
'm uiäm Llr

cap. 23. de loco, ubi ager ille fitus

d tll

eft, ac de prafenti ejus ftatu loquitur ,

!!Kllt "['Smþ

narrat, hoc tempore quosdam Arme-

VE ingk

'

nosilluc injici, qui à fuis decepti Sacer-

ünt L

dotibus haud ità parvam pecuniam ex-

T

pendunt, utállic fepeliantur ; fibi enim

m

pollicentur, eternas futurz vita& poenas

] B)ï N'*gl.,r,.:

'

quii;

evadere, quze propter peccata Ífibi im-

mineant.

Quorundam

opinionem

du ln

refert, qui putant hujus agri humo

p

n dons

vigin'i horarum fpatio cadavera exedi &

abfumi; id tamen falsó affirmari, ex-

fhlea

periundo fe comp;riïfe.

mjhgrrif;i.:

Wum

W

Prophetia Hieremtie de pretio, quo. Chriftus

Tib QU

venditus.

Verba, que Mat beus Hi-

n

ereynie tribuiz, extant apud Zacbariam.

üxma

Y

!

Major eft de Hieremiz oraculo diffi-

cultas.

Matthzus enim cap. 27. poft-

[

hi

M

quam à Juda redditum effe narravit

jl

argentum , & eà emptum pecunià

j

l

agrum, fubjicit : T»wm impletaum efl, quod

p

dicium efl per Hisremiam Prophztam dicentein

n

Ef acceperunt triginta argenteos. pretium ap-

mrlo

p-retiatl, quen . appretlfzwc;rmz:

4 flüis Mfrael,

1

3

At

fir

22

Feria fexta Parafcevee,

At nonapud Hieremiam, fed apud Za-

*gfg[t,eaïün

;lïï; alque

chariam textus ille deprehenditur. Nam

Zacharig cap. 2. verf, 12, & 13. habe-

quirii

tur: E£ appenderunt imercedem , meum tri-

| WM

ginta argenteot, Cj dixit Dominus ad me :

! d

yilih

Projice illad ad San&huarium , -decorum pre-

tiun que appretiatus finn. ab eis.

Et tuli

lt

fragd

triginta argenteos, €9. projeci illos in. doumum

Donini ad Statuariuns,

hd

E

Pulchra ejus dificultatis folutioex Divo

gt

Angujliuo.

gm' D] l!uï

Vehementer laborant Sacti Interpre-

D UET

tes in hujusmodi difficultate diluenda,

gt

üt videre eítapud Maldonatum in cap,

fitét

27. Matth, num. 9. & Duhamelin id.

m]

cap.littera B. Quidam contendunt,

finma

illud effe Hieremize oraculum ,

licét

Wugi

apud eum ícriptum non reperiatur.

flimo

Alii Hieremie quidem effe, fed eo ufum

00 Q

Zachariam ; folent enim dicere Hebrzi,

B

in Zacharia fuiffe fpiritum Hieremiz.

hs

| wd

Alii dicunt, irrepfiffe mendum culpá

litrariorum , qui pro Zacharia fcriple-

tT

runt Hieremiam,

Calmetus in cap.

f

27. verf, 9, opiniones hafce omnes

l

Ó

referrt

Wflrw,

83

Feria fexta. Parafcever,

i ln

refert, earámque ultimz videtur fuffra-

Wg.

:

gari, atque idem fentit Huetius De-

. hloy;

monftrat. Evangel. Propofit. 9.cap.125.

f v

Verofimile prizugn efl , librariorum.| ofcitan-

! r li

:i) eveniffe, ut Jeremim nomen extruderet

^U d

nomen Zatbarise,

Audaciífima veró nul-

TE

lóque pacto eorum ferenda opinio,

Wil

Evangeliftas in- minutis quibusdam re-

bus deceptos effe, temereéaffirmantium.

Abfit, ut. cum ilis fentiamut, vel minimum

1f

errovem in. Sacris litteris reperiri, quas inte-

l

gras nou. dubitamus Spirita Sanclo. infpiraute

Sunt verba Eftii in cit.

um

coxf.riptas e[fe.

Cs d

cap. 27. verf. 9. Itaque deferenda mi-

dnnit 2

nimé nobis videtur. Auguftini refpon-

Diset t

fio, qui lib. 3. de Confenfu Evangeli-

i at

ftarum cap. 7. familiare effe ait apud

Evangeliftas, cüm duorum verba & te-

Jraculuqïvj'

fi

ftimonia volunt afferre, unum tantüm,

non utrumque nominare , üt apud

d

iM

ff

Marcum cap. 1. & duobus fequenti-

j

u i

bus, ubi producto textu, cujus prima

pars eft Malachiz, lfaie altera, Mala-

n

chix nomen reticetur, & folius fit men-

hi

CLet

B

lfaia.

Quod cüm ità fit, obfervat

j

ni de

! qüor injecdtam apud Jeremia

[ 4

1

veti-

-

$4

Feria fexta Parafcever

venditione agri mentionem, de qua fi-

llllm

leturin Zacharia, üt videre eít Jerem.

Em tibi agram ueum, & quz

ïus vl

cap. 32.

pi kï

fequuntur,

Cüm autem Zacharias-;

üt vidimus, triginta araenteoc com.

)

vj["(wlm"

memoret, ait, Matthzum folum Jere-

"uxU'ïUSk

miam nomináíle, & Zachariam prz-

teriiffe licét ex utroque Propheta verba

s ia

illa deprompferit.

