Richelio conſignaret. (5) Non multo poſt Joannes Vergier a ſpiritu nequam
ſeductus credidit eccleſiam penitus eſſe corruptam, & fidei myſteria ſola ra-
tione naturali diſcutienda; quam doctrinam diſſeminaturus librum de Theolo-
ia familiari, & brevi myſteriorum fdei explicatione edidit. («c) Atenim anguis in
Perba detectus eſt a ſanctiſſimo Presbytero Vincentio a Paulo, ut in ejus vita
legere eſt, eaque de re edoctus Franciſcus Archi-Epiſcopus Pariſinus illico
opus prohibuit, & ne in diœceſi aut legeretur, aut a librariis venderetur, gra-
viſſime edixit. Hæc inter celebrior facta eſt cauſa Janſenii, in qua ſolſiciti
Epiſcopi ſuo minime defuerunt officio, dum iteratis decretis, & paſtoralibus
epiſtolis omnem perniciem a grege ſuo amoliri conati ſunt, quos inter ſingu-
lari eluxit exemplo laudatus Franciſcus Gondi Archi-Epiſcopus Pariſinus, qui
Auguſtinum Janſenii mandato, clero, populoque ſuo interdixit. Non minori
zelo Hieronymus Grimaldi Archi-Epiſcopus Aquenſis, & Telerius Archi-
Epiſeopus Rhemenſs condemnaverunt libellum Gerberonii, qui incautius er-
rores Janſenii innovare omni ſtudio adniſus fuerat. Quibus autem verbis præ-
dicabo eorundem Præſulum ardorem, quo neanda Molinoſii commenta diſ-

Pellere, & fideles a peftilente illa ſceleratæ doctrinæ contagione immunes

fervare conati ſunt? Vix in Galliam irrepſerant propudioſa hujus ſectæ
my⸗
(4) Tom. III. p. 692. apud Graveſon Sæc XV. Colloq. 3. (b) Extas ged S
gentreum Tom. II. Collect. Vol. 2. ad Ann. 1620. & fabulas in hac re refutat
etiam Tom. J. in ladice p. 43. (c) Hic eſt fjamoſus Abbas San - Ciranus, qiei
Janſenio Auguſt ni compilandi primarius Autor fuit. Habatur illius plurer ad
eundem Janſenium epiſtolæ. .

runt, ut jam alias meminimus. In Hiſpania vix Petrus de Oſina Theologiæ

myſte
Birhe
tes, v
in Fee
juris
zver
tenſis
90915
enun
Alepe
ſucli
mmagi,
rum
nume
gde
mani

u P

finitit
theca

(onta

prelo
an⸗
tieos
tur,
Tdee

&ec

Hrun

nbus
10
corr
tores
nem
Dros
pere
erucd

6⸗
Con

tus,
extir
Nus!

dlogie

inter
ugna⸗

4pulld

ncon.
omæ
dclunt
5cO-
t exe⸗
gus &
Eccleſ⸗
cleſiæ
Me-
lbrumm
Panlus
eſtee.
ndici
dinali
guann
la ra-
heolo-
nis in
1 VIt
illco
Yro⸗
ſeiti
Alibus
ungo⸗
5, gun
inori
ehi⸗
us el⸗
nunes
ſelle
ny⸗
k-
ſuc
6
14d

e N (145) W
myſteria, & Montaniſticæ extaſes, cum illico ſollicitus Paſtor Franciſeus de
Harlay une eademque cenſura perculit tres libros Molinoſii errorihus faven-
tes, ut legere eſt in decreto Anno 1694. edito. Id ipfum præſtitit Harl-i
in Fccleſia Pariſina Succeſtor Ludovicus Ant. de Noailles Cardinalis, & Publici
juris fecit inſtitutionem paſtoralem de perfectione Cbriſtiana, & vita interiore
adverſus ſpuriorum myſticorum errores, quem æmulatus eſt Paulus Carno-
tenſis Epiſcopus, qui & ipſe edidit inſtitutiones Paſtorales contra novæ myſta-
gogiæ illuſſones. Quæ & fimilia plura Gallicanorum Epiſcoporum decreta
enumerat Argentræus, Natalis, Graveſon, & alii. Ex Italiæ Paſtoribus unum
allegaſſe ſatis ſit, qui, ceu Phœbus inter ſidera, fidei, & diſciplinæ ſanctioris
ſtudio, conſummataque virtute eminuit, Carolum Borromeùm, qui factis etiam
magis, quam verbis luxuriantium ingeniorum evertit commenta, hæretico-
rum profligavit doctrinam, Synodorum decretis audaces liberiorum homi-
num opiniones condemnavit. Quin in illud omnem ſuam induſtriam, omnes-
que cenſoriæ epiſeopalis auctoritatis vires contulit, ut nefarii libri e populi ſui
manibus eriperentur, ne quis aditus peſtiferis hæreticorum monimentis in ſu-
am pateret Inſubriam. Hinc ut perionlum mali omnis, quod Præcipue ex
finitimis Alpibus metuebatur, excluderet, illico viſitatores miſit, qui biblio-

thecas excuterent, viderentque, an inter librarias merces vetitum aliquid, aut

contagioſum lateret. Cautum præterea ab Eodem, ne typographi quidquam
Pprelo committerent inconſultis cenſoribus ad eam curam delectis, diræque,
& anathemata iis indicta, qui ſuſpectæ religionis homines, aut Palam hære-
ticos ſilentio ſuo impune graſſari permitterent. Quæ ut apprime ſervaren-
tur, Congregationem, quam ſancti offcii appellavit, inſtituit, adſeriptis in eam
Theologis, ac Juris utriusque Doctoribus, qui in ejusmocdh cauſis ſententias
& conſilia in commune conferrent. His in urbe conſtitutis, oppidorum, vil-

