regulam loquendum erat, ne verborum licentia etiam de rebus, guæ bir Koniſicantur „
impiam gignat opinionem: (2) idem Profecto cautius, accuratiusque præſtan-
dum eſt a recentiorum temporum auctoribus, dum & longe plura, quam

olim, in Eccleſia Dei definita ſunt, & multa ad fidem catholicam pertinentia, ut

habet idem S. Doctor, dum bareticorum callida inquietudine exagitantur, ut ad-
verſus ess defendi poſint, & conſiderata ſunt diligentius, & intellecta elarius, in-
ſtantius prædicata: (e«) nec proinde, ſi a tritis regulis, modisque loquendi re-
cedant, tam facilis venia danda, quam antiquioribus, qui ſecuri loquebantur,
cum nullus adhuc adeſſet hoſtis. Atenim non propterea ſine delectu, nulla
finis, & præcipui ſcopi, totiusque operis ratione habita, de recentiorum mo-
nimentis judicium ferendum eſſe concedam, ſolum ideo, quia novi ſunt, &
recentiores, ſed omnia ea, quæ in dijudicandis antiquorum operibus ſervan-
da eſſe admittimus, ea cum ratione, modo præſeriptæ adhibeantur cautiones,
& in moderna cenſura præ oculis habenda eſſe ſtatu. Præceps nempe ni-
mium, & a Ppræjudicata ortum eſt opinione illorum judicium, qui veteribus

omnia, recentioribus nihil putant eſſe indulgendum, qui intempeſtive anti-

quitatem jactant; nova omnia contemnunt. Merito ſane illis reponi polſſe vide-
tur, quod Benedictus XIV. intulit: , inquiens, carpere novos audeant, ſorte
ab lædendis veteribus ſbi minime temperaſent, ſi in eorum tempora meidiſent. (F)
Quodque ipſum, eodem Pontifice memorante, Præclare animadverſum Eſ: ab
uc-
(a) Homil. 14. in Joann. & Orat. I. & 3. Icomprch. lege Vaiquez in I. §. Tbom.
diſp. 36. c. I. 3. &. 4. (5) L. II. de Canoniz. c. 28. (c) Martialis L. V.
Lyigram. 10. (4) L. X. de Civit. t. 23. (e) L. XVI. de Cioit. c. 2.
(If) I Conſtit. Sollicita. J. 23.

*

Aucte
Dodtn/
et,

lemnit

0

1
re ſi-
exan⸗
es
giſtr⸗
etiam
tum
teu⸗
ee
naud
ſtatui
Cenc
in ta
ſi
ſem
ſilia
E Le
feri
quet⸗
fublat
c qu
,
deli
Duo
Quak
ſuben
Utätu
Unſiit
Ccalarn
cond

1

empe
uiſſet
oue
Per.
ſim,
, ne⸗-
Tſane
it he⸗
tfor⸗
eſen⸗
hnec ei
cleſiæ
invi-
n H-
us di⸗
ccipi-
al
ſohen
nur. 5
uam
4, Ut
n ad-
Gin-
di re-
antur,
Dnule

1mo-
, A.

erran⸗
vones,
e ni-

apti⸗
rie⸗
,ſin⸗
4
eſ, id
uc⸗
Ton.
l N.
K. 2.

etdae

e&α (1I13) We g V
Auctore operis imperfecti, qui ait: cum audieris aliquem beatifßcantem antiquos
Doctorer, proba, qualis ſit circa ſuor Doctoret; ſi enim illos, cum duibut vivit, ſuſti-
net, & bonorat, ſine dubio aliot, ſi cum illit vixiſſet, honoraſſet: ſ autem ſuor con-
temnit, ſi cum illis vixiſſet, & illos contemiſet. (a)

Opportuna admonitione argumentum de privato Cenſore terminatur.

AX que hæc ſunt ſumma monitorum capita, quorum meminiſſe oportet
eos, qui ſeu privato zelo auctoris cujuspiam ſententiam, & opus cenſu-
ræ ſubjiciunt, illudque fibi diſpungendum ſumunt: ſeu poteſtate publica ad
examen librorum conſtituuntur. Ac tanto majore quidem iſti contentione le-
ges juſtitiæ, caritatis, & prudentiæ, de quibus ſingulatim more ſuo egregie
diſſerit Muratorius, obſervare debent: quanto ampliore fiducia a ſummo Ma-
giſtratu officium iſtud illis committitur, nec committitur tantum, ſed eorum
etiam ſententiæ ſtatur. Noviſſe debent; hoc eſſe Summorum Pontificum, alio-
rumque Eccleſiæ Præſidum votum, ut inferiores judices, atque miniſtri, an-
tequam durius aliquid in libros, eorumque auctores ſtatuant, iterum, iterum-
que cogitent, an ſuſtineri potius poſſint, quam damnari. Ponit quidem Ray-
naudus inter ceteros hac de re canones etiam illum, quo nihil configendum
ſtatuit, niſi penitiſſime per ipſosmet judices fuerit pervaſum. Atque utinam
Cenſores ſupremi omnes non auriti tantum, ſed oculati eſſe poſſent! Verum

in tanta negotiorum mole, & immoderata rerum agendarum copia, ne apud

iſtos quidem deeſſe infortunium illud poteſt, quod omnem poteſtatem fere
ſemper comitatur. Caput nempe brachiis indiget: laudanda vero capitis con-
ſilia nonnunquam fruſtrantur, aut prodit brachiorum infirmitas; ita & reges,
& Eccleſiæ Principes miniſtris indigent, quorum quidem vitio, & ſocordia

fieri poteſt, ut illi auctoritate ſua abutantur, & caſtiſſimis legibus deſint. Ne

