tum deprehendiffe ; ipfum quoque

gan

atl

poítea in monumentum introiifle, cüm

interea Maria Magdalena extra Sepul-

Quibilo

]

at

chrum lacrymaretur ; eam deinde in-

trofpexifle in Sepulchrum , binósque

dnics

vidiffe . Angelos veftimentis albis indu-

ml

tos, quorum alter federet, ubi caput

T

Chrifti, alter ubi locati fuerant pedes;

u commp

ab iis autem, quamobrem fleret,interro-

J

u

gatam refpondiífe, quód nefciret; quó

tityl

corpus Domini fui effet avectum ; cüm-

l

que demum fe retrorfum convertiffet ;

U

íub forma cuftodis horti Chriftum vi-

"

VN

d

diffe, quem poítea agnoverit; atque

:1 Ma»"jxü&

h

omnia hac Difcipglis renunciáfe.

"')d'l(n

Ratio ex Patribus , quamobrem Angelus apez

Rij

utrit (epulchrum. . Difcrepantes Evan-

ts

gelifle conciliantur.

Hbm [ h

fepul-

li

Ant;quam pie foeming ad

chrum

Sabbatb;tm Sanéhum,

T

j

chrum pervenirent , terra contremuit;

ídque contigit eo temporis momento ,

AUl

cüm Angelus é Coelo defcendit.

Qui

]

AC

Coelo delapfus eft Angelus, revoluto

]

lapide, monumentum aperuit vel ut

m

revivifcenti Chritto Domino , quod

Qu

J

quidam ex Patribus docuerunt,. pateret

kor

exitus € fepulchro ; non fané , quód

lo

Chrifto id opus effet , fed ut honor illi

M 1

haberetur ; vel potius ut fanctis mulie-

j

ribus facultas eífet introfpiciendi in fe-

3

pulchrum , & cognofcendi , Chriftum

I

effe à mortuis fuüícitatum ; quod con-

gruit communi docrinz caterorum

p

Waf

Patrum , qui Chriftum docent, que-

tht

madmodüm ex utero matris prodiit,

)

[i

ità éfepulchro egrefTum , quin figillum

:

i

j

abruperit, Quin etiam Evangelico Mat-

fun

thei & Marci innititur textui, Nam

"

S, Matthzus ait : Ecce terre motus fatus ef

j

"

iM

mgnus ; Angelus enim Domini defiendit. de

Celo, £* accedens vevolvit. lapidem,

Mar-

u

cus veró fermones narrans, quosinter

t

fe mulieres conferebant, fcribit: E« di-

cebant d inyicem : Quu revolyet nobu lapidem

«b oflio monumenii & Er. rejpisteutes: viderant

aä lj

ia

a

Tty0le

384

Sabbdt/puh ganf?um.

y

revolutum lapidem, Ex quibus patet Chri-

shgd

i panet.

ftum jam refurrexiffe , antequam An-

gelus revolveret lapidem; aliter enim

ts

$, Matthaus terre motum non cum

qa

Angeli defcenfu,, fed cum Chrifti Re-

( .ïng

furrectione conjunxiffet ; neque Mar.

(inaa, d

cus veluti opportunum defcriberetAn-

i p

il t

geli adventum , qui revoluto lapide,

mulieribus in fepulchrum ingredi op-

x i

tantibus, incertísque, quo padto fu-

Dd

ftollerent lapidem , difficultatem illam

vtl

ademit; ut advertit Maldonatus in c.

ïlmm&lï

28. Matthzi ad illa verba, 4ngelus enim

gl

Demini de(zendit de Celo.

Ex iis , que

m

jam attulimus, Matthaeus & Marcus u-

il

num tantummodoó Angelum comme-

Wi

morant ; Lucas veró de duobus Ange-

] Wi

lis mentionem facit ; itidémque Joan-

p

34

OO

nes , cüm narrat Chriftum Magdalenze

a

pauló póft fe prefentem exhibuilTe.

iitbo,

Angelus , qui € Coelo defcendit, lapi-

, u

dem revolvit , fuper ipfüm lapidem

"iing|

alfedit ; atque hic eftille Angelus, quo

Ridig

vifo milites quafi mortui conciderunt,

V

& de quo loquitur Mattheus. Mulie-

mc' Muä W

res in fepulchrum ingreffe duos vide-

runt

lu)l

j

sal:batljmm Sanclunt,

385

r |

rünt Angelos, üt habetur apud Lucaut,

Qs

& Joannem.

Nam de Angelo altero

i

nihil Mattheus & Marcus commemo-

M

rant; hi enim Evangelifte de illo po-

:ilfüh?x*u

tiffimim Angelo fibi fcribendum exi-

q A

ftimárunt, cujus in hacre primz quo-

tedh.

dammodoó partes füerunt , quique cum

)

"

&

Sancdis mulieribus fermonem habuit,

i p

Lucas autem duos Angelos adfuiífe

rup

ait, ratus eorum numerum fibi non

ln |

pratereundum; nectamen pugnat cum

"IT

Matthao, & Marco, cüm fcribit utrum-

j nt

que Angelum eífe locutum. Dixerunt

j, (

ergo Ad. illas ; Quid quariti viventem um mor-

hasl |

u ? In eo enim, qui paffim in facris

I

!s

paginis occurrit , loquendi modum fe-

0j

!

cutus eft , ut duobus tribuatur Angelis,

SUC

"

quod ab eorum altero utriusque nomi-

u

d;lf |

ne fadtum dictümve fit, Neque itidem

at

p

iLiw

à Mattheo, & Marco Joannes difcre-

]

u

pat, cüm aliam apparitionem narret

'

