hinc natæ illæ ſeveriores Conſtantini, Gratiani, Valentiniani, Theodoſiorum,
Marciani, Anaſtaſii, Juſtiniani aliorumque Orientis Impp. ſanctiones: ( )
hinc juſta eorundem heterodoxorum ex variis regionibus exterminatio: huic
juri inſiſtunt graviſſimæ leges adverſus ſectariorum ejusmodi turbas a Princi-

Pibus Auſtriæ promulgatæ, quas ſupra indicavimus. Nam & multis proſuit,
ſeribit Auguſtinus, prius timore, vel dolore cogi, ut poſſint poſtea doceri, aut quod

jam verbir didicerunt, opere ſectari. (q) Quanquam cum laudato Rieggero non
inficior, tum præcipue virgas, & ſecures expediendas, dum peſtes illæ in rei-

publicæ Chriſtianæ ingens detrimentum ſunt erupturæ; atque in hoc ſenſu

conſilium Thuani, & Barclaii admittendum cenſeo, ſälva ſemper, & integra
triti illus moniti, principiis eſſe obſtandum, ne ſero medicina paretur, veri-
tate. («) Hinc & ſehisma omne, & heæreſim ſuis e regnis exulare non ſine
animi ſolatio ſpectabit Princeps, ſi prima erroris ſemina omni ſtudie, cona-
tuque ſuffocaverit, ſi dum rei controverſæ a Summo Pontifice, aut Concilio
Generali, quod pluribus omnino obnoxium eſt difficultatibus, definiendæ nulla
ſpes affulget, gentis ſuæ Epiſcopos convocari curet, qui collatis conſiliis, ne-
gotioque omni ad SS. litterarum, divinæque traditionis regulas exacto verum
ab erroneo diſcernant, ſuaque definitione adſerant veritatem: ſi virorum eru-
ditorum congreſſus, & colloquium inſtitui faciat, quibus gliſcentia religionis
diſſidia, mature componantur, & inter diſſidentes concordia, antequam animi
(a) Lege de Marc. L. II. c. II. Miror CI. Kollarium, in ſuo libello de originibur &
iuſu perpetuo poteſtatiy legirlatoriæ circa ſacra &. edit. Vienn. Ann. 1764. ade
confidenter uſum fuiſſe deſinitionibur, principiis de jure Sacrorum, quæ Ono-⸗
tius attulit; quum eruditorum Catholicorum omnium adſenſu conſtet, opuſculum
Grotii de imperio ſummarum poteſtatum circa ſacra non modo bereticum eſſen
ſed & Grotiano ingenio indignum a pleritque judicatum. (b) Ad Roman. c. 13. 9. 4
(Wι) Extant pleræque in Codic. Juſtin. Tit. de Summa Trinit. & c. (d) Epiſt.
50. ad Bonifac. Comit. in qua moderatam hæreticorum coercitionem pluribus comendat.
(e) Vide Riegg. loc: cit. in notis ad 9. 434.

in odium abeant, reducatur: ſi ferventibus Theologorum diſputationibus,
quæ turbis in republica occaſionem Præbeant, ſilentio vel utrique, vel alter-
utri litigantium parti indicto, modum, finemque imponat, donec a ſuprema
facra legitimaque poteſtate, quid catholice ſentiendum, tenendumque ſit, ſta-
tuatur. (a) Quam vero in his omnibus neceſſaria ſit Civilis Imperantis auc-
toritas, quivis præjudicio, aut ſuperſtitione non excœcatus diſpiciet. Neque
enim ſingularium Epiſcoporum hic ſufficit poteſtas, non ea anathematum eſt
vis, ut homines a præconceptis, quas ſemel imbiberunt, opinionibus aut er-
roribus valeant avocare: non ea ſunt ſacræ auctoritati vires, ut homines con-
tumaces in ordinem redigat, aut ad officium compelat. Unde ad iſta Reli-
gionis pericula aut tollenda, aut præ cavenda ſolliciti animarum Paſtores, &
ſupremi etiam Pontifices Regum, & Imperatorum epem implorarunt; quem-
admodum jam inde a Conſtantini M. temporibus, qui peznis ſtatutis Dona-
tiſtas, & Arianos coercuit, ad noſtram usque ætatem factum fuiſſe Eccleſi-
aſticæ hiſtoriæ, & litterarum Pontificiarum periti non ignorant. Tandem uti
religioni nihil eſſe pernicioſius, quam libros pravos, ſuperius ſatis oſtendi-
mus: ita nemo ambiget præcipuam demum, & hanc Principum debere eſſe
curam, ut qui a ſacra poteſtate condemnati ſunt libri, aut propoſitiones, fi-
dei, morumque argumenta complectentes, ſua etiam lege proſeribant. Ita
jam alibi, quod tamen hujus loci eſt proprium, oſtendimus a Conſtantino M.
ſub pœna capitis vetitos; imo igne comburi juſſos Arii libros. (H) De codi-
cibus Eunomianis hæc eſt Theodoſii M. ſanctio: codices eorum ſeelerum
s Omnium doctrinam, ac materiam continentes ſumma ſagacitate mox quæri,
sE àc Prodi exerta auctoritate mandamus, ſub aſpectibus judicantium mox cre-
„Mandos.« (g) Valentinianus, & Marcianus Impp. præceperunt, ut omnes
chartæ, ac hibri, qui funeſtum Eutychetis, & Apollinaris complecterentur
dogma, incendio concremarentur, ut facinoroſæ perverſitatis veſtigia flam-
mis combuſta deperirent. (2) Plurima ſunt Juſtiniani Imp. decreta, quibus
Severi, Anthimi, Petri Apamienſis, Theodoreti pro Neſtorio, aliorumque
hæreticorum ſeripta ſub manus amputandæ, aliisque pœnis deſeribentibus in-
ſtigendis ſevere omnino interdixit. (e«) Idem a minoribus etiam regionum
Principibus, & Regibus factitatum. Sic Manichæorum libros flammis tradi
mandavit Cabades Perſarum Rex, ut Zonaras, & Theophanes tradunt. (f)
Piüſſimus Gothorum Rex Reccaredus omnes libros ſectæ Arianæ apud Tole-
tum uno in loco adunari præcipiens igne cremavit, & Gothos ad veræ fidei
unitatem adduxit; quod ſeribit Aimonius. (g) Quo & ea, quæ ſupra de Lu-
theri libris a Carolo V. prohibitis, & alibi ſparſim attulimus, referenda ſunt
re-
(«) Hec ipſa laudati Cl. Rieggeri ſunt verba, (b.) Sozom. L. L. c. 20. Socrates
L. I. e. 6. ubi plures Conſtantini epiſtole contra Arianos recitantur. («) Cod.
Theodos, E. 16. () l. quicunque C. de Hæret. (e) Novell. 42. Vid. tit.
Cod. de Heret. (fF) Zon.: in Juſtino Thrace, & Tbheoph. in Chronico. (g) L
3,. . 77

