deat oſtendens ſe tanqᷓ; ſit deus:quem dominus ieſus
interficiet ſpiritu oꝛis ſui. Mittetur auteʒ Helias pꝛo
pheta pꝛius qᷓ; veniet dies domini magnus ⁊ hoꝛribi⸗/
lis:et conuertet coꝛda patrum ad filios:⁊ coꝛ filioꝛũ ad
parentes. Cum quo veniet et Enoch.⁊ pꝛophetabunt
müle ducentis ſexaginta diebus amicti ſaccis:⁊ cum fi⸗
nierint teſtumonium ſuum:beſtia que aſcendet de abyſ/
ſo faciet aduerſus illos bellum ⁊ vincet illos ⁊ occidet.
⁊ coꝛpoꝛa eoꝛum iacebunt in plateis ciuitatis magne:
vbi dominus illoꝝ crucifixus eſt. ⁊ poſt tres dies ⁊ di/
midium ſpũs vite intrabit in eos.
¶ μDe Signis pꝛecedentibus
. . Qapitulum. XIIII.
Tatim autẽ poſt tribulationẽ dierũ illoꝝ ſol ob /
lſcurabit᷑:⁊ luna nõ dabit lumẽ ſuuʒ.⁊ ſtelle cadent
de celo.⁊ vᷣtutes celoꝝ mouebunt᷑.⁊ tunc apparebit ſig⸗
num filij hoĩis in celo ⁊ plangent ſuꝑ ſe oẽs tribus ter/
xe. YJohes in Apoc̃. Reges ⁊ pᷣncipes ⁊ tribuni ⁊ diui/
tes ⁊ foꝛtes ⁊ ois ſeruꝰ ⁊ liber abſcondent ſe in ſpelun/
as ⁊ in petris montium ⁊ dicent montibi ⁊ petris.Ca/

De Miſeria Dumana

dite ſuꝑ nos ⁊ abſcõdite nos a facie ſedentis ſuꝑ thꝛo/
nnm ⁊ ab ira agni:quoniã veniet dies magnus ire ipᷣo
rum:⁊ quis poterit ſtare Matth.xxv. Et mittet ange /
los ſuos cum tuba ⁊ voce magna ⁊ congregabunt ele/⸗
ctos eius a quattuoꝛ ventis celi.a ſummis celoꝛuʒ vſq;
ad terminos terre. Apoſtolꝰ ad Tim̃.Tunc ipſe dñs
in iuſſu ⁊ voce archangeli ⁊ in tuba dei deſcendet de ce/⸗
lo.⁊ omnes qͥ in monumentis ſunt audient vocem filij
dei.⁊ pꝛocedent boni in reſurrectionẽ vite.mali vᷣo ĩ re/
ſurrectionem iudicij. Moꝛs ⁊ infernus dabunt moꝛtu
os ſuos qui in ipᷣis erunt.⁊ videbit om̃is oculus.⁊ qui
in eum pupugerunt filiũ omis venientẽ in nubibʒ celi
cũ virtute magna ⁊ maieſtate Veniet autẽ dñs ad vin
dictam:non ſolũ cũ apoſtolis:ſed ⁊ cum ſenatoꝛib po ⸗
puli ſui. Pꝛouerhᷣ.xxxj. Nobilis in poꝛtis vir eius quã/
do ſederit cum ſenatoꝛib terre. Matth̊.xix.Sedebũt
em̃ ⁊ ipſi ſuper ſedes duodecim iudicantes duodecim
tribus iſrael. Aſpiciebam (inquit Danielis.vij.)donec
thꝛoni poſiti ſunt.⁊ antiquꝰ dieꝝ ſedit.veſtimentũ eiuſ
uaſi nix candida.⁊ capilli capitis eius quaſi lana mũ/
a. Thꝛonus eius flãma ignis. Rote eius quaſi ignis
accenſus.fluuius igneus rapiduſq; egrediebat᷑ a facie
eius. Milia miliũ miniſtrabant ei:⁊ decies centena mi
lia aſſiſtebant ei.ps.xlix.Oominꝰ noſter manifeſte ve/
niet deus noſter ⁊ non ſilebit. Ignis in conſpectu eius
exardeſcet:⁊ in circuitu eius tempeſtas valida.Aduo/⸗
cauit celũ deſurſum: ⁊ terrã diſcernere populum ſuum.
Tunccongregabunt ante eum omnes gentes:⁊ ſepa/
rabit eas ab inuicem:ſicut paſtoꝛ ſegregat oues ab he/
dis:et ſtatuet quidem oues a dextris.hedos autem a
ſiniſtris. . . .
¶ E De potentia.ſapientia.⁊ iuſticia iudicis.

