Gi120-1

at

X

Is

A

j2

—— P

——

iE

-

—

.

* h.

sss

&

CNpL EU

ts

9

RY Csv

".

a

m

M

Ra

i

d.

E

w r

UR

EL

a.

r

".

Y

d

A x

s

s aiete-

wnr

d

SUpu.

"

x

8

A

*

p

s

Fs

*

LUS

3

o

:

a

w-

As

z

du

BEU R

?

s

P

$

4

i

"

NU

n

E

5

ET

EN

$s

r

x

*

"

M

A.

u

m

A

.M

as

A

i

&

3.

w.

&

3

x

-

x

as

$

"Ro

i

-

E

h

PA L

d *

N

A

2

m

-

8

RY

2X

FUR

x

[2

o

L

EC

2

34

a

:

s

*

a

n

z

u

s

X

s

I

M.

.

*

3

E?

zP

r

At

E

j

*;

AT

:

:

Bu

M

g.

w

^A

x

"

-6

X

x5

$

X d

Bs

255

Bf

*

a

2

A

s

"

v

*

s

z

*

LUN

TA

2SE

NV.

i g

LR

od

ESS

At

EO

D

pw

i

x

i

d

zi

:

--

E

3

w

A

FE

E

2

2

*

VR d

NT

x

«

É

as

X

hss

OK

C:»M;*

-

I

z.

€7t (

PEP Mï'c/«/l-, ä"w*

:?.

l,

N12€«511925258 021

(

|

LELELETELILTELUDO

UB Tübingen

[

l

—

E CT

i

3

^.

ow

i

m

E — —— —

— À

—

ii

— — Vi i, ag apee i

« - —

— —— — ——

[

p —

b —— ——

r

COMMENTARIT

k

THEOLOGICO- HISTORICI

DBE. FESFPIS

JESU CHRIS' TE

B.MARLE VIRGINIS

OLIM

Ab Eminentiffimo €$ . ReverendifTimo

S.ICE CARDINAIT

PROSPERO »vE LAMBERTINTIS

Árchiepifcopo Bononienfi & S. R. L Principe,

Mo»nó SaNcrTIss:IMOo D. N.

BENEDICTO XIV. P. M.

CONSCRIPTI

NUNC VERO LATINITATE DONATI

4

* JAlhwue Cougregatiomi Mujori

Acadeinice Molsbemenfi

Sub titnla

IX V. MARIzE

k

AB ANGELO.SALUTATJE

IN.STRENAM. OBLATEI

L

" ANNO"

M D CCXEVII

; -

ARGENTORATI

Imprimebat SzuoN KüRSNER Cancell, Typogr.

PRJENOBILI,

n

CLARISSIMO ET CONSULTISSIMO

VIRO 4c DOMINO

30

j

:

.D.FRANC.JOSEPHO

(

!

POIROT,

)

SUPREMJE ALSATLE CURLE

üg& :

ADVOCATO

/ E

ï?ä'fä;

ATRAPE

,V "-

WASSLENHEIM MARLENHEIM

ET WANGEN

Almw Congregationis Acade.

mice Majoris Molshemianz «

Sub titulo

B. MARLE VIRGINIS

AB AN GELO SALUTAT]E

(

PR!EFECTO

)

Pa

I

d.

): —

j

:'UI,.TISSH!C

Reliquz':que Dominis

iy DD. SODALIBUS

CONFOEDERATIS

SED

IN MAGISTRATU

[

; CURU

CONSTITUTIS

TO

E

LENI

N

s Ào

dicht s

emm

dedicat

&'f confecrag

RGIN

JTATE

IO,

Congregatio Majoz

Molshemiana.

—/|

i

:

u

u

D

-- ANNOTATIO.

20

ii

i

"

1

Pus hoc ex Italico latiné redditum cüm Au.

O

thoris fui fplendore ac dignitate fe com.

It

mendat, tum Authorem fuum orbi Chri-

füano commendatiffimum facit,

' Author quippe

operis. eft. Sanctiffimus D. N. Benedictus XIV,

[

j

Divinà Providentià Pontifex Maximus, atque

n

olim, càm librum t iftum confvriberet , S. R. E.

ML

h

Cardinalis & Ecclefie Bononienfis Archi-Epifco-

pus ac S. R. l. Princeps.

Quamvis autem labore

fuo fummus Paftor Ecclefiafticorum preprimis

utilitati confultum iverit , eorümque tum in Theo-

A *

logicis & Canonicis fcientiis, tum in facrà &

Ecclefiafticà literaturà profectum fpectárit , nihilo

l

!

tamen minüs opus hoc fecularibus etiam , atque

iis prafertim , qui illuftii confpicuóque pofiti lo-

]

co fupra vulgus eminent, haud exiguo ufui effe

h

poterit. Cüm enim facratiffima Religionis no.

firz Myfteria, quorum memoriam ftatis anni tem-

FM

poribus Ecclefia recolit ,'docté ibidem ac pie

cr-

|

1&

tractentur; non deeft abundans pabulum ,

*

uo

s

a

j

fummi in feculo Viri & intellectum erudite pa-

MÉ

fcant , & ad Divina Officia ingenti fructu fenfüque

pietatis frequentanda voluntatem . inflamment

"

[

Ceterüm quod anno ifto inchoatum abfolvere

propter molem operis non licet, id annis proxi-

DT

J

me fecuturis continuare certum . eft,

fo

ha

n

TIO äääæä&f,æ ää:dï,u (oeito: æu ueïäc)füæ

d i

VESTPA WT EVrPT

lenitie b

füum ojjt

FESTUM

Auüun

Bene iil

aumus

CIRCUMCISIONIS.

