Hinc & examen tale, ac conſequens inde cenſura propoſitionis in abſtracto,
ut ajunt, conſideratæ vocari conſuevit; quoniam videlicet ab auctoris perſona,
a libri themate, & argumento penitus præſcinditur, & ceteris etiam adiunc-
tis ſeparatis nuda & ſimplex propoſitionis ſententia expenditur, ſpectaturque.
Contra ſenſus ad ſubjelctum relatus ille eſt, qui ex verbis ſimul, & tota doctri-
næ ſerie, auctoris conſilio, inſtituto, ſimilibusque manifeſtis perſonæ adjunc-
tis elicitur. Dicitur autem & ipſe ſenſus proprius ac naturalis, non prout in
ſe nude verba intelliguntur, utpote quorum ſenſus æquivocus eſſe poteſt, ſed
relate ad mentem, & ſenſum libri & auctoris, ad quem Eccleſia ſemper atten-
dille cenſetur, dum cenſura ſua librum vel auctorem deſignat. Nolim vero
quis

(4.) De Locir. P. III. a. 4. () L.., de bæres. c. 88.

NN& (288) &

quis adeo craſſo & rudi ſit ingenio, ut dum de mente auctorum, de ſenſu ab
is intento, ſermonem audit, exiſtimet Eccleſiam in cogitationes hominum,
& latentia cordis arcana jus ſibi & auctoritatem arrogare. Non enim decer-
nit Eccleſia, auctoris animo talem reipſa latentem inſediſſe ſenſum, qualem ver-
ba, quibus utitur, præſeferunt, ac cetera etiam adjuncta probant. Nam licet
id merito cogitari & præſumi debeat, niſi velis auctorem, aut ignorantem,

aut adeo malignum eſte, ut receptam verborum ſignificationem vel neſeiat,

vel alio inflectat: non tamen cenſura Eccleſiæ, quæ de occultis non judicat,
nec cogitationibus pœnam infligit, illud unquam definit, atque decernit.
Unde immerito Facundus Hermianenſis cauſam trium capitulorum male tui-
turus generali Concilio V. ita inſultat: verum demut & conſtituamus, quod proba-
tum fuerit Iynodo, illa Theodori eſſe capitula; unde certum baberet, qua fuerint inten-
tione prolata? (a) Is igitur hic ſenſus ab auctore intentus dicitur, quem tota
propoſitio, ac libri ſeries, aliave perſonæ & ſcriptionis adjuncta manifeſto indi-
cant. Hinc neque neceſſarium eſt, ut propoſitiones hac ratione proſcriptæ toti-
dem verbis vel ſyllabis in aliquo auctoris libro contineantur, ſed ſatis eſt hunc eſſe
propoſitionum vel libri ſenſum proprium, quatenus ſcilicet ex verbis & toto libri
contextu deprehendi poteſt. Ita & S. Auguſtinus non difftetur, nonnulla Cœ-
leſtü capitula magis ſecundum ſenſum, quam ſecundum verba Pelagio fuiſſe objecta.
(b) Fuit autem ſemper, hodieque eſt iſta complurium ſectariorum, & ne-
fariorum hominum conſuetudo, quod alias oſtendimus, ut ſenſus etiam pe-

ſtiferos, alio & alio verborum ornatu incruſtent; atque hinc & cenſoria judi-

cia in eo potiſſimum Verſari oportuit, ut fallaciam ejusmodi detegerent, &
ſententiam non in obvio, quo forte cum veritate optime congruat, ſed in ſen-
ſn a verſipelli auctore intento proſeriberent. Ita jam ſupra meminimus, etiam
apertas ſacrarum litterarum, & SS. Patrum aſſertiones in ſenſum reprobum &
heterodoxum, a callidis hominibus auſu temerario fuiſſe intortas, in quibus
rofecto non ſimplicem vocum ſignificationem, ſed eam, quam impii homi-
nes tributam volebant, cenſores attendere, atque iſtam, non illam condemnare
debuerunt. Fraudes ejusmodi & Patrum eloquia, & priſcæ ac noſtræ etiam
ætatis exempla clamant. Quibus enim ſententis non abuſi ſunt Pelagiani?
Quam rectis divinorum auxiliorum vocabulis, atque adeo ipſa gratiæz voce plu-
rimis non illuſerunt? Sane Magnus ille Auguſtinus, quum Pelagii epiſtolam
ad Demetriadem Virginem ſeriptam legiſſet: mibi, inquiebat, pæne perſuaſerat,

hanc illum gratiam, de qua quaæſtio eſt, confiteri. Et paulo infra: ſub ambigua ge-
neralitate, quid ſentiret, abſcondens, gratiæ vocabulo frangens invidiam, offenfkonemque

declinanc. (c) Tanta nimirum arte ad fraudem litteræ illæ erant compoſitæ.
Ita idem Pelagius aperte dicebat anathema, gratiam Dei per ſingulos actus

noſtros non eſſe neceſſariam dicentibus: ad quæ Auguſtinus ita reſpondet:

quitquit haæc audit, & ſenſum ejus ignorat, quem in librir ſuis ſatis evidenter

expreſit - = = omnino eum putat hoc ſentire, quod veritas babet: quirquis autem, quid

172

(a) L. I0, c. 4. (5) L. de geſte Pelag. c. 13. () L. de gratia Cbrifi. c. 87.

