Magis compofito , ubi canit: Dezmfa-

y, o

tentur mmunere.

Denique quod prate-

j M

reundum filentio non erat, verba illa:

j &

Dew, qui Uuigenitum tuum gentibus flella

p

duce veyelifli ; extantetiam in /ibro Sacra-

ï lpia Wb.'

suentorum S. Gregorii, ubi hancinfuper

/ [ciantiæm'w

orationem legas: Dews illuminator ommi-

jj

um gentium , da populis tnzs perpetua pace

m

gaudere, €3 illud. lnnen fplendidum. iufun-

util, l

de cordibus nofiri , quod trium Magorum

T d

mentibus ad[pirafli,

yrat

48. Suprà indicavimus , preter ado-

n

rationem Magorumin Fefto Epiphanie

yie

recoli quot annis folitam , celebrari eti-

"T d

am Baptifmum J. Chritti, & prodigium

j

ls?

3

aque

p

/

f

78

Feftum Epipbauie Domini,

aque ab ipfo in vinum converfz.Quam-

idp

1

gt

obrem de utroque hic loci fermonem

f

inftituere neceffe eft, Hiftoriam JESU

W

Chrifti baptizati S. Matthaus in hunc

J

modum commemorat : cap. 3. à verfa

13.

Tunc venit JESUS 4 Galilea in Jor-

danetm , ut baptizaretur ab e» ( Joanne) Jo-

m

l

ennes autem probibebat eum , dicens : Ego

ze debeo baptizari, €9 tu venis ad me ? Re-

fpoudens auteim. JESUS dixit ei : frne iodó ;

i& enim. decet nos implere omnem juflitiaur.

Tunc dimi[it eum.

Baptizatus autem JE-

SUS, confeflim . afcendit de aqua, €9 exce

"

g,

aperti fant &i coli , & vidiz fpiritum Dei de.

fcendentem. ficut. columbam , €$ . venientem

fuuper [&:. 9 ecce vox de culis dicens : Hic eff

[/

£filius 1ueus diledus , in quo mibi complacui,

Simile his legere eft apud S. Marcum

cap. Y. & S. Lucam cap. 3. Porró aque

in vinum commutate miraculum S. Jo-

i:

annes capite 2. his verbis recenfet: N-

[

píie faclo [unt in Cana Galilee , €3 erat ma-

l(u] TT

Di]

zer JESU ibi,

Vocatw efl autem E 1ESUS,

fi

M

€9 difcipuli ejus. ad nuptias.

Et deficiente

n

(

vino , dicit Mater IESU ad eum: Vinum

"

*k

T

n babent, Ef dicit ei IESUS : quid mibi

€3 ri-

UT

l

Sextá. Januarii,

79

us

€9 tibi efl mulier ?. nondum venit bora wea,

gmmxm

Quàm falsó & impié quidam haretici

F

verba hzc Servatoris detorqueant, &

t It N

JESUM Matris fuz preces cum ftoma-

iij

cho repulifle fabulentur, ex iis, qu

lui]r

S. Evangelifta profequitur , manifeftum

)

fit, Etenim Virgo Mater ad miniftros

m t

fepenté converfa inquiebat: quodcum-

abl

que dixerit vobis , facite,

Erant auteim ibi

;f

lapidee bydris fex pofito fecandimm: purificas

a jf

tionem Indaorum , capientes fimgula metre-

r

tas binas vel ternas.

Dicit e& IESUS : im-

TM ld

plete bydrias aquá 5 £ impleverunt. eas u-

Ym Dd

que aà jammum.

Et dicit e IESUS ; Hau-

B emett

rite nunc €3 ferte. Architriclino: & tulernut.

liu; D

Uz auteim. guflavit. Architriclinus aquam vi-

al m

nun fa&lam , €9 non fciebat , unde effet ; Mi-

d » w

üiffri autem fciebant, qui bauferant. aquant,

od

vocat fpon[(um . Architriclinus, €9. diwit &

yalm q

Omnis bomo priniam bonum viuum ponit , *

[ECEHM: Y

eum inebriati fuevint , tunc id, quod deteri-

4 Em

U5 efh — Tuaptem ferviflüi bonum vinum use

que adbuc,

Vides hic miram & prodi-

utemifj |

j

(

giofam JESU Chrifti in exaudienda

Matre benignitatem , quam ex przefen-

1 um f

j

T.

ti re alísque rationibus demonftrat

'Iheo»

4

$o

Feflum Epipbanie Domini.

)

n

i

"Theophylus Raynaudus i» Diptycbis Ma-

j [H'

rianz pag. Yo$, & multó luculentiüs Cal-

"ä

i

:

1

P

met in commentario hujüs capitis a2

ve[um 4, 62 5

fecutus authoritatem

Origenis, S. Auguttini, S. Gregoriialio-

rüámque melioris note interpretum do-

cet, Salvatorem iflbic) locutum , mon. tan-

ä

quam botminem , fed tanquam Deum , & ta-

men intellexiffe Virginem, vel ex fizue

n

aliquo , vvel ex vocis fouo , vel ex nutau ocu-

loruin Salvatoris , illum ecrevi[Te id. explere,

if

quod ipfa petiérat, ideóque fpe ac fidu-

j

j

(

€ià plenam miniftris commendáffe , ut

m

imperandaà Chrifto fine mora facerent.

Sed ad hiítoriam redeamus, quam $.

joannes ita concludit: Hoec fecit imitium

figuorum IESUS in Cana. Galilee, €9 mani-

feflavit sloriam [uam , C9 credideruut in

eum difcipuli ejus.

