U Nomine, cujus in Cir-

il j

T

cumcifione impofiti mentionem hic fa-

IW

!

cer fcriptor facit, infrà, ubi de Felto

ll

at

5s. Nominis JESU agetur , .opportuni-

l m: fil]d4

üs tractabimus.

Caterüm — circumci-

*MNL

hil de

in'flf?n; ,de[cribeps S. Lucas, ni

mini-

1 Ht t

LC

£? OGava Nativitatis ipfrur.,

25

j Jm,g'

Circumcifionis commemorat ; ex quo

R Ht

perfpicuum fit, res iftas earum in nu-

| Wal

mero habendas effe, quas fcire nihil ad

I

eternam falutem intereft, uti animad-

U

vertit Baillet in Pofforia bodierni fafi. Si

( p

cui nihilominüs ad uberiorem facrz hi-

L 78

itorie notitiam expedire videatur; ut

lw jos

nonnulle ex his circumftantiis referan-

tur, hunc quoque laborem nonilluben-

Vr n

ter fufcipimus,

DC

I4. Apud Hebraos moris non erat,

Wmuig

ut Circumcifio in Templo , acnein Sy-

Tpluni

nagoga quidem perageretur, fed priva-

urtitm

tis in edibus, uti vel ex ipfa ejusinftitu-

sls

tioneliquet; nam Abrahamus domi fuze

rl a

circumcifus fuit , ibidémque filium ipfe

jymd

fuum '& fervos circumcidit; ex

uo

concludendum effe videtur, Chrifti Cir-

hyr, i

at

cumcifionem in antro Bethlehemitico,

üpttin

ubi natus fuerat, peracam effe. Natw

£

g

eft in Bethlebem, circumcifus in [pelunca, obla-

t in Hierufalem), ait S. Epiphanius He-

muem lt

)

j of

refi.80. & preter Auctores alios infrà re-

cenfendos , eandem fententiam admit-

p

1. Quo*

tit P. Cornel, à Lapide in cap. 2. S. Luce

a8 wtrfum 21, nec non Sandinus ig £i/fo-

d 11 mhü, ;

ria

f

d

26 Fefum Circumcifonis I. C, D; N.

ria familie facres de Chriffo Domino cap. 2

j

if

"

Deinde minifterium Circumcifionis nec

|

ladff

at

g

Sacerdotale, nec Leviticum ex genere

[ Hæ

j

ífuo erat, fed meré Laicum, quodque

l

& Patribus familiàs obiri fermé folebat.

De Abrahamo primo circumcifionis

« d

miniftto füprà jam ac.cepimus, quód is

qun

mmares omnesfamilie fue circumciderit;

D

ad eundem imodum lfaac filium fuum

gii

circumcidit, utietiam in Actis Apofto-

ib

n

,:

lorum legere eft cap. 7. Sephora Moyfis

M

xxor Angelicis minis exterrita zif ilico

axcuti/[mawmn petram , €3 circumcidit praputie

»in filii fui« Exod. 4, denique lib, 1. Ma-

cbabaerum:cap. 1. legimus , quód Mlie-

t

ves,que circumcidebant filios [uos, trucidaban-

"T

um fecundim ju[fuim vegis AAntiochi. Ex quo

f

colligendum videtnr, quód Servator

"

li

nofter à B. Virgine aut $. Jofepho cir-

Ls

cumcifüs fuerit; quam opinionem P.

"

lm

Joannes Ayalain praclaro opere Ma-

r

Mo l

dritiedito An. 1730. quod infcribit, Pi-

!T

r

-&ovem Cbriflianum , fecutus eft ac publicé

docuit, & quamvis eam ipfe deferuerit,

Wl, M

L

fupponens, offidio huic certos mini-

4tros füiffe deputatos, quó fic & majo-

L.

r1

H

€9 Ofhsva Nativitatis ipfius.

27

ri accuratione, & miniori parvulorum

d.

URT

periculo circumcifio perageretur ; no-

bis tamen à fententia füperius indicata

Q s

Q us

non libet difcedere, utpote cui Patres

frnd i

haud obícuré fuffragantur.

$, Ephrem

Circumoi

h

Syrus in Orat, de Transfiguratione Domini ex

!

i

circumcifione Chrifti veritatem affüum-

pitos

Cf

pte carnis probaturus, ait: Si men erat

f i

caro, lofepb quem circumcidit? & Auctor

dT

fermonis de lamenzatione Firgimis de ea

Ícribit? Ipfa genuiteum , la&laviteum, ocla-

hn

vá die circumcidit.

Ad extremum, ne

a ii

iil

nihil de in(trumento circumcifionis di-

camus ; cujus materiz illud effe debe-

Qul

" uöd li

ret, à Deo preícriptum non tuit Abra-

hamo, cui duntaxat dictum fuerat : Cir-

TT

Pauló

nitdi, L

cuvicidetis caruem prapatii ve[lri,

fuperiüs fephoram intelleximus, acu-

yd Md

Jb

tilfimá petrà ufam fuiíTe ; imó id ipfuna

àDeo fofue preceptum videtur, cüm

yoinonat !

p opt?

dixit: fac zibi cul£ros lapideos , €$. circumn-

cide fecundó filios Ifraél. S, 'Thomas p. 3.

f

!

q. 70. 4, 3. ad fecundum ita difcurrit:

d

J

Dicendum , quód. cultellus lapideus non erat

f d

de nece[[itate circumcifionis : unde non inve-

Md

üitar tale inflrumentum pracepto divino de-

Ts

PA

Zer-

eg Felam circ;:mci/z'anis J. C. D. N.

| gdäd«

zerminatum ; ueque etiam commumiter tali — .

inffrumento Judei utebantur ad circumciden-

!:w

yjp

dum , ficut neque bodie utuntur, — Leguntus

(

bj

l

h]

gt

damen alique circumcifiones famofcs cutello la-

l

pideo faQa, Zt Exodi 4. €9. lofue $. quo figu-

LM[C

j

rabatar , circumcifionem. [piritualem effe. fa-

.mü m

ciendam per Chriflum , de quo dicitur 1. ad

Corintb. YO. Petra autem erat Chriflas. — Vi-

ii äf(ïf; |

de, fi libet, P.Suarez in 3. parzem Tom.

