ram, fpongiaéque ufum expendens ait,

ia

ea omnia eíIe adhibita, ut prolatà cru-

ylit ?

cifixis vità cruciatus etiam prorogare-

tur,

d

Quid calamus, quid hyílopus

[2

fue-

J

244

Feria fexta Parascevet.

fuerint , quonam modo fpongia, ace:

ii

!i fngi

tum, & hyflopus adhibita fint, fusé

explicaat Maldonatus loc. cit. Lamy

| ag

! a,

Concord, Evang. lib. $. cap. 3$. &

Joannes Jacobus Scheuchzerus in Phy-

m

Non-

gt

1

licz facre loco fuperius allato.

riemo exiítimat à Judeo oblatum fuif-

at

um

fe Chrifto acetum. Sed ab aliquo prz-

bitum eít, qui crüci effet proximus ;

n d

ha li

& Hebrzei quidem Romanis immifti

militibus proximi erant , fed militum

tt, 00

erat crucitigere , & crucem cuftodire;

qua

ex quo verifimile fit, non à Judxo,

u

fed à Romano milite acetum fuiffe ob-

Anenm

latum ; prafertim veró , cüm Lucas

; lo d

cap. 23. à militibus id fa&um effe fcri-

Irt,

bat: l/udebant autem ei C9 unilites acce-

Vr

dentes , €9 acetum offerentes ei,

Sunt

ij

etiam , qui credant, acetum oblatum,

m (

fpongiámque adhibitam ad fanguinem

Sed hoc non facilé in-

B

cohibendum.

telligi poteft; non enim acetum hau-

lm

ftum é vulnere exeuntem fanguinem

remoratur; cámque fpongia ori» non

Gb

manibus , aut pedibus adhibita fit, un-

Ddl

de magna vis fanguinis defluebat; aper-

d

t

[

H

Feria fexta Parafceves,

245

Y

pongü'. "m

té inde apparet, acetum non cohiben-

t

di fanguinis gratiá'fuiffe oblatum, ltà

C lg

argumentatur Cafaubonus Exercit, 16,

a

num. 87. qui num. fequent, fcribit,

ToRS

morem fuiífe parandi acetum , ut iis,

lt J

"

qui animo defeciffent , fpiritus revo-

)

du

"w

IN

V

1

"

Y

caretur ; milites veró, ut Servatori no-

li

[

ä

M

g

r

ftro magis magífíque illuderent , ace-

l

d

;

M

li

.

j

1

tum obtuliífe,

Porro in re, qu& in

us ii

facris litteris non admodum enuclea-

d tin

tur , omnes opiniones afferimus de ali-

n odd

qua ejus circumftantia, ut, quam quis-

m j

que probaverit, eam ampledatur : nul-

)

lam enim effe novimus de ea circum-

tm u

|

, n

ftantia, de qua loquimur, Traditio-

nem.

lml

( u P

Romanus Pontifex in. folemni Mi[fa [anguinem

u x

per fifialam exforbet, Mwflica allufo ad «vun-

dinem Chriflo porre&lam ex Rocca,

Veriás

1 L.ügu;ïïgnl

forta[fe 1105 bic ad veterem . difaipli-

du

nam refertar.

m u

u

Uil

Romanus Pontifex , cüm folemnem

celebrat Miflam, Sanguinem & Calice

j

x 0f

n

j

li

per fiftulam exforbet, itidémque Dia-

'l'fl

conus & Subdiaconus,

Nonuulli pu-

f

T

UX

3

taut,

|OR,

246

Feria. fexta Parafceves.

tant, ufum fiftule introductum , ut,

u

þjwnisfwi

cüm fummi Pontifices provectiore ple-

rumque fint atate', arceatur pericu-

Aapt

onemt

lum effundendi fanguinis Chrifti. Ve-

rüm Rocca in Tractatu de folemni

p d

Communione fummi Pontificis tom, r.

Audtrs

Operum fuorum pag. 27. hanc ratio-

silodio

$1

nem minimé probat : fi enim hujus-

modi ratio firma eflet, etiam in Miffis

Til qï'

g /oi

privatis ad eundem modum oporteret

fanguinem à Romano Pontifice fumi ;

qux

f

quod minimé fit : neque id opus effet

s

Diacono & Subdiacono, quorum :tas

wl

v

plerumque haud itàgravis.

Itaque ad-

hiberiait fiftnlam à Romano Pontifice,

Qpl

ut repraefentetur arundo , cui fpongia

óhm

füit impofita, qua& aceto imbuta Chri-

s

fti ori admota eft; eodémque modo à

[

Diacono & Subdiacono ebibi fangui-

hr

nem, adfignificandam communicatio-

hn

nem Paflionis Chrifti. Cajamo denique

ht q

fummus Pontifex in bauriendo Chrifli Sangui-

(l

me utitur , ut calamum Cbriflo cruci. affixo

li

porrecum. a. potandum ,| amari[fimutmque

LT

Pa[fionem exprimat,

Miniflri veró, Diato-

iil

u fciliet Cardinalis , & Subdiaconns . A4-

(l

ye[lol/cus

j

247

Feria fexta. Parafceves.

1uäm, l |

poftolicus eodeut utumtur. calaim ad ejusdem

Mi

PajJiouis comuimmicationem imfimuandam. Hec

A N

Rocca pag. 31.

