Gh848_qt_3
author: Liebknecht, Johann Georg andFabricius, Johann Philipp

N

E

ii

B

Es

s

b

m

s*

:

hs

pl

—

LE

x

i

i

m

A

A

s

t

-a

iE

-

p

h

ial

st

KR

T

st

-t

M

-

Mp

R

86

.

x

af

^

de

s.

Ya

a

^

5

-

!

1

T

€

C

b

$

y

M

i.

F

;

Ló

$^

u

A

a

*

W

L

"

»

2

*T

A

U

X d

E

L

$.

3

Ls

"

1

*

.

:

J

*

i

*

*

F

i«

*

9

-

E

-

-

p:

»

F

E

T

4

E -

t

E!

d

k

z«

i

v

-

Nl

*

&

T

?e

DA

"

odl

-

d

AC

"

b

P

A^

ä

e

E

a

24

2

k:

s

L.

P

*

".

3

*

w

-

3

A

u

&«

a

d

P

Ed

À

um

|

N12«511722110 021

DELTLTELIELLUTEU

A

UB Tübingen

Buchbinderei Von:

.O. Hartter.

Latis

BINA .

Al

SANCTARVM

n

lVg

W

ELISABEITHARVM

(

VELVTI

/c

ILLVSTRISSIMARVM SEC. XII zr XIII

"

TESTIVM VERITATIS EVANGELICAE

IN HASSIA

ïä

ij

At

MEMORIA

Q

PRAECLARIS RERVM MONVMENTIS

Z

AC NVMMIS DECLARATA

DI$9ERZATIONIS LOCO

PRAESIDE

IO. GEORGIO LIEBKNILCHT

SS. THEOL. DOCT. EIVSDEM VE ET MATHEM. PROF. D.

ORDIN. STIPEND. PRINCIPALIVM EPHORO

NEC NON H. T. FACVLT. THEOL

DECANO

PRAECEPTORE SPO ATQFE PATRONO

OMNI PIET.ATE COLENDO

IN CATHEDRA THEOLOGICA

AD DIEM VH APRILIS cIoIoccxxix

PVBLICO ERVDITORVM EXAMINI

PROPOSITA

æ*

LO. PLHL

IACOBO FABRICIO

GODDELAVIO-DARMSTADINO

GIESSAE

AERE MVLLERIANO

P ]

*

|

-VIRIS.

J*VMME REFERENDI$ AMPLISSIMIS

AZ'Q,VE GRAVISS$1MIS

DOMINO

IOH PHILIPPO BINDEWA LD

SERENISSIMI HASSO- DARMSTADINI LANDGRAVII

AC PRINCIPIS CONCIONATORI AVLICO PRIMARIO

SACRI SENATVS CONSILIARIO GRAVISSIMO

ET THEOLOGO BENE MERITISSIMO

OVI

ET

DOMINO

WOLFG IACOBO PRAVN

ECCLESIAE QVAE DARMSTADII COLLIGITVR PASTORI

PRIMARIO DIGNISSIMO NEC NON DEFINITORII

IBIDEM CONCILII ASSESSORI.

GRAVISSIMO

PATRONIS SPIS ATOFE FAPVTORIBFS IMO ET PATRINIS

OJANI HONOKIS ET AMORIS OBSEQ/IO

SPSPICIENDIS

NEC NON

DOMINO

ERNESTO HERMANNO

FABRICIO

ECCLES, GODDELAViAE ET ERFELDIAE PASTORI

FIDELISSIMO

PARENTI $VO CHARISSIMO OMNI A4MORIS FILLALA

OEBSE QWJO AETERNPM PROSEQFENDO

PRIMITI AS HASCE ACADEMICAS

BINAM

TESTIVM VERITATIS EVANGELICAE

MEMORIAM

BENEFICIORVM

h

PER TOTAM VITAM IN SE COLLATORVM

|

1

MEMOR

OMNIGENAM PROSPERITATEM

IN VOTO HABENS

3

TANQVAM GRATI ANIMI TESTIMONIVM

PECTORE DEVOTISSIMO

-"OFFERT DEDICAT LIBAT

ET VT

FRONTE SERENA

SVSCIPIATVR

PETIT ROGAT ODSECRAT

— 42 * «

OBSERVANTISSIMVS

IOH. PHIL. IAC. FABRICIVS

lc

EM Ed

ET

m

«

CYÀ

i

WE

UE

UM

SNS

Z QUl T. B

Àj

t

Z^

TM w

s

R,

;

7

(/

A

À

NGS

"

i fä*?ä

ä

O

gT '

;

d

Y

JdUN

ss

Ymxni

at

UA

MA

d

CEUCS

ANOes

w

u)

CL

i Secd

N

&€

S hr

ä

E

4

TE

Sy

—6

p

)

^ov,

:

TXQ

m

3r-

;;5

'I;

j

E

gl

A('æl ?

NN

AT

:

N

t lm

SPXTITVE

EEX

. 2

OL

v

—

g

N

N

Bo

d

A

"a

A

|

H p

m

iab Y

B ip

"

X

p

^

;&Ij

5

(s

ÉG

g

HQ

x

Lom.]

-

$-2

M

D)

AR

(85)

S

PESI X

A-I II

ää?ää

A

[

f

L n

o

SCSSSSSSES

a

at

/554

BC

L

o

&

t

cntf s

P

59

:.

m

oN

"

i

&

z

V,

A

»

EL

x ,r"

ï/*'v' d-

f /Q"

]

[

lz.