(

m

3.4. 70, 4ri. 3, Difjutt 29, fed. 3. verfu:

iMl

/

j

Secunda quallio.

Non videtur tamen ex

VU

his certi quidquam ftatui poffe, cujus

J 'l;m

materiz fuerit cultellus in Circumcifio-

u

lL

ne Chrifti adhibitus.

P. Ayala /oco [uprà

j

citato lapideum aut chalybeum fuifTe exi-

ftimat,quorundam profanorum fcripto-

f

rum nixus auctoritate, affirmantium ,

ferro , non faxo preacuto circumcifio-

idog

Idl

i

nem fieri folitam efTe,

Sed nos ifti fen-

i

tentiz fubfcribere non patitur S. Augu-

ftini auctoritas , qui in Tra&lata $. in In-

an. cap. 30, dicit: Caltellis enim petrina cir-.

]

uT

cumcidebant , € petra nviine Chriflum figu-

iM

rabant,

Et S. Bernardus i2 Epipban, Do-

(

n

mini ferim. q, num. 1.

Populo dure cervicis

:j

cultellus — erat. nec[Jarius. lapideis. cordibus

aTempl

fterí-

itwr

€3 ökfïazia Nativitatis ipfiur.

29

! i

lr o

meritó cultri lapidei debebantur , qualibus à

«'llllfll'. l[gp,

IESU Nave fada circumcifio wnemoratur.

J

Cüm igitur ex Patrum teítimoniis con-

[

ftet, apud Hebrzos in more pofitum

hu ;

fuiffe, ut cultellus lapideus in circumci-

qudde

fione admoveretur, licétid ex prece-

u Oj

pto non fieret ; rationi confentaneum

videtur dicere, eodem modo Circum-

12, um

9.X

cifionem Chrifti Domini peractam fuif-

(etur n

fe.

Audiamus S, Bernardum in /erz,

1 p

I, de Circumcif. Dom. num, Y.. Quem uemo

potefl avzuere de peccato,ipfepeccatiremedium

in C

Ayg

€9 verecundum pariter E auflerum finé ulla

necefitate fufcepit 5 nec vepulit. cultrum. la-

beumfuif?gi

noramit

pideum, in 420 [olo vetus illa, qua vaderetar,

af

rHbigo non fuir.

p dra

15. Plura qui velit, legat citatum P,

d

Ayalam : P, Honoratum à S. Maria

Tom. 2. de regulis critices lib, 3. differt, 3.

lu

v t

P. Serry Exercitatiene 33.. & Emmentif-

fimum Cardin. Gotti de Ferizate Religio-

27 p:m'r:i"f

uonnt

u5 Chrifliaue Tom, 4. part. Y. cap. 9. $. 3.

qui Pictores Chriftianos reprehendunt,

j n

f ii

quód Circumcifionem ]. Chrifti, tan-

quam in Templo fadam coloribus ex-

primant.

ji W,

B3

16. Quo

j

30 Feflun Circumcifionis I.C. D. N,

4l

f D

. 9. Quo tempore Servator nofter

W'"

mundo natus eft, obligabat quidem

Y

2

Jv

praeceptum circumcifionis; eodem ta-

hþf

Pl

wdm

men Chriftusipfe minimé tenebatur, li-

cét juftis & gravibus de caufis cir um-

cidivoluerit, Primó quidem obligabat

g

etiam tum praeceptum circumcifionis ;

quiaprzecepta legis ceremonialia non

iM

nifi cum

ominica Paílione finem ac-

st

ceperunt.

S. Hierónymus hac in re

duo tempora diftinguit , alterum quod

qitj

à nato Redemptore ad ejusdem Paflio-

!

nem excurrit, intrà hoc temporis fpa-

tium ceremoniaslegales docet non fuif-

íe mortuas, hoc eít, tales, que vim i

oblgandi nullam habuerent, multó

NU [

t

minus mortiferas , qua citra peccatum

"

j

obfervari non poffent ; reipfa enim,qui

quil

i

illis operam dabant, culpá omni vaca-

TE

bant, Alterum tempus ftatim à Paffio-

ne Chrifti incepiffe ait, quo legales ri-

1

tus omnino abrogati fuerint, adeó , ut'

absque, peccati reatu fervari ampliüs

nequirent.

Verüm S, Auguftinus tri-

n

nl

l

pli

cem temporis d ff rentiam ftatuit.

u

ij

|

In priori, que usque a

d Paffionem Sal-

vatoris

4

n

€3 O&hsva Nativitatis ;p]ïm.

31

Ym

vatoris fluxit , Jegalia neque erant qnortife-

ofteriori, quz polt

lR i

ya, neque inortua : inp

Evangelium jam div

ulgatun coepit, le-

Ti i

Inter hec

Y fentbn

galia fuut mortua €9 mortifera.