Nos eam evertere rà-

h

tionem minimé volumus, quam tanen

lt B

meram tabtummodó cogitationem ex

hr

Aud&toris pietate profectam putamus,

a

d

nullo alioquin fültam veteri monumenu-

il

to; atque illud effe in cauffa arbitra-

VM

mür, quamobrem hoc modo Roma-

nus Pontifex, Diaconus, & Subdia-

htet

Q a

conus fanguinem ebibant, ut vetus re-

tineatur confuetudo ,. quà quondam

d

Qu z

opulo fub utraque fpecie Euchariítia

;l

Y

w

!

praebebatur. Q»ia fanguimi, (inquit Lin-

v hd

danus in Pazeplia Evangelica lib. 4. €. $6.)

, a

effufto propter. incultioris populi. vufliitatem

i

mueritó timebatur , Calicibus cagna efl ferru-

l

aml"

mgu, nI:wV]-

l

minata. aff abreque iuferta, / Agit etiam de

"

]

hac re Macrüs Vocabular, Eccl, verbo

m

Sipbon , ubi eundem fuiffe ait ufum fi-

GLW fmï u

ftule quondam etiam Abbati Montis

(

Cafini ad exugendum Sanguinem Chri-

j o D

fti De Abbate Cafinenfi, quod fcribit

Macrus , illud teftatur etiam Joannes

;mmjflülw

Baptifta Cafalius de veteribus Sacris

um

Chriftianorum ritibus cap. 81. qui pr-

4

terea

,«.,;;,».ï

l

248

Feria fexta Parasceves,

l

terea vetuftas quasdam affert Carthufia-

norum Conítitutionesjà Guigone com-

"

PT

ofitas, qui S. Bernardo coxvus fuit.

n iis hec habentur cap. 40. Ornanmenza

L n

im.u

«urea vel argentea prater. Calitemi €3 Cala-

fifrot

mum , quo Sanguis Domini [unmitur , in Ec-

glb

clefra non babemus, Et quamvis cum Roc-

gt

caconfentiat, nos tamen à noftra fen-

p

tentia nonrecedimus; cüm prafertim

idem Cafalius fateatur, innocentium

ib

hi

Ill. ubi agit de Communione fümmi

du

Pontificis, non loqui de caufa haurien-

if

di fanguinem per fiftulam, quam cau-

ii

fam ille Pontifex , czteroquin à fym-

E

bolicis facrorum myfteriorum explica-

od

tionibüs minimé alienus, non allego-

ricam agnoverit, fed hiftoricam.

x

tnx"äaw*.

Sexta. Chrifli verba in eruce, Lutberanorum

aol

€2 Calviniflarum profügatar iuterpretatioe

Wfp (

(b

Sexta , qux Chriftus protulit, ver-

d

ba refert Joann. cap. 19, : Cüm ergó acce-

piflet JEfus acetum ,. dixit:: Con[ummatum

uT

(

ef, ut jam impleta effe oracula often-

deret, iísque , quas pradixerat , ater-

llj nm

l& d

bitatibus omnibus fe jam eíIe perfun-

l

um.

^

l

Feria;féxta.Pare[ceves.

249

D

C

empletas (unt Seripture: nou eff am-

["F('fü"tz.

£um;,,

Jf

plnss u

od in[aniam populi furentzs expeclem:

nübil. minds. pert

ali, quam yie pa[fuarum pra-

Rn

Leo. ferm. $3. de Paffio-

f fs

dixi ; üt ait.S.

ne, Lutherani& (Calvin

ifte , ut San-

( ,;æm

&iffimum. -Euchari

Qie Sacrificium de

init jj

medio tollant , om

némque fatisfadio-

D]

nem noftram funditus repudie

nt, fane

n

nimis perp

eram verbis illis : eenmrmau

i r

14.6/l: abutuntur; perin

-

deac fi Cþri.

.

D

a facrificia

J i

ftus declarare voluerit, omni

effe expleta ;.. nullum dein

ceps aliuc

ao

reliqui elle

Wa

offerendum ;-nibilque jam

& landifica-

ad plenam fatisfacti

o nem ,

t

tionem.;ngftram.

Verüm cim Serva-

fs

deret é cru-

tor. nofter it

à locutus pen

Md

e ;D;ï* þfo—

/nobis tot "tantósque

Qf

t

cruetatus *e

et'^perpeffus , "quis non

Mtratm

iatelligat,

àis-verbis illud fignilicare vo-

j t |

luifíe, omni

busíe perfunctum effe cru-

ciatibus, .quosfibi ipfed

eftinaverat per-

Md

ferendos, nec quidquam al

iud fibi re-

r H.ü [

l

|

liqunm. effe ,

quàm mortem oppetere

gt

& ponere animatt ;

quam mon alio con-

ul

filio atfump

ferat, quàm ut moreretur,

d

i A.

nec alia de.cauía , quam ut mor

eretur,

d

ii

Y

$

retine«

W

*

290

Fería. fexta Para[ceves, :

retinebat? Haud fané negaverimus, in-

ter veteres Scriptores fuiffe nonnemi-

li a

nem, quiverba illa : copfummazum eft ,

yi k

ità interpretatur , ut Chriftus JEfus ve-

m

teris legis figuras impletas efle fignifi-

u

care voluerit. — Veràm bonam hic po-

fl

ftulamus fidem ; quid interpretationi

moit )

huic cum abolendo Euchariítig Sacri-

Ü dam

ficio? Quid cum noftrorum operum

p

fatisfadtione explodenda? cüm prafer-

fígi

tim veteres iidem Scriptores eam inter-

fv

- pretationem fecuti, & fan&dum Eucha-

lii

riftie Sacrificium, & bonorum operum

quá

fatisfationem admiferint,

Vide Mal-

Bm

donatum in cap. 27. Matthzi num,$o.

qnom

Qmen

Poftrema Chriffi verba. . Clamor Chrifü toà

eruciatibus frali miraculo ad[cribendus.

