decenti. €& convenienti

T

Hofliam con[ecratam pro die fequenti, in qito

fbb

mon «onficitur, "vel etiam plures, [i nece[fe

Sed non hanc fem-

«

fuerit, pro infirinis.

Yi

per fuiffe difciplinam, & hác etiam die

üjmad l

populo facras particulas diftribui con-

M

fueviffe. quz pridie effent confecrate,

( (m

fj

probant certiffima monumenta, uüt

ipsd

oftendimus Edicto 18. tom. 2, Porro,

quanta fuerit ve'erum Chriltianorum

|

il

G

hàc die jejunii feveritas, docuimus

Edi&o 16. tom, I.

DEAUUI

gt

um [

tin hs

"to2(o) 663*

LOU

Y

&i

SAB-

P

Sabbatbui Sancium,

327

n

SABBATHUM

h

[is]

M

SANCTUM.

j

AA

W

j ul;

Quod Myflerium. bac die recolat Ecclefra. Cuv

URAT

ferün inflituatur etiam de Chrifio rce

vivifceute ?

..4

Erie fexte in Parafaceve fuccedit

u

Satbathum Sanctum. Hoc die fa-

cram illam & mylfterii plenam Chritti

(im d

quietem in fepulchro ejüsque defcen-

fum ad inferos, f u ftatum illum JEfu

Wi CO

du

-

Chrifti, quamdiu anima à corpore fuit

fejuncta, recolit Ecclefia. Quamobrem

p u

1

hujus diei Myfterium latis aperiri vide-

H

tur, fi duo ifta expl:centur.,

Sed cüm

U

ex ea, quz nunc viget , difciplina fa-

cre complures aliz hoc Sabbatho per-

ionie, quz Refurredio-

agautur Cxren

nem Domini relpiciunt , & ipfa Mif-

fain hacdie celebietur de Kefurrectio-

ne, neceflarium propterea putamus

de Chrifto etiam à morte revivilcente

!

Ícrmonem habere,

W

Vetis

338

Sabbathum. Sandlum,

M

Vetus difciplina mon vecedendi ab. Ectlefta. ante

g m

qyn Con

mediam . nocem. in Pervigilio Pafibe, — Mos

celebrande Miffa. in nocte ante Pafiba. viguit

3 hg

suque 4d etatem. Durandi, & Valdenfis ,

OïllþUSIa

(

juj

etfi jam. tum capta eff anticipatio

"

hd

ejtfc Miffz.

£l

in,|

R

Ex Decreto,quod innuimus, Innocen-

tii I. nec Feriá fextá, nec Sabbatho Divi-

el

fati

na myfteria celebrabantur, Introducta

TOE a0n

ii f

il

eft in Occidentalem Ecclefiam Prafan-

&ificatorum Miffa Ferià fextà fn Paras-

tlb t

ceve celebranda. . Ejusmodi Miffze ce-

Va

lebrand& Ritus non potuit extendi et-

trtii

iam ad Sabbathum : cüm enim ejus

du

diei Officium poft horam nonam inci-

m T

piat, & definat ad Solis occafum,

V Dd

nihil

temporis

prafanctificatorum

Fudi

d)

Miffz celebrandz fuppetebat, üt bene

advertit Dailletusin Hiftoria hujus diei

tcpdiün

$. 2,

Docet Tertullanus lib. 2. ad

Q q

uxorem cap.4. morem tum fui(Te ce-

mlb

lebrandi Mitfam in nocte. Sabbathi.

1 |

Quis . (plemnibus Pafb adnoctantem. [e.urus

hii tf

fefinebit ? . Et Hieronymus in cap.. 25.

ftin)

Matthai teftatur ; ex Apoftolica tradi-

LU

tione

Sabbatbyn Sanclum,

329

V

tione populum ante mediam nodem

F"- lft!

non confueviffe ab Ecclefia difcedere

lis etiam teme

'hh'm

Dusle r

in Pervigilio Paíchz,

[

"

-

poribus, qu confecutafunt, ejusmo-

L

di viguit difciplina; fcribit enim Theo-

dorus Balfamon ad Canonem 9o. Trul-

lanum, pios Chriftianos totum in Ec-

t

clefia Sabbathum exigere folitos fuif-

mODm-

fe,fextà veró noctis horá, hoc eft mediá

il

ass

nocte communicare;& horà noctis fep-

timá matutinz Pfalmodie adeffe. Du-

jl

hn

randus, qui vivebat anno 1280, lib. 4.

Mi

Rationalis cap. 76. teftatur, ad fuam

tl

usque a&tà

tem'in-quibusdam Ecclefiis

i

-

morem ejusmodi retentum. ltem a

ffir-

n

mat Thomas Waldenfis: cap. 25. tom.

Á

Q

3. Doctrinalis,id eft poftannum 1400.

Fatendum tamen znte ztatem Duran-

rümtïn:m

M

]

di & Valdenfis coeptam effe MifTe an-

H

ticipationem. Et

enim Hugo de S. Vi-

]

5

&ore, qui obiit anno 1140. lib. 3.

de

]

vationibus cap.

l:

N

li

fpecíalibus Miffz obfer

M

hi

21. Jam fere, inquit, transado die Salbe

OLU

bathi Officiun boc celebrórgmt , (Veteres nie

mirumMiffam Sabbathi Sancti ) fed moder-

)j

d

nerum debilitas ad epules feflinaus rewnpte prave -

h

p

[

|

$30

Sablbatbum Sanlag,

*

nit deffinatum.,

Nunccanitur Miffa circa

T

meridiem : & quanquam anticipatur

ii

ia t

tempus; non ideo tamen quidquam in

orationibus eft immutatum, in quibus

p

fit noctis mentio; nam in Collecta hec

TT

leguntur

Det , qui bene facratil]imam

TT

nocem glorià Dominice. Refuredlionis illuftras;

unuprion;

