"

21I

Dies Jovis [an&us.

: AFW Bibliotbeca Codice x14, €9. 16. tametfi no-

)

Porró

!

gän!üïäj

men ipfius filentio premat.

2

feculo undecimo, quo tempore Grz-

lil Pn h

cos inter & Latinos graviflima contro-

]i

jl

"i

verfia excitata eft, de Pane azymo aut

MA

A

Qj

fermentato in confecratione adhiben-

Ddf

do,

uidam Graecorum , teíte Theo«

i

WW

m;-

phyla&o, & Euthymio in Jeannem, ut

Bo

panis fermentati ufüm propugnarent ,

n

nondubitárunt;in eorum ire fententiam,

nl t

qui negabant , Chriftum ultimo ante

(ube

mortem fuamanno comediíle Agnum

ul

Pafchalem, & Pafcha legale celebráffe ;

qung

verüm his ipfis caeteri omnes Grzci re-

Qynmtd

pugnárunt, aperté profitentes,quód Re-

Va

demptor in ultima coenaAgnum Pafcha;

lem manduaverit, idquod liquet exCol-

n

loquio Humberti Cardinalis ad calcem

g,

4

Ton11, Annalium Baronii edito, Latinos

u

quod attinet, eorum nemo fententiz illi

j

unquam adhzfit , pauculis exceptis , qui

i

nonmultó ante noftra tempora vixére 5

f p

talis erat Nicolaus Villa- Gaguonis Eques

pl

Melitenfis in quodam opufculo, quod

d

Salmeron, Santefius, Vafquez, Suarez

r H & Ifambertus pro haretico habept, huic

!

|

f

212

Dies Jovis fantlus,

,im

adde Hieronymum Vecchiettum fub

initium fzculi XVIE. in libello edito :

) DL

g t d

de Auuo primitivo, de quo Marcus An-

tonius Capellus, tefte Leone Allatio

qin ]

g m

in Apibus Urbanis hanc cenfuram tulit :

"m

C od libri illi. tria geuera comple&lantur

g p

Theologica , Zflrononica , Cbronologica ; in

yig i

H

Tbeologicis nibil ferme veperies , quod. mon in-

yei j

figni aliquá labe afperfum — fit : Affrouomica

um n

Jepé errare videas toto eelo , in Chrouologicis

/

/

(f

LL

"ii

h

i

peccata. innumera, €3 uibil fingulare.

Ne-

yw*'!,"!f:fiz p

que contentus hoc fuo judicio Capel-

(

lus, fingulari Differtatione : de Cena

uf

R

ii

Chrilli [4preina, Vecchiettum impugna-

mj

vit ;eam di(fertationem dilaudat Peta-

u

vius de doGrina zemporum lib. Y2, cap.. 6.

tl n

Ricciolius Chronelop. reforin, lib. 8. cap, 3.

conclaf. 3. « »um, 1. Dollandifte Tomo

g r

bf

l. Aprilis pag. num, 4. Quid multa?

Vecchietti liber ab Inquifitoribus fidei

detslts.

Ti

prohibitus, & libri Auctor poenádiu-

"lU

turni carceris mulctatus fuit, üt refert

r n

Janus Nicius in Pinacotbeca Virorzim illa-

kb

firiumin vita Vecchietti, EZidi (Vec-

m

chiettus) librum &c, Cenforum. animad-

UE

verfioue in tualtis 4c inaximis vitiis depreheu-

U Corpg(j

»

Dies Jovis fanttus,

213

A

fum , at proptereà. Superierum : decreto cau-

il

]

(um , ne in manus beeinum perveuiret.

U

Etenim contra [acrarum literarum . fidem ,

In

]

confra Ecclefue sniver(z autboritatem , con-

um

ira SS. Parrum [outeutiam conabatur often-

r,?,,

dere, ex Solis Lunaque ratione, quàm uon

bene , fortaffe deceptus , iniérat , Chriflum

L)

n

Dominum pridiequam . pro nobis mortem op«

i

peteret, [olenne illud Pafchalis Cune convivi-

,

em umà cum [zis non celebrá[[c ; €3 càm po[fét,

genieye dicha vel corrigendo,vel interpretando ext

jl

NU V

(int

NY

mtultis [efe incommodis €9 arumnis eximere,

a.

Ui

liv

T

imaluit feveriffrmoQuefitorum fide cau[o judi«

Q

cio fe Couamittere 5 atque ultro in vintula conji-

d

?

Cereyubi niultos anuosexaciá jam eetate,in tenee

d

13

Wi

ih l

brinin fquallore,in fordibusjacuit,quam vel mi-

nima quidem . ex parte de feutentia decedere,,

)

133. Quis veró audità adeó ,feverá

& juftà animadverfione, non exiítimet,

(

y

&ternis tenebris fepultum iri opinio-

äaf

'PræuiQ,.

nem illorum, qui cum Vecchietto con-

tendebant, Chriftum pridie mortis fuze

ii i

"d

nec Pafcha Judeorum celebráffe, nec

Agnum ex placito legis manducáffe,

P

verüm in communi folüm coena Sacra-

j minfd-

mentum Corporis & Sanguinis fui in-

WW!W

|

h

ftituiffc ?

J

514

Dies Jovis fanclus.

u

ftituiffe ? atqui fecus evenit.

