Íeu Metropolitam ZEthiopiz, reliquósque per

totam /Egyptum Epifcopos folo füo arbitratu

i

conftituere. Hiautemà füpremi fui Antiftitis

;;luäori.';

nutu ita pendent,, ut majorin obfequendo ala-

AUl

TTTE

critas & promptitudo defiderari non poffit,

Funguntur Epifcopi omnes delegatorum vice,

utàpopulo decimam quamdam colligant , in

u(ï;(:opïs

proprium , opinor, & Patríache neceffarium

il W

vitz fübfidium.

Quam Epifcopos inter & Ar-

[

chi- Epifcopos ftatuunt differentiam , in eo

i

maximé confiftit, quód poftremnos non fecüs

d

ac Patriarcham Virgines aut faltem coelibes

imtl

effeoporteat, acproinde ex Monachis affumis

m (

ad Epifcopatum veró provehantur non raró,

Jviinemüg

qui annis pluribusin matrimonio exactis,tandé

AUR

Uxore defun&tá , ad Ecclefiaftica munia ani-

Atl

mum adijciunt. Inter ZEgyptios Przfüles fe-

. y

cundum à Patriarcha locum habet is, quem ipfi

sl

Patriarcham vocant Hierofolymitanum , ex

p

antiquo jure , Ífeureceptá eonfüetudine , fo-

TO

itum

'

|

SECULUM VIf.

6t

[

* fitum toderari omnia , vacante Copzoraz

h

Sede Patriarchali,

Hic licét , faltem titulo

äqïïli;)

P W

tenus, Sedem Hierofolymz habeat, Cairi

n

lh

tamen jam pridem domicilium fixit , verifimi-

..I ng '

liter quód Hierofolymis Coptinon multirepe-

]

Idcirco illuc tàntüm excurrit in Pa-

riantur.

Wi t

fchate , acdecaetero aut domi remanet , aut

lgt

eam A£gypti partem percurrit , quz Paleftinze

Vr

roxima eft, ejísque ditioni fübJecta. Pro-

]

iOf

prié tamen ticularis hic Patriarcha non Hiero»

Yi

folymitanus fed Cairen(is Epifcopus dici debet,

tD

qui eá potiffimüm decausáà , extraneum quafi

d

nomen mutuatus eít, neqguis fedente Cairi

i

Patriarchà Alexandrino , ullain. ibidem loci

Ti

aut au&toritatem aut poteftatem fibi arrogare

f

prafumat, Ex quo rurfus fummi Antiftitis

d)

in reliquos abfolutiffinum dominum perfpi-

clas.

AORU J

ol

Epi(copis proximi funt Sacerdotes , paffim

ni

Ya

quidem , üttoto Oriente , ficin Zigypto con-

stl

jugati , fi fieculares fint , non ita tamen , ut

vun,

ad matrimonium obligentur, quemadmodum

Qu

de Habeffisis tradicur, Plures reperiuntur,

fem (

qui more Latinorum , perpetuo in Coclibatu

"

vivunt, Quiapudnos facrum Presbyteratüs

y n

Ordinem dignitate fequitur, non eodem apud

v

Coptos loco eft, Etenim Diaconorum mul-

Til

titudo ibi propé incredibilis , ad id tamen ne-

p

j

ceffaria , utnealiquando defint , quiEcclefiz

li

minifteriis operam navent.

Ad hunc Ordi-

sU

f 9

j

nem pureros etiam feptennes & fexennes adle-

J

gereconfueverunt, Ét, quod magis mirére,

)wv !

il

Eamet[i;k :

62,

SJECULUM VII.

um

tametfi Diaconi illi ( (i ita faseftappellare ) à .

j

puero fundonibus Ecclefiafticis affuefcant,

M

Jj

iil

exiguus prorfüs , imó nullus apud eos ulterio-

il

f

i

ris gradüs ambitus, nullum promotionis defi-

j

(

r

derium ; fic quidem , ut ad Sácerdotium vi

Murtad

autartibus compelli eos & adigi quodammo-

um

do neceffe fit; eà nihilominüs , (àltem in fpe-

, n

h

ciem , Ordinationis libertate fervatà , ut, dum

ubo f

)

fübftantialis Confecratio peragitur , poffit , qui

voluerit, à facro Ordinetrefilire,

um

Quàm id in

g

Europa infolitum, tam non abfurdum videbi-

i li

tur , fi quis miferam i(torum hominum condi-

;

tionem perpendat.

Coptoruza nullus ad fa-

, n

cros Ordines affümitur , qui de plebe non fit,

st

quique proinde vili arte vel opificio vitam non

ATU

alat. Acceffio Dignitatis Sacerdotalis nihil

ytt

magnopore lucri, certam temporis jacturam

n

adfert. Sufítentanda Familia , alenda Uxor,

& liberi , interim ftipendiiaut nihil aut perpa-

virn

EM

rum , quo egeftati füccurratur.

Quid igitur

miri ? fi Diaconatu contenti , eó ftüdia con-

ET

slar

vertant, unde deneceffariis ad vitam fibi fuüís-

queprofpiciant. Eodem feré ex capite oritur

yilor

gqu/

fupina tam Sacerdotum quàm Epifcoporum

ignorantia; ut quibus videlicet non ultra an-

P

^

d

t

num duodecimum fcholas triviales frequenta-

re liceat, ubi do&iffimi evafiffe cenfentur , fi

DT

2

legére noverint & fcribere Arabicé. Ex eo

tempore diurno labore viCtitant, nec ad an-

?rcsh)w,

30ntm

num ufque trigefimum , quo ad Sacerdotium

promoveri folent ,

Aff

quidquam acceffit , nifi

quódforté & eorum

fiant immores , quz pue«

"t

ri didi-

SJÉCULUM VII.