! Gul

temp

ora medium illud fuit,

quod à

morte Chrifti ad Evangelii promuiga-

lm g

drümd

tionem duravit; hocinterjecto tempo-

re, legales ceremoniz mortuz quidem

emondzi

[one r

erant, at necdum mortiferz, Mortue

erant, quia vim obligandi omnem pe-

mos hii

nitus amiferant ; necdum tamen mor-

iltmng

tiferz ; etenim Judai ad Chriftum re-

jusnt

cens converfi ( dummodo eas non cre-

f

derent ad falutem necefílarias effe) fine

docetitt

uamdiu obferva-

piaculo easdem aliq

l, qui

tum ibant, Dixi: J44ei ad Chriflium

erent, n

cimverfj, nam de gentilibus Chriftiana

j

facra coniplexis aliud ftatuendum eft ;

ia

his enim nulla penitus caufa fuppete-

d Ofy)

:

[

bat, ejus generis ceremonias fervandi,

ht

lndé fdum eít, ut S, Paulus Timo-

p

jj

theum ex Matre Judaa natum circume

il à

ciderit; Titum veró ex Parentibus gen-

m

!

Il

114

tilibus progenitum non putaverit elle

TU

Iw

^

ä

g

j

circumcidendum.

qiüm

preífa

17, Atque hec S. Thoma ex

o&ri-

fiont*

"

j

4

32 . Feflum Circumcifonis J, C, D. N,

i

"

dodrina eft r, 2, quefl. 103. 4. 3. €2 4.

h

"

quz id, quod fupra dicebamus , claré

i

dv

commonftrat, nempe preceptum Cir.

i

cumcifionis nato Salvatore viguiffe.Su-

;

[

pereft, ut breviter oftandamus, Chri-

D

MP

ftum eà lege nequaquam obftritum

(

fuiffe, ac nihilominiüs ob graves caufas

P

ultro fefe eidem fubjecifle.

Spectari

«

circumcifio poteft partim üt remedium

1

l

D

qualecunque peccati originalis, partim

j um

i

üt teffera, & monumentum fcederisac

gm

j

promifforum inter Deum & Abraha-

li

,-W, [/

mum, ejüsque pofteros initorum, Neu-

ii

l

tro tamen modo ea lex Chriftum affi-

d

cere potuit; is enim &ab originariz la-

[

il

bis cortagione remotiffimus erat , &

YU

tanquam Unigenitus Dei Filius com-

085

muni cum lJivino Patre jure utebatur,

"

h

4

qui Abrahamum in amicitiam fuam , &

Mi Wtdl

ejus pofteritatem in Populum eledum

y H'Wzdjb

adfciverat; denique carnem humanam

lsl

du

(

eo fine induit, ut promiffa in lege &

ATT

pacto vetere compleret, novümque ac

longé perfectius cum hominibus foedus

zt Nl

fanciret,

üt|

Ex his manifeftum redditur,

'

iftum

u

V*legem Circumcifionis ad Chr

obii-

'.»WI

fl'!J. C.D.)'I '

£2 Oslava Nativitatis ifite;

33

DA

obligandum nullatenus pertinuiffe;tàm-

t .

r

etfi tempore Chrifti nati alios cónt-

le&eretur, uti recé animadvertunt

orevigugigJ

^

S. Taftinus M. Tertullianus, S. lren&us,

m

H

al-

À CUf

&5.]

oannes Chryfoftomus apu

metin caput 3. S, Luce nuum. 21.

quibus

J Bv

bjungimus celebris Theoe

l, n

opportune fu

.

Yib tende

logi Dominici

Soto verba in 4. fentent..

Difling. 2. quafl. 1. A. 3. Chriflus auten

Ed

Tum f

nullálege ad circumcifionem zenebatur , quie

neque virili

femine , quo originale contrabiturs

m & A

ac [ubinde neque lineá ma[culiná.

Ditorm Y

genitus erat,

Chritun?

natuvalis evat filius Abrahee.

18. Voluit tamen ama

biliffimus Re-

Vorpitr

fmis &j

demptor legem , quà non tenebatur ,

fübire,tum, ut virtutem obedientie ex-

a Fl

emplo fuo nos doceret, tum, ut, qui /z

jretcs

tam f

fommilitudinem: caruis. peccati mittebatur

Rom $. remedium ; quo alioqui caro

ulumekt

m ha

peccati mundabatur, in carne fuainnó-

centiffima admitteret; poftremó ut ja-

f

go legis in fe fufcepto , alios eodemli-

nonim:

beraret. Mifit enim Dexs, tefte Apo-

jnbusz

ftolo Galat. 4. Filizm fuum fa&ium [4b

uml

leze, ut &os, qui ub lege erant , redimeret.

i Chnl

Videri etiam. poteft S. Thomas ?. 3.

$

que

( (

$4 — Fehum Circumcifiouis J. C. D. N.

quaf, 37. A. 1. Alias porro caufas fub-

»

i mlqid !

d W

eundae Circumcifionis Sancti Patres a£

"u

ferunt.

