IX. Zntonini P (d) fapientia, et

ente ; at

C 5

JJ

1o, Tit-

D perator

(c) Bellicae rei peritus imprimis , ac ftre-

nuus , multas provincias R. imperio adiunxit.

De Dacis et Scythis triumphavit , Iberos,

tes , D

Sauromatas , Ofraenos , Arabes , Bosphoranos

in fidem accepit. Praecipue fingularis man-

p ii p

fuetudinis laude floruit , optimus propterea

on abs*

dictus.

Plinjus in Puünegyr. Dio. Vitor.

que

JKutropius.

—

(d) Eius prudentiam et aequitatem exteri

m , o«

yvidastle

Reges ita reveriti füunt , ut ad eum contro-

of ls

verfias fuas deferrent , atque vel ipfi Ba&ri,

Hircani , et Indi, quos nemo caefarmm un-

s

quam Romanae ditioni fubiecit , miffis fponte

ega-

j 42&?

AT. Aurelii (€) animus philofopiae prae»

dayit ,

ceptis optime praemunitus , non refpi«

Thomen

rare folum liberius , fed et fereniorem

volutüi

frontem induere , Romanis indulfit.

um ]

X.) At Commodus (f) nova illa :

qam 1

quam'natura erubuit , telluris labes ,

(5

imox omnem fortunae habitum ita fae-

denuo

TRorutm

davit

fuppate

legatis , oblatoque cenfu vectigali perpetuam

Antonini amicitiam mercarentur.

Sollicitudi-

XI)

nem pro fuis, manfuetudinem , pietatem , pa-

que in

commesens.

cis fludium , odium erga otiofos

lb $

dant :Dio , Eutropius , V'i&or &55

(e). Tota vita philofophatus eft , nee impe-

ftÁ—

fotoriam fibi vifus deprimere maicftatem , fi

(e)

It

|

Philofophos difcendi . cavífa adiret.

Aptis

tehantu

enimvero confiliis et rei romanae , et exte-

P.

ris bellis tam fapienter profpexit , ut , quod

(1)?

Plato olim retulit, in M. Aurelio comproba-

retur , tum, demum. florere civitates , fj aut

fni 4 rapj

Yerterun

Philofophi imperarent , aut imperatores philo-

Quentes

fopharentur. djwlius capitolimus . Djo.

(

(f) A prima ftatim pueritia turpis erat , im-

& ate

probus , crüdelis , libidinofus , fcurra, gla-

fj jp :

diator , et per ommnem vitam morum. faedi-

lf

tate ,.et immanitate nihilo Nerone inferior.

Quí w

Lampridius in vita Commodi. .Dio.

Diö. S)

$u 43 G

Jia€ ptaes

davit ; ut regnum barbaris vile (g)

o rdfie

horrendisque perturbationibus (h) in-

MROfe m

volutum diverfis aemulis relinqueret ;

naajt.

dum his felicior Septimius Severus fam-

0va. Ils

mam rerum poteftatem , fed militum

s fabes,

Ci) faftu vehementer concuffam , fibi

denuo vindicaret

Avaritia tamen et

1 Ya be«

dait

morum. acerbitas eum Tyrannis poene

——

fupparem effecere

ymyemüm

vollicitudi«

XL) Seculo lIl ineunte nova quo- Imperato-

[em , oe-

que in Chn[hanos perfecutio recruduit res fecali

o

cottmetis

fub Septzuzzo vetante , ne quis a reli-

gione

T? ifüpe-

tatem , fl

(c) Commodwum » Barbaris pacem emiffe

Apfl:

teftantur Herodiawus l. Y, c. 6. et Diol. 72.

et exte-

p. 817

nt, qid

(h) Perennis et Cleander, Commodo cariífi-

omprobte

Ti , rapinis et crudelitate omnia fus , deque

s, fl 8Ut

verterunt. ZJerodianus l, Y. Ortae hinc fre-

*es pli

quentes feditiones

D.

(i) Praetorianorum enim effraenis libido ,

£a , Ml

et affüetum. füb Commodo otium , nihil non

yra, n

fibi in ipfos eaefares licere exiftimavit. Sce-

m fdd

leratiffmorum foeneratorum sore imperium,

xfett ao

quafi rem mnihili vendiderunt &c.

Herod

Dio. Spartiauus. Vi&or. Capitolinus,

& 44 aT

ditiott

gione gentilium . ad. Judaeorum , aut

tüig uf

Chriftianorum facra transiret.

Dhodi

XIL) Cruenta patris veftigia exa&te

ianu

preffit Caracaila., patris , fratrisque car-

nifex immanis.

Perfida. eius in Ale-

DOLIOY

Vil f

xandrinos crudelitas.gentes exteras in

poanit

eius exitium armavit ; quod ili au-

&ore.. Macrino. allatum. eft.

tepete

& Ya

XIIL) JMacrino fortem haud mitio-

rem experto , fucceffit Heliogabalus. an-

nos primum I4. natus, fed, vel tum

X

iam fcelerum omnium artifex abfolu-

phiae

tiffimus.

Eum una cum Matre e vivis

D

füblatum . fecutus eft Zlexander Severus ,

Optim

in at

vir ad maxima quaeque natus ; fed

EH

populum Íortitus eft, non alio princi-

pe,nifi perditae illorum vitae aemu-

ghiloi

lo, dignum.

Galls.

XIV.) M. Ant. Philippum chriftianis

incolen

facris initiatum nunquam fuiffe, idoneis

Ten fi

genia,

teftibus evincemus.