& in Prefatione; In ha. potiffimim noile;

gl

&alibi: Communicantes , ( motlem Sa-

quropi

cratil]imam celebrantes.,

fs

Non decuit , Corpus Chrifli þu/re[cere in fepul-

tsl

€bro ex D. "Tboma,

)

ä;

! D.Thomas 3. par, qu. 5 1. art.3.Quz-

ny

w

í

ftionem proponit,urümCorpsChrift: fusrit

(

" [

in fepulcho incineratum ; & refpondet non

foibithl

decuiffe Chrifti corpus putrefcere ; etfi

joli, v

enim, fi fpectetur conditio naturz paf-

Al

fibilis, putrefcere poterat , non tamen

putrefieri potuit, firatio habeatur me-

(hrjin

riti putrefactionis, quod eft peccatum;

j

ac proinde tribuit virtuti Divinz, quód

ii

Chrifti Corpus immune fervatum fit à

ü(

corruptione & abilla maledictione Ge-

Qv

nef. cap. 3.

Pulyises, (v in pulverem . ve-:

apa

Oraculum illud Píal. 15.. Quo-

ve)'täfü,

tiiam

| d

l

Sabbatbum SanGutz.,

331

t

niam nen derclinques animam meam in 1 aferuo,

vec dabu. (an&ium. i.um videre corrupttonem ,

docet Petrus Apoftolus Adt. cap. 2. in

M

JEfa Chrifto effe impletum : Previdens

AMAA

lccutus efl de Refurrectione Chrifli ; quia neque

derelictus efl in inferno , neque caro ejus vidit

1 :fa hr

cerruptionem, Neque huc quidquam am-

" 'v,;ï*.;

pliüs addendum put

amus , qui de in-

Mny

Chriíti jam dif-

corruptione Corporis

fernimus lib. 4. de Canonizat. Sanctor,

par. :

..cap. 30. num. 2. Sylvius expen-

"j

dens

D. Thomz verba loc, cit, in re-

fpo

nf. ad fecandum, ubi S.Do&or Cor-

Chrifti docet, quantum ad conditionem

d

pus

hnütïuml

€

nature paffibila fuife ,

putrefactibile; haec

Yi

Ícribit: ltd pimirum , ut non o

bflante unione

j dl

Verbi, moni € putrefieri potuilfet, fi uullum

" fp'.

aliud miraculum acceffi[Jet.

n

ul

hi

1

Locu:

DFT

f

n

Cbrijli anima. de[cendit ad. Inferos.

Ep, B. Petri cap. 3. explicatus,

D

Ág

it itidem D. Thomas in 3. par. de

animz Chrifti defcenfu ad Inferos.

Si

l

Nl Gi*

quis veró , quecunque eó pertinent ,

cupiat fibi dari adversus haereticos pul-

Ti

& ad exactam examinis

Á u

chre .explicata,

truti-

332

Sabbathum Saufium.

trutinam revocata ,adeat Bellarminum ïmw

tom. 1. Controvers$ lib, 4, de Chrifti

nii j

ln -

anima à cap. 1. usque ad 16. integrum,

Petavium Theologicor. Dogmat. lib,

ilis t

13. Ccap, 15. & fequen, Eftium lib. 3,

d

diftinct, 22. $. 2. Thomaffinum Theo-

Ea

logic. Dogmat. tom 2. lib. 4. cap 9.

g

u [

Plurafunt in Sacris paginis loca, unde

ad illud Fidei dogma probandum de-

Atl

promuntur argumenta Pfal 15. Non

fvf

derelinques animani meam in Inferno,

De

lat

Chrifto dixit Zacharias: . T« queque in

hn

Janguine teflamenti tui emififli vinlos tuos da

C

(uti t

loco , in quo nou*efl aqua,. Regius Pfaltes

pluribus ín locis ex períona Chriíti

iil

ait, fuam ad Inferos animam defcen-

s p

hm

dilfe, atque inde abiiffe.

Et Sapientia

divina in Ecclefiaftico cap. 24. Penetrae

Mnta

£o, inquit,

omnet partes inferiores — terre,

r

€9 infpiciam. ommnes dormientes, €g illumie.

Mi |

nabo omnes fperantes in. Domino,

Cele-

LT

bris veró eft textus Epift. 1. D. Petri

WALN

Cap. 3. Chriflus femel pro peccatis moffris

m».nib:u

anortuus eft juflus. pro injullis, «t nos offerret

t d

Deo , mortificatus quidem : carne, vivificattu

T

autein [piritu, in quo C bis, qui in catcere

&tit.

erant

333

|

Sabbatbum Sanchum.