?

um at r rf

"b*

V

—

ä

1

QUEÉA X

U

EEE

E

o )l2

—

v

*c

a

1

5

l...

w

V zi

]

R

nf

P

E

/&

N

A

d «

m

&

D

L

SEEET

æ ï—u

L ESS

N

þel

B

"a

—

—

c-nn9

Ej

r--(

p P.

':(

d

!-ï

FeSSNSSSS

"-

E

e

"

C^N

j

—

m // *

&

L25 s

E

/

0?.. —

"

(

,

*

P

je

MUv —

dÀ

.

SESIAZA

SSPIDO 66

EE

a Ea

-XHJ

42

l

[vS

d

!

w

&

rà

s

d

E

x-x

«5 )

d

&

!isi

:

ex^

15

-

-

j31.

$

&ts

j

2exS

$

s

x

35e,

$t

VDTS

9-

Y

RR

ol so

I)

E.

L

RA

3

5

i

Éd

L.

EO

as

Tv

g

;ä

$

*fä

ä

$

j

$95

:3 U.

?

3

$

Db

TE

?

b

N

À

^ ,

e

ELISAB

THARVM

VELVTI

ILLVSTRISSIMARVM TESTIVM

VERITATIS EVANGELICAE

IN HASSIA

MEMORIA

LARIS RERVM MONVMENTIS

; PRAEC..

-

AC NVMMIS DECLARATA.

& k

Nclstum fexus fequioris nomen y2U^*7N fiue ELI-

— SABETH, 4aronis, primi facerdotis, uxori olim da-

tum * , pariter fub finem facerdotii. ZacZariae, opti-

mae facerdotis coniugi attributum ** legimus. Vbi

nec graecam fcriptionem Exoi2, nec latinàm illam

rimamur E/ifa£etb f. Eizabet: quam idem fignificare, alii

dudum monfítrarunt.

k

Sit igitur idem verborum no-

et;

minumue valor, ac in nummis, ceu prouerbium hab

A

fit

* Exod. Vl,23. Conf. B. HILLERVS z» Ozomaflico fac. p. m.

/'o4 & 80t.

CF* Luc,I. Vbi Syrus eadem ratione

fcribit vnxomen, quam fcri-

tum in V. T.legimus.

W** Conf. DRV

/

SIVS in Comment, vocum giäracarum N.T. p.

m. 3.

P

«5 )* ( $&

fit etíam , radicem y2V? nunc iuramenti, nunc quictis,

nunc faturitatis fignificatum habere, indeque haud con-

temnendos vfus et lufus * poffe deduci: res ipfa omnino

et nobiliffimarum matronarum par optimam nominis ra»

tionem dat.. DEVS enim quodcunque olim iuràuit et

in primo Aaronis facerdetio firmauit gratiae foedus £ de

hoc ipfo per Zachariam Luc. L, 72, 7 3 ad faturitatem nune

fub Meffiae promifli et inftantis, noui foederis domini, ad-

uentu admonemur. — Habuiffe etiam uxorem cius fpiri-

tum plane propheticum, exinde cognofcimus, quod, cum

vellent recens nato filio imponere nomen pattis, refpon-

dit illa: nequaquam, fed vocabitur Ioannes.

Nam an-

tea nulli, excepto Zacharia, id nomen, in tempio reuela-

tum, conftabat, nec tale vlli ab optimo fene indicatum.

legimus.

Vnde bene ORIGENES ** hanc reuclationem

Spiritui fancto attribuit, et poftea AMBROSIVS, ***

''HEOPHILACTVS et alii

Eundem Spiritum S. de-

clarat Elifabethae alloquium , vzZe, inquientis, £ec »si2i ?

vt veniat mater Domini mei ad me: quia nullibi legitur

a Maria tale quid indicatum, quod foli Spiritui fancto

adícribendum.

Huius itaque folo afflatu, nullo aliunde

accedente internuncio, CHR ISTI matrem praeíentem

fuiffe fcivit ELISABETHA , fciendo fufcepit , fufcipiendo

publice teftata eft. — En tibi optimum in bino Elifabetha-

rum nomine inclyto antiquae ac recens conceflae gratiae

diuinae teftimonium!

$. TT,

* Miramur omnino tales in antiquiffimo quodath feculi

XlII MSTo membranaceo, quod penes nos eft, & vitam

S.ELISABETHAE inter alia exponit.

** Homilia IX in Lucam.

*** Qui expreffe dicit vdooc per prophetiam Ebfabeth didicit, Libr.

II in Luc. cap. IV.

«eS)*(te

$.

IT.

Inclytum ideo hoc nomen in magno femper apud

Chriftianos honore et veneratione fuit.

Et quia huc

- vsque de veritatis euangelicae in Haffia, ante reformatio-

nem LVTHERT, quae demum feculo XVI diuinitus con-

ceffa eft, teftibus ac confefforibus differuimus, eosque di-

uerfimode ex obícurioris aeui monumentis, maximam

partem incoghitis, eruimus: eadem nunc opera fuadet,

vt eandem Elifabethici nominis, in Haffia celebratiffimi, et

publica autoritate, ceu infra conftabit, firmati, memoriam

recolamus. Etid quidem tanto libentius facimus, quo

- certius ac certiffimum eíL, nominis iftius iam olim non in

— -Hafforum, nec Germanorum , nec adeo tetrarum finibus

haefiffe; fed tranfiiffe quoque maria, et in his, vbicunque

chriftianum nomen viget, gloriam retinuiffe,

Oportet

, itaque eandem in praefentia obferuare, quod tanta infuper

nomina inter praenominata euangelicae veritatis teftimo-

nia referenda fint.

