ritate cauſa definiatur, cenſuræ, notæ iniquiores, acerbæ locutiones, ſatyræ
omittantur. Qua in re an fortaſflis Florianus Dalham, & Angelus Feltri
Theologi noſtri majorem in adverſario ſuo moderationem merito optare poſ-
ſint, aliorum, qui opus de animabus juſtorum in ſinu Abrabæ ante Obriſi mortem
expertibus beatæ viſonir Dei, notasque eidem additas legerunt, eſto judicium.
() Ego ſane vehementer horreo cenſores illos, ac criticos, qui, dum in
libri argumento, doctrina, & ordine nihil inveniunt ſuggillandum, ad infima
Grammaticorum fſubſellia ſe ſe præcipitant, ſtilum Scriptoris vituperant, vo-
culas anxie excutiunt, apices litterarum eventilant, & fi quid a Theologo mi-
nus ornate, aut minus latine dictum invenerint, quaſi de grandi delicto tri-
umphant, (c) Neque mea ſolum, neque recens hæc eſt ſententia, ſed ex
Kr3 il-
(a) Vid. poſt epus Cadonici de S. Auguſtin. Sententia & c. Animadverſiones in libruns
. Eaſſoni. edit. Venet. 1765. (b) Lege ſir Operis præſertim L. I. o. I. aum
notie, & deinde L. II. c. 6. J. 2. (c) Idem ſere nuper advertit Adauétus
Voigt a. S. Germano S. P. in præfat. n. I4. eleguntir, & eruditæ doſer iptionit
monetarum Bohemiæ, quam ut feliciter ad finem perducat, non poſſum non deſt-
derare, precari. Eorte frontem zoilus corrugat, aut in riſum ineptum Jolsitur, & ut
eſt paræmiologos, mulum a mulo fricari, muſſitat? Anne vero, quod exteri pro-
bant, laudant, domeſtici contemnent, vituperabunt? abſit hæc a catu noſtro in-
vidia. Juvsrit & hoc quosdam monuiſe.

oe (318) 39

illis S. Juſtini Martyris verbis expreſſa: Si quit, inquiebat, ſexcenta præclare dicat,
unum autem, quamlibet minimum, vobis non placeat, aut minur accuratum ſit, de plu-
rimis præclare diätir parum laboratis, verbulum autem arripitif, illudque in biaculi ac
ſecleris loco ſtatuere conamini. (a) Sed ad exemplorum ſeriem redeamus; & quo-
niam de Sanctorum præmio egimus, etiam quidpiam de impiorum pœna
expendamus. Sunt nempe hic etiam variæ auctorum ſententiæ, eſt & ſua
ſeriptoribus libertas, modo indubitata Catholicorum fides de earundem pox-
narum æternitate teneatur. Quæritur nempe & hic præterea, an ignis ille
inferni, cujus toties ſeriptura meminit, materialis omnino & corporeus ſit ap-
pPellandus? Ac communis omnino ſententia eſt, quæ affirmat, eſtque conſen-
tanea litterali Scripturæ verbo; quin & celebre notum eſt Auguſtini effatum:
cur enim non dicamur, quamvir mirit, attamen veris modis etiam ſpiritus incorporeos
poſſe pœna corporalit ignir affigi? (?) Anne vero propterea oppoſita opinio, ut
nonnemo voluit, hæretica erit ſententia? Abſfit; ſenſus enim Scriptoræ eſt
multiplex, nihil ea de re in Conc. Florentino definitum, licet Græei oppor-
tunam præberent occaſionem, dum ignem Purgatorii materialem eſe negarent:
denique & S. Ambroſius id negaſſe perhibetur, & Catharinus apertius docuit.
Falſa ergo, & fi vis, temeraria ſit hæc opinio: at hæreticam negavero. Sed
ex inferis ad Eccleſiam miktantem reverſi, quid de Summo illius capite Ro-
mano Pontifice doctores catholici doceant, videamus. Anne & hic opinioni-
bus locus, quas nonnulli cenſuris nofare non ſunt veriti? Enimvero quis ne-
ſciat, quam acriter in cele errimam Gallicanorum Præſulum declarationem
circa ejusdem Pontificiæ poteſtatis auctoritatem a multis non ſit animadver-
ſum? Propoſitiones enim illas, quibus certa R. P. etiam ante Eccleſiæ con-
ſenſum in fidei, & morum dog mate infallibilitas, ſuprema ſupra Concilium aucto-
ritas, & quævis in temporalia Regum poteſtas negatur, alii temerarias & erro-
near, alii in ſide periculoſas, alii hærefß proximat, alii etiam ſormaliter baretica con-
fidenti animo pronunciarunt. Regionum ratio, temporum adjuncta, aliæ-
que cauſæ priſcos auctores forte excuſare poſſunt: at certum eſt, ſententias
illas ejusmodi notis a privatis ſcriptoribus minime fuiſſe configendas. Sane
ſi quis hodie intempeftivo ejusmodi zelo abriperetur, næ is non tantum lu-
dibrio ſapientum ſe exponeret, ſed temeritatis etiam non levis accuſaretur.
Rationum enim pondere, teſtimoniorum ſuffragiis, & auctorum numero eæ-
dem opiniones nunc ita confirmatæ funt, ut vera iisdem probabilitas non va-
leat denegari, minus vero aliqua cenſuræ nota eædem poſſint configi, niſi
ſimul & illuſtrium catholicorum nationes, & viros omni Chriſtiana docrina
excultiſfſimos injuria quis velit afficere. (c) Sed ne in immenſum Prorclur,
1
(a) Le dialog. cum Tryphonen. 115. (5) L. XXI. de C. D. c. 10. lege & c. 9.
ac notas CGoquæi in itlud, ubi etiam S. Ambroſti ſententiam ex L. VII. in Luc.
e. I4. exponit. (c) De articulo I. Declarat. Gallie. vide luculentam diſertatio-

