eodem anno, atque ita non eàdem die

j m li

eveniffe ; ídque vel ex ipfo contextu

jmari]r

Evangelii S. Joannis deduci, qui accu-

i

m Ü

raté congeffit, quidquid à Chrifto Ser-

vatore prímo anno polt fufceptum ba-

j n

ID Mi

ptifma geftum fuit, &à ceteris Evan-

gelitis praetermiffum.

Huc accedit ;

o if

üód ,scüm Chriftus ftatim à baptifmo

A

& difcipulos deligere, & Evangelium

ime^

i

u

przdicare inceperit; non videatur vero

ipf

(

l

"

li

"f'

fimile, ipfum anno integro à prodigis

t

[)

"

patrandis abftinuiffe ; quamobrem ne-

€

IH'

d

4

h

104

Feflum Epiphbanie Domini,

u

UM

j

ceffe eft dicere, primo pradicationis

l Tij

UQ

Evangelice anno primum illud in aqua

à

ï

patratum prodigium contigiífe,

59. Cxterüm verbailla qua in offi-

cio Ecclefia recitat: Hod/e vinum ex

h

«qua fachum efl ad. nuptias , Baronius ait ,

LL

non alium fenfüm habere, quàm quód

eo die (fexto Januarii) fiat commemo-

[

ratio prodigiofe converfionis aque in

1

vinum; quam refponfionem Pererius

etiam fequitur im capa£ 2. S. Joannis Di-

J:'

fput. 2« num. 8. Ícribens: I//sd bodie uon

I

refertur ad tempu vei gefle , quaft fenfus fit,

n

eo die tria illa myfleriaeffe fada ; fed vefer-

?ur ad comwenerationem €9 . celebrationena

W lu

iM

eoruim triun myleriorum €o die fieri [olit.um

ut fit eorum verborum bic [eafus ; Ho.lie coli-

i

£ur G9 celebratar commemoratio iftorum trium

n

lu

feftorum. Baillet in bifforia feflüi Epipbanie S.

1, ait, credibile effe, tria illa myfteria in

D

zx)

unius diei celebritatem ab Ecclefia fuif-

"

fe contrada propter aliquorum anti-

a(

"

"»

]

l

quorum Patrum authoritatem , qui ea

:vJ

cenfuerunt uno & eodem die facta effe,

r

hinc tamen confici non poffe, quód

ár Ql

ii

re ipía tria illa myfteria in unum diem

inci-

1

Ynd

]

Afj

Sextá Januarit,

i

:

p

inciderint; cüm Ecclefia non tam. &

d q

certo die quo illa contigerint definien-

ls

do, quàm de unitate & confenfione

d

reliviofi cultüs ftabilienda laboraverit,

At ii à

Thomallinus de dierum feflerum. celebra-

VTE

tione lib. 2, cap. ]. num. 13. €9 14, me-

agl

ritó laudat ingenuum Baronii animum ,

K CUR

qui variis fcriptorum fententiis in me-

ET

dium prolatis, afferit, hac de re non

qem Pt

convenire inter Patres ; deinde idem

'Thomaffinus admonet Chriftianum Le-

f j

j hd t

&orem, ut opera & Actiones JESU

Chriti, quocumque demum die aut

|

"

tempore peracta fint, attento animo

j

D

VR

n

m

.'

|

i

D

confideret

Alii ut probent, ex die

quo feftum alicujus myfterii celebratur

t n

f B

minimé argumentum certum fumi,

quód eo ipfo die myfterium olim eve-

infmmti

nerit , exempli causá afferunt feftum

j

Ss, Innocentum MM. quod ab Eccle-

Jhmyfo:

ts

fia ante Epiphaniam , atque ita ante

Magorum ex Oriente adventum cele-

Qu Ü

bratur, quamvis in confeffo fit, mar-

j

tyrium illud non nifi poft Magorum

1

""

M

difceffum contigiffe,

Nos proximé

m

QD

inferiüs examinabimus, an ex die: quo

1 um

anpi-

$

ln

go6

Yeflum Wpiphania Dowini.

"

anniverfària rei gefte memoria agitur,

(5( y

i

valeat argumentatio ad rem ipfam ei-

Ó

WB&P

dem diei adfcribendam ; illud interea

concludimus , admodum incertum et-

L n

fe, num miraculum mutate in vinum

|

aque fextà Januarii patratum fuerit,

»

fententiam veró Baronii id negantis

f

perquam probabilem effe.

Videatur

Tillemontius zozà 17. in Vitam J. Chbrifli.

n

Et Eminentiff. Cardin. Gotti pare 2.

citati Tou 4. cap. 20. $. 4. "num. 39. €9

F

)

40. ubi rationibus Baronianis repeti-

H

tis, fcribit, Chriftum poft duos à ba-

W

ptifmo fufcepto menfes ad nuptias in-

vitatum fuifle, & prodigiofam aqux

i

i

converfionem probabiliter fub finem

ï

Februarii contigife,

6o. Reftat nunc quaftio omnium

difficillima de die, quo Magi Chriftum

D

L

"

L

i

ul

adorárunt, an is fuerit fexta Januarii.

