rerum periti fenferint, fatis eft retuliffe,

fid,t

Interea cüm tacito quodam Ecclefize

mf

*ï

confenfu probata, atque etiam com-

d

1

munis videatur opinio , Chriftum mor-

Ditus 1

tuum efle trigefimo tertio atatis fuze

st

anno, feu ineunte, feu jam expleto, five

(f

etiam tribus additis menfibus, üt exifti-

Q

!

mavit Baronius, Imperii Tiberii decimo

Titi v

odavo, vel decimo nono ; nos huic

Bol

fententie libentiffimé accedimus , de

Milone

qua vide Ricciolum tom. 1. Chrono-

quordi

log. Reform.lib 8. cap. 7. & Got-

hn

tum de veritat, Relig. Chr, cap.

30 S.

if

hi

De

ii

n

i

299

: j

Feria: féxta. Patasceues,

à

De certuniis, qisibus bunc diem colit Ecclefza.

Quonam re[piciat Ecclefia in officio bujus diei.

1

|

Cur poft. Prophetias legatur & $. Joanue

1j

bifloria P affionis,

Atque hec de Paffione Chrifti Dd.'

dital.

Nunc veró ad czre-

mini dicta funto.

LU

moniam, quà hunc diem celebrat Ec-

Illuc autem in Offi-

) VL

clefia, ventamus.

!

l

]

f

cclefia potiffimüm re-

cio hujus diei E

j

fpicit, ut Jefus

Chriftus cruci affixus

Y

i

|

nobis ftatuatur o

b oculos, & ad ejus

A (

T«

afpectum contritio

ne tacti ità noftros

( |

ut- Redemptionis

paremus animos ,

Mazzinellus ad

"u

fructum affequamur.

Hebdomadz primüm

n

Officium Majoris

ia

quidem notat,

.

po

ft Prophetias, qua-

Mu

yum veritas . va

lidiffié Religionem

T N

noftram: confirmat , Hiftoriam legi de

!

W

Paffione Dominià Joanne conicriptam,

AR

qui ordinetemporum ultii

us eft Evan-

1]

olis unicus

du

gelittarum, quique ex Apoft

,

àJEfu Chrifto nunquam rec

eífit, illum

rucis ; ac

fecutus usque ad patibulum c

propterea, qui ipfe in Calvari

o vidit,

)

accuraté defcripfit.

C€ur

j

900

Feria fexta Parasceves,

j WW»

Cur Ecclefía oret pro omuibus , etiatpyo

Indais,

TM

Secundó obfíervat , Chriftum omni-

um Servatorem, pro omnibus mor-

^ felit

tuum, omnium Mediatorem inter De.

Qu m

al

um & homines, pro omnibus fe Deo

Patri obtuliffe , pro omnibus Oráffe ,

qui

ab ejusmodi facrificio fuo, & ab ora.

quip

tionis. fuz beneficio nullis exclufis:

at

propterea Ecclefiam fenfus JEfa Chrifti

hais

fecutam in facrificiis orarepro omnibus

itzs Q

|

omnium generum, precésque fuas me-

gj

ritis Chrifti femper fuffülcire, & inhoc

!!

( ais

M

"

potifimüm die orationibus uti pro

UM

quocunque hominum genere, etiam

dom

pro fudais, utab eorum oculis-velum

ümiü

illud fummoveatur , quo Sacras Scri-

fm u

pturas intelligere prohibentur; quc

Q

tamen oratio dicitur nullà factà genu-

düdnl

fexione, utappareat Ecclefiam itrifio-

dtist

nes & contumelias illas deteftari, qui-

bus Judzi Chriíto illuferunt, cüm illum

D

in genua procidentes fimulatis faluta-

T

tiqnibus irridebant.

Cum

Drniei

D

]

Feria. fexta Parafceves,

3o0r

MP'

Cur exponatur crux afpechui €$. adorationi po-

puli, €9 quamobrem iuterea. cantentar

duiproperia,

lt

hu

TTerti? notat, populi adorationi & afpe-

Is

&ui crucem exponi, quz interea dum

tb[n

adoratur, cantantur improperia. Neque

hd.

enim à Deo aut admirabiliora, quàm

U.

quz in populum lfraeliticum oftendit,

f

edita effe portenta, aut infigniora in

d (

homines beneficia collata , quàm qua

QOT

judeis contulerit ; & rurfus nullam

!

fu.

omnino apud gentem atrociora ingra-

tay

ti adverfus Dei bonitatem animi extare

A YO

exempla, quàm quz traduntur in Ju-

t n

deorum hiítoria, quos tum veró ingra.

d

tiffimos fuiffe intelligimus, cüm Chri-

i

m Y

ftum Dominum neci dediderunt,

iIn

jn

T (

cujusque autem improperii fine celebre

ii

"

illud canitur Trifagium, de quo pauló

bnini

inferiüs fermonem habebimus,

i

at

l

De Proce[rone €3. Mi[fa bujus diei,

j r

Quartó docet , poft crucis adoratio-

nem fieri Proceífionem ad locum , ubi

merne«

die, que præceHït p?oximö, Sacra

tum

Feii

302

Feria fexta Parasceves,

tum Euchariftie conditum eft,

Illad

i f'l! lg'ld*

"m

autem Sacerdos , qui celebrat MifTam,

i N; 17

ad Altare reverfus ponit fuper corpo-

li

i

1

rale, & Diaconus vinum , Subdiaconus

aquam in Calicem interea infündunt:

aquam Sacerdos hodie non benedicit:

hp

(( 0 t

dexterà manu Sactratiffimcm hofítiam

j Balin

fuftollit, ut à populo poffit confpici :

eam in tres dividit partes , quarum

i Y

tertiam in Calicem tacitus indit, Pra-

modq (

termittuntur Pax Doinini Agnus Déi ;

Tsti, d

fl

item .alie duz orationes, qüuze ante

Communionem dicifolent; tertià veró

p

recitatà, Perceptio, accipit patenam cum

gt

corpore Chrifti, & maximà.humilitate

ial

dicit ; Panem celeflem atcipiain, & nomen

fi, ]

Doniini imvocabo.

