** Ouid vero fibi velint, quae Chron. MSt. W'urzburg. rariffi-

aum , quod poffidemus, habet fol.14.b: Ao. 10c0 fitib ittt

àc ob

Gtff t enSur&burgE angefangen tvorben u bauen bie (Srauette

Àni

G.(étter/ Jimmefoforten/ C5dbónaoo/ S5ulfyFen/ SSircfenfefo /

Grauentbal/ Goelgentbal/ Gnapentbal/ £idbtenftern 1c.ignoro.

CH

*** Dehocnegotio predi&um chronicon MStum ad Schonavv

fol.28 ità: An.cio rxxxix bat $Sifcboff Gottfricb bas €fo^

[V5 i

fter Codonate. aufgericbt . iE eer ein. SDerff getoefen / unb

M

Vsl('

9oppen. gebeiffen.

Syefes. Sifcboffé Gotein ftebet- binter

oper neben Dem *prebigftubl 2c.. cuius autor infcriptionem , et

alia notatu digna contra Trithemium refert.

Fo-

)"(se

Jingam, millibus paffuum, * pro viris facris familiae D. Be-

l

nedicti, perfectumque a Aaperto, comite Naffouio in Zas-

k

ren&urg, Qui id ipfum an. cio exxxii1 beato Martino con-

H

tradidit , et ecclefiae Moguntinae in perpetuam pofï'eiï O*

nem delegauit, ** diuo Florino martyri , cuius factis in-

p

fignitum eft cineribus, dicatum.

Quemadmodum vero

imosile varie inualuit, vt virorum monafteriis ordinis

vnius alia fexui fequiori deftinarentur viciniora :

ita ab-

d

bas Aildelinur ad teli iactum tale coenobium facris virgi-

l

nibus conftituit. Atque huic forte peramoenus loci fitus,

f

ceu fupra $. III allegatum canticum indicat , occafio-

tl

mem dedit, ficuti diuinae, quas vocant, B. E//faet£ae

l

(e£ónaugienfís reuclationes infuper ac v1üones eidem ma-

K

gnam conceflerunt celebritatem.

l

g'

XII.

4

Ínterea illud virorum monafterium an. cio 10 cc xxtti

Y

Nou. flamma vorax,ex incauto ictu bonibardae, in te-

?ll

Clum ftramineum vicinae cafulae dlfp;ofac, in buftum con-

iecit: et hoc virginum pridem iam exinanitum in fcripto-

ribus allegatis legitur.

Cur autem ad Haffiacas regiones,

atque Elifabetham heic ad Haffiacos veritatis teftes refe-

ramus? non eft, vt dubium quis fibi formet.

Sic enim

monafterium in finibus dioccefis Treuirenfis fitum ($.HI)

indi-

* ]ta notante Viro Perilluftri, antea citato, et quidem ex BRO-

VVERO ec TRITHEMIO, qui etiam a. 70guzti4 quatuor,

etab oppido Zaccharacb iuxta Rhenum vno, milliaribus di-

ftare dicit.

** Cuius Diploma; luci pubhcae concedendum;Perilluftris prae-

ä

laud. de GVDENVS ].c. promifit.

*** Proucin eadem regione inferioris Cattimelibocenfis comi-

tatus. monafterium Grazas. nomen acceprfe legitur apud

YVINCRKELM. pat. 1I; fol; 126.

49 )*($o

19

j

indicauimus,atque hanc alibi per Hafliae regiones difper-

u

commonfítrauimus.

Nihilominus. locus

fam fuiffe,

ipfe, qui Schonaugienfe

hoe mohnafterium continuit, Cat-

** inferiori adnumeratus, pro-

timelibocenfium comitatui

l

»e Grunavv fitus eft.

De

quo B. VVINCKELMAN-

u

fterii Granan dictum fuiffe

NVS, vltimum abbatem mona

li

Jlobannem

BSebvvalbach von Limpurg , qui illud reliquerit,

***

b

et abbas factus fit in Schónau , atque alia refert.

2

Et quia in

fuper comitatum hunc , propriis olim domi-

"

nis celebrati

ffimum,dudum regionibus Hafliacis incorpora-

W

tum Ícimus, moxque an. C1212,

poftfatalem obitum J/-

j

Pelmi iunioris Haffiae Landgrauii, null

os relinquentis hae-

ld

redes variis litibus, quas Illuítriffima Naffovicorum domus

atum, demum an. c12 I2 Lxxvii certis páctis

mouebat, turb

ac legibus paca

tum; mirum inde non eft, ampliffimum

$i

huncce comitatum pari

ter ex vicinis locis, et Treuiren-

lefiaftica bona varie fuiffe

te

fium praefertim vi quoad ecc

K*

!

commotum.

C 2

$. XIIT.

0

fcrimus ex merito notabile illud de capella S. Paseratii,

16:5,

* ngrre

t

oppidi

noftri Gyeffez documentum in. Diplomat. Haífiaco,

p

uod folerciffimus

rerum Haffiacarum indagator , Dn. IO.

