicione finiftra, quàm quocunque diffiden-

Qqnt

tie verbo in Conjugem fuam ita abftinuit, ut nec $.

enr,

Annz, nec $. Joachimo , Mari& Genitoribus quidquam

3rnlay.

conqucereretur, imó ne per umbram quidem füas iis

NU

imaginationes, cogitatüsque revelavit,. T

am quantum

deó. Caclum. in

tümul,

creditis Deo prefütifle obfequium? A

lum

heroico illo actu complacuit, ut Angelum Tofepho de-

ledtd;

ftinarit, qui ei przgnationis panderet myfterium.

Manfi.

délG.i 4 092 $.

Phaft. f,

Clericus quidam peffimus Detractor

! ï*m

; cüm ex padto

—

Mpl

poft mortem fuo focio apparuiffet ,

dixit, omnes eos,

tülenty

quibus detraxerat, apparnifle , ipffunque graviter accu-

Ore fof

Íafle, unde & damnationis fententiam accepetit. Sec,

ln

exemp. bag. 2164.

3lü8 j

Rcliziofus quidam in Anina detractionibus deditus ,

in agone fruílra refipifcentiam | fuadentibus,

Til

linguam

extraxit , dixitquc: lita peffima li

ngua me dammavit,

o

Vita PP. apud March. Tr. 4. in borz

:

. paft. prop. z.

16

DrErRAcTORES CUI SIMILES.

li

167. Ut gallin

ïf'&: I

a; dum roítro pavimentum domüs

äordjburï inquinat

um fcrutatur, efcam quarens, íiada-

d

inantem ,

p

difcurrendi de detractione,

129

17

mantem, aut fmamgdum teperit, relicit : Siautem ver-

tilto Dy

mieulum , aut vile milii granium; illud 1zta eligit; 48

xlum, n

accipit : $ic Detractor &c. Diez detradtio.

KU, E

Sicut vultures, & corvi non olfaciunt corpora viva,

Vxime o

fed. mortua : Sic odio habensalium, refpicit vitia cjus,

& defe&tus, nonvirtutes, & bona opera. $i Proxiium

chermmun

amaveris, multa tibi amor bonus deteget, quz ipfum

n dtpin,

laude dignum reddant,

:ogams au

Servi exfpectantes Dominos füos, càüm non habent,

podit:

quo occupentur, accipiunt carbonem, & albos parie-

ippinpan:

tes inficiunt : Sic maleferiati, cüm non habent aliud,

quod loquantur, carbone maledictz (az linguz albos

parietes inficiunt : Sed ficut illi atri Pi&ores manus pto-

QNEM,

prias denigrant, fic hi animas fiuas.

Diez fer. 3. d. paff.

l gmidam

. Sicut ranz de die, & pal

am tacent, in paludibus fuis

fcens, um

lutofis quiefcentes, de no&e autem vociferantur, &

ie didt

coaxant : Sic Detractores publicé alios vituperare non

, u d

audent, occulté autem id facere liberaliter audent.

quiga

Staplet. Th. 2. im d. a. pent.

m fürs 16

Sicut lupi humanz carnis tam appetentes funt , ut etiam

tumulos effodiant, & humanam carnem in cibum fibi

i quzntüfn

Calum d

exhument : Ita Detractores tam avidi fünt famz alienze

ipho

lzdendz, ut ne mortuis quidem parcant. Drex. ia

Phaet. c. 17. $.1.

ym, n

Sicut porci amoeniffinum hortum foribus confitum

ingreffi flores non attingunt, fed fimum, & aliam lu-

tulentam matetiam inyenientes, in ea fíe volutant, &

ore fuffodiunt : Ita Detra&tores in homine non virtutes ,

wittctl-

at

& laudabilia fa&a, fed folacrimina, &defectus coram

aliis proferre gaudent, ut eorum famam imminuant,

Staplez. Tb. 2. in dom. 3. pent.

1 dCdi[US)

Jnguut

FAM/E RESTEITUTIO DIFFICILIS,

hm

N

168. Quataor funt difficillima homini : Alien

a pof-

fidere, & ca reftituere :

Contumeliofos audire , & ta-

J

ccre ; Injuftitiam irrog

ari; & hanc debere patd : Defi-

derabilia tractate ,

domit

& non fru. $. Zbom.

Sicut

, fulr

yey

*

|

139

Part II. Tit. IX.. Materia pió é utiliter

Sicut novacula barbam citiffimé radit, fed ea tardé

M Eïnt,

:

repullulat : Ita detractio famam celerrimé quidem au-

profm

fert, fed hzc difficulter reftituitur. — Faber Conc, 4. d.

fummo

"

3. pent. n. 5-

jts co:

|

Qua af

ExEMPLA Vi;I*IOSAM ALIORUM LIN-

tioner

^ gnam patienter tolerantium.

169. Titius Tacitus Metello fibi obtrectanti refpon-

fump*

pot

dit: Facilé eft de me dicere, cüm ego refponfurus non

tatem

fim.

Tu maledicere didicifti, ego maledi&a contem-

conft

nefre.

Situ tuzlinguz es Dominus , ut quidquid lubeat,

t

effutiat, ego quoque aurium mearum , utquidquid ob-

&ij

venetit ,

audiant 1noffensé.