XV.) Zurelianus vero, et Probus im-

Enng

peratores pro orbis felicitate fa&i , fuo

interitu docuere, folium romanum pro-

nis

* 447

" , qut

ditione , militum' tumultu , et latroci-

niis undique.cin&tum. efle , id quod vel

l CV?C

Diocletianum , eiusque collegam Maxi-

TUe Cà

1mianum ad deponendas regni habenas

ll N

permovit Án. 305

Diocletianus in

(Leras 1n

villa faa -hortum coluit

Maximianus

W

9

auT

poenitentia "abdicationis. tactus , cum

repetere imperium moliretur , laqueo

ïnlta-

ét veneno fublatus eft

Oj at

XVL) Idém , quod imperii, philofo-

yel um

phiae fatum erat

llo florente fioruit,

ab

illo oppreffo exulavit

Sic M. Aurelio

o € VITiS

optimos fettarum quarumlibet doCtores

M

in acceptis referunt Athenae

at Do«

fet

|

mitiano , et Commodo debachantibus ,

! plmn-

o Qemue

philofophia romanis e finibus profuga

Gallis , feptentrionales Éuropae plagas

"iftiats

incolentibüs , et ipfis adeo Scythis , lu-

barbarorum in-

jdonels

men fuum impertiüt

genia, Providentiae iuffu , ad Jucem

Evangeli praeparatura

jur

& fif

n J*

$. IL

QiS

$6 46 a2

S..II.

1

Ecclefiae 'Ovigo ,

viamqu

dam vo

Pmpagatzo ; & Per fecutzm

Apofto

cerare

1) Stri&im . recenfemus

quis tam

fde d

apud genüiler , quam iudaeos Religionis

UOH

flatus £um fuerit , cum Apoftoli ad di-

condide

fpergenda in omnem terram novae do-

Ecdefa

Grinae femina fefe accingerent ; often-

If)

dimusque miras divinae Providentiae

4m Ecc

vias, quas ex ipfis etiam Philofopho-

dale

xum fub id temporis de religione opi-

dew f

nionibus facrae Apoftolorum expedi-

$ du

tion| praeparavit.

V

1L) Greffum dein promovemus ad

Jrnias :

enarranda religionis chriftianae primor-

XamQmr

dia, inde à CmRisT: ad coeles afcene

Bolland

dentis triumpho

initium . caplentes.

pu 69

Prima enimvero Fidei vi&oria, quam

1.

ipfo Pentecoftes die Petrus de tribus

æætq

Judaeorum millibus retulit, prima ad

faeg (

Ecclefium .Hierofolimitanam: fundamenta

Jecit , ab animorum coniun&ione , et

ilatum

miris Dxr donis longe celebemmam.

(5

IlL.)

9 17 a?

XID) Quin ad:

expugnanduni

orbem, ÉEcclefize

viamque :cun&is

gentibus demonftran- Propag*a.

tio,

0

dam vocati effent, iam minime dubii

Apofteli, Judaea eiusque finibus ex-

cedere ftatnerunt ; ftabiliendis tamen

us tam

fdei doGrinis fuum

ante difceffum

d[igionis

Symbolim ('wt. vocant) | Zlpoftolorum

]i od di-

condidere , verbo. duntaxat , non fcripto

Yae do«

Eccdefiae id relinquentes.

5 lo

IV.) Recentiorum fidem , S. Andre-

Adentine

ám Ecclefiam Conflantinopolitanam fan-

ofophe-

daffe, fufpe&am facit graecorum ea

jne opi»

de re filentium ,. praefertim .. Grego-

exe

rü Nagien. , et :S.. Proculi.

V.) Felicius S. Jacobi Maioris ih Hi-

ws ad

fganias adventam «contra. Natalem .Ale-

primore

i

xandrum alferere videntur folertiffimi

: afcetie

Bollandini Tom. VI. ad diem 25. Julii

i

entes

pag. 69.

, quam

VL) Nec illa fententia argumentis

tribus

caret, quae a Ss. Thoma et Bartholo-

ima ad

maeo Cumisri Nomen in JZfmericam

ynentd

illatum fuiffe adftruit (a).

n &

l mï/[m-

in.Sy-

[l.)

(2) De aliis Ecclefüis per Apoitf)los

r2a

$$ 49 a«2

VIL) In germania noftra iam fecülo

VIL)

fimoniul

IL. CuRrzsTO .coetus colle&os fuiffe ,

Jius aetà

ex Tertulliani L. contra Judaeor ; et

lrenaei L. contra Haereticor mon. nifi

veritotis

difficulter , et valde incerto (b) dedu-

)!

xeris.- Aliter de gallia fentimus , quià

chriftian

conftat ,4.S. Irenaeum íeculo Il. Lugdus

oculo 1nt

nenfibus EPifcopum praefuiffe.

