plurium , et legibus. gentium: probata,

crafiffimae ignorantiae, ,. 'et. horrendae

fcipo f

fuperftitionis luculenta argumenta funt,

Tonicon

probantque , quam fallax fit argumens

biepila

tum-ex multorum praxi defümtum.,

o N

Tarlus j

XL) Monumenta' Jfabillouii , quae

dócet,

Probationt aguae. frigidae ab 'Eugenio

IL inftitutam- fuiffe adftruütt :Natàlis

Alex. et Boehnieri crifibus robur amit«

AL)

tunt

quam (

XIE) Tmo vel feculo IX. inventi fünt,

p CT

qui ufüm ordalidim improbarest ; qui«

Titis ,

bus- eliminandis Pontlfices quoque ine

poe. o

v1g11a1 unt.

Sel. qu

XIII) Probatio t&men aquae fmgm'aæ

pene ex

quibusdam in'partibus vel feculo-XVII;

l, IoQ

ahquo faltem modo' adhibebatur.

PU

XIV) Ut Clerici in cathetmhbusa

Vantige

Mmplm aut aliis inflgnioribus ecclefiis. vitain

dein d

Cleri.

communem degerent , Pcatuerunt Plpx-

fiam

ius, et Carolus. Regulam ab . omni-

" bus

70 191 dwS

! Tequeny

busfervandam conferibi iuffit Ludovi-

Sednimi«

cus imp. Aft brevi poft Ludovici obi-

IT ctme

tum. tempore petierunt ,

ut ilis pars

| ptobata

bonorum peculiaris , 'et ab Epi-

horrendae

fcopo felunc"ta tnbucretur. Pünius Ca-

juta fünt

nomcorum votis annuit Guntherus At-

ATCUfIEITe

chleplfcopus Colomcnhs

Tandem fe-

Jntum,

culo XL.vitam. communem Clericorum

rarfus mtezufïe pubhcus concubinatus

f,-quae

docet.

- Eugenio

; AMatilt

r amit

XV.) Regulam . P, BENEDICTI, pitciplina

quam Gregorius. M. "wocat difcretione: Mona-

s

enti fint

graecipuam ., feculo VIII. tum in Ger-

il qu]«

mania., tum in.Francia, et -Auglia

jóüe Iv

pene. omnia fufceperunt monafteria.

Sed; cum. feculo - X.. difciplina. monaflica

]/lg üræ

pene: extin&a iaceret ,. Berno. Cluniaci

au

iooo. novani reformationem ad-

Jl

grelfus , traditionem purioris obfer-

M

vantiae Benedi&inae collegit; quam

thbuS;

dem eius fucceffor .S. Oddo , affumto

$ vitalt

etiam airo veflitu , perfecit. Abbinc

x p

f0«

b Om)'fa

hus

u 192 d*

nomen: Ordinis £? Confitutionmm: C[u-

XVL)

mcenfmm (b) innotuit.

UTT

211

Cuniac

4

i

XVL)

bos

(h) San&o Odalom men*o accenfemus B,

QvO C

Wzlha.lmum abbatem Hn'faugmnfem qm "ut

Burgux

Chromcon üofrum ad initium fecüli XIL

qtnae

fcriptim teftatur ) primum hzv[augses zfe dno«

fle caud

uüfferium tam in aeWHfHs quàm i -^Pepu-

eft an

laribus - difciplinis mirabiliter. exaltavit. Ipe

filas fü

jfwmque privilegio fedis apeffolicae fub Greg,

Q $. D

PF. in perpetuum — lbevavit.

Pluraà etaum

Vi ia

mowjïerza usquequaque ex htegro confirus

-Duo (uidem. in nigra- fylva wíum &&

füt ,v

Georgu "lterum S. Gregorii

Jtem aliud

quis c

L o cEvifilda

ten

ad duplzcem üquam prope Dánübium. Item

aïmd m wircéburgenfi Epifcopatü "in loco

XIT.

qii

| Camberg dicitus. Scaphufen]e "quótjue

mionafterium et - Fotrishufenfe d. vipa h-

Jünus

qiigm dudum -edifitatà vegularibus , difci-

Quior

qlinis inflituit... Sed.et alia quam glura in

1040.5.

diver[is vegiombus tum gper fe . tum per fibi

detr j

Jubieffos . vel de movo fecit . vel iam faBa

fl 10j

vegularibus difciplinis inflituit, — Zwifale

[

tenfibus , fi non omnibus, ceü alteram poft

Be'leap

S: Repgulàm normam. Confitutiones Clumia-

cenfes -obfervandas praefcripfit , quas hodie-

Dant , j

dum pofüdemus.

4

Eu 193 a

. XVL) Refrigefcente paulatim etiam

WW

Cluniacenfium fervore , S. Robertus. ab-

UM

bas Molifmenfis Benedictinus , condito

——

novo caenobio Ci/iercii ( Cifleaux ) in

ïkxfe('mnsï À

!j g ul

Baurgundia , rigidiorem Regulae Bene-

. Ml

di&inae. ufum , reaffumta quoque.ve-

iif

fte candida , cum 20. fociis aufpicatus

p

eft an. 1098.

Inter primas Cifterciae

hd

filias fuit Monafterium | Clarevallen[e ,

WQ n (

cui S. Bernárdus abbas praeerat. Huius

TOU

viri fanctitas et DoGrina tam illuftris

| iif

fuit , ut a multis haberetur ipfe or-

ii 5

dinis ciftercienfis Conditor , et cifter-

"n diud

cignfes imonachi .Bæ*nardini audiant.

