Gh700
author: Sartori, Tiberius andWidmann, FranzandRieger, Johann Martin

£

2 du

a

n

,

Mp

MC Ls

d

x

,?

:

»

L

d

N

?

M

E*

æx

$x

p

*t

d

.

T*O'Nk....

i

k5

P

?;

*

d

Ín

g,

!

E

p6

E us

t

a

EE

3

d

-

Ed

TM

Y*5

as

XX

:

»

3f

X

v*

; d

d

E

M

"N

;ä

,

*';a

,.ä:

R

T.

i

f:

P

p

-

LA

T E

Üx

dl

L

x

L. L

P

??

2

)

./?

24

À

g Mi CUM

as n .

4

j

Ls

:kz

j/

d

i

b/

J

Shà

Q»

í

"EE

Y

?&'

M

*

T

"V

)

Y

/

ïi'-

'*X*i'eg

38

j

x

XW!/!

-

A

P

j

/X

ï;

g

A*

X CN

SSPR

i, MT

Á

Af

r

x

v

s

35'&5 "a

ä"(

x

3

*v

d

3

r d

N

PA

.

MK

N

".

" d

Y^

N

w

Av

:

d.

2N

R

r

i

N

H

ï"

?

V

Ws

sdet

Mi

* X

hr

*

t

d

*;/0/

U

t

ä)ä

Nb

*

X

:

ï

h

A

?M

.

QF

L.

ET

K

SsweqecsliM.- ONNÉS T

Es m U Ll m

à

ts

——

K

l

w

M

W

WA

BEésne L AAE LAU,

i a. ia

EE

zi AMEABARRIERO N ARU OM

u

Rþ

POSITIONES

CRITICAE

in

HISTORIAM

ECCLESIAE

CHRISTIANAE UNIVERSAM,

quas

SUB GRATIOSIS AUSPICIIS

REVERENDISSIMI ; PERILLUSTRIS, AC ÁAMPLISSIMIY

1

DOMINI DOMINI

"GREGORII-

S. R I PRAESULIS

(;-'7

&

Imperialis. Mouaflerii Zmij?ïlteïgükgf

$ o

A.B.D A"PES.

FIGILANTISSIMI 6$c, &;,

Eruditorum tum quaeftionibus ; tum

Impugnationibus

propofuit

P. TIBERIUS SCHNEIDER

Benedi&inus Zwifaltenfis *

JDefeudentibus

RR. FFr. Franc. Salefio Widmann , et

loan. Martino Rieger , eiusdem

Coenobii Profeffis .

Die 3. Septembrir

ANNO cI» I CC LXXXVII.

p

L

(

^

toria eft igjfig temporum , iNuntia vetuftatis ,

Vita memoriae ,. .Lus

verilatis , Magifira vilae ,

CicEenO L, 2. de Orat.

Studiwm prope . divinum.

ad Quint. Frat.

ï.mg«

j

REVERENDISSIMO ,

PERILLUSTRI , ^c AMPLISSIMO

DOMINO DOMINO

tl

)—GREGORIO

i

S. RUE

Orat.

PRAESULI

Imperialis Monafterii Ziwifaltenfis

O, Sa Bo

ERE

VIGILANTISSIMO €sc. ,

Patri ac Moecenati

Suo plurimum gratiofo &c. &c.

D

K W

RU [

[icre

Rfut

[7777,

17'011;;

']7072 I

"

(TUDy

Reverendiffime,

Perilluftris , ac. Ampliffime

S. R. I. Praeful,

" Domine Pater , ac Moecenas

Clementiffime !

äz;älmm*em im ipfo Hiflorise Ecclefia-

Jicae limime iujurisms (irro garegi - Tibi s

Reverendiffigge P-ATER ! fü cuiuscumque

demumi alterius , quàms TUERS bomoribus

lucubrationes basce 7/160$ l.rz;/ioricas dedicare

22022 "vETerver,

TUO quippe confilio , TUO patermo

favori debemt , quod extemt ;

TUAE

« i

gro*uia

ä

j

f:

At

providentiae , providoque juJui , quod im

[m

pzzblicum prodeant.

T

[//]

Haud equidem abs ve comfido , clemen-

vt

ter acceptos, quim et jucundos TIBI fore

primos iflos im explamandis biflovicarum

10

verum , cum [acrarum y tum profanarum

L

antiquioribus pariter , ac. vecentioribus tu10-

e

wauenutis , et velideo smaxime arduos co-

i m

quitus

qgatus:ueos: attüwuen bauc eandem ob cau[-

l 77

Jfam , quia primi fzmt/, et ita prümi labo-

ves , ut ex bac- difciplima difficile fuerit

hat

auteriores eiusdem. avgusneuti praelo [ub-

j

jeddos , et im lucem editos demon[trave 5

;

n

[j

?

L

u

2011 imunerito snetuerem . fibila. suultorum

a

fovs. adverfantium ora;. mifi TUO clemen-

f fllt«

ier eosdem) foventis in[cripti fuiffemt '.:No-

j

duni

o$ (

4 4

Hoc

Itj

Hoc -te&fi praefidio 2suediam. sumc. in

dignit

aciegs tuto [fefe proüciumt.

Sicut ' enim

alund

genuinmm veritatem propugnare Jatagunt ;

dothi

4a ^ veruatis in TE Patrouum . babent ^

in /

ac -- Defen[ovem.

