tate in ſummam redacta ſunt, & iis vulgata voluminibus, quæ hodieque in-

o (22) W

iſſe & explicaſſe in eis, quod olim B. Auguſtinus in libro hæreſeon imper-
fectum reliquerat; at nec iſtud Primaſii opus ad nos pervenit, magno ſane
& rei litterariæ & religionis incommodo. Intellexiſſent nempe heterodoxi,
ut optime conjicit Gerbertus, (a) ex hiſce operibus ſtudiole ad hoc con-

fectis, eum omnem eſſe hæreticum, qui adverſum ſupremam Eccleſiæ cen-

ſuram & judicium, errorem pertinaci defenſione tuetur; quod alias jam Au-
guſtinus ſparſim, aliique Patres unanimes docuerunt. Sæculo tandem Chri-
ſtiano V. ad finem vergente, cenſuræ & prohibitionis, de qua agimus, paulo
clarius apertiusque invenimus teſtimonium editum a Gelaſio I. R. P. qui in
celebri ſua decretali epiſtola ita loquitur: Ceterum, quæ ab hbaneticis ſive ſchiſ-
maticis conſoripta vel prædicata ſunt, nullatenus recipit Catholica & Apoſtolica Eccle-
ſa Romana, 6 quibus pauca, quæ ad memoriam venerunt, 4 Catholicis vitanda
ſunt, credimus eſſe alends. (9) Atque tum Pontifex longam ſeriem librorum
& opuſculorum, pluriumque hæreticorum, quorum nomina recenſet, eo-
rumque diſcipulorum mommenta ſub anathematis in diſſolubili vinculo confi-
tetur damnata. Non diffiteor equidem conjefcturam Van-Eſpenii, qua is ne-
gat catalogum hunc indicem librorum propria phraſi vocari poſſe, probabili
niti ratione, quod nempe libri hoc decreto commemorati, ſolum prohibiti
fuerint legi publice, & in eccleſiaſticis officiis & conventibus. («) Verum
præterquam quod argumenta, quibus eruditus auctor in eam adductus eſt
ſententiam, non ſint ſatis explorata: nec quod ſub anathemate prohibitum
ait Pontifex & damnatum, etiam privatæ lectioni permitſum fuiſſe aſſerere

velim: ſatis nobis eſt, eo decreto numerum noxiorum librorum aut apocry-

phorum fuiſſe initum, & ut a Catholicis, nulla exceptione addita, vitentur,
Præceptum, decretumque. IIIud potius jure merito ſapientiſſimis viris, qui

in decretum Gratiani commentati ſunt, concedendum, plures errores in de-

cretalis Gelaſianæ nomina propria irrepfiſſe, ut proinde fortaſſis multi, quo-
rum opera inter apocrypha recenſentur, ab ea cenſura ſint vindicandi; qua
de re Antonium Auguſtinum, & Baluzium videre eſt: uti & Honoratum a
S. Maria de varia vocis: Apocryphum ſignificatione. (a) Ad hujus igitur an-
tiquiſſimi, qui extet, indicis exemplar recentiori ævo exacti ſunt all: vide-
licet circa Annum 1546. auctoritate Caroli V. Imp. librorum tum hæreticorum,
tum de hæreſi ſuſpectorum indicem confecit Sacra facultas Lovanienſis, quem
auctum ampliatumque anno 1556. Imperator publicari juſſit. Circa idem
tempus & alius Academiæ Pariſinæ opera & ſtudio prodiit: alius tandem
mandato Pauli IV. R. P. a Sacra contra hæreticam pravitatem Romana In-
quiſitione, anno 1529. abſolutus & Pontificio decreto confirmatus eſt. In
tres is erat diſtinctus claſſes, quarum prima exhibebat nomina eorum, quo-
rum
(a) li principiir Theolog. exegeticæ c. 77. (b) Can. Sancta. D. XV. & Tom.
II. Concil. pag. 93 8. (c) Juris Eccler. P. L. tit. 22. c. 4. (d) l II. LL..
Dialog. de emendat. Gratiani, & Baluz. in notis ad eos dialogg. & B. Honorat.
Tom. l. Animadveri., in regulas & uſum Criticer, Diſert. VII. art. I.

rnuN
inebe

ſent
glapk
Atqu
Umüre
4 Ca
proh
Tmin
IV.Y.
tinuat
tump

E

Quoe
()
tur;1
Ate 1
libros
dere
luti ſ
cienti
uo
Dü
(um

ceti
run,

ſtione
tqe
tem,
trackt

qguis
aailii .
erien

erat
,
tate

M.

rI

,
4.

(4

1 imper.
Ino ſane
Erodori,
hoc con.
ſic cen.
Aum Au.
em Chri-
8, Paulo
b. gui in
ſve ſehi.

ica Lecle-

vitunla

lbrorum
ſet, eo⸗
0 condi.
1 is ne⸗
robabil
rohubiti
Verum
us eſt
bitum
allerere
apoery⸗
itentur,
iris, qul
§in de⸗
tj gno⸗
li; qua
ratum 4
itur an-
. vVide⸗
corun,
8, quem
4 UGem
tandem
ana I-
eſ. In
n, guo⸗
rum
G m.
ILl.
uorat.
l.

