Plura funt in Teftamento veteri de

a

Refurrectione Chrifti oracula. Pfal.1 14

n

]

i

d

4

Circumdedertiat sne dolores mortis, £. peri-

€ula Inferni invenerant me €3c.

Conmver-

l

l:

r

zere anima mea in requiem. tuam, quia Do-

wiünus benefecit tibi, quia eripuit animam

b u

pl

IT2 Tv

meam de morte, ocu!os eos à lapfu. Et Pfal.

70. Quantas oflendiffi mibi | tribulationes

y t

Mu

multas & malas, && comver[us vivificáfli me,

&& de aby/Tis tevva iterum reduxift me, Et Pf.

m Jht

40. Tz autem Donine miferere met, €9 refu-

168

ütatne, C5 retribuameis, Chriftusetiam-

i t

num vivus futurum przdixit, ut revi-

i m

vifceret, apud Matth. cap. 16, Exinde

wsard g

empit Jefus oflendere. Difcipulis fuis , quia

t (tom

oporteret eum ire. Hiero[olymam , €3. multa

qniit,

pati a. Senioribus €$ scribis dv Principibus

Uaf

Sacerdotum , E& occidi, 3. tertiá die refur-

ld t

g£ere: & apud Joann. cap. 2. Refpendit

tj um

Jefus €9. dixit eis : Solvite Templum boc, €$

Lj

in tribus diebus excitabo illud €Z«,

Ille au-

Vaf

Zem dicebat de Templo corperis [ui. — Càmm

T0j

erzo re[urrexiffet à mortuis , recordati [unt

H

Difcipuli ejus, quia bec. dicebat ; €. credi-

Vij !/'/l)n'fä

derunt

Sabbatbum Sanctum.

351

il y

derunt Scripture, & fermoni, queui. dixit

|

JEfw.

lt

Atque inde factum eít, ut

i

Principes Sacerdotum, & Pharifzi pe-

i

terent à Pilato, ut juberet, cuítodes per

[

triduuum vigilare ad fepulchrum, ne

n

Difcipuli Chrifti Corpus inde aufer-

Ms D.

rent, & dicerent furrexi(Te ; üt eftapud

m

Matth. cap. 27. Comvenerunt — Principes

du

Sacerdotum E9 Pbarifei ad Pilatum dicen-

hi

—

tes: Domine recordati [umus, quia. [eduGor

m

ille dixit adbuc vivens : Pofl. tres dies refut-

TY

gam.

Jabe ergo cuflodire fepulcbrum usque

(en

im diem tertium, ue forté. veniant. Difci-

Xl

puli ejus, €9 furentur eum , €3. dicant. ple-

u

—

bi : furrexit. 4 mortus , E erit novilji-

j bl

maus error pejor priore,

Poft Refurrectio-

nem fuam Chrifttuas Dominus multis

f m

TL

um

apparuit, üt alibi demonftrabimus;

Wv ]

quod affirmaté & liberé teftati funt Apo-

"m n

ftoli ACt. cap. 3. 4u&lorem veró vite inter-

"

feciflis

nuen;

Dess fucitavit à mortuis, cujus

T

st

nos tefles fumuus 5 cap. 4.. Et virtute magná

;, m

reddebant Apofloli. teflimonium . Refurreclionis

f**i* CW

JEf« Chrifi Domini uofri; & cap, 10.

Hunc Dens. [ufcitavit tertiá. die , €9 dedit

i

w:äp- |

eum manifefhum. fieri non. omni populo ,. fed

teflibus

! ;W' l.

l

l

sl

356

Sabbatbum: Santtum;

toflibus. praordinatis à Deo, nolis qui auan

m

"blk f(h

ducavimus €& bibimus cum illo , pofiquam

ve[urrexit à mortuisy & cap. 13. Deus. verà

aürt

fufcitavit eum à mortnis tertià. die, qui vifus

gxauconlij

Ti

efl per dics imultos bis, qui. fmul afcenderant

NU

JJ

l

(

Cum eo ce Galilea. in Hertfalem, qui uique

nunc [ur.t tefles ejus ad plebem.

':E],.,Mäölül

jX

Teflimcia D,Panli de Chrifli Refurre&lione,

qonhitd

S. Paulus item, r. ad Corinth, cap,

Dd

N

15.aperti(Iimé teftatur de Refurrectio-

ne Chrifti, dicens, eum poft mortem

vifum efe Cepbe, 9 pofl bac undecim : &

st od

ftatim poft Fifus eff plusquam quingentis

fratribus [nnul, ex quibus multi manent usque

t q

adbuc , quidam . autem : dormiérunt : vefert

v i

etiam, vifum e[fe 4 Jacobo, ac deinde ab

n

"Apoflolis ammibus : denique ait : Novi/fime

Asb

autem. onnium tanquam abortivo vifus. efl

Wa

€9 mibi,

vrtfs

Huetii animadverfio fuper fide teflium de

lb

tl

Qtri

Chrifli Refurrecliont,

lin

Perpulchré Huetius Demonftr.

D

Vl

vangel. Prop. 9. cap. 142. oftendit ,

U

teítes de Chrifti reditu ad vitam nulli

eue

IU N

wl

Sabbathbum Sanciuim.

357

At

elfe exceptioni obnoxios.

Qui enim

t

credibile eft, Apottolos palàm teftari

voluiffe Chriftum rediiffe ad vitam, nifi

id revera contigiffet, teftésque proferre

aufos, à quibus mendacii convinci po-

T m&u

tuiffent ? incredibile eft etiam, volui(fe

pro mendacio, cujus ipfi fibi efTent con-

Icii, vel pro re, quam non fatis explo-

inip

ratam haberent & cognitam, depacilci

Pra-

la,

vitam, atqueadeo profundere.

