suanus meas, Pilatus enim , etfi homo

437

Romanus erat, Hebraico tamen ritu id-

j

circo uti voluit, ut quam prztendebat,

(inf

fuam perfuaderet omnibus innocenti-

D

am, quod confiderat Maldonatus in

]

cap. 27. Matthzi mum, 24. Cre4o, Pi-

liWA

lutum ,

quamrvis Romauum bemintm , in

ffim

can[a

L

Feria fexta Parafteves.

109

hisi

caufa tamen bominis Judai , €3 apud Juda-

ET

os Judaorum ceremouià [uam innocentiam te-

, WM" 4

Jlari. volaiffe.

Confonat Gretferus de

ir] x

Crucelib, r, cap. 14. ubi, etfi plura

affert, quibus oftendat , etiam Roma-

VCM,, [

D

nos eádem ceremoniá uti confueviíle;

1

IODHOE

quo fuam palàm facerent innocentiam,

Vi

tamen cenfet, Pilatum ideo laviffe

ani T

manus, ut Hebreorum ritui adhzrerete

a

Quidam contendunt, Pilatum permi-

rii; ia

filfe tantüm Chrifti necem, atque fuam

*l

l

fülciunt opinionem iis Joannis £vange-

ais

lifte verbis: Twnc ergo tradidit eis illum ,

fim, !

ut. crucifigeretur. Ità Lactantius Divinar,

Inftit. lib. 4. cap. 18.. Twm Pontius 9. Ju-

, ls

deorum clamoribus , £. -Herodis Tetrarcbae

g

n

ánfligatione metuentis , ne Reguo pelleretur ,

vichus e[t.

PT d

Nec tamen ipfe fenteutiam protu-

lit, (ed tradidit eum Jadans , ut ipfi. de iW

enmh ü :'7

TM

facundum legen fuam jidicarent. — Ità etiam

!

Chryfoftomus Orat. 2. de eleemofy

na?

j

1

ia

o

Q

Er pofiquam. vebementer inflare eos videt, ipfe

l

quidem fuffragimmn nou tulit , [ed ce[fit : ipfi

La

w I)

ver propria utentes dominatione ; omne dein

[],^

effecerunt, Alii veró funt, qui probaþxi-

"

us

/

iIo

f

Feria fexta Parafcevet,

il

liüs exiftimant, capitalem à Pilato la-

Lipa

tam eífefententiam , üt ex Luce ver-

ii

m

bis eruitur cap. 23, — 4djuditavit fieri pe-

titionem eorum,. TJudaeorum videlicet, qui

xl

ad necem Jefum depofcebant. Nam

( j

T

jl

n

more Prefidum Romanorum, qui vel-

lent proferre fententiam , fedit in Tri-

ln

j

bunali, üt bene confiderat Bineus de

gl

K

ifu)Il

morte Chrifti tom. 3. lib.3.cap. 4. num,

T

$4. & Gretferus lib. 1, de cruce Cap.13.

r

qui illud etiam obfervat, Chriftum ab

!u

Ethnicis Pilati militibus cruci effe affi-

t

xum , qui Pra-fidis fententiam funt exe-

ml

cuti,

Quamobrem infelix graviffimo

gt

fe fcelere aftrinxit, quo tamen perfi-

qunii

f

dorum facinus Judzorum longé fuit te-

D)

1

trius & horribilius : quade reS. Leo

( d

ferm. 8, de Paffione: Exceffit quidem Pi-

|

dl

lati culpam facinuis Judaorum , quiillum no-

tipol

mine Cafaris territum , €9 imvidiofis voci-

T

bus intrepatsm ad. effe&hum fu. fieleris impu-

iUl Q

l

lerunt : fed uet ipfe evafit reatum , qui conpe-

! n

ratus [editiofis , reliquit judicium proprium

h

69 in erimen. tranfivit alienum.

Baronius

ag

Ml

ad annum Chr. 34, num, 91, de Pilati

7

í

culpa

hij

Feria fexta Parafceves,

III

i

ln

1

jt

culpa ait, quamvis Hebreorum in Sy-

nedrio adversüs Chriftum Dominum

Mjllüf.(a;: |

juftum latum fuiffet judicium, quod

n as

certé iniquiffimum fuit; Pilatum tamen,

tb V

qui ejus Judicii iniquitatem agnofceret,

N

]

TM

etiam poftquam illud probáffet invi-

"N

tus, ex Romanis legibus ad decem di-

n

mf;dem

es fupplicium proferre potuiffe; Tibe-

Jlb

rius enim , qui illum miferat in Jude-

am, Senatüs Confulto, qued refertur

x.dccm::p.*

mi, Qu

àSvetonio & Dione, jufferat damna-

hs

torum fupplicia decem diebus differri;

*ntenmm[m:ï»

quod Pilatus fifeciffet, Judeorumim-

lüff]LX l n

petum & furorem compreffiffet, Et

Qp at

quamvis iisdem legibus liceret,fiqua tu-

rauga)

multüs popularisque feditionis effet fu»

fpicio, capitalia fuppliciaprevertere; ni-

| quaa'er&i);

bj

hil erat tammen ejusmodi,quód Pilatus fi-

bi poffet metuere , qui Romanarum

n t

»

$m

Legionum munitus effet prafidio, Da-

Dd

ronii obfervationem probat Joannes

ij

Gerardus Voffius Harm, Evang. de Paf-

W.m .L'JF'

(A

Jfl

fione cap. 12. ubi hxc habet: Cotra

L

leges Romanas peccat Pilatus indpdeens. Ju-

j

N

deis feflinam ilam — fupplició - executionem,

L

[j

In.

