moribus repugnans contineant, quin immo omnigena cum ſacra, tum profana
eruditione refertæ ſint; idcirco publica luce eas donari poſſe cenſeo. Dabam
Nicoliburgi in Collegio Scholarum Piarum. die 16. Aprilie Anno 1771.

GVIDONICHT ab Angelis Ibolarum
Piarum Reltor, & Aßiſtens Proxincialis.

E SSSSOOSSSESSSeSeee

Vbente. A. R. P. Gilberto a S. Leopoldo Religionis Scholarum Piarum per
Provinciam Bohemiæ Præpoſito Provinciali, attente legi opuſculum, cui
titulus: De Cenſorio Judicio in negotiis Religionis Diſſertationes, quod elaboravit
Bernardinus a S. Catharina Senenſi Ordinis noſtri Sacerdos, & 88. Canonum
Profeſſor; nihilque in eo reperi, quod vel Catholicæ fidei vel bonis moribus
adverſaretur. Unde & illud, ceu ad commendanda contra pravos, noxiosque

libros cenſoria judicia longe utiliſſimum, typis dignum cenſeo. Dabam Cremſiris

in Collegio Scholarum Fiarum. die 24. Aprilis Anno 1771I.

dro‿vS*α‿νσαν⅜⅝ HATD a & Qemente
Icholarum Piarum Keltor, & Conſultor
Provincialis.

ð

Um Diſſertationes ſub titulo: De Cenſorio Judicio in negotiis Religionis à Pa-
tre Bernardino Fritſch a S. Catharina Senenlſi Ordinis noſtri Sacerdote
conſcriptas duo ex Noſtris recognoverint, atque probaverint: facta mihi po-

teſtate ab A. R. Patre noſtro Joleph Maria Giuria a S. Joanne Baptiſta Præ-

Ppoſito Generali, illas in lucem edendi facultatem in Domino concedo, ſi iis,
ad quos pertinet, ita videbitur. Litomiſehlii Calendis Maji Anno 1771.

CILBERTVS BVRGGRAF a J. Leo-
poldo & P. per Bobemiæ Frovinciam Præ-
poſitus PHrovincialis.
FVLGENTIVSSCHVABaS. Quirino

Secretarius Provincialit.

P RAGE N A.

X gratioſa commiſſione Reverendiſſimi, & Ampliſſimi Pragenſis
Officii legi diſſertationes ſub titulo: De Cenſorio JIudicio

in ne-

gotüs KReligionis Auctore R. P. Bernardino Fritſch Piarum Scholarum,

quæ cum præclaris eruditionibus refertæ ſint, eas

pum dignas judico.

Datum die 11. Junii. Anno. 1771.

AUAXIIWIIILMANVS W, ADL. Qer.

Kegul. &. Pauli Prpoſitus, Conſiſtorii
Pragenſis Aeſor.
IMPRIMATVR.

FERANCSCVSNXAVERIVSTRDTSaræ Metropolitane Eecleßæ
Pragenſis Cunonicus, Conſiſtori Aeſſor, pro Illuſtriſſimo Vicario

Cenerali, & Cficiali.

1p· y rus r r roâ zsdp a, e⸗ ,r ras.

O LOMVYCENA.

IMPRIMATVR.

MATHIAS FRANCISCVS Eyiſcopur Sa-

marienſis e Comitibus Chorinsky, Auctori-
sate Cæſareo - Regia, & Reverendiſimi ac
Celſſimi Epiſcopi Olomucenſis Librorum
Cenſor.

Bruns die I5. Julii, Anno 1771.

THADDEVS MAR TINVS Canonicorum
Lateran. Præpoſitus, Marchionatus Mora-
viæ Prælatus, In Alma Univerſitate Dlo-
mucenſi Facultatis Theologicæ Cæſareo - Re-
gius Praſes, ac Diretor.

Signatum in Canonia ad O0. Sanctos Olo-
mucii die 26. Maji. Anno 1771.

Publica luce per ty-

Ple
I
Ut reli

ilid

minur
libidin
dor:
cor eor.
gione
Pe 10
t0ris!

dcirtute

ec

NINS
E de
uis ne
interm

0)

Dr agenſe S
Nio in e.
hoharun,
deperty.

DI e.
Colſſori

Eecheie

Vilpo

genicorun

tur Mora-
Stu Ol⸗
ru-Al⸗

1tor ⸗
71,

RY& (1 ) s

DISSERTATIO PRIMA

D E
ANTIGVITATE, NECESSITATE,
ET AEGVITATE
IVDICII CENSORII
IN RELIGIONIS NEGOTIIS.

Bkne, & ſapienter ſanctioris fidei cultores cenſuerunt,
nihil humanæ ſocietati debere eſſe antiquius, atque
ut religio, quam divinitus revelatam accepimus, integra
& illibata conſervetur. GQuemadmodum enim illud ho-

minum genus amens, aut ad omne vitium, effrænemque

libidinem projectum ſit oportet, qui Deum elſſe infician-
tur: ita prorſus non immerito ſtultos fattos eſe, obſeuratumque
cor eorum infipiens pronunciavit gentium Apoſtolus, (4) qui

Deum cognoſcentes non ſicut Deum gorificant, id eſt, a vera reli-

gione ad impias ſuperſtitiones deſciſcunt. Parum quip-
pe ad æternam illam ſahutem, ad quam beneficio Condi-

toris humana natura exaltata eſt, confert, ſempiternam Dei

Virtutem, atque divinitatem Ejus agnoſcere, & ex ipſo eorum
aſpectu, quæ oculis ſubjecta ſunt, ad Deum aſcendere,
niſi & cultus ſupremæ Majeſtati conveniens exhibeatur,
& doctrina omnis, quæ de eodem cultu, rebusque divi-
nis nobis eſt tr adita, ab impiorum hominum commentis
intemerata cuſtodiatur. Unde, ut officium iſtud mentibus
A im-