S. Bernardus Serm, 4.in Epi-

l

phan, ita loquitur ; Sed C9 prepterta vo-

lait. circumcidi ,. ut . oflenderet , Autborem

n

M

"

( 4

Je effe vererzs legis , ficut C Evangelii; quo-

niaum qui per fe ipfum ait.... Nifiquis renatus

«

j

n

u

'N

I

fuerit ex aqua $. Spirita. SanSlo 3c.... ipfe

idem per feroun prias dixerat... Omuis ani-

d Munjæs

(

;

"a, CHjus proputii caro circmncifa non fue-

du

sl

rit , peribit depopulo [uo.., quod fi folàm ba-

prifma fufcepi[Jet , videri poterat vefugiffe Cir-

x t

(

i5l

eumciftonem tanquaim. mibil ad. fe pertiuenteur,

Si veró circumcideretur , €$ non baqtizaretur,

m

st

quoin2dà wibi perfuaderi poffet baptizari, cir-

exinciftoue relià? Nunc itaque pofl Circum-

J "« (

I

eifouem . baptifita. fu[cipieus , illud. mibi te-

S(*ïl*,MFU

nendim tradidit , quod. ultimó fufcepit. Et

tss

Petrus Blefenfis Serm, 7. im die Circumci-

v

feuis hunc in modum fcripfit: Sententia,

que contra peccatum lata fuit, uon facit eum

n k

Jtbi obnoxium , qui inmunis efl à peccato $.

I

Circumciditur ergo , ut. mbis fat foria bumi-

litatis. . Circumciditur etiam , ut, qui per tri-

j

cl?lþ

ginta annos eperatus eraz Jalutem in medioter-

Va

r& , jam ab ipfis cumabulis uegotium noffre

13l

T

J

Jala-

d

€3 Oflava Nativitatis ipfius.

ET

T0 Q

falutis incipiat , ab uberibus Matris [ua de-

VU

guflans primitias: Pajfienis &jc. Circuncidi-

P i

£ur ergo Caput Ecclefa Chriflus JESUS , uon

$ ts

pro fe , fed pro mebris,

H

h, li

19, Átque his qui

dem przmilfis, tan-

Iu "

dem aliquando ad Feftum ipfum .Cir-

Nf u

cumcifionisDominica fermonem trans-

n

feramus,

Inlibro Sacramentorum Ro-

l,. Ongtg.

manz Ecclefie, per Venerabilem Dei

nj g

Servum Cardinalem Thomafinum ty-

ii fun]

is edito, quem nonnulli codicem Ge-

UT

laii Pape dicunt ob quasdam preces ab

] fs

ipfo additas , licét potiüs tribui debeat

hia

$. Leoni Magno & ejusdem Anteceffo-

Pal

ribus Romanis Pontificibus, Feftum ho-

pj a

diernum non Circzm:ifonis , fed Odave

Simili titulo nota-

prm

Dominui nominatut.

"TU

tum invenies in Calendario Romano

d r

pervetufto, ante annos nongentos eó"

(it: f

que ampliüs confcripto, & typis vulga-

to à Joanne Frontono.

Ex quo Bail-

amfiit

ii

let in boflotia bujus diei infert, Feftum

i fradi

hoc, nonadeó antiquum effe,

Prater

fl W'"

reflexionesab ipfo factas , ut fententiam

j i mm':;'-

füam probet, addi poffet, quód etiam

g N

in Jure Canonico feftum hoc appelle-

]

6

tut

eun

»6 Feftum Cireumcifouis, J, €. D. N,

!

tur non Circumfonit, fed O&ave Domiyi,

il q

uti habes Car,

Pronuntiandunm: de Coz.

WQEU j

fe«r. Difl. y,, Verüm fi circumcifio pera-

&afuit octavo die, utifecundüm legem

p

Arum

fj

Judaicam péragi debebat, idem ett di-

f^

g

cere : Feflum ofíave,E9 FeflumCircumciftonis,

ip

uhln'ïm

Unde lvoCarnotenfisSerm.deCircumcifisne

Dom.ait Oclava €$ Circumcifio uni concinunt

Sacramento. Et Thomaflfinus in Tractatu 4e

D-(LB

l!(:lögl[

diersm feflorum celebratione lib.2.6.8.nuni. Y2

r J&Bü

Ícribit: Qwotquot igitur arbitrati [unt recoliKa-

lendis Januarii olavum Nativitatis dieu , ita

g

interpretamur , ác fí de Circumcifrone locuti

]i

i

effent : quod tam efl. verum , quàm Circum-

"

eifronis vit peragendes lepitimum diem o&a-

n

OW

(

vum etmdein e[fe.

Hinc eft etiam, cur ia

antiquo illo codice Sacramentorum fu-

Umpn

ii

perius memorato,inSecrerisMiffze mentio

|

Circumcifionis fiat ;; & in citato Calen-

hI,'dem l

|

dario Romano adnotatur, eo die Evan-

"

gelium S. Lucz recitari, in quo Cir-

A if

cumcifio defcribitur.

In Sacramenta-

f

I .

rio S. Gregorii hzc verba leguntür: Per

ts

l

Chriflum D. N. cujus bodie Circumcifionem,

l

ag

€9 Nativitatis o&lavata celebrantes €c. quae

41

m

verba, ametfi in quibusdam codicibus

d

defint,

ii n

€3 OSava Nativitatis ipfiut.

37

d Of?auh;

defint, extant tamen in antiquo codice

Dd

Vaticano, uti fidem facit Cardinalis Ba-

VTRU

ron, in Notis ad Martyrolog. Remanum. Xv

bründig

Januarii,

Eft & aliud vetuftum Marty-

bat; idm

rologium Ecclefi Occidentalis editum

f

ac variis notis illuftratum à Fraucifo Ma«

m.defm«

ria Florentino , in quo hodiernum feftum

Vf

infcribitur: Circwmcifie D. N. J. C. fecune

ysin Trás

dim carnem. — Eadem infcriptio habetur

db

in Martyrologio Ufuardi , à quodam

itijntr

Monacho Benedi&ino in lucem edito

ial

juxta exemplar repertum in Abbatia s.

jadini

GermaniParifiis, In Martyrologio Ro-

i, atf

mano , quo nunc utimur , uterque ti«

t

tulus conjungitur: Circumcifio D. N, J.

eni-

at etma

C. €9 odava Nativitatis ejusdem.

Utenton

que fi , ütfuprà dicebamus, in Jure Ca-

nonico nominetur Fefum oclava , alio in

tüllice

in s

loco ejusdem Juris Canonici vocatur

Feflum Circumcifionis, videlicet cap. cou-

r, od

j ii

queflus de Feriis.

