V. &VIL.anticipanturMatutinum & lau-

m

4

li

w

T

des fübfequentium dierum, Ubi & illud

[ qUCI

breviter adyertendum, eft quód dieMer-

d

H

A

cuti

m

I84.

Dominica Palmaruut,

"ii

1l

bv

[

curi impius Judas cum ]Judaeis de

Chrifto Domino ac Magiftro fuo ven-

* Ww*u

dendo ac hoftibus prodendo nefarium

iil

f

pacum interit ; qua caufa fuit, cur füb

w

"Md

prima Ecclefiz tempora bisin hebdo-

)

7 Bfü'

3mada Chrittiani jejunárint, nempe ferià

n

quartà ob rationem proximé allatam,

& ferià fextà in memoriam mortis

g

i

»T

JESU Chrifti, uti preter alios complu-

UM

f

resà Baronio citatosad annum Chrifti

W

34. $. 168. S. Auguftinus teftatur ia

m AJ f

Epifl. ad Caful.

ll

L*.Hi.'ui

'A'

HORJE MATUTINJE

SIVE

p

y

L

!

TENEBRUE,

FlL

uz fub vefj peram ferix IV.

V. & VI. recitantur.

117 Fficium Ecclefiafticum | facti

hujus tridui, Tewebrae appel-

P

A

!

latum, nihil aliud eft, quàm publica

D

IU (

fignificatio doloris ac luctüs in Ecclefia

ts W

1

Dei, Onmittitur pulchra invocatio,

M r

quá

[DHW

Hore Matutine. frve Tenebre. — 185

Qu ]J

quà labia nobis à Deo ad ejusdem lau.

lii

des annunciandas aperiri petimus :

(

UT

*

*

omittitur

uf

i

M

omittitur lnvitatorium

WL

Doxologia five Gloria Patri in fine pfal-

0R l h

l)

morum : nec Capitula cantantur: nec

li t

denique Benedicdio petitur; ut adeó

Dorr d

veriflimé dixeris, Ecclefiam rerum alia-

t

nrglyte

rum penitus oblitam in eo unicé ver-

fari, ut & de peccatis mortalium, & de

al amr(

acerbis JESU Chrifti cruciatibus lugeat.

il t

In Matutino ferie V, primz Lectiones

funt lamentationes Jeremiz Prophetz

deplorantis ruinas Hierofolyme , mul-

TUT:

tóque magis peccata civium , quibus

E

ipíi divinam contra fe vindidam inci-

tàürunt, In Matutino ferie Vl, primz

)

Lectiones ex eodem Propheta deprom-

ptz funt, quilu&u & lacrymis profe-

amie

quitur miferam fortem everfie Hierofo-

Cl

lymz ac Synagogz diflipatz, cujus rui-

nis Ecclefía Chrifti inedificata eft; &

Val

in tertia Lectione ejusdem Nocturni

Iab

Propheta, adinftar feductoris & facino-

u

rofi hominis, compedibus vinctus &

mousinai

in tenebras profunde foíTe retrufus

imaginem refertServatoris noftri capti

du m»

ac

I86

Hore Matutind,

F

diris modis excruciati.

N

Demum in

(git!

Matatino Sabbathi fancti prima Ledio

primi NocGurni eundem Prophetam

EW] »

exhibet veluti exemplum hominis, ad-

wl

j

vería queque in filentio & fpe fortiter

J

j

fuftinentis, quz infignis fané figura eft

ii j nid

JESU Chrifti, invictà patientià & plus

m

quàm humaná maníuetudine atrocifTi-

T

n

mas poenas perferentis.

Porró in fe-

g

cunda & tertia Lectione ejusdem No-

HZWPUE, 1

&urni luget Propheta, & flebilibus mo-

/

(s

dis defcribit ruinas templi, patriz fuz

ss

everfionem , & ítatum calamitofiffi-

gt

mum, adquem habitatores felicis olim

od

acflorentis Hierofolyme redacti erant ;

ydimy

tum Deum precatur, ut tot poenis fup-

x a

pliciisque placatus, recordetur here-

m

ditatis fux ad alienos converfz , refpi-

frindn

ciatque benignis oculis erumnas & op-

slgnsat

probria eatenus exantlata,

Durante

m

per hoc triduum Officio Tenebrarum,

patelut

J

ponitur ante Altare candelabrum tri-

TAUR

TE

d

Ti

angulare pluribus cereis inftructum ,

gt

qui fucceflivo ordine in fine cujusque

Pfalmi extinguuntur, preter unum ,

0 TC

W

Gmällü

quiintra Altare abíconditur ufque ad

!

Wi

MA

]

E

finem

l

187

frve T'enebra.

finem Cantici BenediGus,

quo abfoluto

innl

& cane

1 g

fit modicus fragor ac ftrepitus,

delafub Altari recondita rurfum pro-

on

fpicua; poftremó

d [pe hh

fertur omnibus C

furgunt omnes ,

& in filentio difce-

T

dunt, üàt videre e

ftin: Ceremoniali Epif-

nl

22

tb

coporum /i5, 2. cap.