Quis . euim

JTUUM

CO?ilp[I'

[

2

ignoret. iutemevatae veritatis fludium

dir ,

ÀNotus. praeterea. TUUS anmpliffiums | ad

'

TALT

fluidia. Fitevavum. wuiverfun. affc&lus , quem

C0ntqer

pridem snbibfli , munc autem ad infulae

tilgy

digui-

—

"t i

dignitatem. eveffus. oblata- quirois occafiotie

&tl

abunde prodis.

Notus eruditiomis. ,. ac

»

(

)

do&rinae tbefaurus , quem dum «ver[abaris

Joty

i ffudis , TIBIMET — locupletffium

UM

comparabas.

Notus demique suirabilis ar-

m ?

dor , eundem . the[aurum. cum . alüs .com-

r

inunicandi , et ommis generis eruditiouem

Jf

comvenientem, cum veligiofo flatu , pro -

ilae

ribus promovendi.

o

,

4 s

Sane

Sane mibil.S. Ordimi moflro congruen-

$t p

sus , mibil utilius Ecclefiae , mibi ila-

o E

ffrius. ovbi. literato. praeftare : pofJes.

(um

Num quae ?uaior bodiermis emaximre

;?Mffä

semporibus weceffitas , quam. [acros Eccle-

qui

füae Miiftros , et. qui ad alios z'njiitum—

Te

ul

dos. imitiantur , [ublimüovibus literis üc: di-

Ti

Jeiplimis optime. caltos effe ?

Quue vero

ls;

literae , quae . di[ciplinae smaiove babeztum

urmj

LU

npruet»

ij dlü-

ím pretio, quae suagis ad finem intentum

ab Ecclefia con[equendum: adcommnodatae ,

quam. bifloviae. facrae. pariter ac. profanae

7717

Volvoamus , revoloaumus libros:

frudium ?

Fie:

quid plerumque mifi magnami ex antiqui-

ifitue-

iate verumi ge[flarum partem) comtinent ?

a [f"

Recentium. Scriptorum) pev[piciamus libel-

ijg 0

los; ommüa -«veteribus ex momumentis dee

ahont

suonftrare commitumtur ; quim etimm pri-

y

vatis

I

l

vatis i2 collequis , et im publicis congref-

17

fibus audiumtar , laudantur : , carpumur

F

gefía Principum ; wwaducumur quamtum.

D7

vis praeckma. Pontifictum. a&a , et vlituta:

comtra ; permiciofiffisna mosmaullorum | con-

fulio

filia , macbimatioues iniquiffnae. , — facla

i d

peffuma. — Jaudibus |ad. coelum | extollumtur ,

biffovica veritate im tsausverfum ada.

ftid

T.

Huee

/Ü]

/

Haec toleranda, baec diffinmilanda: fint ?

Ht

Num , occafioue data , vel accepto amam

IOT

dato fufitates vetundendi , filere mos. com-

lll

venmit,aut infmuti ore loqui ? Super-

(0f]«

fedeo. pluribus.

REVERENDISSIME PATER! vel

fïä-'ï

TT P

ex bis ingens wnownentumi vei mo[hrae per-

fpicis; per[picis suearum. inflitutionum. fz-

l.

1

9. otque utumm votis TUIS , rei lite-

vüride

D

varide THaXiMe proficuis , mwea qualiscum-

graf

que ve[poudeat opera !

1100) Q

De quo.( fi dicere liceat ) uibimet iure

10 y

blandior , id' umumnz efh, mulls me peper-

77

ciffe laboribus , queis veritates . bifloricas im

177

taptam lucem protrabevem 5 ut et fücilius

polfeut. intelligi a tyrouibus , üdemque bis

probe perfpeGtis , im. quibuslibet . alüs - difci-

pliuis egregios ; jhcz'llimosque poflbac. pro»

gre[-

173

ereffas e[fent babituri. Quam ob vem fi

207 opus , [altem. conatus clememter accep-

i u

tos , mosque amplifamis füvoribus 'UIS

[/Jþïüö"/"

anunquami :onm commuendatos babeto , qui

icds 1f

Jumus

ficus

Reverendiffimae ,

uc s

Perilluftris , ac Ampliffimae

PATERNITATIS TUAE

! dlf'l

[ pto |

"

Fiii obfequentiffimi

P. TIBERIUS SCHNEIDER ;

Praefes , et

FFr Defendentes.

41.-

E

f

PA )

Pa

iv

/W

[ x

:

fafíica

füt, ^

inter í

fcile

frültas

lümina

C()mpc1

Edj

Captui

[

AC

L

1

s

p

-

N

MOR s

s

"-SOU-

ex X5

s

o6-

X d

Erudito Le&öri

Sqlutem.

»

Uattus iam vergit annus, ex quo

Q

mihi' tradendae difcipulis eccle-

fiafticae hiftoriae provincia demandata

fuit. Obtemperabam iuffui; fed quantas

inter fufcepti laboris difficultates , haud

facile di&u eft . Etenim non nifi per

multas ambages ; et vafta diffufaque vo-

lumina materias primum conquirere; dein

compendiarium in ordinem conquifitas

redigere neceffüm habui ; quo tyronum

1 captui facilius adcommodarentur. Tan-.

B

dem

Doi

dem, Deo iuvante , fupremam huic opeti

itmx H

manum impofüi: fed quam feliciter ?. —

Qlit ; «

Tudicium penes eruditos, ct aequos rerum

aeítimatores efto.

fiones -

tjroni

Sifto heic fententias extractas , ac the-

polit.

