adhuc quispiam inquiret, quo cenſuræ gradu iniquiores ejusmodi cenſuræ no-
tandæ videantur? Doctiſſimis Cenſoribus nolim ego hic regulas præfigere:
à variis autem rerum, & perionarum adjunctis cauſam omnem removendo
ſuſtinenda videtur ſententia de Panormo, qui modales ejusmodi propoſitio-
nes in cenſum præſumtueſarum refert, quatenus nempe præſumtionis nota a
contumelia & temeritate diverſa eſt, & gradus inter cenſuras ſingularis. Ac
id quidem ex nominis etiam etymo patet; quum hoc in ſenſu præſumere
idem ſignificet, ac ante, vel anticipato aliquid ſumere, ut propterea recte
Ppræſumtuofſus dicatur, ejusque propoſitio præſumtuoſa, qui non expectato
legitimorum Superiorum judicio absque debita facultate audacter cenſoriam
ſibi vindicat poteſtatem. Quod quidem ejus crimen eo gravius evadet, &
ſeveriori etiam cenſuræ erit obnoxium, ſi vetantibus Majorum decretis per-
tinacius adverſetur, ſi quod ab Apoſtolica Sede permiſſum, cenſurisque exem-
tum eſt, acerbius perſtringat. Et quoniam contrariorum eadem eſt ratio, ut
philoſophicum habet axioma: illorum quoque falſa pietas, & nociva benevo-
lentia vituperanda eſt, qui, quod ſanctior auctoritas cenſura notavit, ab ea-
dem liberare, aut, ut nonnullis mos eſt, futili explicatione damnationem le-
gitimam extenuare adnituntur. In quo an non plures re ipſa peccaverint, qui
damnatas in materia morum propoſitiones interpretari aggreſſi, ſimul varia
laxiora commenta notis & cenſuris Pontificiis ſubtrahere conati ſunt, aliorum
eſto judicium. Sane multorum ſtateræ hic ſuſpectæ eſſe debent, multæ in-
ventæ ſunt doloſæ, & plurium trutinæ accuratiori trutina ſunt examinandæ;
qua in re egregiam operam locaſſe mihi ſemper viſus eſt V. P. Concina.
Atque hæc de propoſitionibus modalibus cenſuram exprimentibus, quoniam
pPræcipue ad hoc argumentum ſpectant, rurſus commemoraſſe non pigeat.

FV.

Qua ratione ad obiettum cenſuræ theologicæ referendæ ſint proroſitiones
ex PFhiſoſophia, biſtoria, aliisque profanis diſciplinis
AdLeſumtæ, eowplicatur.

FE tra Cenſuræ theologicæ fines & materiam videntur collocata, quæ ad di-
verſa Philoſophiæ, hiſtoriæ & antiquitatis profanæ, legum civilium, ſimili-
umve diſeiplinarum capita referuntur. Ac ſiquidem in iſtis nullo prorſus nexu,
nullave ratione, ſeu ut ajunt, nec directe, nec indirecte, ſanctiora penetralia ſubean-
tur, ſi nihil de fide, & religione periculoſum inſpergatur, ſi ad profanæ eruditionis
ſummam referantur omnia, nihil quoque erit, quod auctoritas ſacra ſeſe interpo-
nat, nihil hic Theologis metetur. At quoniam ſeientiarum & artium plerarumque
intima eſt conjunctio, ut una ſaltim ſine plurium aliarum adminiculo pertractari
induſtrie atque conſummate nequeat: facillime quoque evenire conſuevit, ut
multa omnino etiam in profanis iſtis ſibi Theologi inveniſſe viſi fuerint, ubi
aut

AW lu
impet
mocun
opolte
ſeriptea
rationn
r O
ſdem
Aimne
Veteru.
ſi, L.
ſicis
ſicka
Ita &
pom
litur,
Eeclen
ſincti
torita
mi in
Putten
ellen
elen
enla
10 al
ſparg
Sunt
Eentte
latio
impe
Mur⸗
rümm
inre
labi
in u
nord
ſäri
fallt
fal⸗
&
Pler

reno.
refigere:
movendo
ſopoſttio⸗
ls nota 4
aris, Ae
reſumere
eres recte
expeckato
enſorum
Nadet,
retis per.
ve exem.
ratio, ut
Lbeneryo-
t, 4b er.
onem le-
Eint, gui
nul paria
dliorvum
llltee in-
inande;
Concina.
gvoniam
igezt⸗

joles

e 20 C⸗
ſimil.
1s nexd,
ſubean⸗
Citionis
nterpo⸗
umgue
tractan
Vit, ut
t, ubi
aut

N N& (269) W
aut falx in meſſem ſuam immiſſa, aut religionis myſteria velut per cuniculos
impetita, aut SS. litterarum ſenſus corruptus, violatusque fuerit. Quemad-

modum autem ſerupulis indulgere, aut nimis meticuloſum neminem hic eſſe
oportet: ita contra temeraria & projecta audacia cavenda eſt, qua nonnulli

ſcriptores ſibi licere putaverunt omnia, quod in argumento profano, & intra
rationis naturalis limites concluſo verſarentur. Nam & in iſtis profanæ ſcho-
læ opinionibus multæ occurrere poſſunt, quæ Chriſti doctrinam, & Eccleſiæ
fidem feriunt; quales de moribus, de natura divina, de creatione mundi, de
anima hominis, aliisque rebus bene multis in Epicuri, Ariſtotelis, aliorumque
veterum ſectis, & in nuperis atheorum, & Libertinorum Spinozæ, Hobbe-
ſii, Lokii, Rouſoji, Voltæri, ſimiliumque ſcriptis habentur. Ita in metaphy-
ſicis ſæpe principia, quæ naturæ, aut univerſalia axiomata appellantur, con-
ficta ſunt, e quibus abſurda in religione conſectaria profluere eſt neceſſum.

