veritus fuerat, ne nimirum liber ejus ad temeritatem accedere videatur de-
licatis hominibus, id omnino evenit, & nomini viri clariffimi ita litatum eſt,
ut olim Lindii ſacra feciſſe Herculi, aut Græci Baccho memorantur, quæ non
cenſebantur rite peragi, niſi convicis agerentur. Nempe præterquam, quod
adverſarios complures, nonnullos etiam maledicos, expertus ſit: non defue-

runt quoque, qui eum publice temeratæ religionis inſimularent, & librum de

relcta hominis chriſtiani devotione ex Auguſta etiam domo exterminandum judi-
carent. Obſtitit enimvero iniquis conatibus vir, & ſapientia, & pietate, &
purpura eminentiſſimus: ac ſacræ Indicis Congregationis Patres poſt plurer,
diligentiſimarque dizquifitiones, conſentientibus ad unum omnium ſuffragiig, Pronun-
ciarunt, nullam illi poſſe vel leviſſimam cenſoriam notam inuri. (d1) His pro-
fecto & ſimilibus exemplis edocemur, quam facile, vel ſub ipſa pietatis ſpe-
cie cenſuræ officium reddatur exoſum; quod non alia de cauſa, quam eorum
accidit vit'o, qui nihil niſi ſua probare, aliena omnia carpere, & ubique fidei
pericula comminiſei didicerunt. Scio de hoc redargui ejus inſtituti cenſores,
con-
(«) li Conſtit. inciv. Grave. edit. 1493. Extat inter Extravag. comm. de Reli-
quiis &c. Et &S. Concil. Tridentinum præcepit obſervandas conſtitutioner Sixti
IV. ſub pœnis in iisdem contentis, quas innovavit. (b) Sub nomine Lampridii
de ſuperitione vitanda. (&)] Sub' nomine Lamindi Pritanii. (d) lege moni-
tum libro, de recta bominiz Chriſtiani devotione, prſixum. edit. Venet. 1760.

contt⸗
clauſi
quat
)
lis pal
batur
nem:
Perie
dis 4
VI, 4
oftencl

N
Ke
Vitater
(7) 8
(0)
Thon-
en
Omne
Unt e⸗
Obler
8, P
Ut C
etiann
glland
theole
in re
non 6
ſript
torimn
e Atte
eju
ainye

iintnn.
cludo:
em mo.-
nE
rarian,
ſe an.
ena Ec-
kerre
nem e
pe aſk⸗
Quis
di, ju⸗
1hegi
rimmam
ellgit?
Vetitä,,
10 im-
dibus
umn fu⸗
groqe
lus fu⸗
1 alibi
Ge-
m ell.
* n
gnod
Getue⸗-
Imn de
jndi⸗
te,
luret,»
onun-
s ſye-
orum

lores,

0l⸗
. Reli-
priti
noni⸗
1700.

RY (103) Weg
contra quos ſuas de immunitete Oyriacorum Dia ribes perſonatus Petrus a Valle
clauſa exaravit. (a) At in eum recte torqueri poteſt illud Terentianum: &
unquam cuiquam contu:nelioßus audiſtis fattam injuriam., quam tæc eſt viris probis?
) Guod apertius in ſuis reftexionibur, & candore lilii vindicato Joannes Caſa-
las patefecit. Scio a nonnullis extortam lituram theſeos, qua illicitus adſtrue-
batur ſententiæ minus probabilis, & minus tutæ uſus. Scio ab aliis opinio-
nem accidentia realia abſoluta negantem, ceu ſapientem hæreſim, aut ſaltim

pPericuloſam, deletam fuiſſe. An non autem hæc litterariæ cujusdam tyranni-

dis ab iis uſurpatæ luculenta ſunt indicia? Quid tales acturi ſunt, ſi quid no-
vi, ſi quid inſoliti, aut a ſe necdum cogniti, in religioſo docti auctoris libro
offenderint?

§ IX.

Cntinuatur idem argumentum, magisque etiam illiſtratur.

NEme in Patrum ſcriptis, & Theologorum commentariis adeo parum ver-
Lſatus eſſe poteſt, ut neſciat, ſuſpectam omnino fuiſſe in rebus fidei no-
vitatem. Nam & S. Auguſtinus per ſtudium novitatis definit hæreticum:
(e) & Lirinenſis fuſe demonſtrat novitates id ipſum eſſe, quod hæreſes;
(4) qualia & apud Origenem, Tertullianum, Chryſologum, collecta apud
Thomam Bozium, ac denique apud Raynaudum legere eſt. (e) Quis au-
fem prudens inde inferat, omnem novam fidei, aut ſeripturæ illuſtrationem,
omnemque novam theologicam ſententiam illico eſſe condemnandam? faci-
unt ea, quæ commemoravimus, quæve in ſeripturæ interpretatione accurate
Obſervari mandat Sacra Tridentina ſynodus, ne videlicet contra unanimem
SS. Patrum ſeêntentiam quis eam explicare audeat, faciunt hæc, inquam,
ut cautos omnino in ſententis novis oporteat eſle ſeriptores, magisque
etiam cenſores circumſpectos, & attentos: at propterea nec novitas ali-
quando caret laude ſua, ut ait Iſidorus Peluſiota. (†) Nova aliqua ſententia
theologica ex diligenti ſcripturæ, & PP. meditatione fabricata, nec ulla
in re ſidei doctrinam convellens, tantum abeſt, ut improbandaſit, ut potius
non ſine utilitate celebretur; quemadmodum docte, ut ſolet, & regulis præ-
ſcriptis Canus explicavit. (g) Et vera ſunt, quæ tradidit olim Richardus Vic-
torinus: quidam, inquit, quaſi ob reverentiam Patrum nolunt ab illis omiſſa
attentare, ne videantur aliquid ultra Majores præſumere. Sed inertiæ ſuæ
„Ejusmodi velamen habentes otio torpent, & aliorum induſtriam in veritatis
inveſtigatione derident, ſubſannant, & exſuffiant. -= — Nos autem a Patri-
bus
(a) Extant Tom. XX. Oper. Theoph. Raynaud. (b ) Li Phorm. Act. II. . 3.
() L. de utilit. credendi c. I. (d) A. cap. 21. Commonit. Et fere per totum 3
quod & præſtat. Tertullianus Lib. de Præſcript. (e) Partit. I. Erotem, 20.
(VCJ L. II. epift, 46. (g) L. VII. de locis. c. 3. & 4.

