ditur traclum.

Et ideo magis in bac. Sede

Jl

N

illam confuetudinem amputavimus , qua bic

à Gracis fuerat tradita.

De Alleluja ite«

1'hi

rum fermonem habebimus in. 3. pàt,

]1m

fed, 1, num. r15, in fine,

Ml

L'rr"

Car pofl Alleluja dicatur Trattw,

i

Alleluja, qu letitie vox eft, Tra-

f

&us confequitur , qui doloris fignum

Wi

eít; Ecclefie enim nondum eft abfolu-

D

ta letitia; nam illa revivifcentis Chrifti

qd

qui tamen non-

j

mylíterium celebrat ,

4

dum'

qA

440

Sabbatb:)m Sanclum,

dum apparuit, Evangelium ex primo

(

us

Evangeliftarum Matthzeo defüumptum

[7

Refurredtionis hiftoriam continet; nec

ad Evangelium afferuntur lumina ; cüm

hat

enim nondum fe Chriftus revivifcens

d

dul

confpicuum prebuiffet, Fides idcirco

adhuc erat obfcura juxta Alcuinum.

Omittitur in hac Miffa Crede ; nec ul-

Mj

lum in ea eft Offertorium, quod Ga-

vantus ad illud refert filentium, quo

fir

fancte mulieres cum aromatibus fe ad

fimo

fepulchrum Domini contulerunt; &

U

cum eo fentiunt Walfridus Strabo de

n

Rebus Ecclefie cap. 22. & Abbas Ber-

IU

diahy

n0O cap. 1, de rebus ad Miffam fpecan-

tibus.

Á

finia

Cur Ofertorium omittatur ,. quormndam

opinio,

ifm

Aomi

Cüm Offertorium cantaretur, inter-

r

lerm

ea dum panis & vinum offerebantur,

qua ad Sacrificium adhibenda erant,

IT

quidam confiderantes , jus offerendi

NI

cum communicandi jure ità effe con-

pl

jundum, ut, qui à Communione, et-

lia

iun ab oblatione arceretur, juxta

lii

ane

Sabbatbum: Sanclum,

441

:

1)

Can. 28. Concil. llliberitani : Epifrapam

u

placuit ab eo, qui non commnuniat , munera

Pi[

accipere non debere ; putant , ideo in Sab-

bathi Sancti Miffa Offertorium coeptum

ul

eífe pratermitti , quód nulli eo dic Eu-

ii'ïïxï |

)

chariftia preberetur.

QU

Rejicitur ea. opinio.

Probabilis alia opinio

m

Merati.

IU

qn 4

Verüm in hac Miffa non Catechume-

u

ni modó , & infantes, fed cxteri quo-

communicabant,

d

ue, qui aderant,

"o

üt patet ex Saeramentario

S. Gelafii

].

lib. 1. cap. 1

s. in oratione enim, quz

Vi

dicitur Poffcommnnio, legitu

r: Prefla que-

Jumus €dc, ut droim muntre fatiati ,

I

facris. mpft

erüs innovemur €. moribus,

j

bat Grancolas ad Breviarium

ipfum pro

Romanum lib.

7. Cap. 21, & eruditus

Morettus Bafilice S. M

arig Trans Ty.-

Il

iif

berim Canonicus ;u Difcepzatione de. Ri-

tu variandi Chorale indumentum , Cap. 14»

gmnt1

al

Quaprop

ter opinio, quam dudum ex-

pofuimus,

nullo fulcitur fundamento;

dU

u

nec ab ea recedendum videtur, quam

I2-

füprà attulimus, nec refragatur Me

y

$

tus

Ü

Salbatbum Sandium,

442

M

tus ci. Opere pag, 1179, & fequen.

qui addit, fortaffe pretermitti coeptum

Qu

Offertorium, ut miíla brevior effet ,

Tu

quàm contrahere opus füit, üt vitares

tur quàm max'/mé poterat vagitus in-

fantium, qui Baptifmum füfcepiffent ;

difficile enim erat, quin, prafertim je-

hi

juni, ploratu & ejulatibus omnia com-

d

pierent,

vii

lil

Gavanti vationes, cur in bac Miffa nec ofcu-

"

inia

lum pacit , nec Agnus Dei, nec Pofi-

Q

communio fr.

