Utar,
Mer
ald
aDe
E
Uuc
que
uar
lulhe
Plar
de na
a,
kod
exa
xiin
cent
Paul
10.
ſla,

9

Nru
ütuati
19360.
AMgee-
Dribus
dem
Oribus
abi de
is er-
e ſen.
opo⸗
vere
kllutas
er O⸗
A-

ſo.

& hu-
Grine
Ktins:

N 9& (123 ) Wg
ſtoli: quomodo prædicabunt, niſi mittantur? Conſtat autem officium prædi-
catoris eſſe maxime præcipuum inſtitutum Theologiæ, ſicut & expoſitionem

Scripturæ facræ, Inde quippe intellectus inſtruitur, & veritatibus fidei accu-

ratius Pperſpectis firmatur, ut & ipſe ſfit paratus ad rationem fidei ſuæ red-

dendam omni poſcenti ſe, & ad exhortandum in- doctrina ſana, eosque, qui

contradicunt, coarguendos. Munus ergo ejusmodi Doctorum eſt, ut veluti
lucerna ſuper candelabrum poſiti luceant omnibus, qui in domo ſunt Eecleſiæ:
ſalem terre ſe exhibere debens, ut conchant quodammodo populos, ut in
ipfis etiam errantibus, hæreſis pravorunmmque affectuum putores, ut loquitur
Auguſtinus, extinguant: ſollicite doctrinam ſanam ceu cœleſte depoſitum,
& theſaurum cuſtodire debent, ne ex fidelium corchbus auferatur, atque ita
eisdem conveniat improperium Prophetæ: canes muli non valentes latrare.
(a) Horum enim canum, ait Hieronmus, latratu id eſt Doctorum, luporum
rabies deterrenda eſt, id eſt hæreticorum, (5) & qui contra eos veritatem non
defendunt, illam opprimere arguuntur; nam veritart eum minime deſenſatur, ob-
primitur, inquit Innocentius Pontifex. (c) Atque hæc tum demum Acade-
miæ meliore, quo fieri poteſt, modo præſtant, dum cenſuras ſuas in com-
muni cœtu accurate diſcuſſas, pronunciant, promulgantque. Nec, ut verbis
Academiæ Duacenſis in cenſura propoſitionum DD. Legrand, & Mareſchal-
utar, ſine magno reipublicæ damno Collegiis Theologicis poteſtas hæc adi-
„ Meretur, quæ quodammodo perpetuas agunt excubias, ut Novatorum in-
«ſidias detegant, ut illos ex improviſo irruentes armis ſcholaſticis repellant,
A & cenſurarum eloquio, ceu tubarum clangore ſummos Pontifices, & Epi-
uſcopos de Periculis imminentibus moneaut. (d) Et vero jam ab eo, quo
illuſtriores eſſe cœperunt Academiæ, tempore, iſtud illarum jus utiliſtimam-
que auctoritatem, Epiſcopi, Romani Pontifices, Principes civiles agnoverunt;
quandoquidem non raro dirimendas difficiliores quæſfiones, & dijudicandas
ſuſpectas propoſitiones ad elusmodi cœtus academicos transmiſerunt. Exem-
pla prope innumera legere eſt in fupra citata doctiſſima Collectione judiciorum
de novir erroribus a Tutelenſi Epiſcopo Carolo du Pleſſis d' Argentre adorna-
ta, quibus evincitur, ad ſupremæ etiam, tum eccleſiaſticæ, tum civilis pete-
ſtatis Preces, arnobilioribus quibusvis Academiis cenforia jucdicia infſtituta.
Atque ut nennulla commemorent: Anno 1I653. Mechlinienſis Archi- Epi-
fcopus Sacrte facultati Lovanienſi transmifit quasdani propoſitiones morales
examinandas, ut ſi huic nobiliſſimæ Academiæ viſum foret, earundem pra-
xim in Diœceſi ſua prohiberet, quod & fubinde a piiſſimo Epiſcopo juxta
cenfuram ab Acadenmia pronunciatam præſtitum eſt. Hlius ſollicitudinem:
paulo poſt imitatus Epiſeopas Gandavenfis ad eandem Académiam miit litteras,
rogavitque, ut propoſitiones, quas in praxi perhicioſas judicaverit, cenſura
ſua, ſingulis, & junctim appoſita, notaret; cujus facti integra documenta etiam:
Q& 2 le-
(4) NVyaiæ c. 56. . I0. (b) Epif. 93. ad Ceean. («) c. 3. D. 83. (J) lata:
eſt hæc cenſura'I22. Exſtat aed Argenireum Iom. III. Collect. Vol, 2. pag. 493,

