manus grauiter faepiffime verberari, ad lectum veró ma-

riti reuerfa hilarem fe exhibuit et iucundam. — Neque in

tol|

imiunr

tau

menía PrinCipis , lateri contra piorcrp aliarum fubl

foemi-

ly

* Teftxantc Chronico Senonienfi äp.LVCAM d'ACHERY Tohv.

III Spicilegii lib. IV, c.31 , p. 399, vbi dicitur , sowam tusc

fiiffe ifforum plantationem, etc..

** THEODERICVS lib. II, c.r. Imo ipfum Cosradum hisce

exercitiis diuinitus exercuiffe $. Elifabetham,expreffe MStum

nofitum membran. do;e.u

—

e6)*(te

351

—

Utatn

foeminarum adfiftens, magiflri Conradi, cui de.confentuma-

COf*

riti obedientiae voto fe conftrinxeratmandatum;ne de qui-

[is at«

buslibet bonis, nifi iufte quaefitis, vefceretur, fequebatur,

fmitus

vt taceamus alia.

Et quia iam dufn faepius dixit: ag*

"um

iuuante Deo flatuna meum cito aliter ordinabo;ideo de bonis,

n eft,

fibi in dote fpecialiter affignatis,fe et fuam familiam pro-

H

!pori«

curabat **

,

nec dubium eft; quin tantam mox abftinen-

fUf*

tiam , liberalitatemque in fuos vfus conuertere ftuduerint

eXCl*

tomani corrafores et parafiti.

Et quo magis ifti amorem

sho-

coniugalem -optimi Principis, Elifabethae indolis optimae

yden

($.XVLD) exhibitum cognofcebäm;, eo facilius vtriusque

n

tenerrimos animos ad anxiae et fuperftitiofae pietatis fupe

deite

plicium initiantes, in fuum cenfum rapiebant, Praefer-

atl

tim cum aliquando accideret *^*, vt in quadam folenni-

tate pretiofiflimis veftibus, monilibus, gemmisque ornata,

Yiple

caftie

et dyademate aureo coronata Elifabeth de caftro Wart-

1pote

rg defcendens cum facro, alioque multo comitatu ec-

clefiam quandam fubiacentis oppidi introiffet. Eleuans

Sg'«lü'

s a

enim oculos, quos femper in introitu ecclefiae ad crucem

dens,

dirigere folebat, refpexit, imaginem cruciaffixi confiderans

nudum et fpinis coronatum, clauis confixum, compuncta

Tfeddi

arutt

in fe rediens, meditari coepit.

Hac compreflione affecta

uo vifo adftantes turbati ceam

) Ia*

cecidit, inanimis facta.

t i

tollebant, et ad oftium ecclefiae propter refrigerium pors

tauerunt, faciem eius aqua benedicta, quae aderat, con-

miurt

EuE

Vnde

petuie

fperferunt : | quae verba funt Theoderici.

—

E 2

pro-

"Tom,

* L.c.lib.IL c. 3-

x

g t

** Multa ac varia effen

t dócumenta , quae in vtroque MSto

* continentur, heic recenfenda, fi tempus et locus permitterete

; lisce

tuta

3** Dib.II c.4.feqq.

o le. I!, c. IV, et V.

26

«98 )* ( $&

propofuit , omnem dcinceps'omatum poftponere , ac co-

fit

0 !

|o

loratis peplis,fuftatisque capitis velaminibus, manicis val-

at

de ftriclis, crinalibus fericis zonis, pro ornatu capitis im-

plicitis,longis veftibus, aliisque fuperfluitatibus vanis non

by

ter

amplius , fed'laneis, vel cilitio frequenter vtebatur.

An

"iV

autem ifthaec femper Landgrauio; et aliis arriferint? exin-

deb

de vix affirmare libet, quod in verfione et alibi faepius le-

futi

gatur : titib ob (ie tvel ibren Spere unb Sreuube 3u f«

ten 4u 3citen mit obergülten uab Qpurpuren Glepbern

tia

auétoenbtd) tvaé bebecft oc.

tu |

Hinc fancta mulier per

ide

omnia Ícilicet viro placens , egredientem Dominum per

multa frequenter temporum ípatia fequi non poterat,

pa

pm

ornatum veflium ipfo abfente mox depofait, capitis velamen

*»

&

immutauit, habitum humilem adfumfit tanquam vidua ;

cognofcens autem, quod rediret, ormare decenter,et regaliter

[*

"h

€ confutuit.

Infuper dotauit Deus Elifabetham íobole

nobiliffima: peperit enim filium Zlerszanzum , qui fuccef-

lal

for patris Langrauii Thuringiae, filiam quoque habebat,

fici

faf

quam duxit in coniugem dux Brabantiae, itemque aliam

filiam, quae in virginitate manere debuit, magiftra fancti-

fhi

ngulare exiftens. *

l

moqialiqm ob votum fi

XX.

vil

$.

Licet vero multa et magna fint pietatis ; humilita-

ü

tis , liberalitatis **, mifericordiae, deuotionis ac omnige-

nae patientiae documenta , quoad circumftantias deícri-

pta, quas auctoribus aeque, ac lectorum iudicio relinqui-

mus: hnihilominus Elifabetham S. cum laudato HAP-

PELIO l. c. pretiofae cuidam margarithae quoad praero-

gatiuam, propagationem, et confortationis virtutem me-

' ritg

* Videlicet in vtero fa&um, lib. IV;,c.I.

