ftraxit.

pitur

l

X.) Sola Zacharise au&oritate reg-

inc

num Francorum a Childerico, Mero-

dotr

vingicorum rege ultimo , in Pipinum,

tutib

Maiorem Domus non fuit translatum.

Tios

defe

-XL) Stephano 11, Pipinus Exarcha-

*

tum Ravennatenfem , et quidquid in

à (

italia armis recuperavit, dono dedit.

Mu

toni

5. IVG

$103 «7

Jatum re-

$. IV,

ltiquitatis

egoverit,

Scriptores Ecclefiaflici.

ffa trium

Ecclefia paci reddita , atque a per-

jae fuits

fecutione tyrannorum fere immuni,

prodierunt viri do&rina, zeloque po-

tentes , cum graet , tum l[atinr.

Conitelfi«

1.) S. Zthanafius Alexandrini Patri-

Patres

JUEN YUR

graeci,

archatus auctus mitra ( À. 326. ) in-

I1u$,

gentibus animis fidem catholicam ad-

Qam , nec

verfus Arianos , ipfosque imperatores

j provin-

propugnandam fufcepit.

Symbolum

entia a«

Quicungue falfo tamen eidem adf;ri«

bitur.

IL) S. Bafilius , Epifcopus caefareae

pte 16f

in cappadocia , tempore valentis imp.

, Méto-

do&rina et fapientia , omnibusque vir-

2jpinum,

tutibus clarus , ecclefiam adver(us Aria-

ynslatull

nos et Macedonianos mira conftantia

defendit. Obiit A. 379. Eius fcripta,

fxardite

a Garnerio et Marano Benedi&inis S,

dqii i

0 dedl't. |

Mauri Parifiis edita A. 1721. tribus

tomis continentur.

G 4

I)

,N.

* 104 a

H 5. Gregorius , ob fingularem

eccef

rerum divinarum do&trinam cognomen-

feripta

to Z/eologur , epifcopus JVaziancenus ,

gic5.

collapfam Conftantinopoli catholicam

1690.

fidem refüituit, et haerefes infurgen-

cufa !

tes compreffit.

Scripfit 1.) orationes

VE

varias; 2.) epiftolas; 3.) carmina ;

tents

4-) diverfi argumenti opera : quae om-

tholic

nia Billius edidit Parifiis A. 1609.

tus , €

Obiit Gregorius À. .389.

haerel

D

IV.) S. joanner , epifcopus Conftan-

TifOus

tinopolitanus, ob aureum eloquentiae

Du

flumen Chryfofiomus di&us , chriftianae

ujgt

religioni verbo et exemplo plurimum

tür f

profuit.

Vitam poft multos labores in

A

exilio finivit' A. 407.

Eius fcripta

D

Montfauconus , Benedi&inus congreg.

tizant

S. Mauri , Parifiis tredecim tomis edi-

peram

dit 1718.

ficien

V.) S. ZImbrofius , epifcopus Medio-

y

Patres

lanenfis, cuius ftudio temporibus aria-

Dots

latini.

nae perfidiae tota vix non italia ad

Tüm

fidem catholicam convertebatur , cu-

feon 1

iusque fan&itate et do&rina tota nuné

fedit,

eccle-

'*9h 10r «

tlotem

ecclefia decoratur, obiit A. 397. Eius

V0f

fcripta Frifchius et Nourius, e con-

TTR

greg. S. Mauri, Parifis A. 1686. &

iolicami

1369o. duobus evulgarunt tomis; fe-

cufa Venetiis 1748.

E

Ulgel

ILiones

VL S. Zuguflinus , epifcopus Hippo-

Dhina ;

nenfis , opera B. Ambrofii Ep. ad ca-

£ 0f

tholicam fidem converfus et baptiza-

1600

tus , eam adverfus Manichaeos et alios

haereticos defendit propugnator acer-

rimus.

tftane

Aliis etiam multis pro ecclefia

entiat

Dzx: laboribus fun&us , ad proemia

«.

tianae

migravit in coelum .. À. 430.

Tribui-

.

1IQULR

tur his duobus pofterioribus SS. PP.

res 1

Ambrofio et Auguftino Hymnus 7*2

upta

Deum €$c. tanquam dialogus illius bap-

tizantis , et huius baptizati.

At per-

ye

edi-

peram eum ipfis adfcribi , criteria fuf-

ficientia probant.

'edio»

VIL) S. Hieromymur , Presbyter et

uria-

Do&or ecclefiae , vir omnium litera-

a dl

rum ftudiis verfatiffimus multa haere-

Qu

feon monftra do&rinae fuae gladio con-

fodit.

Demum cum ad decrepitam

DN

p

G 5

us-

L]

$ r06 «*

sque vixiffet aetatem , in pace quie-

qui

vit À. 420:

fin

VIIL) S. Gregorius PP. . , ob res

e

praeclare geftas, et Anglos ad fidem

x

CnumisTi converfos /Maewi cognomen-

x

tum adeptus , obiit A. 604.

Eius

ii

fcripta fecundum optimam Benedi&i-

Wl

norum S. Mauri editionem Paris 1705.

