enund
ngund
ler⸗

uͤber einen Ablaß⸗Brief. 251
unzertrenlich beyeinander? treiben wir nicht

ſtaͤrker auf die Heiligung, und bleiben doch

in der tiefeſten Demuth, und nehmen alles
aus lauter Gnade von keiner fremden Hand,
ſondern allein aus der Hand GOttes durch
JEſum Chriſtum? wird dieſer hiermit nicht
auf das herrlichſte geehret, wann wir ſeine
Gnade an denen Heiligen zwar lieben und lo⸗
ben, aber Frieden mit GOtt, Vergebung
der Suͤnden, Ruhe des Gewiſſens, Kraft
zum Chriſtenthum, Huͤlfe im Leben und Ster⸗
ben, und die ewige Seeligkeit allein von Ihm
nehmen wollen? ſolten wir in dieſer Devo⸗
tion fehlen koͤnnen? muß nicht ein jeder billi⸗
ger Papiſt hier mit uns einſtimmen?

(4) Dieſes opus operatum, deſſen ſonſten auch oft

gedacht wird, kan ich nicht heſer beſchreiben,
als mit folgenden Worten des ſeeligen Speners:
„Der Papiſten ſo Meynung als Praxis iſt
dieſe, daß ſie darvor halten, wann einer
nur gut Catholiſch ſeye, er iſt getauft, komt
taͤglich oder oft in die Meſſe, beichtet und
verrichtet die auferlegte Buſſe, und macht
in dem uͤbrigen mit andern mit in den Kir⸗
chen⸗Ceremonien und Auͤſſerlichem, wie es
die Kirche eingefuͤhret hat, der ſey ein gu⸗
ter Chriſt, und werde ſeelig, ob er wol
niemal alſo von Herzen Cendert wird⸗
daß er Parhaftgit ſeiner Seele den Suͤn⸗
den recht abzuſterben angefangen habe,
und darinnen fortfahre, indem die aͤuſſer⸗
liche Mittel, ſonderlich die Gewalt den
Prieſter, wann ſie ihm die Abſolution ſpre⸗
chen aus der Wacht, die ſie von dem Papſt
haben, dem Chriſtus in Petro die Schluͤſ⸗
ſel des Himmelreichs anvertrauet habe⸗

2 52 VIII. Predigt

dasjenige erſetze, was in dem Innerlichen
bey ihm mangle, darauf koͤnne man ſich
verlaſſen. Dieſe Lehre aber verabſcheuen
wir als einen groſen Greuel.,„ Evangel.
Glaub. L. p. 1414. Und was die gegenwaͤrtige
Materie von der Buſſe inſonderheit betrift, ſo
diſtinguiren ſie zwar inter virtutem pœnitentiæ,
Buß errigten⸗ „ & inter Sacramentum pœniten-
tiæx, dem Sacrament der Buſſe. Jene ſoll
helfen ex opere operantis, oder wann ſie recht⸗
ſchaffen iſt, dieſes aber ex opere operaro, oder
wann es nur ſo oben hin geſchehen iſt. Dieſes
leztere aber ligt nicht nur einem fleiſchlichen Her⸗

zen zum naͤchſten an, ſondern wird auch in der

Roͤmiſchen Kirche fuͤr das fuͤrnehmſte und noͤthig⸗
ſte gehalten; jederman greift zu dem Sacrament
der Buſſe, in welchem man leicht durchkomt.
Ja die Lehrer halten endlich die Bußfertigkeit
nur fuͤr einen Theil des Sacraments der Buſſe,
Gibbon de Burgo Piſcin. Prob. Tr. II. p. 137. und
dieſe fuͤr das Ganze, alſo daß das Ganze viel⸗
mal den Theil verſchlinget, wie ſich dann auch
das Stuͤck nach dem Ganzen richten muß ꝛc. Ce-
leberr. D. D. V. E. Loͤſch. Relig. Diſc. p. 51. *
Komt alſo nach langem Cirkeln doch endlich wie⸗
der auf die alte Lehre hinaus, wann man ſich
nur zu gewiſer Zeit dem Prieſter zeige/man
moͤge im Herzen beſchaffen ſeyn, wie man
wolle, ſo ſeye das die Buſſe, und erlange
Vergebung der Suͤnden.

¶ẽᷓ) Von dem Heiligen⸗Dienſt will ich nichts wie⸗
derholen: nur eines wundert mich in unſerm
Brief, nemlich wann der Name GGttes oder
Chriſti in demſelben geſchrieben wird, finde ich
kein einigs mal keinen groſen Buchſtaben vor⸗
nen, allemal aber einen, wann ein Heiliger,
als Maria, Andreas, Jacobus, Petrus,
Paulus, Amandus, und der Papſt genennet
wird. Scheint gering zu ſeyn, doch erweiſen die

H Luthe⸗
* It., Ejusd. Geh. Ger. p. 14, 1q.

Sy — 5„

— O.

