tionem manuum à Laicils factam efle Sacra-

mentum.

Ql

Baf[acramentales ,

Triffaer amemnt ades ,

u deniqc[

Juatrifacramentales.

Prima fic nomina-

torumSecta docet effe cantüm duo Sacramen -

'mrom'.ps

ta, Baptifmum & Euchariftiam, fic multi Cal-

at

vinift & Rigidi Confeffionifte, Secundaad-

yle

mittit pr:ter Baptifmum & Euchariftiam Sa-

il )irijf" :'

cramentum abfolutionis.

Sic multi molles

Confeffiopiftz ac precipuéLipfienfes. — Ter-

ibe

tia Se&ta his tribus Sacramentis quartum ad-

n

f

jungit nempe Presbyteracum , fic molles Con-

4

feflionifte, W/ittenbergenfes prefertim.

Wlll

depulebrales. Hinegant defcenfum Chri-

j

(

fti ad inferos fecundüm animam, & dicunt

tantüm defcendiffe fecundüm orpus , quic-

y

Q 5

Ícendo

gt

246

HJERESES

feendo in fepulchro , inferni nomine fepul-

[ez(iüe

chrum interpretantes.

Sic interpretatus eft

h

Beza.

fedtr

) g

Iuferualee. Hoc nomen impofitum eft

iis, qui tuentur Jesum Chriftum defcendifle

AM

ufque adlocum damnatorum , & ibi paenas in-

lgl

ferni toleráffe , fic Smidelini & multi Calvi.

ii

milta.

us

Imvifibiles, Crediderunt nullam effe Ec-

o

cle(iam vifibilem, fic IHlyricani , Ofiandriani,

fol

Schvvenckfeldiani.

1i,qu

Biblifls.

Hiin fcholis, Templis, domi ni-

dl

hil przlegendum & difcendum effe dicunt

atl

rgter nudum textum Scripturz, nec opus

[]:

effe ullà alterius cujusvis Doctoris explicatio-

lo

ne,cüm omnes fimus à Deo edodi.

!

vt

PonitentiAnr it.

Sunt molles Confeffio-

| d

niftz , qui circa Poenitentiz Sacramentum va-

| hn

tios errores fe&tantur.

N

| Tf

"Athei && Epicurei. Hic fcopus eft ulti-

v

h

.nus , quem Satan fpectat , dum harefes diffe-

sninat, uttandem vel in Epicureorum vel in

gu

ltlf

Atheorum abyffum dejiciat animas cece. di,

TU

ftraCtionis acluxüs pondere gravatas , fic He-

nj

hii

dion de füis pretentis Evangelicis queritur &

n

fcribit Satanam callidum huc multos agitare,

li, (

ut dum fummá inconftantià jam hoc, jam il-

TOl

lud credunt , czcà quádam diftractione poft-

lum

hacnihil prorfüs credant , & in populum Afo-

T. )

tiorumcvadant. 'Afotiiautem funt apud Grz-'

iUf

fl

&0s iidem , qui apud Latinos deco&tores , ac

Atf

j

homines nihiJi , acnullius frugis, qui luxu ga:

[*

hm

nexQue

I

SJECULI XVT.!

247

i h.

Mil

nezque ftudio perditi omnia füia abligurirent.

ï

Anno 1j $1. Alenzonius ab Ordinibus cón-

Qlini

federatis vocatus , Cameracum venit , & prz-

fidio firmat : quod ab Alenzonio Henricus

Ms

;

Rex Galliz fe invito factum effe Pontifici &

J

:

|

|

;

l

Regi Philippo fcripfit.

Petiit deinde Alenzo-

ili( |

nius Angliam fpe conjugii cum Elifabetha ine-

|

undi.

Verümilla ficut Alenzonium,fie & ali-

a

osmultos Principes hác fpe illufit; non ferens

fs

füprafe virum dominari tanquam caput mulíe-

ris , quz per externam arrogantiam Caput Ec-

m

clefiz fejactitabat, & fü

Á d

pra omnem poteftatem

extollebat.

N UPUS

In Belgio alternant victoriz inter Regios

f

& confoederatos Geufios , nunc his , nunc illis

vincentibus & victis,

Demum Belgz confce-

(

deratiin Comitiis Hage Comitis Philippo füo

av

legitimo Principi omnem fidem ejurant, &

Francifeum Andegavafem Ducem, fibi Princi-

ydi

pem conftituunt.

st

Anno 15 82. Francifcus Alenzonius ex An-

D

gliarediens magno applaufu Antweerpiz exci-

pitur, & Dux Brabantiz ac Marchio Romani

[Tod

Qs b

!

Imperii renunciatur , fed: ver& inani nominis

.n

at

umbrá, quia re ipsá Aurantius.omnia obtine-

bat.

Contigit tunc eidem Aurantio , ut re-

lu

)hüclb

motis à prandio menfis, à Juvene Cantabro,

J&J*ff')

qui eum occidere intendebat , aberrante fclo-

J

PF»

pii&tu, per utramque maxillam trajiceretur,

quod totum Alenzonio imputatum eft , donec

contciifacinoris remaftu cujusdam mercatoris

b

peractam effe demonftráflent.. Javenisautem

le[

que ,

Q 4

é ve-

248

HLERESES

€ veftigio difcerptus fuit, & confciis fupplieia

j j

bj

irrogata, Interea non deftitit Parmenfis, ut a-

liquotlevibuspraliis urbes nonnullas recupe-

MAU

yarct.

