hoceft, zunera pro collatione Sacrorum Ordi-

327275.

Additur eidem ingens miraculum : eó

j

WI

aj

quód, cüm à Judeis provocatus effet ad mon-

tem (uá fidetransferendum, id praftiterit, ac

gt

,fgj/;r/m

denique vezewo [ablatus fuerit a quodamScri-

&2, quód eum Communione amoverit ob con-

ym

ran

cubinatum. Hagiologus Habeffinus ad x1. De-

cembrisficeuminvocat : Sa/giem tibi Abra-

m

j

bam ex peregriuatore , hoc eft , Mercatore,

f^éfo Patriarche. — Dum flultus ob füi cordis

i

st

duritiem , veuuit Audive Jermonem excommmu-

g

gicationts , liuguá tud ardente prolata , limem

ziiton

"dpo[l at a coram te diffilíit. EjasSucceffor füit

^^ Philotbeus , cui ab aliquo Chalifa oppofi-

n

',;.l, l)i /

tus effe videtur Pb//opozus. Nam de Pbilotbeo

laudem hanc habemus in Hagiologio: Sa/u£em

um

l

nf

tibi Philothee Apofole, Patriarcha Alexam-

»älmrw

elrine ! Cum 4Ethiopibus prafeciffeut , ( ii

*it h

videlicet, qui Pbz/oponum haberi volebant Pa-

28

riarcham) zpofforem ; ita , ut e[fent Indibrio

*wiili

vicinis ,€* prada boflibus, fb tuo regimine.

d.

(Philothee ) remoero ilfo refpiravit AEthiopia.

De Philoponoautem hzchabet hiftoria. Erz£

E'g!!ml, |

T Irr,y.

Patriarcha ifle comgregandis opibus deditifft-

3»US j Wecmints narvabat operam comme[a-

UT

dürtyn

tiomibus ( potui , e& balnei Imvaeris apprime

delecfabatur , nec À muneribus accipiendi

sl

pro Ordinum collationibus abflinebat. Dum

dtaque Saerum quádam die im Eccleffa $. Mar-

€j Alexandria celebrabat , vidit mauum $

priete egredientem , e obfrgnantem. fegmo

cmw Hofliau , qua jl;æfim partita

eff in ma-.

$22U96$

Ug

$ S]ECULUM X.

1O

[

ndue ejus. — Quamobrem timore coneuffus

€J[P s

Uec 4remtere

d

;

Jhlm d

effít , domec mortuus efh tertiá

tl

Hatburi , die Sabbati.

Sed quidquid de hac

lte

j

1

- confufione & oppofitione Pb/opomz fit, fédez-

Any| f& -Pbiletbeo,'ait Elmacinus, fziz

eliciffmus

L

Z0nm

wb imterpres Siabidus ,

Filius Righai ,

du $. Mercuriusumá motfe,ex valle lapidofa Mec-

l] ea zranfHelit im Ecclefeum ejus im eyptum ,

kus ddquod comtigzt vivente Severo, Filio Macfai,

-

^i

Epz[copo Afmunina. . Ejus

/i

2

uague tempore AC

(

ceperunt. Melchite A ff abo

15 iemplium Do-

TM

amina ,

uod. "/c ( anno Mcxvit. , inquo des

- finit hi

1

m

oria) ab zpffs vocatur templum Pa-

drjarche. — Cujusveicau[a fuit , quód Azizudh

[f

bt

^

Bila, Domiuus Amypti , uxorem duxerat ,

d

]

- Chriflianam Melchiticam , ex qua Filiam fu-

Erant Autem ei Mulieri duo Era-

T

Jleperat.

dres, qmmmalærum nomine Iereniiam D CO -

h

glehzr

JHituit Patriarcham Hierofülymitanum , Al-

ii

terum autem , Av[enium momine , Patriar-

J

3

cham Melebitarum Alcahira ei» Mitfre. . At-

) /','"J*

que hi cum Azizo aliquam babebant familia-

j

Yi J

vitatem , quod avunculi Filia ejus effent : um-

j ii

. de & eo imperaute promoti funt. "Atque Ar-

Jenius petierat templum illud , e& £s juferat ,

[j

ut daretur ei.

Conftitutus autem fuit Patri«

1j

m

! farcha'lez'-!oibms anno 979. Etobiít roo4.

"u

T

ECCLESIA

n

J

1] "Ul

1 IWW

ANTIOCHENA

G 4

ET

D)

1 04.

S/ECULUM X.

ET

A

(

j

z

HIEROSOLYMITANA.

)l

u

VACAT.

,

La

Sequitur proinde

j

ECCLESIA

; X

ij )!A

!

CONSTANTINOPOLITANA.

1

f

olaus Myflicus , de quo in fine prioris

i flma

N:4

zculi fcribere incepimus , cüm annos

u«

11. in fuoPatriarchali officio expleviffet;ab Im-

7)

4

peratore Leoze , Sapiezte di&o , relegatus fuit

in Hierlam, ubi monafterium ab eo conditum.

A^A

Exilii hujus caufà fuit , quód N/co/zzs quartas

i5

d)d

I

nuptias, quas Leo cum Zoé iniérat , tanquam

Orientalis Ecclefix legibus contrarias liberé &

i

conftanter reprehenderit.

Inlocum ita ejecti

!

