aut ſi ab ejusdem Apoſtolicæ ſedis doctrina alienus nova procudiſſet inventa.
Hinc luſtr. Boſſuetus diſerte affirmat: certum eſt Romanum Pontificem
„4à Deo eſſe poſitum, qui catholicæ ſocietatis, communionisque efſſet vincu-
lum. Stat ſemper invictum illud Optati de Romano Pontiſice: cum quo
„nobis totus orbis unitatis in ſocietate concordat; & illud Hieronymi ad Da-
„Mmaſum: qui tecum non colligit, ſpargit; & illud Cypriani, illud omnium,
ut cum Epiſcopo Romano, id eſt cum Eccleſia catholica communicemus. es
(5) Et quidem, quæ auctor adulationis minime ſuſpectus indicat antiquorum
Patrum teſtimonia adeo luculenta ſunt, ut primas illas in definitionibus Pro-
mendis, & profligandis per cenſuram erroribus Romani Pontificis partes,
quaſi ſole meridiano clarius oſtendant. Optatus nempe Milevitanus Per om-
nia unam Petri cathedram ceteris prælatam extollit, ac Donatiſtas acerrime
inſectatur, vel propterea, quod nullam in urbe Romana partem habeant,
quod a Romano Epiſcopo eſſent condemnati, cum quo nobiſcum, ut ait, totus
orhbis commercio ſormatarum in una communionit ſocietate concordat. (c) Nec dog-

matis hujus ignari erant Donatiſtæ; unde, ut bene in præfatum Optati loovum

obſervat Albaſpinæus quod ſeirent ſine Pontificis Romani communione Ec-
„Cleſiam ſe habere, & in ea eſſe non poſſe, atque ab Ejus communione, ut
„hæretici ſeparati eſſent: ideo Epiſcopum ex ſuis Romam mittebant, ut poſ-
«ſent dicere, ſe Romæ habere Epiſcopum, & cum Epiſcopo Romano ſe
„Communionem habere. (4) Hieronymi autem integra ea fſunt verba in
epiſtola ad Damaſum: ego nullum primum, niſi Cbriſtum ſoquens Beatitudini tuæ;
1d eſt, cathedræ Eetri, communione conſocior. Quicunque extra banc domum agnum
comederit, profanus eſt. Non novi V- italem, Meletium reſpuo, ignoro Paulinum: qui-
cunczue tecum non colligit, ſpargit: hoc eſt, qui Chriſti non eſt, antichriſti eſt. (e) Et
de Innocentio I. ad Demetriadem præferibit: at ſancéti hinocentii, qui Apoſtolicæ
cathedræ ſucceſſor eſt, tenear fidem, nec Peregrinam, quamvis tibi prudent, callidaque
videarit, doétrinam recipia. (f) S. Cyprianus increpando interrogat: qui cathe-
dram Petri, ſupra quem fſundata eſt Eccleſa, deſerit, in Eccleſia eſſe conf⸗dit? ( 9)
quem locum, etſi gloſſema inſertum nonnulli putaverint, genuinum agnoſcit,
& laudat Clerus Callicanus ita ſeribens: ſdenter cum B. Opriano pronunciamur,
eum, qui cathedram Petri, ſuper quam fundata eſt Eccleſia, deſerit, in Eccleſia non
TWe. (?) GQuanquam de mente S. Patris nulla poſſit eſſe controverſia, quam
plu-
(a) Caltan. L. I. de Licarnat. c. I. (b) L. XIV. Defent. c. 32. (c) L. VII.
contra LParmen. c. 3. (d) L. II. c. 4. not. 42. (e) Epiſt. 5. ad Damar.
Epiß. 8. ad Demetr. (g) L. de Unit. Ecclet. Oper. Tom. II. pag. m. 150.

(⁵) In litt., ad Archi - Epiſe. Epiſe. &c. anno 1692. Vide Ballerin. de Vi, ac
ratione Prim. R. L. c. 13. J. Je

Plun
uI!
alurn
npit
id §.
tus,
in
hart
nil/
tur t
bat,
nem
in
Bind
(eſk
Roin
corm
adxe
haben
toris
tiflce
tan
d
(1 Ut
dt
a ne
atit
e
e:int
(get
Ece
aPer
(Ee⸗
ante
Pria
thee
corm
Hne
ſtach

(e

in ke.
vem⸗
lofum
illet,
Venta,
ficem
jineu⸗
n quo
Da.
hium,
Ns.
Oru
pro⸗
Altes,
r0m.
rrime
eant,
totur
dog-

OeuIm

e ke-
e, t
tpol-
no ſe
ba in
i te,
Ngmmmn
lti⸗
tr
Dolie
Aague
cathe⸗
0
nolelt,
iemul;
ſ nn
quam
l⸗
Fll.
Demsl⸗
. 150.:
, “

