ajunt, & rigoroſo, quæ tamen in ſenſu proprio, & ſpectata auctorum mente
juxta rationem ſuperius explicatam omnino falſa cenſeri debet, ut iterum li-
quet ex ea, quam citant, Vicleffi propoſitione: Eccleſia una eſt, ſicut unur eſs
prædeſtinatorum cætur; hæc quippe vera eſt, ſi ſoli termini conſiderentur, qui
nonniſi ſimilitudinem, & comparationem exprimunt: aſt habita ratione auc-
toris prorſus eſt hæretica, cum Eceleſiam ex ſolis prædeſtinatis conſtare velit.
Denique Canus de ſcandaloſis agit aſſertionibus, putatque quasdam propo-
ſitiones in ſe veras poſſe ſcandalum parere: ipſa veritas, inquit, affert ſeandalum
idiotis & infirmir. (?) Verum ex eo non conſequitur, nec id Canus affirmat,
ſimilem veritatem judicio cenſorio condemnari poſſe. Veritas ergo ſit inte-
gra & illæſa; at ſi idiotis & ſimplicibus ruinæ anſam præbet, imprudentia ean-
dem veritatem non congrue, durius, aut loco non opportuno exprimentis
legitime caſtigabitur, & ipſa etiam vera propoſitio rejicietur, non ratione ſui,
ſed ratione modi, quo prolata eſt, & in quo noxia interne, ac vitioſa cen-
ſeri poterit. Audiatur hic Auguſtinus, qui in libro de dono perſeverantiæ plu-
ribus circa divinam prædeftinationem ſententiis rejectis hane tandem exponit
doctrinam: /ſi qui obeditir, ſi præſciti eſtis rejiciendi, ebedire ceſabitir. Tum ſubdit:
nempe bhoc veriſimum eſte ita ſane, ſed improbiſimum, incongruentiſimum, non falſo
eloquio, ſed non ſalubriter valstudini infirmitatis bumanæ appoſito. (c) Præmiſerat
nihiloſecius: dicatur ergo verum, maxime, ubi aliqua quaſtio, ut dicatur, impellit,
66 capiant, qui poſint; ne forte, cum tacetur propter eos, qui capere non poſſunt, non
Jolum fraudentur, verum etiam falſitate capiantur, qui verum capere, quo cavetur fal-
Ritas, poſint. (d) Hinc & generali doctrina Auctor ſerutinii ſtatuit, cenſuram
ſcandali proprie & per ſe non competere, niſi propoſitionibus ſpiritualem pro-
Ximorum ruinam active promoventibus: fatetur tamen & alias paſſive ſolum
(«) P. I. defeni. Cler. Gall. L. 3. c. 13. (?) L. XII. de Loc. c. IO0. (c) L. de
dono preſeverant. c. 22. (d) Lid, e. 16. 5

b
bita en
dem a
tentian,
polle .
Porls
Pofidi
mod
tus in
Dali p
ſabilir
un ſn
Polit⸗
cenlur
is no
proin
Prard
reclpi⸗
colli
nonn
ſice ee
ſerent
dus e
Kirma
dorme
Euty
Cone
i m
Ppret
Vicle
ſu fal
gradh
ugt
Getm
dati
eagr
IS
Adit
deſſe

0 guidem
hum cen.
Emat, vel

Aue notas
llus cO.

picio i
me lhtet
tſieorum
mommnino
idem lo.

cenſüra,
UUter fal.

mentum.
. Ser⸗
tical, ut
m mente
etumm k.
mnuj
dtur, qui
one auc-
Ale velit,
Propo-
ondolum
Allirmat,
ſit inte⸗
ntia ean-
timentis
lone fui,
ola cen.
btie Ph-
xponlit
ſabcit:
non ſl⸗
Miſerat
inpelit,
mm, on
tur ſal⸗
enſuramm
em pro⸗
e ſolum
)L.

e (259) M 9*

& per accidens ſcandaloſas quandoque interdici poſſe, modo id fiat eum de-
bita circumſpectione; (4) quam doctrinam & ſuam fecit Tournely, & pri-
dem ante tradiderat Boſſuetus, ut proinde indubitatum judicari debeat, fen-
tentiam in ſenſu proprio & naturali exacte veram nulla omnino cenſura notari
poſſe, licet ad tempus prohiberi, aut eidem docendæ limitata loci, & tem-
poris ratio præſeribi valeat. Atque ex his facili conſecutione deducitur pro-
poſitionem in eodem ſuo naturali proprioque ſenſu falſam ac perverſam non
modo cenſura configi, ſed abſolute quoque nulla diverſi ſenſus, quem priva-
tus quispiam tueri ac diſcernere in eadem valeret, habita ratione condem-
nari poſſe. Eſt hæc aſſertio ejusmodi, quam fere iis omnibus argumentis
ſtabilire liceret, quæ Natalis Alexander attulit ad firmandum ſuum cenlſori-
um ſuffragium de propoſitione, quæ Univerſitatis Pariſinæ judicio fuerat ex-
poſita. Sed pluca & obſervanda, & explicanda forent, priusquam viri docti
cenſuræ in ea, de qua agebatur, propoſitione conſentirem. His igitur omilſ-
ſis nobis ſolum hic ſermo eſt de ſententia, quæ certo ex proprio, ſuo ſenſu,
proinde & ſeriptionis ſerie, & loci, temporis, ac perſonæ adjunctis expenſis,
prava eſt atque perverſa, nec facili negotio, ut fortaſſis illa Natalis, benignam
recipit interpretationem. Ac talem quidem aſſertionem abſoluta cenſura recte
conſigi, omnibus & antiquitatis, & recentioris ævi exemplis conſtat, qualia
nonnulla ex eodem Alexandro deſumere lubet. (?) Ita videlicet totius Eccle-
ſiæ conſenſu damnata eſt propoſitio Florini Eccleſiæ Romanæ Presbyteri aſ-
ſerentis, Deum eſſe auctorem malorum, eandemque S. Irenæus præclaris dua-
bus epiſtolis oppugnavit, quarum meminit Euſebius, eaque de re etiam af-
firmant Theodoretus & S. Auguſtinus. (c) Sententia Arianorum Filium Patri
homouſion negans ſine expoſitione confixa eſt a Patribus Nicænis: Aſſertio
Eutychianorum de una Verbi incarnati natura ſine ulla ulteriori explicatione
Concilii Chalcedonenſis auctoritate proſcripta fuit: tria capitula, neglecta om-
ni molliore interpretatione condemnavit Synodus generalis V.: ac ut cetera
Ppræteream, quæ ſingulorum ſæculorum controverſiæ exhibent, ſpecimina:
Vicleffi, Huſſi, atque etiam Janſenii & Quesnelli effata, quæ proprio ſuo ſen-

