conveniat, idcirco inter caetera, quz

hLa

tum contigerunt , portentarecenfetur,

x d.

Baronius ad ann. Chr, 34. num, 129.

fl

ttn Til

dubius ea de reiucertüusque videtur.

Suarezloc.cit, Sed berum , inquit, qua

mj

düï'm

i Eoangelio mon babentur , fides [it. penes

Aucdores.

Natalis Alexander Hift. Eccl,

. ,S&culo 1. cap. 1. art. $. num. 6. putat,

non

!

Feria /ä&ta Parafteves.

27I

l

4

non Chrifti mortem eà re, fed Diabo-

! q*lha.

li fublatam poteftatem, ejüsque Regni

d

everfionem . declarari.

Tillemontius

Al

Not. 57. ad Vit. J. Chr. nefcire fe fa-

n

tetur, quamobrem ea hiftoria rejiciqn-

1 D

daíit, qui tamen , utcunque ea fit,

monet, nonefle ex iis, quibus Chri-

tt n

l dn.

ftianaReligio tanquam fundamentis in-

[

zedificata eft. Serry Exercit. $7. num. 8.

uf

ean veluti fabulam explodit; nihil enim

meyfe d

de ea Tertulliano , Ju(tino Martyri,

i rb

aliísque veteribus Chriftiane Religio-

idus, D

nis defenforibus innotuiffe comperi-

tf

mus.

Alii veró cum Eufebio lib. $.

s Ne

Prepar, Evang. cap. 1r7. nihil de ejus

ii

rei fide detractum volunt, Huetius De-

!

WMutt

M

ll

monftr, Evang, Prop. 9. cap. 136, Gra-

pri

li

vefonius de Myfter. & annis Chr. dií-

At

f

l

1

fert. 20, S. r, in fine , Card. Gottus

J

loc, cit. cap. 31. $. 2. num, 22. quibus

!

f 1j

& ipfi libentiffimé fuffragamur , addito

Tou

E

tamen Tillemontii monitu illo, quod

,

V

i

modó attulimus ; nec dubitamus, quin

:

dodiffimis iítis viris probetur.

?K

!

|

H.

i

(lb

M 4

Crura

!

m

272

Feria fexta Parafceves.

tll

gb

Craura Latronibus frata, non Cbrifle, qui jam

Q mortuss erat ; inpletum ea de ve Scri-

guo 1

piure oraculum.

Aj t pj

1

n

um

1l

Narrat Joannescap, 19. Judzos, im-

minente Sabbatho ,'/rogáífe Pilatum,

ut per eum liceret Chrifti duorümque

N

latronum crura frangi,

Judei ergo,

.!«.'l ,W l q:

quoniam Para[ceves erat , ut nou rentanerent

st

2 crauce corpora Sabbatho , erat enimi magnus

a.'flfmn'þg

|

dies ille Sabbathi , rogaveruut Pilatum , ut

frangerentur eorum cruva , E9 tollerentur ;

Quod càüm impetráffent, duobus qui-

W

n

4;3

dem latronibus milites crura perfregif-

Xv

; atnonitem Chrifto, quem mortu-

J t

um repererunt.

Ad JEfum autem cim

venilfent , zt viderunt eum. jam mortuum ,

i g

nou fregerunt. ejus cvuras fed unus militzm

jet f

(

lanceà latus ejus aperuit, C9 continu exivit

Janguis €9 aqua,

Monet autem impleta

j

oracula his verbis: E qui vidit , tefi-

1Honiutm perbibuit , €9 verum eff teffümonium

nl

ejus , E ille fcit, quia vera dicit, ut €d vos

t ü

credatis,

]

FaGa funt enim baec, ut Sri-

q,'«:

iM

ptura impleretur : Os mon conmninaetis ex eo:

[ D

G9 iterum alia Seriptara d 5 Videhunt , in

512 i

quei

i

Feria fexta Para[ceves.

273

1j

Ifidorus lib. «. Ori-

li

quen transfixerunt,

W

ginum cap. 27. ità de Crurifragio ; P4-

(

tibuli miuor pena , quàm éruti5; nam patie

bulum appenfos fLatim exauimat.

Crzux at«

lin;

Udïd j

temn [uffixos diu eruciat; unde €9 in Evan-

:

Tlan,

gelio latronibus , t tmortrentur , €9. de ligno

d

Tutig

ante Sabbathum deponerentur , crura confra-

MA O

a

Ga funt, quia ligno fufpenfi cità. m0ri non

il V!T'.'.iï.zïh:!;'

Et Lactantius lib. 4, cap. 26.

poterant.

!mrmgw

de Crurifragio , quo caruit Chriftus:

m

Suffixis , inquit, itaque Chrifts , i fpi-

lr

vitum depofii/Tet , nece[Jarium. cavnifices nom

Ia

putaverunt, offa ejus fufringere , fuut co-

Trgit

eum mos ferebat.

VL TA

Quá vatione Judai petitrint 4 Pilato , cruti-

LUR

|

I

TM

foxis at ermma [uffringerentar.

Chrifli nom

"TE

fuerunt. fra&a crura , t Agno Pafcbali os

conumninui non licebat,

Laclantii vatio

Zacbarie iim-

"

st

parain probatur,

n

pletum: Qraculum,

Hnl

Lexcft lata per Moyfem in Deutero-

TLUV

"

y/[

nomio cap. 21.

