Chrifti 1128.. Hic Patriarcha multos, üt El-

macinus feribit, in Ecclefia Alexandrina ritus

ii

!

abrogavit, quemadmodum füffitus$ & pofi-

TRUf

vam in Eeclefia Horam Alleluja , quz dicebatur

il

in rei facrz adminiftratione poft le&ionem AÀ-

&orum; ita ut, càm Minifter Sacrificio adef-

fet, ante intermitteret facra ; quz Sacrificus.

äs,qüflïf

YOM

abfolvebat,

Ordinavit itaque Alleluja ante

Vf

lettionem librorum, & Minifterrem Divinam.

exorfíus , eidem ad finem infiftebat.

At , qui

Ti Eu

eblationefungebantur, non inclinabant fefe 5

Ji

n

Pa

lleveró,utfieret, przcipiebat. Item fpon-

"T

t

falia, qu& cum orationibus & thure contrahe-

nl

banturin domibus, ille decrevit fieri inEccle-

fia, tempore coronationisSponforum. Huc-

(

:

ufque Elniacimus. Nunc Henfebenius & Pa-

u$

ebrochius 6 Societate JESUitapergunt de hoc

,

Patriarcha,

T

Nufquam hactenus de Coptita-

IJe

rum circumcifione , in tota Hiftoria Patriar-

chali aut Elmacini Chronico , vel verbo facta

g

n

"

eftmentio: Hicveró dicitur 44acar1s , inter

n0VOS , quos ordinavit , ritüs, id etiam con-

À

W»I

ftituiffe

164.

" SJECULUM Xil.

ftituiffe , uz prius circumciderentur , tum ba:

,

ptizarentur ; Nam filii Coptitarum . prius

j

baptiz.abautur , tumcircumeidebantur. . An

[1] n

quia circumcifio Baptifmo antiquior? Aftcur

at

hujusmodi moremnonita pridem , üt opinor,

f,"!?fþ) |

Chriftianis Jacobitis ufitatum , potiüs non ab-

;;

olevit2 An ,

uód. actionem apud f& profa.

ii

nam , fed folüm hurmani cujusdam moris, ve

i n

Y

decoris aut comniodi causá inductam, licitana

n

putarent, actioni tamen facre poftponendam ?

Áns hi

Variant fententia.

Interim hic Macarius Au-

jm3

&or fuit circumcifionis ante Baptifmum, qux

f

antehac facta fueratpoft Baptifinum.

Ludol-

A

fus:putat huic 772c4770 applicari poffe locum

illam Hagtologii ad diem primum Septembris ,

, j

yu

italegendum. | Sal/utem Macario , cui concre-

ditwm. fuit, ut populum Chrifizamum Ale-

. u,f/w;o;

u

xandria pafceret.

ui eum etegit populus ,

Probicogmomen ipfr

j

/|dit.

Ut ezim evitas

$ d

t

vet Oraimationem Epifcopalem , dixit, filius

du

Jitm. fecunda Uxorisy quamvias id. mon effet.

af

Quomodo autem id. dicere potuit? . Forté,

quia Mater ejus alteri fuit: defponfata , ante-

sifit

n

quam 'ejus Patri nuberét. .Secunde nuptix

apud Orientales cenféntur irregularitatem in-

4 T

duceré , non tantüm eas.€ontr

í

ahentiþus , fed

D j

etiatninde genitis.

&

"h

"Gabzzel Il. demortui Macar i Succeffor ,

:ruä. l

Jf

fuit Filius Torayck.Abulliala Sahedt, & Diaco-

Ti

nus Ecclefiz S. Mercurii Cairi, ele&us Anno

hii

Chrifti 115 . initio Caliphatüs Alhafedi , mor-

Aj

z;uulsv in Ecclefia S, Mercurii Cairianno 11 :äf z

iïriz.rcha

|

S/ECULUM XII:

12$

»rmï;. |

in Hagiologio fic invocatur. .$4/g£em: dico

n

Filjo Torayck Patriarcha , cui vocatum e[l uo-

If à

T

men nomine Gabrielis Mrcbaugeli : oratione

ejus & voce veritatu ejus benedicta Abfceffrt

10j

i

&

VicHo , C commotio , que fuit im regione AE-

thiopia.

7

Dicitur compofuiffe Officium Heb-

hi

Ms

domadz fancte , Cop

tis XzzAb 21 PAfo

|

alios Canones. Succeflor ejus fuit

q454 , &

(

1

i

ii

al

AMichael F..Monachus in Cella Danífciri,

s

fa&tus Patriarcha anno 1 145. defunéctus in Mo-

nafterio S. Macarii anno 1147.

Ha gïïo*lvo gus

II

l

[j

Habeffinus in ejus laudam dicit, quód vzzzz-

vitati cingulum ejus fueritce[us ; quódque,

ii

T

eum fortiremtur Fpi/copi pro elzgendo Patrzar-

'

cha , ex tribus Jébedulis urma smmilfis exivit

(

De-

T

2 , qua uomen ejus infcriptum habebat.

]

nique pro animze ejus falute ita orat Hagiolo-

Í /:f"'lïä

il

gus: .dmaeum,O0 MARLA! c& pro fAlute

ejus intercede , [feut vivens te dilexit ex cor-

Vl;' 1 J*j'

de e& Auimo. Nonm'vicit eum ndolefcentia , nec

n

muertit feuecf us ,

uim abfolveret celebratio-

TU

Á

nem Fe[t i tti ,quo

imceperat, Eum fecutus eft

nl

0AZHEÉ£ FV.. ànno y147. mortuus. anno

hp

1166. IlliHagiologium ita accinit: Sa/u£ezz

uitt

Soauni ex filis Pegum glorioforum, qui fi-

j

Z A4 C0.

.