M

49. De Baptifmo S.

| Joannis Pracur-

V

foris Domini S, Thomas parz. 3. q2/l.

!

'38. per varios Articulos tractat,

Acin

J

p'rimo quidem difputat : strZm : comve-

UM

uiens fuerit, Ioannem baptizare? conveni-

)

ens autem fuiffe, tum aliis argumentis,

Milim

tum eo maxime probat, quód is baptis-

mo

"

Sexta. Januaril,

8r

il

r

mo fuo homines affuefecerit ad baptis-

Vr

Jft.

*(71-

mum Chrifti, atque ad hunc rite fufci-

piendum pravià poenitentià, quam pa-

Mhoratn

làm omnibus inculcabat, eosdem para-

vetit.

In fecundo Articulo quarit: am

&UE

ftm d*

baptifinus Ioannis a Deo faerit? Hoc quoque

n

affirmat, illisque S. Praecurforis verbis

comprobat ; Qui me uifit baptizare in aqua,

u t

tf

ille iibi dixit: [uper quem videris [piritum

€3c. Ubi tamen duo ait diftinguenda ef-

& TU UO

F hj

"M

MA

ln

fe, videlicét ritum baptizandi, & ejus-

.

£

dem baptifmi effectum.

Ritum qui-

k

A

dem à Deo extitiffe ait, 4wi familiari

i,

Spiritás S, revelatione Ioaunem ad, baptizan-

vt

dum inifit ; ejusdem veró effectum docet

s Q* !

füiffe ab homine: qzia uibil in illo bapii-

7 !l[i.' ju

Jino eficiebatur , quod non po[fet facere bouo :

, r

unde nou fait à Deo , nifi in quantum Deus in

gt

bomine operatur.

Dominicus Soto :2 4,

fententiarum . Diflind, 2. quaft. 2. Artic. T.

m

Magiftri füi verba fic exponit:. Bapzifzus

w V

1

loanuts partim fuit à. Deo, partim ab ipfo 10-

4 !

anne; uamfiritum baptizandi coufideres , fa-

s

miliari Spirits S. 2evelatione ad. td. Ioanmes

"i COEïï:f

fuit emiffus £dc.. Si autem cffedum , uil ia

u^

æjiar?,'

p

€0 fuit ; quod Ioaunes ipf non po[Jet pr.

qiemi-

H

:

$5

Feflum Epipbanie Domini.

n

quoniam , itillico dicluri fumu , gratiam mn

1

,

a

i

conferebat , fed tantizms abluebat corpora.

In

TM

tertio articulo. difquirit : am in baptifimo lo-

q

Q

ynd

anns gratia daretur ?. Et refpondet, ba-

ptifmi illius hanc fuiffe rationem , ut

p

f]þüm

gratiam non conferret quidem , fed ta-

[

men ad eam recipiendam prapararet,

g

itil

tum quia Joannes doctrinà fuà homines

g

|

ad Chrifti fidem adducebat, tum quia,

pil

l

üit proximé didum eft, ad baptifmum

Chriíti eos a(faefaciebat, ac per poeni-

iil

z

Mu

tentiam ad ejusdem baptifmi fructus

confequendos rité comparabat.

Efti-

us in 4. fentent. Difindl. 2, $. 2. €2 feqq.

quid inter baptifmum Joannis & bapti-

li

Ífmum Chri(ti interüit, docté probat, &

Venerabilis Dei Servus Cardinalis Bel-

(

larminus T 3. Controverfiarum lib. 1,

L

[

de Sacramento Baptismi cap, 21. E9 feqq,

u

contra hareticos noftrorum temporum

if (

à Sacro Concilio Tridentino Canone t.

vf

1

Jeff. 7. de Daptifino jam anathemate per-

]

Cuiios,

$i quis dixerit , bagtifimum . Ioannis

]

babuiffe eandem vim cum baptifimo Chrifli,

f».u».&flh'f

à

anatbema [it,

Evidenter demonftrat, ef-

i

ficaciam , quà baptifinus Chrifti pollet,

vi

R

!

Sextá Iangarit.

83

fl

vi fuh. Jrue ex opere operato , üt in fcholis lo-

m T

quimur , delendi peccata , nu

Matenus

hj

conveniffe baptismo Joannis. Quid

ündt, .

multa? triplex in facris litteris baptis-

(net, d

mus memoratur, primusapud Hebra-

tf

os ufitatus erat duntaxat , facra quz-

!

Qd

dam luftratio, certis actionibus, aut

I

eluende cuidem immunditie legali

, ünqi

premitti folita: alter erat baptismus

Aigtinus

Joannis, quo homines ad fanctitatem

p p

per baptifmum Chrifti obtinendam pa-

[ni du

rabantür ; tertius denique baptismus

bi, D

J. Chrifti , remiffionem peccatorum,

NI

gratiam & fanctitatem conferens. Por-

motup.

rO0, üt S. Thomas eádem Oza«fiene 38.

i pmbat. i

Artic. $, advertit, licét Baptismus Joan-

A D

nis non ftatim ceffaverit, ex quo Chri-

f

ftus illum in Jordane fufcepit ; defiit ta-

X

men, poftquàm Joannes in carcerem

retrufus fuit,

Quanquam non defunt

yuiengtt

j u

noftrà etiam etate, qui in Arabia & Per-

fideex Chriftianis, Hebraicis & Maho-

d

sj

metismi ritibus malé confutam Religio-

nem conftituentes , Difcipzli Ioannz ap«

u (fh

SmOUl n',;i."

pellantur & baptismate Joannis, ütipfi

quot annis initiantur; üt re-

Chriüiyol' |

bgunt ,

D

fert

l

|

84

Feflum Epipbanie Deomini,

[j

h W

li

fert Calmet im Differtatione de Baptismo

Artic. 2.

s

pwl

W

Q

so, De BaptismoS. Joannislegimus

Mattb. cap. 3. quod. Judai baptizabantar

in lordane, coufitentes peccata fua , yYdém-

)

uéà S. Marco cap. 1. commemoratur:

[

[

;

egrediebatur ad eum. omnis Iudee vegio , €3

NI

Hierofolymite unioer[fi , €9 baptizabantur ab

ilo in Iordanis flamine confitentes peccata [ua.