Tbert, $1]

fi ärcr'E

JESU CHRISTI D. N

VIS auttm i

L.

&-

OTüT. p

u um at

OCTA VA NATIVITATIS

üm in (acr

fnedtrt, t

IPSJUS.

U$ Llam, &

UOQue poig

9434

ZOAU

NÀ

€x1guo Jf

IQ5X

Alendls Janzarii fo.

Relieiont

lenne feltum.agitur

fatis al

Circumcifionis ama-

X5

2

dem aophet

biliffimi Redempto-

pabulnm l

377;« ris noftri & Ocavz

m endie

DL

æ(;'gx Nativitatis ejusdem.

fruda fs

n infamt

In hoc argumentun ingrefTuri non fi-

i ab(ov

ne previo quodam apparatu, nonnul.

ia 12 priüs. difleremus de inftitutione cir-

l

cumcifionis,.de ejusdem effectis , ac

de Redemptoris. circumcifione, polt-

l

modüm de ipfo Fefto, .quod memoriz

ominicg. Llrcumcxfxoms , & cultui

A

Jefu

2

Fefuuin Ciremcifanis J. C. D. N.

T

GHWI

jJefu Chrifti circumcifi deftinatum eft,

iermonem habituri. :

ui'lbïü |

2. Ritum circumci

fionis quod attinet,

ejus inftitutionem legere elt i» Cap, 17.

Genefis, ubi Deus Abraho apparens, poít

AUE

varia promiffa eid

em facta, circumcifio-

"

tim quinque eó fpe-

[

jl

nem, ac nomina

&antia.prefcribit, P

rimó ad certum fe-

xum ilam reítringit : Circwmcidetur ex

byh"l

wobis omme sajculinum. — 2 Eorum , qui

"p

j

circumcidendi erant, conditionem ex-

primit

, jubeus filios Abrahze & fervos

i

ircumcidi : Ouane mafcelinum in ge«

um

illius c

nerationibus vefris , €9 t

am vernacelus s

m

titius circumcidetur.,

3. Tempus

uain emp

t

definit ,

octavam videlicet à nativitate

d

&lo dierum. circumeidetur in

[

D

diem : 4nfaus €

j

u

wobis, 4. Partem Cor

poris defignat :

i

Poftremó finem

Carnem prepatii veftri.

H

n

& üfum, cuj

us gratià circamci

fio iníti-

(s

Ut fit fignam federis

tueretur.,. declarat ;

L ï*m

inter ne

vo, Legem hanc Deus per-

fit

petuam efle voluit; Erz padum teum i

b

F

!

carne veflra in fadas

teruum ; Et gravi pro-

dem obfervantiam

L

pofità p

oenà ejus

Ma][culus , eujus praputi

B

cara

"d

[

'commendavit :

DA

&2 OSava Nazivitatis ipfius;

3

t d

eavo Circumcifa non. fuerit , delebitur anima

od

illa de populo [u0, quia pa&um meum irri-

tum fecit.

mnapr

3. Obfervat San&us Thomas, infti-

AICOS Df

tutionem circumcifionis convenienter

Is

ld

faica.

pracesfiffe promulgationem legis Mo-

Cetürs

Cüm enim lex ordinetürad bo-

num publicum , legalis obfervantia non

ao

debuit tradi,nifi populo jam congregatos

o

populus autem fidelium congregandus

Tonem

T4:

erat figno aliquo fenfibili ,' cajusmodi

Deus voluitefle circumcifionem ; €4 ;des

linmit

genutá

oportait pritis inflütui circumeifionem , quàm.

lex daretur. ]ta S, Thom. p, 3. q.70.3.2.

, Top

Td

"ad2. Reipsáannicirciter quadringen-

*ti luxére ab Abrahamo ufquead tem-

TT

pora Moyfis à Deo electi ad publican-

gt

damlegem, in qua itidem lex cireum-

d

cifionis lata füit : Leviz, cap. 12. Imó qui

vlioit:

:ex Gentilitate ad Tudaismum tranfituri

ii t

Dos

erant, eidem legi lübjiciebantur, utl pa«

tet Exodi cap. 12. & confirmatur merao-

m

'rabili exemplo in libro Judizb, Cap. 14.

'gant

-Ubi ZAchior videns virtatem, quuam fecit Deus

m

-Ifrael , relicto gentilitatis viu , credidit Deo,

preputii [ui , €9. ap-

li W

: 899 circumcidit caruem

2

pofitas

T

& Feium Circumcfionis J. C. D. N.

mnis fuccef-

l l HZ&IEUS

qofitus efl ad populum Ifradl , €9 o

N

yp;fti

fro. generis. ejn

£$

Ejusdem cir

cumcifio-

nis, Patriarc

his imperate , & à Moyfe

f

rursün promulgatz mentionem facit

]

"Servator nofter Joaz, cap. 7- ubi quorun-

.i ;iiöï

Í

.dam Judxorum obtredationes confu-

$ ïfüïfräf

tatarus, indigné ferentium , quód Je-

n fabbatho perfanáflet,

fus paralyticum i

.ait: Propterea Moyfe

s dedit vobis circumcfio-

féd ex Patribus,

mem , non quia ex Moyfe eff ,

/ Si circumcifionem accipit bom

o in fabbatbo, ut

f , mibi. indignamint,

Ji

uon foloatur lex M:

?.

quia totum bominem [anum fec

i im fabbatbo ?