At

erant Spiritibus veniens pradicavit , qui ine

dul

ereduli. fatrant. aliquan

do, quando. expecla-

Ad

iüleggg)

bant Dei. patientiam in. diebus. No£,

R

illius Epiftolz

D. Petri caput tertium

U

to : Propter boc

addeilludex capite quar

tT

£2 mortuis evange izatum eft, ut judicentuy

M

quidem fecundàit. bomines 9n carne, vivant

lat

autem (ecundim Deum in. Jpiritn. Qui

lini.

textus, fi intelligatur de pradicatione

Af M

fa&ain diebus Noé, omnino non vi-

u [

demus, qui verba fecum ipfa conftent,

Et fané quomodó hzc cohereant:

puta

3

T

T

Chriítus in Pa(fione fua mortuus eít

l

/

Al

carne, fed. vifus. remantit in fpiritu;

:

|

Jl

L

idcirco Deus olim przdicavit homini-

i

bus per Noé ? üt bene animadvertit

Bellarminus loc cit. c. 13. Si bic locus in»

p

M

telligatur de pradicatione fada in diebus No£,

i i

Mul

non apparet, quov[um. bic fit in[érta

ifla natr«

u

ratio, — Quomodó enim ifla cobarent : Chri-

"n

AM

fius in. Pa[Jione. fua. carne mortuus efl, [piritu

rDPcm

vivus manfit: ideo Deus olii pradicavit ha«

T

n

süinibus ptr No£ ? Contrà (i intelligatue

de defcenfu Chrifti ad inferos, opti-

j

Ü

L,n)l

n

,

méomnia inter fe nexacohzrent. Cüm

—

enim Petrus voluerit oftendere Chri-

jj

um

j

[]

8

334

Sabbatbum Santlam;

P

Verin

ftum paffum & mortuum remanfiffe

vivum quoad animam, id optimé con-

Auilascu

dorum.

firmat, fi dicat, animam Chrifti ad In-

feros defcendiTe, atque ibi fpiritibus eo

n d

ninsá

carcere detentis ptedicáffe , iis prz.

fertim ,- qui diluvii aquis fuerant ab-

mf

fumpti, quíque crediderant , & in ex-

ub nti

trema vita poenitentiam egerant, fed

m

de eorum falute dubitabatur.

Videa-

hiton

ii t

tur Eftius in cap. 3. Epift. 1. D. Petri

nutm» 20, ubi notat, Petrum eorum ,

dínidi

!

qui in diluvio interiérunt, mentionem

n

?

facere, quia nunquam tanta bominum mul-

t

titudo fomul pevitt , dv fesundüm. animas ad

[77

Inferna defiendit ; quia inde commoda

atl

erat Apoftolo traufitio ad loqnendum

T

de Baptifmo ( qued é* vos nunc fimilis for-

Wj u

m« (alvos facit. baptifma ) cujus figura fuit

um

tca Noé.

B]

Cemmunis confen[us Patrum de Chrifli defcen-

(t05 d

fuad Inferos; Ex Ruffino fortaffe heretici im-

Qrem (

pulfi funt. ad negandum ejusmodi defcen[um.

lss

Symbola nom omnes , fed vel. potiores , v

frud

vel in coutroverfia pofitos artie

ta?.um e

6ulos continent.

f ]

pofïbl

(

Verüm

Sabbathum Sa nc'fmh:

335

f

Ua

Verum omnis in hacre fublata eft dif-

W

mn l

ficultas communi omnium PatrumGrae-

hn

corum & Latinorum confenfu , quos

rum dida in unum congefsére Bellar-

, ly

minus & Petavius. Quamobrem Tho-

äaarlanrric.

maflinus loc. cit,.optimé concludit: Tan-

;

l

f

ta efl antiquorum utriisque Ecclefia Patrum ab

ipfis usque. primis. Chrifliani nominiu tempori-

r Ti

bus concordia dv con[piratio , tanta proinde

d

ll

omnium confenfio Ecclefarum in bunc Chriffi ad

k

(l

l

Inferos defcenfum ,. ut. fine injuria Fidei Ca-

J

tbolice nemo fecus fentirepofft, Ruffinusin

"i n

expofitione Symboli Apoftolorum :

m

Sciendum, inquit , fané efl , quàd in. Ecclefie

m

Romane Symbolonon babetur additum , De-

Aqv.tni;m

Ícendit ad Inferos; fed ueque in Oriendu

Ecclefüis habetur bic [ermo.

Vis tamen yerbá

x n

simadi

eadem e[fe videtur ineo. , quàd (epulius dicitur.

Ex hoc Ruffini loco credibile eft hzre-

ticos deprompfiffe rationem , quam-

CWW

L

T

obrem Chrifti defcenfum negarent ad

L

m

Inferos.

Levis tamen in Ecclefia Ruf*

finiauctoritas, quem Origenianis con-

WW

r

tadum erroribus nemo eít qui ne-

Íciat. Propterea non de

Symbolo A.

poftolorum loquitur ,

fed de Ni-

E

cano

f

Q

336

Sabbatbam: SanCium,

n

ceno, aliisque Symbolis,

Sed dubita-

a Mi

tatio fubmovetur omnis , fi animad-

uf

vertimus, non omnes Fidei articulos

a d

in Symbolum Patres voluiffe conjicere,

[rent

fed vel potiores, vel eos, de quibus

icn p

per eatempora aliquaeffet coorta con-

TU

troverf(ia,

Neque veró, quód in qui-

venadt

busdamSymbolis ille non contineatur

um f

É

articulus, inde fequitur, non habitum

(aiet,

fuille à Patribas unum ex Fidei capiti-

eir n

bus cüm prefertim in plurimis aliis

frndiade

Symbolis diílertiflimé legatur expref-

mng

:

fus. . Vide, quz fcriplit eruditus vir

(

Á

j

niodt

L"

Jofephus Blanchius in Emarratione Pfew"

,A

T

a t

do- Atbanafianain Symla'um, Veronzanno

st (s

17232. pag. $1. & fequen. Natalis Ale-

il

a Q

xander Differt.. 12. Szcul. I. obfervat

j

tmdit

in noftro Symbolo haberi , Pa(us [ub

& ii

Pontio Pilato , crücifixus mortuus , cr fepultus

defcendit ad Inferos , in Aquilejenfi Paffio-

lr

onem & mortem pratermitti; Crucifi-

Ts a

xus fub Pontio Pilato , & jepultus de[ceudit ad

ts

Inferor & inRomano caeterísque Oribus

u

Symbolis non inveniri defcenfumentali

ltl

ad Inferos. — Verüm monet , in Aqui-

Jütgign

lejenfi Symbolo nullatenus :praeter-

115 [

mitt

]

| Sabbathum -Sanä?uni"

337

M

L

l

mitti Paffionem & mortem , quz in

l

1]

crucifixione & fepultura continentur ;

lig

!

