Sanci itatis Tue pedes exofiulor , & humill-

Ita ad

me rogo Adpoftolicam Benedicf ionem.

)l

Romanum Pontificem Imperator Abyffinus

David.

RESTITUTIO R&LIGIONIS IN-

TERTURBATA & REPARATA.

Z&c autemtam lzta Relfgionis reftitutz

initia interturbárunt duo.

Primum,

exortz feditionis & belli inteftini horrendum

incendium , quod annos propé quindecim du-

ravit , & Imperatorem pene ad incitas rede-

git: Alterum, eiusdem Imperatoris przma-

j

j

tura mors , quzeum fuftulit ztacis anno qua-

dragefimo quinto. Ei fücceffit Filius regii fo -

"l

u

liihaeres , CZaudius , annorum 18. & preclare

"indolis

!

198

ECCLESIA

jt

indolis Adolefcens.

Quiquidemreftituendz

j

gl

Religionis bené coepta profequi inftituit, fed

motu feditionis novz compulfüs , uti Mater

qu

;gCXIiI

inunam , fic Imperator Filius inalteram rupem

i.

plané iuacceflam confugit , funibus eó pertra-

&us, quia alius aditus non fuit. Adfuit au-

n

j

Opl

tem anno I541. Luf(itanus Bellidux , Cbri/fo.

J

phorus Gama cum (uis , & tam Matrem, quàm

"

Yif

Imperatorem Filium , C/zzdiu»» liberavit.

Verüm bis Victor, tertiá vice à perduellibus

gi

il

f

coefüs , tandem poft varia & horrenda marty-

[l

ria etiam occifus fuit.

4

Collegerunt nihilomi-

nus vires fuas Lufitani à nupera clade refidui,

.läw

M

«

& exercitui regio , interim acervato , con-

1f

jun&i tantis in perduelles animis irruerunt,, ut

3l

ipfemet eorum Dux , Graxbe , omnibus ad

u

internecionem czíis accefferit fupremum &

optatiffimum funus.

Unde pax /Ethiopiz.

p

aT

Promiffis interea dives fuerat C/2z4d/us , iis in

t

anguítiis conflitutus , erga Lufitanos, At,

nihileorum , quz promiferat, fervavit, Idem

m

ejus Succefloresfecerunt. Et, quanquam Ber-

:ï;æti

zudi Patriarchz Abyffinorum Romam miffo

tiih

ibique confecrato fidem & obedientiá Roma-

ER

T

no Pontifici preftandam juraverit , juravitta-

men fubdolétantüm,& pro forma. Nam & ali-

n

a

um Patriarcham Alexandric petit, fuedue A-

baffiz prafecit, & Lufitanis ultimum excidium

i

paravit. ToazzesIII.de victoriaàLufitanis con-

Tulin

77

tra perduelles 442y/f;zes reportatà certior fa-

&us, eorum veró , quz victoriam fecuta fue-

]Z,f(

rant , malorum infcius,à 75//o HI.Rom.Pont.

r

. &ab

ABYSSINA.

129

& ab JezatioSociet. [ssulFundatoreper literas

j

li

pctiïthiros in ZEchiopiam mittendos , quo-

iil

rum operà Egzycheras & Dioftori hrere(is peni-

i

tus extirparetur, Miflus igitur fuit Zoazzes

Nunnez, Baredo Patriavcha, Azdreas de Ovie-

do, Epifcopus Nicez, & ZAMelchier Carauero ,

Epifcopus Hierapolinuncupatus. Quibus7z-

zAtius addidit adhuc tredecim de Societate,

ln

partim proIndia , partim pro ZEthiopia. Sed

(

|

l

ingrati hofpites venerunt, nec quidquam apud

ï

eum efficere potuerunt.

Hujustantz contu-

maciz vindex fuit Deus,

Nam Malachaiani,

;

"

h

fe&te Mahometanz populi exiguo militum nu-

mero C/azdii ditiones iavaferunt , & illum

copiofo ftipatum exercitu vicerunt, vi&iüm-

quetrucidárunt,

Quitrucidato fucceffit , 4

u

damus Sequed , Claudii Frater natu minor , eo

longépejorfuit; factus etiam Apoftata , apud

"Turcas nuper captivus.

Hic füsque deque

T

omniavertit , ex inftinctu unius potiífimim

Monachi Abyífini , qui quemadmodum Im-

peratoriacceptus fuit , itaeum facilé impulit,

ut ftuderet Religionem Romano- Catholicam

penitüseliminare. .Hoccüm non poffet , ac

praeterea hoftilibus armis multüm premere-

tur, extzdio coronam tandem pofuit , & fo-

lium ceffit Filio füo, cuinomen Z4fa/ac Sequed.