(a) Roman. c. E

K e) e lo non tempore ſin-
equerentur normines nullo & ut opiniones
. 3 Undt . ⸗ʒ
impreſſam Migi ns ſuæ curam geſ ſerant, fide alienos
gularem Se ſibi veram per dcle Ctis cum poteſtate
& ritus a nia, hanc omnem igitur judici
— PTam ha . m 1901
luminarent, aeta Ad nenchanclam igitn ſum, ſi
„ . Erunt. . y. .H -
Viris il aueltionitatanm Puuimum ab eroieis usque duc
S i cccleſia nticlum, 1 hac cenſuræ vetuſtate
illud eſſe in eccle derem, & ex ue conſecutio-
. Oſten 2 llitatemque C
tum temporibus zXquitatem, utilitaten Sõ ut recte
ejus neceſſitatem, ge⸗ rrem. Aultum enim HMR untiquitas. (a)
ne non præcipitata anenniis ad aultoritatem or diamur, dum
I. F. § Hermi- 3 uſpicato ie
d uſi emore vete titione c
Ab uſn ergo, Wnn de notione, & parti
prius nonnu expoſuerimus.

aAε1ον⅓¾â 7. vel. . . PP. *
ℳ VII Pr 0 acf6 * 1 r um Aäpitl Ce⸗ 6 17 7 M *
( * .

AN

tus cig
Vii Tul
tanteet
Wpub⸗
ügern

4git i

Plato

morun

Don ran
kerxum

60

vore ſin.

Diniones
Aienos
teſtate
udici
ſunm ſi

ue duc.
etulſtate
ſecutio.
Ut rece
litas. (4)
ur, Cum
ure

.

K

(3) 892

D E
ANTIGVITATE, ET PERPETVOVSV
CENSVRAE.

§KI.

Monnulla de nomine, & diviſione cenſuræ præmittuntur.

Ne præter opinionem aut vagari, & errare eogatur oratio,
aut tricandi anſa captioſis præbeatur ingenlis, faciam,
quod ſemel ac iterum Tullius monuit, ut videlicet princi-
pio, quid illud ſit, de quo diſeritur, explanetur, - - - & quæ-
nam Vii ſubjecta ſit vocibus, diligenter exprimatur. (a) Itaque
cenſuræ nomine non venit hic ſpectata illa civilis magiſtra-
tus dignitas, quæ in moribus civium caſtigandis verſatur, & jam inde a Ser-
vii Tullii lege inter præcipua Patriciorum Romanerum munera numerabatur,

tantæque erat auctoritatis, ut iſti morum magiſtri ſenatores movere ſenatu, equi-
tes publico equo dejicere, plebejos in Ceritum tabulas referre poſſent; de quo

quidem cenſorio judicio, & ut Cicero habet, ſeveriſimo morum magiſterio ſæ pius
agit idem Cicero, Plutarchus, Gellius, aliique Romanarum antiquitatum ex-
Plicatores. Etſi enim doctrinarum cenſura plurimum conferat ad ſervandam
morum integritatem, eaque de cauſa in ipſas etiam perſonas magna illius pars
non raro derivetur: id tamen non ex inſtituto, ſed conſecutione & mutuo
rerum nexu fieri conſuevit. Hinc nec vocabulo cenſuræ indicare volumus
A 2 Por-
(a) Vide Ciceron. L. I. de offe. L. I. de Orater. & L. II. de finib.

BNeY (4) WeYJe

poœnas illas eccleſiaſticas, quas medicinales vocant, utpote quæ pariter imme-
diate, ut ajunt, in pPerſonam delinquentem feruntur, eandemque bonis non-
nullis ſpiritualibus privant; quum contra cenſura, de qua acturi ſumus, non-
niſi ad ſententiam aſſertam, aut librum evulgatum extendatur. Solum exa-
men illa, & judicium de dogmate complectitur, licet ejus ratione aliquando
contingat, ut in Pertinacem pravæ doctrinæ auctorem „defenſoremve arma
Eccleſiæ expediantur; & cenſuræ ſeu pœnæ ſpirituales infligantur, ut clare ex-
Pplicavit de Panormo. ( 4) Tandem nec præclaram illam, & ſanctiori etiam
fidei multum utilem hic per cenſuram deſignamus artem, quæ Critica vo-
catur, quamque Horatius, uti & Martialis non ſemel cenſuræ nomine intel-
lexerunt, & quæ cenſoriam virgulam ad ſacra æque ac profana, & ad ipſa
Grammaticorum ſubſellia extendit. Hinc de illa Quintilianus: miſtum, ait,
his omnibus judicium eſt, quo quidem ita ſevere ſunt uſi veteres Grammatici, ut non ver-
ſus modo cenſoria virgula notare, & libros, qui falſo viderentur inſeripti, tanquam ſub-
dititios ſummovere familia bermiſerint ſibi, ſed auckores alios in ordinem edegerint, alios
ommino exemerint munere. (5⁵) Ubi virgula cenſoria nota critica eſt, explicante Ba-
ſilio Fabro Sorano. Preſſius eandem artem definivit Clericus: criticen, in-
quiens, vocumur artem intelligendorum veterum Ncriptorum „ = - - G dignoſcendi,

