tatos e(fe non modó Summos Ponti-

/l, ruJ. -

u o

fices, Epifcopos & Presbyteros ; ve-

!

rüm etíam laicos fammá digaitate con-

t

idi

fpjcuos, cujusmodi erant, & veró

Wil

)

etiamnun funt, [mperatores ac Reges,

u

qui ad recolendam altiffime humilita-

tis JESU Chritti memoriam , ad pedes

pauperum abjecti eosdem lavant, Sané

u

P^l

| qlü

i

y»

Codinus iu libro de Oficiis Anle Conflan-

j

N2

Zuiaua

292

Dies Jovis. fanclus.

ziniata folemnem Ritum defcribit, quo

uf

Imperatores Otientis in die Jovis fancto

& hn

duodecim pauperum pedes olim lava-

ln )

bant ; & Elgaldus Monachus im eita. Ro-

, |

berti Regis francie refert, hoc ipfo die

p a

magnum illum Regem, pofitis regiis

!

t n

infipgnibus & cilicinà veíte indutum

int, t

pedes laviffe, & capillis fuis deterfiffe ;

«s od

uti videre eft apud Martené de Antiqua

Em

Eccdefie Difciplina in divinis cele-

p

brandis Officiis cap. 22. uu,3. p4g. 280.

guedate

De Sanc&a Berta Abbatiffa

prima edit,

1

'Wj

ia

Ordinis Vallis umbrofe Continuato-

T

h

Vgl

1

res Bollandiad 20. Mariii in ipfius vita

!

ll

j

p T

"

Ícribunt, quód in feria V. majoris

E

hebdomada monacharunm pedes lavare

um

folita füuerit ; & inter varia refponfa

S. Zacharie Pape ad S. Bonifacium

Md

fl t

"

Moguntie Epifcopum extat unum,

ttstb (

uo declaratur, incoenobiis facrarum

im li

Virginum haud minüs, quàm in reli-

]

N

EU

j

giofis virorum coetibus lotionem pe-

Ár-

W i

n

dum hoc die celebrari fas eíle.

Mittril

!

gumentum hoc Baillet concludit, fub-

In

J

:

jiciens, eandem funcdtionem in Ecclefia

Graca obiri; in qua dum Patriarche

aut

l!u

"

Dies Iovis fan&lus.

295

ii

iM I

TA

aut Epifcopi duodecim pauperum pe-

*

des lavant, ac eorum fingulis fingu-

|

f

»ïm

lorum

;

Apoitolorum nomina

im-

ponunt , perfepe excitatam fuiffe,

th

V u

J

atque excitari litem, nemine ipforum

Áirt

Jude Ifcariote nomen fibi imponi fu-

u

ftinente, cjus veró litis dirimende

causà duodecim illorum pauperum

n

nomina in urnam conjici, eà ab om-

dini d

nibus inità conditione, utis, cujus

M

nomenforte exiverit, judas Ifcariotes

t A

audiat, qux. tamen res multa pio illo

atf

& auguíto rituadmodüm indigna parit.

u

Jofephus Vifconti i libro 3. de ritibus

J n

Baptifjiii non fine multa eruditione ar-

i

gumentum hoc pertractat. In Ecclefía

i o

Mediolanenfi, & in multis aliis tum

T

Hifpanie, tum Africe Ecclefiis olim

a n

confüetudo obtinuerat, eorum qui

li r

facro baptifmate initiandi erant, pedes

i?

hoc die abluendi; uti multis probat

i

Cornel. à Lap, iz cap. 13. S. Iean. v. 7.

T

& Calmet in idem cap. vevf.. g,

!

liv

Mïw

d

175. De eadem re agit S, Augufti-

u

nus /g Epifl, $4. aliàs 118. & in caufam

j W*f

illius confnetudinis inquireus — ic fcri-

3

bit:

294

Dies. Jovis fanclus.

W

! xbiue

l

bit: $i quaris, cur luvandi mos ortus fit ,

i f/ff,

uibil bac de re cogitandi probabilius occurrit ,

v o

nifi quia. baptixandoram corpora per obferva-

i

«

zionci Q uadragefime fordidata cum offeufione

b

fensis ad foutem. traGarentur , viff. aliquá

h

1

die lavarentur.

Ifum autem. diem . potius

m

fren

ad boc ele&ium, quo Cuna Domintca anniver-

$

f

faria celebratur. 1dem. S. Doctor in epiff.

ext

4 $.ad lanuarium, aliasordine 1 19. monet,

r

eam confüetudinem catechumenorum

im|

pedes abluendi, aliquibus in locis non

tuiffe acceptatam, ne videlicet quo-

!

rundam error confirmaretur, qui abs-

ilv MM

[

quelotione pedum nullum efíle Sa-

.

(

cramentum baptifmi , putabant: Ne

ad ipfum Sacramentum ( pedum ablutio)

n.'.jï'l ULWA,

D

AL

videretur pertinere, nuudlti boc in con[uetudine

pf

vecipere noluerunt.

Non defuére ex re-

u

.ïjïn

EUA

centioribus hzreticis, qui defenderent,

W

"

!

lotionem pedum à Redemptore in fu.

ln

prema coena peractam veri ac genuini

"

fationem Sacramenti habere; nam in

dle

tiltns v

illa & fignum externum habes, cujus-

"

modi erat adiio lavandi pedes Difcipu-

Aitre 1

|

& m n

!

l

|

lorum ; & preceptum ipfi additum:

m

Quemadmodyan ezo feci, ita € - vos faciatis ;

ac

ä

"

Dies Iovis fanclus,

293

r

ac denique gratie promiífionem: Si

agon lavero te, nou babebis partem mecum.

