neceſſarium, eſſet aſpernatus. Nihilofecius, quod ratione vix conjectare licet,
id reipſa humanæ mentis ſtoliditas, & incredibilis licentia auſa eſt. Adeo nem-
Pe & hic verum eſt illud Erasmi judicium: nihil excogitari poſſe tam prodi-
Bioſum, quin ſuos invenerit Sectarios; & quod Cicero de antiquis Philoſophis aje-
at, nihil tam abſonum, & abſurdum dici poſſe, quod ab aliquo eorum non
fuiſſet traditum: illud in noſtra ſæcula, & hominum Libertinorum ingeuia omnino
transferendum eſt. cFuere olim, proſequitur Erasmus, qui docerent eſſe pium, ut
filii parentem necarent longævum, & inventus eſt populus, qui id ſollemniter fa-
Ceret. -= -— Erant, qui Jjudæ proditori ferrent acceptam orbis redemti ſalutem, nec
defuerunt diſcipuli, qui illum pro ſummo Divo colerent.--- Fuerunt, qui ſuade-
crent, pium eſſe, ſi parentes liberos ſuos vivos exurerent, & inventi ſunt, quibus
..Perſuadere tur dogma tam impium. (b) Addam denique, fuere & ultimi⸗ hiſce
2 *-
(a) Rudolph. Gualter in c. 19. Actor. (b?) Erawus L. XIV. epiſt. 21. ad slech-
tam edit. Londin. 1642.

Be (52) Weg.

Tſculis, qui cenſorium judicium contemnerent, & cujusvis impietatis libros
commani omnium lectioni permittendos eſie aſſererent. Inter Præcipuos hu-
Jus impiæ dodtrinæ magiſtros nominari debet Joannes Huſtf, qui iniquiſſime
ferens ſeveram Archi - Epiſeopi Pragenſis adverſus Viclefi libros cenſuram
Primum ad Sedem Apoſtolicam appellavit, eamque appellationem, adhibitis
cunctis juris Forinulis, in litteras retulit. Obtinuit Archi- E Piſeopus illico Pon-
tifieiunm mandatum, ut telam contra Viclefi libros cœptam pertexeret; hinc
novum edictum promulgavit, que Huſfi in furias actus decretum Apoſtolicæ
Sedis ſübreptitium, & fraude extortum eſle ſtentorea voce proclamavit, &
le rurſus a Pontifice male informato ad Eum mélius inſormandum appellare Pro-
teſtatus eſt, editoque ſeripto, commentaria Viclefi non eſſe Pprohibenda mul-
tis evincere conatus fuit. Demum heærefiarcha ſingularem conſcripfit libel-
lum de libris hæreticorum legendie, cujus initio, ſine alia præfatione, quaſi apud
Areepagitas edicturus, ſtatim ſollemni formula pronunciat: libri hæreticorum
Junt legendi, nen comburendi, dum in ipſis veritas continetüur. Probatur auctoritate
. Auguſtini, Hieronymi, Ambroſti,; Bedæ, Theodori, Liberati, Oprilli, Gelaſii, cano-
nibut, G ratione. Atque tum, textibus Patrum male intellectis & applicatis, ju-
TiS Cahonici regulis ſiniſtre intortis, fallacibus denique ratiunculis pugnam in-
taurat. Cui quidem veſaniæ inter alios ſe ſu periori ſæcule oppoſuit Jacobus
Gretſerus vir doctifſmus, & compendie argumenta male conſarcinata eleva-

vit, Protrivitque. (a) Huſſum preſſo pede ſecutus eſt Antonius de Dominis

ex Archi- Epiſcopo Spalatenſi nefarius Apoſtata, qui, cum rejectis ſanctioribus
FT'ecialibus apertum Romano Pontifici, Sacerdoti dignitati, totique Eceleſiæ
bellum indixiflet, in virulento opere de Republica Eccleſiaſtica novam quan-
dam orthodoxam fdem ex Romana, Lutherana, Calvini & Anabaptiſtarum
Conflare voluit. Inter cetera vero impia & falſa, quæ refellere non eſt præ-
lentis inſtituti, præcipue in cenſuram Romanæ Eccleſiæx, & libros Pprohibendi
Conſuetudinem concitatis weluti Furiis invehitur, & -crambem Huſſianam, li-
cet non integram, variis in locis recoquit. (h) Haud aliter egit Petrus Pau-
lus Vergerius ex Epiſcopo Juſtinopolitano, cum ei præ foribus jam eſſet pur-
Purata dignitas, fœde in hæreſim primum clanculariam, tum apertam pro-
lapſus, qui nominatim contra indicem librorum prohibitorum obpus latine ſi-
mul & italice evulgavit, in eoque omnes furori habenas laxavit. (c.) Cum eo-
dem poſtea ſenſerunt & Joſephus Scaliger, cujus nota eſt illa cacochymia:
Xiͤÿ αραa”οσa indices babere, Marrannorum eſt: & Theodorus Bibliander, qui in
Præfatione ſua apologetica pro Alcorano, omnium noxiorum librorum cauſam
usque adeo egit, ut nons ſit weritus, & contra Theodoſii, & Valentiniani legem
de comburendis Neſtorii libris grunnire: ac tandem Franciſcus Junius Cal-
viniſta, qui præfatione, calumniis, & ſycophantiis pleniſſima exagitandum ſibi
ſumſit indicem expurgatorium librorum Philippi II. Regis Catholici D in
Be-
(a) Supplem. P. I. g. 6. & g. (b) Vide L. VII. de Republ. & in præſat. operis
() Meminit illius & Gretſerus & Raynaudus P. I. Erotem. I.

