apud Orientales recepto confecrá(Ie ,

;m', 1&1* ,W

ftatuà Chrifti Servatoris, in memoriam

j

,

Baptifmi ejusdem, tribus vicibus im-

IPICT,

mersá; qug quidem aquavitro inclufa

»,'1 ) fþ *W

per annos complures integerrima per-

il

manfit, diutius fortaffe permanfura,

wl w

nifi vitrum difruptum fuiffet; vide P.

D

p

iM

Gravefon 4e Afyfferi E9 4mus Chrifü

us

Differtat, 8. pag. 185. & Eminentiff. Car-

i

H)(' J

dinalem Gotti Ze Ferizate Religioni Chri-

fliana Tu, q. part, Yocap. Y1, $, $- uum.,

(j

i

L

1

41.

" "

74. Porró cüm in Feíto Epiphaniz,

j

üt fuprà docuimus, etiam memoria re-

(b

colatur aque in vinum commutatz 2

db

operz pretium füerit ; audire S, Epi-

xdrdligi

phanium , qui Harefi $1, num. 29, €3

ta-

zi

3o, fimile prodigium fuáctiamtum :je

d i

te

Dui

Ü

15Y

esexta Ianudrit,

qa

te innovari teftatur his verbis : Ne eft

M

dubium , uudecimá die Tybi fecundizmn /E£y-

: Q *;'Q

ptios Saloatoris natioitatem acdidiffe. — Su

ibl

idein veró tempus , trigefimo anno. vertente ,

t J

l.

actulum s

primum in Cana Galllae edidit mir

il lt

cim ex aqua vinum fathum ef. ln cujws

')fümm(i

rei fidem bodiéque pluribus in locts idem ,

Va r

quod olim fa&hum efl , prodigium

inflaura-

iO

tur; ddque ip[um fentes fluviique teflantur

ID

palfin in. vina. converft ; Cajusmodi ad. Cy-

Timm

FUR

bram Carie oppidum fonsefl, qui eadem

borá, quà Miniffrri aquam bauferunt , 4€

Is

Salvator dixit : Date Architriclino , in vinum

: p

vertitur, ldem im Gerafem Arabie fonte

D

contingit. Nos im Cibyra illo fonte , fra-

T4

ires. noffri ex. Gera[emo , pot.

avimus, qui in

n i

]

dem de Nilo

Martyrio efl, — Plerique verà i

'f M*,/L Wi

4Egypti fluvio confirmant, que caufa . ef ,

jj

cur. Tybi undecimo omues in ZEgypto aquan

bauriant ac ve[ervent , ?dque al im "0CU5

hg

fieri a[filet. . Cafaubonus quantumvis à

frandd

Catholica fide alienus, & in miraculis

g

admittendis perdifficilis Exercizatione 13*

in Amuales Baronianos num. 22. non audet

ii

i

tamen hujus miraculi fidem evertere.

j

Et Baillet 44 diem 6. lannarii $, 4. füb-

H

6

jungit,

[

$32

Feflum . Epipbauie DWhini,

i

N

jungit, tametfi non defint quedam ^

hïl

Wl

aque minerales , qug colore & fapo- ii

re vinum referunt, atque adeó vim

qui

yi

V

(

[

inebriandi habent; nihilominüs teme-

rarium fore, exemplo talium aqua-

j

rum abuti ad impugnandam miraculi

ü

fidem, quod S, Epiphanius non fo-

ä

M

Wi

lüm graphicé ac ferió defcribit, fed

iil

etiam experimento fuo comprobatum

n

aíleverat; maximé cüm ex S, Do&o-

J

ris defcriptione videatur colligi poffe,

un

illam ipfam aquam, die Fefto in vinum

t

converfam , poft feftum ad veterem

fuam naturam revocari. Ita quidem

i [

Baillet argumentatur; & Baronius a4

Qu (s

annum Chrifli 31. num, 33. de eadem re

li

differens , hanc animadverfionem ad-

[

p

At

dit: Cazerzm de didss fontibus , diverfis lo-

[

?

hi

:dm

£5 pofitis ,£à vigum fcaturientibus , nullum

E

ï

J

M

antiqucrum , qui ante Chriflum vixerit, au-

gborum mentionem feci[e , menaimi tme legiffe s

1

sut plané intelligas , ea omnia virtute bujus-

lii

cemodi Cbrifli miraculi fa&la effe,

ii

7$. In Ecclefia Orientali Feftum

m

Ephiphanie unà cum natali die Ser-

* |

vatoris celebrabatur, üt oftendit Til-

lemon-

1

N

Sextá ]anilarii *

133

(s

If

«

lemontius Not4 4. €9 9. in Vitam ].

Q

LU

Chrifii ; & legitur in Menologio Grz-

iO d

corum Bafilii Imperatoris Secule IX,

ln

Mf

confcripto, & Utrbini An. 1727. typis

) GD ;

vulgató ad diem 2$. Decembris. Porró

T

fub principium fzxculi tertii decimi

lts r

Dicenyfius quida m, aliàs etiam dictus Ja-

) lrl

cobus Dar-Salibi edito libro invectus eft

0 p

in confuetudinem Armenorum, qui

nabi

eádem fextá die Januarii Feftum Nati-

t us

l

P('

vitatis, & Adorationis Magorum age-

t

bant ; üt videre licetin ejusdem opere

mv

per eruditum Dominum Affemannum

"s

publice luci dato i» Biblietbeca ipfius

&l

Orientali

Clemientino - Vaticana Tom, 2.

cáp. 32.

p u

ii

|

76. Sed ut ab Ecclefia Orientali ad

n i

Occidentalem redeamus, in quibusdam

Ecclefiis particularibus infigne hoc Fe-

piii, i

jnis

ftum Epiphanie premiffo pervigilio &

WFH !

jejunio honorabatur ; nunc veró Vigi-

liam absque jejunio habet ; vide Marte-

T d

l !,»'Tfl

1

né loco cit. cap. 4. num, 3. Adheec in none

nullis Ecclefiis noftrá quoque ztate mos

m

V

viget aquam benedicendi in vigilia

ul

;

actum à nobis fuit

,

ä

Epipham'æ, qua dere

i fü'üï

I-

l

7

li.

