loci in operibus tuis diſplicuerunt, & quæ ne ipſe quidem placitura, tibi blan-

diri poteras, ſpectat ad jurisdictionem temporalem Romani Pontificis in ſta-

«tibus ſuis, qua in re diverſis inſiſtis principiis, & negas quorundam ſuppo-
„ſitorum veritatem, ac nonnulla etiam facta. Ceterum tibi velim perſuadeas,
quodſi res illæ ab alio ſeriptis inſertæ fuiſſent, procul dubio a ſacra Congrega-
«tione proſeriptæ fuiſſent, id quod tamen factum non eſt: tum quod explo-
„Tata ſit omnibus benevolentia, qua te complectimur: tum quod nota ſit
ενſtimatio, quam jure merito una cum reliquo mundo tuæ virtuti tribuimus:
tum denique, quod nunquam cenſuerimus expedire, ut tibi moleſtiam af-
feramus propter diſerepantiam opinionum in materiis ad dogmata, aut di-
ſciplinam non ſpectantibus, licet ceteroqui quodlibet gubernium aubtoritate, Jua
c Pollet, proſcribere poſſit opera, quibus continentur aliqua, quæ ipſi diſplicent, vel quæ
c iphius ſententiis non ſunt confor, ia. (b) Dicam igitur, & maxima voce ſem-
per dicam Muratorium eſſe Virum & doctiſſimum, & cenſorem prudentiſſi-
mum, & catholicum, ut Græci ajunt, Catholicotaton: vel ipſa tamen ejus
cauſa, ceu Pontificiæ œconomiæ egregium monumentum non poteſt non com-
memorari. Quoniam vero auream mediocritatem in omnibus conſectari o-⸗
portet, ſane magnopere cavendum eſt, ne œconomia in ſocordiam, im pru-
dentemque negligentiam degeneret, quod non ſine magno, perpetuoque ſui
nominis dedecore expertus eſt Honorius R. P., cui male omnino hujus œco-
nomiæ uſus ceſſit. Licet enim de Honorii cauſa Theologi, & hiſtorici cer-
tent, & adhuc ſub judice lis ſit: eorum tamen probabiliorem liceat ſuppo-
nere ſententiam, qui illum revera a Synodo VI. fuiſſe damnatum ajunt, non
quod monothelismum docuerit, ſed quod imprudenti conniventia, & ſilen-
tio eidem pondus, ac robur addiderit, quod ipſum & ex tota ejus agendi
ratione, & hæreſi Monothelitarum dilatata conſtat. Scilicet & a Concilio
E-

(a) Iu Epiſt. ad Iiquißtt. Hiſpan. ſupra citat. c. 3. J. 5. (5) In Epiſt. ad Murator.

1748. die 25. Septembr. data, qiuz incipit: Factum eſt bujusmodi &c.

—

„Pacis, & concordiæ amore a proſcribendis iis, quæ proſcriptionem mere-

Gene
non,1
6).
on 4

ſius

§. Le

gli
ule⸗
ar1
1
gue
tabit
Cilla
Det
ubi
endu
mmu⸗
les
legat
Pont

tifie
Wr
eſſer
Dler
anin
Aca
ſS
10,
nat

, gui
mere.
oni ex
hſtituti
nie 20
1. Pte 0⸗
enera-
Ata⸗ ty.
uctori
excl.
gotio
Vindi
1 eo⸗
huc
lblan-
iuſta.
lo.
Gens,
rege
lo⸗
ta t
mus:
mn 4l.
, 4
qus
ſem.
tiſſi⸗
ejus
rom.
10⸗
u⸗
rco⸗
cer⸗
o⸗
101
len⸗
encli
cilo

.

A (197) 9

Generali VI., & a Leone II. Pontifice judicatum eſt: fammam hæretici dogmatir
non, ut decuit Apoſtolicam Auctoritatem, incipientem extiuxit, ſed negligendo conſovit.
(a) Una autem eademque culpa eſt eorum, qui aut diſimulando conniventiam, aut
non damnando favorem noxium præſtiterint, ut reſcribunt Honorius, & Theodo-
ſius Impp. ad Aurelium Epiſcopum Carthaginenſem. (5) Confirmat idem
S. Leo, dum ait: inferiorum culyæ ad nullos magis referendæ ſunt, quam ad deſidet,
negligentetque rectorer, qui multam ſæpe nutriunt peſtilentiam, dum neceſariam diſſi-
mulant adbibere medicinam. (c) Nec ergo ſegnior quisquam debet eſſe, quam
par ſit, nec ferventior: multa ex loco, multa ex tempore, multa ex perſo-
nis differentius fiunt. Rector Eccleſiæ nunquam aut diſſimulabit, aut faciet,
quæ accuſat. Cum viderit malum ſchismatis imminere, canonum ſcita mu-
tabit: debet ceſſare cenſura, cum diſſolvitur unitas, caritas læditur, pax va-
cillat, uti ſcribit Hildebertus Cenomanenſis Epiſcopus in epiſtola edita a Luca
Dacherio, & ad finem vetuſti codicis a Baluzio emendata. (4) Contra vero,

ubi aperte ſe prodit impietas: tum juxta monitum S. Gregorii Nazianz: faci-

endum eſt, ut adverſus ignem, & ferrum, & tempora, & Principes, & adverſa
omnia cominus ſeramur:- (e) tum demum ſuprema utendum auctoritate, erro-
res proſcribendi: libri perverſi damnandi, partusque tenebroſi ad orcum re-
legandi; quod ſingulari zelo, toto Chriſtiano orbe applaudente, a Romanis
Pontificibus ſemper factum fuiſſe, ſatis, opinor, ſuperque oſtendimus,

De aubltoritate, éy fide, quæ Pontifciæ cenſuræ tribuenda eſt.