HMarch. Tr. 4. prop. 2. in

Jþfbs [

bort. pa[tor.

Áitti

Socrati nuntianti quemdam eífe , qui maledictis eum

Aoferm

perpetuö incefleret ; — refpondit : Bené loqui nefcit..

Quis ;

DAert. L. .

Plato cum ei diceretur, ef

íe nonnullos, qui £m

Qs v

Qs

ilius detraherent, dixit : Aftego fic vivam , ucillis fides

& ii

non habeatur. Sylv. L. z. de rebus .Alpb.

q pat

alf(*fa j

TIPULUS D

Quos j;

Áltet

Dg SacRAMENTO EUCHARISTUE.

&ens.

! Qqamodo quis ad boc Saeramentum dignà [n[cipien-

Cl

dum fe praparare debeat.

N

mümqu

cogim

FOftra certé permagni intereft , fingulari quo-

ocid

170. N

dam modo prapatatos ad Sanctillumum hoc

tdur

Sacramentum recipiendum accedere; qualis enim erit

Cdem

noftra difpofitio, & przparatio, talis erit & gratia;

quam recipiemus.

Ut veró admirabiles, & eximios

&ter,

UT

fructus, quos Divinum hoc Sacramentum in fe inclu-

!Ii

manü ;

dit, perfecté confequamur, docent vitz fpirituales Ma-

n

giftri; quód prater Sacramentum Confeflionis alià ma-

ul

ls patticulari difpofitione , actuali inquam devotione

ad facram hanc menfam accedendum fit, Voluntergo,

]olty

put,

à

|

p ——

ilty

m -

difeurrendi de $8. Euchaviflia Satramento,

f;z'-

d a t

ad fanctiffimam nos communionem accedere,

r, Cum

"

yicem d

Cont, 4 i

profida quadam humiliate, & reverentía.

2. Cum

fummo amore, & fiducia,

j. Cum intenfo patis hu-

jus coeleftis defiderio.

Ad hzc autem

ttia capita reli-

&

L

MIN

qua aff'e&uqm genera, quibus ac

ualem excitate devo«

tionem poflumus tam ante fanctiffimi hu jus Sacramentt

fumptionem, quàm ipfo fumptionis tempore

quin &

int r

yfürus nt

poft ipfam communioncm, poflunr reduci,

Humili«

tatem in nobis excitabimus,

a. conttt

fiquidem ex una parte

confideremus fuprema:

n illam Dei optimi maximi ma-

quidlben

jeftatem, & magn

itüdinem , hoc in Sactamento veré ,

qidgil

& realiter prefentis: E

-T

x

altera veró, fi oculos in nos

D

) n D)

ipfos coniiciamus , propr

iam vilitatem & miferiam con-

fiderandó.

Amorem & fiduciam, fiinfinitum Dei in nos

jeiiteum

amorem, bonitatem, ac mifericord

iam confideremus :

ogi w

Qui

s enim non redamet,, usque ad

eó noftri amantem ?

Quis non fidat ei ;

qui tanta nobis przítitit beneficia?

uf fume

Quid enim non datu

rus eft,

qui feipfum donavit? Fami,

vll d

& defiderio in nobis excit

ando mirificé conducit, una

€x patte magnam noftram confiderare necc

ffitatem: Ex

altera mirabiles, &flup

endos facramerllti hujus effe&tus ,

quos in hominibus operatur,

Altera ad hoc Sacr

amentum przparatfo porerit cíle

ISTIA.

fequens.

Vefpera c

Craftina die facram

ommunionem precedente cogita z

communionem aditurus, fanctiffi-

mümque corpus &

?

fanguinem fumpturus fum, eíque

cogitationi indormi

AS :

Et fi quando é fomno excitatis ,

nollkfi qHL"

hocidentidém mentirec

utrat,

£

fectum szeverentiz , amoris ,

Adde brevem aliquem af-

lum 20*

& defiderii.

Sequenri die

;aun d

eadem cogitatione, & affe&

u cvigiles, cavcásque dili-

K gmïm

genter, ne animus negotiis

ita fe um

mergat, & ad ex-

( Cm'mioi

terna delabatur, ut, curmi tempus

facram Synaxin fu-

mendi advenerit, ad te revocari,

3 d

& recolligi poflis.

d

Proximé ante facram communioner

m

omnibus terrenis

j d D

cogitationibus abjectis ,

omniquc ierum agendarum fe-

pofita folicitudine ; me

d

ntecmn crige ad cosleítià.

Per-

jpende, qua deyotione t

olunf?fco'

€ fentias ad facram communig-

Denm,

-

[

151 . Partis 1. Tir. 1X. Mnt?ria pià & utilite?

o fine movearis. "Tum breve aliquod tem»

Cæk&l |

nem incitari, qu

Vttm

fidem myfterii excites, charitatem accen

pus fumas, quo

bts qo

das , pafïionem

domini commemotes , dirigas intentio-

&alisfagites. Auxilium quoque

eum Y

nem, & Dcei opem tibi

& San&orum ferventet,

& humiliter implores,

.Xandar

B. Virginis,

od

Przter hacten

us dicas praparationes eft alia cumpri-

dico ommnibus folatio

lic Q

imis facilis, & perutilis; mec mo

locts

furura. Cüm, quem velles, &

qui ad tam magnum

tibus

xecipiendum

Dominum requiritur, fervorem, támque

fiderium habere nequibis, intenfum faltem

iobu

incenfum de

defiderium ; & voluntatem in

dj r

hujus defiderii habendi

& fervore ad

te excitare pro

cura, aut €o cum amore 5

*

piendum accedere defi-

]

fanctiffimum Sacramentum acci

& Do-

&ti ad ipfum acceflerunt,

dera, quo eximii San

In,

ininum obnixé foga;

ut quod tibi defuerit, de meritis

ac Sancorum omnium

fllls,eft )

