ligio jacturam, vel bonorum moruin inſtitutio: in gymnaſia, & diſputan-
tium circulos, liberasque opiniones, & ſectarum placita referantur, ne dum
cOInia mordicus apprehendimus, non tam dicta videamur damnare, quam
«dicentem, & quum aliquid fortaſſe dubium pro certo, atque explorato,
c aut indifferens pro neceſſario fradimus, feneſtram pravis, & verſutis homi-
Nibus, ſiniſtreque omnia interpretantibus aperiamus ſuſpicandi, pleraque
«„Omnia efie talia, nosque incomperta pro certis affirmare.« (c) Sed, ut
quod res eſt, fatear, licet in ſtatuendo fidei dogmate ſingularis iſta temperan-
tia, & moderatio exigatur, non idem prorſus requiritur, ubi de cenfuris fe-

rendis, aut libris proſcribendis ſermo eſt. Diſcrimen hoc opportune aſſignat

laudatus Pallavicinus, dum adverſus Suavem ita diſcurrit: ut aliquis articu-
« lus tanquam fidei dogma ſtatuatur, & ſumma neceſſitas urgeat, oportet, &
Exactiflima trutina examinetur; cum hujusmodi declaratio imperet hominum
mentibus rem maxime omnium, quam chriſtiana lex habet, arduam, id eſt,
„ut res obſcuras citra omnem dubitationem credamus. QGuaprepter Eccle-
.„fia, quantum licuit, ab eo ſemper abſtinuit. Jam vero quia multæ doctri-
næ homines inclinant in hæreſim, aliaque infligunt incommoda, par eſt,
eas e linguis, ac paginis relegare, atque ad id neceſſe non eſt, ut illæ certo
„Dei verbis repugnent, ſatis eit, ſi aut gravia extent indicia hujus repugnantiæ,
ceo quod adverſentur ſeu communi ſcholæ conſenſui, ſeu veteribus Eccleſiæ
uſibus, ſeu ſanctorum Patrum auctoritati: aut deprehendantur ut ſemina
„Operum, quæ Officiant chriſtienæ reipublicæ, ac proinde mereantur aliquam
cex cehſüris, quæcunque tandem ea fit. Similiter, ut ab dliquo oppido ex-
«Chudatur advena, non ſemper eſt opus, ut peſte correptus, aut perduellis
cin aperto ſit: ſuſſicit peſtilentiæ, aut perduellionis ſuſpicio.« (4) Suppoſito
ergo errore, aut libro pernicioſo, & illud Sedes Apoſtolica conliderar- von-
ue-

(4) L. XIV. Epiſt. 21. (b) L. XXXI. Eyif. 42. (c) Iz Epiſt. ad Hadrian.

VI. de Concil. cogendo. (d) L. L. c. 2I. n. 4.

ſverit
Porn
ſtudio
Porul

(qus e

blicæ
pone
ſit n
Otuel
Notni
ne d
cenli
rent
10 6
prop
le
gligua
geli
lone
mal
iree
tas
Lium
Polt
rurm
eo 0
gray
exo
ſumn
in re
bent
Düm
etian
ſtite
& c
tis

, uo.
Plum:
0; led
Etſei.
aubi.
ls re⸗
manc
PDre.
de fn⸗
ni, A
i in:
nctos
Ollent
el te⸗
Mtan-
Gurm
Tant
lato,
Momi-
age
. ,Ut
erar⸗
lisfe⸗
nonat
5
tier⸗
et &
inum

1 ell

NN (197) M

ſuevit, an error ſit ejusmodi, ut in plurium vergat perniciem, an non op-
pPortunis jam remediis emendatus, quæ auctoris pertinacia, aut defenſionis
ſtudium, quæ illius fama, ac pietatis, & eruditionis gloria, quæ denique tem-
porum, & locorum adjunfcta? Jam fi quidem deliteſeit adhuc virus, Privata-

que correctione ſupprimi poteſt, ſi Epiſcoporum cura malum ſopiatur, ſi auctor

ipſe propoſitionem aſlertam damnet, aut male natam ſcriptiunculam luci pu-
blicæ eripiat: profecto nec ſumma illa Sedis Apoſtolicæ auctoritas ſe inter
Ponet, nec cenſura erroneam doctrinam perſtringet, niſi etiamnum periculum
ſit metuendum, aut juſtæ inferiorum Antiſtitum preces Apoſtolicum exigant
oraculum. Quo & referri poteſt prudens illa, quam ſupra expoſuimus, œco-
nomia, quave non raro Romanos Pontifices præclare in reipublicæ Chriſtia-
næ bonum uſos fuiſle oſtendimus, dum aut error non exitialis viſus eſt, ut
cenſuræ antidoto illico occurendum foret, aut tumultus etiam majores time-
rentur, quam pacis, & boni publici ſpes ex damnatione affulgeret. Non ra-
ro ejusmodi cauſæ ſaltem condemnationis modum temperarunt. Ita Bajanæ
propoſitiones Prohibitæ ſunt nulla facta auctoris mentione: Bullæ etiam voces
illæ peculiaris moderationis indices inſertæ: quod nonnullæ earum propoßtionum
aliquo pacto ſiſtineri poſent; licet hoc ipſum ob neglecta, ut inſinuat S. Congre-
gatio, (a) exemplaria Romæ excuſa famoſæ controverſiæ de commate Occa-
ſionem dederit. Ita etiam libro Janſenii in prima illius prohibitione nulla
malignior nota inuſta eſt, niſi quod Decretis Pontificum de nullis operibus
circa materiam auxiliorum edendis adverſetur, & propoſitiones alias damne-
tas contineat. (5) At vero ſi demum & erroris malitia, & doctrinæ in plu-
rium perniciem graflantis perverſitas publicam cenſuram, prohibitionemve
Poſtulet, ſi nulla adſit diſſimulandi cauſa, ſi legitima Epiſcoporum, aut alio-
rum accuſantium vota apertam Romani Pontificis ſententiam efflagitent: tum
eo ordine, eo examine, iis gibus ad cenſuram ferendam proceditur, quas
graviſſimum religionis negotium, & res maximi momenti jure quodam ſuo
expoſcit. Etſi enim Chriſtus Eccleſiæ ſuæ Spiritum Sanctum usque ad con-
ſummationem ſæculi adfuturum promiſerit: nihilominus induſtriam humanam

