j

7. Quibus finitis ele&tus & ordinatus fuit

fi

Gabriel IH. . Ad quem fpe&are videntur

j

Ji

illi verfusin Hagiologio: $e/ztemtibi Fir.4-

2

Jteta , Patriarcha Gabriel ; cüm te perter-

d

enillet mors e& bora ejulatüs ex Filio Secla

&t

i

Mi

Mariama Virgizis ( quidni MARLE ? ) per

imagiuem loquente , audivilli hauc vocem ;

TU

JWWe timeas ; Aadeptus emim es Regnam Celo-

';w'zrch:

r5 Mortuus eft Anno 1271. Anno eodem

Jfoanues VIl. creatus fuit Patriarcha , i&

obiitanno 1293.

In Hagiologio vocatur 44;-

zor feu umior.

Laus ejus hzc eft : S2/zren

LA

Jrequenter dico Toanmi Minorig cujus mag-

uA erat beuignitas im eleemofymis eroganda.

]O&quz

Ut autem intelligerent ii , qui munditiam

a

bujus Saculi nffeil ant , hujus rei vanitatem ,

z2lle in vita Monnflica nudus ffetit. Cui de-

u)

functo fücceffit anno 1294.

»,ul

Theodofius IT. & deceffit ex hac vita anno

ïofolym

1299. ejus veró inlocum füffe&us anno t 260.

m

: foanues VIII. de quo in fequenti Sxculo

t

lnl

agendum erit.

MT

ECCLESIA

DI

n

J»ANTIOCHEN A.

VOf

uliannum

dj

PRioris Szculi ufque ad hujusSac

vigefi-

S/ECULUM XIlI.

W

vigeimum ultimus Patriarcha fuit ARo44-

lk |

bz, hujus nominis Secundus, Poft hunc

TA

Rodulphum Sedem Antiochenam per viginti

T

annos occupavit Reizerus Tudertimus , Prior

mislpm;,

S. Fridiam; Luücenfis ; & obiit anno 1240.

J

Huic fücceffit E//z; Rober£us Regienfis , ante-

um

hac Epifcopus Arixianus ,qui obiit 1247. Quis

ii

veroó poft E//am ex Latinis fuerit Patriarcha

it. Jj

Antiochenus , plané incompertum eft. Ha-

il

W

"

buerunt etiam Grzci fchifmatici poft captam à

Latinis Antiochiam , fuos ibi Patriarchas Grze-

a

cos quitamen omnes etiam ignoti fünt. Unde

T

Patriarcharum A

TO

finis,

n-'ti'o-chcnorum nunc depuþ

/i

ECCLESIA-

i

j

HIEROSOLYMITANA.

;W

|

dj

9.

L

l

Yi

Oftquam Zichael di&us 7Mozachus an;

]

:

p

no 1203. vivis exceffiffet , Z4/bertus ex

ll

/

]

L

:

Canonico Regulari Ecclefiz Vercellenis Epi-

, ül

fcopus, ad Sedem Patriarchalem , quz tunc

Hierofolymis vacabat, poftulatusfuit: qui in

DT

Orientem venit anno 1206. & Patriarchatum

Dot

tenuit ufque ad annum 1214. quo in folemni

u

füpplicatione à Saracenis occifus eft. Hiceft

"Albertus hujus nomipis IL Patriarcha Hiero,

fol

mitanus, qui Montis Carmeli Eremitis re-

gu

l

am dedit breviffimam , przfcribentem Di-

j

vini Officii & Orationis quotidiang penfüm ,

dio Cellu.

J

7)

con&t'g&ionämquc Oratorii in me

^

larum,

145»

S/ECULUM XIII.

hi

larum , ubi man? per fingulos dies ad audienda

Miffarum folemnia convenirent 5 perpetuam

pul

(

"

ab efü carnium abftinentiam ; jejunium à Fefto

gin

S. Crucis ad Paíchas folitudinem, filentium ,

g

Dehac

f

fugam otii, Prioris eletionem, &c.

Regula ab A4/Zer£o Patriarcha Hierofolymita-

um

no edità , & ab Hozorzo1H. Pontifice Maximo

RI) HII

íf

approbatá anno 1226. multa fcripfit P. Pape-

gt

brochius , quz, qui legere cupiet , in AGtis

Sanctorum Maij , Tomo tertio ,. fv]. 52. & in

fl

aliis cjus libris ea poterit invenire.

n

AAlbertoanno 1214.5 Saracenisoccifo anno

Wl

eodern fücceffit Audo/pbus , Rudolphe Lotba-

ii ü

zius , Lothario Gerondus , & Gerondo J acobus

üne|

de Vitriato , qui poftea A Gregorio IX. Pontifice

j6» [

Aríet

Cardinalis Epifcopus Tufculanus eft. Egregiz

Vir do&trinz & pietatis. . Multa edidit opera

In

fcripta.

Obiit Romzanno 1244« & in ejuslo-

«

cum fuffectus eft

p

Al

Robertus , qui fedit ufque ad annum 124f.

Quo anno A/exagder IF. Pontifex creavit Pa»

atbil

triarcham Hierofolymitanum Pastaleonem ,

lts

natione Gallum , Patriá Trecenfem, qui fexto

AUf

oftcreationem füam anno càm Viterbiumac- j

ceffiffet ad Curiam pro Ecclefiz füg negotiüs jj

promovendis , & Cardinales de Succeflore A4- i,

lexandri IF. eligendo diffentionibus conten- i

derent , communibus eorum füuffragiis ad api- ji.

cem Apoftolice dignitatis füblimatus eftanno gt

1261. dictüsque IIrbamus IF.. Ycaque vacante j

SedeHierofolymitaná per hujus ad Pontifica- j

l

tum affumptionem ei præfccit idem S

ummimus i

Ontl«

1l

y

SECULUM Xllf.

