habitavit autem in unatantüm earum

DInete, u

urbium,

Eàdem in Genefi c«p. 23.

QU

dicitur : Zu ele&lis fepulehris noftris (hoc eft ,

la E.

in uno ex fepulchris à te eligendo )

YT

ftpeli mortuum. tuum,

Porro iín libro

Jofue eap, 7. legimus : Filij Ifraé] pra-

rj

(

yaricati [ant mandatum , 9. u[urpaverunt

tl

i

de anatbeniate 3cüm tamen conftet, uni-

1)

cum inter Ifraélitas prevaricatorem &

1 Cs

ufurpatorem tum fuiffe Achanum. Jam

g, N

in Evangelio S. Matthai habetur cap.

"EL

12. F'identes autem difcipuli indignati funt ;

nl p

videlicet unus difcipulorum Judas pro-

iij

ditor ; denique capite 27. exprefsé fcri-

)

il

bitur ; Idipfum autem. €9. latroues, qui cra-

,

7

eifixi

D

148

Dominica Paharum,

Ammf llc

éifixi erant cum eo, improperabant ei,

ne»mpe

ji

d

j

unus latronum,

qui impoenitens periit,

D)

Profedtó Eocclefi

& in Oratione ,

uá

g

utitur in diftribuendis palmis & fup.

plicatione in Dominica Palmarum con-

At

fuetá Pullum afinz folummodó nomie

4

^

[

n

Vi

nat j* Onmnipotens fempiterue Deuy 5

qui De-

"

nuum uofrum I. Chriflu

" fauper pulum

afima [edere. fecifli.

97. Difputant alii ,

cujus Prophetze

1l

illa verbatintà S,Matth

2o allato cap. 2 r,

E

li

Dicite filis Sion : Ecce. Rex £uus venit tibi

aman[uetus , fedens fuper. afinam €3 pullum

filium.| [ubjugalis.

Similia his fcribit

miti (

ïm :

S, Joannes cap. 12 Noli tismere Filia Sion

Ecce Rex tuus venuit fedens fuper pulum

n

?114.

As n

Calmet & Cornel à Lapide

t

in caput 21, Mattbai volunt, vetba illa

l

ul

:þ;m'üm

ex duobus Prophetis, nempe lfaia cap.

d

9. deprompta effe,

Verüm Natalis

Alexander in Commentario ejusdem

T

Evangelii defendit,

A2 U

ambosEvangeliftas

Matthaeum & Toann

emunius Zachariz

g

vaticinium adduxiffe, fic tamen, ut re-

T

tentofenfü , non nifi voces quasdam

';;FMM, dJ

flzufavermt ;id quod nullo negotio

à

*

per-

H

Dominica Palptrum.

159

Wiï:v

e

rfpicere . licet, conferendo verba

E

æni[ü(i»: |

vangeliftarum fuperiüs recitata cum

ii

vaticinio Zacharie Prophete, quod

fichabet : Exalza fatis Filia. Sien , jubila

:

Vi LY

Ui

Filia Hierufalem $ Ecco Rex ?uus venit tibi

Id ts

juftus €9 Saloator, ipfe pauper €9. afcendens

Juper. afinam €3. fuper pullum filium . afina,

Iu, u)

98.

Huic Prophetz oraculo à duo-

! i j

bus Evangeliftis citato, S. Lucas vatici-

nium addit à Chrifto ipfo nec fine la-

ju h

chrymis, editum: Fenient dies inze &

lo

AUAE 3

reliqua,

Triftem hanc prophetiam

hw C

Interpretes omnes docent, impletam

fuiffe in ultima obfidione urbis Hiero-

j l

Vr P

folymitanz , per Titum fufceptá, Ean

Jolephus Judeus in libro 4e Be/o Iu-

i n

daico fusé defcribit; & Cardinalis Ba-

d il

n

ronius «d anuum Chrifi 72. num, $. poft-

quam ftupendam Titi molitionem exe-

m

cutus eft in. exítruendo circa urbem.

n

ro st

muro, caftellísque interpofitis , quibus

Hebrei conclufi aut ad deditionem ,

fug

aut ad ultimam famem adigebantur ,

AA

n d*

hzc fubjungit : Sic.igitur videas , jam

divinitus impletutm effe , quod illis verbis Da-

s quit

1ints predixerat, dum Hierofolymorum . de-

h negOW

rn

"u

160

Dominica Palmarum;

fleret interitum : circumdabumt te inimici tui

W;,MM

vallo ,. . €9 coangtflabunt te undique Cdc.

í u]ra h

99. Eàdem in obfidione accidit, ut

"d

RL.I

Maria Eleazari filia, fortunis omnibus

D

yii

Ípoliata, & infanà fame ftimulante, la-

al

[

&tentem filiolum ipfa occideret, coctás-

o

li

que carnesin cibum fibi pararet; fub

UA

"

idem tempus famelici quidam milites

ul

nidore carniumillecti zdes illas intrá-

runt , at mox, üt partem pueri affatam

[

.u,"n,u

viderunt;tantum nefas execrati, pedem

i ln

retulére,

Ejus rei famá per urbem

'L«U

n E

if

vulgatà , finguli ita cohorruerunt , ac

[

"

fiab ipfis patratum id fcelus fuiffet.