rum opera, cujuscunque eſſent argumenti, omnino vetabantur: altera conti-

tinebantur libri ſingiltim damnati, quum ali eorundem auctorum libri eſ-
ſent permiſſi: tertia complectebatur ſeripta anonyma & catalogum LX. typo-
graphorum, quorum omnium libri typis ſuis evulgati proſeribebantur. (4)
Atque hic erat primus index, ut recte notat Spondanus ad annum 1557. quo
univerſalis omnium pernicioſorum librorum, cujuscunque argumenti, etiam
a Catholicis editorum, cenſus inibatur; cum ad eum usque diem librorum
prohibitiones tam a Pontificibus, quam Imperatoribus factæ vix unquam ter-
minos librorum heœæreticorum exceſſiſſent. Illud tamen prudentiſſime a Paulo

IV. P. præſtitum fuiſſe non immerito idem eruditus Baronii Annalium con-

tinuator affirmat; cum etiam nonnulli alii libri, præter hæreticos, mores cor-
rumpere, & falſas opiniones inducere valeant, ſoleantque hæretici ſcriptores
& typographi aliorum argumentorum tractationibus ſua venena immiſcere.
Quod autem obſervat, Juſlum III. P. primum fuiſſe, qui edita conſtitutione
() in univerſum caverit, ne libri hæreticorum aut alii peſtilentes legeren-
tur; fortaſſe ex iis, quæ ſupra attulimus refelli poſſet, ex quibus liquet, jam
ante ſextam etiam ſynodum generalem quoscunque quorumvis hæreticorum
libros ab Eccleſia proſeriptos fuiſſe. Unde & a Spondani ſententia ſe rece-
dere ait Raynaudus. («) Enim vero paulo poſt pravorum librorum nova ve-
luti ſeges ſuccrevit, atque etiam nonnulla, prœſertim graviores pœnas reſpi-
cientia, in Pauli IV. indice mutanda viſa ſunt. Ut ergo novis malis nova
quoque, & fortiora adhiberentur remedia, alium rurſus librorum prohibitorum
indicem ſapientiſſimi Patres in SS. Concilio Tridentino confici voluerunt.
Cum enim omnium primum Sacro - Sanéta Synodus animadverterit, ſunt verba de-

creti, de librorum delectu in Seſſione XVIII. promulgati, hoc tempore ſuſpeéto-

rum librorum - - - numerum nimir excreviſe - = = cenſuit ut delecti ad banc dirqui-
Rrionem PFatrei de cenſuris lIil rircque, quid fatto opus eſſet, diligenter conſiderarent,
atque etiam ad eandem ſanétam Synodum ſuo tempore referrent. Delecti ſunt au⸗
tem, ut refert Pallavicinus, ad indicem elaborandum duodeviginti Patres,
tradita facultate, tum ipſis, minores etiam Theologos adlubend „tum reli-
quis ſuggerendi, quid cuique in id conferre videretur. (4) Cum fine Con-
cili operi quoque extrema manus eſt impoſita; quoniam vero ob librorum
Varietatem & multitudinem diſtincte & commode a Sancta Synodo non po-

terat dijudicari: ab eadem præceptum, (e) ut quidquid ea in re præſtitum

eſſet, Sanctiſſimo Romano Pontifici exhiberetur, Ejusque judicio & auctori-
tate terminaretur & evulgaretur; quod ipſum etiam paulo poſt a Pio IV. P.

R . . . . 1
M. præſtitum eſt. (7) Suas in eundem indicem curas impenderunt Clemens

VIII. & Alexander VII. a mendis denique purgatum, novisque acceſſionibus
au-
(a) Vide Van Eſpen. l. c. (b) Anno 1550. 3. Calend. Maji. (c) Partit. I.
Erotem. 3. quanquam Spondani opinio recte exponi, & conciliari pehit.
(4) Hiſt. L. XV. c. 19. (e) Seſ. XXV. (f) Conſtit. incip. Dominici. 7.
Bullar. Tom. II.

N (24) 9

auctum & confirmatum luci publicæ commiſit æternæ memoriæ Pontifex Be-
nedictus XIV., qui & prius certas regulas in examine & proſeriptione libro-
rum ſervandas tradiderat. (4) Ut vero ſuprema quorumvis ſuſpectorum li-
prorum cenſura eſſet perpetua: Concilium Lateranenſe V. ſub Leone X. de-
crevit & ſtatuit, ut de cetero perpetuis futuris temporibus nullus librum
c aliquem ſeu aliam quamcunque ſcripturam imprimere, aut imprimi facere
Præſumat, niſi prius in Urbe per Vicarium Pontificis, & Sacri Palatii Ma-
« giſtrum: in alis vero civitatibus & diœceſibus per Epiſcopum, vel alium
« habentem peritiam ſcientiæ, libri, ſeu ſeripturæ hujusmodi imprimendæ,
ab eodem Epiſcopo ad id deputandum - -- diligenter examinetur, . (b)
quod ipfum pluribus regulis Pius IV. & Clemens VIII. confirmaverunt. ()
Nec etiam ſilentio hic eſt involvenda ſingularis illa religionis cura, quam in-
ter alia immortalis gloriæ opera ſuſcepit Sixtus V. Wplendidiſimi & ſeveriſimi
imperii Pontifex, ut eum vocat Sandini. (₰) Inter allas enim XV. congrega-
tiones, quas maximo totius Chriſtianæ reipublicæ, S& ditionis eccleſtaſticæ
commodo in Urbe partim confirmavit, partim inſtituit, tres præſertim/eſſe
voluit, quibus integritas, & ab omni labe, atque ſuperſtitione immunitas eſ-
ſet commendata: eam videlicet, quæ a Sacro Inquiſitionis officio nomen ha-
bet: & aliam, quæ indici librorum prohibitorum eſt præfecta, cujusque ini-
tia jam S. Pius V. poſuerat: & aliam demum, quæ de ſacris ritibus, & cæ-
rimoniis decernit. (e) Etffecit nempe hac ratione, ut nihil indecorum, nihil

