patiorelihy

bus: regiis. iatroire fas nom erat.. .Mas

gunifis ( regelaffnem ) difficile. erat;

COflt)

ut ad conditionem liberorum emerge-

ihant gt

rent, quia illorum domini, plerumque

Aipl l.

KMiialat ,

feryitia quaedam, (ibi refervabant.

7225

: XXL). Unde. faepe- non. nift Lidi (f

"m

effe&i funt , qui: allodium. poffidere , et

praeftitis praeftandis. refiduos. fruétus.

la

fuos;

XX

—

d

—

Monifteo"

(£) Eidus, fub ; fatt , univerfe fgnifica:

baé hominem, qui Domimo füberat:; Hine.

]o sum

Proceres intuiu Regis vocati fünt) feübeg;.

beà. fnigsleute,

Te 114 qS

tem d

fuos: facere "poterant.

Occurrunt lidi

n ;

pleni , /dimidià (balbe unb: gange:Seute)

jnter €

fervi triduami , biduasi, iem . tributarii

tuo Yl

pro varietate pa&ti cum. iis initi, iSerti

X

licet privata. domicilia , et familiam

hu

haberent, cum omni tamen fupellectile

tisqué

et fumtn alüs donari.poterant.

relhtu

XXHZ) Juftitiae adminiflrratio pene

AX

eadem erat ; nifi quod Carolus M. per-

imper

juris. manum amputari praeciperet , et

eoquo

ad explorandum periuriam' duello pro«

av

batiónem- cracis. fübftitueret.

Multi-

AX

plicitas legum , cumi quaelibet natio

i'&ll |

. fuas retineret , forum iuftitiae multum

Hutn

turbavit.

Tut i

9

XXIIL) Extinda in Ludovico IV.

Imperato- infante, Arnulphi filio , ftirpe caroliti-

pati.

res faxo-

nici

gità , fceptro potitus eft Conradus l.

m

aConrado Francorutti orientem fpe&antium Düx $

i

usqu

*

ad Conra- 1

n eo optime de germania meritus ;

(g)

dum ll quod regni infignia non ad germanum

ii ,

Eberhardum , et viribus, et rerum ge«

Taton

rendarum — dexteritate , nemini fecuns

Wrür

dum; fed.ad Henricum Saxoniae Due

Qu

cem

eey iif a

cem deferenda iuum ante obitum eu-

vt Ti

rarit; ne diffidiorum flamma ,Erancos

Myrdte)

inter et.Saxones vix heri fopita de-

LURT

nuo refufmtaretm

oit, At

-

-XXIV.) Et fane is erat Henricus

fanuliam

Auceps , qui Vandalis , Sclavis, Hun-

üpelleiule

nisque devi&is , imperio libertatem

m

reftituit

ao pene

XXV.) Ceonradum, et Fienricum ex

us W. df

imperatorum albo expungendos effe,

DIDerot, &

eoquod nunquam Romam, coronandi

ello qtü«

accefferint , inanis , et fütilis eft ratio.

Multis

XXVI.) A tempore Conzadi, et Hen-

jbet- natio

rici Aucupis ,.]Romae non coronato-

ye multut

rum , prima diffidiorum |femina. ia&a

funt inter pontificem , et imperatorem ?

XXVIL) Quae ha&enus occulte fer-

tovico TV

pentia füb Othone L. in' apertum fchif-

je (route

1na (g) eruperunt

Obiit Otto an. 973.

uradir d.

Re-

um Dut

l4

em—

EILUS $

(g) Ab hoe certe tempore-non nifi fchis«

vermanim

qnata , diffidia , lites , exau&torationes lmpe-

renum ge

ratorum , depofitiones Pontificum , Epifco-

porum collifiones nune cum Pontifice , xut

j feun

qum lmperatore fuerunt audiae, — Caufíss

yi Dr

cen

V 156 W*

Vilt: ád

Rérurà 'geftarum amplitudine magnus,

fratrum filiorum , hunnorum , italo-

tem in i

ruxm ;j fracenorum væ&or, nmem vin-

qum Co

dex , et inperator xemper "auguftus.

Obiit. at

XXV ïII:) Otto IT. multo magno pa-

X

tré- minor, victor , v1&usque maxime

bt

tamen-4 vindi&a , quae- fameuinarii no--

Vontut

tam . apud

alos eidem: inuffit

tüs ] ce

XXIX.y- Otto: IH ob artium -bona-

X qui)

rum. ornamenta ; Mirabilia dmndi diétus,

Slwrnin

ad fuürüma' mnatus

et edücatus

fed:

quoqie

effoeminattüs

pes n

XXX.) Henriur IH. imp. * fan&us ,

denhuni

ftrénuüs" ecclefiae advocatus ,et fedis

tut ]

apoftolicae tutor , reftituit Benedläum

Cuter

VIII »ui

provin

horum: ornium. fl inquiramus , imquit Zall-,

tendentt

wein Tom, Ill. p« X95. , pr ofe&o ene om-

XXXl

Yter ml

nes 1 exceflivum ftudium iurium (íuorum

vel confervandorum , vel ampliandorum fünt

DO& 3

coniiciendae ;..cum ferme omnia mala vel ex

fitig q

electionibus: : Pontificum

, et Epifcoporum;

vel ex;inveltituris eorum , vel ex iure Re-

galiae ab Tmperatoribus , et Regibus fibi af-

—

()Ye

ferto , et ufurpato íüam traxiffe originem

videantur.

Rhegmom

v dT WE

^ Itgnus,

VIIE: ad^fe in germamam confugxen-—

It itgloe

tem in fedem apofïohcam & quo n

DDEHE lfs

cum 'coniuge 1mperator e& cevronatusg

;

dugults,

Obfit aàn. 1o24.

