deinde academiarum conſenſuas cenſura notaverit: poſtea Epiſcoporum aucto-

ritas proſcripſerit: tandem celebriores fſynodi provinciales, aut diœceſanæ
condemnaverint, quibus permota Sedes Apoſtolica, tot ſententiis & ſtatutis
demum inviolabilis firmitatis robur ſuo anathemate adjecerit. (a) Quod vero
ad Eccleſiarum diſciplinam attinet, ea nulli omnino melius, quam cujusvis
diœceſis Antiſtititi nota, & perſpecéta eſſe poteſt, eſtque ſubinde in nonnullis
eapitibus tam varia, & diverſa, ut, quod in una provincia, aut diœceſi tuto
ſeribi, dici, agique poteſt, illud in altera eitra temeritatis & ſcandali notam

fieri non poſſit. Magnam enim vim in animis hominum habet conſuetudo,

atque inde a Majoribus tracta rerum agendarum ratio, a qua, ſi quis receſ-

ſerit, fruſtra fe alterius patriæ uſu, & inſtitutis defenderit. Hinc neque Ro-

mani Pontifices laudabilibus ſingularium locorum ſtatutis, & moribus volue-
runt per ſanctiones ſuas derogatum; quemadmodum celebri fua decretali in

jus Canonicum relata pronunciavit Bonifacius VIII.: licet, inquiens, Romanus
Pontifex, qui jura omnia in ſcrinio pedtorir ſui cenſetur habere, conſtitationem condendo
poſteriorem, priorem, quamvis de ipſa mentionem non ſaciat, revocare noſcatur quia tamen
tocorum ſpecialium, & perſonaram ſngularium conſuerudiner, & ſtatuta, cum ſint facti, &

in fabto confikant » boteß brobabiliter ignorare: ipſir, Zum tamen lunt rationabilia, Per
conſtitutionem a ſe noviter editam, nif expreſe caveatur in ipſa, non intelligitur in

aliquo derogare. (?) Accedit, & temporum & aliarum rerum adjuncta in iis,

quæ ad difciplinam ſpectant, neceſſario obſervanda eſſe, quæ poſtea non raro di-

verſas etiam Epiſcoporum ſententias poſtulent. Atque hinc fieri poteſt, ut citra
omnem auctorum injuriam nonnullæ eorum propoſitiones, aut libri, uno in-

loco, vel diocefi ab Epiſcopo ſeverius prohibeantur, quos tamen alibi im-

pune non modo tolerari, ſed & ſuſcipi empertum eſt. Ea queque quæſtio,

quæ aliquando magnam Innocentio X. D. difficultatem movit, ſoluta manet: an

Epiſcopus in ſua diœceſi poſſit ibrum prohibere, impreſſum in dicœceſi alie-
na cum approbatione Ordinarii, vel Inquiſitoris, aut etiam licentia Sacri Pa=-
latii Magiſtri, aut a Sacra Indicis Congregatione permiſſum? patet quippe
vel ex ipſa decima indicis æegula, ſupra citata, Epiſcopo fas elle Prohibendi
lHibros etiam a facra Indicis Congregatione permiſſes, ſi ita in ſua diœceſi ex-
pedire judicaverit: ex quo prona conſecutione infertur, multo magis Epi-

ſcopum poſſe interdicere libros, ab uno vel altero Epiſéopo aut probatos, aut
permiſſos; cum eorum approbatio, ſi rigorem juris ſpectemus, ultra dicce-
ſim approbantis non extendatur, quod & Rota ſua deciſione firmalle fertur.

(e) Pluribus doctrinam hanc exempl's illuſtravit Cardinalis Albitius, e quibus
duo ſolum retuliſſe ſuſſiciat: «Fingamus, ait ille, hodiernis temporibus, qui-

„bus Regem Galliarum inter, & Hiſpaniæ atrex fervebat belluum, Lutetiæ
. U2 Pa.-

(4) Vid. Hur apparat. ad Theol. Chriſtiunam Tom I. (b) Ce I. de Conſtit. in VI.

C) Decir. 165. apud Card. Abitiums

(156) A.