:

n

Magdalenz factam, poftquam Angeli

|

Al qu

jam fanctis mulieribus apparuerant. Vid.

j

:

j

Calmet, in cap. 28. Matth, verf. 2. &

n j

[

in c. 16, Marc, verf. 8. qui notat locum

u

illum Marci , Nemini quidquam dixerunt,

f

Luc&é

386

Sabbatbum Sanclum.

ji

Lucz non adverfari , qui fcribit c. 24;

vïm. eümqü

Nuntiaverunt bec omnia illis undecim, & (

P pur

teris omnibus. Marcus enim id intelligit,

La

Sanctas mulieres, dum à monumento

N o i

redirent , nihil cuiquam dixiffe ; omnia

ii

autem, qu: contigerant , renunciáffe,

u

ubi ad locum pervenerunt , in quo

al

unàerant Apoftoli moerore & lacrymis

t

l

jl

i

pene confümpti,

ul

1

$a,

mur[us concliantur Evangelifle in eo , quod

AUR

tradunt de Maria Magdalena,

Tim/ D

Sed multó videtur. major inter Mat-

nl

theeum, & Joannem difcrepantia, Nar-

tit,

rat enim Matthzeus, Mariam Magda-

A

lenam, aliásque fanctas mulieres venif-

, ljg

fe ad fepulchrum , ac revolutum lapi«

t

dem reperiffe ; Angelum autem dixiffe

Es

ad eas: Nolite timere ; [cio enim , quid Je-

tl

fum quaritu, — Non efl ic : Surrexit enim ,

Ri

fiut dixit..—. At Joannes Mariam Magda-

t h

lenam, ubi vidit revolatum lapidem,

fcribitillico , ad Petrum convoláffe , eí-

tl

t

que dixiffe :

q'ulerunt Dominum de monu-

ts

mento, & nefcimus, ubi pofutrunt. eum

;quod

At

Ange«

Bu

quidem non dixüïqf , fi vidiffct

ium.,

Salbathum SanGum.

387

l

Ium , eámque loqui audi(fet, Verüm

la

j

HH*

n

probé animadvertendum eft, Mariam

Magdalenam , ceterásque piías mulie-

I)

[

res, cümad fepulchrum pervenerunt ,

có ingrefTas vidiffe neminem ; nondum

"

1

enim iis, qui lapidi affidebat, Angelus

fe confpicuum prabuerat.

At Maria

i

Magdalena , ubi fepulchrum reclufum,

nec quidquam vidit aliud, quàm fuda-

rum, &faícias, celerrimé ad Petrum;

P

[

& Joannem fe contulit, eísque dixit:

Tulerunz Dominum de monumento , & nefci-

tll

smus, ubi pefuerutnt. eum,

Nam nec Ange-

.Me

lum viderat, nec loquentem audiérat.

(

Itaque venerunt ad monumentum Pe-

d

trus, & Joannes, qui, cüm nihil pre-

i

"n

ter fudarium vidiíTent & fafcias , do-

Yi

1

mum rediérunt , relicis in fepulchro

r

mulieribus,

Sed Maria Magdalena,

jut,

:

quz Chrifti corpus vehementer cuperet

Jj

"

a

E

invenire, hortum, ubi eratfepulchrum,

iidemy

explorando coepit perambulare ; cüm.

'ähä'

interea relique mulieres monumento

j"

exeuntes duos viderunt Angelos, à qui-

bus revixiffe Chriftüm monite fünt,

j

mandatümque acceperunt, ut ea Difci-

À

PA

pulis

y

388

Sabbatbum Sancdum."

ulis renunciarent.

ld

Denique Maria

ï

gl

Magdalena, poftquam diu multümque

bortum fruftra perveftigaffet, rediit ad

:

nf

n

monumentum , undejam reliquz erapt

Piy

MM

iU

egreffe mulieres; & duos Angelos, quos

homines effe exittimavit, atque ipfum

w

Chritum Dominum vidit fub olitoris

"

iiiin

myt

forma. Quibus omnibus in banc feriem

dlumid)e

difpofitis, fublata videtur omnis inter

Matthzum & Joannem difcrepantia;

ii

pl

aberat enim. Maria Magdalena , cüm

relique mulieres duos Angelos vide«

f

runt, atqueidcirco vere Petro , & Jo«

(da

?

]

;

p

Wil

/

T

il

u

annipotuitdicere, Chrifti Corpus fub-

latum e fepulchro , neque fe fcire, quó

bl

afportatum fuiffet. Qua omnia huc

Ut nj

attulimus ex Analyfi Evangeliorum

n

Gallicé confcripta , & ex Gravefono

L

de Myft, &annis Chrifti pag. 498,

(j

]

De qualitate Corporis Chrifi re[urgentis, Ve«

as

rum fuit, integrati, £5 glorio[um.

nt (f

Divus Thomas 3. par. quaít. $4.

agit de qualitate corporis Chriíti ad vi-

L

tam redeuntis, oftendítque art. I. non

art.ll.m ï

| e!um&ïo

phantafticum illi fuiffe corpus , fed ve-

IUDl

: Sublatbum Satctüm.

489

i

rüm & folidum ; nec, fi aliter fuiffet ,

d

veré dici poffe Chriftum revixiffe. Ut

t

enim quispiam dici poffit ad vitam

Ua

tediiffe, neceffarium omnino eft, ean-

!

TA

dem cum eodem corpore animam con-

]i

jungi.

