cauſa etiam Vigilium Papam Roma evocavit, ut in erudita ſua de decreto Vi-
gilii Papæ diſſertatione narrat IIluſtr. Petrus de Marca. (?) Atque tam præ-
claris Patrum noſtrorum veſtigiis etiam ſuperiori ævo inſtiterunt Gallicanæ
Eccleſiæ Præſules, illius inquam Eccleſiæ, cujus alias libertate, propriisque
opinionibus Romani Pontifieis auctoritati detractum videtur, quidquid inte-
gra fide demi potuit: hi, inquam, Præſules non ad alium Doctorem, non
ad alium Judicem, quam Romanum Pontificem librum Cornelii Janſenii er-
roribus ex ſuffragio ſacræ facultatis Pariſinæ ſcatentem remiſerunt, & quin-
que ſelectas denunciarunt propoſitiones, etiam, atque etiam obteſtantes,
ut perſpicuam, & certam de unaquaque ſentent iam ferret R. P. Linocentius X. & Is
demum talia correctarus, & ad viam veriratis Janbtiſſimo moderamine redubturus bri-
mus in bominibus arbiter occurreret, quem Deus in ſode Apoſtolica collocare dignatus eſt.
(«) Hinc & lætabundi poſtea in epiſtola gratulatoria ad laudatum Pontificem
data ita exultant, ſeque veſtigia veterum preſſiſſe gloriantur: cquo in nego-
tio, ſeribunt, illud obſervatione dignum accidit, ut quemadmodum ad Epi-
coporum Africæ relationem Innocentius I. Pelagianam hæreſim damnavit

„Olim: ſic ad Gallicanorum Epiſeoporum conſultationem hæreſim ex adverſo

„Pelagianæ oppoſitam Innocentius X. auctoritate ſua proſeripfſerit. (4)
Quod idem poſtea cum Quesnelli reflexionibus moralibus in N. T. ab iisdem
Præſulibus factum, delatæque ſunt ſuſpectæ ejusdem libri propoſitiones ad
Clementem XI. R. P., ut periculoſa adeo zizania ſuprema ſua Patris familias
poteſtate eradicaret. Qua in re omnino ſecuti ſunt, ut diximus, ipſique te-
ſtantur, & totius antiquitatis exemplum, & præſertim popularium ſuorum
doctrinam, e quibus, ut alios præteream, Hinemarus Rhemenſis, qui certe
nunquam Romanæ ſedi adulatus eſt, nec juribus illius pluſeulum indulſit, ve-
ritate cogente, ita profeſſus eſt: de omnibus dubiir, vel obſcurir, quæ ad rectæ
EFdei tenorem, vel pietatiz dogmata pertinent, Sanéta Romana Eoccleſia, ut omnium Ec-
cleſarum Mater, & magiſtra, nutrix, ac doctrix eſt conſulenda, & cqjus ſalubria mo-
nita ſunt tenenda. (e) S. Bernardus autem Abbas Clarævallenſis, qui & ipſe
legitimos pontificiæ poteſtatis terminos non ſemel explicavit, in ſimili al
4
(a) Vid. Ep. 57. & 59. ad Damat. (b) Vid. cit. diſ. in Append. L. de Concordia
Sac. & Imp. (c) hz Epiſt. An. 1650. manu Haberti Vabrens. Epiſcopi exa-
rata, cui 85. vel 88. ſubſcripſerant Epiſcopi: aliir II. contra nitentibuss.
(d) Ie Epiſt. data 1653. die 15. Julii, poſtquam a Nuncio Apoſtolico 3. Julii
exhibita fuiſet Conſt. Linoc. X. qua Janſenii propoſitioner damnantaur. (e) la
Praſat. Opuſe, de divort, Lotbar. & Teutberge.

41
numn⸗
An
00
1
culo
&
ope
Pro

cort.
tela
cin
ein⸗
,

gic⸗

lennas
4 Pro⸗
10 non
Urandi
ihilin
ua de
to Vi.
Præ⸗
lieane
isgne
linte.
nn
nii er.
quin-
intes,
1
ri-⸗
8 .
ſicem
gego⸗
Epi.
navit
Verlo
09)
Sdein
es ad
milias
e te⸗
Drum
erte
vVe⸗
relke
yE-

⸗

ipſe
l
1
Grdit
eru-
Surt.
li
1

RN (177) We

ad Innocentium II. ſoripſit: oportet ad veſtrum referri Apeſßolatum pericala guæquie
& ſcandala emergentia in regno Dei, ea præſertim quæ d Nde contingunt. Dignum
namque arbitror, ibi potiſſimum reſarciri damma fidei ubi non poteſt ISdes ſentire de-
ſebtum;, hac quippe hujus prærogativa ſedit. (4) Sane ad lum en meridianum cœcntire
oportet, qui non videat, quantum Romanæ cathedræ judicis, ab omni ſæ-
culorum memoria ſemper fuerit delatum. Oportuit nempe unam aliquam,

& ſingularem Eceleſiam a Deo conſtitutam eſſe, quæ præeſſet aliis, cujus

ope, atque auctoritate per orbem terrarum omnem innoteſcerent, quæ in
Pprovinciis peculiaribus detegantur hæreticorum flagitia, errores, doli, quæ-

que his malis remedia ſint adhibenda, ut una, eademque omnium perſtaret in-

corrupta fides, neque communionis, aut pacis vincula ſolverentur. Quos quidem
relationum ad Romanam Sedem factarum fines acute ex Innocentii I. ad Con-
cilium Milevitanum litteris deduxit P. Couſtantius. Licet proinde & hic de
ejusdem Sedis Romanæ poteſtate cum Gelaſio I. Pontifice concludere: Kcut
id, quod prima sedes non piyobaverat, cenſtare non potuit: ſc, quod illa cenſauit Ju-
dicandum, Eccleſia tota ſuſcepit. (b)

§ V.

