Efpenio, *iam non tantam de harum

» epiftolarum fuppofitione non dubitent,

X

» fed indubitatae fuppofitionis effe fup-

equi

» ponant. **

Liberum igitur et nobis

qu t

Carm

ert (ut cum illuftr. Petro de Marca

loquar) venerandos Pontificum vete-

preh

rum titulos epi&olis' ilis detrahere ,

Xl

et quas Jfdorur , non utique fanctus

Opera

1j2

ile hifpalenfis , fed nefcio , ZMercator

3)T

quis , aut JPecator orbi

Vendid?t E

merces fpurias repudiare. :

ladelg;

lyor

XIL) Camonmum Apoflolorum varia fuit

dello

diu:fortuna , nec auctoritas ubique

eadem. lllos nec Apoftolorum , nec

Clementis opus effe , non' uno ex ca-

( à)

pite deducimus.

tlciis

XI

Y

À

L)

& N

f 71 g2

abus Ia

.4XHIL) Quod idem etiam de 8..Con-

iium aj«

jïifutiomun apo[lolicarum libris ftatuimus.

XIV.) Genuinum eft Jofephi . L. 18.

: (Ittte

Antiq. Jud. c. 4. de Crisro teftimo-

nium , nec falío a chriftianis infertum.

t-plene-

Uf] ante

:VX.V.) A&a Filati de CmRisTo ad

Jiberium reiici absque temeritate non

vitis em

felle van

poflunt ; licet. poftea ab haereticis cor-

rupta fuerint,

e harum

. XVI.) Sibyllarum oracula non fünt

dubitent,

equidem chriftianorum figmenta ; ne-

effe füp-

que, tamen omnia, quae ibi extant,

et nobis

carmina genuina , et incorrupta de-

le Darca

i vete«

prehendimus.

trahere ,

XVIL) Inter genuina S. lenati M. Seriptores

IL. & WL

: (anQus

opera computamus elusdem epiftolas

feculi.

3.) ad Ephefios, 2.) ad Maguefianos ,

Jlvuitor

4.) Trullianos , 4.) Romanos, 5.) Phi-

endidk;

ladelphios , 6.; Sinyrnaeos , 7.) S. Po-

lycarpum ; etfi ipfiffimae epiftolae Blon-

rria u

dello , Salmafio , Dallaeo (a) . aliisque

ubique

Ea

magni

ff, nec

jg ee

(a) Contra hos vide Pearfonium in Vin«

diciis Ignatianis an. x672. in lucem. editis ,

et Natalem Alexendrum fec. L. Differt. 23.

($

u 73 w

magni nominis viris vel folo hoc'mo-

jria

mine invifae fint'; quod' ia iis fiat men«

veri

tio, de SSs.. Euchorifüae [acramento , de

giir

Ordinibus.: ecclefiafliti , de- Caelibatu , : de

Firginitate;

frop

XVIIL.) Papias

Hierapolitanus

in

À

Afia Epifcopus vir mediocris admo-

qui

dum ingenii libros"quinque- edidit j.

p

Expofitio [ermonum, Domini infcriptos,

vete

quibus novas, quasdam Serv,at*orisl pa-

j

rabolas , aliaque fabulis propiora , tna-

xime illam de Avgno . millenario inferuit,

et vel inde innocens . JMillemariorum

auctor.

XIX.) Poft tempora apoftolica , in-

I

quit Bellarminus de Script: Ecclef. pri-

tior

Imus eorum , quorum fcripta ad.nos

tar

pervenerunt , videtur effe ,S. ju 1.

Q

Philofopbus et Martyr. Adhaefit equi-

£0

dem. millenariis , ftatuitque peccatum.

dif

angelorum fuiffe contubernium cum

Vi

mulieribus , quo. daemones procreati

auí

effent: at de his erroribus , cum Pa-

l

piae , Clementi Alexandr., et S. Cy-

l

pria-

$u 73 a2

10 f0«

priano: eommunes fuerint , nondum

t Then

veritate definita, nom eft, cu£ adeo

0, t

gnuiremur

(d, d

XX.) Tertullianam ab haerefi An-

tropomorphitarum.. vindicamus.

IS I

XXL) Inanem laborem exiftimamus;

ao

qui in Origenis do&rina ob.omni labe

didit j

purganda. eonfumitar ;. licet multi tum

veterum:, tuim. recentiorum ; viridicias

as ,

T Di«

pro. eo. confcripferint.

Ts

jeruit

6v

AU

Huaeretici , et Schi[matici

à., Il

L) fudaei aeque ac prifcae füperfti-

[ r

tionis cultores , ad ChHRiTTI caftra

(-n0$

transeuntes , Philofophorum. placita.

jiz.ms

cum Apoftolorum docuinis i1n uaum

eqmu

coagmentaturi perturbandae ecclefiae;,

"atut

diftortisque: haerefibus ,. prima reipu:

um

blicae: chriftianae- fecula inundantibus,

Credd

anfam praebuere- oppido. infelicem.

u

I) Ag

men duxit Simon Magus , qui Haerefes

T. feculi,

(j«

oblata pecuma Spiritus S. gratiam. li

!äu

3

cita-

f 74 qS

eitari.eft aufus. . Unde. facrorum. nun-

dinatio Srnonia dicitur. Docebat prae-

terea hominem carere libero arbitrio,

boba opera haud effe. neceffaria &c.