ſbi pken
culn vekt
alacri Kan
thohcis
caſtiggtur
diſephna
Pudlbus
, ler
taphio e
morlllei
Anglit, 1
qui mnalel
y Galo.
demm farin
nymus,
bertate an
ter omne
nis in eo
ſidem &
eſle con
gvic in
Paleechi
NNS, Jul
blicæ m
dicet, Ee
cogatar .
Eqbitäten
rationen,
homimum
E Preter
Cangre
lo enhol
lm 0
rocini
Dloterun⸗

“

(2) ,
de/

inere

tatis Iibrod
lus n.

iniguifime

Cealuram,

alibits

illieo Pon-
eret; hine
Apoltoltræ
Anayit, &

Alure pro.

enda ml.

iolt libel.
Gvafi apnd

lereticorin
tulloritute
AMcſi, dunr
Hcatis,ju.
gnamin-
it aobis
hüta Elera-
e Domminis
ſctioribes
le Vecleſte
um quan⸗
Ptiſtmmum
1 eſt Præ-
rohibendd
lanatn, H⸗
ttus Dau-
llet pur-
tam pro-
8 latine i⸗
Cun eo-
Ochymu:
m cuin
Ani egem
mins Cl
nduim ſhi
ci juli in
Be⸗

Cperit.

RNe N ( Fy3) We o

Belgio concinnatum. Cui pariter abunde ſatisfecit ſupra laudatus Grefſerus,
oſtenditque illos, qui libros noxios opprimunt, non eſſe ſimiles Aegyptiis,
IIralitarum ſœtus quotidie contrucidantibus, qua in comparatione multum
ſibi placuerat Junius; quandoquidem & ejusmodi librorum auctores minime

cum vekis Iraelitis conferendi. (a) Secutus eſt hos noſtra ætate, facito licet,

alacri tamen greſſu Voltærus, qui ſemel ac iterum ſeveram legem, qua in ca-
tholicis regionibus Libertini cohibentur, atque adeo & eorum ſeriben di libido

caſtigatur, deplorat, & in pluribus ſuorum criptorum locis, catholicam hanc

diſeiplinam, tanquam immanem crudelitatem deteſtatur; dum contra ſummis
laudibus extollit, & ſingulari præconio exornat Angliam, quod in ea cogitan-

di, & ſeribendi libertas foreat, & ſarta tecta cuſtodiatur. Expreſſit hoc in epi-
taphio celebri Comœdæ Lecoureur inſcripte, ubi ita canit: Quid? num ubi
mortales audent, eſt Anglia tantum, promere ſenſa animi? Eelix Europaæ exemplum
Angliag, ut auſa tyrannoi Pellere in exilium et: mentir ſic audes errores demere, nobi:

qui mala belamovent. Et alibi ita gemit: Menr mea, quovellet, nequit ire coercita fræ-

no Gallo: Angli, Grærique bac libertate fruuntur. (?) Cum Voltæro & alii ejus-
dem farinæ homines ſentiunt. Superavit autem omnes nuperus ſeriptor ano-
nymus, cujus libellus Gallico idiomate Prodit, & ſub titulo: Secimen de li-
bertate animi ſai ſenſa evulgandi, dedicatus eſt Anglicæ nationi, quæ, ut una in-

ter omnes orbis tetius populos libertate gaudens, commendatur. Eſt homi-

nis in eo audacia & temeritas ſingularis, vocem in Sanctuarium, ſolum, in
fidem & rationem effert, contenditque, quibusvis impiis libris impunitatem
eſſe concedendam, & facultatem cuique dandam ſcribendi & edendi, quid-
quid in mentem & buccas venerit; quem quidem pauliſper depexuit Illuſtris
Valſecchius Poſtremo operis ſui capite. (c) Addi denique poteſt Zimmerman-
nus, qui ſingulatim atheorum cauſam ſuſeepit agendam, eosdemque a reipu-
blicæ moderateribus tolerandos eſſe multis aſſeveravit; licet non obfſcure in-
dicet, ſe non tam impiorum ejusmodi, quam propriam tueri cauſam, & ne
cogatur concedere catholicæ æquitati, quæ ferre nen vult hæreticos: etiam
æquitatem non tolerandi impios atheos & libertinos carpit, ac præter fanam
rationem, eos nec refrænandos, aut puniendos eſſe, ſtatuit. (d) Eiusmodi ergo
homimum ratiunculæ, ne ferte imperitiori illudant, Paucis refellendæ ſunt:
ac Prætermiſſis iis, quæ contra indicis Tridentini regulas, & factam a 88.
Congregationibus proſcriptionem non modo heterodexi, ſed etiam allquan-
do catholici queſti ſunt, quibusque in fecunda Diflertatione reſpondebimus,
ſolum communia ea perſequemur argumenta, quæ ad impiorum librorum

patrocinium ſeu ex ſacris litteris, ſeu antiquitatis exemplis, ſeu rationibus

proferuntur.

G 3 F. II.

(a«) Vide de jure & more &6. P. II. (5) Vile Epitaph. cit. & Diſeure. VI.
de homine. (c) K. 4. c. 4. L. IMWI. de fontibur τ. (d) Modir. de cauſis
incred. h. I2. n. .

NoN (54) 3096
§ II.
Satisfit argumentis ex ſacra Soriptura petitis.

