quidem profcribi oporteat; præ oculis habeatur uſu jam diu recepta con-
ſuetudo prohibendi librum, adjecta clauſula: donec corrigatur, ſeu donec
expurgetur, ſi locum habere poſſit, nec grave quidpiam obſtet, quo minus
in caſu, de quo agitur, adhiberi valeat. Hac autem conditione proſcrip-
„ tioni adjeéta, non ſtatim edatur decretum, ſed ſuſpenlſa illius publicatione

res
(«) Eb, cit. E W. C. I. F. 3.

res 4
munn
(dicet
e0 4
tioli
ccali
.
i
ceni
ell
mill
1.00
duct
aut
arel
tur.
uon
mui,
dS
Aut
ſor
n
a Ol⸗
i⸗
Pr⸗
a te
409
nihi
die

.
† ſ
11

t

nun
4
V
tor
ipl
d
P
1

, Re Vl⸗
Lodio,
Ejudicig
Princi.
juta,
l, cujius
„Quod
trata ſit
t us bo⸗
aconti-
ge ike⸗
1e Epi-
recheri
guppe
1apud
n guc
oriore,
Im r2.
ri eam
apud
ne tu⸗
,go⸗
Prohi⸗
tem⸗
gentiæ
Ii can⸗
egere,
ntill⸗
ht non
Hillus
e 1o⸗
(Ao⸗

ipint
ur de
b dl⸗
hunc
con⸗
lonec
ninus
len⸗
tione
15

N (217) . N

„res antea cum auctore, vel quovis altero pro eo agente, & rogante, com-
„municetur, atque ei, quid delendum, mutandum, corrigendumve fuerit, in-
„dicetur. Quod ſi nemo auctoris nomine compareat, vel ipfe, aut alter pro
.. cO agens, injunctam correctionem libri detrectet, congruo definito tempo-
re decretum edatur. Si vero idem auctor, ejusve Pprocurator, Congrega-
«tionis juſſa fecerit, hoc eſt novam inſtituerit libri editionem cum opportunis
Caſtigationibus, ac mutationibus; tunc ſupprimatur proſcriptionis decretum:
. niſi forte prioris editionis exemplaria magno numero diſtracta fuerint; tunc
enim ita decretum publicandum erit, ut omnes intelligant, primæ editio-
nis exemplaria duntaxat interdicta fore, ſecundæ vero jam emendatæ per-
c Miſſa. Conqueſtos ſcimus aliquando nennullos, quod librorum judicia, &
«Profcriptiones, inauditis auczoribus, fiant, nullo ipſis loco ad defenſionem
„Conceflo. Huic autem querelæ reſponſum fuiſſe novimus, nihil opus eſſe
auctores in judicium vocare, ubi non quidem de eorum perſonis notandis,
aut condemnandis agitur, ſed de conſulendo Fidelium indemnitati, atque
avertende ab ipſis periculo, quod 'ex nocua librorum lectione facile incurri-
tur; ſi qua vero ignominiæ labe auctoris nomen ex eo aſpergi contingat, id
. hon directe, ſed oblique ex libri damnatione conſequi. Gua ſane ratione
„minime improbandas cenſemus hujusmodi librorum prohibitiones, inaudi-
tis auctoribus factas; quum præſertim credendum fſit, quidquid pro ſe ipſo,
«aut Pro doctrinæ ſuæ defenſione potuiſſet auctor afferre, id minime a Cen-
«.ſoribus, atque judicibus ignoratum, neglectum ve fuiſſe. Nihilo tamen mi-
N nus, quod ſèepe alias, ſumma æquitatis & prudentiæ ratione, ab eadem Con-
„gregatione factum fuiſſe conſtat, hoc etiam impoſterum ab ea ſervari ma-
cghopezre optamus, ut quando res ſit de auctore Catholico, aliqua nomi-
. his & meritorum fama illuſtri, ejusque opus, demptis demendis, in publcum
« Prodire, & prodefſe poſſe dignoſcatur, vel auctorem ipſum ſuam cauſam
« tueri volentem audiat, vel unum ex Conſfſultoribus deſignet, qui ex ofzcie
..Operis patrocinium, defenlionemque ſuſeipiat.« (4) Nihil omnino æquius,
nihil benignius! Atque id ipſum conſilium ſingulari prudentia ſuggeſſerat Car-
dinalis Quirinus, doctiſſimus Orſi, alique 8. Congregationis Conſultores.
Et Cardinalis Quirini ad Nicolaum Feretum ſeribens fatetur etiam, quod re-
nunciatus Congregationis Indicis Præfectus brevem conſcripſerit methodum,
ad indemnes ſervandos, quoad fieri poteſt, Catholicorum auctorum labores,
ac proinde ad tuendam Apoſtolicarum Sanctionum in proſcribendis libris auc-
toritatem. (5⁵) Quo etiam referri poteſt monitum Cardinalis de Luca qui de
ipſamet Sacra Indicis Congregatione loquens ait: id apud omnes commen-
„dabile reputatur, ut quo magis fieri poteſt, parce, ac circumſpecte in hac
. Prohibitione procedatur, ne facilitas, vel frequentia vilipendium cauſet, alia-
4. que producat inconvenientia, eo modo, quo in eccleſiaſticis cenſuris cano-
Le nes
(à) Conſtit. cit. J. 9. & 10. (5) Tom. III. Epiſt. 4.