Equidem communis opinio eft, Ma-

;

gostertio decimo à Nativitate Salvato-

ris die Bethlehemii adveniffe , ac pro-

J

i g

inde JESUM ab ipfis fextà Januarii

luce adoratum. — Vide, fi placet , An-

Bs af

Vgig

gelicum patte 3 quaft. 36, dtrric. 6,

MFI-

€n1ge

M

SextA Ianuarii,

ET

Wügi,

chiorem Canum /i&. 11. de lecis. Yheolo-

uarto igitur argutuentoe

ln &

gicis cap. $. S. deq

Íhi t

Cardinalem Baron.

ad primuma. [eeculum

Id

Chriflianzum num, 31. Suarez im 3. partem

X2 n

Tou. 2. quoft, 36. Ari. 8. Difput.Y4, fec-4-

it f

Theophylum Rayna

udum Tomo 7. ia

Diptychis Marianis pag.

97. P. Gravefon

il a

. W

de ingfleriis 9. annis Chrifti Differtat, 8. P.

[

Honoratum à S. Maria Tows 2, de re-

gulis critices li. 3. Differtat, 4. 4rtic. 3e

j p

m

Cardinalem Gotti Tomm 4. part. . cap.

Vi tl

11 $. 4. um 27. C2 (éqq.. Sandinum

in biftoria Familia Jacre, pag, 34. €9. [eqqe

Hs

j m

editionzs Patavine €$. Wirceburgenfs, deni-

que P. Ayalam in l;gere Chrifliano lib,

um

3. cap. 3« num. t.

v i

hilominüs aliter opinati

6I. Alii ni

funt.

Calmet in caput. $. Mattb, inter

fl o

Chriftum natum & Magorum adven-

Yug Qu

Du-

j u

tum menfem fluxi(le exiítimat.

pinius Temo 1. Hiflrie Ecclej, illorum

jno d ^

adventum ad finem Januarii rejicit,

i

"Toinardus in Hargenia Evangeliorum Ca-

Cllwïr Wf

lendas Februarii aífigna

E

'Tillemon-

hi jmsm

nu

tius-motá s. in Vitamr J.. Chrifi, & Baillet

l ]]Fäfäa

y

in Vitis Sauclirum ad. [extum Jaunarii cene

i

IQ

6

Df

j

^e$

Feflum Epipbanie Domini,

[

jo

Íent, Magos poft Purificationem Vir-

U.

Pl 44

[

ginis Matris, hoc eft, quadraginta die-

bus pofítquam natus fuit JESUS, ad-

veniffe, P. Serry Exercizatione 3$. tum.

6. eorum fententice fubfcribit, qui diem

Januarii 26, aut 27, defignant,

De-

mum Florentinus in. Exercitatione de Ma-

"

gà infertà notis Martyrologii ab ipfo edi-

ti pag. 237. propugnare non dubitat,

f

Magos poft unum plurésve annos à

u

n

"

Chrifto nato ad ejusdem cunas veniffe

adoratum.

r

62, Nobis non libetàcommuni fen-

gtl

tentia fecedere, quae docet, Magos

:?-L

Dva

Bethlehemium pervenifTe poftridie no-

m

lod

nas Januarii, hoc eft, tertio decimo

m

poft Chriftum patum die ; hanc fen-

hr

MW

il

tentiam eo maximé ex capite ampledi-

il

ULUA

u

gt

mur, quód conítet, Ecclefiam Occi-

dentalem eodem die Myfterium ado-

j]

rati à Magis Servatoris perpetuó cele-

T

-

bráffe, Et quamvis Tillemontius fuprà

f ul

dictà Ne4 9. probare contendat , non

Tf

valere argumentum àdie, quo fefti ali-

m d

cujus anniverfaria folemnitas agitur, ut

E u

inde conficiatur, eodem ipfo die My-

fterium

'« od

-

lj

Sextá. Jauuarii.

109

'mnem [2

?

erium illud olim contigiffe ; & nos

fted.

ipfi pauló fuperius negaverimus, mira-

m

culum aque in vinum converfz eo,

M n

uo recolitur die (fexto Januarii) pa-

l, ia

tratum ; nihilominus arbitramur, eam

u ]

Tillemontii regulam aut locum non

ii dl

habere in precipuis Vitae JESU Chrifti

Yi

Myfteriis; fiquidem videmus Nativita-

non d

tem , Circumcitionem , & Prafenta-

t

"

tionem illis ipfis, quibus peracta funt,

(j vmiürl:n

!

diebus celebrari ; aut locum duntaxat

habere in iis, quibus certa dies attri-

YUOR

bui non poteft, uti accidit in Fefto

(

!

N

Ss, Innocentum, quinon unà eàdem-

(

3

,];

que luce, fed per plures continuos

i

vtb dot

dies ad necem conquifiti & occifi funt.

nl

Porró ut diredé refpondeamus , fic fta-

tuimus, argnmentum à die, in quo

j Wf

lt Flþ&f

ï

d

memoria alicujus Myfterii colitur , de-

[

j d

fumptum non habere vim probandi ,

quód eodem die Myfterium quondam

« (

if

y

evenerit, quando ex aliis gravibüsque

ii

caufis contrarium folidé oftenditur ;

n

tum enimvero fatendum eft, eo die

qae

p

hujusmodi Feftum agi, non ut illud

M

l

[ d

eodem die exifümemus contigiffe ; fäctl

li

?

