nimirum A2Zele£zo adherentibus, Pa4//zo aliis.

dl

Hoc tamen fchifma anno 379. utcunque fopi-

at

tumfuit , quando exmutuo Z4e/etzi & PaulL;-

]

Ü

zi confenfíü ftatutum eft , ut alterutro vitá

AU

funéto nullus fufficeretur , fed Epifcopus fu-

bl

perítes Ecclefiam Antiochenam folus guberna-

mbl

ret. Aftanno 381, 7Me/et/o mortuo , F/aviz-

Tl

£s5 in ejuslocum fübrogatus eft ; sícque re-

ia

cruduit fchifma , nequidem extin&tum in P24.

"um

limi morte , quz contigit anno 589. quia

as

Paulinus , antequam moreretur , fibiSuccef-

ff

Sed mortuo £vz-

forem elegit Evagriz.

T0

rio, anno 398. F/avianus , qui folus reman-

Hl

[

erat Epifcopus Antiochenus , impedivit, ne j

)

aliusin locum Evag*zi fubftitueretur, Nihilo-

minus fchifma ufque ad annum 598. duravit ;

ïwmj

^tdlo

Pontificis

quo F/Avianw: in canmunioncm

Romani

"i !

|

Ut

sæCULUM IV.

I9

Romani & aliorum Epifcoporum Occidenta-

v (

'l,!fii, Ü

lium receptus eft.. Obift F/avaz& anno 404.

&üllns

&, juxta chronicon Nicephori Theophanísque

fl

tabulas , Epifcopatum geffit annis 22.

i

ECCLESIA

Ti

nl

HIEROSOLYMITANA:

D

W

I

C

J0 QQnm

ZEcEcclefia, Chrifti Domini przedicatio-

ne, miraculis, motte, ruferrectione de-

il

corata, Spiritüs Sandti illapfu comméndata ,

iib

& Jacobi Apoftoli , quiin ea Sedem Epitcopae

ol

fibhur,

lem fixit , marryrio confecrata & illuftrata, e£-

Dl

fi omnium Ecclefiarum prima & origine Mater

effet , illis tamen dignitate non precedebat ,

Mu

fed Metropoli Czfarez Paleftinz fobdita & fuüf-

il

—

fraganea erat.

Quajtopter in Synodis Proz

dlterm

vincialibus Paleftine Metropolites Cefarien-

Hlyt

fis fapra Hierofolymitanum prazfidere primuüs.

ilsgi

que fubfcriberefolitas erat , quamvis Epifcos

m

pi Hierofolymitani, exprivilegioipfis à Con

m

cilio Niceno conceffo , in GConciliis Generali-

Ym

bus przcederent omnes Metropólitas. A téri-

PU

pore Concilii Chalcedonen(is autém ( quod

ii

ACtione oCav& univerfam: Palzftinam in trés

m

Provincias diftributam Hiérofolymitanz Ec-

(lisrt

clefiz fübdidit) coeperürit Epifeopi Hiérefoly.

lt

mitani pleno juré Patriárchatüs potiei.

am

w P

Jwvenalis Hierofolymorüm Egiftopüs ,. qui

l]

Concilio Oecumetico Chialcedonenfi intér-

fuerat , páulà poft illids GóRéifii eclebratio-

;m PW'

2

nem

: Jj

29

SIECULUM- IV;

nc,rgi univerfz Paleftine Synodum ipfeindixit ,

&L-(WC

cui & ipfe Authoritate Patriarchali pravfuit :

)

t

]

cüm tamen , utijam obfervatum eft , antehac

&b

Q

q

in Provincialibus Palaefting Synodis przetlet ,

j

primüsque fuübfcriberet Metropolitanus Czefa-

W Wcr

yienfis.

Hac Patriarchica jura Hierofolymi-

:?!m'ED1

tapz Ecclefie quinta Synodus Oecumenica

d

pofteaconfirmavit, roboravit, Nunc venia-

ii

mus ad fücceffionem Epifcoporum , qui Quar-

smol

to Szculo Ecclefie Hierofolimitang prefue-

rxunt.

viith

djgo!

. Hermonigicur anno 300. electus fuit hujus

p nt

Eccle(ix Epifcopus, & eam annis decem , cir-

tl

citer, gubernavit.. Huicfucceffit Macariu ,

f ha

quiíinterfuit Concilio Niceno primo Generali,

al(u

obiitqueanno 35 j.

Hunc fecutus eft $. 27a-

lii

ximus , cuiinperíecutione Maximi erucus eft

dexter oculus , & pajlites exufti , ipséque

damnatus ad metalla.

Concilio Antiocheno ,

in quo depofitus fuit S. Athanafius , intere(fe

U

noluit S. Maximus , &à Pfeudo - Synodo Ty-

riàreceffitindignabundus , eó quód Eufebiani

ON

in perniciem Athanafii conjurati omnes leges

C

jl

zequitatis in dijudicanda illius caufà violarent.

Al

;Anno 349.Conpcilium Paleftioz convocavit,in

quo fe cofnunioni S, Athanafii adherere con-

M

A

ftanter profeffus eft. Quodzgré ferens.4eacius

Cefarez Epifcopus Arianus, & totius Palefti-

fihfut

f

nz Metropalitanus,eum anno 5 $0. Sede depo-

|

l

fuüit, eo pretextu, quód ZZzxims; , cum

lhnil

!WIOH

Metropolita non effet , nullà ab ipfo obtentà

sin Con-

"t

licentià . vicinos Palæ&;næ Epifcopo

cilium — *«

J

SJECULUM IV.