eS (104) 2*

«bus pertraéctata cum omni alacritate perquiramus, & ſagaciter inventa cum
omni liberalitate in commune proferamus, ut impleatur, quod ſcriptum
„eſt: pertranſibunt plurimi, & multiplex erit ſcientia. . (a) Nam licet in
rebus fidei nova non eſſe dicenda monuerit Lirinenſis, addit tamen, eadem

nove dici non eſſe prohibitum: intelligatur, ait, te exponente illuſtrius, quod ante

zit eectum venerabatur. Eadem tamem, quæ didiciſti, doce, & cum dicas nove, non
dicas nova. (5) Hoc præſtitiſſe Dofctorem Angelicum 8. Antoninus fſcribit:
erat enim in legendo novos articulos adinvenienz, novumque modum determinandi, &
novar producent in deterninationibus rationes. (c) Sequebatur nempe ea in re Ma-
giſtrum ſuum fidelis difcipulus: cum aliquid, docet alicubi Auguſtinus, prop-
ter novas opinioner emergentet eftcaciter exprimendum, & ab aliis diſtinguendum eſt,
rem veterem novo articulo inſigñnire nibil vetat. Hinc & novæ in Eccleſia voces,
cum uſus, & necefſſitas tulit, receptæ ſunt cum laude, & antiquis minus com-
modantibus antepoſitæ. Erat aliquando tempus, ubi Patri Filium dici homo-

obſcurius credebatun. Per te poſteritas intelleltum gratuletur, quod ante vetuſtas non

uſion, Piaculum erat; quum eadem voce abuteretur Samoſfatenus, ſi vera ſunt,

quæ de concilio Antiocheno ſeribunt hiſtorici. (d) Poſtea eadem vox, cen
teſſera veræ fidei, adverſus Arianos eſt conſecrata, de qua & Arium ſic al-
loquitur Athanaſius: nominitne offenderis novitate, an eriam rei ipßus veritatem,
quæ bhoc eſt ſortita vocabulum, reſugir? res enim antiqua novum nomen zccoepit, non
vocabulo nova rei veritas acceſit. (c) Et S. Hilarius: novitater vocum, ſed proſanat
devitare juber Apoſtolus: tu cur pias exeludis? () Non ferebantut olim in divi-
nis tres ypoſtaſes, graviterque ea de re queſtus eſt Damaſo Pontifici S. Hie-
ronymus; (g4g) quæ tamen poſtea, & etiamnum de SS. illis perſonis prædi-
catæ. Suſpectum aliquando erat dicere, « Verbo divino aſumtum ſuiſſe hominem:
at vero poſt Eutychetis errorem Patres iterum antiqua uti formula cœperunt;
quin & naturam Verbi incarnati, naturamque humanam Deificatam appellantes
novis vocabulis rite intellectis antiquiſſima fidei myſteria exprimebant. Deni-
que & nova tranfubſtantiationis, materiæ, && formæ in ſacramentis, operig operati
in gratia producenda, ſimilibusque deſignandis nomina univeriæ Eccleſiæ
conienſu ſunt recepta, prouti de illis erudite diſſeruit Eſpencæus, Paucisque
eadem perſecutus eſt Benedictus XIV., () qui & ſequentem Muratorii pe-
riocham allegat: c„Invecta ſunt quidem in Theologiam, de Deo uno ac trino
loquentem, vocabula nonulla, quæſtionesque non paucæ, quorum nusquam
expreſſe meminit divina ſcriptura. Sed quod iis vocious novis ſignificatur,
Niisque de controverſiis Eccleſia decrevit, veterem & Apoſtolicam nihiloſe-
„cius doctrinam continet; quippe ex aliis evidentibus ſcripturæ placitis rite
* S
(a) Prolog. in Viſon. Ezechiel. (5) Commonit. c. 22. (&) Part. II. Hiſt. tit.
23. c. 7. J. 5. (4) lege diſert. Liberati Faſſoni chol. Piar. de voce Homonſion.
edit. Rom. 1755. (e) Orat. 4. contra Arian. (O) L. contra Conſtantium n.
16. confer. Lirin. Commonit. c. 23. ( g) Eyift. 57. & 58. cdit. antiq. (H) L.
IIl. de Ganoniz. c, 29. a n. 6,

u
VarI
bls,
at.
minat
& A
tur
ſicrat
finivn
centi
gdan
Phil
unrl
Leſtgi
ia .
Lacte
t
5, 1
Acio
0
nia 1
tic,
Hone
tioet,
Yplan
rie e
damn
lolet,
genio
eebe
mock
Küt
nate⸗
baon
bus
Pothe
tum,