& nj

118. Indignum

Viro Ecclefiaftico

foret ignorare, quó

d füb prima Eccle-

VTT

Chriftiani co

ncubià nocte

ais

fiee tempora

Y

furgere confueverint a

d divinam Pfal-

Inl,

5

modiam peragendam ; q

"

ux confuetudo

m al

mordiis univerfae

cüm in Ecclefig pri

dOns a

fidelium multitudini com

munis fuerit,

od

roceffu temporis tantum

mo

dó ab ali-

Q ts

& Religiofo-

uibus Ecclefiafticorum

o

rum coetibus retenta & obfervata fuit,

utos

Coterüm no&turnzille' vigili ob mul-

s um

latz fuerunt,quà-

tas & graves caufasfub

ln i5

rum quadam quafi veftigia a

dhuc ap-

j Tadrt

arentin Matutinis hujus tridui, cum

at

le

fine diei terminari foli

tis, que proinde

ris ii

?

M».

"

noftrà quoque &tate

Officium Tene-

.

i

fie 0

brarum vocantur,

]n antiquiffimo

ius

r ?

:

Ordire Romano, quem Mabillon

di-

2«

U Il

j

Mufgeo fuo italigo inleruit, Tom.

citur

188

Hore Muatutine;

h

m(

yi

]

citur quidem : MeZi4 nodle furgendum efi;

M

|

fed jam indé à multis fzculis juxta ex-

gt

emplum Romanz Ecclefie mos intro.

gtl

dudus eft, Officium noc&turnum can-

g

tandi vefperà precedenti, uticonftatex

(

"

Ordine Romauo Jacobi Gaétani cap. 82.

& apud Petrum Amelium cap. 61, in

,j ii

quo prefcribitur, a i die Mercarüi de

a

Jero borá competenti Dominus Papa veuiat ad

Wt

i

Í

d m f

Oftciuun Matutinum cum cblamyde de Scar-

h

"u

leto, cum . capucco extenfo . [uper fronte. non

J

ln

replicato, C5 fme mitra. — Jam qui origi-

u

il

nem ufümque Invitatorii, Hyanorum,

"Y

ü

u

n

A

:

Lectionum , Capitolorum & Bene-

dictionum in Officiis divinis ufitatorum

f

|

3

cuariti

perdiffere cupit, is legat Cardinalis

Bone nunquam fatis commendatum

du d

ho lat

opus de Divina Pfalmodia cap. 16, nos

"n

illud folüm hoc loco adnotabimus , in

-

ealfaan; ht

ü

Ledionibus primi Nocurni, quas ex

Jeremie Lamentationibus defumptas

,

aMf

efle fuprà diximus, legi litteras

Alpha-

beti Hebraici A4lepb, Betb , Gbimel &c,

lia

Etenim

Lamentationum

illarum

j

Y

Tif Lame

;gn

ftructura eft acrofticha, hoc eft talis $

WT.

V

»g

]

"

j

"

ut quilibet earum verfus in liugua. He-

i

braica

,

Jfrve "T'enebra-

189

73( Iüdgmzm;

braica incipiatà fingulis characteribus

ib

"

Hebraicis ordine alphabetico pofitis ;

&t t

quia veró in translationibus eorundem

Qf

verfüum non potuit eadem littera ini-

li n

tialis Hebraico Alphabeto refpondens,

FT

commodeé retineri ; idcirco voluit Ec-

lm «

clefia, ut fingulis verfibus aut ftrophis

n d

praponatur littera illa. Alphabeti He-

n li

braici,à qua in lingua Hebraica ver-

fus ille aut ftropha initium ducit ; i

tl

^

h

J

M

h

q

uod re&tiffimé obfervat eruditusAbbas

g

M

azzinellusin Officio fno Hebdomadz

fanctz ; cui fine caufa refragatur VERT

ii hz

lo &i

in expofitione Ceremoniarum Eccelfize

Ton, 4. pag. 431. dicens, voces illas ,

Jiinsytz

cüm non fint nifi numeri, diftinguen-

lgt

y QOT

h-

dis verfibus adhibiti, cantari minimé

debere ; ficut enim ob rationem pro-

ii

"m

4 l

idud

II

j

ximé allatam litterz ille in. Lamenta-

tionibus latiné redditis retentz funt ;

yri, i

jns d

ita non video , quare cantari non de-

i

;

beant, dum Lamentationes cantantur,

li

i

cüm tamen recitari foleant, quando

,

W

recitantur Lamentationes.

m »

119. De extiüctione cereorum ad

Y

db

W

finem cujusque Pfalmi agit Amalarius

QI«

i

E.

196

Hora Matutind.

f*

tunatus /i?. 4. de Ecclefiafticis Officiis

g Capel

cap, 32. lic Ícribens /Lwminatur mofra W

Ecclefia viginti quatuor . luminibus € — per

g

Jrngula Cantica, in quibus . uos oportet exul-

j

Zare, decidimus wwfhttid, quia verus Sol nofler

g

occubuit, 9 fic quafiper fingulas boras. de-

(; n

fe&hus Solis augetur u[que ad plenam . extinclio-

gl u

[/[2//2]

Hoc enim fit. ter,

uia triduo recoli-

i v

Zur Sepultura Dotnini.

id

em Amalarius

m

inalio libro de Ordize. Zutiphonarii cap.

gape

44. affirmat, ufüm obtinuiffe in Ec-

ul

clefia, ut poftremo Hebdomade Ma-

PT

joris triduo candele extinguantur , &

m

'Theodorum Romanz Ecclefie Archi-

ttà

Diaconum hacífuper re ab Amalario

Mi d

interrogatum refpondiíTe; Soleoe[fe cum

igsU

4poflolico im Lateranis, quando. Ofrcium ce-

hii

lebraturde Cena. Domini.