23

TU

cilium evocáffet, / Depofitoigitur $. Mzxzmo

Ind,

fübftitutus eft $. Cyri/lus, fed ab /4zac/oin Con-

D

cilio àfe convocato , anno 357. pariter depo-

Jl

Gtus ; Ínqueejuslocum fürrogatus Eutychiw.,

t

fed Eutychio nolente , Acaciani Hierofoly-

i t

morum Epifcopum con(tituerunt Herezzium ,

uN

cui fucceffit Herac[igs , & huic HZ/ariu.

At

fimai

Conftantino Imperatore Arianorum Fautore

Ua n

mortuo 4. CyrZ//u: Ecclefiz füze reftitutus , ei

prafuit inpace, ufqueadImperium Fz/ezzzs ,

PT

füb.quo Principe Ariano iterum juffus eft mi-

st

grare in exilium. — Redift tamen ad fuam Se-

tf

demanno j79. Obiit anno 586. & Succeffo-

rem habuit Zoazzem , qui ufquead finem Sx-

p

as

culi Quarti Ecclefiam Hierofol

ymitaqax*n con-

Ym a

(tariter gubernavit.

Yil

joAnib

ECCLESIA :

TU ] il

CONSTANTINOPOLITANA.

D Syncf'

quibl

j ont

ONSTANTINOPOLITANA .Cï&ïtas.,

:gufä Vllojiï

olim Byzautium di&a , à Conftantino

Magno Imperatore plurimis ornamentis nobi-

o

xdharet

litata atque amplificata fuum ab ipfo nomen

fl

accepit , & Solium Sedésque Imperii confti-

tuta fuit. IlliusUrbisEpifcopi , qui antehac

tyrinti

tantum Suffraganei erant Antiftitis Metropo-

OISCdCS

litani Heraclee in Thracia , Orientalium Im-

T

peratorum , qui Conftantinopoli fuam Sedem

jl

fixerant , auctoritate freti obtinuerunt à Pa-

j

primi Ge-

(

tribu; Concilii Conftantinopolitani

/

neralis

3

$

SJECULUM IV. -

i

"

neralis anno 381. celebrati, ut deinceps E2-

4

Jféopus Consflmat imopolitamus heberet prioris ho-

P

il

zoris partes pof? Romanum Epi[copum , eà quod

d

i

Con[Lantinopolis [ft sova Roma , fic enim ha-

jf

bet Canon tertius illius Concilii.

Eundem

WM

uH

Canonem , contra quàm Niczno decreto con-

hm

!

ftitutum fuerat , ronovárunt , novümque ei

j

robur addiderunt ambitiofi Greci in Concilio

Chalcedonenfi , nec folüm honoris primatum,

m), Í

fed etiamjurisditionem , feujura Patriarcha-

n

]ia,in Provincias Afiz, Ponti, & Thraciz, Epi-

ii

yetm

fcopo Conftantinopolitano adjudicátunt. Huic

tamen novz Epifcopi Con(tantinopolitani au-

ol

EUH

thoritati intercefferunt Romani Pontifices Leo

Magnus, Gregorius Magnus, Nicolaus L. &

lu

yü

LeolIX. Sed Innocentius III. Papa in Con-

cilio Generali Latraneníi Sedi Conftantinopo-

jl

if

litanz indulfit fecundum in Ecclefia gradum

dignitatis. NuncadSeriem Epifcoporum, qui

Qul

ifim

ad Sedem Confítantinopolitanam Szculo quar-

to evecti funt.

Eorum primus

:;m&nji

i. U

. Metrophanes creatus fuit Epifcopus Con-

lt

ftantinopolitanusanno 3 17. & fedit annis to.

al

& ftatim poft Nicenam Synodum vità fun&us

EY

eft. morbo & xtate confectus. Incujuslocum

ao

fubftitutus fuit

MM

Alexander.Ad hunc Alexander Alexandriz

m

Patriarcha dediffe dicitur illam contra Arium

il

epiftolam , quz extat apud Theodoretum P.

Vr

h

1. Hiflor. Eccl, c. 3. hoctitulo A4lexazdri Epi-

:znu'no]

'Andrum E-

4

Jpietlexandeini zpiffoigad aties

A !l

þi&apum

]

S/ECULUM IV.

2$

Wi

pülcopum Conflantinopolitanum, Obiit anno

ATU

340*

Eique anno eodem fucceffit

, l

Paulus.

Propter hujus ele&tionem exor

AT

ta eft Conftantinopoli feditio , & p/ebs i duas

(l f

partes divifa palam im opinionum contentio-

od

wes C Ad pugnam ufque prorupit. .Et Aria-

P Is

ui quidem [udium fuir , ut Macedonius or-

ol

dinaretur , Homoufiami ( id eft, Catholici )

Vr r

[

comtra , operam dabaut , ut Paulus crearetur

ia

Epiftopus , ídque tandem prevaluit. Sedvix

XThu

ad Sedem evectus ab Imperatore Conftantio

du

indeiterum dejectus fuit , minimé veró in exi-

ityi

lium.miffus , uti nonnulli opinantur,

Nam

D

ita Socrates //b. 2, Hiflor. Eccl. c. 7. exprefse

Nola

habet ; Zmperator, Conftantius , s07z znultó

I ig*i

poft. Couflamtimopolim ingreffas ,. ob illius ,

J

Pauli videlicet , ordzza£zozem gramviffimá ex-

a

Arftz irá $. colleécfóque AArianorum Anutiflitum

fenpmt

Concilio , Pauloquidem Epifcopatum ademit.,

Eufébium verb ab Urbe Necomedia transía-

a

tum Con[lonflamtimopoleos Epiftopum deftgna-

VIL.