II2

Feria fexta Para[ceves,

f

Itémque Gretferus lib, 1. de cruce cap.

g

14. $. penult. Et quamquam Bineus

g m

tom, 3. de morte Chrifti. lib. 3. cap. 15.

at

num, 6. contendit, nihil peccáffe Pila-

j nequfiü' ?[

tum adverfüs Romanas leges , quibus

dieat

licebat aliquando nondum decem die-

r

bus elapfis fententiam exequi , juxta

- gt

legem Ulpiani, $i que $. Qu tamen f

fmqil

'

de injuíto rupto & irrito facto Tefta-

Ten C

mento, & Modettini legem r6. ff. de

ii Jf

Appellationibus ; tamen quia leges illze

o

de manifeftis latronibus, aut de aper-

Mu d

ta aliqua feditione loqüuntur , zif forté

d t

latro manifefius , aut. feditio prerupta , fa-

j

nf

dióque eruenta , vel jufia cau[a, quau tnox

& )

Prefes lttezt excufavit, moram uou vecipiants

j

t

& alibi , 24 funt ipfrgnes latrones , vel fedi-

(

zioxum couitores , vel duces faclionum ; ad

dl

Baronii obfervationem defendendam,

TAT

fatis eft oftendere, Pilato caufam defuif-

fl a

fe, quamobrem judicii executionem

t i

feftinaret, quod quidem facilé demon-

fl

ftratur: nam feditionis quidem Chri-

Wi

ftus accufabatur ; fed non fatis eratcri-

ibl

minatio; crimen probatum effe opor-

tebat

( Ju

M

Frria jäxta Parastevts,

113

: UI

tebat etiam ex Romanis legibus , qui«

u

bus non latrones, fed manifefti latro»

M

W

lis (

nesexcipiuntur, mifi forte latro manifeftus:

neque itidem fatis erat qualecunque Íe-

58 Q

ditionis crimen , fed feditio prerupta, fa-

il

i

d

h

Gióque cruenta, Quamobrem , cüm a-

ii i

i

pud Pilatum Judzorum perfidia Chri-

n

N

"

ftum quidem Jefum àt feditionis aucto-

ia

rem criminaretur, non tamen proba-

m

ret, jure optimo Baronius Pilatum ,

tihgst

raverit, üt

quód mortem Chrifto matu

at

iniquum Judicem reprehendit. Facit

m

ad hanc rem Diocletiani & Maximia-

pet, fl'

ni Conttitutio , non fané contemnen-

TCR

da, quia pofterior ztate fit; ipfi enim

Dd

nature , & communi fenfui innititur:

ul

Cimque à populo acclumatum e[fct , iterum

D

dixeruut: Vane votes populi non. fuut. audi-

ii

ende:; mec enim vocibus eorum credi oportet ,

la

quande aut mo.

xium crimine folvi , aut inno-

centem. condemnari defiderant.

It legitur

ao

)

j

m

inl, Decwrienum Y2. Cod. de poenis;

quiiim (

W

uod quidem multó antea docueratPla-

Vs t

to

Dial, 2. delegibus : Non debez , inquit,

Judicio

" OPff'

vwerus Judex , que detnmfnanda.

[/]

funt,

114

Feria fexta Parafcever,

hn

m

funt , ab aliis difcere , €3 quafí. fupefattus

tam clamore multorum, quam igmrantiá fuá

giyh»

ità ferre fententiam, Plura etiam affert ar-

a n

gumenta élegibus deprompta Chriftia-

[;äeïïushpi

nus Thomafius Differt, de injufto Pon-

sl

u a

tii Pilatijudicio , quibus iniquitatis Pi-

latum reum facit.

x*J] n

"

Pilatus , confcientiá fibà. veclainante ,. dimi-

iur, l)

fit Barabbam ,. Jefum flagellatum u-

n /m/m

dai5 tradidit,

;&*gfn:h:m li

Itaque Pilatus , etfi probé noverat,

WJ, (]W

ij

Chriftum efIe infontem;alienümque ha-

bebat animum à decernenda illius mor-

[ r:;(n!ä

T

te, quin potiüs eum liberandi cupi-

diflimus erat , üt fuprà oftendimus ;

J WWI&'H

tamen dimifit il Barabbam . Jefum autem

nl

flagellatum. tradidit eis , ut erucifigeretur s

üt eft in Matth, cap. 27. Marcusautem

nf

du

Cap. I$. Piatws , inquit ,

"voleus- populo

Jatisfacere ,. dimifit illis Barabbam , 3. tra-

f

didit JEfm flagelli cefum, ut eratifigere-

?"r. Lucas cap. 23. Emendatum erpo il-

Mi

lum dimittan, — Joannes. cap. 19,. Tunc

r

ergo apprehendit Pilatu JEfuns, C2 flagella-

IY

vVit,

"

11$

Feria fexta Pavafceves.,

L

it. ldem plané contigit in S. Agapii

ii

martyrio ; qui neci deditus eft, eo-

d.

démque tempore depofcente populo

a r

fceleftushomo dimiffus, àt videre eft

lol

]

apud Eufebium lib. de Martyribus Pa-

lii

lefting cap 6. Trabitur (fant verba Eu-

febii) im medium fladuum unà cum uoxio

t l

quodam , qui Dominum [uum peremi[fe fere-

batur, Pofl bacis quidem , qui Dom/num |it-

lm

um interfecerat , beflits objeus veniam e3

clementiam. Imperatoris promeruit eodem pene

] ,

medo, quo ille, qui teuiporibus: Servatorts

t

nofri fuit Barabbas.

