Sexiá Iangarit,

$tX

LU i

£laritatis apparuit, Et cap. 2. Segqmumtur

as

n s

n

tres viri [perai Numini duchum ; id quod

L a0dg

confirmat Serm. 32. cap. $.

Tres Magos

fella perduxiz. Eadémque repetit Serz.

flolimmi

luml

33« ap- 2. [erm. 34. cap. V, E2 2, ferm. 35

€ap. Y. ferm. 36. cap. 2, €9 ferm. 37. qui

yilenac

. gt

omnes funt de Fefto Epiphanie. Con-

us

fentit S.Cefarius sermoue 139. & eft hec,

uti Calmet in Differ^ fuperius citata ait,

"'Q-W'f'

x t

communis atque uuica , noftrá etate ferme im

Ecclefta recepta. fententia; licét Auctor O-

lg,

peri imperfecli Homil. 2, in Mattb. ex qui-

lpCWCHEl'-

OU

busdam documentis apogryphis afferat,

duodecim Magos fuiffe.

Quia veró

m, Is

fententia communis non omnibus arri-

um

det, facilÉque unum alterümve repe-

gt

rias, cui volupe (it contra torrentem

)

niti, uti Calmet fupra citatus animad-

d

vertit5 non defuitnoftro hoc evo, qui

mj

negaret, Magorum numerum certum

qtit,

definiri poffe, proptereà, quod ex an-

mdliv

tiquis Patribus nemo unus przxter S.

[ l

m

eonem M. in fermonibus pauló ante

ne tf

notatis ternarium Magorum exprimat,

j r

Eltis Serry in Exercitatioue de Magis, qui

(rif

j

IESUM adoraturi. venerunt,

Sed enim

C2

fenten-

[

$2

Fefltum Epiphanio Domini,

ij

SW

fententia, qu exprefsà authotitate S.

gl

h

|

Leonis nititur, cui Traditio Ecclefix

;4

j

wl

fuffragatur, quam conftanter hactenus

propugnárunt fcriptores, nec in exa-

!

minando indiligentes, necaliorum pla-

cita coecorum in moremarripere foliti,

ea demum deferi nec poteít, nec de-

bet. Audiamus de hacipíare Natalem

j

Alexandrum im Hifforia Ecclefi faculi Y.

Cap. 1. Atrtic. 4. um 3. Plures fui[fe Magos,

:

-qui Chriflum ador.

averunt , certum efl : £res

, fancli Leonis , €9 An-

juilfe, vulgaris opinio

1l

tbori fermonum , qui

Enfebio Ny[[eno tribu-

!l

jl

'l'illemon-

antur , [uffragis: confirmata,

Vr

tius Nota 12, in Fitam. . J. Chrifli

fimile

J

e

quidem vero putat , opinionem

ternario Magorum ex triplicis generis

r:

donis, auro, thure & myrrhà Chrifto

!

per Magos oblatis originem traxifle ;

|

i

idem tamen non diffitetur , fententiam

hanc fulciri ferznibus S. Leonis, altero-

M

ï(l

ue Eufebii, & uno, qui 3. Cafario

attribuitur.

Cardinalis. Baronius 44

/;

j

Wi

Annam . X. Chrifli num, 30. ita habet: Fr-

1,'

hi

delium pia traditiotenet , eosdeun tres nume-

! l 'AHFEI

)

h

fecuudiim . tria munerum. geuera

fo fw;ae ,

qui d

$3

)

Sextá lanuarii,

E

J

qiod E9. $. Leo in. [uis

Jfenmonibus [ape tefta-

;a

ZHr,

Maldonatus iz capzst 2«

S. Mattb.

diio z

Tntrn

Illud. certum eft, Ynquit, plares

fuiffe 5 cum

er anultitudins. Ma-

, It

Evangelifla numero [emp

tl

gos appellet ;

€3 probabile eft ,

plures fui[Jé

itt vocant , fed plu-

nl

duobus , quia uon duali,

raliufas eff numero,

Fuiffe autem tres, etj

pottlute

nón certá y £an

ie

12

n probabili coujesturá ex dos

o

dibilus enim eft,

nurum numtre colligitur: cre

iij j

ls if

diver[a, quameadem onmnes mnnera ded:ffe s

quid id magi uftatum , €9 gratius accipien-

t,æmm"

d Lent

tibws , bouorificeut us dantibus effe foleat, Cer-

1à bac opinio aliquá , alienullá ratioue probari

j

Eadem cxterorum fcriptorum

, u

po[faut.

& liberrima vox eft.:. videantur,

11u7

| ,OFWL

bet, P. Gravefon de Myfieris. €9. anni

opiqiqnf:

Chriffi Differtat. 8 pag. 1

73. P. Honora-

p

J

tus à S, Maria. Ton. 2.

de regulis & ufu

m

Crizices lib. 3. differt

. 4 Hrt. 2 pag. 2772«

gi f

Eminentifs. Card.

Gotti in Tradatu de

I

1»

j

Vf W

Veritate. Religiouis Chrifliane,

Tom. 4. Par'o

La

P. Ayala in

5!"

I:cap. Y1. S. 3. uum. 9.

J

Pigore Chrifiano lib. 3. cap.