N

R (218) 9*

2 hes, afque concilia docent, ac monent. c (4) Sit ne vero aliquando hæc
diligentia omiſſa, an ab adeo prudenti benignitate, quod Raynaudus de inau-
diti damnatione, & alii queruntur, ſit receſſum, & auctore nec vocato, nec au-
dito, nec defenſo, ſola æmulorum factione ad libri condemnationem deven-

tum: non eſt meum inquirere, aut affirmare; quoniam & authenticis deſti-

tuor documentis, & nihil in re tam gravi ex vulgi rumore aſſerendum puto;
nam didici ex Quintiliano, illud accidere parum cautir, ut cimen augeant, quod
Probandum eſt: - — = pro efectis relinquant vix dum inchoata, de homine dicere, quam
de cauſa malint, hominum vitam rebus aſgnent, ut ſi quis decemviratum accuſet,
non Ap, ium. (?) Malim proinde & hic, quod Auguſtinus monet, dubitare de
occultis, quam litigare de incertis; nec puſillus ego velim tantæ audaciæ ſubire
Periculum, & regulas ſummis tribunalibus præſeriptas inculcare, aut de ſin-
gularibus factorum delictis fine populi fſuffragio, ſine provocatione, aut ſine
mandato ſententiam pronunciare; quin potius juxta Poetæ monitionem de-
ſiſto, nec ultra Jollicitam in vaſtas puppim dimitto procellas, & dum vicena pericula
ſurgunt undique, vela contraho, Er famæ diſerimen, aut animæ agere nolo, quod
ſcite Satyricus vetuit. («) Ne quam tamen difficultatem diſſimulare videar,
audiam adhuc improperantes, ab Romanis Congregationibus etiam falcem
in profanam meſſem mitti, & non ſolum libros de fidei, morum, & eccle-
ſiaſticæ diſciplinæ doctrina tractantes, ſed & alios, de quibus arbritrium ad
Rempublicam, & Magiſtratus Civiles ſpectet, in iisdem Romanis tribunali-
bus condemnari. Non inficior cenſorium Reipublicæ profanæ, & Princi-
Pum Laicorum jus, de quo ſequenti capite agam, nec proinde negavero
& iſtis, de profanis ejusmodi ſeriptionibus ſuum licere interponere arbitri-
um, quin propterea conſequatur eodem jure juxta leges ſupra expoſitas
Romanos Judices excidiſſe. Sed opportunius objectiunculam verba ſupra
cifati juris peritiſſimi Cardinalis de Luca diſſolvent: error eſt, inquit ille,
:ignari, ſive iniqui vulgi, quod cenſet prohibitionem librorum ad eos folos,
.Qui fidei dogmata contineant, pertinere, & reſtringendam eſſe, quaſi ea
„quæ mores, vel pietatem, fſive eccleſiaſticam poteſtatem, ſeu libertatem
.. Concernunt, ad fidem non pertineant.. Atque tum addit: „prorſüs erro-
« nea eſt hæc opinio, quæ ignorantiæ, vel malitiæ filia dicti meretur; quoniam
siſtæ ſunt hæreſum vel ſchismatum ſemina, vel radices, aut præparationes;
sideo prudentis medici partes ſunt præſervative magis, ne morbus naſcatur,
«„Vel creſcat, incumbere, atque ita futuro malo occurrere, quam expectare
morbi jam excreti, ac dominantis curationem, quæ non ſemper, vel non
cadeo de facile ſequi poteſt. (4) FHæc eſt prudentifſima illa regula, quam
in proſcribendis etiam hiſtoricis, philologicis, philoſophicis, aliisque profanis
ſcriptionibus præ oculis habent, & ſequuntur Sacræ Congregationes, nihil
vetantes, quominus ſecundum eandem alia quoque cenſoria orbis chriſtiani
tri-
(a) Relat. Cur. Romanæ Diſc. XIX. u. 15. 1[5) L. V. Piſtit. Crat. c. 13:
(æ) leg. Juvenal. Satyr. VI. (4ä) Diſcurſ. cit. n. 74.

tribun
toritat
Adhuc
ubique
lum ce
cuud
Largi
At e
ſupe
judie
Gere
tur,
Aye

ami
Colo/
aer
creé
dr.

t hrc
4e inan-
hec au-
deren.
geſti.
1 puto;
t, guod
, guan
uanſt,
itoxe de
fubire
de ſin.
ut ſine
em de.
eriunla
qvod
idear,
lcem
eccle-
Um 2
nal-
rinei⸗
arero
rbitri⸗
oſitas
ſupra
it ile,
lolos,
aſi ea
taten
erto⸗
Mienn
nes;
atur,
Care
non
lanls
ſtiant
.l⸗

l51

Wg (219)

tribunalia, ſve Epifcoporum, & Præſulum, five Regum, & Principum auc-
toritate ſuffulta procedere, ſuasque cenſaras adornare valeant. Sed, inquis
adhuc, ne ullus ſuperfit ſcrupulus, decreta, de quibus agimus, reipſa non
ubique recipiuntur, multi ajunt, Congregationes in reliquo orbe catholico ſo-
lum cœtum quendam Doctorum exhiberé, non tribunalia judicum, quanta-
cunque Romæ, aut in Vatieanæ obedientiæ regionibus auctoritate polleant.
Largiar enimvero iſtud, nec quo jure, quibusque de cauſis opiniones iſtæ,
aut enatæ, aut receptæ ſint, moleſtius inquiram; quin & conceſſerim, ut
ſuperius inſinuavi, etiam juſtis de cauſis & Majorum voluntate cenſuras, &
judicia ejusmodi non eſſe ſemper recipienda: illud faltem rectifſime conten-
dere mihi videor, ut ne libere furori, & calumniandi libidini habenæ laxen-
tur, qua rabidi nonnulli auctores, ſuorum ſcriptorum prohibitione inflammati,
adverſus Romam infaniunt.