Ubi quaftio nafcitur inter facros Inter-

2

pretes, qualis eafuerit criminum con-

00

feffio ? Cardinalis Cajetanus exittimat,

Judaos peccata fua verbis minimé de-

u

M

claráffe , fed baptifmi fufceptione pec-

catores fe confeífos fuiffe, adeo ut

[l

unum idémque fuerit ablui & confi-

teri,

Verüm hac interpretatio repu-

,

( Zfi |

gnare videtur verbis utriusque Evange-

D

I

lifte mox relatis, in quibus Paptismus &

d dit

n

confz]jo fic tanquam geminceactionesin-

li

A

DI

m

L

ter fe diftincte proferuntur. Tortatus

üt concedat, Judaos verbis etiam pec-

ff fdï

catorum fe reos declaráffe, putat ta-

[

men, id folüm confusà quadam & ge-

tf

N

nerali formulà effectum fuiffe, numero

i:ïmpit

'Tho

& Ípecie cqlparum fupprgffls.

ii

Ina

s

i

Sextá. Jaugarii.

85

mas WAaldeníis Tomo 2, de Sacrameutis

ii

cap. 136. probare nititur, Hebraos gra-

ij

vium perpetratorum criminum , üt a-

TT

dulterii, homicidii, blasphemiz, non

ZA

autem eorum , qua&folo corde commi-

YUOR

ferant, fe fe accusáffe.

P. Suarez iv 5.

TO

partem. Tom. 2« quaft, 38. Art, 3. veram

TT

atque diftin&am oris confeffionem eam

TM

fuiffe tenet.

Joannes Morinus lib. 2,

jcor lt

de adminiflfratione Sacramenti penitentia cap.

IUXOE COL-

20. € duobus feqq. ex antiquiffimis Ju-

daorum monumentis ac codicibus claré

QX

inne t

oítendit , apud ipfos manifeftationem

yiun p

omnium peccatornm ufitatam , adeó-

ue neceffariam ab iisdem habitam fuií-

e, at

fe, ut fine illa nec veram effe poeni-

,:.

tentiam, nec culpas deleri pofle crede-

iif

UC ao

rent,

Denique Calmet iz differtatione

s bl;;;x;«; M

de baptiso proximé citatà, Hugonem

Grotium adducit, qui etiam ipfe con-

tra frattum fuüorum heterodoxorum

. 1

opinionem eam maximé fententiam

mre'nr'

M

probat, quz ait, Judaos crimina fua

fingillatim recenfuifle, iistamen exce-

n

FUb

nffh h^ |

ptis, qua capitali poenà digna effent ;

us probabiliffimé

d a

ex quo idem Qroti

7

Ccon-

u

86

Feflum Epiphanie Domini.

.

lr

conficit, idem à Judaeis, & quidem

9

j

j

majori pietate ac fiducià factum effe,

cüm ad Joannem Baptiftam Sacerdo-

yi

P

jhl

tem, Prophetam, ac fpectate virtutis

virum baptifmi gratià fe conferrent,

o

jl

« 1, Utcunqueifta (int, illud certum

eft, confeffionem Judeorum nec Sa-

[

cramenti rationem, nec vim remitter-

di peccata habuiíle: Haczamen confe]Tro,

inquit à Lapide ia cap. 3. Matth« v. 6. non

erat. Sacramentum » nec peccata. condonabat,

i

uti fit in. Confe[Jioue à Chriffo infituta, Ca-

terüm licét gratiam non effecerit, va-

"m

luit tamen ad falutaria monita utiléni-

l

n

que anima medicinam à Sacerdote con-

fitentibus impertiendam, uti opportu-

TE

né advertit Soto loco cit. Art, 2, ubi Ju-

daos ait confiteri folitos, von at gratiam

TT

[)

zanquam pev Sacrantenta [ufüperent , fed ut

h

aliqua falutaria tonita €& confilia 4 Sacerdo-

,

Ilaj

M

tibus audirent , €9. illós for[an aliquas cafi-

gatorias puuitentias imponerent.

Et P- Na'

PUL

talis Alexander n cap, 3. Matrb, uum 7.

vt

de Judzis ad Joannem Baptiftam egref-

idegi|

fis ita fcribit : Nonj/olizu autem peccata [u4

at

ifmum

"f

generatim cafütebafztur—, qui ad. Bapti

10!4'77f

l

Sextá Januarii.

