Gi120-2

—

OEU

LE - d

U

A

o

5«

*

| -

:

|

T

- À

i

"

5

;

;

j

"k

j

;ï;t

:

u

f

M

:

Tv

12

A

ü

us

T d

*

x

:E

A

2

X

Pa

3

x

:

AE

&

E

M

a

P

L

Q

b

g

iO

75

k2

v

^s

:

Ts

g

b

"

Yi

4

u

72

d

D

2

d

E

[

LL

M

E

74

s

:

A

2

d

Ed

?:

E

$x

E

:2

E

3

3

n

ts

*

,

MC

3

TA

»x

u

:

z

s

"w

g

z

s

i

LR

Vil

Sincnel

bj

»J

C»: -

U n oA Dþä/h/" ?

^UA.*

j

?

NI2S511923357. 021

LEULLERDEL EEE

«

UB Tübingen

^ l*'u

E

1]E

l

»i

RA

a

du

t- "

.l

i

|

X

s

Aïäm:m

COMMENTARII

)

THEOLOGICO - HISTORICI

DE FESTIS

.JESU CHRISTI,

D. MARUE Vs

SANCTISSIMO D. N.

P.

M

BENEDICTO XIV.

NUNC VERO LATlNITATE DONATI

CONSCRIPTI,

MICHAELE ANGELO

de GIACOMELLIS,

EX INTIMIS AUCTORIS CAPELLANIS

ALM.E CONGREGA TIONI

MAJORI .ACADEMICAE

B. MARLIE V.

AB ANGELO SALUTAT E

MOLSHEMII Axwo MDCC XLVIII

IN STRENAM OBLATI

Pans ll

[

u

4ergentorati, Imprimeb. Simon Kürsner , Canc.Typ

j

o H d n d Ui E -——r —— —— — — —]

—

EXA

w—RE3L— — c

p — ——

——

— L

MoEES

—

XIDILTTLLcUmE E

N

:

w- - S&Uu&/

n

ä.kw( N

af

CH.»]

,

REVERENDISSIMO,

PERILLUSTRI,

AC

PERQUAM GRATIOSO

DOMINO

D.JO. BAPTIST/E

KENIZINGER

EQUESTRIS ORDINIS S. JOANNIS

HIEROSOLYMITANI

COMMENDA

RUM ARGENTIN/E ET SELESTADII

COMMENDATORI INFULATO, EJUS-

DEMQUE ORDINIS PER ALEMAN-

Ni&M VICARIO GENERALI

&c.

&c.

Almx Congregationis

Academice Majoris Molshemianz

Sub titulo

B. MARLE VIRGINIS

AB ANGELO SALUTAT/E

"

PRJEFECTO

DL

Relzquque Dominis

2

i

W

DD.SODALIBUS

þ&

i

CONFOEDERATIS

IN MAGISTRATU

IN.

CONSTITUTIS

?

jr rj

dietur L

z

f

B

j

$

J.

5

i

dicofgs,

ARU

dedicat

TocirPer

€3 coufecrat

Qro o

krgl, Y

ummhus Q

Bb ermel

Quidi y

Congregatio Major

QUi disdy

Tib) ]U

Molshemiana.

MU

Doni

H

u

n

9

Ll

H

AAAAAA

i

*

$1

i

2

$ L $ $

2 $* $

$ i.

? $* $£

:

EMTI

|

M

M FERIA SEXTA

Qu

PARASCEVES

Cur. Feria [eocta mojoris Hebdomade

dicatur Feria feocta in Parasceve.

Kïf*&'

KR

SGXE quo hactenus die lo-

& cutifumus, isferiaquin-

7Y

Ed

--

ia

as

n

ta in Coena Domini ap-

þl

pellatur. Nuncadeum

N

Z« diem fermonem no-

m a

RRE A CL

«552 (trum convertimus, qui

d

vocatur Feria fexta in Parafceve, cujus

G*W

origo nominis ex eo deducitur, quód

Hebrxi, ut Sabbatho mfequentl ab

omnibus curis vacui , omnibüsque ne-

gotiis expediti effent , edulia, & quid-

quid fibi opus erat , hàc die parabant'

j qui dies ab Apoftolicis usque tempo-

fga IOM

' ribus JESU Chrifti Paffioni & morti

Shmyan commemoranda

deftinatus fuit, lta-

A

que

z

Feria fexta Para[ceves,

E

ue, ütinftituti noftri ratio poftulat ,

! Qr, 0

primüm de Chritti Domini noftri Paf-

ibl

fione & morte , quantá poffumus bre-

u

vitate & perfpicuitate dilleremus , to-

—

1 S'EHü

tiüsque rei tractationem in quasdam di-

Dd

videmus partes.

lum

n

Narratio ex . Evangelto a. traje&a gorrentis

Qrat

Cedron ad fadorem fanguinis in borto ,

que eft prixia pars Pa/Jionis

fti, d

-

Df

AT

Chrifii.

Y

Dic&o hymno , feu Cantico illo, de

fim

i

quo fuprà verba fecimus, torrentem

D

Cedron trajecit Jefus cum Difcipulis

pin,

fuis, venitque ad Montem Olivarum,

W

A

ubi. de Paffione fua, de Apoftolorum

fuga, ac de fua Refurredione omnia

Ws

W

predixit.

Cümque in locum quen-

W ]

dam perveniflent , qui appellabatur

Vi

Gethfemani , ingreffus Jefus in hortum

Tf

At

difcipulos remanere juffit, dum ipfe ad

E

orandum pergeret : addu&ísque fecum

k

lii |

Petro, Jacobo, & Joanne, tedio ca-

Tet

ptus magno in mcerore coepit effe, &

qi

Wi

pavore : tum ab ipfis ad jactum lapi-

f&

tl

dis càm receíliffet , in genua provolu-

Mope

ms P

j

Fería fexta Pararcever.