Quando peicaverit bomos

pv

quod wurte plelendum eft , €2. adjudicatus

i d7

yiorti appenfus fuerit in patibulos non izane-

ss

dem die

17;14 chqwr ejus i ligno , fed iuca

N

$

fepelie-

hi

274

Feria fexta. Para[ceves,

Jepelietur. . Et apud Jofephum lib. 4. de

àgpr t

Bello Jud. vehementer increpantur Idu-

od

m&i, quód infepulta cadavera reliquif-

p T.

Íent; cüm pra[ertim Judais tanta [epultzrae

um m(mü

enura fit , utetiam Judicio cruci fuffixos ad ac-

ä&um: (

ea[um Solis deponant , atque fepeliant, — Alia

ia

confuetudo fuit Romanorum, qui cru-

d m

cifixorum corpora de cruce non refi-

i, m

gebant, priüsquam expirá(fent.

Nam

iif d

Jofephus lib. de Vita fua narrat , fe

niitoci

pretereuntem quosdam vidiffe cruci

v

affixos, quorum tres amicitiá fibi con-

« j

jun&os confpicatus, Titum exoravit,

n 1'frjare

ut cruce avellerentur, & curarentur,

yfid

quó convalefcerent; unum tamen dun-

u M

n

taxat fuiffe fuperftitem, Lamy cit, Dis-

a

d

fertat. de cruce S. g. ita fcribit: Fizau:

fngt t

producere Cruciarios Romani. finebant , €à

n

corrampi , €9 tabeprofluere im. cruce.

Ne-

donis

que veró poena crurifragii in crucifixio-

0, ]

nis poena continebatur ; crura enim

Bain,

fontibus non perfringebantur, nifi quze-

imq

dam atrocior criminis diritas extitiífet,

h

aut viliffima eífet fontium conditio.

d

Ipía etiam interdum miferatio fuadebat,

IT

ut miferis crura frangerentur , eósque

EOL

celerior

[

Feria fexta Para[cever,

27j

lmtï;de

celerior mors cruciatu liberaret, üt vi-

Rl

dere eftapud Lipfium de cruce lib. 2,

cap. 14. Apud Plautum inter minas,

Wf;ï;a;

quz in fervos adhibentur , eft crurifra-

VAU

gium: Crura herclé offringentur. Sue-

, i

|

|

tonius autem in Augufto narrat, illum

gim. |

juffiffe homini , qui fibi effet à fecre-

i

tis, crura fuffringi, quod arcanum pro-

du

didiffet; & 'Tyberium itidem narrat

li

miniftro cuidam fuo, & tubicini crura

l

if

,

n

,.:,!Ul

!

pariter juffiffe comminui. Haud pro-

MU

fedó Judais moleftum fuiffet, Roma-

b

nam fervare confuüetudinem, quó Chri-

RTCDUE,

J

ftus JEfus diutiüs acerbiüsque crucia-

v

retur, Neque enim Romanis mos erat;

Yi

paucis quibusdam cafibus exceptis,cru-

t fiat

rifragio mortem Cruciariis maturare,

dni,

Sed ne, qui propé erat , diei fefti fo-

v x

lennitas funeftaretur, petierunt àPila-

Q

to, ut crura crucifixis fuffringerentur;

Y t

ità enim , maturatà eorum morte , ca-

g

davera cruce avelli poterant.

Itaque

xl

duobus latronibus , non Chrifto, tra-

cnitb

&a funt crura, utimpleretur Scriptura:

O5 non comminuetü ex eo.

Ubi feníus al-

jb

,

legoricus ad Chriftum refertur. Nam

in

[j

M 6.

!]

276

Feria fexta Parafctver)

d ii

in Exodo . cap. a, prafcribitür , ità

comedendum Pafchalem Agnum ,

qui

ii

figura fuit Chrifti,

utosillius non con-

M

"

f

fringeretur.

Idcirco fcribit Lactantius

gt

lib. 4, cap. 26. offa Chrifto non fuiffe

df

n dl

confracta, me lefum ac diminutum . corpus

4d refurgendum . inbabile vedderetur , quod

ii v

nobis minimé quidem probatur, Chri-

TA

li, i

ftus enim, qui fuz divinitatis virtute

plurimos claudicantes & pedibus cap-

tl

tos juffit erectos convalefcere, confra-

lag it

€la fua crura priftinz integritati redde-

finin j

re potuiflet. Excitata à quibusdam illa

figdn

quxftio eft , qui veré dici poflit, offa

pa p

Chrifto JEfu non effe confracta , cui

Ut j

clavis perforatifint pedes: pedis autem

p

offa arctiffimé jungi, ut transfigi pes

9251

non poflit , quin offa confringantur,

quu

Sed poft Voffium refpondet Sagittari-

fl

us Part. , Hiftor, Pal Chrifti cap. a,

num. 45. clavum eó adactum, ubi fir-

V,

miffimé offa inter fe conjunguntur , &

Dotyr

luxata quidem fuiffe, non tamen con-

Ws

frada, Si quis veró hác refponfione

W

fibi putet minimé fatisfieri, cüm tefte-

füme

tur Scriptura , clavis quidem transfixos

£

itipi

pedes,

L

Feria fexta Parafceves,

277

l

TM

pedes , *fed offa non fuiffe comminuta,

n

ial

fic habeat , Deum , qui Chrifti offa

L

Lwll

confringi noluerit, probé noviffe, quo

pacto & pedes clavis transfigerentur, &

ls

offibus fua conftaret integritas.

