dum eſſe. Deinde concors ſpectandus Theologorum ſenfus, qui hiſce in re-
bus non exigui eſt ponderis & momenti, adeo, ut de Panormo affrmare non
dubitet, Deum non permiſſurum, ut in cenſura propoſitionum, quas fideles
ſeu amplecti, ſeu rejicere debent, a Theologis decipiantur, modo hi omnes
unanimes fſint in propoſitione quapiam ſeu aſſerenda tanquam de fide, aut
ſidei proxima, ſeu relicienda tanquam hæretica vel erroneag. Quin vel
de Scholaſticorum etiam Doctorum conſenſu, quos nonnulli acerbius inſectati
funt, Melchior Canus, qui & ipſe illorum vitia non tacuit, duos hoſce ſtatuit
canones, quorum prior ita habet: Ex omnium Scholaſticorum communi ſen-
tentia in re quidem gravi usque adeo probabilia ſumuntur argumenta, ut illis
refragari temerarium ſit. Poſterior vero his conceptus eſt verbis: concordi
omnium Theologorum ſcholæ de fide, aut moribus ſententiæ contradicere,
ſi hæreſis non eſt, at bæreßi proximum eſt. (a) Erit ergo extra omnem con-
troverſiam ponendum, ſententiam eſſe erroneeam, quam talem conſentiente
fuffragio Theologi pronunciant. Accurate tamen & hic advertendum eſt,
an videlicet Theologi revera unanimes ſint ac concordes, an loquantur cum
trepidatione & formidine, ac proinde opinantes potius ſint, quam docentes?
Sunt enim quædam ingenia, ut non ſemel recte animadverſum eſt a doctiſſi-
mo Mamachio, qui præjudicatæ opinioni indulgentes, utcumque ejus ſibi
d 2 Pa-
() L. VIII. de Loc. Thesl. 9 4*

1

e& (308) B Y
patrocinium inveniſſe videntur, ſi vel voculam ſuæ ſententiæ faventem in aue-
toribus inveniant, aut exſculpant, poſt ſtatim ſecum ſentire clamant, aut quod
illi obſceure vel titubantes dixeruut, ceu clariſſime, certiſſimeque traditum aſ-
ſeverant, ut ita ſecum ſentientium numerum augeant, ut ſuam opinionem
communiorem eſſe Theologorum ſententiam affirmare valeant. Poſtremo de-
mum, ſi qua extet Eccleſiæ definitio, ea accurate conſideranda eſt. Atque
ex hiſce principiis erroneæ propoſitionis cenſura, recte quidem, & methodo
theologica deducetur. Univerſam autem doctrinam hanc, ſi quis exemplis
confirmatam cupit, Card. Brancati de Laurea eruditam adeat diſputationem,
quam ſupra allegavimus. (a)

De reliquis propoſitionum cenſuris.

Xplicata erroneæ propoſitionis notione duas cenſurarum claſſes ſubnectit
Auctor Scrutinii: altera eas continet, quibus propoſitiones pleræque fidei
adverſantes notari ſolent; altera eas ſpecies complectitur, quibus ſententiæ
rectis morum regulis univerſalius repugnantes inuri conſueverunt. Ac ad
Primam uidam refert cenſuras propoſitionis hæreſi proximæ, hæreſim ſa-
pientis, de hæreſi ſuſpectæ; item periculoſæ in fide, blasphemæ, impiæ,
ſuperſtitioſæ, ſeditioſæ, rebellis, illuſoriæ jurisdictioni Eccleſiaſticæ, ſubſan-
nativæ, decolorativæ candoris Eccleſiæ, ſeu denigrativæ puritatis fidei, &
averſivæ a vera religione ſuſcipienda, aut diverſivæ a ſuſcepta. In poſteriori
claſſe explicat notas propoſitionis everſivæ regnorum, ſcandaloſæ, pernicioſæ,
male ſonantis, piarum aurium offenſivæ, injurioſæ, temerariæ &c. quarum
quidem cognitio Theologo neceſſaria, & ad non mediocrem ecele ſiaſticam
eruditionem plurimum confert. Sed, ut Canus ajebat, Amalthæam non edi-
mus, & bibliothecam rebus univerſis inſtructam; ac pleraque ex hiſce nomi-
nibus adeo perſpicua ſunt, ut nihil attineat eas pluribus definire; de nonnul-
lis igitur ſolum quædam exponende. .
Nota propoſitionis bære proximæ aliis ea eſt, qua inuritur aſſertio, quæ
ex communi fere omnium Theologorum ſenſu directe, & immediate doctri-
næ revelatæ contraria cenſetur, licet pauci, atque ex levi fundamento adver-
ſentur. Alii eam ajunt propoſitionem hæreſi proximam, quæ jam decla-
randa eſt hæretica, & dum conditiones concurrunt, quæ requiruntur, ut pro-
poſitio hæretica valeat declarari; ut ſi eandem Patres omnino omnes, atque
Theologi hæreticam affirment, licet necdum definiente Eccleſiæ judicio id
conſtet. Atque hanc notæ iſtius explicandæ rationem tutiorem ait de Panormo:
. quia
(a) Dedimus hic Verhbir Scholæ compendium dobtrinæ Tournelianeg. Vid. Tournel.
Tom. I. Part. II. a pag. m. 363. Et Scrutin. doctrinar. totum cap. 5. Eorſan
& Sententia Gani, Juenini, & alierum cum bir conciliari poteſt.