in religionis rebus decernendis requirit, & negotia fidei eo modo tractari de-

bent, quomodo alia ſummi momenti tractari conſueverunt, in quibus homi-
num diligentia nihil intermittere ſolet eorum, quæ ſibi ad rem caute, pro-
vide, accurate, & utiliter gerendam videntur eſſe neceſſaria. Atque id ipſum
etiam Concilia Generalia, uti ex ſingulis eorum actis liquet, ad amuſſim præ-
ſtiterunt, alias, atque alias ſequentia regulas, ſecundum quas fidei, morum,
& diſciplinæ canones conſtituerunt, de quibus egregie diflerit Zallveinius.
(c) Fandem ſe adhibuiſie curam fatentur quoque Romani Pontifices in decre-
tis ſuis, editisque conſtitutionibus, quos mendacii accuſare, hominis omnino
eſſet & temerarii, & petulantifſime irreverentis. Sic Leonem X. non prius
B b 3 dam-
(a) Declarat. edit. die 5. Decemb. 1644. (b5) Vid. Bull. Urbani VIII. incip.
Iin Eminenti. edit. 1641. (c) Tom. I. O. 3. c. 3.

NN (198) N9*

damnaſſe Lutheri ſcripta, ut perniciofſa, & fidei, unitatique Eccleſiæ contra-
ria, niſi accedente Cardinalium conſilio, & aſſenſu, habita Epiſcoporum,
Prælatorum, Doctorum, & Magiſtrorum matura deliberatione, teſtatur Ca-
rolus V. Imp. in ſuo edicto, (a) & in ſua etiam Bulla Leo X. expreſſit.
15⁵) S. Pius V. in ea, qua Bajanas propoſitiones condemnat, conſtitutione
afſerit ſe eas non aliter proſeripfiſſe, quam ſtricto coram ſe examine ponderætas.
(W) Et Apologiæ Baji reſpondens ait, Bullam ſuam non ſine matura deliberatione
editam fuiſe; quemadmodum & ipſius cauſe gravitat, & hopiinum de Sanéta Sede bene
meritorum conditio poſtulabat. Hinc & ipſe Bajus publico inſtrumento faſſus eſt,
earum omnium ſententiarum damnationem, atque prohibitionem jure meri-

toque, ac non niſi maturo judicio, & diligentiſima diſcuſſione præmiſis factam, &

decretam eſſe. (4) Quam mature, lenteque deventum ſit ad propoſitionum
Janſenii cenſuras, vel ipſorummet adverſariorum diaria, coævorum relatio-
nes, aliique teſtes fide digniſſimi exponunt, & in ſua pariter Bulla affirmat
Innocentius X.; (e) ut non immerito Innocentii Succeſſor Alexander VII. aſ-
ſerere potuerit, cauſam hanc ea diligentia diſcuſſam fuiſſe, qua major dcfßde-
rari non poterat. Scilicet per duos annos integros controverſia agitata, Car-
dinales fide, probitate, & eruditione præſtantes, Roma, Spada, Ginettus,
Secchinus, & Pamphilius examini cum Secretario Albitio præfecti, Conſual-
tores Theologi tredecim, ex religioſis familis doctiores deſignati, Janſenii
defenſores auditi, triginta & ſex Congregationes celebratæ, a Pontifice In-
nocentio non modo Conſultorum ſingula ſuffragia mature expenſa, ſed & ipſi
in undecim Seſſionibus, ſingulis in tres, quatuorve horas productis, diſſeren-
tes ab eodem auditi, ut proinde recte Gallicani Præſules Innocentianam Con-
ſtitutionem, divini Nisminis inſtinétu conditam, & ordine canonico latam fuiſſe in
ſuis ad Eundem Pontificem epiſtolis ſeripſerint. () Vana ergo Janſeniano-
rum effugia, improbæ de accelerato judicio, partium ſtudio, Pontificis im-
eritia criminationes. Teneo & hic lupum auribus: patet ſeilicet Auctorem
Piftoris Pragmaticæ de Bulla cœnæ inſignem eſſe Janſenianorum fautorem,
utpote qui confracta eorum tam diligenter colligit arma, aitque Janſenianam
hæreſim eſſe purum inventum Jeſuiticum, Augauſtinum Janſenii eſie damna-
tum, priusquam legeretur, arte & conatibus Cardinalis Richelieu libri Janſe-
niani damnationem ab Urbano VIII. impetratam. (ꝗg) An enim non hæcom-
nino ea ipſa ſunt, quæ celebriores Janſenii Patroni jam olim pro elevanda
Pontificiæ cenſuræ auctoritate attulerunt, ſed & pridem funditus everſa, ac
confutata ſunt, ut apud fuſiores quosvis Theologos videre eſt. () Gravius
vero eſt illud, quod idem auctor ſe neſcire aſerat, quomodo etiam maxime debilis
Piritus concoquere poſit, Papæ, ſi in libro quidpiam contineri dicat, quod in eo
. re-
(a) Edito Vormatiis in Comit. 1520. (b) Quæ incip. Exurge. edita Anno 1520.
Ce) Elit. An. 1567, (d) Ann 1590. die 20. Martii. (e) Edita 1653.
(V) Anno I1653. die I5. Julii. Er Amo 1654. die 29. Mart. (g) P. III. Pag 146.
(⁴) Vide iuter alios Tournely. Tr., de Grat, O. 3. 2a Pag. m., 159. ſ.

