"

feffionis & Abfolutionis receptz teftes , cum

hj

[

facultate cuivisSacerdoticonfitendi. Hicigi-

ii

tur finis eft Patriarcharum Hierofolymitano-

u

rum.

QuorumSeriem , quód nec fit fatis or-

( dinata, nec inte

gra, fecit interveniens mul.

[

L 3

titudo

166

S/ECULUM XV.

W, P"

titudo Schifimnaticorum , & , qux eam jufto

(

DEI judicio fübfecuta fuit, irruptio Sarrace-

D

norum.

[

i

n

l

m

ECCLESIA

a.

3

j

CONSTANTINOPOLITANA.

!)

j 1

NTONIO Monacho prioris Seculiultimo

u

MN

£. X Patriarchz Conftantinopolitano , poft-

quam anno 1405. vità functus fuerat, fücceffit

m

p

Jil

Calixtus II. qui fedit annos 13. & obift anno

Ti

Üj

1416. Huicfuffe&tus eft 7o/ephus II. antehac

Ephefinus Metropolita. |Hic eftille Tofephus,

ml

li

[

qui anno 1459. GConcilio Florentino interfuit

ad reintegrandam unionem Ecclefie Grzcz

At

st

cum Latina , ibidémque conclusájam , quó ad

precipua capita unione, Seffioneultimà & vitá

vltn

migtavit , antequam Definitio fidei condere-

i

tur : fed (ententiam fuam circa dogmata Grz-

g

cos inter & Latinos controvería fcripto pauló

2000

PT

ante mortem confignavit, ac fuis Grzcis reli-

quit his verbis :

i

. dafephmiferatione Divin& Archi - Epifto-

ET

hi

pus Conff amtinopolitamus nova Roma ,e$:Oecu-

smenicus Patriarcha. Quoniam ad fiuem-vite

$ul

suàA perveni , foluturus jam commune debi-

;ovärm

Ium , DEI gratiá firibo & fubféribo féuten-

la

tam meam aperto Unrverfftati filiorum meo-

n

YU.

Omnia igiur,

t

u& fentit ei dogmati-

ZAL Catholica ei» -Apoflolica Keclefra Domini

/

m a

eotri TESU CHRISTI Sezioris Rome , ipfe

ttm

74 do (

Atün

quoque /äntio, Q ii me acguie/ägrzie

718

S/ECULUM XV.

167

A

dico. Profiteor quoque Beatiffimum Patrem ,

Áb

& Maxtimum Pontificem , & Ficarium Do«

mini uoflri f ESU CHRIS TI , autique Roma

Papam ad certamommuium fidem ; necuon Pur-

AtoYium. APImATUT.

In horum quippe fi-

dem fübícriptum eft die menfis Junii 9. anni

Ti

1439.

De quo viderietiam poffunt Concilia

Nl

1

m

tibus.

anno 1725. pro xenio data, f]. 292. e? féquem»

Nec non Notitize Ecclefiaftice Pars

M

prima à fe/. 20 g. Num. IX. ufquead fof. 13.

(f

ANum.XIF, — Mortuo fo

bo, anno 1439.ab

lat

"Imperatore foazze Palao

"

4

? Conftantinopo-

;

lim reverfo , fübftitutus eít

AMetrophanes Cyzicenus , qui Concilio

i

n

Florentino interfuerat.

i

Et poft hujus obi-

m

tum, idem Imperator Patriarcham Conftanti«

nopolítanum inftituit Gregorzzzz hujus nomi-

nis IIT. Hieromomachum , qui fan&imonià &

prophetiz dono clarus, prenuntiato Imperii

Al

Grzcorum interitu, qui contigit anno 145«

n

quo à Turcis capta eft UIrbs Conftantinopolis ,

fe fe Patriarchali Dignitate abdicavit.

Poft

(

I' h

captam à Turcis Conftantinopolim , Grzci

u

pro fua ingenita levitate ad vomitum redié-

runt, à Latinorum unione diftra&i , (chi(ma

J

i

renovárunt, elegerüntque in Patriarcham

)À

N

Conftantinopolitanum Georgium Scbolarium ,

j

Jl

qui etfiantea in Concilio Florentino pro unio-

J

ne Ecclefiz Grec cum Latipna egregiam ope-

2

Jj

ram contulerat, poílea tamen , quando in

,

?

patriam reditt , à propofito refiliit. Ac fru-

Á

A

ftra nonn'ulü putant h

uncita electum Patriar-

"

4

cham

SZCULUM XV.

148

cham alium fuiffe ab illo , quifuerit in Concilio

j

Florentino. .. Hoc autem in fchifmate, quod

Georgius Scbolarius ita cum füis Grecis reno-

vavit, in huncu(que diem perfeverárunt ejus

Unde

Succeffores , & períeverant adhuc.

vix merentur , ut de illis agamus pluribus :

((

maximeé , cüm füb jugo Turcico gementes,

|

ii

ne füa quidem nomina nobis fat nota facianr.

D

Omninó tam eorum|, quàm ceterorum in

&

Hierofolymitana perinde & Antiochena Ec-

clefia five Schifmaticorum five Hareticorum

sd

34

Y

Catalogus , ne tempus & opera perdatur,

"

j

omittendus eft, cüm res, quz ad ipfos fpe-

lii

[

&tant , craífis tenebrisoccultatejaceant, De

Aiit

Latinis veró , qui Seculo XV. & deinceps à

g

Romanis Pontificibus donati fuerunt Titulo

Patriarchali vel Ecclefiz: Conftantinopolitanz | /i/

'

vel Alexandrinz vel Antiochenz vel Hierofo-

j

NI

um

lymitanz , nihil itidem dicemus , ne nudam

nominum fylvam , quz nullam ampliüs Eccle-

atl

aj

fiaftice Hiftoriz lucem afferre poteft , tradere

videamur. Illud nihilominus juvabit, fi quz

lt

UT

de Ecclefia Alexandrina adhuc füperfünt,

f

huc appendicis locó apponantur ,

qsit

t

quia in iis nonnulla feitu digna

adhuc fünt.

