** Sic enim e. g. Sophia, noftrae filia,vndique liberalitatem fuam

quadam

m x

in Haffia probauit, quam fequenti diplomate inter alia firma-

( al

mus: SOPHIA, filia beatae Elifabetb, Duciffa quondam Bra-

bantiae , et tpfrus filins H. Dei gratia Landgrauius , et Dominus

Ccut Y

terrae Haffiae, umuerfis has literas vifurts rei geflae declaratam

diffimus

aotitiam cum [alutatione, — INouerit vuiuerfetas noffra, qui uos

ae Ellee

propter Deum, et ia vemiffionem noftram peccaminum , Ecclefiae

42 Q

Jantlimonialium in Caldern fuper omnibus bonts , quae tempore

forarzs Gertrudis, Z4bbatiffae ibidem, in eadem villa, vel citra,

port t

jtis h

et in Brungershaufen, erga proprios bomines uoffros comparaue-

vrant, perpetuam tradimus libertatemy, vemittentes eisdem Eccle-

jodrita

Jfiae omnia [eruitia, que ab 1pfis hominibus noftris habere con-

füt

9-

—Ó

fueuimis , qui bona eadem in preditlis duabus villis antea poffi-

debant. — In cuius ves tefHmonium damus praeditlis Abbariffae,

n PO&)H

et (antHimonialibus, praefentes literas figillorum noffrorum mu-

j O

nimine roboratas. — Datum. Marpurgh, fería tertia poff Domi-

»N;n' 29,

sicam Inecauit, amuo Da. M

otcfavo,

L

zg.æm ducentefimo [eptuagefimo

(

ap[;cnf. y

32

eb)'(5e

Iac.II,v.S ,obferuatrix regia. Debuiffet mortis eiusdein,/tof

fabulis *perturbatae, tempus"* adhuc receníeri, idemque

omt

coll

locus ***emortualis, exequiarumque ratio: ct quia varia

flatim poft mortem, et deinceps recenfentur miracula ,

eun

tiutm

quae more fuo collegit, vna cum abbate Eberfpacenfi et

Teüt

aliis, examinaffe dicitur Mag. Cosradus, eaque Papae Greg.

fplendi-

hi

IX transmififfe,vnde fecuta eft cammf;tia, itemque

diffima

&U5

quo

idto

** Pudet rales ex duobus etiah; MSt. eadem chotdaloberranziþus,

àlt

adponere.

K

** Sic F. MERSAEVS z

fioti

Amzäl. "Archiepifz. Colonien[f. p. m. 8 t

Tin

fepulram effe 1230 Marpürgi dicit: quia vero haec acciden-

ter dicit; ideo minus illi fidere decet.

Red&ius tamen ABR.

Inot

BVCHOLZERVS in indice chronolog. p. m. 343 , vna cum

1005

Faflis Mariani, Antvverpiae editis, p.782, annum et diem

pan

fepulturae indicant d. 19 Nou. anno MCCXXXI ; vtur MSr,

Iot

Darmft. L. VI11, c. VI huic quartum diem migrato

;

hthi

Nouemb. attribuat.

ni; menfis

Qum

- 3Ph* Ita enim,et quidem longe aliter HAPDP. l. c. conc. L, p.29:

fecul

96 Gsieitm 9yabr 122 gu ibver rau SSafe nadcber $Bamberg

verrcifet/ ift G5ie alba ín eitie Gxibroadbeit geratben/ unb d. 19

Ci21

Nouemb. pafeib(t in. &brifto ibrem Gr[ofer feclig unter Dat

Giebeth entfcblaffen /. íbre 9lfter& 25 Syabr/ bataffo ibram

r ben fanbgraffen nadbgelebt 5 Syabr/ uno 18 CIGecben.

Culy

$5ep ibvem SSegrábni£/ teelcbes bernacbmabfs. beni x ag

€tep qu Starpurg befibeben vabin fie gefübret toorben/ fepnb

Veti

getoefetn Sigisfridus, Der CrfSSifcboff su SOtapm/ Theodoricus,

per Cri Pifibeff gu &rier/ unb ber SSifibeff su -Difbesbeim /

[

famt groffeitt Comitat, unb víefen SOtenfiben. — Vbi allegatur

MASSAEVS l. c. pag. 236.

Verfio Theoder. lib. VIIL, cap. 4

zefert mortuam an.cI2 cc xxx1 d. 4 Nouernbris, et; paucis in-

teriectis, illam eodem an. VI, Kal. Iunii, inter fan&tos fuiffe

relatam ; quae, fi vera, canonizatio praeceffiffet prulturaæn,

imo diem mortis.