riuf
Cogn
cuin
ſenii
pere
Vter
fes
tom
cete
&1
6600

leſti

Ans

Ohtta.
rum,
r Ca.
reſſit.
tione
Talat,
atione
bene
elt,
neri⸗

n, &

num
atio⸗
rmat
L. al.
cr.
Car-
tus,
nſal.
lenii
In⸗
ipli
ren⸗
on-
e in
ano⸗
im⸗
remm
em,
nam
na⸗
Nle⸗
om⸗
nda
Fius
Hili⸗
1 ℳ
⸗
20,
3.

4

revera non ſit, eredendum oſzz. Nempe & hic primum contra id, quod in facét's
dogmaticis ſupponitur, graviſſime hallucinatur, & deinde manifeſto ſe vel
cum primis Janſenianorum ſtrategis ſentire indicat, damnatas videlicet Jan-
ſenii propoſitiones in ejusdem Auguſtino minime contineri. Doleo magno-
pPere virum multæ lectionis, & in hiſtoria noſtri ſæculi verſatiſſimum ita le-
viter Pontificiæ inſultare auctoritati, & occaſionem præbere, ut juxta melio-
res Logico-criticæ regulas de aliarum etiam rerum ab ſe allatarum fide mul-
tum omnino detrahatur. (a) Sed nos ad noſtra. Ex allatis igitur exemplis.
ceterisque Pontificum Bullis, quibus errores damnartur, aut propoſitiones,
& libri proſcribuntur, ſatis evidens eſt, quam Romani Pontifices in ejusmodi
negotüs nullam quoque humanam omittant induſtriam, ut adeo non niſi lente
feſtinare, & velut cunctando rem religionis reſtituere dicendi ſint.

Reliqua, quæ in Pontificiis cenſuris obſervanda ſunt, compendis
õ Mä

A Cita quidem rem gerendam eſſe nullus dubito, ſi de propoſitionis, aut
. libri cenſura agatur: ſit ne vero univerſim ad quamvis Romani Pontifi-
cis ſollemnem fidei definitionem, & legitimum, quod ex cathedra vocant,
judicium, ea examinis, confultationum, & precum ratio ita neceſſaria, ut
ſine illis nec legitima, nec infallibilis Romani Pontificis eſſe pofit auctoritas:
nolim in præſenti accuratius examinare, utpote, qui jam ſupra de tota illa
pontificiæ infallibilitatis quæſtione ſententiam non duxi interponendam.
Commemoraſſe ſufficiat Cl. Theologum Serrium affirmantem opinionem ſpe-
ciali etiam diſſertatione contra Doctiff. Aloyſium Mariam Lucini ſtrenue fuiſſe
tuitum. (⁵) Egit adverſus ea etiam Eminentiſſimus Orſius O. P., (c) licet
ea, quæ ex Sueſſionenſis Epiſcopi monito Paſtorali tranſcripſit, Serrianæ
cauſæ Pparum obeſſe videantur; tum quod aliud ſit Epiſcopum ſine Presby-
terio arcanæ pœnitentiæ præeſſe, prædicare populo, in epiſtolis, & reſpon-
ſis quæſtiones fidei tractare: & aliud fidei controverſiam ſollemni judicio de-
finire, aut adverſus hæreſim, & errorem legitimam ferre cenſuram; quod
Poſterius ſine conſultatione Presbyterii, alisque mediis humanis vix unquam ab
Epiſcopis præſtitum fuerit; tum quod longe diſpar Romani Pontificis, & Epi-
coporum hac in cauſa ſit ratio; quoniam hi ſingillatim accepti nunquam ſunt
crediti infallibiles, quocunque demum modo ad quæſtiones fidei reſpondiſſent:
illlus vero ſuprema ſit poteſtas, & ex Serrii etiam mente de eo hic potiſſimum
7 quæ-
() Vago rumore auctor hbic beterodoxus eſſe dicitur; at nihil certi ea de re afir-
marée poſſum; ſane quam maxime orthodoxus videri cupit. (b) Diſert. Apolopet.
de Rom. Pontißcis Mfallib. Et dif. IL. de Rom. Pontiſ. c. I. (c) L. IV. de
Rom. Pontif. a Pag. 481.