„ Pariſiorum impreſſum eſſe librum cum Ordinarii approbatione adverſus 4
*.Regem Hiſpaniæ, e quo ſubditi incitentur ad ſeditionem: procul dubio eun- n
„dem prohibere licebit Toletano Ordinario; ſicut contra, ſi liber cudatur . 4.
4. Madriti, qui deroget Regi Chriſtianiſſimo, ſitque aptus ciere turbas in Gal- 460
c lia: utique ab Ordinariis Galliæ poterit prohiberi. Quod vero ad diſeipli- aPe
„ham morum ſpectat, non dubito, quin liber P. Zachariæ Pasqualigi, cui ti- 1c⸗
tulus: Praxit jejunii, etiam cum approbatione P. Mazzarini Magiſtri S. Palatii ſis⸗
a impreſſus poſſit prohiberi ab Ordinariis ſtatus Eceleſiaſtici propterea, quod do- Aut
ccCet in vigiliis de præcepto licitum eſſe uſum ovorum & lacticiniorum, non ob-
«„ſtante contraria conſuetudine, utpote non animo ſe obligandi, ſed ex de-
Votione inducta; quæ quidem Opinio in ſtatu Eccleſiaſtico ſcandaloſa eſt, &
.cdiſciplinam Eceleſiaſticam relaxat, licet in Gallia, Germania, & Hiſpania .
«Paſſim prævaleat. Ingenioſus erat, qui ſtabilitis hactenus Pprincipis duo ob-
liciebat, quorum alterum deſumtum eſt a damno, & injurlis, quæ tali Epi- 4
ſcopi prohibitione tum auctori, tum bibliopolis inferuntur: alterum ex juris
civilis formula petitur, qua filius per ſententiam legitimus judicatus, ubique Let
locorum talis cenſeri debet; cum ſententia juſte lata jus faciat quoad omnes. e
(⁴) Sed prius illud jam ſupra occupavimus; quum enim Epiſeopus ſuis de- do
beat proſpicere ſubditis, ne aut pervertantur, aut damnum ſubeant: ſane dum dat
de ſolo bono ſubditorum agitur, non attenduntur damna, quæ indirecte, ut ture
ajunt, emergere poſſunt auctori, aut bibliopolis, ut bene advertit, & argu- keg
mentatur Cardinalis de Lugo. (?) Poſterius vero ex oppoſita juris ratione lbr⸗
confutatur. Tum enim ſolum ſententia lata in cauſa ſtatus jus facit quoad ſuus
omnes, ſi & omnes citati ſint, de quorum commodo, aut damno primario Sa
agitur, quod cum minime in approbatione libri cujuspiam factum fuerit, ſi ſub-. hpri
ditos alienæ diœceſis ſpectes, dicta approbatio etiam illis non Præjudicat, Cl
eſtque præterea in arbitrio Epiſcopi ceu Superioris, de ſententia lata inveſti- mn
gare, ritene ac recte, ſi ſuam diœceſim conſiderat, omnia ſint acta, atque Ruit
ſi contrarium expedire invenerit, etiam judicatum cetera legitimum poteſt nes
repudiare. Licet nonnunquam, nec ſolum ſubditorum commodum, aut no- tenn
cumentum, ſed aliæ etiam quædam, probatæ tamen & commendabiles, quas in
ſtatus, & politiæ vocant, rationes, ad librum quempiam prohibendum, Epiſco- yr
Pos movere poſſint, quemadmodum & Principes, cenſoresque alios eadem iſe
argumenta inducunt. Satis mea opinione id expreſſit Caramuel, dum ad gen
quæſtionem: an Epiſcopi libros, & propoſitiones poſſint interdicere, cen- des
ſurare, damnare? de Dianæ libris in Belgio a quodam Epiſcopo prohibitis ine
. ita reſpondet: interdicere libros, & illos condemnare diſtinguo; libri enim ſenn
s-ſunt merces, ſunt nocivi, ſunt mali. Interdicuntur libri optimi, ut merces, co
«Ut noſtris typographis, & bibliopolis conſulatur. --- Interdicuntur etiam
..libri optimi, ut nocivi; quando experientia conſtat, efle aliquos, qui eis n
cabutuntur, ut ſacra biblia in lingua vulgari. --- Porro ſi Dianæ npros Epi-
ſco-
(a) L. I. F. de liber. agnoſe. (?) De fidd Diſp. 2I. Sect. 2. n. 26.

erſus
eun⸗
datur
1Gal.
dil.
Ultl⸗
ſati
Cdo.
nob.
X Ge.
&
ania
0b.
Epi-
juris
dige
nes,
de.
dum
2, Ut
lg
lone
60ad
nario

ſub.

jeat,
eſti-
tane
dteſt

as
ſco⸗
dem
n 4d
cen⸗
ditis
itn
ces,
iatn
eis

Hi
⸗

e (157) eNE

cſcopus ille interdixit ut merces, viderint conſules, & reipublicæ Patres, ad
«quem pertineat interdicere merces. -- Si eosdem interdixit ut nocivos per
Haccidens, nullam injuriam Dianæ intulit, & ſuo fuit uſus jure; nemo enim
domi ſuæ tenetur tolerare librum etiam bonum, qui fuis ſit pernicioſus
cPer accidens. (a) Quibus pro exemplo librorum damnatorum; quia mali,
addam: libri Dianæ, Caramuelis, pluriumque Caſuiſtarum Uliſſippone, Pari-
ſiis, & alibi exuſti & damnati ſunt; quia mali, & propoſitionum erronearum,
aut laxiſſimarum pleni viſi fuerunt.

§ VI.
PFrudens moderatio ab Epiſcopis in judicio cenſorio non eſt negligenda.

T vero, ne quid diſſimulem, ut liber ab aliis viris graviſſimis jamjam pro-
batus, prohibeatur, aut condemnetur, ſumma cura, prudentia, mode-
ratio ab Epiſcopis cenſoribus minime eſt negligenda. Nam ſi in approbatio-
ne librorum Epiſcopum uti oportet opera virorum ſpectatæ puritatis, &
doctrinæ, de quorum fide, & integritate ſibi polliceri poſſit, nihil eos gratiæ
daturos, nihil odio, ſed omni humano affectu poſthabito, Dei gloriam ſpecta-
turos, & fidelis populi utilitatem, ut in inſtructione Clementis VIII. auctoritate
Regulis Indicis adjecta diſponitur: (5) profecto, dum agitur de prohibendo
libro, præſertim approbato, in illius examine, ut ſingulari prudentia, pietatis
ſtudio, Pravisque affectibus remotis, procedatur, magis etiam eſt neceſſarium.
Sane non modo ea omnia, ſi pauca excipias, accurate obſervanda ſunt, quæ
privatis etiam cenſoribus præclari quique ſeriptores, hac de re agentes, in-
culcaverunt, ſed etiam ea aſſidue præ oculis habenda eſſent, quæ ſapientiſſi-
mus Pontifex Benedictus XIV. in conſtitutionibus Synodalibus cavenda mo-
nuit, quæ inter & præcipuum, & hujus loci eſt, ne Epiſcopus facile quæſtio-
nes decidat inter catholicos Doctores controverſas, & a Sede Apoſtolica hac-
tenus non definitas; quod & Fagnanus compendio expreſſit: in rebus dubiir,
inquiens, & de jure controverſir, non facile definitiones fiant; præſertim ubi grave aliquod
præjudicium parari poteſt, velut in materiaSacramentorum enodanda, aut explicandis caſibus
uſurarum, & aliorum vitiorum, uibits timoratæ conſcientiæ irretiri poſſunt. (c) Quam

