formatum, delicatiffimo tactu fuifTe pra-

ditum, ideóque dolores fenfiffe atrocis-

'ftj

imos;

]

Feria fexta Parafcever,

163

drtri.

fimos; animam veró , cüm dolori &

um

triftitie permififfet omnem vim fuam

l.

exerere, caruiffe illo folatio, quo mi-

rl

feri plerumque fruuntur, quorum in-

pptt

terior triítitia, externüsque dolorà fu-

al Qu

periore parte animi aliquantüm leniri

tf

folet.

Nam in aliüs patientibus mitigatur

TT

triflitia interior , €3 etiam dolor exterior ex

aliqua. confideratione. vationis per. quandam

,j

i, f

derivationem feu redumdantiam a [uperioribus

IT

viribus ad inferiores; quod. in Chriflo patien-

m u

te nonfuit, quia unicuique virium permifit

st

agere , quod efl fibi proprium.

Concludit

ais

denique , ultró Chriftum Pallionem &

dolorem a(fumpfille, ut à peccato ho-

U

,

minem liberaret: tantum autem ex iis

p

fumpfi(Ie , quantum ratio poftulabat,

monum

ejus fructüs, quem inde proficifci opor-

i lia

tebat; ac propterea non dubitandum,

u t

quin Paffio & dolores Chrifti graviffimi

fuerint,

&t dülOI?S

ii tn i

Chrifli anima in fuperiori parte, . utpote quae

T us

divinitate fruebatur, inter maximos dolores

u

fuimnimo: fenper. gavifaefl gaudio d-

d

vers$ Cani €9 Serry [ententiant.

2 i

ff

Quo-

Mi

164

Feria fexta Para[cever,

Quoniam veró inter acerbiflimos

']xa

jtu

j 5

dolores angorésque maximos clará &

intuitivà DEI vitione Chriítus frueba-

d V

j

tur, cum qua non videtur convenire

p vt

poffe triftitia, usque enim à primo fui

g m

|

conceptüs momento viator fuit equé

n

fs int

àc comprehenfor, ideóque verá perfe-

m a

dáque beatitudine preditus, celebris

u t

Melchior Canus de Locis Theologicis

dimal i

lib. 12. cap. 13. in fine, ejusmodi

iloesila

nitxi

myfíterium ut explicaret : fcripfit, Do-

minum JEfüm, quemadmodum animz

üummmü;ltw

gloriam cohibuit, ne in corpus fefe

r

funderet , ità, dum eífet in cruce ,

& i

eam , quam neceflarió à clara DEI vi-

p

fione profluxiffe oportuit, continuifle

letitiam, Hanc Cani doctrinam cateri

Mi i

IT

Theologi frigidé exceperunt , quin

etiam cenfurà notavére.

Eam tamen

Álltrm.

?

1

noviffimé fufcepit tuendam P. Serry

f qmd

|

in nuperrima operum Cani editione,

ag

quam adornavit Patavii ann. 1714. üt

Verüm

Ui j

videre efít cap. 8. Defenfionzs.

T

cüm differté doceat D. Thomas loc.

i x

cit, art. 8. etiam inter acerbiífimos ,

aR

quibus Chriftus cruciabatur ,. dolores,

Hgffaf, l

ejus

"

Feria [exta Parafcevet;

165

Vr

ejus animam divino gaudio fuiffe per-

TT

füfam ; nos ceterorum omnium Tho-

Q tis.

miftarum fecuti fententiam , dicimus

It QUi

animam Chrifti in fuperiori parte fum-

1i pf

mum femper fruitionis gaudium per-

1t t q

cepilfe, interea dum ejus corpus cruci

du

affixum crudeli(fimis doloribus ange-

ftt, cl

batur; ita tamen, ut neque illud gau-

dium ad inferiorem partem , neque

Ti

» tumod

dolores illiad fuperiorem pertingerent,

evidenti fané miraculo , quemadmo-

fpi D

Vony aun;

dummiraculum etiam illud fuit , quód

m

viator equé Chiftus & comprehenfor

b a,

efet, & de gloria animx nihil ad cor-

d

pus derivaretur.

u

J

j

h).

Decuit Chriflum pati. Hierofolymis , €9 inter

at

Y

Latroues erucifigiex. D, Tboma

u

f i

Alteram idem S, Doctor art. 10, pro-

in D

ponit queftionem ; z Chriflus fuerit

y dins

convenieuti loco pafJas , G art, YY, utrim

conveniens fuevit, Chriflum cum latronibus

ann l

'-,[4,'13

VN

[

Ti

eacifei, Ad primam refpondet, Chri-

ftum maxime decuifle . Hierofolymis

Thota k

Ril

Yi

pati; tum quód Deus Hierofolymam

elegetat, ubi fierent fibi facrificia, que

in

n

1

q

fri

16€

Feria ]:'a-xta Para[ceves.

J t

M

nihil aliud demum füerunt, quàm fi-

ial

gura Paffionis Chrifti, quz verum fuit

Sacrificium ; tum quoód Paflionis virtus

as

ad univerfum mundum cüm deberet

x ii

illum

1

s m d

dimanare , conveniens fuit,

Hierofolymis pati, quz civitas eft in

j

u at

fxmt,

medio terre habitabilis fita, & quafi

i,

umbilicus,

Ad fecundam veró que-

ftionem ait, oraculum effe lfaiz.