Nibil enim ibi

in eadem no&le obfervatur de . extinclione lu-

t i

"

minum. In fexta feria nullum lamen babetur

ii

laupadum, frve. cereorum . in Ecclefía in Hie-

^

!

rufalem , quamdiu. Dominus — Apoflolicus ibi

fl hg, :fff

oratioues. folenuet, facit , aut

uamdiu Crux

1

vitit n

falutatur,

Nihilominus lic

e

t verba hec

1 U t

accipienda putemus de extindlione lu-

tUgafi

minum poít fingulos pfalmos tum tem-

poris

"U al

i

five Teaebra.

I9I

Md

l m'ïlm D

oris in Capella Papali non ufitatá ;

certum tamen eít, confuetudinem ,

luirini!w æly

ue nunc in aliis Ecclefiis viget, in

eandem

! Wi

Matutinis horum dierum ,

um

obfervari, Pontifice iisdem Officiis pra-

digiu i.

fente; nam üt diferté habetur in Cere-

uj

moniali Romano , quod. Marcello Archi-

I

m d

Epifcopo Corcyrenfi tribuitur: Ponitur

candelabrum, in [uperiori parte triangulari ,

x hihei;

obinol

aptum pro quindecim candelis umius libra pro

qualibet . ,

. AAd finem cujusliber. pfalini

Debdori

tam in Matutino, quam in. Laudibus , Ce-

extngud

remoniarius, fa&à veverentiá Pape accedit ad

? E

candelabrum quindecim candelarum, 89 ex-

ls

tinguit unam ex candelis , . , . Cim in-

if M

cipttar BENEDICTUS;Papa furgit,flans dete-

m

Go capite verfus ad. Altare. Remanet uma can-

]

E

dela [uper candelabrum,

Interim extinguu-

TT

tur per. Ceremoniarium candela [upra Altare

imn *

paulatim qni ita difpenfat tempus , ut in. ul-

n

timo ver[u extinguat ultimam candelam . « .

Fintá Orutione , Ceremoniarius incipit pul[are

m A

"T

thanibus fuper gradum . Altaris , vel aliquod

füábellum, Gd eumes faciunt fragorem €9

sl

Ef mox Ceremoui-

iU Jffrepizum aliquantulum,

erius profert. gaudelam. aceenfan , C omuid

tleut s

Ym Wrï')

192

Hora Matutiua

filent . fuvgumt, & difcedunt.

Hactenüs

hat

ql(

yerba citati Ceremovialis lib, 2. cap. 42.,

st

120. Eandem confuetudinem extin-

p

guendi fucceffivé luminaria refert, ac

mt

j

probat Martené de antiqua Ecclefie difcips

pi jnt

)

l

l

M

i

1

piiua cap, 22. S. 1,num, 2.

Porró Baillet

[

f

j

inhiftoria Officii divini ferià V, $, 6.

gt

num, 17. C9 18. dicit, morem hunc à

d

Scriptoribus Ecclefiafticis referri ad

ag

!

fignificationem lus & doloris, quo

gäsmäml'n

Ecclefia mortuo Redemptori parentat,

m

eodémque fpectare. omiffionem Invi-

lt

tatorii, Hymnorum, Benedictionum &

p at

verficuli G/oria Patri; verüm has eífe

.....

loti

iij

pias & fymbolicas explicationes, qua

bt

Va

rei veritatem non attingant ; reipfà

enim Officium hoc triduo cantari,

t gj

omiffis illis, quz fuprà diximus, eoquód

tf

antiquitus fingulis anni diebus ad eun-

[uir]

dem modum recitari confueverit ; c-

Nj

N

terüm in reformatione Breviarii noluiíTe

P!a

i

J

j

Ecclefiam, in officiis hebdomadz fanctzee

':A

inrisim

quidquam immutare.

Imoó addit

Tb

Baillet, nonnulla in his ipfis Officiis

ii

i

)

"

D

d

ufitata, ac prefertim ftrepitum ad eo-

lu)

rum finem excitati folitum pratermitti

lïu.u.lo G

pofle,

f

frve Teuebra,

193

»

" poffe,ejiisque loco confultius effe,ut re-

LT

M

M

Íumatur vetus confuetudoin quibusdam

M

"

CanonicorumCapitulis, ac ReligiofisFa-

Itf n

nj

miliis obfervatatum ab Epifcopis, tum

& ho

abaliis divitibus,quibus hoctempore fo-

lenne erat,panem filigineum,five candi-

ibl

me- r

dum pauperibus pro foribus diftribuere,

Alcs

Lf

unde olim dies Jovis fan&us interdum

appellabatur Dies candidus. Bailleti vefti-

Id

giis inhzretVERT Tomo 4, Explicationis Ce«

hmptr:

remoniarum Miffz, ubi de Officio Hebdo-

Ym

mad«e fancte,ac nominatim de candelis

j

Ya

H

paulatim extingui folitis ayens , mor-

dicus infiftit fyftemati fuo , quód ni-

pl

mirum facre omnes ceremonize non

itngit;

nifiàrebus naturalibus originem fuam

tiün d

traxerint , quibus poft multa fecula

dimy

caufz fymbolice , tanquam pix medi-

i d

tationes addite fuerint; convenienter

conftt

huic fuo principio dicit,in Officio di-

freranie

vino & celebratione Mi(Te ufümr cande-

bimitó

larum olim introductum fuiffe, nt tene

n

bre nocturnz,in quibus res divina pera-

j U

gebatur,difliparentur;ex quo porró con-

fé Til

cludit, quemadmodum appetente fen-

fim diluculo candele alie ex alis, ut.

n

pote

194

Hora Matutina

à

pote non ampliüs neceffariz extingue-

li l

li

k

bantur ; ita nunc quoque, cüm vete-

rem illum morem in Officiis divinis

jj

fa

n

:

Hebdomade Majoris vifum eft confer-

vare, cereos ex ordine extingui, licét

n W

yoita

Officia non cantantur à multa node

l

]

ufque ad nafcentem diem, fed potiüs

l

n

/ ïï) ön

E.'Twmxü.