& virutibus JESU Chrüfti,

Itaque omnem defectum ,

& quod

Ts t

fupplere dignetur :

h,

tibi hic defuerit, abun

de fuppleveris; quia Deus refpi-

defiderabis, perinde acceptabit ;

WQOM

cit cot, &quodhaberc

& admittet, tanquam fi defa&o ha

buiffes.

&dio

Dais.

)UX GRATIJE AGENDJE.

1105 ey

171. Poft Divin

am hanc efcam fumptam expcdicns

tejt f

eó traCtare : pracipue veró im-

exit aliquantulum cum

.ïfü)llit j

primó, laudibus Divinis celebran-

I

pcndamüs nos oportet

o omnibus beneficiis, à Deo re-

dis; & -graciis agendis pr

Viis n

ftimabili beneficio redemptio-

'ceptis, ac ptæfcrtim inz

r

o eo, quod Dominus

jam nobis

i fäflq

nis, ac fpecialiter pr

«onfert, femetipfum

nobis communicando; & noftra

& !Decr

Quoniam veró ipfi nec

wiícera ingrcdi non dcdignando.

OnosT

0 beneficio, eas ;

ht

line

poffumus, nec novimus pro tam eximi

d infufficientiam

'quas pat eft; gmtias agete , debemus a

&iones ;

n

noftram fupplendam, illas omnes gratiarum à

At

& laudes ei offerte, quas c

unci ei Scraphini *

adeóque

a

Ki[)

"univerfi Angelorum chori ja

m inde à mundi principio

quas Beati om»

A

'egerunt, & modó agunt, nec mon eas,

Ti

jam agunt

es & Colites cgerunt, ac pracipueeas; quas

eodleíti

dlïmbl

——

]

PF——

m

difcurrendi de SS. Euchaviflia Sacramento,

133

iquod ttti

€aclefti gloria perfuentes, quásque in omnem ztetmi-

OEU

tatem acturi funt, noftrásque voces cum illorum voci«

" dntento-

bus conjungere, atque omnium cordibus, & lin

guis

tur quoqt

eum laudare velle, omnes deniquc creaturas, utin

illo

terimfors

laudando, & fanctificando nos adiuvent, invitare. Se-

lia

cundó exercendi fünt illo tempore actus amorisDei;

ybus [oit

hic quippe Sanctarum illarum afp

irationum proprius cft

Jocus.

Tertió occu

pemus nos illo tempore in petitios

em, tant*

nibus faciendis : Hic ergo petenda cómmilforum venia,

tobur ad paffiones edomandas , tentationés

que de

eyfum lz

bcna?n-

pntaten !

das, gratía ad vittutes quaslibet impetrandas &

C.

g fenforc

geder l

Dz siNGULARI nv]Jus

;

S A-

fünt s & ,0,.

cramenti frudia,

172. Fructus fingularis ; éSacra communione elicien»

; de m

p omnis

dus,eft,utnos in manus Dei totaliter tefienemus;& trada-

g, & 0

inus, ut is denobis quod , quando, quomodocunque vO-

o

luerit, ftatuat, fineulla exceptione vel rei cujusvis refer-

vatione, Fizc quoque rcfignatio fit oportet gratiarum

icsc g

D

actio; nobis percepta jam communione perfolvehda s

Deus enim nihil magls à nobis requirit ,

quam ut ei

fios ex inteeto ,

& cor noftrum ei prabeamus : Hoc

f

€i erit facri

ü

m

gpfdlï

cium acceptiffimum pro omnibus , quz re-

tibuit nobis, ac praíertim pro hoc eximio fui nobis

üé velt j

;

impenfi beneficio. In hac plena noftri

ipfotum in Di-

jl

r

vinas manus refi

kcllJ'DPO

gnadone , & oblatione poft facram

Íynaxin nos occupare, & detinere debe:

oX

nus : Nec folilm

[

id faciendum in genere,

fed étiam ad cafus particulares ,

j j

j

& fpeciales defcendendu

jn, *,

jiU)

m, refienando, & conforman-

Á

donos Divinz voluntati

«er

tam in mala , quàm in bonha va-

letudine;tam in morte,q

uàm in vita, in

tentatione &qué;ac

J

diio t^

f

confolatione : Id fpeciatim exprimend

ójin quo fe quisque

hoüf"

"n

majorem fentire repugnantiam, ac d

ifficultatem de-pre-

a

l4

Endet » atqueid Domino in gtatiaru

m actionem offeren«

9« Quin & virtutum aliquatum, earum pracipue, quibus

inaxi

n

b

mé opus habemus, actus hic exercendi & concipien-

um

pii

dino

j5]

is fum:; unde modó inhac, modoó n illa virtute te.