nem Cl. Bertii, in qua utriutque partir momenta & reſponfionet clare exponit,

& quæ certo ab utritque probanda ſint, corollario tandem flatuit, in quo fere
eadim eſt doctrina, quam nos ſupra Diſert. Il. c. 6. J. I. exhibuimur.

t
fum
han
trac
Ver⸗
end
Ppre
Pl
lt
4. ſtr

rechen,
d z.
igculi ge
& quo.
n peena

em po⸗
nis ile
ſitap.
conſen.
fhatum:
Nporeot
nio, ut
Ure elt
Opbo⸗
garent:
Gocnit.
ro. Jed
ite Ro-
Dinioni-
bis ne⸗
tonem
ladyey-
e C0-
raucto⸗
& err⸗-
ur co-
1, dliæ-
tentias
dane
tumn N-
Laretor.
10 ek⸗-
1on Ta⸗
Gni
Orina
Vehar 1
ſi
Gceh⸗
zu Lul.
ertatig⸗
vyenit,
1o ſer

& ſa

(319) W

ſi plurima Theologiæ reconditioris capita hic diſpicerem: coronidis loco quinta
adhuc Janſenii propoſttio damnata tantiſper expendenda proponatur. Conſtat
illam duabus conſtare partibus: duo enim circa illam quærebantur, ut gjebat

dJobtiß. Hallerius, (a) primo, quid de ea ſentiendum, quatenus notam hæreſis

affingit communi catholicorum Theologorum ſententiæ, quæ aſlerit Chri-
ſtum pro omnibus omnino mortuum elſe; & hanc partem Eccleſia declarat
eſie falſam, temerariam & ſcandaloſam. Secundo quatenus ex mente Janſenii
.Chriſtus non pro omnibus, ſed pro prædeſtinatorum ſalute tantum mortuus eſt,
ita ut omnibus reprobis negata ſint auxilia ſuffcientia quibus poſſint ſalvari?
cEt hanc partem intellectam eo ſenſu, ut Chriſtus pro ſalute duntaxat præ-
deſtinatorum mortuus ſit, Eccleſia declarat impiam, blasphemam, contu-
melioſam, divinæ pietati derogantem, & hæreticam. Jam ex hac damna-
tione nonnulli conſequi voluerunt, de fide pariter eſſe, atque definitum in-
telligi, Chriſtum proprie pro omnibus omnino hominibus mortuum eſſe eo
ſenſu, ut auxilia ſufficientia nulli omnino, quantumvis obdurato, excœcato, in-
fideli, aut in utero matris ante baptismum mortuo denegentur, & qui id
inficiaretur, ſententiam ejus, ut jacet, fore hæreticim. Ne vero quis & in me
cenſoriam hic ſtringat virgulam, palam profiteor, & conteſtor, non eſſe Se-
mipelagianam, ſed piam & catholicorum Doctorum ſententiam aſſerentem,
Chriſtum pro omnibus omnino hominibus eſſe mortuum, & ſiquidem coram
plebe, coram parvulis loquendum, qui ſenſus ſublimioris, & diſceptationis
Theologicæ non ſunt capaces, ita diſſerendum plane inculco; quandoquidem
vere dici poteſt, & debet aliquo ſenſu Cbriſtum mortuum eſe pro ommibus bominibut.
At frequentem Theologorum opinionem negantem Chriſtum proprie pro

omnibus omnino hominibus eſſe mortuum, ut omnibus concedantur auxilia

ſufficientia ad ſalutem, nullis prorſus, nec excœcatis & obduratis peccatoribus,
nec infidelibus negative, nec infantibus ſine baptismo decedentibus exceptis,
hanc inquam opinionem negantem eſie hæreticam, in Janſenii propoſitione
damnatam, illud eſt quod pernego, acerbiogcin eſſe hanc hæreſeos cenſuram
affirmo. Et vero quis adeo in re logica, & theologica tiro eſt, aut hoſpes,
ut ignoret, dum Eccleſia propoſitionem quampiam damnat ut hæreticam,
tum ſolum illius contradictoriam eſle de fide; conſtat autem propoſitionem
hanc: Chriſtus mortuus eſt pro omnibus omnino hominibus, non eſſe con-
tradictoriam propoſitionis Janſenianæ damnatæ, neque ex illa inferri. Nec
vero mea opus eſt ratiocinatione; diſerte enim id laudatus Hallerius Pariſi-