£t

EOW

cutn [ielevatis reputatus l; quod quidem

gun d |

fuerat adimplendum,

In. ejus veró

bt

hag

prophetiz implemento obférvat, Ju-

daos Chriftum inter duos latrones cru-

n

cifipendo, in animo habuiíle ejus fa-

t

fetlt (

mam omnino proterere, perinde ac

fi eorum fceleris fui(fet particeps; Dei

Qp d

veró illud fuiffe cenfilium, ut decla-

LN

raretur, quid facurus effet Chriftus

quidit

de vivis & mortuis, quos in duas claf-

[

fes difpertitos, alteram predeftinato-

rum ad dextram, alteram reproborum

ü!m"*,

ad finiftram ipfe judicabit, eósque vo-

cabit ad gloriam , hos ad zterna

D

detrudet fupplicia.

rc. EI W

go!f,'l, n

Que

If [l/(]

3j

Feria fexta Parafceves,

167

l Wf

Qua coutigerunt in Calvario,

n

|

[

Sed ut ad hiftoriam redeamus, poft-

d

N

QY

quam JEfus ad Calvarium pervenit , ap-

(

aü"m

pofitum illi fuit vinum felle mixtum ,

?

fit, iln

quod cüm deguftállet , noluit bibere.

Gd

]taque inter duos illum latrones cruci

affixerunt , quorum unus erat ad ejus

"i W

A

Fuit ti-

T W u

dexteram, alter ad finiftram.

306 li, l

tulus cruci impofitus; milites veró, poft-

J qilt

quam eum fuítulerunt in crucem, ve-

[ s vt

ftimentis ejus quadrifariam divifis, fic

ut fuam quisque tolleret partem, fortes

ina,

jltom

jecerunt, ut, que cuique pars fortito ob-

uf

tingeret , illi affignaretur.

De tunica

veró fine commiíflura continuo ductu

t, p

prioyt

contexta dixerunt inter fe ; Nom fün-

damus eam , fed fortiamur de illa , cujus fit 5

m nb

d a

quod ubi feciffent , adfidentes eum fer-

u

Jj

J

vabant.

"

"

|

:

r

lUA

p

il T

Calvaritlbunde nomen traxerit, Ibi Adam

fepultus,

j fgwqüe n

De Calvario hzc habet Matthaus c.

277. E£ venerunt in locum, qui dicitur Gol-

[

gotba , quod efl Calvariz locus, Marcus c.

Q*l

I$, Etperducunt illam in Golgotba locum ,

quod

Int

168

Feria fexta Para[cever,

]

»

j t

quod efl. interpretatum. Calvarie locus, Lu-

Cas 23. Et poflquamvenerunt in locum » qui

g, n frlllsf

TEURU

vocatur Calvarie, Joannes cap. 19, Exi-

vit in eum , qui dicitar Calvarie , locum

a m u

«ni, Gl

Hebraicé autem Golgotha,

Calvarium feu

Á M

Golgotha cranium fignificat, quod exi-

guo illi monti nomen eft inditum, vel

du

T

T

"

Il

quod ille tamulus humani cranii inftar

haberet , vel quód in eo hac illac €o-

t Cf

rum crania effent difperfa, qui ob fce-

st dpina

lera fua morte mulctati fuerant, Hiero-

:'.g&&rcm

ü

nymus in cap. $. ad Ephefios ait, atate

fuà percrebuiffe opinionem , eo in lo-

Md M

ff

]

co Adamum fuiíIe fepultum ; inde lo-

ddn

l

j

cum nomen traxifIe. Hac, inquit, ve-

ra fmt , uécue , Le&orgs-arbitrio derelinquo.

Qdf

AA

Certé tunc in populo dicla placuerant , €9

"

quodam plaufa ac tripzdio [unt excepta.Idem

g

À

!

M

$. Do&or in cap. 27. Matthzi de hacre

ial

agens, eum, quihanctueretur fenten-

atv

tiam , rogat, curineodemlo£o duola-

1 Q feq

trones fint crucifixi; féque proniorem

tl

e(fe declarat in eam opinionem , quz

Pa

ftatuit, locum ita di&tum à calvariis &

LT

offibus eorum, qui ultimo fupplicio

!t g

ibi necabantur.

Siu autem quispiam con-

LT

teudere

[

Feria fexta Parafcever,

I69

TW

zendere. voluerit , ideo ibà Dominum crucifi-

xunt

ut fanguis ipfius. fuper Ada tumulum

L

03

diflillaret , intervogamus eumy, quare €3 al

hia n

latrones in eodem loco crucifixi [unt ?. Ex que

FimT

apparet, Calvariau non [epulcbrum primi &o-

hg

mint5 , fed locum fignificare decollatorum, ut.

iadm v

ubi abundavit peccatum, [aperabundaret gra-

nicani

?i Tertullianus , Origenes, Epipha-

hi dl

nius, Chryfoftomus, & Augu(tinus fa-

qiobi

vent opinioni, quam rejicit Hierony-

fu. D

mus, & Baronius ad ann. Chr. 34.num.

112. fatisfirmo fundamento fultus vult,

105 at

, 6011

locum ideo Calvarium appellatum ,

m if

quód Adam ibi fepultus fuerit; atque

il

|

ab Hieronymo , utfibi ab eo diffentire

i at

liceat, veniam petit; quam facile illi S.