Tuanam eorum genuina ſeripta ſint, quæ ſpuria: («) ſeu, ut vult notiſſimus ille

criticorum criticus, eſt ars Judicii ferendi de ſactir hiſtoriam conſtituentibur, de ope-
vibus ingenio partir, de corum variiy lectionibut obwii- de ſenſu, & auctoribur. (d)
Licet igitur & hæc cenſori theologico plane ſint necellaria, Plurimumque ad
genuinum ſententiarum ſenſum inveſtigandum, ad regulas veræ fidei expli-
candas conferant: theologicam tamen cenſuram minime conſtituunt, ſed in-
ter litterariæ eruditionis terminos tota quanta hæœc criſis continetur. Denique
noſtrum cenſorium judicium etiam diſtinctum eſt ab eo, quod peculiari ap-
Pellatione judicium canonicum, vel eccleſiaſticum dicitur. Hoc nempe ad
Jquasvis ecoleſiaſticarum perſonarum lites; aut ſpirituales laicorum cauſas, at-
que adeo pariter ad perſonas ſpectat, & cenſuram complectitur generali illa
ſignificatione ſumtam, quatenus caſtigationem, reprehenſionemque, aut de ido-

neis perſonarum dotibus judicium inſinuat, quo in ſenſu & Juvenalis cane-

at: dAat veniam corvir, uexat cenſura columbas z (o) & Paterculus ajebat, cenfuram
vivoram dißcilem ſſe. (F) Separatis ergo hiſce ſignificationibus, & remoto etiam
Profanæ doctrinæ argumento, ſupereſt, ut cenſorium judicium in præſenti,
ſiquidem toto in complexu illud ſpectemus, definiatur: legitimum examen &
broluta ſententia de Propoſßitionibur, librir, & quavit dAoctrina, quæ ad fdei capita,
& revelatæ religionit cauſam refertun. Et quidem ſi judicium iſtud ex ſuprema
Eccleſiæ auctoritate deſcendat, dogmaticum appellari ſolet, quo veritates cre-
endæ, & errores proſeribendi Proponuntur. Quoniam vero non de ſolo
C-
(a) Seratin. doctrin. c. I. a. 2. (b) L. I. Liſtit. c. 2. (c) Ii praf. de arte Critie.
(2) Honoratus a & Maria Animadveri. Diſſ. I. art. I. (e) Satyr. 2. v. 63.
GN) L. II. hiſt, c. 36.

() &

heclel⸗

ſenlu p
gue ne⸗
mus.
Othiii
PtCind
licet
Vude
lfuan
tone P

ügnifi
parter 1
Um cel
fallume
Is ſeuul
tanda
Alt de
religion
Viſo:
Prins e
milla a
Propoti
ualem
ſ in er
tuaque
Iitns 8.
Prium
oblerv
gue din
ſemper
quidem
ditio,
Dnie
ne den
Non in
Tcurz

(4)
e

in

te inine.

bonis non-
nug, non.

Aiquando
Inye arma
t chre ex
1ori etiam
Niticz o.
ine intel
& ad ipla

umn, At,

Olum etga.

t non er-

uum ſih⸗
erint, aliof
lcante Ba-
tign, in-
udſemdi,
lumus ille
in oye-
ribur. (4)
umque ad
lei epl.
,Vel In-
Denique
Cllari ap⸗
einpe a0
uſas, at⸗
nerali illa
t deido⸗
lis cane-
, rA
to etiamn

prklent,

enen
i Myila,
ſuprem
tes re-
ce ſolo
Ee-
2, 63.

Eccleſiæ univerſalis, ſed aliorum etiam cenſorio jure agere conſtituimus, illud

ſenſu paulo ampliore Judicium cenſorium in religionis negotiis appellamus, eadem-
que negotia ſubinde præcipue ad libros, doctrinamque evulgatam reſtringi-
mus. Porro per cenſuram ex optimorum Scriptorum uſu deſignatur tum
officii cenſorü dignitas, tum ſententia a cenſoribus pronunciata, qua doctrina
quæpiam ſeu ſtabilitur & probatur, ſeu rejicitur & condemnatur; ad quæ
proinde indicanda promiſeue nonnunquam eodem cenſuræ vocabulo utemur,
licet conſuetudine magis receptum ſit, ut cenſura notæ malignæ ſit teſſera.
Unde & a Theologis ita explicatur: nota prava, as maligna, qux doctrinæ alicui
tanquam fidei, & moribur aliquo modo nocivæ aßzgitur. Ex qua quidem defini-
tione patet, cur etiam theologica voceètur, quod pluribus exponit de Panormo,
(«) & Tournely. (?) Atque hæc de nominis cenſuræ, ludiciique cenſorii
ſignificatione: jam paucis illius diviſionem exponamus; quum & faciliu ber
partes in cognitionem totius inducamur, ut ait Seneca. (c) Primum igitur judici-
um cenſorium bifariam conſiderari poteſt: aliud ſcilicet, quod circa verum,
fallumque: & alterum quod circa licitum, illicitumve verſatur, quorum pri-
us ſpeculutivum, poſterius practicum in ſcholis audit. Eſt & alia cenſuræ hujus no-
tanda partitio, prout nempe aut de rebus fidei in ſola contemplatione ſitis,
aut de moribus, actionibusque humanis, aut de externa Eccleſiæ diſciplina,
religionisque ritibus varia decernit. His & tertia cenſorii judicii addenda di-
viſio: in doctrinale, & legale vel auctoritativum, ut ſcholaſtici loquuntur, quorum
prius eſt illorum, qui licet nulla certa fruantur auctoritate cœlitus ſibi com-
miſſa ad ſervandam per cenſuras fidei integritatem, nihilominus varias notant
Ppropoſitiones, quarum virus eo facilius diſcernunt, quo ſunt peritiores, &
qualem ſententiam Sacræ Theologiæ Doctores ferre conſueverunt, maxime
ſi in erudita quadam ſanctiore facultate, & ſocietate mutuo ſibi lumine, mu-
tuaque prudentia ſint adjumento. Alterum vero Epiſcopis, quos poſuit Spi-
ritus S. regere Eccleſiam Dei, ſacris conciliis, Summoque Pontifici ceu pro-
prium vindicatur. (A4) Quæ in priori potiſſimum cavende, in altero accurate
obſervanda, & diſtinguenda ſint, in ſecunda diſſertatione exponemus. Deni-
que diſſimulandum non eſt, in judicio cenſorio, de quo nobis ſermo, non
ſemper rationem dogmatis, ſed diſciplinæ etiam eſſe attendendam, ad quam
quidem procul dubio ſpectat ſimplex illa propoſitionum, aut librorum prohi-
bitio, cui explicita damnatio, aut formulæ cenſurarum uſitatæ non accedunt.
Quoniam vero & hæc ſine judicio, & inſtituto propoſitionis, aut libri exami-
ne fieri non poteſt, eam ipſam ſub cenſuræ, ac judioii cenſorii appellatione
non immerito comprehendimus. Jam notionibus hiſce, quantum oportuit.
accuratius explicatis, a portu in altum provehamur.

