Etos magnæ eſſe tentationi, qui multis blaſphemiarum vulneribus ſcatentes, non
.ut alieni, ſed quaſi ſui & leguntur, & amantur, ut, etſi in errore concipiendo
„Origenis non fuit ſenſus, ad errorem tamen perſuadendum Origenis aucto-⸗
«Titas valere videatur. (g) Oportebat ergo hæc opera ſeveriori cenſuræ
ſubjici, & erronea dogmata anathemate configi, quod & Theophilus in Con-
cilio Alexandrino, & Epiphanius, & Gelaſius R. P. & tandem V. Oecumenici
concilii Patres præſtiterunt; quidquid demum ad Origenem defendendum,
F aut
(a) L. II. de Bapt. contra Donat. c. 5. (5) Lidem. Aliam etiam cauſam aſſgnat
Vincent. Lirinenfi Commonit. c. 10. (c) Contra monitum §. Auguſtini epiſt.
143. n. 3. (4A) Cemmonit. c. 17. (e) Herer. 74. ( ) Iz epiſt. apud
Ruhn. Apolog. pro Origene. ( 4) Commonit, c. 17. cit, edit. Pedepont. 1743.

N (42) B g7

aut olim Rufinus, aliique Origeniani, aut recentiori ævo nonnulli Critici attu-
lerint. (4) Nec ulterius in antiquitate progrediar, noſtris temporibus nemo
ignorat Bajum, Janſenium, Quesnellum, viros fuiſſe fama nobiliori eminen-
tes, eorumque (ripta non mediocrem doctrinæ & charitatis dulcedinem ſpi-

rafſe. Non equidem in ea ſum ſententia, ut homines pernicioſorum dogma-

tum auctores, niſi aliud habeat Eccleſiæ conſuetudo multa laude exornandos
arbitrer, quin libenter ſubſeribo Clementis VIII. inſtructioni adjectæ regulis
indicis, qua cautum voluit, ut epitheta honorifica, & omnia in laudem hæ-
reticorum dicta e libris deleantur. (?) Attamen, ut, quod res eſt, fatear, &
argumentum, de quo agimus, ſtabiliam, inficiari non poſſum, magna aliquan-
do fuiſſe Baji, Janſenii & Quesnelli nomina: pietatis gloria eorum celebra-
bantur opera, proinde nec mirum videri poterat, dum tam fervidos ſectato-
res nacti ſunt & defenſores. Bajus quippe in celeberrima Lovanienſium Aca-
demia XL. annis facras litteras publice interpretatus eſt: XIV. annis illu-
ſtrem ac perpetuum illius Academiæ magiſtratum, quem Cancellariatum vo-
cant, geſlit: ad Tridentinum concilium, cujus finem ſpeétavit, Regis Catho-

Hci erat Legatus; quin & multas inter lacrimas ſacris quotidie operabatur, ut

ſcribit Aubertus Miræus. (c) Quis enim vero ſibi perſuaſum habuiſſet, a vi-
ro tali ac tanto, tot erronea proficiſci potuiſſe dogmata, quot poſtea accurati
cenſores deprehenderunt, & iterata ſententia Sedes Apoſtolica proſeripſit?

(4) Quid autem de Janſenio commemorem? Doctor erat, & Theologus Lo-

vanienſis, Iprenſis Epiſcopus erat, Sancti Auguſtini opera diurna nocturna-
que manu verſaverat adeo, ut quis facile putaſſet, ſi foret adhuc fabulæ lo-
cus, in eum animam Auguſtini nova metempfſychoſi immigraſſe, ſi famoſi ſui
operis, cui per XKX. annos inſudaſſe fertur, titulus, rei & doctrinæ reſpon-
ifet. Et quod amplius eſt, Romanæ Eccleſiæ & Pontificis Maximi judicio
ſeripta ſua ſubjecit; quod/ ipſum obedientiæ exemplum, & aliarum Chriſtia-
narum virtutum ſpecimina immodicis laudibus, ejus apologiæ ſeriptores po-
ſtea exornarunt. At enim etſi ita inculpata & religioſa fuiſſet Iprenſis conſci-

entia, quod tamen pluribus eſt ſuſpectum, certe nefaria erat ejus doctrina,

& nubem inanem pro Junone, ut fabulæ habent, complexus, rectius ſane
Auguſtini nomen in operis ſui fronte cum Calviniano quodam ſymbolo com-
mutaſſet: novo videlicet oſtendit documento nec vitæ probitatem, nec lit-
terarum ſcientiam invictum eſſe doctrinæ Catholicæ argumentum, ut, Theo-
dori Mopfſveſteni, Semi-Pelagianorum Maſſilienſium, aliorumque exemplis
demonſtrari poteſt; etſi nec cum iſtis Janſenius venire poſſit in comparatio-
nem.
(a) Vide Natal. Alex. Diſſert. 16. & I7. ad Seæcul. III. H. Eeclet. (b) Tit. de
correct. libror. G. 2. Quæ tamen cum prudenti etiam moderatione intelligenda ſunt.
Neque enim illico prodis amorem hæreßis, aut pravæ doctrinæ laudew ſonas, ſi eru-
ditos quandoque appellas Proteſtantium quordam, ait Muratorius. L. II. de Ingen.
moderat. c. 6. (c) a clogiir Belgicit. (d) S. Pius V. Conſtit. edita 1567. &
Gregorius XIII. A. 1579. Bullar. Tom. II. L

nem.

