veritatis fieri non poſle perſuadere voluit, niſi a ſupremis moderatoribus fa-
cultas concedatur quibuscunque, ſententias ſuas libere, contra religionem, ſo-
cietatem, morum diſciplinam ewulgandi. Nam, en ejus delirium, propoſitio
demonſtrata dici nequit, donec argumenta ſunt, quæ illam impugnant - - - jam, quo-
niam, niſi adſit poteſtas ſenſa ſua proferendi, nemini putandum eſt, ſe onmia obiecta
vidiſe, neceſſario conſequitur, hac lihentate ſublata, neminem jure poſe, de aliqua pro-
peoßitione conninei. Exemplum poſtea ſubjicit de Dei exiſtentia, quam ille arbi-

tratur nondum ſatis demonſtratam dici poſſe, donec impiis omnibus facultas

ribendi, edendique in lucem concedatur, quidquid contra hujusmodi theo-
. re-

( a) Confer etiam Miſſorii Aiſertationes, quibus probare nifus eft, &8. Firmiliani &

COypriani epiſtolar in controverſia de Baptiſmno eſſe ſuppoſitar. Edit. Venet. 1733˙*
Sed inter alios id paucis refutavit Doctiſ. Berti de Theolog. diſcipl. L.. 31 . C. 1 Ze.
Cb) Vide Gretſerum, L.. l. c. 19. de jure & more Ac.

temi

glie, 4ℳ.
Ai omnint
At inkelin
des illat
mala, &
Ga, &
qoocum
elocent
ſtorali el
4 rem
enten
dum 1 0
Iteris
Ac In
gionis
ban la
a uusr
lacti a.
ant.⸗
aempor
a Dilis an
(Onſec
atur, ce
cito n
Animni
mone
onlcie
clamqu
temne
Pantur
Mulla ex
rum ann
Dateret,
Drolttan
ninm
res. N
lupra r.
mo ſ
AMte no
lem e⸗

(4)

it acotn.
rum, gui1
k antiqnita.
tinen t, lere
Ero honn-
Gretſeng,
Watrimon’-
Amnent po,
Cuas, Aut
novatores
nodi vete⸗
els, Ayer-
e quorumn
deo aper.
Eüt exltio:
Aut rectæ
Ut ubique
t machuna
tur, guint
& prokr-
Echara iſta
entur, &
qoodip⸗
tumn, c0.

Sed jam

ius eſtho⸗
teleere,
1 tam al⸗

ſſitionem

Oribuska⸗

nen, 0⸗

mn, l⸗

Aida

iguu zl-
KX¹
lee ardi⸗

8 facultas
ll theo⸗

fe.
milieni G
et. 1799

l c. 1

rema in in mentem venerit. DQuæ poreſtar, finit tandem, non datur niß in An-
glia, quæ fortaſſe eſt una regio, in qua non puniuntur ii, qui in hac materia ſecus ac
alii omnino ſentiunt. Scilicet ne a Voltæro Thpra relato diſſentire videatur.
At infelix Anglia, ſi ita habet; quanquam non arbitrer iſtas libertinorum lau-
des illuſtri nationi placituras; quandoquidem impiæ hujus libertatis Pericula,
mala, & conſequentem perniciem non ignorat, Non laudat illam, ſed caſti-
gat, & acerrime reprehendit Ppræclarus illius nationis ſcriptor Voodvardus in
quodam ſermone Londini habito. (a) Multis eandem deplerat, & vehementi
eloquentia condemnat Hedmondus Gibſon Epiſcopus Londinenſis in ſua Pa-
ſtorali epiſtola, cujus inſigne fragmentum nobis dedit Valſecchius, quodque
ad rem etiam noſtram plane eſt attemperatum: Revocate, ſcribit ille, in
mentem, quod oculis veſtris jam vidiſtis, infandos libros, quorum vel ſo-
lum nomen horrorem incutit, quique per ſummum dedecus ætate hac, ita
« litteris exculta, publicam lucem alſpexerumnt. GQuæ retia innocentiæ parata!
Hquæ infanda convicia in Deum dicta! quæ diſputationes de certifſimis reli-
„gionis capitibus! quo ſale, mordacique aceto revelatio ipfa perfuſa! -- - uti-
„nam tamen malum in auctores ipfos tantum recidiſſet. At ſtadium, quo
«hujusmodi libri perquiruntur, voluptas, qua excepti fuerunt, plauſus iis
« facti aperte, ut difſimulari non poſſit, quid in hac re ſentiant omnes, indi-
Cant. -- - Hoc malo commercii genere ceteris urbibus hæc urbs Præſtare,
«emporiumque impietatis eſſe videtur, ubi ars mores corrumpendi execra-
bilis auro emitur. - --= At non opus eſt magna perſpicacitate, ut orituræ

Conſequentiæ ex artibus adhibitis, ut quodvis religionis principium evella-

ctur, cerni poſſint. Nimis finitimæ ſunt impietas, & morum corruptio, ut
„Cito non conjungi ſimul poſſint. At his ſpiritibus fortibus ea relinquamus
animi ſenſa, quæ illis cordis corruptio ſuggerit. Experientia quovis ſer-
mone ſuperior nobis demonſtrat, ſine alterius vitæ timore viventes, quin

