Gh957_qt
author: Fritsch, Bernhard

.

NI2c511761261 021

UIIIIIIIILMILHIIITIIII

us Tübingen

EEEN.

DI

IIFN

aie Wr lan. —, en ri.

NSORIO IVDICIO

DISSERTATIONRS

QοVVſesS
E LABORAV 1 T
BERNARDINVS FRITSCH A S. CATHARINA SENENSI

CLER. REGVL.B SCHOLARVM PIARVM
D TN
DIETRICHSTEINIANO COLLEGIO NICOLSBVR GH
SS. CANONVM PROFESSOR.

CEI

CVM AFPFROBATIONE CEXSOXRVM
seveeereereeseeseeseeseeSορowον eooοoo ee
NICOLSBVRGI, D

LIITERIS FRANCISCAE VIDVAE NEVMANNIANAE, FACTORE
IOANNE DILLER. ANNO M. DCC., LXXI.

—
–

C„ 7 25 vV/
Äͤ O „ Y

.

D,

Cum hæc (hareſes, ag errores) rejeceritis, & quaſi cenſoria virgula ſepa-
raveritis a fide Eceleſiæ, tuto legam cetera: nec venena jam timebo, cum
antidotum præbibero. §. Hieronymus epiſt. 65. ad Pammach. & Ocean. c. 2.

Ad fidei catholicæ conſervationem non ſatis eſt, quinam ex jam editis
libris damnatæ lectionis ſint, cognoſcere, - = = niſi illud etiam caveatur, ne
vel iidem denuo pullulent libri, vel ſimiles ali emergant, & propagentur, qui
incautas fidelium mentes occulto veneno inficientes, juſta ac merita damna-
tione digni judicentur. CQement VIII. R. P. in Iiſtruct., regulis Lidicis adjecta.

Quodlibet gubernium aucétoritate, qua pollet, proſeribere poteſt opera,
quibus continentur aliqua, quæ ipfi diſplicent, vel quæ ipfſius ſententiis non
ſunt conformia. Benediktus XIV. R. P. in epiſt. ad Cl. Muratorium data A. 1748.
die 25. Septembr.

S

VIR

PRO

—

88
NNNN.

AVirguln ſepe⸗
timebo, cuim
Ocean. 4. 2.

ex jam edliti
Càveatur, le

,dioit adſelka.

poteſt opera,
(ententis non

daus 4. 1719.

SCHOLARVM. PIAR

p. O0. M. A.

PATRIBVS.

VM.

A D.
PRIMA. DVODECENNIA.
IN.
PROVINCIA. BOHEMIAE. COMITIA.
CONGREGATIS.

VIRIS. SV MM E. COLENDIS.

PROBITATE. ERVDITIONE. PRVDENTIA.
RERVM. AGENDARVM. PERITIA.
CONSPICVIS.
HVMANIORES. LITTERAS.
ET.
SVBLIMIO RES. SCIENTIA S.

INGENIO. INDVSITRIA. LABORE.

EXNCOLENTIVM.

FAVTORIBVS. MOECENATIBVS

DISSERTATIONES.

D E.

CENSORIO. IVDICIO.

CE V.
PVBLICVNM. E T. PERENNE.
HONORIS. OBSERVAN TIAE. VENEERATIONIS.

M ONVMENTVM.B

AVCTOR.

EA, GVAE. SIN GVLIS. DEBETVR. REVERENTIA.

D. D. D.

Al. 95 7 1

– .

Gelecto

num ex-
avitæ!
lam voe
ſrmabi
poßtion
Verum
odii &
trinæ e
defang
notaven
VeriN
luci Pn
monim
morere
⸗
ur, py
id D
ſſent,
eſſe
ſencl
ſibi er
gis ir⸗
ſorum
drüi in

re.
PRAEFATIO AD LECTOREM.

Cogitanti mihi, amice lector, & cum animo meo
projectam ingeniorum audaciam reputanti, com-
W mendanda plurimum viſa eſt Eccleſiaſticorum Præ-
ſulum, & Civilium Imperantium cura, qua ubique
delectos cum poteſt te viros ad ſeverum quarumvis novarum ſcriptio-
0 num examen, & cenſuram conſtituerunt. Nam ſi quis de conſervanda
„ avwitæ religionis integritate ſollicitus, omnia, quæ in veræ fidei tute-
lam vocari poſſunt, præſidia accuratius expenderit: facile mecum af-
firmabit, non poſtremum inter illa locum cenſoria, quæ in libros, pro-
poſitionesque ſcriptis evulgatas exerceri ſolent, judicia obtinere.

Verum quo reipublicæ utilius, quo dignius, ſublimiusque: eo magis
Ollii & invidiæ plenum eſte intelligo eorum munus, qui ſanctioris doc-
18 trinæ cuſtodes conſtituti, ſimul cenſorum in religionis negotiis officio

defunguntur. Quodſi enim pro auctoritatis ſuæ ratione periculoſas
notaverint ſententias, ſi erroneas, noxiasque opiniones merita caſtiga-
verint cenſura, libros demum pernicioſos proſcripſerint, eosdemque
luci publicæ ſubtrahendos judicaverint: non poſſunt non eorundem
monimentorum aucétores graviter offendere, bilemque vel inviti illis
PIAX. movere ſcriptoribus, qui errare malunt, eamque ſententiam, quam adama-
verunt, pugnaciſſme defendere, quam ſine pertinacia, quid conſtantiſſime dica-
tur, etirere. (a) Scilicet fit ſtudio præſumtionis, & contumaciæ, ut quis
magis ſua prava, &; falſa defendat, quam ad alterius vera, & reta
conſentiat. (?) Neminem vero latet, & acerba, & ad vindictam promta
ea eſſe odia, quæ litteratorum ingenia inflammant, & inquieta ulci-
ſcendi libidine exſtimulant. Guanto enim quisque hominum, qui
ſibi eruditi videntur, cupit eſſe fidei tuendæ ſtudiofior: tanto ma- /
gis ira, indignatione, ceterisque affectibus turbatur, dum ſe Cen-
Hrum uffragio in ſuſpicionem erroneæ doctrinæ venire, aut pro-
prii ingenii partum ad tenebras damnari experitur. Atque hine

(a) I1.