87

T

Joannis veniebant , fontes fe declarando , fed

dnd,

fpeciatim graviera , quibus obnoxii erant, pec-

1 d

cata confitebantur , «t veniam , confilium ac

lp vt

remedium peterent à Propbeta baptizaute,ejds-

Wrif,

que apud Deum precibus jwvarentur, — Deni-

Wt

que & illud certum eft, confeffionem

j

$. Joanni factam, tametfi nec fuà, nec

uml

Baptifmi à Joanne miniftrati virtute

m

culpas deleverit , nihilominüs ad eam

ho

condonationem

obtinendam

ani-

induudá,

mos preparáffe, uti S. Thomas cita-

ihit, C

1à quafl. 38. Art. 3. ad fecundum do-

jv

cet: Dicendam , quàd illa confe[fio peccato-

nia

rum non fiebat ad remi[fionem. peccatorum

xeoltt

fiatim pev baptifinum. Joannts. exbibendaim ,

fed confequendam per puniteutiam — confe-

w

Mzmþ

quentem , €3 per — baptifimum | Chrifli, ad

aih

quein penitentia illa preparabat, ld quod

multó anté S, Auguf(tinus lib, $. contra

il W

jf

Donatiflas cap, Yo. affirmavit: Quangquan

ita credam baptizáff? Joauuem in aqua paui-

"Tl

] i

tentie ad remilJionem peccatorum , ut in eo

baptizatis in [pem remitteventur peccata , re

,1ftlf"71'r'77f

ips veró in Domini baptifmo id fieret ; fimi-

! n'[hm—?f:',

lia his repetit /z Eucbiridio de fide, fpe €9

jo p

eharitate cap. 49. fcribens: Nem enim rena-

u

L

l

fcebat-

Mi

88

Feftam Epiphanie Dontni,

j

jl

fcebantur , qui baptifinate Ioannis baptizabanz

i

tur 5 fed quodam precur[orio illius minifterio,

r

1

qui dicebat : Parate viam Domino : buic uni,

iu quo [olo renafci poterant , parabantur.

$2. Sed ut ad id, unde non inutili-

ter digreíli fumus, fermonem refera-

mus, S. Thomas quaflinme 39. 4rtic. 1.

quarit: an conveniens fuerit Chriftum

i

baptizari? fuiffe autem probat, uthàc

ratione aquz per contactum fanctiffime

carnis Chrifti mundatze & fanctificate

)

uv

Laptifini vim baberent ; addit fanctus Do-

dI:

&or ex Chryfoftomo , quód, quamvis

('5

Chriftus ipfe non eífet peccator; ta-

men, quia naturam fuícepit peccatri-

cem, & fimilitudinem catnis peccati ;

J

idcitco baptifmate ipfe »on ia fe fed. z4-

uien in. 4lis indiguerit.

Eadem A4rziculo

)

LOI

vl

2. repetit, quarens, an Chriftum de-

cuerità Joanne Baptizari; porró artica-

"n

h

lo 4. Chriftum docet in Jordane vo-

luiffe baptizari, utintelligeremus, ficu-

UA

:

ti olim filii lfraél per Jordanem in ter-

u

L

m dI

ram promifílionis tranfiérunt, ita nos

per baptifmum à Chrifto inttituendum

]

':

IL!

1S,

"

in verilfimam illam terram prqnïifüon

*

in

JORU

|

l

Sextà lanuatit,

$9

|

J

:

in regnum Dei introcamus , cujus por-

Aj

tam baptifmi fufceptio aperit, " Eodem

LTA

in loco, ubi Chriftas. Baptifmum in

la,

Q ii

jordane dignatus füit aduiittere, teíte

,

f

Bedà, aut qui

cunque auctor elt libri e

1 r

"

Succeffu temporis

locis fanciis cap. 13.

) AT,

Ecclefíia & monafterium in honorem

Mu

]

Divi Joannis Baptiftze exzedificata funt.

n

Et Gregorius Turonenfis iz libro de gloria

r

!

s

arte Jorda-

Martyrum velert, aquas eà p

Bll

nis, in qua Chriftus ablui voluit, pra-

ns D

terüuentes, mundande lepre virtu-

| us

tem habuilffe,

In Iordane babetur locus, in

at

quo Dowinints baptizatus eff ; In umo eteuim

p'uupml:'

.....

refluxii aqua. ipfa vevolvitur , iu qua nuuc

(I)s

l

leprofi suundantar,

Czm enim advenerint,

T

Jfespis lavantur in flumine ,. donec ab infirini-

n d

date purgentar.

De publico tamen , du

(Iig

ibi commorati fuerint , vi&um accipiunt j 4«

if

nati autem ad propria difcedunt.

fngu

«3. Idem Angelicus Dodor quaftio-

nem erriculo s. inftituit: recténe Chrifto

g

i

baptizato E orante aperti fint coeli ? Ejus

rei multas ibidem caufas congerit, qua-

,un[ í ;ïx

|

jl

;

rum ea videtur przcipua effe, utfpecie

|

à, effectus

promiüüïf*

l

coeliaperti hominibus object

bapti-

|

l

tl

90

Feflum Epipbania Domini,

v

j

J

J

baptifmatis in Nova Lege inftituendí

j

reprafentarentur , q4ia per baptifmum

Chrifli [pecialiter nobis aperitur introitus regni

[

cielefors ,. pofl baptifinum autem nece[Jaria &fl

i

omini 14215 oratio , ad boc, ut celum introeat,

In articulo 6, vatias & graves rationes

"

nO'.;

i

affert, cur SpiritusS. in fpecie colum.

ij

b« fupra Chriftum defcenderit; fubiu-

dé articulo 8. agens de voce Patris audi-

cï[&

W

tà, illam ad multitudinis aures allapfam

fuiffe docet, ut coelefti hoc teftimonio

publicaChrifto authoritas conciliaretur,

ejüsque origo, vocatio , & doctrina,

quá mundum innovaturus erat, palàm

confirmaretur,

Denique ut Judaxis

cogitautibus in cordibus [uis,ue forté ipfe ( Jo-

annes ) efféz Chrifius Luc. 3. omnis dubi-

'»æ

tatio eximeretur, planéque conftaret,

JESUM Metfiam effe indé àtot fzculis

v

expetitum , Filiümque Dei Unigeni-

|

tum & unicé diledum, reparando ge-

neri humano divinitus datum.