ſanctitati, pietatique contrarium in Eccleſiæ ſacra irreperet, & peſtifera er-
rorum commenta, refertique prava doctrina libri e manibus fidelium excu-

terentur. Merito quippe auctores, quorum ingenia ad inſaniam usque libera

ſunt, & petulantia, horum ſanctiorum tribunallum metu reprimuntur; quem-

admodum olim rixoſis & improbis hominibus, ut a latrociniis cohiberentur,

ſatis erat communis illa vox: memento Sixtum adbuc vivere. Nam alioqui cer-
tum eſt, in pejus profcere improbos, ut ſeribit Auguſtinus, ( F) dum ſine li-
müte pudorisz vel timoris hac atque illac vagabunda ſertur impunita loquacitas. Nec
ſeg is, aut officii immemor eſt ſacra illa congregatio, cujus diligentia & au-
ctoritate proſcriptorum librorum indicem prope in annos novis acceſſionibus
augeri experimur, de cujus quidem Congregationis decretis etiam deinceps
Peculiaris inſtituetur ſermo. (Yg) Quoniam vero ſenüm ad noſtram ætatem,
& ea, quæ vivimus, te npora hiſtoriæ ſeries deducta eſt: tacitus præœterire
non debeo piæ memoriæ Clementis XIII. R. P. & Auguſtorum Principhm
noſtrorum in isdem librorum cenſuris curam ac ſollicitudinem immortali
ſane præconio exornan dam. Intelligens nempe Clemens P. O. M. teterri-
mam & inſolentem librorum licentiam, quæ e latebris ad exitium & vaſtita-
tem

(a) Cunſtit. incip. Sollicita. A. 1753. (b) Seſ. X. Tom. IX. Concil. pag. 17980.

Cc) Vide Regg. idicis, & Inſtruct. Clement. VIII. (d) Li Vit. RR. Ph n. 2293
() Vide Hur Conſtitut. 74. incip. Inmenſa. Bullar. Tom. II. J) Ed. 92.
ulids b. .* 4 (£) In Diſert. II. Ce R .

6.

emn

bat li
orie
tavit 1
laci⸗
Autetn
ſathc⸗
Prine
anlun
ritun
inperi
Pel ſeon
Eegun
tentla
dum,
dum,
Atenli
Verſio
nione
malos
lethar
cio
menti
Rege⸗
tus!
dum
& Ma
Erel
bertas
Vera
inkent
Detri
murun
Iln,
Slonir
uſtin
ea cur
temlen

)

tiker de-
le libro.
Drum I.
X. de.
8 Ubrum
ni faere
latii Ma.
el alium
mende,
5 H 9)
unt. (c)
Gamm in-
Dngrege-
eſiaſticce
tim elle
Hitas el-
Wmen ha-
ue ini.
& (E⸗
n, nihil

lera et-
n excA.

lie Abera

quem-

erentur,
gui cer⸗
ſe li⸗
. Nee
4 & au⸗
lonibus
leinceps
Etatenl,
reterite
incipum
mmortel
tetern⸗
Vallit⸗
tem
4 170.
„, 229.1

tem hoc ævo emerſit, eo fieri pernicioſiorem, quo ſe in dies efferendo ſies
bat latior: conſtitutione fingulari, (a) in qua omnes Apoftolici zeli & ſan-
Gtioris eloquentiæ opes vehlti profuſæ videntur, Eccleſiarum Præſules exci-
tavit, ut pro viribus tot librorum mortiferam exterminarent Perniciem, fal-
laciæ ſtirpes fücciderent, omnemque fubtraherent materiam errori. Quum
autem probe noſſet ad frangendam improborum hominum proterviam non
ſufficere eccleſiaſticæ poteſtatis auctoritatem, etiam avitam Catholicorum
Principum pietatem implorari jubet, gementie Eccleſiæ cauſam, ait, exponite, &&
amantiſimot ejus fülios, de illa tot nominibus egregie ſemper promeritos, ad apom fe-
rendam excitate, ut, quoniam non ſine cauſa gladium portant, conjuncta Sacerdotii &
imperii aubtoritate, perditos homines, contra bhalanget Wrael pugnanter, ſtrenue com-
peſcant & eliminent. Scilicet quos manſueti Eccleſiæ canones non cogunt, illi
legum terrore ſunt compellendi. Erat & ea aliquando Magni Auguſlini ſen-
tentia, ut neminem putaret ad unitatem Chriſti minis poenarum eſſe cogen-
dum, ſed verbo ſolum agendum, diſputatione pugnandum, ratione vincen-
dum, ne fictos haberemus Catholicos, quos apertos hæreticos noveramus.
Atenim illuſtribus exemplis, quæ in Circumcellionum & Donatiſtarum con-
verſione viderat, & aliorum Epiſcoporum conſfihis contrarium edoctus opi-
nionem ſuam deſeruit; quin & ipſe, legum imperialium vinculis homines
malos ceu phreneticos ligandos, & regula temporalium moleſtiarum tanquam
lethargicos excitandos elle, multis argumentis, graviſſimaq; oratione Vincen-
cio Rogatiſtæ demonſtrare conatus eſt. (?) Excitati ſunt enimvero illa Cle-
mentis XIII. tuba non modo eccleſiaſtici Paſtores, ſed etiam Principes ac
Reges terræ, conjunctumque eſt Sacerdotio imperium: inſignem in hoc ne-
gotio bietatem & religionis conſervandæ zelum ſuis teſtati ſunt regnis Augu-
ſtus Imperator I[OSEPHVS II. & Apoſtolica Regina MARIA THERESIA,
dum lata lege ſemel ac iterum e regnis ſuis, ex urbibus, ac etiam Principum
& Magnatum aulis eliminatos penitus voluerunt libros, quibus ipſa ſancta fidei
& religionis fundamenta quaſſantur, quibus aut inſana quidlibet credendi li-
bertas ſtatuitur, aut animæ humanæ immortalitas, unius Dei providentia, &
vera Pius Romano-Catholica Eccleſia impugnantur, libros demum, quibus
infenſiſſimi hoſtes, prætergreſſi quoscunque modeſtiæ fines, irruunt in ſanctam
Petri ſedem, quam Redemtor fortis Jacob poſuit in columnam ferream & in
murum æneum adverſus Principes tenebrarum; hoc perdito fortaſir adducti con-
Alio, quæ non inanis eſt Clementis XIII. P. conjectura, ut ubi caput affixcrint,
liberius Eccleſæ membra diſcerpent. Non ignorabat nempe Auguſta pietas, reli-
gionis euram opus eſſe ſane regium, uti affirmat inclitus Martyr & Philoſophus
Juſtinus; (ec) quamquam & jam Ariſtoteles (4) docuerit primas in republi-
ca curas eſle debere de rebus divinis: & Cicero ex eorum, qui Deos con-
temſerant, exitio intelligendum eſſe aſſerat, imperiiz illorum rempublicam ampli-
(a«) hecip. Cbriſtianæ. cdit. 25. Novemb. A. 1766. (5) Lege epiſt. 93. aliar 49.
5§. Auguſtini. (c) Apolog. I. ad Impp. . à) L. VII. Lolitic.