134.

Feflum Epiphanie Domini,

í

lib, 4« de Canonizat. patt. 2. cap. 9. mum,

j

l

22. &3 $9. Author libri, qui infcribitur:

lm h ij

jl

Gemma anime lib. 3. cap, 6, tetatur, of-

ficium hodierne folemnitatis olim in

$

mq,wüü

"

noce celebrari folitum , fed ejusmodi

[

P

vigilias nocturnas propter foedos abufus

li

l LFwa [

pofteà abrogari debuifle; quanquam de

]i

U

Ecclefia Mediolanenfi Galefinius ig zotis

n

ad Martyrologium ab ipfo editum pag.

i I'WNFIM

3. fcribit Rizu Ambrofiauo ,. 22 die uatali

uii

A/]"

Domini, de node maximo populi comventa

"

ofrcium Matutinum boc die celebratur , ac-

u

cenfis inore Graco qultis luminibus.

Pre-

"E

i N

terea Matutinum hujus diei caretImvi-

?4torio, & ftatimab Antiphona & Pfalmo

r

inchoatur, five ut intelligamus, ingens

difcrimen effeinterinvitationem, quá

g

fideles ad laudandum Deum excitantur,

d

& quà olim Herodes, ut locum nata-

asl

]

lem Meffie difceret , Scribas & Io-

uian

Gores legis ad fe acciverat ; uti advertit

tiüny

[

!

!

Albinus Flaccus in /ibro de divinis officiis ,

I!

zitulo de 'Theopbania ; five ut oftendatur

prompta celeritas gentium, que vifá

Ítelláà confeftim ad Chriftum adoran-

dum

dum fe ,ccntu;ere , quemadmo

Dua-

lj

Sextá Januarii,

135

3

Durando placet ; five demum, ne Pfal-

lii

mus ille veuite adorezus , utpote qui in

U

tertio hujus diei Noc&urno canitur ,

bisin eodem oficio recitetur, uti Mar-

]

EC

tené loc. ciz. indicat, quas omnes con-

dl

gruentiasGavantus Tom. 1I. fe&). VI, Cap,

V1I. de Epipban. num, 3. his verbis com-

ld

(tistot

plexus eft: Marutinum incipitur ab 4n-

ziphona €3 Pfalmo : quia vifà flellá flatim ve-

o

d

nerunt. Magi 5 omittitur etiam invitatorium

w i

ad deteflandam fraudulentam Herodis invita«

dthrw.;n

tionem ad Chriflum adorandum ; tum etiam,

hu h

quia P(almus : venite, dicendus efl in. tertio

No&urno,

Ad extremum meminiffe

à ao

nl

hicjuvat, quód more nunc recepto ,

inFefto Epiphanie poft cantatumEvan-

1

(mt, d

gelium in Miffa, qu in Ecclefia Cathe-

TOl

drali celebratur, Archidiaconus, aut

Wf

alius quispiam pro loci confuetudine

T25

ex pulpito annunciet fefta illius anni

mobilia prout iz Ponzificali Romano

gt

ii

parte 3, conftitutum eít,

J

ia

atrit

jmodum ]

.a,

j (f,

n

y

136 Feflum Ss, Nominis JESU.

1

FESTUM

*ntfn

n

l

Ss, NOMINIS JESU,

ii

,

Ominicà fecundà poft Epipha-

iM

d

77. D

niam folemne Feftum agitur

H

fan&iffimi Nominis JESU,

]n [

at

78. Refert Plutarchus iz problemate1o2,

Ü

apud Romanos in more pofitum fuiffe,

4 D]

D

jl

[

ut maículis nono die, fceminis autent

V

octavo poít, quàm nate effent , die no-

men imponeretur. Alexander abAlexan-

Ài

pal m !

dro lib.2.cap. 25. author eft, Athenienfes,

& universeGrecos omnes decinto die ab

(j

ortu parvulorum id facere confüeviffe,

p :

m

Denique Ariftoteles JiP, 7, 4e bifforia ani-

malium cap, Y2. Ícribit, infantibus tecéns

M

natis ante feptimum diem non attribui

d

certum nomen, propterea quód ante

^i

illum diem, experientià tefte, multi in-

d

jl

t

f

fantum extinguantur ; de iis veró, qui

feptimum diem vivendo attingunt,

w

lufculum fpei affulgere; ipfos diutiüs

r

ore fuperftites,

NT

79. Hebrzi nullà quidem fcriptá lege,

i

fed tamen antiquá conuetudine | in-

Mb

du eli,

t

137

Fefiuii $i. Nominis ] E S U.

j

dudi, parvulis fuis octavo poft nativi-

E

tatem die nomen imponebant,quo ipfo

die, üt fuprà vidimus, mafculi circum-

n

cidebantur ; id quod ex S. Luca con-

du

conficitur, quidenomine Jannis Bap-

Fff'umm

tifte Ícribens eap. 1. fic ait? E& faGum

efl iu die oflava , venerunt. circumcidere pue-

Mi

r , €$ vocabant eum nomine Patris [ui Za-

Mlmi

chariam. Et vefpoudens Mater ejus dixit :