generalem doctrinam memoratuùs Pontifex more ſuo profunda eruditione, pluri-

busque exemplis mirum in modum explicavit, illuſtravitque. (2) Nec pro-
inde licebit Epiſcopo controverſas ejusmodi opiniones pro privato ſuo animi
ſenſu configere, aut libros auctorum, qui easdem pertractant, pro arbitrio
condemnare: minus vero eidem conceſſum erit, doctrinarum coônſectariis,
quæ ſibi ex argumentandi ratione ſunt evidentia: aut ſcholarum ſyſtematis,
quæ Pontificia auctoritate in tuto collocata ſunt, notam hæreſeos inutere, quod
U u0
(a) Tom. I. Theolog. Fund. n. 324. 3 b“) De Impreſſ. libror. J. 5. (c) ILa e
Kicut. de Accuſat. num. 92. (d) De Snodo Diæces. a libro VII. ucque ad XIII.

eo (158) W&

ſuo judicio a damnatis erroribus non differre, aut certe ad eosdem accedere

videantur. Atque ex horum quidem monitorum neglectu non raro factum

eſt, ut auctores integerrimi de injuria fibi ab Epiſcoporum vel Inquiſitorum
cenſuris illata non immerito queſti fuerint, ad ipſamque adeo Sedem Apoſtoli-
cam perfugium quærentes appellaverint. Hinc factum eſt, ut citra cauſam,
rationemque ſuſficientem de uno eodemque libro contraria Epiſcoporum de-
cereta emanaverint, quod quantum dignitati Epiſcoporum detrahat, quamque
ſerio propterea evitandum ſit, pluribus ſupervacaneum eſt demonſtrare. Res
eſt invidiæ plena, nec velim hæc ulcera tangere: pro inſtituti tamen ratione
duo perſequar exempla alioqui orbi erudito notifma, quorum alterum cele-
berrimus Cardinalis Noriſius: alterum Theologus doctifſimus Laurentius Berti
ſuo exhibuerunt experimento. Ediderat Henricus Noriſius Veronenſis Augu-
ſtinenſium auctor non gregariur, ſed litterarum ſui temporit facile princepe, & ſolo
litteraturæ eccleſiaſtick, & profanæ meritv ſacro Cardinalium collegio poſtea adſcriptut,
ut de eo loquitur Benedictus XIV. (a) hic, inquam, ediderat inter alia hi-
ſtoriam Pelagianam, & difſertationem ſuper V. Synodo Oecumenica, eaque
opera non modo Theologerum extraneorum ſuffragio, ſed & reviſorum in
Urbe Romana deputatorum calculis fuerant probata; quin, cum de eodem
inter purpuratos Patres adlegendo ageretur, providus Pontifex Innocentius
XII. octo deputavit Theologos, qui in Noriſii opera ſeverius animadverterent.
Theologi mandatis ſtrenue morem gefſerunt, ipſorumque ſententiæ in Con-
regatione fupremæ Inquiſitionis, ſuffragantibus etiam Cardinalibus eidem
adſcriptis, Perbenke ſunt, cumque nihil anathemate vel cenſura dignum in
dictis operibus fuerit adinventum, Pontifex Innocentius Theologorum &
Cardinalium ſenſus facto comprobavit; Confultorum quippe Inquiſitionis col-
legio Noriſium adſeripfit, quod utique non feciſſet, ſi de ejus ſana doctrina
vel minimam habuiſſet ſuſpicionem, ut recte comjicit idem Benedictus XIV.
Denique omnes Bajanismi, aut Janſenismi ſcrupulos, qui nonnullos adhuc
vexabant, penitus exemit idem vir doctiffimus, dum, juſſu Innocentii XII.
quinque eruditas elucubravit diſſertationes; atque tum, jam Prius plaudenti-
bus omnibus, ut victor Cardinalium numero adſeriptus, inter Qardinales
quoque ſupremæ Romanæ Inquiſitioni Præſidentes relatus eſt, & in ea, ſicut
& in aliis Congregationibus, quibus adlectus fuit, usque ad obitum ſtrenuam,
& maxime utilem operam navavit. Talis tahtusque erat Noriſius, totque
præſidiis ejus opera fuerunt communita: cum ecce in Hiſpania „ ſub bonæ
memoriæ Epiſcopo Terulienſi Inquiſitore Generali, indiei librorum prohibi-
torum a generali horum regnorum Inquiſitione Madriti anno 1747. edito in-
ferta fuit laudati Em. Cardinalis hiſtoria Pelagiana, & Aiſſertatio ſuper quinta ſnodoi
Quantis vero hæc ipfa inconfulta proſeriptio turbis, litibus, & diſſenſionibus
non præbuit eriginem 2 Tragoœdias, ſcandala, ſiniſtra judicia ea de cauſa
W ex-
(a) In erudita epiſtola, quam in forma Brevis A.. 1748. 31. Julii ad Inquiſit. General.

edere
Atum
Orum
oſtol⸗
am
nde.
Indue⸗
Res
tione
cele.
berti

Agl .