Hanc ejusmodi

a

j r

difficultatis diluendz rationem fequitut

Ire

Calmetus loc. cit. & Natalis Alexander

in cap. 27, Matth, $. «. Si quis veró

Qul

dicat, allata verba neque apud Jeremiam

"

La

D)

n

o

reperiri, neque apud Zachariam ; prz-

terea non apparere, quamobrem é duo-

ul

jl

busfaciis unum Matthzus conflaverit ,

Mp

& Jude affinxerit ;

huic fatisfactum

p

eíTe abitramur , fi moneamus , moris

D] Ó

effe Apoftolorum, cüm veteris tefta-

nj

menti proferunt teftimonia, non verbis

harere, fed fenfum refpicere, quod ob-

ial

DI

fervavit pulchré Hieronymus lib. 2. in

Amos C, $. In omnibus Scripturis Sancis

k

obfervandum eflt, Apoflolos, C Apoflolicos vi-

t

ros in ponendis teflinionis de veteri Tefla

THE.

Eal"'ü

ngn verba confi dcrrre, fed fenfum, | Utr

:

Til

que

Mfgs |

Feria [exta. Patafcever,

$5

M i

ueveró factum Mattheus divino fpi-

L

ritu afflatus Jude affinxit, üt conítat ex

M u,m,':

ipfius verbis, que neque apud Jere-

eut:'q L

miam leguntur, neque apud Zacha-

2

riam : E? dederunt eos in agram figuli, ficut

li

Mlli

conflituit mibi Dominw, Quapropter Au-

i

guftinusloc, cit,de his verbis fermo-

il

w

nem habens, Unde magis inquit ex'per-

l

It

fana iplias Evangelifle accipiendum eff. elegan-

ter €9 syflice in[ertum, quia. boc ex Doinini

äïrgtionemïffz,

M

n

revelatione cognoverit, ad. banc rem, que de

i Sl M

Mi

Cb ifli pretio fatla efl, bujusmadi pertineve Pro-

q

W

phetiam,

Lamy Harm. Evang. lib, j.

P

ZW 1

cap. 30. videtur eam ampledii fenten-

TU

)

h

tiam,ut Hieremie & Zacharie oracula

:

in unum coaluerint : Ex duobus vaticinzss

iheos Q

primo Hieremia cap. 32. ulieiit agium, €3

du

altero. apud — Zachariaim unum . vaticinium

mpneamm,ï?

covflatum.

CUf

D

]efus adducitur in Pratorizm , quod. Judei

i

non introiérunt, Pilati cum Judais coloquium.

(

u5

Ex iis, que pofítea evenerunt, illa

funt maximé memorabilia, Judaos à

il

'Ati

Caipha adduxiffe ]JEfum in Preto-

rium ; illuc tamen eos non introiife,

|

Ü

1

D7

ng

&

h

86

Feria fexta Pavafceves.

ne, ütalibi diximus, à manducando

at

Pafchate abftinere cogerentur.

Itaque

, iret

'

Pilatus foras egreffus eos rogitabat, quo

adn

demum crimine Chriftum . infimula-

g pl

rent,

At illi, qui de crimine non ha-

r

bebant, quod commodé poffent pro-

Tbltg

ferre , refpenderunt, fe illi Chriftum

gtb

non tradituros fuifle, nifi homo effet

! gniad

maleficus ; fe quidem comperiffe, ab eo

: ingmia: |

Gentem omnem feduci, & operam

, ii

dari, ne tributum Cafari penderetur ;

ET

ja&itare etiam ; fe Regem effe, & Chri-

yám

ftum,

Pilatus autem Judzis JEfum

tà i

permittebat, quem comprehenderent,

dis

i

& ex fuis legibus judicarent, Verüm

,

illi refponderunt, fibi non licere quen-

| m

!

quam interficere ; quà quidem in re im-

Im fi

pletum eft Chrifti Domini oraculum.

| a

| nitnd

Quis 3 unde effet Pilatus, varia opinionet,

| Ht

Ejus indoles Ej mores,

ET

Pontium Pilatum , quem quidam

WA

omanum , alii Italum fuiffe volunt ,

rei

Petrus antem Comeftor Gallum é Del-

Ti

phinatu, & Theophyladus natum in

il

Ponto, conftat decem annorum fratio

T

ä ?

Pro-

w

li,

Feria fexta Parasceuts,

87

rä Q

h

Procuratorem Cafaris Judac prafuiffe,

o

&, üteratpreferoci animo , ean pro-

Ti

vinclam ità divexáffe , ut feditioni,

AUL i

qu& pa

uló póft excitata eft, caufam

Cb

rebuerit,

De Pilati indole fcripfit

Odf þOEcEI;

Philo Legat. ad Cajum ; & paucis verbis;

d

qui Philonem & Graco convertit, Pila-

. n

tum ità defcribit : Erae pervicaci. duróque

Qd

ingeuio; deindeilli exprobrat vendizas

ET

fententiae, rapinas, injurias, clades, tormenta,

lii

MM

d

crebras. cedes. indemnatorum ,. crudelitatem

m

fevilfiiam , quorum fcelerum in. hac

etiam vita poenas lui*,

Eum enim Vi-

)j

oj

tellius. Syriz Prafes inde exegit, Ro-

j a

mámque, mifit, ut in judicio caufam

u

diceret; cámque crimina, quibus pre-

alettt

mebatur, non potuiffet refellere, per-

win du2

petuo carcere Vienne in Gallia dam-

natus eft, ubi eÓ furoris devenit, z fz4

r p

fe trausuerberans mauu, multorum malorum

compendium mortisceleritate quasiérit, Sunt

L

i

verba Adonis Viennenfis Epifcopi in

r

Chronico.

