$.cap. 33. — Nen /[ine D«i providentia, in-

l

jj

f

quit ;

h

I36

Feria fexta Parafieves;

quit; obzigit Chriffe, qui faGus. efl pecca-

| s

j

zum , id efl viclima pro peccato, ut rubri co-

j

Ti

n

loris ami&la velaretur.

Baronius ad ann.

Chr. 34. num. 86. eruditiffimé oftendit,

E

i

ii

u

Qu

clmydem militarem fuiffe veftem ,

& Toen

ä

h

cujus color apud Romanos purpureus,

qui illum à Lacedemoniis morem ac-

[

"N

j

i

ceperunt:de corona veró diffentit ab iis,

n i

qui putant , eam é marinis juncis fuilfe

M:g:ï/:

intextam ; tum quód ejusmodi junco

Ípinz fint tantüm in vertice , caudex

Dw

veró & rami fpinis omnino careant ;

m

tum quód Hierofolymz , que longé

b

abeft à mari, haud ità facilé quis in-

telligat, qui militibus marinus juncus

T

! u

praftó fuerit; itaqueftatait;, coronam

TAU

fuiffe é rhamno, qui terreftris eft fru-

tex, ac verifimile effe , prope Hiero-

d.

tI)n j

folymam natum effe eum , quem mi-

lites ad coronam adhibuerunt ; ídque

Vaitor

; Md

affirmat probabilius effe etiam P. Aya-

Qrlny

lain Opere,quod infcripfit Pialor Chriflia-

W t

t lib, 3. cap. 15. num. 9, De Rha-

b

mno ità Plinius lib. 24.'cap. 14. Inter

w

genera ruborum Rbamnus appellatur 4 Grae-

e5, candidir , €9 fraQuofor, Is floret,

li.

q41105

ul

Feria fexta Parafceves,

137

à i P!'xa-!

ramos fpargens ve&lis. aculeis , non àat. ceteri ,

aduncis foliis majoribus,

Opinioni, qu

UT

favet rhamno , adftipulantur Natalis A-

Ti

lexanderin cap. 27, Matthai num. 12,

if vb

& P. Toannes Laurentius Berti tom. $.

UR

de Theologicis Difciplinis lib. 29. cap,

lum

ult, num. 4.

d

157 10

Corona fpinea , lancea, fpongia . E9. arundo

lj

T

à Rege Francorum cendita. [unt in Sacello

Id p

Regit Palatii Parifienfis,

li, at

DI a

Hac veró ut videamus , quàm fint

firma , querendum eít, ubi gentium

N

fit fpinea corona; eà enim probé infpe-

lia

&à , facilé judicabimus, € juncóne ma«

DO t

QORU

rino, an non, intexta fuerit. De fpi-

neacorona lib. 4. de Canonizat. San-

ndr

&or, par. 2. cap. r4. num. I3, & cap. 3.

p

num- $. verba fecinius; ubi plurimum

m quo

Scriptorum graviffimorum auctoritate

p t

oftendimus, decimo tertio fzeculo Fran-

dni

cos Imperatores, qui Conftantinopoli

d

tunc temporis morabantur , cüm in

J DiKm'

magna effent difficultate nummaria,

g

Sacra Lipfana, fpineam Ícilicet Coro-

n

nam, lanceam , arundinem , &fppn—

7»"' /'Wl !

giam

[

h

138

Feria. fexta. Parafceves,

giam Venetis oppignoráffe , Baldui« qgn

num veró fecundum , quidquid in iis

i

reliquiis fibi juris effet, Ludovico Fran-

jale

corumRegi cellife,qui reprzfentatá pe -

ID.Q' ]

caniá eas pignore liberatas in facello re-

elimn od

gii Palatii Parifienfis collocavit. Vid et-

tllil& GI

iamBaillet. Hittor,hujus Diei art.3.n,25,

yind

$du

Corona apparet effe à junco marino,

r

fit eju. forsia,

Qu

ff

Spinea. igitur corona etiamnum ex-

g

tat ; quam qui vidit,probéque infpexit,

yii

cüm é junco effe marino teftetur, pro-

TOi

fecló prorfus fublata eft omnis dubita-

& n

tio. Cerona fait de juncis. marinis , ficut etiam

; V

vidimus in tbe[aurn. Regu. Francorum , quo-

! Mny

vum-acies mon minüs [pimi dure [unt , e7 a-

AOUR

cute 5 üt ait Durandusin Rationali Di-

quq

vinorum Officiorum lib. 6, c.77. $. 17.

tniz

Neque etiam de ejus forma dubitari

fholm

ampliüs ullo modo poteft ; oculati e-

| 9T

nim teítes non ad modurm fafciz,quze

fndey

TT

tempora. & frontem cingat , forma-

tam effe dicunt, fed inflar habere pi-

Q

lei, quo cranium & füperior pars ca-

Of

pitis tegitur, ltàBailletusubi fuprà &

D

Serry

!

Ü

"

l,

Feria fexta. Parafceves,

139

Mäït ! MU(L

Serry exercit. 42. num, 7. quod tamen

nl

antea multis evicerat Durandus in no«

lii

tis ad Revelat. S. Brigittz lib. 7.cap.15.

od

n. 2. & poít eos omnes obfervárunt

TYIPUM

etiam Sandinus Hiftor, Sacre Familize

ial

l

t

€.15.& Gottus de vertit. Relig.Chriftia-

r

ng in fzpiüs jam allato capite 25- $. 3.