Ed jam, ipſo rerum ordine exigente, quæret fortaſſis nonnemo, quænam
demum fides cenſuris, & ſententiis iſtis in cauſa religionis a Romanis Pon-
tificibus prolatis ſit habenda? An irreformabile eorum judicium, priusquam
univerſæ Eccleſiæ conſenſus accedat? Hic enimvero cum Poeta canendum
eſſet: obe jam ſatis eſt, ohe libelle! ad intricatam, nodoque gordio magis im-
plexain deventum eſt quæſtionem, in qua ſine periculo, & invidia intimum
animi ſenſum vix licet aperire. Nam ſi ajo: Gallorum exercitus conſurgunt,
Academia celebris contra decernit, ingenia acutiſſima triarios omnes adver-
ſus me educunt, vexillum præferentibus illuſtriſſimis viris Gerſone, Boſſue-
to, Dupinio, Natali Alexandro &c. Si nego: Italia tota, Hiſpania, aliæque
nationes commoventur, velites, haſtatos, ſagum, & togam, omnis ge-
a 2 „Ue-
(a) I Epiſt. ad Epiſcopos Hiſpaniæ. Extat Tom. III. Concil. inter Epiſtolar Leonit.
II. num. 2. pag. 1729 licet eaum Buroniur ad A. 693. ceu Puriam rejiciat. (b) Ie
Reſeripto Inpp. ad dict. Epiſcopum. Ne quir ſe adverſur Belapianor ſegniter gereret.
Citat. Marca, & ex eo Baluzius in vita num. 71. ( F ygz. 14. ad Janna-
rium Aquilej. () Vid. Dacher. Tom. W. Syicil. Pag. 250. Et Baluz. in
notis ad Marc. L. Z. c. I3. n. II. (e) Lz I. Orat. de pace.

,ö, -
N (19898) N
Heris homines irrito, Clariſſimis Doctoribus, Turrecremata, Bellarmino, Al-
bitio, Lucino, Orſio, Ballerinio, aliisque innumeris in Principiis fidei vacil-
lans „ ſuſpectus de hæreſi, tantum non hæreticus videbor. Sed bona verba!
erigo animum, & reſpiro. Tutiſſimum ſupereſt refugium omni aſylo ſecu-

rius, ubi non modo induciæ, ſed cum celeberrimis utriusque partis ſtrategis

Pax Perpetua ſperari poteſt. Nempe inſtituti noſtri ratio minime poſtulat,
ut alterutri parti aſſentiamur. Quodſi enim „ utar verbis Doctiſſ. P. Gazza-
niga, de heterodoxis ſermo eſt, quascunque cenſuras, quæcunque illis pro-
ponimus dogmata, tam Pontificis, quam totius Eccleſiæ conſenſu firinata
ſunt, ut proinde nullum de iis dubium ſuboriri poſſit. (a) Si vero de Ca-
tholicis agatur, oporteret fortaſſis totam eam infallibilitatis Romani Pontificis
à conſeniu Eccleſiæ disjuncti quæſtionem inter ſpeculativas, omittendasque
ſcholæ controverſias haberi, & æterno ſepeliri ſilentio; quod & votum erat
illuſtrium doctorum, fuſiusque, & ſolide perſequitur Gerbertus. (b) Nam
«Kea eſt inter ſummos Eccleſiæ Principes poteſtatis Eccleſiaſticæ communio,
: ut primæ ſedis auctoritas ſeparata, & disjuncta haud debeat conſiderari,
„ſed cum Eccleſia catholica tanquam centro unitatis implicita, & commiſſa,
4. quo ipſo nihil a cathedra illa emanat abſonum ab Eccleſiæ credulitate.« Satis
1Ite, min re Prœſenti, eam eſſe catholicorum omnium ex vi Primatus Pontifieii de-
ductam ſententiam, ut cenſeant quibusvis Romani Pontificis dogmaticis judi-
ciis debita cum reverentia eſſe obtemperandum, nec ſine temeritatis nota
quemvis ſupremo capiti poſſe reluctari in iis cauſis, quæ fidem, mores, &
religionis ſpectant utilitatem. QGuæſtio quidem memorata libere, Præſertim
s hac noſtra ætate, in utramque diſceptatur partem, nec quidquam moliuntur
«. Pontifices, ut ex ſe infallibiles credantur: nihiloſecius, offerente ſe ſe occa-
e ſione, ſtrenue quod muneris ſui eſt, in communione poteſtatis eceleſiaſticæ
* Exequuntur, effectuque ipſo obtinent, ut judicio ſuo accedant etiam illi, qui
4«Romanum arbitrium irretractabile eſſe alias non exiſtimant.. Non meus,
ſed laudati Gerberti Theologi doctiſſimi ſermo hic eſt, (c) quem tamen me-
Wum facere non vereor. Ita nempe & paci, dignitatique eccleſiaſticarum po-
teſtatum forte conſultum eſſe & omnein ſchismatis occaſionem penitus ſub-
latam, multi arbitrantur, cujus cauſa aliquando totus occidens inter ſe com-
miſſus, & longo tempore Eccleſia vexata fuit, dum quæſtio olim a Chriſto
repulſà, videlicet, quienam eorum videretur eſe maior? agitari ferventius, & al-
tera de infallibilitatis prærogativa ſubtilius pertractari cœpit. Sed inſtabit quis-
lam moleſtius: quidnam de cenſura Pontificis propoſitionem auctoris, vel
ejus ſeripta, tanquam hæreſim, ac errores continentia proſcribente ſit ſenti-
endum? Sane in novum labyrinthum me conjectum invenio! quum nec ad
iſta ( tanta eſt humani ingenii imbecillitas!) certi quidpiam, & ad puram us-
dque veritatem eliquati, aut ſaltem a ſummis difficultatibus expediti adhuc
re-
(a) li Append. ad Diſert. II. de FEid. c. 4. n. 126. (5) De Comm, Poteſt.
Ercles, c. 4. J. 3. (&) loc. cit. Vid, otiam c. I7. J. 0.