]IIl.) Simonem fecuti funt Cerinthus,

et Ebion, CumisTo divinitatem abro-

gt

gantes ; quorum errores ut refutaret

[

8. Joannes an. Chr. Q6. fuum confcrip-

i

fit éevabgelium ; ubi CümrsTI divini-

tatem praecipue vindicat.

l

IV.) Nefandae Nicolaitarum haerefis

auctor fueritne JVicolaur , unus ex fep-

T

tem diaconis , an alius quispiam , no-

bis incéertum manet.

V.) Seculo II. amplius triginta per-

Haerefes Cenfentür haerefes , a

quibus 1.) Gno-

JI. & M.

feculi.

ftici ; etüi vitam plus quam belluinani

ducebant , intelligentes tamen five [fa-

piéntes appellari volebant ; 2.) Chilia-

ftae , 35.) Encratitae, 4.) Montaniftae,

5.) Marcionitae; quos feculo lII. fecuti

funt Novatiani , Sabelliani , Manichaei.

Horum omnium errores praecipuos in-

terrogati recenfebimus , uti et Ss. Pa-

tres , qui contra gos arma mini(trarunt,

g 77.55*

] u

, V.

: pfoee

bitrio,

CCONCILIA

j ,

tll

1.) Concilium , feu Synodus eft con-

abto«

gregatio Praefulum Ecclefiae ad con-

itaret

troverfias fidei decidendas , et fidelium

Yenp-

difciplinam , moresque reformandos.

iviti

IL) Conciliorum originem ad ipfía

ere[is

Apoftolorum tempora. referimus.

Sunt , qui VII. Apoftolorum concilia

Concilia

: fep-

L. feculi,

numerent :

|, 10

i. Pro eligendo Mathia. A&. I.

2. Pro 7. Diaconis eligendis. A&. 6.

| pel-

3. Pro Ss. Petro et Joanne ad Sa-

Go«

maritanos mittendis. AG. 8.

ünat

:/[1

4. Pro fidei fymbolo ante difperfio-

nem edendo.

ylla«

£,

s. Pro definienda quaeftion;- de le-

galibus. ÀAG. 15.

xuti

6. Pro hortandis ecclefiae fenioribus

126l

Mileti. Aét. 20.

sl

P

7. Pro tollenda gentilifini fufpicione

de Paulo concepta.

"^

u

$u 76 «

u

IIL) Sed praeter illud de ufi lvga-

fium , reliqua omnia , piorum conven-

di

tus potius , quam . coetus fynodales ,

y

habenda effe , exiftimant non pauci;

Xf

Nam ilud folum

quod A. »5. [je-

3l

rofolymis: celebratum. fuiffe ;legimus

i

forniam omnium fequentium concilio-

[

rum praebuit..

p

IV.) Perpauca feculo 1. & T. celn'mw

Concilia Drata funt; concilia , quae inter. Aomaz

H. & II

feculi,

* Qnum eminet circa an Chr.

196.: cui

Piior Komae praefuit

Statuit non

alio, quam dominico. die , plenitunium

primi menfíis fequente , Pafcha cele-

brandum eftfe

V.) Anno 25:. Romae pariter: eo-

j

a&um eft concilium 6o. Epifcoporum

füb Córnelio , in quo cauffa lapforum (a)

iudicio decretorio finita eít; ftatatum-

que , ut lapfi ad communionem non

[

ad-

ft

(a) Lapfi dicebantur , qui a fide deficientes.

p!

idololatriae fe reos. fecerunt.

Alii eorum

t

vocabantur f/urifitantes , qui thus ; ali'/a-

k

crificantes

qui facrificium. quodcunque ido-

b

lis obtulerunt,

7ey v7 w

- dgge

admittereütur , nifi pera&ta poenitértia

DVet«

L

diutarda et integra

»

ita tamen , ut

es,

ápfis in fupremo vitae difcrimine fubs

pauci,

venitetur , neque abfolutio ,'et commue

.Je

nio negaretur:

Mitius :cam . Jibellati«

]s ,

cir (b) a&am eft, qui:a&a -ïn antee

Klio«

«effüm 'poenitentia , perfecutionis ten

pore in Ecclefiam recipiebantur.

Cel&a.

D

VOllle

$. VIL-

Qut

Dotn

! »;Doälfïm Ecclefiae , et

um

Lin Dg[&iplf7za..

Celgs

Per Dolrinam Éccdefiae intelligimus

0

rthodoxiam 'fidei nullis temporibus

ul

aut mutatam ,.aut 3nutandam.

L)

9)

Jl

"tb) Libellatizi audicbant , qui a Magiliras

jl

tibus Jibellosdata pecunia petiere, queis tuti

reddebantur ,'ne ad Tdololatriam publice com-

Alii eórüm fidém negabant ; ne

Tites:

pellerentur.

um

tamen publice ad facrificia adigerentur, libel-

jj

Jos obtinuere , queis factifieaffe idolis perhi«

Mr*

bebaatur, lii quidem fidem non negarunt,

4fi

E]

*5 78 s2

L) Si qui enim orti fünt erróres ,

lino i

aut.haerefes , eosdem . mox in cunis

Ts (

titus

fuffocarünt Apoftoli , eorumque fuccef-

tionis

fores: Epifcopi ,. Patres, et fcriptores

ecclefiaftici , ( vide füpra $. IV. ) prout

Yoer

ex continua traditione volenti demorn-

W

[

ftrabimus ; exémplo. fit haerefis ; cerin-

fidelib

thiana , divinitatem Verbi impugnans ;

tis di

vel ab ipfo S. Joanne in füo evange-

bant |

lio iam refutatà ; damnata.