Si Durando, quem fuprà attullimus ,

) Wb

W'

haberi'deberet fides , tuta quidem ef-

fet fententia de coronà marinis juncis

intexta: fed cüm Martinus de Rio Ledt.

j ;rürz'.::tx«

ag

9. de Paífione, fe Parifienfem illam Co-

H

htl

ronam vidiffe teftetur, & é marinis

utle

ï

Nonsiis

cis factam effe neget , fpinásque illasy

Vj n

wil quídquam eum juntu marini. commune

i u v

babere , propterea inter eas quzftio hzec

T A

annumeranda eft, in quibus, quam

n n

quisque probaverit fententiam , arbi-

Tiu)

J

|

tratu fuo fequi poteft. 'Thomas Bar-

m £t

tholinus Gafparis filius Tract. de Cruce

pag. 177. variis prolatis opinionibus,

i :;Dizd J

p

n

tandem pag. 183, ità concludit: Z4di-

candi arbitrium cuyis committo, . Et Bineus

T j |

f

ii

cit, lib. 3. cap. 4. num. 1I2. de iis

omnibus , qui de fpinarum natura fcri-

i

pferunt, judicium —ferens-ait : Neme

ny

attulit

W j l

"

140

Feria fexta Parafteves,

1

Ir

attulit aliquid certi; €9 profecà afferri omui" '3'0 qn]

no nequit , €3e,

Hoc enim tantim fcimus

gugu

quid coronam de [pinis cm plexi[fent milites,

[j

impofuerunt capiti Jefu.

gt

f

Cbriflus crucifigendus . videtur in ea veffe

n

fuiffe, in qua corenatus fuit 3 illufus á milizi

eim D

bus.. Terribilis Judaorum imprecatio

quá [e devoverunt.

drit

contulle

Matthzus & Marcus, quz füperiüs

p

attulimus, narratis de vefte & fpinea

du

corona, referunt deinde , carnifices

eam Chriíto veítem detraxiífe , ejüs-

0A Bxl

LT

que veftibus iterum indutum ad Cal--

i

ld

M

n

varium traxiffe , ut cruci eum affige-

J

TU

rent. Verüm Joannes, qui Chrifti

f

Paffionem diligentiffime perfecutus eft,

& q

narrat, Pilatum populo Chriftum often-

Tonyts

diffe eo habitu, quo illufüs eratà mi-

p

litibus, indutum vefte purpureà &

fpineam coronam capite- geftantem, &

Waj

! nj

dixiffe Judais, Ecce bewm ; Pontifices

lm sj

veró & Miniftros conclamáffe, ut cru-

H dy

cifigeretur; cümque Pilatus refpondif-

lu

fet, ipfi crucifigerent, fe enim nullam

10 q

comperiffe caufam , cur mortis fuppli-

lob

cio

j

Fería fexta. Parafitvet, "

y4X

W L

cio eum plederet , Judzos legem fu-

I g

j

am urgendo dixiffe : Aos legem babemur,

€3 fecundim legem debet mori, quia Filium

Dei fe fecit.

Nefaria fané vox non ab-

lum dixiíle

fimilis ab illa, quam popu

7üuü

tradit Matthzus cap. 27. Poftquam

enim Pilatus manus fuas lavit, ut de-

" WW

"

clararet, fe nihil ad ejus juíti cedem

contuliffe , vociferati funt omnes: S4n-

Ql

Wal

guis ejus uper mos. €9 [uper filios nofiros ; qui

d

m

eít Gentis illius idiotismus , üt Levitic.

. i

cap. 20. num, 9. IOo. & fequen, Ea

alb e

verba verÓ quid valeant , etiamnum

m

declarat ab illis temporibus perpetuus

g zigg

usque in hanc diem fuper Judeos mi-

a

feriarum cumulus , & obfirmatiflima

g

eorum coecitas. Perfeverat, inquit Hie-

bt

r

ronymus , uque in prafentem diem bac iut-

j

4

precatio [uper. ludaeos

; E fangus Domini

"

non aufertur. ab eis.

Abfurda prorfus eft

eorum interpretatio , qui non ad Chri-

]

ftam referunt verba illa , Ecce bomo ;

J

fed ad quemlibet eorum , qui aderant;

pl

itàut ea verborum fententia fit: O ho-

um

y

mo! quisquis es, vide hic, quem ti-

1

u

bi ob oculos ítatuo, quàm malé mul-

Catus

:

143

[

Feria fexta Pavafcevet,

:ediïiü() |

Gatusfit : Tuos huc converte oculos;

t

ac fitantillo humanitatis fenfu tangitur

tous animus, te hujus hominis com-

hi

miferefcat,

o

Apertiffimé enim conftat,

verba, E«ebomo, ad Chriftum Domi«

ia

num referenda , ut fententia fit: In

i ao

tf

hunc miferum tam miferé habitum ,

d

quzo, refpicite, cui longe alius quàm

Regis, ineft afpeclus : Videte verberi-

frad

um

bus flagrísque excarnificatum ; fi ve-

ftrum odium üt Rex inflammavit, illi

iil

in hanc miferiam deje&o tandem ignof-

J

Tif V

cite; ac fi non-omnis ab animo veftro

W w

humanitatis fenfus abeft, non dubito,

|

hisin t

quin illum , licét crudelitate & odio

m

(

n

flagrantes ,

liberum tandem abire pa-

t

tiamini,

lts

fen

Pilatus anxiu ,. quid confilià capiat , varia r««

Vi s

tionibus buc illuc impellitur,

Tandem

07

Chriflum. morti addiciz,

tdii d

Pergit Joannes, Pilatum, ubi He-

(s vf

braeos clamare audivit, Chriftum [e-

J w:

fny

fum capitali crimine adftringi,

quód Fi-

lium Dei fe feciffet, veheme

ntiuüs fuif-

&i

fe pf:rterritum : fortaffe enim timuit ,

ne

| fum ag

ml

Feria fexta Parafceves.