Deinde percutit fibi

It

pecus dicens, Demine non- fum diguus ;

[ dU

poftea fignat fe Sacramento, quod de-

D

inde fumit reverenter.

Tandem pre-

E7

termillis . omnibüus, qua dici folent

ii

ante fumptionem Sanguinis, fu-

h tijo

]

€ Calice particülam Hoftize

IU

l

mitv. d

f

& vinum.

Ht

Mi

Hac

p2'86n

Feiia fexta Para]ceves,

303

Hác die folim Hierofolymis offendebatur po-

!dl

palo crux , iu quam [ablatus. eft Iefus, For-

Ya

LU

za[[e inde orta diciplina in omuibus

Ecclefis exponeudi cracem,

L

i

"!

U

Populi

adorationi

&

afpectui

li

il

I

crucem exponi dudum monuimus,

S. Paulinus epift. 3r. nove edit.

t

!

l

m

MAV.

ad Severum narrat ,

hàác tantum-

n

)

i?

m

modó die eam ipfam, cui Chriftus affi-

x-"

hu X

xus eft, crucem Hierofolymie exponi

folitam Fidelium | adorationi.

ANeque

quu

fj |

prater banc diem, quà Crucis iphus myflerium

SIRIIUI

|

celebratur , ipfa, qua Sacramentorum. can[a

!

hus

efl, quaft quoddam [olemnitatis iufigne. profer-

LJ]

)

[77

T

Ín eadem epiftola de ea cruce

loquens pauló anté dixerat ; Quam Epif-

W

copus Urbis ejus quotauuis , cigm Fafiba Do-

WW

4 "

mini agitur, adorandam populo Princeps ipfe

»

1

n.

venerantiuw promiz,

Quod autem me-

jl

(

morata fubjecit verba, Neque preter bane

|

b

diem, quá crucisipfius sayflerium celebratum ,

inde arguitur loqui de Feria fexta in

J

f

Parasceve, ütadvertit Hugo Menardus

in notisad Sacramentarium $, Gregorii

l

pag. 86. Nonnulli exiftimant, ab ea

a

iero«

!

304

Feria fexta Para[teves,

Hierofolymitane Ecclefie confuetudi-

(s

ne communem hanc derivatam efíle

fin t

difciplinam , publice venerationi cru-

[

cem exponendi ; quam opinionem

(

eruunt ex verbis illis Amalarii: Fzerzn?

Ti

quidam, qui volebant. ditere, f& velle eandem

quo, |

1'l

erucem adorare, in qua Dowrinus crucifixus eff.

i

1

10 0

Utinam in

omnibas

Ecclefris

baberetur,,

quy d

Quamvis omnis Ecclefia eam non poffit babere,

fs. ;

dzaten non - deefl eis virtus. fancla crucis. in

"

í

Jfuis erucibus, qua ad fimilitudinem S. crucis

Y

l

It

fade [unt: üt eft in. lib, 4. cap. 14. de

Ecclefiaftic. Offic. in tom, 14. Biblio-

TOU (

2!

L

thec. PP. Edit, Lugdun. ann, 1677.

r

pag. 950,

ii

?

V

Crux latrie cultu adoranda ; etiam qualibeg

ci*läm

Q

erux ad . ejus exemplum facla , in qua Chrifius

imlo

ebit :rationes ex D, . Tboma.

IG

. Nonnihil difficultatis Rabano fübeffe

uf

videbatur , non quidem eo cultu, qui

as

yolie

cruci exhibetur hàc die, fed in verbo,

( ve

quo utimur, adorationis.

Verüm , üt

Wi (dn

bene advertit Bailletus Hift, hujus diei

hm

$. 2. num, 19. Fidei puritas pravam

ld

omaem amovet füfpicionem. Eccle

f

/i

)

E

!ia

um

303

Feria Jexta Pavascever

in Canticis ait: O crzx adoran4a. Et alibi,

Y

9ävdi.

LO

—

"TTagatm crucem. adoramas,

Celebris : eít

La&antii verficulus,

'&üirla.

s

El-Ge genu,ligníanque crucis voenerebile adora,

[j

(Theologis veró difputandum lin-

TM

quimus , Latriene cultu , an minore

p

aliquo crucem venerarti debeamus;

let,

quam fusé quaftionem pertra&ant

[l

Eftius

in3.

lib. fentent. dift. 9.

PT.

x

Sim

& Cardinalis Capifuccus in

aL

appendice controverfig,

Quo culta

VY

Notat Tho-

Ar'. i

Md

Y

fanda imagines fmnt colenda.

o

maflinus de dier, Feítor. celebratione

J lfj

lib. 2. cap. I4. num. 2c. ceremoniam

!

hujusdiei de adoranda cruce à veteri-

bus appellari Aderatzm.