cbot

11

I e⸗

a„.
ę ſeiß
ut
6
tero
tra

tils:
l
(eo
eainor
nn
adixe
(cdivi
Athun
lyn,
ſenſu
eoden
intelli
ttn in
tian,
Ut el.

retio,
de ha
nota
hetere
Kiciens
Ge au

(309) B 5*

nauc quia per eam prœcluditur ſcopulus, in quem poſſent privati doctores incide-
utquod re, pro communi habentes opinionem efſe hæreticam, quæ communis reve-
tum All. ra non fſit, & leve judicantes motivum putantium hæreticam non eſſe, quod
nionem. fortaſſis ſit grave. Subdit tandem modeſtus auctor: an autem revera hal præ
enoce. alia abſolute ineunda ſit via, æqui, doctique lectores determinent; quod & noſtrum
Atque eſto judicium. ()
dethoo. Propoſitionem, quæ bereſim fapiat, aliter definit Gerſon, Turrecremata,
Nempls & ex iis Boſſuetus: aliter Suarezius: aliter de Lugo: aliter tandem Auctor
tonen, noſter, cui propoſitio hæreſim ſapiens ea eſt, quæ utriusque ſenſus ſani &

pravi proprie capax eſt, attamen ſenſum pravum, ſive ratione ſui, ſive ra-
tione adjunctorum loci, temporis, perſonarum prævalentem involvit, vi cu-
jus eadem aſſertio gravem de hæreſi ingerat ſuſpicionem; „quod quidem ip-

„ſum, ut monet Canus, non tam finitione, & argumentatione ſpeculatricis di-

ſeiplinæ, quam ſenſu quodam, guſtuque prudentiæ judicatur. --- Atque
Lut idem vinum ex vaſe uno ſapit picem, ex altero non ſapit: -- - ſic una
bneckit . & eadem oratio ex uno corde & ore odorem ſpirat jucundiſſimum, ex al-
gveſicei tero teterrimum. - --= Quocirca quæ propoſitio hæreſim ſapiat, quæ con-
eltenttig⸗ tra non ſapiat, non Theologi quivis, ſed prudentes ſolum atque experientes
Ac ad « Poterunt judicare.« (b) Quam doctiſſimi Theologi explicationem eo luben-
eſim ſa⸗ tius amplector, quod ex doctrina Angelici Doctoris deſumtam intelligam.
inbie, Ita quippe & Iſte de propoſitione: Cbriſtur eſt minor Patre, diſſerit: reſpon-
(oblan⸗ « deo dicendum, quod ſicut Hieronymus dicit ex verbis inordinate prolatis
ſdei, & incurritur hæreſis; unde cum hæreticis nec nomina debemus habere com-
oſtet oi „ munia, ne eorum errori faveré videamur. Ariani autem hæretici Chriſtum
micioſle, «„2nJxerunt eſſe minorem Patre non ſolum ratione naturæ humanæ, ſed etiam
quaruin divinæ perſonæ. Recte izitur propoſitio illa ab Arianis prolata etiam S.
laſfia Athanaſio hæreſim ſapiebat. (c) Sic & propoſitio: cujus eſt regio, illius &re-
ton eldl. ligio, ab homine heterodoxo prolata, ſane hæreſim exhibet; quoniam hoc
enomi- ſenſu a Sectariis accipitur, ut utramque Poteſtatem ſacram & politicam in uno
Honnul- eodemque Imperante civili ex natura, & indole ſummi imperii conſociatam
intelligant; quo in ſenſu & nos ſupra pag. 226. eandem allegavimus. At con-
o,üe tra in ore, & libro Catholici rectam, & orthodoxam exprimere valet ſenten-
doan. tiam, qua veræ fidei tutela etiam Principi politico demandata adſignificatur,
adver⸗ ut cl. Viri Zallvein, & Riegger exponunt.
n gechr⸗ Tandem propoſitionis de hareſi ſuſpebtæ explicandæ ea optima videtur eſſe
ithro⸗ ratio, quæ Suarezium inter & Antonium Saura eſt media, ſcilicet propoſitio
, Aqde de hæreſi ſuſpecta non ſpecifice, ut ajunt, ſed per gradus a priori cenſuræ
dicio id nota diſtinguitur, eſt que ea quæ pariter ex ſe ſe ſenſus tum catholici, tum
normno heterodoxi capax eſt, attamen live ratione ſui, ſive ratione adjunctorum ſuf-
da ficiens prœbet fundamentum, non quidem ad probabile ferendum judicium
Qde auctore hæretico, ſed ſolum ad ſuſpicionem, & timorem quendam absque

Tuurd,

te-

Hyrſik G 3
5 ⸗ (4) C. 60. a. IL. n. I9. (b) L. 12. de loe. c. 10. (c) P. Z. 9. I. a. 8.