Ton

j u t

XVII.) Fratres laitos, five barbatos

) qug

primus. in fuo monafterio in[lituit ;o.

ripre

Qualbzríus abbas Vallis « umbrofae. an.

t

1040.; cuius ratio praecipua fuiffe vi-

pu [

detur ignorantia laicorum , qui'etiam-

i f!?lïa

fi nobiles effent , ut plurimuni non

. Til

tantum linguam latinam , tempore S.

anm p

Benedi&i vernaculam , non intellige-

1 al!v»-i'l"

bant , fed nequidem legere fgiebant;

jj hod

N

dum

[

"o 194 d

gucltort

dum econtra reliqui Monachi vel iam

effent clerici , vel faltem clericatui

füis. i

deftinati.

per R

Fratres ifti laici corporali-

monatt

bus occupabantur laboribus : certo

Jatis Jf

orationum Dominicarum numero ipfis

et vl

praefcripto, quod ut eo fidelius exe-

ut aieja

qui poífent , erana filo coniun&a ge-

ftabant.

*oys

quae b

XVIIL) Labentem a äultï.s feculig

Ilhe f

Canonicorum . regularium :difciplinam

D7

inftauravit: S. Norbertus getmanus ; qui

f&l ]

cum I2. fociis in eremum Jraemon-

firati : dn.| Gallia. fecedens , celebrem

Praeinonftratenfium 'ordinem . fub. regula

S. Auguftni , affumta tamen vefte

candida , ibidem. fundavit ; quam de-

in ratam habuit Califtus IIl. ani. 1120.

XIX.) Innocentius . III. equidemiin

concilio. ./aferanenf;i an. 1250. noyos

Monachorum ordines introduci vetue-

rat; íed cum clerus. fecularis totus

depravatus fua magis coimoda. quam

Ecclefiae curaret , veteres autem Mo-

nacho-

o

* 19$ a2

-v jam

nachorum familiae a þrimis inftitutis

dericatui

fuis rurfus deficerent ; cumque infu-

per fe&ae. iftis. temporibus, exortae ,

cotyoral-

. Certo

monafticae difciplinae ruinam accumu-

latis Monachorum divitiis adfcriberent,

ito ipfs

et vel ideo fuos affeclas Apoftolorum,

lls exee

Qd ge

ut aiebant, inopiam imitari iuberent :

novis opüs eífe videbatur familiis ,

quae his malis mederi aptae effent. --«

E

lllae füunt pauperes Francifcamorum et

plinm

Jominicanorum familiae , ad . initium

s; qui

feculi. XIII.. exortae.

Praeioir-

celebretm

j regula

j vele

[o

s

Ü

.

-

um de

w

i2

^^

j 116

ä

i

(4

46

$3

jden in

1008

j vt

g totus

m Y

d-

f& 156 uT

Ti

EPOCHA ]V.

tuo, G

tepem

Status Imperii Romani civilis a

ad

f

Rudolpho L ad Iofephum II.

Et

decote

Ecclefiafticus a Clemente V.

judcio

L:S Á.

(&

7

ïfsquc ad Pium VI.

R / a

)

Tatot-|

o

NT

TAE

S. L

Eeltet

Imperatores , et. Status

flriacae

Iuperi Rom. Civilis.

fipatr

Cum: |

a'xSA

]roemi

xau&orato A. 1245. Friderico 1I.

Imperato-

E

Allerte

resa mag-

ad regios honores varii funt vo-

no inter-

Sutjine

regno us- Cati ; fed qui aut noluerunt , aut ne-

que ad Ca-

E

fecund.

rolum V.

quiverunt reftituendae Germaniae effe

Coni

pares.

Neapoþ

Henricus Thuringiae Landgravius A.

plexug

1248. caefüs eft.

Ilühemus Brabantiae Comes occi-

I)

fus a Frifis A. 1256-

lito &

Richar-

s. 197. 8

. Richardo.Angliae rege A 1275. mor-

v

tuo , Gregorius X. ZIphonfum Caftellae

lts à

regem monuit, ut et ipfe fuo iure

"i

ad imperium cederet. alias cum de-

decore damnatum iri fedis apoftolicae

e J

judicio. Submotis hac ratione aemu-

lis A. 1273. communi calculo impe-

h

rator falutatur,

3

L) Rudolphus. T. H—abi'p»LïxrgïqC;Jmiesg

d

1

n

Alatiae : Lasdgravius ;; amplique

Helvetia territorii Dominus , et Au-

Jj

firiacae- gentis:: Patriarcha

Lites - oh

?

negatam..in ele&ione Rudolphi vocenmi

cum. Ottocaro-Bohenuae wege ortas

armis finüt , acceffitque; yictori. quafi

proemium certaminis Zfwfria , quam

erico Tl

Alberto . filio.fao . commifit: régendam.

(igt 10*

Surviae vero dacatum im Rudolphum

aw ne

fecunda genitum:tranftulit ; ipoftquam

i die

Conradinus., ultimus. Sueviae. Dux $

Neapoli a Carolo Andegavenfi . capite

aius À

plexus fuerat.

I) Rudolphum tentorii cortinas! fu-

aj OCCi"

bito iuffffe removerl , ut univerfus

N 3

exet-

Jf

f 198 «2

) gl

]

exercitus Ottocarum ad füos pedes

;Pü p

provolutum ; fupplicemque cerneret. ,

Albero

putidiffima fabula eft. " Imperavit He-

xibus.|

ros non pletate miinus , quam fortitu-

amift.

dine praeftans, ánnos 18. ad annum

ii

Chü&i 1291.

quoque

bat i

HI.) In ele&ione Zdolphi Naffaviae

(5 fo

Comitis praeviàe Ele&orum capitula-

tds. !

iiones initia:^ fumfere.

lmperio ultra

nterer

feptenium non. praefuit; fed cüm nod

pe o

imperii , fed'fuis duntaxat commodis

trudle

ferviret , ;aliorumque .fcelerum reus

effet ;

ab .Electoribus

exauctoratus

Qro t

V)

eft. eiden&q?e Moguntige fuffe&us

loxen

13 Albértus:L', Auftriaé:dux , Ru-

tamen

dolphi I...filius.