S. Jo-

ln lii

annes, üt modó diximus , impletum

h qicd

fuiffe ait oraculum, O* non comminuetis

r r

ex €0, & illud etiam vaticinium, vide-

i m

bunt, t quem ttansfixerunt,

Alterum aus

iibusap.

tem hoc Zachariz eft cap. 12, Et effame

N

dam fuper domum David, » [uper Habitatores

A i

Hierufalem. fpiritum gratie, C9' preeum , &

vj

afpicient ad me , quem confixerunz, cv plan-

UT

gent eum plandu quafi. [uper unigenitum , c»

d a

dolebunt (uper eum , st doleri folet in morte

VE

primogeniti : teftatürque etiam D. Lucas

cap. 23. fpectatores, cüm vidiífent ea,

s

gt

quz contigerant, percutientes pectora

At

fua Hierofolymam revertiffg,

Bo4

De milite , qui lanteà Chriftlum transfoit,

Ts

Dextrum latus videtur. fuiffe confaffum,

j k

u

Miles, qui Chrifto transfodit latus,

gt

ut experiretur, num extremum fpiri.

tum exhaláffet, in Ecclefia Occidentali,

y tfPf

il

üt fuprà docuimus, appellatur Longi-

nus,

UE

7

278

W

Fería fexta Parafceves.

sj

[

nus, Eum feceffiffe ferunt in Cappado.

f

ciam, ubi Fidem Chrifti predicaverit,

quri

& Martyrii coronam confecutus fit,

Pictores equo illum infidentem depin-

j n

gunt ; verüm viri docti contendunt

jyrin

is m

peditem fuitfe militem , qui lanceà,

que propria erat Romani peditatüs ,

asll

g. [ u

JEfum transfixit; üt videre eft apud

Calmet, in cap, 19. Joann. num. 34.

i,

Quazritur etiam , dextrümne, an fini-

" l.

Ítrum latus confoderit,

Venerabilis

y;,fm,f«*?. l

Beda in libros Regum q;12. ait, dex-

m u

trum latus fuiífe transfixum.

La

Paffo in

erute Domino , unus miltum lanceá latus ejus

"o

Mi

dextruta aperuit.. Ayalain fuo Pidlore Cbri-

Jfianolib. 3. cap. 18, num. 9. opinionem

À m

ftrenué tuetur eorum, qui putant, dex-

lo

trumlatus lanceá percuffum , eámque

ls.

dicit effe communem fententiam, quam

Gub

ctiam vetuftiffime probent picturz,

fro ii

Chiffletius de Linteis Sepulchralibus

Mn (

Chrifti cap 31 vulnus in dextero late.

b &dntn

reacceptum probat ex Sudario Vefün-

ln

tino, & Sindone Taurinenfi, in quibus

u

pulneris ad latus inflicli escatrix fimflra efl, ut

Tétj.

uitmirum dextero Cbrifl lateri refpondeat. . Et

T

Gretf.

Feria fexta Parafcevete

279

Gretferus lib, 1. de cruce cap. 35.in

hancfententiam videtur propenfiffimus,

quiaurei numismatis ectypon exhibet ,

ubi , qui lanceam tenet , ad dexterum Chriflt

nren«

M

latus efformatur , 4d. finiftrum ille , qui fpon-

j]

I (O

Innocen-

giam arundini impofitam. geflat.

j

tius IIL. l. 2. de facro Altaris Sacramento

M

cap. $4« C4lix , inquit, penitur ad dexte-

f

il À

rum latus , quafi (anguinem. fufcepturu , qui

Aff

-

ex latere Chrilli dextero creditur vel. cernitur

jsri

profuxife. In hanc propendet fenten-

l, d

tiam Suarez 3. par, qu. $1. fect. r.tom.

2. & cum eo fentit Durandas in cap.

M

lii

15, num. 3. lib. 7, Revelat. S. Brigittze,

in Q

Et Rocca Tractatu defolemni Romani

H

NU

Pont. communione quzfit. 3. docet,

3

Romanum Pontificem , qui in Miffa

t

folemni, poftquam ad Altare confe-

cravit, ad Solium communicat, e fini-

n

Vf'

ftro Solii latere excipere Sacratiflimam

Hoftiam fibi allatam, Sanguinem ve*

rÓ e dextro latere, ad reprefentandum

RU.

j

W

jn

Sanguinem, qui é dextro Chrifti latere

profluxit; quam fymbolicam ejus cz-

n

h

[]:

remoniz explicationem probat Joann.

il i

Baptiftta Caíalius de Veteribus Sacr.

hh

I[1-

(it

280

fri]

i

Feria fexta Pdmjäïevt:.

;(

li

Chriftianor. Rit, cap, gr.

$« Dighium

faue eft.

ii

dor

j

i

Vera aqua € Chrifli latere fluxit.

Quaá parte

aniit

2ranjfixá corporis [anguis €3 aqua qmanayerit,

lm['

Ó

Lancee faperior pars. à Bajazeto Turcarum

.

Rege ad lnnoc. V.. aiffa in Vaticana Ba-

n

filica colitur : ejus cuspis in Regio Pari-

jatoim

fteufi Sacello a[fervatur Calvinus

fl

N

i

"

confutatus,

p

W

d

" Defanguine & aqua, que de Sacra-

tiffimo Chrifti latere manavit, plurima

frindon

huc afferendafüppeterent. Quie varii

eudi u

[

DI

m

l

J

m

varia funt opinati, unde, & quà corpo-

ris parte transfixà fanguis & aqua ma-

kfl

naverint, breviter afferemus,

Plures

t

tum ex veteribus, tum ex recentiori-

Va

Torexd

bus Scriptoribus putant, militis haftam

ad pericardium cordísque fubftantiam

df

pervenifle; inde propterea aquam &

T

languinem defluxiffe ; quidam é mem-

N

g

brana, quà cor involvitur, ea manáffe

um

arbitrantur, ac dicunt, ibi ejusmodi

a

humorem ab humida cordis exhala-

n

tione progigni ; illum autem humo-

IT

eru-

rem é lzío pericardio interdum

4

lii

piffe.

l

281

Feria. fexta Parafceves.

piffe, Quibusdam videtur aqua€ pe-

M;W [

ricardio vulnerato, fanguis autem à ma-

joribus vafis itidem vulneratis effluxiffe.

ln

[

Singulatis eft. Gafparis Bartholini fen-

[

tentia, qui aquam & fanguinem € tho-

litttg

lib

racis cavo emiffam arbitratur, ad quam

!

ropugnandam fententiam — Thonras

//

h

artholinus filius Tractatum. confcrip-

ul

fit.

