nevolo aurem verſutiæ, & pertracta omnia, - -- notam appone ad verbum
„dubii ponderis, & fallacis ſtateræ, ne quid pro ſe adverſarius interpretetur.
Eandem in Africa S. Auguſtini ætate fuiſſe conſuetudinem conſtat ex Vincen-
tio Victore Rogatiſta, qui ſuos de anima libros ad arbitrium Petri Presbyteri
retulit: at ne forte, his verbie utitur Viétor, cujusquam curioſi lectoris obtu-
„tus inter illitas fibras elementorum veſtigia remanentia ſollicitent, & of-
., fendant, contextam paginæ ſeriem pollice ſevero diſcerpe, meque hujus cenſio-
„ nis experte, puni atramento, quæ indigna eloquia ſignificaverunt, ne hac oc-
cafione & tuum erga me judicium, quo mihi vehementer indulges, & meæ
„quæ latebant, ineptiæ rideantur. («) Guid autem hominis novi, & alieni
exemplum commemoro? Ipſe ille Doctorum aquila Auguſtinus jam Alipii,
aliorumve familiarium, jam Bonifacii R. P., jam Hieronymi, jam quorumvis lec-
torum judicia, correctionem efflagitavit: ſæpiſſime proteſtatus eſt, ſe nec-
dum ad perſectionem ſine ullo errore ſcribendi veniſſe, promtum ſe paratumque
oſtendit ad errores corrigendos: lubens denique æquam, & juſtam etiam
privatorum cenſuram ſubivit. Ac ad Hieronymum quidem ita ſcribit: Mem
Frater, ſcilicet Profuturus, aliqua ſeripta noſtra ſert ſecum, quibus legendis Ai di-
Snar
(a) Epiß. 16 7. (5) Epiſt. 63. apud Raynaud, Partit. WI. Erotem. d. n. 459.
(e) apud & Auguſtin. L. II. de anima c. 16.

natiote
v0 Ale
Vn
enpin .
Alis ede

nehvnenn

Perum
Hyo aut⸗
mendati
Daunan
ſium de

rationer

¹ mmcul
aisin
Dauln
19, & l
di min
proinde
ſolus,
merit
emene
(ere
08, ſe
gende
. er
Niun

ar.
(deler

illackrie
in cor⸗
demn
Cellen
Candar
Phil
(dus
144 Mer
c tumm
Pus

eorundem

eramninan.
Gam diet

r tuot niſe
Pue elucet
riſimi, qui
translniſit,
n epiſtola,
at metiri,
Pro fer.
Eribendam
no judicio
,ſed pro.
i nullufa.
arbitrum
,& lerl-
bis potu⸗
cAligmnen,

n præte.

ndecores

Niqnidae⸗ ſ

nimo de⸗
R erbum
retetul.
X Vincen-
rezhyteri
ris obtu⸗
1, o;.
5cenhio⸗
hac oe-
d mea
& Alien
1 Alipii,
nwis lec⸗
ſe nee⸗
tuie

t: En
Nrd

Sr
n 409.

9 (83)

gnationem adbibueris, etiam ſinceram, fraternamque ſeveritatem adbhibear, quæſo. - = =

Ego autem dAiſizillime bonus judex lego, quod ſeripſerim, ſed aut timidior retto, aut
cupidior. Video etiam interdum vitia mea, ſed ea malo audire a melioribur. Et in
allis ad eundem litteris non ſine energia concludit: læder, fé mihi tacuerir erro-
rem meum, quem forte inveneris in ſeriptir, vel in dictis meit. Librum autem o-
perum ſuorum ultimum, qui de dono perſeverantiæ inſcribitur, ita finit:
Ego autem cum per eor, qui meos labores legunt, non ſolam doctior, verum etiam
emendatior fio, propitium mihi Deum agnoſco: & boc per ecleſiæ Doblores maxime
expecto, i & in ipſorum manus venerit, dignanturque noſſe, quod ſeribo. (a) Veſti-
gia hæc preilerunt ſequentium ætatum Patres, & Doctores. Ita S. Petrus
Damiani cenſores operum ſuorum ſumma animi modeſtia efſflagitat Theodo-
ſium Senogallienſem, & Rodulphum Eugubinum Epiſcopos, hanc ſubjungens

