ænigmata, a quibus ſi fides & divinatoriæ fraudes abſint, nihil ad cenſuræ judici-
um attinent, ſed inter minime nocivos otioſorum ingeniorum partus ſunt refe-
renda; quale mirum eſt encomium Bohemis hæreticis ſæculo ſuperiore a quo-
piam concinnatum, in quo ſi commata mutes, & a fine ad principium recurras,
ſenſum effcies contrarium, quod legere eſt apud Raynaudum, & plura ſimi-
lia apud Petrarcham. (c) Tandem ultimo hic commemorandi libri veterum
Patrum erroribus nonnullis infecti, quales ſunt Tertulliani, Origenis, Caſſiani
quædam ſcripta, nonnullæ S. Cypriani epiſtolæ &c. de quibus jam alias actum,
omniumque conſenſu receptum eſt, nulla eos cenſura prohiberi. Quod &
de veterum quorundam hæreticorum ſeriptiomibus ſentiendum; quoniam anti-
dota pridem parata ſunt, & nulli etiam cenſentur incoge n.

Mm3 Ter-
(a) Vid. integrum apud Raynaud. Part. I. Erot. 11. (b) Vid. Obſervat. in Iudice
LL. prohbibitor. (c) Vid. Raynaud. Part. 1. Erotemat. 13.

MoN (278) BNX
Tertiam claſſem conſtituunt libri, qui quidem in ſe mali non ſunt, nocivi ta-
men reputantur, vel ob lectoris imbecillitatem, vel noxium reipublicæ clvilis
uſum, aut temporis in eorum lectione ſine fructu conſumendi jacturam. At-
que hos ut plurimum nullo generali cenſuræ judicio condemnatos conſtat,
niſi eosdem ipiſa naturæ lex certis perſonis interdicat, aut politici principes
judicent e republica amovendos. In horum numero venire poſſunt ipſæ Sa-
cræ litteræ, allique libri optimi, quos lectorum imperitia non capit, & ex
mentis imbecillitate ſenſu perverſo intelligere, atque inde ſibi ruinæ occaſio-
nem accerſere nonnulli poſſunt. Non injuria & hic recenſendi libri chymici;
licet enim chymiæ ſtudium ſit laudatiſſimum, & præclarum recentioris phy-
ſicæ præſidium, dum in diſſolvendis corporibus, ac detegendis eorum elementis,
Proprietatibus, & vario partium nexu verſatur: at ſi ad celebrem illam chryſo-
Pœiam præcipitetur, jure interdicitur, omnesque libri ea de re tractantes a Magi-
ſtratibus ad furnulos, & ignem relegandi eſſent, ut in caput mortuum verteren-
tur, nec fortunarum & ſæpe etiam ſalutis certifſimam inferrent jacturam.
Libri demum, quos inanes vocant, ſeu de ludicris argumentis magno ingenio,
magnaque induſtria conſcripti, quos hic exponit Raynaudus, minime per ſe
ſubſtant judicio cenſorio, nec eos autumo condemnandos. Legat illos, cui
vacat tempus terere aut fallere: ſeribendi fortaſſe non fuiſſent a viris doctifſi-
mis, qui in argumentis longe utilioribus operam ſuam, ingeniumque exercu-
iſſent, niſi & hic eos finis ſublimior, ſtupenda Dei potentia in rebus etiam
minimis, utiliſſima documenta veluti per jocum inculcanda, tædium fallendum,
ac ſimilia excuſent. Ita olim longis operibus celebrarunt Phavorinus febrim
quartanam: podagram & furditatem adoleſcens apud Philoſtratum, Pfſainas
apud Plinium urticam, Chryſippus apud eundem braſſicam, Lucianus muſcam,
Syneſius calvitiem, & recentiori ævo Erasmus moriam ſive ſtultitiam, Picus
Mirandula barbariem, Agrippa aſinum, ali cimicem, pulicem &c. Qualia
addenſat Leo Allatius in libro de Pfellis. Quo & viri docti referendas cen-
ſent inutiles Scholaſticorum Theologorum tricas, quarum ſemel ac iterum
meminit Melchior Canus, vehementerque curioſas illorum, & ſophiſticas di-
ſputationes improbavit, quarumve nullus in Theologia fructus ſit; quin do-
let magnopere nugas ejusmodi tum potifſimum invaluiſſe, quum ſcholæ Theo-
logos optimis adverſus hæreſes armis inſtructos eile oportebat. (a)
Quarta denique Raynaudi claſſis libros anepigraphos, pſeudepigraphos,
doctrinam novam, aut tractari vetitam continentes exhibet. Ac vetat qui-
dem Conc. Tridentin. libros ſacros fine auctoris nomine imprimere vel im-
primi facere. (?5) Prohibet item inſtructio Clementis VIII. ne quis liber im-
poſterum excudatur, qui non in fronte nomen, cognomen, & patriam præ-
ferat auctoris. N holerius & hæc moderatio illico adnexa eſt, ſeilicet Epi-
ſcopi vel Inquiſitoris
mo-
(a) Vid. de Locis Theol. L. VIII. & IX. c. I. (5) eſ. IV. in decreto de editions
& uſu S, Librorum. .

judicio, tacito etiam auctoris nomine, librum edi poſſe,

111—W
—

r—r— /

mod
7))
furtin
nees t)
ſtetrie
Gdi i
oann
nin,
Poſte
melii
re eſ
eaden
dine
Unt a
canl⸗
anti
Presb
rum
nom
poſlun
moco
dros
mus.