larumque Vicarios, ac Curatores admonuit, ut exterorum ex ſuſpectis regio-

nibus lucri cauſa venicntium verba, & mores ſedulo explorarent: minutos ve-
ro quosdam mercatores penſilem apothecam collo geſtantes ex improviſo
corriperent, viſuri ſcilicet, an inter eas peregrini operis nugas, quibus em-
tores captant, dubiæ doctrinæ libellos, ac cantiunculas circumferrent, parvas
nempe feintillas, ex quarum contemtu funeſta quandoque incendia oriuntur.
Promulgata denique a Præſule Sanctifſimo lex, ut, qui docendi munus ſuſci-
Pere vellent, catholicæ fidei capita profiterentur, neve libros adhiberent, qui
eruditionis obtentu teneras puerorum mentes inficerent. Ita hæc, ceu ſin-
ularia cenſoriæ poteſtatis teſtimonia, perſequitur, & narrat Barthol. Rubeus
Gongregat. Obla oruint Sacerdos. (a) Imo, nec officio ſuo ſatis ſe feciſſe ra-
tus, dum ſollicitam hanc cavendæ pravæ doctrinæ, noxiorumque librorum
extirpandorum curam aliis demandavit: ipſe ejusmodi fidei Quæſitoris mu-
nus ſe obiifle in litteris ad Ormanetum ſeribit, addens, tum maximum in ſe
T con-
(a) De vita & rebus geſtie §. Caroli Borrom. L. II. c. 6. er lal. Joann. Petr.

(146) .

conflatum fuiſſe invidiæ incendium ex eo, quod ex improviſo die quadanm
brarias tabernas omnes ſollicite excuſſiſſet, licet œære ſuo catholicos Pro hæ-
reticis libris ſubſtituendos curaſtet; quod poſtremum Albiatus de Foreriis
teſtatum relquit. (a) Tandem numerum prope excedunt cenſuræ Epiſcopo-
um, quibus laxiores mollium Theologorum ſententias confixerunt. Modum
Opinandi ab Evangelica ſimplicitate alienum, omnemque morum corruptelam

ſuis e diœceſibus volentes eliminare, alii ſelecta ex hujusmodi libertinis aucto-

ribus commenta, & rationis humanæ ludibria Proſeripſerunt. (b) Ali paſto-
ralibus monitis rectam ſalutis viam, arktam nempe & anguſtam Populis oſten-
derunt, ut a ſpatioſa illa & lata, quæ ducit ad Perditionem, & qua complu-
res ejusmodi Caſuiſtarum, ut vocant, libri digito velut intento ducebant, ſci-
rent cavere. (c) Alii ſelectas pernicioſas opiniones ad Summum Pontiſicem,
ad Eceleſiam Romanam retulerunt proſcribendas. (d) Ali denique moralis
corruptelæ caput, & fontem, Probabiliemum, graviſſimis edictis vetuerunt, quo
in genere illuſtre mihi ad manum eſt documentum Epiſeopi Tridentini, quo
theſes publioæ diſputationi Cleri ſui Aviſienſis expoſitas proſcripfit, rejecit,
& ſub pœnis canonicis Prohibuit, ne populus curæ ſuæ concreditus nimia
opinandi licentia a recta ſalutis ſemita deduceretur. Hoc autem ordine at-
que ſtilo præfatæ theſes expreſiæ erant:

P R OO P OS I T L O N E §&
pro diſputat. die 10. Junii A. 1760. in zdibus. Canonic. Aiſii.

I. Probabilismus noſter verſatur circa hec tria: licet ſequi proba-
biliorem pro libertate, relicta minus probabili pro lege. Licet
ſequi æque probabilem pro libertate, relicta æque probabili
pro lege. Licet ſequi minus probabilem pro libertate, relicta

probabiliori pro lege.
. E
(a) Vid. Olrrocch. in notir ad idem c. 6. ad calcem Tomi Secundi Operum S. Caroli edit.
Auguſtan. 1758. Cujus quidem editionir ſane elegantis mihi copiam ſecit, atque
adeo eam liberali munere donavit Illuſtriſ. ac Reveren Iiſſ. D. D. FRANCISGVS
PHILIPPVS Comes ab INZAGHI, Inſign. Colleg. Eccler. Nicoleburgi Præpoſitus

Inuſulatus & c. &. quod grati animi cuuſa hic notatum vlui; quidni enim Mkæ-

cenates perenni memoria veneremur? (b) lege decreta Mechlinienſia, Ganda-
Yenfa, Cleri Gallicani Anno 1700. & imilia, quæ paſim V. P. Coneina in Theol.
Cbriſt. allegat. () lege Inſt. Theol. Genetti, qui plura bujurmoedi paßſtoralia
documenta citat. Id) lege epiſt. Spiritu Cbriſtiano pienanm Antiſtitum Hiſpamæ
ad Clement, XI. qua 334. laxas Propoſitiones denunciant.

VI.
VII

VI

N.,

XI.

o

ſ

Hadatn
0 hæ.
dreriis
opo⸗
Odum
tehm
aucko⸗
Paſto
mplu-
nt, Kl.
licem,
noralis
t, quo
i guo
ejecit,
nilnia

de dt.

.

