ſfententia contra Joannem Huſſ prolata ita habetur: Sacro=Sancta Conſtan-
etienſis Synodus declarat, & definit articulos infra ſeriptos - - - non eſſe ca-
tholicos, nec tanquam tales eſſe dogmatizandos, ſed ex eis plures eſſe erro-
e neos, alios ſcandaloſos, aliquos piarum aurium offenfiuos, pluresque eorum eſſe
ætemerarios, & ſeditioſog, & nonnullos eorundem eſſe notorie hæreticor, & jam
dudum a ſanctis Patribus, & generalibus Conciliis reprobatos, & damnatos. (b)
P Ex
(æs) Tem. IX. Concil. p. 302. Seſ-. VIII. Conc. Cenſtant. (b) Lid Seſ. XV. p. 409.

1

S& (298) 3

Ex quibus Concilüi ſententüs ſeptem diverſæ cenſuræ a Theologis colli-
guntur: alia nempe eſt propoſitionis bareticæ, & alia erroneæ, ſcandaloſæ, blar-
Vhbemæ, piarum aurium offenſfvæ, temerariæ, & ſeditioſæg. His ex conſtitutione S.
Pii V. adverſus Bajanas propoſitiones addenda eſt nota ſuſpecteæ, uti & ex Bulla
Urbani VIII. in eadem cauſa, cenſura periculoſæ. Prioris mentionem jam olim
fecerat Alexander IV. in ſua decretali, in qua pariter cenſura ſapientis hæreſim
invenitur, quo facile, & altera, quæ proxima hareß dicitur, revocari poteſt.
(4) Tandem ex condemnatione propoſitionum Janſenii patet, damnatas quo-
que ſententias appellari impiaz, contumelioſas, pietati divinæ derogantel. Pròôpo-
ſitiones Michaelis de Molinos Innocentius XI. inter alias cenſuras jam indica-
tas etlam vocat Chriſtianæ diſciplinæ relaxativas, & everſvar. Innocentius XII.
ſententias ex libro Fenelonii excerptas male ſonantes, & in praxi perniciofat ap-
Pellat. Denique Clemens XI. relatas cenſuræ nmotas omnes inurit propoſitio-
mibus Quesnelk, zc præterea ceu fa ſas, captioſar, Ecclefa, & eius praxi iniu-
rioſus, ſehitmaticai, & ſchimnati faventes: ejusdemque auctoris librum, cen azeem-
modarui Jeducendin innocentium cordibus ſub falfa piæ inſtitntionis imagine, Proſeribit.
( ) Plures etiam ex antiquorum Patrum, & facultatum Theologicarum uſu
viri docti collegerunt, quæ tamen ad priores illas ut plurimam revocari poſ-
ſunt, aut certe de novis earundem appellationibus litigatur. Tantus ergo
ejusmodi cenſurarum numerus doctorum ftudio, & ſententiarum diverſitate
excrevit, ut ex Auctore Scrutinii fere 69. diverſa earum nomina colligi que-
ant, quæ ordine alphabetico recenſuit Tournely. («) Sed in iis explicandis
variæ ſunt, ut diximus, The logorum opiniones, & nec in ipſa hæreſeos no-
ta, quæ præcipua eſt, definienda concors eſt eorundem ſententia. Conſtat
quidem apud omnes, certumque eſt catholicis, eum fore hæreticum, qui
Pertinaci animo propoſitionem revelatam, & ab Fccleſia ad credendum pro-
poſitam inficiaretur; proinde de rei ſumma nulla hic eſt controverſia, nulla
dubitatio. Volebam hoc principio exponere, ut occurrerem hominis hære-
tici malignæ fraudi, qui ex gregalium ſuorum opinione non ita pridem con-
fidenter aſſeruit, de multis fidei capitibus, atque adeo religionis principiis
nos inter perpetuum etiamnum eſſe diſfidium. Exemplum ille de ſupremo
conttoverſiarum fidei judice proponit, & quodnam ſit ſacrum illud tribunal,
e quo infallibilia oracula exeant, hodieque nos inter non convenire ait.
Ahi, proſequitur, in Pontifice uno eſſe illud dicunt: alii in Concilio: alii de-
Snum in Pontifice, & Concilio ſimnl junctis; atque hinc infert, quæſtionem
de tribnnali hoc falli neicio ſane gravifſimam nondum eſſe determinatam,
Gnitamque, & ut huic ſuo argumento reſpondeatur, Sorbonam totam, imo Ec-
cleſiam ipſiam Romanam, quanta quanta eſt laceſſit. (4 ) Hæc ſunt hominum
Ppræ-
(2) C. accuſatut, de Hæret. in 6. (d) Vide bat Conſtit. in Append. ad P. Reiffen-
ſtuel. Theol. moral. & plerosque Theologos. (c) De Locis P. 3. sJ. 2. (d) V-
Preni examine Theſis Abb. de Prades, edit. Amſtelod. 1753. Apud Valſecch.
De 3. T, 3. . 2.

-- ——

ro
ut ſe
in i
4t cit
u
Agit

Centy

1

is colt.
ſe, MMar.
tione 8.
er Bulle
amnolim
beraſn
ipotelt.
tas quo⸗
DPrôpo.
lindlea.
ius XII.
gar ap-
poſttio⸗

1s ergo
erſitate
Nicanckis
eos no⸗
Conſtat
n, gui
im pro-
3, nula
hære-
(OI⸗
reincipiis
premnmo
Ure ait.

li d.

