fuiſſet præcepta, ſe ſe criminis ſuſpicione purgare coactus eſt: „Ego vero,
.ſcribebat epiſtola 3. de Bapt. ad Philemonem Presbyterum Romanum, & jam
hæreticorum commentarios, & traditiones legi, parumper quidem animum
«meum impuriſſimis illorum cogitationibus commaculans, verum id juxta
« Utilitatis inde capiens, ut eas apud me ipſum redarguam, & multo ampli-
us abominer. Et cum a fratre quodam Presbytero prohiberer, qui vereba-
ctur, ne malitiæ illorum ſcriptorum cœno involverer, unde anima mea per-
„deretur, qui, ut ſenſi, veram dicebat: viſio quædam divinitus oblata eſt,
„Quæ me confortaret, & ſermo ad me factus perſpicue præcepit, dicens:
lege omnia, quæ in manus tuas veniunt, valebis enim omnia expendere &
c. Probare; & hinc tibi initio fidei data eſt occaſio. Acceptavi viſionem hanc,
tanquam Apoſtolicæ voci conformem ad potentiores dicenti: ſitis probati
diſpenſatores, ſeu trapezitæ. Ita Dionyſius. (a) Quis autem negaverit,
uti modo, ita olim, tacito ſaltem Eccleſiæ aſſenſu & auctoritate, viris tam ma-

gnis, Sanctis, & eruditis omnium librorum evolvendorum datam fuiſſe fa-

cultatem? Quamquam & hoc diligenter obſervandum, quod olim conſuetu-
dine ſolum quadam fidelium, ex ipſo divino, naturæque jure deſumta, erat

vetitum, tandem, creſcente pernicioſorum librorum numero, publica & ſollem-

ni lege, cui nemo fidelis contraire audeat, fuiſſe interdictum. Satis nempe
aliquando viſum, uti conjicit Fleurius, (“) ut de cenſura in libros lata, eo-
rumque erronea doctrina monerentur lectores, & ejusmodi ſeriptis ſolum ad
errores refellendos uterentur. Ita & olim Hormisdas P. de Fauſti Regienſis
libris ad Poſſeſſorem ſeribebat: non reprebendantur illi, qui jusmodi libros legunt,
ſed qui doctrinam Fequuntur; nam ſepe iir ad refellendos eoidem errores utimur.
At enim amplior nunc mali occaſio: plures hæreticorum fraudes, & opera:
alias etiam leges ſanxit Eceleſia, quibus integre obtemperandum. Quamquam
& ea Fleurii conjectura non ſat firinis inniza videatur indiciis, qua ex illis Hor-
miſdæ verbis colligit, eo tempore cenſuram librorum tantum fuiſſe latam, ut
lectores monerentur, & ſibi caverent, non vero, ut ipſa lectio interdiceretur.
Nam & Hormisdas, qui ita de libris Fauſti cenſuit, Summus erat Pontifex,
& ſua poterat ſapientia diſcernere, an religione non violata, a quovis opera
Fauſti Semipelagiani evolvi poſſint, & ſimul ea pollebat auctoritate, ut ex-
Penſis rei, de qua Poſſeſlor quærebat, momentis, eorundem librorum lectio-
nem permittere poſſet, præſertim, cum non ſolum univerſa S. Auguſtini de
H3 . gra-
(a) Apud Euſeb. L. VII. Hiſt. e. 6. ex verſu: Miſeuli. edit. Baſleent. 1587.
(ö) L. XXXI. Hif. Eeccl. J. 50.