3

du

tus, oravit Patrem , ut, ei fi liberet:

f

à fe illum Calicem amoveret; ità ta.

MURU

!

men, ut non, quod ipfe peteret , fie-

fb

ti vellet, fed omnia ad arbitrium Pa-

Q

tris voluntatémque referret.

Deinde

humo erectus, difcipulos fomno captos

i ii

deprehendit, quos ad vigilantiam &

T

orationem cohortatus , iterum , ut ora-

L

ret, ab eis feceffit, eàádémque plané

obfecratione idem, quod modó dixi-

mus, a Patre precatus eft. Ciimque

ilb

fe iterum ad Difcipulos contuliffet ,

» Arttit

eósque invenilfet fomno itidem confo-

D

pitos, rediit illuc , unde venerat; ac

tl

tertió in eundem plané modum easdem

prloh

(re at

preces ad Patrem tundenti adfuit Anga-

lus é coelo, qui pavore jacentem ere-

m qi

xit, Delapfus denique in quandam

pl

veluti agoniam , longiüsque & vehe-

us

mentiüs orationem Íuam protrahens ,

dj

fanguineo coepit fudore perfundi, cujus

geiti

veluti guttx iü terram decurrerunt.

) Ikdi(]i'

Tertió demum rediit ad Difcipulos ,

jpit 6[[35:5

quibus dixit, ut dormirent ac quiefce-

Ampa

rent; fibi jam horam adeffe, eímque

TA

Quares-

)

propé effe, qui fe prgderet.

mius

4

Feria fexta parasceves.

mius elucidat.

Terre San&z lib. 4;

g

Vil

Cap. 7. tom. 2. etiamnum demonftrari

aitlocum, ubi tres illi Apoftoli con-

[j

ftiterunt, quó pii Fideles devotione

"a

duc&i fe conferunt: & Cap. 9. locum

[

ipfuni defcribit, quem Fideles pari,

fri[iiï

quà locum , übi feceffit Jefus, ut ora-

D

ret, pietate venerantur.

3t)

Iuj

De Chrifii tedio.

u

De Chrifti tedio & moerore ità Mat-

iim

thaeus cap. 26.

Tant ait illis (Jefus A-

D]

poltolis) Trifis efl auima mea usque a

[iim

anorten, Marcus Cap. 14.. Et a[[amit Pe-

fani

trum , €9 Jacobinn, C9 Josumem [Jecum.,

w

€9 cupit pavere C5 tedere , €9 . ait illis : Tri«

trgi

füis efl anima mea usque ad mortem, Et Lu-

T

cas Cap. a2. E fa&hus in agania pro-

duf

lixiis orabat,

TTj

Verus fuit Chrifli maror.

Pulcherrima D,

hn

Thoma Doclrina de anixi. motibus in. Chriflo.

(

Quomodo concilientur e4 de re "veteres

0

Patres ex Thboma[]020,

a

Vero moeroris & triítitie fenfu JE-

fum Chriítum effe commotum, lucu-

W

hi

1:93.

«

lenter oftendit Auguüinus in Pfa

cujus

-

1

$

Feria. fexta Pamfaiew:.

ii

cujus ea funt verba fané. pulcherrima :

d

Triflitiam fic a[fumpfit, qu0modo carnem. No-

l

lite enim . putare, quia boc dicimus non fuiffe

s ünin

zriflem. Dominum : $i euim boc. dixerimus ,

|

W

E

hM

quia non erat triflis, cum Evangelium dicat ,

s

ls n

triftis eftanima mea usque ad mortem;

K to

ergo €9 quando Evangelium dicit , Dormi-

vit Jefus , uon 'dermivit Je[us; €9 quando

^

Evangelium dicit , manducavit Jefus; non

D

manducavit Jefus €$c.. Quidquid ergo de il-

TO

M

l

lo fcriptum eft , fa&uns eff , verum efl, Ergo

ii

zriflis fuit 7- prorfus. triflis, fed voluntate [u-

n d

fcipiens triflitiam, quomedo voluntate ]uji-

l .gj'w:fa

piens taAT0ED j quomoda veluntate carnetm ve-

impi H

ran , fic. voluntate triflitiam veram. Olten-

LU

dit Divus Thomas 3. par. qu. 15: art.

r D

4. eosdem in Chrifíto, qui in nobis,

u

fuiffe, fed alio quodam modo apimi

motus & affectiones,

Nam quidam iu

hominum animis interdum motus ex-

þuWMïy

ia

citantur, qui ad ea feruntur, quz cum.

eo pugnant , quod honeftum & licitum

"m

W

eft,

ld veró cadere in Chriftum mini-

]

mé potuit, laterdum etiam uiotus ani-

"]

mi judicium rationémque pravertunt ;.

j

contrà omnes in Chrifto affectiones &

T

"

f

3

appe

6

Feri4 fexta Pavatceves,

appetitus nonnifi ad arbitrium nutüm-

Y

)l

que rationis oriebantur, Sepe veró af-

ii

fectiones & motus ejusmodt non intra

lr

appetitüs fenfitivi fines fefe continent,

Y

fed virationem fecum trahunt ; in Chri-

0s

íto autem humanz nature motus ità

d

intra appetitüs fenfitivi fines confifte.

i

bant, ut rationi minimé obftarent Et

g

ert. 6. affert illa Matthxi verba: Tr//lis

q

*f anima mea usque ad mortem, oftendít-

W

D

que, Chriftum vero meerore oppref-

fum fuiffe : quemadmodum enim de-

ho

&

leclatio divine contemplationis ità per

virtutem divinam in mente Chriíli

f

€ontinebatur, ut nihil ex ea ad fenfiti-

fil,

vas vires pertingeret, verósque dolores

à)

&

& cruciatus propterea Chriftus cum

acerbiffimo feníu pertulerit, üt alibi

It

demonítrabimus; fic cüm in appetitu

4

fenfitivo non modó dolor eífet, fed

*

1]

etiam triftitia, &^ Chriftus quidpiam

A

wel noxium fibi, àt Paffionem & mor.

