Dominum; quin & ſubdit: Amaßas Sacerdos & Pontiſex veſter in bis, quæ ad De-
um pertinent, przſidebit. Et vero quid aliud Levitarum per univerſas tribus
diſtincta diviſio? quid ſupremum illud Judæorum Synedrion? quid tam fre-
quentia Sacerdotum, & Seniorum fſive ad religionis dubia declaranda, ſive
ad ſocietatem gentium, & omnem idololatriæ occaſionem tollendam, congre-
gata ſibi volunt concilia, qualia decem enumerat de Panormo? (a) quid in-
dquam heæc aliud indicant, quam frequentem judicii cenſorii uſum, quam cu-
ram ſingularem, ut ope cenſorum, & ſacræ ſcripturæ interpretum, religi-
Onis integritas conſervaretur? Poſteaquam autem Sacerdotia apud Judæos ve-
nalia effe ohrunt, & ſuperba Phariſæorum hypocriſi fere omnis cenſuræ
Poteltas ſanctiori Levitarum cœtui erepta eſt, immutata quidem fuit divinæ
legis explicatio, minime tamen judiciorum dogmaticorum uſus ſublatus, ſed
eorundum potius ſeveritas maligne adaucta. Evacuantes enim legis ſpiritum,
humanas fingebant traditiones, & harum ferventiffimi, uti etiam de ſe teſta-
tur Paulus (b) extiterunt æmulatores. Hinc iniqui iſti cenſores & legum
divinarum interpretes arguebant Chriſti diſcipulos, quod ſata transeuntes
ſpicas vellicarent Sabbato, (c) nec frequenti manuum purificatione ante cibum
uterentur. (4) Hinc vitup erabant Chriſtum, quod Sabbato ſanatum a mor-
bo hominem, priſtinæ reddidifſet valetudini. (e) Hinc denique alia illa omnia
adverſus Meſſiam, humani generis redemtorem ejusque diſcipulos, novam le-
gem & religionem promulgantes egerunt, & quidem magno animorum æſtu,
ne dicam furore, quæ nobis ad perpetuam Zelotum iſtorum ignominiam ſa-
cræ litteræ teſtata reliquerunt. Ita videlicet S. Joannes Euangelii ſui c. 9.
refert, conſpiratum fuiſſe a Judæis, ut ſi quis Jeſum confiteretur eſie Chri-
ſtum, ſeu Meſſiam, extra Synagogam fieret. Cap. II. narrat collectum a Pon-
tificibus & Phariſæis concilium, deliberatumque eſſe de ſignis, & miraculis,
quorum fama univerſam Judæam, aliasque regiones impleverat adeo, ut bellum
aà Romanis, ultimamque ſervituté ſibi propterea malevoli homines perſuaderent.
Actor. C. 4. Sacerdotes & Magiſtratus templi, & Sadducæi - - - Apoſtolos
poſuerunt in cuſtodiam, quod annunciarent Eſu reſurrectionem ex mortuis:
& ibidemnv. t9. prohibnerunt Petro & Joanni ne loquerentur, neque docerent

in nomine JEſu; quod idem iniquiſſimum Præceptum paulo poſt Apoſtolis om-

nibus cæſis denunciarunt. Act. c. 5. v. 40. Rurſus Act. c. 6. adduxerunt in-
victum fidei athletam Stephanum in concilium, quod non ceſſaret loqui adver-
ſus locum ſanctum & legem; atque ut plura alia prœtereamus, quam crudeli
eorum cenſura, & impio zelo Paulus gentium Apoſtolus vexatus ſit, ſatis
eadem Apoſtolorum acta, & Paulinæ epiſtolæ confirmant. Eum Judæi ac-
cuſarunt apud Gallionem Achaiæ Proconſulem, quod contra legem perſuade-
ret hominibus colere Deum, (F) qua tamen de re ceu religionis cauſa judica-
re noluit Gallio, ſed / quæſtiones ſunt, inquit, de verbo & bhominibus, & lege vo-
ſra,
(a) L Scrutinio doctrin. c. I. art. 3. (b) Galat. c. I. (c) Luc. c. 6.
(2) Matth. c. 15. (e) Matth. c. I12. & Luc. c. b. (F) Ack. c. I9.

ruII P
bas
erus jer
keinphu
& otht
lori
ata,
Quine
Ge lect
farent
e eis
niſeri⸗
dratun
tum aa

ye
ſolleit
Vidlem
inquan

=„ S
– S

Mrtun

ey,
ah.
Pa

le ag De.
ſis tribun
tann fre
d, ſiye
bCongre-
uid in⸗
Jlam cu-
l1, religi.
deos ve⸗
cenſuræ
t winæ
Atus, led
Piritum,
ſe teſta⸗
E legum
nseuntes
e cibum
a mor-
a omnia
ovam le-
m eſtu,

nam ſa.

ſui c,h.
leChri.