3. um 4. San-

; n

d

dinus in Hifferia Familie [acra de Cbriflo

0, !lähïj

D. cap. 3« pag. 31. editionis Patavin&

utie

g

j

Wircebuvgenfu. P. Suarez in 3, partem $,

Tbou&

[

T

3

$4

Feftam Epiphanies Domini,

r MCUOU

Thome Tom. 2. Difut, 14. fe0.2. qui hanc

fententiam inter Patres communem, &

j j

univerfalem Ecclefiz fenfum effe dicit,

m

confirmante id ipfum Theophylo Ray-

vc..mfma

naudo Tomoe 7. Operum in Dipz , chis Maria-

at ii

g

qis fub num, 16,

: 33. Nunc de Magorum Nominibus

& qualitate utagamus, ordo propofitus

depofcit,

Tillemontius /oco ciz. ait , f2e-

l

culo falutis duodecimo primüm à non.

nullis laborari coeptum effe de nomini-

;

bus Magorum inve(tigandis , & Cardi-

nalem Baronium in Annalibus fuis ab

5l

m

cjus rei tractatione confultó temperáffe,

Caufabonus Exercitatione 2. in Aunales Ba»

J

ronianos $. Yo, itaícribit; Puduit jure me-

;&W

vito barum insptiarum Cardinalem Baronium,

u

apud quem in tam prolixo de Magis [erimone

ev

NI

de ilorum nominibus ne verbum quidem.

|

Continuatores Bollandi Tow, 1. Maji

(

pag. 7. ajunt: Nullus fcriptor vel Gracus vel — | ki

;Wä

Latinus profertur per tot [tula usque ad Fri-

"ii

derici Barbaro[[. tempora, qui nomina nunc

vuleata ufurpaverit,

His adde Serryum,

I i')ma 3

Y

Honoratum à S, Maria, Gravefonium ,

'h &

Card. Gottum,Sandinum & Calmetum

ll. citt,

ao

,

Sextá Jannarii.

55

L'Ifö-ï;ïg

Jl. citt, nec non Baillet in Hifforia advra-

(s !

tlindi

ztion Magorum num. 2. qui ad unum om-

nes palam edicunt, d

e nominibus Ma-

p

gorum certi omn

ino ni

hil ftatui poffe;

D

is fic dicta funto, ut

qui tamen à nob

nequaquam velimus o

bniti pizz Tradi-

w Vs

tioni Ecclefie Colonienfis, qua 1an-

rb

usl )

&os tres Magos veneratur fub nomini-

bus Melchiorz , Baltbafaris €9. Caffari , uti

^

rimgis

videre eft apud Bollandum prinz

(

Janna-

| e[[e i

rü peg. 9, item fextá Jannarii pag. 3

23. de-

inds, f

niqu

e andecimá ejusdem mentfis pag.664.

U

Eorum Corpora primüm Co

nftantino-

lt

polim allata , in

dequeab Epifcopo Eu-

TT

ubi per

ftorgio Mediolanum translata,

: u

annos fexcentos & feptuaginta in Dall-

liubnta

lica ab eodem Epifcopo

edificata rite

füb Frideri-

I (!! Müänlijï

Ccolebantur; ad extremum

m

co JEnobarbo lmperatore Coloniam

j m

ab Archi-Epifcopo Reinoldo afportata

funt, üt habet Galefinius im noti ad Mar-

p w us

ii m

zyrologizm [uum pug.

13. & Saflius in biffo-

"

ria de corporibus. SS. Gervafüi

€9 Protafii

nunm, 38.

at

(nie

34. Jam de Magorum qualitate five

tienda veniunt, al-

cpnditione duo difcu

4

terum,

$6

Feftum Epipbaniss Domini,

-mum&

d

terum, quid per Maro: intelligatur, quo

nomine ipfos S. Matthzus appellat: al-

[ ilh

terum , an Reges iidem fuerint, cujus

prarogative nulla apud S. Evangeliftam

MT

fit mentio,

Nonnulli ex Patribus Pro-

u

nb

H

nl

j

feflores aftrologiz judiciarig , alii Pro-

fellores magiz naturalis extitiffe cen-

üh

gt

&

fuerunt; fed propior vero fententia eft

vtl

illorum, qui Magos, de quibus hic fer-

mo eft, Philofophos fuiffe dicunt, aítro-

»

gt

nomiz peritos, five üt S. Leo Serz;. 4,

de Epipban. loquitur ; geutem , qu [peClan-

D

dorum. fyderum arte. pollebat.

Viros , ine

(l

quam, fapientes, ac veri Numinis cul-

tores, qui adinftar Jobi & amicorum

j

u

ipfius, nullà legis fcripte , aliorümque

hebraicorum rituum notitià. imbuti;

W

J

"

Deum nihilominüs fupremum rerum

1202 0

li

arbitrum adorabant;,expectantes Domi-

]

num ac Meffiam à Balaamo tantó anté

ful

prenunciatum , atque hunc in modum

accipiendum effe vocabulum Magorzm,

uos S, Matthaus refert , veniffe , ut

1?&&20

hriftum adorarent; uti folidé & ex-

ib

acté Calmet in cizata di[fertatione probat,

ïfiimtæH(

Regiam dignitatem quod concernit;

m

pro-

4b

Sextá Januavit.

$7

Ti

proximé citatus Author eodem in lo-

il

CO ait, perlibenter fe indagandze hujus

z

rei veritati operam fuam addixiffe, 1t

M

modó Ecclefiz Dei intereffet, iftud ex-

a

[

j

ploratum habere ; cüm veró nihil ea de

[cüri i

re in facris litteris, nihilóque plus apu

]i extti

antiquos Patres inveniatur, nec ab Ec-

Verlntiz:

clefia quidquam definitum fit, unum-

dtqitbiz

quemque in fuo fenfu abündare permit-

Vle d

tit, concludens, regiam hanc dignita-

i at

tem nec certam effe , nec folidis funda-

Itf

mentis inniti.