Ü

tem füam timere potuerit, vel noxium

Wi

€eteris , üt peccatum difcipulorum,

n

aut Judaorum fcelus, qui nefarié il-

us in

(nj

lii

?um -necäruntg inde fit, ut Chrift

vero

^i

7

Feria féxta Parafteves.

t

vero fuerit moerore , fenfibilíque trifti-

d

tia, item ut verüm fenfibilémque do-

TTR

lorem perpeífus fit, Ad hunc igitur

f an,

modum differit Angelicus Doctor. fe-

il

cutus veteres Patres, quorum teftimo-

N OA

nia congerit Thomaffinus Theologico-

Is Qd

rum Dogmat. tom. 2.lib. 4, c. 2, aít-

ülnt !

que n. 8. fententias & dicda Patrum ,

vl

quz inter fe videntur difcrepare , ità

in

concilianda effe, ut, fi qui humanas

r

affectiones Chrifto negent,rurfus aliitri-

m

buant, hi de Chriíto üt homine, illi àt

qinstt

:de Deo locuti effe cenfeantur.

Hinc

affedum fuiffe metu. aut 1nzvore , alii anut-

TU Li';::

dl

unt, alii rengunz 5 nenipe. illi de bourine, bi

de Des verba faciunt.

j d

Si qui veró, cüm

(wn t

de Chrifto loquuntur etiam üt homi-

ne, humanas illi affectiones tribuunt,

j d

TT

aut ab eo abfuiffe autumant ; primo

"T

modo de animi motibus loquuntur,

qui rationem perturbant , altero de iis

T

Mul

affectionibus, que rationis parent im-

perio,

Rur[us mortem timuiffe , de eáque

. o

p

impendente. turbatum ,. triftlatiimve effe , bi

j

eonfentient , illi ciffentiunt : nimirum de pre-

]

J I i

!

(hj

!u/?nio €9 obuoxio , f

atimque. difJipabih pey

[

4

"

[//(2/ 2

$

Feria fexta PQm:ce-vesZ

anentis imperium triflitie [en[u omnes. con[ers

PT

Jiunt; de vebementi €9. Vontumaci , tationts-

d

que franorum impatiente, omnes diffentiunt.

nj

D. Hieronymus de triftitia & moerore

hu

Chri(ti ità fcribit in c. 26. Matthzi:

[

N

j

Coutriflabaiur non timore patiendi (quia ad

d(x:!:J

hec ventrat, ut pateretur , 3. Petrum tii-

nj

ditatis avguerat) fed propter. infelicifruum

I

Jadam, €9 fcandalum. omnium : Apoftolo-

IT

-

vum , Cj rejetlionem. populi Judaorum, Ed

tf

everfionem mifere Hierufalen.. Et cum eo

[

confentit D. Ambrofius in Lucam lib.

10. Cap. 22. Doles erzo , Damine, non tua,

ln

Jed mea valuera , non tuam inortem ,. fedl na-

H

1

Jfiram — infirmitatem ; €9 nos — eflimavimus

ze effe in doloribus , cim tu non pro te, [ed

pro me dolores ; infirinatus enins e$ , fed pro-

pter peccata noflra.

Oratio Cbrifli in Zofto.

)

bt

De Chri(ti oratione. in horto hzec

h

habet Matthzus cap. 26.. Procidit in fa-

fj

ciem (44m orans 9 diceus: Pater mi , fi

T

po[fibile efl , tran[eat à me . Calix ifle; verun-

u

tamen non ficut ego vólo, fed ficut tu C3c;

lh

lierum fecundo ab'ít, €9. oravit dicens: Pa«

hs

H fi n potef bic calix tranfire , nifi

. 8I7 uT5

don

i

Feria fexta. Parascever,

9

L

"n

bibam illam , fiat voluntas tna €2c,. Et ve7

L

Y

liclis illis iteruza abiit, €d oravit , tertio eun-

hs

ia

dem [ermouem dicens, Marcus veró c. 14-

d

Procidit , inquit , faper terram , €9 orabat,.

K l

NI

ut , [ fieri po]Jet , transiret ab eo boras €9

j imä [AL,,

^

dixit: Abba Pater , omnia tibi po[fibilia funt ,

i

transfer. Calicem bunc à me : Sed non, quod

" if

ego volo, fed quod tu. Et Lucas cap- 22.