143

"h

ne divino fatu effet ortus , ac fufpicari

i

coepit vera effe, que à Chrifto audiérat.

Eum igitur rurfusadduci juffit in Prz-

torium, diligentius, unde effet ortus,

Tj d

fD

inquifiturus, interogavítque : Unde es

147 Atque Jefüm, qui nihil omnino

ïE

j

pda

h

üt: l

[

Tif

refpondebat , monuit fibi poteftatem

d

lisqit

effe tum dimittendieum, tum cruci«

(b

figendi.

Cui dixit Jefus: Nen baberes

t

potefletem.: adverfum me ullam , nifi tibi da-

eum e[fet defuper ; id eft, nifi Deus per-

av 1

u

mififfet, ut in tua e(fem poteítate , &

atitd

ipfe nifi voluiffem juxta voluntatem

!

d

Patris in tuam dari poteftatem, Tan-

Jefe d

dem accuratam fuam Joannes narratio-

hd

nem explet , novásque rationes à Pi-

lato initasrefert, quo Chriftus dimit-

teretur; fed àt Judeos clamantes audi.

ii t

vit: Si bunc dimittis , mon es: amicus. Cefa-

"U

ris , omnis enim, qui fe Regem facit , con-

ii

l

zradicit Cefari , tum | veró ejusmodi vo-

cibus victus , «dduxit'fore. le[um , 6*

gl

(vitn

fedit./ pro Tribunali in. loco , qui. dicitur Li-

tbofirotos , Hebraicé -autem. Gabbatha , hoc

]Flüg;n q*lü ;

eft lapidibus ftratus , iterümque Chri-

d

ftum eorum.oculis objecit dicens: 8iece

a Ln;

ReX

hn

144

Feria fexta. Parafceves;

) Ti q

Rex vefler , eosque interrogavit : Rezetp

vefirum. eracifigam ? cümque fucclama-

lfs DI

| R[biSl l

tum eífet: Non babemus Regem ; mf Ca-

farem , tradidit eum Judais crucifigen-

m

dum, fcripto Hebraicé Gracé & La«

Qul

L

tiné titulo poene caufam indicante ,

quem juffit fupra Crucem poni, Jefus

ii

Naazarenus Rex. Judeorum, Hunc autem

n igh, -

titulum mutare noluit, quamvis Pon-

Nfgufmiwl

tifices Judeorum illum monuiffent :

m

Noli fcribere: Rex Judeorum : fed quia

|

vt

ipfe dixit: Rex fum Judeorum. S, Am-

| ii d

brofius ferm. ao. in Pfal. 118. illud con-

st

|

fiderat, quod dixit Chrifto Pilatus , fi-

l

i, B

bi poteftatem effe eum vel dimittendi,

nl

|

l

DT

vel cruce damnandi , 4«dite, inquit,

quid ludex iniquitatis loquatur : Peteflatem

d

babeo craucifigendi te , €9 poteflatem babeo

DEU

ab[olvendi te. — .Mala . potelas licere, quod

quiau

tQ0ceat,

Poteflas illa tenebrarum efl &c. Bo-

ünefea

Avj

uus ludex nibil ex arbitrio voluntatis fue fa-

éit , €9 domeflicee propofito voluntatis ; fed

E

il Je[llll

juxta . leges 3. jura pronuntiat , proprie vo-

m

luntati non indulget, Theophyladus, qui

X

ambitione magis, quàm morum afpe-

i g j

[fe cenfuit

titate aþgroþum animum gelli

Qf

Pilatum,

H

!

ml

Feria /äxta Parafcevet.

| 14$

Bol

Pilatum , quetamen, ütalibi oftendi-

iitim,

mus, illum fefellit opinio, fuper illis

r

verbis, Ecce Rex veffer, ità Ícribit: S«-

hv

pe diximus , quód Pilatus magis fuerit mll

(l

€9 ambitiofus , quam afperis moribns. Vide

D a,

]

"

etiain €$ uunc, quidformá quidem exa-

]

wi

l

]

iini €3. judicii utitur , fed omnino molliter

J

:

M

Win

Ti

'

rtiH 4git,

Ecce enim , iaquit , Rex vefter.

quu

;

h

]

Neqmte enim lefum condeuunat , neque Judaos

j

Qu

j

j

r D

ï

'

nuanifeflé confutat , féd quafi occultà exprobrat

eis ut [ycopbantis , qua[fi dicat : Eccequalem

. fleir

Q d

bonünem dicitis attentáffe iuvadere regnum,

j

ufil

i

vile cilicet , 9 nibil tale attentare auden-

1ü0PüaI 31[1*

tem , C9 ita accufatio. vefira. falfa,

Quid

vll

enii babet ille , qnod Tyrauni ?. Num mili-

te$ , divitas , nolilitatem ?. Ecce Rex vefler.

p ; N

Qu utibtas, fi buuc otcideritis , qui bome

ne in minimo quidem uocere poterit? Deni-.