N (200) WE

quæritur, quandonam privilegium infallibilitatis, quod convenire ſupponit,
eidem Romano Pontifici ſit attribuendum. Utramvis autem ſententiam am-
plectare, de eo apud omnes fere convenit, a fidelibus minime eſſe inquiren-
dum, an neceſſaria omnia ſententiam Romani Pontificis præceſſerint. Ad ean-
dem enim divinam providentiam ſpectat, ſive Eccleſiam, ſive ejus caput di-
rigere, & ſimul præſtare, quæ ad legitimum judicium, ſeu rectæ rationis
dictamine, ſeu divino præcepto, ſeu eccleſiaſtica conſuetudine requiruntur,
ut proinde qui de iſtis anceps, & dubius moroſius inveſtigare vellet, de
ipfio fidei, aut morum capite definito dubitare videretur. „Deus nempe,
inquit Canus, diſponit ſuaviter omnia, ſimulque proſpicit & finem, & media
ad finem neceſſaria; - = - itaque præſtat ſemper Pontifex quod in ſe eſt:
Præſtatque Concilium, cum de fide pronunciat, caditque cauſa, ſi quis e no-
. ſtris aliter exiſtimat. (a) Tandem in ſollemnibus ejusmodiRomanorumbPon-
tiſicum cenſuris, & judiciis doctrina ipſa, ſeu cenſuræ ſubſtantia, a formulis non-
nullis, & ſtilo Romanæ Curiæ uſitato, ſecernenda eſt. Etſi enim formulæ
hæ fortaſſis ad quarumvis regionum jura non ſatis ſint accommodatæ, aut legi-
timis locorum conſuetudinibus adverſentur: ſalva nihilominus, & integra eſt
cenſuræ auctoritas. Ita Gallicani Præſules non dubitaverunt ſumma venera-
tione, & aſſenſu excipere Bullas Pontificias, quibus errores Baji, Janſenii,
Molinoſi, Fenelonii, aliorum que proſeripti ſunt, licet in isdem formulæ non-
nulle Gallicanæ libertati non congruentes invenirentur. Ita in Generalibus
totius Cleri comitiis neglecta, & poſtpoſita forma, qua decreta Innocentii
XI., Alexandri VII. & VIII. concepta erant, propoſitiones ipſas a prædictis
Pontificibus condemnatas, ſuis quoque cenſuris confixerunt. (à) Plura etiam
documenta exhibet Tournelius. («) Denique in plerisque regionibus etiam
conſenſus Principis civilis, ſeu Placitum regium eſt neceſlarium ad hoc, ut con-
ſtitutioni, & cenſuræ pontificiæ publica Per promulgationem obägandi vis,

& auctoritas tribuatur. Qua de re pro ditionibus Auſtriacis clara ſunt cæſa-

rea reſcripta Ferdinandi III. & Leopoldi I. glor. mem. Imperatorum, quo-

rum prius ad Philipum Fridericum Epiſcopum Viennenſem datum: (ℳ) alte-

rum PEpiſcopi Viennenſis Officiali inſcriptum eſt, in eoque placitum illud, &
antiquæ obſêrvationi, & perenni temporis, quod homlinum memoriam ex-

cedit, conſuetudini innixum efſe aſſeritur; in eodem tamen ſuprema Excelſi

Auſtriæ regiminis curia profitetur, tantum abeſſe, ut piiſſimus Imperator
in materia pure eccleſiaſtica ſacram poteſtatem impedire, ut potiuas illius aucto-
ritatem tueri, atque promovere velit. («) De uſu autem Placiti hujus lubet
adſeribere verba celeberrimi quondam Pragæ Profeftoris Neumanni de Pu-
choltz: quamvis Princeps, ajebar ille, omnes declarationes Pontificias in ma-
teria articulorum fidei, item in materia morum, nec non leges poſitivas
. . c Ec-
(a) L. V. de locis. c. 5. (b) Ii Cenſura Ann. 1709. («) Tr. de grat. ſupra
cit. pag. 130. (4) A. 1641. die 21. Novembr. (e) A. 168 1. die 2. Eebr.
Vid. Riegg. Corpus L. E. A. pag. 107. & 108.

eel

nes

mOd
& re

mon

de n
Penn
rine
in
elſe,
a
miis
tis, 4
ſuetn
Rom
uio

fuiſe

Pella
ſerit
noſ
G
ab

unuulli

creti

gand
ad7
cn
te
ſur

Cui
gula

ponit,
imam.
huiren.
dein.
lt di-
tionis
umnr,
et, de
empe,
medie
le eſt:
8e n0.
nbon-
Snon-
rmule
tlegi⸗
ta elt
nere-⸗
lenii,
non⸗
alibus
centii
Gichis
etiam
etiam
tcol⸗
li vis,

quo⸗

Ate-

, &
en⸗

Iceli

rator
cko⸗
jubet
e Pu-
1ma-⸗
ltiyas
ee⸗
ſ⸗
lehr.

* (201) We

. eccleſiaſticas circa ritus miniſterü ſpiritualis, & ea, quæ ſunt mere ſpiritu-
alia recipere teneatur: tamen conſtitutiones poſitivas mere eccleſiaſticas cir-
„Ca ea, quæ incurrunt ad materiam temporalem, licet in illis decentia aliqua
ad finem ſpiritualem ſubſit, recipere non teneretur, ſi ejusmodi conſtitutio-

nes in grave detrimentum finis temporalis vergant, & ad obtinendum fi-

nem ſpiritualem beatitudinis æternæ non ſint necefſſariæ. (a) GQuæ non
modo vera eſſe non ambigo, ſed & magna cum moderatione prolata; quo
& referri, atque expendi velim ea, quæ vir doctiſſimus Zallveinius hac de re
monuit; præſertim, ſi cui legendus obtingat Tractatus Van-Eſpenii, quem
de Promulgatione legum eccleſtaſticurum inſcripſit, quemque merito Clariflimus
Viennenſium Profeſſor Rieggerus ardentiſimum appellavit. (5) Ex hiſce autem
principiis ſponte conſequitur, ſollemnem illam conſtitutionis Pontificiæ pro-
mulgationem non Romæ tantum, ſed in ſingulis etiam dicœceſibus faciendam
eſſe, ut vim legis ad ſui obſervationem adſtringentis obtineat; quæ quidem
ipſa jam communior eſt noſtrarum regionum ſententia, & in publicis acade-
miis recepta. Nec vero inſirmis, ut ego quidem arbitror, probata argumen-
tis, ſed recta ratione, antiquitatis uſu, & communi aliorum legislatorum con-

