Inhos errores prolapfus eft circa annum227.

B

Ab Ecclefia idcirco profcriptus , contumeliam

non

ii

S/ECULI IIT.

32

Atf

non ferens Alexandriam reliquit & in ]ndae-

hn n'ljgkl

M

am conceffit.

Hierofolymis cum ab ordine

Sacerdotali rogaretur, ut in Ecclefia verba

ATU ts

faceret , furrexit tandem , &illa verba ex Pfal-

t m

Chilol

mo 49. v. I6. tantüm recitavit : Pecca£or?ve-

rb dixit Deu : Quiduamtumununtias jufH-

Vif |

ficationes meas , C ufurpas teflamentum meu

Og a

imoretuo? His recitatis libróque complica-

1b 194

to, cumlachrymis & ejulatu multo confedit ,

i5 intm .&

omnibus unà cum ipfo plorantibus.

Objit,

Admmy

Ita

anno ztatis 69. Tyrique fepultus fuit.

[ rl

Suidas,

ODpuspecd

Arabici, ab Arabia, ubicircaannm 207.

il 0U

hzc hzrefis exorta fuit, fic nuncupati funt.

tCDenttud

Quis eorum Author fuerit, nonconítat. Di-

im,edom

cebant autem, animam cum corporemori, at«

Iteta

d

ueinnoviffimo die refürgere utrumque: uti

n N

habetur D

ifHindf. 24. Queff. 3. cap. Quidam.

hi

1, Pln.

Contra hos evocatus Origenes , eos continuo

um t

ita convicit, ut ftatim converfi feipfos erroz

313

riscondemnarent , & poenasà fe exigerent.

fimfrit

Proculus five Proelus Montani & Cataphry-

at

gum pertinaciffimusSe&ator atque Protector

int, t

circaannum 207.

w d '

l

Beryllus , Boftvenz urbisin Arabia Epifco-

, Ui

l

pus , Circa annum a14. cüm Ecclefiam illam

jl At

aliquamdiu fatis religiosé & pié rexiffet, in

u CJV:

eam deinde harefim prolapfus eft, ut diceret,

t

Chriftum quó ad Divinitatem ante Mariam

"

,.A

j

non fuiffe , nec propriam Divinitatis fübítan-

l

J

tiam habuiffe, fedeam, quzPatris eft, Dei-

:oaïfäm

tatem in eo tantüm habitáffe; Adreprimene

[!

4

dum

HJERESES

46

dum hunc errorem multi cum eo Antiftites

PU

M

mt[u

h

«(mme

congreffi fünt : fed fruftra.

Accitus tandem

j

fw,g

j

Origenes, primüm fermone cum eo collato;ita

i

li

eumconvicit, uterrorem planérevocárit.

T

sl

zArtemon , qui & Arzemas di&tus eft , Ebio-

[

:;

;W(

nis , Cerinthi, &aliorum peftem jam pridem

profligatam refüícitavit circa annum Domini

d

TW

g

221. dicens Chriftum non Deum, fedpurum

hominem fuiffe.

Graflata autem fuit pefti-

ia

M

(

lens hzc doctr

ina potiflimüm per Phrygiam in

n

N

AAfia.

Theodotus , à quo Theodotiazni , Byzanti-

fj

21

£üs, arte

uidem Coríiarius , multüm tamen

eruditus ,

6

;onftantinopoli Romam confugit ,

[L/

quia ipfi vitio vertebatur, quód urgente per-

fecutione negáffet Chriftum. "'Tandeminhz-

refim Artemonis & Montani lapfüs , circa an-

num 221I.dixit, Mariam non Dei, fed homi-

W

nis tantüm Matrem fuifTe. Videlicet, ut dicere

T

Qu

poffet, (enegando Chriftum, non Deum ,.fed

| mj

^L

hominem negátle.

Utebantur, qui ejus Se-

&z adhzrebant iis duntaxat Scripturz capi-

Qd

tulis, .. quz de Chrifto velut homine edoce-

V

bant, minimé veróillis , quz deDeo.