Ita & in profanis hiſtoriis ſæpe ea cum dedecore, at non ſine audacia, & ſtulto

hominum impiorum riſu, proferuntur, quibus vera miraculorum natura tol-
litur, prodigia Sanctorum precibus impetrata rudium ludibrio exponuntur,
Eccleſiæ auctoritati illuditur, Cleri fraudibus piæ fidelium conſuetudines, ac
ſanctiora etiam myſteria adſcribuntur, ad evertendam Romani Pontificis auc-
toritatem nefanda quævis congeruntur, & æterno ſilentio involvenda ad Cha-
mi imitatioenem revelantur, ut non ſine animi indignatione in celebrata illa
Puffendorfü hiſtoria legi. (a) Quis autem negaverit iſta ad ſanctius tribunal
eſſe referenda? Quis meritam cenſuram propudioſis ejusmodi ſcriptis non
eſſe inurendam affirmabit?? Sunt hæc ſane, etſi profanis argumentis inſperſa,
cenſorii judicii materia, ac tanto quidem accuratiori examine caſtiganda, quan-

to alias in plurium perniciem ſub profanarum ſcientiarum tegumento ſecurius
ſparguntur, ut jam ſemel ac iterum, loco tamen conveniente, oſtendimus.

Sunt & alia, quæ ſuapte quidem natura & aperta fronte nihil adverſari vi-
dentur ſalutari Chriſtianæ religionis doctrinæ: clam tamen, mutuo nexu, re-
lationis cauſa, atque indirecte, ut ſupra diximus, certiſſimam fidei veritatem
impetunt, & ad eam labefactandam ſunt comparata. Exemplum rei-hujus
Muratorius affert in pervulgata illa Arminii, Epiſcopii, & nonnullorum alio-
rum ſententia, qui affirmare aufi ſunt, ſacros divinarum litterarum ſeriptores
in rebus levibus, & nihil ad ſalutem attinentibus aut memoria, aut ignorantia
labi non modo potuiſſe, ſed & revera fuiſſe lapſos. Ac ſunt omnino multa
in utriusque teſtamenti paginis, quæ referri poſſunt ad Phyſicam, ad Aſtro-
nomiam, ad Chronologiam &c., atque iſta ad ſalutem certe non ſunt neceſ-
ſaria, & in ſe conſiderata minime ad fidem ſpectant; ſed quia a Scriptoribus
falli neiciis, & divino Spiritu aſfatis conſignata fuere, in quibus errorem ſeu
fallaciam ſuſpicari nefas eſt: idcirco ejusmodi etiam documenta credenda ſunt,
& relationis cauſa procul dubio fidei ſubſunt. Nam ut totum hoc paucis com-

plexus eſt Doctor Angelicus, ad fidem aliquid pertinet dupliciter, uno mode

. L 1 3 di-
(«) Hiſt. c. 12., de Aula Rom.

Ziredte principaliter, ſicut articuli fidei: alio modo indiredte & ſecundario, ſicut
ea, ex quibus negatis ſequitur corruptio alicujus articuli. Et circa utraque
ooteſt eſſe hæreſis eo modo, quo & fides. (a) In his igitur dubitandum non
eſt, ut laudati Muratorii verbis finiam, quin ingenis Eccleſia frenum impo-
nere poſſit, ac debeat; quum nefas ſit in omnibus artibus ſeu diſeiplinis ali-
ter ſentire, quam veritatis oracula clament. (?) At ſi ſalva ſit fides, illæſa
ſcripturæ auctoritas, ſi nihil religioni revelatæ adverſetur: tum licebit ſentire
& docere, quod magis lubet, & verum, aut vero videatur ſimilius, nee pro-