eYN (124) 2
legere eſt apud Fagnanum. (a) Anno 1588. tres illuſtriſſimi Belgicarum
Eccleſiarum Antiſtites a Sacra Theologiæ facultate Duacena examen, & ſen-
tentiam petiverunt ſuper notiſtimis Leſſii, & Hamelii aſſertionibus jam prius
ab Univerſitate Lovanlenſi proſcriptis. Anno I619. digniſſimum Præſule Ec-
cleſiaſtico conſilium ſuſeepit Sereniſſimus Elector Colonienſis, & de librorum
Antonii de Dominis Apoſtatæ fide, & doctrina Univerfitatis ſuæ judicium,
& cenſuram poſtulavit. Obtemperaverunt doctores Theologicæ Facultatis,
ac in epiſtola cenſuræ præfixa etiam hæc de jure & offcio ſuo Præclare ſcripfe-
runt: (5) Etſfi ipſa profeſtonis, & offcii noſtri ratio poſtularet, ut, nemine
etiam hortante, clypeum aliquem virulentis adverſarii iſtius jaculis tempeſtive
νUUjiceremus, memores pietatis, & diligentiæ a Majoribus noſtris contra Mar-
„tinum Lutherum ante centum plus minus annos pro eceleſia in ſimili negotio
..Præſtitæ &c. «(5) Tandem univerſitas Pariſienſis ad Epiſcoporum poſtulata
plurimas prædamnavit propoſitiones, quas ſubinde Romani Pontifices pro-
ſeripſerunt. Hinc morem iſtum ſecutus Clemens VIII., dum controverſia
Moliniana in Hiſpaniis ferveret, inter alia Cardinali de Quiroga Supremo fi-
dei Quæſitori præcepit, ut Hiſpaniæ Academias. Epiſcopos, Theologos, quo-
rum major erat eruditionis fama, hoc de argumento conſuleret. (c) Id ip-
ſum in eadem cauſa vehementiore oratione eidem Pontifici commendavit Bel-
larminus, ſcilicet, ut inter alia controverſiæ terminandæ media etiam Acade-
miarum ſententias exquireret, aut Romam ex univerſis Academiis ſelectos vo-
caret Theologos, vel iis ſaltem controverſiæ capita, & lucubrationes hinc in-
de elaboratas ſcripto communicaret. Non me fugit conſilium iſtud acerrime,
& fortaſſis non immerito, a Serrio reprehendi, multisque ex capitibus accu-
ſari: (2) valet nihiloſecius ad ſtabiliendam Academiarum auctoritatem. Atque
hanc & Principes Civiles, ut diximus, agnoverunt. Unde Rex Chriſtianithi-
mus, dum lis Janſeniana ferventius agitaretur, ea, quæ in hac cauſa jamjam
a diverſis Epiſcopis ſtatuta fuerant, accurate examinanda ad Academiam Pa-
riſinam remiſit; quemadmodum Pariſienſium Doctorum ſententia quæſtionem
de viſione beatifica voluit explicatam Philippus Galliarum Rex, dum incertis
ſermonibus in Franciam perveniſſet, contrariis ſtudiis Romanum Pontificem
Ioannem XXII. diſtineri. Ita & Franciſcus I. Franciæ Rex articulos duode-
cim Melanchtonis examini Pariſienſium Theologiæ Magiſtrorum ſubjecit,
quorum judicio non modo duodecim illi articuli diſcuſſi, ſed & alii catholi-
cam doctrinam exprimentes oppoſiti, ac ſubinde ejusdem Melanchtonis libri,
qui fidem, aut Sacræ Scripturæ expoſitionem concernebant, cum ſingula-
ribus excerptis propoſitionibus manifeſte ſcandaloſis, ac impiis, nec non hæ-
reticis, & ſchismaticis proſcripti fuerunt. (e) Etvero quanti momenti, quan-

tique ponderis ſint iſta cenſoria Academiarum judicia, vel ex ipfis etiam Ad-

Ver-
(«) In Cap. Non innitarit. de Conſtitut. a num. 33 7. (b) Apud Argentræum Tom.
III. Vol. 2. pag. 191. ad Ann. 1619. (c) Vid. Serry in Hiſt. Congreg. de auxil.
L. I. c. 21. (d) L. II. c. 27. Hiſt. cit. (e) Vid. Argentr. Lom. I. vol. 2. p. 387.

Verſar
in fde
celebt
ſteaq
omni

Et ſer

vero
Inus
ſure .
Mina
trin⸗
cerro
alar!
Aes
(Datt
Ubrs,
lsqve
ClS V
repuc
Hine
Italie
ueſt
demyr
Arrit
tchen
gue
(aren
derun
glir
ViV
enlli 1
ſedp
Vim
ſu, P
e e
tum

eArum
Lſen⸗
Prius
ebe.
Druin
eium,
tatis,
riple.
emine
eſtiye
Mar-
gotio
lulata
pro⸗
verlia
10 k.
o.
Gib⸗
tDel.
Lade-
o-
E⸗
nime,
ccu⸗
tque

1DPa-
nem
ertis
lcemn
loge⸗
ecit,
hoh⸗
libri,
gula
ha-
lan⸗
A
er-
Tmt.
uxi 1

eN (125) N

verſariorum factis, & documentis colligere eſt. Nihil enim magis khomines

in fidei, aut morum doctrina aberrantes expetiverunt, quam ut dogmata ſua

celebrioris cujusdam Academiæ ſuffragio probarentur. Sane Lutherus, po-
ſteaquam Lovanienſis, & Colonienſis Academiæ teſſeris eſſet condemnatus,
omni ſollicitudine in id unum incubuit, ut Pariſienſium judicio abſolveretur.
Et ſera quidem facultatis hujus prodiit adverſus Hæreſiarcham cenſura: at
vero eo magis accurata, eo magis ponderoſa, quemadmodum etiam Eras-
mus fatetur: (a) Hoc plus, inquiens, habet ponderis apud omnes Pariſienſium cen-
ſura, quod ſera prodierit. Sollicitius nempe, ſunt verba decreti in deter-
minatione Ttheologicæ facultatig, per nos examinata, ac maturius univerſa doc-
ctrina Lutheriano adſeripta nomini, & ad plenum diſcuſſa execrandis illam
erroribus ſcatere certo deprehendimus, & judicavimus. - - = Ut autem id
cClarius cunctis innoteſcat, aliquot ex Præfatis ſcriptis excerptas Ppropoſitio-
«nes ordine quodam digeflimus, & noſtram cuique adjecimus cenſuram,
Patrum noſtrorum morem imitati. Atque tum ſingillitim non modo ex
libris, ſed & peculiaribus librorum titulis delectæ explicantur materiæ, ſingu-
lisque propoſitionibus definitæ ſubjiciuntur cenſuræ. (b) Pari ratione Henri-
cus VHI. Angliæ Rex, cum ei fixum, ratumque eſſet, legitimam conjugem
repudiare, auſum ſuum Academiarum auctoritate exiſtimavit protegendum.
Hinc & ad Oxonienſem, Cantabrigienſem, Pariſienſem, aliasque Galliæ, &
Italiæ Univerſitates ſuas direxit litteras, & illarum calculis dirimendam petivit
quæſtionem: An naturali, & divino jure ſit prohibitum, ne frater uxorem fratril
demortui ducat in uxorem? Ac prima quidem in Oxonienſi Academia facultas