]

Igitur ad hujusmodi ho-

minem tot 4íceleribus obrutum ad-

j Ü

hd

j

du&tus eft Jefus: & quoniam Hebrei

y

propter eam,quam fupra innuimus,caue

j

am

$8

Feria. fexta Pafaji:e'ue:.

!

fam, in Pretorium ingredi noluerunt, (fHC; J

ex indulgentia quadam ipfe egreffus

ii

eft ad colloquium,

De criminfbus,

f

que Hebrei Chrifto objiciebant , me-

d

minit Lucas cap. 23. H»anc imvenimus

hd f

[ubvertentem pentem naftram, €3 probibentem

Bb

tributa dare Cafari, €9 diceutem f Chriflum

ul

Regem e[Je, ReliquaS.Joannes perfequitur

[

cap. 18. Dixit ergo eis Pilatus: Acapite eun

l

(l

vorES fecundim legem veliram judicate eum,

1

!

M

Ti

Dixerunt ergo eà Iudai : Nebis non licet inter-

tv

ficere quenquanm , LamyHarm, Evang.lib. s.

fims.

cap.3 r.verba D. Joannis, Exivit ezgo Pila«

il

Ius 4d eos foras, ità explicat z im exteriorem

Qu

porticum, froe exterius vefibulum.

»:

T

uo feufm locutus fit. Pilatus,

d

Si quisquam effetg qui in animum

ul

inducerct, cas omnesafferre opiniones,

Qrin|

que de hac re circumferuntur, pro-

exlium

fedó jufte magnitudinislibrum confi-

ceret,

(ï Qnrel

Quidam arbitrantur, Pilatum

cüm dixit, Zfccipize eum vos, per ironiam

i

elfe locutum , quafi illud voluerit di-

cere : Cim veftro . judicio tot crimi-

N

nibus convictus fit, injurium fané effet,

hominem huncé veítris manibus au-

&l

fetre.

E

Htj

Feria fexta Parafteves,

89

d

ferre; Alii veró excommuni fententia,

iün l

I

Pilatum ferió locutum eífe affirmant,

illádque voluiffe, ut caufa omnis apud

j

i

Hebrzos ageretur, qua tota ferein re-

1 lg

bus ad religionem pertinentibus ver-

fu.

fabatur.

Sdemn

Jamys

Quando jus gladii Indais ademptum, Rabbi-

Iflit; dj

norum €9. Scaligeri diverfa. opinio.

njuris

Scribunt Rabbini quadraginta annis

Mi

ante everfam à RomanisHierofolymam

|

f

Hebreis jus gladii effe ademptum ;

]s

p

quod fi verum effet, anno Pafífionis

i

"

Chrifti id contigiffet.

Verüm Scaliger;

»ffm

L

plurésque alii viri docti putant, He-

717

brzos jure illo privatos fexaginta annis

ante Hierofolymz excidium, cüm Ar-

:

chelao Judez Tetrarchà Viennam in

exilium pulfo, Judza fuit in provin-

QU

ciam redacta,

VA

n

Al putant j gladii nunquam Iudais

ereptun,

il

|

|

Nonnulli funt, quibus non arridet

j

J

ea fententia, quos inter annumerandus

:

i

$

n

cit, qui hanc. opinionem

Lamy loc,

fufpecto

99

Fería fexta Para[ceves.

h

fufpect Thalmudis textui dicit innixam.

qiat

gf

Itaque exiftimant Hebrzis jus illud fon-

tes ultimo füpplicio damnandi non

gg,quiïzaü,

fuifle ereptum.

Stephanus enim ab

yig

Hebrzis juffus eft extra portam Hiero-

m

| ia

folyme interfici; & Chriftus Dominus

femelatque iterum ibi fuit, ut lapidibus

m

obrueretur in Templo ; Paulo autem

URU

opus fuit Caefarem appellare, ut Hebrze-

dbl

vt at

orum declinaret jurisdictionem. Scribit

Philo Legat, ad Cajum, Hebreis licuiffe

i(tl;;pm ]

fuis legibus uti, quas Tiberius rumpi

At

t

noluerit, Ex quibus omnibus confici

videtur, ideo Hebreos refpondiffe ,

t

Nobi uon licet occidere quenquam ; quód

Go

e(fet Pafcha; die autem Fefto non lice-

! tin, i

bat quenquam duci ad f[üpplicium.

f

Vid. Cornel. à Lapide in cap. 18. Joann.

l

bupi

num. 31., Suarez 3. par. quzít. 47.art,

ET

lr

4. & Baronius ad ann. Chr. 34. num., 76.

qui obfervat, Hebraeos jam Chriftum

Ml Y

condemnáffe, cüm dixerunt: Rew eff

|

&ä

]

iij

nmortis: quamobrem ea verba, Nobz uon

i,

licet. interficere quenquam, non aliter ex-

tuiüïih

plicari poffe, quàm quód effent dies

Ázymorum , quibus lege vetitum erat

| Jl

[

Capi«

l PMIIM

Feria fexta Para[ceves.

91

tb

capitalem fententiam exequi. Hanc fen-

drip

tentiam confirmat D, Auguftini auori-

( dlmw

tas,quiTra&. r14.inJoannem hazcícribit:

tfphanm Ü

latelligendum eft,eos dixi[Je,non fibi licere inter-

Bu

ficere quenquam propter diei Fefli. fanchitatem,

TM

quam &elebrare jam ceperant. 'uidam,ütSel-

Vb

denus deSynedrioHebrzorum lib.2.cap.