ſo
etu,
ia hi⸗
ue
in
dem
ntins
rent.
Con.
demn
n in
m &
8eol.
Arina
IV.
hu
XII.
enti⸗
lales
ſcut
nam,
tque⸗
vonc
hibi⸗
din⸗
leor
ibus
ula⸗
1⸗

(159) N*

excitata, non ſine gravi animi dolore poſtea commemoravit, atque deſcripſit
Emmanuel Bonifaz Archi- Epiſcopus Pharſaliæ itidem Hiſpaniæ Inquiſitor
Generalis in ſuo edicto, quo proſcriptionem factam irritavit, laudataque ope-
ra ex catalogo expurgatorio tolli, & expungi juſſit; (a) de quo præſtan-
do jam decem ante anmnos videlicet Anno 1749. Epiſcopum Terulien-
ſem Inquiſitorem erudita epiſtola graviſſime admonuerat Benedictus XKIV..
cujus ea in re auctoritatem imploraverat P. Gioia Ord. S. Auguſtini Genera-
lis, nedum, ut vulneri ſuæ religioni inflicto mederetur, ſed ut etiam immi-
nentia mala, & perturbationes in Hiſpania propediem excitandas averteret.
(“) Iluſtre ſane documentum, quam nociva, reique chriſtianz, & bono
communi inimica ſit proſeriptio librorum ,qui legitimis ſuffragiis, commu-
nique plauſu fuere probati. Sed nec inferiora ſunt ea, quæ in cauſa libro-
rum doctiſſimi viri, & de re theologica, atque hiſtorica præclare meriti Lau-
rentii Berti, contigerunt. Vix enim Cl. Viri libri de theologicis diſc plinis in
Gallia wulgati ſunt: illico adverſus eos inſurrexerunt duo Epiſcopi Ruthenus
alter, poſtea Viennenſis D. de Saleon: Senonenſis alter Joſephus de Lanquef.
Ac ſuſtineri potuiſſet utriusque conatus, ſi intra terminos ſcholaſticæ litis ſte-
tiſſet; verum, quum invidioſam illam, & malignam Bajanismi, & Janſenismi
redivivi notam doctori catholico, ejusque magiſtro Fulgentio Bellelli inurere
non ſint veriti, recte omnino eruditiſſima apologia ſunt repreſli. GQuod au-
tem hujus loci præcipuum eſt: Ruthenus Epiſcopus, & a comitiis Cleri Gal-
licani anno 1748. & ab Univerſitate Viennenſi in Auſtria, a quibus operum,
& excerptarum propoſitionum Bertianarum cenſuram petiverat, repulſam
paſſus, funeſto zelo opera Bertiana anno 1750. paſtorali epiſtola in ſua dicceſi
Proſcripſit. Proſcripſit sadem etiam Lanquetius, judicium tamen meliore
conſilio domi ſuæ ſuppreſſit, nec illud niſi Epiſcopo mortuo, lucem aſpexit,
erudita expoſtulatione a Bertio mox refutatum. Enimvero iniquas haſce ope-
rum apprime catholicorum damnationes ægerrime hodieque ferunt viri litte-
rati, recteque fentientes, nec duorum Epiſcoporum cenſura unquam potuit
Prævalere doctiſſimis ſuffragiis Beſſutii Cardinalis, Bremontii Geneéralis O. P.
aliorumque Romanorum cenſorum, quibus a Benedicto XIV. Bertiani operis
exam inandi, probandique cura fuerat commiſſa, («) Atque ex his & ſimili-
bus pravi omnino exempli factis duo graviſſima ſponte ſua conſectaria flunt: vi-
delicet, cuivis ſubdito obtemperandum quidem eſte, audiendamque vocem pa-
ſtoris, proprii Epiſcopi, dum aut nonnullas propoſttiones vetat, aut libros
Publico, privatoque uſu interdicit, quamdiu manifeſta & evidentia non ad-

funt erroris argumenta, ut ſupra oſtendimus: licere tamen cuicunque ita pro-

ſeripto auctori, etſi e numero fubditorum eſſet, modeſta appellatione cauſam
ſu-
(a) Madriti Anno 1758. die 29. Jan. Integrum lege ſi in Ty. de Gratia Cl. B.
Schmalſuſſ. O. §. Aug. diſ. W. J. 165. in net. (5) Ut commemorat Bened.
XIV. in laudat. epiſt. (c) Conſer, quæ ea de re babet P. Schmalfuß. Tr. de
Gratia Diſ. IV. H. 127.

ε (160) 39

fnam æquius dijudieandam ad ſuperius tribunal avocare, atque adeo, quod
alterum eſt, Epiſcoporum in ſimilibus cauſis judicium non eſſe irreformabile.
Hinc nota eſt complurium ſapientiſſimorum Præſulum moderatio, qui ani-
mum ab omni præcipiti judicio cohibentes non illico in auctores errorum,
aut ſuſpectarum propoſitionaum ſumma ſua, qua potuiſſent, uſi ſunt poteſtate,
ſed ſatis officio ſuo ſe feciſſe putarunt, ſi partus deformes & noxios, ſi pe-
riculoſas opiniones Sedis Apoſtolicæ conſpectui ſiſterent, atque a Petri cathe-
dra ſententiam juſtam efflagitarent. Fecerunt id in cauſa fidei, dum de pro-
poſitionibus Janſenianis damnandis agendum eſſet, celeberrimi 85. Galliarum
Epiſcopi: fecerunt id in cauſa morum ferventes Hiſpaniæ Antiſtites, dum
334. Propoſitiones ex operibus P. Torrecilla excerptas, ceu totidem morum
corruptelas Clementi XI. indicarunt: fecerunt id in aliis caufis & libris alia-
rum Eccleſiarum Præſules, quemadmodum in ſequenti capite pluribus oſten-
detur. Salvam ergo & integram tuemur Epiſcoporum in cenſuris, judiciis-
que Religionis poteſtatem: ſed moderatione chriſtiana, prudentique: œco-
nomia, exercendam eſſe arbitramur. Atque hæc de ceniſorio Epiſcoporum
jure fufficiant: ad plenam Epiſcopi Epiſcoporum, ut loquitur Tertul-
lianus, (a) id eft Romani Pontificis auctori- .
tatem transeundum.