Cardinalis Baronius poftquàm ifta /oco

um

l

"

cit, num, 9. ex Jofepho retulit, oppor-

V

tuné obfervat, alteram tunc

ESU

il

Chrifti predictionem impletam effe,

cujus mentionemS, Lucas cap. 13, facit,

ubi JESUS cruce onuftus, & montem

Calvarie confcendens ad obvias &

plangentes Hebrzas mulieres vultu ac

g

ermone converfo dixit ; Filie Jeru[alem

I'C"

Wi

;

nolite flere fuper me,

Jéd [uper vos ipfas fiete,

ts d

€9 fuper filias vefiros.

Quoniam ecce venient

g i

diet , in quibus. dicent ; beato [leriles , €9

t j

V6li»

!

Dominica Palmarum.,

IÓY

Q

l]

ventres , qui non genuerunt , €9. ubera qua

It

non laclaverunt.

Tunc incipient dicere mon-

gibus cadite [uper uos, €$ collibus : operite uos,

Ts a.m:;::.a

fa.

100, Omitto catera; qu& ad exci-

dium Hierofolymz fpectant, & apud

ia

n

Baronium, ubi füprà , legi poffunt 5

illud filentio preterire nolumus, captà

yida r

urbe, Templum eatenus famofiffimum

Qs lls i

ipit d

deftructum , urbémque ipfam funditus

everfam acíolo zquatam fuiffe , tribus

rl

duntaxat turribus, ac parte muri, qua&

ifdea

QT

orientalem plagam refpiciebat, in pe-

renne monumentum reportate à Ro-

i

3

[

manis victoriz , relictis integris ; adeó,

QUi

fin i

ut Jofepho tefte , credi vix poffet,

ret

urbem illam aliquando habitatam fuiffe.

1 j

[

h

Ifta cüm annis octo & triginta, poft-

nj :

quàm à Chrifto predica fuerant, eve-

H

42

nerint,evidenter probant veritatem vati-

, d

[

i

cinii JESU Chrifti de Templo Hierofo-

i

lymitano relattà S, Matthzo cap.24. à S.

Jj o

r n

Marco cap. 13. à S.Luca cap. 21. quando

7172

ii

ServatorApoftolisTempli molem & fub-

rj

Ítru&iones demirantibus nihilomitiora

n

de Templo, quàm, uüt füprà vidimus,

, h

de urbe Solymza vaticinatus - eft, vide-

»

licet

n

162

Deominica Palntarums

licet non relictum iri lapidem fuper lapidemm

prküdOm

g m

qui non deffruatur ; quamvis prasgrandia

illa faxa ferro & plumbo tam firmiter

MWJ L

!W

commiffa inter fe & coagmentata ef.

Ífent, ut minimé poflibile videretur,

li 5

K qU»[

eadem aliquando diffolvi atque everti ,

jj

s

& tamen diruta atque everfa funt, &

"Ti

P ULUM

&

quidem tempore à JESU przdicto apud

l

jl

$. Lucam ; 4men dico wobis, qHia nou

&&6

prateribiz generatio bac donec omnia fiant,

g

1

IOI. Jam ut cetera perfequamur ,

i

hat lf»ïï l

que ad Evangelice hiftorie notitiam

j;l.iïm: 6"0

ij

j

[

idonea arbitramur, confideremus trí-

umphalem. Redemptoris in urbem

a od

1

ingreffum,

Supra jam ex Matthzo

cognovimus,turbam plurimam ftraviffe

la

fiydiad

veftimenta fua in via; ea res ex cort-

fuetudine Hebreorum regiíam pote-

ia

T

ftatem defignabat ; nam 4, Regum cap,

ii

l

9. ubi collata JESU regia dignitas de-

AORU

Ícribitur, fic habet texus : Feffinave-

j

runtitaque, C3. unusquisque tollens pallium

ia

fuum pofuerunt: [ab pedibus ejus i feilitudi-

N

nent iribunalis, C$. cecinerunt. tubà , atque

4 N

dixerant : reguavit Jebu,

G

il

h

t

302, Adejusdem triumphi augen-

lm

dum

l: l

!

Dominica Palmarum.

163

"j

Mi

dum fplendorem facit, quod S, Mat-

m

A

N

theus commemorare pergit: A4/i au-

Ws

2

tem cedebant ramos ex. arboribus , €3. fler-

n

aelant in via, ramos, inquam, Palmarum

Jb v

& olivarum, quibus mons oliveti abun-

p

dabat, per quem Chriftus Hierofoly-

r f

mam veríus iter faciebat,

Sic Levitici

capite 23. ad celebrandum | menfe Sep-

paliog

t tl

tembri FeftumTabernaculorum Judais

It ml

imperabatur : Smwmetis vobis. die prime

p

fraclus / arboris . pulcberrima: ,. fpatulásque

WUs

Palinarum , $ ramos ligni. denfarum frou-

Mims

dium, €9 falices de torrente, €3 latabimini

&au

corani Domiuo Deo veflro.

Sicetiam l/b, r,

Machab, cap, Y3. 9. $1. iterümque /ib.

al

II

2. Macbab. cap. 0. v« 7« legimus Victo-

A u

ribus urbem fübeuntibus palimas pr&-

ferri folitas.

nf

103. His adde obviantis populifauftas

PT d

du

acclamationes, difcipulorum in defcen-

, n

fu montis Oliveti gratulationem , uni-

verfz civitatis, ingreffo JESU, motum

T M

v

ac divería animorum ftudia, Pharifxis

fupercilio & livore interrogantibus,

] WH)Q;

quis adeffet ; populo autem candidé

& palam profitente JESUM Prophetant

x 040

Y iï

à Nazareth Galilazee.