ſtionem
inatam,
mo Ee⸗
minum
Pre-

1)

Giſich.

Huiſer

— 11 g*
— (299) T &

Præ judicia. At nec Sorbona, nec Eccleſa fota opus eſt, ut recte reſpondet Val-
ſerchius, ſed in Theologia novitius, imo fidelis quisque religionis ſuæ peri-
tes, IOphisma diflolvet, dicetque, ſacrum tribunal, in quo infallibilitas reſidet,
& aà quo oracula accipimus, eile Eccleſiam, quo nomine Paſtorum omnium

cum ſno capite, quod eit Romanus Pontifex, idem ſentientium cœtus intelli-

gitur. Hæc eſt una omnium catholicorum vox, hæc indubitata fides, ac
Proinde, primis duobus prætermiſſis, tertium non eſt opinio controveria,
ut ſe credere heæreticus ſimulat, ſed vulgata omnium fidelium ſententia. Sane
in fimilibus adverſarii aut imperitiam ſuam produnt, aut malam fidem. Ita-
que & in præſenti veram fidei, & hæreſis notionem nemo noſtrum ignorat:
at circa voces nonnullas fidei, aut hærefis definitioni addendas vel demendas,
& fixam earundem ſignificatienem lis inter Theologos hodieque fervet, &
agitatur. Compendie igitur wonnulla de eadem heæreſeos nota, ceterisque
Ceninrarum gradibus [ant explicantla-

SS , 6, 1 / ,. „ 24
ura propoſitionum hæreticartm.

De

Oidam ad propoſitionem hæreticam requirunt, non modo ut fidei oppe-
A. natur, fſed & opponatur cum pertinacia; Proinde ſi ſine hac, ſi bona
i ie, aut ex ignorantia Proferztur ſententia fidei cppoſita, minime ajunt eſſe
hæreticam. PHæc erzt Caletani opimio, gandemque argumentis ſtabihre,-&
ab Objectis Plenins vindicare conaths eſt dactiil Canus. («) Non is ego qui-
dein ſum, qui eruditorum hhamimum!!tes daimere waleacl, quem ex Tullii
ſententia, etiamſi quid certi haberem, tentorumn virorum didlentio addubitane
: afbitror nih lotezius hanc ſfententiam cum aliis facile concfliari, 1„
Qaoidl res eit, dicatuir., Canirin ad ſulizltun Potifimum, deu hom nem propo-
ſit enis austorem: alie onem propoſitionis hæreticæ re-
tuhile. Hinc & omnes llius loquendi formulæ infinuant, eum de perfecta,
& conſummata, ac formal, at ajunt, hæreſi loqui, a qua hæretici ſecundum,
frequentcin, & proprium hujus vocabuli uſum denominantur; quo ſenſu per-
tinaeiam mentis omnmiro reguii, nemo eft, qui dubitet. At ſi contra pro-
Politio in ſe, & ex ſuo objecto 1oectetur, ſane etiam hæreſeos nota eam absque
ullo ad proferentem erdine aſſicere poteſt, valetque ſupremum & proprium ſine
ert'nacia habere gradum, quo fidei opponatur, ut conſtat ex damnatis iis propo-
ſitiouibus, quarum auétores ermalet hereficinon fuerunt. Verbo: fortaſſis hære-
ſim inter, & propoſitionem hæreticam eſt diſtinguendum. cAcheæreſis quidem,
a ut Amicus S. I. Theologus explicat, ultra judicium oppoſitum fidei includit pertina-
cciam perſiſtere volentis in eo judicio contra cognitam Eccleſiæ definitionem;
«quæ pertinacia ſi abſit, erit quidem judicium hæreticum in repræſentando, ſicut
P pZ 8E

O

28 20 obiebtum,

(4) L. 12, de loc. c. J. & 38.

N1 (300) B 9

e. & vocalis propoſitio in ſignificando: non autem erit hæreſis. Quo fit, ut
«KPropoſitio hæretica a quocunque proferatur, ſemper ſit hœretica, ſicut pro-
. Poſitio falſa, a quocunque enuncietur, ſemper eſt falſa: non tamen hæc ea-

s dem hæreticæ propoſitionis enunciatio in quocunque ſubjecto eſt hæreſis.

() Alü, quod mediatam, & immediatam ad fidem oppoſitionem oppor-
tune non diſcernant, pariter definitiones mancas, & imperfectas attulerunt.
Aluü verbum Dei revelatum ſeorſim, ſeorſim item Eccleſiam definientem ſpec-

tarunt, atque ita variam hæreſis originem fruſtra, ac forte ſine ratione di-

ſtin erunt. Placet ergo communior illa theologica propoſitionis hæreticæ ex-
Plicatio, qua dicitur ea eſſe, quæ dirette, & immediate, ut ajunt, adverſatur doc-
trinæ a Deo revelate, & per Eccleſam propoſig. Tres nempe conditiones ad pro-
Poſitionem hæreticam requiruntur, quarum prima eſt, ut directe, & immediate
adverſetur veritati revelatz. Hæc enim veritas fidem noſtram exigit, prima bac
veritas, ut ait S. Doctor, formale eſt fidei ohiettum, ſecundum quod manifeſtatur in
ſcripturis ſacris, & dobtrina Eccleſiæ. (b) Hæc illa ſperandarum ſubſtantia rerum,
ut definit Apoſtolus: hic illud argumentum, con victio, & firma perſuaſio rerum
on apparentium conquieſeit. («) A Deo enim, fatente S. Hilario, diſcendum erat,
guid Ae Deo intelligendum ſit; quia nonniß ſe auctore cognoſcitur. (d) Et Clemens
Alexandr. laudat celebre Platonis in Timæo effatum, ſcilicet veriatem om-
nem uno duntaxat modo addiſei poſſe, ſi eam vel ab ipſo Deo, vel ab iis,