4

N& (62) 30
gratia divina opera, ſed ea præcipue ad Hilarium, & Proſperum data, om-
nium verſarentur manibus, quibus velut præſenti antidoto omnis Semipela-
giana opinio reprimebatur. Certe Joannes Maxentius, qui inter ceteros Scy-
thiæ monachos eruditione eminebat, in ſua ad Papam epiſtola, (a) vehe-
menter queſtus eſt, quod Papa dictorum Fauſti librorum lectionem non pro-
hibuiſſet. Etſi enim viro, quem quidem Sandtum nominat Fulgentius, (⁵)
tum adverſus Pontificem, cauſæ monachorum inimicum, vehementer com-
moto, nulla ſit in hoc auctoritas deferenda;: illud tamen ex ea querela non
obſeure diſpicitur, hæreticorum opera eo tempore non tantum fuiſſe con-
demnata, ſed & legi prohibita. Nec propterea velim in eam Sirmondi con-
cedere ſententiam, (c) qua Fauſtum ab omni Semipelagianorum errore vin-
dicare conatus eſt: vel ex hoc ipſo tamen œconomiæ & humanitatis Hormis-
dæ aliqua poterit peti ratio; quin ideo ceu indubitatum ſtatuatur, Sæculo
Eccleſiæ ſexto nullam univerſe prohibitæ lectionis librorum, præſertim hære-
ticorum, eccleſiaſticam viguiſſe legem, quam tot alia antiquitatis exempla ſu-
pra relata clare ſatis evincunt. Ut ut ergo ſe iſta habuerint in temporum
vetuſtate, certe caput hoc erat ad diſciplinam referendum, quæ diverſis tem-
poribus ſua habuit incrementa, atque ut loquitur Tertullianus, (4) regula
fdei ſola immobilis & irreformabilizz; hac lege fdei manente, cetera diſciplinæ & con-
ver ſationis, recipiunt novitatem korrebtionit. Etſi igitur pervetus ille mos, quem
jam inde ab omni antiquitatis memoria viguille oſtendimus, ſolos fortaſſe
rudes, imperitosque a libris hæreticorum excluderet, tacitoque aſſenſu, &
etiam errores convellendi neceſſitate, jure quodam, Eccleſiæ doctoribus om-
nia monimenta permiſſa eſſent & Hbera; quis hinc inferat, injuſtam eſſe Ec-
cleſiæ legem aliter ſtatuentem, injuriamque eſſe conſuetudinem, quam fidei
zelus, & ſervandæ religionis ſtudium perſuaſit, & ſceleſtiſſimorum homi-
num incredibilis audacia extorſit? præcipitare quidem iſtud eſſet, non deſeen-
dere ad conſecutionem. Non ſolum ergo jura naturalia & divina, quæ im-
peritum, aut periculum ſentientem a noxiorum librorum lectione removerent,
attendenda ſunt, ſed & Eccleſiæ leges conſiderandæ, quas ſane nec Diony-
ſium, nee Hieronymum, nec Auguſtinum unquam ſpernere voluiſſe ſatis ſu-
perque eſt exploratum. At necdum finis: Romanorum etiam Pontificum au-
Goritate depugnandum eſt, ne triarii in exercitu defuiſſe videantur. Zacha-
rias P. n concilio Romano ſollemni decreto intercefſit, ne impii libri Alde-
berti Epiſ-opi, de quibus S. Bonifacius Germaniæ Apoſtolus ad Sedem Apo-
ſtol cam r tulerat, igne cremarentur, quod faciendum Patres oncilii cenſue-
rant. Gelaſius autem I. in ſuo de anathemate tomo ex Apoſtolicis verbis:
onmia probafe, et am infert, ipſorum hæreticorum libros elfe legen dos; quia
multa, quæ ad veritatem pertinent, in iir ſunt poſtta. Quid clarius? clariſſima om-
nino; at bona fide profecto non adducuntur. Pergula hic pictorum eſt, veri nihil,
oni-
(a) Evtat Tom. IX. Bibl. Patr. p. 539. (5b) L. L. de veritate Badeſtinat.
() it. Pradekin. c. 2. (d]) L. de virginib. velancd. c. L.

Mnlig

io 4 ii
tontque.
imo ver
iltegtite
, onem
brorum
apertal
di, ut
Qvo g
gnorat
tra alor
ſari, d
Ontins
ſtuchole
lent, el
in omnih
Uehemen
tuti, on
Pelagii
conmpo⸗
W We
ſphom
(ponde
ner⸗
Gain in
re Ger
Sec ſan
que ſi
tineant
lat, 41
Objed
aſti P
brosr
bona
& ex.

—

3
4)

date, 0m.

demipeh.
teros dey.
(4) vehe.
n non pro.
Utius, (5)
Uter com.
Herela non
fniſle con.
1ondi con-
IrOre vin-
§Homis-
r, eulo
tim heære-
empla fu⸗
emporum
Erſis tem-
4) edl
iue & an-
t08, quenn
ortalſe
ſſenſu, &
tibas om-
m lle be-
vam ſidei
um homi-
on deſeen-
gue inm⸗
norerent,
e Diony-
ſatis ſu⸗
Kcum au-
Zacha-
bri Ale-
jein Apo-⸗
cenſue-
6§ verbis:

s; it

lima om-
eri nbil,
Oir⸗
Heliſinet.

Y (63) 9&

ommia füta, ac niſi fallaci eſca capere vellent adverſarii imperitum, procul du-
bio ab iis proferendis abſtinerent, quibus cauſam ſuam etiam produnt, ever-
tuntque. Anne enim Zacharias R. P. propterea libros hæreticos probavit?
imo vero deteſtatus eſt quam maxime, nec decreto ſuo proſpectum voluit
integritati nefarii monimenti, ſed ad reprobationem, & perpetuam, ut ait, con-
fußionem illius Aldeberti, & ejus ſectatorum, voluit exemplar unum eorum li-
brorum ſervari in ſeriniis Romanæ Eccleſiæ. Quum enim lbri iſti craſſa &
aperta impietate facti eſſent: Aldebertus autem a p'urimis ceu integer vitæ,
ſcelerisque purus celebraretur: Eccleſiæ interfuit, libros ejus non Pprorſus per-
di, ut ſi quando res ferret, auctoris impietas ex operibus probaretur. (a
Quod quam neceſſarium ſit aliquando, is ſolum dubitare poteſt, qui heſterna
ignorat, neſcitque non raram hæreticorum quorumdam aſtutiam, qua con-
tra aliorum morem ſeripta ſua occulere conantur, ne impietatis poſſint accu-
ſari, aut ut liberius peſtiferam doctrinam diſſeminent. Querebatur hoc Le-
ontius Byzantinus, quod Theodori Mopsveſteni diſcipuli libros Magiſtri ſui
ſtudioſe cuſtodirent, ne ad eos, qui Mopsveſtenicis myſteriis initiati non eſ-
ſent, emanarent: Si facile eſer, ſeribit, Tbeodori ſeripta reperire, non pigeret nos
in omnibur capitibur, de quibus eum accuſavimus, illum ipſum teſtem producere: - = -
vehementer obſervant, & cavent, ne illius libres, cum iis, qui non Junt in illis inſti-
turi, communicent. (b) Ita & S. Auguſtinus nihil non egit, ut ſeriptum aliquod
Pelagii ad eum convincendum reperiret, nec niſi longo poſt tempore voti ſui
compos effectus eſt, cum & Pelagius ſollicite caveret, ne qua ſua elucubratio
in manus adverſariorum perveniret; unde, dum a S. Hieronymo, data ad Cte-
ſiphontem epiſtola, ſe acerrime impugnari animadverteret, eidem quidem re-
ſpondere, non tamen volumen publicare ſtatuit, ut enarrat Noriſius. (c) Si
u; ergo ſimilis genii ſint hæretici, utile profecto ac neceſſarium erit, quod-
lam impiorum operum exemplar loco tuto conſervare; nec eſt, quod ea in
re Gerſonis dubitatione moveamur, ut merito notandum monet Raynaudus.
Sed jam Gelaſii verba non tam refellenda, quam integra alleganda ſunt. Ita-
que ſic ille loquitur: Nunquid nam in ipſorum haæreticorum, quæ ad veritatem per-
tineant, poſita releguntur? Nunquid nam ideo veritas reſutanda eſt, quia illorum libri,
ubi pravitas ineſt, refutantun? aut ideo pravi libri ſicſcipiendi ſunt eorum, quia veri-
tas, quæ illis inſerta eſt, non negatur? Ita ſapientiſſimus Pontifcx. (4 ) An vero
objectio, ſeu potius calumnia jam non evanuit, & ut apud Jobum legere eſt,
in ſtipulam verſi ſunt lapides fundæ ? Ubi enim Pontifex, qui tam ſollicite li-
bros malos proſeribit, eos a quovis legendos docet propterea, quod quædam
bona admixta habeant? an non conceptis verbis, eos recipiendos negat? imo
& ex Apoſtoli doctrina, & exemplo impugnat? Nullius igitur momenti om-
nia hæc ab auctoritate petita ſunt teſtimonia, & teſtes iſti, etſi ære ac ſtipen-
Qnis
(a) Vide Conc. Rom. II. Sub ZHHacharia R. P. Act. 3. Tom. III. Concil. p. 1939.
(5) L. II. contra Neſior. Extat Tom. IX. Biblioth. PP. (c) L. I. Hiſt. Telag. 6. 6.
(d) i Tom. de Anath. vinculo. Tom. II. Concil. pag. 930.