—

femeritate de eodem concipiendum; ex quo & propoſitio illius de hærefi
Videatur fuſpecta.
Cenſura propoſitionis male ſonantis, & piarum aurium oßenfuæ a non-
nullis cum ea, quæ hæreſim ſapit, confunditur; atque ita & ſenſit Illuſtr. Boſ-
ſuetus: male ſonans in fide, inquit, quantum capio, haud facile ſecernas ab
eo, quod ſapit hæreſim, ſive errorem. Sed ut id quod ſapit errorem ad
„guſtum quendam, ita id quod male ſonat, magis refertur ad aures; quod
scum ſubtiliter apud te penſitaveris, in idem recidere facile comperies. (4)
Ali a eeteris quidem cenſuris diſtinguunt, ſed a ſe ſe invicem non diſcernunt,
& hoc ſenſu quisque varias illarum definitiones adfert. Alii tandem ceu no-
tas cenſuræ ſua ſpecie diverſas, diſtinctasque conſiderant, ut illa quidem male
Jonantis generalior ſit, & ad propoſitionem in quavis fidei aut morum mate-
ria ſpectet: hæc vero ſpecialius in ordine ad pietatem & religionem, quam
offendere videtur, referatur. Singulatim enim aures ferit, quidquid indecens
ac indignum in religionis cauſa profertur. Ceterum in ſe ſpectatæ ſenſum
indicant hæreticum non plane prævalentem, ſed quapiam infra hæreſim ma-
litia infegétum. Quod præcipue hic notandum eſt, illud Canus, & Boſfuetus
exprellerunt.
Ac prior quidem monet, non eſſe habendam rationem vulgi promi-
ſeui, imbecillis, perturbati, impudentis; ſed prudentis, finceri, pii, incor-
Tupti. Nec Theologia medo requirenda eſt, ſed pietas & prudentia, ſine
„Qua nullæ aures poſſint conſentaneos ſonos, abhorrentesque diſcernere.
(⁵) Alter vero ita ſeribit: „vVera pietas non cœco affectu, ſed majorum auc-
atoritate, ac traditionis regula ducitur, quæ ab his aberrant finibus, ſine mo-
„re modoque creſcunt, veramque pietatem falſis, & alienis ex arbitraria pie-
tate ſuperſtrucétis obſcurant & obfuſcant. (c)

Nota cenfſoria propoſitionis temerariæ latiſſime patet, & quibusvis ſen-

tentiis cenſura aliqua notatis applicari poteſt; ſiquidem in ſe ipſis conſideren-
tur, licet forte tales dici nequeant, ſi ad bonam fidem, & ignorantiam pro-
ferentis attendatur. At ceu peculiaris cenſorii judicii nota definiri ſolet ea,
quæ in materia theologica ſine ſufſicienti fundamento, vel auctoritatis, vel
rationis aſſeritur: ſive ut alii malunt, quæ communi SS. Patrum doctrinæ,
aut conſtanti Theologorum ſententiæ contradicit absque gravi rationis, vel
auctoritatis fundamento. Ac priori quidem deſeriptione indicatur ea, quæ
privative temeraria vocari poteſt, dum ſcilicet ex ſolo proprio judicio, nulla
auctoritate vel ratione cogente propoſitio excogitata eſt: poſterior vero de-
finitio eam deſignat, quæ poſtive, ut ajunt, & contrarie temeraria ppelatur.
Præter ordinem ad objectum, perſonamque proferentis etiam modus enun-
ciandi in illa ſpectari conſuevit; quovis vero modo conſideretur, conſtat eam
ſemper eſſe vitioſam, utpote nove, inſolenter, & ſine uſitato fundamento,
quod vel ratio, vel auctoritas eſt, prolata: nihiloſecius aliquando tatione dibti
“

(a) L. l Deſent. L. 2. c. 15. (⁵) loc. ſupra cit, (e«) P I. Defens. L. 3. c. 13.

lolin⸗
ub⸗
abar
. dac
ten
cel

tuali
Sumn

Ange

tuale
talis,
ccal
prio⸗
pole
ſcern
Verit

de e⸗
Ia 4
Rom
letio

(catho

noni
dem
conſt
Drope
ſeinde
altici⸗
fum:
ret,

1
næc!

dieiti

ninl

afini⸗
tuit,

17

herteſt

4 non-
r. Bol.
Inas ab
temn ad
quoc
ce (2)
erhunt,
Cel no.
n male
1 mate⸗
quaimn
decens
ſenlum
im mæ-
ſtuetus

Promi⸗
,ineol⸗
la, ſine
there.
umn t.
rig pie⸗

vis ſen⸗
ſideren-
Aun pro.
Olet en,
tis, vel
rine,
Dis, Tel
ea, gock
0, Dula
ſero e⸗
pelatar. D
Us enuna-
ſtat eEam
MeNI0,
one α.
ſo⸗