ſfuetudine confirmata. Nam ſtilum curiæ, vi cujus leges Pontificiæ affiguntur
Romæ in locis præfſcriptis, atque ita per orbem publicatæ cenſentur, anti-

quiori Eccleſiæ prorſus incognitum, & noviſſimis temporibus introductum
fuiſſe, plures omnino affirmant; atque Cl. Riegger opinionem novitiam ap-

pellat, qua ſollemnem illam Romæ fieri ſolitam Promulgationem ſufficere aſ-

ſeritur ad inducendam in univerſum obligationem. Neque vero ex communi
noſtrorum Scriptorum ſententia alia ex caufa plures conſtitutiones Romanæ

in Germania neminem adſtringunt, niſi quod debite hic non Promulgatæ, &

ab Epiſcopis, ac Principibus acceptatæ non fuerint. (c) Non me latet a non-
nullis Theologis leges Pontificias, quæ diſciplinam ſpectent, diſcerni hic a de-
cretis fidei, & morum, a cenſuris in libros, aut Propoſitiones legitime latis,
& priores quidem in ſingulis provinciis: minime vero poſteriora promul-
ganda eſſe contendunt, ut videre eſt apud La Croix, (d) & in addit. nov.
ad Theolog. moral. P. Reiffenſtuel. (e) At nullius momenti, ſi præſens cauſa
conſideretur, allata eſt diverſitas, & licet veritas naturali, & divino jure mu-
nita fulgeat, meritumque ſibi, quacunque ratione innoteſcat, Poſtulet aſſen-
ſum: id tamen vi cenſuræ pontificiæ fieri non poteſt, niſi conſueta ratione,
modoque debito eadem cenſura etiam in negotiis religionis promulgetur.
Cui enim, amabo, docto etiam, & erudito decreta Romana, quibus in ſin-
gulos annos complura monimenta vetantur, in noſtris hiſce terris innoteſcent,
Cc ni-
(a) le annot. ad Sehved. Jus publ. c. 5. J. 14. apud Riegg. (5) Riegg. P I.
Juriiprud. Eccler. c. 8. in not. ad g. 447. Vid. Zallvein Princ. I. E. Tom. I.
O. J. c. J. J. 4. reflex. 6. & alibi. («) Piuribur id probat laud. Zallvein Tom.
I. O. I. . 2. J. J. Eßen. Tom. VI. in Tractat. de promulgat. &c. de Marca
L. I. c. 15. (4d) L. I. Theolog. moral, a num. 229. (c) Quaſt, II. num. 14.

N (202) We

niſi publica Epiſcoporum, & patriorum Cenſorum promulgatione patefiant?
Anne brirate illa notitia, quæ aliquando homini littera to obvenit, ſatis eſſe po-
teſt, ut legem obligante efficiat? Ac ſi quidem de libro hæretici auctoris
ag atur in negotio religionis, vel ipſa hæreſeos nota ſanctioris fidei cultorem
terret, & merito terrere debet: notæ ſunt Tridentini Indicis regulæ, nota
Piorum conſuetudo: at ſi de novo catholici auctoris ſcripto agatur, quis pu-
taverit ſibi illud interdici, niſi Romana conſtitutio ab immediato, ut ajunt,
Paſtore, ab Epiſcopo intimetur? Illud potius facile conceſſerim, Epiſcopos,
iosdus eccleſiarum Præſules ſuo deeſie officio, ſi ratione omni, cauſaque
legitima deſtituti decreta Pontificia non promulgent, ſi leger ſacratiſſimar, quæ
conſt, ingunt hominum vitas, ab omnibus intelligi (a) non faciant. Nec vero dixe-
ris, Multos canones, decreta plura pontificia apud nos vigere, licet de ſol-
lemni eorum promulgatione nemo teſtari valeat. Ajo quippe, quod e Juris-
peritorum formulis notum eſt, ad legem obligantem non expreſſam requiri,

ſed tacitam etiam, & quam virtualem, aut zquivalentem vocant, ſufficere pro-

Immulgationem; quod nempe ſenſim in uſum, m noresque populorum conſti⸗
tutionum pontificiarum obſervantia transeat, ſi a Doctoribus univerſis pro-
vinciæ allegentur, ſi in publicis academiis, & Epiſcoporum curiis traditæ iis-
dem innitantur ſententiæ: ſatis ſuperque promulgatæ, atque ab omnibus re-
ceptæ cenſeri debent; eadem fere ratione, qua in Plerisque regionibus, vel
ipſa communia Juris Canonici decreta recepta ſunt, & & approbata. Hæc ergo,
& ſimilia probe conſideranda erunt, ut ſuprema „ & adſtringens Cenſuræ
Pontificiæ aucétoritas ſuſpiciatur; quanquam poſteriora illa, quæ ad librorum
Pproſcriptionem attinent, decreta rarius a ſummo Pontifice: frequentius autem
ſacrarum Congregationum nomine emanent, de quarum proinde tribunalibus,
quatenus ad cenſuræ, & judicii dogmatici cauſas referuntur, nonnulla etiam
explicanda ſunt. Ad comm endandam igitur, meritisque la udibus celebrandam

