eum fervum fuiífe Principis Sacerdo-

ji

du

.....

tum, tradit Mattheus cap. 26."ldem

(unó

docet Marcus cap. 14. quibus confen-

; !;th,ïï

Nomen autem illi

tit Lucas cap. 22.

QJ "]

fuiffe Malchum, à Joannec. 18. com-

ii

7] n

pertum habemus : Era£ autem nomen fer-

Gupit

vo Malcbur,

Quidam putant, Mal-

us

]F

chum, cüm à Chrifto Domino fibi

Ti d

effet auricula reftituta, Fidem Chrifti

p

amplexum effe, üt videre eft apud

(18

i

Cornel, à Lapide in c. 26, Matth, v. s r.

um

S. Denique Chrifius.

Sunt alii, qui exi-

u

ftimant, Malchum fuiffe, qui cola-

(l ^

2

^

$ phum

-

28

[Feria fexta Parafceves,

phum Jefu impegerit dicens: Sie re-

[jm i

li

n

il

fpondes Pontifii ?^ Nerüm nos,» qui de

neutra iftarum opinionum quidpiam

l iäh !'

v

A

l

detractum volumus , illud monendum

qs

putamus, fecundam apud nonnullos

]

a.;z

1j d

gravem difficultatem pati ; conítat

!

enim , eum , qui colaphum impege-

j

(m

rit, fuiffe quendam ex Miniftris, qui

fifr

Anpne fummo facerdoti

adítabant,

qi d

Unus affiflens sniniflrorum dedit. alapam Je-

ts

f^. Joann. cap. 18. Cüm autem Evan-

hu

&U

gelifta fileat illum fuiffe Malchum,

^

quem tamen pauló anté commemora-

fu.

verat, videtur minimé poíle propu-

uf

id

gnari, Malchum fuiffe, qui alapà Chri-

ftum Dominum percuflerit, üt adver-

prüiäþ

tit Calmetus in Dictionar. Sacr. Script,

WW

verbo Maltbas,

W

(ir,

Quis. faerit Adolefcens , qui vtjedià. findone;

Qu

elapíus efl € manibus [atellitum,

At

De illo autem adolefcente , qui,

T

1]

'1

rejectà findone , é manibus eorum, a

quibus comprehenfus erat , elapfus eft,

N

/

ità S. Marcus cap. 14. Twwc Difapuli

ejus relinquentes eum omnes . fugerunt.

Ado-

——

quo

|

lefceus

i

Feria fexta Parafteves,

29

(

1

lefcens autem. quidam fequebatar eum. ami-

L I

1

&us findone [uper nudo , - €9 tenuerunt eun,

n g

At ille , vejes1à fiadone , nudus. profagit. ab

hi

!

eis, Quis ille adolefcens fuerit, plures

J

fuérefententie. Hieronymus,five quis

Wi

alius Auctor fub ejus nomine in Pfal-

)!

mos, &jEpiphanius putárunt, illum

M

[

fuiffe Jacobum fratrem Domini ]efu ,

:

(

qui appellabatur Juftus; Chryfofto-

ldig)

mus, & Ambrofius, fuifle Joannem

J auii;;äzi.

Evangeliftam; Theophyla&us quendam

jf i

Mievae

ex iis fuiffe arbitratur, qui in domo

Ut

fuerant, ubi Chriftus coenam celebra-

A

—

us

vit; eümque unà cum Apoftolis fecu-

d

tum effe Chriftum , urbe egreffum, &

[

il

proficifcentem ad hortum Olivarum ,

f

[

m

üt videre eft apud Calmetum in cap.

14. $. Marci $. 41, Baronius ad ann.

Chr, 3$. $. 68. & 69. rejicit eorum

Tl

opinionem, qui putant, hunc adole-

lerff 7

Íícentem fuiffe Jacobum Domini fra-

? (

trem, qui tunc temporis non adole-

Jdii

Sua-

ii

Ícens, fed provectà erat ztate.

rezin 3, par. D. Thom. tom. a. qu.

)

u D

45. art, 8, difputat. 34. fect, 3. in eo,

quod ad S. Jacobum pertinet, Baro-

A«! ,

fm'l

niuni

3

30

Feria fexta Parafceves.

Wi Q'

nium fequitur; fed in eo, quod ad S,

Joannem attinet, ab ejus fententia di-

ff

11

a

Ícedit: contendit enim, Joannem tunc

fuiffe annos natum ferme triginta, ut

4 DP Dhj

ne adolefcens quidem dici potuerit,

(

Tillemontius notà 3. in vitam S. Jo-

il

annis quzrit, num dici polfit, ado-

lefcentem illum fuiffe unum quemvis

in vicinia habitantem , qui vefítibus

li

if

exutus in lecto jaceret; excitato autem

( k(,HL

j 0

N

clamore & ftrepitu , lecto defilii(Ie fin-

done amictum ; & domo cgreffum ,

g

!

dima

findone in eorum manibus, qui fe

comprehenderant, relictà, aufugille.

um

h

Lamy Harmon. Evangelice lib. s. cap.

verà

]

27:ea de re ità fcribit:

d

l4v

verv

fuerit

q!ll L

l

j

bic jmvenis , querere vanum efl 5 nec. enim

n

illud [iiri poteft.. Sufpisantur quidam , fri[fe

Gij

Joaunem Chriffo dilehum : fed quare id tein-

q

lat

goris fuiffet Joaunes nudus , aut prope nu-

du;? Antonius Bineus de morte Chri-

Ini

Q

fti tom.2,lib,2.cap.4.num.14.hancrent

fusé pertractat, & concludit: PrePabi-

d

Jius uibil efl , quàm bunc juveuem ex vicina

IT

Qio

aliqua villa armrum , viroríimique fIrepitze

wxcitatuns accurri[fe , ut. cerneret cognofct-

prol

rétque ,

h

-

Feria fexta Parascevef,

23rI

l, qüüï ,

réque , quid ageretur intempeflà — mocle.

t

Quare, quifuam fuerit , indagare — meimo

]oarïn;u

mortaliwm. potefl,

Ij

"w r

dio

Difficultas de. Pontificatu. Aune €9. Caipba.