fance ejusmodi, & philoſophicæ opiniones ad ſacri juris tribunalia ſunt refe-

rendæ. Nam ut recke loquitur Ephremius Antiochenus, inquiſitio illa, quæ
„Ge rebus fidei ſuſcipitur, ſi aberret a veritate, ingens animæ naufragium af-
„fert: - =- at vero diſputatio illa, quæ de quæſtionibus habetur ad fidem
*Minime ſpectantibus, recte quidem ſe habeat, ſi optatum finem veritatis aſ-
ſequatur: ſin autem ab eo excidat, id quidem non bene ſucceſſerit, non ta-
„men in exitium animæ vergit. (c) Atque inter ceteras talis erat Mathema-
tica de ſyſtemate Copernicano quæſtio, quæ tantis animorum motibus ſæœæpe
& diu fuit agitata, cum alii eam ſacris adverſari litteris: alit iisdem non re-
pugnare, ſed in illis potius fundari ſtrenue contenderent. Ac licet olim doc-
trinæ hujus cauſa aſperius etiam caſtigatus fuerit Galliæus, & nonnulla ad-
verſus idem ſyſtema Romanarum Congregationum prodierint decreta, quo-
rum ſingulares etiam cauſæ extitiſſe poterant, ut plenius exponunt hypothe-
ſis hujus patroni: nunc demum altercantium ſtudis, & conſiderato accuratius
vario ſeriptaræ ſenſu eo controverſia perducta eſt, ut hypotheſis illa ab om-
ni cenſura libera evaſerit, recteque fateatur Doctiſl. Berti ſententiam (zallilæi
de motu terræ olim damnatam nunc propugnari ab iis ipſis, qui præœcipui quon-
dam damnationis auctores extiterunt. (4) Quod autem de quæſtionibus ad
Tſacram Scripturam ſenſu quopiam relatis: id ipſum procul dubio de profanis
SS. Patrum opinionibus ſentiendum. Nam religionis quidem hi ſunt, veræ
ſidei, & ſanctæ traditionis cuſtodes: at in humanis artibus, ac ſcientiis talem
Præſtare nequeunt auctoritatem, tantumque eorum dicta in profanis hiſce cau-
ſis valere debent, quantum rationibus & argumentis non fallacibus innituntur.
Nec enim Chriſtus Eccleſiæ ſuæ infallibilem ad profanas artes tradendas dedit
Spiritum: non legitur in Euangelio Doninum dixiſe: mitto vobir Paraclitum, qui vos
doceat de curſu ſolis & lunæ; Cbriſtianos enim facere volebat, non mathematicor, in-
quit Auguſtinus. («) Ac in fimilibus Patres Per ehe Athenas, Academiam,
non porticum Salomonis: non Chriſtum, ſed Ariſtotelem, aliosque Philoſo-
phos errori obnoxios, aut ſuum etiam intellektam in hiſce rebus fallacem ſe-
cuti ſunt, ut non modo laudatus Muratorius affirmat, ſed & pluribus exem-
Plis Baronius, Bellarminus, aliique Theologi, & Critici oſtenderunt. (J) Qui
er-
(a) 2. 2. 47. I1. 2. 2. (?) L. Le. 2I. (c) apud Phot. Cod. 229. (d) Breviar.
H. E. Sac. XVII. (e) L. I. de altir eum Pelice Manichæo c. 10. (J) Vide
Murat. l. c. Auctor. contr., Scoph. Juvav.

111—

etgoi
& Un
tentie
trince
reſpon
1e in
eſe
darm
Sunl
tipo
de
Verat
77. A.
Ni
jusmn
Auctor
bentin
confin
aecotm
egreg
rein
Ppræci
Opini⸗
deria
Jura!
in kee

Re
C
nodi
ris
cenſt
Nula
tuit
ratio

i, ſeeut
Utraque
N
unmn non

, Uleſi
it ſentire
hee⸗ Pro-
Unt rete⸗

Ule, guce
gintm af.
d ſdem
kitatis al-
,Nonn ta-
lathema-
s ſepe
non re⸗-
am oe-
nula ad
ta, quo⸗
pothe⸗
euratius
1b om-
Galilei
iqgoon.
ibus 0

profinis .

t, verce
8 talem
lce cau⸗
ttuntur.
1s Cedit
gui M
jaht, M⸗
emiam,
Philolo⸗
emn ſe⸗
ENenl.
) Gni
er⸗

. Hide

94e ( 271) M

ergo in phyſicis, aſtronomicis, chronologicis, Auguſtimi, Thomæ, Bonaventuræ,
& ſimilia magna nomina in præſidium vocat: nullam ex hoc ſolum capite ſen-
tentiæ oppoſitæ inurere notam, nec ceu opinionem Sanétorum Patrum doc-
trinæ conrariam traducere poteſt. Atque in hoc ſenfu vera eſt illa Keppleri
reſponſio: cad placita Sanctorum de his naturalibus une verbo reſpondeo,
in Theologia quidem auctoritatem, in Philoſophia vero rationum momenta
c eſſe ponderanda. Sanctus igitur Lactantius, qui terram negavit eſſe rotun-
c dam: S. Auguſtinus, qui rotunditate concefſa negavit tamen antipodas:
cSanctum officium hodiernorum, qui exilitate terræ conceſſa, negant tamen
«ejus motum: at magis mihi ſancta veritas, qui terram & rotundam, & an-
tipodibus circumhabitatam, & contemtiſſimæ parvitatis eſſe, & denique per
ſydera ferri, ſalvo doctorum reſpectu ex Philoſophia demonſtro. (a) Ne-
verat quippe & Ricciolum, cum in ſuo Almageſto hypotheſim Copernicanam
77. argumentis oppugnaſſet, in tabulis deinde aſtronomicis condendis veniam
petüſle, ſi motum telluris & ipſe ſupponere debeat. Reprimenda eſt ergo
ejusmodi zelantium, ſed fine ſcientia, ſollicitudo, qua nihil non agunt, ut
auctores novarum opinionum, licet nihil cum ſancta religione commune ha-

bentium, carpant, dilacerent, & ſupremis Eccleſiæ tribunalibus configendos
exhibeant. Deplorandum eſſe ejusmodi hominum metum & pericula ubique

confingentium errorem merito affirmat Pritanius, qui & Penerales cauſæ noſtræ
accommodatas ſtatuit regulas, illas pluribus explicat, & totum hoc argumentum
egregie veriat in præœclaris de ingeniorum moderatione libris, ad quos lecto-
rem remitto. Dilſcet ſane ex illis, ſacra profanis non commiſcere, diſcet
Præcox & fervens judicium tantiſper ſuſpendere, nec quamvis philoſophicam

opinionem, aut hiſtoricam criſim violatæ religionis temere accuſare: diſcet
denique nec omnem opinandi libertatem ita adimendam eſſe, ut ingeniorum

jura lædantur: nec vero etiam eam ingeniis tribuendam eſſe licentiam, quæ
in Eccleſiæ, & veritatis perniciem valeat declinare, ()

§ VI.