(eaebatl
du, 4
eo plo⸗
ſtimi &
Malex
b alie
tius int
ton lel
chimabe
Ynlend
ſumplia
Peren
Vrorun
Merita
AXl. C
fuIN
tiens
. un
0
oble⸗
id el
(dn
Ita A
iceo
Goen
E co
ria vo
nn i
eX his
celehr

dam
ſcina

Neren
ornn
(D

(

Critielattu.
ribus nemmo
dri eminen-
edinem ſi.
umn dogmma.
exorNandos
cte reguls
Audem hx.
,latear, &
,n Aiquan.
In celebra-
los ledtato⸗
Nſium Aca.
Aunis illa⸗
triatum vo-
gis Catho-

rabatur, ut

et, a Vi-
eq dceurati

roleripltt?

Nlogus Lo-
nocturna-
ſcole ⸗
lamoſi ſui
E reſpon⸗
mi juckci⸗
1 Chriſtin⸗
tores po⸗

(S contci.

doctrina,

Aius ſane

10lo com-
1, Dec li⸗
Ut, Tleo-

exemPis

mperitio⸗
Neli.

9) II. N
Grdt ſot.
nul, Remr

TL.lun.

S? (43) W g*

nem. (4) Quesnelli demum morales obſervationes in N. T. opus primum

videbatur ſalutare, pium, & ad excitandum divini amoris ignem opportu-
num, atque ideo & nonnullis e cœtu Præſulum Eccleſiæ probatum, (⁵) quin
eo progeſſa Janſeniana temeritas, ut hanc Quesnelli aſceſim ipiam eſſe Augu-
ſtini & Thomæ doctrinam conſtanter aſſeverarent. Fuit nempe hic ſemper
malevolorum aſtus, ut veteris cujurdam viri ſeripta captarent, ait Lirinenſis, &
ſub alieno nomine hareſim concinnare machinarentur. (c) Ita & Vicleffus frequen-
tius intonabat: ſic babet Auguſtinus, ſic lex Papalis & Conecilia, ( 4 ) Ita Melanch-
ton ſententiam Lutheri de ſervo arbitrio totam eſſe Auguſtini affirmabat. Idem
clamabat Calvinus in libro de æterna Dei prædeſtinatione: idem denique &

Janſenius. GQuam inſignis autem hæc fraus ſit, quamque idonea ad animas

ſimpliciores decipiendas, quivis facile perſpicit. Erat ergo & hic magno-
Pere neceſſarium, ut tandem aliquando opus Quesnelli adeo pernicioſum ad
virorum ſapientum, ad Epiſcoporum, & Romanæ Sedis tribunal deferretur,
meritaque caſtigaretur cenſura, ut fuſius perſequitur auctor, qui Clementis
XI. Conſtitutionem incipientem: Unigenitus, theologice propugnavit. (e) Ve-
rum nempe eſt, quod olim Origenes ſcribebat: «multo nocentior eſt hære-
ticus bonæ vitæ, - - caveamus reticos, qui converſationis optimæ ſunt,
„quorum forte vitam non tam Deus, quam Diabolus inſtruxit; nam quomo-
do quasdam illecebras eſcarum aucupes proponunt, ut facilius aves capiant per

Oblectationem gulæ: ſic, ut audacius dicam, eſt quædam caſtitas diaboli,

id eſt decipula animæ humanæ, ut per iſtiusmodi caſtitatem & manſue-
«tudinem & juſtitiam poſſit facilius capere, & falſis ſermonibus irretire.
Ita Adamantius accommodate omnino ad rem noſtram. (†) Neque tamen vel
ideo velim cuiquam auctorum, quos memoravimus, hæretici notam inurere,
quem eadem cenſura Sedes Apoſtolica non perſtrinxit, quorumque alii in pace
& communione Eccleſiæ defuncti ſunt, ab aliis pertinacia abfuit, & temera-
ria voluntas errores propugnandi; unde eis potius ignoſeendum atque gratulandum,
non quia erratum eſt, ſed quia improbatum, uti monet Auguſtinus. (g) Nobis ſatis eſt
ex his & ſimilibus librorum exemplis ſole clarius patere, quam vel ipſa auctoris
celebritas, aut jactata operis pietas accuratum examen & cenſuram jure quo-
dam peculiari frequenter exigat, ne ab illis, qui intenderunt arcum, & paraverunt
ſugittas, ut ſagittent in obſcuro rectos corde, (H) innocentes fidelium animi vul-
nerentur. Non abs re foret ad id, de quo diſſerimus, confirmandum, etiam

illorum hic addere libros, qui nimium quantum heologiæ addicti ſunt ac-

commodatitiæ, qualem liberrimo ſtilo deſeribit, & merito epectit celebris S. I.
F 2 Cri-
(a) Vide Van Vaure citat. a Docëtiſ. Berti L. XVII. de Theol. diſcipl. c. I.
(5) Præſertim Card. de Noaillir tum Epiſcopo Catalaunenſi, qui documento paſto-
rali opus Ouernelli edit. 1695. commendavit. (c) Commonit. c. 7. (d) V-.
refert Valdenſis Tom. II. doctr. 2. n. I. (e) In 4. Volumin. Romæ editis &
reimpreſis Dillinge 1720. Conſtat Anbtorem eſſe Doctiſ. P. Fontaine e §. I.
(F) Homil, 7. (4) Epift. 143. n. 2, (b) Halm. 10. v. 2.