enſis Doctor, & in cauſa Janſeniana delegatus expoſuit. Declarato nempe

propoſitionis damnatæ ſenfu, ut ſupra vidimus, addit: hoc ſenſu examinata
« Propoſitione intactæ relinquuntur difficultates, quæ occurrunt circa infantes
line baptismo decedentes, aut infideles, aut obduratos. Nam qui dicit Chri-
c ſtum non pro ſolis prædeſtinatis eſſe mortuum non dicit conſequenter, pro
„Nquolibet reprobo in particulari mortuum eſſe, ſed ſufficit, quod pro aliquibus

(a) Ii Diario & Scripto ſuo ea in cauſaæ oblate.

c6

N (320) B

faltem mortuus fit.Atque hanc explicationem etiam tradiderunt, probaverunt-
que clariſſimi quique Theologi, Goudinum intelligo, Habertum, Tournelium,
Bertium, Gazzaniga &c. ut proinde opinioni huic hæreſeos, aut alkterius cen-
ſuræ notam inurere nemo debeat. Quid? quod & inter XII. articulos, qui
Benedicto XIII. P., ut definirentur, propoſiti fuerunt, ut fupra retulimus,
quinto loco hic habeatur expreſſus: Cæcis, & obduratir omnem gratiam interio-
rem aliquando ſubtrubi in pænam præcedentium peccatorum, multi & celebrer Theologi
Kne erroris periculo propugnant. Qui autem omni gratia deſtituti gravia peccata con-
srahunt, coram Deo reos non eſſe, nemo dicere audeat. Juſta indignatione com-
movebitur, quis quis legerit iniquiſſimas Auctoris Anonymi in hunc articu-
lum notas, & cenſuras; quanquam nec minus errarunt illi, quos allegat, ſci-
licet Medina, qui ſententiam eo in articulo expoſitam bæreticam: Vasquez, qui
4 plerisque erroris nota inuſtam: Ruiz, qui temerariam & periculoſam vocaſſe fer-
tur; nam an ita ſe res habeat, an non alia ratione horum Doctorum ſermo
ſit intelligendus, mihi nunc non vacat exquirere. Illud certe manifeſto a ve-
ritate eft alienum, quod S. Thomas Aquinas eandem erroneam apellaverit,
uti adeo confidenter pronunciat Anonymus. (a) Explicata autem, quæ pro-
feruntur, Doctoris Angelici verba, & argumentum de pœnitentia ſemper
poflibili confutatum lege ſis apud quosvis laudati articuli defenſores; præſer-
tim apud Cl. Bertium, qui omnem hanc controverſiam pleno in lumine col-
locavit, & egregie articuli doctrinam propugnavit. (?5) Qui vero compen-
dium deſiderat, adeat Eruditiſſimi Theologi Petri Gazzaniga Pralectionum
Tom. I., ubi & de voluntate Dei falvandi homines, & de Chriſti morte pro
hominum ſalute præclare diſſerit, fidemque Eccleſiæ, ac SS. Auguſtini, &
Thomæ ſenſum optima interpretatur ratione, cujus ego doctrinæ utroque,
ut ajunt, pollice ſubſcribo. (c) Ex illuſtribus igitur hiſce xemplis facile con-
ſtat, quam lente & mature procedendum fit, priusquam a privatis maligna,
præſertim hæreſis, cenſura opinioni cuipiam inuratur, de qua legitima publi-
torum cenſorum auctoritate nihil conſtat eſſe definitum.,

§ VI.
Diſertationis, & totius opuſculi Epilogus.

Piaem jlam diſſerendi faciam, nec tua, amice lector, patientia abutar, præ-
ſertim quam ſatis ſuperque me oſtendiſſe, ac non levibus argumentis, te-

nui licet ſermone, demonſtraſſe putem, quæ legitimis cenſoribus attributa

fit poteſtas, quam laudabilis illorum cura, & religionis conſervandæ ſtudium,
quam denique diligenter cavendum privatis hominibus, ne modeſtiæ & cari-
tatis limites prætergreſſi pro arbitrio aliena carpant, illuſtria auctorum nomina
ve-
(a) Brev. Obſervat. pag. I5. (5) De Theolog. Aiſcipl. L. XVIII. c. 9. Et in Singuleri
de Gratia ſuſſtciente epuſculo. (c) PFralelct. Tom, h. Diſſert. Vl. c. I. 2. O. 3.