Ie,

neque itidem in Komano , ceterísque

U*I

Orientalibus Symbolis defcentum ad

j dïg

P

um

QUi

Inferos pr&termifTum videri, qui in fe-

pultara

comprehenfus

intelligitur ;

n

'u

iwin u

quemadmodüm enim Chri(ti Corpus ad

i

locum fuum defcendit , ad terram

:

'

b

fcilicet ,, quilocus eft corporum; ità

Mi

ejus Anima ad animarum locum de-

ho d

fcendit,ad eam nimirüm inferorum par-

r

tem, in qua San&orum animz veluti

d

captivae detinebantur,ut eas illinc eri-

n Dl

peret, & triumphator fecum unà fübli-

MUAU

mes in Coelum duceret,

Nl

Corpus Chrifli quievit in fepulcbro, Aninia de-

|| o

jJcendit ad inferos, Divinitas cum Corpore

j il

€9 Anuima licet fejunclis bypoflaticé fuit.

unitaex D. Tbooma,

l fj ;'l,.Jl

Itaque corpus Chrifti quievitin fe-

Wü Prfg:

J

l

h)

pulchro, anima defcenditàd Inferos ,

T

T

Divinitas veró nequeà corpore, neque

"]U

Oüb* ]

ab anima. fuit fejuncia, fed cum iis ,

1

JJ

j

licét feparatis hypottaticà unioné con-

"LL

jungebatur; quod: egregié probat- Di-

vus Thomas 3. par. qu, jo, art. 2. ubi

u r

ait

j

338

Sabbatbum San&hum.

ait, donum, quod per gratiam Dei con-

Ám:

ceditur, fine culpanon revocati ;ac pro-

hii

n^(

pterea, cüm nullain Chrifto fuerit cul-

M 6! [

pa, fieri non potuiffe, ut in illius morte

nf

folveretur unio hypóftatica, & Divie«

i

nitas à carne fepararetur, prafertim

a,

cüm unionis gratia maxima fit, & ma«

Ms

ximé permanens ; E/efiam magis perua-

quii|

nens ex fui rationt, quia bac. gratia vrdina-

T

£ur ad. smfonem. per[onalem , gratia . autem

hia

adoptionis ad. quandam . umionem . affeciua-

( n

lem 5 €$ tamen videmus , quàód. gratia adop-

[

ztionis nunquam . perditur. [me . culpa. . Cim

Qint,

igitur in Chriflo nullum. — fuerit! peccatum,

Wlïf ll

impo[fibile fuit, quód folveretur. unio. Divini-

d t

tatis à carne ipfrus,

Et ideo ficut ante mor-

huj

tem caro. Chrifli. unita fuit. [ecundam perfo-

m in

nam €3 bypoflafim Verbo Dei, ità €$ reman-

ln

fit unita pofl mortem, ut fcilicet uon effet. alia

( l

bypoflafis Verbi Dei, C caruis Chrifli. pofl

(kdii

mortent,

Idem S. Doctor eandem con-

lr

Y

firmat doctrinam in 3. fentent, dift, 2 r.

Wil

l

u. r. art. .. Quod fiin morte Chrifti

D

ivinitas à corpore non fuit feparata,

fib d

docet$. Doctor ead. 3. par, q. 5o. art.

BWT

3. multó minüs ab anima fuiffe fejun-

ani

H

Sabbathum: San&um,

339

J

A

M

l.

Gam : 4nima unita eft Verbo Dei imme-

n

!

di«tias, C per prius, quàm Corpus, cüm. cor-

L

i

2

t

lt

pus [it unitum. Verbo Dei inediante. Animá.

Cs ergo Verbum. Dei . non fit. feparatum in

! j fo*

1orte à corpore, multó minüs (eparatum 2fl ab

paita

!

anima.

Qua propter in Catechifmo

!

j

l

S. Tridentinge Synodi ad expofitionem

hi lt

quarti Articuli habentur hec verba :

D

M

n

d ul

Quare cim Jefum mortuusn e[fe dicimus , id

fianificamus , ejus animam 4 corpore divifam

! DI

effe5 ueque tamen concedimus Divimitatens

LT

fejunclum à corpere ; quin potits. conflanter

i, n

credimus , €9. confitesur , animá ejus 4 cor-

jam,

pore divifá, Divinitatem tum corpori in Sepul-

ii D

chro , tum. anima apud . Inferos. conjuncdam

r2

femper fui[e.

Refert Cardinalis Pallavi-

p p

cinus in Hiftoria Concilii Tritendini

i

lib. 17. c, 6. num, 6. Religiofum quen-

"T

dam hominem , nomine Amantem ,

TT

Ordinis Servorum B. Mariz Virginis ,

gt t

Epifcopi Sebenicenfis Theologum ,

;M;fþz.l.l

quód in Seffione quádam affirmaverit,

cülh?l

j

in morte Chrifti Divinitatem à corpore

[

fuiffe divifam , palinodiam, recantare

T

v

coactum & Hiftorie Concilii Tritendi-

La

nià Paulo Sarpio conícripte nuperri-

Ü

2

mus

Sabbathbum Sancum.