Nice-

T

L

p

phorus ex Eufebio Czfareenfi de hoc hzretico

; ftttn

ficfcribit. Quemadmedum Montanus & Ma-

j

ximilla à Spiritu vefano uterque agitatus , fe

i

ipfüm füfpendit , eóque modo adinftar Judz

!f

proditoris vitam finivit, ita etiam primus pro-

MT

phetiarum eorum defenfor, admirandus ille

W

"Theodotus, càm fe feductionis Spirituicom-

:g

ififfet, ia-

mcndäifet, potcüatiqge ejus perm

4

D

Gatus,

SZECULI Iif.

£t

UET

]

Ccmlmn':

&atus , atque füblatus in coelum ac rurfum de-

lapfüs, peffimé periic.

ml

Metangifmonite , (ive latino idiomate

Dterp

Transua[antes , Imuafantes , fic di&ti funt,

usl

quia docebant Filium efle in Patre (icut vas

m

parvum in vafe majore.

Faciebant igitur Fi-

um Dny

lium Patre minorem.

Quis eorum Dux &

m

Princeps fuerit, $. Auguftinusnonaddit, Vi-

Jtn f

detur autem tempore Artemonis & Theodoti

verPhryglami

Hareticorum emerfifle circa annum 221.

"Afelepiadotei ab fclepiadoto , Theodoti

4tj,

/

Coriarii Difcipulo , dicebant Chriftum purum

Vltimtam:

hominem , circaanpnum 221.

imoonügi

Porphyri»mi à Porpbyrio Athenienfi Philo-

It pt

fopho , natione Siculo , Chriftiani nominis

mb

hofte infenfiffimo.

Hic fuit Origenis Con-

is, r

difcipulus apud Plontinum Magiftrum. 'Tum

j, feton

veró , uti ipfe fcribit, Origenem Alexandriz,

icet.utdic;:

magna cum gloria docenteminvenit , circaan-

uDf

num 22j.

Sedortá ibidem atrociffimá perfe-

, g

cutione cüm multi Chriftianorum deficerent,

n

etiam defecit Porphyrius, ac deinceps fanctam

il

Religionem conviciis diré profcidit , Juliani A-

, M.

poftatz infignis prodromus , quem Tyrium

vohamt

fenem vocat LibaniusSophi(ta Juliani Prece-

yausd

ptor Porphyrii autem zítimator & Encomia-

Bu

[

€5.

Fuit is,

yinl

jj

* Tertullianifle , & Tertullinmo,

M

üt S. Hieronymus in catalogo Virorum illu-

1

j

[/f^

ftrium refert, Carthagine natus, & Presby-

ter. Ingeniiacumine & eruditione fibi parem

i

J

Sed & hzc (tella cecidit ex Ec:

non hgbuit.

eleíize

hi

42

HJERESES

yu

Glefie coclo in barathrum Montaniftarum

T

Chiliaftrarum circa annum 2256.

Unde r.

i

Damnabat íecundas nuptias. 2. Credebat

E&ï'.mmbl*

nos poft refurrectionem his in terris velut in

yinm

campis elyfiis adhuc annis mille vi&turos. 3.

m

Dicebat animam humanam quidem immorta-

"m

lem efle fed corpoream, ac ex patre in filium

["ail :l mt

per traducem propsgari. 4. Sceleratorum

g

ho:ninum animas polt mortem verti in Da-

(f

mones, & in quecunque bruta füis deli&tis

congrua. j. Jejuniaà Montano indicta defen-

nem;f!fI

[

h

dit. 6. Catholicos P/jcbios, hoc eft, 24zi-

hii

zAles nominavit , eoquód reciperent moechos

TU

poenitentes.

De hoc Tertulliano plura ha.

J U

]

benturin ftrena aani 1728. f/o/. 21. €$ 22.

