tfhanátta

QUl

Salbathum SanQum."

,

J

manducetur ?. at illiobtulerunt ei. partem pi-

Wuu

D

fci a[fi , €9 favum melia,

Et cüm mandu-

M

)

cá[fet. coram em , fumens veliquias dedit eis.

Ü

Joannes Baptifta Cafalius de Veter, fa-

|

IN

cris Chriftianorum Ritibus cap. 81. $.

J

uoniam . Ícribiti de illo ritu , quo in

D

Miffa folemni Romanus utitur Ponti-

f

fex, ut fuper Altare confecret, & in

AU

lj

JD)

folio Euchariftiam 1ufcipiat , nec fe-

quitur Innocentii III. fententiam ; fed

u

ait, uti Chriftus in Coenaincruentunm,

J

W

in Cruce veró cruentum obtulit Sacri-

if

)

ficium ; ità Papam ad Altare confecran-

(eids

hi

do incruentum Sacrificium , in folio

U

Euchariítiam -fufcipiendo cruentum

"

,

fignificare.

j

M

Vi

j

i

n in pofirema . apparitioue , de qua fa-

d

]

pra, adfuerit Tbomas. Concilia-

£ur Lucas cum. Joaune.

l

;

Á

o

De poftrema tandem apparitione

du d

Lucas videtur innuere, Thomam quo-

n

que adfuiíle cum aliis Apoftolis cap, 24.

a

1d

€9 invenerunt congregatos undecim, cujus

]

numeri ratio certé non conftat abfente

[ Í

Tho-

$23

yi

412

Sabbatbum Sanctum.

iseni

'Thomá ; Matthias enim multó póft

inter Apoftolos in locum Judz eít co-

du

ii d

optatus.Contrà Joann, c.20.huic appa-

ritioni diferté negat Thomam adfuiffe.

s Mdün

(

Tbomas autemm unus ex Duodecim , qui di-

eitur Didymus , non erat. cum . eis , quanda

|

As

Multa de hac re commen-

V j|

venit JEfus,

j]

tati fünt facrarum literarum Interpre-

g

tes.

Nihiltamen ad hanc enodandam

ii

i

difficultatem videtur accommodatius,

;

a r

i

m

quàm fi adfuiffe quidem dicamus Tho-

mam , cüm Emmaünte Difcipuli redié-

gum Mi

runt, fed, cüm eorum fermo prolixiüs

Qutbl,

duceretur, illum, vel quód iis, quz nar-

at

rarent/fidem non haberet, vel alià quávis

r o

causà impulfum foras egre(fum effe, ac

qeie

tunc temporis JEfum inter Difcipulos

tedi,

d d

medium ex improvifo adftitife. Vid.

Suarez tom, 2, in 3. par. qu. $$. fet, 4.

Qt m

!

in fine.

il

:';iusmoc'

De Ceremoniis , quibus bác die Ecclefia ce-

V, Qu

lebrat Refurveclions Myflerium,

g

Benedi&lio iguis.

Ti

F

gditg-

Jam veró pro ingenii noftri exi

te ils

! 17) l q

Sablathum SanQum.

413

I

te iis explicatis,qus tum ad tempus,quo

ts

Chrifti Corpus jacuit in fepulchro, &

Anima deícendit ad Inferos, tum ade-

jus Refuürrectionem pertinent , de iis

h l

Caremoniis eft differendum, qua, üt

u)

diximus, Refurrectionis myfterium re-

IQ

ferentes , antea. quidem node , quz

M

precedit Dominicam, nunc veró ipfo

m

Sabbathi die celebrantur.

Atque ut à

lii

prima ordiamur ceremonia , cantatis

J

hu

Horis, extinctísque usque ad princi-

pium Mi2 ,

quaz funt fuper Altare,

l Rl;&-

1

n

candelis , extra Ecclefiam ignis e filice

Aina

|

extunditur , quo carbones incendun-

t

tur, Sacerdos novum ignem & quin-

d

|

"

que incenfi grana Cereo infigenda be-

7

j

nedicit,

Conttans & perpetua fuit Ec-

1Xu

*o: |

clefie difciplina, ut nullà re utatur ,

[:

j

Mi

quin eam priüs benedixerit.

QZ&avo

feculo nulla erat in Ecclefia Romana

E

hujusmodi benedicendi ignis cxremo-

"m

nia, quz tamen alibi jam tum viguilfe

l

deprehenditur ex Zacharie Papz epi-

íftolis ad Bonifacium Epifcopam Mo-

guntinum apud Baronium ad ann. Chri-

1

1ti751. quibus Sandus ille Pontifex ait

cam

p i

33

Sabbatbum Santium.

4

eam fuiffe confuetudinem , ut Feriá

qu ü

Quintà ternzLampades accenderentur,

jj

ü

j

que arderent usque ad Sabbathum

Sandum, atque in. eo; qui fecretiffi-

h (

j

i d

mus effet Ecclefiz locus, ponerentur;

t

f

deinde addit: Deigueveró, qmi ex cry-

WL

Jiallis fumitur , àt afferuifli , ntllam babeuns

st

Traditionem, — Vixit Zacharias usque ad

flmin

annum 751t, à Chrifto nato,

Leo IV,

i d

j 4

anno 847. creatus Pontifex Homilià de

Cura '"Paítorali :

In Sabbatho, inquit,

t

Pafche , extindo veteri , uovus ignis. bene-

JIJ, V

dicatur , €9 per populum dividutur. Ex-

Mi

('M

m

tant monumenta, que probant mo-

[

rem in Ecclefia Romana fuiffe , & per-

[ Md

iil

cuffo filice extundendi ignis Ferià quin-

tà, üt conftat é primo Ordine Roma-

DT

m t

no im feria quinta in. Cena Domini; ubi

hzc habentur: E4 veró die bors uoná fa-

n Q

cignt extuti ignem de lapide in. loco foris Baft-

licam,

'Thomaflinus de dierum Fefforum

Wi

celebratione lib. 2

. cap. 14. oftendit, con-

Á

faetudinem faiffe quarundam Ecclefia.

rum, ut quotidie ignisin eum modum,

prefertim veró dieSabbathi.folenni veró

hii

«aremonià Sabbatho San&to exqutere-

tur

TU

Sablatbain SanQun.

