Prefe&tus Michaelem exemit vinculis; libe-

ï"i quin/,

rümque res füas agere conceffit. Obiit candem

Jmyiy

hicPatriarcha Anno Chrifti 767. cui fücceffit

17 []

AMinash patria Sezmauten[isditus. Deboc

Md

Hiftoria fic habet. — 4Magzas e$ ipfe quoque

UT

ELLÍ A

S/ECULUM VIII.

9t

,IAlmb'y,l*

multÁsque perpelTus eff

afflictiones : féquidem

n

eum Epifcopis f'unes. [fu,

TP

€os "CL ebat , cà- obli-

W f2baf

pic

e 4d navium ufum in 4Egypto, Solz

PIDMIML

expo[rt us

. Hinc Hagiologus Habeílinus in-

ï?ü;liak?-

quit: Sa/uro Mizam , d.

lgrzum, qui Patrum

Wum $z zuemero eletfus

feuit Patriarcha , patiens

übw d2 wiione (

entationibus,

Ejus inter-

Wm eefftome ze , iuftar Pafforis im o

onibus ii

[

i

W defendat, à-vi demonis im defertzo circumer-

WW FrAUID. ObDiit anno 776.

n

Huc pertinent, quz de immenfa Alman-

L

onm " foris Chalife avaritia , ejüsque Vicariorum

Py;;;ig flagitiis proditElmacinus : à quibus £zz£z ,

;

?

wa a, fzffe opprelfsones im JEgypto , ut mullus

qnü artifex , nec laterarius , mec camelarius , net

j

j,

:IP

J

k tibicinarius , nec mendicus fuerit (/ quantà

müs minüs Chriítianus, isque in Dignitate Eccle-

ii fiaftica ) Z quo mom exigeretur tributum , ef

qun. pecumia

[

Apere£ur : A

z'xi!gue fantopere po-

je

k pulum miferiá, ut caues c& cadmveracomede-

?

d

[

L zezt.

Nec mitior fuit conditio füb Almanfo-

jlp. ris Filio, Mahude. Poít A4/ze obitum Pa-

1

li

|

/

triarcha fuit

yaue

J'oamues IF. de quo Hagiologion ita pro-

jj nuntiat. Sa/ufem dico ffoamui, revelatori

". my[lerii diei venturs , coram coBgregALIOUE

wl qUADATE , Ctéd dixit: Hormmortismeaerit ipsá

j die. qu&é natus && Patriarebaconfhitutus fum.

D

u

Elmacinus fcribit, quàd ejws zezmpore EzclefrA

a Werit 2 quiete ei pace.. Ibfe autem fuerit

W AHLAMS eleemo/j/izamm multæqw commi[era-

i

j Hionzs ;

^» SU7h Cjus TEHIDOFCTHATHA E[Jet at«

T

8024

þ];'i"

$2

S/ECULUM VIII.

nona cAritas , ipfe rationem babuerit paupe-

P

rum , neque pal[as ftt , eos re ullá indigere.

lil

Unde error ille fabrepfiffe videtur , quód hic

eAAnes 5 nonnullis confundatur cum Joanne

Éleemofynario. Subeo Orthodoxi fua Tem-

la recuperárunt , qua pridem neício quis

|

Chalifa abftulerat.

Recuperárunt autem illa

(ON

occafione hác. Rafydi Chalifz Frater Abdal-

Ja ZEgypto Prefectus pro Anno Chrifti 796,

Mh

n

formofam puellam Ralydo dedit, quam cüm

Anni

hic deamaret , illa veró egrotaret, dcZuz il

fuit , Medicos Egypti optime illam [anatu-

(mi

ros. Milfmserga Patriarcha Alexamdrinus ,

DI

ui infigns Medicus erat , eam ita curavit ,

n

Raffidus diploma

ut Janitatesm recuperaret.

20

ei dedit , ut Templa omnia Orthodoxorum,

nl

que Jacobita occmpaverant , eis reflitueren-

»'äic»s&anti

|

j

£ur, -ique itaearecepit. HucufqueElma-

1

]

ial

cinus ex Saido.

Obiit hic Patriarcha Anno

d

Chrifti 799.& in ejus loco conítitutus eft 447-

2

€& , dequo in fequenti Szculo.

TT

| h

ECCLESIA

jr:onum

/nnlüm

ANTIOCHEN A.

RUT

EXPIRAVIT,

m

UT

ECCLESIA

Trtgye

RUT

HIEROSOLYMITANA,

m

VACAT

*

m (

ufque ad Seculum Undecimum

dm]

Quo

S/ECULUM VIII.

35

!

'irp

T

Quo Latini in Terram Sanflam arma-

Y

|

l4 manu penetrárunt , 9 vem de-

Ts

I g

perditam veffituerunt.

Wtf

!

-

L

)

T

ECCLESIA

aoj

ml

CONSTANTINOPOLITANA.

hii

Moto C2Z/;ico, uti ad finem Szculi feptii

i quzml;]

mi dictum fuit

, Sedem Conf&antinopo:-

.A

litanam obtinuit

mj

Cyras , qui fedit annos 6. id eft, ab anno

Vk

j

A

705. ufque ad anrium 71r, Quo anno ab Imz

tr»zuiai

peratore Philippico & Patriarchata Conftane

il

ftantinopolitano. dejectus ad füum Monafte-

l dw-

rium redire compulfus eft. Oyrum in throno

| lifilwv

Conftantinopolitano excepit Toazzes , quem

TT

alii cum Baronio Monothelitàrum Antefigna*

i

num appellant , alii veró ab ea hzrefi vindis

cant. Seditannos

m

3 & mortuus eftanno 715.