unes
u
brati
Sanck
Provi
am
bem,
ſeyeri
ſoret,
Sanct
Paulo
Jor.
Imns.
ſi 1 60.
„
lver
ejosn

Janp
.

weidi 14.
e clyili⸗
m. At.
nſtat,
Unnelpes
iple e.
„L er
Oecaſio⸗
nymici;
ris Phy⸗
mentis,
chryſo⸗
Magi.
erteren⸗
cturam.

ingenio,

per ſe
s, Ci
Gockiſfi.
exercl-
s etiain
lendum,

P ky.
lehrim

Dfainggs

nulcam,
ny Lieus
Qualia
das cen⸗

iterum

ſticas i⸗
lin 00⸗
eTheo⸗

gruphos,

tat ul⸗

Vel im-

ber im

m průa
cet Ep -

mo⸗

NE

e N (279) M. .

modo ſaltem illius, qui librum examinavit, & approbavit, nomen adicribatur.
(a) Magni ego faciendum judieo ſapientifimum hoc mandatum, quo fypis
furtivis, & peiſimorum librorum editioni frœnum injicitur. Utinam illud om-
nes typographi ſibi haberent commendatum, nec ſua opera manum velut ob-
ſtetricantem fœtibus immaturis & monſtroſis porrigerent! Utinam præſtantes,

qui inter primos artis hujus magiſtros cenſentur, viros Aldum Manutium, &

Joannem Frobenium imitarentur, de quorum priore relatum legimus, eum

nihil, quod pietati vel bonis moribus adverſaretur, characteribus ſuis excudiſſe:

poſterior autem fertur nullum ſcriptum litteris ſuis expreſlifſe, quod contu-
melüs & calumniis ſcateret. At de his viderit respublica, cui typographia cu-
ræ eſt. Quod ad laudata Tridentini, & Indicis decreta attinet, non inficior,
eadem ſummo in rigore non eſle recepta, aut plurimum contraria conſuetu-
dine iisdem derogatum. Nam plurimi cujusque fere ſcientiæ in lucem prode-

unt anonymi, doctrinam ſanam continent, nomen occulere aliquando graves

cauſæ ſuadent, ſæpe & modeſtiæ, demiſſique animi eſt indicium. Quod &
antiquiores nonnulli Patres fecere, & egregie ea de re ſe purgat Salvianus
Presbyter Malfilienſis. (?5) Nec hodie liber aliquis, ut ait Concina, ſuperio-
rum licentia typis editus proſeriptus eſt ob id præciſe, quod absque auctoris
nomine in lucem prodierit. Pſeudepigraphi etiam legitimam aliquando habere
poſſunt excuſationem, qua Vigilium Tapſenſem aliosque veteres purgamus,
modo (alutarem contineant doctrinam; alioqui ſi partus nocivus eſſet, ad li-
bros ſuppoſititios referendus foret, & de eo ſentiendum, quod ſupra indicavi-
mus. QGuanquam ejusmodi fraudes, licet fine non malo excogitatas, raro im-
unes Eccleſia tulerit. Expertus id eſt ante plura ſæcula Theodiſcus Hiſpalenſis
Epiſcopus, & Hiſpaniæ Primas, qui forte inanis gloriolæ cupidus nonnullas lucu-
brationes ſuas catholicas Sancto Iſidoro ejusdem Urbis Epiſcopo impoſuit, dum
Sancti hujus Præſulis opera in Arabicam linguam converteret. Epiſcopi namque
Provinciales in ſynodo Theodiſcum propterea Eccleſia ſua ejecerunt, & ad æter-
nam probri memoriam Sedem Metropolitanam ab Hiſpalenſi ad Toletanam ur-
bem, in qua & hodie ſita eſt, tranſtulerunt. («) Iſthæc Hiſpanorum Antiſtitum
ſeveritas modum excefſiſie videretur, ſubdit Natalis Argonenſis, niſi compertum
foret, nullam ab Eceleſia fraudem tolerari, eamque ob cauſam depolitum fuiſſe a
Sancto Joanne Evangeliſta Presbyterum Aſiaticum, qui opera quædam Sancto
Paulo ſuppoſuerat. (d) De novæ doctrinæ argumentis, quo ſenſu admittenda,
quove repudianda ſint, jam principio Diſſertationis II. ſatis ſuperque explicavi-
mus. Denique ſi indictum ab Eccleſia & legitimis cenſoribus ſilentium violetur,
ſi leges edendis libris præſcriptæ non ſerventur, ſi libere, ac ut fieri amat, non ſine

5

adverſæ partis contemtu, & cenſura defendantur opiniones tractari vetitæ, recte

ejusmodi etiam libri prohibentur. («) Sed de his prohibitionis & cenſuræ modis
jam peculiari capite agendum eſt.

(a) De lInpreſ!. Libror. J. I. (5) Ii epift. ad Salon. (c) Refert. Genebrardaut
ad Ann. 655. (A) S. Hier. de viris illuſir. & I7. (e) Vid. Natal. Argonenſem,
Jeu Anonymum de methodo legendorum Eccleſiæ Patrum L. II. c. 15.

7

M9 (280) W N
CAPVT II.

D E
MODO CENSVRAE.

F1.

De ſimplici propoſitionis, aus libri probibitione.