ſu falſa, & religioni adverſantia comperta fuerant, ſuis notata ſunt cenſuræ

gradibus, etſi hominibus in animarum perniciem ingenioſis non deeſſent ef-
fugia quam plurima, quibus alium aliumque catholicorum etiam ſenſum iis-
dem propoſitionibus affingerent, & comminiſcerentur, de quo rurſum infra.
Satis nempe viſum æquis cenſoribus, quod ejusmodi ſententiæ ex eo ſenſu,
eaque ſignificatione, quam vocum vis, antecedentium & conſequentium ne-
xXus clare exprimebat, pravæ eſſent, & religioni inimicæ; proinde & Eccleſiæ
arbitrio relinquendum eſt, ſapientumque judicum prudentiæ, quandonam ne-
ceſſarium judicent, ſenſum a ſenſu diſtinguere, ſuaque etiam cenſura direr-
K Kk 2 1-
(a) Serutin. c. G. a, 2. no b. (b) Vid. Nat. Alexandr. H. E. Sæc. XIV. poſt
diſert. 12. (c) Euſeb. L. 5. H. E. c, 20., Theodoret. L. L. Haret. fabul,
c, 23. S. Augigſtin, L. de haret.

Ty (260) N g

ſitatem indicare. Quodſi demum his omnibus mature probeque conſideratis
dubium omnino ſuperfſit, quonam ſenſu intelligenda ſit auctoris cujuspiam aſ-
ſertio, atque adeo proprie æquivoca remaneat: tum enimvero illi erit regu-
læ inſiſtendum, quam hac in re ſolide ac erudite expoſuit Auctor ſerutinii,
(a) nempe ſubjecti inprimis ſeu perſonæ proferentis ratio habenda eſt, at-
que ex ejus dotibus, fide, religione, pietate ceterisque adjunctis mens illius
atque adeo & proprius ſententiæ, de qua quæſtio eſt, ſenſus dijudicandus.
Si igitur auctor de nullo ſit errore ſuſpectus, fides illibata, ſcientia egregia:
is æquivocæ illius propoſitioni procul dubio ſenſus tribuendus erit, qui reli-
gionis principiis congruat, qui errorem excludat, & omnem declinet cenſu-
ræ& notam. Verum contra ſi auctor alias periculoſas ſub diverſis verborum
involucris expreſſit opiniones, ſi ſectariorum partibus multum indulgeat, ſi
fides illius variis ex capitibus vacillet, aut ſaltem in ſuſpicionem merito adduci
poſſit: facilius etiam adverſus eundem pronunciandum, ac ſenſus ambiguæ
& & quivocæ propoſitioni ſiniſter cenſuræque obnoxius tribuendus eſt. Recte
enim & hic homines improbi quaſi talionis pœnam luunt: quandoquidem &
ipſi quamvis litteram catholicarum ſententiarum male explicare, in pravum
intorquere ſenſum, atque ſuum in patrocinium rapere ſolent, ut S. Leo ad
Proterium Epiſcopum Alexandrinum ſcribit: admonceo, ut quia inimici cru-
cie Chriſti omnibus & verbis noſtris infidiantur, & ſyllabis, nullam illie vel tenuem oc-
aſtionem demus, qua nos Weſtoriano ſenſui congruere mentiantur. (5) Sed ſunt &
alia circa mentem auctoris explorandam obſervanda, de quibus pariter infra
agemus. Commune hic adhuc aliorum monitum inculcaſſe juverit, ſcilicet
Propoſitiones æquivocas, ubi de fidei & religionis myſteriis agitur, nunquam
eſſe ſine legitima interpretatione enunciandas, præſertim coram rudibus, ne

iſti unico tantum ſenſu, eoque pravo illas ſumendo graviſſime deciplantur.