A primum quidem Veteris Leſtamenti paginas excutiunt, apicesque di-
A Ilgenter eventilant, quo eorum pectoribus multa ſe vetuſtas condidiſſe,
& dogma a prima Sanctioris ævi ætate tractum videatur. Moyſen itaque
ajunt, cum a filia Pharaonis in locum filii adoptatus fuerit, diligenter onmi
ſapientia Aeg yptiorum fuiſſe eruditum, uti etiam S. Stephanus coram concilio aſſerbat.
() Danielem item Prophetam in aula Regis Nabuchodonoſor litteras, & lin-
guam Chaldæorum fuiſſe edoctum, & in harum gentium monimentis ita verſa-
tum, ut cunctos Babylonis Sapienter, Ariolor, & Magor decuplo fuperaret. (b)
Conſtat autem & Moyſis & Danielis religionem a ſuperſtitioſo Aegyptiorum
& Babyloniorum cultu fuiſſe omnino diverſam, tantumque contrariam, quan-
tum unus & verus Deus impiæ falſorum numinum multitudini opponitur;
ergo nec piaculum cenfendum erit, ſi Chriſtianus quarumvis ſectarum
lbros evolvat, & diverſa variarum nationum dogmata, diverſasque hominum

ſententias penitus in iisdem diſpiciat. O præclaros Sophiſtas, in quos totam

Ariſtotelis logicen confluxiſſe arbitreris! Anne qua conſecutio unquam fuit
adeo præcipitata, adeo male cohærens, adeo omnibus Syllogismorum regulis,
ſanæque rationi adverſa? Patientia & tempore abuterer, ſi id pluribus de-
monſtrarem. Notum quippe cuivis; nonniſi profanas fuiſſe artes, Geome-
triam forte, Aſtronomiam, ſimilesque Matheſeos partes, quibus ab Aegyp-
tiis & Chaldæis Moyſes & Daniel fuere inſtituti, quarum quidem doctrinam
tantum abeſt, ut in homine hæretico averſemur, ut etiam, ſi quid fingulare
ac novum ab eo traditum ſit, lubentes amplectamur: nec in ipfis ſeveriori-
bus indicis Tridentini libris profana ejusmodi monimenta hæreticorum inhi-
bentur, (c) modo Epiſcoporum poteſtate reviſa & correcta, aut, ut noſtra-
rum regionum uſus habet, conſuetudine recepta fint, nihilque adverſus fidem,
& mores contineant; niſi forte ab hæreſiarchis profecta eſlent, quo caſu ve-
tita ſunt, non tam periculi, quam juſtæ pœnæ ratione habita, ut infra exphi-
cabimus. Et an præterea ea tum erat Eccleſiæ diſciplina, quæ nunc viget?
quis lectorum cum Moyſe, aut Daniele conferendus, qui ita in vera religione
firmiter ſteterunt, ut caput ſuum potius extremis periculis ſubjicere, quam a
Dei cultu, ſinceraque obedientia diſcedere maluerint? Et quanta demum no-
xiorum librorum, de quibus ſolum hic nobis ſermo, copia Moyſen fatiga-
verit, dum ille, magno eruditorum conſenſu, primus omnium ſcriptor perhi-
betur? Appage nugas, & ineptam ejusmodi argutantium criſim. Luculenti-

ora forte N. T. litteræ ſuppeditabunt teſtimonia? At nec Fuangelium, nec

Acta Apoſtolorum, nec Epiſtolæ Canonicæ quidquam habent, quod novis
iſtis
(4) Vide Frod. c. 2. & Astor. c. J. v. 22. (5) Daniel. c. I. (c) Vide Regul.
V. & in Decretis J. I.

is Eun
ras? de
toducen
deſtructi
gne iter
90 n 3
qvi
eoue tl
ſes, o⸗
pellegen
lem A
petet G
veligen
aonice
Plores5
ſire re
interpre
pechri,
Phrtin 1
bienten
ccetibus
Komms
Altera
ticinio
ideo R
tas 4 V.
guus re
Chriſto
eſt, u
Ledhrg
elle, ne
gle hyn
Verbum

Et. 1

. Alegt,

habent
aſgan
anne r

dubiis

cesede d.

ondlciſe,

ſen itagne
Uter onumn

id allerbat.

rag, & In.
1ta verla⸗

ant. ()

VDtlorum
AIn, quan-
Pponttur;

lecdarun
hominm

1os t0taln

am flit

n reguls,
ridas de⸗
Ceothe-
b Aegyp⸗
odrinam

ſingllare

leyveniori-
Uum inhi-

t noſtra-

ns ndem,
Cala ve-

1a eri-

2
e iget
1elgione

qualm 4

mumnO.
ln fatige.
hr perh-

Ueulent-
um, e

d 9071S.