ittg

tolgr

Poítrema vetba denique tradit Lucas

dit,

Cap.23. e? elansans voce magná JEfus ait: Pa-

[

zer in manus tuas conmnendo fpiritum meum ;

E9 bac dicens expiravit,

Ác de valido

ij

etrt

vocis Chrifti clamore Mattheus cap,

D

27. idem teftatur: JEfw autem iterum

(n

€lamans voce magná emifit fpiritum. Item

u

es

Marcus cap, 1$, JEfu at(tem , eniffà v

m

ec

jj

25í

- Feria fexta Parafceves.

iT

ce magná , expiravit,

Et pauló póft: Vi«

Vi

dent autem Centurio , qui ex adver[o

fiabat,

,

1

]

!

qüt'tt

fic clamans expirá[fet ,— ait : Veré hic

JJ

jj

bomo Filius Dei erat.

Nequ

e enim eft

! E*Ji ügnf.?

intra fines natura, ut tot cruciatibus

?em'

liy

l

fractus, ac propemodum protritus ho-

lil

M

ne ea verba tan-

lg s

mo in ipfo mortis limi

Cornelius à La-

:

to clamore proferat,

IU t

Matth. verf. 49, putat;

pide in cap. 27.

riftum clamáffe adhibt-

iaj

magná voce Ch

ld

tis viribus, quasi

lli Divinitas fuppe-

W

ditabat.

Verüm D. Thomas 3. par.

Is

qu. 47. art. 1. ad fecun

dum docet, Chri-

Til

ftum , ut declararet ;

non per vim fibi

2

[

animam adimi, robur corporis ità fibi

conferváffe, utin extremo vitz mo-

rosi

mento tanto vocem clamore potuerit

jnin

tollere, Dicendum, quód , ut Chriflus oflen-

Il

deret , quód Pa[fio ilata pev violentiam ejus

animam uon eripiebat , naturam . corporalem

127

n pat

in [4a. fortitudine con[ervavit

, ut etiam in

nl

Unde

extremis pofitus voce magá clamaret, .

d a

unde autem ille vires profectz , aper-

ia um

tiffimum certé eít tanti clamoris mira-

ju, ld

culum, Maldonatus in cap. 27. Matthiei

num, 46. locum ilium de Chriíto in Ep.

j

si

"

6

a

$$2

Ferin . fexta -Parafiouas,

n

ad Hebraos expendit : m« diebus;carnz

d

"n

Jitec preces: fapplicatiouésque «d. -Deum , Qui

ET

polfz ilasn faluzema facere. à auorte, euunclae

more valido Q3 Inoftymisofferens , exauditus.e/i

gt

pro [oavéverentin ; Leinde;ait, id huma-

a ul

qiaa

n nütüre-yiresfoperáffe; ut Chriftus

JEfus/jam fermemoriens:altà voce.cla-

g

mare'potuerit; Selezemim.non folsza: i0-

a

rientes ,« fed! vimetites. eliam. morteun vox .án

eu d

i

prims defiéenesl , Cujtisaniraculi. vim-ma-

ii

nituditiémquéeletiam:;juxta naturs le-

nl

J

ges illuftravit JoariiesJacobusScheuch-

i

t

f

zerue in.Phyfica facraad cap. 27. Matthaii

verf' 46.'& verf. «o;; DeCenturione ità

|

ii

Matthazus'cap. 27. /Cenzurio auteti ; €9

ab nl

qui. cun o erant 'cuflodientes JEfuin , evifo

FTTT

zerra Miotu y 3 brs iqua fiebant, tiumerpot

n

valde dicentes s. Veré Filims -DELerat ifle. Et

UM

Lucas cap. 23. Fideus autem Centurio ,

g

quàd fachum erat ,. glorificavit .DEUM di-

nl f

cens:. Feré bic boimo jufltus evat,

5

"ii

Centurio €9 clamore Chrifli , &9. derrem

0!0;

F d

aliisque prodigirs perinotus fatetur. Chbriflum

Msl

effe Dei filium, Conciliatio Evaugeliflarum

n

i

ex D. Auguflino, Quis ille centurio,

W

Alius fuit à Longiue.

Difcre-

L

!

Feria fexta Parafceues,

P

2«

$3

Bu

Difcrepare ea in.re fortaffe videántur

L

inter fe.Evangelifte.

Marcus enim

iml lw-

confefTionis; ; :quam:.Centurio edidit;,

Mj

caníam &ribuit;magno vocis clamori ;

iil

'.

quam Chriítus protulit in. ipío mortis

ir(i

fl

momento; ceeteri'veró Evangelifte eam

' ïüüdi.

caufam in terremotum conferunt ; aliá-

i fmæ

que prodigia, :quetuncevenére, Pra-

hn

terea.,. ;Matthaens & . Marcus. tradunt;

linp,

Centurionen. dixiffe: ...J'erd bic bomo;Fi»

filit

lin Déi erat , |uigas autem. : Vere bicbomo

n

juftun erat, Quivistamen facile intelligat,

(

Centurionetm. &-ab illo.clamore;. & ab

U

iis, que tum acciderunt, 'sequé potuil-

Mf æ

Íead credendum impelli, ut nulla pro-

Hmu "i

pterea ea.de re fit Evangeliftarum pu«

d

£gna.. Qnod autem fpectatad Centurio-

r

nis.verba , quz varié ab Evangeliftis

j

teferuntur , 'ità $. Augüftinus lib. 3. de

n

Confenfü Evangelift; cap. 19. —.$e vdl

sutruque diclum à Centurioue intelligere de-

J

bemus ,-.€9 .alios illud , alios iflud comme-

EM

1.

moráffe, velfortaffe Lucam exprimere voluifJe

;gmm

JautentiamQenzurionisquomodo dixerit J Efum

KL

j

Filium Dei. Forte euii tom eum Unigenitum

fed ideo

æqflalem Patri Ceujurio intellexerat ,

Filigm

ho

254

Wi

[Fetia fexta Para[cever,

Filium Dei dixerat ,

uia juflum crediderat,

asf

,ii

ficut imulti jufli. dicli

Á

unt Pili$ Dei.