]u

Anno 1583. Francifcus Alenzonius , aliàs

[ m

etiam Dux Andegavenfis dictus , cüm videret

d

D

feprecarió tantüm apudBelgasimperare,occu.

at Dunckerkam , aliáque minoraquzdam lo-

!

s

fotl

ca , & pra/(idiis Gallicis ea firmat.

Brugis au-

temexcluditur , & Antwerpiá repellitur mag-

f

jepal

n^clade , magnóque damno, mille & quingen-

tisfüorum trucidatis , multis captis cum uni-

n

i

vería fua füpelle&tile , & inglorius Beleio reli-

€o in Galliam revertitur, quà occa(ione ufus

yritrt

Farnefius totam Flandriam, vi aut deditioae

U

confcederatis eripit.

,pnt

In Germania Gebhardus Tuckfius à N/al-

yit

domi

denburg Archi- Epifcopus Colonienfis homo

impius & impurus Conteffionem Avgu(tanam

fueur

domin

amplectitur, & connubium init cum Agnete

Mansfeldica

P)

.

fed à Gregorio Papa excom-

fetüt

municatus ac depofitus expellitur, & in ejus

friz

hn

locum à Capitulo eligitur Erneftus Bavarus,

qui obnitente aliquamdiu Gebhardo Cafimiro,

t

"Comite Palatino armatá manu, tandem diz-

jb

cefin pacificé poffidet.

Ls

In Anglia Elifabetha non tantüm fzvit in

tial

Catholicos , quosinterinfignis fuit Edmundus

furi]

Campianus € Societate Jefü cum aliquot aliis

tim lo

Sacerdotibus , fed etiam in Puritanos , dene-

W.

gantes faeminam dici caput Ecclefiz.

Atmo

us Dele | i

Afmo 1584. W'ilhelmus Auranti

phis

. S/KCULI XVI.

249

l

l.?'l

phis fclopi i&tuà Baltha(àre quodam Burgun-

Wi

do , pauló anté in ejus familiam adícripto , oc-

lls

ciditur, & in ejuslocum ab Ordinibus confce-

deratis fübftituitur Mauritius ejus filius anno-

Mi

rum circiter r8. quem exAnnaSaxonica fecun-

umv

da conjuge füfceperat.

Parmenfis antem ex

Vr

Flandria in Brabantiam progreflus, Antwer-

h

Quetn

piam memorabili ob(idione cingit; quàut com-

lss

meatum prohiberet , Scaldim illabenten urbi

r

fluvium , jun&is catená navibus ftravit fuper-

tl

impofito ponte , qui 4co. pedes latus firma

a.

progugnacula excipiebat , licét hanc molem

hoftes variis artibus & machinis conati fint e-

Mi

tÁone ul

vertere.

kdtdnon:

Anno 1585. in Belgio Parmenfis Antvver-

piam toto anno obfeffam ad deditionpem com-

di Wa

gWa

pulit, quare Geufii ad extrema redactt, Belgii

f

dominium obtulerunt Elifabethz , fi eis opitu-

YRl

hplar,

laretur : Elifabetha auxilium promifit , fed

fiid

qmi

dominium recufàvit , eoquód illorum non ef-

fetdare. Mifitigitur Regina Comitem Lince-

g at

y nf

ftriz cum magno apparatu.

Anno 1$587.-Hoc anno Maria ReginaSco-

st

rduüiïm'l"»

ti& coram Judicibus, qui fententiam mortis

,tandemd?

jam formárant animo , antequam accufatio-

nem aut defenfionem audirent , rea aCta, mor-

1

iif

tiaddicitur : quá fententià audit4 verfi - pellis

Furia Elifabetha quafi renitens & invita mul-

i

4l

] Q'E

tum horroris fimulans, & quafi cogi ad hxc

GP

juribus Regni volens, fübfcripfit Maria au-

j

tem mortis fencentiam accepit, üt quondam

:Dl

'fub Diocletiano Martyres, tria tantum poftu-

;hxs

lans,

2je

EUERESES .

J g

lans, primó ut Catholico ritu fepeliretur: fe-

cundó ut.moreretur coram fuis domefticis,

fgie

nv

& tertió ut ipfipoftea cum fuis reculis dimitte-

rentur. ltaque22. Kalend. Martii ad fuppli-

db

TU

cium fe comptiüs quàm ad nuptias paravit,

crucémque ac R ofarium manutenens ad Mar-

g

u Ü

tyriilocum perrexit, hic (e Catholicam mori

profeffa, datis ad Filium Jacobum fanctiffimis

pm*uh

j

monitis , caput füppofüit ferro, quod ei alte-

ro i&turefciffum e(t, & ftatim omnia fupplicii

i.

inflrumenta aut flammis abfum

pta aut aquis

quam'

eluta. . Sicperiitin Anglia Maria Stuarta , non

m

alterius criminis rea , quàm propter fidem Ca.

p

tholicam multas in hac vita rumnas perpeffa,

hii

ut &ternum Regnum confequeretur.

Elifa-

. Mi

betha fecit omnia , quecunquepotuit excogi-

: ,U

v

tare callida.& vafra mulier, ut dolorem fuum

de hac morte teftaretur ;; nam & lugubria

verm

fümpfit , & eum, qui judicium urferat , in car-

fe, d

cerem compegit , & pecuniá mulétavit , adeó

frnsh

mimice,, ut ipfa rideret fefe, & rifüm vix finu

Ms

fuo contineret, Excufavit íe. quoque apud

lcimq

Jacobum- Maris Filium , & coactus eft mifer

ttis

adolefcens, acceptare. exeufationem

Q

fuoMarris fatum qumularet.