«5)*(Sse

$3

—

h, tot

diffima cor'pb'fis eleustio, anno M CC XXXVI*: haec

Adeft enim ad manus MSta

mue

omnia potuiffemus addere.

Vatia

collectio ifthaec miraculorum, cum migrationibus, vnde-

cula,

cunque huc confiuentium miferorum , et auxilia peten-

nf et

tium. Quoniam porro circa annum MCCXXXIII ordo

Greg,

Teütonicus heic locorum inualuit, ac duobus annis poft

lendi-

Klifabethicum, ita dictum, templum a Cosrado Landgrauio,

ilima

eiusdem mariti fratre , fplendidiffime aedificari coepit ;

—

quod, hoc demortuo, finitum demum eft MCCLXXXIII:

ideo multa effent adducenda. — Quae fingula, curm aliis

Ytbus,

ad tempus ysque reformationis Lutheri circa Elifab. hi-

ftoriam occurrentibus, itemque diplomatibus , et docu-

m.o,

mentis variis ad aliam occafionem referuamus.

Vnicum

xiden-

| ADR.

modo nobis fümfimus h.l. confiderandum : videlicet num-

j cufi

mos,quos hinc inde collegimus, et quia Noftrae faciem ,

t.diem

plane, vt deícripta eft,ferenam et hilarem, cum praeclaris

itMt,

monumentis rcferunt: merito in hisce oris vocantur E/fa.

menlis

&etbici, Glifabetbensqpfeaninge/ Syellez 2€..— Praefertim

cum alibi a nobis facta fit mentio nummorum ex ifthoc

92

gj

feculo obícuro, puta Braifeaterum Hffiacorum, WHelmftadii

)019

c12 12 ccxvi1 imprefforum.

XXVIII.

n

5.

drat

Extitiffe autem nummos illo tempore, heic locorum

W.

cufos, exinde dubio caret, quia paffim Coenienftum nomine

180

!

L

u

j

vmiüht,quos S. Elifabetha pauperibus, et peregrinis eroga-

Oticu,

j

qit..

ii

* MERIAN in Topogr. Haff. fol. m. 192. haber an..cla.cc XXXV,

legacur

fed forte canonizationem intelligit. — Nos prius fentimus cum

aMj

(s it-

HAPP.1. c. p. :6, et quidem factum die, qui Philippo et Iaco-

; fuifle

bo facratus, in praefentia Friderici l1 Imp. qui S. Elifabethae

caput mortuum corona

tUral,

Conf.1. cit.

ornauit,llber 450 lebgütben fibtoer.

*

j4

e$)*"(S$5e

uit.* Anautem noftra illos cudere iufferit , referente

Yxo

id ex RADERO forte l.c. HAPPELIO **

€ie qab

fA,

fonfteu alleseit ben 9(cimen einen &xcoilling um 69ttcé

dici

tvilleu/ tveil íbt abet folc)ed offt vertoiefen/ umb nur etm

Turr

fpfennting íDr erfaubt worben /- Dat fie nadjfolgenbé

affin

qpfenninge/ fo cíue& &cbillinaó twert6] fc:bfageu laff

H

effe:

vix paupertas S. Elifabethae, et mundani fplendoris a

s

M

Qus, quem illi longe pofiponebat, admittit.

Probibita

qua

etiam, dicente MSt. Darmft., se p/ur , quam denarium , vni

dm

paperi dari,, fígillatim tribuat ; quod ffmul largiri non licuit,

pris

nummorum largicio interdicitur, panum vero conceditur,verum

totie

lubetur

fícut in nummis ,. fíc obedinit in panibus erogandis.

ob

tandem,ne panes integros tribuat.

Quotquot igitur habui-

quà

mus nummos libet afferre, non dubitantes, quin ab aliis

qua

forte,et circaiftos certiora poffint proferri; complures enim

Xttal

proftare dubio omni caret : modo id cunctum modefiiori

iltos

animo, et ftilo proferant, quamSchlegeliano, in me, nempe

primum Hafliacorum Bracteatorum vindicem, olim ftri-

'Tab. No. I.