eN (26) W

fcatam, gui religionibut paruiſſent. (a) Sed ſatis jam, ut arbitror, liquet, quæ ſit
judicii dogmatici antiquitas, & quam diligenter a primo religionis exordio
ad noſtros usque annos cenſura librorum fuerit exercita: ſimul autem veluti
per tranſennam inſinuatum eſt, quam utilis & neceſſaria ſit eadem cenſura ad
ſervandam religionis integritatem. Verum quoniam plura ſunt hujus rei co-
Pita & cauſæ, paulo accuratius de hac ipſa judicii cenſorii utilitate atque ne-
ceſſitate diſſerendum.

e orr A. , 4 .

NECESSITAT E, AE G VITAT E, ATGVE
VTILITATEIVDICII CENSORII.

*
Meceſſitas &; guitas cenſuræ ex Cbriſti & Eccleſiæ imperio,
perpetuoque illius uſu, ac aliis etiam rationibus
ecincitur.

VI hoc loco primum illuſtranda ſuſciperem validiſſi

Mma argumenta,

3 quibus ſupremi controverſiarum in religionis negotio Judicis au-
Es ctoritas, atque neceſſitas ſtabiliri ſolet: rem profecto agerem nec

E , us e.
* N &E Theologo indignam, nec ab inſtituti operis ratione alienam.

Sed ea omnia, quæ ad hujuice dogmatis dignitatem ſpectant, cum facile qui-
vis, ſi animi ſit docilis, oommunique ſenſu utatur, perſpicit: tum a viris eru-
ditis ſæpe jam plena in luce collocata ſunt: tum denique & nobis eadem de
re agendi opportunior ſe ſe offeret occaſio, ubi de jure ceniorio tractaturi
ſumus. Sufficiat hic iterum afque iterum antiquitatis uſum in memoriam
revocare. Dum nempe & Chriſtum & Apoſtolos, & Eccleſiæ Patres tanta
contentione, tantaque verborum vi cenſuram & judicium adverſus novitia
dogmata urgere intelligimus: quis erit usque adeo impudens, ut nunc Eccle-
ſiæ ſilentium imponat? quis non judicii cenſorii neceſſitatem perſpicit? Ea
quippe & noſtra ſunt tempora, ut omni ex parte ſidera illa errantia, de qui-
Pus querebatur Sanctus Judas Apoſtolus, (?) oriantur, & non veritatis luce,
ſed errorum tenebris omnia repleant. Neceſlarium eſt adhuc eosdem jane

. Iu⸗

(a) L. II. de natura Deor. n. 3. (b) Eyiſt. v. 13.

ieli⸗
Ppoliun

, A
ſerel,
Verut,
Caot I
Candi,
& d
gemil⸗
IIIS 2
ſera ⸗
ipla t
men
iſtad
llde,
temn a
hinc
dicio
Catho
cum!
dancte
XLib
tiondd
Peris
chatan
lſer
rom
Phabe
Probe

Auco

&I
ſingul
omnit
Wores
Nihe⸗
Quo
blie⸗
Natu

8 exordi
tem veluti
venſura ad
lus rei ce-

Atque ne⸗

tractitui
emoriam
es tanti
8 nOitil
ne Eeck-
cit? Ea
, de qul-
4tis luce,
demn /in

⸗

17

WD ( 27) WN.