Alberti 'elettionem ,

tanto j

et Adolphi -depofitionem .irritas cen-

fuiffe' Bonfacium I/II., ex: eiusdem

I

ad Electores" ecclefiafticos À. 1301.

t ep ]

zil Re

datis literis colligimus. ^Diu denega-

Ditt |

tam.tandem ;confirmavit À. 1303. 30.

L

p

API':I.-

?

idque in odium., ut:dicitur,

Tamot

Rffl'ï'f«

Phili-

€e, 199 P

Philigyi Pulchri . Galliae regis-(a) ;

Q5 yedg

Cermerat ,

ipfi. potentiffimum. hoftem . opponer, ;

toit He-

Albertus vi capitulationis cum. Ele£to-

n fortitye

xibus. poft. fuam.. coronationem initae,

amifit in Ele&orum faltem .ditionibus

d aunum

Helveti

aurisdi&ionem

£oncu rrentem.

quoque exculffo. iugo. , quod aggrava-

bat Praefe&orum. caefareorum afperi—

Naffaviae

tas., foederis. helvetici, fuaeque liber-

taytttlr-

tatis. fundamenta ,AÁ. 1398. Jaciunt.

fio ultrà

Interemtus. dein. Albertus: devimo. im-

oum nort

Ommmodis

perii anno .a. Joanne. Sueviae duce fra-

truele fuo.; quod bona. illius: diutius

jm TU

pro tutore fit vifus tenere.

yCtoratus

V.) Brevius: adhue fuit Henrici V IL.

JGCLUS

Luxemburgici imperium ; memorabile

tamen fra&is Guelfis , et. Gibellinis ,

«

x

bus.

tanto iam, tempore -italiam Jace

Honem »

VL

s ca

— —

N. 4

(9)

Philippi cum. Bonifacio VIl. difüdium

custell

in eo fitum. dicitur , quod, Pontifex tempo-

l. 130[.

yalia Regis iura invafifet. — Vid.. Nat.. Alexe

denegà

pDif. IX. p.234. Cómibt HL. 95anb. €.

30 3*

428.

Hac oceafione. Bonifacius PP. edidit

dictut,

famofam Decretalem: Unam Santian, 636

/

Refertür X. de Maj. et Obed. €. T.

j

il*

E

*L 200

T

VE)-Tum 'vero diftra&a Ludovicum

1

t

15

détemm

inter Bóium,; et Fridericum Zhuftriacum

Germanià: hocque ad' Müldorffium

tificem «

ii e

'acie vitto' , fatale Ludovicum inter ,et

Pontifices Joanmen X XH., Benddi&um

-Antis 16

XTI. ,et Clementem T. exárfit belluri.

(teonit,

Cauffa utraque a multis accufata , a

Aemvta

multis defenfa. lra quandoque parteim

4t- n

utramque ultra metam abripit. Hoc

certe nimiae fuit irae , quod Ludovi-

Vi

cus imp. Joannem XXIL quafi haere-

libertat

feos reum , Romae A. 1328. exaucto-

vs i

rarit; Minoritam vero Petrüm Raina-

fipiun

Íucium fub nomine Nitolai . ele&utu

GrTem ;

Antipapam confirmarit, et digito an-

À 1«

nulum infipendo, humerisque pallium

Mlent ,

aptando quafi inveftierit.

Eo denique

r RE

res vertit , ut Septemviri , inftigante

(5:3

Clemente Vl. , exau&orato Ludoviw

Í

tüm Nor

C

TOUMT

Luxemburgicum A. 1346.

Sanfüns

Renífae eligerent. Ludovicus vero 11.

db pper

O&obr. A. 1347. fübito diem füpremum

Who ye

obit, inter excommunicatos impera-

TatOrfs .

tores ultimus.

Cuptoli

Sini-

tione: ]

10 fotg

91 201 wZ

Liityioum

VIL) Sinifiris Antecefforum cafibus

deteiritus : Carolus 27. in Rom.-Pon-

ifrim

üldodfm

if

iffi

1

mus fuit.. At enim

tificem obfequent

inter &

ilüd ei vitio damus ; quod //euces-

Bu

laum 16.annorum fiium, Rom. regem

ht belum,

crearit, emtis: magna pecuniae vi fep.

mfata ,a

temvitalibus votis, quod.-ipfüm in Bul-

te partem

la ./dlurea:(b). prohibuerat.

KL Hoc

| Ludoye

^ VIIL3 Venditis a Patre. civitatum

libertatibus , per aureos gradus elu&a-

/i haeré-

tus Jentedlaur ad rerum humanatum

Exautio«

faftigium : bis inde detrufüs in. car-

n ii

- ele&ani

cerem : nec fe ipífo meelior , tandem

igiio d-

A. r400. Renfae privatus Pomo , que

Sub . ignavo eius re-

» palium

thCerai; ,et rifit.