Be yt (167) W, 7

pluribus in locis adeo diſerte expreſſit, apertiſſimeque in epiſtola ad Corneli-
um Pontificem prodit, dum non aliunde ortas eſe haæreſes, aut nata ſohizmata
affirmat, quam inde quod Sacerdoti Dei non obtemperatur, nec unuy in Eccleſia ad
tempus ſacerdos, & ad tempurs judex vice Cbriſi cogitatur. (4) Scilicet didicerat
id S. Cyprianus etiam ab illo, quem Magiſtri nomine compellare fuerat ſoli-
tus, nempe Tertulliano, qui & ipſe pluribus commendat Romanæ FEecleſiæ
in Africa auctoritatem; & ejusdem doctrina laudata in libro de præſoriptione
hareticorum, ſubjungit: videamus, quid didicerit, quid docuerit, quid cum Africa-
nie quoque Eccleſtis conteſerarit? (5) Quæ quidem conteſſeratio ad eam refer-
tur teſſeram, ſeu fidei libellum, quem ab hoſpitibus Romana Eccleſia exige-
bat, ut illos poſt unius, ejusdemque fidei profeſſionem in S. Petri communio-
nem reciperet. Quæ conſuetudo aperte colligitur ex Concilio Generali VIII.,
in quo hœc habentur: mos eſt in Romana Eccleſia ab omni bhoſpite libellum fdei exi-
gendi, & ita permitti hunc in Sanbtum Petrum intrare. («) Hac autem teſſera
deſtitutus, in ſana fidei doctrina cum Eccleſia catholica non communicans,
Romani Pontificis judicio condemnabatur: condemnatus univerſæ Eccleſiæ
communione deſtitutus erat. Laudat tandem Boſſuetus S. Ambroſium, qui
adverſus Novatianos exclamat: non habent Petri hæreditatem, qui Vetri fdem non
habent, quam impia diviſione diſcerpunt. (d) Addam his energicam Angel. Doc-
toris pericopen, qua propoſitionem ſuam de fidei ſymbolo a Summo Pon-
tifice ordinando probat. Nova editio ſymboli, ait e, neceſſaria eſt ad vi-
tandos inſurgentes errores. Ad illius ergo auctoritatem pertinet editio ſym-

«boli, ad cujus auctoritatem pertinet finaliter determinare ea, quæ ſunt fidei,

ut ab omnibus inconcuſſa fide teneantur. Hoc autem pertinet ad auctori-
tatem ſummi Pontificis, ad quem majores, & difficiliores Eccleſiæ quæſtio-
„nes referuntur. -- - Unde & Dominus Petro dixit, quem Summum Pon-
tificem conſtituit: ego pro te rogavi Petre &c. & hujus ratio eſt; quia una
„ides debet eſſe totius Eccleſiæ ſecundum illud: idipfum dicatis omnes, & non
:ſint in vobis ſchitmata. Quod ſervari non poſſet, niſi quæſtio fidei exorta
„Gdeterminetur per eum, qui toti Eccleſiæ præeſt, ut ſic ejus ſententia a tota
.: Eccleſia firmiter teneatur;: & ideo ad ſolam auctoritatem ſummi Pontificis
„Pertinet nova editio ſymboli, ſicut & omnia alia, quæ pertinent ad totam
Eccleſiam. (?) Quæ, & ſimilia pro ſtabilienda ſuprema illa non honoris
tantum, & ordinis, ſed veræ jurisdictionis poteſtate Romano Pontifici pro-
Pria collecta legere eſt apud auctores, quos complectitur præclara illa Biblio-

theca maxima Pontificia, quæ in tomos viginti diſtributa opera, & ſtudio in-

comparabilis viri Thomæ de Roccaberti O. P. Archi-Epiſcopi Valentini cum
fine ſæœculi ſuperioris Romæ prodiit; quanquam ab hoc tempore in eodem
ſtadio nobiliſſimi quique ſeriptores tanto decurrerint numero, ut non parvæ
mo-
(a) Eyift. 55. ad Cornel. (5) L. de Præſeript. c. 36. (c) Concil. VIII. alt. 4.
Extat Tom. V. Concil. p. 816. (J) L. l. de Peænit, c. 6. Extat Tom. Il.
Oper, edit. antig. (e) 2. 2. 4. I. a. 10,

e& (168) ℳ
molis volumen ex illorum lucubrationibus facile eſſet conficiendum. Conſtat
autem ex his omnibus & Primatum Eccleſiæ ſoli Romano Pontifici divinitus
eſſe traditum, & ſupremum jus in cauſis dogmaticis definiendis eidem con-
venire: e quibus pariter præcipua illa poteſtas in propoſitionibus, librisque
ſanctiori doctrinæ adverſis proſcribendis, meritaque cenſura afficiendis, legi-
tima omnino argumentandi ratione deducitur. Nec enim ad jura hæc ſtabi-
lienda decretalibus Iſidorianis, quas ſuppoſititias eſſe conceſſerim, opus eſt,
nec aliis apocryphis, ac ſubleſtæ fidei monimentis indigemus, ut falſo ſibi
perſuaſerat Febronius, ſuique vindices, (a) ac præcipue, qui ea de re acer-
bius etiam ſeripſit, famoſus Hiſtoriæz Pragmaticæ de Bulla cænæ (b) auctor, &
liberrimi ingenii, ac mordacis ſtili ſcriptor. Oppugnat is Bullam cœnæ, eam-
que, ceu Regum, & Principum juribus infeſtam eliminandam, & ſupprimen-
dam efſle conatur oſtendere. Qua occaſione Sanctos Gregor. VII. Pium V.
aliosque Pontifices, præſertim Clem. XlI. acriter perſtringit. Nec Bened.
XIV. parcit. Scriptum famoſum Italicum de moribus Em. Cardinalium ad-
huc viventium ſermone teutonico exprimit: adverſus Religioſos veteres que-
relas congerit; præſertim vero Soc. Jes. fata, hujus inprimis ſæculi, ac mo-
limina perſequitur: hiſtoriam electionis moderni Summi Pontificis texit, ubi
pariter multa, omnino tacenda, ſi tamen vera ſunt, revelat. De prohibitione
librorum & jure cenſuræ ad Magiſtratus politicos ſpectante, de Placito regio &c.
agit, & omnia ad ſuum de Bulla cœnæ ſyſtema detorquet. Non inficior
multa quoque ab eodem vera fuiſſe prolata: quis enim omnes Romanorum
Pontificum nævos, & errores, aut ſiniſtra quædam Romanæ Curiæ facta un-
quam negaverit? Sed ſunt nonnulla, quæ meliore ſenſu facile exponi poſſunt,
ſi mens non ſit læva, aut furore concitata: alia, ſi uti civilium, ita & ſacro-
rum Principum honoris auctor fuiſſet ſtudioſus, æterno duxiſſet premenda
ſilentio, nec ſanctiſſimos Pontifices, nec purpuratos etiamnum viventes Ec-
cleſiæ Præſules ludibrio expoſuiſſet: alia demum pro tuendo principum ju-