N
Liber Tertius
Quantus tunc erit timoꝛ ⁊ tremoꝛ C(a.xvV.
Qanitus erit fletꝰ ⁊ gemitꝰ. Nã ſi calũne celi cõtre/
miſcunt ⁊ pauẽt aduentũ erꝰ.⁊ angeli pacꝭ amare
flebunt.pctõꝛes aũt qͥd faciẽt?: Si inſtꝰ vix ſaluabit᷑tim
pius ⁊ pctõꝛes vbi parebunt? Pꝛopterea clamat ꝓpha
ps.cxlnj. Nõ intres in iudiciũ cũ ſeruo tuo dñe:qꝛ nõ iu
ſtificabit᷑ in ↄſpectu tuo oĩs viuens.ps.cxxix.Si iniqͥ /
tates obſeruauerꝭ dñe: dñe qͥs ſuſtinebit. Quis em̃ nõ
timeat iudicẽ potentiſſimũ. ſapientiſſimũ. ⁊ iuſtiſſimũ.
Potentiſſimũ quẽ nemo põt effugere. Sapientiſſimũ
quẽ nemo pᷣt iarere. Zuſtil mſ quẽ nemo pᷣt coꝛrũpere
Si foꝛtitudo querit᷑: robuſtiſſimꝰ eſt.ſapiens coꝛde.et
foꝛtis roboꝛe. Si equitas iudicij nemo audebit ꝓ me
teſtimoniũ reddere.Si iuſtificare me voluero:os meũ
cõdemnabit me.pꝛauũ me ↄpꝛobabit:etiamſi ſumplex
fuero. Ipe dixit ⁊ facta ſunt:ipᷣe mandauit ⁊ creata ſtꝭ.
Qui vocat ſtellas ⁊ dicunt:aſſumꝰ.qͥ facit angelos ſu/
os ſpũs:⁊ miniſtros ſuos flãmã ignis. Cuiꝰ voluntati
nihil om̃ino reſiſtit.cui nullũ verbuʒ eſt impoſſibile.cui
flectit᷑ om̃e genu.celeſtiũ.terreſtriũ.⁊ infernoꝝ. Hũc
pᷣt effugere nemo.ſicut dicit ꝓpha.Si aſcendero in celũ
tu illic es.ſi deſcẽdero ad infernũ ades. Ipᷣe ſcrutat᷑ re/
nes ⁊ coꝛda:cuiꝰ oculis oĩa nuda ſunt ⁊ aꝑta.qͥ pluuie
uttas ⁊ arenã maris dinumerat. Deꝰ ſdaꝝ dñs.pꝛe
cius oĩm ⁊ conſciꝰ ſinguloꝝ.occultꝰ occultoꝝ omniuʒ
indagatoꝛ. Hunce nemo ſ̃t latere:ſicut ðt apłs. Nõ eſt
vlla creatura inuiſibił in ↄſpectu eiꝰ. Ipſe eſt iudex iu/
ſtus foꝛtꝭ ⁊ longanimis qͥ nec pꝛece nec pᷣcio nec amoꝛe
nec odio declinat a ſemita rectitudinis:ſ via regia ſem
per incedẽs.nullũ malũ pᷣterit impunitũ.nullũ bonum
irremuneratũ relinquit.vt inquit Boetiꝰ in.v.de cõſo
latione. Hunc ergo nemo pᷣt coꝛrumpere.iuxta qð di /