Quain ob cau[am . t0-

ium vepenté . Amphitbeatrum. acclamationibus

diltsmy

tlj

€2 laudibus perfouare capit; quia [ciliet Ime

i

perator cruentum bamicidam beuigni|Jime fer-

i

1

vaverat € bonore ac libertate donavtraz.. *

i

LT

Confilium . Pilati in permittenda flagellatione,

"

I

1

damnaWi ante erucm fupplicium flagellari

P ul

Semélne tantàm, au b

faliti.

lo &t

Chriflus cefus fit.

j t

Poft dimiffüm Barabbam flagellatio

ii t

1

Chrifti apud Mattheum confequitur

cap. 27, cujus verba fuperius attlillimus,.

) ö Wþ

[

Ir6

Feria fexta Para[cever,

N

& apud Marcum cap. 15. Pilatw autem

jpm

Volens populo (atisfacere , dimifit ills Ba-

rabbam , €3 tradidit JEfum flagellis cofur ,

doli

at crucifigeretar. Itemapud Joannem cap.

m

18. & 19. Clamaveruut ergo rur(um. omnes

vt

dicentes : Non bunc ,. fed Barabbam ; erat

autem Barabbas latro,

ígal

Tznc ergo appreben-

jl

dit Pilatus lefum , €9 flagellavit.

Quari-

ámisqot

tur, quánam tandem ratione Pilatus

d

Chriftum flagellis czdi jufferit.

Sunt,

,

g

qui putant, idcirco Pilatum jufli(Te

t

Chriftum Dominum flagris verberari,

(

utexperiretur, num ea poena Judzo-

Ml li

rum animos poffet explere , atque ità

hi

Chriftum fupplicio crucis liberare. Hzec

N

fententia illis D. Lucz verbis innititur

Evang. cap. 13. Emendatum ergo illum

n

C

dimittam, D. Auguftinus Trac. in Jo-

CCM.

anpem II6.

Hoc Pilatus , inquit, mon

cnrad

ob aliud feci[fe dicendus efl , nifi ut ejus inja-

pl

riz Iudai fatiati (ufficere fibi exiflimarent , €3

qrotia

ssque ad eju mortem |[cvire defiflerent.

qui)

Quod Chriítianus Thomafius in Differ-

dyj

tat, de injuíto Pilati judicio S. 28. vel

Yet,

ex hoc ait, Pilati teterrimam emicare

hT

iniqui-

M'

Feria fexta Parasceves.

117

tj

iniquitatem ,

quem , Chrifti innocentià

L

dozquum fuit jubere

cognitá, nullo mo

ut illum

jagdlaqm,

Chriftum flagris verberari

Ut

morti eriperet. — Quidam veró morem

TWj g

roferunt eos verberandi, qui crucdi

M: nj

occifi, multi capti,

affigendi effent : vulti

fcribit Livius de

DI

alii verberati cruci affixi *

i Q

fervis conjuratis lib. 34. Curtiusl. 8. eo-

ii n

fcribit Alexandrum Mag-

r im,

dem füpplicio

num juífiffe eos affici ,

qui obfirmatá

jun jl

contumaciáPetramUrbem defenderant:

i

Omnes, inquit, verberibus affedlos, fub ipfis ra-

dicbus Petre, Crucibus. ju[frt affsi. Et. Di

a

",

Hieronymus in cap. 27. Matthzi: fla-

db

tutum efl, inquit, «t i5 , qui crucifigitur »

ais

ellis verberetur, Vide etiam Lamy

prias flag.

jnn t

Concor

d. Evangel. Differtat, de Cru-

ia

ce $. 6, qui eadem de re multó plura

f lllqüif: ,f']

congeffit, Itaque arbitrantur, Pilatum

m

juffitfe Jefum flagellis cedi, & id exe-

gt

cutioni mandatum, quod juxta morem,

j m

l

quem füprà memoravimus , antequami

j

damnati crucifigerentur , fieri confue-

vera. Hac eft Antonii Binei fenten-

TM

tia tom, 3. de morte Chrifti lib. 3, cap.

T HW"

p

4 n

XIS

Í

Feria fexta Para[cever,

4.n. $. Quidamautem , quód Matthz-

gblmu: D

ib

us & Marcus flagellationem ponantan-

l Pb [füh

te latam mortis fententiam; Joannes

veró infüper nonnihil temporis inter

l

i, 9

rf

utramque interjicit, binas fuiíTe flagel-

j E

lationes colligunt, alteram ante latam

mortis fententiam , quam fedando Ju-

us

deorum odio Pilatus ferri jufferit ; al-

il m

teram , ut verberum confetudo fervare-

u

tur, antequam crucis fupplicium exe-

lia

cutioni mandaretur; que eft Calmeti

fententia ip cap. 27. Matthzei verf. 26,

u

(

Sed nullus eft in Evangeliis locus, cui

n

duplex flagellatio inniti poffit; proindc-

l

queSagittarius duplicem flagellationem

vehementer rejicittom. 1. de Paff Chri-

i

i

fti Par, 2, pag.587.num. rr8. itidémque

tl

Bineusloc.cit.Gretferus lib.r, de Cruce

qull

Cap. 9. $ Nec quidquam caufa, & Cardina-

BIl

lis Gottus de verit. Relig. Chrift. tom.4,

1 pro

Par. 2. cap. 25. $. 2 num, 8. Quamo«

b

brem D. Áuguftini, quam fupra retu-

m

limus, fententiam ampleci juvat, re-

f Y

lx

jectáque duplici illà agellatione, Evan-

n

geliftas adhibità Lyrani do&triná conci-

iil

liabi-

h

Feria fexta Parasceves,

II9

"

il

liabimus , qui in cap. 27. Matthzi ità

lg

nyan

Ícribit ; Licét ifla flagellatio Chrifli. ponatur

l

Vr

bic pofl fententiam. Judici , tamen fuit. anté

j

;