Pmadm [

ju n

que quidam Pilatum per ironiam locu-

u

tum effe exiftimárunt, quod nobis non

L,W'UW

fit verifimile ; nam perfuafum habe-

| WWE l

bat, Jefum fuiffe verum Chriftum Ju-

deorum , üt obfervat Lamy Harm.

ji WW

j gt

Evangel.lib. s. cap. 33. — Dicit eis Pila-

tus non ironicé , izt quidam volunt , nan

j

"

AW

valde compasvebatar binc confcientia , inde ti-

3

"ore

d

Feria fexta Parasceves,

i

f

146

. &t i

more Cafarrs & feditions , dicit , iuquam,

Regem veftrum cracifigam ?. id efl Chriflum

| m m

p

vefirum ; putabat euim veré effe Cbrifium

€orttiite

forn,

Mros

Chrifis bajulat fibi crucem.

Quiis ille fuerit

dani

Sinon Cyrenaws, qui fucceJit feren-

fj

do illi oneri.

mopt

Id moris erat, ut Cruciarii fuam por-

fizqut

tarent crucem ad locum fupplicii :

POT

NIN:

quamobrem Redemptor nofter 4ajz-

lass fibi crucem exivit in eum , qui dicitur

| m

Calvaria, locumn, Hebraicó autem Golgotha ,

Inin t

us

Wyp

ait Joannes cap. 19. Tertullianus

versus Judaeos cap. ro. notat, Iíaa-

1.

! ln

cutn, qui humeris tulerat ligna , qui-

bus erat immolandus , Chrifti typum

! p D

Qm,

fuiffe, qui füuam humeris portavit cru-

cem , in qua magnum illud, quo ex-

ttinig

jatum eit omne genus humanum ,

| [

*

fit

zterno Patri füo obtulit facrificium.

:

Pa d

ET

cum: Ifaac à patre boflia. duteretum ; 63

lignum. ipfe [ibi portaret, Chrifli exitum jam

i kugu

zunc denotabat in vitlimam conce[fi a. Patre;

Vaggi

lignum Paffionts fue bajulantis. Jefus, cru-

itii

ce humeris füblatà , aliquantum con-

-a

€c1

[

l

Feria fexta Parasceves.

147

il u |

fecit itineris, ac fortaffe ad Urbis por-

iärlüg&m

tam pervenit ; fed cüm innumeris pla-

T

gis & cruciatibus affedum vires de-

ficerent , natrant Matthzus Capy a.

f

Marcus cap. rg. & Lucas cap. 23. re-

deunti é villa Simoni Cyrenzo impo-

T

i

fitam crucem , non ita tamen, ut Si-

mon partem crucisferret à tergo Chri-

rl

fti : quemadmodum exiftimavit Caje-

p p

tanus locum illum Luce , rmpofuerunt

"a i

erucem Simoni , ut. portaret ilam pofl. Jefuur,

ità enarrans : Chriflu ferebat illam in an-

"h qui ix

jim G

teriori parte , Simou in pofleriori 5 3 ità

1l

ibat pofl Jefam y fed ut, exonerato Chri-

N d

fto, impofitam fuis humeris crucem

n

folus Simon ad Calvarium portaverit ,

u

juxta Hieronymi fententiam , qui in

j

cap: 27. Matthei, Hec, inquit, im-

zelligendum — efl ,

quód egrediens de Pra-

jhi g*

J

o

J

zorio Jefus , ipfe portaverit crucem. fuam ,

jj

j

poftea obvium babuerint Simonem ,. cui por-

tandam crucem ünupo[aerint. Cum eo fen-

j j

!

g,

tit Auguftinus lib. 3. de Confenfu E-

fM

[

i

i

vangeliít, cap. 10. Unde iutelligitur, quód

N

ipfe frbi portabat crucem , chin. exiret. in lo-

l me

m

€HEL TWieimoratuin,

Simuen auten ille in iti-

qu:»ï

p

b

jv

!

G 2

nere

h

148

Feria fexta Pard/äever.

2

ij Ti

iTl

uere angariatusefl , de quo tres (Evangeli-

(i

I Cum

Íte) commemorant , €ui poflea data efl crux

portanda usque ad locum,

ltà utrumque

g !

faGum invenimms , primà id , quod. Ioannes

jjcdi

Videa-

o I6

dixit , deinde , quod. cateri tres.

tur Gretferuslib. r. de Cruce cap. t15.,

! ia

; , ii

qui dicit contrariam inoleviffe fenten-

, d

tiam,quód pi&res ità depingereSimo-

nem ceeperint, ut non totam Crucem,

f ü

| hitiat

fed alteram ipfe partem portaret, Chri-

ftasDominus alteram. Quritur quis ille

! Md

L2

S

imon Cyrenzus fuerit.

Cyrenenfem

Ti a

illum fuitfe certum eft, Sed cüm tres

[

[

ii

Cyrenarum nomine fuerint Urbes,una

üji

1

Mi

in Lybia, in Syria altera, tertia in Cy-

pro infüla , cujus nationis effet, pro-

Mi

Simonem hunc re-

motoc

pterea incertum.

iert Marcus cap. 15. Alexandri & Rufi

quii,

patrem fuife.

Gentilísne an Judxus ,

Tii qui

incompertum.

judaeum fuilfe , pu-

pur.

tant communiter Recentiores , quó

! nl

redia habuerit Urbi vicina; & arre-

! r NT

ptus fit , ut in onus Chrifto fuccederet,

; i Km

dum rediret & vi//4, quod fané idone-

[

um fatis argumentum eflet, nifi Gra-

; Ui g

cus textus haberet ven'entem ex agrs.

Id

| fe r

[

il

|

149

Feriafexta | Parafceves.

Vgl

Vid. Tillemont, Nota 32. in vita Jefu

I!idüi[iuqx

Chr, Cüm tamen in Actis Apoftolorum

UT

Alexandri mentio

cap. 19. verf. 33.