L

Et pofitis genibus ovabat. diceus ?. Pater fi. vis

| ]'Amx,ïf

transfer. Calicem iflum à me: "veruntamen

l, D l

non utea voluntas , fed tua fiat,

Y

it g

Calix quid fignificet in facris paginis. Trans;

Jiay n

ia u

eat à me Calix ifte, penes Hebraor for-

mula erat. [olemnis in. conviviis, Du-

i gim

m

plex in. Chriflo voluntus

explicatur.

j

Apud Syrosilla vox Ab£a idem, quöd

hh

Pater , fignificat. Quamobrem D. Pau-

i

lusad Rom. cap. 8. — 4ccepiflis , inquit,

ii

Spiritum adoptionis filiorum , in quo clamc-

mus Abba Pater, Àc Hebrzi, qui Gra-

jt PM m:fl

u

cà utebantur linguà, Syriacam vocem

HFM [

Abbs retinuerunt , quà filii parentes fa-

sl

lutabant: quà voce fervis non licebat

dominos fuos compellare , üt obfervat

i nmüfflf'

"

Á $

amy

3e

Feria fexta Parasceut,

ud

Lamy Harm. Evangel. lib. s. cap. 26.

n. 43. Calix in facris paginis ponitur

pCCC&l

pro cruciatu & poena ; lfa. cap. «I.

qu

! K

verf. 17. Pfal, 10, v. 7. Pfal. 74 verf. 9.

Cüm veró Chriftusà Patre precatusfues-

P

Ql

rit, ut, fi fieri poffet , à fe Calix amove-

[

retur: Transeaz 4 m Calix iffe : ad eaut

confuetudinem id eft referendum , quà

g

in folemnibus conviviis ex prafcripto

frts

religionis agitari folitis , plenum vini

N

Bu

poculun: omnibus convivis prebeba«

fj

tur, ex quo omnes in orbem paullu-

lum vini deguftabant; fi cui veró vel

hm

fnhy

non liceret, vel non liberet bibere, is

Tefe excufabat dicens: Tranm[eat 4 iue Ca-

T

lix , üt obfervat Calmetus in cap. 26.

ht

Matthzei verf. 39. Sed illuc maximé

TR

advertendus nobis eft animus, binas

I |

in Chrifto JEfu fuiffe voluntates, divi-

ity

nam, & huümanam ; duos ítem intel-

u

lectus, divinum pariter & humanum,

iü

Nam cum ex duplici conftaret natura,

(iotg

Dei nimirum & hominis, fuan: cuique

J

naturz proprietatem fuiffe oportet, ut

QR

mature diving nihil omnino deeffet ,

Qua

quod Dei fit ; & humana omnibus pr-

ita

l;

[

Feria fexta Barascevet.

:

ial

dita effet facultatibus , que , excepto

fri

peccato, ad humanitatem pertinent ;

IT

quemadmodüm in fexta Oecumenica

i

Synodo definitum fuit fub Agathone

ais

Pontifice , cujus epiftolam in eo Con-

n

cilio recitatam Patres approbárunt, ad-

v

versüs Monothelitaram errores. At-

f

que humana quidem voluntas duas in

m

partes dividitur ; quarum altera ratio-

p

nalis dicitur, altera fenfitiva , quam

commuriem labemus cum czteris ani-

u

yapo

mantibus.

Et quanquam rationalis

tan'üm appetitus veré ac proprié vo-

| iUj

iil

luntas appellarí poffit, interdum ta-

'W[H! m

men etiam appetitus fenfitivus dici fo-

let voluntas: & fané pueri, qui ratio-

v

[

ne nondum utuntur, quadam expete-

re, quzdam rurfus afpernari videntur,

yni, 9

hp

üt cujusque rei vel voluptate trahuntur,

vel faftidio abíterrentur.

Fuit itaque

ubd

in Chrifto humana voluntas , nec ra-

dquud

U[m J

tioualis tantüm , fed etiam fenfitiva ;

U

humaná enim praeditus fuit naturá,

i

TU

l

que raturant animantis complectitur,

quemadmodum fpecies continet ge-

yio o

mus; fenfus autem, & appet tus fenfui

u

p

6

a'

refpon-

33

Feria fexta Parafiever,

refpondens ad perfectionem animantis

H

ertinet.

Porro etíi in Chrifto effet di-

T

vina fimul & humana voluntas tum ra-

a

tionalis , tum fenfitiva ; tamen inter

ht

eas voluntates nulla unquam pugna ex-

Y

Iti5,

titit, nulla contentio ; rationalis enim

5n eo voluntas femper cum divina vo-

]i

luntate confenfit, nec rationali volun-

Y

ii

tate, quatenus rationalis eft, feu qua-

tenus movetur judicio & deliberatione

(

rationis, Chriftus quidquam voluit,

j

X

quin effet voluntati divine confenta-

neum. Quod autem ad fenfitivam vo-

j4

hi

luntatem pertinet, cüm ea nunquam

a rationali diffenferit, propterea inter

q.

fenfitivam voluntatem & divinam fuit

(

h

jn omni re füumma confeníio. Etfi enim

lt

i

fenfitiva voluntas, proprio quodam ac

n

naturali motu percita, ea expetebat,quae

hi

li

[j

fenfüs propria effent, fugiebátque con-

traria, atque inde interdum fieri potuit,

1

ut divina rationalísque voluntas quid-

la

dam vellet ab eo, quod vellet fenfiti-

lm

va, diverfüm ; nulla tamen oriebatur,

]!94

inter eas voluntates discordia: ità eninm

llfm

earum unaqueque moyebatur , ut ne»

Iij

qué

2j

Feria fexta. Parafceves,

13

3em

fs

à

Atl

K|

que rationalis, üt in czteris hominibus

juftis, à fenfitiva impediretur aut retar-

ls |

daretur, neque fenfitivam rationalis vo-

d

luntas reprimeret, nifi quantum fuo

AR

vellet imperio.

Ut paucis concluda-

ii

mus, Chriftus Divinà & rationali vo-

In d

luntate ità fenfitivam moveéri volebat ,

lii a

ut nature quidem fuz ordinem teneret,

[ d.

fed fub dominatu effet rationis, eique

d

in omni re obtemperaret, neque ad-

u )

versüs rationem perturbationem ullam

excitaret.