D

fa&a, t babetur Joannis 19,. Quare ad

Muf d

|

banc intentionem eum precepit Pilatus. flagel-

o

QUFi

f

lari , €9 illadi, ut Judai e[fcnt (atiati (an-

hn h

guine ejus, videntes eum. fic punitum etiam

Ts

ultra condignum , €3 ideo ponitur bic quaft

ITR

per recapitulaziouem,

ylm «s

; dCl

Chriflum ad colummam flagellatum fuilfe , ve-

suflifima traditio, — Eam columnam. Romam

hi wl

afportavit. Ioaunes Cardinalis Colamua

D s d

in Templum $. Praxedis in Ex-

ia

quiliis,

jeliet

AR

Sacti filent Evangelifte ; quemad-

modunt Chriítus fuerit flagellatus ; ex

p

i

quo filentio complures inter facros In-

j

terpretes & Ecclefiaftice Hiftoriz peri-

tos profecte funt controverfiz,

Rei

(rbin

T

flagellabantur vel in Praetorio , ante.

gt

quam ad fupplicium deducerentur;

vel per viam, dum ad patibulum ra.-

sb

Cüm veró reus cedebatur

hüüml EWC;'

N

piebantur,

m

in Prætorio , ad columnam alligabat

ur,

li

hi

l

I

üt

|

120

Feria fexta Parascever,

Mri

üt videre eft apud J. Lipfium de cruce

at o

lib. 2, cap. 4. Cum autem Redemptor

imoi U

nofter in Pretorio fuerit cefus, vetu-

(

ftiflima traditio eft , ad columnam fuif-

xexaübuscin

fe alligatum. Quare Prudentius in En-

nyl a

chiridio tom. 4. Bibliothecz Patrum

groTuo

pag. 1057. ità fcripfit :

dityum

Viucha in bis. Dominus [letit edibus , atque

IT

columte

u)

lii

4dunexus tergum dedit it fervile flagellis,

sah ii

D. Hieronymus in epitaphioPaule hzc

a Crdn

fcribit; Offendebatur illi Columna Ecclefiee

ighr i

porticum (uflineus infeGla eruore. Domini , ad

j q

quam vin&lus dicitur €9 . flagellatus, Confo-

hn

nat Beda in cap. 23. Luc : /le , inquit,

? il

qui folvere compeditos folet , plena Deo membra

quiigli

yerberibus fabdidit,

ld teflatur celumna in

D d

Ecclefia Montis Sion pofita. Dominici cruori

dul

wsque bodie . cernentibus vefligia certa demon-

Diit a

firat..—. Atque inde impudentiffima Cal-

(sl

vini calumnia repellitur, qui hanc co-

T C

lumnam aufus eft dicere, à Pontificiis

dl

omnino e[Te confictam , üt bene arguit

Al

Gretferus lib, 1. de cruce cap. 10. Hanc

UI

yero

.l/um:

i

IW'

I2I

Feria fexta. Parafcevés.

ii

vero columnam fexto adhuc fe»culo

l

fummáà Chriítiani. veneratione Hiero-

| w

m

folymz colebant, quam ligulis etiam

textilibus cingebant , eásque pellendis

Jb n

morbis quibusdam adhibebant, Gre-

ii

gorio Turonenfi teíte lib, 1. de Gloria

Martyrum cap.7. Ad bant veró celum-

uam multi fide pleni accedentes corrigias tex-

TT

tiles faciunt, eamque circumdant, quas rur-

fri u

fum . pro. benedilione recipiunt, diver[is iufir-

unitatibus profuturá. Eam anno 1213. Jo-

pl

annes Cardinalis Columna Apoftolicus

(l b

Legatus fub Honorio IIl, Romam a-

i D ,

Íportavit; quz in Ecclefia S, Praxedis

pl (nj

in Exquiliis locata etiamnum . eodem

iib

loco proítat Fidelium venerationi ,

jmun

quod ipfi innuimus lib. 4. de Canoni-

iinn m

Zat, Sanctor. par. 2. c. 1o, num, 21., &

r

abunde oftendit P, Honoratusà S. Ma-

riain fuis Obfervationibus ad Critice

fju

gt

regulas lib. «, Dilfertat, s. art; 3. Joan-

m

nis Cardinalis Columnz vitam fcripfit

de Attichy lib. Florum Hiftoriz Sacri

a

du

Collegii $, R. E. Cardinalium, Cardi»

00 W

lem creatum fuiffe narrat ab Honorio

j

lil,lllum militari virtute Provincias ali«

quot

h

122

Fería fexta Para[ceves.