J

erunt⸗
Alum,
ceſ,
0s, ui
liunns,
interio-
beahgyi
Ita n-
con.
artieu⸗
t, ſi.
, i
le ker⸗
ſerino
0 ve⸗
Werit,
e pro⸗
emper
reſer-
ne e0l.
npen⸗
ionun
te Pro
i, &
oque,
econ⸗

Publ

Pr-
tis, te⸗
tribut
dium,
cari.
otnine

7e.
ngule
O. 31

DeA (221) We=

0

velut columnæ infami affigant, & cum perenni famæ ac honoris jactura notis
malignis traducant. Profecto pluribus iſtorum ſanctior elle deberet illa Pl
tonis lex: o adoleſcenz, monet & Præcipit ille, juvenie es etiam, & Jequens atas
ficiet, ut multa, quæ nune ſentir, in adverſa commutes: difer in id tempus judex

de rebus maximit eſe. (a) Velim igitur, qui præœcipuus ſeriptionis ſcopus erat,

ut cenſorium judicium ſuprema ſeu ſacrorum, ſeu civilium Principum aucto-
ritate fuffultum merita & juſta omnes ſuſpiciant veneratione: privati autem,
odio, Hvore, ceterisque affectibus, & præjudiciis ſepoſitis litterarias aliorum
ne ſüggillent, nec cenſuris inurant lucubrationes. Ita nempe erxruditorum in-
duſtria fiorens & vivida ad utriusque reipublicæ emolumentum conſervabitur,
& Proſcriptis alienis a fide, a ratione, ab honeſtate commentis & ſententiis,
religionis integritati proſpicietur. Atque hinc etiam facili jam conſecutione
deducitur, quidnam auctori cogitandum, agendumve fit, in cujus aſſertio-
nem, vel librum cenforia lata eſt ſententia. Quodſi enim a legifimis cenſo-
ribus juſtum judicatum eſt judicium, fi propoſitio, religioni, fidei, moribus,
reipublicæ adverſa condemnata, liber reipſa pravus, aut ſaltem aliqua ſui parte
nocivus proſeriptus eſt: auctori erit parendum, tacendum, ferendum. Suæ
levitati aut malitiæ, ſuorum adulationi, inconſultæ facilitati, novandi ſtudio
ſua adicribat fata. Nec deſunt ei illuſtria hic exempla, quæ imitetur. In Ba-
jum reſpiciat, qui, an latæ in libellos ſuos cenſuræ acquieſceret, a Franciſceo
Toleto Pontificio delegato interrogatus, reſpondit; malle ſe porcos paſcere,
quam cujuscunque per Eccleſiam delecsti judicio de ſeriptionibus füis pervica-
eiter obluctari. (?) IIuſtriſimum Principbem & Archi - Epiſcopum Camera-

cenſem Fenelonium intueatur, ut ſe ſe Pontificiæ cenſurz ſubjecerit, ut Pa-

ſtorali encyclica eandem ipſe per ſuam promulgaverit diæceſim, ut librum
ſuum a Sancta Sede condemnatum proſeripferit & ipie, ac gregem ſuum ceu
a paſcuis noxiis, verbis, quibus poterat, eſhcaciffimis revocaverit. (c) Deni-
que ſi recentiora poſtulat, virum perdoctum ac humilem Benedictum Ober-
hauſer SS. Canonum Profeſſorem æmuletur, qui theſes & prælectiones ſuas
ex jure canonico, quum a Sacræ Inquiſitionis officio condemnatæ eſſent, illi-
co retractavit, juſtam cenſuram agnovit. Unde & in ſacræ Indicis Congre-
gationis decreto hæc ejus infignis animi modeſtia comprobata, & publico
elogio exornata eſt: Juas theſes, ita legitur in decreto, & prælectioner ſuar de-
creto S. Oſicii 16. Februarii proſcriptar auétor ipſe, errore agnita, laudabiliter & ſol-
lenmiter retralétavit, reprobavitque, (Ad) Verum iniqua, inquies, eſt cenſura,
acerbior eſt, male intellecta propoſitio, æmulorum invidia, inimicorum frau-
dibus legitimi cenſores circumyventi ſunt. At fingis fortaſſe doloſas excuſa-
tiones? cave, ne hac in re Sufftenus videaris, ne amore in rem tuam lenoci-
nante, turpifſimum in prole tua monſtrum deoſculeris. Tuo te metiaris
8 1 mo-
(a) L. X. de legg. (b) Vid. Aubert. Miraum in E ogiis Belgicin, & Gerberon.
in Præfat. ad Opera Baji 1696. edit. (c) Vid. Ejur Paſtoralis 1699. data.
(4) In. decrete S§. Congreg. idie, edit. 1765. ſeria ſecunda. die J. Januarii.