TT

nequaquam, fed vocabitur Joaunes. In. quae

verba Venerabilis Beda fic commenta-

fn, u

It

m

tur : Ab Abrabamo exortum cfl, ut die Cir-

Eu

cumcifionis nomen imponeretur infanti , quia

d

€3 ipfe cim. "Teflamentum , id. eft, fedus à

tanri

Deo circumcifronem . acciperet, eodem . prorfus

die cutm [ua conjuge nomiuis augmentuth pro-

D ;

meruit,

Ht

TEU

ii

iil

j

$o. Jam cüm Servator nofter, üt fu»

"E

0

1 t

periüs oftenfum eft, legemCircumcifio-

nisfubire voluerit, eámque octavo à

jnir

Tj

Nativitate fua die reipfa fuíceperit, eo-

dem tempore vocazum efl nomen ejas. JE-

at

jj d

SUS,quod Salvatorem fignificat, uti

l

S. Thomas parte 3. queft, 37. artic. 2. do-

idsd |

cet : Qaia igitur. Chriflo boc munus. gratia

J

cellatuim erat, st per ip[um omnes [alvareu-

J li

At s

W) |

l

|

j W'

138 Fofum $s. Nominis JES U,

" i

?* $ ideo convenieeter vocatum efl. Nomen

|

NI

ejus JESUS, id efl , Salvator , "ingelo boc

g

Nomen pranuntiante non folàm. Matri, fed

5

etiam lofepb, qui erat futurus ejus nutritius,

f

81. Etiam in Lege Veteri nonnulli

p

Ü

nriïf

eodem nomine infigniti leguntur, ob

i

falutem temporalem per ipfos populo

"t

4

W

Deiallatam ; itaFiliusNave appellatus eft

',L lE'

JESUS, eoquód Moyfi, qui Ifraélitas

W U

I

jugo /Egyptio liberárat , fübrogatus ,

Pa

eosdemin terram Promiflionis introdu-

Xit; fimili vocabulo ornatos in Sacris

Litteris invenimus filium Jofedech Sa.

cerdotis , & Sirach, quiJESU veri Sal-

vatoris figura fuerunt,

Hinc eft, cur

Angelicus /eco cit, ad fecendum fÍcribit

Diceudum, quid bis, qui fuerznt ante Chri-

h

Jiumi, potuit. convenire boc Nonien : JESUS

[

fecundzimn aliquaus — aliatm. vationem , puta ,

um

quia aliquam corporalem , €3 temporalem. fa-

i5 H

dutem attulerunt,

Sed [ecundim rationan

li

Jpiritualis €9. suiverfalis falutis boc/ Nomen

à

Jfe

proprium efl Cbriflo, €3 fecundzan boc dicitur

LR

Nomeanovum, |EtS. Bern,. Sermone 15.

ia U

in Cautica ait : babuit €$ Judea quosdam,

x

TM

quorum vacuis gloriatur vocabulis.

Illa

enim

^ ä -dgdi!

u

139

Fg,um $s. Nominis J ESU,

A u

necmedentar.,

44

enim nec lucent, nec pajcunt,

.$2, Uno hoc & facrofancto

JESU

" (lu[;mï-ä

Nomine c&tera omnia continentur ,

T

uibus Meffias olim à Prophetis pre-

li r

Dicit Ifaias cap. . Voca-

nuntiabatur,

UE

bitur Nomen ejus Emanuel 5 €$ cap. 8.. Vo-

l

]

(j f0

cabitur nomen ejts Admirabilis, Confiliarius,

Hp-md

fil

Deus, Fortis, Pater. futuri [aculi , Princeps

|

D

p4ds.

DicitZacharias cap, 9. Ecce Vir ,

f

b[f"r

Oriens utuen ejus.

Univerfa hzc nomi-

j

0L

vaticinio Prophetarum

na, quibus ex

WO

Filius Dei appe

llandus erat, cüm aliquà

falutem, hominibus

j

ratione refpiciant

BU

per Chriftum

impertiendam , compre-

p

!

I

henduntar Nomine JESU, in — quo

7

Á

totius falutis noftra vis, origó, & eaufa

J (,-

l

continetur.

Quamobrem Apoftolus

"

.*WJ"

ád Philippenfes cap. 2. fcri

püt: Prepter

u

ï

€3 Jedit illi

quod €9 Denus

exaltavit ilum,

i r

Nomen, quodeft fuper omne

Nonten , ut in

Et

y t

Nomine JESU omme geuu fiedatmr.

"

S. Mattheus Angeli Jofepho apparentis

juit

hac verba cap. 1, defcribit: Al tiere

nl

accipere Mariam Conjugem tuam s quod emim

i

in edjnatum eft, de Spiritu S. efl : Pariet autert

1,'il, ]*9

at

Filium , €9 vocabis Nomen fjus JESU

D

qin

140

p

j

[

Feflun $1. Nominis J ES U.

?.

"

ipfe enim [alvum faciet populum [uum 4 pec- P

äggell'

Catis eorun,

Videatur de hoc argu-

J

mento Suarez iz 3. partem $. Tbonie Toyi,

gy

a

yv

2. Difput. Y$. fe9. 2. G. Tertiam rationem.

j

Divus Bernardus;n Sermone 2. de Circun-

j

&ifione Domini, ubi de füprà didis nomi-

"

n

I ']0 [

nibus diíferit, huncin modum conclu-

dit: Magna quidem nomina, fed ubi efd

Ü

N

i

Nomen, quod efl [aper oume nomen , Nomen

JESU , in quo. omne genu. fleGatur ? forte

gl*

iu . bis ommibus unum illad. invenies , Jed ex-

/[W.faw

i

"

ul

j

pre[fnin quodammndo , 3 efffum.