ANtcolai (ubrogatus fuit Egzbyzzius. V erüm an-

Ti

il

no 911. poftquam,mortuo Leoze;jus Imperii ad

Y

Leonis Fratrem Afexazdrumtranfiérat,, ab eo

QY

4

Sede dejectus fuit. Ez//bymius, & reftitutus

1

UT

fin

Nicolaus Myflicus , ubi etiam per annos ad-

A

huc quatuordecim , fümmá cumaude, dura- xl

vit,actandem obiit anno 92;. Eodem anno j

illi fücceffit

h

i

&tephanus Amafes Metropolita, qui,

Utl v

f

Ícribunt Hiftorici Byzantini, Patriarcha vixit !in

:

annis tantüm duobus , & menfibus undecim , j;,

li

excelsitque é vivisanno 929. Quem exce

pit li

7?'!?1?072 ; Monachusreligiofis

moribus , a€ j,

fan&tita-

Qu

: SJECULUM X.

10f

fan&itate probatus, qui tamen ad certum dun-

l

taxat tempus Patriarcha Conftantinopolita-

nus ordinatus eft: donec videlicet Tbeophy/a-

G us , Romani Lacapeni Ymperatoris Filius, at-

tingeret annos maturz etatis, & ad Patriar-

chatum Conftantinopolitanum poffit promo-

veri. Sedit T/ipboz annos 3. hoceft, donec

Theopbylaéfus *tatem legitimam attigiffet ,

iM

hoceft, ufquead annum 93 . quo 7ziphozper

dolum, feu per refignationem , quam ab ipfo

m

Theophames Ceefarege Epifcopus aftu malisque

IT

artibus extorfit, Solio Patriarchali à Rozsazo

iï(et,ab&g

[

LacapenoImperacore exturbatus eft, — .$. 777-

tl

phonem colunt Greci xr. Aprilis:| Amoto 7/;-

J

phoze anno 95 1. juffu Romani Lacapeni Impe-

Z

ratoris , Tbeopbylacf us ejus Filius , annos licét

T

natus duntaxat fexdecim , ordinatus eft Patri-

T

archa Conftantinopolitanus anno 933. & ob

Qllfc

juvenilem adhuc ztatem , uti Cedrenus ait :

Vr

Jüb padagogis aliquamdiuegit. Unde mirum

J

W

non eft , quód Aulicus ille & juvenis Patriar-

i

(

cha curandis equis , mollitiei & luxuric ita de-

ii

ditus fuerit.. Mortuus eftanno 95 j. poftquam

Sedem Patrizrchalem poffederatannis 25. Ejus

Tf

H

loco füffectus eft

um

Polyeutfus Monachus , quiàprimajam z.

tate fanctioris vitz inftitutum fectatus omni

M

virtute fanáque do&trinà excelluit. Nicepha-

T

[

iib

rum Phocam Imperatorem coronavit , & 7 beo-

dorusm (an&iffimum Eremitam , Antiochenum

!

Patriarcham confecravit.

Obiít anno .970.

Ejüsque nomen in Grecorum Menxzis adícrie

M

peum

106

S&CULUM X.

ptumeftaddlem g. Februarii, Pofthujus obi-

11

tum Patriarchalem Thronum conícendit,

;jjfüom

Bafilius , Vir omnigenereexcellens , qui

x,ggïüd[

tamen anno 974. ex Epifcoporum invidiá apud

Joannuem Temiftem lmperatorem calumniá

j

paffus , ab eo in exilium miffus eft, &in ejus

locum fübftitutus

dntonius Studita , qui , utl fcribit Leo Dia.

conus,, in /44;; monafterio à juventute Afce-

M

ticam profeffus difciplinam , vitam ducebat A-

poftolicam.

Sed Vir ille preclaris virtutibus

K

inftrüctus , Patriarchatui Conftantinopolita-

|

i

no, ineunte anno 979. nuncium ultró remifit,

, Vi

& Eccle(ia Conftantinopolitana , poft ejus ab-

.:numn

dicationem , per annos quatuor & dimidium

Cl

manfit viduata Paítore, uti teftatur CeZrezzs

^m

& Zonoras,

Quapropter

d

Nijcolaus 11. di&tus Chryfoberges fuit tan-

: Ut

dem Patriarcha Conftantinopolitanus confti-

at

tutus pauló poft medium apni983. Patriar-

1 )

chatum Conftantinopolitanum tenuit ZVzco-

Jaus Chryfóberges per annos 12. & menfes g.

suin

quo anno ei in Sede Conftantinopolitana fuc-

ceffit

T

z El

Szfrmnius , Virinfignis , &medicz artis pe-

au(

ritiffimus, — Fuit tamen Patriarcha 5///zz;us

valde infenfus Ecclefiz Latinz , quippe qui ni-

tl

d

hilnon egit, ut fchifma PLorzazu fupra com-

&

memoratumrenovaret. Sed, necconfilium,

p

quod meditabatur , executioni dare, nec pa-

cem, qu& Occidentalem inter & Orientalem

ïüfl'ca;w

alenli

Fcclefïam vigebat, potuit perturbare. . Prae-

4

fuit

QT.

-

|

SECULUM XI.

107

hllïusv.:

Ill

fuit annis j. & vivere defiiít anno -999. cujus

locum obtinuit 5e.

[2

lens, i

gius. Dequoin alterg $x-

lial

culo agendum erit.

tdlr:

l&iüfï ;

SZECULUM XI.

tlol

ECCLESIA

tUtf

du

ALEXANDRINA.

Qd

ACHARIAS Philotheo defuncto fuccef-

L.

fit in Sede Alexandrina Anno Chrifti

Ut

Yco4. &ip ea vixit annis 27, & diebus 364.

CT

uantam non modó is , fed & omnes ejus tem.

n

poris Chriftiani, imó & Judzi perfecutionem

( ;

fuftinuerint, ex Hiftoria Patriarchali deprom-

ditt

ptuin, id de verbo ad verbum huc apponerelu-

T

bet , ut exinde prifci fervoris Chriftianorum

[peciimina liceat admirari. Sicorditurde Za-

hi

charia.

