accidi[fe fcribat , Mattbaus verà atque Mar-

eus pofl fenteutiam martzs in eum. latam facia

,m**m J

dicant, easdem. contumelias. à perfidiffima ,

g

atiociffiinisque , ac procacibus illis. Minifiris

nl

iterum vepetitas e[fe adver[is Domitum lefuus

Jio,

facile po[[umus intelligere.

n

De D, Petri lap[2.

N

Ultimum denique eorum, qua in

l

um

fecunda Paffionis Chrifti parte. conti-

E

gére, eít lapfus D. Petri, qui Chriftum

M (

negavit ; de quo, ut perfpicui fermonis

DT

rationem ineamus,hxc examinanda fuf-

emr

cipimus ; an, & quodnam peccatum Pe-

hia

trus negando Chriftum commiferit ;

td

quoties in illud lapfus fit ; à quonam Pe-

Tifed

trus inillud peccatum, & quando ini«

| Wij

pulfus fuerit.Hilarius in cap. 26, Matth.

Qj

verba illa Petri perpendens ; Nonz novi

bowinem , ait: Et veré propé jam [ine piaculo

bowinem ncgabat , quem . Dei Filium primus

! f

€Ggnoverát.,

Verüm Hieronymus a

€une

|

!

L

D

Feria fexta Parasceves,

S'AS'

lsl

eundem Matthzi locum aliter fentit:

t

$cio, inquit, quosdam pro. affectu erga Apo-

i lt

l;

fielum Petrum locum bunc ita. iuterpretatos ,

1t ditereut, Petrum mon. Deum negáffe, fed

Ü th:

A t

!

bominem ; C effe fenfumt Necio bominent,

quia [cio Deum,

Hoc quam frivolum ftt ,

L

a

pradens Le&ov. intelligit.

Et D. Augutti-

u injas,

nus tract, 36, in Joann. acriter eos cafti-

ia lo

gat,qui Petrum à peccato exqufare corr-

fa.

tendunt,

Petrus Chriflums negando peccavit,

n

i.

Et (ané , cüm Petrus antea Chrifto

il

Jefa pollicitus effet;paratum fe effe,cum

(

eo conjici in vincula, & vel ipfant niot-

u

tem

oppetere ,

ac

fe

nuuquam

il

j

ab eo receffurum ; quis tam audacter

vt

eum non peccáffe affirmaverit, qui ob-

r

latá occafione, cüm fidei, que pericli-

n

nf

tabatur , confeffione opus effet, nega-

p

vitfeefTe ex ejus difcipulis, imó veró

TM

J

falfo juramento fe ne noviffe quidem

j

ii

eum, afirmavit ? Profectó eum graviffi-

j n

:

mé peccáfle,

qui non fateatur, puto

»

effe neminem.

Ubi efl, inquit Augu-

u

i

"

P

ftinus Trad. 113. in Joannem, i/4 pre-

j

l

4

p

|

)!

!

$6

Feria fexi) Parasteves,

!

h

í

mitténtis audacia, €3. de fe plurimim prafi-

"

"M

Jv

l)

denti5? Ubi funt verba illa, quatido ait : Quare

zon po[[um te [equi modó 7^ Animam meam

) WM

ponam pro te ? Hoccine efl fequi Magiftrum ,

| E[gldklaö

j

Ü

fe megare Difcipulum ? Siccine pro. Domino

l

n

l

enima pouitur, ut, boc ne fiat, vox Zncilla

! Muf

formidetur ?. Sed. quid. mirum, fi. Dem

Vi

vera pradixit , bowm autem . falfa. prefun-

pft? Ec D. Thomas

Quodlibet,

9«

J

"!

li

art, 14. rem theologicé expendens ità

f

concludit: 44hsque dubio Petrus peccavit

(

M JU

mortaliter megando Chriflzan : quod quidem

gatet ex daobus,

Prim quia uegavit. fiden

lE

j

Nr

W

:

in loco, ubi. periclitabatur, €3. ejus. confefJio

requirebatur.

j

Ore enim «onfeffio fit ad

A

Jalutem : i& dicitur ad. Rom. Yo. in quo

l

videtur , quód. fit de neceffitate falutris cou-

!

falfio fidei in cafu praditlo ; €9 pracipuc uien-

]

EU

dacimn in bis, que fidei fuut , efl peruicioff-

fiuum , fecundiin. Auguflinum im. libro de

D

Mendacio,

Secundó, quia defeGui. confes

f£po

fionis. 9 mendatio : addidit. perjurium €3

at

blafphemiam, quia , àt dicitur Matthei 26,

m:jd

cupit deteflari €9 jurare, quia. mou movi[fat

üy

1j

ominem , que confut e[fe gravia peccata.

Unde

lm

if

3?

Feria. fexta Parasceves,

Á

Ro

Unde Glo[fa dicit ibidem : Tertió cepit dete-

Afl

Jiari. €9. jurare, quia mon novi[fez bominem :

s

quia perfeverare im petcato dat incrementum

*ff n

feelerum, €9. qui minima [peraiz, cadit iu a«

l

j

jora,

Peccavit graviter [emel iterum, ac vertio : son

li

Locus ea de ve

tamen à fide desciutt,

* Poeta Prudenti.

