dinalium votis negotia terminantur. Ex alterius vero, quæ indicis dicitur,
Congregationis actis, & decretis, nihil omnino ad Summum Pontificem ſpec-
tat, quam, quod facta per Congregationis Secretarium actorum omnium re-
latione, decretum editum probet, & promulgari præcipiat. Atque hic de-
mum liberioris ingenii hominum triumphus! ſemota enim tantisper Romani
Pontificis auctoritate, quæ fortaſſis linguam, ſtilumque intemperantiorem
nonnihil coercuiſſet, fractis veluti repagulis adverſus decreta illa Romana de-
bacchari, eadem ſub & obreptionis, injuſtitiæ, injuriæ illatæ accuſare, va-

rios denique titulos effingere, ut iisdem omne robur, viresque omnes adi-

mantur.

FI.
ſa) Li Proæmio Conſtit. Sollicia. (b) Conſtit. cit. J. 23. («) TWid. JH. 3.
(4) De Promulg. leg. Eccles. P. IV. c. I. Tom. VI. Oper.

Paufus III. inſtituit, approbavit Paulus IV. eidemque onus in pravos, & no-

R
1
bitro⸗
ean
guer

a u
(e
el
Vel
abre
er

unnve
entia,
R.E.
lüi ke.

, Pru-
untur,
Lit
nin &
Ayitas,
en, &
n tam
Pra-
Inni-
Oni 8.
t, ſed
feria
Car-
itor,
ſpec⸗
mre⸗
.
mmari
Drem
de⸗
Va-
Adi-

Nyt (207) N N
. F II.

Refelluntun ea, quæ ilgo adverſus cenſuras, &s librorum pro-
vibitioneém a Sacris Congregationibus Romanis
faltam, objiciuntur.

Ræcipua accuſationis capita collegit nonnemo, ut ſuam de regio placito
ententiam ſtabiliret. Guem quidem ſeopum minime vituperandum ar-
bitror, ſed placiti hujus auctoritatem aliis innixam præſidiis judico, quam ut
eam ex Romanorum decretorum contemtu ſtabilire fuerit neceſſum. Summa
querelarum hujusmodi, quas Benedictus XIV. injuſtas (a) Vcat, eo fere redit,

„Qquod primum judicia hæc cenſoria tota quanta ex judicio Conſultorum, &

. Qualificatorum pendeant. Qui autem hi homines? quam frequenter non
„Zelo agunt indiſcereto, timentes periculum ubi non eſt? quam ſœpe pertina-
cius ſiarum ſcholarum inhærent ſententiis, quibus innutriuntur, hæreſim
c. Vel erroris inſtar habentes, quidquid ſectæ ſuæ principia non redolet. Quid 2²
„quod & interveniant partium ſtudia, æmulationes, magnatum preces, ſi
«Propoſitio, aut liber juribus ſuis, & ut vocant, prætenſionibus non faveat,
..denique ambitioſorum, qui claro adverſarü nomine perſtringuntur, impor-

„„ tunitas, contra quæ omnia immotos ſervari Romanos Theologos, & Cen-

ſores, nemo non videt eſſe longe difficillimum. Alterum querelæ caput, mo-
„dum in librorum prohibitione ex ſtilo Curiæ Romanæ ſervari ſolitum ſpec-
ctat. Scilicet libri ſimpliciter prohibentur nullo expreſſo errore, ex quo ſæ-
Pe graviſſima oriuntur difſidia; & quis etiam neſcit propter rationem, quam
HcNſatus vocant, in aula Romana militantem, eos præſertim libros duriorem
EXperiri ſortem, qui auctoritati Pontificis, Eccleſiæ jurisdictioni, & immu-
« hifati non aſſentantur, qui ſtrenue privilegia Epiſcoporum, & Principum ju-
Tra Propugnant. „Acerbius hoc etiam, & plus quam fſatyrice expreſſit Pe-
trus a Valle clauſa: c„hulla, inquit, eſſet in hac parte difficultas, ſi conſtaret
.quid damnarent cenſores in libris, quibus notam inurunt. Appareret enim
Dut plurimum, Auctorum intecitiam non e le, cui cenſura rependitur, ſed cen-
„ſorum averſum animum, vel non ſatis ill iſtratum intellectum. Nunc autem
„uia in regno fratrum (Cyriacorum) cenſura librorum eſt negotium per-
ambulans in tenebris, ita ut damnetur quidem liber, ſed quid in eo im-
c. Probetur, arcanum ſit, & ſupra eleuſinia myſteria prematur, timentibus ſibi
..Cenſoribus a juſta cenſura, ac ſollicite præcaventibus, ne impegiſſeé damnan-
„do deprehendantur; non eſt ita facile ignorantiæ notam amoliri ab eo, cujus
.liber Proſcribitur, ut fuerit Lutetiæ, Salmanticæ, & ubivis alibi, ubi aperte
„exponitur, quid in libro improbetur, idque conſentanee ad jus naturæ, &
*„gentium, ne a Pilato quidem violatum, qui Chriſtum patibulo addicens,
cCau-

J . .
(«) Conſtit. cit. J. 2.