(2) L. de Pudicit. e. I. Licet Montani hareſ jam infectur Lontifcir Maximi edie-
tum de remittendis crarnir Aelictis reprobety ac perperam exclamet: o zdiätum,
cui aædſeribi non poterit: onum faltum.

quod
nabile,
i ani.
tum,
Uate,
Upe.
cathe.
Pro⸗
arum
dum
Orum
Alia⸗
ſten⸗
lieiis.
ecO⸗
Drum

di-

,

N (161) 9
CAPVT IV.

D E
SVYPREMA ROMANI PONTIFICIS INIVDICIIS,
E I

CENSVRIS RELIGIONIS AVCTORITATE.

Nemo Catholicorum ambigit, irreformabile fidei, & morum judi-
cium ad univerſam Eccleſiam, & præcipue ad Eccleſiam docen-
tem, paſtores, & antiſtites pertinere; ſive per orbem diſperſi
unam, eandemque profiteantur ſententiam, ſive in Oecumenica
ſynodo congregati de re controverſa pronuncient. Ex quo
prona, uti opinor, conſecutione, legitimisque argumentis in-
ferunt viri eruditi, Eccleſiam ſumma quoque, & falli neſcia
gaudere auctoritate, in ferenda de quibusvis Auctorum propo-
ſitionibus, & librorum ſenſu cenſura; licet non deſint, qui in
fatctis hujusmodi dogmaticis contrarium adſtruere nitantur, quo-
rum longam ſeriem texit Cl. in Univerſitate Viennenſi Theologiæ
nuper Profeſſor Gervaſio. Copioſe autem iſta adeo, & enu-
cleate apud preæſtantes quosque Theologos, & juris pontificii
interpretes explicata invenire eſt, ut iisdem diutius non eſſe
immorandum cenſeam; præſertim, quum ſaltem ſupremum hoc
cenſorium jus Eccleſiæ, & ſynodo Oecumenicæ competere, ne-
mo poſſit in dubium revocare; quæ autem hic adhuc contro-
verſa, vel clarius exponenda forent, in idem fere recidant cum
illis, quæ de Romani Pontificis poteſtate diſceptantur, de qua
ſola proinde breviter diſſerendum eſſe duxi.

FI.
Jus cenſorium Romano Pontifici ex ſuprema illius dignitate, de qua
generatim diſſeritur, derivandum ℳ
S

D E ſuprema Romani Pontificis poteſtate, quantum ad præſens in-
ſtitutum attinet, acturus, perlubenter ordiar illis S. Bernardi ver-
bis, quæ conſiderationi diſeipuli ſui ad ſummi Pontificatus ho-
norum evecti, nempe Eugenii III. Proporit: Age, inquiens, indagemur adhbuc
di-