Haec communis eft Theo«

Ine (

frlinen

logorum omnium doctrina, quam di-

I

fertiffime £radiJjit S. Thomas 3. pat.

J[Op(«

fUl

[

qu. 18. art, r, ufque ad finem, Ad Ca-

rünun )

tholicam Fidem ità pertinet, ut nefas

j t

fit ab ea di(fentire.

Qvapropter Aga-

tho Summus Pontifex in. Epiftola ad

j at

fextam Synodum, Adione fextà: Pra-

exp;tfä:t,g-*f

dicamus, inquit, iu Chriflo duas volunta-

Jl

p

g

zej non contrarias , juxta quod . impii afferunt

j

Haretici , Jed fequentem. ejus bumanam. vos

fü

st

v

:l

luntatem , €9. mon vefiflentem, fed potias [nb-

i

jechan Divina ejus, atque omnipttenti. vo-

RUE

ub

luntati,

Et fané, quod hactenus dixi-

i

ill'

Vi

mus,ipsà Chriíti oratione confirmatur.

1!'

1

tà

Feria fexta Para[cever.

l

Ait enim : Tranfeat 4 sie Calix ifte; &

&ignot

(5 Cüu

rurfüs: Nom ficut ego volo: quibus ver-

bis humanam voluntatem non rationa«

i,

lem, fed fenfitivam exeruit a

E

E[[C ii

que à

morte & Paífione, tanquanm formido-

j

lofa, & nature advería refügiebat.

faqi

Cüm autem dixit; Sed frut tw

fv

l

Vis ;

voluntatem divinam

exeruit ,.

]umi,

quam

communentr habebat

cunr

(amahi

Patfe;

In illis autenr verbis, mom

A

J

d

tnea , féd tua voluntas fiat , rationalis YO«

|

m

Y

luntas oftenditur prorfus cum divina

|. fenk

Trntiat

confentiens, quá monemur de recia

ratione Deum obfecrandi , ut Àà nobis

(orem

mortem prohibeat, & à graviffimis do-

"

loribus liberet.

a

N

4 omnis oratia. Chrifli exaudita fz. — Quid.

intd

dicendum de illa Oratiome : 'Tranfeat.

ter

a me Calix ifte,

ln

Quaftionem proponit idem D.

a.

hom. 3. par.qu. 21. art, 4, num omnís

| ftoti

Chrifti oratio femperexaudita fit à Pa-

|qy

tre; aítque,effe orationem nihil aliud,

i

quàm voluntatem humanam ad Dei

E

|

(uri

vo-luntatemrelatam(; Proindäque

tum-;

dici

À

|

f

Feria fexta. Parafceves,

1$

T

dici orantis exaudiri voluntateni & pre-

i

$

ces, cüm Dei adimpletur voluntas.

OL

Addit, hominis voluntatenr proprié

i, pi

effe eam, qua rectà ratione & maturo

Dam

judicio ducitur; nec veré dici polle,

À t

rios quidpiam velleabfoluté,quod fenfi-

tivà voluntate velimus ; tunc enim vo«

SMH

] Qu

Iumus , non abfolute, fed fecumdzm quidy

d a

concludítque , Chrifti Domini, qui vo-

T V,

luntate rationali nihil voluit, preter-

r

quam quód noverat Deum velle , om-

y Qu

nem licét humanam impletam effe vo-

m

luntatems omnémque item ejus ora-

MO

tionem exauditam effe. Ac verba illa,

(j, n

i

de quibus agimus, expendens, travfeut

àme Calix ifle, docet , fi juxta quorum-

dam Sanctorum Patrum fententiam ità

ub t

intelligenda fint, ut Chriftus fignifica-

] Ti

re voluerit, fefe velle alios Martyres füze

j

Paffionis imitatores fieri, aut fi iis ver«

n d

bis precatus eft illud à Deo, ne timore

i

LU

m

mortis perturbaretur, in utroque fenfu,

ll

r

quod petiit, omnino effe impletum.

il

Si veró ea verba juxta aliorum fenfum

wfp][llhl

u

TA

j

accipienda fint, tanquam fignificantía

Chrifti defiderium , ut à fe Calix . Paf-

g

onis

X6

l

Feria. fexta! Pavafceves,

fionis fubmoveretur , aut per ea Chri-

| TT

ftum petii(Te, ne fibi à Judais Calix

gt

ille traderetur , profectó non id , quod

[ j

oravit, fadum eft: ratio enim obftitit

pwpïfr

u

petitioni; nec voluit, ut ea implere-

tur, illud potiüs voluit, ut de ejus vo-

f

luntate naturali, & fenfu, qui homi-

8piY

nem oftendébat, moneremur.

n

d

Ea oratio , Tranfeat à me &c, fuit fenfti-

—

t

vi defiderü — frgnificatio , nec à rationali €3

i u

deliberata voluntate profe&las ideirco

I

"n exaudita.

f.:Un l.fu

Rem ut paucis expediamus, ea Chri-

ii

Sïkius

fti exaudita eft Oratio , quz à rctionali

& deliberata proficifcebatur voluntate,

1l

quà impleri volebat voluntatem Patris,

|

tv

m

Iurum [ecundó abit , €9 oravit dicens ; Pa-

|

Ter vü, fi non potefl bic. Calix tranfire , ni-

fi bibum illam, fiat vountas tua,

ln

Neque

verÓ deliberatze huic voluntati ea ob-

j

W

ftitit conditio, Si n potefi bic Calix : ne-

que eadem voluntas cenferi poteft fu-

ipenfa, aut non abfoluta propter ea

Ü

verba, Si po/fibile efl , tranfeut à me Calix

lt

iþ, aut propter illa , $i vis , zransfe

er Cá-

it,

lican

2

Feria fexta Pavafcever.