340

mus Scholiaftes Petrus Francifcus Cou-

íinl

rayer tom.2, pag. 234. num. 31. quam-

panis,San

vis Pallavicinum audacifané, fed mi«

a d

Juscon

nüs felici conatu fufceperit refellen-

dum. eafüperre cum eo haud gravaté

i

"

confentit,

TO O

15, I

Sauguis triduo illo, quo corpus Cbriffi jacuis

bt Y

in Sepalebro ,. unitus. fuit bypoflatice

fb

verbo Dei.

qu:madn

N

Quo tempore Chrifti corpusjacebat

nias C

p

infepulchro , ejüsque anima ad Infe-

h

LA

ros defcenderat, diximus neque à cor-

Ti

|

f

pore neque ab anima fuiffe Divinita-

tem feparatam. Utrüm veró Sangui-

fac d

ni, qui in Paffione effufus eft, con-

qitols

TT

jun&a fuerit, antequàm Chriítus re«

vivifcens Sanguinem illum in fuum

€orpus receperit; feu, quod idem

lia

hn d

eft , utrüm Sanguis triduo illo Hy-

poftaticé, unitus remanferit Verbo Dei,

L

lm

gravis in Ecclefia fuit controverfia;

A

quam ipfiexpofuimus tom, 2. de Cano-

nizat, Sanctor. cap. 30. num. 4. & fe-

quen. Verüm: poftquàm definivit S.

(

Tridentina Syuodus Seff, 13, cap. 3.

euc

Tejlar |

m

Sabbatbum Santdun. '

341

i

effe in Euchariftia Corpus fub fpecie

J

a

panis,Sanguinem füb fpecie vini , & ani-

)l*l ]

mam füb utraque fpecie vi naturalis il-

H

T

lius connexionuis et concomt

tantiz, quà

u

lg

partes Chriti Domini , qui jam reiur-

rexit ex mortuis non ampliüs moritu-

rus , interfecopulantur, cümque du-

hr,*a [7]

bitari non pofílit, Sanguinem veram

ii

fuiffe Chrifti partem, ftatuendum elt,

uemadmodüm Corpus, quod huma-

vt

nitatis Chrifti pars fuit, Verbo fuit con-

d h

jun&tum ,. ità Sanguinem ejusdem Hu-

manitatis partem, quíque rurfus in Re-

lu

[inrs

furrectione affümendus erat , eàdem

plané ratione Verbo fuiffe unitum, ut ,

p

d,üt

qui hodie hujusmodi doctrinam nega-

ret,erroris effet omnino accufandus.

jl

n

Auiita Chrifli per effentians [uam. de[cendit ad

y

ll

Ur

fiuum . Abrabe , uen tamen per. efentiam [u-

am , fed per. fzum effe&um . defiendit ad

Infernum.

Durandi rejecla opinit,

Mf

Ti

i

Vl

Nibil acerbi fenfit. Cbrifius iu

luferis,

TU

iil

Quibus ità confítitutis , quasdani

ib

l

p

breviter proponemus quzftiones , quz

m

3

e

341

Sablatbum San&ym,

de animz Chrifti defcenfu ad. inferos à

[fros.

Theologis agitari folent.

Prima eft, u-

E

trümanima Chrifti fübftantiali praefentià

'ponden

uir

fuá an fuá tantüm potentiá & operatio-

nein omnem Inferorum locum defcen-

poreüm

derit. Durandus in 3. fentent. Diftinct.

n

22. vult, Chrifti animam ad Inferos

0al

Win

defcendiffe fecundzm effetin Ed operatio-

nem, quam in ilo divinitas , [rve anisa Chri-

htU

EU

fii fit operata; cui tamen affentiri nullo

(

jf

f

Chriftus enim veré

k

D

v

pado poffümus,

& reipíà defcenditad Inferos , quo fa-

trdn

Cum eft, ut ejus anima illic prefens

dime

fuerit. Quamobrem D. Auguf(tinus ep,

D

99. Secundum , inquit, creatuwram eam,

ii

quam ex quodam tempore. [u[cipiendo ma-

hii

nens Deus bomo factu: , efl , bot efl. fecundimm

idly

eniinam eum fuiffe apad. Inferos aperté Scri-.

tdiqu

ptura declarat; (v per propbetiam pramniffa ,

Itb

et per Apoflolicum intellechum fatis expofita,quá

Tton,

didum efl : Non derelinques animam meam

[ianm

in lnferno, Id ipfum docuit Lateranen-

Me r

lr

fe Concilium fub . Innoc, iil. in Cap.

Firmiter de Summa Trinitate & Fide Ca-

CUT

tholica. Confentiunt "Theologi; qui

bf

illud etiam quarunt , an defcenfus a

elient

Inferos

Sabbatbum San&lum.

343

U 1

V

Inferos gravis Chrifto fuerit & acerbus,

Nihil acerbitatis Chriftum fenfiffe re-

f

Ípondent; tum quia ,

qua anima a

ïOþfïfIr

fit,à cor-

T

omni peccato pura & integra

pore fimul ac fuerit fejuncta, nihil am-

[iti

pliüs poteft pati ; tum quódfi , retar-

Lt

dato ad Coelum afcenfu, quidpiam mo-

!