E:s ,e quibus eruditus Ledor operis mei

Ta

manu fcripti ; nón editi typographeo,

fonavi

pretium facile'(ni fallor) metiri potetit,

cfia c

Primarius ; in quem intendebam , finis

pettum

hic erat, ut noftrae cumprimis germaniae

Qiceba

ftatum cum politicum , tum ecclefiafti-

Cadre

cum brevi quidem , fed plana tamen ; et

QU ft

perfpicua methodo depingerem , et huic

fuum

praecipue meas praeceptiones hiftoricas

frdatoi

adcommodarem.

entiur

Ad ipfum opus quod attinet; Prole-

Numin

comena mutuatus füm ex clariff, virorum

ditis,

D. IOANNIS JUNGII , ac D, MAT-

I.]

THIAE DANNENMAYERI praeclaris

TINQ

ópufculis ; quibus quidquam addere, fu-

C[Ul]k (

pétvacaneum foret,

í

Por-

C optti

Porro fingulis feculis pro. more alio-

er?

rum Hiftoriam definire , vel ideo difpli-

TCLUIT]

cuit ; quod plura capita , pluresque divi-

fiones inde viderentur emerfürae , quam

tyronibus forte' commodum — exiftimari

xc the

TI$ fücl

poiïit.

Tales 1taque temporum E pochas de-

ib

potent

fianaw ; queis praecipua quaedam in Ec-

clefia contieiffe , vel immutata fuiffe com-

n, f

Tafilde

pertum habebam. Ims» quidem Epocham

ducebam ab OCTAVIANO AUGUSTO

e(ratti

caefare usque ad CONSTANTINUM M

nen, &

quo regnante chriftiana Respublica caput

t huic

fuum e fqualore funeftae cladis Chrifti

(oricas

fedatorum fuftollere coepit, fuperftitiofis

gentium ritibus palam damnatis , templis

Prol

Numini chriftano ubique terrarum con-

ditis

AfOfUffi

MAT

II. Epocha extenditut a CONSTAN-

eclat

TINO M

ique ad CAROLUM M.

eï.C;j

eums opera Ecclefiae in partibus occi.

fot

B5

den-

dentis tranquillitas , et Imperio , iisdem

cilha

in terris pridem collapfo , caefarea digni—

Qunam

tas eft reftituta.

Tn

III. Epöcha compleditur tempota ,

quae praeterierunt a CAROLO M. ad

tis f

regimen usque RUDOLPHI I. Habspur-

CUins p

alietm

gici , Domus Habsputgico - Auftr-iacaq

Pattis.

Fabebi

0b at

IV. demum Epocha continuatur a

foríitan

RUDOLPHO I. usque ad invidiffimum ,

magig (

et femper Auguítum Caefarem noftrum

Vetita

IOSEPHUM 4II,

et vale

Quaelibet harum. Epocharum feptem

capitibus abfolvetur ; quorum I. Augu-

ftos Imperatores enumerabit , et. ftatum

politicum defcribet: IL Otriginem , et

propagationem Ecclefiae fan&ae

IlL Romanos Pontifices , et Ecclefiae

IV. Scriptores ecclefiafticos :

regimen :

V. Haereticos , et Schismaticos: VI, Con-

cilia

» lisdem

cilia :

VIL Orthodoxam Ecclefiae do-

4 digti-

Grinam , difciplinamque.

mpott,

En tibi , Le&or erudite ! brevem to-

Md

tius meae lucubrationis epitomen ; de

fabsput-

cuius pretio tuum , omni ftudio partium

uitnacae

alienum ,

iudicium | avidus

praeftolor.

Habebis me (nihil omnino dübita) vel

Ob acerrimam reprehenfionem dete&tae

tuatur &

all

forfitan h

CLlb

ucinationis meae tibi tanto

(fimutm

magis obítridum , quanto magis doceri

agtrom

veritatem votis omnibus expeto, Fave,

et vale !

feptem

, Augi-

- ffatum

netm » [

RS

1da€ :

0

557

cclefae

"45 t3.

N

u s

É

* ä

Caftict s

VL Con.

cija

z TP

aX QD

&tcide

düm,

lnmut

fhus j

fs CY

Z

S

N

VR

(ofi

(j

— -

M

See:

PA

erx

W

CY

QY

29

2

SS

3

(

)

(-F

A

)

m

N

»

9j

M

r

SSA-

-

IN

A

INTROBUCTK)

HISTORIAM ECCLESIASTICAM.

E

—

I

z

8

ANotio , divifio , et utilitas

e'cclgäajiicae - Hifloriae.

i'dinatam complexionem eorum me«-

morabilium , quae in Ecclefia Drx

acciderunt, et ad ftatum Eius vel amplifican-

dum , vel extenuandum , vel quomodocunqué

immutandum aliquod pondus attulerunt; voca-

mus JHiflorium ecclefafticam.

II

24 qT

iL Porro Hiftoricus vel res memorabiles in

feü qu

uiverfa Ecclefia geftas fine difcrimine Jocorum,

fennt ;

temporum , aut hominum fibi enarrare propo-

li, q

nit; et tum dicitur «niver[alis :

fatu, d

vel ad aliqua

liloricoi

duntaxat loca , tempora , vel genus hominum

tiotiem

eccleftafticorum reftringitur ; et tum particula-

-ir: vel denique fimgularit cuiusdam eventus,

jots qri

e. g. Concilii Tridentini rationes "parratione fua

) an

complexus eft

et tum fimngularem

fcripfiffe

j qu

dmtux P

irium )

IlI. His praemiffis : ftudium Hiftoriae *eccle-

lfs

fiafticae Hermeneutae: Sacro , et Patroloso; nec

UT

non Theologiae dogmaticae , pafloralis , polemicae ,

moralis

L

qurisque- ecclefiaflicà candidatis , fi non

neceffarium , utiliffüi(pum faltem effe afferimus.