]

dul

. Tandem non ofculam Pacis in hac

Mi

Miffa, non 4guas Deéi, non Pofkommmnio,

f

"

Gavantus ait, idcirco non dari ofcu-

*

ire

lum pacis, quód nondum Apoftolis

kpn

Chriftus apparuerat , nec dixerat, Pax

1N

volis.

Non dicitur 4em«s Dei, juxta

mj

eundem Gavantum,

fi

propter mulierum

ld

lentium, que in Chriftum Redem-

Wt

ptorem animarum nondum credide-

rant ;cum quo Alcuinus, & Durandus

lms|

conlentiunt. Denique juxta ejufdem

(b foj

Gavanti fententiam , non dicitur Poft-

li

coimunio, quiain hac Miffa, quod

tamen

Sabbatbum. Sanctum.

443

1l

tamen fuprà improbavimus, populus

[

non communicabat.

l

Vetus ritus o[culi in bac nole ante. Matnt-

lIF*

tinum cum s verbis Surrexit

l

1j

Dominus,

lf

In Ordine Romano ab Hittorpio

QU

edito pag. «5. ità legitur: Inm Ip[ía notte

watutiná luce rampente tenebras. furgentes in

M

Ecclefiam veniant, €$ mutuá cbaritate fe invi-

cem ofculantes dicant Survexit Dominus,. Ex

quibus intelligitur, veterem fuiíle con-

fuetudinem, ut, antequam inciperet

li

Matutinum in Pafchate, quod nodu

1l

canebatur, Fideles fe invicem amplexi

[

dicerent: Sarrexit. Dominus.

Atque in-

Qs

de profedum elíle ait Grancolas , ut

h

in Miffa Sabbathi Sancdii, que olim eá-

ln

dem illà nocte pauló anté Matutinum

T

Pafche celebrabatur, ofculum pacis

j

pretermitteretur,

|

'

Agnus Dei ;4/fit dici in Miffa Sergius 1,

Caur zertió dicatwr : Dona nobis Pacem:

i

!

4 in Bafilica Lateranenfi. dicatur. tertió :

Miferere nobis,

y

]i

T6

Sergius

Sabbatbum. San&ium,

444

*

Sergius I. Pontifex, quem ex lib.:

4 ,urgicw

Pontificali conftat circa 7. fzculi finem

[j

vixifle , inítituit , ut fractà Hoftià, ejüf-

inti

que particulà in Calicem injedá, Cle-

hd

rus & Populus ter caneret 4guus Dei.

^ hii

Verba Pontificalis libri funt: Statum ,

(um

ut tempore . coufraclionis: Dominici. corporis ,

fity

Agnus Dei , qui tolls peecata mundi , á Cle-

Wh |

vo €$ Populo decantatetar,

Et quanquam

Ea

ftatuit, ut eadem verba ter dicerentur;

l

J

nunc tamen , cüm tertió dicitur Aguus

ff

Dei, pro illis verbis mife:ere nobis, in

b

onnibus Ecclefiis dicitnr Deza nobis pa-

h

cem , exceptà Lateranenfi Ecclefià, ubi

LT

vetus etiamnum difciplina retinetur di-

p

cendi femel, iterum, ac tertió mifercre

Mu

notis.

Conítat enim, à feculo feptimo

D7

ad decimum femper etiam tertiÓ di-

Gum elle ziferere nobis; ad. tollendum

i

m

verÓ íchifma , feu ad divinam opem

implorandam, ut immipentibus Eccle-

qi

[

fie periculis DEUS occurreret, loco

motis-illis verbis , fubflituta funt, deza

nobis patemi ; quod teftatur Innocent. IlT.

Pontifex lib, 6. de Myfteriis Miffze cap.

6. & fusé probat Card. Bona Rer. Li-

turgic,

Sabbatbum San&um.

445

j

turgic. lib. 2. cap, 16. num. $.* Quod

jl

hactenus diximus, confirmat Calalius

:

de veter, Sacr.. Chriflianorim . Ritibis , Ro-

Á

ma I1647. inter notabilia , pag. 404. &

]i

Pa

j

J

Lateranenfis Ecclefie ritum precipué

commemorat: Additque , fi coram

IIf,

fümmo Pontifice folemnis celebretur

ü

H

Miffa, Cantores Pontifice Capelle ad

tertium Agnus Dei füccinere, Denato-

if

bi pace.. QQuod autem ad. hujus diei

aM

Miffam attinet, pretermittitur Agnus

,IH

Dei: quia bec uova eff objelio ; bac enim

l,*l-

Ti

deprecatio inflituta fuit à. Sergio Papa, qui

fedit anmo 688.. Suntverba Merati cit,

(

Opere pag. 1182. qui etiam addit, ideo

m

!uj

Pofl communionem| , eámque, qua Cem-

munio dicitur, Orationem , etfi olim

Ü

utraque recitaretur, omitti , quód in

m

f

earum locum fuffede fint Vefpera,

!

