natis abducere nititur?

Si privati honoris cura recte geritur, & injuriarum
acti-
(a) Ur reſerr Dio L. 56. (5) L. IW. Tuſcul. qq. (c) L. TII. de Civit. c. I.
(4) L. II. cif. I. & L. II. Satyr. I. (e) L. X. de Republ. (f) L. VII.
Polit. c. ult. & de arte Poet. c. I. (g) refert Valer. L. VI. c. 3. (6) L. II.
de Remed. amor. () Zuuenal. Satyr. I4.

actione a lege conceſſa calumnias & convicia repellere licet: anne mutos eſſe
oportebit ſacrorum Præſides, dum fides Periclitatur, dum religionis princi-
pia impetuntur, dum Deus ipſe giganteo veluti auſu hominum ſtultitia laceſ-
ſitur, & ejus gloria ſcriptiunculis obſcuratur? Si verba nomia momento fere
temporis prætervolantia ſummam vim habent, ut quidvis mali in mentem bo-
nam invehant: quanto magis id eſſiciunt verba, ut ita loquar, ſolida, per-
manentia, non abeuntia, quæ rimari & in intimos animi recefius demittere,
legere & relegere licet, quoties lubet? (a) quæ non inde timenda lues? quæ
contagio? quæ peſtis? Niſi me omnia fallunt, ſunt hæc talia, ut animo vel
mediocriter docili & non aſpero facile perſuadere valeant, neceſlarium eſſe &

æ quum, ut peſtifera dogmata, virulentique Hibri cenfſori Judicio prohibean-
2 5* 4

tur & proſcribantur. At dum ita univerſim ſtatuo: tum id vel maxime de

accurata librorum cenſura, hoc inprimis ævo, exercenda Pplures etiam ſin-
gulares cauſæ evincunt.

.

F II.

Cenſuram noſtro æo poſtulant fraudes, quibus praxi audtores nowia ſua
commenta in libris invol vunt, ut elegantia ſermonis patrü,
profana eruditione &oc.

Rimum nempe, quoniam hoc ævo ſub ſermonis elegantia, & ſuavi verbo-
rum involucro in libris & latius & ſecurius errores quamplurimi ſpargun-
tur. Factum quippe feliciori quidem linguarum fato, ut vocum barbarie ab-
ſterſa non in latina ſolum, ſed etiam gallica & teutonica lingua, quæ in kbris
noſtri Septemtrionis magis familiares ſint, eam facile quivis ſeriptorum ſe-
ctetur verborum elegantiam, & caſtam dictionem, quæ jam pridem ad re-
natas usque litteras deſiderabatur. Poſteaquam enim a Sæculi XV. initio Po-
litiani, Mirandulæ, & ali, quorum eruditam ſeriem texit V alchius, (b) nati-
vam linguæ latinæ caſtitatem veluti e buſto antiqui Latii eruerunt: in Gallia
quoque viri celeberrimi, atque inſtituta auſpiciis regiis Academia, gallici etiam
ſermonis decus pulchritudinemque accurare coeperunt. Demum & noſtra
Germania ſuos habuit Gottſchedios, Gellertos, & ut innumeros ſileam „ Vi-
rum nobilem, ac illuſtre Auſtriæ decus Joſephum a Sonnentels, ejusque ſe-
ctatores; ab hoc inquam tempore cum eruditione harum etiam linguarum cul-
tura ſuſcepta eſt, & plerisque auctorum monimentis vindicata. Verum „Ut
nihil adeo egregium, laudabile, & proficuum, quod inimicus humani generis
ad ejusdem perniciem non traduceret: ita hac quoque linguarum ele gantia
& ſermonis nitore ad captivandas in obſequium errorum animas, auresque
delicatiores, abuti cœpit. Hinc tantum eſt invenire numerum librorum illo-
rum,
(a) Animadvertit hoc, & ita expendit Gretſerus I. c. (5) lu biſt. &itica linguæ
latin. c. 12. & ſoqq.

fum,

rem 41

trale e
Eetmon
2 anin
cum i
rumm in
70,
ita ſol
Ip.,
is pie
impier
hodie
dorerm
wel in
fucate
ere &
(e) d

qua Vin

Ppyternn

Habeb⸗
eplieat
CANS!
Inkign

ceruiti,

4
ſ

. CorrI
(Moge
1e Prel-

1
c Dere

dras
Peu
Wei
„Lerib
Perit
Canm

lutos eſſe
Princi.
tig lacef-
lento fexre
eltem do.
ida, pex.
enta,
les? Ju
Imo pel
m elle &

1ohibean-

Wime de
tialn ſin⸗

ir ſit

1 verbo-⸗
Dargan⸗
barie ab⸗
in libris
Druin ſe⸗
mn ad re⸗
itio Po-
)nati-
in Calla
ci etiatn
noſtii
am, VI-
gue ſe⸗
umn cul-
tum, t