rengie
tatein.
is eol
zdmo
ſtiane
guam
lenden

mmOA
kamot
in xl
nimen
torerd

væ

Gue 1
Quis
ManA
cxeo
Ortut

ei d

Iuc!
petuo
intern
tor,
ſores

Prope

mats
etian
Agne
trari⸗
conet
d S
uve
ejusn
Wicin
in
tuo e
intere
ſine
Ut 2

(

Ktionibag .

Vel Alter.
füpremg
e ſit, ſte.
Andis auc.
Neque
hatum eſt
Us zut er⸗
ines con.
iſta Reli
ores, &
1, quem⸗
8 Dom-
Eecleſi-
ndem uti
oſtendi⸗
bere eſſe
nes, ſi⸗
Ant, Ita
ntino M.

De codi-

Celerum
gueri,
101 cre⸗
t omnes
kerentur
fam⸗
(quibus
rumgne
gbas in⸗
gionun
g trali

nt. (5)

Tol-

ſicei
delu⸗
da ſünt
re⸗
Geraler
9) Cl.
Hil. nir.

2 6
W (239) WX
religioſorum Principum exempla. Imo & hoc ad eorundem ſpectat auctori-
tatem, & religionis zelum, ne patiantur a Sectarum fautoribus ſcriptis eriſti-
cis conviciorum, & calumniarum plenis auctores Catholicos proſcindi; quem-
admodum etiam iſtis injungere valent, ut ſtilo temperato, & ad leges chri-
ſtianæ modeſtiæ exacfto utantur, nec contumeliis, quæ ad alienandos magis,
quam conciliandos diſſidentium animos valent, ſed argumentis veritatem de-
fendendam ſuſcipiant. Quo in negotio non modo Caroli V. ut ſupra me-
moravimus, verſabatur cura, ſed & Carolus VI. prudentiſſima conſtitutione
famoſos ejusmodi, & contumelioſos libellos interdixit, cui gemina ſunt, quæ
in cæſarea capitulatione Franciſci I. leguntur. (a) Quid autem dicam de mo-
nimentis libertinorum noſtri ſæculi, qui mille fraudibus, (?) imperitum lec-
torem decipiunt, & a ſincero Dei cultu, a proficua, maximeque neceſſaria di-

rvinæ providentiæ, animæ immortalis, æternorum inferni ſuppliciorum, fotius-

que religionis revelatæ cognitione abſtractum in vitæ licentiam impellunt?
Quis negaverit fœtus monſtroſos, quorum principia pridem non modo Ro-
mana Eccleſia, ſed ipſa naturæ ratio, & ſapientium Philoſophorum conſenſus
execratus eſt, præcipue civilium Imperantium ſuprema auctoritate vel in ipſo
ortu eſſe ſupprimendos, condemnandosque? Scilicet in his omnibus nullum fi-
dei dogma ſtatuunt Principes Politici, novi nihil in Eccleſia moliuntur, ſed
quæ pluribus pridem canonibus ſancita ſunt, quæ Eccleſia & Pontifices per-
petuo clamant, quæ ſanctior religio jubet, quæ naturæ præcepta urgent, &
internum illud rationis lumen, quod impii homines fruſtra extinguere nitun-
tur, oſtendit, hæc inquam ſolum exequuntur, ſeque veros Religionis Defen-
ſores, & Eceleſiæ Advocatos opere ipſo probant. Aliud quippe eſt recenti
propoſitioni notam hæreſeos, aut impietatis inurere, quod ſine prævio dog-
matis judicio fieri non poteſt: aliud eſt damnatam ab Eccleſia ſententiam lege
etiam civili proſcribere; aliud eſt librum de hæreſis, aut erroris ſuſpicione
arguere: aliud ob cognitas pernicioſas, fideique, aut moribus manifeſte con-
trarias ſententias ad tenebras ablegare; quorum priora Principi civili non
conceduntür: poſteriora vero ad ejus officium, ad Eccleſiæ advocati munus.
ad Summi Chriſtiani Principis pietatem, ſupremamque reipublicæ curam ſpece-
tant. Ut proinde mirum videatur, nonnullos ea in re tricari potuiſſe, me-
tuque inani fuiſſe agitatos, ne, dum cenſoriis Principum tribunalibus libros
ejusmodi prohibendi conceditur poteſtas, facile etiam ad eos ſacrificia, &
victimæ, quod in Ozia Judæorum Rege Deus vindicavit, aut thymiamata,
& thura, quod Conſtantino negat Oſius, deferantur. GQuin & illud perpe-
tuo expendendum diſerimen, quod librum inter damnatum, & prohibitum
intercedit. Prius quippe illud, quoniam de fidei, religionis doctrina agimus,
ſine examine, & judicio in cauſa fidei exercendo, in diſpiciendo religionis,
ut ajunt, jure fieri non poteſt: alterum vero, etſfi de libro ſacra tractante
2 . 32-
(a) Apud Riegg. P. I. L. E. n. 438. in notix. (5) De quibus vide Antonin. Val-
lecchium in præclaro opere de fundamentis religionis &c. & ſupra diſſert. I. c. 2.