6;

.

]

tididicerunt. Tam craffam ignorantiam fru-

.

ftra deploravetis, in tantailla totius propégen-

db

tis paupertate , quà impulfi coguntur finguli

f

rerum fuarum fatagere , ut domefticz penurize

iEtrdüfm

füccurrere queant,

Hinc nec Magiftros nec

Doctores alere integrum eít; &, fi gracis illi

J

t

adeífent , inopià prapediti, faltem qui adulti

funt, docentes audire non poffent,

Quo fit,

UT

i

ut bonarum artium & fcientiarum , non dico

rudimenta , fed nec nuda nomina comperta

(üt

Irmy

habeant,

Quid ? quód nec Sacerdotes ipfi

linguam füam Copticam calleant; quanquam

Tinumt

niltyd

ipíis facra (it, & 1n officiis Ecclefiaíticis ufur-

pata. Preclaréresgeritur, fi Copticélegere

pdeu

do t

noverint, de intelligentia parüm foliciti. Et

veró eorum ignorantiz fübventum eft appofi-

tint:

üriid

tione textüs Arabiciad officiorum marginem,

nec piaculum cenfent, fi aliquot Miffe partes,

du

hl

przfertim Epiftola & Evangelium Arabicé re-

citentur. Quid in hujusmodi Prcsbyteris ,

uj

)f

feu perfonam , feu fortunas , feu denique do-

tes & merita fpe&tes; quid inquam in hujus-

us

[

modi hominibus non contemptu & vituperio

i

j

dignum ? fi perfonam confideres, plebei fünt

Dia

j

nl

quàm maximé 5 fi fortunas , egentiffimi ; fi

reliqua, indoCti, bardi, & hebetes. Nihilo-

s

minus tanta apud fuos reverentia , tantazíli-

t

matio, ut gentis etiam Primores nunquam

jl fJ

Presbytero occurrant, quin inclinato capiti

n

manum imponi poftulent , quam deinde de-

Wi

qi

miffiffimé ofculantur.

Par|eft Sacerdotum

o

ffm

g

omnium erga Epifcopos veneratio, &horum

Jsl

erga

l

g

£.

SXÉCULUM VII.

D

ergaPatriarcham; cujus in univerfos ftupens — sj

la Authoritas , quà diffidia omnia, lites , con«

jI"l[fm P(

troveríias omnes , velnutu , ut ita dicam, tera

pj

minatatque componit. Exfíuo ingenio Fran-

r

j

cos metiuntur ; idcirco eis videtur prorfus

?l &Sv

incredibile , Chriftianorum Principum con-

j

i

J

tentiones non ftatim fopiti ac dirimi uniusPon-

Jmm[.

tificis arbitrio,

nall

Caterüm res multis digna eftlachrymis,nul»

sj

las illic Parochias reperiri, Parochos nullos

jgii t

nullam do&rinz Chriftianz per Catechifmos

al

€xplicationem , Verbi Divini prodicationes

n

nullas: gregem a neglectum , ut Coptorum

^s

plerosque nomine tenus Chriftianos appella:

a d

re oporteat. Ad hoc itaque precipuum &

at

feré unicum tot Sacerdotum & Diaconorum

151l

znunus reducitur , ut, fi pïures alicui Templo

dT

&eferviant , alternis vices fuas in Ecclefiafticis

ET

munBis ebire teneantur.

Habent moré no«

vini

Ítro quotidianum Officium feu P(alterium Da*

NI

vidicum , in Matutinum , Laudes , aliásque

.'TC-

(pcxi[fe |

diurnas no&urnásque Horas diftributum: a&

u

fine Rubriciss unde uào eodémque tractü

20f

indoCtihomines totum é memoria recitaré

"m

;xoffunt ac debent , equé acSacrificium Miffz,

at

Sunttamen Epifcoporum Horz Canonicz lons

db

giores , ille aucemlongiffimz , quz peculia-

ilin,

res fant Patriarchz.

Miffam faciunt diebus

2

Dominicis, & Feftis aliis , quos fatis frequentes

dl

celebrant imó frequentiffimos.

n Templis

[

majoribus etiam celebrant quartà & fextá fe-

aM

rià, ac pertotam Quadragefimam.

Litur-

ïü[fgd[;

|

- S/CULUM VII.

Biïtrfolii

6;

iT

Liturgiam , üt fermé ceteri Orientales,

lii

triplicem pro variotempore adhibent. . Com-

Ug

munis & paffim frequentata eft Bafiliana, o-

mnium breviffima, Altera eft S. Gregorii Nyf-

Ut p

li

feni , & S. Cyrillitertia; fed hz utimultó lon-

t

recurrunt,

giores fünt , ita nonniþü'femel fingule in anno

Szculares hujus gentis opibus & dignitate

n

TU

przcipui, Arabicà voce Mebacheri , hoc eft,

ANumtii vel Nuntiantes dicuntur: süntque ii,

t t

qui aut Publicanorum aut Quzftorum; aut

Wi

Oeconomorum officiis apud Turcas , illic do-

A

minantes, funguntur, eorümque bona, re-

u

ditus , & veGtigalia adminiftrant, Si quis in

quaga

gente adeo miferà & miferabili Nobiles, Pri-

V Dit

mores, aut quoquo modo illuftres invenire

n

voluerit , non aliirecurrent eà digni appella-

t

tione, quàm foli Mebacherz , certé predivi-

Y t

tes ; ii potiffimüm , qui fermé duodecim nu-

X

mero tanquam reliquorüm Principes ita fibi

s.