.

in eir /
exeimp

hinc V

fitate e⸗
Herel
ſubcun
tentun
Preci
rati
1d, 0
cuncdhi
(4) E
qvod
fenli
Veracit
dictu
ills fu
ipſe
rator
.deen
.APol
Ma
tins,
quid
un!
, &
11, .
or 8
nnS,
dent,
Verlal
tenti⸗
easce
dem

Vin

dyno

ſenſi ad

Ominum,

in decet. —
Aem ver.
Nem licet
Drantem,
Lneſet,

judicat,
decernit,

male tu.
d re.

rint inten-
Gem tota
eſto indi⸗
ptæ toti⸗
hunceſſe

toto libri

nulka Cœ⸗
Objecka,
n, & ne⸗
tiamn pe-
dria judi.

erent, G
ed in ſel.

uS, etiam

robum &

in guibus
Dii homi-

demnare

ræ etiam

Algiani?
ſoce lu⸗

epiltoham
Aſuaere,

nhigua 6

ouehega
mpotte.

los Adas

cvidenter

em, il

in

in eis apertiur dicat, advertit, debet etiam iſta verba habere ſuſpebta. (a) Plura etiam
exempla ſub unum conſpectum dedit V. Beda, & confutavit. (5) Agnovit &
hanc verſutiam Innocentius I. R. P. & callidas Pelagii artes ita deſcripfſit:
sbjeéte ille partim vitando ſuppreſit, partim multa in ſe verba retorquendo tota obſcu-
ritate confudit, aliqua magis falſis argumentis, quam vera ratione purgavit, negando
alia, alia falſa interpretatione vertendo. («) Atque hine nemini mirum videri debet,
Heæreſiarcham Patrum bPalæſtinorum judicio fuiſſe abſolutum, & omni cenſuræ

ſubduétum. Erat ſane opus magna ſolertia ſenſum a fraudulento homine in-

tentum, a ſimplici & nuda ſententiarum ſignificatione diſcernere: gratiam ille
Prædicabat, ſed non talem, quam Apoſtolus ex nominis etymo explicavit:
gratiæ neceſſitatem adſtruebat, ſed non eam, quam Patres, quam Auguſrti-
nus, quam Eccleſia ſtatuerat, ſcilicet non ex levi ſono verborum, ut iterum verbis Fa-
cundi meliore jure utar, ſed ex intentione dicentis æſtimanda ſunt, quæ dicuntur.
(4) Ex quo eodem argumento etiam Hypponenſis Præſul arguebat Julianum,
quod catholicis verbis atque ſententiis prava mente & intentione, ac ſiniſtro
ſenſu fuerit uſus: quæ veraciter, & catholice dicta ſunt, ait, imo in divinis litteris
veraciter ſcripta, non ab illo catholice dicta ſunt; quia non intentione cathohkici vectoris
dicta ſunt. (e«) A bPelagianis ſejungendus non eſt Neſtorius, cujus una cum
illis fu it calliditas, quique tempore & exitu fere iisdem copulatus. „Nam &

cipfſe ad tegendam impoſturam, verba ſunt Epheſinæ ſynodi in relatione ad Inpe-

ratorem, usque adeo callidus fuit, ut quidam quoque ſanctiſſimi Epiſcopi
Occultato errore ab eo decepti ſint, eique fe ſe adjunxerint; - -- qui tamen
„ Poſteaquam dilucide, quid ſentiret, eſſent percontati, illumque ſuas blasphe-
mias retegentem comperiſſent, ab eo deſeiverunt.. (J) Et vero quid ſanc-
tius, quam B. V. dici Chriſtiparam? quid verius, quam eſſe Deiparam?
quid magis catholicum, ſi verba ſpectes, quam hoc Neſtorüi effatum: etiam
nunc evidentiore ſermone, ſumma voce proclamo, quoniam ſancta Virgo & Dei genitrix
eſt, & hbominis, & iterum: Cbriſtus ſecundum quod eſt Cbriſtus, indiviſus eſt, & fili-
us, ſecundum quod eſt filiur, indiviſur eſt, non enim habemur duos Chriſtos, vel duos
Flios &c. (g) At alius hic latebat Hæreſiarchæ ſenſus: deprebenſus et, ait S. Cœleſti-
nus, quod wultiloquio labebarir, dum vera involvis obſcurit: rurſus utraque confun-
dent, vel confiteris negata, vel niteris negare conſeſſa. (H) Atque ideo dum uni-
verſale Concilium Epheſinum impia Neſtorii dogmata anathematizat, & ſen-
tentias ejus a fide Nicæna, a fide catholica alienas eſſe judicat, procul dubio
easdem in ſenſu ab auctore intento proſeribit. Quem htent famoſæ per or-
bem univerſum propoſitiones: una eſt in Chbriſto natura incarnata: & unus de
Trinitate paſſus eſt carne? Quarum illam ſcriptis ſuis S. Cyrillus, atque adeo &
Synodus Ephefina conſecravit: hanc Joannes II. R. P. & etiam Concilium
ES 2 . ge⸗
(a) Lidem c. 2. (5) Vid. Maffeius in prafat. hiſt. Theol. n. 11. ( 43 Epiſt. 69.
int. Auguſtin. & L. de pecc. origin. c. J. (d) L. 10. c. 5. (e) P. II. de
nupt. & concupiſc. c. 4. (f) Epbes. Conc. Act. Vl. (g) Sermon. 2. & 13.
() L E. Conc. Epher. e. 19.