Don q

IL) Per Di[ciplinam (a) fignificamus

tülir ,

exteriorem ecclefiafticae Hierarchiae

Ya

gubernationem , quae pro feculorum

vicifitudine varietatem patitur.

Y

,

IIL) Magdeburgenfes Centuria II. c.

Ts

E. afferunt , veram Ecclzjïam & fimpli-

Apf

xR

citale ceremoniarum agno[ci : hygocriticam

[//2 A 1)

1ne fi

—

in iftis libellis eam tamen negaffe dicebantur.

Alii demum ideo libellos obtinuere , ut fes

(

euri:redderentur ab. obligatione vel sÉdem

Ceremr

publice ;profitendi , vel idolis facrificandi.

COf

(4) Dijciplinae : vocabulum in capitulari-

leret,

bus, et conciliis IX. feculi pro corporis

Muf

fiagellatione fignificanda. ufürpabatur. "Tho-

Pïaepar»

maff. P, JI. L. III. c. xo7. n. 12.

"Bes 75 a

0&

Uéro e[fe, quae. illar coacervat. . At etim

ol

nos conftanter adferimus , eiusmodi

(Cef.

ritus- et ceremonias ex ipfo fanae ra-

tO]63

tionis di&amine (b) . et iure divino

f'ont

habere: oïigin'em..

I10rj«

TIfle

IV.j Et quidem iam primis CunisTI

Veterum

fidelibus varii ritus ufitati erant. Sta- Ritus,

as

tis diebus ante folis ortum convenie-

d

bant facrorum cauffa in unum locum;

non quidem in templir, (ed aedibus pris

lus

hiae

vati; , ibique fuas ad Dzuw funde-

bant preces.

TUIl]

" V.) Negamus tamen , et pernega-

lt

mus, certas precum formulas tempore

J

!

1'4

Apoftolorum iis ufitatas fuiffe, eas fi

11]:

7

exceperis , quae vel inftitutionis divi-

nae funt, et in S. literis contentaes

vel

u

fea

(b) Introduxit Ecclefia tam varios ritus et

ceremonias , ut honori DEI, Ecclefiae de-

lem

cori, ac devotioni fuüorum fidelium confü-

af

leret. Exftruuntur templa magnifica , exors

Jf

nantür altaria ,'ut Maieftati divinae. dignum

traeparetur: habitaculum.

Quid . decentius 2

Ij

-- -- quid fanae rationi conformius? -—

f5 80 "

vel-apud iudaeos .ad. glorificandum

atqu

Dzmuw.iam pridem ufitatae,

Saí

VL Sic ;pariter ecclefia certunà vi-

ticip

tünmi -offeréndi- facrifictum Miffae tnon

fed (

W.

per librum liturgicum:, fed per Xrádi-

Uonem habuit.

Trn

VII.) Crefeente. ritaum . numeto. ii

»

dem- ritus. fucceffivis temporibus in

STI

codicem- fuerunt relati

Nata inde eft

i

Gregos

Q

illa. fic di&ta Miffa . Gelafiana

fecul

viana.: €9c..

1lle |

VIIL) Modum ceï ebrandi -Miffam ,

p

ufum Altarium , facrarumque , veftium

Tett

petentibus enarrabimus.

conft

IX.) ln conventibus, quos teligios

ME! D)

Sacra

nis ergo inftituebant

facram coenam

lena

Iü

Coena.

tefte .Cypriano iJe orat. hoc modo ce»

ban

(u

lebrabant

poft ofculum pacis fua fin-

guh dona Sacerdoti obtulerunt , ex

hisce populi oblationibus feligebantur

V)

in Euchariftiae ufum elementa , panis

j

Haec ab

Aquh

et.yinum .aqua dilutum.

fynoii

antiflite confecrata diaconi praefenti-

Mämm

bus fub «uttaque fpecxe diftribuebant ,

mpnm]

atque

Tj

Eämæï

Gudum

atque ad abfentes etiam perferebant.

Sanciffimi autem Myfterii huius par-

tund Tj«

ticipes reddebantur non tantum adulti,

ne tl

fed et infantes , faltem inde a feculo

Leádie

III. Denique addebantur convivia com-

munia , Agapae (c) di&a.

yno

X.) Habebant infüper primi Cunr-

]hus in

sTi fideles ítata ieunia tum annua,

wde eft

tum /ebdomadalia.

Atque primis iam

g

feculis magna religione cuftoditum fu-

iffe ieiunium . Zntepa[chale- ex. Irenaeo

Wüffam,

apud Eufeb. H. E. Lib. V. c. 24. &

veltium

Tertulliano de ieiun. c. 2. de orat, c. 14 Poeniten-

conftat. Huic iungebantur ieiunia diei 54e rigor.

teligis

JVercurii et P'emerir, quae latinis femi-

" oenam

lejunia , feriae quartae €9 Jextae. dice-

oro cee

bantur.

Tertull. de ieiun. c. 14.

j -

F

XI

—

PAU

Cc) De Agapis vide Cabaffut, fec. 1I. Diff.

epantüt

VI. p. 3t.

Thomaf. P. III. L. TII. c- 47

, ais

Agapas prohibuere gangrénfis et laodicena

3eC äb

Íynodi , item concil. carthag. III.

Abolitae

ne[enti-

tandem funt fec. IV. definente , annitentibus

il

inprimis Ambrofio et Auguftino , ob abufüus,

temulentiam &c,

xque

* $2 «s2

X

XL) Quantus fuerit poenitentae gu-

vil

blicae rigor, quatuor poenitentium claf-

fes indicant: r.) Flentium , 2.) Audien-

ferva

fum, 3-) Proftratorum , 4.) 'Confiftmn-

pny

9000

tm.

