ejusmodi proletaria judicia clament docti, & litterati, ſi flocci fiant cenſuræ
Academiarum, in quibus non triduo, ut de cauſarum patronis ajebat Tullius,
ſed uno mane Doctores Theologi fabricantur: vera tunc erunt, quæ contra
multitudinis inconditæ judicia quivis ſapientes ſeripſerunt; quum ea, quo nu-
meroſior eſt, eo facilius in factiones ſeindatur, & de dogmatibus, aut libris,
non ex judicio, ſed ex affectu, aut ad gratiam per nundinatitia capita pro-
nunciet. Conceſſerim tamen non invitus cum laudato Caramuele, nihil ob-
eſſe decori, famæque Univerſitatis, etſi aliquando doctoris laurea mediocri-
ter ſolum erudito concedatur, nec propterea eandem venerando cenſuræ doc-
trinalis jure excidiſſe, arbitrabor. Poſtremo demum & iſtud de Academica
cenſura obſervandum, eadem nempe longe arctius adſtringi illos, qui, ceu
Magiſtri, & Doctores Academiæ inſerti ſunt, quam alios quosvis eruditos.
Oſtendit id variis ex capitibus de Alliaco, & hanc ſuam propoſitionem ſta-
bilivit: ad dictam Theologiæ facultatem quandoque pertinet contra ſingulares
«Magiſtros, & Baccalaureos ejusdem facuſtatis juratos non ſolum doctrinaliter,
O ſed etiam aliquomodo judicialiter aſſertiones hæreticas, aut erroneas condem-
„nare. (5) Nempe & hæc poteſtas Univerſitati Pariſienſi, de qua ille age-
bat, privilegiis ummorum Pontiſcum Innocentii IV., & Alexandri IV. attri-
buta fuit, & antiqua etiam conſuetudine roborata, qua, ſi veritati ſuffragetur,
nihil firmius eſſe retinendum jurisperiti docent; quin & jurisjurandi ab ejus-
modi doctoribus præſtari ſoliti religio, & communis etiam ſocietatis ratio po-
ſtulat, ut illi Academiæ ſuæ ſtatutis pareant, ſententias ab eadem proſeriptas
non propugnent, & ſi ſecus egerint, ejusdem Academiæ judicio corrigantur,
& ad propoſitiones revocandas legitima auctoritate compellantur. Atque hinc
facultas Theologica Pariſina non ſemel alios e doctoribus ſuis munere docen-
di exuit: alios Pertinaces e gremio ſuo excluſit: alios ad retractandas propo-
ſitiones ſollemni judicio compulit; quod in alüs quoque litterariis ejusnmrodi
emporiis factitatum fuiſſe Riſtorica oſtendunt documenta. Ut proinde, habita
talium perſonarum ratione, eadem Academiæ cenſura judicialir, ut ajunt, &
audtoritativa vocari poſſit, quam ex ſe ſe non niſi doctrinalem eſſe, ſupra oſtendi-
mus. Quoniam vero omnis iſta Academicæ cenſuræ poteſtas potiſſimum ex Epi-
ſeoporum pal tiis derivata eſt, ut pariter ſupra obſervavimus: res ipſa, & nexus
ille mutuus admonet, ut jam de Epiſcoporum etiam auctoritate, qua judicia in
Religionis negotiis exercent, ſingulatim diſſeramus.

(a) Extant ad calcem Tom, l, Oper, Gerſon. (5ö) Le Tract. contra Monteſon. ſæpe citato:

De

deleet
et, &
ſoret,
Gatn-
A ho⸗
taque
Verlus
nſurge
ullius,
Ontra
10 nu⸗
lbbris,
pro⸗
mob⸗
loeri⸗
doe⸗
mica
ceu
lclitos,
1 ſta⸗
Ulares
Ulier,
dem⸗
ge⸗
Attrl⸗
etur,
(ls⸗
po⸗
Uptas
tul,
ehine
Ocen⸗
050-
modi
habita
ht,
enli-
Epr-
nexus
cin in

itoie

CAPVT II.
DE

IVRE, GGVO EPISCOPI CENSVRAM
FERVNT.

De jure cenſorio Epiſcoporum acturus, ſingulari animum meum ſo⸗
latio, & voluptate perfundi ſentio; quandoquidem inſignem
Epiſcopalis dignitatis excellentiam peculiari cultu ſuſpicien-
dam, eidemque ampliſſimam concedendam eſſe poteſtatem ſem-
per exiſtimavi: neque in alia ſum ſententia, dum de auctori-
tate illorum in ferenda librorum, ac propoſitionum cenſura
pertractare aggredior: quam proinde auctoritatem legitimam
illis, & ſingularem competere, tum ex officii titulis: tum Scrip-
turæ, & ſanctorum Patrum doctrina: tum vetuſtioribus exem-
plis, & perpetuo Eccleſiæ uſu, paucis evincam.

§I.

Epiſcopis competit cenſuræ auctoritas ex ipſa muneris
Jui dignitate.

