Feria fexta Parafceves;

[

gt

affimare poffe, in cruce Domini fuiffe

fuppedaneum & fedile

Eandem in-

PT

LRiltq

greditur viam Sandinus Hift, Sacr. Fa-

Igil. cap. 15. At Calmetus in cap. 27.

anijd.

atthzi verf, 32. favere videtur opini-

oni de fuppedaneo; tum quód piures

u

m

JE(u Chrifti Crucifixi cum fuppedaneo

depida imagines reperiuntur, tum

wl

quód hominis cadaver , etfi paullulum

duf

7 T

temporis folis manibus fuftineri poffe

credit fine luppedaneo, non tamen ad

m

LT

multum tempus, quin diíciffis mani-

bus ipfo fui pondere decidat. Et fy-

TT

nopfíis Criticorum Sacrorum in Mat-

Totl

thai cap. 27. pag. 674. & 675, ità rem

tibum

hanc concludit: Crucifixionz :mnodum bunc

i f

f'iffe tradunt ,| t amba manus brachas ex-

&dS|

panfis in ligno crucis transverfo clavis affige-

L

Yif ts

ventur, ambo verü pedes ligno cuidam ab

bafla , feu eveilo ligno crucis j2uflo loco pro-

ippeln

minenti velut bafi infiflentes , €9. juxta [e

tbitri

mutuo pofiti itidem clavm affigerentur, Ea-

Qf

dem fentit Gravefonius de Myfteriis

ftiy

& annis Chrifti Differt. 20. quaft. 2,

Niy

pag. 4$*. Defuppedaneo & fedili con-

Sm]iger

troverfiaeft, qua peritiffimorum viro-

qu]i

runm

2

Feria fextà Parafcever,

19X

)Dm.ü'[ hfre

rum torquet ingenia, Lamy Dilfert.

de cruce S. Juftini ufus auctoritate $.

ji

!

W

s. fedile quidem probat, fuüppedane-

meln'*

um rejicit.

Gretíerus lib. 1. de cruce

d

N

lia

cap. 24. gravibus aflentitur auctoribus,

14

!

T

qui ftatuunt fuiffe in Chrifti cruce fup-

!

INen

M

maq

pedaneum.

Deuique , inquit, nummu

Vr t

vetus apud Lipfium tabulam fuppedaneam [pe-

Gandam offert ; ut bac fententia propter au-

d

ii

Goritatem. tautorum virorum. miniuie videa-

tur vejicienda , quamyvs bujus ligni fuppeda-

li

Iln

nei in cruceuullum extet vefligium apud pro-

llldllu E l]

'Thomas Bartholinus in

fanos anclores,

0ram

Tra&.de Latere Chrifti aperto Lipfiz

edito anno 1685, fuppedaneo favere vi-

II

]

detur, Franciícus Fevardentius in No-

qnii

tis ad S. Irenzi opera lib. 2, cap. 42.

l

veteres multas [Efu Chrifti imagines fe

/

"

vidiffe teftaturità cruciaffixi, ut pedes

N

fuppedaneo inniterentur,

Hujus ex-

':

r

hibetur imago fimilis ab Arringhio in

/f

i

j

Roma fubterranea,

Idem etiam in ve.

IM

N

teribus nummis obfervavit Francifcus

H

M

j

'EI

Nanfius, quem ob id ipfum laudant

h qiüïl

d

]A

Scaliger, & Voffius. Idem videre ef

apud Lipfium in Notis ad lib 2. cap.

r ,Hlv'-

Dil

j

)ü

10, &

152

Feria fexta Para[cever,

hi

10. & apud Francifcum CorneliumCur-

dhentt

a u

tium Tracatu de Clavis Dominicis p.

125. & fequen. Sagittarius Par. 2. Hilt,

« Dieusa

sChrtum

Paffion. Chrifti pag, 794. & fequ. itém-

que Bineus tom. 3. de morte Chrifti

Afis hn

x ml

lib. 3. cap. $. num. 11. & fequ. quan-

topere fuppedaneo repugnant, tanto-

fb d

FUOT

pere fedili favent. Infüipite :lus (Crucis)

arrecario impachum liguum fuit , in quo . fee

qui

n

deret , cum cruci affrgeretar.

Zt uon fuit

'«

Cüf

fubpedaneum , in quo tnnixi E fnmid fixi pe-

fti

des.

Ratio autem omnis, quamobrem

Jdn, a

velfuppedaneum, vel fedile, vel utrum-

que cruci appofitum fuiffe volunt, huc

[

V

[

Á

tandem redit, quód fieri non pofle

eboTe

videatur , ut humanum corpus manus

N

l

"

ha

& pedes clavis transfixi fine alio futi-

J

neant adminiculo, Id olim propofi-

Qw

tum fuit Nicolao Fontana, An manus

i, d

clavis transfixe pares fint ferendo cor-

Wübpis;

pori inde pendulo. Ejus refponfio ex-

Vi

tatin calce Tracdiatüs Thoma Dartholi-

fficpr

h

ni de cruce Chrifti; in qua, inità vel à

, Vei

fe velab aliis experientià, compertum

QU

efleait, finefedili, & fine füppedaneo

At s

poffe corpus in cruce fuftineri.

Cui

J n

t:imen

|

i

193

Feria fexta Pataftever,

A

tameh experimento nec Bartholinus de

Latere Chriftiaperto, nec Sagittarius,

d

hlu

ll

nec Bineus acquiefcunt; Qui reputan-

U

1v

MP

tes Chriftum non funibus adhibitis ,

Ti (

fed folis clavis cruciaffisum, cüm jam

l

m

ita malé mulctatus effet , ut vix pellis

Il

"

T

l/

offibus adharefceret, illud Fontanz ex-

Ti

Ü

perimentum fibi negant fatisfacere ,

TM IT

H

quód in corporibus validis vegetísque

initum fit; ex quo magisapparet, quàm

difficile fitin ea re quidquam ftatuere.

