Præjudiciis viros alias Catholicos notis gravioribus inurunt, idque tanta fa-
cilitate, ut merito rideantur. () Eſt ſeilicet, & alius ſimulacrorum cultus, ex
ſententia Beati Auguſtini, quo phantarmata Iſua homines colunt, & quidquid animo
errante cum ſuperbia, vel tumore cogitando imaginati fuerint, religionie nomine obſer-
vant. (d) QGuales etiam Hormisdas Papa in Scythia Monachos deſcripfit, &
ſevere reprehendit: («) eo usque, ait, tumorir elati ſunt, ut ad arbitrium ſuum
utriurtque orbit Putent inclinandum eſſe judicium; nec in numero fidelium deputantes
equaces raditionir paternæ, ſi ſuæ viderint cedere nolle ſententie. Excelliore Pro-
inde ſit animo cenſor privatus, cohibeat imprudentem ſtabiliendæ ſententiæ
ſuæ zelum, memineritque, ſe quidem id, quodeunque maxime probabile oc-
currit, jure poſſe defendere, ſed, ut monet idem Canus, non licere eos,
qui adverſi ſuünt, temere, ac leviter condemnare: non unius ſolum auctoris
firmare diſcat ſententiam, ſed & probabilia aliorum argumenta accurate di-
ſpiciat, priusquam de puncto controverſo judicium ferat, nec omnia ex ſuo,
vel ſuorum ſenſu metiatur; quoniam probabile aliquid reipfa eſſe Ppoteſt,
quamvis juxta noſtra principia falſum videatur. Nam tironibus fortaſſis utile,
atque ſatis eſt, in unius jurare verba magiſtri, ejusdemque placitis Pythago-
reo more ita acquieſcere, ut de quam plurimis adverſantium argumentis mi-
nus ſint ſolliciti, modo quavis demum ratione eadem ſolvere, atque tela hæc,
clypeo objecto, ſaltem repellere valeant. Atenim, qui cenſoris auctoritatem
affiumit, eum iſtos infantiæ terminos excedere oportet, & non ſolum quid
ſibi, ſed & quid aliis probabile videri poſſit, mente pacata, & trutina exac-
tiore expendere. Ita nempe, juſtum gemina ſciet ſuſpendere lance ancipitis libræ,
— = = pvotitque srit & nigrum errori præſigere tbeta, uti de vitiorum cenſore Ca-
nit Perſius. ( § VI.
(a) Ii; Præſat. c. 9. n. II. (b) L. L. contra Heærer. c. J. (c) L. VIII. de
locie TI. c. 4. (24) L. de vera Relig. c. 398. (e) Inter decreta Hormitdæ
P. num. II. Extant Tom. II. Concil. pag. 1039. (f) Satyr. 4. 4 v. 10.

A
Innvit
tores
.hi
Eti
kucdt
ra
cilof

alneri

Prori
Ciun,
Goiris
gue,:
fonte
Gerit.
1n g
Preſel
de
verlo
ll
cellarl
ducitu
uriunt
tentian
Podar ,

cellſor

leri, 4
§. Bal
ſintell
de
Gatur
cleſci⸗
Pole
herunt
dol⸗ 41

6

Qod
Iminort
pinio.
Nlami.
nbibitee
rerunt.
de ilud
Ut, e0s
leiuntur
nuſderſ⸗
non fi-
eſtis o⸗
Dodo-
te Om.
erunt,
Anta ka⸗
, EX
anim
olſer.
it,
ſum
tante
ERo⸗
kentlce
ile oe-
te eos,
Uctoris
te di⸗
X ſuo,
votelt,
8utile,
thago⸗
tis mi⸗
1 hee,
itatem
n quid
bre,
Nre (⸗
V.
M A.
,mirde
.

Wo (93) Neos
zSVINN..
In cenſura ferenda lente feſtinandum eſt.

Ade hæc ut omnia fiant, ſane ſponte ſua conſequitur, in cenfura lente
eſſe feſtinandum, & juvenilem judicii præcipitationem quam maxime ſſe fugiendam.
Innuit & hoc Benedictus XIV. in prima conſtitutionis ſuæ regula, qua rela-
tores conſultoresque ſacræ Indicis Congregationis meminiſſe jubet, Anon id
„ſibi muneris, onerisque impoſitum eſſe, ut libri ad examinandum ſibi tra-
diti proſcriptionem modis omnibus curent, atque urgeant, ſed ut diligenti
. ſtudio, ac ſedato animo ipſum expendentes, fideles obſervationes ſuas, ve-
Krasque rationes Congregationi ſuppeditent, ex quibus rectum judicium de
illo ferre, ejusque proſeriptionem, emendationem, aut dimiſſionem pro
« merito decernere valeat. Non ignoravit quippe ſapientiſſimus Pontifex,
Pruriginem iſtam ſubito libros configendi, præcipitatumque hac in re judi-
cium, ſeminarium malorum plurimorum eſſe fœcundifſimum. Facile autem
quivis libidinem iſtam, & impetum mea quidem ſententia refrœnabit, lente-
que, ac prope invitus ad ferendam cenſuram accedet, ſi mala illa, quæ ex
fonte adeo virulento emanant, ſecundum Chriſtianæ caritatis regulas expen-