Gendum eft ergo de illis populi fidelis Principibus, quos Spiri-
. tus Sanctus poſuit regere Eccleſiam Dei, in quibus, ut cum B.
SEK Ambroſfſio olim profitebatur Hincmarus, omnes ordines ſunt, quis
Epiſcopus primus ſacerdos eſt, boc eſt princeps ſacerdotum, & Propheta, S&S Evan-
geliſta, & ceterorum miniſtrorum in ſe oficia continene ad implenda ca in miniſterio
Sidelium. (a) Atque ex iſta poteſtatis excellentia factum eſt, ut omnes prope-
modum honorum, officiorumque Eccleſiaſticorum tituli Epiſcopis fuerint attri-
buti. Nam, ut erudite perſequitur Mabillonius, & Summi Poniificer, & Regel.
& Principer fuerunt appellati, & ex iis titulis omnibus, qui nunc Romano
Pontifici tribuuntur, nullus eſt exceptus, qui Epiſcopis non fuerit conceſſus.
() Hinc, advertente eodem Mabillonio, & Domni, & Domini Sancti, &
Beatiſimi, ac Sanétiſimi, Reverentiſimi, Apoſtolici, Vicarii Cbriſti, & dice-
an-
(«) Hincm. Tom. II. Oper. pag. 195. Ex comment, in Ep. ad Eph. c. 4. Quo-
rum commentarior. non Ambros. ſed S. Hilarium eſſe aulétorem contendunt eru-
diti Critici. (?5) L. II. de re diplomat. c. 2.

& (136) M. N
bantur, e quorum poſtremis alterum primum circa ſæculum XIII., alterum
vero ineunte ſœæculo VI., ut contendit Launoius, (a) aut ſæculo XI., ut vult
Barboſa, (b) ad ſolum Romanum Pontificem fuit reſtricum. Denique ob
eminentem ſolliciti Paſtoris curam, quæ illis propria eſſe debet, complures
etiam appellationes egregie congefſit laudatus Barboſa, ſuisque ſtabilivit argu-
mentis. Scilicet etiam Legatus Chriſti, Præco, oculus univerſi, ſal terræ,

angelus, dux, medicus, miles armatus, agricola, cuſtos legum, ſermonum

interpres, immortalis viteæ doctor, audit Epiſcopus; quæ ſingula tum ex
ſanctorum Patrum, Baſili præſertim,„S& Nazianzeni, ſententiis, tum ex Juris
Pontificii oraculis deſumta ſatis evincunt, quam ſublimis ſit Epiſcoporum di-
gnitas, quantaque eis auctoritas tribuenda. (c) Emphaticum in primis eſt, ac
Hluſtre auctoris libri de vita altiva & contemplativa, Sancto Proſpero adſeripti, teſti-
monium, quod tacitus præterire non poſſum: Epiſcopi, ait ille, per Dei
gratiam fiunt divinæ voluntatis Indices, Eccleſiarum Chriſti poſt Apoſtolos
fundatores, fidelis populi duces, veritatis aſſertores, pravæ doctrinæ hoſtes;
— - — ipſi ſunt Eccleſiæ decus, - - - ipſi columnæ firmiſſimæ, quibus in
Chriſto fundatis innititur omnis multitudo credentium.« (4) Atque hæc in-
ter glorioſa nomina, licet fortaſſe plus ſplendoris contineant nonnulla, eum
tamen titulum ſemper ceteris anteponendum arbitrati ſunt ſeriptores Eccle-
ſiaſtici, quem ex veneranda in locum Apoſtolorum ſucceſſione ſunt conſecuti,
quo videlicet & Apoſtoli, & Apoſtolici, & Apoſtolorum ſucceſores non inani no-
minis umbra ſed ſecundum ipſa veritatis jura nuncupantur. Hinc S. Hiero-
nymus Montaniſtas ſuggillat, quod novellas duas ſomniarent dignitates, &
infra eas in tertium denique locum dejicerent Epiſcopos, qui primas in uni-
verſa tenent Chriſti Eccleſia, ceu Apoſtolorum ſucceſſores: Apud nos, ait,
Apoſtolorum locum Epiſcopi tenent: apud eos Epiſcopus tertius eſt. Habent enim pri-
mor de Pepuza Phrygiæ Patriarchas: ſecundos, quos appellant Cenones: atque ita in
gertium, id eſt, pæne ultimum locum Epiſcepi devolvumur; quaß ex inde ambitioſior
religio fat, quod apud nos primum eſt, apud illos noviſimum ſit. (e) Et in epi-
ſtola ad Evagrium diſerte omnes Epiſcopos Apoſtolorum ſucceſiores eſſe af-
firmat. (†) Eadem de cauſa & prius S. Cyprianus Diaconos adverſus Epi-
ſcopum ſeſe erigentes objurgaverat: meminiſſe, inquiens, debent Diaconi, quo-
niam Apoſtolor, id eſt, Epiſcopos & Prapoſitor Dominus elegit? Diaconos autem Apo-
foli ſibi conſtituerunt Epiſcopatus ſui, & Eecclefiæ miniſtros. (g) Nec alia fuit ſanc-
torum Leonis, Gregorit M. & aliorum ſententia, quorum ille Epiſcoporum

(a) Tom. V. Oper. P. 2. ep. 13. (5) Jurir Eccles. L. I. c. 9. n. 34. ex decret.
Synod. §. Gregorii VII. (c) Vid. Barboſam loc. cit. & de Ofic. & poteſt. Epi-
Ncopi P. I. Tit. I. c. 2. (d) L. II. c. 2. Genuinum Auctorem eſſe Julianum
Pomerium Rhetor. Arelatens. multis evincit Noriſiur H. P. L. II. c. 4. Extat
Tym. VIII. Bibl. PP. inter Opera §. Proſperi. (e) Eyiſt. 54. ad Marcell.
C ) Epik. 85. ad Evagrium. (g) L. III. e. 9. i edit, Pamelii 65.