1

f

D

ld

$4. Ante quàm ab hujus argumenti

tractatione calamum avocemus, alia

I

quedam dubia à facris Interpretibus

A

moveri folita , paucis delibare juvat.

"IT

Oll«

]

Sext& Ianuarit.

9f

ltsl

Nonnulli addubitant , utrüm JESUS

hum

aptizatus fuerit per immerfionem , uti

nv

€xteri omnes Judai ; an per aquz effu-

UT

fionem , uti Pictores pallim exhibent

Wif

Joannem Baptiftam in Salvatoris caput

Sed e-

fetd

concham aqua effundentem.

R.

nim priore modo baptizatum fuiíTe , &

us

inJordanem immerfum,clariffimé indi-

Dirbad

cat S. Mattheus, dicens, JESUM lapii-

p

zatum confeflim a[cend:fe de aqua, EX ejus-

elmori)

dem Evangeliftz verbisalia quaftio dif-

Vil

folvitur, an prodigia füperiüs recentita

TO

ín ipfa Chrifti immerfione, an fecun-

ii

B

düm illam contigerint,

Quod enimà

]

baptismo acciderint, dubitare non finit

u)

WA

iril

!U

facra authoritas , Matthao teftante,

!

Baptizatus auteim 1ESUS confeftim afcen-

Qmi

i

dit de aqua. E* ecce aperti [unt ei celi, &

vidit 3piritum. Dei de[cendentem , ficut. ca-

(

il

u

»

lunban,

Idem S. Marcus & S., Lucas,

f

uti legentibus Evangelium manifeftum

i

»

j

li

;.

I

elt, confirmant.

Tertió queri folet,

juomodoó coeli aperti fint ; de qua re vi-

)f a[m]]m

de, filibet, S,'Thomam Pic quaft. 39,

a

Ar£, $. ad fecundum.

Calmet fecutus S,

o

p

ieronymum & Authorem operis im-

"d

pertecti

li

92

Feflum: Epipbania Domini.

W

[

perfedi ait, proculdubio intelligi vet«

(

bafacra debere, non de coelorum vera

M)

n

feparatione ac difciffione, fed de fubi-

H]j

[;u

to lumine ex penitiori coelorum parte,;

tUl

aut de nubisfinu emi(To, veluti cum fül-

D " ^

.getra aérem fcindere, ac per nubes ef-

j

b

fulgere videmus; eámque prodigiofam

lucem non folüm à Chrifto & Joanne,

:W

verüm etiam ab univerfo populo con-

Ípectam fuiffe; cui fuffragatur Corne-

liusà Lap.ad eundem verfzgm 16, capttis

D.

3. S, Mattbai , & Suarez in 3. partem 'Tom,

T

2. Difput, 22, fet). 1. Quartó difcepta-

tur, an vera columba fuerit , qua fu-

pra Chriftum defcendens, unà cum coe-

leftilumine Chrifti capiti imminente ac

circumfufo , veluti intento digito, po-

M

pulum docebat, vocem divinitus au-

4

ditam ad folum Chriftum pertinere.

u ïï*&

Cardinalis Toletus zznotatiene 70. in ca-

it Df

put 1« Joan. fusé de hoc argumento dil-

ferit.

Quidam volunt, columbam eam

non veram , fedapparentem fuifTe, nixi

verbis illis $. Matthzi frczt columbam, S.

sT

Marci £anquam columbam, S. Luce : cor-

porali. fpecie ficut. columba.

Denique S.

)

,"/,' 1

WV

hn

[

^

j

Joan-

Mif

l

Sextà Ianuarii,

Il

R

Joannis qzafr

columbam.

Huic opinio-

Ym

cit.feB.2. & Tyre-

bt

ni fubícribit Suarez loc,

us de apparitionibus [pirituum lib V .ide appa-

( p

[ticum d

ritioue vifibili uam, 6. Econtrario D. Tho-

ts d

mas qu«fl.39, Artic.7. docet ; quia Sprritus

S dicitur Spiritus veritatis loan, Y 6« 1deó etiam

Yigtr

V p

ipfe veram columbam formav:t, in 4ua appare-

z£: ; ibidem ad primm refpondet, Spiri-

yopub

tumS.defcendiffe five colambam five «m [pe-

i C

cie vel fumilitudine columba, non ad. excluden"

1j If, (4,,?::

Il

dam veritatem columba , fed ad offenden 'um,

m

quid ip[é non apparuit r [pecie [uce fabfiantia.