t (64)

diis provocarentur, nollent cauſæ malæ velificari: & ad quid oportuit ſtipare
Hatona Menandro? Evpolin, Archilochum, comiter educere tantos? Scilicet non raro
mancipiis locupler eget æriz Cappadocum Rex; & omnis iſta auctoritas ratione ca-

ret. (a) Ain? imo vero & copia rationum reſtat. Exilis domus eſt, ubi non &&

multæ ſuperſunt. Addam & reliqua Satyrici: at dominum fallunt, & proſunt ſu-
ribur. (?) Ne tamen ſubterfugere videamur difficultatem, pauliſper iſtis eti-
amnum immorandum.

§ IV.

Sophismata ex rationibus contexta diſolz untur.

Aec Telamonium ferunt, cum, armis Achillis ſibi abjudicatis, inſaniret,
ad pecudes fuiſſe converſum, iisdemque coævis, quod Agamemnona &
Ulyſſem flagellatos putaret, magnopere triumphaſſe. Ajaces ejusmodi arbi-
tror cenſuræ hoſtes, qui ademta ſibi ſacra, & eccleſiaſtica auctoritate, qua
pro errore depugnaverant, ad infimas quasque, & vix humana ratione di-
gnas argutationes deſcendunt, iisdemque ceu victores inſaniunt, aut ſi mavis
refutatas jam nænias iterum occentant. Et quoniam mala & noxia libris, de
quibus agimus, contineri, negare non valent: hoc jam admi ſo, cetera vera,
bona, utilia, quæ laciniarum inſtar peſſimis etiam ſeriptis inſerta ſunt, ja-
Gant, extollunt, commendant, iisdemque omne robur argumentis noſtris
detrahere nituntur. Itaque jam cum Juriſperitis arguunt: uatile per inutile non
debet vitiari: jam cum Theologis aſſurgunt clamantes: non eſſe dogma rejicien-
dum, quod illud nobiſcum haretici profteantur, nec veritatem ſpernendum ex ore im-
pii prolatam, uti, ſi quando Arianus dicat Patrem eſſe Dominum ac Creatorem
omnium, nec proinde librum eſſe repudiandum, licet ab homine hæretico,
aut atheo ehboratum. Iterum cum Auguſtino prædicant, bonum non evacu-
ari a malo, nec propterea falſum cenſeri, quod dat ille, qui verax non eſt, modo non
det ſuum, ſed Dei. (c) Rurſus gemunt, lamentantur, minantur: fore videlicet,
ut quam plurima vera, vitæ moributque utiliſima, ingenio excolendo idonea non mi-
nur, quam nercſſaria pereant, E ex erroris aut falſt Aobtrinæ cauſa libri ommnes illico
proſeribantur. Tandem inſultant, ac leges Conſtantis, Friderici, aliorumque
Impp. quas illi pro commodo & decore Eccleſiæ catholicæ tulerunt, condem-
nandas objiciunt, quod earum aubtores aut vitüs nntati, aut Vaticano etiam Pilmi-
ne percuſi fuerint. Denique Tertulliani, Cypriani, ſimiliumque, Ariſtotelis item,
Averrois, aliorumque gentilium monimenta a nobis legi, ſuſpici etiam & lau-
dari indignantur; quum ejurmodi aubtorer pariter in multis erraſe, & errores illo-
rum ſcriptis contineri, ſit in comperto. Hem bella enthymemata, quaſi decreviſ-
ſent,
(a) Vide Herat. L. II. Sat. 3. & L. L. epif. 6. (5) cir. L. V. epiſt. 6.
(c) L. II. contra litt. Petilian. extat. c. 87. I. 7. I. L. VI. de Baptiſmo c. 25. eſer-
tur g. 72. d. 4. de conſecrat.