Recenſentur variæ claſſes librorum, qui objettum cenſuræ conſtituunt.

S Perelt. ut jam de integris voluminibus & libris, qui non poſtremum cen-

ſorii judicii caput conſtituunt, paucis adhuc diſſeramus. Ac plurimum
nobis hac in re otii fecit induſtria Theophili Raynaudi, qui prima ſtatim ope-
ris ſui de bonis ac malis libris Partitione fuſe non minus, quam erudite iſtud
cenſuræ objectum expendit, cujus proinde ſolum epitomen hic dabimus, non-
nulla ſparſim & ipfi commentaturi. Raynaudus itaque quadruplicem conſti-
tuit ſeriem librorum, de quorum ſingulis inquirit, an, qua de cauſa, quave
ratione, cenſorio judicio ſubjiciendi videantur.
Ac

(a) In Iutroduct. ad comment. Martit.! (b) Lege integrum cap. 2I. L. I. de Iagenior & c.

Be92 (272) Be

Ac in prima quidem claſe eos collocat, qui mali omnino, ſi ex ſeſe & ar-
gumenti ratione habita ſpectentur, dici debent, ſimulque certiſſimum lectori-
bus inferunt nocumentum, etſi aliqua etiam bona continerent; quandoquidem
liber nullus adeo malus eſt, ut non aliqua ſui parte prodeſſe poſſt, ut ex Plinio ſenio-
re recitat Secundus, (a) atque etiam Varro affr maverat: in bona Negete, in-
quiens, neque nullum eſt ſpicum nequam, neque in mala non aliquod bonum. (b) Ac
reipſa de maxima malorum librorum parte ſtatui poterit, quod de ſuis car-
minibus ſeribebat Martialis: ſunt bona, ſunt quædam mediocria, ſunt mala plura,
quaæ legis hic: aliter non fit, Avite, liber. (c) Non tam ergo ex ſingularum ſen-
tentiarum complexu univerſa libri malitia æſtimanda eſt, quam Præcipuo illi-
us argumento, factoque ad lectorem ordine & reſpectu. In ejusmodi vero
librorum malorum & nocivorum cenſu primum veniunt libri hæreticorum,
quibus ſuæ ſectæ dogmata pertractant, Scripturam finiſtre explanant, aut
quibus demum, etſi profani eſſent, virus ſuæ hæreſeos permiſcent. His ad-
denda impia atheorum, naturaliſtarum, materialiſtarum, libertinorum, ſimi-
liumque hominum fſcripta, quibus divina, religionem revelatam, naturalis re-
ligionis principia, aut impugnant, aut non ſine palmaribus erroribus explicant:
de quibus jam ſemel ac iterum tractatum eſt. Accedunt tertio quælibet dia-
bolicæ magiæ nefanda myſteria litteris conſignata, ad quæ celebrem ex actis
Apoſtolorum hiſtoriant applicavimus. Affines atque adeo comites, ex S. Gre-
gorii Nazianz, ſententia () ſunt libri aſtrologorum, quibus fatalis rerum ne-
ceſſitas ex aſtrorum doctrina ſtabilitur, vanitas genethliaca, Necromantia,

Chiromantia, & quælibet alia nefaria divinationum genera docentur, defen-

duntur. Quales pariter jam olim & Ethnici irriſerunt, & eorum auctores non
ſemel expulerunt ex urbibus, & Chriſtiani Impp. Honorius ac Theodoſius
publice & in Epiſcopi præſentia comburendos ecdlixerunt. (e) Regula autem
nona indicis Tridentini ita præcipit: libri omnes & ſcripta geomantiæ, hy-
adromantiæ, aeromantiæ, pyromantiæ, onomantiæ, chiromantiæ, necroman-
„ tiæ, ſive in quibus continentur ſortilegia, veneficia, auguria, auſpicia, incan-
tationes artis magicæ prorſus rejiciuntur. Epiſcopi vero diligenten provi-
„deant, ne aſtrologiæ judiciariæ libri, tractatus, indices legantur vel/habean-
tur.. &c. Hos excipiunt mollium Poetarum laſciva carmina, & libri ob-
ſcoœni omnes, quibus frons atteritur, verecundia perditur, caſti mores elimi-
nantur, libido efferveſcit, & renata baptismate membra cupidinis tenebroſi
mancipia efficiuntur. Libros hoſce natura vetat, Ethnicorum edicta repudi-
ant, cChriſtianæ leges cineribus & rogo deputant, ſanctior religio univerſos con-
demnat. Appage enimvero ex juvenum inprimis manibus Mileſias ejusmodi
Jabular, & Sotadem onædum, quem nec a ſe legi Martialis, licet ipſe impurus
ſeriptor, affirmavit. Vanæ autem ſunt excuſationes ab utilitate argumenti, a
lepore & venuſtate dictionis, a copioſa eruditione petitæ; nec enim iſta
re-
(a) L. 3. epiſt. 5. (?) L. VI. de lingua latin. (c) L. I. Epigramm. 16.
(4) Orat. 3. de Juliani Imp. ſtudiis afiaticit. (e) U in Diſert. l. e. I. & 2. tenfum.

kecenti

. quorun

argume
Iundam
Dris utl
0 cen

rum m.

unn cn

ageni
CàS &
tomian
nos inl
Venere

Lhrn

miqait
mmalig
theztr
& apn
Contu
menid
tumel
Cerone
decei
guine
Men]
teori
fect
tir di⸗
indie⸗
ſtiang