quæſo hic parum prudens ſupercilium contrahat, aut ceu tetricus Sigalion
ſublato digito me reſpiciat: non meis, ſed viri ſapientiſſimi Pritanii verbis
ea queror, quibus ille ſe prudentum aures minime timebat offenſurum. (5)
Jam vero quid in iſto rerum ſtatu faciant Eccleſiaſtici judices, eum alienis
Oculis, aliena fide, atque prudentia in tot rebus, & negotiis nequeant non uti?
Duo ſane ad rem noſtram documenta inde decerpere non abs re erit: alterum,
quanta fide, religione, induſtria, periculoſum privati etiam cenſoris munus
ſubeundum ſit: alterum, ut, ſiquis hoc jure, hac poteſtate, contra jus, fasque
utatur, ne Romanæ Sedis, ne Epiſcoporum, ne denique utiliſſimi cenſorii
inſtituti ea putetur culpa, ſed ſolum illorum, qui optimisetiam legibus abutuntur in
calamitatem ſcriptorum, ſeque damnant, dum alios injuſte affligunt, atque
condemnant, de quibus jam olim S. Proſper conqueſtus eſt, ſeilicet nonnullos

eti-

(a) Homil. 42. in Matth. (5⁵) L. II. de Iug. moderat. c. 5.

e (114) N.

Efiam Sancti Auguſtini de correptione, & gratia opus legiſſe, ut ſolum menſit-
was ſenſuum, pondera locutionum, numeros Efllabarum inſidiofi ſerutatores eventilarent,
magnumque Je aliquid conficere præſumerent, ſi catholico Prædicatori notam errerit afi-
gerent. (a) Ac contra tales quidem, ſi fabulæ ingenioſæ hic locus eſſe poteſt,
fortaſſis recte quispiam, & nemine vetante, innovatas cuperet leges illas, quas
in Satyra ſua Menippæa Lipfius promulgavit. GQuæ enim in hac Cicero,
Sallufſtrus, Ovidius, aliique Auctores contra Pſeude-Criticos protuliſtie fingun-
tur: eadem profecto Viri clarifſimi adverſus iniquiores privatorum quorun-

dam cenſuras queri poſſunt. Et quoniam ridiculum acri fortius, & melius ma-

Enas plerumque ſecat rei, lubet hic quasdam earum legum a Pſeudo-criticis ad
injurios cenſores traducere, iisdemque capiti finem imponere. Hæœc ergo e
Senatus conſulto inter alia recitata lego:
Correkores, Cenſores, hoc dificillimo rei litterariæ tempore, utibiles,
neceſariosque eſſe. Won eos famen promiſcuos: non indodtos, rupices, pe-
trones, ſed qui conſilio, requeapſe juxare Scriptores - — poſſint. - - - ltem-
que, quoniam duplew morbus correſtores, cenſores p.eros teneat, litigium & pru-
rigo: utrique rei Senatum proſpettum, præcautumque velle. De litigato-
ribus, uti, quicunque poſt hune diem cum altero velitari, Mæliari, ver-
bis. ſeriptisæve aiuſus fuerit: eum, eos-ue in ludi gladium damnari; uti pro-
xwimo munere, colligati inter ſe, pugnent ſine miſſione. De truriginoſis,
quos manum, ſtilumgque abſtinere a nullo loco, nullo libro audiant, ſano,
ſive inſano: uti Cornelius Celſus Aedilis diſpiciat, qui ex iis anari poſſint,
gquique non poſint. Qui poſſe videbuntur, eos deponi in templo Aeſculapii,
quod in inſula eſt, ibique ellebori bibere, quantum ſatis érit. Qui non poſ-
fint, eos in exilium ad Gmmerios deportari, ubi lucem non videant, & li-
bros non legant. Si quis ambiguæ valetudinis erit, eum ad tempus rele-
gari in Atlantidem inſulam, ubi memorantur ſomnia non videri. Quoniam-
que multi ex hoc ordine pulſatos, acceptosque indigne ſe a corretoribus, a pri-
atis cenſoribus, querantur: placere univerſis conſeriptis, eam injuriam, con-
tumeliamæve impunem non eſſe, in viæis, mortuisque. In Vivis, placere, uti L.
Cuſſius PBrætor de cauſa eorum cognoſcat; quosque noxz ejus compererit, eos
melle, &; ſeſamo oblitos, diem unum deſtitui ad caldum ſolum ſtilis veſparum,
& muſcarum. In mortuis, uti Menippus Philoſophus, qui vium noit, 4
inferos proficiſcatur, ut cum Aeaco de pœnis éorum agat. (b)
Utinam nune riſu ſolvantur tabulæ, & ego miſſus abeam! at nos, amote
ludo, ſeria quæramus. Privatus cenſor ſibi haſce leges ſeriptas putet, & ſe-
cundum eas modeſtia, & humanitate temperet cenſuram: aut potius omne

iſtud errorum in religionis cauſis caſtigandorum negotium, in quo ſibi pauca li-

cent, adsuperiorum, legitimorumque tribunalium cenſoriam referat auctoritatẽ.

(4) E. contre Collator. c. I. (b) Lips. Oper. Tom. I. a pag. 714.

nenſt.
im,
i⸗ A.
dotekt,
5, uas
lcero,
ingun⸗

COruIn.

ma-
leis ad
o e

ibe,
en ⸗
Ven-
Siru⸗
ulo
Ur.
ihro⸗
s
o,
CMint,
pii
o⸗
jele⸗
nium.
It.
Con⸗
il.
,t0)
ull,

mots
& le⸗
oimne
Uc l⸗
itite,

(i15) .
CAPVT II.