Be (240) B N

agatur, pluribus etiam de cauſis, quæ ad ſolam politicæ ſcientiam, ſtatusve
regnorum rationem pertinent, fieri poſte, atque reipſa fieri, nemo vel me-
diocriter in curiis Principum verſatus inficiabitur. Atque hine, ſi de eauſis
fidei necdum ab Eccleſia agitatis tractetur, ſi nulla poteſtatis ſacræ ſententia
Præceſſit: in Principis civilis decreto, quo propolſitio ejusmodi vetatur, aut
liber vendi diſtrahique prohibetur: non fidei, aut religionis, non ſacræ ma-
teriæ extra forum civile poſitæ, ſed aut publicæ ſolum tranquillitatis, tumul-
tus exorituri, aut aliarum cauſarum profanarum, quasque ſtatus vocant, habi-

tam fuiſſe rationem, ſano prudentique judicio eſt cogitandum. Exempla rei

hujus frequentia nobis ſuppeditant geſta in Auguſto Pariſienſi Senatu, dum de
libro Sanctarelli, de propoſitionibus Drouetii, de ſcripto famoſe in Cyri-
acos Petri a Valle clauſa, de doctrina Janſenii, Quesnelli, & ſimilibus agere-
tur. In Hiſpania celebris de auxiliis gratiæ divinæ controverſia pluribus e tri-

bunali regio decretis occaſionem dedit. Veneta Respubica Auguſti Senatus

interdicto monimenta Aventrotii, Picinini, Berruverii, & plura alia quæ lon-
gum eſſet recenſere, vetuit, (a) quod & alii Civiles Magiſtratus, & Prin-
cipes, hac noſtra præſertim ætate, publicis fere ubique tum e profano, tum

ſanctiore conſilio conſtitutis Cenſoribus egregie præſliterunt, quin iis prop-

terea violatæ religionis, aut orthodoxiæ quæſtio moveri, aut uſurpati juris
ſacri temeritas objici poſſit. Compertum nempe eſt omnibus, dum liber pro-
hibetur, eas ſubeſſe cauſas, quæ profanam non excedant poteſtatem. Quan-
quam & nihil officiat, quominus in controverſis aut morum, aut jurium ec-

cleſiaſticorum opinionibus ſanam ſapientiorum Theologorum ſententiam, con-
traria rejecta, Princeps recipere, & edicto ſuo tueri poſſit, ac vel propte-

rea libros decreto ejusmodi contrarios ſuis in terris minime cogatur tolerare.
Duplici noſtrorum regnorum exemplo dicta illuſtrabimus. Regiorum Cen-
ſorum auctoritate prohiberi videmus libros, qui aut nimiam in Regum tem-
poralia prædieant Pontificiam poteſtatem, aut eim, quæ Clero in cauſis tem-
poralibus ab onere forenſi, tributoque communi aſſeritur immunitas, ultra fas
prope, & æquum extollunt, jura divina, nullo in controverſia facto diſeri-
mine, continuo inclamant, corruptelas adverſus ecclefiaſticas ſanctiones vel
fingunt, vel acriore, quam decorum ferat, ſtilo inſectantur, & ſi quid veri
latét, certis a veriſimihbus, ſacris ab eccleſiaſticis non ſeparatis, adverſus ip-
vero ſe præclare meritos fuiſſe de commumi bono rati, ſi Principi ſubditum,
ſi reipublicæ civem, ſi communi bono membrum ſubduxerint. Jam quidquid
de hac cauſa probabile, & intra opinionis limites dici poſſet: quoniam tamen
hac noſtra ætate controverſia iſta & odioſa eſt, & in Principum injuriam, rei-
que publicæ detrimentum diſputaretur: recte & ab ea abſtinendum, & libros
aſperius iſta perſequentes prohibendos cenſuerunt Principes, ne forte ignarum
(a) Vide Petri Franceſchi Secret. Venet. Expoftt. de libr. prohibit. allegat. ab Aubtor.
II. L. de B. C. L. WI. a pag. 155.