L

lw

Jacentine ,. an erecleo cruci Chriflus fit affixus,

i

IT

Tertia quzftio eft de quibusdain,quie

fl

M

"

l':!

1

ad ipfius crucifixionis modum perti-

p

nent ; eredáne crux fuerit, Chrifto

Wil

Domino jamilli affixo,an veróin cru-

D]

cem jam eredam ipfe füblatus; quz-

J Agm&næ

nam, & quotconfixa fuerit claviscor-

J

k

,

W

T

poris pars; nudüsne omnino , an velo

?

u

J

alicui parti obducto; num denique cum

(DT

fpinea corona capiti impofita crucifixus

nj

iM M

fie

Verifimilior fententia eft, Chri-

t

jM

ftum non jacenti, Íederecte cruci af-

li

J

Y

fixum : oftendit enim Lipfius de cru-

"

i

f " |

ce lib. 2. cap. 7. ad eum plerumque mo-

in

dum

j

194

Feria jäxt) Parafcever,

dum fontes crucifigi folitos.Et apud ve- (gmiml

)

teres Scriptores frequentiffimé illa oc-

*

mumt

currunt, To/lere in crucein,ferre in erucem, a-

vtohnn

gere in erucem; afcendere in erucem, falire in

Qi d

erucem,excurrerein. crucem,quibus manife-

"t

fté patet crucem jamfuiffe erectam,cüm

s

Certé de Chrifto

fontes atfigerentur.

ia

Efu Athanafius fermon. de Paffione,

qni, t

Venit , inquit, ad locum, ubi erat Mi aften-

aligu:nia 1

denda crux.

Et Hilarius lib, 10, de Tri-

p a

nitate: iv lignzm elevatus efl, Duplici-

nii Wi

ter olim crucifigi homines confueville

Mu

conítat ; vel enim Cruciarii porrectz ,

Hs

humíque jacenti cruci affigebantur ,

Pt

h

quod colligitur ex Actis Martyrii S,

ii

Pionii, ubi hzc habentur: Ulrrofe ve-

| d

Jlimentis (poliavit , €9 in Calum fujpiciens ,

Dd

ac Deo gratias agens , [uper lignum feipfum

a

A Q

extendit , militique tradidit , ut. cruci affi-

Q Iu

geretur. — Et pauló póft:; Eumigitar liguo

T in

fixuim erexerunt,. Velin crucem jam ere-

&am ícalis adhibitis fuftollebantur ;

(im Qon

dni,

quod conftat exloco Ciceronisin Ver-

1l teif

rem lib. $. cap. 66. Quid attinzit, cám

ün d

Mainertini more €9 . inflituto [no crucem fixi[-

líz ;

feut pofí. Urbem in uia Pompeja, te jubente

DAU

figere

j

wl

193

Feria fexta Pava[ceves.

fe

[

T

fipere in ea parte, qua ad fretum [peclaret?

liy.

Quinam e duobus his modis in Chrifti

Hha

crucifixione adhibitus, inter fe viri do-

N i

&i difcrepant.

Bineus lib. 3. de Mor-

lia

te Chrifticap. 6. num. 3. Lipfii opinio-

grem

fUl

dU

!

nem probat.

Cim Craciarius perveni[[et

ad (upplicii locum, erux , quam ipfe gefla-

ü

!

vera£, tamdiu in terra defigebatur , vel fixa

lii

aliquando. anté fuit,

Crucem . enim defigi

ibl IO. df TI.*

prits (olitam , quam Cruciarins defigeretur,

[

miultis veterum dois Juflus Lipfus. oflendit.

sf

S. Bonaventura, Rodulphus, & To-

Yi

letus exiítimant, crucem jam fuiíle an-

alh.

i

té ereciam , quàm JEfus defigeretur,

j

eümque fícalis funibüsque in crucem

a

effe tublatum. Contrà Salmeron tom,

i j

I6. tract. 35. videtur exiftimare, Chri-

p J

ftum cruci humi jacenti affixum ; íd-

PT

que Ecclefiam putat innuere , qua fe-

idt t

rià 6. in Parafceve crucem humi jacen-

1e

tem poni jubet, &àClero ac populo

NU

adorari,

Gretferus lib. 1. de cruce c.

l,

1

]

jl

21. neutrum tutó dici pofle fatetur,

Lïþïiih W

cüm de modo fileant omnes Evange-

p

lifte; exaltatio enim crucis , de qua

J

m

!

,

ra eft, utrovis mo-

n

loquuntur ; æqgä ve

2

do

196

Feria fexta Para[ceve,

do Chriftum cruci affixum ftatueris.