Gigni
.
appel
cenl
celit
chicum

ere

cedua
onen
nofN
nen
ſuccet
dine,
cent.
teſtin
Deree
dlion⸗
n et
ceſſon
(Ror
cLeru
e
4 n.
Giat
„Nei
llos
deh
divin
ſul B
8. l.
Card
ben
guat
ment
intra
Rn
C
a 0

lterum
Ut vult
Ie Ob
plures
Arg⸗
terræ,

nOnum

kum ex
Xuris
um di
elt, ae
i teſti⸗
er Dei
oſtolos
hoſtes;
us in
nrein-
eum
Lecle-
Neeuti,
ni no-
Tiero-
les, &
in ui⸗
1, ait,
in jyi.
its in
Milir.
n epi⸗
Hek.
Epi-
1 A.
tſine-
orum
c⸗
duret.
. Hi⸗
Nianum
Extat
locel⸗

8
WS (137) Be E

dignitatem, divinitus datam: (a) hic in Eccleſia Apoſtolorum locum tenenreme
appellavit. (?) Unde ex omnibus prærogativis hanc unam commemorandam
cenſuit Sacro-Sancta Tridentina Synodus, dum declarat, Præter ceteros Ec-
cleſiaſticos gradus, Epiſcopos, qui in Apoſtolorum locum ſacceſerunt, ad hunc hierar-
chicum ordinem pracipue pertinere, & poſitos, ſicut Apoſtolur ait, a Spiritu Sanbto re-
gere Eoclefiam Dei. (c) Ex qua quidem apoſtolica ſucceſſione non ſpernenda
deducitur ratio pro illorum ſententia ſtabilienda, quæ Epiſcoporum jurisdicti-
onem non tantum quoad primævam originem, & inſtitutionem, ſed & collationev,
non a Summo Pontifice, ſed a Chriſto ipſo immediate deſcendere affrmat;
quandoquidem id ſatis perſpicuum eſt ex ipſa ſucceſſionis natura & indole,
ſucceſſori eandem vindicandam eſſe poteſtatem, quæ fuit ejus, cui & juſto or-
dine, & legitima ratione ſucceſſerat, niſi quis mutationem factam diſerte do-
ceat. Conſtat autem ſatis aperto ſacrarum litterarum, ſanctorumque Patrum
teſtimonio, Apoſtolos ſuam & ordinis, & jurisdictionis poteſtatem non a
Petro, ſed a Chriſto immediate accepiſſe, licet Paludani, Turrecremata, &
aliorum ſingularis contraria quondam fuerit opinio: parem proinde ex divi-
na etiam inſtitutione poteſtatem Epiſcopis, ceu legitimis Apoſtolorum ſuce-
ceſſoribus, competere, non videtur eſſe dubitandum. Quid? ain Pontificis
„Romani Primatum divinæ inſtitutionis eſſe? energice bie argumentatur Rieg-
gerus, ais enimvero; ſucceſſor enim Petri eſt. At tu negas Epiſcopos Apo-
s ſtolorum ſucceſſores? ego vero, inquis, contendo etiam. Atenim ſi ita eſt,
« quid cauſæ putem, cur inſtitutionem Epiſcoporum divinam, etiam imme-
diate divinam eſſe perneges? Sed invaſit neſcio quæ omnia in diſceptatio-
nem vocandi libido hominum animos, & ita invaſit, ut viros ſatis quidem
illos eruditos, nonnunquam tamen in maxima devia rapuerit.« () Sane
de hac ipſa quæſtione acriter in Concilio Tridentino diſputatum fuit, & pro
divina Epiſcoporum poteſtate præſertim Barthol. de Martyribus Archi-Præ-
ſul Braccarenſis, & Petrus Soto O. P. ſtetit, dum contra Didacus Lainius
S. I. prolixa oratione contrarium oſtendere adniſus eſt, donec tandem, agente
Cardinali Lotharingico, controverſia omnis ſepoſita conquievit. (e) Quan-
quam ſi ea, quæ de re inſtituenda eſt diſputatio, a logomachia prohe diſtin-
guatur, facilior erit diſceptantium concordia, nec in quæſtione, magni mo-
menti diſerimen invenietur, ut Concina advwertit. Quodſi vero hæc omnia
intra opinionum fines adhuc continentur: fatis mirari non poſſum Cardina-
lem Albitium ſeribentem: ſi qnis in lucem daret librum, in quo doceret
„ Ccum approbatione Ordinarii, jurisdictionem Epiſcoporum eſſie de jure divi-
„nO: Procul dubio, cum extra regnum Galliæ opiniones iſtæ --- ſint temerariæ,
64 6=-
(a) Ey. 10. ad Vienn. Prov. Epiſc. (b) Homil. 26. in Evangel. («) Seſ-.
XXIII. c. 4. (d) Li Prolegom. ad Jus Eoccler., c. V. de Hierarch. Ercler. Bi-
lius iſte ſapient, gloria clariſimi Patrie ſui, vel ideo etiam hbie mihi celebrandus
videtur, quod Cl. Muratorii deſiderium in diſert. de Jurit prudentiæ nævis g. 19.
declaratum expleverit. (e) Pallavicinus L. XVIII. H. C. L. c. 15.

