Gh689-4

"

Y

RORRU P LHBLI MPUR oU i

m

(Se

g

d d

et

E

2

Eu

m

dÀ

Y

E

*

2

M.

W

uxt

A

T

d

A*

4

x

QU

*

A

z

ts

*

j

p

s

j

i

u

CM

Ed

.

x

s

x

A

a

m E

s

p

^s

2

1

r

4

z

d

ï

o vt

d

Ts

Pa

m

|

M

m

-v"

n

$

7

"

j

B

i

:

E

!3

n

»

i

2

d

3

at

4

z

N

|

J

[

J

z

E

d

*

m

TU

.

2

p

MO

d

keeiile

56

3eT

J

€

gos

U

2

&i

É

::**

5

m

OXT

as

74

N

D

6s

F-

E

x

z

N

A

us

x

b

o

-

m

4

n

»

x

8

A

p

p

1

s

75

P

2

"

Y

od

d

!

|

*

lx

a

o

j

s

z.

i

4

&

»

$A

D

|

nb

:

-

QUuRD

u

)

d

d

d

f

»

E

i

j

Ya

H

j

E.

um

[

d

3

k

2

74

T

E

*

VRL

i

a

T

j

Va

u

2

.

M

W

H

d

:

i

—

E

;

n

a

*

iv

us

H

1

u)

2

5

z

5

3

*

v

p

*

[

2

7*

42]

du

E

E

F

E

x

j

H

L

X

m

AU

k

UI MO

23

D

5

$s

És

25

Ó

s

29

:

d

E

T

!

3

".

I

u A

d.

j

n

Pa

1

5

i«

x

z

$.

2

d

;-

z

1]

g

$

5

i

(ee

*

$.

E.

Ls

Y5

Dice

P

U

A

D

iV

ii

A

r

aT

i

J

d

*

A

»

;

3

sb

p

-

:

&

,

5

.

r

hais

o

des

m

6

2

*

s

zt

]

C at

h

E

[

u

3

s.

3

(

E

Em

g

BA

Hf

5»

u

Hs

ARU

^f

ss

n

d

b

*

;

4

lg-;,

2»

i

;

5

f

f

[5

a

d uy

^

P

i

AE

27

p

P^

i

P

j

£^

Qs

j h

v

E

Z

z;

z

du

—

a

lA

"

m

i

w

E

r

&

-

A

C

d

MA

a

2

1

--

€

[41

(7

J

g

j

u

J s

(9;

€

E

«

M

i

24

X

4

—— À

*

F3

-

L

—

PL

L

N

m

3

—

(

s

A

d

AL

m

ia

j

E

N

£5

sE

-

d

5

[

$£

E

E

ïï

"

d

j

MR

m

Pl

z

N

.

23

U

z

)

!

p

2

d

R

2

a

N

:

M

z.

M

i

£

i

z

A

i

&

A-

n:;.i

UEL

-

VA UEENS

MO

L

[

[

273

j

N124511905555 021

.

ï

3

^

& UAU

LU LT

UB Tübingen

RE

us

ä

p

z

4

CA

24

d

at

l

3v

r

as

A

um

z

DA

;

m

EX

s

t

——

&

o

C

N s.

d

Á

ET

».

-

ao

s.

»

p —

1

&

»

z

m

n

i

ï?i

RLUM

g.

w |

M EYÀ

D EUUN

Em

3 —— —— DT

EE

ag

NECERGEE

SN

RSN

u

—

J

W NU EE ÜEI

ETUTE —

—

i

]

/'OJM,Z Q'en ao g

T

fzwä KL

A(! ä)//

(

Caneaea

Cäq,nf(af&/

1

[

:

j

i

T

1 r

X EE

"NOTITLE

ECCLESIASTIC/E

PARS

UART

'ie ent

Zm

EU CONTINENS

.lï/&'

" '7612037

Quatuar Patriarcbatium Fccleftarum ,

ALEXANDRINJE , ANTIOCHEN/E

HIEROSOLYMITANJE , & CONSTA

[

NOPOLITANJZE

Ortum , Progrefium , Interitu N ?

4

W*Cf*" A L M JE £?

4

CONGREGATIO

ii

MAJORI ACADEMIC/E

d..

BAMBERGENSI

02

SIS IITUIDe ,«Je/

R. MARIAZA

ANGELO SALUTAT]E

IN STRENAM DATA

ANNO MDCCXXXL

BAMBERGJE

TTypis Georgii Andrex Gertner , Reverendiffimi

Capituli - & Almaz Academix Typographi

—

D( [ n

e€e—— —

TL

-

r

a

A

4 ss

REVERENDISS1MO

CELS$ISS1MO

S. R. 1. PRINCIP1 a€ DOMINO ,

.FRIDERICO

CAROLO,

DEI, ET APOSTOLICJE SEDIS GRATIA

M-

MPERIALIS ECCLESLE

NSIS ET CATHEDR

LIS

; BERGE

HERBIPOLENSIS

EPISCOPO,

FR.ANCIA ORIENTALIS DUCI,

SACRAE CAESAREJE REGLEQUE CATHO:-

LICAE MAJESTATIS CONSILIARIO

: ACTUALI INTIMO,

S. R.I.PRO-CANCELLARIO,

ueftris Ecclefiz ad S. ALB À NUM

Eq

MOGUNTUE PAPOSITO &c. &c.

ALMJAE CONGREG ATIO NIS

ACADEMICA .MATORIS

BAMBERGENSIS

PRAEFECTO,

PAINCIPI 4C DOMINO, DOMINO

NQSTRO CL EJAMMEN TISSIMO.