leſpo
non
40 q
ſüper
cutm!
ſüra
u0
Lare
clari
nihil
Dont
cont
rurn
verl.
bs
ſtie,
ſolun
Videl
anl
ten
c hu
en.
en
AN
N
eE
c lel
the
a Ea
aab
ce in
4 l
a ll

ll

N (189) Wo˖
reſpondere potucrint viri eruditiſſimi. Pugnari utrinque video ſine palma, à
nonnulks triumphum agi, ſed ante victoriam: in omnibus denique viis, quas
ad quæſtionem hanc ſolvendam tentarunt Theologorum Principes, rupes in-
ſuperabiles, & devia conſpicio. Agendum autem eſt hic de Pontifice etiam
cum Eccleſia, cum totius orbis chriſtiani ſuffragiis conjuncto, an videlicet cen-
ſura illius in propoſitionem, in librum auctoris lata, an ſententia de facto,
quod ajunt, dognuatico⸗, infallibilis ſit auctoritatis? Et quidem etiam in his er-
rare poſſc Pontificem opinio eſt ſcriptorum ſanctimonia, dignitate, & litteris
clariſſimorum præſidio munita, de qua & Clemens IX. R. P. declaravit, eam
nibil de Apoſtolicæ Sedir auétoritate decerpere, ut narrat Eminentiſſimus Roſpiglioſi
Pontificis Nepos in relatione de rebus circa Janſenismum. («) At vero etiam
contrarium ſuſtinent viri quique eruditione, & pietate præſtantiſſimi, in quo-
rum ſententiam eo libentius inclino, quod eam non improbari legam ab Uni-
verſitatis Viennenſis Profeſſore Gervaſio, cujus doctrina Auguſtæ decreto no-
bis etiam ceu norma propoſita eſt. (?) Non patiuntur dillertationis angu-
ſtiæ, ut firma, & ſatis valida propoſitionis hujus perſequar argumenta: unum
ſolum cum eodem Cl. Theologo adverſariis in memoriam revocaſſe juverit,
videlicet poſita ſententiæ eorum veritate omnem fere aditum præcludi ad os
Janſeniſtarum obſtruendum. IIli etenim, exſcribo citati auctoris verba, Profi-
«tentur quinque famoſas propoſitiones ſenſum habere poſſe hæreticum; at
cc hunc ſenſum fuiſſe intentum a Janſenio, id eſt, quod illi præfraéte negant:
c. nos iis opponimus judicium Eccleſiæ, a qua ſollemniter definitum eſt, Jan-
ſenium, cum eas propoſitiones ſcriberet, pravum ſenſum habuiſſe in mente.
. Ad hæc Janſeniani clamant, Eccleſiam in hujusmodi factis errare poſſe, &
„Poſſe quemvis tuta conſcientia a tali decreto recedere. Huc demum noſtra
Cum Janſeniſtis deducta lis eſt; quamobrem ex ſuperiorum ſeriptorum ſen-
«„tentia ita proficere ii poſſent: Per vos ſcripta Honorii (de bujus enim mono-
theliemo inquirit) etſi ſerio expenſa ab Eccleſia univerſa in Concilio VI., ab
« eaque damnata ut hæretica in ſenſu Honorii, impune tamen licet Honorium
ccab hæreſi purum aſſerere, & judicio univerſalis Eccleſiæ derogare, quod iſta
«in ejusmodi factis infallibilitatis privilegio non gaudeat. Ergo per nos,
«Qquamvis Janſenii propoſitiones tanquam hæreticas damnavit Eccleſia in ſenſu
„Janſenii, pari jure vobiſcum uti licet, & Janſenium immunem fuiſſe, alie-
„Dumque ab heæreſi defendere. Porro Janſenii factum Honoriano ſimillimum
a eſſe, facile fuerit, inito utriusque parallelismo, Janſeniſtis oſtendere. Provoco
„hic Bellarminum, Baronium, aliosque, ut, ſuppoſita ipſorum doctrina, hoc
argumentum Janſeniſtarum reſolvant, Hoc opus, hic labor eſt. Ita ille.
At noverunt nihiloſecius forte Viri eruditi, quid ad arietem hunc repellendun
valeat, ut videre eſt apud Muratorium, qui luculentum Honorianos inter &
A a 32 Jan-
(a) u. I62. apud Vitaſe, & apud Argentraum in Append. Theolog. Pag. 90.
(?*) L. I. de Incarn. c. I4. n. 81. & Gazzaniga de Gratia diſ. 3. c. 5. Vid
Tournel. Ir. de Eccles. Q. V. d. 3. .