Ubi aperté Socrates Paulum Con(tanti-

| ifcupusC

!

nopolitano Epifcopatu ejectum , non exilio

ml

mulctatum dicit. Pauloigitur depofite, Eufe.

vt

bius Nicomedienfis Sedem Conftantinopolita-

yojol

nam eodemannoinvafit , & mortuus eft an-

no342. Pofthujusobitum Pa/zs à Conftan-

T

tinopolitanis in Sedem reftitutus fuit , fed &

Adacedonius ab Eufebianis in locum Eufebii.

g

)dOICUJi'

Qu res ingentem tumulum excitavit Con-

wl

fiantinopoli ; Nam Herzzogenzs Magiftri mili-

:

T

tum , qni ab Imperatore Conítantio miffus

d

B 4

fuerat ,

24

S/ECULUM IV.

M

fuerat , ut P44/7;5 Conftantinopoli ejiceret ;

"

J

Wï

|

domusàtumultuante plebe incenía eft , ipsé-

/ :Hus !

que miferum in modum truncatus & in mare

!

p

füID'

precipitatus.

Quo audito Imperator Con-

ftantius fine mora magnísque itineribus Con-

j

fl

ftantinopolim venit , & Pz4/uzsSede dejectá ,

j

catenis ferreis vinctum S/zgaram relegavit, &

4

l con[llïl

aliquantó poft eum iade £rze/az transtulit,

M

Sunt, quidicunt, Paz/zzz deinde mifIum fuif-

jur

fe Cucu[um Armeniz oppidum , ubi elifz eifu-

jidia

erint laqueo fauces. . At, Pagizs exiftimat,

gt

'

A

Paulum , antequam celebraretur Concilium

Sardicenfe , hoceft , anteannum 247. à $z

u

d

garienft & Eme[ézo exilio folutum, Epifcopa-

tüs füi Conftantinopolitani locum recepiffe à

yor

ConfttantioImperatore, vel in gratiam Con-

hi

ftantinopolitanorum; qui eum przcipuo quo-

»

dam amore profequebantur , vel.ob metum

lnl

Fratris fui Conftantis Augufti , qui multis li-

m

teris adhuncFratrem füum datis , ut Pau/zs,

pumdunu

"tbanafíur, & reliqui Orientis Epifcopi Or-

qut

thodoxi fuas in Sedes reftituerentur , enixé

um

poftulaverat. Quamvis autem Paz/ns fux Se-

tl

di Conftantinopolitanz reftitutus fuerit ante

J

Concilium Sardicenfe , eitamen non interfuit,

3tnmy

quia cüm adilludfe accingeret , detentus eft à

(f

Civibus Gonftantinopolitanis, eó quód time-

dnt

rent , neab Arianis perinfidias interficeretur.

DT

fjl

hi

Ex hac vita migravit Pa4/zs anno 3 1. & coli-

D

tur à Grzcis die 6. Septembris , à Latinis veró

B

die 7. Junii.

Macedozius , quem Eufebiani

m Gonftan-

anno j 4.2 : ordinavcrgnt Epifcopu

tinopo-

;

-SJECULUM IV.

2y

tl

tinopolitanum, exauctoratus eft anno 360.

DUTE

& in ejus locum ab Arianis fuffectus eft Ez4o-

K

xius Arianus , qui deceffit anno 370. — Ezdo-

u

xijolücceffit Demophbilus pariter Arianus. . Sed

n

Catholici przfecerunt fibi Epifcopum.

m

Evagrium.

Poft cujus mortem 5.Grego-

wmrcleg;x

rius NAziAnzemus anno 379, Conftantinopo-

(f ts

lim fe contulit , ubi per triennium munus Epi-

ndenije

fcopale obivit.

Sed, cüm in Concilio Gene-

, hd

rali Conftantinopolitano primo nonnulli Epi-

f b

fcopi contra ipfum infürgerent, fanctus hic An-

vtür Qu

tiftespacis amans & quietisSedem Conftanti-

m

nopolitanam deferuit, & in ejus locum füubfti-

tn, i

tutus eft

Neczarius , qui Conftantinopolitanz praz-

üunrtt

gmiam(

fuitufqueadannum 397. — Hic eft illeNecZa-

zíu:, de quo noftre «tatis Haretici tantum

presur

velobrt

clamoris habent , acfi Confeffionem auricula-

qi m

remabrogáffet. Atfciendum eft, ab eo abro-

, It

gatam duntaxat fuiffe Confeffionem publicam

i

( quz tunc erat in ufu ) propter aliquod fcan-

t d

dalum , quod dederat imprudens quadam mu-

"u

lier, quz lapfüm fuum carnalem cum Diacono

publicé confeffa fuerat : propter cujusmodi

yirt

vt

incommoda paífim füblata eft etiam ubique

ltentt

Confeffio publica , & notoriis etiam peccato-

j

fibus poteftas data privatim confitendi , nec

tf

obligati ampliüs erant fe fiftere Pezizeztia-

'zjo , Uüt antea fieri debebat.

j j

Anno 397.

Ne&tario fucceffit .. Chry/offomus , de

[

du

quo plura in fequenti.

p

t

ECCLE-

SACULUM V.

»MW'

OT

nnm

CULUM V.