Itaque

tinmy

st

nuncad

tl

45

,gg';:..

h]

taw

T0ntn

g

E U«

i

SAZCULU.M XVI |

t

j

Tif

CULUM XV

( SE

r

T

i

j

l

ECCLESIA

.

ALEXANDRINA.

]

CCLESIA Alexandrina , uti fupra mb-

Wug

nuimus, in Seculi XIV. anno 1363. ita

U

coepit vacare , ut ufque ad Szculi X V L.annum

nreg]

1560. Patriarchas habuerit folo nomine no-

;ærcn'gcn

tos; & quidem , uti eos PP.Heníchenius &

l

N

[

Papebrochius in Actis San&torum ad initium

Junii recenfent , funt fequentes: GaZz;e/ IF.

þw;n |

AMattheus I. Gabriel V. foaües XI. Gabriel V r.

du

AMibael. foammes XH. foamues X III.

Ve-

nl

rüm Seculo hoc fecutus circa aanum 1560.

Gabriel VII, Hicilleinfignis Sycophanta eft,

VAUR

qui cum Miniftris vaferrimis AbrahamoSyro ,

,IM

Georgio, & Gabriele altero homine impo-

y

tentiffimo zqué ac ftupidiffimo , Legationi,

1

p

quam juffu Pzi IF. Summi Pontificis anno

1561. Chriftophorus Rodericus é Societate

JESU füfcepit, tam perfide illufit.

Primam

totius fraudulentz machinationis telam ex-

;

i

orfus eft Abrahamus quidam, Rom«e ad qua-

driennium commoratus , optimé habitus,

multisque muneribus ornatus; pro quibus

nonnifi fammam ingratitudinem & perfidiam

Nuntio Pontificio exhibuit. Gabriel Patriar-

cha verfíütus fenex , ita fe ad omnem fimula-

tionem formavit, temperavitque, ut acce-

onis , non

ptis, qua R'.omä deferebantur , d

' exigui

b

(

179

S/ECULUM XVl.

exigui pretii , & perfonam, & obedientiam,

:

d.

& fidem exuerit , quam binis primüm literis,

tum coram Roderico fzepiüs , & palam fuerat

if W

profeffus. Benecum Nuntio, & duobus fo-

j

ciis actum erat , quód poft ingentes labores,

jviüiff

ü

ynl.

& biennalem fine fructu Legationem incolu-

mesevaferint. , Ex his & aliis facillimé intel-

i.

tl

ligitur , Coptos non eo effe animo , nec vero-

fimiliter unquam futuros , ut Patriarcham

ngn.

füum , Epifcopos , séque omnes Frazeis ( ita

([(J (j

D]

jl

Latinos Romanósque vocant , & graviffimé

averfantur ) fübjiciant , quidquid in magnis

litit

anguftiis aliquando ad eos recurrentes pro-

n

]

miferint, uti in altero Ga£rie/e , mox íecu-

qu

turo , pariter apparebit.

Intercedit autem

TT

hic

NM[

fJ

n

Jfoannes XIV. ad quem fcripfit Gregorzms

XIIL. Unde nonnullis Scriptoribus placuit

n

dicere füb Gregorio XIII. factam fuiffe Co-

hd

ptorum acceflionem ad Ecclefiam Romanam.

140f

Nunc fequitur alter Gabriel, fcilicet

14

Gabriel VIII. Cairenfis , Epiftolam, feu

t

potiüs profeffionem Fidei mifit ad C/ezzezzezs

gl

FIII. in fuo titulo femet nominans zozagefz-

qdt

qum [eptimum.

I

Praditta Epiftola profer-

turà Baronio ad calcem Tomi VI. Annalium,

im,

ex qua libet hictantüminitiumattexere. Sic

i

Pi

l

habet.

Ts

Humilis Gabriel , DEI gratiá Famulus

Pq

Sedà S. Marci , im Urbe Alexandrima Agy-

t

tj* £j im ommibus alfis locis fübi coujumifis ,

7)

"ntuflralibus, Maritiums, eb Zthiopicis , no«

l

Iidg 61 176

S/JECULUM XVI.

7I

s

bl

Jéptimus Patriarcharum , $ Mar-

] ILE'

| "mnagefimus

ei Evaugelifle Succeffor , fAlutem imperti-

1 i

A

g

tur , Atque ofculum offert fBirituale, Patri ,

Domiuo, Patrum Patri, Patriarcharum

ï[fï ,) c'i

'e

Principi , tertio decimo

p7|

(pofPolorum , glorioff

Domini Noffri T ESU Chrifli , c quinto fan-

ï:

:

&orum Evangelifl arum , S. Petri Apoffoli

Succeffori , Petra Fidei, fiper ejus Cathedra

l

LU

17

iumagua Roma [edenti , cui data eft 4 DEO

poteflas. ligandi atque folveudi; cujus men-

f

[

£io fit i facro Evangelio , cum dicit: Tibi,

i n

O Petre , dedi claves Regni Celorum, quod

imïö;*.

ligaveris faper terram , erit ligatum in Ca-

Ts

Iu , e& quod folveris fuper terram , fulutum

il

erit in Celn.