U

terea quis putet, Apoftolos Chrifti cor-

[

^miig

pus clanculum furripuiffe, ut tigmen-

T

tum de Chrilti advitam reditu univerfo

|

ünmptti |

terrarum orbi obtruderent, illuderént-

que vulgi credulitati ? Quod Judzi

lümïüïlïül ;

j

I

perfidià quádam vulgari. ítuduerunt.

m,:.lä

Communi enim Synedrii fententià mi-

NU

lites fepulchro appofitos pecunià fub-

u

ornaverant, qui dicerent fibi fomno

]

opptellis Difcipulos Chrifti corpus clàm

:T

fuftuliffe, üt narrat Matthaus cap. 28.

1]

& |

Simplices homines, rudes, imperitos,

.

cuj

usmodi erant Apoftoli, meticulofos,

& ad fatellitum adventum pauló anté

)

ji

n

jj

trepidantes, tantum facinus aufos elle

prge

j P

nemo profe&ö crediderit; cüm

fertim

us

yli

338

Sablathum Sanctaui,

PU

£,

fertim, dum propé effent femifomni fa-

tellites, quileviffimo rumufculo exci-

$o«

'gog adfffibw

tari poterant, tantum otii- fupereffe

Apoftolis non potuerit, ut ingentem

i

lapidem fepulchri oftio J appofitum

gt

amoverent, & fafcias inftitásque, qui-

? pgmdaïlï

bus Chrifti corpus conftringebatur,

i an d

disjungerent & explicarent,

lllud

d d

db

Huetii argumentum fusé profecutus eft

& exornavit Hermannus Wtfius He-

galrm

ia

terodoxus Auctor Sacrarum in Apo-

ftolorum Symbolum Exercitat. 19.

um

num,. 30o.

nymi

u n

Pilati teflinonium de. Chrifli. Re[urreGlione ,

alhul j

it&nque Jofepbi bifforii,

l. n

- Neque veró pretermittendum, apud

atm Mi

tüpdnm

iplos Ethnicos judzósque teftimonia

extare de Chriíti reditu ad vitam, Con-

i lu

ftat enim , Pilatum , cüm de rebus

Muf

Ajiri

gravioribus, quz fe Priefide in Judea

contigiffent , Tiberium, üt mos erat

lMul

Praefidum Provinciarum, certiorem fa-

FTT

ceret , Chrifti quoque mortem, pro-

digia, que confecuta funt, & reditum

ejus ad vitam in eos Commentarios re-

tuli(Ie

|

Sabbathum Sanctum,

359

ii

tuliffe , iisque permotum Tiberium

i

egiffe cum Senatu, ut Chriftus intet

us

Deos adfcriberetur.

Vide Calmeti

Differtationem de Aclis Pilatiad Tibe-

[ L

J

ipltm

rium Cxfarem miffis , quod ipfi quo-

fa&qu:, "

que pertractavimus lib, r. de Canon,

ht

Sanctor, cap. 1. Jofephi veró lib. 18.

3

Antiqu. cap. 4. luculentiffimum eft. de

tl

Chriíto teftimonium : Faiz; inquit Jo-

Tif

fephus, bec tempore. Je[us vir [Japiens, fi. ta-

Erat enim

lr

men virum illum oportez. dicere,

sürabilium operum effe&or, magiffer bomi-

Ti U

uuim, qui vera libeuter amplechuntur.. Et plu-

rimos quidem ex Judais, plurimos ettam ex

Hic erat. Chri-

imd,

Gentilibus ad. fe pertraxit.

"

fius.

Cmque eum a Primoribus Gentis [uc

hn

accufatum Pilatus ad. crucem damna[fet, ab

eo diligendo non. abfliterunt, qui primum ca-

n

j

peraut.

Nam pofl tertium diem. redvoivus

db ts

ipfis apparuit, ctm Divini Vates bac aliíque

!

il

i

i

quamplurima admiranda de eo pradixiffeut,

TR

|

Neque ad bunc diem defecit denominatum

ab €o Chriflianorum genus.

"

|

um

|

T

Jefephó

"ngb).'f' |

ul

sMa

360

Sabbat^um Sanctum,

Jofephi teflunonium . agnovit Chryfoflomus : [o-

A feotus

s li

«ens il efl genuinus, non fubdititius, Spiuia-

AWP«

l

J« monflro(a &v impia doctrina,

"

ln

iï

De eo Jofephi teftimonio ita Chry-

W

f

n

foftomus Homilià $. in Ada Apoftolo-

u

rum : Effet fortaffe fermo [ufpecius) — Quia au-

$ Wieinn

zein Iudaus &* emulazor , qui pofl Evangelium

imm n

fleruit , quemode non. omnibus manififla. [unt,

x Dmm

j UI

lt

que facla ? Si quis veró. contendat, à

Chriftianis Jofephi hiítoriz teftimoni-

xsp

tU

"

n

um illud pio dolo aflutum, z ille vel

M

feveriflimos Criticos anxià & odiosà

i

1

fedulitate fuperaverit. Eufebius enim,

u

Hieronymus, lfidorus Pelufiota, So-

4 ERN

zomenus, & Nicephorus locum illum

"m

Jofephi tanquam genuinum & legiti-

ldl

n

mum in fuis fcriptis reprzfentárunt ;

It

l

d Eï

& conítans & perpetuus omnium co-

tll

dicum, five manu exaratorum, five

W

formis impreflorum confenfus de illo

NI

S.tzm Y

Jofephi foetu dubitare non finit ; quis

L

enim credat, fi à deceptore aliquo ea

verba fuiflent inferta, nullum omnino

Codicem illius manus effugiffe ? De

mmc A

celeberrimo hoc Jofephi teíftimonio

n

verba

L

l,

Sabbathum Sancdam,

361

"wa(a.

verba fecimus cap. r. lib, r, de Cano-

:

nizat, Sanctorum.