Ni jgit

-

-

TIDus r

wZa, Afia. minore:., Macedonia , Graecia ,

extermun

,Zmlia ,€et in Znfulis quibusdam , fundatis ,

du , i

aCa Apoftolorum , et Epiftolae canonicae

abunde teftantur.

vatent,

(b) Iftud tamen ex diCtis Patrum locis

tis Vif

eruimus , Religionem chriftianam in utram-

bore,

que germaniam Romae fübie&am , ad Rhe-

& Dgo j

nut ícilicet fuperiorem et inferiorem , atque

fidl, &

ad Danubium fat mature fibi aditum feciffe ;

ficut eandem ibi in quibusdam civitatibus

TRentisq

füb Imperatoribus chriftianis haud mediocri-

dem ex

ter florere cepiffe perfpe&um exploratumque

—

habemus. Sic concilio Sardicenfi en. 344-

—

intererant Martinus Moguntinus , Vi&tor Wor-

(0 Q

gnatienfis ,. Jefle Spirenfis , Amandus Argen-

Gfürum

toratenfis , Euphrates Colonienfis , Servatus

Arinig

Advaticenfis ( 90r. Sungerm ) Epifcopi, At-

QU co,

tamen Barbarorüm incurfionibus et iftae ; et

f& qifor

ila paene interierunt.

l hift

49 a7

atm feculo

VIIL) Neque etiam Tertulliani te-

5 fülfo,

ftimonium dubitare nos finit , quin il-

at ; et

lius aetate Britannia (c) Evangelicae

200 aif

veritatis luce. colluftrata iam fuerit.

) dedue

IX.) Felicem , adeo , celeremque rei gccdtefiae

lus , quia

Chriftianae progreffum torvo non nifi Perfecu-

10.

Lügdu.

oculo intuebantur Principes iudaeorum.

je

—X

Nil igitur inaufum reliquerunt

quo

Grae

minus religionem novam , cultumque

Indalis

externum, fynagogae ruinis inaedifican-

Catnoticag

dum , in primis mox incunabilis fuffo-

carent

At quid fpiritus fupervenien-

mum loci$

tis virtus poffit, et invi&o animi ro-

j ütratie

bore, et libertate loquendi , non nifi

)d Rhe

a Dko indita , palam oftendere Apo-

m , atque

ftoli , eorumque Difcipuli, metu tor-

m fecte s

mentisque fuperiores.

Eorum tyranni-

ivitatibus

mediottte

dem expertus eft S. Stephanus laurea-

D

tus

amque

-

a 244

(c) Quae Britanni ad demonftrandam Ec-

tor Wor-

clefiarum fuarum antiquitatem de Jo/epho ab

ys Arget

Servatüs

4rimathaea laboribus olim difputarunt , tan-

quam conficta et fabulofa merito reiicit Cal-

pl La

met differt. Sur les Eveques de Treves T.

üþg,öf

i. hifoire de. Lorraine.

E so a?

tàs fidei pugll , qui morte füà omnium

Xl

primus praeclartum Cumisro teftimo-

flmma

nium reddidit , et vcligionis noftrae

fiorim

veritatibus fuo fangulde fübfcripfit 5

mo do

cuius Dexteram nos heic loci per plu-

fülore

4. Irt

ra iam fecula integram , et incorrupe

tam - cuftodimus et pie. veneramur.

oblcena

diftua

X) Haud minori cum tmcul&ntia

gitis d

Cuxusri fideles opprimere conati funt

deforme

lIdololatrae. Nam et legum feverita-

teticor

tem, et Magiftratuum fafces, et vulgi

exerceb.

credulitatem in [ubfidium vocabant,

quam

quorumcunque vel alendae familiae,

Tertull

vel confervandae auctoritatis cauffa in-

XIl]

tererat , falforum deorum cultui prie

ias chr

fünum vigorem ftabilire.

Tnus, |

XL) Quod aites te&ae mnón value«

608 firi

runt , effecere calutnniae ;

cum fini-

üHGS Q

ftros fortunae cafüs , tempeftatumque

s u

iniurias deorum Ííe ulcifcentium irae

2 Pu

tribuerent, et hac fratione optimorum

fimg( )

quoque Principum animos ad tuenda

—

——

yanae 'fgyer&itionis jura accenderent.

(à) Ho

XIK

Virtyrio

$5 rl«*

»

. Ortitm

XIL) Nil tamen maiores faevitiaä

teftinos

flammas fubdidit, quam turpiffimi Gno-

$ nofirae

füicorum mores; quos non fine maxi-

bicnfit s

mo doloris fenfa , et ingenuo mentis

pet pl

rubore enarrant S. Epiphanius Haer. 2/7.

incorrup

SS. [reuaeus T. 1. c. 24.. Infamia enim

rinnis

obícenae gentis in ommnes chriftianos

diffufa eft, velut fectam ommnibus fla-

iculenti

gitiis deditam , et impuris myfteriis

w t

x

Eas certe. Hae-

"

deformem profeffos.

Jeveritas

reticorum faex ifta libidinum furias

et vulgi

exercebat , quae noh tam crimina,,

eabant y

nominayit

quam monfira | praeclare

familiae

Tertullianus.

aufa ifte

XIIL) Inde matas effe crudeliffimas

u gt

Hlas chriftüanorum Perfecutiomes inferi-

mus.

Primus gladium caefareum in

g value

eos firinxit JVero an. 64. non alio ex

yn fini

fine, quam ut invidiam incendii , quo

itomque

urbs conflagraverat , a. fe amoliretur.

'

um Jae

2da Perfecutio impetrata elt a Domi-

timorunm

tiano (d) caefare , humani generis hofte,

2

anno

|'tüenià

iderett

(d) Hoc caelare quidem Athenis affeCtum

agitam s

martyrio ajunt ,Dz;pnyjium reop,

li

x.nor—.

.335?2&9'

tit

D

anno iuxta Pagium þg ; (3tia a Traia-

(

Edl

no caefare, a qua eum Plinius dehor-

Cato

tatus eft an. xi12. (4tz ab Haáriano

& Gi

Ymp. À. 155.

(51a eft Zntonini Phile-

nidem

fophi Ymp. A. x67. (6ta Severi lmp.