Nam

opinionem illam protritam & elimina-

,:121) " 11

at

tam revocavit, multáque eruditione il-

TP

luftratam in apricum protraxit P. Lamy

Oratorii Presbyter in [ua Cencordia

yu

fsb p

Evaugelica, & in Tractatu Hiftorico 4e

veteri Judaorum Pafchate gallice compo-

g hi

ütOo

Lamianam fententiam P. Tour-

josian,

r

,;

"

Ü

neminS, J. in publicis Thefibus Pari-

fiis propugnatis defendit, uti apparet

la

*

i

"i

ex quadam Tourneminii epiítola ad

Lamium perfcripta, in qua is reflexio-

yur ii

nes quasdam, quz Lamium fugerant ,

ujynd

t

adjunxit ; denique Calmetus in Dif-

fertatione de Pafcbate fatis aperté oftendit,

lh

fe quoque à Lamii partibus (tare, Cz«

qu G

teri verÓó eruditi omnes *fententiam

n ty

illam rejiciunt, validéque impugnant ;

G

üt videre eft apud Tillemontium Notà

m

n

26. in Vitam Chrifi , apud Vuitaffium

Do&orem Sorbonenfem i» Parze 1. de

B p

Sacramento Eucharifl. Seà, 4, & P. Ho-

"m

noratum à S, Maria Tomn. 2. Animadver-

wf

fionum in. teguslas &5 ufum Critices, lib. 4-

iaf

Différt. 3. nec non. Gravefonium Dif-

d

fert, 19, de myfleriis Cj auuis vite. Chriffi

V hi

$. Di-

lr

Diet Jevis fanclar,

21j

RU n

$. Dico primo. Serryin Exerciz. €Y. nun.

iüül&illmjm.

6. €9/eqd. . Deniqueapud Eminentifs,

l].

Gottide Feritate Religionis Chrifliane, Tott,

It g

4« parte 2. cap.23. $, r.

| füawc:,'r

i

134. Suarez inter alios,fuprà memo-

t J

!

fatus in 3. part. S. Thom q,. $0. art. 6s

t

um

fe&. 3. fententiam priorem declarat

ia w

hereticam, fic enim ait : Stazuendum

I

»

y

(

primó efl, Chriflum Deminum ante Paffionem

i g

ii

i

fnama legalem cenam cum Difcipilis celebrá[e,

li Qu

agaumque pa[chalem vitu Jadaico immola[Je z

usb

qua res tam aperta efl in Evangeliflis, at tni-

[ i

vum fit , uon defuiffe boc. tempore. bereticos ,

o 1

qui eau negarent €óc.

Hac fententia efl

pl

plané beretica, — HaCtenus Suarez ; quan-

jsln, V

quam Cardinalis Gotti & Serry hlc

nf

addunt, ut propofitio quedam hare-

t

tica declaretur, Écclefiz priüs expectari

yon

judicium debere ;iidem tamen, id quod

j du

luprà de Vecchietto relatum eft, mini-

atl

mé prztermittunt,

Nos qualificatione ,

&R

üt vocant, propofitionum in medio re-

| 1 Mi

lictà, concludimus, Ecclefize Catholicae

ia

dodrinam effe , quód Servator nofter

[onit

D)

4

]

Óupremo vite fux anno, pauló ante

DI 4

j

mortem Pafcha Judais prefcriptum

M

qee-

M

r

216

Die: Jovis /Zmähä.'

n f

celebrárit, agnümque pafchalem priüs

gt À

comederit, quàm novum Pafcha Eu-

Charifticum inftitueret; hoc. enim ex

g Md

gt

verbis facri Concilii Tridentini confi-

citur feff. 21. de sacrificio. MilJ cap, 1.

d d

/

"TL

J

JINW

que fic habent : Chrifius in ceua. wovif-

fima, quá no&le. tradebatur, celebrato "veteri

jl

;

Iv

mmnmüh

Pafchá , quod in memoriam exitis de gypto

;pha [

mnultitudo filiorum Ifraél imumolabat, novum

?ä

;

j g

nl

inflituit! Pafcha.

Huc accedunt facri

Hymni Ecclefie, à S. Thoma con-

us gl

cinnati,

n

ii

In [aprema nocle Cona

n

Recumbens cum fratribus ,

Obferuatà lege plené

i 'Uärd; |

A

ARTA

Cilis in legahbus ,

Cibum Turbe dtodena

9

Se dat. f[nis manibus,

VA C M

Wil

[

Et alio inloco Ecclefia canit:

ANcGlis recolitur. Cena uovi[[nna ,

p

f

Quà Chriftus creditur Aguum €$. azyma

Dediffe fratribus juxta legitina

! [j Udtfn

Pri[cis indulta Patribus,

Lt

Pofl Agnum typicum expletis epulit ,

EL

Corpus Dominicum. datum Difcipulis

T J

Sictotum omnibus, quod totum fimguli '

r

Ejus fatemur mauibms,

135;

"

Dies Jovis. San&us

217

i

155. Hzc ipfa Ecclefiz doctrina evi-

1588

denter nititur facrà Evangelii authori-

tate.

1 t

Nam ,üt füprà oftendimus, priwá

Mi

ï'i

die azymorum, quando Pafcha immolabatur,

H

five, ut alius Evangelifta loquitur, im

IT

qua nece[fe erat occidi Pafcha, accefferunt

Vi

Difcipuli ad JESUM ; cüm veró primá

die azymorum, üt mox probabimus,

lm'mälgnn

Hj u

afcha legale celebraretur, & agnus

t li

paíchalis comederetur, vel ex hocap-

Lt

paret, quód Apoftoli eo die nihil de

Coena Euchariftica eatenus ipfis ignotà,

fed folüm de Pafchate juxta legem

juin,

Hebraorum tum celebrando cogitave-

rint Deinde iidem Difcipuli Chri-

[

ftum interrogárunt: Ubi vis paremus tibi

/

Pafcha five üt S. Marcus habet: Quó

J

vis eatnus, C$ paremus. tibi, ut mandaces

U

Pafcha ? Ea interrogatio cüm unicé

:

i

verfaretur circa Pafcha legale ( nam de

i

Euchariftico Pafchate nihil Apoftoli ex-

ploratum habebant) coníequens eft ,

^i

nt etiam refponfio Chrifti dicentis :

Patate nobis Pafcha item :

Ubi eji refe..