Ro

Elchefei , (ive HelcbefAite , à quodam

MT

Pfeudo Propheta He/cbesáe , ex cujus nomine

t

duas mulieres tanquam Deas adorárunt , üt

perhibet Epiphanius. A quo Epiphanio etiam

b

t

Sampfzxi & Elcefzi appellantur, eósque Ebio-

ftrt

nitarum dogma in univerfum amplexatos fuif-

& Q

feaflerit : adeó, ut, tefteS. Auguftino, Sam-

ht (

pfzos& Elehefieos Ebionitis copulet,tanquam

tunf

una fit eadémque hzrefis , uti jam fupra de

Sampféis di&tum eft. Exorti funt Elchefxi hz-

TU

hs

reticicircaann. 339. Dicebapt etiam,licitum

efle Chriftum negarelinguà, modó non corde.

fm,:j

Doriy

Librum quoq; circumferebant,quem dicebant

de coclo lapfüm : cujus verba, fi quis audiíffet,

intaj

A0,

deli&orum veniam confequeretur, prateril-

lam , quam Chriftus exhibuit. Cujus libri

jl

fgmentum deinde M ahometes imitatus eft. .

Qd

Meichis

SJECULT TII.

45

Ol

Melchifedechiani , fic appellati , quia Mel-

M. hi

chifedech Sacerdotem non purumhominem,

3 nj

fed quandam Dei virtutem Chrifto majorem

Mtrsydy

fuiffe arbitrabantur : malé interpretantes il-

levidum

lud Pfalmi 109. 7z es Sacerdos z eteruum [e-

Xem m

eundimn ordinem Melcbifédecb. Sic enim aje-

bant: Ni(íi Chriftus fuiffet minor, fivein fe-

1ptre nf

. hm

cunda inílitutione pofitus, non utique illius

mv n

ordine opus habuiffet.

De ipfo autem Mel-

Iafis d

chifedech dicebant, quód fuerit fine Patre , fi-

oIndiadt

nematre, fineprofapia, volentes id probare

exEpiftola S. Pauliad Hzbreos. Ortaefthzec

rel, d

Téntmet

hzrefis circaannum 240. . Quo Authore, in-

certum eft: quia S. Augu(tinus nullum nomi-

mo pur

(b

nat, etfi Epiphanius dicat, eum fuiffe Hiera-

, od

cem , nectamen eaminveniffe primüm.

* NovatiazniaNovato , Romanz Ecclefize

ijtsmr

''enebant fe-

i, r

Sacerdote , circa annum 55 $.

mel lapfos in peccatum, non effe in gratiam

giphanioeür

il

recipiendos, & iis , qui in perfecutionibus de-

fecerint, nullam ampliüs fupereffe fpem falu-

ml

tis.

| Nmüü»sm'

Qui eum fequebantur, fe etiam nomina-

bant Cazbaros , hoc eft , Puros.

Dicebant

ij ul

enim fe (ine peccato effe, contraillud Joannis

m lia

d

Y.C. I. V. 8. A dzxerimus ,quod peccatum mon

babemus uos ipfos [educimus,ci» verit as im mo-

vind

bis nonefl. Undeomittebant illud in oratione

Qs

Dominica : Dimitte nobis debita noftra. Non

—

baptizabant , quia tenebant,, infantes effe (ine

Lquisf»ïïï"'"

peccato.

Viduas rurfüm nubentes velutad-

w

ulteras habebant. Aliorum orationes fibi ne-

(

dcfun1

j

;

'ü,»'fi.

ceffarias effenegabent, nec ullas pro

&is. .

yt

H/ERESES

44

&is oblationes admittebant, Conflavit autem mwa

fuam hanc hzrefim Novatusideo, quiaPon-

qi Pl

tificatum Romanum , quem unicé ambiebat-

non obtinuerat , confecratusàtribus Epifco-

1

W

ljl

g

srudibus & bené potis.

Agrippitiasi ab Agrippino Carthaginen-

l H J

?

fi Epifcopo , qui circa annum 2 o. rebaptizan-

Wcsi

dos cenlebat eos , qui ab Ecclefia Catholica

g

deficientes ad Hxreticos, ab iie veró fanà men-

OU

te receptà ad eandem Ecclefiam Catholicam

i

?NC

rediiflent, QCujus quidem fententizet(iab in-

ain,!

itioetiam S. Cyprianus fuerit , fe tamen eon-

n i

tinuó fubmifit, & ab errore receffit, quam-

l

!XJ

Wj

l

primum Pontifex Stephanus litem decidit, &

b

nonrebaptizandum effe decrevit.

LMI

NoetiAsii & Noéto quodam SabeliiPentapo-

C

ul

litani Preceptore.

