tionem & Epifcopalem Dignitatem amifit ;

i

Quia tamen E//zs ad fervandam pacem Eccle-

!j qiti

fiz moderamine quodam ufus fuit, communi-

, t

cando videlicet cum illis Epifcopis, qui fimul

D DEON

cum Chalcedonen(i Synodo Zenonis Henoti-

L

£02 admittebant , ejus moderatio nec Catbo-

w inino

licis ardentioribus placuit, nec Hzreticis. Un-

vll

de evitare non potüit, quin ab aliquibusScri-

pps:

ptoribus Catholicis minüs cauté procedenti-

n Is

bus tanquam Hazreticus Eutychianus notare-

ills U

tur, & versà vice ab Hareticis Eutychianis

t i

Neftorianifmi perperam infimularetur.

d

. ECCLESIA

j m

doqil

CONSTANTINOPOLITANA.

hn

N locum NecZarzi Epiícopi Conftantinopo-

Vg

I

y, n

litani anno 298. defuncti ordinatus eft

$. Chryfoffomus , de quo , quia in Parte

MT

, i

prima faf. 26 . Num. II. & 49. Num. II. & 51.

n

/ll

ANum.IF. actum eftfatis , ideoilla hicnon re-

petimus , maximé cüm inipfo etiam Breviario

[!1 j

5

Roma-

'S/ECULUM V.

40

Romano ejus gefta fingulis annis die 27. Ja-

4

zi

nuariilegantur. Seditautem $. Cbry/offormus

"

abanno 5398. ufque ad 404. — Quo anno de-

pofitus & in exilium miffus fuit.

Unde eodem

-:(ü (h

m

anno die 25. Junii pro eo ordiaatus & Conftan-

tinopolitanus Epifcopus proclamatus eft

gt

«trfacius , quifedit unicumannum, men-

yn

fes quatuor , & dies feptendecim , obíitque

p

die Novembris 11. anni 40$. cujus Succeffor

m

fuit

:'&äü

gim

«ttieus. Sedem tenuit annis viginti, &

mortuus eftanno 42f.

Zeloimmoderato ad-

sls

veríatus eft . Chbzyfoffomo , Sedem occupavit

gmil

afla

€o adhuc vivente : quod crimen tamen poeni-

tentià poftea & bonis operibus expiavit.

No-

»q

j, i

men fiquidem S. Cbzy/offomi in fàcra Diptycha

Ecclefiz retulit anno 412. & in repurgandis

arin

hzrefibus propagandáque orthodoxá fide fum-

atl

!

1

mam vigilantiam adhibuit.

l

A

Celeflium Pelagii

j h

Difcipulum Conftantinopoli ejecit anno 417.

"ii

& contra ipfüm ad Epifcopos Afiz , Theflalo-

j aid

Met-

al

nicz , & Carthaginis fcrip(it epiftolam.

falianos itidem hzreticos acritcr infectatus eft,

AR

fcripsitque Epifcopis in Pamphylia exiftenti-

hii

bus , utundique ipfos hzreticos exturbarent.

nf

Hic Azzzeus colitur in AZezezs Graecorum die

s

13.Januari. Eidefun&o fücceffit

3 (

Siffmnius, & poft duos annos , anno vi-

"m Y

delicet 427. deceffit é vivis. Statim ad initium

if

fui Patriarchatás coéeit Synodum Conftanti-

Ini

nopoli contra Hzreticos Meffalianos , quam,

hn d

Petviss pcr errorem , confundit cum altera

äo(u

Synodo

S/ECULUM V.

41

t .$ynodo Lyde in Pampbilia contra eosdem

IT

Hareticos ab 4zphilocbio Iconii Epifcopo ce.

A0j

lebrata. Eo mortuo varias in factiones divi-

lt aj

fus eft Clerus Conftantinopolitanus : quas

Cf

ut comprimeret T/eodofjus Imperator , ac-

W

cer(íivit ex Antiochena Ecclefia

IU m

—

Neflorium , qui anno 428. ordinatus eft

yty

Epifcopus Conftantinopolitanus.

Depofitus

Ogf

autem camprimüm füam herefim fpargere cce-

pit, & à Concilio Ephefino anno 4 1. relega-

Y

tus in füum monafterium S, Euprepii ante por-

altrii

tas Urbis Antiochiz , ubi poftquam per qua-

VRR

1

driennii fpatiusà moratus effet , juffu Impera-

toris 7beodo[ri anno 43 6.deportatus fuit in Oa-

m

i V ffzz, quge Marmoricz urbs eft in confiniis JEgy-

du

pti, dequo Hzretico & ejus hzrefi plura ha-

u

bentur in Parte prima f2Z. $2. Nwuzs. P. & Parte

n

tertiaf/o/. $o. Ejusloco conftitutus cft

j us

Maximiasus anno 431. die 25. Octobris

Ano4

|

.'

ejusdem anni , & obift die 12. Aprilis anni

l

T

lM

434« quà die à Grzcis colitur , uti videre eft

n Y

apud Bollandum in AGtis Sanctorum.

Hune

ii

Íecutus

erlet

Procius Ecclefiz Conftantinopolitang fan-

QTO

&& prafuit annistredecim & aliquot menfibus.

Anno 447. die 27. & vivendi & fedeadi finem

toum

ecit.