eN& (162) Be
diligentiut, quifie? quam geras videlicet pro tempore perſonam in Eccleſa Dei. Quis es?
Sacerdos Magnus, Summur Pontifex. Tu Princeps Epiſcoporum, Iu bares Apoſtolo-
rum, tu Primatu Abel, gubernatu Noe, Patriarchatu Abraham, Ordine Melchiſodech,
dignitate Aaron, auctoritate Moyſes, judicatu Samuel, poteſtate Petrus, Unétione Cbriſtut.
Tu es, cui claves traditæ, cui oves creditæ ſunt; - - - imo non modo ovium, ſod &
Paſtorum, tu unus omnium Paſtor. - -— - Alii in partem ſollicitudinis, tu in plenitudi-
nem poteſtatis vocatus et. - - - Quisque ceterorum habet ſuam, tibi uni commiſſa eſt
grandiſima navis facta ex omnibut, ipſa univerſaliz Eccleſa toto orbe diftuſa. (a)
Magnifica omnino prædicatio & infſignis encomiorum omnium complexus,
quibus & Romani Pontificis dignitas celebrari, & ſuprema in Eccleſia Dei
poteſtas veteris æque, ac novi teſtamenti cxemplis illuſtrata commendari
poteſt. Enimvero hic eſt ille Chriſti in terris Vicarius, ac Petri Succeſſor,
cujus aucloritutem, utpote Apoſtolorum omnium Principit, omnis catholica Eccleſia, &&
univerſales ſnodi fideliten ampiectentes in cunctis ſecutæ ſunt, uti magna animi confi-
dentia in epiſtola ad Imperatorem pro convocatione VI. Synodi ſcribebat Aga-
tho R. P. (?) Hic eſt totius Eccleſiæ caput, & omnium Chriſtianorum Pa-
ter, & Doctor, cui in B. Petro paſcendi, regendi, gubernandi Eccleſiam univerſar
lem a Chriſto plena poteſtas tradita eſt; quemadmodum etiam in geſtis Oecumenicorum
Conciliorum, & in S&S. Canonibus continetur; quod definiunt, utriusque Eccleſiæ
Græcæ, Latinæque conſenſu, Concilii Florentini Patres. («) Hic denique Ec-
cleſiæ illius eſt Antiſtes, quæ per B. Petrum Apoſtolorum Principem tenet ſupra om-
ner totiur mundi Eccloſas principatum, (d) ut ajunt Gallicani Epiſcopi ad S.
Leonem ſcribentes. De qua ſententia cum perfſuaſus eſſet celeberrimus Fer-
randus, Severum Scholiaſtem Conſtantinopolitanum, ſi quid veritatis cuperet au-
dire, ad interrogandum principaliter Romanæ ſedis Antiſtitem ablegabat, cujus, ut
pProſequitur, ſana doctrina conſtat judicio veritatir, & fulcitur muniminc aubioritatis.
(e) Rata hœæc, ut opinor, firmaque ſunt iis omnibus, qui vocem Paſtoris
audiunt, quique in ovili Chriſti ſancta Eccleſia, ceu oves genuinæ verſantur.
Non quidem me latet ex præclaris iſtis, quibus Oecumenica Concilia, & 88.
Patres Romanum ornant BPontificem, titulis aliter non nihil, atque aliter non-
nullos exponi, præſertim eos, quibus univerſalis Eccleſæ Paſtor nominatur, de
qua voce, ceu opinionibus ſuis minus favente, a Galſicanis Epiſcopis, & Ora-
toribus in Concilio Tridentino acerrimam excitatam fuiſſe contentionem Car-
dinalis Pallavicinus commemorat, (J) ſuoque effeciſſe diſſidio, ut, annuente
eétiam pacis non minus, quam auctoritatis tuendæ ſtudioſiſſimo Papa Pio IV.,
canon prorſus omitteretur, qui de Pontificia poteſtate paratus erat; licet po-
ſtea, quod ſane mirandum, a Cardinali Lotharingo Gallorum Principe, Pa-
. . . trI-
(a) L. II. de Conſderat. c. 9. u. I5. & 16. (5b) Extaz, Tom. IW. Concil. &
recizata eſt Concil. VI. Akt. W. (c) ILe decret. Union. Extat Tom. IX. Concil.
P. II. Conc. Flor. Collar,. 22. (d) Epiſ. 65. c. 2. inter epiſt. S. Leonir. Iz

dit. Ouesnell poſt 49. (e) In epiſt. ad eundem. Extat Tom. IX, Bibl. P. pag. 509.

(f) L. XIX. Hik. c, I4. & I5.

triden

ſer

gori
gno⸗
tiſten
ret,
guil⸗
Pro
Taro
ſtrib
ſls
(al
geke
men
tion
quo
dumj
ſubji
dor
rent
ma!
caul
Wrn
Eeoa
ſpor
de .
lent
naſ

reli

in
clt
ran
DS
me

lirer?
ſoh.
lderß,
Prifur.
ſa &
nitudi.
nſa
erus,
Dei
ndari
eſlor,
4, G
ronſi
n Pa-
rſe
ru
leſie
Ec-
on-
d§.
Fer.
t au-
„ut
tutie.
loris
ſtur.
100,
non-
de
Dr⸗
Ca⸗
entte
IW.,
ho⸗
be
jG
nei.
b

69.

tribus omnibus unanimi voce acclamantibus, Pius IV. univerſaliz Eceleſæ Ponti-
fex fuerit nominatus. (a) Nec immerito fortaſſis iſtam Gallicanorum Theolo-
gorum animadverſionem inter heterodoxos recentiores minime vulgaris ma-
gnopere admiratus eſt: quod univerfs, inquiens, Ave Lnguliz Eccleftis praeſe Pon-
tiſieem dicunt, non univerſæ Ecrclefiæ, id mibi tam ſcitum videtur, ac ſiqui aſerma-
ret, membra quidem a capite regi, non vero, quod ex membrir, corput;, aut urbes
quidem omner, villas, & præia ſubeſſe Regi, non vero, qlc bis continetur, ipſanr
provinciam. (b) Quamquam, ut ingenue animi mei ſenſa pandam, eſſe non
raro vis aliqua, & energia polſlit in collectione, quæ minime in membris di-
ſtributis inveniatur; ut propterea non ſine ratione adverſus eundem univer-
ſalis Eccleſiæ Epiſcopi titulum, & poſt finem Concilii Tridentini Ferrierius
Galliarum Orator fuerit proteſtatus, (c) & iisdem de cauſis Auctor celebris
defenſionis Gallicar æ non raro ſenſus diſtributivi, & collectivi hac in cauſa diſeri-
men ingeſſerit. (4) Nec ignarus ſum eorum, quæ clariſhimos viros circa lec-
tionem textus ex Concilio Plorentino allati in diverſas diſtraxerunt opimiones,
quorum alii citati a Natali Alexandro ita legunt, ut ſênſus ſit: juzxta eum mo-
dum, qno & in geſtis &c. atque adeo poteſtas Pontificia canonibus Conciliorum
ſubjiciatur. («) Alii contra eum, quem attulimus, ajunt genuinum eſſe ver-
borum ſenſum, & cum textu græco, & ipfſis etiam Conciliorum geſtis cohæ-
rentem, qua de re videre licet diſſerentem Cardinalem Orſium cum P. Tho-
ma Mamachio, atque etiam Ballerinium. (F) Ut ut vero iſta ſe habeant litigia,