judicatos arguere, ut idem monebat Apoſtolus, (4) & aliorum, qui ſeduci
Poſſunt in timore miſereri: memorer eſtote, inquit, verborum, quæ prædidta ſunt
ab Apoſtolie D. N. I. C. qui dicehant vobir, quoniam in noviſimo tempore venient illu-
Jores, ſecundum defß! rin Wiag ambulanter in impietatibut. (?) Memorem eſſe con-
venit, hoc illu- -. ilum, in quo quam plurimi pernicioſam ſibi vindi-
cant libertatem quidvis pro libitu affirmandi, impugnandi, & in dubium vo-

candi, placetque mirum in modum hlientia iſta homimibus ingenio præfertim,

& aliqua eruditione turgidis, ut non modo plures ante annos querebatur
Elias Frickius, (æ«) ſed majori longe jure veræ fidei cultores etiamnum in-
gemiſcunf. Eſt quippe ea corruptæ naturæ indoles, ut ſœpe magis decline-
mus ad ea, quaæ ſunt opinabilia, etiamſi ſint contraria, quam ad veritatem, quæ au-
era ℳ., gravis, & ſevera, ut ſeribebat Clemens Alexandrinus; (4) quin & hac
ipſa ratione probantur fideles, & perfidi deteguntur, ait S. Cyprianus. (e) Atta-
men Eccleſi?, & eorum, qui ad illam regendam a Spiritu S. poſiti ſunt,
iſtud eſt munus, ut attendant univerſo gregi = = dum exurgent viri loquenter,
adde, aut ſeribentes, perverſa, ur abducant diſcipulos poſt ſe. (e) Ita ſcilicet monen-
tem audimus Spiritum S., hoc majoribus Epheiinis Paulus inculcabat; atque
hinc Arianorum libros exuri jubet Eccleſia Nicææ congregata: cenſorio ju-
dicio notam æternæ infamiæ inuſſit libris Neſtorü & Eutychianorum: inter
Catholicos non vult eum haberi, qui damnatis utitur ſcripturis: a delectis
cum poteſtate viris malorum librorum catalogum confici & edi mandat Sacro-
Sancta Tridentina Synodus: Summi Pontifices adverſus nefaria hæreticorum

& Libertinorum dogmata perpetuo fulminant: Reges ac Principes conſtitu-

tionibus & edictis cenſoriam firmant auctoritatem: & quis ſanæ mentis im-
Peris iſtis repugnare audeat? QGuis rem a Sacerdotio & Imperio commen-
datam ac præceptam neceſſariam & æquam elſe inficiabitur? Sed ea ipfa pau-
liſper expendamus, quæ ad judicia cenſoria adeo frequentia inſtituenda Sacro-
rum Præſides & Eccleſiæ defenſores excitarunt. Theophilus Raynaudus Al-
Phabetum beſtialitatis hæreticæ ex Patrum ſymbolis collectum ſcripfſit, & im-
Probas metuendorum quorumvis animalium dotes, perverſorum dogmatum
auctoribus erudite applicavit; quin & ex Sacris litteris, Pauli imprimis, Petri,
& Judæ Thaddæi epiſtolis eas collegit hæreticorum appellationes, e quarum
ſingulis præœſentem cenſuræ neceſſitatem non minus, quam æquitatem plana
omnino conſecutione, apertoque nexu derivare licet. ( 2) At brevitatis me-
mores tria ſolum ſeligere lubet, e quibus argumentum noſtrum ſtabiliamus,
ſcilicet, hæretica ac prava dodirina veneno, peſti, & carcinomati aſſimilatur.
Quo proinde ſtudio, quibus vigiliis mala hœæc in corpore humano, in repu-
blica vitantur, præcaventurque: eadem omnino, ſin majore induſtria & co-
natu impia verba, & perverſa magiſtrorum mendacium, ſectasque perditionis
2 III-
(a) Tid. v. 22. & 23. (b) llid. v. 17. & 19. (c) In ſehediaſmate de cura
veterum circa hæreſes edit. 1736, (2) L. VII. Sromat. (e) L. de Unit, Eccler,
() Alor. c. 20, . 30. (4) Pertit. I. Erotem. 9.

N& (28) NE

introducentium ſcripta fugienda et ſupprimenda eſſe, nemo, cui fides & re-
ligio curæ eſt, dubitabit. Et ſane impia dogmata ſant venenum illud, de quo

fugiendo S. Cyprianus graviſſime plebem ſuam exhortatur: procul, inquit, ab

bujusmodi hominum contagione diſcedite - = venena lethalia linguit peſtiferis enomenter,
corum tactus pectoribur cordibus ſingulorum mortale virus inſundit. (a) Et quis
prudens ferre ſinu, imo vel tangere audeat, aut cupiat ſerpentem, multo &
Præſenti veneno turgidum: & librum venenatis ſententiis Plenum fortaſſe quis-
quam deoſculari, & ut ita dicam, in ſinu fovere non vereatur? Longe alia
erat viri Sanctiſſimi Ephrem ea de re opinio, qui non modo Apollinarem
hæreticum, ceu levem, dementem, & inſanum fugiebat, ſed & virulentos
illius libros omni ſtudio ſupprimere conabatur. Hinc pia fraude duos cjus-
dem Apollinaris commentarios a muliere quapiam extorſit, atque tum piſcis
glutine omnes illinens, ita folium folio connexuit, ut cum Pars una ab altera
ob firmam conjunctionem plane ſejungi non poſſet, in unam quaſi tabulam
libri apparerent redacti, ſicque eosdem mulieri, a qua commodatos accepe-
rat, reddidit. Quæ res poſtea, ut pluribus narrat S. Gregorius Nyfl., (5)
hæreſiarcham pæne ad inſaniam commovit, cum libris iisdem ſui defendendi
cauſa coram Patribus uſurus, folium a folio avellere & explicare penitus ne-
quiret. Vim nempe veneni S. Ephrem glutine temperandam duxit, & in-
genioſa hac arte peſtiferæ doctrinæ vires adimendas. Monuit & illud mona-