Dodorem fuiffe daturum putamus ,

PM [/Mu

T j

quem epilít, 46. aliàs 17. Paule & Eu-

ftochii ad Marcellam , qua vel ab eo

ib

(ill [tlf

fcripta vel dictata fuit, manifeftó con-

ftat, eam feqm fententlam, quam aliis

ao

il

in locis rejecerat,

ln bac Urbe (Hierü-

qJ F Yat

l

1

falem) imo in boc tunc loco €

9 babiti[fe dici-

g,t

"m

1ur, CQ mortum effe Adam :

unde €3 locus,

l

W

in quo cracifixus ef Dominus uoffer ,

Calva-

n mppL

ria appellatur , [cilicet , quód. ibi fit antiqui

mzq "f""

boinzinz

»

170

Feria fextà Para[ceves.

[

'.

bominis Calvaria condita , ut fecundus Adam,

gt M

ab

id ell fanguis Cbriflü de cruce flillans , primi

Adam & jacentis Protoplafi pezcata. dilueret.

x d

Tumulusille, feu collis, ubi Chriftus

àio, qu

cruciaffixus eft, é cranióne primi ho-

aild

minis Ade , quem ibi fepultum ferunt,

in ia

lat

an ex reorum craniis , qui fupplicio af-

fecti fuerint, hac illac difperfis Calva-

lia

liimpe

rii nomen traxerit, quaítio eft inter eru-

ditos viros diu multümque verfata.Qui«

rf

p

.þ'-hd

li

dam enim zgré animum inducunt, ut

credant, Judaos eorum calvarias , qui

J

n d

publico judicio necati effent , paflim

d

i

infepultas reliquiffe, « Nam Deuter. c.

!

M

l

4

21. jubet Deus eorum corpora ante oce

il d

cafum folis terrz mandari,

Quod ta-

f

i, Te

men argumentum facile refutare poteft,

qui non hac illac fuiffe dicat difperfas

m

Calvarias, fed ei tamulo ( qui Hebrzis

Küme(

idem erat ,ac Romanis Tarpejus, vel

lnolunhy

ífcale Gemonie) quód capite damnati

^ qüi [

fupplicio ibi plecterentur , inde Cal-

[/7]

varii nomen fuiffe derivatum.

Capiti

ac decapitationi lo-

ïiïJ']

ivitur locus idem fuerit ,

cus, ait Voffius in Harmonia.

Quod

minis

autem ad originem fpectat ejusnor

D

é Ca-

Feria [exta Pava$teves,

I7]

MJAAJK

€ capite Adz ibi fepulti deductam, pra-

)

l

ter Patres füprà memoratos, haud fper-

A um

J

j

nenda etiam videtur pia quedam tra-

WW

1l

!

ditio, quà Fideles impulfi ad Palzfti-

t i

nam iter fufcipiunt , quód illis perfua-

lm

fum fit, non modó Chriftum JEfum

in Calvario fuifle fublatum,fed eó etiam

fl

N

t

r

?

ü:ï'.

Ade corpus fuiffe injectum,

Cui tra-

)d

Ü

ditioni pia etiam innititur illa pictorum

d

r

confuetudo , ut ad inferiorem crucis

Tk

lN

a

rtem hominis calvariam depingant.

n

R

ecentiffimi duo de Calvario fcripfe-

runt Au&tores, Cardinalis Cozza Com-

n)

ment, Hiftorico - Dogmat. in D. Au-

IPOIE':EEFZ

gulít. lib. de Harefibus par. 2. cap. 3.

[l

feu 25. num. 163, & Quaresmius Elu-

cidat,

vl

Terre Sancd lib. $, cap. 32,

D

& fequen. tom. 2. ubi veterem prafen-

(gP

u

témque Calvarii formam defcripfit,

zj' [

Conciliantur Marcut , €9 tres alii Evangeli-

ii

j

4

;J

fi«, qui vinum cum felle mixtum:| Cbriffo

j

oblatum [cvibunt , Marcus veró vinum

o

ayirbatum,

Dupkx Chriflo

Mf

potus oblatis,

mnlil

De vino felle mixto ità Matthaeus

t

d

H 3

4

Cape

l

172

Feria fexta Parafceves.

cap, 27. Et dederunt ei vinum bibere eum

jj p

felle imixtum , €9 cizm guflafet , noluit bi-

f'.imx ümu

bere: atque item Marcus cap. 15.. Et

ii d

dabant ei bibere myrrbatum oinum , €9 non

!1'5 my

accepit.

De potu aceti, cujus mentio-

ä

rip

nem faciunt ceteri duo Evangelifta Lu-

cas& Joannes, alibi fermonem habe-

LU

V

Yil

bimus; quem potum Chryfoftomus

ub

Y

eundem fuiffe exiftimat cum eo; quem

referunt Matthaeus & Marcus. Sed fen-

i? D

tentia hzecfuítineri nequit: non enim

obfcuré Mattheeus & Marcus fignificant

]

potum , de quo ipfi loquuntur , ob-

m Ous

latum fuiffe Chrifto, priusquam tolle-

tnodt ]

retur in crucem ; Lucas veró & Joan-

IW. sh [

nes de potu fcribunt, qui Chrifto jam

d v

in crucem fublato , quin etiam prope

t

moribundo prebitus eft, Prztera de

lo n

vino Matthaeus & Marcus , de aceto

A d

li n

d t

loquuntur Lucas & Joannes. Conten-

ont

!

dunt quidem nonnulli , fi Graecos Co-

( 4

dices confulas , poffete facilé evincere,

m

Mattheum & Marcum de aceto loqui;

BA W

fed in veteribus Codicibus alii &qué

verfati id obfirmaté negant.

Diferté

üni

lis dj

|

autem Mattheus cap. 27. a?terutr

a

At T

Y

Feria fexta Parasceves.

173

i*&w i

|

ab altero potum difcriminat.