B Be Be 6.
M:
S Odus cenſuræ nobis rationem ſententiæ exprimit, quæ adverſus
g Propoſitiones & libros in cauſis religionis fertur. Poſteaquam enim
legitimo examine compertum eſt, aut religionis principiis pro-
Poſitionem vel librum adverſari, aut adverſus Eccleſiæ regulas fuiſſe evulga-
tum, aut aliqua ſui parte nocivum, vel periculoſum eſte: ſententia contra illum
Pronunciatur. Scilicet vel nuda & ſimplici prohibitione interdicitur, ac ſilen-
tium etiam auctoribus imponitur, aut prorſus ceu pernicioſus condemnatur,
aut denique expreffis cenſurarum formulis proſcribitur. Poſtremum hoc du-
plici iterum modo fieri conſuevit: vel in globo, ut ajunt, plures cenſuræ ex-
Primuntur: vel deſignatis, ſelectisque ſententiis, ſua quoque nota maligna ſin-
gularis & diſtincta inuritur. De iſta igitur cenſuræ methodo, diverſisque ejus
rationibus nunc paucis diſſerendum, ac in præſenti quidem de ſimplici prohi-
bitione. Magnum diſcrimen Theologicam cenſuram inter, & prohibentia ejus-
moci edicta intercedere, rerum theologicarum non imperiti noverunt. Prior
nempe ad dogmatica judicia: poſteriora ad diſciplinam Eccleſiæ referuntur,
atque adeo tanto inter ſe diſtant intervallo, quanto & dogmata & diſciplina
Eccleſiæ differunt. Quis autem neteit, dogma eſſe regalam veritates creden-
das & errores proſcribendos proponentem, eſſe, ceu unam fidem, immutabile
ac irreformabile, ad omnes ſemper & ubique ſpectare, eodem malum ſen-
Iſum & pravam doctrinam condemnari, denique omnem illius veritatem non
aliunde, quam ex Scripturæ & traditionis legibus vindicari? At contra diſci-
plina doctrinam ex ſe ſe non perſtringit, ſed aut ſilentium duntaxat imperat,
aut vocum & terminorum uſum removet, illa pro temporum & perſonarum
& locorum adjunctis variatur, non omnes obligat, denique ratione circum-
ſtantiarum, regionum moribus, & recepta conſuetudine ſeſe tuetur. Hi ex
Theologorum ſententia præcipui ſunt dogmatici judicii, & legis diſciplinæ
characteres. (a) E quibus conſtat meram uſus propoſitionum, aut librorum
prohibitionem ad innoxias perinde, fi in ſe conſiderentur, ac vitioſas extencdi
len-
(à) Confer. Tburnely de locin, Card, Gotti Theolog. Tom. l. O. l. dub. 4.

ſente⸗
huſus

aut in
ut P
Prece
rieulo
oblig
ca

glon
ſorunn
Matu
Auten
Eccle

pot

falle⸗
Pecle

Lee
mogi
diſon
ca C
nem
cleſia,
tori
uanm
bus i
tentis
Vante
Placi
dent,
tur,
Verit,
niis
ſine
tet,
deat
Vitio

tren

lwior
nlkect
ſente
Quon-

ſe)

dverfus
im enim
is pro-
erulga⸗

FA Hum

2e ſilen⸗
mmnetur,
Red
IiOe du-⸗
lurzæex-
gue eus

1probi-

tin eins⸗
t. Drior
runtur,
lſeipline
creden-
nutabile
im ſen⸗
emn nON
ra Giſci.

imperat,

ſonaruin
cireum⸗
Hi er
Heiplnæ

lbroruum

exten

Woys (281) Wegs

ſententias, quatenus utrisque nonnulli abuti poſſunt; conſtat item vi ſimplicis
hujus prohibitionis ad fidem internam neminem adſtringi, ſed ſolo non uſu,
aut imperato filentio eidem ſatisfieri; quin & non raro nudam eſſe politiæ,

aut Eccleſiaſticæ Oeconomiæ legem, qua imminentes motus, & diſſenſiones

Præcaventur, atque adeo ceſſante abuſu, ſedatis motibus, animis pacatis, pe-
riculo ſublato poſſe deſinere, nec quemquam amplius ad ſui obſervationem
obligare. Unde leviores etiam cauſæ ad hanc prohibitionem, quam ad no-
tam cenſuræ inurendam ſufficiunt; quum iſtud non examinatis accurate reli-
gionis, & cenſurarum notionibus fieri non poſfit: illud vero ex prudenti cen-
ſorum arbitrio, habita periculorum & turbarum imminentium ratione, deſu-
matur; quemadmodum in ſingularibus facile cuivis erit perſpicere. Ad tria
autem ſumma capita revocari poſſe arbitror ſententias omnes & libros, quos