1. Oba⸗
Licet
babili
elicta

agu
60S
Apgitut
, Me-
Gunde-
Herits

one

Ex iis deducuntur ſequentia paradoxa:

II. Uſus Probabilismi maxime tutus. Uſus Probabiliorismi maxime
periculoſus.

III. Ufus genuini Probabilismi minime in laxitatem degenerare

oteſt.
IV. Probabilioriſtas qua tales, qui ex conſilio probabiliora ſequun-
tur, laudabiliſſime operari affirmamus.
V. Probabilioriſtis ſtricte talibus, qui ex præcepto, quod nunquam
clare probant, ſe ipſos & alios ad probabiliora impellunt, me-
rito Rigoriſtarum nomen imponimus.
VI. Qui nullatenus ad chriſtianam perfectionem tendere poſſunt,
niſi ſequendo probabiliſſima. .
VII. Abuſus probabiliorismi ſtricte talis non ſolum non licentiæ
freenum, ſed licentiæ calcar eſt, quod Gallorum teſtimonio
comprobamus.
VIII. Genuinus itaque noſter Probabilismus, qui nec morum cor-
ruptelam inducit, nec a Sacra Sede unquam male fuit notatus,
origine ſua Thomiſticus, progreſiu ætatis Jeſuiticus, utpote a
quo arctatus, emendatus, & contra Janſenianos furores pro-
pugnatus fuit.
IX. Qui ergo habitat in adjutorio fundatiſſimi Probabilismi, ſub
protectione plurimorum ex omnibus Orbis Chriſtiani nationi-
bus præſtantiſſimorum Theologorum commorabitur.
Ey biſtoria Critica.
X. Hinc ſine u'la laxismi nota Benigniſſimum etiam vocamus: ſed
legitimum, quem ſuadent utraque lex Cæſarea & Pontificia;
ſed Dominicanum, quem illuſtris Dominicanorum ordo, jam
a primis temporibus eſt amplexus; ſed Pium, qui chriſtianam
pietatem fovet; ſed Thomiſticum, quem S. Thomas in amo-
ribus habuit, qui ducentas & plures opiniones libertati faven-
tes in ſuis ſententiarum libris docet, ſed Chriſtianum, qui
Chriſto Domino ſumme familiaris fuit.
Fro coronide- Probabilismus noſter ſtans pro libertate, eſt notabiliter
probabilior ipſo probabiliorismo ſtante pro lege.

T 2 CLui

BeYE (148) Beg

Cui doctrinæ ſane damnabili ſequentem oppoſuit cenſuram & prohibitionem
Princeps & Epiſcopus Illuſtrifimus. Noveritis, alloquitur ſie diæzcſis Parochor,
«à nobis articulos iſtos acervatim ſumtos omnino rejici, improbarique, prout ha-
Trum litterarum tenore rejicimus, atque improbamus, prohil
cc Pœnis canonicis, ac aliis arbitrio noſtro iidem articuli acervatim ſumti in di-
: ſceptationem ufumque deducantur. Officii porro veſtri partes in eo eſſe
«„debent, ut populum cum ex ſacro ſuggeſtu, tum in pœnitentiæ tribunali
c dexterrime eo inducatis, ut ea ſequatur dogmata, quibus tum ratio ſolidior,
«tum gravior auctoritas ſuffragatur. (a) Documentum iſtud müſl. olim Ro-
ma transmiſerat Vir doctrinæ purioris ſtudioſifſimus Guido Nicht ab Angelis
Ordinis noſtri Afliſtens Generalis ex Provincia Bohemiæ: nunc vero etiam
typis impreſſum compendio Theologiæ Concinianæ cum opportunis animad-
verſionibus adjectum invenio. (?) Porro *ι quann fuiſſe ſententiam piiſſimi
Epiſceopi Tridentini Summus Pontifex Clemens XIII. aaditis Sacræ Generalium
Inquifitorum Congregationis ſuffragiis declaravit, dum ſuo etiam oraculo
eandem male natam ſcriptiunculam condemnavit, tanquam continentem propoſi-
tiones, quarum aliquæ ſint reſpective falſæ, temerariæ & piarum aurium oßfenſivz:
illam vero excerptam a numero X. nempe: Probabilirmam qui CObr’ſto Domino
Jumme familiaris fuit; uti erroneam & heæroſ proxi nam proleripfit. («) Deni-
que argumento huic coronidem imponat illuſtre Epiſcopalis zeli, & cenſuræ
exemplum, cujus per tranſennam ſupra meminimus, quodque naſcentis Huſ-
ſiticæ hæreſis initio poſteritati reliquit Archi-Epiſcopus Pragenſis Sbinko.
Hic quippe primum paterno amore Joannem Huff nova meditantem, & im-
pia Vieleffi dogmata propugnantem, ut ab auſu temerario deſiſteret, commo-
nuit; in memoriam revocavit, quam paucos ante annos cum ceteris Acade-
nuæ Pragenæ Doctoribus errores Vicleffi damnaverit, qua de re egregium
teſtimomium protulit Joannes Przibram Behemus in hbro, quem Anno 1428.
edidit ſub titulo: de profeſtone idei cathalicæ & errorum revocatione; ubi ita ſeri-
bit: item proſiteor veraciter, quin ante annos viginti Magiſten Joannes Huß cum ma-
giſtris dobtoribus nationis Bobemicæ ex pleno confilio ſuo, & conſenſu unanimi reproba-
runt, - - — vefutarunt & publice probibuerunt omnibus & maniſeſte iſtor articulos Jo-
annis Vicleſt. At cum ſurdus ad piam monitionem eſſet Huſſ: Sbinko ea qua pol-
lebat Epiſcopali auctoritate utendum eſſe cenſuit, & gliſcenti malo occurren-
dum. Hinc Synodo coacta, non modo ſub eccleſiaſticis cenſuris Joanni
Huſſ concionandi munus interdixit, ſed etiam impios Vicleffi libros publice
juſſit concremari. Utinam vero Albicus, qui Sbinkonis in locum ſuffectus eſt,
zeli hujus & conſtantiæ fuiflet imitator, fortaſſis ſeintilla extincta, grande in-
cendium non fuiſſet excitatum, quo poſtea univerſa Bohemia conflagravit.
At quoniam & Albicus fadiſimum erat, ut eum vocat Aecneas Sylyius, (4)
avaritiæ monſtrum & idoneus Pontifex, qui naſcenti hæreſi fomentum præberet,
S&
(a) Ira in Edict. dat. Trident. 176I. die 3. Jan. (?) Edit. Bononien 1766. in 4.
() Decrer. edit. 176 I. feria V. die 26. Eebruar. (d) Hiſt. Bohem. c. 26.