Et quamvis Chriftus Domi-

Qipri

nus fufcitatus à mortuis ab oculis eo-

dat

rum, qui fe afpicerent, interdum quo-

15l

dammodoó evanefceret, id tamen non

futi

ia

probat, inane & phantafticum Chrifti

j Oi

corpus poft refurrectionem fuiffe, fed

y n

$lorificatum, cujus ea vis & facultas

)&0*

eít, utcui & quando fibi libuerit, fe vel

T

confpicaum prebeat, vel ab afpecdtu

furripiat.

u

n

Ratio, cur

Corpus Chriflüi fuit integrum.

tit

veluerit. Chbriflus , ut in [uo Corpore ve-

i

3Hauerent cicatrices.

1

Cum eadem congruit doctrina, quod

)l

Angelicus Doctor art. 2, docet, inte-

$rum fuiffe corpus Chrifti à mortuis

ïk& Nu

fufcitati; proindéque & carnem, &

offa, & fanguinem habuiífe.

]dem

jl

m

árt. 2, ait fuiffe gloriofum : ejus enim

Refurrectio fuit. refurrectionis noftre

161 ]

tun

(V

R-3

390

Sablatbum. Santium.

$

tum exemplar, tum etiam caufa ; gloz

a

riofa porró fanctorum erunt corpora ,

g

ubi ad vitam revocata fuerint.

Idem

ypit ]

art. 4. oftendit, vulnerum cicatrices in

niy M

Chriíti corpore remanfiffs, cüm Tho-

i

vä

mz incredulo dixerit : I»fer digitum

3uum buc, €9. vide manus meas , €3. affer

(

asduuti tuam, CO mtte in latus meum, C2

n

noli effe incredulus, . [ed fidelis,

Decuiffe

n at

autem docet, ut Chriftus corpus cum

du

cicatricibus tum ad ífui gloriam affu-

rf g

meret, tum ad Refurrectionis fidem

ii

in Apoftolorum animis conftabilien-

(

"

garig J

dam, tum etiam ut Patri, dum inter-

ULIM

pellat pro nobis, femper oftendat, quo

BRU

BL

mortis genere peccata noítra expiave-

wa

!l

rit,

j

h

Guttz aliquot. Sanguinis Chrilá Mantua

a[Jervantar.

Id non repugnat integri-

j

R

zati corporis Chrifli revivifcentis,

d

Atque, quod ad inftitutum noftrum

TOR

attinet, id fatis effe videtur, quod ex

D. Thoma jam allatum eít, Nec ta-

men diflimulare volumus, aliquibus in

locis, Mantus prefertim» guttas aliquot

Sangui-

Sabbatbum. Sanctun.

39t

!

^

Sanguinisa(fervari, quz & Chrifti latere

manárunt,

Quod quidem, cum eo

re videtur, quod fuprà docui-

pugna

inus»

Chrifttum ad vitam redeuntem

11

idem Corpus, eundémque Sanguinem

lil

affumpfiffe,

'Totam hanc rem lib. 4.

r

Canonizat. part. 2. cap. 7.

pertractavi-

Id

mus, ubi graviffimorum

Theologo:

hi

i

rum aüdbritate duci fieri potuiffe

Mi

lll

afrmamus , ut pretiofi

Sanguinis

] d

j

Chrifi gutte aliquot humi remanfe-

d

W

rint, quibus nihil effet opus ad illius

iil

jl

i

corporis integritatem ; neque idcirco

neceffarium fuiffe, ut in. Refürredtione

, U0

Etfi enim

ipfius corpori redderentur.

a

illis corporis partibus femper divinum

Verbum hypoftaticé unitum fuit, quz

j

ad integritatem corporis Chrifti perti-

Mi

ii

nebant, non tamen iis partibus fem-

per conjundtum fuüit, qua non erant

"n

ad integritatem corporis neceflariz,

/N

()

nec erant in Refurrectione corpori

M

W

reftituende,

n

UL

Mu

J

R 4

.Qq

«à

"

j

392

Sablatbum Sanilum, :

Qui cutt. Chriflo vediérint «d. vitatm , inciv-

Erd

Zum,

Sepulcbra quidem in Cbrifli morte

j

x

aperta, snortui "ver in. ejus ve[urres

Glione revixerunt,

"u

i

Jam veró de iis, qui cum xChriHo

ad vitam rediére, nihil eft nobis com-

gm[wip

m

pertum, quam quod tradit Matthzus

cap. 27. Monumenta ( in morte Chrifti )

ul

aperta [unt, E. wulta. corpora San&lorum ,

tnant

qui dormiérant, [uyrexerunt, E3 exeuntes

t d

de mentanentis pofl re[arreGionem ejus, vent-

[

[

ts

d

rantin. fanclam Civitazem , E. apparwerunt

d

autultis.

Reclufa tum fepulchra, fed

Lm;ä, Y

nondum mortuos revixife fuprà do-

"

lg,

cuimus 5 quod ex verbis Matthei pul-

gt

chré confirmatur, quibus diferté diftin-

Wtl

guitur inter reclufa fepulchra, & mor-

Ini d

tuorum Refurrectionem, utaperta mo-

tf

numenta ad mortis tempus , mortui

Lumy

veró ad vitam redeuntes, ad tempus

n

!

teferantur , of Refurreclionem sjus.

El

Duplex queflio proponitur.

Ya

Vi

Duplex de his mortuis, qui tum re-

nj

Vixerunt, quzítio proponi folet ; qua-

&ia f

rum

Sabbatbum Sancium.

393

h

rum altera eft, quinam illi f'ueïint,»quä

LT

ad vitam rediérint;altera, ütrüm, qui

L

revixerunt, rurfus mortem obiérint,

àn veró cum Chrifto in Coelum cum

fuo ipforum etiam corpore afcenderint.