Sed lib, 4. de Canonizat, Sanctor.

par. r. cap.31. num 6, fatis prolixé

4

d

f

hac de re differuimus ; atque illa pre-

fuur!

fertim docuimus, Clementem V,in Vi-

h nri

ennenfi Concilio pronunciáfle, non

vivo adhuc, fed mortuo Chriíto latus

M

10

1

d Y

effe perfoffum ; Innocent. Ill. definiifle

,

n

(i

noninde phlegma , fed veram efllu-

Md

xiffe aquam ; Patrum omnium confen-

fione id miraculo tribui; eóque omnem

iil

difficultatem redigi, miraculine ratio

i

in eo fita fit, quód fanguis, an. veró,

quód aqua é Chrifti latere. eruperit :

ia

quosdam enim exiftimáffe non aqueum

T

pericardii humorem, fed miro quodam

j

Vs

modo aquam profluxiffe : queftionem

nl

u

eíTe etiam, aquáne, an, quod Evange-

!

V:

rían-

ho videtur confonum magis , prio

twet

guis

j

282

Feria fexta Para[cevet.

1

guis prodiérit ; fcribit enim Joannes :

«s

"m

Et continzó exivit [angum €3. aqua.

Ita-

que illuc Lectorem mittimus,

De

,J:L,m [(Hk]

ancea veró , quà Chrifti latus trans-

y

fixum eft, (cripfimuslib, 4. de Cano-

r

nizat, Sanctor. par 2. cap. 3o. num, 6,

p àt

& feqq. fuperiorem ejus partemà Ba-

fugire

jazeto Turcarum Rege Innocentio

bersl

ViIl, Summo Pontifici dono miífam:

Sdopi

eam nunc in Vaticana Bafilica magná

ginà

veneratione coli

ejusdem veró Lan-

s p

cee cufpidém. S. Ludovicum Franco-

qugt

rum Regem à Balduino Il. Conftanti-

hs

hi id

nopolitano Imperatore accepiífe, eám-

que in Regio Sacello Lutetiz Parifio«

t n

rum collocáffe, Pauló anté diximus ,

n

nobis non eíle animum verba facere de

OT

fanguine & aqua, quz ex Chritti trans-

Qd

fixo latere manárunt , eáque de re ad

lr

Opus illud noftrum de Canonizatione

Win,

Le&orem mifimus.

Verüm huc ad.

ml

dere illud juvat, negá(fe Calvinum ,

Ti d

quidquam in hac re fuiffe, quod mira-

culo tribui debeat.

Áb ejus tamen

Íententia Calvinifte , prafertim veró

Lindemius, difcefferunt.

Cafpar Pof-

nerus

Lj

Feria fexta Parafcevet.

283

2j

nerus citatà Differtat.

De fingularibus

!

Ji

ac mirandis quibusdam, que morte Chrifli in

natura acaderant , tom . 2. Differtat. in

A0

Nov. Teftam. é Mufeo Hafei & lkenii

TU

M

in haccontroverfia fubftantiam humo-

I

il

rum

ab eorundem fluxu diftinguit.

m

Mil

Y

]

il

!

!]

Sanguinem exiftimat € corde, feu etiam

J

e venis faltem miuoribus, aquam & pe-

TE

ricardio prodiifTe, Etfi autem putat, fan-

qrin

!'

guinem ab aqua feparatum effluxiffe,

i(i l,an.

nec pauculas quasdam fanguinis et a-

T |

quz guttas,fed tantam utriusq; vim pro-

fluxiífe, ut oculis cerni potuerit ; nihi-

;gn(!:;nri-

(l

lominüs id miraculo tribuendum arbi-

W

( )

tratur: nihil enim quidquam hujus fi-

milein quovis humano, feu vivente, feu

wida

VW

exanimato corpore accidifle comper-

M

l

tum eft : Uz id propterea indubium fit, ba-

"ao

Vl

miores bos. quoad. [ubflantiam . [peclatos fui[fe

J

I

naturales ; at quod attinet ad eorum difcretio-

nem, 3. fluxum , putamus exceffi]fe nature

ii

If

vires, adeóque fui[fe fapernaturalem €9

n

suiraculofum,

ï

l

r

Id

De

W ?

N

284

Feria fexta. Parafceaer,

De Chrifli fepultura.

Jofeph ab . Arivaatbasa

d No

vl

.*v

petit à. Pilato ejus corpus.. Aromatibus perfu-

Jein, Nicodemo fibi operam dente, condit in

i

mui ln

Jéplcbro novo. . Cur Pilatus certior fieri

Wa

volueri? 4 Centurioge de morte

Chrifii.

LUAV f

Narrant Evangelittz, Jofeph ab Ari-

mathaa nobilem Decurionem fidenti

yr t

animo Pilatum conveniffe , & ab eo

corpus Jefü Chrifti poftuláffe.