CJETERISQUE

J

R everendifTimis , Excellen-

tiffimis , Illuftriffimis , Per-

illuftribus, perquam Gratio-

fis, Ampliflimis, Magnificis,

Eximiis ,. Admodüm R eve-

rendis , Confultiffimis , Ex-

|

pertiffimis , Prudentiffi-

. mis, Spectatifiimis &

j

il

Ornatiflimis

H (l

J

il

MAGISTRATIBUS

ll

4

ln

ALM/& CONCREGATIONIS

i

(j

ACADEMIC/S MAJORIS

hu

ii

BAMBERGENSIS

li,

j

DD. ASSISTENTIBUS,

SECRETARIO , CONSULTORI-

l

Wi

BUS, UTRIUSQUE STATUS -

;

ECCLESIASTICI & SZECULARIS

l

[

m

Mö*

« Dicak, Decï'icgt, Ca;afecmt :

LU

,

Il

Sodalitas Academica

" Bambergenfis,

l'D-D SODALES

ï

ts

MAR IZANA-

!

l

n

Ti

lo

Otitia Ecclefiaffice, quam hucus-

ue tripartitam dedimus ,nuuc

|

N

addimus Partem Ouartam, de

j

Ozuatuor Eccleftavum Patriar-

;Ü

Dalwwn

Alexandrinz , Antiochenz ,

Hierofolymitanx , &$' Conftantinopoli-

tanz , Ortz , Progrefíu , &j Interitu. Ex-

inde manifeflum erit , fülam Ecclefam

l

Romanam , omnium Eccleftarum' Ma-

n

N

trem , nullas unquam bofitum inferna-

lium affultibus faccubuifte ; deberéque

buic folt adbarere ac fubeffe omnes ca-

J

feras Ecclefiae , nifi , uti quatuor ia

Patriarchales ,. /z/z5 1mteritum velint.

o

lls enim quantim per aliquot. Sacula

WUS D

Ü

floruevunt , tantium lapfu temporis de-

flruerunt , 12 perniciofiffima Schifmae

t4 E5 turpi[mas Herefes prolapf * Cu-

gus exitialis vuina in banc ufque boram

ertiffgmas

n

,,f;fä 'immani þtïmmm Jg0 AC

panas

anas folount.

De bis Ecclefüs , qui

fivipferunt , Jutbores &g antiqui[fzmi ,

1:4

€$ celeberrimi fint , Eufebius cognomen-

to Pamphili , Cefaree Palaffine Epifto-

pus , Nicephorus Califtus Xantopulus,

Hermias Sozomenus, £$ Evagrius Scbo-

lafficus Epiphanen[is ; quibus bác nofftrá

&tate accefferunt, P. P. Papebrochius, £5

1

HenfcheniuséSocietate 2ESU. . Ex bis

collegimus , &$ m accuratum Seculorum

ordinem redegimus , quidquid bot anno

j

pro Strena damus. — Stylum Autborum,

d

quamvtus per[ape biulcum €9 incultum

)v

j

non immultamus , ut uel ex boc ipfo ap-

areat nuda vei veritas.

Et quoniam

a

!

Ecclefría Alexandrina Ordize &5 Digzi-

i

N

"

tate prima , Antiochena fecuzda , Hie-

rofolymitana £erti4 , Conftantinopoli-

ln

tana quArta fuit , ideo 4b bac Serie non

M

neula Sa-

vlj

vecedimus , fed fengulas per f

onítan-

cula fuo ordine collocamus.

Ó

E

tinopolitana , qu« modó 46 Imperatore

.wEvengl

m

Conítantino Magno cepit , im primu

n

[

)

tribus Seculis locum nog imvenit : binc

A

rimaillatria Saculaconjungimus , edq

u

Aaucis expedimm : maxime cim ipft etiam di-

&i Authores de ii perpauca babeant. — De Ec-

i, Y

MT

cleffa denique. Abyffium. brevem im fine fubne-

n

éFipms appeudicem.

SJCULUM -

5 (01) $-

W]);

7

ttiquijþi

N

w

ää"

7 n

EUn

CX

(

U m

//

um

z

-

PA

Mi

N

dÀ

2

d

I

N

A

x

Z

Bsj

NSS

d

///////// 7

N

A

p

44

d

rochiusï

od

CUM

IL II

"

Sutl

ECCLESIA

T

ALEXANDRINA.

VT

wf 2l

d

€-32

d

—

*

LEXANDRIA, przcipua &

T

|

£ x

ampliffima Civitas in ZEgypto ,

CA

/i:;

A

N

/ï

ab Alexandro Magno Condi-

p

,

/ ET NI

M

e

—

tore fuo gloriofüm nomen ha-

ii i

Z

KC

bet, Sita eftinter paludem Ma-

reotim & Mare Mediterraneü ,

f

ubiinillud fefeingerit, períeptem oftia , Ni.

witit

lus.

Hanc in Civitatem tunc celeberrimam ,

vll l

nunc füb Mahometanis prorsüs imminutam ,

ä

(i

À $. Petro ex UrbeRomana miffus fuit 5. 2427-

l

p

€u; Evangelifta , circa Annum Chrifti 45. ubi

primus Sedem Patriarchalem fundavit, quam;.

!]

n

li

S. Petrus à Romana voluiteffe primam. Fun-

|

davit autem illam tam fan&tam , ut Philo Ju-

l fö'

dzus integrum librum in ejuslaudem confcri-

ii

pferit; Scripfit is , quàüd ceteros inter Chri-

7)

ftianos nominatiffimi fuerint Thberapenta : fie

y

di&ä,. -g-u-ï.a relictis Civitatibus in agr

o& foli-l

tudine

f

2

S/ECULUM I. 1. III.

H[MM

tudine propé Alexandriam , orationibus , con-

templationi,& aliis piis exercitiis diu noctuque

L

vacantes , vitam vixerunt valdé aufteram , fuis

| p

tamen cum mulieribus.

Unde male illi, qui

I'W

Monachos & Monachorum Authores eos fuif-.

fe contendunt.