qui a Deo ſunt orti, doceamur. (e&) Hoc ipſum innuit Apoſtolorum Prin-

ceps divinam in ſacris litteris revelationem nobis exponens: omnis propbetia
ſeripturæ „Inquit, propria interyretatione non fit; non enim voluntate bumana allata
Aſ aliquando prophetia, ſed Spiritu S. inſpirati locuti ſunt ſancti Dei hbomines. (F)
Quod totum more ſuo breviter, & clare expreſſit Doctor Angelicus: Iuniti-
tur inquiens, ides noſtra revelationi Apoſtolir, & Prophetis falctæ, qui canonicos li-

bros ſeripſerunt; (g) Scilicet, quia, ur egregie colligit Lactantiut, fieri non po-

«tuit, ut homini per ſe ipſum ratio divina innoteſceret, non eſt paſſus ho-

minem Deus lumen ſapientiæ requirentem diutius oberrare. -- = Aperuit

„Oculos ejus aliquando, & notionem veritatis munus ſuum fecit, ut & hu-
c. Manam ſapientiam nullameſſe monſtraret, & erranti ac vago viam conſe-
quendæ immortalitatis oſtenderet.« (6) Dogmatibus igitur hiſce revelatis,

ſive ſcripto, ſive tradito Dei verbo contineantur, quæcunque adverſatur ſen-

tentia, procul dubio eſt hæretica. Neceſſarium eſt autem ut adverſetur, op-
Ponaturque directe, & immediate; nam ea, quæ ex argumentationum nexu, &
momentorum ſerie veluf repugnantia colliguntur, & inferuntur, non hereſes.
a) EHran. Amicus S. I. Tom. I. Diſp. 16. u. 32. () 2. 2. 94. 5. a. 3.
(«) Hebr. II. v. I. (“) L. V. de Trinit. (e) L. VI. ſtromat. (J) II. Petri.
I. v. 2 I. (g) P. I. g. I. a. 8. ad. 2. (6) L. I. Inſtit. c. I. Juod de veri
cognitione, & religione, & ſapientia inſeribitur. Biblioth. Patr. Tom. III. Rinam
ad manum eſſet nova editio Bibliothecæ Patrum Cl. Viri Andreæ Galland Oratorii
Venet. Congreg. Preibyt.

17üͤK[5Dw

as
auns
,s
Rem 1
ter cet
Panort
. nO
thol
ani
1,8
quan
kia
aher
mtrac
& exp
uſitiot
gvo
nOV
Eeribe
chabit
leurſ
Kunt
aag
Keurt
d cr
Titun
COnt
d

ile

)1
doome
ropo
ee
d
cleſiæ⸗
gnare
Augun
ſſtere
tor A
ſec et

)

1

ſt,
ut Pro⸗
hæc e⸗

reſis .

Oppor-
tulerunt.
em ſhec⸗
tione di.
etiec ex⸗
ſaurdhe⸗
Sadpro-
nmeinte
rima het
temnrin
4 rerum,
10 rerumn
lum erat,
Clemens
em om-

) ab üs.

im brin-
ro letia
ua Alota
imer. ()
8: Mliti-
nicot H-
non po⸗
allus ho⸗
Aperuit
1 E hu⸗
conle⸗
evelatis,
ltur en⸗
tor, 0p⸗
nexl, E
Creleos,
ſed
43
I. Mri.
A de uen

UWind

4 rutorii

eNτ& (301) A
ſed alterius cenſuræ nota afficienda ſunt, fierique ſolet in iis erforibus,
quos theologicæ, ut ajunt concluſioni oppoſitos agnoſeunt ſcriptores, in
cujus quidem rei explicatione tot etiam ſententias, quot capita facile inveneris.
Rem implexam, & diſſidentium argumentis obſcuriorem effectam clarius in-
ter ceteros, multa diſtinctione adhibita, exponit Tournelius, & ante eum de
Panormo, qui de directa illa, & immediata oppoſitione ita diſſerit: cſicut
„non omnis propoſitio vera etiam in materia religionis ſpectat ad fidem Ca-
tholicam: ita non omnis falſa eſt hæretica, etiamſi fuerit in materia religio-
" nis, & morum. Hinc iſta propoſitio: CObriſtus non eſt rißbilir, eſt omnino fal-=
«ſa, & in materia religionis, & tamen hæretica non eſt, ſed erronea; quia
« quamvis aliquam mediatam, & indirectam habeat oppoſitionem cum mate-
. Fia fidei catholicæ; quia tamen non eſt immediata, atque directa, non eſt
. hæretica.« (a) Alrera hæreticæ propoſitionis conditio eſt, ut veritas, eui
contradicit, in ſe directe quoque, ac immediate ſit revelata; quod rurſus ita probat⸗
& exponit, laudatus Auctor: „propoſitionem hæreticam conſtitui per oppo-
ſitionem immediatam propoſitionibus immediate revelatis, inde conſtat,