NN& (208) N8
Cauſam addicendi non tacuit. (a) Ita ille cenſuris Romanis irritatus.
Poſtremo denique ajunt, decretis iſtis pœnas, cenſuras, & clauſulas ſæpe addi,
„quæ moribus, & pPrivilegiis Provinciarum adverſantur: poſſe eſſe librum
«Pernicioſum, in hac, vel illa regione, quin alibi vel minimum ſalutis peri-
cculum animabus immineat: nec ſine Publicis turbis, aut clariſſmorum viro-
«rum infamia romanas ejusmodi proſcriptiones locum ubique ſibi Pofle vin-

.dicare. Hic eſt adverſariorum ſermo, in quo nihil difſimulavimus; talia

autem continet momenta, quæ ſi omnia, & communius vera forent, ſacrarum
Congregationum decretis, & cenſuris vim fere omnem detraherent. Sed ve-=
reor magnopere, ne fortaſſis bile juſto magis commota, & mente a præju-
diciis, aut vindiéctæ cupiditate non penitus libera hæc a nonnullis effutiantur.
Ac primum quidem illud tale eſt omnino, ut in homines, quales SS. Con-
gregationum membra, earum Aſſeſſores, & Præſides ſunt, cadere Poſſit.
At quoniam res facti eſt, non ſine graviſſima evidentique demonſtratione eſt
admittendum. Nam & Summi Eccleſiarum Principis Romani Pontificis ſa-
pientia, prudentiſſimaque cautione, qua ejusmodi viros deligit & ſumma hi-
ſce tribunalibus attributa auctoritas, eam fundat *qui, & recti opinionem,
quæ tam diu rata, & firma cuivis eſſe debet, donec fortioribus eam elidat ar-
gumentis; quandoquidem & in cauſis levioribus ea vulgata eſt juris regula:
tamdiu quemvir præſumi bonum, donec malus comprobetur. (?) Et ſi iſta quidem
illorum argumentandi ratio in hac cauſa valeret, quod Magiſtratuum tribunal,
quis regiorum judiciorum conſeſſus, quæ ſupremarum poteſtatum curia, tuta
erit, & ſecura? an non his omnibus perpetuo pravarum affectionum, inimicitia-
rum, præjudiciorum, ſimiliumque ſuſpicionum commenta opponi poterunt?
Sententiæ omnes etiam Principum, & Regum, qui & ipſi ſuorum Procerum con-
Gliis, examini, judicio, perſæpe acquieſcunt, ceu injurioſæ, an non poterunt tra-
duci? Huc ſcilicet ejusmodi ſciolorum evadit oratio, & in ea Ppræcipitia non
Præviſa incauti deferuntur. Et vero largiamur etiam, nonnulla aliquando in
hiſce Congregationibus definita fuiſſe, quæ poſtea aut revocari oportuerit,
aut quæ aliorum fraude, & malitia fuerint impetrata, minimeque ad juſtitiæ
leges exacta, quod fortaſſis juſtis nonnullorum Auctorum querelis, paucisque
veris exemplis oſtendi poſſet: quid hic amabo accidiſſe dicemus, quod cum
aliorum tribunalium actis non eſſet commune? An propterea in dedecus, in
contemtum 88. horum tribunalium iſta vertere, hæc ſola commemorare opor-
teat? nihil profecto per quædam iniquiora hujusmodi facta de fide, de aucto-
ritate SS. tribunalium detractum eſt; quemadmodum & Civilium Magiſtratu-
um integra manet reverentia, & poteſtas, licet aliquando errore iniquorum
accuſatorum decepti non æquam in cauſa tulerint ſententiam, aut injuria ho-
minem innocentem condemnaverint. Quidquid vero de hoc ſit ſtatuendum:
ego cum Cl. P. Gervaſio etiam hic profiteor, me animum gerere erga

c4 4-
(a) Diatrib. IX. J. 156. Diatribæ bæ proſeriptæ ſunt decret. §. Congreg. 1662.
5⁵) c. fin. de Præſumt. 7 7* greg

r.

beſt
Pur
rur
lun
arel
.g
Univ
Volu
ſtrine
guc
Non
ſed⸗
perta
qualt
lim,
ſpec
triban

cllle,

inyet
Tatio
Were

fon

u)
At
hibn
elt,
At
odi
Chea,
V
aEU
m
he
aſr
u
ler
Prol
ud

rrititne,
de ddi,
librum
peri.
n vro.

le vin.

8; talla

crarum
Led ve.
Preju.
tiantur,
,Con.
Polfit.
one eſt
leis ſi⸗
ma hi-
Dnem,
at a⸗
egal:
Videm
bonal,
6, tuta
hiciti⸗
runt?
ncoN=
nt trd-
ia non
dd in
werit,
nſtitic⸗
que
C
, in
opor⸗
ucto⸗
ratu⸗
Orum
a ho⸗
dum:
ere
ſy
1962.