Eceleſiaſtici cenſores vetare & nude prohibere conſueverunt. Aut enim pro-

Poſitiones & ſententiæ periculoſæ videntur, quas proinde licet nondum aperte
fallæ, aut fidei doctrinæ oppoſitæ appareant, tanquam veras tradi & evulgari
Eccleſiaſtici judices merito & prudenter vetant, eaque de cauſa & libros ejus-
modi propoſitionibus plenos ab uſu communi removent. Aut ex immodico

diſputantium æſtu de rebus etiam utrinque probabilibus tumultus in republi-

ca Chriſtiana timentur, ſcandala ex privatorum odiis metuuntur, moderatio-
nem in defendendo ignita ingenia vix ſervare valent, atque tum pariter Ec-
cleſia, re ipſa in medio relicta, accuſatoribus ſilentium indicit, donec accura-
iori trutina cauſa penſetur, prohibetque, ne ejusmodi argumentum a quo-
quam tractetur, aut ſaltem, ne pendente judicio cenſoria nota exagitatis opinioni-
bus impingatur. Aut denique receptæ regionum conſuetudines, & patriæ ſen-
tentiæ negliguntur, leges ad diſceptandum, aut libros edendos latæ non obſer-
vantur, juribus aliorum quæſitis quodpiam præjudicium ex diverſis auctorum
Placitis infertur, quæ ſane impune a quovis, & ubique nec dici, nec ſeribi de-
bent, meritoque proinde affertiones ejusmodi, & libri illis pleni interdicun-
tur, etſi & veritatem annunciarent. Licet enim, ut in quærenda ac diſcenda
veritate: ita & in proferenda, prodendaque ampliſſimum ſit humanis inge-
niis jus: nihiloſecius & hic illuſtris Muratorius tres alias depoſcit virtutes,
ſine quibus veritas recte non annunciatur: a juſtitia videlicet procedat opor-
tet, caritatem Chriſtianam ceu ducem ſequatur, & prudentiam comitem ha-
beat adjunctam. (a4) His ergo præœtermiſſis & ipſa vileſeit, ipſa ex hominum
vitio nocet, ac proinde ejus prædicatio recte cohibetur. Lubeat nonmullis
exemplis generalia hæc documenta illuſtrare. Ac primæ quidem claſſi inſi-
gne perhibent teſtimonium vetiti ab Epiſcopis & Præſulibus libri complurium
laxiorum Theologorum. Licet enim in illis non ſemper revelatæ doctrinæ ma-
nifeſte contraria ponantur, ſtudium etiam ſanctitatis commendent, & multas
ſententias audaciora ingenia cum aliqua probabilitatis ſpecie defendere poſſint:
quoniam tamen laxæ opiniones, probabilismi fœtus, periculi plenæ ſunt, recte e

U ma-
(a) Vid. L. II. e. 3.

oey (282) W

manibus fidelium erepti, & prohibiti fuerunt, uti ſupra noſtrorum etiam tri-
bunalium ulu „ & cenſorum Regiorum decretis conſtare aſſeruimus. Ad ſe-
cundam claſſem revocari poſſunt RR. PP. decreta, quibus acrius diſeeptanti-

bus de auxiliorum gratiæ divinæ natura, partitione, eficacia ſilentium indi-
Xerunt, vetueruntque libros omnes ex profeſſo vel incidenter, aut prætextu

commentandi S. Thomam, vel quemlibet alium doctorem, aut alia quavis oc-
caſione tractantes de iisdem, ſi nulla a Sancti Officii Congregatione licentia
ſit obtenta. (a) At mutatis rerum, & temporum adjunctis nemini dubium

eſt, decretis hiſce jamjam eſſe derogatum, nec contrariam auctorum conſue-
tudinem RR. PP. hactenus improbarunt. Idem ſilentium indictum fuit, ac

ſingularibus etiam decretis prohibiti ſunt libri omnes, conciones, diſputatio-
nes, tractatus impreſli poſt A. 16 17. in quibus aſſeritur B. V. M. cum origi-
nali beccato conceptam efſſe, vel in quibus affirmatur, opinantes B. V. fuiſſe
in originali peccato conceptam, eſſe hæreticos, vel impios, vel peccare mor-
taliter. In quibus vetantibus decretis illud Præcipue obſervandum, nihil de
ipſarum ſententiarum Pprobabilitate detrahi, nec etiam contrariis opinionibus
certum robur addi. Hinc & in ea, quam ſupra attulimus, Bajana aſſertione
iſtud cum Suarezio optime advertit de Panormo, non propterea approbatam
fuiſfe eam de gentibus fidei gratiam non habentibus expoſitionem: attamen il-
lam ab omni ſuſpicione erroris Pelagiani liberam, & immunem eſſe redditam,
ut proinde merito caſtigari, & corrigi debeat opinio eruditi alias S. Thomæ
commentatoris, qui poſt eam Pontificiam defenſionem auſus eſt dicere, diétam
Ihtergretationem nullum ex antiquis Patribus habere præſidium, quam ex Caſ-
ſiano in Collat. XIII. QGuis enim ex hoc non colligit, omnem interpretationis
ulus originem ex Pelagiana, aut Semipelagiana ofhicina derivari? Illud autem
ſi verum foret, næ explicationi hujusmod non parvam conciliaret invidiam,
& erroris ſuſpicionem. () Similis denique prohibitio etiam intervenit, dum
celebris Epiſcopum Chalcedonenſem inter, & Angliæ Regulares exorta eſt
controverſia, de qua pluribus agit Graveſon; (c) atque hinc libri omnes de
eadem controverſia & ſinguli tractatus impreſli, ſive manuſeripti, & omnia
alia, quæ ad eandem directe vel indirecte ſpectabant, vetita fuerunt. At in
Sacræ Congregationis decreto opportuna, & ad præſens argumentum no-
ſtrum firmandum accommodata reperitur hæc formula: per boc autem decretum
nibil intendit S. Congregatio ſtatuere de meritis cauſæ, vel ulli auétori aut operi ignominiam
aliquam vel notam malæ doctrinæ inferre. (d) Atque id ipſum etiam P. Plazza,
teitis minime ſuſpectus, in ſua cauſæ Conceptionis concluſione fatetur, nem-
pe ex Pontificia prohibitione non colligi, definiri tanquam de fide, quod con-
traria ſententia ſit probabilis, aut damnari, quod ſit improbabilis. (2) Quam
quidem doctrinam etiam benignus Theologus jam olim libenter ſuam fecit,
at-
(4) Lz Decretis de Lihrit probhibitii g. 2. (b) Vid. de Panormoc. Z. art. 20. n. 9.
(«) H. E. Sec. XVII. Colloq. 3. (d) er decretis generalibui de LL. probib. J. 2.,. 4.
(e) P. l. J. 4. . 72