DNe Z (290) Be W

generale V. probavit, commendavitque. Nempe obvio ſuo ſenſu prior unam
indicat naturam divinam, quæ humanam non excludat; quandoquidem ſola
divinitas carnem aſſlumſit: poſterior vero recte intellecta, & ſecundum huma-
nam Chriſti veri æterni Patris fili naturam expoſita plane uſurpari debet.
At non ita Eutychiani, non hic eorum ſenſus, qui illa ipſa S. Cyrilli ſenten-
tia confuſionem naturarum in Chriſto confirmabant. Non ita Severiani unum
de Trinitate paſſum prædicabant, quum humanam in Chriſto naturam cum
divina in unam coaluiſſe aſſererent, aut quovis demum hæretico ſenſu com-
mixtam explicarent. Hinc ſiniſtra hæc expoſitio, hæc Pprava nefariorum ho-
minum intelligentia, & ab Hormisda Papa configebatur. Quamquam pro-
Poſitio de uno ex Trinitate paſſo ceu erronea ab Hormisda reipſa non ſit no-
tata, ſed ceu intempeſtiva cohibita, & im petuoſus monachorum zeilus repreſſus,
ut pluribus exponit Em. Noriſius in erudita ſua de eadem re diſſertatione.
(«) Unde cum poſtea Joannes II. edoctus fuiſſet, græcos ſenſu catholico eam
adhibere locutionis formam, ſuo etiam calculo illam probavit. Sed præfixa
brevitas me cogit laudatiſſimæ antiquitatis ſacraria, in quibus diutius verſari
ſane volupe eſt, deſerere: neque mirabitur quispiam eadem exempla ſemel
ac iterum allegari; quandoquidem adeo fœcunda ſunt, ut accuratius meditanti
diverſo ſub aſpectu, variis etiam argumentis nova ſemper exhibeant teſtimonia,
novasque illuſtrationes. In Concilio Conſtantienſi hic adhuc tantiſper hæren-
dum eſt. In eo condemnatam legimus Vicleffi propoſitionem: accidentia pa-
nis & vini non remanent ine ſubjecto in ecodenz Sacramento, ſcilicet altaris: anne di-
cemus ſollemni hac Eccleſiæ definitione proſeriptam eſſe celebrem Philoſo-
phorum opinionem, qua tota accidentis natura in eo reponitur, ut ſubjecto
inſit, atque adeo ſi non inexiſtat alteri, neque ſit accidens? Abſit, ut hiſce
opinantium altercationibus ſe ſe immiſceat Eccleſiæ auctoritas: ſublimior eſt
fides, quam ut probabilibus diſputantium ſententiis innitatur, ut proinde me-
rito Auguſtiſlima Pallas noſtra ſtatuerit, ne quis dictam Philoſophicam pro-
poſitionem criminari atque rejicere audeat ea de cauſa, quaſi cum eadem Eu-
chariſtici myſterii fides non poſſet integra conſiſtere. (?) In ſenſu ergo alio,
ſcilicet ab hæreſiarcha intento condemnatus eſt articulus. Vicleffus enim ſub-
jecti nomine priorem panis & vini ſubſtantiam intelligebat, atque adeo veræ
Tranſubſtantiationis dogma inficiabatur, & hic innuebat ſubdole, quod in priori
articulo aperte, manifeſteque enunciaverat, ut equidem evidens eſle arbitror,
& plena etiam in luce collocavit Cl. Amort, (c) aliique recentiores. Ita in
eodem generali Concilio proſeriptam novimus hanc Hufſi ſententiam: duæ
naturæ, divinitas & humanitas, ſunt unur Chriſtur. At quid mali hæc aſſertio præ-
ſefert? an non potius duos noſtræ fidei articulos compendio exprimere vide-
tur: nempe unam in Chriſto Perſonam contra Neſtorium, & duplicis in eo
naturæ diſerimen contra Eutychianos? Verum non hic erat ſenſus ab auctore
in-
(a) Extat Tom. I. Oper. edit. Veronens. A. 1729. (b) Le decreto pro reformat,
Studiorum edit. 1752. H. 5. n. 3. (&) Tract, de Sacram. Euch. Diſput 3. 4. 3.

intentu
ſummtal
tusChr
Ut ald

alle de

primmun

teret

conge
bureſi,
ereing
tils X
ſeripſea
Bii
id iptt
igitur
cireut
unt n
huabere
ſe) N
elle pe
It Pon
Propo
na eſt
Ielout
obyio,
Prarun
Junce
Janler
tiones
rent,
l pr⸗
Uuctor
tarunt
ſitiorn
guibn
Pori
unti
Verſa

iot nun

idem ſoh
im huma.

Ari debet.

.

ſenten.
ni undm
ram cutn
nlu com.
Drumn ho-
Gam pro.
n ſit no⸗
repreflue,

ertatione.
Olico eem

prefaa

18 Verlati
l lenel
meditanti
ſtimonia,
1 Meren-
lanlis h⸗
nne di⸗
PDhiloto⸗
ſubjeco
ut hiſee
mior eſt
inde me-
un pro⸗
dem Eu-
rgo lo,
mn Hüb⸗
60 verc
in priori
Arbitror,
lta in
m: dué
rtioprc⸗
fe rige⸗

es in eo
bauctofe
in⸗
hirmat,

49. 4,.