ru,
1 Mgu

R

WZ
N& (33)
rum, in quibus ſtilum, ſeribendi rationem, linguæ Proprietatem, & ſplendo⸗=
rem ad aſtra usque laudibus extolli audimus. Nec vero merita encomia alla-
trare velim: utinam tamen, quod triſtis docuit experientia, ſub iſtis linguæ &
ſermonis ornamentis, non laterent peſtiferæ, ſententiæ, Ppus & venenum, quod
ab animis etiam ſanctioribus ſine ſenſu imbibitur. Unde factum, ut tandem
cum illa legendi & opinandi licentia, temeraria etiam credendi libertas mi-
rum in modum ſit propagata; videlicet: nemo venenum temperat ſelle ac hellebo-
ro, ſed conditis pulmentir ac bene ſaporatis, inquiebat Tertullianus. (a) Atque
ita ſolent hæretici, ut Præclare de Ibiana epiſtola loquens diſſerit Juſtinianus
Imp., (5) quo ſimpliciores decipiant, vocibus quidem uti, quæ ab orthodo-
Xxis Pie dicuntur: rectum autem earum intellestum & expoſitionem ad ſuam
impietatem transferre; quod & Arianorum, Neſtorü, & aliorum exemplis
hodieque pronum eſt ſtabilire. Certe etiam S. Auguſtinus orationis ſplen-
dorem, eloquentiam, licet ventoſam, argutias, & elaborata argumenta non ſe-
mel in acerrimo ſuo adverſario Juliano Eclanenſi commemorat, atque hac ipſa
fucata dictione, & grandiorum voluminum repitu, quaßi quadrigarum impetu, proſter-
nere & conculcare eundem molitum eſſe veritatem Sanctus Præfatus queritur.
() Idem aliquando non ſine laude celebravit profluentem ſermonis elegantiam,
qua Vincentius Victor e Mauritania Cæſarienſi, duobus in libris ad Petrum Pres-
byterum ſeriptis, Auguſtinum acerbius impugnare auſus fuerat, ſimulque maltos
errore, & pravitater, ut loquitur S. Pater, (42) Juvenili quaſßi impetu profuderat.
Habebat is nempe, teſte eodem Auguſtino, non minimum facultatis, qua poſſet
explicare, atque ornare, quæ ſentiebat; at enim hoc, ipſum erat, quo facile in-
cautis imponi potuiſſet; quandoquidem, ut tandem communi effato ſtatuit
infſignis Eccleſiæ Doctor, valde nowiqg ſunt Pprava dAiſerta; quia hominihus minus
eru, ditis, éo quod diſerta ſunt, videntur & vera. (e) Quod & S. Leo de Priſcillia-
niſtarum codicibus agens Turribium Aſturicenſem Epifcopum monet:
. nos iſtud, inquiens, veracium teſtium relatione comperimus, & multos
„Corrupfiſſimos eorum codices, qui canonici titularentur, invenimus. Quo-
Emodo enim decipere ſimplices poſſent, niſi venenata pocula quodam melle
„Prælinerent, ne usquequaque ſentirentur inſuavia, quæ eſſent futura mor-
cctifera? - - - Quamvis enim ſint in illis quædam, quæ videantur ſpeciem ha-
.Dere Pietatis, nunquatn tamen vacua funt venenis, & per fabularum illece-
cPras hoc latenter operantur, ut mirabilium narratione ſeductos, laqueis cu-
juscunque erroris involvant. « (J†) Ac Pridem ante Gregorius Nazianz. anim-
advertit virulenta dogniata, mellea quadam eloquentia temperari: Aut ſolet,
. ſeribit ille, lethale poculum mellis dulcedine temperatum, ſuavitate fallente
..Perimere: ſic & hoc malum, per blandimenta aurium audientium ſenſus qua-

dam labe contaminans, contagione adhærentes inficit.« (g) Quid ſi tandem

ſer-
(2) L. de Spectacul. n. gr. (b) ILa edisko Rdei Tom. III. Concil. Harduin. pag. 31I.
() L. I. contra Julian. c. I. (4) L. II. Rerraét. c. 56, (e) L. II. de anima