Ipfa autem poeniteritium recon-

allig

ciliatio erat duplex , altera prima feu

miuima,2okera ultima ,feu maior. Sin-

Ti

gulos poenitentium ordines , ipfumque

X

reconciliationis (d) modum volenti gx-

Dant

plicabimus.

n d

- XIL) Imaginum ufus admodum ra-

ftecj

yYus erat , ne rudibus catechumenis a

etiat

bur

fuperftitione gentili converfis idolola-

triae anfa daretur.

Imo

X

.;4111.)

fecul

perte

terea

(d) Viguiffe omni tempore confeffionem

privatam ac fecretam probat JVatalis J4le-

xander Differt. XIII. fec. XIII. & XIV. cui

addi poteft artm Bürgin Differt. de fe-

(6)

fide

ereta fingulorum. peccatorum. confe[fione Alt-

$ E

dorffü ad Vineas 1762.

feipi

9 93 a?

i Yi

. XUL) Ne Religio noftra paganorum

n daf-

cavillationibus pateret, caute iam tum

Hdie

fervata eft Di[ciplina arcami (e), feu

nf

prudens^ quaedam myfteriorum fidei

TeCoft«

occultatio.

Teítes huius difciplinae

u feu

affignamus Ss. Bafilium , Chry[oflomum,

. Sin-

Jertulliauum , Zduguflinum. €3c.

ümgue

li 6x«

.-XIV.) . Clerici Epifcopo fuo adhaere- Sanai-

bant perpetui comites in laboribus , e

t monia

Morum.

in a&ionibus teftes , neque habitu

Ad facros ordines

jfr Tos

fpeciali utebantur.

etiam -coniugati ob penuriam .caeli-

;ens 4

bum vocabantur.

dolol

XV.) Neque etiam in primis hisce

UL)

feculis. deerant , qui inter chriftianos

perfe&iori vitae ftuderent, Zl[cetae prop-

terea di&di: domi velut iu folitudine,

a sst

Fa

jeiu-

dfionem

a

IV. cfïi

(e) Ne mireris ergo , fi quaedam dogmata

d r

fide tenenda e, g. arcanum SSS. Trinitatis ,

t Ae

S. Euchariftiae &c. non habeantur illorum

Ícriptis exprefía,

$9 94 q7

ieiuniis ciliciisque fe macerabant ;

mundi

illecebris

feiun&i , vacabant

Gta

precibus , lectionique fcripturarum ; no-

bis monachis haud abfimiles

Acce-

debant feculo IlI. Anachoretae , feu. Exe-

mitae duce Paulo (f), quem eodem

adhuc feculo fecutus eft Zntouius (g)

(f) Vita Pauli habetur in operibus S. Hie-

yon. T. l. in Edit. Vallar. & in Ac&is SS.

T. L Januar. p. 602.

(g) Vitam Antonii fcripfit S. Athanafius

in AQis SS. T. IL. Jan. p. xo7

&

i

U

7:

N

Yon

ä?g

XU$

xE

3

iyid

5

&üm

Tüer

li

$5995 G2

M .3

EPOCHA II

Cabant

13 fl«

Status Imperii Romani civilis a

Ace.

Conítantino M. usque ad

u Ere

Carolum M.

ooer

Et

it (g).

Ecclefiafticus a Sylveftro I.

——2

C —

usque ad Hadrianum I

p

5)

.

P

S Hie-

us $$,

u r

huna(tus

Imþemtm*es . et Status

Luperg Rom. Cilis.

artim diffenfione laceratum , armis-

que Barbarorum petitum undique

Rom. Imperium , intus ambitio et lu-

xus, foris bellicarum gentium audax

invidia tandem ad extrema perduxit;

dum illud remotis aemulis, ex ruinis

érueret Conflantinus .. De eo iam,

eiusque fuccefforibus ea heic adpone-

3

inus

*e $6 a*

P

mus, quae ad fcopum noftrum per-

jl

epportuna erunt.

lu

L.) Conftantinum M. baptizatum fü-

Jmperato- iffe morti proximum prope Nicome-

res Qrien-

diam , cum

Eufebio , et communt

C

u

prope

Eruditorum

fententia defen-

b

dimus.

lhe

II.) Neque contrarium. evincunt Z&a:

les

ld 1

Sylvefiri ; tot. quippe fabulas. mendofus:

ille cento comple&itur, ut Pagius mi-

V

retur P. Il critic. pag. 58. Baroniüme

:

ad haec a&a vindicanda inanem. ope-

300

ram afferre: voluiffe:

IH.) Conftantinus inter imperatores:

primus fuit, qui cuilibet liberam po-

cof

teftatem dedit religionem chriftianam

Tnte

applectendi.

Necdum fatis ;

fed ct

edi

primus in religionis. noftrae favorem.

liby

et plurimas , et faluberrimas. tulit

fenvi

leges (2).

fun

IV

Que,

Tes

(2) Conftantini M. leges , virtutes ,, curam.

tis (

pro rebus religionis chriftianae , eius in Ec-

clefiam libertatem referunt Natal. Alex., du

Qoc

Qua.