&

&

(

j

eXeiceng,

X**

m

i

is4 — Part. 11. Tir. 1X.— Mm;ia pizlä- utilitet

éime

exercere debes, femper in illam i

mprimis oculos cohit-

$1 ergo humilitatem

ls; q

ciendo, qua maximé indigebis.

enim (

eate exerceas ;

& quidem

v. g. tibi decfle compérias ; in

orfus inferi, &adhzrere ;

confi

tamdiu, quousque eam tibl pr

N

Offer Dómino in gratia-

cordíque tuo infculpi fentias.

Q?XCI

rum actionem ominis honotis & z

ftimationis humanze

maj-:

defpectum , optando ,

& ceaudendo propter illum con-

for:

llo,in pretio haberi. — Noninutile

tcmni, defpici, & nu

les & minutos def-

&

quoque erit ad cafu

s alíquos fpecia

tüm.

tátiarum actionem offerre.

Novit

cendere, eósque in

. pod

enim feré quisque

t

e

fe&us fuos, novit, quid majori

lj

fibi fit quo minus proficiat

, impedimento,, atque in

4l

& communiter impingat..

Ex his ergo

quie crebrius ,

L

-

.

[id ätql'

aliqui

d Deo in unaq

uaque communione in gratiarum

Si nimius deliciarum

paffon

a&ionem facrifices, & offeras.

fcctator fis, fi. confabulationibus infrudtuo

fis, infigni

Iigctc ,

Ext

cum temporis difpend

io inftitui folitis, gaudeas : Si pro-

offer Domino propofitum

f

riz voluntatis fis retinens ;

d

in hoc te per diem vircendi,

.& mortificandi, hodié iM

hac, cras in alia occafione, ti

bíque perfuadeas velims

collato tibi beneficio &

hoc Dominum viciffim à te pro

liam à nobis compenfa-

graniæ depofcere : Neque enim a

morésque in melius

r

iijonem requitit , quäm ut vitam ;

fl

«ommuttemus , in cóque potiffimu

m corrigamur ; quod

tr!fgz.

'ei maximé novimus difplicere.

Et hzc eft optima,

folvere poflumus , 814-

[1( pm

quam poft facram Synaxin ei per

itim

Xiarum actio : Novus quoque, ac op

timus ad facram

Tij

€

ommunionem fe przparandi modus. 'Erfi enim par-

Tedit

ticularis illa difpofitio, qua ad ea

m comimunitet per

blore

confiderationes aliquot pravias fe

homines praparare

folent, bona fit, nec facilé omittenda;

quia fublimis

*

Tm

Mlbil

hujus Sacramenti reverentia requitit;

ut qui

sque hic fa-

*

-

D ïu

ciat, quod eft in fe; verum tamen e

ft, quód melior,

.

fan&táque vi

ta ? 6&'

Á

principaliórque difpo(itio fit bona ;

[ X

queiniis, qua communiter agimus ,

quotidie melior£s s

huscenu N MM p RRi

b

erfectiorésque evadere fludeamus , ut hoc pac&o ma-

.m&

jorem puritatem , & mupndiriemad (an&iffimum hoc$a-

cram.tcn-

s nan u Pese i t RR

p———

IT

dij'c;urrehdï de S$. Eucharifiia Saeramento, — 13

clos t

eamentum adferamus : Primarius item debet cffe fruc^

horsiitdtt

tus, quem ex facra Synaxi colligere nos oportet: bona

enim Commupnio, cjásque fructus, nonin multitudine

; kquitt

confiderationum, quantumvis ez bonz fint,. & fanctz:

&adhartt

Non item in fpiritualibus guftibus, & confolationibus

fnoi gt

perceptis; verüm in vitiofarum paffionum mortificatione s

njs hu

majoiéque cum Divina voluntate refignatione, & con-

N

r Tlum at

formitate, quzx hincpercipiatur, confiftit.

*

Non imlti]!

Sequitur hinc quoddam pezmagnz eonfolati

onïapunri-

ninutos u'c,-

tum, nimirum femper in noftra fitum effe manu, ae

o Mi

uid 1j

poteftate bené, dignéque ad Communionem accedere,;

lucuJentümque ex ea fru&um percipere; fempet quippe,

0, atqu :

auxiliante Del gratia, poffumus, & in noftra potelta-

j hi?

te atque. manu eft, in Dei manustefignare, & offerre ,

jn r

paffiones comprimere, in ea quoque re nos ipfos cor-

h deliciagü"ïl

rigere, quam Divinz ipfius Majeftati novimus difplicere.

ofis; mh&'m

Hoc tuté przfta, & notabilem exSacra fynaxi fructum

as: "

percipies : Tu inquam quotidie te exfupcra, mortifica,

(opofltl'lfï

& aliqua in re emenda.

l&h W?m

qdts Vfïdm'

D& CoMMUNIONE SPrRETUALI.

j D

Gnando & quomodo fieri debeat.

s o

173. Communio Spiritualis fieri poteft, & cüm quis

lllC

p x

miíixz intereft, & extra miílam, atque Ecclefiam, po-

qucä

Cüm miffam audis;

gfb

téftque repeti multocies in die.

ia

Vi

fic procedes,

Poft orationem Dominicafn. convertes

lum /

animum tuum hac intentione ad Dominum ; tuämque

TL

frsgilit:tem , & defectus, Deíque przfentis Majeftatem

i m

meditaberis. Dein Agnus Deiter repetes cum Sacerdote,

'munlfff

dolorem de peccatis tuis corde contrito excitabis, &

gt

pacem cum Deo, cum Proximo, & cum te ipfo po-

, [u0)0

ftulabis.

