suinoribus fcilicet ilis, qui erant pradeflinati,

Oab

Quod veró ad Lucz textum attinet, in

dim, t

quo verfamur, Pater ignofce illis, non euim

tio f

feiunt,quid faciunt, illum itàexplicat: Pater

L

ignofce illis, quia per ignorantiam ne[cientes ,

| üüpm v

quid fatiunt, valde miferi funt.Et quactt. 2 1.

Va Qu

art.4. vult, Chriflum non orá[fe pro omnibus

Qu di

fuis arucifixoribus, [ed pvo iis folm, qui erant

bus

pradeflinati. Jefus enim dixit apud Joann.

dalo

Cap. I7. ANonpro wmiuundo rogo, fedpro iis,

zf

quos dedifli iibi de mundo,

Quorum in

Bo

numero non modó quidam fuére , qui

per aliorum feditionem, fed nonnulli

jl

etiam, qui per malitiam in Chriftum

lt

Dominum peccaverunt.

Superitis

frdny,

num,

h

Feria fexta Parafcever.

217

li

R

J

TE

num, I98. & fequen, docuimus, om-

a

nem Chriíti orationem, quz ex ratio-

nali & deliberata voluntate proficifce-

l)

A

retur, efficacem fuiffe; quamobrem Jo-

u

ann, cap. 10, legitur: Quecznquepopofce-

ts i

ris à Deo , dabit tibi Deus : Et illud. — Ego

tj

anutem [ciebam , quia [emper me audis. 1n-

Qwf

de fit, ut Sylvius qu. 21. art. 4. fenten-

ais

tiam illam tueatur, Chriftum pro fo-

Wtl

lis pradeftinatis oráffe.

Verüm , qui

J

dicat Chriftum Dominum oráffe pro

tl

omnibus, orationem ejus fuiffe exau-

ditam , omnibus à Deo exoráffe au-

umamnc:,;: :

li

n

n

xilia fufficientia ad falutem, etfíi non

(]

t

omnes falutem adepti funt; is facilé

ia t

omnem videatur diluere difficultatem.

gl

Nam Chriftus dicens, ieuofe, nihil quid-

if

quam aliud à Deo petiit crucifixori-

lia t

bus fuis, quàm auxilia, quibus opus

j at

!

eft ad converfionem & poenitentiam ;

g i

in prefenti enim providentia non nifi

(uum n

peenitentibus & converfis ignofcitur.

n u

Secunda Chrifli verba in cruce,

Evangtlifis

f d

difirepare videntur, Mattbeus €$. Marcus

Ti

tradunt , utrumque latronem. Chriflo impro-

f

K

perilfe,

I

218

Feria fexta' Parafteves.

perffe : Lucas, alterum tantim, C3 ab altero

ghutj

PU

repreben(um.

Secunda Chrifti verba funt ad Latro- — (v. X

um d

nem. Hodie mecum eris in Paradifo, qua

refert itidem Lucas cap.23. Medium

TT

inter duos Latrones diximus Chriftum

; DT

ad Calvarium ductum effe, ut crucifi-

gimig

POT

geretur.

Medium itidem inter utrume.

M. l

que nunc dicimus crucifixum : Twnt

eracifixi [unt c

um eo duo Latroues , umus à

Mdoo d

dextris , £ unus à [miflris ; ità Matthaeus

a d

cap. 27. & cum eo confentit S. Mar-

gizim

cus cap. 14. Atque marrat uterque E-

vangelifta , Chriftum ab utroque latro-

nj

ne maledictis effe profciffum: 14:pfum

li

autem C latrones , qui. erucifixi erant. cum

D

Et, qui cum eo

eo , inproperabant. & €«,

Sed

|

Y

ial

eracifixi erant , comviciabantur ei,

"d

uedam videtur effe difcrepantia inter

fmpi,

Que At

ambos hos Evangeliftas & S. Lucam ,

bl

Latronum alterum,

qui cap. 23. Ícribit,

mf

dum in Chriftum contumeliofa

verba

un

evomeret, acriter ab altero reprehen-

|

pui')ïi. N

fum , qui poftea Chriftum oravit, ut,

|

LT

cüm ad fuum pervenilfet Regnum ,

7 |

memor elffet füi : Unus antem . ex bis, qui

pende-

,l)

]

D

Feria fexta Parasteves,

219

luU

ln

pendebant , latronibus: blafpbemabat eum di-

cens : Si tu es Chriflus, [aluum fac temetip[um

s

63 nos.

Refpondens autem alter increpabat

43 *R

eum dicens: Neque tu. times Deum , quód

. ln

in eádem. damnatione. es,

Et nos quidem

rl

juflé 5 nam digna faclis vecipimus : bic veró

T

uibil mali gefJit. Et dicebat ad. Jefum : Do-

Y

mine memento inei, dum veneris in regnum

T. 1

iuum.

Hac veró cüm ea, que ex

NT

Mattheo &' Marco retulimus , . vi-

Mil

deantur evertere, quaritur, qui Evan-

d

gelifte inter fe poffint conciliari.

ul

wqu:lz:o-

Conciliantur Evangelifle ex D. Augufline,

i i.l:;:n

Latrones €3 1pft clavis affixà funt.

n

Docet D. Hieronymus in cap. 27.

t

2 ^

Matthzi , inter fe nihil Evangeliftas di-

Ícrepare, & principio quidem utrum-

u

J

r

fj

que latronem in Jefüm convicia &

maledicta conjeciffe ; alterum veró eo-

[

il

1

rum, üt folem obfcurari vidit, treme-

j

fieri terram, & faxa disrumpi, refi-

f

J

J

puiffe : Non quid difcrepent. Evangelifla ,.

ii

fed quod primum . uterque. blafpbemaverit,

lm

debine fole. fugiente , terrá. commotá , faxis-

2

que

I

!