A. 5or. (7ma lWaximini Imp. À. 235.

A morte Maximini quieti reftituti chri-

m ww

ftiani non nihil a priftino fetvore re-

ttbus (

Flacci

Tnferunt. Inde providentiffinum Nu-

()5

men acrem iis ftimulum adhibuit pef

£orum ;

$vam perfecutionem a Decio Imp. in-

novatam A.249. Quam A. 275. Pa-

quoque

lerianus profecutus eft.

(roma tandem

frem Y

«Ousqy

et omnium acerbiffima erat Diocletiart

3. Ocr

Ímp. A. 5o2. (e). Nullo non fF»m-

terquiel

TIS

gues vi

busque

mortuumque Onefymum EÉphefiorum Épi-

qüe I

fcopum , repugnante tamen Baronio.

Taventt

(e) Perfecutionis incentores fuerunt gen-

pire , f

tles Philofophi : praetextus fuit incendium

&ceeni.

regii Nicomedieníis palatii , chriftianis falf

1

Q3 go,

sttributum , ut imperante Nerone urbis con-

pre,

flagratio. Fraude Galerii , nondum Augufi ,

Meque

oculüs miniftris ignis palatio fuit fubie&us.

N

lege a& de Mort, Perfec. num. r4 — Tbi-

dem

Hids t

* aT

8 Trio

rit (f) genere chriftianos- calcavit ín

$ deliit»

annum fecundum ( À. 305.). Abdi-

Fadrimo

cato déin imperio Conflantius. Chlorus ,

ini Ph-

et Galerius IMaximianus Augufti tyran«

tri Tp.

nidem executi füut in annum Ch. 312.

Á 285

i5

' XIV.

Ya d.

dem num. 16. laudatur Donatws, novies fub

"T0fe Yo»

&ribus tortus ; fuerunt hi Bithyniae praefides,

um

Flaccius . Hierocles . et Prz;[cillmmes.

oit pef

(£) Seorpionibus eoefi funt: id eft , catnes

eorum uncis fruftillatim decerptae. 2.) Coefi

Inp. It

quoque plumbatis: loris nempe, quibus ex-

t5 Pt

trema parte plumbeus globus annexus erat,

tandem

eousque mactati, dum eos vita deficeret.

Jdttai

3.) Ocreis clavatis induti ac currere fine in-

terquiete iuffu 4.) Manuum pedumque un-

n fum'

T

gues violenter eruti; aut fübulis , arundini-

nl

busque faffofi. 5.) Effratti illis dentes , ora-

n b

6.) Pice , oleoque

que lapidibus contufà.

Q

ferventi perfufi. 7.) Ligneis palis eonfoffi;

yt ov

pice , fevoque-circumliti , itaque de vertice

noendium

aceenfi , ut pro facibus fervirent ad fpetta«

€ula no&turna. 9.) Binas intra tabulas COf

gis ffb

yis co

preffi , itaque fíerris divifi.

9.) Exeoriati,

hugi

fdleque conditi, zo.) Vivi denique defoffi

fb

Nihil diíeam de- cataftis , de rogis , de Phala«

sicidis tauris , de. leonibus , fexcentisque alita.

y F

dgh

$o $4 «

AXIV.) Verum enim vero orbe, et

vics n

orco utcunque reluGantibus , Matrem

R

tamen Ecclefiam nova femper , eaque

fnerat

frequente admodum prole au&am fuiffe

bem ,

Iuculento

argumento eft Pl Pro-

Tufuei

confulis ad Traianum Epiftola (g) ?

1]

qua propter ipfum periclitantium nu-

bantur .

merum, quid in. Bythinia de punien-

lum i

dis chrifüianis porro ftatuendum fit ,

Tim ,

exquirit.

,]leque enim civitates tan-

batur ;

»tüm, inquit, fed vicos etiam , at-

iue m

»que agros fuperfütionis ifüus conta-

tius

»8gio pervagata eft.,,

;

collga

fam di

&. iL

lls a

Pomtifices , et Sucev

Aj

Ecclefiae . Status.

2) $.

Y.) Peragrantes Ápoftoli orbcm , ur-

Qs $.

bibus, locisque praecipuis Epifcopos,

68 ad |

vicis

(

)$

j (g) Plin. l. ro. Ep. oz. . Eam , uti et re-

li

(

?

fcriptum 'Traiani, ac Tertulliani in illud ani-

€, r

füadverfionem , exhibet du Mesnil de Do&.

h

()

et Difcipl, Eccl, L. Ill m. 2x & 22.

l

AXRID

* ts G

rbe , l

vicis nutem , parvisque. oppidis Pre;«

Matrem

byteros ,, Epifcopis. inferiores , praepo«

fuerunt , ut chriftianam, regerent ple-

T, Cdque

am fuille

bem , eamque doGrinis faluberrimis

m Pr-

imbuerent.

h Q

W TU

1I.) Epifcopis et Presbyteris adde-

bantur Diacomi , quorum labor non fo-

punien-

ium circa meníae profanae iminifte-

üm fit,

rium , ut Proteftantes volunt, vería-

tes tatt«

batur; fed inde mox ab ele&ionis

Ill , àl»

fuae initio. ad aram (2) facra facien-

3 CODLO

tibus. promtas miniftrabant manus.,

colligebant piorum oblationes , ad men-

ífam divinam accedentibus (b) corpo-

ris ac fanguinis, CHmisTr divina my-

fteria porrigebant , promulgabant (c)

Evan-

D4

—

(a) S Igfmztzus JV! am. ro6. ad Tmllial

n , Uf*

uos. |S. Cyprianus polt snnum 250. in, Ep.

68. ad clerum kifpaniae.