ECCLESIA

g

i

ALEXANDRINA.

j P"

j

HEOPHILUS ,de quojam füprain Szcu-

T

. loquarto, ordinatus eftEpifcopus Ale-

ia

xandrinus die 20. Julii,anno 385.mortuus veró

die 15. O&tobris, anno 412, Tertio di» poft

"

hujus obitum, feu die r8. menfis Octobris

jl

wu;[lï?

anno 412. confecratus eft Alexandrinus Epi-

l

l

fcopus CyrzZ4s ,'Theophili Nepos. Sedit an-

nis32. Xobíitanno444. Neftorianz Hzre-

T

m

feos acerrimus impugnator fuit , prefuítque

luroo|

Concilio Oecumenico Ephefino contra Nefto-

rium celebrato CaeffLizi I. Romani Pontificis

o

nomine,

Ei demortuo fücceffit

x

MTMU

Diofcorus anno 444. fed cüm Harefi Euty-

chiang faveret , 4 Synodo Chalcedonenfi anno

T

45 1. Sededeje&tus , & juflu Imperatoris ZZzz-

RT

Y

ciant Gangram Afiz minoris Civitatem depor-

1 Q

tatus eft,ubi interfit anno 454. Fuit Vir turpiffi-

mus moribus. PrafuitlatrocinioEphelino , in

TT

quo erga F/zviazum Epifcopum Conftantino-

nj

R

politanum,& Legatos S. Leonis fummi Pontifi-

cis (c crudeliffimégeffit. 24zaze/iuzzin locum

m

f

Flaviami Epifcopum Conftantinopolitanum

ii

w

fuffecit , eóque tandem temeritatis prorupit,

1

ut à predatoria Synodo Ephefina reverfüs Ale-

Atl

xandrinam,vocatis ad Synodum quibusvis fce-

n

leratis ac fui fimilibus Epifcopis , S, Leonem

"

Pontificem Maximum anathemate aufus fuerit

i

percellere.

. SIECULUM V.

27

! Verccllcre. Depofito Diofcoro in Concilio

|

' Chalcedonenfi anno 45 x. poft plures tergiver-

!

fationes populíque tumultus, electus fuit

Proter£tts.

Huius fides S. Leoni füummo

)XA

! Pontifici primó fufpe&ta fuit, ex eo podiffi-

Vi müm, quód olim 2zofcoro charus fuerit Pro-

ll zerius , elque curam tutelámque Alexandrinae

f" Ecclefiz commiferit, quando ad Pfeudo - Sy-

"; nodum Ephefinam abiit. — Verüm, poftquam

Wil $. Leo literas Marciani Imperatoris accepit , in

Wl quibus de Pro£erzo magnifice fcriptum fuerat,

* & eique Prorterius ipfe per epiftolam fuze fidei ra-

lim! tionem reddiderat; actutüm fan&tus Pontifex

k Proterio gratulatus eft fidei integritatem.

i Mortuo Imperatore Marciano die 7. Februa-

uil; rii, anni 4$7. Eutychiani Tzmorbeum cogno-

mento ZE/zrum elegerunt in Patriarcham A-

il lexandrínum , & in $. Proterium cum tanta

dwi rabie irruerunt , ut eum crudcliter intra Ba-

«mi ptifterium confoderint , ejus viícera beftiarum

t more voráàrint , cinerésque abjecerint in ven-

iW tos.

Colitur à Grecis die Februarii 28. ejus-

if

lr

z.

i

; que vitam pluribus defcriptam habet P. Hen-

hn

l

il

; fchenius S. J. eodem die. Leo Imperator,

i

]

J

, qui Marciano fücceffit , Catholicorum Epi.

jl

fcoporum & Clericorum Alexandrinorum

p

füpplicibus libellis , precibus & rationum mo-

mentis permotus Timotheum ZElurum 4. Pzo-

j pr

2

terii interfectorem , Epifcopatu Alexandrino ,

wl

j

yum

quem invaferat , dejectum Cherfonam relega-

vit in exilium anno 460. & poft elapfos quin-

!

$lat

eft

al

que menfíes in ejus locum electus

Timotheus

qi

28

S/ECULUM V.

»MW

Timotheus. Solophaciolus , id eftj AM]bus,

f

j

Synodi Chalcedonenfis: egregius Defenfor,

ï 4

h

At

Adminiftravit füam Ecclefiam pacificé, ufque

&d annum 476. — Quo anno Ba///ifcus Tyran-

n

nus expulfo Zezoze legitimo Imperatore in

j

(

Ifauriam , occupavit Imperium , Chalcedo-

ää

nenfem Synodum damnavit , & 7zmorbeun

m

M

AElurum ab exilio revocatum in Sedem Ale-

jl

[

xandrinam reftituit.

"

Sed anno 477. Zezo in

iM

n;

Imperium reftitutus & oppreffo Z2/7///o , qui

li

i*

tyrannidem arripuerat, 7z»ortbeum Solopba-

ezoluza Ecclefiz Alexandrinz reddidit.

Eo-

shil

s

dem anno mortuus eft Tzzortbenus ZElurus ,

TU

& in ejus locum Alexandrini Hzretici fubro-

R

f

gárunt Pezrum Moggum , antea Archi. Dia-

i

i

/

W(

1

!

l

l

conum.

Sed , jufIu [mperatoris Zezozz , eo

dejecto Solopbaciolus Ecclefiam Alexandri-

hm |

;,fit

nam rexit ufqduead annum 482.

De T7zmo-

a

theo /Eluro & Petro Moggoetiam in parte pri-

ma fl. 5 3. Nurm. VII. VIH. c* LY. jam mentio

nj

njw

fa&ta fuit. — So/opbaciolo defun&o electus Se-

ts

eém adíit

n

Jfoauues Talaja , quem Greci Tabenzio-

t

Jitam cognominant , eoquód effet & numero

Tabennenfium Monachorum , qui apud Ca-

a

hopum Monafterium habitabant.

Hic ftatim

t

literas ex more mifit ad Szplicium Papam , &

pf

ad Ca/ezdionem Epifcopum Antiochie , ad

n

iL

[

VACACIUHPm Nero Epifcopum Conftantinopolita-

num, cui jam pridem infenfüs erat , non fcri-

t

!

pfit. Ea'res animum Acaczi , qui feà Toazze

um

f&ripm

contemptum credidit , acutiffime pupugit. In-

]

'S/ECULUM V.