Exnerferunt circa annum

u

N

(l

259.apud Ptolomaidem ZEgypti. Negabant

ü

[

I. In Divinis Trinitatem Perfonarum : & uná

h

w

tantüm effein eis Perfonam afferebant, diver-

jj 1

fistamen nominibus apellatam. 4. Dicebant

u

Patrem zqué paffum fuiffe acFilium. Unde

lu

etiam deinde nominati fant Pazropaffiaz;. 3.

T

IU

5

No&tus mentitus fuit, fe effe Moyfen & Fra-

Ti

trem füum effe Araonem.

fir

* Sabelliani à Sabellio No&ti Difcipulo ex

[ W[OM

Ptolemaide ZEgypti oriundo. — Hi circa an-

num 260.tenuerunt cum Noéto 1. lnam

hi

ml

efle perfonam Patris & Filii & SpiritüsS. 2,

Negárunt Salvatorem noftrum effe Patris Fi-

i

n

lium, & primogenitum omnis creatur. .

EJLT

Patropa[fiani , iidem , qui No£tasi ? $a«

li

bedinni.

PrA-

,

)

S/ECULI IIf.

Cünüivitz;;-

4f

Praxeas A(iaticus circa annum 260. pari-

j .CO) qum

Uaf

ter negabat plures effe perfonas in Trinitate,

Uti &

Jsäm'bmpgk

Hermogenes Afer circa annum 260. de qui .

1

"

hCs

l1

busS. Auguflinus dicit: Noz7//e /unt plures

Seca , fed unius Secf a plura momina.

0 rehap[

tbf Qu

::

ANepos Epifcopus cujusdam Civitatis in E-

hr rin

gypto circa annum 270. judaicá opinione, qux

m Cate

inScripturis à Chrifto promifía fünt, fenfu cor.

porali craffiàs intelligens , ea ad profens Se-

Fentiver

ftmoq

culum, & defignatam quandam mille anno-

rum vitam retulit cum Cb/zff z.

Et ut ex

Xl qui

mátcidt

Apocalypfi opinionem füam confirmaret, li-

brum compofuit , cui titulum Cozfzzazioni

indidit.

BcliiPcntapo

* Paulus Samofatenus natione Syrus An-

Q amur

tiochix Epifcopus, multe quidem arrogan-

, Nl

tiz , fed nulliuspenéfapientie , Artemonis &

um d

Ebionitarum hzrefim refüfcitavit circa annum

rout, u

:73.

Et r. Prohibuit Píalmos in Templo

, Dd

cantari folitos. hísque alios fuffecit, quos in

um (

fuamipfelaudemcompofuit. z. Negavit Dei

yMA»i

h

Filium é coelis defcendiffe, fed in utero Virgi-

oyín l

nisinitium habuiffeafferuit. ;. DocuitChri-

ftum Deum Dei Filium non fubítantivum ac

i

perfonalem & fempiternum effe cum Patre,

Ti at

fed prolativum tantüm, id efít, quafi aérem

p 1

quemdam effe, non autem períonam vivam &

"

y

fempiternam cum fempiterno Patre, 4. Chri-

t

al

ftum quidem fuiffe hominemjuftum , nonau-

n

tem Deum verum. j. Potiüs Judzus quàm

jj

iionem z

lh

G—hriftian-gs voluit obíervari circume

. adeà

A6

- HJERESES

" j

adeó quidem, ut Zenobiam quandam Regi-

UH

namin Oriente tunctemporis docuerit judais

aducwm

zare. 6. Utihabetur z. queff. 1. cap. Paulia.

A

" ï[thl

M

zifie.non baptizabat in nomine Trinitatis.

«t

n

fi

|

Quapropter in Concilio Niceno preceptuni

W W

fuit, ut, cüm aliqui ex illis ad Ecclefiam redi-

üM

rent , rebaptizarentur, quód veram Baptifini

MM

j

formam non tenerent.

Atque hos ob erro-

P

res variis habitfs Conciliis Paulus Samofate-

m&amf

nus excommunicatus tandem & füo Epifcopa:

vt

tuejectus eft.

tgti

Buddas , antea Tcrebynthils Manetis mox

m

fecuturi Preceptor circa ann. 2735. in Perfide

wi, d

fe ex virgine gepnitum & in montibus educatü

n

mentitus fuit.