à vefperaad ingruentem nocdtem proe

ducantuür.

n

121, En audax & novum fyftema,

f

uod viris ex equo dodis ac probis

Wm !

t d

jure merito difplicuit, atque ab lllu-

ftriffimo D. Jofepho Langlet Epifcopo

Ditet

]

Sueffonenfi non minori eruditione,

Baht Tmiz

uàm Paftorali zelo folidiffimé confu-

myæg.sw.j

tatum fuit in opere gallicà linguà con-

bt

fcripto, de Spiritw Ecclefue in. celebratione

s

facrorum Myyfleriorum, | Et profectó ldiffi-

t ;i:cnimöl

tT

cile fuerit fyftema illud cum dodtrina

facri Concili Tridentini conciliare,

1][

[/À

quod /e[f. 22. cap. $. originem facrorum

rituum longé altiis quàm ex caufis

dinisQ

meré phyficis repetit, dum fic decernit :

brhsdi

Cj natura bominum ea. ft, ut non. facilé

iiimyn

queat fint adiminiculis exterioribus &d. verum

&i

diviaaram ieditationenn [uflolli 5 propterea pia

d r

Ater

f

ftve Tenebra.

I95

ii

Mater. Ecclefia. vitus quosdaim ,. ut fcilice!

NT Q

quedan [ubmifsá voce, alia verà. clariore in

D Of s

Mifa pronuntiarentur , inflituit,

Ceremo-

ünda:

nias item adbibuit, t myflicas benedichioues,

It attgi :

lumina , thymiamata , ve[les, alique id ge-

r t

nus mpulta ex Apoflolica difciplina €9 Tradi-

n H

fioue, quà €9 imajeflas tanti. [acrificii com-

[ n

mendaretur, €3. mentes fidelinun per bac vifr-

Lilia religionis €9 pietatis figna d. rerum . al-

V nonmiz

vilfimarum, que in boc facrificio latent, cou-

fogu

pemplatiouem. excitarentur,

W

122. Argumentum hoc Tournely

angti:

Do&or Sorbonicus pertractat i Pra-

fiori (

lecliouibus 'Theologicis de Sacramentis. in ge-

foldfon v

were pag. $39. €9. [eqq. editionis Parif, de

4une 1726. ubi duas opiniones extre-

glic lg

T

me oppofitas ex 2quo improbat, qua-

rum altera inftitutionem facrarum Ce-

B

Id a d

remoniarum folis caufis naturalibus aut

fortuitis attribuens , fymbolicam |.&

t U

myfteriofam earundem explicationem

j d

ad fzculum Chrifti nonum rejicit ; al-

lnicot

tera autem foli fymbolico fenfui ont-

nia adícribens, nullam omnino ceremo-

J f!a )

T ul

'Z j

niam ex phyficis rationibus deducifinit,

Mediam inter has fententiam tenens

h

um

j

12

Tour.s

7

*

196

Hore Matitina.

'Tournelyus, denique concludit, eo$

jucad

etiam ritus ac ceremonias, que origi-

g

nem alioqui füam ex quadam naturali

m

caufa ducerent, ab Eccleíia fic fuiffe

j ii

adoptatas, ut tamen fítatim fymbolicà

ii

finía

aliquà & altiori caufà veluti nobilitatze

[

I

(

ac illuftratz fuerint. Tournelyum fe-

quitur Boucatus S, Theologiz Parifiis

fa:f:ï(«t'üï»fïä

Profeffor Temo $. de Sacram, im genera

Diffart. 1. defacris: Ceremonis,

Quorum

fententiz confirmandz fuffragatur ufus

:I:

Thymiamatis five Incenfi, cujus rité

]TA Md

conficiendi ratio à Deo ipfo, nec nifi

M

ad cultum Tabernaculi prefcripta le-

Qu

gitur Exod. cap, 30, — Ejusdem thymia-

matis ufum in facrificio Miffze inde à

W

t

primisEcclefiz feculis viguiffe ex Cano-

:I

ln

D

:

ne3.inter eos, qui 24poffolorum — canones

1

:

vocantur, apparet: Ne liceat aliquid

uT

,

ali«d ad Altare offerre, quàm. oleum ad. lu-

eninare, C5 insen[um. tempore facra oblatio-

l

gi5s.

Hu

Contendit quidem VERT morem

fuffitüs faciendi introductum fuiffe ad

MA

Ti

depellendam ex]locis fübterraneis, in

4 QU

quibus olim divina peragebantur , gra-

At

veolentiam ; verüm Angelicus Doctor,

etia

Jf

!

frve Tenebra,

197

Qd

&

etfi hanc caufam vel certé occafionem

"YT.

u

um

incendendi odores fuiíTe admittat, aliam

VOa i

tamen- & Ííymbolicam mox adjun-

ltin j

git, fic enim ait parze 3, quafl, 83. art. $.

vtb t

ad 2. Tharificatione utimur non. quafi. cere-

Ti

moniali pracepto Leris, fed ficuti Ecclefiaa

Jlatzuto : prixió quidem ad reverentiam bujus

leotgat

Sacramenti, zt [cilicet per bonum. odorem. de»