profpexiffe dicuntur, ut ea munera ad filios ,

f

propinquos & hsredes continuá fücceffione

t

transmittant. Nam JEgypti Pro-Rex & alii

viginti quatuor Turcarum Optimates , penes

Ti wl

T

D

(j

À

um.ï;

quos eft tota gubernandz Regionis poteftas,

Qu

militiz Duces , Officialésque alii Turcici, nec

que

ipfi fciunt , nec magnopere fcire curant, quan-

u

tum pecuniz ex folitis veGtigalibus alifsque ex-

i

a&tionibus confici foleat ; fatls contenti, fi à

hE

'Tanta eft

AMebacherts poftulata accipiant.

u

apud Mahumetanos illos Chriftianz fidelitatis

[

& integritatis exiftimatio , ut & in bonis admi.,

niftran-

66

SECULUM VII.

|

daü*h

niftrandis , & procurandis Familiarum nego-

y

x

tiis Copzos malint quàm proprizx füz gentis ho-

Afl

mines adhibere.

I

Jh

Inplebe pauciffimi funt , qui non vivantin

[

i

Q

dies. Illud mirabile, quód in gente tam po-

pulofà vix ulli reperiantur , qui mercaturam

y

j

M P

At

€xerceant, ubi tamen Alexandria & Cáirus,

tanquam emporia mercimoaniis clara , cele-

v

Jl J

brantur.

Judeos itaque, Grzcos & Arme-

n

nos , aliàsque extraneas nationes Coprorum;

t

al

Wi

fpoliis ditefcereneceffeeft. Victustenuis, &

educatiolonge à noftris moribus divería. Plus

n

aliquid liberalioris educationis & urbanitatis

b uN

prafeferunt, qui adhucinter Copzos habitant ,

st

o

Grzci, Melcbit4, utpote qui varias nonnun-

quam mundi partes peragrare folent , Copzz

PTO

€ füa /Egypto nufquam pedem efferentibus.

j

Ufque huc R. P. Bernatus $. J. illic Miffiona-

n

,

TT

rius. Nuncadgentis hujus Epifcopos tam Ca-

/

tholicos, quàm hereticos, veniamus : Nimi-

jnis|

rum füb initium hujus Szculi adhuc Catholi-

MU

l

cus illius Sedis Epifcopus vixit $. Ez/ogzzs ;

D

ynortuus anno 60

|

ceftit

4. vel , ütalii, 6o7.' Cui füc-

t

li

1

Theodorus Scribo wel Scriba , itidem Or-

li

ï

thodoxus, cui annos duos tribuunt Nicepho-

ith

rusin Chronico & Tabule Theophaniinfertee ,

tübjir

N

obiitque.anno 609,

T heodoro godem anno

iylt

fuffectus eft

i

$. goanues Eleemofyanrius : qui Alexan-

j

drinz Ecclefiz pra-fuit ufque ad annum , quo

r i

Alexandria in Mahumetanorum poteftatem

^

redacta

T

E

S/ECULUM VII.

67

ts yedacta fuit.

Hoc eft, ufque ad annum 616.

ii

quo anno etiam mortuus eft $. 7oazzes Elee-

mofjuarius , &in ejuslocum fübrogatus

luimmï :

Georgits Monachus, qui vitam S. Chry-

f0

foftomi fcripfit ,. & Patriarcha vixit ufque ad

Ji t

annum 650. quo defun&o JIzitium Heretico-

Mi

7um Patriarcharum & Catholicorum finis fuit,

lidn

quia Monothelite Haretici Sedem Alexan-

ET

drinam occupárunt,

MNam Cyras , Phafidis

Wi Epifcopus , poftquam Sedem 'Alexandrinam

Vg

fuiffet adeptus , unionem fecit' cum Theodo-

Ww) fianis Acephalis, quorum eà in Urbe ingens

rl

erat numerus, & ad Aonotbelitarum Hare-

CWJ h(x

fim, de una tantüm in Chrifto voluntate &

UT

operatione ftabilier

m convocavit Álexan-

J

" driz Conciliabulum anno 633. inquonovem

L

n tf

edidit capitula, quorum ultimo afferuit; Ezz-

iil

dem unum Chriflum eb Filium operari DEO

Fcopost*.fï;

decibilia e& bumaná und eb virilioperatione

J

z

: Jécundum fanéium Dionyffum. | Quàinrepla-

qhic

(

cebit obíervare frontem perfidi illius Hzreti-

LL

€i, quem non putet textum S. Dionyfii inter-

21*

polare, & pro sov4 DEI-virili operatione

fubftituere uz4 & virili operatione. Quam

j, I

fraudem Pfeudo. Miniftri fui poftea alii Mono-

N

thelitz fecuti funt

Poft pera&tum iftud Con-

yLt

Hf

ciliabulum Cyrzes fcripfit ad Sergzs Conítan-

rb

Ts

tinopolitanum , fuedue epiftole novem illa

capitula Alexandrie elaborata & promulgata

T

attexuit. $erg/zsgratulatoriam epiftolam ad

| u

y:

Cyrum dedit,in qua novem illius capitola,

i

? quz purum putümque olebant Monothelis-

r

P

mum

"r

€8

A'SX/ECULUM VII.

mum , palam approbavit , fummísque laudi-

bus profecutus eít, 'Verüm, Cyzzs anno 640.

accufatus , quód omnem ZEgyptum Saracenis

prodidiffet , Patriarchali Dignitate ab Impera-

tore Heraclio exutus eft: quam tamen anno

!

i

M l

641. ab Imperatore Heracleona , poft Patris

r*]j W

obitum , recépit , eámque retinuit ufque ad

annum643. quo vitá functusSuccefforem ha-

st

buit Perzzz , ejusdem farinz Monothelitam,

df

qui ex hac vita migravitanno 650.