Mefuil,et ali ex authenticis teftimoniis ; et

con-

ïiïsq

o 37 «2

IV.) Favit tamen plus aequo Aria-

àge

nis Conftantinus ; attamen ab arianae

bhaerefis labe eum vindicamus.

vt fü«

1COIDe-

V.) Prohibuit equidem Z'alentinianus

mmunt

Clericis , nimia heic arte utentibus,

ne viduarum , aut devotarum. quarum-

defane

libet faeminarum haereditatem , aut

jt Afla

legata colligere poffent : fed ecclefiae

dofüs.

id nunquam prohibuit. lmmo

I$ i«

Vi. Ipfa etiam ecclefia refpuebat

ynum.

donationes illorum , qui eam paupe-

) ope.

Xibus Parentibus anteferrent ; vel le-

FA

gata

——

ratores.

m po-

conftat de iis vel ex ipfo codice uris eiv.

janam

Inter alias hae-notari merentur : circa an. 321«

fed &

edicit, ut ommes et finguli Die dominica a

'oretm.

labore quiefcant; ruti tamen pofitis permifit:

fervixe.agris colendis. Clericis impertit im-

tll

munitatem ab omni functione. civili , ftatuit-

que, ne clerici ad iudicium feculare trahantur;

l

—

Feriam hebdomadae. féxtam in honorem mor-

Aliis

euran

tis CunzsTr facram haberi praecipit.

i Ee

quoque certam orationis formam praefcribit,,

Y fl

qua dofninicis diebus unusm adorent Dxux ,,

j;d

lMsque pro Caefare et imperio fupplicent &c..

ofe

95 88 «

Si: a

gata in fraudem filiorum , aut Nepo-

tum facerent.

deftn

(ecu

VII.) À morte Valentiniani ad Theo-

dofium usque nunc profpgra, nunc fini-

lpfe

fira, eaque frequentiore üfi funt Ro-

105 j

mani fortuna.

fecità

VHL) Aft Theodofius M. internécione

QUEa.

Jlaximi habenas totius imperii adep-

N

tus , malo aliquot annis remedium at-

ad t

tulit : nova vero inter filios regni di-

p f

fiributio, in qua oriens Zfrcadio , occi-

—

dens Zonorio ceffit, novas excitavit

()

turbas, exteris nationibus ad fubruen-

pus ,

dos Romanos peropportunas.

eyinoj

(o) I

IX.) Poft 52. annos a morte Honorii

tulit T

rom. imperium , quod fub Zugu/lo coe-

Qui e

pit , füb Auguftulo extin&um fuit,

um f

Roma modo Gen[erici , Alarici modo ,

COtpts .

modo Odoacri; direptionibus ad inci-

g';t 0pe

tas redacta.

ü'üägay

fs jj

X.) Orientis imperatoribus vitio ver-

àpud Ti

timus, quod cura boni publici defüper

Valuit;

habita, negotiis ecclefiae , haeretico-

Clefig o

rumque tricis fe totos immerferint.

Piul'a de

Sic

Il P 62

$89 «7

N-

Sic a Theodofio iun.'; etiHob a Cae-

leftino l. Pontifice fynodus Ephefira

The-

Oecumen.

lll convocata (b) fuit.

fri-

Ipfe quoque una' cum fororibus hym-

t V

nos in De: laudem matutino tempore

recitabat , relida (c) Miniftris imperii

xjone

cura.

XL.) Porrexerunt etiam plus aequo

adep-

I at-

ad thuribulum profanas manus JZeno

rj di-

per fuüum JHemoticon , feu praetenfam

F5

Eu-

OCC«

avl

(b) Aliter equidem fentiunt chriftianus Lu-

Jrüet

pus , et Bellarminüs , fed c?ntrarium non

evincünt.

(c) Plurimas tamen , et fanCtiffimas leges

)nori

tulit Theodofius , quas invenies in codice,

) Cot-

qui eius nomine codex theodofiamus etiam-

fll]t ,

nhum appellatur.

In hunc , ceu in unum

00 ,

corpus leges omnes a Conftantino M. colle-

inde

git ope doCtorum virorum , atque an. 498.

evulgavit in x6. libros diftributum,

Au&to-

ritas illius etiam poft extin&ctos Romanos

) Vefe

apud "Theodoricum Gothorum regem adhuc

jupet

valuit.

Exemplar antiquiffimum extat in Ec-

tico.

elefiae cathedralis Wirceburgenfis Bibliotheca.

Plura de hoc codice vide apud Daude Tom.

äz'im'.

lu

H. P. 674.

I

$ 909 -

Eutychianos inter et catholicos con-

£s

eordiam.: Zeraclius per Ecthefm ; et

nj

conflans inp. per Tuypum.

etiam

eto

XIL) Zenonis Henotitom veiicimus,

eatra

non quidem ut haereticum , fed ut

haerefi favens;

Ro

LY

XIIL) Haec dura in Oriente fierent;

frifi

WMifer Oc-

eidentis

Longobardi a Narfete (d) italiae Prae-

fatus. fe&to ad diripiendam graecis italiam

tur'n |

qu E

invitati , Zl/boino duce an. 568. Ligu-

form.

riam , Infubriam , totamque fere füpe-

X

xiorem italiam fübigunt, excepta Ro-

adtir

ma, atqwme Ravenna, ftabili deinceps

lis j

Exar-

patud

(d) Nar[es in. decimum fextum. iam an-

—

num Ttaliae praefectum egerat, cum a lufti-

no caefare ob non. nullas civium querelas ei

(

poteft

abrogatur imperium. Is de crimine fe pur-

Teor

gat humaniter , ac fübmiffe.