& gur origine c. I. (F) I Pi. I5. aud Turrib. e. I5. (g) Iu Libro de fide

NN (34) W 9*

ſermonis elegantia, profana eruditio late explicata, veneranda antiquitatis no. (ern⸗
titia accedat? Quis bonarum præſertim litterarum amans non facile ejusmodi eus
eſca allicitur, & ſub melle profanæ eruditionis, toxicum impiæ doctrinæ bi- dreſtt⸗
bit, aut ſaltem ad librum ejusmodi perlegendum quadam abripitur voluptate? in eun
an non mens infirma ſuſpicere incipiet illum ſæculi noſtri Libertinorum fa- Auudkte
cile principbem Voltærum, dum in ea, qua ſpiritualem animæ noſtræ naturam uiI
impugnat, totoque niſu vim cogitandi materiæ vindicat, epiſtola, recitata le poht
git innumera auctorum, Philoſophorum, Theo ogorum, & veteris & mediæ Korin
ætatis nomina, in quibus ſane non mediocriter litterariam ſuam peritiam Pa- un,
tefecit. (a) At ſimilia ſunt innumera, quæ in Bælii, Rouſloji, ſimiliumque: l,
Kieslingii item, Pufendorffi, aliorumque heterodoxorum operibus inveni- gede
untur, ubi multiplex rerum ſcientia, & jactata copioſior eruditio fucum fa- tet,
cere, & lectorem incautum, etiam in admirationem rapere: ſimul vero in Puncdh
interitum præcipitem agere potest. Atque hæc eadem fuit illa graviſſima ra- mnodi
tio, quæ nuper Clementi XIII. P. M. has exprefiit duerelas: ,Si neceſſe eſt, dane
uaà malorum hominum ſocietate diſcedere, quod verba illorum multum profici- runtl
« unt ad impietatem, & ſermo eorum, ut cancer ſerpit: quam vaſtitatem Nlein
„Peſtilentia efficiet librorum, qui apre compoſiti & artificii pleni manent per- respio
„Petuo, & ſemper nobiſcum peregrinantur, nobiſeum domi ſedent, & eo- nitti,
« rum penetrant cubicula, ad quæ improbo auctori aditus non pateret. . tunt:
(*) Sed necdum hic fraudium finis: plura etiam ſunt, quibus noſtro hoc ævo Gilon
perverſorum dogmarum virus propinatur, de quibus docte & ſolide egit ſtatui
Clariſl. Vallecchius, (c) e qno nonnulla delibare lubet. Scilicet improbi ho- tance
mines haud aperte pugnaturi nunc in aciem deicendunt, neque claſſico indi- en
cunt, ſe velle Deo, Euangelio, morum diſeiplinæ bellum inferre, quum iid dole
legentes horrore illico percelleret; ſed honeſtatem oſtentant, venerari ſe re- tumm
ligionem, admirari divinas litteras ajunt, fidem Chriſti prœdicant, ad rectae le
rationis normam ſe ſe hominum mores revocare profitentur. Quid amabo. dor
ſi frontem ſpectes, ſanctius? An eos de fide, de humano genere optime CaIn
merituros non exiſtimas? At falleris, amice adoleſcens! decipieris incauta mu. nmell
lier! erras Politicæ ſtudlioſe! Poſtquam enim illi initio operis ita pellexerunt i
ineſcaruntque lectorem: tum vafre errores diffundunt, factas pollicitationes is
diſſimulant, argumenta religionem & Evangelium utrinque impugnantia au 5)
daces ſubjiciunt, eorumque ſcientia, ut nonnemo Gallorum de peſtiferis ejus- don
modi ſemidoctis recte ajebat, in hoc conſiſtit, quod didicerint in qualibet r
quæſtione objecta urque ad reſponhioner exclufive. (d) Solida nempe fundamenta,
quibus veritas innititur, non exponuntur: at ea, quæ objici ſolent, impudenti Au
libertate proferuntur. Unde neceſſario fieri debet, ut non ſatis periti lecto- doop
res argumentis ejusmodi involuti de fide dubitent, eamque ſenſim incipiant ver
alper-
(a) Epiſt. 13. ad Lock. (5) le ſupra cir. Conſtit. (c) De fundament. religio-
nir & fontibus impietatis L. III. P. 3. c. 3. edit. Vener. 1767. (d) Int. epi. (

Ebiloſophica. Epiſt. 12. RD

itatis no.
eyusmodi
krine di.
Oluptate?
norum fa.
e Naturam
ecitata le.
& meclie
tiam Pe.

Humne:

5 layeni⸗
cum .
lvero in
Hlima ra-
celle eſt,
nprofiei.
AIitatenn
ent per-
1, eo⸗
ateret.
hoc ævo
ice eyit
1obi ho⸗
leo indi-
guum id
ri ſe re⸗
1d rectæ
amabo,
Optime
Wtamu
Yerunt,
tationes
ptia au⸗
ris ejus-
gualibet
Ament,

pudenti 3

ei edo-
vcipiant
ſper⸗
iliyn-

Nr l.

ð

aſpernari. Scilicet evadent & ipſi ſemidocti, ſed eo in eliciores indoctis, quo
pejus eſt male ſcire, quam nihil ſcire. Ac ſiquidem exempla diſſertationis
brevitas Pateretur, adferri poſſent plurima: ſolum ſuffic it celebre Rouſſoji opus,
in cujus limine austor Moyſis libros magno cum honopre nominat, Euangelii
ſanctitatem veneratur, & non pole illud opus eſſe hominum ait, ſcriptura-
rum majeſtate ſe obſtupeſieri fatetur. Hæc nempe initio; at Poſt paulo de-
Poſita venerabunda ſpecie conjectorem agit contra d vinorum librorum hi-
ſtoriam temerarium, & hominem fingit a Moſaica deſcriptione penitus alie-
num, exlegem, ſine religione, ſine Deo: Euangel um dicit narrare incredi-
bilia, repugnantia rationi, quæque nullus ſanæ menti; homo concipere, &
credere poſſit. (a) Dilemmate, quod cuivis paulifper meditanti facile occur-
ret, hominem ſcepticum & libertinum hic ſtringit Valſecchius, egregieque
Paradoxa confutat: nobis ſatis ſit ex eodem liquere, quam verſuta ſit ejus-
modi auctorum oratio, quamque facile ſimulata illa pietate lectoribus illudant.
Sane & ſcurriles joci vetuſtorum annorum Voltæri ea religionis larva invol-
vuntur; ubique enim Deum in ore habet, & impacto veluti unco religio-
nem in omnia ſua poetica, hiſtorica, Philoſophica ſcripta trahit: nihil tamen
reapſe minus, quam ſincerum veræ religionis & Dei cultum commendare ad-
nititur. Supereſt & alia techna, quam ut plurimum legentes non animadver-
tunt: methodus videlicet alia prorſus ab' ea, quanv graviſſima de religione
diſputatio exigit. A dogmate enim, de quo agitur, lectoren abducunt,
ſtatum quæſtionis miſere explicant, in jocos & facetias declinant „ ſatyras

tandem in monachos, in ſacros miniſtros , in ritus & cærimonias ſanctiores

evomunt, ut ita myſteria noſtra irridenda, contemnendamque religionem
oſtendant. Ita, quum nuper Kieslingii diſſertationes adverſus Sanctorum cul-
tum evolverem, illico deprehendi hominem callide diſfmulare genuinam
Eccleſiæ Catholicæ de eadem re doctrinam, in non neceſſarias de uno Deo