1 4) Cicero L. IV. Acad. OO. c. 3. (5) S. Spprianus epiſt. 74. ad Pempejum
in edit. Venet. A. 1758.

N (1) N.
ille cenſuræ horror, hinc decumani illi e hinc fraudes illæ,

& doli, quibus omnem pravæ doctrinæ notam a ſe avertere moli-
untur. Allegant nempe Magnum Eccleſiæ Doctorem Hieronymum:
nolo, ſcribebat ille, in ſuſpicione hæreſeos quemquam eſſe patientem, ne apud
eos, qui ignorant innocentiam ejus, diſſimulatio conſcientia judicetur, ſi
taceat. (2) Quod ipſum Vir Sanctiſſimus ſuo firmavit exemplo, dum
& in epiftola ad Pammachium adverſus errores Joannis Hieroſolymitani,
& in prolixa contra Ruffinum apologia luculenter oſtendit, ſe quem
longiſſime ab hæreticis Origenis commentis recedere, quibus eum
favere Ruffinus, & alii in vulgus ſparſerant. Et vero, ſi & in hac
re grandibus exemplis uti licet, quis operator, inquit Ambroſius de
Univerſi conſervatore loquens, negligit operis ſui curam!? qutis deſe-
rat, & deſtituat, quod ipſe condendum putaxvit? (b) Et ſolet, ut habet
Euſebius, pater omnis vel aultor ea, quæ genuit, aut ſecit, diligenter
conſervare, guæ opkrimere poſunt, expellens. (C) Utinam autem & re-
centioris ævi eruditi nonnulli eadem, qua S. Hieronymus, aliique
auétores clariſſimi, veritate, parique jure ſiniſtram æquiſſimorum
cenſorum ſententiam poſſent refutare, tantumque in eorum vindi-
ciis argumentorum eſiet pondus, quantum acrimoniæ, Plautini ſa-
lis, ac convitiorum etiam perſæœpe reperitur. Utinam multis eorum
accommodari non poſſent illa 8. Hieronymi verba: melius eſt te pœ-
nitere fadti tui, quam & martyrem in calumnia, & deceptos in errore per-
ſiſtere. Mec erubeſcas de commutatione ſententiæ?. MWon es tantæ auko-
ritatis, & famæ, ut te erraſe pudeat. (4) Utinam tandem iſti etiam
laudati Sancti Patris, & eruditione non minus, quam animi modeſtia
conſpicui Doctoris mentem, ſententiamque ſequerentur: Won me-
mini me, ſcribit ad Marcellam, boc aliquando dixiſe; &j ſi dixißem,
non eſſem in errore pertinax. (e) Et alibi ita confitetur: Sed fac me er-
raſſe in adoleſcentia; - = cur parvuli in Cbriſto, atque lanentis errorem
Jequimini! - - ſecunda poſt naufragium tabula eſt, culpam ſimpliciter confi-
teri. Iitati eſtis errantem, imitamini &z correttume errazimus juzve-
nes: emendemur ſenes. (O At longe alia eſt multorum oratio, alia
meditantur, nec errorem confiteri prudentis eſſe putant; hinc ni-
hil intentatum relinquunt, Acheronta cum Poetis movent, & duod
S⸗=
(a) Eyiſt. 61. ad Pammach. c. I. in edit. antiq. Colon. A. 1616. (bb) L. I. de offc.
c. I3. Oper. Tom. IV. in edit. Colon. A. 1616. (c) L. VIII. Præpar. evangel. c. 5.
ex veri. Georg. Iapezunt, edit. Baſil. 1549. (d) L. I. Apologiæ advers. Ruſſin. c. 2.
(e) Eyiſt 14 8. ad Marcellam. (c) Epiſt. 65. ad Pammach. & Ocean. c. 2.

dum
A,
Wam

eumn
hac
de
adet
lter
re⸗
ue
rum
Ncl
iſa.
tum
r.
her⸗
o-
lam
ſtia
e-
n,
lr⸗
Nren

U-
Alia
ni⸗
nod

. 4 5.

2
622

NSN (I) MeN

Heraclitus ajebat de Epheſiis, arma in lingua geſtantes depugnant,

ut a ſua, vel amicorum, aut eorum etiam, quos defendendos ali-
quando ſuſceperunt, doctrina omnem erroris umbram excludant.