(

)

i

Itaque peccavit Petrus, & quidem

graviter; nec (emel tantüm, fed iterum,

!

n

ac tertió ; non ità tamen peccavit, ut

fidem amitteret, fed tantummodó Cha-

f

ritatem ; non enim intrinfecus diffen-

IN

Mi

tiendo, fed extrinfecus negavit ; neque

etiam extrinfecüs negavit, Chriftum

Km[

e(fe Deumaut Meffiam, fed eum fe no-

viffe, & ex illius fuiffe fectatoribus ; üt

'M

apparet ex Matth, cap. 26. ubi, cum.

iil

SITÀ

illi diceretur : Ez £« cum Iefa. Nazareno eras,

J*y ittha

refpondit,nefcio,quid dicis 9 c, Non novi bo-

aminenz Cjc. cupit deteflari €9 jurare, quia uon

"

ii

J

mo[fet bomiuen

Idque habent & Marcus

cap. 14. Lucas cap. 22.

& Joannes cap.

2

Cathemerinon

:

j

,,'l

I8.

Prudentius lib.

1 SW l

x-.

li

Hymn, 1. v. 6o, ità fcripfit :

Fle-

3

f

$58

Feria fexta Pata[ceves,

^

" (

j

Flevit uegater denique

j

g

Ex ore prolapfum nefas,

i

Q

3

CZm mens ianeret innocens,

RUP

"nimísque fervaret fidem :

( l

quod tamen à gravi peccato non libe-

| ^

jt,([

)

rat, üt bene docet Auguftinus de men-

TRU

M

dacio ad Confentium cap. 6. Quis it2

T

d

evanescat, ut exiflimet Apoflolum. Petrum id

babuiffe in corde, quod in ore, quando. Chri-

U»M

flum negavit ? Nempe in illa uegatione tutus

ERN

veritatem fentbat, 89 foris mendacium pro-

lii

f;fï:.(i"(?t.

Cur ergo lacrymus diluit, quod ore

f

f

(l

1l

negaveat , fi faluti [uffiebat , quod. corde

u

m

credebat ? Cur loquens in corde [uo veritateut,

3 li

E*SM

anaro fletu punivit mendacium, quod ore de-

qwd

prompfit ? uifi quia magnam — vidit effe per-

|

niciem , quod corde credidit. ad. jufütiam ,

W

W

fed ore non conf-ffus efl a2 falutem. — Triplex

[

diximus ejus fuiffe peccatum , qui ter

ii

fe noville Chriftum, eümque fecutum

k

Id

&íle negaverit,

Ter me negabá ; funt

((

verba Chrifti apud Mattheum.,

Ter

Qu

qe &j negaturis, apud Marcum., Dico tibi

n

Petre, non cantabit. bodie gallus, douet ter ab-

[ün)

neges nóf[e me, apud lLuacam ; & apud Jo-

fijhe

annem : ANon cautabit gallus , douec ter me

neges,

$9

lfrml

Feria fexta Parafcevet.,

AUM

sege.. Quodnam autem & quàm mul-

LA

tiplex peccatum fuerit Petri, duo con-

Mmy

a

fulendi funt egregii Theologi Suarez

d

tom. 2, par, 3. dilp. 35. fect. 1, & Card.

Gottus de veritate Relig, Chrift, tom.

4. par. 2. cap. 24. S. 3.

!

l

Quis Petrum ad negaudum impulerit. — Dire

crepantia videtur ea. de ve e[Je apud

Evangeliflas.

Mu

Deiis,qux hacdtenus perfecuti fumus,

It

L*wm[

Lb

non iti magnam videmur nobis offen-

diffe difficultatem,

Major quzdam

difficultas in eo eft, quis Petrum ad ne-

gandum impulerit, & quando Chriítum

»VZ' f

Ti

negaverit; que quidem oritur ex eo,

Al

J

non eundem lo-

quód Evangelifte

j w

quendi adhibuerint

modum. Matthz-

"m

!

mó negá(Te inter-

us cap. 26. narrat, pri

Ui

Jf

rogatum ab ancilla ;

iterum negáffe

ab alia ancilla interrogatum ; tertió de-

!mäl

nique ab iis interrogatum,qui ade-

n

J

ran. Ad eundem plané modum lo-

(

M

14. Lucas veró

Tl

M

quitur Marcus cap.

li

cap. 22. ait, primó r

jegá(fe interroga-

M

tum à muliere; negà

(fe iterum ab ho-

]

ertió denique ne-

l

mine interrogatqm N

6

gálle

j"

j

f

60

Feria fexta. Para[ceves,

gàfle interrogatum, itidem ab alio ho-

"

u

quu

mine. Ét S. Joannes narrat;primó negáf-

fe interrogatum ab ancilla ; negáfle iterü

Thoni

0

Mawie

n

apluribus,tertió interrogatum à fervo

Pontificis,qui cognatus erat ejus,cui Pe-

uj i

1

j

!]

RR

trusamputavit auriculam, Praterea tra-

dit Matthzus, Chriftum JEfum pradi-

Yi

|

xiffe Petro,fore, ut fe ille ter negaret;an-

n g

tequam eà nocte cantá(Tet gallus : 4e-

)

PT

j

quam gallas cautet, ter me negabis, Eteodem

( F

t

lané modo eam rem narrant . cxteri.

a

lJ

E

í

m

vangeliftz, Marco tamen excepto, qui

cit, cap. 14, ait, primó Petrum negáffe,

g

& cüm egreflus eílet foras, gallum can-

hia

táfle: Er exit foras aute atrium, CÀ. gallus

t

cantavit ; negálfeautem iterum ac tertió,

lr

& gallumiterum ceciniffe : Er flaziz gal-

d

lus iterum cantavit; acPetro tum in me»

n

moriam venifle,qua fibi predixerat Je-

Duy

fus, eum videlicet ter Magiftrum fuum

hi

negaturum, antequam gallus femel at-

À rl

que iterum cantaret ; Priwquam |gallus

! ET

cantet bis, ter me negabis.