rationem: quid enim mirum, ſi ego imperitus, & animalis homo dictati-

* unculis meis ſanctos viros adhibeam judices; quandoquidem Lucas, & Mar-
«Cus in Evangeliis, quæ Spiritu Sancto dictante deſcripſerant, Petrum, &
« Paulum Apoſtolos habuere cenſores? c () S. Bernardus Tractatum de gra-
tia, & libero arbitrio cenſuræ commiſit Guilielmi Abbatis veritus, ne aut gran-
dia minus digne locutus inveniretur, aut pertractata a pluribus ſuperſtue retradtaſſe;
proinde ſeribit ad eundem Guilielmum: «legite illud primus, & ſi judicatis
'ſolus, ne, ſi proferatur in medium, magis forte ſeriptoris publicetur te-
* meritas, quam lectoris ædificetur caritas. - =- Non ſit vobis pigrum, aut
"emendare per vos, aut mihi reſignare emendandum. (c) B. Aelredus
Ciſtercienſium Abbas Rievallenſis doctrina, & eloquentia clarus Sermones ſu-
os, ſeu homilias de oneribus propheticis Haiæ, Epiſcopo Lundonienſi corri-
gendas transmiſit: «ſuſpendi calamum, ſcribit ad eundem, donec de vultu tuo
eorum, quæ ſcripſi, prodierit judicium, viderintque oculi tui eorum om-
nium rationem, tuæque diſeretionis arbitrio omma, quæ ſcripta ſunt, vel
„ delerentur, vel corrigerentur, vel probarentur. c (ℳ) Non alia fuit mens
illuſtriorum virorum Joannis Sarisberienſis, & Petri Cellenſis, qui mutuam
in corrigendis ſeriptis ſuis operam frequentius poſtulabant. Et Joannes qui-
dem Carnotenſium Epiſcopus, a Patra ſua Sarisberienſis nuneupatus, Petro
Cellenſi opus ſuum de nugis curialium, & veſt giis Pailoſophorum, dijudi-
candum tradidit: edidi librum, inqienz, de curialiun nugis, & veſtigiis
. Philoſophorum, qui mihi a veſtro placebit, aut diſplicebit arbitrio: incul-
tus eſt, & ex edicto meo a vobis ainicis deſiderat emendari. - -- Precor,
ut eum incunctanter erudiatis, eumque exſpe tanti amico remittite caſtiga-
ctum. (e) Petrus autem Cellenſis cœnobii primum Abbas, deinde Epiſco-
pus quoque Carnotenſis Eidem Joanni Sarisberienſi piifſimum de Paniburs li-
J 2 brum
(a) Vide L. I. contr. 2. epiſt. Pelag. Epiſt. 86. & 93. inter Hieronym. L. de
dono perſev. c. 21. & 24. (5) L. I. eyiſt. II. (c) In Præfat ad Trakk.
Oper. volum. I. edit. nov. (4A) Extat Ibm. XXIII. Bibl. Patrum p. 4.
(e) Epiſk. 81. ad Cellent. Abbat. Tom. XXIII. Bibl. PEatrum. p. 435.

Nℳι (84) N
brum inſcripſit, ejusque cenſuram poſtulavit: „Ad te, ait, unum hoc opu-
«ſculum noſtrum mitto, ut tua licentia prout dignum fuerit, ingrediatur ad
ſecretum, & egrediatur ad publicum. Rogo, ut apponas manum appro-
. bdndo utilia, reſecando ſuperflua, ſuppiendo minus plena, illuſtrando minus pla-
.nNa, veſtiendo indecora, ſpoliando ſuperfeſſa. Teſtor Deum, te æque offenſi dlmn
«amicitiam noſtram, ſi indigna laudaveris, ac ſi digna vituperaveris; tolera-
«biliori enim patientia ſuſtinebo erroris redargutorem, quam improbum adu-
«latorem. Non itaque graveris propter eam, quæ ad invicem eſt, dilectio-
„Onem, vel partem, vel etiam totum ſermonem, ſi juſtum fuerit, delere,
„, ut aliter tractetur, remandare. (a) Idem denique & alii Auctores
/ pietate, & eruditione clariſſimi ad noſtram usque ætatem præſtiterunt. Ne-
que vero unquam vitio datum eſt viris doctis, & doctrinæ fidei non impe-
ritis, ſiquorumvis etiam auctorum monimenta accuratius diſcuterent, nævos-
que, & errata indicarent; nec quemquam, qui publico mentis ſuæ, & inge-
niüi partus exponit, id ægre ferre poſle, præclare, licet alia in caufla a Sym-
macho indicatum eſt: cum ſemel, ſeribebat ille ad Auſonium, a te carmen pro-
fectum eſt, jus omne perdidiſti. Oratio publicata, rer libera eſt. (5) Unde & Poeta,
Poſtquam deriſit ſcribendi impetiginem, ſapienter ita monuit: ſiquid tamen
olim cripſeris, in Metii deſcendat Judicir aurer, Et patrie & noſtras, nonumque
Prematur in annum. Membranis intus poßitis delere licebit, Ouod non edideris: neſcit
vox miſa reverti. (c)

De poteſtate privati cenſoris, & quid ei in religionis negotiis liceat.

Uodſi ergo, aut ſcribentis preces, aut majorum audoritas virum doctum
evigilati cujuspiam laboris cenſorem conſtituat: libere is omnino men-
tem ſuam debet exponere, &, pro jure ſibi attributo, obelis & aſteriſcis in
ſeriptoris elucubrationem ſine metu animadvertere poteſt. Quin illi, quibus
Superiorum mandatis munus propoſitiones qualifiandi, ut ajunt, librosque
examinandi commiſſum eſt, pro officii ratione accuratius ſententiarum vim
penetrare, nexum earundem diſpicere, in ſenſum, mentemque Auctoris in-
dagare, & conſectaria etiam doctrinarum, quæ ex illis ſuapte ſponte, aut ſeri-
bentis voluntate fluunt, inveſtigare, & virus occultum detegere compelluntur.
Nam, ut recte notavit Theologiæ fundamentalis auctor, cum liber ordina-
«Tio cenſori, aut Theologo alicui committitur, non eſt mera cerimonia, ſed
„ejus concreditur fidei ſecuritas orthodoxæ fidei, & bonorum puritas mo-
„rum. QGuamobrem, etſi auétor doctus ſit, debere librum legi credidero,

(“) ILid p. 745. in epiſt. ad Saricber. Allegat ſimilia etiam Raynaudus ſed nos iſta
ex Jontibut hauſimut. (b) L. I. cp. 31. apud Raynaud. & Murater. (c) De
Arte ſub. fin.

geel
les 4
primi
teretur?
Ulæſus
ſtea pr.
Drationi
Velut ob
leſie Ni
delesqu
ra, qua
doctue,
ſuelle ert
ecenſe

terant,

bona U
achreſton
tatos V
ne lelton
enim a
Wcas,
ſunt o
rum p
ficiunt
jullisn
am in
juſſas
Uſitatan
Optimo
nerabilt
dinem!
Verſeſt
TuII
etis, 4
ad, I
cinlter

()

1 hoe opu.
Fedigtur ad
um Appro.
Minus pla.
Ofenſürum
ls, tolera.
Obum adu-
, diectio.
t, delere,
Auctores
unt. Ne.
non impe.
lt, nevg⸗
e, E inge.

la Syn.

urnin rr
& Poete,
lid tamen
nmmmgue
ri: mſei

eut.