1 37 1 130

RN (311) e

ſolius, & ſi id ſeparatim ab enunciandi modo expendatur, vera eſſe poterit:
quod familiari exemplo ita exponit S. Antoninus: «„temerarium eſt, inquit,
aflerere tanquam certum illud, quod non poteſt ratione vel auctoritate pro-
„bari efficaciter; ſicut aſſerere, quod mundus terminetur poſt centum vel
ducentos annos. Quamvis enim hoc pofit eſſe verum, tamen hoc aſſerere
tanquam certum, eſt temerarium; quia ad hoc nec auctoritas, nec ratio
.efficax habetur. («)
Propoſitio ſcandaloeſa, ut vis nominis inſinuat, ea eſt, quæ ruinæ ſpiri-
tuali præbet occaſionem, ſive ad peccatum inclinet, ſive a virtute abducat.
Summopere autem duplex illius diviſio hic notanda, quam ſuggerit Doctor
Angelicus: alia nempe eſt per ſe active ſcandaloſa, quæ ex ſui natura in ſpiri-
tualem ruinam proximum præcipitem agit, Alia eſt per accidens & paſſive
talis, ex qua proximus ob propriam fragllitatem ruinæ ſuæ deſumere poteſt
occaſionem. Jam fatendum, cenſuram ſcandali proprie non cadere niſi in
priorem: nihilominus eas, quæ ſunt ſecundi generis, ſententias prohuberi
poſſe, ac interdici certum eſt, ſi modo neceſſaria id fiat moderatione. Di-
ſcernendum denique in propoſitione ſcandaloſa dictum inter, & modum, cujus
veritatis exemplum ex S, Auguſtino ſupra attulimus.
Sebiematicæ propoſitiones ab ipſo ſchismate probe ſunt ſecernendæ, licet
de earum natura ex ordine & reſpecru ad ſchisma ſit definiendum. Ac ſchis-
ma quidem, ſeu ut ait S. Doctor, voluntaria ab Eccleſiæ unitate & obedientia
Romano Pontifici debita ſeparatio conſiſtere poteſt absque hæreſi, ut de Me-
letio S. Epiphanius ſcribit: non eſt immutata fides ipfius in aliqlo tempore a Sanéta
Catholica Eccleſia, (h!) quem tamen ſchismaticum fuiſſe eſt exploratum. At
non ita facile ſcihsmaticæ Propoſitionis ab hæretica eſt diſerimen; quandoqui-
dem & Romano Ponti en 39 omnibus Chriſtianis deberi obedientiam fide
conſtat. Optima ergo videtur eſſe Auctoris Serutinii explicatio, qui ait, tum
propoſitionem ſchismaticam & ab heærefi diſtinctam dici, dum viam parat ad
ſeindendam Eccleſiæ unitatem; & fideles ab obedientia Superioribus Eccleſi-
aſticis, ac præcipue R. P. debita retrahit, licet nullatenus auctoritatem illo-
rum aà Chriſto conceſſam inficietur; quodſi auten & hoc poſterius pernega-
ret, jam non ſolum ſchismatica, ſed ſimul & hæretica deberet nominari.
agdem fere de propoſitione, quam ſeditiofam vocant, aſſerendea, niſi quod
hæc Reipublicæ & Magiſtratui Civili ſolum infeſta cenſeatur, atque hinc ea eſſe
dicitur, quæ ab obedientia Principi Civili debita retrahit, auft ad tumultus in
republica excitandos conducit. Quo & cenſura propolitionis rebelliz ſpectat,
niſ quod hæc non tam diſcordiam Civium, quam inprimis negatam Principi
obedientiam promovet, ac pro fine, atque, ut ajunt, motivo primario reſpicit.
Blaiphema convicium in Deum, Sanctos, & Tes ſacras exprimit. Cui
affinis eſt propoſitio impia, quæ quatenus proprium cenſuræ gradum conſti-

tuit, opera pietatis & religionis deprimit: ſcilicet vel aufert, vel imminuit

cul-
(a) P. 2. tit. 12. c. J. (b) Hæres. 68.

.*

Be y (312) 9*

eultum Deo, ut ſupremo Patri omnium debitum, vel tollit honorem parenti-
bus & conſanguineis: vel obſequia Superioribus, aliisque, quibus gratum &
reverentem debemus animum, praæſtanda vilipendit, contemnit & evertit.

Quæ clara omnino ſunt atque perſpicua. Solum hic animadvertendum impiæ in-

ter & non piæ aſſertionis rationem ſingulare, maximumque diſcrimen intercedere.
Hæc enim poſterior ex communi ſenſu ſolum iis adverſatur opinionibus, quæ
minime revelatæ ſunt, nec ex theologicis argumentis certo illatæ, nec abſo-
lute & ſine ulla formidine a Catholicis doctoribus aſſertæ, licet quodam pie-
tatis affectu putentur veræ, atque ideo pie ereditæ vocentur. His ergo pro-
poſitionibus oppoſitæ dici quodammodo non piæ ſolent: at nullam impietatem
invo vunt cenſura dignam, nihil fidei & religioni nocent, impune ac libere pro-
pugnari poſſunt.
Denique & nota ſalfßtatis pro diverſa illius defin tione, aut generica eſt
omnibus, quibus aliqua inuritur cenſura, propoſitionibus communis, ut ſu-
pra oſtendimus: aut pecilie⸗ eſt, qua juxta Auctorem Scrutinii illa deſignatur
propoſitio, quæ neceſſarium nexum, proximam affinitatem cum ſententiis ex-
plicite qualibet demum cenſura damnatis, involvit. Alii eandem cum impro-
babili confundunt, ac e numero cenſurarum proprie talium excludunt. Hic
notanda erit laudati auctoris animadverſio, qui ſcilicet fiat, quod Pontifices,
dum propoſitiones damnant, quæ aliquando ſunt æque fallæ, non de omni-
bus æque falſitatem exprimant: quanquam vero, ait, falla declarari queat
aaliqua propoſitio, non inde ſequitur, quod ſemper illa denominatio ſit ei
tribuenda, quoties ejusdem propoſitio eſt capax. Cum enim finis prima-
c rius Apoſtolicæ Sedis in proſcribendis pravis aſſertionibus ſit, earundem pra-
vitatem ſumcienter pateéfacere, ad ipfius aſſecutionem minime neceſſarium
eſt omnes formalitates ejusdem pravitatis expendere ac exponere; ſed quan-
D doque una aſſignatur, quandoque plures ob aliquod rationabile tunc vigens
s motivum, vi cujus tamen inferri non valeat, fallam non eſſe habendam pro-
.poſitionem, quæ falſa non definitur. (a) Atque hanc ſuam doctrinam, im-
bibitamque in omnibus cenſuris falſitatis notam pluribus etiam Poſtea expo-
nit, firmat, & Præclare illuſtrat in erudito opere „quod ſorutinium doctrina-
rum inſcripſit. e quo iſta compendio retuliſſe ſufficiat. Nam de plerisque ce-
teris ceniurarum nominibus vera videtur eſſe Lorcæ ſententia, quam paſſim
Theologi allegant: „ſi recte attendantur, inquit, Potius continent notam cri-
„minis circa mores, quam notam erroris Ccirca veritatem, & propterea ſe-