Poft Petri

*ee]to

T.

mortem , qui' fuccefferunt, Patriarche , o-

mnes fuerunt Hazretici 74e0524 ul

quS Epiü

que ad þæc

tempora noftra , ordine hoc:

2

Benjamim.

no é60.

gatboz.

P

Obitt.

Obiit anno 678. — Tones LII. diCtus Sezzma-

A

At

deus , qui tam fuit liberalis in pauperes , ut

j

abortá charitate annonz eos tribus annis fü-

ln

J

ftentárit , quotidie panem diftribuens & pe-

cuniam.

Exftruxit etiam templum S. Marci

IIj

ELUENI

Alexandrie , quod per injuriam temporum

deftru&um jacuerat. Obiftanno 685. faac.

n

yidg

Ritum ordinandiin Dominica , pridem negle.

€tum , reftituit, & obiitanno 68g.

Simon,À

UT

UER

Jacobitis habetur fan&us , quia dicitur ter bi-

bifle venenum inSacrificio Miffe, quin nocue-

M

pt, quartáautem vice , cüm id extra Miffam

.;«*;numen'

bibiffet , periíffe 7o

Sepultus eft insmona-

fiton

fterio S. Marci, & hujus Szculi finem fe-

lnen

cit. Alios,qui eum fecuti fünt , Szeculis

"h

fequentibus inferemus.

nf

Aport

ECCLE-

Ffi, j

;

J

S/ECULUM VII

65

mmisq»

Wi

Og

ECCLESIA

AA

Jj

ANITDTOCHENA

jHgi)

du

Niiochenanon melior, quàm Alexandrs-

mq Ln[h

774 Ecclefiz tam hoc, quàm aliis fequen-

A

tlbus Szculis fortuna fuit, ex quo barbaro Sa-

"" racenorum jugo vi&tam cervicem dedit. Quin

WX imó mtiocheze, quàm Adlexandrina Fccle-

s.P

fizc multó acerbior fortuna fuit.

Nam Eccle-

"ub fia Alexamdrina exfi Hzreticos & per vim in-

tu[qe. trulos Epifcopos habuerit, habuit tamen fem-

. per Epifcopos vel inUrbe, vel'in Monafteriis ,

& 4 quiftatim , ac ZEgyptus in Arabumpnteftatem

(dlfhls,rF venit ,

Se&zejacobmcæ Patriarchz integram

— dn Chufhanos ejusdem feCv auctoritatem re-

has

[

Mi

"

cuperárunt , eamqueconfervarunt ; écontra

Wi Jacobitze Antiocheni , cüm ab Impcratoubus

Chriftianis Urbe eje&ti fuiffent , eáque fzpe

plnik

if [fII yi

illorum armis recepta fuent, vix unquam con-

qu1everunt & pauciadmodum inter illos ali-

i0

uà do&rinz laude fioruerunt.

Undeqmirum

DTW

N

none(ít , quóddeillorum rebus vix quidquam

occurrat

adeó , Ut fucceffio Patriarcharum

i

du

Antiochenorum à féptimo Szculo ex certis

! quP'*-

monumentis nullo modo texi poffit ; & ne

l

xl

t*

Grecorum quidem , fi veMelchitarum, cum

illorum catalogi in mulus deficiant. Nicepho-

jf

rus in Z4zAffAfro IT. qui in priore Szculo ,

&

Sæcbt;

füb initium hujus ultimus vixit , Seriem Eri-

Ícoporum Antiochenenfium claudit :

eà de

C(

ï

caufa , quód ab eotemporcEpifcopi plerum-

;

que

7o

S/ECULUM VII.

,11)73

que heretici eam Sedem occupaverínt , quo-

Wm*

rum nulla notitiaadnospervenit. De hisigi-

yo

tur tacendum impofterum erit.

! iris

3l

Ti

ECCLESIA

y vt

'

f

HIEROSOLYMITANA.

)

li

m

n m

JMos , qui prioris Seculi ultimus Patriar-

À

D

yiutt

cha fuit in Eccleia Hierefolymitaza, Suc-

FOU

cefforem habuit Zcbzwm , velütalii, I/za-

€i4m , quianno 6or. electus, anno 609. mor-

inii

M

u

tuusefta J/zac;o(ücceffit Zzcbarias , quian-

no 614.

iT

ti habetur in Parte prima //. 7.

o

JNAuma, LI. &

n

ail

]

acumS. Cruceabductus eit capti-

vus. Quoabdu&o Aodeff us Presbyter tan-

,T

quam ZacBarie Wicarius interea Ecclefiam

i

n

yitl

Hierofolymiitanam gubernavit , ufque ad an-

num 629. quo anno Zacbarias & captivitate

1.

L

I

n D

dimiffus & faz Sedireftitutus eft. Huic anno

63 1. mortuo ZZedeff'us, fapra memoratus, füc-

q X

Ti

ceffit, &Epifcopus fa&tusSedem tenuit ufque

adannumé633. Hunc fecutus S. Sopbrozius ,

fä;qsmi, |

Monothelitice hxrefeos acerrimus infectator

]

;

fuit, eandémque in $ynodo à fe convocatá

|

damnavit Hierofolymis.

Mortuus eft anno

644. Celebriseft ejus cultus tamapud Grz-

cos , quàm apud Latinos.