VeH]f(

dotes , €

; S. II

t qu

Fonutium , et. bifloricorum fubfidiorum

*

À

qotioues ,.et dotes.

) T

Coni TOU

IV. Tota fides hiftorica nitiur au&oritate eo-

AUO ODYas

rum , qui teftantur de fa&o quodam.

Sunt

Perütetib

autem teftes alii 12) qui rationem ultimam in

Yi5 ex 'rey

fe continent , cur fattum habeatur fide dienum,

(b Em«

feu

M'Ilptxom

$625 a?

übiles Y

feu qui-ex nullo alio , qui faltem extet , liau-

locorum,

ferunt ; et hi nobis funt fonter

3.) Sunt

Ie yropoe

alu

qui ex anterioribus hauferunt notitiam

d- aliqu.

fa&i , quod perhibent; et hos vocamus tefler , feu

10mmmutm

fifloricos Subfidiarior.

) Quodfi teftis. narra-

tionem fuam

ex nullo alio hauferit

eft

partitlte

eVeDUUS ,

fous primae claffu : i ex. alio fonte hauferit , qui

Li0ne 1ud

non amplius extet , nobis fons eft fecundae. claf-

fcripffe

f

ualis ferme eft EUSEBIUS in hiftoria

trium priorum feculorum. |4.) Fontium primae

P «eCCIe

claffis alii fünt fripti (2), alii mom [rripti (b)5

705 f€C

quos rurfus in publicos , et privator diftribuimus.

Q?

f non

V. In ommnibus hisce teftibus , five Fonte:,

ferimus.

five szimzrz Jubfidiarii fuerint , requirimus . ceu

dotes , Seientiam , qua potuerint , et Sincerita-

tem , qua voluerint dicere verum.

A 5

VI.

1l

4

(a) Inter fontes publicos ftripios numeramus Acta

Conciliorum ; Decreta Pontificum ; Libros liturgicoss

ate e0

Apologiías ; Diplomata Principumi in rebus ad ecclefiam

Sut

pertinentibus; Acta publica ,-et privilegia de Religio-

nis exercitio , et quae funt reliqua, horum fimilia.

"I 1ü

(b) Eiusmodi funt Statuae ; Nutmifmata ; Lapides ;

jgnüma

Infcnptxones ; Epitephia &c,

feu

9 26 q7

V. Tlii ergo teítes , qui rem neque neceffario

quam ]

fciverunt , neque fcire etiam potuerunt , nullius

Tonter

nobis fant auGoritatis ; ficut et ii de finceri-

candis

tate nobis fufpe&i fünt, quibus non modo nulla

3 Qu

veri dicendi neceffitas fuit impofita , fed etiam

Án quo

graves fuerunt eius celandae. cauffae.

His ex

tur ae

cauffis vix ullam tribuimus fidem Au&ori vitae

houd :

CLEMENTIS XIV. Dno CZRACCIOLI. .. Is

ATHZ

enim nec Romae tempore eius pontificatus

tum j

praefens., nec negotiorum particeps , nec ,.fi

quis i

fcriptori literarum D. Caraccioli (^ ILettres a Mr.

ulto:

Caractioli ... a Parir 1776.) fides eft , idoneis

Wer 2

commentariis fuit inftru&us , utpote quos a P.

tionis

CASTAN ; et quidem nt ille' ait , ftudio par-

deta e)

Val à

tium infe&os , fubmiffos habuit.

Torum e

G. III.

alisqu

. De prima Hiflorici dote , et djverfis

fa, ill

etam -

Fidei bifioricae . gradibus.

alteto

VII. Quia varia in variis hiftoricis effe poteft

feffiome

[cientia , patet varios etiam inde fidei hiftoricae

lo

gradus orir. Primum fidei hiftoricae gradum

m

.....

Q][

obtinent teftes, in quibus veri tam perfpiciendi,

quam

E 27 q$

lecefrio

quam dicendi necelfitas elucet , cuiusmodi funt

, Düllius

Fontes publici [cripti. n hisce fontibus diiudi-

» ffncerje

candis non una caütela opus eft.

1.) Fons ;

odo nul

in quo quaeftiones et controverfiae ventilantur,

d etiam

in quo item perfonae, fa&ta,et vócabula memoran-

His ex

tur aetate fontis pofteriora , fuppofitionis labé

o vitae

haud caret.

Ex hoc criterio fynbolum , S.

(LL. ls

ATHANASIO yaffim adfcriptum , ceu genui-

üficatus

num ipfius foetum non agnofcimus.

2.) Si

. mc, f

quis liber ab iis , qui vel eodem , vel non

4 u Jlïr..

multo poft, quo edebatur tempore , degebant,

, idoneis

inter adulterinos numeratus fuerit , legitima-

quosà P.

tionis gratia non donetur, nifi id gravia pon-

idio pat«

dera exigere videantur. Et vel inde haud par-

vam adícribimus. au&toritatem . Catalogo .Scrip-

torum ecclefiaft. a D. HIERONT MO , PHOTIO,

alisque concinnato. 3.) Spuria cenfemus ope-

T

ra , in quibus: notabilis eft ftyli diverfitas , vel

etiam in quorum uno audor affirmat , quod in

altero negat, nifi forte ex propria ipfius. cone

feffione, vel aliunde conftet, fe proprias retra-

,)H'e pOteit

jiftoriae

Gafle fententias. Exemplum luculentum da*

, gadom

mus in Jetra&atiombus S. Augultini.