(dri

O

Quinam fuerint , qui revixerunt cum. Chrifno.

Expoui£ur jententia quorundatm.

tibni

Qu

Quidam eos exiftimant revixiffe, qui,

n

cüm multó antea effent mortui, ome-

N

|-

nium diutiffimé in finu. Abrahz fue-

i

i, n

rant detenti ; eam — propterea fortem

iil

obtigifle Adam» Abel, Mathufalemo,

3, d

Lamech, Noé, Sem, Abrahz, Jacobo ,

n u»

Jofepho, Moyfi, Jofue, Davidi, aliis-

M

k J

Verüm cüm

:

que veteribus multis.

Mi

non toto terrarum orbe, fed Hierofo-

n

lymis, aliísque circumjacentibus locis

00

reclufa fuerint monumenta, üt fuüprà

mu

innuimus ; cümque non ali, quam

&5

quorum fepulchra fuerunt aperta, revi-

Á

xerint, neque verifimile fit, antedilu-

vianos Patres, quíque ante Abraham

vixerint, omnes effe in Paleftina mor-

tuos, & fepultos, haud ità facilé idcirco

a |

cam (ententiam quis

quamtueri poflit.

$

Due&

394

| Sabbathum Sanctum;

^

Dua alie ea de refeutentia,

nüci J]

n

l

Quamobrem alii eó decurrunt, ut di-

j

cant, eos ad vitam rediiffe, qui Judzis,

Dd

iUAU

qui tum viverent, noti effent ; ac pro-

pterea Zachariam Joannis Baptiftz pa-

[

4m

trem, fenem Simeonem, ipfum Bapti«

!

fuia

ftam Precurforem Domini, bonüm-

que Latronem revixiffe,

Quibusdam

(l

veró verifimile videtur, eos ad vitam

N

i, uf

u i

rediiffe, qui in fuis quisque Prophetiis

(i

Nativitatem Chrifti, vitam, mortem &

T

RO

reditum ad vitam predixerant, atque

ideo Moyfem, Davidem , Samuelem,

j fm'mgr

Jfaiam, Hieremiam, Ezechielem, Mel.

A

chifedechum, qui Sacerdotii Chrifti

Va ;

imaginem geffit, & Danielem, qui tam

" Q

TM

accuraté tempus, quo Chriftus ventu-

rus erat, prophetavit, Job ,

[6)

nam,

as

trésque Pueros, qui & fornace

i

abylo-

Vn

nica incolumes erepti Refurrectionís

m

Chrifti füerunt' quodammodó typi ;

Ti l

omnesà mortuis effe fufcitatos,

üïg) jfi(

lm

Nibil certi flatat ea. de ve potef, de qua

d

facer texzus nibil. indicaz,

At

Verüm facer textus, cüm nihil nobis

MT

fignifi-

j

[

Sablatbum SanSium.

395

fignificet, quàm quód mlta corpera San-

I[ü

Gorum , qui. dormérant, furrexerant, qui-

j

visfacilé perfpiciat, nihil ea de re tutó

d

affirmari poffe,

h;

]j

4in, qui. revixerunt, denuó wtortem obiériut,

If

Quidam uegant, quidam affinmant,

n

Quod ad alteram quaftionem fpes

T

€lat, Patres itidem inter fe diffenti-

lità

unt, Quidam enim affirmant, eos ,qui

m

revixerunt, ità rediiffe ad vitam, ut

m

morti non ampliüs fuerint obnoxii 5

thr,

iis enim gravius fütarum fuiffet, mor-

lid.

tem rursüs oppetere, quàm non revi«

vmh )

vifcere,

Alii veró docent, rurstis mor«-

j

tem obiiffe,üt contigit Lazaro. Petrus

W

enim Ad. cap. 2. monet,, non potie ,

Qu

nec debere in illo Pfalmi 15,1oco Da-

"i

k

videm intelligi : Nec dabis Sanélum 1uuim.

VA

videre corruptiouem , eámque afferre ratio-

rïpn

nem: Qwoniam defunthus fl , &9. fepultus

ef, 3 fepulcbrum ejus efl. apud mos usque

in bodieruum . diem ; ejusmodi autem ra-

i

tioni nihil roboris fuiffet, nifi corpus

David etiam tum jaceret in fepulchro 5

J

|

€5

j

e

facile enim culibet fäiifet, xcfponder

396

Sablátbum. Sansium,

1

Píalmum de Davide intelligendum ,

lu

qui cum füo quoque corpore in Coe-

lum evolàffet,

Atqaetj

:

yrntm

Confirmatur eadem Jententia:

g

] i WIM

Huc accedit, quód Job, qui inter eos,

[j

qui nonampliüs morituri revixerunt,

ponitur, de fe ipfo dicit cap. 19, scio,

d

9Huid Redemptor meus vivit, C in novilfruo

n

die de terra. [urreflurus [u ; & Divus

ia

Paulus ad Hebrzos cap, r 1. de Sandtis

Ug

veteris Teftamenti ait, generatim eos

Mi

ad abfolutam nondum perveniffe feli.

ipu (

citatem , que in glorificatione con

Mb

fiftit anim; & corporis, eámque non-

! Ahühæüs,

nifi cum univerfe Eccdefie corpore

ts

adepturos.