?;i]l'rogo.r,

vicis

(b) . Suftinus IMI. an. x64. Apol. XI. Cone

D al

«il. Carthag. 1V. ean, 38.. Concil. Arelat. IL

g d

can. 15. Aiggemwm 1. generale can. 1g.

jlud 2f*

(c) S, Hieron. Ep. 48. 2d Sabinianum.

if

1]

Exempla Stephaui , Philippi.

$ 56 «*

Evangelium , volentesque falutari chri:

fam ef

füanorum lavacro (d) tingebant.

ex divit

III.) His ex Apoftolorum inftituto

tegendi

accefferunt Metropolitae (e) , de quo-

tendi gl

D. Pem

rum origine ea nobis praeplacet fen-

tentia , quae tenet Metropoles civiles

Pontific

evafifle quoque Metropoles. ecclefiafti-

perpetu

cas, adeo , ut urbe aliqua ad. Metro-

faCia n

politicum honorem eve&a ; Epifcopus

W)

eiusdem urbis adeptus fit Metropoli-

fuife P

tani iura.

hea nat

His praemiffis , obfervatisque diffi-

iram

cile iam( non erit demonftratu , Eccle-

dafe ,

fiam

tomplur

(d) Teriull. poft annum 192. L, de Bap-

Gf. c. 17.

E

tium Cr

Aott ]

(e) Etymon huius nominis obvium eft:

ut enim Metropolim urbem illam vocamus ,

geuis,

quae efí. METEROPOLTZIS ,

caput et quaíi

tà conye

JMater ceterarüm eiusdem . provinciae civita-

tefles f

tum ; ità wETROPOLITES Épifcopus ille di-

N

citur , qui praeeft primae alicvius provinciae

Urbi ; quamquam Metropolitani nomen qui-

Q1

busdam etiam conceffüm legamus , quorum

fitnadig

fedes minime in nrbe primaria degebat , ut

Vattiny

Nicaeno , Chalcedonenfi , Nicomedienfi ;'et

liris ]

Berytenfi

VO msa?

itari dj

fiam effe focietatem reZoriam , in qua

bont,

ex divina inftitutione aliis conceffa eft

| iuftituto

regendi poteftas ,alis vero reli&a pae

, de que-

rendi gloria. Omnem poteftatem iftam

acet fete

D. PETROo, eiusque fuccefforibus rom,

$. Clyrilos

Pontificibus principaliter competere ,

celefiotti«

perpetua traditione docemur ; quorum

d Metro-

fa&ta iufigniora iam examinabimus.

jifcopus

IV.) Primum Cmzmism:i Vicarium

[etropol

fuiffe PETRUM , Bethfaidae in Gali- Pontifices

Y. feculi.

laea natum , eundemque aliquando Ko-

ue difi

mam veniffe , ibidem Ecclefiam fun-

, Ecde-

daffe , ac mortem fubiiffe , afferunt

[am

À

complures vel ex doctiffimis Proteftan-

, de Dip-

tium Criticis. Neque id negari poffe,

notat ZZei[rmannus , theologus tubin-

um &

OCAfDUS ,

genfis, quin omnia hiftoriae fundamen-

ta conyellantur; cum vix ulla Traditio

et quiii

teftes habeat et plures , et antiquio-

e civita

s jle d

tes , et magis confentientes.

rovincie

V.) Petro non Clemens , fed .Linus

ial qüi'

iminediate fuccefft , et Lino Cletus.

quorum

Martinus Polonus formulam apoftolicis

eit , D

literis praemitti folitam : Salutem , d&

cnü j d

!

Ds

ag«

Qu $8 U

apojio[ïmïbz Benediflionem. Clito: adfcrips

folent , f

fit, fed fine Veterum teftimonio. Pa«

firum

gio illa feculo VIl non videtur anti«

rum Ma

quior , et eam ante Gregorium V1l

tio. Byy

non fuiffe ufu receptam , teftatur Pa-

pebrochius. in conatu. chronologico-his

Ill])

ftorico.

ge Vr e

VL) S. Clementem. ordine quartum

Jebris /

ponimus, luius egregie meminit D.

Poteft, ]

Paulus ad Philipp. IV. 3. De: eius. or«

lgis p

tu, xebus geflis, et obitu referunt Ni«

apoftoli

cephorus ,. Baronius ,, Gregorius Turo-

a

nenfis , Breviarium romanum.

Non

ex m

nulla tamen in dubium vocantur, fal-

rum ]i

tem a, fcriptoribus /eterodoxir..

yem Ej

VIL ) £variflo. titulorum Cf diftribu-.

annum -

Pontifices

tionem Presbyteris. fa&am tribuit liber

Sopum

feculi II pontificalis ; in quibus titulis ea per-

tritifim:

agebantur ,iguae nunc in Parocfiüir fieri

À

folent

() s

(£) Tz'tulm erat domus , vel locus , a&

ad Evang

agendos conventus Chriftianorum deftinata,

lo aniyed

Harum. foribus praependebatur cortina, vel

1f epife

tabula , imaginem , aut alias notas praeferens,

E. Cirdrn

ut -e,as domos quivis chriftiani agnafcerqnt,;,

f d

(

* $9 sT

? aditi

folent , facrorum librorum le&io. , Mit-

D. Do«

farum. folemnia ,. Colle&ae., defün&o-

r antia

rum Martyrum memoria , adminiftra-

rium V]l,

tio Baptifii &c. &c.

tatur Po»

lgiti

VIIL) Ex hac tituloram diftributio-

ne. vir et eruditione , et fanGitate ce-.

lebris /uguflinus Zuconitanus (g) de

quartum

minit D.