1 Gocdum

10 men-
eriſeis in
1, gnubus
brosque
um vim
Aoris in⸗
zut ſeri⸗
elluntur.
ordina-
onia, lel
itas mo-
didero,
(&
Imitu
3) De

W YÆ C 85) eSHeE

S& peccare in ſuum officium cenſorem, ſi confidens auétori, librum non le-
„geret; quoniam quandoque bonus dormitat Homerus, & aliquando cenſo-
. res afllictos vidimus, quod in ſuo munere fuerint negligentes. (a«) Et
ſane, quales turbæ, tumultusque non fuiſſent evitati, ſi celebrem Concordiam
primi illi cenſores diſpunxiſſent accuratius, priusquam luci publicæ commit-
teretur? Quid dicam de Janſeniano Auguſtino, qui & ipſe cenſorum manus
illæſus effugit, fortaſſis ideo, ut coorta vehementiori tempeſtate gravius po-
ſtea proſterneretur? GQuid de Quesnelli, Berruyerii, ſexcentisque aliis lucu-
brationibus, quas vel in ortu ſuo ſuffocare debuiſſent primi cenſores, ne, iis
velut obſtetricantibus, male formati partus in perniciem, & opprobrium ec-
cleſiæ naſcerentur, aut ſaltem ita caſtigandi fuiſſent, ne piorum animæ, fi-
delesque univerſi periclitarentur. Utinam ea fuiſſet cenſorum induſtria, & cu-
ra, qua olim excelluit M. Aurelius Caſſiodorus, vir in divinis ſeripturie valde
doctus, ut de eo ſcribit Trithemius, & in Secularibus litteris omnium ſuo tempore
facile eruditiſimur. non minus ſanctitate, quam ſcientia clariſinns. Hic quippe, cum eos
recenſeret Scriptores, qui ad intelligendas Sacras litteras multum conferre po-
terant, pluresque, in Origene præſertim, & Tychonio, errores inveniret,
bona illorum dicta græca voce chreſemon: Prava autem, & noxia, vocabulo
achreſton diligenter indicavit, atque ad idem præſtandum alios quoque exci-
tatos voluit: quod vobir, ait, ſimiliter in ſuſceptis expoßtoribus facere ſuademiut,
ne lectoris animus fortaſe turbetur, nefandi dogmatir permixtione confuſur. (5) Atf
enim amor, amicitia, clara auctoris fama, de ejus fide, & ſcientia pia cre-
dulitas, negligentia, tædium lectionis, & ſimilia ſunt, quæ uti hominibus poſ-
ſunt obrepere, eosdem excœcare: ita & in hoc negotio neceſſariam cenſo-
rum privatorum diligentiam, ſeveritatemque, aut retundunt, aut nimiam ef-
ficiunt, de quibus mox copioſius agemus. Verum, cum ita de conſtitutis,
juſſisque cenſoribus etiam privatis arguo: tum longe arctioribus cancellis ſu-
am in hac re licentiam circumſcriptam arbitretur, qui rogatus a nemine,
juſſus a nullo, pro ſola artis peritia virgulam ſtringit cenſoriam: noverit ille
uſitatam olim ingeniorum quorundam prope inſanientium libertatem ſibi jure
optimo decretis Pontificiis ademtam eſie. Graviter quippe, ac ſapienter Ve-
nerabilis Dei ſervus Innocentius XI. R. P. hanc intemperantem cenſuræ libi-
dinem reſtrinxit, prohibuitque, ne propoſitiones inter Catholicos adhuc contro-
verſ ſiniſtra aliqua nota a privatis afficerentur. Tandem, ſunt verba decreti, ut ab
injurioſis gontentionibus doctores, ſeu Scholaſtici, aut ali quicunque impoſte-
.rum abſtineant, ut paci, & caritati conſulatur, idem Sanctiſſimus in virtute ſan-
ctæ obedientiæ eis præcepit, ut tam in libris imprimendis, ac manuſcrip-
. tis, quam in theſibus, ac prædicationibus caveant ab omni cenſura, & no-
ta, nec non quibuscunque conviciis contra eas propolitiones, quæ adhuc

inter Catholicos controvertuntur, donec a Sancta Sede recognitæ ſint, &
. 1. 3 . lu-
(a) Caramuel Tom. IV. Theol. Fund. Syntagm. de arte Vypogr. art. 15. ( 5) De
inſtit. divin. c. I. & 0.