Artiſtarum, doctorumque Theologiæ regis cupiditati obſtitit, donec & Ca-

tabrigienſium, & nonnullorum etiam Pariſienſium exemplo, & metu, minis-
que terribilibus regis fracti, voluntati regiæ contra fas omne ſe ſe accommo-
darent, ceteræ vero pleræque Univerſitates nequaquam regis deſiderio reſpon-
derunt, ſed invicti pro veritate decertarunt. Ita & prius Henricus VI. An-
gliæ Rex, ſub quo celeberrima puella Aurelianenſis Joanna Dartia Rhotomagi
Viva in foro exuſta fuit, adverſus eandem puellam ab Univerſitate Pariſi-
enſi iniquiſſimam extorſit cenſuram, de qua tamen poſtea eadem Univerſitas
ſe apud Pontificem, Cardinales, & Imperatorem graviſſimis litteris purgavit,
vimque manifeſtam Henrici Regis, & Petri Cauchonii Epiſcopi Bellovacen-
ſis, Plenius expoſuit. (c) Utut vero iſta ſe habuerint, nobis ſatis eſt, Vel ex
eo etiam patere, quale jus, quantumque auctoritatis Academiarum ſententiis
tum fuerit attributum.

”ÿ” G 3 § V.
(a) L. XVTI. 5p. 19. (5) Extat Tom. I. Collelt. Argentr. Vol. 2. fol. 366.
() Lege Graveſon. Hſt. Ecch. Sec. EV. Colloqg. I. & allegator ab Eodem.

Cenſura Acudemiarum non eſt, niſi doltrinalis.

Uoniam autem ex his ipfis, quæ memoravimus, hiſtoricis actis conſtat,
celebres etiam nonnullas academias in errorem fuiſſe prolapſas: res ipſa
veluti per ſe ſe clamat, nobisque indicat, hœc Academiarum judicia non eſſe irre-
formabilia, & omnes iſtas earum cenſuras nonniſi tales eſſe, quas doctrinales
vocant. Scio quidem a Gerſone quemvis theologicæ facultatis Licentiatum,
aut Doctorem, partim doctrinalem, partim authenticum conſtitui doctrinarum
examinatorem; quod præcipue oftendere nititur ex forma verborum, qui-
bus licentia docendi, auctoritate Apoſtolica conceditur, quæve ita habent:
Ego aubloritute Apoſtolica do tibi licentiam legendi, regendi, diſputandi, in ſacra⸗ Theo-

logiæ facultate hic, & ubique terrarum, in nomine Patris & c. (a) Sed refutat hanc

Wri clariſſimi ſententiam communier eruditorum ſenſus, qui authenticæ cen-
ſuræ jus ad ſolos Eccleſiæ paſtores ablegat. Hinc Raynaudus ea formukæ
verba melius interpretatus eſt, dum ait, isdem ad ſummum authenticum de
idonea doctoris ſeientia teſtimonium contineri. Nec ab ea explicatione alibi
ipſe Gerſon alienus videtur. Et vero fuit hæc ſemper, hodieque eſt docto-
rum ejusmodi hominum in unam ſocietatem, cœtumque coaleicentium mo-

deſtia, ut nec majorem, quam eis competat, ſibi arrogaverint auctoritatem.
Facultas Duacenſis, in cenſura Anno 1722. lata, leéctorem ita præmonet

Sacra Facultas vult omnibus notum, ſe huic cenſuræ non tribuere vim con-

demnationis, ſeu ſententiæ judiciariæ, qualem habent deciſiones tribunalium
jurisdictione proprie dicta gaudentium, ſed vim duntaxat judicii ſchohaſtici,
ſeu doctrinali, qualis competit cenſuris omnium facultatum theologicarum-
«Collegium conſtituentium, quæ ex conſuetudine immemoriali, a- ſummis
Pontifiecibus, & legibus probata, jus habent ferendi judicia, & vulgandi re-
E4 2 ◻ . . 14 .
„ponſa. „ () Nec aliam eſſe mentem, ſententiamque nobiliſſimæ Univerſi-

tatis Parifienſis non modo verbis, ſed egregio etiam facto, & exemplo de-
claravit, dum proſeripfit epiſtolam dedicatoriam F. Joannis Febvre. Hic

quippe theſes ſuas, ſollemni Sorbonæ conſuetudine Palam diſputandas, de-
dicaverat Gabrieli de Beauvau Epiſeopo Nannetenfi, & epiſtolæ, quam Mæ-
cenati inſcriptam theſibus præfixerat, ſequentem quoque immiſcuit Ppropoſi-

tionem: Tbeologicæ facultatit - - = oracila non minus divina, quam Pontiſicia: &u
certa, ut ita dixerim, ſemper fuerunt, ac illa, qua in conciliis pronunciari ſolent 3
quippe cadem eſt doctrina, idem ſenſur. Habitis ergo-in aula. collegii Sorbonæ
comitiis, cenſuit illico facultas theôlogica, epiſtolam totam eile fupprimen-
dam, non alia de cauſa, quam, quod ir ea Academiæ oracula, divinis, &
Pontificiis eſſent æquiparata. («) Neque ea, quæ alias in cenſüris ferendis fuit.

fre-

(a.) Tralt. de Exam. Doctr. confderat. Ar. Oper. Tom. l, ( b) loco ſupra: cife.