Colitur eodem die à Grzcis , uti ex

Pro Proclo ele-

n

eorum Menologio conftat.

adinhï;;

&us fuit

Conlte

Flavianus , qui , poftquam Eutychetis hz-

b Cu]m,

refim damnáffet, à Dzoftoro Epiícopo Alexan-

xandrina

& drino ( ud jam füpra -invhifioria Ale

hujus

gmo

4

SAJEKCULUM V.

hujus Sxculi de Do/coro obfervavimus ) Sede

:*(ngffdla

Conftantinopolitanà dejectus , eodem an-

no Martyr obfit Ep;?4, qu& Civitas eft Lydiz ,

jin"i

)

ad quam miffüs fueratinexilium. ^ Variz fünt

de hujus Martyrisobitufententim. Aliquitra-

u

,',ü[llüthïl

dunt , eum in ipfo Pfeudo - Concilii, feu La-

£rocimii Ephe(ini loco ,à Bazfgza & ejusdem

j À

Monachis interfe&um fuiffe.

';fzamria

Alii fcribunt ,

Hlavianum ex acceptis in predatoria Ephefina

n fuug

UI

Synodo ab Hzreticis vulneratuminterii(fe poft

triduum.

Sedit F/aviazus annum unum &

TU

slonar

menfes decem,

P. Henfchenius ejus Elogium

exhibet ad diem 18. Februarii.

HocitaabEu-

jit,

T

tychianis trucidato Sedem Conftantinopolita-

nam invafit

n o

u d

"4nuatolius , ab Epifcopis , ejusdem cum

Diofcoro faCtionis, ordinatus.

Quà de causà

.:f"nc«n j

$. Leo Papa, putans -dzazolium ab ejusmodi

,

Epifcopis ordinatum in eandem cum ipfis hz-

p

refim confentire, diu nullas ad eum literas pa-

at

ca dedit.

t

At poftquam certior fuit, 44z4zo-

um Fidei formulz fübfcripfiffe , eámque ab

NY

TU

Eutychiana hzrefi abhorrere , fcripfit ad eum

epiítolam , quz eft fexagefima inter epiftolas

TT

. Leori , quà ei impensé gratulatur , quód fi-

J

dem Catholicam profiteretur , & ab Enty-

n

chetis.erroribus eflet omnino alienus.

Mor-

ate

tuus eft 4zatolius anno 45 8. habuítque Suc-

Jf

ceflorem

;

Aunio

Genuadium , qui Ecclefiz Conftantinopo-

ilon

litanz prafuit tredecim annis, & migravitex n

ïïmllis

hacvitaanno471. Cujus locum adfit

encius

Atl

j

S/ECULUM V.

T

-cAacius, Et hic multas Eeclefiz Orien-

! t tali tra

goedias dedit. Nam Pezrzm Moggum

?U

ul & Peftrum

j

l

!

Fullogem , quos priüs velut Hzreti-

un]L

!! cos meritó infectatus fuerat , in communio-

Euæ. l

! nem fuam recepit, & in Sedes Alexandrinam

At & Antiochenam à Zezone Imperatore reftitui

ml curavit.

Auctor quoque fuit eidem Zenoni

lil Imperatori, ut conderet, & promulgaret de-

ini cretum fuum, di&tum, Hezozicoz, quod diu

nim? Ecclefiamafflixit: habéturque de eo in parte

us prima fof. s4. Num. VII. — Simplicii e$ Feli-

c€z Romanorum Pontificum monita ludibrio

VE

, i

habuit , & Sedis Apoftolicz Legatos conjecit

Ro-

Qun

in carcerem , multisque injuriis affecit,

mani Pontificis nomen 6 fàcris Diptychis ex-

, quin

punxit, & (chifma conflavit, quod diu extin-

!

gui non potuit.

Ob tot tàmque graves ex-

j

huiä:

ceffus juftis de caufis Acaczus à Romanis Pon-

l

4

ifru

tificibus damnatus eft ,. ejüsque nomen poft

at

mortem 6 tabulis Ecclefiz deletum.

Quam

l

E

fententiam adversüs Mecaczuz à füummis Pon-

Yi

l.

tificibus latam Ecclefia Orientalis equiffimam

; t

ímpt

efle agnovit , quippe quz ipfamet 4caczzz

poft ejus mortem damnavit , & illius nomen

IQf

hii

J

€ Diptychis erafit.

Quin etiam tempore Hor -

u

zisda Pape , füb quo initaeft pax Orientalem

inter & Occidentalem Ecclefiam , non priüs

j

hg

Orientales Epifcopi in Sedis Apoftolice com-

munionem füfcepti füant, quàm fübfcriberent

y

libello non prava tantüm dogmata, fed ipfam

etiam perfonam & nomen 24cacz; damnanti.

Mortuus e(t A4caczus anno 488. & in ejus lo-

]^

cum ordinatus

Flavia-

j

44

S/ECULUM VI.

wa[fhl

Flavianus , quem lii FZevizae, alii Pbra-

[M(l'm

"UILAT? nominant.,

'Trestantüm menfes & ali.

yii

quotdies Sedem tenuit; quam poft eum adíit

s

Euphemiw , qui anno 496. ab Anafítafio

g

Imperatore in exilium relegatus eft : cui füb-

Id

rogatus ZZacedosminus, Sedem tenuit ufque ad

?

f'jf;:ü:

annum j1f.quomortuuseft. Sunt, qui Ez-

n

phemium & Macedonium inter fchifimaticos &

Hsareticos numerant , verüm alii eos ab hac

um

g

labe vindicant folidiffimis argumentis , uti-Na-

atq

tAla , Alexauder , Pagius , G Henfchemis ad

diem 28, Aprilis.

r

U

Ti

S/ECULUM VI.

;donit

m

ECCLESIA

':'ïc;olïFt

ALEXANDRINA.