adorando demonſtrationes, in variorum textuum Sacræ Scripturæ tum Græ-

cam, tum Hebræam expl cationem dilabi, ridiculas fabulas de ſänctorum mi-
raculis, narrationes etiam inhoneſtas intexere, quibus omnino vileſcere atque
im ludibrium verti debet religio. Gua eadem arte & Middletonus cærimo-
nias noſtras ſuperſtitioſas, idololatricas, & etiam diabolicas Probare conatus eſt.
(?*) Non aliter agunt illi, qui Catholicum de Eccleſiæ infallibilitate, aut Romani
Pontificis Primatu allatrant dogma. Caute enim & ſubdole ſubterfugiunt ut
Plurimum principia, quibus veritas ſtatuitur, & in abuſus, quos infirmitas
aut inſcitia privatorum interdum invexit, delabuntur; quibus merito cum S.
Auguſtino reſpondendum, quod ille Fauſto Manichæo in Pari prorſus cauſa
oppoſuit: aliud eſt, inquiens, quod docemus, aliud quod ſuſtinemur; aliud quod
Praæcipere jubemur, aliud quod mennare praæcipinur, & donec emendemur, tolerare
2 com-

(a) In diſeurſu de orig. inæqual. homin. & in ſuo Emilio ſeu de educatione
(5) In epiſt. de eodem argum., Romæ, ut ait, ſeriptu.

RN (36) N 9X
compellimur. (a) Multi denique in his ipſis, quæ falſa ſunt & impia, incre-
dibili quadam utuntur audacia, ut ipſa hæc vox minime hæſitans, & frons
imperterrita mentibus infirmis imponat. Quis enim illud, quod aſſeveran-
ter, impavide, more Apollineo pronunciatum eſt, falſum, aut certum men-
dacium eſſe fuſpicabitur? præſertim ſi auctor cetera eruditus atque nimium
etiam acutus videatur. Exempla in quovis ejusmodi hominum libro invenire eſt,
& nonnulla ex Voltæro & Rouſſojo allegat laudatus Valſecchius. (5) Deplo-
rando autem lectorum fato accidit, ut iſta enunciandi libertas de fraude cogi-
tare vix ſinat, nec ſoleant ad examen revocari errores, qui ut veritatis oracula
edicuntur. Hic enimvero ſeveram neceſſariam eſſe cenſuram, hic fraudes de-
tegendas, &, quod imperitos, ſolarumque vocum captatores latet, venenum
in aprico collocandum eſſe, iterum atque iterum affirmare non dubitabo, ut
iſti impietatis fontes obſtruantur. Sed quoniam de libertinis noſtri ævi mul-
ta jam inſeruimus, alteram ex iis ipſis, quæ cenſuram librorum commendat,
cauſam deſumtam explicare juverit.

§ III.

Cenſuram exigit Libertinorum bujus ætatis copia, quique corruptæ
ationi, revelata religione & auttoritate ſpreta,
nimium indulgent.
St ſcilicet immoderata auctoritas, quam imbecilli rationi humanæ & falla-
cibus ſœpe naturæ principiis tribuere cœperunt & jactabunda illa glori-
atio hominum a vera fide alienorum de jure naturæ, quod adhuc a Catho-
licis neglectum fuiſſe aqjunt, ſua tandem opera accuratius explicato. Ex quo
Principio quam plurima nociva, qua voce, qua ſeriptis, a nonnullis eruditis
deducta ſunt, hodiedque ab incautis deduci poſſunt conſectaria, dum in ſtudiis
iſtis nemini fere nunc palma tribuitur, niſi Puſfendorfios, Thomaſios, Volf-
fios, ſimilesque in medium attuleris. Nolim ego viris eruditis hic dicam
ſcribere, eorundemque litterariam peritiam in dubium vocare, neque deira-
bere auſim haærentem capiti multa cum launde coronam. (c) Quum nee ignota ſit mihi
celebris Auguſtini ſententia, qua filis concubinarum Abrahæ Judæos, hære-
ticos, & ſchiſinaticos comparat, iisdemque etiam munera eſſe data non infi-
ciatur; (4) quemadmodum alibi aſſeruerat Romanis terrenam gleriam excellen-
Ziſimi imperii in mercedem nonnullarum virtutum, bonorumque operum;
qualia in eorum heroibus non ſine laude admiramur, concefſlam fuiſſe. (e)
Non itaque inficior, etiam in hæreticorum monimentis ingenii acumen, eru⸗
ditionem, ac veritatis amorem aliquando elucere: at enim hic cenſores vigi-
les
(a) L. XXI. contra Fauſt. t. 12. uhi catholicam de cultu Sanctorum dobétrinam præclare
explicat Sanctus Pater. (b) Cap. ſupra cit. J. 4. ut ſupra. () Borat. L.
le Satyr. IO. (d) L. de Palientia, c. 29. (6) L. V. de C. D. c. 15,

