X populos
1 0d ſoan.
ltanimad-
Nus Patri-
io volin-
1, & clara
Caroli V.

.. 4,,„
1C 101,

ſim com-
dooma,
licet d-
rum Ca-
eandem
tre ſuamn
1s eſt,
ium, dec
cur po⸗
Clemens
III. Spi⸗
Obarunt,
enus Ce-
nec ſü-
ſolum

Drn-

ſie ho-
elie ac-
Gis jura
mn Veſt⸗
n DPonti-
itutam.
brot
ſteuit,
x es Ia⸗
Utl A:

diverſitar religionir, ſuſpenfio jurisdibétioniz eccleſtaſticæ,

eN ( 247) 2S
ipfi Sedi Apoſtolicæ titu-
. lum expreſſz conceſionir, aut ſaltem præſeriptionis opponeré valeant, cum tamen
. poteſtas Sæcularis tantummodo uſum falcti, Poſſeſſionem extrinſecam in cauſis
ccreligionem, & jura eceleſiaſtica concernentibus jam antea acquiſitam, mul-
« lum vero uſum jurir in foro interno Proteſtantibus relinquere voluerit, & Po-
tuerit. (a) Qua de re inter alia prœcipue legendum eruditum opuſculum
Perilluſtris viri Ickſtatii, qui Bullam Innocentianam a conviciis, & injurüs
egregie vindicavit. (5) Hinc ſimilibus etiam de cauſis conſtitutioni interim ſe
ſe oppoſuerunt Romani Pontifices, ne qua forte macula ſuo ex ſilentio doc-
trinæ fidei inureretur, quin tamen propterea permiſſiones Principum, juſto

calamitatum impendentium metu, aut certo præſentium periculo factæ, mani-

feſto potuerint diſplicere. Atque hæc ſunt, quæ Carolinum illud edictum, & hiſto-
ricam de eodem Pallavicini narrationem accuratius meditanti in mentem veni-
re poſſunt; nec dubito quin eadem, ac plura etiam præclare perſecutus ſit
Jurium peritiſſimus Pichler, in ea quam edicti hujus contra Natalem Alexan-
drum, & Raynaldum adornavit, apologia & hiſtoriæ Auguſtæ quinque Ca-

rolorum a Cl. Rieggero indicatæ inſeruit, (c) quam tamen legere mihi non

contigit. Nec vero ea, quæ attuli, inutilia ratus ſum ad clarius etiam ex-
plicandum, quid Principibus in religionis cauſis ſalva fide adſeribi poſſit, &
quousque eorum de libris, ſeriptisque arbitrandi judicium porrigatur. Verum
quoniam Princeps non ſolum eſt advocatus, tutorque Religionis, ſed & pacis
publicæ cuſtos, ſuique populi defenſor, facile patet, ex hoc ipſo ſummo Ma-
jeſtatis jure, civiumque omnium communi ſollicitudine ad eundem pertinere,
ut quoscunque non heterodoxorum modo, ſed & orthodoxorum libros ſedi-
tionem concitare valentes, profanos omnes, ſolisque naturæ, hiſtoriæ, Phi-
loſophiæ, & profanarum artium principiis innixos excuti, & examinari faciat,

& ſi quovis modo aut ſtatum reipublicæ turbent, aut Majeſtati detrahant,

aut morali virtuti, naturalique juri adverſentur, ut eosdem auétoritate ſua
prohibeat, & condemnet. Nihil enim hic eſt, quod ejus poteſtatem excedat,
nihil terminis ſanctioribus vallatum, quod eum repellat, nihil quod Majeſtatis
jure non concludatur. Sed his quoniam nec cum Præſente inſtituto, ubi de
religionis negotiis agimus, nexu, ut ajunt, immediato conjuncta ſunt, & quo-
tidianis comprobantur exemplis, ſupervacaneum foret diutius aut immorari,
aut eadem plenius, fuſiusque pertractare.

SVI.
(«) Liſtit. Canon. P. J. J. 61. (b) Opyuſculo kitulus eſt: de juſta, & eſicaci
Summi Pontifcciy proteſtatione contra pacem Religioſam, & Veſtphalicam, obliga⸗
tionem ejursdem intrinſecam, & pactitiam inter compaciſcenter haud infringente.
Extat Tom. II. opuſeul. Jurid. pag. 320. Vid. etian: Cl. P. Zallvein Print. I. E.
Tom. III. O. 2. 6. 6. J. J. (c) P. I. E. in nof. ad R. 437:

R9 (248) g
S§ VI.
Dihertationis Epilogus.