(). Collect. Argentr. Tom. III. Vol. I. ad Ann. 1639..

freqo
ſenlun
oluit
tione,
(Po
6 ſaere
„vtant
aloe
gere
Parli
lucken
emie
ſa d
rum4
ESde
ditat
Gamet
mi p
ſes,
alnge
aPol
Merltte
aer
a ault
Arin B
c Ut, 6
cfuünt
edlii,
(warl.
E in
Guen
üse
Ge
Widir
Unire
ſuris
mane
nin
Pretil

7

uſtat,
es iſa
ringler
Atum,
nAruI
,(li⸗

ent:

.Teo⸗
thanc
Ecen-
mule
m de
alibi
octo⸗
1o⸗
em.
onet?
con-
nlium

laſtici,

arum
mmis
re⸗
Verſ⸗
10 de⸗
PDic
, ge⸗

Mæ-
poſi⸗

. l
len;
bonc
imen⸗

8, &

fuit

frequentiſſima, Academia Lovanienfis, alium de jndiciorum ſuorum pondere
ſenfum imbibit, nec ultra juſtæ probabilitatis limites ſententias ſuas unquam
voluit extenſas. Finc in juſtificatione cenſurz contra quasdam de prædeſtina-
tione, & gratia Chriſti propoſitiones editæ ita loquitur: „cenſuræ illi quidem
«nomen dedimus, non quaſi damnationis auctoritatem nobis ſumentes, quam
.ſacroſanctæ apoſtolicæ Sedi propriam eſſe non ignoramus, ſed ſcholaſticum
tantum ferentes judicium, ſententiamque noſtram dicentes, aut; ut verius
cloquamur, non aliud, quam fraternam interponentes correctionem; « ut le.
gere eſt apud Archdekinium. (a) Nemo autem miretur trium præcipue.
Pariſinæ videlicet, Lovanienſis, & Duacenæ academiarum teſtimoniis nos
hactenus fuiſſe uſes; nec enim clariora ſuppetebant argumenta, nec alias aca-
demias reperi, quarum judicia cenſoria frequentiora fuiſſent, majorique plau-

ſu ab univerſo efudito orbe excepta. Quodſi ergo, & dictarum academia-

rum cenſuræ ſolum Probabiles ſunt, nec judicii defenitivi vim obtinent, faci-
Hs de ceteris erit conjectura, quin propterea ſingularum aut decori, aut anti-
quitati quidpiam detrahatur. Unde & iälle minime rigidus probabilium fun-
damentorum cenſor ſolam ex academiarum, & univerſitatum cenſuris deſu-
mi poſſe probabilitatem judicavit: putarem, inquit, Doctores Salmanticen-
„ſes, Complutenſes, Sorbonicos, Lowanienſes, Duacenſes, Colonienſes,

c Ingelſtadienſes, Moguntinos, Herbipolenſes, Viennenſes, Pragenſes, - - =

Pofle addere Pprobabilitatem. (5) Quam tamen ſententiam ſuam non im-
merito tribus præcipue conditionibus circumſeripſit, nempe: « ſi & in obe-
dientia Summl Pontifcis permaneant, nec opiniones ab Eccleſia damnatas
cauſu temerario revocent, & fi demum ejusmodi Doctorum ccœtus ſit illu-
:ð ſtris, ſeu academia clara, & nota. Sunt enim hodie multæ, proſequitur älle,

in Europa ignobiles, & vix nomine cognitæ, ad quas confugiunt imperiti,
cut, qui inter doctos locum habere non potuerunt, ſaltem ibi præcellant, ubi nulli

cſunt docti. Atque hic demum in iud delapſi ſumus argumentum, quod
edii, & invidiæ plenum eſt, nec facile poteſt ad elaram usque veritatem eli-
quari. Nihiloſecius pauca de eodem diſſerenda ſunt, & veri ratione habita,
& invidiæ caufis, quantum fieri poteſt, declinatis. Scilicet indagandum eſt,
quænam demum ſint ille academiæ, quarum cenſuris afſurgendum, quidque
in iisdem Doctorum cœtibus deſideretur, ut cenſoria judicia ſana, ac proin-
e cum ſubmiſſione, & promta animi modeſtia ſuſpicienda poſſint reputari.

Vidimus nempe ſæpius Academiarum judicia ſibi adverſantia: nennullæ ab

univerſitatibus latæ ſunt ſententiæ,quas ceteri viri docti impugnarunt: cen-
ſuris aliquando proſcripti ſunt libri, & propoſitiones, quas ipfſas cenſuras Ro-
mana ſedes, aut communior eruditorum calculus damnawit. Unde multa om-
nino in Academiarum cenfſuris animadvertenda, ut legitimum illis ſtatuatur
Pretium, ſuamque doctrinalis judici retineant aucétoritatem.
§ VI.

(«) FP. III. Tr. 3. pp. praétic. 23. () Theoh. ſund. L. I. Tund. VII. num 331.

Ne (128) W*
5FF vVvI.

Quorundam Acad'micorum Doctorum judieium nec cenſuræ academicæ
vim babet, nec toti Academiæ imputandum eſt.