100 lj

15. $. 10. & 1 1. Scriptores quosdam Ju-

gl

daos fecuti narrant, quadraginta annis

Id

ante excidium Templi tantam fuiffe

m ii

fcelerum illuviem, tantam Prafidum

auxilio & ope impunitatem , ut He-

t Ts

Wfmmde

brei Judices, licét non effent à Roma-

a n

nis jurisdictione privati, tamen à Judi-

Quidam

T.

ciis capitalibus abftinerent,

yem o

etiam , üt Edmundus Merillius in Notis

Philologicis ad Chrifti Paffionem in

Tb

k h

Evang.S. Joann. $. 8. ea verba, Nobs

non liet occidere quenquam , ad genus füp-

Vparlq

]lllum enim in crucem

d

]

plicii referunt.

fuftolli volebant, quod fupplicii genus

(1)

Hebraicis moribus omnino erat incog-

lin. a

&

nitum,

Intelligebant. de eo genere [zapplicis,

cui Chriflum addici poflulabant , videlicet [up-

H

plicio Crucis 1ndaicz legibus incoguito.

Ferior

| quüj [;

geï

fn

92

Feria fexta Parafcever.

| j

Verior videtur fententia, Indeis ereptum

jus gladii,

Quid apud illos fuerit. Judicium

m

u

zeli, Chriflus. damnatur. à Indem propter

«4, que ad. religionem pertinent,; à — Pilafo

gt

morti addicittr. propter iuziminntam

gpan

Imperü majeflatem,

ln ]E

TT

Verüm Calmetus in idem cap. 18.

Dd

Joann. verf, 31. accuraté obfervat, Ju-

sl

daà in Provinciam redactà, Procurato-

u

res Cefaris capitales caufas ad fe fuim-

EJ[S , q

que Tribunal avocáffe ; & quanquam

Ánanus Jacobum Fratrem, feu Cog-

ipini

m

natum Chrifti Domini, & nonnullos

&i G

alios interfici ju(Iit, przeter

uamquód

j

M

Jofepho tefte ea de re apud

rocurato-

! O

rem & Agtippam Regem eft accufatus,

L

1

H.e.d£

Alut ia

cere eftaufus occafionem nactus,

d atj

d

cüm nullus per id tempus in Judza

effet Caefaris Procurator,

üna;

Nec quid-

Artots

quam ea obfiftunt, quae pauló anté

hg

memoravimus, nex illata Stephano, pe-

1

Wt

riculum, in quo verfatus eft Jefus, &

i

alia his fimilia : ea enim pertinent ad

Qu

judicium zeli, üt Hebrzi vocabant, quo

B.

fas efle (ibi putabant quafi per popu-

larem

Ugj

j

|

lr

93

Feria fexta Parafcevet,

Ità i

larem tumultum repenté coortum,

Mil fm l

qui propalam violaret & contemne-

Ml WL:-

ret legem , eum perimere , Romanis

1 Pmm,g.

ea in re conniventibus,

Cüm igitur

Mitrig;

non eam viam ingreffi fuerint ad pet-

tnjin

dendum JEfum, fed rationem iniérint

eum condemnandi fervatà judiciali for-

o n

má, bene refponderunt Pilato : Nobis

tonjo d

EUA

non licet interfcere quenquam.

Pergit Jo-

Vi

annes; Ut impleretur. fermo, quem — dixit ,

& Gl

quà morte e[[zt moriturws : quibus verbis

l

fignificat, impletum fuiffe Chrifti ora-

Frirt,

culum, qui dixit, fe nonab Hebreis,

niti, L:

fedà Gentibus effe necandum, üt apud

l, n

Mattheum cap. 20.

Et tradent. eun

t

Gentibus ad illadendum, €9. flagellandum ;

Md

jl

€J cucifisendum , €9. tertii die refurget ;

Q

l

& apud Lucam itidem cap. 18. & Mar-

i t2

mpb?

cum cap. Io,

Id veró minimé probat

Antonius Bineus tom. 3. de morte Chr.

Til |

T

lib. 3. cap. 1. qui eo maximé commo-

(

)u

vetur, quód S. Stephanum lapidibus

(

obrutum eífe conítet, nonnifi causà

nf p

quodammodo cognità ; quod cum ju-

at

dicii zelo componi nullo pacto potelt.

Et flatuerunt fal[os tefles, qui dicereut ; Homa

T

tie

hr

94

Feria fexta Pasa[ceves.

p

ifle thon ce[lat loqui verba adversis lotum

Sanctum C5 legem ; üt eft in ACt, Apoftol,

;c,CiL& ü

i d

cap. 6. lllud etiam apud Bineum vim

g

magnam habet, quód in AGis Apoftol,

cap- 25. adversüs Paulum prodeuntali-

Vn. 4

df

quot teftes, & poftulationes apparent

q, Vi

Hebrzorum ajentium , zon oportere eum

PT

vivere asplizs,

Itaque dicendum eft,

|

vel Hebrais licuiffe fontes reos capitis

guisla

|

Ya

damnare, dummodó à Romano Pra-

fide fententia probaretnr , üt putat

| n

amy Concord, Evang. loc, cit. Iterzm

DT

wj

erg0 dicam , modó me diffentiret. Romanus

Ji al

Prafes, poterant — Judei [evme in eos, quos

Jententiabant fontes effe 5 vel Hebrzis

L.

( licét etiam tunc poteftas effet in blas-

ET.

m

phemos ceterósque, qui contra legetn

Moyfis fcelera perpetráffent, animad-

L2

vertendi capitali poenà) jus tamen mi-

n G

| itaque

nimé füiffe puniendi, qui Romani 1m-

perii majeftatem imminuilfent: ejus

LL

enim generis caufie ad Romanum Prz-

t

nï;mit T

dem pertinebant; atque ejusmodi

gl

erat caufa Chrifti Domini, quem He-

brzitributum dari prohibuiffe, & fedi- 4

ni]yy j

tionem in populo excitare voluiffe ' ^m

Cti.