PHIL. KVCHENBECKER, aicus cer

tiffimus, recens dedit

n

ydi

in Colletlione I,utm. XX XII, p. 134.5 cüi adhuc alia potuiffemus

addere, (i modo differtationis limites admififfent.

u

** Id quod LEVCKFELDIVS fequertibus probat :

Gbéónau

yof,

ben/ obntoeit Gerebrba

ufen uno

(ieaet im Goatenellenbogift

$u unterfibeioen von bert

sdi«

vent Cfofter Grunau / unb ift tvol

ebemabttgen

G'iftertienfer ^ G.Tofter b

efen Seabmeng. obutoeíó

-

Antiquit. Bursfelden[. p. 1 34-

eibelberg 3c. in

[9)

fol. 1 26.

** In Top

er. Haff. part. IT, cap- 3;

mation t

9f

39 Conf.

3

tebttt

áfiige Infor:

b SRotbieenbiger 336

apud

ribt) w benen im 5vaffane

Gyebifd) « uno Qi(lenhursg;tägäg

-

260

o -6)*(Se

XIII.

$.

Eiusmodi igitur rudera nuda nobis antiquae celebri-

tatis reftant.

Quae, fi vlteriüs rimamur, non nifi vltri-

cem Dei manum, quam tunc deuotiílima virgo immanif-

l

fimis malisimminentem praeuidit,omnitandem pofteritati

fl

monftratam praebent.

Adíunt enim teftimonia, quae,

1

fi cum reliquis conferantur circumflantiis, iftarumque cet-

tis euentibus, non poffunt non de vtroque nos certiores

reddere.

Et ne pluribus rem, in fe claram et teftatam

|

accumulare videamur, libet adhuc vnicum adducere ex fe-

ia

culo XVIto teftem, puta M. MARVLVM Spalar., * qui

inter alia ita teftatur : E///aetba de Sconaugia, vt Sige-

bertus fcribit, tote corpore vceribus contabefacio iacens, nun-

ä

quam ab boc aliquam animi triflitiam vultu praetulit , multas

anterim futurorum reuelationes accepit , acceptasque prodidit ,

vt facile dixerim , et ideo fantlam fuiffe , quiia patiens erat , et

ideo patientem, quia anéta.

dc enim clara virgo cum lan-

gnuente corporé fémota in leclulo decubaret, vaentis octulis cerne-

£at, quae procul in eccleffa agerentur,et ea deinceps reuerfis ad

fé faroribns magna cum omnium admiratione referebat, Quuae

fane verba notatu digniffima praefentem nobis infimul

monafterii ftatum triftiffimum, veluti in mente olim fan-

€tac virgirnis depictum, fat diftincte monftrant.

$. XIV.

anben aelegenen Gieift. Gyüttern / Cotifftern ub G (éffern 2c.

gebr.1628. lt.in ber Gernern 2lbfertigung 2c. Darinten von

pem Goangelifiben C'Befen insgemeitr ausfübrtich bin unb toiee

fer gebanbeft/gebr. $u -Derborn 1642,in fpecie vero de praedi-

&is locis quoad Treuirenfium quoque motus paffim agit.

* Vixit autor füb init. fec. XVI. et tra&tatum de re/rgzofe viuend:

snfeitutioue cdidit, qui varie translatus et impreffus eft.

2tY

29 )* (5

5,

XIV.

bri

Sed ad altetam pe

rgimus ELISABETHAM , magis

ltr

notam, et per omnem chriftiani nominis orbem longe ce-

n2

6t

itif

lebratiffia

m. Fuit haec Zfsdreae, e&is Hurigariae, et vxo-

itatt

ris Gertrudis, filia,* genere idco nobilis, fed fide ac genere

I

i

u-

M

nobilíor, ftirpem tam nobilem nobilitauit exemplis, il

n

ftrauit miraculis, et decorauit gratia fanctitatis, quam au-

OftS

tor naturae fupra naturam quodammodo extulit.. Quae

tam

ipfa funt verba MSti membranacei,elegantioris norae,quod

(fe

ex ifthoc feculo XIII poffidemus, et inter alia S. ELISA-

BETHAE vitam continet.

Cui MSto licet nomen auto-

qui

li

ce

ris praefixum non fit ; funt tamen eadem relatae vitae

5!.

al

verba et res,quas fuqra($. IX) allegatus Fratee ILACOBVS

Tanuenfis ** in legendisfuishabet. —Vbi autor ad fanciae

la

ii

Elifaletbae (S$.T) nomen alludens, quafi Dei feptima fuerit,

Q

vel quia feptem operibus mifericordiae fe exercucrit, vel

n

C

propter

À

* Nimirum res Hungarica, ut magis päteanr, ex chronico Hung.

nonnulla praenotamus, vbi cap. 62 legitur

anno 1198

r al

Ut

flarb BelaHi Rex Vngariae, bem fei 505n Gumerid) a«fote

9et 8 Cjabr-fang/ an. 1202 nabm -Der&eg -Demid) mit bem

mul

S5art/ st C ebfeften/ su 9Sveflau/ $u £tegttifs 20 068 Boleslai Alti

fin

Q15 1

u Mera-

Gobn gur Gbe/Srau -Debroig/ JDer&og 95ertbofo

v

uia, Stárnten unb Iítria Grocbter/ S. Elifabethae Sftutter

IV.

Gdtveffer/ eíne berlige fromme (Sürflin. — An. 1207 ffaib

&mridy/ $tónig in 1ngarn/ bem nur & SDtonatb (uccedirt La-

dislaus, Deffen fucceffor tvàr Andreas 11, Regis Emerici frater,

et dicti Belae HHI filius.