Uracnlis,
tbellum
derent,
Poſtols
nortuis:
Ocerent
Olis omn-
adver⸗
crudeli
t, ſatis
dei ae-⸗
erluade⸗

(13) We s

Irg, vos inß videriti ; judex g borui nolo eſſe. Erat nempe jam tum Judæo-
rum proprium, quod alicubi de eis alſerit Nazianzenus, relictis rebus ſyl-
labas & vocum apices conſectari. In eundem Paulum Aſiani injecerunt ma-
nus Jeroſolymis, quod adverſus Ppopulum & legem doceret, & gentiles in
templum induxilſet. (a) In ejusdem cauſaà tribunus juſſitacerdotes convenire,
& omne concilium. (6) Denique & coram Felice, & Feſto, & Agrippa, &
Judæis Romanis rationem fidei ſuæ reddere coactus eſt, & de religione vio-
lata, accuſatorum calumniis infimulatus, ut legere eſt in iisdem Actis. (c)
Quin ex ſimulato iſto religionis zelo capitali etiam & implacabili aliorum, qui
de ſecta non eſſent Judaica, odio ſuccendebantur, ut ne quidem id illis præ-
ſtarent officii, quod jus commune & humanitas jubet minime negari, uti
de eis non modo Tacitus () teſtatur: apadizſot, inquiens, Eder obſtinata,
m iſericordia in promtu, ſed adverſus omnes alios hoſtile odium, ſed etiam expro-
bratum eſt a Juvenale, dum non monſtrare viat, eadem niſi ſacra colenti, quæſi-
tum ad ſontem ſolos deducere verpos, Judæis ſollemne fuiſſe cecinit. (e)

§ VI.
Cenſura in M. L. naſcentis Eccleſiæ exordio fuit adhibita.

Lidicilſ poterat, opinor, Eccleſia Catholica columna illa, & firmamentum
veritatis, ex antiquiſſima hac & gentium & Judæorum conſuetudine, quam
follicite inſigne fidei depoſitum, ſanguine Chriſti partum, ab omni fraude &
violentia eſſet cuſtodiendum, niſi ſublimiorem accepiſſet ſpiritum, Spiritunt
inquam ſanctum, qui eam docet omnia, & ſuggerit omnia, quæ ex inſtituto
& voluntate Chriſti ad ſanctiorem fidei & morum docrinam, ab omni er-
rore, labe, & ſuperſtitione illibatam conſervandam funt neceſſaria. Quid
enim ſibi volunt emnphaticæ illæ hæreticorum deſeriptiones, quas nobis Sal-
vator, Apoſtoli, divinæque litteræ tradiderunt? quid aliud perſuadet inſignis
ille zelus, quo & idem humani generis redemtor, & præcipui Eccleſiæ Pa-
ſtores, hæreticos, eprumque dogmata inſectati ſunt, quam jam inde a primis
Evangelii temporibus judicia cenſoria fuiſſe exercita, & Eccleſiam divino
Spiritu edoctam follicite invigilaſſe, ne in agro veritatis ſuperſeminaret 21⸗
zZania errorum, ſuſpectarumque opinionum inimicus homo, aut ut eadem op-
bortuno quamprimum tempore evellerentur. Attendite, dicebat Chriſtus,
2 falßis Prophetir, qui veniunt ad vos in veſtimentis ovium, intrinſecus autem ſunt lupi
ruapaces; (V) & ſterum: / quis vobis dixerit: ecce bic eſt Obriſtus, ecce illic, ne cre-
dideritis. Exurgent enim Pfevdo - Chriſti, & Eſevdo - Prophetæ; (2) quin ea etiam
de cauſa dedit quoſdam qnidem Apoſtolos, qucſdam autem Prophetas, alios vere
Evangeliſtar, alios autem Eaſtores & Doctore: - - — ut jam non ſimus parvuli fuäétu-
B 3 an-
(a) Tid. c. 2I. (b) Ibid. c. 22. (c) Capp. 24. 25. 26. & 28. (4) L. V.
biſtoriar. c. j. (e) Satyr. XIV. (f) Matth. c. J. (g) Marc. c. 13.

We (14) 2. 9

antes & circumſeramur ommi vento doctrinæ in nequitia bominum, in aſtutia ad cir-
cumventionem errorit. (a) Atque hoc ipſo offcio non ſegniter functi ſunt
Apoſtoli, ſed acti a Spiritu Sancto infigni zelo hanc in ſe ſuſceperunt curam,
& quanta ſollicitudine peſtifera errorum dogmata cavenda & proſeribenda
ſint, copioſe tam exemplis, quam fſuis in epiſtolis ſignificarunt. Ita quippe
Apoſtolorum Princeps Petrus impias deſcripturus ſectas, ſonter ſine aqua,
nebulas turbinibus exagitatas, quibur caligo tenebrarum reſervatur, appellat.
(6) Quin tales aliquando, quos jam judicatos oporteat arguere in fideli po-
pulo futuros affirmat: fuerunt, inquiens, (c) & Pleudo - Prophetæ in populo,
Ecut & in vobis erunt magiſtri mendacei, qui introducent ſedtas perditionis - = — 8
multi ſequentur eorum luxurias, per quos via veritatis blaſphemabitur. Ac reipfſa
vix cœperat religio Chriſtiana in finitimis Palæſtinæ regionibus propagari,
jam judicium dogmaticum Eccleſiæ Antiochenæ, quæ gentium converſionem
per omnes Aſiæ provincias probaverat, hoſtes habuit udaizantes. (2) Ii ni-
mirum per Syriæ & Ciliciæ urbes diſcurrentes, fideles docere cœperunt:
quia niſi circumcidamini ſecundum morem Moyſi, non poteſtis ſalvari. Sententia hæc

pernicioſa illico cenſuræ & judicio Eccleſiæ ſubjecta eſt. Miſſi quippe Pau-

lus & Barnabas ab Antiochenis ſelecti cum aliis ad Apoſtolos in Jeruſalem
cauſam detulerunt, ubi convenerunt Apoſtoli & Seniores videre de verbo
hoc, & magna conquiſitione facta Apoſtolico judicio erronea opinio con-
demnata eſt. Eodem errore cum homines quidam Moſaici, fideles Galatas
faſeinaſſent non obedire veritati, docentes cum fide Evangelii judicia & cæ-