NN (44) g*

Criticus Raynaudus; (a) eorum nempe auctorum, qui conſectantur opinan-
di modum in rebus ad mores & conſcientiam Pertinentibus, quem alienum eſſe
omnino ab Euangelica mplicitate, Sanctorumque Patrum doctrina Proñitetur Alex-
ander R. P. () Nec eninz minus cenſura Pprovidendum eſt, ne fidei dogma-
ta corrumpantur, quam ne eæ a Doctoribus Proponantur vivendi & morum
regulæ, quas ſi deles in Praxi ſequerentur, ingent irruptura eſſet vitæ Chriſtianæ
corruptela, ut idem Summus Pontifex affirmat. Fuerat hæc ipſa ratio, cur
innuinera prope volumina, a viris Sanctioris vitæ ſtudioſis acriori judicio fue-
rint ſubjecta, & ſélectæ ex illis propoſitiones, chriſtianæ diſciplinæ relaxati-
vV, & animarum perniciem inferentes, auctoritate Alexandri VII. Innocentii
XI. Alexandri VIII. & Benedicti XIV. RR. PP. prohibitæ & proſeriptæ.
Qua in re actum omnino agerem, ſi quidquam iis addendum putarem, quæ
ſeu ferventes Hiſpaniæ Præſules, in ſua ſententiarum pondere plena epiſtola,
qua Clementi XI. P. 334. Propoſitiones damnandas exhibuerunt: (c) ſeu ac-
curatiſſimus morum cenſor Daniel Concina, Praæclari ſcientia, virtute fæcundi,
ut loquitur Alexander IV. P. (4) Ordinis Prædicatorum Alumnus, tum in
hiſtoria Probabilismi, tum in Theologia Chriſtiana: ſeu Vincentius Patuzzi
itidem O. P. inſignis Theologus in ſua omnibus numeris abſoluta tractatione
de proxima actuum humanorum regula in opinionum delectu: ſeu alii quam
Puurimi maximo Chriſtianæ pietatis zelo conſeripierunt. (e) Veneror enim

os omnes, qui caſuum ſummas, eut moralis doctrinæ inſtitutiones compila-

runt, ceu viros probos & doctos: at vel propterea ſtupenda ſunt opinionum
monſtra, quæ procuderunt. Admiratus Prokdto ſum ſæpius, tacitusque in-
quiſivi, quanam demum ratione fieri potuerit, ut homines Chiiſtiani, in rebus
Theologicis diu multumque verſati, pli tandem ac probi adeo manifeſte Spi-
ritui Euangelii & rectæ rationi adverſa cogitaverint, ſcripſerint, imo defen-
derint? Scilicet, quod olim de Origene Vincentius Lirinenſis affirmavit, illud
omnino & de iſtis laxioris Ethicæ Statoribus aſſerendum: „WCtanti ac tales
„(Pplerique tamen cum Origene non conferendi, ſi vaſtam eruditionem, & ſa-
«„Crarum litterarum ſtudium ſpectes) dum ingenio ſuo nimium indulgent,
ſibique ſatis credunt, dum Parvi pendunt Chriſtianæ religionis ſimplicitatem,
«dum ſe plus cunctis ſapere præſumunt, dum eccleſiaſticas traditiones, &
„Veterum magiſteria contemnentes quædam ſeripturarum capitula novo mo-
«Te interpretantur: meruerunt, ut de illis quo que Eccleſia Dei diceret: ſi ſur-
«Texerit in medio tui Propheta, &c. non audies verba Prophetæ illius. (†)
Nec
Qa) Tom. XVI. inter heterocl. Sirit. (b) Lz decret. edit. . Sepr. A. I665.
() Hrapp. X.ταροιäaαε erant ex operibus moral. P. Torrecilla. (d) laudatus in Proleg.
Conſtit. O. P. ut citat Doct. P. Godefredus Pæck. Prag. Theol. Prof. in erudito
Sebolio ad J. 16. Tract. de Deo. (e) Vide etiam Diſert. Cl. P. Gerbert. de
ιν απ cenſura &. Gervaſio, Steinkellner &. Jam enim in noſtris ter-
7is publico ſuffragio Probabiliemus profligatus eſt, & Viennenſi cenſura attritut.
(V) Commonit. c. 17.

Nec n
bertino
reiſſ⸗
tilfuunun
Vite
Tradts
Videlie
Denntio
stut
Zeadiy
perieul
dendan
bertine
notant
guich e
heteroe
nemnpe
ſuare
bros,