P. Gravefon de Myfieriis

u V

€9 Annis Chrifli Differt.8. pag. V72, utram-

veti N

que fententiam in medio relinquit. Alii

j um

contrà regium titulum Magis penitus

abjudicant; tum quia tantam pre&ro-

jg, i

st 1*

gativam , fi quidem e& ornati fuiffent,

m

S. Mattheus non diffimuláffet, ut vel

fic gloriam JESU Chrifti à Magis ado-

p

am 52

rati redderetampliorem ; maximé cüm

merd

in facto textu ne Reguli quidem nomen

reticeatur , ubi de ejusfilio à Servatore

p

m ! WD& ,

divinitus fanato hiítoria perfcribitur;

yi il l

tum quia Herodes cum Magistanquam

inferioris notz Hominibus egit, dicens:

ferhiit [

e9

Ite Eä iuterrogate. diligenter de Puero

T Wü*ï'

M

LA

as

$$

Feftum Epipbanis Domin:.

ejm 'inveuetitis ,. renuntiate mibi ; quod

9

n

Mi

gw

l

€crté , fi reges effent, Herodes mini-

þ(

mé feciffet; demum quia nec Herodes

qu

/| MM

extraneis Regibus tam facilem in fuas

provincias atque adeó. metropolim adi-

n d

d

tum permififfet, nec ipfi regnumillud;

regiámque, nifi praemiffis officii causà

j

n

legatis , intráffent; nec denique adeó

difficile fuiflet refcire illico difceffum

m&ü aMU

' «',A:

]i

li

Magorum , contrà quàm Herodi pro-

miiferant, per aliam viam revertentium

| /r,'ü?ïw'!w

in regionem fuam; cüm Bethlehemi-

Iu

um notn nifi fex milliarium intervalla

gt

Hierofolymá diftaret,

T.

3«. In hac controverfia duo premit-

'i,x;'.'æ.,qu

tendafunt: primum eft, quodii, qui

;Wt'

i

Regiam Magis dignitatem aíferunt, ne-

quaquam contendant , fententiam hanc

-

ad fidem pertinere, uti Beza Catholi-

ü E:mdq

cos irridens, inepté objicit ; fed effe opi-

ul

nionem admodiüm probabilem, uti fa-

pienter Maldonatusin hunc locum ani-

ynadvertit; Prazerquam, quod. Ecclefia Ma-

ial

£0 fui[fe Reges , uon certá €9 Catbolicá fide,

at

f& probabili opinioe. credit.

Licuit enim

^m

Chrifiue Pocta ( Joanni Baptifte Man-

A

tuano )

AAf

Sextá. Jantars.

«9

ia

tuano ) Patrum mofirorum menoriá , falvá

ose

Relig

ipge dicere... Néc Reges, Pt opimer,

Ti Ts

erant, Licuit tu

ltis naffro tempore Catboli-

dem dicere, fuám-

Uab

ci , 63 eruditis Theologas i

ipind

que opinien

em uon , at ille ( deB

ezaloqui-

.

atb

tur ) rifz,

fed magnis atgumentis confirmares

O

Alterum eft, quód Regisn

omen, quane-

lio iisdem

ttigdà

do Magis tribuitur, non a

o dift

modo adícribatur, quàm quo Reges

in divinis litteris vocantur, quotquot

i lm

uerte

locoalicui quantumvis exiguo domina-

bantur: unde Card. Baronius ad Anuum

1 lo

jum ie

Chrifli primum num. 30. at : Hos igitur fuif-

fe Reges , dixerimus ufitato more. Divina

i

Scripture , qua cujusque. Oppidi Dominum

Regen appellare confuevit , at patet de quin-

T

at

que Regibus , quos A

brabam armatis furs ver-

naculi- debellavit,

In hoc fenfu P. Na-

tatialt

J

talis Alexander loquitur in facalo primo

cap. Y.art, 4.. Viros tanten potentes ac divites,

ii

J

/

blen t

Toparcbas fortd vel Dynafts fuiffe , probabile

ef.

Cui fubfcribit Auctor amotatiouum

T

yj i

in Hiflóriam Vite , docrine €9 miraculorunm

Chrifli , qu& Italico fermone confctipt

| Cdtlhw

, ]u*

ii lucem prodierant À. 1730. Urbini cap.

7. [ittl GI

g

€ 6

36, Du-

fl

66

Feflum Epipbanie Demini.

,

36. Duplici hoc premiffo fundamen:

p

to, Magos Reges fuiffe dicimus. Pro-

Vs

fecó nihil in Oriente ufitatius erat,

quam üt Magi regià poteftate pollerent:

wu,if |

Magos Reges feré babuit Oriens, ait Tertul-

Fg,ü 9)

] /

T

lianus lib. adversizs Judass cap. 9. id quod

Cardinalis Baronius a2 Znuum Chrifii pri-

] W

mum num,29. Plinii etiam & Philonis

1 Wm ,

J i

u

auctoritate confirmat, Id quidem haud

lr

f

gravaté admittit Tillemontius No£j 12.

Ddf

in Vitam J. Chriflis fed tamenait, proba-

m

u

ri infuper debere , quód hi ipfi Magi,

qui Chriftum adoraverunt, Regesfue-

tipuh]

rnt; cüm ad aíferendam ipfis regiam

1

,

[

if

P

prarogativam non fufficiat dicere,quód

J'Jof»rl

in Oriente Magi üt plurimüm Regiá di-

MA

gnitate effulferint,

Eodem modo P,

il

gt

Serry in refponfionibus ad Sandinum elude-

lil

re conatur authoritatem Pafchafii Rad-

bertifcriptoris Seczli LX. qui lib. Y. Cona-

flï.l«i'blm

amentariorum in 8, Mattb. dicit: Im bis regio-

sum

nibus ad Orientalem plagam Hierofolymorum

w.'-si,lhgn

Magos. Reges extitilfe , nemo , qui bifforias le.

d w

git gentilium , ignorat : quo profe&]ó Reges eos

onirin

Jufe opinamur.