tis

eN ( 55) Wo

iſtis Euangelii interpretibus adblandiatur. Quæ enim ſocietas lucis ad tene-
bras? Seductores potius, Pſeudo-Prophetas, homines ſectas Perditionis in-⸗
troducentes, diligenter cavendos, vaniloquia, colloquia mala & ſimilia, quæ
deſtructionem magis præſtant, quam ædificationem, fugienda eſſe, iterum at-
que iterum gravifſime inculcatur, ut jam ſupra audivimus. Sed jam intelli-
go muſſitantes. Ne'ſine N. L. ſcriptura, quod illis unicum eſte telum ſolet,
loqui & docere putentur, genericum aliquod S. Pauli pronunciatum afferunt,
eoque triumphant. Ommia probate, ſeribit Doctor gentium ad Theflalonicen-
ſes, quod bonum eſt, tenete. (a) Ergo, inferunt, omnes libri probandi, omnes
perlegendi, ut fiat veritas manifeſta, & ea tandem inventa ſola retinenda eſt.
PHem Achillem, qui centum Hectora proſternet, & ceu aries ferus cornu
petet & armis! At inania terriculamenta: Senſum mentemque Apoſtoli in-
veſtigemus, & ſponte aries iſte diſſolvetur. Erant eo tempore & apud Theſ-
ſalonicenſes, quales alias commendaverat Apoſtolus apud Corinthios, com-
plures Spiritu Prophetico pleni, qui in fidelium coœtu & ſynaxi prophetabant,
ſive proprie, id eſt de rebus futuris, ſive improprie, id eſt Sacram Scripturam
interpretando, & exhortando, quos quidem in hoc munere minime vult im-
pediri, aut probiberi Paulus. Unde præmittit: Spiritum nolite extinguere: pra-
phetias nolite ſpernere. (?) Spiritum enim extinguit, ait Ambroſius, qui inci-
pPienterglodui ſpiritualia, contradictione ſua ſopit. (7) Sed quoniam hiſce
cœtibus etiam Pieudo-Prophetæ ſe immiſcebant, ut Græci Patres Chryſo-
ſtomus inprimis, Theodoretus, & Theophilactus docent, atque etiam ex
altera ad Theſlalonicenſes epiſtola conſtat, ubi redarguuntur illi, qui falſo va-
ticinio de judicii extremi die jam jam inſtante animos fidelium conturbabant:
ideo & hic Apoſtolus monet, ut ſpiritus diligenter probent, & falſos Prophe-
tas a veris diſcernant ex doctrina, ex vitæ integritate, ex fidei annalogia,
quas regules alias præſcripſerat; neque enim verus Propheta dicit anathema
Chriſto, neque doctrinæ illius adverſabitur. Quæ quidem omnia tantum
abeſt, ut Sectariis faveant, ut potius lata velut ſententia eosdem condemnent.
Sed largiar etiam, ad libros examen iſtud ab Apoſtolo indictum derivandum
eſſe, nec diſſimulabo a S. Auguſtino citatum verſum ita exprimi: omnia legite,
quæ bona ſunt, tenete. (1) Licet hæc ſolum paraphraſis ſit, non autem facta ad
vVerbum interpretatio, cui Græcus, Latinus, & Syriacus textus non reſpon-
det. Dabo & illud, quod non modo S. Cyrillus Alexandrinus, ut Calmetus

allegat, ſed longe ante eum Dionyſfius ejusdem Alexandrinæ Urbis Epiſcopus

habent: præmittendam ſcilicet dictis Apoſtoli verbis eam ſententiam: cſtote
tanquam boni trapezitæ; (e) quæ nunc tamen in omnibus exemplaribus deeſt:
anne propterea objecto argumento vis aliqua accedet? agitur nempe de rebus
dubiis & controverſis, agitur de incertis, & quas paſtorum & Præſulum
Ec-
(a) I. Theſ. c. 5. v. 21. (?) v. 19. & 20. (c) Apud Cornel. a lapide in cit. c.
(2) L. I. de Nar. & Crat. c. 9. (e) Vide Calmer in cir. c. 5. & Euſeb. L.
VII. Hiſi. c. 6. J L

NW9 (56) 20 9*

Eccleſiæ auctoritas necdum definivit, Hæ procul dubio examinandæ prius & di-

ſeutiendæ, probandæque ſunt, & ex iis, quod verum ſanumque fuerit viſum,

retinendum. At noſtra oratio procedit de doctrina manifeſte falſa, de libris,
quos ſanctior auctoritas Pridem proſeripſit, de eorum hominum pravis mo-=
nimentis quos nec duces, nec dectores plebis Chriſtianæ oportet eſſe, quos
impiis dogmatis adhærere omnium judicio certum eſt, & exploratum, Anne
& iſti adhuc probandi? An cum præſfenti ſalutis periculo venenata & fraudi-

bus involuta doctrina a quovis rudi, a quavis muliereula excipienda, legenda,

& ad trutinam revocanda? Longe alienus eſt ab ea ſententia Apoſtolus, qui
hæreticum bominem poſt unam & ſecundam correptionem, penitus vult eſſe devitan-
dum, eo qui corrupti mente ſunt & reprobi circa fidem nullatenus audiendos, uti-
que neè legendos, quorum inſinientia manifeſta fiet, licet bahbeant ſpeciem pietatir, eor ait
increpandos dure, qui ſe a veritate averſantur. (a) Et quid multis? In eo ipſo;,
quem explicavimus loco, ſtatim ſubjungit, ex quo adverſarii, ſi eorum ratio
non eſſet corrupta, veritatem diſcere poterant: Ab omni ſpecie mala; inquit,

abſtinete vor, (b.) ſeu ut Græcus habet, alſtinete ab omni genere mali. Non ſa-
tis eſt vacare culpa, niſi & culpæ ſuſpicione vacetis. Sedulus Trapezita ne

dubiam quidem recipit monetam, quæ vel ſequioris notæ, vel iniqui ponde-
ris opinone laboret. Anne vero is ſuſpicione carebit, qui librum Eecleſiæ ju-

dicio malum aſſidua manu pervolvit, in eo delectatur, ex eo cupit proficere.
An & a ſpecie mali ſe ſe abſtinere cenſendus eſt ille, qui cujusvis impietatis

monimenta libera aviditate comparat, perlegit, & veneno lubens ſe ſe ingur-
gitat? Enim vero, ut cum Apoſtolo finiam, integer illinse Piritus & anima &

corpus ſine querela in adventu D. N. L. C. non ſervabitur. (c) Quale quale ergo

examen hic permiſſum, aut præceptum eſt, illud non ad omnes, ſed ad eos,

quorum muneris dignitas, & officii ratio auctoritatem ad hoc tribuit, ad Præ.