IUdem cenſuræ jus agnoverunt aultores, & catholici, & beæretici,
qui ſua monimenta Romanorum Fontiſicum judicio
probari voluerunt.

QGE quidem ipſa etiam ratio fuit, quod Eccleſiaſticorum voluminum auc-
tores tantopere fuerint ſolliciti, ut prius eadem a Romano Pontifice
probarentur; ſola hac ſe tuebantur cenſura: hoc obtento calculo volumen li-
berum iterum in orbem absque ulla hærefis, aut impietatis nota ſibi certiſſi-
me perſuadebant. Uſus erat, inquit ex Baronio Spondanur, quem pluribus
exemplis confirmatum vidimus, ut tam ex oriente, quam ex occidente, ad
„RR. PP. ſoripta de fide mitterentur, ut, quæ eſſent catholica, cognoſcerent,
Cognitaque probarent, quippe quod & ſcientiæ clavem apud eam eſſe Ec-
.Cleſiam majores omnes orthodoxi miellgerent. . (e) Enumerat poſtea quam
plurima rei hujus exempla, qualia ex eodem Raynaudus perſequitur, nosque
etiam ſaltem nonnulla paucis perſtringere debemus, ut ſuprema Romani Pon-
tificis in cenſura librorum poteſtas illuſtrior appareat. Agmen ducat Præcla-
riſſimus Eccleſiæ Doctor Auguſtinus, qui de ſua ſcriptorum orthodoxia ſatis
ſibi cautum non putavit, niſi Romani Pontificis auctoritate probaretur. Unde
epiſtolam, quam cum ſuo, & Pelagil libro, & cum conciliis Africanis ad
In-
(a) Epiſf. 190. ſeu in Præfat. ad Tractatum contra quadam capit. errorum Abae-
lardi. Ertat Tom. II. Oper. ex edit. Mabill. (5ö) LEpiſt. ad Eyiſc. Dardan.
Juaæ habetur Lom. II. Concile inter Epiſtola Gelafßi F. n. 7. p. 909. ubi exemplis
etiam bac veritat abilitur. (c) Ad Ann. 490. in Epit. n. 6

NeYX& (178) WE

Innocentium I. miſerat, ta concludit: utrum etiam noſter rivulur, licet exiguus ex
eodem, quo etiam tuus abundans, emanet capite fuentorum, hor a te probari volumur.
tuisque reſcriptis de communi participatione unius gratiæ conſolari. (a) Opus quoque
ſuum, quod contra duas epiſtolas Pelagianorum ſcripfit, Bonifacio Papæ tan-
quam præeminenti celſtore faſtigio ſpeculæ paſtoralis examinandum, emendandumque
commiſit: Non tam diſcenda, inquit, quam evaminanda, & ubi forſiran aliquid di-
ſplicuerit, emendanda. (b) Idem exemplo ſuo, & ratione optima ita eſle auc-
t oribus faciendum confirmat S. Anſelmus: «quoniam divina providentia,
c* alloquitur Urbanum II. E. veſtram elegit ſanctitatem, cui & vitam, & fidem
«„Chriſtianam cuſtodiendam, & Eccleſiam ſuam regendam committeret: ad
„nullum alium rectius refertur, ſi quid contra fidem catholicam oritur in
Eccleſia, ut ejus auctoritate corrigatur. Nec ulli tutius, ſi quid contra er-
«„Torem reſpondetur, oſtenditur, ut ejus prudentia examinetur. Quapropter
« ſicut nulli libentius præſentem epiſtolam, quam veſtræ deſtino ſapientiæ,
.quatenus, ſi quid in ea corrigendum eſt, veſtra cenſura caſtigetur: & quod
„Tegulam veritatis tenet, veſtra auctoritate roboretur. (e) Magis adhuc ma-
gnifica ſunt, quæ in eundem prope ſenſum Anaſtaſius Bibliothecarius ad Ni-
colaum I. P. ſeribit, aitque „fas non eſie, ut absque Vicario Dei, absque
cclavigero cœli, absque curru, & auriga ſpiritualis Iſrael, absque univerſi-
tatis Pontifice, absque unico Papa, absque ſingulari Paſtore, absque ſpeciali
Patre, absque eo omnium arbitro aliquid conſummetur, aut divulgetur.
„Tu enim, proſequitur, tenes claves David, tu accepiſti claves ſcientiæ; in
carca quippe pectoris tui tabulæ teſtamenti, & manna cœleſtis ſaporis requie-
«ſcunt. Tu enim quod ligas, nemo ſolvit, quod ſolvis, nemio ligat: qui
aperis, & nemo claudit, claudis, & nemo aperit, vicem namque in terris
Poflides Dei. (4) Extant quoque Poſſeſſoris Epiſcopi Africani litteræ ad
Hormisdam Papam, atque is non modo judicium Pontificis, de Fauſti Re-
gienſis libris poſtulavit, ſed & ſuum explanationum codicem in B. Pauli epiſtolas
eidem transmiſit cognoſcendum. (e) lisdem fere encomiis Romanum Pon-
tificem exornavit Godefridus Viterbienſis, dum conſeriptam a ſe hiſtoriam
Apoſtolico Urbani III. examini ſubjecit. Ita autem in præfatione hiſtoriæ ar-
gumentatur: dum ſacroſanctæ Matris noſtræ Romanæ Eccleſiæ culmen in-
c picio, & ejus eminentiæ conſidero majeſtatem: illud ante omnia necefla-
„TrIum eſſe intueor, ut ſicut ipſa omnibus noſcitur præeſſe Principibus: ita
«Omnes Reges, & Principes, & univerſæ orbis Eccleſiæ doctrinæ ejus regi-
„mine adornentur, & ab ea tanquam a fonte juſtitiæ ſapientiæ regulis inſti-
„ tu-
(a) Eidem Epiſtolæ ſubſcripſerunt Alipiur Tagaſtenſie, Evodius Uzalens. & Poßidius
Calamenſis Epiſcoput, & Aurelius Primas Africæ. Vid. H. P. Norir. L. I. c. 10.
Eſt autem epiſtoia fæc inter Auguſtin. 95. edit. antiq. (b) In exord. L. I.
contra duat Epiſt. Pelagianorum c. I. (e) L. de Iucarn. c. I. (d) li Præfat.
ad vit. S. Zeyann. Eleemoſyn. quæ extat Tom. II. Bolland. Act. S§S. ſol. 499.
(e) Habentur Tom. II. Concil. p. 1037. inter dareta Hormirdæ P, ſub. num. X.