:

hat

OANNEM MELAM feu HEMULAM Epi-

4 H

fcopum Alexandrinum Hzreticum Euty-

D

J

chianum circa annum jo6. defunctum ex-

') l

hi

cepit foazzes Nicsota pariter Hereticus Eu-

MA

tychianus: qui prafuit Ecclefix Alexandrinz

l

annis r1. & obiit anno 417. Hocdemortuo

2 l

renuntiatus eft

DN

Diofcorus junior, etiam Hzreticus Euty-

chianus , qui poft annos duos, anno 5 19, vità

fun&us Succefforem habuit 7zzozbeum , iti-.

dem Hxreticum Eutychianum , qui prafuit

annis 17, obiitque anno $ 37. die 7. Februarii.

)Oüq!

Poft ejus obitum Z/eodof/us & GAjanus u-

tici

I

S/ECULUM VI.

4j

m)älii?äu-äf retici Eutychiani deSede Alexandrina alterc

ati

Jahsii funt.

Gajanus ftabatab iis; qui Corpus Chri-

iq; fti Dominiante Refürrectionem incorruptibile

lMy; fuiffe dicebant , 7Aeodoffus veró Chalcedo-

d

nenfem Synodum Oecumenicam non recipie-

TR

bat.

Unde Civitas Alexandrina in duas par-

tesfciffaelt: Gajanmitarum videlicet, & T/beo-

It ] -

TE

dofiamorum , feu Incorrupticolarum & Corru-

lmyit ptzeolarum. — Verüm Gajazus per unum dun-

n t

taxat annum Sedem tenuit, & TZeodoffus poft

annum & quatuor meníes Sede Alexandriná

Ml

ab Imperatore Juftiniano dejectus , & in exi-

lium profcriptus eft anno 538. menfe Novem-

bri. Huic fucceffit Paz/u5, qui anno circiter

J

j41. homicidii convictus é Sede pulfüs Suc-

cefforem habuit Zo//gs , qui anno $5 t. pa-

riter depofitus & pro eo conftitutus fuit

u

5. Apollizari. . Hic annis 19. prefuitEc-

:JLAME:

f

clefie Alexandring , & ad DEUM migravit an-

noj69. Huncfecutus eft Zoazner. Huicpoft

aum uj

annos novem defuncto fücceffit anno 5 8o.

ymaunt

Ya

5. Eulogius , qui 27. annis Ecclefiam gu-

brundt

bernavit , & diem vitze ultimum habuit anno

€07. Colitur die 12. Septembris.

Non mi-

du

nüs doctrinà , quàm fanGtitace infignis fuit,

((

!

ECCLESIA

(f

Jl

ANTIOCIIENAX

) ]H

Mu

fau

Oftquam F/aviazus orthodoxus Epifco-

j 1

eratore

Mi

DusaMEO Pim ab Analítafio Imp

Sede

46

S/ECULUM VI.

Sede Antiochenà pulfus fuerat , ejus locum 4'5,./7"

/

occupavit Severzs Hareticus Eutychianus die ym

6. Novembris ejusdem anni , quo die pulpi. g

j

tum illicó confcendit, & damnavit Concilium 19*

Chalcedonenfe. "Verüm à Synodo Conftan- 107

tinopolitana anno $3 8. damnatus , Sedem An- gt

tiochenam deferere coactus fuit , menfe Sep. /i///

tembri ejusdem anni $18. poftquam federat (ii5

i

annis;. & menfibus 10, Inde venit in /Egy-

m

ptum & poftea Alexandriam.

Huic fubftitu-

tus eft anno j 19. menfe Junio Paz/z . qui

ag

d

poítquam annisnon omninó tribus przfuiffet,

Epifcopatui ceffitanno j 21.

Cui fücceffit Ez-

m

braffus, de quo Theophanes hec habet:

g,

)

Euphraffus. Autiochenus Chaleedonenfis. .Sy-

35

uodi , Patrum , e& ipfius Pape Romami uomina

niist

Dyptichis expumxit. Po[hmodum metu pe-

iU

"

j

uitens redditus , quatuor Syuodos publicé pro-

Vi

dm

mulzswvit. Juítinus enim Imperator füi Im-

perii initio lege datà fanxerat , ut Epifcopi,

A J

AU

qui Synodum Chalcedonenfem füfcipere de-

tre&tarent , füis Sedibus ejicerentur.

Sedit

imSedc

.

annis s. & obiit anno 526. Ejus Succeflor

Euphremins ordinatus eft anno 527. & prz-

I

d

fuit Ecclefie Antiochenx annis 17. hoc eft,

ufque ad annum $45.

Huic eodem anno füb-

t

f n

lectus fuit Domsizus , qui quatuordecim an-

nis fedit, & vità functus eft anno ;59. — Dec-

ll

mninum feu Domuum excepit zafl afrus I.

m

qui non A4zz/ zf/us ile $7714 , fed plane alius

iïe:y,)

fuit, Nam quatuor Anaftafíi in Ecclefia pie-

0Y 0f

tatis laude celeberrimi numerantur.

Primus

v

*

S. -AZA-

S/ECULUM V.

47

usl

$, "Anaflafrus Presbyter Monachus Sinaita :

ln

qui vixit in monte Sinai, & Monachorum ÀÁ-

d F],Jj

Iceteriis circumquaqueobfitusfuit, Ejusme-

Tndl

moria celebratur à Gracis die 20. Aprilis, &

il

in quibusdam Menelogiis die 51. ejusdem

TM

meníis. , Alter A4zaffafrus fuit 4maflafrus Pa-

lt

triarcha Antiothenus bujus momintis Primus.

1 f

"Tertius , laude fan&titatis infignis fuit s. 422-

d hd

4fits Patriarcha Antiochenus hujus nominis

it li

Secundus , qui à Judeis per fümmam crudeli-

nl

tatem excarnificatus fuit.