„Conſcientiæ ſtimulis agitentur, ſceleſtiſſimis cupiditatibus obſecundare, nul-

«lamque hominum rationem haberi, ex quo initum efſt conſilium Deum con-
«temnendi. -- - Non ſolum ſe corrumpere, ſed dare operam, ut corrum-
„Pantur alii, hoc eſt agere ita malitioſe, ut nihil ſupra &c.. (b) Placuit non-
nulla ex longiori hoc ſermone excerpere, tum ut majori impetu adverſario-
rum animos percellat veritas, a ſuismet etiam prædicatoribus aſferta, tum ut
pateret, nos non aſpernari veritatem etiam a Sacrorum noſtrorum hoſtibus
Prolatam, ſed amplecti, & opportune eadem uti; quanquam illorum teſtimo-
nium minime ſit nobis neceſſarium, quod copioſe catholici perhibent docto-
res. Non eſt autem Neutoniano, non Leibnitiano ingenio opus ad argumenti
ſupra recitati falſitatem agnoſcendam. Ajo enim cum Valſecchio: ſicut ejus-
modi ſophismatum inventio, editioque, quam cuivis licitam vult libertinus,
ante noſtram ex hac vita migrationem non deſinet, imo ne ante mundi qui-
dem conſummationem; quandoquidem nunquam inſani deerunt, a quibus
no-

(a) Anno 1710. (b) Vide Valſecchium L. III. P. I. c. 16. F. 6.

WeS& (72)

nova dehramenta concipi, & edi poſſint: ita non ſolum nos decedemus, ſed

re poſſent, an e. c. Deus exiſtat. Huc redit, huc præcipitat ſpeciofi illius
ſophismatis vis, cui plane ſimillimum erat, quod adverſus religionem reve-
latam, alter ſæculi hujus libertinus opponit, ſcilicet veram religionem reve-
latam inveniri non polle, niſi linguæ omnes addiſcerentur, niſi inquirerentur
bibliothecæ omnes, niſi per omnes terrarum partes itineraà ſuſeciperentur,
omniumque hominum ſententiæ, & problemata ponderarentur. ( 5 At Pyr-
rhonica hæc argumenta jam pridem viri ſapientes exploſerunt. Sunt enim
nobis rationes, ſünt demonſtrationes cujusque generis, naturæ rerum, de qui-
bus agitur, convehientes, e quibus præcipua religionis naturalis dogmata o-
ſtenduntur: atque eadem evidentia, qua veritates iſtas cognoſeimus, intelli-
gimus ſimul, iis opponi non polſſe, niſi ſophismata, quæ religionem non va-
lent expugnare: bene vero mentes infirmas pervertere, & ad omnem licen-
tiam malos inducere. Tantum ergo abeſt, ut impii quivis libri tolerandi ſint,
& nova, ſeu potius veterum atheorum Lucretiana impietate recocta delira-
menta, in perverſis ſceleratorum ingeniis requirenda, ut potius a ſupremis
reipublicæ Principibus, ad quos religionem tueri, & humanæ ſocietatis felici-
tatem amplificare pertinet, audacium hominum, qui & fidem, & pacem com-
munem fſuis ſcriptis lædunt, & perturbant, inſolens petulantia ſit coercenda.

§ V.
Epilogus Dilertationis.

LT' rationi igitur, & fidei, Patrum regulis, & conſtanti Eccleſiæ conſuetu-
dini, ac diſciplinæ innititur Eccleſiaſtica cenſura, qua impia proſcribun-
tur dogmata, & nociva improborum auétorum opera luci publicæ fubtrahun-
tur. Floreat & nunc antiquior Eccleſiæ Germanicæ diſciplina, qua & in li-
bros, & in auctores de hæreſi ſuſpectos ſevere inquirebatur. Eos quoque,
„Præcipit Synodus Salisburgenſis, obſervare debent Parochi, qui ex hæretico-
Trum locis, ſive de hæreſi ſuſpectis veniunt, ſingulariter dicta & facta ani-
madvertant, & de eorum vitæ converſatione & ratione cognoſcant, & ſi
AK qua de iis ſuſpicio fuerit, ordinarium admoneant.« (b) Parochus, man-
dat Synodus Pragena, in cujus Parochiæ finibus venales libri exponuntur
*ſeu circumferuntur, eos de improviſo viſitet: - - - præterea hoſpites, taber-
«harii, & cauponæ, ſi qui ad eos diverterint, ut de fide diſputare, aut hæ-
K Treticorum libros vendere, ſeu ſpargere facilius poſſint, illos nobis ſetim
de-
(a) Ita pluribus Rouſojus in Emilio. (b) Citat Em. Albitius de inconſt. in fide
c. 30. n. 92. Porte bujus Snodi acta exhibet Eynatius Harzhbeim S. I. in ſua
Synodorum Germaniæ collectione.

& mundus prius definet, quam homines, huic methodo inſiſtentes, certo ſci-

“”
R

,nonel⸗

ccels,
6
alecept
erl
guiit⸗
tioner
4 Pantu
lovSky
vu 3 8
reties
4 Mord
Abol
berli
chere

.lent

d pr

gelte
.indice
tentos
. lbros
talbu,
dilge
,Aürhe
conta
ſitecen
incidͤic
gebent
Otio fr
dos c
certe h
actior.
er (die⸗
Sorem

5
Relnus, led

,Certo ſei.

ecioft ilius
nem reve-
lem reve-
luirerentur
iperentur,
) At byr.
Fünt enimm
un, dequi.
logmata 0.
S, iMtelli⸗
m hon v-

inem lcen-

erandiſint,

octa Selirr.