Mi

176 Quorum quidem errorem hic

mpin

if

confutare nec propofiti noftri, nec in-

ftituti eft; fed ad Theologos Polemi-

f/f,a/w

1 r Mu

cos fpectat, qui id abundé ac folidé

jam praítiterunt, demonftrantes, ad

Dd

DEU EM

naturam Sacramenti non fufficere, ut

Vil

fit fignum externum , nifiidem fit con-

AU

AE

ftans ac perpetuum in Religione nec

st

non fignum practicum atque efficax

gratiz fanctificantís,qua poftremz con-

"

ditiones in functione lavandi pedes mi-

i

nimé reperiuntur.

GQuód enim Petro

jm d

p

'V

Chriftus dixerit Nf lavero te, uon babebis

J

partem mecum, in eum fenfum accipi

9)

minimé poteft, ut exiftimemus , lotioni

il

pedum annexam fuiffe gratiam ab ea

conferendam,cujus gratiee defectu, non

[

admifsá pedum ablutione, regni coe-

leftis jactura fieret.

Itaque verba illa

n

[2

Salvatoris alterutrum fignificant,nempe

«

quód Petrus, uifi pedes à Chrifto lavari

fs

i

mh

permitteret, à communione S. Eucha-

riftie mox inftituende excludendus ;

aut quód idem fi in fententia obfirmato

N 4

animo

V

]

296

Dics Iovis fan&us,

animo perfifteret, atque obluctari Chri-

.V»

i prid'

ífto pergeret, propter inobedientiam,

st

ab aditu regni coeleítis arcendus erat.

hi g

Quareid unum adnotáffe nobis fuffi-

Kxumunieg»

ciat, quod ad evellendum illorum

Tif A

iil

errorem, qui lotionem pedum . Bap-

tifni partem neceffariam putabant,

dl

i

ejusdem premittende confuetudo in

p

Ecclefia Komana nunquam recepta fu-

J

I

HH

erit, uti S. Ambrofius Jib. 3. de Satra-

wuentis cap, Y, nuin S. teftatur ; quódque

W.

in Ecclefiis Hifpanie eadem à Concilio

FUi

Eliberitano C4z. 48. fuerit prohibita,

(indo o

t Gmtrt

177. Cxterüm negari nequit, juxta

veterem Ecclefie difciplinam —.multa

ial

& varia ablutionis genera ufitata fuiffe.

vj Mf

De more ac modo parvulorum capita

fj

l

L

ii

Javandi in SabbathoDominicam Palma-

tl

m

rum proximé precedenti, quod Capi-

zalavium vOCabant, fuperiüs verba fe-

at n

cimus ; & in hocipfo, de quoagimus,

feüsty

die Jovisfancto proxime fuprà often-

Lpal j

dimus, adultorum pedes ablui confue-

ü:*.*.äitfmpon;

vifTe,

Mabillonius loco citato pag. 6$.

"N eem

cujusdam ritüs meminit in Provincia

AU d

Rothomagenfi olim ufitati, quo Epi-

n

copus

l

Dies Jovis fandlus;

297

Yi /1

Ícopus pridie Dominice Pafmarunr

O

pauperum pedes lavabat, & Epifcopum.

L

Ym

imitatüi finguli ex Clero idem obfe-

;

lj

quium uni egenorum impendebant, in

l

J dv i

i

memoriam Marie, que pedes JESU

n )

EP'

Chrifti lavit,

$ed nos, ut de lotione

1j

intij

"

pedum hác die confuetà folummodó

!

J

agamus, per quam memoria Chritti,

ID

L?

lJ

Apoftolorum pedes abluentis,recolitur,

m

M

J

illud primüm animadvertimus , quód.

i m

5

Ánno 694. pia hzc confuetudo pra-

J

cepti religione rurfum invecta fuerit 3.

[

m

Concilio Toletano decimo feptimo,cu-

n

jus Canon tertius poenam hanc. transgref-

i

mn]

fioribus indicit S; quisquain Sacerdotum boc

l

i

iM

n

ncfirum . diflulerit adimplere Decretum, duo-

rum ienfium [patis fefe noverit à fansla Cote

munionm perceptioue fruffratzsm Deinde &

l.'

illud affirmamus,morem lavandi pede$

M: K

à Romanis Pontificibus indé abantiquis

n

lM

temporibus conítanter obfervatum eíle,

[JF j

licét;üt pauló inferiüs oftendetur, pro

v

"

diverfis temporibus diverfa quoque fue-

/

ritillius ceremonie obeundz ratio, His

addimus, en:dem morem perantiquun

y

effeinEcclefia noftraBononienfixtatin

i qW

atrio

» t*'

N 5

958

Dies lovis fanthus

[j t

atrio interiore templi S. Stephani vas

P

amplum & capax ex candido marmore,

lao

cujus altitudo fefqui pedem fuüperat, &

peripheria tredecim

edes compledi-

j

)

acobo de Medi-

st

tur; illud à Cardinali

sl

cis, pofteà Leone X. Romano Pontifice

cüm is Abbas beneficiarius ad S. Ste-

qu'güämï

i f

phanum effet, bafi impofitum fuit. In

Va

eo videre eft infcriptionem Luitprandi

& Hilprandi Regum | Longobardiz ,

jiem p

opus fané rarum, eoquód Regum Lon-

Ál

( ij

l

gobardorum rariffima inveniantur in

;ieaä

j

]

(

regionibus cis-padanis monumenta,

;

Inícriptionem hanccüm multi eruditi

yt Lt

(s

ï

interpretandam fümpferint ; nemo ta-

men feliciüs eoin argumento elabora-

Mi

vit, quam eruditus Comes "Valerius

hi, aj

]

tílm C

Zani, üt apparet ex ipfius differtatione

typis vulgata per Comitem Carolum

v g

Cafarem Malvafiam in opereitalicé con-

1. Dal)

tom Ponf

fcripto , cui titulus eft : Mermora Felfmnea

p^e 182.