eN (291) N

intentus. Is quippe volebat unam quamque in Chriſto naturam fingillatim
ſumtam eſſe & integrum Chriſtum, ita ut recte dici poſſit: humanitas eſt to-
tus Chriſtus, divinitas eſt totus Chriſtus; quemadmodum Huſſii magiſter Vicleff,
ut Valdenſis obſervat, etiam in hac re contra regulam catholicam partem a toto

elle denominandam docuerat. Ita ejusdem hæreſiarchæ articulus 21. relate ad

primum ſenſu auctoris maligno intelligendus: ita alii, in quibus proprium

heæreticorum attendit ſenſum Concilium, & in eodem aſſertas propoſitiones

condemnavit: ut iterum verum habeatur S. Hilarü effatum: de intelligentia
bereſis, non de ſeriptura eſt, & ſenſur, non ſermo, ſit crimen. (a) Illuſtria hæc
exempla ſecuti ſunt RR. PP. Ita Bajanas S. Pius V., ita Janſenianas Innocen-
tius X., ita Clemens XI. Quesnelli propoſitiones ad ſenſum auctorum pro-
ſeripſerunt. Quis enim adeo in Theologia hoſpes eſt, ut neſeiat, nonnullas
Baji ſententias in ſenſu quodam recte intelligi, recte explicari poſſe? Fatetur
id ipſum S. Pontifex Pius, nonnullat nempe aliquo paéto ſuſtineri poſſe; in rigore
igitur & proprio verborum ſenſu ab auctoribus intento reſpective damnantur,
circumſeribuntur, & abolentur. (?) Quod idem de ceteris dicendum. Poſ-
ſunt nempe damnari propoſitiones multæ, ut olim fatebatur Gerſon, licet
habere gloflas aliquas, vel expoſitiones, vel ſenſus logicales veros poſſint.
(Cc) Numquid autem & in ſententiis Janſenianis varius & multiplex fenſus
eſſe poteſt? Ac plures etiam ſignificationes ab earum patronis effictæ ſunt,
ut Pontificiæ damnationi ſubducerentur. Sic, ut Berti illuſtrat, hæc Janſenii
propoſitio: interiori gratiæ in ſtatu naturæ lapfæ nunuam reſiſtitur, vera eſt, ſa-
na eſt, catholica eſt, ſi de gratia efficaci intelligatur, quæ a nullo duro corde
reſpuitur, ut ait S. Auguſtinus; attamen cum indefinite prolata ſit, in ſenſu
obvio, & quem intendit auctor, communi & amplo gratiæ vocabulo uſus,
Ppravum & hæreticum exhibet ſenſum, quod nulla detur gratia ab effectu dis-
Juncta, & cui liberum reluctetur arbitrium; ac propterea jure, meritoque hoc
Janſenii ſenſu eſt damnata. (d, Ita denique & complures Quesnelli propoſi-
tiones veræ, Sancti Auguſtini doctrinæ conformes, atque adeo catholicæ fo-

rent, niſi ſenſum iisdem prorſum hereticum, & ſyſtemati Janſeniano de nul-

la præterquam efficaci neceſſitatem inferente gratia admittenda innixum
auétor attribuiſſet, ut in earundem propoſitionum declaratione pridem adno-
tarunt doctores catholici. («) Maxime igitur necefſaria eſt cenſura propo-
ſitionum in ſenſu ab auctoribus intento, atque hic præcipue ſenſus ab aliis
quibusvis caute & ſollicite diſcernendus; quoniam eædem voces, ut ait S. Gre-
gorius Nazianz., ſi recte intelligantur, oum pietate conjunctæ ſunte f perperam expo-
nantur, impietate non carent. () Hunc autem & non alium, pravum & per-
verſum ab auctoribus fuiſſe ſenſum intentum, facile ille perſpexerit, qui &
O0 2 auc-
(a) L. II. de Trinit. n. 3. (b) Vide Berti de Theol. diſcipl. L. 17. c. 2.
(c) In Viagio Reg. Rom. Extat Tom. II. Oper. p. 277. (4) Berti loc. cit.
Ce) Vid. Conſt. Unigen. theologice propugnat. Eem appendicem in P. Reifenſtugl.
(V.) Eyif. 2. ad Cedon.

& ( 292)

auctoris adjuncta, ſcriptionis totius ſeriem, & præcipuum dogfskrinæ cujusdam
ſyſtema, ex quo plurima fere ſemper fluunt conſectaria, accurato & maturo
examine expenderit. Quæ privatis cenſoribus ea in re cavenda ſint, qua mo-
deratione & caritate de ſenſu ab aliis intento judicare debeant, jam multis