u ex
lumut.
uoque
e tan.
UInque
nid di.
e auc⸗
lentia,
fidem
t: ad
tur in
ra er-
Opter
entiæ,
quod
ma-
¶N.
ue
yerſi⸗
eciali
etur.
, in
guie.
qui
erris
e ad
Re⸗
olar
don⸗
an
ar⸗
nin.
ellr-
ita
egi⸗
ti⸗
1⸗
Hiur

ReN (17)) NN

tuantur; quia nullum ſcripturarum elogium noſcitur eſſe authenticum, niſi
ab ejus ſapientiæ fluminibus fitientibus propinetur. Quare ſi quod hiſtoria-
rum opus nova per aliquem inſtitutione conficitur, ratio ſuggerit, ut, an-
tedquam in publicum deveniat, Apoſtolico examini præſentetur; quatenus
. ſi acceptione dignum eſſe perpenditur, ejus mandato, & judicio approbe-
«tur, & ab eo vires, auctoritatemque recipiat, cui terrena, & ccœleſtia di-
.vinitus ſunt commimiſia.« (a) Idem de ſuo opere, ſcihcet vita S. Gregorii M.

fecit Joannes Liaconvs, direxitque illud ad Joannem Pontificem, tanquam ad

eum, uti profßtetur, cujus ſit ſexipta qzcunque probare, aut cxplodere. (h) At
Gelaſium etiam R. P., quem usulai Perſpicacia aliorum ſeripta tractaſſe,
ſatis ſuperque cenſura ejus de libris authenticis, & apocryphis declarat, ad
eum, inquam, etiam miſſam fuiſſe ab Joanne Orthodoxo Epiſcopo Alexandrino
Apologiam adverſus Pelagianos, auctor eſt Photius. Et eundem ſapientifſſi-
mum Pontificem reſ ripto ſuo S. Honorati Maſſilienſis Epiſcopi eloquentiſ-
ſimi ſinceriffima ſcripta, ac fidei integritatem probaſſe ſeribit Gennadius.
(«) Guem ſanctum Epiſcopum ſuum etiam imitatus eſt Gennadius ipſe Pres-
byter Maſſilienſis, & librum de fide, ab ſe ſcriptum ad Gelaſium quoque Pon-
tificem transmiſit, ut Apoſtolico judicio probaretur; quemadmodum ſuas re-
cenſens lucubrationes teſtatur. (4) Sed nullo documento conſtat, opus a Pon-
tifice fuiſſe probatum, fortaſſe non ſatis a Pelagianis erroribus purum; quan-
doquidem Gennadium plane ex iis Gallicanis fuiſſe Presbyteris, de quibus
8S. Proſper, & Hilarius apud Coœleſtinum Papam graviſſime queſti ſunt,
Baronius, aliique affirmant; licet Maſſilienſem poſtea Epiſcopum creatum ad
frugem redüfle idem Baronius concedat: ab omni autem erroris labe non
modo Voſſius, ſed & Noriſius, aliique vindicent. (æ) Denique Romani Pon-
tificis eſſe approbare, atque adeo etiam reprobare, quoscunque libros diſerte
Profitetur Marinus I. in ea, quam ad Carolum Calvum Imp. dedit epiſtola:
relatum eſt, ſeribit, Apoſtolatui noſtro, quod opus Dionyſii de divinis no-
„minibus, & de cœleſtibus ordinibus quidam vir Joannes natione Scotus nu-
„Per transtulit in latinum, quod juxta morem Eccleſiæ nobis mitti, & noſtro
„Judicio debuit approbari; Ppræſertim cum idem Joannes licet multæ ſcien-
2ctiæ eile prædicetur, olim non ſane fapere in quibusdam frequenti ſermone
4, dicatur. « (J) Nec vivorum tantum, ſed & mortuorum apud Apoſtolicam
ſedem tutiſſimum eſt praſidium. Licet enim pro humanæ ignorantiæ condi-
tione in quorundam auctornum operibus errores, nefariæque lententiæ fuerint
detectæ: ſi tamen üdem monimenta ſua Sedis Apoſtolicæ judicio, antequam
ex hac vita migrarent, ſubmiſerunt, & eorum perſonis parcitur, & a nota
hæreſis vindicantur. Ita proteſtatur Innocentius III. cum Concilio Generali
2 2 de
(a) I; Præfat. Hiſt. apud Raynaud. Part. III. Erot. 3. n. 479. () Prolog.
ad vir. §. Greg. M. (c) De script. Eccler. c. 39. (d) De Script. Eccl. c. 100.
(e) Vid. Baron. ad Ann. 496. Et Noriſium H. P. IIl. c. 16. ( F) Exhibet zam
epiſtolam Veſtmonaſterienſis ad Ann. 983.