uot Ecclefiaftice ditionis RomanaEc-

r h

|

Clefiz vindicáffe, Legatümque Apofto-

&t

licum contracas ex provinciis , qua

l

ia

funt Juris Romani Pontificis, copias in

UI

1

|

p

Infidelium regionis traduxiffe ; Da-

miatám expugnáffe 5 aliquot victoriis

qicul

potitum in poteftatem veniffe Theodo-

m ipt

T

ti Adgeli Comneni, qui opibus potens

Imperatoris partesagebat, &ab eo ali-

Mi

uandiu in vinculis detentum : Hono-

i

rii IlI, tandem operá illinc dimiffum

|

fitem|

]

|

Romam rediiffe, nec quidquam aliud

P;/!fiza, h

fecum attuliffe, quàm columnam, de

! ariog

ua dudum locuti fumus , eámque in

i

Ecclefia fui Tituli S; Praxedis collocáf-

fs

fe, ubi etiam nuncaffervatur. Qua-

(Gcii

tesmius in Elucidat. Terrae Sancz lib,

T ml

$. c. rr. & fequen, Tom. 2. contendit ,

Du H

ll

etiam nunc Hierofolymz in Ecclefia

lt i

S. Sepulchri haric extare columnam, ad

uam vinctus & cafus eft Jefus; cüm-

ue Romz eam effe negare nolit in Ec-

T

ÉN

clefia S, Praxedis, ait, Chriftum Jefum

femel atque iterum flagris verberatunr,

: Ti

primüm quidem , 'infcio Pilato, in do-

nel EE

mo Caiphz ; iterum veró juffu Pilati :

!f

prima

Mu

Feria fexta Pava[ceves]

124

li. )

primz flagellationis columnam eam ef-

h.

ie, que Romeaffervaturin S.Praxes

w

dis Ecclefia; alteram veró etiam nunc

1 t

extare Hierofolymze, — Sed Quaresmi-

hilt D

um facilé refütari quisque intelligit,

i n

quiconfideret, de flagellatione in do-

af ol

mo Caiphe altum efle apud Evangeli-

g

ftas filentium.

In.ea domo (üt fcribit

Lt

Matthazus) perfidilimi Judai duntaxat

fun: D

g ünfor

in Chrifti faciem expuerunt, & cola-

phis eum percufferunt dicentes: Pro-

jynd

phetiza, quis ef , qui te percu];it ? Mar-

qmus

cus & Lucas nihilo plusad ea, qua fcri-

y dngit

bit Matthaus , addunt; ideóque füffof-

gl

0 duplicis flagellationis fundamento ,

m o

s

Quarefmii de duplici columna fenten-

m

tia corruit,

1 Qu

mæ j v,,m-

Duo flagellationis genera, . Flagra. gujuodi

e[Jéeut in. Chrifli flagellatione ,. in-

n

j

d

y (

cecntum,

UA

Virgísne, hoc eft arborum famus-

yt

il

culis in fafciculos colligatis, an-flagris

nsïflb?! v

E

funibus Chriftus cefusfit ; nudás-

pl

De, an veftitus ad columnam. alliga-

]

tus fuerit; quot, - & unde.fuerint; qui

PA

eum

h

124.

Feria fexta Para(cevts.

a dis

eum verberárunt fatellites; quinam de-

(mds

hs

nique verberum numerus, ex Ev

ange-

q X

liftis nobis compertum non eít, Duo

tU d

fuére flagellationis genera ; alterum ,

( eftlg

cüm virge adhibebantur , & ad hunc

g, V

l

modum verberatus eft Paulus Apofto-

yi, t

lus , üt ipfe fcribit 2. ad Corinth. cap.2.

Nigitzc

Ter virgis cafus [um 5 alterum, cüm fla-

TT

gra& funes. . Interdum veró, ut acer-

ii fl

bior effet poena , tenuia quzedam fru-

; u

fta ligni , aut exigui officuli extremis

iil

funibus , atque etiam parvuli unci fer-

L

rei alligabantur. Baronius ad ann.

DLT

Chr. 34. num. $3. obfervat , Chriftum

; Wt

JEfum, qui,

ütait Apoftolus, formam

" Tagih

fervi affumpfe

rat, noluiffe virgis cedi,

[ld u

qu& poena erat liberorum hominum ;

dul &

fed flag

ris, quibus mancipia czedeban-

Juzia

tur.

V

ide Lipfium de Cruce lib. 2,

hanc rem fatis illu-

[

cap. 3. qui totam

quö a

íftrat, Et quanqu

am Rabbini aliquot

! fel

robare conantur , in

Republica He-

breorum füummum etiam Sacerdotem ,

ET

! ïüï& W

vel ipfum Regem, cüm itàà Synedrio

decretum fuiffet , & peccatum ejusmo-

I g

flagellatione pu-

di poenam poftuláffet,

nitos

LI

M

Feria fexta Paraftevet.

125

quads

nitos effe ; eos tamen egregié confüutat

Calmetus Differtat. de fuppliciis fa-

[4/3

nd

cre Scripture S. Flagrerum . fapplicium..

1 dm,

Utrüm autem, quó acerbior Chrifto

elfet lagellatio , addita (int flagris lig-

al

i

nea, vel oífea fruftula, aut unci fer-

rei , üt traditur in Revelationibus S,

iib

Ü

x

l

]

Brigitte cap, 7o. — Flagells aculeati5 , iu-

fu gb i

i

, t

fixis aculeis €9 retradhis non evellendo, fed ful-

cando , totum corpus ejus laceratur ,. nos

qin f

nihil ejusmodi fcire fatemur cum Lip-

QU st

n tale ali-

VOU

fio lib, 2, de Cruce cap. 3.

quod flagri genus, quo Chriflus etiam nofler

n d

cafus ? Imaginantur , aut pingunt per pie-

it (rr

(obs t

zatem nonnullt,

Haud ego affero : fed illud

Evangelifle, cefum e[Je , €9 quidem flagro,

fnp

Illud concludendum , crudeliffimam

umhmm,

fuiffe eam flagellationem ,' five quód

i

pia r

Jud«i ad immanitatem fettellites incen-

(

Fj

j

derent, five quód Pilatus confideret,

lh

quó poena hzc fzvior effet, eó fibi fo-

re faciliusà morte illum eripere. Quam-

j

:

W

" Wm

obrem Redemptor nofter, injectà de

j

fuis cruciatibus & contumeliis mentio-

wm

N

n

enti

pnto

ne, priore lopo pofuit flagellation

3

apu

r

"T

" g

j

]i

126

Feria. fexta Para[ceves,

"

ápud Matthaeum cap. 20, v. 19. & apud

Lucam. cap. 18, verf. 3a.

p Mi

'm(fml

Chriflus Jefus nudwus omnino alligatus efl

nj

4d columnam.