N s

gimi-

denique

ogante

(-El»)- iBulla : duwrea. a Cärolo IV. A.,1356.

orico

tum Norimbergae , tum Metis condita, vim

, 1f

SanCtionis pragmaticae obtinuit. . ]ta voeatut

vero 1T.

ab appenfo figillo imperiali aureo , quod in

uno latere effipiem , et infcriptionem Impe-

premum

ratoris, et Regis Bohemiae refert; ex altero

impet

Capitolium cum tribus turribus , et infcrip-

tione: Roma caput mundi regit orbis frae-

Oi

na rotundi,

us 202 «

*inine malis-innumeris repletum ; et

Principi

perpetuis :diffidiis laceratum e[ï 1mpe-

guendo

rium (c).

tum Q

IX.) Patris fuüi.Caroli IV. prodlgah-

depofit

tatem ,-et fratris füi Wenceslai iner-

bus du

tiam. emendavit: Sigirmundur , Hunga-

Juomw

1iaé , Bohemiaeque re

..ét.Ele&or

;|

J N

Brandenburgicus. .(d)

Mirum. fuit

J

|

ftu

(c2: Hinc orta funt foedera civitatum e

felcitat

una , et Nobilium. ex altera parte ; puta

g. Dec

AJZU

Syer fomenbiib

bic Gefeüliaff Der altem

tinne ; bie Gefegfbaft mit ben fornetms

m

Pie Salfnet? Gefetlfbaft; bie Gefellf)aft bür

(in g

€tegeler , bet" Sovartinà « 980gel 1c.

Norim-

25

bergeufibus -quatüof. vihi Rhenani plauftris

*endidit immunitates: membranas figillo tad-

elt Cxc

mitas;, m quibus poflet quisque pro lubitu

gtv

privilegia defcribere , foluto pretio-diftribuit

fperand

Haecque origo eft. multarum civitatum impe

nper

sjalium

libertatem auro. ementiurm

ettis

(d) Sigismundus:;, cunmi:meliorem Ífé fciret

Xieminem , tanquam .Ele&tor Brandenbureicüs

b

fibi ipfi dedit fuffragium ; atque EleCtoratum

Cte

Brandenburgicum :deinceps Ffiderico Zollera-

52. an

fio^, Norimbergenfi Burggravio: A. 1417

T& m

émto dedit

in cuius fereniffima farmilia ho-

& o

diedum floret.

QSC

363

ptur; et

Ptmmpis optimi in fchifmate "extitis

d inpe

£uendo ftudium.

Iifius opera celebras

tüm concliam Conffantienfe , 'in'quo

ptodigal

depofitis:; aut abdicantibus Pontifici-

eslüi ne

bus dubiis, ele&us eft Martinur P7.3

^, Hungi-

dfomnnes Hu[s , et Hieronymus: Pragene

t Fletot

fit, chkfü fe&atores . exu(h. Contra

irm. Juit

DL MM

Hu[[ztm tamen ma:onbus animis, quam

felicitate pugnavit Sïglsmundus Obiit

NG C

g.Dec. À. 1437. . Eberhardus Il'inde-

irte ; pul

kius aHïauus eius comes C.

217« p«

t t t

£QtINt ;

1277. hoc ei elogium ftatuit :

Cr tvat

ff&uft

ein grunb biberben Joergman utnib Gütften.

y, Nonm

X.) Poft Sigismundum inauguratus

ji þ,fuüms

figillo t

eft Caefar Zlbertus l. auftriacus , Si-

gismundi gener,a quo fümma omnia

po Tobito.

» dilzihttt

fperanda Reipublicae; nifi altero iam

anno

invida mors eumdem

ktim tmpe

imperii

terris " fubtraxiffet

f

s i fcird

XIL).Brevitatem imperii Albertini

lenbürgicis

compenfavit Fridericus 1IJ.. aufiriacus ,

Jeftoraton

52. annos complexus imperii.

Maxie

o /ollet

A

me memorabile eft Friderici imperium

similia 4

& conclufis Concordatis Germaniae cit-

€a

Of 204 «*

ca: Beneficiorum provifiones , 'et A.'n-

Qit; at

natas.

A. 1486.. Maximilianum. filium

3namiam

aol

in Rom. regem eligendum curavit,, et

À.53493. 19. Áug. diem füpremum

executi

obüt , cunr antea de.iudicio Camerae

Tatuit.

inperialir. ftabiliendo multum jJaboraffet.

Veneto:

"

N

XII) Ja&is a f'iderico IIf n comi-

fortituc

tiis Francofürtenfibus A. 14$6. ad Pa-

COnEim

þf?n publicam (€): fandamentis ; Maxt-

graelio

hzilz"mzm l. eamdem in comitiis Wor-

36. Ch

mhatienfibus À. 1495. cum communi

Al

üatuüm confenfü perpetua legé fanci-

4

dem k

vit

privati

.(e) Pux publita (Syet äönig[id)e gatibe

tnicé-

füebt u 98ormi) inter pragmaticas imperii

fanttiones refertur.

litis s

Ad illam paffim provo-

catur ; düurm ftatus contra

fiatum .hofüiliter

etian

quid:mechisatur! ln vwariis comitiis ( e. g.

Qraeter

Auguftants À. 1549.) repetita , et áccuratius

X

explicata,, inque tabulis P. W. et capitula-

P'rider

tionibus Imperatorum confirmata eft. Hifto-

i,

riom Pacis publicae dedit Jo. Philipp. Dattius

librs V. -Ulmae 'A, z698. "Singnlari com-

» Sy!Uw

mehntario eam lufiravit Jo. Gaeilius.

127

» Egreä

MMafcov...Prin. &ur. publ. p. .xo. m,.2. €26.

» r

Zuallwein Tom. III. p. 272. €2c.