**» Lib. II cap. VIL, IX, X, feqq.

37

$)*(5S$e

——

aC Cö.

rito cbm paramus,

nec non cum B. MELANCHTHONE

15 val-

lscs /ilï,am vócamu

s celeberrimatn.a pietate

feeminam. et cum

maegno ecclefiae noftrae Haffiacae theo

logo D. IO. STEV*

tl i

5 non

BERO * dilaudare non defiftimus. Praefertim. cum in«

quibus refplendebat, fingu-

- Àn

ter caetera gratiarum munera,

E

lari vndique euangelicae paupextatis

defiderio flagrare vi-

us le-

debatur,** Et quamuis principatus dignitate ct magno:

rum obfequiis honorata, polleret di

uitiis, et circumfluen-

1

intus non nifi fpiri-

dv

tia temporalium redundaret exterius,

tu pauper mendicitat

em affectabat.

Vnde etiam ex de-

tper

do cum ancilis fuis in palatio de

n pet

fiderio. cordis aliquan

coram. hisce in palatio, vili

'ent,

paupertate frequenter tractans,

u

um cooperiens

Amtn

pallio induta, defpectoque panno caput fi

, tanquam pracíago corde ,

fui futuri ftatus

idua ;

et procedens

prophetiffa a

d iftas dicebat: fc incedam ,cum pro Deo mto

ulltt

Vtut vero defiderium hocce, vna cum

jbolt

miferias fu]lineba.

cceh

tali vitae ftatu, toties exoptato,

longe alienum fit a Roma-

nenfium tunc animis, non nifi diuitias nobilium , impe-

elat,

rantiumque praefertim bona fitientibus ***: in ifthoc ta-

fiam

Qdl

men Elifabethae , principis , tot bonis , diuitiis, et circum-

fluentia tcmporaliumabundantis,dcüdcrio, itemque in tot

vifionibus illius, et toties iactitatis miraculis omnino,com-

modiffimam inueniebant occafionem, qua fua bona di-

Ilitze

tare et monafteria augere potcerant.

lg

cti«

E-;

| Sc XXIO

Qqui»

ïA P'

* In Dedicatione;eleganti tra

G. de con[cientia etc. pfa&.mi(ïa.queäl

Cf0*

Illaítciff. Poncip

1

GEORGIO Haffise Landgr. adfcri-

ne

tum fcimus.

iac Dn.

riio

*** Lib. 1. c. VIIT,

** Lib. IT c. 1 fequ. vbi mira recen

liaïuf;?

f?lltgtwsc?-&itatis €t a

?

| vittutum exempla.

13

e5)*(s$e

$^ XXL

t

í

degot

Imo cérto certius eft , ordinem Praedicatorum et

poiï f

Minorum recens inftitutum ($. XIX ), exinde, et ex toties

mqur

dilaudatis ibidem in Elifabetha miraculis magna cepiffe

princ«

augmenta; praefertim cum Landgrauius , ipe pius, et

que 1

omnium bentficiorum ilius dulcis fautor , fidelis exbortator, et

u

efficax coadintor extiterit. : Qui cum adWefcens effet, adeo

tum

caftus extitiffe, et pudicus ibidem, et in fequentibus dici-

tur, vti plerique. eun matrimonio reputaueriat irzbæäï/em! ve-

sentes quod , ipfo mortuo , fine baerede principatus et dominium

ts p

vyemaueret,

Deinceps verba eius fideliffima et vera erant,

teq

quibus,tanquam iuramento firmatis,ab ómnibus credeba:

qmm

tur.

Ecclefiarum Dei et coenobiorum ipfe fidelis prote-

W

Gor fuit, quinon patiebatur eorumiura infringi, feu priuile-

quà

gia irritari, vel aliquam eis iniuriam aut moleftiam irro«

ferti

ari.* — Fuit infuper eius pulchritudo, actionumque ma-

a

gnificentia inque omni eius familia difciplina in omnium

fpia

admiratione, Et fane notatu digniffima funt, quae autot

digt

addit: eramt tunc nibiles veraces , et. pacifict suilites , reliqui

Tnan

de populo bumiles et quieti , erat binc pax et veritas et bonos

tum

rum omnium babundantia : erat tunc fublimis et famofa Tbu-

fler.

ringiae prouinciae gens j' acceptabilis et deunta tantí principis

»

Eadem

momine ïn/t('gnita,- $. Elifabet bae mieritix nominata.,

quoque pietatis, mifericordiae, et omnis humanitatis docu-

*

menta vndique edidiffe conftat optimum principem, vel

non impediuiffe Elifabetham,talia caritatis opera abundan-

L.

ter adeo edentem,vt multieam prodi

[s]

calitatis vitii incufaüe-

rint. Id quod praefertim ex illis mifericotdiae operibus co-

gnofcimus, quae anno c12ccxxv,quo Landgrauius in Ita-

fignata

liam ad i—tþperat. FridericumII proficifceretur, con

legun-

—FOGRIV. FFb LV.

—

:

)*( se

29

leguntur *; vbi difpenfatores et oeconomi Landgrauzum,

"uf et

poft multos menfes redeuntem accedunt,deque nimia elee-

totieg

mofynarum profüfione et largitione conqueruntur ; quibus

cepife

princeps pius refpondit: Jfmite eam Genefacere , et qustcum-

US, €t

ut vult Deo dare, Warburg: tantum et Nuvvenbure cafira

gltr, tl

speae ditioni feruate,

Vnde et in hisce talibus beneplaci-

, àdto

tum fuum vndique declarauit. **

ls dici

$.