latos Eccleſiæ referendum eſt; cum, ut inquit Hieronymus, grandir ſt pru-

dentiæ, aurum in lutoquarere: (A) nec ad omnes, ſed ad medicos ſpeétet, examinare

& definire, quinam morbi ſint contagioſi. Eorum autem, qui præſunt, de-

cretis cum modeſtia obtemperandum, & ſententia de libris lata, ceu vox Pa-

ſtoris a paſcuis nocivis revocantis, ab ovibus Chriſti audienda. QGuisquis ali-
ter docet, contra Apoſtolum docet, contra Eccleſiam, contra Chriſtum Ma-
giſtrum noſtrum auſu ſuperbo tribunal erigit, ac proinde, ut Hymenæus &

„

Philetus, qui veritate exciderunt, ut Jannes & Mambres, qui reſtiterunt Moyſi,

ut Diotrephes, qui non recipit Apoſtoli doctrinam, vitandus & fugiendus eſt.

Viſum eſt hæc nonnihil fuſius perſequi; notum eſt enim, quantum adverfariid

ſacris litteris glorientur, & earum abuſu adverſus Catholica dogmata trium-

phent; quod eopioſe, & erudite jam olim demonſtravit Vincentius Lirinenſis.

(e) Oſtendere proinde oportebat, non tantum nihil præſidii proillorum errore

ex Sacra Scriptura decerpi poſſe, ſed potius veſaniam iſtam univerſa hac Dei
omnipotentis ad homines epiſtola condemnari. Jam cetera audiamus.
§ III.
(a) Vide ad Tit. c. 3. & TI. Limoth. c. 3.. (9) v. 22.. (6) L. Tbeſal. c. 5. v. 23:
() In epiſt. 7. ad Eætam. (e) CGommonit, a c. 250,

rum
nee gei
tra reji
uidetn
hoe &N

lLuliſe

t ſopr
ſueta i

irr al

endi ⸗
Gockrin
tam in
imperi
fuit,
(Cient
De
lere

„tonm

.Hore
debe
Ut plen
toris t
reſerelt
tem a
Arma!
bos re
conce
Jubus
Unkaur
Piebal
tholio
ni, A
dum!
lem,

6

bris &d

ertt ifüm—

l, Gelibris
DrAyis mo-⸗
elle, quOS
n, Anne
1& frandt.

,legenda,

lus, qui
le dentan-
eutat Iti⸗
atit, or dit
ͤeo iplo;

Prum ratio

6; inqnit,

Non ſa-.

Pezita ne

i ponde-

ccleſie ju⸗
oftere,
laients
ſe ingart⸗
mina
nle ergo
ad eos,
„4 Drr-.
Irſt .
Lamminere
lunt, de⸗

VON D
quis al⸗

Num Mxz.

næus &

1 Moyl,
enbel
Arerlari
n tlintle.
irinens

mertore

hac Dei
FIII.

Ne (57) We N
F§III. HM

Wonnulla veterum Fatrum fatta, &y dicta ab adverſarüs
prolata élicantur.

QRagenem evocant, & ceu doctrinæ ſuæ teſtem producunt, utpote de quo
S. Gregorius Thaumaturgus ſeribit, eum diſcipulis omnia Philoſopho-
rum & Poetarum ſcripta commendaſſe, voluiſſe omnes evolvi, legique, ut
nec genus ullum, nec librum, ſermonemve eruditum præferrent, neque con-
tra rejicerent, ſive græcum, ſive barbarum, ſed omnes audirent. (a) Poſſem
quidem hic reſponſo Hieronymiano uti, & quod ille Tertullianum objicienti:
hog & Origenem producentibus opponere, ſcilicet & hunc in multis hominem
Eecleſæ non fuiſſe, & ejus ſeripta hæreſum etiam ſeminarium Patribus audüſſe,
ut ſupra vidimus; proinde, teſte ejusmodi, tanquam ſuſpecto remoto, con-
ſueta juris formula a ſententia hac, ut ajunt, interlocutoria ad judicium Eccle-
ſiæ aliter ſtatuentis appellare. At nec velim, nec neceſſarium eſt, hac argu-
endi ratione vim objectionis infringere. Sit hæc Origenis, ſit vera & ſana
doctrina, nullum ex ea robur adverſantium opinioni accedit. Non enim ille
tam impius, aut imprudens erat, ut hæreticorum quorumvis ſeriptiunculas
imperitorum diſcipulorum lectioni permitteret, quin & in ea, quæ recitata
fuit, S. Gregorii narratione manifeſte Atheorum libros excluſit: ««Nihil repu-
„ dient, ait, præterquam, quæ Atheorum eſſent; hæc enim ne digna quidem,
„que legantur, ne qua forte re inquinaretur animus, qui cum pietatem co-

„ lere debeat, ſermones audiat divino cultui repugnantes. Neque enim ii, qui
templa adeunt, religioſum putant, quidquam omnino profanum contrectare.