NN (86) Wo&

„fſuper iis judicium feratur. (4) Ne qua vero fortaſſis ſapientiſſimi hujus
decreti obtendatur oblivio, aut, ut liberioribus ingeniis mos eſſe iſolet, con-
ſuetudine eidem derogatum, aut illud nunquam receptum fuiſſe quisquam
aſſerere poſſit: ſua rurſum auctoritate illud probavit, innovavitque Sapien-
tiſſimus Pontifex Benedicus XIV. in conſtitutione incipiente: Sollicita, atque
ita præcepit: «cohibeatur ea ſeriptorum licentia, ---non feratur omnino priva-
tas ſententias, veluti certa, ac definita Eccleſiæ dogmata, a quopiam in li-
„bris obtrudi, oppoſitas vero erroris inſimulari; quo turbæ in Eccleſia ex-
.. Citantur, diſſidia inter doctores, aut ſeruntur, aut foventur, & Chriſtianæ
„Caritatis vincula perſæpe abrumpuntur. (b) Atque ut non ſolum verbis
moveret, ſed & exemplis animos in obſequium traheret, imitandum propo-
nit S. Thomam Aquinatem: Angelicus, inquiens, Scholarum Princeps, Ec-
cleſiæque Doctor S. Thomas Aquinas, dum tot conſeripſit nunquam ſatis
«laudata volumina, varias neceſſario offendit Philoſophorum, Theologorum-
que Opiniones, quas veritate impellente refellere debuit. Ceteras vero tanti
.Doctoris laudes id mirabiliter cumulat, quod adverſariorum neminem parvi
Pen lere, vellicare, aut traducere viſus ſit, ſed omnes officioſe, ac perhu-
„maniter demereri. Nam ſi quid durius, ambiguum, obſcurumve eorum
.dictis ſubeſſet, id leniter, benigneque interpretando emolliebat, atque explicabat.
„Si autem religionis, aut fidei cauſa poſtulabat, ut eorum ſententiam explo-

„deret, ac refutaret, tanta id præſtabat modeſtia, ut non minorem ab iis

diſfentiendo, quam catholicam veritatem aſſerendo, laudem mereretut.
Hortatur deinde, ut omnes, ſeu diſcipuli, ſeu extranei, ſibi æmulandum pro-
Ponant tanti Doctoris in ſcribendo moderationem, honeſtiſſimamque cum ad-
verſariis agendi, diſputandique rationem. Denique concludit: intereſt pu-
„bl'cæ tranquillitatis, proximorum ædiſicationis, & caritatis, ut e Catholi-
„Corum ſceriptis abſit livor, acerbitas, atque ſcurrilitas, a Chriſtiana inſti-
tutione, ac diſciplina, & ab omni honeſtate prorſus aliena. Quam obrem
in hujusmodi ſeriptorum licentiam graviter promunere ſuo cenſuram inten-
.s dant reviſores librorum, eamque Congregationis Cardinalibus cognoſcen-
„dam ſubji iant, ut eam pro zelo ſuo, & poteſtate coerceant. () Quis
enim vero magni hujus Pontificis, non dicam juſſis, & decretis repugnare,
ſed evidentibus adeo rationibus obluctari audeat?

§ IV.
Quæ cenſuræ privatis a Sede Apoſtolica ſint vetitæ?!

Qaniam vero fieri non poteſt, ut diſputationes omnes e mundo tollan-
tur, quod & idem Pontifex fatetur; quin magna ex iis etiam aliquando
uti-
(a) Ii decreto edito 1679. Extat Tom XI. Bullar. Conſtit. 51. () F. 23.
(c) F. 24. cit. Conſtit.

Utülttas e
ſententiis
let elimin
mum ce

explieatt

gemus.
ſententia
Pibens,
Seholatti
tores e

. goidudc̃

nitre
moruNR
Neque
bera ſit
ſeckator,

benas

torta er
Vis conl

venerabi

Probabil
N NNN
Hurtad
Aliquan
ſi appe
opinlon
rupeſti
liclatur,
ſentent!
guanc
tiones
Theol
Vertun
. notwin
(4) H

dicere

ldeſi

lolet, cOn-.
quisquamm
dne Sapien.

ti 5 Atque

ninopriye.
ppiam in l
Lecleſia ex.
Chriſtane
um verbis
lum prop..
lnceps, Ee⸗
quam ſatis
logorum.
8 verotanti
inem parai
4c perhu-
we eorun
epliezbat.
jatn explo.
Nrem 40 iis
ertett.
ndumpro⸗
e cum ad-
htereſt pl.
e Catholi-
Huna inſti-

im obrem
iiciatur, idem La Croix contendit. (c) Guæ ipfſa etiam eſt Dominici Viva

ram inten⸗

onoſcen-

) Quis
epugnare,

o tollnmn⸗ R
Alquundh⸗
It-

91%

N 9α (87)

utilitas capitur, modo & adbibeatur diſceptatio moderata, ut inquit Auguſtinus,
& abſit errer opinantium, ſe dege⸗ uod neſciunt: (a) neque omnis de aliorum
ſententiis a privatis etiam doctoribus judicium ferendi conſuetudo penitus va-
let eliminari. Unde tandem celebris ea enata eſt controverſia, quodnam in-
fimum cenſuræ genus debeat apellari. Indicem cenſurarum, quam erudita