Porró inter alia ejus Inícri-

&i nd

ptionis verba hzc quoque leguntur :

Vr

Hic in bonorem. loci religioft [ua praceptaob-

Eeemoln

?4lerunt ( predicti Reges ) sumde tunc vas

As

impleatur in Cauam. Domiui Salvatori, E?

hi

]

Dies Jovis fauchut;

255

'

ephm |

F quis tinmera bac minuerit, Deut requiret,

lt

Integram In fcriptionen vide relatam à

AW

m

Mabillonio u M»z[ao Italico Toto Y, pag«

TR

;

"

189. ubi ait do&orum Virorum opi-

"T3 s

tl

nionem effe, quód vas illud ufui fuerit

l)

fs |

in lotione pedum, die Jovis fancto fieri

T

folità; quamvis Mabillonius exiftimet,

mii i

vínoolim repletum fuiffe eàdem ferià

Jrsd

. ad inftruendum convivium , quod

x

) |

"

otionem pedum excipiebat ; ex quo

illud faltem manifefté conficitur, ia

g

u

dicta Ecclefia rítum lavandi pedes hoc

f1003

—

die ab Epifcopo peradum; tum quia

per id tempus Ecclefia $. Stephani

"

j

Cathedralis erat ; tum quia in eadem

ol

—

Infcriptione mentio fit Epifcopi Bar-

buti, cujus Nomen à Sigonio prater-

"1]

f

miífum , Chronologico

rdini Epifco-

porüm Bononienfium inferi debet.

st

178. Pauló fuperiüs diximus , Ro-

g

n Ftifüï

4

fnanum Pontificem funclionem illam

diei Jovis fancto peculiarem inde ab an-

g

i

ii

l

tiquo tempore, at non uno femper eo*

démque modo peregifle.

Etenim Or-

7 il

do Romanus Cencii Camerarii refert ,

" UM

d

Papam finito M.if;i"

'Sacrificio duodecim

6

: u-b-

m&,z 4 j

300 :

Dies Jovis fanSius.,

Subdiaconorum, à prandio autem duo-

(l

Alii

! g

decim paupérum pedes lavifle.

veró Ordines Romani à Mabillonio

jedi i

]

r

3

editi, maximé decimus zz;si,y 12. & de-

Ti

"

cimus quartus s;45. 9r, memorant,

BC

j, 0

j

Papam duodecim Diaconorum, aut

ubi hi defiderentur, duodecim Capel-

f

ii

lanorum pedes abluiffe.

Denique in

f

Rituali Auguftini Patritii Piccolomini,.

L

;»Lzads'c

quod fub nomine Marcelli Archi- Epif-

fiepo

copi Corcyrani publicatum eft /ij. 2,.

dl

cap, 26.iterümque cap. 49. legimus,

Pontificem Romanum tredecimegeno-

! um Juna

3 C o

rum, qui albis veftibus induti fint, pe-

^ diia

des lavaré folitum ; qui numerus no-

ftrà etiam zttate à Romanis Pontifici-

T

fs

bus retinetur, qui ut aliquanto clariüs.

expref(fiüsque referant actionem JESU

1 d.

lf n

Chrifti Apoftolorum pedes abluentis ,

tredecim pauperum Sacerdotum pedes: zi

lavant. .

B

179. In aliquibus Ecclefiis ad nor-

ia r

mam Ritüs Romani tredecim, in aliis.

RTT

duodecim pauperum pedes lavantur ,.

pR

inter priores illas recenfenda eft Eccle-

tll

fia Elerentina ; fan$ cum- Anno 1709.

D. qii

r

'

-

d

Dies Jovis fauthas,

301

at

Sereniffimus Rex Dania Florentie thm

nl Ji

commoratus , functioni illi fpectator

Ü

ll

intere(fet, üt vidit , tredecim pauperes

d.

|

,

1

ad excipiendam lotionem pedum com-

Il

l

D.

!)

hp

paratos , converfus ad circumftantes ,

m,a

interrogavit : Eccer tredecim ?

a gt

18o0. Quaftionem hanc multi Viri

H

eruditi tractàrunt. Illuftrifs. Epifcopus

f

Sarnellus Tomo 1.epifl, 13. cum Ruper-

to animadvertit , duplicem hàác die lo-

1 llv

tionem pedum in Ecclefia Romana fieri

JN

olim folitam fuiffe, alteram . in memo-

sls

niM

ram Marie, que in domo Pharifzi

Chrifti Domini pedes & lavit, & unxit ;

l«

ä

alteram in memoriam ipfius Chriíti pe-

I

des Apoftolorum in ultima coena ablu-

925

entis ; hinc porró concludit, utramque

il

l)

ablutionem fucceffü temporis in unam

j

d

fuiffe contractam , ac tredecim homi-

|

WW' j

num pedes ex eo tempore ablui coe-

piffe, nempe ut in uno eorum exem-

j

ld

plum Marie erga Chriftum : in. aliis:

duodecim exemplum Chrifti erga Apo-

15

n

Jl

Ítolos pié recoleretur,

Aliter hac de

"a

re fcribit llluftrifs, Arefe Tortonz Epi-

Ül

"