IVRE CENSORIO ACADEMIARVM.

A privato cenſore, a ſingulari viro docto, ad Theologorum univer-
ſitatem, ad cœtum litteratorum progredinur, de quorum in
cenſura ferenda jure, & auctoritate nihil certi ſtatui poteſt, niſi
in ejusdem juris originem, atque adeo in ipſos Academiarum na-
tales prius inquiratur; hinc igitur ſermons initium capeſſendum.

De primis Academiarum initiis.

SRe

3 A 6& B omni antiquitatis, & quantum mens noſtra refſpicere poteſt,
S Præteritorum temporum memoria celebre fuit Academiarunz
B OWW& nomen, quo nobis indicantur, tum publicæ, certisque legibus
conſtitutæ ad informandam litteris juventutem ſehole: tum cœtus virorum
ſcientia illuſtrium, qui unanimi velut conſenſu ſtudia honefta promovent,
mutuis ſubſidiis in veritatem inquirunt, & de ſingulorum elucubrationibus ſua
depromunt judicia, & cenſuras. (a) Quanquam enim hæc omnia diſtincta
ſint, & in ſingulis etiam ſeparata conſiſtere poſſint: hodie tamen, & non raro
etiam antiquitus, uno Academiæ nomine veniunt intelligenda. Ac vetus
quidem illa Platonis Academia, unde ceteris nomen impoſitum, mhil aliud

W

erat, quam ludus litterarius, in quo de rebus Phifoſophicis diſceptabatur,
eoque quærendi, ambigendi, & contracicendi uſu res deducta eſt, ut, quo-

niam ſectæ hujus Philoſophi omnia revocarent in dubium, & veritate certa
excluſa, ſolum probabilia faterentur, etiam Academici appellatio hominem,
qui omnia ſolum opinionibus contineri affirmat, denotaret. (5?) Romanorum
temporibus Cicero quoque in ſuo Tufculano duo conſtituerat eruditionis
comparandæ loca, quorum alterum Lyceum, alterum Academiam nomina-
bat: uterque a cœtibus Philoſophorum, & Romanæ eloquentiæ Principum
erat celeber, quemadmodum Tullius ipſe commemorat. (c) Sed & ante Ci-
cCeronis ætatem ceteris Academiis illuſtrior, & cen medernarum Univerſita-
P 2 tum
(a) Nen ignoro diſerimen Acaädemiæ ab Univerftate avo noſtro ußtatum, ſed pro
linguæ latinæ ufu vocem Academiæ promiſcue deincepr adbibebo. (b) lege Ciceron
in OO. Academic. & S. Augiſtin. de eod. argum. (c) L. E de divinat.

& (116) .

Soter Ægyptiorum Monarcha eruditorum omnium bater erexit. In celebri
quippe Alexandriæ loco, Bruchion dicto, viri quique doctiſſimi congregaban-
tur, & de rebus phyſicis, aliisque bonarum artium ſtudiis ſolliciti, perfectam,
quam ammo conceperant, eruditionis ideam, & adſequi, & explicare ſata-
gebant. Inclitæ huio ſocietati Præſes, & Director a rege conſtitutus erat,
Primusque præclare hoc munere functus eſt Demetrius Phalereus: tandem ad-
juncti ſunt illuſtri huic cœtui publici litterarum Profeſſores, ut non inanis eſt
Juvenellii conjectura, atque ita Alexandrinum hoc muſæum ſchola evaſit, e qua,
ceu olim ex equo Trojano heroes, innumeri omnis litteraturæ peritiſſimi pro-
dierunt, uti & Plutarchus, & Strabo teſtantur. (a) Atque hæc Alexandrinæ

eruditionis gloria ſæculis etiam Chriſtianis non intercidit, ſed ex profana in

Sacram, ex ſuperſtitioſa gentilium in veram Chriſtianorum ſapientiam muta-
ta eſt. Ibidem namque Præcipui ſacrarum litterarum floruerunt interpretes,
& pPræſtantes Sanctioris fidei Magiſtri; nota quippe hodieque, & celebria ſunt
nomina Potamonis, Pantæni, Clementis Alexandrini, Ammonii, Origenis,
Herachæ, Dionyſii, Pierii aliorumque, qui Scholæ ſeu academiæ Alexandrinæ
maximo religionis Chriſtianæ fructu præfuerunt; (“) quibus non immerito
addendus oculatiſſimus ille cœcus Didymus Alexandrinus, qui etſi quadrimus
lumen oculorum amiſiſſet, Grammaticam tamen, Dialecticam, Arithmeticam,
Muſicam, Geometriam, Philoſophiam Platonis, & Ariſtotelis, Theologiam
demum, & Sacras litteras didicit, & docuit ita, ut alios quibus oculi eſſent
perſpicaciſſimi, longe excelleret, omnibusque eſſet admirationi; quemadmo-