explicatione texuit vir doctiſſimus Antonius de Panormo, & nos alibi attin-

gemus. Interea monuiſſe ſatis ſit, eam eſſe non ignobilium Theologorum
ſententiam, qua decretum Innocentii XI. cenſuras, notasque privatorum pro-
hibens, ad eas ſolum propoſitiones reſtringitur, quæ, ſeu principes inter
Scholaſticorum ſectas, ſeu complures alios famæ nobilioris, ac eruditionis Do-
Gores controverſæ ſunt: minime vero ſtatuitur intelligendum de ſingularibus
quibusdam, ſuſpectisque opinionibus, quas unus, alterve auctor ſeu aliunde
ſiniſtre deductas, ſeu proprio cerebro effictas tuetur; quodque præcipue in
morum materia, caſuumque, ut vocant, reſolutionibus locum habere potelſt.
Neque enim propoſitio cenſeri debet, de qua inter Catholicos agitata, & li-
bera ſit controverſia, dum quispiam Theologiæ accommodatitiæ Patronus, &
ſectator, aut libertati humanæ alioqui ad omnem morum corruptelam pronæ
habenas laxat, aut Pontificiis decretis ſinceram damnationis vim, male con-
torta expolitione, adimit, aut ex principiis invita pPietate poſitis abſurda quæ-
vis conſectaria deducit. Unde hoc ipſo argumento non male ſe tuitus eſt vir
venerabilis P. Concina, dum ob diverſas auctorum ſententias, quas laxas, im-
Probabiles, aut in propoſitionibus damnatis contentas appellaverat, aſperiore,
& velut Archilochica querela accuſaretur. (?) Quanquam & P. La Croix cum
Hurtado, & aliis judicet, cenſuram Theologicam non eſſe, ſi quis ſententiam
aliquam appellet improbabilem, vel levem, ſaltem in communiore ſenſu: neque,
ſi appellet laxam in communiore ſenſu: neque demum, ſi dicatur aliquid de
opinione, ex quo inferri poſſit cenſura; quin & arrogantit, vanæ, Nultæ, inſanæ
propoſitionis nomine, cenſuram non ferri, niſi aliquid magis in Particulari ad-

ſententia, quam his verbis expreſſit: ut ſuus veritati detur locus, cogor ali-
quando alſerere, & oſtendere e probabfitatis albo eradendas eſſe Propoſi-
tiones; id autem præcepto Pontificis non refragari in comperto eſt apud
„Theologos. --— Siquidem, ut diſerte Hurtadus, Lugo, aliique paſlimn ad-
„vertunt, improbabilitatis, aut falſitatis nota ſub Theologicarum cenſurarum
„nomine non comprehenditur, nec ullum cum illis habet contubernium.
(d) Hinc & Cardenas (e) docet, leviſſimum cenſuræ Theologicæ genus eſſe,
dicere temerariam- & Grebnerus (†) falſe cenſuram appellat mitifflimam: &

Valdeſius a nullo Theologorum vitio verti affirmat, ſi ſententia parum proba-
bi-

(a) Enchirid. c. 59. (5) Ii Præſat. ad Theol. Cbriſt. c. 9. (c) L. I. n. 199.
& n. 200. & in Bibliotbh. Erron. n. IJ. (d) li Praæfat. Thet. dammat.
(e) li I. C ir. D. 9. n. 297. (f) Pye. Gen. Tr. II. P L. diſ. I. Seét. 2.

e (88) WN

bilis dicatur: (a) & Camargo pluribus contendit Pontificium præceptum
non adeo ſevere, ac rigide intelligendum eſſe, dum adverſus Probabiliſtarum
opiniones, legem Dei laxantes, diſputandum eſt: (?) & laudatus Concina
concludit, nullo modo vetari has cenſuras: improbabilis, falſa, relaxata, mo-
rum integritati pernicioſa, multarum corruptelarum caput. (c) Duplex item, ut
clarior habeatur Pontificii decreti ſenſus, diſtinguenda cenſura: ſormalis altera,
quæ privato Doctori cuilibet eſt vetita, & altera, quæ vi Juſti ratiocinii infertur.
quod præcipue in illa, quæ ab abſurdo fit, argumentatione evenit; atque hanc
nullo modo eſſe vetitam, niſi quis & argumentationem ab abſurdo interdic-
tam fateri velit, communis eſt eruditorum opinio, graviſſimique Scriptores
ſemper arbitrati ſunt ſibi licere, propoſitiones a ſuo ſenſu, ſententiaque alie-
nas ex vi, ut ajunt, adducti ratiocini, hærefi, aut errori affines oſtendere,
etſi ab omni abſoluta cenſuræ cujuspiam nota easdem immunes eſſe, & libe-
re doceri poſſe nunquam fuerint inficiati; quandoquidem alias nemo auderet
dicere, ſuam ſententiam teneri a Scriptura, vel Tridentino; nam ſi hoc eſt
verum, ut benigni Theologi argumento utar, oppoſita eſt hæretica; quod
tamen quia ipſe non dicit, nec adverſarli concedunt, ipſe etiam non cenſu-
rat, ait La Croix. (4) Ita nemo adeo in re Theologica hoſpes eſt, & pere-
grinus, ut neſciat, quam iisdem prorſus argumentis notiſſima illa in divinis
formalis, ut ajunt, a parte rei diſtinctio, impugnari ſoleat, quibus damnata
Gilberti Porretani ſententia proſtrata fuit: nec proinde mirum, ſi & opinio-
nem Scotiſticam affinem eſſe errori Porretanico, ſi vim argumentandi ſpec-
tes, multi affirmaverint. Ita celebrem de gratia Dei ſe ipiſa, & ab intrin-
ſeco, ex voluntate Dei præmovente, efficaci ſententiam ab errore, ſeu Calvini,
ſeu poſtea Janſenii non differre, arguitive, ut ajunt, & ſebolaſtice ſe demon-
ſtraſſe multi putarunt: quemadmodum contra ferventiores quique e Schola
ſive Thomæa, ſive Auguſtiniana verſatilem illam, aut congruam Molinæ, &
Suarezii gratiam ad Syſtema Pelagii, & Maſſilienſium ſpectare luculentis oſten-
dere argumentis conati ſunt. Ita demum multum agitatæ quæſtiones, de
Chriſti ſanguine pro omnibus effuſo, de noſtra ad gloriam gratuita præde-
ſtinatione, de irreformabili RR. PP. judicio, alieque quam plurimæ ita a
multis definiri ſolent, ac dirimi, ut oppoſitas opiniones negantes ex vi argu-
mentorum, dialecticæque conſecutionis hæreſim, ac errorem ſapere conten-
dant. Poterit nempe hac ratione, ut ſeribit Tournelius, («) Theologus
eam, quæ ſibi probabilior videtur, opinionem deligere, atque ita oppoſitam
de hæreſi, errore, ſimilique nota probabiliter arguere: ita tamen, ut ex hu-
jusmodi probabili affertione, cenſura eadem nullo pacto extendatur ad op'-
nionem ipſam, quæ probabiliter ſuſtinet prædictam propoſitionem non eſſe
hæreticam; Quod conceptis verbis monet Auctor ſcrutinii doctrinarum.
AcC
(a) Epiſt. IX. Li Append. ad Librum Lampridii de Superſtit. vitanda. () Ia
Præfat. J. II. (c) I= Præfat. c. 9. n. 0. (d) L. L. n. 200. (e) Tract.
de EPL. LTL. extat Tom. II. Præl. Theol. edit Venet, in 4.

