ipfis prbuiffe ; videbatur enim refpon-

gt

fio illa & expofitio multàm quidem

momenti allatura effe, fiS, Joannes di-

gunght

gipa[thü Q

^

xiílet : ante diem . feftum azymorum ; atqui

dania

j

j

is aliter loquitur, videlicet amte 4rem

fefium Pafcba,

Verum & hzc dubitatio

p d

C.,

s

animo noftro exempta eít, cüm lege-

remus, Pafchatis nomen etiam fefto

iil

azymorum cüm à facris tum à profa-

j d

2 i de:

nis authoribus tribui ; nam Divus

Lucas cap. 22. diferté ait: appropinqua-

';äænamnlem.l

bat autem | dies feflus azymorum, qui. dici-

,4m

!

"

l

tur Pafcba, & Jofephus HebrausA, 18.

T gt

cap, 3. Ícribit : Dum . celebraretur azymo-

aámy )

rum — [olemnitas , quam Pafcha . nuncu-

nj ]

pamaus. 1gitur unum idémque re ipsá erat

imtr il

dicere : ente diem feflum Pafche,ac: ante

TA

D

[

diem feflum azymorum, — Jam ut rem to-

tll

tam breviter expediamus, ficuti dierum

3 angt

f

li

legalium & naturalium duplex apud

ng'gdm

l

i

Judeos ac diverfum initium erat; ita

J df

etiam hujus vocis Pefcba duplex eadém-

"Md

que

Die: Jovis fanSlus.

239

"

que diverfa notio fuit.

Tres Evange-

l QIJi

lifte càüm ajunt, Chriftum , vefperá fe-

cundá diei quarte decimz manducáffe

t

f

Pafcba, manifeíté intelligendi funt de

p

man ducatione agzi pafcbalis ;Porró quar-

ia

tus EvangeliftaS, Joannes,dum ea,qua

Vil

coenam legalem five manducationem a«

j

R

gni pafchalis con(ecuta funt, dicit, gefta

n

eíTe anze diem feflum. Pafcbe, non poteft

ii

li

non intelligi de die primo ac fe/ffo a2y-

]

norum naturali, quicüm eà vefperá non-

:

dum incepiffet, profectó veriffimum

P d

n

eít, illa que eádem vefperà contige-

ons

runt, facta effe ante diem feftum Pa-

Íchz naturalem,

z

jn

T

149. Átque hinc ad alia, quz fupe-

)

riüs opponebantur , diífolvenda gra-

o

dum facimus.

Noluerunt Judai die

Te

Veneris intrare Praetorium, ne conta-

W

1

minarentur, fed ut poffent comedere

m

Paícha ; quzx S. Joannis fententia nequa-

"l

quam eofenfu accipi poteft, ut exifti-

il

mes , Judzos ufque ad illum diem non-

j

p

dum manducáffe agnam pafchalem ; hoc

r

enim falfum effe, fuprà demonftravi-

j

mus ; itaque Pafcbatis nomine eo in loco

intel-

que

340

Dies Jovis [anchus;

intelliguntur reliqui cibi pafcbaler , qui-

;h

11

!

bus Jud&i perfeptem continuos dies,

duranteazymorum folemnitate , vefci

jl

D f

folebant, hos enim omnes cibos Pafcha

nominari , Sacra Scriptura claré indicat

d'lci!]L'fD,ïW

77f

Deuter. cap. Y6, Ammolabis Pbafé ( hoc eft

Pa[cha) Domino Deouo de ovibus €9 de

a

bobus, in loco, quem elegerit Dom'nus Deus

tuus, Quam obrem verus ac genuinus

ag

gbl

IN

Il

fenfus verborum S. Joannis hic eft, Ju-

daos neimmunditiam legalem contra-

wudid

g

herent, néve eà contractà à cibis pafcha-

libüs per dies illos feptem comedendis

inmd

Eui]:

i

d

"

um

prohiberentur, refugiffe ab ingreffu in

Pratorium five in &edes hominis profani

r

M

n

j

& gentilis.

Denique illa etiam S, Jo-

.

gitdn

annis verba

.

In Parafceve | Pafcha ,

DW

lm

nequáquam evincunt aliquid contra

fententiam ; etenim Parafzeve illo in lo-

d il

NI

1

1

co non fignificat preparationem cibo-

rum pafchalium, fed praeparationem ad

b

M

fubíequens fabbathum; alioqui S. Jo-

(i

annes cum S, Marco pugnaret, qui cap,

1

:

$. ait: Era£ Para[ceve, quod eff aute fab-

Mi

bathum. Neque tamen argui S. Joannes

.

poteit, quód minüs proprié locutus

RLT

i

V,

Dies Jovis fanSlas.

241

!ï'ï: gU(:

fitinam anno illo Parafceve Sabbathi

i

inciderat in diem Paíche, quare dies

;

W

"

ille veriffimé nominari potuit Parafceve

N

Ioy

Pafche ; ficuti nos proprié rectiffiméque

I ia

dicimusDominicam Pa[cbatis vel Dominicana

Pentecofles diem illum Dominicum , ia

hd

hi)

quem Pafcha aut Pentcofte incidit. Sed

mb

neque illa quorundam animadverfio

g

obttat, qui nomine Parafceves Pafchae

li |

in dicto loco non putant, accipi poffe

preparationem ad Sabbathum, prop-

Cm Qu

hiplt

tereàquód in die Pafcha non fuerit per-

vj

miífum rem aliquam praparare.