Eo defuncto Sara-

ceni Hierofolymam occupárunt , unde Nce-

p'orus hic claudit catalogum Patriarcharum

äïï

Hicrofolymïtanorum

quo fit , ut cxtero- ,l

rum poft 5, Sop/ronium Patriarcharum Hiero- "l

folymi-

|

E

J

S/ECULUM VII.

7ZX

70Rä?erïnt,gg folymïranoru

m nomina vix fatis cognita fint.

* À Cüm enim anno 657. uti dictum eft fupra,Urbs

" HierofolymitanaàSaracenis capta& occupata

!

- fuerit , totoillo cempore, quoSyriz & AEgy-

!

[

, pti Ecclefiz duro Mahumetanorum jugo pre-

mebantur , nemo fuit , qui Patriarcharum Hie-

TA

rofolymitanorum fucceffionem adnotaret, uf-

que dum Seculo undecimo vi&ricibus Latino-

um

rum armis, Duce Goedefzido Bullomio Urbs

Inin:

fancta iterum liberata , & cultus Divinus pri-

tlüt i

ftino decori reftitutus fuit.

Nec juvat eos

19 ffy

huc multis apponere , quos R. P. Papebro-

AWf

chius é Societate Jzsu , in Tractatu Prelimina-

tymi

l

i

ri ad Tomum 1II. Maij notatos habet, & fe-

hr

quentibus , folio xxxv. quia , utl ipfemet fa-

Bred

tetur , resconfufa & prorfusincertaeft, Cer-

qu d

té quos pro hoc Seculorecenfet , non Patriar-

,

chz, fed Locum- tenentes fuerunt : Scilicet

]

AyT

ag

&ergius , Epifcopus Joppenfis, intrufus,

m

phanus , Epifcopus Dorenfis. 7Leodorus Pres-

IOT

byter. Poft quos Pazriarcharum & nomen

n t

& officium denuó füfcitatum eft Szculo fe-

fa.

quenti , fed ordine incerto.

n

m

ECCLESIA

mf

CONSTANTINOPOLITANA;

gmapüd Kv

1

Á

$— Ec Ecclefia , tam hoc , quàm fequénti

,ut

i

Szculo habuit incorruptam feriem Pa-

triarcharum,quamvis in eam nonnunquam in-

um

trufi fuerintHareticiMonothelitz & Iconocla-

EA

x o

t

SCULUM VII.

972

thm

flx. lrimus Szculi przcedentis fuit

o

€us5 , cuiSeculohoc fücceffit

(,dfmänn

Thomas I. quie vivisexceffitanno 608. &

Succeflorem habuitSezg7z77: quemadmodum

[q qü[m

il

iil

Monothelita fuit , fic Conftantinopoli Pfeudo-

j

ä

ii

Synodum cotgit , & Ec£beftzm, feu fidei for-

ï

foül !

mulam eompoíüit , in qua probibebatur tam

[

una, quàm duplexin Chrifto operatio ; licét

f

interim in hac Ec££efi feu expofitione fidei di-

,nqut [!

ferté affereretur una tantüm voluntas in Chri-

(

íto, ceu doctrina omnium Sanctorum Patrum.

jwwn

Hancfidei formulam , quamipfe quidem con-

g

d

uirnt

flaverat , nonfüo tamen, fed Imperatoris He-

7Ac/; nomine curavit propalari , ut hoc mo-

AU

n

do in Ecclefia tantó majores tragoedías excita-

wl

ret.

Aliquantó poft publicatam EczLefzz ,

^My

df

feuillam formulam fidei & Pfeudo -Synodum

ff

Conítantinopolitanam , quz ad Ec£bef/s con-

n

"

K

firmationem celebrata fuit , Sergius obiit an-

no 658. poftquam annis 28, Ecclefiam Con-

(l

ftantinopolitanam peffimé adminiftraverat.

ia

Vacavicuno circiter anno , & in defun&ti lo-

Ti

ln

cum adlectus fuit Pyrrbaus, quiftatim Conftan-

n

tinopoli collegit Conciliabulum , in quo om-

(i ji

nia, quz h serg;o Antecefforefuüo , &à Cyro

dU

Patriarcha Alexandrino in favorem Monothe-

^j

j

Ij

litarum decretafuerant , corroboravit. Aft,

TR

PyrrhoéSede Conftantinopolitana eje&to an-

tf

no 6A1. fuffetus e(t Pzu/z; Hzreticus itidem

T

p

Monothelita , qui fedit annos 13. & aliquot

At qy

menfíes , vità functus anno 655. — Defuncto

ttfüt

AE

Paulo Con[/ a5 Imperator in Sedem Conftan-

tinopo-

SJECULUM VII.

73

Tf

tinopolitanam reftituit Pyrrbum , quitamem

(s

eodemanno 655.extinCtuseft. Sublatoévi-

vis Pyrrho fücceffit Petrus , pariter Monothe-

QUi

'

ïxï

J

lita, quiomnium $,2722x7z; tribulationum &

P

perfecutionum auctorfuitacpromotor. Se-

M.

ii

)j

'0

dit ad annum ufque 666. .Quo anno defun-

&us eft, &inejuslocum fübítitutus eft

o

pl

Tomas hujus nominis J7. orthodoxus , vi-

Áit

xitque in Patriarchali Sede ufque ad annum

lu

668.

Quo anno ei fücceffit

Ql

Jfoamses eciam Catholicus, qui poftquam

annos federat s. menfes 9. juxta Nicephorum

k

D 1

M

Chronico , mortuus eft anno 674.