X

Ti

Feria. fexta Paratceves,

9$

!

criminabantur. ldipfum attingit Lamy

EC

loc, cit. & fusé perfequitur Bineus loco

uf

hii

itidem cit. pag. 31. & Chriftianus Tho-

u

VU

i

mafius Diífertat. de imjuflo Pilati judicie

! illmpm'

tom, 2. Diílertat. in Nov. Teftam.

U

é Mufxo Hafei & Ikenii pag. 350. num,

6r, Videatur etiam eruditus vir.

L i

[]

lu

Bacchinusin celebri Difertat. de Ori-

ff fonm:

ginibus Ecclefiafticae Hierarchiz par. r.

TA

0d

0i

pag. 195$. cujus ea verba funt: Duplex

tb

bujusmodi jus. claré conflat. ex Evangeliorum

biflorias eteniu ad Judeorum tribunal veus

D lod

y ii

viortis pronunciatur. Chriflus, quó fe Filium

Dei dixerit : blafpbemia enim. crimen. ad

ii jent

Synedrium [peddabat ; apud Pilatum tanquam

; (Fg,ï'h

p ü

Cruczs reus agitur, quód probibuerit tributum

dari Cefari , CÀ feditione in. populo teutatà

it i

Regem fe fieri curaverit , quad à Pilato tan-

vt t

mj

quam Caefaris Procuratore cognofcendumeerat.

C itaque Pilatus 1udesms dixit : Accipite

yi al

euin 'vos , €3 fecundiam legena vefitam judi-

imigz

cate eum : jus. blafpbemi: ple&lendi Synedrio

T

alferuit ; ubi veró Synedrii vepo[uerunt : Na-

i

brs non licet interficere queuquam, faffi. funt ,

Doo T.

nullum jus fibi competere de. criminibus Au-

| pmhiþif&:*f

- &fli majeflatem ledentibus cogm[iendi, Cian

R HÍent

TM

[

96

Feria fexta Parasceves,

yi d

autem à Pilato Chriflus Augufle &2 Romane

Majeflatis lefz veus eft. pronunciatus , fup-

, íii

plicio crucis addiclus efl, qui ft de. blafpbeuná

viertid

PUTLI

à Syuedrio. judicatus fuilfet, non. crucis fup-

plicio , fed lapidibus damnatus , coutra quod

ha

predixerat, obilffet. — 1deo. Joannes à Iudass

Barinün

Pilato didum $ Non licet. nobss. interfiere

st

quenquam ; referri debere ad crucis(upplicium

fl d

oflendenus ,. inumediaté [abjunxit ; Ut Jermo

tie, -

IESU impleretur, quem . dixerat, figuficans ,

af

l aledint

guä imorte morituras e[fet.

hp

Pilati varie interregationes, €9 Chriffi-

M

refponfrones,

lat

Poftquam Pilatus audiviffet, Hebroi

L

que fibi refponderant , reveríus in

Md

Prxtorium, accerfitum ad fe Chriftum

m

interrogavit, an effet Rex Judzorum ;

i

qui viciffim interrogavit Pilatum, fcif-

P p

citandíne hoc quzreret gratià, an veró

DT

uódab aliis illud fibi effet infinuatum.

! nüuümque

Cui Pilatus refpondit : Quid ? fümne

ego Judeus ? Gens tua & Pontifices te

' betedeeci

mihi tradiderunt.

Quid fecifti? Tum

Jefus ea dixit, que habentur apud Jo-

ann, C, I8. Reguam wmeuxs ueu efó de boe

Aundo

1:

m

Feria fexta paratceves.

97

d

!

Munde. Si ex boc Mundo effct. Resnum me-

j

m

um , minifiri mei utique decertarent ,. ne

!j]) qW HC f«!;]

zraderer Iudais,

Nunc autem Regnum me«

erä.mw

sm non efi binc. — Profectó Chriftus pro-

It T

bé noverat, Pilatum non ex fe rogáffe,

li jenis

fed ex inftindu Judeorum

, num Je-

TT T

fus effet Rex ; fed ideo Chri

ulmds

. Pilatum,

ftus rogavit

illáne interrogatio ex curiofi-

! Muxä l

tate, an ex inimicorum criminationi-

mdlm j

bus effet profecta , ut declararet , fe

]

nolle ad inutiles quzftiones verbum ul.

uin, W

lum proloqui, Ubi veró Jefus refpone

dit, fe Regemeffe, dicit ei Pilatus : ergo

jm,

Rex es zu? Refpondit lefus: T dicis, qiia Rex

T.

j

| fum ego; addidit dutem, Regnum fuum

ri, D

non effeex hoc mundo, in Coelo effe &

ml

h G'

"

uum imperium , & eos, quibus ipfe

du

imperet; fe in hac terra in animosho-

i

l

Ij

minum poteftate uti ; quibus declara-

5

(i*

vit, fe réum non effe lf Majeftatis ,

jit

nüllümque Principem hujus mundi de-

bere de eo quidquam fufpicari, aut

l

ab eo fibi cavere.

i

(U

ihab

E

Pilatus

mmmrli

98

Feria fexta Pavafceves.