alias monuimus. Hic ſolum illud addendum exiſtimo, ne malæ, ſuſpectæ-

que fidei cenſeantur Auctores, ubi nec certa, nec legitima iſtud conſtat ra-
tione; atque ita malo ex principio ſiniſtræ, obtortæque interpretationes ſen-
tentiis apprime catholicis adnectantur: aut ea, quæ plana, & aperta ſunt,
quæ nemini prudenti & ſincero dubia, vel doloſa videri poſſunt, peſſima om-
nino arte, ceu erroribus ac hæreſi faventia traducantur. Inſigni exemplo do-
cuit illud poſteros Anonymus Auctor PBrevium obſervationum ſuper 12. articulos,
uorum approbatio a Sede Apoſtolica poſtulabatur. (a) Is nempe aut erronee, aut
Potius malevole ſuſpicatus, articulos illos a Quesnellianarum, Janſeniana-
rumque partium hominibus proponi, omni virium contentione adhibita, (Vl-
labis, & vocum apicibus diſeuiſis, ſenſum ubique Bajo, Janſenio, ac GQues-
nello faventem extorſit, ubique latere fraudem, ſubeſſe perniciem intrepide
non minus, quam imperite adfirmavit. Scilicet, Qſi cum Catholicis ſanæ
«fidei ageretur, inquit in proxnio, mitior in plerisque interpretatio adhiben-
«„da eilet. Nunc vero cum a ſuſpectæ fidei hominibus hi articuli proficiſcan-
tur, ſuſpicari merito de fraude poſſumus, & diligentiſſima circumſpectione
Opus eſt. - - Porro in ſenſu horum articulorum explorando reſpeximus ſem-
„Per ad Auctorum mentem, & ad finem, quem ſibi præfixerunt, explican-
*„di per eos Bullam: Unigenitut. « At non erant ſuſpectæ fidei homines: Ca-
tholici erant, ſtrenui erant vindices doctrinæ SS. Auguſtini & Thomæ, præ-
cipui hoſtes & expugnatores Quesnellianæ factionis erant, qui dictos articu-
los, ad controverſias circa Gratiam eliminandas Benedicto XIII. Pontifici
Maximo propoſuerant. Licet vero de iisdem articulis, peculiari etiam Con-
gregatione inſtituta, & Theologorum præmiſſa conſultatione, nihil ſit defi-

nitum: Pontifex tamen ab illis probandis non penitus erat alienus, quæ Ro-

mani Pontificis propenſa voluntas ſane evertit ſiniſtram illam, maleque con-
ſarcinatam Anonymi explicationem. Unde potius ea in re ſubſeribendum cen-
ſeo judicio integerrimi Hiſtorici, & Clariſſimi Theologi Laur. Berti: „Bene-
cdictus XIII. - ⸗- ſeribit ille, nec alienus erat a probandis XII. articulis, qui-
„bus receptis pPax fortaſſis univerſæ Eccleſiæ illuxiſſet. Sed, oportet, ut in-
« quit Apoſtolus, hareſer eſſe, ut appareat fides credentium, & ſanior doctrina.
(6) Guæ vero in ſenſu propoſitionum ad mentem auctoris inveſtigando pu-

blici Cenſores obſervent, pluribus explicat Auctor Scrutinii. (c) Horum auc-

toritas privato cuivis ſuſpicienda eſt, & ſi quidem condemnetur ſententia ad
mentem auctoris, eandem in ſenſu pravo atque perverſo, qui damnationem
mereatur, omnino eſſe intelligendam, quivis ratum habere debet, fixumque.
Gra-
(4) Obſervationes iſtæ pagellis 42, continentur. (b) Li Breviario H. E. Sæc. XVIII.

Cap. I. ubi & in notiz celebrer 12. articulos reſert. (c) C. I. art. 5. 0. % 7

Nͤ

Grawi
ebiam
ula ſ.
horum
no ine
cleſtach
PrOO
inde
ſenlut
Pls 0
Quam
ltati
rio jul
nodus

Es Der

late, 0
lorum
batur.
tionibn
ſus, ſe
clefſi
mendici
ſpari.
le
uanto J
mendie

conſtat
& part
Priman
Chricr
dille,
anlern
Cell in
declar
Veis
lute P
debet
Venire
lrand

e)

eljngdam

X Whaturo
qua mo⸗
n multis
lhecke.
Mnlſtat ta-

nes ſe.

ta ſunt,
Emaom-
nplo do.
articulon,
nee, Aut
nleniana-
biti,l.
e Oues.
ntrepide
Cis ſanc
chiden⸗
ſieiſean⸗
bettione
nusſem⸗

Yplican-

ges: Ca-
E, pre-
8 altich⸗
Pontifien
mn Con⸗
ſit efi⸗
e⸗ Ro⸗
e (on⸗
n cen-
,bene.
i8, gul
, ut in⸗
rina. 4

um auc⸗
eptia 4
tionem
Cumque.
Cra-
„Vlll.
6.,6 7.

ndo pu.

Be (293) N 9.

Graviſſimis enim rationibus Eccleſiaſtici cenſores ducti ſunt, ut propoſitiones
etiam ſenſu auctorum generatim configerent, nulla explicatione uſurpata,
nulla ſenſuum exphicite facta diſtinctione. Iniquitas enim, ac pervicax ſuper-
borum hominum animus alioqui nulli explicationi acquieſceret, neque ani-
mo indocili unquam defuturæ eſſent novæ ambages, novi ſenſus, quibus Ec-
cleſiaſticam eluderent cenſuram. Quid? quod & ad falſitatem ſatis ſt, ſi
Ppropoſitio in aliqua ſignificatione probari nequeat; quod maxime evenit,
ſi indefinite, atque adeo ſenſu æquivoco pronuncietur, etiamſi in quo alio
ſenſu foret probabilis; ut per ſingula Chriſtiani nominis ſæcula præclaris exem-
plis oſtendit Natalis Alexander in ſuo ſupra laudato cenſorio ſuffragio. (a)
Quamquam, ne quid diſſimulem, non deſint exempla, in quibus bono & uti-
litati fidelium expedire judicaverunt ſacræ cenſuræ Præſides, ſi ſuo in cenſo-⸗
rio judicio varium propoſitionis ſenſum exprimerent; quod præcipue V. Sy-
nodus Oecumenica præſtitit, & ſenſum Neſtorianum æque ac catholicum vo-
cis Deiparæ, & qua intelligentia una dici debeat natura Verbi incarnati, accu-
rate, diſtincteque explicavit; quoniam id & fraudes hæreticorum, & nonnul-
lorum etiam catholicorum diſceptatio, aliorumque ignorantia poſtulare vide-
batur. Atque ejusmodi expoſitiones maxime invaluiſſe legimus in propoſi-
tionibus, quas complexar vocant, & in quibus non varios atque diverſos ſen-
ſus, ſed partes omnino duas, diſtinctasque oportebat exponere. Ita 24. Vi-
cleffi artieulus: fratrer tenentur per labores manuum victum acquirere, &οσ non per
men dicitatem, duas continebat partes æquali quidem jure damnandas, ſed di-
ſpari cenſuræ nota; unde & diſcrimen ſervavit Concilium, & ſenſum utrius-