T& enim locó ejus con[titutus ,

& Succeffor es [aper terramy, Pater no[fler e

( N

Dominus uofler atque coroma capitis mofri,

u

n

Dominus Papa, Clemens Ocfauus , Papa Ro-

N

224 , e26.

Equidem, non nefcio, quód Ada

i

illaànonneminerevocenturin dubium; pre-

j

fertim ab Auctore Criticz Je fíde && moribus

AUL

Nationum Orieutalium; in editioneFranco -

iM

furten(i anini 1684. p^g-. 134- Verüm unius

n

vel alterius cri(i non femper fidendum eft.

MO

Gonfervantur autem fimiles literz ; tefte K ir-

"

chero , à diverfis Patriarchis eorümque Vi-

p

cariis Romam datz, in quibus femper his ti-

tulis ornant Papam, üt funt:

j

I

li

Papa Magnifico , Patri Sacerdotii ;; Suc.

j

ceffori im Ecclefta Univer[Ati -Apoffolica Or-

u

thodoxa; Patri Patrum, €& Principi Prin-

"

eipums Vicario Chrifliin terris , fedenti fa-

l

W

pra

172

S/ECULUM XVI.

,ljüüm*

va Sedem.S. Petri Principts Mpoffolorum ,

Gregorio XHI.

i

Sedit hic Ga£rze/ ab anno 1572. ufque ad

n

.annum 15$8f.

Tales inter Patriarchas , qui

p

Romam literas dederunt, haud dubié fuerunt

g

etiam aliqui Patriarche ZZelcbite , quos ta-

n

men feries Coptorum Zacobitarum non com-

m

prehenait.

ualis utique Melchita fuerit

yn

Theophilus ille, cujus ad annum 1425. me-

;in BH

minére Spondanus & Raynaldus , cujüsque

P

litere Grzecé fcripte dicuntur, fermone,

J

Coptis non minüs odiofo, quàm inufitato.

Mfr ,

Jnterim fruamur acceptis ab eo , & exordium

s

prafate epiftolae confideretur , quod ita ex

MAM |

Arabico redditur (« Arabicé enim fcripta eft

epiftola tanquam linguà hodie ufitatiori & no-

i

ia

tiori Romz )

irbus

Gratias agimus DEO Aliffimo, eimque

uhl

Jantiifcamus , & magnificamms in terris,

; Du

ubd te con[Hituit Chriflus Catholica Fides ba-

[2

TM

i

nas tenentem e$ fAntia Catholice Apoffol;-

ce Romana DEI Eccleffa fundamenta fervan-

ïZEl[OS,

EU

zem, mifericordem & pism fuper umiver[fum

Populum Chrifliauum, ac diligeztem omues

ii

a

n Chriffum credentes , iuflar Chrifli , qui te

Succefforem . fecit im ejus Catbedram.

724'9

AK

zi

qui effecfus e« Caput , e& Maximus Patriar-

chbarum e Magifler et» Pradicator totius

T

s d

Populi DEI, illos dotfrimis tuis üz'ritualiäw

m

irrigas , eésque fermouibus tuis cibas fAluta-

DI

xibw:. ncipit poft pauca Gabr;el profeffio-

! Q

nem Fidei fuz; quam totam defcribere fü-

perfluum

S/ECULUM XV L:

LX73

h

perffiuum erit. Sufficiat articulus de Ecclefia,

quo ita affirmat,

Y

:

j

Teneo , & confiteor , Sauétam Apoftolicam

u

óedem , & Romanum Pontificem iu usiver[am

Mf

Orbem teuere Primatum , & ipfum Romanum

TL

Poutificem Succefforem elfe B. Petri. Principis

Uj

"po[Lolorum , && verum ChrifH Ficarium , to-

)

titísque Ecclefreelfe Caput , &i ommium Chri-

W;

[Hianorum Patrem e£ Docorem exiffere , e

1

dul

l

:

spff i B. Petro pafceudi , vegeudi, & guber-

f

pandi Unsver[alem Eccleftam à Dominzo No-

T5

flro T ESU CHRISTO plenam poteflatem tra-

umis

ditameffe : cujus Ecclefta Unttatem tanti fa-

m

ciendam efJe ajfirmo, ut uullos extra eamdem

Eccleftam e

xiftentes , ater

"a vVita barticipes

| f»!ïl,".fl';

x

t

| fieri po[fe covfetear.

j

Digna fané Catholico Antiftite profeffio ,

fed rebus potiüs probanda , quàm verbis,

w,zigz

i.

que fola ha&tenus à Coptis daa fuiffe viden-

tur, Dumveró fic loquuntur, & fcribuntde

ræFüz[h

l

J

,

h

;,'æ

Romana Ecclefia , (cientes fe ab illa per fchifma

feparatos, quid aliud agunt, quàm quód ma-

j

p

nifefté fibi contradicant , & magnas agant nu-

gas? Id faltém non obfeuré oftendunt , quo

m

loco Romanum Pontificem habendum Gens

hu

füa acceperit.à Majoribus fuüis, quorum com-

"B

munem de illo zftimationem nec fchifma qui-

j

dem potuerit abolere; quin faltem in multis

i

tabulis. & ufü externo remanerent formulz ,

j

Romani Pontificis (üper omnes primatus, in-

")

dubitanter aliquando crediti , teftes pon pror-

Poft hunc fa&us eft Pa.

süs co.nt;mnendi.

triar-

i

174

säCULUM XVI.

triarcha anno 1602. die 12. Septembris , AZzr-

£us F. .. Obiit anno 1617.

Eum fecutus eft

foannes XF. De quo, preter nudum nomen

nihil ampliüs extat.