O

Ü

qu

Calmet in citata fepiüs Differratione de ba-

"

D

O

ptifiio Articulo 3. jure merito damnat cue

jusdam temerariam opinionem, affe-

1]

IU

rentis , Spiritum S. cum columba illa

hypoftatice unitum fuiffe; licét enim

, ünnioi

non omnino repugnet,talem in modum

n gt

uniri Divinze Majeftati naturam ratio-

ii n

nisexpertem, non addecet tamen, id

,;ygumento l

fieri; fed neque ad finem, cujus causá

gintnd

Spiritus S. apparuit, ejusmodi unio ne-

n

ceffaria erat, ficuti ex adverfo ad finem

"T

Incarpationis Verbi perneceffaria fuit;

l o

üt S. Thomas parte 1. quafl. 43. artic. 7.

l:

ad quartum bene advertit non enim in

'u? vïl:'a

pecie

94

Feflum Epiphbanie Douini,

,nird

M

Ípecie columbz Spiritus S, apparuit, ut

per ilam in genere meritorio aut fatisfa-

&orio quidquam operaretur, quemad-

U,nanl

modum Verbum caro factum per natu-

ram humanam medelam hominibus at-

atl

1

d

tulit: fed tamen veram columbam fuif-

"m JC

Íe in qua Spiritus S, defcendit, omni-

mi

T

um Patrumcommnuni fententià probari,

T

«iliri

y

ait Calmet in caput 3. S. Mattbai. Angu-

AR

ftini quidem certé exprefía hzc eft do-

a

Grina iz Jibre de Agone Chriffiano cap, 22.

j

Neque boc ita dicimus, ut Dominum 1E-

SUM Chriflum dicamus , [olum verum cor-

J

pus babuiffe , Spiritum $. autemi fallaciter ap-

d

parui[fe oculis bominum : [ed ambo illa corpora

Vera corpora credimus.Sicut enim non oportebat,

m

ut bomines falleret Filius Dei:fit non decebat ut

bonines falleret. Spiritus San&lus : fd oummipo-

|

li

zenti Deo, qui univer[am creaturam de nibi-

lofabricavit , non erat. difficile verum corpus

columba [me aliorum columborum winifferio

D

Jfigurare ; ficut. €9 non fuit diffile verum

corpus in utero Maria fie verili femine fabri-

At

lm

care ; cgm natura corporea €. in vi[ceribus

(

fümina ad formaudum bominem , € in ipfo

u)

M

mtndo ad formandam columbam imperio Do-

I

imini voluntatique ferviret.

55 Eo-

il

Sextà Ianuarii,

5$

D

$«: Eodem duce Angelico Do&ore

de prodigio mutata in vinum aque ter-

EM

I, r

tio loco agemus, Docet is parze 3. quaft.

mfrs

j

!n

43. Artic. 3. confuültnm fuiffe, ut JE-

It

lus

[

SUS non ante miracula patraret , quàm

Ia.

l

docere inciperet; initium vero publicé

li, o

docendi ante perfectam & virilem zta-

tem fieri non debuiffe,

Deinde in re-

n

Íponfione adzertium ex S. Chryfoftomo

ile g

lcdà

advertit ad fingularem difcipulorum ip-

fius commendationem pertinere, quód

im 1

nondum vifis Chrifti miraculis. eundem

hii (

W 010

fecuti fint, quód veró primo contpecto

T

rodigio dicantur in Chriftum credi-

diffe,non ita accipiendum effe , quia rzuc

nuls

n

primum crediderunt , fed quia perfeclizs cre-

dideraunt,

Quoód autem primum in nu-

T

ptiis miraculum à Chrifto fa&um fuerit,

i m

j

non obfcuré S. Joannes declarat, cüm

t

,

|

l

l

ait: Hoc fecit initium fignorum IESUS. In

/ W. w*

quz verba Tertullianus Jibro de bapti[ma

T

d

ii

cap 9. pulchré fcribit ; Primu rudimenta

[

/

poteflatis [uc vocatus ad nuptias aquá aupicas

n

i

Zr.

TT

fai?:r:

De hoc prodigio /ibro 4, de Canoni-

&atioue patte 1, cap. 2. uum, 4. egimus , &

s i

in capite 23. nunt. 11, ejusdem miraculi

Wi

]

qua-

I

"

96

Fefluim: Epipbanie Domini,

:

!

n el

qualitatem difcu(fimus.

Nonnulli exi-

2

íftimárunt, fponfum in nuptiis Can

fuiffe S. Joanném Evangelittam, qui

íftupendá aqua converfione permotus

;?1.

fponfam valere jufferit. Sed eam opi-

Y

nionem Cardinalis Baronius aZ anuum

m

Chryjii 32. S. 30 €9 feqq. graviter, nec

f

immeritó perftringit , & putat, Nice-

JLULJ

phoro potiüs hac in re fidem adhiben-

t

i

dam eífe, qui fponfum affirmat , aut

M.

p

Simonem Chananzum fuiffe , unum ex

3

Apoftolico Collegio, aezem dictum,

J

aut Nathana&lem, ex Cana Galilze,

Caftello in Galilza genzizm fito, progna-

tum. Prior illa, quam Baronius refu-

tat, opinio originem traxitex putatitia

Prafatione S. Auguftini in Ioennem, qu&

i

fic habet: Iflefiquidem efl Ioannes , quem

Dominus de flu&hvaga. nuptiarum tempe[late

[

M

L

110

l

vocavit , C cui Matrem Virgiuem Virgini

commendavit,

Non abfimilia bis legas

Y

apud S. Thomam a. 2. Q44fl. 186» ar?. 4.

ld

ubi de Chrifto ait: Ieamnuem volentem nu-

EO

un]

piió revocavit,

Sed eam prefationem

non eífe S. Auguítini, Monachi Con-

LT

gregationis S. Mauri oftendunt in edi-

lw]

hïd I

tione

lj

Sextá Januarii,

97

Yi

tione operum ejusdem S. Doctoris,

Jür Go

qui in fine operis, quod genuinum eft,

il g

tradit, Joannem p/zs amatzzm ,. quà4 ne-

: pamis

que uxorem duxerit , €9 ab ineunte pueritia

dam .

caflilfimus vixerit,

Ex quo tutó licet

s um

concludere, in Nuptiis Canz celebra-

qitt U

tis fponfum non fuille S, Joannem

V, N

Evangeliftam , fed czlibem ipfum per-

m

petuó vixifle, id quod etiam nos de.

frri, d)

tendimus in opere noftro 4e Cauenizat.