9 20€ «9

Á

vit; atque üt firma perfifteret , G^r-

yum. fi

qyaaniam divifit in Crrculor; iudicium

CUravit , t

[

237

; inf

ftituit ,

et m duan

Caimerae Wnptr

füpremum

executionis contra Ífrattae pacis reos

0 Connat

ftatuit

Contra Gallos , Hunparos ;

n ïmüe

Venetos, Bohemos, Palatinos, Hel-

vetos, Beleas in aciem progtelfus ; ea

. 3n cott

fortitudinis dedit fpecimina ; ut , f non

96 ad P

continuo victor nunquam tamen vi&us

, Mi

itus Wor-

praelio excefferit. . Obüit A. imperi

Coftumnt

26.. Chrifti: 1519.

XIII.) Usque ad Fridericum IIT. ea-

ege fntce

Status

VIL

dem ferme gentis indoles erat , bellis. Germa-

— ——

maniae

privatis , haftiludiis , 'et torneatentis

politicus

fi. - dUb

üunice- intenta

Fidelitas, et hofpita- a Rudol-

1CaS Wrü ii

pho I. us-

lita

fed. et credulitas., et ebrietas

queadCa-

J me

etiamnutm

cermanos . notabat ;

juxu rolum V

1 Jotet

praeterea in immenfum crefcente

ss (

Apctatius

"^XIV.) Commercus, et divitiis fub

[ pl

Friderico l1ll. maxime floruit zermania,

55* hlfïo

ità ,

ut cuperent (Cverba funt'Zeneae

i Datots

»Sylvu de FMor. ge'm. p. 1055. ) tomi

ulort cofrt

»egregie Scotorum Réges , quam' me-

us n

, fs

" dmcres Nurimbergae ciyes habitare;*

f D V

Com-

$4 206 «49

Commerciis germanorum tamen viae

X

praedonibus infeftae , telonia multipli-

yt9. fl

cata, et tandem novus orbis ,.feu ame-

niarm

ricanae infulae. per Chriflophorun . Co-

Fracife

lumbum patria. Genuenfem . A. circiter

T0 pot

1492., et Zimericum, lefputium Floren»

u inil

tinum 1497. dete&tae maximam ftra-

gulatio

gem edidere.

Vidtrici

pau, i

XV.) Inter peculiaria imperatordim

rie y

teferebatur facultas creandi Principes ,

ingenti

Duces &c. Sic e.g. Maximilianus T.

obleffne

Eberhardum I.'Wirtembergiae: IDucem

P

creavit À. 1495: --- Facultas item cort«

pradlio

cedendi iura , privilegia &c. aut con-

Qatüs ]

ceffa confirmandi , delendi -matalium

Wa |

dedecus , conferendi titulos Capellani

poft R

aulici, Notarii.,:comitis Palatini:&c,

0ccupata

if Cle

XVL) Ceremonias , olim- in. .confe«

Obf

rendis feudis. maioribus adhiberi fo]i-f

d infe

tas , interrogati recenfebimus.

Hoc

Ponifse

quoque aevo fenfim tria illa collegia,

&oronan

queis. Comitia. hodiedum conftant , fore

ltfer ir

mari ceperunt.,

.

Otonakt

Maxi« -

*5 2607 «2

tame] vye

XVIL) Maximiliano l. 28. Jan. A

" Ímperato-

ia m Qtilis

1519. fücceffit eius nepos , rex Hifpa

^ res a Ca-

$,fen amee

rolo V.

n

niarum ' Carolus P7. fübmoto- aemulo

;

]

i

h

L

j

orim C«

Ne

usque ad

Francifco L. Galliarum rege.

à- Jofephum

Á, circiter

e

roli potentia libertati germanicae vine.

hum Florette

cula iniiceret , Ele&orum cum . eo- fti-

wan ftrz

pulatio ad certa capita reda&a fuit.

Vi&ricia figna per totam prope Euro-

paín, imo et Africae , Afiae , et Ame-

yetatorürt

Solimanum

ricae partem circumtulit.

Drincits,

tilianas T.

ingenti cum exercitu Viennae armis

ae- Duti

obfeffae inhiantem fugavit.

]tem Cottv

.

XVIIL) Francifco . Galliae rege in

praelio ticinenfi capto, vi&toque, du-

, üut COfte

catus Mediolanenfis iuri hifpano - au-

natalium

ftriaco perpetuo affertus. eft. . Biennio

Capellani

pof Roma, Borbonio duce , per vim

atini: 6

occupata , et fpoliata eft. Pontifex

ipfe Clemens VII. in arce S. Angeli

ETA

obfeffus , et ad. deditionem compulfus,

beri. foe

fed infcio et invito Carolo; cui idem

Pontifex aliquot poft annis Bononiae

collegiu

eoronam impofuit. Poftremus ipfe fuit

tuit, D*

inter imperatores a fuümmo Pontifice

coronatos.

Quid

Moxe

$2 208 «Z

XIX.) Quid 'negotii. Carolo; faceffi-

XX

verit Lutherus , eiusque fautores, pe-

pri d

tenti-dicemus.

Et licet ultro fatea-

cofordia

mur ; Carolum per Decretum fuum in-

peratot

teremiflicum. nec. Catholicis ,' nec. Pro-

eqide

teftantibus fatisfeciffe : iudices tamen

N

haud fatis aequos dicimus eos omnes,

Vicecan

qui;propter Transa&ionem Paffavien[om,

"s U

et. Pacem religio[am. contra Carolum ,

fhtata

eiusque fratrem Ferdinandum fenten-

fu.

Gàm ferunt , non habita rerum -tem-

Jtim

porumque ratione.

qun s

XX.) Tandem Carolus P7. regni per-

AXIL

Til F

taefus , relicto imperio terrisque au-

qu^ Bo

ftiacis Ferdinundo fratti ; H]*fpariia,

Italia, Belgio &c. Philippo filio , in xno-

Que fpe

nafterio S. Jufti vivum quodammodo

fü füpy

feipfum fepelivit , per biennium adhuc

quid in

pientiffimae huic morti fuperfles. Fa-

(etrime

tis fanctiffimis conceffit A. 1558. He-

ips

ros nulla re maior, quam quod poft

Orriaftyn

devittas mundi plagas feipfum vice-

rit; quia maius nili] erat , quod

Xl

vinceret.