ſos Principes veteris, & novæ legis textibus pro ero depugnant: tum enim-
ſi

ſinan

cago
udi⸗
UMe c
Opin⸗
1b
runt,
caula
neri,
(ouſt
ſuſtr⸗
berri
Græ
con
laud
kenm
exyu
abolen
prol
Pre
laxur
tentia
ken
auli
Weo
e
nun
illis
tet 71¹
Dere
Cem

.

flatusye
vel me.
Gde eauſie
lententig
tur, aut
ere me.
8 tumul.
Int, habi⸗
Impla rei
,dum de
in Cyri.
Sagere.
busetri⸗
Lenatus
gue lon-
Drin-
o, tumm

PrDD.

ti jur
er pro-⸗
um er⸗
Iin, co-
Propte.
olerare.
m Cen⸗
mn tem=
ſis tem⸗
ltrakas
llen⸗
nes vel
veri
lis ip⸗
enim⸗
Gitum,
Hidqvid
tamen
n, kei⸗
. libros
erun
Vul.
lr.

e (241) Be

vulgus, & incautæ, ſimplicesque animæ, quibus rerum, & temporum ad-
juncta, & ſententiarum ejusmodi clarior notio non perſpecta eſt, in errorem,
in ſæcularis poteſtatis contemtum, in ſeditionem concitentur. Alſterum ſpe-
cimen nobis ſuppeditat laudabile illud, diuque a bonis omnibus deſideratum
Probahiliemi decrementum. Prohibetur nempe Regia etiam Auctoritate de-
formis iſte laxiorum ingeniorum partus, neque pagellæ opinionem iſtam in
nullo prope veræ probabihktatis gradu ſtatutam defendentes prelo ſubjici, aut
diſtrahi permittuntur. Scilicet conſtituti a Majeſtate Cenſores pro ſingulari
ſua prudentia & pietate facile ſibi perſuaſerunt, opinionem hanc ex ſaniorum
Theologorum mente fuiſſe commentorum noxiorum velut ſementem fertiliſ-
ſimam, ex ea ceu fonte turbido emanaſſe morum quam plurimas corruptelas,
eaque velut circæo poculo ſubtilia, & magna alioqui ingenia ad ineptias, &
Iudicras legis divinæ, & canonicæ, Sanctorumque Patrum interpretationes fu-
iſſe converſa. Etſi ergo nulla aperta, & conceptis verbis prolata de eadem
opinione Romani Pontificis, aut Eccleſiæ prodierit ſententia: non multum
ab ejus condemnatione univerſi Chriſtiani orbis abeſſe judicium intellexe-
runt, ut proinde hæc ipfa ſatis viſa ſint ad aſſerendam cenſori judicii in hac
cauſa auctoritatem. Atque ita ego quidem arbitror; ſin vero fallar, admo-
neri, ceu emendare paratus, flagito. Gaudeo quippe magnopere in ea nos
conſtitui luce, qua a negotio in tenebris perambulante tandem publico etiam
ſuffragio liberamur: gaudeo triſtes eos evanuiſſe dies, in quibus olim cele-
berrimum Piſanum Hiſtoricum, & ſi vis, Philoſophum, Polyhiſtorem, &
Græcarum litterarum inter Europæos eruditos facile Principem ab impactis
contumeliis, & conviciis vindicare, prope fuerat exitioſum; quemadmodum
laudaſſe Petrum Thraſæam, & Priſcum Helvidium Aruleno Ruſtico, & He-
rennio Senecioni capitale fuiſſe Tacitus commemorat, & ut idem proſequitur,
expulſit ita Sapientiæ Proſeſſoribus, libertatem Senatus, & conſcientiam generis bumani
aboleri hominet improbi arbitrati ſunt. (a) Gaudeo & civilis poteſtatis judicio eam
probari legem, quam iterato non multis abhinc annis Summus Ordinis noſtri
Præpoſitus nobis ſanxit, ut videlicet probabiliores ſententias ſemper amplectamur,
laxasque evitemur, & in rebus etiam, quaæ ad fidem non pertinent, a communi ſen-
tentia Patrum, Theologorum, & Romanæ Eccleſæ, ne diſcedamur. () Qui critico
ſemper turgent ſupercilio, fortaſſis & hic opiniones præjudicatas, adulationes
aulicas, fraudes opponent, pro affectu & Principum nutu a cenſoribus regiis
libros vetari dicent, errores non exponi, & prohibitionis cauſam non prodi
querentur. Sed quoniam hæc ea ipfa ſunt, quæ & Sacrarum Congregatio-
num, & Epiſcoporum, & Romani Pontificis cenſuris objiciuntur, idem etiam
illis, quod ſupra dedimus, eſto reſponſum; nam ſi arma antiqua, manur, den-
terque, unguerque ſint, ut canit Lucretius, quid vetat, & arma antiqua oppo-
nere. Verum etſi ea etiam conceſſerim: an propterea juri Principum, &
cenſuræ Regiæ quidquam detkactum pl ² An non hæc ſunt talia, quæ quamdiu
HWM

(«) i Vita Agricolæ c. I. (⁵) hi Eyiſt. Encyck. Anno 1763. die I4. Novembr.