220

Feria fexta Para[ceves,

que dimuptis , €3 — ingruentibus tenebris ,

;ui', t

unus. crediderit in JEfum , €9. priorem ne-

inom, (

gationem fequenti confe[[one. emendaverit,

[e,fl ip(

Verüm $. Auguftinus lib. 3, de con-

! atl

fenfu Evangeliftarum ad eos concilian-

n

dosaliam ingreditur viam. —Ait enim,

! n

Mattheum & Marcum modum adhi-

du

buiffe loquendi, qui frequens eft in

gt

facris paginis, ubi fepe pluralis pro

o

fingulati numero ponitur.

Itaque in

x f

!

Epiít. ad Hebraeos, clauferumt ora leonum

VR dl

ubi tamen de folo Daniele eft fermo ;

Ts

fe&i funt , quod refertur ad [faiam; &

al

Pfalmo2. — Afliterunt Reges terre €9 Prin-

du

cipes cotuenerunt ir umum ; quae Herodem

g

innuunt & Pilatum; quorum alter Rex,

lts

alter Princeps erat; üt apparet ex Ad.

QR

Apoftol. cap. 4. verf. 6 Hanc Augufti-

Mu

ni fententiam libentiüs Interpretes funt

Itj

amplexi; quod teftatur Scriptor Sy-

nopfis Critic Sacr, in Math. cap. 27.

lflü("'fl[

pag. 677. Plaralem uumerum ufurpari , ubi

LT

p

unus & imultis, fed. indefinitd indicatur, Ve-

teres Novique Interpretes snonuerunt,

At-

que etiam multó verifimilius eft, de

Qu

uno tantüm latrone Evangeliftas lo-

£ lf

qui ;

N

22l

Feria fexta Para[ceves,

bjü j

qui; nam qui bonus potuiffet latro

j

alterum , quod blafphemaret, increpa-

! Wlm ul |

re, fi ipfe etiam pauló anté blafphe-

J [ W.

má(fet ? Vid. Tillemont. not. 34. ad

OCO

Vit, J. Chr. qui illud addit, quemad-

. i

modum fuit Chriftus, ità & latrones

Id

clavis affixos fuiffe cruci; nam Evan-

d

gelifte tum Chrifü, tum latronum cru-

Mi

Cifixionem eodem modo & iifdem

« Jijet

plané verbis narrant: . Tanc erutifixi [unt

Qddan;

&um, eo duo Latrones ;; Matthai cap. 27.

m

Et cum eo crucifigunt duos Latrones ; Matc.

Af

cap 1i5, Neque veró difficile fuiffet,

n

cüm tres illzz reperte funt cruces, eam;

p

quá Chriftus, ab iis crucibus, quibus

r

latrones fuerant affixi, difcernere, fi

ppamexäi

"

crux tantummodoó Chrifti Domini fuif-

ii

a

fet clavis perforata.

It

7

Fortáffe. Latrones fuerunt ex i, qui tümc

n

temporis: Judaam infeflabant , uec alium fibi

ff

r

Regem e[fe, quàm Deum dicebant.

Sin-

jl

gularis gratia. Dei , quód Latro Chriflum.

Regem rediderit.

n

n t

Quznam fuerint lattonum nomipa ,

& Martyrne dicendus, an Confeffor

h

K 3

bonus

l/

222

Feria fexta. Para[ceves.

j

bonus latro, difputare przttermittimus;

g

quia jam de iis differuimus lib. 4. par;

"m

2. de Canonizat, San&dor. cap. 12.

num., Io, Illud obiter animadvertimus,

D

n d

quod, cüm Judza tunc temporis qui-

s d

busdam Hebrzis latronibus effetinfefta,

l g ngfm ,,

qui Deum fibi folum Regem effe fta-

l

tuentes, Romano propterea fe 1npe-

jum, 2

|

l

df

rio non effe fübjectos jactitabant ; cüm-

que probabile fit, latronem hunc, de

4.

a

quo loquimur, ex eorum numero

L

if

fuiffe, fané eximia fuit divine gratie

vis, quà Chriftum credidit & faffus eft

Regem, Ez dicebat ad Jefum: Domine

B

smenento neà , um veneris in Regnum tumn.

gioth

Hzc procul dubioad coclefte Regnum

|

Bo

funt referenda: nofter enim Servator

Y

faturatus opprobriis jam in mortis li-

Itj

mine verfabatur; non ad Regnum il-

purn

lud, cujus Meffiam fore compotem

f& uo

( Dor

Judai fomniaverant, necadterrenum

ii

illum dominatum, quo futurum fibi

iil

falíó pollicebantur, ut Ifraélitici Regni

du

Íplendor reftitueretur & gloria, Quam-

obrem exclamat S. Leo Serm. 2, de

fralis

Pafhone: Qs iflam fidem. exbortatio per-

i

| ln g

fuafa ?

l]l

223

Feria. fexta Para[cevet,

T (

fuafit ?

qua dodrina imbuit? Quis Pradi-

cator 4CCen

dit? Non viderat prius aGa. mi-

M y

21

racula 5 ceffeverat tumc. languentium curae

dte

'

tio, cecorum . iluminatio , vivificatio t0r-

j

n

TDOL

D

tHorum;, ea ipfa, qua mox erant gerenda,

nin aderant: Cj tamen Dominum. confitetut

Qsl

1

[

l

u

d Regem, quem videt [upplicii fui effe con-

1

h

ortem, Nunc veró de verbis, qua 1lit

AT (f

dixit JEfus » Podie mecum eris in Paradifoy

(ii

lod

pauca quzdam obfervabimus.