Is , gerendo bello occupatus , necobfuit, nec

multiüm profuit Religioni Catholicz. Unde

"Andreasde Oviedo , & Societate Jrsu , Patriar-

ha, f'oanuis Numnii Gox defün&iSucceffor,

p

va QL

«t(i verbo & exemplo faceret omnia, parum

tamen

lJ

-

$00

ECCLESIA

[/

tamen efficiebat.

Hujus laudem Afexzus de

illf

Menefes , Archi- Epifcopus Goanüs paucis ex-

ponit fic : Partriareba -Andreas de Oviedo

Jauciu: babetur : multa etiam miracula ab

al

eopatratarecenfentur. Nixitautem Patriar-

Q

chà exul in quodam pago , Zremoza di&to,

1

illucrelegatus , ubi etiam poftmultas calami-

hh

tates & extremam rerum omnium penuriam

V00

D)

vivere defitt anno Chrifti r;830. etiam poft

mortém miraculis clatus adeó , at Abyflini,

u

f

iU

etiam heretici,ad ejus tumulum confugerent ,

J

&jillius patrocinium ifbplorarent.

Oviedo,

U

il

& cetéris ejusdém Cooperatoribus defun&is

Wl

!

tota Abyffinz Ecclefiz moles unius P. Fra/c-

j

Jl

Jéi Lópet z; humeris incumbebat, Poftquamau-

Ym

tem &ipfe 1587. occubuit, Ecclefia vix non

:

integro anno fine Paftoreftetit ; dum denique

jl

Melchior $yl'va Clericus , & multialii é Socie-

li

tate Jesu , Go , àLufitanorumillic degentium

Pro- Rege fübmiffi , advenerunt , quorum

l*:orun

primus fuit P.Paéz. Is, àZ4 Dazguil, vunc

3 ]

"

Abylfinorum Imperatore, non folüm perbe-

D

nigné exceptus , verüm etiam fummo in ho-

A

gore Habitus fuit.

Ec facrificanti adefle, &

Tif

concionantem audire folebat tam Imperator ,

quàm Impérátrix. Unde factum , quód &

D

Il

TA

rétm Cacholicam impensé promoverit, &lite-

rás ad Pontificém C/ezzez£e;z dederit , in qui-

ut]

Dus éum Écclefie füpremum Caput agnovit,

iy

& füppetias, unii cum pluribus Sacerdotibus ,

f

cóntrainfideles pétiit, nunc totus Catholicus,

r

m viderat Z4

[/77;

V?Lr'*üm—-rþefponfüm ad fuàs necdu

Danguil ,

AfzyäsmA.

201

bakguiï ; alius Afzaf. Segued , Imn;;erator,

cum Zz Se/afie & Eras Atbamatheus, duo Im-

perii Paincipes contraImperatorem ftabant in

| armis: Confligitur, &inconflictu multis vul-

neribus conficitur , occiditurque Imperator.

Cui fuccedit Se/zaz Segued , arte militari ap-

primé exercitatus, prudens, atque manfue-

tus, .Sub €o orthodoxa Relipio refpiravit,

& novas vires collegit.

Nam , quales Zz

j

N

Wi

l

Danguil ejus Anteceffor ; tales etiam ipfe ad

Póntificem & Regem Lufitaniz literas mi(it,

j

Quin & Monachus ómnium in Abaffia cele-

berrimus , & Imperatricis, qux anno 1606,

Tk

& vivis migravit , in Spiritualibus Dire&tor,

nomine Zz7z4ria , nuper juratus Catholi-

corum hoftis, in easdem partes conceffit, & fi-

dem Romano » Cutholicam non modó proba-

vit , fed & laudavit,

Hujus ad exemplum

Monachi vix non omnes .componebantur,

uorum unus anno I604. ita fcriplit ad no

ftros : Verbum milfum à Monachis in de/érto

rope Mazbam , quorum hlares [uut , quA m

mille , dicdi dhibe, Mutillesvero Monafterii,

j*8

Bagmm 77 Regiom Sarzate. Helitera per-

veniamt Ad manus Sacer dotum Romanerum ,

babitantium Fermona ,. dilectiffimorum uo-

firorum. AAmicorum c Fratrum.

Domini

mei ! Percipite , quafó, & attendite Ad cau-

fammearum literarum. . AMihi impofetum ef

lgwfm;fg vobis , gæ;amoa[o DEU declarame-

7it , 6 gufferit miféricordiam [uum dþfiküd&g

TE ÍZ vos.