Ài

quatuor tomis. comprehenduntur.

us

IX.) Praeter SS. Patres multi quo-

Qu

que a fec. IV. prodierunt fcriptores.,

Qu

tam graei , quam Í(atiwi , qui res im

ha

ecclefia geftas literis confignarunt. In-

(

Scriptores ter graecos primus fuit Zu[rbius , cae-

graeci.

fareenfis in Paleftina epifcopus (:.:1),

qui

Á

(2) Compofuit quidem Zegefippus iam fec.

feri

Yl Commentarios JARoruwm ecclefiaflicorum

Ani

lbris 5. comprehenfos , quibus res.a paffio-

D

zne Dowzwr ad fua usque tempora geftas

ity

plano ftilo confcripfit. Sed iniuria temporum

lt

perierunt , exceptis quibusdam fragmentis ,

Tit

quae Eufebii induftriae debemus. Inter alia

f

antiquitatis hiftoricae monimenta poffidemus

hii

etiam nos. in nofira bibliotheca hanc Hege-

Ti

fippi

B

t ro7 «9

( quie-

qui confcribendae ecclefiafticae hifto-

riae manum admovit , ut adeo hiftoria

.0b ng

ecclefiafticae Parens haud immerito

] hia

dicatur.

Res geftas a Chriftianifini

TODeD

exordio usque ad vi&toriam Conflan-

Eius

tini lT. de .Licinio relatam Án. aerae

xedi

vulg. 324. libris X. complexus eft.

Is 110

Adiunxit chronicon ab Zbrahami ortu

ii

usque ad An. aerae vulg. 326. dedu-

&um.

An fuerit Arii haerefi addi-

]i quo-

&us? -— difputant. Quidquid fit de

pores,,

| fes n

hac Bite; eius fides hiftorica hac de

t It

«auffa minime vacillat apud peritos.

TA

X)

*

Is (a) ,

— —

qui

fippi hiftoriam , feculo ad minus IX. de-

jum feo.

Ícriptam.

lllam e graeco fecit latinam S.

ficorut

Ambrofius , Mediolanenfis. epifceopus. Anno

, yillo-

Domini MDX, typis jodoci Rafii Afcenfüi

fa geiïzs

impreffa eft: fed a M. S. noftro in hoc dif-

xmp()n'.m

fert, quod in capita fit diftin&cta , hoc vero

iinime.

gmentis ,

Fabulofüm eundem. iudicat Dupin

ytet al2

ANov. Bibliothec. aufior. ecdef. T. 1. pag.

Yfidems

mihi s. €9 g96.;

fed vindicat JZaíloixius

o gee

Tom. L. sowwnent. illuftr. Excdlef. oriental,

f

Scriptorum,

$£ 108 «*

X

X) Eufebium excipit fec. V. Socra-

tüit

ies Scholafficus h. e. cauffidicus. Scrip-

ecd

fit libros VII. hiftoriae ecclefiafticae ab

J

anno Chrifti nati 306. exorfus, usque

et;

ad.an. 439.

In Novatianorum haere-

fin lapfüm eum effe , contendunt mul-

iu

ferit

ü,idque non fine veri fpecie.

Á

XL) Eodem feculo vixit, et 9. li-

hori

bros hiftor. ecclef. lucubravit Hermiar

Tius

Sozomenus , quos orditur ab A. Chr.

r

$23., 6t fini£. A. ; 430.

Di&ionis ele-

faft

gantia vincit Socratem : fed iudicio eft

Con

eodem inferior.

9&1

XIL) ThBOdO'i'f;)fuf epifcopus cyrenfis

aldd?

Vi

pariter fec. V. fcriptor eximius libros

li

5. infümit narrandae hiftoriae ab ex-

doff

ordio Arianae haerefis usque ad 77:e0-

tüm

dori JMop[ueflini mortem , feu. A. 427.

Socratis et Sozomeni lacunas non raro

dub

fupplet; in eo autem eundem cum

Henrico. l/alefio reprehendimus , quod

pie

in toto opere nullam temporum no-

lor

tam adhibuerit.

li

XIIL)

fi, 109 qÜ

DUfüe

XIIL) Zheodorus LLe&or. fec. VT. flo-

ruit, et hiftoriam de rebus geftis in

Sci-

ecclefia fub Theodofio iuniore usque ad

(30 3)

^5

Juflinum feniorem

-

. libris perfecutus

Sque

Tineree

eft; cuius duntaxat excerpta extant

t mul-

apud Nicephorum calixtum fec. XIV.

Ícriptorem.

XIV.) Inter latinos, qui extant , hi- Sciptores

0 f

horicos ecclefiaft.. ominium antiquiffi-

atini.

[ermiay

mus eft Auffimus Aquileienfis presby-

Chr.

ter

Exeunte fec. IV. hiftoriam eccle-

s de.

fiatt. Eu[ebii Jatine reddidit in 9. libros

jo &

contractam : fed in' vertendo tanta ufus

eft libertate , ut multis mutatis alia

addiderit , alia detraxerit.

Continua-

enfis

vit hiftoriam Eufebii 3. libris a con-

Tibtos

cilio Nicaeno ad mortem usque Theo-

) &

dofii M. pertingentibus,

Cum incertis

[ hto«

rumoribus facile nimis fidem haberet ,

4

.dubiae auctoritatis eft.

1 far0

XV.). Sec. V. daruit Paulur Orofius

cutl

presbyter Tarraconenfis in Catalonia :

quod

hortante S. Auguftino fcripfit 7. Libros

B

, quibus

sz:/ioriarum adver[us paganos

retun-f

)

$5 D10 «"

Yetunderet ethnicorum Calumniam;

mala , quibus tum 4 Gothis preme-

batur imperium , chriftianae religionis

cauffa infligi. Oftendit Orofius , domi-

Tr

nante cultu idolorum malis maioribus

*omij

mundum. fuiffe preffum , quam inducta

dices

religione chrifliana.

Crifi non una in-

foem

diget.