83. 5, Lucas cap. 1. Evangelii fui im-

y n

Hi

pofitionem Nominis

gl

JESU defcriptu-

rus, ait, Angelum fandtiffime Virgini

W

li

apparuiffe, nuntiatóque myfterio incar-

ia

nationis Verbi, dixiffe : Ne ziue4s Ma-

j

via ; invenifli enim gratiam apud Deum. — Ecce

seitd

concipies in utero, €$. paries Filium , d. vo-

:agakbqlm

cabis Nomen ejus JESUM. Et capite 2.

n

fcribit : Focatumef) Nomen ejus JESUS,

1

ü

Ü

JOïi:

qnod voratum efl ab Angelo , priusquam in

þma:rm!cbfa

utero conciperetur,

Quo inloco P, Cor-

at

nelius à Lapide o

bfervat ,

Conceptio-

b

nem Chrifti non priüs fadam elfe,

dl

quàm Virgo refponderet: Ecce ancilla

Douint,

ag

M

Foftum $5, Nowünis J ES U.

I4I

W"Wi;!:.

Domini, fiat mibi. fecundian. Verbum tuum $

x

]

cüm veró Angeli Incarnationem annun-

ii

tiantis verba, quibusis inter alia dice-

Ti ts

bat : Vocabis Nomen ejus JES U.M preceffe-

d

h

rint refponfionem — Virginis ; veriflimé

|

$ t

S. Lucas dicere potuit, hoc Nomenab

n Quj

Angelo vocat

um effe, priusquam in utero

W, Pd i

conciperetur,

Et S, Bernardus verba

Vff V

illa Evangelifte exponens : 4402 voca-

: jleährï [

zun efl ab Angelo recte fubjungit; Foca-

TM A

Jum efl pland, non. impofitum . neinpe boc

,

n

ei Noumen efl ab aterno.

Anatura. propria

dU

babet, ut [it Saloator : inmatum efü ew (No-

J

s1en boc, non. inditum ab bumaua, vvcl auge-

]ty

l!

lica natura,

ii

94. Ex dictis hactenus facilé quivis

m

perfpiciat, non poffe feftum Circum-

cifionis Chrifti celebrari, quin unà eà-

ID

W,ö" Ü

demque celebritate Feftum recolatur

lu d

|

Nominis JESU; fed enim , utl cele-

"m

brando diem Jovis fanctum, non pof-

-n'wgyfw,ä

fumus non celebrare Fettum Corporis

tht

Chrifti ; & tamen, üt alibi dicetur, ejus-

dem Divinz Euchariftie honori alia &

t

n d

f

ecialis diesab Ecclefia conftituta fuit;

"n »mäu

/

j

üq-

!

:,10 etiam licet cum Fefto Circumci

s

u

i

W f

142

Feflem $s. Nominis JESU,

p

nis anniverfaria quoque Nominis JESU

nï

yd

f

memoria agatur ; fecit tamen fidelium

i

j g].üf

pietas, ut ejusdem Auguftiffimi Nomi-

nis adorationi peculiaris dies attribue-

1 h«

retur, qua& quidem adeó folemnis &

facrofancta eft, ut cüm Feftum hoc in

Angliam ante natam ibidem hzrefim

|

introduceretur; netum. quidem cüm

regnum illud ab avita fide defecit, abro-

L**ï

m o

gatum fuerit, aut faítis ejus nationis

PJ

expuncdtum, uti Baillct teftatur iz Hiffo-

tia Fefli Civcumcifionis,

T

W

"

$5 De origine infignis Fefti hujus

alibià nobis actum eft,, nempe zn liP,

& Uv

4 de Canonizat. parte 2. cap, 30. ánum, 3.

nique ad num,6. ex quo breviter hic

j

reteremus, S. Bernardinum Senenfem,

cüm is, Italià peragratà , Chriftianos ad

Lr]

^

"

poenitentiam cohortaretur, confuetu-

IT

dinem induxiffe proponendi füb finem

g u

concionis Nomen JESU coloribus ex-

WW

preífum, radiísque in orbem circumfu-

n

j

1j

fis, cujus afpectu auditorum animi ferio

"mt" ,mU

de peccatis dolore colliquefcerent, His

t

4

i

u

loco citata commemoratis , addimus,

lg )

LU

d

eundem Sanctum, üt erat zelo Apofto-

N

T

lico

!

Feftum Ss. Nominis J ES U.

143

N(]m )!

z

lico inflammatus, càüm Anno 1423.

d

j

W

in foro Bononienfiacerrimé infedaretur

Wil

vitiofam confuüetudinem aleis foliisque

ii

i&is ludendi, perfuafiffe auditoribus

01

fuis, ut chartis luforiis in finum fandi

Mn s

Viri congeftis, palàm oftenderent, fe

ylh

vitio huic nuntium remittere,

Quze

qim

dum fiunt, adeft Bernardino paupercu-

!