Quartus, qui fan-

il

Gitatis famà commendatur , eft.$, 4za/f afrus

if

Pería, qui anno 627. ad Chofróen Perfarum

n

Regem , quódfidem Chriftianam nollet nega-

hw

re, perductus, & illius juffu variis modis cru-

t

ciatus , tandémque martyrio coronatus fuit,

multis deinceps miraculis clarus.

dl I

Errant pro-

Mi

inde Scriptores illi, qui 4zaffafzum Patriar-

rf

cham -Antiocbeuum , bujus momiuis Primum

cum Azz/f afto Simaita confundunt, & ex duo-

Dity

t

busupumfaciunt. Hicigitur 4zzff a/zzs pri-

l $

2445 Sedem Antiochenam tenuit annis unde-

F-wccefïb

cim , hoceít, uíque ad annum 5 70. quo anno

à Juftino Juniore, Imperatore deje&tus, & ejus

j

yd

in locum eve&us eft Gregor;zs Monachus &

mnoli

Byzantiorum Monafterii Apocrifarius. Mor-

pomat

tuo Gzegorio anno $93. poftquam annos 23.

,J

fediffet , rurfus A4zafafrus primas à Mauritio

Imperatore inSedem Antiochenam anno $93*

d

kmä Eä'.'.f

die 25. Martiireftitutus ibiadhuc duravit annis

non omninó fex: cui mortuo anno 598. fuc;

i

! f

ceffit Anaff afrus Secutdus , Martyr nuncupa-

tuss;

VLUE

48

S/ECULUM V.

;,':m ]

j

l

1

tus; eoquód in Judeorum converfionem ar-

)

q!

dentiffimo zelo incumbens , ab iis crudeliffime

g

fuerit excarnificatus anno fui Epifcopatüs in-

m

j

eunte duodecimo, id eft, anno 609. fub Im-

æmfolymï'

peratore Phoca.

r

g

ECCLESIA

MT

ägFïOW

HIEROSOLYMITANA.

dnusti

n

LIAS quinti Seculi ultimus Epifcopus

1

(you

E

u

Hierofolymitanus ,inftigante SeveroEpi-

fcopoAntiocheno Hzretico Eutychiano,quem

i

nolebat in communionem admittere , juffü

gpfæfum

Anaftafii Imperatoris Sede Hierofolymitaná

deje&tus Succefforem habuit 7oeazsem Mar-

ciani Filium , quia promiferat fe admiflurum

effe in comrounionem Severzzz Hsreticum,

UT

At promiffis non ftetit.

Nam ordinatus Epi-

K

fcopus , & per 5. Sabam Abbatem à Severi

|

h

communione ad Synodi Chalcedonenfis Pro-

feffionem adductus , anno f 18. imperante Ju-

t

ftino co&git Synodum Hierofolymitanam, in

ln

ul

qua Severzs cum impiis fuis dogmatibus dam-

lt

natus eft. " Hic 7oazzes hujus nominis Tet-

Ti

tius rexit Hierofolymitanam Ecclefiam annis

"p

undecim , hoceft, abanno j 15. quo E//as de-

18 [f

Mb

pofitus eft, ufque ad annum 524. f'eanni

eodem adhuc anno fucceffit

RLT

Petrus Eleutberopolita , quifedit annis 20.

fl

Cui anno $44. € vivis fublato

15 (

r

JMacarius , hujus nominis Secundus , eo-

dem

V

SJECULUM VI.

49

( dem adhuc anno füffe&tus : fedanno £$2.ac-

lt cufatus tanquam errorum Origenis Defenfor

lliy & AffertorSede privatus fuit: fuffe&tus autem

1

T f

| Enflochius , quiannis undecim pracfuit Ecclefige

Hierofolymitang, füperftite adhuc AZacaríe,

Verüm, anno 563. Ezffocbio 6 Sede Hierofo-

lymitana eje&to Z4acazius , poftquam Origi-

J

nem & Evagrium damnáflet, acFidei Catho-

!

|ITJ] Micee Profeffionem exhibuiffet, in fuam Sedem

n

reftitutus efít, eàmque tenuit ufque ad annum

iE $72. Quo obiit, fuccefsitque

oa965 IF. & ledit annis 22. hoceft, ufque

Bu

pattln

adannum j 94. Succeflor Defun&ti fuit 44205 ,

dim Qui precfuit annis 8. & obiit anno 6o1.

t

ECCLESIA

: jmrxg

us

n H

CONSTANTINOPOLITAN À.

modps *

/A ACEDONIUS priore Szculo , Annó

hum

496.Sedem Conftantinopolitanamadiit

uU &ine

à perftitit ufque ad Annum y 11, quo An-

V^ no ab Imperatore Anaftafio fa&tus eít exul,

*o!)'ml[äfff quiaà verba hec, Uz»s e Trimitaie erit ifix us

z

1 eff, Trià

lo àb eodem Imperatore addita, no-

:V luitapprobare, .An Hezorice Zenonis Impe-

1 xatoris fubfcriplerit, dubium eft. Theodo-

)9^. rus& Theophanes, & Liberatusid affirmant,

n Baronius negat. Sedeíto, fübfcripferit, mi-

nimé tamen idcifco vel Hxreticus vel Schifma.

( ticus dicendus erit.

Nam Chalcedoneníem

l

,

ifit, &

$u^

, —Synodum— fummá cum Veneratione adm

p

M

xab"

$o

SAECULUM VI.

ab ejus decretis, quz fidem fpe&ant, nun«

h

1

quam receífit : quamvis ad vitanda majora

d

incommoda Dzodorum Tarfenfem , Zbeodorum

1

u a,(

Mopfüeftenum , Tbeoderetuze Cyrentem &

f

quosdam alios Epifcopos , qui in. Concilio

g

j

Chalcedonen(i tanquam Catholici habiti fue-

y

!