AC primum quidem ex uſu, con ſuetudine, ipſaque ratione conſtat, ad hoc,
ut cenſura Academiæ, ſeu, de qua nobis ſolum ſermo eſt, Theologice Fa-
czultatis vocari poſſit, neceſſarium eſſe, ut ad eam ferendam omnes, aut ple-
rique, qui poſſunt, ejusdem facultatis Doctores juramento inſerti convocen-
tur. Ita nempe mos obtinet Pariſiis, ita Lovanii, & in ceteris celebrioribus
hujusmodi litterariis emporiis, idque ipſum ratio luculenta ſuadet. Nam quæ-
cunque demum Academiis competat poteſtas, non a fingularibus illa Docto-
ribus, ſed ab univerſo, & congregato eorum cœtu deſumitur, verumque fit
hac in cauſa ſuo ſenſu illud Lirinenſis, conſenſionem omnium, vel certe væane om-
nium, (a) eſſe veritatis argumentum; & uti Tertullianus ait, quod apud mul-
tos unum invenitur, non eſt erratum. (b) Quandoquidem de illuſtri adeo viro-
rum eruditorum conſenſu communis propemodum ceterorum naſeitur opi-
nio; quod autem omnibus ita videtur, id ita eſe dicimus, & qui hanc fidem velit
tollere, nihilo ipſe credibiliora dicet, ut jam olim Ariſtoteles obſervavit: (c)

quod ipſum Quintilianus expreſſit: pro certie, inquiens, babemus ca, in quec

communi opinione conſenfſum eſt. (d) Unde & Grotius de ſcholaſticis doctoribus
concedit, eos, ubi in re morum conſentiunt, vix errare; quippe perſpicaces
admodum ad ea videnda, quæ in aliorum dictis reprebendi poſſmnt. (e) Atque hinc
planum eſt, & apertum, graviſſime hallucinari eos, qui unius, alteriusve
doctoris Academici effata, ceu univerſæ Academiæ ſententias non ſine publi-
ca earundem infamia celebrant, traducuntque. Ita fucum faceret auditori-
bus, ſi quis toti Sorbonæ affingeret ſcriptionem, Innocentio X. a quinque
Pariſinæ hujus facultatis doctoribus oblatam, ut librum Ianſenii a cenſura ſub-
ducerent: aut ea, quæ pro defendenda Janſeniana cauſa magno conatu, ſtu-
dioque improbo exaraverunt Ludovicus de Saintamour, Antonius Arnaud,
aliique nobiliſimæ hujus Academiæ Doctores, quorum tamen doctrinam,
ceu filiorum derenerum Pariſienſis illa Mater non modo non probavit, ſed

—°

editis etiam cenſuris perſtrinxit; quin & Arnaldum cum nonnullis pertinacius

obſiſtentem ſuo e gremio ejecit, qua ſententia & poſtea in Quesnellianæ fac-

tionis anteſignanos animadvertit. Ita ex eadem Academia, quæ alias Tho-
miſticam de gratia divina doctrinam ſibi propriam fecit, nonnulli tamen ex-
titerunt magiſtri, qui cum Molinæ placitis concordiam qua voce, qua ſcrip-
to iniverunt, qualem inter nonnullos Gamachæum, Hallerium, & Iamber-
tum a Serrio numeratos lego; quin propterea Molinianum ſyſtema, ceu
Pa-
(a) Commonit. c. 2. (b) De Præſcript. c. 29. (c) Apud Grotium de Jure B-
& P. L. I. c. 1. J. 12. in not. (d) L. V. Iuſtit. Orat. c. 10. licet exemplum
de Diiz a Quintiliano allegatum non valeat. (e) Op. cit. in Proleg. n. 52.

Pariüi
Roſi
Valius
Hudat
Fenere
niis in
tionn,
num
ſolum⸗
ſition⸗
E ecc
Anucc
2c ite
mentti
cON
polit

4Pppro

—,—

Ita

ie

lhoe,
e Nu.
t Pple-
ocen-
ribus
uck⸗
oo⸗
ne ſit
64 -
1mul.
Viro-
opi.
elit
lc
edos
act
Dine
nore
dubli.
tori-
nge⸗
ſüb⸗
ſtu⸗
zuc,
un,
ſed
eius
ſae⸗
ho⸗
rex⸗
ip⸗
ber⸗
ceu
a⸗
.
un

.

N& (129) W*

Pariſinæ Academiæ judicio probatum cenſeri poſſit; quod dum olim Antonius
Roſa Sylvanectenſis Epiſcopus Romæ aſſeruiſſet, gravi epiſtola refutavit Du-
vallius regius in Sorbona Profeſſor, quam ex commentariis Pegnæ recitat
laudatus Serrius. (a) Ita denique nec academiæ Juliomontanæ, quam cum
veneratione ſuſpicio, cenſura putari debet, quæ octodecim fere abhinc an-
nis in delectas quasdam propoſitiones a theologo noſtrate publicæ diſputa-
tioni, ut moris eſt, expoſitas lata, euleata, atque adeo ſub animadverſio-
num nomine ad ſummorum Principum tribunal transmiſſa fuit. Duo quippe
ſolum, aut tres ejusdem Univerſitatis Doctores erant, quibus dictæ ropo-
ſitiones diſplicebant. At illarum integritatem plures alii pietate, eruditione
& eccleſiaſticis etiam dignitatibus clariſſimi tuiti ſunt, ac inter eos quispiam
amicorum multis ex titulis vere Candidus, & ſincerus ſcripto etiam ſemel,
ac iterum pro iisdem aſſertionibus depugnavit. Demum benevolentia Cle-
mentiſſimæ Principis Auguſtæ Imperatricis, & Apoſtolicæ Reginæ noſtræ
controverſia penitus ſopita conquievit; præſertim, poſtquam deſignatæ pro-
poſitiones Romanorum etiam cenſorum ſane præſtantium ſuffragiis fuiſſent
approbatæ, quorum quidem nomina grati animi cauſa mihi hic liceat recitare.