!lw,(f ,

Nudüsne Chriftus affixus fuerit cru-

! nl 4 j

ci, queremus alibi. . Quod veró ad

ii v

Bagellationem pertinet , affirmamus,

m Q

eüm ad columnam milites illum alli-

hs ap

gárunt, omnia ei veftimenta detraxiíTe:

w

c^nflu càim alligatus fuit. columna , ut fla-

u IW

glrenm , omuium fenrentià omnino nudus

ft y ità Suarez 3. part; tom. 2. difp,

n j

36. fect. 4. Calmetus inea, quam fu-

[

prà attulimus, differtatione loquens de

Ü

fupplicio flagrorum oftendit , ubi pri-

ln M

mum fententià Judicis morti quispiam

Wi n

addiceretur , ei fatellites illico veftes

M.

detrahere confuevilfe, & íi opus fuif-

Dd

fet, etiam vi difcerpere ut usque ad

j

ilia nudaretur: fedà communi non vi-

Drmmj

detur fententia recedendum,quam cum

n

Suarez fequitur Durandus Epifícopus

Montis Feltri in Notis ad Revelationes

Qu

S. Brigitte num. 4,

A Dodloribus veró

lttay

dubitari (olet , 4m omnibms penitws veflibus

D

feerit

d

127

Feria fexta Para[ceves.

"d

fuerit. denudatws Chriflu , ità ut tet aliquod

velum baberet , quo verenda. tegeventut 5 G

quidem cÀm ad. columnam flagellatw | fl

WM

omuino fuiffe. mudum , . omnes. ferme affeverá-

vunt , (* banc effe commumem opinionem,

Tb r

emnium , affvmat Franeifiu Suarez, Prae-

i w

fertim veró, quód ea eífet apud Ro-

j ünty,

manos confuetudo, Cicero in Verrem

i5 hi

lib. s. cap, 62, Repente bominem proripi

duf

atque in. medio foro. nudari , ac deligari , &

limi, ]

virgas. expediri jubet. Suetonius in Cajo

"TTTE

cap. 26. Quefforem. [uum n — conyeratione

n

nominatum flagellavit, vefle detrathà , [ul-

u ol

iecláque militum. pedibws ,. ut. firmó verbera-

yrigai

zuri infifterenz,. Et apud Livium : Mif

at d

licores. adgfumendum | (upplicium , nudates

ml

ii

1

)

W

"

virgis cadunt, Et apud A. Gellium Nod.

AUL

j

:

M

:

Attic.lib. 1o. cap. 3. de M. Mario ho-

mine nobili: Veffumenta detratla funt, vir-

n

TU n

gi cufu eft,

d

De numero (atellitumy qti flagru Chriflum ce-

eiderunt,

um Qu

Singulara quedam Bede

ii

opinio,

]i

Quatuor fuiffe , qui Chriftum ver-

il

berárunt , li&ores. feu fatellites, affir-

J

Wl j

matJanfeniusIprenfisEpifcopus in c.27.

at.-

L

4

128

Feria fexta Parascever,

h

Matthei, In fua quadam extafi ait S.

T

Maria Magdalena de Pazzis, fe vidiffe

pl

:

[

à fexaginta fatellitibus cedi JEfum, ut

m

viribus integri feffis fuccederent.

Ve-

! g

rüm fi Pilatus, üt ait Heronymus in

od

c. 27. Matthzi, fententiam more Ro-

y X

manorum tulit, jufsítque more itidem

NT

Romanorum Jefum verberari , unum

siitt j

tantummodó dicendum videtur fuiffe

| dl

lictorem , qui Chriftum flagellaverit ;

| il

notiflima enim eft formula

l1 khr,

viir.

colltza manus , " caput obnubite, virgu cadito,

f

Utcunque tamen fit de ejusmodi more

l

|

Romanorum, etiamíi Pilatus in animo

i

:

(

habuerit, ut Romano more JEfus ver-

m

beraretur, verifimile admodum eft, pro-

at

!

pter eas, quas füprà memoravimus

hs.

caufas , minime illi fuiffe obtempera-

iaf

tum, plurésque fuiffe lictores, de quo-

fet tf

rum tamen numero nihil nos certi

pit,

quidquam habere concludit Eminentis-

A

fimus Gottus loc. cit. $, r. nüm. rr.

d

Singularis eft Bedae fententia in Marc.

tll

cap. 15, qui unum tantüm fcribit, etim«

que fuiffe Pilatum , qui JEfum flagris

(

abalio-

ceciderit. Inteligendus eft Jefs non

qnuám

$g

.

Ut

Feria fexta Parafcever.