1

ta cum
fiptum
loet in
Eadem
ante
er on
Ne, on
Lercbit:
nidi, &
re Ma-
,jny.
n ,
VCces,
§ com⸗

n-

rafünt,
, (ell
ſie 1.
itatem,
it, on
angl
n Gri-
. Hie-
Predi.
mmem:
derunt;
Aluntes
Deni-
Nperati
celeſiee
sque
rii pe-
IrInO.
oqlamn
tcatur,
ilole-
tis rite
6 e.
. tit.
oitinn.
tium.

e*τ (105) Bege

«deduétum, aut per traditionem certiſſimam a Chriſto Eceleſiæ ſuæ revela-
«tum. Fecerunt autem fubinde pullulantes hæreſes, grande illud myſterium
.variis erroribus vexantes, ut ipfi quoque Patres, coacti vocabulis novis uti,
. ſcientiam divinarum rerum uberius explicarent, & ab hæreticorum errori-
„ bus, atque cavillationibus, multiplicata quæſtionum ſegete, fortius tueren-
Atur. (ℳ) Atque his addendas cenſet ſummus Pontifex novas Phyſicæ Fradeter-

minationir, ſceientiæ mediæ, Præmotiozis moralir, auxilioruni ab intrinſeco eſtcacium,

& fimiles voces, quibus Theologi libere, & ſine cenſura uti valent. Non igi⸗
tur crimen eſt, antiqua ſi firma ſint dogmata, novis eadem illuſtrare com-
mentariis, novisque adminiculis communire. Quam multa autem ſunt, ad
ſacram etiam doctrinam ſpectantia, de quibus nihil decernit fides, nihil de-
finivit Eccleſia, nihil unanimis PP. ſententia ſtatuit, ſed in medio relida a re-
centioribus etiam ingeniis Præclare, atque utiliffſime ſunt pertractata, etfi ali-
quando a veteri non tam Theologorum, quam Scholaſticorum inanium, aut

Philoſophorum opinionibus diſceſlerint, memores illius Senecæ: qui alium ſe-

quitur, inquientis, nibil invenit, imo nec quærit. Luid ergo non ibo per priorum
veſtigia? ego vero utar via veteri, ſed fi propiorem, planioremque invenero, banc mu
nia n. Qui ante nos iſta noverunt, non domini noſtri, ſed ducer ſunt. C) Quod &
Lactantius eleganter exprefſit: dJedit omnibus Deur pro virili portione ſapientiam,
ut & inaudita inveſtigare poſſent, & audita perpendere. - - - OQuare cum Japere, id
eft, veritatem quærere omnibus ſit innatum, ſapientiam ſibi adimunt, qui ſine ullo ju-
d'cio inventum Majorum probant, &' ab alii-z Pecudum nmiore ducuntur. (c) Nihil
quoque hic de piis traditionibus detractum velim, nec nimio criticorum, om-
nia in dubium revocantium, ſupercilio annutum; quin libenter eas & pruden-
tiæ, & moderationis plenas Probo regulas, quas in hiſce dijudicandis ſuggeſſit
Honoratus a S. Maria in fuis perdoctis animadverfonibus in regulas & aſum ceri-
ticer. (d) At vero cenſoribus cavendum, ne nimia pietate abrepti illico vir-
gulam ſtringant, ſi quam novam in critica feripturæ, Theologiæ, aut hiſto-
riæ eccleſiaſtice explicatione offenderint ſententiam, nec propterea ſtatim

damnandam judicent; quia ſibi nondum audita, quia nova videtur; licet, ut fieri

ſolet, ex antiquitatis veluti rudertbus ſolum in lucem ſit protracta, aut ab in-
genio, quod giganteis veterum humeris inſiſtens non nihil longius proſpexit,
excogitata. Multa ſane exempla & hic nos docent, quam prœcipites ejus-
modi fuerint cenſuræ, & quam ſæpe opiniones, quas zelus, & timor ſuper-
ſtitioſus exilio multaverat, tandem Romanæ etiam urbis civitate fuerint do-
natæ. Nefas aliquando erat imperium Joſue, ne fol moveretur contra Ga-
baeon, & luna contra vallem Ajalon, in ſenſu ſolum vulgari, populique uli-
bus accommodo: non autem proprio, & litterali, intelligere; nunc vero, hy-
Potheſi Copernicana ubique fere obtinente, nemo ſibi religioni ducit lauda-
tum, aliosque ſimiles ſcripturæ textus per metonymiam, & locutionem ad
. ODI-
(a) E. III. de ingen. moderat. c. 17. (5) Eyiſt. 33. («) L. I. Iuſtitut. Aien.
e, 7. Tom. HII. Biblioth. Patrum. (d) Tom. I. & II. edit. Venet. 1751.