rimonias legis eſſe obſervandas, ceu ad æternam beatitudinem conſequendam

adhuc neceſſarias: repreſſit illico audacem temeritatem Apoſtolus, & opinio-
nem meritis Chriſti, & gratiæ N. L. inimicam proſcripfit. (e) Idem Roma-
nos hortatur: rogo vosr, inquiens, ut obſervetis eor, qui diſſenſiones & offendicula
ræter doctrinam, quam vor didiciſtir, faciunt, & declinate ab illiv. (f) Videte, mo-
net Coloſſenſes, ne quis vor decipiat per Philoſophiam & inanem fallaciam ſecnndum
rraditionem hbominum, ſecundum elementa mundi, & non ſecundum Chriſtum. (g)
Timotheo ſalutem vix impertierat, cum e veſtigio denunciare jubet quibus-
dam, ne aliter docerent, neque intenderent fabulis & gencalogiir interminatis, quæ
quæſtiones præſtant magis, quam ædazfcationem Di, quæ eſt in fäde: & apertius eo-
rum volens indicare malitiam ſubdit: - - = cos & à charitate, & a fide aberraſſe,
converſos eſe in vaniloquium, volentes eſſe legis doctores non intelligenter neque quaæ lo-
uuntur, neque de quibus affrmant. (H) Acerbius etiam in eadem epiſtola c. 4.
Rærefiarchas perſtringit, ac veluti conceptis verbis, & Spiritus Sancti autori-

tate Eccleſiam excitat: Spiritur, inquit, manifeſte dicit; quia in noviſimis tempo-

ribus diſcedent quidam a fide attendentes ſpiritibus erroris, & doctrinir dæmoniorum
in bypocriſi loquentium mendacium, & cauteriatam babentium ſuam conſcientiam.
Eandem denique curam & in fine epiſtolæ Timotheo inculcat: o Timothee depoſi-
tun
(a) Enher. c. 4. (5) I. Per. c. 2. (c) Ibid. (4) Asor. c. I6.
(e) In. Epiſt. ad Galat. (†) Rom. c. 16. (g) Coloſ-. e. 2. (5) I. Timoth. c. I.

Ees qn

um
4
polttun
llum
elepant
Diti Aß
Erit te
ſbi nui

ailten

niſmiun
ES, V
guin
dum ]
rem G

10 nel
Autorlt

X
h
ſimule
broru.
ria er⸗
ſemen
inſtitu

CcolI

oratio
res il
d Me
AAuſa
We
Alr
nis
Præ
cllio
cliczS

4,

is Ad lir.
ndi funt
1t euram,
Juippe
e qua,
4ppellht,
ideli Po⸗
, epuh,
de reipli
Ppagari,
rſionem

Rn.

perunt:
ntia hæc
pe Pau-
ruſalem.
e verbo
io con-
Galatas
1& æ-
nendam
opinio-
Roma-
fendienla
le, Mo-
Anndun
guibus
17, que
lus eo⸗
Perraſe⸗
u lo⸗
la c. 4.
Autori-
tenhe-
niorif
ntiann.
pf.
tumn
.. 16.
,6. l.

J y (15) Bo g

tum cuſtodi, devitans profanas vocum novitates, & oppofitione: faft nosinir ſcientiæ,
quam quidam promittentes, circa fidem exciderunt. («) Quod autem aliud de-
poſitum iſtud, niſi doctrina ſana, ſi Chryſoſtomo interpreti credimus; quod
ipſum & Vincentius Lirinenſis in aureo ſuo contra hæreſes commonitorio
elegantiſmima periphraſi exponit. (“) Parallela ſunt is, quæ attulimus, mo-
nita Apoſtoli, in ſecunda ad eundem Timotheum epiſtola, ubi ita vaticinatur:
Erit tempus cum ſanam doctrinam non ſuſtinebunt, ſed ad ſua deſideria coacervabunt
ſibi magiſtros prurientes auribus, & a veritate quidem auditum svertent, ad ſabula!
autem convertentur. Tu vero vigila, in omnibus labora, opus fac Evangeliſtæ, mi⸗
niſterium tuum imple. (e) Nec aliud eſt, quod præcipit Tito, dum inobedien-
tes, vaniloquos, & ſeductores redarguendos, & durne increpandos aſſerit:
quin & poſt unam & ſecundam correptionem hominem hæreticum devitan-
dum præſcribit. (4) Qua eadem ſevera cenſura Sanctus Joannes & Seduéto-
rem & Anti - Chriſtum vocat eos, qui non confitentur Thſum veniſſe in carne; qua-
les quidem ſeducétores multos in mundum exiiſſe ibidem affirmat: ſimul ve-
ro nec in domum recipiendos, nec ave eis dicendum, pro ea qua pollebat

autoritate Apoſtolica, Electæ & natis, atque adeo Eccleſiæ præcipit. (e)

§ VII.
Udem in Eccleſia dilatata & florente fuit obſervatum.