Quia vero haec bina Klifabetha-

rum nomihna faepius inuicem confunduntur, nec ex teno-

re diuino acítimantur ab aliis, nec alibi ita ex dignitate

vtriusque habemus expofita: ideo neceffe eft, vt fingula

heic exponamus penitius.

ifabetharum

Neque tamen

vitas integras libet dare, quas forte alibi dafas habemus,

r

, fed ita tantum exhibere, vt certum exinde euangelicae

veritatis teftimonium cognofcamus.

i

$.

III.

uemadmodum vero in praecedentibus differtatio-

nibus ordinem chronologicum obferuauimus: ita eun-

dem nunc retinemus, — Et fic quidem ante , quam ad

illam, in toto orbe celebratiffimam S. ELISABETHAM

deucniamus, adhuc aliam , minus in do&oxum Ícriptis,

A 2

inque

49)"($9

4

inque noftra priori differtatione generali, ob caufam mox

indicandam , cognitam , ex feculo XlIproducimus. Fuit

autem haec Virgo germanica, vt apud alios vulgo * audit

Scónaugienfis, quae circa annum CI2CL vixit.

5

uo ipfo

ad oras noftras floruit ZILDEGARDIS,

etiam tempore

ELISABETHAE noftrae familiaris, eiusdemque ordinis,

i

nempe &. Bezedicii, "* tete MABILLONIO et MERS-

SAEOO s

ui autor l. c. viterius addit: his tempoti-

bus fuit illa S. Elifabeth a Schónaugia, virgo fancta, cor-

pore ct fpiritu. . Haec ob miram animi fui

puritatem fae-

Egit Abba-

pius ab angelis eft vifitata, "*** ac confolxata.

tiffam

* .DifquiGt.huagic. lib. IV. c. I. quaeft. Ii, a SERRARIO rerum

Mogunt. lib. H. cap. : : alleg.

3* In À&.San&orum Otdinis Bened.

-3]ek In Annalib. Archiepifc. Treuirenf. p. m. 27 3.

ao Eftinter raríora MSta;quae poffidemus;antiqu

ius aïiquöd,ex

ifthoc coenobio Virgin. S. Bened. Schónaugienfi, cui haec prae-

fcripta leguntur: &if 95oic) boirt i Dag 9éunfferm«G (oifter

4u Cobonautoe x. in cuius fine fequens legitur canticum,

fol.:303. b. quod integrum addere, ob praeíentem circum-

ftantiam forte illuftrandam, non piget:

1. Cf

t6a8 eon fbene Spunffraute ebel Die v03 fic tooif g'oane/

1 eonen fbonen Gartten

tvolte fo fpaceren gane/

?

n

eonen fcbonen

Gartten/

^

barna ftonpe pr Goeband/. ..

$f2a manicoer Dam

Ü

» Sarber/ na Sogelpn Goefand.

—

2. Mnb bo fo i ben G

artten quam/ba 1002 fo freubemid) /

"

MW

omen an gegtert meifterticb /

€» fag vie f

bonen S5í

-bilif 5eb/full

eidj $ne fbnutoen/bas$ mpn -Dert begert/

*Syanct toilíe id nm fagen/er ift ber Cren toert.

-

. 2u berfefben Cotunbe per Cyüngefpn quaim /

f.

?

Slíoay ev aruffet (9 mot 3u

i

ten/fo fag on m

tesrefen an]

piti g)

ait oícb aclaffen al itt berr GSartter mon /

&v fo99

fo bart 6eftoffan/ Du muift bebenoe fon.

08

$

«$)*(S»

tiffam fororum coenobii Schonaugienfis, Ordinis S. Bene-

dictiin finibus dioecefis Treuirenfis.

Fuit an. c152cr v1,

vti expreffe addit.

Nec ideo incognita vixit tunc virgo,

fed.in fumma vitae et officii celebritate conftituta, nobis

eius fcripta, referente

nomen reliquit. Quandb[quidgn.l

GAV-

N

3

4. CfDaé ber Giartfen opn beffon?n/baä adte id) gar cfepn/

9llfe C5toffe ftene mpr uffe

n/ barjo bie bartten Gotepn /

S$«n Gleffe mag míd) beff

ieffen/Tepn Cotepn ift mpr $o bart /

9t mpnen Ffogen Sonften byn. id) pn alle $o. ftarc.

$. 9 Ga8 gebenctftu ebef 9runffer alfe irr opme Joeren bont/

9lfe uber bie fdbonen 95

fomen/bie alle mptr engen qpn ?

& fprady/ biftu ber 98f

emen 9edber unb be? mpn Derfs begert?

— Syand toille icb bir fagen/ bu bift ber Gren voert.

€, Gyantt tville d bir fugen alfe tiber bie SS(uemefyn/ . -

Sfeu fage iiv fieber JDer/ toie ift ber SYeame bynt/

Cibefus ber Q5temen SO?edoer affo bpn idb genant /

tinb affe bie ftbenen S5temen font mpr mooif befant.

!

d

b toepf od fiboner QSomen man fpnb npt pren alicb/

lj

:

8 fid) bíe €ngel froutven in mpns Q3aber$ Spdpc.

Ser 9yungelítsg Debe fid) Feren/ er macbt fidb uff oie Gart/

Z eynem Saunfier Gloifter/bas nà babt [ag.

$, Syaruber fo apng er breben/$e macdben $Sloefon /

Sie Srünffer oag npt trege/ fp nfet 0m bafoe na /

Slle $ov a$ Cyunffer G loifter/tia p toas ov jad/

5 f vor bag Cloifter quam/ fp clopte gax baloe ait.

" s. 9r Glage/bíetva8 gav aroif /

99r boit one ingefaffen/oen íd) gefobt bapn /

Cicb toplle »n foieber Bapn/er i& mpn einger Sorei.