"

LU

leftie Chriftus accepiffet, multó fane

nyUr.

graviorem accepilfet moleftiam in-illo

if m

quadraginta dierum fpatio , quod in-

nv

ter Refürrectionem & Afcenfionem in-

o

terjectum eft; quod àn

emine adhuc

didtum effe comperimus , üt no

tatSyl-

p

m

vius in 3. Par. D. Thomze Quaft. 52.

L

art, r. ltaque Catholicà veritate con-

n

ftabilità, quód anima Chrifti fübítan-

|[nia

tiali prafentià defcenderit ad Inferos ,

g

reliquum eft, ut queramus, an in o-

T

mnibus inferni locis praffens fuerit. D.

Thom.5. qu.«2. art.2. refpondet, Chri-

nhni

TL

fti animam per effentiam fuam defcen-

d

diffe ad illum Inferorum locum , qui

Limbus dicitur , feu finus Abrahz, ubi

|

; ]

:

(

[

Patriarche & jufti ante Chriftum mor-

n

tui detinebantur; non autem per fuam

ii

effentiam , fed per fuum effe

&um de-

ïg]tt" d

4

Ícenditle

p

944

Sabbatbum: Santlugz

Ícendiffe ad infernum , ubi perpetuis

d

peenis reprobi addicti funt , & ad pur-

yerei

gatorium, quoanimz conje&e fuerant

N [

eorüm, qui arnici quidem Dei mor-

gt

Pionm !

tem obiérant, fed nondum temporali-

bus pceriis Divinz juftitize fatisfecerant:

T

& reprobosquidem de eorum incredu-

lul

litate & malitia coarguiffe , qui veró

m

in purgatorio erant, iis fpem dedilfe

almod

Sudor

confequendz gloriz,

& at

Quid contuleriz. Iufforum. amimabes. defieuftu

Quxitd

€hrifíi ad'inftros ?

d

!

t

Secunda quzftio eft, quid juftorum

dl

apimabus Chrifti ad inferos defcenfus

contulerit,

D. Auguftinus epift. ad

Tondtm

Evodium fe id nefcire fatetur: «lisjuflu,

[f

qui in finu Abrabe erant,cim ille ( Chriftüs) in

d.

Infernum defcenderet, nondum,quid contul ffet,

(f

inveni , à quibwu eum fecundàm beatificam pra-

qu j

ftntiam Divinitatis fuc nunquam video receffiffe.

p

Verüm lib, 2o. de Civit. Dei cap. rs.

txdtfn

Ícribit, eorum animas in Inferno, id

vt

t

eftin Sanctorum Patrum Limbo, fuiffe

ab omni prorsiüs poena fensüs exemptas,

tf

acerrimo tamen inde abeundi defiderio

nj

eiuc

Sabbatlom. SanGat,

0845

l

/)

eífe incenfas, ut Paradifi gloriam affe-

JUCI

querentur,

Non ab[urde credi videtur, ati-

;

d

Uil

tiquos etiam. Santios , qui

vetturi. Cbrifli te-

Ls

nuerunt Fidem , loca quidem à tormenti i«

]M

F/-.

piorum: vemoti[Jimis , fed tamen. apud iuferos

i

i

A

f

fuiffe, donec inde eos Sanguis Chriffi & aà e4

It

"l

MY

loca defcenfus. evuevet,

Quz quidem vi-

x

Jl

)

Ü

]

i

am aperiunt ad refpondendum, quent-

mf

admodüm communiter refpondetur,

Sandtos Patres , etfi ab originali labe,

& oini peccato actuali, atque etiam

t n

omni reatu poenz pro peccato aduali

liberati effent per- Fidem Chrifti, non

if

J

fim

tamen à reatu poenz originalis peccati

abfolutos fuiffe» propter quem reatunt

deris

nondum humane Redemptionis per-

i

foluto pretio

, àvita glorie exclude-

p ln

u

bantur: eo prorsüs modo,

quo fideles

Chrifti per Baptifmum à peccatorum,

d

que in fe admiferint , atque etiam à

ï-u:(.*.w;'f-

-

pecca

riginalis reatu, quantum ad

WM p

f

exclufto

À

nem pertinet à gloria, abfol-

vuntur, adhuc tamen remanenc obliga-

[

j

ti reatu pecceti originalis, quantuma

i

neceffitatem moriendi. "Quapropter fi

qu

"i

ndum

DA

Sanci Patres in'finu Abrahe no

j u9

$

erant

"

|

346

Sabbatbuia SanGum."

4

erantà peccati originalis reatu liberati ,

jggit

Chri(ítus defcenfu fuo ad inferos duo

n pUCl'O[

illis contulit beneficia; alterum , quod

gimli [

iis beatificam vifionem attulit, in qua

UM

fumma hominis beatitudo pofita eft; al-

enim ul

terum , quod eorum animas ex illo lo-

f

coliberavit, üt optimé de hac re tota

B

difputat S. Thomas 3. par. qu. 52.art. s.

Ti cot)

tum, di

An Chriflu. liberaverit animas in purgatorio

detentas , 7 pueros non. expiatos à pec-

hni

f

cato originali,

pl

Tertia quaftio eft, an Chriftus de-

us d

Ícenfu ad Inferos animas in purgatorio

hm

detentas, & puerorum item animas li-

[

) ltgi

beraverit, qui e vita erepti effent, ante-

M

quam iis remedium illud eífet adhibi-

tiwifi

tum, quo originale peccatum deleba-

[ mgm

tur. Quod ad Purgatorii animas atti-

Ti

net , docet S;. Thomas loc. cit. art, $.

u

eas fuiTe liberatas ; quze divinasguftitize

Q0) af

jam fatisfecerant, & nihilin iis eratre-

T

liquum, quod purgaretur; utietiam il-

fitei

las, quz pio quodam erga Chritti Paffi-

Ti

onemaffectu meruerant,ut defcendente

oralibus

ia

Chr?ito ad inferos pqenis temp

l

Purga-

Sabbatbum San&lum.