Ad hoc, enim Serry

EPT

reponitpsag, 34. — Ex bor, quàd gentilium

3l

hiliaria

D

Sextá Iausarii,

61

MOM-

biflorie fidem faciant , Reges Orientales, ac

m h.

maximé, Cbaldeos Magos olim fuilfe , boc eff,

r

Philofophos [ydevalis fcientia peritos, mon [e-

lr

quitur , 9t Pafcbaftus intulit , Magos oumes,

Edl

atque illos maximé , qui Chriflum adovatum

Atj

venére , Reges. extiti/Je,

Igitur ut probe-

ha .

x

mus, hos ipfos Magos Chrifti adorato-

a l s

res eorum é numero fuiffe, qui Re-

r

ges olim erant, audiatur S, Czfarius

Onfts K

Arelatenfis Sermone 136. in Appendice

n

fermonum $. Augufítini; ubi ait; I/;

li

Magi tres Reges effe dicuntur,

Audiatur

n h

S. Hieronymus iz caput 2. Daniél , qui,

nf

oftquàm meminit, Reges ac Principes,

j

magiz Philofophice Profeffores fuiffe,

minle

ita in rem noftram concludit: Uz4e €3

m n

in Nativitate Domini Salvutori ipfi primum

D

ortuin ejus intellexerunt , E9 venientes in [an.

Qam Betblebem. adoraverunt. Puerum, flella

|Diogde

"1

ejms de[uper offendente.

Audiatur S, Hila-

rius lib, 4. de Triuitate $. 38,... Recorde-

gt

H

LU

D

w

uutr. Orientis Magos adorantes Dominum 9

munerantes $. C laborem "veniendi usque. in

NU

n

pmft& M

Betblebem tanti itineris metiammur ,

In Prin-

fft

cipum enim labore totius. ZEzypti. labor de-

)

il

ueufiratus eff, Audiatut denique Juvencus

qwdg ^

M

j

7

Poéta

[

62

Feftum. Epiphatio Dotsini.

Po&ta Chriftianus, qui feculo quarto

at

Ü

ïïihu&

(ui

floruit , magneque authoritatis jure

merito e(Ie debet.

yaor

n

Geus efl Eoi Pbubo orto proxima vepui,

Afirorum [olens ortusque obitsque natare :

".

qiidd

Horum Primores nomentenuére Magorum.

Hinc le&li Proceres folymas per lonza via-

r de

[ 2177

um

'

Deveniunt , Regémque. adeunt, vríntque

s

doctfi,

J

u)

Qua regio imperio Puerum Judea teneret

j

(j

qui

Progenitum , C fe fe flella fulgentis ab

óriAu

ln

4duiwuitos veniffe viam , quo [upplice

dextrí

P

Exortum terri "enerabile Numen ado-

1]

rent.

37. Obferva in his verfibus, quód

a u

Primores Orientis nomen.tenuére Magovum,

) val

quódque ex his ipfis precipui dicantur

ldu fol

delecti: Hinc leé Proceres.

Sed & il-

DT

lud magnum fententiz huic pendus ad-

[

d

dit, quód Ecclefia im Officio de Feflo Epi-

N[b

phanie ad ignificandam Magorum ado-

li )

f

W

rationem verba illa Pfalmi 71. Rege:

"ilfarmg

4rabum €9 Saba doua adducent recitare

fole-

Q al

i

Sextà Jaunarit.

65

l quio

foleat; & quidem indé ab antiquis tem-

i

oribus.

Quamvis autem Davidicum

illud vaticinium conjunctum cum alte-

At v

tO lfaig oraculo : Ztmbulabunt gentes in

Mp

luinine tuo , €3 Regesin fplendore ortás tni ge-

t Ht

neratim accipiatur de regibus gentiun,

j pr g

barbarísque nationibus ad fidem cul-

támque veri Numinis convertendis;

À t

tihilo tamen minüs cüm eadem vatici-

nia ab Ecclefia accommodentur adora-

( juam

tioni Magorum ; fatis perfpicué hinc

appatet, quantopere Ecclefia univerfa

d

propendeat , faveátque illorum opinio-

ni, qui, MagosRegiá diguitate confpi-

r ï'" ('.'-'(

cuos fuiffe, propugnant, nomine ta«

l r

imen Regs ad eum , quem fuprà ex fcri-

ptura oftendimus, fenfum intellecto.

Yil d

l)

38. Sané Cardinalis Baronius /ece

&it,Ícribit: Quód Magi fuerint reges, etiam

[/id Ux( Hf

Y

p

Theopbyla&hus afferit , idémque fidelium. pia

; &

i

iraditio tenet. Suarez loco itidem citato fub

finem Se&ion 2, ait: Sententia bac plame

( nl(ju

"]

] /l

fibilis efl s edmque Chriflianm populus jam in-

dui^ "Theophylus Raynaudus in Di-

u

i Rf

(l

ptychis Mariauis num, Y$, nubem fcripto-

T L

rum,affert, qui Magos tenent Reäes

Ule;

!