)

Ícopus, qui ^ $, facrarum Expeditio-

Z

nunm

E

».

|

302

Dies JIovis fanclus.

num ( delle facre Imprefe) pag. 341 exi-

g m

ftimat, tertium decimum, cujus pedes

g u

lavantur, referre S. Paulum Apoftolum,

(ioln

g, d

non quód is coene ultime praefens ad-

fuerit, cüm conftet, ipfum ex quo

n

Chriftus ad coelos rediérat, ab eodem

ia

W av

ad Apoftolatum vocatum eífe ; fed ob

fpecialem honorem , quo Ecclefia Ro-

aM

mana Sancum Doctorem Gentium

qm x

profequitur, utpote quem unà cuni

g

S, Petro. tanquam fidei fue Parentem

(tii t

Roma veneratur.

Hanc Arefii opinio-

ia d

nem Frefcobaldus Sacerdos Florenti-

m p

ii

nus impugnavit, edità Differtatione ,

quam Pedilaviuo: infcripfit contrà veró

fb

-Orlendus Dominicanus Arefii opinios

qíania

nem minimé improbabilem eífe defen-

frescon

idit,in quodam tractatu, cui titulum

Oi d

D

n

prafixit: Daplex lavacrum in Cuna Deni-

ais |

'ni fideliter exbibitum, Rurfum alii opi-

gatifunt, in tertio decimo S, Matthiam

ii K

z f

-Apoftolum proponi qui Jude prodi-

ori pofteà fubrogatus fuit,

Frefco-

L F'w: li

:*baldus probare conatus eít, in tertio

hs

-decímoaad lavacrum admifílo fignificati

hund

. :Patremfamilias, in cujus adibus fupre-

EE

Ina

]

Dies Jovis SanQus:

303

Mi

ma csna celebrata fuit, cujus pedesnon

"TT

minüs ac duodecim Apoftolorum à

lpl

Chrifto lavatos fuifle idem Authorcon-

m

tendit ; cui opinioni Orlendus accer-

Tf

rimé repugnat. Denique funt alii, qui

Afl

duplicem ablutionem fuperiüs indica-

iil

tam confiderantes, primam, quà Sacri-

W

h

lu

G

i

|

ficio Miffe peracto, duodecim Subdía-

conorum pedes lavabantur, volünt,

Id i

reipsà fufceptam ad actionem JESU

lia

Chriti in ultima coena reprefentane

d

dam ; alteram veró, quátredecim pau-

Ts

perum pedes à meridie abluebantur ;

ii

referri ad memoriam prodigii, quod

u

in Pontificatu S. Gregorii M. contigit,

um

qui cüm fingulis diebus duodenos pau-

hz

peres cibo reficeret, inter ipfos aliquan

j

dotertius decimus derepente compa-

(gi)

1

ruit, cujus rei hiftoria in templo S.

Gregorii Rome coloribus expreffa

viitur, fübjedo pi&ure fequenti di-

/

(

fticho:

l

Bis fenos bic Grepgorius pa[cebat: egeutens

n5

(

4Angelus 3. decimus tertius accubnite

t

u

Indenata.eft Romanorum Pontificum

j

pia coníuetudo , tredecim pauperes

-

quot

304

Dies Iov5 [an&ius,

quot diebus prandio excipiendi, qui

vt

feré funt Sacerdotes ex Ho

(umaort

Triuitatis fubmiffi.

at

181, Pramifsá hàc notitià, verofimi-

cirtmet

leafferitur, quod ad compendium tem.

n

tinite

potis & funcionis faciendum , omilsá

ablutione pedum duodecim Subdiaco-

r

norum, retentafitconfuetudo lavaüdi

qj;n;urumï

pedestredecim pauperum Sacerdotum,

d orG

quó íic in una eadémque ceremonia

conjungeretur tum lotio pedum in me-

Ó

j

1

IUïl

moriam ejus, quamChriftus peregit ab-

g»emh al

'w

lutionis, tum memoria prodigii, quod

152

vtate 5. Gregorii M. accidit, ex quo,

TR

üt modó dicebamus, ortum duxit mos

nl

tredecim pauperes quovis die cibandi ,

teoo p

1

quorum pedes Romanus Pontifex in

ETU

» rha

die Jovis fancto lavat, eosdémque po-

Ü

-,411

j

Ti

fteà prandio reficit. Videatur P, Mera-

gt

tus Tome X. Ob[feivationum in Gavantuum

r

part. V. pag 1069. 85 [eaq..

"

E

R,

182 Alterafundio, qux ab É

pifco-

A Corf

pisin Miffaà hnjus diei;peragenda eft ,

f atl

^

defcribitur in Pontifical: Romano, juffu

^ [rlg

duorum Romanorum Pontificum CleZ

stf al

Rn

mentig. VILI. & Urbani ;Vl'[larecognitä

i

Dies Jovis fanttus,

303

ii

ea confiftit in. benedictione olei cate-

d

i

chumenorum , & infirmorum , nec

:

nonin confectione Chrifmatis. Oleum

w

Md

catechumenorumEcclefia adhibet in be-

J'mm:;;.

nedicdione fontis baptifmalis, inadmi-

niftratione Sacramenti Baptifmi, in

AA

confecratione Ecclefie , & altarium,

etiam eorum , qua Portatilia vocamus,

item in ordinatione Sacerdotum, in

V

ln

4

benedidiione & coronatione Regum

ac Reginarum.