$yie Cjunffern i oem Gloifter fpracben sornectid :

10. C'Ba$ ift on Clage?. u rebeft epnem «Doren gtid/

Vinfer Gloifter ift befloffen/Teon 9tan en bar barin gebn/

-Saiftu emanb cerforn/ben Cdjaben moiftu bapr/

ub feg yne mit mpnen 2(ugen alle-gu bxr 3orten ingane.

prà

y

lïor

6

45)*($o

GAVLARTIO * Parifiis cum praefatione Fabri , opufcu-

Jis Hermis, Hildegardis, fratris Roberti, et Mechtildis funt

impreffa. Dicuntur etiam Eli/aZctbae &cónaugienftr reue-

lationes duobus libris expofitae aROGERLIO, Ciftertienfi

Anglo,vito docto et pio. * — Vt igitur de iftius tempore,

ordine, quem cum Hilde

gatde fecuta eft, deque aliisgnpl-

lum fit dubium.

'5- ïVc

Numerabatur videlicet octogenus tertius pracfut

Treuitenfis Meginbern: , patria et natione Leodienfis, qui

ab ineunte aetate in ecclefia Treuirana óptime inftructus,

fuis virtutibus omnibus fuit confpicuus.

Cumque vit

mitis ac ingenuus quorundam clericorum lafciuiam zelo

iuftitiae corrigere vellet, mox iftorum morfus et odia ex-

penus eft..— Quare, vt CRATEPOLIVS l.c. hab

et, vir

bonus

ii äþïäd) bie Syunffer: ib fag yn fecberficben alle gu ber forten if

: gane.

Sya ba$ bie runffer borten/ bafi e8 von Giobe ma87

€«B niam fp alle aroi& C'Gonber/toie pr Goemuebe a8 /

G5ie fpracben/ uni$ Clloifter ift befloffen/ Feon 9D2an i barff barín

gane.

& 2, Cjbefus ber fiebe -Der/ber toen£ bie C'Gabrbrit tvoif /

COfGie toienich t Eennen/ fpradb fíd) Syunffer fon /

€yit bem Sjvamen pr pn nennen ben [rebíten Deren mon/-

Sben bopn topr alle gefobt bie in Deffen G.loifter fpnt.

& 3. $50 ud) teille idb bfpyuen bif an ba$ nbe myn/

G rutve toille id) pm bafoen/ pie ib m gefobt bapnz.—

€c

Q3on fpner (tebigen £iebben tvill íd) mpt abe fane/

".

befu$ ber fueffe SSlomenzSOtedber /

efff uns/0a8 toir in fpnerziebben ffetà auc) furben roerbert.Dimtert.

** In Catalog. Teft. lib. XV.fol. m. 1493.

/

*** Vti autor vocat et infimul acerbius inuehi foletinBALAEVM

.. Angl. qui ciusniodi clogiis nulluim voluit locum date,

,

-

-

a5)*($e —

7

bonus pohtiücäs Vopem implorauit , ipfe Romam profe;-

Qus; at vero in itinere a quodam , quem excommu-

nicauerat, mifere proditus, captus, luminibus priuatus, ex

ingenti cruciatu vitam morte mutauit an. c13cxxx , et ab

epifcopo eius loci Parmae fepultus eft.— Vndenon potett

hon tempus triftiffigum .cognofci, Er quanquam vlte-

riora nort proftent ;

nolui tamen ex eadem caufa difti-

chon hoc, exemplari meo caractere antiquiori adfcriptum,

omittere fequens, alioquin ob eundem nefandae interne-

cionis annum, notatu dignum :

Neraci fefto templares igne molefto

€12C ?erque decem Íuftinuere necem,

Duobus annis poft fuffectus eft 4delZerur, vir prudens e£

exacti iudicii , qui in dioecefi Tullenfi ex nobilibus paren-

tibus ortus, . Kt quia ante hunc quidam Brzno, canoni-

cus Treuirenfis, D. Berzardo,tum Treuiris erat;admodum

familiaris, electus erat, qui tamen cum gratiarum actione

Adelbero lampadem tradidit ; ideo nemo non lamenta-

bilem ecclefiae faciem inde colliget. Interéa nouus epi-

Ícopus vrbem magnificis ftructuris ornauit , inque mona-

fteria fatis moleftus & iniquus fuit: quare et male audire

coepit.. Hunc tamen viuendo fuperauit Elifabeth, atque

cius in archiepifcopatu fuccefforem vidit Ze/izu» , aliis

Hilium et Hilinum, virum prudentem et literatum; qui

eommuni cleri populique confenfu an. c12cr111 electus

fuit. Videturtamen non minus in monafteria moleftus,

ccu infra patebit, quam anteceffor, forte. quod prouinciam

pluribus aedificiispariter exornauit, iisque multum operae

et íumptuum impendit. * Arcem enim Zfbren£reitffein

vnicum, vti tunc vocatur propugnaculum totius regionis

cel-

* "iclic praclaudato autore p. m.275.

-

$

-esh)"'*(ävk

celfifimum * confttuxit, et cifternam in rupe excidit, **

EKt ficuti ab Imp. Friderico ecclefiae (uae nonnulla obti-

nuit priuilegia: ita maiores femper impendit fumtus, ex-

firuendo mox in maiori aede cryptam , quam tamen

morte pfacuc ntus an. )c IÀ

CLXX, perficere non potuit.

"

g.

V.

In ifthaec igitur moleftiffima tempora legitur feruata

ä

&lifabet ba a Schónaugia.