I cui igitur in religionis negotiis judicium, & cenfſuræ arbitrium nulla ratio,
nec priſcæ conſuetudinis uſus, nec ſacræ leges, nec Imperantium volun-
tas permittunt: i8 ſacra hæc profanis, ut ajunt, illotisque manibus, non at-
tingat, vereaturque magnopere, ne aufu temerario irrumpens in ſancta ab
eorum gloria opprimatur. GQuod ſi vero aut Majorum juſſu, aut pro erudi-
torum more de alieno opere judicium ceu privatus cenſor, arbitriumque ſu-
um interponit: næ eidem magnopere optandum eſt Alpheonſi Arragonum
Regis conſilium, de quo ab Antonio Panormitano memoriæ proditum eſt,
ſe, ſi Romanis temporibus vixiſſet, Jovi Poſitorio ad curiam templum fuiſſe
extructurum, quo ſententiam dicturis, odii, invidiæ, & cujusvis inconditi af-
fectus depoſitio exoraretur. (a) Et vero id ipfum ætate Quiritum innuebat
Auguſtus præcipiens, Suetonio referente, ut Senatores de quapiam re pro-
nunciaturi, non prius ad ferendam ſententiam ſe accingerent, quam a Deo
ſacræ ædis, in qua Senatus congregabatur, opem ad turbidos quosvis affec-
tus exuendos poſtulaſſent. (?) Tranquillo ſcilicet animo, & mente optimis cen-
ſuræ regulis imbuta cenſorio munere defungatur. Guisquis demum legitima
cenſuræ poteſtate pollet: is primum fines Juris ſui accurate diſpiciat, poſi-
tosque cancellos excedere non audens intra ſtadii terminos ſe contineat:
tum vero juſtitiam æquitate temperatam perſequatur, & ingeniorum licentiam
cohibeat, Propoſitionibus meritam inurat notam, libros religioni, bonis mo-
ribus, dogmatibus, & ſanctæ Eccleſiæ diſciplinæ nocivos prohibeat, condem-

net, & quam a natura, a legibus, ab imperio, ab Eccleſia ſibi collatam habet,

cenfuræ auctoritatem tueatur, memor & eum bonis nocere, qui malis, præ-
fertim libris, parcit, perſuaſumque habeat, non eſſe ferendas eorum lucubra-
tiones, quibus, conculcata veteri, & avita religione, ſanétaque morum doc-
trina, & hæreſes, & errorum portenta, & inſolens vitæ licentia in ſummam
ſacræ Pariter ac profanæ reipublicæ perniciem contagioſa veluti lue propaga-
tur; quas proinde cura paſtorali & medicinali damnari neceſſe eſt, priusquam
Per incautum vulgus ſerpant dira contagia; præſertim ſi & certa ac obſtinata
fit emendare nolentis pertinacia; quod ipſum S. Auguſtinus de Vincentio Ro-
gatiſta hiſce expreſſit: „Si admonitus, ſeribit ad eundem, pia humilitate, &
„catholica pace correxeris, errores fuiſſe judicabuntur --- emendare potius,
quam in eis remanere cupientis. Si autem pro eis tibi etiam contentionem,
uod abſit, (maligniſſimus ſpiritus) perſuaſerit pervicacem, jam tanquam
L heretica dogmata cum ſuo neceſſe erit auctore damnari; cura ſcilicet paſto-
rali, & medicinali, priusquam per incautum vulgus ſerpant dira contagia. ()
. Un-
(4) E. MI. de fact. & diäct. Alphonſi. o. 2., ( 5⁵⁶) Saston. in Auguſto, (c) L. II.
Age Anima c, 20.

E.

Dode
demia
ris pe
runt.
ſcopot
tisque,
politi
Wüpa
RR.
minat
itt, 4.
in gu

6

hoo
bonmar
quod
uam
ſeript
deſtin
ejus
prem
Reig
2u
lgit
turpe
d.
ſunt,
tioni
ran

la ntio,
n volun-
non at-
ſancta a
0 erudi-
nque ſu⸗
Tonum
tum eit,
im fuille
nditi ak.
inmwebat
re pro⸗
14 Deo
is atec⸗
mis cen⸗
legitima
5
t, boſi
ntinet:
centiam
mis mo⸗
ondem-

n habet,

, pre⸗
jeubra⸗
I coc⸗
Ima3.
g-
1a

ſtinatta

tio Ro⸗
te, &
potis,
tlonem,
Inqoen
Palo⸗
,
Uo-⸗
li Il.

RY& (249) M &

Unde non poſſum non meritis exornare encomiis celeberrimas Europæ Aca-
demias, quæ quam plurimas & fidei, & morum doctrinæ pernicioſas cenſu-
ris perſtrinxerunt ſententias, ſuisque ſuffragiis Eecleſiarum Paſtores excita-
runt. Prædicanda, ſummisque extollenda eſt plauſibus vigilantiſhmorum Fpi-
ſcoporum, atque ſummorum etiam Pontificum cura, qui ſuis edictis decre-
tisque mercenariorum detexerunt fraudes, venenoſa indicarunt paſeua, pro-
Ppoſitiones pravas, & libros noxios ſuis e dicceſibus, ex orbe Catholico eli-
minarunt. Nunquam inanis erit, nec ſua carebit laude SS. Congregationum
RR. ſollicitudo „qua delatos ad ſe libros in ſtatera Sanctuarii ponderant, exa-
minaht, periculoſa notant dogmata, & nociva monimenta proſeribunt, atque
ita, quid conſtitutis quorumvis regnorum cenſoriis tribunalibus agendum fſit,
in quæ ſeripta & horum induſtriam oporteat eſſe intentam, luculentis exem-
plis demonſtrant. Demum ad immortalis gloriæ ſuæ decora veluti cumulum
& hoc addiderunt Auguſtiſſimi Principes noſtri, quos Eccleſiæ præſidio, &
bonarum artium incremento Deus annare faciat, & perennare feliciſſime,
quod pro regia majeſtate, pro jure defenſionis, & tutelæ, quam Eccleſiæ,
quam fidei, quam intaminatis debent moribus, decretis ſuis cenſoriis pro-
ſcripfſerint, exterminaverint libertinorum nefaria monimenta, & delegata
deſtinatis cenſoribus auctoritate ſacram æque, ac profanam rempublicam ab
ejusmodi peſte perpetuo voluerint immunem, & liberatam. Dum igitur ſu-
Premi iſti Cenſores jure ſuo utuntur, & officio ac munere Eccleſiæ, veræque
Rehigioni maxime utili defunguntur: isdem ut obtemperetur ab omnibus,
æquum eſt, & neceſſarium: & quemadmodum glorioſum eſt, & laudabile
legitimorum cenſorum jus, & poteſtatem agnoſcere: ita profecto non modo
turpe, ſed etiam exitioſum foret, ejusdem juris, & poteſtatis, præſertim ſi ea
ſit Eccleſiæ, ſumma juſſa: atque cenſuras negligere, aut aſpernari. Vera enim
ſunt, quæ de iſtis Magnus Auguſtinus ſeribit, cujusque verbis finem diſſerta-