347

li

Animas ve«

i

Purgatorii abfolverentur,

j

ró puerorum

, qui cum peccato Ori-

a

ginali obiiffent, idem S. Do&or loc.

cit,art. 7. negat fuiffe liberatas. Eos

enim Chriftus liberavit , qui fibi per

H

lil

Fidem & Charitatem effent conjundti;

j

i

Pueri veró, quiliberi arbitrii non fue-

l

H

rint compotes , nec per fidem paren-

hg

tum , aut peraliquod Fidei Sacramen-

tum à peccato originali mundi e(fent ,

ije

filii erant ire, & vafa contumeliz, Qua-

propter Africani Epifcopi in Sardinia

fs d

exules in Epiftola Synodica fcribunt :

Emi

De paryulu indubitanter tenenda Catholice Re-

iil

ligionis. regula veritatu , quia parvulw , qui

-

1

bepizatur , gratuiá Dei Lonirate (alvatur :

T

qui verà fine Baptifmo moritur , propter pecca-

a

Ea-autem dam-

tum originale damnatur,

ii

natio cujusmodi fit, & an pofitain eo

TM

fit, ut Beatitudine tum füpernaturali ,

i

tum naturali careant, omni tamen poe-

náfensüs vacui; an veró eàdem privati

t |

gnh

fint beatitudine cum levi quadam poe-

jb

na fensüs, etiamnum inter fe Fheologi

ii

diíputant.

]

i

Peé

4n

1]

348

Sabbathum Sauclum,

n Chriflusaliques. ex veteribus Philofophis

if a

defiendens:ad Inferos hberaverit.

g

Ultima quzftio eft;an Chriftus defcen-

n

ens ad inferos veterum . Philofopho-

ïum nl

rum quosdam inde eripuerit. -Sed fi

um n

inin

illi in damnatorum Inferno detineban-

tur, Catholicá Fide docemur , :nullam

(dii

effe ininferno redemptionem.Ne ipíos

ln

quideminfantes, qui cum peccato ori-

quii

ginali-mortui effent ; modó oftendi-

hus

mus à Chrifto effe liberatos,

Quam-

atin

Ti u

obrem ne commini(ci quidem rationes

ullas poffumus , cur affirmemus, ere-

Chnfun

ptos ex Inferno eos fuiffe Philofophos,

diit.i

iif

qui illuc conjecti effent, vel quód nul-

Jam in Chriftum fidem habuerint , vel

T

fi'quam Fidem implicitam habuére,

ft, w

nullam conformitatem habuerint ad

mánj

charitatem Chrifti patientis, üt ait D.

Midia

"Thomas loc. cit. art, 6. Toftatus Pa-

Matm

radox. $. cap. 132, putat probabile ,

WMis d

Socratis, Platonis, Ariftotelis animas in

LE

Sandorum Patrüm Limbo fuiffe,quód

atl

implicitam in Chriftum Fidem habue-

feth

rint, & integram à gravibus peccatis

G

hrifto

d

vitam egerint , atqqe inde'à C

LI

foifle

Sabbatbum San&unn,

349

]

]i

fuiffe ereptas.

Ex quo Satis rationalile

l

videtur , quüd anim& Socratu ; Platonis , d

ls

Aviflotelis , fimiliámque Pbilofophorum ad Lim-

"

ä;»

ia

um morte ipforum defcenderint. , poftea autem

I

z8

cum Chriflo - Refurgente inde àu etbereas a[cen-

ld.

derint manfiones, His quippe vita fludiofa erat,

Aln

C vitia cafligabantur ad. unguem , nequid in-

Mi

bone[lum eis accideret ,

acutisfime advertebant.,

iri

Quod fatis colligi datur , fí. eotum dicla & fa-

(

&a. ex bifforiis Philofophorum adyertamu Ni-

(

cetas in Orat. 42. S. Gregorii Nazian-

TR

zeni narrat, Platonem, ubi primüm

T

Chriftum in Inferno. predicantem au-

divit. in eum credidilTe,

cam diu an-

fph

j

tea vitá funtlus à. Chriflauo quodam maledittir,

convicisque at improbse. dv impins. laceratus

j d

ld

effet , no&u ad conviciatorem fuum. venit, bo-

d

minémque. accifavit , àt. inique in ipfum ma-

At

ledidis ince[fentem; — Ego enim , inquit , wie

fsl

peccatorem effe baudquaquam . inficias ivero ;

Y

h

verüm cüin Chriflus in Infernum de[cendit , ne-

i

j

mo ente me ad. Fidem. accesfit,

Sed hec

funt fomnia & deliramenta; non quó

j E,qh

u

y

fieri non potuerit, ut quidam ex ethni-

!

yWd

cis falvi fint per Fidem faltem implici-

tam divine providen

credis

r

derint

f

h

E

350

Sabbathum SanSum,

$

derint, Deum elfe humani- generis li«

jninp

P Pl]ll

beratorem fecundüm modos fibi placi-

tos, aut per Fidem adventüs Chrifti

il

peculiari . revelatione cognitam , qu&

HO'?(IS ]

doctrina et- D. Thomz 2, 2. quxt. 2.

i

art; 7. ad tertium; " fed quia incomper-

T

m

la

tum omnino eft, eos Philofophos ejus-

g

amodi Fidem habuille ,^ quos alioqui

Aiekd

conftat recdié fcripiffe, non recté vixi-

g

dul

fe, Bellarminusloc, cit. cap. t s. in fine

Nicete hiftoriam tanquam fabulofam

Ts

& commentitiam explodit.