. ſacra hœc tribunalia magis devotum, eorumque judicia valde revereri, qui pro-
« be ſciam eorum præſidem eſſe Sacerdotem maximum, eui aſſidere ſolent ex
„Purpuratorum Senatu Sapientiſfſimi, quique explorztis pridem graviſſimo-=
„rum Theologorum ſententiis judicium ſuum ferunt; proinde audaces quo-
„Tundam voces repfehenſione dignas cenſentes, injuſtas eorum querelas,
Teſponſionesque aliquando iirdem innixas rejicimus, repudiamus, contemni⸗
. mMus. (4) Ruoniam vero hæc eſt ſententia, hæc verba publici nuper in
Univerſitate Viennenfi Profeftoris: facile ex ſummorum etiam Imperantium

Vvoluntate affirmavero, hunc debere eſſe de Sacris illis Congregationibus Au-

ſtriacarum regionum ſenſum, & opinionem, nec ſine periculo iniquiora illa,
quæ expoſuimus, dicteria a nobis poſſe confirmari. Ad alterum quod attinet:
Non eſt iſte ſingularis SS. Congregationum ſtilus, proſeribendique modus
ſed aliis etiam cenſoriis tribunalibus communis. Ita nempe Academiæ, ita
Perſæpe Epiſcopi, ita Summi Principes, fi librum, præſertim nulla cenſuræ
qualificatæ ota inuſtum, fimpliciter prohibeant, nullam ſuæ prohibitionis cau-
ſam, nullum libri errorem aflignare ſolent. Neque enim ad privatorum jura
. „. . . . .
ſpectat, ut ab Imperantibus Majoribus decretorum rationes exigant: nec id
tribunalium majeſtati ſemper eſt conveniens. Sufficit quippe, ſubditis Patefe-

ciſſe, ubi venena lateant, etſi venenorum ſpecies non indicetur: ſatis eſt ibrum

inventum eſie noxium, atque apud legitimam poteſtatem cauſam eſſe dictam,
rationes examinatas, errores etiam notatos, ob quos liber omnino prohiberi
mereatur, licet hæc omnia in apricum minime proferantur; qua quidem ra-
tione magis etiam aliquando auctoris honori, & famæ proſpicitur, utpote cu-
jus partus damnatur, quin propterea in illum definita hæretici, temerarii,
aut alteri crimini obnoxii ignominia derivetur; quum plures ejusmodi pro-
hibitionis cauſæ eſfſe poſſint. Ac ſi quidem etiam hic aliquid diſpliceret, quid
eſt, quod communis agendi ratio ſolis ſacris Congregationibus vitio verti,
aut exprebrari debeat? Hinc niſi me omnia fallunt, certe non ex veritate, ſed
odio, præcipiti ira, fuſum eſſe illud autumo, quod ſeribit Auctor dialogorum
Gleandrum inter & Eudoxum: cur aliquis liber in indicem reponatur, Roma
„Vulgo non explicat. Sæpe aliud vitii nihil eſt, quam quod in eo typis ex-
„cudendo peccatum quidpiam contra leges typographis latas, jurisque for-
„Mulas fit. Interdum id accidit propter nonnulla principia parum conſenta-
„ hea placitis quibusdam DD. in Italia, quos inter & Gallicanos Doctores non
„ſemper convenit.« (?) Nam licet & illud prius ad prohibitionem Hbri in
quavis republica ſufficere poſſit, ſi nimirum in edendo eo leges latæ non ob-
ſerventur: ſæpe tamen, atque hanc ſolam præcipuam cauſam Romanarum
Pprohibitionum eſſe, id omnino pernegandum. Guod ad peſteriuz attinet,
quodque etiam ſupra de ratione ſtatus allatum fuit: neſcio an non pura ea,»
D d pu-
(a) De Sacrament, L. L. c. 19. in num. 146. pag. m. 251. (5) Dial. V. n. 9.
Hi dialogi de Provineialibur litreris Cleandrum inter & Eudoxum BP, Daniclis
§. L. proſeripti ſunt Decret. S. Congreg. 1703.

. 210 eN

Non enim adulationes iſtas, aſlentationesque deſiderat, minus exigit Sedes
Apoſtolica: nec fictis, ementitisque privilegiis cupit decorari, cui vera, &
genuina non deſunt ornamenta. Hinc, qui Pontificem inferiorem ajunt Con-
cilio, qui eidem infallibilitatis jura denegant, qui divinam immediatam Epi-
ſeopalis jurisdictionis originem, & primæva eorundem jura, qui Principum
Majleſtatem, & explicatum ſano ſeniu Sacrorum jus defendunt, tantum abeſt,
ut cenſura Romæ notentur, ut potius eorum libri, vel in ipſa urbe virorum
doctorum manibus diurna, nocturnaque induſtria terantur. At vero ſi quis
in harum rerum uſu moderationem exoedat, fiquis oppoſitas Gallicanæ ſen-
tentiæ opiniones erroris, aut hæreſis accuſet, ſi Epiſcopos Romano Pontifici
*ειuet, IIlius etiam in Epiſcopos auctoritatem a Concilio Tridentino ſtabilitam,
certisque explicatam capitibus peſſumdet, ſi Civili poteſtati cum regione pro-
Priam etiam faciat religionem, arisque ipſis contra fas omne admoveat: tum
enimvero digna eſſe cenſura, digna condemnatione, ſeripta ſimilia digna fam-
mis, quis Catholicorum inficiabitur? Conſtat autem, & hodie deploranda
diſcimus experientia, quam raro a fervidis, & erga Caput Eccleſiæ male af-
fectis Scriptoribus in ſimili argumentorum tractatione, Præſcripti modeſtiæ,
& Chriſtianæ moderationis limites, & leges obſerventur: quid ergo mirum,
ſi poſtea hiſce libris ſtigma nuratur? quid mirum, ſi corrigi talia mandentur,
& expurgari opera? An non idem a Regibus, ſæcularique Magiſtratu contin-

git, ſi majeſtatis jura violentur, ſi ſana reipublicæ gubernandæ principia im-

petantur? Quanquam etiam fatebor, aliquando ſtatus rationem Romana libro-
rum proſcriptione haberi; quoniam nempe & Politici Principis jura Romano
Pentifici competunt: quæ civili illius poteſtati adverſa ſunt, quæ jura terra-
rum Romanæ Sedi ſubjectarum impugnant, quæ Perſonam Chriſti Vicarii
lædunt, cur enim vero ſua in ditione illa patiatur? Nihil autem hic occur-
rere, quod cuivis Laico Principi non eſſet conceſſum, facile quivis ſuapte
ſponte intelligit, & in ſua etiam ad Cl. Muratorium epiſtola Benedictus XIV. P.
inſinuavit. (a) Quanquam ex hoc ipſo fortalſis capite facile concedi poſſit,