Obfervat

r] agää

etiam, eos Epifcopos, quiin Parifienfi

at

Synodo facrarum cultum. imaginum

H

rejiciebant, adorationem taren crucis

a

in Feriafexta Majoris Hebdomad ap-

l-

[ E

probáffe, Er ideo Sanga Mater. Ecclefra

| iE'[f[hU)

L

Cfunt verba Synodi) ftozo Orbeterrarum

ln

ànteY Ca&erA

iunumra crucdis

Sacraimen-

yadt

1

z decrevit , licitum effe. univer[is Catboli-

t

&is ob amorem . Paffionis: Chrifli, ubicunque

s

i

|

n

[

eam viderigt , indinando , fií/ volueriut ,

qelie-

h

306

Feria fexta Parafceves,

venerari ; Et in[uper die fanSo, quo. Paffo

gn

Domini in. nniverfo Mundo fpecialiter cele.

merd i

bratur, cntn onni devotione univer(um Ordi-

s

wem: Sacerdotalem , feu. cumn&lum . populum

II

4dorare,. Ft D. Thomas 3. par. quaft.

m

25. art. 4. docet, crücem, cui Chriftus

affixus eit, latrie cultu adorari, tum

n

t

quód ea nobisexprimit figuram Chrifti

in cruce pendentis, tum etiam prafer-

]wm

d.

TA

j

tim quód ejus fanguine fuerit perfüfa:

!l

m

eodem etiam Latrie cultu. quamlibet

fiot, G

€x quacunque materia crucem ad illius

lm n

crucis exemplum factam itidem ado-

i r

rari, quód imaginem reprzfentet Chrfti

s n

in cruce extenfi ; quod tamen ità eft

10

intelligendum, ut adoratio ad Jefüm

gt

Chriftum referatur ; nam fi crux con«

m

fideretur tanquam pertinens quiddam

afhm]

Ditird

adChriftum Dominum, ad quem veluti

terminum non referatur adoratio, non

Woradn

latrie cultu, fed hyperduliz tantüm eft

firm

colenda ; cujusmodi cultus B. Virgini

anqut l

It

exhibetur, cui , etfi propiüs quàm crux

ad Chriftum pertineat, cüm eam tan-

od

quam unam.ex iis rebus, que Chrifti

lm

unt, veneramur, cultum quidem pecu-

lt

liarem

Feria fexta Para[cevet.

3c7

l

[ Mi

-1:0

liaem exhibemus , fed qui nonnifi

hyperduliz cultus eft,

l

Trifagio , Sanctus Deus , San&us fortis

&c. A puero quafi drvinitüs allatusm. Con-

Cur eo

flantinopoli fub | Iuperio: Theodofíi,

utatur Occidentalis Ecclefía bác

die Gracé €9. Latine,

H

Innuimus pauló anté, in fine cujuse

que improperii, interea dum crux ado-

ratur, cani celebre Trifagium, & qui-

dem Grecé & Latiné, Sandus Deus,

San&as fortis, Sanclus immortalis , miferere

vl

VA

nobi, Menologium Graco

Lt

m nar-

T

rat, fub. Imperio Theodofii vigefimà

n

Jn

quartà Septembris vehementiffimo ter-

1 QUE

re motu Confítantinopolim effe con-

cuffam : Imperatorem unà cum Proclo

I

|

LAJ

Ti

Patriarcha, & populo univerfo ad im-

»

plorandam DEI opem confugife

.

puerum repenté in' aéra fublatum ;

cámque omnes metu perterriti excla-

mmrent Kyrie Eleifon, puerum in. terram

t

defcendiffe, atque altà monuiífe popu-

lum voce, ut Trifagium caneret a

h

JL£

*

hunc modum, Saudas Deus, Sancius for«

J:M-f

.

m

fi,

308

j

Feria Jexta Para]ceves,

vis, SanGus E2 imurtalis, vix ea locutum

l;':i*l. "

repenté mortuum concidiífe, Devota

M

hec oratio in Ecclefia Orientali fre-

usb

quentiffimé ufüurpatur.

EÀ veró hàc

[

jj

j

N

D

die przefertim

utitur

Occidentalis

;gfc;'jtfll(

uj r

Ecclefia, Latinà, ut propriam fuam lin-

guam adhibeat, Grzcé veró etiam, ut

j

alludat illi divine voci, quam puerum

n

illum diximus Contftantinopoli edidifTe.

tinen o

"

Vid,Goar. in Notis ad Ritnale Greco.

i, À

!

[

rum pag 109. edit, Venetz ann, v730,

rRCOIUS

additioad illud Trifagium Petri Fallonis ,

jl

)

Yheopafcbitaruz: barejim olens , à Catbolicis

4 IN

eamnata.,

n

4 Cregorio V1l interdidum

nl

MM

-dirinenis eà utiz qa tamen ab iz poffea

1

&

!

adbibita videutar,

ingim

d)

. Petrus Fullo, ut inveheret hzxreíim

f rt

Theopafchitarum, qui naturam divi-

di; ts

nam paffam in cruce falsó affirmabant,

puni

ea verba Trifagio addidit : Qwi eruifi-

TE

&us es pro nobisymiferere nobis 5 quod à Ca-

T t

[j

tholicorum. coetu reprobatum fuit,

lgt

Quáadditione cüm Armeni ufi effent

Mtin

usque ad 1 1, feculum, à Gregorio VII,

Epift.

lfmwþ

Feria [exta Parafceves.

309

ij

Epift. 1. lib. 8. moniti funt , ut eam

i|

omitterent.