§ IV.

Reprimenda eſt quorimdam ſcriptorum audacia, qui Jdacras
R Congregationes conviciis laceſunt.

QR* enim non reprehendat temerariam illam Janſeniſtarum vocem, quæ

Publicis typis in cauſa Montenſis edita eſt, non raro videlicet inde per-
Wici librum quempiam integram, ac ſanam continere doctrinam, quod Romana cenſu-
ra fuerit notatut. (a) Quis non vulgare illud ſcomma nonnullis uſitatum exe-
cretur: damnatus eſt liber Romæ: ergo legetur? Quaſi caput Eccleſiarum, fidei
Apoſtolicæ Sedes, cum profana omnium gentium erroribus ſerviente Roma
eſſet comparandum, libereque in quibusvis caufſis cum Perſio dicendum:
Non, Ai giud turbida Rome elevet, accedas, examenve improbum in illa caſtiges trutina:
() ac non potius, ſi profana placent, Claudiani verſus extollendus: Diſeite
veſanæ Romam non temnere genter. (c) Innovavit calumniam non multis abhinc
annis auctor, qui aſſumto Sorbonici Doctoris nomine evulgavit epiſtolam ad
amicum Belgam, qua decretum Romanum Bibliothecam Janſenianam Patris de
Colonia Proſeribens laceſſivit, in qua & hæc habet: notabitur Romæ? legetur
ergo; atque id in NN. cauſa eo majore cum veritate dicemus. &c. „ Sed
crevit audacia. Paulo poſt enim & alia prodiit Epiſtola ſub hoc titulo: Doctoris
Sorbonici ad R. Ricchinium gratiarum atltio, quod epiſtolam Sorbonici nomine §&. Con-
gregationis proſeribendo egregie confirmavit. Ex hedera vinum, ſeu virus cogno-
ſce; nam in ipſa epiſtola ita proſequitur: quapropter gratias tibi ago maxi-
„mas, quod epiſtolam in dicto argumento confirmaveris, palamque feceris,
quod jure optimo Germania, Polonia, Hungaria, Gallia, Hiſpania, Luſitania,
„Italia fere omnis decreta hæc veſtra ſive inquiſitionis, ſive indicis, ſive
Ee2 „ Ma-
(a) lu libello inſcripto: litteræ ad quendam conftliarium &c. (5) Satyr. I. à v. 5.
(c) L. IV. de laud, Stilic. ſeu de bello Getico.

eeoe (220) W. N
„Magiſtri S. Palati nomen præficiatis, in iis præcipue, quæ factiones veſtras
„«tangunt, non Apoſtolica, ſed Dominicana decreta & vocent, & reipfſa exi-
.ſtiment. O hominem convicioſiſſimum! qui ſævus quælibet in quenwis oppro-
bria neſſet Engere! Paſtorit duri eſt bic filius, ille bubulci, ajebat Satyricus. (a)
Mentitur, ne quid gravius dicam, dum ſuum, & male feriatorum hominum
judicium univerſis nationibus, regnisque præclariſſimis affingt. Alia ſane cor-
datis viris de inclito Prædicatorum Ordine: alia de Sacrarum Congregatio-
num decretis eſt ſententia, & exiſtimatio. Antiquæ nempe, & pridem pro-
tritæ ſunt calumniæ, quas recoquere, & eructare in tanta litterarum luce ſane

erubeſcere deberent homines improbi, ſi qua tamen illis frons, & verecundia.

Novimus, hæc ex illis conviciorum plauſtris decerpta, quibus jam ante ſæcu-
lum auctor diatribarum de immunitate Oriacorum a senſura, in eosdem invectus fuit:
„Vel ipſi Cyriaci, furore plenus occlamat, ferunt cenſuram, ut facit pro pote-
ſtate intra diſtrictum Urbis Romæ Magiſter Sacri Palatii: vel curant cenſu-
ramn ſive in tribunali Sancti officii commiliarius Cyriacus, & Collega item
Cyriacus: ſive in Congregatione Indicis Secretarius, qui item eſt Cyriacus,
.Cuüjus eſt referre libros damnandos, & Cenſores proponere. Et cum ipſe
c Secretarius ſæpe ſit rudis bonarum litterarum, - -= ⸗ quid ſperari poteſt a
ccJudicio per talem Arcadicum Opilionem intentato, cui adſunt Qualificato-
. res Palpones, quidvis audere, ac præſtare ad ejus nutum parati, velifican-
«„tes ei per omnia, ut apud Pontificem, quem ratione muneris frequenter
adit, commendationem reportent, quæ illis via ſit ad infulas, aliamve pin-
„guem ſortem. Inde plerumque indigna librorum optimorum profſcriptio,
«tantum, ut Frater Cyriacus exſaturet ſua, vel ordinis erga auctorem odia.
Ita ille. (?) Sed neque his contentus, paſſim Cyriacos poſtea canes, harpyias,
cuculos, deliros, rabioſos &c. ceu Archilochico armatus iambo compellat.
Nec mitiores ſunt plures alii, quos nominare cauſæ vetant. Sane & priora
vel ſolum commemoraſſe pudet: neceſſario tamen delibantur, ne quid novi
aà publicis ejusmodi cavillatoribus dictum quis arbitretur. Nugæ funt, gerræ
germanæ ſunt, calumniæ ſunt, quæcunque objieiunt, ut ſemel ac iterum viri
quique doctiffimi patefecerunt, nec pilæ iſtæ, ac homines fœnei amplius ad
rritandum valere debent, mibus danda eſt ellebori multo pars maxima.
Rectius omnino, laudabiliusque agerent ü, quod conſilium aliis præſertim
Cardenæ, Reüchlino, ac ſimilibus pariter ob lbrorum ſuorum condemnatio-
nem irritatis, Raynaudus ſuggefſit, (c) ambabus quod ajunt ulnis fuiſſent
amplexati: videlicet primum pro poteſtate legitima, a qua operis facta eſt
confixio, de juſtitia ſtare præſumtionem, & quemvis de rebus ſuis non pofſe
legitime pronunciare; quod ex amore noſtri immoderato eſſe ad veritatem
dicta frequentiſfime videantur, quæ, deferveſcente æſtu affectus in propriam
Partem, apparent quod fſunt, id eſt falſa, & improbanda. Nimirum idem omne
2 al-
(a) leg. Horat. L. I. epiſt. I5. Et Juvenal. Satyr. II. (b) Diatrib. II. g. 25.
in fine diatribes. («) h Erotem. clauſula n. 575. &. 576.