Li-

cét enim feftum Pafchatis hoc habuerit

t

n

|

cuin celebratione Sabbathi commune,

n

"i

quód nihil operis fervilis in eodem tieri

4 F,![l)f 1

potuerit; hoctamen dies Pafcha quan-

jl u

tumvis folemni(fimus effet , "peculiare

dhito

habuit, quód neceffaria ad victum in eo

« a

parare licuerit, id. quod in Sabbatho

minimé fas erat; probatur autem,

WUM

u5

quod.de Pafcha diximus, ex /ibro Exodi

J

cap, 33, ubi de feptem diebus azymo-

/ q u

T2

rum, quorum primus & poftremus fo-

i

RO

lemnes erant, ita fcribitur : Nibil operis

j;

|

j

j

ys| facietis in eis,. exceptis bis, qua ad. vefceu-

fsl um pertiuent,

150,

I

|

/

241

Dies Jovis. fanclus.

150, Plura de his & copiofiüs per-

q COHfiUWE

tractata qui legere volet, is adeat Baro-

amo u

nium, Bellarminum, Gottum Cardina.

um d

les, P. Serry, Gravefon, Boucart, Ho-

qx x

noratumà $. Maria, W itafTium inlocis ci-

g

zatis,quib

us addi poffuntSuarez Tem, 2,

a

in tertiam partem . d:[put 40. fc&), 1, "heo-

joiginun

phylus Raynaudus Tom. 9. operum. pag.

3 i

652. Juenin de Sucramentzs Differt. 4. queff.

NU

2.ari, 4, S. 1. Tournely de Emchariffia

fimy j

Tom, 1. Inter hos Auctores quatuor

db

precipué funt, Cardinalis Gotti, Gra-

gt

vefon, Serry, & Boucartus, qui fyfte-

x

diminlh

mata fuperius memorata P. Mauduit,

Pezroni & Harduini docté impugnant.

rl

Etfane, quód Judzi duo feíta proximé

10 Qu d

fibi fuccedentia non confueverint cele-

I T

brare, eámque ob caufam auno vite

l

lmng'af "

Chrifti fupremo primum feftümque

vl

diem azymorum in Sabbathum rejece-

Q

rint, nullo plané fundamento afferitur.

id quod vel ex hoc uno aperté oftendi-

l;

ü " :'.;im

tur, quód etiam feptimus azymorum

'.:

g!

dies perinde ac primus apud Jud&eos

f?'f; ü 8

Pt

fe(tus ac folemnis fuerit; licét igitur

h

l,l

fupponas, ad evitandam duorum feíto-

n

u

rum

T

li

j

Dies Jovis fanclus

243

rfunmi continuam fucceffionem, diem

d

primum azymorum à die Veneris in

(j

Q3

Sabbathum fuiffe translatum ; redit

tamen incommodum in die feptimo

124j

n

azymorum ; nam primo azymorum

die in Sabbathum rejecto, neceffe erat,

d.

diem feptimum incidere in diem Vene-

n

ris fequentis hebdomadz, atque ita

u

duo rurfus fefta continua , nempefep-

L hort

timus azymorum dies & Sabbathum

8 0i

debuiffent celebrari , quod quid aliud

jià, U

eft, quàm, ut charybdin evites, in fcyl-

giit

lam incidere ? Nihiló plàs probabile

Jinti,

eftalterum illud Pezroni affertum,quód

nl

Judzi Lunam five diem decimam quar-

:ïlapm'i

tam nunc afirenomicé à conjuncdtione

u

Lunz cum Sole, nunc popalariter à pri-

m u

ma Lunz pha(i numerárint, üt iidem

n

Authores liquidó oftendunt,

Deni-

g

que contra fyftema P. Harduini fusé

Minm

Icripfit auctor libri , cui titulus : Fzz-.

4l

T

dicie veterum $Scriptorum contra Joannen

m

Harduinum ; ali quoque qui idem

"

fyftema impugnant, non folüm negant,

T

i

duplicis Pafchz, alterius quod Jadzi,

ü"m&:ï

gn

alteriüsque quod Galila;i celebrárint ,

2

ullum

244

| Die: Jovis fanclus,

sl

i^

ullum in facris litteris extare veftigidii,

[

[

verüm etiam dicunt, minimé fimile

w Ti

xAu L j

xl

ij

i

vero effe, quód JESUS ex tribu Juda

& regia Davidis profapia natus, cüat

p a

totius reliquz Legis przcepta ad api-

?

V u

cem ufque obfervaverit,in unoPafchate

ail

RUR

celebrahdo cum Galileis maluerit;

ax, i

quàm cum Judzis confpirare.

d C d

151, Hactenus quidem . demonftra.

w

tum eft, Chriftum Redemptorem Pa-

Ój

!l

fcha legale fivé Judaicum eodem ipío

die, quo à Judzis celebratum illo anno

^

A

"

fuit, rité celebráffe, Supereft nunc, ut

pl

Vr

confideremus , quid in fupremailla coe-

EOY

naab ipfo geítum fuerit ; hoc enim

D

J

Iri, eut

precipué eft, cujus anniverfaria me-

[

jj

" Vil

uj

moria die Jovis fancto recolitur.

E7

j

152. Refert' S. Matthaus cap, 26.

Ü

il

Chriíto & Apoftolis coenantibus, Sal-

Votpemg

vatorem dixiífe : Unzs veffrem wme tra-

tng ;!

diturus efl ; quá voce exterritiac moefti

l

UT

Apoftoli proíe quisque rogare coepe-

:

Irti

runt.