ſpremis

tanis felici .

ce coI-

COercenddA.

conletu-

roleribun-

abtrahun-

a d in l-
oue,
hæretico-
facta am-

ponuntur

tes, tüber
e, At h-
de.
ulk. ufl

,is u

. 9 (73) g=

. nuncient. (a) Hæretici, jubent ſtatuta provincialia ejusdem Archi-Dio-
ceſis, quarumcunque ſectarum, & credentes ipſorum erroribus, nec non
treceptatores, defenſores & fautores eorum excommunicati ſunt, quos uni-⸗
«Verſi fideles Chriſti, maxime Parochiales Presbyteri Dioœceſano loci, vel In-
quiſitori hæreticæ Pravitatis denunciare tenentur, ut pro ſuis demeritis ul-
"tionem recipiant, & ne fidelium corda eorum doctrinis peſtiferis corrum-

. Pantur.. (⁵) Denique in celeberrima Synodo Olomucenſi a Stanislao Pav-

lovsky Epiſcopo vigilantiſſimo celebrata, quamque ob relucentem fidei ze-

um, & doctrinæ integritatem, maxima animi voluptate lego, de libris hæ-
reticis & prohibitis non legendis, neque retinendis ita ſtatuitur: «omnes eos,
quorum auctores ſancta Mater anathematizat, & rejicit Eccleſia, & Sedes
.Apoſtolica, uti hæreticos & erroneos, quemadmodum & magicos ac fu-
.Perſtitioſos, nec non obſeœnos quosque fugiat, neque eos legere, aut reti-
" nere ſine expreſſa Sedis Apoſtolicæ, aut noſtra, ejusdem Sedis auctoritate,
« licentia in ſeriptis obtenta ſub pœna excom municationis ipſo facto incurren-
„da præſumat. Archi-Diaconi proinde diſtrictuum Viſitationes facturi dili-
..genter bibliothécas Sacerdotum perluſtrabunt, & ſi quos rohibitos tam in

indice librorum vetitorum ex Decreto Sacri Coneilii Tridentini edito con-

tentos, quam eos, qui poſtea emanarunt, & hucusque in lucem prodeunt,
libros invenerint, auferent, atque contra eos, qui decreto huic in abjiciendis
"talibus libris non paruerint, tanquam contumaces, & de hæreſi ſuſpectos,
. diligenter juxta tenorem Bullæ Pü IV. P. M. inquirant, procedant, & in eos
animadvertant. () Tanta erat Patrum noſtrorum cura, ne qua erroris
contagione fideles inquinarentur! Quid enim vero ſenſuros fuiſſe arbitrabimur,
ſi recentem illam pernicioſorum librorum colluviem oculis ſpectaſſent? ſi in hæc
incidiſſent tempora, ubi veri, pii, & docti plus prope temporis conſumere
debent in aliorum libris, ſive proſcribendis, fre expurgandis, quam litterario
otio fruentes impendere valeant, ut libros nec expurgandos, nec proſcriben-
dos componant; ſecus nempe atque Card. Quirinus optabat. (4) Falluntur
certe hæretici alique, qui cenſuræ uſum ab Eccleſia cupiunt eliminatum, aut
arctioribus limitibus circumſeriptum, impiam illam crepantes libertatem, quæ
ex caligine mentis non tantum errandi neceſitatem, ut ait Seneca, ſed errorum
smorem parit, (e?) quæve etiam doctos evaneſcere facit in cogitationibus ſuis,

K
(a) Sub Sbigneo Archi-Epiſcopo Pragenſi A. 1605. celebrata, (?5) Promulgata ab
Erneſto Archi - Epiſc. I. Pragenſi circa Secul. XIV. dimidium. Annum Fromul-
gationis accuratiur deßgnatum iri ſperamus ab erudita criß chronologica R. P.
Gelaſßi Dobner Schol. Piar. Viri de Bobemæ Patria hiſtoria praclare merentit.
Nam, qua ratione cum vera chronologia cobæreant anni 299. in fronte exempla-
rium nuper editorum dofgnati, me dſequi non potuiſe, ingenue fateor.
(«) Celebrata eſt hæc Snodus A. 150 1. Olomucii diebus 12. 13. 14⸗ Novembr.
in eaque S&S. Concilium Tridentinum promulgatum. (d) Decad l. Epiſft. 7. ad
Card. Nereum Corfinum. (e) L. II. de ira c. 9.

W (74) A

& quum ſollicitam fidei & ſacrorum curam ſuperſtitionis nomine perſtringit,
tollit funditus pietatem, omnemque evertit religionem, uti experientia docet,
& prudens quivis facile eſt conſequuturus. (J†) Vera ſcilicet & nunc ſunt illa
Tertulliani verba: Pacem, inquit de hæreticis, cum omnibur miſeent; nibil enim
intereſt illis, licet diverſa trastantibut, dum ad uniut veritatis expugnationem conſpi-
rent: omnes tument, omner ſcientiam pollicentur; (b) proinde & omnem fæcem
tolerandam judicant. At vero quoniam Eccleſia, in qua ſalus æterna Poſſit
obtineri, ſolum una eſt, unum ejus corpus & unus ſpiritus, ſicut unur Domi-
nus, una Pider, unum Baptiſma, unur Deus & Pater omnium: (c) non alia quoque
in eadem Eccleſia permitti Ppoſſunt monimenta, ſeripta, libri, niſi unius, ejus-
demque fidei & doctrinæ, niſi honeſta, ſancta, & Catholica. Neceſſaria er-
go eſt cenſura, ii, quorum intereſt, & de quorum jure jam tractare conſtitu-
imus, antiquæ Eccleſiæ conſuetudini inſiſtere debent, cenſoria judicia exer-
cere debent, dum perverſum aliquid docetur, aut ſcribitur. Nos diſſertati-
oni huic finem imponimus verbis S. Auguſtini: Neque in confuſione Paganorum,
neque in purgamentie hareticorum, neque in languore Schiſmaticorum, noque in cæci-
tate Judæorum quærenda eſt religio, ſed apud eos ſolor, qui Cbriſtiani Catholici vel
orthodoxi nominantur, id eſt, integritatis cuſtoder, & rebta ſocianter. Hec enim Ec-
cloſia catholica per totum orbem valide, lateque difuſa, omnibus errantibiss
utitur ad provelétur ſuos, & ad eorum correæctionem,
cum evigilare voluerint. (d)