XXIL

9 ts

uibus igirurS.Elifabethae actionibus et. beneplaci-

Hnum

tis probe confideratis, cumque illa clericorum intentio-

&iant,

ne, quam id temporis concipiebant, vt principum ditiones

edebi

omnes in fuam redigerent "** poteftatem, inuicem colla-

protte

tis, nemo non optimam hanc fuiffe occafionem videbit ;

viuile

"qua bona fua clerici et poteftatem augere valuerint. Prae-

1 Iff0*

fertim cum Landgrauius ipfe feculi fimpliciffimi more illud

C ma»

anxiae pietatis fupercilium in M. Conrado "*** vnice fu-

if

fpiceret, iftiusque fuperftitiofiffimis doctrinis veluti pro-

autot

digiorum infolentia cxterreretur.

Imo clarum ;//ud Ale-

cligui

manniae frdur, vt putabatur *****, ab ipfo Papa conftitu-

bt«

tum ($. V), in tantis aeui tenebris praefulgens princeps no-

7

fter zanto &onore ca/wt et exercuit,dicente Z beoderico, wt.eidem

trmpt:

0""110

adert

* |bid.cap. VII.

docue

*** Conf. lib. HII, c. X,vbi et in no&ro MSto membranaceo plura

mi

notatu digna; huc facientia, occurrunt.

ndat

** -Vide Differt. noftram 1I, de Euang veritatis confefforibus in

Haffia.

ufadte

us CO

*** Érac enim aufterus, iniuftus, et multac ambitionis homo,

if It

ordinisque fui rigidiffimus cultor; ceu ex plunbus id come-

monftrari po(Tet documentis.

xgnm

VFF* I enim expreffe vocatur J. c. vtur in cit. chtonicoSeno-

egut

nienfi infuper frarer. de ordine frarrum minorum fars bene-

n et relisiofus aüdiat.

49)*'(5&'

46

ii

omnia äemflcia, quorum patranätw inr ad ipfum þäräineäat,-

Neque cundaa ifthaec fufficiebant

)

committeret. conferenda.

D

harpagi. Cognita enim iam antea Elifabethae (8. XX ),

P

et nunc mariti optimi ( $.. XXI ) indole, eo proceflit ordi-

nis Fratrum minorum-patronus-ifte Conradus, vt votum

t

f

poftulare, huic ordini praeftandum auderet; — Corfe»fit *

fià

quoque ille, Theodereto tefte , quod Domina Ehfabeth, uxor

«

ffia , ad manus dicli Conradi vetum obediencie emitteret , iure

et matrimánio [i&i faluo.. .. Hinc parum abeffé videtur, quin

|

ipfum ;voto Landgrauium adítrinxerit. homo aftutus,

imo quale illi matrimonium, et quantum matrimonii ius

f

&

delitiumue relictum fuerit , alii iudicent.

Vtrumque ta-

men, vtclarius coríftet, accidit aliquando ^*, vt vxor

L

S. Elifabeth vocata a Magifiro:ad predicacionem , mon veniret,

0t

tu

prapedita per Marchioniffam viri [ui vxorem,que f'nperuenerat.

Y

Vbi mox sandauit ei dvcuec ifte, quod propter banc inobe-

dienciam tits deinceps gerere nollet curam fui.

4t ila ex ea

po

qu

meto i/acDpioxeiss principio , féguenti die venit fefliua , ve-

uod dum renueret vir fIre«

fi

cipi fe in graciam poftulauit,

nuur, adpeder bumiliter eins fé profivauit filia regir, veniam

x

impctmuit,anciü.u vero. eius: duris verberibus cafligatit, . Ita-

ue duobus aunis "viuente marito obedienciam exbibhit , pofl

gmortem "vero eins multa ampliora,

uis non anxiae pieta-

tis zelum fibi concipiat? ecquisaugmenta ordinis minorum

Fratrum, nuper inftituti, exinde non colligat? imo quid

vlterius in animo habuerint harpages, nemo non praefu-

met, nec difficulter concipiet, qui factum fit *^*, vt circa

ifthaec

* Sic eniin inverfione: r gutnbpe uno gejtat audy/ Dap feim Liebe

- . J)auffrau 2c..

** Conf. Theoder.

Ec. lib..III, E Xbitemque MSt. no&ruä Lc.

1

*** Sunt enim multi, qui mirantur, et

uafi reprehendunt prin-

1

cipum, ime ipíius hacin re S. Elifabethae,clementiam nimiam.

ET

ht i

ifthaec temkpcra', regnantibus hisce piis principibus , t

t

ipía S. Elifabetha, tot oues Chrifti infontes folo haerefcos

X

nomine notatae, deinceps mactatae, et combuftae fuerint?

tdi«

Praefertim cum tanta pietatis fpecie incedens homo aftu-

m

tus et iniuftus, fua occulta vi adeo feliciter egerit; vnde

j'

mirum non eftt illum dein , maiori autoritate papali or-

UA

natum, inftar lupi ferocis, illuftres etiam familä,as adoriri

nt

coepiffe £. crtius, ac ferocius."

$. XXIIL

quin

U$,

Tantaigitur hominum audacia erat!