J

Hic regnauit an. 3 1,et cognominatus

f0l

fuit Hierofolymitanus, eo quod expeditione in terram S. cum

Friderico 11 libp. aliisque chriftianis principibus, vi&o in acie

W

jdi

Sultano ,. triumphum glöi*iofum confecutus eft ,. referente

DRESSERO Zdillen. VIto p.s.7577. -

** Epifco

i

dicit.

pus Ordinis Praedicatorum,qui al?bi fe de VORAGINE

21

es)*(s5e

Ü

propter /eptem ffatur, in quibus extiterit. S:'cq—ue pfimus

qirginitatis ftatus, in quo fuit, fecandus coningalir , tertius

p2

vidualis, quartus aifiuus, quintus contemplatiunr, lextus veli-

giofus, et nunc feptimus gleriofzs, Et feptem hi ftatus ma-

nifefto continentur in legenda hac, et figillatim defcribun-

tur.

Eftque notatu digna ifthorum omnium quoad ver-

-

ITl

-

ba etiam cum MSto noftro perantiquo conuen

ntia; vt

ï

de nemo facile ea, quae in praedictis legendis referuntur,

aut falfitatis incufabit, aut certo nouitatis.

An autem

l

Tk

eiusmodi conuenientia in reliquis ibidem defcriptis re-

bus obferuetur ?

a]ï

vlteriori omnino labore , et quidem

aliorum, dignum cenfemus. *

Interea complures fuerunt

dH

m

inter antiquiores, qui vitam et res d. E/ifabetbae dederunt,

i

ceu quidem ex libello illo 2uatzor ancilarum, et ex litteris

b

Magiftri Conradi 4e Martpzrg , quas de vita et morte et

miraculis eius ad papam Gregotium IX dedit, videre eft.

u

Maxime vero in egregio Bafilienfium lexico reali celebra-

L

tur IO. MONTANVS, ** ec THEODERICVS , natione

u

Thuringus,qui omnium optime vitam noftraed. Z///a£etbae

[

defcripfit, Equidem hanc lat. typis impreffam non habui-

3oK

ï

mus, fed MStam ex archiuo Darmftadino

gratiofe

D

H

conceffam, quam fequimur, itemque germanicam editio-

la

nem, getbrüud't uub vollenbet i ber

lobl &tabt Grfforbt

purd)

L

* Multa enim et.varia heic continentur; et quamuis in vita S.

Elifabethae nihil deficiat, defunt tamen in elegantiffimo MSto

nonnullae paginae,.id quod dolemus.

** Quis nam hic fuerit, vrumue hunc fecutus fuerit CANISIVS

tom. V. antiq. led. ecSVRIVS ad diem XIX Nouembr. vti

ET

lexicographi l. c. putant? non aeque difquirimus.

*** Tractationi praemiff. proftant verfus :

Jnuocet Elizabeth , ft quis cum crimine tabet ,

Et plangens cor habet , ab eo critaen cito /a&m

1

-ag'*)-*(gao

1

u$

ourd SRattbed 9taleer ]. toobnbafftigt 3um ftvarbas

n

Syorn bot oct &rametoSBrücfen clo ecccexx, in 4to," cum

Ji

figuris, vndique incifura ligaorum ornatis , cui titulus :

d

Cronica Sant Elifabet 3 SDeutfd) befagen. ive bepliae

i

giben j uno toíe fic i& Sürinaer Qanb ift Cumen mit

3

viefen tounberliben. Gotfico 9Bitefung £m ireut Qeben

l

unb nad item Zobe acfjeu/ aué vielanberu Siflocien

üf,

Gronicten auf baé Cut&fte aegegen/ üer. [uftberfid) unb

j

&urfstveiligE su[efett, In praefatione fatetur Theodericus,

non efle;additis caufis ** alibi, affectui fuo fatisfactum, imo

[5

2

alios memorat, videlicet fermonem OTTONIS F. de or-

t

dine Praedicatorum doctiffimi et deuotiffimi viri, qui fic

n

incipit: seulierem fortem , et cuiusdam alterius fermonem

8

incipientem : 4d decus et £onorem etc. verum in hisce omni-

bus ideo acquiefcere noluit.

Hinc inter alia addit : reffexi

Cl

etiam cronica fcripta diuerfarum , cupicns inuenire quod que-

)tu

relam. — lgitur cum non inuenirem , vbi acquiefceret pes affe-

us mmei, vifitaui monacborum et monialium monafleria, ini ad

yt

dit

ciuitates, caflraque et oppida, intevrogaui per[onas antiquiff/mas

t

et veraces.

Direxi literas bifforie buius. integritatem in. bis

omnibus inuefliganr.

Jinno nunc incarnatiomis dominicae

lt

ft

snilleffmo ducentelinzo ocfogefimo nono, a tranfitu beste Éliza-

Ti

£et b quingentefimo none, ad. laudem eorundem fcribere cupiens

N

i

/fai , [ed

et incipf'e(zf pauciffima de biis fcriptur, que babni , depo

Incom-

j

j

:

* Hanc verfionem ipfe B. LVTHERVS in Poftill. Eccl..fubinde

s

fecutus eft, eiusdemque vetba ipfiffima allegat STIFFLERVS

in logic. Theol. hiftor. impreff. Ienae c1o 15 c 1xviri 4to,

h vt

SCRIVERVS paffim, et alii.