Manet interea illud ,. quód

primus Ecclefiz Alexandrinz Epifcopus fuerit

. MAYr CH

Obiit Anno Chrifti 62. ab Ethni-

cis Alexandrinis diré raptatus & peffimé habi-

tus : cuifaccelfit

Z

T

Y

-Anianus , Vir tum Deo propter pietatem

j

charus , tum in omnibus rebus admirabilis.

(xlüy

m

Vixit in Sede Patriarchali annis 22.

Quem

W

fecutus

*

(rtnt

"Abilius , Sedem tenuit anni

S 3. —Morgüuïsi

u

Anno Chrifti $4. — Hujus Succeffor fuit

Wtl

Cerdo , & íedit annis undecim.

Mortuus.

J

ii

jf

Anno Chrifti 97.

in cujuslocum adlectus

Primus, vixitannos duodecim, & Szculi

l ulflEc

Hf

W

Primifinem fecit.

uftus federe ccepit Anno Chrifti r19.. O-

il

d

biitanno Epifcopatüs füi undecimo.

t

M

Eumenius vel Hymeneusanno 130,. Obiit

j

u

W

decimo tertio,

Marcus vel Mareianus anno 145.. Obiit

TOh I

decimo.

Kf

Rnbfnd:

Celadiomanno 155. Obiit decimo quarto.

Alntn

rippimus anno 167. Obiit duodecimo.

j

ulianusanno179. Obiit decimo.

M

Demetrius anno 189.: Obiit quadragefimo

Mu

EW//M

tertio. AtqueitaSzculi Secundi ultimus, &

ndem

" 53. Í

Sæ;-glichyrtii primus fui;. Pofteu

HerAeias

]

S/ECULUM fI. 1. TII.

H

UM

Heraclas anno 232. Obiit decimo fexto. -

]ill n(]&ü;

Diozy[tus anno 248. Obiit decimo feptimo.

lüeram)l

Maximus anno 26f. Obiit decimo octavo,

"

Theonas anno 283.. Obiit decimo nono.

Is e

;lud, (

ECCLESIA

p

[

21

A

j|

i

ANTIOCHEN A.

n

" ÁÀ NTIOCHIA Civitas eft ad Orozfez Flus

ttpite

X viuminSyria , olim amplitudine, deli-

AU

ciis, opibus, zdificiorum apparatu vix ulli fe-

:

cunda , nuncautem, füb poteftate Turcarum,

nullius ampliüs nominis eft. Et quanquam

, t

Grecus aliquis Patriarcha nomen ex ea ha-

"u

beat, habitare tamenin illa ipfinonlicet. Hanc

M

in civitatem venit S. Petrus, poftquam Hero-

du

dis infidias evaferat Hierofolymis , ZAZ. 1 2. V.

Ts

9. ubiEcclefiz à fe fundatz praefuit annis 7. &

Evangelium in Ponto , Gallatia, Gappadocia ,

lus

Afia, & Bithania predicavit. Inde cüm Ro-

mam difcederet , fuiloco przfecit Ecclefix An-

$, Ü

tiochenz Evodium circa Annum Chtifti 42.

Quot veró annis Etodzu: eo in Epifcopatu vi-

j 0

xerit, id Eufebius non addidit.

Quin potiü$

intota Antiochenorum Epifcoporum Serie de-

0 qU?[f

Ícribenda parüm accuratusfüit. Ordinemni-

adedt

hilominus , quemilletenuit, tenemus, quia

accuratioretn lhac in re noo habemus.

10

Fuit

igitur à S, Petro ptimus in Sede Antiochena

u

Evodius Anno Chrifti 42.

Hunc Anno Chri-

[i[UUSN

Tl

fti 68. fequitur $. (gnatiu.f Martyr, quem tae

P

Inen

jl

| S/ECULUM I. If. IIf.

4

men nonnulli vofunt fuiffe ftatim à Petro pri-

y

AL

mum. HujusSucceffores fuerunt Heros & Cor-

"

selius. Seddeexordio & annis eorum in Sede

(

Antiochenanihil certi ex Eufebio & Nicephoro

j

erui poteft. — Vero tamen fimile e(t Szculi I.

p

ultimum Epifcopum in ea Sede fuiffe Corze-

nl

lium.

Unde Heros ei füccefferit Szeculo II.

Ri

N

'W

Poft hünc Theophilus, Maximimus,& Serapio.

"Afclepiades Seculi IIL.. initium feciffe, &

g

Sedem illam ufque ad annum 217. tenuiffe

(

videtur.

Huic fucceffit PbZ/erus.

Huic Ze-

N

iAf

binzus. MHuic Ba£ylas , qui in perfecutione

nl

Imperatoris Decii Ànno Chrifti 250. vel 25 1.

li

ATU

iartyrio coronatus fuit. Hunc íecutus eft

f

Fabius , Fabium Demetrianus , Demetrianum

| i

Paulus Samo[atemits Anno Chrifli 260.

Qui

fi

propter hzrefim , quam diffeminabat, Epiíco-

gui

atu Antiocheno exutus fuit anno Chrifti 272.

U

& in ejus locum fübrogatus Dozzass , denique

LCH

jl

Domno in Sede Antiochena ex ordine fucceffe.

hi,

runt 7jzz4u$ & Cyril'us , qui Ecclefiam Antio-

n

chenam uíque ad initium Szculi IV. guber-

Ti

nàárunt.

Hosinter Patriarchas Antiochenos ,

lel[

poft 5. Pezrum duo nominatiffimi funt .. 7gza-

j

T

&ius Martyr , & Paulus Samofatenus. — Pri-

L

musquidemà virtute, alterab here(i & flagi-

li

ii

tiis, Pauli Samofateni hzrefis & flagitia ba-

jl

bentur in Aozztze Eccleftaflice Parte Prima,

l

E

li

0. 27. Nus. X. nec non in Partetertia de h-

t

refibus fo/. 45. DeS.Ignatio Martyre autem

j

:

egitur in Breviario Romano die Februarii pri-

]

má, &Eulebii deeo verba hac fünt :

Iisdem

M

[I

S/ECULUM I. II. IIf.