ita pro

coautu

On⸗
er⸗
teream.
teros Be
Ut nelci

ras,

Nn Ge
Tet, e
lis,
Trinitat
Ut eere
ſbrenu

4)
6

Ne (45) Ne.
r opinen. Nec minus fortaſſe fidelibus nocent laxæ & diſtortæ ejusmodi Prophetarum,
linuniſ⸗ qui pulvillos conſuunt ſub cubitis peccatorum, morum regulæ, quam ipſa Li-
tur Aler. bertinorum Epicurea doctrina; quandoquidem & illi, quam vocetenur laudant,
eidm. reipſa interfieiunt virtutem, ut pluribus adverſus Epicurum proſequitur elegan-
Emonn tiſſimus Poeta. (a) Itaque nec auctoris ejusmodi dignitas, aut etiam laudata
Onſtina vitæ ſanctitas lectoribus fucum facere debet; quod & olim S. Leo contra
ratio, cu Tractatus cujusdam Dictinii a Priſcilliani dogmate converſi lectores monuit, ne
io ſie. videlicet ob gratam piamque auctoris memoriam libro malo quampiam ve-
e relant. nerationem deferrent. () Et vero quis non aſpernari debebit duces, qui mi-
nnocenti nus tuta & minus probabilia in negotio ſalutis amplectenda docuerunt? quĩ hac in
toſctiptr. re ad ipſum etiam naturæ lumen adeo cœcutierunt? Ne igitur ejusmodi librorum
tein, ur periculoſa & noxia doctrina propagetur, ſevero ſane cenſorio judicio provi-
aepiſtoh, dendum eſt. Atque hoc dum fit, & tum laxi morales libri, tum impia Li-
ſeu a. bertinorum ſeripta, tum peſtifera hæreticorum monimenta cenſorio ſtigmate
ſedi, notantur: quis eſt, qui rem adeo neceſſariam, & æquam vituperare audeat ²
tutm in quid eſt, quod multi tantopere Eccleſiæ cenſuram cavillentur? An non & ipſi
Patuzzi heterodoxi veritatem, ſi qua fieri poſſet ratione, æmulari ſolent? Judicia
aGatione nempe dogmatica copioſe, maximoque animorum æſtu exercere conſueverunt,
Aii quam & ſuarum ſectarum doctrinam, qua vi, qua fraude tueri; quin & in ipſos Hi-
or enim bros, qui illis damnandi videntur, cenſuram acerbiorem non raro ferunt, ut
conpg. ita proprio veluti enſe feriri poſſint, & propriis telis vulnera facta pati
Inionum cogantur.
ge in⸗
‚intebus K Vv.
keſte Spi
0 geken. Cenſuræ neceſitas, & æquitas ex ipſorummet hæreticorum fadtis,
n. dil emplis eincitur.
in, Eli⸗ L. os or eſſem, ſi profana iſta exempla omnia perſequi animus foret. Ut
lulgent, ergo veterum hæreticorum concilia, ſententias & cenſuras tacitus præ-
Citaten, teream: noſtro ævo nemo in hæreticorum dogmatum hiſtoria, quam inter ce-
nes, N teros Boſſuetus accurate expoſuit, («) tam hoſpes eſſe poteſt, & peregrinus,
vo mo⸗ ut neſciat jurgia & diſſidia, quæ Lutherum & Caroloſtadium diviferunt, cen-
t: ſifur- ſuras, ne dicam, convicia vernilia, quibus ſe ſe mutuo proſciderunt? Calvi-
() num Genevenſes, cum eam urbem vix in alterum annum cum Farello incole-
Nee ret, expulerunt, quod Cœnæ Euchariſticæ ſe ſe oppoſuiſſet. At enim hic rur-
4 1l ſus, quum in gratiam civium rediiſſet, Michaelem Servetum, quod myſterü
i olg. Trinitatis fidem, edito de erroribus Trinitatis libro, everteret, accuſavit, &
ut decreto Senatus Genevenſis combureretur, effecit. Quam adverſus Bezæ

erudie . 2C: 11. . . .
hert. 4 ſtrenui Calvinianorum caſtrorum Ppugilis de divina prædeſtinatione doctrinam
F de-

FüeH . . 3
Hi. (a) Eminent. Polignac Anti -= Lucret. L. I. a v. 502. (5) le epiſt. 15. ad Tirrib.
c, I6. (c) hy hiſt. variat. Proteſt.

e (46) .N&
decertaverit Arminius, celebris illa apud heterodoxos Dordracena ſynodus
oſtendit, ubi eos inter, quo ſa Gomaro nominant, & Arminianos acerrime de-
certatum eſt. Atque tum ſollemni ſynodi ſententia Arminiani condemnati;
qua eadem de cauia poſt hæc Hollandiæ Proceres, & Oldenbarneveldium ca-
Pitali ſupplicio, & Hugonem Grotium, bonis ejus omnibus publicatis, car-
ceri addixerunt. Aliud Calviniſtarum Concilium Roterodami Judaicam in fe-
ſtorum obſervatione damnavit fuperſtitionem: aliud Amſtelodami Sociniana
proſcripſit dogmata: aliud demum Carentoni vehementer Calvinianam ad
malum prædeſtinationem exagitavit. Magna illa, & terrarum ſpatiis & opi-
bus Britannia, truculentis ſœæpe turbata factionibus, quod mutuis ſenfentiis
ſe ſe Puritani ſeu Presbyteriani & Epiſcopales perſequantur. Peyrerii fabu-
lam Præadamitarum non modo igni, ut Ovidiano ſibi verſu fuerat vaticina-

tus auctor, devovit Sedes Romana, ſed ipſi etiam Calvini ſectatores, con-

ſtanti traditionis, quod ſane mirandum, argumento exploſerunt. (a) Nec
vero in dogmata ſolum, aut perſonas ab iisdem ſœævitum: librorum etiam pro-
ſcribendorum non poſtrema illis cura fuit. Quis ignorat, quam acre fuerit
Lutheri judicium de Erasmi libris: ego ſane, inquiebat, optarim totum Pras-
mum eſſe ex noſtris ſcholis exploſum -— nec expedit juventuti Chriſtianæ --
„ diſcet enim de nulla re ſerio & graviter loqui & cogitare, ſed tantum in
„ graculi ſeu ſpermologi morem omnes alios ridere, & plane aliud nihil quam
morionari. Et iterum: „Erasmi lihri valde ſunt venenati -- interdicam
„meis liberis, ne legant ejus colloquia, quia in illis loquitur & docet multa
c impia ſub peregrinis & fictitüs nominibus & perſonis, ut ex propoſito op-
pugnet Eccleſiam & fidem Chriſtianam.. (b) An non eſt graviſſima Calvi-
ni oratio adverſus privilegia libros noxios edendi oonceſſa? KPrivilegia, ſcri-
bit ille, novis libris impertiri, nec abs re olim, nec ſine publico bono con-
ſtitutum fuit; -- nunc immodica ſua facilitate peſſime conſulunt reipublicæ
„ Principes, qui non modo malos libros edi permittunt, ſed peſſimos quos-
«que ſuo ſuffragio comprobant. (c) In conventu Torgenſi A. 1576. ple-
risque conſultiſſimum viſum eſt, ut ſcripta Philippi Melanchtonis tanquam
ſuſpecta, fucata, & cothurnata ex Eccleſia exterminarentur. (4) Libros om-
nes ſectæ Sacramentariæ a Lutheranis fuiſſe prohibitos graviſſime conqueſti
ſunt Calviniani, cui querelæ ill & argumentis & antiquitatis exemplis ſatisfa-
cere conati ſunt. (e«) Contra vero Calvini aſſeclæ proteſtantium ſcripta ſuis
cœtibus amandarunt, & ſuorum etiam partus, ſi libris ſymbolicis non con-
rucrent, iteratis ſynodorum decretis vetuerunt; quin & plura media ad li-
fros pernicioſos removendos in ſynodo Dordracena præſeripſerunt; in quo-
rum exemplorum utili collectione otium nobis fecit induſtria Gretſeri, qui
ar-