Qo. Sit igitur primus , fedentem heic inter turres quafi

perfonam exhibens, liliis, et in margine literis fat diftin-

tf

Cctis, ornatam.

uam Landgrauio, vtraque manu fce-

adit

ptrum tenenti, SCHLEGELII coniecturae ***, attribuunt.

enim

Sed longe aliter CILSEELANDER fentit ****, qui num-

mum Elifabethae adícribit: quod filia eius fepaía co-

*(

dem capitis integumento in maiori figillo , equo infi-

dens, compareat, itemque 21e»efía, Henrici, DucisSaxoniae,

YXOf,

*s

* L. VIL c. VIIL, itemque c. II, III, ecIV. conf. nofttum MSt.

** ]. c.conc. II, p. 24.

*** In nummis Ifoacenf. p. 103.

i

ee o oünfsC»baf tittler Seiten von o« JDeffifdben Bras

&eatetl fol. 2.

ET

ET UMRU U E E EEE

E

$5$

efénte

vkor,quae monafterium Wienhufanum, ad fluuium 44/e-

t q

ram, inftituiffe,eundemque habitum, lapidi incifa, referre

Dtttó

dicitur. Quare et Schlegelium taxat , quafi originalem

üt t

nummum ?* minus redte exprefferit, imo et coronam capiti

j

affinxerit, — Nobis quidem ornatus capitis illud videtur

d

u

effe velum, quo caput fuum tegit, teftantibus praedictis

54

|

l

(

abibila

MSt. Elifabetha, et quod /igeum fuit, et magnum ; vnde ali-

quando ab illa in partes profciffum , vt pauperis cuius-

9n, u

dam corpus inuolueret fepeliendum, legitur; idque pro-

Jiehil,

priis manibus terfit, et immutatum egenorum neceffitati

v

at

toties conceffit: id quod ideo in reliqui$ nummis vndique

obferuamus. Imo etiam expreffe ///iuu vocatur ** Noftra :

habu

quare cum liliis forfan fedentem, et in fella inter capellas,

jb al

quarum vnam Marpurgi ($. II), et alteram olim extru-

s etitt

xerat prope Wartberg *** , nummus exhibet , iuxta verfus

lefliori

iftos in eius capella occurrentes ,

nempe

Elifabeth ceZa prius hic, poft facta cape/Za,

m fiti

Hinc abiit a /eZa carnis, mundique proceZa,

j qxnïx

Dans egris »eZa, faciat , procul effe /ZageZo.

difin-

et ficillum,fi vnquam, fane ad canonizationis officii per-

nu a

acti tempus cufum, et diftributum fuiffe, cenfemus. Hoc

buutil.

enim die frater Conradus circiter trecentor ad prandium in-

| num

m'ïaþ

jj, &*

* Quales in Gäzephylacio Caffellano Princip. itemque Reueren-

Jo jnitr

dif[Dn.CHRISTOPH. BGHMER Lnunc Abbatis Loccumen-

xotiats

" fis,Patroni optirui, Hannouerae;et Confultiff. Confilia

fuicenfis Dn. SCHMIDII inueniatur.

yii Brun-

yxol;

** MSt. Darmtt. L.I, c. V,et alibi, vocatur Elifabetha veluti ab-

"

fimilis moribus inter ludentes, tunc ét deinceps alios homines

confpicua,

** M$t Darmft, lib.I1I, c. VII, in qua infirmos ac debiles, plu-

g

rimosque , qui generalem cleemofynam exfpe&are non pote-

xant , collocauit.

$6

4e9)*(S$e

uita[fe multis coenobiis, aliquantifper diflantibus, panem, et vi-

e

1

eum , et. leilicinia miniflraffe , infuper multis pauperi£us , et

egrotit - - panem,

et vinum, et carner cum denariis fab ti-

ht

tulo domus eutdnicae largiffime tribuiffe , dicitur.

Ob eun-

bt

aute

iNo. 1.

dem capitis ornatum, et nimbum alterum referimus num-

mum, qui perfonam foemininam , eleganter cum literis

Ve

tuüm

vtrinque

S. A. tefert, quibus S. /fgnefía indicatur , vti Ke-

uerendiífimus Dominus Abbas CHRISTOPHORVS Loc-

gor

cumenfis explicat, et pro amuleto habet", non aliter, ac

aula

piis

hodienum Komanenfes talia in corporibus fuis ferunt;

quale recentiflimus num. IHLexhibet, illuftrationis cauía ad-

pubi

No, ITI.