* Quas tamen in verfione praedicta minus obferuabis ad ver-

bum expreffas ; vtut et. librorum et capitum fere idem fit

tenor.

24

«$)*(5e

i

mcamüof ta et [parfa cam;mfm , inordinata ordimaui , ind: /fmä?a

f

dz/lmx: et ordinaui , prout potai , zmþa/;ïa multa interpofui et

li

appofui , et ficut cangruere cvedidi , smaterie aptaui , per[onarum

th

nomina , dignuitates et officia !acavam vocabnla et tempora ex-

primenda, quedam ffcut in fcriptis repperi,de verbo ad veréum

j

[

f

pofui , et monnulla etiam variaui , vniuerfa et di inerfa in unum

:ï

Ti

colligenr , boc 0,9;;/(11/'4772 compilasi,

Zeflificor etiam coram

Deo et eletlis angelis eius , me nibil in boc libello pofiffe , nift

quod ex fcriptis prväxbmm bábere potui, et nifí ea,que a reli-

giofir perfonir et multum veracibus intellexi.

Notantet

ti

p

etiam ob genium illius aeui, nimis credulum, maximeque

ideo dubium porro addit

quaedam praeclara sniracula au-

t

diui, que propter dubios velatores. [cribere formidaui.

Dignif-

[

femum quoque duxi et feci, aliqua de pietate iluflriffizmi prin-

cipis Ludouici Landgrauii, eiusdemque beate Elizabeth mariti,

i

qui omnis bonitatis eius promotor ,et cooperator jïfle!z "maiss ex-

vt

zitit, annotare, quoniam boc Difforie neceffftas et. profecutio ex-

n

Ti

pofcebat , ad/ortantióus itaque qui&usdam boneflis. perfonis et

D

deuctis, ego THEODERICVS, facerdos frater ordinis Pre-

dicatorum minimus et indignus, natione T huringus, * cvm

K

plur quam fexaginta aetatis et' quadraginta duos. im ordine

lp

comp/m-grfm 4nno* , preferz.r apu/wlz&m inchboani , pertratfani

Qu

auitm

W

u

* Conftat aliunde hunc eenus duxiffe a nobih familia Zzeedozaz-

norum

Wt

hodienum inclutorum

aereditariorum-olim Erfur-

Ita naique STEILL in Ephem.Do-

tenfium , de Appoldia.

min.ad r Maii, citance Perilluftri Domino de GVDENVS in

Syllog.I Dxplomamu r. p. 1 $6, referc: F. THEODERICVS

de Apoldia, vir ingenio praeffaus, fermome purus,et bene erudi-

t , feripfit iuffa Gener ali ./V/Iagz/?rz erdinis Fratris Munionzs

legendam B. Donainici,legendam quoque Elifabethae, filiae Hun-

7AY /4€, €CC,

45* C

3j

fi

autem mente mea , felus omnia con[cribens , euendandaque ve-

ifui at

feribens , plurima, fepe cg[igantiäu; oculis , mea mantu. |.Sed

TA

haec de ícriptoribus antiquiffimis; vnde vità S. Elifabe-

Id &

thae cognofcitur, et forte ex circumftantiis aliis. Quae,vt

erum

penitius aliquando colligantur et conferantur, optamus ;

Ui

nec dubium eft, quin Ienenfe MST. membrandceum cum

(trm

noftro hoc Darmftadino conueniat,

XV.

a

5.

a rtlie

Libet itaque praecipua , ícopum noftrum illuftran-

antet

tia, delibare; qui eft, vt principia fidei Chriftianaé

'éQue

ac vitae colligamus, Chrifti euangelio maxime conuenien-

]i M

tia,ficquea Romanenfium dodtrinisquantum quidem illius

liif-

temporis ratio permifit,admodum remota. Erat autem

temporisratio, fiue humanum fiue diuinum refpicias cul«

i[rit

murili,

tum,omnino triftiffima ; nec ideo digna haec nobis videtur,

TT

vt aliunde notam pluribus delineemus.

Et fic quidem

t t4

inter Germaniae principes illuftris Zermanzu;, Landgrauius

n

Thuringiorum, tunc valde eminebat, vir, dicente THEO-

sPre-

DERICO **, vtique ftrenuus, et acer in hoftes, Odocari,

*om

regis Bohemiae, confobrinus. ' Qui, dum eo tempore Phi-

yditt

lippus, Sueuorum dux, frater Henrici imperatoris, et Otto,

ii

"

7

quondam Henrici, Bauariae et Saxoniae ducis filius,a prin-

um

cipibus contentiofe electi, non iftum, nec illum promo-

uens ac prouocans, alternatim exacerbauit, et contra fe in

'

occafione factum, vt no-

E

tur

praelium excitauit. — Qua forte

D

bilis

n

Do

$n

* Non animus eft, recentiores, quorum multi funt, et complures:

i

iU

^V

tales, qui aliud agendo, mentionem rei fubinde faciunt, recen-

fere. Conferantur tamen praeteriftos ANDR. BRVNNERVS

(l5

libr. HI,ec CHRISTIAN. MASSAEVS lib. XV1I Chéon. it.