415

ld

turjque confuetudo ineunte fzculo XL

tth

ad folam' Sabbathi Sancti diem contra-

Ut

&a fuit. Et PougetinInftitut. Catho»

i

licis tom. 1. pag. 847. tum, quod ha-

&enus diximus confirmat, tum etiam

f

[

caufas affert ejusmodi ceremonig. Ita-

lg

queeam proponit quaftionem: Car bodie

Qd

fit folenniter. benedicho ignis recens excul]i €

"J

filice? atque ità refpondet : H eff. ve-

ii

fligium antiquitatis. Olim excutiebatur quo-

il

tidie ignis à filice ad accendenda Ecclefie lumi-

Ni-

t

naria , €9 fiebat pritis iguis benediclio,

2

bil enim in publicum u[um adbibuit unquam

Solen-

g

t

Ecclefia. fine pracedenti benedictone.

Ut

nitis büc die agitur buji ignis benediclios quia

il

ignis ille & filice excu[fus videtur Chriffi vecens

fog:

ex mortuim fufcitati typum ferre,

Rena [à--

u

lennis bac iguis novi benediclio febat olim Fe-

g /.f'

riá Quintá Majors Hebdamada,

/

n

Il

Benediclio quiuque granorum iucenfi. . Accen-

(

dunter candela in trianguli formam

Mi

arttndini impofite.

gt

j

Poft novi ignis, & quinque grano-

í

bones

(

rum incenfi benediï&ionem car

(

4

bene-

S

416

"Sabbathum SanGum.

benedictos indit Acolythus in thuribu-

pg.l]i-

lum , quo inje&um incenfum Sacerdos

Qu (

i qüöd

benedicit, Diaconus deinde albá indu-

tus Dalmaticà arundinem accipit, cui

qpit

elammo

tres impofite füunt candele in formam

tríanguli, & Ecclefiam ingreffus in-

fs

clinat

arundinem ;

Acolythus veró

(sl

dtbromi

cum candela novo igne accenía u-

nam ex iis accendit, quae arundini

r

nisinh

funt impofite; & Diaconus, erecià a-

rundine, genufledlens ait : Lumen Chriffi.

dj ei

Atque iterum & tertió idem fit in me-

Qantbus

dio Ecclefiz & ante altare, ut tandem

pattà

tres ille fint accenfe, qua in triangu-

tufent

ao

li formam difpofitze funt,

fpuam

Unde ufus bujus arundinis originem fraxerit ,

incertum,

hr

Verti conjeclura.

Biffus in (no Operelittera A pag.46o.

k

$. 4. declarat, fruítra fe multum ope-

r& & ftudii contuliffe, ut , undearun-

"x

dinis hujus ufus originem traxerit, re-

EU

periret.

Ne Martene quidem , ütüt

(

harum rerum eruditione abundet plu-

iil

rimum, ea dere mentionem facit. Ver-

DI

tus tom, 2. Explicat, Caremon. Ecclef.

LT

Pa8

Sabbathum SanQuna,

417

hr

pag; 132. contendit , nonaliunde ejus

f hi

A

1

Cannze originem extitiffe, quàm ex

ii

il

€o, quód principio candela in modum

H

a

anguis eflet inflexa , quemadmodum

um

JH

|

etiamnum virgis & cannis recurvis in

l

h

Ecclefiis ad Altaris candelas accenden-

BIl

das utimur,

Quidam ,veró trium can-

a

delarum ufüm ejusmodi putant ex eo

Qu

AUA

derivatum , quód olim tres candela fü-

rüh [

nalis inftar colligabantur, ne vento pof-

]j

hij

*

fent extingui.

Atque id eft , curin re-

T

centibus quibusdam .Ceremonialibus

TC

d

prafcribatur,ut accenfa candelain later-

UE

na feratur occlufa, ut in ea, qua fit, pro-

ceffione tres ille candele in trianguli

|

figuram difpofite poflint accendi,

[f

ï

Pervetufla efl bec cereuinia accendendi

£res candelas,

uf*l

(

Sed utcunque fit de tempore, quo

rl

ejusmodi inftituta fit ceremonia, pro-

n

fectó eam vetuftam effeconftat.