Nque
clmpr

4
lel 6
Plici e
intelh
rum
ekene
1n i
tur, al
eſt, un
trariun
Volunt
ribus
ut Zu
Vere,
Ita &
aut ine
fallbil
Opinio
non fo
fumm
dentib
annalin
Pollide
falkimne
Gram
Nlin
ruIn
ſheckat
& han
guueme
hrorn

H

le)

o (2983) *
etlam tri⸗ atque ita ſtatuit: „quando liber vel ſententia interdicitur, non aſſeritur eſſe
.Ad ſe. . improbabilis, ſed neque eſſe probahilis, ſed juſſa manere in gradu probabi-
Ceptant. . litatis, in quo antea erat, ob bonum Ppublicum vel privatum, nec dictari
lum indi. nec defendi præcipitur. Aliqua enim non ſolum dubia aut probabilia, ſed
PrEtertil etiam interdum certa utiliter ignorantur.. (a) Quæ quidem omnia de ſim-
naris oe⸗ plici ejusmodi prohibitione, quæ damnationem proprie dictam non involvit
l Hentis intelligenda ſunt. Denique & noſtrarum regionum uſu, & cenſorum regio-
Gubium rum auctoritate fieri videmus, ut propoſitiones nonnullæ publice exponi, ac
n conlüe- defendi non valeant, iisdemque, ſi forte cenſuræ ſubjiciantur, inducatur litu-
nfiit, «] ra, quin propterea ejusmodi aſſertionum interna, ut ajunt, probabilitas nege-
lputatio⸗ tur, aut doctrinæ ipfi nota cenſoria inuratur. Conſuetudine enim receptum
um origi eſt, ut qu edam propriæ ſint nationum, & populorum doctrinæ, quibus con-
V. kullle trarium aſterere minime toleratur, eſtque etiam in Summorum Imperantium
aemorr. voluntate, ut ſupra vidimus, e probabilibus opinionem deligere, quæ ceu ju⸗
Hnihril de ribus regnorum, Provinciæ moribus, atque adeo veritati ſaltem reſpeckivæ, .
inionibus ut ajunt, conformior appareat, contrariamque e publico uſu omnino remo-
Mertione vere. Atque ex his demum multa etiam tertiæ claffis ſpecimina efficiunt.
robatam Ita & olim in ditione Pontificia non ſunt toleratæ ſententiæ, quibus directa,
tamen . 1aut indirecta R. P. in Regum temporalia poteſtas negatur, aut Pontificia in-
eccitam, fallibilitas acrius impugnatur: at contra alibi eædem libere aſſertæ, & ſi qua
Thon- opinio contraria intemperantius propugnata fuiſſet, fortaſſe a prohibitione
e,diea non fuiſſet immunis. fta Bellarmini liber, quem in Barclajum de poteſtate
mexr C- ſummi Pontificis ſeripſerat, plurium Principum decretis, ne quidquam interce-
retationis dentibus Romanæ Sedis nuntiis, fuit prohibitus. Ita & Card. Baronii Tomus
d autemm annalium XKl., in quo Hiſpaniæ Regibus negabat ea in Siciliam jura, qualia
inwidiem, poſſidebant, Regis edicto A. 1610. Pproſcriptus fuit, aulosque ipſe non milto poſt
eit, dumn fabtione Hiſpana a prima ſede excluſui, ad quam virtute & ſisſfragiir vocabatur, inquit
Porta elt Gramondus, additque: adeo lubricum eſt ſeribere de Regum poteſtate, de Imperio,
innes de & ditione ipſorum, ut regnunt, ut jure vel injuria poſident. (5) QRuæ ſane om-
Komm nino non allunde prohibitionis ſuæ cauſam repetunt, quam quod avitis regno-
4Atin rum juribus, conſuetudini, moribusque receptis adverſentur, licet in ſeſe
tum do⸗ ſpectata fortaſſis e numero probabilium necdum excludi valeant. Nemo ergo
Nencuon & hanc Eccleſiæ, aut aliorum cenſorum diſciplinam vituperare poteſt, ſed
mitin gquemadmodum juſta damnatio, ita & ſimplex ac nucda Propoſitionum, aut
Ie, brorum prohibitio ad legitimam cenſorii judicü attinet auctoritatem,
Ur, emn-

)Quan
in kerit,
2, 6 (a) Theol. Eundam. a. 259. Tom, h. fundam. S. (5) Hif. Gallic. L. L. ad
. Ann,. 1610, pag. 10.

N (284) ,
De propoſitiomun, ac librorum damnatione.