Wil

Cur Chriflus ad. Aunam primiim duclus fue-

(

rit, D. Auguflini €9. D. Chryfüftomi

fententia,

n

T:

Närrant Matthzeus , Marcus, & Lu-

j

cas, JE(üm addu&tum in domum Prin.

i

Verüm ]oannes

cipis Sacerdotum.

Yi OX

cap. 18. tradit, primó adducdum in

domum Annz foceri Caipha » qui €o

anno Pontifex erat, E£ addzxerant eum

du

ad Auuam primitn : Erat enim [ocer Caipbe,

Et pauló

qui erat Pontifex auui ilius,

$.^

iyvm

póft : Es mifit eum. dnnas . ligatum ad

Sed cünm Lucas

J

Caipbam Pontificent,

"

u

cap. 3. narret, Joannem Baptiftam prz-

!

Ul' rnr n

dicare coepiíIe fub Principibus Sacerdotum

4nna C Caipha, magna inde oritur

de m41f U

controverfia.

p

Satis enim compertum

m

f

eít, unum tantummodó penes Hebraos

u

fummum fuiffe Sacerdotem; qui, fi-

g

quo- impedimento à facris faciendis

u

;fä

prohiberetur, ea provincia ad prafi-

m

nitüm

[hnt

32

Feria /äoct:;y Parasceves,

dl

nitum tempus alteri cuipiam detman-

dabatur. Quamobrem tradit Jofephus

m ,

a

Antiqu, lib, 27. cap. 8. cüm Matthie

fummo

Sacerdoti

impedimentum

| n

if

quoddam prater ejus voluntateni no-

(rit

&u fuperveniffet , quo detentus non

potuerit facrificare, illius tantüm Sa-

gim

p'msä

crificii partes datas e(fe Jofepho Elle-

mi filio.

Baronius hoc argumentum

pOIEH»

TUm

accuraté pertradtat ad ann. Chr. gr.

&

mum. 8, ac putat, qui primus elfet in

qu

72. Virüni . Collegio, feu Synedrio,

fifn

eum appellatum efle Principem Sa-

cerdotum, etfi effet alter ab eo longe

i

(hni

m

preftantiori preditus dignitate, & ad

ann. Chr. 34. num. 70o, ait, Chrittum

Tty

lm

JEfum primó addu&dum effe ad An-

W

nam Synedrio Prefectum ; qui, cüm

RDl BURUAQRDEUNUNEUS

n

poteftatem quidem haberet cognofcen-

tnii

di de Prophete doclrina, non tamen

judicandi ferendíque fententiam fine

kj

ii

Concilio, illum ideo mifit ad Caipham

fummum Sacerdotem, cujus erat eos

m

u

convocare, quibus confultis jadicium

fuum ferret.

Sed hzc fententia Cafau-

h

p

bono minus placet, itidémque aliis, üt

vide-

Mp

Feria fexta . Parafcever,

33

videre licet apud Tillemontiüm notá

Q

mdaj

15.ad J. Chr, Vitam.

Duo fancitatis

& do&trinz lumina de hac re fcripfe-

$0

jl

lt

runt, Auguítinus, & Chryfoftomus;

Jn

W

quorum alter trad. 113. in Joann. ait,

A W

Chriftum Dominum ad Annam pri-

li

Il

Q d

müm fuiffe addu&um , vel quia Cai-

phas id confenfit, vel quia adduci non

l

UP

poterat ad Caipham, quin ante do-

mum Annz tranfiret ; qui, cüm focer

elfet Caiphe, jure poterat à genero

LT

Et Chry-

p

ejusmodi honorem exigere.

n

Ioftomus Homil. 83 in Joannem putat,

li

li

Chriftum ad Annam primó fuifle du-

&um veluti in fpeciem triumphi. . U-

(

)!

tramque fententiam fequitur Voffius

10'

Harmon. Evangel. lib. 2. c. 1. S. 2t.

(

ubi hzc habet : Hoc bouoris efl babituna

Auna , quia foret foter Caipbe Principis Sa-

cerdotum , quem credibile efl, nibil magni

10

fie focero. agere folere , 9. erat ejus domus

in via, ut pretereuuda foret euntibus ad

Caiphbait , queimadmoduin ait. Auguflinus in

n

Joaun. Trach Y13. ut verifmnile fit , wmilites

)

i

ij

voluiffe oculos [enis. pafcere ejus [pectaeulo ,

quemn in triumphum ducerent , t efl apud

ao

D ;

Cb);y fö-

34

Feria fexta Parafceves.

]

n'd]]ü) [

Chryfoflouam.

Quibus esanibus [uffragatur

Lauy Harmon, Evangel, lit. $. cap. 38

gl

qu

I

M

Quis fuerit ille Difcipulus uotus Pontifici, qui

—

g

in ejus atrium cum JEfn introivit,

t

IW.H

De eo, qui Petrum in domum Cai-

G,J j

phe introduxit, Joannes cap, 18. hec

lss aP

fcripfit

M

tj

Sequebstur autem lefum. Simon

Petrus , €$ alius Difcipulus. — Difcipulus au-

T5

ut d

zen ille erat notus Pontifii, & introiviz cum

-

m

lefu in atrium Pontifiis, Quazrunt , quis

-

[

ille Difcipulus fuerit, qui notus erat

hgt

Pontiici, & Petrum in ejus domum

"4 NH

introduxit

Exivit ergo Difcipulus alius ,

i

t erat notus Pontifidi , €9. dixit offiartae ,

"'l )

&

iutroduxit Petrum.