m [

Conciliantur Evangelifle : Confen[us etiam eo-

t

lt

rum oftenditur de tempare, quo Chriffum

"f Mj

Petrus uegavit,

Iri

Verüm multa fuppetunt, quibus ea

L

quz

!l

Feria fexta Parafceves,

6t

! lf'df

qua inter Evangeli(tas effe videtur , dif-

Dd

Divus

crepantia é medio tollatur,

Yi

Thomas Lect 4.in cap. 18, Joannis

i

conciliandos fufcipit Evangeliftas in

WU

€0, quod quaritur, quisnam Petrum

T

ad negandum impulerit: docet autem,

ii

primo negáffe interrogatum ab ancilla ;

ilb

inde egreffus càm eflet, ac rediiffet ,

i

li

ab alia ancilla interrogatum negáffe ;

^ n

o

quz tamen ancilla non fola fuit, fed

[l ff

(

cum aliis collocuta eft, qui Petrum iti-

Jls

"T

dem interrogárunt;tertió denique ne-

j

Ü

A

gálfe interrogatum ab aliis , tametfi

fOR

cognatus Malchi, cui amputaverat au-

rem, teftabatur, illum efle & Sectatori-

iil

anht

nitemmr

)

bus Chrifti,

Sunt alii item, qui, qnod

tf i

attinet ad tempus, quo Petrus Chriftum

negavit ,

oftendendum fufceperunt

A

Verifi-

l

E

Evangeliftarum confenfum.

1

milior autem concordia eft, fi , cüm gal-

l

ln

lus bis cantet, primó medià nocte, at-

que iterum duabus, aut tribus horis

] WM il

ante ortum Solis, cümque fecundus

qi

"m

ille cantus vulgó dici foleat cantus galli,

'(i,lfi,fsï

Mattheus, Lucas, & Joannes, qui nar-

l 'fü

rant Chriftum à Petro ter negatum effe

f

ante

v

7

y p

1;';

62

Feria fexta Para[ceves.

f

ante cantum galli, locuti effe dicantur

de cantu galli duabus tribüsve horis

j

i

n

?

ante folis ortum , qui paffim galli can-

|

T

K^

d

v

tus,feu gallicinium vocatur,

Marcus

:

Jl

autem,qui narrat Petrum primó negáfle,

grisid

deinde gallum cecinifle,atque iterum ac

gj

tertió negáífe, iterámque gallum can-

j mü*.&m

táffe,tempus trium illarum negationum

df

defcripfit accuratiüs, quarum primam

« hia

ponit ante primum gallicantum, nocte

40

li

TU

mediz, reliquas duas ante gallicinium ,

i

Vid. Tillemont.

appetente aurorá.

not. 4. ad vitam S. Petri,

j

D

Wi

"

J

Quomodo Chriflus re[picere potuerit Petrum,

l E.m'

l

fi

qui videtur fui[fe im alio loco,. Contilian-

no d

tur Lucas €3 Marcus,

il

De amaro Petri fletu. Matthaeus ,

li

Vg N

!

Marcus, & Lucas inter fe confentiunt,

m j

quem' narrant vehementer illacryma-

Tl

If d

tum, ubi primüm, audito galli cantu,

ii

]i

memoriá repetensea , quz fibi Jefus

B

AUW

dixerat, fe gravifimé peccáffe animad-

Verüm cüm illud habeamus

Iu

W

vertit.

DT

ex Luca, quod, dum cantaret gallus ,

tumqu

conver[us Dominus re(pixit etrum, €9 re«r-

datus efl Petrus verbi Domini, ficut. dixerat :

quUC |

quia priuiquam . gallus cautet , ter me aegabes ;

D

nova

ä

[

M

63

Feria fexta Parasteuts,

(

i

l

nova inde oritur difficultas, qui tandem

n

N

Efus , qui in fuperiori effet. conclavi ,

J

lr n

refpicere potuerit. Petrum , qui, tefte

i

i

Marco, erat in atrio deor[umi, Quidam in-

terpretesà fenfu literali non recedendü

vtl

Wi

i

exiftimantes,ut con(tet veritas illius ob-

L

tutüs,quoChriftus refpexit Petrum, fatis

À

TOU

m n

efTe putant,fi prima domüs contignatio,

q

j

li

feuinferior domüs pars, ubi tunc erat

A

Chriftus,fubdialiatrio,in quoPetrus ver-

4

Vi

fabatur,paucis: quibusdarm ponatur gra-

dibus altior. Nonnulli etiam animadver-

tunt, Judeorum Concilium noctu eífe

p p

dimiffum , iterum illucescentedie, üt

L d

mox dicemus, convocandum, ac pet

J

"

id tempus Chriftum traditum efle fa-

H»Lu

milie Pontificis & velanz .cuftodien-

"

dum plebi,

à qua tot tantísque contu-

M

J

meliis, quas refert Lucas, affed

us eít ;

ii

atqu

eindefibi verifimile feri dicunt ,

Petrum, qui effet cum

jllis domefticis ,

g

Divus Augufti-

à Chrifto vifum effe.

"

li

nus, confiderato tum quo Chriftus,

a

tum quo Petrus erat loco, ait Chriftum

J

neque eum

efpexiffe , neque oculis

Non

Jj

Ia

corporis.videre illum potuiífe,

potef

TL

jj

]

64.