In

yi

Ordine enim Romano Cardinalis Caje-

t ptu

tani hec habentur: Diaconus juuior acci-

i

pit arundinem trium cubitorum , €9 dimidii

Lavl i i

j

enbitj triplicem caudelam s quam de novo

i

$

igus

418

Sablatbum Sanctum.

igne illuminatam imponit arundini,

Idem

m

legiturin Ordine Romano Amelii, &

m

|

in manufcripto Pontificali Apameenfis

Ecclefie penes Martene: De antiqua Ec-

Pel

clefre difciplina in. celebrandss divinzs Offi.iis

( |

pag- 442. primz editionis Lugdunenfis:

Ti

Benedidio novo igne , Junior Diaconus Diaco-

p n

asf

morum | Cardinalium , juxta con[uetudinem

Romane lcclefie , de ipfo novo igne triplicem

dert

candelam conjunclam accendat , & eam in ca-

C Gr

:

pite. arundinis pouat , ipfam arundinem . in

Ti

aaun tenens. a,

Gavantus trium can-

n

[

delarum myfterium ità explicat : Caz-

dele in calce unum quid. e[fe deberent , €3

bmcd:'cgr

deinde diflingui in. tres , ad defignandum

fralnin

Moflerium: Unitatis €3. Trimitatis Dei : id-

[

Fj

que eo confirmatur etiam, quód; dum

(enj

h

quzlibet é candelis trianguliaccenditur,

yo:

dicitur: Lrwmen Chriflüi: Deo gratias; üt

n

bene advertit Thomaffinus de dierum

g

Feítor, celebrat. lib. 2. cap. 14. num,

t&t), d

7. In Trinitatis bonorem Cereum in. tves di-

Wt f;vm

vifum accendimus , rati nos IEf« Chrifü

n

lumine fufos Triuitatis penitiora

(

QU

AMoleria uiffe,

[

ii

EU.

Beuedihie

Sablatbum SanGlum,

419

lm

Benediclio Cerei refertur ad. Zofimum. Vide-

t

zur introductain majoribus Bafilició an-

li

1e illius Pontificis etatem.

"

Proceffione expletà , fit benedi&io

"T

Cerei.

Anaftafius Bibliothecarius in

It

Zofimi Papa vita hec fcribit; Ez per Pa-

!u

rochias conce[Ja licentia Cereos benedici. Crea-

TU

tus fuit ille Pontifex anno 417. & Si-

[7]

gebertus ad eundem annum éícribit,

Jl

hanc caremoniam ab illo Pontifice ine

i )

ftitutam effe : Zofmus Papa decrevit Cere-

IQ G

um Sabbatbo Santto Pafibz per Ecclefias. be-

(

nedici.

Alii contendunt , eum ritum

.;,d

benedicendi Cereum Sabbatho Sancto

d

--

fzculo integro ante Zofimum in Eccle-

n

fiam fuiffe invedum, ídque ex eo Pru-

!

(dun

— —

dentii hymno arguunt , cujus eft in-

nj

fcriptio ? 4d incenfum Cerei Pafchalis, Ve-

i,l

rüm Sirmondus vetuftis collatis codici-

[

bus reperit, genuinam efle infcriptio-

,. fill

nem, ad incenfum iucerua ; oftenditque,

jt ls

eum hymnum non ad Cereum Pafcha-

2

lem,fed ad ignem effe referendum, qui

i

quolibet Sabbatho & filice extunditur

ad luminariaintemplis, üt innuimus,

accendenda, ltaque Prudentii hymnus

ya |

6

Vetue

420

Sabbathum Sanclum,

rtusA:

vetuftatem Cerei anteZofimum minimé

]

evincit ; fed neque itidem ex modó

i

M

j

ml

memorato libro Pontificali, qui Ana.

ftafio tribuitur, recté argui poteft , Zo-

$; q

fimum ejusmodi benedictionis aucto-

Qu

rem fuiíle.

T

Quin etiam innuere vide-

tur, hujusmodiritum , quem in Majo-

TL

ribus folüm templis, feu Bafilicis antea

Miut

obfervatum ad Parochias Zacharias ex-

| hd

tendit, multó antea fuiffe introductum.,

| m u)

Videatur Edictum noftrum 19. tom, 2,

L.

,ï Mj[idiun

cum quo confonat eruditus vir P, Me-

ratusin Not, ad Gavantum edit. Roma

ET

1737. 2. par. tom. 1. pag. 1149. Con-

| ftin

fonat etiam: Gretferus tom, s. füorum

, lat

Operum nuperrimé edit, lib, t. de Fe-

pu d

ftis cap. 25. ubi allatis verbis libri Pon-

]

tificalis ait: Nibil hi de inflitutione vel

Q

Ritis, vel Cerei ipfius , fed tantüm quód. Ec-

hi. (

clefirs Parocbialibus: confecrandi quoque Cerei

(ncsi

Pa[chalis poteflatem fecerit , chm antea in

nl

soajoribus duntaxat Bafilicrs

-cm/äcmri £€3 ac«

Vi

cendi foleret,

-B

t

Benedislionzs Cerei frgnificatio ex Ruperta; :

ttlig

Omnem Cerei. Benedictionem Ru-

, um

petrtus

Sabbatbum. Sandum.

421

"

e

rtus Abbas pulcherrimé explicat de

J

b

ivinis Offic. cap. 28. & fequen.Cere-

lt

um ait fignificare Chriftum revivifcen-

ä

ll

tem ; quod probatur etiam ex capite

il

octavo Concilii Toletani IV. juxta fe-

[Tjid

cundam Garziz editionem : Lucerna €9

Mj

Cerews in Pervigilis Pafcbe apud quasdam

d

Ecclefias non benedicuntur ; €9 cur 4 mobis

It

benedicantur , iuquirunt : propter gloriofum

ii

enim noélis ipfius Sacramentum [olenniter bac

beuedicimus , ut Satre Re[urreclionis Chrifli

Dm31,

h

Moyflerium , quod. tempore bujus. votiva n«

lon;

& advenit, in benediclione fancti . lumini

r

fufcipiamus,

Antequam Cereus bene-

Q

dicatur, Diaconusilli quinque incenfi

u

grana affigit, ut fignificetur Chrifti

rl

corpus Jofephi ab Arimathza, & Ni-

j d

codemi operá aromatibus eífe condi-

tum.