tioni imponere lubet: Qui in Eccleſia CGhbriſti, ait S. Pater, morbidum aliquid,

Pravumque Japiunt, ſi correpti, ut verum, relctumque ſapiant, reſſtunt contumaciter,
ſuaque peſtifera, & mortifera dogmata emendare nolunt, ſed defenſare erſiſtunt:
baretici fiunt, & ſoras exeunter habentur in exercentibus
inimicis. (a)

11 DIS.
(a) L. XVIII de C. D. c. 5I.

DISSERTATIO TERTIA
. DE

OBIECTO, MODO.
ET
CGRADIBVS CENSVRAE.

QCopulos felicibus auſpiciis prætervecti plenis jam velis

ad portum contendimus. Ad poſtremam enim no-
ſtrarum diſſertationum partem delati, ea hic offendimus ar-
gumenta, quæ ſæpius & copioſius, atque, priora, a clariſſimis
Aſcriptoribus egregie pertractata ſunt, ut proinde ſolum illo-
rum laboribus nos frui, aut ſummum poſt copioſam adeo
meſſem ſpicilegium facere oporteat. Ac integro quidem
Hibro Antonius de Panormo omnes cenſurarum gradus, &

formulas expoſuit: Raynaudus de ſingulis libris, qui a cen-

ſoria poteſtate proſcribendi eſſent, copioſe & erudite
egit: Canus, Suarezius, de Laurea, de Lugo, Boſſuetus,

"Tournelius, alique Theologi non pauca de ipſis, quæ

Theologica cenſura afficiendæ ſunt, propoſitionibus, va-
Tiaque earum explicatione commentati ſunt; ut proinde
ab harum rerum tractatione hic fortaſſis eſſet penitus ab-
ſtinendum. Verum ut præcipua, quæ de cenſorio judicio
dici poſſimt, copulata ſint, & ſub uno veluti conſpectu
exponantur: etiam ſumma capita de objecto,
modo, & gradibus cenſuræ quam
breviſſime perſtringam.

8
3

B

ig,

Deni
Jedtur

Rrtre

,
Pite
E ſin
uoch
guocl
nobis
ſmp
guer

nvells
1Sl-
Wis
o.
ladeo
nidenmn
dus,&
Acen⸗
lucite
Uetus,
qur
N-⸗
Oince
1s ab⸗
dicio
hecku,
,

quæve fuum de quopiam doctrinæ capite ju

G ( 25r e

OBIECIOCENSVRAE.

§l.

De Cnſuræ objecto in genere diſeritur.

Ex ea, quam principio attulimus, cenfuræ definitione Hquef,
quodnam illius objectum ſtatui debeat. Neque enim ad
ſolam eam cenſuram, quæ Theologica propoſitionum
eſt, certisque formulis exprimitur, cenſorium reſtringimus
judicium, ſed ea appellatione univerſum de propoſitioni-

bus, dogmatibus, libris, examen, & legitimorum cenſorum ſententiam com-

plexi fumus. Unde cum illud ex communi Philoſophorum conſenſu rei ob-
jectum cenſeri debeat, circa quod eadem res ſeu facultas verſatur, & de quo
Ppertractat: conſequitur ad cenſorii judieii objectum referri quamvis doctri-
nam, propoſitionem, & librum, in quibus de quopiam religionis, ac fidei ca-
pite diſſeritur, Nam quæ ſubtilius Scholaſtici de ſormali, materiali, attributionit,
& ſimilibus objectorum ſpeciebus exponunt, ea libenter miſſa facimus: tum
quod de ſingulari ſcientia, cuius ea funt propria, nobis non ſit ſermo: tum
quod illorum cognitio, nihil omnino ad hanc faciat inſtitutionem. Eſt ergo
nobis objectum cenfuræ omne illud, quod religionis doctrinam ſpectat, ſive
ſimplex ſit ſententia ab auctore aſſerta, ſive propoſitio, quam modalem vocant,
icium exprimit: fſive ſit liber
I i2 in⸗