Feria fexta Para[ceves.

potefl dici, quód corporalibus oculis eum vifrhi-

| j

liter admonendo vefpexerit , fed. interioris

| at u

illum gratix adjutorio relpexiffe, & ad

| J t

poenitentiam adduxifífe, Ez iZeo quod fcri-

que

puum efl, refpexit eum Dominus ; intus adum

"u

£f, in mente achum efl, in voluntate aClum ef :

qua verba funtS. Doctoris lib.2.deGratia

; g

Chrifti cap, 4s. Nec ab hacdimovetur

| a ii

bi

jl

fententia, quód Lucas dicat : Ez conver[us

07*

J

Dominus refpexit Petrum ; nam lib, 3. de

^

V

"

MU

Confenfu Evangelift, cap. 6. ait, quo-

tidie nos ità precari: Demine refpice me;

[

ID

refpice, & exaudi iue ; quie precandi for-

n

ma adinteriorem gratiam impetrandam

nl

pertinet,

Coníonat S, Leo ferm. 9.

al

de Paífione cap. 4. ubi hxc habet:

Ti

Refpexit oculis mentis, non. corports tifericor-

W

diter, non corporaliter ; quia Petrus foris evat

l

€9 iuferiis ; Chriflus ve:ó iutus €. [uperiizs.

erüm qui in legendis hiftoriisà fenfu

|— Ywih

literali egré recedunt, ante primorum

Pafüonis

virorum zdes atrium apud veteres fviffe

!

n

|

"

confiderant, quod intelligitur ex Sulpi-

Q

R W

cio Apollinari apud A. Gellium Nodt.

li

d

Atticar, lib. 16.« cap. s. Qgi dumos am-

CUCL0t

il

plas autiquitus faciebaut, locum aute januam

Áii,q

VacHum

)7

)

Feria fexta Parasceves.

6$

(j

vatium velinquebant , qui. inter. fores. do-

tj

ts €$ viam medius effet.

In co. lwo, qui

D

Dominum ejs domás falutatum venerant,

XMPM; h

priusquam. admitterentur , coufifebant , €9

li

'

m'nz;ä:?

ueque invia flabant, ueque intra edes 4de-

inti

i

raut, ltaque cüm verifimile fit, ante

j

jf

januam zdium Caiphe hujusmodi lo-

(4

cum fuiffe, ubi Petrus conftiterit, lu-

isü

benter eam, quam füprà retulimus,

m;ut

opinionem amplectuntur, dimiffo nem-

Wb

d

pe Concilig , Chriftum [efum Miniftris

Dit

fuiffe traditum , à quibus in. atrium

adductus , ubi reliqui Miniftri & famuli

qu

J

mamïm;::

^

cum Petro fedebant ad prunas, potuit

'.

"

corporalibus oculis eum refpicere,

H

ii

Tertia pars. Dowitica. Pa[frenis à teflimonirs

"T d

iu Chriflum latis adflagellationeme

m P.'ff J ' !

Haujus partis divifro :

f &infæ j

p

J:

Venimus nuncad tertiam Dominice

Paffionis partem, quz, plura continet

"

f

-;j

lj

capita. Prim;um eó pertinet, quód Prin-

p

cipes Sacerdotum falfos fubornárunt

vll

Ls

teftes, ut Chriftus ultimo fupplicio ne-

caretur, & Sacerdos veftimenta fcidit

J

L]

"

J

Jl

fu?; cüm interrogatus ab eo Chriftus

e

4

f

fri

66

Feria féxta Para[ceves,

L

fe Dei Filium effe refpondit,

Alterum

eft de poenitentia Judz, qui fufis pro-

gt

gl

jedísque in templum denariis, inde

egreffus, laqueo fe füfpendit.. Tertium

NU

g

eft de iis, que Chrifto contigerunt ,

lj jf[üi !

cüm ad Pilatum addu&tas eft.. Quartum

eft de illo itu ac reditu à Pilato ad

fgü üm

Herodem & ab Herode rurfus ad. Pila-

ninis t

tum.

Ultimun denique Pilati continet

j n

gefta à Chrifti reditu ab Herode usque

(qi r

ad flagellationem, & latain mortis fen-

Uni

N

m

tentiam,

i^

i, gl

tl

Dno judicia adversis Cbriflum. babita , alte-

m t

rum nocha, funmo usaue alterum, de

um t

quo lequitur $. Lucas.

|

Lf

Teftantur Evangelifte, à Principibus

(

Sacerdotum & univerfo Concilio con-

i

Dd

quifitos fuiffe undique teftes, ut Jefum

morte damnarent :

]

nec inveniri po-

R

Ab

tuiffe: quidam enim ad falfum tefti-

t

monium dicendum accefferant, fed

Mu

nihil conficiebant, quod Chriftam 1z-

a

Vr

deret ; alii eum dixiffe teftabantur ,

polffefe Templum Dei deftruere ,. &

julim

poft triduum denuo illud zdificare , at

lis :

nullius

M

"

Feria fexta Parafceuts,

67

W d

mullius roboris eorum teftimonium

m

habebatur. ltaque fummus Sacerdos

,d

um

A

ínterrogavit eum, quid refponderet;

|

lpz

tacentémque adjuravit per Deum viuztiim,

i

ut diceret, Filiisne Deieffet.

Cüm-

M

que ]efus refpondiffet, fe. Filium Dei

eífe, illum autem vifurum Filium ho-

X

minis fedentem à dextris virtutis Dei

in nubibus Coeli ; fummus Sacerdos

;!1

Ql

fcidit veftimenta fua , clamitans eum

li

TO

blafphemáffe ;

non ampliüs teítibus

terrogál-

opus elfe ;

cümque cxteros in

fet, quid cuique videretur ;

fucclamá-

Ità rem

j

runt omnes :

reus efl mrtis.

quiti)

nt

Matthzus cap. 26. &

LM

geftam narra

Marcus cap.