Narrat

115

)

enim, fimul ac JEfüs Calvarium con-

as d

[

fcendit, dediffe eos illi vinum bibere cutt

ij,

- felle mixtzs: deinde idem de eo fcribit

p

5

m morti proximo ; Continuó currens t-

lii

wus ex ei acceptain [pongiam implevit aceto »

Qrem p

62 impofuit arundini , €9 dabat ei Libere,

ts

Ad hunc modum egregié, àt omnia,

ID 0, Q

difputat Maldonatus in cap. 27. Mat-

Qs Ol

thei num 34. cui nosaffentimur. Miffo

4 DO

igitur aceto, nunc de vino diflerendum,

uigi

TU

de quo loquuntur Mattheus & Mar-

cus.

Duas Chrifto potiones oblatas

h

UAOU

contendit Baronius ad ann. Chr. 34.

jill

W

|

num, 95. unam vini cum felle mixti,

iOl

alteram vini myrrhati ; vinum — veró

g

myrrhatum ait optimum fuiffe, & o-

]i

f:

doris fuavitate laudatiffimum, damna-

Y

Ü

tis ad fupplicium propinari folitum,

l

j

quo miferiilli paullulüm levarentur. Ni-

(

(.]

colaus Faber vir eruditione clarus, qui

tl

magnum ilum Annalium Ecclefiati-

l J

B

corum parentem faciebat plurimi, fcri-

pfit ad eum, multó fibi videri verifimi-

lius, oblatum Chrifto vinum myrrha-

2[11:".

turba-

At

tum, quo mentisr fenfuümque

3

tione

ff

174

Feria fexta Pavafceves. j

(qat: q

tione obortà , adimeretur illi dolor aut

L—1

i

leniretur; quod à Judzis fa&itatum .

fa

efTe contendit. Huic refcripfit fapien-

f,.fomi

Í

o

j

Ü

tillimus Cardinalis, & poftquam decla-

ravit, vehementer fibi probari fingula

il

Mi t

rem ejus doctrinam , addidit, nonta-

m

men fe hacde re cum illo fentire poffe,

Non enim myrrhato vino homines ob-

Qu

ftupefcere, fed potiüs puriore mentis

Pafïwgn::w

^

luce perfundi ; & fi quidem id moris

W

idim q

erat penes Hebraos, ejusmodi vinum

iis, quibus ultimum fupplicium effet

|

iM

tf

fubeundum, propinare, ut ftupidiores

fierent, illud cerié petáffe opportuit

duos illos latrones, qui cum Chrifto

ii

fuerunt in crucem acti, quos tamen

conítat ex eorum fermonibus rationis

i, h

dletsm

& mentis fuiffe. compotes.

Illud igi-

tur vult Baronius, non odio Hebre-

lmémy

orum , fed cujuspiam mifericordià myt-

fragd

rhatum Chriíto vinum oblatum effe ;

bt

'

quod cüm Chriítus potare nolui(let,

[ Cipït

l

fW

ab iis, qui Chrifto erant infenfi, vi-

num cum felle mixtum effe illi propi-

Cl

natum. Suarez. 3. par. tom. 2. difp. 36.

Vmoi;

fect. 3. hanc Baronii fententiam proba-

Alfen (

bilitate

175

Feria féxta Parafcevets

l

'

l

i

bilitate non carere arbitratur. Cornel, À

27. Matth, v. 34. ait;

Lapide in cap.

!

j

Baronii fententia

m alios amplecti no-

J

At Calmetus a

d eundem Mat-

Wt

9

]uiffe.

Wil

n

thzei locum Baronio fuffra

gari videtur.

dïf ,W

1

Obfervat enim, Chiiftum potare myr-

E

J

thatum vinum i

deo noluiffe, utomni

de Calice, qui in

doios

careret folatio » &

Wif

Paffione fibi fua exhauriendus erat, ne

djmidos

(NH

tantillum quidem amaritudinis dimi-

nuüeretur. Quidam veró Marcum

I

jl

Matthzum ità conciliari putant, fi di-

N

l

mait propina-

thyià

camus, Matthxzum, cü

l

tum Chrifto vinum cum felle mixtunt,

mariffimum vinunm

du

nihil aliud quàm à

Marcum veró, qui

figuificare volviffe:

j

dicit, dabamt ei bibere muyrrbatum viuuin

marorem il-

i

difertibs explicáffe, vinia

^f

lum & myrrha ortum.

Lam

y in Harm.

u

extum Thalmu-

f

Evangel lib. $. c. 34.t

disaffert, quo probare

ftudet, iis, qui

.:

ad capitzl

e fupplicium ducerentur, t1e»

hure mixtum prebere

j

breos vinum t

N

j

confueviffe,quo

dthus mentem minuat,

f

& moriturum citius extinguat : JuGa08

W

^ (

autem Chrifto non thus, fed myrrham

t

milcu«

4

ht

176

Feria fexta Parafcevet.