C

quod tertio loco oppoſitum erat. Conceſſerim enim non invitus, decreta

hujusmodi non ſemper omnibus locis, & provinciis eſte idonea; unde & pla-

cito regio, & Epiſooporum prudentia conſtituetur, quid ſimili in caufa a fi-
delibus remotarum ab urbe provinciarum ſit obſervandum. Juverit hic
loci animadverſiones Clar. P. Zallvein, (?) inſerere. Monet nempe is pri-
mum, decreta, de quibus agimus, non eſie mox recipienda permodum dog-
matis, cum hæc neque ſit intentio Pontificis, talia decreta fimpliciter appro-
bantis; neque -Cardinalibus, aut Qualificatoribus ullibi concefla legatur infal-
libilis affiſtentia Spiritus S., aut condendi dogmata poteſtas. At ſecundo: Ea-
dem nihilominus cum debita reverentia eſie acceptanda nec fimpliciter reji-
ci-
(a) Supra cit. reſpont. ad Eund. Murator. dat. 174 8. die 25. Septemb. (b) Princip.
Ie E. Zom. l. O. IV. c. 2. J. 5. p. 376. edit. Auguſt. 1763.

putidaque ſit calumnia, aut e ſiniſtra omnino interpretatione profectum.

ciend
Vatiis
jun 6
In P
0090
44
genil
Cltat

Gin

Ind

c.
artl

e& (211) e. . .
eckum. cienda ſub prætextu, quod cauſa non fuerit diſeuſſa, ordo debitus non obſer-
deles vatus, prohibitio ob vel ſubreptitie fuerit obtenta. Quod utrumque etiam
2d, C. jam olim a laxioris Ethicæ Patronis fuit comprobatum. Ita Caramuel docuit,
tCon. in propoſitione probabilitatem ademtam, cui SS. Congregationum decreta
n Epi. oppoſita ſint. (a) Minam pari zelo, & ſuas opiniones ad hæc decreta: imo
cipum 88. PP., & ſacræ ſcripturæ oracula exegillet: profecto vir acutiſſimi in-
delt, genii non tot paradoxa, & monſtra in moralem doctrinam invexiſſet. De
rorum citato autem argumento ita diſcurrit: „Eminentiflimorum DD. S. R. E. Car-
ſiquis „ dinalium, & Rotæ Romanæ deciſiones, etiam quando nihil præcipiunt,
E ſen. maximæ auctoritatis ſunt, nec temere relici pollunt. Nolumus eas cum
ntifiei articulis fidei orthodoxæ componere, nolumus infra privatas auctorum opi-
litam, niones deprimere; & ideo conſiderando Eminentiſſimos DD. eſſe quidem
epro. „doctifſimos, & pientiſſimos, homines tamen: reſolvimus, auctoritatem eo-
tum Trum eſſe maximam; humanam tamen; unde illis non adulabimur, aut de-
fam- trahemus, ſi dixerimus, ſpeculativas eorundem opiniones elſe probabilio-
randa Tes Ccontrariis. . Sane hæc ultra rigorem probabiliſticum: fuo tamen ſenſu
le al. probanda, licet, quod ibi de Copernicano Syſtemate fuſius proſequitur exem-
Kir, plum, nec firmo conſiſtat talo, nec recte explicetur, nec opportune adferatur.
irum, Alddit tandem tertio Zallveinius: attendendum tum ad praxim virorum pro-
tut, borum, & doctorum, quomodo nempe talia decreta ſuſcipiant, & an tales
ntin- libros legere ſibi ducant conſcientiæ: tum ad conſuetudinem diœceſium, &
Aim. Provinciarum, an & quomodo illa recipi, an promulgatio per Epiſcopos fa-
jbro⸗ cienda expectari ſoleat, &c. Denique quarto, communem commemorat no-
mnano ſtrorum Theologorum ſententiam, in Germania ne quidem indicem librorum
erra⸗ Prohibitorum quoad omnia capita eſſe receptum. Ac confirmant id omnino
icarii Germaniæ noſtræ Theologi plerique omnes, ut propterea res minime in du-
elt⸗ bium vocanda videatur; præſertim quum plurima catholicorum opera om-
upte nium manibus verſentur, etfi eadem in librorum prohibitorum catalogum
N.. aliquando fuerint relata. GQuanquam in nonnullis etiam ſola correctio fuerit
lit, deſiderata, quæ, dum in poſterioribus editionibus ſecuta eſt, etiam Romanæ
Iei Prohibitionis decretis jamjam exemta cenſeri debent: aut certe continuo pro-
Do⸗ vinciarum uſu ejusmodi decretis fuit derogatum; quemadmodum aliis etiam
ſ. legibus legitima conſuetudo contraria robur adimit, quod hic inprimis locum
lie habet, ſi notati librorum quorundam errores in perenne ſalutis diſpendium
n. minime vergant. Hinc ſine ſcrupulo paſſim ab omnibus legitur Theologia
W Juenini, Ethica amoris Henrici a S. Ignatio, Concordia Sacerdotii, & Imperii
d. Petri de Marca, Van-FEſpenii opera omnia, & plura alia, nec quisquam ſol-
il. licitus eſt, quod ejusmodi opera etiam in librorum Prohibitorum indice Be-
Ee. nedicti XIV. juſſu edito contineantur. Ex qua quidem generali conſuetudine,
eſ & piorum uſu ſatis firmam conſcientiæ formandæ regulam deſumi poſſe opi-
. nor, quin propterea in laxiores Pobabilsn fines egrediar. Quid? ocd
2 ar-