Eodem anno

. Germanus , Cyzici antea Epifcopus, ad

thronum Conftantinopolitanum eveétus eft;

Synodum Conftantinopoli co&git contra Moc

u

nothelitas.

Sacrarum Imaginum Defenfor

uit acerrimus, — UInde à Zeoze Imperatore,

Imagitium Perfecutore, uti S. Dàmafcenus in

oratione fecunda de Imaginibus id habet, in

exilium miffuseft, Sede íta deje&to. & ip exi-

[

lium millo.S. Gergamo, Leo 1mperator homi-

nem fuüz fecte , 4zafPafcum videlicet Iconoz

fj

1]

clatam Hereticum,intru(it in SedemConftan-

F2

tino-

84

S/ECULUM VIII.

tinopolitanám Anno Chriftiineunte7z30. Cui .

24nno7j 3. demortuo fücceffit

chaAlf

j

ConLantiuus , antea Monachus &Epiíco-

n

pusSyllei. Seditannis 15. & obiit 765.

u

Poft hujus obitum I/ezzzs Eunuchus , in

a

Sclavonia natus , Conftantini Copronymi Im-

ulit

eratoris füffragio confecratus eft Patriarcha

M /fh

Conftantinopolitanus , feditque ufque ad an-

"T

Pro quo

num 780.

"

Paulus N enerabilis Lector , natione Cy-

4:!)77417(

prius, doctrinà & virtute praftans creatus eft

a(

Patriarcha. Conftantinopolitanus , feditque

st

ufque ad annum 784. quo'anno ad thronum

ZWM

Conftantinopolitanum füblimatus eft

2077

Tharafius , Vit fantiffimus , qui füze pro-

n

feffionem Fidei mifitad HaZrzzzzz hujus no:

T

!

minis L. Pontificem Romanum & ftatim , ut

"

!

l

cultum facrarum Imaginum reftitueret, Con-

[2

cilium Generale celebravit, cujus folà Aucto.

"

Tf

yitate profligari poterat Iconoclaftarum Hz-

IU

]

refis totannorum diuturnitate roborata. S dit

ï:ï:ïg

AT

annis 22. & obiit anno 866. ^ Adcujusfepul-

chrum multa contigerunt miracula : uti in ejus

"n

nf

vita fcribit /gz4£74 INicx Metropolitanus.

f

(l i)]fgn

It (

S/ECULUM IX.

At

ECCLESIA

i

Atiny;

ALEXANDRIN A.

17

atriare

!f

cha

h

MAgcus II. hujus $eculi primusP

S/ECULUM IX.

$;

l

f

cha Alexandrinus fuit.;y Ejzs Fenpore Barba-

At

M

7i, ut-Hiftorialoquitur, qui [umt Imcole Oect-

Y

dentis diruerumt Monafleria Vallis Habibi , ei-

ea depopulati fumt , incenfts Ecclefris i cellis ,

Wi

maufersintque quadraginta ammis absque Mo-

ronyrpil

AT

zAchis aut Incol.

£5

ui&mcunqze. Eodem tem-

4

d

pore rebe(fes qui.

am Alexanudriam Alidsque

Urbes expugnárumt , meces potrárunt , flam-

i

qmis dederumt Urbes , ei» eas

depopulati funt z

jurno

quapropzer Alexandriá egrel]us eft Patriar-

if

J F

eba , equiuqueumio abféns fuit. Encomium

X

ejus in Hagiologio tale eft. S54/zuzem Marco,

r

Redemptori captivorum populi fummá trium

myriadum aureorum denariorum impensá, Is

Ql

odie .

pii:

1gravit ad locum nuptiarum celefl i ,

(iis

ficut ei

radixerat Pater Marcus , illicimvi-

£ANS,H

,

g

jexpectabat eum premium c- dieua

(ihr

merces.

Obiit hic Patriarcha Anno Chrifti

819. Etfecutus eft

A

lunsb

. Jf4cob, velütaliiputant, 7ob. EumHa-

mb

giologium Habeffinam ita laudat. Sa/zzezz

us

J acobo Samcfo Domint, ia cujtis diebus omnim

TU

JMonafteria eremi refli

a fuerunt.

po/7 77

yopoümï,

]u maus ejus , &i umbrácapiris ejus im enda-

rYAt

ver. infantis , veverfus eff firitus; qui exies

I

Obiit anno 830, quo ei Succeffor da-

tus fuit

Simeon.,

Cui Hagiologus Habeffinus ita

accinuit. — SIuzem Siameont , qui babitum A4n-

j

&tlorum ( hoceft Monachorum , quem ZEthio-

pes gr&co vocabulo Chzzz-vocant ) ;z-

"

duit , j* voluptates mumdi comtempfit. ^ Pra-

teritis

86

S/ECULUM IX.

i

teritis füi Patriarchaihs menufibus quinqua-

M/fm,(

intacum disnidio Dominus eum cito fafeepis ,

[

j

qcut ormUit e$» petitt , ut À pedum [uorum im-

du

firmitate ( Hiftoria podagram , Elmacinus

Quz 4

morbum frigidum vocat ) /ereerearet. Ejus

j

tempore pacem & quietem habuit Ecclefia.

EJ

atl

Hunc fecutus eft

17

il

Jofeph, qui in Hagiologio laudatur ab in-

Mi

^

ili

teligentia fcripturarum fibi divinitus datà,

t

Quàmdiu federit , quando mortuus fuerit, non

jl

hæf

fatis conftat, quia Chronologia etíi etiam ali-

i

:

K

bi, hic tamen inter tres hos ultimos Patriar-

if

j

"

chas perquam incerta eft. Probabiliàstamen

fl

i

eft, quód obiérit anno 857. Ei fücceffit

g,

/ Michael, five , àt Copti per apocopenlo-

Mefin

quuntur , Cbze/ , de quo Hagiologion ita ca-

p

nit. Salutem Michaeli , qui ex tempe['ate

KentAationis , cj-ex tempore perturbationas per-

n

ii

venit Ad portum 5 mundi gloriam odio ba-

bens , C& magnitudinem Putriarchatás. Su-

ii t

ii

Jeepit , ergo Dominus animam ejus , ficut ora-

uerat e füpplicwverat eum, ut eitó fe jube-

d

d)

vet bincexcedere. Extefficautem Anno Chri-

fti circiter 85 x.