b

lus opifex, queritürque, fe, cujus tota

s u

peritia in. depingendis ejusmodi foliis

UI

tht

eatenus verfata fit, iisdem ex manibus

hominum excuffis, & ludendi licen-

nb

tià penitus abolità, unà cum familia

, I

nar

M

fuaad incitas reda&tum: cui Bernatdi-

h u

nusconfilium perinde fanctum , atque

y benat

ad levandam hominis egeítatem perop-

ss

portunum fuggeflit , à Carolo Sigonio

Chrigts

lib. 4. de Epifcopis Bonouienfibus , in. Vita

Beati Nicolai Albergati his. verbis delcri-

Y Qu

vt

ptum : fi uefcis alia depingere, banc imas

ginem pinge, nec te omnino pigebit; ac cir-

ts

u

culo faclo [olem in eo formavit, atque in stt»

dio Nomen. JES U mvis quibusdam littes

vuipità

[« n

rartii formis efiuxit ?. quale numc. etiam [nb

allinis,

portica. Boui. JESU . cum ipfius. beati effizie

fluene

l Apogü' |

N |

cer?;mu;. Quod cim. ille feciffet , cou,

tibus

144 Fefum $: Nominis 2ESU.

y!

tibustad. emendam. Imagiuem ex. Bernardini

M

M

d

]

i

n

antboritate. plurimis, magnas ex ea re. pect-

Wias conaravis.

P

av

jpoh

0UA

86. Non defüére, qui cultui Nominis

JESUhunc in modum propofito, &Ber-

nardini concionibus propagato interce-

[ umus

derent; & Martinus V. Rom. Ponti-

, p

fex, ut pro officii fui ratione caufam

jj

ilam accurato & matüuro examini fub-

UP

jiceret, juffit. Bernardinum ab expo-

L

nenda ejusmodi imagine deinceps ab-

ftinere ; qui Pontificis imperio fine

J

K

mora obtemperavit, üt S, Antoninus

E

D

teítatur ia 3. parze bifloriarum tit. 44. cap.

nïi

W

$. $3.

Quanquam ab eodem Ponti-

fice Vir fanctus poftmodüm impetra-

(

vit, ut de quaítione illa, an nempe

cultus Nominis JESU, ad eum mo-

f

dum, quo Bernardinus

inceperat ,

a

i

propofitus , quidquam fuperftitionis

n

haberet , in Bafilica Vaticana publica

( g

difceptatio haberetur ;in ea S. Joannes

Capittranus ejusdem religiofz familize

P

a n

alumnus partes Bernardini tantà effica-

cià & doctrine theologice abundantiáà

At Q

V ag

tutatus eft, ut non. folum Bernardinus

inno-

d

lii

Il

Feflusi $: Nominis J E $ U,

h

145

ATT

* innocens declaratus füuerit, verüm etiam

ratio colendi Nominis JESU, à fan&o

introducta

al

Apoftolice — Sedis judi-

cio fit comprobata, id quod prater

tf s

1

Authores /oco ciz, relatos, teftantur Da-

|

I

'

du

U

mianus Cornelius Tous 4. lib, 4. cap, 10,

Rr coit

€9 12, Et P. Ayala im Pi&ere Chrifliaua

n

ib. 3. in. AIppendice cap, 2.

I euni

87. Culu Ss, Nominis JESU,

m ig

ii

ualem S, Bernardinus inftituerat ,

'

77 femel approbato, P, Bernardinus de

jsl

7** Buftis,ejusdem Seraphici Ordinis cele-

/225 berrimus Concionator totáanimi con-

/""^V tentione allaboravit, ut in honorem

08 fm ( au

guftiffimi hujus Nominis peculiare

f

75 officium in Ecclefía recitaretur

; quod

,,m

--

z

quidemipfe diligenter à fe compofi-

18 tumSixto IV. & innocentio VIII. eius-

p n

dem Succeffori obtulit; facultatem . ta-

y ts

men ejus rei non nifi à Clemente VII,

fs p

obtinuit,

i benigné conceffit, ut ab

TA

univería

$.

Francifci Familia Feítum

ii

Nominis JESU cum officio peculiari

jb

celebraretur, uti à nobis loco füpra ci-

m

tato fusé demonfítratum eít, Alii ta-

men contendunt, Feítum hoc ad pre-

m&rwä?;

[0 1

|

|

l

146 Feflum $s. Nominis J ES U,

L

ces Patrum Francifcanorum potitis pro-

guit

pagatum, quàm inftitatum fuiffe, uti

jl

jl

apud DBollandum videre licet Tomo

1. Januarii pag.993.& Bailletoco cit. Ut-

[í

cunque hoc fit, illud certum eft, poft

l

K

Clementem VII. facultatem celebrandi

officium authoritate Sedis Apoftolice

ad varias Chriftiani Orbis Diocecefes

extenfam fuiffe; fubinde rogatus ab

D]

"

Auguftiffuno Imperatore Carolo VI,

Innocentius XlIl. ut ejusdem officii

li

ufum univerfe Ecclefie. communem

indiceret, causá in facra Congregatione

ii

Rituum probé examinatà, quam etiam

"er

nos, eo temporePromotoris fidei officio

[

fungentes, voce & calamo tradavimus,

;

p2

demum die 29, Novembris Anni 1721,

g

decretum fuit, ut Dominicà 1I, poft

Epiphaniam officium Ss, Nominis

ESU ab univerfali Ecclefia recitaretur.,

l

88. Ad ejusdem facrofancti Nomi-

nis cultum S, Bernardus in fermone

i

fupra memorato, qui eft 15. in Can-

A g nj

tica, nos exftimulat.