TU

1e n

Quo fenfa intelligenda illa: Hodie mecum

eris in Paradifo.

dMndd

Y Dimt

Marcionem ea verba ex Luce Evan-

i,

g

elio faftuliffe, narrat Epiphanius He-

ret Marcion.

& Origenes refert, eadem

du

t

verba itidem deleta fuiffe à quibuídam

n

fimplicioris ingenii Catholicis , quód

m

putarent,

non po(ïe cum eo congrue-

hl

nobis traditum eft de Chri*

li

il

re, quod

'

fto Domin

o, cujus corpus eo die in

|

i Ti

fepulchro érat, anima autem in finum

TU

Abrahe defcenderat, ut-inde Patriar-

(

charum animas fecum abduceret. He-

fychius Hierofolymitanus poft vocem

T^

illam Hodie, comma ponebat, ut fen-

4

fus

M

15

l

224

Feria fexta Pata[cever,

fus effet: Tibi hodie dico; mecum

g v

eris in Paradifo.

Verüm ut redla ex

dta

iis Jefü Chrifti verbis eruatur fenten-

vtj

tia, non eft opus tanto molimine; üt :

obfervat Calmetus in cap. 23.

nüm. 43.

Joalm.

Iu g

Mi

f

D. Auguflinif£3 D. Thoma vocis illiu hodie

g

explicatio, Quis Paradifus ille fst , quem

Lazro notuinat,

d

vl

Juftinus Mart

l

ad Orthodoxos

yr. qu. 75. 76. & 85.

ait, Paradifum illum

:

COU

terreftrem . intelligendum eífe , unde

[ f

]

pulfus eft Adam. Verüm preterquam

stj

quód nulli compertum eft , quamdiu

ii

j

ille Paradifus extiterit,

quóve tempo-

D

l

j

re fublatus füerit ; hujusmodi fenten-

t

tia cum petitioneLatronis minimé con-

eint

venit.

Latroenim nonterre(trem Pa-

Ddf

radifum , fed Beatorum Sedem, & cce-

Ángds

eftem Dei vifionem polítulaverat, S.

lr

Cyrillus Catechefi r3.

Nondam, in-

T

quit, 4Lrabam ille fidelis ingre[fus efl , €9

d

Latro ingreditur ; nondum Mowfes €3 . Pro-

hü

phete , €3. Latro intrat.

EX quibus ver-

Wi j

bis intelligi poteft, Cyrillum putáffe,

d j

pri-

w

Feria fexta Parafceutt.

225

h mitum (

primum omnium fuiffe latronem, cui

j h "

vifione beatificá contigerit perfrui. Ad-

Ab

vertit Antonius Auguítinus Toutée ad

Ut v

illum $. Cyrilli locum, eam poflle tri-

] 23- Jüm

bui Cyrillo fententiam, ut Chriftus ad

Inferos vigefimà quartà diei horá de-

fcenderit, poftquam antea Latronem

il

Verüm ex-

in Paradifum adduxilfet.

if hi

peditior & apertior fententia Cyrilli

verbis tribui poteft , primum fcilicet

x

omnium Latronem fuiffe, cui Chriftus

:

il

äï

ïTL'H

Paradifum pollicitus fit.

Quod veró

h,

attinet ad vocem bodie, qu& interpre-

n

M

tes tantopere exercuit, docet D. Augu-

Qu

ftinus ep. 187.aliàs ;7.ad Dardanum c.

n

I)

ï;

"

3. verbailla, bedie mecum erz in Paradifo,

Id

|

f:n

Imi

non de Paradifo intelligenda effe ; non

N

enim Chriftus illo venturus erat die in

3n£itr. Í

(]

Paradifum : Non ex bis verbis in Calo exi-

/

!

t

Jlmandus eft. e[fe Paradi[us 5 meque enim ipfo

J Y

die in lo futurus erat bomo Chriftts J Ejus 2

[ p

Sed ità intelligenda effe, ut Paradifus

"

j

effet in Inferno, quó anima Chriftiil-

"

h

lo die füturum erat ut. defcenderet.

V

Reflat ipgitur , ut, fi fecuntin boininem di-

!

my,uv

ISW

Gum efl, Hodie mecum in Paradifo ;

in lu-

Ie3

226

In

Feria fexta Patafceves.

;l

ii

in Inferno intelligatur e[fo Paradifus , ubi erat

eo die futurus fecundüm. bumanam. animam

u

Chrifii, Ec D. Thomas.qui nunquam ab

jridoni

Augullino recedit, 3 par. qu. 5 2. art.4,

m a

ad tertium hacfícribit: «//s4d verbum Do-

| (j p

|

quini efl intelsendum non de Paradifo terre-

j ts

firi corporeo ,. [ed de Paradifo [pivituali , in

xdu

l

quo effe dicantur , quicunque divind gloriá

|

Eanïuf: ]

pexfruuntur. — Unde. Latro loco quidem cum

l(s l

Chrifío ad infernum defcendit, ut/cum Cbri-

WUM

fío e[[t , quia didum efl ei:. Mecum eris ia

m

il

Paradifo : fed pramio in Paradifo fuit , quia

3».Ch !l

ibi Divinitate Chrifli fruebatur, frcut €9 ali

(

Sanci. Maldonatus in cap. 27. Matthai

TU

( p

num. 44. vatrias affert loci hujus intel.

i

Ti

ligentias : ait enim, nomine Paradifi

WA

3

Tf

Coelum à quibusdam accipi , quó etfi

hm

Chriftus nonnifi poft quadraginta dies

la, ]

afcendit, tamen ut Deus ubique eft,

& ideo eodem illo die in Coelo erat:

I

alios exiftimare fcribit ,

Paradifum

T

quemcunque locum vocari, übi fit

t J

Chriftus, & unde Deus perfpiciatur ;

w

animam autem Latronis futuram Chri-

frior ]

Íto fuiffe comitem, eodémque die De-

lu Q

um vifuram ; veré propterea didum

D

[2 («7]

1

Feria fexta -Para[cevet,

227

dff, d fti [

effe, futurum , uteo die cum Chrifto

LT

eífet in Paradifo.