TU

"

injiciatur , & Rufi in Ep. ad Romanos

[

cap. 16. verf. 13. funt, qui credant ,

Vt3) I

Simonem Chrifto favifíe, ob eámque

nf

rem, inftigante non nemine Judeo-

p

rum, abreptum coactámque crucent

hm Cnga

ferre: Chrifti autem JESU fautorem

yrare n

fuife inde colligunt , quód pater effet

m

Alexandri & Rufi, qui , ut modó innui-

mus, cenfentur inter Chrifti difcipulos.

(yene

D

V cim

Chriflü verba ad feminas , qua il tam fedé

i Ub

multato illacrymabantur.

ht

Magna turba populi & mulierum

j d p

p t

proficifcentem Jelum ad Calvarium fe-

m d

quebatur,

Et foeming quidem natu-

n p

rai quodam commiferationis fenfu

y ib

fortafle perculfe , cüm illum ità peffi-

mé multatum viderent , lacrymaban-

j d

j L

tur.

Sequebatur autem illum turba multa

j

populi &5 mulierums qua plangebant &9 la-

l)

ua&i&iïü

jin

)

anentabantur eun, Adeas autem conver-

fus Jefus dixit : Filie Hierufalem, no-

j.i^

- i

/'ü

lite flere fuper me , fed fuper vos ipfas

[

l

Ó

3

flete

150

Feria fexta Parafceves,

ia

fiete, & füper filios veftros; quoniam

F

venient dies , cüm fteriles beatz fibi

T

videbuntur, & optabunt , ut fupra

geit

le montes corruant ; ità miferrimam

p dnt

Hierofolymorum indicans everfionem.

Jl

incipient dicere montibus , — cadite J'per nos,

€3 collibus, operite nos: quibus verbis hác

occafione ufus eft Jefus, quaéque mul-

B

tó antea Ofeas adhibuit cap. ro. cüm lo-

du

queretur de Samaria, quz fi peccata

gl

Ípedes & poenam , Hierofolymze fuit

k*;:ngmr

imago.

Addidit Jefus : Qwia f in viridi

culla t

ligno bec faciunt , in arido quid fie? Quo-

nmi

rum eaeft fententia : Si mihi jufto tot

IN

ingeruntur mala, quid peccatoribus

bmr. Eh

fiet ? Hic enim loquendi modus pro-

n

verbialis eft apud Hebrzos, qui ligni

ts qi

viridis probos , aridi nomine malos

mis, lh

istis l

homines fignificabant : Quamobrem

dicere confueverant, fiduo ligna fint,

; Cum f

alterum viride, aridum alterum, fu-

FTU

turum. ut viride cum arido combura-

! Bu

tur, ut fignificarent, probos virospro«

E

pter paucitatem facilé à malorum homi-

| Dl

1

num opprimi multitudine. Exf indam vi-

lisl :

nae liguumn 9 aridum: lunt verbaapud E-

&OrttyQ

zechie-

|

ln

Feria fexta Parascevts,

Ij$r

n

)

me

zechielem cap. 2o. quod Propheta

" od

ipfe juflum €3. improbum. cap. 21, intet-

At

pretatur,

h

Ts

Zl

De Sadario à S, Veronica ad. Cbrifli faciem

adinito, — Vindicatur bat reliquia ab

t fs

bereticorum calumnirs.,

ii

.

Pia traditio eft, fan&tam fuiffe quan-

1301j

dam foeminam , Veronicam nomine ,

quiya

quz ad Chrifti faciem fudore turpatam

& fanguine, telam admoverit, ubi fas

|

s'er

Ti

hi

j

M' W

cratiflimi vultüs imprelfaextiterit ima-

;

i

ulQ,

go, que nunc aífervatur in Vaticana

'

Ti

li

W

Bafilica, & Sanctum Sudarium appel-

!

LA

p

latur,

Ea de re lib. 4. Canonizat San-

Yi n

&orum par. 2. cap.30. num. 12.di(lerui-

ym, i

mus, quó propterea Le&orem mitti-

mus,.

[ncredibile eft, quo furore Re-

j OY t

"

u

J

i

iskius hareticis partibus addictus fa-

[

cram hanc Reliquiam impugnetin Ex-

IJ) d

[

ercitationibus Hiftoricis de Chrifti ima-

gine cap. 2. Sed ad ea, qua loco cita-

DL

i

gt

to attülimus, accedunt , quz fcripfit

Berti tom, $, de Theologicis difcipli-

ul

]

jn)

nislib. 29. cap. ult, num. $. qui omnia

commonítrat fundamenta, quibus pia

Ms

haec

;:

üu

G 4

142

Feria fexta Para[ceves,

i

1

jigt

hic traditio innititur, ut jam in tuto

fit, qux fanco Sudario debetur ve-

fä[mm slp

neratio,

In eolibro de Canonizatione

g

innuimus , piz illi foeminz, qua ad

h p[OPIC

g p

Jefu faciem Sudarium applicuit, Ve.

ronice nomen fuiffe impofitum; nec

deeffe, qui exiftimet, nomen illud Fz-

fl Wl'

j

rouica conflatum ex veraicon, undeno-

men extiterit Veronicz,

Apud Chif-

Tinit,

fletium in Chrifti Hiftoria de linteis fe-

Quf

pulchralibus Chrifli cap. 34. extat Jacobi

sl

Pantaleonis Epiftola, qui fuit Urbanus

o

PapalV. Hic forori fuz mifit S. Su-

ag t

darii ectypon hac fcribens : idcirce vos

mb

vogamus , Ht propter veverentiam illius, quem

qitm

veprefentat, recipiatis eam ht SanGam Vero-

drdmin.

nicam , [eu verat ipfius imaginem €9 [umnili-

jntili

?udinem.

od

quiS r

4n Chriflo ad fupplicium eunti 'titulus 1HOYL06

tf

feriptus à Pilato prelatus fuerit,

[UMTT

Duo Redemptori noftro latrones ad-

fettn

diti comites, qui trahebantur ad necem:

ii

Ducebantur. autem C alii dugo uequam cum

Haz)ï:miaj

€0 , 4t interficerentur , inquit Lucas cap.

r d

23

Quód autem nusquam in Evan-

i )

geliis

l

153

Fería fexta Pareceves.