Atque id eo magis accurandum eſt, quum, ſi quis ſecus faxit, difficilius no-
Va expoſitione malo remedium paretur, quod tamen, niſi quis ſcandali reus
elie velit, omnino adhibendum eſt. Quam doctrinam diſerte confirmat Doc-
tor Angelicus: „Si doceat veram doctrinam, inquit de doctore, poteſt ex ea
„ſequi detrimentum ſpirituale in auditoribus dupliciter: uno modo ex defectu
«ipfius, qui docet: ſive quia doctrinam ſubtilem & altam proponeret rudi-
bus, qui non eſſent illius doctrinæ capaces, & ex hoc detrimentum falutis
«cincurrerent: ſive quia confuſe & inordinate proponit, & in his caſibus te-
netur doctor, ex cujus doctrina damnum ſpirituale accidit, contra hoc dam-
cnum remedium apponere, quantum poteſt, exponendo ſaltem doctrinam
«ſuam. Ita Angelicus. («) Quæ quidem majeri jure etiam in eo ſibi locum
vindicant, qui propoſitionibus uſus eſt natura ſua ambiguis & æquivocis: nec

minus ad ſcribentem, quam prædicantem & ore docentem ſunt referenda.

FIII.
(a) C. I. a. 6. n. 3. (5“) Epiſt. 103. ad Proter. («c) Ouvdlib. V. q7. 12. a. I.,

D
gmmatl,
riuntun
ſuncto⸗
haben
nato⸗
60
ct hol
K ..
cit n
Juor
cte ſi
oiIn
tls 4
labis
theolo
rores
danto⸗
kenti

terod

don
ſicaru
impre
derip
cleſta

enim

10 ke
ſielt
tur
Cert
Ppirit
Porte
ue
theſa
dunit

nliderti
SPiamn al-
kit regn.
ſrutini,
el, ai.
ens Ülus
kicandus
ehregig:
Jui reli.
t cenſu⸗
rborum
geat, i
0 adduci
unbigue
Recke
lidem &
prawum
Leo
i cru-
em oK-
ſunt &
er infra
ſeilicet
nquam
bus, ne
piantor.
lius no-
Ali reus
at Doc-
ex es
Gelecti
t rudi-
alutis
bus te⸗
e dam-
Trinam
locum
8: ee
nda

Z

4⸗ 1,

III.

Propoſitiones Sacrarum litterarum aukoritute, & conſentiente
Putrum uſu probatæ non ſunt cenſura proſceribendæ,
elſi nonnulli iisdem abutantur.

Dn in propoſitionibus, quæ cenſuræ objectum conſtituunt, examinandis
W progreditur oratio, neceſſario in plures offendit, quæ in pravorum do-
gmatum auctoribus aut ſano aut ſæpius perverſo etiam ſenſu uſurpatæ repe-
riuntur, licet alias iisdem, aut ſimilibus quaſi verbis tum in ſacris litteris, tum in
ſanctorum Patrum monimentis ſint expreſſæ. Ita profecto hæœc in ſacris litteris
habentur oracula: Pater major me eſt. -- Chriſtus ex Maria natus eſt -— Incli-
nato capite emiſit Spiritum —- exinanivit ſemet ipſum -— habitu inventus eſt
ut homo - - non accepiſtis Spiritum ſervitutis iterum in timore -= non de-
c dit nobis Deus Spiritum timoris - ubi Spiritus Domini, ibi libertas -beati,
c quorum remiſſæ ſunt iniquitates, & quorum tecta ſunt peccata. Fides tua
« te ſalvam fecit- per hunc vobis remiſſio peccatorum annunciatur - in hoc
Omnis, qui credit, juſtificatur -- crede tantum, & ſalva eris -- non adde-
«tis ad verbum, quod vobis loquor --= non facies tibi ſculptile &c. non ado-
«Tabis ea, neque coles. Quis autem ſanctioris doctrinæ peritus, & in re
theologica tantiſper verſatus non didicit, his ipſis ſcripturæ ſacræ verbis er-
rores capitales & hæreſes nefarias fuiſſe aſſertas & ſtabilitas? Nonne ita loque-
bantur Ariani, Neſtoriani, Eutychiani, Iconomachi? Nunquid Apoſtolicis ſen-
tentiis totum ſuum de hominis impii juſtificatione ſyſtema recentioris æ vi he-
terodoxi expreſſerunt? Nonne ſolam fidem in Chriſtum juſtificantem, opera
bona ad ſalutem aut non neceſſaria, aut inutilia phraſi Doctoris gentium ſigni-
ficarunt? Eritne ergo & conſequens, ut ſicut hæreſes & erroneas hominum
improborum interpretationes rejecit & condemnavit Fecleſia: ita & præfatas
Scripturæ locutiones proſcribat, cenſuraque caſtiget? abſit enimvero ab Ec-
cleſia Dei, eiusque Doctoribus hæc temeritas & blasphema audacia: Eloquia
enim Dei, ſermones Dei, omnis ſcriptura divinitus inſpirita, ſumma omni-

no reverentia excipienda eſt, & verbum Dei non ut verbum hominum, ſed,

ſicut vere eſt, verbum Dei, accipiendum, de quo Theſſalonicenſibus gratula-
tur Apoſtolus, ac propterea ſe ait ſine intermiſſione Deo gratias agere. (4)

Certe voluntate humana non allata eſt aliquando Prophetia, iſed Spiritu S.

inſpirati locuti ſunt Sancti Dei homines, quibus tanquam calamis uſus eſt
Spiritus Sanctus. Profunda animi modeſtia & ſubmiſſione deoſculari nos o-
Pportet illam omnipotentis Dei ad homines epiſtolam, in qua neque ſyllaba, ne-
que apiculus eſt, ut ait S. Chryſoſtomus, in cujus profundo non lateat grandis
theſaurus, (?) & in qua ſinguli ſermones, monente S. Hieronymo, ſpllabæ &
puntlta plena ſunt ſenfibur, («c) omnia certiſſima veritate conſtant; quoniam inter
K k 3₰ ea,
(a) I. Theſal. 2. (b) Homil. 22. in Genet. (c) lx c. 3. epiſt. ad Epher,