Bernardus Mont-

I

3!, »

|

faucon cap, 2. Diarii Italici teftatur in

Codice Ambrofiano Mediolanenfi dili-

j us

genter infpedo verba illa, üt in aliis

lol

Codicibus reperiuntur , fe deprehen-

i Qu

difTe. Videatur Antonius Boucat Theol,

lia

Patrum tom. 3. differt. 2. deexiftentia

ii

Incarnat. Dominice art. $. qui de hac

(

re fatis abunde ibi diíTeruit,

Benedi-

[«

&us Spinofa, qui ex Judxo Chriftia-

Dbv

nus , feu qui , ut veriüs dicamus , vel

f od

Judaicam impietatem animo retinuit ,

1l

vel omnem religionem amifit, cüm vi-

i, M

"

deret maximo Refurrectionis Chrifti

K

Y

)

W

l

iM

miraculo monítrofam impiámq; corru-

yge

ere fuam doctrinam,quà omnia miracu-

Yi

la evertebat, Epift. 25. fatetur, ab Evan-

at

geliftisRefurredionem Chrifti creditam

)

l;x

oportere, quam cum omnibus ejus ad-

il L,m

jundis tam minutá diligentià tradide-

|

Ü

|

runt, fed,falvà Evangelii doctrinà, eos

d

I

!

decipi potuille, Qui veró falli potue-

Q À

rint, explicat Epift. 23. ubi ait, Chri-

ftum allegoricé diciad-vitam rediiffe ,

i

;0

& omnia, qua narrant Evangelifla, nou. res,

j w

"

ft

Sabbatbum. Sancium,

M

362

Adversüs tantam

j u

fed appariticnes fuiffe.

k

nefarii

hominis impietatem

Lamy

1il

a d

(

Harm. Evangel. lib. «. cap. 41. vehe-

menter invehitur : Et Chriftum quidem

( l

(j Enl l

puellam coram ejus parentibus pau-

100 100 1

císque fuis difcipulisait ad vitam revo-

wl

J

:

càlle; unicum veró mulieris viduz fili-

Jrll,

!

i. Wv

W

um prope Naim coram omnibus, quot-

quot ejus funus profequebantur, vite

i.

reftituiffe ; Lazari lethalem morbum

cüm cognoviffet ; Bathaniam veniffe;

Ym

ante quatuor dies mortuum , & in mo-

ii

numento conditum cüm inveniflet ,

Hmds |

julfiffe furgere , &ad vitamrevocáfle ;

38 m

B

quo miraculo Judaorum furor acriüs

in Chriftum exarfit, Itaque illud con-

Tiydht

cludit , quód, cüm vere horum mor-

* q

tuorum Refurrediioni , quotquot cre-

J o

dunt Evangelio , prabeant fidem, ne-

ind i

mini profecto de vera Chrifti Refurre-

QUPX

&tione fübire poteft dubitatio: Refurre-

nf

&io autem illa &* aliorum certum efl argumen-

Al

h

l

I

!

tum , veram fuiffe Chrifli Refurrecionem. Te«

gt

fles.enim.| Apofloli poteflatis , quá toties vide-

bot

zant , eum de morte fuiffe vitlorem , non. pote-

"'Iþm) m

rant de Refurreclione ejus dubitare , quam ipft

W j

eculis

Sabbatbum Sanä?z/m.

365

!

eculis, manibus ,

€9' omni fenfu | explor-

averant,

Adversiüs

Spinofam

Tra-

j

&atum de Veritate Refurrectionis Chri-

fti confcripfit Joannes Colerus Luthe-

l

J

ranz Ecclefie minifter Hage Comitum

Tl

anno 1706. in eadem urbe typis im-

Vdeb.

preífum, qui etiam Jofephi teítimoni-

N W*

um, de quo fuprà verba fecimus, üt

f

genuinum agnoícit,

DAf

]

lil

IN

li

De tempore €5 bora, quà Chriftus refuvexit,

lu

Quá die Chriítus ad vitam rediit, ea

Val

ebdomadz primaeft; apud nos Do-

".'acäjlï;,'

minica, quam Matthzus cap 28. vo-

QU

cat primam Sabbathi.

Sabbathum au-

m

tem appellat, vel primam hebdomadz

(f

diem , quzefít Dominica, vel primam

g

poft Sabbathum , que Dominica iti-

( t

dem eft, üt bene animadyertit Suarez

j

tom, 2, in 3, par. qu. 46. fect. 1. neque

j Er,i"f*

enim.in facris paginis novum eft Sab-

ag

qn

bathi nomen ad totam fignificandam

iui. l

hebdomadam ufurpari; quamobrem

"T.

verbailla Luce cap. 18.

Jeiuno bi in

Jabbatbo , intelligenda de hebdomada ;

LA

l

. Ill ',/i

qui enim bis in eadem die quispiam

p

2

Jejunare

u

264

Sabbatbum San&clum.

um

jejunare poflit? D. Auguítinus Ep. $5.