Hunc crudeliter perfecutus eft 44/-

V J

Wilisf

Tachemtus , utfeptennio latere coactus fuerit.

Aliquando leonibus fame laborantibus proje-

TA

&useft; qui tamen nullam ipfiattuleruntno-

xam. Ecclefiz veró füb illo claufz fant multo

ATT

tempore (. Elmacinus multas deftructas ait )

l

nec quisquam Miffam celebrare audebat, nifi

3

]

J

in EcclefiaS; Macarii; & plurimis zrumnis af-

:

! r

fe&i fünt Chriftiani ab Hachemo , qui etiam

yll

appendi juffit cruces collis Chriftianorum, &

M

vituli caput collis Judzorum.

"Tandem com-

j

prehendit Scribas Aulz , & Nobiles Chriftia-

norum, cisquepropofuit, aut fide

m amplecti

- Mosl-

108

SJECULUM XI.

Moslemanicam, aut neci fe parare. Qui re.

mmp[tb

fponderunt ei ; Omnes nos fequemur fenio-

s

rem. Abunagiahum 5 quoniam ipfe eft nofter

*:ff&ö

Primas & Major.

Cui acceríito , Moslema-

fs

nicam propofuit Alhachemusreligionem. Re-

]

Ípondit ipfi fenior Abunagiahus, Permittat

n

mihi Chalifa, concedátque hanc noCtem, ut

Anen

animum meum confulere poffim, cras autem

m

daborefponfüm. Quidimifitillum ad fequen-

m i

'

tem diem, Illeautem ad fuam profectus do-

1l

mum , valedixituxori &liberis; & quas elee-

dl

mofynas & Sacrificia poft ejus obitum effent

at

facturi, commendavit; totámque noctemil.

z»neqm'q

lamin orationibus perfolvendistransegit. Il-

]ucefcente die fefe Alhachemo fiftit,

Cui ille.

k',!ilg'llt

W j

Quid tibi fenior Abunagiahe dixit animus

[777

tuus, & coníuluit?

Domine mi, refpondit,

ET

animus meus optimus & fortiffimus eft in mea

TT

fide& religione Patrummeorum, — Tuncprz-

EULU

cepit Alhachemus , utloris bubulis , milleicti-

bus percuteretur , absque ulla paufà aut inter-

Itj

| (*brifca

miffione. Cüm igitur feptingentis ictibus per-

euffus effet, dixit: Sitio.

'|'unc milites id ad

ality

1l

Chalifam retulerunt , quiait ipfis , fi Mosle-

manicam amplectetur fidem , date ei biben-

zft;fim

dum.. Qui dixerunt ei: Moslemanicam am-

^u

'f;mIDm

xl

i

plectere fidem , & dabimus tibi bibendum.,

Jl,

i

Qui refponditeis, Non: jam Dominus meus

MA

l

Chriftus bibendum mihi dedit.

Et viderunt

ltl

milites ejus barbam & labra aquá madida. fta-

l

timquetradidit fpiritum, Quod cüm relatum

ng j

j

effet Chalife, dixit: Percutite illum , donec

il

hi

PU

comple-

K

S/ECULUM XI.

t

109

Jl

complebuntur mille i&tus, & percufferunt eum

du

M

trecentisictibus poftejus mortem. Egregium

ltin

profectó barbarz feritatis, fed fimul etiam

Chrifítiane conítantie & fortitudinis exem-

i

IRl

Dim)

plum. Interim Hagiologus Habeífinus Za-

m

chariam meritó laudat , & folenniter invocat

AWU

T5f

9. Novembris : quáforté die ex ZEthiopia , ubi

j

fepultum ait Elmacinus , Alexandriam relatus

ii

l

i

I

fuerit, Sicibilegitur: Sa/m£em dico Zacba-

ia , qui con[Htutus fuit , poflquam Phile-

u

il

k

Eheus obdormivit : quem perfeifum certamen

Yi

M

certantem pro fide ac veritate , devorare feo-

ues mequiuerumt , neque, cum prim eis da-

M

j

(

1us , nequecum [aumguine illitus , objecf us illis

l

iterum fuit. Xidefuntto füffe&tus eft

l1

Id

Sanitius, anno 1032. Qui, quia opibus

d

congregandis , & accipiendis muneribus pro

Ti

Ordinum collatione deditus fuit, ideo przter

nb

folum nomen nihillaudis in Hagiologio habet.

Obiit 1046. EjusSucceffor fuit

Ts

Quf

Chriflodulus anno 1048.

Obiit Anno

Chrifti to77. . Obiit autem Cairi, inquit Hi-

lf!]tö&ü:æ

fs

ftoria , subz coz[Hituerat ad. Patriarcharum

li

babitatiomem Eccleftam $. Mercurii , et» Ec-

j

Wi

clefam Domina noflra Vici- Romamorum. . Et

W

hzcultima forfan eft Ecclefia A4ob/ace ( Etpe-

J

n

nio Z4z4//ac ) in qua &ipfe Cbrzffodulus , &c

j5f

j

duo ex Succefforibus ejus dicuntur defüncti

fuiffe,

Credibile autem eft , quód ZEgypti

:

Regibus five Dominis tunc Cairirefidentibus,

J

utpote in capite ZEgyptiaci Delta, pofità Urbes

cenfue-

"

Ahl

ibi quoque Patriarghe fibi refidendum

rint.

p9

S/ECULUM XI.

rint. Wbiin hunc ufque diem refident. Ec ;

quidem duo Patriarche ; alter Coptorum,

yst

Grecorum alters fcribitürque illic numerari

u

j00o0. Chriftianorum.