.Quibus

verbis innuebat, fi falvà lege

circumci

fionis & fabbathi à Moyfe latà,

vel potiüs, qu

antüm . ad. circumcifio-

Ó innovatà , &

nem fpeclat, lolummod

liceat in fabba-

[

à Patriarchis obfervatà ,

s u

]tó magis citta

tho circumcidere

injuriam legis de f:

ibbatho fervando po-

fIe fanari egro-

j

uiffe, atqueadeó debui

tum hominem per annos complures

E

ï

omni op

e deftitatum , ut lex charitatis

qmaximé omnium

iacrofancta obferva-

1808

hs

retur, quz prom

ptam &efficacem ope-

ndi.

A

ram proximis no—üri.s. jubet impe

4« Ha-

D

Eä" OSava Nativitatis ipfiut.

$

iij

4, Hactenus dicta cüm id, quod pri-

TOU

mo loco decircumcifionis inftituto ritu

&il

difcutiendum fumpfimus, liquidó com-

(Qnem 3

menftrent; non defuére tamen (quis

Àbl qura

credat?) qui rem adeó evidentem, &

J QU

quam nemo fanz mentis in controvete

fiam vocaverit, offüfcare conati fünt,

,qui

4

p

Marasmus & Spencerus audaces ac no-

irtirud)

varam rerum cupidi homines deferide-

] hi

re aufi funt, Hebrzos ritum circumci-

nihib

fionis ab /Egyptiis accepiffe, . afferentes

juiput

auctoritatem Herodoti /ib, 2. cap. 104*

& Diodori Siculi lib. 1. Bibliotbece cap-12»

in

f fs

affirmantium, Colchos, /Egyptios &

Moyel

f&thiopes folitos fuiffe partes corporis

jrcoma

occultas circumcidere, eámque contue-

nnotdá,

tudinem ab /Egyptiis manáffe, Sed il-

at lnl

lorüm arrogantiam cateri Scriptores

m

comprelferunt, aperté evincentes, He-

rodoto & Diodoro profanis fcriptori-

ranp

'

Ht

!

. bus in iis , qua de circumcifione fcri-

p

bunt; nullam penitüs fidem habendam

n

ey di

effe, üt qui Moyfe, auctore Pentateuchi,

J

& primo omnium gentium fÍcriptore

a 0

i

j

; multis-feculis pofteriores extiterint.

Herodotus enim temporibus Regum

m

Perfa-

/

À 3

€ — Feflum Circumáforis. J. C. D. N,.

T

Perfarum; Darii, Hiftafpis, Xerxis &

.»G.P'G]

M

«

firtaxerxis Longimani: Diodorus au-

tem Siculus xtate Julii Czefaris & Augu-

g

:;W

fti Impp. floruit, quorum neuter rituum

ii

Xebrzorum gnarus fuit ; porró circum-

xifionem apud /Egyptios aliásque na-

p*

xwü

tiones in ufü quidem fuiffe, cüm De-

r"ïH*

us ápud Jeremiam eap. 9. dicat : Fifitabo

faper oumem , qui circumcifumn. babet yrapu-

!

ziun, fuper ZEgoptum €2 [zper Juda €c.

"1

Cxterüm non ab JEgyptiis ad Hebraos,

j) W

4l

fed contrà ab his ad illos, vicinásque

gerites morem circumcifionis perveniffe

five propter amicitiam, quam ii populi

cum Patriarchis & Moyfe , viris qua-

averfüni celebratiffimis ,

coluére :

d

ul

fi

Án

e propter famam Religionis Judaice

ftüperidis à Deo prodigiis illuftrata : five

propter fplendorem & magnificentiam

facrorum apud Hebraos rituum , qui-

büscum JEgyptii alifque confines popu-

jl

li, maximé fub tempora Salomonis ;

J

frequens commercium habuerunt. Plu-

n

ra de hisfolidé & erudité tractata inve-

ii

nies apud P. Natalem Alexandrum in

s n

FYüfor, Ecclef. antiqui Tef ameuti tom, 1. dif-

r

|

[147

s

€3 o&ava. Nativitatis ipfuus.

7

,X'Xl

q

fert. 6. P. Gravefon in eadem hiftotia

lOdom) D

ton, 1. pag. 339. P. Honoratum àS. Ma-

rird

ln

ria de ufu Critices tom.2, lib. 3. di[Jert.3.Evan-

Mterton

cifcamValefium 4e/facraPhilofopbia cap. 1.

Ts

& Calmet in Zi[Jerz,de orig, G autiquit. cir-

ls

cuicifronis.

, Citi ]

s. Jam quod attinet circumcifionis

(at: l

effe&us, S. Hieronymus iu cap. 3. Epife

ht a

ad Galat. ita fcribit: ,, Quia ex femihe

r t

» Abrahz erat Chriftus oriundus, & ab

J Hb

, Abraham ufque ad Chriftum. multa

Wt

,9rant fecula tranfitura; providens

i pen

, Deus, ne foboles diledi Abrahz cz-

i p

» teris nationibus mifceretur, & paula-

, Vi

, tim familia ejus fleret incerta, gregem

N

» lfraéliticum quodam circumcifionis

xis J

» cauterio denotavit, Denique per 40.

ifb

,, annos in eremo nullus eft circumcifus;

vjfetiz

»foli quippe fine gentis alterius com«

mum, g

, mixtione vivebant, Statim üt Jorda-

yinpt

,nhis ripam transgreffus eft populus,

o

, circumcilio neceffarió futuro ex com-

yeroni

»mixtione gentium providit errori.

néun

Similia his S. Chryfoftomus tradit ho-

yanit

mil, 39. in Genefin, ubi agens de prz-

cepto circumcifionis Abrahz dato , iíta

4 if I'?:'

be] uns

À 4

"

$ Feium Circumcifomis J, C. D7 N.