Sic enim eodem

n:f,/.

loco pergit Joannes. D. Hieronymus

vin

epift. 96. aliàs 26, putat, fuiffe eundem.

n

]

j

Jeannem Evangeliltam, qui propter

pl

generis claritatem notus e(Tet Pontifici :

61

verüm Baronius ad an. Chr, 34, num.

i

"Z

in eo quidem conlentit ,

quód

hr

Joannes Petrum in domum Carphæ in-

t

troduxerit, neg;t tamen propter nobi-

1

litatem fLufre notum Pontifici.

loan-

Tt

nes enim pifcator erat, & farciendis

If, |

Ieg-

z

Feria fexta Parastevts,

3$

retibus erat intentus, cüm à Chrifto fi-

d

mul cum jacobo Zebedzi fratre fuo

vocatus eít, Matth. cap. 4. D.

Qs

ul

mas in cap. 1. Joan. Ledt. 3. ait, $.

T

Joannem propterea notum fuiffe Pon-

nl

tifici; quód feu Pater ejus, feu quivis

i5

alius affinitate , vel cognatione illi pro-

m

ximus in familia effet Pontificis.

Lira-

27

nus in cap. 18. Joann. hzc habet: D:-

ii

cunt aliqui , quód leannes erat. peritus in

(mig

lege, €9 propter. boc babebat motitiam. cum

g

Fontifice.

Sed boc non efl verifimile , quia

n

erat pifcater , €3. de navi 4. Chriflo. vocatus

Dj

fuerat €dc,. 1deo alia fuit caufa. notitie: cum

TU

Pontifice , quia. forte aniffus à. Patre fuo plu-

n

vies portaverat. pifces ad. demum Pontificis 5

iicer»i?

m

[j

vel fortó , quia aliquis de cognitione ejus ibi-

l

u

dem ferviebat ; vel aliqua alia cau[a, quam

i,

Ü

aliqui affignant , quia defcenderat de David,

dul

€9 Sacerdotes. babebant iflas ! genealogias.

!l

]

Al

b

I

Quod igitur üt bene compertum af-

]

firmari poteft , illud eft, Petrum in-

j

d

r

j

troduétum fuiffe in domum Caiphz

ab alio quodam Difcipulo, atque hunc

J

]

notum fuiíIe Pontifici; quisautem fue-

"

à notus eífet Pon-

,M

l

ri, & quánam cau£

6

tificl ,

l]

36

Feria fexta Para[ceves,

g

tifici plané incompertum,

Quisnam ifle

Jié Difcipalus , non. temeré afirmandum eff,

gmu

quia tacttur; verba funt Augu(tini Tract.

W

pW

,W D

113. in Joannem. Audcor GlofTx, qua

dicitur Ordinaria, Quis fi ife, inquit ;

9

Id

Difüpulus, quia boc tacetur, non. temeré de-

j

finiatur.

EtJoannes Lamius Tracatu

W

de eruditione Apoftolorum cap. 2. pag.

Tiard

(

36. & cap. 17. pag. 388. fatetur, non

"

liquere, an $. Joannes fuerit ille Difci-

fj

jl

//

Idem fcri-

v

pulus, de quo loquimur.

Dbit Antonius Bineus de morte Jeíu

D)

Chrifti tom., 2. lib, 2, cap. 4, num 2r.

H [

u

in fine, & num, 22.

De Jude proditione,

D

TT

Poftquam de iis hominibus, quorum

in hac lecunda Paflionis parte mentio

(lii

fit, fermonem habuimus, quxdam di-

Vs

cenda funt de rebus in eadem Paffio-

i

nis parte geftis, quarum prima eft Judee

us

Chriftum alibi

docuimus

li,

proditio,

redixifTe , ab uno ex fuis fe proditum

[

iri; & haud obífcuré fignificáffe, Judam

lat

nl

proditorem illum fore,

Apud Ju-

dam pecunie deponebantur ad elee-

A

D [7

mofyBas; qui, Ut erat avariflimus,

qina«

th(g

Fe;ia fexta. Parafcevet,

37

T

magnum avaritie fuz indicium edidit,

h

cüm ungente Marià pedes Chrifti pre-

tiofo unguento adhibito , obmurmu-

N

rans dixit, longé fuiffe melius futu-

]

1

rum, fi eo vendito unguento, pecunia,

qua inde conficeretur, diftributa effet

Lt

pauperibus, ità fuam avaritiam mife.

L

Dixi£

ricordià in pauperes practexens.

li

ergo ( ait Joann. cap. 12.) suus ex Dif-

ii

cipalis ejus. Judas. Ifiaviotes, qui erat. eum

I

traditurus : Quare boc unguentum non venii

[

zrecentis denatüs, E2 datum . efl egenis ?. Di-

. LE

ld

xit autem . boc, uon quia de .egenis. pertineret

ad eum, fed quia fur erat , €9 lculos ba-

lj

"

beus, ea, qua wüittebautur , portabat,

De«

i

"

inde.cüm Principes Sacerdotum con-

filia de Chrifto interficiendo inire in-

lj

ld

tellexiffet, diabolico captus

fpiritu

1us,5

pactus eft cum iis tanti támque nefarii

nauie

Íceleris pretium.