Nam ovf avo Tauuarii , medi4 no-

é&e

"]

202

"ECCLESIA

é&e circiter , defcendit füper vvos Spiritus San-

il

&us , && edixit , quód , qui apud vos confite-

val!d(

retur , C ex ve[fris manibus $acram Fucha-

if

villiam [umeret , vitam ateruam confecutu-

l

"

ruseffet. Hoc im fpiritu viderumt milfe il

d

Meonachi , qui in defértum concefferunt , c ab

v

bominum commerciorecelferunt ; etiam mihi

D

MM

(

lil

J'applices fact i, id ut vobis fegmficarem , me-

que vejrris precibus commendarem. — Exulta-

r

£e mecum , dubd tempus prope [et , quo Lufftami

s

uc venturi, & patrie opemlaturi , uósque

[l

boflium moflrerum manibus erepturi [aut.Pax

.

Ecclefta veftra , qua DomusSpiritüsSandti eff.

I

Eodem prorfusaffectu etiam Populus jamjam

i

propendebatin Catholicam Religionem, imó

D)

1

& Imperii Magnates.

Tres Imperatoris Fra-

"

,

tres toti erant Romano - Catholici ; adeó

20

quidem , ut converfio totiusImperii certiíTi-

n

£a eíle omnibus videretur.

Verüm JE-

n

]

thiopie Patriarcha J4/zza Simam unà cum

Mi

m

füis Monachis contra Imperatorem 3Se/£

n

Segued & orthodoxam Keligionem focdam

i

relufcitàrunt procellam feditionis.

Nam

m

Imperatoris natu - maximum Fratrem , cui

"m

nomen 24maza Chriflós , armavit in Fra-

titm

trem Imperatorem , &Pro. Regem inTigre,

tlny

cui nomen £Z;os.

Elzos primus arma conver-

Sed cüm varias Impera-

lii

titin Imperatorem.

l

torii exercitüs cuneos perrupiffet ipfe folus,

lii

feptem duntaxat fatellitibus ftipatus , & ob-

[

longá inftru&us lance& ad Imperatoris ufque

tenyl

tentorium penetráffec, Imperatorem fuámet

tt]g

manu

!

| ABYSSINA.

iïitäk

20?

&nanu trucidaturus , ab excubitore milite tam

L'm:gl;

D

valido i&tu lapidis in fronte exceptus fuit , ut

ex equo lapfüs , ab alio milite haftà transfixus

Mi

D

& capite minutus expirárit.

Hoc audito per-

duellium exercitus in fugam converfus Pa-

a(

l:

triarcham reliquit folum in monte, ubi füb-

ftiterat conflictum fpectaturus. Tandem Zà

[

iij

7Michael, lmperatoris Thefaurarius, in eum

irruit 5 quem lanceá transverberavit , trans-

lji

verberato caput amputavit , amputatum , unà

.H

3,5(1!3 [

cum capite occiíi Pro - Regis , E/7os , adpedes

Imperatoris depofuit. His ita debellatis 7o-

zael ,Pro - Rex Begamederanus , exculit per-

duelle caput in Imperatorem.

Atcafus, &

in przruptos montes profugus , à fuismet de-

nique, ob defectumannonz , occifus eft, Tan-

dem & duo Anacboretz füis ex antris prode-

untes, i pagis & oppidis publicé contra Do-

étores Catholicos altà voce conclamárunt ,

Ui

novámque feditionem conflárunt apud D4770-

14

tlt

Z&r, certos populos ZEthiopige : fed & hos,

commiffo przlio, Rzz Ce/a Cbrzffós Impera-

,

toris Fraterinfigni cladeenervavit. Hujusta-

men reportatz de hoftibus victoriz gaudia fu-

j

ftulit mors P. Pe£rz P4éz Societatis Jesu, qui

& Imperatori amantiffimus , & Religioni Ca-

u

tholicz utiliffimus fuit. - Hunc pauló poft ad

tumulum fecutus P. Frazeifeus de Augelis ,

Regioni Geze. quam magna ex parte conver-

terat, incredibilem lu&Ctum dedit.

Quam ta-

menjacturam compensáruntalii duo exSocie-

1] 't'ä[

tanus, &

p

tatf:JEsu » £. Diego de Mattos Laf

Po .A?l-

-

104

ECCLESIA.

T

P. Antonius Brumi , Valus , quos Imperator

& letiffimé excepit , &, ex taliletitia, füo ;

(

deobitu P. a£z , concepto doloritempera-

I)

i

vit. Eos ex eádemSocictatecontinuó fecuti,

jj

& in Abaffiam feliciter delati P. Ezzizazuel de

"AÀImeyda , & Emmanuel Barradas , Ludovi:

ii

J

€us Cardeyra , & Francifeus Carvalho annó.