.„Horum itaque libros, iis, qui pietatem profiteantur, nullo in numero eſſe
debere. Audin? meditare, ratiocinare. Eſt ſcilicet iſta hæreticorum ſors,
ut plerumque armis propriis jugulari poſſint, & dum truncatos vetuſti ſerip-
toris textus proferunt, imperitis quidem illudere valeant: at ſi fontem quis
reſeret, & teſtimonium citatum compleat, aut rubore eos ſuffundi, aut fron-
tem amittere neceſſum ſit. Acdleo & hic eis Origenes non favet, ut potius
arma miniſtret ad illos repellendos. Guibus enim Atheorum ſcripta rationi-
bus rejicit, an non iisdem & hæreticorum proſcribit? Quæ ergo diſcipulis
concedit monimenta, Philoſophorum erant, Poetarum erant Ethnicorum, in
quibus eruditionis & veritatis eruendæ cauſa, ne, ut teſtatur Gre vorius, ad
unicum Philoſophicarum opinionum genus adſtricti eſſent, eos induſtrie cu-
Piebat eſſe verſatos, & nullius græcanici dogmatis rudes; quoniam in ea Ca-
tholicæ fidei luce, ſeque doctore, nullum ex ſuperſtitioſis gentilium doctri-
nis, aut erroribus admixtis timendum erat legent bus periculum; quemadmo-
dum & deinceps, etiam noſtra adhuc ætate, nemo Platonem, nemo Ariſtote-
lem, Tullium, Senecam, Homerum, Virgilium, ſimilesque Deorum cultores

ge-

(⁴) i orat. Panegyr. Origen. Extat Tom, III. Bilklioth. Patrum.

NeN ( 58) W

generatim vetat. Quod vero præcipuum eſt: Origene ipſe dux legentbus
erat, ut infinuavimus, & docgtor, ille errores indicabat, ille diſcrimina ſubmo-
vebat, uti diſerte loco citato Thaumaturgus teſtatur: Ipfſe, inquit, ſimul
„incedens Præibat, manuque ducens tanquam in via, ſi quid usquam flexuo-
„ um Ooccurreret, aut infidum, aut ad fraudem compofitum, velut peritus
c artifex, cui ex longo uſu, atque exercitatione Philoſophandi nil inſolens ſit,
„ nec inexpertum, & ſublimis ipſe in tecto manet, ac manum alis porrigens,
„veluti qui demergantur, extrahens ſervat: ita quidquid apud ſingulos Phi-
*loſophos utile, ac verum erat, deligens, nobisque apponens, quæ vero fal-
ſa, lecernens, tum alia, tum maxime, quæ hominum propria ſunt ad pietatem.
(4) Ad cujus exempli ſimilitudinem etiamnum Catholici doctores integras
hæreticorum periodos proferre ſolent, illorum errores propriis eorum Yger-
bis indicare, atque tum explicatione & confutatione addita, ceu præſenti an-
tidoto vim veneni opprimere. Atque hoc ipſum S. Auguſtino frequenter in
uſu erat, ut ex pluribus illius libris adverſus Manichæos, Donatiſtas, & Pela-
gianos ſeripfis conſtat, & cum quendam Arianorum ſermonem refutaſſet,
ur poſſet inſpici ab iir, ut ipſe loquitur, qui bæc legunt, & utrum ad omnia reſpon-
Jum ſuerit, explorare defderant: hunc eum ſermoneém noſtræ diſputationi præſcriben-
dum putavimuf, ut prius legatur ipſe, ac deinde noſtra reſponfio. (b) Quod non pro-
hibet Eceleſia, ſed potius, ceu utile & proficuum, commendat, modo præ ſeripta
moderatio, & ea, quæ Benedictus XIV. R. P. hac de re ſapienter cavit, ac-
curate obſerventur. Hæc autem monet ille in ſæpe laudata conſtitutione:
.. Prodeunt aliqando libri, in quibus falla & reprobata dogmata, aut Syſte-
«mata religioni vel moribus exitioſa, tanquam aliorum inventa & cogitata,
„ exponuntur & referuntur, absque eo, quod auctor, qui opus ſuum pravis
chujusmodi mercibus onerare ſategit, ea refutandi curam in ſé recipiat.
„Putant vero, qui talia agunt, nulli ſe ſe reprehenſioni, aut cenſuræ obnoxi-
.Os eſſe, Ppropterea, quod de alienis, ut ajunt, opinionibus nihil ipfi affir-
ment, ſed hiſtorice agant. At quidquid ſit de eorum animo & conſilio,
deque perſonali in eos animadverſione, de qua viderint, qui in tribunalibus
cad coercenda ceimina inſtitutis jus dicunt: dubitari certe non poteſt, ma-
«gham ejusmodi libris in chriſtianam rempublicam labem ac perniciem infer-
Tri; quum incautis lectoribus venena propinent, nullo exhibito vel parato,
quo præſerventur, antidoto. Subtiliſſimum hoc humanæ malitiæ inventum,
«ac novum ſeductionis genus, quo ſimplicium mentes facile implicantur,
:Qqualn diligentiſlime Reviſores advertant; ac cenſuræ ſubjiciant; ut vel hu-
Jusmodi libri, ſi aliqua ex ipfis capi poſſit utilitas, emendentur, vel in ve-
t torum indicem omnino referantur. (c) Exempla tandem vetuſtatis eruenda
ſunt, ut ſi quid dignum barba, dignumque capillis majorum, & verba pri-
ſcis memorata Catonibus, atque Cethegis protulerint, nos, ſin minus docere at-
716
(a) Orat. Penegyr. cit (b) i ſine L. contra ſermonem Arianorum, ſeu cap. 39.
æ) Ii Conſtit. Sollicita. G. 21.

e ot
Pooyl
proptel
heretia
thugim

nuS, à
& ut.
& Wod

etiatnn

ibus
le oph
teln pe
que O
Peccat
Cignet
uod
winim
der.
Ubi
eſt hi
mn
de qu
Ppilee

retieo⸗

(Can.

tione
Prehe
re lb⸗
thagie
Mel

.