-quae opfimani

L 1U$

non folum Elifabetham, rigidiffimo obedientiae voto ad-

C

ftridtam , tenuit, fed eodem etiam , vt conftringercetur

ficque tandem, vt

VXot

Ludouicus princeps valde pius ;

nnrt,

omnis in oues Chrifti poteftas, poffelionumque humanas

Vrb

rum dignitas, diuinitus conceffa, obtineretur ac raperetur,

ult-

voluit, ftuduit! Prius quidem iam obtinuit feliciter ;

X €0

pofterius vero retinuerunt adhuc tot familiae illuftres, in-

L

ue his tot »obiles veraces,et pacifici militer,ita a Theode-

rico vocati ($. XXI) : quos cunctos tamen debilitare, .fu-

fre

cere ***

ntam

fpg&os reddere **, quid? quod tandem interfi

la

cpnatu;

M

i Conf. de hisce omnibus, et quo tandem modo interierit Con-

NeLa*

t

radus, Differc. noftra prior de Exangelicae veritatis tefhibus an-

yrum

te veform. Luth. in. Haffia $. XX, XXl, feqq..— Quibus adde

P

rodremum Obferuationum , yitam Conradi illuftrantium ,

qu*d

viri con

raCf 5

faliff. D. JO. GEORG.ESTOR , collegae aeüimaycif-

fimi , in Anale&. Haff. fafc. I p. 1 f4, (eqq.

qra

Vhaet

** Conf. Prior differtat. e Canfe["m*bw in Haffia pafm ad h.

féc.

ni

"

M* Sic enim e.g. in Germania circa an. cl» cc xxx magnum

numerum flammis dederunt, conf. IAC. ECHARD Tom. I.

|c

! fcriptor. ordinisPraedicat. fol. 1 f 5. Quales autem in ?ialïin

[ pfin'

iam es antea igni traditi Gnt. conf. Differr. cit,

jjart

u

]

42

conatus eft fuperbus ;,ilhlevinqüi*fi'tor Conradus. Hic licet

bus

votum obedientiae a. Landgrauio , ordini fuo. praeftan-

ex

ho

dum , quodantea feueriffime: intendit ,. vix obtineri pof-

T0/

fe praeuidit : maiori tamen vi ;^magisque'occulta, in id

bin

deinceps incubuit, vt faltem coniugii principalis, tam fua

uiter-defcripti, vinculum: penitus rumperetur, aeque prae-

bar

füa

uidens commoda, et fibi forte , et viciniorum t&»nc cleri-

(

corum poteftati futura. *'. Equidem - /am tepe/£ere. coepe»

It

vunt praedicatores. Hierofalymitani, Ícribente abbate V rfper-

dl

enfi ** , :proptér mortem [nmocentii HIE papae ; « nibilominus

epifcopus Halberfladienfis,et magifler'Cokradus de Marpurg -

fl

adbuc-infiflebant buic negarie.

Tale igitur iter,feu gererale

PTO

ia

péffagium, vecens. adnunciatum fuit, et an.cloccx xvr1 ad

lu

terram fanctam inftitutam, quod infimul. Zridericeos Rom;

glih

imperatot fufcepit.. Mox etiam Landgrauius, habito cum

Hildesheimenfium 'epifcopo confilio, cruce fignatur; atta-

"

[/

men latere cupiens, ne turbaretur Elifabeth. ^ Quo autem

ftupore haec contriftata deinceps fuerit, vifo nempe cru-

It

cis figno , Z/eodericus refett *** , nec ipfe videtur; verba

ne/

"ii

fát digna habuiffe ; quibus triftitias; acetbiffimum:fiefum;

et lacrymas Elifabethae, nobilium, et flg-n'atorum, et alio-

(l

tum, militum, fubditorum , et omnis terrae Thuringico-

li

rum proferre et exprimere voluit; vtut.

ti-

X

propriis fump

us

111

ES

13

i

* | Conf. DiH. :I:.:de.(::o

:

;gfroribusEu:;,ng; vg;ir. m äHz;—flïi'a..

** Norabilé exemplum: epiftolae cuiusdany exárátae;; qua ab

eiusmodi praedicateribus medio aeuo ad talia. . itinera,

feculo pude&das;: excitati t décepti fuerunt- hominés tni-

feri, videbis in ZMzetdótzs ameze,Germamiam fatram et

"

Prvfnmm

iaMflrantibus, Tóin. Ljn 2, ptopediem cdendis. -

)

** Dbr IV,9.152.

25)*(te

43

Md

C licef

bus * profectus fit princeps,Nam hi omneä iam antea

x

fs

experti erant tot tmala**, et denuo imminentia; abíente

hoc principe, fuosque omnes, veluti oues fine paftore,

t pof-

dnü

non nifi rapaciffimis lupis relictos , et. palantes praeuide-

**

P]

"ETO

bant. - Abiit nihilominus Landgrauius cum comitibus

baronibus, nobilibus,et militibus, et Smalcaldiam oppidum

p

cltri

fuae ditionis veniens, omnibus qui aderant, valedixit "***,

,' Wfþl'

cum merore cormifít fratribus fuir , natur cum vxore, ma-

tremque deofculans filiali more , vix eam alloquitur cordis pre

dolore. — Mluc smota vifcera , corda tremuerunt, dum alter alte-

fmim

p

vius colla tenuerunt , expetentes ofeula, que "vix exceperunt

eitril

propter snolefliarum multitudines, que eos cmþreje'runt. Ma-

"a

ter tenens fillium , vvxorque maritum , in diuer[a pertrabunt et

'Kotni

tenent inuitum, fratres cum tmilitibus velut. compeditum firin-

9 cum

gunt,nec difcedere finunt expeditum. — Erat in exercitu maxi-

mus tumultus,cum carorum cernerent alternari vultus, Jïeäant

"at

autcm

eones pariter, fenes et adaltus, turbe cum militibur, cultus et

—

* a.