"

Gio mea, ubi Paftba cum . Difcinulis. wieis

j

ji

nvmndulr.'em,ut, inquam, hzc refponfio ,

á Wïs;.

utpote

|

lt

218

Dies Javis fanclus.

t

utpote difcipulorum interrogationi ad-

:I

i

aptata, de eodem Pafchate legali effet ,

du o

"

m

cujus celebrandi tempus eo die erat,

& cujus inftruendi negotium domino

i r2

domüs committebatur ; aliud enim

( gt

Pafcha càüm is nefciverit; non potuit

p n

certé aliud

P

reterquàm legale prepa-

n

rare,

P

OrrO C

àm ex Evangelio con-

g um

ftet, preparato Pafchate, Chriftam cum

pv

füis menfz accubuiffe, dic fodes, utrüm

ff i

Chri(tus Pafcha à patrefamilias praepa-

ginmid

ratum manducaverit, nec ne? Si non

i

manducavit, dicendum efít( quod dici

g üpm

rofectó nequit ) Chriftum abf(tinuilTe

u a

àcibo, quem tamen ipfe fibi & Apofto-

d

"

lis parari jutferat.

Siautem manduca-

pv

vit;iscibus haud dubié fuit agnus pa-

Medtoti.

Íchalis, atque ita Chriftus coenam le-

te db um

galem peregit,

Adde, quód inter cce-

a d

nandum Apoftolis dixerit: Defiderio 4e-

atorudin

fideravi boc Pafaba mandutare vobiscum; qua

Mi u

verba à S, Luca relata licét inftitutio-

Ts t üg

nem facrae Euchariftie non excludant,

'm;dmnt, !

níhilominüs etiam ad coenam tunc pre-

"n t

ífentem, adeóque ad Pafcha legale, vi

"r

demonítrative particulz bee , referun-

ts

tur,

|

l,

Dies Jovis Santlus, -

219

Ut

|tut. Ad extremum nunquam perfidí

i

Judei Chrifto objecerunt omiffionem

n

t d

Pafchatis; quam certo certiüs objecif-

:

fent, fi is ab eo celebrando abftinuiffet*

ob

; Que quidem hactenus dicta, & in

Ts

unum congeíta, magis magísque de-

m

Ti

monftrant , non fuiffe qualemcunque

aut communem coenam, in qua Chri-

n

st

ftus Euchariftiam inftituit, fed precef-

fiffe celebrationem Pafchz legalis &

fs

agni manducationem ;

l

at.

pro eo ac lege

Judais conftitutum er

d (quiir

136. Opponunt quidem, qui com-

r

Wf?w

muni & ab Ecclefia recepte fententiz:

m

adverfantur, quód Agnus pafchalis ,

p

priüs quàm manducaretur , minifterio

m

Sacerdotum in Templo factificari,quód

ub

f

ante dies omnino decem praparari ,

quod denique inter mandacandum

pj

certiritus obfervari debuerint ,

cujus-

[

m

modi erant, ut ftantes, fuccin

flb

&i re-

ii

nibus, & baculos manibus tenentes

n

comederent, cüm veró nihil iftorum

us

omnium neque ab Apoftolis Pafcha

hkgäi, )l

preparantibus, neque à Chrifto unà

j MP

f

cum Apoftolis Pafcha manducante ob-

2

fer-

hi

220

Dies Jovis Sanlus,

n

jl

fervatum fuiffe legamus ; hinc cotm-

l

li

cludunt, Pafcha ab ipfis celebratum ,

i&xä&æïäkmx

non fuiffe legale, fed potiüs ordinarize

coene rationem habuiffe.

Verüm

w

monm:u'mjif

nihil ifta communem fententiam mo-

g Mu

rantur.

Primó enim non convenit

due p

inter Auctores, utrüm agnus pafchalis,

antequàm confumeretur, revera debue-

pigl

at

rit à Sacerdotibus immolari, an fecus.

fs*

Qui defendunt, quód agnus pafchalis

aindi

Sacramentum fuerit antique Legis ,

db

concedunt equidem , ipfum Hierololy-

m manducari debuiffe ; negant ta-

[

l

T

t

men, Sacerdotum miniíterio opus fu-

tiyisit

t at

iffe ; imó fine iftorum opera quemque

n

domi fuz Pafchá vefci folitum eífe

tradunt, juxta illud Exodi cap. 12. Inmo-

1 d

ipifemm

labitque eum univer[a multitudo filiorum I[-

raél ad vefperam.