Ac ut
Vir i
ſentenn
non d
Ateriu
Aisq
illam
Prop-
ſiden
er 6
telt,
uV
uli
malti
Vnuve
Mn
læcn
ſec ſo
is
uo
dum
lieano
Prode
in h
lec
fum
impe
tlarun
Tu
comn
geniie
Perie
queis
damn
Dr:
Ut ſi
gitun
Diq
guin
deine
mel

eptum
flarum
oncina
4, mo.
, ut
alter,
nertur.
le hane
terdic⸗
iptores
ge Aie.
ndere,
E libe⸗
deret
hoe eſt
quod
cenſü⸗
Cpere-
Glyinis
Amnata
opinio⸗
i ſpec-
ntrin⸗
Calvini,
Hemon⸗
Schola
line, &
0ſten⸗
ges, e
prede
Ee Ita 4
1 agu⸗
onten⸗
logis
volltam
er hu-
40 0-
lon elle
narum.
Ac
h

Trad⸗

(89) W.

Ac ut res obvio illuſtretur exemplo: quærunt Theologi, an de fle ir, quem-
vir legitime eleltum Romanum Pontificem, talem omnino eſe? Jam qui affirmantem

ſententiam propugnant, non poſſunt, quin tanquam probabiliter hæreticam

non damnent propoſitionem oppoſitam; attamen non poſſunt hæreſis, aut
alterius cenſuræ nota configere opinionem, quæ a Cajetano, Muratorio,
aliisque eruditis Theologis innoxie defenditur, quæve aſlerit propoſitionem
illam minime ad fidem pertinere. Aliud quippe eſt, ut docent Dialectici,
Propoſitio abſoluta, aliud' modalie; illa objectum, de quo agimus, in ſe con-
ſideratum ſpectat, verumne ſit illud, an falſum, certum, an incertum: iſta
vero certitudinis hujus gradum expendit, qui gradus ſub opinionibus eſſe po-
teſt, ut advertit Lugo, licet objectum ipſum directum non poſſit in dubi-
um vocari. Sic juxta eundem perdoctum Cardinalem propoſitio hæc: par-
vuli non: habent juſtitiam inhærentem', eſt hæreſi proxima; quoniam, ut ait ille,
multi communiter dicunt, in Concilio definitam eſſe juſtitiam inhærentem
univerſaliter de omnibus: non tamen erit proximn hæreſi propoſitio modalis:
Non eſt de fide, nec definitum, quod parvuli habeant juſtitiam inherentem; quia nempe
hæc non negat objegtum fidei proximum, juſtitiam parvulorum inhiærentem,
ſed ſolum gradunt certitudinis illius veritatis. (a) Pluribus hoc illuſtratum eſt
ab ilis, qui, theologica criſi quintam Janſenii propoſitionem expenderunt;
quod & prius accurate Præſtiterat vir doctrina, & pietate celebris Hallerius,
dum ad urgendam Janſenianarum propoſitionum damnationem a Clero Gal-
licano ablegatus Romæ moraretur, & acute ea omnia, quæ in dicta modali
Propoſicione damnanda, quæve intacta eſſent relinquenda, expoſuit. Scilicet
in his omnibus nullam ferri cenſuüram ajunt, nullam injurioſam notam inuri,
ſed' quod ſuapte natura, ex acervata argumentationum ſerie conſequi neceſ-
ſum ſit, ſolum oſtendi. Hoc autem ratiocinationis genus in his cauſis velle
impedire, eſt tollere omnem diſputationem, omne examen, omnem ſenten-
tiarum diſcuſſionemr, inquit Leſſius. Nolim ergo communi huic Theologo-
rum ſententiæ refragari: privato tamen cenſori cogitandum eſſe puto, etiam
communem iſtam agendi, ſeribendive rationem nonnullis moderatioribus in-
geniis non ſine cauſa diſplicere. Præterquam enim, quod res invidiæ, &
Periculi plena, & a cautiore humanitate aliena ſit, integras npiers Paginas,
queis ſententiæ cujuspiam, circa quam ſedes Apoſtolica nihil definivit, cum
damnatis erroribus concordia, arguitive, ut ajunt, & ſcholaſtice demonſtre-
tur: etiam in hac cauſa facile, ſeu nimio proprii ſenſus amore, ſeu Primis,
ut fieri ſolet, inf antiæ eruditæ Ppræjudiciis, mens humana in transverſum a-
gitur, ſuisque præpedita affectibus evidenter id ſe demonſtraſſe putat, quod
aliquando etiam inter anguſtos tenuis adhuc opinionis limites eſt conſtitutum;
quin cenſura, quæ vi argumentationis ſolum aliquando ſequi aſſeritur, facile
deinde abſolute in ipſam etiam propoſitionem detorquetur.. Unde non ſe-
mel neceſſum fuit, licentiam iſtam Pontificiis etiam decretis cohiberi, ſilen-