Bul u

pellatur, frquid corporaliter pranii odoris in loco

"a, (

fuerit, quod po[[ct provocare borrorem ; fecun-

ag

dà adreprefentandum effeclum gvatia.

yeni, i

123, Sed ut ad praefixum nobis ar-

J ht

gumentum redeamus, fi illorum reji-

]i ao

cienda opinio efb; qui facras Ceremo-

ss

ia Nii

nias omnes caufis meré naturalibus ita

tribuunt, ut myíticam earum & fym-

jiltn

bolicam interpretationem fzeculo folüm

ii

odavo aut nono excogitatam dicant ,

171

nihilo certé magis admittenda eft eorum

yn ini

fententia, qui cereorum ad finem cu-

pj

jusque Pfalmi fucceffivam extinctio-

a Vart

nem, non alia de caufa confervatam

n

effe volunt, quàm ut aliqua ex parte re-

ii

tineatur prifca confuetudo extingu.

n

If

j

endi paulatim lumina pro eo ac dies

gl

fenfim íune fenfu propius adveniret;

3

Uai-

f

398

Hore Matutine

unicam enim caufam adhibendi in di-

1

j

iil

TA

vinis Officiis candelas hanc affignant ,

-

,

Ti

u

ut in nocturnis precibus, disjectà cali-

l

gine, legendi & videndi copia elfet.

-

z

|

il

DT

zi

[

Extatin celebri Concilio Eliberitano ,

M

celebrato Anno Chrifti 313. Colledio-

x

—

anaul

j

nis Labbeanz pag. 254. Canon . ordine

quartus & tricefimus , qui fic habet :

-

z2

m

in

ceneteriis

—

Cereos per diem — placuit

inceudi, inquietandi enim [piritus Sanchorum

—

r

non[unt, Cujus quidem Canonis ge-

nuina expofitio multum negotii Eru-

inn

n Qmm

ditis faceífit ; quos inter metam veri-

tatis prz czeteris attigilfe videtur Gar-

a

H

zias Loaifa, docté probans, Sanctorum

g

nomine intelligi Fideles, qui cüm in

D

i

cemeteriis facrz orationis causàá fre-

Ui

)

A!.

quentes convenirent,vetuit Concilium

eorum quietem inter orandum multi-

dï»w. &i

3

tudine cereorum per cameteria dií-

ofitorum , interturbari, Itaque olim

L

t

1 ln

fub prima Ecclefi fxcula etiam inter-

diu accendi lumina confueverunt in

A

AC

A d

Va

!

cemeteriis ; idem fieri folitum . inter

Miffarum folemnia, dum Evangelium

V *UF

«antabatnr, S. Hieronymus teftatur, iü

ag

libre

Jrve Tenebrae.

199

Ül

5 libro adversüs Vigilantium fcribens :

i

Accendunutur luminaria jam [ole rutilante ,

j

3

nando legendum fl Evangelium, uon. utique

g i

ad fugandas tenebras, fed ad. fignam latitioo

li Dd

demonftrandum, Cüm igitur non fübfi-

E

ftat VeR1 fundamentum, quo afferit ,

unicam caufam adhibendi lumina Offi-

m s

n qul

K

cio divino eam fuiffe, ut fugatis tene-

i

j u

]

bris, videri & legi commodeé poffet ,

(frin

L

neceffe eft, univerfum ipfius fyftema

hoc fundamento nixum,cum eodem

m Ca:

Qn g

corruere,

124. Quidam exiftimant, in triduo

yer m

mortis Chrifti, folà B, Virgine exceptà,

jf vit

uz fidei firmitatam retinuit, in aliis

j V

ds, q

omnibus, etiam in Apoftolis, fidem va-

cillàffe, juxta illud JESU Chrifti apud

iions d

vetti WP

Mattheum cap, 26. Owmes vos [canda-

lum patieinini , & pauló inferiüs: Difper-

qunln d

quu

gentur oves, hoc eft, üt Gloffa fubjun-

git, 4 veritate fidei folventur.

Cüm ita-

yi l

quein una Virgine Deipara fides in-

Qu e:izr;

concuffa permanferit ; putat Cardinalis

canfufïfn

'Turrecremata in lib, . de Ecclef. cap. 30*

r [

E2 lib 3. cap. 61. ad memoriam ejus

üm Eïl"

conftatie quotannis recolendam indu-

w

4

um

200

Horae Matuline

|

&um effe morem candelas omnes ; Wxn'nq

upàfolüm exceptáà, extinguendi. Non

qua d

concedunt tamen omnes Theologi,

N

quód Apoftoli per id tempusfide exci-

iopm

derint ; etenim S. Petrus citra ullum er-

jw

Es

/

2

j

rorem intellectüs, folummodo in ex-

n

terna fidei confeffione officio fuo de-

st

m

fuit ; & Redemptor in cruce pendens

$. Joanni Virgineam Matrem fuüam

4

commendavit , ex quo aperté confi-

m n

citur, Joannem fidei jaturam minimé

rj

fecifTe,

j

Videri hic poffünt Suarez 4e

L:-

S.e,mrgn

n

Fide, Spe, £5 Charitate Difput. 9. [e&l, 3, &

F J

QUIA

f

[

Melchior Canus de locis Teologicis lib,

4. cab« 5. Quamobrem aliam vian te-

DI

j d

nentes animadvertimus, quód Ruper-

tus lib. 5.de divinis officiis cap.26. teítetur,

(k a. !