MIM

164

Dominica Palmarum,

104, Quz fané omnia magísque de-

"

j

monfítrant celebritatem

triunphalis

M

g

ejusdem ingrefsüs; etenim vox Hofanna,

]'

toties à populo ingeminata, ab Hebrais

W

!j

accini tantummodO folebat fuümmi

[v

meriti, nec minoris fanctimoniz laude

hi

L

confpicuis,quibus ipfi fauta omnía pre-

j

Q

cabantur ; itaque dicendo : Hofanza

Filio David & letitiam fuam palam te-

gt

]

[

ftabantur, & JESUM Magni Davidis

r

vardia

maximum filium, ideft, Meffiam pro-

nuntiabant, erátque vox illa vox exul-

r

tationis €$ falutis.qualem in Fefto Ta-

m

g, u

bernaculorum Judzi edere folebant,

ramos palmarum manibus geftantes

ia

tT

Pf. 117.v. 15.S DamafusPapa epiffola r«.

genuinam vocis Hofamua. interpretatio-

lia

if

nemà S. Hieronymo petiit , quam S,

dam dl

Dodtor ex fontibus hebraicis ductam

eidem transmifit, uti videre eft in epiflola

tl

ml

16, Tom. I. Litterarum. Romanorum Pontis

ficum à Petro Couftant collectarum.

h

lidin

Io5. Ác ne quis forté exi(timet, haud

d

parum de triumphali illa pompa de-

i;;m/æ h

tractum fuiffe, proptereà quod afello

$n [

is non

vedus . JEUS urbem intrálfet ;

Vsl

Íolüm

M

Doninica Paliarum,

Y65

t»; folàm confideret, fummg — Servatoris

s

modeftie ac humilitati id tribuendum

UM

effe, quam imitatus S. Cocleftinus V.

ld abH(""

uti in ipfius vita /Jib. 2. cap, 11. Petrus

ht r

Cardinalis de Alliaco refert, afino infi-

dimyipls

dens civitatem Aquilam ingreffus eft,

dhomis

quó fic Pontificiam dignitatem adiret,

n l

nequicquam obfiftentibus Rege Siciliz

m xl

PJJ

& Hungarie nec/non Cardinalibus &

Tl

ceteris, qui aderant, Magnatibus ;

hu

1

verüm etiam (üt nihil dicam de vati-

xil

:

cinio Zacharie hác ratione impleto)

n

perpendat, ufu apud Hebraxos recep-

tum fuiffe , ut eorum Primores afinis

j

w M

i p

fere infiderent, uti recté obfervat Cal-

met in. caput 21. Mattb, v. 4. & ex libro

du

Iudicum probatur, ubi capite 10. triginta

y i

yi g

filii Jair Judicisac Principis reipublice

Hebraeorum defcribuntur fedentes fupra

Wi ia

triginta pullos afmarum 5 potro im capite Y2,.

ldu

Ia

ejusdem libri videre licet quadraginta

vt

Filios Abdon Principis & Judicis in

Ifrael, ejusdémque triginta nepotes 4f-

enRtmr'J

cendentes fuper . (cptuaginta pullos. afmarum.

]; pf*

À

1 UOd n

Nequeenim Deus aut tempore Judi-

ul

eum, aut etate Erimorum Regum

(

cs

i

yu

166

Dominica Palnarum.

DEU

&is ufum equorum in: populo füo apz

1 v UO

:

probaverat ; unde eft illud S. Davidis

g

u

Pf. 19. Hi in curribus €9 in eqnis, nos auteut

m n

Y

in Nomine Dei noftri invocabimus, 1mó ne

p

wmpfo

in bello quidem, quo tempore Saul

4

Itraéli imperabat, equos ant equitatum

"

u

in ufu fuiffe, ex Jibro 1. Regum cap, 15.

at

conficitur , ubi

numero bellatorum

inito; nonnifi pedites . recenfentur:

(

v

d

ET

F |

Pracepit Saul populo, £ recen[uit quafi agnos

|

"ceuta sülia peditum.

Porro David

(

jam fenex, Regümque & nationunt

bello fubjugatorum fpoliis ditiffimus,,

cüm ante mortem fuam filium Salóomo-

i zi'äirï

g

nem Regem inaugurati vellet, regni

"

Magnatibus dixit : "ToZize vobifcun: fer-

L

ARj

M

i

vos5 Domini veftri , & impouite Salomoónem

filium meum [uper auulam meam,

Lib. 3.

nb

s

Reg.c. 1. Quanquam veró Salomone

poftea regnante, ufus & frequentia

3 u

u

orumplus nimio invaluit; nam üt

Af

z

aralip. 9,v.25.dicitur : babuit Salouon

ii i

quadraginta willia equorum in. flabulis, 84

ab n in

cuvrumm equitumque duodecim millia ; nihi-

MM r

lominüs peccálfe hac in re Salomo-

ts

nem, facri Interpretes minime di

flimu-

lant;

I!

n,

Domini4 Palmarumn,

1672

t

zp: |

lant; cámque temporibus Regum

b

juda, qui Salomoni fuccefferunt , in-

D E

gensequorum numerus in Judza fue-

ls s

rit; Prophete Spiritu Divino adti abu-

st

fum illum improbàrunt ; certé lfaias

Eu

capite 2. ait : vepleta efl zerra. ejus. equis, ac

pauló poft fübdit: Et-reyleta eff terra

Ms

T0 lm

ejus idolis, opus panuum [navzum adoraverunt.