$

i

lisdem temporibus Polycarpus, qui ma-

nl

Wt

gnáfuit cum Apoftolis familiaritate & notitid

conjun&us , in Afiafloruit , &Smyrnenfis Ec-

d

d

clefiz Epifcopatum eorum füffragiis , qui Do-

minum vidiffent , quíque ejus fuiffent Miniftri,

fife(

obtinuit,

LOml

Cujus etate Papias Ecclefie , qua

eft Hierapoli , Epifcopus magná famà & cele-

U:&M

britate fuit.

Vir plané cüm omnium aliarum

n

artium fcientiàdifertiffimus , tum cognitionis

u-

facrarum Literarum non ignarus.

Ignatius

]

ll

item , qui eít ad noftram ufque memoriam

Rf

1

multorum ore & fermone predicatus , poft

, Yt

Petrum fucceffione Secundus Antiochiz Epi-

froit

fcopatum fortitó capit. Fertur porró , hunc

AUf

ex Syria ad Urbem Romanam amandatum, be-

1f

ftiis in przdam & laniatum , ob ceftimonium,

l, 0

D

quod Chrifto perhibuiffet, proje&tum. .Quin

Irí

W

etiam , cüm iter per Afiam faceret , licét at-

; t

tentiffimà curà à Satellitibus , qui illum duc&ta-

veutt

bant, obfervaretur , Ecclefias tamen cujusque

m

l

Civitatis , ad quamforté proficifceretur , fa-

U

l)

miliaribus colloquiis , piísque hortationibus

I

li

confirmavit ; ac primum , ut hzrefes , qux

t

! IX!V

jam tum primó nafci & emergerecaeperunt ,

"

il

maxime przcaverent, feduló admonuit. De-

ul

inde hortatus eft, ut Apoftolorum traditioni

Ti

I

mordicüs adhzrefcerent.

Quam quidem af-

du

feveranterteflificatus, quó tutiüs Pofteritati

i

^

refervaretur , neceffarió fcriptis mandandam

t

t

exiftimavit,

Qui , utSmyrnam venit , ubi

Wif y

erat Polycarpus , unamepiftolam ad Ecclefiam

Ephefinam fcribit , in qua Onefimi , qui ibi

fl

Á 3

L

Paítor

[4

S/ECULUM I. II. Il

[

"L

|

Paftorfuit , mentionem facit.

Aliam autem

L

M

Écclefie , que erat Magnefie ( ad Fluvium

Meandrum ) mifit : in quarurfüs Daman Epi-

fcopum in memoriamredigit. Ecclefiz item

/ll

Trallianzaliam , in qua Polybium, qui tunc

ul

ibiprzfuit, inferit. Ecclefie porró Romanze

l

deditlitteras, in quibus illos impensé horta-

y

tuseft, ne illius martyrium deprecando , ip.

füm fpe optatà , quam animo habebat , ullo

,wd€

i

modoprivarent. [fta igiturfcribithocpacto:

Ex Syria Romam verstis iter in[Hituens , terrá

v

;

Y

enaríque notfu interdiu eum befliis confligo ,

decem Leopardis ardfé co

I gALU.

Hoc eff

X

D

"

i

Satellitibus , qui ad me alfervandum . oppo-

j

puntur. . Oui [aut multis Ame beneficims nffe-

0

K

éi, multfiunt deteriores [viorésque. — Eo-

gt

vum injurii , quibus me afffict ant , indies ma-

m

I márg.

Z5

ue erudior.

Verüm , ue ob id aui-

4

'jzï

cAtu fum.

N

Optarem jam beft ii i[-

t

d frui, qua admedilaniandum parata fant.

n

l

Mibi e[l iz votis eas brevireperire ; quas pla-

séblande compellabo, ut mecarptim c atfque

f

[

gnora devorent ; neque a me demtes abftineant,

wt Aquibudam , quos , me

Z

erculfa , mom au-

1

d

dereut attiugere. — .Quo.

*

J

iffe recufent me

Aj

adorírz , eg

07

yfe eas in]l igabo.

Date vos mi-

[

biveniam. Quidmibi ffr perfuturum , equi-

| Wl

demuonigmoro. Jamincipio ChrifHi Difcipu-

[

113

T

Bu effe : facelfat à megerum ommium ,ffveocu-

Ti fubjeitarum, ffve eorum aciemfugientium

ff

jj

Admiratio , ut TESUA CHRISTUAM affe-

l

"J Aationes ,

j

J

quAr. Ignis erux , 6szlifzrum comfei

offium

SJECULUM T. II. lI

7

ln

effium diflractiones , conciffones membrorum ,

us

fotius corporis , tauquam solisa farina , at-

tDmy

£ritiones , ommia deuique fuppliciorum genera

ECCW!

Adiaboloexeogitata, in mecoacerventur , u£

um

JESUA. CHSISTUM duntaxat. adipifcar.

Y

jftaex Civitate, quzeSmyrna dicitur, hzc ad

p

Ecclefias à nobis enumeratas perfcripfit. Jam

[

veró Smytná longiüs aliquantó. profedtus ex

lichz

Troadefcribens, non folüm cum his, qui e-

I

rant Philadelphie , fed etiam cum Ecclefia

77

Smyrnenfi & feparatim cum Polycarpo , qui

DT

iM

illi Écclefize procfuit, familiariter per literas col-

h

locutuseft. Cui , càm Virum fpedatum &

tini

Apoftolicàvirtute preditum eum effe pro cer-

Wf

to cognofceret ,. Ecclefis Antiochene Gre-

üq:!f.

gem , ficut Paftorem ingenuum & fidelem de-

[

cebat, commendavit ; arbitratus fané, illam

e!