Y.ε (106) B NE

opinionem vu'gi accommodatam explicare; qua de re poſt alios egregie, &
appoſite diſeurrit Pritanius, (a) nec convincunt contrariæ Plazzianæ diſſerta-
tiones. (?) Artem magicam omnes fere ſuperioris ævi ſeriptores comme-
morant, & qui id pernegaſlet, liberiusque de ſpectrorum fraudibus, & com-
mentis locutus eſſet, in Eccleſiam, uſitatosque ejus exorcisinos peccare fuiſſet
creditus: atenim erudite nuper primum, omniumque plauſu demonſtravit
Vir eruditus, artem magicam eſſe nullam; in magia vires Dæmonis exiguas,
nec tales, tantasque, quales non modo credulum vulgus, ſed & multi viri
docti ſibi fortaſſis perſuaſerant. («) Innumeræ ex hiſtoria Eccleſiaſtica certæ
videbantur, ac indubitatæ ſententiæ, quas perdocti recentiores ſine ulla teme-
ritatis, aut alterius cenſuræ nota ad fabulas ablegaverunt, ut videre eſt in
eruditis Tillemontü, Bailleti, Ruinartii, Simonili, Natalis Alexandri, Dupinii,
Pagii, & aliorum obſervationibus. Habet nempe & in hac re locum, quod
Claudius Imp. apud Tacitum in non abſimili cauſa pronunciavit: quæ nunc ve-
tuſtiſima creduntur, nova fuerunt. - - —- Iuveteraſcent hæc quoque, & quod hodie exemplis
uemur, inter exempla erit. (d4) Conſideraſſe hæc omnia imprimis videtur eru-
ditus Pontifex Adrianus, de quo potiſſimum, teſte Bailleto, commendatum
fuit, quod Lovanienſis Academiæ Decanus, cenſoriam in libros facultatem
„exerceret facilitate, atque indulgentia ad prudentiam ſummam compoſita;
..& ſtuderet ſemper dicta ſpecietenus aſpera, atque incommoda in mitiorem

cflectere partem; ambiguis rebus meliores explicatus accommodare; pauca

damnare, pleraque vero excuſatione agere: verbo complectar omnia: ut
„Oſtenderet poſt veritatis negotium, nulli ali poſtponendum, nihil magis
«ſibi cordi fuiſſe, quam uniuſcujusque auctoris dignitatem tueri. (e) Ad
quod quidem præclarum exemplum, ut præcipue privatus cenſor animum
ſuum componat, regulasque Pritanianas, & Viri prudentiffimi monita accu-
rate obſervet, allateæ hactenus graviſſimæ cauſœæ ſatis ſuperque poſſunt per-

ſuadere.
§X.

Judicium cenſorium non eſt ferendum, niſi integra aultoris ſeriplione,
& perledta, & mature expenſa.

Uodſi igitur his argumentis acquieſcit, & pacatis affectibus, ſepoſitis præ-
judiciis, plenus moderatione, & humanitate ad librum alieni auctoris le-
gendum privatus cenſor accedit: illud tandem præſtare debet, ut de ſeriptoris
men-
(a) L. I. a cap. 22. de Ing. Moder. (b) Prodiit diſertatio Biblico - Phyſca in
duas partes diviſa, in qua Pritanium impugnat Auétor Bened. Plazza Gracus.
§. I. Recuſa eſt Tyrnaviæ 1749. §ö. Congreg. in cauſa Gallilæi hac de re decreta
revereonr, ceu temporum, perſanæ adſunctis accommodata, de quibus infra.
(e) Clariß. Conſtantinus de Cauz LL. II. de cultibus magicis. edit. Vienn. 1767.
(d) L. XI. Annal. c. 8. (e) Baillet. Jud. ſap. Tom. I. P. I. c. 13. H. 4.

mente
ro
ho
AVere
Vr
unn
„dern
Coj.
ae
4o
atene
om
mun
Pre
iumm
Unan
Püam
Indg
coni
cont
nibe
4tqu
dend
tuit
dam
lder
lih, 6
men
cand
Vehi

eſe,/
4)

nis1
. Eu
ane
1. E
ni⸗
Mitu

le, &
llerta.
nme⸗
com.
fuiſlet
Krawit
us
ti viri
certe

teme⸗

eſt in
apini,
(quod
ne he⸗
vnplit
t eru-
latum
Nem
olita;
iorem
pauc
4: ut
wagis
) 40
imum
ace⸗
t per-

le,

Prc-
1s le⸗
Ptort
un.
ſen in
pacuf.
lecnat
imſs.

161.

e (107) BN

mente non ex plagillis detruncatir, ſed ex integro volumine, &' ſeriptionir contexti
pronunciet. Præcipit idem Benedictus XIV. P. M. regula quarta inquiens:
hoc quoque diligenter animadvertendum monemus, haut reétum judicium de
Vero auctoris ſenſu fieri poſſe, niſi omni ex parte illius liber legatur; quæque di-
. Verſis in locis poſita, & collocata ſunt, inter ſe comparentur; --- neque vero ex

K una vel altera propoſitione a ſuo contextu divulſa, vel ſeorſim ab aliis, quæ in eo-