modulo, ne tua magni facias, ne palponibus credas. Quodſi nihiloſecius
malis artibus, & invidorum impetu in caput innocens excuſſum eſt fulmen,
ſi manifeſte, quod rarius eveniet, a publicis etiam & legitimis cenſoribus ini-
quius de tua opella judicatum eſt, ſi immerito confizxa: eja, macte eſto ani-
mis, fortem & tenacem conſtantis animi virum te oſtende, quem ſi fractus
illabatur orbis, impavidum feriant ruinæ, quem nulla cenſ(orum tela exani-
ment. QGuin & vetuſtum malorum lenimen non hic negligatur, dies videli-

cet, anni, & tempora ſpectentur, in quibus maligne negata, aut erepta glo-

ria auctori & operi cum fœnore refundetur. Veritatem enim dies aperiet,
& in apricum proferet ætas; quibus gentilium proverbiis teſtibus, ut ait,
Tertullianus, omnia revelari a tempore conſtat. (a) Sperandum proinde fo-
re, ut & gloria in averſo, & ubi invidia receſſerit, quo ſerior, eo ſit major,
ut ex umbræ fſimilitudine Seneca docuit. (?) Minore autem ſollicitudine
quemvis de privatorum hominum, quibus jus nullum & fas eſt ad cenſuram,
judiciis angi oportet. Nam iſti quidem, ſi merito opus editum carpant, ſi
verum errorem modeſte indicent, næ ceu fratres & ſinceri amici ſuſpiciendi
ſunt, ut jam alias commendavimus: eorum induſtriæ & benevolentiæ grates
rependendæ, quod & auctorem, & rempublicam a malo ſervaverint, vulnus
detexerint, ut tempori medicina poſſit ſanari, virus removendum oſtende-
rint, antequam per incautum vulgus dira ſerpant contagia. Quodſi vero &
hic ſeriptori inferatur injuria, ſi inique laceretur, ſi non tam fraterna correc-
tio, quam amarulentæ Satyræ, contumeliæ, convicia, in vulgus proferantur
Potiſſimum ab iis, ut fieri amat, qui nihil facere ipfi, ſed judicave tantum de aliis
noverunt: (c) hæc ſane injuſta cenſura calcanda & deſpuenda eſt, ac ſiqui-
dem acerbior foret, aut ſilentio contemnenda, aut ſi perſonæ, loci, & tem-
poris ratio id ſuaferit, ſtulto juxta ſtultitiam ſuam reſpondendum. Qua tamen
in re, ut ſupra obſervavimus, maxime cavendum, ne maledicta maledictis
vindicentur, ſed modeſte & tranquille refutetur adverſarius, elegans & tem-
pPerata miſceatur acrimonia, pus vero & venenum, contumeliæ etiam Philo-
ſopho ex Tullii ſententia indignæ, diſſimulentur. Hieronymum, Auguſtinum,
Gregorium M. aliosque viros clariſſimos per labia iniqua, linguam doloſam
fuiſſe arroſos meminerit auctor, eorum labores, & plena ſapientiæ & pietatis
ſcripta fuiſſe allatrata: nihil tamen ceu lunam ſplendoris & veritatis amiſſe. ()
Atque hæc ſunt documenta, amice lector, quibus & animum meum præmuni-
vi: utinam vero ſaltem tibi, qui non ex operis titulo judicaſti, ſed magna
cum patientia diſſertationes iſtas ordine legiſti, conatus meus atque voluntas
bene de cenſorio judicio, bene de religione merendi non diſpliceret. Imper-
fecta quidem plurima, inculta non pauca, multa minus erudita notaveris.
Ac optaveram ipſe hæc omnia, ſi non annum in nonum usque, ut volebat
„ — . Ho-
(4) Apologer. c. J. (b) Epiſt. 79. (c) §. Hieronym. Præfat. in Ersdram, ſeu
cpiſt. 109. ad Donn. (d) Vid. Raynaud. in Erotem. clauſula, ubi fuſiut hoc
ar gumentum pertrabtat.

ff(

Ho
ſalt

gal

u

ſed
tent
ſine
er!

ſd

hone
Pher
fero
(lata
le,
ſunt

ſcius
men,
8ini⸗
9ani.
ACtus
Nani-
ſidel.
gl
erlet,
t ait,
le fo⸗
nzor,
dine
Uram,
nt, l
ciendi
grates
fulnus
e⸗ de.
ero
rrec⸗
Ar alir
ſqui
tem⸗
tamen
eictis
Ltem-
Philo-
kinum,
lolim
ietatis
(4)
munl⸗
magg
Dluntes
mper-
averls.
olebat
Ho-
, *
ie

Horatius, quod, judice Ludovico Vives, in hac vitæ brevitate nimium foret,
ſaltem aliquo adhuc tempore domi premere, & ad unguem perfectum caſti-
gare. (a) Sed dum rationes quæ ad ſeribendum impulerunt, aliæque urgent,
ut opus in publicum propellam: cum Gellio obteſtor: ut ea non docendi magis,