N

b

M

Probabilius tamen putat humi jacenti

it)i

cruci affixum effe. — 4/i probabilius exi-

j ILZ'

at

flinant , Chriflum. affixum cruci adbuc bu-

' !

a jacenti quin , z multi teflantur. , in

Il

"m

Terra. Sancla demonflratur locus. Crucifixio-

M

n5 diflans aliquos pa[[us 4 loco , in quo crux

M

orely

efh infixa terre; . deinde quia feutentia bac efl

fitics

convenientior piorim cogitationibus , medita-

audfcfam

ziouibus de Paffione. Domini 5 tertió, quia

( CUU

modus bic multó efl. facilior €9 expeditior ,

quàm [i Corpus eruci jam. erecios affigatur.

l

1

^

Videatur etiam Quarefmius in eluci-

H&

V

f

dat. Terre Sanctzlib. $. cap. 36. tom.

f f

2. qui hanc eandem fequitur fenten-

m

tiam , & nobile defcribit Sacellum in

(tdg

eo loco erectum , ubi pià traditione

qu l

proditum eít, Chriftum cruci humi

E

jacenti affixum effe,

Dityi

Y5 enm

Chriflus in manibus €9. pedibus cruci. affixus

Bu

fuit quateruis clavis , m funibus

Qd

alligatus,

t gl

Manus Chrifti & pedes clavis perfo-

D)

ratas fuiífe diferté non tradunt Evange-

DT

littz. Etfané funesinterdum manibus

D7

L

pedi-

Feria fexta Parafceves.

197

H [

pedibüsque adhibiti, nullatenus trans-

Ü

fixis per clavos, üt videre eftapud Lip-

fium l, 2. de crucec. 8. affirmare au-

T

us eft. Weltphalus hareticarum par-

Áitiy

tium homo, Chriftum non clavis trans-

Verüm

l Cm;l;xw,

fixum , fed funibus vinctum.

3,infw;'axx

Cornelius Curtius libro de Clavis Do-

minicis cap. 2. heretici hominis fregit

TUf

audaciam,

Nihilenim difertius , nihil

/,

ad crucifixionem

Domini accommo-

U

if

datius iis verbis ex Pfal. 21. foderant

[41

"

I)

manus meas Cj pedes 120: quem locum

TU J

Hebreorum perfidia omni conatu fru-

*'IP N

|

ftra (taduit aliquot interjectione pun-

Q

&orum, & verficulorum ordinem per-

N

;

n

p

turbando corrumpere, uüt videre eft

n

apud Calmetum ad illum Pfalmi locum,.

| ais

u

& apud Berti Tom. s. De Theologicis

Difciplinis lib. 29, c. ult, $, 6. Quam-

(ni

M

vis enim Evangelifte in crucifixionis

hiftoria aperté non dixerint, Chriftum

!d

j

cruci fuilfe clavis affixum; id tamen fa-

tis luculenter oftendunt., cüm Tho-

"i

u

n

mam Apoftolum narrant dixiffe: N^

J

du

videro in inauibus ejus fixuram clavorum , £

um

)

mittam. digitum meum in locum clavorm

gl

"

r

15

h

x98

Feria fexta Para[ceves,

H

€9 wmittam manum imeam in latut ejwu, non

':-:erea ii

Pa

eredam, Jjoann. cap. 20. Videatur Gret-

feruslib. . de Cruce cap. 19. qui duos

TY

P

du

latrones cruci clavis affixos oftendit,

!HUM

Scriptura enim eodem verbo utitur cra-

B

cifizere tum in Chrifti, tum inlatronum

FUU

crucifixione,

Oftendit Juftus Fonta-

st

ninus Archiepifcopus Ancyranus Dif-

ia d

fertatione de Corona ferrea vetuftio-

i

n

f

iil j4e

ren!, ac propterea dignam, quam o-

hn |

mnes amplectantur , fententiam effe eo-

gt

rum , qui ftatuunt, non ternis fed qua-

Rn

ternis clavis Chriftum cruci afEixum.

f

Et Rocca de Particula crucistom. r,

d

pag. 262, veteres omnesrefert imagines

Q

Idem

Chrifti quatuor clavis crucifixi.

ttinyi

affirmat Bellarminus de feptem Chrifti

6a

l

Q

verbis in Prooemio.

Francifcus Cor-

Vr

nelius Curtius Tra&. Je Clavi Domini-

fn

a

«5 eandem tuetur opinionem. Alphon-

hmOpc

fus Toftatus in Paradoxis ait Paradoxo

Ing

3. Cap, I0, majorem clavorum nume-

Qptpg

TU

rum, quàm quibus opus fit, admitti

J

T

non opportere ; longiori autem cla-

hm

voatbos trajici pedes poffe, fialter

Craf

alteri fuperimporatur; ac ternis pro-

ag ]

pterea

1

Feria fexta Parasceves.

199

th Y

pterea tantüm clavis Chriftum affixum

l6t

LUE

W

effle cruci.

Quamobrem opinionem

a

Iw

de tribus tantaummodoó clavis adhibitis

108

in Fidelium animis jam inveteráffe ne-

uatittru;

mo negaverit; prefertim quód Pi&o-

t

res tribus clavis Chriftum affixum cruci

]u

l

hoc tempore pingunt , üt notat Baro-

C

nius ad anu. Chri, 34. num, 118. &

ann, 325. num. 52. & Quarefmius in

T

elucidat. Terrze Sanctze tom. 2. lib. $.

cap. 23. Vertim cüm tenendum omninó

RTT

h

TU

fit, üt infrà docebimus , nullum é Chri-

Ti

fti corpore os fractum effe, necità fa-

(

njort

cilé quis intelligat, longiori & craffio-

ri clavo utrumque pedem alterum al-

TVU

teri impofitum trajici potuiffe, quin

Til

os aliquod . frangeretur , relinquenda

videtur Toftati fententia, üt bene ob-

fervat Rocca loc.cit. pag. 264. & Aya-

i

la in Opere, Piger Chriffianus , lib, 3. c.