Hunc

j ith

fecutus

pl

Con[amntinus Patriarch

a parite;* Catholi-

n f

cus , feditanno uno, menfibus octo, & obift

i

anno676. Ejuslocumoccupavit

i

:

Theodorzus Presbyter Ecclefiz Conftanti-

ij

nopolitanz , vaforum Cuftos , fed peffimus

d

d

Hzreticus Monothelita , qui poft duosannos,

Ti

hoceft, anno 679. € Sede Conftantinopolita-

!

gt

na ab Imperatore Cos/f aztimo Pogonato deje-

AU

(

&us & in ejuslocum fübrogatus eft

I

ql

Georgius, qui prefuitufquead anmum 68 .

nl

quo anno mortuus eft , & Tj beodor us antehac

"ll

T

depofitus , reftitutus , feditque poft fuam re-

ftitutionem annos tres, & pervenit ufque ad

Jl

nf

(

annum 686. Proeoelectuseft Pzz/zs Laicus,

ImperatorisSecretarius , cui Theophanes fe-

s

TU

prem annos tribuit. Obiit igitur anno 695.

)

Przfuit hic Patriarcha Synodo Z£zZzz4 , qux

Dz Ü

p

dicitur Qwisifexta , celebrataanno 692, Suc-

y

ceffor

|

74

S/ECULUM VIII.

ceffor PazZi fuit CA//izicus , qui fedit annis x5,

MI

h

hoc eít, ab anno 695. ufque ad annum 704.

Il

quo anno à fz[/izmiame in lmperium re-

i,

fticuto oculis orbatus Ca///zzez Romam in

J

exilium miffus eft , eó quód adhzfiffet Leoz-

a

£io, qui Tuffigiapum 1mperatorem € Solio de-

f

jecerat & Cherfonam relegaverat.

jl

S/ECULUM VIII.

,,'Hufüf

ULP

It Ü

fii

if f

!

ECCLESIA

/

t

A

!

ALEXANDRIN A.

,ä,'y,»AF fl

ii

F Iftoria ; qüæ nunc fequitur , perturba-

um

tiffimaeft : ciim enim poft irruptionem

ii

Saracenorum Jacobite Patriarchalem Sedem

invaferint , & Hiftoriarum feries defumi de-

ii

tU

beat à Severo, E/maeino , & Abulfnrago alits-

queSc

riptoribus Arabibus Sec&

& Tacobitarum

:". Jmfimg

L

i

illl

fi

addictiffimis , non poteftnone

e magna per-

J

turbatio rerum.

Nam Arabes illi datà operá

-ul

il

in texenda ferie Patriarcharum , poft Dzoftoe-

7u Hxreticum Eutychianum , qui anio 444.

,

1

i

/

It

$.Cyrillo fucceffit in Patriarchatu Alexandrino,

imeminerunt duntaxat Patriarcharum Euty-

UNUT

j"

hi

chianorum &]acobitarum,prztermilTis ortho-

doxis, Nihilominus ut Hiftoria currat, eos huc

Mi

N

durtnt

ponimus, uti eos P. Bollandi Continuatores ad.

/

(

D

Tomum V, menfis. Junii premiferunt. Itaque

Anno 703. S/z0zi mortuo füffectus eft Ec-

[ |

clefiz nunc Jacobitice AJexazder, & obiit an-

Yidjs

AMfity.

n0727, Dehogitafcribit Elmacinus ZZ. z. c.

""

r [

4

$

jf

S/ECULUM VTII.

7$

]trx

il

QU

rz. Hujus AJexazdri tempore contigerunt

TR

angu[Hamagna , atque ipfe dies tolermvit dif-

u)

fícites & umaros : quiti. C bis tributum Ab eo

"

i

j

li

M

l

exattum fuit , & Jfngulis quidem vicibus

H

n

n

T

|oErium AureovYum "A

um , fcilicec per Prefe-

". étum Saracgnorum.

j

l

Prafeceraz autem .Ab-

| dulmelicus , filius Mermanm, fratremfuum

!

|

|

- Abdulazizum gypto , qui receufuit Moma-

ebos, e& tributum ab eis accepit ; a frngulis

| ( feilicet aureum. Atque boc primum tributum

ef , quod folverumt Mamachi. . Habent autem

.

IM

mite PAfy

iarcharum ,. Abdulazizum filium

M

i

Mermanis , iugveftum Templum Monaflerii

[it,

v

IU

J

Hulwanenfisyoidilleftguram Doming habentis

Domiuum Chriftum zz sluois fuis , [uilfe im eos -

Yi

[f

j

atque ed motfe im fommo f[uo vidile Domimum

Chriftum jubemtem,ut occideretur; séque ilicà

7

j

iL

[

ii

n

lanceá im latere ao trausfo[fum , indéque mox

experreii u valde fuiffe couflermatum ,

ex-

:

ä

ilidu

iraviffe eádem nocfe : obiítque filius ejus pot

i

dies 40.. Laudatur porró A/exazder in Hagio-

n pOfLDif

logio , quód gravi bec tributo vexatis , pre-

, uizmy.;

catione Cf fejuuio mortem [ibi accelerare ma-

,a

luit , quàm P[éudo- Prophete Mabometis no-

men fer ibere loco Crucis , ficut Prafeifus jube-

crrälüsoiïä'

bat. — Alexandroitaque mortuo fuerunt duo

cuml,t*ïfi

Patriarchee

n

IO

/Dc

Cofzzas Melchita , & Co/7z45 Jacobita.

iil

Cofma jacobita fcribit Hiftoria Patriarchalis ,

d

lJch

quódzvitus ac remitens confHitutusefl , uec

(h&[

deflitit Deum dies uocíésque precari , ut eum

J

1

adfe reciperet : quamobrem poff anmum de-

I)

/

fugölus

76

sæc:uüm& VIII.

,

i

dw

j

j

/

fuuchus eft , die Sabbati 24. fumi aumov 32.