dncultus, — Eya quis mon plangeret, cum videret flentes tot bo-

neftos nobiler, tam diuer[as gentes, cum Z buringis Saxanes illuc

vabi

Zimico lustamine

ïfäuma

eenientes , vt "viderent Qo: ab[cedente».

t a,no

cuntli certauere ; quis cum diucins po[fet vetinere quidam col-

uf , nec poterat cuidam re-

7ing'ic'0-

lo, brachiis , qaidam ifzbeþre vd(iä

2

[pon-

umpti

* Miferum id erat folatium ; quod ideo non debuiffet tantis

| bus

laudibus extolli ab autore, veluti magnum beneficium, fubdi-

—

tis exhibitum etc.

3

r in vicimo conuent'u Cruze-

** Haec ipfe princeps ominabatu

burgenfi, lib. IV;cap. IT, icemque in vltimo fuo vale Reyaers«

qit )b

bornenfi, c. T1I.

d

iMineras

X** Trbus fcil. comitibu

s, fex nobilibus , et quinque facerdori-

jnis iti-

- bus; ipfo hi die Iohanni baptiítae facro, Smalkaldia deceffe-

Wf!mïlïl

rant. conf. HAPDEL.]. c.

i

*** Cap.IV. Quisnon fübridentes monachos,

t fcriptorem

heic ipfe defleat ?

44

a$)*($o

P sss

defun

ypan,d'erf.f Vaudim [e de manibns excutiens furtm magnata-

rum , ficius peregrinorum fallus eft , admixtus turbe cruct

ynat

UE

fgnatorum , non vifurus amplius terram Z buringorum. H

fui i

erat votum maleuolorum vnicum! zffcendenz itaque fuper —

equum princeps pacis cum multis baronibus, nobilibus militibus,

Ka

fet

armigeris,aliisque Chrifi fidelibtr plurimis, valedicentes terre,

et populo resmeaturi circa finem menfés d]unii peregre profecli funt

xerit,

àn nowine Domini,

Sic igitur, quod Deus coniunxit, fide-

met.:

dime

liffimum coniugum par! fic tot coniugia, quae homo con-

tra Dei exprefíam voluntatem foluere nequit , iam foluta

10b0!

Do

videmus in miferis diuortiis ! . haec feculo pudenda:itexo-

& ctt

Soyevcios, OCCUlta. vis eft!. haec anxiae et fuperflitiofae pie-

mplum iftius triftiffimum *

ordr

tatis. yiokntia., et exe

$s XXIV.

grau

- Abit princeps, relinquens principem Vicïüam, graui-

inho

dam; principale orphanorum par, imo viduas complures,.

et infinitos orphanos, in terra fua relinquens, abit, Et,.

quod infuper miraberis, prolem, in vtero- conceptam, part

*

voto conftrinxit, v£ ff puer mafculus nafceretur, in. Ramers-

dorff, f pucla,in Aldenbura premonffratenfée ordinie fab vegu-

la D. Auguflini locaretur. **

Sed quorfum haec cuncla? ,

Adiir. princeps beatorum fedes.ante, quam Ierofolymam.

attingeret Hydrunti II id. Sept.. fieque Deum ncc heic,.

nec Ierofolymis ideo adorandum effe, Io. IV2 1,fuo exem-

plo docuit* Interea fummo moerore affecia vidua, ma-

ioribus ftatim acrumnis afficitur, ac mors ipfi a Sophia ***,

defuncti

* Digná fünt notatu, quae in inconfolabili S. Elifabetha

rore confignauit autor cap. V.

Ve/ Imnoee

** Libr.IV, r. conf. $. XIX füpra.

MP* Quam nune demum monachus ob fingularem prudentiam

€. V1l dilaudat ; id quod mcrirro prudentiores mirantur..

*

45

——

e6)*(te

Mgnm,;

defundli matre, fuit denunciata. (liiac*cüää»ä"quidcm,

t CHf

yna cum caufis aerumnarum *, et fecutae eiectionis, hinc

Hoc

inde allegatis, autoribus ** fuis relinquimus. — Tanta ideo

t fupte

fuit miferia, vt nobilis et religiofa foemina, abbatiffa de

litiluj,

Kizingen, B. Elifabethae fecundum carnem matertera, mi-

r lttrt,

ferata paüpertatis eius ad Babinbergenfem epifcopum eue-

i funt

xerit, qui auunculus ipfam benigne fufcepit. n his ta-

t,fide-

men fingulis infortuniis, vel etiam lenioris fortunae blan-

0 COft-

dimentis *"*, et patientiae, et caftitatis, et cuiusuis virtutis

oluts

robor, non nifi heroico. animo; ibidem *'**. probauit.