Hujus Succeffor

Matthaus III. quia Fidei fuz profeffionem

mifit ad Urbazum F III. Pontificem , ejusdem

tenoris, cujus fuit illa , quam antea GaZrzel

F. Patriarcha , miferat ad Clemezzesm V'ILI.

Quo defuncto ZZarcus FT. ex Monafterio S,

Antonii creatus fuit Patriarcha Ango Chrifti

1645.die 12. Aprilis, & poft eum Azzzbeus

IF. Mirenfis , Profeffus Monafterii S. MARIZE

in Baramus ( quod eftunum ex precipuis qua-

(l;

T

tuor Monafteriis in deferto S. Macarii ) - Pà-

!

l,

triarchatum adeptus eft Anno Chrifti 1660.

ii

Ejus popularis ejusdem etiam Succetfor fuic

4

circa annum 1680. oazzes XFT. numero &

m

ordine centefimus tertius Patriarcha.

Sa-

nili

crum crifma confecit anno 1703. magno füm-

35,4

ptu & apparatu, qualem /£gyptus non viderat

!s

intra ducentos annos.

Plura & acéuratiora

umä

de his non reperiuntur , propter intolerabilem

(s

Gentis hujus focordiam in annotandis rebus

M

füis Ecclefiafticis, quapropter cüm de Antio-

AUf Q

chenis , & Hierofolymitanis , & Conítanti-

Vulg

nopolitanis etiam nihil ampliiis füperfit, No-

hi

titiz Ecclefiaftice finem faciemus , & bre-

Lf

vem duntaxat appendicem derebus A-

ml

byffinz Ecclefiz apponemus , quia

D

Abyffinia (ive Abaffia /Egypto

n

contigua eft.

Wij

-APPENDIX

ECCLESIA ABYSSINA. .-

U

ll )

APPENDIX

J kru

ldUmp

;

f

"

f

ECCLESIA.

h

!

D

ADYSSINA

AUAT

hibny

BYSSINIA , five ABASSIA , Superior

ZEthiopia, pars Africz vix non pre-

(s

V

cipua,fuo ambitu continet milliaria

670

Tam eft fertilis , ut nonnullis

M

inlocis uno anno triplicem meffemferat. Au-

"ii

ro, gemmis , melle, faccaro & aromatibus

Ia M

(

abundat.

Nec vinum deeft; cujus tamen

l

I

i

extra Aulam Regiam ufus pené nullus.

Nilüs

Á

poftquam hic ex duplici quafi fonte fcaturire

cocpit, & auctis viribus ampliffimam Patriam

:

li

per multos circuitus irrigavit , multásque Re-

ff

Ti

giones , actandem ZEgyptum pervafit , à Mari

Mediterraneo abíorbetur. IncoleRegionum

At

illarum ZEthiopes funt; homines indocti. Pau-

[

cas Urbes habitant, fed Pagos tantó copiofio-

Vil

res , & edes luteas, ftramine tectas , unius

Qul

tantüm contignationis.

Imperatori parent ;

u

qui vulgó Presbyter Toaznes dicitur ab Euro-

j

pis: fed per errorem , cüm Presbyter non

u

fit , fed Laicus é fecta Jacobitarum , quife füif-

metin literis & mandatis fcribit Swprezzum

"

j

Domizum , DEO intime amatum , Colum«

!

j

uam Fidei , ortum de radice Tuda , Filium

Duvidi d Salomonis , Columma Siomis Filium,

—

ex

jf

186

ECCLESIA

j

ex flemmate f acob , Filium mauts MARLE,

;31["31

Filium Nabu ftcundum caruem , Filium San-

: (

i

&orum Petri ej Pauli fécundum gratiam,

Lmperatorem Superioris ei minoris Atbiopia ,

«

aec mom magnorum Regmorum , ditionum , ci

i,

Regionum,Kegem deXoa,Kaffata,Fatigar, An-

n

gote, Baali, Guanze, Adea, Vangua , Goya-

illl

mà, 4bi oritur Nilus, Amara, Baguamedri,

j

Ambea, Vagunci, Tigremabon , Sabaim ( Re-

g'im, :

iua Saba c mativitatis e& refidentia, ud

)

ícribunt, Jeczs fit ) Parnagaffi Dominum

ad Nubiam ufque, contiguam ZEgypti , &c.

]

Eorum Regnorum partem hodie quidem ma-

ximam tenet, Ethnicis tamen, & fuis hoftibus

!

[

multas, exiis, Regiones cedere coactus fuit.

«in|

Unde continuus illis in locis ftrepitus armo-

4 llh

rum. Necmirum, quód nullo in loco ftabi-

-t

lem Sedem habeat Imperator , fed huc vage-

amit

tur & illuc , quócunque eum belli neceffitas

imt

evocaverit.

Aulam ejus Caítrenfem circum-

X

dant Miniftri pen& innumeri , quorum tento-

li, qu»

riaadífex milliaria excurrunt.

Atque ita plu-

inxd

timam vitz fuz partem hicImperator confü-

z Mi

mit in caftris , multarum magnarümque vic&to-

17

riarum palmis adeó gloriofus , ut eum timeant

al

omnes, tam Mahometani, quàm alii circum-

.!flelhïïn

jacentes five Ethnici, fivealiiInfideles, ZEgy.

ii

l

ptios & Arabes arcto froeno conftri&os tenet,

A

lii

Procedens in publicum , manu tenet argen-

3

team Crucem , auream veró coronam in capi-

n e

tegeflat. Faciestecta eft velo , ceruleo - ho-

LUE

loferico ,

ABYSSINA

187

loferico , quod folet attollere tantó altiüs ,

Mi

HIWJg

quantó , quam alloquitur , Perfona dignior

eft. Originem fuorum Imperatorum Abyffi-

d

i

Hj

l

/

ni derivare folent ex Filio, quem Regina $a«

conceperit ex Salomone & nominaverit Z4e-

uileheck , Ztiopice , fFmifem illi , 3 quo de-

inceps etiam omnes Abyffini nuncupati fuerint

j

wl

Ifraelita.