Pila-

tum vehenfenter miratum, Chriftum

effé mortuum ; & accerfito Centurione,

ubi ab eo certior factus eft, Jefum ob-

la

iffe, Jofepho corpus Jefu donáffe : Jo-

fephum íindone coémpta divinum ca-

ij

daver involviffe, & in monumento fuo,

þfff üg.l'ciï

quod exciderat in petra, depofuiíle ,

(tty QR

magnóque faxo monumenti oftium oc-

LL

clufiffe. Hz«c Mattheus cap. 27. Marc.

FUi

C 16.Luc, c. 23., qui addit;iin eo fepul-

finti

chro antca conditum fuiffe neminem:

-latteh

Et pofuitewtm im monmmento excifo, in. qwo

Go

cW(

nondum quisquam conditusfuerat. Et Joan-

gï*.ü

nes cap.19. rem minuté defcribens,non

lil

id tantummodó narrat , quod Pilatum

Wil

iater & Jofeph a&tum eft ; fed illud etiam

| LU

refert

d

Feria fexta. Para[ceves,

28y

?.l

Vi

refert, Nicodemum, qui node, quze

preceflit proxima, advenerat, allatà

fecutm mixturà myrrha & aloés pondo

"w

M

uafi librarum centum, Jofepho fe co-

lith)

mitem addidifIe, eíque fepeliendo JEfu

operam dediffe: utrosque fafciis qui-

busdam fan&um corpus Hebreorum

more aromatibus perfufam involvitfe,

jAH

W

&in fepulchro, quo nemo anteaerat

!t

I)

injedtus, depofuiffe; atque ejus mo-

NI

r

n

jl

numenti indicat etiam Evangeliíta lo-

nf

n

Ü

cum fui(Te in horto. S. Marcus cap. 1$.

hm ob

i

A

de Jofepho, qui Chrifti corpusà Pilato

H

|

n

!

petiit, haec fcribit : Pilatus autem aniraba-

i |

zur, [ijam obüffet ; £. accerfito. Centarione ,

E$

iM

inter:ogavit eum, fi jam. mortuus e[fz.

ii

cüm. cognov:[fet a Centuriont, donavit Cor«

Mors autem Chrifti Pilato

iulomos

pus Jofepb.

TA

admirationem movit, vel quód ipsà ex-

1

perientiá perfpe&tum erat, cruci affixos,

ll

»AM' t

1l

fi etate florerent, in plures dies produ-

"

cere vitam; velquód Pilatus, Chriftum

arbitratus divinum hominem, credi-

lId

ll

RU

deratillum vel nunquam moriturum ,

l

hd

vel ipfum à crucis fupplicio fe fuiffe

htl

erepturum : quamobrem ab ipfo Cen-

n

M

3

tu

Á

FiOf

ï

Iri

286

Feria fexta : Para[cevera

J,KMC» f |

turione, cujus erat curare crucis fup-

plicium, de Chrifti morte certior fieri

ial

g, n

voluit; quod oblervavit Lamy Harm,

Evang. lib. s. cap. 37.

g iam'

m 4

Qr a

Qai fuerint Jofepb ab Arimatbaa, €3. Nícae

(nus,

freit

d

Jofephum ab Arimathaa Senatorem,

ive, ut magis proprie loquamur, Ju-

d

n

deornm Decurionem fuille conftat,

D7

eümque tradunt Evangelitte , fuiífe

iO

l

Chritti Difcipulum : Dsfcipuilus JEfa. €dc.

gaal

'

Expetans Reguum Dei €6.. Qvi expeclabat

l

dul

€9 wfe Reguum De €9c. Difiipulu: JEfu,

"

M

gccultus autem propter metum — Judeorum,

ni

Atque hic Jofeph , utpote vir probas

& juftus, etíi füeratin Synedrio, cüm

hi

rf

Chriftus JEfus eft condemnatus , non

probavit acta ejus Concilii, tefte Lu-

1 i (ü

Cà cap. 23. Et ecce vir nomuine Jofepb, qui

fettadn

erat Decurio vir bonus C5 juflus : bic non. con«

3 l

Jenferat confilio && — aclibus eorum,. Nicode-

's.ïiuscorp[

mum Joannes c. 3. Pharifeum & Prin-

QR

cipem Judzorum appellat , eümque

maüä'g'h

narrat nodiu JEfum conveniffe , &

«CUME) .

'

ineo, quod cum illo habuit colloquio;

Gllegr

dixif-

j

Feria fexta Para[cevet;

287

Wiy.

dixiffe» fe probé ícire , neminem ea

od

figna facere poffe , que Chriftus ede-

TEU

nifi cum illo effet Deus.

Eum

äilly"m.

autem jam tum ad Chriíti doctrinam

animum ,adjeciíTe oportuit; tum quia,

C .

ortà contentione de Chrifto, quis qua-

lísve-effet (]oann. cap. 7. ) ità Jefum

Vr

defendit, ut in füfpicionem venerit, fe

ibir )

docdrinam Chriíti fectari : Nwaquid d*

t ml

14 Galilew e« ? tum etiam, quód Jefepho

h, f

ad JEía Chrifti corpus fepeliendum

i

operam dederit,

i

Jofephi laus efl , quàd. Chrifli corpu 4 Pilato

if

quafiérit 5 Nicodemi , quod cadaver aro«

Jien,

matibus perun&um faerit.

p

i o

Ea igitur Jofephi tota laus eft, quód

t

Chrifti Domini corpusà Pilato quzfiée

, LU'

rit; Quia veró libi nunquam Pilatus

ffïf

D]

perfuadere potuit, JEfum feditionis

iM

lf«

dut perduellionis reum fuiffe , facilé

M]i ,

illius corpus Jofepho permifit: conftat

enim, üt oblervat Grotius in cap. 27.

n

qU

j

Matthzi, nonnifi Judicis permiffu li-

"n

.cuille, qui ultimo fupplicio etfent ne-

f

)

M

cati,eorum cadavera fepultura mandari;

d

nec

288

Fería fexta Pava[cevet.

h

frp

nec judicem egré ejusmodi veniam dare

folitum, nifi forté feditiofi aut perduel-

m

viat

lis cadaver ad fepeliendum depofcere-

tur , üt notat Calmetus in idem Mat-

i

j'ïm»rj

thei caput num. $7. Nicodemi veró

laus et, quód centum libras myrrhz

D!