» t

Caterüm Judzi rituum füorum tena-

tl al

ciffimi etiam poft Captivitatem Baby-

Ti

lonicam equis üt plurimüm abfti-

&us

nuére; hinc eft, curin bellis, quxe Du-

Jis d

cibus Juda Machabzo & Fratribus ejus-

fl

dem, Judzei adverfüs RegesSyrice gel-

vl

ferunt, raró legamus, ipfos equis a

T

militiam ufos fuiffe ; ex quo fatis liquet,

Iíraélitas equorum ufü pratermiffo ,

m n

u D

Afinis & mulis fere uti folitos, prout

ver o

fapienter animadvertit P. Ayala in Pi&ore

Chriflianolib, $. cap. $. num 9. Quod ft

il

raii ii

ità fege[ferunt etiam in praliis, ubi pro arit,

avitáque relipioue decernebaturs quid. pntas

D75 *L

i

":AJ

[]

fecerint inpace. degentes iidem: mon milites

fedpopalares ? Quid. veligionis ob[ervantiares ,

j MHJ'

9 quicam zelo ardeutiore. carabant?

1f

"Mi

M

dj&'/

io06.

jild

i

s

168

Dominica Paluarin.

106. Igitur ad recolendam quot an:

:;j[uppliüü

m

nis memoriam. JESU Chriíti, trium-

hali apparatu Hierofolymam ingrefti,

l G-'"*';

P

"

w

p

Ü

cclefia hoc die prafcribit Benedictio-

j

nem palmarum, & Proceffionem feíto

accommodatam. Initium facrz functio-

o

f

nis ducitur ab antiphona: Hofauna filio

"

"

"!

David €5c. cantatur Evangelium S. Mat-

thziin fuperioribus paragraphis fepe

u

memoratum : benedicuntur rami pal-

;,:

marum , olivarum,;aliarümve arborum,

J

d

Sacerdote poft complures facras oratio-

!

nes Deum precante, ut, quemadmo-

dumolim credentium populorum turba fi-

"

deliffimá devotione veflimenta [ua. cum. vamit

l

palinarim. in via flernebant ; tànos eidem

j

fídei viam praparemus, de qua. vemoto lapide

d iï |

offenfionis €3 petrá fcandali , frondeant opera

toflra juflitias ramis.

Subinde ramis di-

J

Ílributis, ordinato agmine exitur ex

j

M

|

Ecclefia; antiphone omnes & facre

ET.

precationes, qua.inter eundum decan-

zi i

tantur; ad triumphalem JESU Chrifti

L.T

ingreffüum honorandum fpedctant. Por-

m

ro duo aut

uatuor Cantores Eccle-

a

7

fiam introgrelli, claufis foribus, vultü-

[

L

in

que

"Mo

Dominica Palnavunt,

169

i que ad fupplicantium agmen converfo,

l

recinunt duos priores verfus ex Hym-

p

no: Gleria, laus €$ bonor ; quos Sacer-

j as

dos cum aliis extra Ecclefiam repetit.

sl

Eo hymnoalternis decantato,Subdiaco-

od

nus haftili crucis portam percutit, quà

! Bimi

ftatim apertà, proceditur in Ecclefiam

Nim

canitürque : Ingrediente Domino in fan-

p z

Gamn — Croitatem , Hebreorum . pueri. vefur-

o n

re&iomem vite pronuutiautes cum vamis

Jmyeatr

palmarum clamabant : Hofanua in excelfis

r

& reliqua. Subinde Res Divina ad aram

T.

peragitur,& rami tenentur in manibus,

pirmin:

donec Paffio & Evangelium cantata fint.

u

107. Hujus Proceffionis mentionem

facit [vo Carnotenfis ferimmne 16. in va-

lm

u il

ss palmarum, ex quo ifta vifun r eft hic

excerpere : Homiuem bamilem (|Hiero-

j nl

i s"

Íolymitani) /zper afmam . fedentem vide-

vunt , Qj ramen triumpbalem ei gloriam

jjx 35*

m i

ramos arborum portando , €9 per viam

Jlernendo , exbibuerunt : laudes. ei imperia-

yndun d

M

T

ls. cecinerunt , quia prafago [piritu eumt,

Triumphatorem . diaboli 3 mortis, €3 . vita

st

I0r8 9

largitorem. cognoverunt,

Hujas turbe,

ebariffinii fratres, formam repre[entatis , ciam.

Qd

"

"

[77/7;

hn

170

Domninica Palmárum.

li

4Fleü

virentes Yamos. arborum poft vexillum [ancla

ii

;](' j/

M

j

Cracis in manibus portatis, Et. bene vepra-

lMi

" DH[ZH

fi

féntatis, fi quod. virore fignatur in. manibus ,

*W**"

Jemper zeueatur. in moribus : fi non byeme . de-

[!

cidat : fi non. &flate. marcefcat , ut. dicere

[/!

r*J»! qL

V

polfitis cusn Pfalmifla : beuedicays. Dominum

f

f

in omni tempores [ewiper laus ejus im ore

Yi

u

24€0,

N

1

W

]

108, Áuctorem hymni Gloria, laus

iM

€9 boner, quem fuprà diximusad fores

templi cantari folitum , nonnulli effe

:;

j

volunt Theodulphum Abbatem Floria-

cenfem ac poftea Fpifcopum Aurelia-

il

nenfem, qui fzeculo falutis nono floruit,

Hunc ferunt, Andegavi carcere deten-

j2 d

al

tum ( eoquód conjurationis à filiis Lu.

dovici Pii Imp, contra Parentem initze

w

|

particeps eílet ) fuprà memoratum

hymnum & compofuiffe, & quo tem-

ii

f

pore Ludovicus Pius Proceffionem pal-

T

nmarum comitatus illàc tranfibat, tam

[/ ï:&/lj

oportune cantáffe , ut Imperator veré

Piu; hymno illo delectatus, ac delinitus,

ET

"Theodulpho veniam criminis, liberta-

T

tem & amicitiam redonárit. Qua dere

835-

i t

videantur Baronius a(l auuum Chrifti

!