N& (138) W. gS

e Erroneæ, hæreßt proximæ, & fortaſſe formaliter hæreticæ, poterunt Ordinarii Italiæ
esin diæceſibus hujusmodi libros Prohibere.. («) Acerba profecto, ne dicam, ini-
duior cenſura, niſi temporum ratio eam excuſaret. At eam nunc vivimus
ætatem, in qua ſententia de divina illa Epiſcoporum auctoritate Auſtriacis in
terris evaſit communior, paucioresque ſint, qui in Academiis Lainii, Bellar-
m'ni, Fagnani & ., opinionem ſuſcipiant propugnandam. Neque vero prop-
terea quidpiam detractum volumus, de majeſtate, ſplendore, & dignitate pri-
matus Romani Pontificis divina quoque auctoritate conſtituti, ſed plane no-
ſtra facimus M. Leonis verba: quoniam, inquit, & inter Beatiſſimos Apo-
Dſtolos in ſimilitudine honoris fuit quædam diſcretio Poteſtatis, & cum om-
hium par eſſet electio, uni tamen datum eſt, ut ceteris præemineret. De
qua forma Epiſcoporum quoque orta eſt diſtinctio, & magna ordinatione
.Proviſum, ne omnes ſibi omnia vindicarent, ſed eſſent in ſingulis pro-
s Vinciis ſinguli, quorum inter fratres prima haberetur ſententia, & rurſus
Quidam in majoribus urbibus conſtituti ſollicitudinem ſuſeiperent ampliorem,
e*. Per quos ad unam Petri ſedem univerſalis Eccleſiæ cura conflueret „& ni-
hil usquam a ſuo capite diſſideret.. (b) Ita nempe & divina Epiſcoporum
Poteſtas, & ſuprema RR. PP. ſtat auctoritas. Hanc ipſam duplicem delegatio-
nem, utramque autem immediatam a Chriſto profitemur, hanc exprimit S. Hiero-
nymus: at dicis, cum goviniano abjicit, ſuper Petro fundatur eccleſia? licet
e*c id ipſum alio in loco ſuper omnes Apoſtolos fiat, & cuncti claves regni
„Cœlorum accipiant, & ex æquo ſuper eos Eccleſiæ fortitudo ſolidetur: ta-
mMen propterea inter duodecim unus eligitur, ut, capite conſtituto, ſchis-
::« matis tollatur occaſio.« (c) Vix quidquam præclarius dici poterat ad deri-
vandam ab uno Chriſto totam Apoſtolorum, Succeſſorumque æque, ac Pe-
tri poteſtatem. (1) Hæc itaque, quoniam ad amplificandam, tuendamque Epi-
ſcoporum auctoritatem plurimum faciunt, lubens rata, firmaque habeo, at-
que inde ad plenum illud, & auctoritativum, ut vocant, jus, quod Epiſcopis
in cenſura librorum, propoſitionum, ſimiliumque Religionis negotiorum con-
venit, plana veluti conſecutione deſcendo. Neque enim extra oleas, ut ajunt,
cuiquam erraſſe videar, dum nonnulla de Epiſcoporum munere, & de eo-
rum titulis, de divina eorundem in gregem ſuum jurisdictione delibavi, quæ
a præſtantiſſimis, & Theologis, & Juris Ecoleſiaſtici interpretibus magnis
voluminibus pertractata non ignoro; principia ſiquidem iſta conſtituere opor-
tebat, ut ne præcipitaſſe me argumentum quisquam poſſet aſſeverare. Jam
vero nemo non videt Epiſcopo, ſi a Spiritu Sancto poſitus eſt ad regendam
Eccleſiam, ſi divino jure Paſtor eſt fidelis populi, & Apoſtolorum ſucceſſor, nihil
magis accurandum eſſe, quam ne Eccleſia ſua omni vento doctrinæ circumfera-

tur, ne ſalutari ſanioris inſtitutionis pabulo relicto, grex fidelis populi ad no.

xvia & peſtisera venenatorum librorum paſcua declinet, ne ab ea, quam Chrilus
do-
(4) De laconftans. in fide e. 30. n. 175. () Epiſt. 12. c. II. (c) L. I. contra
Jovin. c. I4. (d) Vid. Clariſ. D. Jaſephi Schroth. Inſtit. Canon. P. L.a J. 84 %

Cocui
nealo⸗
mend
lus,
Privet
(enſo⸗
ure
cer

A.

fuS
er m
udiei
Meere
exerci
rum!
nut,
lond
ficeiY
tilex
Lee⸗
tieos
in us
potel
Ge ſi⸗
Gehit
ler, in
tuti i,
er
gane
voch

Italiæ
Amn,ini.
lvimus
acis in
Pellr.
Drop-
epri.
ne no-
Apo.
m om⸗-
„Der
natione
6 pro.
turſus
iorem,
& ni⸗
TÜUIII
gatio⸗
Hiero⸗
9 lieet
reoni
1r: te⸗
ſchüs⸗
deri⸗
e Pe-
ne pi⸗
e20, 4t⸗
Keopis
con⸗
tqjunt,
de eo⸗
an
nagnls
0por⸗
Jam
endanm
nkere⸗

10 10⸗

hriſtus
do⸗
ontra

6847,

N& (139) Je

docuit, & Apoſtoli tradiderunt, fide deficientes, aut intendant fabulis, & ge-
nealogüs interminatis, aut doctrinis deæmoniorum in hypocriſi loquentium
mendacium, aut profanis, non vocum tantum, ſed & ſyſtematum novitati-
bus, & oppoſitionibus falſi nominis ſcientiæ. () Curabit autem iſta, non ceu
privatus cenſor, ſed ut publicus judex, & ſanctioris depoſiti cuſtos; unde
cenſoria ejus facultas, non privata, ſed publica putanda, ejusque judicia non
pure doctrinalia, ſed legalia, ut ajunt, & auctoritativa erunt, cui ſubditi parere,
& ceu oves paſtorem ſequi adſtringantur.

FII.

Jus authenticæ cenſinæ Epiſcopis ex ſacrarum litterarum, & Patrum
teſtimonio, veterique conſuetudine vindicatur.