Quatuor compoíuüit libros ,

j

quibus nomina indidit Myfteriorum , Evange-

q»iämeï

li, Thefauri, Capitulorum. .A Damone ex-

um

agitatus interiit.

dv

Ejuslibros cum reliqua hz-

reditate Urbicus , qui fepoftea Manetem nun-

vn.

cupavit, ab illa foemina confecutus eít, qux

At

Buddam foverat , & Urbicum feptem anno$

I

natum zre & librá emit

, libertate donavit , &

IT

heredem inftituit.

g

d

* Manichei , à Manete , natione Persá

circa aunum 273. tam laté imprimis apud Per-

Ut

! hn

fas , deinde veró in Africa fuum virus propa-

gavit , utper annos ducentos non potuerit fo-

tll

ti

piri. . De hoc ita fcribit Leo Papa & Eufebius

J.7.€. 29. Mazes quidam , fecundüm nomen

Mtye

fuum infaniens & inftinctu Dzmonis agitatus ,

Cní

invifam & execrabilé harefin docuit , tam acer

tsj

ingenie

S/ECULI Ilf.

47

Rttdg

j

ingénio, ut infaniz vel Dxemonis plenus effe

ag

videretur.

Nunc Chtifti fe gerere formam

'-(-[

) Dj

oftendereconabatur , nuncipfum Paracletum

ht [re

j

fe effe pradicabat, quod utfacilius hominibus

9 t

perfuaderet , inftar Chrifti duodecim Difcipu-

los elegit, quos ad przdicanda (ua dogmata

dECCltflam[c

Yeun t

emifit. Nicephorus A. 6. c. 21. Hiff. Eeclefraff.

Ícribit : 24442 jugum fervitutis longo tem-

ld

iUl f

pore traxit.

At, cüm derepenté Herz füz

ex teítamento hzxreditatem adíiffet, non con-

2

xentus fuit molliore & affluentiore , que ei ob-

tigerat , vità, fed acervatis libris fetotum ve-

SManttsm

ritatis inimico przbens ad impias fabulas di-

",b Deti

vertit3 donectandem, utiSuidas habet, Rex

Ts

Períarum eum juffitexcoriari vivum & cani-

X lbros

bus nudum objici, quia Regis Filium fansre

Hec

m u

quidem voluit , minim& veró potuit.

Domonet

autem impiaillius dogmata fuerunt. . Duos

ul

effe Deos , alterum quidem bonum , alterum

Manetem:

veró malum: utrumquetamen xternum. 3.

as d

Animam hominis aut Deifübítantiam, aut ex

Dei fübftantia effe , & ex eo tanquam ex aliquo

f

n

fonte manare.

3.

Nullo modo licere bella

gerere,

Hinc Moyfen reprehendebat , quód

bellageffiffet, 4. Omnes beftias effe rationis

i Dd

capaces , omniáque bruta animalia zqué ac

nl

hominem non folüm fentire , verüm etiam in-

ss p

TU

telligere. $. Corpus füdpte naturá malum

effe, & ideoà malo principio fa&um. 6. Non

x

W

Vrl

lUP

jj

licere veíci carnibus, eoquód à Diabolo effent.

Jl

!

7. Chriftumnonfuiífe verum hominem, (ed

T

g

phantafticum , & phantaíma quoddam , nec

JUe

veré

l

j

48

HJERESES

j

verénatum. $. Diabolum naturá fuà malum

n

Imó creaturas

1 lnüm

effe, nec bonum effe poffe.

ex fe & generatione fuà malas effe, quód à

il

ntthJ

malo Deo creatz effent, 9, Judicium forene-

yt

gabant, uttantó liberiüs peccarent. 10. Le-

gem veterem malam effe dicebant. r1. Con-

tendebant peccata nullo modo poffe vitari ;

fed ex mala mente proficiíci.

Nam duss in

; QU

homipne mentes effe dicebant: unam quidem

AQS ü

f«

fs

malam à malo principio , eam videlicet, quam

nos vocamus concupiícentiam carnis: alte-

l

ram veró bonam , quam nos appellamus ani-

[i

mam rationalem. Peccata , qux in homine

n C'"I

fiupt, à mala anima procedere, & eapropter

non poffe perliberumarbitrium impediri. 12.