Utramque refutat

[

j

Maldonatus fententiam ; eámque de-

DERY

mum amplectitur, quz ftatuit, Para-

i mä'fm l

difi nomine intelligendum eífe Abra-

! l.m

ha finum , ubi Sanctorum animz, do-

Wi

nec ad coelum pateret aditus, mora-

J dmni g,';;;z

bantur: illuc enim eo die Chri(tus de-

D

fcendit; illuc Latronis animam fecum

um

adduxit.

Hazc fententia probatur La-

ln

j

my, qui Harm. Evangel.lib. s. cap.

IH

f».!l |

35. Chrifti verba ità explicat: Non mo-

MO

do tui memorero , cüm Regnum me-

b t

um plenitudinem fuam confequetur ,

lp

fed hodie magna tibi afferam folatia,

p d

& ad illam te fedem mecum adducam,

"

ubitranquillé degunt animz Abraham,

W

!

lfaac, Jacob.

um

Jb

l

r

Tertia Chrifli verba in cruce,

(j

"

W

frdn

Tertia, qua Chriftus protulit verba,

l, ;Ci T

refert Joannes cap. 19. Stabaut autem

It

juxta crucem J Efà Mater ejus, €$. Soror Ma-

vpka

iil (n

tris ejus Maria Cleopbe, C Maria Magda-

J

leme, — Cüm vidi[fet ergo. JEfus Matrem , €9

dicit

Difetipuum : flantem , quen diligebat ,

ul !

[n]

I

Mutri

j

228

Feria fexta Parafcever,

Matri fue:. Mulier ecce filius tuus.

Deinde

jent

dictt Difipulo: Ecee Mater tua.

Et ex illa

g pr

s

bora accepit eam. Difüpulu in [ua.

0 ï

Difcipulus , quen diligebat JEfus , erat Joan-

ii

ues Zebedai filius.. Maria Cleopb.e uxor , fü-

j

vor B. Marie. Ephefi B. Maria obüt, S.

s

Jofeph tempore erucifixionms jam é

quoi d

vivis abierat,

«t

al a

Quenam illa fuerit Maria Magdale-

ne, qua crucifixioni adfuit, nos alibi

, gt

examinabinmus.

Interea fatis fit hec

ia

annotáffe: Difcipulum , quem dilige-

QOX

bat JEfus, fuiffe Joannem filium Zebe-

qnni l

!

n

dai: Mariam Cleophz ; qua fimul cum

B. Virgine & Maria. Magdalene mor-

lum

Cv

ti Chrifti JEfu adfuit, juxta probabilio-

rem fententiam fororem fuifle B. Ma-

Ym

rie, & uxorem Cleophse, quifuit Pa-

T ?

Chriftum Domi-

ter Jacobi minoris

num Beatam Virginem ideo matris no-

W |

y

mine non appellàffe, quód eius com-

milerefceret :

li

- -

-

matrem fine. momine. Matris ,

p

Ne materna pium cruciaret yifcera uomen,

1 gj

ut

[

-Feria fexta Parascever,

229

7 hr

a

üt cecinit Jo. Baptifta Mantuanus, Ut

L

autem pracipuum fuum in Matrem a-

L

morefn declararet , ei dixiffe ; ut Jo-

annem deinceps in filii loco diligeret;

itidémque Joanni, ut B. Mariam per-

L

indeac Matrem coleret: Joannem man-

Mij |

data Chrifti abunde lmpleviffe , qui

ii

Üj

omni officio & pietate B. Mariam fem-

ercoluit, domifecum habuit,donec

A

manfit in Paleftina , profectusque E-

W

l

l)

phefum eam fecum adduxit , ubi tan-

al

l

dem Beata Mater ex hac vitaad Coelum

Lf

Jl

convolavit, Quód autem Chriftus Jo-

n

N

,

i

UL

[

anni Matrem commendaverit, facri

i

inde!nterpretes arguunt, D. Jofephum

w

!]agd]'

tum temporis in vivis non fuiffe. Vid,

N

i

M

Calmet. in cap. 19. Joann. num. 27.

mui

]

& Natalem Alexandrum ad idem caput

j

loU

.rB

num., 25. & feqq.