re, quod & ipſe ſartum tectum eſſe velim, ſine ſannis, cavillis, mordacique

aceto potuiſſent pertractari. Unde laudatiſſima eſt Regiorum Viennæ Cenſo-
rum cura, qua hujus auctoris librum ita prohibuerunt, ut ejus emendi, le-
gendique facultatem nonniſi viris probis, doctisque ſingulari cum delectu im-
pertiantur. Qua de re, occaſione ita ferente, amicum lectorem monendum
duxi, he ejusmodi librorum fama commotus, iisdem ſtatim plenam ſine ma-
turo judicio fidem habeat; & ſacerdotii auctoritate, quaſi bello perpetuo,
Principum jura impeti, & violari ſibi falſo perſuadeat.

(a) Auktorer libelli, cui titulus: Vindicie Febronianæ, ſeu refutationes nonnullo-
rum opuſculorum & c. & continent Appendic. 2. 3. & 4. edit. Tigurinæ, 1765.
fronti ſides habenda. (b) Iz 4. Partes diviſa prodiit lingua teutonica A. 1769.
& 1770. nec edit, loco, nec Auctoris nomine appeſito.

gun
uni
tigo
4t
ſig⸗
l
eſ
vi
non
ſeee
col
Eel

de
n0
0
NW
m.

dr⸗
ſeh
Pr⸗
dit
ſer

cin

zl

in

onlt
initus
1con⸗
tisqe
lgi.
ſtahi.
s eſt,
lo ſibi
Aer⸗
r, &
eam⸗
imen-
im V.
ened.
m ad.
que⸗
mo⸗

NiH

tione
&.
ncior
oruin
aA un⸗
ſtunt,
ſero⸗
lend
Ee-
n ju⸗
eique
d
⸗
aim⸗
dum
ma⸗
ta0,

.
ulu⸗
hh.
169.

5t (169) *
§ II.

Eadem cenſuræ Romanorum Pontificum audktoritas antiguitatis
. ewemplis confirmatur.

Q Preun ergo in cauſis religionis auctoritate uſi ſant Romani Pontifices,
Q quoties id Eccleſiæ bonum, & publica tranquillitas poſtulabat: ac tanta
quidem confidentia uſi ſunt, ut vel ex hac ipſa planum ſit, & perſpicuum,
univerſam Eccleſiam de eadem poteſtate fuiſſe perſuaſam. Controverſia an-
tiquiſſima de die Paſchali celebrando nobis inſigne ſuppeditat momentum,
atque adeo ea ipſa, e qua nonnulli ad deprimendam Pontificiam in rebus re-
ligionis definiendis auétoritatem multa ſibi conſurgere argumenta arbitrantur.
Itaque, quum FEleutherius R. P. condemnaſſet novum Paſchalis ſollemnitatis
feſtum, novumque cyclum a Montano, & Pepuſianis inductum, utpote qui
violata pace, & communione, quæ olim Anicetum R. P., & S. Polycarpum,
non obſtante utriusque diverſa conſuetudine, conjunxerat, (a) ab Eccleſia
ſeceſſerant, & latenter legalia cum Evangelio conjungere meditabantur, ut
colligere eſt ex Tertulliano, (?) eademque rurſum Mar celcerent jurgia ita, ut
œconomia omnis, & tolerantia intempeſtiva jam, imo noxia videretur: Victor
Eleutherii in Romana ſede ſucceſſor, & Eccleſiarum caput, omnem ſuam in
id contulit curam, ac ſollicitudinem, ut ſchismate ſublato, unitas diſciplinæ
non minus, quam fidei ubique terrarum conſervaretur. Unde & moribus
Romanæ Eccleſiæ accurate expenſis, & Theophili Cæſarienſis Palæſtinarum
Eccleſiarum eo tempore Primatis audito ſuffragio, auctoritate ſua Paſcha pri-
mo quidem menſe, ſed Dominica die lunam decimam quartam ſequente cele-
Prandum Eccleſiis indixit, ut ita omnes toto orbe diſperſæ in eo præcipuo
feſto convenirent. Sanctioni adeo prudenti, & utili cum alis Aſianis obſtitit
ræcipue Polycrates Exarcha Epheſinus, & quod maxime advertendum, ita
diſputarunt, velut inter dogmata, & cerfam fidei regulam totum iſtud meræ
diſeiplinæ caput eſſet referendum; quod inprimis liquet ex iis, quæ apud Eu-
ſebium loco citato habentur, ubi Aſiani illi ajunt, ſe cum aliis diem Paſchæ de-
cima quarta luna juxta Evangelium obſervare, nihil omnino variantes, ſed re-
gulam fidei conſtanter ſequentes; quæ quidem phraſeologia, ut notat Bencinus,
non tam diſciplinæ obſervantiam, quam poſßtivum, & Evangelicum præceptum
inſinuat. Hinc & in Concilio Epheſino Quartodecimanorum ſub nomine hæ-
reſis fit mentio, ubi palinodia hujusmodi ſectariorum talibus eſt concepta
verbis: Cognoſcens veram, orthodoxamque Kdem, - — Sanctiſimæ, catholicæque Eccle-
fæ me adjunxi, omnemque hæreſim, α V Vee Quartodecimanorum, in qua ante
61=
(4) Ur ſeribit Euſebiut L. V. Hiſt. c. 24. e* epiſtola §. Fenæi ad Vüctor, Pap.
(5) L. de Præſcript. c. 53. nißi velis juxta codicem Agobardi hbung Tertulle libr.
in o. 45. kniri, aliumque eſe ſupplementi auéctorem.