Quinque foramina ad figuram

;quäifz-

g n

Crucis in Cereo excavata , quó grana

ii

incenfi injiciuntur, quinque Chrifti ex -

primunt vulnera, Benedictio Cerei ge-

r

neratim fità Diacono, etíi relique Be-

nedictiones plereque omnes fiant à Sa-

mnm

cerdote, In Ecclefia folüm Ravenatenfi

benedici

"L

Cereumab ipfo Epifcopo olim

7

confue-

;.-nus

[

|

422

Sabbatbum San&ium,

confueviffe colligitur ex D. Gregorii

l etit

epift. 28.lib. 9. Benedici tamen à Dia-

Baptifmal

cono Rupertus Abbas ait, ut fignifice-

(s

tur,non ab Apoftolis Corpus Chrifti,fed

fénon

fgir, !

à Difcipulis aromatibus effe delibutum,

ejásque Refürrectionem fanc&tis mulie-

gidi

ribus priüs, quàm Apoftolis prenuncia-

ii

Vi

tam; quamobrem D. Auguftinus ferm.

232. aliàs 144. de Tempore hac de

p j

Sandis mulieribus fcribit : Refurrexilfe

Dumi

g uj

Dominum. ab Zngelis audiverunt : femina

viri nuntiárunt, Nat bocefl, quod egit Do-

FUU

sninus Jefus Chriflus , ut prizs ilum refurre-

g,l

(bf

sdi[Je fexus femineus nuntiaret.

Qnía per fe-

wum fenmineum. cecidit. bomo : quia Firgo

(

d

itup

Chriflom peyerit , feminarefurrexi[fe nuncia-

ab.

UE

wl

Vertw , qui ufum Cerei ad naturales cap[as

1897 i

refert , confutatur,

il

Vertus , qui Ecclefiafticorum Ritu-

rng

um originem ad folas natur;les caufas

(lgæquia

referendam effe imaginatur, fcribitideo

Imæu

Vty

PafchalemCereum effe inftitutum, quód

Ísce ceremoniis , quaz , üt diximus,

Quiltg

nocu peragebantur, luiine opus effet;

flagi,

fit

Sabbatbum Sanum.

423

il

fit enim , üt pauló pófít dicemus, ad

1

Baptifmalem Fontem Proceffio , in qua

s

Cereus prafertur.

Quia veró ufus Ce«

iM

--

rei non ultra Afcenfionem Domini por-

Wi

rigitur, nihil hic myfterii opus effe ait;

Ti

quod comminifcamur : certum enim

i

aliquando tandem abíumi oportere.

ifco-

m

Verüm vir doctus aqué ac pius

af

us Sueflionenfis in prxclaro

[

pere

"j

De vero. Ecclefi fenfa in. facrarusy ceeremos

niarum u[u. lecunde editionis Parifien,

'gmina

i

ann. 1721. pag. 225. Vertum interro-

m

gat, folümne in Sabbathi Sandi nede

Chriftiani in Ecclefiis Pervigilia agita-

J

Te

rent, & quid caufz effet, cur per ali-

TM

as complures noctes vigilantibus Cereus

non accenderetur? Praterea cur Cere-

ERE H MaecsasGnEiUr w

us à Pafchate ad Afcenfionem accende-

!d

i

retur, in noctibus veró Natalis Dotnini,

& Epiphaniz , profectó eque obfcuris,

& longé produclioribus , non item ?

i

j

|

Que quidem evincunt , non ad natu-

ralem caufam Cerei ufum in Sabbatho

h

| qL'G

!

;»

Sando referendum, fed ad Myfterium,

quod tam pulchré Rupertus Abbas ex-

x

uS [ "

plicavit , cum quo conlentit etiam Pou-

K

3

getus

424

Salbatbum Sanum,

getus in Inftitut, Catholicis par, r.

Chriniä

$48.

pag.

Dran

rl

DeTabula, que ad Pafchalem. Cereum olim

&t

appendebatar ; in qua exhibebatur, quo-

£us ab Incarnatione annus decurrerez.

paa "

gt

)

Veteres tradunt Scriptores morem

ii

fuiffe , ut ad Pafchalem .Cereum Ta-

d

bella quedam appenderetur, in qua no-

t

tabatur, quotus annus decurreret ab

h D]

IncarnationeDomini. Bedalib.de Tem.

E

porum ratione cap, 45. Frarres, inquit,

Care

nlb

moflri, qui tunc fuére Rema , boc qmodo fe in

/

Natali Domini in Cereis San&a . Maria. fcri«

(if , C0f

ptum vidiffe ,. €9 inde de[cripfiffe veferebant:

tnigil

4 Paffione Domini noffri Jefu Chrilli anni

T

funt 668. Qui locus Bede Mabillonum

fitomy

€ó induxit, ut in Commentario ad Or-

qide

dinem Romanum tom. 2. Mufzi Ita-

p

lici pag. ror. animadverteret , vel in

lrint

die Natali Domini ejusmodi exponi fo-

i &

litam Infcriptionem , ut novus enun-

nd,

ciareturannus, qui penes Romanos ab

fs «

eo die inchoabatur ; vel fi eadem in-

(OR0Q

criptio exponebatur in Pafchate, fem-

Vl

]

per fignuifcari annum , qui à Natali

Dgi

Chrifti

Sabbatbum Sanclum.

42Y

l,pa

!;x

Chrifti die numerabatur. Vide Martene

h

De antiqua Ecclefiz difciplina in Divi-

n

nis celebrandis Offic. cap. 24. pag. 407.