Poteft. Eccl.q. 9. art, 4. cum aliis col«

» €IUS Of«

ligit; purpuratorum Patrum. fenatum.

erunt ls

apoftolicis etiam. temporibus exftitiffe ,

us Turo«

divinam. habere. infüitutionem , atque

m. Non

ex infütutione ipfa facram Epifcopos

Senfit

ntur, fl«

rum hierarchiami praecedere.

idem Eugenius IV. in Julla (h) circa

annum. 1440. ad Hienricum Archiepi-

t.ä'xi'n'ibu:

fcopum. Cantuarienfem. data , et hano

buit libet

tritiffimam fuiffe eo tempore fcholarum

: &à pele

theo-.

7 fieri

folent

: (g) Aiuoiäöliiä fc.- CunisrO. adftantibus , et

EU i

ad Evangelium annuntiandum profeais , acu-

QUIS 5, al

ta animadverfione diftin&ts , illis cardinales,

deftinit

iftis epifcopos comparavit , cenfuitque , S. R;

n w

E. Cardinales fuiffe , quibus titulorum prae-

praeferensæ

fe&ura ab Evarifto commiffa fuit.

pa/l'crtim:»

(ll) In Bul].ar- Romv Tomu Io Pags 3-51*0-

V 60 «

theoïogicarum fententiam , ex Gerfone,

yioremer

Petro Alliacenfi , atque Almachine

dequ s

s ,X

oftendit Thomafinus de vet.& nov.Ecctk.

Difcipl. P. T. L. TL. e. 114. n. 3.

Nuns

hodernr

moderni (1)id Fheologi fuftineant ? ---

Paneltt

nofirarum non eft partium id definire,

Cotoglil

IX.) Id tamen ex Hiftoriae moni«

tum ten

mentis, eruimus , olim Epifcopos , Pres«

irfos eti

byteros, et Diaconos Cardinaler nuncu-

Citea ten

patos fuiffe, quotquot alicui Ecclefiae,

$s Cl

aut loco pio, ethiam extra ubem roma-

Pontifci

nam, tanquam proprii re&ores intitue

ddem

lati et encardinati praeficiebantur , at«

figniti d

que hoc nomine ab adventiis , et fub«

'Cratis p

fidiartis fuiffe diftinttos.

yhrus P

X.) Habuit enimvero Rom. Pontifex

deier

fuum Presbyterium ; quod , ficut ipfe,

3f L,]

in ecclefia dignitate et au&toritate emi«

nuit, et in dies maiora cum eo. accepit

X)!

incre-

clio tom

(x) Nat. Alexandker fec. L. Differt. L Schol.

COeletos

X p. 343. afferit. , Patres antiquos , quot«

atdas ;

quot eorwm, ecdefiafticam — . Hierarchiam de-

lis pis

Jeripferunt , Eyi[copos , Presbyteros , et Dia-

Cartina

couos conwiemorare , Cardinales varo. w&e.

At conft

qUaguadn.

-

CR 6 af

t Gerone,

incrementa. Hoc ipfum Presbyterium ,

Almackino

de quo S. Cornelius Papa ad S. Cypri-

aov Ecd],

anum , idem fuiffe quoad officium cum

i Nm

hodierno Cardinalium collegio advertit

geant ? —

Pamelius in notis ad citatam epiftolam

( definite,

Cornelii.

At his confiliariis Epifcopos

àe moni«

tum temporis faperiores extitiffe , imo

pos, Pres«

ipfos etiam Cardinales Epifcopos , qui

/r BüfCUe

vitca tempora S. Stephani P. ex vici-

Eccefiae,

mwis civitatibus ad minifterium Rom.

&f fofilás

Pontifici in ecclefia lateranenfi prae-

'es intitüe

fandam vocati, atque hoc nomine in-

antür , at

fignià funt,, Epifcopis ante fe confe-

s , &t füb«

cratis poftpofitos fuiffe, teftatur Onu-

phrius Panvinius L. de Cardinal. quem

Postifet

defüper laudat vel Em. Bellarminus

at iples

ipfe L. T. de Cler. c. 16.

inte emi«

- XI). A. 159. füb Nicolao II. in con-

j accepit

cilio romario Epifcopi Cardinales fupra

incte«

coeteros Epifcopos , Primates et Patri-

, L9dd.

archas federe inceperunt , quam feffio-

l0$ s. Wf*

nis praerogativam pariter fibi attraxere

diaun d

Cardinales non Epifcopi , fed firma illis

) y ii J

um ^

ac conftans non ftetit usque ad fecu-

lum

T 628

du , [

lum XIII. , orta idcirco in Anglia , et

Polonia non una lite.

Cauffas huius

ye quà

praeeminentiae volenti enarrabimus.

Caenutm

XIL) lufignia , et tituli, quibus hodie

CO

amuniti

utuntur Cardinales, a fec. XIII. & feqq.

ertum traxere ; ut et numerus eorum-

TET

dem poft fec. X. usque ad Sixti F.

df

tempora varias viciffitudines fubiit ;

Praefri

fingula haec, ut et eorum munera ,et

hi diji

officia interroganti dicemus.

Qhm , i

XIIL) Commemoratio Paffionis do-

Yi)

rinicae in facrificio Miffae , uti et aqua

i. Alba

calici admifcenda , ufusque aquae benc-

tius o

didae perperam S. Zlexatidro , ceu pri-

ïil)'fib )

1mno. auctori adícribitur.