Ca) Queritur id recte Stenirlaus Konartky S. P. in orat. de viro boneſio & bono
cive ab ineunte ætate formando. ditcta Varſaviæ 1754. (b) L. de Præſeript. c. 41.
(&) Ephes. c. 4. . 5. & 6. (4) L. de vera relig. c. 5. & 6.

dion

IV

ſi

Abitt
eace
1A
loripee⸗
tur ma
Pue t
iori
lisp
Prece
fertu
Aucto
Ie

danin
ligio

)

9 (75) o*

erike ſ WW
DISSERTATIO SECVNDA
ei. DEPsss
IVDICE CENSORIO
ir 8EV
n IVRE, ET AVCTORITATE FERENDI
H CENSVRAM.

Gle in In..
uusi I naturæ vitio comparati ſunt mortales, ut nihil om-
e nino libentius, quam judicandi, & de aliorum rebus
arbitrandi facultatem arripiant. Quod quidem Cenſuræ
cacoethes, cum in omnia aliorum facta, dictaque non
raro dominetur, & contra Satyrici monitum, non modo
loripedem redtus derideat, æthiopem albus, ſed ſolum præcedenti Pelte-
tur mantica tergo, nec quisquam in Jſe ſe deſcendere tentet: ( 2) Ppræci-
pue tamen in religionis a Deo inſtitutæ negotia, ſan-
R tiorisque fidei monimenta graſſatur. Quum enim cun-
ctis prope hominibus congenitum ſit dominationis, &
præcellentiæ deſiderium: tum eo concitatius mens noſtra
fertur, quo manifeſtius quis ſentit, aut perſuaſum habet,
auctoritatis iſtius tutelam, & amplificationem ad ſacræ
reipublicæ bonum, ad ſartam tectam conſervandam reli-
gionis integritatem pertinere, ut præclare advertit Pri-
tanius. () Nam quanto auguſtius, celebriusque eſt re-

ülgionis nomen, tanto glorioſius eile non immerito qu i-
1 K 2 vis
jnc4l. 69) Juvenal. Satyr. 2. & Perſius Satyr. 4. (b) I. L. 4. ingen. moderat. c. 13.

eN (76) Wo

vis conjicit, ſi in ejusdem religionis negotio aliqua cum

induſtria, & ſollicitudine fuerit verſatus. Utinam vero
non ſupervacanea, ne dicam nociva foret hæc multo-
rum cura, quam in cauſis adeo delicatis injuſſi, & impe-
riti ſuſcipere non verentur. Sane experientia comper-
tum eſt, inconſultum illum ardorem, ſæpe eſſe pietatem
pernicioſam, zelum non ſecundum ſcientiam, conatum
ſuperſtitioni, aliquando & calumniandi prurigini affinem.
Quoniam igitur ſumme utilem, maximeque neceſſariam
in religionis negotiis cenſuram oſtendimus: ſupereſt, ut
de iis etiam diſſeramus, quibus integra eſt judicii hujus
auctoritas. Ut vero certo ordine, veluti cancellis, tota hæc
contineatur tractatio: primum agemus de jure, regulisque
privatorum Cenſorum- deinde de Academiarum, cœtuumque litteratorum
eodem in negotio auctoritate: tandem de Epiſcoporum: po-
ſtea Romani Eontifßcis ſuprema poteſtate, qua hi in cauſis reli-
gionis pollent, breviter diſſeremus: denique de Supremis
Sacrarum Congregationum Romanarum tribunalibus ſermo ecrit;

quatenus videlicet librorum, propoſitionumque examina,

& proſcriptiones ad eadem referuntur: quibus poſtremo
nonnulla de Gwilium PFrincipum jure in librorum cenſura
addemus; ubique non tam noſtram, quam aliorum
Sapientum ſententiam explicaturi.

¾—

—

E

ctarum,

ldros
ta viden

mins ce

ument
mis (

e in

orun

ſrant

Aubus

Ula cU
n vero
Multo.
omper.
etatenmn
Mnatum
fünem.
ariamm
reſt, ut
hujus
tahee
llsgue
elforunt
M. P0⸗
s reli-
premi
erit,
mina,
tremo
rd

Wot (77) ogt
C

CAPVT: I.
DE
PRIVATORVM IN CENSVRA
FERENDAIVRE.
§ I.

Qui, & quales privatorum cenſorum nomine in religionis
negotiis intelligantur.