1

ſeg eſle
i4a ℳ
tooue
turee
naturæ
(te Ta
Uti en
Onem
huummi
Palien

Vnii 11
nonun,

qli om
tionis
de natn
tur Lud
ſentiagt;
dem ſo

dum de

um

Iifcne l

uren,
one nohi⸗
Cachoh
iſtimer
tur, 11
ipienti
ratlonen
(neqne
mige,
tultos g
ſciolorn

n ggi
Amiur

Wo

.
nis nen

w. n⸗
Nenn, us

Be ( 37) W N

u, ete. ſes eſſe convenit; cum, uti de Pelagianis canebat S. Proſper, (a) paucie ſqua-
& frons lida ſubiatie de cute nervis, intima viperei fſoveantur viſcera ſenfus: admonitos cau-
Aerern. tosque eſſe oportet quam maxime eos, quos ceu Philoſophos, ceu juris na-
tum men. turæ doctores noſtra ſuſpiciunt & venerantur regna, ne ſub ſpecioſo legum
e nuinlum naturæ, ſanæque Politices titulo abſurda illa Eccleſiæ, religioni, & etiam re-
fſenits elb, ctæ rationi adverſa principia velut anguem in ſinu foveant, enutriantque.
) Deph. Jti enim nunquam magis pernicioſæ erant hœæreſes, quam quæ ſolam rati-
Aude cogi. onem audiendam eſiſe contendebant, atque ea, quæ fidei ſunt, ad corrupti
tis Orarlli humani ratiocinii trutinam revocare voluerunt, quorum impietatem hodie
Taudesde. Peſtilens Socinianorum turba renovavit, ut in damnatis Soeini, Crellii, Volzo-
Venein genii ſimiliumque operibus legere eſt: () ita non mediocriter Eceleſiæ, ca
bithho, ut nonum, & ſanctioris diſeiplinæ auctoritatem labefactant nimii conatus eorum,
ei. qui omnia ad prima naturæ principia reducere, & intra jactatos humanæ ra-
mmendt, tionis terminos concludere adlaborant. Similes fere Poſſunt illis cenſeri, quos

de natura Deorum dilierentes inducit Cicero, quosve inter Cotta ſic alloqui-
tur Lucilium: haber Balbe, uid Pontifex ſentiat: ſac nunc ergo intelligam, tu quid
ſentias; a te enim Philoſopho rationem debeg religionis accivere. Quamquam & eo-
dem ioco præmiſerat, non tam Philoſophos, quam Pontifi es audiendos eſſe,
pte dum de Majorum circa Deos opinionibus, de ſacris & cærimoniis agitur:
cum de religione agitur, inqult, I. Coruncanium, P. Scipionem, P. Scævolaum, Pon-
tifices Maximos: non Zenonem aut Cleantem aut Crſippum ſequor, CG. Lælium au-
gurem, eundemque ſapientem, quevr Potius audiam de religione dicentem in illa orati-
& ſala⸗ one nobili, quam quemquam Princivem Stoicorum. (c) Non is ego ſum, qui fidem
. Catholicam, Eccleſiæ canones, & Pontificum ſanctiones nulla niti ratione ex-
iſtimem; quod recte de ſacris illis & auſpiciis & portentis Tullianis affirma-
tur; imo vero fides noſtra ſuprema Dei revelantis nititur ratione, & æterna
ſapientia, ac qui eam tueri debent, paratos eſſe convenit ad fidei hujus ſuæ
rationem ommi poſcenti reddendam. Ita & canones omnes, ſi ſinceri ſint,
(neque enim ſanam refugimus criſim) maturo conciliorum & Pontificum exa-
nine, judicio ſingulari, habitaque temporum & morum ratione, eſſe conſti-

e diri tutos non inficior: iſtud autem non immerito in controverſiam vocatur, a
Gti ſciolorum ingenia, an mens noſtra, cujus imbecillitatem nemo, niſi ſui plenus
3, here⸗. S faſtuoſus, ignorare poteſt, Perſpicacia ea ſint, ut accuratas religionis, de
on Inl. qua agimus, & decretorum rationes Ppoſſint inveſtigare „ rerumque tatn ſu-
excelin- blimium cauſas cognoſcere. Non At nobis roligio in phantaſmatis noſtrig, inquit
verunm; Auguſtinus meliut oſt enim Jualegunque Ter en, Vitan omne, Fuiduid pro arbitrio
le. (⸗) J. Fngi poteſt. (2) Diſtincta eſſie & ſeparata duo illa lumina rationis & revelatio-
e a. unis nemo negat: at enim ſimul meminiſſe oportet, non eſſe ſeparatum homi-
inr nem, utpote, qui utroque indigeat lumine. Noverat illud Hugo Grotius, at-
ie E 3 que
prallye, (a) arm. de ingr. c. 398. (5) COollelta ſimt in Bibliotheca FE. Polonor. proſcripta
“ 1. 4 . C. 10. Maj. A. I75J. (c) L. III. de nat. Deor., n. 2. (4) L. de ve-

. l. 15.

niſus eſt, quod tamen ipſum eidem magnopere a ceteris heterodoxis vitio
datum eſt. Guid? quod & ab illis ſolum explicati juris naturæ gioria ſecta-
riorum doctoribus vindicari poſſit, qui Sanctorum Eecleſiæ Patrum Auguſtini,
Ambroſii, ac inprimis S. Thomæ Aquinatis opera ne quidem a limine ſalu-
tarunt; utpote in quibus omnia hominis officia, univerſi juris naturæ princi-
Pia, ſanioris Ethicæ regulas, non modo explicatas, ſed & ipſas Aquilona-
rium illorum oberrationes jam pridem refutatas inveniſſent; qua de re co=
pioſe ac erudite V. P. Daniel Concina, aliique Catholici ſüperioribus annis
diſſeruerunt. (a) Hallucinantur ergo, qui humana ſocietatis felicitatem cre-