& aloés contuleri. Utrique autem

11[ ui[ hæ

preclaré meriti ,

quód Sacrofandium

gt |

corpus perunäum , fafciisque alliga-

i,

P

tum Hebreorüm more fepeliérint. La-

my in Concord. Evang. lib. $. cap. 37*

Wi

fatis fuiffe ait perungendo corpori ter-

nas quaternásve librasuryrrhz & aloés ;

fed cüm Nicodemus eorum arroma-

tum quafi centüm libras attulerit

St-

W

R

gnum boc efl opulentie Niodeyi , ? non par«

fs

&i affedus,

DN

DT

Mes apud Iudeos ungendi cadayera, &v longis

QUP

inflitis conftringendi, — £quum fuit, Chrifum

ï' 0"» l

cendi in fepulchro novo.

Refututur Scmidis

epiniode una tantuUm infita, quà involutum

AC )

NTP

dicit. corpus Chrifli , null& adbibita

MLN

Sindone,

HIM rïlu

De funeribus & fepultura Hebreo-

Hüm l

rum prolixam & eruditam. Diflertatio-

li

Á

nénm

',

Feria fexta. Parafceves,

289

atl

nem fícripfit Calmetus,

Cadavera Ju-

d&i aromatibus perungebant, ne pu-

treícerent ; quod in Lazari cadavere

pratermiffum oportuit ;

quatriduo

'odemi;j

enim elapfo, tetrum fpirabat odorem.

fb t

Domine; jam fetet ; quatriduanus efl,/ Verba

W um

URT

funt Marthe apud Joann. cap. 2. Lon-

gis inftitis, feu fafctis-oleo aromatibus

st d

permixto perfufis totum corpus con-

t

ftringebant; quemadmodüm puerorum

a

corpus faíciis involvitur, capite ex-

od

cepto; faciem velo quodam lineo. te-

d

ebant; Sindonem veró fuüper corpus

1 A0T

fafciis colligatum obtendebant,

Qua-

(

mobrem de Lazaro revivifcente fcribit

TLUUE

Joannesloc.cit, —Erffatim prodiít, qui fu-

erat mortuus, ligatis pedibus Q? manibus infli-

ztis, C facies illius fudario erat ligata.

Hec

Itl Z'! MX;'

omnia ad fepeliendum. JEtum adhibita

hi, d

effe , oftendunt verba que attulimus

,y inli

g m

|

Joannis cap. 19. qui de Jofepho, & Ni-

I

codemo ait: Acceperunz ergo corpus Iefu, c*

ii

ligaverunt — illud linteis. cum — avomatibus ,

ficut mos eff Indais fepelire,

Divus. Augu-

ftinus lib, 1. de Civ.. DEI cap. 1r3. de

n f

u

!ofep-ho , & Nicodemo .hac fc

tipfit :

ii

E

Laada-

290

Feria. fexta Parafceves.

N

Laudaliliter commemorantur in Evangelio, qtii

ii

p

corpus ejus de. eruce acceptum» diligenter atque

bonorific tegendum , fepelendumque curarunt,

um

Mylticas quasdam de myrrha & aloé

UI

obfervationes, itidémque de horto, in

n ii

quo fuit JEtus fepultus , legere licet

vl

apud D, Thomam 3. par. quzft. «2.

ii

art, 2. lllud veró feduló animadverten-

hia X

dum, Chrifti corpusin fepulchro fuif-

AL

Íe conditum , quo nullum unquam

10

antea cadaver injectum fuerat, ne, cüm

i D

Chriftus revivifceret , calumniaretur

Nl

quispiam, non JEfaüm , fed alium ab

b t

eo furrexi(fe. Quod notat Hieronymus

um

in cap. 27. Matthai: Ne poff refurrectio-

btl

nem , cateris corporibus remanentibus , furre-

n

xiffe alius fingeretur. Fafciarum formam

IN

quibus cadavera circumligabantur, ele-

dtrer

gantiffimam exhibet Lamy in Harmo-

De Sacra Sindone ,

tDeng

nia Evangelica,

*ttfs j

uà Chrifti corpus involutum fuit,

"d

quámque Fideles Taurini venerantur,

n

plura attulimus lib. 4, de Canonizat,

M

Sanctor. par. 2,cap. 3o. num. 14. De

Sindone itidem , quà involutum eít

Wil

lia

corpus JEfu , loquuntur Evangelifta,

, IMat«

i t C

Feria fexta. Parasteves,

áor

:nfä [

$. Mattheus cap, 27. Involvit illud im

[flmugu

IT

Sindone unda ; Marcus cap. 15. tofeph

j

eutem mercatus Sindonem , £. deponens eums

"