22

ld de.Acaczus vindictze cupidus Zezormi Impera-

jj toris animum contra feanzzem vehementer

exafperavit, függerens Zemezmi foamuem mi-

MM

UM

5

nimé dignum effe Epifcopatu Alexandrino, ut

I

quiolim de Ecclefia exire voluitfet , & So/opba-

m 011[.'1

ciolo fuafiffet , ut nomen D;ofcorz facris Dipty -

Ui

chisinfereret, Adhgcperjurii reum effe 7o-

hdg

amnem ex eo , quód olim Imperatori juráflet

0nd

nunquam fe ambiturum Alexandrinam Sedem.

Adjecit Pezrum Moggum magis effe idoneum

Mj

At

ad illam Sedem, utpote gratum & acceptum

reli

populo Alexandrino , ejüsque operá Ecclefias

ii E

lUrbis Alexandrinz actotius ZEgypti ad unita-.

tem & concordiam revocaripofle. . His 4e-

Lt

& d

cii fpeciofis rationibus permotus Zeso fcripfit

ad Szplicium lummum Pontificem , ut Pezrss

f

m A

Moggus in Sedem Alexandrinam refítituere-

tur , Toaznes veró , perjurii reus , ab ea peni-

, D

tus excluderetur.

Simplicius refcripfit Im-

ninpiti

peratori, fe, lectà ejus epiftolà füfpendiffequi-

J umnt

dem fozmis confirmationem ; at fenecpoffe

lod

nec debere inSedem Alexandrinam reftituere

Petrum Moggum , cüm eflec Hzreticus, ab

tf

Hareticis poítulatus , judicio Apoftolico dam-

r

;",

natus , hererétque adhuc in priftino fuo erro.

j

rel

Interea 7oaxues Talaj4 Sede Alexan-

W

driná pulfus Romam venit , & Szzzp/;czo Papge ,

wpz;lim:

ad quem appellaverat, fuafit, utpro fua caufa

d!

ad A4cacium adversüs Petrum AMoggum literas

Qu

T

daret. Quod quidem Pontifex lubens fecit,fed

t

fru(tra; quia 4caczws accepti SZmp/icii literis

leMw

^ ln

g.

refcripfit íe minimé 7oa24e agnofcere Epi-

TV

Íícopum

ij

20

SIECULUM V.

n

fcopum Alexandrie , Pe/razz Maggum veró

jufíu Imperatoris in communionem füufcepifle.

jl

SicSedem Alexandrinam denuó occupavit Pe-

þW i

j

1ris Moggus vaferrimus Haereticus; qui, licet

j

w K

datis ad Szzzplicium Papam & 4eacium Epi-

fcopum Conftanuinopolitanum literis fimula:

«

i

verit, fe Synodum Chalcedonenfem , & epi-

j

L

ftolam $. Leozz; Papz contra Eutychianam hz-

refim fufcipere ac venerari , poftea tamen

uy;ü 1

il

m

&tramq; anathemate confixit , & tam Concilii

u

Chalcedonenfis , quàm epiftole S. Leozzs in«

fenfiffimum hoftem fe palam exhibuit.

Mor-

j Mf&

l

(

tuus eft Petrus Moggtus Alexandriz anno 496.

& in ejus locum ZZzbazafrus ejusdem farinz

ul

focius, & Hezoticz Zemonis Defenfor promo-

m

Sedit

3metor

tuseft die 9. Februarii , ejusdem anni.

annis 7. & é vivis exceffit anno 497.

Ath/ls

1.

sAffo facceffit Toamzes Mela feu Hemula cà-

Ám dl

dem íchifmatis & hazrefeos lue infectus.

Sez

sru

n

dit annis 9. & obiit anno j o6.

h

uj

ECCLESIA

a

ANTIOCHEN A.

]

af

Ortuo Z/4viago Antiocheno Epif00p6

m

M

anno 404. Porpbyrius Antiocheng Ec-

r

€lefi» profectus. eft : at mortuus anno 413.

a,

Succefforem habuit AJexazdruz , qui vitàm

nio f

protraxit ufque.ad annum 420. n ejus lo-

tst

€um fuffeCtus e(t 7/eodorss , qui fedit ufque ad

Ti

annum429. Eifucceffit Toazzes ,Sedémque

n

tenuit

J

S/IECULUM V.

3,1

'?Maggu- tenuitannisr3. &obiitanno442. Sunt, qui

"5 hune Toazzem Neftorianum Hazreticum fuif-

lww fe contendunt.

At alii probabiliüs tenent

U ffoazaen hunc quidem faviffe perfonz Nefto-

4iy rii, ab ejustamen errore alienum fuiffe. Nam

It fcripfit epiftolam ad Neftorium , in qua ipfum

Wín! ad erroris palinodiam vehementer hortatur.

us Hinc Szxz1s IIJ. fammus Pontifex in epiftola

Mu ad CyriZwm Alexandrinum diferté afferit ,

A: oazaem Antiochenum dogmatibus Neftorii

h$

nuüquam adhafiffe,

Idem teftatur Leontius

W ! Vb de fectis Atf ione quartá, N eram quidem

Va

eft , Toansem Antiochenum rejeciffe & im-

pugnáffe duodecim S. Cjrz// Alexandrini ana*

tin:

Ml

thematifmos contra Neítorium , fed non

a d

tam errorejuris, üt ajunt, quàm errore facti

p

deceptus. Exiftimavit enim , licét falsó , Cy-

a fmi

rilum Alexandrinum in duodecim illis ana-

il

thematifmis in extremum alium errorem, &

Neftoriano errori é regione oppofitum defle-

xifle , atque Apollinaris Hzretici venenum

propináffe.