A u hoc ipſum eſt, quod Dominus in veteri teſtamento per Ezechielem
Prophetam præcipit: baæc dicit Dominur Deur:. - - - Sacerdoter & Levitæ
Flii Sadoc - — — populum meum docebunt, quid ſit inter ſancétum & pollutum, & in-
ter mundum & immundum oſtendent eit -= - = & cum Juerit controverſia, ſtabunt in
judiciis meis, & judicabunt. (b) Et iterum: lex veritatis Juit in ore euss labia
Sacerdotir cuſtodient ſeientiam, & legem requirent ex ore ejus; guia Angelus Domini
exercituum eſt. (c) Hoc eſt, de quo Apoſtolus Timotheum, & Titum, alte-
rum Epheſiorum, alterum Cretenſium Epiſcopum ſuis in epiſtolis commo-
nuit, quæ jam alibi fuimus perſecuti. Hoc denique eſt, quod Juris Canonici
ſanctiones, & Patrum effata manifeſte indicant, dum Epiſcopis judiciariam in
fidei cauſis, & adverſus hæreticos attribuunt poteſtatem. Ita Lucius III. Pon-
tifex non dubitat vinculo perpetui anathematis innodare eos, quos Romana
Eccleſia, vel Enguli Epiſcopi per diœceſes ſuas cum conſilio Clericorum hære-
ticos judicaverint. (2) Ita Innocentius III. cum concilio generali Præcipuam
in judicio de hæreticis, aut de falſa doctrina ſuſpectis, Epiſcoporum vult eſſe
poteſtatem; quin & iis canonicam minatur ultionem, ſi ſuper expurgando
de ſua diœceſi hæreticæ pravitatis fermento fuerint negligentiores. (e) Ita
Gelaſius II. cauſarum Eccleſiaſticarum judices profitetur eſſe Epiſcopos: liten-
ter, inquiens, acquieſcimur fratrum noſtrorum judicio, qui a Deo ſunt judices conſti-
tuti in Ecclefa; (F) quod clarius etiam ad fidei controverſiam retulit Alexan-
der III. dum Villelmo Sennonenſi Archi- Epifeopo Præcipit, ut cum Suffra-
aneis ſuis in deſignatum Petri Lombardi errorem inquireret, Pravamque
octrinam penitus ſtuderet abrogare. (4) Jus denique iſtud, & cenſuræ dog-
2 ma-
(«) Ur monet Apoſtolus in epiſtolis ſuis ; confer præſertim eas, quas ad Timotheum,
& Titum dedir. (b) Ezech. c. 44. v. 23. & H24. (c) Malach. ca2. v. 6. & 7.
(2) c. 9. de Hæret. (e) e. 13. de Heret. (JF) In Epiſt. ad Gallos. Extat Tom.
VI. Concil. P. U. num. I. ( g) l Epsft. ad Eund. Extat Tom. VI. Concil.
P. II. Iiter acta Concilii Lateran. III.

o&ε& (140) W
maticæ auctoritatem clariſſime S. Bernardus in ea, quam contra errores Aba-
elardi ad Innocentium II. Pontificem dedit, epiſtola, profeſſus eſt: dicebam,
Inquiens, ſicſicere ſeripta ejus ad accuſandum eum, nec mea referre, ſod Epiſcoporum,
uor um eſſet miniſterii de dogmatibur judicare. (a) Atque eam ipſam paſtoralem
Curam etiam B. Auguſtinus ex litterali nominis Epiſcopi etymologia deduxit.

Nomen quippe Epiſcopi græcum eſt, atque inde ductum vocabulum, quod

ille, qui præficitur, eis, quibus præficitur, ſuperintendit, curam eorum ſcili-
cet gerens; Proinde Epiſcopus Superintendentem populo ſuospeculatorem, ocu-
latumque fidei cuſtodem adſignificat. (?) Et vero, quam diligentes ſemper
fuerint boni Paſtores in hac muneris ſui parte adimplenda, quamque ſollicite
cenforiis judiciis noxia doctrinæ paſcua gregibus ſuis oſtenderint, omnis Ec-
cleſiæ hiſtoria jam inde a primæva Epiſcopalis officii inſtitutione loquitur, &
Juarumvis hæreſum accuratiores deſeriptiones commemorant. Vix enim no-
Xia ſpargi ſemina errorum ab homine inimico cœperunt, illico vigilantes iſti

agricolæ, Epiſcopi inquam, eadem præfocare adniſi ſunt: vix hæretica mo-

nimenta, ceu tartarei partus, primam aſpexerunt lucem, natalitiis rurſus ea

tradere tenebris Epiſcoporum auctoritas conata eſt: vix denique peſtilens li-

ber, aut nefaria propoſitio in diœceſibus evulgari cœpit, ſtatim Epiſcopi eam
diſpicere, Varios illius ſenſus exponere, pravam ſententiam profcribere, ver-
bo authenticum, & legale cenſuræ judicium exercere. Singulas hic hæreſes,
aut errores enatos percurrere neceſſum foret; at ne in infinitum abeam, ſe-
lectiora ſolum quædam exempla commemorare non erit injucundum, e qui-
bus & Eccleſiæ conſuetudo, & propria Epiſcoporum in cenſuræ negotio po-
teſtas comprobatur. Quum per Orientem, omnesque fere ejus plagas Ori-
genis commentaria evulgata fuiſſent, ac non ſine ſanioris doctrinæ detrimen-
to, fabulæ ex illis, & errores in Monachorum præſertim aſceteris ſemina-
rentur: illico Theophilus Epiſcopus, & Patriarcha Alexandrinus, ſynodo etiam
cohvocata, Dairorls Origenis libros proſeripſit. Eandem a populo ſuo per-