4

leſe & ar.
n ledor,.
loq uidem
lo lenio.
Ggete, in.
(5) X
ſuis car.
nale ure,
rum ſen.
ipuo ill⸗
odi vero
ticorum,
lant, aut
His ad.
in, ſimi.
uralis re⸗
plcant:
lbetci-
ex actis
18 Gre-
rum ne⸗
mantia,
„defen-
oresnon
0coſius
4 Auten
tie, hy-
roman-
,imean⸗
Proyvi-
abean-
bri ob⸗
ebmi⸗
nebroſi
repudi-
os con⸗
umuli

npurus

nenti,
im ile
re⸗
a 10,
lnſum

Re (273) Be g

recentioribus voluptatis magiſtris patrocinari poſſunt, quum id ſolum in anti-
quorum Ethnicorum ſcriptis particulares ob rationes toleretur: nec Goldaſtiana
argumenta, nec Scaligeri cauſæ viro honeſto arridere poſſunt, nec eorum vitupe-
randam arbitror induſtriam, qui e veterum, aut recentiorum Scriptorum li-
bris utilia & honeſta, obſeœnis reſectis, truncatisque, conſervarunt. Recte er-
go cenſoria Tridentini indicis regula ita præcipit: „libri, qui res laſcivas ſeu
„ Obicoœnas ex profeſſo tractant, narrant, aut docent, cum non ſolum fidei, ſed
cc& morum, qui hujusmodi librorum lectione facile corrumpi ſolent, ratio ha-
« benda ſit, omnino prohibentur, & qui eos habuerint ſevere ab Epiſcopis
Puniantur. Antiqui vero ab Ethnicis conſeripti propter ſermonis elegantiam
* & proprietatem, permittuntur: nulla tamen ratione pueris prælegendi erunt.
Atque idem & Supremus Ordinis noſtri moderator graviſſima lege juventu-
tis magiſtris inculcatum voluit, ne videlicet in gymnaſiis humaniorum litte-
rarum libri adhibeantur, - - - qui ex minima etiam parte modeſtiam offen-
dant, quamvis excellentium ſint auctorum; præſtat enim adoleſcentes eſſe mi-
nus eruditos, quam minus innocentes. Item Lectores ſublimiorum ſcientia-
rum monet, ut cauti ſint in legendis libris heereticorum doctorum, per quos
una cum licentia opinandi manavit ad catholicos nimia licentia credendi, &
agendi. Quare aut omittant omnino, aut leviter attingant quæſtiones lubri-
cas & periculoſas, atque in ea Phyſicæ parte, quæ ad humani corporis ana-
tomiam ſpectat, quidquid eſt immodeſtum, prætermittant. (a) Huic decreto
nos inhærere, & cenſoriam in hos præſertim libros auctoritatem ſuſpicere &
venerari oportet. Sequuntur tandem libri vere famoſi, & vulnifica perſonarum
Jeripta, ut vocat Rutilius; quo quidem nomine illi intelligendi funt, quibus
iniquiſſimo auſu honeſtorum hominum fama læœditur, vita carpitur, mores
maligno dente arroduntur: quibus Eccleſiæ Præſulum nonnulla vitia ceu in
theatro ſpectanda exhibentur, non ſine totius Eccleſiaftici ordinis dedecore,
& apud plebeculam contemtu: quibus religioſæ familiæ ceu conviciorum &
contumeliarum plauſtris tantum non obruuntnr. Sane auctores iſti, ſi Epi-
menidis tempore vixiſfent, facile cum Athenienſibus fuiſſent inducti, ut con-
tumeliæ & impudentiæ fanum excitarent. Sed & audire oportet eos ex Ci-
cerone, hoc maxime eſſe vitiolum, quum non vitia, ſed virtutes conſecrare
deceat, (?) Ad hos proxime accedunt libri mordaces, qui licet proprio ar-
gumenti genere ad aliorum famam denigrandam contferipti non ſint, plus ta-

men juſto tinguntur felle lycambeo, & genuinum licentius perſonis etiam in-

tegris, aut Barum nocuis ex ira, odio, & vindictæ cupiditate infigunt. Pro-
fecto non admodum rara ſunt ejusmodi ſcripta, in quibus Auctores haud doc-
tis dicétis certantes, ſed maledicétir videre eſt, quod jam Ennius apud Gellium
indigniſſime ferebat. («c) Modum in defendendis opinionibus ſuis, & Chri-
ſtianam in ſeribendo modeſtiam ſervare nolunt, facetiis & dicteriis in perniciem
M m fa-
1[4) Lz Encyclica data 29. Nosembr. 1760. (5) L. Il. de Legg. (c. L. 20.
Noct. Att, c. 9. .