"

94

nagna pis

TXXXLy Sub regithiüe Sav;onum 'bel-

Statuspo-

» Haxifte

lo; et venationibus', uüt'olim: deletta-

A* liticus füb

At o

bantur- germani

ünde etiam Henri- Impp. -

XOnL1CIS,

ili

cuüs L certamina belh lüdicra inftitüit

t Donte

ex quibus poftea ludi eque&res Cole

!d Qius,

Sbnrnit) originem traüxere,

Idem

&s , fed

quoque Jarchia: , feu limitaneas" in-

perii praefeGuras, Marctiionatum Braü-

fandus ,

denbureicum , Aüftriachm. de.^ confti-

et fed

tuit

ln lécum AMifforum fabttituti fuat

10 Qunn.

Cosütes Pálatint , ceu Tüdices' caetrel

VID)

previnelarum, in DuCes et cormtes 1.

LE

tendentes.

puit Zl

XXXIL) Hac in periodo ahquam

ege OT.

füom.

inter milites , et populum ( Xitter un9

Doi£ )- diftinétionem - invenimus;

Tu-

gum fünr

fütia criminalis peiore" quam: civilis

li vel eX

po VUmy

loco *érat , furtis (h) , fixis , et homi-

cidi-

ure -

ji af

(h) De germania noftra feribit Continuator

yigue

Rheginon, ad A. 820. ,, Multi. illis tempori-

us

$ 138. «2

cidiis in dies .multiplicatis

ut:ex

t

JBurkardo Wormatienfi oftendemus

Hug

XXXIH.) Civitates.recens conditae

abbat

ftatum tertium , Civium Íc. introduxere.

püfta

Giyitates ab-Henricil. temporibus;con-

(otus

ditae.ad. ilum. fpe&abant , in. cuius

territorio fitae erant

Hinc. civitates

X

pracfe&toriae., quibus Dux. yel..Epifco-

Dux

tanty

pus imperatoris, nomine praeerat ; ci-

4hy

yitates libertatir vel iuris vowi., quae

d

jure.romano $ civitates vero iuris frau-

46 ,. quae francico iure. gaudebant.

fi0il 4

€ond

XXXIV.). .Coniun&io . italiae..cum

C

germania neutri regno profiqua fuit:

ygt

italia enim germanis in(tar. Hyaenae

4erat

Romae , ut olim carolingici , ita

fücoe

et imperatores faxones 1u'11c1a ,et pla-

X

x ia

F

E

tel g.

blica

hxs ; etxam nob:les i latrocmus infudabant. ,,

£t Cytalien muftebaà 9tauben. (ogat Dén of

Ti

béauiten , unb. 9oeid)aftanben , : voeun fíe auf

dn

beus 3609 moren , ben. SXeid)stag u befu

de, verbotem merben, ....— Synodus Tii-

L

menfis pro eleBione [rw confrmatione ]Pi-

donis im Regem lialiae apud WMurat. fcrwn

€0ty

W

verum. Dial, T. 1. P. £. p. 417.

ho

* 139 a

ï,'j. utex

cita:célebrabrant ; ut.'ex contróverfia

lenis, .

tondige

Hugonis abbatis farvenfis cum. Kom.

toduxere,

abbate. Gregorlo, .ab, Ottone. IH : com-

pofita patet : extat item placituu .Qt-

1bus Cofi

tonis ,I. Ravennae, habiturm.

3n. cuius

civitates

XXXV.) Conraóur. 4[. Vranco

niäe Franconi-

ci Impp.a

Dux , Salicur :di&us ,..brevi tempore

Conrado

| Bpite-

.usque

&fat ; C«

tantum, perfecit;; inquit Jippo: pag. l

ad qu

)., que

469., ut nemo : dubitaret. goft Caroli»W.,

dempora. aliquem . regali;-[zde - digniorém

irr frate

eoont,

non: vixi[fc. . Celebres: de - Feudir leges

ipe . cum

condidit. Iu Burgundia Treugam , Dei

m Gilifano , ob Gricben : CiD

ys Ra

Gotteà ) | confirniavit:

Obiit- 1039:s

Hyaeme

fuecefforem relinquens filium fuum

i, i

XXXVL) Henricum IIl principem

jl*

At

religione.in fuperos , amore in.rempue

——

blicam , et fortitudine adverfus hoftes

debst

vau d

fingulari. Optime religioni confaluit,

lemen-

p ficatf

dum amotis tribus Antipapis' C

tem

u o

—

us Ti

(1) Vi huius pacis. etiam . inter Epifcopos

a V*

conventum eft; ut fslem-a vefpere ferise

) n

IV. üsque ad.tempus matutinum. feriae 1L

homines inter fe pacifxcz, viverent.

V 140 d*

fránd

tem IT. elicendum. curayit..

vifde

1056..

À

Tnt8s

XXXVIE) H;,»-m-;cm- IF.ü i&as"; qü

as

'.',

te-bib

natura-conceffit, dotés in fuatb ; Borii-

ehbns

que communis aütilitàtein' eonvertiffet;

A

nemo Hs. temporibus: ( fcribit" C/irom.

emi 4

"Ur[oerg. .. 254. ) nditu , ingenio.,;et

eiam

fortitudine , ftatura etiam: corpotis: Vie-

ditürse

Jus' fuiffet fafcibus- imperii- eo aptior-

Calo

&k).. At compefcendarum animi mo-

dinifit

tionüm ir»potens , inrgerium tyrannide,

j m

religtonem 'fcandalis, ét eeclefiaui. tur-

Jico E

bis) faedavit ; .excommunicatus. prop-

i

terea . a; Gregorio. VIL, a .filio armata

Ttde

manu.:

faxo al

044 Hekirict TV gt nanfütu-

dtss

ditiét- 'erga - inimicos , 'wilfericordiam, erga

-uocgngi

paupetes ex variis probare agereditur &iftriibé

b

H.,85a0b.C. 334. 1. queis inter alia . etiara.