Bog’ (242) E

homines erunt judices, & fieri, & objlici poterunt? an non & in aliis cauſis
iniquæ aliquando e tribunalibus ſententiæ prodierunt? Si quis læſus eſt, legiti-
mis id oſtendat documentis, & querela audietur: facti hæc ſunt, & a quo
allegantur, probanda, & ad juris dubium minime trahenda, ut vel quivis non
modo legum peritus, ſed rationis ſolum, & communis ſenſus compos intel-
ligit. Unde miſios moroſos adeo adverſarios faciamus, & ad noſtra reverta-
mur. Tantum ergo abeſt, ut in hae propoſitionum, & librorum cenſura,
àa Principe Politico lata, ſi ea, quæ expoſuimus, diſcrimina obſerventur, ſa-
eræ poteſtatis jura infringantur, ut potius per eam Imperantium civilium
auétoritatem fides integra, rel gio illibata, morum doctrina non corrupta,
espublica tuta, & tranquilla conſervetur; quoniam hae ratione, ut de Mar-
ciano Facundus Hermianentſis profitetur, canonum executores, non conditores, fi-
dei advocati, non judicey conſtituuntur. (a)

De jure cenſorio Frincipum in negotiis religionis heterodoxkxk
diſſeritur.
[X ſupremo, de quo adhuc diſſeruimus, Priucipum jure & civitatem, &

fidem tuendi, illud conſequitur, ut ſi quando malum graviſſimum, &
alias inevitabile a fidehbus ceteris, a republica averti non poſſit, quam tole-

rando etiam ſectarios, & a vera religione diſſentientes: his ipfis liberum, aut
certis Pactis, & conditionibus limitatum ſacrorum ſuorum exercitium poſſit

Princeps permittere, & hujus tolerantiz normam, & modum determinare.
Neque enim etiam Principibus Catholicis jus quodpiam reformandi ad hetero-
doxæ religionis negotia reélatum negari debet, modo recto, ſanoque ſenſu ex-
Plicetur, de quo tanto animorum æſtu & in Pace Religioſa, & in Veſtphalica
diſputatum fuit, hodieque etiam Doctores Catholicos inter & Proteſtantes di-
ſcepftatur; qua de re pluribus egit illuſtris de Barthel, (?) & poſt eum ſiepe
laudatus Cl. Zallvein, qui accurate jus reformandi antiquum, & novum, Jus
&ccleßtaſticum, & politicum, & utriusque officia diſtinxit, ac ſenſu catholico rem
intricatam clare explicavit. (c) Ex quibus infertur juris dicundi poteſtatem in
cauſis religionis heterodoxæ ad eum pertinere, qui territorio ſumma cum
aucroritate præeſt. Nam jus quidem Sacrorum Doctores Proteſtantici omnes
adſeribunt, & vindicant Principi territorii, lcet eo cum diſerimine, ut multi
ad jura majeſtatica ceu ſaeræ pofeſtatis originem recurrant: plerique recentio-
res ſyſtema collegiale adopftent, & ex liberis ecgleſiæ ſuæ Pactis, ex tacita, vel
expreſfa plebis voluntate, jus iſtud in Principem translatum affirment. Hæc
frequentior eorum doctrina, & , ut Calvin, Hobbeſii, Thomaſii aliorumque
Va-
(a) L. XII. c. 3. (b) Opuſc, 2. & 3. de jure reformandi antigq. & nov.
() Prine. I. E. Ibm. III. L. II. c. 5. J. 0.

6

veria
tboque
nndsl

Peclei

civilen
Geret
ſos ]
ſtrin⸗
Co
Prie
cujus
elle,
Auct
cto!
Ut a
teros
Imp.
ſiers
fice!
e e⸗
er
& N
buod
ſtant
dedl

volit

elt an
tium
fuiſe
Atqu
ſatet
here
licei
Um
dus
tltd
las
Alti

8 canſis
lepiti.
Gvo
vis non
8 intel.
reverta⸗
enſura,
tur, ia.
eivilium
rrupta,
e Mar-

Mel, ſ⸗

n, &
m, &
1 tole-
Im, Aut
polit

ninare.

leter⸗
lu ex⸗
Dhali
tes i
1ſepe
1, us
Te
em in
cum
nes
molti
entio⸗
t,, vel
INüe
VI⸗

„ ,
10.