Nuuquid ego [j . Domine ?. Re-

-

hW

pofuit JESUS. — Qui intingiz mecum ma-

:

i

A COR

num in parop[ide , bic me tradet,

Subji-

ciente Judà & dicente; Nwuquid ego

'ä'?'f!üga:ri n

"f li

Dies fovis fandur,

245

I

^

"um , Rabbi ? JESUS conclufit in hzc

ET

verba : Ta dixifii.

Praterea üt idem

li

Matthzus commemorare pergit, Ser-

(n

vator acceptum panem benedixit, fre-

l

A r

git; dedítque' Difcipulis fuis; dicens:

E

Vccipite , €9 comedite

*

*

Hoc ef . Corpus

ij

meum, Subinde accepto calice, gra-

ih

lias egit, C dedit illis, dicens: Bibite ex

bmdh

boc emnues: Hic efl enim Sangui meus

p

Novi Tefflautenti, qui pro uultis effandetur

ii

in remiffionem peccatortm, Ad exttemum

Yi

Hymno didlo, exiérunt in montem.

Eadem

A

apud $. Marcum defcriptalegas cap. 14,

Qu

& apud S. Lucam caj. 22, qui & illud

i

fubjungit, exortam inter Apoftolos

n d

l

!

'4

contentionem elle : Quis erum videre-

a

Ut

tur e[fe inajor,

Eà controverfià com-

st

pofitáà, Chriftus ad Petrum conver-

jn

fus imminentem ipfi & czteris Apofto-

m ,';"m'

W'

D

]

lis graviflimam à Satana tempeítatem

«t

g

pradixit ; Ecce Satamas expetivit vos, ut

cribravet. [icut. triticum ; mox iamen Pe-

yr

yir

tum folatur, ac reliquos Apoftolos

"] MW'

eiusdem curz commendat ,. inquiens:

Ego autem rogavi pro te, ut non deficiat fides

fA4 : ï*j"h Iu aliquagdo converfus ! confirma.

w

3

fra-

j

246

Die: Jovis fandlus.

;

t ü

t

fratres tios. Nunc ea, quie S. Joannes per-

ag

fcribit,juvat memorare.[n cap. 13.refert,

ïlüägla:mf&w

ESUM à coena furrexi[fe, detractísque

veftibus, &linteo füccindtum, aquam

fion o

in pelvim mififfe; eo habitu Redemptor

E ;:rgenäyr

capit lavare pedes Di[cipulorum , €9. exter-

Ti

gere linteo ; & quamvis Petrus initio re-

adinms q

j

pugnaret, dicerétqne: wem lavabis mibi

wou*adälll

pedes in eternun ; mox tamen . üt illam

Chrifti comminationem audiit: ff non

( i

s R0

lavero te, uon babebis partem mecum, mu-

tatà fententià, exclamavit : Domine uon

W ,*inrr:,þ- j

D

[f

lab

zantin pedes,fed €9 manus €9 caput. In eo-

v t

dem capite S, Joannes Chrifti Domini

FTTT

vaticinium de proditione Judz aliquan-

ia

tó uberiüs exponit.

Pofteaquàm enim

D

Servator dixerat: Fos numdi eflis, fed non

(ià, at

enanes ; fciebat enim, quisuam efet , quitra-

teontit,

deret eunm 5 propterea dixit : mon eflis mun-

t Ms

di emmnes ; & pauló póft : Unus. ex wbis

fradet se, — "Tum veró interrogante Jo-

tim, h

g

i

&T

anne, quisnam effet, refpondit JESUS:

lll efl , cti. ego intindum pauem. porrexero.

z

Ti

tmad

Et continuó intinctum panem dedit

Jude lfcariotz , dicens: qwod facis, f«c

RAT U]

euiu:; que quidem verba quorfum

'M:) quäm (

peüa—,

217

l

Die: fwis faudus.

difcumbentes Difcipuli non

J

fpectarent,

intelligebant, exiftimantib

us nonriullis,

1.

j dftpx—f

Juda, quia loculos babebat , datumà JESU

negotium eífe, aut. neceffaria ad diem

E

:

feftum coémendi,aut certé elemofy-

T

Hiftorie

pam pauperibus erogandi.

l w

huic ex fandis Evangeliftis. colletze

UM

dT

fubnectimus, que Apoftolus accepta à

Domino tradidit nobis in prima fuà a

mils

ni[n

——

Corinthios Epiftola cap. 11.. Quoniam

Dominus JESUS in. qua no&le tradebatur ,

128 C«

d

accepit panem, €9. gratias agens fregit ,

dixit : Accipite Cj manducates Hoc efl Cor-

il

p

pus meum ,

quod pro volis tradetur : boc fa-

!

ditein meam. commemorationent,

Sináliter

piri

'y

]

€9 calicem, poftqnam . cenavit, dicens :- Hic

M

n

I

calix novu 'Teflamentum eft in meo fanguine,

s

j

H

boc facite , quotiescunque bibetis , in meam

J

comuemorationent,

nl

]i

153. Nobis in hocloco non eft qui-

dem animus , longam differtationem

H

g

:I.

inftituere demodo accumbendi menfz

J

j jfjïä

apud Hebrzos ufitato, ac de lotione

y j

T

ante menfam adhiberi folita; fed tamen

"j &

nonnulla eódem fpecantia, eáque non.

aliunde, quàm ex facris literis de-

:1 yl

jj

prompta

iqä'&-

248

Dies Jovis fangas,

i

fj

prompta priüs perílringemus , quàm

*

st

"m Hh

g

adea, quz JESUS in ultima coena geflit,

T

transferamus orationem,

T.

i

/

l

1$4. Non folebant Judei cüm ci-

ï

bum caperent, fellis uti, aut fedibus,

f À

;»j

fed füper lectulos reclinati, & cubito

innitentes coenabant,

De opiparo Ai-

fuericonvivio, qui regni fui optima-

tes invitaverat, divinz litera inter alia

ss

i

7

;

[

perhibent Effberis cap. x. quód JeGuli

.:r,!'almfa

J

aurei C argentei fuper pavimentum . [ima-

J

n

lil

V LV

h

ragdino C5 pario flratum lapide di[pofrti erant.