àne

Poft haec epifcopus. cum . nobilióus. de recuperanda eius dote.,

Ts gïe-

et. copmoditate , et procuratione eius condigna, et honeftate

ordinanda tractauit. *** — Et quia Awdolphus de Farila

grauiter allocutus eft Henricum principem, quafi in ifthoc

graui»

inhoneflas et impietas fit inuenta , recepta fuit mife-

j

Ut

$

ra

H

? pat

* Lib.1V,c.9, ro, 1.

aumu s

** Sic enim inter alia MSti noflri membran. autor fcribit: . ewz

] reg d

enors viri [ii per toram fuiffet Thuringiam dinulgata, ipfa tau-

quam diffipatrix', et prodiga a quibusdam va[nllis viri fui tur-

anda?

piter et totaliter eff eictla etc,. Vnde nunc clericorum fcopus,

ymam

qualis hac in re non folum ab initio fuerit ?. fed et vafallo-

"hCCf

rum, et fübditorum omnium mens conftabit facile.

Eiecit:

exeit

autem Elifabetham, vna cum liberis , vel ita potius eiici per-

mifit Hezricus, defuncti frater ;; vtut hic. M. Conrado /farze

2 a

u

ln

etiam fueditus et. deuotus fuerit.. MSt. Darmft. lib. VII, c..

M** Cogitabat enim epifcopus illam alterius principis matrimo-

fondi

nio copulare, lib. V, c. 1 ; Noftra tamen nafum fuum propriis

£ mote

3nanibus trüncate maluir, quam tale quid admittere. : conf..

MSt. nofttum..

W** Praefertim vbi offa diledti matiti, tunc reducta,ibidem in-

tueretur. e. IV.

entim

url

Trbok D. cap. Vs

46

hedcidnn

«e5)*($o

Vet

TT

fpondens** : caffva, :iz)i;;:?feJ; et 0pp:da, et.

térras , quibus implicari et difirabi opartet , molo . verum pro

dier

fiofi

bis , quae iure mibi debentur , vefpéilu dotis peto extiberi , de

iil

gratia vatris mei. ^" Vndique interea hóneftein aula habita

fuit ;^ nihilominus fubduxit fe, eligens inter popularescom-

l

feit

putari , quàm deliciis principalibus intereffe. "Hinc nobi-

quid

les et magnates eam; in paupertate degentem; defpexerunt,

adeo nec videre, nec alloqui dignabantur, veluti ínfanam

Quat

ii

et fatuam, vel ideo, quod diuitias abiiceret, vel oblita mor-

p

tis mariti gauderet, cum potius lugendum foret, procla-

mantes.

Fuerunt tamen et alii pietatis amatores, qui

Ü

d

noftram amabant; imo papa Gregoriuy 1X illam apoftoli-

burg

cis fcriptis paterne hortabatur, et Conrado diligentercom-

p

t defenforem., ***

per

mcndans , illius inftitui

Mar

Elifabetha igitur, nunc fui iuris effecta, tanto /?am-

pua

ve Deo con[lrinxit;vt-nec-mandatorum eius-vnsm-iota-auderet

preterire, et Conradus ideo matronae familiaris fait, vt chroni-

con Senonienfe l. c. habet.

Sunt etiam, qui nimiam hanc

»dok

famjih"aritätem etiam tunc temporis re prehendebant.

Ve-

* cap. X.

** Cam tamen peramate illum amiferit, nec ideo matrimonium

^Romanenfium more vilipenderit, ita cenfente B. Scriuero in

-

thefaur. parc II conc. XIV, $. 26, pag. 13 16.

3

uem fcilicetiam antea ex rogatu Ludouici mariti habue-

^rat*(S. XVI) do&otem , et cui nec ipfe frater Hesricis fuit

- conttarius, fed fabdicus, diceate MSto Darinft. lib VII, c. r.

L.

s* r 'enim. MSr libr. VI, c-IV. de fufpicione hac refert Ru-

dolphum de Varila ber Godbendfe illam allocutum fuiffe : cu-

£m habeo;Domina taea, de bono nomine, quod pro faniilia.

ritate, quam cum M. Conrado habet vuleus, ftultum; et iono-

*

bile opinatür peruerfe , et loquitur-verecunde. -llig r&'[Pon-

T

ei)*(5m.

m

Verum id potius ex illis blar—xd.»itiisx ($. XIX) advotum .oBä;-

dientiae à Conrado intentatum erat, quod non poterant

lfj pra

m,dt

non et mater Landgrauii, et nobiles, et fubditi trifti animo

|habita

intueri. . Vt nihil dicamus de maleuolorum opprobriis.,

esCOme

($. XXIII) et calumniis, quas hilari fronte noftra femper

C tobi-

fcrebat, folique Deo placere, et adhaerere; ftudens, adeo

XCfünIt,

quidem , vt mendicitatem: publicam. in animo-haberet ,. et

nfanam

quae ad vitam neceffaria peteret e[liatirm "; id quod tamen vi-

td tflof«

detur Conradus retraxife, valens tantum, vt de bir, quae.ta;

procla

tione dotis [jabere poterat,et miariti debita foluerentur, et eg.eni:

eleemofyna largirenturs.