haec fubiungit: 988 nod. mrfr v scubum

ii f

t lij

beren, ift , biefer fEesfeser , umb 2ibtrinnige

baute Sird)en, unb bettete Da8 95tebier , toot:

[

euf. et-4ib- fo. gut.eerftumb , al& ciner. feinec

Pitt

fbb

Syfacifliben. —.Et in.nota. fub. litera f.. -

Otto , 5ifof. on. SSamberg , madt alà cin

tint j

EU

P qoy,

E uU as

iianu unpetitas , an. "x106. tandem

hi an

müfere perlit, ipfo'quinquensnio inhue

matus;' donec;, quibasdam: de'etüs ans

li, quis

te'obitüm poeniténtia teftantibus, Pa«

j bl) v

fchalis T. eum ab anathemote liberaret:

iilb

XXXVIMH.) .Heouricas P. haeres a

(,lll Oil

terni .impern -et avaritiae , 4 €apto

nio.; d

etiam :pontifice Pafchale 1l ius inve-

)or$. Vi

fiitürae extorquet; /pactoe. fabin ;cam

ayont

Calfto .fl, an. 1r22.: Wormatiae inito,

Jl H

suvefliturarum. iure. ceffit.; obiitque Tra»

anide,

3eGti smaorientium. praefidiis ritu. catho

ii tüte

Tico:smunitus an..1123.

; pIop

XXXIX) Henrico V.. absque hae-:

amátà

yede mafculo decedente Lotharius 1.

J

faxo ab imperii prmclplbus imperatot

—

anfüetue

falutatur. :

^Non nullae et ipfi cum..In-

nocenuo IL. PP. ob ditiones Mathildis

m þgä

X

htes

A Go

tunget A'pofgetfthd)et feim Giluf babutd) ? baü

gtttolt

et mï) auf Der Sïetfc mïmet nage an bett ai-

tíntige

fec bietf ; bamit, toenm e8 ibtt eitifiel , ætcs

m

vier i betten , er fogleid) bei ber Jatib toat.

N

9Bon bet pjaltee "bes: 5ocintids fotnt-aud)

".

eine. 9Inefboté, be) Pvuömxg Jeript, Bainberg.

9l

P- 497*

[

$$ 142: Q2*

lites; erant.: . convenerunt. tandem., ut

Cm

Lotharius , et. poft. eius. obitum . Hen-

riceus- Bavariae Dux ufum fructum ifta-

Enfer

rui terrarum inftar Feudi-accipetent

Mord

et.quotannis centum. argenti fnateds

ecclefiae penderent ( 1^

Codicenm 1u-

À

ris civils promulgavit an.:1138$. , lu-

n

fitque in fcholis praelégi

Quod ipfum

1mox fumii Pohtifices fecerunt de-de-

r f

creto Gratiani a.5 151.. Obiit an. 1137

d prfi

mine &

XL)) Mores germanoraüm in hae cen-

fuperal

Stetus. türia viventium Dónizo ( vita Mathild

germ. po-

Tüfttion

liticus fub C

5. p. 370. leqq. :

apud Mutatori T,

multioy

franconi- ; 5.ita defcribit :

cis Impp.

al À

- Qui pemmant Bachum , flagrant ad

iuxumndum

[

ao

—

—

—

faciles quoque

(s

rixas 5

, p 26

Cum

tionem -

(1) Quid. inde conclufermt Romani , per

ttn r

lotnanum Il ad pedes PP.. Innocentii If.

(s

qmbus 4

Vafalu Ipecie dept&um fatis clare ïndmarunt H

mfcrlpüo erat :

Pert.

Operam

d Rex:venit *ante fores , lurans pnus ntbis

honores ,

interim

TPofR fBomo-fit -Pupue; recipit quo dante

toftobi

coronam,

? (e

*s 143 «*

ln at

Cüm fant potati, pro verbis fer-

" H

tur amaris

M r(h

Enfem nudantes fociorum vifcera,

truncant.

ipetéit,

Mordent more lupi , cum fümunt

Iatods

pabula cun&i ,

Atria.fan&orum | violenter frangere.

6 T«

norunt (m).

),lü(

iiplum

'Germanos ,ques Conradus II. et Hen«

ricus lll emendarunt , be!la mteüma

de.de

ad priftinos mores reduxerunt , ut no-

N

mine Equitum (ot8 9lbt[8) praedones

d CCl

Infinitam fuiffe

*Aaïhï]d

fuperabundavent (n).

hiftrionum ; et iocalatorum (Gpæüeute)

atori T.

mulütudmem ex Hermanno contra&o

ad. À. 1043. colligimus.-

1 d

XLD)

j

quoqié

(m) Sane apud Cenni Dommat Ponti£. T'.

LUA 263. Jrmiperatores Romae ante corona-

»» Vis fobuetatem

Aff

tlonem mterrogabantur :

—

cum Dzr auxilio euftodire? — —

x, D

^m) Exfruüebant iu montibus caftella', ex

u 1

quibus erümpentes 3n tota Vicimia prüedas

iU

egerunt

Ils extirpandis plürium: feculorum

operam, impenderunt. imperatores., populo

s n

interim Opinionem captante; equites iftos

poftobititim igneos ( Chron. urfperg. p. 281.)

) Qaie

im orbe wagari.