?

De eodem Rege ibidem cap. 7, legimns:

lm

ao

Czm rever[as e[fetlde borto nemoribus confito ,

€3 intráffet. convivii lecum, veperit. 4mau

du d

fiper leGulum corrai[fe, in quo jacebat Eflber.

hBum

His adde, que S. Lucas in Evangelio

44 Urg)

/

fuo, cap. 7. defancta illa poenitente com-

D T

memorat, qua /lans retro fecus pedes ejus,

VM

17 ;:m;

lacrymis copit vipave pedes ejus,

Id quod

a il

il

Al

& fl

minimé profectó fieri poterat, fi JESUS

"

€o , quo ncs affolemus, modo, pedi-

&if

d

Goj

busfub menfa antrorfum pofitis, affide-

ret; quare fateamur neceffe eft, Re-

f.'.'j ,püuslmpq

demptorem menfze fic accubuiífe , ut

u

vyltu quidem menfam versus direco ,

Ri df

pedi-

Die: Jovis fanfhi:

249

Emhj

lU oj

pedibus autem ab eadem averfis, co-

p

piam mulieri fecerit, à tergo accedendi,

& pedes Chrifti lacrymis rigatos, &

r

capillis capitis deterfos unguento per-

u

k

fundendi, uti re&té Maldonatusin illum

u,&

Q

;

locum commentatur , dicens: qzia qui

j

ii

ad men[am antiquo more [uper tboros accum-

li

bebant, ita jacebant , st caput versis men-

R d

a, pedes versizs exteriorem partem baberent,

qi

44 miniffri fereula. ferentes menfam. obibant,

bt i

b

enique inillo ipfo capire 13. S. Jo-

[/

annis, unde hiftoriam coenz Dominice

s

fuprà defumpfimus , legere eft de

li,

fancto hoc & dilecto Chriíti Apoftolo :

i

Erat recumbens. unus ex. Difcipulis ejus in

T

fiu JESU, quem diligebat JESUS. Et

p

cap. 21. Cenver[us Petrus vidit illam Difci-

pulum, quem diligebat 1ESUS, fequentem ,

i

ib

qui recubuit in cema [uper peclus ejus,Ex quo

itidem oftenditur, Judzos nienfis non

a

affediffe ; fed. accubuiffe ; etenim Jo-

anne in eodem lectulo cum JESU ac-

mgdü p

cubante, facilé intelligi poteít, quo-

N

modo ipfius caput circa finum JESU

]

quieverit; cüm ex adverío capitis ea

i

reclinatio difficillimé queat' explicari ,

;

fi

F&t-

$

j

250

Dies Tovis fan&lus,

fi dicas, ipfos haud alià, quàm que

du

nobis familiaris eft, ratione difcubuife.

i u

yf,

Huc accedit, quód Servator nofter

Apoftolorum pedes laverit, quin Apo-

qyititt

ftolià menfa furgerent, aut de loco

T ha

Íuo fe commoverent, quod fané fieri

non potuiffet, nifi corporis fitum,

« Dut

qualem füprà defcripfimus , admittas ,

ut nempe difcumbentes,facie ad cibos

vt

conversá, pedes extrinfecüs exten-

vll

derent,

gt

155. Sed & illud Habrzis folemne

[ d

erat, ut cibum illoti non fumerent.

vf

S. David, üt habes /ib. 2. Regum cap. 12,

at

cüm pro falute filii füi ex Berfabea fu-

genganm

H

fcepti diu . multümque Deum depre-

yera

catus eífet; fimul atque intellexit,

Tf

ld)

"

puerum vixiffe; ut palam oftenderet,

hr i

quàm prompto & alacri animo in di-

estr(lan

vina voluntate conquiefcat, cibum,

vf

quem anteà vel rogatus detrectabat ,

A NT

ultro appetiit, fic tamen, ut lavari priüs

& E itm

& ungi vellet : Swrrexit ergo David. de

m H

zerra, €9 lotus uuclusque eft, petivitque, mt

EM

ponerent ei panemy, & comedit.

Porró ex

"Rf

?i gt

S, Luca conítat, Pharifzum, quiäE.

l

281

]

Dies Iovis Sanchut,

D.

SUM ad prandium ínvitàrat, cüm ip-

dl

füum animadvertiffet , illotum accu-

Yi t

buiffe, tacità. admiratione fufpenfum

TT

coepiffe inzrà fe reput

are 4c dicere ? qua-

"T

ve non baptizatus — eJJc

? oante prandium

T 13

Luce t:,

rn,

1$6, Liquetigitur, Hebreos, ante-

uàm cibum ítatis temporibus cape-

li,

TU

rent , lotione, hoc eftbalneo ufos effe ;

"T

poft balneum autem pedes folummodó

abluebant, videlicet , ut pulverem ac

o e

fordes abftergerent quippe q

ui nudis

Vinei

edibus incedere folebant.