H

MATTH.RADERVS inBauar.S. Volum.L p.143. etalii mulg,

** MST. Darmtt. lib. I,c. 1, feqq.

D

26

(* (s

bllfquidaiti iC R

abitans in partibus Vngariae, et'im

terra , quae feptem Caftra, eitbenbütgen/ vocatur , vir

philofophus, literis et ftudiis fecularibus optime imbutus,

regis

negromantiae, vt autor dicit, et aftronormiae fcientiis nihi-

fant

lominus eruditus, Magifter Klingiffor dictus, ad diiudican-

etia

das praedictorum caufationes in T huringiam per volun-

(üfta

tatem et beneplacitum principum ductus.

rdbi

Qui ante-

uam ad Zermannum Landgtauium introiffet,

nocte qua-

Ti£C |

dam in Ifenache fedens in ianua. hofpitii fui,

inter

aftra diligen-

tiusintuitus. Tunc rogatus ab iis,quiadera

nt, vt,fi quae

fatm

fecreta perfpexiffet, ediceret, refpondit: »

oueritis, quod in

fie,

&ac nucte nafcitur vegy Hungarie filia, quae Elifabeth nuncn-

aljt

palitur, et. evit fancta, tradeturque buius principis filio in uxo-

t

rem. — De cuius. (anilitatis preconio exultabit et exultalitur

alia

emnis terra..— De. vaticinio ifthoc qualecunque iudicium

loq;

valeat, ipfe diiudicet Theodoretus, dicens : Ezce, per Ba-

Cati

laam annum incarnationis fue prenunciauit miflerium

ipfe per

ip

bunc preeleite famule fue Elifaleth Lenedixit nomen e

L erium

quo

Id quod fane non aliter, ac diuinum tunc effatum adípe-

plin

Clabant miferi , et illi etiam , qui in Land

graui! palatio et

tori

familia erant viri milites , natalitis non infimi; ingenio

excellentes, honeftate morum virtuofi, cantilenarum con-

any

dtt

fectores ( SReiflet.Gefenge :pdter]

qualis ipfe R[Qüfiöt

fon

dicitur) fummi, fua certatim ftudia o

fferentes.

Nata igi-

Yita

tur an. Domini c15 cc vr1 filia, nec multo poft Herman-

Wt

ni principis primogenito Ludouico, optimae indolis puero,

ia

dicente MSto, cap. L electa adhuc fugens vbera, nata Dei

fen

defponíata, et anno a natiuitate IVto per folennes nun-

€ios ac nobiles vtriusque fexus fummo fplendore,et vere

regali pofnpa in Ih.uriþgjam addudaa eft.

& XVI.

«eS)*($0

27

&R

S.

XVI.

^ VE

Et fic quidem non. minori cura tenerrima haec

Utus,

regis filia educata fuit ; nifi quod conftet, Deum heic ia

filhi«

fanctis mirabilem, et fan&um in omnibus fuis operibus,

ican

etiam obfcuriffimo hoc aeuo, fuam ab ipfis Elifabethae

olun

cunabulis declarare voluiffe gratiam, et operationem mi-

Antt

rabilem.

Adhuc enim infantula, nondum doli capax,

QUa

nec matris, vix inde a tertio eueöhoms anno crudeliter

g

interfectae , infortunio * fracta, nec ratione vtens, et iam

quit

féturae. in fe perfetlionis **, Ícilicet in caducis hisce concef-

kd i

a€ , ttapinem prefärew, ante altare prouolam ; paumento ore

AMncg

adberen: , gem:/ïeähane; multiplicans , complicatis amanibus et

L

erettis oculis coeleflibus , prout poterat , intendcbat.

Solent

il

alias ac poffunt liberorum animi parentum, et qui iftoruns

Cium

loco funt, velut obftetricum manibus fingi, certa et in fe-

2

cuturam aetatem manfura imagine.

Semina maxime, et

ft pt

ipía fundamenta virtutum, hisce tenerioribus animis anti-

dU

quo praealtoque affectu infinuantur :

(olcnt alibi difci-

dpe

plina, inter ludentes quafi vel affiduis fermonibus, de ho-

fio et

noris ac virtutis faftigio imbui, vt omnino ignorent natura

gen

an praeceptis acceperint? Sed in noftra haecomnia defi-

| Coft

derantur, quae nec parentes fecum habuit, nec amicam

Yot

focrum, nec pari ludo ludentes, fed omnes fexus fui, quoad

igi«

vitam et mores, imo et animos, prorfus diffimiles.

Hinc

matt

potius virtutis radios proprios mifit, vix aliunde excitos,

atro,

ficque ardentius flagrantes :

hinc ludens cum paribus,

apei

femper adpropinquare folebat ,

quoties intrare non

2

licuit,

nut

yee

* Quod praeter alleg. fcriptores Chronicon Carionis brcuiter ,

fed neruofe refert lib. V, p. m. 10.

** Theoder. lib.1, cap.III. cenf. noítrum antiquum MSt, mena-

Yi

bran. ftatim ab initio.