Be J. (274) W=
famæ aliene rem omnem agunt, Archilochico jambo, & Hyponacteis ſannis
Perpetuo armati ſunt, & quum ſententiam ſuam ament, non quia vera eſt, ſod
quia ſua eſt, ut ajebat Auguſtinus, (a) aliorum opiniones non modo illiberali-
ter notant, fſed quas arguendo evertere non poſſunt, puerilibus contumeliis
aſperſas, riſui & ludibrio exponunt. Verum ex ejusmodi ſeriptorum nume-
ro procul dubio eximendas eſſe quivis intelligit honeſtas adverſus vitia, & mo-
rum corruptelam ſatyras, moderatam, ubi argumenti ratio exigit, acrimoni-
am, ac præſertim adverſus ſectarios, morum corruptores, cenſores iniquos,
ſimilesque aſperiorem nonnihil ſcriptionis ſtilum, modo juſtis argumentis, cau-
ſisque legitimis temperetur. Qua in re illuſtria ſunt & Patrum & piorum
etiam virorum exempla: Hieronymum intelligo, Nazianzenum, Baſilium,
Nyſſenum, Epiphanium, Hilarium, Bernardum, aliosque, quorum in con-
tumaces hæreticos, aut etiam in errantes, aut prava docentes catholicos ju-
ſtam ſtili acerbitatem nemo condemnavit unquam, niſi forte Erasmus Rote-
rodamus, qui tamen ipſe ſine moderatione & caritate quosvis momordit.
(5) Non raro enim e ſententia Tertulliani ſeribere licet, qui in eo, quem ad-
verſus Valentinianos inſcripfit, libro: congruit, inquit, & veritati ridere, quia
Taætans; de æmulis ſuis ludere, quia ſecura eſt. (c) Ac præcipue, ubi de veritate
moralis doctrinæ adverſus laxiores Theologos defendenda agitur, acri potius
& vehemente, quam pacato & leni ſtilo utendum eſſe plane mihi perſuadent

ea, quæ pro hac ſeêntentia ſtabilienda, tum ex ſacris litteris, tum Patrum ve-

terum, & poſtremæ etiam ætatis Sanctorum, piorumque Doctorum exemplis,

tum rationum argumentis attulit V. P. Concina. (4) Caute tamen & hic agen-

dum, curandumque magnopere, ut potius veritas pondere argumentorum
vincat, non opprimat ira, mordacitate & furore dictorum, ut monet Prita-
nius, pluribusque ſapientiſſimis documentis hoc ipſum commendat. (e) Unde
ſi quis animi ſenſa apertius exquirat, lene potius & temperatum, quam acer-
bum & aculeatum dicendi genus Scriptori uſurpandum efſſe judico, nec per
veritatis ſtudium & ſanæ doctrinz zelum, Chriſtianam caritatem & Evange-
licam manſuetudinem, qua ſe Catholici auctores mutuo excipere debent, ſup-
Peditandam eſſe arbitror. Quid? quod & gravis, ſimulque mitis confutatio ad
adverſarium revincendum plus valeat, cum animum ejus nequaquam a veri-
tate auſcultanda avertat: ubi contra mordaci oratione exaſperatus vindictam
Potius, quam emendationem cogitabit. Verum dum ita plane cum Muratorio,
Allisqne clariſſimis viris ſentio: nolim tamen quemvis ita eſſe delicatum, ut

i
ſales omnes & acumina, ceu mortifera tela refugiat. Nec cibur ipſe juvat, recte
I
2

.

2

nit Martialis, morſu fraudatus aceti. Nec grata eſt facies, cui gelaßinus abeſt.
fanti melimela dabo, ſatuasqne mariſcas; Nam mibi, qua novit pungere, Chia ſapit.
(V) Excepta ergo hac ſermonis elegantia, & ſermonis ornatu, ſi cetera mordax,
& in catholicum integræ famæ virum aſperior ſit liber, recte is cenſuræ ſubieitur.
II-

1

6

.12. Confeſſ. c. 25. 2. 34. (b) Vid. Raynaud. Parf. I. Eror. 3. (c) C. 6.

à „
2 E
(à) e Præfat. ad Iheol. Chriſtianam. (e) L. II. cap. 3. (f) L. VII. Epigramm. 22.

Unde

aUrck!
Chri
.
ctiamn
1
AIuII
autian
rum
—
tuis
bleli
atlb
ere
It
naudn
non ta
tom 1
tus 4
ſenten
docri
Vinis
& ſim
Pofuit
torum
1
polſſi
tam
Rca i
tatum
Verge
no!
eis
conde
tegnt
ſunt
dorm
tuls!
Eſt
in pé
not
Jde
de he

(⸗

teis ſannig
illiberali.
Dntumeliis
im mume-
ia, E mo⸗
Acrimoni⸗
iniquos,
entis, eau
piorum
Palllium,
N in con-
Olicos u.
us Rote⸗
lomorcit,
Iemn 20.
kere, qui
eritate
i potis

etſuadent

rum Fe-⸗
Nemplis,

hic agen.

enntoruun
jet Prita⸗
2) Unde
Ann acel⸗
nec per
Exaoge⸗
ent, ub-
ltatio
12 veri-
ndictam
ratorio,
tum, ut
t, recte
ut o.
mordax,
Un-⸗
4)c. 6.

m, 22

—

Re Nτ ( 275 ) N

Unde ea de re hæc præcepit Clemens VIII. Quæ famæ proximorum, &
Præſertim Eccleſiaſticorum, & Principum detrahunt, bonisque moribus &
.„ Chriſtianæ diſciplinæ ſunt contraria, expungantur. „ Et iterum: facetiæ
etiamn aut dicteria in perniciem aut præjudicium famæ, & exiſtimationis alio-
rrum jactata repudientur. „ (ℳ) Quibus prolatis ſubjungit Benedictus AIV.
utinam vero in afpectum lucemque hominum libri ejusmodi in hac tempo-
rum licentia & pravitate non efferrentur, in quibus diſſidentes auctores mu-
„tuis ſe jurgiis, conviciisque proſcindunt: aliorum opiniones nondum ab Ec-
. Cleſia damnatas cenſura perſtringunt, adverſarios eorumque Scholas ac cœ-
tus ſüggillant, & pro ridiculis ducunt, magno equidem bonorum ſcandalo,
hæreticorum vero contemtu, qui digladiantibus inter ſe catholicis, ſeque
„mutuo lacerantibus, plane triumphant. (b) Finem denique hic facit Ray-
naudus in libris ſuppoſititis. At clarum eſt, niſi ahunde vitium libro inſit,
non tam ad cenſores Eccleſiaſticos, quam ad Criticos eruditos hoc argumen-