ſent, It
. lchi
Gaci lotus
ii l
chinlpicit
r2 lint,
Slet viti
Atqde et
Autenn .
Qileerni,
olla m
interpre
ſimulbus
ſi Ge re
ſi inutl
Volret.
Gdacnnol
roruin
tur, A!
tinorum
ſana pee
las lber
Wdrum
(Witar
en, ge
Vis iin
cratere
cibum
mixtun
Widen
monim
lie are
I C
(9) A
1S
lus pi
nen

Im!

6

Mt (65) Bee

tit hae, ſent, ut Neoptolemus apud Ennium, Philoſophari potius paucis! At nihil
tnon ro Pulchri conſtructus iſte acervus habet, & ſi Perſiano Stoico, qui aurem mor-

ratione eg. daci lotus aceto eſt, reſpondendum foret, paucis quoque diceret: mendoſe col-
uli mn ligir. (a) Nos primis illis habebimus fidem: at, quod Lactantius monet, cir-
rcſunt ſu. cumſpiciemus, qualia ſint ea, quæ conſequuntur, & prima illa, quo ſenſu ve-
er iſlis eti⸗ ra ſint, aut falſa, ex conſequentibus judicabimus. (5) Utile ergo per inutile non

debet vitiari? egregie, optime. Docet hoc Bonifacius VIII. in Juris regulis,
atque etiam Ulpianus ait: non ſolent, quæ abundant, vitiare ſcripturas. (c) Quis
autem vel inter legum tirones non didicit, id verum eſſe in üs, quæ dividi,
diſcerni, & ſeparari ſeu natura ſua, ſeu juris permiſſu poſſunt; quemadmodum
Gloſia magna, Joannes Andreæ, Barboſa, aliique eccleſiaſtici, & civilis juris

interpretes docent, & in reſeriptis, teſtamentis, legatis, donationibus, dote,
ininiet, — fſimilibusque exemplis illuſtrant. At fallere regulam pariter fatentur omnes,
emnona à& ſi de rebus agatur, quæ vel individuæ funt, vel facile ſeparari nequeunt, aut
noci arbi. ſi inutile iſtud manifeſte alteri utiliori contradicat, & vitium rei capitale in-
itite, gua volvat. Hinc ſi libri ita comparati ſint, ut longe plura proficua, quam
atione i⸗ damnoſa contineant, non cujusque de foro rabulæ, ſed legitimæ poteſtatis, vi-
ms rorumque ab hac delegatorum opera expurgantur, tribuli hæreſeon evellun-
Irs, de tur, & bona ad uſum fidelium ſollicite conſervantur. At hæreticorum, liber-
tera ven, tinorum, ſimiliumque ſeripta, ſi de fidei capite agatur, adeo pauca utilia, &
ſunt, A. ſana plerumque continent, ut, ſi ea ſeparare velis, ad paucas omnino pagel-
6s noſis las liber integer redigatur. Jure igitur parum illud tritici cum copioſa zZiza-
urdean niorum fſegete aboletur, & ſinceri veritatis fructus ibi quæruntur, ubi nullum
riin. falſitatis lolum iisdem permixtum eſt. Guid? quod non inutilia tantum ſunt
x ore imn⸗ ea, de quibus agimus, dogmata, ſed nociva ſunt, peri uloſa ſunt, & ſi cui-
regtorem vis ſine delectu ea ſcrutari concederetur, maxime pernicioſa. Quis autem .
heretco; Craterem etiam aureum non rejiciat, quamdiu venenum eidem adhæret? Quis
zun utl⸗ cibum melle & Ambroſia dulciorem non adſpernetur, dum eidem virus ad-
Gd- N mixtum eſt? Quis fragrantifſimas etiam roſas in ſinu ſuo condet, ſi eisdem
rieleet, afpidem involutum intellexerit? Atque ita ſe res habet cum pravis, hæ reticisque
, mn Mi⸗ monimentis, ubi de religione pertractatur. Fruſtra proinde Juris patrocinium
mner ili hic arceſſitur, fruſtra a pietate, & religione illis præſidium quæritur, qui non-
orumgge niſi pietatem, & religionem oppugnam; quandoquidem, ut regula quoque Ju-
coNden- ris cauſam tuear: non debet quis fructum conſequi e eo, quod niſus extitit eppugnare.
n ſlni. (4) Atque hinc & alterum ruit, quod de veritate ab hæreticis aſſerta „ & à
Elsiten nobis non repudianda opponebatur. Quis enim iſtud inficiabitur? At pror-
nhu. ſus pernegamus conſectarium. Veritar quippe, ut melius coneludit Bellarminus,
,pvrer M- non eſr quidem neganda: non tamen in librie haæreticorum legenda: (e) ſeu ut jam
leereA. olim prudentiſſimus Hieronymus monebat Furiam: Poſt ſeripturas ſanétas doöto-
ſent, . “ 1 1
“ . (a) Perſur Satyr. 5. (⁵) L. II. Liſtit. c. 74. («) Rg. 37. de R. I. in 6.
ſr. Et Reg. 94. de R. I. in Digeſtir. (d) reg. 39. de R. I. in 6. (e) L. III.

de Laic. c. 20.