64

Feflum Epiphanie Domini,

fuiffe , laté accepto. Regz uowine pro quivis

,2

git

J'eparcha. P. Natalis Alexander. quod

,

priüs im bifforia Ecclefraflica, üt fuperiüs

d)

n

ïï','

dicebam, afferuerat; id iu Commenzaria

)

(

ad cap. 2, S. Matthai adeó non retractat,

þu

(Lqüü

l

wucnd

utpotiüs confirmet; fcribit enim ; 4

]A

reges proprie fuerint , auxie difputandum non

D

putamis , cimm ea de re fileat Evangelium, €9

eraculum illud. Davidicum,,, Reges Tharfis

vl

€9 Infale munera offerent €3c..,. vocationem

entium , C5 Procerum etiam ex. gentibus 4

P

Chriflo $ ad Chriflum pranuntiet ; undefub-

ditur,,,. Et adorabunt eum omnes Reges terre,

"

A?

WP

T

ommes gentes Jervient ei... Magos tauten ado-

ratores. Chifli Dynaflas fuiffe , ac Regulor,

Wn um u

probabile efl.. Si cui placeat, plura in hu-

p W i

jus fententie confirmationem legere, is

p

videat Galefinium in Not& ad Martyrolog,

ab ipfo editum pag. 13. P. Honoratum

u)

à S. Maria Tomo 2, L.b. 3. Differtat. 4. Atrt,

Mil

2. P. Ayalam í» Pi&gere Chrifliano lib, 3-

[

cap. 3. num. $, Sandinum im. Hifforia Fas

La

milie facre cap. 3, Cardinalem Gotti de

ia

Veritate| Religionis Chrifüane 'Tom. 4. part,

20 l

I c4p YI S. 14. 9 feqa.,

a

TM

39. Melchior Canus celebris Theo-

m,ml

5

logus

i

Sextá Januarit,

6;

LT

logus.lib, Y1. de loczs "Tbeologicis cap. $.

lt

animadvertit , oppidó imprudenter fa-

h U n

&urum eífe, quisquis pró Concione

A Cs

Magos Reges fuiffe, negare aufit; pro-

n t

ptereà, quód eares non nifiad turbasin

Ti ent

populo ciendas fadtura effet, üt qui con-

ial

trarià opinione , eáque validisargumen:

Hanc opinit-

T

tis innixà jam fit imbutus.

, lt

nen , verbafunt Cani, z 44« plaufibilis

LL

fit ac popularis , Chrifl fideles j« olim libeus

i a p

zer indaerunt. .. Neque opere pretium judico,

n

ff quis, in. concioue publica eam dif[aadert. cov

r

uctur s nam di[[uadere uibil. attiuet , 4c frute

Mp as

ftrá niti , € mbil aliud quàm laborando odi-

um quarere. extreme. deimentie : eff. prdfi

jj t

d nb

paucis forté fidem, argumentatioue tHà feceris,

multas taten in;populo querelas , . diJidia. ac

Qu

ml

lites induces,. Sine, evgo , plebem. probailbilfz-

main ópiuionem y: pre[ertim que. penitus ine-

Pa

pj k

dit ac inveteravit , cum [us Majeribus v&-

finere,

il 1/ /M.b

.. 40. Idem infignis Theologus , que

i

fuperiüs contra hanc fententiam obje-

"

T^

&la vidimus , üt quód Magi in Evange-

lio non vocentur Reges , quódque ab

Herode nequaquam regio honore ex-

s

cepti

")

h

66

Feflum Epiphbanie: Domini,

n

cepti fuerint, his verbis diluit:

ud

ii

enim Regum uomen Evangelifta fuppre[ferit,

id omnino nibilefl : non enim exiflimavit E-

[

2

in

Imm*

vangelii teflmonium regio apparati cumulan-

at

IA,OI

dum , eoquód Magorum fapientiam € gravi-

p Utl

tatem amplifJané ornaveriz,

7n verizate fane

g

h

eccultà confirmandá regia. appellatio obfcura

1

W

i

€9 otiofa erat ; Magorum vox preclara €

|:

[

oppor?una. Nam quód Herodes Magos pa-

:

rum bonorificé exceperit, boc aut. Herodiani

faflós indicium efl , aut Romana : glorie €9

'

majeflatis,

Indignum veró efl magui regis

gl

Iumorem in miuutoram invidiam oduimque

Convertere,

wb

4I. Cani veftigia premunt cxteri Au-

thores füprà relati , qui infuper adverti

n

volunt, non exiguum Magis ab Hero-

" ï;f.a:w í

de habitum honorem effe, quippe qui,

i

i

li

]

ingratiffimo nuntio de Rege Judeorim

recéns nato conturbatus , eosdem nec

m

uU

ij

carcere, nec morte multaverit, neque

illos tanquam occulte conjurationis

r

.x

Í

participes regni finibus exturbárit ; id

Iaäis

quod dubio procul futurum erat , nifi

f Tif

1

/|

ipfum peregrinorum Procerum ; & Re-

r

gulorum reverentia compefcuiffet ; imó

i, ]

ne

w

Sextá. Januari,

67

y di N

neipfi quidem Magi Herodem tantá

verborum libertate compellare aufi fuif-

tl

!l tf

fent, nifi propria dignitas & conditio

Mititni

animos addidiífet.