—

Pasrae cenſores eos intelligimus, qui neque conſuetudine,
nec Eccleſiaſticæ dignitatis privilegio, nec eorum, quibus
legitima in cauſis religionis eſt poteſtas, imperio, & fa-
cultate jus cenſuræ in rebus fidei conſecuti ſunt, ſed pro
„ Privato voluntatis ſuæ arbitrio, pro ea, quam rerum ſa-
crarum, fideique myſteriorum acquiſiverunt, aut ſe adeptos pPutant, ſcientia,
libros de ſanctioribus, divinisque rebus tractantes evolvunt, quæ illis ſuſpec-⸗
ta videntur, notant, iisdemque tandem aut heæreſis, aut alterius maligni no-
minis cenſuram inurunt, quam aliquando in vulgus ſpargunt, vel in ſuis mo-
nimentis exprimunt, aut, quod ſane laudabiliſſimum, Ram opinionem legi-

timis Cenſoribus inſinuant, ut tempori antidotum veneno paretur. Quin &
eos in numero pr vatorum cenſorum adhuc contineri nullus dubito, qui ma-
jorum quidem juſſu, & præcepto libros edendos examinant, aut editos per-
luſtrant, prava, & periculoſa excerpunt, ita tamen, ut demum ab iis ſolum,
quibus fas & jus eſt, publica cum poteſtate cenſura feratur. Licet enim ejus-
K 3 mo-⸗

(„78) W.e
modi cenſorum conſihio, judicioque ſtetur utplurimum, licet ſuprema Eceleſiæ
capita iisdem tanquam brachiis utantur: quamdiu tamen nulla præfulgent
Feccleſiæ auctoritate, nec publica vis eorundem ſententiis tributa eſt, ex ſeſe
nonniſi privati doctores, cenſoresque nominari poſſunt. Porro de utroque
hoc Cenſorum genere in præſenti diſpiciendum eſt, quæ, & quanta ſit illo-
rum auctoritas in cenſura, & quibus regulis judicium ſuum debeant moderari.
Ac ſi quidem ex Anabaptiſtarum, Quakerorum, ſimiliumque ſententia præ-
ſens eſſet definienda quæſtio, nulli non aniculæ, caloni, lixæve jus eſſet judi-
cium ferendi dogmaticum, cenſuraque quosvis Auctorum libros perſtringen-
di, perinde ac commune apud eos jus eſt, ſacras litteras interpretandi. Tum
enim vero liceret etiam de noſtro cenſuræ negotio eam inſtaurare querelam,
qua olim Sacrarum litterarum ſortem S. Hieronymus deplorabat: ſola, inqui=
ens, ſeripturarum ars eſt, quam ſibi paſim omnes vindicant -hanc garrula anus, banc
delirus ſenexs» banc ſophiſta verboſus, hanc univerſi præſumunt, lacerant, docent, an-
teqquam diſcant; (a) volente nempe, ut & Apoſtolus lamentatur, ſſz legir do-
&tores, non (5) intelligentes neque, quæ loquuntur, neque, de quibus aßzrmant.
Verum quemadmodum Eccleſia hanc Libertinorum licentiam non tolerat, nec
ſpiritus privati, quem homines phanatici jactant, deliria audienda decernit,
memor inſtitutionis divinæ, ſecundum quam quidam Apoſtoli, quidam Prophetæ,

alii Evangeliſtæ: alii Paſtores, & doctores ad confummationem Santtorum in opus mi-

niſterii, in ædificationem corporis Chriſti dati ſunt, - - =- ut jam non ſimur parvuli
Muctuanter, & circumferamur omni vento doctrinæ in nequitia hominum, in aſtutia ad
circumventionem errorir: (c) ita & facultatem cenſuram ferendi in religionis
negotiis non temere cuivis tribuendam arbitramur; ſed quoniam de fide, &
rehgione agitur, non mediocri ſaltem ſacræ ſcienti?, quam Theolo-
giam cum S. Auguſtino dicimus, (4) peritia inſtructum eſſe oportet, a quo pri-
vata etiam, & quam doctrinalem vocant, cenſura pronunciatur. Nemo quip-
pe de arte rectius cenſere poteſt, præterquam artifex, niſi quis ad Apelleam
illam crepidam, ut meliora diſcat, velit ab egari. Præclare id expreſſit S. Baſilius:
„Oportet, ſcribens, ut eadem prope ſint animi induſtria præditi, & qui alio-
crum ſcripta judicaturus eſt, & qui illa conſcripfit: aut cum de agriculturæ
.„Operibus judicare non poterit, qui non ipſe eſt agricola? & qui muſices
„ſcientiam non tenet, nec conſonantiam, nec diſſonantiam in muſicis rhyt-
«mis cognoſcat? ſermonum judex mox erit quicunque volet? Qui neque
„Præceptorem ſuum, neque tempus, in quo didicerit, aſfſignare valet, nec
«Prorſus quidquam eorum, quæ ad ſermones judicandos attinent, - - - in-
.telligit? (e) Quin & facto egregio hanc ſuam doctrinam vir Sanctus com-
probavit. Scilicet, cum Valens Imp. ſumma pompa Cæſareenſium Eccleſiam
ingreſſus eſſet, inter ceteros adſtantes erat Demoſthenes quispiam e nu-

mero dapiferorum Imperatoris. Is multa de fide diſputare, Sanctum Baſilium

re-
(⁴) Epiſt. 103. ad Paulin. c. 6. (b) I. Timoth. c. I. v. 7. (c) Epher. c. 4. v.
II. 12. 1I4. (d) L. VIII. de C. D. c. I. (e) Eyiſt. 75.