niciem amoliri volens S. Epiphanius Salaminæ in Cypro Epiſcopus ſtatim aſ--

ſenſus eſt epiſtolæ Theophili, &, convocato Epiſcoporum concilio, lectionem
librorum Origenis damnavit, ut Sozomenus, Socrates, & Sulpitius referunt.
() Non me latet, jam tum plurimos extitiſſe Origenis defenſores, ac Præ-
ſertim in ſynodo Alexandrina multorum eam fuiſſe ſententiam, non propter
illa, quæ in reprehenſionem merito vocarentur, etiam reliqua eſſe damnanda:
nec me fugit, ea, quæ ex laudatis hiſtoricis adducuntur, a nonnullis tanquam

dubiæ, & ſuſpectæ fidei improbari, nec tam libros, quam errores, qui Ori-

genis dicebantur, ab Epiphanio, ceterisque proſeriptos aſſeri. Verum quod ad pri-
mum attinet, non immerito fortaſſis adverſum ea obſtinatius renitentes non-
nullos, pro poteſtate ſua Epiſcopi coegerunt (verba ſunt Sulpitii) recta etiam
niverſa cuni pravit, & cum ipſo auctore damnare; quia ſatir ſuperque Rctrer en
i-
(4) Epiſt. 199. u. 4. (5) L. XIX. de civit. e. 19. (c.) Sozom. L. 8. c. 14.
Socr. L. 6. c. 9. Sulpit. L. I. c. 2.

libri,
ture
trum
Nlam
aude
cOgi
ant,
men
Xan
Cockt
lam
verſa
Plur
cenſ
ſeci⸗
(5)
la civ
plior
dem
ejecke
alios,
mor⸗
cder⸗
/,
ſeeu!
An
Vatl
elabo
capite
niten
korio
Cybr.
IS
ſehis
Mm
CbK
ſores
ſinoe

lergt

VAtas

(e

Aba.
liehen .
Oorumn,
Dralem
eduxit,
guocd
nſeilli⸗
I,Ocu-
ſemper
Ollcite
nis Ke-
dur, N
im no-
tes ilti
a mo⸗
rlus en

ens I.

i eam
,Vel⸗
teles,
n, ſe⸗
egui⸗
lo po⸗
Or-
imen⸗
Tina⸗
etiam
oper-
jonem
runt.
Pre⸗
opter
nda:
quarm
Ot⸗
Apri-
ol⸗
Aim
lerent
⸗
14

(141) M 9

libri, quor Eccleſia recepiſet, & reſpuendam penitus eſe lectionem, quæ plas eſet nöci-
tura inſpientibus, quam profutura ſapientibut. Quam ſingularem antiquorum Pa-
trum ſententiam attenta meditatione expendendam commendare debeo; quo-
niam ad quam plurima utiliſſima conſectaria poteſt aceommodari. Ut vero
laudatos hiſtoricos falſa pro veris Pprodidiſſe aſſeramus, nullo ſatis probabili
cogimur argumento, qua de re lege Gretſerum. (a) Ut ut vero iſta ſe habe-
ant, præclarum eſt exemplum exerciti illius juris, quo Epiſcopi noxia moni-
menta prohibere valent. Eodem jure, antiquiori etiam ætate, in ea ipſa Ale-
zandrina ſede uſus eſt Alexander Patriarcha, dum non modo peſtilentem Arü
doctrinam anathemate perculit, ſed & blasphemum illius opus, quod Tha-

liam inſcripſerat, omnium e manibus eripere conatus eſt, dum de per-

verſo dogmate & populum ſuum, & ceteros orbis Chriſtiani Epiſ-opos com-
pluribus encyclicis erudivit, de quibus jam alias, & quas inter nobiliſſima
cenſeri poteſt, quam Alexandro Conſtantinopolitano, & ceteris majorum
ſedium Epiſcopis transmiſit, quamque fuſe, & erudite expendit Bencinus;
() quin veritati cedere detrectantes non modo ex Eccleſia ejecit, ſed & to-
ta civitate proſcripſit, ut narrat S. Epiphanius. (c) Ex quibus verbis am-
plior etiam, quam cenſoria veterum Epiſcoporum poteſtas eſt colligenda, qua
nempe rebelles & contumaces, quicunque eſſent, ab eccleſiis ſuis in exilium
ejectos ſolum vertere compellebaänt; quemadmodum & hic Alexandrum, alibi
alios, ac poſtea etiam Joannem Jeroſolymitanum cum Monachis Antropo-
morphitis egiſſe compertum eſt; licet de iniquiore poſtremi hujus facto recte
queratur S. Hieronymus: Monachus, exclamans, prob dolor, monachis minatur,
& imperat exilium. (d) In eodem cenſuræ genere illuſtris fuit, & ad omnem
ſæculorum memoriam propagata magni Carthaginenſium Epiſcopi S. Cypri-
ani ſollicitudo, zelus, & conſtantia, quibus & in propulſandis a grege ſuo No-
vati erroribus, & repudiandis Pſeudo-Pontificis Novatiani encyclicis libellis
elaboravit. Quum enim duo illa ſchismaticorum, ac ſubinde hæreticorum
capita nihil non agerent, ut ſanctiorem, circa lapios in perſecutione ad pœ-
nitentiam recipiendos, nuper in concilio Carthaginenſi ſancitam decreto perem-
rorio diſciplinam everterent, & aucto factionis numero de viris ſanctiſſimis
Cypriano, & Cornelio, & ſimul de catholica doctrina triumpharent: Cypria-
nus pariter nihil intentatum reliquit, quo & populum ſuum ab errore ac
ſchismate ſervaret immunem, adverſantium dogmata proſcriberet, & ſacram
Romani Pontificis Cornelii auctoritatem tueretur. Unde ceu murus aheneus
Obſtitit invidioſis conviciis, & clamoribus turbulentis, quibus Legati ſeu cur-
ſores Novatiani flagitabant, ut in eccleſiis Africæ recitarentur acta pſeudo-
ſynodi Romanæ. Repulſam paſſi a Cypriano, & prohibiti, ne Carthagine