—

erlichen

lan ſich

ſcheuen

Cbangel.

nofttige

bitentiæ,

porniten⸗
Jeneſl
ſe recht⸗

10, bder

Dieſes

hen her⸗

h in der
duothig⸗
herafnent
ckkunt.
rtigkeit
er Buſee,

17. d

eriel⸗

in auch

e. Ce.

ich wie⸗
on ſich
igeman
pie man

erlange

chts tie⸗
uſſen

tes oder
ſbeſch
ben bot⸗

elliger,

Netrus,
gttennet
iſen die
Luthes

uͤber einen Ablaß⸗Brief. 253

Lutheraner auch hierinnen ihren Reſpect und

Devotion gegen GOtt. Und wann zulezt mit
der Ungnade GOrtes und Petri und Pauli
gedrohet wird, ſo werden gewißlich dieſe ſonſt
hochtheure Maͤnner hoͤher erhoben, als billig iſt,
und eine Art der Abgoͤtterey in das Herz ge⸗
pflanzet. Wir laſſen aber dieſen Brief, und zei⸗
gen das damalige Vertrauen der Seelen halb
auf GGtr, halb auf die Heiligen, mit ei⸗
uer alten Grabſchrift, die noch in unſerer Kir⸗
che, unweit von des glorwuͤrdigen Herzogs
Eberhardi l. Stul, an der Wand herab ſtehet

mit folgenden Reimen:

Da mich die Welt hie erkant,
Hanß Dietrich von Weitenſtetten zu
Kagenſtein man mich nant.
Dem Tod ich nun bin worden gleich

GOtt in deinem Himmelreich

Erbarm dich meiner armen Seel,
Behuͤte mich vor Pein und QOuel.
Maria, zu dir ich ſchrey und gilf,
Erwirb mir deines Sohnes Hilf,
Spreng mich mit deiner Gnaden Saa⸗
men,

Bitt GOtt fuͤr mich, ſprecht alle Amen.

Als man zehlet, das iſt war,
Tauſend/funfhundert/ſieben und ʒzwan⸗
zig Jahr,

Schied ich an dem hoen Oſter⸗Tag
Von den moͤrderiſchen Bauren zu Wein⸗

ſperg aus dieſem Jammerthal,
Behuͤt uns GOtt fuͤr ewigem Fal.

Wolan alſo, ihr Lieben, weil die Lehre iet

254 VIII. Predigt
ſo richtig, gewis und goͤttlich iſt, ſo laſſet es
dann auch an dem andern Stuͤck nicht fehlen,
und werdet derſelben von Herzen gehorſam.
Ach! meine Herzgeliebteſte, wann der HErr
JEſus mit dieſer vorgetragenen Lehre gegen
euch komt, ſo machet es wie das Volk zu Ca⸗

pernaum, welches ſo haͤufig zu Ihme ein⸗

drang, daß die Traͤger mit ihrem Kranken

nicht durch ſie hinkommen konten, ſonder

ihn durch das Dach herunter dem HErrn

JEſu vor die Fuͤſſe laſſen muſten. Dringet

euch auch ſo zu hoͤren das Wort GOttes:

hoͤrets mit Luſt in der Kirche, und wiederholet

es mit Freuden zu Haus. Bleibet doch nicht
ſo unbeweglich und kaltſinnig, wann ihr ei⸗
ne Evangeliſche Predigt hoͤret, und denket
nicht, es ſey etwas Altes, dann ich meyne ja,
ihr habet genug malen gehoͤret, daß es
nicht eben ſo was Altes ſeye, daß man euch ſo

prediget, wie es nun durch GOttes Gnade

geſchiehet.

Billig ſolten wir ſonſten und abſonderlich
dieſes mal, aus der Predigt gehen, wie diß

Volk im heutigen Evangelio, darvon Lucas

c. 5, 26. meldet: ſie entſazten ſich alle, und

preiſeten GOtt, und wurden voll Furcht,

und ſprachen: wir haben heute ſeltſame

Dinge geſehen! Sehet, was da fuͤr ein Ge⸗

menge von allerhand Affecten und Bewegun⸗
gern bey dieſen Leuten war! Verwunderung,
Furcht, Entſetzen, Freude, Lob GOttes, u. d. g.
“ gieng

ebene
theri
Can
Bre
habt

Scad
gebil

wie d
thüͤn
luch
licht

wun
Bar

mit
he
lcht.
En

JEſu
Und u

it dr
ſogen

gue
ſaͤn
het

agel

Ulner
die he
moache
ben
wond

ſthlen,
otſan.

NErr

gegen
zu Ca⸗

nn ein⸗
rayken

ondern

Etn
Ninget
Detes:
erholeet
richt

ſpre⸗

denket

.

he ſa,

derlch
viediß
Aucas
, und
urcht,
ſtſame
in Geo
egun⸗
rung,
1d.g.
giegg

uͤber einen Ablaß⸗Brief. 255

gieng alles untereinander. Ihr habt heute

eben auch ſeltſame Dinge geſehen, einen Lu⸗
theriſchen Pfarrer auf einer Paͤpſtlichen
Canzel, und einen Paͤpſtlichen Ablaß⸗
Brief in einer Lutheriſchen Kirche! Ihr
habt heute aber auch ſeltſame Dinge gehoͤret,
Sachen, die ihr euch euer Lebtag nicht ein⸗
gebildet haͤttet! So gehet jezt dann heim,
wie diß Volk, mit Entſetzen uͤber die Irr⸗
thuͤmer des Papſtums: mit Furcht, daß
euch GOtt um eurer Undankbarkeit willen
nicht wieder darunter fallen laſſe: mit Ver⸗
wunderung, wie ihr vor ſo viel tauſenden
Barmherzigkeit erlanget habt: und endlich
mit Lob und Preiß GOttes, der euch tuͤch⸗

tig gemacht hat zum Erbtheil der Heiligen im
daß 66

chſo
Gnode

ihre unſers HErrn

Endlich zieret auch die

JEſu Chriſti allenthalben mit einem heiligen
und unſtraͤflichen Wandel, und ſtopfet da⸗
mit den Widerſachern das Maul, wann ſie
ſagen: die Lutheraner halten nichts auf

gute Werke. GOtt weißt es, und alle Ver⸗
ſtaͤndige wiſſen es, daß uns unrecht geſchie⸗
het! Aber doch, Ihr Lieben, hauet, ſo viel

an euch iſt, die Urſache ab denen, die um des

Unevangeliſchen Lebens willen unter uns

die heilige Lehre ſelbſt ſchmaͤhen, und ſtinkend
machen wolten. Wollet ihr durch den Glau⸗

ben GOttes Soͤhne und Toͤchtern ſeyn, ſo
wandelt vor eurem himmliſchen Vater 5 als
in⸗