„cundum ſe non videntur ad judicium & cenſuram fidei pertinere. Sed ut-

„ cunque ſit, illud eſt-certum, nunquam has notas conſiderari ſeparatas a prœ-
„Cedentibus, quæ ad qualitatem falſitatis ſpectant; ſemper enim aſſertio, quæ
" aliqua ex his cenſuris digna eſt, aliam ſimul habet ex parte erroris, & iſtæ
„ſunt quaſi circumſtantiæ aggravantes. (5)

§V.
C«) C. VII. Vid. art. 10. s. num. 14. (⁵) Diſput. 40., in 2. 2. 7. II. a. 12,

U
nont
nemn
de -
gu
Veh
n0
a Pt
Ver
rum.
Tentu
etiam
ſancki
uer
ile,
(lty
lo⸗
aut e
& hie
lia ne

EFechel

guier
nomin

DPiulut

oblen
tone,
NI 4
immt⸗
na cre
Dekiart
fhent

(e)
)

arenti.
tum &
vertit,
bie in⸗
edere,
8, que
dblo.
n pie.
o pro-
etatem
epro⸗

lea elt
vt lu⸗
gnetur
tüses⸗
impro⸗
. i⸗
tifices,
Omni-
qeat
o ſit ei
prima-
emprea⸗
Garium
quan-

Vigens

Ppro⸗
II⸗
expo⸗

Nrint.

ue ce⸗
kin
amn cri⸗
eren le⸗
ged ut⸗
apr⸗
g,gu
ilte

V.

I. 4. 12,

Elencbus propoſitionum quarundam gllæ immerito graviore cenfüura
a nonnullis nolatæ fuerunt.

S magis etiam pateat, quam in affigendis malignis cenſurarum, præſer-
tim hæreſeos, notis cautum quemlibet privatum cenſorem eſie oporteat,
nonnullis exemplis idem argumentum illuſtraſſe juverit. Non ignoro cano-
nem unanimi Scriptorum conſenſu receptum, quem Magnus Anguſtinus, ecum
de Deo oculis corporeis non videndo ageret, hiſce verbis exprefſit: „Neque
«„quorumkbet diſputationes, quamvis Catholicorum & laudatorum hominum,
velut Scripturas canonicas habere debemus, ut nobis non liceat ſalva ho-
«„ horificentia, quæ eruditis debetur hominibus, aliquid in eorum ſcriptis im-
Probare atque reſpuere, ſi forte invenerimus, quod aliter ſenſerint, quam
„Veritas habet, divino adjutorio vel ab aliis intellecta, vel a nobis. (a) Ve-
rum fuerunt nonnulli, qui jure hoc abuſi, non ut veritatem, ſed ut ſuam tue-
rentur opinionem, & aliorum doctrinam refutarunt iniquius, & acerbioribus
etiam, quam ratio poſtularet, cenſuris perſtrinxerunt. Ac vix ullum quidem
ſanctioris doctrinæ caput eſt, in quo diverſæ auctorum non eſſent opiniones,

dquarum nonnullas ad impietatem, ad temeritatem, atque etiam ad hæreſim

ablegare nimium familiare quibusdam contrariarum ſententiarum Patronis fu-
iſſe, hodieque legimus. Certe vel in is quæſtionibus, quæ de 88. Eccleſiæ
Sacramentis agunt, præclare verſatus eſt æternæ memoriæ Pontifex Bene-
dictus XIV., & allatis illuſtrioribus exemplis graviflime Epiſcopis perſuaſit,
uf ne vel in ipſa diœceſana Synodo faciles nimis & promti eflent ad unam
aliquam earum opinionum definiendam, quæ utrinque ſine cenſuræ emore,
aut certe absque Ræreſis nota apud catholicos ſcriptores difceptantur. Pauca
& hic primum ex eodem ſanctiſſimorum myſteriorum capite perſequamur.
Ita nemo eſt, qui ambigat, Servatorem noſtrum I. C. Deum - hominem &

Eécleſiæ caput Sacramentorum M. L. eſſe auctorem & inſtitutorem; quando-

Juidem Apoſtoli ſe nonniſi miniſtros Chriſti, & diſpenfatores myſteriorum Dei
nominarunt, & Paulus de ſe aperte ſcribit: quid igitur eſt Apollo? quid vero
Paulut? Miniſtri Eus, cui eredidiſtis. (b) Et ſi qua in Sacris litteris ea in re eſſet
obſcuritas, certe ſublata fuit authentica Ecclefiæ in Conc. Tridentino defſini-
tione, qua anathema dicitur illis, qui dixerint Sacramenta N. L. non fuiſſe om-
nia a I. C. D. N. inſtituta. (c) At ſubtilior etiamnum hie difficultas ſupereſt,
immediata ne, ut Theologi ajunt, an vero mediata ſolum inſtitutio fide divi-
na credenda præcipiatur. Ac prius illud quidem adeo confidenter aſſeruerunt
Bellarminus, Becanus, Vasquez, Gonetus, aliique, ut nullum iis dubium
fuerit, de fide eſſe Chriſtum omnia omnino Sacramenta immediate inſtituiſſe,
Rr . &
(a«) Epiſt. III. ad Fortunatianum Epiſc. Siccenſem. (5) I. Corinth. 3. & 4.
(«) Seſ VII. can. I.