oN (243) g

varia, & innumera figmenta præteream, nunc inter illos plurimum recepfa,
ſi quidem & de Principe fidei ſuæ adhærente agatur: aliter ſentiunt, mul-
tisque contendunt, ſi territorii Princeps ſit Catholicus. At quum illi legiti-=
mos Eccleſiæ Paſtores non audiant, cum cenſuras Pontificias execrentur, cunt
Eccleſiam Catholicam judicem non agnoſcant: facile Patet, etiam Principem
civilem Catholicum obſtrictum efle, ut ejusmodi ſubditorum religionem mo-
deretur, caveatque, ne in communem reipublicæ felhicitatem delinquat; abu-
ſus pernicioſos tollet, libertatem Pactis, & aſlenſu legitimo non firmatam re-
ſtringet, libros etiam, ut diximus, eriſticos calumniis, & contumeliis plenos
condemnabit. Neque vero propterea jurisdictio hæc, quam exercebit, pro-
prie eceleſaſtica, aut epiſcopalie cenſeri poteſt, utpote, qui nec religionem, de
cujus cauſis judicat, veramm: nec in ea vere talem jurisdictionem eccleſiaſticam
eſſe, ex principiis fidei ſuæ perſuaſum habere debet. Sacra ergo omnis hæc
aucétoritas ſolum improprie, & analogice talis appellanda eſt, quum nec ex ſa-
cro fonte profluat, nec in Sacris Dei voluntate legitimis verſetur, ſed regula,
ut ajunt, territoriali utatur, & ex ſupremo territorii jure ſecundum ipia he-
terodoxorum principia emanet. Atque hinc piiſſimi Auſtriaci Principis, &
Imp. Caroli V. formula religionis Iaterim dicta excuſäri, & ceu non violato
ſacræ poteſtatis jure edita defendi ſolet. Non equidem ignoro eam a Ponti-
fice Paulo III. illico improbatam: nec inſeius ſum eorum, quæ Pallavicinus
de eadem conſtitutione ſeribit, videlicet ſtatim atque prodiit, & ab hæreticis
pPer commentaria in lucem edita libellum eum acriter fuiſſe confutatum, (2)
& hinc a nonnullis inter religionem, ab aliis interitum religionis appellari: a qui-
busdam demum cum Zenonis Henotico, Heraclii Ectheſi, & Typo Con-
ſtantis comparari, ut apud Graveſonium, aliosque hiſtoricos legere eſt. (5)
Sed de avita inclitz hujus Cæſareæ ſtirpis pietate, de illuſtri Caroli V. virtute
velim paulo mitius rerum Germanicarum ſentire Scriptores. Conſiderandum
eſt ante omnia afflictiſſimum eo tempore in Germania, & hæreticarum par-
tium factionibus, libertate, & decretis Principum reluctandi audacia turbatum
fuiſſe ſtatum, ut vix exterior quædam ſpecies religionis animadverteretur,
atque hæc ipfa nonniſi per vim a victoriis, edictisque cæſareis inducta, uti
fatetur Pallavicinus, & auctor coævus in biſftorica relatione de ortu, & progreſſis
hæreſum in Germania ab Anno I5 10. iqzue ad Annum 1533. graphice, barbaro
licet ſtilo, deſeripfit, & teſtatum reliquit. («) Animi ergo erant ut cum ma-
xime hæretici, ſacra ſine auditoribus celebrabantur, & vix erat qui facultates,
quas ad Cæſaris petita omnino ampliſſimas Paulus III. ad perditorum mul
titudinem in ovile Chriſti alliciendam, a Sedis Apoſtolicæ Nunciis conceden-
das elargitus fuerat, vix inquam erat qui illas peteret, aut prout mos eſt,
ſaltim blandius exciperet. Hinc & Nuncius Pontificis Pighinus Ferrentina-
HhzZ ten-
(«) L. X. Hiſt. c. I7. n. 7. (5b) Graveſon in Sac. XVI. Colloqu. I. Nat.
Alex H. E. Næc. XVI. c. I0, a, 4. (c) Habetur in princ, Tom. 33. Hiſt,
Eccl. Meury latin., edit-

Wo* (244)

tenſis Epiſcopus iter per Germaniam proſecutus, facile intellexit, omnem
Operam præter eam, quam ferrum impenderet, irritam caſuram. Guid enim-
vero religioſus Princeps in tam perdita Eccleſiæ cauſa ſibi agendum non ar-
bitretur? Qua ratione religionem peſſumdatam erigat, aut labaicentem ſuſten-
tet, dum nihii hic prodeſſe Pontificis a plerisque aut contemti, aut neglecti
decreta: nihil univerſalis Concilii molimina, quod tum triſtiſſimo eventu Tri-
dento Bononiam translatum, ac velut ſuſpenſum quieſcebat: nihil denique
Germaniæ Epiſcoporum, & ſacrorum Antiſtitum conatus, intelligit? quin vel
ab ipſo turbati, interruptique Concilii exordio omnia in pejus ruere oculis

ſpectat? ſane hic extrema quævis tentanda pro conſcientiæ religione fibi per-

ſuaſit, unde malis medela afferri, aut ſpes concordiæ emicare valeret. Nec vero
Prœæceps nimis in eo, quod advocati, & defenſoris Sacræ fidei munus poſtu-
lare videbatur, edicto promulgando egit, nec ſine conſilio, maturaque Sacer-
dotum, & Eccleſiæ Præſulum deliberatione. Oblatus ei fuerat libellus, interim
Poſtea nuncupatus, quique præcipua capita per recentes controverſias agitata
26. articulis complectebatur, a Principibus nonnullis vehementi pacis cupidi-
tate flagrantibus, putantibusque fieri poſſe, ut Catholici cum hæreticis in
una eademque doctrina tandem conſpirarent. Libellum illico recognoſcendum

dedit Imp. tribus viris Sacrarum litterarum ſcientia inſignibus: Julio-Flugio,

Naumburgenſis Eccleſiæ Antiſtiti, Michaeli Sidonio Moguntini Suffraganeo,
Catholicis, & Joanni Agricolæ Septemviri Brandenburgenſis ſacro Oratori,
hæretico quidem, ſed pacis etiam cupidiſſimo. Diſtribuit eundem poſtea con-
gregatis in comitüs Principibus, ut eorum ſententia exploraretur. Traditus

etiam Sfondrato Legato Pontificio, ut examinatus auctoritate Pontificis firma-

retur. Miſſus denique & Romam, & ad Concilium, ubi Legati, Catharino
Præſertim, ac Seripando, in eo libello diſcutiendo uſi ſunt. Quod vero rei
ſumma & caput eſt, nihil in hoc ſcripto ab Imperatore propoſitum ea mente,
ut Catholicis fidei normam præſeriberet, aut ii ſuis e ritibus removerentur,
ſed ſolam ut palam fieret, ad quas tandem conditiones laici Septemviri, & alii
Principes proteſtantes devenirent; quemadmodum clare coram ipſo Ponti-