256 VIII. Predigt

Kinder, und ſeyd fromm; wollet ihr Ver⸗
gebung der Suͤnden haben, ſo thut Buſſe,
glaubet an das Evangelium, und laſſet in eu⸗
rem Geiſt kein Falſch, und in eurem Wandel
keine Heucheley ſeyn; ſind euch viel Suͤnden
vergeben, ſo liebet auch viel und deſto herz⸗

licher euren freundlichen. Heiland. So wird

Er eure Seele fuͤr ſeine Wohnſtatt und Ei⸗
genthum einnehmen, und Luſt haben bey euch

zu wohnen ewiglich. O ſeeliges Herz, dar⸗
innen JEſus durch den Glauben wohnet!

Er heiler alle unſere Gebrechen; Er errettet
unſer Leben vom Verderben; Er vergibt uns

alle unſere Suͤnden; Er kroͤnet uns mit Gna⸗
den und Barmherzigkeit hier in der Zeit, und

mit Preiß und Ehre in der Ewigkeit!

JESu, lieber Heiland und Biſchof

deiner Kirche, ſprich dein Amet hierzu!
Ach! daß ich dich hoͤren ſolte reden, und
uns jezt beym Beſchluß antworten: Ich
habe das Wirtembergiſche Zion erweh⸗

ler, und habe Luſt auch hier bey euch zu
bleiben. Diß iſt meine Ruhe ewiglich,

hier will Ich wohnen, dann es gefaͤllt
meiner Seelen wol! Wir daͤnken dir ja
billig miteinander von ganzem Herzen mit
froͤlichem Munde, daß du dieſen Ort aus
einem anfangs kleinen Jaͤger/ Haͤuslein in

dieſe Verfaſſung gebracht, denſelben in ſo

vielen ſchweren und verderblichen Zeiten
nunmehro acht hundert Jahre lang mach⸗
tiglich

alleinit

hir
Sa

ch
eende
lemhe
bleibe
Ewitg
unſern
re auf
ſeinen:
Lebens
Geiſtie
Mͤſſert

. Aunn

t Ver⸗
Dſe, zweyhundert Jahren deinem lieben Ev⸗

. „ . „ 4 1
tin angelio eine Staͤtte darinnen bereitet, den

Wandel
Suͤnden
ſo herz⸗
Sowird
Und Ci⸗
bey euch

8g, dat⸗

wohnet!
Herrettet
gibtuns

itGng⸗
Neit, und

Hiſchof

hierzu!

en/ und

en: Ich

erweh⸗

wiglich/
en dir ie
etzenmi
Ortaus

gelein in

beninſo
n eiten
gmah⸗
tiglich

uͤber einen Ablaß⸗Brief. 257
tiglich erhalten, vornemlich aber vor bald

Greuel der Verwuͤſtung hinaus gewor⸗

fen, die Tiſche der Wechsler und Verkaͤu⸗

fer umgeſtoſſen, ihre betruͤgliche Waaren
veraͤchtlich gemacht, und hingegen Pre⸗

diger der Gerechtigkeit und Waͤchter der
Seelen, achtzehen Superintendenten, und

dreyßig Diaconos nacheinander auf unſe⸗

re Mauren geſtellet haſt, die da Friede und

Auſſoͤhnung mit GOtt predigen, Heil in
deinem JEſus⸗Namen predigen, Gutes,
dein gutes und liebliches Wort, nicht
mehr als Fron⸗Voͤgte, ſondern als Pfle⸗
gere der Seelen verkuͤndigen, und zu Zion
ſagen: Dein GOtt, dein einiger Heiland,
iſt allein Roͤnig in ſeiner Kirche, und das
alleinige Haupt ſeiner Gemeinde. Ach!
du Hirte Iſrael, der du Joſeph huͤteſt wie

der Schafe, laß deine Augen ferner uͤber

Urach offen ſtehen, und umringe deine
Seerde mit deinem Gezelte! Um Jeruſa⸗
lem her ſind Berge, und der OErr iſt und
bleibe um ſein Volk her von nun an bis in

Ewigkeit! Die Waſſer laufen zwiſchen
unſern Bergen dahin, daß auch die Thie⸗
re auf dem Feld trinken, und das Wild

ſeinen Durſt loͤſche: ach! du Liebhaber des
Lebens, laß dann noch vielmehr in dem
Geiſtlichen dieſe Stadt ſeyn wie einen ge⸗
waͤſſerten Garten des SErrn! laß ſie fein
Riegers Caſual⸗Pied, R luſtig

258 VIII. Pred. uͤber einen Ablaß⸗Brief.

luſtig bleiben mit ihren Bruͤnnlein des

Worts, der Taufe und des heiligen A⸗
bendmahls, da die Wohnungen des Hoͤch⸗
ſten ſind, da ſich die muͤde Seelen erquik⸗
ken, und die durſtigen Seelen trinken

von dem Waſſer des Lebens umſonſt, das

aus dem Paradis GOttes, das aus dei⸗
nem hliebvollen Herzen, das aus dem le⸗
bendigen Strom vor dem Stul GOttes
reichlich auf ſie flieſſet! O du treuer Zeu⸗
ge „ ach! du allmaͤchtiger Heiland, gib

eugnis dem Wort, das aus meinem

Munde gehet, und laß durch meinen un⸗
wuͤrdigen Dienſt einige mit Liebe gewon⸗
nen, einige mit Furcht aus dem Jeur ge⸗
ruͤcket werden! Neige mein Herz kraͤftig⸗
lich in unermuͤdeter Liebe zu meiner, ja
deiner, Gemeinde, und laß mich hinwie⸗
derum finden ihr Herz! Gwo, daß Sie ſich
meiner Treue, und ich mich ihres Gehor⸗
ſams erfreuen koͤnne; daß ich bey deiner
Erſcheinung ein freudiger Zeuge ihres
Glaubens, Sie aber meine Ehre, und
eine Krone meines Haupts werden moͤgen!
Amen, um deines Verdienſtes und
ewiger Liebe willen,
Amen.