dum de eo teſtes integerrimi ſcribunt Theodoretus, Sozomenus, Socrates,

& Hieronymus. («) Audiendus autem eſt Euſebius hiſtoricus longe accura-
tiſſimus, qui de eadem Alexandrina Schola ita ſeribit: per idem tempus fideli-
im Scholæ præerat vir doctrinæ cauſa celeberrimur Pantænus; quippe jam inde a pri-
ſcir temporibur Sacrarum litterarum ſchola in ea civitate fuerat inſtituta, quæ quidem
noſßtra adbuc ætate perſeverat. (d) Proſequitur eadem & alibi Euſebius, & de
clariſſimis hujus ſcholæ Profeſſoribus agit: ubi & iſtud animadvertendum,
Eccleſiaſticam inprimis, & Clericalem eam fuiſſe Academiam, nec catechumenos
tantum, & ceteros fideles, ſed clericos etiam in ea pro ſuo quemque modo
inſtitutos; quin & hujus Scholæ gradibus ad beneficia, ad eccleſias parochi-
ales, ad ipſam Alexandriæ Epiſcopalem ſedem fuiſſe conſcenſum. Affinis,
etſi non omnino par, Alexandrinæ huic Academiæ erat Schola Edeſſena,
quam, ut memorat Theodoretus, (e) Protogenes vir admirabilis aperuerat,
eandemque pariter fuiſſe celeberrimam vel ex ipſa ejus ruina conjici poteſt.
Ait enim Theodoretus, eam Perſidis Academiam appellatam fuiſſe, & in ejus
ex-
(a) Hutarch, in Moral. Strabo L. 17. Geogr. apud Juvenel de Carlencas in Hiſt.
Ariium PF. Il. e. 23. edit. Lips. I1749. (b) Recenſet Euſebiui L. V. & VI. Hiſtoriæ.
(æ«) Theodoret. L. IV. c. 19. Sozom. L. 3. c. I4. Socr. L. W. c. 25. & §. Hier.
Ep. 33. &. alibi. (4) L. V. Hſt. c. IO. & II. (e) L. IV. H. c. 16.

tum exemplar, prædicari debet Academia Alexandrina, quam Ptolomæus

excich
ille in
gue e
lum,
colun
Prate
Oblar
aArtiu
ſebio
cellir
tille
matu
loſop
yerlio
Nerm
IAit.
cerit
omnie
Ommni
e
s pre
teſt,
redte
quan
Vero
ſertit
Atrie
quam
0Pp

ſie t
move
Nia I

Omels
celehri
Baban.
dan
3 ſata-
erat,
e ad.
nis eſt
equ,
pro-
Cnt
Ana in
Muta-
retes,
funt
eni,
Crine
erito
rimus
lcam,
giam
ellent
mo⸗
ates,
cura-
. ri-
lidem
& de
um. 5
enos
100
Ochi⸗
Enis,
lena,
lerat
teſt.
ejs
hric.
MMer.
10.

eN (1IIZ) W

excidium Zenonem Imperatorem conſpiraſſe, in eademque humanioribus fu-
iſſe imbutum litteris Euſebium Emeſſenium Epiſcopum teſtatur Socrates, at-
que etiam Sozomenus. (4) Ne quis vero exiſtimet in Scholis iſtis levia ſo-
lum, ac prima fidei rudimenta explicata fuiſſe; quandoquidem & eam, quam
commemoravimus Academiam, catecheſeon ſcholam Euſebius appellat. Nam
præterquam quod hæc ipſa catechetica fidelium inſtitutio ſolum unum, ac ſin-
gulare celebris illius Academiæ munus, & officium eſſet, quod uti ceterarum
artium doctrinam, ita & profeſſionem minime excludebat, ut ex eodem Eu-
ſebio, ubi Origenis egregios conatus enumerat, liquet: (?*) ilud etiam ne-
ceſſario obſervandum, ejusmodi catechumenorum doctorem, virum eſſe opor-
tuiſſe omnigena eruditione conſpicuum; cum eodem ævo adulti, & multi etiam
matura ætate baptizarentur, & inter Catechumenos locum haberent viri Phi-
loſophi, & ſæculari litteratura inſtructiſſimi. Eſt hæc Cl. Thomaſſini animad-
verſio, («) eaque magis etiam confirmatur ex præœclaro S. Auguſtini libro,
quem de catechizendie rudibus ad Deogratias Diaconum Carthaginenſem exa-

ravit. (d) In eo quippe libro vult S. Pater catechumenos compendiarie edo-

ceri totam veteris & novi teſtamenti hiſtoriam, vult retegi, & explicari, quam
omnia Chriſti myſteriis ſint fœta, omnia Chriſtum ſpirent, & ſignificent,
omnia æternorum caritatem aſpirent, & unam omnium virtutum, noſtrorum-
que in Deum officiorum medullam. At vero hoc modo ſcripturas tenere,
is profecto eruditionis theologicæ cumulus eſt, nec id quisquam præſtare po-
teſt, niſi qui & Eccleſiæ traditionis, & Patrum doctrinæ eſt peritiſſimus, ut
recte infert, & exemplis comprobat Thomaſſinus. Conſtat autem ex eo
quam præſtantes viri in ſacris illis Academiis fuerint congregati. Quanquam
vero publicæ ejusmodi, & ſeparatæ diſeiplinarum officinæ, ac ſanctioris præ-
ſertim doctrinæ, non ubique ſequioribus præſertim ſæculis, ubi barbaries
Africam, Hiſpaniam, Italiam, ceterasque regiones occupavit, proſtarent: nun-
quam tamen defuerunt cœtus virorum illuſtrium, qui enatis erroribus ſe ſe
opponerent, ſuasque in hominum improborum monimenta cenſuras ferrent.

FKII.

De Academiis ſub Epiſcoporum auſpiciis.

A8 tales quidem cœtus in ipſis Epiſcoporum palatiis, aut celebrium Pres-
byterorum domibus invenire erat. Quum enim a primis usque Eccle-
ſiæ temporibus inter ea, quæ a Sacris ordinibus ſuſcipiendis homines re-
movent, impedimenta ſemper numerata fuerit ignorantia, ut erudite per om-
nia nominis chriſtiani ſæcula ad usque Tridentini Concilii ætatem oſtendit
P 3 lau-
(a) L. III. Hi. c. y. (?“) L. VI. Hik. c. I19. (c) Ii V. & N. Eolefæ diſci-
Pplina Part. II. L. I. c. 92. (d) De catechizand. rud. c. 3. 9. &c.