involvit Sindone; Lucas c, 23. Et depofiruns

A

involvit Sindone ; Joann. cap. 9. Ligave-

vunt. illud lintes cum. aromatiou, DiíIertaz

rum

TU

tionem edidit in fafcias Chrifti Joannes

Andreas Schmidt heterodoxus Auctor

Lnii

Wt

Amftel, anno 1726. quz Differtatio eft

in tom, 318. Mifcellaneorum in Biblio-

t

theca Dominici Cardinalis Paffionei,

IN

Jm d

Nullam fuiffe opinatur hic Auctor Sin-

donem, in qua Corpus Chrifti fue-

Qnyns

rit involutum ,

fed unam eandév-

fj

que fuiffe fafciam & Sindonem , quóde

n

que Joannes fafciam, id caeteros Evan-

Áf

n d

geliftas Siadonem appellare. Quod eó

ditputare videtur Auctor, ídque ex to-

n

du

ta Differtatione illa apparet , ut Tau-

rinenfis Sindonis fidemimminuat Ve-

il fUIl',

rüm alia eft Sindon, alia eft fafcia; nec

gt

quid caufz fit, videmus, quamobrem

T

in hac re ab illa conciliandorum E-

.

vangeliftarum ratione recedamus, quà

n a

aliis in locis utimur ad Evangeliíta-

a

rum confenfum demonftrandum ; ut

L

il

i )

N2

nempe

!

292

-Feria [exta Parasceves,

'.

ftid

nempe fítet illud , quód eorum quis-

TEU

piam fcripferit, nec alius adverfari cen-

Ü ïiä. ]

featur, fi forté omiferit ; prafertim.

M

RUA

Ql

veró , fi & illud omiífum fit, & aliud

"

Nam fi duo fint ,

n

praterea narretur,

(

quorum alterum unus, alterum nar-

Agl.vfdüg

ret alter Evangelifta, eáque pugnantia

non fint inter fe, tunc alteruter Evan-

rl

fuopz ]

Jj

geliftarum alterius narrationem fup-

plere, & alter alterum cenfendus eft

i

nä?s [

illuftrare,

Yi

l

Ác propterea omnis cor-

ruere videtur ejus Auctoris machina ad.

fübruendam Taurinenfis Sindonis ve-

nerationem admota.

j Pä

RE

De auno , die, C* bora , eüm Chriftus efl mor-

thlm

tuus. — Dies amortualis Chrifli ex vetufflifsima

N

UM

l

ii

n

e con[lanti. traditione efl 2$, Martii, Ro-

. s

gerii Bacons &* "Toflati proferipta

Ti

fententia,

1

lm

Ad Paffionis JEfu Chrifti abfolven-

b

dam hiftoriam reliquum eft, ut de anno,

Z,.

die, & hora, quibus mortuus eft, pauca

tlf

Tf

quadam dicamus,

Quod ad diem e-

mortualem pertinet, vetus eft & per-

ettyy

UM

petua traditio,Chriftum vigefimà quin

t

L

Feria fexta Parafcever.

293

m

tà Martii die obiiffe, uüt conftat ex

Tertulliano contra Jud«os c. 8. Augu-

]

ftino lib. 18, de Civ. Dei cap. ult. &

Chryfoftomo in Homilia in Nativitate

| dka

Joannis Baptiftz.

Henfchenius Bol-

l

landiani Operis continuator przter

Iflq

Martyrologia Typis impreffa, alia qua-

H

tuor & viginti manufcripta in pluribus

Europz Bibliothecis fe vidifle teftatur,

in quibus omnibus JefuChrifti mortem

annotatam comperit ad vigefimá quin-

Wl

tam Martii diem.Extat etiamnumS Hip-

l

11

polyti Martyris Portuenfis Epifcopi

Canon Pafchalis in Tabula marmorea

incifus anno Chr. 222. , qui repertus

jl

eft in Agro Verano anno 1551. ln eo

d

habetur: Odavo Kalend. Aprilis Pa[sio Chri-

T0

fs.

Hac veró Tabula cum ftatua S,

p

Hippolyti confervatur in Bibliotheca

Vaticana, Rogerium Baconem Ordinis

n

Minorum Mathematicarum difciplina-

1

rum peritiffimum decimo tertio feculo

W

]

M

þl

exiftimá(fe, Chriftum tertià Aprilis die

mortuum elle,atque ob eam fententiam

[

dj

j

:

QH'A

erroris fufpicione notatum, & condem-

i

^

natum, tradit Wadingus de Scriptor.

S

fll" j

Moni-

t]

**

N 3

294

Feria fextà Paraftevts;

|

Minorum & tom. 2. Annalium. Confe-

)*'Janüï !

cutum eft fzculum decimum quartum;

ul

cum celebris Tof(tatus idem quibusdam

nWd

publicis Thefibus propugnare aufus eft

o

' Senis, ubi tunc Eugenius IV, cum Ro-

dinn)

mana Curia morabatur ; at Cardina'is

um

Turrecrematz operá, ea doctrina tan-

for uf

NI

quam erronea profcripta eft. Bertus

ll

,

tom, $. de Theologic. Difcipl. lib. 29.

m Ut

cap. 7. pag.561, negat, Toftati pro-

iE

P

f

pofitionem illam fuifle damnatam, quin

[r

3I

imó ait, illum apologià edità eandem

Qu

doctrinam fuftinuiffe, quam etiam alii

amplexi fint. Incognitam autem pru-

dnidt

denter advertit vetuítis auctoribus fuií-

fe;quam ipfe propterea rejicit;oftendit-

Vein

que multiplici eruditionis copià emor-

t

tualem Chrifti diem fuiffe 35. Martii,

dimd

]

frna

Chriflus obilt ex Ioanne horá quaft [extá , teffe

Marco. borá tertiá: quomodà 4 quibu-

Vi

A

dam concilientur Evangelifla.

f

De hora haud itilevis eft difficultas,

ht

Tertiam enim horam fuiffe, quà JEfus

dung,

expiravit, tradit Marcus cap. 13. Erat

n

«urem bora tertiá , & erucifixerunt eum.. At

Tong,

Joann.