[

116

Feflum: Epiphanis Domini,

ut die illo ab Ecclefia definito, rite ce-

g

t

1

i

lebretur ; fiquando autem nulla fuffi-

«tf L

At

gcm M

W

ciens validáque ratio obítet, qua nos

f

cogat diem peracti olim Myfterii à die

ys

anniverfario fefti ejusdem feparare,

fj

tum vero cenfemus, bonam ac tutam

confequentiam ducià die Fefto ad

;

diem Myfterii, de quo Feftum agitur ;

eó quód tunc meritó exiítimandum

j

fit;, voluiffe Ecclefiam Statum illum

m

diem folemnitati affignare, propterea

?n

quód eodem olim dieres, qua de fo-

lemnitas recurrit, fuerit gefta,

Hunc

m

in modum explicata regula & vera eft

':r.«:sz

& ab ipfo Florentino adverfe opinio-

nis ceteroqui precipuo patrono, ap-

probata /e cit, pag. 234, multóque

hn

l

magisà P. Honorato à S. Maria ad-

!

miíla & propugnata

s](

63, Hác regulá femel ftabilità difpi-

ciendum primo loco eft, undenam

A

A

Magi ,

ut

Betlehemiunr — perveni-

VE RO

rent , profedi fint.

Sancti, Joann,

n

Chryfoftomus , Clemens. & Cyrillus

bt

Alexandrini ex Perfide. ipfos adveniffe

sr

tradunt; id.quod. fi ita. effct, cüm Per-

| Lt

ii

IIi

Sextá Janwarii.

l i

fia quingentis ab urbe Solymza leucis

ais

diftet, fieri certé non potuiffet, ut

EL qL d

tredecim intervallo dierum Magi, licét

Mil

Dromedariis uterentur , advenirent ;

1 fs

nam neque verofimile eít, ipfos visà

*

AO

ftellà, continnó ac nullà prius habità

j

MW

il

confultatione, iter ingreffos; neque

pegari poteft, ipfos Hierofoly

mis ali-

d

NT

quantum temporis exegiffe agendo

at lz

cum Herode , qui etiam ipfe, utlocum

nafcituri Meffiz indagaret, concilium

t p

T

indixerat.

rlo,

64. Argumenti hujus tanta vis eft,

h d

ut nonnulli communis fententiz affer-

ts (j

tores, ne cogantur adventum . Mago-

gt d

rum ultra diem fextam Januarii extra-

j ul

here, ítellam multó anté, quàm Chri-

M

ftus naíceretur dicant exortam efle ,

(

atque ita Magos longe ante vigefimum

jj d

quintum diem Decembris potuiffe iter

[, n

capeffere, fed nos nec ftellam. ante

J pöïöb

Chriftum natum apparuiífe, nec ar-

a J

gumenti fuperiüs allati eam efficacianx

I

effe, dicimus, ut illius causà diem anni-

[y 8

verfarium Epiphaniz à die, quo Magt

gamur,

j, 017

i

l

911m advenerunt , fejungere co

65. AC

II2

Feflum Epipbanie Dümini.

if

j

6$. ÀÁc primó quidem quód ftella

j

non ante natum Servatorem, fed in

r

Í

ipfo nativitatis ejus momento coepe-

rit confpicua efle , S. Mattheus docet ,

Ccüm ait cap, 2. Czm erpgo uati e[fit JESUS

in Betblebem [uda in diebus Herodis Regis ,

n

l

l

ecce Magi ab Oriente" venerunt. Hierosoly-

vam , dicentes; ubi ell, qui uatus ejl? Rex

Jndeerum? vidimus enim — flellam. ejus. in

Oriente , & venimus adorare ezum, Quis hic

non videat, ftellam fignum ac veluti

nuntium fuiffe Regis non nafcituri, fed

jamjam nati? alioqui non poterant

Magi dicere: sbi eff , qui natus. efl? led

"

dicendum erat: sbi nafciturms efl ? Igi-

tur ftella non ante Chriftum, fed cum

Chrifto in terris nato, in coelo exorta

fuit; quod adeÓ indubitatum eft, ut

vel ipfe Florentinus /oco. cit, pag. 233.

1 d

M

idem concedat, fcribens: Imfuper neque

Magi de ua[cituro Domino inquirebant , fed

ubi jam natus effet; quia viderant fellam

ejus jam nati Regis Judaorum pranunciam,

1

66, Quód autem hoc níinime impe-

diat, quo minüs Magi fextá Januarii

D

Bethlehemium petvenerint,id inde pro-

UP WU

!

batur,

Af

Sextá Jannarii,

EC

Wi

W B

batur, quod ipfi neque ex Perfide, ne-

ue ex Chaldea , utl aliis vifum eft,

tl t

fed ex Arabia felice advenerint. Sen-

lul

tentie hujus graviffimos & antiquilli-

f

"

mos habemus Auctores Tertullianum

n i,

in libro adversits Judaos cap, 9. iterümque

] Himr;þ.

libro 3. coutra Marcioxem cap. 3. qui va-

usds

ticinia illa Davidica : E& dabirar il/; de

TIT

auro Arabie , item: Reges Arabum €9. Sa-

n, Qul

ba dona offertnt; huc adducit, Necnon

pac vei

S. Juftinum, qui iv Dialogo cum Tripbo-

iLipr, d

ne p4g. 303. Magos Arabes vocat: Por-

! Püümf.

rà Magi Arabes ciem. perveni[fent. Betblebem ,

"TE

€9 aderiffemt puellum.