J

d

rant , anathematizaverit.

Quá in re fine

g n

culpa fuiffe A44cedonium fatis oftendit quinta

zi

Synodus Generalis , quz tria Capitula dam-

ts

mavit. Tria autem Capitula nominabantur,

mMzäae'

"Theedori Mopfüefteni Epifcopi doCtrina , Ibze

Edeffeni Przfulis epiftola , & 7 eodoretz Cy.

p

At

renenfis Antiftitis fcriptain Cyrillum , uti vi-

mmprimj

dcre licet in Conciliis Anno 1725. pro ftrena

stylon

dlatis , f?/. 103. 7Macedonio etiamin exilio pro

nb

fide Catholica multis calamitatibus confecto

facrum cultum à Grzecis exhibitum varia Me-

at

t

qnxa manufcripta & excufà evincunt.

Abla-

tum quidem fuit ad tempus ZZacedozzi nomen

at

. CU

€ facris Diptychis , fed in eadeindereftitutum

/

fuit. Huicigitur Z4acedozioficin exilium eje-

ini,

€to fücceffit

m

nhuoy

Timotheus Hareticus Eutychianus anno

gt

*$11. Hic,uti fcribit Theophanes , przim

Mu

Ecclefras ingrel[ns Macedomiz depofuit Imagi-

we , atque ita demum [ncris operam dedit :

:ï-us,ïg'*

ATH Y

Joannémque Niceotam Alexandrinum Epi-

a

Jeopum ( pariter Eutychianum Hareticum )

At

in Eccleffe tabulas recenfuit ,. Syaodicdsque

u C(wü[

iteras adeum fcripfit. Commoratus eft hic

"f(

Hixreticus in Scde Conftantinopolitana annis

Af

Tex. Nimirum à fine anni j 11. ufque ad an-

num$1I7. Poftejusmortem

[^

"uf

VL

SMCULUM VT.

$t

u

l(;n

Ü Yl

L Joannes Cappadox anno 5 18. die 17, Apri-

nfcm,zi

lis ordinatus fuit Epitcopus Conftantinopoli-

'WIJ C (rjd

tanus , à quo Populus continuó petiit, ut ex.

Qu n

communicatis Eutychianis eorümque defen-

iij

foribus, Chalcedoneníe Concilium cum $. Leo-

( t

t Papz: & Eupbraft; & Macedonii Epiícopo-

i od

rum Conftantinopolitanorum nominibus ía-

cris Diptychis reftitueretur ; quod, cümim-

TC

li tonls

portunis Populi clamoribus viétus praftitiffct ,

collecta eft Conftantinopoli Synodus , in cu-

t

t od

jus principio oblatus eft libellus & Monachis or-

thodoxis quinque p

iones continens : qua-

(rle.

p

bemius & Macedouius

t

rum 7774 erat , ut

r

in exilio mortui facris Diptychis infcriberentur.

um

Val t

Secuzda , ut , qui propter eos relegati fue-

rant , propriis gradibus reftituerentur.

Jer-

[

W. i

£i4 , ut Synodi Conftantinopolitana , Nicz-

Ba, & Ephefina Diptychis pradicarentur.

f

k

2uArtA , ut $. LeoPapa iniisdem enarraretur,

4QuintA , ut attentata contra Chalcedonen-

(s

fem Synodum removerentur , & blafphema

verba contra ipfam per Severum Hxreticum

jyaat

hus

ptolataanathemati fujicerentur. Cognitisita-

que & examinatis quinque hujus libelli petitio-

l

ii

nibus , Fpifcopiin hácSynodo congregati .se-

[ NM

vVerurm anathemate percufferunt , & quinque

t

decreta ediderunt, quorum exemplariaad om«

y It

nes Orientis Epifcopos mifit foazzer Patriat-

"

cha Conftantinopolitanus , quiprimus Patri-

m

arche Oecuznenici (euuniverfalis nomen aufü$

li huj

Uv

eft ufürpare.

Vixit in Sede Conftantinopoli-

l

] f

tana unum duntaxa

t annurh , meníes decem j

D a

S/ECULUM VL

fg, |

J

l i

aliquot dies , obiitquedie 27, menfis Februa-

"]

ri,annij2o. Hujus Succeffor fuit

!

^

;

Epiphanius , quifedit annos 1. & menfes

l u

3. mortémque oppetift die ;. menfis Junii, an-

"l

ni j55*

Pofthunc

(1)

j00

i

"Autbimus Epifcopus Trapezuntinus Hzre-

ticus Eutychianus, agente 7/eodorz Auguftá

ii

lil

Eutychianis partibus vehementer addictà , ad

Sedem Conftantinopolitanam translatus eft.

pnz

,nln

Sed Amrtbimum , poítquam hancSedem men-

.

fibus decem occupaverat , J4gapers Summus

ii

Pontifex , tum tempo

onftantinopoli de-

tmodt

gens, tanquam Haretic

& injuftum Invafo-

ii

remexauctoravit , & in ejuslocum Mezza

fübrogavit,

Rem geftam narrat Liberatus in

hi

d m

Breviario c. 21. his verbis : qu ad ftabilien-

«f

dum RomaniPontificis primatum maximé fünt

obfervanda.

Petentibus Pripncipibus , ut 4z-

ä:?gmüïus

thimum Papa , fcilicet Agaperus ; in falutatio-

du

ne & communione füfciperet , illa fieri , in-

m

s

quit , poffe , fi fe libello probaret orthodo-

i

xum, & ad Cathedram fuam reverteretur.

aN03)

Impoffibile eífe ajebat, translatitium hominem

j

in illa Sede permanere

.