T

1

omni ftudio & diligentià ejus curam habitu-

hi

n

rum. Idem, dum ad$myrnenfes fcribit , qui-

Í

1

,

busdam de Chrifto teftimoniis (qus unde fum-

píerit , planénefcio) utitur: E£ge, inquit ,

u

TL

zpfum Dominum po[! ve[farrect ionem im carne

/|

apparuiffe , mevi, eeredo , wereeum . fuifje.

jf

j H

Qui cim Ad Difcipulos , qui eramt cum Petro ,

acceffit , ffe illos alloguitur : Mecipite, tra-

Ui

T

Gate , i videte , quüd [Diritus corporis expers

sonfum. Ertflatumillummanibus contreéta-

i

D

baut , C credebaut. . Hujus porró martyrii

ignarus non erat Irenzus , qui epiftolarum ejus

, W:v

ita meminit: .Quidam ? moflris , cum pro-

)

j

zer teHomonium , quod Deoperbibuerat , ef-

WW

Jfét ad beflias comdemuatus ,. fie losutus efc :

4.

Dei

ifun

$

S/ECULUM T. If. III.

,

Dei frumentum fum , e befiarum dentilus

!

smolor , ut purus et fencerus panis reperiar.

w "

T

Atqueis erat S. Ipnatius Martyr, Eccle(iz An-

h

Se.

"

j

tiochenz Secundus à Petro Épifcopus.

quitur nunc

, D

u

ECCLESIA

a

HIEROSOLYMITANA.

j

I)

j

q

Ujus Ecclefix originem defcribit S, Lucas

m

H

in Actis Apoftolorum c. 2. 7. 4, e?c. Ni-

n

W

j

mirum , poftquam Dominus nofter JESUS

CHRISTUS in coelos afcenderat , & Spiritum

Y

Sanctum inde in fuos Apoftolos miferat Hie-

m

hp

rofolymis in uno loco congregatos, tunc illi

effufi in plateas publicas ceeperunt loqui variis

VLA

linguis, & , przdicando JESUM Crucifixum,

nu

M

A

(l

convertere primó ftatim , àt Scriptura A4Z. 2.

!l

V. 41. habet, circiter tria millia. Poítquam

j

veró Apoftoli exiérunt in mundum univerfüm

M

predicaturi Evangelium , manfitHierofolymis

m

n

Qu

S. facobus Frater Domini , atque adeo illius

Ecclefix primus Epifcopus fuit. Cui à Judeis

dl

occifo fücceffit Anno Chrifti 60. SZzzeoz vel $z«

ïï,:'mu

7207 , qui tunc illi Ecclefize przfuit, quando

ADïiw.

civitas Hicrofolymitana ab exercitu Romano

!l

obfeffa, expugnata , & diruta fuit imperante

li

Vefpafiano , uti id Chriftus predixerat ZZarc.

ff

13.. 2. & alibi.

'Tandem 5zzzeoz vel $zom

ij

Epifcopus annos natus centum viginti in per-

iil

ecutione Trajani Imperatoris poft varia tor-

Iul

menta

[

S/ECULUM I. 1I. III.

2

""h mepta cruci füffixus eft Anno Chrifti 107. 5;-

L.

!^ .2zeozi fucceffit in Sede Hierofolymitana 7-

R

Poft 7z-

44 , qui oblit Anno Chrifti 111.

"u g

um Epifcopus fuit Zacbes. — Poft Zacheunm

dóbias. Cuifucceffit Bezjaziz. Huic foaz-

ze. Deinde Marthias. Philippus. Semeca.

w[lus. Levi. Ephras. fofe. Tudas. Wi

omnes Epifcopi, üt fcribit Eufebius , ex Cir-

AN

cumcifione fuerunt , & Ecclefiam Hierofoly-

mitanam rexerunt, ufque ad plenam & inte-

liil

gram everfionem , quam ab Imperatore Ha-

40

driano perpeffa eft Civitas fan&ta , hoc eft, uf-

kl

uead Annum Chrifti 155.

Quapropter An-

g

no Chrifti 15 $. ceffantibus in Ecclefia Hierofo-

ent ?

lymitana Epifcopis, qui ex Judzis fuerant,

$, Qu

primus ex Gentibus illic conftitutus Epifcopus

oqu

fuit Marcus decimus fextus.

Decimus fepti-

VTT

musCaffiasss. Huncfequitur Pub/us. Ma-

0977

xümus. ffulianus. Gajanus. Symmachus.

Dulgz

Gajus. "Üuliaums. C

"bito. Maximus. Aunto-

yint

mius. Valems. Dolichiamus. Narcif[us, qui

)

infigni pietate & miraculorum dono fub Impe-

tl

ratore Comodo illuftris vixit;; Cüm. tamen

ii

à judz.j

Sede fuá propter grave crimen ipfi affitum

i

privatus fuiffet, in ejus locum affumptus eft

Dinus.

Dio (ucceffit Germazinus, & huic Gor-

qlläüi',

dius,

Poft mortem Gordii Narcif/as faam

um

wþm

Sedem denuó obtinuit, & unà cum Z/exzze

t

dro , qui vivente adhuc & volente Narciffo ,

jam Epiftopus Hierofolymorum ordinatus

]

n

fuit , hanc Ecclefiam gubernavit , mortuo au-

jl

ufque

1

tcn)ïanrctiUä "Alexander folus id fecit ,

*

a

IO

S/ECULUM IV. -

! 'f*P

adperfecutionem Decii , quà graffante in car-

y

cerem conje&us pro Chrifto mortem oppetfit

M

Anno Chrifti 250. vel 251.