Es

xtate fuà ultimam quoque candelam

ARU QR

in Officio Hebdomade Íían&e extin-

O 80

gui folitam ; & c«p. 28, tradit, omni-

j

|

bus extin&is cereis, novum ignem é

filice elici; caterüm eà luminum ex-

rv

)

j

;

W

m

tindione fignificari necem per Judeos

Atl

du

Prophetis illatam, quo facinore ip-

n

?i

forum mentes obícurata fünt, & veluti

TR

tenebris obducdte ; porró in ultimo

A T

cereo

!u

20X

frve Tenebra

Dd

cereo extindo Chriftum reprefentarí

xtlllgun ;:ul

à Judeis occifum , qui tum maximé

As T

r—. 1

caligine & cacitate involvi coeperunt 5

ld.

denique novum ignem ex percuflfa pe-

T Qj

tra elicitum fymbolum effe novi lumi-

Jmmody

nis in animis Chriftianorum accen( à

t Qb

JESU Chrifto, de quo legimus; Pera

I g

A

autem erat. Chriflus,

! m

125, Expofitio ifta locum perconi-

WE

modé haberet, fi noftro &vo poft cx-

[

uT

teras candelas, ultima etiam in Matu-

u

tinis extingueretur ; quod cüm non an-

Dj

F

plius fiat, fupereft, ut dicamus, eà fi-

f ul

gnificari Beatiffimam Virginem , qu

1 du

fola in triduo Paffionis habuit fidem

m

fitmam & explicitam Refurrectionis

us

Chrifti; ex quo tamen non fequitur,

Og G

ceteros omnes, atque adeó etiam Apo-

vt

ftolos eo tempore in peccatum infide-

l

j d

1

l

!

litatis prolapfos effe ; eoquód refurre-

o g

)

&ionem Servatoris explicité credere

|

ei uré

,

|

Bon priüs tenebantur, quànm ea legiti-

m

1

;iJS

mé promulgata effet, uti ratiocinatur

Abulenfis qzf, 14, in Proloroin. Matthie-

p li?

kl i

n

um, cuifuffragatur Venerabilis Card,

2. Ceutrov, lib. 3. de

m

ellarminus Ton.

n

l 5

Eccle-

902

Hore Matutine,

Ecclefia militante cap. Y7. Aut fi malis, die

V"*qu ïfm

cum Abbate Mazzinello in Opere fu-

n

i

periüs citato pag.85.alios ex aliis ce-

j

T

itm

reos extingui, propterea quód fub tem-

bw, —Jl :

pus mortis Chrifti, ipfius Difcipuli ,

!qufbf

J

priftino fervore paulatim imminuto,

quaquaverfüm difperfi ac fugá dilapfi ,

qu

j

fidem Magiftro obligatam fefellerint ,

& qui eandem ufque ad montem Cal-

Jl

varie fecuti funt, funefto illo diriflimae

necis fpectaculo attoniti ac ftupefacti

j

haeferint,

Addit Mazzinellus , cande-

lam, quz accenfa fervatur, & fub altari

Va

!

reconditur , laculentam efle JESU

(

Chriíti figuram, qui cüm ad illuminan-

»'mïh»n

dum orbem terrarum,à multis retro

JI

feculis altà caligine demerfum veniffet,

n r

nihilominus ab ingratis & impiis mor-

i

talibus ita exceptus fuit, ut eidem ob-

llll

Ícurando & extinguendo nulli opere

parceretur; fubinde tamen cum Re-

ii

demptor penitus oppreffus atque extin-

ä

T t

&us videretur, derepente ad vitam im-

mortalem fufcitatus, multó quàm ante

D

vÍnier

gloriofior fplendidiórque ex fepul-

VA W

M

n

chro prodiit, ac per orbeng univerfunz

od

tali-

I

ffoe "Tenebras

205

Autü t

ia

tanquam. verus Meílias. promufeatus

Vh!-l

& adoratus fuit, Idem Auctor paz. 124.

lia

t

l

ait, modicum fragorem finitis Laudi-

i

bus excitari folitum opportuné refet«

D

L

i

Al

rererum omnium contufionem ac per-

turbationem in morte Salvatoris, de

d

qua alibi dicemus, confecutam.

lt

fo

DIES JOVIS

i dy

SANCTUS

|

szh'ush,m'-

tr t

DhIm

126.

Ndicatis illis, que ad notitiam

IN

d t

luV

Officii divini hujus tridui op-

mil

J

i

portuna videbantur, ordo depofcit, ut,

inir

il

quz ipfo Die Jovis fancto mané pera-

Yi

Àc primó qui-

guntur, exponamus.

dem Sacrificium Miffe in Feria V. pra-

cipué referturad inftaurandam memo-

lh

riam facratiffimz illius Coenz, in qua

Qu

)u

Sacramentum Euchariftie inftitutum ,

:

UM

j

& verum incruentümque Sacrificiunt

;

oblatnm eft. Eádem enim node, im

T

qua hominum odia in caput JESU

lg

3*?

i

Chritti confpiraverant , & unus Difci-

5

Magiftro

i

pulorum ipfius de pörodendo

confilia

J

*o4

Die ]a-v:'f fanthas

confilia agitabat, amantiffimus hoti-

j

"

:

ji

T

j

pnum Servator amoris erga nos fui ma-

j

ximum documentum edere conftituit,

r

1

facrofancto Corpore fuo nobis donato.

ef?

:

V

127. Rei feriem facri Evangeliíte

f

1' fI,I

hunc in modum defcribunt.