722 £.

.

Iuius

pcr

robos Metropo

sf

(ä Patrt-

« t,

^

4. Per eum «dificata fuerunt Templa

m

Chriflianorum , juwvamte ipfum Rege Zemone

u

de frutfu tritici ef olei.

Videtur autem ille

]

us,äf)

Zenon fuiffe Nubienfis vel Habeffinus. Toazze

defuncto confecratus fuit eodem adhucanno:

Patriarcha

1

! Marcss-

126

S/ECULUM XII.

gt

Marciti Abulfaragi Eilius Zaras. | Ejus

tempore Marcus filius Alkonbari tranfitt ad

g

gt

Melchitas , quem , uti Hiftoricus loquitur,

ingens turba Bfameritarum fecuta eft: quem

f;glviï j

j

non multó poft poenituit, & reverfüm noluit

Patriarcha fufcipere.

Magnus fingulis diebus

aür

. Y

apud hunc Patriarcham fiebat ciborum appa-

ratus, carnium aliarümque rerum , quem No-

3C

'Tune

biles Chriftianorum frequentabant.

wgavcri

Cairi ortum eft incendium au&tore Sciauro,

atl

quo Eeclefia S. Mercurii & aliz conflagrárunt.

Defunc&tus eft hic Patriarcha Anno Chrifti

11$9.

Ex illo aütem Marci Abbatis tranfitu

ad Melchitas manifeftum eft , floruiffe tunc ad-

l

huc in ZEgypto Melchitas, qui fuos feorfim à

| IT

Coptis coetus agebant, fub proprio Epifcopo.

|

Neceorum paucierant, quia centum & quin-

Lms]

10f

decim Ecclefiz ad ipfos pertinentes à Saracenis

deftructe fuerunt.

Hoc autem. annotáffe

Wi

operz pretium eft, ne quis ZEgyptios omnes

3

ad Monophyfitas paulatim defeciffe exiftimet,

Ts

Przterea , utindeconfirmetur morem circum-

iil

eidendi Chriftianos in ZEgypto non tam anti-

iun]

CL

quum effe;s quippe, quem Melchitz non ad-

hibeant; eum & ipfi procul dubio ritum fre-

At

quentaturi , fi ante fchifrma Diofcoritanum vel

tonr

Saracenorum ingreffum , femper fuiffet ufi-

m

tatus.

L

o fomunes V I. in defun&ti Sedem affumptüs

t WE

eft anno1189.

E vivis migravit anno 1216.

ïam W

Antequam in Patriarchalem Sedem affumere-

*5ut]s

ad Indiás

pur, 9x9rcpic mercaturam , & fepius

"

g

trans$4

d

,SZECULUM Xir.ï

127

u

tfänsf'retavit; fa&us autem PatAriarxcqha fcp-'

uf

temdecim millia denariorum in ufüm paupe-

D

::

rum Chriftianorum ,. & eoruüm. neceffitates

l [

erogavits Imó defunctus eft xre nepotum

m

J

obftrictus.

l

N

:

Nec , quanidiu vixit, panem ali-

cujus Chriftianorum comedit, nec munus ac-

J

a

ii

cepit,

Sed non zqué laudandus fuit ex eo ,

qei

Yi

quód Confeffionem ab Ecclefía Coptitarum

m

M

abrogaverit, circumcifionem veró ,plurimüm

t

commendaverit.

H«g'nf..l

ECCLESIA

] Lr

n

J

JAT0N

ANTIOCHEN A.

fb

J

I

jus & Hierofolymitana Ecclefiz legiti.

Wf

A

(

HL

mis Patriarchis finem fecerat , uti füpra

a

notavimus , Szculum Oc&tavum,

At Szculo

A

hoc revivifcunt, & à legitimis Patriarchis in-

l

ob

cipiunt gubernari.

Ac de Ecclefia Antioche-

Tl

na quidem Willelmus Archi- Epifcopus Ty-

t

rius in Bello fuo facro Z. 7. c. 27. fic fcribit:

ntun

Poftquam BoAmuzdus Roberti Guifcardi Apu-

du

li & Calabriz Ducis Filius Antiochiam anno

D.

Ti

1098. Latinorum armis occupaverat, ejüsque

Tunit

!

dominium omnium confenfü obtinuerat, per

L

biennium adhuc poft captam Antiochiam fo-

4nnes Patriarcha Grzcus & egregius füb Sara-

du

cenis Confeffor , in fua Dignitate remanfit,

t^

quam tamen poftea ultro abdicavit, quód non

p

fatis utiliter preeffet Graecus T atinis, & Urbe

i

y

cedens Conftantinopolim abiit, ^ Vacante ita-

f

que

129

SJECULUM XII.

que Sede Antiochená per liberam ceffionem fa- ,J/)

camà Zoazze Graco Patriarcha Antiocheno,

F

Legati Apoftolici Berzardum Capellanum , ex

1

Á

Valentia in Galliis oriundum, Patriarcham An-

i

nl

tiochenum elegerunt Latini. Fuit igitur pri-

;j

mus Patriarcha Latinus Antiochie

ul

II

Bernarduss quiEcclefice fuz jura ftrenué

hi

il

defendit adversus Latinum Patriarcham Hie-

J

h

rofolymitanum , qui fuz jurisdictionis fines

1010

latiüs protendere conabatur. Nam Z2/duizus

t

Hierofolymorum Rex à Pa/cbafi IT. Pontifice

TU

per Nuntios petierat, ut omnes , quascunque

a

fibi vendicare poffet , Urbes ditioni & regi-

"l

Ui

mini Hierofolymitanz Ecclefix fübjacerent;

f&any)

quod etiam Pz/chalzs per Refcriptum concef-

hn

fit. .Ad petitionem ejusdem Ba/Zu;z; Regis

LT

inde Summus Pontifex ad Gzbe/rzaz Patriar-

n«

cham Hierofolymitanum fcripfit, eíque con.