17

l:

licem iflui à me, — Chriftus enim. probé

li

noverat, eam conditionem , Sj noz po«

LU

uj

ll

tsfi bic Calix, mutari nullo modo poffe

b

propter aternum Patris Decretum;

iü i

"

Ü

eámque conditionem , $i poffibile ef ,

l

D

n

aut $i vi5, impleri non polle. Pater

lR

!]

enim volebat, ut Filius pro falute hu-

jrini

mani generis moreretur.

Igitur non

eft exauditum , quodà fenfitiva volune

lt

tate profectum eft, Tran[eat à me . Calix

NU

"t

ifle; quo non abfoluta voluntas , quin-

i l, i

/T

imó ne vera quidem, aut propria ora-

tio, fed naturalis & fenfitivi defiderii

Videatur

mys

fignificatio . continebatur.

Sylvius in 3. Par. D. Th. tom, 4. quaft.

luæir;du:i'&

hii

21, art. 4, ubi egregié fuo more , quz

in hoc & precedenti numero docui-

poin i

n

mus, explicat & confirmat, .

TL

Hifloriam de . fanguineo fudore quidam falsá

"

pietate duéli ex. Evangelio expunxerant,

ia

Ferus Sanguis & Chrifli corpore

PT

manuavit,

H poteäïli*

Ut primam Paffionis Jefu Chrifti par-

a pmpm i

tem abfolvamus , de Angeli apparitio-

"L

de fan-

ne, qui ei addidit animum, &

guineo

,!mtv,if;

18

Feria fexta P ara' ceves,

|

[

nyetti

guineo fudore nunc pauca dabimus,

gtl

Nam in lib. 4. dé Canonizat.

Sanco-

:

rum part, T, cap 26. hoc argumentum

&

fusé pertradavimus. ]Ibi S. Hilarium

endi

n

fecuti obfervavimus, quosdam Chri-

ftianos inani pietate ductos, hiftoriam

ii ini

de fudore (anguineo, & de Angeli ad-

La

ventu ex Evangelio Lucz futtuliffe,

qpit

veritos, ne eà Chrifti hoftes abuteren-

rum M

tur; nefas veró eífe de ea dubitare,

À kinar

|

MT

J

i

quam vetuftilimi Bcclefizs Patres ge-

nuinam & Canonicam compererint, &

ärh'i n

amplexi füerint; cüm prafertim Sancta

| inn

| lm

Tridentina Synodus feff. 4. pronuntia-

verit, integros Sacrz Scripture libros

? tl

cum omnibus fuis partibus, prout in

| y

Ecclefia Catholica legi confüeverunt,

qiw

& in vulgata editione habentur, pro

|

IT

Sacris & Canonicis effe

fufcipiendos,

ftil

Vid. Tillemont, Vita Jefu Chrift- Not.

D

28. Igitur, àt pauló anté diximus, ap-

| Min

paruit Angelus é Coelo delapfus Chri-

| d

fto Domino addens animum : ficut

gt

tnim fe fübjecit poteftati hominum ,

iwi

à quibus Cruci affixus eft, ità fe dolo-

U!

r tradidit, utiisdem fuus animus com-

l

Qj

moves

)

f

Feria fexta Parafceves,

19

i

mioveretur affecibus , quibus quilibet

D ys

pius vir in eiusmodi difcrimine obno-

il

xius eft.

Ità enim fe probavit homi-

M

nem adversuüs futuros de veritate car-

Oa (

nis fuz errores. ' Qiaafi autem divini-

hu

n

tatis in fe habitantis virtute deítitutus

u

& aliquantifper Angelis minor fadus,

Lï

:

1

hi,

opus habuit Angelorum folatio. lte-

(f

|

run i hic dicimus aliquos Orthodoxos

8 0.

hiftoriam de fud^re fanguineo, & An-

i lmp

geli adventu fuftuliffe , quia eo Evan-

rl

gelii loco abutebantur Ariani ad detra-

vl

hendam Chrifti Divinitatem, quafi in

ejus humanam naturam, que Divini-

n

ol

tati unita effet , tarita. triftitia cadere

non poffet.

Sunt aliqui etiam nunc ,

hi

euitt

qui verba illa expendentes, Er fa&us eft

ia p

fedor ejus, ficut gutte [auguinis . decur-

rentis iu terram, proverbio quodam, aut

Wa

i QV

Tb

emphafi dicta opinantur, utamari(fimi

d

fletüs vis , lacrymarámque copia figni-

ficetur. Difputantetiam , fi verus fan-

|

jj

1

j

j

guis é Chrifti membris manavit, utrüm

id miraculo fit adfcribeudum. In no-

l j n

ï,mfd

J

firo Opere, quod modó memoravi-

)

1nus, hiftoriam de fanguineo fudore

Anim

Íena-

[

20

F/eria fexta. Parafcever,

femper Canonicam habitam effe docui-

rns*

st

j

h

nus , omnémque antiquitatem de tex-

tüs finceritate fidem facere; qui veró

"u

€ Sacris Codicibus eam hiftoriam ex-

g ql

punxerunt, nor

(

l

!l

lià eos ratione de-

fendi pofle, qu

quód optimáà vo-

tll

luntate id fecerint,

Verus autem fuit

t

V

fanguineus füdor ; nam vox illa Sicaut

f

non femper veritatem negat, imó per-

Qu

fepe confirmat. Ad auctores quos ibi

Ym

allegavimus adjicito Lamy. Harm, E-

D

vang. lib. . cap. 26. & Clotzium He-

a

j

terodoxum Scriptorem Tractatu 4e fu-

]