Aul ul
ſum t
kins il
tholie
tores
Pient
aV
dis
ſane
gre⸗
cxoS
us
Lutea,
or
Po.
1 4
copie
tante
tur,
dante
one

Del

Veſtrag
Ppla exi.
i/ Spro-
s. 4)
minum
Anecor.
regatio.
npro-
ee ſane
cundia.
ſeel.
uskuit:
pote-
cenſu-
4 item
riacus,
n ile
Gteſt4
Heato-
ifican-
denter
epin-
1ptio,
Hdia
Pyin,
elat.
Nriore
nOVi
enn
AVi
8 40
Uma.
ertim
gtio⸗
lent
4 eſt
volle
tem
tiam
nef

fallimur, neque eſt gquispiam, quem non in aliqua re videre Sufſenum poſſis? ſuus eui-
gue attributur eſ error, ſed non videmui manticæ, quod in tergo et, monebat Var-
rum Catullus. (a) Deinde, eodem Theophilo ſuadente, proſpiciendum pe-
tius illis fuerat, ne improbanda ſeriberent. Ex quo autem Chriſtianis, & Ca-
tholicis incongruenter vulgarunt aliqua, perverſe efferantur in ſacros excubi-
tores invigilantes communi bono. Hæc ſane probanda, hæc a quovis Sa-
biente utroque pollice ut ſubſcribantur quam dign'ſſima! atque ſi cuivis etiam
a civili Principe conſtituto cenſorio tribunali cum reverentia eſt aſſurgendum:
quis Parem honorem ſacris illis tribunalibus jure denegare audeat? Crederen
ſane grande nefas, & non levi pœna piandum, ſi quis hic Patres Purpuratos,
& grandævos litterariis, piisque pugnis in republica Chriſtiana viros, qui ſa-
cros illos cœtus conſtituunt, convicio laceſſeret. Reverentior erat Sacri hu-
jus tribunalis homo Philoſophus doctifſimus Gaſſendus in Epiſtola ad Petrum
Putean. data, ubi poſtquam plura pro terræ motu argumenta attuliſſet, ni-
hilominus intra limites hypotheſis meræ ſe continuit, & ſic concluſit: in e⸗
Proinde ſum, ut placitum illud reverear, quo Cardinales aliquot approbaſſe terræ quic-
tem dicuntur. (?) Fruſtra enimvero nimia in judiciis iſtis acceleratio, fruſtra
copioſa nimis, ac frequens librorum proſcriptio objicitur; quandoquidem ex
tanta librorum multitudine vix milleſtma pars ad ſacrum illud examen defer-
tur, ut adeo plures ſemper e tanta librorum colluvione in dies magis exun-
dante, proſeribendi ſuperſint. Nam, ut de Launoji operibus agens Card.
Bona recte reſcripſit Lucæ Dacherio, non omnes libri in manus cenſorum
.Perveniunt, nec omnes accuſantur apud S. Congregationem, ſicut non om-
« nes fures ſuſpenduntur, ut fert vulgaris parœmia; quia multi lictorum ma-
hus effugiunt. « (c) Relinquuntur nempe quam plurima Epiſcoporum vigi-
lantiæ, & Cenſorum regiorum curæ, nec in noſtris hiſce regionibus tant-
opere Earum SS. Congregationum decretis fatigamur, ut quisquam merito
queri poſſit, & ipfa etiam librorum, qui proſeribuntur, notitia accuratior nos
fugit. Ne vero quis fortaſſis mala conſecutione ea, quæ de cenſura, & pro-
hibitione in Sacris illis tribunalibus facta ediſſerui, ad libri etiam approbatio-
nem deducat, in memoriam revocari velim, quod virorum doctorum teſti-
monio, & experientia conſtat, longe accuratius, & exactius agi omnia, ubi
de libro aut propoſitione proſeribenda agitur, quam ſi de facultate ad librum
edendum neceflaria ſermo ſit, licet enim & in hac nullam conſtitutis Præſidi-
bus, Cenſoribus, ac Romæ præſertim S. Palatii Magiſtro dicam ſeribere ve-
lim: vera tamen non raro arbitror eſſe ea, quæ occaſione Ejusdem S. Palatii
Magiſtri non rigidus auctor ſeripta reliquit: „Adnotari oportet, ait, duas
hic conſequentias: opinio eſt impreſſa Romæ cum licentia Magiſtri S. Palatü:
9 eſt probabilis: opinio deleta eſt Romæ auctoritate Magiſtri S. Palatii,
ergo eſt improbabilis: non videntur hæ conſequentiæ æque fortes, & æ que
ſecuræ. Aliter enim Ppreceditur cum liber imprimitur, aliter cum corrigitur.
Pe 3 *Ut

N 3. 3
(a) carm. 19. (b) dara eſt 1640. p. 2. () inter Epiſt. Bonæ bw.