DOOIL É

lib. 3. cap. 37. uum. 1. De hydriis aquá

s du

in vinum conversá repletis fiquid di-

n (Sæhzx

cendum fit, illud verofimiliter dici po-

teít, quód religionis causá & in me-

i

jruuito

moriam prodigii in illis facti; confer-

vatz fuerint , atqueà Principibus Occi-

j p

ugat U

dentis, tempore facrarum in Palzftina

expeditionum , quas Craciatas vocant ,

[ P

u

in Europam afportate. Earum una

D

confpicitur in Abbatia Portüs Regii Pa-

hj2

jl

M

rifiis , quam ferunt, à S. Ludovico

Rege Francie ex terra fancta eodem

4l

TL

"T d

perlatam fuifle ; de urna hac extat Dif-

Y

fertatio

I

'atris Lancelloti edita in ejusdem

[szm 1

u

[ w

Chronologia in mapna Fitrai Biblia,

Alia

jot

ex iisdem hydriis Colonie, alia Tun.

Yl i )

QUl

((

griz,

[

Fefium Epipbante Domini,

98

f

j

griz, alia Bononiz nec fine anniverfa-

ria celebritate in Ecclefia Patrum fer-

1l

vitarumaffervatur, quam ex Palzítina

rl

allatam dicunt à P. Vitali Bacilieri ejus-

Ww

W

dem Inftituti Miniftro generali , qui ab

[

Ti

f

Urbano VI.Nuntius Apoftolicus ad Sul-

b M

tanum JEgypti miífus fuit, ut ipfum

WV

ad bellum l'urcis inferendum, uti Rex

Md

Denique

ü

.l

D.

Cypri fecerat, permoveret,

Mufignani in eadem Dioecefi Bono-

D] WW

nieníiin Ecclefia S. Bartholomzi fimi-

11

lis hydria oftenditur , àt videre eftapud

M

Mafinum in Bononia perlaffrata.

Baillet

ya,

TET

rigidus Ceufor i» Hifloria bedierni Fefli

confideratà hydriz Parifienis materià ,

l,

capacitate & vocibus hebraicis, affir-

S:agd;qzïw

mat, eam fin minüsuna exnuptialibus

& miil,

illis fuerit, urnam certé fuiffe quotidia-

Tl

nis Hebreorum luftrationibus adhibe-

t gt

ri folitam, de aliis duabus, Colonien-

i, l

"

hi

fi & Tungrenfi valde dubitat,

Nos

,

T

earum nulli quidquam venerationis de-

D

(

st

r

traduum volumus, ac potiüs ad alia

d aj

fermonem convertimus,

bdhr

6. Cüm füprà oftenfum fuerit , in

T

ariam

& (

folemnitate Epiphgniæ anniverf:

I6CO-

|

hf

Sextá Jauuatit,

99

tAt

tecoli memoriam adventüs Magorum,

l

D

uumirf.

baptifmi à Chriíto füfcepti, & aque

ab ipfo in vinum mutate ; gravis ex-

Bklh

Ti

pedienda controveríia fupereít ,

de

t m

tempore, quo iíta olim contigerunt;

Qs

an videlicet tria hec uno eodémque

um

die, licét diverfis annis, evenerint.

TOU

S. Maximus Sermone de Epipbania fic lo-

« Dugg

quiturz; Iu bac dilecli/frui celebritate , ficut

jl D

satione paterne traditioni inflruimnar , mal-

plonz u

ziplici efl feflivitate letandum : ferumt. enim ,

ld

Cbrifliam bodie vel flellà duce à gentibus ada-

T J

vatum, vel invitatum ad nuptias, aquam

1

vertffe in vinum , vvel [ucepto à Joanne

pnis gt

baptifmmate , — Jordanis — fluenta — confecrá[[e.

ORLUS

nl

l

Sed quid potil/mim pre[enti boc. fadum f&

l

j

Á

.'

.;

x

p

,

die, noverit ipfe , qui fecit,

fm[k qtlü

J

$7. Quód Chriftus octavo idus TJa-

[

J

hus t

n

nuarias, quo die ejus myíterii memo-

]

(0b

riam colimus , baptizatus fuerit , anti-

qua Ecclefie Traditio tenet , & paffim

d W

a

$s. Patres, fi unum excipias S. Epi-

SIM

phanium, cui hacin re nemo vel feve-

pOhU

)

riffimorum Criticorum , qui ceteroqui

fententias communes repudiare amant,

fin

u

fuffragatur, Cardinalis Baronius 44 an-

j

2

"us

[

100

Feflum Epipbanie Domini,

üffll W 1

a Chriflü 31. S. g. ita fcribit: Quod

"

Verü ad senfem €3. diem quibus Chriflas. ba-

q fW

1

l

ptixatus efl, [peHat , id fachusa effe [extá

t

Januavit , ex communt €9 antiqua. traditio-

y

PT

]

ne Eufebius Paspbili ad Marianum — [cribens

tefiatur.

Confirmat boc ipfum. Hieronymus ,

D

:

«c denique oumes fcriptores Ecclefiafici , umo

duutaxat excepto Epipbanie, At vidimus ,

M &

"m

W

qui [icut andiendus non el, dum ait, Cbri-

(

1

fium natum [extà. Jauuari , ita uec, dum

dicit , baptizatum efe [exto idus. Novem-

W P

bris ; cimn €3. eidem conttadicant ZEgyptit ,

licét de. die natali Domini equé ipfi confen-

(m

ml

Ziant.