Sophiae vero,

füeris

Auguftae acceptis literis , quibus Narfetem. ad,

Ut

L

penfum et colum invitabat ad Gynaeceum

faum, tanquam videlicet Eunuchum , tum enim,

Primus

[U

vero iniuriae impatiens fuique impos Neapolim

dorm

concedit Narfes , miffoque nuncio Longo-

Qiie in

bardos ad diripiendam ltaliam invitat.

dj (

ä:y,grfïä

0$- COTIs

Eäcm*efiürum (e) fede ; usque dum: an.

; d

"752.

Ravennatem Exarchatum fui

etiam iuris fecit Ziflulphur , decimus

jcimus,

e&avus Longobardorum Rex. lamiam

fed u

cafira movet , ipfam expugnaturus

Romam: cum ecce Stephanus II. Pa-

fierent,

pa , cum petito ex Oriente auxilio

fruftraretur , Pipinum Francorum. iam

e Drae-

dolom

tum temporis regem , fuppetias vocats

qui Exarchatum: Longobardis ereptum

. Lip

rom. ecclefiae ditioni adiungit.

e hpe-

XIV.) Frauriti regni originem quod

&Pta W.

adtinet , eam paucis damus.

In GalE-

jeinceps

liis Burgundiones e Moeotide egreffi

Pt

—

palude , duce /arcomiro in Franconiam

corne

qm a

.a fifi-

(e) Exarchi erant Praefetti fumma-cum-

orclas ei

poteftate miffi, Ravennae conftituerunt Prae-

fe Qu«

feCurae fedem , donec eadem penitus exuti

ve Velo.

fuerint a Longobardis.

Nec ef operae pre-

etem i

tium , eos omnes in medium producerc.

pneceim

Primus a Narfete füit Zongimus a. 507

m enm

Ulimus Eutychus ab Aiftulpho Longobar-

Neapolim

dorum Rege an. 752. loco motus. Hunc-

Jongo-

que in modum graeci Imperatores italia ex-

A.

clufi funt,

o 92 «*

concedéntes , regem crearunt an. 420.

ulio d

ipfius Marcomiri filium Pharamundum:

EUH

huic an. 431. fucceffit Clodio comatus ,

MP

feu crinitus.

An. 447. eius filius ZMe-

Ex Y

rovatur aufpicatus eft regnum. . Cum-

erat)

que tres fint familiae , quae ha&enus

Creatt

francicum fceptrum tenuere , J«erovin-

tlus «

gica , Carolina , et . Capetina , primae

Twior

flirpi nomen dedit Merovaeus iíte.

ut a

At Clodovatus , feu Ludovicus franci-

elfent

cam gentem , nomen , imperium in

Tepn].

omnem Galliam extendit , ita, ut ab

r

eo tempore in Gallia non iam Galli

Child

degerent , fed. multo copiofiores Fran-

Huius

ci (£) , qui linguam , mores cum ipfo

rolur j

iugo Gallis impofuere. Baptizatus eft

flarum

an. 499. a S. Remigio ,&Rhemenüum

Antiftite.

adpto

UI

XV.) Multo tempore regnatum eft

ib M

Merovingicis , qui tamen ad extremum

otio

& dig

(f) Franeorum gens e pluribus Germaniae

Tüus :

lum :

populis coaluit , Cattis feu Haffis , Brufte-

vis, Tentteris , Sicambris , Frifüs , aliisque

('etiam

3b Albi ad Rhenum in hodiernam usque Fran-

Thorten

coniam,quae nomen antiquum retinuit, fitis.

H

* 93 «*

2 420,

otio diffluentes fummam poteftatem in

Dd

unum Satraparum , quem JMaioreni Do-

UM

contulerunt.

$u vocari mos erat ,

lius N-

Ex his Pipimus Hergflalli ( Praedium

Cun

erat) dominus an. 631. Maior Domus

aClenus

creatus eft, eiusque filius Carolur Mar-

[orotitie

ilus an. T14. Demum nepos Pipinus

primae

lunior an. 741. Hi eorem deduxere,

s ifle,

ut cum Merovingici regno impares

at

effent et ignavi, Pipinus , optantibus

jüm in

regni proceribus , adnitente Pontifice

Wab

Prancorum rex falutaretur an. 752.3

j Gill

Childerico in coenobium migrare iuffo.

; Frate

Huius Pipini impiger gnatus eft Ca-

m ipfo

rolus ile, JMagni nomen a rerum ge-

tus elt

fiarum — magnitudine poft fata fua

enfium

adeptus.

XVI.) Status germanorum politicus Bol

m et

fub Merovingicis regibus a noftro lon- Germa-

remufil

niae fta-

otio

ge diverfus, erat.

Eum paucis fic da- tus. füb

—À

Mero-

imus ;

Ofnnia in illis fpirabant bel-

n

vingicis,

lum ; a&iones, fpe&acula , ceremoniae

p

aliisqie

Cetiam in nuptiis ) religio ; futura poft.

Je fra-

mortem vita, et ipfae adeo foeminae.

n üdi'

Hinc

$6 94 a2

XVII) jus in viribus habebant. Rei

ii

venatoriae et pecuariae navabant ope-

tüfi,

ram, fed perexiguam agriculturae , vel

fcente

meceffitate compulfi.