Claufulum , inquit, quam

in illa laude fubjungitis : Sancius Deus, San-

i

&ys fortis, SanQus immortalis : iflam videli«

cet, qui crucifixus es pro nobis : qwoniam.

nulla Orientalium prater oeflraim , Sed. nec

Remána Sanéa Ecclefia babet , vos totius

[candali occafionem, praoíque intelle&lás fzfpi-

cionem vitantes , [uperaddere de catero omit-

|

ÍAz,

Armeni, etiamfi Decretum illud

U

Gregorius VIT. ediderit, eadem verba

in Trifagio retinuiíIe videntur.

Cüm

H A

patrum noftrorum memoria de conci-

lianda inter eam Gentem & Roma-

nam Ecclefiam communione & pace

,

ageretur, inter cxtera dubia illud in

Congregatione de Propaganda Fide

die 3o. Januariiann. 1635. propofitum

fuit: 4n Trifagio, quo utuntur Armeni, po[Jit

addi: Qui paj[us fl pro nobis.

Et refcri-

tum füuit : Cozgregatio negativ? refpondit :

Wi

Nam in Liturgia Arinenorumi — decantato

Trifagio

in bouorem SanGlil]ime Trinitatis »

adduntur pre

di&la verba feumdüm — 'Theo-

pafibitarum. barefam. damnatam . in Cencilio

Et licet ia alio loco

.Rgmma [«b Felice Papa.

4

h

3IO

Feria fexia Para[ceves,

-m Qf

44 peronam Filü Tvifagiwm — applicetur ,

vibilominus Trifapium. ab 4ngelis — tradi-

Nir

ii

$um , Cj in bonwrem C4 glorificationem

"

Sanclif ma Trinitatis decantari folitum, nen

&

videtur po[e formaliter attribui Chriflo Do-

j

IN

mino, wni fclicet. tantum . perfona ejusdem

Sanclil]me Trinitatis,

dul

giu

Nec valet id fuilfe conce[fum Maranitis : quia

t Conta

alio modo in eorum libri Hymnus glorificatio-

o d

nis prediclus concipitars 9. non fuit et-

Q

iam ille modus exprefsé à. Sede Apofto-

d)

lica approbatus.

Milfa bujus diei non fica , fed Miffa Prefate

i ax;üät

Gificatorum appellanda,,

du

Denique de Miffa etiam quedam fu-

tj

prà attigimus, qua hac die celebratür.

Ms

Eam veró Miffam non, üt vulgó ajunt,

t d

ficcam dici oportet , fed Miflam Prz.

il

fanctificatorum , in qua Sacerdos folá

[7

fpecie,panis.die qua preceffit proxima

MMH

confecrati, communicat. Miffam enim

J

ficcam eam dicimus, in qua neq; confe-

u

W

cratio fit,neque Chrifti corpus fumitur,

&Sacerdos iicet Sacerdotalibus indutus

mel

veítibus , ità Miffam recitat, ut omittat

tamen

] l

Feria fexta Paratcever.

311

| W'* |

tamen omnia, quz fubmi(fà voce di-

H

cuntur : Prefationem quidem recitat,

fs

& Pater noíter , fed Canonem & reli-

li

quas Secretas omnes pratermittit ; non

) Cänþ; )

hoftiam habet, non Calicem, nihílque

T

eorum dicit aut facit, qua füper Eu-

chariftiam fieri folent , ut videre licet

apud Durandum in Rationali lib. 4. c,

Id

I. Contra veró in Miffa Prafanctificato-

H

rum nihil omittitur preter Euchariftie

confecrationem, quod Sacramentum

il

fub unica fpecie fümitur panis, quem

pridie ejus diei Sacerdos conifecravit ,

MI:IMJ'

üt explicat Hugo Menardus in Notis

"

|

ad Sacramentarium $, Gregorii pag 75.

q

Y

Ü

In Parafceve Majoris Hebdomadis non cone-

1.

jï.

eratur Corpus Chriffi , fed Sacerdos in Miffa

t

d

etitur Prefan&hficatis , id efl boflirs anté coue

fécratis t pro fe , tum proomni populo,

l

j

3f

nhh

f

(

u

:

InOrientali Ecclefía per tetam Quadragefi-

ii

sam — Miffa Pra[anclificatorum — celebratur

?

[

fabbatho £$. Dominicá exceptis.. Ritus quae

gt

rundam Gratorum in bacre parum

pu*iumtmf,

probatus. Gracorum. criminationes

iil

adveriis Latinos,

í

d

T

E

In

pin|

^

312

Fería fext& Para[ceves.

hi

- In Ecdlefia Greca Miffa Prefanaif. 5

iV

catorum dicitur omnibus Quadragefi-

r d

m diebus , Sabbatho, & Dominicá

exceptis , ütconftat ex Laodicena Sy-

i CO

nodo, quam Baronius exiítimat ante

j d

Pr Ti

Concilium Nicenum habitam : Nom o-

porterein. Qnadrage[rmma panem offerre ;; nifi

m o

in Sabbatho , €$ Dominicis diebus ; verba

Jifim 0n

funt ex Canone 49.

Et in Concilio.

Wt u

Trullano Can. $2. Iu omnibus [antte Qua«

od

drageima jejunii diebus , praterquam. Sab-

tl

batbo, E. Daminicá, C SanGo Annuncia-

lml

Hous die, fiat [acrum: Pre[anGlificatorum

! qitu

miniflerium.

ld etiamnum in Orientali

bf

Ecclefia in ufu effe teftatur Cardinalis

ii q

Bona lib. r, Rer, Liturgicar. cap. 15,

it Sm

num, $. Hwnc morem. adbzuc fervat Orien-

t d uj

salis Ecclefa, Boffuetus Meldenfis Epif-

Ihi

copus volum, . fuorum Operum edit.