Pant, qui civium mores, & reipublicæ magiſtratus ſolis naturæ & rationis in-
ſtitutis ad conſummatam perducere volunt felicitatem: aberrant, dum eas
omnes leges & canones rejiciunt, quorum momenta ſuo in cerebro non in-
veniunt; quandoquidem & ea non pontificiæ, ſed civilis auctoritatis regula
edicit: non omnium, quæ: a majoribus conſtituta ſunt, ratio reddi poteſt; -— — alioqui

multat ex, hiis, qua centa, ſunt, ſubvertuntur. (b.) Conſtat ſane rationem eſſe præ-

ſtantiſſimum donum homini conceſſum, ut verum inveſtigaret, detegeretque;
dedit quippe omnibus Deus, ut Lactantius ait, pro virili portione ſapientiam, ut &

inaudita inveſtigare poſ'nt, & audita perpendere. (c) At conſtat etiam rationis
vires ſuis concludi terminis, ejusdemque uſum legibus, ac præſertim reve-

latæ religionis regulis eſſe dirigendum; alias ſpiritus iſti ſortes, veluti Phaeton-
tes præter metam in turpiſſimos errores devehentur, ut multiplex noſtri ſæ-
culi experientia oſtendit, verumque fit, quod de illis Judas Apoſtolus aſſe-
ruit: hi autem, quæcunque quidem ignorant, blaſphemant: quæcunque autem naturali-
ter tanquam muta animalia norunt, in his corrumpuntur. (d) Ac ſiquidem Poe-
tica ſimilitudine hic liberet animum oblectare, accommode iſta libertinorum
cogitandi ratio depingi poſſet verſibus illis, quibus Ovidius audaciam & lap-
ſum Phaetontis deſcripfſit. (e«) Non me latet, ab eruditis iſtis, dum eorum
cogitandi temeritas, & abiſurda conſequentia in propatulo ponuntur, non ra-

ro reponi: a nobis eorundem ſyſtema, naturæ & ſocietatis humanæ princi-

Pia, politicæ totius rationem non intelligi. Sed erat hæc & priſcis tempori-
dbus nota fraus, hoc impiorum præſidium, cum ſe convictos & pudore ſuf-
fuſos viderent. Ita de Epicureis Cicero loquitur: „hoc frequenter dici ſolet
a vobis, non intelligere nos, quam Epicureus dicat voluptatem. QGuod qui-
„dem mihi ſi quando dictum eſt (eſt autem dictum non parum ſæpe) etſi
ſatis clemens ſum in diſputando, tamen interdum ſoleo ſubiraſci. Egone
ucnon intelligo, quid ſit hedone græce, latine voluptas? utram tandem lin-
„guam neſcio? Deinde qui fit, ut ego neſciam, ſciant omnes, quicunque Epi-
Cu-
(a) Vide P. Concin. Theol. Tom. VI. P. Donati &. P. Exercit. Schol., ad Procem.
Ethic. Quaæſt. IIl. P. Sebvarz S. I. in, Proleg. I. N. & Gentium & c. (b) l. 20.
e 21. J. de legg. (c) L. II. M. c. 9. (4) Epiſ. v. IO. («) L. II.
Metamorph. a. v. 200.

que ideo jura naturæ cum doctrina revelata mutuo velut vinculo copulare ad-

curei
4., e
iſcipu

cifcatio
Rouſoja
rerelati
clamant
cipia n
ſanæ po
rurmm et
tes flte
Atiſlimn

ubent 1

logi G
rin ejt
Sed 1ot
Ad p⸗
ui po
Can I
ejus h
e do⸗

lgnore

ue fa
Reigic
c Lare 1
crIum
Qucun
10
ataminit
Poſhnt
edent 1e
44 ertun
aut vele

(bus ho

tun ju
Wirum
„ ueh
Dent »
dlumt
is arg
14 rum Pe
A

(e))

Opulare a.
Goxis viti
Augultini
ine ſalu.
Uree princi.
Acqullona-
de re co⸗
S Aunis
itatem cre.
Tationisin⸗
, dumm &as
10 non in-
atis legule
Allgui
n elleprar-
geretque,
um,
n rationis

rtim rere-

iPhueton-
noltri ſe⸗
olus ale⸗
nuturali-
dem Doe⸗
ertinorum
m & ky-⸗
m eorum
„ ON .
ne Pkinel-
tempori.
dore ſul⸗
Cici ſolet
Auod qur
En
ndem In-

qe E.

-
4 Prudn.
(5) 20.
1. ll.