14. Ea omnia noctu con-

tigére.

Itaque cüm ejus

Concilii acta

hh

i)

|

omnia effent trrita,

tum quód non ge-

1

nerale Concilium effet,tum quód nocta

]

(l

J

habitum, lex autem prohiberet , ne

no&tu & clanculum jus diceretur ; ideo;

j

J

(

h

[j

üt prim

üm dies illuxit, iterum convo-

cati funt Seniores populi,

& Principes

J

n

Sacerdotum ; & Jelum coram fe adefle

i.

d

ju

ffum rurfus interrogàrunt, num

g

lius

Dei effet ; & refpondente illo fe

1Uum

68

Feria, fexta. Parafcevet,

h

Filium Dei effe, omnes uno ore dixe-

B

i

runt, nihil opus efle teftibus, ex illius

d

ore omnia fe audiviffe ; Atque hoc eft

juY

judicium fummo mane latum, de quo

ia

elf.

Lucas loquitur cap. 22, Er 2 fada efi

D

ul

'?

dies, comvenerunt. Seniores plebis ,. €9 Prin-

figin

h

]

lo

cipes Sacerdotum, €3 Sm-'bæ.

Falfe tefles verba Chriflü proferunt. cum . addi-

|

ts t

fiouibus E5 malignis interpretationibus, De

d

n

j n

mere Hebraorum | [cimdendi veflimenta

[ ul d

ia in figuum . doloris.

n fumino

ul

Sacerdoti. id licuerit facere,

g

Verba , quz Jefus Hebrais dixerat;

m

funtea, quzeaffert Joannes cap.2. Sw-

du

vite Templum boc, €9 in tribus diebus exci-

F

tabo ilud. Ea veró non de Templo,

! As

fed de corpore fuo, & de Refurrectione

Kin

ua voluit intelligi ; fed. nefarii teftes

j

Edb

ledendi eum cupidi teftati fünt illum

dixifTe : poffem. deffruere "Templum, C2 poft

EM

Tif

friduum — reedificare ilud , üt eft apud

van])

Matth. cap. 26. & Marcum cap. 14,

14

Ego difalvam "Templum. boc manufacium ;

€9 pofi triduum aliud — mon. manufathum

n

tibi,

edifiabo,

Qua iu re quivis. videat,

qpurt

quan -

Pa.

Feriafexta . Pávafcevnt.

69

ls l [

ln

uantum Chrifti verbis falfi teftes ad-

T

i

W

Hä

diderint, & quàm perperam aliorfum,

i

atque ea verba dicta funt à Chrifto, in-

liüm, ]

tellexerint, -

Maldonatus in cap. 26.

MTO

J

Matthzi num, 6r. cum Origene, Beda

mfml W

!

Theophylado,, Euthymio, Chryfo-

ftomo, & Hieronymo obfervat » eos

teftes, jure optimo falfos teftes appel-

L

nia

[

if

AT,

lari, Noviffrmé autem veneruut. duo falft te-

iil

fies, eà ratione, quia, quod Cbriflus dixerat,

€3 malo animo, &j diver[o fenfu , 69 aliz

1. A at

verbis redtórunt, Quoniam veró neiftud

n

4

quidem, quod teítes dixerant, quam-

st

vis verum efífet, fatis erat , ut morte

us g

damnaretur ; neque enim cogitata ,

Dd

fed factaleges morte puniunt ; ad aliud

i

[V

"I

decurrere crimen oportuit , nimirüm

f

efum blafphemáffe, cüm fe filium

ii

EI effe affirmavit, non quidem adop-

ii

tione, quemadmodum omnes jufti

r

d

Filii Dei funt, fed naturà, féque ipfe

)

verum Deum effe dixit, ídque adjura«

d j fll

qub

j lj

tus per Deum, Adjwro ?e per. Deum vi-

j of

i

vaum, Qui enim ad hunc modumadju-

rabatur, fari eum & vera proloqui

um P

oportebat, üt apparet Levitic, cap. $.

J

Yeli,

h

Zo

Feria fexta Parafcever;

rl

verf. r, Numer. cap. s. verf; 2r. Proz

IT

Verb. cap. 29. verf. 24, Judic, cap. 7.

n

verf, 2. & lib. a. Regum cap. 8. verf,

31, [dque obfervat Maldonatus loc.

giin

cit, num, 63. ubi ad illa verba , adjara

m

IT

t per Deum. vivum, notat eo loquendi

! in w

modo fignificari, Dei momime &9 quafi

qandato aliquem aut. ad loquendum, aut. ad.

n

inicdidi

(

faciendum . obffringere, Quodautem Sa-

um

cerdos fciderit veftimenta füa , ícire

opuseft, morem Hebrzxorum fuiffe, ut

nifi.

in fignum doloris aut ad deteftandam

dmin

Dd

blafphemiam íua veftimenta fcinde-

du

rent, Quidam viri dodi putant, nun-

quam licuiffe fümmo Sacerdoti veftes

TTE

MT

fibi lacerare, quod evinci exiftimant

ex Levitic. cap, 21. ubi habetur ; Fe-

| t

Jüimenta fua mon . fcindet,

Itaque S.

Iyisn

l

Leo ferm. $$. .Caipham , qui, üt

t il

Chriíti verba audiit, veíteni fuam dif-

tl

cidit, ad hunc increpat modum :

i t

Caiphas ad exapzerandam. auditi. fermouis

lia

p :

invidiam [cidit veflimenta fua, € nefciens

quid bic figniheeret infaniá , Sacerdotali fe

D o

bonore. priowvit, Ubi eft Caipha rationale

fint a

lr i

pechoris zui ? Ubi coutiueutia cingulua ? Ui

[uper-

J

o

Feria fexta Patafcevete

ya!