que aperuit: prima pari, ait Concilium, eſt ſcandaloſa, & præſumtuoſe aſerta, pre

quanto ſie generaliter & indiſtincte loquitur; & ſecunda erronea, pro quanto aſſerit
mendicitatem fratribur non licere. Idem factum in articulo 41., ubi plures etiam
ſenſus, ſed omnes, & quavis ex parte erronei explicantur. Idem denique
conſtat ex damnatione V. propoſitionis Janſenii, quæ pariter complexa eſt,
& partes diverſa prorſus cenſura notandas continet. Hinc Pontifex partem
primam, quæ velut Semipelagianum dogma traducit ſententiam aflerentem,
Chriſtum pro omnibus omnino hominibus mortuum efſe, aut ſanguinem fu-

diſſe, falſam, temerariam, ſcandaloſam eſſe declarat: alteram vero partem, qua

Janſenius docet, Chriſtum pro ſalute duntaxat prædeſtinatorum mortuum eſſe,
ceu impiam, blauphemam, contumelioſam, divinæ pietati derogantem, & bareticam
declarat, & damnat. Quæ quidem cum in propoſitionibus ambiguis & *Wπα qui-
vocis ſemper neceſſaria non ſint, ſatis eſt eas ad mentem auctorum, aut etiam abſo⸗
lute proſcribi, ſatisque ex ipſa illarum damnatione cuilibet orthodoxo patere
debet, easdem aliquo ſenſu certe pravas eſſe & periculoſas, & illis has con-

venire cenſuras, quibus configuntur. Supereft, ut paucis expendamus, an &

quando pravarum opinionum auctores indicare oporteat.

0 3 FIV.

(a) Parte. II. Husdem. .

oON& (294) M9
§H IV.
De Audtoribus in cenſura propoſitionum indicandis diſſeritur.

gF Enſuræ, in qua nulla auctorum, aut librorum fit explicita mentio, exem-

pla nobis exhibent Conſtitutiones Alexandri VII. Innocentii XI. Alexan-

dri VIII. & Benedicti XIV. in quibus complures damnantur propoſitiones,
neque auctorum, qui eas docuiſſent, neque librorum, e quibus forent ex-
cerptæ, nomina exprimuntur. Atque hujus quidem cenſoriæ conſuetudinis
rationes nonnullas egregie explicat dodiſſimus Auctor Scrutinii. (a) Primum
nempe, aliquando id provenit ex eo, quod ad ſacra cenſorum tribunalia de-
lati non fuerint auctores, aut libri, ſed ſolum propoſitiones in abſtracto, ut
ajunt, quæ aliquando ex nullo certi auctoris ſcripto excerptæ eſſe poſſunt, ſed
tantum ab aliquibus recentioribus ore in academiis, ſcholis, aut thefibus dic-
tatis tradite. Unde ſatis eſt, easdem a Sede Apoſtolica etiam in abſtracto
tantum, uti fuerunt denunciatæ, condemnari; præſertim cum hac ratione re-
medium ſatis efficax paretur, ne ſerpant amplius, & per catholicum fidelium
coœtum diffundantur. Deinde præcipua cauſa cenfuræ hujus ex eo etiam repe-
titur, quod propoſitiones proſcribendæ non in uno, alterove libro aut opere,
ſed in pluribus omnino reperiantur, quæ vel propterea ob auctam diffuſam-
que auctorum, & defenſorum copiam damnare non expedit, ne ſi unus ſo-
lum, alterve auctor exprimatur, malevolis præbeatur occaſio fingendi, eas-
dem alſſertiones non fuiſſe confixas eo ſenſu, quao in aliis doctorum libris in-
veniuntur. Ita quippe acutioribus ingeniis ſtatim varii ſenſus, & varia effu-
gia in promtu erunt, ut ſententias damnatas, illuſis, declinatisque cenſuris,
fuſtinere, & cum fidelium ſcandalo, ac detrimento propugnare valeant.
Quod quidem præſertim in laxioris Ethicæ commentis a S. Sede eliminatis
locum habuit, utpote quæ non in uno, ſed in plurimis auctorum libris con-
tinebantur; unde ad malum omne cum radice tollendum, & fraudulentas
callidorum hominum interpretationes præcidendas neceſſarium fuit, ut peri-
euloſæ, ſcandaloſæque ejusmodi ſententiæ abiolute, nec earum auctoribus,
nec libris, unde excerptæ eſſent, nominatis, proſcriberentur. Tertia ratio,
eaque pariter non contemnenda a libri utilitate, & dignitate deſumitur. Non
raro enim opus aliquod, ex quo delecta prava ſententia cenſorio judicio ſiſti-
tur, in ceteris omnibus ſanam, & Eccleſiæ utiliſſimam continet doctrinam,
ut propterea ex prudentiæ, & æquitatis regulis recte cenſores arbitrentur,
nec expedire, nec conveniens eſſe, ut propter unam periculoſam, aut noxiam
aflertionem opus integrum damnationi ſubjiciatur. Unde co, & auctoris no-
mine prætermiſſo, ſola propoſitio pariter in abſtracto meritis cenſuris notatur.