Accedit, quód

"TU

Arabia felix Judex comparata Regio

p, lo

Orientalis fit; ea propter Magos 4b

ab ena

Oriente veniffe S, Matthaeus affirmat ;

j dl i

1

denique quod munera ab iisdem obla-

Id

D

)

ta, aurum , thus & myrrha, Arabie

i

Hanc opinionem

T

felicis partus fint.

gt H

Grotius Tomo 6. Criticorum facrorum pag.

jng [

71. E2 72. dicit effe vetaffifpmam Chri-

In ea commodif-

Wm

Jlianorum. [ententtam,

p

fimé explicatur, uti re ipfa explicat Pe-

i hn

trus de Marcain opufculo de adveutu. Ma-

!

j

gorum per Baluzium. edito , quomodo

W

Tagi

u

114

Fefium Epiphante: Dowini,

Magifextà Januarii Bethlehemum vez ;,MVIW

nire potuerint , licét aliquantum tem-

igh

btl

J

poris tum ad commeatum viz inftruen-

ja

J

dum, tum ad agendum Hierofolyma

],Z abr,gä!l

cum Herode infümerent; nam Arabia

Wf,ïv,n'm

Felix non nifi octidui itinire Jerofoly-

ygfirïbä n

mis abeft ; deinde, àt Baronius /eco se-

i

morato nitut. 3 4,3dvertit ,band mirum videri

j m

debet, fi ex Arabia Judave adjacente,quod fape-

gt

115 deionflravimus , eosdem adveniffe dixtri-

Lï'

dras

mns, C at pradixerat Propbeta,ad celeritatens

e

j i

itineris Dromedariss ufos fuiffe, que.

É)

velociores

g at

e[fé ad cuvfum equis Noffers, Arifioteles tradit,

i

67. Ád eorum qua hadenus dicta

L

ha

1

'(1

funt, confirmationem juvat S. Augu-

h

ftini pulcherrima verba hic recitare ,

i

|

aa-

qui Sermene 32, de tempore , nunc 202.

qui de Epipbani4 quartus eft, ità fcribit z

l

Hoc enim die. Magi. Dominum adotá[fe per-

bibentur , flellà fcilicet. apparente. commoti ,

pl

€9 pracedente. perdutii.

Eo quippe die ,

u0 natus, illi flellam in. Oriente videruut ,

L

f

i

!

! n

l

t

?

2,quem uatum indicaverit , agnaverumt.

4

Ex ib igitur die ad. bunc. diern occurre-

"

;

(unt , Herodem Regem nmutio terruerunt ,

:

!

L;V('IUWI

:

J«das ex Propl:gtica [eriptura. refpondenti-

f5

hij

Sextá Iauuarii,

IIj

lm

bus , Betblebems Civitatem , ubi Dovinut na-

VTT

zus fuerat , imvenerunt. Ad ip[uim deinde

Waf

Dominum flellà e&dem. ducente , venerunt ,

Bof

demonflratum . adoraverunt , avum , tbus À

Y A

rrbam. obtulerumt, alio itinere. vediérut.

Qu

Manifeflatus eft quidem €9 die ip[o nativita-

TT

ab Angelo admo-

t5 fu. Dominus Pafforibus

du

uitis, quo etiam. die per i

dIam €2 illis ef

tbl

lengé in. Oriente. imonflratus ; Jed iflo die ab

deg) n

eis efl adoratus.

Sufcepit. ergà devoti[Jimé

d

ifiem. diem. celebrandum: umiver[a. Ecclefie

um

gentium , quia e3

illi Magi quid . fuerunt ,

Authore

nfb

mifi priuitie gentium ?. Vides,

udea

S. Auguftino, & ftellam; nato Chri-

n $ Mp

fto, exortam atque à Magis confpectam

Tic r

fuiffe, & Magos nihilominuüs fexto [a-

, It 10

nuarii (in quo anniverfaria ejus rei ce-

At r

lebritas eft) Bethlehemii adveniffe.

u

68. Priori argumento contra rece-

3tam communiter fententiam de die

"Tl

T. d

exto Januarii,quo Magi advenére,aliud

r at

füccedit ex Evangelio S. Matthzi de-

: gt

pr

omptum cap. 2. Herodes enim üt

j n

fe

à Magis delufüm vidit, juffit con-

TE

trucidari omzaes pueros , qui erant in. Betb-

lebzoi , €3 in omnibus. finibis ejus à bimata ;

| "(W"ïi l

l

h

116

Fefuan Epiphbanie Domint.

f',h'.W P n

If

€9 imfrà, fecundimm. tempus , quod exqui-

ub

il

ferat à Magis, — Idem S. Evangelifta re-

j

f

fert , Magis digreffis, Angelum Domini

(

Jofepho fecundàm quietem apparuiffe,

)

il

dicentem : SurgeE3 accipe Pueruim €à Ma-

ï

ij

tren cj5 , C9 fuge in JEeyptum, 3 effo

(

ibi, utque. dum . dicaus. tibi; futurum ef

«l

j

enim , ut Herodes quavat puerum ad perden-

dam eum. Nec mota: Jofephus con-

furgens accepit Puerum €3. Matrem ejus no-

Ge , €9. fecefit i ZEgyptum.

Jam veró

;;

!l

iM

licet Angelica hec apparitio & fügain

IEgyptum à S. Matthzo difcelfui Ma-

hg

j

ais a

gorum, proximé fübnectatur; certum

i, 9|

tamen eít, ifta non nis quadraginta

2

fs

poft Chriftuni natum

Q1C«

ius fieri po-

tuiffe; cüm przcedere debuerit Prz-

sinim

fentatio Chriíti in templo, uti optimé

let

dis il

S. Auguftinus obfervat, lib, 2. de Cenfen-

J& Evangelflarum cap. «. Ícribens : .4c per

vt

Mi

oc iutelgitur. Mattbans, ubi ait, fomnio

4d mouitos Mazos , ue redirent ad Herodem,

zi m

) per aliar viaim rever[os in regionem Jfgpam ,.