ReY (222) BN

„*.Ut inprimatur, Cenſori ordinario committiur, qui interdum nimium aucto-
.. ri deferens, aut non legit totum, aut non attente, & Magiſter S. Palatii,
„viſa Cenſoris approbatione illum edi permittit. At vero ut liber corriga-
«stur, aut interdicatur, aliter omnino proceditur: res conſideratur mature,
Conſuluntur DD., cauſa proponitur Sanctiſſimo: ſi auctor replicat, auditur, &
tandem Pontificis conſcientia, & conſenſu ad inhibitionem aut correctionem
.: devenitur. (a) GQuæ Caramuelis obſervatio conſentit cum ea, quam addu-
cit Caſalas in Candore lilii. (?) Ita nempe loquuntur illi de Magiſtro S. Palatii,
cujus hodie munus præcipue conſiſtere videtur, ut ait Cardinalis de Luca, in
reviſione operum ſeu librorum, in urbe, ejusque diſtrictu imprimendorum,
aut ſi alibi impreſſi ſint, in danda facultate eosdem intra Romanæ urbis am-
bitum legendi, divendendique. Quanquam & ille magna SS. Congregatio-
num pars merito vocari poſſit, utpote qui in facra Indicis Congregatione per-
petuus eſt Aſſtens, atque ob præclara S. Dominici, fundatique ab eo Ordinis,
in S. Inquiſitionis officio aliisque Eccleſiæ muneribus merita, perpetuo quo-
que unus ex ejusdem S. Patris alumnis, e quibus plurimi toti orbi litterato
ob præclariſſima ingenii monimenta non ſunt incogniti. Proinde etiam hu-
jus arbitrüs ea, quæ convenit, reverentia eſt exhibenda, neque & hic impro-
borum conviciis adhærendum. Quanquam prohibitionem aut cenſuram ab
eodem ſolo latam ultra ditionis Romanæ limites non extendi facile conceſſe-
rim; præſertim poſtquam ab eo ſingularis illa auctoritas ablata, & majori
etiam cum poteſtate in memoratas 88. Congregationes translata eſt, qua ante
easdem erectas uſu antiquiori, præſertim S. Raymundi de Pennafort
temporibus, pollebat. Atque hæc de Romanis cenſuræ religioſæ tribunali-
bus; quæ priusquam deſeram, iterum, atque iterum rogandos cenſeo Supre-
mos in republica Chriſtiana Cenſores, ut memores eſtſe velint veteris adagii:
a Prineipe nempe qui calumniatores non caſtigat, irritari eosdem: ne in ſum-
mos viros impune graſſari permittant pernicioſam illam Deam, quam Home-
rus Aten nominat, Lipſius calumniam interpretatur, quæve terram non tangit,
incedit autem per capita virorum, & Jovem ipfum læſit (c) Noverit per
latus miniſtrorum ſemper ſuiſſie ſolitos homines ſeditioſos, & perduelles tela
gaculari in ipſos Principes; proinde ut recte advertit V. P. Concina, actum,
conclamatumque fore de ſupremis poteſtatibus, ſi Principum, Regum, Im-
Peratorum, Pontificum decreta a Miniſtrorum nomine æſtimanda, atque adeo
contemnenda fuerint. (4) Conſtat quippe iſtum judicandi, & calumniandi
morem forte ex nigerrima Calvini offcina prodiiffe, qui ſimili ratione vel ip-
ſis Oecumenicis Conciliis inſultat: „veſtrum eſt axioma, alloquitur Catholicot
c hæreſtarcha, qualiscunque ſit cœtus, cui nomen univerſalis concilii imponitis,
ccillic Spi itum S. præfidere; - - interea famelicos, & venalis linguæ mona-
„Chos Præficitis, quos Spiritus iſte veſter, quem fingitis, auſcultet. - = =
J .. Cur
(a) Tom. I. Ih. fund. 321. (b) refex. I. N. 2. (c) Lipt., in orat. de calumn.

J

(d) L. Il. de Saeram. Pænit. Diſ. IIl. c 2. F. 9. ne 980

(or
e
(uc
le,
uat
hom
AWion
di, c
Cone
judie
ſis, a

S
SS.