Capere

1

XVL) Sec. VI. Socratir , Sozomeni ,

Ecdef

et Theodoreti hiftorias. Epiphanins Scho«

Taeret

laflicus latine: redditas in r2. libros di-

l)

firibuerat, fub nomine 7Yipartitae tiifto-

ls W

ria£ vulgatas. Unde non meretur lo-

cum inter fontes.

iE

tuiforig

XVIL), Sub idem tempus Grzgärïm

Waryds

Turonenfis libris ro. res Francorum

füls y

ecclefiafticas exegit , commemoratis

perüt ]

tamen antea geftis ab orbe condito

?'gnorant

usque ad. Francorum imperium: in

Miscu

lis, quae per fe ipfe propius cogno-

lorum ,

fati , h

Ícere poterat , fidiffiimum iudicamus

m ,

(5).

$

dltendg

(b) Bafbarig ; (iuae a fec. IV.. fequumtur

fnt T

temporibus , paucos reperimus ,

qui

Tunt: qu

hiä

hn duj

Pe UI

m ;

B. E

Oa

JHaeretici , et Scbifmatici. -

ciotís

domi-

Tirmas interea religio chriftiana in

Yribis

vmnibus , quas fubiit, regionibus ra-

düfa

dices egit; et quidquid tentaverat

a il

foevus furor, nova quotidie incrementa

capere videbatur. Felix modo Mater

177

Ecclefia , nifi tot filios degeneres in

Sdin

haereticis experta effet.

)5 Q

Haerefes

l) Arianorum coryphaeus fuit Zrius.

M

lo«

fac. IV.

HU

ls in Lybia ortus Alexandriae caepit

tlv

blaG

fiiftoriam

ecclet. pro dignitate tractarint.

J

Ut d

j

Barbaris enim occidentem inundantibus , ar-

m

mmis non calamo 'decertatum eft. |Et vel ideo

Jrats

perüt literarum amor , et in huius locum

(i1LO

ignorantia fuccelfit , eiusque filia fuperftitio.

W

Miracula , tevelationes , apparitiones Ange-

lorum , daemones in tefrificas formas mu-

DgRO'

tati , hiftoriae fpe&rorum ex. inferis redeun-

imus

tium , omnem fere paginam impleverunt:

j

attendebant non tem ea , quae vere gefta

À

t

funt, quam quae eorum iudicio fieri potue-

gi

runt; quemadmodum de.S/meone Metaphrafte

ll|a

iam dudum adnotarunt viri doCti aeque ac pii,

$5 112 qZ

blafphemare A. 315. D Filium crea-

Won:

tum effe , neque Patri confübftantia-

inftar

lem. Eie&us ab Alexandro patriarcha,

ter d

damnatus a concilio Nicaeno, demum

fola

fingens fe cum chatolicis facere , iuffus

Oper

eft a. Conftantino M. in conftantinopo-

lunta

litanam ecclefiam admitti.

Dumque

füune

in templum ovans properaret, e via

Centj

declinans , urgente alvi neceffitate ,

fino,

cum inteftinis efflavit animam A. 336.

IV

At non cum auctore extin&um eft

af

ipfum malum; Conftantio imp. , et

p

eius exemplo , toto pene oriente in

nece|

Arii dogma iurante.

bant.

1l Prodit ex vitiata hac ftirpe

aluti

multifaria lues : atque cumprimis Jfa-

Y

cedoniana haerefis , fic. dicta a «Macedo-

dam

"io, Spiritum S. creaturam eHe affe-

ex qm

rente.

Damnata eft haec Pueumatoma-

Confia

thorum haerefis a. concilio generali II.

perr

conftantinopolitano l. A. 381.

fm

IIL) Sec. V. tres eruperunt haerefes

Matig

Haerefes praecipuae , Pelagiana , NNe[loriana , et

fec.

&t

; Eutyciziqna. Pelagius Britannus , ex eo

Mona-

Ttata. j

$6 113 s£

IIl Cfede

Monachorum genere, qui fuüi iuris ad

blonti-

inftar Philofophorum vivebant , prae-

triatdua,

ter alios errores docuit: abfente sratia,

. demum

fola natura au&ore , hominem bona

?, jullus

operari poffe; eundemque fola fua vo-

intinopo-

luntate poffe ab omni peccato effe im-

Dumque

inunem.

Diris devotus eft ab Inno-

L, eia

centio L. PD. A. 417, et a S. Augu-

ellitate ,

ftino, haereticorüm malleo , contufus.

.

IV.) Ex Pelagianifmo orti funt Se-

du el

ntipelagiau: , fic dicti, quod partim cum,

n » &

partim contra Pelagianos fentiebant :

jante i

neceffitatem quidem gratiae admitte-

b»ant; non tamen ad initium fidei et

iC flllpf

falutis.

nis Jl

V.) Coniun&us neceffitudine qua-

Mm*m'a-

dam erroris Pelagio fuerat Neflorius ,

ffe afie-

ex monacho . Alexandrino Epifcopus

Duas in Chrifto

iatoimd

conítantinopolitanus.

nl 1

perfonas admifit, divinam unam , alte-

x

ram. humanam ; atque hinc negavit,

Mariam (2) De: Matrem effe , dicique

fiaerets

pof-

100l e

(2) Hac Neftorii impietate magis inflam-

$; g

inata eft catholicorum in Virginem Deiparam

Ifota-

pie-

V r «

Nefforio duodecim fuos amae

ül

potfe.

thematifmos oppofuit 4S. . Cyrillur.

tlem

T

VL) Zutyelies Atchimandrita , ut ab

X

érrore Neftorii de duabüs in Chrifto

Tae

perfonis defle&eret , in extreme oppos

tatt

fitum fcopulum impegit , unamque

V

tantum in Chrifto naturam poft ünio-

310

hem adftruebat.