derit. Quodſi enim injuſte opus præclari auctoris damnari contigerit: pri-

ino quidem auctoris famæ, quæ ex monimentorum elucubratione ſingularis
præſertim, ac perpetua eſſe ſolet, graviſſimum infertur nocumentum: dein-
de litterariæ eruditionis, ſcribendique ſtudium reſtinguitur: hinc orbi uni-
verſo utiliſſimi elegantiorum ingeniorum partus eripiuntur: hæreticis ſcanda-
loſa de odis, & contentionibus noſtris triumphandi occaſio præbetur: ne-
ceſſaria demum, quæ in Eccleſia eſt, cenſuræ auctoritas in contemtum ad-
ducitur; ut proinde recte Sarisberienſis ſcripſerit: judicia ſeſtinata pœnitentiam
pariunt; & quod idem de Græcis commemorat, eos, cum urgentur ad ſen-
tentiam, antequam de cauſa liqueat, reſpondere: Patrer ſuos ſolem apud anti-
podas non vidiſe, ſed expeltaſſe ſemper, donec & ipfe oriretur: (a) illud merito &
cenſoribus inculcandum, quibus perſæpe Julianea placet ſententia: legi, intel-
lexi, damnavi; licet non raro iisdem reſponſum, quod olim quispiam, forte
S. Baſilius, Juliano oppoſuit, reddendum eſſet: legiſti, ſed non intellexiſti; nam
ſ intellexiſer, non damnaſſer. (?) Quantum autem ſfit damnum illud, quod in-
juſta cenſura auctori infertur, melius deprehendi non poteſt, quam ſi expen-
datur decus, æternumque nomen, quod ex bono, & utili libro auctori ac-
creſcit. Chartis nee fata nocere, nec præeſſe ſæcula, & ſola monimenta non
poſſe mori, non modo Martialis, Naſo, Horatius, Tibullus frequenter ceci-
nerunt: ſed & Tullius, Plinius, ac chriſtiani etiam ſcriptores celebrarunt.
Sola quippe ſeripta ſunt, ait Petrus Bleſenſis, uæ mortales quadam ſamæ immor-
3 ta-
(a) L. V. Polycrat. c. 12. (b) Vid. Heury L. XV. H. E. G. 6. græcta phraf

elegans eſt vecum paronmaſßta.

eAα 94) W

zalitate perpeluant, &ρ asdtibus vererum, guos traducunt ad boſteros . neillam o air-
tunt obrepere vetuſtatem. (a) Qua quidem gloria eos potiſſimum frui
& æquum, qui ſanctioris fidei integritatem, & Religionis veræ jura ſuis mo-
mimentis ſtabilivere. Evaneſcit autem hæc gloria, qua optimus quisque ex
Tullii ſententia maxime ducitur, perit fama, dum nigro veluti carbone, cen-
fura inquam, auctorum ſcripta notantur, atque cimmerias inter tenebras ju-

dicio præcipitato relegantur. Qua ex re quid aliud conſequi neceſſum eſt,

niſi ſtudiorum languorem, ſcribendi tædium, ſapientiæ ſepulcra? fruſtra nam-
que niti, neque aliud fatigando, niſi odium quærere, extremæ dementiæ eſt.
Neque enim omnes ea ſunt animi conſtantia, ut ſe ſe adverſus objectas abin-
vidia moles, & zoilorum injurias valeant erigere: nec uſurpare poſſunt eas
S. Hieronymi voces excelſæ mentis indices: itaque, ſeribit ille ad Domnionem,
licet Rydra ſibilet, victorque Sinon incendia jabtet, nunquam meum, juvante Chriſto,

Mlebit cloquium, etiam præciſa lingua balbutiet; legant, qui volunt, qui nolunt, abji-

ciantk, eventilentque apices, litteras calumnienturt magit veſtra caritate provocabor

ad ſtudium, quam eorum detractione & odio deternebor. (b) Sunt hæc adamantini
cordis, & pectoris triplici robore muniti cogitationes, quarum minores ani-

mi non ſunt capaces, ſed iniqua cenſuræ virulentia facile deliquium patiun-
tur; atque ita Eccleſia, respublica litteraria, præclaris quibusque monimentis
deſtituitur. Et ſi enim, ut recte inquiebat Eccleſiaſtes, faciendi plurer libros
nullus ſit finis 3 (c) qui tamen novit, quantum æra lupinis diſtent. 1s infer
copioſum numerum, & ſinceram utilitatem facile diſerimen inſtituet. ACCi-
dit autem non raro, ut non vulgaris ſcriptoris vel unum opus, quod injuri-

oſius cenſorum imperitia traducitur, plus commodi Eccleſiæ allaturum eſſet,

quam aliorum deproperata volumina, quæ multis adulationum plauſibus
onerata, Triptolomea velut quadriga, per orbem ſine fructu circumvehuntur.

Quantum vero iſte cenſuræ Præcipitatæ abuſus hæreticorum cauſam adjuvet,
quis non exemplis quam plurimis cognitum habet, perſpectumque? Bmuli

enim, & maxime haæretici, ſcribebat Hieronymus, diverſas inter nos ſententias

viderint, de animi calunmiabuntur rnancore deſcendere. Si id verebatur ex ſententi-

arum diverſitate Hieronymus: quid non de cenſurarum iniquitate timendum?

Hoc præſertim nomine id aſſequentur apud ſuos, ut perſuadeant, in Eccleſia

Catholica, plusquam carnificinam & lanienam bonis ingeniis admoveri. (A)

Nota ſunt, quæ hac in re Spalatenſis apoſtata Eceleſiaſticæ objecit Hierarchiæ:

integram ſui indicis expurgatori, quam ad odium Catholicis conflandum vul-

gavit, Præfationem querelis iſtis implevit Junius Calvinianæ ſectæ zelotes:
criminatus eſt ſimilia Vergerius in ea, quam indici librorum prohibitorum,
juſſu Pauli V. elaborato, oppoſuit, accuſatione: nec hodieque deſunt, qui iis-
dem de cauſis librorum prohibitorum catalogos laceſſlant. Non equidem

dif-
(a) Epiſt. 77. ubi rem proſanis etiam exemplie elegauter illuſrat. Extat Toöom.