£chiendi7

guam

vu -

QQP*J 2853(

confida

VIII.. Eundem au&oritatis gradum affignamus

T d

Fontibur. n fcriptis , dummodo Lapider ,. Sta-

trad

tuae , Infcriptionesque non. fuerint longa vetuftate

quod e

nimis attritae , aut alias obfcurae ; IVummi vero

fat e

genuini

non aduiterin]

Miramur fane,. quo-

nam ex fundamento quidam Proteftantium , ex

(€——

plumbis ilis Rom. Pontificum medii aevi, in

liquam

quibus. S. PAULUS dextram , S. PETRUS

n enm

vero finiffram tenet

primatum PrrRo abiu-

s Deda ,

dicare audeant

» poüm

4 iUOgIs

X. Gradwn . auctoritatis | fecundum | obtinent

s Credita

ipfi

itorum auc&ores , aut rebus geftis prae-

5 9s ent

fentes ; dümmiodo eiusmodi teftibus regulae de

» Anton

re&o ufíuü fenfüum, uti et horum fillaciae,

p (edit g

ludibria ,

1udicii

nimis

»Qquam n

phantafiae

atque

His confi-

» QU bUSn

praecipitis pericula perfpecta fint

» LLCT, 1

deratis fufpectae nobis redduntur hominum fà-

»Qores

nàticorum vifiones ; et multa miracula (2) vel

» Ut eya

corn-

» tiemori

DEU

(2) Audiamus Melchiorem Canmm , qui in Locis

Bhttoy [

theol. c. Vl. p. 6z3. de quibusdam ita commentatur:

füam Wüte

» Lheologum admoneri operae pretium eft , ne id illi

àpud fnf

,ftatim perfuafum fit , omnia , quae magni auctores

petdan

d fcrxpfermt undique effe perfe&a. Nam et labüntur

ali-

3ro il |

o 29 :,557"

!

lpnamis

confi&a , vel faltem incerta effe depreliendimus

e

U. -

Tvrtüi gradur funt teftes ili ; qui rem , quam

vetuffate

tradunt , ex publicis -monumentis hauferunt:

quod éx eo dignofcimus, fi fcriptor r.) ido-

iil Yero

neam eorum infpiciendorum habuerit faculta-

, quoe

Im, ex

"4

tem

ed , In

» aiquando , ut ille ait, et oneri cadunt.

Summi

ETRUS

,, enim fant'; homines tamea.

Quae ego: etiam , de

Q abit-

»DBeda, atque Gregorio jure fortaffe ac vere dicere

, poflum : quorum ille.in hiftoria Anglorum ; hic im

, dialogis quaedam miracula , fcribunt vulgo ja&titata et

obtinent

», Credita, quae huius praefertim feculi Ariftarchi-incerta

S pï'&?-

; effe cenfebunt.

.. De Vincentio Bellovacenfi et 'D,

?

,,Antonino liberius judico , quorum uterque non tam

guï;;e de

h

llaci

€,

, dedit operam , ut res veras , certasque defcriberet ,

Tiifmls

,»quam ne nihil omnino praeteriret , quod fcriptum in

, quibuslibet fchedulis reperiretur. Quam ob rem boni

s conti-

»licet , ac minime fallaces viri , quia tamen nec au-

m f«

» €tores eos, e quibus füos exfcripfere libros, diligen-

()d

,ter examinarunt , nec res juftis libratas ponderibus

con

, memoriae prodiderunt , apud criticos , atque feveros

—

—

, 2uCtoritate carent.,, Etfane, ait Muratorins de ige

f LOCiS

geniorum. WModerat. IL, I11. c. x1. . veritas falfitate ad

entatur:

fuam tutelam non indiget, et falía facere poffunt , ut

se 101l

apud füfpiciofos homines au&toritatem vera quoque de«

quAores

perdant. JNumquid Deus indiget vefiro mendagio 2 u

fapontor

pro illo loquamini dolos ? Yob, XJIL 7,

dl

$530gq7

tem: 2.) fiin iis indagandis et examinandis

et, ceu

iuftam impenderit induftriam. Ex his.cauffis

fitionas «

annales Ferdinandei, a KrevENHüLLERO .cone

illaltrs

Ícripti ; nec non Hiftoria Pallaviciui de Triden-

anünitak

tino Concilio in fa&is., m'agnp nobis funt in

Ya foce

pretio.

yütit,

X. Quartum gradwm alfignamus iis, qui aut

$ Porn

zb ipfis fa&orum auctoribus , aut iis , qui rem,

de 1ebos

fuis. ufarparunt oculis , acceperünt. Raram ta-

(is prop

men eiusmodi teftes merentur fidem : plerique

CA f

enim , ipfa experientia tefte , vel negligenter

menda t

aufcultando , vel nova adiun&a ob verifimili-

Tiiofüm

tudinem affingendo , veritati vel addere , vel

Venwe

demere aliquid folent.

Unde e

XL Quiutum, etmerito ultimum au&toritatis

Jinloro,

gradum demandamus illis, qui , quod pia tra-

Wtüm f

ditz'one(b) ,aut communi fama ad eos perlatum

quibus r

eft

Vor, qui

(b) Non hie nobis fermo eft de traditionibus divi-

yis, aut divino apoftolicis , quae fidem pofcunt divi-

ln r

nam ; neque de traditionibus proprie ecclefiafticis , qua-

(0) Sie

lis eft e. g. illa de ufü formandae crucis in fronte:

Drobatdas

fed de privatis , et mere hiftoricis, quae pro ratione

Rib qud

auctoritatis varium , aut forte nullum merentur affen-

Vintis .M

füm.