Similiter iterans cum celebrante ; Domine

,uchlch

non fum dignus, affectu quàm potes humiliratis inten-

fffimo, te tanta dignatione amabilitfimi Salvatoris ad

d g

[

te venite parati indigniffiumum reputabis, ob peccato-

£um tuorum

j re

Jjoft

ulritudinem , & gravitatem, ob ingrati-

4 ?

tüdinis tuz pro tot beneficiis enormitatem, ob corpor;s

&

yurt

j

K &

awmv

E.

&

*«36 Partis I1, Tit. 1X. Mate*ri) pià C utiliter

d o

& animz feeditatem,& abyflalem tui nihili vilitatem, Tum

'ESU Chriíti infinita bonitate, & pietate fretus, eum

bitcot

invitabis ad mundandum, ornandum, & in zxternum

£05 qf

;oflidendum cor tuum ardentiffimis fufpiriis.

Mox

impt

affe&us fidei, amoris, & aliarum virtutum exetcebis ,

$k

ac fi Sacramentaliter communicafles, & pro fpirituali

d

rcfeCHione gratias ages. Siveróextratempus , &locum

qui

cp

facrifici Spiritualiter communicare defideras , priorem

communionem Sacramentalem in memoriam revoca,

rilti

atti

& quz proilla digné obeunda prafcribuntur, ad fpiritua-

tiz)

1lem hanc transferas ; utpote cuj omnia optimé convg-

nire poterunt,

fill

f

MorivVA SE BENE PRJEPARANDI

liem,

ad [acram. Commmunionem.

um

174. Pofiquam impleti [unt dies, Luc. 1. 0. 22. Virgo

fione o

puriffima, cum infpiceret, fe in brachiis Sanctum San &o-

mois

rum portare, voluit purificari, ut nos doceret, quód

fitly

anima, licét fancta & pura, ut ad Deum accedat, ma-

N

tis |

gis, ac magis preparari, ac mundari debeat. JBleffems.

Serm. de purif. B. M. V.

pl

Putabam me flare. Gen. 41. . 17.

Quis non mi-

ICpe

xetur, in iisdem herbarum pafcuis, & in iisdem aqua-

gt

xum fluentis, 'faginari boves quosdam , alios emacerati.

ln

JMendoxa. im 1. Reg..3. Nilus JEgyptiis fanguis, He-

$

brzis potabilis. Ex. 7. v. 20. Manna, quod à malis

Yiti

fervabatur, multis vermibus fcatebat , bonis nectat erat.

COPiJ

JXEx. 16.U. 26.

Columna nubis exczcabat JEgyptios;

pidi

iluminabat Hebrzos. Ex. 14,.v.20.

Sic Chriftus aliis

Tepfet

€ftin ruinam, aliis in refurredionem , juxtabonam, vel

malam difpoftionem. Luc. 2. v, 34.

Quicunque manducaruerit indiguà. 1. Cor. 11. . 27,

Hoc eft, eandem poenam dabit, quod (üpplicium luent

hsl

3j qui Chriftum cruciaffixerunt; utenim ii Jugulatores

al

1ei untíanguinis : Ita & hi, quiindigné mylteriis patti-

mmg

€ipant. $. Chryfoft. de nom contemuenda Ecclefia.

A

Iniuriam vaforum ultus

*

$i Dominus. Dam. . «, j.

älw

€

*

p ——

l

difeurvendi, de SS. EucharifHa Saeramento.

137

eft contra Balthafarem Regem, in qua fanguis tantüm

m, Tuty

Qs, eunt

hircorum ; & arietum fundebatur; qua quaío poena in

, GT

eos animadvertet, qui calicis fuifanguinem , & corpus

sl

Mor

imputo corde fufceperint? Dzez. Euchariflia.

hefautó ,

Sicut'fi pauperi diceretur, apertó Regió t

exetcesy

dari ei facultatem tantum pecuniarum inde auferendi,

y fpiiudi

aperet , haud dubié faccum

; &lou

quantüm faccus ab eo allatus c

capaciffimum afferre ftuderet : Ita cum Chriftus in Eucha-

, prora

J fevon

riítia tantüm gratiz promittat, quantum difpofitionis

attuleris, zquiflimum fane eft, ut maximam ; & gta-

d fpiritie

tiz Dei capaciffimam difpofitionem atfcramus. Nierembt

mé con

i. lib. de adorat, in fpirit. ( verit.

Sicut fi plures candelam accendant, omnes quidem

lucem, calorem, & colotem accipiunt fed plus ille,

WI

qui majorem habet cereum ; Ita in Euchariftim percep-

tione omnes quidem accipiunt gratiam , fed plus, qui

n Vi

.

m

agis eít difpofitus & capax. S. Cath. Senenf. c. 10.

hum n

»

dialog.

et quö

Sicut corpora

lis cibus, cum ventrem ihi/enerit malig-

cedat, D

nis humoribus occupatum, amplius ledit, & nullum

ïato Blf]fm»

praftat auxilium ; ita & ifle fpiritualis cibus, fialiquem

reperit malignitate pollutum, magis cum perdet, quàm

o

proderit, nonnatu rà (uà, fed accipjcntïs vitió. S Chryf.

sdem 4

bom. $. fuper'Matth.