Folget

Nn
ſe
a1
rie, 4
ſtant.
Goribr
lute!
plenan
(Cole.
concell
chriſto
Dixti di
Vera Bi
croceig
ne
,

Cmnel

ſed on
tes, DP
ſto pat
Sancti
in Bebe
Conltan
Ptos, 4
requi
Ut In eis

Brief. Copie eines Ablaß⸗Briefes. 259

im Folget nun die Copia ſelbſten dieſes
s Hoͤch⸗ beie,sher gedachten
etqnit⸗
nſt, das
aus de N nomine Domini Amen. Gabriel Byel
dem le⸗ ſacre Theologie licentiatus, Prepoſitus,
GOrtes ac Capitulum Eccleſiæ Sanctorum Ma-
emerzeu⸗ riæ, Andreæx & Amandi in Urach, Con-
nd, gb ſtant. Dioec. Omnibus preſeêncium inſpe-
meinen Ctoribus ſubſcriptorum noticiam cum ſa-
inenuf Iute literas Apoſtolicas indulgentiarum
gewo plenarie remiſſionis ad dictam eccleſiam
Vur“ Collegiatam noviter erectam gracioſe
fraftig⸗ conceſſarum ſubinſertas. Sanctiffimi in
ger, ſa chriſto patris & Domini noſtri, Domini
hinwis⸗ Sixti divina providentia Pape Quarti ejus

Sieſch] vera Bulla blumbea in filis ſericis rubei
Gehot croceique coloris more Romane Curie im-
dener pendentes bullatas, motu proprio conces-
ge ihres ſas, ſanas, integras, non viciatas, non
d Lancellatas, neque abolitas, vel abraſas,
n mögent ſẽed omni prorſus vicio & ſuſpicione caren-
und tes, per nos, nec non venerabiles in chri-
ſto patres Dominos Bernhardum in Hirſau,
Sancti Benedicti Spirenſis, & Bernhardum
in Bebenhuſen, Ciſtercienſis, Ordinum;
Conſtant. Dioeceſum Abbates -- ſubſcri-
ptos, ad hoc vocatos, ſpecialiter rogatos
& requiſitos, viſas & diligenter inſpectas,
ut in eisdem literis contenta, & pro com-

Folet R z2 nmuni

260 “WD Copie

muni animarum ſalute conceſſa, ad mul-
torum noticiam, ad quorum ſingulos ipſas
Originales literas, pro earum apud eos
fide facienda, deferre periculoſum foret

& difficile, perveniant, per eosdem ſcri-

bas, ſecundum facultatem nobis in ipſis ab
eodem ſanéctiſſimo Domino noſtro papa
conceſſam fideliter exemplari & tranſumi,
ac noſtrorum Prepoſiture & Capituli, di-
Gtorumque Dominorum Abbatum Sigillis,
Notariorumque ſubſcriptorum Signis at-

que nominum fubſcriptionibus fecimus

communia. Quibus ubi libet & à ſingu-
lis fidem adhibendam, illisque per omnia
& in omnibus, ſicut ipſis originalibus lite-
ris, ſi oſtenſe fuiſſent, vel exhibite, ſtan-
dum eſſe, ſecundum apoſtolicum decre-
tum in eisdem contentum, preſentibus de-
claramus. Tenor verò literarum apoſto-

licarum, quarum & de quibus ſupra men-
tionatum eſt, de verbo ad verbum ſequi-

tur, & eſt talis.

Ixtus Epiſcopus Servus Servorum
dei. Ad futuram rei memoriam Pa-

ſtoris boni, qui pro ovibus ſuis ani-

mam ponens pio ſanguine cuncto-
rum peccata deterſit, vices licet meritis
inſufficientibus in terris gerentes, ac ſo-
licita conſideratione advertentes, vene-
rabiles eccleſias collegiatas precipue Ca-
nonicorum in communi menia, dormito-
rio

rn
rio ac
cium

incep
ſerva.
nonm

gere,
mocdl

epel

Chri
porali
Preſel
ri; ſi
ſublic
ſionen

Palcua

genciss
Gelicet
nd ſep
ſtis &
E de
ter cette

Imnes
des

Cleſate
drees
Viven
4 prkin
ſa
ſiye de
Preſſan

Pro cor

Tarum

derml.
los ipls

pud e0s

Umn foret

lem lcri⸗
iplsab
ro papa
ranlomi,
tuli, di⸗

igils,

ignis t⸗
fecimus

à ſoga.