Noti ſunt hac in re Janſenianorum conatus, noti Quesnellianorum

tumultus, notæ quamplurimorum apologiæ, quæ pro damnatis
magno ſtudio, multaque eruditione ſunt adornatæ; quin non raro
integræ etiam famæ viri in id omnem ſuam contulerunt operam, ur
antiquorum nonnullorum excuſarent errores, atque eorum moni-
menta ceu ab omni labe pura ſtatuerent. Quis enim ignorat, quan-
to verborum apparatu Sirmondus Theodoretum, cujus opera edi-
derat, a Neſtoriana hæreſi purgare conatus ſit, eam inſtaurando de-
fenſionem, quam Cyrenſi, ſæculo jam ſexto, Facundus Hermianen-
ſis paraverat? Neſtorianismi autem Theodoretum accuſant tria cu-
menica Concilia V. VI. & VII., Summi Pontifices Vigilius, Pelagius
II. Gregorius M. aliique graviſſimi ſcriptores. Quem latet apolo-
geticum prægrande volumen, quod Petrus Halloix, facta, ut ſibi
videbatur, ad veritatem appellatione, pro Origene ſcripſit, quem
tamen Synodus V. aliique Patres condemnaverunt? Denique &
Fauſto Regienſi Epiſcopo, aliisque, qui ad Semipelagianos olim re-
lati ſunt, ſuos novimus extitiſſe vindices, Tapperum, Sirmondum,
Poſſevinum, Boucatum, alios. Neque vero ægrius ferendum
exiſtimem, ſi acrioris ingenii Criticus a Patrum noſtrorum memoria,
quam in laude, & gloria eſſe cupio, omnem abſtergere ignomini-
am adlaboret, modo per Eccleſiæ decreta, ac unanimem Eccleſiæ
Paſtorum ſententiam id liceat. At vero qui manifeſtos etiam no-
ſtrorum temporum errores tegere, iisdemque nomen honeſtum vo-
lunt ponere, & partus ſive ſuos, ſive familiarium ita ſuſcipiendos,
deoſculandosque arbitrantur, ut propterea omne virus in legitima
cenſorum ſuffragia evomant: illis profecto ſemel ac iterum nigrum
theta præfigendum eſſe, æquus rerum æſtimator judicabit; ne vide-
licet a multis fiducia credatur, cum magna malæ ſupereſt audacia cauſæ. (a)
Miſeranda ſane cenſorum ſors, ſi quando in ejusmodi maledi-
corum ora inciderint, qui conſtanter in ſtultitia perſeerant, & wanis
ana defendunt, - — quaſi ut ingenia ſua in malis rebus ewerceant, vel oſten-
tent. (?) Verum non minus etiam deplorandum ſcriptorum fatum
eſt, ſi iniquiores, & ab eruditione, modeſtia, caritate alienos nacti
(a) 2 fue-
(4) Juvenal. Satyr. 13. (b) L. III. Liſtit,. divinar, c. 23. Biblioth. Patr. Tm. III.

(1IV) ,N&

fuerint ſuorum laborum cenſores. Utrinque nempe juſta querela-
rum cauſa, ex utrisque hiſce principiis manare exiſtimo, ut & cen-
ſorum cauta ac prudens neceſſaria ſit auctoritas, & cujuslibet ſcrip-
toris patiens moderatio, qua conſtitutis a ſuprema poteſtate arbitris
lucubrationes libens ſubjiciat, & æquo illorum judicio tacitus ac-
quieſcere non recuſet. Atque hæc cum identidem apud animum
meum revolverem: non inutile futurum judicavi litterariis tironi-
bus, ſi qua cura, ſtudioque illis exponerem plenius, quam neceſſa-
ria ſii ad cuſtodiendum apud mortales fidei depoſitum cenſura, qua-
ve ratione, & quo jure eadem exerceatur, ut ita demum minus pe-
riti clarius intelligant, & cenſorio in religionis negotiis judicio non
leve ſtatuendum eſſe pretium, & impios luxuriantium ingeniorum
adverſus fidem, rectamque rationem labores legitime condemnari.
At iſtud opus eſſe periculoſæ plenum aleæ, inquies: ſacræ, & pro-
fanæ poteſtatis limites velle diſcernere, capitale prope ac extio-
ſum fuiſſe iis, qui auſu temerario id attentarunt: hoc denique ar-
gumentum noſtra ætate ſine multorum offenſione vix pertractandum,
ſincero, trepidoque animo affirmabis. Audio amice monentem,
plura ſimilia muſſitantem, capiti meo ſumma omnia diſcrimina me-
tuentem. Ac ſi quidem res ita ſe haberet: O ne infeliciſſimum juxta
ac dementiſſimum! Guandoquidem, ut quidlam ait, fruſtra niti,
neque aliud fatigando, niſi odium quærere, extremeæ dementiæ eſt. (4)
Verum patere quæſo, ut ſi qua fieri poteſt ratione, metum iſtum ti-
bi mihique eximam, & ad ea, quæ ajebas, paucis reſpondeam.
Fatebor primum, mihi ipfſi difficilem fuiſſe viſam, neque omnis di-
ſcriminis expertem provinciam, quam hic adornandam ſuſcepi.
Res quippe, ut redte monet Cl. Muratorius, () delicatiſſima eſt
ucoritas, & qui de ea quidpiam pertractare volunt, illud fere
ſemper ſubeunt incommodum, ut non ſolum obtrectationibus con-
traria ſentientium, ſed etiam ſuſpicionibus, & odiis eorum ſint ob-
noxi, de quorum juribus agitur; neque deſunt magnorum viro-
rum calamitates ea ex radice prognatæ, quorum veſtigia merito
quemvis etiam conſtantem terrere poſſunt. Anne vero adeo odi-
um pariat veritas? Novi, nec veritatem tuto ubique, & libere eſſe
enunciandam; quin etiam recte a Sacrorum Præſidibus aliquando
. ve-
(a) Apud §. Hieronym. epiſt. 109. ad Domnion. ſeu præfat. in Eſdram. (b) L. I.
de Ingen. moderat. c. 13.

erehz.
cen.
tſerip.
Arbitris
lug ac.
nimum
tironi-
leceſſa.