20. Porró ad ftabiliendam, magísque

n i

illuftrandam Fefti hujus antiquitatem ,

" ]EgW

T d

ui de hoc argumento agunt, in me-

d

iumafferunt Canonem decimum fepti-

hnnf:l&':-f-"-

mum fecundi Concilii Turonenfis A.

d W

n

7

167.

"38 Felhum Circum?if:'mis LC D N.

p

li

$67. habiti, in quo Tomo $. Co/e&lio-

?;ndkf

a n

-nis Labbeane pag. 857. ifta legimus: A4

j

calcandam. gentilium. confuetudinem . Patre;

ial

Lf

Ua

nofiri flatuerunt, privatas im. Kalendis Ja-

WW

n

[

Ab

nuarii feri Litanias , ut in Ecclefüis pfallatur,

j

€9 bora oOv in ipfis Kalendis Circumcifío-

p

"T

wis Miffa Deo propitio celebretar.

:x*)'!f

Wm

21. Alludit proximé dictum Conci-

j

lium ad antiquas & infandas gentilium

ii

tb

fuperftitiones ; hoc ipfo die in hono-

DL

At

Cï

rem Janiac Des Streua celebrari folitas,

m

& quibus ipíi adeó Chriftiani interdum

i

fefe immifcebant , graviffimé ob eam

)

caufam à Patribus & Paftoribus Eccle-

fie, ac

preprimis à $, Auguftino repre-

'JFMW

henfi,

AGarus es , ita $, Doctor Sermon,

u

-198. qui fecundus eft de hodierno Fe-

P

U

fto , celebrationem Strenarum , ficut Paga-

J

us , lufurus aleá, inebriaturus te, Qnuomo-

do aliud credis , aliud [peras , aliud amas ?

ii

n

D

Dant il flrenas ,. date vos eleemofynas : avo»

* 1:

n

cantur ili cantionibus luxariarum ,. avocate

Mi

t

vos fermonibus [cripturarum : currunt illi ad

TT

?heatrum , vosad Ecclefiau : inebriantur ili,

al

o5 jejznate,

Idem fanctus,,

aut fi quis

Xatts

alius eft gravis Author, Ser

429. n

iin

Appen-

Z

€3 o&ava Nativitatis/ipfius.

39

'om() s.h

Appendice nove editionis operum S.

Auguftini acerrimée invehitur in morem

' Rf!ll/!inm "

eo dieufitatum, perfonato habitu alie-

LC

num fexum ementiendi,

Jam veró, ait,

li

állud quale E3 quàm turpeef , quód viriuati

A g

4unicis muliebribus vefliumtur , €9 tuvpil/ima

171

demutatione. puellaribus. figuris virile vobur

;

d (

effieminant ; n erube[ceutes, tunids imulie-

bribus inferere militares: lacertos ; barbatas

Ms r

0 d n

facies praferunt , €9 videri famine volunt.

xlenr

22. His confentiunt in fuis fertmonibus

(Lanite

S. Petrus Chryfologus , S. Maximus

ilint d:

Epifc. Taurinenfis, &alia Concilia Tu-

boris 1

ronenfi, de quo fuprà diximus, pofte-

riora , uti videre licet apud Martené in

ulton

jodor

Tractatu de«ntiqua Ecclefia difiplina in di-

od

vinis celebrandis officiis cap. 13. pag. 104*

Extat etiam ferum

i, faty

editionis . antiquiorit,

i, s

Fauftini Epifcopi . contra fuperftitiones

, ii

hoc die ufitatas apud Bollandum Tom.

1. Januarii pag. 3.

Imó hoc ipfo die

n

in Martyrologio Ufuardi & noftro Ro-

qri, 6

tirti

mano commemoratio fit S. Almachii,

qui fub Alipio Prafecto Romano Mar-

intþrz'mfi

$, ii

tyrio coronatus eft, cüm publicé dixif-

fet: Hodieeülave dici Demiuice fuat : caf-

, 11»

1

ate

n

4o Fefhm Circumdfouis, J. C. D. N,

i jil

fate à fiaperflitionibus Idolwum, 84 à facrificiis

fh'»[ q !

pollutis ; & in quibusdam antiquis Codd,

Sacramentariis Miffa hoc die notata le-

f

gitur: Ad probibendum ab idolis; ex qui-

310

I'Ü

Fs

bus plus fatis liquet, gentilium fuper-

vof] qu

ftitionem hác die olim palam trium-

phá(fe, uti recté advertit Menardus ia

D

|

notis ad Sacramentarium SGregorii pag, 33.