Ejus fermonis

z

argumentum eft: Qualiter nomen JESUS

atl

eft medicina [alubris fidelibus Chriflianis: in

:ïï«';'llïl f

entüis

(

NUA

Feflum $:, Nominis J ES U,

147

hþüügg.

onibus adverfs, Hocutluculenter de-

rE

J h

monftret, non minüs pié, quàm folidé

hac inter alia profert ,, fi fcribas, non

CUTAM

35

fapit mihi, nifilegero ibi JESUM : fi

n d sl

,

L]

difputes, aut conferas, non fapit

RT

35

mihi. nifi fonueritibi JESUS. JESUS

Ts Dd

i ll

35

mel inore, in aure melos, in corde

35

jubilus: fed eft & medicina &c,

lb npi

35

r ao

Nihil ita ire impetum cohibet, fu-

35

perbie tumorem fedat, fanat livoris

Jusdem d

?»

vulnus , reftringit luxurie fluxum ,

u

35

extinguit libidinis flammam , fitim

Qugug

9?

temperat avaritiz , ac totius indeco-

j Qu

35

Drbadbt

ris fugat pruriginem,

Siquidem,

?»

cum nomino JESUM, hominem

um

?5

mihi propono mitem, & humilem

rA

95

corde, benignum, fobrium , caftum,

ia L

925

mifericordem, & omni denique ho-

& N

35

neftate ac fanclitate. confpicüum,

o

35

euridémque ipfum Deum omnipo-

d

»?

tentem, qui fuo' me & exemplo fa-

33

Tisd

net, & roboret adjutorio.

Hac

T

35

omnia fimul mihi fonant, cüm in-

»

i

J

i

fonuerit JESUS. Sumo itaque mihi

p

;

»

exempla de homine; & auxilium-à

(rio":

?

potente, illa tanquam pigmentariag

p

P

[3] fpc-

148. Fefjum $s. Nominis JESU,

yr

» Cies, hoc tanquam unde acuam eas;

2B

, & facio confectionem, cui fimilem

rLu:Encl

, nemo medicorum facere poflit,

(

(h

$9. Adverte primüm illa Bernardi

verba: f fcribas, nuon fapit mibi , nift legero

j

ibiJESUM. Similienim modo S. Au-

J

uftinus lib. 3. Confe[[. c. 4. de fe ipfo

f

cripfitac teftatus eft, quod ante con-

verfionem fuam volvendo Ciceronis ,

T

mum quidem fenferit à terrenis ad

qui de Philofophia agunt , libros, ani-

EOM

coeleftia attolli, fed tamen, üt idem

San&dus mox fubjungit, becfolo iu me

tanta flagrantia refrigefcebat , quod Nomen

AU

JESU non erat ibi , . .. Et quiquid finé boc

Nomine fuifct , quauvois litteratum, €9. ex-

politum, €3 veridicum, non me totumrapie-

'

:

ba.

il

l

9o. Deinde alia illa Bernardi verbà

"m

W'de)

velim obfervari, cüm ait: Sumo itaque

t um

mibi exempla de bomine, €9. auxilium & po-

zu

gente.

His enim verbis comprobatur

L agj

formulailla precationis in Ecclefia Chri-

T

fti ufitata, quà ad declarandam JESU

"l

Chrifi Divinitatem paffim dicimus :

tini

veró ,

At

JEsU Chriffe -mifererc ubiss alia

quam

j

i,

Dourinica Palmarum:

149

Mtty

quam quidam introducere contende-

i L'm

t p

bant, nempe: JESU Chriffe ora pro nobis

l o

rejicitur,

Cüm enim preces noftri

dirigantur ad Chriftum in Perfona Ver-

À fl

bi fubfiftentem, neceffe eft, illas non

1. )

alio modo proponi, quàm qui Divinam

Vib

Chrifti Perfonam deceat ; jam veró ora-

X t

re pro altero, cum fitactio inferioris

b r

h n

erga fuperiorem , Divinz Chrifti per-

Íonz haud quaquam convenit,

i tine;

I u

DOMINICA

LU

i ais

PALMARUM.

tquiqui)þ:.f*f

At

Gemus hoc loco ac deinceps

T

91, A

de Dominica Palmarum,

de feria V, VI. & Sabbatho hebdomadz

d d

fande, Dominicis, quam Septuagefi-

UL

mam, Sexage(imam dicimus, nec non

m

jejunio quadraginta dierum , prater-

j qunpe

miílis; tum quód de his alibi à nobis

ln

hi

actum fit, nempe iz. Nozificatioue 14. €9

N

I5. Tomi l, tum quód earum rerum

u

n d

pertradtio ftridié loquendo ad rem

prafentem non faciat.

G 3

92.1*'-&5

Dominica Palmdru/m.

I

150

g

92. Itaqueutà Dominica Palmarum

u

1 'FC(B

exordiamur , inqua JESU Chrifti ur-

l

bem Hierofolymitanam ingreffi trium-

pl

g

ll

phum celebramus, ante omnia rei totius

j

Íeriem necelfe eft referre, quam S. Mat-

"

thaus capize 21, S. Marcus . cap. 11, 5.

Lucas cap. 19. & S. Joannes capite 12,

rJ KU ï'ï(

f

inhunc modum deícribunt.

us

n

93. Cüm appropinquáffet JESUS

cum difcipulis Hierofolymz ac Beth-

l])

m

1

phage ad radicem montis oliveti perve-

niífet, duos ex diícipulis fuis premifit,

Mi

vt 01

abidt

dicens : Ize iv Caflellum. quod. contra. 'vos

efl, €9 flatim invenietis alinam. alligatam ,

lw:mïfïï

Hu

faclt

lh

€9 pullum. cum ea : [olvite, €9 adducite

Wi

m

qnibi : €9. fi quis vobis aliquid dixerit, dicite;

hs

quia. Dominus hi. opus babet : 9. confe-

àü, Rn

flim dizuittet vos,

Abeunt Difcipuli, &

b

afellum inveniunt ligatum ante januam

u a

Edl

p

sf

in bivio : folvunt illum, & interpellati

à Dominis, quid agerent , refpondent,

at Df

U

ial

Dominum (ipfis haud. dubié multó

majorem ) jumento indigere.