Miv

i

[

fubjungit

*

722

Volebat eos , qui ex ipfo

j

» propagandi erant, facere fuum pecu-

»,liarem populum , & ut pofteà, cüm

,multitado propagaretur, ne Íe gen-

i

»» tibus illis, quarum hareditatem occu«

», patura erat, commifceret.

Confen-

3

tit S. Ireneus lib, 4. cáp. 20. fcribens,

D

tircumcifionem Abrahe przceptam fü-

Affe: u£ cognofcibile perfeveret gemus Abraba.

Tdem affirmat Theodoretus quafl. 67. in

Genefii : Nec Jofephum hebreum ea . ve-

xitas latuit, qui b. 1. antiquitatum cap. YT.

(

ícripfit : quia feilicet nolebat-genits AAórabas

eun aliis gentibus permifceri , $deóque corpo-

.

vali bác notá iufigniti ac d

1

2

feeiui ouluit

Je-

niqueS. Thomas 1,2. qpofl. 102,art. $.

!

4d 1, de eademrefic loquitur : ;; Ratio

» circumcifionis principalis füit ad pro-

,, teftationem fidei unius Dei ;; & quia

s, Abraham fuit primus, qui fe ab infide-

, libus feparavit, exiens de domo fua,

» & de cognatione fua , itaipfe primus

Porró ut

, circumcifionem accepit,

hujus fidei profeffio ad imitationem A-

iL

L

d (

brahami in. cordibus hebreorum altiüs

D

infcülperetur,, fignum Judai externum

1

9

m

? O&hava. Nafivitatis Ipfius.

! qUiüï'

in carne füa accepére;cujus oblivifci non

dungs

poffent, & à quo ipfi apud alias gentes

Vfti,

audiebant: Circiucifi, ficuti ex adverfo

a ïï n

reliqui populi à Judais nominabantur

Indrcutücif ; & $. Paulus Hebraos ac

iætemol,;w.,

l,

(

gentiles nominaturus , paífim adhibet

)0,

hr

vocabula circamcifionis & praputii.

al

£. c. líta quidem à nemine in dubium

vocantur ; fed tamen loquendo de effe-

g:nul /ül

3

T

G&ibus circumoif

1

onis , alió. devolvitur

Communiter Theologi cum

UPE

quaftio.

Hb i

Angelico . 3. auaflioue 62. Art. 6. docento

Fa J

Sacramenta veteris legis non contuliffe

vi proprià gratiam Juftibcantem , nec

il

C

Xie conferen-

i

potuifle virtutem ejus

öLL

de habere ex paflione Chzfti.. Cüm

gt

d g

1

]

li

enim Virtus Dominicz Paílionis nobis

applicetur per fidem & Sacramenta ; per

ftidye

fidem, mediante actu auimz: per 5a-

«; U

cramentaautem, mediante ufu quarun-

odb

lvr

li

T.

dam rerum externarum ; fieri quidem

yfe pb

poteft, ut id, quod tempore pofterius

eft, ante fuam exiftentiam moveat n

fori

aGn anima, uti S. Do&or loGuitur; &

ationevg

conítat in caufa finali, que tempore po-

OIUm fUl

Iterior agentem nihilominüs movet pro-

ia

"

j

pter

$o

Feftum Circinofionis J. C. D. N.

gw]n

e

y

"|

pter defiderium confequendi finem

*

Ài

j

non poteft tamen fieri ,

ut, quod Phyfi-

x"ïä

cé nondumexiítit, fec

undüm ufum &

j

1«1

morem rerum externarum ad agendum

Fþ&,

m

inducat, eoquód caufía efficiens quoad

exillentiam nequeat effe pofterior effe-

"

5

W

du fuo ordine darationis ; hinc li, Dt Ji-

5

cét antiqui Patres, ac no

s ipfi per fidemy.

affionis Dominicz Juft

ificemur; non

Lf

vll

potuerit tamenex PalfioneChrifti reipsá

j ;;]

nondum exiftente in Sacramenta anti«

j ..N?

que legis gratia illa derivari, qua ex

Paflione jam peractà ad Sacramenta no-

j

v& legis derivata eft. Quamobrem to-

i

ta ratio Sacramentorum

antiquz legis

in eo pofita erat, ut & fide

i publica pro-

p

feffio effent, &

fymbola ac figurz Pas-

fionis Chrifti

frudtuümque ex eadem

enafcentium,

», Sic ergo manifeftum . eff,

; ait S, Thomas, qued 4 Paffisue Chr.

ijfni,

fi

» Qu& eft cau'a Juftificationis ,

cónve-

» hienter derivatur Virtus Juftificativa

j

» ad Sacramenta novze legis, non autem

Ll

»; ad Sacramenta veteris le

gis ; & tamen

» per fidem Paffi

onis Chrifti juftifica-

A

» bantur antiqui

Patres, ficut & nos.

?i

Mi

;» SaCtad-

T

1tÍ

€4 o&lava Nativitatir ipfius,

It t

, Sacramenta autem veteris legis erant

, quedam

illius fidei proteftationes , in-

m

fignifïcabantPaiEoncmChri-

Vidige

pquantum

S.

,»Íti & effectus eju

Sic ergo patet,

G

», quód Sacramenta

V. L. non habebant

lt

quà operaren-

II fb

, in fealiquam virtutem,

, tur ad gratiam Juftificant

em, fed fo-

ln

,,lüm fignificabant fidem , per quam

CtID);

» Juftificabantur.