Caterüm quód

Mi

Herodes Magorum ex Bethlehemitica

- n

domo diíce(fum feriüs refciverit, ea

i

difficultas utrique fententie communis

L

eft, neque ex eo nafcitur, quód Magi

0T

Reges fuiffe dicantur, fed quód Hero-

TT

des certi quidpiam de nuntiato novi

um i

Regis ortu avidiffimé cuperet explora-

re

Unde concludere neceffum elt,

d

sluy i

ejusdem fummi Numinis providentià ,

quaz Magos, infalutato Herode, voluit

in regionem fuam reverti, factum eti-

mutat

il

am eífe, ut Herodes hunc ipfum difcef-

fum aliquantó tardius intelligeret.

lgl

42, Reliquum nunc eft, ut de loco,

um

w t

ubi Divinus Infans à Magis adoratus

fuit, nonnulla dicamus.

Qua in re

ia

verba S, Matthzi non nihil difficultatis

Zïfd[ ] qul'::

od

allerunt, utpote qui locum, in quo

j

JESUS à Magis inventus eft Domum vo-

Cat: €9 intrantes domum imvenerunt pue-

W[,m

r4mn C9c, Eà voce quidam indudi funt,

r W

ut crederent , JESUM à Magis non

M&U?

L

fuiffe

Ó

68

Foflzin Epipbania Domini;

u

T

/

fuiffe repertum in fpeluaca; inqua pri-

ns natus fuerat, fed.in domo, ad quam

p

Jii !f

d

majoris commoditatis ergó à Parenti-

j

bus fuis translatus fuit.

Hzc S. Epi-

r

[O

Jn

phanii opinio . eft. /ib, 2. costra. berefes.

n

Hoerefi $1. Ingrefft domum iuvenerunt. pue-

j

h

rHIL Ccum Maria y;non ampliis in fpelumca,

uin

fed iu daino,. Idem Theophylactus tradit

N

in caput 2.8. Mattbai,

Qüeni Maldona-

W

[

ii

[I ]

tus àn Commeutario fequitür ,. fcribens ;

Moyfierio jam evat fatifacium.

Necelfitatem

ij H .m*

fud

cefiáffe credendzin eft 5 €9- Mariam: aut. Jo-

Jeph ouni diligentià commodiorem beum qua-

j

:

frviffe , [nadet ipforin pietas, . Alii& con-

trario tenent , Chriftum in loco natali,

j

T

fivein antro Bethlehemitico inventum

l

p

à Magis-fuiffe, neque obftare, quód lo-

A'W !

J;

cusille ab Evangelifta appelletur 4emzr,

N

cüm coníftet, apud Hebraos quemcum-

quelocum, & veró etiam nidosavium

Bu

domos vocari 5. fic píalmo $3, nidus ci-

i

conia Herodii dowmus: dicitur.

Hzc divi

Hieronymi . exprelffa fententia eft , uti

Ài lu

Elä

colligitur ex ejusdem Epiffela olim 17.

Wi

nunc 44. ad. Marcellam ,. ubi fic habet :

iilb

Ecce iu boc parvo ferre foramine celorum

"

Qd

1

l

€0n*

s

Sext4. Ianuarit.

69

lijg;

éónditor natus efl ,. bic involutus paunis , bic

] domo, j

vifus à paflaribus , bic demonftratus à flella , bic

ts

Et Ecclefia in hodier-

i ls

adoratis à Magis,

no Feíto canit : Hodie flella Magos duxit ad

du

prefepe.

Quod oppofitum fenferit- S.

Y

"] imm:;

Epiphanius, id indé na

tum eíft, quia

ag

credidit, Magos non adveniífe poft

0p

tredecim à nato Chrifto dies, fed poft

i«

duos ab ejus ortu annos, uti inferiüs

pitir;

dicemus, P. Ayala libro €9 loco fuprà ci-

t

;

Zatis nutit, 3, priorem opinionem fequi-

& Mi

tur ; P. Suarez dicloloco fe&. 4. pofterio-

nl

rem amplectitur, & inter Patres com-

g i

muneém eífe docet ; idem afferit Theo-

ml

phylus Raynaudus i. Diptychis num. 13.

m d

& Eminentiff, Gotti in libro fzpius re-

'oblüfin**

lato cap, Y 1. S. 4. num, 37.utramque fen-

tentiam ait probabilem effe.

.o CO rR

p

a

nelius à Lapide u caput 2. S. Matth. vers.

II, in fecundam fententiam propen-

d

det, acdicit, in Bethlehem , urbecula

a.'W H' LA'

lgt ?

eatenus obfcura & angufta nonnifi uni-

cum fuiffe publicum hofpitium , ejüs-

(eutett

nffl'u'vlf

que partem ac veluti appendicem fta-

bulum fuiffe equis & jumentis accomo-

y, 14

datum ; ideóque $. Matthzum , ubi

,jnP

ait,

váo)

Feflum Epiphania Dowmini,

4

!

ait, Magos intráffe domum; commodà

intelligi poffe de prefepio aut ftabulo ad

lo

?ll

eam domum fpectante, — Et Calmet in

7

Commientario ejusdem Capizi 2. ad ver:

fomYt, exactam inferit defcriptionem

Qu |

L«W m

diverforii publici Bethlehemitici , alio-

guutti

tümque, apud Orientales hofpitiorum

in hanc usque diem vifendorum, atque

ol

qucm?r!

concludit , in eorum fententia , qui

p

utant, Magos nonnifi poft biennium

à J. Chrifti nativitate adveniffe , admo«

".

n2

düm probabile dictu effe, quód dilapsà

n

intereàtemporis hominum multitudine,

im st

qui edesillas publicas priüs occupárant,

Magi puerum JESUM aut in mundiore

um

u

ejusdem diverlorii loco, aut in domo

Tl

privata magis decenti collocatum inve-

nerint,

suti

- 43. Quodfi dubii iftius diffolutio

ao

od

penderet ex tempore adventüs Mago-

rum, ita, uttota ratio afferendi, Chri-

bl

ftum in domo , non in ftabulo adora-

i

tum fuiffe, ex biennio illo peteretur ,

:WH;-feap(c

quod quidam à nativitate Servatoris us-

Ut

'tria

d

ue ad MagosBethlehemium perductos

uxiffe putant; facilé, nos ac citra ul-

li lg

lam

j

Sext4 Domiaui.

r

Jam dubitationem dicerentus , non ali«

vmmodö;

ii

bi preterquàm in prefepio JESUM à;

Magis fuifle inventum ; proptereà,quód:

ln

"m

àcommuni fententia inferius referenda,.