De Miſeria Dumana
eit pẽ. Reddis ſingulis ſᷣm opera ſua.
¶ ÆμDe Diuino Judicio OKa. X VI.
QCeis autem non timeat illud examen in quo ideʒ
erit ⁊ accuſatoꝛ et aduocatus et iudex. Accuſabix
enim dum dicet MWatth. xxv. Eſuriui ⁊ non dediſtis
mihi manducare.ſitiui ⁊ non dediſtis mihi bibere.Ad
uocabit cum ſubdit. Mdiu non feciſtis vni de mĩimis
his nec mihi feciſtis. Judicabit eum inferet Matth.
xxv. Diſcedite a me maledicti in ignem eternum. Non
erunt teſtes in illo iudicio neceſſarij:quia tunc manife/
ſta erunt abſcondita tenebꝛarum. Nihil em occultum
quod non reuelabit᷑. Tunc erunt libꝛi conſcientiarum
aperti.tunc iudicabunt᷑ moꝛtui ex his que ſcripta ſunt
in libꝛo Apocał.xiiij.Opera em̃ illoꝛum ſequunt᷑ illos
Quantus erit pudoꝛ in peccatoꝛibi.quãta cõfuſio erit
cum gok nephandiſſima crimina cũctis erunt liquida
⁊ manifeſta.pðs.xxxj. Beati quoꝝ remiſſe ſunt iniqui⸗
tates ⁊ quoꝛuʒ tecta ſunt peccata.Ab illa em ſententia
nunqᷓ; poterit pꝛouocari: quia pater omne iudiciuʒ de/
dit filio. Qui claudit ⁊ nemo aperit.aꝑit ⁊ nemo clau/
dit.Os em dñi locutum eſt.
¶ KHQ. nihil pꝛoderit damnatis Oc(a. XVII.
Vrnc non pꝛoderunt opes.non defendent hono/
res.non ſuffragabunt᷑ amici. Scriptum eſt emm.
Argentum ⁊ auꝝ eoꝝ non valebit eos liberare in
die furoꝛis dñi. Flebunt ⁊ plangent omnes reges terre
cum viderint fumũ incendij ꝓpter timoꝛem toꝛmentoꝝ
eoꝛum.Quid ergo facietis in die furoꝛis dñi.in die vi⸗
ſitationis ⁊ calamitatis de longe venientis:ad cunꝰ fu /
gietis auxiliuʒ.vnuſquiſq; onus ſuũ poꝛtabit. Anima
que peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑. O diſtrictuʒ iudiciũ in quo
non ſolum de factꝭ:ſed de omni verbo ocioſo qð locuti

1 „
Liber Tertius
fuerint homines reddituri ſunt rationem in die iudicij
in quo vſq; ad nouiſſimũ quadrantem exigetur debitũ
cũ vſura.Quis &̊ fugere poterit a ventura ira Math.
xiij. Mittet fuius hominis angelos ſuos ⁊ colligẽt de
regno eius omnia ſcandala ⁊ eos qui faciunt iniquita/
tem ⁊ alligabunt faſciculos ad comburenduʒ ⁊ mittẽt
eos in caminum ignis ardentis: vbi erit fletus et ſtri /
doꝛ dentium. gemitus. eiulatus.⁊ vlulatꝰ.luctus.⁊ cru/
ciatus.ſtridoꝛ? ⁊ clamoꝛ timoꝛ ⁊ tremoꝛ. doloꝛ et laboꝛ.
ardoꝛ ⁊ fetoꝛ.obſcuritas ⁊ anxietas.acerbitas ⁊ aſperi/
tas.calamitas ⁊ egeſtas.anguſtia ⁊ triſticia.obliuio et
confuſio. toꝛtiones ⁊ punctiones. amaritudines ⁊ ter/
roꝛes.fames ⁊ ſitis.frigus ⁊ cauma.ſulphur ⁊ iguis ax
dens in ſecula ſeculoꝝ AM E R.

Liber de Contemptu Nundi
ſiue de Miſeria humane cõdi-
tionis: editus ab Immocẽtio
papa tertio· Colonie ꝑ Nar
tinum de werdena: ꝓe domũ
Conſulatus:in vico burgenſi
(vel:die burgerſtraes) cõmo⸗
ranten impꝛeſſus. Anmo dñi
·‚ccccc vj· in fine ſeptẽbꝛis ·