Magna na&us eft pa-

Yite

trocinia in Diofcoro Alexandrino, et

de t

qui elusdem fa&ionem fubfecuti funt

"

3üa

faeretici.

f

VIL) Potiores fec.VI. ilae'retici erant

tefi

Haerefes Kcutychiani ,in fe&as prope innumeras

011

fec. VI.

divili., omnes concilio Chalcedonenfi

(0r]

adverfantes ; qui et Zcephali ([fme cüm

o

gite) di&ü.

Ex his erant Zlgomiiáe,

ATa

"Ayhthartodocetae , Tritheitae , Theopa]chi-

iüe. Primi docebant: Chriftum igno-

rare extremum iudicii diem &c.

Se-

vündi; Chrifti corpus ante refurreGtio-

nem nec corruptioni , mec perpeffioni

fulf-

i

—

pietas, Angelicaeque ideirco falutatioui addi-

Xil

tum : San&la Maria , lMater Dei ora pre

Inox

mobis €8t,

Pegrys w7

S a.

fuiffe fubiectum :

lerlüi ; Ss. Trinita-

if

'

tem ex tribus conftare naturis ; quar-

ii: divinitatem ipfam cruci fuiffe affi-

, utab

xam : qui error anfam dedit diutur-

Chrfly

nae ilii controverfiae :

Unus e Trmi-

X

&gie im carue pafus ejt.

Vmque

VIIL) Eutychianae haerefis , in Và- zjerefes

: n

Yias fe&tas divifae, ingens propago pa- fec. VII.

epe

riter erat Aonothel[mus , feu haerefis

, e

de una in Chrifto voluntate ; per fum-

t ïuu;

»

4ma ütriusque ordinis capita graffata ;

Xecthef; Heracli roborante ; Sophronio

p etant

refiftente; Honorio papa connivente ;

imeras

Conflante àmp. per Tfpum non medente :

donenft

donec JMartimus 1. PP. ftrenue fefe op-

f(z'ne (ij«

;

pofuit; et 4gatho indi&a fynodo VL

m

')Oïlpmä »

feram belluam tandem confecit..

vg/;zgfi*/ïi«

| gno

$. Vl

"

$u

CONCILIA.

jrettie

peüoni

iInter Epochae huius concilia ea ma-

ï"uifï

D

xime íunt recenfenda , quae contra

g w

imox dictas haerefes inftituta funt.

7I d

H 2

[mum

.:ï.ääbïlöqüräv

Ímum eft Nicaenum , oecamenicum [I.

M

ecd

ad quod Arius vocatus, auditus , et

condemnatus eft.

Perfuafum. tamen

—

eft hodie Eruditis omnibus , non nifi

Vter

20.

canones hoe in concilio editos

dus t

fuiffe.

deli

tulid

II.) Symbolum (2) in fynodo ron-

ln J

flantinopolitana oecumenica ll. contra

Yegni

b

Ma-

li

n

(a) Eft ipüfümum fymbolum , quod hodie-

dum in Miffa legimus: dicitur autem. com-

fibft

muniter Nicaenum , quia ab hoc non differt,

T0

nifi quod aliqua verba fint addita, aut magis

(lant

explicata, ut per illud manifeftius variae hae-

cont

refes damnentur.

Dicitor igitur x.) E£

vetui

Spiritum [antium , Dominum &t vivifican-

licis;

iem , qui a Patre procedit : qui cum Patre

At

£t Filio fimul adoratur., et conglorificatur

füne

€7r. contra Macedonium , Attium , et Eu-

Drr

qwom)um , Spiritui S. divinitetem detrahen-

vreft

hoc:

tes g:) 2.) .Fa&orem coeli et terrae , vifibi-

liwm: et invifibiliums contra Marcionitas, et

Vitat

Lüm

WManichaeos , qui afferebant duo rerum prin-

cipia, unum. bonnm , malum alterum. 3,) JVa-

6

twm. ante omnia fecula ; contra Photinum,

QUE

dsm

qui verbum divinum non aeternum , fed in

ute-

feim«wE

om ].

Macedonianos editum , femper fuit ab

Is,et

ecclefia ut teffera fidei receptum.

r

Lmern

H 3

——

n nj

utero Virginis primo caepiffe docuit. 4.) INa-

editos

ius ex Maria lVirgine; eontra Zgollinareut,

delirantem , Chriftum carnem fuam de coelo

) (l«

tuliffe. 5.) Cuius regmi mon erit fimis ; com

Contfa

tra Millenarios , temporale ac terreftre Chrifti

regnum comminifcentes. 6.) Confubflautia-

[—[3.

—

lem Paülivi; contra Zrianos , Semiarianos,

Lomoeufios ,'qui Filium Jimilis cum. Patre

Jodie

fubftantiae effe dicebant; et Zelereu/ios , qui

L come

neque eiusdem , neque fimilis cum Patre füb-

differt

ftantiee , fed düver/ue effe volebant. ltem

L ragis

contra Conftantium imperatorem , qui edicto

i Ite

vetuit, Chriftum dici Zomowfiom cum catho-

! E, i

4

licis; aut Homoeufion , vel Heteroufion cum

Arianis et Semiarianis: fed his vocabulis ab-

J I',:Lï

í4

ftineri voluit ; eoquod natura , et fabftantia

3 E

;

V

.

Dx: fit infcrutabilis , nihilque de hac re ex-

yohete

preffum bhabeatur in S. fcriptura.