Antequam eligeretur Pa-

TR

[

triarcha , Presbyter fuit in Monatterio S. Joan-

nis; primüsque omnium Patriarcharum fe-

Mi

fj

pultus eft in Monafíterio Abbatis Macarii;

Namquidam eorum fepeliebantur Alexandriz

Tj

Antii

in Ecclefia Marci, quidam veró Cairi. Ejus

loco ordinatus eft poft 8 t. dies

UP

t( ]i

Cofmas II. de quo Hagiologion: Gra£z-

d

^or "Vero ruo Epifcopatui, Coffa , quoniam

01mnes

S/ECULUM IX.

$7

T

omnes etiam externite laudant , quia fuif

lh

ii

j

v

virtute fidei fortis, Imago Marte Virgimi

!fijlf

Jjiroj.

iciens afflict ionem , qua tibi contigit ,cb il.

iDiue

am tibi injuriam , fluere lachrimis capit.

n t

Quz autem fuerit illa injuria , id nullibi ex-

primitur.,

E vivis abiitanno 8$8, UndeSe-

bultïakif'

dem adiít

Sanitius Nvel Sanutbius aliis Ofazmius vel

idtr d

Ti E

Seumodius Betenunnenfis, anno 85 9. die Janua-

rig.

Huic Hagiologion $a/utez dicit, Pa-

yfitit

t

triarchz forti , qui baculo zzazZs f fcilicet

ts

€ruce , pepulit bofles ; && interce[ffone [ad at-

At

tulit [alutem Regioni , fhatio trium aunorum

Primum

f

affücfa pemurià roris & pluvia.

j

factum , ex faftis Alexandrinis, Hagiologion

:

T

Habeflfinorum ita celebrat.

'Gratulor virtuti

Q [

.

p

, quod datum fuit Patriarcha Sauitio,

cinpi

1

hn

'eriá quintá feptimana Pafchalis, amtequam

lavaretur z gwmdo Ar abes ,

ul VeRerAnt

ff o

hii )

Jatus gladio accintfi , folus pepulit fiipione

manás [u« , im quo [r,

"num Cructs erat , popu-

p

bignque fervait.

á

uod miraculum contigit

dj

Anno Chrifti 866.

Elmacinus ex vitis Patri-

d

archarum hac addit.

st

Comuertit tempore fuo

gnosdnm , Qqui

A

egabant pajfonem Domini

as

[:

AMelfía , inde A tempore feparationis ; eésque

.

d

vecepit e Mptizavit, AC COMCÍOMALUS €,

172

[1'5 Miff

Jemplis eorum; feripsítque ad Patriarcham

jor!

"Antiocbenum ,

certioremeum de hoc fecit ,

h ^

qui comver [fone eorum garvifuseff. — Fecst quo-

gue hic Patriarcha Alexaudria aqueduttus

y

erijm-

] /,WW

fdäferraneo;. quibu aquam dulcem d

TQi£

[

li

25

S/ECULUM IX.

vit à laeu Alexamdrino inalueos Urbis.. NT tá

functus eft anno 970. & Succefforem habuit

| .j

eodem probabiliter 25. Aprilis

AMiebaelem five Cbael

» qui fedit ufque ad

annum Chrifti 896. — Quo defun&to Sedes va-

H

cavit annis14. Dehocitafcribit Elmacinus :

Con[Htutus eff Patriarcha Alexmudria &ev-

Tíq

fptits T acobitis ao ocf rvo Chalifatüs Muta-

E

u

d. Huic Abmed, Filius Tuluni, tributum

zmpofzit viginti millium aureorum

t

Vevendidit

; &b quod

-nnDt

J udeis quartam templorum Ale-

xuendriepartem , terragm

Habaffa in JEg ypto,

dQ

e tempumiludvicinum

EOR

Malaca in Cafrofias

^s li

7A , ( urbe Milva, d.

Quod Ludolphus

corrigens ita fcribit :

Elmactnt interpres mmire

"g

ADOTULT

£allucinatus eft im expofrtione iMlius loci, Ex-

eufandus tamen , quia operi immortuus , u

ao

epiti conflat , mom babuit otium relegendi,

3 M

Wv (

Hallucinatuse[f autem : Nam in textu Ara-

bico nulla Tudaorum fit mentio , féd Exatfa-

"uis,

u d

vum , 22 verffone plane omtl[orum ; uecquar-

zepartis templorum , fed domuncularum vel —

H

smman[touum : reli

dám [unt veddita

.

qua etinm imangruä Admo-

ä;adamus.

Nulla etiam urbs

Mifra

spobis zota eft , fed Mempblis vel Cair

e

Ay7^

ergo mibi vertendus e,

e villetur locus illeto-

ZUus. Ef eXegit Ab eo Ahmed VIGIHI AUFEOUM.

iCONS

gHllin.s eb ulevendidit Exactorilgus ma

72-/1'0.-

lg

7es. templorum.: id.eff ,

4difícia ad templa-

À

Til

Yum Alexanzdria

Jus f becfamtia., ac [radium.

*ltgy,

quoddam Habefr,

77

T2----6UIAdomtt

orum-JEeypti , ej templum.