E

j

poftquam Sedem tenuerat annis 1.

Cofonas 1*

p

u(.

l

d?

Melchita, priàs Monothelita, deindead fidem

1

,

/

!

|

Catholicam converfüs , Patriarcha Catholi-

ï;r:WfW

ial

corum electus fuit anno 726. eümquetenuit

ufque ad annum 745.

Ante hujus electionem

jl(if ; mf

Orthodoxi Alexandriz vixerunt (ine Patriar-

g

chaanniscirciter 97. DehocPatriarcha Ca-

T

tholico ita Elmacinus P. r.c. 17.ícribit: 24-

7

at tertjo Califat&s Hiftami ( veluti Theopha-

n

nes habet J/zmz ) Cofmas Ortbodoxorum Pa-

f;?rzfcfä's |

triarcha Alexandria faéius fuit. . Orave-

i l

!T

Yusut Autem , [cilicet Orthodoxi, Alexandria

n

z templo Saucti Sabe : quia ffacobita templa

omiia occupaverAatut. — At Cofmas Patriarcha

v

illorum , profectus eff Hifiamum, vel ifAamum ,

ul

DT

ad filium Abdulmelici cum donis &muneribus,

;m, [

eíque ffanificavit T acobitas templaomnia Or-

Zhodoxorumoccupá[fe , ei- Hiftamus feripftt ad.

;Wye

PTTI

Gubernatorem fhum in g ypto, qui erat Ab-

PT

dalla , filius Seccuris , ut Ortbodoxis trade-

AMWP

vet templaeorum , qui in maunuerant J acobi-

l

£Arum , ntque eis eripuit Templum Evamngelii,

fïumu

j

Hunc

id eft , Evapgeliftarum vel.S. Marci,

w, W

Patriarcham mortuum infecutus eft

^.

UUR

Theodorus , poftquam Sedes vacaverat uno

anno & meníe uno.

Huic Patriarchz in Ha-

m

4 m

giologio Grzcorum fic accinitur : Sa/zro Tbeo-

elorum , ferreá loricá & birfutociliciogravem,

hi

ui diguus babitus fuit federe in Sede Marci ,

a

wj ij

Jéeut ei Pater fuus [Diritualis ( Antecefforem

Vfyt

[

ejus videtur intelligere ) pregixeraz , dum ad-

($6

*

I

S]EC ULUM VITI.

77

Mn»ä huc ei adminifrabat.

De eo preterea Elma-

!il, ( cinus P. 1. €. 17. ficfcribit : Czom effet Gozus ,

lati goamfuetus , i amans hominum ; tempore ejus

U gramquillitas fuit €pax. Wel,utihiftloria '

n narrat : 0ggzes dies fuos m quiete et» pace tranf-

It egir , mec ullum babuit adverfarium. ldpro-

titl: mereri videbatur Fzr egreg!4 [pecte $ optimis

ts

smoribus.

Sedem tenuit annis 17. miortuus

Ha&enus fàtis

! f

anno 752. Vel 75 4. inchoato.

tT

quieti vixerant fub barbaris Chalifis eorum

"W»xom

Prafectis Chriftiani Melchitz , imó & Jaco-

[

--

bitzin ZEgypto. Ar

44472 , uti Elmacinus

lib. 1. €. 12. fcribit :

796

N

p

A LDyramuus dEy-

filit

prum ingreffus eff , pejus etiam fecit Autecef-'

ZT

Jóribus fuis, jufitque Duces interficere plebem ,

€? facultates ejus ad fe tran[Iulit. — . Quin

iil

iet

Ducibus feripfit :* Trado vobis animas hori-

v

"um , corradite quautum poteffis opum. Et,

ib

Juffis ade]fe Momnachis , fignavit eos ip mani-

us eorum Aaunulo ferreo , fngu/os, Iuquam ,

T

hii

uotácirculari ct-die, — Cmque deiuceps quis-

f

TAU

piam compareret uon figgnatus , amputata ef

l?

il

f

2ATHUS CjUs.

At

e

Z

e dic pote[t numerus eo-

L.

/

Va

j

"um , quositadeformavit, Deinde firipfrt ,

g

ut , quicunque ex. cateris bominibus compe-

virentur aftendere aut defceudere ,. eque pe-

vt

nes fe baberent diplomata liberi itineris , ab

U

es fmerentur decem aurei : ita , ut vidus

st

j

quadam babens filium , cum accepiffet ejus-

TU

[

li

j

modi diploma , atque iter faeeret ,. filium

MM

quicumemerat , e flumine aquam bibentem ,

At

domaAte ,.

T

"

Crocodilus abripuilfer , uuA cum dip

qzwaä

S/ECULUM VIII.

78

quod im [imu ejus erat , e mulier plorans ve-

jsl

verfAelfet , mifertaus ejus monfit , ej» contiA

agmM

uerit mulier ve[les [aas veudere , : mendi-

ia u)

i

care , dottec fecundo perfolveret ju[lum.diplo-

2A2Af1 Pïetiwn , decem videlicet aureos. .. .De-

j

(

znde mifit imionafleria , ubi plurimos mona-

hos comperit figsocarere , quorum alios de-

1

collauit , Alios verberibus zecavit.

Dedit

m

quidem poenas irmani(fimus Afama , juffu Cha-

ïïd J

lifz diris cruciatibus enecatus ; verüm Suc-

Mi

ceffor Abdalla illum crudclitate füperavit , &

v

duplicmvit tributum , juffítque numerari ho-

T

mines C beflias : freumuit Chriflianos uotá

m [

quádam , figurá fetlicet leomis 5 1tA , ut qui-

23

n

cunque 1Imuentrentur , zeque notum ilam in

manibus [uis haberemt , eorum manus ampu-

JL

jl

taregtur. Sed, neque fumpta de hoctyran-

j

17

no fupplicia alios abíterruerunt 5 fic; utperpe-

h

'

l

tuá viciffitudine afflictiffima Regio , Przfecto-

'

J

rum libidini & avaritize obnoxia fuerit.