(a) Tom. I. Theol. Fund. n. 255.

Neyt (212) Be

Cardinalis Quirini fateatur, plures libros in Pauli IV. indice proſcriptos mi-
hime comparere in Pii IV. indice: ſicut & rurſus nonnulli in Benedicti XIV.
« indice non ponuntur, nec ullam dubitandi rationem eſſe, quin in eodem
« indice levioribus mutationibus etiam in Poſterum locus patere valeat. (a)
Dum hec igitur tanta moderatione dijudicanda, ſuſcipiendaque cenſeo, nihil
Propterea ſanctioribus illis tribunalibus velim derogatum.

§ III.
Hudens, ac circumſpetta moderatio, qua cenſuræ a Sacris Congre-

gutionibus feruntur, expenditur, & quid in isdem
cenſimis præterea obſervandum, explicatur.

D Pprudenti eorundem tribunalium, ſapientiſſimaque agendi ratione ſatis

ſuperque affirmant, quotquot de SS. Congregationum, & Curiæ Roma-

næ officiis plenius ſcripferunt, Cardinales intelligo de Luca, de Laurza, Albi-
tium, P. Thomam del Bene, Bordonium „aliosque, e querum lucubrationi-
bus evidenter conſtat, quanta cura, ſollicitudine, maturaque deliberatione
cauſæ omnes in ſacris hiſce cœtibus pertractentur. Sed eorum omnium in-
ſtar autumo eſſe ſapientiſſimum Pontificem Benedictum XIV., qui priusquam
univerſæ Eccleſiæ ſupremus Paſtor præficeretur, magna ipſe harum Congre-
gationum pars fuit, omnia intimius perſpexit ipſe, ac proinde tam dignum
oculatumque teſtem a nemine ſine temeritate puto eſſe rejiciendum. Nam
etiam ex juris formula jam olim lepide non minus, quam vere dicebat Comi-
Cus: plurir oſt oculatus teſtie unur, guam ausiti decem; qui audiunt, audita dicunt: qui vi-
Aent, plane ſciunt. (?) Magnus ergo ille Pontifex, quum regulas nonnullas examini
librorum, judicioque præſeripturus eſſet, diſerte teſtatur affirmari Poſſe, id ipſum
jam pridem vel eadem prorſus ratione, vel alia æ*W quivalenti conſtanter in illis
Congregationibus fuiſſe actum. Quæret vero fortaſſis nonnemo, quidnam il-
lud? in gratiam eorum, quibus præclara memorati Pontificis conſtitutio ad
Manum non eſſet, etiam hoc inſerendum arbitror,ut methodo, ordine „ Ili-
duſtria, qua in utraque Congregatione negotia tractantur, auditis, homines
ineſieieß, & irreverentes, ut eos vocat Cl. P. Gervaſio, obmuteſcant. Itaque
& ex antiquo more, & novo Pontificis juſſu judicium in ſacra Rom. & uni-
verſalis Inquiſitionis Congregatione, ſi ad eam liber proſcrigtione dignus de-
feratur, neque ad Indicis Congregationem, ut fieri plerumque ſolet, remittatur,
iac ratione, & methodo inſtituitur: Primo nimirum, verba ſunt Benediöti XII.,
„Uni ex Qualificatoribus, ant Confultoribus a Congregatione deſignando, li-
„ ber tradatur, quem is attento animo legat, ac diigenter expendat, tum
Cenſuram ſuam ſeripto conſignet, locis indicatis, & Paginis, in quibus no-
«fati errores continentur. Mox liber cum anima verſionibus Reviſoris ad
40 ſin-
(a) In injuſta Seceg. &c. edit. Rom. 1750. p. 198. (⁵) PHaut. in Trucul.