(a) Vide Berti H. E. Breviar. Secul. I6. & 17. (b) Oper. Tem. II. & inter
Jerm. conviv. Lutheri, (c) Calvin. epiſt. I. (A) Apud Hoſpinian. L. de Con-
cordia c. II. (e) In refut, orthod. Conſens. pug. 14.

6
Agulh

Aria,

Gci c
nelti Li
08 10

(caäm

audigt
nON
eeligt

4 Cüra
Inqdar

Orum1
rito pr
conten
ne kur
cuſtoci⸗
tegris
adnili l
& Rad
lbros i
ſectario
a bol
Vertan
errori

rorN

tem ve
mus,
lendarm

e

i

na ſynodh
cerrime de.
Ondemnati;
Neldium cx.
leatis, car
licam infe⸗
i Sociniana
inianam ad
tüis & opi.
8 lententiüis
Frerii fobu.
t vaticina-
Ores, con⸗
t. () Nee
etiam pro-
acre fuerit
Dtum Eras-
riſtiane-⸗
tantum in
ihilquam
interdicam
ocet Multa
poſto o-
Ema Calvi-
ilegin, ſer.
bono con-
reipublie
nos quos⸗

8 fan uafn
ibros On-
cOngvdefti
s ſitilt⸗
nipta fns
non coh-
echa ad l⸗
tz in n
tleri, uu
r.

I &nter
l, CNe⅞.

N (47) Weg

argumentum hoc prope exhauſit. (a) Adverſus late graſſantem Libertinorum
audaciam ſuos etiam cenſores ſuperioribus annis Auguſtanæ confefſtoni ad-
dicti conſtituerunt, quos inter non poſtremum obtinuit locum Auguſtus Er-
neſti Lipfienſis Theologus; quin eadem de cauſa Moshemius, magnum apud
ſuos nomen, ita queritur: «„Eo nimirum, inquiens, inter nos (Germanos)

ccalamitoſo rei Chriſtianæ & veræ pietatis fato ventum eſt, ut non modo

ubique libere ſeripta prodeant honeſtati, virtuti, religioni, imo ſanæ menti
noxia, verum etiam, ſi quid monſtri aut Gallorum levitas, aut Anglorum
«gravitas mero concitata peperit, id avide in noſtros agros transferatur, &
benigne foveatur. Sed hæc divina providentia, magiſtratuumque vigilantia
ce curabit. „ () Ita & celebrem de tribus impoſtoribus librum, ſi quis tamen
unquam extitit, de arte nihil credendi, de hiſtoria Severambum, aliaque athe-
orum ſeripta, uti & magica & cetera, quæ caſtis moribus adverſantur, me-
rito proſcribi, integro ſui litterarii Polyhiſtoris capite Morhofius Lutheranus
contendit, recteque docet, uti rariora & pretioſiora in officinis reponi ſolent,
ne furaci manu rapiantur, aut contaminentur: ita venena quoque ſuo loco
cuſtodienda eſſe, ne illa cum incautius tractantur, nocere poſſint. («c) Alii in-
tegris quoque voluminibus neceſſitatem & æquitatem cenſuræ demonſtrare
adniſi ſunt, quos inter ex antiquioribus merito nominandi ſunt Schliiſſelburgius
& Radekerus, quorum prior copioſa argumenta adverſus Sacramentariorum
libros intorſit: alter præcipuum eſſe oſtendit magiſtratus officium, ut libros
ſectariorum exterminari curet. (4) Quæ quidem eorum argumenta, ceu ar-
ma hoſtibus erepta, quam merito in ceteros hæreticæ doctrinæ libros con-
vertantur, ſuopte etiam ingenio facile perſpexerint viri acuti; etſi ſuis hic
erroribus ſervire, & fubinde Romanorum ſacrorum indices expurgatorios, &
librorum prohibitorum catalogos reprehendere non erubuerint. Nobis au-
tem vel hæc ipſa documento eſſe debent, quam ſalubris ſit ea, de qua agi-
mus, cenſura, dum illam ad errorum patrocinium, & falſam doctrinam ſtabi-
liendam, adeo fuiſle neceſſlariam homines etiam heterodoxi judicarunt.

§ VI.

Cenſuræ neceſſitas, & æquitas celebri, quod in ARis Apoſtolorum
ifertur, exemplo commendatur.