teprehen

voce Hon
ſt; Llenl
tfex Benl
em pre
congtes
examine
edein .
cale,
(Alute
,heque
mumn
aNusm
aid mn
cia, gu
falcem
jlemat
Aut. G
(ni ſibi
Vel med
ſerancda
Theobo
s, Me
Preſen-
. fuile
theol
ls ma
COII
.Biblior
tiuis
tamen
l fuih
aPutant
(deantt
Darta
(dlunn
polſin
Immun
Idti ce

)

laj,

mna Leceſe

Dræfülgent
eſt, exleſe

e uttOe

Anta ſit ilo.
t moderari,
tentiz pre-
ellet ſudi⸗
erſtringen
Uudi. Tum
querelam,
la, inui⸗
anur, Mnt
dcent, an⸗
e lgin A.
aſirmant.
olerut, nec
decernit,
Propbete,
u mi-
i, urvuli
Ainnigan
relgionis

e ſide, A

Theolo⸗
4 quopri
mo quip⸗
Apeleam
‚Balilius:
qui alio⸗
eulturæ
muſices
lcis ihyt-
ui neque
let, nee
... in.
us con-
ecleftamn
m e Nu⸗
Baüitun

1e-
1 1, 4. 7.

N (79) E

reprehendere; minas demum injicere. At Sanctiſſimus Epiſcopus conſtanti
voce hominem ita increpuit: cura, ut Imperatori ad menſam accumbenti nibil de-

I; Lheologica Theologir relinque. (a) Perſpexerat id ipſum ſapientiſſimus Pon-

tifex Benediétus XIV. hinc inter alia, quæ de Romanis cenſoribus ſtatuit, eti-

am præcipue cavendum monuit, ut ii ſolum admitterentur in Sacra Indicis

congregatione Reviſores, Conſultoresque, qui ſcientiam rerum, quas libri
examinandi continent, diuturno ſtudio acquiſitam poſſideant; quandoqui-

dem decet, ut ille cum Quintiliano loquitur, de artibus ſolos artifices judi-

Care. Nihilominus, ſi forte eveniat, ut alicui per errorem materia aliqua
. diſeutienda committatur, ab illius peculiaribus ſtudiis aliena: noverit is, ſe

neque apud Deum, neque apud homines culpa vacaturum, niſi quam pri-

« mum id Congregationi, aut Secretario aperiat, ſeque ad ferendam de hu-
cjusmodi libro cenſuram minus aptum profeſſus, alium magis idoneum ad
asid muneris ſubrogari curet. (b) Unde merito caſtiganda eſt illorum auda-
cia, qui vix tenui profanarum rerum, aut legum forenſium notitia imbuti,
falcem ſuam in religionis negotia mittunt, & nulla Sacrarum litterarum, aut
ſyſtematicæ Theologiæ ſcientia illuſtrati, de Eccleſiæ controverſiis pronunci-

ant. Quoniam vero Theologum nominavi, nolim & hic promiſcue ſingulis,

qui ſibi hoc nomen vindicant, cenſuræ auctoritatem deferre. Quisquis enim
vel mediocriter in ſcientiarum hiſtoria verſatus eſt, non poteſt ignorare mi-
ſeranda fata, quæ & ipſa ſanctior diſciplina ſubiit. Extiterunt quippe etiam
Theologi, & fortaſſis hodiedum ſunt, quales illuſtre Dominicanæ familiæ de-
cus, Melichior Canus deſcribit, cujus paulo longiorem epiriſim, quoniam &
Præſenti cauſæ accommoda, & emphatica eſt, audire lubet: Intelligo, ait,
. fuiſſe in ſchola quosdam Theologos adſeriptitios, qui univerſas quæſtiones
.: theologicas frivolis argumentis abſolverint, & vanis, invalidisque ratiuncu-
« lis magnum pondus rebus graviſſimis detrahentes ediderint in Theologiam
„Commentaria vix digna elucubratione anicularum. Et cum in his ſacrorum
. Bibliorum teſtimonia ſint rariſſima, Conciliorum mentio nulla, nihil ex an-

„tiquis Sanctis oleant, nihil, ne ex gravi Philoſophia quidem, - - - Scholaſtici

tamen, ſi Superis placet, Theologi vocantur. - -- Intelligo etiam in ſcho-
.la fuiſſe nonnullos quaſi ad diſcordiam natos, qui tum optime diſſeruiſſe ſe
„ Putant, cum contra doctores dixerint, ut non tam verum inveniſſe velle vi-
deantur, quam adverſarios convincere, concertationibusque, & rixis totas
cChartas implere. - - Et tota eorum de re theologica diſputatio partium ſtu-
„dium eſt, contentio, atque diſſidium; quos ego probare nec debeo, nec
„Poſſum. (c) Talibus enim vero, ſi cenſura committatur, quis a ſtigmate
immunis erit? Sed ſunt & alii ex eodem ordine, quos inconſultus ardor ſa-
niori cenſuræ minus idoneos efficit. Eos alter acutiſſimus, prudentifſimusque
. 10-
(a) Refert Theodoret. L. IV. H. E. c. 19. (b) In Conſtir. Sollicita. GJ. 16. Ex-
tat Tom. XIX. Bullar. n. 19. & præfixa etiam eſt Indici LL. Probibit: Hui-
dem Pontificie juſſu edito 1758. (c) L. VIII. de locie Theol. c. I.