j

23. In eodem Caure 17.Concilii Tu-

j

f

ronenfis füpra relato fubindicatur jeju-

r d

DT

nium hoc die ab Ecclefia prefcriptum,

quó fic Chriftiani eó longiüs ab intem-

lh

perantia Gentilium fübmoverentur ;

o

ii

quem enim alium fenfum habeant illa

D

N

canonis verba: €93 berá oGlavá in ipfis Ka«

t

1

lendis Circumcifionis Miffa Deo propitio cele-

bretar? üt füprà citatus Martené recte

VN

Obfervat : qwibus ex verbis facili negotio

]

quisque conjicere potefl , jejsmium illad ad

b

uonam [altem boram produ&lum fuiffe s cinm

in Milfa celebranda eá , quam exigit Circum-

eifronis Feflum , folemnitate ad. miuus. inte-

atl

gram boram impendi oporteret« .. De jejunio

hujus diei agit Orde Romanzs in Bibliotbe-

li

i] m][

ca Patrum Tom. Y3. pag. 667. Albinus

fieculi octavi fcriptor Traójat, de Diviris

atl

efi-

hJtlr

€2 O&ava Nativitatis ipfius:

4X

EL

officiis , titulo de Kalend. Jan, & Thomafi-

näntiqu'i.;

nus citato cap, 8. num. s. prudenter ad-

OL dien

vertit, ad conciliandam cum jejunio

LT

tanti Feíti celebritatem ( quze duo cz-

tll

teroqui puguare inter fe videntur) di-

n o

cendum eíle , quód Ecclefia non prz-

i gl

ceperit jejunium ufque ad Vefperam ob-

fervandum, uti in aliis diebus fervari

ntri:

l7.CondJ5T£

folebat ; fed quód horáà nonà Ecclefia-

fticà finem haberet: Diffcile credere vide-

il

iprdoss

t , latam fni[fe lezem de jejunio in feflo die :

pisdes

fed colebatur illud aliquot duntaxat boris us-

bt

que ad monam ( hoc eft ; usque ad tresà.

meridie horas circiter ) zec fiue tmagna de-

ml

liberatioue vel exemplo.

Quem in finem

iil

fimilem cafum affertà TheophyloEpifc.

u

Varte t

Alexandrino decifum,

24. Cüm veró ex verbis Concilii Tu-

IT

ronenfis oftendi nequeat, res ibidem

mim i.

commemoratas atque ad celebrandam

nj

folemniter DominicamCircumcifionem

ag

T d

- pracfcriptas, tum temporis primüm ine

ftitutas fuiffe; imó , cüm dicat Conci-

Dxig

lium: Pazres noffri flatuerunt , nemo non

T

perfpicit, quanta Circumcifionis & an-

m

tiquitas fit & folemnitas, P. Honora-

tus

iil

D

)

'42 vPey?m Circumcifionis J. C D, N.

jl

il

tus à S, Maria loco fuperiiis citato S, 1«.

probat, Martyrium $. Almachii pauló

KT

,

anté relatum eveniffe fub finem fzculi

V f

|o

quarti, imperante Theodofio Magno,

quo tempore Alipius Rome Prafectus

erat. Idem author poftquàm Zfrriculo 2,

)

demonítravit, quantopere Ecclefia Dei

contra gentilium intemperantiam atque

j

!

impietatem eo die palam graffantem je-

juniis ac precibus decertaverit ; fübjun-

J

git arziculo 3, fübfecutis fzeculis introdu-

&um in Francia fuiffe, nefcio, quod Fe-

j

Jiun fabdiaconorum perexiguá facri Ordi-

j

nis commendatione agi folitum, ac po-

l

3l

Ífteà abrogatum ; uti etiam legere eft

apud Baillet iz bifferia bujus diei,

T

25. Ad extremum in nonnullis Miffa-

r

libus due MifTe notantur huic diei affi-

AU

gnate, altera de Beata V, Maria, altera

a^

j

de Circumcifione, & Durandus fzculi

uid

R

tertii decimi fcriptor in Rarienali lib, 3

cap. I$. teftatur , duas Miffas ztate fuà

ais

in hodierno Fefto celebratas effe , alte-

ram , üt diximus, de Circumcifione , alte-

u*ü l

ram 4e Beata V. quod quidem in ufu

Ea

noneft ampliüs; quanquam indé for-

taíle

u

á

10

t

€3 Oflsva Nativitatis ipfius.

43

M

taffe confuetudo nata eft , ut officium

Alma&ä

& Miffa hodiernz folemnitatis aliqua

I t

Wiolnl

ex parte ad Deatiffimam Virginem re-

Ong f

feratur,

Lm Aj

FESTUM

Teboli

&f

pulzs

EPIPHANLE

"r

DOMINI.

kuls i.

Á qi

5

SEXTA JANUARII.

il

li, &

Ctavo Idus Januarii Epiphanize

m hgt

26-0

Domini Feftus dies agitur. Epi-

( dii

phauia grace lingue vocabulo manifeflatio di-

uftinus Sermone 203«

ul

& potefl inquit S.Aug

doicdés

aliàs 64. de diverfrs.

Idem S. Bernardus

N

tradit Serm, 3. de Epipban. Solemnit

a$ bodi-

ranius o

erno diei ab Apparitione nomen accepit. . Jam

veró triplex hoc die Apparizio five Maui-

ufind W..;

Tpond

féflatio Chr

iti Servatoris ab Ecclefia ce-

W ef[f:ä

lebratur , videlicet ado

ratio ipfi à Ma-

d

gis exhibita, per quam

Chriftus genti-

bus manifeftatus eft; tum baptifmus a

d!

Patris

Joanne acceptus, in quo, voce

coeli-

»

[

44

Feftun ! Epiphanie Domini, "

l

g

ccelitus allapfà : Hic eft fllizs iens dile&ius :

".

!

(

Judzis innotuit;denique aqua in vinum

N

fada converfio, quà JESUS à fuismet

ph

j

diícipulis agnitus fuit,

"d

Fius SS.