M ti⸗
(a) Diß. L. de Eide. Sect. 13.

Eimmque linguis intemperantibus imponi, quod eruditi ex Apoſtolicis Dauli
WV. Innocentii XI. & XII. Clementis XI. Benedicti XIII. & Clementis XII.
decretis compertum habent. (a) Licet proinde, & Scripturæ, & Traditionis
teſtimonia, ad ſententiam probabiliter adſtruendam, oppoſitamque rejicien-
dam accumulentur: non tamen facile exprimendas arbitror invidioſas illas con-
ſecutiones, quibus maligna nota opinioni vere adhuc controverſæ inuratur,
niſi forte explicite quæſtio inſtituta ſit, ſit ne hæc, vel illa propoſitio hære-
tica, aut alio erroris nomine inſignienda? Hinc plauſu ſemper, meritisque
laudibus excepta fuit eorum modeſtia, qui & in hac re immoderatum zelum
reſtringere, & aſperas loquendi formulas temperare noverunt. Sic, ut pau-
ca ex fuperioribus retexam, moderati Theologi fatentur, diſtinctionem Sco-
tiſticam nihil habere cum erroribus damnatis commune: Thomiſticum, &

Auguſtinianum ſyſtema gratiæ, quam longiſſime eſſe remotum ab omni Cal-

viniana, aut Janſeniana pernicie, neque hæreticis principiis inniti: Scientice
mediæ, & gratiæ congruæx doctrinam in ſemipelagiana hærefſi non involvi.
(⁵) Cautus, igitur ſit privatus cenſor in conſectariis deducendis, & non tam
feſtinet ad udicii acerbitatem, quam ad vim ratiocini expendendam, ne in
eum merito illud jactari poflit, quod S. Auguſtinus de Juliano affirmabat:
inaniter omzino laboraſti, ut ad iſtam concluſionem falſam, & ridiculam, longis, tor-
tuoſir fallgcibur, & fugacibus anfractibus pervenirer. (c)

§ V.

Privato cenſori pravi affetus exuendi, & præjudicia
removenda ſunt.

Srd Pplura etiam ſunt cenſori privato induſtrie obſervanda, ſolliciteque ca-
₰ venda, quæ pluribus quidem legibus aceuratiores Logico-Critici perie-
quuntur, eruditeque explicata ſunt a Cano, Raynaudo, Honorato, allisque
optimis ſcriptoribus, qui ea de re pertrafctarunt, e quibus nonnulla adhuc
dehbaſſe, tironibus non inutile: lectori non injucundum fuerit. Itaque ante
omnia alienarum lucubrationum cenſores pravis affelctibur, vanisque Præjudieiis liberos
ſſe oportet. Expreſſit id ipſum Benedictus XIV. tertia Conſtitucionis ſuæ re-
gula: de variis, inquiens, opinionibus, atque ſententiis, in unoquoque libro
„Contentis, animo a præjudicis omnibus vacuo, judicandum ſibi eſfe ſciant.
c Itaque nationis, familiæ, Scholæ, inſtituti affestum excutiant, ſtudia parti-
um ſeponant, Eccleſiæ Sanctæ dogmata, & comunem Catholicorum doctrinam,
„quæ Conciliorum generalium decretis, Romanorum Pontificum conſtituti-
„Onibus, & Orthodoxorum Patrum, atque Doctorum conſenſu continetur,
„unice præ oculis habeant; hoc de cetero cogitantes, non paucas eſſe opi-
c UI-
(a) Lege Em. Ricardi in Laqueo contrito c. r. (b) Vide P. Scbmalfuſ. Ir. de
gratia diſ. III. J. 145. (c) L. IWV. Oper. imperſ. c. 1I19.

ot
4. .
VIiS
4 I 1
ſu frel
inhet
noh, . 49
Gein
Aud
onern
me 0
etiatn
Ne ſi
in
Fiſin
ltter
Humnn
jelen
1od
ſtuole
tracte
Alio
()
emum
re
conyt
(ben
oriſt
20 d
Ade
doc
aEa
Ch
ajur
lor
ame
1
aliſl

⸗

Denli
5 XII.
tionis
ſcien.

48 0C0.

katur,
here-
tisgue
Zelum
t Pau-
n Seo⸗
W, &
1 CA.
entier
mvolri.
n tam
e in
nabat:
1, tw.

aldhuc
e Ante
lleros
le⸗
e lbro

ſciant.

Parti⸗
Mai;
ſtituti⸗
netul,

oi.