& Gretferum lib. 1. De Fettis cap. 25.

11

[/

pag. 74. Cereus Pafchalis deinde accen-

ditur. Rem fané miram quotannis cone

TOf

tigiffe in hac die Hierofolymis,& in Ec-

Y

clefia Sancti Sepulchri tradunt hiftorici

u

magni nominis , ut igne Coelo dela-

-

t

pfo luminaria accenderentur; cujus mi-

T.

raculi ctüm nulla mentio fiat ab Eufebio

nl

Cafarienfi, Epiphanio, Hieronymo,

27

Cyrillo Hierofoly mitano, inde colligi-

, (

tur, eorum quidem atate nihil tale

elut

contigiffe; non tamen quispiam pro-

ia —

i

pterea jure negaverit , miraculum il-

il

lud eorum hiftoricorum state viguiffe,

Q

qui de eo fcripferunt, & ad ea usq; tem-

jf h

pora editum , cüm in Palzftinam, pul-

L

fis inde qui effent Latini nominis,Pho-

yil

tii, & Cerularii fchifma à Grecis inve-

&umeft. Legendus P. Lupustom. 4.

geu

d

prima edit. ad Concilia Generalia &

Provincialia pag. 237. & fequen, ubi

zä:m.in-

j

verifimile effe ait pag. a4$. in hujus

miraculi memoriam toto terrarum orþe

m

iníti-

(

à

I

S

426

Sabbatbum. Sanum.

inftitutam effe, ut lumina & Cereus

ynn

per hos dies accenderentur.

&il

Qzuare non

dubito, quin ad agendas Deo pro. Hierofoly-

Hqun! &

mitauo miraculo gratias , €3. ipfum omnibus

lo

ub Culo populis predicandum , mos. iffe no-

u

Mler fet. inflitutus.

unt

W 4

De confuetudine Rom. Pont. ceras confecrandi,

b

que iiuntar Agnus Dei.

aCl

De veteri Romanorum Pontificum

confuetudine benedicendi & confecran-

m |

if

di Ceras quasdam , que Agnus Dei

appellantur , fcripfimus lib, 4. Cano-

i

nizat, Sandor. par, 2. cap. 20. num.

12. eódémquelib. 4. par, r.c. «, num.

Dum

2. & 12. de eorum vi ac virtute diífe-

u C

ruimus,

Illud hic adnotare libet, Ri-

qn i

tum ejusmodi à quibusdam ad morem

Anbrofo

illum referri , càm Fidelibus particulze

igomen

quondam cerz e Pafchali Cereo bene-

tj r

di&o detracte diftribuebantur. Duran-

Lud eni

dus lib. 6, cap. 79. ità teftatur: H4c die

"nment

colytbi Romane Ecclefie faciunt agnos de

fiïümhvm

cera nova benedicla , vel de cera Cerei Pa[cha-

Vbiby

Is anni pracedentis , admixto Cbrifinate, qui

d

in Sabbatho in. Albis in Ecclefüs per Dominum

DI

Papatm

Sabbatbum SanClum.

417

n

Papam populis diffribuuntur, Et Amalarius

!N

lib, r. de Divinis Offic. cap. 16. Libellus,

H,].

inquit, Roziamus marrat » eodem die (Sab-

jr]

batho Sancto) Pbenedici ceram oleo wixtam,

Í

Ti

indéque fieri agnos, eisquevefervari usque ad.

octavas Pafcbe.

Vide Martene loc, cit.

pag. 41o. num, 12. Meratum , ubi

J

fuprà pag. 1187. num, 66, Du Cange

in Gloffario verbo 4gnws Dei.

n

De bymno Exultet. Eju Auctor videtur D.

f*

|Di

Anguflinus. — Lectio Prophetiarum, Da-

prifuums: Catechumenoruim , C3

nf

IUf

infantium.

W.

a

Dum Cereus benedicitur , interea

d

canitur celebris hymnus Exz/zet , quem

d Ri'

quidam infirmis dudi rationibus D,

i

Ambrofio, alii multó etiam levioribus

p

argumentis innixi Petro Diacono Caf-

il

finenfi tribuunt , qui feculo vixit 12.

[j

lllud enim conítat ex minimé dubiis

argumentis, ante quadringentos annos

J &'*.;

dgml [

illum hymnum cani in Gallia confue-

viffe, ideÓque probabilius eft , fcriptum

j

effe àD. Auguítino, üt oftendit Mar-

i

tene in citat.

Opere pag. 495. & Dail-

)s

j

letus

Sabbatbum S«anGlumr,

428

letus hift. hujusdiei art, 2. Benedictio. liil

nem Cerei confequuntur lectiones ex

Pb

SacraScriptura, quz Prophetiz appel-

( foda

lantur.

Atque inter eas Cantica, Tra-

Jf

C&us, & Orationes feu Collecte inter-

IT

jiciuntur, quz ad Baptifmi Sacramen-

tum refpiciunt, cujus adminiftratio eft

WML

"

je

prima & peculiaris hujus diei caremo-

nia.

ld erat moris in veteri Ecclefia;

ut, nifi urgeret neceffitas, nunquam

M«

preterquam in Sabbatho Sancto , aut

m

in Sabbatho, quod Fentcecoftes Fefta

us d

precedit, Baptifmi Sacramentum con-

777

ferretur, üt ex Siricii Papz epiftola in-

Pufis

tertur ad Himerium Epifcopum Tarra-

Hs

conenfem, ex epiítola quarta & octua-

putton

gefima S, Leonis , & epiftola prima

ltelo d

Gelafii Pape cap. 12. alitsque monu-

tàS

mentis, qua ipíi nos protulimus Edidt.