» U fatQ

M

,Anno:1588.in Gallia inter Familias R egias

liCïS, !

Íeditionesmaximae vigent, . NNancziinterf.o-

ttj,

tharingim Duaem;,, Guifios, aliósque: fasde-

fammoy

ratosjnita.efti confpiratio: in.Ecclefi;e commo-

fipo

dum,, fid fj

mulinHenrieiperniciem , ejüsque

ii

Sugeefforis, Hocfoedusfe probare (imulavig

T

mali, cüm

4

Kcex, Henricus,, fed, metu, majoris,

videret

|

S/ECULI XVI.

íjt

m?hï»r:lh |

videret Concionatores Parifiis addictos hifce

[ -

focderatis , & ad plebem incitandam compa-

l

A

ä:hl

ratos effe.

Aberat Lutetià Guifius , & ab ar-

d

dentioribus Catholicis petebatur , fed eó ve-

l

i j

nire prohibebaturàRege, qui in eumiracun-

&t

:

j

diam fuam non fatis occultabat ; tandem igi-

lunmy

tur Guifius amicos fuos , à quibus petebatur,

Áodilrs

pretulit Regi, & Parifios venit , atque ut o-

a

ftenderet nihil (etimere, venit cum octo dun.

l lnppligi

taxat Comitibus : íftatim adiit Catharinam ,

100 4

quam verbis ita demul(ic; ut hunc illaad Re-

Lt

gem deduceret: quem cüm Rex iratus exce-

ln

piffet, eum fic affatus eft , utfaltemin fpeciem

d

iram fuam omnem pof'uiffe videretur.

Ad-

2

ventu tamen Guifii animata multitudo Civi-

a

um, quznullo negotio reprimi potuit, Hel-

um

vetiis & Protorianis Francis per Urbem uni-

verfàm fciré difperfis A Civibus catene exten-

X

d

f , doliis & curribus impeditz vie, ad fene-

indt

ftras lapides comportati, & nonjam Henricus

j

Rex agno(ci , fed Guifius acclamari coepit:

gt

1

cümque jam Rex timidior audiviffet , pulfis

It

j n

regiis militibus effeScholafticis arma quoque

,

diftributa, veritus, neobfideretur aut deti-

nerctur , pedes ipfe cum paucis peditibus Au-

iistt ,

licis, dum fingit deambulationem, Urbe ex-

cedit, eidem perniciem interminatus , quà

d

u

tamen mox ipfegraviorem fibraccerfivit. Scri-

"T

bit pofthzc ad omnes Provincias Henricus ,

iisdem debitum Principi füo obfequium incul-

j

,^

cat, fed Guifius fcribit idem Catholicam per-

fonans

a

3f2

HJERESES

fonans, & ad ejus defenfionem adhortatus ,

, Qu

cujus hoftibus Rex adhzreret,

f

Interea , quz hzferat Parifiis , Catharina

yn

Mater Regis effecit, utSenatus Legatos mit-

q'

teret ad Regem, quos illeita excepit , ut Irxeta

j

omnia fperarentur , cümque flagraret .odio

Ed

apud populum Efpornonius, ejüsque ab Aula

m

receffus peceretur, przvenit ille decretumRe-

hr

gis, & aulà excelfit pro reconcilianda Regni

mf[, Ü

tranquillitate.

Sixtus quoque fummus Pon-

f

tifex inter hostumultus litteras mifit ad Gui-

T25

fium , quibus eum Machabzis prolege Dei ze-

que

Jantibus adzquat.

Henricus veró Rexaliun-

(f

de demulcebat Cardinalem Borbonium,quem

foederati CatholiciNavarrao üàt larvam oíten-

(rtoi)

10

tabant.

Hunc autem fupra modum afflixit

cop'üinüt

Henrici Condzi Principis minimé exfpe&tata

! n

nex inter fümmos cruciatus demortui ex ve-

pantti

neno, üt credebatur: ideo qui curam domüs

ejus gerebat , quatuor equis difcerptus eft vi-

Qu

l

p

vus. Cüm rebus fuis fpem nullam affalgere

|

l

vidiffet , Henricus III. Comitia Blefen(ia in-

frqun

tmbti

dixit, ex omnium judicio pacem compofitu-

Bu

rus , in his autem Comitiis deprehendit Rex

Gui(ios omnia pofIe, & Navarrzum incredi-

! lnlin

dtyi

bili lagrare odio, quodin fe quoque redun-

daret: ltaque capto confilio pleno defpera-

j jj

fülty

tionis Henricus Guifium ad fe evocatum per

fuos Satellites confodi jubet, & Fratrem ejus

il n

Fermä |

Gardinalem includi . quem poftridie etiam fü-

wireg

ftulit: multos quoque Guifiorum amicos in-

clufit, & inter eos Meduanum, in quo mox

'tug

Guifium

du

S/ECULI XVI.