Mi

dere Domini noftri. Jefu! Cbrifli fanguineo ,

Eu

ui Exercit. 4, num. r, & fequen. au-

file T

oritate Veterum Patrum demonftrat,

feft

fudorem illum veré fuiffe fanguineum,

ll

W

& particulam fv dici quidem polffe

t

QU

imilitudinis, fe4 que mon ad Janguinen: ;

fed ad guttas five grumos refevatur boc. (ene

f

Jui Fuit fudor ejus fanguineus [omilis. gut-

r

[

Jis, quia guttatim. decurrebat j guttis , iu-

Q

j

quam, non quibuscumque fed. craffi]inus &

idor

soncretis. Et Exetcit. r2. fudorem hunc

n

Ó

fanguineum miraculo contendit effe

! Yi m

adícribendum,

Confentit cum eo Sa-

gittae

J Ri

rml '

Ferfa [exia Pät'a[?evtiï

2X

ii

gittarius item. Heterodoxus Harmon.

lii

Hift. Paff. Chr. tom. 1. Par, 2. cap. 3.

t m

"n

pag. 349. & fequen. In eo tantüm dif-

i

fentit, quod n. 62. in eam opinionen,

) mg; i

cui plures etiam favere videntur Ca-

Ü

( i

tholici, propenfiorem fe effe oftendit,

T

ut. propter acerbiffimum animi moero-

LU

rem , & graviffimam luctam fanguis

;

concretus ità intumuerit , ut neceffarió

Antonius Bi-

Ro

per fudorem eruperit.

y ln

neus tom. 2, de morte Chrifti lib, 2,

hm

cap, 2. num. 34. obfervat Hiftoriam de

Til

Angeli adventu, & de fudore Chrifti

hij

"

Sanguineo ab aliquibus Codicibus ab-

[j

M "

fuile Hilarii & Hieronymi ztate ; üt

teítatur hic lib, 2. adversus Pelagianos,

w

k

ille lib, ro. de Trinitate; ac propte-

jim

rea difpiciendum,utrüm antea in Codi-

cibus ea haberetur hiítoria, & inde

] i '!)1[1:';2 ]

j

fuerit ablata , an veró ex integro addi-

ta fuerit ; cümque caufam habeamus ,

u r

j; i*

quamobrem verifimile fit ,. fuiffe eam

T

j

hiftoriam expunctam, nec quidquam

caufe fit, cur adderetur, facilé quie

j

ial

vis intelligat, eam olim füiffe in Co-

dicibus, & inde improvido fané & in-

" cumf**"'

coníul-

!

22

Feria fexta: Parafceves;

f

confülto confilio fuiffe ablatam, Quod.

ledi

quidem argumentum nobis omnino

ii

f

probatur ; minimé tamen illud, quod

?ammhu

idem Auctor fcribit num. 39. ubi ex

t[mnb

illa particula ficut probare ftudet, non

WMI

E

fanguinem é Chrifti corpore manáffe ,

fed verifudoris magnam vim erupilTe ,

d

guttásque ejus fuifle magnitudinis, cu-

dilin

piii

j

jus effe gutte fanguinis folent. Atque

C 1

hzc fünt, que adjicienda putamus iis,

quze in ilo Opere noftro docuimus.

&i

ecunda igitur Paffionis Chriíti pars

hg

lm

explicanda eíft, fed antequam ad eam

enarrandam aggrediamur , illud pre-

m

terire non poífumus, quód inter erro-

; ln

res Ármenorum, quos Guido Carme-

T

lita recenfet, & illum d

rehendimus,

u

nullum unquam Jefum

e

hriftum emi-

d.

fiffe füdorem, humanámque à divina

quyi.

natura fuiffe abfumptam , üt abfumi-

, Wi

turaceti gutta in mare dejecta. Ali-

tl

quot etiam fuére homines pietate prae-

ftantes, qui fcire fibi vifi funt, quot

(

guttz fanguinei fudoris & corpore Chri-

íti manaverint, eásque centum quin-

iij

nt, üt

itdon

guaginta & odo fuiffe affirma

videre

K

j

Feria fexta. Parafceves,

25

A d

videre eft apud Drexelium Par. 2. de

T

Chrifto moriente cap. 2. $. 4. Eas

|

'Mn)&

partim humum irrigáffe, unde flores

J

eruperint, quibus fcriptum erat: O ners,

hi w

quam amara efl memotia ta! tradit Jaco-

bus Marchantius in Hort. Paftor. Tra-

uf

g,

Catu 3. Lect. 16, Propofit, 3. partim

Tbl o

eíTe linteo abfterfas, illádque linteum

i lm

guttis illis ità imbutum magná venera«

p

tione in Monte Sancto Bavariz cufto«

od

diri tradit Gretferus de Cruce tom. r.

j

lib. r. cap. 97. & Quaresmius elucidat,

puild

Terra Sancte tom. 2, lib, 4. cap. 14«

$.4. Nos Armenorum errorem anae

r a

Ms

thematizamus ; quod autem ad alias ,

ab a

quas attulimus pias narrationes, fua

ybadon

cuíque fides efto, de qua nihil detra«

&um volumus ; nec earum. veritas

:

n

!

"T

i

quanti fit, examinare nobis eft animus.