A 3 § II.
() cit. c. I. a. I. & 2. (5b) Tom. II. Prælect. Tract. de loc. theol. P. II.
de Cenſur. edit. Venet. 1946. in 4. (c) epiſt. 899. (d) Vide Murator. de
ingenior., moderat. L. I. c. 13. Et Tournely loc. cit.

(6) BN
§ II.

Cenſura in religionis negotiis etiam a Barbaris non fuit negletta.

TAm antiquum eſſe oportet cenſorii judicii in negotiis religionis uſum,
quam antiqua eſt ipſa religio; quandoquidem nulla unquam gens tam im-
manſueta, ac ſera, nulla tam extra leger, moresque projecta fuit, (a) quæ Deum
aliquem eſſe non agnoverit, aut in unum religionir nomen, ſeu verum, vel falſum,
ut habet Auguſtinus, certa doctrinæ regula, & ſignaculorum viſibilium con-
ſortio non coaluerit. (?) Ex hoc ipſo autem ſimul conficitur, nullam quo-

que extitiſſe gentem, quæ ſuos in religione non habuerit cenſores & judices,

ſine quibus religio ſemel inducta ſarta tecta nequit conſervari. Ac apud Bar-
baros quidem officium iſtud illis potiſſimum commiſſum videtur, quibus uni-
verſa ſacrorum cura erat demandata, quales fere iidem fuerunt, qui Philoſo-
Phi & Sapientes. Hinc apud Chaldæos & Perſas Magis cultus divini cura
magnam famam, atque auctoritatem fuiſſe conciliatam & Diodorus Siculus
(«) & Juſtinus M. (4) ſcribunt. Eadem religionis opinione & cenſura In-
dorum Brachmanes, Arabum Zabii, Aegyptiorum Hierophantæ, Aethiopum
Gymnoſophiſtæ inclaruerunt; (e) quibus etiam præferendi ſunt ſapientes illi
Celtarum Druides, quos Theologos, & naturæ divinæ conſeios appellat Dio-
dorus, (J) & plura etiam ſimilia de iis congeſſit Morhofius. (g) Illuſtrius
vVero apud barbaras nationes cenſuræ religioſiæ nobis reliquerunt documen-
tum veteres Scythæ, a quibus quam plurimi populi merito ſuam arceſſunt
originem. Apud eos igitur ſumma & fapientiæ & eruditionis laude florebat
Anacharfis, qui litteraria ſuſcepta peregrinatione, atque Athenas delatus, &
hic integræ vitæ gloria adeo enituit, ut homo barbarus jus civitatis mereretur.
Atenim ad ſuos poſtliminio reverſus, illico interemtus eſt, nulla regii ſangui-
nis, quo cenſebatur, nulla eruditionis habita ratione. Merito cum Poeta
quæri poſſet: () quo cecidit ſub crimine? quimam delator? quibus indiciir, quo
teſte probavit? nil borum. Videlicet ſola cenſorum religionis ſententia damna-
tus eſt, quod Gæcorum Deorum pleniſſimus, & peregrina ſuperſtitione

contaminatus ad ſuos veniſſe videretur. Ita refert Flavius. (1) Alii eadem

de cauſa in venatu a fratre ſagitta percuſſum: alii græco ritu ſacrificantêm
occiſum tradunt, uti commemorat Laertius. (X) Quæ opinantium diſſenſio
noſtræ cauſæ non obeft; ſatis enim ex quavis earum narrationum patet,
. cen-
(a) Cic. L. I. de legg. . 6. Senec. epiſt. II7. (5) L. XIX. contra Fauſtum. c. II.
(c) L. II. biſtor. (d) in cobortat. ad Grec. (e) Vide Brukeri inſtit. hiſtor.
Pbiloſoph. Periodk. I. L. I. (GO) L. V. itor. (g) L. I. Polpbiſt. Eitt. c. 13.
(?b) Juvenal. Satyr. X. (i) L. Il. contr. Appion. (K) L. I. de vita & morib.
Philoſoph. in Anacharſt.