17. n.9. Átqueeam de quatuor clavis

opinioném fequuntur Serry exercitat,

p

$4. num. 3. Gottusloc. cit. S. 2. San-

dinus Hiftor, Sacr. Familie cap. 15.

j w

Gretferus lib.-1. de cruce cap. 20. opti-

mé ad hunc modum difputat ; Nec qui4-

,,,,,

M

1 )j

4

quam.

f

200

Feria fexta Para[ceves.

',ïgmplum

quam pietati officit , tribisme , an. quatuov

davi. Chriffus crucifixus venerantium. oculis

nïgiüem.

gt Ti

Jubjiciatur , dummodà pax €d concordia aui-

XH;Q(

moram iuconcu[Ja permaneat , utpote in con-

N QU

Iï

zroverfia nec à facris litters , nec à Doclori-

jemote

D (

bus Ecclefie definita, — Mirati feaitSerry,

nec fanéinjuriá, Mellonium De Sacs

pl

Sugnatibis , & Cornelium à Lapide ex

A

7

nuculis, qua in fancta apparent Tauri-

!

l

nenfi Syndone, conjecifle, non in vo-

A

jj

4l

la manüs, fed pauló füperids, quá ma-

l

nus cum extrema coitbrachii parte feu

Al

li

Carpo, ubi vene tentantur à Medicis,

clavos fuiífe adactos.

/x

M

Quod omnino

rejicitur illis Thomze Apoftoli verbis

n

AU

apud Joannem cap. 15. Nifi videro in

mauibus ejus fixuram clavorum. . & Pfal. 2 s.

téDhnt

Foderunt mauw weas E. pedes ieos. & Za-

ais

charig 13, Q»uid funt plaga ifle in medio

ET

mausum 1uartuyi ? Et confentit Gottus

DT

loc. cit. num. 12. Jani Niai Erythrzi

Go

ttrs

Frater, eneam quandam JEfu Chrifti

"

"

cruifixi imaginem reperit, in qua clavi

i

A

Á

l

l.

nonin vola manüs, fed in carpo erant

Tif

infixi.. Et Petrus Paulus Rubens egre-

Te5t]ny

gius pingendiartifex Antuerpis ad hoc

exeni-

: f

Feria fexta Parafcevet,

20I

l1/hwn

exemplum Chrifti crucifixi depinxit

Ejusmodi tamen imagines

imaginem.

A

rejicit Thomas B

arholinus Tra&d. de

i

Cruce S. 9. pag. 72. & fequen, Bineus

]:

de morte Chriíti tom. 3. lib. 3. cap. 6.

b

t

num. 9. Chiflletius in Crii hiftorica de

j

Q

linteis fepulchralibus Chrifti S. 31,

h

L?

ib

Nudus Chriflus LEfus eruci eft. affixis.

Nudüsne omnino, an tecis aliquo

velo fecretioribus partibus corpotis ,

Aj

Chriftus Dominus in cruceni actus fue-

r

I

rit, quaftio eft, quam lib. 3. de Cano-

j

nizat. San&orum c. ult. num. 17. pet-

tractavimus, variásque de ea fententias

attulimus. D. Anfelmus lib, De Patlio-

l &'.PH"

ne Domini fcribit, B. Mariam amictum

F W

capitis fui Filio dediffe, quo eas fibi te-

geret partes.

S. Brigittain Revelatio-

nibus narrat., ídque fe ait à D. Maria

h

accepiffe, hominem quendam mifera-

.

tionis fenfu tadtum JEtu Chrifto velum

dediffe , quo tegeretur; que non mi-

ag æ

a

N

qu

nima fuit ipfi JEfu confolatio. Qua-

N

resmius pag. 443. ütramque conciliare

U

T

empeBD. Mariam de-

fïjudet hiftoriam ,n

Ó

tractum

g

m

202

Feria fexta Para[ceves.

tractum fibi velum cuidam homini de-

::mi»&f

diffe, qui illud traderet Filio.

Sed hz

94 i

|

pi& quadam fupt commentationes,quae

D dmuo

EU

dirimende controverfie nihil quid-

quam proficiunt.

Durandus in. cap.

' fets C

enio d

70. lib. 4. Revelat. S, Brigitte num. 4.

rationes affert utriusque fententiz, Sed

lum a

)

apud veteres mos erat, ut fontes nudi

omnino crucifigerentur ; quod colligi-

( j

r

tur ex Ariano in Epiclet. lib. 4, cap. 26.

qui lavantium nuditatem inbalneo cum

n du

eorum confert nuditate, qui cruci af-

g, [

figebantur,

Ur in. balneo vellibus exutus,

Iu |

€9 teipfum extendens , t [olent erucifixi,

li, fj'!xf

binc inde friceris.

Quamobrem D. Au-

at

guftinus adverfüsFauftum lib, 12. Chri-

p

Íti & cruce pendentis nuditatem cum

L

Noé vino madidi comparat nuditate,

ffb v

Itaque ftatuendum , maximé decere

j

dprn

Chrifti crucifixi imagines pingi cum

|

r

velo fecretioribus partibus circumdu-

n li

&o; id tamen à veritate hiftoriz effe

LT

alienum , üt preter Serry, Gottum,

jüntn,

& Ayalam abunde probat Lorinus in

AV

Píal, 21, num. 18. Lipfius de Cruce lib.

m

2, cap. 7, Calmetus in cap. 27, Matth.

pidoy,

nuim,.

d

Feria fexta Parajceves,

203

hij

num.5 . & Suarez, 3.par.tom.2.difp.36.