bentes, ne ſub

&P
hom
onic⸗
ertor.
(eter.
biunt
tate,

P
1
ipla
nati⸗s
leolt
Nita
C
mun
elle
ont
ban
tem
con
il,
ſi⸗
Multt
exan
pern
tis,
tencd
ſaere
tas
I
Klni
den
dent
he

BeY* (149) We

onem & piger ille Wenceslaus imperil habenas teneret: mirum non eſt, ab uno
en, homine Academiam Pragenſem, poſtquam ab ea Saxonica, Baverica, & Po-
utu⸗ lonica natio receffiſſet, & inde totius regni Bohemici populum turpiſſimis
e lub erroribus fuiſſe contaminatum. (a) Verum non æmuhti ſunt ſocordiam Albici
d. — ceteri ſucceſſores, dum contra in hodiernum usque diem graviſſime præci-
elke piunt, ut in quosvis libros accurate inquiratur, neque plebi ullus, niſi facul-
unall tate, & ſubſeriptione Eccleſiaſtici Paſtoris munitus, permittatur.
idior,
nho. .
gtar Cenſorio Epiſcoporum Juri Romani Pontifices non adverſantur.
ned.
iſlimi P c ergo eſt & priſcorum, & noſtrorum temporum doctrina, qua judi-
Alum ciaria Epiſcoporum in religioſis cenſuris poteſtas ſtabilitur, quamque &
dcuo ipſfa Oecumenica Coneiha agnoverunt, dum in illis, & etiam extra illa termi-
tangl. natis fidei controverſiis, Epiſcopos ea formula ſubſeribere voluerunt, quæ
ue! legitimam definientium, judicantium, indicat auctoritatem. Unde recta eſt es
mins Natalis Alexandri animadverſio, qua refellendum cenſet Jacobum Naclantum
Denl. Clugienſem Epiſcopum, Proſperum Fagnanum, virum ceteroquin doctiſſi-
lüre mum, & alios anonymos aſſerentes: Epiſcopos in fidei controverſiis meros
Huf- eſſe conſultores, non judices, ſolamque judicandi poteſtatem ad Romanum
inlo. Pontificem ſpectare. (?) Enimvero tantum abeſt ut Romani Pontifices eam,
Cinn. quam vindicavimus, Epiſcoporum e paſtorali munere dimanantem auctorita-
nino. tem voluerint reſtrictam, ut potius eandem ceu ratam & firmam magis etiam
eide⸗ conſueverint ſtabilire. Qujus rei complura nobis exhibent documenta regulæ
gium illæ, queæ librorum prohibitorum indici præfiguntur, utpote in quarum fere
119. ſingulis Epiſcoporum fit mentio. In ſecunda enim Epiſcoporum curæ com-
leri⸗ mittitur, ut hæreticorum libri, qui de Religione non tractant, eorum juſſu

1 nu. examinentur, & approbentur, ut ita juxta regulæ facultatem, tum demum
“ permitti poſſint. In tertia judicio Epiſcopi relinquitur, quibusnam viris doc-
. tis, & piis librorum V. T. verſiones, a damnatis auctoribus factæ, permit-
h tendæ ſint. In regula quarta judicio Epiſcopi ſtandum eſle declaratur, cuinam

rren⸗ ſacrorum bibliorum in vulgari lingua lectio ſit concedenda. Eadem auctori-
anni tas Epiſcopi in regula quinta, ſexta & ſoeptima requiritur. In decima vero, in

blee qua de librorum impreſſione agitur, neceſſariam eſſe facultatem Epiſcopi de-

gelt, finitur ad hoc, ut cujuslibet demum generis ſeriptura typis evulgetur. Tan-
ir. dem liberum quoque eſle aſſeritur Epiſcopis ſecundum facultatem, quam ha-
tart. bent, eorum etiam libros, qui præfatis regulis permitti videntur, Pprohibere,
64) ſi hoc in ſuis regnis aut provinciis, vel diœceſibus expedire judicaverint.
ee⸗ Quæ
4 (4) Vid. Cochlæum L. I. Hiſt. Hifft. && Graveſon. Saæc. XV. colloq. 3. ( b) Diſert.
1 XII. in Sac. XIV. n. 16. non en m omne judicium, ſed judicium finitivum ad

ſedenm Apoſtolicam ſpebtat, ut infra dicetur.