c quod cum Eccleſia non habeat auctoritatem condendi novos fidei articulos,

hovaque dogmata, ea ſolum poteſt ut talia declarare, & conſequenter pro-
ſcribere ut hæretica ipſis oppoſita, de quibus revelatio divina immediate eſt
*chabita. - - - Et quamvis in definitionibus Eccleſiæ præcedant Theologici di=
ſcurſus, & diſputationes diligentiſſimæ, quæ per conſequentias, & illationes
fiunt: ſicut Apoſtoli Act. I5. ad definiendum, legalia non eſſe obſervanda,
magnam conquiſtionem fecerunt; cum tamen venitur ad definiendum, di-
ſcurſus ipſe, & diſputatio more humano habita, non ſunt ratio definiendi,
. & credendi, nec ponuntur in decreto definitionis, ſed quia viſum eſt Spi-
a ritui Sancto, qui illam veritatem primo dixit, & poſtea aperuit immediate
.Contineri in ſeriptura, vel traditione, non per novam revelationem, ſed per
« novam manifeſtationem immediatæ revelationis antea factæ, & dein Eccle-
:ſiæ ipſi, ut toti Dominico gregi intfallibiliter proponeret, communicatæ.
(*) Denique conditionem tertiam efficit infallibilis Eccleſiæ auctoritas, a qua
dogma ceu fide divina credendum proponi debet, atque ita demum veritati
propoſitæ contraria aſſertio non poteſt non eſſe hæretica. Innumera ſunt,
quæ pro hujus Eccleſiæ neceſſaria auctoritate ſcripſerunt Patres, tantaque vel
ideo erga homines errantes uſi ſunt moderatione, ut niſi contra agnitum Ec-
cleſiæ judicium, contra veritatem ab hoc ſanctiſſimo tribunali definitam pu-
gnarent, necdum in numerum heæreticorum venire paterentur. Mum, ſeribit
Auguſtinus, nondum hæreticum dico, niſi, manifeſtata fbi doctrina, catholicæ dei re-
ſiſtere maluerit, & illud, quod tenebat, elegerit. (c) Atque hinc eſt, quod Doc-
tor Angelicus objectum fidei ſtatuens non ad ſolam illius in Scripturis ſacris,
ſed etiam in doctrina Eccleſiæ manifeſtationem recurrerit. Eſt videlicet
. Pp 3 Ppro-
(a) li Scrurin. C. 2. a. I. n. 9. (5) C. 3. a. F. n. 21. 22. (c) L. IV.
de Bapt. c. 16.

A (302) Me
propofſitio & declaratio Eccleſiæ, ut Patrum & Theologorum ſuffragio re-
ceptum eſt, medium illud a Deo inſtitutum, quo nobis certo patere voluit,
quænam & revelata, & a fidelibus credenda ſint. Hinc & S. Irenæus ait:
non oportet quærere apud alios veritatem, quam facile eſt ab Eccleſßia ſumere; cum: Apo-
Roli quaſi in depoſitorium dives pleniſſime in eam contulerint omnia, uæ ſunt veritatit.
(a) Et Tertullianus omnes hæreticorum machinas everſurus ad ſolum hoc
Eccleſiæ teſtimonium provocat, & quid Apoſtoli prædicaverint, id eſt, quid
illis Cbhriſtus revelaverit, non aliter probari debere affirmat, niſi per eardem
Eeccleſias, quas ipfi Apoſtoli condiderunt. (?) Ne quis vero hic fortafiis tricari va-
leat, & ad quævis etiam clariſſime in ſacris litteris expreſſa myſteria novam
& diſtinctam Eccleſiæ vel Conciliorum definitionem poſtulare, lubet exfcri-
bere verba Cardinalis de Lugo, qui rem ita occupat: „ſi conſtat ſufſicienter
de revelatione Dei in ſcriptura contenta, conſtat etiam ſufficienter de propo-
ſitione Eccleſiæ, atque adeo non poteſt excuſari digenſus ab hæreſi ex de-
«. fectu ſolum propoſitionis ſeu applicationis ab Eccleiia faciend-æ. - - - Nam
. Eccleſia clare & manifeſte proponit credendam Seripturam, & omnia & fin-
„ gula in ea contenta. Si ergo mnanifeſte conſtat aliquid in Scriptura contineri,
"* ue manifeſte conſtare debet, id ab Eccleſia nobis credendum proponi.
(c) Atque id ipſum etiam declarat de evidente divina traditione intelligen-
dum, utpote quæ cum ſacris litteris, ut loquitur S. Baſilius, parem vim huabrt ddl
pietatem; (4) quod e recentioribus egregie oſtendit docgtifl. Mamachius in ſao
de animabus juſtorum in ſinu Abraba ante Chriſti mortem expertibus beate vißanie Dei
opere. (e) Contra vero ſi negata veritas nec clare, nec aperte in hiſee prin-
cipiis contineatur, ſed implicite ſolum, aut obſcure, ſine Eccleſiæ deſinitione
Veritatem illam eſſe revelatam certo non conſtabit, nec propeſitionem Proprie
hæreticam enunciabit ille, qui bona fide rem ejusmodt obpicuram infiziabitur.
Atque hinc forte diſcrimen eluceſcit, quod accuratiores ſcriptores ſidem theo-
logicam inter, & catholicam ſtatuerunt, ut ſcilieet, ſi Suarezium audimus, fi-
des wei doctrina catholica contineat ea, quæ tofi Eccleſiæ univerſali credenda
Proponuntur: zheslogica vero, Qquidquid a Deo revelatum eſt, etſi ad commu-
nem Ecclefſiæ doctrinam non pertineat. Et ita nonnullis aliqua de fide eile
poſſunt, quæ in ſcriptura contineri Hlis manifeſtum eft, licet eadem diftincta
& ſpecialis expreſſa fides non adſtringat alios, qui id adeo aperte non adver-
tunt, ut vult Cardinalis de Lugo. Sed de iſta mediata revelatione & impli-
cita, ut jam meminimus, adeo diverſi ſunt Theelogorum ſenſus, ut eos qui-
dem hic examinare longum foret. Unde celebri hac controverſia, quam Ca-
nus, Suarez, de Lugo, de Laurea, de Panormo, Tournely, aliique Theo-
logi egregie verſant, prætermiſſa, ſolum ajo eam mihi arridere ſententiam,
quæ concluſionem, ut ajunt, vere, proprie & formaliter theologicam etiam
ob ſupervenientem Eccleſiæ definitionem non evadere fidei placitum defendit;
6 .D Qquan-
(4) L. IUII. contr. hærer. c. 4. (5) De Præſer. c. 21. (c) Diſput. 20. As virtut.
F.l. SJect. 2. (4) L. de Wirit. S. c. 7. (c) P. I. . 2. a Pas. 114.