W

i

num,4. Preter D. Augufítinum etiam

taum Af 'lï

D. Ambrofius lib. 1c. ia Lucam Chri-

nl

fti é Cruce pendentis nuditatem confe-

lii Lp

rens cum nuditate Adz in ftatu inno-

ibus,

centiz, fatis declarat fe exiltimare, Chri*

n d

ftum nudum omnino in crucem fui(Ie

Ltl

fublatum,

Refert confiderare, qualis eru-

quitdig.

cem . afiendat,

Nadus afcendit,

Nudum

hk

eice video,

Talis ergo afcendit , qui [ecu-

ln

lum vincere parat , at feculi adjumenta uon

qi d

quarat, Vidus efl Adam , qui veflimenta

Vr

quafrvit,

Vicit ille, qui tegumenta depo-

ib bj

[uit , €3 talis afiendit , quales auctore Deo

r Dd

nos natura formavit ; qualis in Paradifo bo-

T

ao primtt! babitaverat , talis ad Paradi[um

(liem C

bowo [ecundus. intravit.

Morem autem

qit n

fuiffe, ut nudi omnino fontes rei cru-

i t

cifigerentur, apparet ex Artemidoro

o

lib. 3. cap, 38. qu

i, Crucifigi, inquit ,

n

bonum. pauperi , quia fublimm efl crucife-

Wurgn

xus; moxium: veró diviti, quia nadi cruci-

y ts

fauntur. — Gretferus quidem lib, , de

iL d

Cruce cap. 22. probare nititur, velo

! a

g[[U[CLF

JEfu Chrifti partes, quas tegere jubet

pudor, tedas fuiffe, & tamen veré dici

)

M

EEE Mnosrassisw ii nanmcbuquRd

l6

p

potle

I

204.

Feria fexta Para[ceves

ofle nudum fuifle cruci affixum ; nam

l JF

) verL

vulgó nudus ille dicitur , qui vefte o-

mni detradà, eas partes tectas habet.

müd " L

Idem etiam probat ex linteo Aquisgra-

nv

]i

]

nenfi, quo Chrifti corpus eft involu-

tum, in quo apparet,;

asdem partes

tl

obduc&o velo fuiffe velatas.

[f

j

Negat

etiam Toftatus in Opufculis , Parado-

jts :

etfi

Tonaty

xo 34. verifimile effe , fatellites ,

odio & crudelitate flagrarent , ità JE-

g

fum nudáfle, ut pars corporis quzeli-

bet omnium oculis

S appareret.

His.ta-

S d

TITPR.

imen aliisque piis confiderationibus à

m

"

communi, quam fuperiüs retulimus ,

Fu"[

opinione avelli non poflumus.

(0, 1

M

4)

Chriflus € Cruce pendens babueritue

li

AT

Jpineam . coronam.

uV

Quod attinet ad fpineam coronam,

6 qi

quamvis id non tradiderint Evangeli-

feten

Íte , vetus eft tamen & pia tradltlo, il-

QUi

lam Chri(ti capiti fuiffe impofitam, cüm

tenpto

Tertullianus enim lib,

crucifigeretur.

mwuo»

contra Judæos id difertiffimé docet,qui

blu N

JEfum é cruce pendentem ita defcri-

di 1

bit

lubereus erucm cornibus , €9. corona

li

— fpiuca

j

Feria fexta Parafceves,

20$

lil

AV

il

li

ll

jpinta in capite ejus circumdata, Neque ve-

Wi

ró verifimile videtur Hebrzos voluiffe,

I

illud tolli opprobrium, quo Chrifti re-

gnum vehementiüs deteítarentur, Pra-

UL

terea etiamfi opus fuiffet , ut, cüm de-

mrx

trahenda illi effet veftis inconfutilis, de-

traheretur etiam corona,potuerunt tmi-

Il

4

lites illi jam nudato rurfus eandem co-

ronam imponere. VideDurandum in C.

]i

14. lib. 7. Revelat. S. Brigitte num. 2.

L qwr

Mellonius. in elucidatione ftigmatum

w D

S, Syndonis cap. 12. num. 18. locum

Bo

Origenis, quiait, coronam femel im-

y r

pofitam Chrifto nunquam fuiffe detra-

il

&am, ità explicat; ut non cenfenda fit

J

detracta, qu& , fimulac detracta, rur-

r

M

fus acriori cum dolore illi fuerit impo-

lh

fita. Videatur etiam Ayalaloc. cit.num,

YU

at

1]

6. qui hanc teftatur communem eiie

iil

|fi4

(

fententiam. Jam veró, quod fuprà do-

1

j

ld

cuimus , pia quadam foemina ad Re-

j

demptoris vultum fudarium admovit ,

N

a M

in quo ejus extitit impreffa imago. Il-

Y

lud autem fudarium fanguine tindtum

1

WW

t

a u

eft, qui per faciem JEfu Chrifti mana-

N

j D;MJ

bat; cümque non aliunde fanguis ille,

j

7

quam

!

206

Feria fexta Parasceves,

quàm é capite fpinis undique compun-

gt

sf

&o potuerit erumpere ; fateri oportet,

Chriftum faltem ad Calvarium coronam

(

illam geftáffe. Nulla certé alia ratio eít,

g

cur coronam illi milites detraxetint,

(

quàm quód fieri non potuiffe videtur,

(ad r

ut fertum illud fpinis implexum ge-

ftans tunicá inconfutili Chriftus nuda-

t

ml

retur, ld tamen non evincit, fine ea

corona illum fuiffe cruci affixum : vel

H

[/7]

enim vix detracta rurfus illi fuit impo-

fita; velveftis inconfutilis ità fuperné

Q

:

fuit aperta , ut etiam non detracta co-

Jts

roná,detrahipotuerit, ItàSuarezloc.

u

cit. Difputat, 36, fect, 4. Gretfero lib.