oN& (80) *

noſtri ſeculi ingeniorum moderator Muratorius expreſſit, accurateque expo-
ſuit, quam nocivus ſit illorum zelus, „qui nullis pæne finibus eccleſiaſticam
auctoritatem contineri arbitrantur, & ubi quid in Concilis, in Romanorum
: Pontificum diplomatis, in Sanctorum Patrum libris deſcriptum compererint,
ea Omnia ceu fidei capita habenda eſſe judicant, & prope ad tyrannidem ac-
uCedentes minime credenda credi jubent, & in cenſum veritatis etiam ſabu-
.clas referre non verentur.. (4) Omnes iſti a munere cenſorio arcendi ſunt;
quandoquidem utrisque haut idonea religioſæ cenſuræ principia comperta
funt, & quantum priorum libertas, argutationes, & ſophismata Eccleſiæ, op-
timorumque auctorum monimentis nocere poſſunt: tantum poſteriorum aſ-
ſentatio, & pernicioſa pietas fidei, & Sapientum derogare valet auctoritati.
Licet vero aliquando proba ejusmodi hominum laudanda ſit voluntas: mini-
me tamen ſcientiæ prudentiæque inopia diſſimulanda. Nam, ut egregie in-
fert Pritanius: &que ex communi Catholicorum opinione peccant, & qui
xfrivolis rationibus, ſoloque Dialecticæ, & humani ratiocinii abuſu religionem
..O Peſſumdant: & qui nihil antiquius habent, quam ubique Eccleſiæ auctorita-
tem importune exaggerare, contraria ſentientibus ubique iraſci, & in cu-
Jusvis Privatæ opinionis præſidium ſacrarum litterarum, & Eccleſiæ decre-
a ta detorquere.« (*) Graves igitur, moderationis plenos, & in re theolo-
gica ſecundum meliores canones apprime verſatos oportet eſſe, quibus judi-
cium in caula religionis interponere conceditur.

§ II.
Uus privatæ cenſuræ profanis, & ſacris exemplis commendatur.

D horum autem tribunal omnino non ſine maxima utilitate libros ſeu eden-
A dos, ſeu editos, aliave hominum eftfata deferri ab omni antiquitatis me-
moria i luſtribus exemplis eſt comprobatum. Quin & in profanis rebus hæc olim

erat virorum Sapientum conſuetudo, ut partus ſuos litterarios amicis, aliis-

que eruditionis fama conſpicuis formandos, corrigendos traderent. Sane in
Romanorum ſtudiis pars erat nobiliſſima recitatio eorum, quæ conſeripſe-
gant. Quoties enim Poeta, Hiſtoricus, aut alius eruditus opus elucubralſlet,
advocabat amicos, homines intelligentes, eisque vel privatim vel publice tanta
cum cura prælegebat, ut obſervaret etiam illorum ora, & ex ſignis conare-
tur cognoſcere, placeret ne, an improbarent. Quam cenſuram ſubire non
dubitaverunt doctiſſimi viri Cicero, Plinius, ceteri; qua de re erudite diſſe-
rit Valchius. (c) Agebat autem id Tullius perfrequenter in ornatifſimis ſuis bi-
bliothecis, quarum plures omnino numeravit; præſertim vero in celeberrima
illa ſua Tuſculana, & Puteolana, ubi conſtituta fuerat ejus academia, quæve
(a) L. I. de lagen. moderat. c. 13. & iterum L. II. c. 5. & 6, (b5) e r
sllegat, (c) In hiſt. critica lingus lat, c, 3. .

ia Eo
bebetur.
lit, enl
munlclpe
ſuperhu
fui, ſaſ
1Is, il
ſohebat,
legeri,
deher don
t, 4
tra dor
bus pal
Drepan
nuoſcenti
yendl,

domnatt

iumti, h

auctore
Hyrio e
Pere
Longi
dos ſ
„& D
atuſtun
deded
barum
dire j⸗
Plaudun
Tannus

quod r

nOn Ppr.
fuit
teſt, ſan
duum
Drius

biden
)

— ——

gle erpo.

Geſiaſticam

Otnanorum

npererindtt;

midemac.

Etiamn ſabn.

Cendi funt;
connperta

1

tas: mini⸗
egregie in.
nt, & g
religionem
Ackorita-
& in cu.

iæ decre-
re theolo⸗

nihus judi.

Mutur.
leu eden-

litatis me⸗
hæc ohim
icis, alis⸗
Ene in
onſeriple⸗
ubrallet,
blee tantar
6 conare⸗
Ubire non
cite l-
iis ſus bi⸗
eberrim
, guere
ly⸗
. MX

cleſie,o)⸗
riorum al.
ZuctOritati.

De. J (81)