Id narrat Lucas cap.

ij

22.

Quarebant. Principes Sacerdotum eg

iil

j

']

Scriba, quomodo Jefum.| interficerent : time-

bant vero plebem.

Intravit autem Satanas

i

3

in Iudam , qui cognominabaur lícariotes,

f' )'T

unum de duodecim ; €9. abiit, €9 locutus

jl j

efi cum. Principibus Sacerdotum. 9

--

AMagi-

j

Jita-

p

Ws

38

Fería fexta Pdrafceüi'.

j

Jiratibus quemadmodum illum traderet eis : £

&if [aut, €3. pacli funt pecuniam illi dare ,

i

€9 fpopondit,

üM

lgitur Judas ( üt narrare

pergit Lucas) occafionem aucupabatur,

j nno,Jtml

quà in eorum manus Magiftrum fuum

g lii ]lk

Dd

traderet , quod teftantur cateri etiam

Evangelifte; & in Coena Feriz quintz,

u

li

i

cüm panem intindum in patina fibi

porrigi vidiffet à Chrifto, atque fibi au-

Qu

diviflet verba illa dici, quo4 facis, fac ci-

J

[

! u

tiàs, aC propterea fua perfidiofa confilia

detecta effe intelligens, ftimulante Dia-

jb

i

bolo, foras erupit ; Principes Sacerdo-

tum convenit, ifsque monitis jam . ad-

m

effe tem

us, adducià fecum cohorte

ii

venit àd

y

j

Efum , quem probé noverat

':

lh

venturum in hortum Gethfemani , ac

lt

per fimulationem amicitiz ofculo eum

Yi

1

prodidit; àt habetur apud Joann. cap.

|

hur,

18.

Horribile proditionis fcelus ad

;

TT

J

Juda avaritiam Patres tanquam ad ori-

:

ginem referunt, S, Auguftinus in Pfal.

|

Ant

Uf

63. l//a, inquit, avaritia , que taptivavit

Difcipalum Chrifli, captivavit £ militem cu-

D

j

flodem . fepulchri.

Damus, inquiunt, volis

B/T

pecuuiam, gg* dicite, quia vobis. dorimienti-

Qd

d

UH5, ?

Mi

Feria fexta Parafceves,

39

ln i

bus, venerunt Difcipuli ejus €3. abflulerunt

! i,

euin, Et Leo magnus ferm.9. dePaífione

Jj

m

Cap. 4. "Hoc perfidus Iudas inebriatus. ve-

Jl

neno, dum füit lucrum, pervenit ad laqueum,

th

]

€9 zam flultà inipius. fuit, ut. triginta argen-

ümæm

tes Cj Dominum venderet. C Magiffrum.

a

um

Suarez in 3. par. tom. 2. difp. 46.

mmw

fect. 1. teítatur, hanc effe communem

omnium Patrum fententiam.

Dicen«

uT

] h

1) flï l

dum efl ergo, Vudam propter avaritiam Cbri-

L

fiun. vendidiffe.

Hac efl communts [enten-

pridi

t iiors

tia Patrum.

Et pauló póft obfervat,

)

Z

]

tam effrenatà fuifle Judam cupiditate

'n'n'

j

p

Tij

E

pecunig, ut non eà contentus, quam

in colligendis eleemofynis furripiebat,

H

"

ï]l

[

"

vel ipfum Magiftrum vendiderit, quo

Tanta fuit cupiditas

i

5

fieret pecuniofior.

(

(

l

m

lude, ut expleri uon. potuerit iis, qua fuva-

"

hu

D

batur, nifi etiam Magiffrum [uummn . venderet.

Denique concludit, verifimile fibi fieri,

! U]]W:]

M

pluribusà Juda criminibus effe Chri«

Ítum infimulatum , ut de tanti fceleris

T

Mül

um

& perfidiz atrocitate penes Hebrzos

nonnihil minueretur, quod obfetva-

mæwu

vit etiam Cornelius [anfenius in. Con-

;, iqm:, y

Cord, Evang, cap. 128. Quanquam autem

[ L

[

Evate

40

Feria fexta Para[ceues,

Evangelife fatum. Indo fanpliciter. defiri

gm

Ti

bant , pretermffis i5, quo apud Principes

48(b

pretexuit , quemadmodzm €3 Bliis facere

W* & F

U I

Jélent, tamen vationi confentaneum efl, Judam

"

apud Principes quibisdam uodss proditionem

OUU

Jui Domini, ad quam fe offevebat, palliáffe, ut

s

fcilicet dixerit, fe fcandalizatum in. Magiftro

idm

fao . .. Naturale figuidem eff bominibus

E

Jb aliquo colore palliare proprie. iniquitatis

| b

fadium,

l

QU

Refelluntur quedam — opiniones circa 1uda

| nf

proditionem,

[TU

"

Arbitrantur nonnulli, Judam vendi-

I

Id j

diffe Chriftum , non ut interficeretur ,

:

|

1

fed quód fperaret, illum ex Judeorum

"i ;;a i

J

manibus elapfuürum ; que quidem

l mm,l

opinio nullo fulcitur fundamento.

lj

Etenim Judas aut credebat , Chriftum

ht

Jefum effe Hominem Deum, & hác

n

ratione illud quoque credere debebat,

n

e fuis ipfis manibus evafurum ; aut cre-

debat effe merum hominem, & hác

i

ratione non erat, cur fperaret, illum

ii

turbz hominum traditum elabi pofle,

Huc accedit, quód ab ipfo Magiftro

)

fuo jam intellexerat, futurum ut tradi-

pam;

tus

Vr

4I

]