1, (ua.

is pe.
lo non
liorum
mnari.
pro.
Itlo-
ue ar.
ndum,
1tem,
a me-
uxta
ti,
(0)
uUm ti.
leam.
1s di-
lepi.
na elt
ſere
con⸗
tob⸗
Viro⸗
erito
odi⸗
eſſe

ndo

(v) 2, *
vetitum, ne certa diſciplinarum capita a ſcribentibus verſarentur.

At neque Pontificia, neque Regia lege unquam interdictum ſcio,
ne de cenſorio judicio, & ut apertius loquar, ne de antiquitate,

de æquitate, de jure, de gradibus cenſur« quisquam diligentius in-

quirat. Imo a clariſfſimis viris tum noſtra, tum ſuperiori ætaté iis-
dem de rebus copioſe, & cenſorum plauſu, & approbatione fuiſſe
diſputatum, nemo ignorare poteſt, ut proinde etiam formula Gellu
me tueri poſſim: quæ putaverint reprebendenda, bis, ſ audeant, ſuc-
cenſeant, unde ea e accepimus. (C) Et vero, cur idem mihi, quod
illis non liceat? Ac non liceat eo fine, ut ſummorum Principum,
qui frequentia nunc conſtituerunt cenſoria tribunalia, prædicem
gloriam, piam religionis curam commendem? ut audaciorum, qui
lcgitimis cenſoribus inſultant, eorumque judicia averſantur, mo-
menta evertam? ut denique minus peritos clariore Sacræ cenſuræ
notione imbuam? Nam æquum eſſe puto, ut ſine vano obtrettatu qui-
vis conſderet, an minutæ iſte meæ admonitiones pauxwillulæ, ſunt Gellii
verba, non ſint ejus generis, ex quo facile adoleſcant ingenia hominum
vegetiora, & multa ſibi ignota tirones litterarii intelligant. (4)
Nolim vero ſuſpiceris, me ſacram inter, & profanam poteſtatem
hic fore arbitrum; novi ſanctiora hæc eſſe penetralia, quam ut eo
memet inferre audeam: cate ego, & ſi vis, etiam pluſculum caute

controverſias illas declino, quibus de rebus hiſce ſupra ingenium,

& vires meas poſitis litigatur, ſed ubi de ſingulorum jure cenſorio
nonnulla pertracto, hiſtoriæ velut ſeriem ſecutus, aliorum explano
ſententiam, de nonnullis accuratius diſſero, plura prætereo, ab aliis
me abſtinere palam edico. Verum, ut video, dubia omnia, ſcru-
pulosque tibi non evulſero facilius, quam ſi compendio oculis tuis
opuſculi conſpectum ſiſtam, & diſſertationum ſynopſim exhibeam.
Faciam id, quum & iis, qui præfari ſolent, non ſit inuſitatum,
hac tamen lege, ut ne faſtidioſus a ceteris legendis penitus abſti-
neas, ſed ſi brevis enarratio non ſatis fecerit, copioſius expoſita
velis luſtrare benevole.

(c) Noct. Attic. L. XX. c. II. (d) Uem Gellius loc. cit.

XN (VI) MWo*
STNOPSIS DISSERTATIONVNAI.
1.

17 aque primum in originem, & natales cenſuræ inquiro: eos cum re-
ligionis, etiam falſæ, udio illuxiſſe, qua ratione, qua exemplis bar-
bararum, græcarum, latinarum gentium oſtendo. Inde ad weram religio-
nem progreſus, tum in veteri, tum in nova lege cenſoria judicia accurate
magno zelo fuiſſe exercita ex evidenti .. litterarum teſtimonio affrmo:
e quo deinde tempore ad noſtram usque ætatem ſemper cenſuram in aulcto-
rum propoſitiones, E&; libros viguiſſe, per Conciliorum decreta, Pontificum
litteras, & Imperatorias etiam ſandtiones evinco. Tandem Auguſiorum

Principum noſtrorum celebro pietatem, & ſingularem religionis tüendæ ze-

lum, quo ad abolenda atheorum, libertinorum, aliorumque nociva ſcripta in
præcipuis ſuorum reguorum urbibus cenſoria erexerunt tribunalia, quibus
wiri, & eruditione, & awitæ religionis laude conſpicui præſunt. Quam
rebte id fecerint non modo Recleſiaſhe, Præſules, ſed & Augisſti Principes,
neminem quidem latere pot ſt; as nefariis, aut minus peritis hominibus aper-
tius id eſſe demonſtrandum cenſui: unde cenſuræ hujus neceſitatem, & gui-
tatem tum communibus, tum noſtro ſæculo proprüs rationibus probo, & ſi
cui mens non læva eſt, etiam perſuadeo; præſertim quod &y præcipua eo-
rum, qui ſacra cenſuræ judicia lacerant, & contemnunt, ſopbismata dilu-
am, objettiones evertam; qua in re dohfiſimorum virorum Gretſeri, &
Valſecchii laboribus me plurimum fuiſſe adjutum, nunquam negavero. Al-
que hæc eſt primæ diſertationis ſumma; ubi mibi quos rerum arbitros ;
cenſores etiam ſuffragaturos, non nibil blandior: tantum abeſt, ut cujusquam

indignationem, niſi Zoili, valeam pertimeſcere. SNed in altera diſertatione

fortaßs cinis eſt doloſus, e quo ignis, & incendia erumpant?ꝰ

II.
Ago in illa de judice cenſorio; proinde privatis dottoribus, quibus
nulkum eſt publicæ cenfuræ jus, monita utilia commendo, aut potius quæ 4
wiris ſapientibus adbuc obſervata ſunt, ewpono tironibus, ne ſibi cum ſciolis
intempeſti ve jus aliorum opera cenſfuris Pezingen arrogent, ne Wirgu-

lum cenſoriam arripiant, dum ipſi manum vix ferulæ ſubduxerunt. Wam quas-

cunque hic regulas, ſeu ev Rajynaudo, ſeu Pritanio, ſeu Benedicto AIV. P.
ali-

iisge

lxiimea
renn inn
fis, Al
tef⸗
guiblß
Acli
Ronu
Hie
i G
t len
Ahbe
erudi
toſui
i,
Quon
conſi
,
etiun