Xdn,

ilic pratermififfe , quo | Lucas (cap. 2.)

ii r

marravit, gefla circa Dominum in templo €3

5 l

di&la a Stneone €3 Auna, ubi rurfus Lucas

hag

ira-

hi

SextA launarir.

II7

L

'

M

pratermittens profelionem in — ZEgyptiem ,

TR

lo

MR

quam narrat Mattbaus , tanquam contamtam

m D

contexit regre[[ianem ad. civitatemm Nazaretb:

Idem San&us Do&or cüm eodem in

T

LU

loco ex utroque Evangeliftà feriem

quandam Chronologicam —Nativitatis

n $ d

ijna d

& infantiz, Chrifti concinnat, primó

ponit reditum Magorum , tum Chri-

Ti ob

jigis a

fti in Templo praefentationem quadra-

lu

" n

[l i;

It

gefimo dieab ejus Ortu factam: dein-

l

ja n

de Angeli Jofepho apparentis hiíto-

riam, ac denique fugam in /Egyptum.

io hi

ii o

His, quz certiffima apud omnes funt,

premiffis, contrariz lententiz patroni

i, at

querunt, quo pado fieri potuerit,

Ts

ut Herodes parvulos 4 Limatg €9 . iufrà

dus i

kurt a

neci dare decerneret; fi quidem is à

Magis de tempore confpedz ftelle

T

4 MOR

edo&us, omni fe metu liberare pote-

rat, jubendo infantes duorum aut trium

yuy At

menfium occidi.

Deinde cüm verifi-

T

mile fit, Magorum difceffum ex urbe-

m

cula Bethlem, haud magno, üt füpra

gt

dictum eft, intervallo Jerofolymis fe-

TL

)

M

juncta, Herodi ad infaniam usque foli-

j

tum

ei1c

j ïi'"

.Cit? anxióque confeítim . nuncia

|

D

11$

Fefluim Epipbanie Douini,

/i

j Wi.

effe ; quis credat , tyrannum crudele

j1, 12

edictum tam diu diftulife ? Neque hic

ulla neceílitas et, ad Deum recurren-

"u

/1

di, quafi is quemadmodum priüs Ma-

At

gos ad regionem fuam voluit reverti ,

1f;

;äæii

quin ipfi natum Meffiam Herodi indi-

,

j

g

carent; ita etíam fingulari providentià

impediverit, quo minüs Herodes ad

d

illum Magorum difceffum animum fta-

j ag

tim adverteret,

Etenim ad hunc no-

pj

dum diffolvendum fatis erit, dicere,

TA

(Mt

W

Magos non adveniffe tertio. decimo

if

poft Chriftum natum die, fed aliquan-

od

a

M

!

tó poft Prefentationem in Templo,

imo poft duos trésve à Chrifti nativi-

m r

tate annos,

u

od Florentino placet,

uH

[:

xiari u

atque olim S.

piphanius fcripferat Ha-

res $1. & ex illo S. Matthai: 4 Zimata

NDTTT

eruitur. " Prefertim cüm, eodem Flo-

sinili

rentino adnotante, haud longá deli-

w

beratione opus Herodi fuerit, ut pue-

t gt

ros trucidari juberet; fiquidem ante

gz'æz:, vii

annos fexaginta, Cicerone & Antonio

MT

Vil

Confülibus , càüm nefício quis rumor

difeminatus fuiffet, Regem Romano-

t

rum natum effe , à Senatu conftitutum

Q d

fuit,

M

Sextá. Januarii.

119

M u

fnit, mmemo, qui eo amno uatus. effet , edu-

: d

c«retar , telle Suetonio iu Fita Augufli

l

£ap. 94.

69. Árgumento huic, quod con-

I s l

Áit r

trarie fententize affertores ex Evange-

r ii

lio S. Matthei & S. Luce defumunt ,

ex eorundem Évangelittarum verbis re-

Wortn

dMisd

fpondebimus. ScribitS. Matthzus cap.

toimm

2. Chmsrgo natuse[Jet IESUS in. Betble-

a m

hem Iuda in diebus Herodis vegis, ecce Mae

venertunt

et, deet

gt ab Oriente

Hierofolymam.

rio m

Quod hic Magorum adventus modico

temporis intervallo à Nativitate Chrifti

[

t T

remotus fuerit, atque ita in tertium de-

Curd

cimum Januarii inciderit, vox ecce de-

clarat; quippe quz adhiberi non folet

ii J

indicandis rebus multó poft actionem,

Ea

gi: ii

cui vox illa fubne&itur, peractis, uti

eind

recté obfervat Melchior Canus /ib. 11.

cap.. $. refponfione ad quintum argumene

d

n p

tum, qui , ut vim illius vocabuli claré

yidem d

oftendat, verba illa Genefis affert: Nec

dim iutra fe verba compleverat , €9 ecce

T

[

Rebecca. egrediebatar.

Veráàm , inquiet

i

hic nonnemo, etiam in noftra fenten-

; um

tia fuperitis demonftrata, inter difcel-

«

um

)()

t

120

Feflum Epipbanie Damim'.

fum Magorum & Apparitionem Ange-

"

l

li, Jofepho fugam imperantis , unius

zü

|

certe menfis fpatium interceffit, & ta-

ii

men $, Matthzus utrumque connedit

g

p

V

eàdem voce ece: qui ckm: rece[fif[ent ,

ecce Angelus Doinini apparuit €c,

Igitur

N

il

u

parum aut nihil momenti vocabulum

u

illud ecce habet, ut inde probari pof.

r]wm

fit, adventum Magorum brevi tempo-

ris intervallo à nativitate Chrifti fejun-

m

&um fuiffe,

Huic argumento ut fa-

þ.ïï, [

u

qu

ciam fatis, duo velim hoc loco per-

pendi.