40l

eeffit Urbes & Provincias , quz gloriofi Regis

tgul

Balduini, ac exercituum. eum fequentium

Aj

fanguineper DEI gratiam acquifite fint. Quod,

ddia

cüm accepiflet Berzardaus Antiochenus Patri-

t

archa, de illata Ecclefiz fuz: manifefta injuria

a*h:Epl

plurimüm conqueftus eft apud Pz/chaez II,

m

I

Pontificem Maximum, qui refpondit per lite-

ls

ras, actum id effe propter ignorantiam , & lo-

iil

corüm. prolixam longitudinem $ séque jus &

«b*kspe

honor'cfm ïquibusquc Ecclefiis confervaturum.

)

V

'edit etiam hancin rem Pz/cbalz; II. Pontifex

'E

J

i

ïVBl

-..

literas ad Ba/duizum Hierofolymitanum Re-

gem , quibus juffit, ut quzlibet Ecclefia effet :

'üsqw

fuojurecontenta. HasSummiPontifcislite- .

u

À

tas

S/ECULUM XIf.

125

n

ras X V. Kalend. Aprilis datas refert Jzrozius

Antiuu&;

adannum I113.

m

Sedit Berzardaus annos tri,

j

Iun)

ginta fex, & obiit anno 1136. . Poft hunc in

Sedem Antiochenam intrufus fuit Rodz/o»bus

i

j

Wi

i

i

feu Radulpbus cognomine Mamiframus , na-

tione Gallus, Dicecefeos Cenoma

ml

nenfis, qui

TT

ab Jd/berico Epifcopo Oftienfi,

quem Zzzocez-

hfh

16! j

j

fius II. Papa Legatum in Orientem miferat,

damnatus acdepofitus eftinSynodo Antiochiz

nhii

lih

hii

celebrata , & in carcerem detrufüs : ex quo

tamen dilapfus Radu/pbus Romam pervenit ,

UT

m

& gratiam Sedis Apoftolicz impetravit. Sed ;

cüm ad fuam Sedem feftinaret veneno füblatus

[UU] I

peritt anno 1 140.Ínque ejuslocum fübrogatus

Qu

I

Haimericus , ejusdem Ecclefie Antiochez

ln

Wa

ne Decanus. Ad huncPatriarcham anno 1 182.

etiam accefferunt ZZarozz£4 , & abjurato er-

, equ

|n

TU

rore, quo unam tantüm in Chrífto volunta-

tem agnoícebant & operationem , aliísque re-

W

[

pudiatis erroribus , quos , poft fuam ab Eccle-

1N

l

fia Catholica feparationem, adjecerant , fidem

yay

orthodoxam , unà cum Patriarcha füo , &

j

nonnullis Epifcopis füfceperunt, adquead om-

jih

nes Romanz Eccleíiz traditiones amplecten-

i das & obfervandas fefe paratos exhibuerunt,

i In qua fide Catholica 2Z27ozit poftea femper

i immobiles perfítiterunt , variislicécinfidelium

" moleftiis vexati.

Habitant AZzrozite Mone

[!! em Libanum in Syria. Suum habent Patriar-

1 cham, füósque E

J

'

pifcopos & Parochos, fed ad-

:

X

* modüm pauperes.

)

Hos igitur ad partes Ca-

p

* tholicorum tranfcuntes , Hazzereus fufcepit,

lj

l

139

S/ECULUM XII.

& poftquam Sedem annis 47. tenuerat , tane

qri

Eïcmäd

dem in Domino obdormivit , anno 1187. Cu-

ií

jusinlocum venit

i

dozg

Rudelplhus II Qui fedit annis 33. hoceft,

at

ufquead annum Chrifti 220. Sequiturnunc

as

s

ECCLESIA

od

i

f

j

J

HIEROSOLYMITANA.

)

n

Ub finem Seculi XI. quando Latini primó

n

*

in Palaeftinam venerunt , preracHierofo-

tit,

lymis $4702 Grecorum ultimus Patriarcha,

'JDUmF

i

Sed hicpropterTurcarumminasin Infülam Cy-

prum confugit tempore obfidionis Hierofoly-

M

m

Wntem.l

Im

mitang ; ubi mertuus , Ecclefiam hanc Pa-

ftore viduatam reliquit.

Quapropter Latini

1

Af

ji'

Vif

(i

captáUrbe Hierofolymitanà ( de qua videatur

in Parte Notitiz Ecclefiafticz prima f'o. 1 37.8c

^U

]

H

139. Num. XIF. ) elegerunt anno 1099. in Pa-

U

triarcham Hierofolymitanum Arzz/phum, qui

W

Jf

tamen , quia ftatimàSedeiterum dejectus fuit,

Mdf

in Serie Patriarcharum Latinorum non numes

iil

raturprimus, fed

d

irtm

Daibertus leu Daymbertus , Epifcopus Pi-

fanus , & Sedis Apoftolicz in Expeditione Hie-

It

rofolimitaná Legatus , qui in Sede collocatus i

fuit exeunte anno t099.

Ab eo Godefridus u

BullioniuiR egni Hierololymitani inveftituram ij

accepit. Sed mortuo J4//ezio anno £100. m

Balduinus Frater Godefridi , ejüsquein Regno yy,

Hierofelymitano Succeffor , & Sede Hierofo» j

ymitano

S/ECULUM XII.

12X

n

Iymitano dejecit Daywmberzum anno 1103. & ,

!