D lur

cenſoria

Dis Phan

entiumm
ſtterarit
temotis
Alon
non ig
ments,

Te
Di
contto
(9) Ik
nis cO
rei 8

elſe un

4 te di⸗
ſis reli
COruI
Tumm pl
nietſel

vtahii

tradid,it,
den de
Cicuta
& Dia
Anaxwa

(lem,

Verit,

Ugi
bann
tatem
lent c
etiam
Dotvitl

)
4

lle,

18 blüm,
, tam im.
e Deum
lium con.
lam quo⸗
X judices,
Ppud Ber.
llbus uni⸗
Phioſo⸗
vini cura
8 Siculs
nfura In-
thiopum
lentes Ili
Alat Dio-
Mrins
ocumen-
Acelſunt
ſorebat
latus, &
reretor.
ſangui⸗
m Doeta
iir, 4
damna-
tſtitione
eadem
fcantemm
Giſlenſio
1 Patet/
cen.
. II.
1 biſor.
. 1. I5.
und

——

R9 (7) 809

cenſoria judicia barbaris illis populis fuiſſe uſitata, nec religionem eorum om-

nis plane cenſuræ fuiſſe expertem; ex quo quid de alis primarum illarum

entium ſapientibus ſentiendum ſit, facili quivis aſſequitur conjectura, etſi
Ritterariis monimentis deſtituti copioſiora rei, de qua agimus, teſtimonia ex
remotis illis ab hominum memoria temporibus repetere non poſſimus, &
alioqui pleraque de iſta barbarorum aut religione, aut ſapientia fabuloſa eſſe
non ignorant eruditi. Clariora ſane, magisque probabilibus nixa ſunt docu-
mentis, quæ in Græcorum annalibus reperiuntur.

§ III.
Cnuſuram in caußis religionis exercuerunt Græci.

E quidem Athenis cenſuræ in rebus religionis præpoſitos fuiſſe ſingulares
Diætetas, ſeu arbitros vult Poſtellus, (a) etſi etiam Regem Sacrificulum
controverſias ſacrorum cauſa obortas dirimere fuiſſe ſolitum alias commemoret.
C5) Idem ſubinde jus Areopagitas illos celebres obtinuiſſe, non modo profa-
nis conſtat exemplis, ſed etiam ex ſacris Apoſtolorum actis liquet, ubi Epicu-
rei & Stoici leguntur apprebenſum Paulum, quod novorum dæmoniorum videretur

eſſe annunciator ad Arcopagum duxiſe, dicentes: poſſumus ſcire quæ eſt hæc nova, quæ

a te dicitur doctrina? («) Atenim quæcunque demum Areopagitarum in cau-
ſis religionis fuerit auctoritas, ſingularem Athenienſium, ceterorumque Græ-
corum religionis curam, exercita judicia cenſoria ſatis crebra oſtendunt, quo-
rum plurima refert & accumulat Flavius L. II. contra Appionem. (d) Ahe-

nienſei, inquit ille, vel verbo ſolummodo præter illorum legem de Diüs loquentet, ine-

vitabiliter punierunt. Cujus enim rei gratia Socrates mortuus eſt? Non enim hoſtibus
tradidit civitatem, neque templa vaſtavit; ſed quia nova juramenia juravit, & quod-
dam daæmonium ſignificaſſe referebat, ſerio, ſeu ludens, ſicut quidam dicunt, propter hoc
cicutæ poculo morte multatui eſt. Similia fere fata & Anaxagoras Clazomenius,
& Diagoras, aliique experti ſunt, ut ibidem Flavius proſequitur. Nempe
Anaxagoras paucorum ſententia vel propterea morti adjudicatus eſt, quod
ſolem, quem Deum Athenienſes ſuſpiciebant, ſaxum eſſe ignitum pronuncia-
verit, ſeu, ut apud Diogenem Laertium (e) referunt Silenus & Socion,
cœlum conſtare lapidibus, ſolemque ipfum eſſe candentem laminam, ac pe-
nitus ignitam, vel ut Euripides in Tragoœdia Phacton inſcripta expreflit, gle-
bam auream, aſſeruerit, a Cleone impietatis accuſatus capitis pœna temeri-
tatem luiſſet, niſi fulminea illa Periclis eloquentia eo tandem mitigati fuiſ-
ſent cenſorum & judicum animi, ut multam quinque talentorum, & exilium,
etiam beneficii loco decreverint; quin & Plutarchus (†) narrat, ferre non
Potuiſſe Athenarum Sacerdotes in eodem Clazomenio, quod lunam terræ
in-
(2) L. de republic. Athen. c. 9. (b.) L. cit. c. 21. (c) Actor. e. I7. (d) prope
finem ex vers. Geleni. (e) L. II. in Anaxagora. (T) in Nicia.

NONA ( 8) eo

interjectu obſcurari, pro ea, qua pollebat, Aegyptiorum eruditione, incau-
tius aliquando tradidiſſet. Nempe magnam illam Phœben contumelia affici,
homines ſuperſtitioſe imperiti cogitabant. Gravius quoque in Protagoram
animadverſum eſt, qui eum in principio libri cujusdam ſeripſiſſet : de Divif,
neque us ſint, neque ut non ſint, habeo dicene, urbe atque agro exterminatus eſt 2
& libri, quos execranda, ut putabatur, impietate repleverat, in Koniane
combuſti ſunt; () quin niſi fuga celeri ſibi providiſſet, pari eum fato ſubji-
ciendum ſeribit Flavius, (?5) quo vix apud eos defunctus eſt Diagoras Me-
lius, (c) in cujus profugi caput talentum decreverunt, duomiam renigionis
myſteria irriſerat, & iis, quæ nefas erat profanis edere, in vulgus ſparſis,