Vi ]

Poft

$5 209 «*

l: faceff.

JXXL) Poft Caroli V. ultroneam ime

L(feS , g

perii abdicationem Ferdinandus 1. Fran-

ltro fattie

cofordiae ab Ordinibus agnitus eft im-

1 füum i«

perator A. 1558. 24. Maij.

Reftitit

nec Pro-

equidem huic ele&ioni Paulus IV. PP. ;

&8 Lamen

acquievit tandem F'erdinandi , eiusque

$ Omnes,

Vicecancellarii Seldii motus argumen-

nffienfon,

4

tis

Unio inter utrumque ftatum re-

(arolm,

fütuta eft fab Pio IV. , Pauli fuccet-

m fenene

fere-, cui imperator per legatos fuos

um £al«

Jolitum vevirentiae ac devotiovis officium ,

quin t obedientigm praeftitit,

Tegni pl*

XXIL). Extat apud Goldaftum epi-

ftola Ferdinandi ad Pium IV. data , in

isque at-

qua Pontifici pro Comunione füb utra-

Hifpania,

jo, n d*

que fpecié , nec non tollendo coeliba-

dummoi

tu fupplicat. Demus eam effe veram ;

m adhuc

quid inde religio Ferdinandi patitur

du Fe

detrimenti ? --- Catechifmum . quoque ,

9

« H

ipfius iuffa a Petro Canifio Jefuita ad-

ordatum , fuo edicto in ftatibus auftria-

ol yli

ci$ ab omnibus accipi voluit.

u

m v

, qui

. XXIIL) Du&a coniuge Znna , Ludo-

w,fipi ll. Hungarorum , Bo&morumque

vt

0

regis

* 210 qSE£

régis forofe , bina haec regna auftria-

K qu

cae Domui,iurique adiecit, cum Lu-

guoad

dovicus a Turcis fuiffet occifus.

Obiit

jafli:a ,

et ipfe' A. 1567.

indilge

XXIV.) Zaximiliamus IT. omnium

potuit,

diandoa

primus eft, quem una cum tribus c&-

tholicis etiam tres proteftantici Prin-

eccï.c[m[ïu

cipes in Rom. Regem elegerunt ( f ).4

teretur,

Et

KV.

Guxam-

miliano

(f ) Quanta , qualisque Neoéle&o Regi

Qus, ;

advocatia ecclefiae , romanique Pontificis tu-

Pur

tela committenda fit , diu multumque inter

fe difceptabant EleCtores : antiquae confüue-

ais me

tudini infiftendum effe arbitrabantur tres Ele-

viuiftis

€ores catholici , id ipfum conftanter negan-

lat ex

tibus Acatholicis

tandem (prout Cnibt

& fy

ittt 7. 95. 167. &. refert ) utrique litigantium

parti hoe modo fatisfattum : 3)vam madte

—

au8 einem 3mep 9ftife 5 vermbg be8 erftem

f Atit

imu&te Soarimilian veerforeben ven Orubl su

t (tn

Xom., oie. pábftlicbe X eilisEeit , uno oie

tinfée Q

Cbrifilicbe. "Kivcbe els. oerfelben. 2(ovoFat

fitfte

stt befcbüsen, uno in oem x Xeicb Srito,

Ut ss

Wect , uno fÉiniglcit »u. pflansen,

9fuf

$d) 9«

SBetritó per mettlidjen mujte in bem jomeiten

Dnng gel

fvigeitbel 6cggcfeget merbein: Sodo was vita

pE

[[211

Ptbuny

"E&;,znää

a auftri-

Et quamvis fuerit erga . Proteftantes

eun Lu«

quoad. eorum , ut aiunt , Z/gznda . eccle-

s. (bit

fiaftica , librumque do&rinalem . paululum.

induülgentior: nunquam tamen adduci

omnium

potuit, ut fic dictam Declarationem. Fer-

TIDUS Gd«

dinandeam. confirmaret , et |Refervatum

üd Prn-

ecclefiaflicum. ex. Pace religiofa eradi pa-

teretur.

"t (f).

Obiit A. 1576.

XXV.) Kudolyhus II. vivente Maxi-

D

——

miliano À. 1575. in Rom. regem cle-

jdto i

&us , anno fequente mox in imperio

atifeis t«

Patri fucceffit. Sub eius regimine prae

mqie iner

e confüe«

aliis memorandae veniunt turbae a Cal-

y tres Ble-

viniftis Zquirgrani , Coloniae , et 1rgen-

linae excitatae; fed vi, et armis per

iter negan-

y Cunt

eum fopitae. ]Ja&a quoque funt, Ru-

fiigantium

O 5

dol-

a ia

ORU

fen. DMcti£el , audo oen: nacbfolgenoen 2ívz

&Eel (ben fed)asicDenben ) belanget , babem

Gubl st

j w 0il

unfre liebe. Dbeime oie weltticben Cburz

fücften (ídb ausorüE[icb geaen 1Ins erFlás

a Qjowdtat

ret, 18 oafelbft von oem Otubl su Xom,

rb 3

"

&udb oer pábfllicben sriliqfeit für fYxels

oung gefibibt , oaf ibre Xieboen oaríng

vi) j

nicbt vollten bewilliget , nodo uns oamit

T us

verbunoen babem,

(

* 2112 «S

dolpho imperante , belli tricennalis fe-

spclomo

«um $

mina. Et quidem inà JBohemia per fic

di&as lüeras Maiefiatis , queis. Rudol-

Vun. -

phus Á. 16090. Bohemis fe&ae liber-

xinta

tatem indulfit.