D

[

h

1j

Guifium revixiffe deprehendit , & agnovitin-

fortunatus Princeps fe inchoáffe fabulam, fed

,

j

Af

nonabíolviffe. In iisdem Comitiis renuncia-

D

tum eft , Ducem Sabaudiz occupáffe Princi-

tplt Dd

atum Salutiarum , ejüsque Urbem Carma-

Bu j

niolam cum quadringentis tormentis bellicis

Qb

& amplius , qua hic ad Italica bella referva-

m

nl N

bantur. Statim ergo huic bellum indici pla-

cuit , cüm autem hicpratexuiffet , fe hanc di-

mj

ii

tionem occupáffe, ne veniret in Hzreticorum

manus , accepta eft excufatio, quia id facilius

d

ülhttiin

erat credere , quàm Principatum extorquere.

DT

Claffis Philippi Hifpaniarum Regis toto

vunda.

triennio parata, & ingenti hominum, armo-

um , commeatuum , & rerum neceffaciarum

d

copià inftru&iffima, & longé amplior futura

i |

on

conjunctione Claffis Parmenfis in Belgio com-

paratz in menfe Julio Olyfippone Angliam oc-

'.mmdumü

.

cupatura folvens , fxvis continuó procellis

(

wyidi

jactata, fed & ab Anglica Claffe continuó in-

]i

fequente labefa£tata vix tandem in menfé Sep-

T

tembri adlittus Caleti pervenit, ubi dumfru-

ag -

ftra Claffem Parmenfem expectat ( quam Hol-

d

landi in apertum mare exire prohibebant )no-

um

&e quádam ab immiffis in eam à Draco Anglo

TM I"»'!'ï'

navigiis incenfis ad lammas evitandas refeiffis

j

rudentibus in altum fe dare conatur , fimul &

1

ab Anglis & à ventis diriffimé agitata , tota

fermé periit , cujus reliquiz circumnavigata

(Frzï':

M

lv

universámajoris Britanniz Infulà poftlongiffi-

mam'navigationem cum

ml

pauciffimis militibpg

1

n

in Hifpania appulcrqnt.

Ando

1

2$4

HZERESES

D

| i

Anno 1593. In Gallia moritur Catharinà

rü

J

Medieza Henrici II. Francorum Regis conjux

dcmu'l

&trium fubfequentium R égüm Mater,ex moe-

(iM

rore pütiffimüm ab nece Guifiorum & tumul-

FOH

tuum Regni , cui fedando filium imparem ju-

D

dicabat , ideóque ab eo defpiciebatur.

Qw

Poft Güuifiorum cxdem Pari(iis Conciona*

u)

totes Coeperunt non dicere , fed debacchari,

lii

Nec illis fapientiores fuére Magiítri Sorbonz,

f

qui decreverunt fervandam non efle datam

o

Henrico Regi fidem, ejus Sacramento popu-

Ri

losexfolutos effe , fas effe armari plebem con-

tra Regem , pretérea preces pro Rege fundi

&n,

[77]

folitas in Miffz Sacrificio expunxerunt, & alias

ii

füb(tituerunt, qux omnia cüm ad vim & cz-

ind

dem fpeCtarent , Parifienfes feditiofi in cufto-

r

diam copjecerunt Achillem HarlzumSenatüs

hu

Principem, & cum eo jo. Senatores, expref-

füm quoque tunc eft ab omnibusjuramentum

: C

dithe

de fide & Henotico, Meduanus quoque He-

fidion

notico Prafectus eft ac Gubernator Urbis ,

torl

tanquam populo charior conftitutus , fimulq;

fitsa

Regni Vicarius declaratus, qui Sigilla Regia

loiy

mox mutavit, & alia cum Throno vacuo fub-

ftituit: Parifien(ium audaciam aliz plerzque

l

;flm

li

Urbes fecutz fünt.

Quod cum videret Hen-

d

ricus, & Lutetiam defperaret , hujus Urbis

lroco

Senatum Turonas transfert, Navarreum ad

Kiobi

f& evocat, evocatis quoque auxiliis Germa-

Tl

nie & Helvetiis exercitum 35. millium pedi-

tj

tum & quinque equitum conficit, atque ad

fanum$. Clotoaldi caftra locat , obíeffurus fe«

tl

ditiofam

SJECULI XVI.

255

s; |

ditiofam Urbem , ad quem etiam confluxit

BN

|

pené univería Francie Nobilitas animo qui-

At

demtriumphum adornatura , reipsá exequias

lt

fui Regis cohoneftatura.

Nam Kal. Augufti

t

Jacobus ClemensOrdinis cujusdamMonachus

I

24. annorum, illiteratus & rudis , fanaticis

A0

Concionatoram vocibus excitatus, & fortaffe

u

etiam privatis quorundam, quafi ab Harlzo

Vr

itteras afferret , ad Regem admiffus, veng-

Á d

natum ei cultrum in alvo defixit , ac reliquit.

u

Monftrum hoc ftatim à R egiis Satellitibus tru-

m

cidatum , & cadaver quatuor equis eft diftra-

&um , flammísque abfümptum, projectis ci.

gtl

dul

neribus ad abolendam infamis parricidii me-

h

moriam.

Visit Rex vulneratus adhuc dies

T

4uos , datàque inimicis venià , pié mortuus

N

eft.. Fa&umhujusSicarii quidam etiam pro-

L:

bare & laudareaufi, Clementem pro Martyré

t

coluerunt; imó & Prior ejus factum cum Ju-

g

dithz facinore comparavit , quideindeinob-

fidione Parifina captus & aliunde tam fcelerati

trl

y nl

confiliifufpectus, vivus quatuor equis decuf-

fatis atrociífimas peenas perfolvit

j

* ycl fui fce-

ul

3

leris vel faz imprudentiz.