--

p

1, de Cruce cap. 22. quz jam attulimus,

^ annii

omnia probantur, ait enim ; Nou vi-

nijij

detur improbabile , eos. ( fatellites ) coronam

(Ontn

infigne. Regni. aff&lati in Sacrofancto Chri/li

putei)

capite reliquilfe , etiamfi opus fuiffet illam de-

tj

zrabere, cjtmn inconfutili vefle Chriflum exue-

n "t

reny nam dn caput Domini jam veflibus

Mijrta

exuti facilé reponi potuit,

Quanibrem . ve-

fmt

»€ repraentant. antiqua PiSura €3 Scriptura

hg

Chriflum in cruce pendentem coronatum, Con-

D

fentit Quaresmius Elucidat, Terrz San-

fis,

d

Ü

207

Feria fexta Parasceves.

) ,

&z tom. 2 lib. $. cap. 24. & Sagittari-

Bw

us Harmon. Hitt, Paf Chr, par. 2. pag.

I

667. varia profert quorundam exempla,

li.

ui affectati regni crimine convicti,cum

i

ferrea corona capiti impofita populo vi-

l

la

bhy

Ü

dendi vel vivi vel mortui funt expofiti.

ANTA

Is m

Wofles fontium militibus . fupplicit munus ob-

Chrifli difpertita

l, la

euntibus leges addicebant.,

F

ve[les.

De Tauica iuconfutilt, Amarau-

l

lenta Judaorum in AEfum convicia

li.

l

3

||

Cruci TEfa affixo veftimenta ejus mi-

rl

frirn

lites inter fe diviferunt , tefte Matthaeo

i

K I

l

15. Luc.cap. 23

cap. 27. Marco. cap.

G |

& Joanne cap. 19. quorum

ultimus id

accuratiüs ità defcribit: Milites ergo e2m

tnal

m

eracifixi[fent eum , acceperunt veflimeuta ejus

"I

(€9 fecerunt quatuor partes , unicuique mliti

parteur) €3 tauisam,, — Erat autem tunica in-

fe;fJ

l

l

;

:,

"T

cenfutilis defuper contexta. per totum. Dixe-

g .

runt ergo ad invicem ; Non [cindemus eam

ijrm d

fed fortiamur. de illa, cujus fit $. ut Seriptura

inipleretur. dicens : Partiti (uut veflimenta imea

g

fihi,

€3 in vefleus meam mi[erumt forten.Quo-

um |

modo autem

divife fuerint Chrifti ve-

y U*

ftes, fuse fcripfit Suarez log.cit. difput,

Tfm; '

|

37*

|

208

fnid Jexta Parafcever.

j/

37. fect. r, Veftes eorum , qui ultimo

d

afficiebantur fupplicio ,. militibus mu-

y itda

nus fupplicii obeuntibus leges addice-

j

re obfervat Calmetus in cap. 27. Matth,

D

h

Wil

num. 3s. De forma tunice inconfuti-

]i

lis prolixé agit idem Auétor in Càp. 19.,

!

jis,

Joannis ver. 23. Mattheus, Marcus,

eribtum

&L

-ucas de divifione veftium rem ità

N

(i!

cþl

l.h«l

l

-

narrant , ut in omnes jactz fortes effe

P

I

"

videantur, Verüm D. Joannes, cujus

Ti

l]

[

i

jefT

modó verba retulimus , luculenter o-

T

ftendit, quatuor milites, qui Chriftum

iedn

Dominum füftuleruntincru cem, veftes

in quatuor partes divififfe : Tunicam

veró inconfütilem , quz divifa nullius

pretii fuillet; integram forte ductam ef-

D

M

-fe. Eam à B. Maria textam , & infanti

X T

JEfu datam, pia eft opinio, quam ve-

qifio,|

tuftam effe oportet; ieam enim Euthy-

Ü

1l

mius commemorat.

c, ficonjedure

vel

L

locus fit,

hanc tunicam inconfutilem

j

TP el

a

Chriftus füper interulam, fi quidem in-

l)

(

fil

terulà uteretur, omnium veítium COI-

0.5

pori proximam geftáffe, eáque totum

lirm

corpus ab humeris ad pedes videtur

enmf

contexi([e, .. Eam veró textilem fuiffe

TO J

ceníe-

4

L,l

Feria fexta Parafcevet,

209

au

li

cenfemus ad illud exemplum, quo nunc

acu tibialia texuntur. ]tà fentit Lamy

lib, . Harm. Evangel. cap. 34. Often.

Yi

hNY

ditautem diligens inprimisAuctor Brau-

Ptj

nius, gravibus quibusdam te(timoniis

u)

adhibitis , lib. 1. cap. 16. de VeftituSa-

h m

cerdotum Hebreorum , ad hunc mo-

UT

dum integras quasdam tunicas texi con-

TU

fueviffe. Hzec tunica inconfutilis etiam-

num affervari dicitur Auguítz Treviro-

1

Luleü:

rum, eámque ab Helena Conftantini

ln

Y

Matre dono datam ferunt Agricio Epi-

K

fcopo , qui illam in füa condidit Ca-

"

thedrali,

Salmeron autem tom. IO.

j

Commentariorum in Nov. Teft. Tradt.

li

38. cuftodiri eam refert Argentolii, op-

1

pido haud longé à Lutetia Parifiorum

diffito. Utrüm veró, quemadmodum

Chrifti, ità etiam. duorum latronum

veftes fortitó fint diftribute, haud ità

facile eft divinare; ea enimde reomni-

Maldonatus in

no tacent Evangeliftz.

cap. 27. Matthai num. 35. putat etiam

latronum veftes fortitó effe divifas; ea

enim fuit confuetudo, ut cruci affixo-

rum veftes inter fatellites dividerentur;

Evan-

M .AC'

f

210

Feria fexta Parafceves.