147

n

"

Pontifex Patriarcham Gui/elbzum , qui erat

s

Epifcopus Agenen(is' in Aquitania , ipsique

I

IT

n

etiam commifit curatm Ecclefie Acconenfis ,

*

tunc pariter Paítore carentis per translationem

] D

FloreutiiinSedem Arelatenfem , cum faculta-

lr

teexigendifru&us illiusEcclefiz , donecred-

?

lu

M

"

ditus Hierofblymitana Ecclefiz recuperaren-

il

tur. Obiit GazZe/zzus Patriarcha Hierofoly-

L Dd

mitanusanno1265. Cui füblectus fuit

"

)l

Themas , antea Epifcopus Maffanenfis , o-

n

biitque1272. Succeffit defüncto Frater

Tij

- d'homus de Leutino Ordinis Prdicatorum,

'n

3

ïf

Archi - Epifeopus Copfentinus, Vir omni eru-

h

JM

ditione & virtute infignis : vità functusanno

Tht

1276.

In ejus locum fübftituit I7co/zu$ IIT.

ül [g"

Pontifex Romanus anno 1278.

i

)N

h

JFoamnnem Vercellenfóm , Ordinis Predica-

(

torum fextum à S. Dominico Ordinis Funda-

tore Magiftrum Generalem.

Quoniam veró

u

ille id oneris conftaptiffimé deprecatus fuit,

gf

idcirco alius conftitutus , cui nomen E//ss, qui

T

in Patriarchatu vixit uíquead annum 1287. Ei

demortuo idem Azco/azs LT. Pontifex füffecit

annot289.

3

"

[

if

Aéeolaum de AnApis, qui ,ex Ordine Prz-

l

dicatorum Provincie Francie , RemenfisDice-

cefeos fuit , & é vità migravit 1291. in excidio

"

[«952,

Urbis Acconenfis. Namtunc, quando Acco-

"d

nenfis Civitasà Turcis capta eft ; Patriarcham

!qui [A

übifuiffe Nzzo/zuzz , conftat ex epiftola Njco/az

"ll

IF. Papow ad eum pauló ante fcripta , pro inqui-

k m(,ü)

A

fitionis officio'in Syria & Palz ftina contra graf-

H

2,

fantes

148

S/ECULUM XIII.

fantesillic Hareticos & Judzos introducendo,

hi

f

g

Captá à Turcis anno 1291. Utbe Acconen-

fifeu Ptolomaide, Phoeniciz Civitate nobilis-

d

fimá , totius Orientis opulentiffimà , omnium

Orbis Regionum commercio apprim& oppor-

tuná, ac portu capaciffimo optimé munità ,

omnes Latini , apud quos , üt obfervat $ozdz-

((

245 ad huncannum, facinora & fcelera , cedes

m

& furta, rapinz & expilationes, facrilegia &

impudicitiz impuné graffabantur , à tota Ter-

j

ra fancta exterminati fünt , poenas videlicet

Ti

totcriminum , quz àLatinis in fcelerata illa ci-

n

vitate perpetrabantur Supremo Numine exi-

g

ente, Quo autem ordine omnia à Chriflianis

g.

in Terra fancta iterum amiffa fuerint, habetur

Kuml

in Parte prima de bellis facris , quz bella facra

»m

inIndice, literá B, accuraté notata funt. Hanc

glnpt

graviffimarn jacturam, üt Ge/efLizus F. Pon-

J

tifex quodammodo refarciret , anno 1 294. no-

m

vum Patriarcham Hierofolymitanum , qui no-

n

vas Chriftianorum copias illuc. mittendas co-

bsfn

mitaretur , ordinandum curavit,

At , ficut

(

Celellizus F. bxevi fex menfium Pontificatu

Átuh

perfun&us, eo fe munere abdicavit, ita novo

4001

Patriarche Hierofolymitano à Sufno illo Pon-

[

tifice inftituto fua Ordinatio nihil omninó pro-

fj

"

fuit.

Nam cüm Romam veniffet , à Ce/e/fízz

D jf

Succeffore Bozif acio VIII. Patriarchali illà di-

u

gnitateexutuseft. Fuit autemille novus Pa-

?0l

triarcha Rzdo/phus de Grandivilla, Ordinis

at

Predicatorum , Parifiis , juffu Pontificis Cz/e-

[7

17

JHini, confecratus, Anno 1305, Clezmsezs F.

alj)

Ponti-

S/ECULUM XIII.

d

145

lity

Pontifex 4zoziu Dunelmenfem Epifcopum

dro

creavit Patriarcham Hierofolymitanum. Sed

du

de hocinSzculo fequente,

/

!

lt

-ECCLESIA-

W

m

Vih]

CONSTANTINOPOLITANA.

m

(

M

MO

C

àm Galli & Veneti »qui ad bellum facrum

Yi

in Pakeflinam perréxerant ,' junGiis yiri-

bus, udihabeturinparte prima foZ, 16« Ia.

vt

Wi

IF. Conftantinopolimexpugnáflent; Patriar-

cham ibi elegerünt Latinum , & Orthodoxum,

(

nomine Zbomam Adamtrocenum , natione Ve.

Y

netum,. ltaeniminterfeante Urbis expugna-

bEle

tionem convenerant , ut fcilicet.ex illagente,

ï

Jj u

L

i

quzImperatorem Conftantinopolitanum non

haberet , faltem haberet; Patriarcham.

Ha-

1

u

EP

buerunt igitur Imperaterem Galli,,.& Veneti

Patriarcham.