[UL

1624. fuüb initium Februarii, Imperatoris ani-

i

[/],

znum mirificé recreárunt

jj

[

: uti&aliiduodecimi

hit

qui his füccefferunt,

"

ADVENTUS ALPHONSI MENDEZ , PA.

h

..triarchzin Abaffia , ejusdem Fun&iones,

n

ET

b

LETU

S ORTHODOXE RELI- -

hn

GIONIS SUCCESSUS.

Wi

"

rit

Lphon[us Mendez. , Societatis Jesu, an«

N

À

[

vío

n0 1623, Patriarcha ZEthiopiz à Grego-

X7. Pontifice conftitutus , in Abaffiam mifz

(

fus, magná ibidem pompá nec minore plaufü

ii

n

ab Imperatore exceptus fuit anno 1626. Quo

Ti

anno etiam Imperator fua cum aula & przci-

NI

j

puis Imperii Principibus Romano Pontifici ,

ttr

tunc Ur£ano VIII. Chrifti Vicario publicam

[5

li

obedientiam juravit , die undecima Februarii ,

tv

manu Evangelio impofit4, verbis his :; Ios Se/-

k

£am Segued , At bjo,

j« Imperator , eredimus,

nf

ac profitemur , quà

j

4. Petrus , Princeps Apo«

AU

olorum a Chriffo

Domino moffro. couflitutus

LT

werit Eccleft.

74 Cap

E

ut , C quid ei dafa fuerit

Boreflne b do

nj

VIHATR I ver fu. TRUROHPI.

]

jexta

ABYSSINA

20f

:

k

3uxta verba Chrifli nd ipfum ditfa : 'Tu es

"

Petrus , & fuper hancpetram zdificabo Eccle:

t

fiam meam. "Tibidabo claves Regni coelorum,

l

£t Alio tempore : Pafce ovesmeas , paíce ag-

Wg&

nos meos.

Credimus etiam e profitemur ,

W!

uód Romamus, legitime eleifus, Pontifex ,

»

"verus Sedis Apoffolsea bares fet , e» fupremum

"

totius Ecclefre dominium habeat.

Vovemus

b

etiam c deferimus finceram obedientium S.

Patri Utbano VIII. zzoderzo Pontific? Domi-

somoflro, uti c ia omuibut , quiei inregen-

j|

da Ecelefta füccedemt. — Hzs mo[tras Perfonase ,

a

Ita Nos

vo[irimmque : Imperitem fabjicimus.

Deus adjwvet , & fantia Dei Evangelia.

imperatoris exemplum fequebantur omnes

Ü

Magnatés & Aulicr , Clerici & Monachi illic

prafentes.: Quo finito, Generofus Princeps

]m,:

Raz Cella Cbriflós, zelo Domini plenus , ad

omnes prafentes nudato ferro hzc verbafe-

u

ïl

eit : 1Qued fatfum ,"faAtfum. — .Si quis verà

li

deinceps effet , qui id , quod promifit , nom ad-

h

ganpleret , ferri bujus aciem per [entifcet. Hoec

li

veró ideo dixit, quód non nefciret, adeffe in-

j

ter przfentes , qui cum potente quodam per-

"

duelli rem haberent communem contra Fra-

trem füüm , Imperatorem.

s

.M

Poftpreftitum fideijuramentum, vo

ïcbat

ii

Cxfàr, ut füo quoque Filio , Imperii heredi ,

cui nomen Fac/adas , juramentum fidelitatis

i

à

(j

& obedientiz exfolveretur.

Princeps CeZ

j

j

Chriffàs , primusfuit, qui id preftitit verbis

W

2 herediFaciladas jure

his : f(in':z]?i & Imþisr

2

ebedien-

)

"m

ECCLESIA

ebedientiam , tanquam Va[allus $ ed tamen

[

eonditione , ff Catbalicam fidem tuentur , au-

qeAt , defendat. . Si fécus fecerit , me primum

J

?IN

avfeufifmum iuimicum babebit. ExindePa-

triarcha fuis fungebatur officiisaffidué. Ac

[

D)

primó quidem editis libris puncta fidei Catho-

licz de Humanitate Chrifti, feu vera VERBI

j

].

Incarnatione , à Conciliis definita exponebat ,

/

explicabat , errorésque Dzefcori & Eutychetis

!

folidé confutabar.

Sexdecim Societatis Jesu

fj

Sacerdotes, per totum Imperium dividebat,

M?)f

Duosin Regnum 7zgz? , unum in Begnmeder,

(

quatuor in Dzzz£ea7z , quinquein Gezzz, &c.