T enim illuſtrior adhuc in hoc judicio effulſit Eccleſiæ autoritas, dum
hæreſes, quas eſſe oportere divina veritas prædixerat, cumulatæ ſunt,
ſimulque eorum, qui ſe fidei doctores nuncupabant, numerus auctus eſt, & li-
brorum copia circumlata. Nempe tum maxime Præſulum Eccleſiæ neceſſa-
ria erat ſollicitudo, ut noxia opinionum erronearum germina in ipſa veluti
ſemente ſufſfocarentur. QGuamprimum igitur nova, peregrina, atque a Patrum
inſtitutis aliena vulgari cœpiſſet doctrina, aut novi ſacrorum ritus adverſus
communem Eccleſiæ diſeiplinam uſurparentur, ſive id publica ad populum
oratione, ſive privatis colloquiis, ſive ſcriptis monimentis eſſet proditum:
res illico a fidelibus ad ſanctius Epiſcoporum & Presbyterorum concilium,
ad Metropolitam, ad Sedem etiam ut plurimum Romanam deferebatur:
cauſa delata exacto penſabatur judicio, & quum nonnullæ veritates, necdum
ſatis, certisque loquendi formulis eſſent eliquatæ, adverſa etiam Epiſcoporum,
aliorumq; qui docrina clari erant, diſpiciebantur opera, & controverſia om-
nis ad lydium veluti lapidem, ad SS. litterarum, Apoſtolicæ traditionis, &
Præcedentium Patrum teſtimonia exigebatur: tandem cenſura lata ſive a Con-
cilio Provinciæ, ſive a Romano Pontifice, per celeberrimas illas, quas ency-
clicas dicimus, epiſtolas, reliquis fidelibus promulgabatur, erronea indicaba-
tur
(a) I. Timoth. c. 6. (b) paſt. medium. (c) II. Timoth. e. 4. (d) a? Tit. c. 1.
(c) II. eoih. v. J. & I0.

7

RoN (16)

tur doctrina, & homines etiam in errore pertinaces per univerſum orbem de-
nunciabantur, ut ita quivis a veneno ſibi cavere, & Apoſtolicam traditionem

illibata fide tueri poſſet. Guin & illud ſollemne erat, ut Epiſcopi occaſione
litterarum Paſchalium, ſeu quibus dies celebrandi Paſchatis ſignabatur, alias
quoque mitterent epiſtolas, quibus fidei & diſciplinæ diœcefis ſuæ rationem &
incrementa exponentes, unanimes invicem conſpirabant, ut erudite perſequi-
tur Bencinus Diſert. II. de litt. encycl. c. V. Cujus antiqui moris etiamnum ve-
ſtigium ſervat laudatiſlima Archi - Diœceſis Pragena, dum eodem tempore
Vernales, ut vocant, litteras Clero inſeribit ſa culari, iisdemque & ſanctiora mo-
nita, & ſi qui irrep ſerint, abuſuum vituperium complectitur. Sed jam accurati
illius, quod deſcripſimus examinis, judiciique dogmatici ſpecimina ex hiſtoria

Eccleſiaſtica expendenda. Inter antiquiores fidei controverſias celebrior eva-

ſit

cauſa Montaniſtarum, quam laudatus ſupra Bencinus (a) accuratius eſt

perſecutus. Cum nempe Montanus vir ad hvpocriſin comparatiſſimus in-
ſolitum fingeret Prophetiæ (piritum, rigidioremque vivendi diſciplinam: no-

minis celebritatem apud multos conſecutus, privatos agere cœpit conventus

„Pepuzæ, quæ & a Montaniſtis nova Jerufalem fuit appellata, ut habet Epi-
Phanius. (?) Schiſina iſtud illico ad Anicetum R. P. perlatum eſt, ut ex ejuſ-
dem hæreſis ſerie chronologica tradita collgere eſt, & quæſtio ſollicite inſti-
tuta: an Prophetia Montani vera eſſet, & evangelica, an contra Pſeudo-Pro-
phetia? ſeu, ut eas nominat Aſterius in LL. contra Cataphrygas, cujus ope-

Tis

fragmentum legere eſt apud Euſebium, (c) an Prophetia illa eſiet Ecte-

ſis, an Paræcteſis? quumque in eo Sacri tractatores diltenſiſſent, ex mutua
opinionum colliſione ſchiſma etiam aliquamdiu protractum eſt antequam judicio
Summæ Sedis cohiberetur. Ejus nempe litis occafione quam plurima edita
ſunt volumina de Prophetia, qualia erant Soteris Pontificis lber de cxtaſi,
plures Melitonis Epiſcopi, Clementis Alexandrini, aliorumque, uorum ne ipſa
quidem nomina ſe poſſe recenſere ait Euſebius. Verum hypocriſi hærefiar-
chæ detecta, & fuco ſanctioris vitæ cognito, inania, quæ jactabantur, chariſ-
mata, & putidam paræcteſim Soter R. P. Aniceti Succeſſor encyclico decre-
to proſeripfit. Atque tum demum patuit ſchiſma Montani cum aperta hæreſi
eſſe conjunctum, & nefaria dogmata de venia lapſis non concedenda, de in-
ſolito jejunii rigore præcepto, de Martyrum gloria ſolum ſuo gregi vindi-
canda, aliaque innotuerunt; quæ & tertia huius hæreſis periodus vocari ſolet.
Atenim hæc ipſa commenta ſtatim ab Afianis per Presbyterum Irenæum occi-
dentalibus, ac imprimis celebri Lugdunenſi & Viennenſi Eccleſiæ denunciata