129

immf-ms;

quám ab ipfo Pilato. flagellatus. Seribit enim

D tf

aperté Joannes : Tunc apprebendit Pilatus Je-

1

fum, &9 flagellavit, Deinde fubjungit : Et

ttt V.

milites ple&lentes coronum de . [piuis impofue-

Müna:

runt capiti eju, Lyranus in Joann, cap.

il

19. Bedz verba ità mollitér flectit : Pi-

]i

latus flagellavit Jefum non iumnediate, fed per

d

j

ï

suilites fuos C sniniflfros 5 nam ib locum ba-

D Y

l

ll

bere . videtur vulgatum illud apud Jurisperi-

J i

my:l

Ll

lh

105 : Quod. quis per alium facit, ipfe feiiffe

videtur. Militaris erat difciplina , utin

li u

fuftuario Tribunus primam infligeret

t

plagam, üt videre eft apud Polybium

hr

lib, 6. Quod fi hec confuetudo Tri-

bunorum ab exercitu ad Prafides. &

u fs

p

Procuratores Provinciarum , qui ver-

Qs

beribus aliquem condemnáflent , tra-

d

d

ducia fuiffet, eáque confuetudine fuif-

ELH

Q]

:

fet ufus Pilatus, non tamen vere dici

:?C

jl

poffet, Pilatum unicé Chriftum JEfum

j

flagris verberáffe. Sed modusloquendi

[uJN

eít fcriptoribüs familiaris , ut Magiftra-

ter:üm hr

tusidfacere dicatur, quod fieri jübet,

g

Caujus gentis ii fatellites fueriut,

[Jini£

j

u

ua ex gente ]i

&ores

[

:ii

Si queramus, qE

fuej

3

130

Feria fexta Parafceyes.

l

fuerint , quíve numerus verberum ,

j din!

quaz Chrifto impegerint, plures diffi-

cultates offendimus.

ia

Serry Exercit.

! Mecun

$6. $. 6. Calabros fuiffe putat. Hi

Dd

enim primi ompium in [talia à Roma-

fumahot

nis ad Hannibalem defecerunt; ac in

trodig

poenam defectionis parere juffi funt Ma-

u

giftratibus Provinciarum, & fervorum

qilum

vicem obire; quorum operam propte-

n

rea verifimile eft Pilatum, qui Judex

Mp

preerat , in Chrifti flagellatione & ne-

woh (

ce adhibuiffe, Baronius ad ann. Chr, 34.

tntr lg

num. 84. ait, verum quidem effe ex

La

a5lahveaA

ii

Feíto Pompejo, & A. Gellio

U

diauiu

$

ser

à Romanis ignominiz causá, quód de,

Íciverint ad Hannibalem, eà poená etfe

( Jl

| Ti

l

damnatos; fed cüm alii etiam ex aliis

jl

Gentibus in quibusdam regionibus tur-

l

d d

piíIimo illi addicti fuerint minifterio ;

|

nihil adversüs Calabros inde confici.

|

a j

!wm) 1

Sandinus Hiftor, Familie Sacrz c. 14.

* d

Baronio füffragatur, & vehementer

oppugnat P. Serry , qui tamen Refpon-

BI

fionum fuüarum ad Sandinum cap. $

Ll

fuam tueri conatur fententiam, Cala-

L

brosfuille Chrifti carnifices, Perime-

zius

l

Fería fexta Yarafcever.

D

,

zius olim Epifcopus Oppidenfis de na-

hs.

tionetortorum Chrifti par, 2. S, 3. qui

J

liber Romz typis impreífus eft ann.

m

i

1727. oftendit, Jud«os fui(fe, qui Je-

fumin horto comprehenderint, in Pre-

SUPRT

torio flagris verberaverint, in Calvario

Mi

cruci affixerint; Romanos veró milites,

Ti

qui Romano parebant Prafidi, € variis

fj

Gentibus colle&tos adfuifle, & nonni-

r

hil opere fuz contuliffe, ut in hort9

"Id

vincula Chrifto injicerentur , inflige-

m

rentur flagella, imponeretur corona,

jada

de eo turpiffimum denique crucis fu-

Tib

Eruditus vir. P.

meretur fupplicium,

gl

Joannes Laurentius Berti tom, $. de

'Theologicis difciplinis lib. 29. cap. ult.

tipeid

n d

S. 7. poftquam materiam hanc pertra-

-

gt

flavit, ità coi

hd

lviue

--

it: Ex bis conflat per-

o

peram in Brurtios ( qui nunc Calabri appct-

i a

lantur ) Auli Gelii audloritate conflari ca-

lumniam.

E

uotit

--

* 1012

gl

De wumero verberum, !n Deuter

0nv.

plura , quàm quadraginta . prefcribun-

"a

jl 'ZJ'

Nulle Romanis legibus con-

flirutus numeru.

4

!

F6

Nobis

132

Feria fexta. Para[ceves,

l

Nobis de ea quaftione fatis effe vide-

m

f

tur, quz aliifcripferint, retuliffe. Idem

dicimus de verberum numero,

Deu-

gie u)

teronomii cap. 2«. ftatuitur, quadra-

ml

fhjlls Jl

ginta tantüm poffealiquem plagis ver-

berari: Sím autem eum , qui peccavit, di-

nilq

guum viderint plagis , proffernent ». E coram

Jl

um

fe facient verberari.

Pro men[ura peccati erit

€9 plagarum numerus , ità duntaxat , ut qua-

u

dlragenarium numerum non excedant.Et Pau-

itbud

lus 2. Corinth. 2. ait , fe quinquies à Ju-

i

dais cefum,

numerümque declarat

qu

dirtun

verberum, qua per fingulas verbe-

rationes àacceperit: Qzadragenas uná mi-

n f

qus Accepi.