Hinc eft,

E

m

cur

Abraham & Loth, Angelos habitu

H

excipientes ,

eorunm

peregrinorum

t laverint, uti Genefis cap.

"T

pedes duntaxa

T

18, memoratur ; & eodem libro cap. 43.

Higypti Prorex . advenienti-

oftfzdrk(»

Jofephus

g d

bus ex Ch

anaan fratribus fuis prandi-

]l, Uml

um inftructurus , juffit ipfos introducí

attulit

dfmïh?;

domum; nec mora: infrodaeiz

Aliud

j

|

aquam , Ed laverunt

pedes fuos.

ejusdem rei exemplum habes iv libro

p ]

j

Iudic. cap. 19. übi fenex ouidem ex

f

agro revertens, peregrinum Levitam

hofpitio à ceteris exclufum mirá. be-

nevo-

a

6

1

2$2

Dies Iovs: fantlu.

nevolentià & hofpitalitate domi fow g i

gt

admifit , ac poflquam laverunt pedes [uos ,

retepit eo$ ad comoivizm, | Huic fimile eft,

i

k

quod 2. Jibro Regum cap, 11. legimus de

.....

jl

Uria, quem é caftris accitum David

1

d

Rex pedeslavare juffit, ac tum cibos

d

n

ex aula eidem fubmifit : Fade ip do-

ljl W

mumtuam, C lava pedes tuos , . . G9

W

s

(

egre[[us efü Urias de domo Regm [ecutzsaue

efl eum cibus vegis.

Jam in libris Novi

lv

A

"

teftamenti habes ex S. Luca, Pharifeum

[

:

lïä

illum à Chrifto amicé reprehenfüm :

aquam pedibus inei noa dedifli. Luc, ?. &

;/n

IK

Fa

m

l'l Wi

Apoftolus 1. ad Tistb. cap. $. viduam

defcribens omnibus numeris abfolu-

I TT

tam , hoc quoque interalia vult de

m ln

ipfaperquiri : $i befpitio recepit, f fancto-

L

um pedos lavit.

Denique ut omnino

m

conitet, non nifi pedes lavari folitosab

ia u

iis, qui ex balneo ad coenam fefe con-

zi

ferebant, juvat ipfius Chrifti apud S.

l qplc

?*j

Joannem cap. 13, verbaaudire,cum ait:

gd i (

Qui lotus efl, non indiget, uift ut pedes lavet 5

Es

qua fententia praterquàm quód eam,

"z fs

de quaagimus, confuetudinem , per-

ATU

Ípicué,probat, altiorem.: magísque re-

con-

ii

Diet Jovis fan&his,

243

d

ditum fenfum habet, Divo Auguftino

interprete ; voluit nempe Servator

Apoftolos monere, hominem gravibus

"IN

[

& mortiferis noxis, que animam Deo

um DM 1

execrabilem. reddunt , femel liberum

1 (

2

M

atque mundatum, haud aliá re indigere,

LT

quàm ut pedes lavet, ideft, ut animi

"

fui affectus regat, ut concupilcentiam

g

refrenet, ut occultam fuperbiam , am-

d

p

bitionem, & propriz excellentie ftu-

;

/

i

dium, alienzque dignitatis invidentiam

comprimat, Ipfi bumani affedhus, inquit S.

|

l &

Do&or in hunclocum, /fume quibus in bac

inortalitate. non voivitur, quafi. pedes [znt ,

uli ex bumanis rebus afficimur, €9 fie. affici-

"Y

l

mum, ut, fi dixerinus : quia peccatum non ba-

bemus , nos ipfos [educamus.

157. Atque ifta quidem de duplici

t;

Judeorum confuetudine, tum accum

bendi meníz, tum pedes ante menfam

N

Reli-

ao

abluendi explicata fufficiant.

iE

quum eít, ut de iis, quae JESUS in

ultima illa coena & dixit , &. fecit,

gïtgb'f'öl

"a

breviter apgamus. Ac primó quidem

Juda proditionem Redemptor nofter

aF*

M&m V

tribus glifcinätis vicibus pranun

Clavit ;

W

7

femel

|

254

Dies. Jovis fanthus,

femel füb initium coenz, uti S, Mat-

gdet

thaeus teftatur cap. 26. Fefpere autem faclo

ii

i

difcumbebat cum duodecim | Difcipulzs fuis ,

E9 edentibus il dixit : Amen dico vobis,

fs |

J n

quia unus vefirina we traditurus efl ; fimi-

lia his S. Marcus cap, 14. refert. Dein-

in IV'W

de eandem occulti proditoris labem

If Ti

myitl

Servator indicavit, poftquàm Apofto.

lorum lotis pedibus, dixit; Etvos nndi

odl

efis , fed mon omnes.

Toan, 13. Demum

* (j

poft inftitutionem facre Euchariftiz ,

iil

ütS. Lucas cap, 22, commemorat, aliis

[ wnüdxf

verbis idem repetiit Chriftus , dicens :

agl

Veruntainen ecce mauus tradeutis 1ne mecum

uT

efh in men[a.