eO& (150) o
6 Gazx & plura fimilia ad paſtorale Epiſcoporum officium relata etiam in in-
fKüructione Clementis VIII. R. P. regulis indicis adjecta confirmantur. Recte
autem animadvertit Cardinalis Albitius in verbis regulæz decimæ indicis allatis
non tribui novam facultatem Epiſcopis prohibendi Hbros, ſed excitari juris-
dicdionem, quam jam habent, ut etiam permiſſos prohibere poffint; (a)
quemadmodum generali conſectario doctrinam hanc Juris Canenici interpre-
tes ex C. licet. de Offc. judic. ordin. deducunt: neinpe minime conſtitui delega-
tum judicem, ſi contingat aliquando etiam Apoſtolicis reſeriptis ea injungi,
& commendari, quæ alioquin ad ordinariam judicis convenientis pertineant

poteſtatem. Hinc & idem purpuratus doctor ſtrenue depugnavit pro Epiſco-

porum jure, libros quosvis ſuæ diœceſi pernicioſos prohibendi, quod non-
nullorum ea eflet ſententia, Epiſcopos Italiæ poteſtate hac efle deſtitutos;
oſtendit, inquam, etiam in hac celeberrima Europæ regione, ubi præcipua
omnino Romanorum tribunalium, ipſiusque Romani Pontificis ceu Italiæ Pri-
matis eſt auctoritas, ſalvum & integrum eſſe jus Epiſcoporum, in ea, de qua
agimus, cauſa, recteque, & pro jure ſuo egiſſe Archi- Epiſecopum Neapo-
litanum, dum peculiari edicto libros nonnullos prohibuit; cujus quidem
edicti cauſa, juris peritifſimi Cardinalis votum Innocentius X. R. P. deſide-
raverat. (?) Neque vero huic Epiſcoporum poteſtati quidquam præjudicat,
quod variis in regionibus peculiaria adverſus hæreticam pravitatem inquiſi-
tionis tribunalia erecta ſint. Nam, ut a ſingularibus privilegiis, & peculiari
judiciorum horum ordine præſcindam, Epiſcoporum etiam jura inquiſitores
tueri debent, & cum illis ad unitatem fidei conſervandam invigilare. Obſer-
wat id Cardinalis de Luca, aitque ſingularium dioceſium, vel provinciarum
miniſtris inferioribus, ac ſubordinatis Inquiſitoris nomen dari cœptum, ut
cumulative cum Epiſcopis, qui ſemper fuerunt, ac ſunt ſuarum dicceſium
narivi inquiſitores, & catholicæ fidei defenſores, & conſervatores, idem mu-
nus exercerent. («c) In eandem ſententiam loquitur & diſſerit Eſpenius, qui
& ipſe Epiſcopos ait eſle naturaler fdei inquißtorer, ſive ipſis jure quodam-
modo naturali ex Epiſcopali, & paſtorali cura profluere, & competere jus
inquirendi in hæreticos, aut de hæreſi ſuſpectos. (4) Et vero Eccleſiaſticæ
antiquitatis non ignaris compertum eſt, per duodecim fere ſæcula nullos in
Eceleſia fuiſſe fidei inquiſitores præter Fpiſcopos, & Paſtores, nec ullum inno-

tuifie inquiſitionis tribunal, aut officium præter Epiſcopale, ſed pari cura ea-

demque auctoritate iſti Eccleſiarum Præſides invigilabant, & procedebant con-

tra hœæreſim, ficut contra alia non minus ſubinde perniciofa vitia, nec non

contra hæreticos, atque alios homines ſceleratos. Unde nec mirum, primos

illos fidei inquiſitores, quos ad extirpandam Albigenſium hæreſim ſæculi
XIII. initio Innocentius III. in Toloſanam, finitimasque Galliæ provincias

de-
(a) De Iaconſtant. in FEid. c. 30. n. 1698. ( b) Iuſeruit hoc ſunm votum cit. c. 30.
a. n. 148. urque ad 197. («) Li Relat. Curiæ Rom. diſcurt. I4. u. 5.
(4) D. I. I. E. 11t. XXII. C: 3 M. T=.

deleg
fuille
Præl⸗
recel.
bueri
nes
rigor

ergo

aucke
gente
Litute
gu0
que!
tiort⸗
Non
ratot/
Cenſil
aſt in
kant
aC0I
abitin
E
AGed
Eem
Dara
Pille
Hine
teſon
DParik
tendi
leſe
itte
lunn
Guor
Viden
aut e

ru

—

Nug,
tineant
non-
totos;
Eeipa
le Dri-
de qua
Neapo⸗
nidem
eſide-
Mdicat,
if⸗
Cüliari
ſtores
Obler⸗
iarum
m, ut
geſium
n Ihu-
5, qul
odam-
ere jis
laſtieee
los in
1inno-
Ura es⸗
nt con⸗
ee non

ſeeuli
incias
e⸗
(. 90.