W (170) Weg

errabam, anathematizo. (a) Accedit, quod hac Aſianorum pervicacia, & Ponti-
ficis, & totius orbis judicium ludibrio fuerit habitum: perinde, acſi adverſus
ſidei negotium errarent omnes: & Montaniſticæ factioni non levis præbita
anſa Pro libito, & arbitrio ſacrorum rituum pervertendorum; etſi non diffi-
teor, quod Natalis Alexander obſervat, bæreſis nomen aliquando latius ſumi,
nec omnes Eccleſiæ Epheſinæ ritum ſequentes, fidei regulam ea in re conſti-
tuiſſe. Neceſſarium ergo erat, controverſiam dirimere, & pertinacem obſti-
natorum errorem condemnare. Enimvero hic libera Romani Pontificis po-

teſtas effulſit: ille ſolus ſaniorem ſententiam univerſo orbi præſeribit: ejus

judicium ſecutum eſt Eccleſiæ univerſalis ſuffragium: ejus denique auctoritate,
libera omnino & ſuprema, anathema in refractarios paratum. Victor, ſeribit
Euſebius, Romanæ Urbie Epiſcopus ilico omnes Aſæ, vieinarumque provinciaruns
Eccleſtas, tanquam contraria rectæ dei ſentientes a communione abſeindere conatur
datitquæ litterit, uniz erſocs; qui illic erant, fratres proſeribit, & ab univerfitate Eccleſiæ pror-
Nus alienos eſe pronunciut. Licet vero fortaffis proſeriptio hæc, hortatu alio-
rum Præfſulum, ac præſertim S. Irenæi, intermiſſa fuerit, ut Natalis Alexan-
der, akique contendunt: nihil propterea Romani Pontificis auctoritati dero-
gatum; quin ſaniora etiam illius, melioraque fuiſſe conſilia, eventus docuit,
ubi tandem, ebullientibus magis, ac magis quotidie diſcordiis, juſtum eſt
agnitum, probatumque fulmen, quod contra rebelles Victor erat vibraturus.
(?) Non minori auctoritate Macedonianorum audaciam repreſſit Romanus
Pontifex, & quum potentia, ac crudelitate in oriente ſævirent, & ſimulata
etiam vitæ ſanctitate, & eloquentia non vulgari, indoleque ad perſuadendum
apfa, quibus duobus vulgus maxime capitur, florerent, teſte Sozomeno: (c)
ac propterea eisdem non exigua populi multitudo tum Conſtantinopoli, tum
in Bithynia, Thracia, & Helleſponto, tum denique in aliis orientis nationibus
adhæreret: nihil his omnibus territus eſt S. Damaſus R. P., ſed in utraque,
dquam Komæ celebravit, ſynodo hæreſim cum auctore ſuo condemnavit.
Anathematizamus, ſcribit in epiſtola ad Paulinum Antiochenum Epiſcopum,
dquam refert Theodoretus, (4) Macedonianos, qui de Arii ſtirpe venienter, non
perfidiam mutaverint, ſed nomen. - - = Si quis non dixerit Patrem, & Eilium, &
dpyiritum Sanctum nmäm divinitatem - anathema ſi. Et vero quanta reverentia
deczetum Pontificium toto in oriente fuerit exceptum, ſatis ſuperque liquere
exiſtimo ex iis, quæ de eadem contentione Sozomenus ſcripta reliquit:
Epiſcopus Romanus, ai, de ea contentione certior factus, ſcripſit ad Ecele-
Gias Orientis litteras, ut una cum Sacerdotibus occidentis Trinitatem, &
conſubſtantialem eſſe, & gloria æqualem exiſtimarent. Quo facto ſinguli
„Tebus ab Eccleſia Romana ſemel judicatis acquieverunt, & controverſia
e fi⸗
(⁴) Conc. Epher. Act. VI. Extat Tom. I. Concil. p. 1518. In eundem fere ſenſum
Dbidem plures eorum, qui decepti ſuerant, ſulſeripſerant. (b) lege Bencinum
Diſſ. II. de lixt. Encycl. c. V. Et Nat. Alex. Ii dc. II. Dif. V. (c) I. IV.
WIi. c., 26. (d) L. V. Hiſt. 6. II.

ſin

e

gem

le
Aug
gud
cent
vit
lio 1
in
vent
ii
lige
mi
nc⸗
Aus
,
lati
lore
Dar
fran
gue
Gat
Pr.
Cn
1t.

lian

Wo
00

Ee
I

Donti
lyerſig
reebitz
n Giſh.
ſumi,
cdati⸗
Obſti.
s po.
eus
rltate,
ſeribit
liafis
vatur:
epyor-
1 Alio⸗
lexan-⸗
dero⸗
Nlit,
in ett
Urus.
lanus
mlata
dom.
tum
nibus
gue,
aVIt.
um,
„mn
NtIa
nere
luit:
ccle⸗
Vul
.
n

W.