gti

ditus. Quia vero nummum ILinterillos olim relatum,etin-

fium

uentum, tempore licet diuerfo, accepimus, quos alibi Fran-

GLO

coberga dedit, et quales iam cuni aliis adhuc ibidem inuen-

du

tis, nec a Cl. fcAlegelio aut Seelandro vnquam vifis, ad con-

fitito

tinuationem tractatus cit. paratos habeo; ideo putarem,

Princ

non aeque amuletum effe , fed forte S. Menefíam qualem-

Xetua

cunque, aut etiam Zf/Zeiden, Ducis Alberti Brunfuicenfis

filiam, cum noftra in codem loco ($. XXIX ) fepultam,

T0 p

Vnde

bie aucb in SBunbertverctungen 6Dté naben fdaucti

bt ifi ** denotare.

putpa:

$. XXIX.

gehtoi

itg

Reliquos nummos recentiori tempore cufos fuiffe ,

No,IV.

extra dubium eft. Sic enim quartus in capite coronam

N

hm

.XXVILD), et velum praedictum cum nimbo refert; vbi

inoy(

SANCTA ELISABET, inque dextra templum Elifabethi-

cum cum ttibus turribus, et in finiftra auxiliatrice charita-

!ipi

bitfed

tis officia confpiciuntur. De quo $eelander exhibet

N La

etüd

*(

* [n Epiftola quadam; fuperiori anno ad me data.

Y

3-k Theod. verfio cap. vltim. Con£. de miraculis libr. MSt. Darm-

ftad. cit.

"1

——X

"UTS

37

[ qi-

ötigæ if i neuen 3

citen von bünnem Feïiam Gílbet

hd

geprágt/ etclleicot oor btejenigen/ fo fid) bie $. lifabetfy

ii

per cine ebut» Seiliaiu ertoebfet] unb al8 ein 9faaee

Q*

benae cinfacu/ um fofdeé bep fid) u ttagen, — Valde

uf

autem conuenit Elifabethae fimulachrum cum nummo

literis

V et VI, imo quoad capitis ornatum. Quia igitur mul-

tiNe

tum deinceps gloriati funt, et merito quidem gloriantur

SLot-

gloriofiffimae familiae Haffiacae principes de tanta matre,

(

auia ctc. ita quidem , vt nomen ipfius vsque adeo pro-

enünt;

priis immifcuerint titulis, feque, filias, nepotes, et neptes

ylaad*

publice profeffi fint *

?

.

inde mirum non eft, fi Z]belmus

t

gloriofifimus, Princeps Haffiae Landgrauíus, dictus »ediur,

iFrae

nummum VI anno MDIX dedit cum circumfcriptione :

No, YX

jnuet

GLORIA REIPVBLICAE. "Vtut enim hoc ipfo anno

d. 11 Iunii hic obierit diem fupremum; conítat tamen ex

d cone

ytateitiy

finito bello Palatino , et ex nato an. MDIV memorabili

1ualcm-

Principe PZilippo, quem merito smagnanir;um deinceps di-

uicentis

xerunt, Haffiam multum eflloruiffe, et iam dum fub opti-

)u[tam ,

mo principe terram fuiffe à bellorum turbis tranquillam,

T

Vnnde et vnica ipfi cura fuiffe dicitur,.vias a praedonibus

N, ,

purgare, commercia ftabilire , totamqueHafliam auro ar-

gentoque fignato ditare.

Is etiam defiderauit, i& pa-

ionem, de ve nummaria füperioribus annis a quatuar. eleilori-

y fuifes

orotam

£us Renanis confetlam, recipi."* Vndeet complures potuif-

| femus nummulos addere,quae fcuta dictorum electorum

fert; ol

| monítrant.

Vetrum Wilhelmo, fatir funcio, cum ide PAi-

jibel

, churtà

lippi filii, vTetba, funt Cl.IOHAN

NIS, et baerediz nomine pe-

H

uct,Dif '

- £erentt

$

&

* Canf. Sylloge I cit. Illuftris VAL.FRID. deGVDEN. P.645.

/

vbi praeter noftrum exem

plum, $. XXVII addu&um, plura

videbis.

Ms[.DAfm.