Huic

m

Centurioni quidam Longini nomen tti-

gap

W

Ti

Q

buunt, quem Chrifti Fidem amplexuni,

1Qn

dimiífà militià, ferunt Martyrii coro-

nam confecutum efífe, üt videre licet

p

apud Metaphraftem ad diem 16, Odo-

j n

bris; Bollandiftas ad diem r5. Martii ;

[

& Baronium adann.Chr. 34. num, 13 1.

[

lii

Cum iis confentit Menologium Gra-

corum addiem 16, Ottobris.

In Ec-

ttia li

cle(ia Latina fit commemoratio S. Lon-

m $, Ul

1'*.

p d

gini militis, qui tamen eft alius à Cen-

turione ; milesenim ille fuit, qui Chri-

r m

fti latus lanceà trajecit, üt eft in Mar-

E

E

tyrologio Romano ad eundem diem :

Caf[at«« in Cappadocia Pajfio S. Longini, qui

ag

latus Domini lances perforáffe perbibetur.

jjn g

Tillemontius Not. 38. ad vitam Jef.

u d

Chr. affert, quecunque Grzci & Latini

rinin

de Longino & Centurione tradidére ;

*

"m

nec eorum probat fententiam , qui eos

imijy

omnes Scriptores conciliare conati ,

putant Centurioni & militi idem Lon-

li

gini nomen fuiffe , atque utrumque

fs l

Martyrii palmam confecutum effe.. Et

Gottus

i

Ü

Feria fexta Parascevts,

25$

Um

Gottus de verit, Relig. Chrift, tom, 4.

l

par. r, in finecap. 31, $. 2. num. 25.

. |

nihil ait poíle ftatui de Centurione, in-

i,

certámque omnino effe & Maryrium

UMT

& nomen.

Tin]

ii

Vif Of

De prodigis , que Chriffi mortent confceuta

Junt, Primian tenebte a meridie toto

Ij

terrarum orbe oborte,

Ia

m (

Ad prodigia venimus , qua Chrifti

i hfs

mortem funt confecuta.

Primum il-

o

lud eft, dequo Mattheus cap. 27, 4

dii(n

Jexta autem bora . tenebras fa&ha funt [uper

a.

auniver(am terram usque ad boram nonam ;

d r

ideft à meridie usque ad tres horas poft

|

lh d.

meridiem, Idem refert prodigium Mar-

L

in

cuscap.1$. Er fachá borà fextá , tenebras

S'.Lan;l»r

i

LU

facla [unt. per. Zotam terram usque ad borain

] J

"2^|

nonam; G&S. Lucascap.23. Erat auten

a

fere bora [exta , €9 tenebra faSla [unt in uni-

ti

(C,

ver[am terram usque in. boram nónam, €3 ob-

fcuratus eff Sol.

gt

g

Non Judae [olàm , fed univerþ ferrarun

il

nl

orbi eà falis eclipfi lux erepta eft. De a

Db

seninit Pblegou.

ha

l

Ws ?

In

256

Feria fexta PAra/Geess:

wif

.Imeo prodigio.exiftit.controyerfia;

w

Y

Judaane foli., ; an-toti. térrarum orbi

st

j

ï

illo folis deliquio lux erepta fuerit; quod

at

quidemlib. 4. de Canoniz. Sanctor.pet-

D. eodetq |

tractavimus par. r, c. 25, num, $. &

as

fequen. ubi teftimonio prafertim Phle-

al

gontisHadriani liberti;"qui fexdecim

gt b

in libros diftribataat^feeipfit hiftoriam,

ï

D

:

59

probavimus, üttiverfo terrarum orbi fo-

miiott

.nmen.ademptum, :Locus autem

j n

B

x'»

j

Ihlegontis e(t; Quarto auno centefuna [e-

ss

quude . Olyinpiadis imagua; €9 -excel[a inter

qinz u

O1HUE , .qu& , ante eath acciderunt , defeclio

Jolis fada,

iboit

Diej.borájfextá 4t4-in teuebrofaus

az n

u0-)em verfas , ut'flella in Culovifafint ; ttr-

lbt

racrte anotus in Bitbyuis-Nioad wurbis multae

t

«dei [uabvartit, Haec veró Eclipfis, quam

i,

refert Phlegon.,.cum tradita ab Evan-

hu

gelüs prob& congruit; idem enim u-

(s n

triusqueangus T'iberii Cefaris decimus:

"t n

nonus ,eadem horá fextà., & in utra-

tgte u

qUé terra concuffa eít. Et quamvis Phle-

ATT

gon eam Eclipfim non dixerit conti-

Vüx m

giffein Plenilunio, id tamentiaud ne-

fitity

gat, fed Aítronomicarum rerum im-

f i

peritus pratermifit.

Huetius veró in

F. G

emones

Ü

237

Fetia fexta Para[ceves.

Jüc;'üï'gü;,

TT

Demonftrat. / Evangelica propofit. 3.