W

Argentine ann, 1742. in Trad. de

Communione fub utraque fpecie tra-

Teümy

dit, plerosque Grecorum hoctempore

1isgd,

Vi

aliquot pretiofi Sanguinis guttas fupra

du

panis confecrati partes in formam cru-

täripw'

cis afpergere, eásque pro diebus infe-

&t5l

Pre-

d

guentibus refervare ad Officium

fan:

j

Feria fexta Parafcever,

515

lP[g ^

i

if

fanctificatorum:quem morem invectum

i

fuiffe poft Schifma Cerularii, & à me-

lioris notz auctoribus Grzcis

C pro-

bari, nec ufurpari luculenter

endit.

Nicetas Pe&toratus Romanam Ecclefi.

fi

am criminatur , quód per Quadragefi-

^ nj

mam, Sabbatho & Dominicá exceptis,

)

;

Miffam Praefanctificatorum non cele-

t

bret: cujus repreífa meritó fuit auda-

hi li

cia ab Humberto Cardinali Silvae.Can-

dide tom. 4. Biblioth. Patrum , üt vi-

atfqm S;?

Ti

dere etiam licet apud Goar, loc. cit, p,

a

173. qui tamen monet , Cardinalem

Tillrani

multis in rebus juftos pretergreffum

1 (s

effe fines ; quod fufiüs refert ;Juveni-

(

nus de Sacram. Differtat. $, qu. 8 c. r,

aj

M

Cur apud Latinos bác die tautàüm celebretur

Miffa Prafancificatorum ex Hugoue

lt

[

4 $, Vidore,

i

ht

Verüm utcunque fit de ejusmodi re,

j

W

fi quiseft, qui , quidquid de Prz(an-

jl

Cificatorum Miffa apud Grzcos difpu-

Jiunp

tari poteft, fibi cupiat expromi , adeat

Leonis Allatii Differtationem ad calcem

ii

J

i

ij

Operis de-Confenfu perpetuo Ecclefie

[y

riene

W

314

Feria [ixta Parfateves,

Orientalis & Occidentalis adjectam, &

',[.adüep

a u

Brun in explicat. Miffae tom, 2, Part;

sile aj

2

3g::372. edit, Parifien,

Apud La-

tinos hác die Prafanctificatorum Miffa

Af

ii , n

tantummodó celebratur eà ratione,

uam innuit Hugo à S. Victore deSpe-

[

PT

li, pbl

cialibus Miffe Obfervationibus cap.2o.

Quaritur , quare báe die Miffa non cantetur ,

w

puitit

fed corpus Chriffü refervatum die precedenti f«

snatur.

Ad quod dicitur , ex decreto. Inno-

nj

centió Pape Mi[am boc biduo non celebrari ,

i l

st in Pafloribus Ecclefie (latw. temporu ilius

l, (

apud. Apofloles oflendatur , qui , ficut. Propbe-

hu

fpnuy

£a pradixerat , percuffo paftore difperfi. erant

l

ex.

Queritur iterum ,

quare bác die non

bam

n n

fumatur fanguu Chrifli , ficut &* «aro. Chriflis

«4d quod dico , quàüd utrumque fab. utraque

iDlts

Sed quia fpecies. vini labilis

fit, v

fpecie. fumitur.

non poteft tutà vefervari, fine ea corptsCbrifli re-

P

f

ervari cenflitutum efl. Qua repetitetiam

Al P

C

laudius Efpenczus lib, 2. De adora-

l

tione Euchariftiz c. 13.

"gf

fsl

Hugens verba re[piciunt Epiflolam 1nnoc. I,

Ad Decentium.

Locus Innecentit, quo»

ial

enodà intelligendus,

ts

cen-

Alludit Hggo ad Epiftolam Inno

tu;

j

Feria fexta Pavafceves,

l&

314

M

at

j

tii I ad Decentium Epifcopum Eugubi-

J

num: feri4 fextá (verba funt ex illus E-

h

A

pi(tole capite 4) propzer Paffionem Dowini

ln

jeunamus.

Sabbatbum pretermittere non de-

3

!

bemus , quod tnter triflitiam Q* letitiam tem-

(

S

i

pori illius videtur inclufum,

Nam utiquecon-

lss

flat , Apoflolos biduo ifla & in saarore fuife ,.

L

d propter. metum — Judeoremi. fe. occului[Je.

ipuis

Quod utique non efl dubium , in tantum -os je-

1277

junáffe biduo: meimorato , ut . traditio Ecclefie

TILM

babeat , iflo biduo. (acramenta. penitus non ce-

T

lebrart,

Qu utique forma (jejunandi) per

i f

/

fingulas tenznda efl bebdownadas propter id, quod.

/

?

n

commemoratio diei illius femper efl obfervanda,

"TTT]

Ac de ejusmodi confüetudine , quam

n

fervat Occidentalis Ecclefia celebrandi

in Parafceve Miffam Prefanctificato-

I

LA

rum, vetera reperias documenta apud

T d

Pougetinft. Cathol. tom. 1. pag. 841;

A

M

wuitit

T

tom. 2. pag. 272, & apud. Bailletum

ii

Hift. hujus diei $. 2. Amalarius , &

Alcuinus hujus rei rationem afferunt,

"T2

Quia in bac die Dominus. fe ipfum obtulit , d*

MWW

ip(a ablatio. fufficit ad. falutem cvedentium. Inte

nocentius Í, rationem adducit pauló

i

anté memoratam, qui abApoftolorum

Wl

j

2

nioroe

!