Probant hoc ex antiquiffimis fuis

'

bt

Annalibus , in cele

li

Wt

l

bri Templo , cgi nomen

"Agfum , affervatis.

lii

AT

ABYSSINORUM RELIGIO

f

I

COLEAPSA,

Eligionum multa varietas in Abaffia eft:

l

1N

M

R

]udxoram, Mahometanorum , Idolo-

!

i

latrarum & Chriftianorum.

Judzi vivunt di-

VR

fperfi , Idololatre in Regno Goya degunt , Ma-

1007['!k

hometani Chriftianis permixtifunt ;5 Chriftia-

M 3.3'

niveró tantam multitudinem conficiunt , ut

Abaffia meritó dici poffit ac debeat Imperium

Chriftianorum. Ex fama tanquam certum ha-

mf

betur, quod Eunuchus Reginz Candacis , de

Jueiï:ï;

quo in Actis Apoftolorum, eó primüm inve-

uorc»:q*;

xerit Religionem Chri(tianam.

Hac de re

P. Almeyda Soc. Tesu, ex vetuftiffima quadam

;querl::-

9t

JEthiopize Chronrca defcripfit fequentia verba s

jiqul

Antequam Regina Saba Hierofólymas adist ,

j ^

Japientiam R

as Saomonzs exploratura , oin-

l

28 fottus ZEt

t

opie Incola dediti fuerunt Ido-

lolatrie. JQwamprimtm ver illa domum ve-

du

aminü-.ï-

diit , ex Librum Moy[is de Creatione Mundi

d

Judaifinum

fecum attulit , jmq/ onnes ad

trAznftt-

lA

d

ECCLESIAZ

zran[rérunt , e& imeo perkfueri,mnt ufaue ad

IQäH[E(

Adventum Cbrifli. Exinde Euntchus Can:

"1,[8

daci Regime Hierofólymnm abiit , die Feffa

at

Paftlatu aderaturus im Templo, cicum fuó

g

in curvu legeret Ifaiam , obvium fibi babuit

il

Pbi/lþþum Diacomum , qui yuérebat , At eti-

qüll

Am intelligeret d , guod /egertt ? Repouebat

fl

3e, quod Afe lecfashatelligere nam po[fet , ui-

;:æ:em

Z elfet , quiexponerer. Hoccum Philippus pra-

m

e Jftiffet , eum ad Chriflum comvertil e bapti-

d

zavit. Eunubusubiin JEthiopia Adveuit ,

sl

idef Regima , & ejus Aulicis marrmuit , eos

u

omues ad Chriflum comvertit. Ex quo mani-

'*!1 (

feftum eft, quód /Etliiopes omnium , & intet

A

ipfos Urbis 77z/azzinquilini ( quorum linguà

:g&mgn

Kegni jura & mandata adhuc defcribuntur )

jfil

primi fuerint, quipoft Refürrectionem Chzifti

guunt

Chriftum agnoverint , & ejus Legem admife-

li

rint.

Hoc ipfüm S. Hzerozymus , Origenes,

I

Rabanus, Abuleufes , G alii teftantur. At quia

ET.

Eunuchus ille , qui primus lumenfidei Chri-

ftiang illuc intulit , nec Presbyter , nec Epi-

Q

fcopus , nec Chrifti doctrinà fatis in(tructus

'1 l

Id

fuit , accidit, quód AbylIini, multas Legis

m

judaicx ceremoniasretinüerint, ufquead an»

num Chrifti circiter 326. quo $. Azbaeafrus

jj [

Ri

Epifcopus Álexaudrinus omnes abufus fuftulit

!b

& deféCtus emendavit per Frgzeztium, quem

i aq'h

Epiftopum ordinavit , & in /thiopiam , unde

venerat, remifit, Eo in ftatu permadfit Abaf:

H

D

fia, donec Ezrycbetis & Dieftori hitefis ex

1ma

: gypto illugetiam tranfilt , & eam ftro vene^

no

* il

ABYSSINA.

DI

1825

]

no infecit . Utuntur proindenon Bapufmo fo-

lüm, fed & Circeumci(ione.

Abftinent etiam

[d'(/ ]

Woj]

more Judxorum à füilla, & aliis cibis in Lege

nfm,,

antiquaprohibitis. Econtrajejunium quadra-

gefmale fervantrigidiffimum. Namper diem

AT

l hj

nec quidquam iis guüare licet ufquead vefpe-

jl

!

rum : Monachi & Clerici folo pane & aquá

contenti vivunt.

Nullifas e&templum intra-

J

1€ , nifi pedibus nudis.

In eo qui garriret , vel

li

rideret, velobambularet, reprobus & excom-

municatus haberetur ab omnibus.

Cum Ca-

tholicis credunt realem prfeïf*ntlam in Eucha-

ïqhm

rxfha , eam fumunt maximá cum modeftià &

If

ls

devouone.

Miffam celebrant (ed aliis plan&

QUf

I)

n

Ceremonus & paramentls qmm nos. * Br rant

Uj

étiam in formula (,onfecratloms, eam fic pro-

nuntiantes ; Hic lwmza ejü Corpm" menum , &

*

L

n

l

n

Hic calix e[f Sanguts meus. Purgatorium et-

u

fi non credant , tamen pro defunctis orant , &

QUf

T

miffas celebrant,

Quinque tantüm Sacramenta adinittunt :

Baptzf mum , Pe-uientiam , Eucharifz Am.s

n

Or. 17267?2 Matïmmmm.