Donen

quz tredecim folummodoó dies ab ortu:

Salvatoris usque ad Magorum adven«

1 d.

n

m

tum.numerat, nelatum quidem ungu-

n

em difcedere certum. nobis fit, Sed

quoniam .contraria opinio aliis etianr

t q

tundamentisjanr commemoratis innitia

D

: d

tur, utramque in medio fic relinqui-

nus, ut tanen ob expreífam S. Hiero-

il

nymi authoritatem , utpote habitatos

N

at

ris terre fancx , ejüsque locorum &.

m

monumentorum íÍcientiffimi ,, animus:

ineorum fententiam magis inclinet,qui.

tindon?

TUf

Divinum Infantem in prafepio à Magis:

repertum & adoratum dicunt.

Alte-:

rum hujus quzítionis caput, de genere:

df

J

D

Mp

cultüs Chriíto à Magis exhibiti faciliüs:

ànobis, fidentiüsque expedietur,

gj Cun

44. S. Mattheus obfequium defcri-

jo adore

elerifs

pturus Redeuptori à Magis praftitum,

ytrs t

ita loquitur: Procidentes adoraverumt eum :

€3 apertis tbe[auris [ui, obtulerunt ei munez:

ydneos

Ya aurum , tbus €3 . myrrbam,

in que

t dn?

ia

verba

l

72

Fefun Epiphania Domini,

u

verba Cornel. à Lapide fic commenta-

turi Erafmus cenfet, Magosmon cognovi[Je,

";nlon.d*ïm

Chrifium e[Je Deum , ideóque non. latriá ,. fed

)

£ultu civili eum , £ Regem. Judaorum ado-

Á

váffe, id efl , veneratos effe,

Verzm con-

trarium: docent Patres C Interpretes , fcilicet

Ti

Magos inflin&lu Dei agnovi[fe Cbriflü Divini-

zatem , eimque latrià. adoráfe ; ideóque. &i

Wbus, quod [oli Deo debetur , obtuliffe,

Eadem aliorum quoque interpretum

/

Íententia eít.

. 45. Et tamen ineunte hoc fzeculo;

T

fuit, qui in translatione Nevi Teflamen-

'( L'l

J

zi Anno 1702., Trivolii ( Irevoux ) in Gal-

liis edita,. & primó quidem à quibus-

$

dam Francie zelofis Epifcopis, tum à

S. Sede Romano - Apoftolica Anno

1704. undecimà Martii prohibità, in

)

dubium vocare auderet, an Magi Chri-

(

ftumadorantes, Divinitatem illius co-

(

gnoverint; ejusdem furfuris eft, quod

Author Bibliothece Critice in Diflertatio-

ne À. 1709. Bafileze typis vulgata fpar-

j

gere non erubuit, Verüm P.Honoratus

l

à S. Maria Tom.2. derepulis & uf critices

^

lib, 3. Differt, 4. Ztrt. $, luculenter & in-

vidé

i

Sexta. Januarii,

73

lia ;

vidé probat, cultum à Magis exhibi-

W.

tum noncivilem, fed latrevticum fuiffe,

"Y1

Magis fupernà illuftratione Divinita-

&i

tem pueri JESU cognofcentibus; atque

t

hocmodo verba S. Matthei communi-

V,f

ter à Patribus & Theologis intellecta ef-

"

i D

"a

;

fe, neque aliter ( etiam juxta regulas

Vi d

exactiffimz critices ) intelligi poíle aut

! hij

debere; denique eorum , qui id ne-

i

gent, aut in dubium revocare aufint,

fententiam cenfurà theologicà dignam

du

effe.

Tiatte

46. Et fané fi Magorum, vifo JE-

ij

SU infante, humi procumbentium rez

j g

verentia, ac munerum quamlibet pre«

tioforum oblatio non fuerit fufficiens

wpiS, timi

ja d)

atque indubitatum agnitz Chrifti Divi-

Dhibi[ä) !

nitatisindicium ; proptereà, quod ex

ufu apud Orientales recepto, nemo an-

M

rili 0

te Regem, nifi donis oblatis, compa-

Sfü: qm

rere folitus fit, uti patet Genefis 43. in

Yjrato

filiis Jacob erga Jofephum Proregem,

pl

3. Regum cap, Yo. in Regina Saba er-

[os

gaSalomonem Regem; ipfa certé mu-

nerui, quai Magiattulére, qualitas &

,,qu aitigö

,

ratio perfpicuum facit; ipfos J, Chrifti

y.d'

Divi-

4

(

74

Fefiuu Epiphanie Domini.

Divinitatem & cognoviffe, & cultu la-

" "W

tri: adoráfIe,

Attende. quid. obtulerint $

n

€9 cognofte , quid crediderint , ait S. Ful-

d

Et' Po Ca].l

gentius fermone de Epipbania.

rA

met fententiam S. Irenei, Origenis, SS,

,

Bafili; Ambrofiüi, Auguftini, Hilarii,

gt

Berüaráüi, nec non Juvenci & Sedulii

qügm

fecutus in caput 2, S. Mattb. v. x x, Ícribit:

po) 'Tb;lï

j

]

Qumes fere Patres in bis smuneribus agnovére

!