Comercium cone

vabon

fiftebat in eo, quod exteris pro armis,

gitt'

veftibus, vino &c, nonnifi exavias ani-

Colen

malium , anferum plumas , comas ho-

etiom

Xuinum vendere valerent,

beban

XVIHI. Sub Avegibus Merovingitis bella

XX

ent f

et venationes iterum primas inter cu-

ras numerabant: agriculturae tamen

Ti

1maius ftadium adhibitum :

agrorum

& d

proprietas introducta : domus melio-

nten

res exftruGae.

porui

XIX.) Domus fepe cin&a vocabatur

kges

Unde

curtis (ein -Dof .. Si ad curtim agri,

viridaria, fylvae , lacus &c. computa-

f

rentur , villa audiit ( eín Geifer . Ex

pluribus villis oriebatur Jarcia ( &

matfung ).

Plures marchae JPagwm

Ceinen. Gau ) efficiebant.

XX.) Cum agriculturam opus fervile

haberent , in fervos affumfere homines

l)

pauperes , aut bello captos. Pendebant

fer-

Tium ;

fe 9s WT

a. Pal

fervi ex feudis fibi raditis frumen-

At 0pee

tum, pecunias, pecudes &c. At cre-

1»e, rel

fcente frumenti pretio Demini refer-

Q (Ute

vabant fibi agros dominicos ( fetrens

9 atinis,

güttt) operis publicis (Srobnbienfte)

Vs al«

colendos.

Ad fufüm vero foeminae

has bo-

etiam liberae., imo Regum filiae adhi-

bebantur.

nr Bella

XXI.) Iudicii formam quod attinet,

nter Qu

erat ferme eadem cum PFPrancis. .Alle-

- [amen

maaniorum fingulares ceremonias , ubi

agrorum

&uo de quodam territorie litigabant,

; melio

interrogati recenfebimus. Priorum tem-

porum violentias fat adhuc viguiffe,

abatut

leges contra illas latae demonftrant.

n atri,

Unde iam veftigia quaedam 0e8 $Burge

ftitbtd. apparent.

ynputte

,), Ex

$. II.

aC (v

pugn

Ecclefiae

Propagatio , et Perfecutio.

j )"[)'l"i/!

;omines

1) Et integritatem , et robur ptifti-

«ndül')ä!lï

num retinuit Religio , fub varis licet

fet^

erro«

$596 «

Actll

errorum

haerefümque formis impe

Suev

tita

Vulnus vulneri addidere crude-

Attat

liffimae ilae perfecutiones , quas ab

impiiffimis tyrannis per tria prima fe-

cula perpefía eft; quibus tamen pla-

D

gis fomenta impofuere tot fidei victo-

tion

riae , tam intra , quam extra 1mperil

goti

limites partae; quas inter enituit ad-

alce

miranda illa Conftantini M. ad fidem

que

Ecclefiae

converfio

Eius exemplum citra vim

liae

chriftia-

imox plures traxit ad fequelam ; ita,

prov

nae pro-

pagatio

ut eo imperante religio criftiana totius

Ton

regni dominans haberetur.

fui

II.) Seculo quinto ad calcem iam

iam properante Clodovaeus Galliarum

Yügu

rex ecclefiae fefe adiunxit, a S. Remi-

Cü

T

Ei

gio facro latice ablutus an. 499

(

Anaftafius II. PP. gratulatus , Primo-

T

di

genitum ecclefiae dixit: Hodie dicunt

que

Chrifüianiffimum.

Obii

II.) Hoc item feculo Zübernis fi-

y

dem per S. Patricium füfcepit

ä(lþ

IV.) Recaredus — Hifpaniarum rex,

?li f/;

opera 9. Leandri, aliorumque Bene-

$

di&i-

$597 «£7

$ impe.

di&inae familiae Epifcoporum Gothos ,

: Chüdee

Suevosque Hifpaniae inquilinos , ab

qus ab

ariana haerefi totos repurgavit an. 539.

tim fe«

V.) Et cum Saxones in Britanniam

ten pla«

irruentes rurfus Idolomaniae fuperfti-

oj vitdo«

tionem fecum inveherent: hinc D. Gre-

imyeri

gorius M. e romano fuo S. Andreae

Ituit ad«

afceterio elicuit S. Zuguflinum , alios-

| fidem

que focios bene multos , iisque Ang-

t vim

liae ad fidem poftliminio reducendae

TECR

provinciam impofuit; quam illi felici

j toQuS

non minus , quam impavido conatu

funt executi an. 596.

m jam

VL) Helvetos , Rhactorque fub fidei

alligrum

iugum potiffimam partem inflexerunt

, Rn

cum $. Colunbanus ( obiit 615.) tum

p B

IS. Gallus' cum fociis Monachis D. Be-

Brimo-

nedidi, coenobii Sangallenfis.

Uter-

dicunt

que ex Hybernia huc allapfi erant.

Obiit S. Gallus an. 627.

nijn T

VIL) Sub idem tempus Frifones,

b

ac plerique Belgae , imo et Sclavi , Ca-

j I

rinthii €2c. audierunt Apoftolum . fuum

. pete

S. Znandum: Monáchum primo Leri-

G

nen-

jii-

$s 55 q2

nenfis afceterii S. Benediti , poft Tra-

f

leGenfis epifcopatus au&torem an.647.

htequ

Aiftica

VIIL) Bavaria vero , Tyrolir, u-

haita ,

firia, finitimaeque provinciae primum

Quipy

S. Euflafio abbati Luxovienfi, an. 646.

Jiinnas

centenpio vero poít . Auperto, regii

fanguinis e gallia monacho Benedi&ino

pf v

delubr

primam fidei facem debent. Bavariam

teferay

S. Emmeramus gente Aquitanus , vita

fi0 3

Benedi&dinus luflravit usque ad an.