Feria fexta Parasceves.

hh

qh R'L"A

tus in manus Principum Sacerdotum

ii

1j

& Scribarum, ab iis morte condemna-

i

"

m

retur, & poftbiduum Cruci affigeretur,

nj

üt eftin Matthzi cap. 20. & 26. exquo

i

udam

rejicitur opinio eorum , qui

vjm*i '/'"/' l

ant Chriftum vendidiffe , falsà fpe

EZMI';;,

put

du&um, ut non dederetur neci,

fe

TM

Bene ad hanc rem fcri-

aufugeret.

as

bit Sagittarius Hiftor. Paffionis Chrifti

N

tom,. 1. pag. 45$-

Miruin, jain. olim €9

LT

bodie repertos, qui Iude proditiouem quadan-

If

tenus. excu[are, ataite tantum erimen elevare

l z

conati. f[ant,

Nobi certé ommes. difplicent

Ü

colores, qiii. ad. fucandam, 4ut excufandaia

|

ejus sentem . afferri folent, exiflimantes, eam

1

;;

revera fu:[fe nigranz, £. teuebris Diabeli den-

If

filfimis. infetam 5 quippe qui ex animi: fen-

1

t

tentia Chriflum babuerit odio, cis de Regno

J

ejus mundano 6 carnali. utlla. [pes fupereffe

Dd

videretaur,

fi

lii

)

Diguitate oris £9 majeflate Chriflusirruentium

in fe militum impetum retudit,ut il ia

[lF[.'Al

ferrara conciderent,

iU

Ex iis, que in fecunda Paflionis

?

parte contigerunt , alterum illud. eft

jj

eXd-

f

42

Feria fexta Para[cever,

examinandum, cüm Redemptor nofter

! gigt

gnarus eorum , que futura effent, ali-

M

"

'

M

u

quantulüm progreffus, turbam inter-

Hj

j

:

|

g

rogavit,quemnam illi quererent ; iísque

refpondentibus ,

lefpan — Nazarenum ,

|

ii

'

|H

j

dixit, ege /z53155. Atque ii omnes in ter-

ram conciderunt retrorfüum. Eam rem

j

|

(s

ità narrat Joannes cap. 18, — Dicit eis:

Quem queritis ? Refponderunt ei : lefgm Naza-

|fpond |

f

reuum, Dixit en Iefis : Eo fum. Stabat autem

f

€9 Iudas,qui tradebaz eum,cum ipfis, Ut er-

n

*

Dci

go dixit e: Ego um ; abiérunt vetror[um, &

ceciderunt interram, lterum ergo interroga-

|

ET

vi£ eo$ : Quem quaritzs ? illi autem dixerunt :

i

g" al

lefum Nazarenum,

Re[pondit lefu: Dixi

4 QT

4

vobis, quia ego [um.

Siergo me quaritis ,

iil

finite bos abire, S. 'Thomas 3. par. qu. 44.

at

art, 3. ad primum obfervat, plura illius-

linl

modi in vita Chrifti Domini occurrere

i

"ii

fané mirifica. Nam 'ex Matth. cap. 9.

habemus, hominem ad telonium füum

TW

adfidentem , fimul ac audivit vocem

fihü

Chrifti Jefu, qui juffit illum fequi fe,

n

ilico, relicto telonio, fecutum eífe

fi

Dominum.

Matthazi itidem cap, 2 1.

armijqu

legimus, Chriftum Dominum in Tem-

n

plum

u]"þl

Ferié fexta Parafceves,

43

s

TAT

"P

m

lum ingreffum , everfis argentario-

rum menfíis, illinc vendentes & emene.

d

l

d

tes ejeciffe ; & Lucas cap. 4. natrat,

i

eum per medias transiffe turbas, qua

H p

adverfüs eum tumultuabantur. Eàden

t

itidem virtute factum eft, quod refert

Yi lv

Joann. loc. cit, ut turba omnis, ubi

T

Chriftus fe effe Jefüm Nazarenum re-

nitlal;

fpondit, interram concideret, Coclefte

5 )G(ri.illflm

enim nefcio quid & divinum ex ejus

yako

oculis emicabat, üt docet idem Sanctus

imttta

Dod&or fecutus D. Hieronymum , &

LT.

"

ex ejus ore divina eminebat majeítas ;

wm?;

quz caufafuit eorum omnium, qu&

commemoravimus. Ex quibs patet,omui-

j

UT

j allf nilpgi

qne

bus,quidChr.

D

/.L LT s ii

ndo voluit,virtuteDivina

Il

anistas bomiuum: imutavit non folam. ju-

li

st

flificando , fed etiam alliciendo, vel terrendo ,

f

vel flupefaciendo , quod. pertinet. ad ipfa mi-

rai&la. Auguftinus tract. ri12. in Joann.

ia

[

"1

um

n

Ubi usmc, inquit, smilitzm: cobors, €9. inini-

firi Principum €9 . Phavifeorum ?. ubi terror

gt

lgt

munivien armortm ? Neupe una vox dicen-

! i Ü

175, Ego fum, zentam turbauz odiis ferocem

armisque terribilem. fine telo. ullo perculfit ,

j

repuliz, flravit , Deus enün latebat iu carue,

n'wumw"

,'-,lr

P

Verba

F(r!ï

44

Feria fexta Parafcever.