(

"

Quarta Chrifi verba. Eli Eli C9v. verba

Syriaca funt; . Judei ea [e uon in-

jun

zelligere frmulabant,

Quarta Chrifti verbarefert Matthaeus

Wn: p -;r

cap 27. Clamavit J E|us voce magná dicens :

Eli Eli lamna[abacbani ? boc efi, Deus meus,

m

V

7j

Dens

hr

230

Feria fexta Parafceves,

Wyæ A"' j

Deus teus , i? quid dereliquifli me ? Et

Marcus c. 1 , Exclamavit J Efis voce magná

ssl d

at

"

dicens: Eloi Eloi lamma[abacbani? quod eft

d d

interpretazum : Deus meus , Deus wieus , üt

quid dereiiquifli me ? — Narrat. uterque

]

Evangelifta, eos , qui aderant, cre-

finr, i

ltmde:

didifle , illum tliam inclamáffe, Qui-

nam hi fuerint, id qui crediderint,non

hult, :

fatis exploratum effe poteít. Quidam

Vattets

f i

putant, fuiffe Romanos linguz Hebrai-

c& imperitos. Alii veró animadverten-

w

tes Romanis Eliam hominem fuiffe

o

plané ignotum, putant fuiffe Judeos

at

Helleniftas, qui Hebraice quidem lin-

:ijruut, |

gue imperiti, quis effet tamen Elias,

i,

AL

probé noverant. Sunt alii, qui arbi-

trantur, füiffe Judzos Hierofolymita-

t

nos , quilicét linguz periti, fenonine

piYi

telligere fimulàrunt, ut Chriftum ir-

IU

riderent.

Vid, Calmet. Cornel. à La-

ls

pide, & Nat. Alexand.in cap. 27. Mat-

WW [

thzi. Syriaca veró funt verba, Eli Eli

m

laminafabaclbani ; nam poft reditum à

"g

Babylonia Hebrzi vulgó eà ufi funt lin-

Y

guà, qua ex Hebraica & Chaldaica fi-

lii &

mul permixtis coaluit.

Maldonatps

Qu

1

i

^

23I

[

Feria [exta Parasceuer,

hu

in cap. 27. Matthxi num, 47. ex omni-

lts

busillis, quas modó recenfuimus, fen-

J

tentiis de eo, quod quaritur, quinam

ET x

tandem ii fuerint, qui exiftimárunt,

Ut |

Chrittum invocá(fe Eliam , eam amplee

&itur ,

uzítatuit, idà Romanis cre-

i

MHEI Qd*

ditum efle : affirmare Romauos milites fuif-

lm

fé 4udeo, — Haud porro rationem affert,

(ula

Mattheus & Marcus narrant, illos;

T

feu illorum aliquem , quidixit, Elem

"i

vetat ifle, eundem illum fuiffe , qui Chri-

|

i ff

(to acetum obtulit : Lucas autem &

Joannesfcribunt, eos qui acetum ob-

b hias

I

Vrl

tulerunt, füiffe milites ; unde confici

mbls,

|

videtur, Romanos fuiffe milites , qui

]

l,

Chriftum invocare Eliam crediderunt,

qiá

j

il

Idem Maldonatus num. 46. confiderat,

mus

apud Mattheum Chriftum exclamátle

m'ftu;n j

Eli Eli, & apud Marcum Elv £loi ,apud

iil

Hebraos autem, idem effe E/j, €9 Eloi:

li

i dicunt,

Hf

-

utroque enim , inquit , modo Helra

i 4

T

Deus meus: €3 Eli €9. Eloi

Quazri-

dnà

turigitur, utrà Chriftus tandem fit ufus

j

voce, conjicítque Maldonatus non

ii

Elo, fed Eli adhibuiffe vocem , tum

quód verba recitabat ex Pfal, 21, tuu

u

[

quia

n

232

Feria fexta Parafceves,

quia adítantes crediderunt, Eliam ab

leintia d

eo fuiffe vocatum.

i O

m

Impia Calvini Hafpbemia, Nonilla fuére ver-

g

ba Chrifli defperantis , (ed magis dolorum

w

Juorum. acerbitatem declarantis,

m

Verba illa fuiffe Chrifti defperantis

j u

hs

nefarià aufus eft affirmare blafphemiá

impius Calvinus; propterea quód o-

p

1

mnem Dei iram, quam peccata noftra

(It0na

concitáffent, ideóque etiam damnato-

ib

rum poenas, inter quas defperatio, ex-

ji l

periri Chriftum oportuit.

Quz qui-

foimt

ls

dem horribilis blafphemia fe ipfa jugu-

À

lat Si enim Chriftus pendens é cruce

|

M.

il

defperavit, graviter profe&tó peccavit,

Dd

rec propterea Dei iram placavit, quin

T

imó magis incendit. Huc accedit, quód,

a

Pa

cüm jam in eo effet, ut expiraret, di-

Xit; Pater im manus tuas commendo [piri-

dere vj

um meum; qua profedó verba non

T nf

lm,a

funt defperantis.

Statuendum eft igi-

z

tur juxta Pfalm, 21. qui totus eft de

il

u

Chrifto, ubi habetur: Deas, Deus mens,

NI

Is P

re[pice in me , quare me dereliquifli ^ verba

Chri(ti non ex impatientia , aut diffi-

quils

dentia

[

il

Fería fexta:Parajcevet., '

233

lg

dentia effe orta, nec iis , fignificari,

ejus humanitatem in extremis vitz do-

loribus à Divinitate fuiffe derelicdtam ,

ifajm.

aut zxterni Patris benevolentiam immi-

d |

nutam; fed atrociffimos animi dolores

[

l

cruciatüsque corporis , omnésque il-

ii |

las acerbitates declarari, quas sterni

ln

Patris juffu perferebat, ut, quibus reum

fe ipfe fuppofuerat, omnium omnia

Tl

3f |

crimina expiarentur. Dignifané funt,

nj

qui legantur , Sermones Leonis Ma-

At

gni de Patfione Domini 65. & 66, ubi

Q g

plurima reperías , qug huc refpiciunt,

"u

Eftius in cap. 27. Matthaxi docet, non

VN

!

ideo in hunc modum Chriftum excla-

-

máífe, ut fignificaret, à mifericordia

p

a

!