W. 144 «2

XLI) Quead leges ,

duella . iura-

euim Fr

menta &c. fere nihil immutatum fult

derici Il

Ope commerciorum cives türbunas - de-

X

liciat invenerunt ; hinc faepe ad urbes

Saxonti

confluere , imo civium collegio fomau

BUITTI CA

céperunt Nobiles illi praedones;

-Co-

L

mites àb arcxbus unde ortum traxere,

entes. (

Veï quas extrüxerant , nomina üb1 im-

falutant

ponere cepel unt.,

bellum.

dacatibe

XLII) Impe;atoxes hoc aevo Ro-

genio []]

mae coronati funt, quo etiam magno

Chüctata

cuüm. apparatu tendebant ; jd qued. ex-

toe fo

pedztzo romana (SRómere Sug) voca-

ditionen

batur, Lambertus ad A. 1076. legum

petfiqia

Paiatmai uwn. ( SMfalye obet -Dofgrfeton )

XN

meminit , quarum pleraeque fpeculi

mï'eltae ful(fe v1dentu..r.,

: Tilád ^vero

throni ;

Lambertl g0g..248. .. fl hanc ante diem

busque

( anniver [ariam )). . excommunicatione. non

——

abJolvatur . . deincepr. duxta- Aeges., valati-

(0) A

nais-véoto: honore :Andignus habtatur ,, .3n.

LLITT

fpecüla non--füit -relatum ; - exempla

-

blS I

enim

TU GL

w

M

*

Mf j

914f E

A dlifüe

enim Friderici T. , Ottonis IV. , et Fri-

1 füit,

derici I contrarium . oftenderunt (o).

Wa dre

id'ubes

XLIIL) Lotharius Henrico füperbo s;

Saxonum , Boiorumque Duci imperii Impp. a

- fociari

onrado

s5 C

infisnia moriens transmiferat;

Proce- qrr. usque

d Rudol.

TaXef6,

res vero, ab eius potentia fibi metu- ?

hum M.

entes , Conradum TII. Suévorum regem

1lbi M«

falutant.

Henricus fuis fretüs viribus

bellum . parat ; fed Goslarii. A: 1138;

ducatibus fuis privatur. Suadente Eu-

o R

genio III. et D. Bernardo expeditionem

qogno

cruciatam cum Ludovico .V II Galliae

j0d. &*

rege fubiit àn. Y145., fruftrante expe-

) ] YOCde

ditionem Manuelis Graecorum 'imp:

. legutt

Obiit -an.. 1152

perfidia.

(ipit)

XLIV.) Nullus imperatorumi iura

]peculir

/ Va0

throni magis perfpeda habuit , iuri-

? n

busque maiorem au&oritatem conci-

K

liare "

w m

/ pa(ati-

(o) Afferebatur. tamen ibi ( Gcbbäbifd)

fanb : unb febntebt) imperatorem excom-

jr, 1

municari poffe , fed tribus duntaxat in cafi-

qma

bus: 1.) menn er am Glauben iteifelt , 2.)

n

(tin. GbemeiS fábrei lat , obet 3.) Gottei-

bàhfee aerftort.

*h 146 w

liare noverat , quarm: Fridericus Zfeno-

(u0 a1

barbus ; hinc non unalis eidem cum

qitioné

Pontificibus

intercefferat.

1.) Cum

Cidno

Hadriano IV. ob fireugam tenendam;

impofü

et pi&dum.ad pedes Innocentii Lotha-

"XX

i

xium.. 2.) Ob literas pontificias, qucis

fcati

TÓ Aleneficium. iafertum . erat; — quafi

Xius N

vero imperator imperium ceu feudum

per Cv

a Rom. pontifice teneret. .Faffus eft

tum, D

Hadrianus IV. fe Tó Beneficium non

ql;()l'ü'fü

pro Ztudo, fed bono fa&o ( 2obltbat )

Tüctarc

accepiffe.:3.) Ob magnum illud fchif-

dacto ]

ma.OGaviani ( Vi&orem IV.. fe voci-

pecuna

tabat ).et. Guidonis .Cremenfis ( Pa-

gratia

fchalis IIl is erat pariter Antipapa )

à Goelal

quibus Fridericus contra. Alexandrum

Uc ext :ü

M. adhaefit, excommunicatus prop-

vt ,

terea ab eodem Papa. At infaufta

1tyy,

belli italici alea , et Principes germa-

XN

niae, ni cum Ecclefia in pacem redi-

Bum ty

rét;,'defe&ionem minitantes , eum de-

nique adegerunt, ut A. r178. Vene-

ai. Dj

tüis Álexandro IIL pacem et reftitu-

Üttorj

tionem Regalium S, Petri iuraret, a

quo

ht^

$5 147 «2

1 D

q&o anathemate folütus eft

In expe-

dem u

ditigné vero adverfus- Turcas. fafcépta

C

Cidno /flumine " hauftus^ vitae. / finem

eneridam;

Impefwt anCr199.

Lotha

XLV) Eódem anno 1mperlum u-

jas, queis

fplcatus ef& Henricué VT. Fndem,l fi-

j Ua[

Ilus Neapolitànum ac Sicü]üm regnum

a fendunt

per Conftantiam coniugem ad fe dela-

Vaflüs lt

tum, Ducfbus Sueviae acqulüvu: mul-

lm Don

torum demceps inotuum ' anfïm A

Goflat)

Ricliatdo Anpliaé rege, dum e bello

dhoà bj

facro rediret',, intercepto , Tngentem

fe YO0

pecunjae - vam

libertatis

dimendae

fs (P

dratia-extorfit., anathemate propterea

Antpipa)

a.Goeleftino. IlI.. percuffus

Scelus hoc

Jexanrunn

ut expiatet, expeditionem S.. promo-

atos prop

vit , et Meffanae poenitens obiit, an.