$ Clmämul

Sicut ignis fortius, & citius in ligno ficco, quàm

nauiS; i

vitidi exardefcit : Sic Chriftus.in Euchariftia citius, &

uäd i ni

copio(xüs fuo amore accendit eum ; qui à terrenis cu-

ynedartih

piditatibus exficcatus eft; quàm quem iisdem adhuc

- É rion

/

J

repletum invenit. Pedag. Chriff. p. 2.. c. 16. $. $.

juiltt

$ ;Jns

yonálo li

Arit HUJUS SACRAMENTI.

fructus.

TRU

Matth. 9-

175. Si tetigero tantium voeflimentum ejus.

jum Juc

7.21. AudiantChriftiani, qui quotidié corpus Chriftt

jl

atingunt, quantam de ipfo corp

ore füumere poffint me-

xispu

dicinam ,

uando Mulier totam

rapuit de folà Chrifti !

i

fümbtià fanitatem, |.$. Chryfol. S. 54.

*

$z

K 4

t

338 Partis I TiH 1X. Mzm-:*i piäö*.uti[iter

Si demifero eos jejunos. Marc. 8. . 3. Nonvult JÉ-

Qu ch

SUS eos dimittere jejunos, ne deficiant in via.

Peri-

Vi2 q)

clitatur ergo , qui finé calefti pane ad optatam man-

sud, j

fionem pervenire feftinat.

S. Heeronm. a2 Matth.

$a

S. Maria Ma2dalena de Pazzis (zpius dicebat fuis No-

Ya :

vitiis : Si de(ideratis brevl venire ad. perfe&ionem mag-

N p

nam , accipite pro magiítro veftro Chri(tum ctucifixum,

$ 35

attentasilli przbete aures; quia perpetuó loquitur in cor-

i

de, fcd precipué in illa hora,

quänqo recclöi&is SS.Sa-

n

cramentum,. Vita p. 1. c. 6j.

?Um ]

Civis quidam Ferrarienfis de fe nazrare folebat, fe d-

1 nyy

ubius

lta-

huc Adolefcentem gravibus carnis tentati

, Qj

t£um, fuafu ConfeflariUxorem duxifle ; Verum ea

H

i

nor-

TU w

tua in antiquas itetum tentationes incidifíe, nec prius

ïüm') ü

ab iis liberatum fuiffe, ouàm fuafu alterius Confeffarii

SlLll[

Íxpiüs ad facram Communionem acceffit.. Pedac. Danr.

giï&t, 1

$. Nicolaus Tolentinas in ultimo morbo fibi Viaticum

SlCIa,mQ

miniítrari petens, hanc facti fui zationem dedit , ut tantó

It Q

Viaticó munitus non deficiam in via, ad caleftem pa-

poel

ttiam profecturus.

Et fr ob demerita mea improbus

Belial hoftis meusoccürrat, poffim fidenter dicere: Do-

sninus mihi adjutor, & ego deípiciam Inimicos meos.

"Tunc folemni abfolutione percepta Viaticum fumens

His

Tf,

dixit: Benedictus, qui venit in nomine Domini.

íeng

dictis obdormivit in domino.

Daur.c. $. 1. 13. ex. T.

l n

Rudolphus Comes Habfpurgicus in Imperatorem

cle&us cft, quód Euchariftiam ad moribundum comi-

v

tatus, equum fuum Sacerdoti conceffiffet. Faé. ia feffa

n

B

SS. - JYintl. CÓn. I.7.2.

1 an

Sicut fol atque ignis luturb. indutat

W,. cetam liquefa«

lil v

cit; Ita Euchatiftia à Peccatoribus accepta amplius eos

3ndurat: Juftos veró amore Divino li

l YU

qucfccrc )Afacit,

li, 1

Vsita P. Baltb. Alvar, c. 6.. $. 1.

. Quemadmodum homines in paradifo terreftri agentes

Íecundüm corpus mori non poterant quæuevvi , &efh-

cacià ligni Jlius vite, quod in medio ejus Dominus

plantavit: Sic fpiritualiter iidem mori non poterunt,

?

guwi

A

os

/

difeurrendi de SS. Euchariffia Saevamente,

1í9

viltf£-

qui de &u&u hujus Sacramenti, quod eft veró arbor

, N

vit cterna; guftaverint,

S. Frauci[cus Salef. i2 imtro-

A m

Bauct. b. 2. c. 2

jl.

Sicut alimentum corporale folet vitam

s fusNo-

Vale :

1c hoc $

corpotis fet-

acramentum , cum fitanimz cibus, fo-

fiCnt mg'

let ipfam in gratia folidare , q

uz ipfius animz vita cít.

ficfigum

S. Bernardim. Sem. $. $3. 2, 2. C 2.

jturiacot

Sicut $. Francifcus Seraphicus, & ali ingentem ani-

illis

mi confolationem perceperunt, dum Chriftum Infantu-

!um in fuas

[

ulnas à fanctiffima Dei Matre acceperunt;

Ità non poterit non coeleftibus gaudiis , & deliciisafflue-

re, qui eundem Dei Filium à Patre colefti, non tan-

tt

il

im , ut in ulnas acciperet, fed ctiam intimé unitct , da-

1

I*

A

tum , credit, & meminit. Vzzz.