Qui autem tenent,

nl

dn g,

Agnum.

pafchalem non modó Sacra-

q

mentum, verüm e

tiam Sacrificium pro-

m hd

rié tale fuiffe, cüm ibidem victima vo-

mialm

1

cetur: Fidma tranfitus Domini eff ; iinon

Ll

i

nf

inficiantur , debuiffe agnum, prius-

pàm comederetur, à Sacerdotibus im-

ii

molari ; qu& quidem fententiaauthori-

-

tate

i

Die: J vvis fangus,

22t

5 li g

tate Jofephi Hebrzi nititur , fcribentis

i,

lib, 7. de bello Judaicocap. 17. Cetti-

li d

um Prefidem, càm de numero Judxo-

E m

rum perid tempus in Paleftina com-

hintn g.

morantium certior fieri cuperet, à Prin-

tUt Gu

cipe Sacerdotum juffum fuiffe expe-

m d

&are tempus imminentis Pafche, in

Wt

quo ipfi agnorum inire numerüm fole-

Quna m

ant.quo femel habito,facilé & commodé

p

numerus Habreorum defcribi poffit ;

cüm aliunde conftet,cujusvis coenz pa-

ggz l

nl

Íchalis convivas ut minimum denos effe

gt

oportere ; ex quo fané liquet, agnum,

fjmugi

nifi prius in templo immolatus tuiffet,

non manducari. Sed utadrem noftram

yge

C*I

filon d

redeamus, previum illud Sacrificium

du

aut erat, aut non erat necelfarium.

u

Si poftremum dicas, objectio falsà hy-

mim [ Cüt)

pothefi laborat ; fi primum adítruas;

dubitari nequit, quin Apoftoli ad pa-

p m

prandum Paícha pramifli, hanc quo«

que partem demandati mumeris imple-

n

y)li

rint, ne quid ad perfectam legis obfere

vantiam deeffet.

Quod cesteros ritus

n w

i

concernit fuprà indicatos, liberé &

j

3

j5

Px;

;

J

222

Dies Jovis fanchus,

palàm teftantur, qui ritualia Hebrzo-

nl (

rum inípexére, eos tum temporis jam

|

exoleviffe, utpote qui olim quidem ,

p

tanquam accommodati ad fubitum

j j

t

precipitémque difceffum ex JEgypto

u

in ufu fuerint, at poftmodum, ubi Ju-

dai certo in loco confiftentes Paícha

ä

v um

füuum commodius peragere poterant ,

o

fervari defiérint, Vide fi lubet Cardin,

ji

iil

Baronium ad annum Chri(ti 34. uam.

at

Ra

41, & ex Recentioribus VuitafIium

m

(

de Sacram Enuchar. part, Y. quafd 1, att. 3.

]

j ao

j

l

fe&, 4.

u

!

il

137. Jam qui Patrum teftimonia co-

ag

gnofcere amat, noftre imó ipfius Ec-

x

clefiz fententiee maximé confentanea ,

u

in quibus firma validáque Traditio fun-

i

dari meritó poteft, isea magno nume-

bt s

ro optimáque fide relata inveniet apud

Bu

omnes Authores fuperiüs commemo-

d

ratos. Intereà nos, quibus ulteriüs pro-

|

Ibom

gredi, atque ea, quz ad hujus diei my-

titin i

fterium fpedtant, explicare in animo eft,

It n

fermonem ad aliud. quzftionis caput

ttt ii

transferimus, nimirum quonam die

V m

Pafcha legale à Chrifto celebratum fue-

Dd

j

Lit

138,

ij

Dier Jovis fanclus,

223

r N

138. Grecicüm non ignorent,Chri-

Ug

ftum conficiendo Euchariftiam, non

UR

alio pane ufum effe, quàm qui menfe

appofitus erat, cümque hic ipfe panis,

ais

quo tempore Paícha rité ac fecundüm

nj

Legem celebrabatur, non alius przter-

ln H

m

quàm azymus effe oportuerit, ut fen-

i,

n

tentiam füam de coníecratione Eucha-

tl

M

riftie in pane fermentato facta mordi-

il

u Va

cus tueantur, illorum opinionem te-

nent, qui Pafcha à Chrifto pridie ejus

d

diei, quo à Judzis illo anno agebatur,

celebratum fuiffe afferunt.

Miferum

mll

fané atqueadeó nullum effugium,quip-

i iol

pe quod illorum caufz nullatenus pa-

g at

trocinatur! facenim, Chriftum anno illo

Pafchatis celebrationem anticipáffe ; at

, T*du

j

l

j

i

illud certé celebravit in pane azymo ;

dulv

5

j

igitur conficiendo Echariftiam ex pane,

j

:

M

ui menfz illatus erat, neceífe eít, ip-

:

Pl

y

us

um inazymo confecráffe ; difertiffimé

Jj

"M

enim Lex jubet, ut qui à celebrando

Uij

Pafchate praftituto tempore impedi-

retur, is nihilominüs alio quidem tem-

f &5

pore, fed non alio cum pane quàm

Mo

azymo Pafcha comederet, en verba ex

lh

4

cap.

224.

Dies Jovisfandás;

cáp. 9. Nueror, Homo : qui faerit imnauz

M,fgdta

dus [uper: anima froe. du via procul - in geute

Wn

vefira, faciat Pbafe Domino in menfe. fecundo

quartà deciua die menfis ad. ve[peram, cum

p

azynmo €3 laSucis conedet illud,

s

!

139. Conantur quidem - Grzci falfee

ui

Opinioni Evangelicam authoritatem S,

f

T

g u

oannis pretexere, uti infrà pluribus

dicemus ; quia veró aliorum Evange-

gt

j

liftarum teftimonia tam manifefté. ip-

u d

fis repugnant, nullà ut ratione illa eva-

m

dere queant, eo ufque illorum pro-

ia

gl

& effa impietas eft, ut dicerent, S. Jo-

annem, ut qui poftremus omnium

MT

Evangelium fuum fcripferit, ceterorum

al

vilsdo.