Ul
c
le
4C
ce
(2
c ſi
aI
4404
V
e⸗
a

7
6

dtos mi.
iXIV.
eodem
(4)
0, Ullull

le ſatis
Roma-
Abbi.
tionl⸗
tone
nmn in.
uann
ngre⸗
Onum
Na
Comi.
uiti⸗
atnini
un
n ils
m i-
i0 40
il⸗
es
igne
8 de.
Atur,
MM.,
, li⸗
tumm
10-
d

⸗

†

, WO (213) WNX

ſingulos Conſultores mittatur, qui in Congregatione pro more habenda ſin-
c& gulis feriis ſecundis in ædibus ſancti Officii de libro, & cenſura ſententiam
. dicant: ipſa deinde cenſura cum libro, & Conſultorum ſuffragis ad Cardi-
c hales transmittatur, ut hi in Congregatione, quæ feria IV. haberi ſolet in
c Fratrum Prædicatorum cœnobio Sanctæ Mariæ ſupra Minervam nuncupato,
« de tota re definitive pronuncient. Poſt ab Aſſeſſore ſancti Officii acta om-
«nia ad Pontificem referantur, cujus arbitrio judicium omne abſolvetur.
„Cum autem ſit veteri inſtitutione receptum, ut auctoris Catholici liber non
unius tantum relatoris perſpecta cenſura illico proſcribatur; ad normam præ-
cfati decreti menſis Juli 1750. volumus eam conſuetudinem omnino ſervari:
cita ut ſi primus cenſor librum proſcribendum eſſe judicet, quamvis Conſul-
ctores in eandem ſententiam conveniant, nihilominus alteri reviſori ab eadem
c Congregatione electo liber, & cenſura tradantur, ſuppreſſo primi Cenſoris
„nomine, quo alter ſuum judicium liberius exponat. Si autem ſecundus re-
cviſor primo aſſentiatur, tunc utriusque animadverſiones ad Cardinales mit-
ctantur, ut iis expenſis de libro decernant; at ſi ſecundus reviſor a primo
diſſentiat, ac librum dimittendum exiſtimet, tertius eligatur Cenſor, cui
ſuppreſſo priorum nomine utraque cenſura communicetur. Hujus autem
c. relatio, ſi a priore Conſultorum ſententia non abludat, Cardinalibus imme-
„diate communicetur, ut ipſi, quod opportunum fuerit, decernant. Sin mi-
«nus, iterum Conſultores perſpecta tertia cenſura ſuffragium ferant, idque
„unacum omnibus præfatis relationibus, Cardinalibus exhibeatur, qui re ita
mature perpenſa, de controverſia denique pronunciare debebunt. „ (a) De
altera vero, Indicis nempe Congregatione, hæc proſequitur Pontifex: «Cum
„Congregatio Indicis ad librorum cenſuram unice, ut dictum eſt, inſtituta,
*c non ita crebro convocari ſoleat, ut altera S. Officii Congregatio, quæ ob
Caufarum, & negotiorum multitudinem ſingulis hebdomadis ter haberi con-
cſuevit; illius propfterea Secretario peculiare munus, & officium recipiendi
eclibrorum denunciationes, ut fieri jam ante conſuevit, committimus, & de-
« mandamus. Is autem a libri delatore percunctabitur diligenter, quas ob
«.Cauſas illum prohiberi poſtulet, tum librum ipſum haud perfunctorie per-
c: volvet, ut de propoſitæ accuſationis ſubſiſtentia cognoſeat; duobus etiam in
«ealn rem adhibitis Conſultoribus, ab ipſo prœævia ſammi Pontificis, aut Car-
«Qinalis Præfecti, vel ejus, qui Præfecti vices ſupplet, approbatione eligen-
cdis: quorum collato conſilio ſi liber cenſüra, & nota dignus videatur, unus
„aliquis relator ad ferendum de eo judicium idoneus, illius nempe facultatis,
de qua in libro agitur, peritus, eadem, qua nuper innuimus, ratione eligen-
..dus erit, qui ſcripto referat animadverſienes ſuas, adnotatis paginis, quibus
«: ſingula ab ipſo reprehenſa continentur. Sed antequam ejus cenſura ad Car-
„dinalium Congregationem feratur, haberi volumus privatam Conſultorum
„Congregationem, quam olim parvam dixerunt, nos autem præparatoriam
D d3 VO-
(a) Seæpe cit. Conſtit. Sollicita G. 4. & 5.

NWA (214)

dere judicium fiat. Hujusmodi Congregatio ſemel omnino ſingulis menſi-
«bus, aut etiam ſæpius ſi oportuerit, ab ipſo Congregationis Secreterio con-
vocanda erit, Vel in ſuis cubiculis, vel opportuniore, ut ipfi videbitur, lo-
. Co, intra prædiéti Cœnobii ædes, ubi is commoratur: eique ſemper inter-