ipſa & operum ſuorum, & aliorum eruditorum veluti cenſorium tribunal ha-

bebatur. (a) Plinius quoque accuratos ſcriptionum ſuarum cenſores depoſce-
bat, eaque de cauſa partem orationis de laudibus ſuorum, & ſoli natalis apud
municipes habitæ corrigendam Luperco deſtinavit, rogavitque, ut reſecaret
ſuperflua. (?) Tacitus ad Plinium ſeribens huic ipſi committit cenſuram libri
fui, ſfiſtitque ſe, ut diligenter, & accurate a Plinio excutiendum. () Marti-
alis, ipſe mordax, & acutus Poeta, qui aliorum judicia minime alias vereri
ſolebat, cenſuræ tamen beneficium a Severo, & Secundo expoſeit: quod ſi
legeris, ad eundem Severum ſcribens, - - = plus multo tibi debiturus hic eſt, quam
debet domino ſuo libellun. Nam ſecurus erit, nec inquieta laſt marmora Siſphi vi-
debit, quem cenſoria cum meo Severo docti lima momorderit Secundi. (d) Quin on⸗
tra Ponticum ſuum non in ſibilo mordet, quod a librorum ſuorum cenſori-
bus palpari vellet. («) Pari modo & Auſonius lucubrationem ſuam judicio
Drepanii Pacati Proconſulis ſubjicit, atque ita canit: Inoſcenda ifibazec, an cog-
noſcenda reatis, attento, Drepani, perlege judicio. Aequanimus fiam, te judice, ſive
legenda, fe tegenda putes carmina, quæ dedimut, - - - Ert correbta magis, quam con-
demnata putabo, apponet docti, quæ mihi lima viri. Uaterea arbitrii ſubiturus pondera
tanti, optabo ut placeam, ſin minur, ut taceam. (F) Eundem cenſuræ morem apud
auctores profanos etiam luculento confirmat teſtimonio Eunapius, qui in Por-
Phyrio commemorat, ætate ſua omnibus cenſoribus præſtitiſſe Longinum ce-
leberrimum illum Alexandrinum Rhetorem: „erat, inquit, ea tempeſtate
„ Longinus ſpirans quædam bibliotheca, ac vivum muſæum, cui de veteri-
. bus judicandi poteſtas permiſſa; quo munere ante illum, ut alii non pauci, ita
„ & Dionyſius e Caria cunctis illuſtrior perfunctus fuerat. Quod ſi quis ve-
tuſtum Auctorem aliquem reprehendiſſet, non prius rata, atque firma ha-
„bebatur opinio, quam Longini illam confirmaſſet judiecium. . (g4) Quin bar-
barum ſemper, & ab omni Rumanitate alienum viſum fuit, nullius velle ſu-
bire judicium, omnem fapientum cenſuram ſubterfugere, ac invitum cujus vis
plaufum ambire. Qua de cauſa æternæ infamiæ notam ſubüt Swulus ille Ty-=
rannus Dionyſius, quod in lapicidinam conjecerit Philoxenum propterea,

quod ridiculam regis tragœdiam, quam eidem recognoſcendam tradiderat,

non probaverit, neque inepto Auctori fuerit adulatus. (9) Jam vero ſi hæc
fuit profanorum hominum de operum cenfuris Sententia: dubitari non po-
teſt, ſanctioris vitæ, veræque fidei profeſſores nihil quoque habuiſſe antiquius,
quam ut viri probi, & docti eorum monimenta diſcuterent, & examinarent,
prius quam publici juris facta omnium judicia fubirent. Atque ab Euſebio
quidem Cæſareenſi viro eruditiſſimo tres poſteriores contra Marcellum Ancy-
ra-
(a) de quibur lege Gori Symb. litterar. Volum l. pag, 183. I. E. Valchii Pro-
gramm. de antiqq. Hercul. (5) I. II. epiſt. 5. (c) liquet ex L. VIII. epiſt.
7. Plinii de hoc argumento reſponſor, (d) L. V. Epigramm. 17. (e) B. V.
Epigr. 60. (f) Ii Præfat. ad Ludum VII. Sapient. Drepanio dedicat. (g) I
Vit. Sophiſtar. (5) Vide Lucian. adverſur indoctum & c. p. m. 675.

W ( 82) Weg

ranum libros Flaccillo Epiſcopo revidendos traditos fuiſſe, ex ipſo eorundem
librorum initio colligimus. Theodorus ſcripta ſua ad S. Baſilium examinan-
da transmiſit, de quibus & vir ſanctus libere, ac ſine adulatione ſuam dixit
ſententiam: ut declaretur, inquit, quam non in adulatoris manum labores tuos miſe-
vis, ſed ſratri germaniſ’mo communicaverir. (a) Inter alios vero præcipue elucet
inſignis animi modeſtia S. Ambroſüi Latinorum Doctorum præclariſſimi, qui
& ipſe labores ſuos Sabino Laudunenſium Præſuli emendandos transmiſit.
Elegans eſt inprimis, & documentorum plena ad eundem Præſulem epiſtola,
eſtque veluti exemplar, ut recte judicat Raynaudus, ad quod liceat metiri,
& candidum pectus æqui cenſoris, & æquam ſeriptoris, de cujus bro fer-
tur cenſura, voluntatem; unde inſignis hujus epiſtolæ partem exſeribendam
duco: (?5) Remiſiſti, Seribit Sanétus Pater, mihi libellos, quos tuo judicio
a Probatiores habeo. Ideo miſi alios, non judicii favore delectatus, ſed pro-
Miſia a te, & petita a me veritate illectus. Malo enim tuo corrigatur judi-
„cio, ſi quid movet, priusquam foras prodeat, unde jam revocandi nulia fa-
Cultas ſit, quam laudari a te, quod ab aliis reprehendatur; Itaque arbitrum
te eorum, quæ poſtulas, rogavi. --- Tuum eſt liquido decernere, & ſeru-
atanter diſcutere, quæ corrigas, ne ſibi vitio vertant ea, quæ nobis potu-
„erunt obrepere. Neſeio enim, quo modo præter imprudentiæ caliginem,
quæ me circumfundit, unumquemque fallunt ſua ſeripta, & aurem præte-
«Peunt, & ut filii etiam deformes delectant, ſic etiam ſcriptorem indecores
„ſermones ſui palpant. Incautius plerumque aliquid promitur, aliquid ac-
cipitur malevolentius, aliquid erit ambiguum. --- Aſſume'igitur animo be-