Cui fücceffit 442

j Y

i

V

£ADAUU5 , de quo mentionem facit Dionyfius

" inEpiftolaadStephanum Papam. AMazabano

«

mdo

fucceffit Hzmezsess , qui interfuit Conciliis

«

ll

m

contra Paulum Samofatenum celebratis Anno

Chrifti 264. & 270. diéque vixit in fua Sede,

m

a

-Nam Eufebius in Chronico fcribit, Anno Chri-

j

ii

fti modó 298. Himenzo fuccefliffe Zabdaz ,

d

qui Ecclefiz Hierofolymitang prefuit ufque ad

n

initium Szculi quarti.

j

Catera, que primis his tribus Seculis in

l

j

fingulis his Ecclefiis gefta (unt , vel contige-

j

us

runt , hlc nón repetuntur , fed videri debent

in Notitiz Ecclefiafticee parte prima, que coz«

rfä |

il

Finet res ge/hz:, injue Seculo primo , fecun-

)

do, tertio; illud preprimis , quod de excidio

;::6inzzut

Urbis Hierofolymitanz illic habetur fo/, $.

"u

Ium. VH eb fol.13. Num. IF.

"i

|

.....

E

!

A0

.S/ECULUM IV.

Yf

ECCLESIA

4f

*Ns,ït!

ALEXANDRIN A.

zi

tf

HEONA in Patriarchali Dignitate füc-

ceffit Petrzs Anno Chrifti 302. Impe-

M

B]

rante Diocletiano , utí legitar in Chronico A-

ditn

lexandrino in perfecutione Diocletiani Anno

ii

Athyr,

Chrjfci 3. cfie 29. JEgyptiaci menfis

Á

que

!

S/ECULUM IV.

1i

ä;iïmteä :

q

ux dïes'refþondet diei vigefimd quintz men«

Ofeto

! fis Novembris , caput dedit, In pretio fünt

üfi

l

hujus Sancti Canones poenitentiales. Scripüit

etiam Librum de Divinitate , qui citatur in fa-

m

cra Synodo Ephefina , & reperitur in fan&o

1f (

Concilio Chalcedonenfi A. r,

zi

:ckbr

"Achillas poft mortem S. Petri Patriarchze

Alexandrini in ejus locum fuffedus eft.. Sed

*it,An;;i

Adeó confufa

quo anno , non fàtis conítat.

T2

e(t Chronologia Orientalis. Vero tamen fi-

*æfuiruf;.

mile videtur , Acbilaz ordinatum fuiffe Pa-

triarcham Alexandrinum Anno Chriíti 312,

j fng

& obtifle anno eodem.

Quia Gelafius Cyzi-

L

cenus Z. 1 r. Concilii Nicani eap. r1. teftatur,

n

oft Petri Alexandrini Epifcopi martyrium Ec-

14, QU

clefiam Alexandrinam maníiffe viduam uno an-

Timo

no, eóque tranfa&to , in Sede hujus Martyris

r

ordinatum effe Achillam, qui, cüm menfibus

')CCL'I'/!.Z

tantüm quinque fupervixiffet , habuit Succef-

forem Alexandrum.

Magnum Achillam no-

minat Athanafius Oratione 2. contra Arianos ,

ütinquit Baronius in Notis ad Martyrologïum.

l

Et Gelafius Cyzicenus fic de eo fcribit: 24c5;/-

las, Virgravis & magnanimus , ac fan&te pru-

dens,, religionéque pariter ac fapientià pluri-

mBornatus , üt nobisantiqui, & omni caren-

W

tes errore commentarii referunt: qui multà

niatt

prius exhortatione ufus , fufcepit Arium in Or-

)

dinem Diaconorum.

Cüm autem hic menfi-

Dron

bustantüm quinque füpervixiffet , fufcepit Sa«

(

cerdotii Principatumibidem Alexander.

it Án«

nf; At

M

, Alexander Patriarehalem Sedem adi

no

(IJ'

I2

SJECULUM IV.

l

no Chrifti415.

Obíit die 17. menfis Aprilis

jl j

J;IW

jl

anni 326. poft menfes videlicet quinque à Con-

.IJ

cilio Niceeno primo Generali abfoluto. Duo

yl

2

I

contra Arium Concilia celebravit, & contra

jl

vuh

(A

eundem literas Encyclicas ad totius Orbis Epi-

M

y

fcopos dedit. Denique per preces füas apud

M

DEUM evicit, üt Arius, cüm addifputationis

M

j

1

locum pergeret, cloacam ingreffus fimul cum

fordibus ibi turpem animam ejecerit, uti ha-

J

»"

Ü

beturin parteprima, fo/. 24. Num. F. — Qua-

lis quantüsque hicAlexander fuerit , teftantur

vl

m

preconia Scriptorum omnium , qui invictam

illius adversüs vaferrimas Arii machinationes,

;fqzipflia(

At

conftantiam & fortitudinem przdicárunt. Ut-

m

pote , qui tefte Athanafio Orat. 2. z/oue ad

ium

emortemcontraeam barefrm depugnait ; tri-

T

Dulationes multas, /abores ingentes, quam-

d

quam jam fenex , im decrepita atate fufli-

j

Huit. Cyzicenus Gelafius £. 2. cap. r. hxc de

Alexandro habet : Vzr z fdummo bonore ab

m

At

omni Ecclefta Clero e$» poputo habitus , magni-

feus , liberalis , facundus , aquus , DEIama-

Á

lm

£or , ATHAUS Dominum , pauperum fHadiofus ,

bonus e manfuetus erga onmes , f qui alius,

tudy

Huictam przclaro Patriarchz mortuo füccef-

fty

fit Anno Chrifti ; 26. füb finem

| "

Y

,

$. Athanaffus , qui inter omnes Patriar-

chas Alexandrinos , fanctitate, doctrinà, for-

p

ï

titudine, copftantià & rerum geftarum , ma-

jtt

xime contra Hereticos glorià, omninó cele-

(;cnn

(ïo;

berrimuseft, Quanta fecerit, & quanta paf-

nj

fus fuerit, habetur in parte prima Nozz/e Ec-

PT

elefrafhice

S/ECULUM IV.