1

Sicut avarus diu no&üquc divitiis inhians, nihil co-

7

/ Don

gitat, nifi lucrum, & pecuniam.: ]ta qui fepius hzc

pi Vi

Sacramenta, fcilicet poenitentiz ,

& Euchariftiz fufcipit ,

"t

.

t

ficut oportet ; femper

üh L

ad Deum anhelat, nec aliud.

lm p

foteft fine i

ngenti moleftia cogitate.

i ,jmpmbus

ACCEDENDUM CUM VERA

dicc: u

- bumilitate.

aicOS mCDSo

g um

176. Zacbae feffinans decende.. Luc. 19, V. g.

St

defcendis, fi te demittis, fatiseft: Hodié oportet Ch

fi-

mini. B

T-U'ml.

ftum in domo tua manere.. Dawrelz. L. 1. c. 4. Sei, 2

] Cïäwm?

CUM vERA FIDE.

Qum a

377. Nem imveni tantan fidem in 1frael. Mattb. g.

€.1Io. Tcteit veftimentum Maulier, & curata eft, &

j il W

ab antiquo abfoluta eftlanguore, Mifeti ! qui quo-

f

tidié corpas Domini tradtamus , & fumimus, & à no-

ftris vulneribus non curamurt.

Non Chriítus

Jus eo

infïz*mm»

tibus, fed fides deeft,. s. Chryfol. S. 33.

CUM FIRMO NON AMPLIUS

&[l chntef

'

peccandi propofito.

Y

x

178. Plurima gutem turba firmverunt veflimenta

ponitt

f9a in via. Makh, 21. v. $. Tlerique poft Sacram

Potüu"['

om-

qul

"

!

140 Part.

II Ti IX, Materia pi v utiliter

fb d

Communionem redeunt fub

itb ad vomitum prætci'ita,ex

lio(? à fe eiiciunt Dominum

wtentia

rum culparum , &

contumc

Tales fimiles funt populo Judzo-

Sino

JESUM Chriftum.

D

& arborum ramis in. ]erufä,

t di

rum, qui cum olivatum ;

i u

lem Dominum fuum fafceperunt ,

fed vix paucis e!apüs'

lioíé elicientes In cru-

Thote

diébus eum de ]erufalem contume

auten

Dom

cem crudeliter affixerunt, 5, Berz. 1.1. $, 534 4. 5*

;

um

MiRA CIRCA ÉUCHARISTIZ

excnd

Sacramentum perpetmtæ.

Donj;

/179. In Ecdlefia 8

.

. Francifci praepararunt fc duo Laici

de'iJ/np

itím,

ad facram c

ommunionem cum ca

teris Fratribus in die

Ex ilnprovifo mittuntur in

Pt p

conz Domini faciendam.

civitatem ad panem manducan

dum, & Fratree ad men-

pofï f 4

Ecclefiam petunt;

Matto

fam fedetexedeuntes cum confpiccrent,

[9]

Sd facra communione in tanta

Ctedens,

mifíerrimé dolentes, qu

dümque nil minuscogitarent, ex

& pond

folemnitate privarentur ;

arcula, qua facra

hoftia reco

ndebatur, gratiffimus qui-

,l]llam fp

filiit, qui

dam, pulehcrximus ;

ac compofítus Juvenis pro

e, eorum utrique ía-

Cilillo

afferens, fe Chriftum Dominum eff

unde

cram COITHTHiHiODCïTI p()tl',CXit ,

! ftatímque locum ,

4no cor

prodierat , repetiit.

Extant ad

huc veftigia pedum ipfius

tim lf

o

o

it, imptefla;

DA

pavimento ejus facel

li; in quo hoc conti

Wading.f. Y112.9.9«

Qtid

atquc' ferreis craticulis contenta,

Ovis à S. Patre Francifco nutr

ita cum Fratribus Eccle-

Tllnc, Cill

S. Euchariftia in mifla;

fiam ingrediens , cum elevabatur

K0 f

Idém ag.

tttdoteg

flexis gcnibus Creatorem fuum reverebatur :

nellus $; Coletz : Jdem boves, cum non procu

l Ingol—

in baculo fuo atler-

ftadio Paftor Euchariftix particu

lam,

B«?gulis |

ft boves baculo, proje-

lter

vatam, in terram, conjecto po

ciflet, fecerunt.

DaAur. €. 3. tit. 6. P. 2« 3 -

N

(ite

t

Cum $acerdos quidam p

ixidem ,

in qua Euchartiftia

"g

convolantes facrariolum ex

portabatur, amifilfet, apes

ly j

Aliàs Euchariftia

n

cera miro attificio illi compofuerunt.

& Mulicre in alveario pofitz capellul

am elegantem exe

LT

hariftiz àFuribus

firuxerunt.

Item alia vice eidem Euc

J

u

/;:J"'x'*»...

lier

difcurrendi de SS. Euchariflia Sacramento.

I4Í

1 pxætffim'

fub alveare projecte fexies de die fuaviffimo cantu re-

werentiam exhibuerunt.

k Doninum

lbidem tit. 6. 7.8.