Unde

AT

j

patet, ar&iora fubinde omnia ZEeyptiis fata ,

dl

!

juftà profectó Supremi Numinis animadverfio-

:;n:uCt

ne, eos fub duriffima Mahumetanorum fervi-

imm

tute premifinente , quifidem Deo &legitimis

Bount

Principibustoties violaverant. Interim Z/eo-

n h

i

doromortuo fucceffit anno 7 4.

i N

Michael , aliis Cbazl , aliis Abazachail ve

Wl Hlm

"Mbbuua-Chael. Hagiologion de eo dicit, 16.

m Ti

Martii Micha£lem ex deférto affumptum , ubi

lm

perfecte lucfatus (. fecum & cum Demone )

:klil [Wle

MeTAI. Eo Auten die, quo con[Hitutus fuit

L

Patriarcha , pacem extitiffe , ci celum plu-

:'ï( il

ViAM

l

!

S/ECULUM VIfI.

79

( j

il

1

J N

J

viam dedife. Rem utique in ZEgypto rarifli-

J

l

1

)

WO

mam & prznuntiam imminentis primo ejus

]

1

anno calamitatis ; quando ZZrcbael , extor-

[/] [

l

"T

IT

l,

' quendz pecuniz causá, primüm carceri man

] :'.

|:

li

cipatus, deinde ad indictam fummam colligen-

"** dam circuire eft permiflus. Rem ita diducit

j

"!5 Hiftoria,

AT

Multas perpe[fus eff erummnas fub

^

h3

e

zoAMArovAÓXi G

tabdenfis J [ub Prefetfura

mj

s

"Abd - Almalechi ,. filii Moyfis , ex . fudao

!s Ml

Moslemani. — Quidam etiam Epiftopi Patri-

lj M

arcbam accusárumt , multésaue contra illum

j

!

W! obrzlerumt libellos ;

|

[

l

quam ob rem captus , in

j

W. carcerem detrufus eff, eb- pecunid multiatus ,

U gimisque prepterea oppre[fue.

Dui etiam

WE epixP roguvit , ut fibi egredieudi concedere-

U fup facultas, nd bujurodi fummam emeu-

Vl

! dicandam per Provinciums quod ipff coucef-

H

1

um eff. Iucole autem Regionismaximis affíi-

lt & onibus tyrannicb premebantur , ob ingen-

Wt femn pecunia mulitam , que ipfes indies impo-

hw mebatur. Fuit autem AZarovazus five Mer-

vt

" vVvauts Chalifarum fuze Familiz ultimus , cru-

u delem avaritiam Prefecti hujus punivit pri-

ul müm ingens terrz motus, quo zzu/ze dirut

p funt Urbes , ut nec unus quidem civium eva-

E.

Multa quoque uaves eádem notte fub-

jpdi, uera [unt : tantàque fuit terramotüs quaf-

vll JAt20 ; uf ligna portarum e&- parietum fue

f

l

Qu egrederentur loco..— .Qua quidem afflictio ta-

j

,

nl5

LP conqual]|murt Merovani Orientale Impe-

:

l

[

1[1

1'1,7

[

,

vium. Recenffta fuerunt losa , qua in Ori-

snjif

H

p ente jllá nocfe diruta , & Aftendere veperta

gt

S/ECULUM VIII.

$0

Jint ad uumerum [éxcentorum , taz Urbium -

l

D

Tmy

Q

um Opptdorum ef* Caflellorum imteriítque

Ormieum e jumentorum infinitus uumerus,

,

j

li

Acceflit ipfo calamitatum principio , aliud affli-

í

jl

j

€tis füb(idium , etiam procul dubio coelitüs im.

miffum. Nam Oyprianus Rex Nubia imvafrt

u

u

Regiorzem

JEgypti,cim accepilfet Patriarcham

f

^l

n carcere detimeri ;; babebátque fecum cen-

4

"n

jiit

4um millia Nigrorum , centum millibus equo-

j (

vum iufidentiumy ducebat quoque camelorum

[

fitp

centum millia. Fertur , eorum equos fero-

!

cins decertáffe , quam equites , ei erant parvi

)

(d

y

4nflar aftmorum.

CUA AuICm appropinquá[-

Jet ad Zeyptum , enifit Abd- Almalechus Fi-

hi

Jius AMoyfrs ad Patriarcham, rogAms , ut illum

ffjffx, [

Jizis. literis placaret.

Qui feripfit , pacem

towi

€Le9s , eAm

ue obtinuit , deprecatisque eff

; ) Chrl

.

pro ibo , c

;

enedixit ;

reversásque abfque

/

j

ello, gaudeus plurimum Patriarcha Beuedi-

g;wia

L Ione.

Quieus nonnihil tantum beneficium

Junnin

;

8 N

Patriarche Michaéli peperit, fed ab ipfo Ma-

rovane z/4g245 poltea perpe/fus e[f. afflict io-

f:hlio ;

ze ..... . C fapins gladiooblatuseff. . Sed

rdul

& hoc luit Merovanus totius Imperii amiffio-

! fun

nce, poft internecinam cladem acceptam.

i

Tunc fcilicet novus Califa Safahus ZEgyptum

!j

i

", I

occupavit per fuos Choraifanitas : quorum

M