Primum eft, quód licét 73 ecce

]

l

per quod hittoria Chrifti nati cum ad-

ventu Magorum ab Evangelifta copu-

':;

latur, non impediat ; quo minüs men-

Qu

fis unius fpatium interponatur ; obítet

Q

:

l

nihilominus eadem vox, quo minus

duorum aut trium annorum mora di-

TO

catur interjecta fuiffe.

Alterum eít ,

E

quód falvà vi ac notione vocabuli ecce

Qd 0

admitti

"

offit intermedium fpatium

W; D

W.

non modó dierum tredecim, fed etiam

T

integri menfis, ac per illam fignifice-

1]

tur res quzdam inexfpectata, quando

a

aliunde certa & manifefta. fuppetunt

À ""LLWS: l

argu-

F

!

j

|

Sextá Taugarin,

I21í

Dd

(l

li

argumenta longioris temporis , quod

[

inter duas res, eàdem voce ecce con-

l, &EE.

jundas medium fluxit ; uti revera füp-

J

petunt in exemplo fuprà allato difcel-

7] N»;gEgv;,

süs Magorum & Apparitionis Angeli-

( öh lglr.

ce Divo Jofepho facte; in hoc enim

1 YOl

ex S, Luca perfpicué demonftratur,

r

quód interpofità Prefentatione Pueri

t

JESU intemplo, unius circiter menfis

(uiig

intervallum interjectumfi; aliter feres

mto d

habet, quando nulle ejusmodi ratio-

x o p

nes favent , quibus evincatur, tantum

EE

temporis inter duplicis rei geíte defcri-

t a

ptionem decurrifle , uti in cafu noftro

n

Hj

re ipfa contingit; in quo fanénullum

Qfoiniusd

convincens argumentum fuadet , Ma-

yunr, O

gorum adorationem ultra tredecim ab

ortu Chrifti dies dilatam fuiffe; quam-

TU

myaum d

obrem in hoc loco aliísque fimilibus

j

yid

ftandum eít genuinà fignificatione vo-

o

cabuli ecce , ita quidem, ut intelliga-

lp

W

tur, rem, cui voX ea preponitur , ino-

jn i

j

At

vll

j

piató accidilfe, & ab aliare, per vo-

p

cem illam conjundá, non multo tem-

"

»hügou

pore fejunctam effe,

: wpelu

j

70, $. Lucas, üt fuprà indicavimus,

L

3122

Feflum Epipbauie Dowini,

& alio

in

loco

pluribus

often-

D

m

j2

demus, deícribit Purificationem fan-

&iflimz Virginisin templo factam qua-

!

q»

Jj

dragefimo póft die, quàm ipfía divi-

num Filium fuum enixa fuerat.

Hinc

Y

[

j

confequens eft, Virgineam Matrem

relidia Civitate Bethlehemiticà Hierofo-

j

qü

Wl

W

WHX

lymam fe contuliffe unà cum Filio JE-

u

A

SU; jam veró fi Magi non nifi poft

istin, d

Purificationem Virginis, & Prafenta-

tionem Pueri JESU advenerint, quo-

ml

nam modo dici ac defendi poteít (id

U

quod tamen S, Matthzus aperté dicit)

UT

AT h]

quód Magi invenerint Puerum cum. Ma-

ria Matre ejus Bethlehemi? ut ab iíta

(

difficultate , qui oppofitam noftre opi-

Jiin,

nionem fequuntur, fe fe expediant,

D)æ? QM

u

aliud effugium non habent, quàm ut

ijjdl

1if)

l

L

)

dicant, Beatam Virginem, perado ri-

M

tu Purificationis ac przfentationis filii

£

fui, cujus gratià Bethlehemo Hierofo-

lymam concefferat, indé rurfus Bethle-

!

/

Lv

? fnen

à

hemum fe retuliffe ; fic re ipfarefpon-

det Auctor «nuotationman in Vitam JESU

HJ

il

dul

il

Chifli cap, 8. fed neque hujus reditüs

M

idoneum teítem affert, neque verofi-

L

mile

A

Sextá. Janclarit.

123

r d

mile eft, voluiffe Virginem reverti

asm t

l

M

Bethlemum , ubi nec zdes proprias

]

h

D

m

habebat, nec fupellectili domeíticà ad

m p

longum tempus inftrucia erat ; fed fo-

nt. D

là necelfitate parturiendi , more pere-

n s

grinorum Bethlemi priüs degebat ; ibi-

nitdlnt

démque poft partum niorari cogeba-

ial

tur, partim ut Filius circumcideretur,

i g

partim ut legem, quà quidem ipfa non

; n

tenebatur, abítinendi videlicet certo

remin g

tempore ab ingreífu templi , obferva-

ret; uti optime advertit Melchior Ca-

d i

ia HFCI(fL'

nus /oco cit, & Daronius fuse profequi-

m

tur ad A4unum Chrifüi primum nanm.. 31.

j u

Quis igitur non videat, neque ex S.

o

Mattheo, neque ex $, Luca evinci

T

jl

poífle, quód Magorum adventus, &

'Ut qmm Ó

exhibita Chrifto adoratio biennio aut

i Wtö f

triennio poft natum JESUM, vel fal-

M

tem poft Feftum Purificationis, aut de-

i

nb

nique vicefimo fexto feptimóve die Ja-

o

nuarii acciderit; cüm potiüs ex utro-

W

fti

que Evangelifta probabilius conticia-

jl

J

tur, id ipfum tertio decimo à Nativie

tate Redemptoris die contigille.