chos ſuos Iſaias celeber Anachoretarum Abbas: Si librum, ait, invenies, qui

dicatur ſe bæreticorum, cave illum legar, ne veneno mortiſero cor tuum impleat, ſed
in ea dobtrina, quam in Eccleſia ſantta didiciſti, ita perſiſte, ut ei nihil addar, nihil
detrahas. (c) Ad eandem noxiorum dogmatum cum veneno comparationem
reſpexit doctiſſimus Anglorum ſeriptor Vener. Beda, & dum de cavendo Ju-
liani Pelagiani commentario in Cantica egiſſet, admonitionem ſuam verſibus
Maronis claudit, eosdemque lectori cupit inculcatos: Qui legitir florer,
& bumi naſcentia fraga, frigidus, o pueri, fugite binc, latet anguis in herba. Hoc
Aſt, ut proſequitur Beda, ſe ab ejur ſuper omnia lectione compeſcat; venenatus enim
auétor t, venenumque verborum blandimentis opertum ofert. (d) Latet in libro

hæretico, latet in volumine pravis documentis referto virus, quod integer-

rimam etiam mentem inquinare, quod animam ſanctam interimere poteſt.
Nam recte non nemo demortui libros animæ conditorium appellavit, e quo
nequitia exhalat, & ubi malarum ſententiarum reliquiæ, ceu monumento pu-
tri, conditæ aſſervantur. Ne quis vero nudum venenum exiſtimet doctri-
nam, ſcriptionemve pernicioſam: luem potius virus anhelitu propagantem,
peſtem denique certum omnibus exitium comminantem exhorreſcat, & fugiat.
Quis enimvero, ut merito hic Gretſerus interrogat, quis peſtem non horret?
quis rem peſte infectam, licet pretioſiſſimam prope corpus ſuum eſſe ſinat?
quanta vigilantia vel is etiam, qui ex peſtifero loco veniunt, aditus interdi-
3 . C1-
(a)] Epiſ. 40. (b) Le vita S. Ephrem. (c) Orat. 4. Extat Tom. II. Bibl. Petrum.
(à) Przfat. in Cantica.

cltur?
mendu
noñH TI
rum,
& ed
tudo V
languc
lſun 1
cor⸗
Propa⸗
Voluit.
excepil
intoler
cCleſti
eytitit,
ſanctilli
ſufkrage
tis & .
Velutie
cOhtag
lum O
Wre in
Eutye-
Vorum
ſins oi
dolitut,
ucen l
Manicl
Manioh
Moremm
(quam e
e iyher
ent, 41
dert ohn
Donne
füle &
Iuam
(Cum

()
tit

Cis;
eli,

Ces N re.
d, de quo
Inquit, 4
Somenter,
)Et quis
IItO N
taſle quis.
Onge alir
ollinarem
Virulentos
uOs ej.
uun pileis
45 Atera
tabolam
8 aecepe⸗
., (5)
lendendi
nitus ne⸗
t, & in.
Id mona-
uer, gli
Pbut, ſid
lat, nilil
rationemn
endo u⸗
verlibus
ir oret,

ro

Poteſt⸗
t, e q0
ento bu⸗
doctri-
gantem,
horret?
V ſoat?
interc⸗
.
Iurun.

(29) g

citur? quam cito, quidquid peſte infectum crceditur, flammis datur confſu-
mendum? Inviſa eſt ergo maxime mortalibus peſtis corporum, nihilque
non moliuntur, ut eam a finibus fuis avertant: & hæreſim, peſtem anima-
rum, noxiam doctrinam, ſeripta & monimenta, nibus peſtis hæc ſpargitur,
& ad ſeram usque poſteritatem propagatur, expeltere nefas erit? Hic ſollici-

tudo vituperabitur, aut minus neceſſaria dicetur cura, ut cohibeatur malus

languor, qui bonam aufert mentis quietem? Et, ut loquitur S. Ambroſius .
cujut tetræ ac ſagitioſæ voraginis odore, quædam animarum coitrahitur veſtilentia,
corruptoque ſalubrium cogitationum ſpecimine luer æſtuantiumn Vaſſtonum miſeranda graſ-
Jatur. (a) Ac reipſa Putri veluti foetore per libros Pravos peſtem in animam
Propagari, Deus olim Sanctiſſimo viro Pachomio eadem ſimilitudine oſtenſum
voluit. Quum enim Anachoretas quosdam Origenis hæreſi infectos noſhitio