416

Feria. fexta Patatcevet,

igu

moerore defumitur, & à jejunio, quo

jl qudü

hunc diem tranfegerunt; & hzc qui-

dem ratio longé ceterarum vifa eft ac-

st

commodatiffima Mabillonio par. 2.

u

fa.

|

Muíxi !talici Commentar. ad

Rom. & Gravefonio de'Mylteriis &

annis Chrifti pag. 455. Quarit Vertus

ib

i N

tom. 4. Explicat. Caremon, Eccl. Ob-

b

fervat. 35. pag. 293. Edit. Parifien.

ann. 1713. an Innocentii L. verba de

Teim,d

ln l

N

quibuscunque Feriis fextis , & Sabba-

I g

this cujuslibet Hebdomad»e fint intelli-

v I

genda, an veró defexta tantüm feriain

Parasceve, & Sabbatho Sancto ; ea e«

Tb erd

nim verba fextas omnes ferias, & Sab-

INS

(l

batha totius anni videntur compledi.

Verüm cüm Innocentius moerorem

tv

commenmoret, quo capti funt Apoftoli

n u

ts

Ferià fextà, quà die Chriftus JE(us eft

iortuus , & Sabbatho infequenti, quo

intoqi

ejus corpus jacuit in fepulchro , jure

thlt a

inde arguit , ea verba de Fería fexta

Ünring,

"T

- in Parafceve , & Sabbatho fancto

effe intelligenda,

ls

I faä:o l

Hug. !(()] MWI

'

Feria fexta i,amfæve:ï

317

t

Hugo negat bác die dici Miffam, fed intelligia

ïhg. Ü

eaim , qua celebratur per aunus, In Hifpanin

m,l Fl

obfoleverant ceremonuia bujus diei, £5 Ec-

"

clefie erant. claufe,

Conciliunm

Fin

J

Toletaumm eas ceremoni-

J

d

as re[lituim,

m a

Ait Hugoinloco, quem fupràattu-

j

limus, Ferià fextà Majoris Hebdoma-

th

Ti

d» & Sabbatho Miffam non celebrari.

D

Verüm, fiquis ejus verba attenté con-

s

M'

fideret , facilé intelliget , de ea Miffa

n

jj

loqui, quz aliis diebus celebrari folet;

IOR i

nec Prafandificatorum Miffam ejus

j

M

ü

verbis excludi, quae cum omnibus cz-

g,

remoniis , quas Ícripfimus , femper in

Occidentali Ecclefia celebrata eft in Pa-

li

(

t

raíceve. In Hifpaniis abufus ille irrepfe-

rat, ut Ecclefie hác die effent claufz,

L

|

u

dul

& prorfus ab omni facra ceremonia &

divino cultu feriarentur ; quem abufüum

n

f

»

Hj

Wl jUff

fuftulit Concilium Toletanum Can. 6,

Comperimus , quàd per nonnullas Ecelefias in

die Sexte Ferie Pajffions Domini , claufis

i i

Bafilicarum foribus , ne« celebratur Officium,

à

uec Paffio Domini populis predicatur , dum

u

idem Salvater nofer. Apoflolis [urs preceperia

dicens:

3

h

318

Feria fexta. Parafcevet.

dicens: Pa[[fonem €3 Mortem €9 re[urre&lionem

g p

stl

smeam omnibus predicate, 1deo opertet eodem

j

die Myfleritan crucis , quodipfe Dominus cun-

judera

& nuntiandum veluit , pradicari , atque

qninz

indulgentiam criminum clará voce omnem po-

tj

pulum poflalare , t penitentio compuntlione

iUl

......

"

in6

azuundati venerabilem dieim Dominite | Refur-

re&hioni , remi/Jis iniquitatibus , [ufcipere me-

r

i

"

!

reamur, Corporísque ejus €j. Sanguinis Sa-

eramentum mundi 4 peccatzis. [umamu.

at

SSacerdos in Mifa Prafanthificatorum [umit ve-

(ad

vera Corpus €à Sanguinem Cbrifi, Vinum

dij

j

non confecratur ex immerfioue par-

mi dj

ticule in calicem.

LCTNT

m

.'4'

Praterea ait Hugo, nullo modo ne-

gari poffe, Sacerdotem hàc diefumere

t Q

Chrifti Corpus & Sanguinem ; utrum-

MQTJ Wtl

que enim revera efle füb fpecie panis,

hu tf

precedentilicét die confecrati: addít-

?ff-' hn

E

que id in caufa effe, cur vinum non

fervetar die precedenti confecratum,

uT

quód periculo irreverentie actio iíta

non careat,

Quidam Gracorum con-

IT

IT

tendunt, fumi in Miffa Prefanctificato-

rum Corpus & Sanguinem tum fub

Ncmo |

pecie

l

Feria fexta Para[ceves.

319

l

n

fpecie panis, tum etiam fub fpecie vini;

pütantenim , per immerfionem parti-

Dm "

cule in calicem , ex Sacratiffima Ho-

LU

(tia detractz , tranfuübítantiationem fieri

vini in Sanguinem.

Sed hi funt recen-

At

tiorum Schifmaticorum errores: Vete-

hn Mn '

resenim Grecorum femper credidére,

üt ipfi credimus, non aliter vinum poí-

fe confecrari , quàm proferendis ver-

n

bis, que formam con(tituunt Sacramen-

ti, àtanimadvertit Chriftianus Lupus ad

s

Can. $2: Conc. Trullani tom. 2. veter,

j Tan

edit. pag. 9$6. Ferzm refbondeo , . bac e[f?