'Chrifh're.p

7. Sunt, qui exi

(timent, hanc Ange-

Aüena

lici doctrinam firmam qui

dem confifte-

àti, u

re, füppofitó alió ejusdem Sandti Do-

TAT2 —

&oris principió, quód nempe Sacra-

Intotren

menta gratiam P'hyficé efficiant; cate-

Dtiquz

rüm ejusdem ratiocinationis vin aut im-

publiay

minui , aut penitüs concidere, i cum

ia

aliis Theologis teueas» Sacramenta gra-

as

tiam folummodoó in genere caufz mora-

tf d

idcirco recentior Theó-

lis producere ;

ff r

logus in animadverfionibus ad 'Theolo-

1is, (

nf

Mulv

giam celebris Do&oris Guilielmi Eftii

jititai *

fadtis , «mmotat. ad $. 29. Iibri. 4.. diflindl.

nonatt

1. Thomiftas hortatur, ut fententize fux

X2

de efficientia Phyfica gratie in Sacra-

(; lo

mentis firmiter infiftant , ne do&trina

qoot &t

d dit

"

Angelici ipforum I&äagGi&ri, quoa

cerene

"

3À Fefum Cironfenis J. C. D. N.

gvil

ferentiam Sacramentorum . veteris ac

q &

1ti

nove legis labefactetür. Alii nihilomi-

,

nüs cenfent, praedicam differentiam

ïï

iundatam in ratione S, DoGoris proxi-

ä

amé allatá , adhuc inconcuffam ftare, ta-

l

anetfi defendas ,. Sacramenta moraliter

folüm . gratiam producere, Hocut pro-

il

bbent, exemplum afferunt duorum ho-

minum , quorum alter ad mercedem

Actionum fuarum obtinendam teftimo-

nia exhibet eorum ,. que ab ipfo facta

iunt, operum; alter veró, qui, ut ipfe

quoque mercedem confequatur, fcri.

pturam proferat, in qua, quid agere

velit, promittat, Inutroque hoc cafü

certum eft, non aginifi de genere cau-

Íe moralis; ficut igitur allatum à prio-

re homine teftimonium de re jam bene

l

nl

geftaefficax eftad mercedem exprimen-

dam; alterius autem fcriptura de re

ï

nondum gefta , fed gerendaeam effica-

ciam non habet ; ita pariter , licét Sacra-

*

isenta non nifi caufze morales gratiz eí-

fent ; adhuc tamen falvaretur efficacia

Sacramentorum N.L, ob merita & actio-

(

nes Chiifti precedentia: é contrario in-

li

firmitas

LCL)

€3 O3ava Nativitatis ipfius,

13

IQ vec.

Érmitas & inefficacia Sacramentorum

[ li

V. L. permaneret, quippe quae folüm

| df

erantfigure & figna prognoftica Paffio-

dors [

nis Chrifti pofteà fecuturz.

Videatur

Jam l;

Pater Suarez in 3. partem S. Tbome tom.

1la Q

3. quafi. 62. Art. 6, difput, YO, fecl. 2, Utut

: Hoois

ifta hebeant ; quz fubtiliter à Theolo-

t doong)

gis difputantur, nobis hoc unum dixif-

d mei

Íe fufficiat; verum femper atque indu-

m t

bitatum efle , quód Sacramenta V. L.

T

figure fuerint gratiz , eámque contule«

»qu, r

rint per fidem & pietatem, five mini-

Quatur, 1

ftrantium, five fufcipientium Sacramen-

, qui

ta, hoc eft ; ex opere operaetis , üt Theo-

que r

logiloquuntur; cüm ex adverfo Sacra-

egema

menta N,L, gratiam contineant, ac ri-

FTT

té fufcipientibus conferant ex merito

Iu

Paffionis D'ominice , adeóque ex epere

nenrie

eperato.

Hinc eft, cur Eugenius IV. in

pton ci Í

decretolive Hoflrudione ad Armenos Ícriple-

a eam i

,rittiNovzLegis feptem funtSacramenta

]

, &c. qua& multim à Sacramentis diffe-

&

» runt antiquze Legis,

Illa enim non

Lüt

i

,, caufabant gratiam , fed eam folüm per

, Paffionem Chrifti dandam effe figura-

r

ontraxm:uï

»bant: hac veró noftra & continent

"]

À 7

»&ga*

g

14 Feflam Circumcifonis , C. D. N

W

Wü

» gratiam, & ipfam digné fufcipienti-

jl

, bus conferunt,,, Eandem do&trinam

n

"

W 2(0

j

egregié explicatam habes in Catechifmo

ii

i

Romano part. 2, de Sacramentis in genere,

UM

q

Nuin. 29.

NV.

d.

8. Qua de Sacramentis V. L. hucus-

7 Huw

que dicta fünt , ea quidem videri pof-

funt haud dubié locum habere in cir-

m

hr

DP

3l

cumcifione, Verüm, cüm circumcifio

if

A

ex origine fua primáque inítitutione le-

gt

gis nature,non legis MofaiceSacramen-

!T

1

tum fit ; de hujus circumcifionis effecti-

bus niova quaítio exoritur,

Antiquio-

i

j nwülæ

res Theologi varías in opinionesabiére :

ji

r

nonnulli ftatuebant, virtute circumci-

at

]i

fionis non conferri quidem gratiam, fed

tamen peccatum deleri: alii opinaban-

LUV

J

tur, per circumcifionem gratiam con-

ferri, quantünm Ífpectat ad deletionem

VOU

culpz , non autem ad ceteros gratiz po-

z

fitivos effectus inducendos : alii denique

FEci

defendebant , per circumcifionem gra-

tiam impertiri & jus ad vitam xternam

"M

conferri; ab ea tamen concupifcentiam,

j

quz ad peccandum impellit, non repri-

u

mi, Hasopinionesà $. Thoma relatas

"i

[

& re-

Cj

€3 Odhva Nativitatis ipfius,

I$

I

& refutatas vide p, 3. quafl. 62. 4rt. 6, ad

zertium.