Ws fües

&

ET

f 31 «2

mimndis

elt, ceu indubitatas veritates obh*udunt drae

ls. caifis

ditiones quod fpe&at; prima lex efto : eventus

ARO.. Ql

iluftris et publicus ;; quem vix uüllüs e com-

e Trden-

murnitate ignoraverit , et de quo continua in

; fünt in

illa focietate traditio , ab impoftore effingi haud

potuit. Talis eft, quae teftatur de condita a

qui aut

S. PETRo romana Ecclefia.

Traditiones vero

j qiien

de rebus minus illuftribus , et ab initio a pau-

Afam t

*is propagatae , ferinsque vulgatae , noh: nifl

etque

caute recipiendae.

Lex fecunda : Nulla reti-

n

:

lipentet

nenda traditio ,quae aperte fabulofum , füper-

erimill-

füitiofumque (c) quid contineat; quae cum re-

re , vel

velatione , aut cum rei geftae adiun&tis pugnet :

unde ex his reiicimus traditionem de .S. Chri-

(toritatis

ftophoro.

JFumam quod attinet , attendimus ,

[yZ'/l ii

utrum.Ícriptor fit aegualir eorum temporum ,

erlatum

quibus res geíta eft, nec ne; dein, an fcrip-

E/i

d

tpr , qui pofteriore etiam tempore vixerit , eam»

dem

pus divi-

unt divi-

(c) 'Sic jam An. 592. Synodus Caeforauguftana igne

(s , que

] f]k'h'c E

probandas ftatuit SanCtorum reliquias. Et quis igno-

o ratiore

rat, quid Concilium Trident. egerit in corrigendis Bre-

;Wï gl?:;f!l'

viarüis, Miffalibus? 'Quid BewEpxcrus XIV. medida-

tüus íuerit circa Brevierium quam emendatiffime

edendum.

$532 q7

dem rem ex literis publicis , aliove idoneo au-

gatdiohtt

&ore hauferit, vel non nifi ex incerto rumore.

Ácriptoru

Itaque. BENNO ,. quiquid ipfius muneri defe-

Cumima.

rant multi ex Proteftantibus, de vita et rebus

X ]

geftis GnEaonrzr VIL fcribeus , veritatis hifto-

utitur, -

ricae teítis idoneus nobis nou eft, ex eo. fo-

yerfatiot

lam, fi coetera abeffent ómnia, quod in ger-

Teticet ;

mania-perpetuo vixit , et de rebus .Pontificis

bet: et

non nifi:per incertam famam iuftrui potuit.

m füpr

toncili

Tüm noe

$. IV.

XII. ]

'De Jecunda

Hiflorici dote , quae

Dorifica:

eft Sinceritus.

Dabent. ,

ktitori

Ex mox allatis fidei hiftoticae gradibus equi-

inter Rog

dem innotefcit , utrum Hiftoricas fciverit , aut

lm 3 r

Ícire potüerit veritatem fa&i, de quo teftatur :

XV.(

at in his omnibus, fi a fide monimentorum

ül'is jea

publicorum difcefferis , ob id ipfum , quod ,

fator Jf

nulla premebatur veri dicendi neceífitate , at«

tendendum infuper, eft dicendi gemur , Patria,

Vg 1

Cer]oje (

Keligio , Faiilia , Zffe&liones animi : faepe quae

T55 geft

rem five antecedunt , five con[equuntur , nec non

tati

Ürüm at

*

-*Bæs;c&:

loteo ag«

Tüfore,

galioner - chironologicae , non nunquam aliorum

fcriptorum . füentium.

r defe-

De fingulis pauca Ípe-

cimina.

& tehus

tis hillo-

XIL. Hiftoricus , qui moderato dicendi genere

X 60 fü«

utitur, nil odio aut amori tribuit , neque ad-

verfariorum . facta deprimit , nec ; faorum vitia

dt gete

reticet; magnum finceritatis argumentum prae-

Pontcls

bet: et hinc mirum. in modum commendatur

Yotulc

jam. fupra laudati PALLAVICINI in hiftoria

concilii Trident. fides , qui etiam Epifcopos

rum noevos haud filet;

1

XIII. In laudandis iis , quae patrige funt ho-

norifica ; et contra , quae quidquam infamiae

habent , excufandis; raro videmus modum a

Icriptoribus fervari.

Sic in hiftoria diffidiorum

s equ

inter Rom. Pontifices ac Reges

, Ícriptorem it:)a-

ent , at

lum a gallo facile dignofces.

teftatut :

XIV. Quantum amore Religionir étiam a no-

yentoruim

flris peccatum fuerit , dici vix poteft: lamen-

; quüd )

tatur JMabillonius de- fludiis monafl. P. I[. c. g.

ate , d

£. 8. P. 153. 2 fcriptoribus ethnicis foepe fin-

P[lïi'i/h

ceriore calamo exaratas effe fuorum Heroum

zpe q!l&e

res geftàs, quam a chriftianis vitas Ss, Mar-

nec .non

tyrum et confefforum. Huius mali originem

fate

E

C

Afüs

$534 a

X

imprimiä malefanae cupidini in Religionis favo«

frguntur

rem fingendi miracula. (a): , fuperftitiofaeque

credulitati adfcribimus.