! nwminli

aliis 119. c. 13, Dies, inquit, Dontini-

mil, à

cu: non Judes, [ed Chriflians Refurreclione

ii

Dominmi declaratus ell , 9 ex illo babere cupit

feflivitatem fuavt, Et Tract. 120. in Joan,

Una Sabbatbi, quem jam diem. Dominicum

propter Domini Refurre&lionem mos Chriflia-

nus appellat,

Dehora, quàáChriftus re-

"3 g;;;f

vixerit, facri interfe diffentiunt Inter-

hg in

pretes ; & Hieronymus Ep. 150. ad He-

^m

dibiam quzft. 6. ait , eam horam ho-

m

minibus effe emnino incognitam. 4z-

" lh

gelum autem uon putemus idcirco veniffe , ut

Md

aperiret. fepulcbrum Domino ve[urgenti , €5

revolveret. lapidem , [ed pofiquam. Dominus

Ua

refurrexit borá , quá ipfe voluit , €9 que

f.ïds nggh

nulli mortalium cognita efl. Communis ta-

L

M

lj

& l

men fententia eít, fufcitatum à mor-

tuis , illucefcente aurorà diei Domini-

li ]

ce ; quamobrem fandz mulieres, quz

qug

füummo mane acvixorto fole venerant

t

die Dominicá ad fepulchrum, non in-

V

d

venerunt corpus Chrifti, qui jam ad

itam rediérat, üt narrat Marcus c, 16.

A

li

id |

Et valde mané un& (abbathorum vveniunt a

ln d

tmonumentum orte jam füle.. Et Lucas c:24.

Uná

Sablathum. Sanizm.

365

N

Und autem Sabbathi valdé diluculo venerunt

ad ionumentum portantes , que paraverant;

[1 EW

Qf on

aromata , Cj invenerunt lapidem revolutum

Wt

d monumente , €4 ingre[[e mou invenerunt

Corpus. Domini,

Atque ea eft D. Tho-

n lw

D

ma fententia 3. par. quaft, $3. art. 2.

ad tertium : Chriflus re[urrexit circa dilu-

].

hu

culum , illucefcente jam . die , ad fignifican-

p h.

dum , quod per [uam Refurreclionem nos ad

lll

lucem. glorio inducebat , fuut wortuus eff ,

i

advefpera[cente . jam die C recedente in te-

r

uebras , ad. oflendendum , quód. per. [uam

mortem deftrueret. tenebras culpa. & pana.

wj

w Ü

Baronius ad ann. Chr, 34. num., 173.

& 174. ex eo hymno, quiin Ecclefia-

J

N1

fticis Pafchalium Feftorum Officiis ca-

nitur, inferthanc effe Romanz Eccle-

m

fie fententiam,

Suarez eandem opi-

n

nionem loc, cit. fe&t. 2. proponit, tan-

|Die

p

quam quzfit ad veritatem propior;

monétque, Divi Hieronymi , aliorm-

Ts

r

que Patrum , qui fcripferunt incogni-

tam eífe horam , quà Chriítus furrexit

TE

à mortuis , hunc fenfum efle , nobis

I(USCJ-('

horam ipfiüsque hore monumentum

L

non effe compertum. Nam licet. dica-

Q.3

tnus

Luæv'ri:ä

366

Sabbathum. Sandium,

jj , !

mus, Chrifium re[urrexilfe pofl incbeatam lu-

£e diei Dournici, jnoramus tamen, quan-

1

tum tempus. illius diei fuifet transaclum. Cal-

Mdl h

metus cap. 28. Matth. S. 2. ait, de ho-

ra,quà Chriftus revixerit, ne verbum

quidem fieri in facris paginis ; hinc fa-

&umelle, utea de re facri inter fe dif-

"

Vb

M

Íentiant Interpretes ; quosdafh enim

j t

win n

exiftimáffe Chriftum ad vitam rediiffe

node Sabbathi ineunte; quosdam pau-

a

ló poft mediam noctem ; alios veró ,

M

appetente aurorà Dominice ; quam

E

fententiam üt verifimiliorem ampledi-

MUfI

tur.

Revixit enim Chriftus haud ità

d

N

W H

multó anté , quàm Angelus defcende-

i

ret, &fepulchrum apperiret, & terra

qutm

contremifceret: qua omnia cüm inte-

t Y

rea contigerint , dum íancte mulicres

ymail

venirent ad fepulchrum , ipfie autem

wl

pauló poft folis ortum eó pervenirerit,

m

perfpicuum eft , Chriftum pauló

thtf

antefolis ortum, feu illucef-

cente aurorá ad vitam

(w:&iq».m

m

redïiH*e.

QU

Seuten

UP

"

]

sabbatbum San&un.,

367

&i

Sententia , qua flatuit paulo ante folis or-

^ d

tun Chrifiam redü[fe ad vitam , duabis ob-

d

noxia difficultatibus. Prima difficultas ab

itl dï".*.«

veneraut fanéla wulieres

Dd

Vba?a, quá

ad fepulcbram,

" h.;C;, l

Md

Binc huic fententiee difficultates obji-

Vif

ci folent : quarum prima eft , incom-

nj

pertum nobis effe , quà horá fandte

dnni

mulieres venerint ad Sepulchrum , ac

ii

propterea exploratum nobis effe non

j

poffe, quà horá Chriftus revixerit. San-

p

& veró mulieres ad fepulchrum, quà

hd

horá pervenerint , non fatis cognitum

n

habemus

propter

Evangeliftarum

quendam veluti

diffenfum.

Eas e«

um

Qinide

nim Matthaus tradit ad fepulchrum

zmin

perveniffe vefpere Sabbatbi , Marcus

j

D

valde mané orto jam fole, Lucas , wal-

n

dediluculo, & Joannesmané chm ad&uc

zenebra effent,

Conciliantur. Evangelifie de bora, quá u-

lieres venerunt ad monumentum.