17

"tl efeffaffica fol. 35. Num.VIL. 36. Num.IX. 37-

lw Y, 2g. XI. e£f" XII. — Quadraginta fex annis Ale-

"t | xandrinam Ecclefiam , meras inter perfecutio-

liit nes & calamitates, adminiftravit

m

Perrus II.fücceffit Atbazafro; multa paf-

tl fusà Luczo , quem Euzojus Arianus Patriarcha

lly; Antiochenus Epifcopum Alexandrinum ordi-

li naverat, literas fynodicas ad Damafum Papam

w;mifit, quibus perfecutionem Arianorum &

"m!! Gentilium adversüs fe excitatam narravit.

ii Quibus literis refpondens Damafus, literas

qis

communicatorias fimul & confolatione plenas

Vr

fcripfit ad Petrum , uti is teftatur apud Theo-

ii

doretum Z. 4. Hiff. Ecel. c. 22. — Glifcenteta-

men perfecutione Petrus Romam confugit , &

m

^f

à fummo Pontifice benigné exceptusfuit. De-

niqueSedem füam Alexandrinam Petrus , ex-

]iv qki

u)

ulfo Lecio invafore, recuperavit anno 378.

tanno fequenti mifit tres Epifcopos ex /Egy-

a;.:.hzi

hn

pto, ut ZZaximum Cynicum Conftantinopo-

leos Epifcopum ordinarent, quemadmodum

ll ,mg»

j D

affirmat epiftola Epifcoporum Italiz ad Theo.

dofium Imperatorem. Obitum PetriII. Pa-

f

7qmn

triarchz Conftantinopolitani Baronius cum

WT

plerisque aliis recté affignat Anno Chrifti 580.

Mortuo Perro II. Patriarchá Alexandrino ,

Epifícopicum orthodoxa plebe congregati ele-

7 Panïz

in'nä, j

gerunt in ejus locum Sacerdotem T zmorbeum.

Ejus tempore celebrata eft Confítantinop oli

jn/

yintt

fecunda Synodus oecumenica adversüs Z444ce-

domium hwujus Urbis Epifcopum , quiSpiritum

hr

fan&tum creaturam eíle blafphemabat.

be

Wil

qua

i.

SZECULUM V,

T

(jua Synodo.& de qua hzrefi videri poteft z.

)

A

Hitia Ecclefraflice paxs tertia fol. 6o. — Timo-

£heus fedit annis quinque, & obfit Anno Chri-

4

iti 785

Theoplilus pofthuncele&us cum S. Chry.

u

il

foftomo Epifcopo Conftanuinopolitano graves

(

& diuturnas fimultates habuit propter Ifido-

Jf

rum Presbyterum & Monachos.

At

De quibus

legi poteft in parte prima f/2/, 46. 47. 5 4g.

1

ANAH. rI.

Seditannis 27. & obiit Anno Chri-

atilil

fti 41 2v

D

iM

ECCLESIA

hi

li

ANTIOCHENA.

i

f

g

V

Ariis hoc Seculo procellis agitata fuit

per Arianos in Sedem Antiochenam in-

':n*.erfm

l

trufos: quin & diro funeftóque fchifinate Ca-

'Q'

tholicos inter Epiftopos eborto dilaeerata

j

?

fuit. Cyriff, Epifcopo Antiocheno anno AITP

1

mortuo fucceffit Tjrazzius, qui Ecclefiam An-

j

tiochenam gubernavit ufque ad Annum Chri-

)

fti313. Eifücceffit 774/z , qui prafuit Con-

QY

cilio Niceno & Neoczfarienfi, obfltque anno

n

518. Vel31g. Vitalem excepit

t

S. Philogonius , qui in Martyrologio Ro-

W

M

!

[

mano & in Menzis Grzcorum die 30. Decem-

at

j

bris colitur, & mortuus eft annocitciter 221.

7 l

poftquam, üt Theodoretus /. z. H/f. Ecc/.c.2.

|

&it, in

iTX

T

perfecutione Liciniana pro verztatis

u

defenfione. fimgulnre fludium . declaraverat.

HujusSu

cceffor fuit

U

3 j

Pauliuus

SJECULUM IV. -

zi

M

Panlinus. WNonille, qui poftEuftàthium

^* Antiochenum Epifcopum & Sede Tyria ad An-

1] dþ

tigchenam translatus fuit, fed plané alius, qui,

uti Theophanes , Nicephorus , Zonaras, &

ilbhryl

S. Hieronymus teítaptur, ob pravos mores

J

dignitate exutus eft. . De quo in Epiftola Sy-

tT

nodica Concilii Sardicenfis anno 347. celebra-

quiy

ti, fic legitur : U/àue iz bodiermum diem im

[f

apoflafía permanemns , cum comcubinis publice

n

e meretricibus formicatur. — Alter veró Pau-

linus , qui Euftathio Patriarchze Antiocheno

fuücceffit , Arianàlabe infe&tus fuit, de quoin-

fra. Paulinum ita depofitum fecutus eft

Euflathiusanno32$, Sedpoíttriennium

Ariani eum veritatis Catholice egregium De-

i f

fenforem, fal(is criminibus notatum depofüe-

m

runt, in Concilio Antiocheno , indicto anno

(s

327. Quin & Conftantinus Magnus Impe-

hr

rator Euftathium ab Árianis depofitum in exi-

oj

lium mifit , ubifancté obfit.

Sed de hocplura

fdt

habentur in parte prima fol. 39. Num. XIII.

n

Mortuo Euftathio , & Eufebio Czarienfi Epi-

fs

Ícopatum Antiochenum recuíante , Ariani

qUBZF"

—2

Paulimum (uz fecte Virum ex Epifcopatu Ty-

riad Sedem Antiochenam tranftulerunt, Sed

h

illi poft fextum Antiocheni Epifcopatüs men-

.Dett

femé vivis füblato Ariani fübftituerunt Ez/a-

u

Et, hujus

lium: quitempore perbrevi vixit,

Ti

utriusque , Pau/iz; videlicet & Eu/sl/;z tam

vt

brevis Epifcopatus in caufa eft, quód eorum

n

necSocrates mentionem fecerit , necSozome-

nus. .Eu/ali:m in -Sedc Antiochena fecutus

"]

€

S/ECULUM IV.