Evangeliftarum errores in eo corexiffe,

Sed nos cumBaronio ad aznumChrifli 34.

dl

n4m 25. meritó dicemus: Faceffast. .bac

wiani

3 beretica. ab atribus, ac mente cujnsque

misqu

fideis, Jam prater illos, qui tenent:,

n

Chriftum , anno quo mortuus eft,

o n

lega!is Pafchz ritum anticipáffe, non

in tl

defunt alii, quos & Baronius & Bellar-

dl

minus Tom. 3. lib. 4, de Sacram. Euchar.

Qd

eap. 7, recenfet, qui defendunt, Pafcha

qR, Himï

à Chrifto quidem legitimo die obfer-

Fa

vatum,

d

Dies Jovis fanlur;

225

LA

vatum ,. fed tamen à Judzis illo anmo

iij i

in diem alterum fuiffe translatum,

lii

140. ln hanc arenam tres ex recerie

ia

tioribus iíque infignes Critici; nempe

!l

P, Mauduit Presbyter Congregat. Ora-

r

torii, P. Pezronus Ord. Cifterc. & P.

thuign

Harduinus S. J. . defcenderunt, tametfi

A g

eandem opinionem non omnes unis

an?

ia i.

iisdémque armis propugnent,

rl

Mauduit dilatum à Judais Pafcha ex

iv

€o capite probare contendit, quód exi-

dray.

ftimet,lege cautum apud Judos fuiffe,

4j

ne duo fefta immediaté fibi fücceden-

ao

tia celebrarent , ob gravia, quz hinc

Ti R0

exifterent, incommoda , cüm conftet ,

Dj

mukisrebus & actionibus

u

dais in

.diebus feftis interdictum fuifle.

:

anr

a

Tif

veró cüm primus & ultimus azymo-

d

rum dies apud Judaos fefti effent, pue

[ RM»I

tat Mauduit, JESUM quidem die Jovis

DULODS f

vefpere, quo temp

ore dies azymorutmn

g, M

jam inceperat, Pafc

ha legale celebráffe,.

Judaos

712

& die Veneris crucifixum effe;

[ li,

autem, ne duo feftainter fé continuata'

Veneris , qui

MU

agerent, nempe diem.

Sab-

j d

Vil

primus azymorum er:at, & diem

bathi.

-

1246

j

Diei Jovis fantiut,

"

*batthi proximé.confecuti ; antio illo

gt

j

Pafcha fuum die Veneris egiffe, primo g u

azymorum die in Sabbathum translato.

mmmlüt

]n.quo fyftemate idem Author elegau- ,5

]

tem fibi videre videtur. analogiam ;

r

j

^

quandoquidem eodem die Veneris,quo

n

j

Dopon]

anno illo Judzi agnum pafchalem,

Chrifti figuram comedebant, in mon-

quim

te Calvariz Agnus Dei ad reconcilian-

g

dos cum Deo homines cruento facrifi-

p

cio immolabatur.

Porró. Pezronus

'f!usagnümkg

aliam fuz fententiz rationem | affert;

d

dicit enim principium menfium luna-

p a

rium, qnales Hebrzi habebant, duplici

Ms V

calculo nempe affronomico & populari duci

iirm

folitum elfe ; aftronomiceé quidem .in-

od

cepiffe menfem ab ipfa Lunz cum Sole

k

conjunctione , quod proinde :Novila-

Va f

uirmn . affronssicum. . Ocat ; . populariter

f d

veróà prima Lunz phafi feuapparitione

iab

exordium menfis defüumptum, quod

WLEWGE

eam ob obrem appellat Neomeniam appa-

r

!

renteyi & popularem, . His pofitis, con-

*s

tendit Pezronus ,

quódquidem &

Chriftus cum fuis, & Judai cateri

Ht t

Patcha. comederint ^ Lunáà |decimà

ä:äl Pmmn

FM

quartà

:

Die' jæz:*jza&ä

^Ej

&Uj

T

.',

umlb

ib

[f!

N

(

-

jP, fic timen ; ut haC Ip(a Eufa

i

Qf'm; i

cima quarta refpedtu 'Chrifti fuetit

*aftrortómica, numerando illam à con-

1 ipas.

jun&ione Lunz cum Sole, & refpectu

1 t

i

F

Jud&orutn popularis, numerando eam

folumà prima Luns phafi, càm: veró

T

Luna decima quarta aftronomice ac-

A

cepta alteram illam

opularem pre-

d

ial

cefferit, hinc concludit Pezronus, Lu-

Tam decimam quartam , in qua Chri-

It

*ftüs agnum legalem vefperé manduca-

lm d

-vit, fuiffe diem Jovis, eam veró , in

ton i

quareliqui Judzi Pafcha comederunt,

du

fuiffediem Veneris proxime fecutum.

p

|

"Ad extremum Harduinus oftendere ni-

qugw

pitur, quód Hierofolymz Galilei alio

gt

u

M

"dié quàm Judei Pafcha celebraverint :

illi/quidem füb vefperum diei Jovis,

j

iftidutem die Veneris in vefperam in-

gt

"clinante, ex quo demum colligit, Chri-

a,

ftum, utpote Galilzum uno die citiüs ac

iaj

3üdzxosPafcha peregiffe. Trium ifto-

5

j

füm Criticorum fyftemata copiose ex-

ia

gt

plicáta invenias apud Boucatum i

M

"Tbeologia Patrum 'Tomo «. de Enuchariflic

jf

uibus

"L

Hwä l

f(gättut. di[fert, 3. art z.fed nos, q

voiu-

aeg

*ubies Jouls fontba:

»volupe-non eft,in exftruendisfyftema-

gt

g

, tis-oftentare- ingenium , preffo firmo-

ID

n

*que veftigio viz regiz infiftimus, ftatu.