Quae ideo in epiftola,numero

quarta ita Zfelinum epiícopum notanter alloquitur: Redde

rationem, quia defr udafli mibi margaritas eleHlas, Óv gemmaa

pretiofas, quae tibi miffae fuerant de magna smaieflatis potentia,

INonnue

proiecifli poft. tevgum tuum , et noluifli obedire wibi,

tu fcis,quia dixi, abfcondifHi £aec a fapientibus et pmdmtiäw,

et reuelafli ea puerulis — Accipe et reuolue volumen , et inue-

nier quae dixi , et quae fatía funt. . Quibus indignationum

verbis procul dubio moleftiae illae et iniquitates, ab 44e/-

&ero antea monafteriis illatae, et infimul ob tantos fum-

aud

ptus, quos aediüciis adhibuit Mj/inu» , continuatae , h

ob-

ta quidem autor vocat arcfm , quam tamen latine alias Eb-

.*I

Delineationem eius

venberti faxum vocant f. Hermanflein.

elegantiffimam olim, nullo addito nomine, dedit DANIEL

SPECKLEVS in Architedt. part. fI cap. V. num.2 fol. m. 87.

Cuius ideo verba addere liber : Syif ift ein getvaftig Gürfif.

ien flieffenben - - C'Safiam gelegen/

Jauf/an steepen sufarim

auf einem oetvaltigen GSel

fen i feiner recbten JDàbe/ nicbt affo

überfoteenaficben bodb/. auf eitier Goriten/ ba fic

b ber SSelfen

anbebt/ aeblingen I

H

bod/ba mané suríngs t nirgeno

8 befcbiefe

íam

fat/ panmn an ei

tiem £yrt/ ba fid) ber Gseffen unb Girot algee

imad

finab fàlt / ba ift ber Gelfen Durdbaefibroten/ tvie en

Gsraben/ a e8 beun feinen Q'Gall unb CIGebren baf/ aud) - -

** (*$ bat einen guten Gsdbépfrorunnen / bett. ganéen Gelfen

binab gebauben. — Vnde nunc de ftru&turae fumptib

n

|

facilius potetit iudicare.

X

4

«e5)*($5.-

9

obfbtlre indicantur. Sunt tamen grauiora, quae de Ro-

.

mana fede, eiusque tunc vitiis, noftra refert, fedes apoffalica ,

inquiens, o£feffa eff fuperbia, et colitur auaritia.

Quae (ane

verba notatu digniffima, nec minus tempori illi, et fedis

apoftolicae fceleribus aptiffima funt! fequenti commina-

tionis pondere aucta :- quod ff mon indicabis eis, videlicetin

"

fede ifta exiftentibus, qwae tii funt reuclata,et ipff in pecca-

tis füis marientur, et tu iudicium portabis, — Vnde faltem, fi

:

mitius loquamur, non aeque tales heic intelliguntur mo-

leftiae , ab Zli/ino illatae, fed aliae, aliaue totius fedis apo-

L

ftolicae fcelera: quae pariter huic archiepifcopo fuerunt

d

1euelata, ficque magis reprehenfione digna. — Habet etiaxi

x

if

fubinde hanc phrafin in ore: /eder apeffolica cePfeffa eft fa-

perbia, et colitur auaritia,

if

Quam fi cum tempore * ifto ae

m

reliquis Romanae fedis circumftantiis conferimus,* * omni-

7

no in fe nonfolum, quoad notatam heic fuperbiam, verif-

m-

fima fünt, *** (ed vere etiam prophetica adparent. Nam-

ud

que iftius throni fplendor quantuscunque exiftit, fola de-

inceps

h

** Sunt enim,qui monialibus ordinis $. Benedicti iam anno c15 c xc

s

adícriptam volunt EZfabetbam. conf. Lexic. Baíil. - Vnde et

ea,quae de 74.

£

Q^

- eo melius cohaerent.

ginbere, et Adelbero archiepifcopis di&ta func,

gok

llwo

uas in prima differr. $. XVIII feq

q. ex parte videbis. cgnf.

SPANHEMIVS et alii.

"

L

"

I

*** "Tacemus innumera fuperbiae exempla , alibi ab aliis relata,

W

u

"

et id folum h. l. notamus, parum fuiffe Romano id cemporis

pontifici, ab hominibus pro apoftolo haberi,nifi aemulum ec-

tf

!

v

iam fe oftenderet Apoftoli,imo ipfiusIefu Chrifti.. Hic enim,

1

M

dicunt Romani, vti apoftolos inftituit, iisque thronos, in qui-

bus feffuri duodecim Iftaelis tribus iudicent, promifit ; ita et

vf

in&itqti huius aemulus papa «peffelicwm. collegiuen i

nfticuit ,

d

Apse-

qui

Io

«e5$)*($9

inceps et inexpleb

lj

"

ii habendi cüpid;nc cultus, et excul-

tus * legitur.

ft

$. VI.

*

t

Ex his Elifaletbae verbis infimul veritatis affectus

fl

patet, et fpiritus, quem omnino propheticum vocant alii,

/

qua(i haec fingula a Deo dicta, et reuelata fint, . Etenim

in

inter alia Praelatos fic Deus, referente aagelo, per os eius

q

alloquitur:** caput eccleffae clamat , et membra ejus mortua

bi

funt : quoniam. fédes. apoffolica obfeffa efl fuaperbia,et. colitur

anaritia , et repleta eff iniquitate et impietate , et feandalizant

ft

9ues. speas,et errare as facimnt, quas c*u/fadï(e' et regert deéues

)

runt etc, - Quae fane emphatica vox eft, paulo poft ita

dit

'acla-

in prophetia refonans : 6aec;- dicit Dominus magnis Pr.