Primà

FA'Lmn

die Azymorum , in qua Pafcha immo-

"

j

n

V

ul

landum erat, JESUS duos ex Difcipu-

lisfuis, Petrum & Joannem mifit , ut

Pafcha cum ipfis manducandum para-

rent, Interrogantibus Difcipulis , ubi-

j

[

:

qua

nam illud parari vellet, Chriftus repos

Wuit: Jze in civitatem , €$ occurret vobis

;

bono ampboram: aque portans, fequimini eum

Mi

in domunt, in. quam intrat, C dicenis patri-

hi e':i*em'

familias : dicit tibi Magifler : ubi ef. diver-

i

i

Jorizm, ut Pafcba cum Difcipalis meis man-

N

daucen ? — Et ipfe offendet voobis. cenaculum

:

(

j

!

anagnum flratum ,. €9 ibi parate. Morem

m

Ü

geífére difcipuli, ac rebus ompibus ,

ais d

4 u

if

prout Chriftus predixerat, impletis,

Pafcha inftruxerunt.

]ta S. Matthaus

L

t

cap, 26, & S. Lucas cap.32.Qui cüm nec

f

civitatem nominent, nec dominum

Y

cui

ufui

domüs exprimant, nec,

tl

u

aqua illa domum portata deftinaretur ;

"

^f

W

Bw

i

j

Dies Jovis jkü&ui;

20f

timmus,&a;;

indicent, facris Expofitoribus variarum

us

quaftionum anfam prabuére.

hm

128. Quanquam de civitate contro-

verfia moveri Vix poteít ; cüm conftet 5

d

ex precepto legis Dewferem, 16, alibi

praterquàm Hierofolymz Paícha cele-

I

brari non potuiffe.

Qua etiam caufa

fuit, cur in ultima celeberrimáque ob-

li

ul

fidione Hierofolymitana, à Tito ten-

I

l

!

M

J

ï

^E

pore Pafchalis folemnitatis fufceptá

T

univerfi propemodüm Hebrzi deleti

(

fuerint, qui ad celebrandum Pafcha

N

Hierofolpimam omnes venerant, uti

P. Cornelius à Lapide in cap. 26, Mat-

lt

4 M

ibei obfervat.

De Patrefamilias , in

"ib

cujus edibus Pafcha Chriftus celebra-

vit, major controverfia eft: illud qui-

ml

dem certé probabiliffimé dici poteft,,

A

M

virum fuiffe copiofum & locupletem ,

qui domum fatis inftrudtam & orna-

tam habuerit, neque ífolüm Chrifto

familiariter notus, verüm etiam ipfius

difcipulus fuerit ; hoc enim ex illis

7Qj(f

Evangelii verbis deducitur : Magifler

dicit : uti P. Natalis Alexander i2 ezudem

locum commentatur.

Pratereà homi-

[ d

i^

z

neipn

fi

206

Dies Jovis fanclus;

" a]]gqueff[

nem illum, qui aquam domunm de-

, gt

ferebat, alium ab eo, qui edium domi-

nus erat, extitiffe, ex S. Marco pro-

j

f

M

batur, apud quem Chriftus ajebat:

dul ftx

Occurret vobis bomo lagenam aque bajulans,

m

T

jl

fequimiui eum €9 quocunque introiérit, de-

l

cite domino domás ; quia Magifler dicit. €jc,

(nn d

F

QxP!

Huc accedit, quód verifimile non vi-

l

n

deatur, virum fpeclabilem & opulen-

I

lo 08

|

tum, qui commodé degebat , aquam

manibus fuis hauftum, ac portatum

"T

j

iviffle , uti etiam P. Cornel, à Lap. in

" d

hunc locum z. 1$8. animadvertit,

Caterüm quis ille Paterfamilias fuerit,

a

;

cüm ejus nomen Evangelifte fileant ,

)

»

l

if

non una eadémque facrorum Interpre-

j

(

;

.('

EFEE

tuni fententia eft. — Fuiffe S, Joannem

Evangeliftam, uti quidam opinati funt,

EY "

^nk

nullam veri fpeciem habet,

Etenim

m

!

fuprà jam ex Evangelio intellexi-

mus, quód hanc ipfum Joannem uni

Mibl

cum Petro Chriftus ad querendam

D f

domum, in qua Pafcha acturus erat ,

Mi

miferit, quód certa indicia , quibus

BI

LI

domum difcernerent, adjunxerit, quód

denique Yerba , quibus dominum do-

ET

;üs

Dies Jovis fanSus;

207

:

düï*:

müs alloquerentur , eisdem prafcripfe-

Q

!

rit ; quis autem non videat, tot mo-

?

nitis ac veluti ambagibus minimé opus

(

W

futurum fuiíle, fi xdium illarum do-

Il J

minus fuiffet S, Joannes Evangelifta ,

ac Chriftum potiüs Joanni

aucis

didurum fuiffe ; Vade cum

etro,

peraduurus Pafcha, quod domi tue

i

wl

celebrare conftitui, ltaquealii Herum

t

18

domüs iliius Marcum quendam, non

Evangeliftam, fed addito Joanuis nomi-

Ts

i ia

l

ne ab iíto diveríum fuiffe autumant 5

eoquód aliunde conítet ,

oannetrt

TRU

cognomento Marcum zdes Jerofoly-

j

N

[R m

mis habuiffe,in quibusApoftoli & primi

QOU

fideles poft Afcensionem JESU Chrifti

H

in coclum convenire folebant, &cu-

Qfi

jus Marci tum in. A&is Apoftolorum

l

Cap. 12. I3. €9 15. tum in Epiffola S. Pauli

ad Coloffenfes, nec non 1, ad Timoth.