L

Verba autem illa, Si ergo w qu&mitis ,

Jmite bos abire, ait fuiffe verba imperan-

W; ini

tis; nolebat enim interfici Apoftolos ,

;wtl? NV.

qui, etfi tandem moriturierant, tameu

yei

ad eum fidei gradum nondum perve-

g

|

st

f

!

nerant, quó eum pervenilfe Oportet ,

qui 2ternam

falutem | confequatur.

a

1ninicos videt, €9 &ec faciunt, quod jubet. Si-

fuendam,

utunt eos abire,quos non vnult perire. Nunquid

m

noneraut poflea. morituri? Cur ergo, fi vunc

t

'

amorerentur , perderet. eos, nifi quia. nondum

,

l

fill

Jicin. eum credebant, quomodo credant , qni-

MM

Vil

cunque mon pereunt? Affert. Calmetus in

ll

ii

l

cap. 18. Joann. verf. 8. Patres, qui verba

ktul mï

TO

A

illa, Simite.bos abire, affirmárunt effe ju-

bentis & imperantis , & verbailla enar-

|

ij

T

rans Joannis, U£ impleretar fermo, quem di-

dl u

xiz, qnia, quos dedifl mibi, non perdidi ex ei

D S

quenquas, putare ait nonnullos, Chri-

| f

ftum JEfum de morte animz, alios de

l

d

corporis morte, communem tamen efÍe

: p

featentiam, de utraque mortelocutum

? W n

'

eífe,

Preclara in hanc rem funt verba

tl

Q

Chryfoftomi Homil. 82. in Joannem:

ii

Admirari quis po[[et,cur nou comprebenderins

tis

etiam um lefa. Difcipulos, ut. vesberarent ,

lum j

eS

TT

!

[

Feria fexta Parastever.,

45

stj

£. Petrum maximé, quieos féroi aurtm ab-

Ut M.

füindendo irritaverat,

Quis ergo eo$ con-

Mi

;

'

à

tinuit ?. Non alius, quàm qua eos vetror(um

UHl

Quod Evangelifla non

Df

projecerat. potentia,

eorum uiienta , fed. faperna virtutis eos. coer-

i

J!

l

centis fuiffe fimnificat, inquiens, ut [erio u-

ln i

pleretur , quein. dixit : Non. perdidi ex. eis

ii i

quendam. Maldonatusin cap. 18. Joann.

Wt

num. 6. de hac fecunda Chrifti actione

n n

aliquot proponit queftiunculas. Prima

eít, quid ità voluerit Dominus Jefus

äääm

Ms

m

potentiam fuam oftendere, nec ftatim

Mf

pati, ut manus fibi milites injicerent,

Ííéque in vincula ducerent ; ac refpon-

f

det cum Ruperto, id. caufz fuiffe, cur

[

l

id Jefus fecerit, ut fatellites , vifo mira-

Z

IH

ctilo , nullam culpe fue haberent. excu[atio-

il

nem, Secunda eít, quamobrem Chri-

"

IUO

ítus, cui infinit fuppeterent rationes

Aff

declarandz füz potentie , eam voluerit

(

W 35« d

potiüs oftendere eo modo, quo dixi-

w

J

mus, nempe refípondendo. Ego fzm ;

I!

ac fapienter refpondet, ut illis often-

M

D

n

deret , quód, etfi refpon(ione illà po-

tiüs excitandi fuiffent ad . manus

1lü

[) f7*i"?c:

illum injiciendas, tamen eàdem refpon-

"T

V.

fione i£4 impedirentur, ut uon. [olzim appre-

bene

*

46

Fería fexta Parafcevet,

f

bendere, fed ne flare quidem coramiillo poffent,

gl

M

Tertiaeít, quando, & quomodo mili-

tes, qui humi procubuerant, in pedes

ina

fe receperint, antequam Chriítus eos

g m

?

f

P

A t

fecundó interrogaret , Quem quaritz

.

üteft apud Joann. cap. 18.

Iterum

us

ergo interrogavit eos : Quem quaritis?

Ixäï

14

u

aitque : Credendum, eádem. Chrifli virtute ,

quá ceciderant , faurrexi/fe , pojieaqzt-am tatn-

us

diu jacui[Jent, quàm opus erat, ut. ejus, quem

li

comprebendere volebant , potentiam experiri

| &Ei'iïäïatl

pojfent

| n

Miraculum reflituta Malcbo auricula.

| dytzl

Tertium eft, quod narratur de au-

a

ricula Malcho reftituta, de quo mira-

/ M

Ing

culo lib, 4. de Canonizat, par. 1. cap.

16,num. 33. fatis differuimus, atque

$

illuc Lectorem rejicimus.

| buy

i (

De fuga Difcipulorum. — Ejus fuga Prophetia

in vet. Teffamento,

df

Quartum eft Difcipulorum fuga, de

ET

quibus ità Matthaus cap. 26. Tvc Dif-

j l ïnji

cipuli omnes, reliclo eo, fugerunt,

Et Mar-

| m

cus c. 14, Tunc Difcpuli ejus relinquentes

| Üns

ditn

eum omnes. fugerunt,

Hujus fuge pro-

phetia eftin veteri Teftamento pluri-

fl

bus

,* '

"Mf«;m'

Feria fexta Parafceves.

47

"'dä"mu;i«i,'

bus imlocis ; Pfal, 2r.. Tribulatio proxime

Ug

Eb

efl ; quia non eft, qui adjuvet. Pfal. 86.

t fuftiuui, qui. ul contriflavetur, € non fuit ;

yun (

€9 qui confolaretur , &9 non inveni, lfaic

Bta Q*M?

cap. 63. Circum[pexi, €3 non erat auxiliator,

æpl Ig, |:

quajivi, €9 non fuit, qui adjwvaret. Zacharize

" uemgg

Cap. I3. Framea [uü[citare fuper Paflorem

n (j

meutit €9 fuper virum. cobarenten mibi , dicit

jf Mu

Dominus exercituum : Percute. Paflorem , €9

difpergentur oves : Quo oraculo ufus eft

MT

!, i.