Eft autem Cairum,

;Wf [

vulgó Z/cair , ad litus Nili, Caput ZEgypti,

"

maximarum in toto mundo lrbium upa ; nunc

i

"[urcis fubdita.,

Tripartita cft: Cazrgm ve-

um

;zä'l[nf'

us ,. Cairum novum , & Bulac, diftántque à

fe intervallo fat longo,

Propugnaculum e-

ii

j

T

jus, in quo Turcarum Princeps , vulgó 2z//2,

D

!

refidet, edita ex rupe defendit Urbem, ean-

ss

démque fuo füb jugo tenet.

A commerciis

at

quondam & celeberrima & ditiffima , multüm

-ä:w»i,

:]cIeEe(cit , poftquam viain Indiam alia ,ad Caz£

d)

Dicitur hzc lrbs

Bonme Sbei , inventa fuit.

senfa

numerare & placearum & Templorum 24000.,

fbl

Hàc igitur in Civitate vitam finitt Cbzz/f odzi/us,

zi

hoc eft, Servzs Cbrifli. . Nomen cjus in Ha-

ii

giologio non reperitur,

Quia tamen ibilegi-

N

tur Gabra Tefus , poffet quis füfpicari, bunc

ao

efle Corzffodulum , fed quia non additum eft

zlm

nomen Patriarche Alexandrini, ideo Lz4o/-

m

f*« hanc füfpicionem non audet admittere.

:iïlum mf

Cyril/us II. mortuo Chriflodulo, conftitu-

x

tus eft Patriarcha Alexandriz , anno 1077. &

ltti

tunc adhuccurrente, quando Pafcha celebra-

ha

tum fuit anno 1078. die . Aprilis, Notataue

t d

tem Hiftoria fic. — Cuzz Cyrillus elfet Afexam-

dria confecratus , Cairum accer[itus efl ab .AL-

Vg

Ti

znoffan[aro (. Erpenius AzLazferum - Billa ,

gypti Dominum , vocat

DAT

qui adduxit il-

J

Iu ad matrem & fratres , ut illos benedice-

$ 7'67.

Aten

t

S/ECULUM XIL

II

hi

iref, Cüm autem aliquando confecraret

Jth,

Chrifíma in Ecclefia Abbatis Macarii , zzzrzcz-

D

Jose exuudavit fuper Altare as Chrifimatis

(

in mauibus ejus. — Patriarchis , puta Antio-

f

cheno & Hierofolymitano , Pa/zzm cozfli-

Tl0g)

tuit , C munera proOrdinum collatione fub

4£1r:w)1:-"

dU

anatbemate probibuit. Mortuus eft Moch-

tarz in Infüla ZEgypti ( EÀforté, que eft füpra

TR

Cairum )anno ro92. n Hagiologioita eiac-

L

/ï

cinitur: ,Quod ejms Epifcopatus ex vaticinio

Q Q

Viri pii contigit ; quódque Docfor fuit amun-

Jl

di gloriavacuus , cujus fiuemte cloquiovirue-

».,m&dt.

runt rami , hoceft , ejus Difcipuli , e?zz zpfius

YU

i

S

|h

doiirina perman[erunt.

Vacanti per ejus

mortem Eccle(fiz proefectus fuit

4

Miebael IF. Anno Chrifti 1092. detentus in:

ij

carcere Singiare (Eremitam in Sangiaro vo-

j

cat hiftoria ) fuitque Patriarchatus ejus anno-

i

rum 9. menfium 8. nimirum ufque ad annum

y

Chrifti 1102.

De hoc Patriarcha apud Elma-

li

cinum leguntur hec : Tempore illius Nilus

al

quamplurimüm decrevit ; ita , ut Z4zff azfi-

Wt5 fusillum mitteretin /Ethiopiam , cum mune-

confd:g-

fibus & ornamentis multis , eíque obviam ve-

I

nit Rex ejus , & , cüm reverenter excepiffet

Ts

eum , quzf(ivit, quà decaufà veniffeteó ? Et

N

|

expofuit illi* quód Nilo aque penurià labo-

J

"

rante, magnum ZFgypto & ejusincolis dam-

[

numimpenderet. Itaquediverticulum reclu-

If

dijuffit , ut aqua inde ad ZEgyptios deflueret ,

li

D

propterea, quód eóufque Patriarcha veniffet ;

, ita,

d

i& 3ccrev'it Nilus unà nocte ad tria brachia

f

ut

IIZ

S/ECULUM XI.

ut eo impleto campi ZEgyptiirrigati atque con«

gtH

gwl

m

fiti fuerint , magnóque cum honore rediít Pa-

triarcha.

Ad quem locum diíce ex Plinio Z£,

1$.6. 14. Si Nilus duodecim cubita non excef-

fit ; famescertaeft, Necminüs fifedecim ex-

füperavit. .. .. . Evagariautem incipit à Sol-

ftitio autnovàLunáà ; ac primó lenté , deinde

vehementiüs , quamdiuin LeoneSoleft. Mox

[

[LA

igrefcit in Virginem t

ransgrefío , atque in

Librare(idet,

Mirabilemillam Elmacini narrationem , de

alveo Nili obftru&o , & aperto À Rege ZEthio-

um , multis expendit & examinat Ludolfus in

^

hiftoria füa ZEthiopica Z£. 1. c. £. Anumero 76.