(190) B,

Janſenianos defenſores diſerimen oſtendit. Scilicet Concilii Generalis VI.
X ſententiam, ait ille, de perſona & ſeriptis Honorii certe ſuſeipiendam, ſed
non omnino certam cenſemus, quod & quam plurimi ante nos cenſuere,
a«dſeriptisque prodidere, plaudentibus eruditis, & eccleſia, atque Apoſtolica
Sede poſt tot annos nequaquam improbante illorum conſilium. -- - Vene-
.randa ſemper ſunt Apoſtolicæ Sedis & Eccleſiæ de his rebus judicia; atta-
„men tolerare interdum Eccleſia ſolet ac poteſt, ut damnatis auctoribus, li-
.brisque proſcriptis modeſta, & humilis defenſio præſtetur. -- Verum poſt-
quam Eccleſia nulli diligentiæ pepercit, & patronos nihil ſolidi afferentes,
imo cavillationibus tantum cauſam agentes, filere jufſit novis decretis, hu-
«millime parendum eſt, & non divina quidem, ſed pia fides, & non oris
tantum, ſed & animi reverentia eſt his adhibenda judicis. - - Ferendi ergo
: non ſunt ii Janſenii Epiſcopi olim Iprenſis aſſeclæ &c.. Hæc Muratorius. (a)
Unde per me liceat ſive huic, ſive alteri ſententiæ calculum addere: in eo,
de quo agimus, judicio, ſatis magnifice de Romani Pontificis auctoritate qui-
vis ſtatuerit, ſi, quod catholicorum eſt, in ſimilibus cauſis idem præſtiterit,
quod in cauſa Janſeniana Romani Pontifices exegerunt. Debita nempe reve-
rentia Sedi Apoſtolicæ obtemperet, pure, & integre non vero externo ſolum
ſilentio, ejus decretis adhæreat, & illud verum elſſe, illud rectum, quod ab hac
ſede definitur, agnoſcat. Docet id ipſum in ſuis Jurisprudentiæ inſtitutioni-
bus Cl. Riegger: „Quum novus, inquient, in eccleſia error cervicem erigit,
«aut novum in fide dubium animos fidelium ſuſpenſos tenet, epiſcoporum
ejus provinciæ, in qua is primum naſcitur, ea cura eſt, ut auctoritatem ſu-
am ingruenti malo objiciant. Huic ſuo officio ſi deſint, aut ſi ſola eorun-
«dem auctoritas ad id minime ſuffectura videatur, tum vero Sanctæ Sedis
„Pondus adjiciendum eſt, ut malum comprimatur, & quod occupavit fide-
« les, dubium ex animis evellatur. Quas Apoſtolicæ Sedis definitiones, præ-
«Cipue, quum ceterarum acceſſit conſenſus, firmiſſima fide tenendas eſſe ab
AOmni dubitandi ratione remotum eſt. Quin etſi demus, alias irretractabile
« non eſſe Pontificis Romani, & ultimum in fide judicium: ad pacem tamen,
« & tranquillitatem eccleſiæ, religionisque integritatem, in qua omnis ſita eſt
ſalus, pertinet, ut obſequium ei ſaltem interea, & reverentia ab omnibus ex-
„hibeatur. (5) Non igitur ex eo, quod Pontifex non ſit infallibilis, decre-
tis ejus refragari licebit, ſed iisdem omnino ſtandum erit, quin ſine maxima
temeritate, plus dico cum Cl. P. Gregorio Zallvein, ſine ſuſpicione erroris,

& hæreſeos ea in cauſis, de quibus agimus, reſpuere, & contemnere liceat.

(c) Etſi enim non ſimus certi, an Pontifex ſit infallibilis, certi tamen ſumus
ex fide ſupernaturali, quod Deus non ſit defuturus Eccleſiæ ſuæ in neceſſariis;
quippe quam usque in ævum perduraturam ex revelatione ſcimus. Sic &
non
(4) L. I. de Iugen. moderat. c. 20. (5) Iuſtit. P. I. c. 6. J. 394. & 395. in-
tellige autem obſequium non orir tantum, ſed & cordir. (c) Tom. I. Princip.

Jur. ERecles. Q 4. f. 2. H. 40

non
tigue
CanO
ſol
ita pe
. Mat
ekutr

carun

ci ſen
. run
les
Ig

.
.009
ccelt
Tane
cibst
dnex
adh
le
nee

næ
reve
qu0
dient
efin
mod
Juæ
Giſce
Bene
neip
Gr
ſatis
uIO

ſchimn

lis l.
n, ſedd
dere
ſtoliez
Vene.
Atta-
us, l.
npolt.
entes,
8, hu-
n oris
i ege
8. (4)
in eo,
te qui.
iterit,
reve.
ſolum
b hac
ntioni-
ergit,
orumm
em ſu⸗
eorun⸗
Fellis
t fide-
Pre⸗
elle ab
ckabile
tawen,
ita eſt
S ex⸗
geere⸗
axime
roris,
liceat.
ſumus
aris;
die E
non
9 9, in⸗
Hinciy.