XEIV. Bibl. P. P. (b) Epyiſt. 109. ſeu Præfat. in Eſdr. & Nebem. (c) Eccler.

c. I2. v. I2. (d) Ut merito enimadverſum videtur a Raynaudo l. cit.

as eſt,

=

Gite
texit
blaspl
gues⸗
pole
dema
Preb
niki .
Prom
In ein
Aius i
fuerun
dum
ſolidi
ſultti
turita
grege
Alorn
tution
Perito
tione,
nellar
erorn
Uls,
term e
tionun
il,
mo ſa
terius
lenlan
lerra
Giſhm
uotie
diales
tergue
torl

dlie

tetlr:
Citie⸗
VAlean

4)
B

ermit⸗
38 elt,
s mo.
Jue ex
e, cen-
1s u⸗
n eſt,
Anamn
tie eſt,
abin⸗
Unt eas
onem,
rio,
t, Aii⸗
ocnbor
nantini
eS Al-
atiun⸗
mentis
er Mros
Aci.
n ellet,
Auſihus
nuntur,
Guret,

Duli

entia
ntenti⸗
dum?
ccleſian
. (9)

rchiæ:

mVul-

elotes:

gi ils⸗

f.

r Mn.

Hidel..

videm

(95) aok
diffiteor, plurima ab iis calumniari; patefecimus alibi Spalatenſis errores: de-
texit Junii (GVcophantias & hallucinationes Gretſerus, refutavit idem Vergeri
blasphemias, concitatumque furorem reprefſit: non, inquam, diffiteor, un-
gues, & dentes hominum non niſi ad nocendum natorum difficillime evitari
Poſſe: nollem tamen aliqua ex parte a nobis eorum confirmari querelas, eis-
demque per immeritas, & iniquiores cenſuras quampiam jure expoſtulandi
Præberi occaſionem; proinde ſi qua unquam in cauſa, in hac præcipue, non
niſi lente erit feſtinandum, & quod in allis controverſiis jura a nobis exigunt,
Promtiores eſſe conveniet ad liberandum, quam condemnandum; quum, ut
in cauſa Coœleſtiüi ajebat Zoſimus Papa, tolerabilius it innocentem quemlibet tar-
diur inveniri, quam cito pro nocente damnari. (a) Ac laudabilia quidem ſemper
fuerunt ea in re majorum tribunalium exempla. Ita Gerſon apud Raynau-
dum teſtatur Lutetiæ vel in unius dicti theologici cenſura ferenda tempus
ſolidi anni, quandoque & biennii impenſum: allquando & poſt longam con-
ſultationem, ac comperendinationem nihil fuiſſe concluſum. (?) Quanta ma-

turitate ad notam propoſitioni inurendam, aut libri proſcriptionem in Con-
gregationibus Romanis procedatur, ex relatione Cardinalis de Luca, Lauræa,

aliorumque, ac imprimis ipfſa ſapientiſſimi Pontificis Benedicti XIV. conſti-
tutione ſupra citata, luce meridiana clarius innoteſcit. Nec hiſtoriæ literariæ
peritum latere poteſt, quanta temporis diuturnitate, quam matura dehbera-
tione, quam iteratis cenſorum ſuffragiis cauſæ Bajana, Janſeniana, Ques-
nelliana, ſimilesque tractatæ fuerint, in quibus de ſententia, aut libro con-
demnando agebatur. Diſcent autem privati quivis ex præœclaris iſtis exem-
plis, quam eos cautos, tardosque eſſe oporteat, dum in hoc judicio poteſta-
tem etiam legitime, ſancteque collatam, nonniſi multo dierum, & conſulta-
tionum inter vallo exerceri intelligunt. Quivis ſemet circumſpiciat, & ſi vix
ipſi, quod ſentimus, eloqui poſſumus, nec propriæ mentis cogitationes ſer-
mo fatis idoneus plerumque explicat: quanto magis periculorum erit, de al-
terius animo judicare, & ſingulorum dictorum, atque verborum inveſtigare

ſenſum, & proferre rationem? quod jam olim S. Hieronymus ſapienter ob-

ſervavit. («) Præcipue vero lentum, & ut Plautina utar emphaſ, ſpiſſigra-

diffimum efie quemvis convenit in nota hæreſis cuipiam ſententiæ affigenda,

quoties dubium, incertumque eſt, an id, quod opponitur, juxta accuratas

dialecticæ leges, ab Eccleſia ceu fide divina credendum ſit definitum. Præ-

terquam enim, quod nota hac maligna, ſumma, quæ excogitari poteſt, auc-
tori Catholico inferatur infamia, nec illius ſolum honor, & fama, ſed toti-
us aliquando generis, & familiæ prœclara, ac ſempiterna exiſtimatio pericli-
tetur: illud & præ oculis aſſidue habendum, quam plurima juxta ſanioris
Criticæ normam occurrere, quæ ab invidioſa hac cenſura auctorum ſententias
Valeant liberare. Infinitus eſt quippe ejusmodi propoſitionum numerus, quæ
Pri-
(a) Epifk. 4. (b) Rayn, Partir III. Erot. 3. n. 499. («) Epiſß. 61. ad

2
ſ.