Àl

m

;SJI

suyfierium , quod. J, chrifli Divinitatem , re»

Bb

gnum €9 bumanitatem.| indigitabat.

Thbus

Deo convenit : regi aurum ?. bomini mottali,

eujw corpus opobal[amts conditur , suyrrba.

ä'iïüïæl:yx

[

»

E

47. Ac nequis Patrum authoritatem

1..11.17&";'&]3

eludere conetur, dicendo, thus equi-

ïï«uïxlitl'z*g

dem Deo, Regiaurum, & homini mor-

li

tali myrrham veriffimé convenire; in-

L.

f lol

Vi

dé veró nequaquam certó corifici , eos,

t

qui hujus generis munera przfentà-

ï

rint, Divinitatem Pueri JESU perfpe-

1

Gam habuiffe; non abs re fuerit» quo-

[

rundam Patrum fententiasin medium

1

proferre, qui Magos eà notitià imbu-

"1.

E

tos fuiffe, liquidó teftantur. $. Am-

brofius lib. de fide cap. 2. lic loquitur :

J .mOr-

I&.w

Unum Deum Magi crediderunt , &2 aurum,

V

ibus

"

j

Sexta Jantarii.

vl

75

1bus €99 nyrrba

m fupplices ad Chrifli cunabula

d

; a'xIWL

detuleruut , amro regem fateutes , €9 Deum

b

tbzre adoranutes.

Thefanrus enim r.

E£ni , fs

ii

crificium Dei , €3 myrrba fep

ultare ef, Sq

Bernardus Serzone 2.

de Epiphan,

COgni«

gi, H

nï..

tionem Magorum de Chrifto co

,& d

gnitio-

t

nibonilatronis comparat; ficuti

autenr

nemo negaverit ,

T

Divinitatis

latronem agnitione

TTTE

JESU Chrifti colluftratum

uiffe ; ita nec Ma

gis fimilis cognitio ne-

"TEU

gati debet.

gt

Videte , verba funt S, Ber-

nardi, quam eculata fit fider, quam lyuceog

i mjuhn.

phoridt

octlos babeat, Cogmofcit Dei fllium laGlenten ;

cognofcit in ligno pendentem, cogno[cit smorien-

unep

poyinu

tein.Si quidem latro in patibulo, Magi in flabulo

nenre, ^

cognofcunt z illeclavzs infixum,ifli panuis invo-

Intum.S. Joan. Chryfoft, Homil. 84nMattb.

qui,s

Sapienter more fuo perpendit , quód

n p

i, dum Chriftum invenére humili

EU p

m

obícuro loco pofitum , nullóque

eorum infignium ornatum, quz reve-

j

rentiam conciliare folent, non alia

d

U

ia

ipfum de caufa adorare potuerint, nifi

quód Deum Optimum Maximum effe

:

rgqn'xkuï i

V

TA

Crederent, I4circo ibi nibil de Jeufibilibus

:

; f

IAgu-

L *

Wf* erande confeicitur , f;d angujum

Yium,

Feflum Epiphania Donini,

76

uI['

viti

"

rium , A6vile prefepium , 9 inops. Mater,

at iieliits nuda. Magorum pbilofophia clare[ce-

"

y

ret , €3 utdifcas, quiauon tanquamm bomini

gantiam , fed tanquam Deo autbori. omnium

fupphicárant bouorum, S.Leo Magnus Ser-

qnone 33. in Epipban, 4. miratur, quo tan-

dem modo visà ftellà, Magi occafio-

nem indé fumpferint ejus generis dona

afferendi , qux Divinitatem ,

humani-

tatem , ac regiam dignitatem . Chrifti

tam accommodaté . fignificarent ; fed

mirari definit, animadvertens , pra-

ter ftella fulgorem oculis illapfum, in-

teriori ipfos lumine fidei illuftratos ac

de iis, quz credere & facere oporteret,

admonitos fuiffe; fed juvat ipfa verba

S. Do&torisaudire: O perfe&e fcientia t«

1

vabilem fidem, quam non terrena fapientia eru-

divit , fed Spiritus $. inffitui ! unde euim bi

viri, cum profiifcerentur de patria , qui

nondum viderant JESUM , nec aliquid con-

zuitu ejus , quo iMium tam ordinaté veneraren-

|

zur , adoerteraut , banc deferendorum mune-

f

vum fervavére rationem ? Nifi quia preter il-

&i

lam flella [peciem ». que corporeum incitavit

obiutum , fulgeutior veritatis radius eorum

corda

Sexzá Ianuarit,

214

Mi

corda perdoeuit ,. ut. priusquam labores itinerrs

inchoarent , eum. fibi. figmificari. intelligerent ,

TO

a hn

cui in auro regits bonor , in thirre dvoina ve-

neratio , in uryrrba. mortalitatis confe]]io de-

um

beretaur,

Plurimis aliis eidem veritati

Ts r

confirmande idoneis Patrum teftimo-

Qu*

niis fuperfedeo, & rem totam Ecclefie

ii

auctoritate ratam facio, qu:x in Fefto

yrs a

Epiphanie Deum ita precatur: Deus, qui

,a

Unigeuitzan. um gentibus (lellà duce revelá-

J (hri

fi, Pratereà Hymno utitur à Sedulio de

,