tum ſpedtare, quorum poſteriorum eſt, ſinceros & genuinos auctorum foœ-

tus a ſpuriis & Apocryphis ſecernere. Tunc ergo ſolum liber ſuppolitus, aut
ſententia alteri afficta, cenſuræ materia eſt, ſi in perniciem religionis & ſanctæ
doctrinæ vergat; quemadmodum olim veteramentaria hæreticorum fraus di-
vinis ſeriptoribus, atque adeo Deo ipfi varia Evangelia, Actus Apoſtolorum
& ſimilia erroribus, aut certe fabulis plena afhnxit: ſanctis Patribus partus ſup-
poſuit, lacinias alfuit, male natis ſeriptiunculis celeberrimorum Eccleſiæ Doc-
torum nomina præfikit; qualia innumera prope exempla eruditis nota ſunt,
ac multa omnino hoc in loco Raynaudus congeſſit. Tacitus præterire non-
poſſum, quod inter plura refert & obſervat Gretſerus, Vergerium Apoſta-
tam ſub nomino Fregoſii, viri per Italiam magnæ auctoritatis, latina & ita-
lica lingua evulgaſſe præfationem Lutheri in epiſtolam ad Romanos, & Trac-
tatum hæreticum de Juſtificatione, fide, & operibus, ſub qua larva, ut ipſe
Vergerius ſcribit, & hofpitio liber exceptus, & magna aviditate lectus fuit. Sed
non ſuſtinuit diu divina providentia malignam fraudem: agnovit ſacra Indi-
cis Congregatio, & partum deformem ſub nomine Fregoſii, uti prodierat,
condemnavit. («) Sane in ſimilibus cenſorum opus judicio, ut religionis in-
tegritas conſervetur. Cetera quæ hic accumulat Raynaudus, extra præſens
ſunt inſtitutum. IIlud ſolum, quod de plagiis litterariis hic monet, inſeren-
dum puto: ſcilicet hac in re minime eſie ſuſpicionibus indulgendum, quaſi
tuis floribus nulli ſimiles in alieno etiam fundo, & ſolo excreſcere poſſent.
Eſt & alis ingenium, quo easdem rationes excogitare valeant, eſt & ſtudium
in pervolvendis Patrum & doctorum hbris, poſiuntque eadem loca, quæ tibi
adnotaveras, non ex tuo opere, ſed ex ipſis etiam fontibus haurire. Sic multa,
quæ de libris conſcripſerat Raynaudus, eadem ſe poſtea in Gretſeri opere
de hoc ipſo argumento legiſſe memorat. (4) Sic Faſſonius Theologus noſter
M m⸗Z con-
(2) aſtruct. G. 2. (5) Conſtit. Sollicita. J. 22. (e) Vid. Gretſer. L. II.
de Jure & c. c, 5. (d) Vid. Patit. I. Eror. 3.

Royt (276) Bogs

confitetur, ſe adulto jam, longeque provecto opere de piorum in ſinu Abra-
hæ beatitudine plurima, quæ cum labore collegerat, Patrum teſtimonia in
Theſauro catholico Jodoci Coccii inveniſſe. (a) Ita & magna laboris parte
ne levandum fuiſſe ſenſi, ſi Raynaudi & Gretſeri opuſcula, quibus deinceps
uſus ſum, ante in manus meas perveniſſent, quam caput de cenſuræ antiqui-
tate perfectum jam fuiſſet & abſolutum. Qui ergo hac in re nimis ſunt ri-
gidi, & ſtatim ubique plagium litterarium inclamant, ubi quandam ſententia-
rum ſimilitudinem ſibi deprehendiſſe videntur: illis merito reſponderi po-
terit, quod fere in ſimili cauſa Erasmo Roterodamo Budæus reſeripſit: ante
te Paræmiologon id jus fuiſſe ſcimus, ut antiquorum inventis ſtudioſifſimo
cCique ita uti frui liceret, ut ne in alienam quidem poſſeſſionem invaſiſſe vi-
deretur, ſed veluti floribus decerptis, uti in agro publico enatis & occupa-
cturo expoſitis: nunc poſt volumina illa pareæmiarum tuarum edita iis tan-
„tum uti licebit credo, quæ tu concenturiaſti, & veluti in numeros legitimos
ccFedegiſti. Quaſi vero ſi quis compaſcuum agrum maceria concluſerit, ut
„Viciniæ interſepiat, id ſe uſu cepifſe jure contendere poſſit, ac fuum pro-
cc Priumque feciſſe.« (b) At ſi quæ vera ſunt plagia litteraria, recte ad verſus ea
viri eruditi conſurgunt, & corniculæ plumas allenas detrahunt. Neque enim
Scriptoribus ea eſt indulgenda licentia, quam S. Auguſtinus ſolum ſacris ora-
toribus, ſi modo honeſte ad evangeli regulam viverent, integram voluit:
.„Sunt fane quidam, inquit, qui bene pronunciare poſſunt, quid autem pro-
nuncient, excogitare non poſſunt. GQuodſi ab aliis ſumant eloquenter, ſapi-
enterque conſeriptum, memoriæque commendent, atque ad populum pro-
„ferant, fi eam perſonam gerunt, non improbe faciunt. Sic enim, quod
„cProfecto utile eſt, multi prædicatores veritatis fiunt, nec multi magiſtri, ſi
«.. uhius veri magiſtri id ipſum dicant omnes, & non ſint in eis Schismata.
„Nec deterrendi ſunt iſti voce Hieremiæ Prophetæ, per quem Deus arguit
ce 0Ss, gui ſurantur verba ejus, unusquitqus a proximo. &c. . (c) Sit igitur hæe
venia, hæc poteſtas verbi divini prædicatoribus, qui aut neceſſariis negotiis
obruti, aut ingenio deſtituti orationes ſacras elucubrare nequeunt: verum ni-
nil hæe ad eos, qui ex alienis laboribus nomini ſuo plauſum quærunt, & illo-
rum, per quos pProfecerunt, gloriam maligna fraude in editis monimentis
ſibi vindicant.
Sed jam ad ſecundam librorum ſeriem transeundum, in qua Raynaudus
eos collocat, quos in ſe quidem malor, non tamen nocivos agnoſcit. Primum hic
locum obtinent libri gentilum, plurium Deorum doctrina, vanis narrationi-
bus, & mendaciis etiam pleni. Sed attriti ſunt plurimum, & adeo antiquati
ejusmodi errores, ut vix ullum religioſis lectoribus periculum inferant, quin
potius vel tanquam aperta inſania ridentur, vel ex iisdem etiam nonnulla pro
ritibus noſtris, pro antiqua Eccleſiæ diſciplina, pro fide ipſa confirmanda,
te-
(aà) C. VII. not. 19 (*) L. II. epiſt. Eratmi n. 51 (c) L. II. de doctrin.
criſt. c. 29.