finem habere vViia eſt. (a) Pari ratione Pelagi, Cœleſtiique doctrina tum
demum ceu hæretica ab omnibus rejecta, & proſcripta eſt, poſteaquam Apo=-
kolico mucrons, ut loquitur 8. Proſper, confixa fuit; imo quanti ponderxis apud M.
Auguſtinum Apoſtolicæ Romani Pontificis litteræ fuerint, vel ex eo patet,
quod acceptis ſolius ſedis hujus refcriptis, audita condemnatoria R. P. Inno-
centii I. ſententia, cauſam finitam eſſe, palam ſit profeſſus: duo concilia, in-
Qquit, &c. (5) & rurſus: litteris beatæ memoriæ Papæ Inocentii de hac re dubita-
tio tota ſublara eſt. («c) Et vero plena Apoſtolico ſpiritu ea eſt ſententia, quam

in epiſtola ad Milevitaneos ita expreſſit: Ouare Pelagium, CGrleſtiumqut, id eſt in-

ventores vocum nouarum, quæ ſicut dixit Apoſtolus, zdiicationir nibilum, JRod muagis
vaniſzmas conſueverunt parere quæſtioners, eccleßaſticz conwnunione privari, Apoſtolici
vigoris aubtoritate cenſemus. - — Simul autem præcipimus, ut guicunque id pertinacia
ſmili defenſare nituntur, par eos vindibta conſtringat. (d) Et iterum allatis iis,
quæ ad Concilium Carthaginenſe idem Pontifex contra Pelagium ſeripferat,
Auguſtinus exelamat: quid iſta Apoſtolicæ Sedis ſententia clarius, atqur maniſeſtius?
(e) ut proinde malevola ſit Erasini cenſura inquientis, Innocentium in præ-
fatis litteris ſuo modo ſævum potius, quam eruditum apparere, quain cen-
furam Vofſhus ſine reprehenſione recitat; at egregie confutavit Noriſius. ()
Pari deinde auctoritate etiam Zoſimus R. P. (g) ab Africæ Patribus elarius
fraudes Coœleſtii edocdtus hæreticos Pelagium, & Coœleſtium damnavit, eorum-⸗
que doctrinam orthodoxo dogmati contrariam lata ſententia Pronunciavit, ac
datis ad univerſos orbis Epiſcopos litteris, inſfamem hæreſim ubique gentium
proſeripſit, cujus decreti meminit Auguſtinus: jam, inquiens, de hac cauſa duo
Concilia miſſa ſunt ad Sedem Apoſtolicam, inde etiam reſeripta venerunt, cauſa fnita
eſt. (H) Et: quid adhuc quænis examen, quod apud Apoſtolicam Sedem jam ſaltunm
eſt 2 quod denique jam factum eſt in Epiſcopali judicio Palæſtino? - Ergo, hüreſis ah;
Epiſeopis non adbuc examinanda, ſoed coercenda eſt poteſtatibus chriſtianis. (1) Et S.
Proſper: Papa Zoſinut ſententiæ ſiæ robur adnexuit, & ad impiorum detruncationem
gladio Petri dextras omnium armavit Antkiſtitum. (K) Eadem demum poteſtate Ju-
lianum jactantiſſlimum Pelagiani erroris aſſertorem, qui ſuperbia tumidus de-
ſperatis ſuorum rebus opitulaturus in unum Auguſfinum furibundus infre-
muit, veluti deſtitutam veritatem tuiturus, pugnasque omnium diremturug
contentione ſua, eum, inquam, Sixtus III. R. P. proſtravit. Non minor ef-
fulſit poteſtas Siricii I., qua hæreſim Joviniani, ejusque impia ſcripta con-
demnavit: qui incentorer novæ hæreſir, ſeribit de Joviniano, Auxentio, & ſimi-
libus ad Eccleſiam Mediolanenſenmn, & blasphemiæ inventi ſunt, divina ſententia,
& noſtro judicio in perpetuum damnati extra Eecleſam nemancant. - - - Et ſupra:
2 ac-
(a) L. VI. Hiſt. c. 22. (b) Serm. 2. de V. A. o. 10. ſeu Senm. I3 I. ce. II.
ad Boniſ. &. 3. (d) Vide Ep. 93: inter Auguſt. Extat etiam Tom. I. Concil.
y. 1028. int. capit. Immoc. I. num. 25. (e) L. II ad Bomif. c. 4. ( f) H. Pelag.
L. l, c. II. (g.) Eyiſt. 9l. inten Anguſtin. (hb) loco' ſupra. litt, b. 6.
(i) L. II. Oper. imp. contra Jul. n. 103. ( K) Li contra Collator.