In hoc errore facti adversüus duo-

decim S, Oyrilli anathematifmos , non folüm

Joamues Antiochenus , fed multi etiam alii

M

Epifcopi Orientales verfábantur$ quamvisfa-

TP

nam & illibatam Ecclefie doCtrinam contra

Neftorium tuerentur.

ia

Ceeterüm negari non

u [

potelt ,

oAnunnem Antiochenum , tum ex illo

J qm 9?

nimio ftudio impugnandi S. Cyrilli anathema-

p

ti(mos contra Neftorium, tum etiam ex eo

d

Orientalium Epifcoporum Conciliabulo, quod

yr

co&git , nolens intereffe Concilio Génerali

r

Ephefino

i

52

S/ECULUM V.

Ephefino contra Neftorium congregato ,' tüm

Näüüe !

3

i

denique ex quibusdam vocibus ambiguis at-

que fufpectis , quibus fidem fuam ante initam

g

,l

pacem exponebat , juítam Patribus Ephcfïniä

anfam prebuiffe, exiftimandi , quód prava

,

d

At, rebus

4

1

j

Neftorii dogmata propugnaret.

y

[6)

ftea accuratiüs difcuffis , innotuit; Concilii

m

E

ipheíni Patribus , foazzems Antiochenum

J

aliósque €i adhzrentes Epifcopos Orientales

,'],[Ugeüw

profanas vocum Neftorianarum novitates

[

damnare , & conítanter profiteri , fanctam Vir-

:iüOLObi

ginem veré DEI Genitricem effe , uti videre

n

eftin epiftola Cyrilli ad Valerianum Iconii Epi-

PU

Ícopum. oamumifücceffitanno 442.

gSïnodi

Domuts, |oannis ex Sorore Nepos

*

H

Vir

mf

dubie fidci, Imprudentis confilii , & variz

ynm

fortunm. — Theodoriez Epiícopum Mopfüefte-

Mord

num Nefítoriane Hazreleos Aflertorem de-

i

fendit, & ob id ab Epifcopis Pfeudo - Synodi

hn

D

Ephefinz Zazrociziz nomine fatisnotze , anno

t

449. depofitusfuit, .Fecit quidem irrita om-

'.:quhödïä

nia illius Synodi acta $. LeoPapa , & reftituit

dU

m

t

Epifcopos, quosilla € fuisSedibus dejecerat ;

Domuusm. tamen in Sedem Antiochenam non

Á o

reftituit , quin potits confirmavit ordinatio-

Y

nem Z4axZm; , qui ab 44zatolio Epifcopo Con.

!

Jl

Itantinopolitano juffu Imperatoris in locum

mn;

Domzi fuerat confecratus Epifcopus Antio-

AT

€henus.

Domnzo autem Sede Antiochená de-

Mi

jecto , annuum ex Antiochene Ecclefiz red-

tsl

ditibus cenfum , ita probante Concilio Chal-

if

cedonení(i , conceifit 244xizzus , uti conftat

Vodte

ex

T

S/ECULUM V.

35

J C"ngt u

exAGione , quz infcribitur de Dorze Antio-

OU a

D l

cheno , & A&is Concilii Chalcedonenfis , poft

ACtionem decimam inferta eft , quam legiti-

Vr

mam effe oftendit Ea/szius in nova Concilio-

aj g

rumcolle&ione , prafatione in A&ta Concilii

fart, j

o

"

i

Chalcedonenfis , & Pzg;us in Critica Baronii

ad annum 450,

Sedit Domzus annis oCto , ei-

WV a

que deje&o , uti jam infinuatum eft , ánno

lo

449. luffectus eft

AURY d

Maximts , qui ab 4ssatolo Epifcopo Con-

r nl

ftantinopolitano ordinatus fuit Epifcopus An-

ndt d

tiochenus, Duointer alia huic ordinationiine-

rinunlté

rantvitia. Primum , quód Domzz5 ab impro-

EULUR

ba Synodo Ephefina damnatus fuerit.

Alte«

(

rum , quód ordinatio 242x;szi fuffe&i in lo-

li, b

cum Do7i adversüs Canones Nicenos, Apo-

m

ftolicos & Conftantinopolitanos, ab 4:£o/o

At

Epifcopo Conftantinopolitano fuiífet peracta.

fl

Utrumque tamen vitium , quod in Z42xzz»£

TT

ordinatione intervenerat , ob pacis ftudium

confultó diffimulavicS. Leo Papa , utiipfemet

prenit

UE hu

teítatur in fua epiftola ad A44rczazum Impera-

jtusttt

torem datà anno 45 2.

Maximmus obíit anno

modta

456. eíque fücceffit Ba/f//us , quiduobustan-

at on

tüm annis fedit ; cui defüncto Succeffor anno

45 9. datus eft

Martyrius , qui fedit annis 13. hoc eft,

n d

j A;'

ufque ad annum 471, quo anno cüm Pezrze

yud

[

Caapheus,(ive Fullofanttz Ecclefie Baffz apud

i

Chalcedonem Presbyter, & Eotychianz Hx-

refeos Fautor ingentes tumultus in Ecclefia

ji^

P

j/

Antiochena excitaret , uti habetur in parte

f

C

pruna

24

S/ECULUM. V.

9MI

;!

'prima fol. $2, Num VII, & fol..$ $. Num. IX-

AMartyrius ad illos comprimendos profectus

j

M

,

€ft ad Leozezz Imperatorem , & ab eolegem

obtinuit , quá Imperator prohibebat Mona.

uf Afl

m

chis , neémonafteriis exirent, neque Antio-

chiam venirent, & , quibus venire concedere-

Aiby

Antio-

Ti

tur, ne de Religione difceptarent.