Hi omnes teflimonio fidei pro-

wyta

]

i

Lati non. acceperunt repromiffionem, Deo pro

nobis qmelius aliquid providente , ut non fine

ficoty

mobis confummarentu, Quod autem ob-

& Qu

jicitur, iis longé minüs grave fuiífe

t

futurum non redire ad vitam, quàm

|

t tf

revivifcere, rursüsque mortem fubire,

i

Q

'1'

lïïq l

id quidem minimi eft momenti ; nihil

i

1.

enim juítis gratius eft & acceptius,

li

quam divinam fequi voluntatem,

HU)usE

I

Sabbatbum Sandium,

397

,

'

In eam propenftor videtur D. T'hbomas.

'lüüj.

Maldenuati fententia,

-

Atque poftremam hanc opinioném

plurimum probabilitatis habere exifti-

mat Divus Thomas 3. par. qu. $3. art,

f

3. ad fecundum.

Eandem eruditilfimé

tuetur Calmetus in Differtatione de Re-

t

Mi

furretiione SanWorum. Patrum, quo. tempore

W')Tm

Chriflus vediit ad vitam, — 'l'illemontiusin

D

Not. 36. ad Vitam Jefu Chr. hanc per-

Smüïs

tradat quzeftionem & eidem videtur

t

j

favere fententie , quam tamen oppu-

f

gnat Cornelius à Lapide, & prafertim

"n

Maldonatus, qui ex eo, quod narrat

du

Mattheus, eos, qui revixerunt, fefe

t

multis confpiciendos exhibuifle , ac

Mi

propterea non ab omnibus vifos effe ,

infert, non eodem modo, quo Lazarus,

b

M

r

fufcitatos fuiffe é tumulis, fed ad vi-

w

wl

tam cum corpore gloriofo rediiffe ,

T

nihílque effe, cur dicamus, eos revi-

xiíffe rurfus morituros , fed unà cum

g

fjj

Chrifto fimul cum corpore in Coelum

hii

aícendiffe,

n

. Maldonati fententia n probatur.

09

!

Hujusmodi Maldonati ratio hau

ané

l

7

398

Solbathuia Sán&lum,

!

fané videtur abfurda, non tamem quod

jng

vult, evincit : nihil enim aliud confi.

19l

&i nud

cit, quàm eorum corpora pr&cipuo

quodam JDEI beneficio quibusdam

L. ii

corporum glorificatorum — dotibus

[

D fr.

predita fuiffe, inter quas illa etiam eft

i

recenfenda, ut non omnibus eífent con-

Ífpicua. Verüm non probat, eam fuiife

qiümzl

gb n

inillis corporibus qualitatem ad per-

manentis. babitüs modum ; quin etiam

"T

nihil prohibet, quominüs dicamus,

ti, i

fuiffe per modum quendam transeun-

iati,

Mpti

tem, qui mortem alteram non exclu-

deret,

Et fané Moyfes, qui, àt fufius

UEUPT

alibi docebimus, Chriíti Transfigura-

E

tioni interfuit, füfcitatus ad vitam ali-

El

quantifper vixit; nec omnibus tamen

quid,

fe confpicuum praebuit; cujus nihilo-

a

minüs ab eo tempore corpus glorio-

nj

fum fuifTe, nec poftea rediiffead fepul-

F

chrum, nemo profectó dixerit.

F

De Cbrifli apparitionibus in die . Re[urreGlionis;

*l

"

Df

4dn prima ommum B, Virgini appa-

T

vuerii, Nepat Eflius,

D

Reliquum eft, ut de Chrifti appari-

V

J

8

N

tionibus in die Refurrectionis, ceterís

ao

Sabbathum. SanClum.

399

uülud

alió rejectis, differamus. Ex numeran-

s

tur quinque: Primó fefe videndum ob-

1]

jecit mulieribus ad fepulchrum ; Se-

E

cundó iisdem , cüm à Sepulchro re-

hi

verterentur: tertió B. Petro: quar-

[ C

il

tó duobus Difcipulis Emmauntem

i

J

proficifcentibus: denique multis Hie-

I

rofolymz fe confpicuum exhibuit,cüm

i

inde Thomasabeffet: propterea autem

l,

&

tam fepé hoc die fefe videndum pre-

j

buit , quód Fideles per plura indicia erant

I

adionendi , ut. à principio Fidem re[urreGlionu

u

recperent, üt ait D. Thomas 3. par. quzft.

fl

$5. art, 3. ad tertium, — De his omnibus

E Y

apparitionibus extant in Evangeliis di-

ni

fertiffima teftimonia; yerüm B. Virgini

rl

apparuiffe, neque tradunt Evangeliítz,

Dlb

nec cuiquam priüs apparui(le docent ,

j

quàm Marie Magdalena : atque id eft,

?

ffpm

quamobrem Eftius in cap. 16. Marci ve-

hementer iis adverfetur,qui decuiffe pu-

s

tant, ut nulli priüs, quàm Matri ap-

pareret; quanquam id nusquam tradat

liï'

Scripturas acde ejusmodi argumentis

verba faciens, quz ab eo , quód de-

q

ceat; ducta parum roboris habent: Qua«

LW

A '

3

400

Sabbatbum Sanctum,

qulist

leefl , inquit, ex quibdam rationibus con-

gruentie: velle probare , Chriflum 4 morte re-

at

"A

diviyum. primo fae Matri. apparuiffe ," cüm

Scriptura t claró dicat ; eum apparuiffe pri-

ui Q

n

1

w Marie Magdalene , tec tinquam alibi di-

yerfum infinuet ?. Nec abeft folida ratio ,

a

Id

l)

cur Matri primüm non apparuerit : pul-

ll

!