1

mifcuiffe; cüm enim, quidquid illi in-

rj

geyn

gratum effe poffet , exquirerent , pro

.

benigni fapors tbure , amariorem. uyrrba

& La

,

ans

propinérunt, me quid deeffit , quo violentum

fuum . in Servatorem animum proderent, V e-

goitt f

rüm ut fuafermoni noftro perfpicui-

s

m

tas confítet, duo funt nobis praftandaj

Primó conciliandi funt Matthxus &

Q o

demurie

Marcus; ille enim defelle, hic demyr-

rha loquitur: qua inre D. Auguftini &

m

Bedz non à vero abeffe videtur opinio,

utrumque &fel & myrrham in vinum

hu

A

fuiffe indita; & Matthzum qoidem fel,

Marcum -veró myrrham memoráffe,

L j f(dm

m

Deinde videndum , quonam tandem

modo id contigerit , quísve myrrha-

tum vinum paravetit, quísve eó fel

Vi

indiderit, vel vinum felle miftum ob-

frbn

tulerit: qua in re verifimile videtur;

ii J

pias quasdam , quz aderant , foeminas,

T r

Chriftum Dominum miferatás , niyrr-

T n

hatum vinum attuliffe, quo ille refice-

(txfidg

returj iis autem, cüm non liceret pro-

E

Ximé ad crucem accedere, opus fuiffe

i,

operáà uti militum, qui proniad omne

CLf

Icelus, vel potionem felle corruperunt,

(f um

vel

Feria fexta Parafcever,

177

i

vel pro myrrhato vino felle miftum ob-

Y W

tulerunt.

Id Maldonatus innuit loc.

cit, Lyranus, & Petrus Galatinus de

WMM |

) l

Arcanis Catholice veritatis in hancpro-

t

pendent fententiam ; quam ütcertiffi-

j

WUU

mam proponit Cafaubonus exercit, 16.

N

h

J

num. 8o. nec defunt, qui ea de re ad

Wi

hunc modum difputent apud Bineum

hl

de morte Chriíti tom. 3, lib, 3. cap. $.

Dl

o

num. 27, & fequen.

4n Judeis ufitatum effet. crucis fupplicium.

I

1l

il

Teterrinum wortis genus , quo feditiofr, fer-

4

vi, €9 fielerati apud. Romanos [ui. criminis

pouas luebant./ Maxima ejus [upplicii apad

AU

Romanos infamia.

J

,U

Sefpente zneo fuiffe crucem przfi-

ij

MTH

guratam ipfe JEfus Chriftus docuit

r

l

(l

apud Joann. cap. 3. Sicut Moyfes exalta-

if

UM ]

vit ferpentem in deferto , ità oportet exaltari

Filium bominis.

mll

(

f

Nunc igitur, cüm de

W

crucifixione differendum fit, quxftio-

Iu

n

nes aliquot de cruce moveri folitas re-

"

feremus, de quibus, quid Interpretes

fcripferint, innuemus.

Prima quazftio

ef: utrüm crucis fupplicium Judzis

j

eiet

d

y

i

178

Feria fexta Para[ceves.

P

efTet ufitatum,

Quidam crucem pro-

prium fuiffe putant Romanorum fup-

g

li

plicium, non veró Judeorum. Nam

quod Hai Rex juffu Jofue in crucem

m u

i i

acdus fuerit, itidémque idem fuppli-

ciumquinque Cananzorum Reges fub-

Difen d

ml

iérint apud Jofue c.8.v.29. & c, 10. v,26.

bt od

& feptem Saulis filii cruci pariterfuerint

affixi, lib. 2. Regum cap. 2. v. 9. ejus-

gt

a d

modi fupplicium dicunt nonex Judaoe

rum, fed Barbararum illarum Genti-

fplrin

um more fuiffe juffu Jofue adhibitum:

;r.ïar:as

Septem veró Saulis filios non ab He-

brxis crucifixos , fed à Gabaonitis,

qui reliquiz erant Amorrhorum , nec

bim

inter filios lfraélis cenfebantur, Verüm

iUTUN

N

dT

ante Chriftum JEfum apud Hebreos

crucem effe adhibitam, jure nemo in-

layt

ficiabitur,

ii n

Alexander enim Hyrcani

filius tefte Jofepho de Bello Judaico

Hitfn

lib. 1. cap. 3. octingentos in media ci-

E

vitate captivos crucifigi juílit.

Quod

1 f

obfervavitSerry Exercit. «. num. 1. Sa-

TT

gittarius tom. r. de Paff. Chr. par. 2.

vdy

pag. 694. complures ex RKabbinis af-

[ lilq

fert locos , quibus probare nititur, He-

(lrih

breis

Feria [exta Para[ceuts,

173

V(':E».;m.

brais non fuiffe crucis fupplicium , fed

NT

uatuor tantüm apud eos ufurpata eiie

W ln

genera fuppliciorum, gladium , laque-

i Qu

|

um, ignem , lapidationem : qu& e

li

|

etiam fententia Lamy Harm. Evang.

Contrà Cal-

Wg.

Diífert. de Cruce S. 1o.

TOA

metusin Differtatione de fuppliciis pu-

]

j

"i

NUA

tat crucifigendi morem etiam ab He-

25 58 |

breis receptum effe. Quod veró omni

r n

caret dubitatione , Romani facinoro-

m

fos homines cruci affigebant, prafer-

Til

tim fervos ; quamobrem Juvenal, Sa-

Jl

6, poue crucent féroo ; Liberos etiam

tyr.

(ibit

interdu

m, fed vilioris conditionis ho-

mines , fi atroci quodam fcelere fuit-

p

n V

ï.

fent convidli, àt probat Lipfius de cru-

l

l

ce lib, . cap. 12. & 13.