5

WO (59) N N.

ſegentbo que convincere, ſaltem opprimere valeant, ut olim S. Hieronymus querebatur.
n fubmo. () Suo quidem jure, ajunt, libros omnes legebant priſci Patres, quod de
lt, ſimul Dionyſio Alxandrino memoriæ prodidit Euſebius: (5) de Theophilo Ale-
m flexno. Xandr. Socrates: («) de ſe ipfſo fatetur Hieronymus; licet ſciret aliquos
ut peritu propterea murmurare: (4) de Auguſtino quam plurima illius opera, quibus
nlclens ſit, hæreticos oppugnat, id manifeſte oſtendunt. Quin & celeber Concilii Car-
porrgens, thaginenſis canon, Epiſcopis libros heæreticorum pro neceſztate & tempore legen-
gulos bhli. dos præfſcribit. (æ«) Quæ quidem, ut inquit Spalatenlis, nec Bellarminus dif⸗
8 verofl. fitetur. (f†) Nec ego inficiabor, gaudeoque magnopere, eo progreſlam cum
Metatem. adverſaris pugnam, ut non de umbris ſit digladiandum. ta ſe res habet: 3
sntegrs legebant heæreticorum libros Dionyſius, Theophilus, Hieronymus, Auguſti-
Pun ſer nus, alii Patres & Eccleſiæ Doctores. Ne vero extra oleas feratur oratio,
glentin. — S ut facere ſolent adverſarii, præcipitetur conſecutio, ſine gradu, ſine nexu,
Guenterin — & vinculo: ſtatim inferam, quod legitime ex argumento conſequitur: ergo
Deg. etiamnum Eccleſiarum Summi Præſules & Paſtores, etiamnum Theologi, &
telntlet, — quibus ex officio incumbit, hæreſi ac errori, novo Ppræſertim & graſſanti, ſe
rrißon. ſe opponere, lhbros hæreticos, libertinos, pravos, legere debent; legent au-
reſerien. tenm petita, ſecundum præſentem æquiſſimam Eccleſiæ diſciplinam, facillime-
non pro. gque obtenta a Majoribus facultate, quam olim tacito conſen ſu elargiebantur.
Preſeripta Peccat igitur hic duo Spalatenſis: primum, quod falſo ſibi perſuadeat, & in-
Aanit, a. dlignetur, nullam eſſe Epiſcopis libros prohibitos legendi facultatem: alterum,
itntione: — quod rudi quidem populo librorum noxiorum vetitam eſſe velit lectionem,
SNKe. minime vero ferendum judicet, doctos etiam & ſapientes eadem lege cohi-
cogititl. beri. ( g) Ad hæc, quæ ceu oracula fundit, parum abeſt, quin illud Poetæ
n prars ſibi acclamari petat: pulckre, bene, relte. Quod ergo ad primum attinet, non
recipit. eſt hujus loci inveſtigare, quænam ſit Epiſcoporum, eorum Præſertim, qui
EOOXi- ſimul Inquiſitorum ofſicio funguntur, in libros prohibitos jus & auctoritas,
ifi affr- de quo, more ſuo, erudite diſſerit Card. Albitius, () clareque contendit,
oalio, — Ebifcopis & Inquiſitoribus ex ipfa muheris ratione legendos eſſe libros hæ-
bunaibus reticorum, neque Epifeopos, ſaltem in quorum grege hæreſes graſſantur, in
l, . 1 Can. I. Bulæz cœnæ comprehendi, etſi arctius ſtringantur Bullis & prohibi-
m inker⸗ tione Julii III., Pauli IV., & Pii IV. ( 4¹) Quin idem Albitius P. Bordonum re-
lbarto, prehendit, quod afſeruerit nullo jure probari poſſe, Epiſcopis ex officio lice-

re librorum prohibitorum lefctionem; quoniam non viderit Concilium Car-

ſia, thaginenſe IV. quod, dum Epiſcopis libros gentilium vetat, hæreticorum pro
t vel hl- neceflitate & tempore legendos præœæſeribit. (A) His ergo interea omills,
een (a) Ii Apologetico ad Domnion. ſeu epiſt. 54. (5) L. VII. Hiſ. eccl. c. 60.
tiin pti («) L. VI. c. 15. (d) Epiſt. 66. ad Pamach. (e&) Capitul. 26. Tom. I.
Anere . Concil. pazg. 990. () L. III. de laicit. c. 20. (4) L. VII. de republ. c. .
, (b) De inconſt in file c. 30. n. 204. & ſeqg. (i) Ouas idem Em. allegat Al-
. 30 titius cit. c. n. 205. & Pii IV. incip. Cum pro muner. edita eſt A. 1564. ba-

beturque Tom. II. Bullar (k) c. ſupra cit.