17

eft Euphronius, cui poft annum & paucos men-. !

fes mortuo füffe&us fuit P/zc//us , feu , bt alii

j

M kn[

volunt, F/2ci/zs, Arianus, qui, tefte Nice-

m

phoro, in Chronico, interfuit Concilio Antio-

Ij!f 1 inq

Y

cheno ad Encoenia, & fedit Antiochiz annis 12,

n

S. Athanafius in Apologia fecunda fcribit, hunc

g

Placillum fuifle unum ex Epifcopis Conciliabuli

me*

Obíit autem P/acz//ze

"Tyrianno 35 $. coacti.

dui

circa annum 342. & in ejus locum fübrogatus

p

eft Szephazus xidem Arianus, qui anno 347.

i,

j

prefuit Pfeudo - Synodo Philippopolitang ab

AO

Arianis convocate, & auctor extitit portento-

at

fz calumnig, quz Legatis Concilii Sardicenf(is

garm

impofita fuit.

Defcribitillam S. Athanafius in

T

Epiftola adSolitarios his verbis: 24iffés 2 Co-

i

cilio , Sardicenfi videlicet, zz Legztzozem Epi-

]sl

Jtopis. Fiucentio Capue , qua Metrepolis eft

i

Campania , c Euphrate Agrippina, qua eff

m

Metropolis [uperiorzs Gallia , ut pro Synodi de-

Xrum

eretis Imperator Couflamntius Epi/copos , quos

NT

ip/ä.ejecfmt | n fiaas Sedes veverti pateretur ,

1ilm

? imeam fenteutiam à Cou[lLamte pieutiffemo

il

4d fratrem faum literis datis , quibus Epifto-

D)

lil

pos 3l commendabat , Viri ifli mirifici ad

At)

wodvis. f'acinus prompti , cum Legatos iflos

A

"at iochia vidilfent , im communi quidemcon-

(l

Jfilium ineunt , fid ita tamen , ut Stephauus

N EO

C Antiochenus Epifcopus ) faéslam initi con-

M J

i

i

|

Jlii peragendam [ufetperet. . Suftepto megotio

ld

conducit 1lli publicam meretricem in ipfts fe-

Tf

ii Pafchati , edmque nudam per tenebras

"g

N

im(nljtlunt in edes Euphrata Bpifcopi.

rat

^ ar-

Y

Wl

sæcULUM IV.

17

Is

! wl[&ï:

rat fubinde S. Athanafius, quo pa&o facinusil-

ii

lud dete&tum fuerit , poenásque dederit 5ze-

Ia

phasus. Antiochenus Epifcopus. Stephanus

d

Zgitur , inquit Athanafius , Eprfcopal digni-

xf

£ate exuitur, et in locumejus fufficitur Leone

tius 7Zecaftratus feum Euuucbus , nonob aliud ,

pl

TET

quam,ut not deelJet harefeos Propugnator. Se-

dit ifte Leoztzzs annis novem , & obiit anno

ocumfi

358 , quo E«doxzuc Germanice , quz Urbs

s quu

eft Syriz , Epifcopus Arianus , Sedem inva-

od

fit, Verüm cüm £zdox/«s aperté faveret Ano-

t

mzis, & hac de caula in Synodis Anciraná &

TA

a

Seleucianá fuiffet damnatus , à Sede Antioche-

na ad Conftantinopolitanam , exautorato Ma-

m

Ti

cedonio illius UIrbis Epifcopo, ab Arianis trans.

latus fuit , die 28. Januarii , anni 360.

'Trans-

j Metrgi:,.

r

!]

lato à Sede Antiochepa ad Conftantinopolita-

jf

l

nam £zdoxio, cofnuni Catholicorum & Aria-

tn S))::;

norum confenfü , 74e/et/u$ Epifcopus Antio-

Wfo! j

chenus creatus eft anpo 360.

At, cüim Aria-

"t t

ni , id minimé opinzti , viderent AMe/eziuzz ,

7 fim,,l

poft füam ordinationem Catholice fidei de

u

"Irinitate aperté patrocinari, eum in exilium

j n

ejecerunt,

Interim Catholici Antiocheni in

| þgg/aff

duas partes diftracti funt.

Quidam Catholici

T

dicti fünt Ez/latbiami, eoó. quód Ew[fatbio

"

Epifcopo Antiocheno , dequofüpra , femper

m

adhaferint , &ab Epifcoporum , qui poft ip-

UA

fius obitum ab Arianis in Sedem Antiochenam

yiril

intrufi fuerant , communione fefe omninó fe-

p

paraverint,

Ordinationem A4elezii ideo re-

prehendebant , quód renuntiatus effet Epifco-

"

pus

18

- SJSCULUM IV.

usab Árianis, &ideo etiam ejus communio-

W

Alii veró Catholici

" 1

j

nem fübterfugiebant.

Antiocheni ftabant à parte A4e/e£iz , eó quód

&JCI

conftaret , eum fidei causá in exilium miffum

p

]

fuiffe ab Arianis , & Catholicos in ejus ordi-

nationem confenfiffe.

AMeletio igitur in exi-

lium eje&to Ariani £zzo£;w; Arianum ordiná-

rünt Epifcopum Antiochenum.

Quz inter

f

diffidia Lucifer Calaritanus Epifcopus anno

362. Antiochiam venit , & videns Catholicos

K

Euflathianos nolle cum ZZe/etio communica-

lj

ye, imprudenter ordinavit Pau//zu in Epi-

n i

fcopum Antiochenum, qui Pzz/izus Euftathii

|

fl

Diícipulusfuit. Eo fa&o Catholici longo &

at

peracerbo fchifinate inter fe diffidebant , aliis

(omi