Qua eadem fere ratione & veterum auctorum, & Sanctoruùm etiam Patrum

monimenta permittuntur, licet in eadem nonnulli nævi irrepſerint; maxime
(4) C I. a. 5. 4, Eum. II.

Vncen

cun 4
duntan
Plien
rutn p
ſorum
Prerbe
tio p
men!
ſuris
cocto⸗
ex ea
E eſt
Pacie
lari,
Verge
ciolos
Minus
nomin
ſia ern
Unde
tror,
fuckt,
ſtria
diolos
coleg
modl
Pericn
amabo
tores
Auctor
rium 1
goorun
tatlone
inelare

ex h

Meu .
Adrerk
non I

„

7.

0, exem⸗
Alexan-
ſtiones,
ent ex-
Betucdinis
Himumn
nalia de-
10, ut
lüunt, ſed
dus die⸗
bſtracto⸗
tione re-
fidelium.
m repe⸗
topere,
lffuſam.
lnus ſo⸗
di, eas⸗
lbris in.
rig effu⸗
enſuris,
Veleant.
lminatis
ris con⸗
dulentas

ut petit.

ribus,
4 ratio,
. Non
cio ſiſti⸗
rinam,
trentur,
oxiam
oris no⸗
notatun.
Patrumm
maxime
cuin

N N (295) Be N

cum eorundem lectio non ſit propria ſingulorum fidelium, ſed perifiorum
duntaxat, qui pretioſum a vili ſeligere didicerunt. Guanquam ut ſupra ex-
plicavimus, etiam plures hie ſuffragentur rationes, quæ in recentiorum erro-
rum patrocinium vocari non poſſunt. Quartam denique cauſam ſuggerit ip-
ſorummet auctorum præſtantia & dignitas, quæ & ipfſa cenſoribus idoneum
præbet argumentum, ut ejusmo li clarorum virorum nomina cenſeant filen-
tio premenda, etſi pravam illorum doctrinam condemnent. Hinc & Baji no-
men in conſtitutione Piana fuit omiſſum, & aliorum etiam honori in aliis cen-
ſuris parcitum; ubi tamen accurata inprimis famam & excellentiam privati
doctoris inter, & ejus doctrinæ malitiam, reipublicæ Chriſtianæ detrimenta
ex ea conſequentia, & ſeducendi populi fidelis pericula eomparatio inſtituen-
da eſt, ut juſta de auctore vel nominando, vel reticendo ſententia feratur.
Facile igitur liquet, ſi hæ, ſimilesque cauſæ non obſiſtant, ſi auctores ſint ne-
farii, pertinaces, aut alioqui libro evulgato noti, ſi libri ipſi in plurimorum
vergant perniciem: tum enimvero & fontes virulentos, & auctores perni-
cioſos, ut ſibi quivis cavere poſſit, indicare opportunum & neceſſarium.
Minus vero ſcriptoribus catholicis vitio verti poterit, fi libros & auctores
nominent, in quibus aut ſanctioris doctrinæ pericula, aut damnati ab Eccle-
ſia errores, aliæque opiniones ad eosdem proxime accedentes contineantur.
Unde & fruſtra piiſſimo Theologiæ Chriſtianæz Auctori ſcriptam hic dicam arbi-
tror, quod eos, qui libris ſuis damnatas aut laxiores propoſitiones inſerue-
runt, diligenter ſuis nominibus appellaverit. Imo vero non modo hac indu-
ſtria ſua immortalem meritus eſt gloriam apud omnes purioris doctrinæ ſtu-
dioſos, ſed & multas ejus caritati debemus gratias, quod periculoſas nobis
collegerit, ac ſub uno velut aſpectu poſuerit opiniones; præcipue quum ejus-
modi auctorum libri quotidiana prope a multis verſentur induſtria, atque adeo
periculum legem Chriſtianam relawandi latius, & tutius graſſetur. (a) Et quid
amabo in ſimilibus fit aliud, quam quod olim & Patres & Eccleſiaſtici Doc-
tores præſtiterunt? Anne unquam vitio datum eſt majoribus, quod libros &
auctores indicaverint, quorum opiniones accuſabant? Sane vel ideo neceſſa-
rium id quisque putaverit, ne forſan, quod Ariſtoteli exprobratum eſt, ma-
gnorum virorum errores & lapſus quis fingere videretur, ut ex eorum refu-
tatione eo majorem conſequeretur nominis gloriam, & Heroum inimicitiis
inclareſceret; quandoquidem ita comparati ſumus, ut victoriæ magnitudinem
ex hoſtium viribus, & adverſariorum præſtantia metiamur. Profecto ſine
metu, ſine contumelia Athanaſius nominavit Euſebium Cæſarienſem, dum
adverſus eum ſeriberet: Hieronymus non tacuit Joannem Hieroſolymitanum,
non filuit Rufinum, aliosque: quis Proſperum vituperavit, quod Caſſianum,
Vincentium nominans confutaverit? Scilicet, concludit Dinellur, indicandi ſunt
li-
(«) Vide etiam illius Elenchos damnatarum & laxarum propp. ſngulit Tractat.
Theolog. præſixos ſane utiliſzmos; licet non in omnibus Viro Clariſimo ſubſeribam,
ſed nonnullas ſententias e laxas um propoßitionum numero eximendas putem.