n n

De /Miſeria Dumana
eit pẽ. Reddis ſingulis ſᷣm opera ſua.
¶ μDe Diuino Judicio CUKa. VI.
Vis autem non timeat illud examen in quo ideʒ
erit ⁊ accuſatoꝛ et aduocatus et iudex. Accuſabit
enim dum dicet Matth. xxv. Eſuriui ⁊ non dediſtis
mihi manducare.ſitiui ⁊ non dediſtis mihi bibere.Ad
uocabit cum ſubdit. Mdiu non feciſtis vni de mimis
his nec mihi feciſtis. Judicabit eum inferet Matth.
xxv. Diſcedite a me maledicti in ignem eternum. Non
erunt teſtes in illo iudicio neceſſarij:quia tunc manife/
ſta erunt abſcondita tenebꝛarum. Nihil em occultum
quod non reuelabit᷑. Tunc erunt libꝛi conſcientiarum
aperti.tunc iudicabunt᷑ moꝛtui ex his que ſcripta ſunt
in libꝛo Apocał.xiiij.Opera em̃ illoꝛum ſequunt᷑ illos
Quantus erit pudoꝛ in peccatoꝛibi.quãta cõfuſio erit
cum 2 nephandiſſima crimina cũctis erunt liquida
⁊ manifeſta.pðs.xxxj. Beati quoꝝ remiſſe ſunt iniqui⸗
tates ⁊ quoꝛuʒ tecta ſunt peccata. Ab illa em ſententia
nunqᷓ; poterit pꝛouocari:quia pater omne iudicuʒ de/
dit filio. Qui claudit ⁊ nemo aperit.aꝑit ⁊ nemo clau/
dit. Os em dñi locutum eſt.
¶ ROQ. nihil pꝛoderit damnatis Oca. II.
Vnc non pꝛoderunt opes.non defendent hono/
res.non ſuffragabunt᷑ amici. Scriptum eſt emm.
Argentum ⁊ auꝝ eoꝝ non valebit eos liberare in
die furoꝛis dñi. Flebunt ⁊ plangent omnes reges terre
cum viderint fumũ incendij ꝓpter timoꝛem toꝛmentoꝝ
eoꝛum.Quid ergo facietis in die furoꝛis dñi.in die vi⸗
ſitationis ⁊ calamitatis de longe venientis:ad cuiꝰ fu/
gietis auxiliuʒ.vnuſquiſq; onus ſuũ poꝛtabit. Anima
que peccauerit ipᷣa moꝛiet᷑. O diſtrictuʒ iudiciũ in quo
non ſolum de factꝭ:ſed de omni verbo ocioſo qð locuti

A

1

E L
s c bEFrE GEG HE 1J K L M N

2

Copyrigꝗht 4/1999 VxyMaster Gmbhi wwW.yXymaster. com

11

12

13

„
Liber Tertuuuius
fuerint homines reddituri ſunt rationem in die ludieh
in quo vſq; ad nouiſſimũ quadrantem enger .
cũ vſura.Quis &̊ fugere poterit a ventura ira a .
rij. Mittet filius hominis angelos ſuos ⁊ collig de
regno eius omnia ſcandala ⁊ eos qui faciunt iniqui .
tem ⁊ alligabunt faſciculos ad comburenduʒ ⁊ maret
eos in caminum ignis ardentis: vbi erit fletus et ſtri .
doꝛ dentium. gemitus. eiulatus. ⁊ vlulat uerue 6
ciatus.ſtridoꝛ ⁊ clamoꝛ timoꝛ ⁊ tremoꝛ. doloꝛ et 3 or.
ardoꝛ ⁊ fetoꝛ. obſcuritas ⁊ anxietas.acerbitas ⁊ . peri
tas.calamitas ⁊ egeſtas. anguſtia ⁊ triſticia.obliuio et
confuſio. toꝛtiones ⁊ punctiones. amaritudines ⁊ ter/
roꝛes.fames ⁊ ſitis.frigus ⁊ cauma. ſulphur ⁊ iguis ar
dens in ſecula ſeculoꝝ A ME .

Liber de Contemptu undi
ſiue de Miſeria humane cõdi-
tionis: editus ab Immocẽtio
papa tertio. Colonie ꝑ Nar
tinum de werdena: ꝓe domu
Conſulatus:in vico burgenſi
(vel:die burgerſtraes) cõmo⸗
rantem impꝛeſſus · Anno dni
N.ccccc vj· in fine ſeptẽbꝛis ·

15

Balance Q ◻D

17 18 19 W X

Focus O

14 15 16

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

S T U

V