T

x$8:

e9)*($e

anii

hcuit;ad loca facra,liinina. faltem iftorum et þari&tes corif:in—-

ftm

endo , ofculis honorabat;et fignisaliis. . In quibus pueri-

do :

tiae ludis, nec lucrandi fpem habebat, nec de lucro fuo

ite .

uid retinebat, fed pauperibusid omne concedebat. Quae

ii

et fimilia non nifi optimae indolis indicia erant ac prae-

M

ludia;quibus nonum aetatis annum, quo praelaudatus Aer-

$h

spannur,Íponfi parens, defundtus eft ** attingebat. Equi-

diu

dem funt, qui cum TOPPIO, hiftoriae Ifenacenfis fcripto-

en

re ***, putant fequentes vitae chriftianae regulas iam fuiffe

TO

traditas Elifabethae , et quidem a M.Conzrado Mar£urgenf :

teni

L. Contemptum in ffontanea paupertate patienter ferto.. M. Zfa-

u

suilitatem tibi cordi e(fe (fnito, — M. Miffum fac bumanum fo-

latium,et carnis voluptater. — YV. Effo miféricory erga proxi-

mum. W. demper Deu in petlore tuo-babeto, et. eius me-

lat

seento.

VI. Gratias Deo agito , quod morte fua te ab inferir

Quà

et aeierna morte redemit, - N TL Quuia Dens multa pro te paf-

tat

fes £.

ettu crucem patienter ferto. — N VT. Zotam te corpus

qi

et animam tuam Deo confecrato.

IX. 74 anirium faepe reuo-

fibi

cato, te manuum Dei opus effe , ac propterea operam dato, vt in

f

aeternuim cum Deo effe poffis. — X.. Quicquid volueris, vt pro-

110t

ximur tibi condonet ac remittat , idem tu il , et

uicquid vo-

j

!FU

lueris,ut. faciant,et tu eiv facito, XI. eyaper doleto de pecca-

»

tis tuis, Deumque vogato , "vt illa tibi remittat. — Et fane f

verum fateamur , funt haec fingula a fuperftitione, quae

tunc maxime inualuit, omnino aliena, inque Elifabethae

actionibus omnibus maxime confpicua, Nec etiam eius-

ti eius

modi virtutum praxes videntur primitus fentien

animo

* L.autot lib. l,cap.[il, ;

*** conf. Happelius in diua

Elifabetha xïïagniüce comhäta conc.x,

p.m. 23.

;

E

** A Dn. Iunckero recens edio.

29

ntn

ahinjoiniihüatäe a Conradoift

hoc,fed Deum portius auto-

nabulis ad praedictum mo-

Yuett

rem arguunt, a primis inde cu

0 [uo

do annum commonftratae,

Quþandoquidem Conradus

ie, demum per P

apam Gregorium ex r

ogatu Land-

Quie

vt hanc Dei verbum doceat, tefte

prat

rauii miffus legitur,

M. IO. BALTH. HAPPELIO, or

dinis Teutonici paftore

37

Vtut etiam a

d pietatis tam acre. ftu-

Equi

Sehlheimenfi *.

dium acerbum matris C

afum,et materterae Hedvvigis ex-

ipto

füiffe cum MELANCH-

fuiffe

emplum plurimum deinceps pro

TONE ** non dubitemus : vix

famen ob eandem tunc

of

teneritudinem Elifabethae id cunctum innot

uiQe credi-

v

muse

nf

5. XV Iï.

o

Succreuit in eiusmodi virtutibus, quae primam ae-

! Q

tatem decent vl

tra aetatis rationem, inque deuotione fua,

J

m omni pietatis ftudio coluit, et cordis fimp

lici-

qua Deu

( pf

tate. Prae

(ertim dies fabbathi et alios feftiuos diesitZtrans-

OTPW

egit,

vt praeter morem

femper aliquid de ornatu corporis

f

fibi (ubtraheret,

Íciens, quod, mirareris puellulam! non in

yim

nitore veftium , fed in humi

litate mentium diuinitas ho-

r

noraretur, [deo his tempori

bus ante meridiem pro Dei

epne

] w

reuerentia nec chirothecas induit nec manicas , f

TAT

[eyb.

Saut(den ober Er/meln/ nät) fcx)n ge,&;uret &

uoti-

n f

uat

m cit., edit. ci» nc xrv Mar-

hat

* In Diua fua Eli(abctha, n

purgi ; conc. II; p. 23. lbe

r M. Conradi 9(nFunfft / toelcbe

£U

ibr $fapft Gregorius. auf ib

reg

-Serrmn S5egebren quaefcbictt /

e1U$

Cfforf $u un

terricten/ unb bíe 9. Goobrifft $u

fic in. 05-:0tteo

tuttiü

erFláren/ habe fie ficb bert

icb gefreuet /: bert lieben G3-Dtt vor

biefe Coenbung berálidy gebancet/unb bif in

ibren Gob gerne

gebéret/ utib ibai geebref 2t. quae mitem ettra

&abilem eius ge-

od

nium docent.

*** In Chronicor. lib.V,vbi iþüx'nul matriscafum de

fcribit,p-.mr. 10.