Htl

geliis legatur

dum raperetur ad fup-

A Y

latum illi fuiffe titulum

od

plicum , pre

culpze indicem ,

quem Pilatus fcripfe-

D ( 1

rat, propterea fuére, quiid quarene

la,

dum putárunt,

oütum; N

nl

Videtur pralatus , quàd ea e[fet Romanorum

confuetudo.. De titulo Crucai inpofito,

i, n

i

Verüm, cüm ea effet Romanorum

[ 1715

confüetudo,, utreorum collo titulum

ttit o

indicem fupplicii appenderent, üt apud

Ri Ub

Sueton in Cajo cap. 32. & in Domitia-

mj $3

no cap. 10. aut. pracferri juberent, uüt

i

apud Eufebium lib. 5. Eccl. Hift. cap. r.

i

qui Attalum Martyrem narrat circum-

m T

du&dum in Amphitheatro , pracedenre

4

get o

ipfum tabellà , in qua 1

tino fermone. in[cri-

pium erat ; Hic eff Atta

lus Chriflianus; Et

ud S. Ambrofium ferm. 9o. qui nar-

D

j ia

rat, ju

ffu Judicis nudatam effe S. Agne-

yjri

tem, nud

ámque in lupanar abductam,

v

preeunte fatellite ; qui magno clamore

dicebat: Aguem (acrilegam Virginem , Dirs

p

W ngqüdffl n

blasphemiam inferentem , feortum. lupanari-

bus dütam ; hinc verifimilefit, càm due

ia

ceretur Jefus ad Calvarium ; eandem

$

[23lv

254

Feria fexta Para[ceves,

I

e(le fervatam confuetudinem.

1h dj

Apud

S. Matthieum cap. 27. legimus: Etim-

i

u quæd

pofuerunt [aper caput ejus caufam ipfins. [cri-

m

L

"E

ptam : Hic efl lefus Rex Indaorum : Apud

i

E

l

ghm

Marcum c, 15, Era£ titulus caufe ejus in-

f

firiptus: Rex 1ndaorum: apud Lucam c. 23,

jd ) Ubï :

Erat atttem C5 [uper[eriptio fcripta fuper eum

lt vf

litters Gracs 9. Latink, €$ Hebrakis : Hic

st

&f Rex Ladeorun; & apud Joann. c. 19.

: du con

Seripfat autem €3 titulum Pilatus , £ pofuit

duinti l

Jper Crucem, Erat autem firiptum ; lefus

um

Nazarents. Rex ladaorum, Huucergo titu-

r QUATÀ

lIun multü. Indaorum. legerunt , qnia prope

Civitatem erat locus , ubicyuc

) fa.

ifixus eff 1 ffzts,

[

i

"

€9 erat f.riptum Hebraicé, G

recé, €9 La«

nntotd

ziné. Dicebant ergo Pilato Pontifices 1udaet-

m li

vum: Noli [cribere , Rex ludaorum; fed

j

quia ipfe dixit: Rex [mm Wdaorum,. Refpon-

- Rrtit,

dit Pilatus: Quod fcripli, fcripfi. — Si, quas

viri dodi, quíque Paffionis Hiftoriam.

(aarüm

dl

eruditionis apparatu. & copiá enarrá-

runt , quzfítiones recenfere velimus,

^ hii

- Q s

in longius , quàm par eft, noftra pro-

duceretur oratio,

Eas , fi cui volupe

I

; Ws

fit cognitas habere, adeat Bineunrtom.

expo-.

Nuuy

g. & Sagittarium tom. 2, qui eas

nunt

| t n

ll

|

Feria /äxtä Parafceves.

155

1 ii

nunt & diligenter expendunt. Nos

DT

iif

auca quadamattingemus, Acprimó

ilud animadvertimus , tribus linguis

L

titulum fcriptum fuiffe, Latinà proptet

TM

Majeftatem Imperii; Hebraicá ratione

A CA

loci, ubiexecutioni mandabatur fen-

TM

TTR

tentia; Graecá propter Helleniftarum

multitudinem, qui ad Pafcha celebran-

li.

dum convenerant Hierofolymam , üt

MA

advertit Lamy Harm, Evang. lib. s.

i. li

cap. 34. num, 2o. Deinde illud quo-

o i

ue obfervamus, jam, üt conftat eX

!, gt

D. Joanne , titulum cruci impofitum

j d i

le&tümque fuiffe, cüm à Pilato Judeo-

w E

rum Pontifices eum. immatari flagitá-

us

runt. ltaque ne dicamus , Pilatum

du

Judex Prafidem, tantà preditum di-

m A

gnitate, quód non fit verifimile, ad

IT

Calvarium fe contuliffe, ut crucis ad-

j B

effet füpplicio, dicere oportet, rever-

i t

fosHierofolymam Pontifices poft man-

p T0

datam executioni fententiam id à Pila-

at

Poftremó animadverti-

to poftulá(fe.

j gvl

mus , quzri folere , iráne & füperbiá

Ào

Pilatus, an, q.ód carere fe legitimá po-

teftate putaveiit , verbam nullum vel

j äï

k

i.