Summorum Pontificum in propoſitionum, ac præſertim librorum cenſura cu-
ram, vigilantemque Tollicitudinem, caput finiam præclaro teſtimonio Sapien-

tiſſimi Papæ Benedicti XIV. Quæ ad Catholicæ Religionis puritatem, ſeri-
„bit ille, integerrimné tuendam, & caſtos mores a contagione caute ſervan-
dos maxime Pertinent, cum ſemper ab Apoſtolica hac ſancta Sede provide,
lapienterque cuſtodita ſint; tum illud in primis laudabili Romanorum Pon-
tificum prædeceſſiorum noſtrorum zelo ac vigilantia proviſum, & cautum
«fuit, ne ullum propter pravos exitioſosque libros, quibus fides & pietas
c labefacteri plerumque ſolent, Chriſti fidelium animabus præjudicium ac
„detrimentuin irrogaretur. (5 )

4*

(a) l. 9. Cod. de Li. (5) la Pul. incip. Ouæ ad. dat. A. 1757. die 23. Derembr.
Præſixa Idici libr. probibit. Hus juſſu rragniro, atque edito.

Fo⸗

ſem
leri,
mun
Apo
Cara
hum
aut
AWr
tron
Teri⸗
abe
44 ⸗
460
rum
Vert
NI
n
Ca
mo
um

eſſe bo.
uctoris
Ultorem
e, nota
luis pu⸗
t unt,
leopos,
Aulaqe
tat, al
1 ixe-
de ſol.
e Juris⸗
requiri,
re pro.
conſti⸗
5pro-

bus ke⸗
5, vel
ergo,
enaree
rorum
Autem
alibue,
etiam
ndam
ra el⸗
Apien⸗
,Pr
wide
Pon⸗
utI
Pietes
Um .

nbe⸗

IVRE CENSVRAE, GVOD SACRIS CONGREGATIO-
NIBVSROMANIS COMPETIT.„

FlI.

De audtoritate cenſuræ a ſacris Congregationibus latæ.
Pe ReWer E

D E primæva Eminentiſſimorum S. R. E. Cardinalum origine, de
1 maxima nobiliſſimi hujus ſacri Senatus, jam initio ſœæculi IX. in
SRFB*S tres ordines diſtincti, dignitate, de Propagata poſtea magisque
ſemper aucta illius amplitudine, inter alos præclare diſſerit Thomaſſinus in ve-
zeri, & nova Eccleſßæ diſciplina, (a) & erudite oſtendit, a graviſſimis Scriptoribus,
muneris hujus Cardinalitii exordia ad ipſam Chriſti inſtitutionem & tempora
Apoſtolica eſſe referenda. Status ſummi, inquit Gerſon, ac ſacri Collegii DD.
Cardinalium fundatut eſt in ecclefßaſtica hierarchia ſubexleſti immediate a Cbriſto, nec
bumana inſtitutione, ſeu præſumtione poteſt deſtrui. (!) Plautinum autem peniculum,
aut Terentianum Gnathonem Curiæ Romanæ fuiſie Gerſonem, quis audeat
affirmare? Petrus quoque de Alliaco, priusquam horum Purpuratorum Pa-
trum numero adſcriberetur, tempore Concilii Conſtantienſis in tractatu de auc-
toritate Eccletæ ita ſeribit: licet nomina Papatus, & Cardinalatus tempore
«Petri, & aliorum Apoſtolorum non fuerint in Eccleſiæ uſu, tamen eccleſi-
."Naſticæ poteſtates his nominibus deſignatæ ex tunc in Apoſtolis præfullerunt, vi-
„delicet Papalis dignitas in Petro, & in ſingulis Apoſtolis Cardinalatus auc-
„toritas. „ Atque hinc infert Apoſtolos prius Cardinalium, quam Epiſcopo-
rum exercuiſſe officium, ceu Petri Aſſeſſores, Conſiliarii, & in regimine uni-
verſalis Eccleſiæ cooperatores. His affinia ſunt, quæ Eugenius IV. ſuam in
Bullam inſeruit, dum per eandem gravem, de præcedendi, & ſedendi ho-
nore controverſiam Archi-Epiſcopum Cantuarienſem inter, & Eboracenſem
Cardinalium Collegio adſcriptum dirimeret. («) Quin & ex noſtræ Patriæ
monimentis idem licet confirmare. Pragenſis nempe Academiæ Doctores
jam ab A. I413. hanc propoſitionem inter alias complures ſcriptis mandarunt,
adverſus errores Joannis Huſſi ab omnibus ſubſcribendam: quod credit, ficut
Cc 2 Ro-
(a) P. I. L. II. a. Cap. 113. (5⁵) allegat Thomaſin. ex Tom. I. Oper. Gerſon
pag. 188. Sed alia, quam Antverp. edit. uſus ſuerit; in hac quippe pag. cit. fru-
ſra quaſßiverir. (c) Vide Spondan. ad A. 1440.