30

«$)*($oe

qutidie etiamquicquam fibi fubtrahendo ftuduit, et (uam

toni

iregit voluntatem. 'Sic etiam ludos

pueti

|

€s aut cho-

Cutr

rcas non aeque trifti faftidioomultoque minus í

nconuenien-

yiut

tiori fupercilio auerfatam

fuifle conftat, dicente aucto-

adol

re *: an Éecgnen $a

6 gpng fie me/ tvan eimmabl uinte

den

ite/ unb fpradj/ ciné

utiibaegangen pet

OBerlt 3u Gren/

—

prat

ift genugt/ bie atberm burd) 69té 95

il

len aelaffen] ift

p

Da8 beft. « Prout vero in eiusmodi aetat

€ lepida, folique

infà

infpicientium voluptati relidta Deum fem

per in oculis ha-

ln

buit: ita quead adultiorem , vires alibi fu

^

as magis cogno-

«

Ícentem, facile indicare licebit,

quid.de reliquis actionibus

tife

dicendum fit? Crefcebanr ni

mirum et nutriebantur fimul

4tgnes, foror fponfi, puella fpeciofa, et Elifabe

Mg(

uota, cultuque fimilr ornabantur **

th virgo de-

feX

Cumque decenter

fit

compofitae,

auro ct gemmis coronatae ad ecclefiam pro-

àdi

cefliflent, mox noftra coronam deponens, et iuxta fe col-

p

locans, ad caput non repofuit, nifi diuinis officiis confum-

ol

matis. Enigitur puellulam a pietate celebrem ! Et dum

Ietu

fuper hoc admirans focrus, loqueretur,

quia ipía et fponfi

foror faftus fecularis affectae honoribu

lem

$ ibidem dicuntur,

fy

eidem refpondit: ' $86 feí nídté |

baé id) fonobe itbis

t

f&e Greatüt iu betm 9fmgeficbt meít

16 Cdbopperé] bet

vor mid) cine Sornen

Gronein fat actragen/ i metact

apt«

Grtbebunae pin tnít 6

Ts

elbe acfrónet. erfcoepne.

Talia

qu.

varie proftant pietatis teftimonia, quibus noftram tunc

potentes in aula fecretarii, undique amaris verboruni in-

iurüis afficiebant , et proteruis infulta

tiohibus cum ipfa

focro illius teneritudinem perturbaban

t.

Vnde infimul

patientiae et hux.'njlitatis fragrantiam omnibus monftrabat

con-

-

eS)*(59 -

j1

füm

confidentius: dum femper, cum pauperibus maluit eifc,

dio.

cum ancillis, pediffequis, quam cum magnis in aula tunc

Tleft«

viuentibus. Transactis * etiam pueritiae annis,cum iám

üclo.

adolefcentiae confinia coepiffet attingere, augebatuf qui-

u

dem intrinfecus per fpiritum mentis deuotio, et virtutum

Frttl

praedictarum radices adolefcebant, quas ipfa iam tudicio

Wi

amabat, non impetu puerili, non incondito motu, fed et

lique

infurrexit extrinfecus per feculi malitiam valida tribulatio.

h-

Nam cum nubilis facta effet, a cognatis proximis, vafallis,

gI0o-

et confiliariis fponfi fui, qui eam diligere tenebantur , ma-

tibus

nifeftas perfecutiones perpeffa eft Saluatoris exemplo.

ul

Machinabantur fruftra, vt repudiata penitus, regi patri

) de«

mitteretur ideo, quod minus, quam deceret, dotis accepe-

iE

rit ** afferentes, dotem pinguiorem et potiora fubfidia et

[io-

adiutoria illum potuiffe per filiam' cuiuspiam vicinioris

co«

x

principis obtinere.

Ipfa focrusSophia fatagebat ope-

[umi-

rofe, vtin aliquo religiofo coenobio fanctimonialium iunge-

dum

retur collegio.

Vnde dubium .non eft, Elifabetham, exu-

nf

lem a domo patris,et huius mundi peregrinam; contemni

Ituf,

fe praeomnibus perpendentem,medullitusque ingemifcen-

tlu

tem,confugiffe vnice ad Dominum, tribulationemque fuam

Nt

ante ipfum pronunciaffe , et bonitati diuinae difpenfatio-

fttf

nis per omnia fe fubiecifle, Ktiam ancillarum et pediffe-

lia

quarum, quarum ex more gaudebat coníortio, et coope-

unc

rabatut,

If

* Cap.VI.

äp(a

** Vtut soz ratayzec vifa talia boua,et tam pulchra, pretio[aqne ac

mul

multa in Thurisgia dicantur. antea lib. L, c. 2.. qualia trans-

jbat

anifit regina cum filia, et aliquando ampZora promifit zrazi -

enitteuda.

gt

P* Merito cum hisce copferenda funt, quac Z/zedericus lib. 11I,

cap. 11, fe3q. in commendatione Zadosici Landgrauii recitat

*eluribus,

27

e$)*($e -

rabatur, dicente manufcripto * , fobfequic',-, in tantüdr vt^

füta

focrus indignans i diceret: mon iv principum dominantium,

(ia Y

fed in. ferurum famulantium , numero debuerat Élifabeth de-

exu

Tanta fuerunt opprobria, quibus obnoxium fuit

fuit

putwta.

exulis reginae cor, quod omnium deftitutum auxiliis ma-

().

nob

triscafu triftiffimo affectum,et fuperborum defpectionibus,

late

quafi continuo rifui datum, non aliter, quam occulta in-

fpiratione, refici potuit. Praefertim cum eo procederent

Vii

tüt)

malignorum confilia, vt nuptias noftrae cum fponío Land-

grauio optimo declinauerint, nifi nonnull

i nobiles in Thu-

ten

ringia viri i

ufti machinationibus obftiterint. - Quos inter

con

maxime laudandus F/Falderus de Farila,miles et vir bonus,

V

qui fponfum accedens rogauit, quid de filia regis facere

[

decreuerit, vtrum eam ducere vxorem velit, an in patriam

p

ps demonftrato magno

remittere ? cui optimus prince

n

ibidem monte, quem prae oculis habebat , dixit: **

mo

Vert , fí bic mons, quem vides, a radice vque ad [(ammum an-

I

Junc ego facilius omnino potiusque contemnerem,

fet

reur effet ,

uam vt Elifabethae coniugium refutarem,

Sane principale

opc

verbum hoc fuit! quod, vt Eli(abethae denunciaretur, non

ft;

folum mandauit princeps, fed pro figno etiam fpeculo,

|

j |

quodam :

imaginem crucifixi in parte altera praeferente,

lu

imo etiam ipfas nuptias anno

obfirmandum putauit ,

Q

Mcexxt cum virgine cafta, regis Hungariae filia, nobili et

j

T

*gok

eximia in charitate Domini, celebrauit.