L

Auguítà veró clam

^i

promittente munera multa , in hoc Papa per-

ind.nopol

ftitit, neejusaudiretpetitionem. Mp zzus

ts

verb videns fe Sede pulfum , quod habuit ,

num

Imperatoribus reddidit & difceffit , ubi eum

THn

tT

Augufta fuo patrocinio tueretur. TuncPapa

Principis favore 44ezz4s pro eo ordinavitÀn-

^nayy

tiftitem , confecrans eum manu fuá in Bafilica

*41q

S.Manug. 4Menuasigitur ASummo Pontifice

m

"Agapeto

!

S/ECULUM VI.

$3

Z

Agapeto anno 5 356. die 15. Martii confecratus

n

Epifcopus Conftantinopolitanus, fedit annos

WWW €o, menfes fex & mortuus eft ineunte menfe

(; Auguftoanni j$2. — Colitur A4ezzas in Mar-

tyrologio Romano die 25. Augufti , uti&in

"w Menologio Grecorum. 44emzámortuo con-

!Tlntii feftim ele&tus fuit

r

Enutychius , quianno fequente $53. Zzei-

untai //o Papee fidei fuze profeffionem exhibuit, eüm-

1hniy queepiftolà àfe, & ab A4po/zarz Alexandri-

Aiino , Doyzzo Antiocheno , & E/Z/4 Theffaloni-

J

;

i; cenfi Patriarchis fubfcriptá , rogavit , ut Con.

liic: cilium ad terminandam caufam T£/zm Capitu-

wlb Jorzsm. inchoaret. Eutychius Ecclefie Con-

wili: ftantinopolitang prefuit annis 12. menfibus s.

«qund; id eft, ufque ad anpum 565.quo anno füá Sede

a depofitus à 7uffiniano Imperatore & in exi-

;lium miffus eft , eó quód nollet fübfcribere

ol

'

l

"

^

fU t

, Edicto , quod eodem anno publicavit ad fta-

"MITa

biliendam cum Eutychianis incorruptibilita-

tem Corporis Cuxisri ante Refuürredionem.

que (

t

Amoto à Sede Conftantinopolitana Euzycbio

J'oamues ScholafHieus die 12. Aprilis ejus-

ii

T [

dem anni $65. ordinatus eft Epifcopus Con-

/^5'

antinopolitanus , qui prefuit annos 12. &

j

f

|/

/

f

!

, menfes quinque non omninó completos. Obiit

j annos77. Mortuo Zoaene Scholaflico Euty-

j €9i4s poftexilii annos duodecim ab Imperato-

H

l

'

re Tzberio revocatus & die ;. OGtobris , ejus-

j Il

dem anni 577. reftitutus eft, in qua vixit uf-

gooïdi )

|

m

que ad annum 582. Vit4 fun&tus 6. Aprilis ,

ij

", €ejusdemanni : quatuor fcilicet menfibus ante

i

mortem

^M

/;';::!U

D 3

f4

S/ECULUM VI.

mortem Tzberz; Imperatoris , quamipfe pra-

;I[g df&!b[

dixerat , tefte Euftahio Presbytero in vita

jj

San&iillius Prefülis , cujus fuic familiaris do-

meíticus , & ab ejuslatere nunquam difceffit,

MortuuminSede Conftantino

y

politana fecu:ug

fuit

Jfonnues , di&us Tejunator , anno $83.

die 12. Aprilis: Synodum Conftantinopoli in-

M

dixit anno $88. ut titulum Epifcopi Oecszzezi-

6f , feu Univer[Alis , quam immeritó ufürpa-

(

verat, fibi Synodali Decreto adfcifceret,ac con-

|

Jl

firmaret $ fed ci ftrenué obflitit S. Gregoriue

ipdum

AMagnus Papa, uti videre eft in pluribus ejus

Jv

epiftolis , in quarum principio füperbos titu-

u

losrará modeftiá rejiciens , fe .servizm Servo-

um n

rum Dei appellabat , Grzeci hunc foazzem

::mum:u

di&um Zejazatorem magnis encomiis exor-

a i

nant , imó eum colunt die 2. Septembris , utl

':m

n

videre eft in eorum Menologiis. Non tam be-

&t

ne deeo fentiunt Latini , ex eo , quód titu-

J

lum Oecuenici ambiverit , & propterea à

Lntit

$. Gregorio Summo Pontifice reprebenfüs fit.

B

Verümid feanuis Tenunatoris SanGitatinon

u

debere ofüicere, agnovit ipfemet $. Gregorius

lum

Papa, quippe qui 7oazzez jam defun&tum ap-

hg

pellat fanctiffimum, in epz/fo/a 6.. lib. s. Va-

lts

ria ícripfit & diem extremam claufit anno $9.

feitun

poftquam in Sede Conftantinopolitana con-

Id

fecerat annos undecim.

Succeffit eo adhuc

UM

anno

[

fitij)

Cyriactts , Sedémque tenuitab anno 5 95.

!

LT

ufque ad 606. quo mortuus eft, — Fuitautem

U

antc

Y

SIECULUM VH.

Jy q

J

5

L

ante eleCtionem füam Presbyter & Ecclefie

Htl

Conítantinopolitanz Oeconomus

.

e

Uf

TEnunqmg

ln

J S/ECULUM VII.

Wil T

ECCLESIA ()

Confu

ALEXANDRINA.

Blfyil

Yimr

Oc Seculo Barbari Saraceni anno 6 1.

O

.A Alexandriam expugnárunt & anno637.