ee (180) M.,

de Joachimo Abbate, cujus libellus fuerat damnatus: in nullo, ſant verba de-
*& cretalis, Propter hoc Florenti monaſterio, cujus ipſe Joachim extiterit inſti-
c.tutor, volumus derogari, -- - maxime cum ipſe Joachim omnia ſceripta ſua
nobis aſſiguari mandaverit, Apoſtolicæ ſedis judicio approbanda, ſeu etiam
„Corrigenda, dictans epiſtolam, quam propria manu ſubſeripfſit, in qua fir-
miter confitetur, ſe illam fidem tenere, quam Romana tenet Eccleſia, quæ
« diſponente Domino, cunétorum fidelium mater eſt, & magiſtra. (a) Idem
in tuto collocavit Janſenium, quod ſupremis tabulis, ut pium, & catholicum
virum decet, totum ſuum opus Apoſtolicæ ſedi his verbis humiliter ſubmi-
ſerit: ſi tamen Romana Sedes aliquid mutari velit, ſum obediens filius, &
illi Eccleſiæ, in qua ſemper vixi, usque ad hunc lectum mortis obediens
ſum. Ita mea poſtrema voluntas eſt.. () Sed quid rem adeo luculentam
Pluribus illuſtrare pergo? Non catholicos tantum dostores, ſed vel ipſos hæ-
reticos, & veritafis hoſtes hac in re legimus conſentientes. Nam & iſtorum
ſingularis eluxit ſollicitudo, ut ſi qua fieri potuiſſet ratione Romani Pontificis
calculum, ſuorumque ſcriptorum approbationem extorquerent. Nulli hic la-
bori, nulli dolo, nullis fraudibus parcitum, ut aut ſuam in ſententiam perira-
herent Romanæ Sedis Antiſtitem, aut ab eodem ſaltem communionis ltteras,
quibus ſe ubique terrarum tuerentur, impetrarent. Ignoraverit hoc ſolum
ille, qui ne a limine quidem hiſtoriam Eccleſiaſticam ſalutavit. Quem enim

latere poſſunt Arianorum conatus, Superos, inferos, ut Poetæ loquuntur,

atque adeo Acheronta moventes, ut Liberium R. P. ſuas in partes pertrahe-
rent? GQuam diverſas non excogitaverunt fidei formulas? Quas non moliti
ſunt technas? quas minas ceu arietes non admoverunt, ut quavis demum ra-
tione de Romani Pontificis adſenſu gloriari poſſent? Qua de re oculatum,
auritumque teſtem habemus S. Athanaſium in epiſtola ad Solitarios. (c) Cui
ignotum eſt peculiare illud ſtudium, quo Pelagius, & Ceœleſtius adniſi, ut
RR. PP. Innocentii, & Zoſimi proſeriptionem ſubterfugerent? damnatus nem-
pe ab Innocentio Pelagius illico ad eum litteras dedit, quibus ſe injuſte ab
Erofte, & Lazaro Gallicanis Epiſcopis diffamari acerbiſſime queſtus eſt, &
inter alia etiam hæc Ppræclare, utinam mente ſincera, ſcripſit: „hæc eſt fides,
„Pater Beatiſſime, quam in Eccleſia Catholica didicimus, - - -— in qua ſi mi-
H hus perite, aut Parum caute aliquid forte poſitum eſt, emendari cupimus
a Te, qui Petri fidem, & ſedem tenes. Sin autem heœc noſtra confeſſio
Apoſtolatus tui judicio comprobatur, quicunque me culpare voluerit, ſe
Aimperitum, vel malevolum, vel etiam non catholicum, non me hæreticum
«Comprobabit., (A) Simul ergo & fidei ſuæ libellum transmiſit, in quo hane
R-
(a) C. 2. de Summa Trinit. Quo & refer exemplum de Petro Abaclardo, de quo
Iiſtus dgit Benedibtus. XIV. L. II. de Canoniz. c. 33. Vid. de eodem Natal. Alex.
Diſſent. VII. in Sæc. XI. & XII. (?5) Vid. P. Gazzaniga Ir. de gratis Diſert. IV. c. 5.
(c) Socratei L. 2. c. 3I. numerat usque ad A. 361I. novem Arianorum ſidei formulas.

Recenſet Ih. HeuryL I4. n. 33. (d) Extat Tom, X. Oper.. Aug. InAppend. pag. 97.

Ai:
E

t inti.
Pta ſua
etiam
i ſir
H quæ
dem
Ncutn
übmi.
165, &
diens
tattt
Shæ-
Orum
tificis
ic h.
rira⸗
eras,
Olum
imn
ur,
che.
oliti
1r⸗
um,
Cui
,ut
em.
a
,&
les,
mi⸗
nus
ſio