U d

Neceít, qui ullam earum no-

od

ftro zvo infcholis defendat. Unicaho-

ET

diedum controverfia à Theologis agita-

tur, an circumcifio fuerit remedium

VLin

culpe originalis , gratiámque ex opere

d

eperato produxerit ?

dere gt

9. Utrumque hunc effectum nonnul-

Gu

li circumcifioni attribuuut, innixi ver-

dotonp

bis illis Genefeos Cap. 17. Mafcaulus, ca-

t

jus praputii caro circumci[a mon fuerit , dele-

Jonis d

bitur anima illa de populo [uo , quia pattum

t

qmeumirritum fecit.

Verba hzc ad litte-

onesdt

ram accipienda & hunc in modum in-

& CiQmo

terpretanda effe contendunt , animam

maículi non circumcifi perituram effe,

gratiam,lbf

! oinis

eoquod in illo fervatum non fuerit pa-

atiamao

&tum circumcifionis, cujus unius admi

niculo mortem zternam evadere anima

deietipne:

y

poterat ; quemadmodum in lege gratix

SngUæ

J

T

dicimus,animam infantis absque Baptis-

mo decedentis perire, eoquod in illo

(gneg

[ atemy

obfervata non fuerit Baptismi inftitntio,

jfcen

cujus ope falvari anima unicé poterat.

Vide Eftium Jij, 4. dift, 1.$.29. & duo-

nonrj?

Lbus/egq. Sententie huig multum pon-

eris

Y relx*

T

t

16 Fefum Circumcifouis I. C, D, N.

P

j

o

'deris addit magni Doctoris Auguflini

auctoritas . qui variis inlocis eam difer-

W

té tradit , uti legere elt //bro 16. 4e Civir,

Dei Cap. 277. lib. . de peccato originali Cap,

4

$0093 T4

Et Jib.2, de Nuptüs C concu-

pifcentia Cap, Y1, & recentior auctor Ige-

M

ninin commentario de Sacrau, difpttt. 2,

de Baptifino quefl. 1. 4rt, 2. opinionem

5

iftam, eó maximé, quód tam claris &

f

crebris S, Auguftini teftimoniis fulcia-

tur , faltem probabilem exiftimat : ne-

que ipfum novet, quód hac fenten-

tià admif:à parvuli ante oCtavum diem

vità fundi remedio peccati originalis

caruiflent , quemadmodum eodem re-

medio Hebrzi per 40. annos peregrina-

tionis in deferto deftituti fuiffent ; cüm

non conítet, quemquam Hebreorum

i

|

per id tempus circumcifum fuitfe, Nam

intrepidé refpondet, Hebrzos infintes

;

ante octavum diem mortuos Juftifica-

tionem obtinuiffe per fidem fuorum

parentum [igno fenfibili expreffam:

p )üi

cum Hebrais autem toto tempore pe-

ab |

regrinationis aut difpenfatum fuiffe in

lege: cireumcifienis ob neceffitatem ca-

D

WWv i

Ítra

I* Cc D,

: &2 OGheva. Nativitatit ipfiut,

17

lr h

ftra & (tationes identidem mutandi,que

(( Qp

16 d

circumcifionis opportunitatem adime-

J

bat; aut fi legis hujus gratia ipfis facta

4i (j

li

non fuerit, reos extitille gravis negli-

lt s

gentiz ; aut neminem omnino infanti-

iQt d

um peridtempus natoruim obiiffe ; hiuc

Vr d.

fadtum, ut uno omnes eodémque tem-

l, Opit

A

ore pofteà circumciderentur. lta ip-

.

!àm du

licet S. Thomae aucoritatem

le , qui

mmonis

non afferat, eft hec tamen Angelici re-

vilinb :

4, 4 4d 3, ubi S, Do-

fponfio p. 3. 4. 70.

| hao f

éor probaturus , nullum in

deferto ex

Xb d

mafculis tunc natis circumci

fum fuiffe,

j

al or

lia

illed. Jofue.caj. s. adducit: Pepulus, qui

m epdt

matuis efl in deferto per quadraginta annos , tn-

OS pE

eircumcifas fuit quàd veró nullus inte-

nj

rea temporis € vivis fublatus füerit, ex

Hebrom

illo Pfalmi 104 oftendit: Nom erat in tri-

Vil

k

babus eorum infirmus.

1o. Alif contrà acriter pugnant , ac

q0

0

defendunt, nunquam Circumcifionem

n

inremedium noxz originalis fuiffe or-

n

Jf

dinatam , nec gratiam ex epere ojerafo

ap

empu

(

roduxiíte

lfti preter rationes proxi-

iA

f

l

me allatas, quód nimirum foeminz

onie

Qm h

nes;itémque mafculiante octavum

diem

:IHtacem;

elati

t

I8 — Feflum Circumcifionis I, C. D. N,

elati remedio

.WWI,

peccati originalis caruif.

fent, fi hocà

circumcifio

df

ne petendum

j 9;1[1

erat ; infuper all

egant verba Genefeos cap.

[:

(

17. Hot eff pa&um wteym ,

iv

quod fervabi-

9

Qis inter vte €9 vos , E femen

fuum pofh ze,

j

Circumcidetur ex. volis omne

majfculinum,..