er Ommnia
ibuslite⸗
e, ſtan⸗
Gecre⸗
coos e⸗
3 polto⸗
Pra meh⸗

lmn ſequi⸗

woIin

oriam e⸗
ſuis Al⸗
e cundh⸗
meritis
6, 40 ſo⸗
, vene⸗
e Ce⸗
dormito⸗
nio

eines Ablaß⸗Briefes. 261

rio ac ceterarum rerum proviſione viven-
cium, cum ſuis officinis ſumtuoſo opere
inceptas, pro earum complemento, con-
ſervacione, reparacione & reſtauracione,

non mediocribus expenſis & ſubſidiis indi-
gere, & eccleſias ipſas cum annexis hujus-

modi officinis, ut eò facilius perficiantur
ac perfecte conſerventur & reſtaurentur,
Chriſti fidelium donis & muneribus tem-

poralibus, ac indulgentiis & remiſſionibus

præſertim plenariis multum poſſe adjuva-
ri, fideles ipſos ut ad premiſſa uberiora
ſubſidia conferant, quibus ſuorum remis-
ſionem peccatorum & eterne viriditatis
paſcua ſorciantur, plenariis libenter indul-
genciis invitamus. Dudum ſiquidem vi-
delicet V. Idus Julii pontificatus noſtri an-
no ſeptimo ex certis tunc expreſſis hone-
ſtis & rationabilibus cauſis, motu proprio
& de apoſtolice poteſtatis plenitudine in-
ter cetera ſtatuimus & ordinavimus, quod

omnes & ſinguli utriusque Sexus Chriſti fi-
deles vere penitentes & confeſſi, qui ec-

cleſiam collegiatam ſanctorum Marie An-
dree & Amandi Canonicorum in communi

vivencium opidi Urach Conſtand. Dioec.

a primis veſperis dominice letare uſque ad.

ſecundas veſperas dominice Judica inclu-

ſive devote viſitarent, ac certam tunc ex-
preſſam quantitatem de ſuis facultatibus

pro complemento dicte eccleſie ac ſtructu-
rarum & edificiorum ejus conſervacione

R 3 &

262 Copie

& reſtauracione in pecunia numerata ſeu

rebus equivalentibus pie erogarent, ple-

nariam omnium peccatorum ſuorum re-
miſſionem, ac etiam easd. indulgencias

conſequerentur, quas conſecuti fuiſſent, ſi
tempore anni jubilei proxime decurſi certas
urbis baſilicas ad hoc deputatas viſitaſſent.
Et nihilominus prepoſito & capitulo ipſius

eccleſie tot confeſſores ydoneos ſeeulares &
regulares in dicta eccleſia & ejus circuitu;
quot eis neceſſarii viderentur, deputandi.
Confeſſoribus vero per eos ſic deputatis eti-
am per oc&ο dies anni, & totidem poſt indul-
genciarum hujusmodi tempus, & in illo
quorumcunque fidelium ipſam eccleſiam

Urach, ut prefertur, viſitancium, con-

feſſiones audiendi, illisque diligenter au-

ditis eos omnes & ſingulos ab univerſis &

ſingulis excommunicationis a jure vel ab
homine latis, nec non anathematizacio-⸗
nis, ſuſpenſionis & interdicti, aliisque ec-

cleſiaſticis ſentenciis, cenſuris & penis qui-

buscunque, ac ſingulis aliis criminibus &

peccatis Sedi apoſtolice in genere vel in ſpe-

cie refervatis, Simonie, preſbitericidii,
Violacionis interdicti ab ead- ſede impoſiti,
ac aliis in literis in cena domini publicari
ſolitis contentis duntaxat exceptis, abſol⸗
vendi, & penitentiam ſalutarem injungen-
di, ac nonnulla alia tunc expreſſa faciendi.
Etiam quo ad omnes utriuſque ſexus chriſti
fideles, qui cauſantibus ſenio, infirmita-

—
tibus;
abſenm
lis 8
dusee

nonp
fertur
dicee
ſorem
eOrun
mittit
woga
hec&
nores
prelen
Plenin
Cepim
Andre
acoffie
pituli
necdum
tislibr
cleſial
Econ
indal⸗
aligue
ſimili
eleme
ipſi ſi

tis ſia
ris

ſcietn
Eccleſt

——

Ata ſen

t, Ple.

Um re⸗

Bencias

lent, 1
icertas
taſſent.
d ipſins
lares &
rcuitu;
utandli,
ttis eti⸗
inillo

Cleſam
er au⸗
erſis &

Vel ab
racio⸗
gueee⸗
nisui⸗
bus &
ln ſe⸗

eicli,

gblicari

40lok

Uugen⸗
Imita⸗
tibus⸗

eines Ablaß⸗Briefes. 263

tibus, inimiciciis, officiis, & a quibus ſe
abſentare non poſſent famulatibus pericu-
lis & aliis racionabilibus cauſis obſiſtenti-
bus eccleſiam in Urach predictam viſitare
non poſſent, dumodo tamen certam ut pre-
fertur tunc expreſſam quantitatem ad pre-
dicte eccleſie fabricam erogarent, confes-
ſorem ydoneum eligendi, qui quemlibet
eorum ſimiliter abſolveret, ac alia ut pre-
mittitur faceret, plenam, liberam & omni-

modam conceſſimus facultatem, prout

hec & alia in literis predictis, quarum te-
nores ac ſi de verbo ad verbum inſerti forent
preſentibus haberi volumus pro expreſſis,
plenius continentur. Cum autem ſic ac-
cepimus dicta Eccleſia ſanctorum Marie

Andree & Amandi in ſuis ſtructuris edificiis

ac officinis, pro communi prepoſiti & ca-
pituli habitacione neceſſariis inchoata &

nedum ſemi perfecta, atque aliis peramen-
tis libris calicibus & ceteris ornamentis ec-

cleſiaſticis ad divinum cultum decentibus
& congruis fulcita & dotata non ſit, ſed ſi
indulgencia hujusmodi nunc tranſacta ad
aliquod aliud tempus prorogaretur, veri
ſimiliter ſperatur, quod eccleſia ipſa ex
elemoſinis & aliis fidelium ſuffragiis, que
ipſi fideles ibidem ut hujusmodi indulgen-
tie fiant participes erogabunt, in ſtructu-
ris & edificiis hujusmodi reparabitur, per-
ficietur, & conſervabitur, & ornamentis
eccleſiaſticis prefatis decorabitur & fulcie-
R 4 turs»

2.