N

Etin Cozzment. num. 66. ubi repudiatis hacde

rc multorum fabulis , eo pac&to conciliandas

GU

)

!

cenfet affirmantium & negantium, fententias ,

,

"

ij

ur dicatur , non poífe totum Nilum humaná

Mu

operà aliorsüm verti & declinari$ poffetamen

OM

minores amnes aut rivos in arenas ZEthiopum

UI

diverti ita, ut ad juftam füam altitudinem Ni-

Mmie

lus, in ZJ£gypto, nonafcendat , quod füffice-

a

(

ret ad famem ZEgypto inferendam. — Id veró

"

Elmacinus videtur fignificare , dum fcribit ;

itkn

quód Nilus unà nocte ad tria brachia excreve-

»)flrt

T

rit, non, quódanteàtotus exaruiffet.

At

;

Interim Z4cbaz/in Hagiologio fic invoca-

LVWU

tur : Salutem Michaelz. Dominus.quem lau-

u

davit.fibi charum valdéque addictum bakuit.

Ai

Ia

Verbis ac fcriptis corda fidelium exhortattus ob-

fttul

dormivit bodie,expaudens coram circum[Lan-

M Af

dibus brachia i formam erucis, Anveró hec

Wi

V05 d

ab

'SECLUüM XI.

112

h

ab Hagiologo ad hunc 74ichae/ez; d

itigantur,

tll

Ug

an ad alium, dubjtatur.

IOR

t

ECCLESIA -

UX

T. d

ANTIOCHENA.

NT

HIEROSOLYMIT

ii

AN A

D

ADHUC VACAT ,

Hinc fequitur

hn |

J

Ui

ECCLESIA

QU

U

CONSTANTINOPOLITANA.

mntud

ERGIUS , füb finem prioris Szeculi Pattiar-

[

N

cha hujus Eccleig factus , quemadmodüm

m

à Pbotjo famofo illo Schifmatico füperiüs me-

vf

morato , fuum genus duxit, ita vehementer

u

ftuduitilli defendendo. Hinc Byzantii Syno-

pl

um

dum coegit, ejsque calumhias in Eccefiam La-

l

tinamrefüfcitavit. Acnullo modo, quantum-

l Idïa

cunque voluit, repetito fchifmate, Orienta-

n r

lem Ecclefam fepararepotuitàLatina. | Mor-

1

tuuseftanno ro:9.. Eodemanno confecratus

j

1

eft Patriarcha Conftantinopolitanus

fri

Euftathius. Hic eft ille Patriarcha, qui &

a

J

Joaune XIX. Romano Pontifice conatus eft

urIIW,*

obtinere , ut Ecclefia Conftantinepolitana di-

a

ceretur Uzzver/alis , ficut Romana,

Verüm

j

hocintam turpi ambitu meritó repulfam tulit :

HWJ M

uti videre eft in Parte Secunda Notitiz Eccle-

L

H

j

Fafticæ

/SECULUM . XI.

20

fiaftica: de Romanis Pontificibus fo/. r $7. "Vi-

lil

1

(

xitautemin Conftantinopolitano Patriarchatu

ufque ad annum 1025. Poft hujus obitum ope-

dyn

rà & viribus 24///7; Imperatoris in eam Sedem

gii

a

füblimatus eft Studiani Collegii Magifter , eo-

dem adHucanno

z

N]

iritd

Adlexius, qui Cozflantium Monomachum

Imperatorem coronavit, & Ecclefize profuit

1]

3

uíque ad annum 1045. quo eidefun&to füffe-

&us e

r

inkat

77

Michbael Cerularius. Hic Photianum (chi-

fma renovavit; & pacis vinculum Occidenta-

ii

ia

lem inter & Orientalem Ecclefiam rupit , ud

donti

habetur in Parte prima fo£. 141. Num XVI. &

XFII.. .Cümtamen hoc fchifma tam pernitio-

gt

fum fuerit Ecclefiz & infame toti Chriftiano

atl

Orbi, idcirco juvabit illud pluribus defaribe-

d

re.

Quz deícriptio ex certiffimis Authori-

mo,t

bus , talis eft.

Ambiebat Adicbaed Cerula-

TU

rius dtulum Oecumenici , (ive Epifcopi uni-

tiny

-xeríalis ,. quo fe Romano Pontifici equalem

im|

faceret.

Hinc quamprimüm Orientalem Ec-

qtlty

vidie

clefiam fatali íchifimate ab Occidentali fejunxe-

rat, calceos rubros coepit induere , affereps ,

at

huncantiqui Pontificis morem effe , & opor-

:.'cacæp

tere his uti etiam Pontificemnovum. Sedebat nj

tunc in Cathedra Petri Leo ZX. Pontifex Maxi- s

mus , qui, ut Z4iebaelis Cerularii effrcenem i

audaciam compefceret , fcripfit eruditam & il

ivehementem epiftolam , quz inter ejus epiíto- m

Jas ordine prima eftin colle&ionibus Concilio- y.

rum. Inea autem epiítola San&tiffim

us Poni- (tly

cifex

S/ECULUM XI.

rrj

!

7!

tifex procacifIimos Schifmaticorum A/ebaelis

Atrin

Cerularii & Leonis Acridani Archi - Epifcopi in

i

l

(

Id

)J

Romanam Ecclefiam infültus redarguit, eós-

queadhortaturad pacem atque concordiam :

ilt

f;