»

[2

4

"

Apoüolorum loco craciitox Cardinahbx—.xs.. Hos MONFRE-

et

DVS in tra&tatu de Cardiual. cap. VI. apoftolorum vocat an-

4

teceffores, qui circa thronum papae fedentes orbis terrarum

cum eo coniudices forent. Nonne fuperbia haec ex nuda

fm

tunc fedis apoffolicae adpellatione adparet? nonne hanc toties

$

UY

ab Elifabetha repetítam, infimul reprehenfam fuiffe tibi per-

faadeas? Interea rem vt coloribus fuis adornent, dicunt S.

fl

Il

ApoftolosCardinalatüs munere functos fuiffe.

HincPETR.

"

de ALLIACO Cardinalis ipfe in tract. de Ecclef. et Cardinalium

dic

autoritate, ia inter alia dicit:: 2dpoffoli Perro, tanquam papale

efficium gerenti, tanquam Cardinalatus minzflerium exercentes ;

g 1

u

sle quorum. Cardinalatn fpiritnaliter intelligi po[fit illud praphe-

ticum: Domini [uut. Cardines terrae, et pofuit. [nper eor orbem.

1Sam.11,8. En tibi adplicationem verbi diuini egregiam!

* Cuius veritatis irfinita, ab aliis adducta, leguntur exempla.

dun

Conf£. modo Le Paffe-par tout de I Eglife Romaine pat ANTOI-

NE GAVIN , cuius tomus I ct IIdus fuperiori demum anno

Tiün

rodtit.

ia

* Ita'dicgnte (:äAVI.ARTIO lib. XV, fol. m. 1493-

e5)*(5e

Yk

ti; eccleftae ; recordamini , quam vationem reddituri. effis in

trémendo iudicio smo de onibus meir , quas fufcepiffis vegere , et

euftodire, qi:mzsfa appreciati eflis dona jpiritualia populi mei pre-

N

Et porto : ego delebo memoriam ve-

tio infelicitatir etc.

"

flram deterra viuentium, . Hi tales funt illi cardines ($. V.

in not.), fuper quosa Dominofcilicet,orbis dicitur pofitus:

!

d

quia de inferioris fortis hominibus fermo effe nequit, fed da

magnis Praclatis vt vocat , et quos vlterius hisce ver-

u

bisaccufat : Zzec dicit Dominus , ecce, ego snitto angelum

74

gueum,vt aununciat vibis, qui in fublimi poieffate irritatoree

lt

effis.

Dico autem wvobis, quod iniquitates terrae, quas abfcon-

ü

ditis propter aurum et argentum,a[cendant. coram ime, féeut fu-

d

nus de igne, — Nanquid non animae funt plus, quam aurum et

lif

argentum, quas [uffocatis im ignem aeternum propter auaritiam

qe[fram ? ldeirca accufat "wos religio weflra coram me, — Ecce

E

enim foetere feciftis fanttificationem meam in. con[peélu populi,

ille

et verfa efl in abominationem mibi, Occupaflis principatum

um

di

fantlorum meortum, et nefciui. Maculaflis fPratum sneum et fflui.

Ouid mibi,et vobis, exa[peratores smanfaetudinis smeae $— Fn.

jes

Yefe

de afcendiflis turbare ouile meum,et aggrauare cor meum frper

2

filios meos, quos gentui in amaritudine animae sneae in die labo-

IR

ris et angufliarum mearum ?. Et adiecit iterum loqui ad wpe,

m

dicens: monne paflores mei quafí in graui fünsno obdurati [ant ?

W

et quomudo euigilare eos faciam

:

g

feper —gr:ge: mtos , qui difher-

guntur * etc.

,*;be

$. Vil

Wl«

am!

Quae cuncta heic pofita, tempus illud abominan-

pl

dum et.moleftum, a PAVLO apoftolo toties praedictum,

D

l-

nunc adeffe nonfolum verbis grauiffimis notant, fed quale

4nno

etiam certo futurum fit, vna cum poenis certiffimis indi-

cant.,

&2

$)*'(S.

cant. Deum enim teftantur de iniquis praefu'l-u-m fadlis,

undecunque conípicuis, nec minus veritatem nobis ac

veros vaticiniorum exitus dicunt, notatu dignilfimos. Ne-

mo igitur non lamentabilem id temporis ecclefiae faciem

exinde fibi concipiet, ab ciusmodi períona ob oculos po-

:

fitam,quam ipfi apoftolicae fedis ac confeffionis doctores

tanti aeftimarunt, vt ob eiusmodi vàticinia et praeclara

facta inter fanckos retulerint , et hodienum ($. II.) referre

non erubeícant. *

Praefertira fi tot vifiones S, Klifabe-

thae adfcriptas, et ab autoribus fupra dictis allegatas, vnde

monafterium Schonaugienfe mox tantam acquifiuit cele-

britatem, refpicimus,*" Has igitur aut falfas vocare opor-

tet,aut hisce praedictis (8. V. VL.) effatis certam attribuere

vim: id fane vtrumque nemo iftorum fibi impune prae-

fumer.

Praefertim vbi tot confentientes habent teftes

qui eandem feculi faciem miferrimam infallibili *** cer-

titudine deícribunt.

€&. VIIL

u

Kiiinita boc ipfi

m feculum non immerito nobis

W'afdenfé audit. Quod vti pluribus alibi defcripfimus: ita

mirus etiam in illo veritatis aeque ac mendacii conflictus

adparet. Imo íunt, qui ex vero &oZoamiticum vocant :

À

quia

* Quanto autem fplendore,quantaue hodienum talis fanctorum

declaratio in. ecclefia Romana inftituatur , . in. recentiffimo

Fiyacintbae Mare[cotá exemnplo an.c12 10 cc xxvr vidimus. Ce-

remonias ipfas lege

.301.