e (314) e &

& contrarium ſine hæreſeos labe minime poſſe propugnari; quod argumentis
ex eo Tridentini canone ſibi evidenter deduxiſſe videbantur. Ac veram qui-
dem ego arbitror ſententiam, quæ hanc ipſam immediatam inſtitutionem

defendit: fortaſſis & nunc, quum univerſim apud omnes Theologos obtinuit,

citra temeritatis notam, ut Jueninius, Billuart, aliique cenſent, contraria ſu-
ſtineri amplius non poterit. At eam hæreticam fore, priorem certo eſſe de
fide, eſſe in Concilio definitam: illud enimvero eſt, quod conſtanter graviſſi-
mi Theologi pernegarunt. Nec enim ad hanc cenſuram ferendam, & fidei
dogma ſtatuemlum ſatis eſt, quod illud plana quadam conſecutione, & theo-
logica raciocinatione ex Concilio Poſſit inferri, nec eam fuiſie definientis Con-

cllin mentem, ſatis ſuperque teſtantur Eximii Theologi Lovanienſes, Jodocus

Raveſtein, & Ruardus Taperus, qui Concilio interfuerunt. Quandoquidem,

ut ſæpe etiam animadverſum reliquit in hiſtoria Concilii Em. Pallavicinus,
nihil magis ſynodus Trid. cavit, quam utne veterum Scholaſticorum opinio-
nes cenſura vel anathemate perſtringeret, aut in damnandos ſêctariorum er-
rores involveret. Quis autem neſcit Magiſtrum Sententiarum, Alenſem,
S. Bonaventuram in eca fuiſſe opinione, non omnia Sacramenta a Chriſto im-
mediate eſſe inſtituta? Definivit ergo Synodus, Sacramenta omnia N. L. in
Eocleſia divina retineri auctoritate, & licet fortaſſis nonnulla ab Apoſtolis in-
ſtituta fuiſſent, id tamen non ex ſolo eorum arbitrio, ſed divino inſtinctu, &
data a Chriſto poteſtate deſcenſurum fuiſſet; proinde omnia heæc divine my-
ſteria non eſſe otiosas ſuperſtitiones, non eſſe deliramenta hominum, non eſſe
commenta diabolica, uti heæretici aſſeruerant, quorum blasphema aſlertio ana-
themate condemnatur. Ita Eſtius, Soto, (fotti, Tournely, Berti & alii Cla-

riflimi Doctores conceptis verbis profitentur, & propugnant. Acerbior ergo

cenſura foret, ſi quis ſententiam hoc modo expoſitam cum hæreticorum er-
roribus confunderet, atque ad hæreſim etiamnum ablegeret. (4) Sed forte qui
fidei dogma hic fubefſle tuiti ſunt, non tam ex cenſorio ju licio, quam argui-
tive, ut ajunt, locuti fuerunt: apertius ejusmodi notæ malignæ immerito in-

uſtæ ſpecimen nobis præbet celeberrima de attritione in Sacramento Pœni-

tentiæ controverfia. Franciſco enim Victoria, Dominico Soto, ac præcipue
Melchiore Cano auctoribus, communior poſt Conc. Tridentinum evalit opi-
nio, attritionem mere ſervilem, ſeu ex metu gehennæ conceptam ſufficere
ad peccatorum remiſſionem virtute clavium aſſequendam. Ac timide iſti qui-
dem, & cum exprelſla de ſententiæ ſuæ veritate formidine loquebantur: mo-

deratione ſingulari uſus Suarezius, Gamachæus, Comitolus: utinam res fal-

tem inter modeſtæ opimionis limites contenta fuiſſet; at pofferiores doctoret, ut

loquitur Benedictus XV., ob auctum ſibi conſentientium numerum animoſiores faéli, non
ſolum abique ulla dubitatione, & limitatione eam aſeruerunt, ſed contrariam ſententiam,
r & ärentem in pœnitente aliquem caritatis amorem ſaltem initialem, carpere & cenſuræ
aſzcere non duhitarunt. (5) Qua autem cenſura? alii periculoſam, Tridentini menti
con-

(a) Vide Berti de Theolog. diſcipl. L. 30. c. 8. (F) L. VII. de Snad. c. 13.

Conk
cre
VII
Libe
initl
que
Ulla
Rot
me
Præ
Nau
chis
veli
nihi
ua
cont
tem
que
ri
eyal
fece
Gai
dAut
cran
ſri
ſimn
ſam
PN
tent
gelie
em 6
I4
zit,
paul
rum
Pror
expe
VIIrO.
Aon
tentti
forn

mentis
m gui.

onem

btinuit,
Ariaſu⸗
eſle de
raviſti
fidei
theo⸗
1 Con-
odocus
idem,
leinus,
Opinio
um er⸗
eulem,
iſto im⸗
1. L. in
olis in⸗
nctu, &

or ergo
tum er-
orte gi
rito in⸗
o Doem--
ine
lit opi⸗
luſhcere
iſti ui.