D. Auguftinus de Confenfu Evang

v

lib.3, cap. 24-hanc folvit difficultatem.

Eau-

4

368

g

Sabbatbum Santium,

il thm l

Eandem enim advertit horam fignificare

eum , qui dicat v«lde diluculo , ac qui

qii; i

dicat va/de mané orto jatm Sole, velcum ad.

r

buc tenebras e[fent : dies enim cüm illu-

m

cefcit , quedam adhuc tenebrarum re-

ftant quodammodó reliquiz , quz fen-

fim majore vilucis affulgente paulatim

MM

Tf

difcutiuntur.

Die quippe [urgente , — alique

5 m*þrf[i

reliquia tenebrarum tantó magss extenuantur,

ins, H

quantà magir oritur lux, Nec ab ejusmodi

um d

explicatione illud Matthzi difcrepat,

dét, t

Ve[pere Sabbatbi: non enim , cüm dicit

Vefpere, extremam diei partem fignifi-

qum

care vult, fed planetam illum, qui pau-

Fitii

i

m

ló ante folem oritur, quíque lucifer

appellatur , ideóque Auroram Domi-

a v

nice , prafertim cüm addat, que lucr.

dl

fcit in. prima Sabbatbi ; que verba. eam

qui

fignificationem , quam voci illi vefpere

C5 ENT

tribuimus , pulchré confirmant, ld

Ti

optimé advertit Baronius ad ann. Chr,

Gf ()

24. num. 172. quiait, nihil fibi videri

LU d*h

hác explicatione ad conciliandum Mat-

(

theum cum ceteris Evangeliftis acco-

modatius.

Suntalii, qui fané non ab-

furdé duo diftingnunt tempora; alte-

rum ,

]

Sabbatham San&hum.

369

b

rum, cüm fan&z mulieres funt domo

i

egreíIx ; alterum, cüm ad fepulchrum

Xj

pervenerunt: ac Joannis verba, em

Q

adbuc. tenebra e[feut , ad primum , ea veró

m

Marci , orto jam Sole, ad fecundum tem-

Ul

pus eífe referenda , cüm primié Sole

falin

prodeuntes radii noctis tenebras difpel-

T

lere inciperent.

Cüm igitur Calvariz

hu

locus, & hortus, quo Chrifti corpus

uml

inje&um eft, extra Hierofolymam fita

Ányi,

effent, nonnihil temporis elapfum fuilfe

10 d

oportuit ,

interea dum mulieres domo

fun

egrele venirent ad. fepulchrum,

EÓ

Tpte

ubi pervenerunt, lapidem , quo occlu-

Acr

debatur monumenti oftium , revolu-

——

r

tum viderunt, quód quidem , ütindi-

cium facit, Solem jam fupra Finitorem

[

QW

apparuiffe, ità verifimile effe probat ,

r

cas extremá nodlis parte domo egreflas,

u i

illucefcente primo diluculo , feu albef-

cente Coclo. nondum tamen omni-

"T

j

' bus disjectis tenebris, ad fepul-

pl

chrum pervenifle,

T

j

Q.5

Altera

mai c

!

M

370

Sabbatbumm Sanclum.

j OP'"

Altera diffcultas ex Chrili verbu :

Sicut Jonas &c,

TT

uU

Hác primá fublatà difficultate, equé

T

ggx ym

gravem alteram folvere aggredimur.

"T

Aitenim Jefus apud Matthaeum cap, 12.

T

gl

Si.ut fuit. Ionas in. vetitre ceti tribus diebus, (

tribus noclilus , fic evit. Filius bominis in corde

t

n

terrao tribus diebus dv tribus noclibus

u

(uit

Quod

fi Chrittus pauló poft Ferie fexte me-

[ nFUl,

ridiem eft mortuus

& Dominicá die

wm Jn.

Coelo albefcente revixit, profectó in fe-

lia

r

pulchro tribus diebus, totidémque no-

&ibus jacere non potuit

prafertim

t W

cüm tres dies illos folidos fuiffe opor-

La

teat,

Marci enim cap. 8. habetur, Er

h]

poft vves dies refurzere

Matth. cap, 27

010 Q

Pofl tres dies refurgam.

(

JlHa

Solyitur difficultas,| Poft tres dies figni-

d M

fikat tertio die,

Vür [

Hanc ut difficultatem enodemus,ob-

fervandum. primó , Chriftum dixiífe

UIPA(

tértio die, non veró poft tertium diem

( ?1'

fe fufcitatum iri à mortuis,

Etenim a-

m.ïl ET

pud Matth, cap, 16. & Lucam c, 9. ha-

W )

betur :

Sablathum Sanchum,

371

betur : Oportet Filium bominis imulta pati, &

tertiá die refurgere, G Joann. cap. 2. Sof-

vite "'emplum boc (* in tribus diebus excita-

Vb

bo ilud. — Quod autem fcripferit. Mar-

cus, pof! tres dies refurgere, & Matthaus,

(07, 1]

la

pof. tves dies refüvgam, haec juxta commu-

ift (

nem loquendi modum ità accipienda,

t

ut nón poft diem tertium. fed tertio

M

die Chriftum ad vitam rediturum 1in-

h»ma

telligamus.