Y (262) e9
ea, quæ omnipotens non poteſt, etiam hoc eſt, quod non pofſt mentiri, ut
arguit adverſus gentiles Auguſtinus. (4) Quodſi autem ut ſupra oſtendimus,
ſententia etiam humana, ſi cum veritate exacte conſentiat, in ſenſu proprio
& naturali nulla cenſura legitime notari poteſt, quid non de immutabili, æter-
naque Dei veritate in Sacris litteris aſſerta, ac in ſingulis earum ſententiis ex-
preſſa erit ſentiendum? Extra dubium proinde poſitum eſt propoſitionem ad
verbum e ſeripturis allatam minime eſie proſcribendam, ſed ſi quis venena-
tam ex ea colligat doctrinam, ſi pravo ſenſu ſermonem divinum interprete-
tur, ſi ſacrilego auſu in præſidium falſitatis teſtimonio æternæ veritatis abu-
tatur: hæc hominis impii indicetur, & puniatur temeritas, pernicioſa con-
demnetur doctrina, ſenſus extortus, pravusque cenſura perſtringatur: at ver-
ba Dei afflatu ſacrata illæſa maneant. Iſtud nihiloſecius recte Eccleſiæ uſu &
diſciplina receptum eſt, ut ſi quando Sacrarum litterarum Phraſi heterodoxi
in perniciem imperitorum abutantur, ad omne periculum avertendum, etiam
ſacrarum ejusmodi locutionum uſus, niſi manifeſte idonea adjungatur expli-
catio, interdicatur, donec diſcrimen ceſſet, & peſtifera hæreticorum fraus om-

nibus ſit comperta. Qua fere ratione vel ipſam univerſæ Scripturæ lectio-

nem non omnibus promiſcue ſermone in vernaculo Eccleſia permittit, cujus
decreti æquitatem, ſanctitatemque viri quique doctiſſimi ſæœpius vindicarunt.

Guid? quod & olim Hebræi, niſi quis ætatem Sacerdotalis miniſterii id eſt

triginta annorum impleviſſet, a lectione Canticorum Salomonis, & quarun-
dam aliarum Scripturæ partium prohiberentur, ut ſcribit S. Hieronymus. (⁵)
Atque ita & S. Hilarius fervente Arianorum heæreſi nolebat uſurpari ſeriptu-
ræ verba, quibus humana Chriſti natura ſignifieatur, niſi ſimul adderentur &
iſta: in principio erat Verbum. Sic nempe loquitur in libro de ſynodis: nemo
itaque a nobis unam ſubſtantiam negari putet, cujus idcirco ratio oſtenditur,
ne negetur. -- Non enim audio: Chriſtus ex Maria natus eſt, niſi audiam:
in principio erat Verbum. - - - Non audiam, ſitivit, niſi audiam: qui biberit
« de aqua, quam dedero ei, non ſitiet in æternum - -- non audiam, Chriſtus
„mortuus eſt, niſi audiam: reſurrexit. Nihil ſolitarium ex divinis Sacramen-
tis ad ſuſpicionem audientium, & ad occaſionem blasphemantium profera-
amus, -- - non eſt una Patris & Fili neganda ſubſtantia, ſed nec irrationa-
biliter prædicanda., (c) Ita & Magno Athanaſio, ut alibi jam meminimus,
diſplicebat illa ſententia: Pater major me eſt, dum eam legeret in Arianorum
libris: at ipſam per ſe ſe non damnabat, ſed e Scripturis recitatam, aut ca-
tholicorum monimentis inſertam ſuſpiciebat, & ceu divinam venerabatur.
Ita demum & contra Græcorum errorem Eceleſiæ diſplicuit ſententia, qua
Spiritus veritatis a Patre procedere aſſeritur: at minime eandem cenſura no-
tavit, bene vero addita explicatione, & voce Eilioque in ſymbolo eandem con-
ſecravit. Pari igitur ratione etiam deinceps curandum, ut verba Scripturæ,
&

(a) L. XXII. de C. D. é. 15. (b) h Præſat. in Ezecbiel, ſen epiſt. 119.
(«) L. de Snod. n. 70.

Eſent
ah⸗
inſigue
ſaeris
mitii
e tre⸗
in pr.
gultin
lisdenn
nalius
6 Plee
dri
guo
. gun
Ude
tres (
rurm
nes P.
T4 Dat
Patrun
ſertim
radior

pxten

D, 8
tum,
nus,
ſuo e
aſori
n
adie
e ter
Rei
G
lenli
nec
ümn
invel
Ardid
Etate
hom

nentiri ut
endimns,
k Proprio
il Eter.
tentis ex-
ionemn ad
8 Venena-
terprete⸗
tatis abu⸗
lola con⸗
F.: at ver-
ix uſu &
terodoxi
m, etiam
ur expl⸗
rausom-
& chio-
tit, cojus
Gicarunt,

rii id eſtt

Gbarun-
1ns. ()
ſeriptu

tentur &

1a nem
kenditur,
Aucdiam:
übiberit
Chriſtus
cramen-
Profera⸗
ationa⸗

linimus,

anorum

Aut (d⸗

rabatut.
tia, qua

ſura n0 .

em con⸗
Ppturc,
S

1 119.