A1 vero miſſis adverſariorum exemplis, nobis ſatis ſuperque cenſuræ æqui-
tatem commendat divina auctoritas: nos ad noxia quævis monimenta
re-
(a) Vide de jure & more W⁰. Præſ. & L. I. c. 21. In ſupplemento P. I. c. 10.
Et in Epi netro a c. I. utque ad 9. (b) Diſert. Eccl. Hiſt. Vol 2. Diſſert. de
novo relig. Cbriſt. hoſte g. 2. (c) L. I. Polyhiſt. litt. c. 8. (d) Vide Schlüſ-
ſelburg. D. III. Theol. Calv. art. 4. Et Radekeri Luneburgaæ in Sileßa Prædicantis
inſtruction. Num civilis magiſtratus permittere & c. edit. Vütenbergæ 1556.

Nα (48) No
rejicienda ſat excitare debet primorum Chriſtianorum zelus, quem Acta Apo-
lorum exponunt, quemque nonnihil accuratius lubeat meditari. Cum genti-
um Apoſtolus Epheſi celeberrima Aſiæ metropoli per tres menſes in Synago-
ga, ac poſtea quotidie in ſchola cujusdam Tyranni de fide in IJEſum Chriſtum
iſputaſſet, ſuaſiſſetque de regno Dei, doctrinam ſuam ſignis non vulgaribus,
ſtupendisque prodigiis confirmaſſet, ac eidem etiam ſpiritus nequam evidens
perhibuiſſet teſtimonium, vulneratis fugatisque filiis Scevæ Judæi Principis
Sacerdotum, qui Spiritus malos per nomen Domini JEſu adjurare impia te-
meritate aufi fuerant: timor cecidit ſuper omnes, auctaque eſt multitudo
credentium, & ubique magnificatum nomen Domini Eſu. At non ſatis tu-
tam ſciebant fidem piiſſimi Epheſii, niſi noxia etiam commentaria, ſuæ ſuper-
ſtitionis ſeripta, & reliqua impietatis arma penitus eſſent eliminata. Quid
igitur? Multi autem, ſcribit S. Lucas, e iir, qui fuerant curioſa ſectati, contule-
runt librot, & combuſſerunt coram omnibur, & computatis pretiis illorum, invenerunt
pecuniam denariorum quinquaginta millium. (a) Elegantiſſimus ſæculi ſexti Poeta
Arator Romanæ Eecleſiæ Subdiaconus hoc ita expreſſit: At alii magicir ponunt
incendia libris, ut mereantur aquas, & vitent ignibus ignete. Ardua fiamma nimis
cujus ſuper a'”ra fulgor evolat, & cælum taler petiere favillæ. Ouinquaginta etiam

pretium poſuere libellis, millia nummorum, quoniam meruere nocentes, ſic abolere neſars.
Cui poſtea elegantem cum quinquageſimo Davidis pſalmo, & anno Judæ-

orum jubilæo ſubjungit comparationem. (?) O vere ardentem religionis ze-
lum! o præclarum interioris fidei teſtimonium! O exemplum non auro tan-
tum & cedro, ſed omnium fidelium animis, pectoribusque inſeulpendum!
Recte ex hoc ſingulari facto divinus ſcriptor firmam fidem, verbi Dei effi-
caciam, ſanæ doctrinæ certiſſimam confirmationem collegit: ita Jortiter, ſub-
jungit, cretcebat verbum Dei, & confrmabatur. Recte, velut negotio perfecto,
velut fide jam ſtabilita, poſtea cogitavit Paulus Epheſum deſerere, propoſu-
itque ire Jeroſolymam. Pravis enim ejusmodi libris exuſtis, & exuſtis palam,
coram omnibus, ſine metu, præcipua judicavit pericula remota, ex iſto fer-
vore conſtantem ardentemque fidem Epheſiorum collegit. Nec immerito;
non enim inter poſtremas animi humani affectiones locum tenet ſuperba ſei-
entiæ & divitiarum cupiditas, quam ſi quis pro fide & religione forti zelo
refrænet, vincat, penitusque extinquat; næ is glorioſum ſinceri ſui in Deum
& fidem amoris, exhibet ſtatuitque trophæum. Nec proinde de vera Ephe-
ſiorum iſtorum fide dubitandum erat, qui magno animo omnem ſuam ſcien-
tiam, quam inanem & nullam eſſe ex Apoſtolo didicerant, contemſerunt,
qui nulla illius ſuſtinuerunt veſtigia, qui tanti pretii tantarumque opum, quas
in libros expenderant, uno voluntario incendio jacturam facere non dubitarunt.
Non exprimit quidem ſacer textus, quænam illa fuerint curioſa; unde agitata
etia mnum eſt ab interpretibus quæſtio: fidelesne illi, an gentiles fuerint, qui-
bus pietatis fervor faces & ignem ſuggeſſit? An magici ſolum, an alterius
no-
(a) Aldtor. c. 19. v. 19. (b) L. II. hbiſt. Apoſtolor, extat Tom. X. Bibl. Patr.

aen d

attinet,
eſt ſenten
lolum ful

iimorepe

lum ſula
noſtro, 1
ſequure 4
dicerios,
oltrenun
rmat,
8. Chrſſa
Uitteiarun

gras
nem, &

ſtudioop
res ſenſil
eadem in
cum prin
tus inn ila
lio, ut in
llren ſior
ſios, a
VOS relat
Wis Nere
Ille initutt
uibas Pe
ſin gramn
Delata

1
& charad

dtineng

norum de

WaUor

pambar
Ephehidr
diom,
ſriptore⸗

)v
An
(e) 1.

Acke Apo.
Cum genti⸗
in Symgo.
nChriſtum
Vulgaridus,
mn eridlens
Prineipis
e Impia te⸗
multitudo
On ſatigtu⸗
lun ſoper.
ta. Qvid
tti, Antule⸗
,imenerunt
ſextiboett
Hici onum
mmna nii
gints etiam
bolerentſun.
nno Jude-
gionisze.
Auro tan-
Cpendum!
i Dei eff-
eiter, ſüb⸗
perketto,
propeli⸗
1s pelam,
ofer⸗
munerto⸗
perbaſei⸗
forti 2elo

in Deum

era phe-
amn ſcien⸗
emſerunt,
un, s
ubitarunt.
rint, Al.

n Aerius

l⸗
Lar.