Oleum autem infit»

umi;vr.

!]

morum adhibetur in adminiílratione

L

Extre::x Unctionis, & benediclione

)

campararum, Denique facri Chrifma-

tis multiplex ufus eft, nempe in Sacra-

mento Baptifmi, & Confirmationis, in

n

confecratione Epifcopi, Calicis & Pa-

"

tenz, atque in benedictione campanz,

P '[:'-

in qua praxter oleum infirmorum , uti

T

i

Iu

füprà diximus, etiam facrum Chrifma

adhibetur.

!)

u

i

T

183. Conficitur Chrifma ex oleo &

balfamo, üt habetur, cap, z. de faera un-

ii

M

k

élione,

Et licétoleum ex Indiis Occi-

4

dentalibus allatum infimze note fit;

1

W

jj

verüm tamen & genuinun oleum eft ;

eóque

506

Dies Jovis [anclus,

'1[([1

li

eóque ad Chrifma conficiendum oni-

nes ferme Epifcopi Europae utuntur,

g r

r

ii

Hac de re extat confilium five refpon-

i

fum celebris Martini Navarri, in quo

( Yif Q

4 t

balfamum illud veré tale effe probat ;

L^

& P. Chriftianus Lupus i2 Canenes ocavi

mf

j

Concilii Tomo 2. pag 1433. de eodem

balfamo fcribens, fic ait : Eo bedie ad

Chri[ma utitur omnis fere Europe Ecclefia 5 ac

d !

effe genuinuim . oflendit in. confilis. Martinus

[ati

l

ANNavarras,

Cui fuübfcribit Sambovius:

Mi t

Balfamum Iudaicum fit, vel indicurs,perinde

e, — Soh quidem Indae conce[Jas-Los arbuf-

i

culas fuffe credebatur 5 in Indirs tamen utri-

(ntempi

que peflea reperta funt, ex. quibus quod ex[u-

hf

dat, adfportatur ad noffras regiones : imó 9

ia

apud nos quedam vifautar. arbu[cule. bal-

1j WOIL'IFE

füini ex. Indiis delatae.

]

184. Confecrationem Chrifmatis ex

J

Apoftolica Traditione haberi S. Bafilii

j

authoritate manifeftum eft , qui in libro

[

de Spiritu S. cap. 27, ita fcribit ; Benedi-

:f

ehnus Baptifinatis aquam,C9. UnGious oleun.

MT

if

Quibus verà fcripturis edotli ? nonne à fe-

AUE

ereta €3. faleute 'Traditione ? Porró. Chrit-

matis confecio ad folos Epifcopos

ffl'k!m

i,

fpedat

Dies Iovis fancus,

307

"f

t

fpectat ; hinc eft, cur in fecundo Con-

j

l

J

:

cilio Carthaginenfi, Fortunato Epi-

E

copode nonnullis Sacerdotibus, qui

Wm, l tlu

chrifma conficere non dubitabant, con-

[

TDro

;|

querente, ab zmiverfis Epifcopis hunc in

modum decretum .fuerit : Chrifinatus

u

A

confeclio, €3 puellarum confecratio à Presby-

un d

teris non fiat,

Id quod à Concilio Car-

!f

thaginenfi tertio confirmatum fuit,

Canone 26, ubi diferté precipitur: U*

Presbyter, inconfzlto Epifcopo, Virgines. nou

coufecret « Chrifina veró uunquam . couficiat,

Cui confentiunt alii Canones relati à

Gratiano iz Car. Si jubet, 1. & in Can,

m' f!ff:

Presbyter. 26. quafl 6. prater authorita-

tem complurium Patrum & Concilios

rum, quorum verba P. Chrift Lupus

loco fuperiüs cit, pag. 1421. &Martené

Jf jq

j

de antiq. Ecclef. difciplin, in diviuis celebran-

M

dis Officis cap. 22. S. 9, collegerunt ;

T

l

quos inter P. Lupus pag. 1423. verba illa

)

ho

libri Pontificalis in vitaS. Silveftri ; Coz-

y n

Jlituit Cbrifina ab Epifcopo confici hoc modo

interpretatur : Focem : Conflituit : ufur-

j Q

|

pat pro conflitutum , utique diviuo jure de-

J M

claravit,

u |

185. Ad

308

Dies Jovis fan&lus,

gt

185. Ad Epifcopum quoque, & non

ad alios, pertinet benedictio utriusque

j

Olei tum Catechumenorum , tum 1n-

j

fiimorum ; quanquam à Theologis

st

adhuc difceptatur, an oleum olivarum

j

m

:

ab Epi(copo neque benedictum, neque

confecratum materia fit faltem valida &

W

Ào con

Jl

fufficiens quamvis illicita, Sacramenti

Extremx Unctionis ; in qua contro-

J

verfia fententia negans communior

eft, magísque recepta, uti apparet ex

J

Decifione 65. num. 6. 83 feqq. apud Cleri-

catum ad T;z de Extiema Unciione:

,

Mj

186. Quodíi genuinum effet monu-

mentum à Gratiano relatum /z Caz.. Li-

a o

f d l

zeris vefliris, difliud. 3. de Confécrat. citra

ullam dubitationem afferi poffet;à S.Fa-

m

af Cl

biano Papa fzculo Chritti (IL conftitu-

tum effe, ut Benedictio & Confecratio

vt ftrd

ttltong

facrorum oleorum quotannis fiat. in

die Jovis fancto ; fed enim . prater alia

& du

& gravia argumenta, que ab Eruditis

.....