—

eN (118) Wo

laudatus Thomaſſinus: (a) ad ſemovendam hanc irregularitatem fervenfes
Epiſcopi omnem induſtriam, operamque contulerunt. Non ergo infimum
in ipſa Epiſcopali æde locum ſchola occupabat, in qua Presbyteti, Diaconi,
minoresque Clerici ſub Epiſcopi, aut alterius delecti viri magiſterio littera-
rum ſacrarum, & virtutum vel tiroginia ponerent, vel ad culmina ipſa evo-
larent. Quod non obſcure, ſi de CGallia ſermo ſit, Concilium Turonenſe II.
& S. Gregorius Turonenſis innuunt. (5) Si de Hiſpania agatur, id conſtat
ex Concilio Toletano IV., in quo Clerici puberes, aut adoleſcentes deputari
jubentur probatiſſimo Seniori, quem & Magiſtrum diſciplinæ, & teſtem vitæ
habeant. (c) In Italia Urbs Romana tota inſtar mirandæ cujusdam ſcholæ
erat, & doctiſſimis cujusque ſortis, & ætatis frequentiſſima; præfertim ſtudio
Gregorii M. Pontificis Sanctiſſimi, juxta ac Sapientiſſimi in ipſo Pontificis palatio
non modo Theologia, ſed artes omnes, quas liberales vocant, effloruerunt, uti
Clare aſſerit Joannes Diaconus in vita S. Gregorii: Nullus, inquit ille, Pontifici famu-
lantium barbarum quidlibet in ſermone, vel habitu præferebat: ſed togata Quiritium nwre,
ſeu trabeata latinitas ſuum latium in ipſo latiali palatio ſingulariter obtinebat. Refio-
ruerant ibi diverſarum artium ſtudia. (4) Et vero quam eruditi, ac eruditionis
cupidi fuerint Romani, conſtat ex ea, quæ de lecto Aratoris Eccleſiæ Ro-
manæ Subdiaconi poemate refertur, hiſtoria; «litterati quippe omnes doc-
tiſſimique, uat babetur in codice Vaticano, Vigilium Pontificem rogarunt, uft
s idem carmen juberet publice recitari. Quod, cum fieri præcepiſiet Ponti-
v fex religioſorum turba convenit, afque eodem Aratore recitante, diſtinctis

ambo illius poematis libri ſeptem vicibus ſunt auditi; cum unius medietas

„libri tantum legeretur propter repetitiones afliduas, quas cum favore mul-
tiplici poſtulabant. Ce) Verum tamen eſt, primum Agapetum Papam hor-
tatu Caſiiodori Senatoris, ut ipſe Caſſiodorus teſtatur, de publica Romæ Sa-
erarum litterarum ſehola erigenda cogitaſſe. (E) Guam illuſtres fuerint An-
gliæ, & Hiberniæ ſcholæ, ſatis ſuperque, exemplis etiam meliuſcule ſuis,
quam verbis expreffit vir doctiffimus Venerabilis Beda. Sane de Theodoro

Cantuarienſi Archi-Epiſcopo, ejusque ſocio Adriano Abbate ait: „quia lit-

„teris ſimul eccleſiaſticis, & ſæcularibus, ut diximus, abundanter ambo erant
„ inſtructi, congregata diſcipulorum caterva, ſeientiæ ſalutaris quotidie flumi-
„hna in rigandis eorum cordibus emanabant: ita ut etiam metricæ artis, Aſtro-
„ꝰnomiæ, Arithmeticæ Ecclefiaſticæ diſciplinam, inter ſacrorum apicum vo-
„lumina ſuis Auditoribus contraderent. « (g) Quo in egregio teſtimonio il-
lud
(a«) Oper. cit. Part. H. L. I. a. cap. 89. fore usqut all ſimn. libri. (5). Conc. Turon
II. can. 12. & 14. In Tom. III. Concil. p. 355. & &. Gregor. L. VI., Hiſt- c. 36..
in Biblioth. Patr. Tom. XI. («) Conc. Tolet. IW. cun. 24. Extat Tom III.
Concil. p. 596. (d) hi Vit. §. Gregor. L. II. c. 13. Extat Tom. W. Open.
edit. nov. (e) Refert Bellarmin. de So. Eccl. & opus Aratoris extat Tom. X..
Bibliothecæ maximæ P P. (f) In PFraſat. de diuin. Biltit. (g) L. I. Hiſt.
Angl. & 12.

loc et
fuille
Plofia
hegy
mane
ſterii
maſi
Eoil
Viyh,
ſfran
nril
Fi
N
V, 4
hte
run
tio P
itan
lin
Pluri
inlup
excel

VulN

litate
utie

forun

mon!
dol,,

a Prc

a Fu
4uO
tion
ilis
Venir
dion
dliu
dura
Tioor
Piure

.
.