Nuptiasdamnabant. :3. Nullam prorfus a-

&tionem tribuebant voluntati : nequidem ad-

juvanteSpiritufancto ; qnafí nil intereffet in-

| M'j*":'

[

ter ftatuam & voluntatem. 14. Nonrecipie-

Jl

[/)

MM

bantlibros Apoftolorum , fed fua dogmata

Vi

fingularia comminifcebantur ,^ quz. Chrifti

;

"Y

quoqueEvangelium vocabant. 15. Gloria-

bantur peculiaribus illuminationibus é coelo ,

d

hin, ]

dicebántque fe donare Spiritum S. 16. Ma-

i

trimonium , poteftatem civilem, & reram

[/7] j/(]«

publicarum adminiftrationem nonà bono fed

[

[/

lj

a malo Deo proveniffe dicebant , & ea idcirco

fjj

rejiciebant: 17, Uti & vinum, .18. Nega-

f/]

bant Baptifmum in aqua quidquam adferre

falutis.

"pocarite, Catbarifle, Dicartita, .Ab-

"t

inentes ,e Brachita, Surculi erant , ex mala

1407

Hie«

arbore Manicheorum pullulantes.

S/ECULI IV.

49

odl

Hiey nychitaab Hierarcha Hxretico ficno-

I qum

minati, circaannum 279. Carnis refürrectio-

d)

nem negabant. 2. Dicebant S$acramentum

if

Extremge Unctionis non inftitatum fuifTe à

AL

bit, r

Chrifto. 3. Parvulos non pertinere ad reg-

num ccclorum , eoquód ipfis nulla fint certa-

NT

minis merita, quo vitiafüperent. 4. Lucer-

B

T

j]

nam de Lucerna , & Lampadem de Lamp.adc

in duas diftinguentes errabantin Divinis circa

Tüktt

Filii Deinativitatem, uti Author eí(t Hilarius

TET

lib.6.de Trimitate.

f.

Monachos & Mona-

IT

chas, & qui conjugio non erant addicti , in

T

füam Communionem non recipiebant.

r

nyzdii, [

S/ECULUM IV-:

npüsa

ailtm i

amedtc t

Meletiami. * rrimmi. Colluthus. Eufe-

Nj

Ius. Enzoolus c Memas et Menophaatus ei A-

chilas. . Euflathius. — Georgiani. Theorms.

U gt

Secumdus Ptolemaidis Epifcop. Maráis. d heo-

N

nas. Aflerius. Con[Fautius Imp. duxemtius.

J (

gustt

Marcellus. dncyramus. Quintianus. * Aa-

riani. Narcifus. .Aceffus. Colmiami. PLha-

T

tinus. Stephbanus Auttocbeuus Epif, * Cir-

m K

euitores vel Circumcelliones. Balatius.. * Se-

qni

mi ArriAmi. cacius. Eufebius. Archieu-

Val

muchus. * Donatifla. Majorinus. Crefconius.

l lg' B'ffl

Bonofraci. Alfurritani. Eunomimm. nomi

lquamïfïï

Jeu Auomai. Georgius Alexaudria Epäcaþzlf.

Georgimns Laüdiezrs Epifc

oDzs. * AMacedomia-

r

T

ui. Puevmatemachi. Sabinus Heraclen E['"gdf

j

1

J

D

[ii

[]

— jfeopus

?

HJERESES

D-U

MarAtbonius. Fortunatiapus, * -

a

;:)Pw.

IMAHI. Serras.

Sulianus Imp. Apoflata. He-

PT

ron Apeflata. * Luciferiamt. Campates. E-

cFuii

celolus Sophifta. * AMel[aliami. "Theopbro-

sius. Eup[yehiami. Adelphius. . Agmoéta.

"

Satamici. Demophilus. Eudoxius. irami.

* Apollinarifle. Dimoeritae. Timotheus A-

fu.

j

gollivaris Diféipulus. Vitalis. Lucius Ale-

[.

xandrinus Epifc. * Seleuciani f Hermiani.

p

Audeani. * Enthufiafla feu Euchita. Aman-

bl

&iws. Proclinnita. * Prifcilliami. Parmenia.

j

il

sille. Marimus. ffovimimmus. * Elvidius.