W

156

Feria fextà Parafcever,

immutare vel addere voluerit,

Sané

j fito

irá fuperbiáque Pontificum poftulatio-

ao

nem videtur afpernatus.

Etíüi enim

(s

juxta Pauli Contftitutionem in D. de

uv

re judicata leg. 45. fine Principis aucto-

s bnd

ritate fententiam judici non liceat im-

)

mutare (DE (lWlPli(l"(ld , vel nlinuendaz pa-

d

za damnatortm pofl. [ententiam. di&lam . fime

vtl

principali auGloritate. uibil ef. Batuendum )

(

vetitum non tamen videtur, ne mu-

irprid

taretur titulus juxta ejusdem Pauli ver-

r

ba,; qui refpondit leg. 42. . Refcindere

j h

fententiam . [uam precedentem. Pretoreu non

(t, 1

polJes rcliqua autem , que ad confequentiam

I)

quideäl Jam flatutorum pertinent , priori ta-

li,

smen feuteutia de[unt. circa condemuandum

&an C

reum , vel abfolvendum , debere. [upplere ,

Wa

fiilicet eodem. die,

b t

t5

Titnlus cvacis in Baflica S. Crucis in Hiernfam

L dn

leus Reme conditu à $. Helena; ubi

Qitio (

fub muoc, . V 1. vepertus ofl,

at

Teftatur Ambrofius de Obitu Theo-

ii d

dofii, & Rufinus Hiftoriz Ecclefiafticze

Ed

cap, 7. à 5. Helena repertum elfle titu-

UOE

lum crucis alio , quàm quo Crux re.

perta

j

Feria /'eäcM patasceves,

1357

1 w

perta fuit loco.

Quem titulum fancta

UWl

foemina Romam afportatum in Bafilica

lt

$. Crucis in Hierufalem , quam quarto

n

zdificavit fzeculo Con(tantinus , collo-

p

cavit. Eam Bafilicam fzepius antea refti-

x lt

tutam, fub Innocentio VIlI, anno 1492.

Wl

Gondifalvus Cardinalis Mendoza cüa

1 n h

reficeret, tituli crucis Chrifti Hebraice,

1]

Grzcé , & Latiné fcripti repertaeft pars

It Te I

intra parietem , quó ante mille annos

m iv

(

Placidius Valentinianus !mperator con-

n, Mfain

jecerat.

Eàdem fere die expugnatà

A

| r

Granatà, magnáque clade Mauris à

lia

Ferdinando Hifpaniarum Rege Catho-

tt, nl

lico affectis, idem Innocentius Ponti-

Qul

fex cum Cardinalium Collegio , ob

d

victoriam de Chriftiani nominis hofti-

|

;

bus partam , ad eam Bafilicam ad gra-

tias Deo immortali agerdas fe contu-

yiitete l

lit. Alexander veró Sextus, qui Inno-

f ii

centio fuccelfit, Bullàanni 1496. quz

u

eft quarta inter ejus Conftitutiones in

(

Bullario Romano, narrat anno pauló

g

anté memorato poftremá Januarii Do-

rl

Ef

Ti

I

minicà, per eam, quam fuprà monui-

Tf

mus, occafionem, titulum crucis effe

n

Pim l

7

repertum

fri

158

Feria /äxta Parafcevey.

M e

repertum; iísque plenariam omnium

peccatorum indulgentiam concedit,

"TU

nn

qui eo die Bafilicam vifitaverint.

toran a

4rgumenta, que evincunt , verum illum

frdrong

eff titulum. Cracis.

tl

TY

Ad infcriptiones , quz, ne illius rei

A nuin

memoria interiret, in Bafilica pofite

Ti T

iunt, & ad graviffimorum de feptem

"Ht

Ecclefiis Romz fcriptorum confenfum

Lzlii Petronii , qui eà vixit etate, ac-

m dig

LEUTE

y

cedit Hiftoria apud Bofium de Cruce

TT

lib. 1. cap. 2. Narrat itáque Petronius,

I

Mïl[

cüm facra illa zdes reficeretur, fupra

plumbeam capíam laminam marmo-

uj

il

EU

ream effe repertam , in qua incifa erant

hec verba: Hic eff titulus vere. Crucis ;

üt

C

in eam veró capfam, cujus duorum

palmorum erat longitudo , afferculus

u;rulus. &

"

«hn

Íefquipalmum longus conjectus fuerat,

[ing

in quo incifa & cruore tincta erant hzc

o

verba, Je/us Nazarenus Rex Judeorum :

t fife

cui tamen poftreme voci J«deorum de-

t

erant aliquot littere: Sed illu4 Judzo-

i, D

Füm o erat perledums quia ilud Rum

Qu

t,€3

Va (

zfoumþ ujque ad. R inclufrcé remanfera

illa d

j

Feria fexta Parafceves,

159

m

illud UM ceciderat , quia erat tabula ab ea

W

l

L Q

"

"

parte corrofa , C5 vetuflate deficit, — lnfef-

j

fura in Manvfcriptis Diariis Petronii

hiitoriam confirizat, & cxteri Auctores

Wi i

fynchroni omnes confentiunt , üt vide-

l

re licet apud Raynaldum ad ann. Chr.

ll

Jiyi

1492. num, 14. Spondanum ad eund,

l

Id

Q

ann. num. 7. Honoratum Nicquetum

:

Hiftor. Tituli Crucis lib. . cap. 267.

hr

Ápt

CO

& fequent, Honoratam à S, Maria ob.