T

ïx

71, Neque (ententig huic officit;

WL»

[

P

quà

124

Feflum Epipbanie Domini,

TU

D!

quód Herodes aut ftatim occidi juffe-

ya

mes

rit pueros 4 bimata €9 infra aut quód

crudele edictum longiusculé differen.

)u

dum putaverit, licét tempus certum

D

exortz (telle à Magis intellexiíTet , ac

j

mm»"ü]

verofimiliter de clandeftino Magorum

diíceffu pauló póft edo&us fuiffet ;

c BR

fin

ämh Y

non enim diffimile vero eft, Herodem

metu ac furore agitatum, ut certiüs

i u

ET ü

idum dirigeret, tempus longé am-

plius, quàm neceffe erat, complexum

i

iib

eífe, puerósque omnes intra biennium

natos crudeli edi&o involviffe, uti fa-

i

ienter à Divo Chryfoftomo animad-

iT

verfum fuit Honil. 7. In Mattb. ubi ait;

n

(ints n

uodfi à biennio €$ infra Herodes puerosine

terfeci, ne mürerh; fiquidem comveniens in

vt

rr

eundeim tyrannum pavor €9. faror, pro abun-

1

dantia cáutions, C licemtia per[eeutionaa

"

üt

majus etiam temipus includit , ne forté. 55

*h

Mi

propter quem alhi interimuntur , effügiat.

"u

Huc accedit, uti Euthymius, Maldo-

i u

natus, Janfenius , Eftíus & Calmet

Vitt,

obfervant, quód Herodes, licét cer-

TT

tum tempus vife primüm ftellz refci-

Vj a

verit, fülpicari nihlominüs * poterat,

U dn

num

|

Dii,

Sextá. lanuarit.

125

MR f

num forté infans ante exortam ftellam

! g

in lucem editus fuiffet. Denique licét

VUb d

concedatur , Herodem de difceffu Ma-

t v

gorum é veftigio certiorem redditum

fuiffe, potuit is tamen non finé caufa

igtellexilïet.a

i

barbarum confilium aliquamdiu differ-

hs hi

re

Etenim Magis contrà quàm pro-

od n

miferant, non reverfis , perfuadere fi-

T

biipfi poterat, eosdem , non inven-

p g

to, quem adoratum venerant, Rege

il QU

Juda&orum, pudore ac verecundià pro-

nl

hibitos fuiffe, quó minüs Herodem

vtf

reviferent. Coeterüm ubi poftea Chri-

dhonozz

fti in Templo Solym&o prefentati fa-

; Mib

ma, ob publicas Simeonis & Annzac-

fmdr o

clamationes, rurfum percrebuit ; tunc

n t

enimvero Herodes non ampliüs fufpen-

dendum exiftimavit barbarum decre-

iy p

a g

tum contra parvulos fulminandum.

jf

[

Atque hec S. Auguftini refponfio eít

fin

4tif

4

lib. 2,de confen[n Evangeliflarum cap, 11., Ii-

wmlusl

Iud. dico , poffeaquam nibil Herodi Magi ve-

nuntiaverdnt , eum — credere. potuiffe, illos

p

dfsl L H

fallaci flelle vifiene deceptos, pofleaquam

" (gs

non in-venerunt, quem . matum puta'uerant,'

ümuslpvri 7

erubuilfe ad fe redire, atque ita eum , timore

[

3

depal-

t

126

Feflum Epipbanie Domini.

l!

Th

l]

depulfo, ab inquirendo ac per[equendo Puero

IW

qnieviffe. — Cinn ergo. pofl purgatinem. Ma-

(M

i eusin Hierufalem cum illo veniffent ,

€3 ea. gefla effent, qua. à. Luca. narrantar ,

hr

quia verba Simeouis €9 4nuuse de iJe pro.

m

I

phetantium coucepi[fet ab i , qui audieraut,

Pt

pradicari , 4d prifiinam intentionem. revoca-

M.

fura erant duimnum regh s aduuitus per

"

foumitun. Loféph. cum Infaute €9 Matre ejus

fl lr [

fuit in E2

ptumis deinde vulgatis vebus ,

(

4 [

) É

que in teuiplo fafte didaque fuerant , Herow

fl

"N

""

des [e à Magrs feufit. illafum, | ac deinde ad

Chrifli morten cupieus peroeuire , multos in-

fantes , ficut Matibaus uarrat, occidit, Hanc

S. Auguftini refponfionem ipfemet Til-

lemontius aliarum omnium optimanm

) l

"T

in hac re eTe non diffitetur; & quam-

j/4 N

vis ipfi eadem refponfio non omnino

TT

fatisfaciat; nos quidem certé in eape-

pnitus conquiefcimus, àt qua profecta

l

eít à Viro in paucis, & pracipuis Ec-

"

clefie Doc&oribus annumerato.

m

72. Explicatis iis, quz ad Mylteri-

li,

n

T

um , quo de folemnitas Epiphaniz agi-

[

tur, fpectant, nonnulla breviter de

LU

tjv 'Tw

fj d

magni hujus Fefti antiquitate fubjun-

gemus.

127

Imy,

Sextà Ianuarit,

J

gemus,

Thomafüinus in Tra&aza4 de

Wg-mw a

dierum. Feflorum celebratione lib, 2. cape'.

bec babet : Nullus fane mentas inficiabitar ,

til a

TT

Epipbanics [olemmnia. maxima femper &5 cele-

berrima fui[e-

Patebit boc cuivis evolventi

TT

fud

priorem librum , €4. facros Faftos expeudenti

fecundiim. aumorum [eriem in utraque Eccle-

n v

T

fa.