Qr u

1.tom, r. Átque in his duobus diebus

htj

ab Epifcopo, ideóque etiam à Romano

(Qum At

Pontifice Catechumeni baptizabantur,

'rrtiyjt

qui jam , ütalibi docuimus, fatis eru-

C

diti fuerant, atque etiam tenelli infan-

.*E'f;ïxda,

tes, üt videre efít in commentario ad

C t

Ord. Romanum Mabillonii tom. 2.

Áttzis

Mufzi

S&blmthuMSanä?um,

429

i

li

Mafzi Italici pag. 9s. iísque omnibus

d

oft Baptifmum Confirmationis etiam

!

& Euchariftie Sacrament

tur.

.a-confereban-.

Locws D. Augaflini infiguis.

Puers in Ba-

h

[

af

ptifimo olim prabebatur Eucbariflia f«b

[pecie vini. Abuíus injiieudi in

AR

Caluem mel €$ lac.

um

Rem omnem defcribit Auguftinus

Q,8

Serm. 324. Baptizatus efl , f«nctificauus eff,

sT

unctus efl , impofita efl. ei uranus , completze

If QY

vinibus Sacamentis a[[umptus efl ; quÓd et-

lo

iam antea S. Cyprianus expreflerat E-

Vr

piftolà Synodicà num. 70.

Quod ad

i Qï'm

uerorum communíonem attinet, in

h p

libello de Ordine Romano, ubi lerma

eít de Sabbatho Sancto, hec haben-

j D'O.":iä-

Yi

tur: l//ud aurem de parvulis providendum

,

eft , ut , poflquam baptizati fuerint, uullum

jl

cibum accipiant , nec la&entur., antequam

commnnicent. Sacramentim Corporis Cbrifli ,

W.

as «t

€3 omuibus diebus feptimana Pafcha ad Mil-

l

fas procedant , €d Parentes offevant pro illis ,

€2 comnmunicent omnes, — Cabaffutius Dií-

m d

j n

fertatione quintà in Noizia Ecdefidfftca

faculi

[

.

4

420

Sabbathum. Santlum,

Jeculi primi probat, primorum fzculo.

Wlfd! |

rum fuifle difciplinam, ut pueris poft

:;ii.i,fahw

Baptifmum Euchariftia prberetur fub

Mgunim.

g

fpecie vini, Baptizans enim digitum

Chrifti fanguine imbutum in os pueri

Mi

injiciebat, quod etiamnum in more po-

fitum in quibusdam Regionibus Ori-

entalibus, teftatur Orientalium Rituum

Tng

b

peritiffimus Maronita Abrahamus E-

n

chellenfis, Joannes Diaconus in epi-

AT

ftola à Mabillonio edita in primo Tom.

$ g

Mufzi ltalici propofitam fibià Senario

Venm|

quzftionem exponit : Car in facrati/fi-

mum. Calicem lac anittatur , €9 mel, €g

J

,ai

Pafoba Sabbatbo cum Sacnfici offeratur ?

Atque ità refpondet: Bapzizagz boc Sa-

d um

&H

erificii genus offerri , ut intelligaut, quia mmn

M tr,

ali, fed ipfi » qui participes [unt Corporis

Tor

€9 sangauins Domini, terram repromif]io-

n accipient, cujus iter incboantes tan-

Wing, ]

h dii

quam paryuli [acte nutrigutur €3

vielle,

Y dir

m

"£93 (0) &62

Mil

DLT

Parvplos

DT

Sabbatbum Santlum,

431

inj,

Paronlos baptizatos monnii acceptá Encbas

Bmï

rifliá [alvos fieri, feutentia efl falsó aficta D.

T

|

Auguflino.

Ea Connnunio res fuit difciplina

ä

Il

J

ex Tridentino, Lac 89 mel benedid

I

M

p

zantam, non injici in Calicem j a[frt

Conülium. Africanum,

Vty

'

;

(

1

A

Nunquam facra exiftimavit Antiqui-

m L

tas, pueros baptizatos, nonnifi acce.

ptà Euchariftià , falvos fieri.

Recen.

Ht

jl

tiorum quidam ejusmodi opinionem

S. Auguftino fané audadter atlinxerunt,

g

Verüm clariffime memorie Cardinalis

ftij.

Norifius in Vindiciis Aüguftinianis $.

W,E

4. explicatà S. Doctoris do&trinà often-

i?

dit, nunquam illum in eafuiffe fenten-

uv

tia,

Et Sanda Tridentina Synodus

um

Se(f, 21. cap. 4. Communionen: par-

x Cnpi

vulorum refert ad ea, quz funt difci-

uj*

"

AR

u

plinz.

Denique eadem Sacrofancta Syno-

dus docet , parvulos ufu vationm carentes

"d

nullà obligari. nece[fitate ad. Satramentalem

Euchariflie commnuuionem 5 fiquidem per Ba-

prifini lavacrum . regenerati , €9 Chriflo incor-

porati adeptaim jam. Filorum. Dei gratiam in

illa etate amittere nou po[J4nt. — Neque ideà

i

J

t4men

432

S;lebdt/num Sanclum,

D

tauten daiananda efi antiquitas , fi eum mo-

vem in quibusdam lotzis. Jervavit aliquando,

Ut enim. Sanchifimi il Patres fui facti pro.