þ faperioris annà colle&t. rerum theol.

)

3* Íta enim monafterium

hoc vnice ex vi'(ionibus S. Elifabethae

Schonaugienfis, et quidem celebratum refext Pecilluftcis VAL,

FRIDER. de GVDENVS in do&iffim

ia p:aefaïieng , quam

Syllog. I. Diplomat. praemifit, p. 3o.

*** Quam uno fere ore fcriptores nobis exponunt.

f

a5)*(5e

quia vndique aggfävabatur iugum tyrannorum in ecclefia,

fecuridum typun, ab Hildebrando f. Gregorio V ILini priori

feculo delineatum.

Vnde etiam complurium aperie-

bantur oculi , et a multis infuper iugum feruitutis mole-

füiffimum excutiebatur.

Et quamuis cum nonnemine

fateri oporteat, eos inter, qui repugnarunt ecclefiae domi-

nanti, non omnes feciffe officium fuum ; quia inftrumenta

irae potius et vindictae diuinae fuiffe plurimos,quam gra-

:

tiae et mifericordiae , conftat.

uo forte quis cum

le

Klifabetha ipfum Hilinum referat, aut potius nobiscum

gratiae diuinae relinquendum ftatuat.

uandoquidem

u

non eít, vt in ifthoc; vel in Elifabetha, vel aliis opus Dei

*»

It

cum naeuis et defeCibus hominüm confundamus

$

K

aut dubitemus, quin ex diuina. intentione ac prouiden-

n

tia papifmo, iam regnanti et afcendenti hactenus, validi

e

ictus fuerint illati, variaque inflita vulnera, . Ex quibus

nunquam penitus reconualefcere potuit; imo quod larua

a quampluritnis ipfi feliciffime fuerit detecta, vsque adeo,

bis

vt pofthac cerufla nulla, nullus fucus deformitatem mani-

j

feftam ex voto tegere et reparare potuerit ad noftra vs-

Tus

que tempora. Vnde porro laudatus vir vouet: vt

int*

nam Romana, inquiens, ecclefta, qnuod diuinum et legitimum in

j

buiuimodi matibus et cenfiris fuit , ad neceffariam emendatio-

yrud

nem bumiliter et candide adpifgfet ! — Vtinam cenfuris buius

fimo

ecclefiae ex "vero fémper et puro iluminationis principio errores

Ce

Min:s atque ah?þw aggrefJj, intra terminos vixae legitimat con-

LhcoL

tra spairam. [uap adulterantem fubflitiffent !

3

$. IX.

ethae

'vALI

quäm

* puta maxin& Venerab, WEISMANN. ih Memorabil. H E.

fec; XIl, p 782

14

-e)*(s-f

$.

IX.

Klifabetham ità q

uod attinet , dubium

-;mn eft,

TY

quin nacuis fuis agitata, fubinde humani quid paffa fuerit,

imo etiam defectibus forte fequioris fexus, aut certius fe-

culi moleftiffimi genio nimium adhaeferit. Huic enim,

vt taceamus reliqua, * in vulgus nota illa de 17eoo virgini-

lus hiftoriola vulgo adícribitur, quafi iftam primitus inue-

uantumuis vero eiusmodi hiftoriolae talem

neri

t. **

habere videantur finem, quem, ob perpetuam fecuritatis

contagem praefumtionisque in hominibus malum , quis

optimum vocitet, vtiftos videlicet a vitiorum externo-

rum exercitio reuocent, excitent: non tamen ideo admit-

tendae funt, quod fide carent, inque tandem aduerfario-

rum animis veritatis-omnis rifum mouent.

Valet enim,

fi vnquam, heic maxime PAVLIapoftoliregulaRom.XIV,

23,cunctum id,quod non ex fide,peccatum effe. Interca fi

praedicta aeque, ac reliquas in Klifabetha refpiciamus cir-

cumftantias, certum eft, hanc maiori iure veritatis confeffo-

tibus adnumerandam effe.

Hinc eodem etiam iure me-

moriam eius retinerc decet, et neceífitas fuadet: vtutin

Breuiario Ciftercienfi , *** quod patronum alias noftrae

S. Besediclum ($. IV ), itemque £utgardin , et alias eius-

£

vt

dem ordinis virgines xcfgrt, non .ingcniatur, perind.

Eli-

* Sic enim pluta poffent colligi ex fcriptis allegatis,imo plutima,

vnde affettum hocce confirmetur.

** Id quod ex

preffe in Lexico Baf. recens edito,in voce EJfabethy

indicatur.

Et rem totam effe fabulam non difficulter ex ipfis

aFratre TACOBO Ianuenfi de Otrdine Piae-

Legendis Sanétor.

dicatorum colle&tis, cognofcitur. Dicitur collectio Zombar-

dicae vulgo biffariae,quae imprelf. an.ci» cccc zxxxviurfol.206,

3** Darifüs an. c12 12c Lxxv1It autoritate publica edito.

eS5)*(se

1$

Klifabethae familiaris Il&läqgardi:(ä. IIT) ibidem minime in-

uenitur.

Caufam facile hariolari licet, fi ea modo con-

fideramus, quae de vtriusque veritatis confeffione tanms

clare et aperte huc vsque cognouimus, quam in fe

certiffima funt, quae de papali tyrannide, de praefumto

fplendore, auaritia, aliisque Clericorum vitiis, nobis reli«

querunt, eaque grauiffime notarunt ac viuidis quafi colo-

ribus depinxerunt; vnde omnis omnino pofteritas infalli-

bile veritatis teftimonium colligere poteft.

gm 'X-

Hisce porro veritatis teftimoniis tanto maiorem de-

bemus fidem, quo antiquiores proftant, et quidem eius-

dem aeui, teftes.