Chré enim noverat, in Refurre&ionis

iU t

Fide minimé eam nutare. Quamobrem

IC

flv

l

gt

itore

Ep. 39, fcribit Petrus Blefenfis: Chriffw

extrpens d mortui ton fue matri Virgini be-

m

nedicie , fed Marie peceatrici , de qua feptem

qtüit,

ejecerat Daimonia , prius dignatus efl apperert ,

i

st pute,

.

t w

Affirmat Rupertus Abbas, — Bavonius ex vetufia

BA

araditione itidem affirmat, cui fubferibit

M nj

Autor, adflipulantibw: etiam S, Tbe-

"i

vefic vevelationibur,

Vr

Contrà Rupertus Abbas lib. 7. de

ii

Divinis Officiis cap. 25. exiítimat, pri-

DT

mum omnium Sanctiffime Matri fuz

& N

Chrittum apparui(Te.

Cur autem id

&T

Scriptura non tradiderit , caufa effe po-

zi

tuit, quód Evangeliftz tantüm narrare

Itinj

voluerint, Chriftum fefe prxbuiffe con-

tlf

nis

üity

ïpiciendum iis, quos vel refurrectio

u

[1

Sabbatbum: Sanc)ium,

áot

tl

fuz teftes elegerat, velde Refurredtio-

J

ne noverat dubitàífe ;

uorum in nue

L

iero B. Virgo profecto minimé poni

!

n

poteft. Quod autem Beatiffima Matri

li

fuzScriptura non referat primümomnie

i,

um Chriftum apparuiíIe , qui inde ve-

W

litarguere id omnino non effe factum,

i

illum etiam arguere oportebit , toto

u

lt

-

jadraginta dierum fpatio , quod inter

h

É

efurrectionem & Afcenfionem inter-

T

ceffit, nunquam divinum Filium Matri

j

appatuiffe, quód apparuiffe Scriptura

4f

non tradat.

[d veró non fané videtut

admitti polfe,

Quamobrem Batonio

hi

fubfcribimus , quiad ann. Chr. 34. S.

j

183, Traditio, inquit, permanw Majorum,

i

ac per fubfequentia [e«ula ad pofleros dila-

pía tefidtur , eundem Dominum — noflrum

"

apperiffe primium omtium Sandiffhime Gc-

T

aitridi Mari& , quod. nemo piw » puto, nt-

:

gabit. Nec pretermittendum eft, San-

j

&am Therefiam in additione ad fuam

u

vitam fcripfiffe , fibi Chriftum Domi-

D

num fignificáffe, poft Refurrectionem

"uf

m

fuam Sandcliffime| Matri, ut eam con-

d5

Íolaretur , apparuiffe, Diequüdam, cim

Jacram

ii

|

4023

Salbathum. Sau&hum.

fairam Eutbariffiam fumpfiffem é7c;. mibi. di.

a

as Vi

xit Dominus , fe, fimul ac seyixit, Matrem

füam. Dominam toflram convenifle ,. ídque fa-

TT

um oportuit ; ea enim ex illedolore , quo con-

od

fo[Jus evat ejus animus ,baud ità cità ad fe redic-

gul

YAL , Ut ilo gauderet gaudio; féque, quam-

i, QUi

diuopus fuerat , cumilla multum temporis ex-

um

traxiffe.. Cafaubonus Exercit, 16, fcribit,

a

apud Latinos & Grzcos plura eífe de

ulbat

Chrifti apparitionibus accuraté difputa-

had, Q

a ng

ta; verüm quód Chriftus JEfus B. MA-

RUE apparuerit, nihilea de refcriptum

inydj

bt

reperiri ; quamobrem eam apparitio-

nem omnino negat : declarat tamen

l li

a d

T

Janfenii probari fibi fententiam , qui

icripfit , idcirco JEfum B. Matri non

MOH

apparuiffe, quód in ea Fides altiffimis

i

eflet defixa radicibus; apparuiffe Joan-

xf

ni, fed nonítatim, quia credidit; dein-

UT

de apparui(le Petro , qui minüs lucu-

I ij

lenter crederet , fed miraretur : rejectà

Quf

veluti nullius roborisratione illà , quam

Id

ex convenientia ducit Maldonatus,cüm

ET

ait, Primám Matri fue. apparniffe Chriftum,

r

ti0n quàd Evangelifle fatum dicant, fed quia

m

fieri decuerir , evedendum efe.. Eadem, qu&

N

Ícribit

[

Sabbatbum Sauctum.

403

-

h

fcribit Cafaubonus, iterat Andreas Ri.

lw

vetus Scriptor heterodoxus in Apolo-

M

gia pro Sandiffima Virgine lib, 1. cap.

1

LT

20, in fine.

Sed hzc nihil impediunt,

n

quin noftram piam retineamus fenten-

ftit

tiam , quz non convenientie modó

]if

innititur , fed etiam Traditioni , juxta

ea, qua fcnpfït Baronius , cujus verba

;

pauló anté attulimus.

In Operibus S.

!fþb

M

Irenæl que collegit Renatus Maffue-

!

i

tus Congregwtloms S. Mauri Mona-

chus ; adje&z funt ad calcem adnota-.

i

(

tiones quedam Fevardentii , quiin cap.

H

31. lib. s. obfervat, nonnegari ab lre«

) th

n&o Chriftum B, Mariez apparuilfe, czm

Q

id ex veterum traditione fequentium. [eculorum

Uil

ls

patribus per[uafum. fuerit 5 & S, Ambrofii

locum affert lib. 3. de Virginibus: vidit

d

Maria ( Virgo) Refurredionem Domini, &

prima vidi, & eredidit

Affert Poétam

;

Chriftianum Sedulium :

um

D

*

. Hujm fe w/' bus aflant

W

st

Luce palam Dominu priüs obtulit &c.

l

W

"]

& preeter Rüpertum,quem ipfi füprà ci-

jli

J

tavimus, affert etiam Aníelmum, &

n

Bonaventuram.