Qui confentit

i n

um

|

Lamy in Differtat, de cruce $, 1. u

b

|

ait: Servorum , latronum , fiariorum , €9

p

feditioforum [upplicium. Crux. erat , eni ili

d t

]

guo

afigebantur, €9 imea pendebant , donec f4-

m

ae, fiti, doloribus enecarentur , pofl snortem

N

1]

N

fuam canum . corvorum relici cibus, Ita-

ul

que fupplicio illo nou aliud apud Romanos iu-

Wt

hj

U

feine magis, C2 acerbum magis. lgitur cüm

Chiiftus JEfus à Judeis infimulatus ef-

fm[' J

fet

D

hh

180

Feria [exta Parasceves,

h

fet blafphemia:

Nos legem babemus , €3

Jecundran legein debet mori , quia Filium Dei

j m

fefeit , Joann, cap. r9. cümque ejus

T

criminis non crux pocena effet, fedla-

vuüm

pidatio ex Levitic. cap, 24. verifimile

jamt L

fit, Pilatum crucis fupplicio illum con-

wrihi, d

dennáffe non propter fcelus blafphe-

Tonma.

iie, quo fuerat falsó infimulatus, fed

i v

propter feditionis & affe&ati Regni cri-

Wirent,

( d.

men, de quo itidem falsó accufatus

fuerat: Hanc imvenimus (ubvertentem geu-

Lt

£eu noflram , €9 probibentem tributa dare

ioyd

Caf[ari , 3 dicentem fe Chriflum Regem effe:

Yi

Luc. cap. 23.

Inter crimina veró,qua

MT

Romanis legibus fupplicio crucis ple-

!

v

Cebantur ,

numerabatur feditio , üt

m

ii

jam innuimus; & conftat ex Paulo

Mi

Jurisconfulto leg. 38. S. 2. Dig. de

&t

Poenis: 4uGores feditionis, aut tumultits,

lum

gopulo concitato , pro qualitate diguitati,

hi, B

aut in crucem tolluntur , aut beflis objicinn-

TT

£ur, autin in(ulam deportantur ; atrox fa-

t i

né & infame fupplicium ; quamobrem

UT

Cicero in Verrem lib. $. cap. 66. Fa-

&we

cinus, inquit, ef/ Civem — Romanum vincie

&tj

ri, [celns verberari , prope parricidium. me-

m'tfu;

gari»

!

Feria fexta Parafcever,

181

A

m g

cari . quid dicam in crucem tollere ?. Verbo

il

li

fatis digno res tam uefaria appellari nullo mo-

li

T^

de potefl. — Supplicium etiam. cenfetur

3 ü] R.kr.u

omnium teterrimum & crudeliffimum:

) s

LA imorte pejus nibil fuit inter omnia genera

ln

muortit, ait Auguítinus Tract. 36. in

.

lt ]

oannem. Atque illud Redemptor no-

Is d

íter voluit fubire fupplicium , ut mo-

igio

neremur, neminem effe, qui non pof-

hu

fit illum imitari, quod animadvertit

at t

r

Lactantius, qui lib, 4. Divinarum In-

t

ftit. cap. 26. eam proponit quzftionem;

Dicat forta[fe. aliquis , cur , fi Deui fuit ,

d PW Ó

Il

"mw 1

& mori voluit , non faltem. aliquo boneflo

0i

mortzs genere affe&lus efl ?. Cur infami genere

l

fupplicii? quod. etum bomini libero quam-

li li

W

vis tnocenti videatur iudiguum,. Et refpon-

AD

N

]

det in hunc modum : Ut £, qui bumi-

u

TT

l& advenerat , bumilbus €9. infirmis ope

viil,

,

"T

TU

ferret ,. €3 in omuibu: fpem falutis ofeuderet,

eo genere afficiendus fuit , quo. bumiles €3

n

infirmi [olent , ue quis effet omuino , qui eum

n po[Jet imitari.

Videndus Gretferus

qnæobrm

g t

de cruce l. r. c, 38, & 39. ubi magná

eruditionis copià, quàm probrofum

a

TT J y

Cüm

nj

fueritfüpplicium crucis, oftendit.

4

enim

ifi

fi

182

Feria fexta Parafceves,

enim plurimi in dies adversá conflictati

Ak T.

fortunà mortem fibi inferrent, idcirco

d

Romani , ut à confcifcenda fibi mor-

T

vimtt

te homines deterrerent , jufferunt, qui

fefe interfeciffent, eorum corpora cru«

Tiapu,

ci per ignominiam affigi. Praeterea Eth-

t us

nici Chriftianos üt infames trucidabant,

gf

quód Chriftum crucifixum adorarent ,

m df

quos refellit Arnobius lib. x. adverfüs

Gentes.

nE

Quàm veró atrox illud fuerit

Eu

Qu

fupplicium , Poét declarant, qui cru-

cem feva4m , duram , borrendam 5 Calli-

n

ftratus Jurisconfultus fugmmum [uppli-

d

cium; Ulpianus fapremum ; Apulejus

/j me

extremam penam; Aufíonius pene exire.

d

mum appellant,

1

N

ls

Crzcis vvarie forme,

| pl g

t

Secunda quzftio ad crucis pertinet

r

formam; nam controverfiam , e qua

| -.'mgfz f

lM

effet materia, pratermittimus ; nihil

[ Ehat f&

enim tutó affirmari poteft, quàm

aler

quód lignea fuerit, & forfan eodem,

d

aut fimili ligno. quo duorum latro-

bv

num face fuerant cruces, üt advertit

Md

Rocha in allato Opere cap. 2. p. zïgp;

| IT

jj

Feria fexta Parastevts, -

185

d

i

M

1

Ex obvio €9 prompto aliquo ligno , €9 0«

UM

buflo quidem ad corporis pondus perferendum,

l

It

aut fuflentandum apto cracem ip[am fui[fe

ill[[tlä

t..",

-1-?.; |

crediderim cum eodem Lipfio, qui eam € quer-

um

H

cu tanquam crebra €9 frequenti oliim €$ nunc

|

MM

]