excepiſſet, colloquio cum iisdem de rebus divinis inſtituto, foetorem ſenſit

intolerabilem, quem impictatis hæreticæ teſtem fuiſſe, & indicium poſtea
cœleſti oraculo edoctus eſt; atque ideo viris illis graviſſima oratione auctor
extitit, ut Origenis libros in fluvium abjicerent. (à) Qua quidem in re viro
ſanctiſſimo perpetua & conſtans a Primis hæreſum temporibus experientia
ſuffragatur. Non enim minus vivo impiorum hominum ſermone, quam ſcrip-
tis & libris virulenta dogmata ſunt bPropagata; imo librorum ope perennis
veluti efficitur hæc peſtilentia, ac poſt Plura etiam ſæcula lectores inficit lues
contagioſa. Hoc ſeniubelagianam hæreſim ſæculo primum V. enatam ramuſcu-
lum Origenis appellavit S. Hieronymus, ceu ex ſcriptis Origenianis tanquam ar-
bore infauſta pullulantem. Ita Capitalis illa, & totum orientem pervagata
Eutychianorum, ac ſubinde Acephalorum heæreſis non aliunde, quam ex Pra-
vorum librorum lectione ſuam deduxit originem. Nam, ut ſcribit S. Anaſta-
ſius Sinaita, Manichaorum „ Valentinianorum, & Arianorum librit Eutycher nimis
deditut, inde perſuaßonem ſuam bauſt, O ad poſteros, ipfumque Severum Acephalorum
ducem trantmiſit. («) Eadem de cauſa S. Auguſtinus tantopere laborabat, ut
Manichæorum libri extirparentur. Cura ſua & auctoritate effecit „ Ut Relici
Manichæo omnes codices fuerint ademti, & ſub Ppublico ſigillo cuſtoditi.
Morem quendam deteſtabilem eorundem Manichæorum non aliunde manare,
quam ex libris, Profitebatur: maniſeſtum ſt, ait, quia boc etiamfi iſti non faciant,
de ipſorum libris faciant, Tuotquot faciunt. Abjiciant ergo libror, ſi crimen exhor-
rent, quod committere coguntur, ſi libros tenent: aut ſi non committant, mundius vi-
vere contrzg ſuos; libros conantur. (d) Et quid multa? Tota Huſſitarum hæreſis,
nonne ex impii Vicleffi libris ceu peſtifero fonte eſi derivata? quemadmodum
fuſe & eleganter deſeribit Aeneas Sylvius: Vir nobilis videlicet ex familia,
„quam putridi piſcis vocant, apud Oxoniam Angliæ civitatem litteris ſtudens,

cum Joannis Viclefi libros offendiſlet, quibus de realibus univerſalibus titu-

3 c lus
(a) i Pfalm. I. (b) Surius in Ejus vita. () Ie opere contra Severianor ſub
titulo: Viæ dux. Extat Tom. IX. Bibliothi. Fatrum. (A) Vide L. II. de actis
cum Pelice, & L. de natur. boni c. 47.

4
(30) We E

clus inſeribitur, magnopere illis oblectatus exemplaria ſecum Pragam attulit --

„& fœtidum virus in cives ſuos evomuit, Commodavit autem ſcripta, quæ

attulerat, his potiſſime, qui Teutonicorum odio tenebantur: inter quos
„Omnes Joannes eminuit, obſcuro loco natus, ex villa Huff, quod anſerem

ſignificat, cognomen mutuatus. Hic avide admodum doctrinam Viclefita-

Tum arripuit. - - - In concionibus multa de libris Viclefi in medium attulit,
saſſerens in eis omnem veritatem contineri. () Sane nulla unquam ex pu-
trido & venenato aëre ſtrages corporum adeo crudelis extitit, quam peftis illa
ſpiritualis: hæc veræ fidei & religionis exitio animas æternum ſepelivit, &
corpora etiam, factionibus cruentis, & bellis inteſtimis excitatis, trucidavit.
Vere ſcilicet prava doctrina Peſtilentia eſt & morbur late pervagaturs, ut ait Au-
guſtinus, (?) omnes, aut pœne omnet involvent. Denique & carcinoma eſt Per
animos ſerpens, & quamcunque arripuerit Partem, exedens atque conſumens. Sa-
cræ id litteræ manifeſte confirmant; hæreticorum enim ſermo, ut cancer ſerpit,
ſcribit Apoſtolus ad Epheſiorum Epiſcopum Timotheum, («) quem & ju-
bet profana ejusmodi, & vaniloquia devitare, quoniam multum proficiunt ad im-
PVietatem. Nempe ut cancer: ita hæreſis, ita noxia inſtitutio omnia depaſcitur,
& abſumtis, quæ occupaverat, proxima quæque corripit, & perpetua qua-
dam vorat cupiditate. Quod ipfſum Gentium Doctor in laudata epiſtola plu-
ribus etiam expreſſit, accurateque deſeripſit ſeductorum ejusmodi fraudes, ſi-
malatamque pietatem, ſub qua peſſima illa latent carcinomata, quzeve in uni-
Verſa fidelis populi membra, niſi cenſura medicinam Paret, quam facillime
graſſantur. Proditorer eos vocat Protervos & tumidos: penetrare domos ait, &
captivas ducere muliercular. — - — Semper diſcentes, & nunquam ad ſcientiam verita-
vis pervenienter: a veritate denique excidiſe aſſerit, & vel propterea hbvertiſſe
qnorundam fidem. Inſinuaverat jam alias etiam propagatam ex malorum col-
loquiis impietatem, dum illum Euripidis Poëtæ gentilis verſim allegare non
dubitavit: Corrumpunt, inquiens, mores bonos colloquia mala. (d) Quæ, juxta ra-
tionem & modum jam ſemel ac iterum expreſſum, non ſine graviſſimis argu-
mentis ad ipſos etiam libros traducenda eſſe facile patet; quandoquidem idem
periculum, imo latius etiam propagandum prava monimenta continent, quod
ſermonibus impii auctoris, malisque illius colloquiis ſubeſſe nemo dubitat.
Et vero quoniam de religionis integritate, de ſana fidei doctrina conſervanda
nobis ſermo eſt: quis dubitaverit libellos ad ejusdem fidei perniciem com-
Poſitos eſſe Proſeribendos, ſiquidem apud animum ſuum expenderit, non
modo a chriſtianis, ſed ethnicis etiam magiſtratibus maledica carmina, libel-
los famoſos, obſecena & turpia ſcripta ad ignem fuiſſe condemnata? Sane
Auguſtus Imperator famoſorum libellorum, quos ad traducendos homines
a quibusdam conſeribi acceperat, conquiſitionem fieri juſſit, & repertos in
Urbe ab Acdilibus: extra Urbem a fingulorum locorum Præfectis comburi nan.
a.
(a) Vid. Sylv. in Hiſtor. Bohem. (b) Sermn in ſalm. I. (c) II. Timoth. 2. v. 17.
(d) L. Corinth. 15. , 33.