[

His adjungebatSacerdotes & Monachos Abyf-

[

finos füis ab erroribus purgatos , & à fe legiti-

n

mé ordinatos. Hiigitur bini & bini,uti quon-

l

dam Apoftoli , .certis temporibus exibant in

i

varia loca, docentes, baptizantes , & Sacra

adminiftrantes, 'l'am lztis omnia fücceffibus

'3:!13

ibant, u

fi

f M

nuncíequitur

quead annum Chrifti 1 632. Ex quo

It

I

ORTHODOXJE RELIGIONIS IN

[

ü

ABASSIA REPENTINUS , TRI!STISSI-

il

MUSQUE INTERITUS.

u

od perduelles Abyffini armis evincere

M

M

non potuerunt, id Monachorum fuo-

i

Q

. rum fraudibus & fimulatz commifera-

Q

tionis affectu impetrárunt.

Sic enim illi ad

fjf

Imperatorem denuó victorem : Ecce ingen-

qemnumerumce[orum , quibaue aremam te-

fl

(

guui Ei fmneæ tl fabditifümt , m

q/fri-mg-

if

VAL ,

AB?SSINA.

207

!]

!l

naH , Vocefh , Caro & Sanguis uoflev. Eflo

77

iper triumfhex [

N

proimde , femper vvintas , fe

At fPue vincas , frve vintari

, ferrumtamem

£un [emper i2

propria vifeera mergi. — .Qui

cop[urgunt ,

C tam borreuda bella movere

refumunt , nuon

eoptra tuam Maje[Latem

;

:

la

Jünt, fedcontra mruam Religionem , quaim-

ducitur in Imperium.

)uam multi jam pe-

j

1j

zierunt , folum ob Religienem immutatam ?

OQuot eorum [unt , quos eadem fata pre[lo-

d

laetur ?

Érgo Mifericordiam ! Mifericor-

hi

diam ! Sine 1llos ed ia Religione vivere , in

n

His acce-

ua Majores eorum mortus fuut,

debat Fae//2das Imperatoris Filius & Imperit

Hzres , cum füis , qui hzcad Imperatorem :

M

Nibil Imperioneceffarium magu , quam pax-

Hujusbero impetr.

andaremediumunicum eff,

(

Relieioni libertas.

Neque *verà opus e[t [ub-

M

if

amiam tollere ; - fatis evit exteruas quaedam

lu

ceremouias & nlia, Gua non famt contra effeu-

ziag fidei , diffunllare. — Pacnto Imperio res

controver[a fize periculo revorari poterunt v

j

e melins explanaris - Admittet etiam fin-:

lus baud imvitus , quippe ab Ale-

gula Popu

Xandrini parim diverfn ; e

pe bonamex-

Y

licationem facile combinanda,ecbc. Kisil

U

laqüeatus fra&tusq

&e Imperator libertatem

u

ml

conceffit , Patriarc

hà & Epifcopo A/maydá

?

fruftrà reluctantibus.

Ex hac libertate ena-

fcebanturferé quot capita , tot aligé.& ali

gSer

y

& ; ita, ut Abaffia nunc Babyloni fimillima

A

[

nachis volebant , Chris

effec. | Alii enim ex Mo

um

f

3

—

——

'i-xogv

ECCLESIA-

ftum quidem fuiffe Filium Dei, fed tantüm per

li

gratiam. . Alii, quód in cruce mortuus eflet

f

etiam ut Deus. Alii, quód duz Perfonz-comue

(

tatefuerintinunam. Alii, quód DivinaPec-

f

fona Humanz fueritünita , &c. Quodchaos

i

animum Imperatoris in extremas anguítias

15

conjecit 5 adeó, ut exulceratz conífcientig

$

fuzremedium apud Her

etieos fruflra quxre-

)l

ret, nullibiinveniret.

Patriarcham uti me-

lx

tuebat , ita & fugiebat , ne commifli erroris

n

argueretur. . Morbo corre

ptus plures coníci-

qi

enti* , quàm corporis lan

ienas perpeffus eít,

f

Moriturus, ex P. Ze Morzos

3

coram Fac//zda ,

Imperii Hzrede , hzc audif

i5

t

Wellra . Maje-

44 z05 procul abeff

ab ultimmlimem, Sus,

QUC

[

n

j

.

&fo , amima con[ula.

£ ,€b edicat , audim Re-

ü

I

l

4

Z0Z€ 2/0r CupIAL.

Ad quze ille elat voce $

&

amabili geftu , fic :

l

In Fide Romauno- Cathos

[

dica morior. Confelfus füm $. cli- d Filio seo

Jffgnificaui.

täfqï

Atqueitaomninó eft. Nam ad

lo

Facilidaz Fili

um fuum, pauló ante, hzc ver-

bà fecerat :

0c» A

d

1

Subditorum motus

Fili! qu

per feci , propter.

e* feditiones feci.