„ erit Magiſter ſacri Palatii pro tempore exiſtens, una cum ſex alis e nume-

.ro Conſultorum, ſingulis vicibus pro qualitate argumenti, & materiæ, de
«qua diſputandum erit, ut ſupra de primis duobus Conſultoribus, & de re-
. latore conſtitutum eſt, a Secretario eligendis; præter Secretarium ipſum,
. cujus Partes erunt in tabulas referre Conſultorum ſententias, quas deinde
„ ad Congregationem Cardinalium mittet, cum relatoris cenſura. In gene-
rali demum Congregatione omnia illa ſervari debebunt, quæ ſuperius ſta-
tuta ſunt pro Congregatione Sancti Officii circa librorum examen. Ac quem-
cadmodum ad Afleſſorem S. Officii pertinet de actis in Congregatione Sum-
„mum Pontificem certum facere; ita ad Secretarium Congregationis Indicis
.ſpectabit, quoties hæc librum aliquem proſcribendum, aut emendandum
«cenſuerit, ejusdem Pontificis aſſenſum, prævia diligenti actorum omnium
«relatione, exquirere. (a) Denique regulis etiam ſapientiſſimis, quas Revi-
ſores, & Conſultores obſervare debeant, allatis, concludit, hæc omnia a ſe pro-
poſßta, &οσ conſtituta Prædeceſorum decretis plane conſona „ & Congregationum etiam le-
gibus, Q conſuetudinibut eſſe comprobata. (?) Quis jam amabo hæc legens, hæc
apud animum ſuum accuratius expendens in SS. horum tribunalium reveren-
tiam non excitetur? quis prudentiſſimam illam, & quam tam gravis momenti
negotium poſtulat, maxime circumſpectam definiendi rationem non admire-
tur, & ſuipiciat? quis denique decreta ex illis emanantia frivolas ob cauſas
illico rejicere, cum ludibrio contemnere non vereatur? Non adeo quidem
præcipitis ſum judicii, ut ſatis, atque iterum me dixifſe memini, ut noſtras
etiam regiones ſine ulteriori, aut Principum, aut Epiſcoporum judicio, maximo
in rigore, ſummaque ſeveritate ſententiis eorundem tribunalium ſubjectas
velim; quandoquidem rationes peculiares occurrere poſſe nemo inficiabitur,
quæ a rigoroſa proſeriptionum Romæ factarum ôbſervantia eximere valeant.
At enim id nequaquam ſemper proletariorum hominum, aut privatorum quo-
rumvis Theologorum calculo ſtatuendum arbitror, ſed ad ſublimiorem id
totum referendum poteſtatem, cujus intereſt & boni publici curam ſupremam
gerere, & quid temporibus, locisque conveniat, diſcernere. Nam ſi contin-
geret, licet id rarius omnino, aut nunquam forte uſuvenire ſoleat, Romana
hbrorum proſcriptione jura Principum, & Provinciarum infirmari, privilegia
Nationum tolli; quemadmodum timet, & ex Belgii, Galliæ, Hiſpaniæque
hiſtoria nonnullis exemplis confirmat Eſpenius: (c) ſane neque Romana cu-
ria prudenti arbitrio exigere poterit, ut ſuis cenſuris, & prohibitionibus pa-
reatur; quandoquidem & Apoſtoli, & Eccleſiæ ea perpetua fuit doctrina,
Sum-

(«) Lid., g. 8. (5) Leid. J. 25. (c) De Promulg. LL. Eoclei. P. IV. C. I. J. 2.

vocamus, ut relatoris animadverſionibus ad librum collatis, de earum pon-

R

Swim
jus h
corui

Perti
falenn
libet
69
ut in
Vetur.
noce

ldir

Tidos
epit
d
4 0
lünt
uer
Batt
Vrti

II P
†

kect⸗
trov
ma

n pon-
10 (O-
kur, lo.
ter.
nutne-
de re.
llim,
deinde
gene⸗
lug ſta⸗
uem.
edum⸗
Indicis
ndumm
nninm
Revi-
am b-
hec
eren-

eltas
itur,
unt.

wo⸗
. d
mam
ntin⸗
mana
legta
Eque⸗
4el⸗
pe.
ina,

I-⸗

1. 2,

N (215) We N

Summis Imperantibus debitum exhibendum eſſe obſequium, & reverentiam,

jus Eccleſialticum commune fſalvas, & integras vult laudabiles quorumvis lo-

corum conſuetudines: Romani Pontifices, uti nuperrime Clemens XIV. in
prima ſua ad Epiſcopos catholici orbis epiſtola, nihil magis inculcant, quam
ut debitum amorem, obedientiam, & officia omnia ſubditi ducibus ſuis, ac Re-
gibus animo promto, & ſincero deferant. Si quid igitur in ſimilibus etiam
cenſura Romana peccatum eſſet: omnino iniquis accuſaterum fraudibus, &
facti erroribus eſſet adſeribendum, nec eadem mutare, revocare, emendare
tergiverſabitur Roma, ſi legitimis de dolo, aut errore conſtiterit documentis.
FIæc ipſorummet etiam Romanorum Pontificum eſt ſententia, hæc voluntas.
Norunt quippe verum eſſe S. Cypriani effatum: non vincimur, inquit, quando
nobis offeruntur meliora, ſod inſtruimur, maxime in hie, quæ ad Eccleſiæ unitatem
pertinent, & ſpei ac fidei noſtræ veritatem. (a) Hinc & S. Gregorius M. ad Na-
talem ſcribebat: abſßt boc a me, ut ſtatuta majorum Conſacerdotibus meis, in qua-
libet Eccleſta infringam; quia mihi injuriam facio, ſi fratrum meorum jura perturbo.
(*) Et Innocentius II. Manaſſi Meldenii Epiſcopo fatetur, ſibi incumbere,
ut in Ecclqſiaſzicis diſpoſitionibur, - -— — unicuique ſuum jus, & propria dignitas conſer-
vetur. (c) E quibus, ſimilibusque oraculis conflata eſt ea juris regula, quam In-
nocentius III. decretali ſuæ epiſtolæ inſerere non dubitavit: Sententia Romanæ
Sedis, ſeribit, non negatur poſſe in melius commutari, cum aut ſurreptum aliquid fue-