um

ey (181) WX

fidem ſuam ab unitate Trinitatis usque ad reſurrefctionem carnis late dedu-
it: ea vero, quæ prœæcipue petebantur, paucis verbis incluſit, iisque ambi-
guis, ut refert S. Auguſtinus. (a) Tandem callidius adhuc hæreſim catholi-
cæ doctrinæ fucis obduxit in litteris ad LZoſimum datis. Quis autem facile
explicabit, quam omnibus Pelagianorum dolis fartus, & conſutus Cœleſtius ſe
tribunali Zoſimi in Baſilica S. Clementis ſtiterit? quanta ſimulatione ad eam
Pontificis interrogationem: illa omnia damnas, quæ jactata ſunt de nomine tuo?
reſponderit: damno ſecundum ſententiam beatæ memoriæ Praceſoris tui Iunocen-
rii; ut iterum teſtatur Auguſtinus. (?) Quorſum autem hæc omnia, niſi ut
fidei probatæ viderentur Romano Pontifici? ut eas ad Africanos Præſules
obtinerent commendatitias litteras, quibus poſtea tantopere triumpharunt.
(c) Quid de Neſtoriè? jam audiverat Magni Cyrilli anathematismos, jam
orientem, & oceidentem adverſus ſe pugnare intellexerat: at in ſolius Ro-
mani Pontificis ſententia ſuum quærebat præſidium, huic miſit ſua ſeripta,
eademque poſtulavit examinari, prout affirmat S. Cyrillus, Neſtorii curam,
ejusque eventum his verbis Joanni Antiocheno perſcribens: miſit Neſtorius
quosdam ſuarum exegeſeon quaterniones Romam, quas cum piiſſimi Epi-
„ſcopi legiſſent, multisque conſeſſibus, & conſultationibus habitis examinaſ-
ſent, illorum auétorem non absque indignatione exſibilarunt, palam aſſeren-
tes novam illum, eamque pernicioſſimam, & a nullo veterum hæreticorum
antea unquam excogitatam hæreſim moliri.« () Denique perverſiſſimi
heæretici Valentinus, Marcion, Cerdon, aliique, Romani Pontificis auctorita-
tem verentes eandem ſibi, ſin minus propitiam, faventemque reddere po-
tuiſſent, ſaltem ne adverſaretur, omni opera, ſtudioque contenderunt. Sic

&⁊ noſtrorum temporum Sectarii initio diſputationis auctoritatem Papæ con-

feſſi ſunt, ut loquitur quidam Anonymus, nec eam in dubium revocarunt,
niſi cum contra ipſos definivit; perinde ac ſi judex deſinat eſſe judex, cum
adverſus aliquam partem ſententiam pronunciat, ac ſi veritas cum incommo-
da eſſe incipit, veritas amplius non ſit. (e?) Quæ omnia quid aliud evincunt,
quam unanimem illam, animisque alte defixam perſuaſionem, ſummum in
religionis negotiis jus, & ſupremam cenſuræ auctoritatem Romano Pontifici
convenire. Quod ipſum Pelagii quidem verbis, ſed ſinceriori, deliberatoque
conſilio proteſtata eſt Univerſitas Pariſina coram Clemente VII. GCallis legiti-
mo Pontifice: «hæc eſt, perorat Petrus de Alliaco univerſitatie, & Collegti Navar-
rici nomine, heec eſt fides -- in qua, ſi quid minus perite, aut parum caute
aliquid forte poſitum eſt, emendari petimus a Te. Non enim ignoramus,
ſed firmiſſime tenemus, & nullatenus dubitamus, quod ſancta ſedes Apo-
27 ( ſto⸗=

1 J₰
(a) L. de Gratia Chriſti. c. 32. (5) L. II. ad Bonifac. c. 4. (c) lege H. E.
Noris. L. I. c. 12. (d) Epiſtola, ad Joann. Antioch. Libelloruns Neſtorii ad
§. Cæleſtinum J. Romam miſorum etiam fit expreſa mentio in Concil. Ephcſin.
Act. I. Extat Tom. II. Concil. P. II. Concil. Epher. p. 1355. (c) En tract.
de Auctor. Papæ L. L. c. 3. 2. Z. pag. 92. apud Ballerin.

c ſtolica eſt illa cathedra Petri, ſupra quam fundata Eccleſia, - --= de qua Sede
in perſona Petri Apoſtoli in ea ſedentis dictum: Petre rogavi pro te, ut
non deficiat fides tua. Hæœc eſt igitur, ad quam determinatio fidei, & ap-
aA Probatio vVeritatis catholicæ, & hæreticæ impietatis deteſtatio maxime per-
„tinet. (a) At vero dicet fortaſſis nonnemo, poſt latam a Romano Pon-
tifice ſententiam frequenter latins etiam errores fuiſle propagatos, homines-
que refractarios ejusdem jndicio, & cenſuræ minime acquieviſſe, quod & in
controverſia de die Paſchali, & in cauſis Neſtorii, Eutychetis, Lutheri, alio-
rumque eſt manifeſtum. Enimvero nec illud inficiabor, nec moleſte ea de re
contendam, quandoquidem & ex Auguſtino novimus, licet cauſæ Romani
Pontificis reſcriptis finiteæ ſint, minime tamen errores ſemper finiri. At ſi
quis ex eo argumenti genere præcipiti argumentationi Romanorum Pontifi-
cum poteſtatem infirmare velit: næ is & Conciliorum Generalium, totiusque
Eccleſiæ, & civilium etiam Principum auctoritatem veſanus infringit. Nam
& poſt illorum decreta, & horum ſeveras ſanctiones hæreſes adhuc late graſ-
ſantur, & malevolorum hominum audacia non eſt ſuppreſla. Quis enim ne-
ſcit, etiam poſt Nicænam Synodum, ingentes tumultus ab Euſebianis, & Me-
letianis excitatos? poſt Chalcedonenſem, quas turbas Eccleſiæ Acephali, &
Severiani non dederunt? ita & Noriſius recentem Origen' defenſorem re-
tundit, (?) propterea quintam ſynodum rejlicientem, vit perantemque, quod
pro pace bellun importaverit, &, ut ſeribit BErronius, (c) Poſt cam inteſtina diſcordia
magis ſævierit, orthodoxis inter ſe altercantibur. Scilicet aliud eſt pro poteſtate in
cauſis fidei, & religionis ſententiam dicere, aut pro communi bono lſanctifli-
mas leges ferre: & aliud eſt liberam hominum voluntatem ad recte ſentien-
dum, ad obediendum fidei, ad obtemperandum legibus inclinare, movere,
compellere; quorum prius ad auctoritatem Eccleſiæ, & Romani Pontificis
ſpectat: alterum aliquando vires omnes humanas, ipiarumque etiam peœna-
rum vim eludit.