fadto ergo Precbyterio conſtitit Joviniani ſeriprionem doctrinæ noſtræ, id eſt, chriſtianæ
epgi eſſe contrariam. (a) Quid autem de damnata Neſtorianorum blasphemia
commemorem? Qua in cauſa luculenta prorſus, & illuſtris apparuit Roma-
norum Pontificum poteſtas. Sola præterire non poſſum S. Cœleſtini I. ver-
ba, quibus impiam eam novitatem proſeribit: aperte, inquit ad Neſtorium,
hanc noſtram eſſe ſcias ſententiam, ut niſi de Chriſto Deo noſtro ea præ-
dices, quæ Romana, & Alexandrina; & univerſalis Eccleſia catholica tenet
c= - - & hanc perditam novitatem, quæ hoc, quod venerabilis ſeriptura con-
jungit, nititur ſeparare, intra decimum diem a primo innoteſcentis tibi hu-
Jus conventionis die numerandam aperta, & ſcripta confeſſione damnaveris,
ab univerſalis te Eccleſiæ catholicæ communione dejectum ſcias. (b) En
quam libere, & ſevere ſupremo in hæreticum utitur jure, fulmenque inten-
tat, quod poſtea hunc imperatoriæ Urbis Præſulem, tot Principum, & Epi-
ſcoporum patrociniis ſuftultum, eloquentia clariſſmum proſtravit, contrivit.
Denique & in ea, quam Sanctiſſimus Pontifex Gregorius M. ad Athanaſium
Presbyterum de Iſauria dedit, epiſtola illuſtria continentur documenta, ſive
de libris hæreticorum prohibendis, ſive de cenſoria Romani Pontificis pote-
ſtate ſermo inſtituatur. Fuerat Presbyter ille Conſtantinopoli indigne habi-
tus, atque adeo verberibus multatus inter cujus facti cauſas, & accuſationis
capita Joannes Patriarcha, cui inſolens a cibis abſtinentia Jejunatoris cogno-
men fecit, etiam hoc retulit, quod apud Athanaſium codex fuiſſet inventus,
in quo plurima hæretica continebantur. Qua quidem de re Sanctus Papa &
Eccleſiæ Doctor ita ſcribit: Innotuit, codicem apud te fuiſſe inventum, in
cquo plurima continebantur hæretica, & ob hoc ſe adverſus Dilectionem tuam
fuiſſe commotum. Quem quia ad nos ſtuduit pro ſatisfactione transmittere,
„Priores ejus partes ſollicita lectione percurrimus; & quoniam manifeſta in eo
c hæreticæ pravitatis venena reperimus, ne denuo debuiſſet legi, vetuimus.
„Sed quia hunc te ſimpliciter teſtatus es legiſſe, & ad amputandam ambiguæ
ſuſpicionis materiam libellum nobis manu tua porrexiſti pericriptum, in quo

fidem tuam exponens, omnes generaliter hæreſes, vel quidquid adverſus ron
„cCatholicæ fidei vel profeſſionis integritatem eſt, apertiſſime condemnaſti: & ᷑ͤ᷑tm
A Cuncta, quæ ſanctæ quatuor univerſales ſynodi recipiunt, te ſemper recepiſſe, Don

ac recipere, & quæ condemnant, condemnaſſe, condemnareque profeſſus es:
«« eam quoque ſynodum., quæ Juſtiniani Imperatoris temporibus de tribus ca-
Pitulis facta eſt, & ſuſcipere, & cuſtodire promiſiſti: & prohibitus a nobis
cCodicem ipſum legere, in quo peſtiferæ fraudis virus innexum eſt, libentiſſi-
. me conſenſiſti, reprobans etiam, atque condemnans ea omnia, quæ contra
„Catholicæ fidei integritatem in eo dicta, vel latenter inſerta ſunt, nec eum
te legere denuo promiſiſti: hac ratione permoti, poſtquam etiam ex probati
te libelli pagina, fides tua nobis catholica, Deo cuſtodiente perclaruit, ab
Om-
(a) Epiſt. II. ad Eccl. Mediolan Extat Tom. I. Concil. pag. 892. (5⁵) Lez cpiſt, ad
Neſtorium, quæ extat Tom. I. Concil. p. 1299. Part, I. Conc. Ephet. c. 8. L

riligne
Phemia
Roma.
l. ver.

Nri,,

4 Dre-
Rtenet
tacon-
lbihu⸗
AWeris,

) En

inten-
Epi.
trivit.
aſium
ſiye
ote-
lubi⸗
koms
vno⸗

ntus,

a &
d, in
tuam
tere,
in e0
mus,
.
i
.&
iſte,
es:
a⸗
obis
iſi⸗
ntra
eum
bati
4b

5

Be ( 173)

Omni te hæreticæ perverſitatis macula juxta profeſſionem tuam liberum eſſe
«decernimus, atque catholicum, & ſinceræ fidei in omnibus profeſſorem atque
ſequacem, Chriſti Eſu Salvatoris gratia claruiſſe pronuntiamus. (a) Jam
adverte, quæſo, amice lector, atque intellige, S. Gregorii tempore vetitam
omnino, ſevereque interdictam fuiſſe librorum hæreticorum lectionem, ſi-
miliaque monimenta adeo fuiſſe judicata pernicioſa, ut is, apud quem inve-
nirentur, hæretici notam vix effugeret. Collige præterea, neceſſarium fuiſſe.
ut is, cujus fides in fuſpicionem adducta fuerat, libello fidei perſeripto ſe ſe
apud Romanum Pontificem purgaret, ejusque rei legitimum documentum
ad Eundem transmitteret. Tandem manifeſtam vide ſupremam cenſoriam
RR. PP. in libris prohibendis, ſimilibusque religionis negotiüs terminandis
auctoritatem; quod & Maurini Editores hoc loco adnotarunt: agnoſce,
« inquiunt, antiquam in RR. PP. libros aliquos prohibendi poteſtatem, & con-
ſuetudinem, cui parere tenebantur etiam orientalis eccleſiæ alumni, Conſtan-
«tinop. Patriarchæ, aut alteri alioqui ſubditi. (5) Erat nempe & Presbyter
Athanaſius ex monaſterio S. Mile, cui eſt vocabulum Tamnaco, quod in Liycaonia
ſt provincia conſtitutum, ut ait idem S. Gregorius; Lycaonia autem juxta Conc.
Chalcedonenſis canones Conſtantinop. Patriarchæ parebat. («c) Quæ quidem
animadverſio magis etiam pontificiam commendat auctoritatem. Atque ita
demum in ceteris omnibus fidei, ac morum controverſiis ad noſtram usque
ætatem factitatum: Romanus Pontifex damnavit hæreticas ſententias, erro-
neas, noxiasque proſcripſit propoſitiones, pernicioſos condemnavit libhros,
cenſurasque eo modo tulit, quo fas erat, & oportebat Apoſtolicæ ſedis An-
tiſtitem. Unde præclarum illud monitum S. Petri Chryſologi: «in omnibus
«te hortamur, ſeribit ad Eutychen, ut his, quæ a Beato Papa Romanæ Civi-
«tatis ſcripta ſunt, obedienter attendas. Quoniam Beatus Petrus, qui in pro-
«„Pria ſede & vivit, & præſidet, præſtat quærentibus fidei veritatem: nos

enim pro ſtudio pacis, & fidei extra conſenſum Romanæ Civitatis Epiſcopi

.Cauſas fidei audire non poſſumus. (₰) Ita S. Præſul, quem Eutyches de er-
ronea ſua doctrina ſubdole conſuluerat, omnem hanc cauſam, in qua de ſum-
ma fidei, & religionis agebatur, a ſe prudenter amolitur, & ad Romanum
Pontificem finitivo judicio terminandam transmittit.