J

Antiochiam & Hierofolymam occupárunt ,

digii

'

j

Jacobitz veró Heretici eà tempeltate Sedes

polnt

lj

Patriarchales tam Alexandrinam quàm Antio-

3277

chenam invaferunt , unde , quemadmodum

tl f

omnes utriusque Ecclefiz Epifcopi, paucis ex-

Y etor

ceptis, deinceps Hzreticifuerunt, ita Hifto-

) 5eptcnbfä

riaearundem Ecclefiarum perturbatiffima eft.

Sunt Jacobitz Hzeretici fic dicti à quodam 7-

js, N

TT

cobo Monacho in Syria nato , qui & Zauzalus

T

& Baradaus cognomine dictus , Diofcoritani

t

feu Eutychiani erroris acerrimus defenfor ple-

v

rosque Syros ita feduxit ac dementavit , ut

l

ab ejusnomine nominari voluerint f4cobit&.

minit

De quibus plura habentur in Parteprima No-

(jä,fl h 1.1'

titizx Ecclefiafticze fo/. 272. Nuz. XIII. InPar-

u

te fecunda f]. 213. f4b fizem. In Parte tertia

mopülïümï

de Hengfibus f/?/. ?2. Item in Conciliis anno

u

1725.pro ftrena datis f2/. 222. Catholici , qui

d acobitarum exroresaverfabantur , 7Melchi-

£arum cognomen affüumpferunt à voce 7el-

xuilabiv":

j 5

em fignificat. Aflum-

P

cbi , qu& Syriace th)g

4

píerunt

$6

S/ECULUM VII.

pferunt autem hoc cognomen ideó , quia ad-

W&ks

hzrebant Imperatoribus , qui Concilii Chal-

ru(ü

H

g

cedonenfis, in quo Hzrefiarcha Eutyches

damnatus fuerat, auctoritatem tuebantur,

i

!l

, ii

Porró

P

Acobit& nomineinter fe divifi in duas

j

A

claffe$ abierunt. Primi Copzz vel CopAzz , alii

P d

j)

Habelfte; nominabantur. Unde Copti vel Co-

Qu

pht: nomen fuum habeant,fusé difpütant Con-

tinuatores Bollandi & Societate [esu in Hiftoria

t

TOU

Chronologica , quam przmiferunt ad Tomum

V.menfis Junii , quintamen aliquid certi deci-

fj

li

dant. Probabiliffimum effe videtur illud , quód

nomen füü habeant à Cepzoolim urbe & empo-

s

es Cl

rio celebriin ZEgypto,velinde, quód Coptiaut

Coptitz ficquaíi diminutivum ab hoc vocabulo

TU

^

cobit4 , ita ut pro Tacobite pronuntiatum

) fl(ta Ql

y

Ó

uerit Copz2« , dein Copbzize. Verüm quocun-

2 m

À

ial

que nomine nuncupentur 7cob/z4 , in hxrefi

tamen üt plurimüm conveniunt.

Retinent

mEïnþE(

nihilominus fignum Crucis , ejus Imagines,

h(

alias quoque Beatiffime Virginis & San&to-

m

£um , orationes ad eorum petenda auxilia,

npa

cereos, fuffitus, cultum reliquierum , pere-

3 n

r

inationes adloca facra, & jejunium cum ab-

ul

hn

Jl

;

inentia à certis eduliis, carnis macerationes,

J

^

vitam Monafticam , caftitatis vota, vafà facra ,

"

li

J

Feíta, publicas fupplicationes ftatis tempori-

2

5

bus , & alia multa , quz nos Catholi&Pa noftris

u«l

Majoribus tradita religiosé obfervamus , &ab

Alexandrinis per mille & ducentos annos cu-

ftodita ac credita faiffe , liquidó demonftrat

TU

Eufebius Renaudotius in fuaHiftoria Patriar-

|tyt

charum

WIO

S/£CULUM VII.

$?

n

charum Alexandrinorum. Hzrefis autem eo-

Wi

rum in eo potiffimumeft, quód x, Unamtan-

I lr

tüm naturamprofiteanturin Chrifto. 2. Non

A9 t

credant San&iffimam Trinitatem, (íed. unita-

tl dim

tem tantüm. 3. Neceffitatem Confeffionis

Yi

Hl

i

poft commiffa peccata negent, Plura haben-

Tl

turin Parte tertia de herefibus f2/. or. €? 92.

sls

Continuatores Bollandi é Societate JESU ,

-

tht

ut accuratam de Copris feu 7"acobitzs in J

gy-

P

pto notitiám haberent , & Actis SanCtorum ad

digiir

V.'Tomum Junii eam infererent , anno 1707. à

dttrii

R.P. du Berpat éSocietate Jesuin /Ggypto Co-

lmytel:

ftos inter & Mahumetanos Miffionario petitas

ha

literas Cairo datas acceperunt, quz fünt hu-

URT

jus argumenti.