[

quemadmodum fimplicem & Religiofum Sa-

cerdotem , E£remarum nomine , circumves

U

niens in Sedem Hierofolymitanam intrufit ,

x

cunis quidem , uti Z/e/mus Archi Epifco-

pus Tyrius fcribit, honeftz conver(ationis me-

rito acceptum , fed, qui in hoc craffam nimis

& (üpinam inventus eft habere ignorantiam ;

D)

quod vivente Domino Patriarchá , licere (ibi

crederetSedem ejus ufürpare. Interim Dajzz-

uf

er£us Sede füà pulíus Romam anno 1106; na-

V

]

M

AU

j

vieavit, ad Pa/cbalem 1I. tunc Pontificem Ro«

Mi

manum querelas fuas delaturus. A quo in pri-

ftinam dignitatem reftitutus , revertitur in O-

jf

n

rientem. . Hocubiintrufüs Edrezazzs audift,

Romam itidem fe contulit, ubi tamen nihil

ropterbïa

aliud impetrare potuit , quàm, ut fecum mit-

um

teretur GobelLizus leu Gzbelinaus Arelacen(íis Av«

!

all

j

chi - Epifcopus , qui , tanquam Sedis Apoftoli-

m

cz Legatus hanc caufam denuó examinaret,

u

atquedirimeret, G/be/zzs itaque Sedis Apo-

m

ftolice Legatus , congregavit Hierofolymis

m

Concilium, &, quamvis jam nuntiatü effer.Da-

gnibertum Patriarcham Hierofolymitanum ia

o

itinere mortuum effe Meffangz in Sicilia anno

f

"i

il

Jv

1107. intrufum tamen Zbremarum AuCtori-

(n

ï

q

tate Apoftolicá depofuit , quód.Daymberri ad-

1J

ol

lil

huc viventisSedem occupáffet : fed quia pius

Illmdw

& (implex erat Ebremarus, commilferatione

j (V

14

permotus G/Ze/;zus , eum Cefariecfi , qua

l

tunc vacabat,, Ecclefie praefecit, Poftea veró

N

u

)

y

cum defubftituendo Hiero(fol

ymitang Ecclefige

P

123

n

132

S/ECULUM XII.

i

"T

Patriarcha , Clerus, & Populus difceptarent:

rb

l

in Gibelizum Apoftolice Sedis Legatumom-

r'qüs |

nes unanimiter convenerunt.

Quód ifte A4r-

ii

zulp

hus fapra nominatus atque dejectus dici-

"n

turma

litiosé conftruxiffe, ut homo fenex &

:

^

Iw[

decrepitus in illa Sede diu vivere non poffet,

j m

juemadmodum fcribit./7/e/zus 'Tyrius Ar«

qhd

chi - Epifcopus //P. 1 . €. 4.

"

Gibeligus tam arduum onus fuis humeris

W

hi

impofitum invitus füfcepit , literásque ad fuos

sHl

Arclatenfes lachrymis plenas dedit , ad quos

1

etiam Pa/cbalis II. (cripfit pro electione Suc-

p

ii

cefforis, Sedem Hierofolymitanam tenuit Gz-

nj

belinus ufque ad annum 1112. quoobiit, ef.

"

que fübftitutus eft ille 4774/pbus Sede Hiero-

g(

l,

m |

folymitaná antehac depofitus : quem JZZe/-

31

gnus Tyrius lib. 1 1. c. 6. appellat Virum inquie-

i,

tiffimum & fui officii fanCtiraoniam negligen-

tem. Hicautem Arzuiphbus licétin Concilio

t

As

celebrato Hierofolymis anno 11 15.iterum de-

hn

f

pofitusfuerit, Sedem tamen Hierofolymita-

A

nam occupavit ufque ad obitum B4/447; hu-

ïls

uh

jus nomiuis . Hierofolymorum R egis, hoc eft,

ttyl

ufque ad annum 1118.quo unà cum Zz/4du/70

eind

Regeé vita difeeffit. Mortuo 4rzuipho Hie-

xofolymorum Patriarchá

At

if

Germundus , Vir bong converfationis ab

[

m

omni Clero & Populo electuseft. Cum Ves

netis ad Tyri expugnationem perrexit Gez.

t

. ;ere[uh-

gnundus , & vixit ufque annum 1128. quo ex

Arümy)

vitamigravit : cujus Succeffor fuit

jm carnem (

li

| Steþb;ïnw » Virquidem fecund?

nobilis ,

S/ECULUM XII.

133

XP

t

nobilis , fed vità-& moribus multó nobilior.

lUT

Seditannosduos. Obiitanno 1130. Pro que

(

hi

electus fuit

AA

W ilbelmus , Ecclefie Dominici Sepulchri

/fnt

Prior, Vir fimplex , modicé literatus ,. formá

decorus, moribus infi

[o]

o

nis, Natione Flander,

tl

u

Regi Ba/duino II. Principibus , & Populo uni-

verío chariffimus. — Prefuit ufque ad annum

il

1145. & mortuiloco fübftitutus fuit

Ial

Fulgerius , cujus conciliis & adhortationi-

bus animatiLatini Urbem A/calozez munitiffi-

ii

m

mam , jámque diu refiftentem obfederunt , &

li

i

feptimo demüm menfe fibi fübditam fecerunt

Q

lii

anno 1154. die v $. Augufli. Obiíthic Patriar-

xidi

cha Fz/geríus 1157. Eiquefucceffit

[

jl

L

!