Pammacth.

Ne (96) B

. amen E juio C 5 ac maje TE acribia expenſæ, non modo 4 b hær eſi „ ſed &

. ipſa is, ſeribentisve conditio, auctoritas, &
mus. Facit er ſepe Ee ipia nine Rrie ſenſu intelligendum ſit qud
mens Berſpecta: r tisque hominum aut hæreticorum, aut mminn nocke la
in omu cbile condemnandum., Ita & divina ſacrarum i dra⸗ n
pientium omnino fu eſt, in ſeripturis ſanctis lecta procul dubio erltat m in⸗
ee re. Fts a tern in Arianorum monimentis hæreſim n agno ſe Eie
Dech ei Alhanaſio lapichant Hinc etiam Belrminn, er am f dien⸗
DocoA ünra, Eondllun itate multa diſleruiſſet, mpe
mi Pontiſeis Pr cGIGCitare ule renn hanc deänirerit de-
linn ſide divin⸗ tenendum, concludit, vel ideo non eſſe Proprie rkt 55,
eretun ſde r untiunt, (4) Aoderationem non nediozrenh pro elt
Dctus; ſed fortaiis hodie, ubi fe entibus altercantium: nagi n
oaus⸗ Ra rtnle dle ui ſergen cenſetur, & illud 2: rereze delenduun
vtriusue⸗ Ertruner e opinionem vel ſine leviſſima hæreſeos umlers ihere
ucteniet:, Rtu, aſſereret. Caveat igitur privatus Cen dr ſ an
fenc Poſ enn hæreſeos nota perſtringere „ quod aut apprime C
exerere, &

* ſt ſe 4 ſe 7 li 1 . .
t 2

modum enim, ut recte obſervat Lorca,
ur. Quemadmodum enim, . lum qui
ceninram K olsquitur Tournely-. contra veritatem e na doſn . dur
Pil H ſed etiam, qui vera pro fallis ne ſic errat contra ſidem,
alſa pro certis, ſed etiam, qui incerta pro certis tradi qui er, quæ non funt
certa pro in tis⸗ quæ fidei ſunt, negat: ſed etiam Ai . Ane Rn und,
non n A ele exiſtimat Auin rtiu⸗ ior gerit⸗ Auain negars
E 3 Sõü de e, quod nu 2
hæreſis allen re, alnide fide inamn hac ratione Eccleſia ontemukur,
aliquid de fde, liverſalis fidei regula; atque hinc plerumque adenete. falſa
negete ei tten Pprolata vera er⸗ tione eniura adhan & Sua-
Propolitl,,, aſuris ſit perſtringenda, ut poſt Cardinalem Sed. cauta hecc
ſit, & ipſa cenſüris fit pe ⁸* Boſſuetius animadvertit. (5) Ed cauta.
riſſimus Boſſuet 81 Dus etian explican--
E enun ranie ceu maxime neceſſaria Benribus etiam explican-
eſ & ex ſequente generaliore monito confirmanda:

§ VII.

(a) L. M. dé Concih. Audctor, c. I171. (5) Apud. Tournely Ty. de Loc.
ert. 2. 4,. 36.

mend
ſahſe
illey
ir er
ex D
benti

nemp
Viyer
naſinn
ſeride
(5)
Her⸗
cenlu
l
Aex⸗
minn
eilie
Potel
taten

trutina
ſed &
Politi.

dabi.

tas, &
„quod
de ſa⸗
raru
emm in⸗
ccleſiæ
e ſom-⸗
letue

itde⸗

etieos,

dit vir
etiam
endum

libere
Ilam
ne Ca.

ratione
orca,

m qui

l, gult

ſidem,

n ſunt
minus
egare
anſtur,
it, ut
r falſi
Dun-
a heæe

Plcan-

,M.

—

Neye (97) Be
F§ VII.

Privataus cenlor in dijudicandis aliorum ſeriptis prudenti
humanitate utatur.

TLadae privatus cenſor nimium ne juſtus ſit, ſed ſeveritatem benignitate, quntum
licuerit, condiat, omneique ad nocendum anfractu' dimittat. Inculcat hoc quo-
que Benedictus XIV. quinta regula conſtitutionis ſuæ: guodſi, præcipiens;
ambigua quædam exciderint auctori, qui alioquin catholicus ſit, & integra
religionis, doctrinæque fama, æquitas ipſa poſtulare videtur, ut ejus dicta
benigne, quantum licuerit, explicata in bonam partem accipiantur Sacra
hæc erat lex vetuſtis Eccleſiæ Patribus, & quum in hæreticis ſuſpecta haberent om-
nia, rigido examine excuterent apices, utpote de quorum fraudhbus convicti erant:

catholicorum dicta ſumma recipiebant ſimplicitate, & qua poterant ratione,

ab errore vindicabant. Innuit id S. Athanaſius: „hoc, inquiene, ſi quis ex
Orthodoxis ſimpliciter diceret, nihil eſſet, quod male ſuſpicareris de hoc
„dicto; quippe ubi bona mens ſuperaret ſimpliciorem loquendi modum: nunc
„Qquia hæreticorum ea vox, omniaque hæreticorum verba ſuſpegta ſunt, &
« ut ſcriptum eſt, impii inſidias tendunt, dictaque impiorum doloſa, etiamſi
«Vel ſolum innuant, non tamen id faciunt ſine animi perverſitate. (4) Age-
batur nempe de ſacris vocibus, certisque loquendi formulis, quibus expri-
menda eſſet ineffabilis illa Verbi divini æterna generatio, ejusque cum Patre
ſubſtantiæ æqualitas. Notum quippe, & nonnullis apprime catholicis placu-
iſſe vocem bomoiuſios, qua filius æterno Patri per oinnia, & in fubſtantia ſimi-
lir exprimebatur: dicebant iſdem, filium eſſe, in Deo, eſſe ante omnia, eſſe
ex Deo, eſſe verum Deum. Quoniam vero & eadem oinnia facile largie-
bantur Arianorum ſectæ, alio tamen, & hæretico ſenſu iſta intelligentes, quali
nempe & homines dicuntur filii Dei, facti ad ſimilitudinem Dei, in Deo eſſe,
vivere & moveri: Patres cognita eorum vafritie, ut iterum loquitur Atha-
naſius, coacti ſunt ab illis formulis antiquis recedere, verbisque apertioribus
ſcribere, filium eſſe Patri bomoufßion, id eſt ejutdem prorſus naturæ, & eſentiz.
(?5) Hinc, eodem diſerimine neceflario obſervato, etiam S. Hieronymus
aſperiora nonnulla præcedentium Patrum dicta de illo myſterio ita excuſanda
cenſuit: fieri potuit, ait ille, ur vel Zmpliciter erraverint, vel alio ſenſa ſeripferint,
vel a librariis imperitis eorum paulatim ſeripta corrupta ſint, vel certe, antequam in
Hexandria quaſßi dæmonium meridianum Arius naſceretur, innocenter quidam, &
minus caute locuti ſunt, & quæ non poſſint perverſorum bominum calumniam declinare.
Scilicet humanitatis, & Pietatis chriſtianæ leges, & qui verbis iisdem ſubeſſe
poteſt, multiplex ſenſus, attentam exigunt interpretis, ac cenſoris benigni-

tatem. Oprimut ſane lector eſt, ait Hilarius, qui dicétorum intelligentiam expectet
N

(a) Orat. 4. c. Arian. (5) Epiſt. de Smnod. Nicæn. decretis. (e) L. Il. contra
Ruſin. c. 4.

Be* (98) W N

&*& dslig potiur, quam imponat, neque cogat id videri dictis contineri, guod ante lec-
vionem praſumſerit intelligendum. (a) Iisdem autem pæne verbis aliam, atque
aliam contineri poſſe ſententiam vel in vulgus notum eſt. Perlegi non ſemel,
nec ſine levi admiratione, quam vel ipſæ catecheticæ quæſtiones, quibus no-
ſtrorum temporum ſetarii ſuam de fide in Chriſtum, de pretio redemtionis
noſtræ, de tota fiducia noſtra in meritis Salvatoris collocanda, doctrinam ex-
Ponunt, adeo catholicis loquendi formulis ſint affines, ut vix ovum ovo ſimi-
lius eſſe poſſit. Bajanæ propoſitiones quædam nonne iisdem plane verbis,
ſi adjectam in nonnullis cenſuram excipias, in monimentis ſancti Auguſtini
reperiuntur? Janſenius ipſe non niſi cum Auguſtino ſe loqui gloriatus eſt,
ac reipſa magni illius Eccleſiæ Dotoris aucgtoritate plurimum abuſus eſt.
Anne vero propterea eadem damnatione feriendæ erunt catholicorum docto-
rum propoſitiones, quibus ſeu fidei in Chriſtum neceſſitatem, ejusdemque
Pretioſi ſanguinis pro nobis effuſi ſuſzcientiam: () ſeu opera in Deum nec
Virtualiter ex caritate relata, eſſe vitioſa: ſeu Chriſtum pro omnibus omnino
hominibus proprie, & prout gratiam ſufſficientem omnibus collatam involvit,
non eſſe mortuum aſſeverant? nempe aliud eſt estolli fidem in redemtorem ab

hæretico, qni hac ſola, ceteris virtutibus, operibusque bonis ſecluſis, quemvis

æternam ſalutem conſecuturum affirmat: aliter eadem intelligit catholicus,
qui fidem non aliam, quam caritate animatam, bonisque operibus vivificam
commendat. Aliud eſt caritatis nomine intelligere eam, cui babitualis gratiæ
characteres, proprietatesque attribuantur, atque ſine tali nulla eſſe opera
bona, & land abilia contendere, quod Bajus in propoſit. 33. ceterisque ad eam
relafis intellexit: aliud conrra eſt, aſſerere opera ea carere rectifudine finis, &
ob defectum operantis non eſſe ex omni parte bona, quæ non fiunt ex cari-
tate ſaltem imperfecta, per quam referantur in finem ultimum, quod ſane
&, ut opinor, cum Auguſtino defendi poteſt. Denique longe diverſa de
Chriſti pro omnibus morte ſtatuta fuerunt a Janſenio, quam de eadem ſe-
cundum criſim catholicam, minimeque damnatam inſigniores Theologi defen-
dant. Quid? quod & ipſa citata Baji propoſitio quadruplicem ſenſum præ-
ſeferat, ut recte ejus interpretes adnotarunt; quemadmodum & plures ſimi-
les, a ſede Apoſtolica in proprio verborum ſenſu ab auctoribus intento dam-
natæ, aliam, aliamque patiuntur interpretationem. («) An non ergo caute
diſpicienda omnia? An non vir bonus & probus ſimilibus in cauſis æqui cen-
ſoris benevolentiam jure implorat? an non & hic præſeripta ea juris interpre-
tum regula locum habere debet? intelligentiæ diäctorum ex caußis eſt aſſumenda di-
cendi; quia non ſermoni res, ſed rei eſt ſermo ſubjectus. (d) Sive, ut habet Ulpia-
nus
() L. I. de Trinit. (b) Non aſpernor caſtam melioris ævi latinitatem, ſed
ſcholæ propria verba, ut Canus ait, peculiaresque loquendi formas ſubmovere
non audeo, nec volo. (c) lege explic. Bajan Propp. poſt ejus opera. Conſtit.
Unigenitus, theolog. propugnatam. Viva, Cardenas & c. in erifi propoſßit. dam-
natarum. (d) Cap. 6. de V. S.