"m

st f o fonum federis inter

3e €9j wvos.

7

Quo in loco deremedio

peccati origina-

lis, ac de efficientia

gratiz per Circum-

OJ

cifionem altum fi

lentium eít ; id folàm

1

Deusait, Circun

]

J

cifionem fizuum effe,

fignum inquam,

quo populus Ifrael à

ii

citeris nationibus difcernatur,

flignum

t

quoque fingularis Dei erga ]

fraélent

amoris,

f

fu

Deus a

fignum denique religionis, quá

!

b Hebrais fpeciatim colendus

erat. Przeterea Apoftolum citant ad

lr

-

5

2

Ro 3. Ícriben

tem: Quwid erg? amplius

Judao eft,

bt

aut que utilitas Circumcifronis ?

Multum quidem per omnem wiodum,

Pri-

mim , quia credita

Ubi notant, Prinza

Junz. dlis eloquia Dei,

: indicare precipuam

L

utilitatem ex circ

umcifione percipien-

i UR

am, qua tamenab A

2j

poftolo reftringa-

turad Eloquia Dei ,

hoc eft, ad legem &

m

oracula Divina Ju

dais concredita: ex

"3

quo

M

£2 oava. Nativitatis ipfiut.

19

tl

quo inferunt , ex Apoftoli fententia Cir-

cumcifionem minimé valuiffe ad jufti-

T D

& nj

tiam & fanditatem conferendam,

diid hs

11. Quoniam veró Divi Auguftini

! H mlï

fententia manifefté contraria maghi

L

haud dubi& momenti effe apud omnes

i E.

debet, eam ipfi talem in modum eva-

X tj

dunt, nihil ut inde tanti Do&oris me-

ttCrm

rito decedat, Nimirum ufus fuit S, Au«

ftinus ( id quod veriffimum eft) verfio-

A:l

Y

ne feptuaginta interpretum, in qua ver-

Vüls ]rd

ba Genefis fic habent: Mafculus, qui non

circumcidetur. carue praputii [ui. oGavo die,

tür, [

79 Ti

interibit. anima illa de. genest fuo , quia te-

Jlamentiem. fa. diffipavit :

quam ledio-

igions

A1'w

if

m o

MM

nem etíam fequuntur S. Ambrofius e

t Gu i

77. & Origenes lib 2, in epift, ad Rotite

versis fin

en,

Sedenim verba hzc: Oda-

ep u

vo die :

defunt in Codicibus hebrzis,

ramdis

glm, d

in Paraphrafi Chaldaica, & in Vulgata,

utiex textu füprà relato patet : Mafca-

dl )

pj

lus, cujus preputii caro circumcifa uon fusrits

delebitur. anima illa de populo fio , quia pa«

ao

&i meum irritum fecit. — Jam veró ficu-

ordnr

dhret

ti S. Auguftinus verbis illis: o&avo Ziein-

ductus fuit, ut textum de parvulis in-

:rediüiff :

terpre-

Ü

J

20

vj

Fefhum Circumcifonis 1.C. D. N,

terpretaretur , dicerétque, mortem ma-

)l ,F

p

Ículo intentatam haud aliam efle, quàm

mortem anime, in poenam peccati ori-

u

l

"

f|

ginalis infligendam, cujus peccati par-

vuli folüm capaces erant; porró rofta.

mentum , aut pactum

, aut praceptum

dilfipatum five violata

l;

m efle pr&varica-

;

tionem Adami contra Dei mandatum

vetito fructu vefcentis. ita é contrario

W

cüm voces ille: vXv die; in Vulgata

u

ditione , quà nos utimur , & uti de-

N

bemus, defiderentur ,

hinc via qua-

3

w

!

dam & ratio aperitur ,

falvà reverentiá

S. Auguftino debitá,textum interpretan-

j

f

iil

dinon de infantibus, fed de adultis: non

(l

de morte aterna, fed de feparatione à

u

commercio populiDei ; denique non de

1j

ia

A

lr

!

precepto Adz impolfito , fed- de lege:

w

Abrahamoejüsque pofteris injundt4. 1ta-

m

ratiocinatur Venerabilis Cardinalis Bel.

D T

larminusem. 3. Controverfrarum, lib. 2. de

.»'g,uuaf,

a m

ejedu Saeramentaruza cap. 17. Natalis A:

lexand, iz.Hiffer. Ecclef. V. T. de tertia mam-

18

di etate, cap. Y, fub num. 4. — Calmet a

vt

Difforz. decircumcifionis effetlibus, — "Tours

RT.

nely Tomo de Satram, in- gencre, queft,3.

:

concl,

ACay

€9 OSuva N. ativitatis ipfins,

2Y

^ D

i

A

toncl, 3. &

re omnibus Coquzus iz

Hämefïe, 1

Notis ad lib, Y6. S. Angufl. de Civit, Del

TU

cap, 27.

um

t2. Aliasalii vi

as iniére , ut hoc fe la-

b r

P. Theophylus

byrintho expedirent,

l r

Raynaudus Tem. r3. operum [uorum pag.

At DI

94. €3 f&qq. ait, Circumcifionem inftitu-

t tindg

tam non fuiffe, ut effet culpa originis

1 C0f

remedium ; verüm feminas Hebreas

: n Vg

juxtà ac mafculos ante octavum diem

r ij

defün&os eo peccato liberatos fuiffe per

TET

illud ipfam Sacramentum five facrifi-

fà ferat

«ium, quod in lege nature, & ante

ts

circumcifionem Abrahz imperatam, ta-

adoleot

lem effedum praeftabat juxta doctrinam

iil

S., Auguftini Lib, $; contra. Iulianum cap.