(

f

Pilatus Chriflum amandat ad. Herodem Ga- 12;,' il

lilee Tetrarcbam.

r D

Illud etiam Judai criminati funt in-

j

ter cetera , commoveri ab eo popu-

lum ; doctrinámque diffeminari usque

ln |

à Galilea per omnem Judxam: Com-

i P

110'0e£ populum — docens per univerf[am. Juda-

y B

am, incipiens à Galilea usque buc , üt e(t

| nnt

Luce cap. 23.

Hinc factum eft, ut

Pilatus, audito Galilez nomine, cüm

Tij

comperiífet, Jefum Galileum effe, i-

yrgu

deóque Herodis jurisdictioni fubje-

n

&um, illum miferit ad eum Principem,

àn du

qui tum temporis Hierofolyma mora-

batur.

Id autem Herodi vehementer

|

vidi

Nl

placuit: multa enim de Chrifto com-

dl

muni omnium fermone acceperat, &

l

Im li

in eam fpem eratingreffus, utfignum

lj

aliquod ab eo fieri videret, Cüm igi-:

Vl

tur de multis Jefum interrogáffet , nec

AEORI

verbum ab eo ullum elicuiffet, Princi-

V

pibus Sacerdotum & Scribis criminatio-

freti

nes in eum urgentibus, fprevit illum He-.

fodes cum exercitu fuo, & illuft indutum -

Ut g

U

veffe albá , €9 remifit ad Pilatum ; €9 fathi .

f

ij

1 WM

Feria fexta Parasceves.

99

LT

funt amici . Herodes 9. Pilatus. in ipfa die:

Mtrig,

ii t

nam antea. ininici erant ad ü*vicem , üt ait

Lucas cap. cit.

zmovgri lt

t s

wamobrem . Pilatus Chriflum ad. Herodem

I hz

u"iferit.

Herodes vefle albá Iefum indutum

!t p ii

ad Pilatum remittit.

Herodes &2 Pilatus

ll vty

redeunt in gratiam : qua illis caufa

D i

finaltatis faerit,

lu

yn Gu

Pilati jurisdictio non ultra Judeam

porrigebatur ; Galilez veró Tetrarcha

f

rl

erat Herodes Antipas; idcirco fecun-

düm Romanorum leges, càm crimi-

j

p

ii

i

natio effet de perduellione & affectato

Regno, & Herodesad Pafcha celebran-

Wpdus

dum Hierofolymis degeret, Pilatus JE-

"tnt i

fum illi remifit ; ille autem Princeps

[[ng[flïüs, [

Ípe fuà fruftratus, cüm nullum fignum

f

i

vidiffet, (Chriftus enim non ad often-

p

tationem , aut explendam curioforum

Int

[

hominum vanitatem miracula edebat)

n

i

Íprevit illum cuem exercita fuo, hoc eft

d

fs "

cum omnibus ,

qui in ejus erant

M om

comitatu ,

€9 iluft indutum

ve[le

n

li

T

j!

!]

4lbj, qua& primarium deceret. virum:

Sic

l

1o00

Feria fexta Patafceves,

| Mappel]at

fic enim Deo placitum eít, ut per

odl

hanc quoque rationem ejus innocen-

g

tia declararetur ; nam Regis quamvis

o

fcelefti cor in manibus ejus eft, juxta

j

ea, qu obfervat Baronius ad annum

! ,'."-;er lv

Chr. 34. num. 79. & fequen. , qui pe-

|

IT

nes Hebrzos ait, fuiffe morem , ut rei

LE

ullatà vefte induerentur, & idcirco

m n

EO placuiífe ,

ut Unigenitus Filius

vis i

rus candidà

?

fuus ab omni crimine pu

|

4l

veftiretur. lllo autem die, peftquam

Ea

Pilatus JEfum ad Herodem remifit ,

büluc

cüm fuiffent inimici, in gratiam alter

Eam autem nonnulli

g

alterius rediére.

p

docent fimultatis fuiffe caufam ,

quód

Pilatus Galileos quosdam jufliffet in-

|

LIT

terfici, interea dum illi Hierofolymis

Q

facrificarent, ex quo factum, ut eorum

cum.hoftiarum fanguine mifcee

fanguis

tradit Lucas

Redif;

:

retur , quemadmodum

| if

j

cap. 13.

Aderant. autem quidanz ipfo in

lli de Galilais, quorum

Es

£empore numtiantes i

t

fangui

mem Pilatus vnifcuit cum facrificiis eo-

Ts

vunm.

Rufinus in Expofit. Symboli A-

Xehli-

Bagnxq

poítolor, Chriftum reconciliationis

n

Ht

Feriafexta | Parafceves.

IOI

Uv

um appellat inter Pilatum & Herodem.

De caufa fimultatis, que inter eos in-

H s

tercefferat, confentit etiam Lamy Harm.

i

Tl

Evang.lib. s. cap. 3r.

Inter. Ro ges 89

OP

Romanos Prafules ex . emulatz facillimé odia

na[cebantur ; for[an etiam ob Galilaos 4 Pi-

T

st

fs

lato nuper. trucidatos , dum facrificia offer-

w t

rent/ Hiero[olymis , adeóque ob. jurisdichio-

nem Herodis ufurpatam,

Accedit Anto-

(ipein

nius Bineus de morte Chr. tom. 3. lib.

y z

As

3. cap. 2, infine. Pulchra Baronii ob-

fervatio confirmari poteft é D. Ambro-

hi t

n z

fio in Lucam cap. 23. qui de alba vefte,

Ls

a

quà indutus eít Chriftus, ait: Imma-

€ulata indicia Pa[fionis , quüd Agnus . Dei

f æml;.:'

fine. tmaeula peccata umndi [ufciperet.

n pe

inp

VTL

f

Confilium Pilati , ut JE[um à worte liberaret,

[

T

JEfus Barabba pofibabitus,

i^

Rediit igitur Chriftus ad Pilatum, qui

L

"m

r

illud Hebrzispropofuit, ut, quoniam

j

nec ipfe, neque

e

rodes quidquam in

l Gluv MU

eo comperifsent ,

cur illum capite da-

j

WN

n

mnarent, leviori plederetur fupplicio,

" lj

fagrísque cederetur : fed cüm Judat

venee

j

102

Feria fexta Para[ceves.,

m

vehementiüs flagitarent, ut neci dede-

Apud i

retur, Pilatus ut Jefum à morte exi-

"

meret, id confilii cepit.