ícribit, Hadrianum Greffonium in hi-

Mi

ftoria Sinenfi annotá(fe, in illis Regio-

Ws

nibus eodem illo tempore vifam Solis

8

extraordinaríam Eclipfim , que Quam-

ï:nmela.f:.

vutium Imperatorem vehementer com-

(

li

j

II

T

movit, Bertus tom., «, de Theol. difc.

lib, 29. cap. ult. pag. «87. multiplici

RTRU

Q dUf

eruditione oftendit, non Judzam mo-

dó , fed univerfum terrarum ; orbem

tb

E

tenebris circumfufum ; ídque fuiffe mi-

o

raculum ; nihil enim ejusmodi lun

!s Al[,':'ll

pleno orbe poteft contingere 5 trium

hia

autem fpatio horarum tenebris illis foe-

—

Do&orum ve-

t

datam Telluris faciem.

T

ró profert ztatis noftre, virorum au-

ia

&Goritatem , quibus adde Lamy Harm.

P

Evang. lib. $. cap. 3- pag. $96. Au-

"ia

&ores etiam heterodoxi eandem tra-

piduni

&ant materiam.,

Antonius Bineus de

—

T

morte Chrifti lib. 3. cap. 8. pag. 409-

gl

ait, fe olim exiftimáffe, tenebras uni-

( Cüml*v

verfam terram ingruiffe ; deinde veró

j t

eam amplexum fententiam, quz ftatuit

?

folam Judaam illis tenebris involutam ;

p

eam tamen obfcurationem miraculo

adícri-

jv s

fri

258

Feria fexta Parasceves,

adfcribendam effe fatetur.

Sol obfcura-

i HWF

[ D) füh

zu: modo quodam bominibus ignoto fuit , cim

Scriptores facri id alto filentio imvolvant.

In

euni ergo inguiritur omnino frufira,

Illud

h

j

C

cogitatuvi veclius eff , [olem. ob[curatum efe

ad indicandum. imnane , «tque. borrendum

Judaorum . fcelus.

Sagittarius: part. 2,

jer

i

Hiftor. Paff. Chr. cap. 17. noftram tue-

«

turfententiam.

H

In tom. 2. Differt. in

Nov. Teftam, é Mufeo Hafei & lkenii

doin t

extant bing diífertationes, quarum al-

]

tera Sigismundo Kifsling Audctore, De

Va hu

labere folis, laborante [ole juflitie ; altera

s ag

"

Cafpari Bofneri De fingularibus ac mirandas

if

quibusdai, qua morte Chrifliin natura ac-

« (in

eiderutit; quorum uterque cum Sagitta-

agl y

hn

rio pugnant pro obfcuratione univerfze

terrz ; ídque ftatuunt miraculo tribu-

Dd

i

endum, üàt videre eft pag. 368. num.

21, & fequen. & pag. 375. num. 35, &

IN

fequen. Necpulchra Theophyladti ver-

ln Tnj

ba fileripoffunt, qui in cap. 27. Mat-

Ti

thxi hec fcribit : Eran£ fenebre in toto

It ffï

mundo, nonin parte muudi , it in Zgypte;

At

at monflretur , quód lugeat in Pa[fione Crea-

Miüm, u

Voró Creatuya , €9 quod à. Judea lux recdf-

'??-*Dgerct,u

ferit :

?

Tun

Feria fexta Para[ceves;

249

M

At

ferit . Judeei quoque petentes fsgnum é Celis ,

uunc videant folem. obtenebrari,

ifn

l

Veli in. 'T'emplo difciffio pofl Chrifli mortem,

411[

Conciliatur Lucas. cum velique

Evangeliftis,

Alterum prodigium eft Veli, quod

r.o.ftr'aätï

eratin Templo, difciffio , de qua lo-

D g

quitur Matthaus cap. I$.

JEfus autem

& i

clamans vote magná emifit fpirituim.

E£ ecce

Qu d

Velum Templi faiffis eft à fummo usque de-

T

erfom. Et Marcus cap. 1«, JEf. autem

E£ velum

i din

emi[Jà . magná vece expiravit.

TU

Templi feilfum eft im duo à [nunno uque deor-

1

fum.

Quibus verbis ill

ud intelligitur,

d

contigifle prodigium ,

fimul ac JEfus

Yl

!

exttemum fpiritum exhalavit.Et quam-

AR

visLucasVeli fciffuram cum obfcuratio-

|

Mi

ne Solis conjunzat, ac deinde Chrilti

u |

*

referat mortem : !zobfiuratus efl Sol, €9

ii vt

Velum Teupli féiffumeft medium.. Et clamans

pl "m

voce inagná JEfus ait; Pater inmamus. iuas

du il

commendo [piritum meum

€3 bec dicens

t

expiravit: id tamen Evangelifte fuit con-

filium, ut duo illa miracula fimul con-

ij .

o

jungeret , üt Augultinus animadvertit

€

p

ml

260

Feria fexta Para[éeves,

de Confenf. Evang. lib. 3. cap. 19

u"m Wö m

Volens. enim. miraculum . suiraculo: adjun-

4 T0

gere , cnm dixiffet:. Solobfaératus. efl , (ub-

a

Jumgendum exiflimavit ; Et Veluu Tewpli

m

faff.m effl medium , — praoccupans videlicet ,

g d

quod expirante Domino fachuna eft.

j

dio t

T

Temtlum in tres partes: duolus oppanfi; velis

[agi t

divifum.