Joma-

u

viafides bona e[f ci

"UCFA,

Aff

Patriarcham cum

l

Jitis commendatum babe.

Obiít autem.anno-

1672. die 16. Octobris,

hi

hr

PERSECUTIO CATHO

LICO-

A

RUMTIN ABASSIA.

n

?moriturusIm

&S

perator Fac//ada Filio-

fm?tl

ucceffori füo commendavit , fru-

li

racommendavit,

Nam vix Imperitü

101

adiit , Pcrfequcndæ Religio

nis'(.?atholicæ ini-

tium

'my

KBYSSINA.

209

miï

tium fecit, ' Ac primó quidem CrZ2 Chbriffos ,

SF.:

modo defun&ti Imperatoris Frater , Catholi.

A

hl

corüámProtectorac Defenforacerrimus , om-

nibus & bonis, & officiisexutus, in exiliunà

Facilidacothierarejuffuse(t; ubi , üt fanctus

vixit, & üt martyr multa fuftinuit. ^ Sors ea-

Md

dem Patriárche & omniumPatrum Societatis

;:Thf

fuit, qui CaZe/amspetiérunt, iblquein abditis

locis, veluti Anachoretz fummá rerum omni-

um inopià preffi vizcrunt. . Poftquamita per-

cuffi erant Paftores , difpergebantur oves gre-

gis.

Nami, quisquis Catholicus erat , atro-

ci perfecutionis procellà involvebatur $ erát-

lii

l

E

que turbáta & confufà facies Ecclefize Abyffi-

ng.

li

n

Quid multis? uno veluti momentocon-

cidit, quidquid tot annis füummo cum labore

W

zedificatum fuit.

i

Proftripti veró Sacerdotes

cüm Patriarcha, üt quondam Apoftoli excu-

UM

d

tientes pulverem de pedibus fuis , eo exIm-

perio , nectamen fine lachrymis , excefferont,

d

]

ac tandem poft multa itinerum faftidia vitz-

n

Sacerdo-

r

que pericula Goagzz pervenerunt.

tum nihilominus aliquorum illic permanen-

]

U

tium & occulté viventium reliquiz, fuo cum

Epifcopo diris perfecutionibus exagitabanturi

Nam etfi latibula fua perfepe commutarent ,

f

tamen detecti denique funt, & multiplicimar-

tyrio affe&i. Martyrii coronamadepti etídtri

]

"

funtLaicipermulti , quia ad vomitum ÉEuty-

chiaaz harefeos redirenoluernnt, fedin Or-

thodoxa Religione intrepidi perítiterunt. Nu-

rtytíot

mcruäm(ï&kï-artyrum, & varietatem ma

rum

j

-

TE

ECCLESIA

40

rum-recenfere , haud neceffarium effe duxi«

lï

mus ,. quia, quid in tali tempeftate continge-

f

gere foleat, nemo eít, qui non imaginari id

l

fibimetipfipoffit. Hocunum addidiffe fat eft.

[

Non defíliterunt.à furore perfecutionis & fufi

f

fanguinis crudelitave Haretici Abyffini , donec

!

Orthodoxos omncs funditàs extirparint.

j

[

-H'UJUS TA

M FOED48 APOSTA-

SUE RATIO.

l

Qgïdem judicia Dei abyffus multa $200

qh

E

u

cur. Deus hzcfaciat , ifta permittat , no*

J

bis hominibus femper cognitum eft. . Itaetiam

li

de hactam luctuofa Abyffinorum Apoftafia,, fi

li

arcàna Dei confiliaattendimus , nihil certi ha«

bemus.

Verumtamen , .fi Abyffinorum vi-

j

T

tam, fimores, (i geniuminfpicimus, nihil ad«

modüm, mirabimur , quod jufto Dei judicio,

ii

Orthodoxz Religionis, quam veluti manibus

l

jam tenebant, fecerint jacturam nullis fat la-

M

chrymis deplorandam. . Nam, , quod Salvia-

i

nus Lzb. 7 de guberu..xoti Africe in communi

li

adícribit , id Abafliz praeprimis competit. Scri«

Ü

bit autem Salvianus fic : d/7zcp Regzo eff £ur»

lu

pis amoris & lafesvia.... E]lg,tam diffcile aliie

i

reperire Africnuum ca[tum ,. quam reperire

u

"fricanum , qui Africauus mon f/it..— Ante-

Ti

quam Religio Catholica in Abaffiam penetra.

h

verat, omnibus, tam Clericis, quàm Laicis ,

[/)

in fcedam libidinem propenfiffimis , liberum

tho

erat, buic nubere velilli, nec non füo pro li-

Qc)

bituhanc dimittere, & aliam fibi affumere u-

Xxorem.