[

App4-

Pa

494

Sabbathun Sanflam.

Apparitiones quitique,

ais

ii Cü

Diximus, eas, quas commemora-

vimus , apparitiones ab Evangeliftis re-

df

ferti.

Ac de Chrifto , qui mulieribus

g

ln d

apparuit, itàà Matthzus cap. 28. Ef

ecce. J E S U S occurrit illis dicens : - Avete,

d

lIl autem accefferunt , C tenuerunt. pedes

s

€jus ,: €9 adoraverunt tun,

Marie Mag.

o

dalen apparuiffe., tradit Marcus cap,

gli;n

16, Primá Sabbathi apparnit primà Maria

ul

Magdalene , & fufius Joannes cap. 20.

mu, i

tque hie dux- fünt apparitiones, qui-

lt

)

u

s Dominus in die Refurrectionis fe

D]

mulieribus videndum prabuit, Sequi-

(l

turtertia , cün apparuit Petro, quam

st

commemorat Lucas cap. 24. atque eam

Dd

duo teftificantur Difcipuli, quibus, üt

i,

mox dicemus, Emmauntem proficie

finios i

fcentibus| Chriftus apparuit: Dicentes,

qupt

quód. furrexi? . Doyinus vere , €3. apparuit

v

Simoen, De caetiam loquitur D. Pau-

tll

lus r, ad Corinth. cap. 14. — Chriff: re-

t

furrexit. tertiá die fecundim Scripturas , €g

Qu

apparuit Cepba,. . Quartam afferunt Mar-

cus cap. 16. Pof! bac autei duobus ex. b

jn

U

1

ambzulantibus oflen[us efl in alia. effigie edunti-

Ul

4a"ffaf, j

Sabbathum Sancttm;

405

bw in Vilam, & Lucas cap; 24. qui fuse

i

natrat , cüm duo - Difcipuli Hierofoly-

mà feconferrent Emmauntem , ac i

;hij

ter fe loquerentur , acceíliffe ad eos

4 1

Jefüm, & quid fabularentur, interro-

Áti

gáífe; cui. càüm Cleophas alter eorum

TT

1

2MN.

refpondiffet , fermonem habere fe . de

Chrifto Nazareno, deejus vita, rebus

,

geítis , morte, & Refüurrectione , eX«

li

plicáffe iis Dominum oracula Scriptue

)

rarum , initio fumpto à Moyte, &

V O

!

H

Prophetis ; eum perhumaniter invita-

tum cum iisad menfamaccubuiffe; Tunc

kj

(ait Lucas) accepit panem , €9. benedixit, ac

W

fregit , 4v porrigebat il ; atque hic eum

Vg

Difcipuli agnoverunt: £t aperti funt. 0-

l

]

culi eorum , €$ cognoveruut. eum , & ipfe

o

evanuit ex oculis eorum,

Quintam denie

kfmz-;

queapparitionem narrant Lucas eod,

t;;m'

Ccap. 24. & Joannes cap. 20. Nam cüm

) D.

ii

duo illi Difcipuli, qui Emmauntem fe

"g

i

contulerant, noctu rediiffent, ingrelfi

"

,Ü

in eum locum, quó propter metum

l

Y

Judaeorum cxteri Ditcipuli in unum

TL

convenerant , dum , quod fibi conti-

r2

gerat, renunciarent, etíi oftium clau-

R

»

um

4

L

406

Sabbathum S4ncum,

j

fum erat, ftetit JEfusin medioeorum;

& dixit: Pax vobis, Ego fum:/ Nolte timere,

.'MW

j

Atque ut magis magísque Refurrectio-

n

nis fus veritatem confirmaret, non ífo-

lüm iis fuas manus & pedes oftendit, ac

prabuit cortrectandos , verüm etiam

cum iis cibum voluit fumere, 44 exbiben-

(uty

dam Fidei veritatem in corpore ,. dignatas efl

i

M at

etiam non nece[frtate , — fed. poteflate cibum

famere; verba funt. D. Auguttini ferm.

p d

t

242.aliàs 147. num. 12. de Tempore.

Poítquam veró dixit, Sicut zufit ie Pa-

3 i

f

fer, Q9 ego mitto vos, fuum in eos fpiri-

tum, inhalavit,

Hac cim dixifft, m-

ii t

fuffavit, dixit es: Accipite Spiritum San-

i

al

Gum : quorum remiferitis pectata , remit-

tuntur en, E9 quorum rettnueritis , vetenta

i,

jJeut ; . quibus verbis fignificatur collata

tix i

poteítas remittendi retinendíque pec-

at k

cata in Pcenitentiz, Sacramento juxta

105 r

Tridentinam Synodum Can. 3,

tt d

cap. 14. de Sanctiffimo Poeni-

* (

tentie Sacramento,

dT

AL

n

dfmum[

j

v

DI

1

[

Sabbathum SanSlam.

407

N

n Chriftus ad men[am , ad. qgam accubuit

h,

cum duobus Di[ipulis Emmapnte profici-

à

Jéentibus , paneim con[ecraverit, Eg»

n

rum , qui id afirmant,

TTR

ls

Eim]

Mt.