Leg

in aado.
Pahti,
corrigz.
Mature,
itur &
tionemn
n addu.
Dalati,
Lueg, in
dorum,
tbig atn.
tegatio⸗
one pet⸗
Ordinis,
1 quo⸗
ltterato
iam hu-
impro⸗
Uram d
Oncelle⸗
majori
0a Ante
Anatort
ebunal.
Supre⸗
Gagii:
infumm-
Home-
tungit
it per
les tell
acam,
n, Im-
je adeo
nniandi

Velio-

tholiant
onitis,
Wohe⸗
Cur
N.

e ( 223) Be

„Cur non aperte fatentur, quod res eſt? monachos 10. aut 20., quoruin con-

« ductas habent operas, decreta conſarcinare, Papam cenſorio ſtilo confode-
cTre, ſi quid non arridet, cetera comprobare: nihil aliud concilio reliquum,
„quam onus promulgandi. (ℳ) Guis jam non videt Calvini, & hujusmodi
hominum, qui in Sacras Congregationes bilem evomunt, fere ſimillima eſſe
axiomata, ſimillima convicia? Pari ergo ratione a Suprema poteſtate coercen-
di, caſtigandi ſunt: nobis calamum ad confutationem non acuunt, ut laudati
Concinæ verbis finiam, ſed animum ad lugendum, & mentem ad tremenda
Judicia Dei ſerio meditanda invitant, atque impellunt. (?) Hinc, iſtis omaſ-
ſis, ad cenſoria civilium etiam Principum jura inveſtiganda progrediamur.

ò

CAPVT VI.

DE IVRE CENSORIO
PRINCIPVM, ET MAGISTRATVVM CIVILIVM
IN RELIGIONIS NEGOTIIS.

Legum eccleſiaſticarum peritiſſimus Fagnanus inter alia, quæ in par-
ticularibus ſynodis non ſint definienda, etiam numerat mate-
riam jurisdictionis eccleſiaſticæ, & ſæcularis, in eaque conſul-
tius eiſe ait nihil ſtatuere, quam ut appareat, ex juribus Ec-
cleſiæ aliquid eſſe imminutum, aut uſurpatum. (c) Guod qui-
dem prudentiſſimum monitum æque, ac ſapienter adjectam
admonitionem ſuo aſſenſu probat Benedictus XIV. R. P.; quan-
doquidem aliud eſt jus controverſum ſibi aſſerere, a quo om-
nino abſtinendum: aliud jus ſibi competens tueri, & ab injuſto
uſurpatore vindicare, quod Sacerdotali fortitudine præſtan-
dum. (2) Ne igitur in hoc difficili, & arduo negotio quis-
quam;, præſertim Epiſcopus erret, & nimio atque indiſcreto
zelo abreptus, graves inter ſacerdotium, & imperium diſtor⸗
(a) Ii Præfat. ad Antidot. Concilii Trid. (b) lor. cit. n. 4. (c) l C. feut,
ag Ac-uſat. n. 86. (d) L. II. de Wmnod. Dioc. c. .

R (224) AE
dias imprudenter excitet: ex mente ejusdem Pontificis, prius-
quam in hac materia faciendum quidquam aggrediatur, tem-
porum, & locorum cireumſtantias, & potiſſimum rerum, cauſa-
rumque naturam diligenter conſideret, oportet Sapientem
hanc doctrinam ſequi conabimur, & ſpectata fidei, ac religio-
nis cauſa, ita de jure Magiſtratuum Civilium in ejusmodi nego-
tiis diſſeremus, ut nec ſacram Eccleſiæ poteſtatem læſiſſe, nec
legitimæ Supremorum Principum auctoritati quidquam detra-
xiſſe videamur; præſertim cum cauſam fidei & Religionis agenti,
ea ſolum perſequi animus ſit, quæ aut certo vera, & explorata,
aut vero quam ſimillima communi utriusque poteſtatis aſſenſu
inter Catholicos, ſaltem in regionibus Auſtriacis, recepta ſunt;
iis prœætermiſſis, quæ partium ſtudio, & auctorum diſſenſione
perplexa nimis, & controverſa judicantur.

FI.

De Sacerdofii, & Imperii diſerimine generatim quædam exponuntur,
ceu judicii cenſorii principia.

63 2 82 %*
63 69

₰½ 1 6 lrmamentum cœli hoc eſt univerſalis Ecclehæ, ſecit Deus duo magna lu-

23 SSwοvb, minaria, id eſt duas inſtituit dignitater, quæ ſunt Pontificalis audtoritas,

& Regalis poreſtas, inquit Innocentius III. in celebri ſua ad Im-
eratorem Orientis Alexium Angelum epiſtola. (a) Non ſolum autem vera
Feo docttina, ſed eleganti etiam ſimilitudine expreſſa mihi ſemper viſa eſt,
ut diverſis tantum interpretum ſtudiis, & affectibus, maloque conſecutionum
nexu factum arbitrer, ut & comparatio illa ceu invidioſa, & tota decretalis
ceu juribus Principum derogans pluribus diſplicuerit, atque etiam in theſibus
Joannes Jourdini in Aurelianenſi Academia expoſita ab auguſto Galliarum Se-
natu damnata fuerit. (5) Enimvero comparatio illa, ut recte notat Petrus de
Marca, non ab Innocentio Papa primum inventa eſt, ſed ea jam in Concilio
generali VIII. uſus eſt Metrophanes Smyrnenſis Metropolita, cum Baſilium
Imperatorem coram Concilio alloqueretur. («) Eandem ſeptingentis abhinc
V an-
(4) Extat in EL. Decret. Gregor. IX. t. 6. de Major. & Obed. (5) Ur notarz
Baluz:ius ad LE. II. c. J. de Concordia &c. imo nec proprie damnatam probat.
(e) Ie Conc. VIII. Act. VI.in principio. Ibm. V. Concil. p. 824. quanquam eam ad 5.
pvatriarchalia capita referat: vocat tamen etiam ibidem Imperatorem maximum
Orientii luminare, quo priora lucidiora monſtrantur.