Almericus , Ecclefie Dominici Sepulchri

Prior. Vir commodé literatus , fed fimplex

n

D

nimiüm, & penéinutilis, Patriarchatum te-

nuit ufque ad annum r1180. quo migravit é vi-

i

d

ta, &fecutus fuitin Sede Patriarchali

Heraclius ,tam perniciofi exempli , ut pro-

Vi

ia

cedentem mulierem , quam publicé tenebat,

vulgus Patriarchiffam vocaret,

In-ejus ele-

Y ()h

M

n

&ione publicé di&tum fuit , fub Heraec/io amit-

tendam effe Crucem , ficut fub Heraclio Impe-

w/fb

J

ratorerecuperatafuerat. Itade verbo ad ver-

bum AMarizus Sanutus Lib. 3. Fidelium Cru-

Yi

j

j

À $.6.c.24. Etreveraita contigit. , Nam

anno 1197. menfe Julio, captaà Turcis Urbe

anx

j

j

l

Hierofolymitani, Herac/us, Clerus, diver-

j

forum Ordinum Religiofi, & turba Catholico-

J

r

/

xum cujuslibet atatis & fexus penéinnumera

162

d',f w

3

Y

SECULüM XII.

134

!

Hierofolimitanam Urbem miferrimé deferue-

"

[j

i

runt , manentibusibi $urazz & varlis Secta-

n

riis, maximé veró 7'acobitzs & Mrmena , lüb

(v

/

poteftate Turcarum... Hunc Herac/um Bal-

Pl

Hi

duinus hujus nominis ZZ. Hierofolymorum

Rexad Lacizz I1I. Papam, & ad Reges Fran-

,

Jl

cie' & Angliz anno r184. cum Magiftris Tem-

plariorum & Hofpitalariorum miferat, ad im-

/

j

il

t

petrandum Chriftianis in Afía , pené oppreffis,

en|

xalidum fübfidium contra Turcas.

Quando

.

& ubi mortuus fit Heraclius Patriarcha , noü

(f)

i

fatis conftat ; volunt nihilominus varii Scri-

ptores, euminobfidione Zcrz mortuum fuif-

IH

Jl

ij

Íe anno r191. Cuifuffe&us eft à Cz/effizo IIT.

Papá.

:

21

Albertus, Eremita & Pronepos Petri Ere-

f*, IOa

mite, qui belli facri, de quo in Parte prima

dorl

sitrit

fl 136. Num. XIF. fol. 158. Num. VIT. fot.

16 . Num. II. fol.170. Num. VI. Auctor fuit

dl ]

',';wbw.

Urbano !I Pontifici. Hic A/Dert zs, priüs Epi-

Ícopus Bethleemitanus, deinde Patriarcha

at

Hierofolymitanus füb 44/exzssdro L. interfuit

wl

Lateranenfi Concilioanno 1179, Aliusidcir-

aithi

C€o eftà B. A/berto , primüm Bobienfi, poftea

itodio

Vercellenfi Epifcopo,qui poft hunc anno 1204.

miut

conftitutus fuit Patriarcha Conftantinopolita-

nus, ^Prafuit 44/berzzs hujus nominis 7. Ec-

cletix Hierofolimitanz ufque adannum 1194,

IN

Mortuotunc fubrogatus eft

*

AMichael , didus Monachus , de

.quo P. Pa.

h

pebrochius & Societate Jrsu, in A&is Sancto-

|

t

xc habet ex

r.ukm Maij, Tom. 3. ad initium h:

L qut]

"Theodo-

.S/CLUUM XII.

15j

]

df[m ä

'Theodorico Paulo.

Anno Mcxciv. Miebael,

hi

Parifieufis Decanus , Vir im regendés fabolis

li,l

Pariftenfibus eximius , 1m largiendis eleemofy-

nj

mis , c i lii pluribus bous floridus, i2 Pa-

!

Iu

sriarcham Hierofolymorum e[f elecfus ; fed ,

)

tsf

poff 4«

iudecim dies à Glero Sezmonen[t elect us,et

n Art

hi-Epifcopu Semonenfem e[ con[éeratus :

.iisTt;-

| lt

Ó ficaius elecius in Patrimrchamfuit ,. eu-

OR

W

emem uonreperi. Ad quxPabebrochius ita

jusm

J

diffe

rit. Forté Theodoricus Paulus reperiffe

i

i

fe ignoravit, quando Monachus reperit , non

i

N

intelligens ,

id proprium einomen fuiffe, Hu-

UI

Cacfarienfis Archi - Epifcopi fz-

jus tamen , ut

if

is mentionem reperias in AuCtoribus Mona-

chum , natione Etrufcum , Patrià Florentinum

Pez;li'!ï

fuiffe, Joannes

N illanus Hiftorie Florentinz

& Ecclefiz illi, in qua Cleri-

It

AuGor fcripfit ,

j

il

cus fervierat, legáfle brachium S.FP

hilippi A-

Dicitur itaque Z4icbael Patriarcha

pof*coli.

W

Monacbus. .

Atqueis Patriarchatum Hierofo-

m tenuit ufque ad annum 1203. .quo

D

lymitanu

vocante

Domino hincmigravit, undeSeriem

[ *nm

claudit Patriarcharum Latinorum , quiSecu-

lo hoc duodecimo prafuerunt Ecclgliæ Hiero-

Hlï: QL,

il l.f'-"

folymitanz.

in

E

CCLESIA -

Vil

CONSTANTINOPOLIT ANA.

mumlïï&

Iginti feptem annis Nizolaus hujus no-

1

j

j

V

minis J77. buic Ecclefiz prefuit: videli-

J

€et, ufqueadannum 1 111. quo migrav

it&Vif 3

vlS.

p

136

S/ECULUM XII.

vis.

Sic priori Szculo , fimul & hoc Szculo

Sedem Patriarchalem Conftantinopoli cenuit

.

e

jdm

unde, licét ibi mentio de eo fa&afuerit, hic

L.

tamen repetenda , vel potiüs, quz necdum di.