]Efus Matth. cap. 26. cüm proficifcens

cum Difcipulis ad Montem Olivarum

77

dixit : Omnes vos fcandalum patiemini in

yl nunaat

mein ifla no&le 5 feriptum efl enim Percutium

Paflorem , €9 idifpergentur

Qves gregn.

TET d

ii

Læ! l

regie adversüs Grotium de hac pro-

ii qui

phetia difputat Huetius demoníttat;

Evangelicà Propofit, 9. cap. 120. Pu-

It

li

bri

dá

tat Chryfoftomus, Joannem non au-

It

fügiffe cum czteris Difcipulis hàc

illac dilapfis, quando JESU Chri-

us

i

L]

AT

fto injeda fuünt vincula ; ac propte-

/M, T

"

tea in illis Matthai & Marcdi verbis:

Omnes Di[cipuli, relica eo, fugerunt , fübau-

Id

Qs

Ht

d

diendam aliquam exceptionem.

rüi, cüm ea vox difertiffiné come

du

plcäg—

h

48

Feria. fexta. Parafcevef.

plectatur omnes, videtur ad veritatem

hr lo

eíIe propius,omnes, quidem profugifTe,

j ol

ii

Joannem veró & Petrum revertiífe ; üt

apparetex Joanne cap. 18.Sequebatur au-

m

zem lefum Simon Petrus, €9. alius Di[cipulus ;

771 hi

i d

quod bene advertit Calmetus in cap.

26. Matth. verf. ;6, Et multó ante

qist

eum idem confideraverat Maldonatus

p D)

qur d

in cap. 26. Matth, n, $6. Dicendum, fla-

tim quidem omnes diffugiffe ; [ed pauio pofl

ageii

Petrum; €9 Doaunem redüff, €9 . Chriflum

igh

fecutos fuiffe,

EU

d n

De alapa Chriflo impacta coram Pontifice.

Chrifli vefponfio. bene cobaret cum ejus

| prüs

confilio tradito Matth, cap $.

| T0U |

! Bd

Quintum eít maximus ille injuria-

" d

rum cumulus & contumeliarum, quas

inhà

in Chriftum Jefum congefferunt He.

i

brei prafertim veró colaphus illi im-

:

actus: cüm enim à Pontifice de Dif-

|

! 3' Rt

|

| dbl

cipulis & doctrina fua interrogaretur,

& refpondiffet ,. propalam fe docuifTe

r

qi i

femper, & in Synagoga, &in Templo,

t

abiis propterea, qui fe audilfent, illa

Srd

poíle quarere, íceleftus quidam &

neia-

L

]

|

!uj

Feria exta. Parofcever-

49

iletrd h

fiefarius homo fublatà manu impegit

yqinps

illi colaphum dicens : Sic vefpondes Pon-

Hrn ts

Lf ? Cui pacaté Jefus: Si male, inquit,

ap. t

locutus fuin, teffmonium perbibe de malo ;

L fämä

L la

fí. autem. bene, quid. vie d ? Teterri-

mas veró & nefarias ejusmodi contu-

s li

melias prophetavit lfaias cap. $0. Cor-

nl J

pus memm . dedi percutientibus , €9 . genas

f (6, D)

1neas vellentibus 3. faciem non . averti ab in-

ff ln

crepantibus C5 confpuentibus in me ; cum

-

nij, t

iis, quz fequuntur, Inter probra &

contumelias alape &fputa in faciem

injeda omnium habita funt femper

TT

y at

graviffima, àt videre licet Numer. cap.

12.nut. I4. & Deuteron. cap. 25.

Mu a

xim 1

1.

num. 9, Alia etiam in Sacris paginis ex-

empla deprehendimus de impacta

Ym

alapa & accepta; fedlongéalio modo,

Qu

quàm quo Chriftus accepit. Sedecias

j Cthhwf?

lib. 3. Regum cap. 22. coram Rege

i D

Achab Michzam Prophetam in maxilla

jy i

percuffit; cui Propheta : Fifuru es, in-

lat

quit, iz die illa, quando. ingrediéris cubi-

jn t *

culum,

Et Actorum cap. 23. princeps

ial

Sacerdotum Ananias juífit ab iis , qui

C[äia

aderant, Paulum in faciem cadi; cui

l qx

Apo-

$0

Feria fexta Parafcevet.

3

Apoftolus : Percutiet ze Deus, inquit, paries

giunt

dealbate ; €$. 14 fedens judicas me fecundum

legem, C contra legem jubes uze percuti ? De

T?

alapis Chrifto Domino impactis ceci-

i

nit Sedulius :

m

His alapis nobis libertas maxima plaufit,

jj

Quo in loco Poéta ad eas alapas refpe-

ii

- Xit,

uibus fervi libertate donabantur,

quo

legitur apud lüdorum lib. 9.

um

Origin. cap. 4. Mamemiffus dicitur, quafs

st A

manu emifu, — dpud Fetere: enim, quando

ii

manuiittebant, alapá percuffos. circumages

NT

bant, €9 liberos confirmabant.