Man

illſa
Pont
60,

A (VI)
aliisque audtoribus perſecutus ſum, nolim quis alia a me voluntate allata
exiſtimet, quam ut ju veniles minus peritorum, aut ſemidobtorum cobhibe-
rem impetus: minime vero hæc ſeripta putet, ut viris ſapientia conſumma-
tis, aut legitimis cenſoribus monitor aſurgerem immodeſtus, quod ego gran-
eun /e. de nefas cogitaſſem. A privatis hiſce cenſoribus ad alios ſermonem declino,
Nr bor. quibus publica auttoritas, conſuetudo, & leges ſuffragantur: ſcilicet de
religin. Academiis, de Epiſcopis, de Komano Fontifice, de ſacris Congregationibus

ecufate Romanis, de CO⸗vili Magiſtratu diſſero. H cenſuræ academiatum é ori-
Aſirmo: ine ſua, ex earum cum Epiſcopis conjunione derivo, conſuetudine, Ja-
Auſo. eris & profanis legibus ſtabilitum ajo, illud meritis laudibus eotollo. A
titeum ut cenſura Academiæ vocari poſit, quasdam conditiones requiro, quas ab
Mtorun Alphonſo de Caſtro, a Cuno, Caramuele, Raynaudo, aliisque, quorum opera
he. erxruditorum manibus ubixis teruntur, conſtitutas inveni. Epiſcoporum po-
iytin teſtatem divinitus datam prorſus ratam, firmamque eſe volo, ad eos præci-
,(ihus pue attinere, ut venenata a grege removeant paſcua, libros malos e
Quen Dioceſibus eliminent, & noxiam proſcribant dodtrinam, ex Jacris litte-
ineje, ris, perpetuo Eccleſiæ ſu, Komanis legibus, ſimilibusque momentis aſevero.
leler Quoniam tamen, ut nemo catholicorum negat, ſi Epiſcopi ſingulatim
S Ai conſiderentur, eorum ſententia non eſt infallibilis auttoritatis, cavendum
,&, djo, ne æmulorum, &y in-vidorum fraudibus decipiantur, S innocuos
niu e etiam libros condemnent, quod duobus exemplis toti orbi notiſſimis, ne-
ta Rln. ue celandis illuſtro. PFrocul dubio autem quivis intelligit, neceſſariam
i, G Haae Epiſcoporum curam, ac ſollicitudinem multum ſublevari, ſi regia etiam
A Luctoritate cenſores conſtituti, & confirmati ſint. Tandem de Romano
G Lontifice pertralto; at ne putes me hic omnia perſequi, quæ de Jlacra, &
agun profana juris dicundi poteſtate controverſa ſunt: non ego ignem bunc fodi-
afiohe co, ſed, opinionibus humanis prætermiſſis, affirmo, Komanum Pontificem eſſe

Eccleſiæ caput & Primatem: nonne boc fides docet? Infero, eum eſe Fa-
ſtorem omnium Eccleſiarum ſupremum, qui Epiſcopos, & inferiores non ex-
cludat, eſſe proinde illius, cauſas univerſæ BEccleſiz communes, cau-
ſas fidei & morum judicio, quod ajunt, finitivo terminare, ac vel ideo
giku pernicioſas ſententias, & libros reprobos condemnare: nonne hoc omnes
ge largientur! Muſtro iſta & eliſſti, & recentioris æ ewemplis, Conci-
ſii liorum oraculis, Fatrum effatis, Perpetua Eccleſiæ conſuetudine, ubi S.
it. prudentem hac in re Romanorum Pontificum œconomiam commemoro. Brat
mihbi poſtea neceſſario quodam nexwu inquirendum, quænam fides éjusmodi ju-

„ uciis, quæ in fatto, ut vocant, dogmatico verſantur ſit habenda! Varias
A.

hic

eee, (vI) Ns

bic auktorum opinione; commemoro, illuſtrium Theologorum CGazzaniga,

Gerwaſio, aliorumque ſenſa promo, veram., & ſinceram obedientiam, quam

Summo Paſtori nulla ovis Cbriſti negare poteſt, neceſariam exigo, cetera
ceu in opinionibus poſita nec perſequor. Recenſeo tandem conditiones ad
legitimam cenſuram Pontificiam ab auctoribus requiſitas, ubi diſero de opi-
nione Jerriana a nemine quidem adbuc damnata, de regio placito, de pro-
mulgatione legum per ſingulas Diœceſes, de quibus Theologi, & Juris Ec-
cleſtaſtici interpretes ab omnibus probati agunt; ſed & iſta extremis veluti
digitis attingo, ſolumque delibo. Quid autem in his omuibus occurrere po-
teſt, quod non ubivis locorum, & gentium, in quibus fides catholico- Ro-
mana eſt integra, traditum, ſcriptum, & legitimis cenſorum calculis evul-
atum ſit? Ino wel propterea ab eruditis, ſi qui iſta legerint, petitum,
impetratumque volo, ut in legendo, quæ pridem ſcierint, non a-
ſpernentur, quaſi vulgaria, & trita; nam & quid tam remotum in
litteris eſt, quin id tamen compluſculi ſciant? (2) Sacrarum, quæ
Romæ ſunt, Congregationum auctoritatem, & metbodum, quam in libris
aerzheng ſequi ſolent, non tam meis, quam ſapientiſſimi Pontificis Bene-
dicti XIV. werbis explano, objettiones quorundam modeſte refuto, non
uhique æqualem illarum proſcriptionum, & decretorum vetantium obtinere
wim, &; robur non difiteor: conviciis tamen &y contumeliüis ſacra eadem
tribunalia non eſſe proſcindenda cum Cl. Gervaſio, aliisque ſapientibus pro-