??;olagi(

PLCOHIETGIL I urbe Cairo Tu-

*tayl

K s

ECCLE-

S/ECULUM IX.

99

It

ECCLESIA

11l

ANTIOCHENA

d

LI

Ál

'

JJ

HIEROSOLYMITANA,

'

l

TL

htl

Tfi quemdam fortaffis Patriarcharum Ca-

Jrhi

li

talogum oftendere vellet aut poffet, cer-

! i

tum tamen eft , illos Patriarchas fuiffe utplu-

(

rimüm Hxereticos Eutychianos, Jacobitas. Et

o

!D

ille Catalo

i

us defcriptus eftduntaxat ab Ara-

hu)

bibus Hiftoricis , qui , preetermiffis Orthodo-

UM

xis , fuz tantüm fe& Patriarchas notárunt,

I

Unde tales Pfeudo- Patriarchas , qui füb Sa-

,

Áj

li

racenorum. tyrannide Sedem Antiochenam &

Hierofolymitanam occupárunt meritó omitti-

Tut,d

ii

mus , &adSeriem eorum , qui nonoSzculo

Yi

Ecclefie Conftantinopolitane prafuerunt ,

tran(imus , ne intricatis illarum duarum Eccle-

lEu

fiarum rebus fruftraimplicemur, &, cüm ni-

M

hil certi babere poffimus , tempus fine fructu

at

*

ii

perdamus.

hi

ECCLESIA

.

yilti

CONSTANTINOPOLITANA,

T

Icephorus Tbarafrum prioris Saculi ulti

a

N

t

mum Patriarcham in Sede'Conftantinó-

v

politana fecutus , omni Scientiarum etiam

;g]WW

Theologicarumgenereprzítansaliquamdiu vi-

"d

Xitinaula , ubi apud Imperatricem 7rezexz

waä'

ejüsque

90

S/ECULUM IX.

ejüsque Filium Cozffaztium Secretarii mune- ,j

refunctuseft. Sed vitam hancpertafus pofi-

;ïqul,

to Secretarii munere vitam folitariam in

mo- ïïki

[

:

nafterioà fe conftituto amplexüseft. At,ex

f

J

/

"]

€o , licét invitus , ad Ecclefiz Conftantino-

n

olitanz Thronum evectus his verris ad Leo-

j um

s5 III. Romanum Pontificem fcripfit : 244

ng!Viïu

baue Epifcopalem Sedem imvitus , multmque

at

veclamaus ( teffis eff mibi Deus ) provecfus,

"T

C? ryraumide potius , quam con[itó , aut ullà

y ii

emmutao perfuaffone altis gubermandis Frafe-

tl

cLus fa. Patriarcha anno 806. die 12. Aprilis

Jïïa':ïr.( tf(f

inauguratus , Antecefforis fui T5arz/zi exem-

s

plumin defendendis facris Imaginibus przclaré

ii

imitatus eft. Ab ejus tamen communione

"P

"Theodorss Studita cum aliis Sanctis Monachis

Jui

fe feparárunt, eó quód Azcepborus adulterium

m

J

IU

Afl

Cor[Lagtiui lmperatoris , qui, legitimá con-

a

juge fuá dimifsá , cum T/eodote pellice illicitas

u

nuptias inierat, in Confilio Epifcoporum Con-

ï:wrfm

ftantinopoli congregato approbare vifüs eflet,

^il

L

& Toféphbum magns Ecclefiz Conftantinopo-

lil

:

litanzee Oeconomum hujus illiciti matrimonti

at

copulatorem reftituiffecin Sacerdotium , quo

LU

Tharaffus Patriarcha Nicephor deceffor illum

! y

ob eam rem amoverat.

Sed in hoc excufan-

n

dus eft Nicepborus Patriarcha , quia neceffariá

T

indulgentiá ufüs eft , & Imperatori Cozf/ az-

Ti

£inononrefiftendum effe duxit , neReligionem

17

£Catholicam in difcrimen adduceret.

Certé

Atf

negari non poteft , 7zzz//u Antecefforem

allrel

À pari-

ANieephori temper.gmento & indulgenti

p

ter

ï:ämu;nr

B

SJECULUM IX.

9t

htj

ri-

| ter ufum fuiffe in reprobando illo illicito mat

rtæfus;i.

. monio , quod Coz/PaztigusImperator , uxo-

Tiniy

re legitimá repudiatà, contraxit cum pellice

NT

Theodote.

tll

Quamvis enim Zaz4//5 illicitas il-

las nuptias jure meritó reprobaverit, (e tamen

al

à communione ejusdem Imperatoris non fe-

Wt d

D

gregavit.

Quáà in re Baronius ad annum 82f.

eum excufat his verbis : Gravz ;mguj?ia p*e-

r

mebat auimum Pasriarcha , cum vereretur ,

fj

ne uimis exajperando nuimum Imperatoris ei

Wil

"

ab Eccleffaremovendo , eum fAceret fidei Ca-

J".

tholtce defértorem.

j

"dhuc vecentia Eccleffe

nl

vuluera ci vix obdutfa eramt per Coucilium

hu

|

ejus operá celebratum Nicea adwersus Icono-

Oi

machbos | Adbus vigebamt bofles Eccleffa ; erat

i a.

ipfe .Adolefcems amimo mobilis c infl ab ls , ei»

TU

Hareticorum mala propago * perfacilísque ut

ii

levi flatu in herefrm preceps impelleretur : bac

lrl

inquam , € nlia bujusuodi alto mentis conff-

QRUTV.

ljo verfans 'Tarafius , /fc erroris redarguere

vl

voluit. Dmperatorem , ut tamen eum , /Z.C&f

funii

pená illá dignum,noluerit alEcclefta feparare.