Wuy fuperbumerale Virtutum ?. Myflico illo facra-

H' -'1& 74

tíque — amichu te fpolias, C propris manibus

Pontificalia veflimenta. difierpis, oblitus pra«

ia

;

cepti illius, quod. legeras de Principe Sacere

m

dotum ; De Capite fuo Cidarim non. deponet,

€2 veflinenta fua mm disrumpet.

Verüm

i ld

od

cüm verba ila Levitici ad privatum

Mtinuti

lu&um pertineant, nec Sacerdoti effet

(s

interdictum in. luctu publico veftem

difcindere, üt in lib. , Machab, cap.

t i, n

pl d

1 t. E£ fcidit Jonatbas ve[ffimenta f&a, non

Cs

admodum firma videtur ea doctorum

fimua

virorum fententia, üt bene notat Na-

talis Alexander in Matth. cap, 26. num.

g

&i

4$. Et ad eundem locum Calmetus

Ti t

$. 65, ait, communem effe meliorum

interpretum opinionem , legem illam

hbl

Moylis in Levitico de lu&du privato

"r

'hïml qm'

effe intelligendam, neque compledi

nifi tempus, quo Sacerdos effet in tem-

m

plo, eáque fola fcindi non potuiíle ve-

gt

T d

Ítimentas, qua& facra effent, & quz in

v

publicis adhiberentur folemnitatibus,

^

Í

De hac porró fciflione veítis duo

1' wh

!

funt capita, que attigimus.

Pri-

MM

mum,andivinà lege vetitum effet ,

n

-

ne

"

n

72

Feria fexta Para[ceves;

t

ne veftemSacerdos fibifcinderet. Baro-

nius adann, Chr. 34. vetitum fuiffere-

a*

vt t

fpondet ; Divind lege Sacerdotibus vetitum

ïï

W

j

erat, ne f[ua [cinderent veflimenta, Sed Caipbas

fs

illá contemptá, quó ceterorum. adflantium ani-

! m tU

310: inCbriffi perditioneiimagi: ac magis conci-

Varet,furore quodam percitus,primu: [uminor um

! ol

1 v

Pontificum, quorum fit: memoria, fic [a2 ve-

flimenta. con[cidit.

Hec Baronii refpon-

| mdbu

us d

fio nititur iis, qua Levitici cap. ro,

Moyfes dixit Aaroni, ejüsque filiis : ca-

| bl

pita nolite. vefira nudare, & veflimenta veffra

i g

lrilm

molite findere ; & iis, quibus cap. 2t,

ejusdem Levitici fümmo Pontifici pre-

! Diiian

Ícribitür, w£ caput fmun non discooperiat ,

I

; at

ve[limenta non. [cindat,

Verüm neuter

textus is efle videtur, unde quis arguere

;

Ut

yn

"Mu

poífit, generatim vetitum fuiffe, ne

Íiummus Pontifex veftimenta fibi fcin-

the

i Y

deret, Nam Moyfes videtur vetuiffe,

& N

ne Aaron, ejüsque filii id facerent eà

occafione , quà Nadab & Abiu igne

( ä

ak

M

M

u

QU

j

Coelo delapfo abfumpti fuerant, Deus

i

enim voluit, ne Aaron , ejüsque filii

l

d

Eleazarus & Dittamanus triftitiam ullam

lsj

N

duj

figuificarent : Alter antem Leviticit

ex-

tus

12

Feria fexta Pavafceves,

73

ïifdlliïï hn

tüs videtur prohibere, ne Sacerdotes

]

fcinderent veítimenta Sacerdotalia, aut

Wiäh'm

ne veftem ullam fibi difcindereént in

ht

luctu propter alicujas mortem, etfi. id

"u ll;fwin [1

Hebreis in more pofitum effet.

Alte-

Mituig

rum eft, an Caiphas Sacerdotalia fibi

ais

diíciderit veftimenta,

Sacerdotalia fibi

nl

veftimenta Caipham difcerpfiffe non

cdnirn

modoó credidit S, Leo, àt modó dixi-

mus, fed affirmat Eucherius, Hierony.

leii

qidoo

mus, Theophyla&us, Beda , & Gloffa

| ä at V':'.

ordinaria, quos fequitur Gerardus Vof-

fius in Harmon, Evangel, de Paffione

qinal

m hsge

Domini cap. 6. & cum illis Patribus

concludit, inde verum extitiffe vatici-

TL

nium, fore ut Sacerdotium Leviticum

Ts

deleretur,

Id veró haud facilé admitti

piget

poteft.

Ponere enimoporteret , Cai-

t Bb

pham íneo nocturno Concilio Sacer-

n 5

dotalibus veftimentis indutum fuiffe,

u

TTE

Verüm Ac. Apoftolor, cap. 22. D.

Paulus inConcilium intromiffus jubenti

pb

Ananige Sacerdotum Principi, ut illi

j

alapa impingeretur, audacter & libere

] qæqü:l j

maledixit, &, quód ità fummo male.