** Tefte Celeb. IOANNE ia Reb. Mogunt. tom. I, £ol. 820.

eo5)*($e

$8

x

terent La'n—dg?;z)ia.tui qdkzini/i?htäru ; qui ibidem nominan-

tur, iftorum tandem precibus locum dederunt quatuor

cle&ores. An autem Philippo demum dederint locum

r!oüm4

y

(itCaC

a. MDIX, lunae poft Michaelis, fub certis conditionibus,

3 li

vti celeberr. IOH. ADOLH. HARTMANNVS, Hift. et

T efe eu

*I

eloq. Prof. Marp. amicus fingularis* cenfet? id eius pace

] 04

admittere non poffumus, quia expreffe in noftro nummo

um «

argenteo WILHELMI nomen in vna parte, et in altera

raedicla fcuta cruce intermedia cum circumfer. MO-

] DI

g AN,

NET. NOVA RHENENSIS 1510 legitut. . Interca fue-

sunt conditiones : Jegibus flet ac capitibus , de re vronctaría

talis M

uentu confcriptis.

Florenos , quos. cudevit, ftc

SPERS

in ntpero cón

MAN

ffgnet, vt in pr

iori facie exbibeant fcutum maioris formae, cum

infigni

&us Ha[fiacis, idque quatuor £lc

Gorum, Renenftum par-

einphi

suulis cintclum,circa vtra

Latc verba: MONETA AVREA

faciem

tnde

RHENENSIS. Jna cup anno , quo corflati , cifris ffue nu-

»peris ex[cvipto : in pofleriori vepraefentent. Hafff Patronum

firmita

MSIO l

zutelarem , infra ad pedes illius infignia ; circa, vero, nomen

7

Landgmuii,titulumque.

Prout igitur ad conditiones facile

acceflere moderatores :

ita fane magna gloria eft domui

tlluy

"

li qux

Haffiacae, inter Electores, et quidem integris infignibus,

No.yII, Comparere.

Vnde de minoribus nummulis tanto minus

&Hfgeii

dubium eft,

iftosa praelaudato J"UZelmo smedio fuiffe factos ;

Ciales, |

Hi

qui

a Elifabetha femper literam W a tergo ibidem habet.

mifabcti

minores dicuntur vu

lgo Glifabetben.p

fennindes quo ta-

i iter

No. VÍII. men referendi non

funt illi, quos adiecimus num. V III,

X,

'TDgax'm

haud vulgaris eru-

3b du

X.XL XI, prout quidam ante aliquot annos |

ditionis vir in epiftola quadam putabat, et etrorem ex ipfo

VL (

iftorum obtutu cuu(lgabat.þ—

$.XXX.

* Cij

* In-Hift. Haffiaca, fuperiori anno edita; p. 223*

d

——

e8)"(8$e

$9

mnan

$.

XXX.

Uatuor

uoniam denique IX aureus elegantiffimus et pre-

No,IX.

locum

tiofiffimus eft *,eundem ornatum cum gloria reipublicae

oftlbus,

circa caputElifabethae elegantiffime expreflum,et templum

Hfl, et

Klifabethicum integrum habet;ideo conftat,auctorem iftius

us pact

effe eundem laudatiffimum Wilhelmum.

Putat quidem

dummo

CI. $cZ/egelius, nummum talem a iudaeo impoftore confi-

1 altera

Cum efle , cum inícriptione :

ELISABETHA , FILIA

, MO

ANDReae REGis X/NGARrae, OBIIT MARPur-

t2 fU

gi AN. clb CC XXXI; altera vero pars ecclefiam hofpi-

n ana

talis Marburg.

cum perigraphe ex Píal. CXII habet: DI-

t (c

SPERSIT

DEDIT

PAV Peribus.

IVSTitia EIVS

m um

MANET IN SECVLum SECVLI.-

Sed noftrum ex

u pir

emplar omnino genuinum videtur, elegans, et rarum; vbi

WREA

faciem non aeque ex omni parte heic expreffam miramur,

rrMN

etinde ominamur, fuiffe elegantiffimam. |Neque enim de

Dahrinim

formitatem, vel rugas multas ex fletu conuertiffe dicitur in

( , MU

MSto noftro, quia S. Eüfabetha dicere folebat de £iis, qu£

ys facit

vultum in fletu deformabant videri quaf£ £ Dominum deterrere,

f domut

veddant Domino , quod babent , cum incunditate , et bilaritate.