Hinc fen

n ol

XV. Non minus partium ftudium timendum

T,.

in rebus et hominibus eiusdem famüliae ; focie-

cdfotes ;

iatir , vel congregationir. Solent enim homines

Rditiam,

eiusdem. focietatis proprias fibi fovere opinio-

XUII

nes, et affe&us: hinc illa infidelitas in recen-

fendo, invidia in explicando , audacia in fup-

bulam il

primendo , temeritas in excufando. Hiftoriam

XX 1

congregationum de auxilis aliter defcribit Li-

funtum ,

vinus de Majer , aliter. Hyacinthus Serrs.

fleit u

XVL Affeflionzs animi qüod fpe&at , univer-

tatem X

fim videndum , utrum quis de amüco , an de

Tec amc

detrimen

hofle teftetur. Unde nec Platiua contra Paulum

tae , fiye

Il., nec jan[emifiae contra Jefuitas fcribentes

fidem merentur.

buties te

XVTI.

XX D

d

——

Ts ; ,

(2) De quodam Afise Presbytero commemorat Ter-

Confentia

qullianus Libr. de Bapt[m. qui Ob confi&as Puuli

debitis t

et Thedae peregrinationes gradu motus eft. Et quis

dubitet , fimili larvatae pietatis ftudio confarcinata effe

dä[', eï'l.lS

e. g. Sub AsprAs nomine A&a Apoftolorum ; fub

Tlentitim

nomine Lix:i Paffiones Ss. Petri et Pauli; et quae

Tupilo

fürit alia commenta.

* 3r «

DUSS

XVIIL Ex iis, quae rem antecedunt , vel con-

tiolaeque

[equuntur , non raro fa&i veritas intelligitur.

Hinc fene patet, fi etiam deeffent coetera om-

dmegdm

nia, denationem CowsTANTINI M. urbis ro-

j [oti

manae, immo totius ltaliae, quam eius fuüc-

homines

ceflores in imperio tranquille poffederant , effe

& opinio

fictitiam

]n TeC8n«

XVII. Ex rationibus chronologicis pariter fa-

in fuj

bulam ilam de Joasmma Payifa explodimus

Ehftoriam

XIX. Ad argumentum a fileutio au&orum de-

crbit Li«

fumtum , ut fit efficax , requirimus : ut talis

J

fileat 2u&ot

qui vel occafionem , vel neceffi-

untyer«

tatem loquendi habuit, quemque a relatione

j, n de

nec amor , nec livor, nec commodum , nec

j Paulum

detrimentum , et hoc quidem five in benis vi-

tae , five famae , nec ruditas feculi , aut bar-

cribentes

baries retinere valuit.

X

XX, De Con -aut Diffefu Scriporum. dici-

ii

mus: z.) fl p

lares coaevi in re palam gefta

yorat To

confentiant aut 2.) fi unus tantum coaevus,

&as. Fl

debitis tamen chara&eribus munitus , rem tra-

Et qus

dat; eiusmodi teftibus reliquorum diffenfus aut

«cinata

fb

filentium fidem haud detrahet.

Sine ullo ergo

futm ;

fcrupulo plenam fidem tr1bu1mus ili miraculo,

& qme

C 2

quod

$5 36 q7

uod S. Auguftinus /L. confeff. c. 7. refert :. fc.

Q1

F

coecum Mediol

€

i

i per plures annos notiffimum,

D

1

H

ad.cont

23

&um rel

i

quiarum $r. Gervafii et Pro-

Gtatus

u

ffo ;

U

[C .

fi etiam omnes alii . co«

iaf vilum recepi

hg

aevi fcriptores de hoc tacüiffent. ^3.) Si unus

Ecde

étiam pofterior rem tradat ex monimentis au-

thenticis hauftam , fed ab ae

qualibus aliter

i

U

narratam , ipforum aequalium , quin et anti-

c;

quiorum, qui non funt eius generis , diffenfus

contra illius fidem non valebit.

Quodfi 4.) au-

&ores fibi repugnare videantur, non ftatim

h

ipfüm fa&tum ceu confi&um repudiandum erit ,

fed videndum ,Íi forte legitima interpretatione

utriusque fides ftabiliri poffit; alias enim ipfa

JESU CHRISTI miracula ceu fuüppofititia re-

pudianda forent.

DPüm.

Tio

aec ex celeberrimis DD. NIATH..

Atque

trifes n

DaxxENSMAYERO , Joaw. Juxaxo , Douico

videlicet

Brck, alisque mutuata, neceffario praemit-

tiam :j

tenda cenfuimus , ut legæntiþus , rerumque

Xat, (et

minus peritis indicemus , queis innixi princi-

us ff

piis certa ab incertis , dubiisque fecernamus.

iïäque &

Sit ergo

Tl vidi

1. i

Epo-

$- 37

:

Í

en

k

iffimum,

EPOCHA' L

& Pn-

Status Imperii Romani civilis ab

?. d («

Augufto ad Conftantinum M.

I utus

Et

ontis dU

Ecclefiafticus a Petro Aooftolo

h

s aliter

usque ad Sylveftrum 1.

& ant«

&

-

)

AESSISUA QH CMsL N PIEST PUR

.