»entes, Chriftum Servatorem. Pafcha

ggkmmw

'celebráffe eo. die, quo celebrandum

j

qudti

€rat, & quo reipsà àceteris Hebrzis.

'omnibus celebratum füit, ut adeó.nec

d

iple tempus prafcriptum anteverterit,.

4 mtmom

nec Judai illud procraftinárint,

n

miig

IA41.. Erat igitur tempus celebrando.

Poíchze prefixum. Lzza, id eft, dies:de-

fiiti

cima . quarta menfis primi; fic enim

m d

ii

precipitur Exodi 12. Decimá - die mzenfis

m

bujus tollat unusquisque agnum per. familias

ia

€9 domos [uas .. . €9. fervabitis eum. ufque-

ad quartam decimam uenfis bujus ; immo-

p

m

libitque eum univerfa. multitudo filiorum:

Ifrail:. Porró primus. menfis Judzo-

T od

rum partim Martio, partim Aprilino-

M

T

Á

ftro refpondebat, appellatus ab.ipfis

Abib vel Nifam, ex quo Veris initium

Eani

ducebatur; primus. autem is menfis.

g i

effe coepit, ex quo populus Electus.

U

JEgypto exivit; antea enim primus

?ämngdul

anni Judaici menfis erat, qui nunc eft

E!ïi!ïoquäl

Exodi:

feptimus ; id quod. ex eodem

Ccones

t

II

Bies Jovis:f[an&hur.

; 239

'lldk'

fa. |

contextu colligitur : Menfzs iffevobirpriu-

cipium menufis prini erit in menfibus anni.:. :

142. Prater Pafcha aliam. quoque

Solemnitatem azymorumi dictam - Judeei

habebant, qux cum Pafchate confundi

i

non-debet ; etenim Pafcha, üt.fuprà

m

diximus, inftitutum fuitad recolendam

d

memoriam - exitüs

lfradlitarum. . ex

I

JEgypto, quorum domos fanguine im-

) ülibm

imolati agni refperfas vindex Angelus

rb

innoxié tranfiverit ;. porro feftum azy-

ia

:amorum. ad. innnovandam memoriam

"74

v'alterius eventüs eàdem:occafione fecuti

i

Pl

- ereferebatur ;. nam Hebrzi ab /Egyptiis

:primogenitorum . clade . coníternatis

4 .

jj2

-maturare profedtionem compulhi : fece-

n

um 42)1105 5 neque enkm poterant fermentari,

jjb

togentibus exire ZEgyptiis ,. €9. nullam. facere

, Y

fmeutibus moram, ltaque folemnitas pàe

j

2

Íchalis in. diem. quartum. decimum ,

j

Jf

feítum veró azymorum . in decimum

p ao

quintum - incidebat, ac feptem conti-

asl

j

nuos dies,

uorum primus & ultimus:

d

T

feíti erant,

uravit, quo toto tempore

m p

haud alio quàm azymo. pane vefci fas

u hu)

erat, qu& omnia expr;fs& pracipiun.

ub

W

4

50

*Dier Jovis fanflus;

g

tu£-Nomtr, 28, & Exidi 12. Cf 3uz

n

tem dies Pafche, àt mox oftendam,

cum primo azymorum die connedtere-

j u

y

t

tur, hinc eft, cur agnus pafchalis non

gim

mificum azymo manducari potuerit :

Es edent carnes noce ià affas igni, €9. az5-

iitst

YI05 pates cum la&huc apreflibin,

en d

g

143. Diximusproximé fuüprà, diem

viiid

Pafchatis cum primo die azymorum

à

fuiffe connexum ; quod ut perfpicuum

ia

qug

fiat triplicis generis diesapud Judeos

qudi

"ufitati, diftingui debent ; alii erant dies

n

legales five facri, alii naturales, alii de-

FM

mum artificiale, Dies facri, & reli-

n

Edl

giofis folemnitatibus rité agendis defti-

p

natiab una vefperaad alteram excur-

rl

rebant, quz confuetudo etiamnum in

fiddn

Ecclefia Catholica viget, fic habetür

wl tin

t dt

Levitici 23. a vefpera ad vefperam celebrabi-

ti5' Sabbatba veflra,

Porró dies naturà-

u

lesà media noctead mediam noctemi 5

Dd

denique artificiales ab aurora ad auro-

ii

ram alteram numerabantur.

Quare

licét, divinà Scripturá teftante, Pafcha

Vi

celebraretur fub vefperam diei decimme

ql

ie de-

fiss.

quartz ; & feitgm azymorum d

&dq

W

cimo

i

Sibier Tovis fantdus,

*b

u n

a

-"éimo'quinto; nihilominüs cüm vefpeta

Yf

qua diei decima quartz finis eft, fimul

1econmp,

fit initium diei decimz quinte; nemo

u

QL) li

non videt, quód ordinando dies, :pro

T

1

€o. ac ordinari debent, quando agitur

MMf

de diebus feftisac legalibus, quod, in-

'

quam , dies pafchatis extremá fui parte

cum initio primz diei azymorum con-

D

MR

jungatur, atque, ut ajunt, coincidat; Id

j

Mim

PU

quod.ex eo etiam confirmatur, tuin

M

n

quód agnus pafchalis cum pane azynio

ln

,comedi. debebat, tum quód feptimüs

|AEG

azymorum. dies finiebatur vigefimo

] t

j

primo die menfis primi, uti diferté le-

rl

gimus Exod 12. Primo 1en[e, quartá de-

f d

-eimá die menfis ad ve[peram comedetis azyua,

il

enfque ad, diem vigefmam primam ejusdem

! bt

amenfis ad vefperam, Profecto nifi primus

al

azymorum dies à fecunda velperà diei

"od

quartz decimz incepiffet;non potuiffet,

p

Íeptimusac poftremus dies azymorum

lul

incidere in vigefimum primum menffis

(

primi.