e& (r91) *

non ſumus certi certitudine omnimoda, & ſupernaturali, an omnes, vel ple-
rique Patres in Concilio congregati fuerint veri Epiſcopi, & tamen illorum
canonibus tanquam regulis fidei eſt aſſurgendum, ut pluribus perſequitur,
& ſolidis ratiociniis expendit Lamindus Pritanius. Ac adverſus Janſenianos
ita perorat: Nimirum diſciplina præcipit, ut his etiam judiciis (Ade fabto dog-
matico) rite peractis animum pie, fideliterque ſubmittamus. Cordi nobis
cc futura eſt præ omnibus catholica doctrina: ergo abominandi, qui illam cor-
crumpunt voce, ſcriptis: ergo damnanda ſeripta & ſenſa, quibus ex eccleſiæ
„ſententia continetur maleſana doctrina. Cujusnam vero eſt, niſi Epiſcopo-
rum, & præcipue Romani Pontificis, juridice decernere, qui ſint iſti aucto-
„res nobis execrandi, quive libri, verba, & phraſes veneno infectæ? Recta
igitur ratio docet, hos præ aliis Auctores, librosque eſſe nobis damnandos,
« quos eccleſia per juridicam, & ſollemnem ſententiam damnavit, & damnan-
„dos mandavit. Itaque huic damnationi quisque fidelis corde & ore ſubji-
ccere ſe debet, & inanem, ne erret in obſequendo, timorem deponere.
Tandem, allatis veteris etiam eccleſiæ exemplis, concludit: uno verbo hu-
Kjusmodi factis a Deo quidem non revelatis, ſed tamen cum dogmate con-
«nexis ſi evidentiam præferant, demens ſit, & nonnunquam reputetur hære-
«ticns, qui credere & obtemperare nolit: ſin ambigua & dubia appareant,
adhuc præſtat, eccleſiæ ſententiam ferenti, utpote judici divinitus ad nos
„Tegendos conſtituto, quam infirmo noſtro ingenio piam adjungere fidem,
ne ob timorem incerti, & minime periculoſi erroris in crimen certum in-
Curramus, quale profecto eſt in tanto diſcrimine aut corrumpendæ doctri-
: næ, auf ſcindendæ unitatis, obedientiam Præpoſitis noſtris, rationem pro
„nobis Deo reddituris, pervicaciter denegare. (a) Quodſi ergo ſimilia non
revelata, ſed ſolum naturali, vel morali evidentia certa minime impediunt,
quo minus Conciliis, & traditioni firmiſſimum præſtemus aſſenſum: nec obe-
dientiam, & obſequium negare licebit Romanorum Pontificum cenſuris, &
definitionibus præſertim ab Eccleſia univerſa receptis; ſive deinde, factis ejus-
modi dogmaticis fide divina, ſive fide pure bumana, ſive denique fide Eccleſßaſtica,
quæ inter utramque mediet, adhærendum eſſe quis arbitretur, de quo libera
diſceptandi facultas cuique relicta eſt. (?) Hinc & Sapientiſſimus Pontifex
Benedictus XIV. in encyclica ad Epiſcopos Galliæ celebrem conſtitutionem
incipientem: Unigenitus, qua Quesnelli propoſitiones variis cenſuris in globo,
& veſpective perſtringuntur, minime ceu repulam fdei recipiendam docet, ſed
ſatis omnino eſſe ait, ſi a debita erga illam ſubjectione nemo ſo ſihducat, nec eidem
ullo modo refragetur, quod quidem neminem fidelium abique ſaluti æternæ di-
ſerinune, facere Poſſe af rmat. (c) Quin poſtea nullo ſigno improbavit, cum
Lu-
(a) L. I. cit. c. 20. Vid. etiam c. I9. & 19. (5) Vid. P. G'azzaniga loc. cit.
Diſert. 4. n. 68. & in not. 2. Uti & Diſſert. II. de Fid. n. 304. (c) Data
1756. 16. Oltobr. Extat Tom. 19. Bullar. n. 60. quam etiam probavit Clem.
XIII. in Epiſt. ad Praſid. Comit. Gallican. data 1760. 5. Martii.