Q

l

lu

Dei fe penitus eífe rejectum , quem-

T

]

!

admodum ii rejiciuntur, qui in de-

j Ü

fperationem inciderunt ; fed illud often-

p

dere voluiffe, humanam naturam fuam

i m

tot tantísque acerbitatibus eíTe circum-

ndir

fufam, nihil ut folatii à divina natura,

gdü

que illi unitate perfona conjuncta erat,

acciperet.

Chriftus enim ità acerbifli-

| D,:-,lsnlïïþ

mas fentire voluit poenas, ut merus

gf;]i? ï'

quilibet homo fenfiffet, Advertitetiam,

;':Lä»ï !

pauló

f

234.

Feria fextta Parascever,

'

pauló anté Chriftum Patris nomine

gl

Deum compelláffe : Pazer, in nanus tzas

nb

commendo Spiritum meum,

Quarendum

gt äü

propterea, cur omiíIo Patris nomine,

g, U

Dei nomine poftea ufus fit: Deus mezs,

a

Deus meus , àt quid dereliquiflime ? Cüm-

;ural'f,

que refponderi poffe videat, hzc ver-

Qs

ba ex Pfalmo, quem fuprà diximus,

u

effe defumpta, ubi eft nomen Dei ,

od

non Patris , notat, illa etiam , in mams

st at

iuas comimendo €3«,

ex Pfalmo fümpta

ia

eíle,

Sicut autem Chriftus hoc loco

r

voci Domine vocem Pater fübftituit,, eo-

ii

dem modo videtur haud zgré pro

r

r

Deus meus debuiffe vocem adhibere Pa-

ATT

zer meus: atque ità tandem concludit :

;

ï

ff

!

u"ïþï

Cur id non fecerit , afferri potefl ratio , quia

d

non conveniebat , ut. Filius diceret, t à Patre

:

ib

derelium $. e/tm illis nominibus [uyama inter

m M

&os cbaritas , 9. conjunélio Jügnificetur : fed

Va

creaturam , id efl , bominem ab eo relinqui in

l

LT

pauis non inconvenienter dicitar , quia Deus

ET

eft. totius. creatzre . Dominus,

Addit pra-

TT

terea, Chriftum, cüm peccatoribus

à Deo mifericordiam petit, voce Parer

It

optimo jure uti: Pazer diuitte illis ; ean-

démque

)5.

|

Feria fexta Paratceves,

235

Htiy

démque adhibere vocem, cüm fuum

m

fpiritum Deo commendat : Parer in ma-

)Jlïfäilm

uus tuas Cdc. Eo enim nomine chari-

l

:

tas , dulcísque continetur conjundio.

du M

Adverfüs autem Calvini blafphemiam,

W (

uiait, Chriftum defperátfe, velipfe

w

Gerardus Voffius Harm. Evang. cap.

j

9. qui tandem id dici poffit , vehemen-

r [f

ti quodam animi impetu rogat, cüm

y Ibf

ipfe Chriftus iisdem illis verbis fe ad

t

Deum convertat, Deus meus, Deus sneur.

hl

Grotius veró in Matthzeum, & Glaffius

[l

lib. s; Tract. 2. cap. $. probant, tum

m

in Greco tum in Hebraico fermone

hu :

verba illa 27 quid precantis effe verba,

NT

non defperantis, Videatur etiam Mal-

tht

l

donatus in cap. 27. Matthei , qui refu-

j t

tato impio illo Calvini errore excla-

:

:

mat: Faceffat igitur ifla blafpbemia, — Satis

[

Ál

blafpbemiarum à/ Judess in cruce pendens

AH

Chriflus accepit : opus. mon eff , ut ab bere-

.WJW |

Hom interpretibus ad. dextram Patris fedeus

lg

plures: accipiat.

gt

1

fonta Chrifli verba. . Acetum illi fitire fe

VOff

f

dicenti prabitum . eft,

ij

Quin-

N

236

Feria. fexta Pkmj&ev*a.

i

Haud fi

: Quintó locutus eft Jefüs, cüm fitire

Íe dixit; & acetum illi prebitum eft.

n

i g

Id veró folus Joannes refert cap. 19.

j

Poflea [ciens Jefus , quia omnia con[ummata

PQWEE

funt, ut confummaretur. Scriptura ,. dixit :

[ "i

fitio. Matthzeus poftquam narravit, Chri-

us

ftum exclamáfle, E/j Eli lammafabatibani,

MWM.

gtl

iísque verbis quofdam credidiffe, Chri-

ftum Eliam inclamare pergit: Unz; ex

tur Jo1nn

el acceptam [pengiam. implevit aceto , €3

nf

impojuit aruudini, € dabat ei bibere ; aít-

i

que alios dixi(le : Sine videamus, an ve-

finf

niat; Elias. liberans. eum.

il m

Confonat S,

Marcus qap. 154 — Curreus. autesa. tnus,

t

Ra rQ

€S implens [pongiam aceto , circumpenén:que

lia

calauo potum: dabat ei. dicens : Sinite videa-

muWs, au veniat Elias ad. depenendum eum.

bt

iinlos

Et Lucas cap. 23.. l/udebant ei €4. siili-

365 actedentes , && acetum offerentes ei,. Et

inilic

Joannes loco füprà cit.

Vas ergo erat

r

pofttzm. aceto. plentm, — Ml autem . pongiam

t

plenam aceto byfopo circumponentes obtuleruna

t Gd

ori ejus,

pv

ln

In ea re impleta Scripturarum oracula.. Mal-

ley:

t« Chriflo JEfu fuére illius fitis cau[a.

ii n

Haud

D

^

Feria fexta Parasceves.