7

gvand
Git, ut
runt,
Niſeri

un de

frmat
eune
reterat
D
herel
tis, 4
nulkat
to nol
ſimilin
in Cor
guosll
demnnat
rite &
litter⸗
Aant i
cutholi
nutorie
ſeriptn
Proine
Proba
b. Thi
IiS
1 boſit
Püni
1S
tentis
rori

c:
lulpe
Pie

20 in

logien

—s

(303) *ℛ

quandoquidem Eccleſia, quæ ratio mihi convincens eſt, nihil facit eſſe de fide,
quod in ſe & quoad ſe tale antea non fuerit, nec novos fidei articulos con-
dit, ut ex S. Thoma jam obfſervavimus, ſed quæcunque poſteriores credide-
runt, comprehendebantur in fide præcedentium Patrum; & licet in Ecœliſßa non

deſuerint prophetiæ ſpiriètum habenter, id tamien facétum eſt, non ad novam fidei dottrir
n h. nam depiomendam, ſed a humanorum aëtuum direétionem, ut idem S. Doctor af-
elt, duid ürmat. (a) Nec proinde nova in Eccleſia revelatio admittitur, a qua ſane ſin-
euden galaris ila Hecleiiæ Promiliia Spiritus S. affiſtentia diverſa eſt, ut proinde ob
larl va eandem vera quidem ſit omnis Eceleſiæ definitio, non autem omnis ad fidem
Anöran referatur. Ac hujus generis, hujusque loci præcipue ſunt judicia illa dogma-
telei. tica, quibus veritates fide inferiores Eccleſia determinat, aut errores infra
Pcienter hæreſim proferibit. Cenſuris igitur in propoſitiones & Hhibros ab Eccleſia la-
ePropo- tis, quivis interno animi aſſenſu parere, certoque perſuaſum habere debet, .
ſerd. nullam efle ex cenſuris relatis notam, quæ in proſcriptas propoſitiones meri-
. Emn to non cadat, etii non hœæreticæ tantum, ſed erroneæ, temerariæ, ſcandaloſæ,
ia Eſn. ſimiliunque notarum in deereto fiat mentio. Hinc eadem ratione damnatis
ontiner,, in Concilio Conſtantienſi Viclefhi, & Huſſ articulis, jubet Pontifex Martinus V.
oponi quoslibet fideles de his articulis ſuſpectos interrogari: urum credant, quod con-
teligen⸗ demnazienet horumce articulorum per Sacrum generale Conſtantienſe Concilium ſuerint
iera 1 rite &' juſte fabtæ, & a quolibet Catholico pro talibus tenendæ, ac firmiter aſerendæ!
Sind Litteratos autem & eruditos præcipit idem Pontifex interrogari: urum cre-
ſnir Dei dant ſententiam Sacri Concilii Conſtantienfis ſuper dictie articulit latam eſſe veram α
e pin. catholicam, ſcilicet, quod ſupradicécti articuli non ſunt catholici, ſed quidam ex ei Jint
ſintone notorie haretici, quidam erronei, alii temerarii & . (à)] Et vero illuſtria teſtimonia
progke ſcripturæ, quibus Eccleſia falli neſcia aſſeritur, abſoluta ſunt, ac generalia:
jeiabitun. proinde & d ea Eccleſiæ decreta extendi debent, quibus doctrina fidelibus re-
m theo⸗ probanda proponitur ſub aliis, quam hæreſeos notis. Hinc ita concludit O.
inns f. D. Theologus Bannez: error eſt aſſerere, quod Eccleſia in ejusmodi cenſu-
relend; „ris poſſit errare, - -= & ſi quis condemnaretur, ut revocaret aliquam pro-
commn. „ Poſitionem male ſonantem, aut ſapientem hæreſim, & ille nollet retractare,
ſide elle „Punitetur ut hæreticus. («) Ex quo patet nec in hoc convenire Docto-
Giſtcna res, quam notam mereatur propoſitio, quæ Eccleſiæ infallibilitatem in ſen-
alre tentiis cenſura notandis negaret. Alii enim hæreticam, alii erroneam, alii er-
& inp. rori proximam, alii alio nomine compellant: certe pertinaciorem auctorem à
eOs ſuſpicione heereſis non fore immunem facile omnes largiuntur. Atque hæc
Gam (1. . ad intelligendam hæretieæ propofitionis notam ſufſiciant; neque enim Theo-
e Theo- logicum ea de re Tradatum hic exarare animus eſt.

tentian,

mn etian

Gekenit;
ſenrtut. (4) 2. 2. 4. 174. 4 0. ad 3. (?5) Seſ. XLV. Conc. Conſt. Tom. VIHII. p. 9 14.
(c) E 2. 2. J. I I. a. I.