(66) e

wmum beminum trabtatus lege, corum dumtaxat, quorum fider nota eſt. Non neceſ

babes aurum in luto quærere. Et iterum Lætam: Cypriani opuſcula ſemper in ma-
nu tenent., Athanaſti epiſtolar, & Hilarii libror inoftenſo decurrat pede. Illonum tra-
katibus, illorum deleltetur ingeniit, in quorum librir pietar Fde! non vacillet. (a)
Guid? quod homines ejusmodi, monſtroſorum partuum parentes, nec digni
ſint, ut tangquam veritatis interpretes audiantur, ex ratione non multum diſ-
ſimili, qua olim nec Chriſtus, nec Apoſtoli verum Dæmonis teſtimonium re-
ceperunt: dæmonibus, ait S. Athanaſius, ora Cbriſus obturabat, tameiſi verum eſ-
Jet, quod ab illie dicebatur: tu er Filius Dei; noluit tamen per os impurum veritatem
annunciavi. (b) Ita & Apoſtolus Paulus, cum puella ſpiritum Pythonem ha-
bens Philippis clamaret: iſti beminet ſervi Dei exéelfi ſunt, qui annunciant vobis vi-
am ſalutit, dolens converſus eſt, & Tpiritui in nomine L. C. exire præcepit.
(“«) Guin & in nonnullis gentilium civitatibus is olim mes erat, ut vitæ im-
Puræ civis ſententiam ſuam ad ſenatum, aut populum per ſe ipſum dicere non
auderet, ſed apud virum honeſtum enunciatum deponere cogeretur, uti
Gellius, Plutarchus, atque etiam Philo teſtantur, qui narrationem ſuam hoc
Claudit epiphonemate: Adeo ne benefeium quidem ab injuſtie dignantur acripere;
guod exiſtimant hanc utilitatem corrusmpi, admixto dedecore. (d) Ac rei quidem no-
ſtræ prorſus accommodata eſt narratio, quam A. Gellius ex oratione Aeichinis
in Timarchum excerptam refert: Populus, inquit, Lacedæmonius de ſum-
ma republica ſua, quidnam eſſet utile, & honeſtum deliberabat. Tum ex-
„ urgit ſententiæ dicendæ gratia homo quispiam turpitudine priſtinæ vitæ de-
«famatiflimus, ſed lingua tunc, afque facundia mimium quanto Præitabilis:
„Conſilium, quod dabat, quodque oportere fieri ſuadebat, acceptum ab uni-
c Verſis, & futurum erat ex ejus ſententia populi decretum. Ibi unus ex
2„. Ilo Principum ordine, quos Lacedæmonii ætatis, dignitatisque majeſtate tan-
quam arbitros, & magiſtros diſciplinæ publicæ verebantur, commoto, irato-
„que anitno exilit: & quænam, inquit, Lacedæmonii ratio, aut quæ tandem
„ſpes erit, urbem hanc, & hanc rem publicam ſalvam, inexpugnabilemque
aeſſe diutins poſſe, ſi hujuſcemodi ante actæ vitæ hominibus conſiliariis
utemnur? Quodfi proba iſthæc, & honeſta ſententia eſt, quæſo vos, non
ſinamus candem dehoneſtari turpiſſimi auctoris contagione. Atque ubi hoc
„. dixit, elegit virum fortitudine, atque juſtitia præter alios præſtantem, ſed
« inopi lingua, & infacundum, juſſitque eum conſenſu, petituque omnium
eandem illam ſententiam diſerti viri, cujusmodi poſſet, verbis dicere, ut

„nulla prioris mentione habita, ſcitum, atque decretum populi ex ejus uni-

.. us nolnine fieret, quod ipſum denuo dixerat. Atque ita, ut ſuaſerat Pru-
c dentiſſimus ſenex, factum eſt. Sic bona ſententia manſit, turpis auctor niu-
tatus eſt. (e) Jam ſi hæc profanorum hominum in cauſis iſuis erat mens
(a) Epiſt. I6. ad Eur. & epiſt. g. ad Lætam. (b) Orat. I. contra Arianos.
(«) Actor. c. 16. v. 17. & 18. (d) Putarch. in Politic. Philo L. guod dete-
gantur infidiæ Potiori c. (e*) Cell. Noct, Attic. L. 18. c. 3.

e

Cſentel
Deo vo
leuullu
gent?
tu legis
Cverla
ſanctilin
Per ne⸗
mi pert
1e Ah
goe
docet;
Moyſs
Gud
vetitam
lerrea
tria nat
Ge opt,
peſlum
libri ha
Anne e
Leigodl
deedern
non ali
e ſnrer
Ver /ur 4
hereſt⸗
guin, U
a hære
Caltt.
aVellen
4Otene
4 Peſte
de in
Wor
a Inalit
44 Quar
utelnen

r nereſe

Uper in u.
Uomm ii.
Nucillet. ( 4)
,Nec Gignl
nultum dit.

moniumre.