[

€ta fünt , dicenda erunt.

d

Scribit igitur Zono-

ras de hocPatriarcha Nzco/ao : Patriarcha Nz-

TU

l

colai5 per annos 27. Ecclefià gubernatá fenex

aimif

admodüm deceílit ; cujus funus Imperator

r

magnificis honoribus profecutus , alium Pa-

int

triarchamin folio collocavit , ex Fratre Nepo-

iiv

tem ejus, quitum Chalcedonenf(i przerat Ec-

,EUOI i

clefix 5 inliteristum prophanis, tum facrisab

DEU

ineunteztate veríatum , quemipfe Imperator

n

J

in Ecclefia decoravit. Hic Ico/az in Sede Hie-

rofolymitana Succeffor nominabatur

df

Joanues Hieromuemom , fedit ab anno

t

MCXI. ufque ad annum MCXXXIV. . De-

Jnit

fun&i locum obtinuit

i

Leo Styopita. Hicanno MCXL.S nodum

u

celebravit, in qua Coz/Laztini Chryfómali Li-

r

bros, qui multa dogmata EzzbufzafLarum &

dhty

Bogomtlorum doCtrinà multó abfurdiora con-

d

tinebant, damnavit, profcripfit , exuífit , &

m

diftricté prohibuit , ne quis deinceps auderet

15 QUi

novas doctrinas edere aut diffeminare, ante-

ivl

quam à Catholica Ecclefia examinat , judica-

ii

t*, & approbatz fuiffent.

Graviffimé etiam

tült

animadvertit in quosdam Vaticinatores , &

tht

veneficos , qui Uxorem /exzi Comnzezi Filii

(

Imperatoris Manuélis lethali morbo decum-

1f

bentem curare prefümebant, cüm tamen illi

Anno )

rbo vexata:

dilþgre'c'rint, & «gra d;pturn(i mo

deceíle-

ET

od

S/ECULUM XII.

714

|

E | decefferit.

Vixit in Sede füa Patriarchali an-

ln

]

nis $. & menfibus 8,

|

]

t fücceffit

Mortuo anno M CXLIIL

1]

|

Michbael Monachus , cognomine Oxiz ,

l quód ex Oxza Infüla , in qua ejus Monafterium

tll erat, productus & in Thronum Conftantino-

il politanum eve&tus fuerit.

Vir fuit liberali-

9 bus difciplinis humanioribusque literis leviter

"! quidem tin&us , at morum elegantià rerüm-

[j

f

que Divinarum fcientià infignis , unásque ex

j

Ti

iis, quorum virtus eà ztate eminebat.,

Gele-

At

g

bravit Synodum contra Nzþbowm, Mona-

w

chum , nec non contra Pfeudo-Epifcopos C/e:

d

meurem & Leontium , quos ceu Bogomz'/qmm

hzrefeos Fautores ac Propugnatores condem.

Af

navit.

Manuelem Ymperatorem coronavits

n

fed Dignitatem Patriarchalem anno 1146:

fponté depofüit, & in fuum Monafterium re-

il

diit, poftquam fedit annos duos, & menfes

n

|

octo. Eoin Monafterio vitz ipopis & (impli-

m

l

cisinftitutum , quodà tenerís amplexatus fue-

Q (

rat, obfervavit , ibíque, uti refert Baronius

jf

ad annum MCXLV. in templi veftibulo pro-

at

firatus cuivis Monacho collum calcandum

us

prebuit, vehementer dolens , quód fuam fo-

j

litudinem deferuiffet, & Thronum Conftan.,

at

tinopolitanum nullo cum fru

&q ádiiffet. . Ei

j,| fübftitutus fuit

ul

Cofmmas .Attictt , qui tàmen ,

Lpo-üquïa[m;

ys menfibus decem Patriarcha.fuit, Sede pulíus,

g/€ft anno MCXLVIL eoquód Bogomilorum

Alii tamen

j þþæreü nimium favere videretur,

W

Ícribunt

138

SJ£CULUM XIL-

fcribunt eum per calumniam , adeóque inno-

l"

;

il

j

centem Sede pulfum fuifle, — Quidquidautem

'M

de hoc fit; Eo dejecto, &Sede vacante , Pa-

at

triarcha electus fuit

Nicolaus , Monachus , ZMzzalo dictuss

li

iil

antea Archi - Epifcopus Cyori , üt habet Cata-

WW

logus Epifcoporum.. . At ftatim, ac ANicolauus

Muzalo res adminiflrare cepit , ommiumora

äw

st

jneum commota [aut ,imjuffe ab eo occupatum

Thronum clamantium , ut qui eum Ecclefta

BU

j

u

uam naétus fuerat , Sacerdotium quoque de-

,

ofuit. Sed ss ob[linatus , primo Thromo f& w

utem re ad.

yntd

deturbari nequaquam palfus , ubi a

Imperatoris examen delatá, male |frbi ceffa-

',5?/91[

3.

rum agnovit , judicium nolens denu experi-

zi , aldicatáultr Diguitate , ad vitam rur-

Blic)

"

fps. prirvatam reditt.. Wucufque Catalogus

Epifcoporuin.

:

f,

Ejusautem in locutm (uffe-

2l

€tus eft

Theodotus ; Monachus , qui tam brevi vi-

i

f

t fun&us eft. . Unde ei füblectus fuit anno

at

1155.

at

ANeop

hytw'inchxfüs. Hu1c etiam mortuo.

j

ConlLantinus Chliarenus Diaconus , & Sa-

^ Q

celliPrzfe&us. Huic fucceffit Lzcas Chry[a-

li !

Prefuit ufjue ad annum!

D fiüïädiw

berges anno 1157.

11;7. cui defun&to fucceffit A4icbael hujus:

wl

nominisIlI. Diaconus , &Sacelli Prefectus , &i

me

Summus Philofophorum.. Seditannis novem,

tll

& obiitanno 1176.