*

Feria fexta. Parafcevet,

293

.l

l-

fcribit, horà quafi fextà:

J

Joann cap. r9.

Qui-

Erat Parafceve Pafcha bora quafi fexta.

1

dam ut eam , quz videtur effe, tollant

M

M

difcrepantiam , ajunt horà tertià cru-

j

cifixum Judzorum vocibus, qui magno

[

ii

"i

clamore depofcebant illum ad necem;

horà autem fextà re ipsà cruci fuifle

affixum , manibus pedibüsque perfo-

VM

ratis, tit videre eft apud D. Thomam

ln

Ml f

3, part. quzft. 46. art. 9. «d fecndum ;

UM

& Lect. 3. in cap. 19 Joannis,

n

AA

Concinnior conciliatio,

Iudei diem i quatuov

N

M

dividebant partes , quarum fmgule ternas

diei boras contiuebant ,

Verüm longé meliüs concinniüsque

refpondent ii, qui à Judais obfervant

as, U

diem dividi in quatuor partes ; quarum

if

prima tres diei horas continebat, & Pri-

maappellabatur, quód ab ea eífet diei

j

initium,

Altera ab hora tertia ad fex-

li.

tam, feu meridiem porrigebatur, qu&

N

mmï

dicebatursext4 , quód ab hora tertia in-

|

;

choaret, Tertia diei pars ab hora in-

o

9.

cipiebat fexta , & in horam definebat

n

j

nonam , & , quódàfexta hora incipe-

fitl

N4

ret,

f

296

Feria fexta Pavafc & er,

ret, Nen4 vocabatur.

Poftrema deni-

j

(

que pars à nona incipiebat, & occafu

lolis terminabatur, que dicebatur ve-

J

d

fpeva.

ap-äo-ï

Horáterti , év bora quafi fexta idem eft , ac

yid

ii i

exeunte bora tevtió , e (exta fubeunte,

d

Harum quálibet partium tres hore

continebantur.

Cüm igitur Marcus

Ícribit , Chriftum cruci affixum effe

Bu

borà tertià , non id fa&um effe. intelli-

du

gendum eft initio hore tertie , fed

sl

Ts

exeunte horà tertià , & jam jam fextà

*

pras

horá fubeunte; & rurfus , cünr Joan-

i em

nes dicit, Chriftum obiiffe non abfo-

luté horà fextà, fed horà quaf fexià,

dvl

tantüm abeft, ut à Marco diffentiat,

t Uj

ut potiüs inter eos pulchré conveniat ;

Lt

hora enim fexta idem tempus eft, cüm

E

hora tertia in finem vergit,. Inter Re-

90

centiores, qui ad hunc conciliant mo-

g

dum utrosque Evangeliftas , vide Ba-

ts s

ETU

ronium ad annum Chrifti 34. n.. 163,

Maldonatum in cap. 27. Matthai num.,

Vi (

25. Tillemont. Nota. 31. ad J. Chr.

9.l

cap.

i

yitam , Natalem Alexandrum in :

19.

Feria fexta Parajceves,

297

19.. Joann. num.

14; Serry exercit. 56.

Gravefon. de Myfter.

&ann. Chr. pag.

Rel Chrift.

j

*

315. & Gottum de verit.

cap. 30. $. 2. num. 1o,

ln

Quoto Chrifliane «re ano , quitque natus

annos Chriflus mortuus ft, varia ententie Vi-

(,!

Nï

detur mortuns 33. «tatis anno, Vnperii

Tiberi 19.

M

pl

Siquoto xre Chriftianz anno ctuü-

D

I

cifixus eft Jefus, aut etiam quoto anno

ztatis fuz, differerein animo habere-

I R

ni

mus, conttoverfiam fané gravem fufci-

li

li

(s

peremus, cui noítre vires iripares funt,

a

& ad eam expediendam juíto opus

e(fet volumine,

Baronius ad ann. 34.

ul [

num. 132. exiftimat, Chriftum mor-

tuum ztatis fuz tertio & trigefimo

fLU

anno, menfe tertio, Tiberii anno deci-

mo odavo.

Gravefonius in citato

i

no

f

opere pag. 30$. putat, obiiffe an

ï

"

ztatis fuz trigefimo tertio ineunte, &

wnxl

decimo nono imperii Preconfularis Ti-

beri. Calmetus in cap. 8. Joann. n.

Qd

$7. ftatuit Chriftum obtiffe, cüm me-

ij

j

efimum

]

LL

n

dium ageret atatis annum trig

$

fextum

äi

li

298

Feria fexta Parafceves,

fextum.

n

Natalis Alexander Differt, 2.

fec. r, Prop. z. contendit, Jefum mor-

iuf»'r-ïm f-'f'f

Í

n

tuum anno ineunte trigefimo feptimo

zetatis. fuze, & Imperii Tiberii decimo

nono.

Honoratus à S. Maria in Ob-

fervat, ad Regul. & ufum Criticz lib,

[1

$. differt. 1. ait, communem effe tradi-

g

tionem , Chriftun triginta natum cir-

st

Citer annos mortuum efíie, decimo

ao v

quinto anno Tiberii,

Quid harum

du