Paohibitio ſimplex, ut vidimus, ad doctrinam etiam in ſe innocuam ſpec-
tare poteſt: at ubi explicita, vel tacita damnatio intervenit, manifeſte com-
Pertum eſt, propoſitionem aliquo ſuo ſenſu, aut librum quodam ex capite
eſſe nocivum, aut certe illius auctorem ex eorum eſſe numero, quos Eccleſia,
aut alia legitima poteſtas condemnavit. Propoſitio enim ex omni parte vera,
ac ex ſenſu ſuo Proprio & naturali, qui & ex adjunctis rerum, & perſonæ ſeri-
bentis deſumitur, ut ſupra diximus, minime falſa condemnari nequit; uti &
liber ſana doctrina inſtructus proſeribi non poteſt, niſi auctor ipſe aut verita-
tis, aut legitimæ poteſtatis declaratus hoſtis, ejusmodi pœnam mereatur, ut
nulla omnino erudita etiam, & ſana ejus elucubratio legentium manibus tera-
tur, & ad poſterorum transmittatur memoriam. Uncde cogitandum eſt eos
libros, quos hodie Sacra Indicis, aut Inquiſitionis Congregatio proſcribit, &
in ſuis decretis expreſſa voce pro damnatis habet, condemnatque, aut perverſam
Ccontinere doctrinam, aut regulas Eccleſiæ in illis edendis fuiſſe violatas, aut
ſuſpecta & periculoſa ratione etiam verum exprimere, aut denique aucto-
rem eſſe ſimili condemnatione puniendum; quum uti paulo ante advertimus,
& veritas nec ab omni, nec a quovis, nec ubivis locorum ſemper legitime
Proferatur. Atque ita quidem ſentiendum, ſi absque ulla Theologicæ cenſu-
r& nota propoſitionem, aut librum condemnari contingat. Eſt autem etiam
in hac re ea cenſorum Mι quitas, & clementia, ut ſi quando in libris præſer-
tim auctoris Probi & catholici nonnulla errata, minimeque toleranda reperi-
antur, iidem libri non Penitus, & abſolute, ſed conſueta formula: donec corrigantur,
Proſeribi ſoleant. Cui quidem æquiſſimo judicio ſi auctor pareat, ſi illi, qui
novam ejusmodi ſeriptorum editionem evulgandam ſuſecipiunt, lituram nota-
tis erroribus inducant, excerptum pravæ doctrinæ caput omittant: liber cen-
ſura abſolvitur, ac liberæ cujusvis lectioni permiſſus cenſetur. Unde non
exiguus eſt ejusmodi monimentorum numerus, qui in librorum Prohibitorum
indice cum allegata clauſula hodieque reperiuntur, in quibus quoniam Præ-
Cepta correctio facta eſt, nullum habet locum prohibitio, nullum lectoribus
ſupereſt diſerimen. Unde non modo ad ejusmodi auctorum nomina & ſerip-
ta, ſed & ad ipſum editionis annum reſpiciendum eſt, ut damnatum a per-
miſſo, vetitum a licito diſtinguatur. Hinc & eorum qui novas ejusmodi edi-
tiones curant, eſt muneris, ut loco opportuno lectores de facta commoneant
emendatione, ne poſtea de illata auctoribus injuria querantur, ſi quis eorum

ſententias & doctrinas allegat ex operibus primo editis, quas in ſequentibus

ob interpoſitam correctionem, mutationemque minime eſt invenire. (4) Ita con-
ſtat, quam injuſtam ea de cauia dicam nonnulli ſcripſerint V. P. Concinæ,
ve-
(a) Vid. Vindic, Gobatianæ Pars. I. obſerv. 7.

caula

(ber

alis,
aſcer
(4)
appel
gue e
lo .

eorun

fun
otni⸗

ſEcuh
Hic
Dlure
nata:
faren
menti
hoden

mias

clos
Cna d
Kinti
Allimo
(e)

54

4

n ſer.
tecom-
capite
Lecleſia,
te vera,
r ſeri⸗
z uti &
Verita⸗
Atur, ut
us tera⸗
eit eos
lbit, &
Ferlam
25, 4ut
aucko⸗
ttimus,
gline
cenſu⸗
netiam
breler⸗
reperi-
unut,
l, qul
n nota⸗
er cen⸗
de non
torunn
n pra⸗
oribus
ſerip⸗
4 per-
cliedi⸗
oneaft
eorum

entbus

ta con⸗
neine,
ve⸗

(285) A 54

veluti Suarezi propoſitiones & doctrinam haud bona fide allegaſſet. Non

aliud doctiffſimo in Juliomontana Univerſitate publico Theologiæ Profeſſori
Reidingero O. P. ob locum ex Tamburino in ſua de circumſtantiis aggravan-
tibus dillertatione citatum evenit. At præclare fidem ſuam & veritatem tui-
tus eſt Concina: (a) ſtrenue quoque ſcripti ſui integritatem, fidelitatemque
Reidingerus vindicavit. (?5) Uitatus tandem eſt & alter judicii cenſorii mo-
dus, quo plures notæ malignæ coacervantur, & aut libro, aut pluribus delectis
propoſitionibus velut in cumulo, ac in globo, ut ajunt, affiguntur. Atque
hæc eſt illa cenſuræ ratio, quam in Leonis X. R. P. adverſus Lutherum con-
ſtitutione ſuggillat perſonatus Suavis: articulos, inquient, in diplomate pro-
«Poſitos minus recte ſub incerta verborum clauſula fuiſſe damnatos, adeoque
„ex ipſo diplomate controverſum fuiſſe, quænam eflet eorum ſingulis aſſi-
„gnanda cenſura. («) Tum vero & in ipſum diplomatis ſtilum, quem fo-
renſem, perplexum, & obſeurum ait, inſurgit. Eundem cenſuræ modum
cauſæ Bajanæ defenſores multis exagitarunt: qui modus, inquiunt, valde im-
Perfectus eſt, plenus obſcuritatis, & confuſionis, fidelibus non modo inuti-
clis, ſed plurimum noxius, ex quo nihil lucis menti affulget, ut poſſit di-
ſcerni, quæ propoſitio hæretica, vel falſa, vel temeraria &c. dicenda ſit.
(4) Guin & Lutherus in ſua cum Eckio diſceptatione Lipſiæ habita iniquam
appellat viam plures dictiones acervatim reprehendendi, non aſſignata cujus-
que effati nota. (e) Eadem de cauſa Apoſtata Spalatenſis cenſuram a Conci-
ho Conſtantienſi in articulos Joannis Huſſ latam reprehendit, quia, inquiens,
eorum ſingulorum examen non apparet. (†) Hi nempe ſunt duces & anteli-