In cujus locum fuffectus

ais

€harito non nifi unico anno & duobus menfi-

« (

biit anno

bug vjxit in Solio Patriarchali , & o

iil

1177,.

5

S/ECULUM XIt.

j

152

"

—x 177.. Succefi

f

orémque habuit TAeodoffum ,

lr

l

quianno 1183. Patriarcbatui fponté renuntia-

A

j

vit, & in Infüjam Terebinthum fe recepit , ubi

diverforium fibi extruxerat & fepulchrum.

T

VM

n

i n

; Huic Imperator 44zdrozicus Virum fibi addi-

&iffimum fübftituit , Bafgium Camaterum ,

xl

Wil

ARA

qui poftquam federat annos tres , & menfes

"fex, tandem anno 1 186. Sede dejectus eft ab

!l Imperatore Z/22c7€, . In locum deje&i Bz/£/z

miu

fubrogatus eít Iicetas Muztane , Magnus

j ?!flffl( |

Sacellarius , fed & huicSedeejecto, Leozzzws

Ti

Monacbus anno. 1192. factus eft Patriarcha.

"l At unico duntaxat anno,

Nam ab I/Zzacie

|

L

""tngelo Imperatore repudiatus fuit.

QuilIm-

t

perator conítituit Doffzbeum Hierofolymo-

dj

Yum transferre in Thronum Conftantinopoli-

*tanum.

0

Sed , cüm fciret , id Canonibus veti-

Jb

tum efle, T£eodorum Bal/amozenz, Patriar-

ham ^ntiochepum , Virum eà atate Juris

confuültiffimum aftu circumveniens finxit , fibi

) hFif4,

[

I fth

eflein animo eum Antiochiá ad Regiam Urbem

evocare , fi ipífe, ütLegum & Canonum peri-

m

tiffimus , demonftrare ac vulgó perfuadere

j

poffet , ejusmoditranslationes licité fieri pof-

usl

71

fe.

His promifïïs ille&to Theodoro Balfamo-

ul

p

/

"

ne poftridie in Conventu Epifcoporum quz-

1

,i(bäl! J

ftioneillà agitatà, conclufum eft pro transla-

i

'tionibus , móxque Imperator Dof/? Leum 6.Sé-

?rlfäibïwi

yi

deHierofolymitana ad Conftantinopolitanam

'tranftulit , quam tamen Do/zzbeus non diu te-

"

| j

y^| muit,

Obftupefacti quippeEpifcopi , cümfe,

,j/| « Canonibus temere violatis delufos viderent ,

"

i

Defitbeum

140

SECULUM XIII.

Dofitbeum alienz Ecclefiz occupationis accu- ;

,r"

)

Lf

l

sárunt, eimque àtinvaforem ejecerunt anno

1194.. Cui füccelfit

!

f

j

Georgius Xiphilinut , magnus vaforum cu-

l

ftos, illàmque Sedem tenuit ufque ad annum

ul

1200.

1

p

jf

if

S/ECULUM XIII.

[

ECCLESIA

"

UL

ii

ALEXANDRINA. .

DL

m

Oft JOANNIS VI. obitum , qui ultimus

r

77

[

[

prioris Seculi Patriarcha Alexandrinus

t

fuit , Sedesilla vacavit annis t 9.

Necmirum:

J

quia miferrima tunc Chriftianorum conditio

uizqu

in ZEgypto , füb Saracenis,, ideo exacerbatis,

L W

quód Cruce fignati contra eos arma gererent il

fucceffu & progreffu tam felici, ut anno 1218.

hd 0,

Damintam , alis Pelufrum impugnare coepe-

A

Calamita-

rint, & anno 1219, expugnárint.

nl

tum tunc à Chriftianis toleratarum , teftis eft

W.

ANicolaus Patriarcha Alexandrinus (. Non Ja-

"j

cobitarum , apud quos notus non eft, & quo-

DA

rum tunc Sedes vacabat, ergo Melchitarum

(

in /Egypto degentium )) cujus epiftolam ad ,

z

-:J

l

In uæ

|

Honorium I1T. Summum Pontificem datam , & |

llyt

à Rayzalde Baronmii Continuatore recitatam ,

N

in Annalibus adannum 1225. hic fubjungimus5 ,

l,'

!

TA

que talis eft,

[/)

v'l i

)

:

Horio ,

Jd ]f[l

"

-

f(f.e;'vcrmdg[z'ma Patri ac Domino H.

DEI

[

S/ECULUM xin.

' I4I

h[ pzr erarid

$. R. E. Summo Pontifici & uni-

U rf li Papa , Nicolaus eádem gratiá .4le-

y

xandrima Sedis bumili Patriarcha , tam

li

4

U »romptam , quam debitamreverentiam. aAr-

us thi- Epiftopi , EPi/E?Piä Presbyteri , Clerici,

|

ac omues Chrifliami, qui fumt iu terra ZEgy.

ra Patermitati atque Sauctitati fup-

ptis Vell

effs vocibus ,

l

licant cum Jufpirofis e& lachrym

Q! quanta e[t tribulatio, e anguflia, qua

im bac vita uobis data eft ad. fuf tmendum.

Credimus jam vobis ,clarificatum elfe ; quam-

l

vis , ut notum fiat , Vobis Domino moftro , pro-

ut po[[umus , patefacimus. — Equum in domi-

qll'wïfif» bus zo[lris babere mom nudemtus, uec mortuos

WU noffros cum Cruce portare per Crvitatem Ja-

Ji. — .Quodft Mliqua Ecclefta ChrifHiano-

MT onusau

0U v aj

l

]

uo cAfa ceciderit , de ceteronullo modo

WA fugus aufi eam readificare. — Et unusquique

up

"

Chrifliauus de Agypto, à quatuordecim ammis

At

I

in AUICA,

0,

ortet dare geliam , Latime autem

Yi

;

dicitur tributum , Bizautium unum auri y

CIL

uatuordecim Karubbas. — Et , ff pauper erit ,

nl

mittitur im cAarcerem ,

nmom poterit inde

n

exire , nifi reddat totum geliam , id ef , tri-

f

|

&r

butum.

u

Jót , &i tauti Chrifliami fumt interra AE«

;

jl

li

j

$

ypti, quód omni ammo oportet reddere Curia

a

40

ldani centum millia Bizantios nureos $a-

(

Quid plura Vobis

H

vacenatos de Babylonia.