«dem libro continentur, conſiderata, & expenſa, de eo Pronunciandum efſle.,
Qujus graviſſimæ regulæhanc ſubnectit rationem: ſæœpe enim accidit, ut quod
ab auctore in aliquo operis loco perfunctorie, aut ſubobſeure traditum eſt, ita
alio in loco diſtincte, copioſe, ac dilucide explicetur, ut offuſæ priori ſententiæ
«tenebræ, quibus involuta pravi ſenſus ſpeciem exhibebat, penitus diſpellantur,
Omnisque labis expers propoſitio dignoſcatur. Atque hoc eſt ſapientiſſi-
mum illud monitum, quodſi præ oculis ſinguli haberent lectores äbrorum,
Præclari certe auctores a conviciis, a contumeliis, ab atro cenſorum calculo
immunes forent. Sunt quippe plures ita comparati, ita faſtidioſi, ut non niſi
unam, alteramve pagellam evolvere ſoleant, atque tum, ſi forteſſis quid-
Piam non ſatis eorum palatui arrideat, illico errores, hæreſes conclamare,
indignum lectione, indignum publico librum pronunciare; quæ quidem in-
coniulka damnandi facilitas ſummopere vituperanda. Lex quippe, quam ſua
conſtitutione firmavit laudatus Pontifex, præterquam quod ex naturæ ratio-
nibus, & cauſæ, ut ajunt, viſceribus deſumta fit, etiam majorum auctoritate,
atque uſu eſt ſtabilita. Eundem nempe canonem, ſi Photio fides habenda,
Sanctus Eulogius Alexandrinus in käbro contra Severum, e& Timotheum conſti-
tuit, ſeripta ſcilicet dijudicare non oportere ex parte, neque fragmenta quæ-
dam ſumendo ex his detorta, de ſcriptoris mente judicium ferendum. ( 4)
Idem Euſtachius Antiochenus ſex adverſus Arianor librie, & S. Baſilius Sozopoli-
tit, & ad Julianum Halicarnaſſeum ſcribens, Probaverunt, ut pariter Photius com-
memorat. De eadem ex truncatis, & a reliquo corpore avulſis laciniis judi-
candi malitia expoſtulat Origenes adverſut Celſum Epicurrum. (b) Caſſianus in-
vehitur propterea in Neſtorium. («) Celſus in jure etiam civili docet, incivile
ſſe, niß tota lege perſpetcta, una aliqua particula &ur Propoßta judicare, vel reſpendere.
(4) Vigilius Tapſenſis hoc ipſo ex capite Eutychianos condemnat, qui S. Leo-
nis ſcripta Neſtorianismo ſordere contenderant: „inhoneſto, exclamat contra
*. Eutychem, uteris officio, religioſis dictis callide inſidiaris, & ſuperiora de-
„mendo, ac ſequentia non addendo ita media eligis, ut verba ſententiis exu-
„ens de eorum nuditate pro arbitrio ludas. Redde igitur ſuis omnia locis,
& propria ſententiis ncRumente reſtituas, & noli inſidioſis fraudibus calum-
„Nias innectere.« (e) Ita quidem recte pro S. Leone, magnoque duarum
naturarum in una perſona Chriſti myſterio, Vigilius: an vero eodem jure
2 hæc
(«) Cod. 225. apud Pbotium. (b) L. II. contra Celt. (c) L. VII. de Iucar. c. 14.
(4) l. Iaciv. fl. de LL. (e) L. IV. contra Eutych. n. I5. Extat Tom. VIII.
Bibl. P. Z. .

e (108) e N

heæc Vigilii verba Præfigere potuerit opuſculo ſuo auctor conſutationir epiſftola-
um Valdeſti merito in dubium revocatur. (a) Denique & S. Hilarius initio
libri ſui de ſynodis orat, & obteſtatur Per Dei miſericordiam, ne quisquam
de eo ante ſermonis confummatianzm per litterarum exordia exiſtimet judicandum.
(b5) Iniquum eſt enim, uti vir ſantus Proſequitur, niß comperta urque ad finem
ratione diöätorum, prædicataum Jententiam ex initiis, quorum caufa adbuc ignoretur,
afferre; cum non de inthoatis ad cognoſcendum, ſod de abſolutie ad recognitionem ſit
judicandum. Tandem concludit: quisquis hæc legenda, & cognoſcenda ſuſceperit,
modum ſibi, atque mihi patientiæ Pidelis indulgeat, &ρ usque ad abſolutionem univerſa
Vercenſeat. Similia frequenter legere eſt apud Auguſtinum in arduis illis, glo-
rioſisque, quas adverſus Manichæos, Donatiſtas, Pelagianos, aliosque ſuſce-
Pit, coneertationibus; maxime vero in præclaris, quos contra Julianum Ecla-
nenſem elaboravit, libris, jam ſuam & catholicorum male explicari ſententi-
am: rurſus truncata adferri verba: iterum corruptum allegari textum queri-
tar, expoſtulat, convincit. Redde verba mea, ait ſpeciatim, & evaneſcet calum-
ia tua; repone ſuis locis, ubi dixi: videatur, ubi dixi: putetur, ut appareat de re
tanta, Zuibut abe te fraudibus diſputetur. («) Et de alio queritur, quod alicubi
medtis detraötis in libro ſuo ſeêntentias interrumperet: alicubi extremir non ad-
ditir decertearet. (4) Complura etiam hujus rei in generali VI. Synodo haben-
tur exempla; ac nominatim ſuggillatus fuit Macarius Antiochenus, quod ver-
ba S. Athianaſii infideliter allegaret, expromtis iis, quæ errori, pro quo ſa-
tagebat, favere viderentur, ſtudioſe autem prefſis ceteris, e quibus pote-
Tat veritas, & ſana beati Athanaſii doctrina conſtare. («) Unde tales, qui in ferip-
torum monimentis aliqua alicubi vident, nec conſiderant, quæ allis in locis
explicatius traduntur, merito ab Anaſtaſio Sinaita monoculi vocantur; () qua-
les ne eſſent fratres ſui graviter admonuit Perdoctus Abbas Bonæſpei, ra-
tionem addens: quia nusquam ſimul omnia poſſunt dici, & ſunt nonnulla,
quibus ſingularibus poteſt merito contradici; ſed cum omnia Pariter atten-
*duntur, quæ videbantur reſpuenda, plerumque ſtudio circumjacentium mu-
«hiuntur.« Guod & prius jam ſtabiliverat: :„Etſi aliquid invenitur, inquienr,
quod per ſe conſideratum debet forſan accuſari: poteſt, ni fallor, conſide-

«Tatis Præcedentibus, vel conſequentibus excuſari: & ad condemnandum

quemvis librum non eſt prætendenda duarum, vel unius (crupulofitas dic-
ctionis, ſed conſideranda totius ſeries lectionis. ( 2½) Atque hæ ipſæ ſunt
& hodiernorum quorumvis ſapientum querimoniæ contra monoculos hujus-
modi cenſores; nihil enim frequentius reperire eſt in eruditis apologiis . vin-
i-

(a) Extat in fronte libelli edit. Mediolan. 1744. (bb) L. de Snod. ſub init.