N (49) g

nocivæ doctrinze Rbri hic fuerint concremati? Ac ad prinmum quidem quod

attinet, antitheſi verſus, litteræ textus, ceterisque adjunctis conformior ea
eſt ſententia, quæ ſtatuit, etiamnum Judæos, aut gentiles, aut catechumenos
ſolum fuiſſe, qui doctrina Apoſtoli inſtructi, & ſalutari Ponez filiorum Seewe
timore perterriti, ratum fixumque religionem Chriſtianam amplectendi conſi-
lium ſuſceperunt. (a) In altero vero nihil refert, nihilque obeſt argumento
noſtro, ſive eorum, qui cujuslibet ſuperſtitionis libros intelligunt: ſive aliorum
ſequare ſententiam, qui magicos inprimis, Præſtigiatorios, aſtrologicos ju-
diciarios, ſimilesque collectos & exuſtos fuiſſie auctores interpretantur; quod:
poſtremum & voeis græcæ perierga, quam: S. Lucas adhibuit, ſignificatio con-
firmat, ut oſtendit Henricus Stephanus ex Herodiano & Platone, (b) &:
S. Chryſoſtomus ac Beda affirmant. Conſtat autem ea ætate Epheſum fuiſſe
litterarum domicilium, &, ut S. Chryſoſtonrus loquitur, inde dicitur fuiſſe Py-
thagoras, quin etiam tota Jonica Philoſophia, Parmenidem quoque, & Zeno⸗-
nem, & Demoçritum ibidem philofophatum. Hinc S&c infert S. Dater; multo
ſtudio-opus fuiſſe Daulo, dum ad Epheſios ſeriberet, eundem illis Pprofundio-
res ſenſus credidiſſe, & quæ nunquam fere eſt elocusus, ſublimia dogmata;
eadem in epiſtola ad Epheſios ab Apoftolo fuiſſe explicata. (c) Tum vero;
cum primum ad eam urbem veniret Paulus, præcipne artium magicarum eul-
tus im illa erat florentilſimus. Hinc & Syriaca laudati Seripturæ textus ver-
ſio, ut in polyglottis Valtoni lego, ita habet: imo etiam multi magi congregarunt
Rbror ſuos; (A) & teſtes ſunt S. Hieronvmus in Præfatione Epiſtolæ ad Ephe-
ſios, & Philoſtratus in vita Apollonii Pyannæi, quem ſeribit Epheſi publice
magicæ artis ludum aperuiſſe, atque ab Epheſiis ſtatua donatum, & inter Di.
vos relatum fuiſſe. (e7) Quod quidem cum, eodem ſeriptoze afſirmzante, Pri-
mis Neronis annis contigerit, acre contra eundem certamen ab Apoſtolo fu-
iſſe initum vero eſt quam ſimillimum, & fertaſſis ille unus erat eorum, de

Jquibus Paulus ſcribebat, multos ſibi adverſarios extitiſſe. Tandem & Epghe-

ſia grammata, ſeu notæ in proverbium abiere, quibus ſigna magica ſunt com-
Pellata; Profecto non alia de cauſa, quam quod ab Epheſiis voces ejusmodi
& characteres magici ſint frequentati: tum ad wictoriam in ludis, && Ppræliis
obtinendam, ut ſeribit Suidas: turm ad expellendos e corporibus energame-
norum dæmones, ut narrat-Plutarchus: (V) tum ad alia pericula declinanda,
ut auctor eſt Euſtathius, qui & notas illas Ephefias nihil aliud fuiſſe evincit,
quam barbaras, & ænigmaticas voces in pedibus, zona, & diademate magnæ
Epheſiorum Dianæ inſeriptas. (6) Quantam autem perniciem inſanum magiæ
ſtudium, magicæque artes ſemper reipublicæ, & Eccleſiæ intulerint, nulli po-
teſt eſſe ignotum. Deplorantillud, vehementerque exaggerant ethnici etiam
ſeriptores Tacitus, Livius, Cicero; & Ulpianus Judici familiæ herciſcundæ
(e) Vide Corn. a Lapide, Cälmet. &c. (5) L. II. Scbediamm. c. 28. (c) Corvr
Joſtom. præfar. comment:, in epikt. ad Rphes. Tom. V. Oper. (A) Tom. V. pag. 594:
CeL. W. c. I. ( ) L., VII. Sympbr. J.5. (6) e Odpd. L. XX.