Mos erat die

j t

Pafchatis reum aliquem dimitti ; cüm-

i

que Barabbas feditionis & homicidii

vira

reus detineretur in vinculis, Pilatus

Ug

optionem dedit populo , utrum vel-

! ;-m U

lent, dimitterent; fed Principum Sa-

ii

cerdotum & Seniorum impulíu popu-

mbcde

lus poftulavit, ut Barabbam dimitteret;

J i,

atque ità nefario & facinoribus noto

o ron

homini Chriftus pofthabitus eft ; ut eít

gun

in Matth. cap. 27. Marc. cap. 15. Luc.

fapm

cap. 23. & Joann. cap. 18. Matthzus

idy

narrat» Pilatum , dum federet pro Tri-

í dl':[« 16 Su

bunali, per internuncium ab uxore mo-

findiy

nitum effe, ne fein caufa jutti illius ho-

tic n

minis immiifceret: Sedente autem illo pro

l; W

Tribunali , smifit ad eum uxor dicens : Nibil

quo v

hbt

n

zibi €9 juflo illi; multa eniuz pa[[a fum bodie

per vifum propter eum.

ETU

hYa

Hebraorum confuetudo liberandi veum — die

Pafche, Somnium uxori Pilati immi[m-

Ti df

ne fuerit divinitas , an à diabolo,

Qu

incer2un,

llj

Apud

tl

Feria fexta Parafceves.

103

l W).

Apud Matthzum legimus: Per diem

IU ii

autem folemnem confueverat . Prafes populo

l Mün

dimittere tmum voingum , quem volui[fent

D n LY

1 dl

Apud Lucam : Neceffé autem babebat di-

süttere eis per diem fefium unum , Et apud

Wols, l

Joannem :

Efl autem. confuetado "vobis, ut

M

unum dimittam volis in Pafcba,

Unde in-

l lii

ter eruditos orta eft controverfia, num

u

j

y

in Pafchate tantüm, an veró in Penteco-

il

fte etiam , & Fefto Tabermaculorum

fij

(

aunus reorum dimittendus eífet, Sa-

3

n

gittarius tom. r. Hiftor. Paffion. Chri-

I Gd

KC G

fti nullum de hac re tulit judicium, üt

pl

i

li

videre eft pag, $$6. Cafaubonus Exer-

]5

citat. 16. $. 20, videtur in eam fenten-

TP

"

tiam effe propenfus, ut fingulis tribus

W

l

)

.'

illis Feftis unus reorum effet dimitten-

T

dus, Verüm S. Joannesait, in Pafcha,

ial

,.'4

quo verbo , quod Matthzus & Lucas

jj

indefinité dixerant , per diem faolenmem ,

per diem Feflum , videtur Joannes Pafcha-

"

T

tisfeftum determinare. [taque verofi-

at

milius eífe videtur, in Pafchate tantüm,

4

quz celeberrima omnium effet folem-

[L.

1ns

nitas, reum dimitti confueviffe, üt

l

bene

ld

4

I

104

Feria [&xtal Pata[ceves,

-

bene obfervant Antonius Bineus de

m

iblira

morte Jefü Chrifti tom. 3. lib, 3. cap. 3.

x

n. 3. & Joannes Conradus Hottingerus

Differtatione de Ritu dimittendi rcum

hod

in Fefto Pafchatis tom. 2. Differtat. in

Qu

f N

Nov. Teftam. é Mufzo Hafei & lkenii

pag.3$6. à num. $. ad ro.

Cüm au-

g

tem nihil reperiatur in Lege, cuiinni-

, U

us

ti poffit eaconfuetudo, alia inter doctos

virosorta eft quzftio, an à Romanis ad

jund

Hebrzos tranfiérit ; conftat enim in Le-*

?aïchano

a

&ifterniis liberari confuevitfe apud Ro-

dl

manos, qui in vinculis publicis deti-

nebantur ; quamobrem

Grotius in

n

WORO

Matth. cap. 27. n, 14. & Voffius Harm,

Evang. lib, 2. cap. «. $. 4. & $. con-

t

tendunt, eam confuetudinem à Ro-

ft;tgi 0

manis ad Hebraos eífe traductam. Id

T

veró minimé probatur Bineo & Hot-

ail)

tingero locis cit. Et fané Joannes lo-

Gf

Eu

introductá

quitur de confuetudine apud Hebrazos

Efl autem. con[uetudo volis ;

B

& ad eundem modum Matthzus : Con-

X

fueverat; Lucas veró hác confüetudine

Tl

Ícribit obligationem induci : Neeffe

Àiti

autemn

Pl&;ïg.

Feria fexta Pare[ceves.