N& (315 ) B.

contrariam alii, implicite & virtudliten proſeriptam alii dictitarunt, & eousque in-
crevit diſceptantium æſtus, & cenſurarum mutuarum numerus, ut Alexandro

VII. P. neceſſarium viſum fuerit, eos impetus excommunicationis pœna co-

hibere. Ac convincunt me quidem argumenta V. P. Concinæ pro ſententia
initialis charitatis heçeſſitatem defendente allata, nec rationes Francolini, ne-
que moderatio Fraſſenii me quidquam permovent, ut adeo probabiliorem
illam, & in praxi ſequendam, quod & clari adverſantes Doctores, & rituale
Rom. Pauli V. & communior nunc noſtrarum regionum ſenſfus ſuadent, exiſti-
mem. Qua in re etiam magis confirmor, quod hanc vetuſtorum Auſtriæ
Præſulum inveniam eſſe opinionem, utpote quam celeberrimus Fredericus
Nauſea Epiſcopus Vindobonenſis ex Conc. Tridentino redux ſuum in Cate-
chismum inſeruit. Quæ commemoro, non quod cenſura quapiam notare
velim alteram attritionis ſervilis opinionem, de qua cum Doctiſſ. Berti fateor,
nihil eſſe a Sede Apoſtolica definitum, adeoque libertatem cuique datam,
quam ex Præfatis ſententiis maluerit, eligendi, docendique: ſed ut apertius

2
conſtet, immerita cenſura perſtrictam fuiſſe ſententiam pro charitate Ppugnan-
tem tanto rationum & teſtimoniorum pondere ſuffultam, & facile in aliis quo-
que evenire poſſe, quæ hic accidiſſe novimus, ut quæ communior erat Alexan-
dri VII. tempore, ea nunc prope neglecta ſit, & altera jam jam communior
evaſerit; communem autem Theologorum ſententiam cenſura notare, pro--
feο & inſolentis eſt audaciæ ac temeritatis, & pariter cenſura caſtigandum.
Quid jam de Paſchate a Chriſto Domino ante diem paſſionis ſuæ celebrato,
aut omiſſo: quid de forma Euchariſticæ conſecrationis: quid de Miniſtro Sa-
eramenti Matrimonü: quid de ipſa ad Sacramenti veritatem neceſſaria Mini-
ſtri intentione commemorabo? Et hic opiniones invenio auctorum oppoſitas:
ſimul autem malignas cenfurarum notas minime neglectas lego, quibus cau-
ſam ſuam tueri ferventia ingenia adniſa ſunt. Ac Chriſtum quidem legale
Paſcha anno, quo mortuus eſt, celebraſſe, communis eſt Theologorum ſen-
tentia, eademque ab Eccleſia, & in Tridentino, & in hymno Doctoris An-
gelici: Lauda Sion &c. non obſcure doceri aſſerit Benedictus XIV., & auda-
zem eſſe contrariam opinionem affirmat. (a) At hic non ſtitit Suarezii zelus,
qui de Paſchate hoc a Chriſto celebrato rem eſſe in Euangeliſtis tam apertam
ait, ut mirum ſit non defuiſſe hoc tempore bhareticos, qui eam negarent, ac
paulo poſt conceptis verbis pronunciat: hæc ſententia eſt plane haæretica. (⁵) Ve-
rum idem argumentum verſantes Serrius, & Gottus recte monent, priusquam
propoſitioni cuipiam hæreſeos notam impingamus, judicium Eccleſiæ eſſe
expectan lum. Forte & nunc Suarezius a cenſura ſibi temperaret, ſi egeret
viros apprime catholicos, Bernardum Lamy, Tourneminium, Calmetum, longa
argumentationum ſerie, illi, quam adeo rotunde hæreticam vocaverat, ſen-
tentiæ ſuffragari. Sic & pervulgata eſt, omniumque calculo probata ſententia,
formam Euchariſticam ſolis Chriſti verbis perfici, non autem precibus illis,
Rr⸗2 quæ
(4) De Eiſti D. N. l. C. E. L a J. 132. (b5) L 3. P. 4. 50. 4. 6.,

N. Y (316) BeYE

quæ apud Latinos præcedunt, apud Græcos ſequuntur, eandemque omnino
certam eſſe mihi perſuadeo. At nego ferendos illos, qui abſolute conten-
dunt, illud in Florentino Concilio deſnitum, contrariam ſententiam eſſe con-
fixam, atque adeo cum fide male congruere, ut ajebat Bougeantius. Nolim enim
hanc notam prope communiori Græcorum, atque etiam virorum ſumme ca-
tholicorum, Chriſtophori a Capitefontium, Catharini, & Brunii ſententiæ
inurere, ſed nihil ea de re in Florentini Concilii pro unione Armenorum de-