T

veferam? cuüm ad omniavirupera ia e for -

dida opera, d- etiam ad. plateas Ciuitatis

ii

mæ,l

imundificaudas þmitmntur Ghrifliani , equa

142

S/ECULUM XIII.

eft dedecus totius Chrifliamitatis.

gmffibl

Hierufa,

lem , qua edificatur it Civitas ,

quAliter ja.

;täl!äiw

gjmmr

cet defirutaim terra , eb defülata, monm opor -

zet Vobis féribere $ feitum eff per umiver[um

j

f;z.ffïm

Orbem.. Defaifo Damiata , qualiter vitus

perabiliter faéfum fuit , mou oportet per lite.

jji:

g

ras a[fgnare, quod turpiffemum efl. dicere.

AMiferere itaque Dominze , milerere mobis g

yht

P

Veni, cb libera mos , Pater Nofler Spiritua-

d. Sicuti$andli amte Adveutum C rifliex-

i

[|

I

u

ectabaut redemptionem c liberationem à

Chriflo Sal'uatore 5 ita expetiamss adven..

gl

zum Filii veflri Imperatoris; e nom folum

I WM

]

mos expeciamus bame gratiam, fed etiam

Renegatiplus quàm decem millia, qui difher[r

m

Jeent per terras Sarceuorum .......

7777

3

uidem pe[mum factum fuit im terra gy-

qds

zi ad dedecus Chrifliamorum , feilicet prof^-

Y

l

eo Damiat , quod cemtusm

quindecim Eccle-

m

Jf facta fuerunt deflrutia.

Per viventem

aisl

in [acula, mommenttor, Valeatmanus ve[lra

m

Jésper inimicos Crueis Chrifti. Paracemi, qui

Tl

dicuntur Molena, ideff Domini , qui AUute Sa-

n

ladinum Reguum JEgypti tenuerunt , Veffre

sR

Sancittati fapplicamt ,

& rogaut per DEUM,

*

ut fefliuetis mittere,

quem miffuri effis , quia

vt

tota terra /Egypti veffraeff.

AU

Tandem Ànno Chrifti 125 5. die 17. Junii

Ws

pro Toanne V I. novus iterum Patriarcha con-

T

ftitutus fuit

C

)yriditts ITT. Filius La&fa£i , vel , üc

Áh

alii, Lok/ok;,

Erat Vir doctus , fapiens , &

lt

multz. peritix , fed congregandis opibus &

Mu

mune-

S/ECULUM XIII.

145

Hia;fr,

muneribus accipiendis pro Ordinum collatio.

nededitus. Hinc aliqui infürrexeruntadver-

!alimjt

Mij/',v

süs eum, & opprefferunt , accusárüntque ad

ii

'Tribunal Vicarii Regis , & apud Judices , &

'l

lt

Prafectum Provinciz , Mohmaddinum Filium

( (y("

Alíchi : mulétatásque eft duodecim millibus

.

! r

denariorum diverfis vicibus. . Hucufque Hi-

LT

ftoria Patriarchalis. Sed Papebrochius hàc de

"N

Hiftoria fic Ícribit, - Hagiologion habet: j4-

(j y:'k

lIutem Cyrillo , bone menoria i recordationis ,

il

ui ad Patriarchatum Alexandrinum elecfus

V d

wit. Is ordimavit tempus Miffa & Canoni-

Oves fmas Jalvas

tld

771 þïemtimum Horas.

/

l

l

T

ferumit , e- ideb pramium . affecutus eff im

Reguo Celorum. . . An quadrant hec in Simo-

" füä

niacum? Nonarbitror, Sufpicarilicet, quód

ftmi

oppreffus per calumniam , octavo fui Patriar-

'x;f!f 1'7.»'?'

chatüs anno , inaliquod Monafterium fe rece-

tini

perit, acforté ad Habeffinos , inter quo

55

Canones novos ad Miffam compofüerit , &

nf

quafi

eo mortuo Patriarchatus vacaverit; re«

n

nl

vera autem obiérit ipfe 14. Februarii , anno

n

12j1. ejüsque morte poft feptem feré men-

i Fj

fes certó cognità itum fuerit ad ele&ionem,

feu potiüis Ordinationem Succefforis , eatenus

!

Ib

impeditam ab iis ,

qui depofiti Cyrill: partes

tenuerunt. [ta Papebrochius. — Vacavit igis

turSedes iterumannis7. &menfibusz. .Qui«

j

bus elapfis

fi

"H

Athanaffus LIT. Patriarcha fuit. 'Cui ap-

/J(H'

plicatur illud Hagiologi. Z4m£eomia D. O, ,

e$ 20X 08«

j

gra;iw ä-.lauaeæ dicain tui cAMSÁ j

D 7777

»

144.

S/ECULUM XIl.

lj

fl

zitati tue falutem dicam, Q At/mmz/z' ! qui

4

"

Jiuis. limitis eb omnis vindiéta nefeius. — -

l

guum ]Iïül?ffïfü qþ, M HOWLCHL IUHUHL "U OCCHÉ

anno I261.

Bonam animo , e peronam gratam. . Obiit

f

i

Vacavítque Sedes annis propé