dexvit
atur
Aytu
etiamm
nlet
n n

fſtaht

mola
ſypl
&
deine
omnni⸗
Wine
nemm
Arch
4e pu
ingen
actus
Calin
o d
magi
Jer
Was⸗
Tu
s,
Katie
ue
Deo⸗
NOV
ire
ſint,
innge
Cl
N er
num
Natis

(a
(

tult...
te, Jucæ
el Juos
Anleremn
lieefita.
n attblit,
ex pu.

Etis ila
lvit,
geidarit.
alt Au-
ek per
lengs, da⸗
7 ſerpit,
1n & ju⸗
t ad in-
alcitur,
na na-
Ohn pln-
ces, ſ⸗
Neiline
, G
virila-
lvertiſ
um col⸗
re noN
Ixtara-
s algl⸗
n idem
,quod
Pobitat.
ryanda
com-
t, non
15 lbel⸗
2 Sane
mines
tos in
iman⸗
-
,0 17.

ReJ (31) Be

avit. (a) Obſervare nempe voluit celebre XII. tabb. edictum, quo ifa cave-
batur: ſi quis carmen oecentiſſt , ac dictaſſit, condidiſſit „quod alteri Nagitium faxit
capitale eſto; cujus & Tullius, (?) & S. Auguſtinus («) meminerunt, atque
etiam Flaccus de eodem canit: () quin etiam lex, poenaque lata, malo, quæ

nollet curmine quenquam deſcribi. t iterum: Sed tamen ut monitus cavear, ne for-

te nogotii incutiat tibi quid ſanctarum inſcitia legum: ſi mala condiderit, in quem quis
&‿*—ina, jus eſt, judiciumque eſto. Quod ipſum poſtea Chriſtiani Impp. Con-
ſtantinus, Valentinianns Theodoſius, Juſtinianus ſeveris legibus vetuerunt, fa-
moſosque libellos diſcerpi, exuri, penitusque aboleri voluerunt, capitali etiam
ſupplicio eorundum auctoribus conſtituto. Non inferiore pœna in obſeoœna
& impura ſeripta fäàm ethnici, quam chriſtiani Principes animadverterunt, ea-
demque damnanda efſe illuſtriores quique ſeriptores oſtenderunt. Plato ea
omnia monimenta, quæ incendendæ veneri deſerviunt, e republica ſua eli-
minata voluit. (e) Ariſtoteles in ejusmodi libros, atque etiam in Hermoge-
nem & Nicocharum eadem de cauſaà multis invehitur. (C) Lacedæmonii libros
Archilochi e civitate ſua exportari juſſerunt, quod eorum parum verecundam
ac pudicam lectionem arbitrabantur. - - - Et ne plus moribus noceret, quam
ingeniis Pprodeſſet. (g) Ovidius ipſe, ille impuri amoris doctor, ſeribere co-
actus eſt: Eloquar invitus: teneros ne tange Poetas: ſubmoveo dotes impius ipſe meas.
Callimachum fugito &c. Carmina quis potuit tuto legiſe Tibulli. - - - Ouis potuit le-
cto durus Aiſzedere Gallo? (5) Longe autem graviora ſunt, quæ vitæ chriſtianæ
magiſtri Baſilius, Hieronymus, Auguſtinus, aliique ea de re mounerunt,
quæve hic adferre nec vacat, nec prœſentis eſt inſtituti: ſolum, cujus rei gratia
iſta adduximus, inde quivis religionis ſtudioſus colligat, quam neceſſaria &
qua ſit librorum adverſus fidei doctrinam pugnantium cenſura. Quis enim
negavcrit, longe damnoſius eſſe lacerari veram religionem, quam boni nomi-
nis, aut famæ hominis cujuspiam exiſtimationem? Ac ut plurimum iſti ſe-

ctariorum libelli fimul nonniſi famoſi ſunt, utpote conviciis, ſannis, dictenis-

ue advwerfus ſanctiones Pontificum & Doctorum perſonas, adverſus ſacratas
. 44

Deo, divinoque cultui familias pleniſſimi; qua in re Lutherus & Calvinus,
novus ille ſecundum anagran

imna Lucianus, primas ſibi vindicant; proinde nec
nirum, ſi plures eorum diſcipuli Lucianeam hanc ſeribendi rationem ſecuti
ſint, licet eandem moderatiores fuerint deteſtati. Demum ſi capitale eſt,

innocentes juvenum mores laſcivo inquinare ſermone aut ſcripto, eaque de

cauſa Satyricus monuit: Nil dictu ſoecdum, viſuque hæc limina tangat,; intra quæ
uer ℳ; (1) an minori piaculo ſe ſe obſtringat ille, qui juvenum æque ac ſe-
num animos a vera religione, ab avito Dei cultu, libellis ſuis impie conſarci-