cajus confervandz cüm ftudiofiffimus effet

Summus ille Pontifex , Legatos Ewmberzuns

OA

(

Cardinalem , Sylve Candide Epifcopum , Fre-

Ieïzpr*

dericum Cardinalem ; &S.R.E, Cancellarium,

Ál

(

Petrum. Amalphitanum | Archi - Epifcopum

Conftantinopolim mifit cum Literis ad Cos-

Mintm

flautinum Monomachum Imperatorem, & ad

M

Michaelem Cerularium VPatriarcham pro Ec-

m

clefiaftica pace concilianda. LegatosRoma-

TT

V

ni Pontificis benevolé & honorificé excepit

rampi

Imperator, eos à Schifiaticorum infidiis de-

i

fendit , & librum, quem Nzcezas Monachus

J

W

Studita contra Ecclefiam Latinam fcripferat de

j At

Azymo,deSabbato; & dealiis Latinorum riti-

lt

T

bus,igni addixit. At,fincero animo id non pre-

D

foi

ftitit Imperator Coz/Zaztizus Monomachus ,

M

fed folüm Romani Poniificis Legatis gratum

Va

atque benevolumfe praftitit, tum quia timuit,

s

ne , fi aliter fe gereret, in crimen violatijuris

« iif

Gentium incurreret ; tum , quia adhuc fpera-

t

bat fe accepturum adhuc illud fübfidium, quod

à Romano Pontifice peciérat contra Francos ,

If o

n

jl

five Nortmannos, qui , Duce Ro£erto Guisear-

frtt

do, Apuliam Grzcis ereptam , fibi jam vendi-

J Cf

«

caverat, & Calabriam armis devaftabant, Lbi

ur]

l

autem de.auxilio illo fibi ferendo: defperavit

Imperator ; firmando fchifmati favere cocpit,

J

j

j

K Cerularii fa£taapprobavit..| - Habuit euiam

h

H 3

hic

Xi6

SJECULUM XI.

jl

hic Imperator pre cateris familiarem & inti-

j

jd

mum , omniümquefuorum confiliorum par«

u

ticipem Zcbazlem Pféllum , qui promoven-

j 1

do fchifmatiomnem operam adhibuit ,. & non

f f

folümin füis Capitibus Theologicis,quz foaz-

st

4

zzesGerardus Vo[rus citat,Latinorum dogma de

At

)

proceffione Spiritüs Sancti à Patre& Filio re.

yunt

probavit, fed etiam in Oratione , quam in

D

laudem demortui Cerg/arii Patriarche Con-

«

ftabtinopolitani dixit , infeftum hunc Patriar-

qmi [i

cham eo potiffimüm nomine laudat , quod

$,

ropter hoc Theologix Caput à Romana de-

sinto

fciveritEcclefia. Cüm igiturImperatorCoz/Laz-

£i44s Monomachus omnium confiliorum.par-

il

Atf

ticipem habuerit Micbaelem Pfel/ur , quiíchi-.

$ma propagare totis viribus ftuduit, argumene

P

attit,

to eft , hunc Imperatorem , auxilio , quod à

Pontifice Rom. exfpectabat , non impetrato ,

qmtst

vl

fchifmati, quod Cerg/aríus ex ambitione re-

novaverat , fuifle patrocinatum,

Hinc eft,

fitfni

&tlhi

quod , poftquam Romani Pontificis Legati di-

Íceífferant , & ante diíceffum AzePaelem Ce-

(tty

1

vularium & Leozem Acridanum Archi- Epi-

fcopum propter contumaciam excommunica-

fef

180f

verant, £Michael Cerularius authoritate Impe-

ratoris Coz[Lamtizi Monomachi fretus Conci-

d

At

lium inftituerit Conftantinopoli * quo in Con-

ciliabulo aufus eft in Legatos Pontificis ferre

ü'm;m

fententiam excommunicationis, & nomen Ro-

At

mani Pontificis € Dyptichisdelere. His non

tj

contentus , dedit literas mendaciorum & ca-

gmenum

Patriar- 5j

lumniarum plenas ad güos Orientis

chas ,

S/ECULUM XI.

f1y3

h

chas , uteos à Communione Ecclefiz R oma-

TUf

nz divelleret.

Petrus Antiochenus Patriar-

UUR

cha ad 7dicbaelem Cerularium vefcripfit , &

J

t

multas ab eo propofitas objectiones tanquam

if

leves , frigidas , futilésque redarguit ; in ali-

hm

quibustamen mores Latinorum carpit. Quid

aliiduo Patriarchz, Alexandrinus & Hierofo-

Y

quii

lymitanus, egerint , omninó incompertum eft,

d

Hoc unum certum eft , przcipuam Grecos

Vr

inter & Latinos difcordiz caufam fuifTe ritum

g

Azymorum in Divinorum Myfteriorum cele-

n

bratione. Nam Greci Latinos arguebant ,

Yf

]

quód in conficienda Euchariftia Azymis contra

Chriftiinftitutionem uterentur ,' & in hoc ju-

Iniz

daizarént.

s

Latini écontra Azymorum ufum

exemplo Chrifti Domini , qui pridie , quàim

b

)

q

]

pateretur, Eucharifliam in pane Azymo con-

fecravit, tuebantur, . Etforté placebit. ,. quia

ïmpen:::

t

tamen in hanc materiam hoc loco incidimus ,

partis utrius

t

cehicilla :

que fuqdamema cognofcerc 2 E6s

du

.Grzcoram: fundamentum in eo maxim&

l

"d

D

|

j

M

erat , quód negarent , Chriftum. Dominum

inftituiffe Euchariftiam.; & poftremum Pafcha

y

It

D

cum füis Difcipulis peregifle infecundis Vefpe-

ris diei decimi quarti Lunz primi menfis A-

i

(

3

T

J , ficutlege Mofaicá przfcriptum eft , qua

die tenentur Judzi à panefermentato omninó

i jl

j

abítinere, & ve(ci duntaxat Azymis , afferc-

l

rent veró Chri(tum inftitniffe Euchariftize Sa-

OM

cramentum & ultimum Paícha cum fuis Difci-

y

cedenti die , f&u in fecun

]u,l»

(iy

pulis cglebräfï'e ante

i

Hs -

[

| dis

—

S/ECULUM XI.