Juam admonendi gratia ſeripta exiſtiment, & quaſi demonſtratione veſtigiorum contenti

perſequantur ea poſt, i libebit, vel libris repertis, vel magiſtrit. (?) Ceterum licet
de cenſura ſcribens clariſſimorum Cenſorum judicia non modo expetiverim,
ſed & ſecundum ea nonnullis lituram induxerim: lubens tamen rurfus eundem
tenuis ingenii mei laborem Eccleſiæ, ac quorumvis etiam ſapientum cenſuræ
ſincero animo ſubjicio, emendaturus errores, ſi quis indicaverit. Didici quippe

ex præclarifſimo Eccleſiæ Doctore Auguſtino, turpe quidem eſe mutare ſententiam,

ſed veram & rebtam: laudabile autem eſſe & ſalutare, ſtultam & noxiam Ccorrigere.
(„) Privatis autem hominibus, qui cum tabulis non ſumunt animum cenſoris
honeſti, in aurem quidem dicere poſſem paræmiam, quæ eſt apud Ariſto-
Phanem in Coronopeſta, ulusque eadem eſt A. Gellius. At nolim nunc primum
ferox videri, & cen cornu petere: ſolum illis iterum, atque iterum commen-
datam cupio ſententiam, quam ex Iſidoro Gratianus recitat: Sciendum, ſcribit
ille, quod pleraque capitula ex cauſa, ex perſona, ex loco, ex tempore conkderanda
Junt, quorum modi quia medullitut non indagantur, in erroris labyrinthum nonnulli
intricando impinguntur; cum ante judicant, quam intelligant:
ante inculpant, quam iterando lelcta

perquirant. (d)

A. M. P. I.

(4) Vid. Viver L. V. de tradend. diſciplin. in fine. (?) Noct. Attic. L. 20. s. 11.
(e) Eyiſt., 210. ad Celerem. (d) Can. I. D. XXIX.

I N D E X

Præfatio ad Lectorem . ⸗ pag. I.
Audores, qui nonnulla de cenſorio judicio ſcripſerunt . = XII.

DISSERTATIO I.

De Antiquitate, Weceſftate, & Aequitate cenſorii judicii in
2 S religionis nogotiis.

C A PD V T I.
De Antiquitate & perpetuo uſu cenſuræ.

S. I. Nonnulla de nomine, & diviſione cenſuræ præmittuntur. ⸗ pag. 3.
§. II. Cenſura in religionis negotiis etiam a Barbaris non fuit neglecta. 6.
S. III. Cenſuram in cauſis religionis exercuerunt Græci. - . 7.
§. IV. Idem cenſuræ uſus fuit apud Romanos. - 2 — 9.
§F. V. Judæis in V. T. ſummæ curæ fuit cenſura in religionis negotiis. II.
J. VI. Cenſura in N. I., naſcentis Eccleſiæ exordio fuit adhibita. —= 1323.
§. VII. Idem in Eccleſia dilatata & ſlorente fuit obſervatum. - 15.
§. VIII. Aucta librorum copia accuratius etiam judicia cenſoria ad noſtram
usque ætatem ſunt interpoſita. - - —20.

C A PD V T II.

De Neæceſitate, æquitate, atque utilitate judicii cenſorii.
1
S§. I. Necefſitas, & & quitas cenſuræ ex Chriſti, & Eccleſiæ imperio, per-
Petuoque illius uſu, ac aliis etiam rationibus evincitur. - 26.
§. II. Cenſuram noſtro ævo poſtulant fraudes, quibus pravi auctores noxia
ſua commenta in libris involvunt, ut elegantia ſermonis patrii, profana
eruditione &c. - - = 32.
§. III. Cenſuram exigit Libertinorum hujus æœtatis copia, quique corruptæ
rationi, revelata religione, & auctoritate ſpreta, nimium indulgent. 36.
§. IV. Cenſuræ necefſitas, & Wιαquitas commendatur ex virorum pletate, &
ſapientia præſtantium lapſu, & erronea doctrina. - - 40.
§. V. Cenſuræ neceſſitas, & &α quitas ex ipſorummet hæreticorum factis, &
exemplis evincitur. - 45.

S§. VI. Cenſuræ neceſſitas & æquitas celebri, quod in Actis Apoſtolorum re-
fertur, exemplo commendatur. — = = 477⸗

CA-

D-

—

—

=

C Aà P V 1I II.

In quo argumenta ,„quæ adverſarii cenſuræ opphonuzit reſelluntur.

I. De iis, qui præcipue cenſuræ adverſantur, diſſeritur.
II. Satis fit argumentis ex Sacra Scriptura petitis. - — 54.
III. Nonnulla Veterum Patrum facta, & dicta ab adverſariis prolata expli-

cantur. 57.
NW. Sophismata ex rationibus contexta diſſolvuntur. . 6 54.

V. Epilogus diſſertationis. - 2 2.

DISSERTATIO HI.

De Judice cenſorio, ſeu jure êy audtoritate ferendi cenſuram. 75.
C A PD V T I.

De Privatorum in cenſura ſerenda jure.

—

I. Qui, & quales privatorum cenſorum nomine in religionis negotiis in-
telligantur. - - -
II. Ufus privatæ cenſuræ profanis & ſacris exemplis commendatur. 8.
III. De poteſtate privati cenſoris, & quid ei in religionis negotiis liceat. 84.
IV. Qu cenſuræ privatis a Sede Apoſtolica ſint vetitæ? 2 — — 90.
V. Privato cenſori pravi affectus exuendi, & præjudicia removenda ſunt. 90.
VI. In cenſura ferenda lente feſtinandum eſt. - 93.
VII. Privatus cenſor in dijudicandis aliorum ſcriptis prudenti humanitate
utatur. — - - = -
VIII. Regulæ Pritanianæ, æquitatis plenæ, privato cenſori commendan-
tür. . - - - ⸗ - 100.
IX. Contimuatur idem argumentum, magisque etiam illuſtratur. 103.
X. Judicium Cenſorium non eſt ſerendum, niſi integra Auctoris ſeriptione
& perlecta, & mature expenſa. . = 106.
XI. Scopus, ac præcipuus finis auctoris conſiderandus, priusquam de ejus
opere cenſura feratur. - - 09.
XII. Opportuna admonitione argumentum de privato cenſore termina-

VITO

tur. = = — — 1IS.