Petavius

qunir

autem loc. cit, cap. 17. num. 13. appo-

gt (

fité ad hanc rem : Quamva , inquit,

qraum

ial

nonnulla preclare ab il didia fadláque legan-

fur, qui videntur indwia multarum effe ina-

atb

gnarámque virtutum , tamen C ipfa non. ex.

Jcnts,

pre[Ja ,: neque falda erant , fed adumbrata , dv

i aj

ad verborum [peciem effia , tum multà pla-

Ciriloa

vibus iísque certis. &v turpisfimu. flagitiorum

tsefe

motit. dedecerata fordebant,

Et Thomafi-

nus loc. cit. cap. 9. infine: Nil tutius,

Mi

Wil

ait, nil fapientie && fabrietatis vegulis accom-

j

modatiw , quim communi Fidelium [enfui ev

vreduliati adbavefcere , - liberatos. flicet 4

[

Qliäq

Chri/fo non Philofaphes , non quossutique. alios,

!

Kal

nj

S«bbatbum. SanClum.

351

j

l

nifiqui in gratia &* amicitia Dei à vivis excesfif-.

i

Pulchram Calmetus -Differtatio-

j

fent,

1

nem edidit, num ethrici, quibus: Lex

bl

Moyfis ,. aut Evangelium incognita

U

x

mä

füére, potuerint zternam falutem con«

Icmlpa

fequi; & oftendi

t; Sanctos illos ante

lts

legem Moyfis ,

uta Seth , Noé; Mel-

p

chifedech , qui Fideilumine-Deum co-

vl

us

gnoverunt, & puro religiofóque cultu;

fith

& innocentià vite coluerunt ; -falutem

WT

zternam adeptos , Philofophos vero ,

ts

quinaturali lumine Deum habuere co-

gnitum , tantóque beneficio abufi ejus

r

itg

opem non implorárunt, fed fcedo ldo-

T

lorum cultui ad hz'ferunt, corruptísque

—

moribus fe commaculárunt, inter quos

mjl W

T

Socrates, Plato, Seneca, nequealu-

suid

tem aternam confecutos, neque à

Chriíto ad Inferos defcendente. li

nl

"

ber a-:

J

tos eífe,

Ts

E

Diferitur de RefarreGione. Cur de ea ferme

j

injiciatur. Totius reliqui bujus Sermouis

d

jl

diflributio in quinque partes.

Quidquid hadenus de Chrifti de-

l y.,kylllU

fceníü ad Inferos differuimus , egregié

"

j

Uarez

352

Sal:lmtbum Santiun

[

y

i

Suarez perfequitur tom. 2,par. 3. difp.

d

43. fect. 1. & fequentibus, quarum in

poftremaanimadvettit;tamdiu animam

Chrifti apud inferos permanfifIe, donec

T

in Refütrectione denuo córpori jurige-

retur,-- Quantum veró temporis inter

g,

at

mortem '&. Refürrectionem elapfum

fit, mox examinabimus,

Cüm enim

ilre n

in. Sabbathi Sandti ceremoniis Refüur-

L

g

redtionis celebretur: Myfterium, poftu-

uatri

lare videtur inítituta- fermonis noftri

L

[

j

AW

AR

ratio, ut de Refurre&tione quoque ver-

d

ff

bafaciamus. Atque, ut ordine aga.

mus, tractationem omnem in quinque

fu. :

capita putavimus dividendam.

Primó

gudm d

veritatem Refurrectionis demonftrabi-

m

mus;íecundó de tempore & hora,

(

quà Chriftus revixit, differemus ; ter-

lum ; t

tió ejus circumftantias

"

afferemus ;

fl

quartó de qualitate Corporis refurgen-

t lg

tis agetur ; poftremó de iis, qui refur-

n r

rexerunt cum Chrifto , fermonem

habebimus,

b

u

W H

Itb

Ratie-

Sabbathuia San&um.

353

4

NiUy

Ratienes quiique ex D. Tboma , quau-

n

obrem opus fuerit, ut Chriflus

a

revivifceret,

n

W

-

Divus Thomas 3. par. qu. $3. art. T.

i

probat, neceffarium fuifle, Chriftum

gimr n

VA

ex mortuis refürgere, r, ad Diving jü-

&|

ftitis commendationem, ut, qui fe us-

j

f

a-—

que ad mortem crucis humiliáffet , ex-

Wi

h

altaretur à Deo usque ad gloriofam Re-

du

furre&tionem.2. ad Fidei noftra inftru-

g

&ionem, ut per Refurrectionem Chri-

It

fti Fides noftra de ejus Divinitate con-

line

firmaretur. 3. in noftre fpei folatium,

,

lm

quia dum certó fcimus, Chriftum revi-

a

»

xiffe, ipfi fperamus & nos refurre&u-

du

ros. 4. ad informationem vite Fide-

n

lium ; nam quemadmodüm Chriftus

m

refürgens ex mortuis jam non mori-

r

tur, ità nos mortui peccato , vivimus

lls

Deo. Poftremó ad noftrze falutis com-

fs

plementum ; ipfe enim rediitad vitam,

ut poft Refurredionem fructüs Paffio-

nis fue per Apoftolorum pradicatio-

nem nos faceret compotes,

De

Ih

Sabbatbum SanQum,

y

354

qg][ Smfw

De Chrifli Refurreclione Oracula ex

Sacris pagimir.

j M