mum

Sicut igitur Baronius excufat meritó Tar4//:,

qum,e

qui in reprobandis illicitis Coz/fa54:5; Impera-

r

toris nuptiis tempeftivà indulgentià , juftóque

Qu

Y

temperamento ufus eft , fic pari jure excufan-

TTj

dus eft Nzcephborusin Sede Conftantinopolita-

i

na Tarafr; Succeffor , qui metuens , ne Coz.

a

d

"

flantius Imperator Ecclefiam perturbaret, &

; f

everteret , neceffario temperamento eum e-

f

'!

mollire ftuduit , & fofepbum adulterinarum

p

Sras

(

g

lic&; nuptiàrum copulatorem Presbyterii:

ü

22

S/ECULUM IX.

j

du depofitum , priori locoreftituit. Novem

TC

J

annis Niceþborw hocíuo in Patriarchatu vixit:

IU

fed, cüm facrarum Imaginum cultum ftrenué

,l

propugnaret , à Leoge Jrmemo Imperatore,

(yr

(

anno 815. in exilium ablegatuseft , in quo ,

onüänl

cüm 14. annostranfegiffet, ab hac mortali ad

immortalem vitam migravitanno 828, — Coli-

ä

"

[

jl

tur Nicepbams in Mengis Grgecorum ad diem

p

2. meníis Martii ; extántque adhuc multa e-

J

gregia opera ab eo edita,

d

Poftquam Azceplborgs in exilium., utimo-

dó diximus , abiérat, eodem adhuc anno in

Jxm'frq/w

ul

Sedem Conftantinopolitaná intrufüs eft 7/eo-

dorus dictus Caffitera-, qui, qu infectus erat,

du

J ï/Mä

hzrefim Iconoclaftarum , impensé fovit , &

Cultores Imaginum diré perfecutus fuit ; o-

sz."*r l

sf

biitque anno 821.

In ejus locum ftatimIco-

n

noclaftx fübrogárunt A4zzozzzzSilzi Pamphi-

li Civitatis Metropolitam , qui Caffipsatas

um

sl

cognominatus eft , &Sedem occupavit ufque

au

adannum$32. Cuidemortuo fübrogatus eft

A

Jfoauues (eu Tazzes nequiffimus Iconoclafta,

iT

Hunc Syzeoz. Metaphraffes dictus Logotbeta

ATRU

ita depingit , Homo pre[Heiis , divinationi-

mj

bus ex pelui , omníque impietate immanifft-

mus. Et vero idogeum orgnmum Regia im-

At

n

pietatis imventus , collatácumeooperá , qua

ad iuteritum exiflant , perpetuo omnuia exe-

DN

ln Cmf

eutus eft,

uem parturiebat ( occultabatta-

men ) impietatis baftlifoum Imperator ( feu

Vrf

1l of

Theophilus Michalis Fifius ) edidit

peperíta,

Qttof

promulgato edicfo, quo facras I

ABTnes nþo-

eré

S/ECULUM IX.

23

] vaf lerijubet. At

mortuo 7/eopbilo & imperan-

d

te ejus Filio ZZicbaz/e , uni cum ejus Matre

mfre:

Theodoráxeligiofiffimà Foeminà , cüm oaz-

W

nes Píeudo - Patriarcha in fua Iconoclaítarum

Is

bereíi obftinatiffimé perfeveraret , & Sede

I

T0

Conftantinopolitana ,' quam invaferat , deje-

&us , &anno 842. pro eo confecratus eft

H

tmt

Methodius , de quo Conftantinus Porphy-

J mi

rogeneta (ic fcribit: 2449f2 Laborzbus Atque &-

vummais integram ac illibatam virtutem con-

J

Jfervaverat , ac ex diuturmo , ut parefl, car-

y

ceris padore ac f edore pili defluxeramt ,

ZA

ls

,cf

:

uam ei Deiuutu , Ac T beodore Augufia aJ-

j

nf

Jenfia Eeclefte guberuatio clavtísque debeba-

H

pur , maginus [erlicez imvittisque Eccleffa De-

QUs

I)

ezfór Metbodims.

Sub hoc fan&tiffimo Patri-

yiusi

archa facris Imaginibus debitus faus honor re-

fitutuseft, Epi(copi & Monachi , quos 75eo-

lus

(

—

philus Imperator in exilium miferat , revocati

funt ; Ecclefia füutn ornatum recepit. Septem

n

Í

p

Synodi Oecumenice fuerunt approbate , &

toto terrarum orbe proferipti Heretici. $47-

(

&i TbeodoriScuditarum monafterii Prepofiti ,

j [[güf('ü

& facrarum Imaginum defenforis acerrimi ,

jl

j

quianno 826.6 vita migravit , Corpus Con-

j

antinopolim tranítulit A7ezbod;zs anno 844.

M

jIty »

Ecanno fequente,annuente Imperatrice 7/eo-.

dorá , Corpus $. Nicepbor: olimletiam Patriar-

n

[

Ti

chz Conftantinopolitani , qui pro gloriofa

u(f »1&

fincerz fidei defenfione fuà Sede depulfüs in

i /':i)l

l

/

exilio obiérat anno 828. étumulo füblimavit,

4l

J

Á

ïqu

i

Jl«

;

od tefte Theophane szdevigiuti ammorum

^il

il

Jffatzo

24

S/ECULUM IX.

j

r

/

fpatio inteerum omniuo purdmque vemaufe. f;,1 ji

FA£ , &illudtraoftulit Conftantinopolim , in 4j

celeberrimum templum Apoftolorum.

De. gt

inde poftquam $. Z4e£bodizs Ecclefiam Cone ygii!

ftantinopolitanam per quadriennium optimé& jj

gubernaverat, ad Deum migravit anno 846;

gt

Multa opera fcripfit $. 24Merbodius.