. Singularis Dei erga $. Bonaventuram füb mortem ex-

do a

s Jb

titit dignatio; fubitó namque vitibus deftitutus, ut ni-

paucischplis

hil fumptum retinere poffet, ^ Nihilominus ex Chriftiano

more defiderabatenixius facró viaticÓ recteari; abítinüit

jenttsidt

autein prz reverentia, & periculi causá, juffit tamen

p

Domini corpus-adferti , cujus faltem prefentià, cüm

TIE

fumere vetaretur, confirmatus, latiüs á -confkantiüsquc

excederet, pixidem, quam ciborium vocant, in qua corpus

Domini pottabatur, lateri admoveti voluit, fumendi deft-

( duoLit

derium proteftatus, Cüm ecce füb pixide lateri appofita ,

us di;

in forma tofz rubentis latus aperitur, qua Chrfti cor-

g 7

pus € pixide in ejus cordis intíimum fe immifit, nulló

r

poft fe aperturz relictó veftigió. Vita 14. Juli

| efllm Pewr-ï)

Matrona quadam corpus Chrifti in hoftia effe non

ctedens, eó quód i

o

enu

píamet pinfiflet, orante $, Gregorio

& populo, in carnem primüm , & mox iterum in anti-

ogiutih t

sls

quam fpeciem converfam vidit, Bredenb. collaz. 1. c. 17.

; g d

/., $. Joannes Patriarcha Indorum anno II20. fattavit

Callifto Romano Pontifici, S.'Thomam Apoftolum:omni

g n lï

anno communicatre

populum fua manu, fed dignis tan-

gcum U^

tum hoftiam porri

gere, non autem indi

gnis Daur.

( eumi P

€. $. HE. F 1. ex. 9. C Ribad. 21. dec.

1mpfe^

DL2

Quidam Saxoniz Dux ad Caroli Magni caftra venit ,

]i

tunc, cum totus exercitus pane coclefti reficeretur. Ipfe

;mbUSE"l

fs

ergo fingula accuraté infpiciens, inter alia, dum Sa-

cerdotem facras hoftias in Milites diftribuentem- obfer-

NL

0

vat, Puerulum eximiá formá

; vultüquc Íplendidum fub

u)

clll mvo

ul ali

fingulis hoftiis vidit, q

quorum quidem ora tram

Jo

libenter, & hilariter fubibat

ufO) P IOJB

» ut ultró fe inilla ingererc

zyideretur : Aliotum veró or

a invitu$; & velut coactus

j

ingrediebatur; vultum

jl

quippe, & manus avertebat.

Euchäï

«

Quo Dux ille fp

rettl(ï1

um*

ecaculo permotus, íacra Chriftiana

cum fuis Subditi

Barom. ad aum.

gudi

;ulltl

785* ". $0.

$ omnjbus fufcepit.

gU

1n

UT

Q

yunn«

TITULUS

"

-

——

14l Pavtis Y Tit. X.. Materta pio änutfl;'ter-

&

TITULUS X.

& dete

confci

Dr ExaMrNE CONSCIENTUE 'TAM GE-

Vum t

-

T

J

Q

AM "PARTICULARI.

pute

dem

! Quid vlenti

faeere. examen generale conjcientia

tent

obferva?dum.

meti

o ccei-

ptati

180.

Xamen generale inchoaturus die perat

ta, te ab Angelo tutelari ad Divinz clemen-

lat

At

ciz tribunal accerfiri ad teddendam rationem , cetta tibi

oblata fpe obtinendz veniz, & mifericordie , dummo-

Mil

do etrata tua contritione eluere, pocnitcntiä explare

m

Ideó cum

^

& fervore fpiritus cot

.

penfare ftudueris.

£ecta in:entione , & unl

ca fide prafentis Dei tanquam

n

humilitate, reverentià;

amantiffimi Pattis cum. magna

bis d p

dpido

& fiducià te pïo&eme ante thronum Divine gratiz, &

es tuas intetnas, & externas, cum om-

plicent

fmguïas action

vtf vj

nibus circumfta

ntiis attenté difcutias, & quas à regula

f

confd

perfedtionis de

civiffe repereris, acri cenfura coram Dco

t[kimï

reprehendas.

pe

EJvs PARTES.

&

hd

181

Examinandz conícientiz quinque funt partes.

Yrima eft commemoratio beneficio

.

rum Dei , & humilis ;

tinea

L

ac fervida gratiarum actio; tua ent

*

m improbitas Divinz

füflon

bi pudorem incutiet,

fmen

liberalitati collata; majorem ti

Gratias autem ages pro beneficiis communibus, & par-

ts h

ebre-

ticularibus, tum pratteritis, tum illius diei, ídqu

Dolor

viffimé & ferventer. — Secunda pats cft poftulatio gt

At v

Tof)

efectus 1»ve

fti-

1

qua culpas tuas dignofcere valeas, & d

N

V

[

& iufcmmbilc á

gare 5 nam cu

un pravum fit cor hominis ,

bras offun»

ïWu

& amor proprius Ín difcernendis delidis tene

l

dere , & excufationum tricas nectere foleat, vix potes

lapfus tuos dignofcere, nifi defüper lumen immittat