N (39) e9

curei eſſe voluerint? (à) Idem monet Valſecchius reſpondendum Spinoſæ
diſcipulis, dum ajunt, nos non tenere, quid ſibi velint verba ſubſtantiæ, mo-
dificationis, extenſionis, cogitationis. Idem reſpondendum Bælio, Voltæro,
Rouſiojo, Helvetio, dum latere nos ajunt naturæ rationes, creationis ideam,
revelationis naturam. Idem Hobbeſio, Thomaſio, Puffendorfio & aliis, dum
clamant nos non expendere genuinam reipublicæ felicitatem, juris naturæ prin-
cipia non inveſtigare, civilis auctoritatis vim non agnoſcere, boni publici, &
ſanæ politices regulas non callere. Non enim Patrum modo & ſcholaſtico-
rum etiam DD. volumina, quæ novi iſti juris & rationis humanæ interpre-
tes forte aſpernantur, ſed & recentiorum Catholicorum Theologorum ſapi-
entiſſimi quique viri eruditis ſuis lucubrationibus contra ea certiſſimum per-
hibent teſtimonium. Unde præclara omnino, nimiumque vera eſt Cl. Theo-
logi Gazzaniga animadverſio, duobus præſertim hominum generibus noxio-
rum ejusmodi librorum lectionem periculoſam & ceu peſtem vitandam eſſe.
Sed totam exſcribere lubet clariflimi viri periocham; quoniam & nervola eſt,
& ad præſens inſtitutum accommodata: «Periculoſa eſt hæc lectio primo iis,
.Qui politioribus quidem litteris exculti ſunt, ſed profundiora Theologiæ ar-
«Cana non penetrarunt, nec religionis fundamenta ita callent, ut poſſint cum
ejus hoſtibus juſto Marte decertare. Cum enim iſti præciſa confinia inter
ea dogmata, quæ fine piaculo negari non poſſunt, & hominum opiniones
«ignorent, facile contingit, ut a callidis adverſariis extra viam abripiantur, eo-
.. que facilius, quod plerumque increduli nihil minus velle ſe ſimulant, quam
„Religionem evertere, ſed eam duntaxat ab anilibus ſuperſtitionibus libe-
cTrare ſe profitentur. Ulterius iſti homines ſæcularibus litteris dediti pluri-
„mum afſueti ſunt rationi deferre, auctoritati parum. Hinc iterum facile ſe-
„ ducuntur ab incredulis, qui ea præcipue de cauſa bellum myſteriis indicunt,
„quod ea non poflint ad ſuæ rationis decempedam metiri. Demum in cer-
taminibus Theologicis nullo modo exercitati ſatis luminis non habent, ut
„ Poſſint acuta impiorum ſophismata detegere, & eludere, etiam quando vi-
„dent religionis fundamenta iis aperte convelli. Id plane irreligionariis com-
„Pertum eſt, adeoque ſuos libros eo idiomate, eoque ſtilo evulgare ſtudent,
ut vel ab ipſis feminis legi poſſint. -- Sed & aliud eſt hominum genus, qui-
„bus horum librorum lectio maxime pernicioſa eſſe ſolet, adeoque non tan-
tum jure eccleſiaſtico, & divino, ſed & jure ipſo naturæ interdicta. li ni-
„mirum ſunt, qui in fide minime ſtabiles, fortesque ſe eſſe agnoſcunt, qui-
.que cupiditatibus fuis abſtracti & illecti religionem non admodum cordi ha-
«bent, quorum denique intereſiet, ea falla eſie, quæ fides docet. Facile cre-
„ dunt mileri, quod optant; hinc ad conſcientiæ remorſus pacandos libenter
iis argumentis acquieſcunt, quibus præcipua religionis noſtræ dogmata eo-
«rum paſlionibus contraria impugnantur. Heæc Theologus accuratiſſimus,
qui & ipſe Dei, fidei, & re velationis hoſtes egregie exagitavit, revicitque,
&

(4) L. II. de finib. c. 4.

„

eN (40) BeN

& venenoſa paſcua, ut ab iis ſibi caverent juvenes, indicavit. (?) Quod ve-
ro præcipue attinet ad eam libertatem ſublimia religionis myſteria vernaculo
ſermone, (?) evulgandi, eodemque idiomate de iiscem diſceptandi; an non
ſeveriori lege cohibenda ſit, aliorum eſto jadicium. Certe ſæculi hujus ini-
tio jam illud adverſus moralium Theologorum, quos Caſuiſtas vocant, libros
Poſtulaverant Hiſpaniæ Epiſcopi a Clemente XI R. P. „Inſuper, ſcribunt,
„Sanctitatem Veſtram rogamus, ut modernos omnes Caſuiſtas vernacula lin-
„gua quinquaginta ab hinc annis materias morales tractantes Prohibeat - - di-
itricte inhibendo, ne impoſterum, niſi ſermone latino materias Mmorales ullus
„Prelo dare audeat.« (e) Dum ergo in ſimilibus Præſtantes Eccleſiæ Theo-
logos, & ſollicitos ovium paſtores Epiſcopos conſentire videmus: an non ſal-
tem illud certe inferimus, hac noſtra ætate ing

eniorum libertinorum partus
cenſuræ eſſie ſubjiciendos? Providendum profecto eſt, ne frœna rationis hu-
manæ nimium laxata religioni perniciem afferant, ne in aliis Profanarum ſei-

ctæ religio-

entiarum inſtitutionibus ea jaciantur fundamenta, cum quibus ſan
nis culmen nequit conſiſtere. Nihil hic diſſimulandum ,„ſed heroica, qua Ec-
cleſiæ Patres excelluerunt, conſtantia judicium religionis exercendum, & ho-
mines intemperantis ingenii cenſorio judicio cohibendi, eorundemque opera
diſpungenda, ne forte, dum pax & felicitas reipublicæ inſtauranda promittitur,
glorioſo hoc prætextu vera pietas peilumdetur & religio, ſine qua nec rei-
Publicæ ſalus poteſt conſiſtere. Pictate enim Iublata, Fäder etiam, & ſocietas bu-
mani generit, & una excellentiſima virtus, juſtitia tollitur, ait Tullius; (9) Guin
religionem Plato poteſtatit Propugnaculum, legum ac boneſtæ diſciplina vinculum:

Plutarchus autem coagulum onmis Jocietatis, & fundamentum legislationis ap-
pellavit. (e)

§ IV.