1

N (304) 9
§ III.

De Cenſura propoſitionis erroneæ.

Jbereſt „ut reliqua præcipuarum cenſurarum nomina breviter explicemus.
At in altum rurſus pelagus, qui littus jamjam anhelo, abriperer, ſi varias
diſſentientium auctorum opiniones hic recenſere, probare alias, alias refellere
conciliare alias vellem. Præſtiterunt id pridem viri quique doctiſſimi, ac præ-
cipue, ut ſupra innuimus, Antonius de Panormo, qui merito hic ſibi primas
vindicat, tum quod magna Romanarum Congregationum, ubi cenſuræ fe-
runtur, pars olim fuerit: tum quod data opera argumentum hoc fuſe, ſolide-
que tractaverit, quem poſtea & Tournelius, & alii ſecuti ſunt. IIlius itaque
veſtigiis etiam hic inſiſtere lubet. Expendit autem laudatus auctor poſt pro-
oſitionem hæreticam primum eam, quæ nota propoſitionis erroneæ dicitur.
Conſtat nomen erroris varie ſumi; & ſi lato & amplo ſenſu ſpectetur, indi-

cat quamvis aſſertionem falſam in qualibet materia, ut exponit S. Auguſtinus:

errare, inquiens, nihil aliud eſt, quam verum putare, quod falſum eſt, ſalſumque, quod ve-
rum eſt &c. (a) Quodſi vero erroris ſignificatio ad fidei & religionis argumenta
referatur, tum & hæreticam, aliasque, quæ condemnandæ ſunt, complectitur pro-
poſitiones; quo ſenſu de Lutheri articulis ſane plerisque hæreticis, ait Leo X.
ræſatos omnes articulos ſeu errores damnamus. (5) Tandem preſſius & theologi-
ce ſumtus error notam adſignificat hæreſi inferiorem, ab eadem tamen non
longe remotam, atque ita propoſitionem erroneam conſideratam ajunt eſie
Ullam, quæ opponitur veritati theologicæ. Unde ſicut hæreſis fidei: ita error
proprie & theologice ſumtus concluſioni theologicæ directe & immedlate ad-
Verſatur. Quænam vero tandem proprie, ac vere concluſio theologica? Et
an non illa etiam de fide? ſemel jam ac iterum velut in ſcopulum in difficilli-
mam hanc, intricatamque quæſtionem ex argumenti neceſſaria ſerie, mutuo-
que rerum nexu offendo; nunquamne reponam aliquid? dicam quam breviſſi-
me, quæ mihi cum doctiſſimis viris probabiliora videantur. Primum Varii
eneris concluſiones theologicæ diſtinquendæ ſunt: aliæ quippe ex duabus pro-
Poſitionibus, quarum utraque de fide eſt, inferuntur, ut illa de anima Chriſti
iymmortali conſequitur ex eo, quod & omnis homo animam habeat immortalem, &
Chriſtus ſt verur homo. Aliæ eruuntur ex uno fidei placito, & altero naturali

evidentia cognito, certoque, qualis eſt vulgata illa de Chriſte riſibili. Aliæ rur-

ſus immediate quidem, ſed obſcure & confuſe revelatæ ſunt, vel quod vo-
cibus æquivalentibus in Sacris literis, aut divina traditione exprimantur: vel

quod in univerſalibus effatis revelatis formaliter, ut ajunt, includantur; atque
has non tam concluſiones theologicas, quam meras expoſitiones, declaratio-

nesque propoſitionum immediate ac diſtincte revelatarum eſſe, recte quidem

cenſent eruditi. Aliæ re ipſa nec clare, nec obſcure immediata revelatione

In=

(2) Rnctir. e. 17. (5) la Bulla: Exurge edit. A. 1520.

44444ͤ üzʒ

innott
upte
tionun
Pler 6

Denic

nec
Prior
ſe il
Nul.o
Paulo
obleu
laude
ltis el
nant,
Ala r
malit,
toto
er,
in pri
conch
quam
ſhecte
tota
reye
ſtolat
tra ce
imme
mera
in pr
reyel
ſidei
canib
kidei
ferat.
Prop
de
cexti
de g
ſumm.
Hae
que
Uten

cemns.

1 Varias
rekellere
depræ⸗
Primas
Urg fe⸗
‚ſolide.
itague
ſt pro⸗
dioltur.
r, indi.
uſtinus:
uud vl-
Wumenta
tur pro-
LeoX.
leologi⸗
en non
unt elte
ta error
liate ad⸗
ica? Nt
Cifheili⸗
mutuo⸗
brerill⸗
Im warii
sro⸗
4 Chriſi

Aem,

.