118

ggï('sw

dis Velperis menfis N//az ; quo die Judsei pa-

)

ne fermentato vefcebantur. Unde colligebant

[

d

Grzci, Chriftum non in Azymo, fed in fer-

qüifï

d

mentato Euchariftiam confeciffe , ac fübinde

nullum effe in Ecclefia Latina Sacramentum

E &

pl

Euchariftie , quódlegitima materià, feu pane

l

"

As

fermentato , ad illud conficiendum, non uta-

n

tur. Sed hoc fundamentum Gracorum nul-

m

lius roboris & Scriptur Sacrz prorsüs oppofi-

nf

tum eft. Nam prima dies Azymorum , quà

RUT

Judzi tenebantur abftinereà pane fermentato ,

qriib

& tantüm vefci Ázymis incipiebat à fecundis

a

Vefperis diei decimi quarti Lunz primi menfis

, N

ANifam , utidiferté afferitScripturaSacra, íd.

MEL«

que omnesInterpretes fatentur.. Porró Chri-

. ftum primá die Azymorum inftituiffe Euchari-

.ïAgnu

tiod

ftiz Sacramentum polft Cosnam legalem , in

quá cum Difcipulis fuis Agnum Pafchalem co-

ï:ï'arl .& |

Msl

medit , claris verbis tradunt Evangeli(tz 7427-

thaus , Marcus , & Lueas. Sic Matthzus c. 27.

àr,

tin

q.17. Ícribit : Primo autem die Azymorum

acce[ferunt Difeipuli nd J Esum, dicentes : ubi

al

. Ü

vis paremus tibi cemedere Paftba. Sic Marcus

£. I44U.12. Et primodie Ayzmorum , quam-

ETU

dv

do Paftha immolabant , judzi, dicunt ei Di-

féipuli ejus : quo vis eamus , C paremus tibi,

ETO

lum

ut Pafchamasnduces ?. Et S. Lucas c. 22. v. 7.

hechabet : Fezitautem dies Az.ygorum, in

T

qua neceffe erat eccidi Paftha, e emifrt Pe-

TOM& l

Zvum ö*' 0A77€7A dicems : Emntes ]mr AÍC "0s

n lem

( bis PAaftha, ut manducemus.

Ex quibus ver-

ttugf

um infti-

ff

bxs r?anifeüum eít ; Ch-riPcurmD omin

tuiffe

SJECULUM IX. -

1í9

14 |

tuifíeSacramentumEuchariftie primá die Azy-

li

morum , quz incipiebat à fecundis Vefperis

fed h ft:,

diei quarti Lunz , primi menfis N//zz , quà die.

Vil

Judzis diftridté prohibitum erat , ne manduca-.

V

rent & retinerent in edibus fuis panem fer.

imentatum.

,a

Non ergo in pane fermentato

D

Chri(tus Dominus inítituit Sacranentum Eu«

NT

Chariftiz., ficut Grzci malé afferunt , fed in:

W

1

Ti

T

Azymo ,utiinLege[criptum erat. Preterea,

r

fi Chriftus Dominus , uti aiunt Grzci, inftituifz

quin

fet Euchariftiam in fecundis V efperis diei deci-

f

mitertii Lung primi men(is N7/22 , quo Judz-;

v

is adhuc fas erat comedere panem fermenta-

A

tum , indefequeretur, Cbrifttum Dominum,

Bul

violáffe Legem , & antevertifíe legitimá diem ;

fs

quà Agnus Pafchalis à Judseis comedi debeat.

(eti

Nam ex Legis przícripto Agpnus Pafchalis im-

(hat

molari & manducari debebat non in fecundis

eiiti

Vefperis diei decimi tertii Lunz primi menfis

AN;fan , fed in fecundis Vefperis diei decimi

thanid

T

4

quarti Lung primti menfis N

7/Am , quàdie, uti

j

jam dictum eft; Judwi tenebantur vefci Azy-

mo, . Chriftusitaqueantevertendo legitimam

ol

L qul

diem comedendi Agnum Pafchalem à Lege fta-

tutam , violáflet Legem , Patriósque mores

ii

g

non ferváflet.

Quis autcm dicere przfümat ;

ul

n

Chriftum Dominum , qui, utl ipfemet teíta-

tur, non venit fo/verc Legem , fed adimplere ;

TU

s IIl

l]

(l

voluiffe in ultimo vitz füze tempore Legem

non fervare ? Annon Judzi illum propterea

li

u^

j

accusáffent ? dicentes ad Pilatum : INos legezó

(qulrb

ul

babemus v ef fecundum legemddebet gnori , quin

0

4

(egi—

120

SCULUM XI..

JIEW

Jegitimum diem comedendi Agtium Pafcbalem

& lege nofiraprefixam antevertit , e& contra

t

4

ejusdem legis prafariptum comedit im Pafchm

pmzem eYHeZL AU.

Certé, qui per falfos

A

teítes tam multa confiCta contra Chriftum at-

ul

L

tulerunt, id, quod verum fuiffet , non tacuif-

1 N)

]s

fent. Cüm veró horum nihil reperiatur , quis

neget, Chriftum Dominum, anno, quomor-

m

st a

(

tuus eft, non antevertiffe diem legitimam Pa-

»t

fchatis, fancitam à lege, nec in pane fermen-

tato , utiopinantur Grzci , Sacrofanctam Eu-

vl

€hariftiam inftituiffe , fed unà cum Judzis Pa-

"a

Íchacelebráffe , feu Agnum Pafchalem come-

i

[

diffe dieftatutààLege , feuin fecundis Vefpe-

!