M

144. Ex his liquet, diem, quo Pa-

fchaà Judeis celebrari debebat etiam

(

r

anno illo; quo Chriftus obit, non ali-

(

um

lj

232

— Dier Iovis fanthur,

umfuiffe,quàm decimum quartumnienz

"

fis primi,fiveMartii, &Pafcha id eft,man-

umdvmhj

ducationem agni pafchalis peragi debu-

iffenon in prima vefpera,unde Pafchain-

yup

p

choabatur, fed in. vefpera fecunda ejus-

u

dem diei legalis,quz fecunda vefpera ini-

tium quoque erat primi diei azymorum,

d i

d

Quod. autem fecundà illà vefperá diei

decimi quarti, & confequenter, ineunte

yatgt

primo die azymorum,Chriftus extremo

gt

vite fuz anno Pafcha celebraverit, ex

i rl

dl

Evangeliftis, quorum verba claritatis

causá hic repetimus, manifelté colligitur::

a

uf

Ícribit enim. S, Matthzus cap.. 26, Primá

l

ii

die azymorum. acce[Jerunt. Difcipali. ad 1E-

gngl

$ UM dicentes : Ubi vis paremus tibi Pa[cha ?

gt

a

Ícribit S. Lucas cap. 22. Fenit autem dies

a2 ymorum, in qua.nece[fe erat occidi Pafcba,.

ii

) qüfit Petrum & Ioaunem, | dicens: Eu

o a

tes parate nobis. Pafcha , ut. manducemu,

FOT

Quibus penitus confonat S. Marcus cap,

pillja

I4. eX cujus.verbis ftatim | afferendis.

,:I'maäxmmda

planiffimé demonftratur, Chriftum eo-

M UT

dem. ipfo die Pafcha rité peregiffe, quo:

lii

^

ilud à ]Judzis celebrabatur; En: S.

Evangelillz verba ;. Primo. die azymorum,

& pl

quaudo

Dieés lovis. J&mö'lm

283

li

qnando Pafcbá. iumolabant ; dicunt &i Di[eis

puli : quà vis, eainus;€9 parenius tivi Pa[cba?.

ü&m;n.

ubiadverte, vocem illam : iramolabanz,

i

i

non poflfe nifi de-Judeis intelligi; ad-

UT

ais

verte etiam , Difcipulos ad parandum

x

n

Pafcha primo die azymorum jam iue

Tunt,

choato, hoc eft, - fecundáà vefperà .diei

ii

pafchalis miffos, &.à patrefamilias citra

i

ullam tergiverfationem , aut exceptios

T

nem temporis non legitimi admilos

od

füiffe, quz fané omniatotidem eviden-

Tron

tiffima indicia'funt, quód Chriftus fu-

DN

premum Pafcha alio tempore nec.pa-

Af hd

rari jufferit , nec re ipsà .celebraverit ;

quàm quo illud à

T

:

]udais eodem anno

h

n

rité agebatur.

g

55345« Que quidem ratiocinatio pror»

füsineluctabilis cff»t, nifi contraria. in

ilh

u

ÍpeciemS. Joannis au&oritas obfiíteret,

j

Ícribitis cep x3. 4nte diem fefluin. Pafchas

400

feiens. LESUS, quia venit bora ejus, ut. tran-

ftatex boc mundo ad. Patrem, cimn. dilexi[et

frni

hn

fuas, qui erant in mundo, in finem dilexit eos,

Loquitur hic S. Evangelifta de ultima

"

h

coena, in qua Chriftus & pedes Apo-

yu

ftolorum lavit, & Pafcha, üt omnes

conï

auandw

234

Dies Iovis fancus.

Concedunt, celebravit; eam coenam

i

Cüm ante diem feflunm Pafibe habitam

[u[' SI 01

i

i b&,

V

S. Joannes dicat, hinc argumentantur

y d

gt

nonnulli, Chriftum fupremo vitz füz

tempore Paícha non celebraffe eodem

p

l i

vIf,

die, quo Judzi celebrárunt, fed illud

i

r

pl

anticipáfle, Pratereà refert S. Joannes

cap. 18. Jud&os adducto in pratorium

quns

u

J

m], md d

, At mnmon contamünaventur , fed ut

manducarent Pafcba , ex quo rurfüs . in.

hii

ferri videtur, Judaos ad id ufque tem.

o at

poris nondum celebráffé Paícha, adeó-

s

nf

que iftud aut à Chrifto anticipatum,

f

autà Judeis in diem fequentem trans-

g

latum fuiffe.

a r

Poítremó S. Joannes

Vs um

Servatoris Paffionem cap. 19, defcri-

bens, innuere videtur, Chriftum mor-

dul pl

tuum fuiíle z Parafceve Pafcbe, id eft, eo.