ABYSSINA.

215

xorem;

ci".

Quo in luto Imperator ipfe , licét

dl

i

jam Catholicus , adhuc hzrebat , & fe.con-

i

tinere fatis non poterat , etiam fenex : ita,

ut quod /£. 3. Regum c. 11 v. 1. deSalomone

di&tum fuit , dici etiam poffet de eo $. nimi-

Ed

rum :. Cimque jam effet fenex , depravatum

M

eff cor ejus per mulieres :- mecerat cor ejus per-

eium cum Domino Deofuo. — EjusFilius Fa-

»T

ld

cilidas pariter vincula mattimonii ruperat , &

légitimá conjuge repudiatà aliam affumpferat ,

| wl

quin & ,preter alias , Fratris nuper defuncti

j

.uxorem.

Ideo veró à Sacerdote monitus ,

jam tunc bilem in Catholicos concepit. . Ejus-

]

dem farinz mulieres , etiam Aulicz erant.,

hinc Legi Catholicorum.infenfiffimz. |Has

ágitur inter fordes quomodoaffervari poterat

mundiffima margarita veritatis? .

Alterà ratio, Clericorum & Cleri Przfi-

dum ignorantia, indéque enata contra Catho-

licosinvidia : necnon propriumintereffe feu

lucrum , quod per Catholicos imminuebatur;

i

QUs

denique & licentia vitz, cui à tenerisjam af-

AW

fuetum fuerathochominumgénus. Nonmo-

J

dó uxores plures , fed &pellicesalebant ; e-

tiam tales, quzaliis matrimonio junCtz erant,

"

M

Quando Alexandrià aderant , facros Ordines

ümpertituri , id potiüs lucri, quàm Religio-

)

jcl

nis causá fiebat. Et quoniam tales reditus per

)

Patriarcham & Epifcopum Catholicum refe-

cabuntur, ideo rancor & odium in illos.

Ca-

M

jï

tholicorum quoque Magnifica templa obliquis

ij

non tam

oculis intuebantur ,—d-iccntlcs , €a

flL

J(

templa

212

ABYSSINA.

templaeffe, quàmpropugnacula , quibusex

Europácopiofüs milesinduci, & , cooperaa-

te Ce/4 Chriffs , votafübigi poffet ZEthiopia.

Ad harcinvidiam magisacuendam , Monachi

Abytffini egregiam opem ac operam confere-

bant : .quandoquidem ignorantia eorunmi per

Europzorum íapientiam confundebatur , &

eorundem aüthoritas multum imminuebatut,

JItaque ad fümendam de Europeis Sacerdoti-

.bus vindictam; 'quidquid mali accidit , bella,

fterilitatem ;; morbos &c : iisimputarunt.

1

Tertia ratio fuit exitialis error nonnullo.

xum ZEthiopum, qui fibi perfüafüm habebant,

d confequendam falutem omninó füfficere

Religionem Majorum , qualis qualis illa effet

5

e

nec decere eam velin dubium vocare , vel

luribus in illam inquirere. : Erant etiam , qui

dicebant Romanam inter & Alexandrinàm do-

^

€&rinam parüm difcriminis effe

*

Elfe 2os osa-

zes Cb if zamos , omnésque i2 Chriflum crede-

wesy eper ChriflumfAafvari. '. Interim colla:

pfa Abyffinorum Religiojacet.

Quanto cum

-difpendio tot Animarum ! Jacent etiam Ec-

-clefize-quatuor Patriarchales. ,:.& propter fua

-

,peccata jacent...-Nos , ut Religionemin parti-

;»obusnoftris falvam: & incolumerm confer-'

- "yémus, ad ejusnormam & regulam

'Catholicé femper, hoceft; fo-

brié, jufté, & pié

vivemus,

GEGPONdes

;

!5'1,

f

L:

f

l

ï

!

(j

,

m!

!

h

"

p

l

ï

]i

?

]

um

VAE : A

UP

T UE Lt A

N p nl

-

—

-

74

t

RE

EAU U

—

xras

R E.

e

E

,l

C

5

j

4

»

W

-

s

z

p2

J

Y

5

W

7

)2

»

Y

2

H

1

x

Y

Bs

*

p

"

B

$

x

M

N-

As

N

N

^

p

x

«

i

».

.

6

z

bN

Dj

]

VN

"s

29

2

*

at

o

5

E

*

A

3A

p

2

3l

m

p

ii

^;

!

4

*

j

M

-

N

v

À

Y

31

k

xï

J

À

»

/3

t

j5

"

x

»

i

z

J

u

"s

f

?

j

r

P

o

É

z

$

p

D.