Q

chiam deinde reverfus Z44zrzyrius , cüm po-

xM

l

pulifa&tiones varias , eásque tumultibus ple-

nas comperiffet , ceffit in Ecclefiz Conventu

j W

J

j

ntl

Epifcopatui , hujusmodi verbis ufuüs : C/ero

jmobedienti, Populocontumaci, et* Ecclefta for -

sst

dibus infecta uuntium remitto , füldque Sa-

ritot

i

cerdotii dignitate mihi veférvat Epifcopale

sydit

gumus depono, .Eo lecedente Pezrus Fulfo (fic

qi (

di&tus , quód in Coenobio Acoemetenfium ,

vimdnt

ubi vitam monafticam antehac profeffus fue-

r

rat , artem Fullonis exerceret) 'Thronum An-

Dd

tiochenz Ecclefiz audaciffimé occupavit. Quà

adn

temeritate commotus Leo Imperator., Syno-

E:q'fm,qu

]

dum Epifcoporum fierl precepit , in qua Pe-

i N

£rus Fullodepofitus , & , propter claufulam,

b

quam addidit Hymno S. Trifagio : qzz erzci-

i

T

Jfixus es pro sobis , quà additione Thbeopafthi-

hi

£artm hwrefim , DEUMiin fua Trinitate cru-

TM

cifixum effe , inftauravit, damnatusfuit, Pe-

OR

£roFallonijufté depofitofüffectus eftanno 471.

M

Jfulianus, qui Ecclefiz prefuit ufque ad

Ms

annum476. Quoanno Pezzzs Fulloà Tyran-

ab

no Bafr//fco ex exilio revocatus , & in Eccle-

udl

fiam Antiochenam reftitutus fuit.

Sed Zezo

In

Imperio,

A

Gæfe Ty'ranno Bafslifco & recuperato

*

E

anno

r

S/CULUM V.

L

Ál

"

anno 477. Pe£rum Fallogem rursüs ejecit in

T

exilium.

m

l

Ejusloco fubftitutus eft

Joanues, quem Petrus Fulio Epifcopum

YOl

i

ï

Apamenum confecraverat, Sed hic 7oazzes

T i

oft tres meníes ex Antiochena Sede pariter

Vel ts

eje&tus , & in eaconflitutus fuit

T

Srephanus Senior anno 478.fedítque annos

J

tres... Cuianno 481. fücceffit

Ts

Stephazus junior , quiàfidei perduellibus

hls

in S. Martyris Barlaam baptifterio acutis cala-

VU

mis pertufus , occifus , & in Orontem Fluvium

77

projectus fuit. Ejus mortem vindicaturus Zezo

li fl

Imperator, przcepit 24e2c70 Epifcopo Conftan-

nuti b

tinopolitano , ut crearet Epifcopum Antiochize,

Dd

isqué Ca/ezdiomem ordinavit anno 482. Ve-

At

rüm Antiocheni hujus ordinationis ab Z4ezc7o

t at

facte nefcii , foamuem nomine Codozatum fi-

)Tins

bi preefecerunt , quem poftea CaZezde ab zicz-

occupas'igw,

cjo ordinatus Epifcopus Antiochenus in Tyri

Rator,

Sedem , quge poft Antiochiam prima eft, trans-

tulit.

08

Sedit Antiochiz Ca/ezd;o annis qua-

j du

tuor, hoceít, ab anno 482. ufquead anpum

TR gu:' f

486., quo in exilium relegatus eft Oz/Zz , &

kf

Petzus Fullo inSedem Antiochenam denuó re-

Ti

flitutus , ineapermanfit ufque ad anpum 488.

gt

quo nefarius ille Hazreticus ,. & Sedis Antio-

!)EQ

1

chenz invafor extinctus eft, eíque fucceffit

jj

Palladius , quiin Sede Antiochena vixit

P

"

annis decem , & obíit apno 498. quem fecu-

&

tus eft

j.!

Flaviamus ,quem nonnulli , Theophanem

(

adhaz-

n

fccuti, hoftibus Concilii Chalcedonenfis

fifle

2

S/ECULUM V.

fiffe affirmant , alii veró fidemilliusinculpatam — tlf

fuiffe probabilius cenfent.

Rexit Eccle(iam

u':üük ü

Antiochenam ab Anno 498. ufque adannum

"rïjf»fmf

g;idZmP

$ 12. quoanno, teíte Marcellino in Chronico ,

miffus eft ab Anaftafio Imperatore exul in Ca-

'T,RC h

ftellum, quod Pezrz dicitur , ubi,Conteffor

li erdel

Chrifti in Domino requievit.

Eodem anno

j

Severus in Sedem Antiochenam intrufus eft,

f';'l Á

qui Zenonis Hezoricoz , de quo in Parte prima

hi

f9. $a. Num. VA. fafcepit , Concilium Chal-

:)y;)ïo, li

'cedonenfe damnavit , & Catholicos Epifcopos

ind

diré exagitavit,

j

T

j

ECCLESIA

j d )

hm

HIEROSOLYMITAN A.

WUm,

Ortuo $. Cyrzllo Hierofolymitano Epi-

p.rribusa

M

fcopo anno Chrifti 586. fuffectus eft

lib

Jffoamues ; qui poftquam fediffet annos 30.

1 f

migravitexhac vitaanno416. Ab hoc foaz-

gt

7 anno 4154. habita eft Synodus Presbytero-

n

rum Hierofolymis , cui interfuit Herefiarcha

il

Pelagius , eique nimiüm favens foazzer fe-

i.

cit , ut fuo Patrocinio ille Hzreticus gloriare-

,'!ll(;',"lfl

tur.