Nihilominus Grzci'Schilinati-

(

|

cifuos femper Patriarchas etiam adhuchabue-

At]l)

cl

runt Conftantinopolitanos.:; Quorumiin prio-

U

re Szculo ultimus fuit- Georgeus Avphilinus ,

,

cui anno 1200; defunéto fucceffit ..

T

Ef

foaumes Gamannterus, qui obitt in-Didy-

n

i

mothico:GCivitate Thracia anno : 205.

Poft

/

ejus obituni yacavit Sedes:apad Grzcos per

ii

annum;unum-&.:meníes decem. : Undeanno

D

1207. Mithael IF. Mutoriauus £uit defignatus

"T

Patriarcha /Gonftantinopolitanus. à . Zeodoro

n

Laféari Grecorum Imperatore ; füààmque Se-

& vità fun&us eít anno

16(,.

de;?.jllmbuic Niczz ,

3

1213»

E

1fo

SECULUM X

)

1213. Ih hujus defundti locum füffe&tus e(t

Theodorus IIT.. Mortuus i215.: Quem fe-

&

nj DCC

cutus eft Afaxizus II. Monachus ; qui tan-

tüm feptem menfibus fedit. In 442xz;:1ocum

j

l

ft

Y

venit A4azuel Chbaritopolus. Vivete defiit an-

1

jl

noI22r. Poft hunc electus eft Gerzazus II.

-vba

n

qui feditannis 17; menfibus 6; fuáqué Sede pul-

fuseftanno 1239. HicPatriarcha Grzcus u-

s

ionem Ecclefiz Graece cum Latina pro viri-

TU

i

b

us promovere ftuduit ; fed eam'ad optatum

exitumperducere non potuit, : Ei expulfo füb-

jIm

10

rogatus fuit Merbodius II. qui cantüm tribus

il

men(ibus fedit ;; & mortuus Thronum reliquit

X

yq

Matiieli 1l qui ineo duravitannis't4. & obift

4l

3244. |Poft illiusmortem Germamus IT. qui;

i

:

d

uti fupra di&tum; eje&us fuerat ;;fuo loco re-

«N

ftitutuseft; & ineononnuifi unicó adhüe annó

vixit, Mortuusanno125y. Poftejusobitum;

Jd

uf

deliberatum fuit de:ele&tione Succefforis ; à

quo corónaretur novusGrecorüm Impetator;

aiti

A

Filius foammis Duca ,ab Avo matertio T/eodo-

ru5 Lafcaris ditus; Omnium pene (üffragia

iil

& ipfius inprimis [mperatoris propendebant in

fäsml

Aicephorum Blemmydam , Virum eá etate fin-

at

gularis pietatis , & facrz prophanzque erudi-

D

tionis famá percelebrem. « Qui etiam Oratio-

u

nes duas de: Proceffione SpiritüsS;/à Patre &

Ym

NO)

Filio contra Grecos Schifmaticos confcripfit.

Hic eft ille Nieephborus Blepmyda, Abbas Mo-

mlohl

tten)

na(terii , quod fuis ex(truxerat fümptibus, cu-

jusad templum , cüm fe aliquando: 7Maxce/fnn

At

pellex f'oamuis Duca Gracorum' Imperatoris ,

mpli;cl

S/ECULUM XIIT.

T

M

& ab eo perdité adamata , magno cum faftuac

(ihj

facellitio contüliffet , intrepidà conftantià ei

! qm'ü-

fores occludijuffit, ob publicam ejus'impudi-

M

citiam , quam crebris fermonibus & (criptis

!

l

V

sT

fortiter infectabatur. Idszgréadmodümtulit

341

)

füperba mulier, & Imperatorem , qui eam de-

L

peribat , ad ultionem , omnibus adhibitis arti-

Ü

bus, atquejuvante affentatorum turbá, inci

lp

tare conata eft. At

aanues Ducas Ympera-

li

tor, licét Schifmaticus , dolens, quód hacte-

V

nus impuris 427ce//z4 amoribus illaqueatus

t

fuiffet, obortis lachrymis,, & voce füfpiriis in-

ii

terruptà fic Marceffmmm pellicem füuam, & Au-

i

"ï

licos, qui ejus animum in Jicepborum Blem-

lg

zuvdam commovere ftudebant, affatus eít ;

i

uid me ad Virumjuflumpuniendum impel-

V

lifis ? Nam, ff ego ffne probro " ignominia

vivere voluiffem , Ynperi Majeftatem inviola-

hz

db

tamcozferváffem. .Nunc , eum ipfe mea , at-

ue Adeà ipfrus Wnperii comrumelie cau[m pra-

It

Ü

1

VOl

]

erim , meritis metsgratinrefertur , ut ma-

i

,x/

lz fementis malam mel[empercipiam. Hic Ni-

"o

cephorus Blemmyda cüm oblatam fibi Patriar-

dut!.

chalem dignitatem admittere nollet, Z/eodo-

zus Lafcaris Grecorum Imperator 7oazs

i

l

Drucs Imperatoris Filius, qui eam ipíi obtule-

rat, rem pluribus non urgebat , quia, licét

gf

(

eum ob Religionem & fapientiam plurimi face-

!

ret, ob morum tamen integritatem ac feveri-

li

ul

tatem haud parüm metuebar. ldcircó alium

Patriarcham defignavit Z4rfézium , Monachü

TA

us nece

fimplicem, illiteratum, facris Ordinib

dum

Wïl

4

ij2

SJECULUM XIII.

dum initiatum , quem juffit ab Epifcopis con-

fecrari.

HiImperatoris mandato parentesil-

r

)

licó, unà eádémque feptimaná -47/ézzuz Dia-

Cconum, Presbyterum, & Patriarcham inau-

E

gurárunt.