ſus,
Prote
ſoret
inter
Plis
fumm
ſupr⸗
liare
non
iſtos
tortie
hom
geni
Lot
uce
eisgt
Cop
iu⸗
del t
demme
digen
relio⸗
Cr
nan
tion
cepd
ſi
mocl
& 2
Gete
Prete
rri⸗
tis
a
Cendd
nüle
mer
tore

ſe

ite he.
atque
einel,
88 n0.
tionis
n ex.
ſim.
erbis,
uſtini
eſt,
8 eſt,
docko⸗
mqe
n nec
mnino
olrit,
20
emnvis
Mlieus,
fkicamn
alit
opere
Nenm
nig, &
Rcgri-
A ſane
i de
geten⸗
Præ⸗
lIm⸗
dam-
cautte
icen-⸗
rpre-
u d-

Upir⸗

BeN (99) We g

nus, tam ex legum ſententia, quam ex verbir, verbum - - - eſt ascipiendum. (a)
Profecto, ſi quævis ſententiarum explicatio pro libitu deducta penſi habenda
foret, nihil erit tam ſanctum, tam verum, tam catholicum, quod iniquior
interpres impietatis, erroris, aut hæreſis non poſſet accuſare. Variis id exem-
plis pridem illuſtrarunt viri eruditi, oſtendentes vel certa, & evidentia ſacra-
rum litterarum verba in reprobum ſenſum facile poſſe detorqueri, uti jam
ſupra ex S. Athanaſio obſervavimus, quodque hæreticis omnibus eſt fami-
liare, quandoquidem nulla extitit hæreſis, quæ ſuum in divinis illis litteris
non quæſiverit præſidium, poſueritque fundamentum. Hinc ad ſectarios
iſtos fcripturarum tortores revincendos Cochlæus librum confecit, quo ob-
tortis ſimili modo divinis ſeripturis probabatur, Chriſtum non eſſe Deum &
hominem: alium, quo oſtendebat Deum debere obedientiam diabolo, alium
denique adverſus perpetuam B. Mariæ virginitatem, ut ipſe teſtatur in actis
Lutheri. Chriſtophorus Ruſpergenſis, ut hæreticis ſacramentariis illuderet,
ducentas adornavit diſtorſiones verborum conſecrationis corporis Dominici,
eisque librum implevit, quod & imitatus Claudius Sancteſius Ebroicenſis Epi-
ſcopus in opere da Euebariftia: Idemz, ut alios præteream Præſtitit in ludicra
cnfura Gy'mboli Apoſtolici Theologus Anglus, qua ſingulos ſanctiflimæ hujus fi-
dei teſſeræ articulos ſenſu etiam impio, blaſphemo, ac hæretico exponi poſſe
demonſtravit. (?) Non equidem neſeius ſum, ludicra Hæc cenſurarum para-
digimnata acerrimo ſtilo confixa fuiſſe, eeu verbo Dei injurioſa, a Petro Au-

relio Theologo Pariſienſi: nec ignoro plurimum eas diſplicuiſſe Antonio de

Cabrera Inquiſitori Apoſtolico Hifpaniæ; ac vel etiam propterea librum Ray-
naudi, cui eandem cenſuram ludicram inſeruerat, a ſacra indicis Congrega-
tione proſoriptum fuiſſe, donec corrigeretur; unde, ut idem Raynaudus præ-
ceptis Majorum obtemperans monuerat, univerſa illa jocularis ſymboli Apo-
ſtolici confixio expuncta fuit. («c) Neque vero ipſe publico Pprolixiores ejus-
modi divinæ ſeripturæ illuſiones committi debere arbitror, etſi fine optimo,
& àa piis cetera, Probatisque auctoribus elaborentur ad fraudes ſectariorum
detegendas, callidasque eorum, quas verbo divino ſuis iniquis inferunt inter-
Pretamentis, injurias aperiendas; ne videlicet animi puſilli fortaſſis errandi
arripiant occaſionem: nihiloſeeius præſentem, de qua agimus, rationem ſa-
tis ſuperque exempla iſta poſſunt confirmare; ne videlicet in librorum cenſu-

ra audeat quivis pro ingenii, aut affectus libidine hariolari, anfractus ad no-

cendum, & damnandum captare, ſenſusque propoſitionum acute commi-
niſci, a quibus auctorem abhorruiſſe, graviora, certaque oſtendunt argu-

menta,. Quodſi ergo clara eſt, & plana auctoris mens, & nihilofſecius Pu-
torem ſibi quis ſubodorari videatur: hoc enimvero eſſet tricari, & artificioſe
. N 2 Ma-
(a) L. 6. F. I. . de V. §. (b) Si Alph. de Vargat credendum, nonm Anglur,
ut bie ſceribik Raynaudus, ſed Hiſpanur is erat 1Theologus Joanm Pozu, cujus
omnia opera proſcripta ſunt a S. Congreg. decret. 1632. () lege Ragnaud. in
Bntagm. de libris propriis. n. 19. quod extat Tom. XX. oper.