eAYE (252) WYJg

integer, qui aut ex toto ſuo argumenti genere quoddam religionis myſterium
impugnet, aut bonis mala & perverſa admixta contineat, aut præter ſcriben-
tis etiam mentem nonnulla cum vera fide minime cohærentia complectatur;
Atque hæc omnia huius ſunt loci, ſeu definita cenſuræ nota e. g. Propoſitio-
nis hæreticæ, blasphemæ, ſimilisque inuratur, ſeu ſententiæ, vel libri totius
prohibitio intercedat. Hæc quippe omnia cenſoriam exigunt poteſtatem, hæc
ad cenſorium judicium ceu determinata illius materia & objectum referuntür.
Ac primum quidem nemini dubium eſſe poteſt, quum propoſitio vo-
cibus ſuis, ac ut logici amant lequi, terminis conſtet, ante omnia horum
vim accurate eſſe expendendam, antequam de ſententiæ totius, & propofi-
tionis ſenſu judicium feratur. Unde & verba hæc ipſa non poſtremam ob-
jecti cenſorii partem conſtituunt. Sane jam Apoſtoli ea erat ſollicitudo, ut
vocum quoque ſingularm, ac verborum rationem haberent diſcipuli, quos
per impoſitionem manuum celebrium diœceſium Epiſcopos conſecraverat.
Hinc ad Timotheum ſeribebat: depoſitum cuſtodi, devitans profanat vocum novitates.
Et iterum: formam habe ſanorum verborum. (a) Tito pariter commendat, ut
Præbeat exemplum in verbo ſano, & irreprehbenfbili, ſtultas quæſtiones, & pu-
gnas legis, quæ præcipue in vocabulorum explicatione ſitæ erant, ceu inuti-
les & vanas devitet. () Ac idipſum conſtanti Eccleſiæ uſu, & traditione eſt
confirmatum; quemadmodum enim, ut ex communi ſententia S. Hierony-
mus teſtabatur, ex verbir inordinate prolatis incurritur bæreſis: (c) ita delectis
verborum formulis ad verſus ſectariorum fraudes non ſemel præcipua fidei no-
ſtræ myſteria ſunt conſecrata. Integri, & quod excurrit, ſœculi ſpatio cele-
berrima agitata fuit controverſia de voce bomoufior, & quum eadem poſt Con-
cilii Nicæni decreta, & magni Conſtantini leges omnes Arianorum frandes de-
tectæ peremtæque judicarentur, de ipſa confſubſtantiali Filii divinitate vix recte
ſentire putabantur, qui nollent dogma iſtud præfata voce exprimere & con-
fiteri. Erant quidem nonnulli, qui alios ſanam doctrinam, rectamque fidem
profitentes non aſpernabantur, licet vocem homoufſios non adhiberent, ut
nempe aut felicius pacis vinculum cuſtodirent, aut pertinaciores ſenſim vin-
cerent. (4) At communior aliorum Præſulum fſenſus is erat, ut qui aperte
manifeſteque homouſion non probaret, ceu Trinitatis hoſtis anathema judi-
caretur. Pari ratione & tota illa Eunomii verſutia unica voce, imo unica littera
ex græco vocabulo, quo Spiritus S. ingenitus ſignificatur, detracta, tegebatur,
e qua poſtea ſeriem ſophismatum contexens imperitis illudebat, pluresque
etiam fortaſſis decepti fuiſſent, niſi ſtrenui catholicæ veritatis vindices Baſilius,
Gregorius Nyſſ., Cyrillus Alexandr., aliique fraude manifeſtata voces impias
catholica ceniura condemnaſſent. (e«) Quid autem de Neſtoriana & Eutychia-
na hæreſi dicam? Nonne & ipſæ ex vocibus male explicatis, & perperam
. ad-
(a) I. Timoth. 6. & II. Timoth. I. (b) Ad Tit. c. 2. & 3. (c) epifſ. 125.
ad Damar. (d) Vid. Thomaſin. Diſſert. V. a num. II. (e) Vid. Berti de
Tbeolog. diſcipl. L. VII. c. 16. & c. aliique Theologi.

ð

zbibitg
rus un
nunciat
demon
1ius:
niont
matfen
Cyril
turæ,
bit (
Titäten
cketis
homit
tatis,
Cahul
ulu re
aut de
Vocad
tur,
nec (
Dütatis
Pre 4
pogt
icion
exem
ſterie
My¹
tanche
Tod
ſibſte
Perlſa
cen
(rn
(

0

re
a Per
Kn0
tem
tres

—

Flteriumn
ſeriben.
edtatur;
Ppolitio.
ll totins
emn, hec

eruntür.

ltio vo.
horum
pPropoli-
lam ob⸗
Udo, ut
1, quos
raverat.
hituter.
dat, ut
& pu.

indt⸗

one elt

eronp.

Helechis
deino⸗
0 cele⸗
ſt Con-
des de⸗
Wrrecke
& con⸗
fidem
Nt, Ut
V.
perte
lttera
batur,
resque
Aſilios,
impits
ehia-
Peran
d⸗
. leh
gti de