CENSVYVRAE ROMANAE COPIA.
PRoboftione; ſupra ſcriptas ex ſpectato contextu minime eſſe

hereticas; nullam earum includi in propoſitionibus Janſenii
damnatis; poſſe de his diſputari libere in ſcholis catholicis, ita

ſentimus, & teſtamur:
E. Vincentius Fager Minerw. ſtudiorum Regens.
Ita eſſe affrmo, ut ſupra, F. Hiacynthus Aaria Gaſtaldi Ord. Præd.
Collegii Minervitani Bacealaureus Ordinar.
Ita ſentio D. Gabriel Maria de Blafſi Frior Caſinenſis ſacræ Theologiæ
Lelftor, & Congregationis Jacrorum rituum Conſultor.
Ita & ego ſentio F. Auguſtinus Antonius Georgi Augiuſtinianus, publicus
in Komano Tits aegen⸗ , Sacræ P'ofeſor, & J. R. Conſultor.

Ita ego quoque ſentio Franciſcus Maria Cavalli Qeric. Regul. Minor.

. Theologiæ Lelhtor Jubilatus in Collegio Divi Thomæ Aquinatis
Komano.
Eadem pariter mea eſt opinio, ac ſententia, Jacobus Le Maitre Sacræ
Theologiæ Lector in Domo Romans Congregationis Miſionis.
Wec

(à) L. II. Hiſt. Congreg. c. 26.

e (130) W gS

Mec ab aliis el minimum diſentio Dominicus Galli & Theologie
Ls

Ror in Domo Romana Congregationis Miſionis.

Ita &, ego ſentio Bartholomæus Foſcarini Qeric. Kegul. Minor. & Theo-

logiæ Lector actualis in Collegio . Thomæ Aquinatis, nec non in
Komano Archigymnaſio Profeſoris moralis Philoſophiæ ſubſtitutus.
Eidem calculo probatiſſimo in omnibus ſe ſubſeribit D. Ludovicus Galbhiati
in Collegio . Euſebi de urbe Monachorum Ceæleſtinorum àllualis S.
TJYhbeologiæ Leltor Ordinis &. Beneditti.
NMWec aliter judicat alter Collegii &. Euſebii de Urbe Actualiz F. Theologiæ
Lettor D. Petrus Capuzzimadi Congregationis Celeſtinæ Aonachus
Benedibtinus . .
UMWem & ego affirmo D. IIrbanus Ulghi in Monaſterio S§. Pudentianæ de Urbe
J. Theologiæ Lettor Ord. S&. Bernardi Aonachus Sacerdos.
IUem y ego ſentio D. Antonius Montanari, §. Bernardi de Urbe J§.
Theologiæ Lector Ord. J. Bernardi AMonachus.
UWem & ego adfirmo E Angelus a OEſu Maria Romanus Carmelita ex-
calceatus §. Theologiæz Lector attualis in Collegio theologico &1 AMa-
riæ de Viſttoria de Urbe. = “
Idem & ego afirmo F. Cherubinus a Noves Cupuc. indignus Definitor
Generalis Ordinis, W. Congregat. Indulgentiar., Sacf. Reliquiarum,
Ey Indicis Conſultor, nec non Santti Oficii Qualificator. V
His &ᷓ ego aſſentior F. Philippus de Carboneano Ord. Min. Reg. Obſerv.
Pe k, Jubilatus, & in Cenobio Aracælitano tud. Præfeltus, Ju-
premæ, & Univerſalis Inquißtionis Qualificator, Sacr. Congr. In-
dicis Conſultor, & in Collegio de propaganda fide Philoſophbiæ PFrofeſſor.

IN NOMINE DOMINI AMEN.

Reæſenti publico Inſtrumento cunctis pateat evidenter, & ſit no-
tum, quod Anno a ſalutifera Domini Noſtri JEſu Chriſti Na-
tivitate milleſimo, ſeptingenteſimo quinquageſimo quarto, Indic-
tione ſecunda, die vero ſexta Martii, Pontificatus autem 88, D. N.
Benedicti XIV. Anno Ejus XIV. in mei &c. Teſtiumque &c. per-
ſonaliter conſtituti Admodum RR. PP. Joannes Franciſcus de No-
bilibus Lector S. Theologiæ in V. Collegio Nazareno de Urbe, &
Paulus Baptiſta Curlius Lector S. Theologiæ in Collegio Novo Ur-
bis, ambo Ordinis Scholarum Piarum mihi cogniti pecialiter- ac

4

alias
ſupt⸗
ge
poßt
nam

60,
pra:
tum
rem
icͤe
iſce
dice
ſüpr

N
Pra⸗
eſſe

dis
judt
ſigen
toli

3

bgie

Theo.

in
18.
lbigti
Nis S

gie
chus

Urbe
he S.

1 e.
Me.