Nullus omninó verus ZEgy-

Ms

ptius eft, qui Copzzs non fit , nec quisquam eo-

rum Grzcos ritus fe&atur, fed pulüis olim

Vtrimgt

ul

Greccis feu Aelcbitie omnibus, JEgyptii uni-

i, M

ver(iin Jacobitico fchifmate perftiterunt. V er-

ts

bo: Quicunque Cagz non funt, ii in ZFgypto

extraneicenféntur. Itaquidem eft, quód eo-

gini' i

rum permulti ad Mahumetanos. jam defece-

petcndz Ü

quinm

rint, mirámque plané , non plures eorum in

um d

tam füpina ignorantia illuc tranfire quotidie ,

m

fed qui ita tranfeunt , non ampliüs Copzz , fed

[dn Viüfï

Coptr Apoftatz , vulgó Rezegat;, vocanturs

fusttt

uti nos Apoftatas Francos nominamus €0S,

qui ex Francicis deficiunt ad Mahumetem,

tf

m

Hoc autem Copzorzi nomen multó poft,quàm

Mahumetani feu Saraceni in Zigyptum pene-

ia

il (

trárunt, à Aelebitis acceperunt per ludibrium

l

[

'& contemptum , quia circumcifionem à Mas

j

hurmetanis

D

$8

S/ECULUM VII.

humetanis mutuantes füos parvulos circum-

jmnïum-l

ciderunt.

m

Nam Grecum Koepfo cxdere fi-

jf

ve incidere fignificat. — Conftituunt hi Copzz

yt

feu 7 4cobit4 diftin&tum populum toto Oriente

longé latéque diffufüm.

Habe[[izi errores à

jgsl

Coptis peculiares hos habent , quód dicant:

"

Spiritum Samium À folo Patre procedere.

gt

Baptifina quot aumis ipfo Epiphanie feffo die

repetant,

Animas fuflorum im Celum non

N

vecipi putent ante finem muudi ; edsque uon

gt

ereari , féd à materiaeduci.

ANon cozfiteani-

a

gt

tur quó ad [eciem e$- numerum , fed tautüm

i

dicamt: Peccavi, peccavi, ANom confirzen-

£ur , [acro oleoipungantur , neque vire pa-

at

omoy

ze flabiliantur , c Purgatorium uegent,

Sabbathimque: celebrent , mec wom Polyga-

j imugu

9miAm concedamt , cóc.

ab

Coptorum Clero prz-

pofitus eft Patriarcha, quem & hodie Alexan-

s r

m

drinum dicunt , licét Cairi, ZFgyptillrbe Me-

tropoli , femper habeat, & pridem habuerit

I

x

ftabilem manfionem. — Patriarchz fübfunt Epi-

fcopi duodecim, —His adde magno numero

dm

fieculares Clericos , quíque celeberrima SS.

z

Antonii , Pauli , & Macarii Monafteria inco-

st

d

lunt, Monachos feuRegulares. Supina illo-

rum ignorantia,

Hoc tamen laudis inter o-

TM

uód

mnes Orientales Schifmaticos habent ,

iil

foli ipfi à Dignitatum Ecclefiafticarum ambi-

a

sv

tione & fimoniacá ad eas promotione proríus

immunes exiftimentur.

ttdi

Grecorum ea potiffimüm contagio: nec

AO|tri

Grecorum folüm , fed &;Chriftianorumpatfim

qua

omnium

li

S/£CULUM VII.

$9

"t omnium, qui Turcico jugo fübje&i funt!, quod.

J!t facrilego mercimonio , ambitionijproprie, &c

"! Infideltum avaritie facrofan&a quazlibet ex-

! &onere dicantur. Nimirum apud illos in de-

l'it. plorandam confuetudinem abift , ut magis pe-

^W cunige vt & Turcarum auctoritate quàm virtu-

lt tum merito , Cleri fuffragiis, plebísve con-

'

Á

lui! fenfü Antiftitesfiant ; adeó, ut Diguitates eti-

"ii; am facratiffime: turpi commercio, munerum

l;; corruptele , & propemodum auctioni expofi-

li tz:videantur. Abhis Copti, quamvis eàdem

ii fervitute oppreffi , tanquam prerfentiffima Ec-

lii clefise fz pefte abhorrent , integritate plané

; mquez,*:

incorruptá & canonicà quantum ipfis licet ,

r Y

promovendiratione , Patriarchas fuos eligere

M w

& inaugurare foliti. Ad electionem concur-

ii

runt Epifcopt , Presbyteri , & Populi primo-

d

res , Cairum convocati.

Cautum eft feduló ,

nl

i

!

nequis ad primarm iftam digaitatem proveha-

yiten

tur, qui non fuerit Be/0z/ , ita eum vocant ,

wig qui continentiam profeflus, virginitatem per-

petuófervavit, Atque eaprefertim caufa eft,

nagHO y

r

cur plerumque & Monachis aliquis Patriarcha

defignetur , quem proinde neceffe eft & foli-

[

, o

tudine abductum , Alexandriam primum de.

lt

portari , utin S. MarciSede collocatus, titu-

lub

hr

; lipoffeffionem adeat. |Siquando accidat, non

omnia in unum füffragia concurrere , fed di-

ln

(

|

(l

t

. verfos poftulari , hác ratione difcordis via

" precluditur. Scripta Candidatorum nomina

Mu

, toto| triduo altari impofitarelinquntur , obla-

tísque eo tempore incruents Deo facrificiis

i

caclefte

[ fo)

1

SJECULUM VIT.

&celefte imploratur auxilium , quo dignior in |

T müd.e

l

[

Preíülem cooptetur, Tum facto Scrutinio,

M l

cujus primum nomen exurna à puero eductum

"tl

fuerit, is confeftim unanimi confenfu declara-

Pl

ul

ii

tus ad Patriarchatum evehitur.

Quàm veró

fqüö

/

!

; |

à dignitatibus Ecclefiafticis alieni (int Copzz , ex

eo conijcias , quód non nifi inviti, etiam ut

j

:

j

Patriarchz fiant , fefeà folitudine avelli pati-

"

antur.

Miranda itidem eft , & ipfismet Eu-

n

i

ropzis imitanda Hierarchica Cleri Copzzcz füb-

yun

ordinatio , in hunc modum difpofita , ut pei

jgri

.-jþ

j

1

Ti

nes folum Patriarcham fit Archi- Epifcopum

dl

i i