verum .
m Veritatenmn
honem hi-
ant vohigvi⸗
Precepit.
Ut vitæ Im-.
Idicerenon
eretur, uti
1 ſuam hoe
,. rjne
bidem no-

eAelchinnus

ius deſum.
Tuum ex-
E Vitæ de-
Nadils.
Uumcbum.
bi vnus er
eſtate tan⸗
Oto, IMato-
1 tandlem
llemque
conhiliaris
505, O
e ubi hoe
mnIu
lcere, N
ejus vni⸗
leiat -
uctor E-
erat mens
N
1 Minl.
s

ey (67) B t

S& ſententia: quis auſit Eccleſiæ diſciplinam vituperare, quod nec eos, qui a
Deo vocati non ſunt, patiatur eſſe veritatis magiſtros, quod ex illorum lbris,
religionis myſteria aiidicer nolit, qui a fide defecerunt 2. quod ex illis fontibus
pauxillum aquæ limpidæ hauriri vetet, ubi tetra fuligine cetera omnia ſor-
dent? Accipiatur ergo & bonum a male, cuni ſine periculo, & ſine contem-
tu legis Eccleſiaſficæ accipi poteſt. Quod ipſum S. Auguſtinus in locis, quæ
adwerſarii allegant, intelligit, quamquam obtorto, quod ajunt, collo, iſtæ viri
ſanctiſſimi ſententiæ huc pertrahantur. Ule enim tum de virtute Baptismi
per malum & heæreticum miniſtrum non evacuanda: tum de forma Baptis-
mi pertractat, cujus vim negat enervari, etſi eidem preces quædan non bo-
næ adjiciantur: tum denique de malis Eccleſiæ Præſulibus agit, quibus, ſi ea,
quæ Dei ſunt, fi vera & ſancta præcipiant, integre eſſeé obtemperandum
docet; quemadmodum & Chriſtus Scribas & Phariſæos, ſuper cathedram
Moyſis ledentes, id eſt ſecundum legem docentes, audiendos præceperat.
Quid autent iſta, ad præfens inſtitutum? quid iſta ad cenſorium munus? ad
vetitam Hbrorum pravorum lectionem? Nif enim iſta toto, quod ajunt, eœlo dif-
ferre affirmavwerint, aut quævis rerum pernegabunt diſerimina, aut œotum in pa-
tria nati cerebrum geſtant in calaneo. Unde & tota vana eſt ea querela, qua
de optimis morum documentis, de preclaris artium inſtitutis, de eruditione
peſſumdata lamentantur, dum Catholicorum, ut ajunt, ſevitia & crudelitate
libri hæreſim, vel peſtiferam doctrinam continentes prohibentur, exuruntur.
Anne enim & ſicarios & parricidas, & veneficos vivere velint in ſummam
reipublicæ perniciem, quod non omnia eorum acka ſcelerata fſint? Nemo eſt,
occurrit & hic S. Hieronymus, tam ſcariur, tam parricida, zam veneficur, qus
non aliquid boni aliquuando, fecerit: ſi inimicus adverſus nor jurgetur & clamitet: non-
ne inter verba multatir & rixæ altquid loquetur veritatir, quod & a nobir quoque, ad
verſus quos loquitur, non arquequazzue reprehenditur? (a) Quick ergo mirum, ſi
Bæreſiarcharum & improberum libris bona aliqua & utilia adſpergantur?
quin, ut ſupra jam vidimus, & S. Gregorius affirmat, „hoc proprium habent
a hæretici, ut malis bona permiſccant, quatenus facile ſenfui audientis illu-
«dant. Si enim ſemper prava dicerent, citius in ſua pravitate cogniti, quod
«Vellent, minime perſuaderent. - -- Itaque permiſcent recta perverſis, ut
« Oſtendendo-bona, auditores ad ſe trahant, & exhibendo mala, latenti eos
« Peſte corrumpant. . (5“) Suntne vero mala in eo deleta, interrogat Gerſon
de impuro libro Romanti, quod in eo multa ſint bona? Ignis eſt pericu-
* loſior ſuppoſitus cineri dolofo: hamus nocet piſci, ſi coopertus eſt eſea:
gladiuns unctus melle feritne minus? Non: dico quod Mahumetes maxima
a malitia miſcuit noſtræ fidei Chriſtianæ virtutes ſuis immundis erroribus.
„Quare? ad alliciendos citius Chriſtianos ad legem ſuam, & ad cooperiendas-
atemeritates ſuas. Nonne diabolus multas quandoque dicit Veritates Per
L 2. dæxæ-

(a) li c. I. cif. ad Tüum. (b) L. V. Moral, & II.