S

ſunt: ab hac vero ad Eleutherum Pontificem, ceu ſupremum cauſæ judicem,
controverſia delata, qui & ipſe, & poſt eum plures Synodi in Montanum
& Sectatores, eorumque hæretica dogmata meritum anathema vibrarunt, quem-
admodum non ſolum ex eorum temporum hiſtoria ab Euſebio, (4) aliisq;

tra-

a) Diſert UII. c, 4, (5) berer. 49. () L. V. bif. 14. (d) L. V. biſt

Ecrdte,

Fodenm
beærelln
honore
Archa A
brata,
cuus 9

quod p

tioyem
e eade
Uleripl
rem D
lielli.
celebri
denigue
Nequey
a Hynd
quet ex
loquitun
ilud e
ttian n
man an
mn ſati
emplan

unmque,

Pe& T
PEpheſin
Mathen,
norius
rum ſi

Valenti

cdixer
inn ea,
Plhn

cedon

Valent

(17) A 32

3 64
end tradita, ſed ex ipſo Montani ſtrenuo defenſore Tertullano (4) colligere eſt.
H Eodem fere ordine, eademque ratione cenſura eſt exercita in blaſphemam Arii —
Ur, Nig beæreſim, qua is Filium Unigenitum æterni Patris conſubſtantialie divinitatis
norne⸗ honore exuere & ſpoliare conatus eſt. Con vocavit nempe Alexander Patri-
en e archa Alexandrinus Presbyteros Alexandrinos & Mareoticos, ſynodoque cele-
Benſe bprata, accurato examine, & fraudes & hæreſim, & ſeripta Arii ſunt ſcrutati:
e cujus quidem examinis momenta reſervata ſunt nobis ſolum in fragmento,
enpore quod primum Cotelerius edidit, ac poſtea Harduinus Tom. I. Concilior.
oradno. y,) inſeruit. Quum omnes ſententiæ Alexandri ſubſeriberent, & depoſi-
kiget tionem Arü ratam haberent, is cenſuram hanc ad orbis Eccleſias transmilſit,
iſtoris de eadem ſingularem epiſtolam Cplo & ceteris majorum Sedium Epiſcopis
oreg. inleripſit; tum ut autoritate quoque Imperatoris, quem Eccleſiæ ſuæ defenſo-
aiins et rem Deus conſtituit, ſententia in hæreſiarcham lata firmaretur, ad eundem
Imus I. libelli dati: rurſum ſynodicis ſuffragiis, ut ſeribit Philoſtorgius, («) coram
un no. celebri Oſio Cordubenſi de prædicando bomonſio Alexandriæ conventum:
Myentis denique ſupremo Sanctæ & univerſalis Synodi Nicenæ decreto cauſa terminata.
et Epi Neque vero in hæreſim ſolum, ſed & in impios Arii libros animadverſum eſt:
ee àa Synodo & ab Imperatore, quod prius ſcribit Nicephorus: (ℳ ) alterum i-
t ini. quet ex ea, quam Socrates recitat, (e) Conſtantini Magni epiſtola, in qua ita
lo-Pro. loquitur Imperator: Viſum eſt - - - quod opus ab Ario conſeriptum reperiatur,
sobe. Wud cremandum eſſe, uti non modo execrabilis ejur doäétrina funditus tollatur, ſed
etete. criam nullum monimentum ejuſdem omnino relinquatur ad poſteritatem. Illud etiam
mItai miandamus, ut ſi quir librum ab Ario compoktum occultaſſe deprebenſus ſit, & eum
1jucieiio non ſtatim in medium a ddubtum combuſſerir, morte multetur. IIluſtre profecto ex-
mn edlitl emplum, ad quod alii Romani Imperü Principes ſuam religionis curam, ſu⸗
extii, umque, quod cenſuris & judiciis Eccleſiæ detulerunt, obſequium exegerunt; nem-
ne lu pe & Tneodoſius M. lata lege libros Neſtorii prohibuit, quos antea Concilium
Erelaur-.Epheſinum ſollemni ſententia damnaverat, ut refert Liberatus. (f) Superſtitioſa
chariſ Mathematicorum theoremata & paradoxa igne cremanda eſſe ſtatuerunt Ho-
o decte⸗. norius & Theodoſius Janior; (g) quum didiciſſent etiam in actis Apoſtolo-
herl rum ſimilia curioſa fuiſſe ex voluntate Apoſtolorum flammis devota. (h)
„dein. Valentinus & Theodoſius pariter ſollemni edicto omnes Neſtorii libros igni
vnd addixerunt, (i) poſteaquam prius S. Cyrilli anathematiſinis, & deinde ite-
ſolet, rata ea, quam Epheſinum Concilium tulerat, cenſura hæretici ſuünt pronun-
mocc. ceieati; quin piiſſimi Imperatores Valentinianus & Marcianus ſub legum & ſup-
nuncte Pliciorum pœnis vetuerunt, ne quis adverſus latum a Sancto Concilio Chal-
cicen, cedonenſi judicium diſceptaret, recte impurum &α ſacrilegum, ut habent litteræ
ontimmm Valentiniani, (à) nominantes, qui 78. tot Sacerdotum ſententiam opinioni ſuæ F.
emn-. . qus
(a) L. Ae jejunio ſub initium (b) pag. 310. (c) L. L c. J. (d) L. VIII. c. 19.
te. (e) L. I. biſt. . 6. (F) Breviar. c. 10. (g) l. Mathemat. Cod. de Epiſcop. Audient.