Ceptis

552. Plurimique e Scotia et Hibernia

totem

Benedi&ini monachi paffim fedes in

monft

germania fuas, et monafteria fixerunt,

prohij

Hi fcholas publicas aperuerunt, non

Cizrz;,iïz'a.

virtute folum ac fide , fed literis quo-

d. -

que populum imbuentes.

Gatore

1X.) Francomiae Apoftolus .S. Ckïl*iæ«

Sux ff

&£ur (an. 689.) Benedi&ini ordinis de-

lii

cus fufo cruore regionem illam a fe

lio' cec

cultam rigavit , necatus ira Geyfae

A

X)

Principis , fed impotentis faeminae.

patiend

Croatae in leges CrrgisTr iurare Coe«

for De

perunt füb an. falutis 630.

ad USQ

X)

$5 99 a2

LT

X.) Cum ecclefia in occidente longe po g s.

,

lateque . füccrefceret; in oriente, ettio Ec-

Africa miris horrendisque modis tur-

clefiae,

; Ài

bata , vexata , et prope deleta fuit.

itmum

Quippe jf'ulianus . caefar , ille qui chri-

04f

fianus cum effet, fidem tamen paulo

Itgllll

poft valere iuffit Apoftata, daemonum

n Cno

delubra , a Conftantino M. occlufa ,

Aam,

referavit.

Advertens, multos chriftia-

, W

nos iuventutem liberalium artium prae-

( att,

ceptis imbuere , unaque deorum vani-

Jerma

tatem ex ipfis ethnicorum libris de-

es i

monftrare; eosdem a docendo omnino

etünt,

prohibuit.

Edixit infüper , abolito

, 10l

Chriflianorum. nomine , Galilaeor eos

quo«

dici. Quin ipfe , inter Platonifii fe-

&atores non infimus , calamum in J-

Ti

suw ftrinxit, feptem in eum fcriptis

j e-e'

libris ; donec infelici conta Perfas prae-

lio' ceciderit.

T22

jeyle

XL) Neque fub Perfarum regibus

ao

patiendi copia chriftianis deerat. .Sa-

: 00«

por Perfarum rex ab an. Chr. 343.

ad usque 380 peffime fuae ditionis

2

G 23

chri-

$5 IOO wf

chrifüanos habüit : quem ftrenue fe-

hyact

cuti funt Zsdigerder , eiusque filius. Z/a-

confía

N

rarames usque fub an.. 444.

[

/

XIL) Quantis denique furiis Con-

eledu

ftantius. imp. À. 353. ac Zalems A.

Cault

365. Znaflafius. A. 491. catholicos agi-

lo

tarint, ut Arranos foverent , volenti

]ib

enarrabimus.

[i

1

Caefare

&. HI,

Cem (i

Romumi Pontifices.

lE Vel

ünqua

Conftantino M. imperante Religio

demn:

chriftiana non totius folum regni Do-

Ii;

inina habebatur; verum etiam ab illis

mine :

temporibus omnis imperantium pote-

Tnum .

ftas. ad eam dilatandam , tuendam,

omnini

ditandamque extenfía eft.

V)

Pontifices

L) Attamen diploma donationis (a),

lii 7

Sec, IV, quam Conftantinus M. facro renatus

Ton p

lava-

V)

(2) Tom. 1. concil. pag. Édit. Labbeanae

fïafïicis

1534. extet Diploma donationis fc. Palatii

—

—

Lateranenlis , proprii diadematis, chlamydis

Dütote:

pur-

Itali?e T

*5

u

79

y

j 101 «Z

'ehüe fe«

lavacro Sylveftro L. feciffe dicitur,

lus -

confi&tum effe adferimus.

1l.) Neque ceu arbiter a partibus

riis Core.

^dmr À.

ele&us ; fed iure fummo ulius l.

cauffae Athanafianae cognitionem fu-

licos agis

fcepit.

, Volenti

IIL) De :Liberio folide nihil proba-

tur , nifi ad fummum, quod inftante

caefare , et Semiarianis Epifcopis vo-

cem con[ubflantialir diffimularit ; mini-

me vero, quod Athanafii communioni

unquam re11u110iag'it , aut eundem con-

- Ralio

demnarit.

IV.) .Felicem econtra , quem hoe no-

egni Do-

1 3b ilis

mine /ecundum vocant , ceu illegiti-

mum Papam ex albo rom. Pontificum

m pte-

omnino delemus.

uendam

V.) Lenius quidem egit cum Coe- Pontifices

lflio Zofimus ; doGrinam tamen eius 9*c V.

ous (3)

non probavit.

) fenatüs

VI.) Num decretum de libris eccle-

lav

—

—

fiafticis apocryphis Gelefü fit , vel

Tapbenmae

G 5

(; ii

H Q;*-»

diimydis

purpureae, urbis Romae , omniumque totius

PLLF

Italise , et occidentalis regionis provinciarum.

ä;,;,wzæä

Hormisdae , vel utriusque , parum re-

fert. Sacrum venerandae antiquitatis

monuimentum effe , nemo negaverit.

E

Sec. VI

VII.) Variatio Z/igilii in cauffa trium

fecut

VIL & capitulorum non inconftantiae fuit s

VIII.

fed prudentis oeconomiae.

prod

tents

VIII.) Monumentis haud contem-

nendis fuffulti, Eonorium T. PP. a Mo-

I)

arcl

nothelitarum haerefi vindicamus.

penti

IX.) Gregoriur IT. nec Romam, neb

verfü

italiam , nec alias occidentis provin-

p

cias a JLeomis l[auridi obedientia ab-

Qu