Defiitin Henrico III. regnare Valefiorum

T

jl

familia, & ex lege Salica fuccedente familià

Borbonià , Henricus Navarreus ejus familiz

xulusu

m ,

Princeps , quitunc aderat , confeftim poft Va-

leii obitum Rex proclamatus eft ejus nominis

gt

p

IV. folennipriusjuramento przfítito de Catho-

lice religionis confervatione , & regni ex avitá

D)

,

»

h

coníuetudine adminiftratione : repugnárunt

tamen

jn

HJ/ERESES

aifé

tamen plerzque civitates cum Carolo Duce

| dnis ö

o

Menio, Guifii occifi fratre, aliífíque ejusdem

ff tf

familie Principibus aàc non pauci Proceres.

Multaideo przlia inita , plures urbes obfeffz ,

u

captz , direptz , omnia cxedibus, ignibus , (tra-

(

u

gibus , mortibus & ruinis plena, variz nacz di-

| o

vifiones , fimulationes , (imultates, fraudes ,

d

ii

tanta facta rerum perturbatio , quanta fuit ab

ortumonarchiz ,quam folus demum ille po-

| t

TT

ruit comrponere , cujus occafione fümpferat

|

! w

originem.

Sistus V. ad componendas turbas Franci-

| vll

g

cas mittit Cardinalem Cajetanum cum viris a-

l

liquot eruditis , quosinter fuerat Bellarminus

n

Societats Jefu, poftea Cardinalis.

g

t

Anno 1 5$0.Proceres Gallie Romam mit-

qnud

tunt ad Sixtum Pontificem , Lucemburgium

a

w

PinciDucems utfactum eorumcirca electio-

ném Henrici Navarrz excufaret cum cautione

: Yiosb

pro Catholicareligione, quoniam id regni jus

3

godn

s& publicatranquillitasexigeret. Interim fae-

Melgio

derati Cacholicires fuas contra Henricum Na-

etort

xarrz necdum vere Catholicum , quibus viri-

yr

bus poffunt, promovent, & Meduanus quidem

n

ad Parmenfem in Beleium excurrit, atque ab

htn]

deii,

coauxiliafub Philippo Egmontio Comite acce-

pit & his fretus movit in Henricum, Drocas

adufe

obfidentem: Henricus autem fortiter occure

lt

rit hofti , & ad Utriacum przlium conferit , at-

3l

quepoft diuturnum certamen vi&tor evadit,

isten

ipfe manu füà fupra humanas fere vires pug-

Muj

Caitunc g9o. Equites; & ipfe Fgmon-

iüer

mgg;

danus

I

S/ECULI XVI.

2f9

(

danus, & Brufvicenfis Nothus , Germanus &

Uiö&f(m

Helveticus equitatus fe dedidit, Gallicus om-

lo

nis , armis abjectis auffupit, capta funt omnia

jj [

tormenta , omnia impedimenta , & xgré Me-

ii

duntam receptus eft Meduanus, unde sant-

dtniod

dyonifium venit; vix aufus íe Parifiis often-

vl

dere. Henricus econtra hoc fücceffu elatus ,

TTR

iterum Parifios obfidet, quam etiam deditio-

nikp

"

ne accepiffet , nifi eidem AlexanderFarrefius

r

Á

j

um fuo exercitu füccuriflet , ante cujus ad.

ventum habitze fünt in Urbe fupplicationes,

baannrï-j

una Religioforum omnis generis, & coloris,

!

Ym Yi

qui arma vix non ridiculé fuperinduerant,alte-

J'um

raautem in die fefto Afcenítonis , fed illa reli.

giofiüs proceffit , & Deum precibus placare

v

conata eft. mNemorofiüs Gubernator Urbis

a

nihil omifit , quo Cives ad omnia toleranda

od

invitaret non tantüm fortiter, fed etiam inge-

yaultt

niosé , unde hi quotidie erumpebant cum ma-

| Ild Wgni;?;

gno damno Regiorum , parati vincere,vel pro

Keligione mori: accedebant Concionatorum

I) ;

eran

exhortationes 5 difcuríationes Religioforum

| gt

per domos , largz eleemofynz , quibus divi-

ml

tescontinebant & alebant inopes; verüm fa-

[Il[ ! WE |

fme tandem przvalente inUrbe facienda fuiffet

Oi

deditio, nifi Parmenfis quafi Deus auxiliator

j

adfuiffet, Venit enim ille Meldas 12. Kalend.

um

Septembris , junctísque copiis , captóque , in.

yit

l

A

fpectante ipfo Rege , Latiniaco Urbe , ad Pari-

fios tendit, cui pugnandi copiam Rex Henri-

j

&Fjdlh

uv

cus nequidem fecit : Unde Parmenfis liberatu-

qot

cceffifle vi-

M

rüs Ur(bcm;; & non pugnaturus a

n

debatur,

252

HLUERESES

debatur..

"Subeunteigitur in LIrbem Farne(io

wl

cum auxilis ( cujus ingreflum Henricus vel

[ris

impedirenon potuit, velnon voluit , üt aliqui

N

Gu

excuf(ant , quia maluit divitem & intactam Ur-

bem , quàm depopulatam & egentem accipe-

Vi

J

i

re) Regiusexercitus ob(idione folutà abiit in

Hyberna , fed & Parmenfis munere jam fuo

| mi

uaíi defun&us & capto preterea Corbolio,

| ml

uübi magnam ftragem edidit , receffitin Belgi-

Tib

um , quó evocabatur, Ordinibus Belgii jam

(uny

Philippo Hifpaniz Regi iterum infultantibus.