. .
W (68) N
4 dæmoniacos, per incantatores? Ita Gerſon. (a) Et fatebor, habent & li-
bri mali ſua bona, habent erudita, habent ingenioſa; quandoquidem & judice
Auguſtino, nulla falſa doctrina eſt, quæ non aliqua vera intermiſceat. (b) An non au-
tem eadem pleno veluti gutture e fontibus catholicorum hauriri poſſunt?
Qur inſipiens curioſitas fœtentes inquirit ciſternas? Profecto genuinum Eccle-
ſiæ filium pudere debet, ab exhæredatis filiquas mutuari, cum domi frugi-
bus abundet, aut deſiderare inficetas hominum improborum declamationes,
dum ſincera & catholica eloquentia, eruditio, omnisque litteratura Eceleſiæ
Doctores, & eorum monimenta exornat. Liceat & hic cum Tertulliano lo-
qui, & interrogare: Quis ſervur cibaria ab extraneo, ne dicam ab inimico domini ſui
Perat? quis miler ab inſæderatis, ne dicam, ab bhoſtibur regibus donativum aut ſti-
Pendium captat, nißi plane deſertor & transfuga, & rebellis? Etiam anus iäla intra
tebtum ſuum draohmam requirebat: etiam pulſator ille vicini januam tundebat: etiam
vidua illa non inimicum, licet durum, judicem interpellabat. Nemo inde Rrui poteſt,
unde deſtrnuitur. Nemo ab eo illuminatur, a quo contenebratur. Quaramus ergo in
noſtro, & a noſtris, & de noſtro. (c) Nihil omnino præclarius, verius nihil.
Juſta igitur indignatione etiam commotus fuit Cl. Valſecchius, & idem argu-
mentum quidem, de Scriptis autem Libertinorum, pertractans, ita objecti-
unculam hanc difſolvit: „Neque vero ii dicant, aut ſtili elegantia, aut cogi-
„tationum veneribus, aut multiplici eruditione, quibus opera libertinorum or-
Knantur, ad hanc lectionem ſe rapi. Ineptiſſima defenſio hæc eſt. Etenim
etiamſi omnia hæc decora libertinorum libri haberent, ratio tamen ſuadere
«deberet, ne tanto cum periculo, cujusmodi eſt, aut fidem, aut mores cor-
„rumpendi, eos legeremus. Melius eſt, ajebat S. Hieronymus, aliquid ne-
aſcire ſecure, quam cum periculo diſcere. (d) Et Auguſtinus: Præſtat illud
ienorare, cujus ionorantia eſt tutior. (e) Deinde vero me affrmare poſſe
cVere reor, nullum noſtrorum libertinorum opus eſſe eruditione, ſtilo, co-
«gifationibus ita Præclarum, cui aliud ſani ſcriptoris, ſapientisque in eodem
genere aut par, aut etiam melius non inveniatur. Quid? ergo Rouſſoji
.„Aemilius eritne Fenelonis Telemacho venuſtior? Quod hiſtoricum Voltæri
A. Opus, cum hiſtoria univerſa Boſſueti comparari poterit? Quis unquam illi-
us Poetæ Machumedem, cum Racinii Athalia conferet? Quantum cogita-
tiones Paſchalis, ejus cenſoris cogitationes antecedunt? Quæ comparatio
inter librum de moribus, & inter ſpecimina moralia Nicolai eſſe poteſt?
An poteſt ratiocinandi vi, methodo, claritate Helvetii liber de ſpiritu, cum
Lamyi libro de cognitione ſui ipſius componi? Quod demum Philoſophiæ,
„. Critices, eruditionis caput in Petri Bælil operibus pertractatum reperitur,
quod non purum tot erroribus, & verius & ſolidius perpenſum examina-
tumque pluribus in voluminibus præſtantifſimis habeamus? . () Et quod
hic
(a) In libro contra Romantium de Roſa, Extat Tom. III. Oper. Gerſon. P. I. ex
edit. Dupinii. (b) L. II. OO. Euang. 4. 40. (c) L. de præſeript. c. 12.
(4) Epiſt. 22. ad Euſioch. (e) Serm. 31. de V. A. (JfF) L. III. F. 3. c. 4. J. 3.

hic aucto
ceit ifi
erelupli⸗
pe litenl

illud pre

tenebrea
ritomge
narn
tur. H
cubque,
mige
Wot he⸗
tatenm,
6is &
dere,-
t uter⸗
ſanctior
Prmnid
Pulis &
mali, 4
niſeto n
minibur
ſ ſuſtei
90 dee
ellt e0
ci al
tant.
fuerint,
renovat
c trad⸗
mis Im
egitim
juraom
minum
Mulc ſit
Miror
Kripte
Ra In!
letitqn
Cilli ea
egit 8,.

Abent & l.

& judice
ANNON .

Polſunt?
dum Becle-
omi frugi

Umationes,

2 Pccleſiæ
ulliano lo.
dumini ſi
m ali fi.
4 Wa inra
at: etian
Frui poteſ,
g) in
erius Nihii.
lem arge.
Objecti
Aut cogi.
norum or-
Etenim
n fuadere

Ores 00l-

Aguid ne-
4ſat ilud
are polle
ſtilo, co⸗
in eodemm
Rouſloji
mn Voltari
am l.
mn coglta⸗
inparati
poteſt
itu, eum
lophie,

Et gvol
hi
1.V Ler

HM Bt (69) Be

hic auctor de libertinorum, illud de a iis omnibus ſectariorum libris tuto li-
ceat affirmare, & per ſingula religionis, ac eruditionis opera facile poterit
exemplis illuſtrari. Hic ergo Ppræcipue cavendum, ne fallant animi ſub vul-
pe latentes, & qui, fi ſpes ſit Eallendi, ſacra profanis miſcent. Nec vero &
illud prætereundum, inter alias cauſas, quæ ad librum aliquem primas inter
tenebras relegandum Eccleſiam movent, ſœæpius eam eſſe, ut ſingulare, me-
ritumque odhum, quo homines nefarios inſectatur, oſtendat, & ut condig-
nam ſimul pœnam lisdem infligat, qua a fimili auſu ceteri omnino abſterrean-
tur. Hac proinde de cauſa non raro viſum eſt, libros impiorum, etiam quos-