Perm;xra autem

UU[m

funt omnia multiserroribus , tam quz mate.

urdf*

Ba-

Jht

rlam quam quæ formam concemunt.

ptxzantes hané adhibent f'ormam.

Baptzza

yl

ii

fe i nomzne S/erztm Sþmc'h , vel Baptzzo

I^

iM

Ie in AquA j'om';mu VMel Baptizef te De-

M. l-.tlam repaptxzmt & quidem fxpiüs ,

mznn.i

n

adhibitis ceremoniis mept:mels $ quz. noà

| hæïl

tam ad pietatem , quàm ad carnales illece-

f"' ' bras inftitutze Vidcitu

Nonnulli fuos ba-

M 2

ptlzam:

190

ECCLESIA

ptizant per folum crucis fignum , quod ma,

gt

nibus eorum imprimunt aut fronti , Cop£os

JEgyptiacos in hoc & in multis aliis imitan-

j

tes.. Nemo , nifi annorum viginti quinque

;mgf

ad confeffionem. admittitur , ex eo, quód

$n

putent hominem in ftatu innocentiz perfíe-

g

verare ufqueeó. Hinc fi quis eá ztate mo-

giltt

ritur , adultiores cum gemitu dicunt

o

n

ff -duima mea eveniret id , quod buic inno-

fl

centi Cvent.

Sacerdos abíolvens adhibet

[

aliquot verba , & poenitentem contingit vel

(],pCT'

ferreà cruce, vel ramo olivz.

In Euchari-

st

ftia conficienda non vino utuntur , fed aquá,

gj

cui duas tresveuvas compreffas immittunt.

ul

Clericorum eft , preprimis in templo can-

iil

tare , feftisque diebus folemnioribus , tym-

n

panorum inter & cymbalorum fonitum fàlta-

re.

a

Ex quo (trepitus atque tumultus into-

vihtis

lerabilis: Nonnunquam exofa hec Mufica

ln

ab aurorain mediam ufque noctem durat ,

übi

& Rex ipfe id (ibi honori ducit, quód inter

t

faltantes etiam ipfe faltet , multísque horis

3

tympanum pulfet. Ajunt , fe per hoc imi-

fetfe

tari Davidem Regem , qui faltaverit ante

ml

Arcam Domini, & pfalmo 1 $. dixerit, La5-

Ym

date Domimum im tympamo &i chóro , laun-

mf

date eum inchordis c&-oreano , laudate eum

ii

àn tymbala beue fonamtibus , laudate eum

ötüipä*

82 cymbAlis jubilatiomis.

d

Chrifto & ejus Beatiffimz Matri deditiffimi

1

fünt; adeó, ut, fi quid eorum nomine peta-

9ur , id vix non femper concedant. Habent

etiam

ABYSSINA.

Y9r

u

etiam certas preces & Lytanias , quas mulie-

i ) Q?ïj

m

res'& viri in duos choros diftincti decantant ,

itie

ubieos neceffitas aliqua premit. Crucis Ima-

q

go magnáillis in veneratione eft.' Unde vix

ullus , qui eam non geítet , vel ex catenula

aurea vel filo holofericoin pe&ore : Magna-

j

tes autem in capite, aliiex collo equi eam pen-

dulam habent.

TWf

Y

Illud dolendum , quód , qui orthodoxz

Religionis tam praclaras reliquias habent , ab

li

!

ea, per varios abufus, fchifmata & hzrefes,

tam miferé defecerint , tandem in Eutychetzs

ln

L

& Diofcori errores ptolapfi. E quibus extri-

care fe diunon potuére , fa&i fübditi Patriar-

m

chze Alexandrino , nimiumque diffiti à Sede

l

dh T

LE

jit]

Romana ; quó pervenirealiter non poterant,

quàm per Urbem Alexandrinam.

Equidem

Ti

y

mifertus eft horum & aliorumSchifmaticorum

n

Dominus circa annum 1200. quocelebratum:

D O

eftab Ezgezzo IF. Concilium Florentinum, fic,

qu

ut & ipfi illie convenerint , liberéque profeffi

u

|

fint , Caput univerfalis Ecclefiz effe Romanum

IN

Pontificem, &c. Nihilominüs in ben? coeptis

[

nonperftiteruntdiu. EtfienimImperator A-

K

(a

byffinus , David. Patriarcham Alexandrinum

MH

ad (e miffum admittere nollet , & fuos Legatos

g

4

n

Bononiam, ad CZezeztesm F, Pontificem jam

deftináflet , 74arcz tamen Epifcopi Hxereti-

ci malitià factum fuit, quód mifera

d

Abaffia in priftinos erroresre- .

u

dierit : uti infra fe-

"

j

quetur,

M 3

AA);.lBïS«,

192

ECCLESIA.

t

ii

. ABYSSINORUM RELIGIO

KESTITUTA.

j

3l

"Oannes 1I. Lufitaniz Rexüt commercium

jl

Europam intét & Indiam ftabiliret , fimul-

i«

ili

e

iue Catholicam Religionem latiüs propa-

!

if

t

garet, Legatos mifitin Abaffiam , ut cum Im-

peratore AdJexazdro , fcedus iniret & amici-

(l

&AU

tiam. Legati erant A/pboz[is Paiva , & Pe-

£rus Covillanius : quorum primus in itinere

Qofi

j

5f

obiit , alter veró ad Mlexazdrum Imperato-

rem pervenit

Negotium hujus Le

o

eationis

f

felici Succeflu ur

o

gebátur; At eo jamjam ad

d

finemdedücto , migravit & vivis MZexazder ,

T

/

Is cüm

cui facceffit Frater uterinus , N2bz,

Jl

jl

alterius plané indolis effet & homo ferox , fce-

[ny

namturbavit, nolensetiam , utin Lufitaniam

jl

j

remearet Legatus.