J

"

Sixtus V. Papa in hoc negotio ita fe geffit,

(

utà Principibus negaret confilium ullum acci-

fent

pere , fed expe&taret à Spiritu San&o, multa

lii

À Parifinis fada approbando , & non pauca

ttii

€tiam improbando , laudans eos Principes,

ln

prafertim Philippum Hifpaniz Kegem , qui in

,l

Parifinorum partes.füb pretextu Religionis

EAU

Pontificem totum pertrahere contra Henri-

n

Ccum nitebantur, fed alia multa iterum Bono

bisg

publico adverfantia perpendens , quafi fibi foli

de'cti

hujus cauf arbitrium refervavit , nec fenfum

Uf

fuum manife(ítavit, & demum hoc ipfo anno

bun]

moritur, Vir ingenio magnus, & animo ma-

i,

jor, & ad res magnas gerendas aptiífimus &

qumi

providiffimus , qui in arceS, Angli ad fübitos

t

cafüs ad quinquagies centena aureorum mil.

inpui

lia fepofuerat, cüm tamen jam egregié exor-

Tidm;

náffet Urbem, & rerum omnium copiam in

Huic fuüffe-

ttcl

Pontificiam ditionem induxiflet.

1benf

&us eft Joannes Baptifta Caftanea , dictus Cle-

ürdfqu

anens VIL. qui 13. dic ab electione obiit, in

cujus

S/ECULI XVI.

N;Jg(o

2$5

cujus locum ftatim electus eft Nicola

IN

us Sfonf

J

dratus, dictüsque eft Gregorius XIV.

e

Anno 1591, Gregorius XIV. Parifinos &

Catholicos invitat ad refiftendum fortiter Na-

X

ä lhu

varrzo , pollicitus 15. aureorum millia quo-

|

libet menfe ex Pontificio arario : negavit ta-

jm

|

|

D)

men tam Philippo , quàm Meduano alienatio-

!

n

i

nem bonorum Écclefiz , quia hanc fieri majo-

;

ri Principum , quàm Ecclefiz utilitate , jam

tb

compertum habebat.

Pofthzc dubio Marte

Lt

pugnatur inter Regios & Confacderatos Fran-

1fege[H€,

Cix.

Vicini Principes paulatim Franciam di-

imat

fcerpere inftituebant , jámque partem fibi qui-

, t

libet fuam de(igaabat, prefertim cüm pars

l pJUCI

tertiajam pro Regia Corona fe fe erigeret , un-

Nf

de oriri paulatim diffidentia inter Confaedera-

u i

tos, & magna rerum eorum fieri inclinatio s

d

accedebat, quód Pari(iis per fexdecimviros;

n

np t

homines improbos, & qui ex fanguine fordi-

büsque concreti erant , omnia agerentur , un.

uf

de etiam ab iis metuens Cardinalis Contius

t

Epifcopus reliquit Urbem, illi autem Barna-

T

bam Briffonium munus primi Przfidis obeun-

a

tem , & prudenter Decemviris obfiftentem,

i

cum duobus Senatoribus per fervum publi-

"

cum füfpenderunt, facinore indigniffimo &

F

«^

l

impudentiífimo,

Quare Meduanus fedecim-

ydl

virüm audaciá aut infanid revocatus , Parifiog

advolavit, & quatuor eorum in Lupara com-

h

ll

prehenfis gulam frangi juffit , quo füpplicio

il

i-;a reliquos duodecim repreffit , ut ex eo

Ka

teme

u

HJERESES

266

i

W

tempore, quantum bonis antea metüs , tan.

j

tundem nunc contemptüs füi ingererent.

Evafio etiam € carcere Turoneníi Ducis

fit

t

junioris Guifii non profuit , fed obfuit Confoc-

qi

deratis: inillum enim multorum animi incli-

«

nari coeperunt pro Rege eligendo: Inde ma-

Fy,l

na di

dentia.

His tamen ita conftitutis,

I)

nibileminus Gregorius Pontifex Henricum

f

hy

Regio nomine indignum pronunciavit,& exer-

citum adversüs eum in Galliam mifit.

Hen-

Id

litt

ricus contra acceptis magnis é Germania & ex

(iní

Anglia copiis corroboratur, & Rothomagum

obfíidet , verüm fecundo adventu Parmen(íis

(

lh

iterum ex Belgio cum copiis auxiliaribus ce-

leriteradvolantis, obfidionem eádem celeri-

g.

tate folvit.

1 Iime&u*

AlexanderFarnefius DuxParmenfis arden-

mag

TEün

ti Galliz dum opitulatur , in Belgio ferme foe-

stl

diüs & fviüs graffaturo incendio fomenta &

dertn

tempus concedit : eo enim negotia Franciz

n

curante, Confaederati Belge artibus & ar-

mis Mauritii multa loca Hifpanie Regis oc-

p

IURT

cupant.