B,9 (26;) Br 3

& ſententiæ ab omni maligna cenſuræ nota ſint immunes: ſolus vero ſiniſter,
& ab auctoribus interpretibus effictus ſenſus, aut prava deducta conſectaria
inſinuentur, ac cenſorio judicio proſcribantur. Porro minor quidem, quam
ſacris litteris, non tamen poſtrema reverentia etiam uſitatis SS. Patrum ter-
minis & propoſitionibus eſt deferenda, quas ceu fidei teſſeras, ceu veneran-
deæ traditionis teſtimonia ad nos usque transmiferunt. Docuit hoc Eccleſia
in propoſitionum Nicænæ, & Chalcedonenſis ſynodi, in Hieronymi & Au-
guſtini ſententiarum uſu, quas ab omni ſemper nota exemit, licet aliquando
lisdem heterodoxi perperam uterentur. Atque id ipſum prædicat S. Atha-
naſius: hi dicunt, inquit, vocabula ex ſubſtantia, & conſubſtantiale ſibi non
Placere, & illas voces multos conturbaſſe: -- = deſinite contra Patres gru-
cs nire; alioqui reſtat, ut etiam cruci Domini obmurmuretis; quoniam ea Ju-
„dæis ſcandalum eſt. --= - Ceterum quemadmodum crux mala non eſt: ita
cquoque Patrum verba mala non ſunt, ſed utilia iis, qui legitime ea perle-
gunt, vimque in ſe continent omnis hæreſis extinguendæ, etiamſi Ariani
a. inde rumpantur. (a) Similia habet & S. Hilarius, nec aliter loquuntur Pa-
tres Concilii Toletani. (?) Sed quoniam nimia hic animadverſa eſt hæretico-
rum audacia, qui aſſumtis Patrum verbis, ſenſu autem mutato, propoſitio-
nes Patrum eftfatis in ſpeciem ſimillimas protulerunt: neceſſarium fuit, ne ve-
ra Patrum doctrina penitus amitteretur, ut Eccleſia propoſitiones nonnullas
Patrum effatis, ſi verba ſpectes, prorſus æquivalentes damnaret, quod præ-
ſertim in Baji, Janſenii, & Quesnelli ſententiis evenit. Recte proinde accu-
ratiores Theologi nonnullas præſcripſerunt regulas & conditiones, e quibus

pateat, an recentioris Scriptoris aſſertio ita ſit conſentanea 8S. Patrum ver-

bis, & doctrinæ, ut conformitas hæc certum haberi poſſit veritatis argumen-
tum, atque adeo ab omni cenſura propoſitio vindicari. Perſequitur eas Ca-
nus, & compendio etiam Tournelius; hic ſufficit ea attuliſſe, quæ in aureo
ſuo commonitorio paucis complexus eſt Lirinenſis: eorum duntaxat Patrum,
c ſeribit, ſententiæ conferendæ ſunt, qui in fide, & communione catholica --
„mori -== feliciter meruerunt. Quibus tamen hac lege credendum eſt, ut
c quidquid vel plures, vel omnes, uno eodemque ſenſu manifeſte, frequen-
„ter, perſeveranter, velut quodam ſibi conſentiente magiſtrorum conſilio,
accipiendo, tenendo, tradendo firmaverint; id pro indubitato, certo, rato-
que habeatur. « (c«) Unde conſtat conſenſum propoſitionis cum verbis aut
ſenſu unius alteriusve Patris non ſemper ſufficere ad declinandam cenſuram,
nec etiam ſatis eſſe, ſi id quidem plures, at non conſtanter tradiderunt, aut
ſi mutata temporum ratione alia vocibus eſt attributa ſignificatio, alius inva-
invaluit ſententiarum ſenſus, aut communi receptus eſt more; quem penes
arbitrium eſt, & jus, & norma loquendi; quod quidem non ſequiori tantum

ætate, ſed vel ipſo Patrum ævo frequenter evenit, ut in illis: Chriſtus aſſumſit
hominem, eſt homo Deifer, Dominicus, & fſimilibus accidiſſe nemini

Theo-
(a) L. de Synod. p. 909. (5) In Conc. Tulet. XV. (c) Commenit. g. 28.

WJ (264) M,

Theologorum ignotum eſt; quanquam pro illa, qua Chriſtus dicitur aſſum-
ſiſſe hominem, ſententia egregie depugnaverit Cl. Faſſonius Theologus no-
ſter. (a) His autem rerum adhjunctis ſeparatis, & omiſſia hominum impro-
borum iniquitate, quæ ſenſum optimarum propoſitionum mutat, verum eſt,
propoſitionem verbis S. Scripturæ aut SS. Patrum expreſſam ex ſe ſe nulla
eſſe cenſuræ nota inurendam. .

FIV.

De Cnſura Cenſuræ, ſeu propoſitionum, quas modales de
cenfura vocant.