Anbis
,nior
4 Emp
4) N
ante
4 tor
d
an
A ilil
agell
44 45 7
id
44 Pott
anc,
il
aatll
ero
dacran
tuti,
Ut pal
duo!
ins:
T1 in
s 6
Gdede
ecele
aVer
ceUltt
alate
44 Ch
ubtri
cind

Pel

cN

12

prius.
„tem.
Algio.
nego.
e, nee

detra.

genti,
Nrata,
flenſu
ſünt;

aſione

ut k.
yritat,
4 In-
1Vera
nelt,
onum
retalis
eſibos
me-
rus de
ncilio
filium
bhine
an⸗
notu!
rhhet
1ali
u

cc Curſibus. (4) Idem tribus, ut ajunt, verbis complexus eſt Leo IV. R. P.

annis prudenter explicavit Berengoſius Abbas: quoniam nempe duabus his
„Perſonis, Principe, & Pontifice ordine, & dignitate nulla poteſt eſſe ſubli-
.mior; quemadmodum e placitis veterum Aſtrologorum Ptolemæi & Sexti
«Empirici, ſol, & luna ut ceterorum ſiderum Principes imperium exercent. «
(a) Neque aliud & Innocentius hic expreſſum voluit, quam quod odto fere
ante eum ſæculis Gelaſius Anaſtaſio Imperatori ſcripſit. Qduo ſunt, Impera-
„tor Auguſte, quibus principaliter mundus hic regitur: auctoritas Sacra Pon-
. tiſicum, & regalis poteſtas. In quibus tanto gravius eſt pondus Sacerdotum,
„quanto etiam pro ipſis regibus hominum in divino reddituri ſunt examine
«rationem. Noſti enim, fili clementiſſime, quod licet præſideas humano
cgeneri dignitate, rerum tamen Præſulibus divinarum devotus colla ſubmit-
tis, ab eis cauſas tuæ ſalutis expetis, & in ſumendis cœleſtibus Sacramentis,
eisque, ut competit, diſponendis, ſubdi te debere cognoſcis religionis ordine
.„.Potius, quam præeſſe. Si-quantum ad ordinem pertinet publicæ diſcipli-
„æ, cognoſcentes imperium Tibi ſuperna diſpoſitione collatum, legibus Tuis
« ipſi quoque parent Religionis Antiſtites, ne vel in mundanis excluſæ vide-
santur obviare ſententiæ: quo, rogo, Te decet affectu iis obedire, qui pro
erogandis venerabilibus ſunt attributi myſteriis? ſen in cauſis religionis &
Sacramentorum. (?5) Hi nempe ſunt fines utriusque poteſtatis a Deo conſti-
tuti, & antiquitatis teſtimonio probati: hæc poteſtatis utriusque excellentia,
ut par ſit utraque in imperandi jure, ſed impar in mandatorum dignitate:
duo ſint diſtincta imperia, ſed nobilitate imparia, quia imperio vitæ tranquil-
litas: Sacerdotio animarum ſalus commiſſa eſt, neutrius autem libertas ab alte-
ra infringenda. Verba hæc quidem ſunt laudati Petri de Marca, ſed ſententia
illis ſubjecta nec profanæ, de quo nullum fuerit dubium, nec ſacræ poteſtati
debet eſſe ſuſpecta. (c) Fandem quippe clare expreſſit acerrimus ille jurium
eccleſiaſticorum Vindex Nicolaus I. P. in epiſtola ad Michaelem Imp. Cum ad
.Verum ventum eſt, ait, eundem Regem atque Pontificem, ſeilicet Chriſtum,

cc Ultra ſibi nec Imperator jura Pontificatus arripuit, nec Pontifex nomen Impe-

«Tatorium uſurpavit. Quoniam idem mediator Dei, & hominum homo
«Chriſtus JEſus ſic actibus propriis, & dignitatibus diſtinctis officia Poteſtatis
utriusque diſcrevit, ut & Chriſtiani Imperatores pro æterna vita Pontificibus
«indigerent, & Pontifices pro curſu temporalium tantummodo rerum im-
..Perialibus legibus uterentur; quatenus ſpiritalis actio carnalibus diſtaret in-

1—
(a) Ii ſermone de myſter. ligni Domini Extaz Tom. XII. Piblioth. PP. & in 3.
EL. diviſus eſt. (?5) Tom. II. Concil. inter epiſt. Gelat. num. 4. pag. 993
Ixa habet genuina Geluſßi epiſtola; nam in ea, quam Gratianus aſzignat, ſolum
Prima verba ſunt Gelaſii: non vero cetera iis ſuperſtrubta, ut & correbtores Ro-
mani unimadverterunt. Can. 10. D. 96. («) De Concord., Sacerd. & Ump. L.
Il. C. I. n. 5. (d) Can. 6. D. 96.