27. Bollandus iv Prafaticne generali de

M*

wmf

$. 3. ex Polem«o $ylvio five

il

P. Annx

o Sylvio fragmentum affert an-

!

N

ih

"o 448. Ícriptum, in quo ad menfem

ul

[

Januarium fequentia adnotata legas;

I^

O&avo idas Epipbania , quo die interpofitis

temporibus , £5 flella Magis Dominum natum

rui

nuntiabat , €à aqua vinum fatla, velin am-

m

ne Jordanis. Salvator baptizatus efl ; ejus-

hia

dem fragmenti meminit Ruinartus £n 4-

d

Wa Martyrum fincera €3 feledla propé finem in

y

1

admonitione ad Kalendaria fubfequentia. Et

S. Betnardus serm. 1. de Epiphan, de tti-

[7:17)

"

P

DP

lr

p

plici hac manifeftatione Chriftific loqui-

tur ; Itaque in prima apparitiene bomo vverug

p

jnnotuit , ubi inter ubera Matris infans appa-

| J].'hgl'tl

riit ; in fecunda verü , verum effe Dei Fili-

vt

a

um, Patri indicat teflümonium : in tertia vee

ru e[fe Dew demonfiratur , ad cujus baperiuin

m

natura 18HlATur,

zj

In eodem fermone

fanctus Abbas teftatur, triplicem hanc

b

apparitionem uno eodémque Epipha-

L T

nia

Inij

Sexta Januarir,

45

Huic . confentit

L

nie Fefto celebrari,

RP

]vo Carnotenfis Epifc. im fermone de Epi-

phan. & Amalarius lib, 3. de Ecclefiaflicis

MM

officis cap. 33. hunc in modum fcribit :

fitt tj

Prefens officium noGlurnale certat intimare tria

infignia nobis manifeflata per adventum Chri-

&U Syïm )

itumdins

fli, id efl , adventum Magorum , À Baptif-

Qd m

mum. Chrifli, &9 miraculum ex aqua fachum

à Chriff.. Cüm veró egdem hoc die Da-

d i

TT

ptifmi Chrifti memoria recolatur, uti

at

proximé dictum eft ; Feftum hodier-

num à nonnullis appellatum fuit Fe-

ifn, lts

u d

ftum I//uminationes five Iuminum; quan-

quam S, Hieronymus acriter contendit,

Roinati

omiísà hác appellatione, nominandum

U U

,

L

effe Feftum Epiphaniz.

Vide Tille-

df

montum XNo// 9. in fine ad Vitam J.Chrifli,

hia

rl

28. Extat Martyrologium Ms. Bru-

mdtt

xellenfe, relatum à P. Sollerio in Notz

ad Martyrologium: Ufuardi , in quo dici-

nf d

tur, preter adorationem Magorum, &

] fyfü D

Baptifmum, Chriti, ac prodigium in

T

aqua fadtum ; eodem die etiam celebra-

u

am ia

ri folitam multiplicationem panum ac

pifcium ; idquod à S. Auguftino confir-

p

matur Sermone 29. de tempore, qui pri«

imnus

m

»

46

Feftum Epiphania Domini.

u

mus eft Ze Epipbania,

, Hodie illud co-

hu)

»limus, quo fe in homines Deus vir-

p p

» tutibus declaravit, pró eo, quód in

mmtuï*üt'

j

ii

,hac die five in coelo ftella ortüs fui

al

j

, nuntium prebuit, five quód in Cana

PT

n

» Galilex in convivio nuptiali aquam

, convertit in vinum; five quód in Jor-

qülüüjhn

» danis undis aquas ad reparationem

U

E L

fv

W

» generis humani fub baptifmo confe-

» cravit, five quód de quinque panibus

W n

» quinque milliahominum fatiavit, In

ül

D

» quolibet horum falutis noftrz myfte-

Hïuh[

j

» tiacontinentur & gaudia,,, Fortaífe

du

in quibusdam Ecclefiis fpecialis hzc di-

lrf [.

"

Íciplina viguit, quemadmodum hodie-

*dum in Ecclefia Mediolanenfi obferva-

z

tur juxta animadverfionem Galefini i?

:

i

a

notis ad Martyrolog. pag, Y2.

De inprete-

jdia

vea quatuor celebrandis sorem. bodie adbuc

vulqi

Ecclefia Mediolanenfus. vetinet , 3zt ex illim

] m Dmn

THymno cogno[cimus,

Ceterüm ex fuprà

&i

dictis perfpicuum -eft, fecundüm uni--

Loyn

zi

verfalem Ecclefie ritum in die Epipha-

$)

nie & celebratam fui(fe , & .celebrari

)

du

etiamnum triplicem Chrifti manifefta-

z

sl

tionem in adoratione Magorum, in Ba-

dl

ptifmo,

D

Sextà Januarii.

4

hii

tifmo, & in aquz converfione, quin

il h

alterius miraculi de multiplicatis pani-

(80 l Q«»

Nimirum hic dies, àt

bus mentio fiat,

Tilb

Orofius Au&or eft lib. 6, triplici olim

u

triumpho Augufti celebris erat, & Fio-

n

rentinus Exercitatione 3, iu Hiftoriam Mago-

t qulns

rums quam is Martyrologio fuo inferuit,

ts

animadvertit , zen e[fe improbabile, Ro-

pülmoc

,manam Ecclefiam diem octavo idus

li

Ui

u

» Januarii Baptifmo, nuptiarum pro-

If

i

lin

» digio, & Magorum adorationi, hoc

j

, eft, triplici Chritti triumpho aptáffe,

i, h

, ut Romanosà folemnitate profana a-

d

», Verteret,

Celebris enim dies erat, üt

od

, Orofius annotavit, ob triplicem Au-

neni

» gufti triumphum ; ut celebris quoque

ml

,,'exinde apud Chriftianos fieret ob tri-

, plicem Domini gloriam , nempe Bar-

, D

m ib

, barorum Regum, &gentium adora-

y, ao

» tionem : Divinz in baptismo Filia-

» tionis teftimonium, atque.eex muta-

rna if

as

, tGeaquz prodigio gloriz fux manife-

T14

», ftationem.

qen

29.Nosad eandem Ecclefiz normam

jis?