ES & alud genus propoſitionum, quæ niſi me omnia fallunt, noſtra ætate
ſingulare cenſuræ objectum conſtituunt, & in eas, ut principio ſtatim
Diſſertationis II. loco opportuno monui, cenſorio judicio animadvertendum
eſt, ſuntque illæ, quas modales de cenſura vocant. Nonnulla enim faſtuoſa mor-
talium ingenia reperiuntur, quæ, etii magno reipublicæ litterariæ bono nul-
lum inter legitimos cenſores locum obtineant, aliorum tamen opera, aliorum
ſententias audacter non minus, quam temerarie conviciis, & notis malignis
Pperſtringunt, ac prout iis lubet, bæreticar, ſcandaloſas, periculoſas in käe &c.
compellant; quæ proinde illorum dictatoria ſententia, & propoſitiones;, ut
vocant, modales, accurate a cenſoribus examinandæ ſunt & judicandæ. Ex
communi enim logicorum & Theolegorum doctrina duo in ejusmodi pro-
Poſitionibus diſtingui & expendi debent, quorum alterum dictun, alterum
modus vocatur. Dictum ſignificat ſententiam, de qua modus ſeu cenſura affr-
matur: modus vero cenſoriam notam ſententiæ inuſtam deſignat, ut in hac Jan-
ſenii propoſitione videre eſt: Semipelagianum eſt dicere: Chriſtum pro om-
mibus omnino hominibus mortuum eſſe, aut ſanguinem fudiſſe. Ex quo li-
quet, etiam propoſitionem, quæ de ſe vera ac innocua foret, ob modum ſeu
cenfuram adnexam, falſlam evadere, notæque cenſoriæ obnoxiam. Totum
id clariſſime Eximius Suarezius paucis expoſuit, confirmavit que, cenſuram
mereri non ſolum ſimplices propoſitiones, ſi theologice falſæ ſint ac vitioſæ,
ſed etiam modales, quæ liberas aliorum opiniones cenſoria nota inſectantur:
. & ratio eſt manifeſta, inquit ille, quia etiam illa propoſitio modalis habet

„ſuam propriam veritatem, vel falſitatem pertinentem ad ſacram & theo-

logicam doctrinam, & ideo aſſertione vel attributione talis cenſuræ poteſt
eſſe non minor exceſſus, quam in ſimplici propoſitione; imo tales cenſiræ
ſine diſeretione prolatæ ſcandalum generant, & injurioſæ ſunt; quia & in-
"famiam inurunt, & interdum inducunt alia incommoda & detrimenta, &
ideo prudens Theologus ac timoratus diligentiſſime obſervare debet, ut has
„Ccenſuras ſine magno judicio non efficiat. (5) Quod ipfum & alibi gra-
Vif-
(«) I epere de Piorum &c. é, 4, a n. 560 (5) Dibut, 19. de Ridee Sect. I. . 2 I.

Vilmme
mate
*.
affeiet,
a elt

gie C.
ale ſi
ſois
4 .
alceri
cenlet,
alebuu
Ale in
4 Hob
kons
difen
.
orati
aprote
c0,
abræſ
Cant,
Verte
legenti
4 hud
ejusm
Gemmne
nocent
kinenti⸗
Angeli
ſuper

Ver!

Vero!
Etatis
Oinio

nIR
denn

ſenimn
alſeri
Theo
dutre

tur aſſumm.
ogus no.
m impro.
erum eſt,
ſ
e ſe nule

—

tra Etate

i0 ſtatim
rtendum
lola mor⸗
0n0 nul⸗
„Aorum
melignis
e Ke.
ones, ut
dæ. Ex
lodi pro.
Aterum
ſura afft-
hac ſan-

Pro om-

1 qv ⸗
dumn ſeu
Totum
enluramn
Gantur:
ls habet
& theo⸗
cenlurc

ia &

enta,
t ut hi
libi gla⸗
Fil⸗
l. 31,.

HDH
AMY. (265) Ne A R
viſſime inculcat: exiſtimo, inquient, & moneo, poſſe peccari graviter in hae
Materia axaggerando proprias opiniones, & contrarias cenſuris ſine delectu
afficiendo; -- & ideo in hoc negotio magna moderatio & prudentia ſervan-
. da eſt. . (a) Deſeripſit iſtos modalium propoſitionum auctores etiam ener-
gice Ochamus: deteſtanda, ait, eſt aliquorum modernorum præſumtio, qui
ſe ſupra ſe extollentes, cupientes ſoli vocari Rabbi, omnem opinionem a
:„ſuis dogmatibus diſſentientem agitati invidia damnantes; quia per rationem
«neſciunt improbare, tanquam periculoſam & heæreticam caninis latratibus
c lacerant inceſſanter. (⁵) Quin tales Auctor ſcrutinii inter eos numerandos
cenſet, de quibus Canus ſapientiflime ita diſſerit: « quomodo omnibus in
« Tebus afleverandi temeritas, pronunciandique audacia turpis eſt quidem,
„ſed in his, quæ ad Eccleſiæ doctrinam attinent, eſt periculoſa vel maxime.
„Habet enim contemtionem ſuperbam Eccleſiaſticæ regul?, quam contem-
tionem niſi fidei judices coerceant & comprimant, dici non poteſt, quantum
diferiminis omnis Eccleſiæ doctrina ſit habitura. Quæ igitur non inconſulta
„Oratione modo, ſed, ut verbis utar gravioribus, confidenti audacia, inſolentia
* Proterva, exultatione impudenti, jactatione ſuperba, non contra fidem di-
CO, ſed contra Eccleſiaſtieæ modeſtiæ regulam aſſeruntur: ea Theologi in
a Præſenti temeraria cenſent, atque inter errorum gradus conſtituunt, & lo-
„Cant, qui quoniam hæreſum appendices ſunt, a fidei judicibus ſunt animad-
cc Vertendi. (c) Alia omnino eſt Cani mens, alioque ejus ſpectat ſermo, ut
legenti patet: recte tamen præſenti materiæ doctifſimi Theologi verba fuiſſe
a laudato ſcrutinii Auctore accommodata plane aſſevero. (4) Nec immerito
ejusmodi hominum audacia, quam omnis retro antiquitas deteſtata eſt, con-
demnatur. Sane S. Auguſtinus de eodem argumento ita ſcribebat: multum
nocent talia, quæ ad pietatis doctrinam non ſpectant, vel aſſerere, vel negare quaſi ver-
tinentia ad ſacram doctrinam. (e) Quam celebrem ſententiam etiam ſuam fecit
Angelicus Eccleſiæ Doctor S. Thomas, qui & ipfſe nihil magis cavit, ut jam
ſuperius cum Benedicto XIV. P. teſtati fuimus, quam, utne opinionem ullam
adverſariorum, quæ probabilis eſſet, acerbiori cenſura caſtigaret. Quid enim-
vero Doctor modeſtiſſimus dicturus fuiſſet, ſi legiſſet quorundam ſequioris
&tatis ſcriptorum de rebus prorſus incertis, aut multum controverſis, de
opinionibus, liberisque ſententiis cenſuras graviſſimas, & adnexos propoſitio-
nibus innocuis hoſèe modos: hkæreßr eſt, hareſßi proximum eſt, cum Pelagio ſentit,
Semipelagianum eſt, ad hareſim Janſenii pertiner, propoſitio, ut jacet, baretica, Jan-
ſeniana eſt, nibil differt ab errore Calvini, ad Calvini Suſtema accedit proxime, ex-
cuſari non poteſt a damnatione propoſitionum Baji, cum QOuesnello ſentit &. QGui
Theologorum volverunt ſcripta, qui ſæculi ſuperioris, & noſtri non ignorant
controverſias, qui partium ſtudia, impetus odii, molimina invidiæ nove-
L I runt,
(a) Nid. Sect. 6. n. 6. (5) Tract. de Corp. Cbriſti c. 36. (c) L. XII. de
Loc. c. 10. (d) Vid, Scrutin. c. J. 4, 6. (e) L. V. Confeſ. & L. I. ſuper
Genes, ad litter.