- pf

1107.

germa-

"XLVL) Fridericus Hehnrici filius an-

Cem. r

pum tum agebat aetatis quiatum. Re-

am d

gem ergo puerum dedignati germani,

$ Vd

alii: Philippum . Henrici fratrem , alii

o

Ottontim Saxoniae . Ducis: filium elige-

'&(Eï ]

bant

At an. 1208.' Philippo: ab Otto-

m

K

2

ne

w 148 aE

ne. Palatino de ./Zitelfsach- Bambergae

fünam ,

confoffo , .Otto- 1//. folus rerum poti-

acenq

tur ,'coronatus. ab Innocentio IIl an;

ditan

1209. propofita tamen .antea , quod

ob ii

hactenus factum nunquam , zapitulatione

vallatis.

literis exatàata.

At fpreto iureiurando

tio V. 1

invadentem Rom. ecclefiae provincias

confid

idem Pontlïex a fidelium commumone

aucorat

amovit. Commiffo item cum Phlllppö

dem a f

Galhae Rege infaufto praeho, ab ome

10)

nibus dereli&us maerore contabult

an. I2I9.

XLVI

fnam n

XLVIL) Exauctorato Othone impe-

Ino Pre

rium affecutüs Jridericus 11. Henrici

et fcuto

VI. filius, An. 1220. praevia capitu-

üarg

latione ab- Honorio III.-Romae coro«

—

natur.

—

Princeps erat fortitudine nulli

(5). Go

imperatorüm fecundus

at ecclefiam

tium frort

vexando , et iniqua perpetrando , non

Jws a

femel fuübiit anathema

1.) Àb eodem

& O Udäe:

* petes (

Honorio lIl..propter deie&tos , et in-

iuria affeGos. Epifcopos

2.) a Gre-

liabig

gorio IX. ob non. füfceptam , quam pol-

» homini

, bus fhis

ücitus fuerat , expeditionem in Palae-

» um j

ftinam

$149 «S

Janbergse

flinam , et poít. fimulate . füfceptam ,

A Dofi»

pacemque cum Sültano contumeliofe

io llb a

initam;.3.) rurfus ab eodem Pontifice

& , qud

ob italiae regiones incendio et caede

gprhatio

vaftatas, et demum 4.) ab Innocen-

üfejüranda

tio IV. in concilio Lugdunenfi I. novo

Yorincias

conftri&us eft anathemate , atque ex-

Iyntone

auctoratus an. r245. Derelictus tan-

1 Philppo

dem a fuis obiit Firenzae ( fiorenti-

) àb olti

no) an. I250.

contafuid

XLVIIL) Sub íuevicis impp. ger-

Status

Germa-

mani nihil nifi arma f[pirabant (p).

ticus fub

nise poli-

jyne mpe

l1mo Proceres , et Nobiles cognomina ,

et fcutorum infignia a feris beftiis mu-

fuevicis

]. Henridi

: Impp.

tuarunt: Ífic Dwx Suxoniae appellari

i p

K3

volus

qàe Coro»

Qine null

(p) Germanorum ^hac in Epocha; xivens

ocdefiam

tium mores chronicon Urfperg. ad an. 1097.

vjo , 00

paucis ita defcribit :

» Allemanni bellicofi,

lp eodem

,, crudeles , expenfarum . prodigi , rationis ex-

$, e in'

»,pertes ( ungeftümut ) , voluntatem pro iure

;habentes , enfibus invicti , in nullis niff

)4 (f

»hominibus füae gentis confidentes , duci-

yo p

», bus fuis fideliffimi,et quibus vitam potius,

in Dolte-

»quam fidem poffis auferre.,, — Vir tra&tans

finam.

dis

ER

fe 160 «2

tf

voluit : fyeinridy ber fóms et Jarcíio

seditica

brandenburgenfis: : "SMbtedyt oet; $5dr..—

XLIX.y - Comertiorug- ftatum . mirum

( itk

in

modum.

anmicus

promoverunt : civitates

i al

Hana;/le("tir"ae ,Íeu Emporia; germaniae

Ju a

foederatae , a germaniceo ,vocabulo

emenfit

s5anía, eber. 221noni£ , Ganfeeftábte

Dus Q

vocatae: hoc nomine hodie glorian-

*tur damburg, 2oremen , uno. Z üibed?,

Florens haec civitatum. conditio ma-

L

j

J

)

iora identidem incrementa cepit ; hinc

bunali

frequenter /Magiflri civium , Gou[ules €9c.

Yenotis

Civitates vero minores , imo

leguntur.

Orta 5

et ipfi coloni , paulatim. ad arma fe-

Frider

4

renda. compellebantur.

fft', q[

L) Cum

tempore

befii

pri'vati

CXCOnt]

C Saufiredbtes ) ius omne. in

viribus

lori 1e

fitum effet ; hinc nobiles minus poten-

Tum ey

tes , fecui ita;is ergo , iun&ts viribus

Antea ]

unum

fangx;m

dis àrmis etequo- confcendendo ; impar, ef/z , ut

& Cop;

!

ia dicam , defüt $ imo 3in i-llorum legibus

Span

À

Wi

.....

C LL Aleman. Tit. 35. ) &anie unb 9OQatut,

bbant

idem exprimebant. 'Tam procerae erant fta-

turae, ut eos Nicetas Choniates J4nnal. L,

ILS T. enene Gaulen nominazit.