effecerat, ne jam vellent ſacris Deorum cærimoniis initiari. Idem capitis pe-

riculum Epicurum vix evaſiſſe relatum accepimus; nam cum Deos quidem
eſſe diceret, ſed ad illos nihil ſpectare de rebus noſtris, nec gratia, nec ira
moveri, aut tangi, revera Deos fſuſtulit; nihiloſecius Areopagi, & civium ſuo-
rum metu, & ne quid invidiæ aut criminis ſubiret, eosdem reliquit, tales
tamen, quales ſi ſint, nihil opus eſt eis, ut recte affirmat lres (4) & e-
gantius etiam Eminent. Polignac in ſuo Anti- Lucretio expreſ it. (e) GQuæ
quidem ipſa narratio confirmat, quod ſupra ſuſpicati fuimus, magnam in re-
ligionis cenſura Areopagi fuiſſe auctoritatem. Quo accedit, & Ariſtarchum
Samium in eodem Areopago ſacrilegii fuiſſe accuſatum, quod Veſtæ ſarra ma⸗
viſſet, terram circumagi aſſerendo. Unde Plutarchus meminit libri adver-
ſus Ariſtarchum, fortaſſe eadem de cauſa, a Cleante ad lucernam illam om⸗-
nium poſterorum ſæeculorum memoria & adagio celebratam, elucubratl. (G)
Non diſſimile eſt, quod idem Plutarchus 5 dum Euripidem tragicum atheum
facit, addit, hunc ipfum aperte loqui, & opinionem ſuam htu Arcohegt
prodere noluiſſe, & hac de cauſa ſolum Siſypho ſuo in tragœdia Eam athei
perſonam impoſuiſſe. (g) GQuanquam ne fine crifi, ut vulgo fieri ſolet, one
nia rem noſtram confirmantia ceu lippi ſcrinia compilemus, non inficior in
ea impietatis nota Euripidem recte efenſum eſſe a Barneſio, ut notat Bælius
& Fabricius: & ex iis Corſinus noſter ad eum Plutarchi locum. nd autem
magis ſtupendum, quam quod inſignis fidei vindex Cyrillus Alexandr. ()
de Platone aſſerit, eum opiniones ſuas de Deo veras, germanasque minime
auſum fuiſſe in vulgus edere, quod Athenienſium, ſeu, ut loquitur S.
Patriarcha, Anyti, & Meliti accuſationem, 60.. Socratir cicutam pPertimeſceret.
Et quid multis? quid inquam oportet mirari, ut Flavius merito enelu⸗
dit, circa viros talia eſſe geſta ab iis, qui nec fœminis pepercere. Nam &

rdotem quandam interfecerunt, quod de peregrinorum Deorum cult
dlt ceuläta⸗ (1) & Aſpaſiam, nedum lenocinii, ſed & violatæ religionis
) Cic. L. L. de nat. Deor. n. 23. () I. II. contra Appion. (c) Diodor.
ce L. XIII. (d) ad L. XVIII. de civit. c. 41. (o) Præſert. E. IX.
(F) Vide Kopler. E. I. Edit. Aſtronom. (g) L. I. de Placit. c. J. (b5) L. L.
contr. Julian. (i) Vid. Navium L. II. cit.

ſrat
leutn fun
Adit, (9
tealt Diop
de rebis
Punille unn
Ut loguiti,

hant.
copia, ſe

40⁰ yete
grint

inveheren
ſeriptores
Collo &
nec corpe
tipler rel
wando int
ts
Piaeula
dus, Ut
Patrio ee
exercitu
Neri obt
Augarez,
(4) Gu
iis cur.
“ lunphil
duo⸗
Aenk
fera I
e diſ
06, g

L. Detil

ne, inenn.
nelig ſte,
rotagorann

natus elt,
1 Concione
fato ſubi⸗
1oras Me.
religionis
us ſparſis,
aitis pe.
quidem
1, hec ird
wium fuo⸗
lit, tales
4) & ele⸗
(e) Quæ
am in re-
ſtarchum
ſaera mo⸗
ri adyer-
lam, om-
brati. ()
n atheum
Areopagl
eam athei
Oet, omm-
ſcior, ib
tat Bælius
nid autem
ndt. (9)
e minitme
itur .

meſceret.
0 coNeu.
Num E&
Umm ettu

relgioois
re⸗
Dioct
G1.

ream factam, accuſatore Hermippo, colligi videtur ex Plutarcho: qui idem
addit, (a) Periclem Profufis etiam lacryinis, quod dein criminatus eſt Aeſchi-

nes, veniam Afſpaſiæ a judicibus impetrafle; quin eodem tempore, rogationein

talit Diophites, ut eorum nomina deferrentur, qui Deos negarent, aut qui
de rebus æthereis ſermones difſeminarent, qua poſtrema ſuſpicatione cauſam
Anaxagoræ ſüperius expoſitam, ipfumque cauſæ patronum Periclem acrius
Pperſtringebat. Atque hæc ex Græcia veluti per lancem ſaturam exhi-
Duiſſe ſufhciat. Plura & Romanorum immodica ſuppeditat cenſura; hi quippe
ut loquitur Leo M. (?) cum pœne omnibus dominarentur gentibus, omni-
um gentium ſerviebant erroribus, nec ſimul ulli ſacrorum ſuorum cura ce-

1
211

debant. Pauca ſolum, ne Chriſtiano lectori pariatur tædium ſuperſtitionum
copia, ſeligemus. H
§ IV.

Idem Cenſüræ us fuit apbud Romanos.