Cui confentaneum eft,

anm

quod S. Joannes cap. 13. refert,

Vo.

di, i

luit autem Redemptor iteratis vicibus

h;

eam proditionem pradicere , aut ut

tl n

Apoftoli (quod fanéplurimum eorum

Sit;tn

intererat ) magis magísque perfuafum

t omfi

haberent , mortem à Chrifto obitam

üin ]R

eidem penitus voluntariam , ac plané

4 ht

talem fuiffe, uteam ipfe, fi modó

Q tf

vellet, nullo negotio poffet evitare;

fïäwemptol

aut ut tantiac tam nefarii fceleris men-

* Ll

tione crebriüs factà, Judas opportuni-

Mf h

tatem

Dies Iowis fautiut,

255

Wil j

tatem haberet,ab eodem in tempore de-

D

fi(tendi,& meditatum nefas expiandi ;

iij

quemadmodum hac de tum Sandi

TT

Patres, tum Sacri Interpretes differunt,

j

quos vide diligenter citatos à Calmet

1

incap. 26, Mattb, num. $M.

i b

158. Vidimus Chriftum Apoftolo-

Ls

rum pedes laviffe, quanquam quo i

J

L

Win]

-

-

tempore fit fa&um;à facrisInterpretibus

.Don

difputatur. Scribitequidem S, Joannes

id contigifTe cená fa&á 5 fed triplex in ea

m'äg,

nocte confiderari ccena poteft ; prima

fnidit

n

Ut

erat legalis, confiftens in agno pafchali

t

juxta ritum àlege ordinatum mandu-

,

cando: altera communis erat, quam

u

cibi, quicunque allubefcerent , com-

Qu

ponebant ; nam agnellus folus integra

: J

familie exfatiande uütplurimüm non

r

fufficiebat ; tertia ejus noctis & facro-

"

Hm

fancta coena fuit, in qua divinam Eu-

chariftiam JESUSinftituit ; itaqueapud

j t

y

«(

MA

facros Interpretes quzftio agitatur ,

[m)

quanam exhis coena fuerit, quà per-

Pl

actà, Redemptor Difcipulorum pedes

P. Suarez im zertiam partem S.

(j

j

gt

Thbotia Tom. 3, difput. 41. fell, 2, id fa-

g

nm

256

Dier Jovis fan&lur;

Tf

&umefífe Probat eo temporis fpatio ;

ii

4

vbl

quod inter primam coenam jam abíolu-

tam, & fecundam necdum inchoatam

qni M ]

at

u

medium erat; idem féd, 4, plané de.

monftrat, Chri(tum lavatis Apoftoló-

(rinf

g

rum pedibus, menfze rurfusaccubuiffe,

nempe ut coenam communem obiret :

ol

in qua poítea Sacramentum Euchariftiz

iM

infüituit ; quare in fententia Suarezii fe-

j n

ries adionum hunc in modum ordi-

d

« ininntt

nari debet ; ut obfervatio coencg legalis

Anoi

Í

precefferit, hanc veró myfterium lo-

m o

tionis pedum exceperit, w£, quantá

ab

reverentia faturum: Sacramentum. — vecipien-

Ls

du efft, fignificaretur : lotionem deni-

Ms

ue Sacramenti Altaris inftitütio con-

ts

ecuta fit,

Alii contrà exiftimárunt,

muu

JESUM, confecrato jam pane, ac di-

T T

ftributo, Difcipulorum pedes abluiffe,

ita opinatus eft Author libelli de ab/z-

Vompi, f

uldofis

zione pedumi, qui S. Cypriano falsó adícri-

Pt g

bitur : Lam Sacramenta Corporis fui. [dpo-

&t ])

Jiolis Doninus. difiribuerat , jam exiérat. Iu«

ï;!ägü&CX[

das, càm vepente de inenfa furgens, linteo fe

pracinxit, C ad genua Petri, lavaturus pe-

ï-:'ïfülll] It

"60 Q

des ej, ipfe. geuibus. fexis Demium . [ervo

£0)»

MMWQ

Dies Jovis fandur.

257

J v

con[uunmnata bumilitatis. obtulit famulatum ;

j

huicfubfcribit Calmet iz cap. 13. S, Io-

Lt

anuis fab uum. 2. fed. enim. communis

2

n

fententia tenet, coenà legali peradtá,

Chriftum pedes laviffe Difcipulorum,

0[*;1"5

"

atque hunc fenfum effe illorum $, Io-

i

annis verborum : Et cení fa&hó, ac pauló

inferiüs : Surgit 4 cena, €9. ponit veflimenta

Md

iM

fua, €9. «im accepilfet buteum, pracinxit fes

X t

imó non modó legali coenà, fed. etiam

maximá parte coene communis jam

T

peractà,id contigiffe, fed tamen ante

a

inftitutam Euchariftiam , recté probat

P. Cornelius à Lapide tum in cap. 26.

gt

Mattb. v, 26, tum zz cap, 23. S.. Ioanuis

ii

J

v.2.Ícribens : Chriflus bic triplicem canavit

j

cenam cum Zpoflolis. Prima fuiz ceremoniae

lis, qui comedit aguttin pafcbalem. — Secunda

fuit communss , five ufualis .. ,. Tertia fuit

D.n

cena Euchariffim. — Itaque Chriflus pofi duas

!]

ii

priores oenas, ante banc. tertiam lavit. pedes

d

[j

Apoflolorum.

Diximus coenam ordina-

nl

t

D]

T

riam magna ex parte jam fuiffe exactam;

W

r

d

quód enim necdum penitus abíoluta

fuerit, ex eo conficitur, quód . Serva-

ys

f

n-

n

tor poü lotion?nl pedum iterum me

&

]

258

Dies Iovis fauchus

fe accubuerit , & cibis nondum inde

p

!