&

babilemn cau[am . pro illius temporis ratione ba-

buerunt ,. ita cevté eos nullá falutis nece[fitate

d

(l

(

id feciffe fme controverfia credendum eft. Pra-

maia

1Ià

va autem eorum fuit confuetado, qui

gt

lac & mel in Calicem injiciebant: nam

fett

in vulgato Ordine Romano habetur

n

quidem làdtis & mellis benediciio, fed

r

ea non índebantur in Calicem , fed

Jritn

poít Euchariftiam fub fpecie vini in-

b'um

fantibus fugenda prebebantur. Quam-

atl

obrem Africanum Concilium decrevit,

tl

ne quidquam prater panem & vinum

piutr

aquáà miftum in Sacrificio offeratur.

i

Primitie veró , feu wel & lae , quad uuo die

folemniffimo in. Infantüm.| Myfferio: folet of-

ht

(s

ferri, quamui in. Altari. offerantur ,. f[uam

zamen babeant benediclionem , t 4 Sacra-

diiy

etanm

mento Dominici Corporis &5 Sanguinis diflin-

guantur; quod advertit etiam eruditus

fpeq'f

vt

vir Berlendus in Tractatu de Ob-

lationibus ad Altare pag.

du

E

4

s.

U

Differitur

Sabbathum San&hum.

433

l

Differitur de prafenti , quà uunc utitmur ,

À

difcipliná.

!

/

Sed jam : veteri difciplinà omifsá,ad

Wl

eam, quà nunc utimur , noftra tran-

ln

E E — ang

filiat oratio. Sabbatho Sancto Catechu-

meni adulti, atque etiam infantes ba-

Ti

A

ptizantur ; atque in Epifcoporum Ce-

j

remoniali prefcribitur , ne cuiquam

il

infanti in Ecclefia, in qua Epifcopus

Sabbathi Sancdi ceremonias eft cele-

W

- as

j

braturus,

erocto dies ante idem Sab-

il

bathum, dummodó nulla urgeat ne-

ceífitas, Sacramentum Baptiími admi-

Tl

niftretur.

10

Si aderunt Catecbumeni , La«

yis

ptizenter more [olito ab Epi(copo €a. €9 per

)l

oclo dies anté in ipfa Ecclefia ,. uift periculum

bmmineat , wulus infans baptizetur, Adul-

D

£

jn

tis autem Catechumenis bene jam eru-

D

ditis poft Baptifmum Confirmationis

etiam & Euchariftie fub una tantüm

Ípecie Sacramenta. conferantur.

Ubi

(

veró fit fons Baptifmalis, quamvis nul-

lus effet baptizandus, fit nihilomi-

RUS ad ejus benedictionem

proceflio,

N

.

$5

Care-

434

Sabbatbum Sanclum,

Caremonie in benediclione Fonti.

h

qidt

f

Praecedit Acolythus manu Cereum

D)

benedi&um tenens , fequitur , qui Cru-

cem geftat , ac deinde procedit Clerus;

din

ll

ultimus eft, qui Miffam celebrat inter

toit

[7i7

Diaconum & Subdiaconum medius,

T

De hujusmodi ritüs benedicendi Fontis

vetuftate & fanditate primo Edido

of

tom. I. differuimus ; quo Le&orem

f

amandantes, hic tantüm addimus, dum

H

ad Fontem proceditur, Antiphonam

tini

eani inter ea , Sicut cervus , ut declare-

p

r

tur, Catechumenos fancto defiderio

flagrare ,

ut ad fontem gratix Baptif-

Df

mum perveniant ,

non aliter, quàm

]

cervi fitibundi ad fontes aquarum con-

[

volant, füam ut expleant fitim, In

T

Crucis figuram aqua dividitur ad qua-

li

tuor mundi plagas , quo fignificatur,

lil

um univete

li

Baptifmatis gratiam in mund

"

t enim Di-

füm diffundendam ; precep!

fcipulis fuis JEfus,

ut terram peragran-

N

tes omnes doceren

t gentes, facróque

Baptism

ate abluerent, üàt bene notat

Mazzine

q-

llus in notis ad officigm Mair

$

E

-

Sablathum Sar)&unil

435

ris Hebdomadz pag. 293. In modum

itidem Crucis Sacerdos in aquam fpiri-

j

tum fuum inhalat, s£ cum Cruce Trini-

J

tatem conjuget, üt ait Gavantus; Cereum

".

T

deinde in aquam femel , iterum, & ter-

VR

|

(is

!

tioimmergit , & indetollit, w Spirius

Sanclaus fAá plenitudine fontem impleat , ficut

(f

1j

quando de[cendit in [pecie Columbein Baptifmno

l

Chrifli adumbrati in boc Cereo demer(o in a-

i

quam: elevatio autem ejusdem Cerei figui-

lm ?

ficat. effechum Baptifii , qui conferz gratiam

Jf

elevantem à peccato ad gloriam.

In aquam

jre

praterea Oleum Catechumenorum , &

I)

Chrifma infundit , eáque commifcet,

yi

ut indicetur conjunclio Chrifli per Baptifinum

W. b

euui populis Ecclefis ; quce funt Gavanti

fu.

verba.

Ejusmodi autem harum Ce-

|d

remoniarum explicatio partim ex Ama-

I

lario lib, 1. cap. 25. partim ex Hono-

d

f

rii Gemma lib. 3. cap. 3. partim etiam

J i

fumpta efté Durando lib. 6, cap, 81.

jj

Quando incipi debeamt Litanie. De[criptie

m

Wi

J

reliqua Ceremonia C Mil[a usque

]i

ad Tratlum.

y

Fontis Benedictione peradtá , & ad-

9.