|

4

N

in Judea yrobufla itein 9 fixioni laturaéque

MU

apta fa&lam fuiffe cenfet.. Ut igitur de for-

ij eüor::::;

ma differamus, duo fuére crucium

h

EE

genera; alterum enim fuit fimplex , ex

Xal

unico pregrandi palo aut trabe, quo

fl

condemnati vel clavis affigebantur ,

[

vel funibus alligabantur ; compofitum

alterum , é duobus enim lignis confta-

m j

1; 3

bat, Crux veró compofita plures con-

ia

tinebat fpecies; quaedam enim Zecufata

dicebatur, quód duo fefe ligna ad an-

gulos acutos fecarent, & figuram li-

1l

tere X, referebat, cujusmodi Crux

B. Andrez Apoftoli pingitur : quaedam

i

!

cmni[fa nominabatur , quz lignum ha-

Il

il

tUtd

bebat rectum , cujus vertici transvere

À p

At

füm alterum lignum imponebatur, nec

(iti

Uv»m)

ulla re&i ligni pars ultra transverfum

extabat ; ejus formam litera T. pul-

A u

chré exprimit

quadam denique im-

:'c'l'

ui[a dicebatur , in qua redi ligni

ver-

pl

tex

J

li

184

Feria fexta Parafceves,

tex ultra transverfum lignum aliquan-

a 1

tüm porrigitur, üt videre eft apud Lip-

a2

fium de Cruce lib, r, cap. 6. & fequen.

)dj

&apud Gretferum lib. 1, cap. r, & Cal.

PT

metum in cap. 27. Matthai verf. 32,

& Mi

Decu[Jate , Commiffe , €$ Immniffe crucis

N

imaginem vide apud Bineum tom., 3,

yfi, d

de morte Chrifti pag, 228,

f Go

5

Forma erucis Chrifli non femplex, Cruci, qua

/h

diatur immi[fa, affixus efl,

Simplici cruci Chriftum non effe af-

P' n lf.!

fixum plané eft exploratum. Ejusmo-

(Vr

"

il

di cruci confixum effe Aman apparet

VML

wlll

€X cap. f. Eíther, ubi legimus eam

)Nl

fuiffe excelfam trabem, Decruce decuf.

iv Ü

fata neminem meminiffe comperimus.

m T

Quaftio igitur eÓ redit, commi[fiéue ,

QU

an imnife cruci Chriftus fuerit affixus.

hf

Evangelifte enim tradunt quidem, ti-

if

tulum cruci fuiffe impofitum ; utrüm

! Ms

autem titulus fuperiori ligni recti fixus

DI

fuerit parti, qua fuprà transverfum

lignum extaret, an veró definente

i v

TR

cruce in lignum transverfüm , huic ipfi

VN

affixus eflet, id Evangelifte non ex-

ii

Áüttg

plicant,

[

Feria [exta Parafteves.

384

T |

[

licant. Tertullianus favet pofteriori

i

fententiz ; nam lib. 3. contra Marcio-

dl

nem cap. 22. Ipfa, inquit, efh littera

AP- lu(ül. |

Gracorum Tau, noftra autem T, fpecies cru-

B W

ds. Ad quemlocum mnotat Rigalti-

Mi

j

us

Hoc ip[um imitati vvidentur. Patres

ts

|

j

J

nofri, dum , àt in Miffalibus antiquis , ini-

"Pe

tio Canouis in litera T', ubi legitar ,

izitur, clementiffime Pater , foleut pi-

l U

Sam exbibere crucem. Chriffi ,. in cujus bo-

"l

die locum fucce[fit ipfa. erucis imago. paginá

TR

proximá pracedenti.

Confentiunt Innoc.

p

lil, Sermone r. quem babuit in Late-

Ia ul

rihenfi IV. Concilio apud Labbzum

hn

tom. 11, Concilior, pag. 133. & Au-

lo

&or Gloffz ad Clementinam de fum-

um

ma Trinitate & Fid. Cathol. qui di-

L

cunt, crucem fine titulo formam ha-

[

buiffe litere T ; eam autem formam

| qW l

amififfe, cüm Pilati juffu fuit illi im-

TT

Quod fi apud Ro-

pofitus titulus.

Ts

manos Crux immiff[a adhibebatur, ut

at

e(fet, ubi caufe mortis titulus impo-

j äcïm:nl?

neretur; & apud omnem videmus an-

n st

tiquitatem, Chrifti crucem ad hanc

p

formam eíle depicam ; profedo fta-

tuendum

F*"['

185

Feria fexta Parafceves,

!

fn

tuendum videtur, Chriftum cruci im-

"m

miíLe affixuta fuiffe,

Vide Lipfium

T

lib. r. de Crucecap. 10. Cafalium par.

A

1. de veter, Sacr..Chriítian. Ritib. Ba-

ronium ad annum Chr. 34. num. 93.

Calmetum loco citato, Ayalam in Ope-

[a et

stt; D

re, Pillor Chriflianus, lib. 3. cap. x8.

num. I. & 2, Gottum de verit, Re-

i

dlen t

lig. Chrift. tom. 4. par. 2. cap. 27. $.2.

ubi Serry , qui Tertullianum fequitur,

2 d

aliósque , quos füprà attulimus, au-

niin

Cores rejicit.

Pro Cruce iumif[4 pu-

ii

qod

gnat Gretferus lib. r. de Cruce cap. r.