In illis. Epipbania [umn [emper fibi vine

n n

dicaé lecum , tum quoque, ciam celebritates

plurime , qua. nunc agnuntuy , mnusmuam

al [

ii

comparent.,

Hucusque Thomaflinus;

T

"f;'-"

qui capite 4, libri 1. teftimonia vete-

TT

(

1. H

ium Patrum , & capite «, decreta &

elogia Conciliorum de Fefto Epipha-

i i

j

niein medium profert; ut adeó vee

nj

riffimé Galefinius iu motis ad. Martyrelew

j us

gium pag. Y3. fcripferit: De bujus [aué

r i

p a

diei. celebritate pluribus diferendum uon eft ,

cim ves à Patribus tum. Latins , tum Gra-

d

la

cis explicata fatis admodum in promptu. fit ;

q w

eidem concinit Martené de antigua . Ec-

;æa'puis j

j

J

clefie. difciplina in. Divinis celebrandis officirs

;

f

4

'

capite Y4.

Hac, inquit, imfer praci-

D

J

D

]

'u

puas folemnitates femper babita efl.. Deni-

,

;

ge

'

Y

(l

que P. Suarez Towo 1. de religione lib 2.

cap, g. uuin, 9. affirmat, infignis hujus

:

j

!

j

lj

1

€

g

4

;

128

Fefhgm Epipbanie Domini,

Fefti inftitutionem ab Apoftolis ma-

i g

náffe,

wr!cüïüäï

p

73. Verba SS. Patrum & Concilio.

J

LOT

N

E L

rum videri poffünt apud Authores

v v

proximé relatos; nobis fufficiet ex

14

Auinarto proferre Acta Martyrii S, Phi-

"

lippi Epifcopi Heracleenfis, füb ini-

Í

n v ln

Wuä

tium fzculi quarti pro Chrifto occifi,

d

äw

in quibus fanctus Martyr Chriftianos

p

Ui

j

his verbis cohortatus eft; Naants [fz-

€nli exirema | oolountur ; imminet. pertinax

w

r

t

n

Diabolu, €9 poteflate paulifper | acceptá ,

Aervos Chrifli non venit perdere, [ed pro-

[ :m W

[

g uNl

bare,

Epiphbauia dies f[ancius incumbit : qua

ves admouitionem nobis praflat ad. gloriam,

N Y

Nulle ergo impiorum mine, nulla m zor-

D d

mentorum 0s terreant ; nam €$. patientiam

perfereudi , €9 . mercedem tolerandi. dolores

iil

snilitibus fui Chriflus indulget.

Quid ?

v, i

tanta olim & tam facrofancdta apud

TT

Chriftianos Epiphanie folemnitas fuit,

mfr'ïm;

ut vel impiiffimi Imperatores ab ejus

L

celebratione abftinere veriti fint.

Cer-

Ài

h"

té Julianus Apoftata, utà. Auctor eft

T

Ammianus Marcellinus. /ià, 217, quo

iiti

tempore in galliis commorabatur , ut

u

nefa-

173

Sextá. lanuarii

129

!

d

L

TA

nefarie defedtioni fug velum religio-

n

is pretexeret, hoc die cum relíquo

t &j

cetu Chriftianorum

Divinis interfuit.

p lg

Imperatore Arriano

]dem de Valente

d.

ts ff

memorie prodidit S, Gregorius

ii

zianzenus in oratio

ne panegyrica de

tnir

Bafilio , àüt legere e

ft apud Baronium

t Cf

in Notts ad. Martyrologium | Roman

At s

Quan-

i (

]

apud Bollandu

m ia fefto bujus d'ei.

IT

ft fadia hominum

quam quid opus €

cu

h3

m non defint a

D

l

commemorare ;

ul d

tnagn& h

ujus folemnitatis illuftt

andaum

Au-

[2

gloriam

odigia à Deo patrata.

ia

diamus

b

ivum Chryfoftomum . Tonr.

(cribentem : Ormes im

LTIS

1, Homil. 24, ia

TL

bac folemnitate. fub ine

diam no&dem , cum

latices domum veferunt ,

at us

aquati fuerint ,

D

[

recondunt , aC pev. integ

"um aunum con[er-

"i

::;':

Jauclificata

vant, utpote quüd bodieruá. die

dans

;

3

fmt. aqua: fitque qüraculum evidens ,

ial

vibil temporis longiuquitate qquavu illaram

j à

matHYa vitiaturs [ed. integro. anno , atque

ádeà bientiio , £ [ape triemnio , que ^0 ie

a ^

n

M

jd

fuit baufla , in

corrupza 4C TECens perm:met ]

lh Qu

acpofl tantum tempors cumn

i, quae fut-

h

Coníuetudo

rint. foutibus educla , certat

&c

as

(d

3

130

Fefum Epipbanis Douini,

v

hzc referendi domum aquam hoc die ;'mmrariïïfh,

rite confecratam etiamnum viget apud

n

Chriftianos Orientis; & cum eádem

;5 WU

interdum continuatur miraculum aqua

"

j f,fW

incorrupte, Conftat enim, Jofephum

p

Jorgerinum Sanci in Infulis Archipe-

!

j

lagi Archi - Epifcopam , cüm in Gal-

jp p

lis degeret, Anno 1676. aquam more

m] ü W