cauſæ præcipuæ, meoque inſtituto nihil officiunt,; quandoquidem & Prima-

tum Petri, & RR. PP. Petri ſucceſſorum juris eſſe divini omnes Catholici, &
Eccleſia Gallicana maxime profitetur, ut Abbati de Lockum Cl. Boſſuetus re-
ſpondit, addens: id Alliacenfe, Gerſon, aliique Pariſienſes ad unum omnes: id Ec-
cleſiæ Gallicanæ, atque Univerſitatit Pariſenſi omnia alta teſtantur. - - Quod autem
de Romani Pontificis primatu minus plene, ac perſpicue ſeripfit Elias Du Pin (cui recte ex
ſententia doctiſſimi Patris Gazzaniga addi poteſt etiam Launojus. (g) nec
noſtri probant, & ipſe fve exponit, ſve emendat. (b) Eccleſiæ item Gallicanæ,
reſpondente Natal Alexandro, ad univerſalis Eccleſiæ diſciplinam pertinere
Profitentur, ut majores Eccleſiæ cauſæ ad ſedem Apoſtolicam referantur: ut
in fidei, ac dubiæ diſciplinæ caufis conſulatur illud chriſtianæ religionis ora-
culum, &c. (2) Ex adverſæ autem partis doctoribus nemo, niſi intempe-
rante zelo limites excedere velit, nemo inquam facile negaverit, Pontificis in
paſcenda, regenda, & gubernanda univerſali Chriſti Eceleſia debere adhibere
modum contentum in Sacris Canonibus, quos ſequendos eſſe, vel ipfſi de ſe
X 2 Pon-
(a) In ſine Concil. inter Acclam. (b) Moshemius in Aiſſert. ad Hiſt. Ecclet. Tem.
I. pag. 612. edit. Altonav. 1733. («) Apud Pallavic. L. XXIV. H. c. 10.
(4) Vide defens. L. X. c. IO. & II. (e) Diſſert. VIII. in Sec. XV. n. 12
(F) De Poteſt. Eccles. &S. Pontif, c. 4. J. J. not. 4. (g£) Gazzeniga Diſert. III.
de Eid. in prom. (b) Tom. I. Oper. poſthum. p. 223. apud cundem Cl.
Gazzaniga. (i) Diſert. VIII. in sec, . & XVI.

& (164) N 9
Pontifices ſæpius profeſſi ſunt, licet ea vis, quam directivam vocant, non tam
ex virtute canonum, quam ſuperiori, naturali nempe, & divino jure ſine
Præjudicio ſupremæ auctoritatis obligante juxta eosdem dimanet; quemad-
modum civiles etiam Principes dignam cenſuerunt vocem majeſtate regnan-
tis, legibus alligatum ſe Principem profiteri. (a) Concedunt pariter omnes,
fupremam hanc Romanorum Pontificum poteſtatem quam longiſſimæ alienam
eiſe a Monarchico arbitrario, & effræni Jourinatn, quem per calumniam atf-
fingit Febronius: ſed, ut ait Bernardus, ſummam quidem eſſe, at non ſolam,
nec aliter exerendam, niſi ſecundum ſtabilitas communionis Eccleſiaſticæ
regulas, de quibus eleganter non minus, quam folide diſſeruit vir doctiſſi-
mus Martinus Gerbertus O. S. B., () facileque omnes conſentiunt Gerſoni
ſcribenti: „hnec tamen plenitudo poteſtatis Papalis ſic intelligenda eſt imme-
cdiate ſuper omnes Chriſtianos, quod pro libitu poſſit immediate jurisdictio-
heni in omnes per ſe, vel alios extraordinarios paſſim exercere; ſic enim præ-
judicaret Ordinariis, qui jus habent immediatius, imo immediatiſſimum ſu-
«Per plebes ſibi commiſſas, actus hierarchicos excendi: (c) quod quidem
Ordinariorum jus plurimum ſtabilivit Tridentina Synodus. Eſt proinde hæc
monarchica Romani Pontificis auctoritas regimine ariſtocratico multum tem-
perata, quemadmodum longe meliore ſenſu, quam Febronius, Ballerinius,
aliique acerrimi Pontificiæ poteſtatis defenſores contendunt. Hine & S. Ber-
nardus a nulla re magis, quam arbitraria dominandi libidine Eugenium ſuum
revocabat, identidem eum ad leges ſanctiores, rectamque rattonem in uſu
poteſtatis ſuæ reducens: probatir vos, ait, habere plenitudinem poteſtatis, ſed ju-
Kitiæ forte non ita: facitis hboc, quia poteſtis, ſed utrum debeatis, quæſtio eſt, At quo-
modo non indecens tibi voluntate pro lege uti, & quia non eſt, ad quem appelleris,
poteſtatem exercere, negligere rationem. (d) Diſtinguenda nempe poteſtas ab uſu,
nec ex abuſibus, qui poteſtati tribuendi non ſunt, ſed ex vitio abutentium dima-
nant, ipſa poteſtas neganda. Hinc vel in ipſo etiam doctrinarum examine,
de quo agimus, nemo dixerit Romano Pontifici turbido, cœcoque impetu,
& via a primis usque chriſtiani nominis ſæculis uſitata, eſſe procedendum,
uti illuſtres duo Theologi Thomaſius, & Couſtantius explicaveruut: Spiritus
a ſancti afflatui, air prior, ſucceſſit in Eccleſiæ regimine, interna, atque oc-
:cCulta Spiritus ſancti aſſiſtentia, non utique in novarum veritatum ſuperna-
turalium revelatione, neque in afflatu quodam, ac illapſu, aut inſpiratione
:extraordinaria, ſed in ſpecialibus quibusdam internis Rarüis⸗ arduitati rerum
Proportionatis conſiſtens, vi quarum intellectus non ſolum cohibetur a quo-
„Vis contra fidei, ac morum doctrinam errore, ſed ad ipſam propoſitæ cu-
«„Juslibet fidei, aut morum materiæ veritatem, ſuppoſita, atque adhibita,