Anno 1592. Eligitur in fammum Pontifi-

- dinmy

; d

cem Hyppolitus Aldobrandinus Florentinus ,

di&us Clemens VIII. qui ftatiminitio füi Pon-

füty)

tificatüs judicavit alium Franciz Regem, ex-

At Cu

| Ány

clufo Henrico Navarrzo , eligendum efle, fed

dubiá utrínque tum Regiorum , rum Confoc-

F&thpn

qC

deratorum fortuná hoc negotium faüfpenfüm

tenuit, potuit fané Regia fortuna videri jam

i

fuccifa penitüs & evería, ficin extremas firpe

| Eu

angu/ftias

S/ECULI XVI.

261

TM

anguftias Henricus compulfus eft , fsd moxite-

W

rum valentior fe fe erexit , & hoftibus fe oppo-

lt

|

fuit. ProRegefecit plurimüm morsinfpera-

r

ta Alexandri Farnefii Ducis Parmenfis, quam

iUf

Ti

i

obiit anno etatis 47. Antwerpiz 4. Non. De-

hlb

lt

cembris , dum novam jam expeditionem in

(

Franciam pararet; obiit autem pientiffimé ,

Ra

rebus Belgii rité ordinatis , Princeps fortiffi-

o

mus , experientiffimus , & Gracis ac Romanis

; M

Ducibus adzequandus , & eorum plerisque fe-

n

licior, quód rerum à fegeftarum fciptorum na-

Omgun

&tus fit Famianum Stradam , antiquis Hiftori-

tl

cis nequaquam inferiorem. Reliquit filios

f

duos Ranucium Parmeníem Ducem , & Odo-

i.

ardum Cardinalem. — Succeffit ei in Belgio

j

Erneftus Auftrius, Rudolphi Cerfaris frater ;

ao

interim dum adveniret Erneftus , Mansfeldio

lt

1

rerum adminiftrationem fufcipiente , ne Ordi-

n

ncsex Parmeníis morte alquid fupra vires au-

derent.

*

ia

Germania turbatur morce Joannis Epifco-

yl

d

pi Argentoraten(is , dum eidem Proteftantes

fubftituere volunt unum ex heterodoxis

jre-

clamantibus Catholicis.

mmWLi

J

InSaxonia quoque & Palatinatu exoriun-

tur turbz inter Calvinianos & Lutheranos, fed

nvo W 'l

M

hic Catholici , illic Lutherani przevalent.

Ànno 1593. Confoederati Catholici Gal-

l?

t

li acceptá poteftateà Pontifice eligendi alium

Regem Catholicz fidei , de eodem eligendo

n

j

ferió cogitant , & Parifiis Comitia celebrant ,

mf/!

j

Uwi

fed magnà confulione , càm & Hifpani & exte-

")

K ;

r

262

HJERESES

ri plurimi competerent pro corona: que res

k

$u

dum Henrico Navarreo nunciata eífet per

Schombergium natione Germanum, affedu

[

& animo Gallum , & illi oblatum Regnum, fi

M

conditionem hanc fubiret, & fidem Catholi-

(l

cam amplecteretur,ac feri profiteretur: Hen-

E',l

ricus ad füos converíus miniftros interogáffe

J

fertur , utrüm effet in Catholica Rehgtonc fa-

ii

Atf

lus? & affirmantibus ipfis , ille ,üt eratingenio

folers & acuto, ergo, inquit, fatiüs eít me

j

Petiit exinde

j

Francie Regem adire coclum :

:

]

de articulis controveríis Catholicé edoceri,

n

quod eruditi deinde Epifcopi praftitére, quo-

sj

rum inftitutioni Rex avidifTime & ftudiofi(limé

QUi

fe fe impendit , aliquando per fex continuas

(

Vi

horas , quibus auditis Parifienfes alios vultus

& animos induerunt, & multorum in Comi-

u)

tiis fpes elufa eft.

qi

Igitur die Dominico 8. Kalend. Augufti

d

Santdyom.u Henricus Navarmeus Hzre(in

r

publicé ejuravit, séque filium Ecclefiz obfe-

dort

quentem profeffus , factà peccatorum exo-

Totur

mologefi abfolutus eft ab Archi - Epifcopo Bi-

fn

tuncenf' acreligiosé Montis Martyrum invi.

Qs

fit Ecclefiam , ut omnibus Parifinis ejus Reli-

T.

$io effec teftatior.

Pro abfolutione Pontifi.

Tüftm

cia impetranda miffus erat Dux Nivernenfis ,

ln

cui abfolutionem aliquamdiu quidem diftulit

AD4n0g

Clemens, eaufantibus Adverfariis fimulatam

Mffe

converfionem

]uculenter tamen conteftatá

IV

Regisin fide finceritate & conftantid; cum gau-

M.

dio poftea impertivit.

fs

Anno

S/ECULI XVI.

262

14

Aüno 1594. Urbibus certatim à Foedera-

M

tis ad Henricum deficientibus, haud dubié

Jfron

omnibus quantocyüs defecturis, fi Henricus

qui

Rexz inunctus fuerit, cüm vifüm effet , nihil

GN

opus efIe inunctione Rhemen(i , S. Martini fa-

d

craampulla Turonibus allata eft, & hác inau-

tl

guratus eft Henricus IV. Carnuti, ab Epi-

jni

Ícopo Urbis Nicolao , à quo & Ordinem S.Spi.

tugein

ritüs recepit, ac pro S. Marculphi peregrina-

TT

tioneperrexit Sanclodoaldum , ut inde rebus

Id

fuis ac Pari(inis profpiceret.