We (253) B

adhibitis totam ſuam ſumſerunt originem? Nonne & hæ omne ſuum v-

rus unico ſæpe vocabulo exprimebant, quin & voce aliter atque aliter pro-
nuncianda vel ſeribenda univerſam hæreſeos peſtem occulere ſatagebant aut
demonſtrare? Matrem Dei Virginem ſanctiſſimam Theodocon fatebatur Neſto-
rius: at Theotocon dicere nolebat: poſterius nempe myſterium hypoſtaticæ
unionis complectebatur: prius illud Dei ſuſceptricem, non autem Dei incarnati
matrem ſignificabat. Ita & Eutyches Apoſtolico exinanitionis verbo, & Phraſi
Cyrilliana de una natura verbi incarnata turpiſſime abutebatur, & quum ſe ſcrip.
turæ, & Patrum vocibus uti gloriaretur, grandem in fide errorem contege-
bat. (a) Neceſſarium proinde fuit, ut ad reprimendam hæreticorum teme-
ritatem, ac fraudes eorum omnes declinandas, quasdam etiam voces uſu, de-
cretisque ſuis ſanciret Eccleſia ceu veræ fidei ſymbola & teſſeras, a quibus
homini catholico non liceat recedere. Ita iavaluerunt conſubſtantialis, Trini-
tatis, Dei Genitricir, Tranſuhſtantiationig, gratiæ ex opere operato & ſimilia vo-
cabula, ut jam alias meminimus, quæ ſi quis privatus immutare, aut ab earum
uſu recedere, aut penitus condemnare audeat; næ is a Patrum fide alienus,
aut de hæreſi plurimum ſuſpectus videbitur. Eſt vero præterea in ipſo etiam
vocabulorum nexu multus cenſuræ locus, ne videlicet mutuo de ſe affirmen-
tur, negenturve, quæ copulare, aut dividere non ſolet Eccleſiæ conſuetudo,
nec communior Theologorum ſententia. Id quod præcipue in ſublimi Tri-
nitatis, atque etiam incarnationis Dominicæ myſterio locum habet. Unde
præ ocuhs habendæ ſunt tritæ illæ accuratæque a Patribus, & doctoribus ex-
poſitæ regulæ, ſecundum quas & de myſterio Trinitatis loquendum, & de
idiomatum communicztione in Chriſto pronunciandum eſt. Ita licet, ut vel
exemplo res Pateat, Trinitas fortaſſe & triplicitas ſynonyma videantur: de my-
ſterio tamen divinarum Perſonarum non æque poſſunt & catholice affirmari.
Non enim in eo, ut argumentatur Auguſtinus, quoniam eſt Trinitat, triplex pu-
tandus eſt; alioquin minor erit Pater ſolus, aut EFilius ſolus, quam ſimul Pater & Eilius;
qJuod enim triplex eſt, majus eſt co, quod eſt duplex aut ſimpiex. (ö) Sic & voce illa
Juhſtantia libere aliquando bPatres ad deſignandas tres unius divinæ eſſentiæ
Perſonas utebantur, quemadmodum ex eodem Auguſtino difcimus: cum
«enim, inquit ille, conaretur humana inopia loquendo proferre ad hominum
ſenſus, quod in ſecretario mentis pro captu tenet de Domino Deo creatore
ſuo: - -- timuit dicere tres eſſentias, ne intelligeretur diverſitas. Rurſus
« non eſſe tria quædam, non potuit dicere, quod Sabellius quia dixit, in hæ-
« reſim lapfus eſt. - - - Quæſivit quid tria diceret, & dixit ſubſtantias ſeu
.. Perſonas, quibus nominibus non diverſitatem intelligi voluit, ſed ſingularitatem
«noluit. (c) Aſt, ut paulo poſt S. Pater fatetur, recepta a Synodi Nicænæ
temporibus conſuetudine, non audemus dicere neque tres eſſentias, neque
tres ſubſtantias, ſed perſonæ atque etiam hypoſtalis vocabula uſu Eccleſiæ
H 11 3 con-
(a) Vid. Idem Berti. L. XXVI. a cap. I3. (5) L. VIL. de Trinit. c. 6.
(c) L. VII. de Trinit. c. 4. Confer Raynaud. Minutalia Sacra Tom. EI. Oper,

(254) B N

confecrata ſunt, de quo poſteriore controverſiam dirimendamad Damaſi P. R.
arbitrium retulit S. Hieronymus: mihi epiſtolis tuir, ſcribit ad eundem, ſwve ta-
sendarum, fve dicendarum hypoſtaſeon detur auctoritas. (a) Sic denique, licet re-
ipſa natura humana & divina mirabili illa, noſtræque menti impervia unione in
Verbo copulentur, minime tamen pro arbitrio ea omnia, quæ alias de natu-
ris iſtis præœdicantur, de Filio Dei & Chriſto Servatore noſtro affirmari poſ-
ſunt, ſed trita illa regula, & qui ex ea conſequuntur canones diligenter obſer-
vandi, ſcilicet communicationem idiomatum ſolum in concretis eſſe facien-
dam. Qua quidem cura neglecta orta eſt ea controverſia, quæ Felicem &
Elipandum in celebri Germaniæ noſtræ Concilio Francofordienſi & dignitate
privavit, & anathemati ſubjecit, quod Chriſtum Filium Dei adoptivum dice-
rent. Ac hcet illi cum Neſtorio fortaſſe, ut probabilior contra Vasquez habet
Criticorum ſententia, gravius etiam errarent: multa tamen probabilitate nixa
eſt opinio aflerens, abſolute & quovis ſenſu dictam ſententiam a clariſſimis
noſtris Præſulibus, Magno præſertim Akuino pro veritate decertante, fuiſſe
condemnatam. () Scilicet ut recte canonem ſtatuit Auguſtinus: liberis verbis
loquuntur Philoſophi, nec in rebus ad intelligendum difzcillimis offenſonem religioſarum
aurium pertimeſeunt. Nobis autem ad certam regulam loqui fas eſt, ne verborum li-
centis etiam de rebur, quæ bir ſignifßcantur, impiam gignat opinionem. ( c) Non ergo
dubium eſt, quin voces etiam & ſingularia vocabula cenſuræ objectum velut
ſecundarium cenſeri debeant, & eorum uſum aliquando removeri, non raro
caute diſtingui, ſæpe etiam ſtabiliri cenſorum oporteat auctoritate. At vero
illud extra omnem controverſiam poſitum eſt: primo & per ſe, ut ajunt, pro-
poſitionis ſenſum & totam doctrinam verborum ambitu expreſlam in cenſura
Theologica ſpectari. Atque ita intelligenda ſunt Patrum effata, quibus ſcru-
puloſi vocum captatores reprehenduntur, quibusque ſententia aſſertorum im-
Pprimis conſideranda præcipitur. Ita intelligendus S. Ambrofius, dum ait:
littera errorem non habet, apicer ſine crimine ſunt, ſenſus in crimine. (Ad) Ita loqui-
tur S. Hilarius: intelligentiæ dictorum ex caufe eſt aſſumenda dicendi. (e) Ita uſu