Quo de-

"r

functo Sedem Conftantinopolitanam conícens

;cmzli.qum

dit

nl

5. Iggatius Imperatoris 7dicbaelzs Filius,

jv n

qui fidei finceritate & morum integritate hanc

)MM'EH

Sedem mirificé illuftravit. In Gregorium cog-

NT

nomine z452e// 275 Epifcopam Syracufanum in

T

Sicilia fententiam tulitin Synodo , quam Con-

p

1 iui!ï

Ítantinopoli celebravit , eümque Epifcopatu

Ài

depoluit ; quam depofitionem Bezedziz us LIT.

i

Sumus Pontifex ratam habuit, & confirmavit,

3118l

At Gregorius infurorem accenfus auctoritate

d

Barda , Fratris Tbeodore Augufte , cvicit , ut

fl

"

n

4. Ignatius eSede Conitantinopolitana extur-

m

baretur, & ejus loco fubítitueretur PZorzzs:

Y

ii

&

uidem hoc modo ; Bardz* Frater 7beo-

;Eznutium

dora Augu(le , & Avunculus Imperatoris Z4;-

zl

thaélis lu ambitionis abreptus perfuafit Ne-

molt

poti füo Adzcbaz/; Imperatori , ut Theodoram

i

Auguftam , ;Matrem, rerum gubernaculo di-

^m

IDoveret, eámque attonfam monafterioinclus

deret.

ab

Huic tam perverfo Confilio cüm Ime

Tifiy

peratoraffentiretur, tantam ex Z4zcbaélz ve-

M

ii]!

cordià fiduciam fumpfit fcelcftiffimus Bardas ,

J

J

I

J

ut omnem Imperii poteftatem in (e unum tran-

24 l

1

ftulerit , nihilque intentatum reliquerit, quo

:

,

;lj

$. Ie"nA-

É

S/ECULUM IX.

EL

mj

$. Iguatium , quem infen(iffimo odio habebat ,

)POH.T] ]

€ Solio Parriarchali deturbaret.

Duplici au-

Tif )

tem de cauía Bardas i».$. Ignatium animo ita

Á

exacerbato erat.

Primó , quia à S. Patriar-

m W

cha perfzpe admonitus fuerat, ut ftupri con-

imm;

füuetudine , quam cum propria Nuru , gravi

n

omnium fcandalo & offenfione habebat , tan-

It

dem aliquando defifteret; quódq; eum ad Sa-

cram Sinaxin folemni Epiphaniorum die acce-

iif

dere volentem 5. Jgza£iss pro Pa(torali füo

Bu

officio palàmrepuliffet, & ad (inceram poeni-

UT

tentiam ob tam enorme crimen juxtarigorem

il

,1; |

Canonum peragendam intrepido animo vehe-

qui

menter fuiffet adhortatus.

Secundó , quia

j

$. Igzat ius juffa Imperatoris, quibus, ex Bard

ii

confilio, volebat ut Z7eodorz Augufta, licét

uf

invita, à S. Patriarcha attonderetur & mona-

T

fterio includeretur, exequi, & ut rem pror-

,Ol

fus iadignam legibüsque Ecclefiafticis adver-

t

lantem przftare conítanter recufaverat. Hinc

qr H

Bardas vindictx cupidus occafionem arripuit

TU

4. Iegatium apud Aicbaelem Imperatorem

CF

lefze Majeftatis reum poftulandi , & ab ipfo

vt

1l

M

tandem obtinuit, ut.$ [gzz£/z5 Sede Patriar-

fj

4il

chali deje&tus in Infulam ZZerebiztbum mitte-

ml

retur in exilium anno $57. & in ejuslocumin-

j

truderetur fibi addi&tiffimus

;

j c'&'g?'

Pbhotius : de quo pluribus actum in Parte

j

Notirie Ecclefirftice prima, fo/. r03. Nume

y

Vil. & fol. 104. Num. FLH.

Fuit nimirum

il

"

i

[

Photius homo Laicus illuftribus oriundus na-

T

"

g

talibus , dignitate primus à fecretis , ac tantá

"

omnium

S/JECULUM IX

e6

omnium prop? liberalium difciplinarum cogni-

j

tioneinítructus , üt, tefte N7cez4,in vita.S. [-

j

ZAÍii, omniumsvi füi eruditorum facilé Prin.

u

ceps haberetur , imó cum veteribus etiam cer-

"

tare poflet.

Verüm, tot, & tameximias na-

s

turz & artis dotes improbitas animi &]im-

yini

menía , quà ferebatur , ambitio obícurárunt.

l

Gregorius dictus Asbefl a Syracufanus Epifco-

hn

pus Cqui ab aliquot annis , àt füpra oblerva-

;ï;n»rim

vimus , per S. Jgzatium Sacerdotali dignitate

»st00U5

jufta de cauía depofitus fuerat , & cujus nefa-

igfüiensl

riis con(iliis ufüs BzrZz: eam tragcediam ador-

yim

paverat ) facris initiavit PPo£zzzz.

Ac primo

j

quidem die , videlicet 2o. Decembris , anno

at

$57.illuminítituit Monachum , altero die or-

^nOtC]

dinavit Lectorem, tertio Subdiaconum , quar-

TE

if

toDiaconum, quinto Presbyterum, fexto de-

nique 2;. Decembris , Natali Chrifti Domini,

amil

inauguravit Epifcopum Conftantinopolitanü.