ris diei decimi quarti Lunz , primi tnenfis N-

AE

mortg

4Z/. Quod, ut tanto meliàs faciliusque in-

telligipoffit , hoc ex Cornelio à Lapide & aliis

Viren

"

vim«

Interpretibus Scripturz fciendum eft demenfe

1N

. NISAN.

m

Athenienfes inchoabant füum annum À

N

Solftitio ZEftivo; Afiatici ab /Equinoctio Au-

DN

tumnali , Arabes & Damafceni ab JEquinoctio

MT

Verno,à quo etiam Romani ante Numam

^i i

Pompilium anni initium faciebant , quem an-

BU

pum menf(ibus tantüm decem definiebant. Nu-

1 w

152 Pompilius veró addidit Januarium & Feb-

*s

ruarium, . Po(t Numam Julius Czefar redegit

:xmü

'anmum adeum computum , quo nunc utimur ,

Mmiu[

utícilicetannus inchoetur mox àSolítitio Hy-

n

[ Hm

D

^ berno, putaà Januario.

;

u)

Unum

1:1I'ilebnæi annum hgbenc*-duplicem.

»

n

vulga-

d

- SECULUM XI.

12í

jl

)

Vülgarem , alterum facrum. ^ Vulgareminci--

0f

piebantin menfe 72/7; , hoceft Septembri par-

öWü

tim & O&tobri," Annus veró fàcer coepit di-

tll

ftingui ab hoc vulgari , quando DEUS ad Moy-

T.

feti Exod?c. 12. v. 2. dixit: ! /4ez/7s zffe, fcili

ntay

cet, A/a2 , qui eft partim Martius , partim

H u

Aprilis , vobzs prineipium men[ium, primus

Wn

erit im menfibus. anmni.

Quia nimirum hoc

inml

menfe educti fuerant ex ZEgypto. Et funt

du

omninó varia elogiahujusmenfis. Namhoc

V

meníe, uti modó dictum e(t, Tudei edu&ti

us

funt ex ZEgypto.

Hocmenfe ingreffi (ant ter-

x

Hoc meníe Mundus crea-

rám promiffionis.

i

|

tuseft. Hoeiienfe Chriftus etiam conceptus

Q]

eft , & Euchatiftiam inftituit; & in Cruce obiit,

i

& à mortuis refurrexit.

Quis autem fit Vs

Ybl

f , five primus menfis , in quó à]udzis cele-

lii

brandum erat Pafeha, id facillim? cognoféi

poteít. | Nimirum, iseft, cujus dies decimus

quartus , five Plenilunium , inciditvelin ipfum

n

JEquinoctium Vernum , vel primó poftipfum.

xüaio A:'

Quo fit, utNovilunium primi menfisnec ante

Qu

diem octavum Martii , necpoft quintum diem

t

Aprilis' effe 'poffic. /Equinoctium V'erhum.

quem'g"

Tempore Synodi Nicenz incidebat in diem 2 t.

g M

Martii , ubi etíamnum , poftGrégorianam Ca-

Mä

lendarii emendationem locum:habet.

Unde

g

fit, quód A/Az nurniquam tótus effe poffit in-

3

j

tra Martium , fed femper excurrat in Aprilem:

(U)

m

;ï*

Licét fieri poffit, ut aliquando fit totus extra

Martium , nunquam tamen poteft effe totus

f

iquande

extra Agr.ilcm; poteít nihilominus al

d

totu$

122

S/ECULUM XI.

totus effe intra Aprilem , & excurrere fimul

j

in Majum. Sed nunc ad Azchbaelem Cerula-

riun nobis redeundum eft, qui exitiale illud

fchifma , quod adhuc durat, refüfcitavit. Poft-

quam is diu mukümque in Ecclefiam Latinam

l

delzvierat , tandem ab J4/exze Comaeno Impe-

racore Sede dejeétus & in exilium relegatus

l

u

|

Ll

|

fuit anno 105 9. ubi etiarn vitam finitt. Ejus

loco confecratus eft .

a

Conftantinus Lichudes, qui annis tantüm

gt

quatuor przfuit, & obiitan

Yi

no 1064. In cujps

locumevecus fuit

cu

Joauner Xipbilitus , Vir omni eruditionis

ts

Ü

genere przclarusfuit, & diem extremum ha-

ninttd

bui

t

al

fücceffit

: menGsAuguüfi fecundumannirogg. Ei

9n i

Cofgias Monachus pietate in'ngïs » qui Im-

um

peratorem A/exZum Commenum coronavit , &

BU

Patriarchalem Dignitatem ultró.abdicavit an-

hmlj

no ro81. fecefsitque ip. Monafterium CaZze,

,b

Pofthunc

kinti

Euflratius Garida Sedem invafit , q.-uam-

m

cüm. per annos tres uíurpáffet, eà dejectus

iqta

fuitanno 108

4« atque in ejus locum fuffectus

ünd

fuit

t

Nicolaus ILi, Monachus , cognomento

LUR

Grammaticus, qui in ftudio virtutis , ztate

Hl

25 literarum non rudis erat ,. inquit Zozaras

R

Hiftoricus. . Przfuit Ecclefix annis 27. mor-

hn

tuus anno MCXT. cujus funusImperator 4/e- .

Ml r

xius Comnenus magnificis honoribus profecu-

Intyy

tus.eiþ

SCU-

W

E5

4

S/ECULUM XII.

Wtbl

;zay

J

- S/ECULUM XII

i li

ECCLESIA

nb

Ls

nl

ALEXANDRINA:

l:

. Á ACARIUS II. Michaeli defun&to fuc-

Wi

kga'

".

ceffit in hac Ecclefia Alexandrina anno

MCXI. In Monafterio Abulmacari electus ,

Wt

Alexaodriwe confirmatus.

Mortuus fuitanno

i h