Baroónio fubfcribunt Tillemon-

tius notá 16, in Vitam J. Cbrifl

Gra-

ä

vefon de Myfleris €9. annis. Chriflipag. 217.

:

m

z

Serry Exercitat. 4$. nu,. $. Honoratus

ni

à S, Maria Tem. 2, lib, 3. Differts 4. San-

d

D

(

dinus iu bifloria familie [acra pag. 72. edi-

"

vtionis Patavine E$ Wirceburgenfss.

Car-

"

dinalis Gotti de FeritateChrifliane Reli-

)

giouis lib. 4.parte Y , cap. V7. $. 2. n 17.

D

Contrariam nuper opinionem fancti

(

li

Epiphanii fuftinere conatuseft P. Ber-

Tin

nardus Lamy iz Apparate pag. 20'7. Ícri-

tf

bens ; lgitur cum ueu onuiuo videatur. re-

i

padi-

Il

Sext4. Janttarit.

IGX

Ti (l

CA/

(

j

padianda opíuio $. Epipbanii , €9 multa cou

currant , quibus conjeduram facimus , uou

L:

uiultó pofl dies. feflos Expiationis & Taber-

*iqm'mch:.;-

naculorum , collatum. baptifmam Chriflo 2

i r

Joanue in popali Jadaii concuv[a s ultro

Byu,

flatuevein pro. die bujus baptifin. diem. oda-

i t

vum Novenbri , quoniam. dies alisua fla-

II

tuendaefl, Sed hec Lamy opinio, üt

TTNVA

Gravefon leco ci£, animadvertit, non

DT

fuit magno plaufu excepta; & fané

i Ms

cüm in Ecclefia Mediolanenfi iade à

"n ffjfm:

temporibus $. Ambrofii, & noftrà

d L

etiamnum ab Ecclefia Graca feítum

v T

Chrifti baptizati celebretur fextà Ja-

o V

nuarii , uti videre eft apud Galefinium

r

in Notis ad Martyrologium pag. 12, ex hoc

$ H[mu'

ipfo novum pondus accedit eorum

fententie, qui baptifmum Chrifti col-

Df uo

uj t

latum defendunt, imcidiffe in diem

fextum Januarii.

w v

gU*UWH! I

$8. Difficilior quaftio eft de mira-

TT

culo aque in vinum mutate, aniftud

Sua-

finionfm

4

,

quoque fexto Januarii evenerit.

Iez in 3. partem. Tom. 2.. Difput, 26, fed.

du

um 20'/»'51

1. defendit, tria fuperiüs dicta myfte-

j VWZ :

ria, inter qua prodigiofa aque con-

3

ver-

(

W

102

Fefm Epiphbanis Domini,

lm(

l

verfio eft, aut eodem fexto die Janua-

qui

4N,l

rii contigiffe, aut certé concludi de-

?

vm

wm p

bere, verum ftatümque diem. in quo

illa patrata funt, penitus nos latere;

b $

Lr'm

(

quo circainquit, me cogamur omnia in du-

,

bium. vocare , fentiendum exiflimo , Bapti-

m

W 'W»:W W

fmnum Chbrifli, €9 alià. etiam duo. Myfleria

m

fextá die Januarit facla effe,. S. 'Thomas

b

"

[

n

[j

"

leSione primá i caput 2. $, Joawnis ean-

hfih

dem fententiam diferté tradit, viteeque

n

[

It

JESU Chrifti chronotaxin hoc modo

ordinat: Iz fefle Epipbanie triuuz miracte

l

sst

l

n

lorum: coumtemoratio fit , fclicet adorationm

Magorum , que fuit primo anmo Nativitatrs

(l

n

il'f

DDouinice ; €9 baptifimi Chrifli , quo bapti-

zatus efl eodem die (fexto Januarii) revo-

h

54 W

luti triginta annts. — Et de nuptiis qua fa-

G funt eadem die , revoluto anno.

Verüm

T d qn

Winpi

Card. Baronius, tametíi teneat, Ba-

[« o

ptifmum à Chrifto fufceptum , & ado-

fai

rationem à Magis preítitam in unum

g

eundémque diem fextum Januarii in-

cidiffe; negat tamen , eidem diei con-

1

;.vf",,;r

verfionem aquz adícribi poffe, Qua

i

de re infignis hic fcriptor videri poteft

t m

fl

&d amuuin. Chrifli 31, nam, 54, 9. feqq. ubi

€OIni-

roj

Mi

Sextá. Jannarü,

h.

confiderans, quód S. Auguftinus iü

Y s

quodam ferrzone de tempore fctipferit, tria

n

t

fapiüs indicata miracula contigiffe i

Dos h;

die Dominica, fic argumentatur: fi

DT

igitur tam. Chrifli baptifinus , quàm ex aqua

i, Mf-

vinum fathim: miracilum die. Dominico cen-

b Ms

zigit , manifeflé probatur, ac im apertam d&«

$ Ti

ducitur confequentiam , nequaquam illud ede

deni die pofl aumum interlap[um . accidiffe, fs

J t

jj vt

prorfus diversá : nam f pra[enti auno. in diem

Dominicum indidat Feflum Epipbanie , [t-

d od

i i

k:

uenti anno in alteram incurrat. diem: neceJe

ef. Hincporró concludit, Baptifmum

i r

mX

Chrifti & miraculum in aqua fadium