C A P V T II.

De Jure Cenſorio Academiarum.

*

§
§
§
§.
§.
§

*

Oα

**

.

J. De primis Academiarum initiis. — ⸗= I1I5.

4

i De Academüs ſib Epiſcoporum aufſpiciis. - - 117.

I. De cenſuris Academiarum, quas con junetinn cum Epiſcopis tulerunt. 120.

§

O

§
§
§
§

5§
5
5§
5§

§.
§.
§.
§.

IV. De cenſorio Academiarum jure ab Epiſcoporum aucétoritate ſejuncto. 122.
V. Cenſura Academiarum non eſt niſi doctrinalis. - —- 126.
VI. Quorundam Academicorum Doctorum judicium nec cenſuræ Acade-
micæ vim habet, nec toti Academiæ imputandum eſt. - 128.
VII. Reliqua exponuntur, quæ in cenfuris Academiarum obſervanda

C A P V. T II.
De Jure, quo Epiſcopi cenſuram ſerunt.

. I. Epiſcopis competit cenſuræ auctoritas ex ipſa muneris ſui dignitate. 135.
. II. Jus authenticæ cenſuræ Epiſcopis ex Sacrarum litterarum, & Patrum
teſtimonio, veterique conſuetudine vindicatur. - - = 139.
,. III. Idem cenſuræ Epiſcopalis jus recentioribus exemplis ſtabilitur. 143.
.IV. Cenfſorio Epiſcoporum juri Romani Pontifices non adverſantur. 140.
. V. Quæ ſit cenſuræ Epiſcoporum auctoritas, clarius exponitur. 152.
.„ VI. Prudens moderatio ab Epiſcopis in judicio cenſorio non eſt negli-

genda. - - - - 157.
C A P V T: IV.
De Suprema Romani Pontificie in judiciis, & cenſuriz religioni auctoritate.

,I. Jus cenſorium Romano Pontifici ex ſuprema illius dignitate, de qua ge-
neratim diſſeritur, derivandum eſt. - - — — Ir.
. II. In definiendis fidei cauſis, atque adeo & religionis cenſuris, primas

eſſe partes Romani Pontificis, Patrum traditione oſtenditur. 165.

‚ III. Eadem cenſuræ Romanorum Pontificum auctoritas antiquitatis exem-
plis confirmatur. 3 - - 8 169.
. IV. Supremam eſſe Romani Pontificis in cauſis religionis cenſoriam pote-
ſtatem, confirmarunt Epiſcopi, dum ad Eundem fidei negotia retule-

runt. — = — — 194.

§. V. Idem cenſuræ jus agnoverunt auctores & catholici, & hæretici, qui ſua

§H. VI. In cenſura ferenda ſæpe utiliſſima eſt prudens œconomia, qua & Ro-

monimenta Romanorum Pontificum judicio probari voluerunt. 177.

manos Pontifices uſos fuiſſe, nonnullis exemplis oſtenditur. 192.

§. VII. De auctoritate & fide, quæ Pontificiæ cenſuræ tribuenda eſt. 1987.

§. VIII. De conditionibus legitimæ Pontificiæ cenſuræ. — - 194.
S§. IX. Reliqua, quæ in Pontificiis cenſuris obſervanda ſunt, compendio ex-

ponuntur. „ = = 199.
CA-

= E⸗

—

— —

. C A PYVT V.