Quazrit

|

t

Auguítinus, cur non eo ufus fuerit

|

d

confilio , cujus ipfe fuit auctor Mat

t

thei C, $. $i qui te percufferit in. dex-

zeram maxillam tuam, prabe illi €3 alteram :

nl

vjtiv

atque confilium non intelligendum

B

adlitteram ; fed verum illius confilii

- ii

fenfum effe, tranquillo animo perfe-

|

in

rendam injuriam , nósque paratos effe

|

grd

oportere, eandem potiüus injuriam per-

peti, quàm illatam ulcifci; omne au-

E

tem confilium illud à Domino Jefu

B

EY

fuiffs completum, qui pacaté nihil

Tosi

effe

aliud refpondit, quäm quod opus

[2:0!

r Jj

|

Feria fexta Pavafteves,

$t

i

LT

exiftimavit propulfandz calumniz, quze

adversüs fe, fuámque innocentiam &

l [j

in

dodctrinam intendebatur, ütbene often-

! I

dit Suarez loc. cit. difp, 35.

[

Ia Caiphaéne, an verüin Anne domo [eries tlla

N

ínjuriarum in Chriftem illata fucrit, E$

P

hfn

[

d d

YU

sl

utrim ante, an pofl latam mortis

feutentiam,

fimn bj

Quzrunt facri Interpretes, in do-

T

móne Annz, an Caiphz onnia ea con-

ii d

tigerint : & quidam putant in domo:

iji o

Annz ea acciditfe, que quidem opinio

lh . [

Q

congruit cum Evangelico textu Joan-

nis, qui, poftquam illam commemo-

WL

ravit injuriam , fubjicit; E£ if eum

nid ib

Aunas ligatum ad Caipbam. Pontificem : cui

À

Id

opinioni fuffragari videtur Calmetus

ii

in cap. 18. Joann, verf. 19. quanquam

? 1 M

fatetur, communem effe . fententiam ,

j i

idin domo Caiphe contigiíle.

Sunt

ueplfzrüï d

1

igituralii, qui, üt dicebamus, conmmu-

A

pff'

nem fecuti fententiam putant, factum

n

id effein domo Caiphz: ait enim Jo-

n j

annes, interrogatum fuiffe Chriftum à

r

Poatifice: Pontifex ergo interrogavit. Jefum

"T

de Dijopulis [us , 69 dejdodrima ejus;

2

Pon-

|

$2

Feria. fexta Para[cever,

| &

Pontifex autem eo anno erat Caiphas;

ia

ità ut verba Joannis, €9 miftt eum Annas,

[

vim habeant practeriti plusquamperfedti

W" )

uafi dixerit, »wiféraz, üt advertit Nata-

| um

lis Alexander in cap. r8. Joann. verf.

l

a

22. & fequen. & multó antea obferva-

m

Prateri-

l

verat Suarez cit. Difput. 35.

; at

zun illud,aifit, pofitum efl pra praterito plut-

miferat.

Iuxta quam expojt-

hndi

j

quamperfecto

(o

n

tionem. non eft uece[fe, aliquid borum. faclum

v

W UVA

effe in demo Aune , [ed im. deme Caipba:

J

ac poft eos Auctores Duhamel in id,

I

Ccap, 18.

Joannis num. 24. ziifíz pro iife-

NI

faí: nam

Hebrai carent praterito plusquatte

il

sdam mieditationie

W

perfecio.In piis quibu

ä

& D

bus fcriptum eft, Chri

(tum alapá acceptà

l

interram cecidiffe ; funtalie quedam,

i

uN

in quibus percufforis manus ferreà ma-

fettm

nicà, feu chirothecà armata fuiffe tra-

[

n

£

ditur ;quzdam etiam referunt , ex ore

ïu

qu i

Chrifti tantum fanguinis alapee vi efflu-

lls

xiffe, utex eo omne pavimentum ma«

duerit, & in ejus Divina facie digito-

q

gh

rum extitife alté impreffa veftigia. De

Nli

his aliísque id genuslegendus P, Ayala

mf

in Opere, cui titulus, Pider. Chriffianw,

lov 3.

"

Feria fexta pavascever,

$3

Idb

lib. 3. cap. 4. num. 7. In quibusdam

iab

itinerariis legimus, illum , qui Chrifto

ls

us

Domino alapam infregit,ctiamnum fce-

Lt

leris fui poenas luere in domo Pilati , feu

GubernatorisHierófolyme : Vicetinum

ia

Qu

quendam nobilem virum, nomine Pe-

T

trum Brantium Penalium,à Turca quo-

dani illuc addu&tum, vidiffe impium il-

nl

lum ab unaad alteram partem magni

] a

Conclavis perpetuó inambulantem, at-

ü i n

que inclamantem : /fic refpondes Pentifici ?

i n

Vide Quaresmium Elucidat.

Terre

Diaci

Sancte tom, 2. lib, 4. cap, 3. & 4. ubi

lt

ejus hiftorie veritatem — demonftrat.

iij

Verüm

p

utcunque judicandum fit

de piis iftiusmodi meditationibus;

pipid

illud quidem notandum, Lucam cap.

tU

n

22, horribilem hanc contumeliarum

p

T

feriem ità referre, ut contigerit, an-

tequam Concilium convocaretur , de

$at

quo

inferiüs fermonem habebimus ;

T d

Mattheum autem cap. 27. & Marcum

j

n

W

cap.I4. hec eadem narrare tanquam

chd!ä

geíta poít latam mortis fententiam.

T5

)

p

Nulla tamen propterea inde oritur pu-

"

gna feu difcrepantia ; easdem enim pu-

(j^

3

tamus

»

$4

Feria fexta Patafceves,

|

j

tamus contumelias Chrifto illatas femel

g

atque iterum , apte videlicet & poft

ag

Concilium vocatum, üt bene perpen-

N

Jiuiurq

dit Baroniusad ann, Chr, 34. num. 727

m

Hac ergo, citin ante coachum Concihum Lutas