(

j HfflM'

fublatis, intinctum panem Judz porre-

«m[ Z

n

xerit, üt S, Joannes eodem loco fcri-

g

fs

bit 2 Poffeaquam ergo lavit pedes eorum, €g

y

w a

atcepit ve[limenta [Aa, cim vecubuif[et, iterum

ynatt

Jl

dixi? e^ &c. quibus verbis pauló inferiüs

Rf tll

fubdit : Ez cim intinxiffet panem , dedit

jl

qu

Inda Simouzs l[cariota,

l

i

159. Stabilito femel tempore lotio-

*»nf..DMP

nis pedum, faciliüus erittempus inftitutze

"wb

Euchariítiz definire. S. Matthaus in ca-

j

i

&E

pite 26, fzepius citato ait, id contigiffe ,

E

;u

;

TU

durante coenà, communi videlicet five

wajir. i

ufuali; Cenantibus autem ei, accepit IESUS

ii a

panem ,

€9 benedixit , Idem S. Mar-

g,

Cus cap, 14. lcribit: E mandacantibus

ml t

illis acctepit IESUS panem.,

S, Lucas au-

p d

tem videtur innuere, Euchariftiam in-

34 i

ftitutam fuiffe poft coenam, fic enim

:;'uy:

D

(efntg

habet cap; 22, Similiter. €. calicem, poft-

Ad eundem

vani D

quàm cenavit , diceus &c.

tll

modum S. Paulus r. ad Corintb, cap. Yr.

loquitur, Ereenim accepi à Domino, quod

tRcte cu

Vighn i

€3 tradidi vobis, quoniam Dominus IESUS

in qua noGe tradebatur, accepit panem . « . .

intefi

I) 41

Simiiter €9 calicem , poflquàm. cunavi ,

h

N

diceui :

Dies Jovis fanclus,

259

"T

dicens: Hic calix: movum. Teflamentum. eft

|

J

Qua verba nonnulli

"

iu meo fanguine.

confiderantes , exiftimárunt , panem

mj

hts

quidem durante communi coená , vie

num autem eà jam exactà , à Chriíto

]rn

confecratum, & diftributum efie ; alii

! dl

eontrà cenfent ,

vinum dqué ac

panem Eucharifticum confecratum ac

Y

porredum Apoftolis, coenà vefpertinà

jlb

necdum omnino abfolutá, hoc eft, ci-

"

bis nondum à menfa remotis, hoc enim

jj?,

tempus nomine coenz fzpiüis compre-

"M

henditur. Vide Eftium iz cap. Y1. prime

QUs

Epifiole ad Corintbios ; qui priori rejectà

Sl TM'

ss

opinione , fecundam ampleditur. De-

lr

mum alii textus fpecie tenus inter fe

n

ugnantes facilius conciliant ,. docen-

f

tes, S. Lucam & Apoftolum intelligi

jal

debere de fine coenz ufualis,quáratione

if

ipfi cateris Evangeliftis non adverfan-

j

l

tur, qui id factum effe fcribunt tem-

J, [3?, j/

ore coenz confüetz &' vulgaris , que

in qua agnus pafchalis

p

poft legalem,

Vide

"

manducatus fuit, celebrabatur.

üml*

Calmet in cap, 12« $. Ioanuis ummero [uprà

T

eifato,

g

160,

260

|

Dies Jovis fznGus,

j ;ecöüffffa

1

160. Quiaveró unicum adhuc du-

biüm füpereft, cur nimirum S, Lucas

yi l

"

& S. Paulus dum de calice Ícribunt,

mentionem expreffam faciant coenz

g

i

finite, quam tamen ambo prztermit-

tunt, ubi de pane confecrato agunt ;

at

huic quoque dubio occurrit, & fatis-

kl o

facit Venerabilis Cardinalis Bellarminus

i. a

Tono 3, Controv. lib, cap. Y1. de Sacram.,

g 1

Euchar, ubi animadvertit, duplicis cali-

(l

cisà S, Luca mentionem fieri, alterius

a, n

ante confecrationem panis,alterius poft

i li

eam confecratiogem à Chrifto adhi-

addpli

biti ; de priore San&us Evangelifta fic

gu v

Ícribit: E accepto calice, — gratias egit ,

ia

€9 dixit : accipite € dividite inter vos :

: by

De pofteriori autem ifta commemorat:

fagiliz x

zi Qu

Simtliter E calicem pofflquám cenavit,ditens:

Hic efl calix novum Teflamentum in [anguine

x )my

Primus ille

u n

1o, qui pro Vobzs faudetur,

calix fpectavit ad ccenam legalem, füb

tiom

cujus initium Salvator illum diftribuit,

tb

f

]

vino minimé

confecrato plenum ;

U

m

uapropter idem Bellarminus more fuo

:

fs g

od probat, malé & inepté nonnullos

Al

ad impugnandum facri Sanguinis in ca-

Vieinps

lice

Die: Javis fanclas,

26f

J

l

lice cónfecrato prafentiam verbis illis

:

*Irx'ä

Chrifti abuti, cümi diceret; Nem bibam

A

*

amodà ex boc genimine vitis douec illud bibam

"

(ig

novum in Regno Dei.

Non enim Chriftus

It

m;

verba ifta protulit, ütex $. Luca ma-

1f

Al

nifefté conftat , poít confecrationem

Ms

fecundi calicis; fed poft primi diftribu-

Hizjeni ia us

tionem.

!