Andh

In hanc Sedem intrufüs Pbozizs implacabili

B

crudelitate 4. Igzaziu7 legitimum Patriar-

TT

cham fanctitate confpicuum,annis grandevum

MUU

divexavit , atque Ecclefiam Latinam , quz

Ahhl

5. Ignat ii partes fufcepit , impudentiffimis ca.

U

lumniis impetivit; quas inter , ha przcipure

tm N

erapt, quódLatini primamjejunii quadragefi-

3

EE

J

malis feptiman&à reliquo jejunio difcerperent ;

ET

quóàd Sacerdotibus continentiz jugum impo-

hm

nerent ; quód chrifmate inun&tos , per Sacer-

nf

dotes denuó inungerenon dubitarent ? quód

^ &35]

fymbolo fidei proceffionem SpiritusS. à Patre

athem

&Filio addidiffenc, His & aliis cal

umniis , quas

Pt

Baronius

S]ECULUM IX.

27

"m

Baronius in Annalibus & alii Viri doGtiegregié

iBj

ii

h

il refutárunt , ufüs Pboriss Grecam à Latina

| Ecclefia infeliciffimé feparavit, —Cüm veró

n

ts

Bafilius Macedo juffu Micbaelis Imperato-

ris Bardam acdeinde ipfum Imperatorem A£z-

ini

u

AL

cbae/emincorrigibilem , ac fibi fuzque vitz in-

fidiantem occidiffet , Imperióq; potituseffet ,

a

Ym

Photium in monaflerium conjecitanno 867. &

$. Igpatium reticuit.

Quem ab exilio redu-

lp

cem totus Ordo Patricius occurrens excepit,

WT.

'

. &geltiens lztitià populus multà acclamatione

(ur

n

At

& triumphali pompá in templü profecutus eft,

. Circa hanc Pforzi depofitionem à 2///;o Impe-

i

Ib,

ratore factam , Baromius meritó Zozarae ,

iil

H

| Scriptorem Grecum , mendacii redarguit, qui

J

l

. Photium à Bafilio Ymperatoreideo depofitum

i fuiffe (cribit , quód, ob necem Azcbae/; Im-

ll peratoriillatam , eum ab Eccle(fiz communio-

w! nefeparáffet, Hoc enim turpeScliifinaticorum

i^ commentum eít: quod non folüm evertit

nl* Nijcefasin vita 5. I272472 , fed etiam Bz////z Im-

uU. peratoris ad IV/co/auzz I. Surnum Pontificem ,

w* Epiftola A&ioni IIL. Synodi OCtavz inferta ; &

J Epiftola Hadrzazi II. Papzad Baff/um Impe«

j* ratorem. Nulla ergo hàc in retá Zozare , quàm

wy alis Gracishabendaeftfides. $. Jzzzarzws fuae

jm! Sedi reftitutus interfuit Concilio Generali O-

4f C&avo Conftantinopoli anno 869. quod cele-

WW bratum fuit füb Hadriazo II. Summo Pontifi-

,'cn[;;;öï ce , & Ba///jo Imperatore , in quoin PPorzzis

« anathema pronuntiatum, Iezazzus veró legiti-

|

" musPatriarchaagnitus eft & declaratus.Eccle-

!

1j

fiam

$8

SAACULUM IX.-

fiam Conftantinopolitanam fanctiffimé rexit ifi')'!""q[

il

4. IgzAtius ulque ad annum 877. quo anno mi-

)

gravit ad Dominum die 23. Octobris, annos

g

Af

TUl

yn

natus8o. Poítmortem 5. Ignatii Ymperator

H

ii

Bafilius Photiumvettituit, misítquead feaz-

zem VIII. Summum PontificemLegatos, per

du

i

3

T

quos petilt , ut PLozius in Sedis Apoftolicze

Communionem füfciperetur , & in Patriarcha-

al

wCOHHi

li Sede Conftantinopolitana confirmaretur.

Obtinuerunt Legati preter omnem fpem,

AU

I

quód à47eanze FIIL petiérunt. Putat Ba-

ronius ,

oAAHuem VIIL ob hanc nimiam fas

j

cilitatems in reftituendo PZzoz7o pufillanimita-

ii

tem, per contumeliam dictum fuiffe Pepz/Jam,

FTT

sícque enatam fuiffe famo(am illam de Toazze

zil

Papif[afabulam. Phbo£ius Sedem tenuit ufque

du

ad mortem 24///;; Imperatoris , quz contigit

n ia

anno 886. Atmortuo £/4/£ljo , Pbotiusiterum

07

à Leone Imperatore B2///7; Filio , qui vulgó 5a-

dintm

$vs nominabatug, Sede pulfus , & in exilium

at h

ablegatuseft. Eóinexilio vixit, ufqueadan-

J

ij

f

Inlocum defun-

num 891. quo vivere defiít,

nb

&i Leo Imperator Fratrem füum Srepbanum

fubftituit.

Fuitautem

&T

um

s. Stepbbazus Vir omni virtutum laudegon-

ATRU

fpicuus , & Ecclefiz San&iffimé przfuit annis

t

6. & men(ibus f.

Ohiítigituranno 893. Co-

Wt

Mortuo fücceflit

litur à Grzcis die 17. Maii.

W

$. Antonius cognomento Caz/ez. Is ingta-

tejuvenili Monachus fa&us , dein Sacerdos , ac

fui monafterii Abbas , tandem zetate jam pro-

ye&us , ad Sedem I'atriarchalcm füblimatus

eít ;

S/ECULUM IX.

29

ffm u

I!j

. eft ; in qua fedit annos duos.

Colitur tam à

04j

185

- Latinis , quàm à Gracis die 12. Februarii; ma-

ximé celebris à liberalitate erga pauperes. De-

I

mortuumi huncífecutus fuit anno 895.

Z

$. Nicolaus dictus A£yfPiczus , qui Ecclefiam

Y

AU

J

. Conftantinopolitanam ían&tiffimé gubernavit

Al

. ufque adannum 925. quo ad cceleftem Patriam

b

migravit. 44j czs tuicappellatus ab officio ,

ii

(

quo Conftantinopoli functus eft in Palatio Im-

n fs

, peratoris.