3

f

i

Q

4. mentio fiat.

j

hi

:[j

129, Sententiam hanc ampleditur

afv

Eminentiffimus Card, Gotti, eámque

;ä

jam antea tenuerat P, Serryin Exercir,

| jl

a

)!

$1. 24m, 8.ubi etiam fcribit, domun

j/

n Ec-

(s

m

iLlarg Joannis Marci poftmodum i

-Ck'f

r

258

Dies Jovis fanclas.

j

f

clefiam fuiffe converfam, & vulgó ap«

gnu]h

Renuit

wgf'hl.

Vil

pellatam eífe Ecclefiam: Sion.

r

tamen Calmetin cap. 26. $, Mattbai opi-

N 'f'yh?

i

g(iiï&i'w:3

nioni huic, utpote nullo fundamento

facre antiquitatis innixz fubfcribere ;

lii

T

"i

J

uod & Tillemontius facit zo£à 27. in

vitam J. Chrifli, P. Mauduit Differz, 30.

i

l

M H'

Dominum domüs illius facit Alphz-

um & Mariam Parentes S, Jacobi Mi-

/

noris;fed his omiílis, cüm ob con-

]f

jecturas haud magni momenti neutri

M.

lf

fententize ingens pondus addatur, dica-

mus, hanc quoque rem iis, que nos

f 41j

j í

latent, accenfendam effe, uti Gravefon

h

concludit iz fine Differzationis 19.. de iny-

Qu

M

Fleriis €9 amnis Chrifii, Ad extremum aqua;

;«

cujus domum ferendz gratià. homo

( 90d

ille exiverat, üt probabiliter Calmet

r

opinatur, deftinata erat pauibus azy-

i

(f

A

"

mis five non fermentatis faciendis, de

quare inferiüs agemus,

!

13o. Vidimuslocum, in quo Re-

TART

demptor Pafcha celebrare decreverat;

TU li j

vidimus & previum : apparatum ; au-

i,

T wdtlïcri

dj

!

diamus nunc facros Evangeliftas, qui

üm

li

dilerté affirmant, Chriftum re ipfà cum

Igd

Áj

Dit-

"

Die: Jovis f[andlus

209

1 &r[](,

Difcipulis fuis Pafcha egiíTe, E2 fecerune

W

Difcipuli ,. ficzet couflituit illis JESUS,GS pa-

JMM

vaverunt Pa[cha, Vefpere autem fatio di[cum-

j fundm

behat cum duodecim Difaipulis fuis.TtaS, Mat-

Ji

thaeus cap.26. Paraverunt Pafcha, Ve[pere au-

il

zem failo veuit cum duodecim,€À difcumbenti-

bus éis, 2 manducantibus,ait JESUS. lta S.

Marcus cap. 14. Paraverant Pafcha, 82 cim

]

facla efet bora, difcubuit, C& duodecim Apo-

l

ffoli «um o , €9 ait illis : defiderio defideravi

I

;ne

il

c c;,:-

l

o

boc Pafcba manducare vobiscum antequám pa«

!

"

Wi

tiar. 1ta S, Lucas cap. 22. ac demum S.

Is

Joannes cap. 13. uti ex contextu patet,

uG

131. Non eft igitur, cur hafitare

T

quisquam aut ambigere pollit, veréne

[

D

tr?ym

l

il

amabiliffimus Redemptor nofter Pafcha

u

cum Difcipulis celebrárit, Ea Lex Ju-

(à

ü

dais omnibus pofita erat, non fine gra-

viffime poene comminatione adver-

p

füs transgreílores ; Exzerminabitur anima

ila de populis [uis, quia. faxrifiium Domini

j q k

non obtulittempore fuo: peccatum. — [uum ipfe

d

portabit, Num. 9, Porró in libro Exodi

J

D ju,l

cap. 12. defcribitur origo Pafchatis à

g

Deo inftituti ad honorandum Populi

2! gn

lírael exitum de ZEgypto, quando in

j«

no«cte

bIo

Ti

Bies Jovis fauctur.

i

tl CM

i

nocte proximé precedenti Angelus Ex-

terminator omnia Primogenita /Egypti

T

ÁN

i

QLM wm

occidit, parcens domibus Hebreorum,

vid MA

quarum fores cruore Agni pridie fa-

q

crificati confperfz erant ; ibidem legere

(

eft ceremonias, quibus comedi agnus,

five, quod idem fignificat , celebrari

x

Pafcha, & peragi coena legalis debebat.

His pramitlis, licét omnes concedant ,

r

ï

Chriftum Dominum Pafcha cum Dif-

cipulis celebráffe ; non defuit tamen ,

qui defendere aufus eft, Chriftum ex-

smin

.HU

tremo víte iux anno non egiíle ritu

l

Hebrzeorum Pafcha, five coenam lega-

lem, fed coenam feciffe communem ,

in qua novum Pafícha inftituit, coenam

du

videlicet Eucharifticam.

m

132. Àb hac fententia nimis audaci

& fl

ut quàm longiffimé difcedamus , vel

1

illud folum nos permovere queat, quód

eam fzculo falutis fecundo . Marcion

a

/

harefiarcha propofuerit , graviter ob

A

N

eam remàS. Epiphanio reprehenfus

(040S

in Harefí 42. Eandem feculo fexto rur-

ET

fum excitavit Philoponus Eutychianà

V

ii

u

harefitinctus, utirefert Photius in

Emi

Bib-