Ín Germania vero, oc-

Proteft

dem a

cafione Procefionis pridie fefti S. Marci

Donawerdae pro antiquo more infti-

yd d

]

tuendae.

Obiit tandem coelebs, anno

(utQus

imperi 56. Chrifti r612. in ipfo luo

usque

fratre Matthia hoftem expertus.

Suecor

ehitum

XXVL) Matihias, Rudolphi fratet,

et füucceffor, eo nomine ecclefiam , et

que a

imperium maxime fibi obftrinxit, quod

p

quae

Ferdinandum Archiducem , Caroli Sty-

riae Ducis filium fibi in fuccefforem

promu]

eligi curarit.

Fatis conceffit A. 1619.

1035,

relinquens imperium , resque Germa-

£eImus.

niae, ob denegatum liberum proteftan-

X

ticae religionis exercitium , undique

Yandam

turbatas.

b

Tnaniay

XXVIL) Ferdinando I1. invitis Bo-

fbfori

hemis in imperatorem electe, Bohemi

dentiy

ab.eo deficientes Fridericum V. Pala-

A0j pg

tinum in regem fibi elegerant. Cu-

8ia &

mus

* 212 aS

Inidis fee

smulama addidit foedus proteftanticum.,

| pau fic

cum. Suecis, Gallis, et Batavis ini-

; Rudoe

tum. Solus ferme imperator, et Ma-

ie [lbere

ximilianus L. Bavariae Dux , fe armis

et0, 0C

Proteftantium | oppofuere.

ftaque eo-

$ Marci

dem adhuc anno 16:8. bello tricens

je n

mali datum initum , cuius. quatuor fta»

s. at

tuimus periodos. 1.) Ab exordio belli

o füo

usque ad adventum Gufiawi /dolphi

u$

Suecorum xegis : 2.) usque ad ilius

elitum : 3.) ad Pacem pragen[em.z 4.). use

frat

D

que. ad Pacem weflphalicam... Cutuslibet

m , &

periodi memorabilia , ea. praecipue ,

jt, quod

quae Edigum reflitutorium. A. 1629.

ii Stj«

cellorem

promulgatum , et Pacem. pragen[em. A.

1635. fancitam) attinent , volenti di-

A. 1018

Cemus.

(Garnite

oteltote

XXVIIL) Ferdinandus fIK. ad libe-

undique

randam tandem internecina clade Geers

maniam compulfus eft Pac Jefpli

us Bo

fubfcribere A. 1648.5 eenfuitque , pru-

Boheri

dentius effe , aliqua , quae recuperari

y Pule

gon poterant, relinquere , quam oms

$ia extremo difcrimini committere,

y

93

E&

Ini-

"us 214 m

unie

Et quià P. W. executio multis labos

Jus

rat difficultatibus , Caefar - A. 1652.

Cen

Ratisbonam indicit comitià ;'queis A.

terad

1654. per Recefum Imperü moviffimum

bell

ftatutum eft ; qua ratione Pax inter

ng

caput imperii et membra , et inter haec

Qs ,

atque exteros reges fit firmanda.

jpam

XXIX.) Succeflit pio Pareriti Leopol-

Hàd

dus À. 1658. 8. Julii Francofurti ele&us,

h

Quina " praecipue bella habuit; binà

dem

cüm Turcis, terna cum Galliae rege

Ludovico XIV. Turcss in Auftriae ,

1705

X

quin et Viennae excidium A. 1683.

n

incumbentes non modo propulfat , fed

fücc

ditionem quam latiffime auget. Pri-

QCs

?o autem bello gallio finem pofuit

Pax JVeomogenfir 5. [ecundo Pax. Riswicen-

a

Jis: neutra. equidem religioni catholi-

eatho

ace , bene tamen imperio nocuit (g) ;

pus

——

unde

p

E n

(g) In Pace Neomagenfi obtinuere. Galli

Yi

Burgundiam ; in Riswicenfi Argentoratum ,

f'ülii

et liberas quondam Alfetiae urbes. Multum

quoque torquet Proteftantes quarius Riswi-

quam

Oigee

emfis ariiculus , in guo cautum eft, ut

tl

catho-

$lls W

Ils lnb

unde haud iniuria nonnulli de-his duo-

bus foederibus luferunt; alteram pa-

À ibp.,

cem conditam effe ju t'Timimtveg , al-

' queis À,

teram 4u. XAeifimeg. . Tertium. denique

QU

bellum..(quod a iure in Hifpaniae

x jter

regnum haereditario., tum ab Auftria-

nter haec

cis , tum a Gallis. quaefito ; gal/o-hi-

inàa,

fpamum dicitar ) per infignem illam

ti La

Hochftadianam viQoriam A. 1704. ab

( efeCtus,

Anglo-caefareis. partam , paulifper qui-

j ; bina

dem fopitum fuit; fed Leopoldo À.

[jae rege

1705. aet. 65. imperii 47. mortuo ,

Aultriáe,

XXX) Sub jo[who [. eius filio

À. 1083.

maiore Cum farore refufcitatum , cum

jfat, fed

fücceffu tamen peroptato: in italia du-

a D

catus Mediolaaae'nüs:, et Mantuanus,

i pofuit

04

f

catboli-

catholica Religio ,. quam pärv varia. a fc occu-

LU"Lï (g) ,

pata loca introduxerant: €aslli, in eo ftotu

De. claufüla hac . abrogenda

unde

permaneret.