Sacræ Inquiſitionis, & longe antea ex praxi Concilii Conſtantienſis receptum

eſt, ait Lorca. (5) Nec cenſura Theologica quidquam damnat, niſi doctri-
nas, & in falſitate, quam ſupponit, notat documentum doctrinæ ad pieta-
tem pertinentis, quod & Ripalda, & de Panormo & alii de cenſuris agentes
alfleverant. Unde ex diverio, quem propoſitiones exhibere poſſunt, ſenſu
is potiſſimum hic eligitur, cenſorioque ſubjicitur judicio, qui ad Eccleſiæ doc-
trinam, ad fidei veritatem accedit, aut a ſanctioribus hiſee regulis devius ad
errorem, ad hærefim, aut ſimile vitium declinat. Atque hinc non raro eve-
nit, ut non tantum nuda terminorum fignificatio, aut eorum ad propofitio-
nem ordo examinari debeat, ſed ad totius etiam rei tractatæ ſeriem, ad ea
(«) Epiſt. S&7. ad Damar. (5) Vid. Natal. Alexandr. H. E. Sac. VIII. c. 2. a.

3. & diſertat. 5. (6) L. X. de C. D. e. 23. (d), Ledefde. (e) L. W. de

cthe

vert,
it l

Ina

nere⸗
Plenn
Uiqui
,let
co
Eju
calii
mal
rum
terc
VIS
Jue
Cllen
verte
ejust
nere
nor
relig
Gtn!
ill,

Kin
Inn
cun
Ethi
End
Zan
rum

fib. N.
ſe la⸗
let re.
none in
te mtu.
Iri pol⸗
er⸗
faclen.
icem &
ianitate
n dice-
2 habet
tte nixa
riſſimis
mfiſſe
gerlit
iſaran
rum li⸗
n ergo
n velut
n raro
t vero
t,pro-
cenfura
8 ſeru-
im im⸗
mn ait:
lodui⸗
Ita uſi
eptwm
odti-
lieta⸗
genltes
,ſenſi
E doe⸗
ins ad
0 eye⸗
oſitio⸗
d b4
guck
. 2, .

N.&

WN (255 ) oE

quæ præcedunt, quæve ſequuntur, ad temporum & locorum adjuncta, ad
ipſas demum auctorusn perionas attenta cenſorum cogitatio ſit dirigenda, ut
his omnibus mature conſideratis, is tandem propoſitionis ſenſus innoteſcat,
qui cenſuræ theologicæ objectum materiamque conſtituat. Demum nec ſin-
gulares tantum propoſitiones, ſed integra etiam volumina ad cenſorium ob-

jectum pertinent. Licet enim aliquando nefarüs impiorum dogmatum aue-

toribus ſtatutum fuerit, nihil omnino ſcriptis conſignare, ut liberius, & ſine
legitimi judicii metu perverſam diſſeminare poſſent doctrinam, ut alibi ad-
vertimus, eaque de cauſa Lutherus etiam, ſi tamen ſerio, magnopere opta-
werit, omnes ſuos libellos concrematos: alia tamen plurium hæreticorum
Fuit ſententia, qui impia ſua ſcripta ubique propagare, & malos libros maxi-

ma copia ſpargere adniſi ſunt. Sic & Ethnici olim, ut Chriſtianam fidem te-

neræ ſtatim exoſam redderent juventuti, librum blasphemiis in Chriſtum
plenum longe lateque evulgare conabantur; quod nobis Euſebius teſtatum re-
liquit ita ribens: „Pilati & Servatoris noſtri rerum geſtarum tanquam com-
aimentarios quosdam omni blasphemia, & convicio contra Chriſtum refertos
«Confinxerunt, quos de ſententia Imp. Maximini in totum regnum, quod
„Ejus ditioni parebat, mittunt, perque litteras jubent, ut in quibusque locis,
«agris & civitatibus hi palam omnibus exponerentur, & Ludimagiſtri pro
c allis diſciplinis pueros in hiſce ſedulo exercerent, hosque illis memoriæ
„mandandos traderent. (4) Qualia quidem exempla & noſtrorum ſæculo-
rum vidit ætas, novitque heterodoxorum ſtudium, quo & plura millia Mon-
tenſium Bibliorum corruptorum, & dolia libris plena, quæ Ferdinandus Par-
Vvus in Hiſpaniam devexit, & alia impia monimenta per Europam, remotas-
que in regiones diſtraxerunt. (?) Pagellæ igitur etiam integræ, tractatus,
diſſertationes, ac quævis volumina cenſorii judicii materiam conſtituunt, quo
Vera a falſis, utilia a pernicioſis ſecernantur. Ac in plures quidem claſies
ejusmodi libri tribui poſſunt, quas infra ex Raynaudo perſequar: nunc in ge-
mere arbitror ſecernendos eſſe primum eos, ques atheorum turba, & hodier-
norum libertinorum ſecta adverſus Deum, Providentiam Excelſi, revelatam
religionem, animarum noſtrarum immortalitatem, æternas inferni pœnas, &
ſimilia religionis tum naturalis, tum revelatæ capita elucubrarunt. Sequuntur
illi, quos hæreticorum ingenia in ſuæ ſectæ præſidium, adverſus religionis
catholicæ myſteria, continuo velut impetu profundunt, in quibus & ea præ-
ſertim ſcripta vigili cenſorum induſtriæ commendata ſns oportet, quæ com-
munes nobiſcum fidei articulos explicant, hiſtoriæ eccleſiaſticæ rationes ſubdu-
cunt, adverſus Libertinorum inſaniam depugnant, aut juris naturæ, primæque
Ethicæ principia illuſtrant, ne videlicet ſub veritatis cortice peſtiferi lateant
fructus, ne verorum dogmatum tritico, ut fieri ſolet, longe copioſiora zi-
zZania permiſceantur, ne ſub antiquitatis, hiſtoricæ notitiæ, aut Philoſophica-
rum diſciplinaram melle virus hæreticum maxime contagioſum occulatur, &
in