Ni⸗
Ir&

Wext (91) Ws

niones; quæ uni Scholæ, inſtituto, aut nationi certo certiores videantur,
„ S& nihilominus ſine ullo fidei, aut religionis detrimento, ab aliis Cathohicis
„ viris rejiciuntur, atque impugnantur, oppoſitæque defenduntur, ſciente,
ac Permittente Apoſtolica Sede, quæ unamquamque opinionem hujusmodi
.in ſuO probabilitatis gradu relinquit. Valet nempe & hic Poetæ monitum:
ne frœna animo permitte calentida ſpatium, tenuemque moram, mala cuncta miniſtrat
impetus. Et quod ille de iniquis morum judicibus recte cecinit: at nor, in-
quiens, virtutes ipſas invertimus, atque ſinterum cupimus vas ineruſtare: Probus quis
nobiſeum vivit, multum demiſur homo: illi tardo cognomen pingui damus Oc. (a)
idem de librorum cenſoribus neceſlario aſſerendum, qui animo adverſus
Auctorem concitato, odio, ac invidia pleno, ad illius monimentorum lecti-
onem prorumpunt. Excoœcati quippe ejus ſenſa nec intelligent, aut ſe mini-
me doctos, eruditosque judicabunt, niſi auſu quodam Ariſtarchico, magna
etiam nomina laceraverint; urit enim, ut ejusdem Poetæ Phrafi utar, fulgo-
re ſuo, qui prægravat artes infra ſepoſitas, excellentior alterius doctrina, in-
vidumque animum facit tabeſcere. Conqueſtus eſt ea de re inter ceteros gra-
viſſime, ac frequenter S. Hieronymus, & inter alias cauſas, quibus a labore
litterario ſe revocari, Domnioni ſeribebat, invidorum cenſorum ponit ca-
lumnias: accedunt, inquit, ad boc invidorum ſtudia, gui omne, quod ſceribimur, re-
Prehendendum putant, & interdum contra ſe conſcientia repugnante, puhblice lacerant,

quod occulte legunt. (b) Et rurſus alibi vehemente ironia cenſoris ejusmodi fa-

ſtuoſos auſus perſtringit: tibi ſoli, inquiens, Iicet de cunctis Græcis, & Latinis
tractatoribur ferre ſententiam, & quæſi cenſoria virgula alios ejicere de bibliothecis,
alios recipere, & cum tibi placuerit, me Catholicum, vel Hæreticum pronunciare.
() Facillimum foret, & recentioribus exemplis rem eandem ſtabilire. Quid
enim illuſtri Muratorio nomen heeretici, miniſtri diaboli, inimici B. Virginis ex
ore Pepiano affinxit? Quid viri doctiſſimi laudatoribus liberorum murariorum

convicium a Sycophantis exprefſit? Quid Noriſium, Bellelllum, Bertium

(hem quanti viri!) inter Janſenianos retulit? Quid venerabilem Concinam ri-
goriſtir, calummiatoribus accenſuit? Quid Corſino, Dobnero, ---ſed quoniam
ad domeſtica exempla ventum eſt, juſto etiam dolori ſilentium indicendum.
Adeo videlicet nemo tutus eſt, ſi ad librum hoſtis lector accedat, ait per-
doctus Jeſuita Michael Elizalde; & præmittit: (4) ſolent opus minutiſſimo
AExamine perſcrutari, ſi quo modo in re, aut in ſermone capiant. - - — Si quid
.. Chriſtiana ſinceritate, Sanctorum more dicitur, liberius dictum eſte, & in-
cJurioſum criminantur. « Recte igitur concludit Concina: „quicunque cen-
„ſoriam trutinam alicujus libri ſuſcipit, præmittere ſeverum animi fui exa-
amen debet, ultimosque ſubire receflus, penitusque luſtrare occultiffimas a-

inoris, Odii, invidentiæ inclinationes, affectus - - = ſpei, aut timoris, Vali-
s diſſimos veritatis hoſtes; ab hoc quippe animi Cenſoris examine magnope-
„

(a) L. I. Satyr. 3. a. v. 55. (b) Epiſt. 109. ſeu Præſat. in Eſdram. (c) Epif.
75. ad Vigilantium. (d) E. VIII. q. I. J. 7.

4gete pendet judicium in librum ferendum. (a) Præterquam autem, quod
à turbidis ejusmodi affectionibus liberum eſſe oportet cenſorem, non minori
cura & ſollicitudine quævis etiam præjudicia evellenda, & anticipatæ opinio-
nes ſeponendæ ſunt, illæ Præſertim, quas ſtudia partium, Scholæ, ac fami-
liæ, propria a teneris inſtitutio, & pertinacior de ſententiæ ſemel imbibitæ
veritate perſuaſio, maximo eruditorum, & rehgionis incommodo pepererunt.
Sunt nempe quædam adeo anguſta pectora, jejunæque mentes, ut omne illud
condemnandum putent, quidquid extra ſententias, quibus ſe addixerint, eos
audire contigerit: „& plerique, verba ſunt Alphonſi de Caſtro, ſie afficiuntur
aliquorum hominum ſeriptir, ut ſi forte quempiam viderint, qui vel digito rransverſo
ab eorum ſententia diſcedat, - - - hbaærefm inclament; «(b) quod ſubinde non ſi-
ne juſta indignatione vir doctus proſequitur, & exemplis etiam ceu teſtis o-
culatus confirmat. Hinc & Melchior Canus, cum de ſcholaſticorum Docto-
rum auctoritate, certis finibus circumſeripta, eidem ſermo eſſet, ante om-
nia eos arguendos cenſuit, qui ex opinionum, quas in ſchola acceperunt,