237

Wü] üm

Haud mirum 'effe ait. Lyranus, JE-

ln j

J

füum, tot jam laboribusexantlatis,tan-

fm u?' 190

tàque fanguinis copià effufà, fitim e(fe

,

m

perpeffum. Tantum laboraverat, 69 de [au-

thl Jl!l!:

e emiferat , quód corpus ejus evat. di[Jecae

gui

ia

tuin £. aduflum,, €9 propter boc fitiebat fu-

Va

pra modum, — Sitishujus, quà Servator

nofter laboravit, caufas fusé perfequi-

li

J duga

tur Joannes Jacobus Scheveherus in

Pbyfica Sacra in textum S. Joann.cap.t9.

u d

[

longo illum tempore cibo potüque ab-

M

ftinuiffe; diutiffimé vigiláffe; hüc &

tf d

illuc violenter raptatum difcurriffe ;

i t

magnam vim fanguinis amififfe ; fpi-

neam coronam capite geftáffe ; flagel-

IU

Wib

lis teterrimeé cefum,ignominiofiffimum

i

mortis.genus prefens animo habuiffe;

infinitos in cruce fuftulife cruciatus ;

T

TP

in ipfa cruce pendentem totum pené

fanguinem profudiffe , viícera ejus ex

lii

s o

inflammatione conflagráffe, & in pecto-

TT

ris cavum lyimpham defluxiffe. Scri-

pturas veró in hac re impletas ,. lucu-

lentiffimé patet.

Pfalmo enim 68. ha«

T

betur: Dedergnt in tícam meam fet., €3

jul

in fiti: ma potaverunt me aceto ; cnjus pri-

lp ?

ma

1

238

Feria fexta Parafceves.

M

hh

m

ma pars oraculi fpectat ad id , quod fu- [

prà narravimus de vino felle mixto,

us

UT

Q

de quo loquitur etiam Matthzus cap.

ul

fs

2/7. Et dederunt ei vinmn Libere cum fel-

le mixtum; altera pars ad illud pertinet,

|:

ha

l

DEU

Jl :

de quo nunc agimus, àt obfervat Sua-

r

Iez 5. par. tom. 2, di

Ultimo tandem.

rp. 37- feä- 3. 50

'x,q

u

üg...m ll

Semélne, an fepius Chriflo acetum oblatum

diadam

|

fuerit, Coutiliantur Evangelifle.

ln

- Putant nonnulli, S. Cyrillo fibi du-

j li

ce adícito, fzpius Chrifto Domino ob-

if

latum füiffe acetum ; nam, àt dudum

Ia

ai*

l

TU

oftendimus, quidam Evangeliftz di-

cunt, prebitum illi acetum , poftquam

(ndà

Mi

dixiffet, Eli Eli lamma[abaGbani 5 & S.

Joannes narrat, id fa&um effe, poft-

t t

quam JEfusdixiffet: siro. Huc acce-

Mirom

dit, quod Matthzus narrat, quendam

Qu qu

ex li, qui aderant, Chrifto acetum

&atm

obtuliffe, ceteros veró dixifTe : Sizevi-

&inn

Qutag

deamw, — At Marcus cap. 15.ait, illum

ipfüm , qui acetum obtulit , dixiffe cze-

fhmt)

teris: Siwite videamus, fi veniat Elias ad

(ftnd

deponendum eum, . N exüm nihil opus effe

tll

vide-

M

Feria fexta. Parafceves,

239

m

videtur , utacetum fzpiusilli oblatum

".

dicamus , nam quod fcribat Joannes,

Chri(tum dixi(fe, Sizio, idque taceant

lin ü

m t

alii Evangelifte , non inde inferri po-

JUdpmiäæ;

teít, aut Evangeliftas inter fe difcrepare,

aut ad tollendam difcrepantiam opor-

m

Lm

tere actus multiplicari,

Nam $. Joan-

nes , qui enucleaté omnia , qu£ con-

M (in

tigerunt in Paffione Chrifti, defcripfit,

aliquid ampliüs narravit, quod alii qui-

b

dem tacent Evangeliftz, non tamen ne-

li

gant. lii Evengelifle , quamuzs boc pra-

TT

termi[erint, non tamen negárant, àit Suarez

t

loc. cit. S. Majerem, Quod veróattinet

ad difcrimen inter fime , €2 fiuite , vide

glizi .

Cornel. à Lapide in c.27. Matth. v. 49.

:quïquam j

Pulchré obfervat Maldonatus in cap.

Ni;

d

ll

26. Matthzi, num. 48. Mattheum &

Bs

Marcum itàeam rem narrare , ut mili-

"

tum quidam accurri(fe videatur , qui

(

ia

acetum caperet, cüm JEfus Eliam vifus

P n*

eít inclamálfe; quz quidem non fatis

conítant , (qua nou fatis inter fe videntur

i,in

jb

m

cobarere) quid enim aceto cum Zlia ?

Oftendit itaque, hiftoriam hanc à Jo-

T

anneilluftrari; qui narrat , JEfum, qui

p

[

probé

']ï

240

Feria fexta Para[cever,

f

robé noverat,confummata efTe omnia,

"T

le fcilicet ea paffum, quz Patris fui de-

d

creto debuerat perpeti, nec quidquam

auqi

aliud reliqui fibi effe , quàm fpiritum

gt

emittere , fitire fe dixi(fe, ut Scriptura

qtodi

impleretur; atque ità fitim fuam ean-

s Matln

dem eífe, de qua David in Pfalmo fu-

ROWUTM

ràallato cecinerat ; jámque tempus

hn

incidiffe, càm , ut Scriptura implere-

tur, acetum fibieffet propinandum.

b

punfil

uf

Duplex byffopi genu.