Sed jufto Dei judicio &

n

viverebrevi defiit &imperare. Quoniam ve-

b

n

16 ejusFilius Bav;Zadhuc minorennis molem

Imperiinecdum poffet füftinere , idcirco hu-

li

meros fübijcere cogebatur ejus Avia He/ez ,

Jj

n

quàm prudens tàm fortisMatrona, Hzc au-

l

M

dito Lufitanie Legato , Z4sthaum , patrià

Ul

M

Arabem , prudentiá & fapientiá prxcellentem,

«r];f, [

cüm primis Go4zz , ad Regium Locum - tenen-

Af

tem A/pbon[um Albaquerquum, cum uno ad-

F)?/ü

huc Aulico mifit , tüm veró ulteriüsinLufi-

T

taniam. lllic Egzzzazzel R ex eos liberaliffim&

ind

excepit, exceptos aliquot menfibus detinuit ,

I

omnihonore affecit, actandem dimiffis Edz-

ardum Galvauum , & Framcifrum Alvarez.

[

l

;

ij

Sacella-

ABYSSINA

1923

t

Sacellanum Regio - Aulicum ,Sacerdotem , ab

experientia & fenectute laudatiffimum , ad-

jonxit. In GzZvazz, pauló poft mortui, lo-

cum fübftitutus fuit Roderzeus de Lima : qui,

unà cum Frazczfco Alvarez , non.procul ab

Arabia, Didacum Lopetium Sequeiram conve-

"l

nit. Hitrestandem tenuerunt Zrquzcum ci«

vitatem , ubi non ita pridem Legatus Abyffi-

nus advenerat ,. fui Imperatoris nomine fos-

dus contra Turcas & alios Chriftiani nominis

hr

u

hoftes initurus cum RegeLufitanorum.

Feedere hoc inito Dzv;d Imperator Abyf-

finus anno 1526. Monachorum przcipuum.,

Zagazam Abbatem , mifit Bononiam , ad CZe-

Ik

mentem V1I.Pontificem , quitunc Caro/gz F.

ibi Imperatorem coronabat , ibíque p'är fe-

quentes literas Chaldaicéícriptas, deinde ye-

ró in latinum translatas

j

addixit. -

, ieRamang Ecclefïät

BEATISSIME PATER.

.,

CX U conlHitutus es à DEO nd /äm?zfcamlä;'

Populos , ci po[fides Sedem $. Petei. - ibi

i

1radita [gutelaves Regui Gelorum ; quódcum-

que i.

[

averü [uper terrams erit ligatum e&

4

j

-.

£a

vt

& quodeuuque falveras fuper terram,

erit folutum c& incela.

Siauidem boc Ghrie

j

J

P

I

W/e locutus , e» Matthbaus fz';þ n Efww-u

&eliotefl atus fuit.

Ego.Rex,

uen Leones venuerautur , e

Vvereztur , Ego DEI Gratid. didius Mtani

Tinghil, hoceff , 3hus Firginis , quod mmen

!

"

ifmate 1nditum , vune

s

mzb: ig [Acro Bapti

M 4

72

124

ECCI;ESIA

/

yà, pof quam cepi imperare , David nunca-

l

;

por Amatus DEO, Columna Fidei , ortus de

j

:),

!

f

rAdice Tuda , Filius Davidis & Salomonis ,

Columna Sionts Filius, Filius ex . flemmate

g

JSAacob , Filius mantis Marie , Filius Nabu

y 6

Jecundüm earnem , Filius [amtlorum Petri cj

n

Ó

Jih

Pauli fecundum gratiam , Imperator fupe-

vioris j majoris Atbiopta, uec non maguo-

y

rum Regnorum , Ditionum ct» Regionum ,Rex

l!

D

de Xon, Kuffata, Fatigar, -ngote , Baali,

'g(go/z'

Faz

Gauazze, Adea,

4uA, Goyama,

(0177777

w

ifía Regna mibi fub

J

12 funt , et alia adbuc

l!.'f;".ï 6

Á

multa majora éf miuora , quorum bic mon fa-

;7U h

€10 mentiozem, netemeritatis Aut Aambitionie

a

Alicujus

iritu ad id induttus effe videar ,

nj

1

(flläl

V

d ur DEUS exizde g lortficetur , qui ex fra-

ulari [ua bonitate mibi meísque Majoribus

st

am vafia vAlidáque Regna tmpertitus eff.

m

Nullá babitá rationeeorum , praatiis me ma-

hl

jeribus ab eo donis dotatum

agnofco , ut ejus

frgAr(m

Keligioni exhibenm ommue ,

qaod polum, ae

!

Il

6

debeo , obfüquium.

D

if

;

Quandoquidem igitur DEUS me conj?t'—

T

tuit Hoflem Ethnicorum, ef» illorum Atbhio-

-

nb

pum , qui idoli ferviunt , mitto Legatum

tlf

meum, qui Sanctitatis Tue pedibus oftulum

m

A

£. juxtA confüetudinem omuium Regum

hn

r

Itj

viflzanorum , Fratrum meorum , quibus uec

quà ad vires , uec quà ad zelum Relig iomis in-

hi

derior fum.