264 Copie

tur, Nos cupientes animas deo lucriface-

re, ipſasque dominici gregis oves ad ovile
beatitudinis reducere & eccleſias collegia-
tas in quibus divinus cultus devocius agi-
tur congruis honoribus frequentari, motu
Proprio, non ad alicujus nobis ſuper hoc
oblate peticionis inſtanciam, ſed de noſtra
mera liberalitate ac ſpontanea voluntate,
& ex certa ſciencia, nec non de predicte
poteſtatis plenitudine, literas predictas
plenarie remiſſionis per nos prefate eccleſie
in Urach ut prefertur conceſſus cum omni-

bus & ſingulis, in eis contentis clauſulis

ac conceſſionibus & facultatibus ad bienni-
um a data preſencium literarum computan-
dum prorogamus & extendimus, ſtatuen-
tes ac decernentes, quod univerſi & ſingu-
Ii utriuſque ſexus chriſti fideles vere peni-
tentes, & intra tempus deputandis ut pre-
fertur confeſſoribus indultum confeſſi,
quia primis veſperis dominice letare uſque
ad ſecundas veſperas dominice Judica in-
cluſive eccleſiam in Urach predictam ſemel
duntaxat quolibet anno predicti temporis
prorogati devote viſitaverint, & tantum
quantum eorum quilibet in octo diebus pro
cibo & potu ſue duntaxat perſone ſolitus eſt

expendere, in certa capſa ſeu archa per di-

lectos filios prepoſitum & capitulum prefa-
te eccleſiæ in Urach ad id deputanda & con-
ſtituenda pro fabrica & complemento ipfi-
us eceleſie ac refectorii dormitorii ac cete-
rarum

. regul

—

rarun
rarun
cione
ta ſeil
rint,
rumr,
genel

ſent,

curli
taſſen
cia
prepe
tes p

illieee
Videb

KLcor⸗

ſaꝛe⸗

Upar

Anni

mocd

eliun
Rrxvi
gulo
caci⸗
D
his ſt
cleſia
cenlin
alüsc
tis

—

crilace.

d ovie
llegia⸗

s g.
motll
det hocr
noſtra

untare,

Nredidte

redictas
eccleſſe

NoTNNI.
laulolis
bienni-
putan .
tatuen-
ngu-.
epeni-
it pre⸗ R

aleſſi 5
eulgue

dica in-

lemel
mporis
tantum
bus pro
litus eſt
1 Per. li⸗
pretr
Econ-
o ipſi⸗
4 cete⸗
rarum

eines Ablaß⸗Briefes. 265

rarum officinarum predictarum ac ſtructu-
rarum ac edificiorum hujusmodi conſerva-
cione & reſtauracione in pecunia numera-
ta ſeu rebus equivalentibus pie erogave-

rint, plenariam omnium peccatorum ſuo-

rum remiſſionem, ac etiam easdem indul-

gencias conſequantur, quas conſecuti fuis-

ſent, ſi tempore anni Jubilei proxime de-
curſi urbes baſilicas ad hoc deputatas viſi-
taſſent. Eisdem nihilominus motu ſcien-
cia & auétoritate ac poteſtatis plenitudine
prepoſito & capitulo prefatis tot ſacerdo-
tes ydoneos ſeculares & cujusvis ordinis
regulares, quot eis pro audiendis fidelium
illic confluentium confeſſionibus neceſſarii
videbuntur deputandi. Prepoſito quoque
& confeſſoribus ſic deputatis in dicta eccle-
ſia ac aliis locis congruis & honeſtis ſub ipſi-
us parochia contentis, etiam per octo dies
anni & totidem poſt indulgentiarum hujus-
modi tempus, & in illo quorumcunque fi-

delium ipſam eccleſiam in Urach ut prefer-

tur viſitancium confeſſiones audiendi, il-
liſque diligenter auditis eos omnes & ſin-
gulos ab univerſis & ſingulis excommuni-
cacionis a jure vel ab homine quacunque

occaſione latis, nec non anathematizacio-

nis ſuſpenſionis & interdicti, aliisque ec-
cleſiaſticis ſententiis, irregularitatibus,
cenſuris & penis quibuscunque & ſingulis
aliis criminibus exceſſibus delictis & pecca-

tis, etiam Simonie, ac aliis ſedi apoſtoli-

R F CeE

266 CLCLeocpie .

ce in genere vel in ſpecie reſervatis & in li-
teris apoſtolicis excipi ſolitis, Offenſæ per-
ſonalis in epiſcopum, nec non presbiteri-
cidii, ſeu etiam invaſionis, depredacio-
nis occupacionis aut devaſtacionis terra-
rum prefate romane eccleſie ſubjectarum
& delacionis armorum & aliorum prohibi-
torum ad partes infidelium fidem chriſti
impugnancium, & falſacionis literarum
apoſtolicarum graciam vel juſticiam conti-
nencium duntaxat exceptis; abſolvendi &
penitenciam ſalutarem injungendi: Ac etiam
ſuper incertis & male ablatis, ſi eorum qui-
bus reſtitutio facienda eſſet noticia non ha-
beretur, juxta eorum diſcretionem com-
ponendi, & ſi fideles ipſi maleè ablata & in-
certa hujusmodi ſecundum eorund. con-
feſſorum moderacionem & taxacionem pro
fabrica hujusmodi eccleſie ac edificiorum
& ceterorum predictorum conſtructione