Qu

dixilfet Sacerdoti, increpitus refpondit:

"

^

u

/

n

74

Feria fexta Parafceves,

lr

Nesciebam Fratres , quia Princeps efl Sacers

| s

dottimi : quod fané neque dixiífet, neque

qu Y

dicere potuiffet, fi Ananias Sacerdo-

)

talibus

veftitus fuiffet indumentis.

| qytipr

Quamobrem dici pofle videtur, occa-

| jius,

fiones quasdam fuiffe, quibus quidam

T2

Populi etiam Ethnici fcindere vefti.

| n

l

menta folerent; de qua confuetudine

a

fusé Sagittarius Hiftor. Paff. Chr. tom,

n

1. pag 427. num. 38.id prefertim pe-

(

n

nes Hebraos in ufu fuiffe, üt videre eft

P aol

in Tractatu deluctu Hebrzorum Mar-

t

tini Geyeri; tum communem. eorunt

E

fuiffe confuetudinem, ut, ubi blafphe-

ET

miam audirent, fcinderent veftimenta,

t

Con[uetudinis Indaice efl c&m aliquid blaf-

n g

phenie, C2 quafi contra. Deum . audiérint. ,

tl

Jcindere veflimenta [na : üt ait D. Hierony-

itm

mus ; atque inde ortum efíle, ut Cai-

phas fibi veftes difcerpferit.

T

De Inde pouitentia, de[peratione, €3

uiferrimo exita.

Pt

tl

De Jude proditione pauca quzdam

Nunc veró re-

Bu

pauló antéattigimus.

wr) Qu

liqua perfequemur,

Ubi primüm ac-

NU

cepit,

ln

Feria fexta Parascever,

i

mhwhl

Is

cepit, Jefum ultimo fupplicio condem-

|

natum , poenitentià tacdtus Principus

Ui

"

A p

Sacerdotum & Senioribus , quos ab

eis acceperat triginta denarios, retulit

um

0[[ Jl

[

j

inclamans,

fe fanguinem juftum prodi-

di(fe. At illi nihil id ad fe pertinere

Ij

w

dixerunt ; ejus efTe, id ut ipfe videret,

quis

Rem ità narrat Matthzeus cap. 27. qui

I-Pälïk

t;

i

addit, Judam denarios projecifle in

Templum, atque inde egreffum laqueo

Wi i

Binml

Íe (ufpendiffe : Sacerdotes autem pe-

m

cuniam humo füblatam collegiffe,atque

V

AW

"

ex eà, quoniam in a&rarium Templi

, 1b

nefas erat, ejusmodi argentum conji-

j i

cere, agrum fepeliendis peregrinis coé-

j

miffe; quo Hieremiz impletum fuit

, Dun t

oraculum , de quo mox fermonem

iuus

habebimus,

l[mm äj.: L]

i

Difputatur, ecquid valevent. tripinta argentei,

De Jude morte,

J;jf»t'mä

l

Przter ea, qua alibi obfervavimus ,

hi

tria funtetiam de Judz proditione di-

J

gna, quae referantur & expendan-

N

[:

tur; quantum fcilicet pretii à Sacer-

p

Otibus acceperit ,

quaenam ejus

"

2

mors

M

i

76

feria fexta. Parafceves.

g íd

mors fuerit, & qui fuerit impletum

Hieremiz oraculum.

Matthzus ait :

m

gtl

conflituerunt & ( Judae ) triginta argenttos.

|

Baronius ad ann, Chr,34. num, 1$,

yinth

!

[j

& fcquen, confiderat , ex eo pretio

campum eífe emptum ad fepulturam

itit

cxgenlon

Peregrinorum ; eümque Urbi proxi-

mum, nec temporariam illam fuiffe

m

f

emptionem , ut, quemadmodum in

more pofitum erat apud Hebreos,

| qnptt

W

J

anno Jubilei przdia ad priores domi-

nos redirent, ità ager ille tandem in

ml

J

À

venditoris dominium recidere debe-

j

ret; ex quibus omnibus concludit,

Q

iM

quód Judas iniquitatis fue pretium

4

accepit, triginta argenti pondo fuiffe,

Df

Sic igitur, t didum efl, uccepit Judas ín

ii

proditionis prasmium triginta libras, quas m

fa&li penitens projeciJet in Templum , fabur-

bf

Iy,

banws ager figuli emptus . efl. in fipulturam

Vi

peregrinorum.

Suarez 3. part. tom, 2.

|

Atl

difp. 34. fe&t. 1. eam Baronii fenten-

v ly

tiam minimé amplectitur? eos autem

Ti

triginta argenteos putat fuiffe triginta

nummos argento cufos, qui vel ficlum,

lt

Calme-

ii ]

vel ficli femiifem conficerent.

tus

1j

77

Feria fexta Para[cevet,

U fl

tus in cap. 26. Matth. 8. 15. idem

V Mi

lané fentit;ac triginta ficlos obfervat

1 hn

mancipii pretium fuiffe Exodi c. 21,

( m

$i fervum ,. ancillómque . invaftrit , triginta

m n

ficlos argeuti. Domino dabit : bos. veró. lapidi-

m d a

bus opprimetur.

Quidam , ficli valore

m s

expenío, initáque rationead noftratem

yam d

monetam , putant Redemptorem no-

r

f

ftrum octodecim fcutorum Romano-

qu

:

t u

rum pretio fuiffe venditum : inter eos

i ts

Serry Exercitat, 52. & Eminentilfi-

i uhi

mus Gottus de verit. Rel. Chrift. tom.

4. par. 2. cap. 24. $. 1. pag. 82, & fe-

Jf

o (

quen,

In Thefauro Differtationum

inNov. Teftam.

Amítelodami edito

s l

nipi^

anno I702. tom. 2, pag. 2IO. extat

Differtatio Marci Georgii Schwartzen

ff': W" iw

ul

de pretio, quo Servator nofler eflimatus, ubi

$. 26, commemoratis aliorum opinio-

PL

T

[] n'fl

nibus, concludit, triginta argenteos ,

u

anti venditus eft pa&dione Jude

IN LR

C

nb

hriftus Dominus , quindecim thale-

ros Imperiales conficere.