lLt d

fervat. ad regulas Criticz lib. , differt.

n d

4-art, r. S. r. qui leviculas quofdam

b

T

)

j

ea de re difficultates

a

Bailleto inje-

1

&as diflolvit, & apud Angelum Roc-

ritr, b

o Bu

cam de Sandiífima Crucis Particula

ia

cap. I. tom.*r. pag. 257. Quaeri folet,

jne Qd

an etiam crucibus latronum, qui cum

yis d

Chrifto funt crucifixi, impofitus fuerit

titulus. Sagittarius tom. 2. Hiftor, Paff.

j ii

j

Chrifti pag. 873. id quamobrem nega-

ri debeat, ait, fe non videre; illum.

du

1 ],,j(mm:

enim fuiffe morem, qui in omnibus

i

fontibus condemnatis ufürparetur ; nec

mirum, Evangeliftas eam rem filuiífé,

m

quorum ftudium in eo przcipuum fuit,

7 W lfl

s

uþ unicé Chrifti Paff&onem fcriberent.

In

160

Feria fexta Parafcevet,

Id tamen negat Chryfoftomus Homil,

j

m

$1. in Joann. quem fequuntur Gretfe-

Nl

rus de Cruce lib. r. cap. 26. Theophi-

1

lus Raynaudus de S.latrone cap. 2.

(per

Á

num.$. Noslibentiüs hanc fententiam

amplectimur.

fs (

t ngd«

Divifo poffrema partis Pa[Tionis Domini.

(l

Poftremà Dominicz Paflionis parte

hii

Crücifixio Jefu Chritti, mors, & fe-

bl

pultura continentur,

ugd

Chriflum in Cruce oportuit pati.

08, C

Fusé agit D. Thomas de Paffione

P wilii

Chrifti 3. par, qu. 46.. cujus articulo

[

NUQ)

f

i

quarto eam proponit quzftionem ;

Utriin Chriflus pati debuerit in Cruce , plu-

Qb

) w

ribüsque allatis rationibus, quas apud

illum videas, concludit debuiffe.

Ea-

quelin

nj

rum prima ab exemplo virtutis defu-

mitur.

Chriftus enim in Cruce mor-

qia d

tem obeundo declarare voluit, nullum

itl, ]

jufto homini genus mortis vel atrocif-

hts

fime eíle tinendum, cujusmodi ea

BETN

mors fuit , quà ipfe é vita fublatus eft;

tl

Crucis enim fupplicium longé eít om-

lais

Ils i

niulm teterrimuu & crudeliflimum.

ES

l

Feria fexta Parafcevet,

I6I

hnj

)l

;

Pulcherrima D. Tbome dohrina de atrocitate

"W

1

j

Paffionis €3. dolorum Chrifli,

i

Sï

i

À

LT

Quzrit articulo $. «trizm Chriflus omnes

Cinn

PafJiones [uflinuerit : & art, 6, Utraim dolor

Paffionzs Chrifli. fuerit major. omnibus dolori-

bw. Quod ad primum pertinet , omnes

i D

oftendit perpeffum effe Chriftum zgri-

[ i

j E

tudines, quz quidem extrinfecus in ho-

minem irruunt; non enim de iis loqui-

tur, que exiítunt & oriuntur intrinfe-

hii

cüs, cujusmodi funt corporis morbi.

d t

Id veró luculenter apparet , fi animad-

vertamus, multaà illum à Gentilibus &

m il

gt

Judeis, à viris & à foeminis (nam an-

cille Petro occafionem negandi Prz-

fow, pr'LL

s. o

buére ) multa à Principibus , eorüm-

que Miniftris, & à populo, & à fuis ipfi-

pb 2

ii

us familiaribus & amicis effe perpefTum,

quià juda proditus, à Petro negatus

n

ao

fuerit,

Porro in amicitia maxinie fuit

defertus, in exi(timatione tot tantísque

g

in eum congeftis blafphemiis , in ho-

g t

nore & gloria innumeris profciffus ma-

T

ledidis, & irrifionibus contumeliísque

pedil

[

illufus, in anima triftitià & pavore op.

ïddm,w? d*

pre us5

[

162

Feria fexta Pava[cever,

preffus; in corpore plagis & vulneri-

s; t

j t

bus dilaceratus. Pratera in capite pro-

terfpinas, in manibus pedibüsque pro-

g d

pter clavos, in facie propter alapas &

g hm

Iputa, toto denique corpore propter in-

u t

numera verbera, dolores pertulit. Quod

ss p

attinetad alteram quaftionem in art. 6.

j n

ait, Chrifti dolores inter omnes omnium

sifüce

dolores fuiffe graviflimos , juxta illud

d ij

Threnorum : azendite &9. videte , fi eff

iriina

daolor fimilis ,. fecut do'or seus, Nam de do-

s

loribus corporis eadem iterat, quz ar-

huji,i

ticulo $, perfecutus eft, & nos recenfui-

(rii d

nius,

De dolore autem animi caufas

lts

bmd

confiderat, unde ille profe&tus eft ; pec-

cata fcilicet humani generis , quorum

tl

l

)

caufà tantopere patiebatur; peccata He-

aj

l,

braorum, aliorümque, quorum confi-

d

lio vel operà nex illi eftillata; & fcanda-

tht i;

lum ejus morte difcipulis partum. Hinc

vin hf

veró' gradum facit S, Doctorad doloris

ii

magnitudinem pro qualitate tum ani-

(s ag

mz, tum corporis Chrifti. Recté enim

obfervat, corpus , utpote perfectiffimé

lii

[

Jjim