N (296) WN*

„Hbri, quibus errores eontineantur, ne qui legunt, cum nihil tale ſuſpicentur,
ſe ſe circumveniri & capi ſinant. Indicatis autem libris, ut una eorum auc-
„tores non indicentur, vix fieri poteſt. Et vero, qui etiam oſcitans, neque
animadvertens errorem confirmat, publicatque, repellendus eſt pubhce, ne,
„cum uni amoris & honoris ſervandi cauſa ignoſcimus, ceteris detrimento
ac damno ſimus. Ac ridiculus ſane eſſet is, qui inſidias alicubi cuiquam
. inſtructas ſciens, ne quid contra legem caritatis ageret, illi, qui in vitæ pe-
riculum vocetur, quid inſidiæ ſint, quotque genera inſidiarum, explicaret,
„ locum autem, ubi nunc præſentes lateant, ſubticeret. Imo vero violaret
is Præcepta, quæ de caritate a Chriſto lata ſunt, ſi locum reticens, ne inſi-
.: diantes noſcantur, circumveniri incautum pateretur. Ita inſignis ille Apo-
logiſtes. (a) Nec vero in lectores ſolum, ſed & in ipſos indicatos auctores
hic aliquod caritatis genus exercetur, ſiquidem Muratorii judicium ſuſpicis.
„Nam illi ſi viverent, de veteribus Patribus loquitur, libros ſuos lubentiſſime
emendarent. Cum ergo id amplius ipſi non poſſint, amant tamen fibi a
«poſteris eam medicinam adhiberi, quæ ſi purgare penitus libros ſuos, at
„ certe a ſuis lectoribus arcere morbum qualemcunque valeat. Reliqui vero
dum vivunt, erroris moniti, ſicuti honeſtatis & veritatis amantes putandi
«funt: ita gaudere credendi, quod tum ſe, tum lectores, auditoresque ſuos
„ Ope noſtra ab errore ſentiant revocatos. (9) Nolim tamen & ceteras ca-
ritatis leges a Viro Clariſſimo hic præſcriptas negligi, ſed plane cum eodem
ſentio, parcendum eſſe perſonis, dum errori ac vitio non parcitur, & ſi fimul
ſtare queunt, reipublicæ Chriſtianæ utilitas, & neceſſaria medicina, ac pri-
vatæ quietis & exiſtimationis conſer vatio . ambo utique eſſe procuranda.
His ergo rationibus expenſis, & hoc chriſtianæ caritatis, & religioſi zeli tem-
peramento non neglecto, facile ſtatui poterit, quam merito Eccleſiaſtici
cenſores alias & libros & auctores pravarum opinionum indicaverint:
alias vero voluerint hæc nomina caute &
ſtudioſe occultata.

(a) Epif, 3. paf. 22. 1⁵) E. II. de ligen. &c. c. 2.

G

ſupra
Goctri
tation
ſignis
Verſa
nihi:
18, 8
eratun
ire
Adi
fices
ſtanti
.uib

abur

baid
abian
ſente
. tien
4 thio
.cMo
Eleme
tt dud

ds (297) B
e CAPVT III.

8, heque
hlee, ne, . D E
trimento
cinean GRADIBVS, ET FORMVLIS
e CENSVRARVM.
Ppliearet,
Violaret
ne inſ⸗ § I.
le Apo. 1 B . .
l De gradibus, & formulis cenſurarum in genere.
ſulpicis.
ntiffime §H .,
en ſbi a . D
no, § Fszitata damnandarum propoſitionum ratio eſt, ut pravus earum
ni § § ſenſus certis quibusdam notis, & loquendi formulis indicetur,
letadl Dn OMο & his ceu atro ſtigmate inuſtæ propoſitiones proſeribantur, ut
S ſupra meminimus. Conati ſunt autem Theologi, quos ea in re ceu ſanioris
in doctrinæ interpretes, & vindices adhibere contuevit Eccleſia, profunda medi-
eoce

Amel tatione iſtos errorum, & malitiæ gradus perveſtigare, & ſuis etiam vocum
KAm ſignis aceuratius diſtinguere. At plerique licet alia, & alia protulerint, & di-

1 Ur verſany vocabulis iisdem affinxerint notionem: re ipſa nihil aliud moliti ſunt,
eend nihil aliud depromſerunt, quam quod Conciliorum, præſertim Conſtantien-
ſis, & ſubſequentium ſummorum Pontificum uſu, & auctoritate fuit conſe-
leliattie

cratum. Hinc recte de Panormo docet, eos, licet adniſi fuerint novas inve-
It: mnire cenſuras, nihilominus ſolum aut genera in ſpecies diſtinxiſſe, aut novas
aalinveniſſe voces, quæ easdem cenſuras ſignificent, quas Concilia, & Ponti-
fices tradidere. Præcipuos ergo cenſurarum gradus expreſſit Conc. Con-
ſtantienſe, dum enumeratis Vicleffi articulis hanc ſubnectit damnationem:
.quibus articulis examinatis fuit repertum, prout in veritate eſt, aliquos &
uæuplures ex ipfſis fuiſſe, & eſſe notorie haæreticas, & a §S. Patribus dudum repro-
aua batos: alios non catholicos, ſed erroneos: alios ſcandaloſos, & blatphemor: quosdam
a Piarum aurium offenfvor: nonnullos eorum temerarios & ſeditioſos. (a) Et in