C veteres quidem apud Romanos magnopere fuiſſe cautum, ne qua pere-
grina religio aut Dii externi, aut ritus a patria conſuetudine alieni in urbem

inveherentur, frequenter Livius, Tacitus, Valerius, aliique rerum Romanarum

ſeriptores commemorarunt. Factum id præcipue cum Romæ A. Cornelio
Coſſo & T. Quintio Penno iterum Coſſ. peſtilentia graſſaretur. Tunc quippe
nec corpora modo affecta tabo, ut ſcribit Livius, (c) ſed animos quoque mul-
tiplex religio, & pleraque externa invaſit: novos ritus ſacrificando, & vatici-
nando inferentibus in domos - - = donec publicus jam pudor ad Primores ci-
vitatis pervenit, cernentes in omnibus vicis, ſacellisque peregrina & inſolita
Piacula pacis Deum expoſcendæ. At enim datum eſt illico negotium ædili-

bus, ut animadverterent, ne qui, niſi Romani Diü, neu alio more, quam

patrio colerentur. Paulo poſt cum fugatis a Vejentium populo tribus cum
exercitu tribunis Dictator a mœſta civitate poſceretur, & pervetus huic mu-
neri obſtaret religio, non aliter Mamercus Aemilius Dictator electus eſt, quam
augures conſulti eam omnem religionem, ejusque violandæ metum exemiſſent.
(4) GQuo & referendum inſigne teſtimonium de magna conſervandæ religio-

nis cura, quam, inquit Valerius, (e) Majorer noſiri P. Cornelio & Beæbio

Tamphilo Coſ-. egerunt. Siquidem in agro L. Petilii Scribæ ſub Janiculo, cul-

toribus altius terram verſantibus, duabus arcis lapideis repertis, quarum in

altera ſ'r-ptura indicabat corpus Numæ Pompilii Pomponis filii fuiſſe: in al-
tera libri reconditi erant, latini ſeptem de jure Pontificum, totidemque græci
de diſciplina ſapientiæ: latinos magna diligentia aſſervandos curaverunt, græ-
cos, quia aliqua ex parte ad ſolvendam religionem pertinere exiſtimabantur
L. Petillius Prætor urbanus ex auctoritate Senatus per victimarios, igne facto

. In
(a) I' Pericle. (b) Serm. in Natal. Apoſt. Petri & Pauli. e. 2. (c) Decad, l. L. WV.

in conſpeétu populi cremavit. Noluerunt enim, proſequitur Valerius, priſei
iri quicquam in hac aſervari civitate, quo animi hominum a Deorum cultu avoca-
rentur. Quod ipſum a Numa ſapienter proviſum fuiſſe ſeribit Livius, dum
ait, Eundem, ut regno potitus eſt, & urbem novam conditam vi & armis,
jure, legibus, moribus ac religione de integro condere vellet, omnia public
Privataque ſacra Pontificum ſceitis ſubjeciſſe, ut eſſet, quo conſultum plebs ve-
niret, ne quid divini juris, negligendo patrios ritus, & peregrinos aſciſcen-
do, turbaretur. (a) Bello autem Punico ſecundo in ſumma fortunæ varietate
confecto, & quum jam ad ea reipublicæ Quirinæ tempora ventum eſſet, in
quibus non gradu, ut queritur Paterculus, (b) ſed præcipii curſu a virtute de-
ſcitum, & vetus diſciplina deſerta eſt: novæ quoque ſuperſtitiones populum Ro-
manum invaſerunt. Attamen & hanc cadentis religionis epocham ſacrorum
cura non deſtituit; novas enim ſuperſtitiones ceu grande malum G. Aemilius
Prætor S. C. recitato ſuſtulit & edixit: ut quicunque libros vaticinos precatio-
nesqueue, aut artem ſacrificandi conſcriptam haberet, eos libros omnesq; litteras
ad ſe deferret, neve quis in publico ſacrove loco, novo aut externo ritu ſa-
crificaret. («) Qua ratione jam prius Lutatius, qui primum bellum Punicum
confecit, a Senatu prohibitus eſt, ſortes Fortunæ Præneſfinæ adire; patriis
enim auſpiciis, non alienigenis rempublicam adminiſtrari oportere judicabant.
(4) Quid, quod & ſolemni XII. Tabularum lege, ſi fragmentis Tullianis ha-
benda fides, (e) ita ſtatutum erat: ſeparatim nemo habeſit Deor, neve novos, ſed
ne advenas, niſt publice adſcitos, privatim colunto. Atque eodem pietatis genere
ſub extremam liberæ Romæ ætatem excelluit Auguſtus Triumvir & Impera-
tor; Pontificatum enim maximum adeptus, quidquid fatidicorum librorum
ræci latinique generis, nullis vel parum idoneis auctoribus vulgo ferebatur,
upra duo millia undique contracta combuſſit, ac ſolos Sybillinos, ſed & hos de-
lectu habito, ut narrat Suetonius. (f) Memor nempe erat documenti ſibi fre-
quenter a Mœcenate traditi, eam inter rationes reipublicæ reformandæ præci-
puam eſſe, utne permitteret mutationem aliquam in rebus ad religionem &
ſacrorum cultum ſpectantihus, quod Dio Caflius ſeriptum reliquit. (g) Nec
vero doctrinas ſolum, libros, ritusque peregrinos cenſoria notabant virgula
Romani, ſed & ipſas perſonas acerbior aliquando cenſura vexavit. Ita C.
Cornelius Hiſpalus Prætor peregrinus edicto Chaldæos intra decem dies
abire ex urbe atque Italia juſſit, quod levia & inepta hæc ingenia pernicioſa
Beroſi arte, id eſt fallaci ſiderum interpretatione, atque adeoò mendaciis quæ-
ſtuoſam religioſis mentibus caliginem injicerent. () Ita idem Prætor com-
plures, qui ſimulato Sabazii Jovis cultu mores Romanos inficere conati fue-
rant, domos ſuas repetere coegit. (i) Ita & prius Rex Tarquinius M. Tullium
4 . Du-
(à) Decad. L L. I. (5) L. II. biſor. n. 35. (c) Livius Decad. III. L. V.
(a) Valerius L. I. c. 3. n. I. (e) Vide Gothofred. in notis ad. I. C.
() Ii Auguſto. (g) L. LII. de rebur Roman. (⁶) Valeriur L. I. c. 3. n. 2.
(i1) Uen ibid.