§ VI.
In cenſura ferenda æpe utiliſſima eſt prudens œconomia, qua &G

Romanos Pontifices ujſos fuiſſe, nonnullis
, etmplis oſtenditur.

*

Que quidem loco opportunum eſt & illud addere: Romanos Pontifices,

dum ipfis errores, & effrænis quorundam opinandi licentia denunciare-
tur, ad tempus prudentiſſima diſſimulatione, & œcοämäia uti fuiſſe ſolitos, quin
propterea ſumæ eorum auctoritati in hiſce cauſis quidquam decederet. Diverſa
quippe ſunt, decernere poſſe, aut definire, & reipia ſententia lata pronunciare;
quo-
(a) Apud Egaſſ. Buleum Tom. I. Hiſt. Univ. Parir. ad An. 1397. (b.) L Diſert.
de SGnod. V. c. 9. J. I. («) Ad Aun. 553.

gvor.
ſemmp⸗
d ee
ſpectt
Viri6
guam
etli e
bus:
Pro
ment
E br
rend
malo
ut
0
Mia
in m
nean
bant
ces,
runt
vent
nacl
led
Ne⸗
n0s
uba
klun
term
mil
ceat
it
Wo
rur
Ed
Wr⸗

el

1n dede
te, ut
& a.
le per.
d bon.
Mines.
Kin
i alo.
de re
OIan-
At ſi
htil⸗
lnsque
Nam
egral
n ne⸗
2Me-
li, &
m re⸗
uod
ordin
te in
Ntiſſi
Ntien-
Vere,
tifieſs
Nent⸗

jees,
jare⸗-
guin
rerſa
jare;
0-
ſert.

quorum prius ſi deſit, poteſtatem exulare recte arguimus: alterum ſi minus
ſemper fiat, nihil de jure detractum eſt; imo vero ex moderato juris uſu, &
ad leges prudentiæ attemperato plurimum unitati fidei in Eccleſia fuit pro-
ſpectum; quemadmodum hodierna etiamnum docemur experientia. Hinc
viri quique ſapientiflimi in hoc præſertim negotio nihil magis deſiderant,
quam, ut pontificia poteſtas canonicos non excedat limites, ut ſummum jus,
etſi eidem locus eile deberet, pro ſcandalo frænando, malisque imminenti-
bus avertendis, æquitate, & benevolentia reſtringat, ut pœnas, & cenſuram
pro temporum, locorum, perſonarum, & errorum ratione circumſpecta cle-
mentia moderetur. Quanto enim difficilius ſupremorum Eeccleſiæ Præſulum,
& Principum ſententiæ corriguntur: tanto majori deliberatione ad easdem fe-
rendas eſt procedendum, ne poſtea magno aliquando reipublicæ Chriſtianæ
malo inſanabile vulnus enſe ſit præœcidendum. Et quoniam de propoſitionis,
aut libri cenſura inprimis hic agitur: fortaſſis illuſtrem auctorem facile foret

3

ad obedientiam, ad errorem agnoſcendum, ad veritatem revecare œcono-

mia quadam, paternisque mon'tis, qui fulmine velut ſideratus evadit aſperior,

in malo obduratur, & potentiorum Patrocinio adjutus longe, lateque erro-

neam doctrinam ſpärgit; quod & veteris, & recentioris ævi triſtia compro-
bant documenta. Atque his malis, ut occurrerent ſolliciti Romani Pontifi-
ces, Paſtoris etiam, Patris inquam, non judicis, erga errantes oves cenſue-

runt partes prius eſſe ſuſtinendas. Ea de cauſa Anicetus Papa Eccleſiæ Smyr-

nenſis judaicum celebrandi Paſchatis tempus toleravit, & Polycarpum perti-
nacius ſuæ ſententiæ inhærentem non modo a communione non removit,
ſed pacis oſculo complexus eſt. (a) Non minore manſuetudine, & patientia
Stephanus R. P. uſus eſt erga S. Cyprianum, aliosque rebaptizantium patro-
nos: ſine acrimonia, & anathematis fulmine ſolum nibhil eſſe innovandum, niſi
quod traditum eſt, reſeripfit, & licet excommunicandos etiam cenfſuerit contra-
rium facientes, uti ſeribit S. Auguſtinus, (?) nunquam tamen eam ſeverita-
tem induit, nunquam communem pacem, etfſi acerbiſſimis Cypriani, & Fir-
miliani litteris exagitaretur, judicavit eſſe violandam. («) Atque ut alios ta-
ceam, S. Gregorius M. ſingularia prorſus hujus, ut ajunt, condeſcendentiæ edi-
dit ſpecimina in cauſa damnandorum celebrium trium capitulorum, & ſynodi
V. recipiendæ. Conſtabat ei, quanta pertinacia ſuam Synodo V. adverſam opi-
nionem tuerentur Epiſcopi Iſtriæ: non ignorabat perverſum Longobardico-
rum Præſulum cum Regina ſua Theodelinda ea in re zelum: aliam quoque
eſſe Africanorum, & plurium Hiſpaniæ Antiſtitum ſententiam intelligebat.
Edebantur injurioſa etiam ſeripta, & toto orbe celebrabantur eloquentiſſimi
libri Facundi Hermianenſis in Africa Epiſcopi, quos pro trium capitulorum
defenſione, ceu mordaci perfuios aceto evulgaverat. (4) Nulla vero in his om-
ni-
(a) Apud Euſeb. L. V. Hiſ. c. 24. (5) L. Unic. de Bapt. c. 14. () Vid.
Nat. Alex. In Sæc. II. Diſert. V. art. 5. (d) Hi libri XII. extant Tom. X.
Biblioth. Patr.