^

[

9

s

z

i

.

i

n A

25

25

ä

£»

d

»

25

N

ä

g

x*

.

fi»

i»'

$

"Es

)

»

2

j

3.

*

r2

D d

4

)

2

?b

A

P

EE

)

P

ik

AE

)

A

;

EE

X

»

7j

v

K

i

A

E

"

£5

»

i

-

la

m

)

1

x

X

.:

a

P

ES

^

N

P

Ü

WA

«

ii

)!

UC

-

x

d

v

.»i

J

N

]

»

p5

d

Y

L

* E

P

i

sst

:

E

"d

—

P

T

5

i

p

A

T

ao

-

-

d

5

.

-

N

H

E

a

2

m

X

i

u

d

-

h

E

Y

|

g

P d

y

ET

p-

*

n

E

j

3

! 2p

E

d

"i

"

A

m

ass

i

i

D

E

H.

*

d

————ÀÁ

L

E

Á —Á

-

—

$-s

ss

^

-

A

Ó

ls

—

SÉR

——£

d

E

z

-

*

m

m

-

i

x

v

u

2

2

VET

-

p

z

a

-

u

:

hs

VA UNEEE

^6

i

u

us

v

A EXED

x

s

e

E

x

-

prr

n

Ed

u

T

ii

E

um

d.

i

z

x

s

*

Rs

3

zá

as

X

j

s

RT

d-

TOR

VA

EUR

R

SUSSOSEOE EE

z

193

EUA

m

pO^

-

n

g

Es

u

s

a

"g

a.

E

T

ass

-

i

S

E

d

:

x

2

us

i

d

x m

A

E

aE

d

Lb

2v

£a

A

s

us

-

P

s

LT

ä

.

XUN

EX

has

V OES

-

as

m

s

j

D

p

v d

x

A

Ms

r

ii

T

i

Q

N

s

s

r

V

G

pE

E

A:

s

m ts

E

m

z

p

A

g

:

m

?M

a

*

ss

A

us

s

AU

D

x

Al

m

$s

x

P

vv

x

i

3.

5

Qs

*

s

.

o

E

du

m

b

TOE

DRNS

x

UET

AUE

se

i

ex

rl

s

Y

R

E

*

X

ä&

at

2

s;

E

ss

o

Md

-

i

jX

d

TE

us

P

i

As

2

Rs

2

EE

SS

COA

E

ieis

gl

t

d

A

J

x

u..

us

6s

Es

N

d

RU

M

x

4

iee

i

w

P

*

2

m

&

5

h

eam

[

fs

UAR

i

"

E

u

d

N

"

W

x

n

m

2

M

i

i

x

a

$s

EM

E

s

*

Y

*

E

A

N

g

*

«

i

n

x

A

zb

U

-

hi

35

s

*s

EX

i

E

»

5

Vs

.

?

A

u

AU

:

t

T

h

d

s

Y

AV

E

P

d

.w.

n a

es

*

vl

d as

u

-

VN

x

Z

E

Ixijs

U

L5

AX

VL N

^

jY

E

A

?5

N

h

x

ii

m

P

a

E

l

W

i

u

u

"s

AE

E

iE

AE

vt

j*

EE

Ü

[

H

p

M

Ms

UE

m

pE M.

w

M

n

:

u

2

NI

19 20 ?2

18

W

17

E

16

E

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

NOTITUE

15

E

E

ECCLESIASTICA

14

e

ä

PARS QUARTA.

13

CONTINENS

,szmor Patriarchalium Ecclefarui

12

J

ALEXANDRINJE , ANTIOCHENJE

HIEROSOLYMITANJE, & CONSTA

11

J/

NOPOLITANJZE

Ortum Progreffum , lnter:tu

10

m

/a/ 4 ATLM JEf9]

ïll J I! lll!lI!IIIIHIII!lIIIIIIII!!IIIIllllilllllllll,lllllllll J Ill!lll TTTE LHTTI II'IIIIIII!

my

2

COWGRHGATEOI

[:—

.. MAJ

ORI ACADE MICfE E

Q^/6O0-.

BAMBERGENSI,;

o 8

nTUECUD TITJLO

llllllllll

B. MARU?J ï—

6

GmbH. www.

ANGELO SALUTAT

ä

N OSTRENAM DATA

4

ANNO

MDCCXXXI.

BAMBERGIE,

RIIIII HltlllHHWllHllll!

3

Georeii À

Andre

2

ULL

IH WIH

vl

lïT

tll

1[

IIHIIIKIIIHHIIJIIIIIHH lll I

d& Copyright 4/1999 Y

4

6

iï il HLIIHIIIH(II

1

1:

I