fice Carolus per oratorem ſuum fuerat profeſſus. Quin, ut ex initio libelli

conſtat, hortari ſe ajebat Piiſſimus Princeps Catholicos omnes, ut fuis in ri-
tibus perſeverarent: eos vero, qui nova dogmata ſecuti fuerant, ut commu-
nem ipfi pariter religionem complecterentur, aut certe illius libelli tenorem
ſervarent. Quis tandem libelli tenor? Omnia, modo ſana interpretatione
exponantur, probe catholica, ac potiſſimum in iis, quæ de Sacramentis age-
bant, Proteſtantium erroribus adverſantia, exceptis duobus tantum diſciphi-
næ capitibus, ſeilicet ut interim communio Herun: qui ea uti adſueviſſent, ſub

utraque ſpecie permitteretur, & conjugatis Sacerdotibus in conjugio Perſiſtere fas

eſſet; quæ tamen duo minime tanquam licita probabantur, ſed toleranda eſſe
decernebatur usque ad Concilii definitionem; quod quidem ipium malorum
Præſentium dira neceſſitas, & aliqua pacis ac concordiæ ſpes exigebat. Erant
er-

tson
ocortui
ridetur.
.lsl

roſe

Piore
etiatm.
Preeig
Hine?
ſolum
mam
ſenſim
10 ff
tillim
() i
mente
judicio
ſed eti
tor fue
ſicis ee
dium!
gato d
Cathol
lepe
Doſſon
venure
exerci
10 fls
Herae
Henot
tioren

thena

ſe en
Preſe
ditati
tam
Verba
Adiam
illo
matie

4)
6

7
7

ommnemn

id enm.

non ar-
n ſüſten.
neolecti
UAta Tri-
Geninue
gbin vel
re Oelis
ſlbi per.
ec Ver
6 poſtu.
e Sacer⸗
,interin
gitat
cupicl.
ticls I
endumm
Fugio,
ganeo,
rator!,
ez con-
Taditus
firma⸗
charino
ero rei
mente,
entur,
&ali
Pont-
lbelli
n⸗
mIu⸗
norem
atione
age.
ſeipl.
t, ,0
re us
lele
orum
Eraut

el⸗

N (245) , g

ergo heæc talia, ut non modo ſanctiori fidei non adverſa, ſed temporum, &
locorum adjunctis neceſſario opportuna viderentur. Quod ipſum agnoviſſe
videtur Paulus III. P., dum edem libello ſibi oblato Cæſari renunciari juſſit:
«his legibus obligandos non eſſe veræ, & antiquæ religionis aſſertores, novæ
. pProfeſſionis auctores admitti poſſe, ut tanto nimirum veritati, ſalutique pro-
„Piores, ab omni denique errore facilius traduci poſſent. (à) Quod unum
etiam intendebat Carolus, utpote & in iis ſolum provinciis edictum valere
præcipiens, quas a novitatis ſtudio ad Catholicam fidem revocare conabatur.
Hinc & Præſules Concilii Bononiæ ingenue affirmaverunt, libellum eſſe eo
ſolum ex fine confectum, ut a Proteſtantibus exciperetur. Iſtis autem for-
mam quandam religionis præſcribere, quæ & turbis aditum præcludat, &
ſenſim ad veritatem diſponat, non eſſe a poteſtate Principis alienum, omni-
no affirmandum videtur. Hac igitur rerum geſtarum ſerie, quam verbis po-
tiſſimum laudati accuratiſſimi Concilii Tridentini hiſtorici Card. Pallavicini
(b) inhærentes retulimus, hac Præſulum eo tempore viventium ſententia, hac
mente Imperatoris accuratius conſiderata, admiratio etiam animum ſubit, qus
judiciorum præcipitatione evenerit, ut propterea tot non modo inſultibus,
ſed etiam conviciis Cæiareum hoc edictum proſciſſum, atque ipſe Impera-
tor fuerit impetitus. Sane, ſi acceleratam, obtento necdum expreſſo Ponti-
ſicis conſenſu, promulgationem fortaſſis exceperis, quam tamen ipſam & ſtu-
dium ſingulare concordiæ, firma, quam præſertim Bucerus Cæſari, & Le-
gato Pontificio faciebat, partium diſſidentium componendarum ſpes, recta
catholicæ religionis confirmandæ intentio, & bona fnides, aliæque cauſæ per-
ſæpe poſtea ab Imperatore apud Romanum Pontificem allegatæ plurimum
poſſunt excuſare; in ceteris nihil omnino a religioſiſſimo Principe geſtum in-
venire eſt, quod non pietatem ſaperet, religionis fervorem oſtenderet, &
exercitam ſolliciti de fide ſervanda animi curam commendaret. Quantum ve-
ro factum iſtud Caroli a conſtitutionibus Græcorum Imperatorum Leonis,
Heracli, & Conſtantis diſtet, facile etiam accuratius omnia expendenti patet.
Henoticum quippe Zenonis, etſi non Baronii, (c) ſed Natalis Alexandri mi-
tiorem de ejusdem Imperatoris fide amplectar ſententiam, (4) diſerte ana-
themate damnat ſanctam Synodum Chalcedonenſem, expontæ in ediéto fdei
eſſet contraria. Quæ ipſa conditio, licet ab hæreſi Zenonem purgare valeat,
præſertim ceteris etiam edicti verbis ſpectatis: manifeſtam tamen indicat du-
bitationem de Oecumenici Concilii infallibih auctoritate. Silet præterea aper-
tam hujus Concilii definitionem, ſilet celeberrimam S. Leonis epiſtolam, ſilet
verba: ex duabur, & in duabur naturig, quæ tamen contra Eutychianam per-
fidiam tum erant ſingularis catholicæ doctrinæ teſſera; adeoque in Henotico
illo & hæreſis manifeſte fovetur, & Sacri Oecumenici Concilii ſententia dog-

matica anathemati conditionato hominis profani, cui in ſimilibus parendi

Hh 3 ne-
(aà) Reſert. Maſeniur in Hiſt. Caroli V. L. VII. num. 44. & plures etiam teſtes citat.
(5) L. X. a. C. I7. (–) Adann. 4982. (d) Nat. H. E. Sæc. V. c. Z. «. I5. J. 4.