(5) Aflor. c. 19. (¹) l. damnato, Cod. de bæret, (K) Tom. II. Concil. Har-
. Sit duini pag. 659.

quid trabtandum reliquit. Ita & Juſtinianus Imperator, juſtitiæz non minus quam
religionis tuendæ ſtudioſus, lege anno 536. data confirmavit ſententiam Con-
Cilii Cpli ſub Menna Patriarcha celebrati, qua impiæ Eutychianorum reliquiæ
ſuppreſſæ & Acephalorum nefarii ſectatores Anthimus Cpl., Severus Antioche-
nus, Petrus Apamienſis, & Zoaras iterum damnati ſunt: quosier enim, inquit
Imperator, Sacerdotum ſententia quoidam indignos Sacerdotio de Sacris Sedibus de-
poſuit - = = toties imperium ejuidem ſententiæ & ordinationit cum Sacerdotum aubto-
vitate ſuit. Nec vero in eo ſtitit religioſi Imperatoris cura; ſed etiam bla-
ſphemos Severi libros comburi jufſit, ſeu, ut habet lex: ſcut non licet Neſtorii
libros ſeribere vel poſidere: - = = ſic nec dicta vel ſeripta Severi manezant penes aliquem
Chriſtianum, ſed ſicut profana & aliena ab Eccleſta Catholica, igne comburantur a poſ-
Ridentibus, nifi, qui iſta habent, velint periculum pari. A nemine ergo ſeribantur neque
ad pulchritudinem, neque ad velocitatem ſeribentium, ſciendo, quia amputatio manut,
his, gui ſesipta ejus ſor ipſerint, vena erit. (a) Conſtat quippe temeraria vulgi
diſceptatione & libris, qui doctrinam haud ſanam continent, in quam maxi-
mum diſerimen adduci veram religionem. Unde non ſolum FEccleſia fuit ſol-
licita, ut errores, eorumque nefarii autores publico denunciarentur judicio,
ſed in id etiam non mediocrem impendit curam, ut prava monimenta, cor-
ruptorumque dogmatum perennia velut & vivida ſemina ſevera damnaren-
tur cenſura, ac e fidelium manibus eriperentur. Hinc in Concilio EpheGno,
pPoſteaquam ſevera cenſura Neſtorianum dogma diſpunctum eſſet, Patres in
id omnem ſuam contulerunt curam, ut blaſphema quoque Neſtorü ſeripta
rogo addicerentur. Veſtram Majeſtatem, ajunt Patres Concilii in litteris ad
Theodoſium datis, iterum atque iterum rogatam cupimus, ut univerſem
illam doctrinam e Sanctis Eccleſiis ſubmovere, ejnsdemque libros ubique lo-
K«Corum repertos jubeat flammis abſumi. . (b) In eademSynodo etiam graviſ-
ſimo edicto, cui teſtimonium perhibet hotius, (c) Maſſilianorum libri dam-
nati ſunt: placuit, verba ſunt edicti, librum pollutum illius bareſeos, qui dicitur
aſceticon, anathematizari - - -= utpote ab hæreticir compoſitum. Similiter ſi quid illo-
rum impietatem ſapiens apud plerotque inveniatur, etiam hoc ſit anathema. (4) Non
minor erat cura S. Leonis, ut Manichæorum libri abolerentur. Unde, ut
ſeribit S. Proſper, (e) Manichæos de ſecretis ſuis erutos, & oculis totius
Eccleſiæ publicatos omnes dogmatis ſui turpitudinem & damnare fecit &
Prodere, incenſis eorum codicibus, quorum magnæ moles fuerunt interceptæ.
Quin idem Sanctus Pontifex ad Turribium ſcribens ſollicite monet, ne quis
damnata impune legere audeat, nec inter Catholicos cenſeatur, quisquis ta-
Rbus utitur ſcripturis. (†) Quod ip ſum S. Gregorius M. ad Anaſtaſium An-
tiochenum fſeribens de Cœleſtü & Pelagii ſcriptis pronunciat: cum Cæleſtius
atqut Pelagius in Epheſina Synodo ſint damnati: quomodo poterunt illa capitula recipi,
S quo-
(a) Novell. 42. (b) i Conc. Ephei. Tom. I. Conc. Hard. (c) Codic. 42.
() P. III. Conc. Epher. Tom. I. Conc. (e) In Cbronico. ( Epiſt. 15. ad
TIurrib. c. 16.