W* (1984) M*

nibus a Pontifice vibrata ſunt anathemata, nullæ proſcriptiones factæ, miti Nui
animo error ad tempus difſimulatus, argumentis contrariis, epiſtolis pruden- capit
tia, & eruditione plenis certatum, hac enaſne ſua œæconomia, & benevolen- Veece
tia de plerisque triumphavit: Imo, quum a Conſtantio Mediolanenſium Præ- gui
ſule intellexifſet, ex litteris, quas pro laude & defenſione V. Synodi ad Theo- & c
delindam dederat, eandem polſſie offendi, alias illico exaravit, nihil de illa ſy⸗ gue
nodo interlocutus. Eodem Synodi V. ſilentio etiam Brixienſibus in errore obfir- eiſſer
matis eiſe reſpondendum Conſtantium monet. Pari diſſimulatione cum Bruni- 1dlen
childa Sigeberti Francorum Regis conjuge egit, ut ſchismaticos, qui in Galliis de- ex
gebant, ad Eccleſiam revocaret. Denique & ad Epiſcopos Hiberniæ ea manſue- dem
uiſſima ſeripfſit, quæ in ejus libro II. Epiſtolarum leguntur: ut de tribus capitulis MNui
„animis veſtris ablata dubietate poſſit ſatisfactio abundanter infundi, librum, fenti
„quem ex hac re ſanctæ memoriæ Deceſſor meus Pelagius P. ſcripſerat, vobis oeh,
autile judicavi transmittere; quem ſi depoſito voluntariæ defenſionis ſtudio, pu- aen
W ro, vigilantique corde, ſa pius volueritis relegere, eum vos per omnia ſecutu- üun
..?rOs, & ad unitatem noſtram nihilominus reverſuros eſſe confido. Porro autem mei
* ſi poſt hujus libri lectionem in ea, qua eſtis, volueritis deliberatione perſiſtere, mu
ſine dubio non rationi operam, ſed obſtinationi vos dare monſtratis. (a) tii
Cum autem hæc ad Hibernos feripta ajo, Baronii, Papebrochii, & aliorum ſen- ar
tentiam exprimo, licet plane demonſtraſſe videatur Doctiſſ. Noriſius, epiſto- Fi
lam eam Epiſcopis Iſtriæ, non Hiberniæ, nec Iberiæ fuiſſe inſcriptam. (5) n
Ut ut vero iſta ſe habeant: præclarum eſt caritatis, & benignitatis Gregoria- e
næ exemplum, qui non vi, non ſacris armis, ſed argumentis, ſed eruditio- 1
ne, ſed libris errorem illum eliminatum cupiebat, quem ex prætenſa ſynodi 5
Chalcedonenſis veneratione, actorum ſynodi V. ignorantia, imprudentiqdque de
zZelo apud plurimos altas egiſſe radices noverat, & obſtinatiores corrigi, non a
frangi cupiebat, quod etiam non ſine ingenti animi folatio apud quam pluri-
mos conſecutus eſt, ut ex ejus epiſtolis, & vita a Joanne Diacono ſeèripta
manifeſtum eſt. Didicerunt autem hanc diſpenſatoriam agendi rationem Ro- te
mani Pontifices vel ex ipfis etiam Conciliis Generalibus, & Veterum Patrum ..
monimentis. Quis enim neſcit, quanta moderatione ſynodus Epheſina uſa cn
ſit erga Theodorum Mopfſveſtenum, & dum hæreticam quidem ejus impie-
tatem damnavit, nullam tamen viri memoriam fecit diſpenſative, ut loquitur 1

S. Cyrillus, nec ipſum nominatim anathemati ſubjecit propter diſpenſationem;
2 — diſpenſatio vero in his optima res eſt, & ſapienz; concludit idem Patriarcha
(“) quoniam videlicet magnum erat Theodori nomen, & ingens orientali-
um dillidium eodem damnato tum temporis timebatur. Ita & in ſynodo

Chalcedonenſi tria capitula transmiſſa ſunt, & pia diſpenſatione, merentes 1
licet, non damnati, ubi nullo modo catholica veritas periclitabatur. §. Atha- .
naſius in uſu profitendarum aut unius, aut trium ypeſtaſcon; Baſilius, &

Na-
(4) L. II. Epiſt. 36., uunc in edit. Maur. epiſt. 5 1. (5) li Diſſert. Hiſt. de Snod,

Ve c. 9. F. 5. («“) le Hpiſt., ad Proclum Conſt.

e, Miti

ruüden.
eyolen⸗
m Dræ.
Theo-
ila ſy.
0bhr⸗
Brum-
lisde.
unſue.
Pituliss
tbrum,
„VObis

10,u.

ſecutu.
Autem
UWere,
(⸗)
mſen⸗
Piſto⸗
(5)
Coria-
ditio⸗
Fnoh
tique
,n09
Plun⸗
ripts
nRo-
trum
4 uls
npie⸗
uitur
Nefn
rcha;
ntal⸗
nodo
entes
Atha⸗
3, &
r.

d.