-Secuta:eft Conradum inde in Mar-

55, QUi

polloi

burg**,etheic minus tutam fe fentiens.ad quandam villam,

« Con

CiBebr ditam, conceffit ; vbi in exigua cafula degit, mox

perfuadente Conrado *** domicilium et xenodochium

Marburgi inftaurare coepit,affumens habitum humilem,ita

ris purz

fiam-

Prac*fcriptum,; vt Deo s'et. iniirmis;'c—hrri&i memb

ul

gando,

chroni

dit;in cOeh;.r'x;fz;fpiciens : [ænediä'm- per: ominia Dominus Dens

n hanc

Jefus Chriffns , qui boo.neunu[culum a. we vecipere diguatus eff,

l

Ll

ego nobilitatem generzi mei; abuegaus pro amore eins, apcillam

ee fibi tvibui, mundi diuitias contemnens , paupereulam une fécts

Ye

— - me antem uos, Dn.pincerna,aliquo [u]picionzs fcrupulo labo-

—

retis , offendens pudica. foemina. conflanti viro mudas. [capulas

jmonium

Juas, vie btatigen unb blofer 9tbfefn/ dicens: pae ift bíe £iebe/

riuero i

bie ber D. 9riefter/ unb Soiener G:Ofte$ u mir tràgf/. ober

barburd 4u fídb siebet etc.

i hllbue-

* Libr; VI, c. 1. in qgo,;,-et (um

libus. deüderiis, Conradu-m, Íecuta

vici ht

'dicitur.

** - tyer fanbaraff Henr

icustmabtt ibr Seibgebieng gen SDDarburg/

llcr

Amit alfem 3ugebór/ nebett 300 (purat MSt: $00). 99jar

iz

fert u-

jlfe : ci-

beré /. 409 alfo mit qroen abelicben: Grauen /. (quarum .vna fuit

) fgmllla'

77 Güta,altera Y(entrudis;)tunb. berm 9Beicbtentfer Conrad babitt.

:

HAPP.l.c.p. 21.. THEOD.lib. VI;c.

jttigne

Waf o

jidpot-

39** Lib. VI, Qiü?,,feqq.. 38

Á

49

a;)*($e

gando, fub'leüah'dö, fatiando, aliisque infinitis -mvi(elricdr;iiac

[77

et charitatis operibus fuccurrendo, expeditius fubferuiret.

y, qu

Multa fane effent opera praeclara omnis pietatis, heic re-

Wanc c

vinarul

ceníenda, in quibus non nifi ancillis aequiparari voluit;

nenfiui

cum his cooperari, coquere, lanam trahere, nere, et quáe

fingula habebat reliquajinter pauperes diftribuere ; atquein

X

fiae th

eiusmodi rebus, fummam paupertatem amans, a patre fuo

reuocata fequi noluit *, potius hisce pietatis exercitiis **

tum,à

Nf

immori exoptauit.

sl

[

i

|

Ex his igitur, et infinite aliis pietatis ac mifericordiae

Omydt

exercitiis non poteft non, fi i3sc95«0«dac, illo tempore in-

Quidc

ualeícentis, vitia remoueas , optimus Elifabethae genius

poz

(8$. XIX), imo et ingenuum vetitatis euangelicae teftimo-

dicari

quiij

nium cognofci. Id autem, vt praeter indicata clarius

conftet , neutiquam legimus, 'noftram inde a cunabulis

hs

forte fanctorum auxilia imploraffe ***, fed potius in Chrifti

tidt,

vulneribus, et eius merito vnice quieuiffe, dicente SCRI-

( ttií

vhdel

VERO *** vbiad fpeculum ($. XVD), a fponfoacceptum,

recte dicit: $»af fie fic über alle maffeu freuete [ tvobl

Md

fónte

Sinft

wi/fïmbe/ pafi iþx/ alé cínec 95taut Cbrifti / feiné

boto

feliqu

p

RAD

* Conf. MSt. nö&rum membran, vbi cetti legati dicuntur hïifïï,

"

drgxm

fed fruftra.

E

W

d

ferentia oppidi WM'arburg

**- Quando e. g; edi&to iuffit de circum

12 milliarium circumquaque multitudinem paupetum con-

tj

uocati etc.. MSr. Darmft. l. VIl, cap.I. Necideo mirum, fi

**

dicatur Marburgum exinde vnice celebritatem primitus, ev

L

totaà forte Haffia notabilem benedictionem accepi(ï'e.

*** Nifi quod in prima aetare Iohannem baptiftam valde

itauerit. conf. MSt. Darmft. l. 1.-

/efHa-;

*s

**f* Tom. I, part. IJ, conc. IX, $. 3 1, p. m. 712.

——

ec)*5$o9

49

COtdiae

vortomimen/ al Gbrifti 9Sifo] unb Ftetigeö Qïebäcbtnufj

"tüitet,

X. quem ita vita fua deinceps exprimere adnifa fuit.

heit fe«

Hanc quoque crucis Chrifti contemplatricem nullibi di-

voluit,

uinarum ordinationum,quo matrimonium fpectat, Roma-

etquát

nenfium more, contemtricem fuiffe conftat, Id ipfe DRE-

Itquein

XELIVS* etiam, cum SCRIVERO, et aliis noftrae eccle-

itrefuo

fiae theologis, recte ex flebili obtutu offium matiti reducto-

citis ^*

rum, demonftrat, Dicebat enim : $yt tveifit/mein 69tt]

bag id) feine O egentetttafcit beaerte alleseit] umb mit

bie [tebte über alle biefe QBerIt Gbre/ &ut/ Srepbe] unb

at

Opolluft/belt in mit bepne Góttlicpe &nabe aefaffen 1c.**

yore -

Quid de operibus fuis,quae alii tamen ob feculiignorantiam

! gcnius

pro miraculis meris habebant, ipfa fenferit, et de hisce iu-

ellimo-

dicari voluerit? cognofcimus, fi quando cuidam dicenti:

clarius

quid ef Elifabetb . quid operaris vegis. filia ? cur inquinaris

nabulis

bisce. foetidiz ? etc. *** . vefnondet : Qettounbete bíc

Chrift

nicot/ S entbu nicpt bíe Oieracfe burc) míco/ füsbet

SCN-

ín mír tf 9Birgd'eu uno Z6un bie &nabe 6Oté .f

eptum,

vnde Deum folum praedicari exoptauit, addens: Cf fan

('evfí

beradbtet bec QSerite qpallaft / nnb fuüde beà Sonnelé

$ (ontt

S9tafie . Et quia fic omnia fere dederat pauperibus,

n

reliquum vero non fufficere confiderans tandem CON.