Sed Orofius infignis Presbyter , qui ex

bt

Hifpania , unde oriundus erat , in Africam ,

i Pz!a(z

dein in Paleftinam veniens anno 415. hanc ip-

M !

fius gloriandi licentiam infregit, quande illic

Cipa

]

declaravit , Ce/effizum. Pelagii Sectatorem

f' [ ,u;

à Concilio Chalcedonenfi anno 412. damna-

LE

tum fuiffe , & Pe/agzi errores ab Augu/lim

igmma!,

& Hi;rwjmo profligatos, , Jfeanues

Epifcopus

A

*

Hiero-

Y

S/ECULUM V.

37

Tillugy

Vi

. Hierofolymitanus, ad cujus obfequia", fàlu-

tationis cáusá, accefferat Oro//z; in Synodum

) UR]UC r

Titot(

Presbyterorü non folüm introduxit Orofrum ,

fed etiam Pe/agium , quem licét laicum & in

At

crimine hzreleos deprehenfüm inter Presby-

! df

teros federe juffit.

Orofíus latiné , f'onnzes

t D

Epifcopus Hierofolymitanus grecé loqueban-

TP

Voindue

tur: fic, ut uterque interpreteopus haberet,

& neuter alterum intelligeret.

Inftitittamen

n

Orofto, ut ageret Accufatorem,séque tunc Ju-

ii

dicem acturum.

At , Orofius , nolens , ut

l

Jfoanues , qui Pelagio nimiüm favebat, Judex

& Arbiter in hac caufa federet , palam profef-

3

[l

füseft, Teanzmem minüsidoneum Judicem vi-

deri; Pelzgium Latinum effe , & feitidem La-

J

tinum , ac fübinde Pe/zgz; hxrefim Latinis

ia

partibus magis notam , ejusdémque linguz

j fs

Judicibus effe refervandam, Quibus permotus

j at

eft foazzer Hierofolymitanus, ficut teftatur

Abl

ipfemet Oro/7z5 in füa Apologia verbis his : No-

is D

vilfimam feutentiam protulit , confirmans ,

j r

Pq/lulationem intentionémque noflram , ut ad.

Beatum Innocemtium Pa])am Romanum Fra&-

, f

as

£res ei epiflola mitterentur , umiverft , quod

f

Ile decerzeret , feeuturi.

Sed , ut Hareti-

bytc

j n Ti

eus Pelagius impofito fibi eatemus frlentio com-

ticefceret , et ut noflri Ab infultatione comvr-

If l)

J l

l

&j Joannis cozf ssíque temperarent. Untver-

M

FE im bhanc fententiam con[énfemus , gratia-

(

M

:

rum acfione celebratá , pace falA , b con-

"Bu

Jummatá ad pacis tefHimonium oratione difcef-

1]

j^

functi Succeffor fuit

Jfeonus. japmm'f de

C 3

Pray.

39

SAECULUM V. :

Praylius , quihuicEcelefiz profuit ab an-

n0 416.adannum 424. quoanno mortuus eít ,

"i.

mortuóque fucceffit

.;cIïUi (

m

4venalis , qui interfuit Concilio Ephe-

fino ,. & poftquam fediffet annos 3 4. obfitan-

»-l?.iï[;'

no45$8.

MW Em j

Eodem anno 4zzf/ afcus Hierofoly-

|

mitanam Sedem adfit , fedítque annis viginti ,

t(/;,i [

& ex hac vita diíceffit anno 478. juxta Pagzum.

d

a

Exinde Hierofolymorum Epifcopus coníecra-

tus eft,

lst

Martyrius. -Hictefte Evagrio Z/5. 7. Hiff.

m

Eccl.c. 16, ad Pezrum JMoggum Alexandringe

um

Urbis Epifcopum Hareticum , qui in locum

anot

Solophacioli fübrogatus fuerat , literas fuas

slv

um Q

Synodicas mifit.

Nec tamen propterea Eu-

tychianz hxrefeos , quà Pezzus Moggus in-

at

fedtus fuerat , poteft aut debet iníimulari ;

r

Atrtut

quia Petrus Moggus eo temporefe fimulabat

Catholicum , &ad S7zzp/ieium Papam & ad

ais

U

"fcacium. Conftantinopolitanum Epifcopum

Ícripferat , fe communicare cumillis , & Chal-

Y Y

cedonenfem Synodum admittere , quam ta-

at

men poftea impudentiffimé aufus eft anathe-

matizare.

Mortuus eft 44artyrius anno 486.

poftquam federatannos g. Succeffor ejusfuit.

QN

salu[Hius,Sedémq; tenuit annis itidem octo

& & vivisexceffit494. Dehoc Nicephorusin

MT

|tti

f Chronico fic fcribit : Sa/zffius , z quofe-

paratus eff Epiffopus Romanus propter. Edi-

N

&f um concordie à Zenone editum.

At, cüm

Zenonis edictum turbaret quidem Ecclefiam ,

Ym fu

1. ]]

hxre(im tamen nullam contineret , ob idnon

*mys

defticit

J

SJECULUM V.

32

?rlæpfæfnffg

deftitit $2/u//us effe orthodoxus , uti poft Ba-

ID

ronium Pagius cenfetadannum 492. H

qjus

demortui loco affümptus eft

[

d

Elias , quieàinSede vixitufque adannum

DO5 d

Chrifti ; 13. quo anno inftigante Severo Antio-

UM

cheno Epiftopo Hzretico , juffu Imperatoris

l

Anaftafti Patriarchatu Hierofolymitano deje-

)j

€&us eft.

Hic E//z; nunquam favebat Euty-

lp

chiang hzrefi ;; quin potiüs propter Synodi

Chalcedonenfis defenfionem füuftinuit perfecu-

rbl