Cnſuræ neceſtas &s gquitas commendatur ex irorum pietate & ſapien-

tia praſtantium lapiu & erronea doltrina.

TAndem & ea on poſtrema eſt ratio, quæ cenſuram dogmatum & hibro-
rum poſtulat, quod fæpe viri etiam iapientia & Pietateé Præſta

—28
bant erronea, quæ minus peritis ipſa ſeribentis auctoritas, & nominis celebri-
tas Plurimum pollet commendare, niſi tempori a cenſoribas error & occul-
tum virus manifeſtetur. Conſtat quippe evidenti factorum experientia, non
. 0-—
(a«) Tom. I. de Virt. Theol. Diſert. I. poſt c. 6. Vide etiam Ejur Tom I. de
Deo. Aiſſert. I. & 2. (b) Per vernaculum ſermonem patrium

m ſeu maternum,
ut ajunt, intelligo: non autem Jervilem, ut nuper viro docto lugere placuit.

(e) In cpiſf. A. 1717. data. Sed Juid ad cam reſponſum ſuerit a ſandta Sede, nul-
libi potuit Romæ inveniri. (d) L. I. de Nat. Deor. n. 2. (e) Apud Grot.

L. II. de I. B. & P., c. 20. n. 44.

ſtantes ſeri-

ſolum

conline
ſunt: l
Mite
er eni⸗
aa te
obtior
Eur n
but
ant, 4
Vonhwun
teet,
ſipient
cleſtee
omne
Mmn,
eanm,
ra: e
na lbr
fuerat
in ili⸗
fuiſle
leis f
1Po
bge
Ite
Quod
corru
cquo
t081

tl

Ori
ritas
dhei
cilio
conci⸗

67

Quod ve.

1 vernucnl,

1; n non
t libros
les Wllus
læ Theo-
Unl partus
tonis hu-
larum ſei⸗
le religio⸗
, qun Ee-
1, & ho-
lue opera
omittitur,
1 nec rei⸗
eieter -
) Quin
Vincultm:
uimil -

.

cpi.

& Ebro-

ntes ſeri⸗

8 eelebri

.

& oecul-

tia, n0
0⸗
m I. de
ternum,
7 lumd.
Sl,nl.

uds Co1.

Ws (41) Jos

ſolum hæreticorum, aliorumque damnatorum auctorum monimentis nocive
contineri dogmata, quæ Eccleliæ ſententia aut proſcripta, aut proſcribenda
ſint: ſed non raro ipſa etiam Catholicorum Doctorum opera a veritatis tra-
mite aberrare, quo per cenſorium Eccleſiæ judicium ſunt revocanda. Homi-
nes enim ſumus, ait Auguſtinus, unde aliquid aliter Japere, quam rei ſe habet, bu-
mana tentatio ot; (a) quin, ut idem S. Doctor animadvertit, ideo plerumque
dobtioribus minus aliquid revelatur, ut eorum patienz & bumilir caritats, in qua frit-
tus major eſt, comprobetur, vel quomodo teneant unitatem, cum in rebur obſcuriori-
bus diverſa ſentiunt: vel quomodo accipiant veritatem, cum contra id, quod ſentie-
bant, declaratum eſſe cognoſcunt. (b) Quoniam vero etiam ex his errantibus ſe
nonnulli ita perverſe amant, ut & alios errare velint, modo ſuus error la-
teat, nec ſecundas habere partes modeſtiæ volunt in corrigendo, qui primas
ſapientiæ habere non potuerunt: (c) neceſſarium eſt, ut cenſor & judex Ec-
cleſiæ de illorum erratis pronunciet, & fideles ad cautionem exhortetur. Per
omnem Chriſtiani nominis memoriam luculenta rei hujus habemus exempla.
Nam, ut Tertullianum, Tatianum, Novatum, Neſtorium, aliosque præter-
eam, quis Origene unquam celebrior? tanta ſeripſit, ut nemo mortalium plu-
ra: ea nec perlegi, nec inveniri poſſe viſum Vincentio Lirinenſi: (4) & ſe-
na librorum millia eum elucubraſle teſtis eſt Epiphanius, (e) fidem quoque
fuerat confeſſus, & ſumma vitæ integerrimæ laude florebat. Nihiloſecius tot
in ilius monimentis comperta ſunt errata, ut non immerito hæreſum velut
fuiſſe ſeminarium cenſeantur; etſi eadem ab improbis hominibus pluribus in
locis fuiſſe corrupta, quod ſua adhuc ætate Origenes querebatur, ( f) fortaſ-
ſis poſſet ſuſtineri. Magno proinde cum periculo ſeripta illius circumferebantur.
„Ego ita arbitror, ait Lirinenſis, quod cum multos in hoc tentandi genere
„Proferre valeamus, nemo pœne ſit, qui Origenis tentationi valeat compa⸗
HTari, in quo plura adeo præclara, adeo ſingularia, adeo mira extiterunt, ut
inter initia habendam cunctis ejus aſſertionibus fidem quivis facile judicaret.
Quod pluribus deinceps ſeriptor piiſſimus oſtendit. Sed & illud, quod de
corruptis Origenis libris objiciebamus, ſibi opponit & ir ſ illud eſt,
quod nunc debemus advertere; etſi non ipſum, libros tamen ſub nomine ſuo edi-