2) L. IV. contra Julian. c. 8. (d) L. II. de Nupt. & Concup. c. 2. (c) Con.
Gen. VI. act. 9. Extat. Tom. III. Concil. pag. II78. Conſer. Volum. Germo-
nii de Veter. Hæreticis Eccles. Codic. corruptoribus, edit. Paris. 1713. ubi plura
lepere exempla eſt. (fF) In libro: Viæ dux. c. I3. Extat Tom. IX. Bibl. P. P.
(2) Eyff. 5.

—

ici⸗
criti⸗
ſutas
tecel
d
gobi
ded
invi⸗
lega
4i
tione
Vind
Con
Mma
culen

zu
gul
dlene
ſunt.
& ra
i
Verſag
Poſit
bugn
Verlte
enltiu
clelick
ſpech
diſhe
Kd

Tlg

Pitole.
IltlO
bam
ndum.
huen

retur,

niderſ
8, glo.
lulee⸗
lNtenti-
ueri⸗
Alu⸗
de re
Meubi
on ad⸗
aben⸗
Aver⸗
Io la.
pote⸗
Krüp⸗
1locis
ue-
i, 1.
nmula,
Atten⸗
Aw⸗
e,
de⸗
adum
ſunt
hujus⸗
,VII⸗
i⸗
(.
Yert-
uu

DD

diciis, ſimilibusque opuſculis, quæ lectorum improbitati, aut malevolorum
criticorum calumniis opponere, integræ famæ ſtudium perſuadet, quam ver-
ſutas male adverſantium fraudes, quibus ſententias a ſententiüs divellere, an-
tecedentia a ſequentibus, & prima a poſtremis ſeparare, ex verbis denique
ad placitum ſejunctis judicium de auctoris mente ferre conſueverunt. Plures
nobis forent implendæ paginæ, ſi rei hujus teſtimonia exſcribere animus eſſet.
Sed quoniam eruditis omnibus res plana, atque perſpecta, nec ſine majoris
invidiæ periculo plenior de hoc argumento inſtitui poteſt oratio, ſufficiat al-
legaſſe, quæ milu præ manibus ſunt, refexiones Caſalas in decem diatribes Petri
a Valle clauſa, reſponſa Papebrochii ad exhibitionem errorum, acta Congrega-
tionem de auxiliis Serriana, Hallucinationes Sedimayer a D. Amort expenſas,
Vindicatam Regalarium cauſam ab objectionibus Clerici Ratisbonenſis, Vindiciai
Corſinianas, eruditam Apologianz Dobnerianam, & iterata Hiſtoriophili oritica exa-
mina de origine gentis Czechicæ. &c. &c. in quibus veritas a nobis aſſerta lu-

Cculentis exeinplis demonſtratur.

XI.

Sopus, ac præcipuus finis aubtoris conſiderandus, priusquam
de ejus opere cenſura feratur.

Erum nec integra ſolum auctoris, qui cenfuræ ſubjicitur, ſeripta perle-
genda ſunt, ſed & confttii totiur, præcipui inſtituti, quod operis liütterari ſco-
pur eſt, ratio imprimis habenda: uti pariter Benedictus XIV. in ſupra citata re-
gula innuit: univerſum præterea, inquiens, auctoris conſilium, & inſtitutum artente
diſpiciatur. Ex hoc enim principio non ſolum obſcuriora quaſi lucem ſuam
accipiunt, ſed &, quæ pugnantia, facile cum aliis conciliari: quæ a veritate
aliena, ſano rectoque ſenſu exponi: quæ aſperiora videbantur, mitigari pof-
ſunt. Eſt hæc profecto regula ab omnibus iis, qui rem theologicam ordine,
& ratione tractaverunt, magno conſenſu recepta, & præſcripta ab omnibus,
qui in germana Sanctorum Patrum interpretatione cum laude, & fructu

verlſati ſunt. Contingit quippe non raro, ut quædam hæreſes ſibi adeo op-

Ppoſitæ, adverſeque ſint, ut vix accuratins, ferventiusque unam earum op-
pugnare liceat, quin in alteram verbotenus offendat. Sunt & nonnullæ fidei
Veritates adeo delicato tractandæ ſermone, ut vix, ac ne vix quidem verba
ſuppetant, quibus earum arcana, & ſublimia pro rei dignitate, & ſine audi-
entium periculo exponantur. Hinc nec mirum, quod etiam in priſcis illis Ec-
cleſiæ ſtatoribus quam plurima occurrant, quæ, ſi nudum verborum ſenſum
ſpectes, & ſcribentis ſcopum non refpicias, non mediocrem etiam involvunt
difficultatem; quod quidem ex ea ipſa, quam allegavimus, ratione, profici-
ſcitur. Ita, ut res exemplo pateat, Incarnationis filii Dei tam ſacrum eſt
ænigma juxta Cyrillum AlGxandrinum. adeo mirabilis mixtura ſecundum Au-