10$

I

autem babebat.. Quamobrem longeé cre-

f' l

n

n

1l

dibilius eft, morem hunc à Judis in-

md[lv "

trodu&um , ut exculfum JEgyptiace

d

fervitutis jugum regoleretur, in cujus

14

commemorationem inftitutum eft Pa-

il

fcha ; Romanos autem Principes, qui

du Q

fübjedis quibusdam Gentibus indulfe-

Ij

bt

rant, ut patriis legibus facrísque riti-

0j

J

bus utereritur, Judzis jus liberandi u-

m

num & fontibus reis à poena capitis in

ol

Pafcha non ademiffe,

Pilati veró uxo-

J

riquidam exiftimant nomen fuiffeClau-

Ji

die Profculz; & Cornelius à Lapide

J

teftatur, apud Gracos in Sancorum

"

numero adícriptam.,

At h&c plané in-

ulj

certa, quemadmodum item nihil certi

jl

T

ftatui poteft, divinitüsne immi(lum fue-

j

rit illud , quo divexataeft, fomnium,

anà Diabolo profedium, qui jam fufpi-

y l

u

^n

caretur quidpiam , & Chrifti morte ne

Regnum fuum everteretur, metueret.

n

Ignatius Martyr epift. 8. ad Philippen-

"7 j

(

fes ait, fomnium illud à Diabolo fuiíTe

immiíTIum : Cacodamon terrebat muliercu-

r

laum uxorem Pilati , terbaus candem in [omniis,

u)

$

W

106

Feria fexta Parafceves.

€9 utà crucifgendo ce[Jarent ,. moliebatur ,

a

[ r

[

ia fentiebat [uam pernicien,

Idem fentit

| if i

f

eda in Matthzum. Verüm Origenes,

N

Theophyladus , Euthymius, Ambro-

fius , Auguftinus , & Chryfoftomus

ï m

fomnium illud arbitrantar 1mmiffum

T

effe divinitüs, ut, antequam Chriftus

! ais

ia

injuftiffimà damnaretur lententià, hoc

quoque fomnio illum effe innocentif-

; ) nj

l

ii

fimum palàm fieret.

|

j

lunt

Quarta Dominice Paffionis pars a flagellatios

lr

ne Chrifli ad euudem raptatum ad

li

Calvarie locum,

* As

Adquartam Dominice Paffionis par-

j o

tem venimus , cüm Judzi flagris cae-

(mjan

fum , coronáà ex intextis fpinis injectà

| gi|

illufum, & cruci damnatum ad Calva-

FTAT

rie locum Chriftum ][efüm abduxe.

t

runt.

Sed antequam progrediamur,

lt

J

in ea ratione, quà Pilatus in caufa Chri-

ia H

fti ufus eft, paucis quibusdam ob.

düni

fervandis aliquantifper

m

immorabimur.

p

1

Wil

Pilatus

'iff(,

107

. Ferta feg.cta Parajceves,

GWIW1

Pilatus quinquies conatus efl Chriflum morti

Ht ls

eripere, Pilatus ncfario fe [celere ob[iriuxit,

(L18

qui Jefum utcunque pa[Jus ejt interfici,

j

I)

li

Barouids vindicatus,

L Cs

1

In tota Paffionisferie conítat , quin-

UI t

quies illum connifum effe & Judeorum

ia

manibus Jefum eripere.

Primó apud

lfs

Lucam cap. 23. verí 4.. Zlit autem Pilatus

j €H€ Dl

ad Principes Saterdotum €9. turbas : Nibil

.

Secundó a-

1

weenio caufa in boc bomine,

pud eundem Lucam cap. eod. verf, 20.

jj ,"m:.ïlg-'r,g

Iterum autem Pilatus locutus efl ad eos , vo-

I

lens dimittere Jefum. 'Tertió verf. 22. Ille

(l

autevi tertió. dixit ad illos: Quid enim mali

j

!

fecit ifle ?. nullam caufam wmortis invenio in eo.

Corripiam ergo illum , £. dimittam. Quar-

h

[

tó apud Joannem cap. 19. verf, 4. Ec-

T

ce 4dduco vobis eum fords , ut cogno[catis,

ytnpi

Ahy

"

I]r

quia nullam imvenio in e cau[ain, Quintó

p

denique ibid. verf. X2, — Ez exinde que-

!

vebat. Pilatus dimittere. eunn

Conatus eft

iji

]i

i

etiam in Judeorum animis commifera-

tionem erga Jefum excitare, cujus rei

It

p(d

il

gratià oftenditeum populo fpinis coro-

natum , dicens :NEcce bumo:; üt eft in

E6

"

Joann.

Í

108

Féfia fexta Parafcever,

jj m

Joann. cap. 19. Ad quemlocum S. Au

/ dm

guftinus Tract. 161. in Joannem : Si

m MN

Regi, inquit, invidetis, jam parcite , quia

deje&nm videtis: flagellatus ef , fBinzs corona-

üu;e h .

tus e/t', ludibriota velle amiclus efly amaris con-

d d

viciim illufus fl alapts Cefin efl: fervet ignomi-

II

ii

via , fngefcat dinvidia. Intumefcente veró

E I

od

tumultu, cüm jam videret, eum non

polfe eripi , acceptá aquá lavit manus co-

n

Qu T

ram popule dicens : Inuocens ego f[um à fagui-

ne jufli bujus: vos videritis ; imitatus Ju-

t

üt conítat ex

f

deorum morem, qui,

Deuteron. cap. 21. cüm teftari vellent,

lii

TT

nihi! malià fe admiffum, manus pro-

palam fuas lavabant,

Lavabuntque "d-

Vi

T

zius (uas faper vitulam, que in valle percu[Ja

efl, Píalm. 72, Lavi inter innocentes manus

ilitih

7meas, Píalm

sied

25. Lavabo inter inuocenutes