2

BeY (204) YN

Romana Eeccleſa, eujus caput eſt Papa, corpus vero Collegium Cardinalium, maniſeſti,
ar veri Succeſores Petri Principir Apoſtolorum, & Colegii aliorum Apoſtolorum CObriſti.
(4) Quanta autem jam inde a Supremi Pontificatus temporibus fuerit Ro-
mani Cleri auctoritas, quantaque ejus dignitas: ex hiſtoriæ eccleſiaſticæ mo-
nimentis eſt manifeſtum. Semper enim latus ſtipabat Pontificis, ejus aderat
actis, & conſilüs, conficiebat, aut ſubſeribebat encyclicas, quibus fidei, &
morum capita per univerſum orbem firmabantur, examinabat Epiſcoporum
litteras, ad eorum conſulta reſpondebat, Synodos denique cum Romano Pon-

tifice conſtituebat. Celebria ſunt, quæ ad eundem Clerum direxit S. Cypria-

nus in cauſa lapſorum, clarumque dignitatis, auctoritatisque Romani Oleri
indicium. GQuum enim tunc temporis Romana Sedes ſuo eſſet viduata Paſto-
re, & factione Feliciſſimi, aliorumque Africa turbaretur: fiduciarium ſuum de-
cretum cum tomo tredecim epiſtolarum in eadem cauſa conſcriptarum S. Afri-
canæ Eccleſiæ Primas ad Clerum illum Romanum transmiſit, ab eodem exa-
minandum, approbandumque, ut hujus calculo vera firmaretur ſententia, &
ſingulare robur eidem accederet. (a) Præſtitit & iſtud Clerus Romanus ſin-
gulari epiſtola, quam exaravit Novatianus tunc Archi-Diaconus zelo, & elo-
quentia Cyprianicas æmulante, Clerusque univerſus ſubſcripſit, e qua illius
Poteſtatis, lanæ fidei, & chriſtianæ prudentiæ inſignia licet deſumere documenta.
(5) Quanti vero S. Cyprianus eas Cleri Romani litteras fecerit, vel ex eo patet,
quod non ſolum ab omnibus Africæ, ſed peregrinis etiam Epiſcopis, Pres-
byteris, & Diaconibus legi, imo & tranſeribi deſideraverit. Vos curate,
ccſcribit ad ſuos Preibyteros, & Diaconos, quantum poteſtis pro diligentia veſtra,
ut ſcripta noſtra, & illorum (ſeilicer Cleri Romani, & Confeſſorum) reſcripta
« Fratribus noſtris innoteſcant. Sed & ſi qui de peregrinis Epiſcopis collegæ
c. mei, vel Presbyteri, vel Diaconi præſentes fuerint, vel ſupervenerint, hæc
«OInia de vobis audiant, et ſi exempla epiſtolarum tranſcribere, & ad ſuos
„Perferre voluerint, facultatem tranicriptionis accipiant: -=— ut in eccleſia-
Tum ſtatu quoquo modo interim componendo ſervetur ab omnibus una fidei
cConſenſio. « («) Eandem denique Cleri Romani auctoritatem confirmat S.
Papa Cornelius, qui, cum de pœnitentibus e ſecta Novatianorum converſis

agendum eſſet, nihil ſtatuendum cenſuit, nifß Preibyterio ſuo, id eſt Clero Ro-
mano, contraäéto, (e) ut proinde Cleri hujus in quibuscunque controverſiis

apud Sedem Apoſtolicam terminandis ſemper primæ fuerint partes, ac non

mediocris in cenſuris ad religionis negotia ſpectantibus poteſtas, quæ ſubinde

auc-
(«) Vide Raynald. ad Ann. 1413. (5) Vide Epif. I5. S. Cypr. & 23. ad Cler.
Rom. edit. Venet. A. 1756. quam, uti & edit. Venet. 1748. Operum S. Leonis
M. nunc primum Bibliothecæ Collegii noſtri Nicolsburgens. donavit jam ſupra in
not. ad F. 3. C. III. Diſ. I. laudatus Illuſtriſimus Mæcenar. (c) Vide epiſtolas
Cleri Rom. ad §&. Oprian. inter Oyprian. 30. &S 31. (4d) Epif. 32. ad Cle-
rum ſuum. (e) Epift. 46. inter Oprian. Plura de PFreibyterio convocato egregie
pertractat Bencinus de litt. enoycl. Diſert. I. H. F.

rel
alte

tit Ro.

& mo⸗
Aderat
dei, &
porum
1o Pon-
Vptig.
Cleri
peſto.
n de⸗
.Afri.
mexa-
tia, &
us ſin⸗
E eho⸗
Uilius
nenta,
patet,
Pres⸗
Urate,
eſtra,
Eripte
lege
‚hæc
ſoos
cleſia-
fidei
nat 5.
erlis

Ro-

erſiis
non
binde
c⸗
Cer.
enis

FA n

Sotn
⸗
gi 6

eos collaterales, & coadjutorer Papæ vocat,

Y&α& (205)

aucta fuit, & ſingulares etiam additæ prærogativæę. Completat omnia Cleri
hujus decora Thomaſſini verbis. Quis ambiget, inquit ille, hunc Presbyte-
«EOrum, Diaconorumque cœtum adoptatum fuiſſe in ſocietatem gloriæ &
cc auctoritatis Apoſtolicæ Sedis, qui jam inde a jactis per B. Petrum Eocleſiæ
„Romanæ fundamentis, Eccleſiam eandem Romanam, imo & univerſalem
toto orbe ſparſam adminiſtraverat, & cum Succeſſore Petri adminiſtrare per-
cgebat: qui adminiſtrabat etiam ſolus vacante Sede, & perſæœæpe diu vacante:
qui præerat electionibus Summorum Pontificum, qui plerumque eum ex
üO gremio deligebat, qui ordinarium erat Papæ Presbyterium, ſeu juge,