Nec

hd

mora: dimittuntur difcipuli, & afinam

tlarg

cumpullo ad JESUM adducunt, vefti-

Vi

büsquefuis füprapulli dorfum inftratis

Domi-

Vr

mO

Dominica f;:lmarum

IjI

m

Dominum imponunt,

Hzc quidem

MU

omnia eó fpecdtabant , & adimpleretur ,

Ti

quod ditlain efí per. Propbetam . Dicite filia

DIRUN

Sion ; Ecce. Rex tuus. venit tibi man[uetut ,

qui s

fedeus fuper afinam, €9. pullum filium fnbju-

15 0. 1

galis, — Quanquam , üt S, Joannesani-

Dnes i

madvertit, vaticinii hujus impletami

QU

veritatem Difcipuli per id tempusnor-

ndit

dum intellexerunt, fed 44ando glorifica-

m ck

1us efl JESUS , tunc recordati [unt, quia bac

b lt

erant. [cripta de eo, €3 bac. fecerant. ei non

ls

folius officii causà, fed ut Prophete

oraculo fua fides conftaret.

Intereà.

a i

n dj

hominunm , qui ad celebrandum diem

in, Eu

feftum Hierofolymam frequentes con-

lld J!Wv ('".

fluxerant, conferta multitudo , üt au-

dit, JESUM venire, cum ramispal-

i

L

marum obviàni procedit ; alii detradtis

corpore veftimentis viam fternunt ,

" *fm

alii revulfas ex arboribus frondes humi

&i

; TU

argunt,

Difcipuli, JESU de monte

Ó

d

liveti jamjam defcendente, novo l-

titie fenfu perfufi , caperunt omnes lau-

g

j :

dare Deum voce magná fuper emmibus, quas

)Ul ] &w

ont

viderant, virtutibus ; nihilo fegniüs ceteri

& qui precedebant, & qui poné feque-

r

bàge

jur

n

152

Dominica Paltarum:

l

r d "f[

7

bantur, elatis vocibus accinebant: Le2

r

Janna filia David : Benediclus qui venit. Rex

i

!

in nomine Domini: Benedi&um quod venit

ny

I

reguum Patris uofri David: Pax in celo, E

glorio in excelfj; ' Porro turba, quz pauló

Y

antéaderat, quando JESUS Lazarum

vocavit de monumento, & à mortuis

fufcitavit, publicum ipfi teftimonium

j

perhibebat, cujus tam ftupendi prodi.

i

gii fama tantam multitudiem ad exci-

,

iendum Servatorem urbe exciverat.

ii

urbe commixti quidam Pharifzorum,

M

Marifler, inquiunt increpa di[cipulos tuos ;

quibus ipfe re

MM AA

pofüit: fibi tacuerint , lapi-

g.

des clamabunt, — lnter hicpropior civi-

m*endm uU

tati fadtus Redemptor, fimul ac eam

K

il

!

vidit , illacrymatus eft, dicens ; quia f

«ognovi[Jes €2 14, €9. quidem inbac die tua ,

quaad pacem — tibi : nunc. autem abfcon-

dita funt ab oculis tuis.

T

Subinde gravif-

fimas calamitates, excidiümque urbi

l m;&v

1]

impendens graphicé vaticinatus,venienz,

ait, diesin ze: €9. circumdabunt te. inimici

i Í

& hi

34i valo, Cj circumdabunt te, E. coangu-

flabuut te unidique: €9 ad terram proflernent

(sf

de, À fülis fuos, qui in te funt , C mon

rel, fng

uj l'upg

Il,

Dominica Palmnïiinf

13

relinquent in te. lapidem fuper lapiden : eo«

bt

TT

1

uod non cognoveris tempus vifitationis tue,

i f

n

fta dicens, ac leniter inequitans amabi-

dOR

lilfimus JESUS urbem fubit univerfà

N

3Q i

Civitate commotà, & dicente: Quis

J5 um

&fl bic? populis veró, qui JESUM co-

m

mitabantur, palam & intrepidé refpon-

Lt

dentibus : Hic efl JESUS Propbeta à Na.

zaretb | Galilea,

Tum veró Pharifzi

lp m

Idem ia

mutuoó fe refpectantes : Vilebisinquiunt,

Wbe u

quia nibil proficimus? ecce muudus totus pofd

n Phorin

eum abit. Sed nihileos moratus JESUS

ij

ad Templum recdtà contendit, ac mox

vendentes in illo & ementes ejecit,

TM

menfas nummulariorum & cathedras

ag

i 4

vendentium columbas evertit, nemi-

p

nemdenique vafa per templum trans-

ferre permifit, illà ex Prophetis incre-

j i A'v(u

patione adjedlà : Seripzum efh : Domnus

T

ob g

vuea Dommus orationis vocalitur : vos antem

féciflis ilam [peluncam latronum,

üimg *

94. Nonnalla hic queri poffuntad

pinatsy

jnit

uberiorem facre hiftorie intelligen-

tiam,

Primum eft, quonam die &

i, E n

i

anno Chriftus Hierofolymam trium-

phali pompá iuperiüs delcriptà ingref-

?[W;fjh

us

n

Dominica Palmarum.

as

fus fit.