Denique

hoc in fymbolo fit diftinCctio Perfonarum di-

,Uijtie

jin5, &

vinarum ; contra Sabelliuwm ; qui unam. tan-

tum in SS. Trinitate perfonam efíe volebat.

i prinv

(*) Quando addita fit vox ila 7FZLIO-

3,)A£f

QUE . procedit, quod ecclefiae latinae a grae-

IT

cis maxime obiiciebatur , ut patet ex conci-

hd in

lio

üe.

$2 II8 «2

f:a&:

ïIl.:) Et ficut a concilio Vicaeno ad

jatu

con[lantinopolitonum 1. intercefferant an-

cul

ni 50, ita ab hoc ad ÉEypfwfinum ; ce-

jeni

lebratum enim eft A. 431. contra Ne-

'[/

ftorium.

Synopfin huius concili hi-

Lal

ftoricam petenti enarrabimus.

f

1V.) Chalcedonen[em oecum. IV. fyno-

tiat

dum contra Eutychem et Diofcorum

tata

Nicaeam primum . convocavit ,. deinde

chalcedonem transtulit Marcianus imp.

Ec

confentiente S. Leone R. P. , qui ei

dem per füos Legatos praefuit.

1'1

V.) Oecumenica eft hodie fynodus

füi

d

eon[lantinopolitana 1. ; licet ei non

&xil

praefuerit Vigilius ,, fed Eutychius

Cpltnus Patriarcha.

V1) Ab hac fynodo V. £rig cayitula

dun

damnante , concilio chalcedonenfi nulla

dem

facta

ia

Hoc cer-

lio Florentino , non fatis conftat.

Opp,l

tum , quod haec additio , vel potius maiot

Jui

Ne-

declaratio , fit in ecclefia. antiquiffima,

Dln

que rem ipfam , hac voce fignificatam mul-

hon

tum negabant graeci ; fed carpebant , ab ec-

ge[t

clefia latina additionem aliquam effe factam

contra prohibitionem primorum conciliorum.

$u II

cGS

facta eft iniuria.

Quid fint triz ia

0 ad

Wt df«

famofa capitula,, et quantas yer W. fe-

cula m écclefia turbas excitarint , vo«

1/ll ; C0*

lenti dicemus.

tra Ne-

WVH Nulo modo Baroni fenten-

li

AGa

tiam fequimur , aflevenrantis ;

. AO0«

fynodi VI. oecum. , ubi Zonorii dam-

adultes

J COFU.

ationem referunt, a graeci

Cl n

J

D

yata fuiffe

VIIL) Cum in hoc concilio VI. de

g m

Ecclefiae Diptychis ablata fint nomina

qul &

Cyri ,. Ser g , al liorumque

Monothelita

It

rum , quaerenti ,, quid fint illa Dipty

od

cha , quid contineant , et quodnam

ej non

exinde fchifia, ortum , refpondebimus.

d

IX.) Synodus Trullana , poft fyno-

dum VI, a folis orientalibus coacta,equi-

771

: nulla

dem. a Sergio PP, reprobata eft: illos

(XXXJ

tamen canones , qui rectae fidel non

—:

—

opponuntur ,.

poftea confirmavit Con-

oc CT*

flantinus PP. ; tali propterea a. Jufti-

j

tnatr

& )

niano IL imp. Nicomediae exceptus

honore, ut imperator capite coronam,

p m

ab «

geftans , illi ofculatus fit pedes

(b

H A

*

2

$

jiorodo

$£5 120 d

$. VII.

TI

I

Do&rina . Ecclefiae , et

band

Difciplina.

1) 1

dend

L) Cultum Ss. Reliquiarum in ec-

trota

Cultus Ss, clefia orthodoxa perantiquum effe , fre-

ticha

eliquia-

TUm,.

quentiffimae illarum . Elevationes , et

guint

translationes iam fec. IV. & V. tam in

W

Oriente, quam in Occidente ufitatae

demonftrant.

Tüiti

Nimio tamen chriftiano-

toretn

rum Ss. Reliquias etiam cum vitae

tem

diferimine undique conquirendi zelo

itis

miram illm Ss. Reliquiarum incerti-

Tutm

tudinem adícribimus.

Inde enim pef-

Sucs

fimae illae confüetudines natae funt

minif

1.) Ss. offa furripiendi; 2.) dividendi ;

3.) nundinandi ; 4.) falfificandi; et 5.)

etiam

in eorum loco Zrandea fübftituendi.

antiq

ff) Ex his , ceu totidem cauflis ,

Tifofe

facile reddimus rationem tot falfarum

Tons

Reliquiarum, innumerarum prope par-

V

ticularum , quin et clavorum S. crü-

cleric

cis , tot guttularum fanguinis JESU

form;

Chriftüi &c. &c.

&eüen

I)

o

$5 I21

IIL) Reie&o pariter veterum more

S. Lipfana per igmem aut aquam.pro-

bandi , fequentes affignamus regulas :

1.) traditio ; 2.) miracula , ad often-

dendam Ss. Reliquiarum veritatem pa-

1 ] &«

trata; 3.) iudicium Epifcopi ; 4.) Dyp-

N

ticha , fchedulae , ampulla vitrea fan-

ys , d

guine tin&a, tituli capfis infculpti &c.

tam n

IV.) Luminarium , et incen[orum ufara

ditatoe

Ritus

initio rei chriftianae ad fugandum foe-

Tiano«

facri.

torem , et difpellendas tenebras fub-

| viae

terraneorum locorum introductum ; fi-

d zeo

nitis etiam perfecutionibus tyranno-

incerti-

rum , femper Wcontinuavit Ecclefia.

m pe*

Sacrae veftes , queis in facro Altaris

e funt

minifterio inde ab exordio ecclefiae

dendi ;

etiamnum utuntur Clerici, a vulgari

& $)

antiquorum ilorum temporum habitu

endi.

nitore magis, atque munditie , quam

auffis,

forma difcernebantur.