Initor
ruin,

erd.
,IA.

fir.

tno⸗
Ne
ndie⸗
D.N.
per⸗
, &
U⸗
1, 40
Ui⸗

9N (131) MeN
alias omnibus, tactis pectoribus recognoverunt, & recognoſcunt
ſupradictos characteres ſupradictorum: F. Vincentii Fager &c.
de quorum omnium prout characteribus, & bleribrior ibu ap-
poſitis, in calce repræſentatarum Aſſertionum Theologicarum ple-
nam notitiam, & cognitionem habere dixerunt, & aſſeruerunt,
eo, quia ipſos ſubſeribere viderunt, & ita tactis pectoribus, ut ſu-
pra, jurarunt. Super quibus omnibus, & ſingulis præmiſffſis peti-
tum fuit a me Notario publico infra ſcripto, ut publicum confice-
rem documentum, requiſitus &c. Actum Romæ in Officio Vicar.
ibidem præſentibus DD. Antonio Rota fll. D. Joannis, & Fran-
ciſco Camilli D. Hieronymi, ambobus Romanis, teſtibus ad præ-
dicta omnia, & ſingula præœmiſſa habitis, vocatis, ſpecialiter, ut
ſupra, rogatis.
Ita eſt Bernardinus Gcconius Cuus. Cur.
Eminent. & Rewerendifſ. D. aimæ Ilrbis
Cardinalis Vicarii Notarius in fidem.

Nao ad præſens Cameræ Almæ Urbis, Inclitique Populi Romani
Conſervatores univerſis notum facimus, atque teſtamur, ſu-
pradictum D. Bernardinum Cicconi de præmiſſis rogatum fuiſſe, &
eſſe Curiæ Civilis, Eminentiſſimi, & Reverendiſſimi D. almæ Ur-
bis Cardinalis Vicarii, Notarium publicum, legalem, authenticum,
ac fide dignum, ſcripturisque ſuis tam publicis, quam privatis in
judiciis, & extra, indubiam ſemper adhibitam fuiſſe, & adhiberi
fidem. In quorum &c. Datum Romæ ex „Ædibus noſtris Capi-
tolinis die 6. Martii 1754.

Pro D. Secretario Wob. Cll. CCOι Wot.
oſepb Cecconi.

Pfaſentem Copiam cum ſuo mihi exhibito Originali a me colla-
tam, eidemque de verbo ad verbum conſonam eſſe hiſce teſtor.
Actum Viennæ die 6. Aprilis 1754.

L. I. de Cw qui & OG R. Al. Conßliarius,
Secretarius Aulieo-intimus, & Regiſtrator
Incliti Diretlorii in P. & C.

K 2 Sed

. Sed revertendum eſt ad argumenti noſtri ſeriem; quanquam nec ab-eo
digreſſi ſimus, dum clarum adeo noſtræ ætatis documentum, manitfeſte oſten-
dit, quorundam Academicorum Doctorum ſententiam non eſſe totius Acade-
mniæ nomine, & auctoritate incruſtandam. Neceſſarium eſt ergo, ut omnia,
aut pleraque ſaltem theologicæ facultatis membra poſt maturum, & rigoro-

ſum examen in eandem conſpirent ſententiam ad hoc, ut ea ipſa demum

Propria Academiæ cenſura vocari poſſit.

§ VII.
Reliqua exponuntur, quæ in cenſuris Academiarum obſervanda ſunt.

Ec vero, qui accuratius de judiciis Academiarum cenſent, huic etiam
numero, & unanimi conſenſui acquieſcunt, ſed & illud præterea obſer-
vandum monent, ut diverſorum Ordinum, variique ſtatus, & inſtituti ſfint
Doctores illi, e quibus corpus Academicum conflatur; quandoquidem uni-
us, ejusdemque vitæ rationi addicti homines longe facilius, ſeu privati hono-
ris cauſa, ſeu Propriæ tuendæ gloriæ ſtudio, ſeu factionis ſuæ amore, alias-
que ob rationes, in approbandis aliorum propoſitionibus a veritate in trans-
verſum aguntur, aut ſaltem ſiniſtre de ſua cenſura judicandi non leve præbent
fundamentum. Nihil enim proclivius eſt, quam ut amor, aut odium, quo
corpus erga aliud corpus, vel unum ex eo erga aliquem flagrat, a cenſore
eidem conſerto, ad librum auctoris adamati, vel exoſi transferatur. Toti-
dem verbis hoc monuit perdoctus S. I. ſcriptor Raynaudus, illudque illuſtra-
vit ſimilitudine ex Suida de Bizantinis turribus deſumta, in quarum primam
ſi inclames, omnes reſonant; quod idem facile de quibusvis ad eundem cœ-
tum ſpecçtantibus valet: omnes facile iisdem flagrant odiis, & iisdem il-
laqueantur amoribus; præſertim, ſi agi communis cauſa, & cœtus honor pe-
riclitari exiſtimetur. (a) Eadem jam ante Raynaudum inculcavit Major: religioſt,
inquiens, jusdem Ordinis, quantumvis wmulti, non habentur idonei ad conciliandam
Jententiæ probabilitatem; quia ob affettum, & communis bonoris cauſam fæderantur,
nec habentur, ut plurei. () Qua quidem prudenti doctrina præclare adverſus
Molinianos uſus eſt Cl. Lemos, & ex illo Serry contra eam, quæ a ſeptem Ger-
immaniæ Academiis ſyſtemati Molinæ petebatur, auctoritatem. Luce enim me-
ridiana clarius oſtendit, vel propterea non magni facienda fuiſſe hæc judicia,
quod dictæ Academiæ aut ſolis, aut maximam partem Molinianis conſtarent
Doctoribus, aut ad eorum nutum, & imperium ſuffragiorum urna verſare-
tur, de quo plura legere eſt in hiſtoria Congregationum de auxiliis, & in defen-
ſione adverſus querelam Metzenii; neque enim crambem inſipidam ad Elevthe-
rianam invidiam concitandam recoquere velim, licet & ex eodem capite cau-
Iæ noſtræ ſingulare pariter accedat Ppræſidium. Tandem, ut cenſuris Acade-
mi⸗

(«) PEertir. I. Erot. 3. n. 493. (b) I II. D. I. 4. 4.

wieis
e q0
enudit
entick,
lepett
Acade
kbor⸗
Darut
demi
el 44
Theo
Qnos
jeun
4
dem
iterun
108,
luſkra
4ppel
ſis U
neis
t,1
un
tione
Wos
6 gua
Nes
in
tnS
(do
.Dhil
4 Gra
Pere
tmie
Memah
ile
Cellr.
1gnar
tiorit

Silru

e& (133) WN

1eed micis ſuum ſit pondus, ex communi pariter ſenſu neceſſarium eſt, ut cœtus,
Olten. e quo Prodeunt, illuſtris ſit, atque nobilis. Quæ quidem nobilitas a conſtante
lende. eruditionis fama, a nota claraque doctorum, qui academiam conſtituunt, ſci-
Munn, entiæ, & doctrinæ præſtantia, non a ſtemmate ſolum, aut longo ſanguine eſt
goro. repetenda; ad quod ſuapte ſponte conſequitur neceſſarium eſſe, ut honores
emum Academicos, & dactorum laureas in eisdem nemo conſequatur, niſi, qui &

laboris ſui, ingenii, limati judicii, & exquiſitæ non mediocris rerum huma-
narum, & divinarum peritiæ, ſeria, & exacta ſpecimina, quæ e legum Aca-
demicarum præſeripto requiruntur, ediderit. Dupinius accurate perſecutus
eſt Academiæ ſuæ Pariſinæ conſuetudinem, & leges, quibus ad Doctoris

t. Theologi honorem aſcenditur. (a) Scilicet promovendus triennio Profeſſores
n duos audire debet, tum examen duplex, Philoſophicum alterum, alterum Theolo-
etlam gicum ſubire: actum poſtea habet, ut vocant, tentativum: tum ante licentiam rur-
obler. fus duo examina inſtituuntur, & intra biennium, quo licentia durat, ter ei-
ti ſint dem diſputandum: finitis his duobus annis, ſi a decem cenſoribus probetur,
nuni- iterum bis diſputat, atque ita tiaram doctoralem conſequitur; per ſex vero an-
1ono- nos, quibus iterato exercitatur, nullum in facultatis Congregationibus fert
Alas ſuffragium, quod ei demum quinto anno poſt diſputationem, quæ actus reſumtus
trans. appellatur, conceditur. Aemula ſunt, quæ Lovanienſis, Duacena, & Viennen-
ebent ſis Univerſitas ſuis ſanxit alumnis, nec dubito parem ceteris Europæ Athe-
„uO næis eſſe curam, ut ſui Doctores non ſint tantum e pulvere, & arena vocati,

nlore aut, ut Mathematici ajunt, e primo puncto, & radio excitati. Nam, an etiam-
Toi- — num hodie in hac litterarum luce uperſint tales, quales pro ſui temporis ra-
uſtra⸗ tione, non ſine illarum ignominia, nonnullas Univerſitates deſeripfit Cara-
muel, nolo inveſtigare: „Sunt, inquiebat ille, in Europa Academiæ nonnullæ,
quæ, quoscunque obvios promovent, ut vel ſic frequententur, quas om-
nes delere expediret, ne mundus falſo doctrinæ nomine deciperetur. Video
. in adagium tranſiviſſe: maneat ejus argentum apud nos, aſinusque laurea-

imam
nec⸗
nl i-

1 e⸗
iſ „tus revertatur ad Patriam. - - Scio celeberrimam univerſitatem, quæ inter
lm . doctiſſimos viros duos Theologiæ tolerat licentiatos, qui non audiverunt

nur, Philoſophiam, & tamen vocantur Profeſſores, & conſuluntur ſæpe, & caſus
erlas graves intrepide dextrorſum, ſiniſtrorſum reſolvunt. Ita ille. (5) Magno-
Ger⸗ pere ergo curandum eſt viris Academiarum Præſidibus, ne merito hæc in-
famia cœtui ſuo inuri valeat, & ne ea, quæ nuper de magno Doctoratus Sacra-

nme⸗
dicit, mento per ludibrium typis excuſa ſunt, vera eſſe inveniantur. Sane jam magnus
arent ille Pariſienſis Academiæ Cancellarius Gerſon inter cauſas, cur munus Can-
rlare⸗ cellarii dimittere vellet, eam non omiſit, quod pro abuſu inolito cogeretur
lin. ignaros ſcientia, & pernicioſos moribus promovere, & quandoque ſuffioien-
Fthe⸗ tioribus præponere: vulgataque fuit Joannis Majoris ſententia: non omnem ma-

can. giſtrum eſſe doctum; quo & referri debent eruditi duo tractatus Cardinalis Ca-
.ade⸗ K 3 me-
“ (a) De method. ſtudii Theol. c., 25. ubi, ſicut & c. 4. wulta egrnegie de jure cen-
eorio Academ. pertractat. (?) Tom. I. Theol. Fund. n. 380.

N (134)
meracenſis Petri de Alliaco adverſus Cancellarium Pariſienſem, ne videlicet
ro gradu licentiæ pecuniam exigeret. (a) Quodſi igitur contra ſe res haberet, &
tumultuarie ad urnam Academicam quivis admitterentur: mirum non foret,
teſſeras etiam in Ariſtidis caput conjici, & juſtiſſimos quosque capitis dam-
nari, ſeu, quod pari cum vita paſſu ambulat, viros eruditos de famæ, & ho-
noris ſubſellio dejici, eorum monimenta atro notari carbone, immeritaque
cenſura proſceribi. Tum enimvero minime quoque mirandum, ſi adverſus