)

2
NS? (100) Be
malignum eſſe, quod & chriſtiano pectore, & multo magis chriſtiano judice
eſt indignum. Quo & referendæ ſunt præclaræ illæ regulæ, quibus vacillan-
tem cenſorum prudentiam, ceu adminiculis quibusdam juvere, & ſuſtentare
voluit vir illuſtris Muratorius, quarum ſenſum paucis perſequemur.

§ VIII.

Regulæ Pritanianæ, æquitatis plenæ, privato cenſori commendantur.

MAOnenter igitur cenſores, ne judicio ſuo nimium cauto in ſerupulos, cavillatio-

„ 5 „ — . . . . ..
. nei, & aſperitatem proripiantur: ne omnem ingeniis, atque ſcriptoribus

inſectandæ ſuperſtitionis poteſtatem adimant: ne denique, quidquid novum
videtur, aut revera eſt, illico damnandum arbitrentur. (a) Serupulos autem
« appello, ut propriis doctiſſimi auctoris verbis res explicetur, ubique hære-
c ſes ſuſpicari, ubique metuere, ne religioni vulnera infligantur. - = = Cavil-
cclationet voco in deteriorem partem accipere ſemper velle, quæ ſanum facile pa-
„Tiunt ſenſum, - -- & explicationem rectæ fidei, ac honeſtati conſonam com-
c modiſſime admittunt. Aſperitatis nomine ſignificare animus eſt, tot obices
interdum opponere editioni librorum, aut quæ facile emendari poſſunt,
„Prorſus opprimere velle, aut ſeriptores, - - - eorum labores, ac famamn
«levibus nonnunquam de cauſis divexare; -- - neque enim prodis amorem
hæreſis, aut pravæ doctrinæ laudem ſonas, ſi eruditos quandoque appellas
c Proteſtantium quosdam, eorumque verba, & inventa in tui commodum
cstrahis; - - - cujuscunque enim ore veritas proferatur, ſuam retinet pulcri-
tudinem. Non excidit memoria, me ſupra damnaſſe inſipientem eorum
curioſitatem, qui fontibus domeſticis neglectis alienorum ciſternas petunt;
cui quidem doctrinæ nec præſens clariſſimi ſeriptoris, nec mea adverſatur
ſententia; quandoquidem illud præcipue de hæreſiarchis, aliisque, quorum
univerſa opera prohibuit, & condemnavit Eccleſia, eſt intelligendum: hoc
Poſterius illorum etiam hæreticorum libros ſpectat, qui aut de veligione non
tractantes, eruditionis cauſa permiſſi ſunt, aut legitima facultate impetrata
a Piis, doctisque viris non ſine fructu pervolvuntur. Qua quidem in re an-
tiquiores fidei noſtræ ſtatores, & Patres nobis ſunt duces, utpote, qui fruc-
tuoſam etiam Chriſtianis Ethnicorum, ac ſæpe & hæreticorum litteraturam
egregie oſtenderunt, ut legere eſt apud S. Auguſtinum, S. Hieronymum,
S. Cyrillum, aliosque, quos enumerat Claudius Eſpenceus. (?) Quod autem

ſancti illi Eccleſiæ Doctores de ſuorum temporum ſectariis affirmaverunt:

illud non video, cur & de exteris noſtri ævi eruditis non eſſet aſſerendum,
mmodo cautiones præſcriptæ, & opportuna moderatio adhibeatur. Ita noverat
Hieronymus omnium hæreſum ſeminarium in ſcriptis Origenis contineri:
ejus tamen eruditione uſus eſt frequenter, laudibus commendavit, &, ſi quis
con-
(a) L. I. de Ingen. moderat. c. 5. & 6. (b) Tract. de proſect., ex libris Gentilium.

cot
rumm
(lre:
Niuin
ment
ejus
ſorip
gurm
Part
Qun
toriu
& 1r.
ment
N
Vide
Aucil
108 2
Min
dente
Quan
mnuti
Voe
Ie5
i
Trit
are
an
poſt
ri)
hum
One
ſtabi!
Ec
in
bil⸗
Praä

enltale

8.
.

ilario⸗

Oribus.

Nu
Autemn
here⸗
(uvil
llepa⸗
CO-
Ddices
llunt,
mam
rem
pelas
O
ulori⸗
orum
etunt;
6

tili

Orum
noc
e non
trata
Oram
zum,
uteln
runt:
dum,
Verat
neri:
⸗
iumt

A (TOI ) Be

contrariæ factionis immurmuraſſet, quare eorum explanationes legeret, quo-
rum dogmatibus non acquieſceret, reſpondit, ſe illud Apoſtoli libenter au-
dire: omnia probate, quod bonum eſt, tenete. (a) Sciebat Auguſtinus Ticho-
nium eſſe hæreticum Donatiſtam, ſuoque de ſcripturæ regulis libro fer-
mentum aliquod Donatiſtarum immiſcuiſſe nec tamen propterea univerſim
ejus opera condemnavit, ſed caute legenda monuit; quin & ipſe ea, quæ ad
ſeripturarum intelligentiam quidquam facere videbantur, ſuis de eodem ar-
gumento legibus inſeruit, librumque Tichonii laudavit. (?) Cujusmodi plura
Pariter exempla, & ſanctorum Patrum effata cumulavit laudatus Eſpenceus. («)
Quum ergo optima eruditio ſæpe cum peſſima fide conſiſtere poſſit, recte Mura-
torius eos aſperos, nimiumque ſeveros appellavit, qui ſtatim libris ſtigma,
& rogum minantur, quod in iis nonnulla heterodoxorum verba, & argu-
menta ad propoſitam materiam convertantur. Eodem fortaſſis vitio laborant
& illi, qui ſibi ubique Eccleſiæ, religionis, Pietatisque contemtum ſubodorari
videntur, dum populares quasdam conſuetudines, aut opiniones, quæ a pri-
vata pietate nomen acceperunt, liberiore non nihil ſpiritu impugnari legunt,