Em 1j

: Marcdyo

unum quod'däm— commune refugium

t $r

aedificarunt : unde poftea Ganerbinatus

m Sinmt

(anetbfbbaft) ortus eft..Cumque

avitites

amicus amicum ab hofte infe&atum ,

in caftrum fuum reciperet; tandem

gefma'aae

yocabul

gus aperturae ( 0ae. Defainngerecbt )

emerfit ;-uti ex. comitatu , Mercatori-

vetint

bus conceffo, oas Gelcitercebt.

e ghram-

! läbt'an-

Xto thü«

LL) Cum imperatores ipfi pro tri-

pl fitc

bunali federent; fubditis vero fonge

yemotis ad eos recurrere difficile effet :

'uujïzæla:z A

'

nores, irno

orta funt privilegia de non zvocaudo.

a

HH

t

ade

Fridericus If. conftituit eínen . Sofrid)s

ter, qui fingulis diebus ius diceret,

il

prvatt

exceptis quibusdam: cafibus impera-

n an

T

Wil

tori refervatis. us erüuinale ad alte-

xum extremum proceffit; cun» enim

Is p()'æ[ï"

is viribus

àntea pecuniis, aunc omnia delida

unorm

fanguine expiarentur. Tandex leges,

et.confuetudines im» unum) collectae ;

Uy

"

1[,'1.

um

Speculuss: Saxonium , et: Suevizum . infctie

qu

(

bebantur.

I

Á

K 4

&. I

j

M r

$g

$. II.

[ fcopatus

aicis , Y

Propagatio , et Pej;kcutio

Congres:

Ecclefiae.

DIUY

TLau à

I) In. regionibus cis- Rhenanis reli-

n

gio Francos parum folicitos . habuit.

tictus ,

Sed in partem curae huius fucceffere

Curayit

exteri ; inter quos eminuit Zonifacius ,

'

füani 1

alias Winfridus natione Anglus, a Gre-

Tyifron

gorio IL una cum colle&lione . canonum

& i E

ecclefiae Rom. , et literis apoftolicis

Tj

in germaniam miffus.

Cum germani

plerique , priore iam feculo fidem am-

—

(b) P

plexi , nunc idola refalutatum irent;

m f

incidit Bonifacius in Sacerdotes, qui

Ti ( 1

pro oblata pecunia et Diis facrifica-

dTinr gj

bant , et fimul homines facro baptif-

brandim

mate refpergebant (a). Plerique Epi-

Bro. Archi

Ícopa-

Cs Woa

licae ecd

(2) Neque eft, quod hane religionum per-

credidit

miftionem multum miremur in rudi germa-

Fniltoy,

norum populo; cum Mabillonius ( JHnerar.

& hem.

lialico p. 73.) in ipfa italia Rom. Infcriptio-

üti()nem

nes repererit , in quibus (imul Dii James,

et Spiritus S. legebantur,

Te 163 wZ

fcopatus occupabantur vel ab avaris

du

laicis, vel a clericis adulteris , et auroó

Literae

Congregando unice intentis.

Bouifacii ad Zachariam Tom. V. C'onvz!

Labbei col.

1494-

Danis fel

Il) Hisce malis ut mederetur Bo-

: fabuit

nifacius, 1.) fymodor (b) reftituendas

duccelere

curavit , tam Pontificis , quam Carolo-

OATALIUU ,

imanni

ufus auctoritate.

2.) Novos

i, a Gte«

Eyi[copatur erigi petiit a Carolomaino;

?^ (ANOUIUE

et fic Epifcopatus Herbipolenfis, Bura-

W XoOS

burgenfis , et Erfurtenfis farrexere ; qui-

; getfant

K 5

bus -

fidem am

(b) Praeter alia congregatis in fynodo ger-

m irent

mona Epiícopis perfuafit , ut iusiurandum

otes, qu

fcripto (.Ep. 105. p. 144. Edit. Serar. ) Ro-

facrifica

mam mitterent , quo fe obftrinxerat ad cele-

brandam annuam fynodum , et ad petenda

r ht

pro Archiepifcopis Pallia; id'quod Bonifa-

qe Epe

kopa

cius pro alligandis arétiore nexu fedi apofto-

—

licae ecclefiis germanicis peropportunum effe

jonum pel

crédidit

Diftulere tamen hoc diu germaniae

udi germ

Epifcopi; donec tandem Roueníis , Senenfis ,

Cf

et Rhemenfis Archiepifcopi in hanc Pallii pe-

nfcrigte

tiionem ad Romae vota deícenderent. —

y Ms

Hodiernae quoque Comitiorum imperialium

Or-

55

164 q9

Ad-

f

bus. poftea Eujladzenjäy acceffit.

ango

[

4idit. Carolomannus. Zrehiepifcopos.,. di-

fu. «

rigendis fynodis. neceffarios., Kos in-

]le pTJ

ter. Bonifacius: Moguntinus. falutatus.;

fidem

usque dum. Frifonum ingxatorum enfe

Tual

Martyr occubuit ap. 755,

9hi

IIl Saxonibus per Caxolum M. de-

LlaiS

vi&is » Vitikindus- eorum regulus tota

Ecclefiae

ïHUd

Propaga-

fere cum gente ad S. Baptifmatis. fon-

t19.

[ P

tem. propceravit an. 78

Moxque Min-

V)

denfis

Verdenfis

Bremenfis ,

iique

E pifcopatus erecu

pliano

IV.) Non duntaxat IX. , fed X. quo-

ampe

fanto

que feculo fub iisdem Pontificibus,

Ttiano

qui tantopere fügillantur ,

late incre-

vit .Ecclefia.