)y

Itaque alterille calix ad coe-

hi

nam Eucharifticam pertinet, quem

Chriftus, vulgari coenà exeunte, confe-

"T

L

cravit, vino infacrum fanguinem mu-

tato. "Atqua haec caufa eft, cur S. Lu-

m

T

cas & Apoftolus, . dum de calice ifto

hi

agunt, verba illa addiderint: Poffquam

«enavit ) que neceffe non erat addere,

ii

oD

r

É!

cum loquerentur de pane, eoquó

p

Evangelilte non dicant, panem quo-

v

ue bi$ à Chrifto fractum & diftribu-

T

d

tum fuiffe ) non ut fignificent, panem

in ccena, & vinumnonnifi poft coenam

p

confecratum effe, verüm ut intellige-

jl i

ilri

-

remus; ipfos non agere de calice, qui

fub principium coenz diftributus, fed

jump

—

d

de altero, qui fub illius finem. confe-

cratus fit, utl copiosé probant Cardi-

yyilis

nalis Cajetanus ig cap, 22. $. Luce, Jo-

.-mm'

|

I

1

annes

1

262

Die: jv'ui: Jan&dag;

annes Effelius i» Maztbeum , Eftius loc:

gtl q"i

cit, in epift. ad. Corinth. & Cornel. à Lap,

zi

in Mattb, hic verf. 29. Porró hunc cali-

m

O

cem per annos complures Hierofoly-

m aífervatum fuiffe Beda teftatur ,

n

m

aut fi quis alius eft Author libri 4e /ocz

Janchis cap, 2. fic fcribens: . Im platea, qua

a

sjb u

Martyrium €9. Golgata. continuat , exbedra

efl, in qua calix Domini in firiniolo recondi-

d

ial a

zus per operculi foramen tangi [olet, €9 ofca-

lari, qui. argenteus calix. duas bine €3 inde

a 0

m

babens an[alas Sextarii gallici men[uram capit,

in quo efl E5 illa [pongia Dominici pots mi-

d r

nifira.

Videfilubet Cardin. Baronium

1 tb

ad annum Chritti 34. $, 63.

MT

161 Inipfa Euchariftize inftitutione

Nb n

variz actiones confiderari poffunt ; ete-

pOm

nim Chriftus panem accepit , tum gra«

p

tias /Eterno Patri fiio egit, deinde fregit

t

ac diítribuit 5 porró inter diftribuen-

Imm

dum Apoftolis dixit: A4ccipite €9 mau-

Til b

ducate : Hoc efl Corpus. meum.

Secun-

25l

düm hzc calicem accepit, gratiísque

ütfengh

divino Patri denuó actis, bibendum

At fton

Apoftolistradidit, dicens: Bibize ex boc

"um

emues : Hic efl euitm [anguis 11us novi Te-

TT

flauteii-

Dies lIovis fanclas:

263

1

"I

flamenti , qui. pro multis effundetur. in re-

A

mil[ionem peccatorum — Utraque heec con-

N o

fecratio panis ac vini non folàm facta

itü

fuit, àt proximé fuprà diximus fub fi-

i,

nem communis coene ( neque enim

nl

illorum opinione fuffragamur, qui pa-

lt

nem .durante:coená; & vinum eà jam

n

finità. confecratam — volunt ) verüm

TT

etiam non interrupto ordine ita con-

[

tinuata fuit, nulla ut alia actio autlo-

l

cutio. inter confecrationem & difítri-

i

m

butionem utriusque facrz fpeciei media

W![l/ L2

effet ; hoc enim & ex fanctis Evange-

dipicsscsssE M

liftis Matthzco, Marco & Luca fatis

Mu

colligitur, & ex ipfa rei , que tunc

fs

N

gerebatur, natura probari poteít, nam

ratio Sacramenti, &. Sacrificii Euchari-

n

um

ftici, utpote inftituti per modum refe-

hat

Gionis & convivii hoc exigebat,ut con«

fecratio panisá confecratione vini effet

t

T

fejuncta, üt. bené ratiocinatur Cornel,

B

à Lap. n cap, 28.Mattb. ver(.27. Hactenus

dictafatis effe nobis meritó poffunt;qui

n

gt

hoc ex inftitutonon agimus,ut de qua-

visre , quantumvis fanda & mylteriis

jj

TU

plena, qu& in ultima coena contigit,

-

v

]

264

Dies Jovis [anchus.

ab

differere cogitemus ; quamobrem pre

fenti argumento finem imponemus,

jimr

]

diffolvendotamen nonnulla, que huc

faciunt, quafita, videlicet utrüm Ser-

g

,

vator in pane azymo, an in fermentato

i u

confecrárit : an certà verborum for-

j i

1nulà conficiendo Sacramentum . ufus

j onjit

g d

fit:an divinam Euchariftiam ipfe fümp-

ferit, an Jude proditori dederit ;

p t

poftremó quidnam coená finità egerit

[ lhl

162, JESUM in azymo confecráffe,

d l

extra omnem dubitationem .pofitum

m Gl

eft ; etenim üàt fuprà oftendimus,Pafcha.

Quiredo,

legale ipfe celebravit eo tempore, quo

Atl

illud à Judeis agebatur, primo videlicet

ag n

azymorum die ,

3

uo tempore omnis

iltn.

panis fermentatus

a

menfis & domibus

Adtunit

Hebreorum longé aberat.

'Catterüm

ml

ex hoc ipfo, quód Chriftus in azymo

du

confecrárit , nec poteft, nec debetcon-

::a*.utiiiquidd

cludi, Euchariftiam ex alio pane prz-

Y

—

7

ln

terquàm azymo confici non pofle.

|

MT

Nanmrüt recté Algerus ait. Jib, 2, de Sa-

tl n