e (226) ,9

Rcut Reger, inquiens, præſunt in cauſir ſæculi: ita Sacerdotet in caußer Dei. (a) Socie-
tate igitur, & mutuo obſequio duæ illæ connectuntur poteſtates, non alterius
in alteram efferri debet ambitio, ſed ad ſubſidium Eccleſiæ præſtandum æ-
quali fœdere obſtringuntur. Unde viri docti parum caute egilſſe cenſent illos,
qui depreſſo nimis imperio Pontificiam in temporalia Regum jura poteſtatem
ultra fas, & æquum extenderunt, & facile eorum argumentis, quibus ceu
lunam a Solis: ita mutuatitia, aut ſaltem obnoxia luce Principum fulgere dia-
dema evincere conati ſunt, cum Jurisconſulto, quem Baluzius allegat, eſſet
ſubſeribendum, ridiculan eſe probationem. (?5) Quamvis enim, ut ille proſequi-
tur, luna recipiat lumen à ſole, non tamen motum, & influentiam: ita quam-
vis temporales Domini per lunam deſignati recipere debeant lumen doctrinæ
a Papa, & ſuo Clero: non tamen eis ex hoc dominari conceſſum eſt. Nec
vero aliam fuiſſie mentem Innocentii III., ſaltem in citata decretali (nam quid
in aliis expreſſerit, aut quid de indirecta, quam multi adſtruunt, Pontificis

in Regum temporalia poteſtate ſentiendum ſit, non eſt meum hic definire.)

ex cadem patet, in qua hic ſingularis modeſtiæ Pontifex profitetur, ſe exal-
Zationem ſuam in humilitate vonere, & bumilitatem exaltationem maximam reputare.
Nullum fibi in temporalia Regum jus arrogat, ſed lubens proteſtatur, ſe non
negare, quin præcellat Inperator in temporalibu. Denique non dominium, &
imperium, ſed correctionem paternam, qua ad Eccleſiæ tantum utilitatem
Promovendam, & terræ Hieroſolymitanæ ſubſidium Imperatorem Orientis
excitat, ſibi vindicat. Quanquam nihil mirum eſſet, ſi majore zelo exarſiſſet
adverſus eum, qui propoſitis etiam argumentis, & male explicatis Apoſtoli
verbis, dignitate, imperio Sacerdotium poſtponere conatus fuerat, cui uni-
verſus Catholicorum, Regum etiam & Principum, cœtus repugnat. Atque
hinc contra ea nefarii Principum adulatores toto cœlo aberrarunt, dum Pon-
tificum, & Cleri dignitatem divina voluntate conſtitutam evertentes omnia
ſacræ poteſtatis jura ad Civilem Magiſtratum retulerunt, totisque viribus, &
ingentium voluminum mole evincere adniſi ſunt, veram circa ſacra poteſtatem
cum laico & politico Principatu eſſe conjunctam, & ſacram Eccleſiæ hierar-
chiam recte ſigmentum Papiſticum, & monſtrum politieum appellari, quod regimina
pervertat, & imperium in partes ſectum peflumdet. Primus apertius id au-
ſus eſt Lutherus, ut ſententia vel ex putido fonte, & fœculenta ſeaturigine
eſſet turbida: ſtabilire argumentis, eruditione conati ſunt Grotius, Goldaſtus,
Conringius, Puffendorffius, Strykius, Pfafſius, & ali, quorum hoc commu-
ne effatum: quilibet Princeps in ſuo territorio eſt Papa; & regula univerſalis:
cujus eſt regio, illius & religio. Verum commentum Anti-Euangelicum explo-
ſerunt, ſolideque refutarunt Catholici Doctores innumeri, quos inter ſæculo
noſtro merito ſibi primas vindicat V. P. Concina, (c) qui breviter quidem,
J at
(a) Can. Nos. II. 4. 7. Ita allegatur a Marca. At verba ea non Leonir, ſed potius
Gratiani eſe videntur. (b) Iz notis ad Marc. («) Tom. VI. L. L. Diſert.
W. (. 3.

1t ſoli
ſive ex
ration
gue eſt
Nequ
poteſt
ordinis
cit de
re,
tias,
üisque
tes P
doctr
ligion
Or
nam

8
A e
inur
Eten
Drin
gito
claye
Eecl
Chr
Gei,
clel
ed
alin
Ep
400
1 d
&

ſe

¹) SOcie.

Aterins
ldum æ.
ent ilos,
tetkaten
idus cen
ere dig.
roſequi.
4 quam.
ctrinee
1. Nee
m quid
Ontikieis
finire.)
ſe eral.
Sulare.
ſe don
um, &
litatem
Mrientis
arlillet
poltoi
i uni
Atque
n Don-
Ommni
bus, &
ſtaten
hlerar-
inina
id au-
tigine
laltus,
mmn-
rlalis:
Aplo⸗
veulo
dem,
4t
tius
en

Nt (227) Wy?

at ſolide & perdocte præcipua adverſariorum argumenta five ex SS. litteris,

ſive ex Sanctis Patribus, ſive a ratione naturali petita elevavit, cujus veſtigia pro
ratione Scholælegit Cl. Theologus Gervaſio. («) Ratum ergo demonſtratum-
que eſt Catholicis, poteſtatem ſœcularem verum jus circa ſacra nullum habere,
Ne qua vero hallucinandi ſuppetat occaſio, ante oculos perpetuo habenda genuina
poteſtatis ſacræ notio, quæ poteſtas juxta eundem catholicorum ſenſum vel
ordinis eſt, vel jurirdictionis, atque hujus vel internæ, vel externa. Prima reſpi-
cit Sacramentorum adminiſtrationem, ut ordines tradere, euchariſtiam offer-
re, & miniſtrare, oleum benedicere &c. Ad alteram ſpectat ſolvere conſcien-
tias, & ligare. Denique tertia controverſias fidei dirimit, concilia convocat,
iisque præſidet, beneficia confert, Eccleſiæ miniſtros inſtituit „in delinquen-
tes Pœnis ſpiritualibus animadvertit. In præſenti de ſola fidei, morumque
doctrina, & quæ ad eam refertur, librorum, & propoſitionum, quibus re-