Duum
commi
in mare
fammi
ſecuti1
rialit,
(5) 8
dubite
ſe hun
beye 4
tuperi
recte
militua
pemiu⸗
quam
rejicin
riu col

W
Iu
4)ud
ung !
lo te,
ſenten
dixefi

Gdillit
etiam

””””M

M
vort
dæo.
e, d.

—,— —

Is, priſi
leu ovog.
uS, duin
X arinis,
publies
plebs ve⸗
Aleiſeen.
arietate
ellet, in
rtute de-
lum Ro-
ctorunn
Lemilius
hrecatio⸗
ltteras
ritu ſa-
nicu
Patris
leabant.
anis ha-
r, 1
genere
mperz.
NrOru
ebatur,
hos Ge-
lbi fre⸗
præci⸗
gem &
) Nee
Vitgols
lta C.
m dies
miciolia
8 gue⸗
com⸗
ti foe⸗
Fulium
Du-⸗
l1. V.
16

3. 2

3

uutun

N (11) WoN

Duumvirum, quod librum ſecreta civilium ſacrorum continentem cuſtodiæ ſuæ
commiſſum corruptus Petronio Sabino deſcribendum dediſſet, culeo inſutum
in mare abjici juſſit. (a) Hac demum ipſa de cauſa Imperatores Romani ferro,
flammis, omnique ſuppliciorum genere conſtantes veræ fidei Martyres per-

ſecuti ſunt, quod adverſus avitam Deorum religionem eorum ſuperſtitio exi-

zialis, nova & imalefica, prava & immodica, ut fidem Chriſtianorum Tacitus
() Suetonius («) Plinius (4) vocant, ſigna velut infeſta ſuſtuliſſet. Non
dubitaverunt quippe, ut Valerius arguit, () etiam imperia ſacris ſervire, ita
ſe humanarum rerum velut curam gerere exiſtimantia, ſi divinæ potentiæ
bene atque conſtanter fuiſſent famulata. Nec vero cenſura eorum fuiſiet vi-
tuperanda, nec fingularis iſta ſacrorum cura æternis digna ſuppliciis, niſi, ut
recte eos reprehendit Apoſtolus, (†) mutaſſent gloriam incorruptibilis Dei in A-
militudinem imaginis corruptibilis hominiz, & volucrum, &ο quadrupedum, & ſer-

pentium, & commutata Dei veritate in mendacium ſerviiſſent creaturæ potius

quam creatori. Procul igitur jam eſte profani, ut propria illorum formula eos
rejiciamus, & quam vera religio judicia cenſoria ab omni antiquitatis memo-
ria coluerit, videamus.
.

—

F§V.
Judæis in V. T. ſummæ curæ fuit cenſura in religionis negotiis.

CHlbre eſt divinum oraculum, quo ſupremi fidei, alorumque controverſiarum
judices in populo Dei ſtatuuntur, dum ait Dominus: (g) Si dificile & ambiguum
apud te judicium eſe perſpexerit - - - ſurge & aſcende ad locum, quem elegerit Domi-
unz Deus tuus, venietque ad Sacerdotes Levitici generis, & ad judicem; qui fuerit
illo tempore, quæretque ab eit, qui indicabunt tibi judicii veritatem. Horum autem
ſententiæ omnino ſtandum erat, ut proſequitur oraculum: & facies quodcunq
dixerint, qui præſunt loco, quem clegerit Dominut, & docuerint te juxta legem Eur,
ſequeriſque ſententiam eorum, nec declinabis ad dexteram, neque ad ſiniſtram. DOui au-
tem ſuperbierit nolent obedire Sacerdotis imperio - - - &οσ decreto judicis, morietur
bomo ille, & auferer malum de Iratl. Qua quidem lege præterquam quod tran-
quillitati publicæ, litibus & diſſenſionibus extinctis fuerit conſultum, ſimul
etiam religionis integritati fuiſſe proſpectum, facile quivis intelliget, dum
omnia ſacrorum & legalium cærimoniarum dubia Sacerdotis ſententia diri-
mebantur. Sapientiſſimam hanc Dei legem & temporis diuturnitate, & Pra-
vorum hominum ſtelere fere penitus obliteratam inſtauravit Piiffimus Ju-

dæorum Rex Joſaphat (6) præcipiens Sacerdotibus: ubicunque quæſtio eſt de le-

ge, de mandato, de cærimoniir, de juſtificationibus, oſtendite eis, ut non peccent in
B 2 Do-
(a) Uem L. L. c. I. n. 13. (b5) Ia Annal. L. XV. c. 44. (c) Es Nerone.
(4) L. X. epiſt. 97. (e) L. I. c. I. n. 9. (J) Roman. c. I. (g) Deuter., c, 17.
(⁵) I. Paralip. c. 19. .

XY 2) NA