a) H. E. L. IX. c. 4. (?) Vid. Greif. Le 2. 6. 13.

in lectorum incautorum perniciem per ejusmodi lhibros longe lateque propa-
getur. Tandem & Catholicorum huc referendæ ſunt lucubrationes, quibus
religionis noſtræ doctrina exponitur; quo in genere duo præcipue ordines
ſpectandi ſunt: primus doctiorum eſt, in quibus præter catholicorum dogma-
tum ſinceram inſtitutionem & illud animadvertendum, ne aut laxioribus mo-
rum regulis, quas eliminatas dudum cupiunt & ſacri & profani principes, locus
relinquatur, aut nimis aculeata, aſperaque ſeribendi ratione honeſtorum virorum
Proſeindatur fama, vernilia eructentur convicia, & modeſtia & charitas Chiſtiana
violetur. Alter imperitorum eſt, in quibus videndum, ne ſimplici creduli-
tate copioſas miraculorum, apparitionum fabulas plebi obtrudant, ne incautis
loquendi formulis ſanam doctrinam peſlumdent, aut ſectariorum exponant
ludibrio; quemadmodum prudentes cenſores ſemel ac iterum adnotarunt.
Nec enim indiget religio fictis & falſis miraculis, argumentisque, cui vera
copioſa non deſunt, nec commentis, & ſuſpectis narratiunculis confirmanda
eſt doctrina, quam ſacræ litteræ N. & V. T. abunde confirmant, Sanctorum
Patrum, & probatorum Eccleſiaſticæ hiſtoriæ Scriptorum documenta teſtan-
tur. Hæc igitur omnia ſive deinde deſignatis formulis condemnentur: ſive

ceu manifeſte prava, falla, & noxia univerſim proſeribantur: ſeu ſalubri diſci-

plinæ lege vetentur ſolum & prohibeantur, cenſorii judicii objectum conſti-

tuunt. Sed nonnulla ex his, quæ hic generatim deſcripſimus, exactius etiam,

& velut per partes ſingulas diſcutienda.

FKI.
. .. 5 „° % ». .
De wario ſenſu propoſitionum, quæ cenſuræ ſubjiciuntur.
1, 7 Y,

TRi⸗ ſunt potiſſimum, e quibus genuinus vocum non minus, quam propo-
L ſitionum ſenſus deducitur: primum videlicet conſtans, & univerſalis uſus,
ex quo libera vocum ſignificatio reſtringitur, ampliatur, & determinatur.
Accedit ſecundo mutua antecedentium, & conſequentium connexio; nam ex
vinculo iſto, ut recte notat Tournely, vocabula ſingula præter nativam ſuam
vim & ſignificationem, varias imbibunt notiones, & diverſos exhibent ſenſus,
e quibus demum ille præcipue iisdem vocibus proprius efficitur, quem præ-
cedentium & ſubſequentium locutionum adjuncta ſuo quodam jure ſibi depo-
ſeunt. Poſtremo tandem ad notam perſpectamque utentis ſeu auctoris men-
tem ſenſum quoque verborum referre neceſſum eſt; nam ſiquidem natura
ſua vox aut propoſitio indicet diverſa: procul dubio liberæ aucétoris voluntati
relctum eſt, eam, quam voluerit, determinare ſignificationem. Unde fit,

ut tradit S. Ambroſius, quod ſermonem dubium menr non dubia obumbret & de-

fendat a lapfu. (a) Ac verba quidem intelligenda eſſe non ſecundum quod ſo-
nant, ſed ſecundum mentem proferentis, juris etiam Eccleſiaſtici regulæ
Præ-

(«) Epiſt. 49. apud Tournely..

prelet
Prio
er lic
uticgl
tatee?
Irihrin
rumn
Wwr V
termp
cellir
Aut cl
Verſa
d g
Toure
cai
autinn
ſition
autin
usa
male
crimen
io
ue,
et e
tem,
cenli
ſara
auten
temm
repel
Verit
NIS
Den
obje
ul⸗
rer
ex
Pro

prope.
„ quidus
orcines
dogma.
dus mo⸗
eS, Oels
Vrrorum
Chiſtinna
credul..
incautis
MDonant
otarunt.
Cul vert
irmand
nctorum
teſtan⸗
1re Hye
ri Citei.
conſti⸗
etiam,

propo⸗
lis ulus,
ninator.
Ham ex
m Lum
ſenlus,
D⸗
depo⸗
is men-
naturd
Oluntat
e ſit,
god ſo⸗
regule
pre⸗