pugno; qua quidem re me debitum honorem ampliſſimis illis Eccleſiæ Proc⸗e-

ribus deferre: nec vero etiam noſtrarum regionum conſuetudini, & ſenſui
recepto quidquam derogatum velle, ſatis conteſtor. Denique ad Cwilium
Principum cenſuram deſcendo. Atque hic quidem catbolicum dogma paucis
ſtabilio, nulli nempe Principi Politico jus eſe Sacrorum vere So proprié tale.
Munquid autem bæc eſt veritas, quam Catholici omnes contra beterodoxos
palam profiteri non erubeſcunt? Conſequitur ex eo, nec WMagiſtratui Ci-
wili jus competere ad filei dogmata ſtatuenda, ſed bæc, uti & dHuhia quæ-
vis in religionis negotüs exorta ſolius Eccleſiæ falli neſciæ audtoritate eſſe
determinonda; quod Perilluſtris é' Clariſſimus a Rieger publicus Juris Ec-
cleſaſtici in Cniverſitate Viennenſi Profeſor ſtatim principio ſpſtematis ſui de
juribus dummorum Imperantium Cilium circa Saera affirmat, & probat.
Mibiloſecius nemo, etiam libertatis Eccleſiaſticæ ſtudioſiſimus, negare poteſt,
Principves Phliticos eſſe tutores, & defenſores Eccleſiæ«; proinde ex loc
ipſo munere ad eos attinet, ſuis edittis canones tueri, fidem adverſus
no-

(a) Ait Gellius loc. cit.

oet
r
ſaten
Glhr

Aver,

fellon
lecise
el e

tſaten

itus
Utar,
Ut Ai
leful
Gee

0,
ſemn,

eſin
mpule

ieced.

mihi/
Ane

Ponce

iexyty,

luaß

e

nige,
1,AOn
(kterd
Ines A
le oyi.
Nro.
is Ee.
Velltj
lre ho.
-Ro.
erll.
itum
non a.
tum in
1, Ae
lbris
, Mon
btinere
ucen
po-
Poce-
eti
Mun
naueis
ie tale.
Nox
ti G.
1glc-
lte eſe
5E-

obt.

lek,

enſi⸗
ſo⸗

(R) We

diam diſceptantium in fidei dolfrina

—

nozvatores ſtrenue windicare, conco⸗

der Eccleſiæ Præſules promovere, Tchismata & bareſes, quantum quidem

. loe

per ſaluiem utriusque rei publicæ licet, tollere, aut circumſeriptis limitibus
Jaltem modtrari: principtis vero maxime obſtare; proinde & ſententias
&y libros ab Eccleſia vetitos, vel rationi, boneſtati, reipublicæ commoltis

adwverſantes configere, exterminare. Quæ quidem omnia tum allato de-

fenſionis Eccleſiæ argumento, tum antiguis, & recentioribus ewemplis col-
le is ex Gretſero, de Marca, V'alſecchio, aliisque illuſtro, & confirmo.
Wonne autem bæc omnia fere talia ſunt, ut aliter quidem de illis ſentire,
nec veri Chriſtiani, nec honi civis exiſtimetur? Ego ſane, dum ſacram po-
teſtatem, & religionem, ut Chriſtianus colo: ſimul ut fidelis civis ac ſub-
ditus aulttoritatem Summorum Principum ſuſpicio, ſeu it verbis CU. Bertii
utar, de ſacra & pro'ana poteſtate eo temperamento diſſerendum ewiſtima=vi,
ut Fetri Cathedræ, & Cæſaris throno reerentiam, & obſequium meum
patefacerem, hbumilis Eccleſiæ filius, fideliſſimus Imperii ſubditus. Demum

& de Principum jure cenſorio in negotiis religionis heterodoxkæ pauca at-
9 *

tingo, atque hinc Conſtitutionem Curoli V. Interim dittam excuſari poſſe

qjo, quod multa e bhiſtoria Em. PEalluzicini deſumta momenta id mihbi ſua-
ſerint, idem a noſtræ regionis doctoribus, præſertim C. KRieggero aſſeri le-
erim, & ſingularis, qua Auſtriucos Principes proſequor, pietas in eam
impulerit ſententiam, a qua tamen, ſi quis monuerit, etiam ſine pertinacia
recedam. Amabo, ſi mentem advertiſti, ſi æquo judicio iſta penſitas, quod
mihi adbuc periculum minaberis? quis adbuc metus tuum perturbat animum!
Ac ne tibi hic fucum facere videar, lege ſis, & lineis hiſce integram re-
Jondere imaginem invenies.

III.