—

aCtum fuit im omnibus. ferme: comitiis ,. ca-

yere. Gul

pitulationlbus e. g. éjo/ephina. Axt. 3. Ca-

ntoratutny

volina Art. , 4.

licet eventus, conatü nuh-

Joltora

Vid. Wfofers voliflàne

"quam refponderit.

Tj Ts Wi

viger Dericbt vom oer fo berübmten .als.

i, ny

€etalen. Claufula, Art. IV. P. Risw.

ao

$216 9

Neapolm item regnum recuperatum,

n

In Hifpania hoftes Barcinone , Ingenti

d

accepta clade,

depulfi, et A

r7éi

tur H

Carolus auftriacus ^ Madritum folenni

'pr"mo

pompa fubiit.

In medio -vi&toriarum

M

curfu Jofephus imp. "À. 1711. aet. 43«

Tif

lmp 6.- morte enpxtur

N

Vi cra

XXM') Carolus T. tandem diutur-

tradice

num illud bellum , per Pacem Baden-

[em. A. v714. inter Carolum , et Galliae

lgt

regem, 1nitam finit; quam A. 1725

LU

fubfecutum eft foedus . pariter. inter

Ventu

be

Carolum , et. Philippum V Hifpaniae

Ya

]it

regem fancitum. . Agnofcit Caefar Pbi-

lippum Hifvaniarum , et Iudiarum regem.

qupat

Philippus econtra renunciat Siciliae , et

lu ]

ditionibus

quas Carolus in Ztalis , et

XX

DBelgio. poffidet

Rebus' ità compofitis

Noren

umperator i omnibus haereditariis füis

m&eïc

provinclis Samüionem pragmaticam A.

Jorün

1720. publicavit, quae etiam non ab

Troy

Anglis tantum , fed et Danis , et Hol-

Táes

landis:, et ab imperio.per maiora ac-

la,

ieflo

ceptata eft. Tandem: dies 20. O&tobr.

i

A.

v» llT wS

Cüperatum,

-A:1740. toti Eüropae lu&um indixit,

le , ingenti

dum- Carolüm Vl.';atque in ipfoó' Gz-

As

$ur Habfpurgicum! mafculinum fato: fü-

m folenti

premo extinxit;

aoriarum

-XXXIL) Ab obitu Caroli VL A.

L1, dl

'Zïzäw'eþa .e Pragmatica Sanctione A.

1746. füccedit haeres in omnes pro-

of (lottte

vincias, et regna defunái Patris; con-

m Boda-

tràdicentibus Electore Bauai iae , et Sa-

,et Gallige

xouige , regibusque Boruffiae , et Hifpa-

À. 1.

silae;. M.ox etiam a verbis et calamis

Yer- nter

ventum ad gladios.

Boruffur ' nulla,

belli denuntiatione facta Silefiam in-

Hifponiae

vadit: Ele&lor Bavartae-Bohemiam oc«

at P

cupat, a Statibus Bohemiae etiaim

ij regeti

Jiex proclamatus.

tetliae, et

Jule , e

XXXIII.) Qain et A. 1742. 24. Jan.

Novemvirum fuffragiis Rom. rex ,.et

ynpefitis

tris füis

imperator ele&us eft Carolur P1I. Bo-

i. À

jorum Princeps.

His acceffit Unio.

; non ab

Fraucofurtemfis , inter Carolum imp.,

NU

reges Galliae , Boruffiae , Hifpaniae a

Yaiora AC

Ele&orem. Palatinum , Landgravium

Haffiae inita.

). Oït()byn

Regina M. Therefia de-.

05

fer-

Á

o 218 at

fertà ferme ab. omnibus, in, Hunga-

h Be

riàm (h). velut- Afylum. profugit

Sed

lum

proh !^quanta | brevi..mutatio !

Inex-

pui 4

fpe&ata Caroli T. mors ( obüt enim

füits

À. 1745.. aet. 47. imp..3.) .et, eodem

Pa

anno mox fubfecuta Pax Dr emmf 5 in-

(uae .€

ter Auftriam et Boruffiam ;

nec n0n

Pax Füllenfis inter Domum Bavancam,

XX

et Auftriacam initae

Reginae . pro-

Pacis

vincias et regna. haereditaria affecu-

f

arunt

quin et eius; coniugem ran-

adyerd

cijcum. Stephanum | ad. thronum — caefa-

coubs

reum extulerunt 13. Sept. A

1745

Yiober

XXXIV.) .Pacata hoc modo Germa-

ginam

nia interiore, AAuftriaci contra Gallos

Tuiiiae

in

temg(

(h): -Accitis

; I742. Pofonii Hungariae

AX

Ordinibus neceffitatem ultimam flens. exponit,

Quente

feque et Parvulum ( manu . enim. eutm. praege-

fiabat) quem ex Francifco Stephano, Lotharin-

Viedo

giaeDuce proximo vere ediderat, eorum fidei

RBX |

commifit

AfpeCtus tenerae prolis , et maà-

J

ternae lacrymae in tantum perpulere. Hun-

tura

garorum animos;, üt , de quorum fide dubi-

pétio

tabatur , primi fponderent

ultima :pro .Má-

tre;proque Filio paffuros.

ls

* 219 w

Itl Hunga

in Belgio, et Hifpanos in Ifalia bel-

üpk, Sed

lum profequuntur ;; cui-denique etiam

jo! ]er-

Obit enim

Pax Aquisgranenfis 3748. finem. impo-

fuit; proteftante -Pontifice , quod . de

6f eorie

Parma , et Placentia ..difponeretur ,

rtsin f lt

quae effent feuda. Rom. Ecclefiae.

T66 Won

Dayaricam,

XXXV.) At enim. ultra octennium

Jnae puo

Pacis dulcedine frui haud licuit , Au-