Sic enim diueríae orationes Elifabethi-

cas, epiftolas et tractatus reliquos, non folum praedicto

modo conferuatos, habemus, fed vitam quoque ex eodem

tempore defcripfit frater eius germanus, nempe Zg£ertus

£, Echebertus, Fuit autem hic monachus S. Benedicli,

Arae Vbiorum, feu Bonnae degens, mox abbas S. F/orini in

dioecefi Treuirenfi fec. XIL et quidem tem

rum Conradi III et Friderici Barbaroffae factus, *

pore imperato-

Vnde

ex hac parte nemo non hunc ipfum veritatis, diuinitus in

forore excitae, participem faciet Egbertum; nifi forfan ex

altera obftent orationes XIII, ** quas Waldenfibus tunc

oppofuit, eosque ca?Zaror, antiquo illo haereticorum no-

!qine "** excepit, — Quare, tanto firmior in eruditorum

)

me-

* Conf. intcr antiquiores FRITHEMIVS in Scriptor. Eccl. Mar-

tyrol.ad18 Ian.itemque BELLARMIN.Ze Seriptor.Eccl. PHIL,

!j

BERGAMENS. ad an. cio c zvir.. VOSSIVS de Hiffor. Lar.

3ok

lib.2,c. $3. COCCIVS de Seriptor. Eccl. CAVE et alii.

iuas in Bibliotheca Patrum videbis,

T

"** Videlicet Nosatiagorym fcc.11I , tefte EVSEBIO, EPIPHA-

NIO,

16

e$)*(se

memoria haerebit Klifabethae, virginis XXXVI annorum,

demortuae an. CIOCLXvV, nomen ac tefítimonium'! vna

cum fcriptis ciusdem , quae praeter editionem Parifinam

zuríus an. c12 0C x&viit Coloniae lucem viderunt, et doOiit-

fimorum virorum iudicia experta fubt varie, *

$.

XI.

uod Schónauiae locum ac ütdm attinet, faten-

dum cít, tria praefertim effe iftius nominis coenobia no-

tatu digna, neque ideo inter fe permifcenda, vti bene mo-

net Perilluftris vir de GVDENVS, praefertim cum, vti

antea l. c. monuit, orthographia mirum quantum in ejus-

modi antiquis negotiis varia fit et minus accurata,nec ad

grammaticorum regulas fcribendique normam directa.

Liceat itaque illi coenobio, quod Perilluftris vir ac fautor

optimus tertio loco ponit, et ex hocce egregium ftatim ab

initio operis pandit antiquitatis thefaurum, heic primum

adfignare locum. . Eftque Schónaugienfe monafterium

vno miliari Zeideléerga diftans,et pro alumnis Ordinis Ci-

fterc. a Buggone epifcopo Wormat, exftructum, in fua dioc-

cefi anno poft Chriftum nat. cio cxr11, et tam huius fui

. benefa-

fundatoris, quam aï?guox Co*ntxitum Palatin. Rhen

ctorum,

NIO, THEODORETO, ob iacitatam fg,undiriem; hitic ób

eandem praetenfam , certa poft reformationis tempus Ana-

bapiiftatum fecta Catharorum nomine venic. Conf. BECH-

MANN.haerefiogr. p. 202.

* Conf, praeter laudat. TRITHEMIVM 1. c. BARONIVS i

Martyrol.. de VISCH :» Bibliotb. Clflerc. p. 296. CRVM-

BACH :» Pr[ula vindicata lib. 111, cap. 23. VOSSIVS 1. c.

cap.g0 et $3. DV PIN zz Bibl. nouu, Tom. 1X. etc.

** L.c. praed. praefationis p. 23.

/

40 )*(5e

r9

1

Ctorum, tefte TRITHEMIO, * fepulchris fuit pe'rceiebre,

i

fuisque hodie fatis relictum.

AlterumSchonaugienfe mo-

i

nafterium fitum eft in epifcopatu Herbipolenfi , ad Salam

j

fluuium, qui ad Gem

ündam Moeno mifcetur , a quo op-

Conditorem . habuiffe

pido itinere vnius horae diftat.

ferunt fub an. ciocx c Zeffonem a Z büzgen, in vico Mop-

d.

pen,"* poftquam hünc, a rebellibus rufticis vacuefactum,

Q

a Gotbardo comite de Rieneck aete praefenti coemit. Tra-

10

ditumque ab eo fuit Godefzido epifcopo Wirtzburgenft, qui

illud virginibus Cifterc. Ord. addixit, *'* — Eo vero iniu-

Yi

Uj

ria temporum deftructo, locum ipfum cum ruderibus cel-

fiffimus praful /e, PAilippur an.c12 12 cic liberaliter con-

d

da

cellit Fratribus Minoritis; a quibus coenobiolum , veteti

quondam ifti furrogatum, et templo non plane incleganti

Itot

adauctum hodierna die cernitur.

Prout vero de hisce

T

duobus monafteriis nobis fermo non eft: ita nunc tet-

um

um

tium, quod vocamus, reftat, illud Schónaugienfe in dioe-

cefi Treuirenfi an.c12 c xxvi fundatum ab Hildelino, viro

i^

us £inrichi, ledecim contra

Va

loguplgtc, in fuo praedio tract

$

C

: Bingam,

(

ut

a

;l* I Chron. Hirf. T.I. p.40, TOLNERO Hift. Palat. c. t $ , et

E.

(nin

aliis.