Id quod et reddidifle heic fufficiat ; vtaüt concedamus

1f1gmbusy

dcLlegelio, extare etiam Wil helmx,HaH' iae Landgrauii, un-

to mittus

H.C f&äos ,

ciales, femiunciales, ac ducatos vulgo dictos, in quxbus

habet, Hl

Elifabetha, Marburgenfe hofpitale manu tenens, vifitur,

vo t*

his literis :

MONETa NOVa CASSELenfi , a dextra

Vngatico , a finiftra manu Thuringico fcuto confpicua,

;X

laris eU*

ab aduerfo vero infignia Haffiaca, cum verbis circumfcr.:

moamp

VIL (Wilhelmus) SenIOR. LanTGR Auius, t forte alios.-

H a

SIC

$u

Av

** Cuius grauitas f tD £ G'ronert/et pretium 17 Qiufoen/ 7.9((b

4 3Dfenning

rE

60

e5)*(Sse

Sic tandem cum laudato HAPPELIO finem fläcimus, di-

centes: tvit folfeu voir aeftalt fepu/ bitfer Deifigen 9ta»

tronen Derríid)e Gaerce uicot yu tübmen/. - unb ire

&xtaunbbafftiatcit 3 [oben ! Nos praefertim, qui prae-

fenti anno cIo Io ccxxix, quafi memoriali, viuimus, quo

ex S. ELISABETHA, vtpote illo regio, et pertenui furculo;

veluti optima veritatis euangelicae confeffore , tunc an.

cIo cc xx1x omnem in Haffia benedictionem ad $. XXV

optime inter maximas tenebras efllorefcentem vidimus:

hanc quoque fuccrefcentem in nepotibus Elifabethae, ab-

nepotibus, et tandem optimo principe PHILIPPO , vere

magnanimo, an.clo loxx1x,vna cum vetitatis euangelicae

iubare , anno eodem puriffime exorto , vidimus: imo

!

eandem in noftris hisce oris ad praefens an.cIoIo ccx x1x

tempus feruatum , ficque in vnico hoc regio furculo per

ccccc annos Illuftriffimam familiam optime feruatam, con-

feruatam , et hoc praefertim luftro, non nifi regio fplen-

dore, ex omni plaga terrarum mirifice refplendentem, vi-

demus! Haec Dei gratia eft, et benedictio!

Faxit Deus! vt idem,po?c eflluxa toties luftra, tefti-

IDN

monium veritatis euangelicae non interruptae in principi-

bus Haffiacis aeque , ac fubditis optimi videant omnes!

eandemque ideo Dei gratiam femper

] T

- depraedicent!

'ENN

IIn Aj

M Jo:

4

bl

*

-

Mag

—— GÀ

——

v

m TR

—

-

m

-

?

" W

^.

p

i

"

"^s

L^

8 9.

u

*

li

Ts

i

Ea

£

1

m

$4

k

T

i

b

AO

"

N

3

E

a.

»

i

-

1.

Ó

N

^ d

X

»

FM&.»

-

u

a

E

n

«

$

e

"n

iX

*

g

w

J

e5

d^.

z

jl

Y

v

E

n

3-

K d

$-

v

P

"

»

3X

N

s

d

(&R

s j

F

N

Aä

»x

Es

E

L

"

4

^*

. d

€

"

«j

?s

E

t

/

p

a

E3

V

d

E.

A

^

B

4 1

)

r

Sew

J:

Lj

*

^o

k

w)

d

D

À

E

s

r d

x

Ma

Y

O

A

Mk

P

».

d- -

"

i 6

us

d

--nii

V

-

VAE

i

n

R

u

E

Ts

3

x

r

us

um

um

u

s.

u-

uH

EUA

D

E

:

Ed

z

m

8

E

Cadiy

ieiupi gtl

ileekeie La ts FP at r

—

———

——

—

a

—

—

MR

v

— —

u

us

M

—

m

20

[ nl

BINA

E

OT ARVM

Ed

FarbSelector Standard* - Euroskala Offset

2

15

E

E LHARVM

VELVTI

O Balancee Q

Eo

ARVM SEC. XII zr XIII

E

RITATIS EVANGELICAE

Focus

N HASSIA

N

MORIA

M

13

RERVM MONVMENTIS

/MMIS DECLARATA

10

12

RZ471ONI$ LOCO

-

PRAESIDE

10

IO LIEBKNECHT

VSDEMQVE ET MATHEM. PROF. P.

ID. PRINCIPALIVM EPHORO

H. T. FACVLT. THECOL.

DECANO

E NEHEN.

E SPVO ATQFE PATRONO

PIET.ATE COLENDO

LDRA THEOLOGICA

VII APRILIS cIolIoccxxix

/DITORVM EXAMINI

PROPOSITA

CO?BO FABRICIO

AVIO-DARMSTADINO.

[2

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

GIESSAE

r

& [E M/VL'LER.IANOQ

-

*