"gapeta, Antidicomarianite, Collyridinmi.

l

Feliciauus. * Anthropomorphita. Dorothenus.

il

Eleufius. Luciamus. Sabbatiani.

vt

«unis

Eletianih Meletio cujusdam Civitatis

NU

in ZEgypto Epifcopo, fed poftea cje-

EE

M

€to.

Prodierunt circa annum 311.

)

:

o

potiffimüm de Ecclefiz prafe&turis contende-

f

bant, fed pofteaita conjun&i funt Arrianis, ut

NTTT

Arríani Meletiani, & Meletiani Arriani nomi-

narentur : quamvis tamen Meletius deinde

t

du

J

Antiochiz Epifcopus factus relictis Arrianis

GAnyy

rediericad Orthodoxos , uti Nicephorus Z/.

9. c. 48. refert , Nicenam fidem publicé con-

€ionatus Antiochiz.

* Zrrianiab.4rrio Alexandriz apud JE-

Tif

Á

gyptios Presbytero & Theologiz ibidem Pro-

hi

fefforeexLybiaoriundo. Namcüm Alexan.

dJm T

der Epifcopus Alexandriz effet , hanc veró

//

f

I

dignitatem ei invideret Arrius ambirétque

n

pro

NI

M

S/ECULI IV.

$i

'.AMAM, i

pro fe, in ejus vita nihil quod aggrederetur in-

veniens, faltemillius doCtrind impugnare ftu-

(»mfnm..

N

duit, docuítque circaannum 315. Filium Dei

Deo fimilem nominitenus quidem at non-con-

À. Api

A. A

fubftantialem: nonszternum, fedin temporé

Ti

creatum. Huncerrorem veluti in cunis pra-

. Dd

focaturus Alexander duas quidem*Synodos

DT

co&git Alexandriz , (cd fruftra, etíietiamSy-

nodus gxneralis Nicena contra eandem cele-

hi, A

i, D

brata fuerit, & Arriusà Conftantino M. Imp.

in exilium ejectus.

Mortuo enim Conftanti-

t !D

no à Conítantio ejus Filio & Succefforerevo-

Glyril

catus, fopitum utcunque incendium refüíci-

l 1777

tavit : adeó, ut ipfemet Conftantius eodem

ul

Harefeos veneno imbueretur.

Cüm veró

m vt

Conftantius diem conftituiffet, quo Alexan-

lt ]

der & Arrius inter fepublicé hac de re confer-

rent ex Scripturis, Deus tragcediz finemfe-

nnun j

cit.

hurbconti

Orabat enim totá no&te Alexander ,ne

virus hoclatiüsferperet. Et, ecce! cüm Ar-

[UMAWM"

rius mané ad conftitutum difputationis locum

jlricis

ergeret , ccepitinter eundum ventris dolore

ia

j

P

borare.

Hincexonerandz alvi causá cloa-

Ch&ls Anü

cam ingreffus , curpem ibi animam fimul cum

joghoni

fordibus ejecit. Quanquam, ne tuncquidem

;mPUbüC j

omnium malorum finis fuit : quia , quódipfe

nonamplius potuit , idejusSactatores praríti-

li

ial

terunt, & hzrefim, quàm potuerunt, latiffimé

j

Vil

/

propagarunt ita, ut alia nulla fic accupaverit

«l

m

mundum , quàm hzc.

d

iil

Col/utbus , h que Colletbiani Sectator Ar-

d

u

"

rii; circaannum 31j. Praterea docuit Deum

jj

2

malo-

E

. HJERESES

atl N

malorum fa&orem non effe , v. g. Affli&io-

qu

f

YUs

jl

num , infortuniorum, füppliciorum : contra

illudIfaig 42. 9s dedzt Ifrael im direptio-

zem? nsomne Domünus,cui peccoverumt 2

y

Eufebius Nicomedienfis Epifcopus , Vir

praclarus atquein utraque difciplina verfatil-

flmus , ibsique adeó Imperiali palatio pluri-

müm

imnüm honoratus, fed, cum multis aliis , Ar-

[

wuü

rianus: de quibus Alexander AlexandrizEpi-

p

qut

fcopus in quadam epiftola ad omnes Epifcopos

u

Catholicos , üt eam refert Socrates, fic Ícri-

I

l

bit; Eufebius, qui nunc Nicomediz eft, coc-

hi

Tl

Mil

pit prxire Defertoribus illis, ad loca quzvis

fcribere eos commendans.