ſeripta illa propudioſa evulgarent, per alias provinciæ urbes diſcurrere, pri-

vatas fidelium domos pervagari, & quotquot poſlent, ad ſeditionem pertra-
8 he-

3
(a) L. I. de Jure & more prob. libr. c. 1I. (b) de litt. enepcl. diſert. I c. ult. J. 3.
(*) Hares. 69. n. 3. (4d) Epif. 62., ad Theoph.

eN (142) WNE

here. Sed nec hic eos diu ſœævire permiſit apoſtolicus Cypriani zelus, quo
eos reprimere, & gregem ſuum a lectione nefariæ Novatianæ epiſtolæ cohi-
bere conatus eſt, ut in ſuis id exprimit litteris: quibur, inquit, ſemel reſponſa
dedimur, nec mandare deſiſtimus, ut perniciaſa diſſenfione, & concertatione depoeſita, impieta-
tem eſſe ſciant, matrem deſerere. (a Quin pro munere Primatis Africanarum Ecele-
ſiarum, ad eas omnes eneyclicas ſeripſit, ac tandem nationalem ſynodum malo
ſopiendo neceſſariam coegit. Quo uno in negotio quanta non continentur Epi-
ſcopalis judigii in religionis negotio, & ſcriptionum cauſis documenta? Cy-
prianus nempe Epiſcopus rationem, modumque præſeribit, quo lapſi in per-
ſecutione ad Eccleſiam redeuntes ſecundum triplicem eorum claſſem, libellati-
cos nempe, thurificatot, & apoſtatas ſint recipiendi: decretum ſuum adverſus
Fortunatum & Feliciſſimum, ceterosque ſchismaticos acerrime vindicat: No-
vatianos curſores cum impiis ſuis ſeriptis rejicit & condemnat: Novatianorum
antencyclicas ne quidem legi ſuſtinet: denique ceu verus Apoſtolorum ſuc-
ceſſor non modo gregis ſibi commiſſi, ſed & aliorum fidelium curam gerit,
coram quibus Romæ, ut ſua legeretur epiſtola, majorem in modum Corne-
lium Papam rogat, quo videlicet, s quod illic contagium venenati ſermonie, & pe-
ſtiferæ ſeminationis irrephiſet, id omne de fratrum auribus, & pectoribus exuatur, &&
bonorum integra, ac ſincera dilectio ab omnibus hæreticæ deſtrultionis ſordibus repur-
getur. (?) Quid nunc adhuc commemorem clariſſima Eccleſiæ lumina, for-
tiſſimosque fidei athletas & Epiſcopos, Cyrillum Alexandrinum, qui ſuis ana-
thematismis Neſtorianam proſtravit impietatem? Flavianum Conſtantinopoli-
tanum, qui ſynodo ſua Eutychianum proſeripſit dogma? Valerium Cartha-
ginenſem, & Auguſtinum Hipponenſem, quorum auctoritate, ſtudio, ope-
ra Pelagi, & Cœleſtü venenum in Africa ſublatum eſt? Guid de Cæſario
Arelatenſi, aliisque Gallicanæ Eccleſiæ Præſulibus dicam, quorum induſtria
& poteſtate Semi-Pelagianum virus, quod in cauda Pelagianæ ſectæ reman-
ſerat, reſtinctum fuit? Quid de Sophronio Jeroſolymitano, qui Monotheli-
tas etiam ante ſuo e populo expulit, quam generalis concilii decreto ſanctæ
duarum in Chriſto voluntatum, & operationum voces fuiſſent conſecratæ?
Quid de Germano Patriarcha Conſtantinopolitano, qui Iconoclaſtas damnavit,
proſer ipſit? Obſtrepere vero fortaſſis quispiam audebit, in exemplis adhuc
memoratis minus accurate ſingularium Epiſcoporum cauſam agi, nec ſatis
eorum in judiciis Eccleſiaſticis poteſtatem commendari; quandoquidem in il-
Es necefſſaria, aut diœceſanæ aut provincialis ſynodi fit mentio, ut adeo non
tam Epiſeopo, quam congregato cœtui omnis iſta, quam adſtruimus, auctori-
tas ſit tribuenda. Verum qui ita argutaret, næ ſe priſci moris, laudabilisque
diſciplinæ ignarum, aut inlmemolhn oſtenderet. Dum enim exercendam

eſſe in noxia dogmata & monimenta cenſuram ab Epiſcopo contendimus, id
profecto alia ratione non eſſe faciendum facile quivis intelligit, quam & rei
graviſſimæ ratio, & ſtabilita juxta leges prudentiæ Eccleſiæ conſuetudo exi-
gat,

(«) Epik. 41. cdit, Bamel- ſeu Le le epiſt. II. (5⁵) lege Epiſt. 55. ſou T. I. piſt. 3.

mine

Gnul
lie n
Naru
te ¹0
ducit
do i

orci

habi
tia d
run
ipſi
cinn
ſilio
firm
id eu
ſeien
ulum

I

n
rante
mMata
loco

bus
cenſu
Ape
run
noru
Koe
tudin

vocat

Plena
Naden
relig

3, gud
e cohi.
ſvnſ
mpieta-
e
1 malo
r pi⸗
Cy.
n per⸗
helati⸗
verlus
:No⸗
norum
n fue⸗
gerit,
Corne-
hr.
7, G
Fepur⸗
ibo
1s An⸗
opoli⸗
Atha⸗
Ope⸗
Eſari.
luſtria
eman-
theli-
ne
rate?
navit,
dhuc
ſatis
in i⸗
9 10
Ctori⸗
gue
ndarmn
, id