qut,

"f

Doninica Palitar tttis

f7t

imwg, mum.5.E9 4. Fleury i

n Hifleria Ecclef. 'T'onzo

Io. lib. 46.p4g. 20 $.*

ditionis Parifienfis Au-

T17 W

T gt

ui17v7. Durandus ii.6. cap.67.Gavantus

ad Rubrices Miffilis Remani parte 4. tit, 7

fm p

LURT

in Notis S. 16. Quanquam non defunt

d s

inter eruditos, qui rei hujus veritatem

in dubium revocent, tum quia Auno

lu u

$18. in quo Audbores illi volunt, ren1

Andegavi in Dominica Palmarum ac-

Yi C

IT

cidiffe, Ludovicus Pius, üt ifti, con-

tendunt, ab ea urbe abfuit ; tum quia

BR

Abf

Alcuinus predidi Hymni jam meminit

inlibro Ze Divinis Officiis lib. Y. cap. 145

opon d

uicüm eum librum fcripferit anno

Iiouu i

Chrifti778.; hinc inferunt, Hymnum

ia

illum à Theodulpho nec compofitum,

ilonhs d

nec in occafione fuperiüs memoratà

Daentad

cantatum fuiffe. Ità quidem ratiocinan-

r m

tur Menardus i2 Notis d Sacramentariuttts

TE

$. Gregorii pag.56. Magrius im Notitia

rocalire

vocabulorum ecclefiaflicorum v ocabulo ;Pal«

du

suarum feflum & Mluttriffimus Sarnelli

[mpe

in litteris Ecclefiaflicis Tomo 9, epifl. 16. fed

ii

T

tamen cüm aliud fitdicere, Theodul-

rimillJ'E, É

phum Hymni illiusa

uthorem effe, aliud

Ludovico Pio,

i

ipfum tranfeunte

2

eq.e

ul

M

1752

Domintta Palmarum.

, Jutt

eóque hymno cantato & carcete dimif-

J

f

J

fum ; cumque prioris fadi veritas ne-

"tl

quaquam ex veritate poíterioris pen-

(

ii

deat ; noneft, cur à communi opinione

jl

difcedamus; quzTheodulphoHymnunm

xf

ii

jl

fxpe dictumattribuit, & authoritateLupi

Ferrarienfis,gravis & dodti fcriptoris ni-

j

titur,izEpiffola 20. uti opportuné ad rem

n

praíentem notárunt Martené 4e antiqua

v

V

"

Ecclefia difciplina inDivinis celebrandis officiis

in DominicaPalmarum cap, 20, num 13. &

"l If

i

Baillet in. bifloría bujus Dominice num, 4.

Neque obftat huic fententiz, quod fuprà

E

^f

di&um eft de Alcuino, qui ante Theo-

dulphum vità deceffit. Nam commu-

r n

nis hodiedum inter Eruditos fententia

nl

eft, librum illum, qui Ze Divizis Officiis

(

f

infcriptus Alcuini nomen prafefert ,

"U[Pf

opus effe, non Alcuini, fed Authoris

l

fzxculi undecimi,

109, Subinde fores Ecclefiz, üit pau-

n

J

ló fuperius dicebamus, referantur, s?

binc inteligamm , clau[um bominibus fui[fe

J

T

celum, Adaino peecante, nec. mifi. Chriffs ve-

furreclione fuiffe veferatum.5 uti loquitur

I

Amatus Pouget in Inflizutionibus Catboli-

14

A

1IQ,

"

cis du 1. pag- 833«

A

L

Dominica Palmdrmn;

173

h

Q

I

1ro. Martenéleco proxime citato cap.

NE

ttn,

20. num 2. fidenter afferit, confuetudi-

Vr

nis benedicendi palmas nullum extare

'Vl*r':

J

It

veftigium ante feculum Chrifti oca-

il

vum aut nonum ; quz ipfius opinio

ittontda

haud parum ex eo roboratur, quód in

Vr

Calendario Romano fzculi octavi pet

yotued

Frontonem edito, in quo de Dóminica,

Itb d

quz nunc à Palmis nomen habet, agi-

T

tur, nulla mentio fiat benedictionis

h 20, M

Datinau,

palmarum, "Verümeruditus P. Merati

Clericus Regularis & Confultor Sacre

t qui:

Conzregationis Rituum Toru Y, parze 2.

, us

pag. 1004. vatia eáque validiffima argu-

- Ms

menta af'ert, quibus antiquitatem iftius

udio i

facri Ritüs oftendit; cujusmodi funt

4 D G

Calendarium Ecclefie Romanz anti-

a g

quiffimum, utpote fieculi quarti exe-

T

untis, aut certé ineuntis fzculi quinti ,

quod ipfemet lMartené ad calcem

Toreit

Zuecdotorum. fuorum pofuit, in quo

js r

verba hxc leguntur : Dominica ad. pahnas

Idem liber

T l;ominiä;:ffä

ad S. Joaunem in. Lateranis.