o

Templum divifum erat in partes tres;

r

A ran

quarum prima erateAtrium ; interior

altera , quae dicebatur Sanctuarium ;

ii

tertia , quz fanctiflima omnium erat,

Bo

N

Sandum Sancorum apellabatur , quó

nulli, nifi fummo Sacerdoti, fas erat

( wi

ingredi. Prima Populo, altera Sacer-

jnine

dotibus patebat; tertiam adire fumtmo

x

tantüm Sacerdoti licebat , & femel qui-

dem in anno in dieExpiationis.Duobus

D Ri

cz partes velis feparabantur,quorum u-

E

num ante Sancta Sanctorum oppanfum,

ab d

alterum ante San&tuarium ; üt conftat

n tj

€X Origene Trad. 75. in Matthzum,

LT

ubi ità de Templo , ejósque duplici

v:!wjm

Velo: Dwo, inquit , effe Fela, untm

1 Tj

quideum interius qued velat Sancla Sanclorum,

alterum

WQM

D

h

Feria fexta Parascevei, -

261

AKPIS

alterutn veró exterius frve Tabernaculi , five

J

Terna fuére Vela Moyfisztate

Templio

t d a

Tabernaculo oppanfa. Templum au-

[

CUMI

tem Salomonis, & alterum, quod,Sa-

T

lomonico disjecto, deinde &dificatum

eft, duo tantüm habebant vela ; nam

pro tertio & extimo velo ipfe erant

( T

'Templi fores: üt ex cap. $. antiquit,

udaicarum Jofepbi, &lib, 6« de bello

H

udaico colligit Sagittarius Par. 3. Hift.

» t

!

al. Chr. cap. 1.$, $. & 6. Quaritur

NT

itaque, interítisne velum, an exterius

IU ,

in Chrifti morte fciffum fuerit.

i, qi

,ned

Verius efl ,. interius velum difciffum , quod

l

famatur ex. D. Panli loco ad Hebr.

yt i

cap, 0. Cur velut fciffem fu ?

d

nb

D. Hieronymus Epift, 1 $o. ad Hedi-

biam quaft. 8. exiftimat exterius ve-

"n

gun. [

lum fuiffe difciffum. — Quarendum , quod.

i G

velum Templifüffum fi , exterius, an in-

zerius ?. mibi videtur in Paffione Domini illud

Pt

T

velum effe confciffum, quod in Tabernaculo e3

T

in Templo foris pofitum fuerat , €9 appellabatu

jj

exterivs, Quia nutic ex paríe videm

€3 ex par-

ii

te cognoe

262

fl

Feria fexta Parafceves,

?e agnofcimus, Cim autem vvenerit,quod perfez

gimm V

um efl, tunc £$ velum interius difrumpendum

g g

at

efl,ut omuia, que nunc nobis ab[condita funt,

Dom£s Dei Sacramenta *oideamus. (Contrà

g bug

S. Leo Magnus ferm. toc, de Paffione,

g,

n d

& Cyrillus. Alexandrinus in cap. r9.

1uls 0

Joann. putant , difciffum velum illud,

quod ante San&dum Sacorum oppan-

j b

Íum erat. Recentiores quoque alii ali-

ntbarat

as funt

fecuti fententias.

Gerardus

um

Voflius Harm. Evang. lib. 2. cap. 2.

s

arbitratur, unum tàntüm fuiíle velum

satit d

in Templo: Sienim duo vela fuiffent',

|

vt

ia

non dixiffent Evangeliftz, Felum Templi

feiffum efi,

Quam quidem opinionem

d

futilem effe, quis non videat? illud

g

hn d

enim, quod indefinité fcribunt Evan-

geliftez, Felum Templi fciffum efl , fatis

at

verum deprehenditur , fi velorum al-

ftenam

terutrum diícindatur.

Baronius ad

tf

/

ann. Chr. 34. num. 127. contendit,

ii

4

difruptum exterius velum fuiffe, quod

tubm lo

populo confpicuum erat,

Serry ex-

A.

ercit. 57, num s. & Gottus cap. 31. $.

nl

2. Baronio fuffragantur ; eósque, dif-

f JE[WI(

ciffum qui affiimant velum Sando

Vr

ancto-

i

Feria fexta Para[cever.

263

W

Sandlorum oppanfum, argaunt igno-

i Vr

rantie, quód duo in Templo fuiífe ve-

la nefcirent.

Ti

Cum iis fentit Lamy

M n

Harm, Evangel. lib. s, cap. 36. qui illud

kln,

etiam monet, quod, fi fuiffet intimum

velum diíciffum, Sacerdotum dunta-

1 0

tiribi

xat oculis objectum effet miraculum

ln qy.

illud, & quidem eátantüm horá, quà

Qiedid

Sanctuarium ad lucernas accendendas ,

& thura adolenda ingrediebantur. Sua-

Gentd

2' üpl 11

rez tom. 2. 3. par, difput. 39. fect. 2,

ifevm

de eare fibi fatetur non liquere, Cafau-

bonus itidemnon conftare fcribit Exer-

tll

d

cit. r6, in Baron. num. 9o, utrüm é

ptit

duobus velis difciffum fit à füummo us-

p d

que deorfum. Alii deni

U

ie exiftimant,

velum illud interius Íci

d

u

u bv

m efle, quod

nj li

Sancto San&orum praztexebatur; quam

um d

fententiam àüt communeni nunc fere

omnes fequuntur.

Vid. Cornel. à La-

quri i

t «

pid. in cap. 27, Matth. verf. $1. & ad

j aol

eundem locum Natal. Alexand, $. 26.