& perpetuum concilium, quo maxima quæque explicabantur negotia, ſeu

ad fidem, ſeu ad mores ſpectantia. c (a) Hinc etiam erat, quod temporibus
S. Bernardi ægerrime tulerint hi Purpurati Romanæ Curiæ Patres ſententiam
Callicanorum Præſulum adverſus errores Gilberti Porretani, & fidei formu-
lam, quam horum nomine Pontifici, & Cardinalibus obtulerat dictus S. Abbas,
& Scriptor mellifluus, rejiciendam cenſuerint: Certe, inquiunr, ſi in oriente
„K- - -coram omnibus Patriarchis hujusmodi tractaretur negotium, nihil fir-
ina ſtabilitate ſolidum ſine noſtra finiri valeret auctoritate: quin imo juxta
antiquorum Patrum ſtatuta, vel exempla Romano ſervaretur examini termi-
„nandum: volumus igitur huic tam temerariæ novitati celeriter aſſurgas, ip-
„ſorumque contumaciam punire non differas (b) Ita alloquuntur Pontifi-
cum Eugenium III. acerbiflima pleni indignarione, quam graphice depingit
Otto Friſingenſis: nec absque ratione adverſus Epiſcopos Gallicanos expo-
ſtulaſſe Cardinales, fatetur Natalis Alexander. (c) Nec prius placati ſunt quam
dum S. Bernardus ſemel ac iterum conteſtatus fuit, illud fuiſſe ſolum Epiſco-
Porum ſuſfragium, non judicium, animi ſententiam, non definitionem, nec conſcrip-
tam fidei formulam, ſeu Symbolum ab ſe univeriæ Eccleſiæ fuiſſe propoſi-
tum, neque de controverſis capitulis quidquam definitum. Hinc idem S.

Pater de cenſoria Cardinalium poteſtate minime ambigebat; quin in cauſa

Abaelardi ita ad eosdem ſeripſit: nulli dubium eſt, quin ad vos ſpectet, tollere ſcan-
dula de regno Dei, ſurgenter ſuccidere ſpinas, ſedare querelas: - -— — agire pro loco,
quem tenetis, pro dignitate, qua polletie; pro porteſtate, quam accepiſtis. (d) Et alibi
. *) & vult de toto orbe eligendor, ceu
orbem judicaturoi. Ut vero aucta negotiorum diverſitate, & multitudine, om-
nia felicius, faciliusque expedirentur, viſum eſt poſtea Romanis Pontificibus,
ex illuſtri hoc Romani Cleri, & Cardinalium collegio diverſos inſtituere cœ-
tus, variis ad Religionis, & reipublicæ chriſtianæz commodum officiis exe-
quendis deſtinatos. E quibus Congregationibus duæ præcipuæ ſunt, quibus
religionis integritas, hæreſum, & errorum extirpandorum cura incumbit:
altera videlicet, quæ a Sacra in hæreticam pravitatem inquiſitione, alrera, quæ
a conficiendo librorum prohibitorum indice nomen habet. Priorem illam
, Cc 3 Pau-
(a) L. cit. c. I15. n. 13. () Orto Friſng. L. I. de geſtir Frider. Imp. c. 577.
(e) Scc. XII. Diſert. VIII. n. 2. (d) Epif. 189. (e) L. IV. de conſiderat. c. 4.

eY (206)

xios libros inquirendi, & quibus emendatio, quibus proſcriptio debeatur, co-
gnoſcendi injunxit, ut memorat Benedictus XIV. (a) confirmavit demum,
& facultatibus auxit Sixtus V. Alteram priori adjunxit quaſi vicariam S. Pius
V. quam ſubſequentes deinde Pontifices Gregorius XIII. Sixtus V. Clemens VIII.
ſtabiliverunt; utrique regulas præclariſſimas, prudentiſſimasque præſeripfit Be-
nedictus X1¹UII. Adhæc ergo tribunalia cauſæ fidei, violatæque religionis, monſtra
erronearum opinionum, libri denique ſuſpecti de prava doctrina referuntur: hic
exaten inſtituitur a delectis, quos Conſultorer, relatores, Oualificatores vocant, viris,
nempe, ut eos deſcribit Benedictus XIV. vitæ integris, probatæ doftrinæ,
maturo judicio, incorrupto affectu, ab omni partium ſtudio, perſonarumque
acceptione alienis, quive æquitatem, libertatemque judicandi cum prudentia,
& veritatis zelo conjungant. (5) Hic lata ab illis judicia per conſtitutos S. R. E.
Cardinales, quorum alii S. Theologiæ, alii Juris Canonici doctrina, alii Ec-
cleſiaſticarum rerum peritia, munerumque Romanæ Curiæ exercitatione, pru-
dentiæ demum ac probitatis laude conſpicui ſunt, (c) mature expenduntur,
ac ſua demum ſententia in propoſitionem, ac librum cenſuram ferunt. Licet
vero arbitrio Ssummi Pontificis tota quodammodo cauſa terminetur, quin &
aliquando definitiva illius ſententia abiolvatur, ſi rei de qua agitur, gravitas,
auctoris meritum, aliæque id ſuadeant circumſtantiæ: communius tamen, &
ſi quod res eſt, fateri volumus, earundem Congregationum decreta non tam
Romano Pontifici, quam his ipſis Congregationibus ſunt adſeribenda, & præ-
cipue eorum, quorum examini cauſa commiſſa fuerat, judicio, & relatis inni-
tuntur. Verum enim eſt, quod ſcribit Van-Eſpen: (4) Congregationi S.
Officii, quæ feria III. & IV. haberi ſolet, ne quidem Pontifex intervenit, ſed
earum ſolum acta ab Aſleſſore ad Pontificem referuntur: illi vero, quæ feria
V. celebratur, adeſſe conſuevit Summus Pontifex, ſed & communius ex Car-