n 5e

N (151) BoNE

delegavit, non ſine tergiverſatione, & moleſtia ab Epiſcopis earum regionum
fuiſſe receptos; quanquam illorum operam, ſeu ad ſupplendam quorundam
Præſu um offici immemorum negligentiam, ſeu ad excitandum fervorem,
neceſſariam fuiſſe nemo facile negaverit, qui hiſtoriam eorum temporum ha-
buerit perſpectam. Hinc & poſtea eosdem inquiſitores Toloſa ejectos Joan-
nes Archi-Epiſcopus Viennenſis reſtituit, munus ſuum exercere juſſit, & ut
rigorem odioſum grata manſuetudine temperarent, commonuit. («) Nihil
ergo officio hoc Inquiſitionis, ſeu ejus originem, ſeu progreſlum ſpectes,
auctoritati Epiſcoporum poterat derogari, niſi in quantum tempore proce-
dente, aut mutuis conventionibus, aut Sedis Apoſtolicæ judicio aliter fuit con-
ſtitutum; quæ proinde de Epiſcopis aflerimus, ea, ratione ſervata, de ſacro
quoque Inquiſitionis officio intelligenda. In noſtra autem Germania, Gallia-
que magis etiam integrum, & illimitatum eſt Epiſcoporum jus in cauſis ſanc-
tioribus, utpote ubi diſtincta ab Epiſcoporum curiis Inquiſitorum tribunalia
non ſunt introducta, Atque ideo vir doctiſſimus Harlæus ſubſtitutus Procu-
ratoris Regii Pariſiis acerzime tuitus eſt Epiſcoporum jus in ferendis librorum
cenſuris, quum de eodem ad ſacraln facultatem Pariſinam ſermonem haberet:
ſi impediantur, ait, Epiſcopi impendere auctoritatem ſui characteris ad cu-
Hrandum ſuum populum a venenoſis dogmatibus, impune permittendæ eſſent
„conciones contra maximas Evangeli; - - — non eſſent amplius defenſores le-
„ gitimi, qui poſſent ſe opponere effectibus pernicioſis novorum dogmatum.
„& ſtabilirentur impune in cathedra veritatis omnes abominationes ad illam
„ deſtruendam. (5) Cujus veſtigia ſubinde preſſit Franciſcus de Fleury iti-
dem advocatus Regius in diſcurſu ſuo coram ſuprema Regni curia, quam
Parlamentum vocant, habito, in quo Epiſcopos ab ipſo Chriſto JEſu acce-
piſſe poteſtatem de dogmatibus judicandi, libere, & intrepide affirmavit. ( 4)
Hinc denique in eadem Gallia jam olim non audita fuit F. Joannis de Mon-
teſono proteſtatio, qui, ut ſupra meminimus, perculſus cenſura Univerſitatis
Pariſienſis, Præſide ejusdem urbis Epiſcopo lata, ad Papam appellavit, con-
tenditque eſſe contra jura Romani Pontificis, quod aliquis inferior Epiſcopus
ſeſe immiſceat damnationi alicujus doctrinæ, falcem in alienam meſſem im-
mittens, eo quod damnatio doctrinæ ſit una de majoribus caufßt, quæ ad ſo-
lum ſummum Pontificem pro examinatione, & deciſione deferri debent.
Quoniam nihiloſecius hæc Monteſonii doctrina aliquo ſenſu vera eſſe poteſt,
videndum jam, quousque jus iſtud Epiſcoporum, propoſitiones, librosque,
aut cenſura notandi, aut prohibendi porrigatur, quamque late omnis iſta eo-
rum facultas pateat.

(a) Vid. Sondan. ad An. 1234. . 3. (5) Peroravit vecaßone Bulle Alexandri
VII. edit. A. 1665. contra cenſurain Parviſnams in libros Vernantii Guimenii.
(e) Peroravit ocaſione Brev. Clem. I. contra ſeripta Epiſcopi S. Pontii 1710.

§ V.

Cuæ ſit cenſuræ Epiſconorum aultoritas, clarius exponitur.

NErſon præcipuus ille jurium Epiſcopalium defenſor, in ſuo de examinatione
G dodtrinarum tractatu pariter ſtatuit, examinatorem juridicum, & ordinari-
um doctrinarum eſſe Prælatum in ſua jurisdictione, quo nomine præcipue
venire Epiſcopum, neminem latet: tum hanc ſuam aſflertionem ſtabilit, & ex
ratione officii paſtoralis, & ex ordine hierarchico figurato in confilio dato
Moyſi per Jethro ſocerum ſuum: denique duplicem adhuc notandam adjun-
git veritatem: prima eſt, ſunt verba Gerſonir, quod nullus Epiſcopus inferi-
„ Or poteſt condere articulum fidei catholicæ, qui videlicet ad totam Eccle-
ſiam ſe extendat; non enim poteſt in eos obligationem ferre, quos non ha-
«bet in jurisdictione ſubjetos. -- -— Pro quo ſit ſecunda veritas, diſtinctione
„ Præmilſa: quod aliquæ ſunt doctrinæ palam hæreticales apud omnes: aliæ
„dubiæ ſimplicibus, ſed manifeſtæ ſapientibus & peritis: tertiæ veluti neu-
„træ, habentes pro ſe doctores cum rationibus ad utramque partem proba-
„ bilibus. --- Eſt ergo veritas, quod in primis, & ſecundis auctoritas infe-
riorum Prælatorum ſe extendit, & ad ſuos tantummodo: in tertiis vero ne-
a quaquam; quoniam merito dicuntur fidei majores cauſæ; - - - ideo ſunt ad
ſedem Eccleſiæ, vel ad ſedentem in ea Summum Pontificem referendæ.“
() Similia fere tradit in traétatu de propoſitionibur ab Epiſcopo bæreticandit. Ex
quibus omnibus manifeſtum eſt, Gerſonem agnoſcere poteſtatem in Epiſcopis
reſpectu ſuæ Diœceſis, ut poſſint de rebus ſaltem inter doctos apertis, ac