Denique tertia Diſſertatio de objelto, modo, & gradibus cenſuræ
pertrattat. Annuis hic, ut video, meque longiore ſermone ſublevas,
quaſßi gnarus, nibil in ea, quod gurnaua oßfendere poſſit, contineri. Et
relte ſentis; ſolum enim varias hic propoſitiones, earumque ſenſus ad ſe, at-
que etiam ad audtorum mentem relatos, diverſas librorum proſcribendorum
claſſes e Rajynaudo excerptas, diſtinttos cenſuræ ferendæ modos, uſitatas
demum cenſurarum formulas, e mente clariſimorum Theologorum præſertim
Cani, Antonii de Panormo, Boſuetii, Tournelii, aliorumque explano, ſe-
mel ac iterum ſublimiorum ſcientiarum candidatis inculcans, ne in ferenda cen-
ura ſint præcipites, & ut ab omni acerbiore judicio, i res non ſit penitus extra

. (b) con.

N (X) W

controcverſiam poſßta, nee a ſuprema poteſtate definita, ſibi perſuadeant eſſe
abſtinendum, quod & nonnullis exemplis declaro; atque ita demum finio,
additis paucis documentis, quibus ad'verſus quoscvis ſiniſtros cenſuræ impetus
SWriptores ſe valent communire.

His ergo mature conſideratis videre non potui, undenam
tempeſtas aliqua eſſet exoritura, dum voluntate quidem offendi ne-
minem: reipſa autem adeo circumſpecte, quantum quidem homini
licet, ingenium meum exercui, ut ne ſeveriorem quemdam Ariſtar-
chum irritarem. Illud forte majori etiam jure hic poſſes oggerere,
plurima de eodem argumento ab illuſtribus auctoribus pridem fuiſſe
in medium allata, & expoſita; quod quidem non invitus tibi dede-
r0; quin & nonnullos infra nominabo; neque enim cum Platone
affirmare erubeſcam, me inſtar vaſis e aliorum fontibus hauſiſſe. (A4)
Sed ut & mihi quædam concedas, enixe flagito: ea nempe, quæ
viri docti hac de re commentati ſunt, aut varis ſuorum operum lo-
cis eſſe diſperſa, quæ colligi in unum, ac redigi in corpus, non
abs re fuerit, atque etiam Lactantii judiico magnopere commenda-
tum: (b) aut magnis voluminibus comprehenſa, quæ ad minus peri-
torum uſum compendio referri oporteat: aut rara eſſe eadem,
paucis nota, &, ut videbis, a meo etiam ordine, meisque cogi-
tatis ſœpe aliena. GQuanquam & vera ſit celebris illa S. Auguſtini
ſententia: utile eſt plures libros a pluribus fieri diverſo ſtilo, non divverſa fide,
tiam de quæſtionibus iisdem, ut ad plurimos res ipſa perveniat, ad alios ſic, ad
alios autem ſic. (c) Quid ſi & ſim ex eorum numero, qui proſiciendo
ſcribunt, & ſeribendo proficiunt? (4) qua doctrina ſe quoque idem
Præſul Hipponenſis excitabat; imo & illud te ſcire volo, me non

ſe aubtorem, ſed adjutorem operis, non primarium architettum, ſed mini-

Rrum ſuccedaneum. (e) Alius quippe e noſtris Theologus, cujus la-
boribus, & eruditioni non modo domeſtici, ſed & exteri plauſe-
runt, prima opuſculi hujus lineamenta, & tenuem velut ichnogra-
phiam reliquit. Atque hanc elaboratam, non quidem vaſto volu-
mine, cui par eſſet, ſed redactam in arctius etiam ſpatium ad fa-
cultatum, & virium mearum tenuitatem commenſum, tribus
Vi-
(a) Ii dialog. de Pulchro. (?) L. VII. Liſtitut. c. 7. (c) L. L. de Trinit. c. J.
(4) Eyiſt. J. ad Marcellinum. n. 2. nunc 143. (e) His verbis Doctiſſ. Mabillo-
nius in Præfat. ad Acta. SS. O. F. B. Magiſtro ſuo Lucæ Dacherio ejuzdem ope-
ris gloriam tribuit.

Videlice
irkaunan,
ſmul ta
rke le⸗
fuerit,
Cutn ta
& velor
tam, 6
temnut
rti i
ita em
Ppr

ſe)

leaſt oſe
n ſiio,
iMpetu⸗

tndenamm
endi ne.
homini
Ariſtar.
ggerere,
n fuiſe

Platone

e, qlle⸗
rum lo.
8, ln
menda.
l peri⸗
alem,
e cogi.
oltigi
iſc,
rſo, l
hicient
e idem
me non
A mini
Ujus la
plauſe.
ogla⸗
o volu-
1ad fa⸗
tribus
Ni.

vit. ,A½.

n e⸗

Nτ (XI) WN

videlicet diſſertationibus, exhibere conabor. Te jam, amice lector,
inbumana quidem liberum ab inzvidia, cum Martiale deſidero: (4)
ſimul tamen cupio, ut ſi quaſi verſus inopes rerum ſine pondere, &
urte dedero, (b) aut quid a me incautius, vel indoctius poſitum
fuerit, libere reprehendas, ſi modo vir bonus ſis ac prudens, &
cum tabulis animum ſumas cenſoris honeſti, nec ad novellos illos,
& velut muſteos criticos accedas, qui in aliis ſemper cernunt acu-
tum, & quidquid eorum opinionibus non congruit, nedum con-
temnunt, ſed invidioſe etiam, & acerbe caſtigant, rerum ſuarum
tardi judices, ut ait Nazianzenus, & quemadmodum muſcæ vulnerihus:
ita erratis infidentes. (c) Hæc ſunt, de quibus te præmonendum
putavi, & quum incertis rumoribus varia mihi pericula
objicerentur, etiam apologeticos præfari debui:
nunc fave, & vale.

(b) 2 AVC-

(a) L. VII. eigramm. 12, (b) Horat. de arte a v. 320. (e) Orat. de
moderat. in diſput.