Sacramentorum Geláfii Pape , in quo

j ) | W

! u

Dominica hzc iufcribitur ; Deminicain

Palua de Paffioue Domiui,

Deinde ia

ii Cf;

Sacra-

3

yr

174

Domini&d Palnarum.

l

J

Sacramentario S. Gregorii expreffa

j

leml

mentio fit Palmarum ; nam in oratione,

que Communionem przcedit, Sacer-

W

j

dos Deum precatur,ut,quemadmodum

[

fidelesfe ipfiofferunt eo die cum frondi-

(,Fn

[

l

bus palmarum , ità velit eosdem poft

mortem recipere palmis vidoriz pra-

d

L,ï»

TOA

cinctos ; & quamvis Grancelas in Com-

fwr

mentario Hiftorico in Romanum Bre-

"T

n

iL

viarium /ib, 2. cap. 53 Ícribat, ignorari,

[

Jj w

an oratio illa fubfecutis temporibus

W

primüm adjeda fuerit ; nihilominüs

cüm eadem oratio habeatur in codice

Sacramentario S. Gregorii; octingen-

p

tis annís antiquiore, ac reperto in Bib-

liotheca Reginz Suecie, & per Car-

dinalem Thomafium Venerab, memo-

rie examinato; minimé dubium am-

liüs videtur, quód ritus benedicendi

Palmas multó ante. feculum octavum

u

aut nonum inufu fuerit,

t2

irr. In hac Dominica ex veteri dif-

1j

ciplina Ecclefiz nonulla peragebanrur,

qu& nunc exoleverunt,

Erant inter

HUR

Catechumenos quidam Cempezentes. ap-

A

I"

pellati,

Dominica Palmarust.

175

T

pellati,

ii videlicet, qui rebusfidei jam

VU t

agitabant ;

D

......

imbuti;

baptifmi gratiam fl

H

n Sabba-

ui , 2italio in loco dicetur , 1

t

j

I

£ho fan&o conferri olim folebat,

Hinc

At

S. Auguftinus in li

bro de cura pro mortuis

O mf

chá appropinqnante dedit nt-

cap. 12. ait: Pafc

las

quen inter. alios co

mipetentes & . S. Midorus

ii s

libro . cap. 4 Vocem . illam : Competeu-

Grnadus(

:e; explicatu

rus fcribit ? Competeus voca-

| omms:

nfiruélimnem fidei. competit gra-

zur, qui poft i

n

tiam Chrifli

Unde à petendo competens o*

gt feny

[7/1771 9

Cui confentit Au&or libri de

rt; nlic

Ecclefiafticis Officiis, Alcuini nomen

At

ntis: Pafcha petitum, frve. cou:pe-

prafere

m

teutium dicitur, quia bodie fymbolsum . com-

gtb

petentibus. tradebatur, propter confnem. Do-

de E

sninice Pafchba

folemnttatem, st qui jam a

Vener t

Dei gratiam percipiendam fefti

nant , fidem ,

me dibir?

Competeu-

quam coufiteutur,

cogno[cant.

itos bant

zes enim, quafi fumul pe

tentes dicuntmr, d

Huic Catechume-

zguïum g

gratiam Dei petentes,

rl

norum claffi, cemp

etentium. videlicet ;

gt

poft Evangelium ( quo

I

permiffum erat

difcedere te-

J

peraEfb l

finito , alii Catechumeni

l

nebantur ( remanere in

Ecclefia, ut &

p p

l C(m!ff 1j

fymbolum audirent, &

fidelium ob-

l

4

lationi

)

176

Dominicá Pahuavum,

lationi

T

l

m ,

intereffent ;

quanquam ipfi

?

UMT

]

quoque ad initium Ca

nonis ex templo

W

At

AJ"J

Til i

abire debebant, utl videre eft in Or.

dine Romano.

lisdem competenti-

busolim hac Dominicá generatim ex.

j

ponebatur regula fidei, quod fymbo-

l

lum dicitur, cujus fingule partes &

(

J

articuli aliis pracedentibus diebus,

g

qui 4ies ferutinii vocabantur,jam traditi

& explicati fuerant ; hac itaque ratio

"

eít, cur Dominica Palmarum non

zaró legatur appellata : Pafcba. petitgzz ;

five covapetentium.

Y

1I2, Pratereacüm in Sabbatho fan-

€&to etiam parvulis Baptifma conferri fo-

leret; Domipicá precedente, five Pal-

marum, pueris baptizandis caput lava-

i V

batur, ad porriginem detergendam ,

que in Quadragefimaob interdicinm

"

M

ufum balneorum contrahi plerumque

lolebat; quo fic caput haberent niti-

a ïl:

dum pro unctione facri Chrifmatis re-

cipienda.

Hinc eft, cur Dominica iíta

N

!

l/,rM

nonnunquam appelletur Capiti vel Ca-

pitalavium,

Uti recté obfervat Gavan-

h

(

tus de Rubrids . Miffulzs Remani parte. 4.

jd Dl

7A

Wm(

177

Dominica Palmarunti

de Paffione €3

ia

1

tit, 6. fab. tit. de Dominica,

IORf

de hebdemada Majori um 6.

probatur

Diviuis Officiis cap.

ld

ï

ex S. Ifidoro lib, 1.4de

27. ubi fic ait.

Tauc ( hác

Dominicà)

WL Quy

um, qui un-

4 Bittrdm

f

suotis eft lavandi capita. infanti

1 qui

gendi funt, ne forte. obfev

vation

e Quadrage-

em accederent.. &

pl n

friie fordidata ad unclion

btl

RDLUUS (

idem , quod tract

amus »

argumentum

aibusdam Eccletüs

atl t

fpectat recepta in q

particularibus

con

fuetudo deferendi

It g

Pirens:

hàc Dominicà a

d facram proceflionem

crucem revelatam ac difcoo

pertam ;

NT

facrum

nonnulli przter crucem , etiam

Evangelii textum,

tanquam Chr

ilti per-

ia

ad inftar triumphi

fonam exhibentem,

Vr

o,imó in Angia

Ecedente,ixf

geftabant in feretr

non folüm in figura,

fed in ipfa rei ve-

Ts ag

ritate Chrifto debitus honos

impen-

m dde

:

i

1

fhone

300 It

debatur , delatà

hac in proce

facrofandà Euchariftià,

De quibus

trdi fits

vide,

fj lubet, Martené /oco cit, cap. 29-

.

j labe t

n 9.