reparacione & conſervacione erogaverint,

eos etiam abſolvendi, & quod ad aliam re-
ſtitutionem faciendam per locorum ordi-
narios ſeu quosvis alios cogi aut compelli
nequeant eis concedendi, ac ipſos quitan-
di perpetuo & liberandi: ac cum quibusli-
bet Simoniacis tam in beneficiis per eos Si-
moniaca pravitate acquiſitis, quam ordi-
nibus ſuſceptis ut beneficia retinere ac in
ordinibus hujusmodi etiam in altaris officio
libere & licite miniſtrare poſſint diſpenſan-
di, ac cum ipſis ſuper fructibus ex benefi-
L ciis

ciis
COl
quoe
eisil

dim

4 ir.
ſolye
feſg

cis (

dii
inte
nes⸗
ignor

mMium

traxe
Utin
modi

ant,
Otam

doin
i: 0
busen
ſtant
Juden
ad p

redu

Vota
Fum!
Poſtel
keſſion
Opera

Kin li⸗
ſeper.
Phiteri⸗
dacio⸗
terk⸗
Garum
rohibi⸗
chriſti
erarunmn
conti⸗
endi ”
cetiamm
umqui⸗
nonha-
n com-⸗
1Cin⸗
. con⸗
em pto

ciorum

Uctione

Verint,

lam e⸗
Ordi⸗

ompelli.

qvitan⸗
Uibusli⸗
eos ⸗
molci⸗
edr il
5 olicio
enlan.

beneß⸗

(Ils

eines Ablaß⸗Briefes. 267
ciis per eos Simoniace acquiſitis perceptis
componendi, & ſi ita pauperes fuerint,
quod dictos fructus reſtituere non poſſint,

eis illos penitus remittendi, ac hujusmodo
Simoniacos ab excommunicationis crimine
ac irregularitate in beneficiis & ordine ab-

ſolvendi, atque beneficiorum hujusmodi
reſignâcionem recipiendi, & illa de novo
eis conferendi. Nec non cum quibusvis

qui in gradibus à jure prohibitis aut contra

interdiétum eccleſie vel canonicas Sanctio-
nes aut conſtitutiones ſinodales ſcienter vel
ignoranter, publice vel occulte matrimo-
nium etiam carnali copula conſecuta con-

traxerint, dum tamen illud occultum ſit,
ut in contractis per eos matrimoniis hujus-

modi etiam libere & licite remanere vale-

ant, prolem ex ipſis matrimoniis ſuſce-
ptam & ſuſcipiendam legitimam nuncian-

do in foro conſcientiarum etiam diſpenſan-
di: omnemque ab univerſis chriſti fideli-
bus eccleſiam predictam ſicut prefertur vi-
ſitantibus inhabilitatis & infamie maculam
quomodocunque contractam abolendi, &
ad priſtinos honores ſtatum & dignitates

reducendi. Juramenta quoque relaxandi,

vota etiam ſingula, ultra marino beato-
rum Petri & Pauli ac ſancti jacobi in Com-
poſtella apoſtolorum nec non regularis pro⸗

feſſionis duntaxat exceptis, in alia pietatis
opera commutandi, atque prefatis ſingu-
lis fidelibus eccleſiam predictam tempore

— en

indulgencie hujusmodi viſitantibus eucha-

riſtie ſacramentum miniſtrandi: omnibus
quoque utriuſqae ſexus chriſti fidelibus,
qui cauſantibus ſenio, infirmitatibus, ini-
miciciis, officiis, famulatibus, periculis,

conjugalis vinculi nexibus ac locorum ul-

tra tres diebus ab ipſo opido Urach con-
ſiſtencium diſtanciis, & aliis racionabili-
bus cauſis obſiſtentibus eccleſiam in Urach
predictam ut prefertur non viſitarent, dum-
modo tamen quantum unusquisque pro
ſua perſona in octo diebus ut premiſſum eſt,
in pecunia vel rebus equivalentibus expen-
deret, in deputatam ut prefertur archam
ſeu capſam mittant & effectualiter reponi

faciant, aut nunciis ad hujusmodi colli-

genda miſſis a prepoſito & capitulo dicte
eccleſie ſpeciale mandatum habentibus tra-
dant, easdem indulgenciam plenariam & Jju-
bilei graciam conſêquendi, & ſacerdotem
ydoneum ſecularem & cujusvis ordinis re-
gularem, qui cujuslibet eorum confeſſiones
audiat, eligendi, ſacerdotibus vero ſic electis
eorum quemlibet audiendi ſimiliter, abſol-
vendi, componendi, abolendi, conferen-
di, relaxandi, commutandi, & alia omnia
& ſingula ut premittitur faciendi, ac ſi di-
Ram eccleſiam perſonaliter viſitaſſent, ple-
nam & liberam poteſtatem ac omnimo-
dam concedimus facultatem. Ceterum
quia forſan nonnulli malignitatis imbuti
ſpiritu in publicacionibus indulgentiarum
&

ſto

K Ui⸗
belle
eisde
guibe

quoch

eOr
Altern
cele
jamt
aut
went
giol.
harte
ſti n
ſorla
E
Preſe
Ut ad
deye
nune

COnlt
Gutn
dum
cia
lecu
iam
mun
a gu⸗
ſucee
Canot

Drepe

n

eucha.

mnibus

elidus,

18) inl⸗

ticnlis,
um ul

ch con⸗

Onabili.