Daturdi
liæ rut.
nod .

tur: vel

; ne
claratio⸗
gbien D

Ie⸗

innoteſcunt. Advertendum præterea quamlibet theologicam concluſionem
duplici ratione conſiderari poſſe, ſcilicet, ut ex certa prœmiſſarum propoſi-

tionum, & terminorum connexione deducitur, ſeu formaliter: & quatemas ſim-

plex eſt ſententia, ſine nexu, vinculo, & ad ceteras ordine, ſeu materialiter.
Denique & diverſi revelationis modi accurate diſcernendi ſunt, & expendendi,
nec formalis explicita, formalis implicite & obſcura, & virtualis confundenda.
Prior enim Theologis illa eſt, per quam immediate clare, & diſtincte res in
ſe ipſa revelatur. Altera ea dicitur, per quam res immediate quoque, id eſt
nullo alio principio intercedente, ſed obſcure & quaſi implicite revelatur, ut

paulo ante dicebamus. Tertia tandem cenſetur illa, qua res nec clare, nec

obſcure immediate revelata eſt: bene vero mediate, & in radice, ut ſæpe
laudata propoſitio: Cbriſtur eſt riſcbilis, aliæque quam plurimæ, quæ in reve-
latis continentur ceu concluſiones in principiis, proprietates in eſſentia, e qua ema-
nant, ut Philoſophorum axiomate compertum eſt. Contineri vero propoſitio in
alia revelata Poteſt vel identice, ut in Deo intellectus, & voluntas: vel for-
maliter, ut definitum in definitione, pars quælibet eſſentialis, aut ſubjectiva in

toto ſeu actuali, ſeu potentiali: vel tandem virtualiter, cauſaliter, & æquivalen-

ter, quod verum eſt de effectu in cauſis, proprietate in eſſentia, concluſione
in Pprincipiis. Jam hiſce vocibus & intellectis, & diſcretis hæc de theologica
concluſione controverſia fortaſſe facilius eſt dirimenda. Ajo quippe primum,

quamyis concluſionem theologicam, ſi ſenſu, quem formalem vocavimus,

ſpectetur, nunquam inter fidei placita eſſe referendam; nam in fide quidem
tota aſlentiendi ratio eſt ipſa per eceleſiam propoſita revelatio: hic contra cum
revelatione connexio, rationis uſu, ratiocinii ordine manifeſtata aſſenſum po-
ſtulat; quæ quantum inter ſe diverſa ſint, nemo non intelligit. At vero con-
tra coneluſio theologica materialiter ſumta ad fidei objectum ſpectat: ſwe in ſe
immediate ſit revelata, licet ex alis fidei capitibus legitime deducatur: ſor
mera ſit articulorum revelatorum expoſitio: ſwe obſcure, immediate tamen,
in principiis fidei contineatur: ve denique ex duabus præmiſſis immediate
revelatis ſit deducta. Ita nempe reſurrectionem mortuorum & alia dogmata
fidei eſſe nemo inficiatur, etſi a Chriſto, ab Apoſtolis, aliisque Evangeli Præ-
Conibus ex variis Scripturæ Sacræ ſententiis illata fuerint, & confirmata. Ita
fidei dogma eſt, ſi quis ex eo, quod Cbriſtur ſit unus in natura ctum Patre, in-
ferat: ergo eſt Patri conſubſtantialir. Ita & de fide eſt ea, quam ſupra attulimus,
Propoſitio de anima Chriſti immortali. Ita demum & plures aliæ particulares
aſſertiones a graviſſimis Doctoribus inter fidei placita recenſentur, ſi quidem
certitudine morali, quæ cum evidentia conjuncta ſit, conſtet, individuum,
de quo agitur, ſub propoſitione univerſali a Deo revelata fuiſſe comprehen-
ſum. Quæ quidem certitudo cum in iſtis non habeatur propoſitionibus:
Hac boſtia rite eſt conſecrata. Hic infans vere baptizatus eſt, &ö juſtißcatus &c. ne-
que eas ad fidem attinere, communior eſt Theologorum ſententia. Quodſi
autem ejusmodi ſingularis propoſitio re ipia vera ſit, licet evidenter non
9 con-