——

RADVS, simiam ei effuffonem ipfe interdixit, eamque pra«

yr xf

digam vocauit "***, imo et verbera, et alapas ei dedit, fit

Salfi»

Marbarg

vigct Datte Stra&'uzyge/ ub Seäb/ fo vaff et ibr

jm con

Sctwljo

rim, 4

* Tom. ILopufc. VIII, part. I,c. VIL,$. 2, p.m. 872.

jtus, &

** Lib. V,c. vlt. MSt. Darmft,

** Dici enim non poteft, quanta cura adfuerit hominibus, etíam

foediffimo forfan morbo laborantibus, adeo, vt Conradus ipfe

d d

fuam indignationem indicaffe dicatur. l.c,

*eer q o IT

$9

«e$)*(S$e

asss

fum .

€xblegen an ibr Deiligeà 9Intfí& offt barum gab 3t.

fcq UI;I

Haec cuncta patienter,laetoque animo in memoriam Do-

lus CO

minicae paflionis fuftinuit, et ad loca, quantumcunque di-

admaiti

ftantia, a Cozrado vocata, fine mora venit.

De fanctis,

iftorumque reliquiis, et imagunculis quid fenferit, et quam

fuperi

alis &

optimam veritatis divinae confeflionem dederit? ipfe T heo-

dericus non celauit, referens:* Cyn eínet 2eif quatn (ie

3u efslicoen gepfilicben 9Brübern / bie ba9trinat gclobt

batten 3u Dalten/ fabe ia (ter Sorden cólicbe gefdiupte

3ddi,

ten $Bilbe/ Eoftficóen übergufet/ bep XXIV. (ie (praco 5t

ftium

ben] bie babep tvaren/ baé Gelo ic Patan acíeot bat/

g

Pettet it nüglicber au etver Subunge bemanb/ anb $Icoo

bunge/) fvan bie SBarbept bcr 9Bilee (ft nütlicoer ptti

Sereu getragen/ unb barin acfiorieben / ban mit fol

«ber Gofibarfept bíeber geftalt/ toan cé nicbt alcubfic

?aé in aufben. ober fepben &lepbunge / Derrfidber Soft

nb mepdoen Qeget epníg Sepfge bae etoig &ben bab

&

ertvorben, — Cum autem quidam coram ea de quadam

pulchra imagine, vtpote ei competente, mentionem face«

ret, exprefle refpondit : $Det Scifier enbar(f (b nicbt]

bic eSilbuage ttage i i mepnem Seróen. — Eccur ve-

10, ob tale euangelicae veritatis teftimonium, rigidiffimus

fuperftitionum Romanenfium inquifitor, et Sanctae Elifa-

bethae. defenfor Conradus ipfi non minatur alapas ? cur

toties id teftanti, non dat ?

forte quod éo tempore ita

teftata eft veritatem noftra, quo fuas adhuc diuitias ha-

buit: cum eo, quo non amplius habuit, intet doctrina-

funm

* L. VII, c. IX. Quem locum quoqueB. LVTHERVS in poftill.

eccl. allegat, itemque VVITTERVS in poftill. fanebr. et IO.

STIFLERVS, fupesioxis Hungariae theologus, l. c. c, IV;n. 29»

P. 922

'JS)'(SD

$t

rfum clHilarum tantas tenebras patienter oporteret ob-

ub x

m Do-

fequi. Sed talia heic fufficiant veritatis teftimonia , qui-

que d

bus conftet,illam adhuc viuam, omnes indifcrete noluiffe

finds,

admittere fuperftitiones: multoque fic minus anxiae, et

tquam

fuperftitiofae pietatis cultum , fuis aliquando exuuiis, et

eTheo«

aliis exhibitum, mortuam potuiffe impedire, *

i f

$.

XXVII.

. Debuiffent adhuc praeclara pietatis monumenta alia

gt

d

addi, quae praefertim in liberis fuis declarata, et hodie-

d ju

num confípicua ^*, reliquit Landgrauia, Baeuwxi vips ,

v bot)

2

Iac.

* Sic enim , inftante morte, rogaifchöonradüm dicitixr-, Vt 0724

v

lTEU

fa. diffribueret preter vilem tunicam ($. XXV) , in qua voluit

fepeliri. MSc. Darmfít. VIII, z. Nihilominus cap. V legitur,

vtit ol

quomodo mozachi Ciffercien[es cum aliis ad exequias venerint,

TU

pilos capitis, alii digitorum vngues, quidam auriculas, et mamil-

: fl

larum capita , fie [ummitates , alii paumorum

partim(d/: pre[ci-

m bb

derint , pro fantinario referuantes etc.