8

NeN& (192) W g*

Ludovicus XV. Galliarum Rex ſemel, ac iterum vetuit prædictam conſtitu-
tionem: Unigenitus, fdei negulam appellari. Unde promerito ſuo egregie va-
pulavit non minus imperitus, quam audax cenſor, qui infami epiſtola ad Car-
dinales, & Theologos Præneſte congregatos memoratam Benedicti XIV. en-
cyclicam, vel propterea etiam arrodere auſus eſt, quod a confitenda fidei re-
gula, quæ citata conſtitutione contineatur, abſtinuerit. Falſum id quippe, ut
vel ex ipſa conſtitutione patet, & peſſima aliorum fraude voces illas: quamque
nos uti ejurdem ſidei regulam agnoſcimur, actis Concilii Romani ſub Benedicto XIII.
celebrati, (a) fuiſſe aſſutas: & Formaliari in diario Concilii, & Pelelli, in Con-
cilii biſtoria, & doctifſimus tenebrionis Præneſtini cenſor Vincentius Patuzzi
O. P. in litteris ſuis ſub nomine Euſebii Eraniſtie in publicum editis palam fece-
runt. (?) Non ergo omnibus iſtis ſedis Apoſtolicæ decretis fides divina de-
betur: quum nec cenſuræ omnes, quibus vetantur, damnanturque propoſi-
tiones ad unam hæreſis notam, cui legitime oppoſitum de fide eſt, referan-
tur. Quod vel maxime locum habet, ſi plures propoſitiones variis cenſuris
in globo, ut ajunt, & reſpective proſcribantur, quarum conditio, & natura
eſſe ſolet, ut non omnes falſitatem, aut hæreſim, ſed vel ſcandalum, vel pia-
rum aurium offenſionem, vel temeritatem, aut ſimilia vitia indicent, nec om-
nes propoſitionibus ſingulis, verum aliqua ſolum huic, vel illi conveniat, ut
toto in complexu nulla omnino ſit, quæ ſaltem uni ex malignis ejusmodi no-
tis non eſſet obnoxia, ut perdocte explicat Canus, & ex duabus etiam Cle-
mentis XI. Conſtitutionibus colligere eſt, in quarum priore de damnatis
Quesnelli propoſitionibus ait: cenſuris variis, quas reſpective, ut ajunt, hoc eſt ſn-
Suli articuli carum ſaltem aliq uum merebantur, inuſtos, uſitato more proſcripfimus.
(«) In poſteriore vero idem clarius adhuc exponens inquit: conſtitutionem pro-=
mulgavimul, in qua plurei noxios articulos ex eodem libro arrrα cenſuris variis3
quar reſpective, ut ajunt, hoc eſt ſinguli aliquam ſaltem earum meruere, notatos pro-
miſcue pro lujuſce ſanctæ ſedis more proſeripſimus. (4) Quin & communem eam,
quam de Pontificis non minus, quam Generalium Conciliorum ſanctionibus,
earumque fide, & auctoritate Theologi tradunt, doctrinam hic expendere
non eſt incongruum. Expreſſit eam Cardinalis Sfondrati ſequentibus: cum
Pontifices, & Concilia aliquid definiunt, adduntque veritatem ſic definitam
Lad fidem pertinere, - -— aut qui ita, ut definitum eſt, non credunt, hæ-
" reticos pronunciant, aut volunt ea firmiter a fidelibus credi: --- certum
eſt non tantum quæ magis probabilia, ſed quæ omnino certa, & explorata
ſunt, proponi; cum fides ſit de certo veris, hereſis de certo falſis, omni
,„Probabilitate excluſa,.-- = Quæ autem in Conciliis, vel Pontificum dec etis
40 9-
(a) Anno 1725. (b) Ii Elucid. Eneycl. epiſt. 4. Vide etiam Eraniſtir Epiſtol.
Apologet. in 2. edit. 1761. Er Auäétor. Pragmat. bhiſt. de Bulla cænæ P. I. page
52. & P. IV. p. 213. (c) Anno 1716. die 20. Nov. apud Ballerin. In Append.
de Iifallib. R. P. c. I5. J. IO. (d) Eodem Anno. Tbidem. Conſtit. incipit
Paſtoralis oficii. S

bus
tiſice
Vean
nune
nes,
P
tata
un,
de 4
ſed
tur,
latis
ſure
atte
con
An
Iba
Nn

ha

nan⸗
tem
ten

I

nſtitn.
gie va.
ICar.
V. en.
leire⸗
pe, ut
Angue
XIII.
1 (on-
atuzzi
fece⸗
ni e.
opoſi
feran-
nſuris
natura
1pie.
dom⸗
1t, ut
ino⸗
1Ce-
nnatis
.
nus.
Npr⸗
Ari;
, jro⸗
eam,
nibus,
ngere
cum
arm
„e-
rtum
lorata
omni
cretis
1d.
g.
eut.
geipit

. ε& (193) NeNE

adducuntur explicandi tantum cauſa, vel ad objecta reſpondendo, vel ratio-
„nes aliquas afferendo, vel incidenter ſolum, & præter cauſam principalem:
hæc ad fidem non pertinent, ſed tantum ad majorem, minoremve Ponti-
„ficum doctrinam;, cum ſolius Dei, & ſacræ ſoripturæ privilegium fit, ne

apice quidem in veritatem offendere: conciliis vero, ſummisque Pontifi-

Cibus ea tantummodo certitudo donata eſt, quæ inſtruendæ Eccleſiæ neceſ-
„ſaria fuit. Si vero ſummi Pontifices ſententiam aliquam, non quidem ana-
„themate feriant, nec hæreſis notent, eam tamen doceri, exercerive ſub
„ Dœna excommunicationis prohibeant: ea omnem continuo amittet probabi-
litatem practicam, hoc eſt tuto, liciteque exerceri, & ſine peccato non po-
terit, quantumvis hæretica non ſit. Exempla habemus in c. ad abolendum.
c«de hbareticiv., c. Gaudemuts., de divortii, & in propoſitionibus ab Alexandro
«VII. & Innocentio XI. damnatis. (A) Atque hæc præcipue in iis obſer-
vanda ſunt cenſuris, quæ ad morum integritatem referuntur, quibus oves
chriſtianæ a ſpatioſa, & lata via, per quam itur ad perditionem, pro paſto-
rali Romanorum Pontificum ſollicftudine in rectam ſemitam revocantur, qui-
bus denique noxia doctrinarum paſcua ab innoxiis ſegregantur, ut laudati Pon-
tifices Alexander VII. & Innocentius XI. proteſtati ſunt. Nec vero quem mo-
veant voces illæ: interca, quæ extat in conſtitutione Alexandri VII., & pro
nunc, quæ habetur in altera Innocentii XI., quaſi his ſignificarentur mutatio-
nes, quæ decurſu temporis poſſent accidere, atque adeo fieri, ut ſcandaloſæ,
ac pernicioſæ eſſe deſinant aliquæ ex illis doctrinis, quæ cenſuris fuerant no-
tatæ, ut ſuſpicatus eſt Hurtado. (?) Nam genuina, & ſincera earundem vo=⸗
cum interpretatio eſt, quam perſequitur in ſorutinio doctrinarum Antonius
de Panormo, () illas vi lelicet minime referri ad Prohibitionis limitationem,
ſed a l ſolam propoſitionum illarunmm reſrittionen, quæ determinate prohiben-
tur, ſaſpenſo pro nunc, & interea judicio ſuper aliis æque ad Apoſtolicam ſedem de-
latis, aut deferendis. Proptera tamen non inficiamur in propoſitionum cen-
ſura potiſſimum mentem eſle ſpectandam, accurateque proſcriptionis modum
atte idendum, an nempe ſententia damnetur tanquam juri divino, aut naturali
contraria? An ratione circumſtantiarum, ob quas in perniciem animæ cedat?
An in ordine ad hoc, vel illud determinatum tempus? Ex his enim, & ſimi-
libus, ſi maturius conſiderentur, facile colligi poterit, ut prudenter monet de
Panormo, quandoque unam, eandemque propoſitionem nunc cenſura dignam
haberi, nunc a prava nota immunem; quod præſertim evenire poteſt in pro-
Poſitionibus æquivocis, aut non tam ob internam malitiam, quam exter-
nam ex auctorum mente, & intentione derivatam, proſeriptis; imprimis au-
tem in prohibitione librorum, quæ aliquando magis etiam a perſonarum,
temporum, & locorum adjunctis, quam prava librorum doctrina dependet.
Et in hac ipia, ſiquidem a Romano Pontifice fiat, exacte etiam diverſa Pon-
B b ti-
(a) z Regali Sacerdot. L. 3. F. 9. n. 15. (5) e Theol. Reform. diſ. preæm. q. 5.
(c) C. Il. art. I3. num. I5.