Pt

N

dilfenfo

AA

1g

] ) QU«

& T.

n fatim

üm ent,

- JDmpervatores , et. Status

retatione

luperii Rom. Civilis.

pj ip

ii Ie

Defïciente, quem Roma debellaret ,

hofte extero, fuis in vifceribus

; BTATH-

triftes ruinae cauffas invenit , luxum

Joxv1do

videlicet, et infraenatam morum licen-

praemit-

tiam, cui compefcendae folus dunta-

erumque

xat, ceteris füba&tis , Imperator füpre-

fnus fuffcere poffe videbetur.

j printe

Cae[ar

itaque et generis nobilitate , et decen-

emamllso

nali victoria infignis , rerum fummam

fuae unius poteftatis fecit ; et Jicet ex

p

C 3

al

"

V 398 «2

e&: 10

altiffimo imperii faftigio , Bruti vio-

QUIAVIC

lenta manu-deturbaretur ; vincula ta-

I)

men Patriae iniecta ilius interfeQtio

mos A

mequaquam disrupit. OGUavio Caefaris

fatien

Nepote , iam fucceffionis iure folium

a Pilat

paternum confcendente. Eius iam et

fe, & .

fuccefforum : fa&a. infigniora examina-

Tatum

bimus, praecipue quae propius nos. tan-

Teribete

gere videbuntur,

Jl

M

15 O&nviur Cae[ar Zuguflur. favebat

"

Imperato- Judaeis , iuffitque,, ut in templo Jero-

Roman

res l.-

Wum 1

culi

.Se- folymitano quotidianae vi&imae fuis

chiita

fümptibus DEO altiffimo ma&arentur.

s (2)

Ij)

Sub tempus , quo Chllrtius natu:

eft

o ort

h]

quid

U

Til

(2) Cum , toto orbe paccato , poft condi-

Tomani

tam urbem tertio templum Jani elauderetur;

——

inceft Aagufmnr cupido nofcendi , quot

1nortalium Romanae ditioni parerent ; itaque

edihls QR

cenfüm toto orbe agi praecepit , qua occa-

Qto x

fione Maria cum lofepho Bethlehemum pro-

ltne us

feCi fünt, nomina fua daturi apud hos, qui

Secwimm

lits Tet

cenfuüi praefe&ï' erant , ibidemque , oppido

advenis nimium quantum iam referto , extra

ng*&rgm

portam in tugurio hofpitari coaGti funt ; ubi

Vldi' Bïg

edi-

h. I*'Mg,

9 39 7

TUbl Vit-

eft, nomen item JDomini dcceptare re»

ncula t2

culavit.

1l Tüberium , et Calteula

infenfiffi-

TMM

]n chriftianos

| Caehris

mos habuerunt Judaei.

'e fohum

tamen nihil eft molitus. Tiberius ; imo

s. lam et

Pilato de Chrifti crucifixi refurrectio-

examinas

ne,et miraculis certio

fattus , ad fe-

: 105 Lal«

natum retulit

ut Deorum numero ad-

fcriberetur.

HL) Claudiur Alexandrinis, non item

; favebat

liberum

Relieionis

p[o Jezo-«

Romanis Judaeis

immo . hos

üna cum

nae füs

ufum permifit ,

chriftüianis urbe eiecit.

Ciarentur.

atus (à)

IV.) Prima in Chrifti fideles perfecu-

at

tio orta eft. füb Jomiko lVerone; et

—

quidem non Romae tantum, fed in

romanis quoque

provinciis.

Praeter

Poþ' conos

Jandereau;

C 4

ali-

n[fx ; un

editus eft in lucem JESUS €HRISTUS.

" lmque

Quo autem praecife anno id acciderit , ad

qua 00*

hunc usque diem definiri certo nom potuit.

xnutrt PTO'

Secundum. fententiam a chronologis commu-

| hos (l

[j PIdO

Dius receptam annus Chrifdi natalis aeram.

1

yio, 02

vulgcarem integro quadriennio antevertit,

Vide Brev. Berti P. 1. pag. 72. & Ifagogen

[ jnt Ub

le. fungii pag. 115

ed-

* 40s7 —

alios hic PÉTRUS , et PAULUS verae

que iil

religionis wKmge cecidere.

ab nl

V.) Sub Ze[pafiano expugnata eft Je-

Grego

rofolyma , et iudaeis imperatum , ut

fabula

didrachma, quod in templum quot an-

Vil

nis inferre folebant, Jovi Capitolino

fetiort

penderent.

Jabem

Q ,

VL) Romam , füb Domitiani tyran-

glone

nide non chriftianorum tantum , fed et

Tus.,

civium fanguini innatantem, novus qui-

dam prifinae felicitatis radius refpe-

fcripfa:

I

Xit ; JVerva (b) ad. clavum fedente ; at

eo imperii fui anno II. extin&o, 77a-

—

iznus eius filius adoptivus Imperator

(c) i

TiüUS , g

falutatur.

De D«

VIL) Traigmus tum ob virtutes , tam

Süyrom

Ímperato-

res fecnli

ob res praeclare geftas a Plimio in pa-

n fiden

füetudin

l. megyr. ,.Aaliisque infigniter, et non abs-

üs,

que

1

— — À À À o

—

Juiry

" (b) Ems þr

aeclaram gubernationem , mo-

(d) R

deftiam &c. aliasque virtutes , providasque

Ngs i

leges referunt Tuacitus , Dio , V'iffor , Pli-

Verfias.

mius , Barowius apud Daude "Tom. l. pag.

Hitea |

159. &e.

Ro «

$412

US yetoe

«ue merito (c) celebratur; eius tamén

Lab inferis liberationem , precibus S.

t e-

Gregori M. impetratam , aniles inter

fabulas amandamus.

(

iC , t

VIIL) Non eodem tantum, fed in-

quot are

feriore quoque loco miracula Zadriant

apitoliro

habemus; queis maiore longe iure p/u-

viam , fub M. Zurelio a chriftiana le-

1 (jrate

gione divinitus impetratam , fübftitui-

, fedet

mus, a gentibus jfovi pluvio male ad-

yus qu

fcriptam.

s relpee