:»;::fnrerdid

contra finceritatem illius Epiftole S.

Ttor

Fabiano adícript afferuntnr , obftat

AJ Ubl(

etiam Cagon vigefimus Concilii primi

Atf l

Toletani, fzculo quinto celebrati, in

Vilb

quo

Diet Jovis fanClur;

309

UE,& M

quo decliratur, Chrifma à Sacerdoti-

Muv

MIERGIGER EE x

bus nequaquam confici poffe,fed hoc

[

Epifcoporum effe,qui illud omai tempore

T

n

rité conficere queunt

Quare admo-

[

s

düm probabiliter affirmaverim, confue-

u

tudinem facri Chrifmatis in. die Jovis

Wif

fan&do conficiendi, initium fumpfiífe

circa feculum Chriftianum feptimum ;

l

hujus eniin difcipline ac ritüs in feria

J?;T..O-

V. fanctioris. hebdomadas obfervati

TUf

il

(J

4

mentio fitin Satrameutario S. Gregorii ,

in antiquo OrZize Remano, & in aliis

Auctorious, qui fub illa tempora de di-

vinis Officiis fcripfere; huc accedit ex

J

(g.

Jure communi Decretalis Qwoniam. fab

OR

Ti de Sententia Excommmunicationis , i

o

z

;j

fexto, in qua decernitur, utin die Jovis

fancto Chrifma conficiatur, etiam tetre

M

pore Interdicti ; eoquód illius ufus fit

)!

in collatione Baptifmi & Confirmatio-

y

fi

nis, que duo Sacramenta etiam tem-

pore Interdidi admini(trantur.

Deni-

que S. Thomasiz 3. parz, quafl, 72. art.

I2- ad 3. ubi agit de ftato die, in quo

Chrifmatis benedictio & confecratio

fl

faciendafit, huncin modum ratiocina-

m

tur

.W

lo

J

310

Diet Jovis fandlut,

d

tur : Qnia folemuss Baptifinus ad. quem ve-

" li Li;'ü

quirittr nfu5. Chrifiaus , in. Vigilia Pafcba

celebratur, congruó ordimatum cfl, st per

"T

biduum anté Chrifima ab Epifcopo benedica-

)gy,-g,&;w

£ur, ut po[fit per. Diecefun defliudri.

Dies

i iiuti

etiann illefatis congrait ad materias, Sacra-

a, lt

mentorum benedicendas, in quo fuit. Euchari-

| hd

3 (0l

flia Sacramentum inflitutum , ad quod om-

i

niaalia Sacramenta quodaminodó ordinan-

Iur.

!

r

TU

l

W

m

;ui

187. Demum ia citato Pontificali

jl

n

Romano illud etiam praefcribitur, ut

Bw

preter Mini(tros Epifcopi, duodecim

PT

m f

Presbyteri. feptem Diaconi , totidém-

que Subdiaconi, unà cum Acolythis

ip,qa

IT

alisque ad minifterium Altaris defti-

natis functioni huic linteati affi(tant, &

f

t

quoniam antiquiffima eít ea Ecclefie

difciplina, ut Benedidioni Chrifmatis

Bs

Sacerdotes interfnt,, quamvis ipfi

ttiponm

non cooperatorum , fed teftium dum-

lli j,m

taxat officio fungantur, hinc quorun-

TEinprol

dam Sacerdotum , üt. fuprà memora-

ifl?l)äe p

vimus, nata & confirmata fuit arro-

/ l,ïto;gmj

gantia, qui fibi quoque facultatem con-

VOf

ficiendi Chrifmátis vendicárunt , utï

^i i

Ie

e

Dies Jovis f[antlus.

3tUr

]

T

redé advertit Martené fuprà citatus

lu

num. 3. Et quidem buic pro[umptioni occafta-

d

ä

nem prabere potuit antiqui]imus Eccleftes

L25

i, D

ufus Presbyteros una cum. Epi[copo adbibendi

4À Chrifimatis confecrationem, fi u0n At C00e

j M

ir

peratores, [altem st tanti snyflerii tefles.

188. Hactenus dicta Ecclefiam Occi-

T

dentalem concernunt ;

in Orientali

TT

enim nonnihildifferentiz obfervare eft,

Nam Grazci preter oleum & balfamum

Til

triginta quinque genera aromatum five

V

L]

J

I

herbarum fragrantium, cum parte vini

|

J

haud exigua adhibent, uti a

aret ex

UT

€

oariutmm

ipforum Euchologio per

l

h]

edito, qua de re videri poteft Card.

fi

de Lugo /ib. r. Refponforum moral. dub. .

j

PratereaSacerdotes Grzci in ipfa admi-

hi

niftratione Sacramenti Extremx Un-

&ionis oleum ihfirmorum benedicunt,

j n

uti in ipforum euchologiis legitur iz

nl

jl

officio Olei fan&i; quam confuetudinem

il

C a

ipfis non prohibuitClemens VIIL in füa

Ti

infiruchione ad Epifcopos Latinos, in qua ait :

J V

"

lfll»

Non fant cogendi Presbyteri Graci Olea(ancla,

fidi

gOh'

prater Chrifia , ab Epifcopis Latinis Diecefa-

n

f

"

us atcipere, citm. ejusmodi Olea. ab eis. in

fl

lä l"

ipfa

Y

313

Dies Iowi fanchut,

MJ]IMJ 1

ipfa Oleorum. €3. Sacramentorum exbibitione

ex vezeri. vitu conficiantur C benedicantur.