At inde non

odatit

eft, cur in pium' hunc aquae bene-

«ontra :

di&ae ufum infürgant hodierni Dilucu-

Volni,

larii (*); a primis enim feculis fontes,

conchas, et labra veftibulis templorum

XIl)

latis ecd]

adpofita fuiffe demonftrant vetera mo-

tiqum

nimenta.

Taeretie

XIV.) Literatum fomzataMm ufuüs

dem h

inde a Sz'xtz' l. tempotibus viguiffe tra-

QUs ye

ditqr

ml

VEI ab [

(*) fS5ie bcätigen 2fufflárer,

ää?g 63 (fäg

Aigli , el

ditur,quaràm fcribendarum rationem ,

as huius

me qua fraus fübreperet , poftea- Ni-

iimus,

caenum 4. praefcripfit.

Aliae :erant

bus hotie

commendatitiae , aliae .pacificae-, aliae com-

smunicütoriae , dinülloriae aliae.

Cofnüen-

. &fogj

5 Co?üffl«

datitiarum momine contej;feratioïm , et

Sixti V,

Mho[pitalitati: :neminit Tertullianus de

s hbit;

Praefcript. c. 2o. Haram ope multas

Iller4 , &L

fibi divitias comparavit Peregrinus quie

*"dam , infignis Veterator.

joti$ do

XV.) Éx concilii chalcedonenfis can.

|et aquà

i. Albafpinaeus , Efpenius , Cabaffu-

07

i

tius colligunt , literas pacifiems datas

, Ceu pri«

fuiffe pauperibas peregre ituris 5 com-

nde noll

"mendatilia; vero perfonis honorificis

. benee

ontra ac pofteriores quidam graeculi

à Dilucee

volunt.

i fontes,

XVL) Literae cotmhuwicatoriae Unie

yplorum

tatis ecclefiae argumentum -erant , quo

era. T00«

tanquam inevitabili telo Patres antiqui

haereticorum fe&as profligabant. Eae-

TEU

dem fuere vinculum | communionis ,

uiffe frü«

quas vel mifere ad rom, Pontificem,

vel ab eodem recepege Patriarchae,

—

«

Ex-

2 64 a?

Exarchi, et Primates poft ele&ionem

. XIX)

fuam.

eccleftae

XVIL) Formatatum porro nomine

Commouai

R

defipnabantur etiam literae pafchales ,

intra. i

encyclicae , commonitoriae , et tratioriae.

viros do

ftenon |

Ex literis pafchalibus wira Patrum

ambitram

fedulitas elucet pro eadem de cele-

brando Paj[chate difqiplina , in omnes

ecclefias inducenda.

X)

1ebr3ï1äo

XVIIL) Sub Eleutherio Brittannos

TUofes |

Cunmisri lege imbutos fuiffe , teftis

Contentiy

eft 7. Beda Hift. Eccl. L. 1. c. 4. Fal-

M

lunt igitur , et falluntur centuriatores

tton deyr

Magdeburgenfes ;; dum cent. 2. c. 2.

tiiciae ;

ecclefiam britannicam non a romanis,

tt conc

fed graecis Do&toribus fundatam affe-

COngrera

yunt. Contradicunt illis vel ipfe Uf-

uristidi

ferms , et Holln[chedur: at alienam

Vertit du

plàne cauffam fingunt, cur non mifi

L' [V' Nl

Lucius

Roma Do&ores accerfiverit

Britannorum rex, et primus in Eu-

X])

ropà fidelis princeps; cui meliorem

ex S. lrenaeo , et Tertulliano fubfti-

Dulle fa

tuimus.

E

& Scytis

XIX.

T 66 x2

cledtonem

; XIX)) Num. /'ifor Afianos a toto

ecclefiae corpore per fententiam. Ex-

y nonitié

communicationis refciderit ; num vero

pisr,

intra minas fteterit , quaeftio eft inter

trülorid

viros do&iffimos multum agitata. Po-

? Patrum

fteriori fententiae /'fubfcribendum effe

arbitramur.

de cele-

j omnes

XX) Contröxïrerfïa bnïmvero de ce«

1ebrando Pafchate , fub Zfuicto mota ,

Brittannos

maiores Zforem inter , et Afiaticos

j , teis

contentiones, movit.

Quidquid tamen

G À. Fa

Mlum contra «hos; ftatuiffe " dicamus z

ntariatores

non deprehendent.Novatores , cur pon-

Imo ex

h6

tificiae auctoritati illudant.

; fommaluis,

tot concilis ob ipfam hanc. cauffam

itam af

congregatis , rom. Pontificis primatum

pb Jf

iurisdi&ctionis mirifice fe prodere , ad-

- allenam

vertit du Mesnil Do&r. & Difcipl. Eccl.

] non mü

L..1V. N. 42.

y ul

. XXL) Litem magna Nibama finodus

g n Er

sneliortm

äii'emit; cuius tamen reliquiae non

nullae fexto feculo cadente a Britannis

ano fllbm;

et Scotis recoctae funt.

E

KX

XXIL)

1

fo, 86 «9

« XXIL) Nec. Montani''errores 'pro- 1

1

Pontifices pagnavit; nec aliquo cütu favore pro-

fecui. 1l Gs eft 5. Zephyrz'n.m'R. Portifes;

l

XXIIL.) Sub Cornelio cauffa lap[m*zim.

| 1

iudicio decretorio finita eft: mitius

] rndica

tamen a&um cum Libellaticis.