Egitigitur Rex

tht

cum Briffaco Lutetiz Prafecto , ut Urbe re-

*, (

Ciperetur, fed obftitére Sedecimviri, & Con.

if

cionatores paífim ex facris pulpitis in Politicos

VU

(fic appellabant fautores Regis ) intonabant;

vt

adhuc enim Pontifex , potenter contranitén-

r

tibus Henrici Adverfariis, dubius pendebat,

quid de converfione Henrici fentiendum , ac

hii

de Regno ejus ftatuendum.

Verüm ctüm hi

D

omnes edictis Senatüs & MeduaniDucis au-

kicot

&oritate repreffi effent , idémqueDux auxi-

m o

"

liorum causá profectus effet , Brifacus ad Re-

gias partes mercatorum Przpofitum , /Ediles

n

yuni

duos , Tribunos aliquot & Centuriones per-

sql

traxit.

His fübnixus quatuor MilitumRegios

yt

rum millia dele£torum per varías portas in Ur-

I

jl

bemimmifit, qui eá potiti cum levicedeGer-

lP

manorum eandem mox patentem Regi fub-

m

misére. cum palatio Luparz: & Rex Henri-

j

t

cus IV. armatus ingreffus eft eàdem ipsápor-

14

tá, quá Henricus III. ejus Deceffor Parifiis

l

gau

profugusexíerat: eaque dies deinceps folen-

i

; mi

R 4

264.

HJERESES

ni Proceífione celebrabatur à Parifienfibus.

g

g

CüàmRex jam Luparz Palatium teneret , di-

miíTi func per Urbem feciales , qui amnifüam

DN

roclamarent , quibus refpondit populus,

g

vitam Regi fuo accinens.

Dimiffi deinde ex

U

H

UrbeHifpani , Belgz , Neapolitani Milites cüm

jEfx.

Duce Feria , & actz Deo in majori Bafilica

j u

gratix.

Intra tres dies ab ingreffu Regis in

G

4

| [

Lrbem horas apertis tabernis commercia 1e-

fticuta , quafi in tanta Urbenulla belli füfpicio

1 m

EOE

viguiflet.

Invitatus benigné ad Luparam &

Regem Placentinus Cardinalis bonefté recu-

1 A0

favit accedere: Itaque juffu Regis à Davitio

ij

Perronio dedu&tus eft Montargium ; Pelle-

t ujun

vaus veró Cardinalis , cujus maximéinduftrià

a ii

fteterat Henoticon, audito-Regis in Urbem

^

' tu?ip[g(

ingreffu, cüm in le&o jaceret xgrotus, con-

j

hi

: D!

verfo ad parietem vultu , loqui, & vivere

defift.

i: lnl

;

? nf

. Pofthzcad ftudia pacis omnia funt conver

fa, vetita przteritorum recordatio , abolita

: Qu

Senatüs con(íülta, ícripta utrímque emiffa

[])

ignibus addida : Academia quoque contra

I

Henricum edita, irrita effe juffit, eíque pa-

DT

rendum effe , fancté decrevit, huic tamen de-

touym

ereto non ftatim paruére Religiofi, propter

! db

Pontificis fententiam nondum manifeftatam,

tf

proptereareliquis Ordinibus omnibus omiffis,

"tnpam

tantüm tempeftas in Jefuitas concitata eft ab

nulti

Academiz Rectore, homine turbulento, &

Arnig )

denunciato hofte Jefüitarum : ejus & Socio-

.Tn0tan

rum ex omni gegere. calumniarum c

onfarci-

.M

natc

S/ECULI XVI.

26$

(

E

N

natz & maledicentix veneno intoxicate ora-

W d

tioni modefté & facundé refpondit Claudius

inroy

Duretus, cui etiam Antonius Sequerius Co-

p

gaitor Regius fuam orationem moderationis

d

& ingenii pleniffimam pro Patribus Societatis

litson

JEfu addidit; Unde inimici jurati Jefüitarum

1bl

tunctantifper quidem repreffi (unt, fed eodem

anno nacti occafionem novam maledicendi

| chþ l

OLT

& criminandi virus füum conceptum foediffi-

il

mo ac fpurciffimo mendaciorum ac calumnia-

pumi

rum vomitu eructàrunt contra innocentes.

Áhty

Accidit enim, ut Henricus IV. Pari(iis 6. Ka-

Dyit

lend. Januarii magnum vite periculum adiret

à Joanne Cattello perditiffimo adolefcente, &

.

dul

ad infaniam ufque fcelerato , cultro vulnera-

(l

tus in facie , qui captus confeffus eft, fe id cri*

i

minis füfcepiffe , ut peccatorum füorum ve-

Lt L

niam confequeretur, fi Tyrannum & Rebel-

lem ÉEcclefiz Principem fuftuliffet,

Is, quo-

um

niam fuerat antea Jefüitarum Difcipulus,quan-

pl

quam alium poftea Magiftrum audii(fet , mi-

feros Patres , qui jam tum fatis apud Hzreti-

l a

gt

cos in bac rerum perturbatione valentes om-

p

nia, malo loco , & àt fpinain oculo amarulen-

tni

to animo abominabiles vifi erant , fao parrici-

[l, 9;0?1'5

dioinvolvit. Eorumigiturfcripta ad apicem

yit

jta]

excufía,, in quibus ciüm inventa effent aliquot

j

epigrammata adversüs Bencharnenfem ( fic

"

!

tumultüs tempore Henricus IV. dicebatur )

u

ht