Hic rfézius Theodorum Lafca-

J

gl

zim Grecorum Imperatorem coronavit , fed

poft mortem illius Imperatoris, Sede fuá de-

qM

turbatus fuità 7dicbaele Palaologo Grcorum

Imperatore, &inejus locum füffe&tus eft Nz-

Jj

s

epborus 1I. Metropolita Ephefinus. Annota-

men 1261. quo ZZchael Palaeologus Conftane

(s

tinopolim fuo rurfüs Imperio fubjeeit , & Lati-

3& [

qron

nos inde fugavit , in fuam Sedem idem .47/e-

sius à Michaele Palaologo veftitutus eft. — Sed

jl

a

indeiterum deje&us, & in exilium miffus eft ab

€odem AMicbaele Palaologo Grecorum Impe-

;;i[lo[a

"um

ratore, quem excommunicaverat, eo potiffi-

müm nomine, quàód 74ichbael Paleologus , ut

1

d

Imperium fibi füísque per fas & nefas confir-

3

iiiii

mare poffet , Zowzse Filium Tbeodori La-

Q

l

Kéaris , lmperii heredem legitimum , qui

Il

t

tunc ztatis decimum agebat , igniti crepi-

taculi objectu obczcaffet.

Itaque in locum

;I,MH i

-"rfenii exilio dati Micbael Paleologus ele&tio-

Vil

^e Cleri fübftitui curavit Gezzzazuzz hujus no-

Wtn

minis 77 qui erat Metropolita Hadrianopoli-

;i. l

tanus.

At, Germanus in Sedem Conftanti-

*'*",?"lfä

nopolitanam intrufus , cüm injuriis ac contu-

?i d

1neliis vulgi profcinderetur , quód 47/ez; ad-

Vngu!

huc viventisSedem occuparet , fefe cà Digni-

VC

tate abdicare coactus eft , Ínque ejus locum

",f

qui fedit

fordirl::ftüs eft iqk]??æ Monachus ,

annos

u

/

*

SJECULUM XIII.

13

tj

A

annos r3« & anno 1274. à 7dichaele Palaologo

€Solio Patriarchali deje&tus atque in Ordinem

li

reda&tus eft, eoquód concordiz Grzcos in-

m

ter & Latinos initz ia Concilio Lugdunenfi l.

jj Lyfs

celebrato eodem anno 1274. coníenfumperti-

TM

naciter denegaret,

De quo Concilio.&.eon-

iil

cordia viderl poteft Pars prima fo/. 17 2. Nwez.

i

FIII. & Concilia anno 1725. in ftrenam data ,

ludj

jf6l.213. . Depofito fofepbo ,anno4274.con-

At

fecratus eft Patriarcha /foases hujus:nominis

(nfa

X. dictus Beccus five Feceus , eximie integrita-

ib

tis & eruditionis Vir, qui coactà frequenti

ii

Grecorum Epifcoporum Synodo, €a , que in

d

Concilio Lugdunenfi II. pro unione Ecclefizx

iUnd

Grece cum Latina gefta fuerant , confirmavit,

n

& epiftolam Synodicam mifit ad feazzem XX.

d

Papam; in quaLatinorum dogmata pererudi-

ii

té & eleganter enuntiabaptur.

Hujus Pa-

ts (

triarche Grzeci Conftantinopolitani egregias

aj

laudes Nicephorus Gregoras his verbis conte-

nj

xit.. His femporibus magna Ecclefia Charto-

m

pbylax erat foanues Beccus , Vir excelleutie

d

ingenii , €i dolirinarum [ludiis ab dneunte

nuckäf

etate in[Hitutus s praterea tantis matura do-

hi

Ts oYhAEHE CTA , quammin quisquam alter illius

&vi. INam, ef proceritate corporis & Maje-

fa.

(

ffatevultüs, e facundid atque acumine 2n-

T

enii ad ommes res.idonei, aliísque: dotibus

"

j

praflnbat , qui , cm Imper atoris Decreto ( de

pace cum Latinis ineunda ) zcrz£er adver[are -

i

j

tur , lnperator nibil uom tentauit, tam per

Je quam per alios eruditione confhicuos , ut le-

!

D)

giti()jif

1f4

S/ÉCULUM XIII.-

hi

gitimi rationibus adduceret ad alJentiendum.

lt

.a Ed fpe frufiratus Imperator , eum ,

] 6]

omæe'qtæ €rnc genw i teterrimos carceres

cozjecit.

Tum Nicephori Bleminyde feripta

!

quzm

j

l

ad Beccum mifit ; quibus ille perlecfzs , San-

")

éLorum kibros , e quibus Blemmydas fum colle-

vl

)

exats poffulmvit. ltaque brevi aceroum te-

JfLimonium. collegit , que imtegra volumiua

1b

zniplare:po[fz , && qui dudum Latini adver-

J

]

4 (

Atut- fuerat , mutata fenteutid victoriam

alio tranfulit.

Quam obrem Patriarchicá

TUf

hu

hum

S3edeconftensá , Imper atoris unus f'uit omuin ,

(Mineua , C manzus , c veloeis féribe cada-

s

wvlt/«

ts , doeendo , firibendo, e dogmata finien-

do, €bc.

Concordiam Ecclefiz Grece cum

aM

0272/2€8

v

Latina femper fovit, atque defendit

)

Becctis , Íeu Feccus , Patriarcha Con

i

antino-

n

AU

politanus.,

At, mortuo Imperatore , 74;-

«haele PAlaaloro , Sede fü& , anno 1284. pulfus

eft.ab zszdromieo Grecorum Imperatore , &

!