]

J

furt

V.) Primis quoque ecclefiae feculis

e pu[

$. It

clerici veftes , vel ratione coloris , Vel

formae , proprias in communi vitae

st

genere haud habebant: a fec. tamen

ii5

IV.

I)

$5 122 «

San&i

IV. caepere indui quibusdam fignis,

mn 3

monia ftatum faum. difcernentibus:

Multi

Morum.

ha

eorum vitam in communi te(to.,. et

atl

trichinio: ducere. incipiebant ; quibus

n0bio

Epifcopas Patris loco praeerat : tales

hoc d

erant e. g. Clerici S: Auguflini , qui

Inuto ;

Hipponenfis epifcopus creatus iisdem,

disiun

A. 395. communem vivendi formam

praefcripfit ; et vel ideo. clerici. zanonici

V.

appellabantur.

Coeteri vero. clerici,

$2. $

fimile infütutum non amplexi, teftes

vitae habeþant; inde Syncelli oriebantur.

pagivi

Dd

Tüctta

V1 Poäquam in

'Thebaide eremiti-

cae vitae tyrocinia

fec. HI. - pofaerat

"Paulus , vita funétus

K. 343. aet: 11305

ceperunt Monachorum infütuta per

7

TEU

Znio

um. et, Pachomium.(a) Íec. IV. mi-

Tepalam

i fef

EU.

ipexdn

&t Of

TeQione

(23) Monachi fïubr S. Aüztani& e-t þæzrchaazzz'o

«it, B

in tantum excrevere numerum , ut in monte

Virgin

S. Antonii numerarentur eorum 5000, Quin-

Quidgi

quaginta fere mulla ex monafterüs Pachomii

Tlorum

Xe«

LXS Pïag

$- 123 «2

t fignis,

rum in modum propagari , quorum alii

$ Mul

Zhnachoretae , ali JWonachi dicü fant.

tetto. , at

Zuaclioretae in Laura , Ionach? in coe-

3 quiis

Laurm a coenobio in

ab : tales

nobio degebant.

hoc differt, quod iftud uno clauditut

Itipi , qui

muro; illa vero cellulas habet longe

ET

]

j3- 1

Sdem.

disiun&tas.

i formam.

f Aanona

VI[.) Monafticum dein erdinem A.

$, deios,

862. S. Bafilius per fuam regulam pro-

d, (elles

debantuf.

pagavit ; quem [ec. VI. fecutus eft 5.

Benedittus.

Huius fan&iffimi ordinis

qmerita, nobis etiam tacentibus , loqui-

» eremite

tur

poluerat

et 1153

ta Dd

[f m

regulam amplexis conveniebant fingulis annis

die fefto. Pafchae ad celebritatem fimul per-

fu.

agendam ; et menfe Auguíto ad Superiorum

et Officialium | ele&ionem , Fratrumque cor-

——

re&ionem , et reconciliationem, | Pallad. de

Pzrhow!o

vit. PP, L. PIII. Yngens ille Monachorum

jn monte

Virginumque exercitus vix credibilis apparet.

», Qui-

Quidquid fit ; id certum manet , numerum

fadonà

illorum faltem permagnum fuifle , perfecutio-

Pa

pis praefertim tempore.

V 124 wf

tur religio chriftiana, ab eiusdem filiis

1

ceu totidem Apoftolis in Germania,

Gallia , Anglia , aliisque provinciis plan-

Statu:

tata , eorumque fanguine rigata. Con-

fer. ff. II Epochae II , E2 I11.

VIIL) In Partizenbnibm Virgines unius

Tcde

Praepofitae iuffa fequentes vivebant.

a

Virginum 20000. prope Oxirinchum in

Aegypto vitam Dto facram egiífe,

i

reperimus in vit. PP. L. IL. c. s.

E

à

L 2

$ ä,æ

ï

ery

DNNG

E

i

z.

Dea

TE

&

Ü

Carol

intn

teftas .

& dej

eefit ,

* l2$ 9

isiem fl

Germania,

EPOCHA III.

incis plan-

Status Imperii Romani civilis a

pa, n

Ill

Carolo M. usque ad

Rudolp

| hum L.

Et

z ines us

Ecclefiafticus ab Hadriano I. ad

virebant.

Clementem: V. et. Seceffum

tnchum it

Aveniox;cnfem.

m elle,

Q—

RTA ,

$)

s.

ó

s

Jmperatores , et. Status

laperii Rom. Civilis.

efun&o an. 768. Pipino, Regi fuc-

cefferunt ,

divifo imperio filii

-Carolus et Carolomannus.

At hoc tres

intra annos demortuo , tota rerum po-

teftas ad Carolum eft devoluta , qui

ea deinceps pro ecclefia et republica

seffit, quae Jzgni nomen ei merito

pepes

$126 «2

pepererunt. De eo iam, eiusque füc»

11)

inciliz

cefforibus ea proponemus, quae nos

confit

germanos propius tangere videbuntur,

tefeva

1) Carolus Francorum Rex , cum

ennqu

Carohn; Romam adiret , infeftas adverfus Leo«

Ton 9

fmpera-

nem IIl Papam obtre&atorum moli-

&ores.