Quod annum attinet, is Prez

j (

dicationis JESU — Chrifti poftremus

u

fuit; porro dies in hebdomada primus

"u

erat, qui nobis Dominicus eft — Col-

D

TA

ligere id licet ex verbis S, Joannis

[ J

€ap. 12, ante fex dies Pa[cba venit. Betbani«

Wi

emy, ubi lazarus fuerat mortuus ,. quem

Feceruut autem ei

]thäitaverat JESUS.

k!

Zu. M

eenatn ibi .. - in craflinum. autem. turba

D

multa, que venerat ad diem feflum, ciam

D

audi[fent, quia. venit IESUS Hierofalymam,

[7)]

Md

1

acceperunt. vamos Palimarum , €3 proce[[erunt

Ti

obviam ei,

Itaque fex diebus ante

hi M

Pafcha, quod anno illo in diem Jovis

un

j n

hebdomadx fequentis incidebat , JE-

SUS Bethania advenit,

Porro fex illi

st

üird

dies ante Pafcha fuerunt Sabbathum,

m

"n

dies Dominicus, feria fecunda , tertia ,

n

r

quarta, & quinta ad cujus vefperam

Pafcha celebrari oportebat,

Cümigi-

tf

J

-'.'..m !ml

tur Chriftus die Sabbathi Bethaniz

m

commoratus fit, quo dieramos arbo-

d

Ü

Arhr^i

rum pracidere minimé licuiffet ; con-

fequens eft, ut dicamus, JESUM die

[

17 (

proximé infequente, five àt S. Joannes

nc dies.

dul

lloquitur, i créfüuumr, qui nu

Biuer

*

Domi-

Al

ibl

M

Dominica Palmarum.

EILI

ii

m

Dominicus eft, Urbem Solymzam ,

que duorum folummodó milliarium

ln

itinere Bethaniá diftabat, triumphantis

d Q

83 u

ín morem fuiffe ingreffum.

Lt M

95. Deinde quari folet, quinam

duo Difcipuli fuerint, quibus cura de«

Wiht, i

ET

mandata eft, afinam & pullum ad

M A

JESUM adducendi. Eos Evangeliíte

minimé nominant; fünt tamen, qui

lu f

fuiffe

Petrum &

oane-

1 Ti

putent ,

nem ,

proptereà quód his ipfis

t s

Chriftus pauló poft negotium dederit,

Í di;bus;

]i d

L]

Parandi Pafcha , üt habet S. Lucas

£ap. 22. fed enim ex hoc pofteriori prius

ii

illud nullà connexione aut contequene

Porodt

r od

tià deduci poteft, Alii Petrum & Phi-

lippum fuiffe malunt, fecuti fententiam

cund, i

S.Hilarii, qui capite 21, in. Mattbeumn

o

) u

cen fet, in utroque illo Apoftolo fuiffe

ebrae-

fignificatam vocationem tam

yti p

orum quàm Gentilium ; nam üt S.

enttid!

Hilariusfcribit , per Pbilippem Samaria

ailit, t

i

l

credidit jper Petrum autem Cornelius Cbrifto,

p

ztanquam primitie Gentium, ad. du&hus. eft.

hrS,Joaügï

Nos, utpote nullo facri textüs funda-

j n

mento nixi,rem in incerto- pofitam re«

B

inquimus.

G 6

96, Por-

"

"

156

Dominita Pahnarum:

96, Porro à nonnullis dubitatur, an

WJMWF!

i

il

y

//

Chrittus pullum afine duntaxat, an

WA

9]

veró a|inam quoque confcenderit,

|

|

v&]pï

Pullo ipfum infedifTe, S. Marcus com-

g

»

n

memorat cap. II. Ícribens: Dzxerunt

^

j um

j

pellum ad. IESUM, €9. imponunt illi. vefi-

(

muenta [aa , €3 fedia. fuper eum.

Eadem

"

T

S. Lucas, & S. Joannes affirmant ;

!

ile cap. 19. llaclantes weffümenta [ua

hw

f'per

pulum

impo[uerut 1IESUM:

/

hic cap, 12.. Invenit IESUS afellum , €9

i

fedit faper eum, Solus inter Evangeliftas

$. Matthaus videtur innuere, Chri-

,

!

]

ftum per vices utrique animalium infe-

l

Mu

""rtlrägiü

-

TET

diffe, cüm ait: €9 addwxerunt afimam

£9 pullem, €9 . unpo[uerum fuper eos vefli-

j

menta fwa, C eum. defuper federe fecerunt,

[

jin j

In qu& tamen verba commentans $.

D

|

Hieronymus, negat, vero fimile effe,

i

quod in itinere breviffimo Chriftus ex

tiri

afello defcendens afinam confcenderit,

ii

ANnnc firingendum eff breviter, verba funt

)'Bi'.flü l

S. Doctoris, 4ued fecundizm litteram. in

TL

parvo itineris [patio fuper. utrumque. animal

m

Jédere non quiverit. — Aut euim infedit afme,

iT

€9 pullus abique felfore fuit ; aut, ft pullo ,

l MT

quo

j

i

Dominica faanrumI

I7

ii

M

uod magis coxipetit , tIfus efl ad fidendum ,

i

"ii

afma ducla efl libera.

Neque repugnat

Q

S. Mattheus; nam in reliqua Divina

Vr

Ícriptura, & ipfomet Matthao invenias

IU

loquendi formulas, quibus id, quod

pmti d)

unifoli convenit, pluribus indifcrimi-

un p

natim attribuitur.

Sic Genefis 8. dici-

S d

tur : Requtevitque drca [uper montes Armenia,

tht

id eft fuper unum montium; fic. ibi-

i 1031)

dem cap. 19, fcribitur. Liberavit Lotb de

T5 ia i

fabverfione urbium, in. quibus babitaverat 5

at Iu