necefſitas, non auctoritas imperandi, minus ſacra fulmina vibrandi incumbe-
bat, auſu temerario ſubjicitur. Quid autem Heraclius Imperator? palam is
aſſeruerat Monothelitarum hæreſim: in Ecétheſi ſua cavet, ne quis unam, aut
duas in Cbriſto confiteatur operationes: tandem unicam in Chriſto voluntatem in
ſenſu hæretico diſerte aditruit, & Sanctor Patres ſe in hoc ſequi effutit imperi-
tus Princeps, ſeu potius Sergius Conſtantinopolitanus Patriarcha Monotheli-
tarum dux, qui Ectheſis auctor fuit, eamque Heraclii nomine inſeripſit, ac
vulgavit, majorem ut ipfſi conciliaret apud Palatinos, Clericos, & populos
auctoritatem. Unde & eam poſtea ſuam eſſe negavit Heraclius data ad Joan-
nem IV. R. P. epiſtola. Denique eadem fere in typo Conſtantis ſunt animad-
vertenda. Auctor enim ejus Paulus Monothelita Conſtantinopohtanus Patri-
archa: in eo ſacrarum vocum: dusrum operationum, & duplicis in Cbriſto volun-
tatis mandatur ſilentium: dogma reticetur toto jam orbe celebratum, & clara
RR. PP. ac Epiſcoporum ſententia aſſertum. (a) Hæc inter, & Caroli V.

& ratio, & nil fuerit unquam ſic impar ſibi. Ubi enim Carolus bæreſim com-
mendat? ubi novæ doctrinæ præceptum imponit? ubi Catholicum dogma,
quod maxime profitendum eſſet, ſubdole, & maligne reticet? Et licet ali-
quando formulæ adhibeantur ambiguæ, an univerſis Regnorum ſuorum Qa-
tholicis, uti illi Orientis Impp., ac non potius ſolis diſſientientibus eandem
formam præſeribit, ſeu potins ad tempus tolerandam, ſi quis ſiniſtre ſuam
in partem omnia traheret, inſinuat? Quod quidem & Carolus teſtatus eſt, &
Legati etiam Pontificii agnoverunt. Nec ergo edictum Caroli nefarium, nec
cum Typo, Ectheſi, aut Henotico conferendum videtur. At enim cur po-
ſtea Romæ improbatum? Cur tot querelas Pontifices effuderunt? Et Clemens

renſia decreta, & poſtea Innocentius X. pacem Veſtphalicam reprobarunt,
& ad Imperatores litteras paternis monitis, aliquando etiam minis plenas de-

prema, & libera Eccleſiæ voluntate quidquam ex iis confirmari, quæ ſolum
Inevitabilis mali neceſſitate adacti & eccleſiaſtici, & Sæculares catholici Prin-
cipes permiſerant, nec ſi quæ forte periculoſa, & prava ex illis Eccleſiæ ho-
ſtes deducerent conſectaria, id indulgentiæ, aut etiam auctoritati Eccleſiæ ad-
ſeriberent: ut denique ſarta tecta pro futuris temporibus Apoſtolicæ Sedis jura
eſſent. Nam illuſtres Juris Eccleſiaſtici Germanici interpretes Pacem Veſt-
Phalicam ceu lcitzm, & validam defendunt: & ſimul proteſtationem Ponti-=
ſiciam juſtam, æquiſſimamque agnoſcunt, nec ſuis et am effectibus deſtitutam.
. Nihilomtinus, ſoribit de pontificiis hiſce proteſtationibus Vir clariſimur Joſephus Schrothk
. Jurir Ectlefaſtici PFrage Proſeſor, hæ proteſtationes notam omnimodæ meßzcaciæ,
„& multo magis temeritatiz a Proteſtantibus imputatam effugiunt ex ea ra-
tione, ne Proteſtantes in certis materiis Pacis Religioſæ, & Veſtphalicæ, uti eſt?
di-

(a) Nat. Alexander H. E. Sat. VII. c. 2, a, I. H. Z.

edictum quantum non intercedit diſerimen? Scilicet longe diſcrepat Mir & vox,

VII. infauſtam religionis pacem in Conventu Ratisbonenſi, & Paulus III. Spi-
,„ 2 E

derunt. Nempe ut pro muneris ratione teſtarentur, nec ſuo aſſenſu, nec ſu-

44 uin
4ʃ Pote
akelg
tvert
Perille
egreg
ſe op
trinæ

cAlNi

leſto
ricam
je pol
Jurion
Qrum

tlori

contig
plcan
quons
guonie
Poblie
jeltati
Ut
tionen
lolo;
& K

AA m

prohi
nikuil
jure n
keligi
„15
tidian
aut e⸗

linumbe.
2 Palamn is
ham, qust
intatem in
it inperi⸗
lonothe.
eripſit, ae