Evangeliftas autem nihil de ea re fcri-

J u fa?nö j

pfiffe, quód non latronum fed Chri-

J EJ? L

íti hiftoriam texerent. Pergunt Evan:

d

gelifte, ac narrant, quomodo JEfu in

LL.'J

u jnä:

" sl

crucem fublato illuderent Principes Sa-

J

,

cerdotum , Scribe, &Seniores, & po-

j

M

]

pulus univerfus , & amarulentis illis di-

g p

Geriis infultarent : Aliosfalvos fecit; fe

uj

ipfum non poteftfalvum facere: Si Chri-

gt

Itus eftà DEO ele&us , nunc defcen-

] Tnt

daté Cruce: Si Deus illum diligit, fal-

vet eum.

at

Si Filius Dei es, defcende

de Cruce,

$i Rex Ifraél es, falva te

j

ipfum. WVah, qui deítruis Templum

NUR

Dei, & poft triduum rezdificas , falvum

J

fac temetipfum.

Scribit Matthaus :

t

Pratereuntes blaspbeuiabant eum moventes ca-

f nti

pit4 [ua; ubi obfervandum eft , Hebraeos

03j

interdum caput movere confueviffe, ut

atl

commiferationis, interdum veró, ut

(refio

admirationis cum commiferatione con«

wqua

1

jundz, interdum etiam, quemadmo-

lr

düm hic , ut derifionis fignum darent,

m gj

üt apud lfaiam cap. 37. De[pexit te ,

jra, q

€9 fübfannavit te virgo filia Sion , pofl te ca-

!iirs

puz inoviz filia Hieru[alem, Et Pfalm, 118.

Tij (

Ef

l

j

Feria fexta Parafceves,

21I

i

li

Et ego fa&lus fum. opprobriuam ilis : viderunt

ä

ï»

H

ä

uie , €9 moverunt tapita [ua,. Et Ecclefia-

H

|

i

ftic. cap. 13. Etin uoviffimo. derideit te

Odo mh j

€9 po/lea videus derelinquet te, €9 caput u-

TIdpis d

um moveliz ad te.

Et Threnor. cap. 2.

tsl

Plauferunt fuper te. mauibus ommes 1ran[en-

hd.

tes per viam 5 fibilaverunt , €9 moverunt

T

capat [uum fiaper filium Hiernf[alem,

t

De Septem Chrifli verbis, Prima €brifli verba,

It d. |

W

D. "Uhome dofhrina de gravitate. peccati

dj

^

m 'l

|

4

u

h

L

L

h

Priucipum Indeorum , €$ popuh. Gbri-

us non pra Principibus ovavit, fed pro

AT.

populo, €9 gentibus,

T

T

E«M

1

n

, h

W

- Septies in. Cruce Chriftum locutum

M: |

effe conftatex Evangelio.

Prima ver-

LUOAU

bafuntea, quz habentur apud Lucam

h ln

cap. 23.

lEfus autem dicebat : Pater di-

iil

anitte ills 5 non euin fciunt , quid facimnt.

1 It

Quzftionem proponit D. Thomas 3.

]

Utrüm Chrifti per-

N0

par. qu. 47, art. $.

lecutores eum cognoverint ;

& Judzo-

p 1

ii |

rum refpondet quosdam quidem mae»

jores, quosdam veró fuiffe minores,

p

Tudi

Majores autem , fcilicet Principes eo-

rum, cüm manifeftiffima vidiflent Di-

Jj

vini-

t

212

Feria fexta Parafceves.

b

«tf

vinitatis Chrifti figna , iis noluiffe ha-

*

q jüdæü

bere fidem, fed odio & invidià flagran-

tes omnia pervertiffe ; quamobrem ipfe

3?5, K

:x*.»n )

Chriftus apad Joannem cap. 1$. Si gon

ven'fjen , inquit, €9 lecutus ei non fuiffeur,

"um n

peccatum non. baberent : nunc autem excue

& p

quats

fationem non babent de peccato fuo. Et pau-

ló póft : Si opera non feaiffem ia eb, qua

iit.

7

50 alius fecit , peccatum non baberent, Ex-

[Un

i

,

j

j

"

[

"

peudit idem S. Docor locum D. Pauli

Qd

TOA

]

"

l

l

Ti

!

1.ad Corinth. cap. 2. Si cegnovi[fent ,

l

ninquam Doininum glorie erucifixif[ent, Do-

j

"

:

i

aW

cet aütem , eorum ignorantiam fuiífe

quodammodó affectatam, eáque non

ii

modó illos non excufari, fed gravius e-

orum fieri peccatum,

Minores veró,

f

(

feu populum myfteria Scripture co-

ii

gnitanon habuiffe ; ac fi quispiam eo-

Ti

rum ex multitudine miraculorum fu-

[

fpicatus fit, Chriftum effe Dei Filium ,

Majorum operá ab ejusmodi opinione

fuiffe revocatum.

Unde illa A&orum

V

Cap. 3. Scio, quia per ignorantiam fecifiis,

n

ficut €3 Principes veftri.