Nam meo in Imperio me Colum-

Áim

m Fidei eflimo , nec exterorum ope indigeo ,

J

;

c/anfdæ i2 DEO , qui me »0*- protegit , d

regis

€^

ABYSSINA.

I9f

'ldlw,,

ex eotempore , quo Angelus locutus fuit Phi-

"W^ Zppo, Eumuchi Magna Caudacis Regina In-

ln

j

/

LU

Jfructori im fide. — Is baptizwvit Eunuchum ,

hic vero Regimam & mngnam partem Auli-

ii

corum ( Populi , qui e&- deinceps i fide per-

" feveráruut , eaudémque conflanter propuguá-

Yunut.

7j »;

AMajores snez nulld externorum , fed

M)"V,,

j

DEI folius obe adjuti per multas omuino Re.

DN

jones Chriffianam Religionem propagárunt ,

A

i

C egoin illudidem quotidie incumbo. . Habi-

toenim Regni reis circumdatus , frcut leo im

l

)

;ï;:

Ü

media fylva , armatus comtraomnues imimicos

chrifhi, qui-verbum DEI c mea monita uom

D

Ausiun.

Hos, dum Regnoexcedant , armts

í Vii!f"

- gexfequor mAguA cum fiducia in DEUM : cte-

l

UE

1j

jus nuxilium, etft Principibus aliis , mihi t&-

'þj:m

,

Tmennunuguam deelt.

Nam fi ditiones Regmo-

j

]

i

rum [aorum dilatare velleut , id ipfis haud

L1J

diffcile foret, smodé [e mutub jwvarent , e

n

jwvarentur à benedictione Sauclitatis Tua ,

WW

c€ujus ego particeps [um. — Siquidem imter an-

Lquiffmn meorum librorum monumenta lite-

W"

h

45 nountullas deprebendi , quas Pontifex En-

D

enius ante Aliquot nmnos una cum fancia [ud

[

jj

enedict ione tranfmiftt Auteceffri meo, qui

yfn;l

nominabatur Semem ffacob. Fruor proinde

Ti

benedictione tuá , qua mihiex amuoin anuum

i

ii

traditaeft , & de qua mihi vebementer gau-

ld

deo. Cueterum [fngulari devotione addicfus

7

Jtem Templo famézo, quod eft im ferufalem :

/

"tque illuc per[epe magua có pretiofa dona,

i wt

. per mofiros , qui eó peregrinantar , tranfmit-

M

£0:

196

*

ECCLESIA

u I!)H

fo: milffurus blura e Pretioffora , mift via ob-

il

Al

Jéffa ejjemt ab infidelibus , qui trauffturos uon

[/

ij

modo impediumt ,. [ed e expolimut.

V14 fi

l

Il

Jeeura eljent c aperta , majorem in f amilia-

ili

ritatem ct aril torem con[uetudinem cum Ra-

mana Eccleffa baud daubie concederem, more

[ ]

;

aliorum Chriflianorum Regum , quibus , quà

Nl

ll

Ad fidem , mom cedam.

Credo eaim umam

Aff

veram Eccleffam e& uuam Religionem veram,

jj

i

fWur CR p[. — Credo were im famctiffimam

(l

TRINITATEM ct in uuum DEUAM,. — Crede

rf

gibatam Deipara MARLE Virginitatem.

"rticulos fidei teueo , uti mobis ab flpq/fo/þ';

y;wll

N

iraditi fust.

JNene sgnur beuigmnfunus

W

DEUS per mauns Chriflianilffimi Regis Em-

fl (^

iasiuelis vias aperuit 1ta, ut per Legatos uo-

Tro$ inter uos agere , e» Chrifliami Chriflia-

Mi

l

m

quis , boc efl, in ima fidecomjumiii , DEO fer-

vire eum bomorare po[frgius.

Al

Vergm cim Lez

j

ati wmei iu ejus Aula adhue detinerentur ,

pervenit ad me , eum exce[fife e vivis , ee

IBT

zpfrus filium TTeanmem Reeui guber:

AnACUHÍA

T

adife. Quod quidem mihbi £antodolori f «it ,

i

quanto efe folet proprii Parentis funus, .. d

k

M

tamen me[lum animum fMatur ,. quod. p4-

tf

zgeruum locumteueat filius. — Speroeuim fore,

D

N

ut comj]uuétis viribus terrá mqnfg'w perrumz

",

peutes , Infidelibus eum incutiamus t morenz,

j

Ü

Quo perculfe

e flationes [nmas C propugnacula

LE

deferaut , Chriflfiauis vero , peregriuautibus

Hierofolymas , aditum liberum fesurmque

a

lr

t;'rg f

&orcedere COg AHE uT : —./L!illai 'verä pra ee

qu

]

ABYSSINA.

197

ui nihil defidero magis , quàm ut partieeps

fiam amoris Divini iu Ecclefra Petri et Pauli.

: (

Pmlüri,m,k Autem maximo cum defz'derio Ut

lim benediciionem A Vicarie Domini Nofflvi

J ESU CHRISTI , qui haud dubie Tu ipfe es.

Et quoniam uobis ab dis , qui biue Hierofoly-

maim , Indíque Romam , mon [fue admiratia-

ue , peregrinautur , permulta de Taua Sancti-

tate uarrautur , C expouuntur , latitiá qui-

dem afficior iucredibils , que tamen fine com-

« paretrone major effet , [f Legati mei perviam

!

/!

breviorem buc remeare , e mihi complurs

zova afferre polfent de bono [TLatu Santkitatu

Tue. — Nec dubito, quin & idbrevi futurum

| fft , per gratiam Omnipoteutz , qui Té i5 [A-

nitate eo [Anc itatecon[ervet. Amen. Hísce