Ventes
ſimum
gconi,
ttterz-
eyo⸗
nte II.
conttat
eputari
In vitæe
ſhole
ſtadio⸗

Pahtio

nt, wti
1 famu-
nnwre,
Raſo⸗
itionis
* Ro⸗
8 doc⸗
1t, ut
bonti⸗
Encis
Cietas
mul-
nhor-
ue Sa⸗
1t An-
ſuis,
odoro
Nia l-
erant
Humi⸗
Altro⸗
I Vo-
nioil-
lud

Turon

U
in. 1.

iud etiam obſervari velim, in eorum temporum ſcholis ſemper præcipuam
fuiſſe habitam rationem ſanctioris doctrinæ, & ſacrarum litterarum, ita tamen, ut
profanæ ſcientiæ minime negligerentur, quibus aliquando earum alumni velut
Aegyptiorum ſpoliis cœleſtem Hieroſolymam locupletarent; nec proprie hu-
manæ aut terrenæ appellari poſſunt diſciplinæ, quæ in Epiſcopi, vel mona-
ſterü æde hauſtæ, ad uſus deinde cœleſtes retorquentur, ut recte judicat Tho-
maſſinus. Denique & in Germania Beatus Bonifacius Moguntinus Archi-
Epiſcopus easdem diſciplinas, & artes inſtituit, quæ in Angla vigebant:
Viegbertur, in una ſuarum epiſtolarum ſeribit, & Magimborus Diaconus regulam
veßram vohis inſmuent, - - - & Mapiſtri ſint infantium, & præditent verbum Dei
ſratribus. (a) At enim gloria litterarum, qua Gallia, & Germania a ſæculo
VIII. effloruit, præcipue adſeribenda eſt Carolo Imp. virtute, & Sapientia
Magno, qui ubique & latinarum, & græcarum diſciplinarum ſtudia inſtaura-
vit, ut faciliu, & rectius, quemadmodum ille loquitur, divinarum ſeripturarum
myſteria valerent penetrare. Quatuor autem eo tempore obſervati ſunt ſchola-
rum Ordines; nam præter Epiſcopales, & Abbatiales, erant & aliæ in pala-
tio Principum, & in ædibus Parochorum, de quibus poſtremis præſertim
agitur in celebri Concilio Moguntino. (?) Quam autem ſplendida fuerit ſcho-
la in palatio Principis, teſtis eſt locupletiſſimus, & coævus Alcuinus, qui eam
plurimum præfert Athenis, quod non ſolum Platonie erudita eſſet diſciplinir, ſed
inſuper ſeptiformi Sancti Spiritus plenitudine dirata, omnem ſæcularis ſapientiæ

excelleret dignitatem. Et monachus S. Germani in epiſtola ad Carolum Cal-

vum de eadem Palatina Schola adhuc tum florente ita pronunciat: merito vo-
citatur ſchola palatium, cujus apex non minus ſcholaribus, quam militaribus conſueſcit
quotidie diſcipliniv. (c) Demum nec Græci in ea temporum barbarie ſuis doc-
cCorum collegiis erant deſtituti, uti ex Anſelmi Epiſcopi Havelbergenſis teſti-
monio conſtat, qui de Imperatorio cœtu duodecim doctorum Canſtantino-
poli, quorum dux, & caput erat Mechites Archi-Epiſcopus, ita ſcribit:

a Præcipuus inter duodecim didaſealos, qui juxta morem Sapientum Græco-
„Orum, & liberalium artium, & divinarum ſeripturarum ſtudia regunt, ad

quos omnes quæſtiones difficillimæ referuntur, & ab eis ſolutæ ſine retracta-
„tione tenentur, &c. (d) Quemadmodum ergo in Græcia: ita & in ceteris
iſtis ſcientiarum emporiis procul dubio cœtum virorum Sapientum erat in-
venire, qui alios erudirent, quibusque merite de aliorum lucubrationibus ju-
dicandi provincia eſſet attributa. Et vero perſtitit hic uſus tam diu, quam
diu inſtituta viteæ communis ſocietas in plerisque eccleſiis Epiſcopalibus per-
duravit. Sed ruente Caroli Magni ſtirpe, & Imperio, dilapſa ſunt hæc Cle-
ricorum, & vitæ communis collegia, atque ita, & Opibus Eccleſiæœæ in com-
Plures beneficiarios ſcifſis, altiſſimæ ignorantiæ tenebre jamjam imminebant,
niſi
(a) Epiſt. . (b) Can. 45. Tom. U. Conc. pag. 1007. Celebratum ſuit anno 913.
e agar bac vetuka monimenta Thomaſinur l. c. (d) Apud Dachber. Sicih.
6 %0 3²

eε& (I20) &

niſi calamitati huic per publicas Academias, & Univerſitates fuiſſet obviatum,
ut egregie prorſus inter alia advertit doctiſſimus Morinus. (ax

§ III.

De Cnſuris Academiarum, quas conjiundtim cum Epiſcopis tulerunt.

A que ab hoc tempore, quo publicæ iſtæ, quales nunc videmus, cœpe-
IA runt Academiæ: rariores jam fuerunt in monaſteriis ſublimiorum ſcien-
tiarum ſcholæ, & nihil amplius mandatum reperitur Epiſcopis, de artibus
litterariis ſua in Eccleſia edocendis, ut proinde & tum demum ſcholæ illæ
Epiſcopales evanuerint, ſeu potius Univerſitates ab iis manaverint ſcholis, quæ
in Eccleſiis Cathedralibus antea effulſerant. Nihiloſecius in perennem anti-
quiſſimi moris memoriam dignitas Canonici Scholaſtici, cui lectionis, & doctri-
næ munus annexum erat, in Eccleſiis Cathedralibus conſervata eſt, ad quam
etiam deinceps nullum promovendum eſſe, niſi, qui per ſe id munus explere
poſir, graviſſime ſanxit Concilium Tridentinum Seſ. XXIII., (5) ubi & de
novis, Epiſcoporum ſcholis ſeu Seminaris erigendis quam plurima utiliſſima
conſtituuntur. Sed & in plerisque eccleſiis cathedralibus, munus Scholaſtici,
nunc per Academicos Doctores expletur, ſolumque nomen Canonicorum di-
gnitati relictum eſt. Conſiderata ergo hac Academiarum ex Epiſcoporum
Palatiis origine, nemini mirum eſſe debet, principio ſemper Univerfitates
Epiſcopis fuiſſe conjunctiſſimas, & non raro ſub eorum etiam præſidio con-
ſtitutas, uti de Univerſitate Pariſienſi obſervat Petrus Aurelius. (e) Et vero,
quoniam Epiſcopi, ut infra dicemus, poſt Romanum Pontificem jure Divino
Eccleſiæ ſunt Doctores, & Theologiæ totius Chriſtianæ Magiſtri, cumque &
ipſi a Conciliis deſignati, excitatique fuerint ad erigendas in ædibus Epiſco-
palibus ſcholas, & ad Theologos, Magiſtrosque deſignandos: non potuerunt,
niſi aut privilegiis Romanorum Pontificum, aut Epiſcoporum auſpiciis freti,
ulli præterea alii Doctores Cathedras ſibi erigere, & eccleſiaſticas publice
profiteri diſciplinas. Primævæ igitur originis Univerſitatum memor Nico-
laus IV., quum anno 1299. Monpeſſulanam excitaret Academiam, in eaque
conſtitueret facultates Juris Canonici, & Civilis, Medicinæ, & artium, ſan-