f . 1

1ð

teſtin

& pn
tus, ee
omne
ſubne
Vocen
illoru
ſunt,
cum
fabuli
thetun
ſaamm
ob 4
in ind
Iis
Lann
ceſſi
ici,
cond
rimn
les
& in

Cer

juem
Perat
Ulſtico

um
rend
Diam
ſendin
Iin 4

Pgtr⸗

Onæ.
omm
eve
Ote

le

n Abrz.

nonia in
Us pärte

eincep
Atiqi⸗
ſünt ti.
ententia
Gderi po⸗
t: ante
ioſiſſimo⸗
aſiſle ni⸗
derupe⸗
UIIs tan-
gitimos
lerit, ut
m pro-
erlus es
ne enitn
ris oru⸗
Voluit:
m pro⸗
er, lapi⸗
um pro⸗
t, guodl
ſri, i
hnismata.
8 algwit
tur hec
hegotis
tum ni⸗
&Ao.
thentis

eudus
num hic
ntiquetl
t, Gn
la pro
mnada,
te⸗

Sachfinn

teſtimonia deſumuntur, ut inter alia videre eſt in cœnoſo Eunapfi ſoco, e que

& profeſſio monaſtica, & veſtis religioſa pulla, honor S. Martyribus exhibi-
tus, cultus reliquiarum, & interceſſio Sanctorum deducitur. (a) Unde hi fere
omnes, ut jam alias meminimus, cenſuræ & prohibitioni ſubducti ſunt. His
ſubnectuntur libri Sarracenorum & Turcarum, qui licet aliquando hæretici
vocentur, rectius ad Ethnicos referuntur. Ac philoſophici quidem & medici
illorum libri, quales Avicenna, Averroes, aliique elucubrarunt, jam rariores

ſunt, & minime vetantur. At dogmatici ilorum, e quibus principem ſibi lo-

cum vindicat Mahumetis Alcoranus, non tam ſui, quum manifeſtis deliriis &
fabulis ſcateant, quam ſcholiorum & adnotationum ratione prohibentur. Lu-
therus quippe, Melanchton, Beza, aliique hæretici in Alcorano illuſtrando
ſuam poſuerunt operam, maximeque nocivum reddiderunt librum, qui alias
ob apertam ſuam falfitatem vix ulli foret periculoſus. Atque hinc de eodem
in indice librorum prohibitorum ita ſtatuitur: „Mahumetis Alcoranus editio-
« nis Baſileæ A. 1543. 1550. & aliarum editionum in quibus impia ſcholia &
«annotationes habentur. In vulgari autem lingua non habeatur, niſi ex con-
„ceſſione Inquiſitorum. Non longe a fabulis ejusmodi alieni ſunt Thalmu-
Hici, Cabaliſtici, & ſimiles Hebræorum libri, quos licet aliquando certis ſub
conditionibus permiſerint RR. PP.; præſertim quum illorum lectores ut plu-
rimum eſſe non poſſint, niſi eruditi: poſtea tamen Clemens VIII. eosdem om-
nes damnavit, prohibuitque, atque ſuam ea de re Conſtitutionem perpetuo
& inviolabiliter obſervari præcepit. (?) Quam quidem obſervationem juſſu
Clementis VIII. editam minime cognitam habuiſſe videtur Raynaudus, qui e-
jusmodi libros ſecundum primævam Ejusdem Pontificis conſtitutionem, tem-
Peramento quodam adhibito permiſſos eſſe ſeripſit. Si tamen de libro caba-
liſtico agatur, ſeparandæ hic ſunt genuinæ ſacrarum litterarum expoſitiones, anti-
quæ Rabbinorum traditiones, nec a textus littera, nec a veritate alienæ: ſeparan-
dæ item ludicræ in litteris & numeris Arithrmeticis Cabalæ, & ſimilia ingenioſa