ort
Jurs
ltten

the
ſtan
cen
rin
l. .
tim
c
hri

uni⸗
P
0

40

&τ& (19) 0

us am uorum autoret damnantur? quam ſententiam ſuo deinde ſuffragio tanquam
im Con⸗ Juris Canonici effatum Gregorius IX. probavit. (a) Non ignotæ etiam ſunt
felie litteræ, quas Poſſeſſor Epiſcopus Africanus Conſtant inopoli per Juſtinum Dia-
ntioche. conum Romam ad Ssummum Pontificem Hormisdam dedit, petens, ut, quid
init de libris Fauſti Regienſis ſit ſentiendum, autoritate Apoſtolica aperiret:
Aihis ge⸗ ad caput, ſcribit, confugiendum eſt, quando membrorum ſanitas periclitatur.
aulhe. .Aliquibus ex fratribus noſtris Fauſti libri de gratia offenſioni ſunt, alli eos defen-
Am ba. „ dunt---— rogo, ut auctoritate Apoſtolica aperias, quid de libris huius ſcriptoris
MwI : ſentias. Id quod te facturum multo magis credo, quod filii tui Vitalianus Magi-
Aliguen ſter militiæ & Juſtinianus tuo reſponſo doceri percupiant. Nec cura tanto-
F1 . rum virorum apud Sedem Pontificiam contemta eſt, ſed poſt biduum reſpon-
8, Negur dit Papa: hunc ſcriptorem, Fauſtum videlicet, nos non recipimus, & nullus eorum
nun, Jeriptorum, quos Eecleſßa Catholica Patribus non accenſet, ambiguam diſciplinam red-
vubi dere poteſt, aut religioni ullatenus nocere. Ita mutua hæc litterarum verba refert
mart. Fleury: (b) paulo aliter autem Hirduinus. («) Quid vero de ſexto Con-
Uit . cilio Generali commemorem, in quo ſingulari Patrum cura genu'na Mono-
clcio, thelitarum opera inveſtigata, atque in eadem cenſorio judicio animad verſum
cor⸗ fuit. Semel ac iterum ex chartophylacio Conſtantinopolitano lecta & recognita
aten ſunt, quæ de eadem hæreſi Sergius, Cyrus, Macarius, Theodorus Pharani-
geino, ta, atque etiam Honorius R. P. litteris conſignata reliquerant; quamquam
gezin multi recentiores Critici præſertim Joannes Bartoli Epiſcopus Feltrienſis ſup-
lniptl poſitas fuiſſe & corruptas eas Honoru epiſtolas contendant. (4) Sollicite
is i ſcilicet & per/dierum intervalla eandem monimenta expenſa ſunt, ac tum de-
eilm mum ceu hæretica, & quorum ope dæmon impietatis venena diffudiflet,
eſ. flammis eſſe abſumenda ſacra ſynodus judicavit. (e«) In qua eadem Mono-
rin. thelitarum controverſia nota & perſpecta eſt invicta Roman. Pontificum con-
“ ſtantia, qua Ectheſim Heraclii & Typum Conſtantis Impp. proſcripferunt,
⸗“ ceu leges Eccleſiæ autoritati & veræ religioni inimicas, quorum illud Seve-
ile⸗ rinus I. & Joannes IV. alterum maturo Concilii præmiſſo examine Martinus
H I. Romani Pontifices præſtiterunt. (†) Non alia fuit de libris perverſis ſep-
timæ Synodi Generalis ſententia. In ea quippe communi omnium Patrum
ts conſenſu allegatus ab Iconomachis liber, qui inſcribebatur: irineraria Apoſo-
t & lorum condemnatus fuit: Ri videbitur, ait Joannes Presbyter, Sanctæ buic &
e. univerſali Snodo, pronuncietur ſententia, ne quis amplius eum librum deſeribat im-
* PDurum & impium. Sancta Synodus dixit: nemo ampliut deſeribat; nec id ſolum,
As ed & dignum judicamut, qui Vulcano committatur. (g) Et in Canone 9. ejusdem

s te⸗

Concilü omnia ſcripta contra Sacras imagines edita fidelium manibus eripi &
a comuni uſu procul removeri jubentur: puerilia omnia ludibria, ita habet canon,
2 cc fu-
(a) c. Fraternit. de Hæret. (5) L. 31. Hiſt. Eecler. K. 50. (c) Tom. II.
Concil. ex Tom. I. Epiſt. Pontif. (d) Li apolog. pro Honor. (e) Tom. III.
— CLoncil. Act. 13. Conc. General. VI. (fF) Ut legere eſt Tom. III Concit,
es (g) Vide Acta Conc. VII. Tom. IV. Concil.

N C20) ½⅓
„ furioſaque dicta ac ſcripta, quæ adverſus ſanctas imagines edita ſunt, opor-

tem hæc celare inventus fuerit, ſi ſit quidem Fpiſcopus vel Presbyter, vel
„Diaconus, deponatur, ſin autem laicus vel monachus, ſegregetur, id eſt
„excommunicetur. Quo referri etiam poteſt canon Trullanus, quo gra-
viſſime præcipitur, ut martyrologia mendaciter a veritatis hoſtibus conficta,
quo Dei Martyres ignominia afficiant, & auditores ad infidelitatem ducant,
non evulgentur, ſed igni tradantur. (a) Quin & illud aliquando fidelibus
perſuaſum, noxiorum librorum incendio iram divini Numinis placandam eile.
Illuſtre ejus rei exemplum cammemorat S. Gregorius Turonenſis, cujus lon-
giorem narrationem non vacat hic exhibere. (?5) Agmen in hac temporum
antiquitate claudat Concilii Conſtantienſis decretum, in quo ſententia Cantua-
rienſium, Pragenſium, & Romanorum etiam Patrum in libros Vicleffi lata,
confirmata, eſt & approbata: «libros ejusdem, ſunt verba decreti, dialogum &
s trialogum per eundem Joannem Vicleft nominatos, & alios ejusdem auctoris
& libros, volumina, tractatus & opuſcula, quocunque nomine cenſeantur, quos
«« hic habere vult pro ſufficienter expreſſis, hoc perpetuo decreto reprobat
„& condemnat. -- - Jubens illos libros & tractatus, volumina prælibata publi-
ce concremari, prout decretum fuerat in Synodo Romana, ſicut ſuperius
c eſt expreſſum. (c) Quo eodem edicto & Hufſi poſtea libri proſeripti
ſunt in laudato Concilio, atque rurſus peculiari Martini V. conſtitutione; quæ
pluribus perſequuntur Concilii Conſtantienſis & rerum Bohemicarum Scrip-
tores, e quibus ſelefctiora excerpta legere eſt apud Gretſerum. (4)

Audkta librorum copia accuratius etiam judicia cenſoria ad noſtram
ſqauèe axtatem ſunt interpoſita.