& Calmet, verf. 41. qui obfervat. D,

d

a

"

Paulum Epift. ad Hebr, cap. 10. fcribe-

"T

(l

j

re, JEfüm Chriftum, utpote fummum

p

Sacerdotem,Sgn&uarii viam per velum,

1

ii

Wi

264

Feria. fexta Parafceves,

m d

id eft, per corpus fuum, nobis patefe-

u

cille ; ideóque Apoftolum eam con-

wm

l

a

firmare fententiam , quam .pofteriore

loco attulimus ; fciffura enim veli ante

ff

gl

)adltlli. j

San&um Sanctorum oppanfi fignificat

Tfv

Wi

per mortem Chrifti patefactum nobis

iter ad Codlum, disjectas legis umbras,

aT )

Ti

verüámque Pontificem ad intima Templi

adytaingreffüm, ut omnes homines à

p

Rivetus in. Exod.

ir, ii

peccato liberaret,

u

cap, 26, verf. 31. veterum Hebraeorum

fecutus fententiam , probé textum in-

, nil

ïEEf

LJmf :

timum hoc velum exiftimavit, nec fuif-

T (

fe pellucidum, ne cujusquam oculis pa-

$0047

teret Sanctum Sanctorum, fed à füum-

I LT

mo Sacerdote tantüm , qui eó introi-

ret, videtur, Et Sagittarius loc, cit.

i inmid

tiag]

num. I3, miraculi magnitudinem ex-

(nfta

pendens notat, Velumillud fuiffe den-

(

fum, & firmz materiz, figuris fegmen-

tatis diftindum , nec pellucidum, nec

Dtteto:

ulla ex parte alligatum , ut ne venti

UPACT

quidem flatu commotum ullo modo

ïuïiiiüfnm

poffet diffindi,

Quid caufz fuerit, cur

"m

velum diffinderetur; querunt Interpre-

Qu

tes. . Euthymius &

heophylactus in

AU

Matthaz-

i

Feria fexta Parafceves.

265

5

Matthæuh dicunt , idcirco Deum ità

Wi

llm Q'Lw.,.

voluiffe, ut Gignificaret, à Templo di-

j

vinam recelfiffe gratiam ; & quó nulli

T N

mm Y hij

fasantea fuiffetingredi,eó pateret omni-

uj

Í

D

bus aditus, Ad hancfíententiam alludit

D)

n hi

D. Hieronymus in lfaiam cap. $2, Ve-

lum Templi à. f[ummo usque deor[um. [ciffum

Ls

lintimaïemgü

efl in duas partes ,. ut ovines ]ndaorum «a-

Ts hn

remoniz panderentur , € eo tempore implere-

r Bd

tur, quod in boc eodem Propbeta. dicit: Ex

Siou egreditar lex , 9 verbum Domini Det

d)

J ts

de Hierufalem, De Sciffura veli varias

It

Interpretum fententias refert Maldona-

p

tus in cap. 27. Matthzi num, $r

u dl

Quadam miracula [unt propter circmmiflan-

quuiti

as d

tias, Hyjusmodi fuit terre motus wiraculum.

In Judeane tautums an etiam alibi terra,

ia

Ti

Contremuerit , petra fuerint difrupta ,

€9 aperta sonumenta.

gt

De tertio miraculo itidem Mattheus

j t

g t

cap. 27. Terra, inquit, wrofa efl ,. €9 pe-

TT

?re fcif[e [aut , €9 monumenta aperta fgnt.

De illo terre motu lib. 4. de Canoniz.

u

Sanctor, par, 1. cap. 25. num. 3r. dif-

n

emon-

7

b

leruimus, ac miraculuþm,fuiffe d

Jie r-

Ítravi-

266

Feria fexta Parafceves,

N

ftravimus. . Ineodem Opere noftro de

"I

Canonizatione obfervavimus, quod-

MUTLI

dam efífe oftentorum & miraculorum

um

genus, que prodigia quidem fint pro-

m !

pter circumftantias , quibus eveniant ;

qun

femotis tamen illis circumftantiis, nihil

ponpt a

quidquam habeant, quod naturz fu-

m

peret vires.

Cui doctrine in hoc terre

m n

motu loeus eít fané commodus. Teira

Voldit

enim eo ipío tempore contremuit,cüm

od

Chriftus humani generis Servator cla-

T

vis ctuci affixu- mortem oppeteret per-

Ti

fidiflimis Judzis illius necis auctoribus,

t lng

Terrá praterea tremefactà, plures veri-

Rn

tatis viam ingrefli funt, & crucifixum

iil

prepotentis Dei Filium eíle , palàm

li,

confe(fi, Quze omnia notavit etiam. Ca-

EXUU

fparPofnerus cit. differtat: De frngularibus

Toneny,

€9 mirandis quibuidam; qua morte cbifli in

Q Jf

natura acciderunt , num, 26. Quazritur,

t i

in Judzáne tantüm, an veró alibi etiam

Irücdyal

concuífa terra fit , petre dilrupte &

if

aperta monumenta.

Origenes Tradt,

ld ion

35. in Mattheum , in Judea folüm ca

U/l-ïw ü[q,(

docet contigiífe, . Nec entm extra Juda-

Is

am patrec di[cil]e [unt, aut uumneuta ape ta

V, .