conſtet, eam contineri in propoſitione univerſali, erit de fide ſaltim objective,
& ratione ſui, e. c. Cbriſtum ſuh tali hbeſtia realiter præſentem adeſſe, etſi de fide
non ſit formaliter, & ratione aſſenſus, qui Poſtulat certitudinem quoque for-
malem, quæ non ſolum actu omnem dubitationem excludat, ſed & omnem
Imoralem facultatem dubitandi. Monet nihiloſecius recte Em. de Lugo, fim-
pliciter, & abſolute Euchariſtiam eſſe adorandam, licet de fide non ſit Chri-
ſtum realiter præſentem eſſe ſub tali numero hoſtia, quoniam ad hanc cuſktus
ſpeciem ſatis eſt certitudo moralis etiam absque evidentia, quod hoſtia rite
ſit conſecrata, ſatisque eſt, ſidem credentis, & adorantis referri ad verum
corpus Chriſti, ut etiam exponit Doctor Angelicus, pluribusque explicat
Sylvius. (4) At, ut ingenue fatear, de fide complurium propoſitianum ſin-
gularium, & factorum particularium, quæ in propoſitionibus univerfſalibus
imnmmediate revelatis, ceu partes in toto continentur, multa adhuc inter acuta
ingenia ſupereſt lis, fervet adhuc controverſia; quum aliter Turrecremata,
Cajetanus, Bannez: aliter de Laurea, Gravina, ceteri: aliter de Panormo:
aliter tandem Canus, Suarez, de Lugo, Tournely ſentiant. Priores nempe
negant ejusmodi aflerta ſingularia eſſe de fide divina, quod ut plurimuma te-
ſtimoniis humanis, ex multis occultis circumſtantüs pendeant, e. c. an hic ho-
mo Summus Pantiſex ſit baptizatur, ſit rite ordinatur & c. quæ ſine nusquam a Deo
immediate revelta ſunt. Secundi Giſtinguunt propoſitiones univerſales, iisque
aliæ ſunt revelatæ propter particulares, ut cum revelatur, quod omnir bomo ſit
4 Deo redemtus: talis revelatio eſt propter has ſingulares: Petrus redemtus ſki,
Paulus vedemtus eſt. Aliæ vero non cenſentur propter ſingularia revelatæ, ut
hæc: omnis inſans rite baptizatur eſt a peccato originali immunit, non eſt revelata,
ut credamus hunc numero infantem eſie immunem a peccato originali, ſed ut
Baptismi virtus & peccati originalis veritas confirmetur. Tertius cum aliis
Peculiari utitur explicatione, aitque, quasdam ſingulares eſſe talis naturæ, ut
absque reſpectu ad has vel illas extrinſecas circumſtantias certo cognoſcantur
contineri fub univerſalibus revelatis, ut hæc: Deur vult Petrum ſalvum fieni,
in ordine ad univerſalem: Deur vult omnes homines ſalvos fieri; atque ſimiles
ſingulares ad fidem ſpectare volunt. Contra ſunt & aliæ ſingulares, quas in
univerfali contineri non conſtat, niſi expendendo varias extrinſecas & contin-
gentes circumſtantias, ut de inſante baptizato diximus, quæ proinde ad fidem
referri non poſſint. Tandem de Panormo & eas diſcernit, quæ ad univer-
ſalem eccleſiam dirigendam plurimum conferunt, ab illis, quæ in materia fi-
dei ad eundem finem minime conducunt. (5) Poſteriores demum Auctores
ſimpliciter, nulloque diſcrimine allato afürmant, voluntque omne objectum
ſingulare in univerſali propoſitione contentum, modo id certo conſtet, ad fi-

dem pertinere, quod revelatio univerſalis immediate, etſi confuſe, cadat in

ea omnia, quæ ſub univerſali continentur. Audiſtin tot fere ſententias, quot
capita? Quis enim vero fantas poterit componere lites? Præterna vigabo
nane
(a) In 2. 2. 4. I. 4. 3. (5) Vid. Sorutin. doctrinar. totum cap. 3.

111ẽð

——ęJẽW-Wete

1õ

Unan
ſidei
Ge 8
funt,
cano
tentie
refreg
OIn
ſi hæx
trove
faäkra
An Vi
trept
dunt
mo!

Melkiye,

de ſide
de ſor-
Omnemn
0, fim.
t Chri.
Ultus
tin rite

1 duta

ortno:
nempe
hie ho-
la Deo
iisque
lom ſt
tur ſt,
Gtee, ut
eyelats,
led ut
m alis
Urx, Ut
ſcautur

ſinnles

qllas In

contin⸗
ſidem
univer-
teria f⸗
ctores
Zettun
“
dat in
6, guot
Mwigabo⸗
hane

“
.

eA (307)

hanc (yrtem, & quæ denique concluſio theologica errori directe & immediate,
non autem hæreſi, opponatur, edicam: videlicet illa, quzæ ex una fdei propof-
tione, & altera lumine naturali nota, certo & evidenter deducitur. Qua in re &
graviſſimorum Theologorum Bannez, de Lugo, Suarez, de Panormo, Tour-
nely, fortaſſis & CGotti, aliorumque ſuffragiis, & ea etiam ratione confirmor,
quod hæc concluſionis theologicæ explicatio clarum hæreſim inter & erro-
rem ſtatuat diſcrimen, & præ aliorum expoſitionibus planior ſit, facilior, mi-
nusque involuta. Fria igitur ſunt, quæ erroneam conſtituunt crobolitio⸗
nem: ſcilicet oppoſitio ad veritatem mediate revelatam, certa & indubitata ve-
ritatis hujus mediatæ revelatio, ac tandem certiſſima quoque & explorata op-
poſitio; quod poſtremum præcipue obſervandum eſt. Hinc ſapientiſſimus
Card. de Laurea in ea, quam de perſonis & doctrinis hæreſeoi ſuſpectir inſcripfit,
diſputatione, generalis regulæ inſtar ſtatuit, illam doctrinam tantum dici er-
roneam, quæ contradicit concluſioni theologicæ ex una de fide, & alia natu-
raliter nota neceſtfario illate, neque ſufficere, ſi ſolum probabiliter inferatur.
Atque ut hujus rectæ conſecutionis, mutuique nexus certa habeatur notitia,
conſtetque elariſſime ſententiam, de qua agitur, directe adverſari & opponi,
quam dicimus mediate revelatam: primum attendendum eſt ad nativum rectæ
rationis, & luminis, quo mens noſtra divina bonitate illuſtratur, criterium,
e quo evidens cum veritate convenientia, aut pugna deſumitur. Sic clare

perceptis terminorum notionibus, ſtatim intelligimus, eftatum hoc: Cbriſßur non

eſt riſibilir, directe opponi alteri mediate revelatæ, adeoque erroneæ cenhſura notan-