IIrach

Ue PrO

umeſt.
expen-
Archam
repori
ſi colli-
dicte
us tra-

nu⸗
tdotem
inis re⸗
Eiones
celectis

ablol.

nkeren⸗

OlNin

c ſidi
S ble⸗
mnimo⸗
tterum

imbuti

tlarum
S

eines Ablaß⸗Briefes. 269

& literarum hujusmodi ſe remiſſos ſeu re-
belles & negligentes reddere niterentur,
eisdem auctoritate ſciencia ac poteſtate

quibus ſupra ſtatuimus & decernimus,

quod quicunque locorum ordinarii, vel
eorum vicarii & officiales ſeu abbates aut
alterius cujuscunque dignitatis eccleſiaſti-

ce ſeu alii in inferiori gradu conſtituti, et-

iamſi parochialium eccleſiarum rectores
aut eorum vicarii vel loca tenentes, vel
mendicancium aut aliorum ordinum reli-
gioſi, exemti vel non exemti fuerint, pro
parte dictorum prepoſiti & capituli requi-
ſiti non obſtante quocunque privilegio eis

forſan in contrarium conceſſo, quod ipſis

quoad hoc volumus non ſuffragari, qui
preſentes literas & ſingula in eis contenta
ut ad veram ſingulorum fidelium noticiam
deveniant debite non publicaverint, aut
nuncios ad hæc publicanda a dictis prepo-
ſito & capitulo miſſos, preſertim in ſacris
conſtitutos, ſi id pecierint, ad publican-
dum in ambonibus (Jorſan umbonibus) ſuis
dum populi ad divina audiendum frequen-
cia convenit, non admiſerint, aut qua-
lecunque impedimentum preſtiterint, et-
iam ſi ſeculari fungantur poteſtate excom-
municationis ſententiam eo ipſo incurrant,
a qua quidem ſententia non niſi à nobis vel
ſucceſſoribus noſtris romanis pontificibus
canonice intrantibus, aut dicte eccleſie
prepoſito, preterquam in mortis articulo,

poſt-

270 LCLopie

poſtquam condigne ſatisfecerint abſolvi

valeant atque poſſint. Non obſtantibus

quibuscunque ſimilium vel aliarum qua-
rumcunque indulgenciarum ac deſuper
conceſſarum facultatum generalibus vel

ſpecialibus ſuſpenſionibus & revocacioni-

bus per nos aut predeceſſores noſtros et-
iam ex quacunque cauſa vel racione, aut
ſi alictii aut aliquibus a nobis vel prede-
ceſſori bus noſtris indultum eſſet, quod in
certa dioe. alie indulgencie ſuis duranti-

bus publicari non deberent, & alias ſub

quavis verborum forma factis & faciendis,

quas etiam ſi de illis eorumque totis teno-

ribus ſpecialis ſpecifica & expreſſa ac de
verbo ad verbum, & non ſub condicione
mencio habenda foret ad preſentes literas
nequaquam extendere volumus, ceteris-
que contrariis quibuscunque. Preterea
quia difficile foret preſentes originales li-
teras ad ſingula in quibus forſan de eis fi-
des ſacienda foret loca deferre, volumus,
auctoritate motu ſciencia & poteſtate ſimi-
libus decernimus, quod earum veris tran-
ſumtis manu notarii publici ſubſcriptis,
ac ſigillo prepoſiti & capituli predictorum
munitis fides ubilibet adhibeatur plenaria,
illisque proinde in omnibus & per omnia
ſtetur, acſi eedem preſentes noſtre litere,
quas poſt reſtantes duos annos hujusmodi
non valere ſignificamus, eſſent exhibite
vel oſtenſe. Nulli igitur omnino homini
“ J liceat

ſice

EXt
ſion
inf⸗
Si
ind
run
Ver
u
ce
ſime
tike
datn
ſtane
mino
mini
Peſiom
Gbint
landt
Itri 4

nono

diis v
Kehen
Ving

polht
pleb.

cleſie
cicti,
magil

tibs

bis 0
bit P

aꝛc de
Uicione
literas
eteris⸗
eterea⸗
les li-
eis f⸗
uwus,
te ſimi⸗
s tran⸗
riptis,

Qorum

enariey
Otmni
liere,
smodi
hibite

lominl

liceat

„

eines Ablaß⸗Briefes 271

liceat hanc paginam noſtre prorogacionis
extenſionis ſtatuti conſtitucionis conces-

ſionis decreti voluntatis & ſignificacionis

infringere vel ei auſu temerario contra ire.
Si quis autem hoc attentare preſumſerit,
indignacionem omnipotentis dei & beato-
rum Petri & Pauli apoſtolorum eius ſe no-
verit incurſurum. Datum rome apud ſan-
Rtum Petrum Anno incarnacionis domini-
ce Milleſimo quadringenteſimo ſeptuage-
ſimo nono, decimo Kalendas Julii, pon-
tificatus noſtri anno octavo. Actum &
datum in opido Tuwingen predicte Con-
ſtand. dioc. in Stuba Conventus fratrum
minorum ibid. ſub anno a nativitate do-
mini milleſimo quadringenteſimo ſeptua-
geſimo nono, indicacione duodecima,
quinta die menſis octobris, pontificatus
ſanctiſſimi in chriſto patris & domini no-
ſtri domini Sixti Pape predicti anno ejus
nono, preſentibus venerabilibus & egre-
giis viris. dominis, Ludovico Truchsſes
de hefingen Rectore alme univerſitatis Tu-
wingen in decretis, Johanne Tegen pre-

poſito in artibus, Johanne Vergen, hans

plebano, Johanne heckbach Canonico ec-
cleſie ſancti Georgii opidi Tuwingen pre-
dicti, ſimiliter in decretis doctoribus &
magiſtris, in dicta univerſitate actu regen-

tibus, pluribusque aliis fide dignis teſti-

bus ad premiſſa vocatis ſpecialiter ac de-
bita precum inſtancia requiſitis,
Et

Copie

Et ego Gregorius May
de Tuwingen, Clericus

imperiali auctoritate No-
tarius publicus nec non

== Ven. Curiæ Conſtant.
AKecauſarum matrimoniali-

um commiſſarius gene-