(s

tiones compreffutus, in folenni Nati-

fins &l

.

vitatis Dom. die ,a Leone Papa de-

9I5 a

coratuf corona aurea, Romanorumque

minff

impetator falutatur, popnlo ter accla-

alüsqu

mante: Carolo Zugufio , a DEO coro-

N

nato , Magno et. Pacifico Imperatori Ro-

"Caroli

manorum vita et vittoria.

De hoc Pon-

non d

tificis facto varii varia; noftra fenten-

quoqu

tia haec eft:

Quamvis Carolus M.

.àmperium occidentale inítar Feudi a

i

Leone III. non acceperit; partes tamen

or

eiusdem Pontificis hoc in negotio non

] 10 €

Id n

fuerunt ultimae.

dnm )

(b) :

1I.) Carolus cotonatus imperator fua-

3ctg

rum eíle partium duxit , ecclefiam

Chrifi armis defendere foris, et in-

if ij

3ter

tus catholicae fidei agnitione munire.

Aritem

II

Ciptih

3€f€

* 127

1sque fütv

IH.) Itaque non folum concilia pro»

qUàt nos

wincilia convocavit

et decteta condita

debuntur,

confirmavit; fed revifionem quoque fibi

refervavit., fi Abbas vel Clericus quis-

e , Cuà

cunque concHii provincialis fententiae

etlus Leos

non acquiefceret

üm molie

TV.) Eumdem .per Miffos füos eccle«

a at

fias et monafteria vifitaffe , ab Epifco-

Ppa de-

qpis rationem engch ]R COIDItIIS-, n O«

tonque

minaffe Epifcopos, ex capitularibus;,

fer atche

alisque monumentis oftendemus

E( cio«

V.) Multa £amen Clero contulit ipfe

yatol RO

Carolus M. , Detimas (a) praecipue,

hoc Po

non de populi tantum, fed de fuis (b)

r fenten

quoque fundis .praeftandas ; at eas tres

mdus M

in

Feudi à

(a) Ex Scharnat Hift. Worm. Cod. Probat

tes (aImel

p. ro. conítst , olim nón tahtum frumenta,

'oto nonl

fed res omnes , quae decimaxri poterant, de-

cimas praeftitiffe.

(b) $a $at von feinem eigenen Giüteen

tator jl

2cbnten gab , (o fanm man nidt anncbuen,

ecciam

bag i bem ibut untermorfnen Speopinset e8

,0 IP

Sebnter gegeben , bie ürfprünglid) al8 €aien:

l mum t

3cbnten ( Decimae laicales) anufefen toárer,

I)

Cdunibt I. 575.

T 149 QUE*

in partres diftribui voluit, ita ut pri-

quidem

ma ad ornamentum ecclefiae , fecun-

non f

da ad ufüm. pauperum, tertia ad folos

legitm

facerdotes pertineret.

Tevocat

YDaniat

VL) Epifcopos a perfonali bellorum

fomt

fervitio iam an. 769. liberavit , eosque

poíftea ad fupplices populi preces fe-

)

curos reddidit de non amittendis ho-

weque.

noribus , feudis , et bonis.

Caroly

ViL) Clero inferioi immunitatem

tum 11

perfonalem conceffit ; Afylis quoque

r ,

ar&tiores limites pofuit; fed a clero et

QULem

ab ipfo denique Carolo relaxatos.

VHL) Saxonibus bello tricennali ab

AT

eo fuüba&ts , iisque ad fidem conver-

Tité

fis, oCto ad minus Epifcopatus intra

m ;xe

Sacerdo-

faxoniae limites fundavit.

lone

tum, do&orumque hominum aeftima-

Cebatu

tor eximius , bonarum artium difcipli-

Bo

nas induxit.

Quin ipfe teutonicae lin-

exhib:

euae grammaticam primus compofuit.

in qu:

IX.) Denique meritis et aetate gra-

lectus

vis pie deceffit Aquisgrani an. 814.

Jüxigs

A Pafchali IIL. in San&orum canonem

quatm

qui-

V 189 qE

( t pri-

quidem relatus fuit; at is legitimus

6 , fef'u Il

non erat Pontifex ;.. cum, verp. a mullo

a d folug

legitimo Pontifice.hoc decretum fuerit

revocatum. s; eius.cultus in.varüs Ger-

bellorum

maniae ,.et Galliae ecclefiis ufu. et con-

fuetudine hodiedum. invaluit

:, e0Sque

Teces io»

engis ]«

X) VI'CIO tamen vertmms Caroïc»

aeque ac Stephano TII. Postifici, quo*d

xonixem

Carolus Defidem Reous Lonvobaxdo-

ram fiham absque ullo crimine: repa-

: qi

dero et

äidrlt

ahamquc duxerit 5 3 Stepþanus

U

autem íciens tacuemu

ennali ab

XL) Ludovirür L. impérátor probi-

j Conyel

tàte, ac rehcrlono par Cmolo M. , ani-

tus 1n]à

1hi vero , et gefi*ozum mqfrnhuchne

Sacetto

z

longe difpar; à' manfuetudine iPiu; üi-

aelLilfide

cebatur ,quam tamen in nepotem füurn

dicple

Bernardum italiae regem neutiqnam

nicae J

exhibuit

Infelix Pater , calamicatibus,

ymPOJUlf

in.quas-a:perduellibus filiis. fuit .de-

le&us immiortuus ,

äe(:e[iit r5. Kab

tate

]umas an. 840., melior chn&xanusg

ji 0H

quam re:...

i

XH)

qu.