Be (194) .

tificis dignitas eſt conſideranda. Suſtinet enim, ut vulgo notum, non modo
univerſalis Eccleſiæ paſtoris, ſed & Patriarchæ occidentis, Epiſcopi Romani,
Primatis Italiæ, atque etiam Principis Politici perſonam. E quorum quidem
munerum diſcrimine fit, ut aliquando in libri proſcriptione non doctrinam
ſidei, non univerſalis Eccleſiæ bonum, ſed aut Italiæ dignitatem, aut jura ci-
vilia præ oculis habeat; quemadmodum ex ſupra laudato Benedicti XIV. de
Muratorii libris reſponſo manifeſtum eſt. His proinde omnibus animadver-
ſis, facilius tandem in factis ſingularibus ſtatui poterit, quæ fides cenſuræ Pon-
tificiæ ſit tribuenda, quave reverentia, & ſabmiſſione eidem parendum. Illam
nihiloſecius inter cetera, præſertim ſi de regulis morum agatur, fugiendam
arbitror explicationem, qua molliores nonnulli Theologi decreta Pontificia
etiam maxime ſevera a præcepti auctoritate ad vim moniti ſolum detrudere,
& inter regulas arbitrarias, aut pura putaque conſilia referre conſueverunt.
Ita Diana graviſſimum Clementis VIII. adverſus confeſſionem epiſtolarem de-
cretum eludit, aitque illud non eſſe latum a Pontifice permodam præcepti irri-
tantis confeſſionem alier fattam, ſed permedum regule, & confilii. Conſurgit ad-
verſus eundem amiciifimus alias Caramuel, & in hanc interpretandi rationem
ita invehitur: „an non, ſi ſic incipiamus exponere decreta Pontificum, pau-
Ciſſima præcepta remanebunt? Et ſi hoc decretum ſic exponitur, cur non
«Poterunt eodem omnino modo Pontificum univerſa decreta? Anne dialecti-
c. caretur male, qui diceret, ſtante hac Dianæ doctrina, ne unum quidem Pon-
tificium decretum fore præceptivum? Vellem videre diſparitatem, quam
cdifficulter aſſignandam video. (4) Cui argumentationi, laxioris licet Pro-
babiliſteæ, hic tamen recte ſentientis, ſubſeribendum arbitror; quoniam & le-
gitima eſt, & ſiquidem in theſi, ut ajunt, loquamur, vi ſua, & pondere non
Eeſt deſtituta.

§ VIII.
De conditionibus legitimæ Tontificiæ cenſuræ.

Ui in judicio litigant, ita animo comparati eſſe ſolent, ut non modo
&ι quam a judice ſententiam expectent, ſed & legitimum judicii ordinem
ſervari velint, alias continuo cum tragico Poeta inclamaturi, judicem, ſi parte
inaudita altera, aut meritis cauſæ non expenſis, aut die nefaſto jus dixerit,
haud æquum fore. Atque ſi hæc quidem legibus etiam innixa opinio valet
in iis cauſis, in quibus de ſeſtertiis, & latifundiis, de pauperie duadrupeda-
ria, aut ſervo noxæ dando, de aqua pluvia arcenda, vel tigno removendo,
Kimilibusque diſceptatur: perſpectum jam cuivis erit, longe magis judicii Ec-
cleſiaſtici ordinem, & regulas deſiderari, ubi de fide ſarta teéta conſervanda,
de proſcribendis auctorum propoſitionibus, & libris, de cenſura T heologica
5.
(⁴) Tom, I. Thelog. ſund. Fund. 13.

kerene
tholi⸗
lod
aut e
ſendl
nog
lobori
1 ſer
nia,1
cenli
enimn
ianwr
deſin
Gvoch
Tom
Usqun
per
Apol
latum
Atqn
riS
ſimp
Pr
Ppere
ſelkt
anto
nino
(Iuc.
Ri
Prol
cita
ne
in⸗
i
ite
Rot
le
de
.g