0◻ 3 gu-

guſtinum, ut dum in eo myſterio verbum carni ſecundum ypoſtaſm unitum,
unumque Chriſtum defendunt Patres, iis perſæpe utantur verbis, & Phraſibus,
quibus naturarum differrentia ſublata velut inſinuetur: (a) contra vero, dum
eundem filium, Dominum, unigenitum, in duabus naturis inconfuſe agnoſcen-
dum prædicant, duas veluti hypoſtaſes, duplicem perſonam, & duos filios
cum Neſtorio propugnare videantur. () Ita & quæſtio, fatente S. Auguſtino,
ubi de arbitrio voluntatis, & de gratia diſputatur, ita eſt ad diſcernendum difzcilis,
ut quando defenditur liberum arbitrium, negari Dei gratia videatur: quando autem
aſſeritur Dei gratia, liberum arbitrium putetur auferri. (c) Quibus cauſis accedit
ſubhmis ille, & involutus ſacrarum litterarum ſenſus, quem primi iſti ſcrip-
turæ interretes nobis quidem clariorem exhibere conati ſunt; in multis ta-
men, quaſi oceano myſteriorum abſorpti? dum quasvis tollere antilogias ſa-
tagunt, obſcuram adhuc, & implexam ſæpe reliquerunt interpretationem; quan-
doquidem, ut loquitur Auguſtinus, & boc ipfum ita divinitur proviſum eſt, ad edo-
mandam labore ſuperbiam noſtram, intelleétum a ſaſtidio revocandum, cui facile in-
veſtigata plerumque vilefcunt. (à) Quanquam non diffitendum, ex verborum
etiam inopia, & noſtra inbecillitate oriri, ut multæ SS. PP. ſententiæ nobis
obſcuræ, intellectuque difficiles relinquantur. Nam, ut mihi quidem recte
animadvertiſſe videtur Natalis Argonenſis, quum vehementia inflammantur
„ingenia, ſcintillas nonnumquam emittunt, quæ mediocribus inſolita lumina
videntur, & quoniam, poſteaquam ipſi vires ſuas ſuperafant, recipere ſe ſe,
„noſtroque loquendi modo, quamvis rudi, & imperfecto, ſe accommodare,
„Vel novum excogitare coguntur: ob exiguum, quæ intereſt inter illorum co-
„gitationem, & verba, ſimilitudinem, offunduntur tenebræ, quæ licet nul-
„ lius reapſe momenti, innumeris tamen difficultatibus, atque diſceptationibus
„Originem Præbent. Hinc jure, meritoque optabat CGralenus, ut tine verbo-
„rum fſubfidis ſcientiæ tradi poflint; quum enim verba inchoatam duntaxat
„Obſcuramque cogitationum noſtrarum ſpeciem referant; homines ignari & im-
„Prudentes de verbis ſolum diſputant, de rebus autem nunquam conveniunt.
uod ſubinde eruditus auctor exemplo doctrinæ S. Thomæ illuſtrat. „Hæc
enim nonnullis, ut ſcribit & refutat Vielmius, obſcura viſa eſt, licet ſi ejus
„ſumma ſana ratione, & modo legeretur, innumeris forte difficultatibus præ-
aCluderetur aditus, quæ inaniter torquent ingenia, finem habuiſſent pridem
„ inutilia commentaria, & incredibilis altercationum numerus componeretur,
a quibus Angelicus Doctor perinde alienus eſt, ac Sol a litigioſis Philoſo-
„ Pphorum diſputationibus cirea effectus, quos majus illud luminare nullo mo-
.„do producit. (e) Atque ita forte, & de aliis SS. Patrum monimentis ju-
dicandum. Ut ut vero iſta ſe habeant, certum eſſe videtur & exploratum,
ob-
(a) lege S§. Cyrill. in LL. contr. Neſtor. in Epiſt. I. & 2. ad Succeſ. & c. (b) Fide
Ambros. L. V. de Eid. c. 5. Damaſcen. L. III. de Eid. c. 6. (e) L. de

Gratia Cbriſti. c. 47. Confer Vindic. Corfßin. c. J. (d) L. II. de doctr. cbriſt. e. 6.

(e) De optima legendorum Patrum methodo L. II. c. 9.

obſe
cipui
Quo
an
ſlexi
ſoſto
ta,
Nh
chæ
hom
berta
Cojus
gend
um
cen
AW
akint
aultr
atect
rei p
guſtit
Und
dem
iſtud
pi
Velut.
Abitr
ſtitut
Apol
genia
cellita
niri 0
Ut ſer
N
tlus
88. E.
lum,0
verba

4

nitutn,
Allbug,
,dum
oleen.
fllios
Aſlino,
eilir,
autem
edit
ſerip-
ltis ta⸗
ies ſa⸗
Glan-
4d edo⸗
Lile in-
borumm
nohis
recte
nantur
umina
le le,
dare,
n e⸗
et hul.
onibus
Verbo⸗
Intarat
Kim⸗
nt.,
Be-
1ejus
Pla⸗
ridem
eretur,
hiloſo⸗
0 o.
dis ju⸗
Atum,
ob-
Pit
Lc

r. (1I11) MWN

obſcura quam plurima mirum in modum illuſtrari, recteque intelligi, ſi præ-
cipuus, in quem tota S. Patris mens collimabat, ſcopus præ oculis habeatur.
Guod quoniam complures neglexere, mirum videri non debet, quod non ſine