, u

:ïicæpen't

Denique apud Grecos confedtio Chrif-

matis olim maxima cum celebritate

g ha d

üac D

peragebatur, ritum illum obeunte Pa-

pI

triarchà unà cum Archi-Epifcopis Suf-

fraganeis qua de re Innocentius IV. ad

seiorü

Epifcopum TufculanumLegatum Apo-

ftolicum fcribens, fic loquitur: Singzli

u

: Q

quoque Epifcopi m [uis Ecclefis in die Cona

Domini po[[unt [ecundimn. formam.| Eccleftea

(j D

i M

Chrifina conficere ex balfamo quidem €9 oleo

olroarum . ,. . Sed fi fuum. antiquum ritum

ao

p

i boc Greci potiis [ervare voluerint , videli-

cet quàd Patridrcha und. cum. Archi- Epifcopis

3b f

o

ejus Suffragaueis [amul Cbrifina conficiaut,! in

t4li eorum con[uetudine tolerentar.

Hanc

FM

/

confuetudinem Pontifex antiquam vo-

s atin

cat, cujus authorem in Ecclefia Grzca

100 qn]

nonnulli dicunt fuiffe Petrum Fullonem

"at

Patriarcham Antiochenum in feculo

;*;*gumennm

quinto, hominem hareticum & fla-

"t ]

gitiofüm ; non quód is in. Ecclefiam

1t iv

s

Orientalem introduxerit morem confie

t r Awrh

ciendi Chrifmatis ;fed quód ipfo au-

AR l

(

thore ceremonia hzc, priüs in occulto

]

juto

agi

]

Dies Jvvis fantlus,

815

Ml

|

agi folita, majori deinceps cum pom-.

li

pà, & univerfo populo przfente, cele-

r

brari coeperit ; uti. bené obfervant Lu-

W

pus n loco citato pag. 1423, & Baillet z

Qd

lf

iM

)

feflo Cene Domini S. s.

.

lr

pit

189. De benedictione & confecra-

t

tione Oleorum & facri Chrifmatis in die

N

Jovis fancto tractat in fuis Inflirztionibus

'

]

u

Catholicis Pougetus Touso 2. c4p. 8. $, $,

ii 6&1

|

p4z. 895. ubiid, quod fuprà diximus ,

377

demonfttrat, videlicet ritum hunc ex

Traditione Apoftolica provenire, ac

iiat:

i D

fimul heterodoxos noftrorum tempo-

m

rum provocat, ut Concilium aliquod ,

Dd

aut Patrem Ecclefie five antiquioreaa

IWL'L"JJ'M'

five recentiorem in medium proferant,

"ml

qui hujusce ritüs obfervationem aut

r

neget, aut improbet ; ibidem agit de

j

j

du

li

/

ritu illo, quo Epifcopus & bresbyteri

jj

adítantesampullam Chrifmatis & Olei

n

n

Catechumenorum trinis vicibus halitu

(

fuoafflant, ac fubindé abfolutà Bene-

((f

Ü

dictione, his verbis falutant A4tve fan&auz

v

Chrifa. — Ave [anhum Oleuiii ;quam con-

n

faüetudinem ipfe oftendit, jam | indé à

]i

u

feculo quinto & fexto viguifle, Duo

"

cele«

314

Dies Jovis fanSius.

bres facrorum rituum — Expofitores,

mj

g o

nempe Amalarius de EcclefiafficisOficis lib,

I. cap. 12.& Rupertus Abbas h. s. de

j ügnOA

Divinis Officiis cap. 32, docent , ampullam

& iia

yXec

facri Chrifmatis fignificarte Corpus

Chritti Domini in utero B. Virginis

gl

ea hh

)

efformatum ; porró ampullam iftam

poft benedictionem falutari ab Epif-

w emllr

l

copo & Miniftris Altaris , quando ea

Mmatcl

nondum operta eft, ut indicetur vo-

luiffs Redemptorem corpus fuüum

vt

p

afpectabile illis exbibere, quos refur-

rectionis fuz tefítes voluit effe.

Quód

m

N

veró eadem ampulla poftmodüm coo-

perta à ceteris falutetur, eà re fignificari

alopai

Chriftum, tametfi ab Afcenfionefua in

matns

Vr

coelum oculis corporeis fubductus fit ;

nihilominüs quotidie à nobis adorari in

& D

fpiritu & veritate.

De utroque hoc

tthr n

ritu, & afflandi ampullam, & eandem

tlb hp

falutandi, tra&dant Theologi & mani-

1, Quieng

fefté evincunt, neutrum eorum poftfe

m V

aut debere ad cultum idolólatricum

B 4

referri, uti haretici falsó criminantur ;

351*W.ijïn

nam halitus ille verfüs olea emiffus dee

20015

€a-

notat Spiritüs -5, defcenfum fupra

m»&Cl.

em

]

Dies Jovis fanclas.

31;

il

dem, juxta exemplum Chrifti Domini,

Vil

T

qui $, Spiritüs defcenfum fupra Apo-

ítolos figno vifibili expreffurus infufla-

d

n

vit,E$ dixitem : Accipite Spiritum , Ioan,

tm

i

20. Sed nec illud cuiquam peregrinum

l

]

j

atqueinfolens videri debet, quód res

hia

inanimz falutentur ; càüm & S, Andreas

[y

Crucem éminüs confpectam his verbis

n

compellárit: Sa/ve erax pretiofa | & S.

|

i

!