Daus: , Suecir, Slavir,

Jcopus

Alitin 0]

Hamnburgeu[ibus opera. S.. Anfcharii, ab

Al

lL

an-

—

K')

formae Bonifacius anfam dedit

cum enim

Derieot

Epifcopi tum effent perpauci,iique plurimum

Gelmf

extranel; non feorfüm fynodos, quas urge-

brhcg

bat, celebrare permifüi funt , fed ad campum

AMaiwmn , ieu . IMadium. vocati

Exat eoncio

CDPW(

Voleni

populi fma Maii fingulis annis in, campo pro

Fid.

iraCtandis negotiis congregari folita

Torüm

unales Metenfes ad. .. 690. de comitüs.

t nerwS

h, .A

anno -826..ad. fidem ;converfis ;..quos

Sanctus

WWwd

rum .etiam. Archiepifcopum

i. Hos ine

ile primus. egit.

Bulgari in , ecclefiae

fyiztus

fidem recepti , rege eorum Boca;e,

Lorum. enf

fuafu coni ugxs chvlümme bapuza L0 an.

861,,

ldem exemplum fecutus. Lra—

[. de-

tislaus ZWOJ aviae Princeps per 9. Me—

gulus tofa

thodinm an. 857. Peloui fub . Joanne

(omatis for«

E

I PP. an. .966.

yiQue U

V) Hunni,íive Hungari cum. Ste-

i$, aUi(Ue

lica.; facra

phano eorum Principe catho

amplexi fünt an. 1000 , imp. Henrico

X qu

Poimeranos chri-

fan&o id fuadente

bus,

füiano dogmate initiavit S. Otto Epi-

Jate incre

if

fcopus Bamberget

i2

is an. 1124. 4r-

i. RUE ,

meni obedientiam Pontifici Innocentio

darii, ab

1.

jurarunt an.

F215.

Ál

V1 Quantas , et quam: hotrendas Ecclefiae

—

Perfecu-

eum. eni

perfecutiones ecclefia orientalis in S.

t1o.

ye htimpm.

Germano , Joann..Damafceno .aliisque

quis, gt

Epifcopis perpeffa fit. a'Leone lfauro,

ad cam

Copronymo , Leone Armeno impp.,

ft corio

volenti dicemus

Nec minor erat Mau-

mPO W

rorum furor an. 840. in Hiifpania ; et

Jina fa.

Nor-

* rec a

u Epi

Noórmannorum in gallia , italia ; et ger«

iania inferiore' A. circiter. 882.

pertiendi

i. 22

| .VIL.) Ecclefiafticam rem in Oriente

jnagna cum folicitudiné reftituere co-

It

natus eft an. 1095. Urbanus 1l. eius-

3l à [at

yon fa

que fücceffores Pontifices per famo-

fas illas £xpeditioner eruciatar. — Aft,

Wt patte

qui de Expeditionibus iftis fententiam

(iL)

ferunt, non habita temporum , queis

li. fe

vigebant , ratione , Pontificibus , Prin-

l1

&ipibus , et populis fe obtrüdunt iu-

decretur

dices haud fatis aequos.

fs

& Ludo,

S. III,

ts u

Romaui Pontifices,

quit ;

et

T

vj

Sa?eï Ecclefiae . Status.

dem Qu

& (ine

Pontifices .

.1) Hadrianus L. Caroli M. regis ope,

trattam

Carolin-

tempore. devi&o oppreffoque JDefiderio Longo-

fabfeout

bardorum rege, res romanas feliciter

gicorum.

Tüiticoi

reftituit.

Neque unquam Carolo M.

W)

ius conceffit eligendi Rom. Pontificem,

Wl qui

aut

"u 157 o

»toen

aut Epifcopis fingulis inveftituram im»

p

pertiendi s. hinc fpurium. effe dicimus

1 Onente

gap. 2.. Hadrianus . Dift.. 63

üefe C0«

IL): Gregorius EV.-iliorum defectios

( elüs«

ni a patre- Ludovico Pio non tantum

non ífavit; fed in id totus incubuit;

r fümmo»

ut.patrem filis reconciharet.

h N'[,

TEentla

I) Leo IV. imperatorum capitue

|, queis

laria/fe- fervaturam. profeffus. eft....Et

is, Prin

1V5) Bénedi&us IIL elecionis fuae

dunt i

decretum , Cleri , Plo(:erumque fub-

fcriptionibus mumtum àd Lotharium.

et Ludovicum impp. per lefratoe: trans-

mifit; ut prifta confuetado' poJcebat , ine

quit Anaftafius Bibliothec.

V;) Joanna Papiffa fabella eft.

VL):joannes VIHL:Photium in fe-

j

dem conítantinopolitanam reftituendo,

ecclefiae male confulüit, vixque con-

tra&am praecocis fa&i maculam eluit

eg $ Opes

Long*

fubfecuta Photii damnatio, et excorm-

imunicatio.

felicitt

ub M

VIL) Pontifices. fub. Carolingicis i«

vili quadam poteftate in ipfos reges

pofictt

u10$

4X

Qu 1698 9

28

Stus Ec- Ufos' fuiffe , pfobant" exempla ^ Zodriini

IX i

clefiaefüb 3y. i eaüffa Car

Carolin-

roli^ calvi contraIvxdoz

autdor]

gicis.

vicum 1l. .caefarem * S»wz 71.:tribüs

fibus i

Ludovici Pii:filiis ^éànonum aucorita-

«oer at

tem:minitantis ;; nb-catholica-pace fue-

tnun d

rint Gontenti

du webus. morum vi coer-

tb

citiva. egit.-uVicolaus- 1. :cum Stephano.

tentiae

Comlte A Verno..

n

€xtollen

VEH) Idem: quoque Pont;fe*c N)ce-

ïaus L. peculiari 4uramento ob"trmge-

bat Aufcharium, Archiepifcopum Ham-

funtina ,

2nUS

burgenfem , Pallium (2). petentem ; .in

TO)r l

Mlo tamen. iuramento de. plenitudige wo-

&

tytu nec minima fa&a.e(t mentio.