git, ut Epiſcopus pileo Doctores ornaret. (4) Anno ſequente idem Pontifex

erexit Univerſitatem Ulyſſiponenſem cum eadem in ipſam Epiſcopi auctoritate.
Pariſiis etiamnum, ut ſeribit Aurelius, Candidati præcipuarum facultatum ad
aulam Archi-Epiſeopalem deducuntur, ubi a communi Eccleſiæ Pariſienſis,
& Academixæ Cancellario Magiſterii laurea donantur. In noſtris quoque re-
gionibus Pragenſis Univerſitatis Cancellarius Perpetuus eſt Archi-Epiſohus.
(a) De Sacris ordinat. art. 3. Exercit. 13. c. I. &. ſeq. (b5) Seſ-. cit. c. 18.
(e) Apud Thomaſin. l. cit, c. 101. (d) Vid., Raynald, ad Ann. cit. n.
5 I. 53. .

Ex u
facumn
relolre
runden
li m

te jus
ſcopo⸗

cxem

Plure
Ile,
fhiemma
iterur⸗
dem
Vocat
tim
Anno⸗
aliarun
Darii
atib
tibus:
cerhto
eitraf
center
ſeopn
cenlun
ſeher-
Acerr.
eaque
1oa
mO

fonun

Dus DP
ſent:
Dun
minan
Uatit
dris
Tiſtent
dodͦe
Hyij
onſtin

)

tum

nt.

cEepe⸗
lr.
rtibus
Ulæ
8, gale
1 anti-
loctri.
quam
Axßlire
E de
ifſima
lalhci,
um di-
orum
ſitates
d con⸗
vero,

DiVIno

que &
pilo⸗
erunt,
freti,
ublice
Nio⸗
eague
, ſan⸗
ntikex
ritate,
umn a
lopſis,
uee 1e⸗
1opus,

& (T2I) Weg

Ex qua quidem Epiſcoporum, & Academiarum neceſſitudine, ac conjunctione
factum eſt, ut in cauſis Eccleſiaſticis, fideique etiam, ac morum quæſtionibus

reſolvendis Epiſcopi uſi fuerint conſilio Doctorum Academicorum, & de eo-

rundem ſuffragio ſententias, cenſurasque pronunciaverint. Atque ita demum,
niſi me omnia fallunt, quaſi luculenter oſtendi, qua via, quave ratione Cenſu-
Træ jus in ipſas etiam Academias, Romanorum Pontificum, Conciliorum, Epi-
ſcoporum, fotiusque orbis aſſenſu fuerit derivatum. Ut vero rem etiam
exemplis oſtendam: Anno 1I217. Stephanus I. Pariſienſis Epiſeopus in com-
plures hæreticas Propoſitiones damnationis anathemqa intorſit, ſed, ut habet
ille, de confilio Magiſtrorum Theologie. Anno 1I240. Vilhelmus Epiſceopus ana-
themate ecos conſtrinxit, qui propoſitiones quasdam periculoſas tuerentur,
iterum convocato confilio omnium Magiſtrorum tunc Parifiis regentium; quem eun-
dem fuiſſe opinor, de quo teſtatur Thomas Cantipratenlis, illum feciſſe con-
vocationem omnium Magiſtrorum, ut excuteret doctrinam tam anxie vexa-
tam de pluralitate beneficiorum. Stephanus II. pariter Lutetiæ Epiſcopus
Anno 1220. alias damnavit propoſitiones, tan Doctorum Sacræ Theologiæ, quam
aliorum communicato conſilio. Idem moleſte ferens diſſenſionem in Umverſitate
Pariſina ortam: aliis Sancti Thomæ Aquinatis doctrinam nimio æſtu Ppropug-
nantibus: alis, duce & auſpice Henrico Gandavenſi, importune oppugnan-
tibus: doctores omnes congregavit, & de eorum alſenſu Pronunciavit, de-
cerptos ex Beati Thomæ operibus articulos impune defendi poſſe, & etiam
citra fidei periculum impugnari; quin ipſum Angelicum Doctorem ſæpius di-
centem ſe audiviſſe teſtatus eſt Joannes Peſchanz O. S. F., poſtea Archi-Epi-
ſcopus Cantuarienſis: ſe Pariſienſis Epiſcopi, & Theologorum judicio, &
cenſuræ totum illud dogma ſuum de unitate ſormæ in compofto, quod idem Pe-
ſcham ardentiori animo tuitus fuerat, ſubjicere. Kurſus cum Anno 1293.
acerrima ferveret Pariſiis controverſia de nonnullis monachorum Privilegiis,
eaque de cauſa Archi-Epiſcopi quatuor, & Epiſcopi viginti congregati eſſent,
rogavit Epiſcopus miverſtatem, ut eis in hoc caſu aſſiſtere dignaretur. Bien-
nio poſt Honorius R. P. Pariſios remiſit Aegidium Romanum, ut Ppropoſi-
tionum quarundam caneret palinodiam, quas tum demum confixerit Epiſco-
pus Parilienſis Stephanus, cum eas Cancellarius, & Doctores prius excuſſiſ-
ſent: dliqua dixit, ſcribit Pontifex de eodem Aegidio ad Ranulphum Epiſco-
pum Pariſinum, quæ bonæ memoriaz Stephanus Pariſienſii Epiſcopus per ſe ipſum exa-
minanr, & per Cancellarium Pariſienſem éjus temporir, & per alior Theologicæ Jacul-
tatis magiſtros examinari facient, cenſuit revocanda. (a) Denique & auctor cele-
bris tractatus, quem pro defendendo Academiæ jure facultas Theologica Pa-
riſienſis Joanni Monteſonio O. P. oppoſuit, non diſſimulat, plerumque adhuc
doctores comjunctim cum Epiſcopo erröneas propoſitiones damnare ſolitos:
Epiſcopi Pariſienſer, ait, & Theologiæ Doctores conjuntctim, & communicato invicem
conſlio pro majori veritativ confinmatione, & roboris firmitate ſolent errores