„quanta in allis magni momenti negotiis alias adhibere ſolet, debetque,
. mo-
C6

(a ) l. 4. C. de LL. (b) Nunc Abbas digniſimus, in opere de communione pote-

ſtatis Eccleſtaſticæ inter Pontif. & Eyiſcopos. edit. Monaſt. S. Blaſii in Silva nigra
A. 1761. (c) Concl. 2., apud cit. Cerbertunn, (d) P. III. de confderat. c. 8.

E

Vanc
ſone
rum

(e

N tamn
e ſine
mad.
gnan-
unes,
enam
mn 4t.
lan,
Aſtice
ctilli.
rloni

nme.

icio⸗
Pre-
n ſu⸗
dem
æc
em⸗
nius,
her-
num
ulii
Aj.
glo.
lrit,
uſu,
ima-
ine,
etu,
um,
itus
oc⸗
ena⸗
lone
rum
go⸗

ita,
ne,
9⸗
e-
Gr

6.9.

eYX (165) WeN

. morali induſtria, infallibiliter pertingit.. (4) Alter vero ita diſeurrit: No-
«rant veteres illi, tametſi Petrum ſibi peculiariter adeſſe confidebant, tamen
«ineundas eſſe communes vias, quibus ad veritatem pervenire nos Deus vo-
«luit. Idoneos, ac domeſticos Apoſtolicæ traditionis teſtes conſulebant Pres-
„byteros, Diaconosque, qui acceptæ a majoribus ſuis fidei, ac diſciplinæ in-
„nutriti fuerant. Si quæ agitarentur cauſæ paullo graviores, quæ ad inſig-
nem aliquam Eccleſiam, aut ad totam ſpectarent, illas ad Epiſcoporum
Italiæ ſynodum referre non omittebant. Sive autem cum Clero, ſive cum Epi-
ſcopis convenirent, ſolebant exterarum etiam regionum Præſules in con-
„Ventum vocare, ſi quos Romæ tunc temporis verſari contingeret. ()
Unde ſi neglectis hiſce regulis, ſi violatis Epiſcoporum juribus, ſi omifla Ec-
cleſiaſtici regiminis forma provide a majoribus conſtituta, cauſæ aliquando
terminatæ ſunt: id enimvero non ex catholica de Pontificæ auctoritatis ple-
nitudine doctrina, ſed ex depravatæ humanæ naturæ auſibus profectum eſt.
Quaquidem de re querelæ nonnunquam extiterunt, atque inter alios Nechites
Epiſeopus Nicomedienſis in Colloquio cum Anſelmo Avelsbergenſi Lothari
Imp. Conſtantinopolim Legato, Milus Archi - Epiſcopus Theſſalonicenſis,
Barlaam Monachus in ſua coram Concilio Florentino de Primatu Papæ di-
ſputatione, aliique Græci acerrime perorarunt, falſa etiam veris permiſcentes.
Memoratis igitur illis, quæ in Eccleſia Catholica de ſuprema Romani Ponti-
ficis poteſtate partim fidei certæ, partim communibus auctorum ſuffragiis
innituntur: facile ſpinoſam illam, multumque agitatam controverſiam, an vi-
delicet Romani Pontificis auctoritas etiam univer ſali Eccleſiæ collectæ, ſeu
Conciliis Generalibus ſit ſuperior? poſſumus prætermittere. Nam & ea præ-
ciſa, ratum firmimque eſt, in dogmatibus definiendis, in propoſitionum, &
librorum cenſura ferenda, ſi de fidei & religionis cauſis agatur, primas eſſe
Romani Pontificis partes; quod & in celebri ſua declaratione Clerus Gallica-
nus profitetur. ()
F§II.

In definiendis ſidei cauſis, atque adeo & religionis cenſuris, primas
eſſe partes Romani Fontificis, Patru n traditione
oſtenditur.

T vero ab omni antiquitatis chriſtianæ memoria conſtabat genuinis veræ
— Eccleſiæ Romano-Catholicæ filiis, ad fidem, ſalutem, pacemque conſer-
vandam neceſſariam eſſe cum Romano Pontifice, ceu unitatis centro cohæ-
ſionem, arctifſimamque neceſſitudinem: non ignorabant inter magiſtros magi-
Rrum, ut Romanum bontificem vocat Caſſianus, ficut fdei, ita & ſacerdotii:
X 3 ac
(⁴) Spicil. Theol. de Eccleſa Chriſti Diſert. VI. n. 16. (5) Iu Præfat. ad epi-
Nolas Summ. Pontificunt. (c) Propoſir. ſeu artic. IV. edit. in Convent. Cler.
Gallic. 1082.

Ne& (166)
ae viciſim uti ſacerdotii, ite fdei habere primatum, (a) & a Romana ſede in re-
bus perplexis, litibusque ſemper ſtetiſſe veritatem: denique illuſtribus exem-
Pplis, experientiaque didicerant, periculoſum ſemper, atque adeo exitioſum
fuiſſe, ſi quis in religionis cauſis Romani Pontificis judicio non acquie viſſet,