Hunc veró loquendi mo-

i

dum ufitatum effe ex eo apparet, quód

U

Levitici cap. 12. Deus octavo die cir-

cumcidi puerum jubet, Lucas veró

Q

t

Ícribit: Poffquam con[ummati funt dies. odlo,

ut. circumcideretur puer ; atqui Chriftus Je-

Qu

il

D]

fus non poft octavum diem, fed ipfo

o&avo circumcifus eft die : ex quoin-

M

telligi poteft, verba illa p»f tres d:es non

aliter accipi folere, quàm pro tertio

al

die. Atquehanceorum effe verborum

veram fignificationem, ex ipfius Mat-

——

5

thai cap. 27. colligitur. Eo enimloco

| (MC

Principes Sacerdotum &Pharifzi, poft-

pit

quam Pilato fignificárunt, Chriftum

dixifle , pof tres dies ad vitam fe reditu-

u

:L,fïj

-u ts Ikue:

um , Donine vecordati [umus , quia feductor

,[v

[

M

372

Sabbatbum San&ium.

iie dixit adbt vivens : Pofl tres diesve[urgam,

ml

i

[

non plus à Pilato petendum fibi exifti-

^

márunt, quàm ut ad tertium usque

c, |

N

uI

q

diem fepulchrum cuftodiretur : iube

eigo cuflodiri fepulcbrum usque in dem tertium,

q Jnt

j A

l

Ex quo palam ft, vulgari modo lo-

quendi , cum quis pef! res dies diceret ,

i

"

ii

E

l

V

Mi

nihil quidquam aliud fignificare voluif-

Íe, quàm tertio die.

WUUSF

UM

"

Qui dici posfit. Chrifli Corpus jacuiffe

fribus notlibus,

Vl

MN

n

Q, u

Itaque cüm tempus, quo Chriftus

inSepulchro jacuit, in tres tantummo-

lul

dó compegerimus dies, nec longiüs

pl

Pl

producendum elfe oftenderimus ; reli-

;mtmy

quum eft, ut queramus, qui tribus die-

us

bus & nodibus dici poffitChrifti corpus

Til

in Sepulchro fuiffe conditum , cüm eó

Id

conjectum poft Feriz fexte meridiem,

ho

fub Dominice auroram furrexerit, Scri-

tf (

bitenim $. Auguftinus de Trinit. c. 6,

AU n

Ab bora mortis usque ad. diluculum refurrectio-

at n

ni bora funt quadraginta , ut etiam ipJa bora

W ]

H

nona connumeretur,

A vefpere. auteim f&«

v

n Ch

pulturas oque ad diluculum . Re[urrecionie

it t

sriginga [ex. bora [unt,

UE

*

Raris

Sabbathum Sdnül;m:

v

Ratio reperiendi tres dies €9 totidem nocles in

zemporis fpatio inter Domini fepulturam

J

1&

€9 Refurrecliouem iuterjelo,

M

Sunt, qui, ab hac difficultate fe ut

Ihfa

expediant, falsó exiftimant, Chriftum

(

I

non Dominicà die, fed confequenti

Ferià fecundá revixiffe : alii putant

J

,

Chriftum non fextá, fed quintà Ferià

mortuum effe, cüm Euchariítiz Sacra-

J

mentum , ideóque incruentum Sacrifi-

cium vefpere Feriz quinte inftituit, in

A

l

quo, ajunt, quantum attinet ad con-

IU

lecrationisverba, feparatur anima à Cor-

h

pore & Sanguine, & utrumque, nimi«

i.

|

rum Corpus & Sanguis naturali con«

W

0

comitantià fubeft fub fpeciebus Sacra-

i

I^

"n

mentalibus; Chriftus enim, qui fub iis

Qu

Ípeciebus eít vivus , animam fimul,

eridiem,

Corpus, Sanguinem, & Divinitatem

— —

in fe continet,

Sed miffis vanis ejus-

*ri.t.&ï-

Mu

^ET

modi refponfionibus ,

communem

PL

fecuti fententiam dicimus, à Romanis

i

J

morem illum ad Judxeos commeáf.

j

fe , ut dies à media nocte ad me-

K

diam noctem alteram numerarent s

quod ipfi guoque facimus, quo-

D

ties

374

Sabbatbunt .,S'tmäum.'

iL

Wi

tiesjejunamus. Quà dierum initá ratio-

ne, fi praterea pars pro. toto fümatur,

Jl Uüaq

J

jl

il

A

tres dies totidémque nocles reperiemus

in eotemporis fpatio, quod inter fepul-

'i*ïExDO

At

turam & Relurrectionem interjicitur.

Sepultus eft Chriftus Ferià fextà vel cir-

UW

citer, vel pauló poft meridiem; itáque,

l Q,dQT]

fi per Synecdochen pars fumatur pro

luml

toto, & quod fuperfuit temporis Ferià

Wi

fextà ad occafum Solis, quódque con-

j2

fecutum eft, à Solis occaíu ad mediant

ytimi

nodem, ejus temporis ratio habeatur ,

f

Secun-

hnjid

jam diem unum reperiemus,

dus à medianocde, que proximé Sab-

imi (

bathumad mediam noc&em, que Do-

qqa

minicam preceffit , numeratur ; qui

d

dies eft folidus, & diem nocdtémque

hi f

compleditur,

Tertius dies compu-

N

taturà media node, quz preceflit Do-

guig )

minicam, ad ipfius Dominice diei au-

n

roram; quidquid autem in eo tempo-

«t

ris Ípatio füit tenebrarum & lucis diem

gn

conftituit , füumendo partem pro toto

i.

& ejusmodi die nox & dies continen-

TY

tur.

Uno verbo inter morten; Chrifti

ii

.

Domini cjüsque Refürrecdtionem | tres

V,

revoluti

Sabbatbum Sanclunt,

375

li

revoluti dies & noCtes ; dies fcilicet

lum,

unus unáque nox folida Sabbathi, ac

bini dies noctésque dimidiatz Feric

fextz & Dominica.