BeY (5o) NeNE

Præſcribit, ut libros improbatæ lectionis, magicos forte & ſimiles, corrumpen-
dos protinus, deſtruendosque curet, ne in ullam veniant diviſionem. (a) Iſtud
vero eccleſiaſtici probant auctores, qui ab Eccleſia ſemper magica ejusmodi
ſeripta fuiſſe abolita, graviſſimeque interdicta teſtantur. Ac S. Gregorius Na-
Zianz, quidem inter alias egregias laudes S. Cypriani Martyris, quondam ma-
gi, etiam hoc commendat, quod magica ſeripta combuſlerit: magicor libror,
inquit, publice proponit, de imbecillitate pernicioßi theſauri triumphum agit, amentiam
Pprædicat, ingentem ex illis flammam excitat, diuturnamque impoſturam, quæ ne uni
quidem carnis fammæ opem adferre poterat, igne abſumit. (?) Quod ipſum & S.
Auguſtinus inter præconia ejusmodi hominis a ſe converſi recenſet: perierat
Sſte, ait, nunc quæſitus, inventus, adduktus ſt portat ſecum codices incendendot, per quos
Huerat incendendus, ut illis in ignem miſſir, ipſe in refrigerium tranreat. (c) Guodſi ergo
illi Epheſiorum libri magici erant, recte omnino ceu peſtiferi, ceu pernicioſi con-
cremati funt. Hoc neceſſarium erat ſignum, quo Epheſii ſuam de impietate, de
ſuperſtitione reportatam victoriam teſtarentur, & fumo compararent pretium ſa-
ne non mediocre, penitusque perſuaſi eſſent, omnem iſtam pecuniæ ſummam non
eſſe æquandam nocumentis, quæ animabus inferunt libri pravi, quæ ve nullo auro
Penſart poſſunt. Recte quinquaginta denariorum millia neglecta, & contemta ſunt,
ſeu, ut Syriaca reddit: ſupputarunt pretium illorum, & aſcendit ad argenti quinque my-
riader; quæ quidem ſumma, ſi denarii nomine drachma argenti Attica, Julio Ita-
lico æquivalens, intelligatur, ad noſtram monetam exacta, plusquam decies mille
quadringentos & ſedecim florenos efficit. Ut proinde laude digna hic ſit ho-
minis quidem heterodoxi admiratio: ſumma admiratione dignum eſt, ſeribit
«„Sehlüſlelburg, quod non unus, ſed multi, nec tales quos reſipiſcentia par-
.c Vo conſtet, ſed qui magno ſuos libros comburunt, & dignos pœnitentiæ fru-
Ctus afferunt. Immane, quanto intervallo Epheſii illi nos poſt ſe relinquunt,
„IIi enim una hora diſpendium plus quam quinque millium aureorum fece-
« Tunt, tantum, ut palam & ingenue fidem ſuam in Chriſtum teſtarentur: nos
autem vix unius aut alterius floreni jacturam æquo animo toleramus. (4)
Noſtrum eſt, quod ſeriptor ſuis Symmiſtis de Sacramentariorum libris cu-
piebat inculcatum, id de omnibus religioni noſtræ contrariis ſenſu catholico
intelligere. Tanta nempe erat exempli hajus Epheſini lux, tantusque ſplen-
dor, ut hominum etiam in multis caligantium oculos perſtrinxerit, nec po-
tuerint, licet a lumine ſanæ doctrinæ Euangelicæ averſi, veritatem adeo lu-
culentam inficiari. Hinc & homo Zevinglianus in idem Actuum caput com-
mentans ſeribebat: ita ſanctiſſimi homines tum fſibi ipſis, tum aliis impoſte-
Tum peccandi occaſionem eripere voluerunt. Eſtque hoc proprium eorum,

e qui vere pœnitent. --= Quare nec peccatorum atrocitatem intelligere, nec

„Vere Ppœnitere putandi ſunt, quotquot ſcelerum inſtrumenta adhuc ſervare
„& retinere ſolent, qualia fere noſtro tempore habentur imnagmcs, libri
1U-
(a) E. ceteræ. f. Familiæ herciſc. (b) Orat. in §. Gprian. (c) in Bfalm. 61.
(2) L. UI. de Thelog. Calviniſt.

4 Perkti
iö inſi
bus erlpi
ommnes,
ſanctitatl
Eecleſre
gnolen

⸗

6
R
judicium
necelari
id reipſa
be & hi
giolum,
det, liln
üllettre
trandiere
,fllipar
ceret.
. Gekuer

44 Tent, l

14 ber fune

(4)

tam

corrumpen.
1 (4) Hud
1a ejusmodi
egorius Na-
ondam m.
gicnr lhror,
it, amentign
cTlé Ini
iplum & §.
et: Periuerat
,, er qubr
Nvodſergo
Nicioſteon.
1pietate, de
Dretiumſa-
nmam non
nulloauro
temta unt,
ingue iny-
1,Pulioltr
ecies mile
hie ſitho⸗
elt, ſribit
entia par-
tentiee fru-
elingount,
tun kece-
Ntur: n05
us.(4)
Iobris cu.
catholico
gue ſplen.
„,ec p0-
alleo lu-
Put com⸗
inpolt.
n eorum,
ee, ner
c ſerme
nes, bri

ℳ l⸗
n. or.

BNe*τ (5S5I) WeE

«Perſtitionum magiſtri, amatoria ſeripta, laſcivæ veſtes, & alia hujus gene-
. ris infinita. («) Atque hæc ſunt documenta noſtra, hæc ceu ſpolia hoſti-
bus eripiamus, & recepta in noſtrum transferamus uſum & inſtitutionem: ad
omnes, qui fidei & religioni catholicæ, qui naturæ præceptis, qui morum
ſanctitati adverſantur, libros accommodemus, ut eosdem ſecundum cenſuram
Eccleſiæ repudiemus, verbo: judicium cenſorium & neceſſarium, & æqquum
agnoſcamus.

ès
CAPUT III.
IN

GVO ARGVMENTA, QVAE ADVERSARII
CENSVRAE OPPONVNT,
REFELLVNTVR.„.„

§ I.
De iis, qui præcipue cenſuræ adverſantur, diſſeritur.
G Wum ea, quibus adhuc cenſuræ æ quitatem vindicavimus, ad ani-

mum revoco, & accuratiori meditationi expendo: neminem us-
que adeo veſanum fuiſſe, aut temerarium conjicere boſlum, qui
judicium cenſorium, & religionis integritati, & reipublicæ felicitati maxime