€3 f&q. Baillet in bifforia bu

/

45 diet

ri Chrid

Maufz

]hl). numn, 4.

& Mabillonium 32

yr Dout

ltalico 'Tomo 2.

qr C t

II3.

Ervditu

s Vir Jacobus Goarbius

obfentu

in notis ad

Euchologium Gracorum

pag

duf

"

$

|

178

Dominica Paluarum.

)

p4£,745. apud eundem Martené zz;,

h [hpiül

Jl

15. exadé defcribit Grecorum ritus

j

hác die fervari folitos, & Magrius loco

fuperiis . imemorato refert. ceremoniam

us

Maronitarum , die hác Olivam adtem.

l7)

(

j

plum deferentium. quam rité. benedi-

j

Camis, qui abundantiorem aliis elee-

Wf(d Pfr

n

mofynam Ecclefi» largiebatur, fibi vin-

yqüikuiif |

dicabat, qui eandem poftea, ftipanti-

mua!wf,&ï"

bus & juvantibus confanguineis, in

Ü pl W'j

proceflione circumferebat, filiolo füo,

4

velalio puero arbori impofito, non fine

lll

nf

fecundis letísque aliorum acclamatio-

U

:

nibus. Ad extremum reverentes ex ea

Tupplicatione, arborem certatim invo-

lant, ac pro fe quisque ramum inde

pietatis ergo decerpunt.

(

114. Coronidisloco hic adnotamus,

d

f

pI

ex Sacramentario S, Gregorii typis edi

to per Pamelium Tomo 2. pap. 1os, C2

xï

mi

244. quód Sabbatho Dominicam Pal-

Nj

marum proximé pracedente Roma-

.'?

nus Pontifex eleemo:

:

fynam largiebatur,

;2

UT

verba facramentarii

funt : Sabbatbum

A Ua

Í

flf

vacat : Dominus Papa eleemofynam — dar.

xJMJMW

nnum

n

Quamvis enim alus etiam per a

LOT

diez

n

Dominica Palnarumit;

Y79

diebus ftipe

m pauperibus erogare Ro*

ET i

fces folerent ; u in Vita

EUR

d

mani Ponti

Zacharie Pontificis apud 4

naflafiutia. ad.

. CH

j

Annum 742. legimus, qui con

&ituif:

hhm üj

crebris — diebus. alimentorum. [umptus ,

I nf l

ppellatur , de

T

A

u eleemo[yna usque numc a

Oftt d

Venetabili Patriarcbio ac. Proca

ncellario , €3

ii f

t

pauperibus €9. peregrinis, qui ad B. Petrum

prl

morantur, deportari, eisque . erogari, nec non

YU

€3 omnibus inopibus €d infirmis per umiver-

tht 0

fas vegiones iflius . Ro

mana urbis conflituiis ;

molto as

x Sabbatho fuprà

nihilominüus ea, qu

UT 0023

di&o diftribuebatur €

leemofyna, multó

UTO C

uberio

reratin memoriam pie coniu-

1 r

fionis, quà olimMagdalena ho

cipfo die

ngendos

J r

libram unguenti pretiofi ad u

,

Chrifti pedes attulerat; eam

ob rem

ectione

licatots

in libro Alcuini, qui extat in coll

vatiorum authorum,qui de offi

ciis Ec-

r p

nis Col

oniern-

L Mb ICi,.,'

clefiafticis agunt, editio

oniniaaà

fis de Anno 1568. P^. 3

2. heclegun-

,img memoriam

vdee lus

tur : Uude Apofliolicus Vir

bodie

devotiffime mulieris ,

membris. Cbrifli

yn gt

, &8 ideo 4 flatione

[ SJ.*WL?'.'»

facit, quod ipfa fecit capiti

9 (l

"LUH

pubüca vacet, non tamen á

celebratione Mif[ee,

m

quia bnic uegotio infiflit.

Qua de re etiam

T

D

6

tractat

D

380

Dominica Palmaruu,

'tradiat Martené cap. 19,pum, 29. ubi !

j

porw

rationem , cur Sabbathum hoc ab

ji "

officio & ftatione vacet, ex Grimoldi

g

fj

Abbatis prefatione ad librum Sacra-

W

)u

mentorum à Pamelio editum hanc ip-

UT

j

fam affert, nempe z£ Domnus Apo/lolicus

" ]n(m j

( f

j

tunultuatione. populi carens €3 eleenofynas

pauperibus diffvibutre, €9 negotia exteriora

9

j

[W (

liberis valeat. difponere,

Dd

115. Eodem Sabbatho ante Domini.

! VU

W[

j

cam Palmarum, uti legitur in Calenda.

p

z

rio Romano per Frontonem edito, da-

rur fermentum in confjtorio Lateranenfr,

T

E

tüdi

"

4jv

h

Quid rei hoc nomine intelligatur, gra-

vis & intricata controverfia elt, idquod

a

viri docti & fcrutatores antiquitatis mi-

üümlæwäm

nimé ignorant.