Judas , üt

(

refert Matthaus, penitentiá. dudlus retu-

lt

) pt

u

lit triginta argenteos, iisque projectis

s

[

in Templum , abiens laqueo fe fufpendiut,

Lw

Lucas

ch[ u)

3

h

78

Feria fexta Para[ceves,

Lucas Actor, cap. 1. ità mortem Judze

yri

l

defcribit : Swfpenfus crepuit medius , €3

"l

il

diffufa fant omnia vifiera ejux.

Oecume-

W

nius in cap. 1. Á&or. narrat , Judam ,

n f

l

vt d

poítquam fe fufpendit, nondum la.

queo prafocatum in terram decidi[fe ,

qit &

ac aliquamdiu vivum ità corpore in-

i

tumuiíle, ut fe loco movere non poffet;

yjrs

vehiculo denique, quod illac lenté tra.

qyult

hebatur, protritum, ut ejus vifcera huc

Ms

H

&&X

ln

c difpergerentur.

Quam hiftoriam

lia;apud

neque Baronius ampledtitnr, üt videre

D

eft ad ann. Chrifti 34. num, 74.& vehe-

p

hementer impugnat Ca(aubonus Exer-

od

citat. 6, in Baronii Annales,

Joannes

dtul

Varnecius in Differtatione de fufpendio

fi

l

Jude tom. 2. Thefauri Differtationum

in Nov. Tefítamentum é Mufzo Hafei

ls

&]kenii pag. 308. num. 24. refutatis

aliorum fententiis , probabile exifti-

l(

Í

mat, Judam proje&is argenteis fortaíle

ii

adíuós redire meditantem , raptum à

hi

Diabolo ítrangulatum, & ità in prz-

l

W

ceps actum fui(fe, ut ad terram allifum

p

corpus ejus, disruptum , ejüsque vif-

Áeti

(l

cera difperfa fint, Sed cüm difertiffimé

Qdf j

narret

L

Feria fexta Parascevet.

79

t

narret facer textus, nefarium prodito»

. d v

T N

rem fe fufpendiífe, nullus hic difficul-

tati, neque operofz interpretationi lo-

It

cus effe videtur, quód S. Lucas dicat

Alb i

Verifimile

difpería effe vifcera ejus.

ha s

enim efít, cadaver arbore decuffum ;

Wi

dejedümque in viam, deinde, quod

fu.

projedis cadaveribus folet contigere ,

odlb

crepuiffe; nifi quis malit decidiffe. in

ventrem, atque ità crepuiífe, üt videre

Uet r.":fa;

L

|

. Qu

licet apud Calmetum in cap. 26. Mat.

pldin, i

thzi $ $. & apud Tillemontium Nota

29. in Vit, Jefu Chrifti,

Vetus qua-

d

T

ftio eft, cujus generis arbor illa fuerit,

ij i5

ad quam Judas fe fufpendit; & ficum.

ritone

fuiffe ait Juvencus.

p D

nl

Exor[disque fuas laqueo fibi [umere penas

Infamem rapuis Ficis de vertice mortett,

Ti

Etfi Quaresmio fides habenda fit Elu-

g

(

cidat.

Terre Sande tom. 2. lib. 4.

M

:

(l rm;"

j

f',

[

d

cap. 21, quinquaginta annis,antequam

ille in eas fe contuli(fet regiones, pra-

1 :

P

grandis oftendebatur ficus, ad quam

y,

fenes narrabant, fefe Judam fufpendiffe ;

eam veró, cüm effet in 'Terra Sanda,

edcumcït»:;

D 4

are-

l

$o

Feria fexta Patasceves,

arefactam effe tradit ac cefam, D. Mat-

n

g.2ï^(

thæuscap. 27. Tunc videns Judas, in-

^

i

"

"

d

N

|

quit, qui eun tradidit, quód daumatu e[fet,

| i

!

"

panitentià du&lus vetulit triginta. argenteos

Principibus Sacerdotum €3. Senioribus dicens :

E

iil

Pectavi tradeus fanguinem juftum: ad quee

verba D. Ambrofiuslib, 10. Commen-

vt

gt

tar. in D. Lucam, Ef caffajinquit, ef

peuitentia proditoris, quia peccavit in Spiri-

enlhn,

Tittt

zum Sanchum ; efl tamen ullus in fielere pudor

cnlpaim agtofcere, Principes Sacerdotum ,

"i d

v

(pergit Matthzus) facto confilio,emeranz

ex illis agrum fieuli ad fepulturam. pereprinos

dlui;

grün

um : propter boc votatus efl ager ille Hacelda-

ma,boc efl ager [anguimis usque ad bodieruum

! Pr?;bflid |

diem, Nulla certa ratio conftat, qua-

vl

mobrem ager ille appellatus fit azer fi-

Y

guli.

Quidam exiftimant ità appella-

tum, quia à figulo quodam poffidere-

lj

ollas

tur, vel quód figuliab illo agro figuli-

nam vafis fingendis effoderent,

Valde

g

ial

autem verifimile eft, cüm Hierofoly-

mitanis civibus vel publicus vel fuus

i,

cuique campus effet, quo cadavera in-

m

Iu

jicerentur, ac ejusmodi locus peregrinis

1777

deefïet,idcirgo agrum illum iis fepelien-

dis

l PNW

Feria fexta Pai*ajïews.

uSI

lhtgg)

Quarefmius loc. cit:

dis emptum elfe,