perſpicuis fidei articulos condere. Sed ne lis ſit de nomine, ea Gerſonis

ſententia clariore, diſtinctoque ſenſu eſt intelligenda. Nam ſi quis velit Epi-
ſcopum poſſe cudere infallibilem fidei definitionem in dictis materiis, atque
adeo ſi ſenſas ſit, Epiſcopo librum configente, ratione ſententiæ, quam dam-
net hæreſeos, cenſuram hanc eſie fide certam, de qua tamen Fccleſia uni-
verſalis nihil adhuc decreverit: omnino, quod Gerſon dicit, eſſet rejiciendum;
tum quod cauſa fidei & hæreſeos, cum ſit toti Eccleſiæ communis, & in una-
quaque Ecclefia eadem debeat eſſe fides, non pofſſit per unius Eccleſiæ Parti-
cularis caput decidi, ut præclare argumentatur Alphonſus a Caſtro: ( b) tum
quod nulli particulari Epiſcopo poteſtas competat irreformabili judicio defi-
niendi de iis, quæ ſunt fidei, aut configendi ea, quæ fidei adverſantia videntur.
Contra vero ſi Gerſonis doctrina eo in ſenſu exponatur, quod Epiſcopi ha-
beant poteſtatem proponendi ea ſuis ſubditis, quæ tanquam de fide ab uni-
yerſa Eccleſia fuerint definita, eosque in conſcientia obligandi, ut eis credant,

tanquam definitis, verum erit, quod Gerſon profitetur, nihilque a munere

paſtorum alienum; quæ doctrina peculiari libello ab auctore anonymo contra

. . ſu-
(a) Tr. cit. confder. 3. (b5) L. II. contra bareſ, c. 8.

ſupri
irreka
cein,
nutio
Epiſ
ſere
bitius
nen n
tempa
minds
rog
ſeopi
trinæ
Nata
deſßn
ea re
(nec
due
44 Prul
cem
den
albe
firirn
tur:
N me
tur,
tom⸗
deden
doce⸗
eri⸗
tudine
40 ,
Zentig
Preſt
tio
vemi

judir

Atione
cibe
ex
Gato

dun.

nkeri.
ecle⸗
n ha-
Cione
. Alie
neu⸗
roba⸗

e .

tone⸗
nt 20
.
kX
kopis
8,
rlonis
tEpi-
Atque
dam⸗
a Wl-
Cem;
nuna-
Patti
tum
aef.
entur.
pi Hi-
b uni⸗
eant,
unere
cOVtA
ſu⸗

2& (153)

ſupra memoratum Monteſonium fuit ſtabilita. (a) Nempe quamvis ultima, &
irreformabilis rerum fidei deciſio ad Eccleſiam, ſummumque ſpectet Pontifi-

cem, cujus eo in negotio primas eſſe partes omnis catholica, etiam (zallorum

natio profitetur: tamen judicium de doctrina ſana, quale adhuc concefſimus
Epiſcopis, in eorum poteſtate includitur, eſtque omnino admittendum. Ita
fere Gerſonium explicat, & conciliat Raynaudus. (5) Cui interpretationi Al-
bitius quoque ſubſeribit: poterit erge, inquiens, prohibere Epiſcopus libros continen-
tes propoſitioner ab Eccleſia damnatar, & obligare ſubditos ſub pœni Piritualibus, &
temporalibus, ut illis æeant tanquam definitis per Eccleſiæ eaput. (c) Sed nec his ter-
minis coarctata eſt Epiſcoporum austoritas: ukerius etiam Raynaudus hic
progreditur, & præter expoſitam facultatem, agnoſcendam quoque in Epi-
ſcopis ait aliam, qua fubditos ſuos obligare valeant, & adſtringere, ne doc-
trinæ periculoſæ aflenſum præbeant, eo quod tametſi illa necdum aperte dam-
nata ſit ab Eccleſia: tamen Epiſcopo videatur eandem non cohærere cum
definitionibus Eccleſiæ, aut ad errores damnatos accedere. Non falli autem in
ea re Raynaudum exiſtimo; quandoquidem, ut idem proſequitur, choc ipſum
«neceſſarium eſt, ut munus paſcendarum Chriſti ovium Epiſcopus rite exe-
„Qquatur; & quamvis Epiſcopus in hujusmodi propoſitione falli poſſit, ---
„ Prudenter nihilominus plebs conſtituti ſibi ab Eccleſia immediati paſtoris vo-
Cem audiet, nec ejus ductum ſequendo peccabit, tandemque divina provi-
« dentia per mediatos, ac præſertim per ſupremum paſtorem, aut quibus
« ubebit viis, dedocebit errorem.. Non igitur judiciaria fidei cauſarum de-
finitio Epiſcopis eſt vetita, ſed ſola fmitiva ſententia Sedi Apoſtolicæ reſerva-
tur: non primum quæſtionum fidei judicium Epiſcopis interdiétum eſt, ſed
ut majlores cauſæ poſt epiſcopalem ſententiam ad Sedem Romanam referan-
tur, præceptum. Hoc eſt, quod ſcribit Innocentius I. ad Victricium Rho-
tomagenſem: ſi autem, inquiens, majores cauſæ in medium Jusrint devolutæ, ad
Sedem Apoſtolicam, ut Snodur ſtatuit, poſt Epiſcopale judicium referantur. (d) Hoc
docet S. Gregorius M. f quam vero contentionem - — - de ſidei cauſa evenire con-
tigerit, aut antgotium emerſerit, cujus vehemeni ſit fortaſſe dubietat, & pro ſui magni-
tudine judicio Sedis Apoſtolicæ indigeat: examinata diligentiur veritate, relatione ſua
ad noſtram ſtudeat perducere notionem, quatenus a nobit valeat congrua ſine dubio ſen-
tentia terminari. (e) Hanc demum majorum cauſarum notionem clariſſime ex-