Dodfent

M

j

Feria fexta Paratcever,

263

! Wl'g 1

fumt alia , nifi ea tantummodà , qua in Hie-

m'lï, Fïüd.

ra(alem erant, aut forté in. Terra. Judae ;

U

&ec 4lia terra tremuittunc, mfiterra Hiera-

s "L').;xq.

a

«««««

fale, Sané Matthzus videtur innuere,

non ultra Hierufalem , & vicina loca

lat

monumenta aperta efIe. Exezntes de uo-

r

um ntis,pofl. Re(urrecttonem ejus venerunt ii

i

San&lam Civitatem , && apparuerunt mul'a.

s m

Nam fi aliter diceretur, fatendum eflet,

CTA

Sanctos homines in remotis regionibus

UT

é tumulis excitatos, mirificé per aéra

p

Hierufalem avectos e(fe; quod omnino

alunt

De Sanclorum il-

tacent Evangelifta.

fs

la Refurre&ione non eft hic fusé dif-

QUi

ferendi locus,

Sed ut pauca quedam

de, n

attingamus, nonnulli putant, eos aper-

^

n

tis monumentis vel iplo mortis Chrifti

d

momento, velpauló poft revix:ffe, &

T

cum JEfu ad Inferos defcendilfe, five

-

if

etiam, antequam Chriftus refurgeret,

]

if

revocatos ad vitam extraHierofolymam

da«

um

delituiffe, quó ingre(li fint, poftquam

illead vitam rediit,

Delituerunt .extra

" T

j ilün

Ubem , ibíque apparuerunt , .ut fmud 83

T25

1orti €3 re[urreclionis Chrifli glovia in ip[is 4p»

m

"1]

!

pareret,. ütait Lamy Concord. Evang.

M2

lib.

,'un:

268

Feria fexta Para[ceves,

p

lib. $, cap. 36. pag. 6oo. Verüm coni-

munis fententia elt, tremefactà terrà ,

monumenta quidem in Chrifti morte

$ u

J

f rll

aperta effe , Sanctos veró cum eo revi-

xifle , üt videre eft apud Calmet. loc,

cit. verf. $2. Natal. Alexandr, $. 27.

Suarez loc. cit. $. In quibus dulitari po-

?. Terram porro fuiffe concuffam ,

& aperta monumenta, petrásque dis-

ruptas etiam longé ab Hierofolymis &

Judaa, verifimile ett ; nec defunt apud

Baronium ad ann. Chr. 34. num, 128.

monumenta ex hifítoria deprompta, &

apud Calmet. loc.cit, verf. $1. & Sua-

rez loc. cit. $. Qwari veró potef] , & Gret-

ferum lib. r, de cruce cap. 33. qui ve-

TU

n

teri traditione ait effe acceptum , Al-

v

vernie montem in Etruria, & Promon-

Hiraa

i

torium prope Cajetam eo terre motu

[;

e(le difhífa, üt hodie apparent,

Etfa-

né Phlegon terre motum item ut folis

li

At

deliquium commemorat : & D. Tho-

mas 3.par. qu.44.art.4.ad tertium docet,

imylig

petras eífe difruptas a4 offendendum, quod

rh-u v,m,

lapidea bominum: corda per ejus Pa[]ionem

!

m h

emollirentur ,. C quàÀ totus mumdus virtute

J

L

Pajfiouss

u

Feria fexta Parafcever.

269

M

"

lls

Paffionis e)u erat in wielius commutandus,

Ex quibus intelligitur , rationes tum

(j

veras, tum etiam mylfticas fuppetere,

Af s

"

quamobrem illud miraculum non in

Ce.zn:gï.,;l

Judaa folüm fed alibi etiam credamus

li

154

contigiffe,

Hunc autem vehementem

P

[

h

terremotum fanépon carere myfterio,

tonwüav;h

baud temeré quis affirmaverit, quo vi-

J

delicet Deus Filii Divinitatem palàm fa-

cere voluerit,

Quamobrem in Pfíàal.

l

ul

l

T

:

67. Deus cinm egredereris in. confpea. popali

T Y

E

Bui, chm pertranfrres in. deferto , terra mota

ä

fpi, c

e: & Pfal. 97. — Moveatar mare €9 pleni-

Imi

on

tudoejus , orbis terrarin €9. qui babitant $n

:

&t

e , à con[pe&ju Doinini , quomiam veuit ju-

!

M

)

dicare terram : & Pfal, 113.

A facie D:-

ï

l

mini mota efl terra, . 4 facie Dei . Jacob.

1

IOEIILCA

Hifloria ex Plutarcho , que congruit cum

fereim

zeimpore viortis Chriflü , de Tbano

"d

5

"

JEgyptio.

»1:'

IU

Quartum miraculum non ab Evan-

!

Tho

geliftis, fed à Plutarcho in lib. 4e Jef-

iümdocïh

troraculis tmemorie proditum eft.

lile

,;g,g,;,;z,f

igitur narrat, cüm 1n Italiam tenderet,

hu |

/

& jam Echinadas praternavigaret na-

fl

vis Redor quidam , Thamus nomine ,

T

m

3

IEgy-

290

Feria. fexta Para[cever,

hn

(f

J&gyptius, remififfe ventum , auditám.

u

J

que vocem ad Paxas Infulas, que Tha-

J

AO

:mg

mum appellaret , juberétque ipfum,

ubi Primü n ad portum Pelodem ap-

((

W

j

puliffet, clamare, magnum Pana elfe

At

out U

mortüum ; que vox rerum omnium

parentem , & naturz auctorem fignifi-

cat; Thamus autem, ubi paruiífet, eám-

il 3R

que» quam juífus fuerat, vocem edi-

diffet , ejulatus auditos effe quafi Pa-

[

M

,[mLUr

nos obitum gementium; pervenifTe id

lo

ad Tiberium Cxfarem , qui ex ipfo

M

35 GRU

Thamo de re geíta certior fa&dus, ho-

minum eruditorum ea füper re fenten-

!'!mx

ia t

tiam exquifivit,

JEmilianus Rhetor

apud Plutarchum narrat, id à Patre

t

Epitherfe rei ipfius tefte fibi traditum,

g

Cüm autem id in tempus mortis Chrifti

vdonisd