& confuetudinem tria de hoc Fefto ex

ordine traCtanda fuminius, -nempe ad-

ventum

i

48

Feflym Epipbanie Domini.

ventum Ma

i

i

4

gorum & obfequiun ab ip-

gt

fis Chrifto Regi praftitum ; deinde Ba-

ptismum à Chrifto fufceptum ; demum

9

[ (

aqua in vinum converfe prodigium.

,»wüü

30. Adventum Magorum eorümque

p

p

adorationem S. Matthzus cap. 2. defcri-

bens, refert , Magos ab Oriente Hie-

g

!

j

rofolymam perveniffe , quzrentes, ubi-

Mi

m

nam effet recéns natus Rex Judeorum :

Vidimus enim flellam ejus in Oriente, $ ve-

I)

"TL

nimus adorare eum.

WH

Eo nuntio Rex He-

'TZ!E*

Iodes cum univería civitate exterritus

"

r

concilium cogit Sacerdotam & Scriba-

rum, qui interrogati de loco , in quo

ia

Chriftum nafci oporteat, Bethlehem in-

u

dicárunt juxta Prophete oraculum :

Et t Bethlehem terra Juda , nequaquam mi-

j

mitta es in principibus Juda : ex te enim exiet

Dux, qui regat populum meum Ifrael. Igi-

611

tur Herodes, accitis ad fe Magis, &

tempore , quo ftella iisdem exorta fit,

intellecto, ite, inquit, €d inzerrogate dili-

A

geuter de puero: C cim inveneritis , renun-

ciate tibi , C ego veniens , adorem eum.

!

His auditis, digreffi ab Herode Magi,

!

WEf t

ftellam in Oriente priüs confpectam ite-

A2

rum

1

Dui

Sextà lanuarit.

49

hniein

rum vident, & quidem prxeuntem, u-

1 i

que dum veniens flaret [uprà , ubi evat puer.

YU g

Hác vie duce recreati , & . incredibili

j

gaudio perfufi coeptum iter profequun-

tf

tur, €9 intrantes domum invenerunt puerum

E

cum Maria Matre ejus » C procidentes adora-

bt

veruut enmn : C9 apertis £be[auris obtalerunt

ei nuntra , aurum , tbus € inyrrbam, . Su-

quttst

x u

binde refponfo accepto in [omnu , ue redirent

n r

ad Herodem , per aliam viam reverf (unt. in

untole?

vegionem [nam.

lhte

31. De ftella Magis exorta differere

um

hoc loco nolumus, eoquód in opere

d.

noftro Jde Canonizationuibus parte 1. cap. 2$«

t

argumentum iftud à nobispertractatum

fuerit, atque oftenfum, ftell hujus ex-

z

Lon

ortum divino vaticinio praenuntiatum

T.

fuiffe verbis illis Nzzerorzum cap*24. Orie-

milidl

zutr flella ex Jacob , & con[urget virga ex Ifra--

| pl

el,

Übi etiam variis Auctorum de ftel-

la illius natura & efformatione relatis

"UL

T

epinionibus, quas videre eft apud Cal-

metin Diflertatione Je Magis, ftatuimus,

ii

fententiam vero fimilioremillorum effe,

IIJM h

ln

qui cenfent, meteorum id fuiffe ad in-

€ ab Angeloin me-

W

[PediüïFk

itaþ ftelle lucidiffim

C

dia

f

Feflum Epiphbanie Domini.

j/

$o

dia regione aéris formatum, eodémque: .-

p

[

l

ccelefti motore ab Oriente occidentem

yt

i

verfüs diredum, ut viam Magis com-

u

n

monítraret ad eundem modum, quo

u

columna ignis filios1fraél olim in defer-

n M*]

1

to duxerat; vel certé ftellam fuiffe à Deo

i

um

recéns creatam, non quidem in coelos

Í

fed in aére terrz vicino , qua pro arbi--

[,u]

[

^

trio Dei movebatur, qua.eft expreífa

Vi

S, Thoma fententia parze 3. queff«. 36. a.

r ia

7. Sed nec illud hic loci difputare in

i

l

j

animo eft, undenam. Magi, & quo

"

temporeBethlehemium pervenerint ; de

m'mmi

his enim infrà agendi opportunior no-

[

j

bis videtur occafio fütura, ltaque in

[

J

e nu-

rxfentia. folummodó agemus

D

[

mero, Nominibus , & qualitate Mago-

d

N,

rum, de'loco, in quo JESUS infans

Wbl

|

repertusab iisdem fuit , denique de ge-

& DOA

nere cultüs & obfequii eidem impenfi,.

pl H]

A

32. Numerum quod attinet, tresajo,

W

n

Magos füiffe, quod, tametfi à S. Mat-

thieo non exprimatur, fepe tamen &

difertis verbis à S. Leone traditur, qui.

Tri-

Serm, 30. in Epipban. cap. 1. Ícribit.

bu; igitur. Magis inregione Orientis fiella nova

[

h

cla-

li

n