A due ne plus ultra in altum provehar: tum demum maxime tribunalia
cenſoria augeri, conſtituique oportuit, quum typographiæ beneficio im-

menſa librorum copia longe lateque diſpergi, ſimul vero noxia errorum-

commenta, quam facillime propagari cœperunt, ut non ſine cauſa eruditi
ſæpe decertaverint, plusne utilitatis, an detrimenti reipublicæ Chriſtianæ ty-
Pographia attulerit, quod argumentum egregie perſecutus eſt elegantis & ſa-
tyrici ingenii homo Nicolaus Francus. (e) Nec tamen propter librorum
noxiorum multitudinem quis artem egregiam damnandam eſſe facile cenſuerit;
cum
(«) Can. 63. Tom. III. Conc. (b) L. V. Hiſt. Franc. c. 35. Allegat illud
Gretſerus 3ʒ ſed nec proprium eſt hbujus argumenti. (c) Tom. VIII. Concil. p.
302. Conc. Conſtant. Seſ. VIII. (d) L. I. de Jure & c. c. IJ. (e) In
Tract. lal. de utilit. Typogr. Vide etiam Guiliel. Menapium in libr. statera
Chalcographiæ, Cardanum, Lancirolum. & c. .

c tet dari Epiſcopo Cplo, ut cum heæreticis libris reponantur. Si quis au-

etiam
Non
Qcru
dan
ter
(Vn
eaatt
eKo.
64 n
in!
Un
eg
ent
ie
rum,
recen
tene
id en
noxid
elie
tete
dlice⸗
Hhabe
Phan
quee
rum
indie
mon
caven
hiſto
ſitit
Ns
ta
ien
matt
Ectu
mon⸗

(.

4

lt, Opor- .

quls au-
Nter, vel
i eſt
lio gra⸗
Conticta,
Gueunt,
idelibes
Aun elle.
fus lon⸗
nporum
Cantua-
fi hta,
guun &
uckorts
1,, quos
probet
Apobh⸗
nperins
Nleripti
e; que

& ſa⸗
Oruin
Uerit;
Um
ilud
il. 1
)
uters

Scri.

cum nihil tam bonum ſit, cui non mali quidpiam admiſceri poſſit, & ſaeræ
etiam litteræ impuras ſordidorum, impiorumque hominum manus effugere
non potuerint. Eadem ergo de cauſa etiam acerbe queſtus eſt Leo X. in
decreto Seſſ. X. Conc. Later. V, per Epiſcopum Nannetenſem prælecto:
„ Sane, inquiens, licet litterarum peritia per librorum lectionem pofſſit facili-
« ter obtineri, ac ars imprimendi libros noſtris potiſſimum temporibus, di-
vino favente Numine, inventa ſeu aucta & perpolita plurima mortalibus
c attulerit oommoda; = quia tamen multorum querela noſtrum & Sedisê po-
« ſtolicæ puliavit auditum, quod nonnulli huius artis imprimendi Magiſtri in
„ diverſis mundi partibus libros tam græcæ, arabicæ & Chaldææ linguarum
in latinum translatos, quam alios latino ac vulgari ſermone editos, errores
etiam in fide, & pernicioſa dogmata etiam religioni Chriſtianæ contraria -- =
imprimere ac publice vendere præſumant, ex quorum lectura non ſolum
« legentes non ædificantur, ſed in maximos potius tam in fide, quam in vita
„ & moribus prolabuntur errores; unde varia ſœpe ſcandala, prout experi⸗
„ entia rerum magiſtra docuit, exorta fuerunt, & majora indies exoriri for-
« Midantur &c.« (4) Statim igitur eo tempore vigilanti oculo tum antiquo-

66

cc

rum, qui lucem publicam velut e tenebris eruta primum aſpiciebant, tum

recentiorum auctorum monimenta luſtrata ſunt, & alia rurſus ad perpetuas
tenebras illico ablegata: alia multa litura coerelta, & perfectum ad unguem,

id eſt ad veræ religionis regulas caſtigata fuerunt. Quum vero tanta eſſet

noxiorum ſeriptorum multitudo, ut non ſatis ſingularibus Epiſcoporum en-
cyclicis, aut R. Pontificis decreto poſient indicari, ſuprema Eccleſiæ autori-

dices librorum prohibitorum nominantar, qui tamen & ipſi ſua in antiquitate
habent veſtigia. Non enim hic inter alia prætermittenda eſt, Euſebii, Epi-
Phanii, Auguſtini, aliorumque ſollicitudo, qui hæreſum catalogos ediderunt;
quæ quidem hæreſum hiſtoriæ quoddam veluti ſpecimen perantiqui libro-
rum prohibitorum indicis exhibere valent. Nam cum & auctores nefarios
indicent, & dogmatum noxiorum texant numerum, & non raro impia etiam
monimenta ab errorum auctoribus relicta recenſeant: non mediocriter in iis
cavendis fideles inſtruxiſſe videntur. Præcipue Magnus Auguſtinus non ſolum
hiſtorica narratione inſtituerat memorare hæreſes, quod ſex ſuis libris præ-
ſtitit Epiphanius, ſed etiam perſtricte atque ſummatim, uti Diaconus Quodvult-
deus petierat, ad easdem reſpondere voluit; unde poſit omnis bargir & quæ
nota eſt, & quæ ignota vitari, & unde poſit, quæcunque innotuerit, judicari, ut
idem loquitur S. Pater. (?) Dolendum autem maxime conſilium iſtud im-
matura tanti Doctoris morte evanuiſſe, neque opus de hæreſibus fuiſſe per-
fectumi. Scribit quidem Iſidorus, («) Primaſium Africanum Epiſcopum ſer-
mone ſcholaſtico tres libros de hæreſibus directos ad Fortunatum compoſu-
, C 3 le-
(a Tom. IX. concil. Harduin. pag. 1779. (b) li Præſat. L. de bareſb.
() De virit illuſtr. o. 9.