Spongia impofita fuit

Tittn,

by[fepo vallenfi , qui ad dnos pedes a[[ar-

DI

git , non parietario , qua mera

efi berba,

lii w

vlasd

Cur autem , & quomodó acetum il-

( qi

li oblatum füerit , longé difficilius eft

nf

explicare. Ajunt Mattheus & Marcus,

Ab

pongiam aceto imbutam arundini im-

pofitam füiffe;Joaítes veró & hyffopum

t

ænff :(u

aceto addidit. Nam hyffopum arun-

Aiipe

dinis ufum przebuiffe, non ità facilé ,

lt

quis credat, qui fciat, hyffopum mol-

At !

lem eífe herbam haud itàaltam , cujus

Ql Yi

codex fuftinende fpongiz prorfus im-

i

par eft, Quamobrem lib. 3. Regum

Cap.

AUf n

M

l

Feria fexta Parafcevet,

241

M]nlä.

d

i

l

il

We

cap. 4. Salomonm difpatavit fuper lignis à

of

cedro, queefl iu Libano, tque ad byffopun,

que egreditur de pariete: quibus verbis e-

Vabn]

jus herba exilitas demon(tratur.

ld-

:

r

:

funog

circo aliqui ex Sacris Interpretibus ar-

bitrati funt, hyflopum aceto fuiffe per-

T

mixtum ; eóque liquore fpongiam im-

i t

j

butam. Nonnulli putant, fpongiam

I m

hyffopo veluti quodam füniculo alli-

Qu

d

gatam fuiffe arundinis vertici; alii ca-

tj

lathifcum implexis hyífopi ramulculis

intextum, quo aceto imbuta fpongia

ii

contineretur.

Calmetus in. Cap. 27.

u

Matthzi verf, 48. & cap. r9. Joann,

verf, 29, fuffragari fententiz illorum vi-

nodb ao

detur, qui fpongiam putant hylfopi ca-

v i

lamo fuiffe impofitam.

Duplex enim

p u

obfervathyffopi genus, alterum parie-

ynanmdti t

tarium, quod parietibus, alterum val-

eitirint

lenfe, quod in campis innafcitur ad

ii

fefquipedis, & interdum ad duorum

g ts

altitudinem pedum affurgens ; jufte

n

aütem proceritatis hominem, duos

p d*

qui pedes longum baculum teneat,

y Y

poffe ait, füblatis brachiis, ad altitu-

b

inem novem pedum pertingere ; nec

€o

hr

242

Feria fexta Parafceves,

j "R.

-eo ampliüs opus effe, ut quis os ho«

minis in cruce pendentis attingat.

i i

sim4

Cruces enim plerumque haud ità funt

alte, ut etiam,

uod in hiftoriis pro-

didn

ditum eft, crucifixorum corpora à fe-

x r

ris'interdum difcerperentur; quod $,

fibr

Blandinz corpori contigiffe narrat Eu-

gain:

febius lib. s. cap. 1. & fufé oftendit Li-

vt

fius de cruce lib. 3. cap. 2. & Gretfe-

ngid

rus itidem de cruce lib, 1. cap. 7.

dttmp

TT

Fortafe acetum fibi milites attulerant , quod

ww

apud Remanos mwülites potus ilfe effet ufita-

vtj 4

2us, Parabatur acetum etiatm crucifixis , ut

n

airüzs torquerentur. — Incertum , quis Chri-

T

fl acetum. obtule-

fif.

tàt vl

LIT

. Neri(imile etiam eidem Calmeto vi-

ETT

detur , milites acetum fecum attuliffe,

! drii,

quo, cüm fcirent , fe diu multámque

Atnd)

ibi fervandis crucifixorum corporibus

, Dir

remanfuros, vires reficerent, ac recrea-

n

rent.

Quam fententiam juvat Spar-

LT

tiani locus. in Pefcennio Nigro cap.

ü [

IO, ldem ju[ft viuum in expeditione me-

UT

minem bibere, fed. aceto nniver[os effe con-

fentos,.

"N

j

Feria fexta Paratceues.

243

ii

feutos, Necrefragatur Synopfis Critic.

Vib

facr. qua in cap. Joann. 9. pag. 1373.

It

militum. quidem ait ufitatum potum

i if

ad fedandam fitim fuifle acetum , fed

d

eos Chtiíto illud obtuliffe, ut illum ir-

Toh

rtiderent, lllud tamen addit, acetum

umf

paratum effe, crucifixis exhibendum,

Ql

quo vel maturiüs interirent, vel pro-

Át od

rogatá diutius vità acriüis torquerentut.

p

Acetum pro orucifixis paratuut erat , vel z8

citias viorerentur , nam acetum valde vul-

r d

neratis uocet, vel potiizs,ut diutits in tormentss

hi

viverent ; acetum enim E9 [emniamimes re-

hj !f'

ereat oppofitum ori , aut naribus , €3 fangnt-

T.

uemi copiofo fluentem fiflit admodum vulne-

]

Certifi-

ribuss vel ut fitim. vefliuguerent,

um efl, vilites Romanos , €9 pauperes alios

(Àrtin

24

acetum vini loco bibiffe,

Chriflo autem. de-

J 1

T'l

J

derunt , ut ei illuderent, pro jumvante. €*

!

1

T

,

jucundo potu nocentem , €9 acetum offeren-

TU

Zes.

Baronius ad ann. Chr. 34. nüm,

Ti

124. & fequent. aceti & hyffopi natue

g r