GWI

novella Schifmaticorum. commenta, Autiqui

omnes Graci nobiscum credidére , Eucharijli-

omate

ca elemcnta fone moflius verbis nou pofJe coufc-

od

crari, — Quocirca. non . ab ipfis elementis bac

1 o

AMtiffa vocatur Pre(anlificatorum , fed 4 re-

"

bus contenti : quód mempe [ub unica pauss

1J/

P

fpecie [it non folàm.| Domigi Corpus , fed e3

Sunguis,

.qujdm?i: ex Latinis in eadem fuére fententia ,

[

u

- quá Greci Scbifinatici , vinum con[ecrari

gb

per iminerfonem. Corporis Chrifli,

!

fM

:mh »

Nemo profecló inficiabitur , quos-

A

4

anm

P

II

320

Fera fexta Para[ceves,

dam etiam fuiffe inter noftros Latinos

kuti d

Scriptores eósque Catholicos , qui af-

ii

firmárunt, in Miffa Prefan&ificatorum

(j

corpus & fanguinem fumi (üb fpecie

LUE

at

non modó panis, fed etiam vini, quód

vinum confecretur vel per orationem

v

(untt

Tater nofler , vel per immerfionem par-

ticulz panis confecrati in Calicem inje-

Dd

G&a.

urandus in Rationali lib, 6. c.

j5 ]

75. hanc quzftionem proponit: Nun«

hn d

quid vinum , quod in die Parasceves. cum

iix;?gkad |

Dominico Corpore fervato [umitur , iu Altari

,

lpen m

eonfetratur ,. €$. Sanguis Chrifli efficitur per

p qui

immiffionem ipfius Corporis in Calicem , €$

hia (

ejs ta?um?. Cui quaftioni refpondet,

d

quosdam effe, qui putent, vinum effici

fio«o

fanguinem Chrifti , Micrologum &

la

Amalarium innuens': super-boc dicunt

Gt, n

quidam , quód per Dominitam Orationtm, qua

Ullendon

1unc dicitut , fit con[ecratio y' feu commutatio

TT

vini in [anguinem.

ld verÓ ait minimé

DI

verum eíle; nam fiea vis effet Oratio-

inji

nis Dominice , panis etiam confecra-

DT

retur, atque inde exifteret illud abfur-

dum, quod fupervacaneum eífet ad

Íextam Feriam refervare panem przce-

enti

r

j

Feria fexta Parascevet,

221

L

(IVIM

*l

dänti die. confecratum,

ANos tamem

j

boc nou dicimus ; quia, ft boc jam effet , non

e[fzt nece[fe Corpus Domini ad diem illum re-

m

L

jervari; ac füatuit , vinum fandificari

LT

quidem contactu facra particule, non

um

verÓ confecrari , neque ejus tranfub-

iïüüimpü. |

ftantiationem fieri in fanguinem Chrifti.

,

n

M

Dicinms ergo illud non confecrari , fed. [aucti-

dl

D.ffert autem inter bac ; nam . cou-

fiiari.

r

fecrari - efl

confecratioue | tran[ubflantiari ;

t

fan&ificari: efl ex contachu fem. admixtione

iljidn

facra rei reverendum €9. [anthum efici , üt

hn

patet in. aqua benedila, Sylvius tom, $.

(in,d

fuorum Operum edit. Antverpien. in

ii

Oratione l. De Offao Parasceves, more

Ltl

fuo accuraté tractat hoc argumentum ,

ss

& quaz objiciuntur , au&oritates expli-

"IT

cat , magnum intercedere difcrimen

p

oftendens inter confecrari & fanctificari,

!

(

Vinum enim fanclifcari eft ex/ admixtione ,

vel conta&hu rei. facre Teverendum €9. [an-

B g

um effia ; con(gerari verà efl , illud i ver-

borum confecratiouzs tranfubflantiari i&

Tood

!üw

M

Jangninem Cbrifii,

!

nu

O ,

y

: F 'ere

E

"

f

322

Feria fexta Parasceves,

jrinis

Haretici, qui pugnant pro Commuuione fub

yopat

euraque fpecie, eam amplexi [unz. [ententiam,

Eos confutavit egregié Mabillonus,

4b

M [Wla'jlff

i

ea [ententia femper abfuit Romana

vll

Ecclefta.

od

vetonut

Hæreti&i, quii adversüs Ecclefiz fen-

f:üh 'illf

fum pugnant pro Communione fub

r

utraque fpecie,, libenter eorum am-

Dfrtuo

l

e&untur fententiam, qui in Milfa

de m

"

F

erie fexte exiftimárunt, per particu-

EU

lam facratiffimzs ho(tiz in calicem in-

Ttt IUO

jedam vinum confecrati ; ità enim fe

(U0H

ab eo argumento liberant, quod adver-

Mig, W

süs eos depromimus ex ea milfa, in qua

jun d

Sacramentum fumitur füb unica fpe-

ynum

Ciepanis. Sedeos magno inerrore ver-

A ()

fari oftendit Mabillonus tom. 2. Mu-

íxi [talici in. Commentar. ad Ord.