(257) We. E

Ppræſcribunt, de quo mox Pecu eri nobis erit diſſerendi locus: nunc de pro-
prio & naturali propoſitionum ſenfu nonnulla inveſtiganda. Sequitur autem
ex dictis duplicem potiſſimum cujuslibet propoſitionis ſenſum diſtingui: Gram-
maticalis ſeu rigeroſus vocatur alter, abſolutu item, & quem voces in ſe ſpec-
tatæ atque ab omni alio ordine ſeu reipectu alienæ exhibent; alter contra
broprius dicitur & naturalis, relativus & obvius, quem non modo vis termino-
rum communi uſu recepta, ſed tota ſeriptionis ſeries declarat. Judicatur igi-
tur verborum ac propoſitionum proprius & naturalis ſenſus ex adjunctis loci,
temporis, cauſæ, antecedentium, & coniequentium, ſcopo ſeribentis, & ne-
ceſſaria cum circumſtantiis iſtis connexione, atque ſecundum hæc propoſitio
aut clare vera, nulloque vitio intrinſeco affecta eſt: aut manifeſte prava, per-
verſa, falſa, & religioni quoquo modo inimica: aut denique obſeura, dubia
& æquivoca; de quibus hæc fere eſt auctorum, præſertim de Panormo, &
Tournelii theoria. Si ſententia in proprio, & naturali ſenſu vera ſit, cenſent
eam nunquam damnationi eſle ſubjiciendam, etſi iisdem homines imperitos
aut improbos & novatores aliquando abuti contingat, ſed ſalva integraque propo-
ſitionis veritate, & inviolato recto illius uſu, ſolam male utentium temeritatem,
aut imperitiam eſſe redarguendam, manifeſtandamque. Expreſſit hoc Auguſti-
nus adverſum Manichæos ita ſceribens: manifeſtum eſt, non rem ullam, cum ea guitque
male utitur, ſed ipfum male utentem eſſe redarguendum. (a) Et alibi: dementia eſt,
crimen male utentium in res ipfas traniferre. (5) Ita Patres omnes ſingulari obſe-
quio & honore veritatem proſecuti ſunt, etſi ab hæreticis traditam, & quæ
ab illis cum veritate ac laude dicta fuerint, non eſſe projicienda, negligenda-
que, ſed tanquam ab injuſtis poſſeſſoribus vindicanda monuerunt, ut videli-
cet cogitemus, intelligamusque, Domini noſtri eſſe, ubicunque invenerienus verita-
tem, ut iterum ait Auguſtinus. («) Atque id ipfum ex tota etiam theologicæ
cenſuræ natura, fine, & objecto quam facillime evincitur. Nunquid enim cen-
ſura notam infligit doctrinæ malæ, quæ aliquomodo fidei nociva ſit? conſtat
autem, ut nulla veritas veritati opponitur: ita nec fidei divinæ ullam verita-
tem poſſe eſſe nocivam. Nonne & finis cenſuræ eſt, ut veritas defendatur,
repellantur hoſtes, qui depoſito fidei inſidiantur, verbo, error vincatur, &
veritas triumphet? Igitur propoſitio ſenſu legitimo & proprio vera nullate-
nus cenſura perſtringi poteſt, quin ſimul veritati nocumentum inferatur.
Denique veritatem notari, damnari extra omnes terminos cenſuræ, ejusque
objecta eſt poſitum; conceſſerim tamen aliquando fieri poſſe, ut graviores
cauſæ ſuadeant veritatem ad tempus diſſimalare, ac reticere; in quo quidem
rerum ſtatu propoſitio etiam in ſenfu proprio vera prohiberi poterit. At
ex hoc ipſo confirmatur, eandem nullatenus damnari poſſe; quandoquidem,
ut de Panormo advertit, hæc eſt præcipua diſcriminis damnationem inter, &
prohibitionem ratio, quod illa falltarem doctrinæ ſupponat, non vero iſta,
K k &

(a) E. II. de lib. ebitr. c. 16. (b) Serm. 50. aliaz I5. de diverr. (e) L. II.
de dobtr. Cbriſt. c., 18.

e (258) W

& res etiam optimæ aliquando vetari valeant, & prohiberi. Ex quo quidem

conſequitur, propoſitionem legitime condemnatam, & quavis demum cen-
ſura notatam, veram eſſe non poſſe. Hinc & Boſſuetus recte affirmat, vel
ipſas temerariæ, maleſonantis, piarum aurium offenſivæ, ſimilesque notas
cum veritate non conſiſtere; quia ſcilicet vera pietas cum veritate ſenſus con-
juncta eſt, ac proinde procul abeſt ſcandali, aut offenſæ pietatis ſuſpicio ab
ea doctrina, quæ vera eſt, & traditioni conformis. (a) Non quidem me latet
paulo aliter ſenſifſe viſos Gerſonium, Canum, Vasquez, aliosque; at ſi eorum
ſententiæ accuratiori examine expendantur, explicenturque, nullam omnino

eos inter & nos ſupereſſe diſſenſionem patebit. Nam Vasquez quidem lo-
quit ur de propoſitione acerbius contrariam damnante, quæ quidem cenſura,
cum propoſitionem ingrediatur, & ad illius ſenſum pertineat, eam inter fal-

ſas recenſere cogit, legitimumque præbet notæ theologicæ fundamentum.
Cujus rei exemplum merito ille allegat quintam Janſenii propoſitionem. Ger-
ſonius & alii loquuntur de propoſitione vera ſolum in ſenſu grammaticali, ut