(XH) .

A V Cᷣ TI O R E S

Qui nonnulla de cenſorio judicio ſeripſerunt.

PETRVS de ALLIACO Cardin. Cameracenſis in Tractatu circa damnatio-
nem F. Joannis de Monteſono. Extat Tom. I. Oper. Gerſon. in appendice

edit. Anterp. Iob.

IOANNES GERSON in Tractatu de examinatione dodrinarum. Häabetur
Opyer. Tom. I. 4 Pag. 7.
IACOBVS CRETSERVS S. I. in opere de jure & more prohibendi, ex-

purgandi, & abolendi libros hæreticos & noxios &c. cum Supplemen-

to, & Epimetro. Extat Oper. Tom. XII. edit. Ratisbonen. 1729.

THEOPHILVS RAYNAVDVS in Erotematis de bonis, ac malis libris.
Habentur inter CGritica Sacra Oper. Tom. XI. edit. Lugdun. Anno 1665.

FRANCISCVS ALBITIVS Cardinalis in opere de inconſtantia in jure admit-

tenda, vel non Edit. Amſtelodam., ut eſt in fronte. Anno 1693.

ANTONIVS de PANORMO Ord. FF. Minor. Obfſerv. in opere, quod

Scrutinium doctrinarum inſcripſit. Edit. Roman. Ano 1709.

CAROLVS du PLESSIS d' ARGENTRE Epiſcopus Tutelenſis in collectio-

ne judiciorum de novis erroribus. Extant Tres tomi edit. Parit. A. 1728.

NATALIS ALEXANDER O. Pp. in Hiſtor. Eccles. Sæc. XII. Diſſertat. VIII.
& Sæc. XIV. Diſſertat. XII. & alibi ſœæpe; præſertim in ſuo Cenſorie

ſuß agio.

SFOR-

SONTI
it

10NN
1.

700R
I!

UVDO
al

TuH

HNAC
4
BPNEL
4

1.

t.

HoN

Gatanatio.

1 Appendis

Hahatr

endi, ex.

pplemen⸗

Is librig,

43

y.

e admit-

, (odl

olectio⸗
4. 1920,

at, VI.

Ctſeni

50R⸗

(XII) &
SFORTIA PALLAVICINVS Cardinal. in vera Oecumen. Concil. Tridentint
Hiſtoria L. XV. c. I8. & ſparſim pluribus in locis.

IOANNESCARAMVEI. Epiſcop. Viglevanenſis in Theolog. moral. fundam.
L. I. a Fundam. III. usque ad VIII.

ZEGERVS BERNAD. VAN - ESPEN Oper. Part. I. Tit. 22. c. 3. & 4.
Et Part. VI. in Tractatu de promulgatione legum eccles. edit. Lovan 1732

——

LVDOV. ANTON. MVRATORIVS in tribus libris de ingeniorum mode-
ratione in religionis negotiis, qui ſub nomine Lamindi Pritanii prodie-

runt.

HYACINTHVS SERRVY O. P. in Hiſt. Congregat. de auxiliis. edit. Venet.
Anno 1740.
BENEDICTVS XIV. R. P. in Opere de Servorum Dei Beatificatione L. II.
a cap. 25. usque ad 35. uti & in opere de Synodo diœceſana, præſertim
L. VII. ac in Conſtitut. incip. ſollicita. de methodo in examine & pro-

ſeriptione librorum ſervanda.

ANTONINVS VALSECCHIIVS in opere de fundamentis religionis, & de
fontibus impietatis; præſertim L. III. Part. III. c. 3.

ANONVMVS in Hiſtoria Pragmatica de Bulla cœnæ Part. III. ſæpe.

HONORATVS TOVRNELVY in Tractatu de locis theologicis Part. III.
Extat Tom. II. Prælect. Theolog. cdit. Venet. Anno. 1I746.

Uti & alii plerique Theologi, ubi de cenſuris propoſitionum agunt; in pri=

mis Canus, Suarezius, de Lugo, Bellarminus, Gotti &c. &c.

(b) 3 At

eτ (XIV) , 9

Atque hos, per quos me profeciſſe novi, grata cum memoria
nominare volui, alios etiam deinceps bona fide allegaturus.
Ob librorum inopiam variis antiquioribus Patrum, & Doc-
torum editionibus uti coactus ſum, quæ aliquando non ſa-
tis fuerint caſtigat?. Sententias, & teſtimonia, quæ pro-
fero, pleraque ex fontibus hauſi: non niſi in paucis, cum
monimenta non ſuppeterent, alienis oculis credidi, quos
non raro fallere, moleſta ſane experientia ſæpe comperi;
ſed veniam dedimus, petimusque viciſim.

VIA A
guhri
Prepoſiti
iontra Pa
Prokellor
moribus
eruditione
Nialllurg

Vbente
oori
fitulus:
hernerdi
Prokeſſon
adverſare
lidros cen
in Cilezi

tre

Lonſerip
Wate 4
Pcntd (
2dl S

Inemoria
legatun,
. Doe.
) 10n ſa⸗
lc pro-
les, cum
di, guos

comper;

APPROBATIONES CENSORVM.
ORDINIS.

Ji Admodum Reverendi Patris Gilberti a S. Leopoldo Clericorum Re⸗-

gularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum in Provincia Bohemiæ

Præpoſiti Pro vincialis perlegi Diſlertationes tres de Cenſorio Judicio in negotiir Reli-

gionir a Patre Bernardino a S. Catharina Senenſi, ejusdem Ordinis SS. Canonum
Profeſſore adornatas; cumque nihil aut orthodoxæ Fidei ſanctionibus, aut bonis