AMichaelis Paleolori Filio , qui.à Latinis ani-

mum gerebat tam alienum, ut Patrem fuum

AMichaelem PAlaologum , in odium concordis

cum Ecclefia Latina , ne plebejà quidem fepul-

!

turà yoluerit dignari. . -Hic igitur 44zrezzcue

Imperator.Grecorum, ceüm in Latinos pefli-

M

|

6 affeQtus.effet, Toannem Beecum feu Fec-

qi

«s75., de Ecclefiatum Grzcz & Latinz unione

w

affidué follicitum , Sede Conftantinopolitanà il

dejecit. anno. 1284 & in eam iptrufit. Grzgo-

TM

7ium., leu. Georgium. Cypritm.Schifaraticum 5 dtj

qui contra Latinos multa fcripfit Præcipuä con- wj

-

tra

-

n

S/ECULUM XIV.

Ed

A

"At; Beccus

tra f canuem Beccumeu Feccum.

Wlm

graviore rationum pondere pro veritate pu-

!

^M

gnans Gregorium Cyprium folidé confutavit ,

ïif"m

&, quamvis Patriarchatu effet eje&us, nec

i, j

exrlus , nec carceribus , nec aliis cruciatibus ,

)

TM

ac pcenis déterreri potuit ,

u

in ad.extremum

i

?

quue fpmtum invidá conftantià EcpleF iv La-

! "JW

tinz doginiata propugnaret , eáque à Grzco-

T

rum fchifmaticorum calumniis egregi& vindi-

tj

caret,

Georgzw C]przm Sedem Conüann-

hnini

nopolitapam tenuit fex annis; hoceft, ufque

ii

adannum 12

quo Pamarcham ceff É

Eo-

i

d

dem anno Sedem Conftantinopolitanam occu-

m,r

avit Zrbesajftus (eu "dna[FAfsus , qui , poft-

quam fediffet ànnos. quatuor , de;ec?cus eft,

"

eique fübrogatus eft Toazzes X T. dictus Sozo-

GniIL

oLitet , Monachus anno. 1294. qui Patriarcha

p

obut anno 1500.

485

j

S/JECULUM XIV.-

f

iil

Ji

ECCLESIA

p

f

i

"

ALEXANDRIN A.

jutt

HEODOSIUS It. Alcxandrmus Patuar—-

AU

"

chaanno 1299. atifüpra dictum füit, de-

fundus eft ; Eíque fücceffit anno 1509.

"d

J

jom:-

"d

uer VIH. obiit anno 1320. . Ludolfus putat.,

ü j

hunc foanzem etfe illum , qui in H grglogm

;

laudatur , quód £

donilis jkerzt Pmcedmtz i

eleema.[;mu diffribuendis, iA , ut etiam velli-

H5

Whir

i1$6

SjECULUM XIV.

J

Lus [uin nom pepercerit , &j necilicinm quidem

"

zeliquerit , fed uudus im fovea fuerit reper-

j

Iu

Tempore.hujus Patriarche Chriftiani

M i

gravem perfecutionem paffi funt à Sultano,

"

qui juffit omnes pileo uti Saracenico ( Turban

yh

[

vulgó ) czruleo, viliffimi pretii; nec permit.

gt

tebat eos aliter, quàm afinis vehi , inverfo

utroque crure, ad unum latus pendente ; ut

"

f

ita defpectui haberentur omnibus aliis nationi-

bus, in ZEgypto degentibus.

Claufit prete-

m

ii Al

rea illorum 'Templa, ab iis incipiens, qua in

nova veterique Cairo reperiebantur, & reli-

s m

PT

qua deinde.per J£gyptum omnia , exceptis fo-

lisillis, quz erant quatuor Monafteriorum de-

(l

At

ferti fancti Macarii, queque.extabant Alexan-

driz.

Hoc.modo fexcentis & txibus diebus

d

[

li

occlufz manferunt Ecclefis , donec interce-

dens apud Sultanum Legatus Lzfcar , Domi-

dul

Y

24

ni Conftantinopolitani , obtinuit , ut ce-

bitis fua aperirentur, dicta Beate MARLEE de

z.

d

Maallaaca , & que fan&i Archangeli Michaelis

voecatur, alteripropinqua, "Pauló poft adve-

i,

nit etiam Legatus alius, miffus à Berfcienuni ;

quo itidempro Chri(tianis deprecante , refera-

tx fuünt alix duz Ecclefie, ea videlicet, quz

eft in Haret Zueile ( vicushic eft, ubiPatriar-

cha commoratur

)& Melchi;ica »qpavin Bin-

ducanain.

ffoannes IX. Tonnzem .VIII. fecutus eft.

Sedem adift Anno Chrifti 1220. obiit anno

Jl

1327. Etiamhicin Hagiologio fuam:laudem

L

habere putatur à Ludolfo -& quidem hanc , ut

fiullus

S/ECULUM XIV.

1$*

imguiu* nullus oaznes corum Patriarcha careat. |. $-

"in| dpuzem dico foanni Patriarcha,

qui mane go-

Q] Fe]fizs conflict atus , ef- vefheriludtatuseft. O-

üh| £ediems verbas faera Scriptura , dixit: Manue

(li femima femen tuum , et- vefpere uec ceffet ma-

m

!

|

445 Iu4. — Ubi Mané & Velpere intelligi pof-

lm) füntinitium & finis Patriarchatüs. E(tautem

i locus hic allegatus ex ca

pite Ecclefiaftze 17.

lia

Q.6. Poft huünc

'auüt;

!

Beninmin 1I. conltitutus anno 1327. mor-

j

*ï

tuus anno I339. Vacavit Sedes poft ejus

Ui

TCR

mortemannoferéintegro; &anno 1240, Pa-

il

triarcha creatus fuit

I

Petrus IF. Mortuus anno 1548. Succeffit

hii

Marcus IF. mortuus anno 1365.