QUh, U

QDN

Rom, $. 12. & fequen , ubi veterem

fuiffe docet controverfiam , utrüm per

j

EU

particulae contactum vinum confecrare-

tj j

tur: quod obfervavit etiam Georgius

UT

Caffander in fua Liturgia cap, 31. pag,

f;f;kglqb;

76. Ecclefiam Romanam femper exi-

ftimálle, non confecrag;in aliquo ex

hii

Ordi-

323

j

F ;*71'4 Jexta Para[cevet.

j

24

"Il

fl

Ordinibus Romanis reperiri ea verba:

f

Sandifaatur autem vinum , non con[ecratum

T

per. f(anclificatum pauem ; ea. tamen in tex-

Vil

tum inducla apparere ; Patrum & gra-

viffimorum Scriptorum fummum in

eo eífe confenfum, ut doceant, nonnifi

verborum Chrifti, quz Sacerdos

ro-

i E

ferat, vinum confecrari ; Ferià extà

jus diei

;

ï

Majoris Hebdomade propter e

pororem Prafandificatorum

Miffam

]

l

!

N

effe introductam ; panem pridie ejus

d pi

diei confecratum à Sacerdote, non au-

m !

!

tem vinum fümi, quód panis facilé

] fH:'m l [

riculo irreve-

Ul

N

'

r

confervari poflit fine pe

rentie, vinum veró non i

tem ; difci-

jf

[

]

P

linam denique idcirco invectam, ut

Wa

J

»

fUR

|

vinum

& aqua in Calicem infundatur,

atqt

ie €o injiciatur fa

cra hoftie parti-

u ih

|

à Chriftoinftituta ad exemplum

cula, ut

H

T

['

convivii facra Communi

o eo modo ex-

Coene Chrifti

gt

primeretur , qui effet

B d

accommodatior.

Nümnirum quia. Con-

gv

uiun'o (acri convivii rationetn babet , ex cibo

d

€2 potu debet conflart.

At quoniam altera

j

Enchariffüe [peies in. vraftinum ref«

rvanda

u ?

band videbatur , nec. iflo biduo Sareimnenta

d

6

€cle-

il

lg

!

324

Feria fexta Para[ceves, '

celebrari tmos fmmtbat ; inde fa&um. efl, ut ex

i t

gt

pnro vino aquá mixto , [ed. zamen partieulà

&£uchariflie [anclificato. altera comvivii: pars,

o

videlicet potus, [uppleretur, Plura etiam, quae

C

cum iis, quz fcribit Mabillonus, con-

] ln

fentiunt, reperias apud Vert, cit, tom.

QOU

4 f Ordin

4. Dag 293.. & fequen.

Herminier

tractatu de Sacramentis tom. 2. cap. 1 $.

t QO

ubi agit de forma Euchariltiz , ani-

Bu

madvertit, in pluribus vetu(tis Miffali-

( m

bus Gallie, Anglie, Germanize, & Hi-

fen(

]

,

fpanie hunc loquendi reperiri modum,

U

H

vinum nempe fanctificari, & Chrifti

W

Vrl

j

Sanguinem fieri, cüm Hoftia confe-

(irem

crata in calicem | injicitur ; fed hanc

vandi

fuiffe docet quorundam parum fané

NULoC

probabilem opinionem, & ante IX,

n

feculum omnibus incognitam , quam

diord

vehementer impugnavit S. Bernardus

Tod

Ep.69. Joannes Belletus cap. g9. & Ja-

cobus Cardinalis de Vitriaco Hiftor.

1 C i

Occidentalis cap. 38.

ldem Hermi-

Tbm

nier, quod fuprà innuimus, eodem loco

tinit

confirmat, Romanam Ecclefiam nun-

Vr

quam ejusmodi amplexatam effe do-

lm

é&rinam; eique verba ex quodam Or-

diey

dine

l

:

Feria fexta Parafceves.

325

l

"

)f

dine Romano : S«n&ifiet autem. vinum

i

con[ecratum per. (antlificatum panem, abelfe

monet à veteribus Codicibus Vaticano,

h n

"n

Corbejenfi, & Colbertino , juxta €a,

Q

l

l

quz fcripfitloco cit. Mabillonus. Al-

Lt

cuinum , Micrologum , Amalarium ,

SU

& Ordinem Romanum modó nomina-

Jon

tum commemorare non pratermifit.

Boffuetus Meldenfis? Epifcopus tract.

"A

MU

de Communione fub utraque fpecie vol. s.

?Al

fuorum Operum edit. Acgentinen, pag.

IDhi3

2$4. inviclis probat argumentis, €os

t r

Scriptores nunquam fenfiffe , fanctifi-

1 n

cationem ex Hoftia in vinum inject

d m;

veram effe confecrationem, quá vinum

ml

convertatur, in Sanguinem ; fed exifti-

máífe eam fanclificationem . inferioris

at

m

effe ordinis alteriüsque naturz, cujus-

F

modi eam defcribit S. Bernardus Epiít,

n

^

à

69. qui ait, vinum cum hoftia confe-

p M

crata miftum, etiamfi non eà peculiari

; li

folemnique Confecratione - confecra-

i

l

M

NT

tum fit, quà in Sanguinem Chritti con-

j

ii

g

j

vertatur, facrum tamen effe ex Corpo-

l

ris Domini Noftri conta&tu, fed longé

)d

d

diversá ratione ab ea, qus fit virtute

"

verbo-

g

326

Feria. fexta Parafceves,

verborum, que ex Evangelio defum-

pta funt.

9

Nulli in bac die Sacra Commiunio: prabatar ;

etfi non ea femper fuiz difciplima,

In hac Feria fexta nulli facra prabe-

Q,v;'u),!/],*

tur Communio, nifi forté gravis. que-

dam neceflitas urgeat, juxta Rubricam

ht

Miffalis Romani

E

odie ( Feria $.) refer-

v4t Sacerdos inlat

6