quas veriüs apellari poffe ait Grari-

j

arum. aclionem , quàm officium

LLO

Ve[peratum,

lt

J

a

J

Ritus

w[f'"

3

446

Sabbatbum SauChunt,

1

Ritus ornandi feptem. Altaria ex Joanne Dia-

nl

€070,

Altum de eo filentium apud alies Scri-

Epi[tolar

ptores, Conjeciura aliquot , unde ilfe ori-

$u

ginem traxerit, Ritus peculiares alia-

firg X

vum Ecclefiarum,

^metl

Qul

. Peculiarem quendam Ecclefie Ro-

d f

mane Ritum commemorat Joannes

dipit

Diaconus in allata Epiftola , ornandi

t d

feptem Altaria in. Sabbatho Sando.

Md

Cujus Ritüs idem Joannes rationem fe

ii

nefcire fatetur. EcMabillonus in Mufeo

yuþ

Italico tom. 2. pag. 1or. ne veftigium

g

quidem ullum reperiri miratur ejus-

TT

modi Kitüs apud Rerum Ecclefiattica-

[

rum Scriptores , ac ne in Romanis

t i

Nos aliàs Septem

quidem Ordinibus,

T0

Altarium , qux in multis reperiuntur

Q«

templis, & quorum vifitatione acqui-

ühs

ritur Indulgentia, originem inveftiga-

vimus, fed fru(tra,

Ex hocautem Ri-

dj d

b

tu, de quo Joannes Diaconus, for-

tf

taffe feptem Altaria vifitantibus largita

Dd

indulgentia originem trahit ; verüm id

NI

m

j

eruditorum diligentie examinandum

T

relinquimus.

Grancolas in veter. Sa-

Cra-

d (

Sabbatbum Sancium.

447

!

cramentar,

Ecclefie Par. 1. pag. 45.

i

j

Epiftolam Joannis Diaconi commemos

rat , quam teftatur in Bibliotheca Chri-

fting Suecorum Reginz à Mabillonio

repertam, n ea Epiftola ritum illum

ornandi feptem altaria refert Joannes;

n

Sandi, vel

Jl

vel ad feptem dona Spiritüs

adíeptem Urbisregiones. Quod 4e fep-

W

tem. altaribus inquisifli , que in Urbe Noma

UO

Sabbatho Pafcha worw efl confecrari , bec

h

ideo dico,quia Mujaves noftri frve in feptiformi

n

if

gratio. [pirita. decreverint faciendum , five

quia Septem Regionibus Ecclefraflita apud nos

u

wilitia continetur , àqua bec ipfa parantur

Altaria, ut [ingulis benediclio prafletur, Hec

j

tamen illi non fatisfaciunt ; quemad-

j

in

modum ne ipfe quidem cxteris fatisfa-

cit in eo , quod fubjicit , oportuiffe,

Qu

aucto Sacerdotum numero , multipli-

U

cari altaria; nam dubium remanet ad-

]

huc, curSabbatho Sandoo , & rurfus

li

cur feptem admodum altaria ornaren-

rgïf.g

tur? In quibüisdam Ecclefiis peculiares

Y

hoc die ceremoniz fiunt. Ante preces

]

& laudes matutinas Sacerdos é fepul-

y

chro Chriíti imaginem educit, ipliüs-

l

que

448

Sablatbum Sanclum,

que imagines pedibus Ecclefiz pulfat

:,:smo»

n

fores, Davidicum illud fuccinens: 4j

ii

tollite portas Principes vellras , E2 elevamini

p

porte «ternales: & Ecclefice foribus aper-

Ti

tis cantatur hymnus de Refurredtione.

Ritum hunc commemorat Gretferus

meqdw

b

lib. 1. de Feftis cap. 23. eimqueà Gra-

&l

cis injurià carpi contendit.