& 2. ideóque nimis: mihi videtur effe

lu Bä[w

follicitus P. Berti de Theologicis Di-

bori

[ciplinis tom, $. lib. 29. cap. ult, qui

um i

de hac re, ad quam tandem fe appli-

tidonin

cet fententiam, dubius hzret : (tatuit

Itl

enim crucem Domini non fuiífe Zecuf-

Vtem

fatam , fed, commi[fíine , an ixamiffa fuerit,

UET

decernere non audet.

Indubitatum efl,

i:ge: lb

inquit, Crzcem. Dominui couflffé duobus li-

Wutsy

ghis , arredario C5 transverfo , nou. decu[-

m la

Jatam , [ed reGlis compacham angulis, Num

ls

veró titulus appen[us effet. flipiti arre&ario ,

q SUBU

five , gt inquit. Tertulliauus ,. flaticulo ali-

| A

quantulitm

4

Feria fexta Parafteves,

187

Il

"

Il

quantulum. eminentiori , vel diverfo ligno ad

Wv

verticem . erücis defixoy omniuo ime latet.

J

d Q«

An Crux . Chrifli praalta fuerit , an verà

Nl

brevis,

M

J

Illa etiam ad formam Crucis perti-

: 17' v

nent; longáne, an brevis; & utrüm

TM

fuppedaneo infttudla, fcilicet affercu-

nj

"

lo feu tabelià, cui pedes Cruciarii ni-

:m:

ïj

.'.;.W

terentur, cujusmodi cruces aliquas de-

pictas videmus, & an in media cruce

"

2y

lignum quoddam elfet impadum, in

!

(

quo cruci affixus quodammodó inli-

]

D

deret, Baronius in notis ad Martyro-

logium ad diem 7, Aprilis obfervat,

ii

üt füprà innuimus, vilioris conditio-

À

nis homines fuile, qui in crucem tol-

ii

lebantur: fi quispiam veró primarius

!H

vir ejusmodi puniendus effet fapplicio;

DM(I

cruci excelfe affigebatur , üt videre

licet lib. Either cap. 6. & 7. & apud

plures profanos Scriptores, quos affert

idem Baronius,

Huc pertinet, quod

IZ

Lipfius lib. 3. de Crüce cap. 13. affert

ex Suetouio, Galbam imploranti cui-

[( n

dam leges, féque Civem effe Roma-

"]

num

d

i

188

Feria fexta Patasceves,

:"uf Aua

num teftanti, per irrifionem juffiffe,

fopu

prater cateras altiorem. & dealbatam Jlatui

fs

eucen; quem locum Lipfius quati

PL

enarrans ; 4/Zorem, inquit, r digniori,

albatam , it Civi,

ggirist

Vide etiam Lamy

if

citatà differtatione de Cruce $. ro.

s atb

Quamobrenm cüm nec Judai , nec Ro-

f &

mani Chriftum JEfum é nobilitate ho-

ii d

minem , fed fabrum , aut fabri filium

^

exiftimarent, verifin

i

ile admodum eft,

ejus crucem haud valde fuiffe excel.

17,fu;;f;

kime

)

|

fam; prafertim veró, quód eam ipfe

Á LG'W

portare, & Simon Cyrenzus deinde

pro eo fubire illud onus coactus füe-

rit, cui ferende , fi pauló fuiffet ex-

anxk

" OWU

celfior, vires hominis pares non fuif.

fent.

Huc accedit, Joanne tefte cap.

AT

19. Hebraos legiffe titulum cruci im-

t

pofitum,

Hunc ergo titulum inulti Ja-

tt, bt

daorum legerunt , quia prope Civitatem erat

0T

locus, ubi crucifixus eff JEfus ; cüm autem

T

characterum forma

non admodüm

F a

[

grandis effet, àt etiamnum licet in-

!

J r

Ípicere, hinc intelligi poteft, haud ità

l um

altam Chtifti crucem fuiffe.

]tà no-

f i

ftri difputant Scriptores, quibus affen-

UT

tiuntur

1

Feria fexta Paratéeves.

189

tiuntur Auctores Proteftantes, qui de

W I

Chritti cruce fcripferunt, Hermannus

Witfius facrar. exercitat. 16. de craci-

.G&

xione €9 morte Chriffi num., $. & 6

Sagittarius tom. 2, de Paffione Chri

tti

u

(

;

Par, 2. pag. 790. qui etiam obfervat

W R

non fatis commodeé potuiffe JEfum

VU

Matrem & Joannem alloqui, fi pre-

alte cruci affixus fuiífet.

j

I

!

An fuppedaneo €3 [edili infttucia.

AR

De fuppedaneo ita Gregorius Turo-

nenfis de Gloria Martyrum cap. 6. in

Pes

flipite ere&lo. foramen. manifeflum. eft.

nE dR

quoque parvule. tabule in boc foramen infer-

Jj

tus efl, — Super banc verà tabulam flantis bo-

sminis facre affixa funt. planta.

De ligno

Is

veró, quod in media cruce fixum emi-

i UL'»Z?EC: |

"

Wi

net , ítà fcribit Juftinus Martyrin Dia-

It .

logo Tryph. pag.318. Omod in sedio fi-

xun efh, utcornu C3 ip[fum emintt , inquo

Fs

n

ferantur, qui cucis. füpplicium [ubeunt. Sete

[

jl

ry exercitat, $3. n, 6. cum his auctori-

"

M

bus affirmat, crucem fuppedaneo &

fedili fuiffe inftruCtam.

Card. Gottus

"

[

loc, cit.S, 2. ait, fe non ità fidentet

u

affirma-

I

h

150