preſſit Joannes VIII. Si quæ vero, ſcribit ad Epiſcopum Arelatenſem, inquiſ-

rio de ſde - - - emerſerit, quæ diſcerni diſtoilius poſſit, colleétir duodecim Epiſcopis
ventiletur, atque decidstur; ſn autem decidi nequiverit, diſeuſa veritate ad noſtrum
judicium referatur. (f) Quæ copiolus, & erudite confirmata legere eſt apud
(4) a ſere Raynaud. Partit. III. erot. 2. Jed æum, quem anonyenum Pputat, zſe
Petr. de Alliaco, nunc omnes cenſent eruditi. (b) Loco mox laudato. (c) C. 30.
cit. num. 161. (4) Epiſft. 2. ad Vikctricium capit. 3. Extat. Tom. I. Concil.
J. 1000. (e) L. V. epif. 54. cdit. nov. (f) Epit. 93. ad Arclat. Epiſc. Extat.
Tom, VI. Conc. P. Il. num. 35.

S (154 ) N

Natalem Alexandrum, e quibus etiam explicari poteft difficilis, & intricata
Parentheſis, quæ in Clementina conſtitutione de Summa Trinitate, & Eide Ca-
tholica inſerta eſt. Ita nempe in laudata decretali oquitur Clemens V. R. P.

«« Nos ad tam præclarum teſtimonium, ac 8S. Patrum, & Doctorum com-

munem ſententiam apoſtolicæ conſiderationis (ad quam dumtaxst hæc declanare
Pentinet) aciem convertentes &c. «quam quidem interjectam ſententiam non
in ſenſu, ut ajunt, excluſivo intelligendam volunt: aut certe de ſolo finitivo ju-
dieio accipiendam: intruſam vero, atque ſuppoſitam conjiciunt alii ex iis, quæ&
de Clementinis conſtitut. gloſſa Joann. Andreæ, & auctor vitæ Clementis V.
ſeribunt; qua in re vadimonium ſubire non poſium. (a) Diſerimen tandem
eruitur, quod maximum majores cauſas perſonarum inter, & rerum, quales
ſunt fidei, intercedere perdocte animadvertit Petrus Aurelius auctor proba-
tifſimus: Scilicet appellationes perſonarum gratia conſtitutæ ſunt, ut Eccle-
ſiaſticorum præſertim hominum fama in rerum fantarum periculis ſit tutior:

nec periculoſam eſt, noxium Honatem Paulo ſerius damnari, aut plecti;

«hinc recte Epiſeopis vetitum, ne poſt intérjectam in majeribus perſonarum
„Cauſis appellationem quidquam decernant. At fidei cauſa raro ſine periculo
«differtur, & quævis mora perniciem multis minatur; præcipue cum prava
Hdocrina ſbargi cœpta eſt in vulgus: ideoque quam primum reſecari, &
.„Palam damnari debet ſermo nocivus, ne utf cancer ſerpat, ad quod ante
„Omnia neceſfarium eſt Epiſeoporum judicium: incolumi tamen ſuprema
„Summi Pontificis ad eorum ſententias tum confirmandas, tum ſolvendas,
auctoritate.« Quæ omnia ſolidis omnine, & evidentibus argumentis evin-
cit laudatus Aurelius. (?) Atque hæc quidem, ut diximus, præcipue intelli-
genda ſunt, ſi de quo ſuſpedo, & periculoſo in rebus fidei capite agatur:
quodfi autem ſermo ſit de libris lectionis improbatæ, quorum videlicet lectio
poteſt pervertere mores, & Eceleſiaſticam diſciplnnam, ampliorem etiam Epi-
copis poteſtatem communis auctorum ſententia concedit. Nam myſteria

fſidei quidem, quæ ad contemplationem referuntur, adeo ſupra hominum in-

genium, captumque ſunt poſita, ut conſectaria eorum remotiora etiam docti,
& periti non ſemper ſatis accurate internoſcant, & ipſos inter Epiſeopos ceu
de rebus obſcuris, & perplexis vacillet judicium, nec de iis propter ancipi-
tem diſceptationem facile certi quidpiam definiendum: contra vero corrupte-
læ morum clarius patent: an ea, quæ agenda ſunt, ad Evangelii regulam, &
Primorum Eccleſiæ doctorum ſenſum exponantur, facilius quivis iielligit,
cui mmens non læwa, nec præjudiciis carnis, & ſanguinis imbuta: fervens de-
nique, & ſalutis ſtudioſus animarum paſtor doctrinam ſalutarem a nociva, a
perverlſa, a laxiore facillime valet diſtinguere, atque adeo hac reprobata, gre-
gem ſuum ad paſcua ſalutis traducere, quin, ut recte obſervat piiſſimus
mo-
(a) Vid. Natal. Alexandr. H. E. Diſertat. XII. in Seæc. XIV. (b) libr. cui titu-
Ius: In olto cauſas Spongiæ præaenbulas, pro Sacra Facidt. Paris. pag. 270. apud
Natal, loc. cit.

cata
C.
.D.
omm.
Fare
non
Ju
N.
dem
lales
obe-
cle⸗
tior:
eci;
rum
aV
,&
Ante
eina
das,
in.
teli⸗
tur:
ectio
Epi.
keria
n⸗
oki
cell
ii⸗
pte⸗
1, &£
igtt,
de⸗
74, 4
gle⸗
IIS
o⸗
fi⸗

9

morum inſtitutor Ven. P. Concina, eo fere ordine hactenus ad laxiores doctrinas

damnandas deventum eſt, ut primum eas ſaniores Theologi exagitaverint?