T üb!üm&'

Sequitur pars [ecunda. Pa[fionis ab adventa

p

militum in borto in Chriflum ingruentium

u p

J

)

ad lacrymas. D, Petri,

j ,

l]

Cüm tertió Chriftus, üt dictum eft,

m

äï

j

:'

u

ad difcipulos fuos rediiffet, dixit eiss

ut dormirent jam & requiefcerent, ten-

s

pus

/

n

j

24

Feria. fexta Parafceves,

pus jam veniffe, ac propé effe eum;

gt

qui fe proditurus effet ; & dum itàlo-

vifn

t

queretur, cohors illi adfuit militum

cum gladiis & fuftibus, preeunte Ju-

ia

da, qui, cüm illos monuiffet, eum effe

ia

firre

Chriftum , cui ofculum oppegiffet ,

ofculum Chrifto obtulit, Tunc illi Je-

g

fus: Amice, quid ità huc venifti ? Itá-

jom

Ál

ne veró per ofculum Filium hominis

fiuent

prodis? Deinde goarus eorum, que

fütura erant , proceffit, & turbam in-

d

i on

terrogavit: Quem quaritis? Illiautem

|

l

refponderunt, fe Jefuüm quarere Na-

gitn:

zarenum ; ubi veró Jefus feillum dixit

n

d)

eífe , Omnes cecideruntin terram. At

Qd

;

hr a

!

ii, qui in ejus erant comitatu , jam

tum providentes , quorfum ea reseva-

fs

füra effet, Chriftum . interrogárunt?

i

iil

dordi

Domine, gladiüsne adhibendus ? atque

ilico Simon Petrus, educo gladio ,

|

ditis.

quendam ex familia Principis Sacerdo-

d

frt, (

lj

tum percuflfit, eíque amputavit auricu-

lam. At Jeíus ceffare eos juffit, & ta-

Qd

€&à aure Malchum fanavit.

Principi-

Wi

bus veró Sacerdotum , Miniítris Tem-

im j

ex-

ph Senioribus, turbeque catere

pro:

V;fm.

Feria fexta Parafcevet,

25

DN

probravit, quód tanquam ad latronem

ln

veniffent cum gladiis & fuftibus, ut fe

[

comprehenderent ; cüm toties antea

5 p

docentem in Templo comprehenderé

ml s

potuiffent, Verüm hzc pro illorum

Uf

furore efficere nequiverunt, quin ma-

li

nus in eum injicerent, & vinctum ad

'Tum veró Di-

li

LW

Annam adducerent,

g

Ícipuli omnes fugà dilapfi Jefum de-

Qs a

feruerunt; & adolefcens quidam ; qui

-fequebatur eum amictus findone , ab

t n

ais

iis comprehenfus, eàdem illà findone,

r

quà tenebatur , rejedà, ab eorum ma-

fin lt

nibus elapíus eft. Annas autem vin-

&um duci juffit ad Caipham , ubi pef-

nim.

p

fimé acceptum virulentis irrifionibus,

u

Íputis, plagis, atque omnibus contu-

meliis ludificatum , oculis etiam obje-

j ii

lia

&o velo, colaphis cedebant, & irri-

dentes dicebant, ut fefe prophetam

u i

effe oftenderet, ac, qui fe percuflit-

hi

Íet, divinaret,

Simon autem Petrus,

J

j

;

qui in domum Caiphz introierat, fe-

g

hr

mel, iterum , ac tertió Magiftrum fu-

pl !

WT

t

um abnegavit; at,. cüm oculos- ejus

!

pj

11

i Wg

26

Feria f:xta Para[ceves.

in fe conje&tos animadvertiffet, inde

d

fie

l)

gj

egreffus , amaré flevit.

Q

g

Quis, €9 unde e[ft Judas Ifcariotes,

g

|

Ri

Antequam ulteriüs progrediamur,

pauca quadam afferemus , quae ad co-

ff

i

ghoícendum pertinent, qüis qualíisque

g

fuerit quísque eorum , quós fuprà no-

n

minavimus.

Judas appellatus smws ex

st

duodecimi , & à Sacris Evangeliftis dici-

fi

tür Iícariotes,

Erat Judas unus Apo-

Qu'ï

Efx,

ftolorum : Unzs duodecim (inquitChry-

U

foftomus in Serm. de proditione Ju-

j

&

de) bac erat caterva regalis : de boc choro

W d

Judas eeve[[us. eft.

Idem Chryfoftomus

d

ait, à Patria dictum effe Ifcariotem, Ja-

fl

das , inquit, Ifcariotes.

Quid mibi ejus

hd

patriam dicis? utinam . ipfum quoque nefüre

pitü

[/7 uä]&f .

Hieronymus veró in cap. 28.

v l

lfaje, & in Matth. cap ro. putat, Ju-

Qi,

dam lícariotem fuiffe 6 Tribu Ephra-

dfeta

im, Eam Hieronymi fententiam re-

t

fert Baronius ad annum Chr, 32, num.

m

9. qui tamen putat in vocem J/carietes

SI DH

duas voces coaluiffe , nimirum 15, qu&

lii

od

fignificat hominem ; & Carie, qu

[j

m

Feria fexta Parafteves,

27

Ri

c'ï.ï oppidum in Tribu Juda, de quo

Ut-

mentio fit Jofue cap. 15. v. 25.

cunque tamen fit, facilé quivis intelli-

ltl

gat, falfam eífe, Ubertini & Rubifii

I()gït N

fententiam , qui Judam fomniárunt

|

5

1

fuiffe Picentem , illádque nomen illi

qui

inditum à Cariotte Piceni oppidulo ;

QU i

nec minüs eos erráffe, qui vel Gallum,

vlith w

vel Germanum fuiffe Judam affirmà-

gt

runt.

db

Quis ille fuerit , cmi amputata fuit auricula,

m(hl

Cui veró amputata fuit Auricula,

I