$ 130 «*

)

XII) Inter primas Ludovici 'curas

tb Dul

non infima erat ecciefiaftica difciplina :

ftatut énim , ut Clerici in cathedra-

lilis &i

libus , aut'aliis infignioribus éccléfiis

gutos

MU

vitàm communem degerent ; regulam

(c) ab omnibus [fetvandam coníctibi

yater

iuffit

quae inter aljia de iunioribus

COronat

ita habet: , Latera eorum ne indü-

quem ;

tefcant , affidue verberibus tundantur.,,

Tfo

XIIL) ALotharim et Ludovitum , ini-

Vifum

tis cum Leone IV. pa&is , confirma-

Tuttt , a

tionem ele&i Pontificis remififfe, ime»

en w

woerito adítruit Baronius

validur

XIV.).Carolus I[. Calvur Franciae

enm,

rex , Ludoyici Pii filius , imperatoriam

— :

coronàm. (d) prae fr;tre fuo Ludovico

M N

rege Germaniae adeptus eft a Joan-

ne ViII

&falat

Vi W

XV)

me(* lk

r

(c) Éam.refert Harzhem 'Tom TI. Concil,:

fón 3

gerfn. ;Diftinguebantur . Canonici; a -Monachis,

HUR

tontat

quod; illis, psopria- habere. liceret. .

tl er

(d) Dq 5&3 .Caroli coronatione Schrmdt L

9Üanb €. 470 ita loquitur: Sjie qapfie

hi

macþtgw ídon um birft 3cit tein' Gebeimnig

ftüt b

mcr

$g n

96 131 «7

XV.) Ludovicus IlL. a fermonis vi-

CI Cüfag

tio. Balbus. dictus, . hoc uno memora-

ifciplna

Catledra

bilis eft, quod nomine füo faftos au-

: &ccld

guüos impleat.

Tegulam

XVI ) Praeteritis dein Balbz filiis

conichbt

p.mter a Joaune VIIL Carolus craffus

wiotibus

coronatus eft Romae imperator an. 880.

ne indie

quem iam pridem itali aeque ac galli

at

miro confenfu regem fibi delegerunt.

Irum , t

Vlfum , per unitam italorum , gallo-

irru-

Onfittma

rum ac germanorum potentiam ,

ille , iffe

enti undlque Saraceno , ac Normanno

validum poffe opponi aggerem :

at

Franciae

enim:, cum adverfus - Normannos iufe-

I«2

lici-

eratottam

Ludoy

Wicbr barau8 , baf fie ba8 Saifertbum nad)

.a Joute

Gefalfen ertbeilen. tónnten. — papft Sobannes

VIIL (drieb (Ep. x55. p. 103. Tom. IX.

Xr)

Conc. Eabbei) id ber Solge ben [ombatbi:

/

(oor 35ifo(fur ,. baf cin folher , ba8. if

]f Condl

eim fonig ber fombarbep , von bem 9Dapft

Monachity

orber(am[t tuffe berufen ,

nb getoablt feprt ;

tocil er oon Cybm aum Saifec mufe gefalbe£

dehmidt H

toerbétt; umb verbotf (ogat au8' biefem Geurbs

y

fa&e Dem. fombatbern , obne feine Ginmillis

g

quig einen £onig. au táblen , ober i erfenaeit.

m

Se 1b wE

Hiciter posnaret

imperio fe abdicare

coactus eft, ad fümmam inediam «et

XX)

inaremen

calamitatem reda&us (e)

Vortatcttl

XVIL) Succeffit ei in germamae

ld par

xegno Zraulplus , ex Carolomarine fra-

um ed

tre nepos.

Gallia ad Odonem , et Ca-

TIOrttm.

rolum fimplicem , Balbi füiüm devo-

SS!

luta eít:

italia vero Bermanmmz mter

Tani anat

et J/idowen eiusque filium Lambertugm.

&fant Y

diftra&a.

Atque ita divifum eft impe-

Tbantur

fium , nunquam deinceps ex 1ntegro

w ditio

comungcndum

AYU

bus 1eà

XVHIL Sub Carelingicis venationeth.,

Politicus compotationem , ioculatores ( Gauf[«r)

At (

Germa-

Wt ad o

ipnter primas delicias numerabant ger-

niae ftatüs

fub Caro- mani.

Hinc prohibebatur Capit. 1Il.

iewt qu

lingicis.

À. 789. €. 15. , ut Eyi[copi , AdHbbates ,

Ti

& ZAbbatiffae cupplas -canum non . fabeant,

X

t faleones., mec -accipitres., mec. doculae

Eäetï. Wn

LOFEF. ,

Daeftit

XIXb

—

(e): Monftratur. eius tamulüs in Monafterio

(2 L

Augise divitis cum. Epitaphio ;' quo rerum

At homin

humanarum.vanitatem. lecas.

Wüetes. 1

LUE

$5112 aQ2

[: sbdiie

wedim e

i XIX.) Agriculturae magna: equidein

incrementa acceffere ; leges: tatuen: Pee-

£grinantiusm ( 230l farter ).otio :faventes,

getmatit

baudd parum. ei obfuere.. Ufüs etiam-

imatine frae

num. erat librarum , folidorum dena-

i , et p

riom-r;r.,

m &evæ

XX:) Proceres: tum fücri ,'tum pr

n Vg

fani annua dona, regibus: praeftabant :

erant item. terrao- tributariae, . :Numes

Lctm(xü*tml

&l impe-

xabantur, JVobiles ( &t« Snantnen ). eo-

x integto

Tum ditiones. iam. tum. dicebantur Em

sanitater. C Sedbetaa ). eoquod iudici-