Cardinalis Thomafius

Mæ'ïf: k:

notz vaftiffimzque vir eruditionis hoc

Mi

f

de argumento rogatus ab Illuftriffimo

wj

I

RTR

ften

Joanne Ciampino, editis libris percele-

M

[

j

d

bri, refpondit, quávis Dominicá fermen-

t

£4m hoc eft Euchariftiam à Romano

ul

Pontifice mitti folitam ad omnes Pres-

n

Ü

m

n

r

r

byteros Titalorum Urbis, five quodidem

ht

elt, ad omnes Parochos Romz,

qui

tl

illud, celebrando Miffam,

confume-

NT

,bant;

lt

Dominica Pahuaruu.

18I

Dym

bant; porró quot annis, appetente

:

l

Pafchate confueviffe Epifcopos Ro-

ïl, D

mano Pontifici, tanquam Metropoli-

ilmi

tano füo, immediaté fubjectos , miffis

[

i

Acolythis , fermentum illud petere,

Damy |

quanquam id non ab ommnibus fieri

Ü s

folebat, fed folüm ab Epifcopis urbi

T

4

/

li !::V

propioribus, qui intra octiduum fer-

mentum five Euchariftiam confumere

;:ho aisl

poterant, citra periculum corruptionis

ii

j

facrarum fpecierum ; ceteri enim, qui

tD

a

longiüs aberant , exempli caufà Epif-

Arni

copi Apuliz, Calabrie, Aprutii, Sicilie

[

TCR

li

N

& Corficz, tametíi juri metropolitico

rl

gl del

Romani Pontificis fubjecti effent , ob

dl

dicam caufam non mittebant; caete«

[nd

rüm , licét Papa etiam in Dominica

rtrydi

Palmarum rem divinam faceret, ac pro

more fermentum eo die ad Parochos

sabllüri

i

urbis mitteret ; nihilominüs Sabbatho

Jonini

pracedente anticipatam fuiffe fermenti

m s

illius diftributionem ad majorem Epif-

al onut ?

Qf

coporum, qui longiufculé ab.urbe di«

üqL' .....

]*

JJ

ftabant , opportunitatem , ut nempe,

0s o

qui in folemnitate Pafchatis facram.

j 0

j

Communionem coram Pontifice reci-

D

pere

p

182

Doninica Palmarum.,

me

pere non poffent, ii eodem faltem. die

j

«i!

Tl

Sacramento à Papa transmiífo refice-

h

rentur. Videatur de hac re Epiftola à

TU

LA

n

Venerabili Servo DeiThomafio ad pra-

i

[i)

7]

/

dicum Pralatum Ciampinum perícri-

[

TT

ij

pta & ab hocipfo typis vulgata in Ope-

j

I€ de perpetuo Azymorum ufa. cap, 9. faz.

214€9 feqq, nec non Martene cap.. 19,

n

M

]

uum.27, CQuod autem fergrenti nomine

iif

accipienda fit Divina Euchariftia, ex

recentioribus füsé

robant Illuftriffi-

meh

mus Nicol. Antone

j

1

.

jf

inlibro fuo 4e

L

Titulis, Berlendus in Tractatu 4e oblatio-

;'17;];1,82!60

uibus ad altare S. 1. nun. 14.quin. tamen

ex hoc arguere quisquam poffit, uti

TT

honnemo arguebat, aut quod Sacerdo-

od

N

tes in Mifífà non confecraverint ; fed

1f At

folammodo fe, aliósque communica-

Wa

turos Paneab Epifcopo Romano confe-

DT

crato cibárint; fi quidem Sacerdotes

t tewlslximä]

panem & ipfi confecrabant, & aliis

[

diftribuebant unà cum Euchariftia ex

li

j

Palatio Lateranenfi fübmifla, uti bene

dvl

obíervat Card. Bonalib, r. verzm Li-

'*»',Hï.znddpal

dutgic. cap. 23. num.,. Y7, aut quód con-

i

[ l

M

"

1

1

1en«-

aR

;fecraxio nonin azymo, fed in fern

tato

h,

Dominica Palitayum,

183

dxm

M

i

tf

tato pane peracta fuerit : Neque enim,

NIj

üt advertit Petrus Conftant Temo t.Epi-

M

)

ftolarum Romanorum Pontificum pag.

lul

i

859.verendum efl,ue bac poffremá intelligentid

T

eorzn jiuvetur opinio, qui Eucharifliatn ex fer-

sieutato pane olim in EcclefiaLatina confetan

Yipibi

^

Ul "P- j

45'

putant, Valde enim leve efl,quod inde in opi-

nionis bajzus gratiam deducitur argumentum,

um

| frmem y

Quippe venerandum illud Sacramentum pro

ilorum temporum con[uetudine , quà [acra rei

Bicui:

obant ]

arcan um yrofanis tegere affeQabant,ciim adEc-

clefias anitteretur, appofité vocatum efl fermen-

Ilb j

at

tum,ut,quemadmodum fermentum in farinam

14qi

inni[[», eique comnixtum, totam conglgti-

ii

nat ; ità eis quoddam unitionis atque. com-

quilar

muniouis tutue 'oinculum efJe fignificaretur,

r

116, Cüm deinceps, juxta ordinem

£ ORE

nobis prefixum tractandum fit de die

Jovis fan&to ; non poffumus non etiam

lum

m At

de die proximé pracedente fermonem

ul d

inftituere ; quandoquidem in feriaIV.

a meridie inEcclefia cantatur Matazinum

J

;

rin t

€3 laudes ferie V. ficuti etiam in feria

il t