Poft eum

Ua

Joaznes X. Dies mortis ignoratur.

ht

Atque hic feries Patriarcharum Alexandri-

7

norum'in Hiftoria ita definit , ut nonnifi folo

n

nomine Alexandrini Patriarchze ampliüs repe-

riantur, ufque àd Annum Chrifti 1560. Qua-

MU

re Alexandring Hiftoriz hic pro Sxculo XIV.

!

l

finis efto. Sequitur nunc

M

ls

l

ECCLESIA

(ti

ANTIOCHENA.

th Ü

VACAT.

U

ECCLESIA

l[ww

U

HIEROSOLYMITANA.

j

,/

LEMENS V.Summus Pontifex hujus Sz-

d )

j

19

culi

1;8

S/ECULUM XIV.

a

W

culi anno 130j. z4z£ezism Dunelmenfem

" ffïl"'

j

Epifcopum creavit Patriarcham Hierofolymi-

;

tanüm. Sed Zzzozzo Patriarchá mortuo idem

"

Pontifex C/ezeus F.anno 13 14. Patriarchalem

f

quf

hanc Dignitatem contulit Pezzo Ruchenfi Epi.

ii

(

Íícopo , eíque ob Hierololymorum Ecclefiam

i l

ab Infidelibus oppreffam , Ruthen(is Eccleize

M

j Epl

vedigalibus frui, eámque Ecclefiam admini-

Ítrare permifit.

at

Erepto é vivis etiam Perro

Dl&no

Joauues XXI. fcu , ut vulgó dicitur XXII, Suc-

ceffor Clemeutis Y; Patriarchali Hierofolymi-.

PA

j

A

tanz Ecclefiz titulo Rayzmauzdum Ordinis Prz-

l

us

dicatorüm ornavitanno 1324. Eique etiam

D

m

contulit Ecclefize Nimefieníis adminiftration£ ,

cüum Hicrofolymis ob Infidelium tyrannidem

g

]Mitü

federe non poffet. Poft mortem Aaymuzdi

Erater Petrusde Palade Vir magnz doctrin

st

2

& famg A4Uezione ordinatus eftà Toamse XXIT.

Pontifice Patriarcha Hierofolymitanus anno

:j,dCUiq

O

1329. &; cum Nunciis Regis Cypri, qui ve-

nerant, ad abducendam, in Cyprum, Filiam

iud

RU

Ladoviei Comitis Claromontani , Sponfam

primogeniti Filii di&ti Regis , juffu PA//;pps

Vil

tusi

Trancorum Regis; navigavit in Syriam , dum

ad vifitandum Sepulchrum Domini , dum ad

e'r(hr

1

tb

agendurá cum Soldano de Chriftianorum Ori-

entalium pace , &-recuperatione Terre fan-

at

G.

ii

Biennio poft, hoceít, anno 133 1. àfua

Syriaca peregrinatione in Galliasrediit , & Pa-

istn

ii

rifüisobiltanno 1342. Sepultus ibidem in ma-

jori Consentü FF. Predicatorum, ex quorum

DT

Ordine erat.

Quinam &i porró fucceflerint ,

dU

cum

S/ECULUM XIV.

1/9

n

càm ignotum fit Au&oribus , minim& etiam

l'emic!,ï

h

convepitin eos operofiusinquirere ; quia nu-

O

dus tantüm Patriarchalis titulus eis datus fuic

Ti

fine ulla f(pe recuperande pofleffionis. A tem-

dj

porefiquidem amiffi à Latinis Orientis, Sedes

T

Apoftolica jus , quod femel affumpferat , pro-

il

videndi Ecclefiis tam Patriarchalibus , quàm

ii

Archi -Epifcopalibus in Oriente conftitutis,

Qu

;

retinuit, folétque etiamnum Legatis Apofto-

J

licis , & nonnullis aliis ordinatis Epifcopis, ma-

Wi

ximé Suffraganeis , conferre Titulum.alicujus

M

Ecclefiz , quz eft in parcibus Infidelium.

ia

Unus tamen adhucfüpere(ft Patriarcha Hie-

N

tofolymitanus, nomine Lazarzs, bic, ante-

quam Series Patriarcharum Hierofolymitano -

at

151)ml

rum penitüs deficiat , meritó adhuc comme-

n

foranduseft ; quia etíi initio pertinax infchi-

iT

Ífmate, in fide tamen Chriftiana cohftanuffi-

rinya

mus, denique.in unfonem Ecclefiarum, cum

i

aliis duobus Patriarchis con(entit anno.1367.

ficut patet ex epiftola ab Ur£azo IF. ad ipfos

um,ï:;

D

NT

datá, & füb hac epigraphe : Prudezribus Vi-

và, Pbhilotheo Co

7

d

amtinopolitanam , ANifors

i

(l

"Alexandrinam et Lazaro Hierofolymitamam,

Patriarchales Eccl

j

efias , anore Gm:oruml,'w-g

hi

gentibus.

Hic Lazargs , 2

dhuc «dzdronico Impera-

m

t

tore füperftite circa aanum 1358. à Coepifco.

Jl

M uU

pisin Civitate SanCta Hierufalem , üt moseft;

clectus, Byzantium venit ab Imperatore:con-

;

Birmandus. - Tum Gerafcigus Monachus , cum

j

aliis quibusdam audaciz (us fatellitibus Patri-

n

archam

x6ó

SCULUM XIV.

i

J/^

archamin eiscalumniosé accufat , ob quxlo.

co movendus videbatur.