Salmeron

tom. Io. tract. 49. fcribit, morem effe

1

in quibusdam Provinciis , magnà ut

populi frequentiá Sabbatho Sancto re-

prefentetur Chrifti depofitio € Cruce;

fed optandum effe ait, ut Epifcoporum

Edictis talia fpectacula interdicantur,

quód ea pluribus gravibiisque peccatis

occafionem — prebeant perpetrandis,

Quod tamen Quaresmio non placet,

qui Elucidat,

Terre Sandz tom. 2.

lib. «. cap, 18. eam ciremoniam de-

fendit, quam pié ac devote, Religio-

fis Terre Sanctz auctoribus , teftatur

Hierofolyme à Chriftianis celebrari.

Sed hac benc fortaffe Hierofolyma. In

aliis veró Regionibus non item, Quam-

obrem Épifcopi , qui bonos populo-

rüum fuorum mores tuentur , curant

ejus-

»Sabbatl:um SanGum,

449

ejusmodi deleri confuetudines , qua

li

Y

Ea

principio pietatis quodam fenfü fortaffe

funtintrodudz , fed paulatim eó fünt

i

prolapfe, ut populo offenfionem pa-

riant.

Teftis locupletiffimus efto Ar-

CUCIU)

mandus S, R. E. Cardinalis de Rohan

r

Epifcopus Argentinz , qui Decreto fuo

TIECOR

edito anno 1742. & ad calcem Ri-

j LQE

tualis illius Ecclefie impreflo

talia interdixit.

W

FENTS,

AV Y

S

QU

R

M

/

7

///4

,

SSS

VA

L"

IT

——

TU

——

dN

—

—

"

(

^J

7

11

/

f

///

7

//

N

lu

Y

3

f 2

!

j

JV

p ?

PU.

UE

-

—

)

N

VA

REU

g

pE

us

u

E

m

s

-

n

2

z

Va

22

&

us

L

d

At

5

|

|

]

[

-

54

*

[j

-

T

x

as

Es

C

^

A

ET

R

7

ET

*

s

Y

x

i2

;*:.

Qs

s

Y

.

-

o

A

2

P

5

X

m

z5

-

E

——

E

2

ET

——

2iwet

n

-u

s

F

-—

ä.r

p

Ed

w

B

p

3

EM

&

i

b

Ye

d

a

lat

"d

w

*

*

M

t

^i

T

T

r

h

T

-

d

:

E

4j*

X

:

.rr.wm

[

F

a&

?

(b

Bs

..

e

PU

334

d

d.

(-W..m.æ

*

d-

u

E

i.

As

&

Ex-

M

*

i

]

p 4

W

d.

)

N

AK

"ANUS

N

:

T

n

i

,&M

9.X

[

234

.

i d

x

du t

?

E t

D

s

a

*s

*

t

x

M

r

e

t

*

s.wm.v

A

x

Ej

o

Oa

$a

s

T

E

j

P

Z

E

v

;

s

i.

É

:

v

P

E

Mn

a

M

n

*s

d

i

[ us

*

..

D

E

TOR

2

E

j

p

?

M

a

3

Z

Á

í

d

A

sf

28

F

g

n d

A

w*

t

u

FP

-

2

d

*

T

E.

gv

gé

ET

ER

Eu

N

E

Ms

Asl

R

*

*

r

-

"T.

x .

ub

:

O

;

p d

E

C

u s W

SENO « ag - uv

d

E.

a

I r R AE

—ï

72

Y

ä

E

X

E

W

s

19

e

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

-

17

LL

z

16

ä

EEE

13

ä

COMMENT ARII

THEOLOGICO - HISTORI

]IWIIHHI

12

N

DE FESTIS

LEUl

9

11

JESU CHRIS

1111117'7&111»&1

E

10

-

B. MARLZE j

W

—

-

9

g

SANCTISSIMO D. N.

BENEDICTO XIV. P.-

co

CONSCRIPTI,

llli 4 IIIIW

NUNC VERO LATINITATE DONA'I

MICHAELE ANGEIE -

——

EX INTIMIS AUCTORIS CAPELI—

de GIACOMELLIS,

pz-- 140

ALM.E CONGREGATIO,

MAJORI ACADEMICE

IE-——

E

B. MARIJE V

AB ANGELO SALUTA'E-o

IN STRENAM OBLATI ES

MOLSHEMII Axxo MDCC XLVIII. ï

Pans lb

E

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

llw

IHHHI(IIHtH14(VIHlHl4(lHlIH4l(lVHlHWIIHHHWHIH.HHHW'

2

3

Jj