Ad aliam deinde

Rs ?

venit quzftionem S. Dodor art. 6. U-

UT

tritin peccatum Chriflum. crucifigentium. fuerit

| D]

gravif.

l,

215

Feria fextà Parafcevet,

graviffuuin : Et ait, peccatum Princi-

m

pum Judeorum fuiffe graviffimum non

li

tam ex fuo genere , quàm ex eorum

malitia; Graviffimum item fuiffe Ju-

du ïft»:n'

deorum minorum peccatum , fi fpe-

il

&etur peccati genus ; eorum tamen

h f

ignorantià aliquid de peccati gravitate

F)w

Md

diminui. Denique verbis illis, Paer

ho s

ignofceill , quia nefiunt. , quid. faciunt ,

n])

concludit Deum orá(fe Patrem , non

pro Principibus Hebreorum , fed pro

populo , & pro Gentilibus, qui eum

nf

1

quidem cruci affixerunt, fedignoran-

p

tià aliquo modo excufabantur.

W

Eu

u

hu

]h

PA YcH

VIPTI

Suarea putat. Cbriflym orá[fe etiam pro. Prin-

cipibus Judaorum.

Omnes videntur peccáfJe,

XI'M w

ne[cit, quid. facerent.

Chriflus 4 Deo exora-

vitomnibus auxilia [ufficientia ad. [alu-

Zent.

Eam non omues £amen

adepti funt,

Secutus eft S, Do&or Bede doctri-

nam, qui verba illa ex D. Luca enar-

48 o

Jiam (l

W

j

rans, Proill;inquit; rogat, qui nméfcié-

(

l

1

vunt, quid facerent, zelum DEI babentes, fed

non [ecundmm [aentiam,

Multó autem ma-

i

£is

214

-Fen'a fexta Pavafcever.

|

hi

gis fuit. excufabile peccatum.| Gentilium , per

giine

quorum manus erutifixus ef..— Hac veró

aj

illus loci explicatio Suarez minimé

vb

arridet, qui loc. cit, qu. 47. art. 6. con-

pl

tendit, Chriftum generatim oráffe pro

TeD05 Dd

omnibus ; excuíationem autem ex

iil

ignorantia omnibus convenire potuiffe,

tinpo

fallem ad veniam de perpetrato cri-

i t

mine impetrandam ; que quidem igno-

eris, Q

rantia, licét in Principibus Judeorum

f D

fuerit affectata, aliquid detrahit de au-

d

dacia & contemptuDei, quz in Judzo-

gt

]

1

rum fcelere continentur; prafertim

[

L

l

1 ii

veró, quia ejusmodi explicationi favere

Q9

"videnturillaex Atis Apoftol. — scio, quia

Prcnsd

per ignorautiawi fetflis, ficut C9. Principes

donpls

vefiri.

Heffelius in Explicat. Paff, Chri-

Mil

:

Iti putat; Jefüm non pro iis tantüm

fjeij,

orálle, qui ex ignorantia, fed etiam

Mp

proiis, qui odio, invidià, peffimáque

Ti (

voluntate peccaverunt ;ac propterea

m

[

etiam pro Scribis, legis Peritis , & Sa-

Ts ul

cerdotibus, qui Prophetas legerent, ac

Wt

HebdomadarumDanielis rationem inire

b

potuiíIent; nam de his etiam potuiffe di-

r

Cl , non enim [ciunt. quid facigut ; vel quód

TOl

peccati füi quantitatem ignorarent, vel

l

quó

ij

— Feria [exta Parasteues,

215

SMWIPH

quód in eo, qui omni comes eft pecca-

AO

to, judicii errore verfarentur. Idautem

l i

probat, & animadvertit, Chriftum ex-

T u

Ls

emplofuo nos docere voluiffe, oporte-

re nos non modó pro iis orare,qui erro-

[

re dudi, fed etiam pro iis,qui malà men«

idud

teimpulfi nes oppugnent. Quoniam

n d ä

veró inde videt argui pofíle, quosdam

Wmæ

ex iis, qui ex animi malitia in. Chri-

t m

ftum Dominum peccaverunt, aternam.

T g

falutem effe adeptos, concedit. confir-

Vi

mátque ex AG.. Apoftol, cap. 6. Malta

etiam turba Sacerdotum obediebat Fidei : &

3 t

ao n

excap. r3, ubi Paulus dicit, quosdam

TT

Principes & Sacerdotes, qui Chriftum ,

T

& Prophetas fingulis quibusque Sab«

(aL"Falïan-

bathis legi folitosignorabant, jz4icantes

1 1 0

implevilfe.

Quz omnia Eftio probantur

1 d

j h

in cap. 23. Luce verf. 34. Docet Syl-

vini

vius Comment, in 3.par D. Thomze

! P'Uplm

quaít, 47.art. . inter Chrifti perfecu-

!,r[ & ,

tores fuiffe nonnullos, illum qui probé

1] V

noverint Meffiam in lege promiífum;

j

tantá autem fuiffe perfidià, ut ad ejus

preclara & admiranda opera animum

j

j

i

du

noluerint adjicere, fed argumenta fint

Trd

aucue-

lelü

I

216

Feria fexta Patasceves, þ

aucupati, quamobrem illum infectaren-

s

tur.

al

j

Plebejos & minores generatim

Chriftum àt Meífiam non cognovilffe ;

jbl

w a

eorum veró, qui vi miraculorum per-

culfiin eam effent cognitionem ingrefli,

ml

DI

quosdam odio malísque artibus Phari-

feorum revocatos, in priorem czcita-

um ib

tem recidifle. Et art. 6 probabilius effe

ii

docet, illum oráíIe tam pro peccantibus ex

m n

invidia, inalitia, odio, quam pro peccantibus

ld

ex ignorantia, tam pro majoribus , quam pro

at r