IQuerunt Sacrarum Scripturarum

ul

Interpretes , ciüm Chriftus JEfus acce«

.- g'm

pit pauem , €9 benedixit 9. fregit , de«-

lr

dítque duobus Difcipulis , an panem

t

confecraverit, ità ut, quemadmodüm

nl

in Conlecratione Euchariitie , facta

ff

fuerit tranfübftantiatio. Sunt qui id af-

!l

firment; tum quia verba, quibus in eo

N

loco Lucas utitur , eadem funt cum iis,

[

quae Matthzus, Marcus, & Lucasipfe

[

adhibent, cüm de inftitutione Eucha-

o

riftie íÍcribunt hiftoriam: tum quia non

i

initio, fed in fine Coenx panem Chri«

ítus benedixit & fregit: quod argu-

]

j

/»

mento eít, eam non fuiffe benedictio-

nl

nem , quafiti folet in principio mene

fe, led in fine, ideóque ad Sacram

Euchariítiam effe referendam: tum quia

demum Chriftum agnoverunt Difcipu-

li in fractioue. pauis , üt ait Lugas, Vide

OID.

sl

Sabbatbum Sanciuni,

408-

Corn.à Lapide in c,24.Lucz verf.30.ubi

gil, d

ailizdi

illud etiam monet ; hinc argumentum

aj

confici, Euchariftiam fub una tantüm

g

fpecie diftribui poffe, adversüs eorum

YT

errorem , qui ub utraque fpecie con-

qu A

tendunt ex Dei precepto diftribuen«

sbl

dam. Vide Maldonatum in Cap. 24.

Tlntot

Luce n. 30,

ao t

Negant Bfliw , ]an;/?nius » €9 Calmetus,

tT

Bellariinus , €3. Nazalis Alexander ui-

ag

hil certi flatuunt,

d

t d

Eftius veró non idem cap. 24. Luca

Vr i

verf, 30, & Cornelius Janfenius in

FMTT

h

Commentar, ad Concordiam Evangeli-

hais

cam Ccap. 146, exiftimant , Chriítum

benedictione illà panem non confecráfz

W Unpy

fe.

L

Cüm enim duo illi Difcipuliin in-

füitutione Euchariftie non adfuerint

hn i

ultimz ccenz , haud ità facilé quis cre«

RC

dat, prebuiffe JEfüm Euchariftiam iis,

Wi

qui de Sacrofancto Mytterio illo nihil

üüäfüö

noverant, lIllud tamen Janfenius ani-

Ts

madvertit, quód cüm omnes res à

ag

Chrifto geíta myfticum quiddam con-

li

tineant

Sabblathum San&lum.

409

tll

tineant, eáre, de qualoquimur, Eu-

hg

chariftiz difítributio nobis fub una tan.

lr

tüm fpecie fignificatur. — Janfenio fuf-

J

fragatur Calmetusin cap.24. Luceco

M Vi

A l

30. ubi ait, fractione quidem panis

l

lts

juxta Sacrarum Scripturarum idioti-

Ímum nihil aliud. exprimi , quàm di-

i

4

ftributionem Euchariítie ; atque inde

multos ex Patribus exiftimá(Te, Chri.

Ut

ftum Dominum duobus prabui(Te Dif-

"T.

cipulis Euchariftiam; fed multos tamen

Interpretes magni nominis ab hac fen-

tentia diffentire ; quamobrem putat

u

utramque ità conciliari po(fe opinio-

J

|

nem, fieam, de qua nunc loquimur,

coenam, & tractionem panis Sanctiflimaz

Jf

Qu

Euchariftix fuiffe figuram dicamus. La-

T.

my Concord. Evangel. lib, $. cap. 42.

i

n

Eftii fententiz fubfcribens ait , vocem

"

Tif

benedixit idem valere, quod gratias czit,

(f

five recitavit preces: fic Hebraosloqui,

N

quorum in Ritualibus libris preces apel-

l

p li

lantur benedi&tiones ; Judeorum fuitle

morem , ut in conviviis ,. qui elfet pre-

dT

r

jf

cipug auctoritatis, Deo gratias ageret,

& frangeret panem, — Utramque opi-

W

nionem

f

AIO

Sabbatbum Sauclum,

nionem tanquam à Catholica Fide 'mi-

gt

nimé abhorrentem refert Bellarminus

WW;&

li

i u

lib. 4. de Sacram, Euchariftiz. cap. 24.

ac utrique fuam effe finit au&oritatem;

r

& Natalis Alexander in Appendice t.

al

Epi(t. 34, ad Theolog. Dogmaticam &

i.

Moralem ait, non liquere, utrüm

li b

Chriítas Dominus panem , quem Di-

&

Ícipulis Emmaüntem proficifcentibus

ílis D

dedit, confecràrit.

Innocentius lll,

g ln

Papa lib. 6. Mytteriorum Miffz cap. 9.

i W

docens , quamobrem Romanus Pon-

n n

tifex in Mifla folemni fuper Altare pa-

lm

nem confecret & frangat , quem deinde

i

ftans in folio manducet, ait: Roemanus

Ti

autem Pontifex ideo non communicat , ubi

iil

frangit, fed ad. Altare frangit , & ad Sedem

communuicat , quia Chriftus in Emmaus coram

huj

duobus Di[cipulus fregit , €$ in Hierualem co-

n

ram decem Di[cipulis manducavit.

In Em ,

amaus fregiffe legitur, fed manducá[Je non. lezi-

fur: im Hieru[alem. non legitur. fregi[fe , fed

n

legitar comediffe : qua ultima verba ad

Ad

eam apparitionem referuntur, de qua

N

DT

pauló anté verba fecimus , & de qua

( m

Lucas cap. 24. Habetá 0ic aliquid, quod