]ta Cantacuzenus

W

h

jy

j

Àib. $. c. 14. Dum caüfà difcutitur, moritur

$j

lw

tll

Imperator. Lazarzs Cantacuzeno favere cre-

i

[

ditus , à Patriarcha Conftantinopolitano 7-

«l

aune degradatur , &ordinaturGerafrzaus. l-

lenontantümignominiosé dejectum fe, fed &

5&][05 |

s

(

extremá rerum penurià preffum videns , Pe-

ramfugitad Genuenfes. Ab his, quiaRoma-

;iue [

i

!

nam unionem cum multa honoris àc commo-

[

dorurm pollicitatione oblatam acceptare recu-

a

f

fabat , Prefe&to Urbis Confttantinopolitanz

eundem repofcenti , vinctus traditur, ac pro

gb

gids

conftantia in fchifimate"preclaré habitus ,

laudatüsque , indead Catacuzenum fe retulit,

zi

j

qui ei Byzien(is Ecclefie adminiftrationem

commifit , ab eodémque viciffim Adrianopoli

3uttn

iiti

coronatusImperator, poftquam in regiam re-

ceptus eft, inter alias curas hoc fibi prafüum-

(

Ti

pfit, ut eum Sedi fuz reftituendum curaret ,

mifsá Legatione ad Syriz, Judez , & 7Egyptt

AC

»

OAU

Sultanum

3

aliter quippe mom erat licitum

j

At

uerh"gn)wi Epr

orum , per Urbes bice bar-

]

[

ris fübditas r.

€,

;z

Z4ere.

Annuit benigné po-

ttp

dtny

ftulatisSultanus, mandavitque Lazarum Hie-

"

xofolymisrecipi, & veluti Anteceffores Patri-

l

l

l

fit

AT

archasobfervari. Ceterüm , Gerz[rmus thro-

rio'eje&us , ad Sultanum ire , mendacilsque

Á

of

Àj

perfaadere depofitionem Lazar? properavit,

Seddecimo, quó Urbe egreffus erat , die, fpi-

TO n

i

xitum in itinére dedit.

Lazarus mterea diu

[

j

ore quodam

N

10 ]

fuos "»ho*rfo'res geffit, donec Au&t

Sichunte

SJCULUM XIV.

Y6x

LT

Mu

Sichunte , intettiffimo Chriftianorum hofte,

4

Sultanus , alioqui minim& malus , confentit in

IEI jf

u

eorum perfecutionem: àquafoli Zacobita ex-

ii

cufabantur, propterea , quodillius fecte effent

l

1)

j

Abyffini omnes , alióque Nilum avertere pof-

s

hl

fent, figraviüsirritarentur. Tum fcilicet com-

j

[

preheníus eft Patriarcha , 'cujus exemplum ad

i

j

h

|

feducendos reliquos valde poffet conducere,

Qty

Cümque is nec minis , nec promiflis cederet,

NY

dictata quidem in eum mortis fententia eft ; fed

Af

TAT

Sultani juffu comutatain plagas , quas S/cbuz-

QU

n

£es juffit nudato corpori quinquaginta inferri

i

lhy

nervis bubulis , füb iis exfpiraturum credens,

D

Carnifices poftquam eum flagellàrunt , defe-

jf

lii

cerunt ii quidem , fed non Athleta Chrifti , ni-

dtie

hil abje&tum dicens aut faciens ob verberum

ia

acerbitatem, Quare Tyrannus maájore fuc-

gt

cenfusirà, totidem alias plagas inferri manda-

vit.

iib

Quod cüm di&o citius fieri ccepiffet , co-

(fcd

tum pavimentum rubefcebat fanguine , & car-

Ui

nes dilacerate diffluebant ,, fatifcentibusque

ii

compagibus patebant offa. Inter hec defi-

ykü(tw

ciens Patriarcha , & paululüm adhuc fpirans ,

interrogatur à Barbaris, num Sultani manda-

]mfgnäiv'

p

tis obtemperans ,, Chrifti fidem deferere, &c

cum ipfis communicare velit ? Liberéque re-

À

lt

W( M

cufantem acdicentem , nihil meà fidein Chri«

d

ftum feparare potérit, in carcerem quemdam ,

morte damnatis deftinatum, afportantes proji-

D[üpffiï'

;ï» dl[' ;

ciunt , finonexplagis , certé pauló poftela-

dioperiturum. — Sed Zacobitarum Epifcopus,

jl

i

j!

ab odio in amorem Patriarchz tantá ejus cona

L

ftantià

';V,m;.'t

162

S/ECULUM XIV.

ftantià verfüs, miniftrare eiin vinculis ccepit ,

folicitéque eum fovit ; &, poft intervallum

longius Szcbuzte extin&to , eundem à Sultano

]

impetratum é carcere eduxit, donatum etiam

poteftatecolende Religionis Chriftianz - - -

(ft

LazArus porró , cüm poft flagellationem cre-

|

o

ditum fibi gregem diu paviffet , à Sultano po-

j

d

fteaad foaznem PAalsolorum Imperatorem Le-

i

uj

gatus miffus eít, Hactenus Cazacuzenus ex

a

Imperatore Confítantino

politano Monachus

(iti

fa&us.

EM

Lubet credere, inquiunt hic Henfchenius

Wa

J

& Papebrochius, Lezarz;, quód religiose

n

propofüerat , quoad fübjectionem Romanz

atf

Ecclefiz przftandam , fideliter executum fuif-

Il

fe : maximé, poftquamipfeImperator oaz-

& H

zei anno 1369. Romam profectus , Romanam

iM

fidem profeffus eft , & Cazacuzezus , in Mo-

b

nafterio dictus ofepb , Catholicz Religionis

caepit Preconem agere.