. Nec ideo credéndum efl , €9 ante datam

tiorenmt

d

Circuncifienem famulos Dei , quandüquidäm

eis. inerat. Mediatovis fides in carne. venturis

nl

d

Y

Xf

millo Saerantento ejus opittllatos fui[fe parvu-

"

"

:]

D

lis fuis , quamvit , quid. illud effet , aliquá

j M

M

r

À

nece[farià causa fcriptara latere volutit. Por-

ró docet, alios Hebreos, qui circum-

m

(diti

cidebantur, & quibus remedium legis

"H

nature non applicabatur, mundatos

fuife labe originarià perinfufionem gra-

n abl

t

n

i

&2 — Fefium Circumcifonis 4,C. D. N.

ld

ul

tiz in circumcifione, at non per circunt-

já

«ifionem, ídque ex mera Dei liberali.

L

jl

tate, Cardinalis de Lugo i Tra&ata 4e

M f

Sacram. Difput, s. fe&). 3. cenfet, Circum-

€ilionem ex inftitntione fu

" )püm:

a nec juftifi-

..... 4 EC(

candi ,

nec delende culpe originalis

u

vim ullam habuiffe; quia veró ad hunc

[

3

T^]

effedum obtinendum neceffe erat ap-

r

[

plicare remedium legis nature , cum

Pl

quodam figno externo proteftativo fidei

interne in Meffiam venturum , aliunde

« m

Xeró ritus circumcifionis, Abrahz pri-

Tj

gl

amüm, deinde Moyfi prafcriptus aptif-

fimum ejusmodi fignum erat ; idcirco

gmrmöi

gt

judaos hoc ipfo ritu circumcifionis

|

ufosfuiffe , ut per illum fidem erga Mef-

ndn

P.

fiam venturum liberis fuis applicarent,

:ac peccati originalis maculam abfterge-

!

]

rent, adeo, ut, regulariter loguendo, in' Cite

Ccumcifione juftificarentur.

Ceterüm

zil

:nos hujus fecundi capitis difcuffionem

ag

concludemus. infiftendo

Angelici do-

xáli

-Cring p, 3. q. 38. a. 3,

ad tert. ubi fic là-

t g

bbet: Dicendam , quod circumcifto inflituta

um

at ad. remedium originalis peccati $ fed bae

tb

xiismas Ioaunit ad boc non erat' inflitutus ,

m

,ü»ïhi;m

ACy

€9 Oclava Nativitatis ipfrus.

23

DN

fed. foliam. erat. preparatorius ad. Baptismum

^i

Chrifli. Et eàdem parte quafl. 70. 4 4«

01 Tij

ait, communiter ab omnibus poni, 4404

t (

in Circumcifioue peccatum . originale rentitte-

La

batur , non tamen ex opere operato, fed

If g

Operantis ; fic enim di&a profequitur:

TP

In circumcifione | couferebatur. gratia , non

tl

ex virtute fidei Pa[fionis Chriflt , cujus. Jr-

IAft, q

gnum erat Circumcifio : ita [alicet , ut bo-

Otefhtnt

mo, qui accipiebat Circumciflonem , profite-

Irum, at

votur , fe [nfcipere talem fidem , vel adultus

mucr

pro fe , "vel. alius pro parvulis. . D'octring

huic inheret Eugenius IV. in Decreto

p

ent; m

füperiàs memorato , ubi difcrimen af-

du

ferens inter efficaciam Sacramentorum

g

novz ac veteris legis, quód illa ex opere

s

operato , ilta ex opere operantis gratiam cone

ferant , etiam Circumcifionem compre-

vufid

a, D

hendit, quz, tametfi multó anté Abra-

s

hamo injuncta füiffet, revera tamen'Sa-

cramentum erat Mofaice Legis; & In-

NI

nocentius III. in Decretali fua Majeres,

hgt

de: Baptifito , agens de Baptifmo & Cir-

pl

nijg

cumcifine, exprefse docet;per Myflerinus

Circumcifoanis -originariam labem . dele-

qati

^

tam: Etfi origiualis culpe vemittebatur per

Cir-

:rm'n)-'ï

i

'21

Feftum Circumcifionis I. C, D. N.

u

Circumcifionis inyflerium , €3. damnationis

n

«gmuüüüls :

-

a

"

periculum vitabatur

2)

non tamen pervenieba-

y

tr ad regnum colorim , quod usque ad mor-

g

J

r

tem. Chrifli fuit omnibus ob[eratum 5 fed. per

[ n

Sacramentum baptifmi , Chrifüi fanguine vu«

| A

J5

bricati culpa remittitmr , vitatur periculum,

/ ,»'

€9 adrernum celorum etiam pervenitur , cu-

| ïwmm

jus janzam Chrifli fanguis fidelibus fuis u-

:f;'jü jj]

fericorditer referavit,

j

l

13, Nunc de ipfa Servatoris noftri

Circumcifione, quam tertio ac poftre-

..'r

h

m

mo loco difcutiendam fu mpfimus,agen-

ó

al

ui

E usl

dum eft, utinde ad feltum ipfum Cir-

cunicifionis exponendum gradum facia-

pl

vpun

mus, Solus inter Evangeliítas. Diyus

Lucas hi(totiam hanc delcribit .cap, 2..

L

E

Evangelii fui. Poffguim . con[mumati . [unt,

dies oclo ,. &t circmsicideretur Puer , vocatum.

2

kudunl]rü

]

It

efl Nouten ejus JESUS , quod vocatuim efl ab

Angelo , prius

ttàin in stero conciperetar. [)e

d)

Auguíto JE

:

