ligionis capita exponuntur, cenſura, agendum, & quid in ea Principum lai-
corum auctoritati permiſſum ſit, quidve negatum, accuratius inquirendum;
nam de ceteris hic diſſerere, non eſt noſtri inſtituti.

FII.

Ad dirimendas fidei controwerſias, cenſurasque proprie tales ferendas
in fidei caufis nulla Principi politico competit poteſtas.

OOnſentiontem invenio Catholicorum ſenſum, a Politico Magiſtratu, a
Principibus ſæculi, controverſias fidei minime poſſe dirimi: non ſpectat
ad eorum auctoritatem, ſententiæ ab Eceleſia non definitæ notam cenſoriam
inurere, aut quæ opinio vera, & fidei conformis ſit, per ſe ſe definire.
Etenim divina illis perpetuo refragatur ſcriptura, in qua non Regibus, &
Principibus, ſed Prophetis, Apoſtolis, Paſtoribus munus docendi traditum le-
gitur ad conſummationem Sanctorum, in ædificationem Corporis Chriſti, &
claves regni cœlorum, qua phraſi etiam ex veteris teſtamenti ſuſfragio (?)
Eccleſiæ poteſtas deſignatur, Petro & Succeſſoribus traditæ, iisdemque oves
Chriſti, oves ad ſalutem æternam, & cœleſte ovile deducendæ, oves ſana fi-
dei, & morum doctrina paſcendæ ſunt commiſſæ. («) Reſiſtit primitivæ Ec-
cleſiæ praxvis, in qua non Imperatores, non Reges, non Civilis Magiſtratus,
ſed Apoſtoli, ſed Epiſcopi, ſed Clerus fidei explicavit doctrinam Judæis &
Gentibus, diremit controverſias religionis, Euangelium promulgavit. Nec
alius fuit Eccleſiæ propagatæ ſenſus & uſus. Celeberrimus ille Cordubenſis
Epiſcopus Oſius ſic allocutus eit Conſtant num Imp. Tibi Deus imperium
OCommiſit, nobis, quæ Eccleſiæ ſunt, concredidit. Et quemadmodum, qui
tuum imperium malignis oculis carpit, contradicit ordinationi divinæ: ita
& tu cave, ne quæ ſunt Eccleſiæ ad te trahens magno crimini obnoxius fias.
12 At-
(4) L. L. De Legibur e, 19. (5) Taiæ c. 22,. 22, (c) Math. 19. Luc. 22. Joann. 20.,

NX (228) WeE
Atque his relatis S. Athanaſius in epiſtola ad Solitarios ſubjicit: quando a con-
dito æoο auditum eſt, quod judicium Eceleſtæ auétoritatem ſuam ab Imperatore accepit?
aut quando unquam bhboc pro judicio agnitum eſt? (a) Magnanimus ille, & invictus
Antiſtes Ambroſius, eadem inculcavit Valentiniano Juniori: Ita ergo, Sacer-
*. Aotali loquitur conſtantiag, curvamur, ut juris Sacerdotalis ſimus immemores?

.-- - Si docendus eſt Epiſcopus a Laico, quid ſequetur? Laicus ergo di-

« ſputet, & Epiſcopus audiat? - - - Si conferendum de fide, Sacerdotum debet
« eſſe iſta collatio: ſicut factum eſt ſub Conſtantino bonæ memoriæ Principe.
(?) De eodem Leonem Iſaurum Imp. Gregorius II. R. P. admonet. Scis,
inquit, Inp. ſantétæ Eccleſiæ dogmata non Inperatorum eſe, ſed Pontiſicum, quæ tuto
debent prædicari. (c) Sed neceſſarium non eſt ad fabulas adverſariorum labe-
factandas hæc velut domeſtica e penu deſumere: copioſa ipſorummet piorum
Principum ſuppetunt teſtimonia, qui faſſi ſunt veritatem. Neæfar eſt, ſeribebat
Theodoſius ad Synodum Epheſinam, qui Sanctiſimorum catalogo inſertus non eſt,
illum e&ccleſiaſticis negotiis & conſultationibur ſeſe immiſcere; quæ Ppræcipue ad fidei
quæſtiones reſtrinxit, dum prius ab ſe Candidianum ad S. Synodum miſſum
fuiſſe ait, ſed ea lege, & conditione, ut cum quaæſtionibus, & controverſtis, quæ
circa fidei dogmata incidunt, nihil quidquam commune babeat. (d) Ruffinus Valen-
tinianum ſeniorem de fidei controverſiis dirimendis ita loquentem inducit:
Mihi, qui unus de numero laicorum ſum, non licet ejusmodi negotiir me interponere.
Sacerdoter, & Epiſcopi, quibus hæc curæ ſunt, ubicunque ipfir liberum fuerit, conve-
niant, ſeilicet ad Concilium. (e) Honorius Imperator ad Arcadium Fratrem ſu-
um ita ſcribebat: /i quid de cauſa religionir ageretur, Epiſcopale oportuit eſſe judici-
um; ad illos enim divinarum rerum interpretatio: ad nos Religionir ſpectat obſequium.
(F) Denique piüifſimus ille Synodi Chalcedonenſis promotor, & cuſtos Mar-
cianus Imperator, cui ceu Sacerdoti, ceu fidei Doctori PP. Concilii acclama-
verant, illico profeſſus eſt, ſe non ad potentiam aliquam exercendam, Synodo,
ubi de fide explicanda, confirmandaque agebatur, intereſſe voluiſe. Eandein in Sa-
cra poteſtatem ſoli Sacerdotio Juſtinianus, Baſilius, Carolus M., Ludovicus
Pius, aliique attribuerunt. (g) Neque vero & noſtræ ætatis, ac ſœæculorum,
dquæ proxime elapſa ſunt, Præclara deſunt documenta. Etſi enim & Roma-
næ Sedis annutu, & ſuprema etiam, quam religioni debent, cura, & ſollici-
tu-⸗
(a) Extat Tom. I. Oper. pag. 39 I. edit. antig. (5) Epiſt. 12. L. II. Tom. IlV.
op. edit. veét. (c) li Epiſt. I. quæ extat ante Conc. VII. abta. ITem. IV. Concil.
licet eam cum ſequente, Gregorii III. L. eſe, putet P. Labbeut. (d) Extat
ynod. Epber. P. I. c. 20. Zom. I. Concd. bp. 1346. (e) L. I. Hit. c. II.
Er Sozomen. L. VI. Hiſt. c. 7. Ouæ etiam extat Tom. VII. Bibl. PP. (f) L
epiſtola de cauſa S. Chryſoſt. (g) OQuorum ſacta, & verba ſincere allegat Petrus
de Marca L. II. de Concord. Sacerd. c. I. 6. 7. & alibi, nibil de veritate diſi-
mulans, licet & ipſe jura Principum ſtrenue fuerit tuitus, meliore ſcilicet ratione,
quam Auctor pragmaticæ Hiſtoriæ de Bulla cenæ. Vide etiam IThomaſſinum Diſert.
XII. de Synod. Chalced. ad calcem Tom. III. Theolog. Dogm. a n. 38.

tocin
Verin
el u
Cicart
remo
Profe
Gecla
tere⸗
de c
ſupp
Uinci
nin
ſin
crr
emz
Cit
efli⸗
(4)
vece
ue
ne,
eunl
dum
tern
imm

a Con-
utepit
Unylctus
, Sagr.
mores?

19o di.

n debet
Nei e. 1t
t. Hin,
Ie tut,
n lhbe⸗
piorum
ribebat
Noni ,
d ſieil
niſfum
, As
r.
ducit:
ouere.
onde-
m Iu.
judiei.
uiußn.
Mar⸗
Jlama-
nodo,
in Sa⸗
iels
rum,
Ona⸗
Olici⸗
tu⸗
1. W.
Conci,
Lxtat
. II1.
) l
Murul

tine,

ert.

WeYX& (229) Wg*

tudine, ut infra explicabimus, plura aliquando in negotiis eccleſiaſticis trata-
verint Reges, ac Principes: ubi tamen de diſcernenda fidei doctrina actum
eſt, ubi de conſtituendo dogmate inquiſitum, nullas ſibi partes ſæcularia vin-
dicarunt tribunalia, quin ab hoc divinorum negotiorum genere ſe eſſe quam
remotiſſimos ingenue magiſtratus omnes ſanctioris fidei principiis imbuti ſunt
profeſſi. Ita Anno I657. quum ſuprema Brabantiæ in Belgio Curia irritam

declaraſſet promulgationem Romani decreti libros nonnullos prohibentis, prop-

terea, quod ex more recepto non expetitum fuiſſet placitum regium, eaque
de cauſa Nuncius S. Sedis ſe ad Archiducem Leopoldum Belgii moderatorem
ſupplex convertiſſet, quaſi hac ratione propoſitiones futuræ eſſent una in pro-
vincia de fide, non in altera, nec eadem maneret fides Catholica, quam om-
nino unam, & indiviſam eſſe oportet: illico inter cetera ſupremum illud Con-
ſilium clariſſime reſpondit: ſibi minime in Bullarum Pontificiarum examine
arrogare notitiam, deciſionemque articulorum fidei; ſe non prætendere in
cmateria dogmatica judicium approbans, vel reprobans, auctoritatem faci-
cendi, & deſtruendi definitiones fidei: nihil, ajunt, Conſilium ſimile præten-
cc dit, factumque abſurdum eſſe id prætendere, reſpectu cujus rei dictum Con-
ſilium non magis, quam ipſa Majeſtas ullam prætendunt poſſeſſionem.
(«) Rurſum A. 1663. Pariſiis theſes nonnullas a Gabriele de Drouet de Villeneu-
ve defendendas ſuprema regni Curia (Parlamentum vocant) edicto vetuit, illud-

que inter acta ſacræ facultatis inſeri præcepit. At ſacra facultas deliberatio-

ne, conſilio inito, theſim præfati Magiſtri Drouet ceu minime approbatam
ſupprimi quidem juſſit; edictum vero curiæ, priusquam actis inſereretur, ad-
eundum eile Auguſtiſſimum Senatum cenſuit, debitoque cum honore peten-
dum, ut mentem ſuam exponat non fuiſſe, ut ſibi judicium doctrinale in ma-

teria fidei, & Eccleſiæ dogmatibus adſcribat, aut etiam jura facultatis lædat,

imminuatque. Ac Princeps Senatus poſtulatis acquieſcens inter cetera affir-
mavit: Senatum nihil de dogmate aut voluiſſe aut potuiſſe declarare, ſolum
« Tegiam interpoſuiſſe auctoritatem ad prohibendas politice propoſitiones, quæ
illo ſenſu, ad quem extendi poſſent, contrariæ forent exteriori Eccleſiæ ad-
. Miniſtrationi, ſeu politiæ, quæ politiæ generalis regni præcipua quædam por-
tio eſt. Quo audito & Sacra Sorbonæ facultas acquievit, & tabulis facultatis
edictum inſeribendum eſſe cenſuit. (?) Tandem ſæculi hujus initio, dum occa-
ſione duorum Brevium Clementis XI. in Galliam transmiſſorum, coram ſupre-
mo Senatu peroraret advocatus, obſervatum voluit, per eam, quæ Bullis præ-
dictis opponebatur, interceſſionem, minime datum iri occaſionem novatori-
bus, quod eo tempore præcipue timendum erat, ut Senatus edictum reſpi-
ciant, ceu ex quo ſequatur probatio monimentorum proſeriptorum, aut tan-
quam ad ſe ſubtrahendum obedientiæ, quam debent conſtitutionibus in re-
gno adverſus Janſenianos receptis: nec per hoc Senatum intendere, ut ejus
F f 3 ju-⸗
( Reſponi. ſeu Conſulta ad Archi Dur. 1657. 17. Decemb. data. (b) Anno
lflupra cit.

N (230) NE
judicium ſuſpiciatur tanquam doctrinale, aut tanquam abſolutio perſonæ Epi-
ſcopi S. Pontii, cujus fcripta a Pontifice fuerant condemnata. (a) Denique
Præterire non poſſum antiquiorem illam celeberrimam controverſiam, quæ in
comitiis trium Galliæ ordinum maximo conatu, & animorum æſtu Anno 16 5.
fuit agitata, quam graphice non minus, quam eleganter in ſua Galliæ hiſto-
ria deicripfit Gramondus, (h) ex qua ſequentia ad præſens inſtitutum ſpec-
tantia excerpere lubet: Agebatur nempe de Summi Pontificis in temporalia
«e Regum poteſtate, atque ab ea deliberatione excludendum ajebat Clerus ter-
„tium Ordinem, qui magiſtratibus ſubalternis, & minore populo conſtabat:
diſerte Archi-Epiſcopo Aquenſi, & Epiſcopo Monpeſſulano perorantibus,
„quod ordo tertius expers Theologiæ falcem improbe mittebat in meſſem
calienam: non poſſe redigi a populo in acta Theſim pro articulo fidei valituram:
ſutorum extra crepidam judicium eſſe: niſi poſt conſultum Cleri oraculum,
„Narrari a populo de fide fabulas: COleri unius eſſe de fide reſponſa. Atque
c tum tertius ordo vehementi, & docta oratione, quam habuit Marmieſſæus
„Capitolinus Toloſæ, vir eloquens, & in omnes ſcientias expeditus, inter-
Ceſſit, non eam aſſerens tertio Ordini mentem eſſe, ut fidei præcepta di-
ſtribuat: Cleri prædicationem Euangelii, quo fides continetur: tertii ordi-
c Nis Partes eſſe, nulla cauſæ cognitione, ut credat. Arcam Dei nusquam
aniſi puris manibus permiſſam, dejectos exanimes, qui olim tangere auſi:
« aſt plura fidei ineſſe quaſi parerga in dignitatem ipfſius extrinſecam acdin-
„Venta, quorum ſit capax quilibet: --- fidem primum eſſe lapidem, in quo
*fKirmatur Eccleſia per totum propagata orbem: id agnoſcere tertium Ordi-
nem, præcepta ipfius profiteri, & adorare, ut Dei ſunt. Ceterum ſi quæ
sita hærebunt firmitus fidei, ut avelli ea incorrupta nequeant, daturos ope-
Tam ſe, idque ſedulo, ne quid ipfi in deterius fiat. Et quum poſtea rela-
tis articulis, de quibus agebatur, plura repoſuiſſet Cardinalis Perronius Eccle-
Hiaſtici ordinis nomine: contra delegati a tertio Ordine reſponderunt, atque
rurfus falli ſunt, Magiſtratuum eſſe de politici doctrinam; Clerus ſibi vindicet Theo-
logica. Ex quibus ſatis opinor liquet, quæ illius etiam Regni, quod ferven-
tis ingenii viris minus recte de auctoritate Eccleſiaſtica ſentire viſum eſt, de
Principum poteſtate in Sacra ſit fententia, recta videlicet, & Catholica.
Concludam denique, ut & noſtrarum regionum conſtet fides, effatis celeber-
rimi Juris Canonici Profeſſoris Rieggeri, quæ in principiis de juribus ſum-
morum Imperantium Civilium circa Sacra paucis complexus eſt. IIlud in-
dubitatum eſt, ait, Sacram illam Eccleſiæ poteſtatem, quæ nobis revelatione
innotuit, naturæ viribus multo ſuperiorem, Prin ipibus regnorum nequa-
« quam eſſe attribuendam. - - -= Et dogmata quidem, quum ſohus Dei nitan-
ctur auctoritate, --=- dubia quoque, ſi quæ ſuſpenſos tenent fidelium animos,
sJolius neſciæ falli Eccleſiæ judicio determinanda, atque evellenda citra omnem
. Prin-
(a) Ii diſcurſu, quem babuit 1710. 19. Jan. apud Van - Eſpen l. aliar. e.
(5) Al dun. 16154 in Hiſt. Gallie. L. I.

4 DPyin
10 10
Mni
nir 0
Athle
wuor
d
ape
Chor
ſenken
turi,
Juper

G

10tl

tum
Ortho
ſuetu
ficati
ſumn
Ciri,
Poſte
tilide
pote
Cone
100d
geret
Obju
hoc

.
ung

e Bpi.

Penigne
Juin
0101 .
e hiſto-
n ſec.
Poralia
Us ter⸗
flabat:
Ntibus,
neſſem
uram:
evlum,
Atqve
eſfſens
inter-
ta di⸗
ordi⸗
quam
e Auſt:
adin-
0 u
Ordi-
goe
ope-
rel⸗
Lecle⸗
Atque
Theu-
ryel-
1, de
hca.
eber⸗
ſum⸗
d in⸗
tione
eqae⸗
nitan⸗
mos,
i
in-
6.

»

N (231) Wy
XPrincipum auökoritatem vim habent, & ex integro ſubſiſtunt. (a) Quod ſi ve-
ro nonnemo mihi cum S. Maximo plane aflerenti. Sacerdotum eſe quærere, ac
definire, de ſalutaribus Eccleſæ Catholicæz dogmatibus, replicaret: Erge non eſt om-
nis Chriſtianus Inperator etiam Sacerdos? quemadmodum olim fortiſſimum fidei
Athletam S. Maximum urgebant palpones Imperatorii, quorum opinio in ſe-
quioris ſæculi Græculos, licet aliqua ſui parte imminuta manavit, utpote qui & do-
cendi officium fœda, & demiſſia humilitate, ut eam recte Petrus de Marca
appellat, etiam Principibus ſuis communicant, ut ex Balſamone, & Demetrio
Chomateno conſtat. Enimvero hic noſtrum eſt, breviſſima, demonſtrataque
ſententia cum eodem S. Maximo reſpondere: Non et. Neque enim adſtat al-
tari, - - =- neque Chrirmatis confeltionem patrat, - - - neque indicia Sacerdotii ſert,
Superbumerale ſcilicct, & Euangelium; quemadmodum imperii coronam, & purpuram.
(⁵) Quorſum vero ſpecioſus ille Summi Pontificis titulus, quem in Chriſtia-
norum etiam Imperatorum epigraphe legimus? Quorſum Marciano acclama-
tum: Sacerdoti, Imperatori, multos annos. Eccleſias tu erexiſti, hoſtium Viétor, Dobtor
fdei; (c) & in Concilio Conſtantinopolitano ſub Flaviano de Theodoſio:
Orthodoxo, Pio Inperatori, Pontifici Inperatori! (d) At enim Gentilium con-
ſuetudine, & ampliori, quam Pontificis, & Sacerdotis voces patiuntur, ſigni-
ficatione titulus iſte adſcribendus. Primi quippe Romani Imperatores, quum
ſummam eſſe religionis vim non ignorarent, eaque populum plurimum vin-
ciri, etiam Coronæ Imperatoriæ Pontificis Maximi munus adjunxerunt; quod
poſtea nomen Chriſtiani etiam Imperatores aliquamdiu retinuerunt, ut gen-
tilibus, quorum ſuperſtitio necdum penitus eliminari poterat, majori cum
poteſtate, ſecundum ſuperſtitioſam eorum opinionem præeſſent. Atvero
Coneilia Oecumenica, & Eccleſia idem illis nomen aliquando tribuit, ut Cu-
ſtoder, & Defenſores dei, ut Eceleſßaſticæ Aiſciplinæ exterioris ſe Epiſcopos, quemad-
modum Conſtantinus ajebat, (e) eſſe meminiſſent; prout totum illud exag-

gerat, & explicat ſuperbo Leoni Iconomacho Gregorius II. R. P. Scripfſti,

objurgat, Pnperator ſum, & Sacerdot. Enimvero, Jui aute te ſuerunt Imperatorers,
boc opere, & ſermone demonſtrarunt, qui condiderunt, & curam geſſeruni Eccloſtarum
una cum Tontificibus &c. (7) Aut ſi etiam recentioris Græci Simeonis Theſſa-
. lo-
(a) Part. I. Laſtit. Jurisprud. Eccl. C. VIII. a F. 423. (b) In Collat. cum Princip.
Anno 655. quam edidit P. Sirmondus inter Collectanea Anaſtaſti. Et inter opera
S. Maximi, a Combefiſio edita. Nonnulla habentur Tom. XII. Biblioth. PP.
Ce) Conc. Chalcedon. Abt. VI. Tom. II. Concil. Part. II. Concil. Chalced. p. 490.
(4) Con-. Conſtantinopolitani ſub Paviano contra Eutyebetem Ast. VII. quæ ſubinde
3 6itata ſunt Act. I. Cone. Chalcedon. Extant Tom. II. Conc. P. II. Conc Chalced.
Act. I. a pag. I10. (e) Apud Euſeb. D. IV. de vit. Conſtantini c. 24. licer
Jorte, ut de Marca advertit, alia græcæ phraſi ſubfit ſignificatio. Ita & Augu-
Rtiſima Regina, & Imperatrix noſtra in ediéto 1968. 10. Oétobr. pro Lombard.
Auſtr. edito eccleſiaſticas leger circa bonum civile ſubditorum a ſuo conſenſu, & ſuprema
boteſtate dependere proſitetur. (f) Epift. II. ante acta Snodi VII. Tom. IV Concil.

S,

NoN& (232) BeN
lonicenſis Archi-Epiſcopi placet opinio: Lnperator, ait, quæ ſunt Sacerdotii, non
habet, neque Apoſtolorum, Prophetarum, aut doétorum dona: ſolum renunciatur Pon-
tiſex unctione Chrismatit. (a) Hoc ergo temperamento, & Chalcedonenſium,
& Conſtantinopolitanorum PP. acclamatio, & quorundam Imperatorum ea
ex occaſione turgeſcens faſtus, & palponum infinita quædam inſania eſt mi-
tiganda; quemadmodum pluribus oſtendit Thomaſhinus. (?) Ergone nihil
prorſus in doctrinæ negotio, in dogmatica librorum, & propoſitionum cen-
ſura Principi concedendum? Itane Summorum Principum in cauſis eccleſi-
aſticis edicta, regiorum cenſorum notas, & prohibitiones aſpernaberis? Audi
cenſor immoderate, & obmuteſce.

F§ III.

Judicia, & cenſuras Eccleſiæ Principes Phlitici, ceu Eccleſiæ
E&y fidei defenſores ſuis etiam edittis
confirmare debent.

ο iiendl primum erat Catholica veritas, & quid omnium fidelium con-
ſenſu in religionis, & fidei negotis Civili Magiſtratui, Summisque Impe-
rantibus negatum ſit, oſtendendum; ex quo nunc facilius diſpicitur, neque
obtorta conſecutione inferri poteſt, quid in ejusdem doctrinæ cauſis ab iisdem
Principibus ſit præſtandum. Etenim, ut paulo ante vidimus, Pontificis, &
Sacerdotis nomen Regibus, & Impp. attributum non inane erat, ſed tutoris,
ac defenſoris Eccleſiæ, ſanctiorum fidei dogmatum cuſtodis munus com-

plectebatur, quod ad eosdem Summos Imperatores ſpectare, & hanc divinæ

gloriæ curam præcipue ad Principes referendam eſſe, non modo naturalis ra-
tio, ſed & S. Scripturæ, SS. Patrum, totiusque antiquitatis conſenſus perſua-
dent. Nam ſi Paganos Principes huic olim officio maxime deditos fuiſſe fa-
temur, quod cives in officio ſuo erga ſe, & erga Imperantem Religionis cultu
adſtringantur, ut de Romanis obſervavit Auguſtinus: («) quanto magis Prin-
cipibus Chriſtianis veræ Religionis promovendæ, tuendæque curam incum-
bere dicemus, non ex eo tantum capite, quod illa ad felicitatem imperii, &
tranquillam civium vitam conducat, ſed ex eo etiam, quod nomen ſuum
Chriſto dederint, eique caput, & ipſam etiam imperatoriam, regiamque di-
gnitatem devoverint. Hinc ſine ulla dubitatione S. Leo ita alloquitur Impe-

ratorem: c. debes incunctanter advertere, regiam poteſtatem Tibi non ſoum

ad mundi regimen, ſed etiam maxime ad Eccleſiæ præſidium eſſe collatam,
ut auſus nefarios comprimendo, & quæ bene ſunt ſtatuta, defendas, & ve-
Tram pacem his, quæ ſunt turbata, reſtituas. « () Noverat nempe res reli-
(à) L. de Sacris Ordin. c. 7. () Diſert. XII. cit. a num. 429. (c) L. IV. de
Civit. c. 32. Vide etiam notat Coquæi, & Viver in eum S. Aug. locum.

(4) Epiſt. 125. ad Leonem I. Augiſtum. Similia inculcat cidem Epiſt. 132.

Gions
goe
Fam!
cit, 4
gdi 66
dem
ſent 8
dono
Chrit
teri.
en j
cONa
ſanc
crate
rurme
tlam
ſiituti
dyno
Mph
ſtadil
atian
cUt
u⸗
Junie

Ynn
Cone
Aade⸗
Tum
Piti
ltar
tro
hoc

Gti, Wn
Gtur Dyy.
tenſium,
Drum e
eſt mi.
ge Nihil
um cen.
eecleſt.

6 Audi

m con⸗
Impe⸗
Deque
iisdem
gcis, &
tutoris,
8 com⸗
dixvine
Falis ra-
perlia⸗
niſſe fa⸗
8 cultu
Prin-
neumm⸗
n, &
ſaum
gue i⸗
Impe⸗
ſolum
latam,
& Ve⸗
es kel⸗
1.
IWd
Mum

9 (233)

gionis aliter tutas eſſe non poſſe, niſi & regia, & Sacerdotalis auctoritas, ea,
quæ ad divinam confeſſionem pertinent, defendat, uti exprimit allbi. (a)
Eam ipſam muneris rationem, & ex Apoſtokhcis, & Propheticis verbis dedu-
cit, adſtruitque M. Auguſtinus in ea, quam contra Donatiſtas egit, cauſa,
qui de latis adverſum fe Impp. legibus querebantur, uti legere eſt apud eun-
dem S. Patrem. (?) Et alio in loco ita rem urget: Inperatores ſi in errore ef-
ſent, quod abſit, pro enrone ſuo contra teritatem leges darent; Sicut juſſerat Nabucho-
donoſor, ut aurea ſtatua aderaretur, - - - ut Nerones, Domitiani, ceterique
Chriſtianorum perſecutores, atque ex Chriſtianis ipfis Conſtans, Julianus, ce-
teri. - - Duando autem Imperaioret eritatem tenent, pro ipſa veritate contra erro-
rem jubent. (c) Et agnoverunt has muneris ſui partes, ſtudioſeque explere

conati ſunt religioſi quique, piiſſimique Principes, dum fidei dogmata, &

ſanctioris diſciplinæ canones & teneri ab omnibus, & executioni mandari ac-
curate ſingulis in provinciis legibus latis ſtatuerunt, dum hæreticorum, alio-
rumque rebellium pertinaciam pœnis præſcriptis fregerunt, eorumque licen-
tiam auctoritate publica coercuerunt, dum Sacerdotum decreta ſuis etiam con-
ſtitutionibus confirmarunt. Ita Conſtantinus anathema in Arium a Nicæna
Synodo vibratum, infamiæ pœna auxit: Arianos in feeleris deteſtationem
Porphyriunos vocari prœcepit. (2) Theodoſius Synodum Conſtantinopolitanam
ſtabilivit, quemadmodum petierant Patres: Rogamus, ajunt, tuam Clemen-
stiam, ut per litteras quoque tuæ pietatis confirmetur Concilii decretum,
s Ut ſicut litteris, quibus nos convocaſti, Eccleſiam honore proſecutus es, ita
„etiam finem eorum, quæ decreta ſunt, obſignes. (e) Idem Theodoſius
Junior præſtitit Concilio Epheſino, ut petitis Patrum annueret, qui Actione V.
inquiunt: „Jubeatis, ut ea, quæ conſtituta ſunt ab Oecumenica, & Sancta
4* Synodo, ad pietatis confirmationem contra Neſtorium, & ejus impium do-
gma, ſuum robur obtineant aſſenſu veſtræ Pietatis ſtabilita.. () Marcianus

Concilii Chalcedonenſis decreta ſuis edictis, Ppœnis etiam in Clericos & laicos

adjectis, confirmavit. (g) Juſtinianus, qui ſtudio religionis, rerumque ſacra-
rum legibus etiam firmandarum ceteros fere Imperatores ſuperavit, & Aga-
Piti Pontificis, & Synodi Conſtantinopolitanæ ſententiam adverſus Anthimum
latam ſua roboravit conſtitutione, jubens per Mennam Patriarcham ad Me-
tropolitas transmitti, quæ Sacerdotio viſa ſunt, & ab imperio confirmata. (-) Quin
hoc ſui muneris eſſe Palam profeſſus eſt: „Si civiles leges, ait, quarum
H G g * PO-
(a) Epiſt. 52. ad Theodor. Auguſtum. (5) L. III. contra Creſcon. .51. . yff.
164. ad Emerit. Donat. («) Epiſt. 166. ad Donatiſftat. (d) Socrater L. I.
c. 6. rationem nominis hujus exponit Baronius ad Aun. 325. Et Gretſenus L. I.
de Jure &c. c. 6. (e) In Epiſt. Synod. Concilii Cplni I. ad Theodos. Extat
Tom. I. Concil., pag, 807. (JF) Conc. Epher. Act. V. Extat Tom. I. Concil.
V. 1507. & ex verſione Peltani paulo aliter. (g) Conc. Chalced. Act. VI. Et
Pplura babentur P. III. Conc. Chalc. Tom. II. Concil. (5) Novell. Conſtit. 42.
Collat. IW. Tit. 21. D

Bes (234) .N

. 8 6 „. . . . . . .»
Poteſtatem nobis Deus pro ſua in homines benignitate credidit, firmas ab om-

æ nibus cuſtodiri ad obedientium ſecuritatem ſtudemus: quanto Pplus ſtudii ad-

hibere debemus circa SS. Canonum, & divinarum legum cuſtodiam, quæ
ſuper ſalute animarum noſtrarum definitæ ſunt. (4) Denique & horumbrin-
cipum veſtigiis inſiſtens Conſtantinus Pogonatus definitionem VI. Synodi ad-
verſus Monothelitas ab ſe fuiſſe confirmatam ſeribit Leoni II. P., qui ea de
cauſa exultabundus Imperatoris curam probavit, & ſollicitudinem, ac tum de-
mum velut de errore iubacéto triumphat: Synodali igitur ſententia, ſeribit, &
imperialis edikéti cenſura, tanquam ancipiti ſpiritur gladio cum Priſcis hæreſibus etiam
odæ pravitatis error expunttus eſt. (?) Non minor Occidentis etiam Imperato-

rum erat religionis promovendæ, & adverſus homines contumaces prote-

gendæ cura. Erat nempe horum omnium ea mens, & ſententia, quam præ-
clare expreſſit Ludovicus VII, Galliarum Rex: Digna vox eſt, ſeribit ille in
*catueſa Epiſcopi Anicienſis adverſus Vice - Comitem Podomniacenſom defendendi, maje-
«„ſtate regnantis, Dei ſervum, & Eceleſiæ defenſorem ſe Principem profiteri,
«adeo de divinæ promiſſionis, & clementiæ culmine noſtra pendet auctori-
«tas, ut ad honorem, laudem, & gloriam ipſius, & opera noſtra, & ipſo-
«rum intentionem operum referamus. Inde eſt, quod commiſſum a DEO
hobis gladium, & in defenſionem Eccleſiarum, & in oppreſſionem debe-
cmhus, ac volumus exerere tyrannorum., (c) Nota ſunt quæ B. Carolus M.
ſüis in capitularibus, aliisque legibus ſancivit, ut Eccleſiæ ſtatuta rata, cano-
nesque firmi eſſent apud omnes. Nota ſunt quæ adverſus naſcentes in Ger-
mania hæreſes egerit Carolus V. armis non minus, quam pietate inſignis, nec
ſine animi ſolatio quis perlegerit ſevera illa edicta, quibus Lutherum ejusque
factionem, errores a Leone X. P. jam damnatos, libros, & cetera pravæ doc-
trinæ adjumenta proſeripſerit; quanquam nec ſola, licet præcipua, hæc fue-
rit Imperatoris cura, ſed & primaria Germaniæ Nobilitas, & Procerum Se-
natus, ex ea gloria ſibi nonnihil decerpat; quandoque unanimi conſenſu, ſi
fœcem plebis, jamque corruptos nonnullos e clariori ſanguine exceperis, pri-
mum illud edictum latum, promulgatumque fuit in comitiis Vormatiæ cele-
bratis Anno 1520. cujus formulam placere omnibur, communi omnium nomi-
Septemvir Brandeburgicus reſpondit, ut legere eſt apud Card. Pallavicinum. (d)
QRuin religioſas haſice Cæſaris partes magis etiam explicant diſerta illa, qui-

bus edictum inchoatur, verba: Ad veri Romanorum Imperatoris officium

„«Pertinet, non modo fines Sacri Imperii ad orthodoxam viam, adductis vel
„Expulſis infidelibus, propagare: verum etiam, ne qua hæreſeos labes, aut fu-
cpicio in jam ſibi ſubditis nationibus ſacroſanctam religionem commaculet,
«ſummo ſtudio providere, ac ſi qua jam oriri cœperit, eam omni ope, om-

„ ique cura juxta normam a S. Romana Eccleſia hactenus obſervatam delere

c. Pe-
(4) NWovell. 137. Collat. IX. Tit. 20. (5) Ii Epiſt. ad Conſtantin. qua extat
Tym. III. Concil. poſt Att. XVIII. Conc. Gener. VI. pag. 1470. («) Recitat
Baluz. in notir ad. L. II. de Marc. c. 12. J. 8. (d) L. I. Hit. c. 29. n. G.

allel

ben
erat
lee
(Ale⸗
03
u
atle
r
con
ſtus
im
tnce
ſexen
46 qu
2 n.
aſtitt
aPin
tusg
E I
ins
eO
kent
rito
a M
„ſia
e.
N
aanm
geti⸗
Ci
ſtori
tores
cipe
conl
om
Xur
kunt
ſem

abom.
adiiad.
n, q
imbrin.
odi ad.
ͦ es de
tum de
bit, O
us etian
pereto-
prote⸗
mn præ-
it ile in
,maje-
toftteri,
uckori⸗
DEO
n debe⸗
Clus M.
,Can-
in Cer⸗
Nis, nee
jusqve
e Coc⸗
Ec fue⸗
um e⸗
enll, l
iis, pr⸗
ie cele⸗
otni-
n. (4)
4, gul⸗

icium

Ciss vel
autfu⸗
nelet,
e, on-
delere

4 Pe-

4 ertut

1

NS (235) e

„Penitus, & extinguere, « Cui quidem muneri ſatisfacere volens püſſimus Im-
perator mandat graviffime «nequis Martini Lutheri ſeripta a Summo Ponti-
ſice auctoritate ſua Apoſtolica damnata, aut alia quæcunque tam latino, quam
„Allemanico, ſeu alio quovis idiomate ab eo hactenus compoſita componen-
„da utpote mala, ſuſpecta, & a notorio, & pervicaciſſimo hæretico prove-

c hientia emere, vendere, tenere, legere, defcribere, imprimere, aut deſcri-

bi, Vel imprimi facere, aſſerere, ſuſtentare, defendere præſumat, Item ne
„quis famofos libros, ſeu quascunque alias ſchedas, ſcripturas, imagines con-
«tra Orthodoxam fidem, bonos mores, & id quod Sancta Romana Eccleſia
„hactenus obſervavit, atque etiam invectivas, criminationes, & ignominias
„Contra ſummum Pontificem, Sedem Apoſtolicam, Principes, Univerſitates
ſtudiorum, & eorum facultates, honeſtasque perſonas componere, ſeribere,
imprimere, depingere, emere, vendere, tenere, habere audeat. Jubentur
tandem hæc omnia igni comburi, & Calcographis, & librorum Impreſſoribus
ſevere interdicitur ne quis libros ullos, ſeu aliam quamcunque ſeripturam, in
„Qquibus de Sacris litteris, aut fide Catholica aliquid vel minimum tractatur;
hnon habito prius conſenſu, & voluntate Ordinarii loci, aut ejus ad hoc ſub-
c ſtituti, & deputati, cum auctoritate etiam facultatis Theologicæ ahcujus pro-
„Pinquæ Univerſitatis imprimat. „ (4) Hac fuit judicium Nobilitatis, Sena-
tusque Germaniæ, hæc ſententia Magni Imperatoris, cui firmiſſimo Auſtria-
cæ Domus columini poſtea innixi ſunt, quotquot cum ampliſſima familiæ hu-
jus poteſtate Imperü coronam junzxerunt, ac præſertim in id omne ſuum
converterunt ſtudium, ut SS. Tridentinæ Synodi leges ab omnibus obſerva-
rentur. Unde memoratus Eminentiſſimus hiſtoriæ Scriptor eos non imme-
rito hac laude decoravit: „Certum eſt, inquient, Ferdinandi, (cui potifſſi-
„mum acceptam referendam docet immenſam utilitatem, quam attulit Eccle-
.ſiæ Synodus Tridentina) Poſteros fuiſle quaſi Joſueos, ac Gedeones populo
„Dei in Septemtrione, & Concilio Tridentino Ppræcipue tum in ipſorum pro-
..vinciis, tum in aliis Catholicis regionibus Germaniæ non ſolum reverenti-
am fuiſſe exhibitam tanquam cœleſti oraculo, quod ſpectat ad dogmata, ſed
„etiam fuiſſe illud ſollemniter acceptatum plurima ex parte, quod ſpectat ad
s diſciplinam. (5) Cujus quidem rei, quam ex aliorum munciis affirmat hi-
ſtoricus, nos oculati teſtes non ſine peculiari animorum voluptate, & ſpecta-
tores ſfumus. Atque huc referendæ ſunt laudatiſſimæ ille Auſtriacorum Prin-
cipum, & Impp. Fercdinandi II. Ferdinandi III. Leopoldi I., graviſſimæque
conſtitutiones, quibus non modo in terris noſtris Catholica Religio, ſectariis
omnibus excluſis, ſtabilita eſt, ſed etiam blasphemiæ, maledicta, niagiæ, lu-
xuria, uſuræ, & ſimilia abominanda ſeelera ſub pœnis feveris prohibita fue-
runt, quas eorundem Principum ſucceſſores ad noſtra usque tempora ratas
ſemper voluerunt eſſe, & firmas, ſuisque etiam legibus cuivis notis confir-
⸗. Gg. 2 ma-
(a) Recitant hoc edictum plerique rerum germanicarum Scriptores: Pallatios item
in vita Caroli V. & Pallavicinus loc, cit. (5) L. XXIV, Hiſt. c, 12.

eſſe defenſores Religionis, & eos jam inde a Chriſtianæ Religionis ſplendore
has muneris ſui partes præclare impleviſſe: ſimul vero conſtare arbitror, qua-
nam id ratione præſtiterint, ac proinde quænam eorum in cenſuris, & nego-
tiis fidei ſit auctoritas.

KöIV.

Ex pofitis hadtenus principiis jus Regiæ in negotiis religionis

cenſuræ deducitir, &; ewplicatur.

Cilicet, ut conceptis verbis Auditores ſuos Cl. Rieggerus inſtruit, (b5)
tuentur Principes religionis dogmata, & Eccleſiæ decreta: Primum ſua auc-
toritate eadem firmando; quod aſlequuntur, dum per Epiſcopos ea, quæ ad
fidei ſinceritatem, moresque componendos pertinent, Populis curant denun-
clari: ſi res in hoc genere ab Eccleſia decretas ſuis legibus ſanciant, & ne vis
aliqua regulis conſtitutis fiat, ſedulo invigilent. Hinc nempe naſcitur arctiſ-
ſimum illud vinculum, quod Sacerdotium cum Imperio conjungit: hinc pro-
bata eſt aurea illa Juris eccleſiaſtici parœmia, videlicet: ſicut leger non dedignan-
tur Sacros canones imitari; ita & Sacrorum ſtatuta canonum Principum conſtitutioni-
bus adjuvantur. (c) Hinc ea naſeitur canonicarum legum vis, utpote ſupremis
in Eccleſia auctoritatibus Pontificia, & Regia fultarum, ut ex Cwvili, ait Juſti-
nianus, & Sacerdotali virtute bæc perpetuo cuſtodiantur (d) ita, ut ea convelli
non poſſint, quæ & Sacerdotali eccleſiaſtica præceptione, & regia fulciantur.
Guam vim adimunt, quod vinculum tollunt illi, qui depreſſo Imperio ſoli
Sacerdotio: aut hoc deſpecto, Regali tantum acquiefeunt Majeſtati. Quo in
loco & de Juſtiniano diverſas notaſſe juverit Auctorum ſententias: alii ejus
leges circa Sacra laudant: alii vituperant. Mihi autem videtur (loquor cum
Petro de Marca) Eum ſuo jure fuiſſe uſum; utpote qui legibus latis canones
non condidit, ſed conditos fovit, induxit, amplificavit; quod tuitionis ecele-
ſiaſticæ Principibus Chriſtianis a Deo commiſiæ jus exigit. Ita intellige & S.
Stephani Hungarorum Regis, Succeſſorum, aliorumque Principum in cauſis
ecel ſiaſticis ſtatuta, & a Sententia Caroli Molinæi, atque etiam Cl. Kollarii
oppor-
(a) Vide dictor. Inipp. Ediéta nonnulla in Corp. Juris Ecclet. Academ. Auſtr. &&
Bohem. nuper a CI. Rieggero evulgato. edit. Vienn. 1770. Notiones claras conſti-
tutionum eccleſiaſticarum, & regiæ circa illas poteſtatis etiam exhibuit Cl. Schroth
Mnſtit. Canon. P. I. ad tit. 2. de conſtitut. a J. 107. urqus ad J. 124.
(5) Supra cit. P. I. Jurinuprud. Eccl. c. 8. Et etiam in Corpore Jurir. Eccles.
Auſtr. & Bohemici poſt Præfat. (c) C. I. de. N. 0. N. (d) Novell. 59.
Collat. V. TLit. XIII.

maverunt. (2) Patet jam igitur Summos in Civili Republica Imperantes, &

opper
Chril
helel
ſegnit
tepub
ſi in t
e Fel
1 Vir
lere e⸗
Gluntt
tiofur.
caſa
hine!
Mare
line
juri in
Pibis
ſeribit
ſan de
inficio
COK
triti i
tate.
Aüm
tuque
Genen

es

gotio⸗
3 err
Eltord

Ciſicke

1

.

7

e)

intes, Se
lendore
or, qug.
. nego.

t, )
ſua aue-
ue ad
Genun-
ne dis
arckiſ⸗
de pro⸗
ſtutiont⸗
premis
t uſti-
onwvelli
eiantur.
rio ſoli
Qo in
li eus
Nr cum
ones
eccle⸗
e &S.
caulis
(Olarii

c6*

W0.
Eliott
. 124.
Ecckt.

A50.

opportuna, & neceſſaria moderatione recedes. (a) Quoniam vero vis, quæ
Chriſtianæ fidei, & religioni inferri poteſt, ad duo ſumma genera revocatur,
heæreſim & ſchisma: Alterum deinde officium Chriſtiani Principis eſt, ut pro-
ſequitur Cl. Riegger, dare operam, non modo, ut orta ſemel hæc mala e
republica tollantur, ſed &, ut ne oriantur præcavere. Prius illud efficitur,
ſi in territorio non tolerentur homines, qui contra Patrum ſtatuta veterem,
ac veram religionem, qua voce, qua ſeriptis impugnant, bonisque mor us,
ac virtuti bellum indicunt, bellum minime ferendum, ceu ſanguineis quibusve
magis noxium, & omni barbarorum truculentia crudelius: ſi tandem in ſce-
lere contumaces, & rempublicam turbare pergentes conſtitutis Pœnis perſe-

quantur; quandoquidem hoc Eccleſiam defendendi jus in Principe minime o-

tioſum, & imbelle eſſe oportet, ne contra Apoſtoli monitum gladium ſine
cauſa, ſed in iram eorum, qui malum agunt, portare videatur. (5) Atque