9 (266) g

runt, iis formulæ allateæ non modo cognitæ erunt, & perſpectæ, ſed & tri-
ſtium exemplorum non ſine animi dolore recordabuntur. At pariter non la-
tebit eos, quibus ſummorum Pontificum decretis, quam feveris ſacrorum
tribunalium ſententiis, iniquiſſimæ ejusmodi modales propoſitiones proſerip-
tæ fuerint, & condemnatæ. Unico, quod jam extra invidiæ & odii cauſas
poſitum eſſe arbitror, rem hanc exemplo illuſtrare liceat, quod nobis ſugge-
rit propoſitio Bajana 22., quæ hanc modalem exhibet: cum Pelagio ſentiunt,
qui textuin Apoſtoli Rom. c. 2. v. 14. gentes, quaæ legem non habent, naturaliter ea, quaæ
legir ſunt, faciunt: intelligunt de gentibus fidei gratiam non habentibus. Patres, &
poſt eos Theologi, ac ſeripturæ interpretes in diverſas abierunt ſententias,
de quibusnam gentibus ea Apoſtolica vox fit intelligenda. Ali ajunt Apoſto-
lum loqui de gentibus, quibus ſcriptæ legis lux minime affulſit, quæve ſecundum
conſeientiæ fuæ lumina bona opera moralia exequuntur ſine alia qualibet lege
præter eam, quæ naturæ communis eſt. Atque ita ſenſerunt Chryſoſtomus,
Theodoretus, Hieronymus, alique, ut apud Calmetum legere eſt. Alii contra
gentium nomine intellexerunt fideles Chriſtianos e gentibus converſos, qui natu-
raliter, id eſt non ex lege Moſaica, ſed natura per gratiam Chriſti ſanata & robo-
rata legem implent. Atque ita præcipue exponit S. Auguſtinus, Proſper, Ful-
gentius, Anſelmus, aliique plures. Conſtat proinde utramque interpretatio-
nem piam eſſe & catholicam, pro arbitrio utramvis ehgi poſie, altera omiſſa,
neglectaque. Cum igitur ita ſe res habet, facile patet, neutri expoſitioni no-
tam cenſoriam eſſe inurendam, ac propoſitionem, quæ contrarium exprime-
ret, jure optimo proſeribi. Unde & allata Bali propoſitio minime damnata
cenſeri debet propterea, quod per eam prior textus Apoſtolici explicatio re-
jecta, & poſterior præpoſita fuerit; quod quidem pro arbitrio cum aliis Ca-
tholicis & Bajani facere potuiſſent: ſed meritam ſibi accerſivit condemnatio-
nem, quod Chryſoſtomi, Theodoreti, & ceterorum interpretationem rejecerit
ſub acri illa cenſura, quæ per priores particulas modum propoſitionis conſtituentes:
cum Pelagio ſentiunt, Pelagianismi infamiam licitæ & liberæ opinioni adſperſit.

4

Sunt & nonnullæ aliæ ejusdem Baji ſententiæ, quas illuſtriores Theologi ob ſolam
8

latam aſperiorem cenſuram, modumque adjectum proſeriptas volunt, dquas
hie perſequi, & accuratius examinare non vacat: ſolum meminiſie juverit,
non in omnibus illis modum duntaxat cenſuræ fuiſſe ſubjectum; unde ad di-
ſerimen iſtud inſtituendum perſpicaci opus eſt induſtria, diligenterque earum
propoſitionum doctrina, ſenſus, aliorum ſeriptorum de propoſitione abſoluta
mens, & ſimilia caute expendenda. Si quis antiquiora damnatarum ejusmo-
di propoſitionum modelium ſpecimina deſiderat, concilium Conſtantienſe ade-
at, Oportet, in quo legimus, Hieronymum de Praga a Patribus coactum fu⸗
iſſe abjurare, & revocere cenſuram, ceu Catholicæ religioni ſummopere no-
xiam, qua is propolitionem quandam probabilem ex tractatu de univerſalibus,
de quibus logici eo tempotre agebant, tanquam fidei inimicam traduxerat;
quanquam illud forte nec conceptis verbis afbrmaverit, ſed neceſſaria ſolum
COh-

conlee
zackute
tor, 6.
bet inb
ilo.
gui 40
dem
ſertio
tetiei
di arg
ue t
n ſe,
rua
ttarlun
Anot
caunti
juri,
tandi
Pont
Galibr
punie
Adan
non
„tar
100
lr
and
eber
a
Veit
afui
alic
e,
pol
Wtie
Ae
tiæ
fun
iſte
Ver