Faan eorum, quibus generales & non diſtinctæ cenſuræ diſplicent. Verum

oinines iſti heſterni videntur, & malevole ignari. Non enim iſtis primum
ſæculis, ſed in ipſa prope antiquitate rei hujus exempla extant, & documenta.
Hac ratione damnati ſunt Origenis libri ceu hæretici, erronei, periculoſi, &
plura illius doctrinæ capita proſcripta, quin ſingulis propoſitionibus determi-
nata annecteretur cenſura. Ita S. Auguſtinus variis in locis propoſitionum
faventium hæreſi, impiarum, blasphemarum, falſarum, & temerariarum, facit
mentionem, quæ notæ nonnunquam uni, eidemque libro tribuebantur. (4)
Eodem cenſuræ modo Alexander IV. quadamtenus uſus eſt adverſus (uiliel-
mi a S. Amore quosdam articulos. (H) Ita & Joannes XXII. quinque arti-

culos Joannis de Poliaco reprobavit in genere tanquam falſos, erroneos, & a
. . ◻. . . — . .
ſana doctrina devios: & adverſus Magiſtri Ekardi octo & viginti articulos con-

ſtitutionem edidit, in qua hæc leguntur quindecim primot articulot, & duos alios
ultimos tanquam baæreticot: & alios undecim tanquam maleſonantes, temerarios &
N n 3 ſu-
(a) De Sacram. Peænit. L. II. Aiſert. III. c. 2. (5) Le appendicula Editorir vitæ
P. Concinæ a Laurent. Rubeo conſeriptæea. (c) L. I. Hiſt. Conc. Trid. Pallavic. c. 2 I.
(4) Apud Tournel) Tr. de Gratia. O. III. (e) Anno. 1519. ( J) L. T. de
Republ. c. 12. (g) Plures textus §. Patris citat Cl. Mamachiur L. L. c. 2. H. 3.
de animabus Juſtorum in ſinu c. (-5) Apud Raynaldum ad Ann. 1256.

(286) B

ſiſpedlo⸗ de baærei, - -= = damnamus & reprobamur. (a) Id quod ab alis etiam

ante fuiſſe factum credendum eſt, quorum exemplum hi Pontifices fuerint
imitati, ut recte conjicit Doctiſſ. Mamachius. (?) Quanquam catholico ho-
mini ſola univerſalis Concilii Conſtantienſis auctoritas ſumſicere debet; cum ne-
fas ſit ſuſpicari viro orthodoxo, Eccleſiam eum cenſuræ modum amplexatam
fuiſſe, qui fidelibus non tantum inutilis, ſed & noxius futurus eſſet. Conſtat
autem ab hoc Concilio 45. articulos Joannis Viclef, & 30. articulos Joannis
Huſſ damnatos eſſe in globo, ac generatim, nulla ſingulatim propoſitionibus
ſingulis inuſta cenſuræ nota. (c) Suffragatur denique luculenta ratio, quam
egregie adverſus Suavem Pallavicinus urſit. (4) Quis enim negaverit a con-
ſtitutis Sacrorum Præſidibus ſententiam manifeſte periculoſam & noxiam e re-
pPublica Chriſtiana eliminandam eſie, etſi ob diverſas & ancipites Theologo-
rum explicationes deſignata cenſuræ nota eidem attribui nequeat? Quis autem
eo in caſu pariter non videt, recte plures in genere conglobari cenſuras, qua-
rum ſingulis expoſitæ periculoſæ propoſitiones ſint obnoxiæ, etſi definito non
conſtet judicio, quænam cenſurarum cuilibet exacte reſpondeat propoſitioni,
modo nulla ex iis omnibus ſit, quæ ſaltem non alicui malignæ notæ ſubjaceat.
Ita nempe & integritati fidei proſpicitur, periculum omne & diſcrimen a fide-