N (185) Wg

Nazianzenus in expreſſa Deitatis voce de ſpiritu ſancto Prædicanda; alii aliis in
capitibus eadem condeſcenderunt œconomia, uti accurate oſtendit Joannes

Veccus Patriarcha Conſtantinopolitanus, (a) & cum eo IIluſtr. de Marca,

qui pluribus etiam eundem prudentis diſpenſationis uſum, quo rigor legum,
& canonum temperatur, in Eccleſiaſticæ diſciplinæ exemplis oſtendit, fuſius-
que executurus fuiſſet, ſi quam meditabatur ad Philippum Labbeum Perfe-

ciſſet ſeriptionem de Honorio R. P., in qua explicaſtet morem veterum, in

tolerandis quibusdam vocibus in fidei controverſtis, ne diſſidium, aut ſchisma
ex nimia ſeveritate in Eccleſiam inveheretur, uti notat Baluzius in vita ejus-
dem Archi-Epiſcopi Pariſini. (5) Scilicet ut egregie monet S. Gregorius
Nazianzenus: quædam ne quærenda omnino ſunt, quædam mediocriter, quædam con-
tentioſe hominibus concedenda, & relinquenda, quoquomodo ſe habeant, utpote nullunz
doctrinæ noſtræ detrimentum aferentia. (c) Nec vero etiam noſtræ ætatis deſunt
exempla, quibus ſuum prudentis œconomiæ, utiliſſimæque benevolentiæ ſtu-
dium teſtati ſunt Romani Pontifices, quorum nonnulla a Benedicto XIV. com-
memorata allegaſſe ſufficiat: Tempore, ſeribit ille, fel. rec. Clementis XI. exa-
Kminanda, & proſcribenda delata ſunt celebris Ludovici Sebaſtiani Tillemon-
tii opera: accuſatores multa ex eis depromſerunt cenſura digna: Pontifex
« autem filentium impoſuit, ratus multa mala ex proſeriptione emerſura.
..Simili æconomia uſus eſt, cum ſupremæ Romanæ inquiſitioni exhibitæ fue-
.Tunt ab accuſatoribus vitæ ſanctorum excerptæ, a Bollando, & deinde a
« Papebrochio, aliisque S. I. Patribus continuatæ, etſi multa, & bene multa
ſagaces accuſatores excerpfiſſent, quæ theologicam cenſuram merebantur.
„.Evulgatum fuit opus, quod etſi nomine auctoris careat, omnes tamen pro-
„be ſciunt eſſe Boſſueti Epiſcopi Meldenſis, quod ipſe, dum viveret, com-
Poſuerat, ita jubente Gallorum Rege Ludovico XIV., ſed manuſcriptum in
..nonnullis Bibliothecis reliquerat. Totum opus verſatur in aſſerendis pro-
Poſitionibus a Clero Gallicano firmatis in conventu Anni 1692. difficile pro-
fecto eſt aliud opus reperire, quod &ε ue adverſetur doctrinæ de Summi
c Pontificis ex cathedra loquentis infallibilitate, de ejus excellentia ſupra quod-
„Ccunque œcumenicum Concilium, de ejus jure indirecto, ſi potiſſimum re-
„ligionis, & Eccleſiæ commodum exigat, ſuper juribus temporalibus ſupre-
„morum Principum. De hoc igitur opere ſub Clemente XII. proſeribendo
ſerio actum, tandemque concluſum fuit , ut a proſcripfione abſtineretur, ne
„dum ob memoriam auctoris ex tot aliis capitibus de engione bene meriti,
s ſed & ob juſtum novorum diſſidiorum timorem. Notum enique eſt nomen
* Ludovici Antonii Muratorii, multorum librorum communi plauſu recepto-
"rum editoris. O quam multa in eis reperiuntur cenſura digna! quot hu-
juſce furfuris nos ipſi eos legentes, offendimus! quot nobis ab æmulis, &
accuſatoribus oblata ſunt! & nos usdue adhuc abſtinuimus, & abſtinebimus
2 ab
(a) Orat. L. de Union. Eccles. Extat Tom. I. Græc. Orthod, (5) Num. 71. ig,
L. III. de Concord, c. 13. («) e Orat, 3. de Paee,

eε& (186) Be N

«ab operum condemnatione, noſtrorum Prædeceſſorum exemplis edocti, qui

bantur, ceſiarunt, quando videlicet cenſuerunt plus mali, quam boni ex
proſcriptione eſſe derivandum. (a) Hæc ſapientiſſimi Pontificis de inſtituti
noſtri argumento doctrina omnino præclariſſima, hoc illuſtre economiæ ab
Eodem quoque adhibitæz exemplum. Ne cui vero ſtomachum moveam, pro-
fiteor me ea, quæ de Muratorio laudatus Pontifex ad Inquiſitorem Genera-
lem Hiſpaniæ ſeripſit, non allaturum fuiſſe, niſi alioqui publicis evulgata ty-
Pis proſtarent. Unde ne quis forte piiſſimo, & apprime catholico auctori
violatæ fidei, aut religionis, ſeu etiam eccleſiaſticæ diſciplinæ querelam ex ci-
tatis Pontificis verbis intentet: adjiciam & alia, quibus de eodem negotio
Benedictus XIV. mentem ſuam clariſſime aperuit, Muratorii honorem vindi-
cavit, ac nova etiam rei, de qua agimus, argumenta ſuggeſſit: Summa eo-
„Trum, ſcribit ad Muratorium res cenſura dignas fibi indicari poſtulantem, quæ hic