cunque, nec imperitis ſolum, ſed & doctioribus eripere manibus, ac ut a ne-

mine prorſus lefctione digni cenſeantur, judicare, quales quidem præcipue
ſunt hæreſiarcharum. Quis enim nefcit, non parvam eſſe ingeniorum volup-
tatem, & eximium velut laboris præmium, ſi edita monimenta a viris do-
dis & eruditis evolvantur? Certe Horatius canebat: ſatis eſt equitem mihi plau-
dere, - = = probet bæc Oäétavius Optimut, atque Tuſcus, & bac utinam iſcorum lau-
det uterque. (a) Anne vero lomines impios & inſanos, qui Muſas, ſaltem
ſanctiores, omnes iratas habent, frui oportebit ſingylari iſto eruditorum
præmio? quis dignos putabit, ut vel una pretioſi temporis hora illorum fa-
bulis & blasphemiis deputetur, quas ſi & refutare velis, prope plus laboris
mali, quam fructus inde ſis decerpturus. OQuæ enim, ait 8. Athanaſius, ma-
niſeſto prava, perverſaque ſunt, ea curioſius tractare non oporter, ne contentioßs ho-
minibus ambigua videantur, ſed tantummodo ad ea reſpondendum eſt, quod ipfum per
ſe ſußfcit, ea orthodoxæ Eccleſiæ non eſſe, neque Majores noſtros ita ſenſſe. (?) Si er-
go nec, ut mendacia refellantur, digni ſunt amplius legi ejusmodi libri, quæ alia
erit eorum utilitas? Quæ quidem rationes, quoniam adverſus Conſtantis, Fride-
rici, aliorumque Impp. leges non militant, fruſtra exillis adverſarii Eccleſiæ inſul-
tant. Pix chim erant leges illæ, ſanctæ, & utiles, quales quales demum Principes
fuerint, atque ideo etiam receptæ, & nonnullæ earum Bonifacii VIII. auctoritate
renovatæ; quum contra hœæreticorum libri impietatem data opera profiteantur,
ac tradant. Ac quæ ejusmodi librorum cum legibus publicis comparatio? Sum-
mis Imperantibus, etiam perverſis, dominis diſcolis, ſi recta jubeant, parendum,
legitimas eorum, utilesque conſtitutiones obſervandas ele, Euangelium, Apoſtoli,
jura omnia præcipiunt, graviſſimeque inculcçant; nunquid idem de recipiendisho-
minum a fide alienorum libris, & dogmatibus alicubi ſtatuitur 2 Ita hominis ſa-
num ſinciput poſſe argutari, nec pueri eredunt, niſi qui nondum ære lavantur. (c)
Mirum vero, niſi & S. Cyprianum hæreticum fecerint, cujus omnis vox, omnia

ſeripta fidei unitatem clamant, qui nec unquam ab eccleſia receſſit, licet ex huma-

na imbecillitate, & caligine in celebri Baptismi controverſia aliter ſenſerit, ſcerip-
ſeritque, quam vetuſta haberet traditio Eccleſiæ, nullo tamen plenarii Con-
cilii canone, ut poſtea factum, ſtabilita. Qua de re adeo copioſe, & præclare

egit S. Auguſtinus in ſuis contra Donatiſtas commentariis, ut nihil omnino
ad

(a) PE. I. Satyr. 10. (b) In epiſt. ad Epictet. (c) Juvenal. Satyr. 2.

NS (70) B

ad confundendos etiam noſtrorum temporum ſectarios adferri poſſit accom-
modatius. (a) Tertulliani tandem, aliorumque nonnullorum veterum, qui a
vera fide in nonnullis aberrarunt, libri permittuntur: tum propter antiquita-
tis memoriam, quam confervarunt: tum quia hæreſes, quas continent, fere
ſunt extincæ & ſepultæ: tum quia etiam ſünt tales, a quibus hoc ævo honui-
num genius perquam ſecurus videtur. Ita, ut egregie id explicat Gretſerus,
Tertullianus pugnavit pro monogamia, illicitum ratus ſecundum Matrimoni-
um: nunc Lutherus & Calvinus, ita multos inſtituerunt, ut magis ament po-
lygamiam judaicam, quam monogamiam Montanicam. Tertullianus duas, aut
tres quadrageſimas ex diſeiplina Montani obſervandas docuit: noſtri novatores
effecerunt, ut ne una quidem ſervetur. &c. Nihil ergo ab hujusmodi vete-
rum erroribus periculi nunc imminet. (?) Qued idem ad Ariſtotelis, Aver-
rois, ſimiliumque gentilium monimenta accommodandum, utpote quorum
errores, aut temporis diuturnitate velut emortui ſunt, aut hoc ævo adeo aper-
ti, & tanta vweritatis luce diſſipati, ut nulli lectoribus fraudi ſint, aut exitio:
dum contra errores hæretici ſpecioſo Chriſti, & Euangelii titulo, aut rectæ
rationis, aut naturalis religionis velamento ornati venditantur, ut ubique
Danai iſti, & dona ferentes ſint timendi, ne in noſtros fabricata ſit machina
muros. Ac novi quidem Juliani etiam hic mihi conſürgere videntur, qui ut
Perverſa nobis ſua obtrudant dogmata, eruditos veterum gentilium, & profa-
næ eruditionis auctores manibus noſtris cuperent ereptos: ut præclara iſta
Profanœæ eruditionis parte, ſpecioſa hac Saræ ancilla, ſoli ipſi gloriarentur, &
nobis etiam hæc arma ad verſutiam eorum detegendam erepta eſſent; quod ip-
ſum Imperator ille Apoſtata effectum cupiehat, uti pluribus explicatum, con-
futatumque legere eſt apud acerrimum Juliani hoſtem S. Cyrillum. Sed jam
piget cum iſtis aranearum telis diutius depbugnare. Quid enim minus eſt ho-
minis, quam objicere, quod ſi verbo negaverit adverſarius, obmuteſcere,
atque erubeſcere debeat, qui objecerit? Agmen preinde claudat non tam ar-
gumentum, quam apertiſiima inſania Anonymi, qui vel ipfam inquiſitionem