libus removetur, ac omnis adveriariorum de cenſuræ gradibus inanis diſcep-
2 8

tatio tollitur. Sunt quippe innumeræ ſententiæ, quæ communi conſenſione
a Theologis rejectæ ſunt; at ignoratur nihiloſecius adhuc, quanam ſpeciali
nota ſint configendæ, cum alii hæreticas exiſtiment, alii erroneas, ahi ſolum
temerarias &c. quod ex diverſa notarum ejusmodi explicatione, ut infra vi-
debimus, & ex vario propoſitionum ſenſu dimanat. Non igitur & ea eſt
Summorum Pontificum mens, ut omnem decretis ſuis hac in re dubitationem
tollant, ſed eo conſilio diverſos congerunt cenſuræ gradus: tum ut omnibus
certum ſit & indubitatum, propoſitiones ita damnatas pernicioſas eſſe, ſi tra-
dantur, ut loquitur laudatus Pallavicinus: tum ut conſtet, nullam illarum eſſe,
quæ cenſura non foret configenda. Atque id ipſum deſignatur ea, quæ in
decretis ejusmodi inſerta reperitur, voce: reſpective, ut paucis explicat To-
urnelius: „particula: reſpective, inquienzs, duo ſignificat: primum nullam eſ-
aſe notam ex aflfignatis, quæ non alicui ſaltem competat propoſitioni: eſt
„enim Spiritus, qui dogmaticis Eccleſiæ judiciis præeſt, eſt inquam Spiritus,
„& prudentiæ, quæ pœnam non infligit vanam & inanem: & juſtitiæ, quæ
««modum pœnæ nec minuere, nec excedere debet. Secundum, nullam eſſe ex
. Propoſitionibus, quæ aliquam non mereatur notam; quia idem Spiritus ve-
„ritatem tuetur, nee immunem ab omni labe propoſitionem cum reis, foœdis,
„c& pernicioſis miſeere poteſt, aut ſinit. Hæc duo definit Eccleſia tali decreto:
„ Tertium autem, nempe quæ nota ſingulis competat propoſitionibus, obſcu-
Tum eſt, ſed nec abſolute requiſitum, ut ſana ſervetur doctrina, perverſaque
.. Vi-
(a) Apud Eun lem ad Ann. 1329. (b) lLoco ſupra citato. (&) Conc. Conſtantieni.
Soah. VIil. & XW. (4d) L. L. Biſt. c. 2110 .

44 Vſet
canl In
mentis
id ᷣ
Man
rueihere
goitäte
mage
mend
ſillt,B
nütur
ſitione
ut Ou
nod
erigtt.

P
ci⸗
ne dinl
dupley
4
charior⸗
dockon
inatu
quibos
animis

nee lib

Hiac
Ut Jan

Ildbri

is le
Contr⸗
nice ſe
tis eli⸗
Ee nuc
kelite

dille e

5 etiam

fuerint
lco ho.
cunn pe.
Mexatam
Conſtat
Jonnnis
tionibis
„ Quam
t con-
me re-
logo⸗
sabtem
48, qua-
nito non
ſitioni,
bjaceat,
nahce⸗
dliſcep⸗
leoſione

ſpeciali

i ſolom
nfra Vi⸗
e eſt
Ntionem
mnibus
,ſi tra⸗
un elle,
uæ in
cat To⸗
lam el⸗
mi: eſt
Piritus,
e, quce
elle er
ritus e-
8 ſelli⸗
eereto:

obſeu⸗

erlagoe
44 r.
unimni

e (2987) Wo˖.

„vitetur.. (a) Eandem doctrinam pluribus etiam exponunt Præſules Galli-
cani in celebri ſua ad Regem epiſtola, hunc cenſuræ modum laudant, argu-
mentis ſtabiliunt, & tandem hoc egregio Auguſtini teſtimonie confirmant:
quid contra iſta ſentiat Eccleſta Catholica, - - - ſuperflue quæritur, cum propter boc ſeire

lußiciat, Eccleſiam contra iſta ſentire, nec aliquid horum in fidem quemquam debere

recipere; - - multum adjuvat cor ſidele, noſſe, quid eredendum non r. (5) Et anti-
quitate igitur, & Conciliorum, & Pontificum uſu, & evidente ratione, maxi-
maque fidelium utilitate hæc damnationis ratio, hæc cenſuræ diſciplina com-
mendatur. Poſtremus demum propoſitionum damnandarum modus in eo con-
ſiſtit, ut propoſitiones ſingillatim referantur, & ſingulis debita quoque appo-
natur cenſura: qua quidem ratione ſuperiori ævo famoſæ 5. Janſenii propo-
ſitiones ſunt confixæ. Atque hæc cenſuræ ratio clara omnino & aperta eſt, ſed.
ut ainis facile perſpicit, graviſſimis obnoxia difficultatibus, & operoſum non
modo periculoſæ ſententiæ, ſed & gradus cenſuræ, quem mereatur, examen
exigit. Et de hac infra nonnulla perſequemur.

§ III.
De damnatione propoſtionum in ſonſu ab aultoribus intento.

TIdem, quam ſupra dedimus, nunc exſolvamus oportet, ut explicatis præ-
cipuis damnandarum propoſitionum modis, de ea quoque cenſuræ ratio-
ne diſieramus, qua ſententia in ſenſu ab auctore intento configitur. Scilicet
duplex hic Propoſitionum ſenſus diſcernitur: alter, qui ordinem & reſpectum
dicit ad objectum, alter, qui vim ſuam præcipue ad ſubjeétum refert, & ex eo
clariorem, neceſſariamque conſequitur explicationem. Prius illud ita explicant
doctores, ut cenſura ferri dicatur in ordine ad objectum, dum propoſitio exa-
minatur, conſideraturque ſecundum ſenſum ſuum obvium, quem voces, ex
quibus conſurgit, ſecundum uſitatam loquentium conſuetudinem audientium
animis ingenerant, nulla loquentis, ſeribentisve habita ratione, & ſæpe etiam

nec librorum, unde propolitiones excerptæ fuerint, nominibus deſignatis.