(4) Epiſt. 1602 con-

Be (122) We.

genemmare; (a) quæ & plura alia luculenta teſtimonia legere eſt apud Egaſſium
Bulæum in erudita UVniverſitatit Pariſtenſis hiſtoria, Argentræum in colleétione judiciorum
de novie erroribue, atque etiam Thomaiſinum, e quibus eadem fſumus mutuati.
Nec aliter res geſta in ceteris Europæœregionibus. Certe in Anglia anno 1368.
Archi-Epiſcopus Cantuarienſis multas propoſitiones proferipſit, de Congre-
gato conſilio Dolctorum Sacræ Paginæg. Et Viclefi heæreſis damnata eſt anno 13982.
Londini a 1O. Epiſcopis, & I7. Docteribus in Theolegia, & 16. Doctoribus
juris, & pluribus aliis Baccalaureis, tam Theologiæ, quaimn etiam juris. Eadem
cenſura Archi - Epiſeopus Pragenſis Sbinko cum Magiſtris, & Doctoribus
Academizæ Pragenæ & Viclefi; & Huſſi errores perſtrinxit, ut infra, ubi de
Cenſorio Epilcoporum jure, plenius, & opportunius ediſſeremus. Ab his er-
0 initiis, firmisque fundamentis cœpit Academiarum auctoritas, quæ ſen-
ſim ad illud culmen provecta eſt, ut non jam precario, & alieno Epiſeopo-
rum, ſed pro ſuo ipia ſplendore eſſet ſpectatifſima. Finitimum autem vere
ſuſpicatur Thomaſſinus, præſertim Theologicæ facultatis Pariſinæ cenſuras
ſejunctim etiam ab Epiſcopo, fuifle frequentiores ab eo tempore, quo ex oc-
caſione Schismatis Avenionenſis Univerſitas ipſa per ſe ſe frequentiſſime cœ-
Pit congregari.

De cenſorio Academiarum jure ab Epiſcoporum auktoritate ſejunkto.

A Le ſi quis rationes recte ſubduxerit, & ea omnia, quæ divine, & hu-
A mano jure ad publicos Sacrarum litterarum Profeſſores, ad doctrinæ
Theolegicæ, & Eccleſiaſticæ inſtitutores pertinent, expenderit accuratius
profeéto inveniet iſtam cenſuræ auctoritatem ab Academiarum docteribus non
eſſe alienam. Nam, ut recte animadvertiſſe videftur Petrus de Alliaco, in ſe-
eundo Doctorum Feccleſiæ ordine veniunt illi, qui publicis illis cœtibus ag-
gregati, Sacræ doctrinæ Magiſtri appellantur, ejusque docendi publicam ob⸗
tinent facultatem; quandoquidem & ab Apoſtolis, & Prophetis, Doctores
diſtingit Gentium Apoſtolus. (?) Nec alios intellexiſſe videntur ſummi Pon-
tifices Innocentius III. & Gregorius IX., dum Doctorum erdinem, quaß praæ-
ciypuum in Eccleſia nominaverunt; ex hoc enim antecedente, qued orde Doc-
toruim ſit quaſi præcipuus, prona conſecutione inferebant Pontifices, non de-
bere quempiam indifferenter prædicationis officium uſurpare juxta illud Apo-
. ſto-
(a) Convenit jam inter Kruditos; Auctorem bunc eſe Petrum de Alliaco; quod igno-
rahat Hier. Vielmius O. P. Vide illiu L. TJ. de Dotctrina & ſeriptis Sanbti
Thom. Aquin. cum notis in Eund. n. 3. 4. & 5. edit. Vienn. 1763. (b) l laudate
Zrattatu, quem integrum exhibet Argentreus cum cenſorio judicio contra Monte-

ſonium Tom. I. Collectionie & c. ad annum 1387. a pag. m. 6I. usque ad 15 I=

in Part. polter.
7

ſtoh:
catori
Kript
Agtius
gend
contrt
lacert
ſalem
ipls
Ethe
eisde
ralier
Prim
mix
Muni
Mcad