creto aperte deciſum eſſe cum Tournelio, aliisque arbitror, atque adeo a cen-

Goria nota abſtinendum. (a) Tandem acrius etiam Bellarminus in Canum
Theologum preæſtantiſſimum inſurrexit, ſententiam illius de Parocho Sacra-
menti Matrimonii Miniſtro novam & fingularem vocavit: alii compellarunt an-
1izuatam. Sed eſt & argumentorum numero, & plurium doctorum ſuſtfragiis
communita. Abſit ergo, ut vel umbram ſuſpectæ novitatis eidem affingamus,
ſed uti pervetuſta eſt, antiquarum ſynodorum conſtitutionibus innixa, a Gui-
Helmo Pariſienſi diſerte tradita, & a Simone Vigorio multis in Concilio Tri-
dentino expoſita: ita hodie a clariſſimis quibusque Theologis in publicis no-
ſtrarum regionum Academiis Ppropugnatur. Nec tamen etiam propterea al-
teram, quæ pro contrahentibus ſtat, everſam velim, ſed plane cum Benedicto
XIV. P. libenter fateor, utramque eſ'e opinionem probabilem. (?) Luculentiora
ſunt, quæ maximo ingentorum impetu circa neceſſariam Sacramentorum Mi-
niſtri intentionem diſputata ſunt. Quis enim neſeit, & hic Bellarminum fuiſſe
liberaliorem in judicio cenſorio exercendo? Scilicet ſententiam, quæ ad ve-
ritatem Sacramenti ſufficere ait eaam, quam externam dicimus, Miniſtri inten-
tionem diſerte pronunciavit bæreticam, atque etiam Card. de Lugo ab errore
danmmato non multum differre aſſeruit, & Sylvius concluſionem eidem oppoſitam
ad fidem pertinere ait; quin & Card. Pallavicinus, licet ſtrenue Catharinum tu-
eatur, neque per canones Tridentinos illius ſententiam diſerte damnatam fa-
teatur, falſam tamen eſſe exiſtimat. Hæc ſi vera forent, non modo de ſen-
tentiæ illius probabilitate actum eſſet, ſed ab ore & mente viri catholici ean-
dem procul oporteret eſſe eliminatam. At cenſura Bellarmini, ceterorumque
mmnino erat acerbior, nullaque ratione opinionem eam cum damnato hœre-
ticorum errore coincidere etiam illi evincere conati ſunt, qui eidem probabi-
litatem adimere contenderunt. Noſtra denique ætate vetuſta hæc Petri Can-
toris, Roberti Cardinalis Pulli, Paludani, Silveſtri „Catharini, & Salmeronis
ſententia argumentis Contenſonii, Serri, Jueninii, & aliorum eo provecta
eſt, ut non modo a Privatarum Scholarum magiſtris, ſed publicis etiam in

Univerſitate Viennenſi, Pragena, & Juliomontana Doctoribus palam defenda-

ftur, qui & vulnus illud ſanare conantur, quod eidem grave ab Alexandro
VIII. P. per damnatam ab Eodem propoſitionem 29. anno 1690. inflictum
fuiſſe, Benedictus XIV. affirmat. («) Nulla ergo usque adhuc de eadem
con-
(a) Vid. Tournely Tr. de Euchar. P. I. c. 2, a. 6. (⁵) L. VIII. de Synod. c. 13.
(c) L. VUII. de Snod. c. 4. 2. 7.

d . .

cont
rore
rE I
1e 0
Anni
in ſin
eſt,
cuin
ekiam
ade t
neefn
6. S
Palle

ln

ſtare
Adem
& S
ſupen
ommn
Antilo

in eo

ſtici
Uitate
olhitt
Thee
lint,
xyer.
()
libri:
Gram
Culas
Uns 0
ipt

—

mnino
Oflten.
lecon.
nenim
ne en.
tentiæ
umde.
cen⸗
Anum
daeka⸗
raglis
umnds,
4Cui.
0Tri-
s no⸗
ten d.
eclicto
Ntiora
mn Mi⸗
laiſle
d re⸗
inten⸗
errore
ſitam
Imto⸗
m k⸗
eſen⸗
1 ean-
mqe
nere-
Can⸗
100i
ect
ndr
dum
zdem
0n⸗

—

Be (317) E

controverſia emanavit expreſla Apoſtolicæ Sedis definitio: nec igitur ad er-

rores damnatos referri, nec proſcripta, minus hæretica dici, aut alia cenſu-
ræ nota configi debet. Verum nee extra Sacramentorum materiam innume-
ræ deſunt ejusmodi quæſtiones, iniquioribus cenſuris a nonnullis diremtæ.
Annis proxime elapſis agitata eſt, hodieque agitatur controverſia de Patrum
in ſinu Abrahæ beatitudine, & mutuo certantium ſtudio ac diligentia effectum
eſt, ut pateat utramvis ſententiam inter fines probabilitatis contineri, nec lo-⸗
cum habere cenſuras, quibas a privatis caſtigaretur opinio, vindicans Patribus
etiam in Limbo conſtitutis intuitivam Dei viſionem. Suarezius tradidit, certa
ide tenendum eſſe ante Chriſti mortem nullam animam eflentialem beatiftudi-
nem accepiſſe. Graveſonius apertius etiam, id etle fdei dogma expreſſe in
§. Scriptura, & Patrum traditione contentum, edixit. At hcet Viri illuſtres
Faffonius, & Mamachius ita hanc ſtabiliverint ſententiam, ut ego quidem ſo-

lam ſeqdendam efſle judicem, atque etiam controverſiam ad fidem ſpectare

isdem concedendum putem: nihil tamen abſolute de ide ſe certum, nec con-
ſtare rectane, an oblique tantum (aut forte nullatenus) adverſariorum opinio
fidem impetat, cum P. Mamachio lubens profiteor: neque omnia Cl. Cadonici,
& Symmiſtarum argumenta ita profligata ſunt, ut dubium omnino nullum
ſuperſit, an priorum doctrina in fidei articulo de Chriſti ad inferos deſcenſu
omnino contineatur; quamquam nec Cl. Cadonico conceſſerim, eas veras eſſe
antilogias, quas in opere Faſſoniano ſibi viſus eſt deprehendiſſe; minus vero
in eodem ſæpe veritatis amorem, ſæpius modeſtiam deſiderari. (a) Inter ſchola-
ſtici igitur certaminis limites contineantur ingenia, & donec ſumma aucto-