. EdeHleU«

XXIV.) Refüitit equidem ,S. Steþha'—

iet,ü(

sujin cauffa Rebaptizantium S. Cy-

damus,

priani opinionibus : fed eum cum affe-

expung

dis a communione non feiunxit ;

l

lim, e

XXV.). Multo minus in errorem cons.

quidqu

trariuftn prolapfus omnium : promifcue

f'/lf » 8

E-laere;icorum baptifma probavit.

tiores ]

XXVI.) In adftruendo 7Marcellini lap-

Aethiop

fu fruftra operam contrivere Scheli'trate,

juaqua?

et Cabaffutius,

lI)

XXVIL) Aelchisdes concilio Rom.

alios h

idioma

praefuit , ac contra Donatiftas in fa-

vorem Caeciliani non vicaria poteftate,

dutgin f

fed jure fuo fententiam tulit.

ttufa f

lV.

Edim

S. IV.

CBeS 67 E

$ o

G I

Te pro«

Nitifo;

Scriptores Ecclefiaffici.

J forum

qitus

l) Primum abs dubio locum fibi

. feculi,

criptores

yindicaret CagrsTI ad Abgarum regem 1

Edeffenorum epiftola; nifi eam maior ,

Stple-

'et, fi clariffimo Laurentio Berti cre-

. Cy

damus, fanior quoque. criticorum pars

ïm allee

expungeret.

) S. - Matthaeus fcripfit Evange-

lium, et folus quidem linqua fyriaca,

1 COfle

quidquid in contrarium afferat Cleri-

mifcUe

£u5 , celebris coeteroquin inter recen-

tiores Proteffantes au&tor. Milfa vero

i lape

Aethiopum S. Mathaeo adícripta , ne-

Jlrate,

quaquam genuinum eius opus cenfetur.

IIL) .. Jarcus non latino , ut- inter

alios Baronius exiftimavit , fed graeco

Rn

jn f

idiomate fcripfit. Evangelium.

A.Zä.t li""

lat

turgia füb eius nomine perperam.ob-

trufa . fuit.

IV.).S. Luras graece quoque Evan*

gelium. compofait.. Maximam- pariter

l.

E2

au&to-

95 69 m2

au&oritatem eius ia fiïgagfiolmum

et Thec

fibi vendicant.

gpocyp

Taus.

V.).S. lommuir Evangelium etiam

V

quoad hiftoriam Adulterae , uti et Apo-

Qmnes;

calypfis , et epiftola 1. , unia cum v. 7.

fnoturm

c. 5. Jres funt, qui teflimoriium dant ih

tamen 1

cotlo €?r. genuini foetus funt

Tdem

Vl

de epiftola YI. & III. feutiendum , licet

Tfert

olim de 1is , dub-tatum füerit.

äüjw

Vl. D. Pauli epiftolae. in .ordinem

ek, f

digeftae funt, habita dignitatis potlus

legtur

eorum , ad quos Ícriptae fünt, quam

tur du

temporum ratione. lllarum occaftonem,

Pn

Nec harum

et argamenta exponimus

Jl

ex numero trudimus. illam ad Hebr.

)

beue véro ad .Laodicen|es ; quanquamü

tiones (

coeteroquin Paulinum fpiritum, et fcri-

Tiones

Ín lr

bendi genus accurate imitetur

Tele(tas

teris , quae fuüb nomine Pauli et Sene-

ENAVSN

€ae extant , nil] Pauli fanctitate , nil

plarib

Senecae ingenio dignum eft.^ Aliquas

X

tamen inter eos commealfe literas ,

penuim

Ss. Hieroinyrii , et Augüftini teftimonia

I$ u

non fatis evincere videntur. Acta Pauli

et

Em 69 ?

nfolorim

et Theclae-, cum D. Hieronymo inter

apocryphas, fcripturas ultro compu-

tamus.

t etam

VIL) Detl. D. Petrt epiftola convenere

t Àpoe

emnes; nec de . dubium , quod olim

A V.

, d

motum fuit, hodie fubfifüt ; liturgia

. Wem

tamen.ipfi' affiGa eft.

V

f , licat

VIIL) Quae fub Procfiori nomine cir-

[

V

cumfertur Zffori, de vita , miraculte ,

et a[fumptione .S. loammi: , apocrypha

ordinent

eft , fabulofa , prorfüsque indigna , quae

s jotus

legatur. Nec mitiore cenfura feriun-

, Qu

tur duo libri De we[fione $s. Petri c£

afionem

Pauli , Lino ; et Pa Jpoflolorum,

c haram

Abdiae adfcripti.

j H

IX.) Jiber Pafforis, licet. transpofi-

Anquatà

tiones quasdam obfcuriores , atque opi«

et ftr

niones non, nulfas modo ab. omnibus

. Yo]i

reieCtas contineat; non tamen l1dcirco.

t Senee

arguendus. eft do&rinae n,qxiäe , inoaz

te Hil

pluribus' perwtilir vocatur.

Aliquis

"X Primam ad Cormtihi epiftolany

fifeta$ »

genuinum $. Clementis opus effe-, om«

imora

pes uno ore profitentur: de fragmenta,

j Paull

Mdae.

E 3

: 70 «

Xl

Ildse ad eosdem , uti de duabus JJ

Jienianis non. omne nobis dubium ab-

]?ifu.ria

ftergitur.

XN

Ahflg

.XL) Reliquae vero , quae Clemen-

tium

ii nomine involvuntur , uti et plerae-

AV

quae Jecretales Ss. Pontificum ante

Tiber

Siricium Papam, a plerisque viris eru-

pollu

ditioribus ita reiiciuntur , ut tefte van

Tüpta