Jud&i enim fibi non licere

pl

i

/

"

exiftimárunt, numerum à lege pre-

;

(

Ícriptum excedere, àt obfervat Eftius

Mi

adillum D, Pauli locum num. 24, Ex

Qj

his videtur illud profluere, quód Chri-

mj

*tus JEfus non plures, quàm quadrage-

d

nas plagas accepetit,

Verüm nullus

w

przícriptus Romanis legibus verberum

iti |

numerus, & Pilatus nullum ad Hebrai-

I

agl

cam legem videtur habuiífe refpectum:

nam, ut alia pretereamus , Chriftus

&

Dominus non humi ftratus , ütlex Ju-

Quj

& 0«

Feria j&xia Par afievet,

133

a.

daorum jubet ; fed ad columnam alli-

M

gatus verbera accepit; Quibus verifi-

Itf s

mile nobisfit, longé pluribus, quàm

itr, i^

quadrageniscafum effe verberibus. E-

At i

chius Ze Chrifi Paffioue ait , quinquies

« Hl

mille quadringentas triginta quinque.

net fs

Lanfpergius Homil. $0. illum auget nu-

ii

merum ad quinquies mille quadringene

hii i

tas & fexaginta. Sed ea prorfus incerta,

2

üt beneDurandus in notis ad Revelatio»

ia

nes S. Brigitte lib. 1. c. 1o. num. 9.

gt n

quamobrem nihil certum de numero

affirmantes, plurima concludimus ver-

ia v

idhpeni

bera fuiffe, qua Chriftusacceperit, &

Afl

graviffima. | Unde , licét verifimilim fít

n

flagella. imultim exce[fiffe quadragenaritin

g

namerim propter vationes adduclas, 5 quia

p

Chriflus non imore Judeorum , [ed. Romanuo-

s gl

rum flagellatus efl5. tamen , quantus fuerit

r

ille numerus , affrmare uon po[Jamus , quia

lu [Lmq

nequein Evangelio babetur , neque in Scrip-

Vs

]i

ïnbfmm

tura , neque à San&s Patribus traditus eft.

j

i jr.

Hec Suarez 3. part. tom. 2. queft. 46,

j

du

art. 2. difp, 35. fect, 2. & confentitcum

mus ] fhn

J

eo Calmetus in cap. 19 Joannis, Utcun-

ii

que igitur fit de carnificum & verbera-

m

j

T

tionum

134

Feria fexta Para[cever.

Ini

tionum numero , certum eít, Jefüm

þam Regel

ii

fuiffe ceefum crudeliffimé , üt prophe-

f o

tavit Ifaias cap. 5o. & quemadmodum

ícripfit Auguftinus, quem affert D.

lnl

j

homas in Catena Áurea : E&e Domi

]

Wus aptatur ad verbéra , ece. jam . coditurz

J

(sj

jie qu

vupit fandam cutem yiolentia flagrorum : ve-

dodn

petitu. idibus erudelia verbéra — fcápularum

Ierga. con[cindumt,

Prob -dolor !

Iacet ex-

tf

venfis ante. bominem. Deus ,

frt ob

€ fupplicium

Mita

patitur Dew, inquo nullum peccati vefligium

potuit inveniri,

ia

Ij n

De Spinea. corona. capitilefa impoftta, — An

L

fuerit junco mavine.

4 p'umm:.

. Etfi Pilatns non iuffit, Jefum Chri-

p p

ftum poft flagellationem fpinis coronae

i

ri; nihilominus milites effrenatálicentiá

w n

fii 1

L

"

i

!

aufi funt illum in Prztorium trahere, &

universá convocatá Cohorte, vefte feu

TT

T qm

chlamyde illum veftire purpureà, ejus

"

capiti coronam é fpinis intextam im-

' jl

ponere, arundinem in ejus manum

DN

m

injicere, & amaris illufionibus ludifi-

cari, & flexis illum genibus per ludibri-

p

um adorare , & falutare veluti Judzo»

| fani

rum

M

Feria fexte Parafcever,

135

| äl ]&fum 1

rum Regem, confpuere, & caput ei

w) UIWE- |

ferire arundine , atque omnibus illum

d

afficere contumeliis,

Hec omnia re-

]

ferunt Mattheus cap. 27. Marcus cap.

M

15. & Joannescap. 19. quz quidem in-

n n

jurie,irrifiones , & ignominiz illi ideo

W

illate, quód fe Regem dixerit , üt re-

* fs

&éobfervat Calmetus in cap. 27.Mat-

! Mtts

thzi verf, 28. ubietiam , ea veftis quo

fuerit colore, fufcipit inveftigandum,

( Wim

(4i Ya

S. Matthzus cap, 27. veftem hanc ap-

pellat cblamydem ceccinneam, Marcus cap.

I$, purpuram vocat ; Isduunt eum pur«

?wwerip wv m

2í/11231 0.

lim;oþn, r

purá,

Joannes cap. r9. Purpu

l

flimentum, — Coccineus color in facris

lfaize

;

ints

paginis peccati fymbolum eft.

cap. 1. i fuerint peccata . veftra üt cosci-

aqun

num , quafi nix dealbabuntur ; &v fi fue-

ul

ntin

riü rubra, quafü vermiculus , velut. lana

4lba eruust. & in rogum ,

quo vacca

ULsds

rufa cremabatur, Sacerdos coccinum

i

at

injiciebat, üt videre eft Numeror. cap,

19. ut fignificaret » peccata populi unà

ip n

cum vacca igne abfumi. Quamobrem

j u

j

pulchré Lamy Concord. Evangel. lib,

wpff]U