—V 3 §K I.
(⁴) Libr. VI. epif. 66. Tom. II. Oper. nov. edit. (b) in not. ad epift. cit. ſub
litt. e. Excuſz paulo diligentius citatum §. Gregorii locum; atque bac, & pro-
lxiore eiiam ratione exponenda eſſent Patrum teſtimonia; quod notatum volui,
uat, dum ea fere ubique jejune, & ſine animadverſionibus accuratioribus allego, id non
laboris tædio, negligentia, aut argumentorum imnopia ſed ſtudioſa voluntate, qua
brevis eſe compellor, feri conſtet. (c) Vid. Conc. Ghulcsd. can. 9. 17. & 28.
(4) Extat P. I. Con. Cbalced. Tom. II. Concil. p. 22. Et inter Epiſt. §. Leoni
edit. Ouenel. poſt 23.

eN (174) M
§ IV. .
Supremam eſe Romani Pontificis in caußs religionis cenſoriam poteſtatem,
confirmarlint Epiſcopi, dum ad eundem fidei ne-
gotia retulerunt. .
A die hine novum confurgit ſupremi pontificii juris in cauſis religionis
Nargumentum. Nempe ut priori capite inſinuavimus, vel ipſorum etiam
Epiſcoporum ſemper ea fuit ſollicitudo, ut ſua doctrina, ſuaque decreta cum
Romani Pontiſicis ſententia conſentirent. Unde ethi non parva eorum eſſet
poteſtas, quam ſupra vindicavimus, ſcirentque ſe divino etiam jure ad con-
ſervandam fidei integritatem, & errores a ſuo grege excludendos eſſe conſti-⸗
tutos: non raro tamen ſatius judicarunt, naſcentes hereſes, & imminentia ex
pravis opinionibus pericula Romanæ ſedis Antiſtiti indicare, ejus efflagitare
judicium, in dubiis requirere conſilum, illius ſanctionibus obtemperare.
Ad ipſa Apoſtolorum tempora rei hujus initium refert Theodoretus in epiſtola
ad S. Leonem, ejusque primum exemplum profert ex Apoſtolo Paulo, qui-
lcet eſlet præco veritatis, & tuba Spiritus ſancti, in prima tamen illa de le-
gahbus controverſia ad Magnum Petrum ſe contulit, ut iis, qui Antiochiæ de
ſegali converſatione ambigebant, explicationem ab ipſo referret. («a) Et imi-
tati ſunt omnino poſteri præclarum iſtud gentium Apoſtoli documentum.
Vel nomina eorum indicaſſe ſufficiat, qui nihil, niſi Sedis Apoſtolicæ explo-
rata ſöhtentia, circa diverſa capita ad fidem, mores, & diſciplinam ſpectan-
tia ſtatuere voluerunt. Dionyſius Alexandrinus in quæſtione difficillima ad-
Xiſtum, Paulinus Antiochenus ad Damaſum, Himmerius Tarraconenſis ad
Siricium, Joannes Hieroſolymitanus ad Anaſtaſium, Victricius Rhotomagenſis
ad Innocentium, ad Eundem ſummis S. Hieronymi laudibus celebratus Exu-
perius Toloſanus, Poſſeſſor Epiſ opus Africanus ad Hormisdam: alii aliis-
temporibus ad Romanos Pontifices dubia ſua, & controverſas fidei opiniones
retulerunt. (?) cEx quibus videas, ut mea faciam verba Baronii, doctrina, &
„ſancétitate ſpectatos ubique Epiſcopos, quantumlibet ipſi ad informandam
„eccleſiaſticis inſtitutis plebem fidelem fatis fibi eſſe videri Poſſent, ex fonte
„tamen ſolitos originario haurire aquas, quod firmioris ſcirent eſſe roboris,

a Majorique ſuſcipi reverentia, quod ab Apoſtolica Sede conſtaret eſſe peti-
„tum; - - -= ut plane perſpicias, quales habendi ſint, qui ejus’ ſedis refugiunt

diſciplinam, ac poteſtatem divinitus in Petro a Chriſto impertitam contem-

„ nunt. (c) Singulari autem commendatione præſertim dignum eſt exem-

plum S. Auguſtini, qui cum validiſſime, ceu omnium hæreticorum malleus,
perverſa impeteret, contereretque dogmata, & pro Epiſeopali munere quæ-
vis impia ſcripta refutare poſſet, & proſeribere: nihil tamen in hæreſi Pela-
(a) Tater. Epiſtolur S. Eeonir in edit. Quenell. ante 49. Epiſt. cap. L. (b) Vide
Baron. ad ann. 4O4. (c) Apud Spondanum in Epitom. ad An cit. n. 19.

tur.

giane
herten
mitte
Fince
nualis
tt de
elorl
„Vel

alhr
altt⸗
lbe
V0

rorib

hroli
Nelte
Alüͦf
Gogn
ſerun
tur

it⸗
lak
Po

auri

Ret 771

id el

n
Prerl
tiqun
hune
cadd
am.:
uti,,
trore

Aen,

gion
Etiaim
cu
eſſet

(OU-

Oulſti⸗
tia ex
gitare⸗
Alare,
qui
E le⸗
e de
imi⸗
tum.
blo⸗
Ctan⸗
1
1s ad
enlis
Exu-.
Aliss
Ones
1, &
damm
Oute
ris,
peti⸗
iunte

tem-

em⸗
leus,
guc⸗
Peh⸗
Hids

.