A

m'inig

Sabbatbum. SanGum,

456

miniftrato, fí opus füerit, Baptifmo ,

g

omnes eodem ordine, quo ad Fontem

lm

procefferant , redeunt ad Altare, & in

tl

hac proceffione canuntur Litaniz,Qua-

fidi

ftio eftinter Scriptores de Sacris Riti-

i

bus, priüsne quàm Procesfio à Fonte

p

difcedat, incipi debeant Litaniz, quz

interea canantur , dum proceditur ad

i

i

Altare; an veró , poftquam ad Altare

jb

perventum eft.

Solvit quzítionem

YO

hanc Meratus in Notis ad Gavantum

temm

ag. 1168. dicens, primum modum eífe

fit,

in inferioribus, alterum in Cathedrali-

Qpet

bus Ecclefiis fervandum.

Inferioribus

Vr

enim Ecclefiis Rubricas Miffalis , Ca-

in [

thedralibus veró Ceremoniale Epifco-

i

orum normam efíle debere. Si autem

R

Ecclefia Baptifmali careat fonte, lecà

yan

ultimà Prophetià & orationibus , qu

(

eam confequuntur, humi Sacerdote &

p

Altaris Miniftris in faciem provolutis,

ln

cxteris veró omnibus genuflexis, can-

t

tantur Litaniz,

In Sacramentario

e

& in Ordine Romano prz-

li

Gregorii ,

I

ífcribitur, ut,

quando in Litaniis cani-

b

tur 4guu Dei , Altaris lumina aqcencóan-

[ti

Sabbatbum San&umn,

437

tur; lumen enim Fidei per Chriftum

ä

Agnum Dei nobis illuxit;, ütbene no-

tat Amalarius lib. r, cap. 50. Sabbathi

ha

Ü

fancti Miffa caret Introitu, qui, cüm

introductio quedam effet ad. publicas

I

Y

preces , caneretürque interea, dum

r

populus conveniret , & ad Altare Sa-

cerdos accederet, eo jam nihil eft opus

"

Xl

in hac Miffa; Populus enim jam con-

vocatus cum Sacerdote & Clero Pro-

iM

i

ceffioni ad Baptifraalem Fontem inter-

4

j

fuit, àüt videre e(t apud Meratum cit.

opere pag. 1176. num. $. Simul ac

1US

l

Sacerdos Hymnum, precinuerit, Glori4

in excelfis Deo, pulfantur campanz, quas

n

|

à. Feria Quinta ceffare diximus; Cam-

j

"

panz enim Sanctos fignificant Chrifti

precones; quamobrem ab eo die, quo

Chriftus fatellitibus traditus eft, cam-

j

panarum ufus intermittitur usque ad

i

hunc diem ; nam fandi Apoltoli in

il

maximo Paflionis zítu Chriftum defer-

h

uerant, & Petrus in eo difcrimine au-

n

fugerat, üt docuimus in 1, Edicto tom.

U:

2. ubi de hocritu verba fecimus, Epi-

j

ftola fumitur ex prima, quam fcripfit

3

*

L:

438

Sabbatbum San&um.

[

]

D. Paulus ad Corinthios , quá recens

qidum

baptizatos monet, ut refufcitati cum

pi

j

Chrifto, nulli rei preterquam coelefti-

dU

bus ftudeant, Lectà Epiftolà, Sacerdos

p

"

canit 4//eluja , qua à Septuagefima us-

fl

l

que ad Paícha omittitur, propterea

l

h

quod tempus illud pcenitentize; moero-

g

ti, &luctuijaddidumeft. Hoc autem

die Allelzja revocatur ; etfi enim ejus

k

Q d

$

vocis non alius fenfus eft litteralis, quàm

hii

laudate Deum:; tamen, fi ejus fpectetur

T

ufus, exclamatio quedam eft lztitizes

w B

ut idem fere valeat » quod valet apud

i d

Latinos plaudite,

Liceat tamen illud

d

obiter addere , quod Ecclefia Romana

olim etiam in Defun&orum exequiis

at

lGs

(07]

canebat Alleluja , üt conítat ex

t fs

ronymo in Epitaphio Fabiole : J«m

faua volans tanti prenuncia lachás , totius

f

zrbis populum ad. exequias. €ongregabat 5 f0«

(i

nabant P(almi, C aurata teGja "Templorum

veboans in. fablime quatiebat. Alleluja,

In

Al

d

Quadragefima quoque interdum ea

BH, E((

vox adhibebatur ; quam prorfus amo-

vit Gregorius Magnus , üt patet ex

hi

Ils

epift, 64, Indidt, 2, ad Joannem Epi-

Ícopum

E

Sablatbum Santum.

439

Quod enim

fcopum Syracufanum.

i|

quidam objiciebant , fuümptum ejuí-

modi Ritum à Grzcis, refpondet San-

ll

ü&h

—

&us Pontifex, S, Damafi Papze tem-

ore ab Hierofolymitana in Romanam

]

T

cclefiam

confuetudinem invedam

fuiffe canendi A//eluja ; fe propterea ne-

d

fi

que induxiffe , neque amplificáffe ait;

Ícd potiüs coarctáffe , quia , üt puta-

:

as

f

mus, à Quadragefima, & ab Exequiis

mortuorum eam vocen fubmoverat.

AL

1

Ut Alleluja bie. diceretur , de. Hierofolymu-

vus Ecclefia; ex. Beati Hieromymi traditione ,

u

j

zemipore Beaté wemorie Dama[! Pape , tra-.

—