Qt

5.

XVIIL .

-

€

Haec prima Elifabethae indoles ! Quae non aliter,

— "

——

tat

ac humano ingeneratoque pondere compreffa, in lepida

v

ftatim aetate per omnium fpem ita emota legitur, vt tot

defti-

intct adueríitates humánas omni fuorum auxilio

tuta

tal

* LibLcap.6. "** librlcap.7. *** Libr.L cag. g.

a

)*($e

33

um vt

tuta omnes mox naturae vires fuperaffe, inque Dei fidu-

Hfum,

cia vnice radicata, commune illud humanitatis pondus

ij d

exuifle vifa fit.

Et quia nec Mag. Conradus tunc ad-

1 tuit

$ frà

fuit ($. XVII), nec alius quispiam talia pictatis principia

($. XVD, quae feculi obícuritas ignorabat, ob praedictam

nibus,

nobilium et fuperiorum inuidiam, heic recenfitam , inftil-

tain

lare aufus eft

lerent

omnino non nifi diuina fuit gratia, quae

Elifabetham ; ceu lucem iriter iftas aeui tenebras, tot vir«

L'and.

tutis radios fpargentem , veluti certiffimam veritatis ae«

Tlu

ternae teftem conftituit.

In qua a teneris adeo firmata,

later

contemptum Ípontaneae paupertatis patienter ferre po-

Qru$,

tuit; humilitatem vnice curauit, humanumque folatium

aCC

et carnis voluptates, vna cum mundanis honoribus, longe

trram

pofi fe reliquit ; mifericors erga pauperes fuit, Deum fem-

!Z-gHO

per in pectore tenens, eiusdemque gratiam , paflionem et

mortem, qua ab inferis redempta, vnice cclebramt, fuffe-

n

rendo patienter crucem, corpusque et animam Deo con-

V,

fecrando, faepe cogitans, fe manuum Dei opus effe: vnde

ial

operam dare oporteat, vt in aeternum cum Deo effe pof-

ttoft

fit, ficque condonet et faciat proximo quaecunque velit,

culo,

vt ipfi Deus velit condonare; nunquam non de peccatis

&t

fuis dolens, Deum rogauit, vt haec talia ipfi remittat etc.

inno

Quae fingula eo facilius, fine omni fuperftitione, aut alia

Jl et

humanae fictionis fpecie praeftare potuit noftra, quo ab

omni hominum auxilio remotior vixit, adeo, vt primam

eius vitam non aliter, ac natiuum obedientiae ac fimplici-

htefy

tatis chriftianae fpeculum, diuinitus tunc hominibus ad-

pida

pofitum, intuearis, neceffe fit.

ttot

$. XIX.

jeit

Quod coniugium attinet, id quidem videtur hono-

tut4

d

rabile , nec ex ardore libidinis, fed in coniugalis caftitatis

fanöh—

34

«s )*(se

non

ocn

Qn&imoniam inftitutum ; id quod ex pluribus virtutam

ac orationum exercitiis, ibidem lon

ia

gius confignatis, con-

flat. . Quemadmodum vero omnis rectitudo diuerfis ar-

us

vt

gumentis, in fe plus, quam cum media virtute, i. e. nrimitus

[

inflituta matrimonit ratione, oppugnatur, quorum vnum

in exceffu, alterum in defe&tu peccat: ita mirum non eft,

(ibii

Cuta

noftram infuper ex tanto pietatis zelo, et quia tempori-

tiatm

bu s illis ordo praedicatorum et minorum per vniuerfum mun-

dum cognofci coepit *, iftorum quoque regulis fuiffe exci-

f0f

COf

tam. Praefertim Conradus de Marburch, nomine fatis ho-

3

neftus et religiofus, Papae innotuit, et tunc ex eodem

minorum ordine matronae noftrae familiaris fuit; in id.

tene

etiam a Landgrauio ($. XVI) rogatus , vt coniugem dein-

pio

tim

ceps, referente chronico, aZ diam falutis quotidie anismaret,

Hinc tantus ad vigilandum in oratione aeftus; quem ipfe

fatt

maritus, ve fe affligeret indifcrete, mitigabat **: hinc cafti-

&t

gatio nimia,qua p/agis spultis, et duris verberibus, tempore

p

etiam quieti deftinato, Jaceradaut carnem;atque diebus qua-

D

1]

dragefimae fextisque-feriis aliis : hinc difciplinas alias ac-

hili

diri

cipiebat, inque his laetam fe coram omnibus oftendens,

poft conualefcens et proficiens in gratia , deferto dile&ti

t

thoro furgens, fecit fe in fecreto cubiculo per ancillarun

iní

Qtc