ſec & tri.
er non k-
lacrorum

Drolerip.

ddii eanlis,
dis ſugge.
, ſentnut,
iteren, t
itres, &
ententias,
1tApolto⸗
ſecundum
libet lege
loltomns,
Alicontra
,uinatu⸗
1& tobe⸗
Der, ul.
rpretatio-
omiſli,
tioni no-
eprime-
damnate
icatlo re⸗
Ais CA-
eimnatio⸗
rejerent
lituentes:
ſperit.
O ſolam
It, (ds
juwertt,
led ⸗
e earum
Afoluta
ejusinb.
nle al⸗
Kunn fü⸗
ere 10:
ſalteu,
Zuxeret
ſolum

col⸗

e (267) .

conſecutione déduceretur, (a) eo quod ſuam opinionem ceu Scutum fidei

jactaret. Adeo nempe Eccleſia cavit, ne malignis cenfuris ea opprimeren-
tur, de quibus illa ſuum non interpoſuiſſet judicium, & ne in ſententias cuili-
bet liberas atque permiſſas medalia hæc convicia graſſarentur. Sane ex hoc
ipſo Concilii Univerſalis exemplo liquet, quam cautos eos. etiam eſſe oporteat,
qui adverſantem ſibi opinionem cenſura quidem aperta non notant, ſed ean-
dem cenſuram ex ſuis ratiocimiis legitime inferri arbitrantur; aut propriam aſ-
ſertionem ceu fidei dogma ita proclamant, ut neceſſario oppoſitam eſſe hæ-
reticam conſequatur. Nolim ego quidem contra torrentem niti, & ejusmo-
di argumentandi rationem prorſus abominari; præſertim dum conſtat, ita lo=
que tes non de fide formali agere, ut explicat de Lugo, ſed de objecto ut eſt
in ſe, ſitque eorum modalis ad ſolam probabilitatem reſtricta, qua ſignificetur
probabiliter hoc vel illud objectum eſſe a Deo revelatum, ac proinde ejus con-
trarium probabiliter divinæ revelationi repugnare; quemadmodum jam ſupra
adnotavi: (b) iterum tamen, atque iterum loco hoc opportuno aſſerere debeo,
cautionem, moderationemque eſſe adhibendam, ne fines huic Theologorum
juri, qualequale illud ſit, laxati in audacem temeritatem quidhibet cenſura no-
tandi proferantur. IIuſtrioris modeſtiæ ſpecimen nobis exhibuerunt Romani
Pontifices, qui frequentius graviſſime ſanxerunt, ne Catholici Doctores mo-
dalibus hiſce propoſitionibus uterentur. Nota eſt Conſtitutio Sixti IV., qua
puniendos decrevit, qui Scotiſticæ opinioni de Incarnatione Verbi futura,

Adamo etiam non peccante, plus æquo inhærentes verſiculos illos: peccatores

non abhorres, ſine quibus nunquam ſores, tanto digna Filio, vilipendere, & exagi-
tare non formidabant: „cum duplex, ait Pentiſex in ſuis litteris Apoſtolicit, ſit
„ opinio Catholicorum Doctorum circa cauſas Præcipuas Incarnationis Verbi
.: divini: altera, quod ſi Adam non peccaſſet, Dei Filius humanam carnem
s non aſſumſiſſet: altera, quod etiamſi non fuiſſet humana natura in primo
Parente lapſa, adhuc Dei Filus carnem aſſumſiſſet; & opinio utraque Pie-
c tati, fidei, auctoritatibus, & rationibus ſubſiſtat, cumque priori opinioni
„Verſus illi innitantur, dicimus, quidquid contra dictos verſus attentatum
fuit, temerarium, præſumtuoſum, & pæͤna dignum fuiſſe, tanquam contra opi-
*nionem a Doctoribus catholicis poſitam. «(«) Hæc modeſtiſſime Pontifex
ile, qui cum Minorum S. Franciſci profeſſus eſſet inſtitutum, procul dubio
Poſteioren ſententiam ceu ſibi probabiliorem tuebatur. Notæ ſunt prohi-
ditiones Pontificiæ in cauſa ſententiarum de Conceptione B. M. V., alibi jam
allegavimus Sedis Romanæ decreta pro Auguſtiniano, & Thomiſtico de gra-
tiæ efficacia ſyſtemate, ne cum damnatis Calvini, aut Janfenii erroribus con-
funderetur, ut proinde dubium eſſe nullum poſſit, etiam deinceps modales
iſtas de cenſura propoſitiones, ſi absque legitima auctoritate audacter, afle-
veranterque prolatæ fuerint, cenſorio judicio eſſe ſubjiciendas. illud nunc forte
1.1 2 ad-
(a) li Seſ. XIX. Concil. Vid. Serutin. c. 3. 4., 20. n. 7. (5) Diſert. II. e. I. H. 4.
(e) Recitat de Panormo Scrutin. c. Z. a. 0. 1, Se

o (268) N