AOLV

Paula civitatem Bethlehemiticam, fi-

n f;m

mul atque illam élonginquo vidit ,

Qu n

amanter falutaverit, üt; refert S. Hie-

;

(

ronymus m Epifl demorte Paule,

His

m

adde S. Gregorium Nazianzenum, qui

1f

"

Epifcopatui Conftantinopolitano re-

Iä

i

1

nunciaturus, Cathedram illam & Tem-

r

;

ii

plumn Oratione ad Clerum habita, valere

Il

juffit.

Deinde Chrifma & Oleum fa.

(

riet

lutantur non pbyficé &2 abfoluté , üt in

od

'Scholis loquimnr, fed re/ativé £3 mora-

j

hter , quatenus fymbola fant Chrifti

g p

Servatoris.

Videantur Cardin. Bellar-

h

um

minus Tvm, 3. Controverf, lib, 2, cap. 13.

Uj'rn

de Sacram, Confirmat, — "'ournely de eod,

jv

EUY

h

Sacram, arz. 3, WV itafTius Tom, 2, part, $.

arf. I. &CV.

p

«

20

190. Ptz»

316

Dies Jovis fanchar.

« if

160. Prater benediciionem | Oleo-

rum in eodem Pontificali Romano

gt

memoratur, & defícribitur alius ritus

p;'p;rï;i;*m![ü':

K

'MWI

hujus diei proprius , quo Poenitentes,

fubiniiium Quadragefimz ex . Ecclefia

./"Wl ,& Wä

;],'1 f P L i

publicé eliminati, reconciliantur ; qui

i

mos Pontificdi Romano longé anti-

/

W

Ü

iif

&on

uior eft; cüm conítet, olim 1n Feria

*xl'ï

-

V, Hebdomadz Majoris tres Miffas pe-

jü

J

ragi folitas, primam ad Poenitentium

reconciliationem, alteram ad oleorum

ninii

confecrationen, poftremam in menio-

trmd

us

riaminítitutionis S. Euchariftie ; cüm

veró fubfecutis temporibus trium Mif-

um

farum locó unica celebrari coeperit,

tj

fundiones ille variis ejusdem | Miffze

i n

Morinus in

partibus adaptata funt.

thuna

celebri Tractatu de Sacramento Panitentia,

t fl

lib.7. cap. 19. demonftrat , fzeculo falutis

d)

eeonol

feptimo introductum fuifle morem

publicam poenitentiam in die cinerum

taiadie

imponendi; & Zb.6. cap 26, copiosé

ftimpr

oftendit antiquitatem difcipline in Ec-

T m

clefia Romana, aliísque Ecclefiis Occi-

dmeylto

dentis receptz, quà poenitentes in die

ditem b

[

Jovis fandto reconciliantur, id quod

[

wl

ex

'Dies Jovis [an&lus,

317

i (s

ex Epifiola 1, S. Innocentii conficitur,

L n

cujus verba cap, 7, hic fubjungimus :

De ponitentibus veró , qui five ex . graviori-

W

p

bus comni[fis, five ex levioribus penitentiam

À MA

gerunt, fi nulla interveniat. egritudo, quintà

Jl

1

V

feria ante Pafcha. eis remittendum, Romana

o tf

Eccleftee cou[uetudo demon[irat.. 1dem haud

obfcuré concluditur ex EpiftolaS, Hie-

ronymi ad Oceanzm de peuitentia F abiola ,

Mdv

ubi fcribit: Qu boc crederet, ut pofl mor-

j k

K

zem fecundi Viri in femet. veverfa , . , . fac-

iBl

cum indueret, errorem publicà. fateretur , €3

ü

-

totá urbe [pelante Romaud, ante diem Pofibee

tll

in Bafilica quondam Laterani , qui Ce[ari«uo

-

I m

erancatus efl gladio, flaret in ordine peniten-

l

;

|

tium, Epifcopis, €9. Presbyteris , €9 oumi po-

J

pulo collaeymantibus , [por[um crinem , ora

].

pl

lurida, fauallidas mauus, [ordida. colla [ub-

nütteret ? Porró poenitentes , qui hoc

die reconciliabantur, üt Morinus nuin.

Ü

D

Ü

12. animadvertit , tum illi erant, qui

f

[

prafinitum poenitentie tempus exple -

ii

verant, tum alii, qui eo tempore non-

dum expleto, nihilominüs ad reconci-

i

liationem benignitate Ecclefie admit-

3

/

1

j

tebantnr.

De hac ineundz reconci-

&

3

]ia

|

318

Dics Iovis fanctu.

liationis formatractat eruditus Martené

ii

fjæpæni'fï

lib. 2. parte 2. de antiquis. Ecclefra ritibus

cap. 6. art 4 iterümque in tractatu Zean-

guit

2iqua Ecclefio difaiplina iu divinis celebrandis

gt

,

Officis cap- 22. $. 2-

FR

191. Nobis hicloci propofitum non

eft dedità operà defcribere tum varia

j ;rþäica l

j

j

ublice poenitentie genera antiquitus

T

1

i

Obfervata, tum poenitentium diverfos

À

.

ij

rl

ordines, quorum alii dicebantur Zz4i-

vj p

tores, qui extra Ecclefiz limina facco &

saltum

cilicio involuti confiftebant ; alii Sub-

gonijun

fratiappellabantur , qui primo pzni-

«sl (

tentix ftatuinter /z4itores perfuncti, ad

d

Ecclefiam quidem admittebantur, fic

tamen, ut proximé januam extremo in

vtl