. α& (175) BWe .

giana comprimenda majori egit ſtudio, & conatu, quam, ut Profanum, &
hæreticum Pelagii librum inveniret, inventumque ad ſedem Apoſtolicam trans-
mitteret, quo & indubitatum hæreſeos extaret teſtimonium, & injurioſum di-
vinæ gratiæ ſcriptum per ſummæ Sedis Antiſtitem condemnaretur. Cardi-
nalis Noriſius in erudita ſua hiſtoria Pelagiana rem ita perſequitur: jam in-
de ab initio hæreſis, cum adhuc Pelagius Romæ moraretur, aliqua illius
cſcripta Auguſtinus legere deſiderabat, ſed tamdiu irrita ejus vota per ju-
venes Timaſium, & Jacebum, quos a Pelagio ſeductos ad rectam ſalutis,
„& fidei ſemitam Auguſtinus reduxerat, impleta fſunt, qui ſecretum Pelagi
clibrum ad Auguſtinum miſerunt, eundemque ille cum prolixis de fidei cauſa
es litteris Innocentio I. exhibuit. Ne vero Pontifici tot curis occupato multum
slaboris injiceret, aſteriſes capitales ejusdem errores notavit, addito etiam
Volumine de natura, & gratia, quo librum hæreſiarchæ confutaverat.
(⁴) IIIuſtre ſane factum, quo hodiernus etiam mos librum ſuſpectum de er-
roribus apud Apoſtolicam ſedem denunciandi mirum in modum comproba-
tur. Et vero, quod Auguſtinus libro Pelagii: illud ſanctiſſimus ejus Magiſter Am.
broſius doctrinæ, ſeriptisque Joviniani, hoc Hieronymus Ruffino, hoc Cyrillus
Neſtorio, hoc Flavianus Eutycheti, hoc per ſingula chriſtiani nominis ſæcula
alii ferventes Epiſcepi ſuperbis hæreticis oppoſuerunt, eorum videlicet prava
dogmata, eorum peſtiferos libros ad Sedem Romanam examinandos transmi-
ſerunt, ut is, cui ſuprema ovilis Chriſti cem a commiſſa eſt, quique, ut loqui-
tur S. Ambroſius cum ſuæ provinciæ Epiſcopis, ideo lupoy facile deprebendit, &
occurrit quaſi providus paſtor, ne iſti moribus perfidiæ ſuæ, feralique ululatu dominicum ovile
diſpergant, (?b) ut Romanus Pontifex inquam ſua auctoritate venena indicaret, &
Chriſtiani nominis peſtes eliminaret. Hoc uno ſcuto tuetur ſe S. Hieronymus:
quirquis es, ſeribit ad Pammachium contra errores Origenis ab Aneſtaſio
Pentifice damnatos, aſerzor novorum dogmatum, qusſo te, ut parcas Romanis,
auribus, parcar Fidei, quc Apoſtolica vocé laudata eſt. Cur profers in mediuzi, quod
Petruf & Paulus edere noluerunt. (c) Et Ruffino ſcribit: jubjeci exemplum cjus,
id eſt Epiſtolæ Anaſtaſii R. P. ad Joann. Jeroſolym. contra Origenem, ur ſi
non vis aitdire ſratrem monentem, audias Epiſcopum econdemnantem. (d) Et verco
Præſtabat id Hieronymus eo confidentius, quod non ſolum ex tota retro an-
tiquitate, ſed propria experientia, & oculorum teſtimonio didiciffet, morem
hunc eſſe univerſalis Eccleſiæ, ut ad Sedem Romanam confugerent, & in
caulis præſertim fidei conſultarent, ut ipfe teſtatur in Epiſtola ad Ageruchi-
am: cum in chartis Ecclefaſticie juvarzm Damaſusn Romanæz Urhit Lyiſcopum, & ori-
entii, occidentitque conſultationibur reſponderem &c. (e) Hinc & poſtea ipſe, cum con-
troverſia de poſtaſeon uſu ferveret, iine cunctatione Romanani fidem conſulturus,
ad
(a) Vid. H. P. L. I. c. 6. & 10. () Ex Concil. Mediolanent. ad Siricium Papam.
FExtat Tom. I. Concil. inter Epiſtolas Siricii. pag. 853. Erf inter epiſtolas & Ambros.
L. I. cp. J. Tom. V. Oper. edit. antigq. (c) Epift. 65. ad Pamm. & Occan. c. 3.
(4) Apslog. contra Rufin. L. II. c. 4. (c) Epiſt. II. ad Ageruch. viguam.

o (176) B
ad Damaſum Pontificem per epiſtolam recurrit. (F†) Denique & Mennas
Conſtantinopolitanus Patriarcha Juſtiniani Imp. libello, quo tria capitula pro-
ſeribebantur, ea ſolum conditione ſubſeripſit, ut ſi hoc Romano Epiſcopo non
probaretur, ſuum ſibi chirographum reſtitueretur, quod & ſub jurisjurandi
ſide illi promiſſum eſt; quin & ipſe Juſtinianus ex his clare intellexit, nihil in
hoc negotio tentari utiliter poſſe ſine ſententia Romani Pontificis, qua de