NN (195) 9
modo ferenda agendum eſt. Novimus ſane non modo hæreticos, ſed etiam Ca-
ommani, tholicos ſeriptores ex eo capite adverſus Sedis Apoſtolicæ judicia aſſurrexiſſe,
uicem quod ea non legitime, nec ordine canonico exercita, aut ſibi perſuaſerint,
rinam aut egregie fuerint calumniati. Ne qua igitur hominibus improbis talia que-
ura ci. rendi detur occaſio, confuevit Apoſtolica auctoritas nonniſi maturo, diutur-
IV. de noque examine, exquiſito conſilio, & judicio eorum, quos ſibi in partem
4drer. laboris adſcivit, fuſis etiam ad opem Divini Spiritus implorandam precibds,
e Don- ad ſententiam in ejusmodi religionis cauſis dicendam devenire. Ac ante om.
Im nia, ſi de cenfura Proprie tali quæſtio inſtituatur, nemo dubitaverit, id, quod
endarm cenſuræ ſubliciendum eſſet, ab aliquo aut aſſeri, aut defendi debuiſte; nec
ifieig enim bruta fulmina Romanus Pontifex vibrare ſolet, & gravitatem judicis
dere, innumeris fidelium controverſiis occupati dedecet, inſtituto ſollemni judicio
erunt, definire, quod a nemine in dubium vocatur, aut condemnare anathemate,
mde. quod nemo docuerit. Conſtat quippe eandem eſſe fidem noſtram, quæ Pa-
z pri. trum antiquorum, eadem credendorum eſt ratio, & numerus, qui a primæva
t ad. usque fidei origine obtinuit, ſi eorundem, ut ajunt, ſubſtantiam ſpectes, ſed
lenk pPer temporum ſucceſſionem quædam magis explicite cognita ſunt, quo ſenſu dicebat
N. Apoſtolus: aliis generationibus non eßt agnitum (myſterium Cbriſtt) ſieut nunc reve-
r non latum eſt &S. Apoſtolis Hus, & Prophetis, uti clariſſime exponit S. Thomas. (a)
leai. Atque hinc, & in nova gratiæ lege, nec dogmata fidei dechrare, nec contra-
Pon- rios errores proſcribere ſolita eſt Sancta Romana Eccleſia, niſi cum fidelium
Aum ſimplicitas a Pſevdo-Prophetis ſeduci, fides parvulorum fluctuare, & impiæ
bro. Privatorum opiniones pertinacius defendi, ac in comimunem perniciem erum-
Ae. Pere cœperunt. Quin & illud ſemper viris eruditis perſuaſum fuit, ad ma-
Jeſtatem Eccleſiæ attinere, ut quam pauciſſima velut certa fidei capita defini=
antur, & quæ ſub altercantium opinionibus tuto permitti poſſint, ea om-
nino intacta relinquantur. Sollicitudo hæc quam maxime etiam in poſtrema
Tridentina ſynodo eluzit, dum in fingulis fere capitibus, quæ determinare,
& infallibili declaratione rurſus communire fidelium ſalus, & hæreticorum im-
Probitas Poſtulabat, ea ſtudioſiſſime ſecreta ſunt, quæ ad libera ſcholæ pla-
cita ſpectabant, phraſes decretorum ſollemnium ſumma cura expenſæ, ut
HW ne quod præjudicium diverſis Theologorum ſententüs inferretur; imo voces
“ ſingulares ita diſpoſitæ, ut non niſi per contentioſos a fidei dogmatis abſtractæ
uute in privati ſenſus patrocinium poffint detorqueri; recte proinde contrariam
rt. hac in re Pauli Sarpii narrationem, ſeu verius calumniam reprehendit, refel-
net litque Pallavicinus. () Expreſſit hanc noſtram doctrinam etiam Erasmus
ece⸗ Roterodamus: mea, Jeribit ad Joannem öchlechtam Bobemum, ſententia complu-
i⸗ ..Fes Populos illud conciliaret Eccleſiæ Romanæ, - -- ſi non paſſim quæli-
le⸗ bet ſic definiantur, ut velimus ad fidei negotium pertinere, ſed ea duntaxat,
i, cQquæ evidenter expreſſa ſunt in ſacris litteris, aut ſine quibus non conſtat

ſeen .X Fratio ſalutis noſtræ. Ad hæc pauca ſufficiunt, & pauca citius perſuadentur

. (a] 2. 2. Q. I. art., Z., (⁵) L. XII. Hiſ., c, Ie n. 4. & F.

. (196) Je

„Pluribus, = --= neque pudeat nos ad quædam reſpondere, Deus novit, quo-
c. Modo id fiat, mihi ſatis eſt, quod credo fieri. () Et iterum ad Dorpium:
aMadiunt veſtiganda quædam, ſunt & decernenda quædam. Non abnuo; ſed
ce diverſo permulta ſunt, quæ melius ſit omittere, quam inquirere. Et ſci-
„entiæ Pars eſt, quædam neſcire, permulta, de quibus ſalubrius eſt ambi-
„gere, quam ſtatuere. (b) Sunt forte nonnula in his Erasmi epiſtolis re-
prehendenda, forte etiam animo non ſatis ſincero, & de Eccleſiæ Romanæ
dignitate ſollicito eadem ſeripſit: a ſcopo tamen noſtro non funt aliena; præ-
ſertim cum & eadem Ludovicus Vives affirmet ad Hadrianum VI. P. de fu-
turo Concilio ita ſeribens: in eo concilio magna cum placiditate animi, ac
«cimoditate, quemadmodum eſtfe faciendum probe noſti, de iis ſolis in:
A quiratur, & ſtatuatur rebus, quæ ad ſummam pietatis ſpectent, ad ſancos
Mmores. Alia, quæ in utramque partem diſputata contentionem poſlent

cEſcholis ſuppeditare, nec ullam facit, quomodocunque definiantur, vel re-