La? &

audiuntve. Etſi enim, ut notat idem Muratorius, ferendi non ſint, qui cer-
tos abuſus in ſæris, atque in externa, tum religionis, tum Eccleſiæ œcono-
mia deprehenſos ſuis arguunt diſputationibus inconcinne adeo, atque impru-
denter, ut in religionem ipſam contemtum, & odium plebis excitent: ſi
quando tamen & modeſtia zelo conjuncta eſt, & prudentia temperat indi-
gnationem piam, ſuperſtitioſi animi, & ſerupuloſi nimium cenſoris eſt, eosdem
vVelle reprimere. CGonducit nempce non ſolum, ſed opus eſt habere ſcripto-
res pios, atque Theologus exquiſita eruditione, zeloque pari conſpicuos,
qui ſuperſtitioni identidem pullulanti ſe ſe objiciant, ſtiloque bellum inferant.
Trita eſt, & tot ſæculorum controverſiis agitata ſententia, de immaculuta Dei-
paræ conceptione. Nemo hodie negat piam eſſe perſuaſionem illam, qua bea-
tiſſimam Chriſti parentem ſine labe conceptam putamus, neque quisquam
Poſt decretum 8S. PP. Sixti IV., Pii V., Pauli V., Gregorii XV. & Alexan-
dri VII. Ppublice contradicit: conſtat nihiloſecius opinionem hanc non eſſe niſi
humanam, dum Eeccleſia, ejusmodi ſententiam antiqua traditione, & revelati-
one certo niti, non ſtatuat. (a) Argumenta omnia, quæ fortaſſis unquam pro
ſtabilienda pia ſententia excogitata ſunt, non ſine eruditionis, & induſtriæ lau-
de collegit, claroque ordine exhibuit P. Benedictus Plazza S. I. Syracuſamus
in opere, cui titulus: Cauſa unmaculatæ conceptionie &S. Matris Dei Mariæ - - agi-
tata, & concluſa. (e) An vero Auctor hic plane evicerit piæ ſententiæ defini-
bilitatem proximam, quam poſteriore concluſionis parte adſtruit, aliorum, qui
a præjudiciis liberi ſunt, eſto judicium. Ego piam quidem ſententiam defendo,
N 3 V &&
() Vide ejur epiſt. 65. 66. & præcipue 84. & apolog. contra Rufinum (b) L. III.
de Doctr. chriſt. c. 30. (c) Tract. de lect. lIibr. ſuſpecton. (d) Iuter alia Mu-
ratorii opuſcula hac de re præcipue legendæ epiſtolæ ſub nomine Ferdin. Valdeſti editæ.
(e) Prodiit Panormi 1747. .

eN (102) Ne J

& Beatiffimam Dei Matrem, dum conciperetur, a peccato originali immu-
nem profiteor: at negantem opinionem e numero probabilium non excludo:
minus ad errorem, ad hæreſim accedere, a quoquam dici velim. Item mo-
tu, ſcientia, & aubtoritate ſimilibus, ita ſtatuit Sixtus IV. R. P., imili pænæ ac
cenſuræ, ſcilicet excomunicationis, ſubjicientet eor, qui aufi fuerint aſſerere, contrariam
opinionem tenentet, videlicet glorioſam Virginem Maniam cum originali peccato fuiſſe con-
ceptam, bæreſi crimen, vel percatum incurrere mortale ; cum nondum ſit a Romana Ec-
cleſia, & Apoſtolica Sede deciſum. (a) Jam vero quis ſapiens æquo animo ferre
poteſt, dum quosdam verbi divini præcones audit, piam eam opinionem e
ſacro fuggeſtu ita defendere, ut adverſariam ſententiam hærefi prope affi-
nem, ſi non apertis, certe fraudulentis loqendi formulis pronuncient? Quis
non indignetur, dum Doctoris Angelici auctoritatem mala fide obtrudi, ju-
ra civilia, ceu præcipuum cauſæ momentum allegari, honoris cœlorum Regi-
næ, quæ & ipſa judicium diligit, præſidium in Ulpiano quæri, ſacerrimam
S. Dominici familiam, aliosque viros graviſſimos acerbe perſtringi intelligit?
Iniquiffima ejusmodi cenſura, ſub pœnis eccleſiaſticis pridem omnino vetita,
ſane cenſura indiget, & eorum, qui præſunt, auctoritas jure maximo im-
ploranda, ut ſuperſtitioſum zelum cohibeant, aut ſaltem ſcripta illa, quibus
moderata aliter opinantium prudentia conviciis læditur, minime prelum ſu-
bire permittant. Optavit id ipſum ſupra laudatus Muratorius, integroque
libro votum, quod vocat, ſanguinarium, impugnavit, () & alio adverſus fu-
perſtitionem de recta hominit Chriſtiani devotione (c) diſſeruit; ſed quod alibi