rit, aut ipfa pro conſideratione ætatum & temporum, ſeu gravium neceſitatum, di-

Npenſative quidquam ordinure decrevit. (d) Atque hoc eſt quod ſtrenue, & plu-
ribus agunt Epiſcopi, & Clerus Eccleſiæ Battavæ in ſua ad Clementem XIII.
epiſtola; quum liber, quo acta ſynodi ſuæ evulgata fuerant, una cum Syno-
do Romæ fuiſſet proſcriptus. (e) Sit ne vero illorum cauſa etiam talis, quæ
aà Sede Apoſtolica retractari debeat, tempus docebit. Interea ſuſpiciendæ
ſunt tot Romanorum Pontificum adverſus eundem Clerum latæ ſententiæ,
quæ jam ex eo tempore, ex quo Coddeo Sebaſteno Archi-Epiſcopo, apud
Battavos Apoſtolicæ Sedis Vicario, & pernicioſi libri Janſenii Iprenſis non ſine
pertinacia, ut ſcribit Argentræus, (f) fautori omni officio interdictum fuit,
in publicum prodierunt, donec & has ob vel ſubreptitias, aut alio vitio in-
fectas fuiſſe eadem Romana auctoritas declaret; aut aliis de cauſis celebrem con-
troverfiam benigne definiat. Illud enim vero in ſimilibus dverſariorum objectis
magnopere cavendum, ne fortaſlis Pſeudo-Pohtici iis toti quanti cooperti ſint
Vvi-
(a) Epiſt. 71. ad Ouint. (h) L. II. epiſt. 52. ad Natal. (c) Li Epiſt. ad Eund.
Similia habet in epiſt. ad Alberon. Hamburg. Archi - Epiſcopum, ad Nicoluum Da-
norum Regem &c. quæ extant inter epiſtolas Innocentii II. Tomo VI. Concil. P. II.
(4) Relata in Jure Canon. c. 5. de reſtit. in integr. (e) Erudita & elegans om-
nino eadem eſt epiſtola data 10. Octobr. 1766. Subſoriptus in en Petrus Meindarts
Archi -— Epiſcopus Ultrajectenſir. Joannes Epiſcopur Harlemenſit, Joaunn. Epus
Daventrienfis & alii 14. ex Clero Batavo. ( f) lui collelt. Judic. in indice
niim. LIV.

eN (216) M N
Vitäis, quæ in ſacrarum Congregationum Proceribus tantopere ſuggillant, ne vi-
delicet adulandi, placendi, propriæ gloriæ ſtudio, occulto livore, & odio,
quo in eccleſiaſticam feruntur poteſtatem, pericula, & neſcio quæ præjudicia
bono publico metuenda fingant, ſub ſpecioſis rationibus ante oculos Princi-
pum ſuorum ponant, atque ita non tam decretis Romanis æquifſimis juxta,
ac innocentiſſimis, quam ipſi veritati, & ſacratiori Religioni inſultent, cujus
rei plura exempla in bhiſtoria Pragmatica de Bulla Cænæ deprehendere eſt. Quod
ſi denique ex pari errore facti, aut malevolorum importunitate impetrata ſit
Romana condemnatio libri in diœceſi fortaſſe utilis, & proficui, diut us bo-
norum omnium calculo probati, & nihil niſi forte leviora quædam errat a conti-
nentis, aut temporalibus Romanæ Curiæ juribus præjudicioſa, ut ſemel ac ite-
rum de Muratorii libris afferuimus: ſane ſolliciti, & vigilantis paſtoris, ac Epi-
ſcopi erit, obſcuriora explanare, & malo multo graviori, quod ex libro præclari

alias ſcriptoris ſubducto oriri poſſet, prudenti œconomia occurrere. Plane quippe

Van-Eſpenio hic aſſentior dicenti, expreſſiones aliquas poſſe eſſe nocivas apud
populum minus in fide Catholica inſtructum, aut hæreticis permixtum, quæ
Populum melius inſtructum nequaquam offenderent, adeoque& librum in priore,
non in altero loco prohibendum, quod ipfam & de diverſa temporum ra-
tione affrmandum non inficior. (a) Ita & nonnullorum auctorum libri eam
ſibi aliquando auctoritatem, uſumque communem, & apud plebem, & apud
ſpectatæ ſapientiæ, & pietatis viros vindicarunt, ut ſine ſcandalo, ſine tu-
multu ex omnium manibus nequeant extorqueri. Hæc ergo & ſimilia, quo-
niam Sacras Congregationes fortaſſis latere poſſunt, nemo non videt, prohi-
bitionem poſtea ab ilsdem factam, in talibus, quæ commemoravimus, tem-
porum, locorum, & perſonarum adjunctis tuto minime, & juxta prudentiæ
leges promulgari. Licebit etiam in eo rerum ſtatu Catholico Audori cau-
ſam ſuam agere, cum omni modeſtia errorem, qui intervenit, detegere,
alindque, & aliud judicium efflagitare. Qua quidem ipſa de cauſa ſapientiſſi-
mam legem Benedictus XIV. R. P. in ſæœpe citata ſua Bulla innovavit, ut non

niſi conſueta claufula: donec corrigaur, aliisque maturis conditionibus ad illius

libri proſeriptionem deveniatur, cujus auctor ſit famæ integræ, clarique no-
minis: auctor ipſe caulam ſuam tueri volens audiatur, aut unus ex Conſuſto-
ribus deſignetur, qui ex officio operis patrocinium, defenſionemque ſuſcipiat.
Sed placet totam hanc æquifſimam legem audire: Quotieſcunque agatur de
c libro auétoris Cathol ci, qui ſit integræ famæ, & clari nominis, vel ob ali-
„Os editos libros, vel forte ob eum ipſum, qui in examen adducitur, & hunc