injuria, Sanctos illos Eccleſiæ Principes ad Sectariorum partes aliquando de-

flexiſſe ſibi perſuaſerint. Enimvero quam multa non ſunt in Cyrillo, Chry-
ſoſtomo, Auguſtino, alisque, quæ & minus moderate de ſcientia Dei ſerip-
ta, & hanc ipſam rebus creatis velut poſteriorem inſinuare videri poſſent?
Nihiloſecius quoniam Sanctorum virorum præcipuus is erat finis, ut Mani-
chæorum exterminarent commenta, & arbitrii humani libertatem vindicarent:
homini contentioſo facile conſtat iſta omnia, quæ in laudem, & tutelam li-
bertatis humanæ ab illis copioſius diſputata ſunt, ſine præjudicio ſcientiæ Dei,
cujus inveſtigabiles vias, & incomprehenſibilia judicia adorabant, eſſe intelli-
genda, nec negata fuiſſe ab illis præſcientiam, niſi eam, quæ fatalem genti-
lium, & Manichæorum necefſitatem induceret, & vi quadam illata homines,
ceu cOacta nane Hin ad operandum adigeret. Fecit ergo vehemens cum ad-
verſariis contentio, inquit Theodoretur, ut modum excederent. (a) Hoc &
ciis, qui arbores colunt, evenire ſolet; cum enim incurvam plantam vide-
«rint, non ſolum ad rectam normam erigunt, ſed in alteram quoque partem
ultra directum inflectunt, ut per nimiam in contrarium inclinationem ad
«rectum ſtatum perducatur.. Quæ & ipſa elegans comparatio Theodoreti
rei præſenti explicandæ prorſus eſt idonea. Quam multa pariter non ex Au-
guſtino a Sectaris noſtri temporis adducta ſunt, quibus peremtum eſſe, ex-
tinctumque in ſtatu naturæ lapſæ arbitrium, aut certe illud ad merendum, vel
demerendum non requiri probarent; quorum illud Lutherus, & Calvinus:
iſtud Janſenius omni verborum apparatu præſtare conati ſunt? Atenim ubi
diſpicitur ſcopus Auguſtini contra Pelagianos pugnantis, omnes iſtæ nebulæ,
veluti ad clerifſimi meridiani ſolis radios evaneſcunt. Oportebat nempe, ut
arbitrium illud integrum, & in perfecto ad virtutem, & vitia æquilibrio con-
ſtitutum, quale Pelagiani extollebant, inſignis gratiæ Doctor, alterque poſt
Apoſtolum præco, & defenſor deprimeret, everteret, & per labem primi-
geniam ſaucium, multumque attenuatum demonſtraret, ut ita virtus, ac ne-
ceſſitas gratiæ divinæ commendaretur, hæc ſola vinceret, nec niſi ad illud perve-
niri poſſet, ut liquidiſima veritate diviſſe intelligatuer Apoſtolus: Quit enim te diſcernit?
ut ſeribit ipſe S. Eccleſiæ Pater Auguſtinus. (?) Nunquid & hac ipſa de cauſa
Vasqueſio celebri alias Doctori magnopere ſuccenſuerunt viri docti, quod po-
tius Anomœos hæreticos a nota ſtultitiæ, ſtolidique ſenſus abſolvere, quam
88. Eccleſiæ Doctores ab errore voluerit vindicare, dum audacius ſeribit de
viſione Dei intuitiva recte, & catholice non ſenſiſſe Baſilium, utrumque Cyril-
lum, Gregorium Nyſſenum, Hieronymum, alios, maxime veroS. Chryſoſtomi
verba vix poſſe ſenſu bono intelligi, quibus eſſentiam Dei a nemine, nec abAnge-

V lis
(a) Dialog. III. Impar. Extat Tom. IV. Upver. pag. 10. (b) L. II. Retract. c. I.

oeX (112) 0
is videri, niſi condeſcenſi quodam, & indulgentia affrmat. (à) Quodſi nempe
ſinem, totiusque ſeriptionis Chryſoſtomi, & ceterorum PP. ſyſtema voluiſſet
expendere accuratius, eos ſine ulla, ut ajunt, vi, ſed nativo, proprioque
ſenſu, de negato Beatis comprehenfivo ſolum Dei intnitu intehigendos eſſe per-
ſpexiſſet. Quidſi & legiſſet Chryſoſtomum in Paræneſß ad Theodorum lapſum,
dicentem: juſtos ipſum Repgem, hoc eſt Deum intuiturot eſe, non per ſpeculum, ne-
que per ænigma, ſed facie ad ſaciem, non per fidem, ſed per eciem: didiciſſet ſane
Chryſoſtomum per Chryſoſtomum commode explicare, uti etiam adnotat Be-
nedictus XIV. (?) Quorſum vero iſta copioſius a me diſputata ſunt? arguet for-
taſſis non nemo, extra præſentem hæc omnia eſſe hypotheſim, in qua non de ſen-
ſu SS. Patrum inveſtigando, ſed de recentiorum auctorum cenſura agitur, nec ea
noſtrorum temporum ſeriptoribus aſſurgendum eſſe reverentia, qua Eccleſiæ
Patrum auctoritas ſuſpicienda. Largiar enimvero illud perlubenter, & invi-
dioſam veterum, ac novorum contentionem, de qua acre eſt judicium Hi-
ſpani Poetæ, (c) & ſatyricum Erasmi in apotheg capricorni, non invitus di⸗
mittam; quin & illud dedero: non ea benignitate recentiorum verba accipi-
enda eſſe, qua priſcorum Patrum aſperiores emollimus ſententias. Quodſi
enim jam vel ipfis antiquis, ut diſerte affirmat Auguſtinus, ad certam ſolum