Ad hunc modum

difficultatem folvit Auguftinus lib. 3.

Vili

de Confenf. Evangelittarum cap. 24. &

u

lv.ï 4

lib. 4, de Trinit. cap 6. Ipfum autem . tri-

m

duum non totum €2. plenum fuife Seriptura

nl

tefíis efl : Sed primus. dies à parte extrema

rotus annumeratus efü ; dies veró tertius à

ii

5

parte prima 5 iedius autem iuter. eot, id efl

RATU ,

fecundus: dies, abfolutd totus. viginti quatuor

f«

boris [uis, duodecizm noclurzis, €9. duodecim

E

diuruis,

Confentit D. Thomas 3. pat.

"d

QU. 41. art, 4. ad primum : Primaus dies

n w

computatur ab extrema parte[ui , quá Chri-

il

l

"

T2

fius im fexta Feria efl mortuus & fepultus,

D)

i

Secundus autem. dies efl inieger cum. viginti

d

1l

quatuov boris nohurnis £. diurnis,

Nox

:dE

WE

autem [equens pertinet ad tertiam diem, Vid.

La

ii

pö-

Baronium ad ann. Chr. 34, num, 177.

ar.

^ ul»m

€8 fequen.

Suarez tom. 2. in 3.

u

n

difp. 46. Sect, 3, Cornel. à Lapide in

li

J

Cap. 1a. Matth verf. 12. Calmet, verf.

i du

4o. & Sylvium in 3. Par. Quaft. $ 1.

[i

]

art, 4.

fjl uu

Cenfire

&

376

Sabbathum Sanciam,

i

jl

Confirinatur fuperior ratio numerandi -dies €

nocies ex loco libri Ellber.

f

if

g

$

if

Inlibro Efther cap. 4. hec haben-

1

!

tur : Fade €9. congrega omnes. Judaos, quos

ï

ri

Non

f

1l

iti Sufam repereris, €$ orate pro wne.

L

comedatis, €3 nou bibatis tribus diebus, €3

Wil

prbus nüdibas ; 9 ego um ancillis meis

Janiliter jejinabo, €3 tuuc. ingrediar ad Re-

ln

gem, contra lezem faciens non vocata , tra«

dénsque me morti C5 periculo.

Calmetus

iU V

N

(

loc. pauló anté cit. notat , tribus illis

l

AW

RU

diebus & noctibus, quas liber Efther

commetmorat, non plus quàm folidum

u

ii

diem duásque noctes contineri ; eóque

utitur exemplo ad confirmandam eam

V

explicationem de tribus diebus tribüs-

j

que noctibus , quibus Chriftus jacuit

d

li

in fepulchro,

Et ad cap. 4. Eíther

TW

verf, 16. confiderat , haud veri(imile

"

effe, populum univerfüum tribus diebus

Ti

Af

nocibüsque folis ab omni cibo & po-

Qu

tu abftinuiffe, cüin perpauci fané fint,

Qu

j

tlb

qui famem ftímque tamdiu tolerare

Qd

Y

poffint; & conjicit fpatio illo nonnifi

jl

N

lolidum diem binásque nodes com-

lJ

prehendi

Sabbatbunm Sandium.

377

Ug

prehendi.

Et fané non exfpedavit

Efther, dum tertius dies folidus habe-

retur, fed eodem illo die Affuerum con-

ln

venit, àt apparet cap. $. Die autem tertio

i

induta efl Eflber regalibus veflimentis, 9 fle-

h

tit inatrio domüs Regis.

i

Partitionis duabus pavtibus. abfolutis, ad tres

il

reliquas tranfitio.

( lh

Jam veró de adjundis Refurredio-

nem concomitantibus, de Chrifti cor-

pore ad vitam fufcitato, de iis, qui cum

UM

eo revixerunt, déque Chrifti appari-

f

tionibus differendum.

j

iV

Judei fepulchbro apponi curant milites.

:

m

Vi

Judzi,ut alibi docuimus, operam

dederunt, ut milites fepulchro appone-

Biir

rentur, veriti,ne Difcipuli corpus furri-

perent , atque in vulgus rumorem

at

difliparent, Chriftum rediitfe ad vitam ;

quód cüm à Pilato impetráffent, fepul-

Mi

;ll

chrum obfignárunt, & ad illud milites

at

cuflodiendum ibi reliquerunt , üt tra-

n

dit Matthaus cap. 27.

Et Nicepho-

rus lib, 1. Hiftor. cap 32. rem omnem

ita -

í

Sabbatbum Sancun.

[

378

-

ità defcribit : Primzm frgillum. Sepukbro

eft iupre[[im, quod €9. inta&bum permanfit ;

::flm» fä

3

9Q

€2 cuflodia unlitaris illa, d* genere. alieni-

£eu4, qua in. propinquo fieilimi obfervabat.

d

)

l "

l

Á

ï

J

Praterca ingens ille lapis ad. [epulbrum appo-

qii

fitus.

w

s

m d

Mos . condiendorum. cadaverum ab g yptiis

WR

M

traducóus ad. Judeos.

ANotiina' Sanclarunz

n

mulierin,

Inter ea$. «on videtur

Tl

Kl

fuiffe B. Maria.