126.
1,. De jure cenſuræ, quod Sacrii Conpregationibus Romanie competit.
tne §. I. De auctoritate cenſuræ a Sacris Congregationibus latæ. Pag. 203.
132. §. II. Refelluntur ea, quæ vulgo adverſus cenſuras, & librorum prohibitio-
nem a Sacris Congregationibus Romanis factam, objiciuntur. 207.
S. III. Prudens, ac circumſpecta moderatio, qua cenſuræ a Sacris Congrega-
tionibus feruntur, expenditur, & quid in iisdem cenſuris præterea ob-
ſervandum, explicatur. — - - 212.
§. IV. Reprimenda eſt quorundam Scriptorum audacia, qui Sacras Congre-
gationes conviciis laceſſunt. ⸗ - ⸗ 2109.
um — CG AP V T VI.
143. De Jure cenſorio Principum, & Magiſtratuum Civilium in religionis negotiis. 223.
4 §S. f. De Sacerdotii & Imperä diſcrimine generatim quædam exponuntur,
. ceu judicii cenſorii principia. = - = 224.
el §. II. Ad dirimendas fidei controverſias, cenſurasque proprie tales ferendas
1ol in fidei caufis nulla Principi politico competit poteſtas. 297.
S. III. Judicia, & cenſuras Eccleſiæ Principes politici, ceu Eccleſiæ & fidei
detenſores, ſuis etiam edictis confirmare debent. - 231.
§. IV. Ex poſitis hactenus principiis jus Regiæ in negotiis religionis cenſuræ
deducitur & explicatur. - - = 236.
§. V. De jure cenſorio Principum in negotiis religionis heterodoxæ diſleri-
tur. - - - ððM - 242.
ge. §S. VI. Diſſertationis epilogus. = = 248.
151.
mmas
. DISS E R T A TI O III.
em⸗ G .
169, De Obhjiecto, Modo, 6z Gradibus cenfurz. 250.
ote. .
tle. C A P V T I.
R De Obiecto cenſuræ.
I. S. I. De cenſuræ objecto in genere diſſeritur. . - 251.
Ro- §. II. De vario ſenſu propoſitionum, quæ cenſuræ ſubjiciuntur. — 255.
192,. §. III. Propoſitiones Sacrarum litterarum auctoritate, & conſentiente Patrum
107 uſu probatæ non ſunt cenſura proſcribendæ, etſi nonnulli iisdem abu-
19,. tantur. - 2—-— 1 . . 261.
de. S. IV. De Cenſura cenſuræ, ſeu propoſitionum, quas modales de cenſura
199. vocant. — — — 264.
⸗ §. V.

V. Qua ratione ad objeétum cenſuræ theologicæ referendæ ſint propoſ-
tiones ex Philoſophia, hiſtoria, aliisque Profanis diſciplinis deſumtæ,

explicatur. - . . 269.
§. VI. Recenſentur variæ elaſies librorum, qui objectum cenſuræ conſtitu-
unt. - - ⸗ 271.
C AP V T. II.
De modo Cenſuræ.
F. I. De ſimplici propoſitionis, aut libri prohibitione. * 290.
S§. II. De propoſitionum, ac librorum damnatione. 294.
§. III. De damnatione propoſitionum in ſenſu ab Aucptoribus intento. 297.
§. IV. De Auctoribus in cenſura Propoſitionum indicandis,; diſſeritur. 204.
C A P V T III.
De gradibus, & formulis Cenfurarum.
§. I. De gradibus, & formulis cenſurarum in genere. - — 297.
§. II. De cenſura propoſitionum hæreticarum. . 2 299.
S§. III. De cenſura propoſitionis erroneæ. . — 304.
S. IV. De reliquis propoſitionum cenſuris. - = 308.
S§. V. Elenchus propoſi tionumd, quæ immerito graviore cenfura a nonnullis
notatæ fuerunt. - — 313
S. VI. Diſſertationis, & totius opuſeuli epilogus. - 320.
Pag. linae errata. corrige. Pag. lin. errata. corrige.
11 23. Domiung -— = Dominut. 109 10. Congregationem-Congrega-
12 13. eorundum ⸗ eocrundem. tionum.
75 22. Vincencio -⸗ ⸗ Vincentio. II8 3. Presbyteti Presbyteri.
31 22. mounerent - monuerunt. I121 16. 1220. — = 1270.
50 35. Zevinglianus Zvinglianus. I75 12. aſteriſes - aſteriſeis.
51 9. meditationi. meditatione. 177 24. iterum -– = iturum.
16. ingenia. - - ingenia. 192 1I2. argumentationi argumenta-
53 2. Ifralitarʒum - Hfraelitarum. tione.
54 5. aſlerbat. — = alerebat. 198 T9. ite, m in - „ item in.
96 23. &mulandum - ad æmulandum. 205 21. Pontificom - Pontificem.
91 6. calentida - -= calenti, da. 218 32. dicti — — — dici.
95 28. periculorum - periculoſum. 161 25. inſpirita - - inſpirata.
101 24. Theologus Theologos. ſæpe - f - ⸗ ⸗ fl.

Cetera benevolus lector emendet.

290,
294.
297.

orege⸗
lonum.
Pyteri.
1270,
eriteis.
turum.
mmente⸗
tione⸗
itemin.
tificemn.
gici.
lpirete.

. 4

———— õůõ

[20 an
T U0 V
X

S
W

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

R

19

IN
ONIS NEGOTIIS

TTATIONES

QVAS
A BO RA V T
E'SCH A S. CATHARINA SENENST

L. SCHOLARVM PIARVM
IN
ANO COLLEGIO NICOLSBVR GI
ONVM PROFESSOK.B

17

O SBalance Q

18

16

Focus

1.

K

J

H

BATIONE CENSORV M. G.
õ eeρoονodoνvveονο Qan
COLSBVRGI, P
VIDVAE NEVMANNIANAE, FACTORE
LER. ANNO M. DCC. LXXI.

D — — „5d„

Z12 .

G

—
—
—
—
—
—

4. Copyright 4/1999 r GmboH wwWW.yXVmaster. com