N rel

ell⸗
t,

i 30

e5 ( 143) A., %

gat, & præſcribat. Nam quis non intelligit, neque ab Epiſcopo feſtine, &

dquaſi ex tripode, in cauſis fidei ſententiam eſſe ferendam? quis non videt, &

hic non niſi matura deliberatione, audito ſapientum conſilio, attentis perſo-
narum, temporum, & locorum adjunctis eſſe pronunciandum? Ut enim rec-
te advertit Bencinus, ea etiam eſt ratio, qua univerſam Eccleſiam regit, &
ducit Spiritus S., ut humana media non auferat, nec eam phanaticorum mo-
do impulſum ſuum experiri velit. (4) Hinc jam inde a naſcentis Eccleſiæ ex-

ordio Presbyteris, qui ſapientia & doctrina ceteros antecellebant, is honor eſt

habitus, ut ab Epiſcopo in gravioribus negotiis illorum conſilium, & ſenten-
tia depoſceretur, uti exemplo Antiochenæ Eccleſiæ, de qua in Actis Apoſto-
lorum, epiſtolis S. Ignatii, viſione Hermetis, illuſtribus S. Cypriani factis, &
ipſius etiam Eccleſiæ Romanæ conſuetudine erudite demonſtravit idem Ben-
cinus. Stat igitur illæſa, atque integra Epiſcoporum auctoritas, etſi eam con-
ſilio Presbyterii, aut Provincialium Epiſcoporum adhibito exeruerint: ſtat con-
firmatum eorum jus de cauſis religionis, fideique doctrina pronunciandi, etſi
id cum induſtria humana præſtiterint, quæ tantum abeſt, ut quidpiam eorum
ſeientiæ, & poteſtati detrahat, ut potius prudentem, & moderatum illius
uſum magis etiam confirmet.

§ III.

IUem cenſuræ Epiſcopalis jus recentioribus exemplis ſtabilitur.

ILlnſridns itaque antiquitatis exemplis excitati ſuperiorum, quæ proxime

anteceſſerunt, ſæculorum antiſtites, pro poteſtate ſibi divinitus attributa er-
rantes in grege ſuo corrigere, noxia ſpargentes ſemina prohibere, prava dog-

mata cenfſuris perſtringere minime neglexerunt. Nonnulla ſolum ſpeciminis

loco adferam teſtimonia, ne præfixos diſſertationi limites excedam; nam ne-
minem latet, ſponte ſua hic tantam occurrere rerum copiam, quæ volumini-
bus implendis ſufficiat; quodſi nempe omnes catholici orbis Epiſcoporum
cenſuras, edicta, & mandata adverſus nefariæ doctrinæ auctores, paſtorales
ad populum in vera religione confirmandum epiſtolas, & ſimilia eccleſiaſtieo-
rum judiciorum documenta lubitum eſſet enumerare. Atque ut ab Anglica-
norum Præſulum ſollicitudine ordiar: illuſtre præbuit exemplum cenſuræ Epi=
ſcopalis S. Thomas Cantuarienſis Archi-Epiſcopus, qui ſeriptum, non conſue-
tudines, ut ille loquitur, ſed pravitates continene, ipfiurque ſeripti aubtoritatem, in-

vocata Sanéti Spiritur gratia, publice condemnavit & caſſavit, in epiſtola zelo apoſtolico

plena ad Londonienſem, omnesque ſibi ſubditos Angliæ Epiſcopos data. (5)
Fadem auctoritate uſi ſunt alii regni hujus, quum catholica in eo adhuc floreret
religio, Præſules: quos inter eminuerunt, qui Vicleffi doctrinam proſeripfſe-
. runt
(a) Diſ. I. de litt. Enœcl. J. 5. () Extat Tom. VI. Concil. P. II. pag. 1388.
inter epiſt. Alexandri III.

N (144) NNX

in urbe Salmanticenſi Profeſſor virulentum evulgaverat librum, in quo inter
alios errores etiam divinam ſacramentalis confeſſionis inſtitutionem impugna-
bat: illico Alphonſus Carillus Archi-Epiſcopus habito Theologorum apud
Complutum conventu, & accurato inſtituto examine nefariam doctrinam con-
demnavit, lata ſententia, quam paulo poſt Sixtus IV. P. M. edita Romæ
Anno 1479. conſtit. confirmavit; qua de re & ſimilibus agit Cardinalis de Aguirre

in ſua inſigni collectione Conciliorum Hiſpaniæ. (a) In Callis utramque faciunt

paginam judicia cenſoria, quibus nobiliſſimi regni hujus Antiſtites errores con-
demnarunt, eorundem Auctores aut palinodiam canere coegerunt, aut exe-
crati ſunt. Sæculi XVII. initio Edmundus Richerius, doctor Theologus &
ſacræ facultatis Pariſinæ Syndicus, male feriatum evulgavit librum, de eccleſi-
aſtica & politica poteſtate, in quo nimium quantum Romani Pontificis, & Eccleſiæ
aucétoritatem depreſſit. Sed illico inſignis ſapientiæ, & pietatis Cardinalis, & Me-
tropolita Senonenſis Perronius ad natalitias tenebras ablegandum eſſe librum
ſua in ſynodo, quam Parifiis celebravit, edixit; quod idem ſubinde Paulus
Aquenſis Archi-Epiſcopus in Synodo Aquenſi præſtitit, tandemque effec-
tum eſt, ut Richerius, & regia auctoritate, & Sacræ facultatis decreto, Syndici
officio amoveretur, & facti pœnitens declarationem orthodoxam Cardinali