ET

Mos ille cadaverum aromatibus con-

VU

diendorum ab /Egyptiis ad Judzos tra-

ductus,

Ad eámque rem quadraginta

fig n

dies confumi coníueviffe , conftat ex

iis que de fepultura Jacob traduntur

N

Mjiu

Genefeos cap. $0. Pracepit ( Jofeph)

fervis fuis medicis, ut. aromatibus: condirent

ii

Patrem ; quibus ju[Ja. explentibus, tranfrérunt

&l

- quadraginta dies :ifle quippe mos. erat. cada-

irüm )

4

verztm ^conditoram.

Atque inde fadum

lidi

eft, ut Sancte mulieres , etfi Chrifto

R

AUL

ld

h

!4

mortuo jam adhibita erant aromata,

lus

N

l

P

3

expleto Sabbatho, nimirum poft occa-

m

fum Solis, aliis coémptis áromatibus ad

i.

cadaveris condituram íubinde inftau-

DT

ran-

Sabbatbum SanGum.

379

j

|

randam, ad fepulchrum fefe contule-

rint,

Eas Mattheus cap. 28. mulie-

res füo quamque nomine appellat,

,

Mariam Magdalenam , & — Mariam Ja-

cobi, & Jofephi matrem, quibüs Mar-

cus cap. 16.. Salome, & Lucas cap. 24.

Joannam comites addunt, caterásque

dyii

mulieres, que Chriftum é Galilza fe-

I

7

cute Íunt redeuntem, S. Gregorius

!

Nyffenus inter has mulieres B. Mariam

|

quoque recenfet Orat. 2. de Refur-

WU

rectione ; & cum eo confentit Sedulius.

d

boc luminis oríu

(CIif

h&'fx q

Virgo Parens, aliaéque Jrul eum munere

tatre.

r

|

Meffs aromatite uoclu yenére gementcs

u

d

|

ad tumaulum,

lnl

ftr

Sed huic fententiz negat fe polfe fub-

[

(

Ícribere Maldonatus in Cap. 28. Mat-

"

thei ad illa verba d zumulam ; Nihil

(b

|

enim de hoc B. Mariz adventu tradunt

TOU

Evangelifte, quem profectó non filuif-

fent; cámque Magdalenam comme-

du

n

morent, certé B, Mariam, fi ad Sepul-

|

chrum veniffet, prioreloco nomináf-

T

fent

f

380

Sabbatbum. Sancium,

[

;;n][hfum

fent ; quemadmodüm Joannes, qui

inter mulieres , quae cruci proxima

ii

'erant, primam ponit B. Virginem, de-

fii, Ifd

l

inde Mariam Cleophz, tertioloco Mag-

n

(

Oa

dalenam,

«

J

1j

u

Térra in Re[urreclioue 6oktren1uit. De u-

AU

M n

A

gelo de- Culo delap[o, quid tradiderint

ROU f

u

Evangelifl e.

If

m

F*E'

i

i

u

Narrant Evangelifte , tremuiffe ter-

j

Xl

ram , Angelámque vefte indutum can-

»-nln*m

didà , ac veluti fulgur corufcantem

Coclo delapfüum lapidem ab oftio mo-

numenti revolutum amoviífe : qui mu-

lieribus Chriftum revixifTe nunciaverit,

[

M

jufferítque, eas locum infpicere, quo

b

Chriítus conditus fuiffet, iisque manda-

& ii

verit,ut deomni eare Difcipulos mone-

flb |

rent,quibus etiam przdicerent, ab iis vi-

Ed

fum iriin Galilza;:eas denique mulieres

ul

fepulchrum inter metum & letitiam

t

Hzc

egreffas Difcipulos conveniffe,

Y

tradit Matthaeus cap. 28.

: Eandem

d

rem ità narrat Marcus cap. 16. Mu-

QUs

lieres, üt lapidem , quo occlufum erat

à

fepul-

Aeodcæ l

Sabbathum San&lum.

381

u

fepulchrum, tevolutum viderunt , eó

Würg

ingreffas, Juvenem ftolà candidà indu-

ld.

li

tum, fedentem ad dextram vidiffe ;

Xj

eas cohortatum, ne quidquam metue-

rent ; Chriftum jam ad vitam rediiffe ;

locum infpicerent , ubi corpus Chrifti

b

jacuiffet; tis mandáffe, ut ea dere Dif-

W

cipulos, prafertim veró Petrum , cer-

tiores facerent ; eas autem fepulchro

egreífas, pavore tactas, nulli eam rem

f

Lucas. cap. 24. revolu-

renunciáffe.

Q d.

tum lapidem, & mulieres in fepul-

fata

chrum ingreffas item commemorat ;

((f

fed duos refert viros vefte indotos lucidà

gt

nunciáffe mulieribus ,

fufcitatum:à

Vr

mortuis, ütipfe predixerat, ídque

f U

mulieres monumento egreífas unde-

d

cim Apoftolis, ceterísque omnibus

VU

retuliíIe.

Denique Joannes cap. 20.

Ab

teftatur, Mariam Magdalenam, ubi pri-

fj

(9

mum revolutum vidit lapidem, ad

f

Petrum & Joannem convoláffe, qui-

- Ti

bus nunciavit, corpus Chrifti Domini

u

fuiffe füblatum, nec quó fuiffetallatum;

l

D

l

comperti quidquam habere.

Pergit

fe Pe-

jj

eodem loco Joannes natrare;

Á

trum

N

382

Sabbathum Sancum,

trum antevertifle ad fepulchrum ; eó

Mü me

Qu

J

tamen non introiiffe, fed fafcias vidiffe,

quibus Chrifti corpus fuerat alligatum :

nl

pra

m

1

J

Petrum veró ingreffum in Sepulchrum

easdem vidiffe fafcias, & Sudarium, quo

, u

rl

Chriíti facies tegebatur, à fafciis femo-