M

Quamvis autem ea

um

res non habuerit fücceffum, nihil tamen eft,

quod nos credere cogat , Lazar; Succeffores

J

fuiffein fchifmate pertinaciores, quàm fuerint

1

Conftantinopolitani Patriarchz , identidemin

adi

DEUT

hoc pun&to vacillantes cum fuis Imperatori-

bus, faltem Turcarum metu & fpe fübfidio-

m

i

rumàLatinis contra eos impetrandorum. No-

lim igitur é numero Catholicorum tres illos,

UT

if

quos nobis in Seculo XV. mox fecuturo ,

Jheodoricus pro fine füi Catalogi fugge-

fi

'rit , uti inferiüs eos fuoloco

*

iqferemus.

ECCLE-

S/ECULUM XIV.

li

165

M

ECCLESIA

Al

lUt

! CONSTANTINOPOLIT ANA.

[j

n

M

Ortub Joannue Sozepolite Patriarchá

lu

Conftantino

politano, de quoin priore

m

Sxculó di&tum fui

t,

hoc Szculo "Athanaftus

vel 4tzaflafias in Thronüim Conftanti

U

tanum re(titutus eft anno 1

nopoli-

Mitg

301. & poftquam

federatarnis 8. renuntiávit

: unde Sedes va-

T

l

cavit annis2. Quibusevolutis electus eft Az-

i

;

i

|

p^» , Metropolità Cyzicenus anno

1310. qui

ij

poft annos tres pariter renuntiavit

: cujuslo-

NU

co conftitutus eft Patriarcha

Jfoamnes XII. di-

f

AU

/

&us G/yéz: Logothietaarino 1216.. Obiitanno

m

ï

1320. Eifücceffit Gezzf;

/7777 ) Monachup Mo-

nafterii Montis Manganii, quifedit annum ü-

Jf "

?Rclig'v

num & menfesaliquot. . Poft ejusobitum fub:

B d

ftitutus eft E/277; Monachus anno 1

322. fedit«

At

que ad annum ufque 1341. quo anno vità fün;

Gus Succefforem habuit

ts

Joanuem XIII. pris

n

"u^ , qui anno 1360, mortuus eft. - Eum fe:

eutus eft CA2Z7//4s Monachus,

i

j

hi

gravit anno 1564. . Hunc exc

qui € vivis mi-

ii

epit Philorbens

g if

feu Philettus , obiit 1378.

Poft eum Izcoz

a5 Sedem adiít , eámque te

nuit ufque 3d án-

(n

numi398. lltimus deni

n

Patriarcha Conítantino

que hujüs:Szctili

(

polifedit45io..

745 Monachus , qui viveredefite

ànno 1403.

;

h

9

La

SJECU-

S/ECULUM XV.

164.

g;mw

S/ECULUM XV.

gY

j

ECCLESIA

ao

gin

" ALEXANDRINA

jl

U/oue ad annum r y60. vacat.

fs

m

ECCLESIA

m

tht

ANTIOCHENA

exfpiravit.

st

D7

ECCLESIA

Af

l

Yij

HIEROSOLYMITANA

;1

u

db

Onnifi tres adhuc Patriarchas numerat ,

de quibus pro Szculo X V. T5beodericus

"u

hilt

in fine füi Catalogi fic fcribit. — 4£zabaoz Vir

1l

Chriftianiffimus prefuit Ecclefie Hierofolymi«

m

tanz Patriarcha in maxima preffura Pagano-

Anolt

rum, tempore 277 Papz, fcilicet anno 1468.

tandem feliciter migravit, /4cobus Doctor

st

Sacrz Paginz , /4/rab4 (üccedens , & inmagna

h

UM

egeítate regens Patriarchatum, czteris Chri-

AR

ftianis, in Terra fanCtatum füb tributo degen-

n

tibus, erat magnum folamen : adjutorio Re-

Áisl

galis Ducis P5;/7pp; de Burgundia, quipridem

confenfu Sultani renovavit Ecclefiam facri Se-

,culu;ec

dT

]

pulchri, & annuatim magnam gazam ifti Pa-

eTurcarum

^

triarchz transmifit, Iftius tempor

11 1

Impera-

ü

S/CULUM XYV.

169

Imperator , pro parte Arabiam occupavi& E

J

quare neceffitate coactus Epifcopus Monafte-

rii MontisSinai, inquo corpus requiefcit San-

&z Catharinz Virginis & Martyris , debuit

annuatim dare trecentos ducatos in tributum,

& aliam fümmam pecuniz in xenium.

Quare

M

prefatus Patriarcha mifit quemdam Monachü

ejusdem Monafterii ad Reges & Principes Eu-

ropz cum magnis Reliquiis , & cum uno dente

2 o 5

S. Catharinz , ad congregandam illam fuínam

]

pecuniz.

Tandem ifte Patriarcha obiit anno

Domini 1482.

AMarcus Catholicus & pius , miferatione

Diviná Archi - Epifcopus Bethleem & Patriar-

Dj

cha S. Urbis Hierofolymorum & Sancte Sion ,

I

Syrie & Arabiz, & trans mare Jordanis prz-

fuit falubriter.

Hucufque ZPeodoricus : cui

B

fins

nunc Papebrochius ita fübfcribit : Nunc ego

poffem ultimum, fcilicet Patriarcham , & ad-

ii

huc viventem, nifi nuperrimé obiit, fcribere

jerir

Dofftheum , quianno 1672. Synodum Provin-

n

at

cialem celebravit , pro aflerenda , contra Cal-

viniftas , reali prefentià Chriftiin Euchariftia z

hii

unde acta Parifiisimpreffa Greco Latino ha-

[

bentur.

Certé anno 1675. Antverpiz excepi

n

"

Mercatorem Armenum , qui ab eodem Patri-

hu

archaexhibebat impreffas literas peractz Con-

d*mriqï