Advertit enim Codinus in. LzPro

li

ty

de Officiis & Officialibus Curia ci Ecclefra Con-

DI

Jiamtinopolitana , inter Officiales Palatii Con-

il

P

ftantinopolitani unum fuiffe , qui 72y/f//cus di-

k

cebatur , quique erat fecretioris Confiftorii ,

:

[

l

fccreti Regius ac Primarius Minifter , ad quem

u

multz cauíz , prefertim de homicidiis & facri-

at

legiis, deferebantur, Eo itaque officio fun-

TT

! €tus Nzco/aus , dictus fuit MyfHicus Patriarcha

T

fü

"

j

- Conftantinopolitanus : cujus nomen infcri-

« prum eft Menzis Grecorum ad diem r j.men-

ld

if

b

ii

fis Maii.

Sed de hocPatriarcha plura comme.

w! morabuntur in Szculo nunc fequente Decimo,

Nam quia in Sxculo hoc federe coepit , &ad

u

E

EN

annum ufque 25. infequentis Szculi füam Se-

m

i

dem tenuit , vitámque protraxit, equum eft,

v

ut non hoc tantüm Szculo ejus mentio-

0

v

nem faciamus , fed &in fequente Sz-

1 UCCE»

culo gloriofam ipfius memoriam

"M

profequamur.

u

U:

( ) ER

fun, xUS&

j

"

a.

Eies)

S/ECULUM X.

;

hätyl

[

S/ECULUM X.

ECCLESIA

',äïerhis:

g

ALEXANDRIN A.

j

Agmt&!

P

Oftquam Z4ichazlive Chae! , qui priore

äi(k].ïüfiïii

& hoc Sxculo Sedem Alexandrinam te«

3

li

se

nuit , vitafunctus fuerat , Sedes ifta vacavit

l

ii

;lu

annis 14. quibus finitis fublectus eft

nifUS

Gabriel , qui in Hagiologio fic laudatur :

TTTE

ll

Saluto Gabrielem , quim propter bomitatem e&

: d

U

pietatem fuam dignus fuit , ut juxta cujus-

;um I

dam Jemis prophetiam con[lHitueretur Patriar-

flw)

€ha. Hic , quamui Epifcopus magnus ejfet

duns

€& bonoratus , tamen , ut debilitaret vim con-

JH

cupi[cemtia , operibus charitatis c humilita-

!j

zi Aliis adjecit verrere [eopis pavimenta aumis

M

jl

circiter. duobus,

Dicit preterea Elmacinus,

Af

quód viris & mulieribus monafteria conftruxe-

T qUW

rit. Hiftoria é contrario illi impingit ,

uód

4

€

ZA

^ t

Jézgulis viris e& mulieribus indixerit

j

rium Patriarcha folveudum.

Forté, ut fal-

RT

vetur utrumque , itaintelligendum erit , quód

t

di&os denarios exegerit , ut eos condendis

monafteriis impenderet.

AV Q

Mortuus probabi-

lligy;

liàs anno 926. fecutüsque eft

Cofj4s III. quiatamennonnifi folo nomi-

y

tll

E

O

neapud Copzos notus , imó ànonnullisomiffus

eft , nec quidquam memoratu dignum de eo

t ii

Itlso

habetur , ideo etiam à nobis hlc meritó prz-

orum per-

Wtl

teritur , résquean aq numerum ali

tinent,

Ü

SJECOLUM X.

IOE

tineat , indubio relinquitur. Certioreft

j

JMacarius , qui fedit ufquead annum 95 8.

Encomium ejus paucis comple&titur Hagiolo-

gion verbis his: Sa/zzem dico Patriarche Ma-

!

cario , ex urbe Sebraoriuudo. Memor bic fuit

verborum bonorum matris faa , quaipfum bor«

3

üy

tata erat Lomoconfilio, Gregem fuum impen-

lum

seeuflodivit perpetuo , ffue pzgritia. Succef-

forillius eft

"

Theophanius , qui , quia Chriftum abne-

| gavit, à fuis in mare projectus fuit anno 962.

KRU

lgudam

Sunttamen, qui eum per calumniam occifüm

h

fuiffe, defendunt , quia in Hagiologio metri-

. co locum reperit his verbis : Sa/uzem Japins

u hi

A

dico Theophamio , qui unus eft e numero Pa«

triarcharum s nec uon Savviro e$ Nicolao pro-

tl

VMU

hhW

Wl

qiuquoejus. Excitet me a Sommo , cf evigi-

- are me f aciat pietate fud , quia dies smeos ome«

4l

Jj

- tes iz defidia confump[r. . An autem Hagiolo-

gion hocnon fit vanum & irritum , meritó du-

eos

bitatur ; quia $auzzus e Nicolaus Hebeffeni

n

!

feife . e uibilcum Theophamio commune ha-

LU

j

h

uilje putantur.

Ejus Succeffores vel parum ,

(

vel nihil laudis in Hagologio habent ;5 & idcir-

Aff

CO obitertantüm in fequentibus à nobis attins

j

:

guntur.

Quorum primus eft

j

Ai

AMiZas anno 974. mortuus.

Abrabam ,

Arabicé & Turcicé Jorabzs , Syrus , & uti vult

(l

M

Elmacinus , Filius Zzzzz, eianno 975. fücceffit.

jj

Dicitur fuiffe naturà excellenti , vità optimis

yr!

Af

moribus ornatà , fubítantiam füam omnem

pauperibus erogáffe , Sartoziam abolevifles

3

hoc

gt

103

SICULUM X.

p