f

IX2

() Qu

G 3

apt xaerism (inquit Schrnidt'L 95,

N'xermt

625. y'fobtite. oon: ciiem unmittel6aten 9tad)

k:'g,-/ 1[,

folget-be8. D. 25onifatius , ben Kullus j

16)d1(

tid)t& , al8, expofitam .et confcriptam et manu

syonfeer

propria,fübfcriptam |catholicam et orthodo-

» füppm

xam fidem , nebjt einem 3eugni(e ber

gïuvt'

»ltetm

fóofe »on Stpeümn8 mi0 £rier über jtiné &i

x füfo. .

fer , ut Pallium illi fecundum confuetudmem

»Confen

tránsmittamus et ordiniationem illius fir, 2

» UO

iüdieemus j et in: eadem : fan&ta eoclefia; Mo-

*

'sdele j

gun-

d'U:,,

Ewdi9 w*

t Zodrhi

.XX Non minor erat Epifcoporun

n Fatlos

au&óritas: quotaunis feverum de mio«

TTb

ribus adiciura inftituebant , poteftate

1 aüctorit-

coercitiva etiam in laicos (b) üfi.

Id

|pace fue-

ninuni-támen difciplinae hutus tiervàm

jj i COGl«

rélükabat, quod iniun&ae ibi-poeti-

Stephan

téntiae " pecuniis "redimi " poffent. *

UUX At:enim ,'quantunm alii in cfero

dX 'ix?m—

extollendo ; ecclefiisque- ditándis IaBo-

Yis:

oblirinae»

quntina ZIrchiepi/copwm. confiitutwm q&'ig fa-

n &hm-.

'

eiamus. Kypift. XV. apud, Labb. coll. Conc.

encern s. It

Von. PI.

SBiefeibt fitb biefe8 bie erüen

j

i g

A

( mentio.

Cyuren be8 won oer Qàpfien gcfubten iäona

fitimationared)t ber Gribifipbfe.

Ij

(b) Quantum Épifcopi in ipfos adeo Reges

——

valuerint , ex Ébello;Proclamat. Caroli Regis

al 3

Capud ; Harzheim concil. german. T. 1. p.

ia

Toetlite j

176.) difcimus , ubi Carolus calvus ,, a qua

n

3, confecratione , inquit, vel regni füblimitate

- ortodo-

,,fupplanteri, vel proiici a nullo debueram ,

t O

,faltem fine audiéntia et iudicio Epifcopo-

.Tuf , quorum mminifterio in Regem fuim

n

fgetodietm

, confecratus

. . quorum aternis correp-

ETU

»üonibus, et caftigütoriis iuditiis me füb-

jj j

clel

) VG*'

,dere füi paratus , et'in praefenti fum füb-

;» ditus, ,,

g».m«

* 160 «*

ris pofuere ; täntum alii rapiendis (c)

j ex

reida

conceffis , et au&oritati deprimendae

fía, ci

infudarunt , adeo ,.ut ne Rom. quidem

ecclefiae bonis. parcerent,

Dam g

.,Probi , pique. Pontifices ha&enus

tumgué

(s &rib

Pontifices gubernabant ecclefiam; fub finem vero

.tempore:

juflt , c

laxonum

feculi IX.. ceperunt..luQuofa tempora,

]

Impp.

fan , !

prae omni ethnicorum imperatorum

tyrannide. ecclefiae .. exitiofa..

Atque

Xir

inprimis

fequeni

XL) Anno 896. Bonifacius quidam;

doni /

quem Sextum numerant , fedem apo-

Vl n

ftolicam occupavit : fed poft r5. dies

eo depulfo Stephanus V [. vel iuxta

W

alios //II. fuit intrufus, quem tamen

X pati

giu IT]

ad.evitandum fchifma ecclefia 'accep-

u Xl

tavit. Sepulti is Formofi Papae. cor-

pus-

fed vel

Tat d

: €c) Nefcio, ait au&tor aevi illius ( Pa/chal.

in viia. I'alae apud. Mabill. A&a. .Ss. Ord.

ü?,nif&tl

S. B. T. 4. g. 1.) mefcio , Principum. no-

A.

ftrorum. quis falvus effe poífit, quibus nihil

Qu

tam dulcia fünt , quam praedia Ecclefiarum,

vihilque tam füavia,, ficut fcriptum. eft: Pa-

lus ef

Vonyor

dulciores.

nis abfíconditus fuavior eft , et aquae ,i-'m*tivae

ï?:IGfdï

pus exhumatum in ius: vocavit ; quod.

leulis (;)

yümmgdae

reli&a contra canones Portuenfi eccle-

fia , cuius füerat Epifcopus , ad Roma-

1 Quiden

nam gubernandam transierit ,.damna-

hatenus

tumque facris veftibus exui, et abfcif-

inen vero

fis tribus digitis , in Tyberim proiici

iuflit , ordinatosque ab eo rurfus ordi-

tempora,

nari, eoa&o fynodo , praecepit.

petatorum

Aigue

XIL) Tres immediate Stephanum

fequentes Pontifices Romanus ,. Theo-

quidam,

dorus II , joanues LX. , a&a Stephani

et ao«

VI.

in Formofum

irrita declararunt.

L 15, die$

vel 3030

XIIL) Suos quoque naevos feculo

x tame

X. patiebantur nonnulli Pontifices , Ser-

giur III. , Landus , Joannes X., Joan-

(ín axp

nt; XI., et-praeprimis jjoaunes XII. :

[

fed vel in. media hac barbarie nove-

F[/S

t

rant chriftiani perfonae vitia , inter

(Rojhoh

dignitatem officii diftinguere.

" o5 05':;?.,

yppum. D

XIV.) Licet autem fuftineant Au-

iipus nii