ünd

die, quo Judai res ad celebrationem

at u

Pafchatis neceffarias apparabant ; igitur

tixdt d

Paíchate ad illum diem necdum à Ju-

taiab f

i dnid

dzis celebrato, alterutrum dicere Opor-

tebit, quód nempe Judaiillud diftu-

D

lerint ; aut Chriftus anticipando ege-

A hd

rit,

^id

VH

146. Sed non defünt folidiffimz re-

W

D

od

Ípon-

Die: Iovis fancus,

233

A

jur

fponfiones, quibus hzec objeda dilu-

lm

antur. S.]joannes, ubi dicit : auze diem

Mi

fefium Pafcba , fine dubio diffentire ne-

O

quit ceteris Evangeliftis. dicentibus :

T H

Primá die azymorum s conciliari igitur de-

Áj

bent; & veró etiam facilé poffunt.

f

Il

Ali tres Evangelifte , dum fcribunt ,

FA

coenam fuiffe fadam primo die azymo-

rum, haud dubié de fecunda vefpera

NT

l

1

l

Pafche loquuntur, quz primi diei azy

l

x

morum initium erat, metiendo videli-

ii

cet diem illum ad normam dierum le-

j

ipä;

iif

galium five facrorum, dequibus füprà

1

It

Caterüm S, Joannes cüm affirmat, coe-

ij

nam peractam eífe ante diem feftum

]in

-

;

Pafche, non excludit vefperam fecun-

]f 1

dam diei pafchalis, fed folüm indicat ,

lt

Í

q

id factum effe ante primum diem azy-

i

morum, nonquidem legaliter, fedaut

j

naturaliter aut artificialiter fumptum,

computando fpatium diei à media

"

noce ad dimidium nodtis infequentis,

rupt

ji

"

autabaurora ad alteram auroram.

"

147. Expofitionis hujus veritas ut

meliüsappareat, fumamus exemplumà

p

:

modo loquendi etiamnum ufitato, nam

nos

fj

J/

236

Dies Iovis fan&us.

nos quoque dies facros feftósque à ve-

T.

Ípera ad vefperam, dies autem natura-

u ib

lesà media nocte ad mediam noctem,

" W**"fï"

M

IT I

autab ortu folis ad ejus occafüum me-

l

tiri folemus,

Igitur qui in hoc, quo

nl

j

ifta fcripfimus, annó 1738. quo Pervi-

[

gilium S. Joannis Baptitte (que eft

"

ii

.1;1'5-; |

dies vigefima tertia Junii ) incidit in

»;w WM

diem Lunz, Feftum veró ipfumS. Jo-

]s l" j

annis(quod die 24. celebratur) in

j M

diem Martisincidit, narraturus aliquod

ms»WW

fadium, quod die vigefimá tertià Junii

:?If;v't.«arir Á

fub vefperum contigit, dicereb, rem ac-

hi

cidiffe in fefto S. Joannis Baptiftz,

ao ld

recté ac veré id diceret, loquendo de

fulfiun

die facro & fecundum calculum eccle-

yugu

fiafticum ; fed & alius, qui rem eandem

Mu

diceret, eveniffe ante fetum S. Joannis

f d

Baptifte, verum ipfe quoque affirma-

va d d

ret ; die nimirum fecundàüm menfü-

u gt

ram naturalem accepto, qui ante me-

D

!

d

diam noctem , aut, fi malis, ante ortum

1l t

folem non incipit ; eáque dierum

[

Ípectatà varietate neuter alteri contra-

Dd qml

diceret,

9 pj

148.

Gul

Die: Iovis fanlus.

23?

Mi

148. Do&rina hec $. Thoms elftin

LOI

3. parte quafl. 46. art. 9. ad 1. ubi fic

hr

ait: C autem. d'citur : ante. diemm. feflum

nf

Pafüiba : intelligtar. boc fuilfe decimá quartà

li qy

Luná, quod tunc evenit. quintá feriá , nam

d

Laná exiflente quintà decimá, erat. dies [olem-

u d

nifimus Pafcba apud Indaos, 9 ftc eunder

m

y

diem , quem Ioannes nominat ante. diem fe-

n

fhum . Pafcba, propter. diflinhonem naturalem

)

dierum, Mattbeus nominat priuum — diem

sl

aaymorum , quia fecundin. vitam Iudaicee

"

tb

feflivitatis [olemnitas incipiebat à ve[pera pra-

JuLa

cedentis diei,

Huic confentaneum eft,

j

j

quod in Catechifmo Romano traditur ;

ä:

J

Quód frquis Ioannis Evaugelifta autboritatem

D

:

epponat, qui hac omnuia ante diem feflum

u

Es

Pafiba a&la e[fe commeinorat, ea vatio. facilé

jus

diffoloi potefl, — Eten'm quem . primmm. azy-

d.

qmorum. diem ceteri Evangelifle appellórunt,

r

quódferià quintà ve[peri dies fefft az;ymorum

jv

inciperent, quo temporo Salvator moler Pa«

Qf

féha. celebravit, eum ipfam diem | Ioanne: pri-

i

die Pafche faiffe defcribit , ut qui diei natu-

a

ralis [patium, quod ab oriente [ole iuchoatur,

imprimis notandum — exiflimárit.

Atque

H

iliandi

huif: nos fyftemati ac modo conc

facros

)

238

Dies Jovis fauchur,

facros Evangeliftas femper quidem in3

gl

irnd

he(imus, reverentià Scriptorum , qui

gt

,

eundem tenuére ; fed tamen negare

non poffumus, peregré nos affenfum

yi, n

od