e (60) N NM

ſatis eſt indicaſſe, a Spalatenſi, dum male propriæ cauſæ patronum agit, rem
exaggerari, quam, phaleris iſtis, & umbris remotis, nemo omnino, cui ſin-
ciput ſanum eſt, poteſt criminari, Etii enim Catholici Epiſcopi, & majores
Eccleſiarum Præfſules ſupremam illam auctoritatem, & Primatum in Romano
Pontifice debito obſequio venerentur, & ſuſpiciant, neceſſariam ab illo licen-
tiam petant, ejusdem legibus ea, qua fieri debet, ſubmiſſione obtemperent,
Probe memores S. Cypriani effati, videlicet non aliunde eſe obortat haæreſer, aut
nata ſchismata, quam inde, quod Sacerdoti Dei non obtemperatur, nec unus in Ec-
cſa ad temput Judex vice Chriſti cogitatur: (a) etſi enim, inquam, ſit hæc illo-
rum fides, & obedientia: nullum tamen invenire eſt, ubi cauſæ ſingulares id
exigunt, cui librorum hæreticorum lectio non eſſet conceſſa; quin iſta eo-
rum eſt auctoritas, regulis etiam & legibus Pontificiis, (?) firmata, ut ip-
ſos librorum noxiorum cenſum, ſi qui novi prodeant, oporteat inire & ean-
dem, qua ejusmodi libros legendi præditi ſunt, facultatem, aliis nonnunquam
valeant impertiri. Quod autem hæc omnia annutu & auctoritate Summæ
Sedis fiant, nemo ſane reprehendet, niſi ſimilis Spalatenſi, Hierarchiam ve-
lit evertere Eccleſiaſticam, ſuo Capite Eccleſiam privare. Impatientius nem-
pe & commota bile ferebat üle, quod Sorbonæ judicio, Theologorum Co-
lonienſium cenſura, R. P. auctoritate, ſua quoque pernicioſa opera eſſent
condemnata, (c) Ex quo eadem fere ratione ruit & alterum hominis calum-
niatoris argumentum. Quemadmodum enim Epiſcopi: ita facile quivis Theo-
logiæ, ſanctiorisque doctrinæ periti eandem impetrant licentiam, libros alias
Prohibitos legendi, pervolvendi, & quæ ſeu ad refutanda novitia dogmata,
ſeu conſirmandas Eccleſiæ leges aliquid facere videntur, excerpendi. Faten-
dum quidem ab horum cenſu ex conſuetudine Romanæ Sedis quosdam ali-
quando excipi inſigniores: quemadmodum hac noſtra ætate excepta ſunt Li-
bertini Pſeudo-politici Nicol. Machiavelli opera, quibus religionem revela-
tam peſlumdare adniſus eſt: Caroli Molinei libri, in quibus plurima adverſus
Romanum Pontificem, totumque ſanctiorem Eccleſiaſticæ Hierarchiæ ordi-
nem ſeripſit: libri item de aſtrologia judiciaria tractantes; quibus etiam ex vo-
luntate Clementis XIII. & XIV. P. P. additur hiſtoria civilis regni Neapolis
Petri Giannone: probroſum poema de Ppuella Aurelianenſi: ac demum Per-
nicioſum opus, quod cum ſimplici titulo de Spiritu, additis in fronte Lucretii
verſibus: Unde animi conſtet natura videndum, qua ſiant ratione, & qua vi, quæ-

u gerantur in territ, Anno 1759. typis Prodiit Pariſienſibus, ſtatimque Ro-

mæ ſeverioribus cenſuris confixum eſt, utpote in quo omnium errorum, om-
nisque impietatis ſemina eſſe ſparſa ſeribit Berti. (4) Atenim, ſi cui religionis
zelus, aliæque graves cauſæ horum quoque librorum lectionem ceu neceſla-
ri-
(2) Epif. 55. cpud Natal. Alexandr. H. E. Diſert. W. in Sæcul. L. (b) Iu re-
gulis indicir, & in Inſtrulct. Clementis VIII. («) Uti in præfat. & cit. L.
VII. queriti . (d) Hiſ. Breviar. Sæc. XVIII. c. 3. vide Breve Clement. XIII.
7. Sept, 1750. in quo hic liber ſub excommunicatione reſervatæ probibetur.

riann c0
coneece
celie Re
Dionyſi
ſiei int
& ſingo
uillet
ſorbe
aheletl
Ieumm
utilitat
Us 1d0
tur, Ii
Gerede
gu 1
lge 0
eProbar.
tanqus
dilpen
uti mod
gnis, d
elltaten
ine ſol
Vetitun
di bege,
Aiquane
rummue
errores
lbris 20
At enin
Alazs eti⸗
ea i⸗
mmiſdee
Eores
Nam &
& lia
auſti
Penſis
Demn de

n agit, lem

no, cuiſin.
& muſores

inRomano .

lo len.

temperent,

bercſe, ut
iutf in Ec.
lit hec ilo.
gulares ic
in iſta eo⸗
ta, Ut i⸗
ire & ein.
Onunduam
e Summeæ
chiam ve-
tius nem-
rum Co-

era elſent

nis calum.
Vis Theo=
bros Alias
Hogttnate,
Eatenl⸗-
dam al-
1 ſunt Li-
n reveh-
Adyerlis
iæ Ordi-
m exvo⸗
Meapols
um Per-
Lucretil
. , Slu-
gue Ro-
Urn, O-
eligions
ecella-
ri⸗
lur-
at. l
t. Llll.

K.

NN (6&1) Ses
riam commendarent, facultas ab iis, quorum intereſt, cauſa cognita, promte
concederetur. Quid autem eſt, quod in hoc rigore, in hac ſanctiſſima Ec-
cleſiæ Romanæ conſuetudine vituperet apoſtata? Neque vero diſſimulandum,
Dionyſium Alexandrinum fuiſſe a compluribus fidelibus pro ea, qua erant,
fidei integritate & zelo, reprehenſum, quod libros legeret hæreticos; unde
& ſingulari epiſtola, & relata cœleſti viſione, qua eadem lectio ſibi a Deo