Et Defertores

Iin

m

quidem fünt , z4rrzms, adehillas , Aithales ,

u)

Carponas , Mter Arrius ,Sarmates , Enzoint,

MM

Lucius , Üfulims , Menas, Helladius, Cajus ,

l

& cum eis Secuzdus , && Theonas , Aliquando

Epiftopi diéfi : Qus veró contra Scripturas

fl

adinventa docent,hzc fünt: Non femper Deus

Ex A[;h/

Pater erat , fed erat, cüm Deus Pater non

erat.

Non femper igitur Dei Verbum erat,

st

(ed exnon exiftentibus factum e(t. Quienim

]

hn

erat Deus, eum, qui non erat, ex non exi-

W

ftente fecit. Itaquealiquando erat, cümnon

Q

erat: fiquidem creatura & factura eft Filius.

Neque veró zqualis (übftantia eft Patri, neque

lr

verum & naturale Verbum Patriseft: neque

^02 Qf

etiam vera fapientiaejus: fedunus quidem ex

1(&'

!U [

creatis & genitis eft, abufivé autem Verbum

DN

& fapientia factus.

Etipfe in proprio feu na-

TT

tivo Dei verbo, öc in Dei fapientia eft, in qua

»

E

S/ECULI TV.

5

& omnia, & ipfüm quoquefecit Deus.

Pro

Vgl

VU [

pterea etiam mutationi & alterationi naturá

obnoxius efít , ficuti omnia etiam rationalia.

ln

Atntni)

Peregrinum quoque & alienum , fegregatum-

que eft Verbum à fübftantia.

Et inenarrabi-

Ditogs !

"

lise(t PaterFilio: neque enim perfecté cerne-

Icolm w

re poteft Verbum Patrem, nequeperfecté &

i ln k

certó eum cognofcere.

Etenim fuam ipfius

mülsad

quoque fübftantiam , uti eft Filius , non novit:

ARTA

propter nos námque factus eft , ut nos per

onptsb

eum, velut inf(trumentum , crearet Deus:

xate, f

nequeis fuübftitiffet, nifi nos Deus creare vo-

metie dl

Juiffet.

Quas autem turbas hie Eufebius in

ii qua

Ecclefia Dei concitaverit, tamante füum exi-

Tt Deertot

u, At

lium, quámab exilio revocatus , id multisde-

dimus in ftrena anni 1

ju, B

Lubus.

7a8. fol. 35. ö*jäqum-

j C

Euzoius Ecclefio Alexandring Diaconus

i, n

Arriitam in errore, quàmin exilio & damna-

nX

tione focius.

Uti & Z4ez22 ibidem Dicaonus.

p

Et Achillas Alexandric Epifcopus , fed depo-

Des Pt

fitus? quia Arrii veneno infe&tus: cui fübfti-

iVerbund

tutus eft fupra laudatus Alexander. Item A4e-

4 (

zopbantis Epilcopus Ephefinus , unus eorum,

r at

qui Decretis Niceni Concilii obluctantes Arrii

qnr, !

opinionem laudárunt.

du db

Euflathius , à quo Euffathiani , primüm

ib

Monachus , tum Epifcopus Sebaftienfis in Ar.

Ó

trist

Tl

menia circa annum 320. docuit z. Sanctos

2.

qnu

non effe honorandos nec implorandos.

T

SpiritumS$. nec Deum nominare voluit , nec

pl'[)

Vocare creaturam, 3. Templa dicebat nul-

D 5

lius-

x"(uU

$4

HJERESES

j

H

liusütilitatis adeóque evertenda effe. 4. Con-

PFWP[C

jugium prohibuit, & à carnium cibo abftinen.

dum effe docuit: unde à Concilio Gangrenfi

p

i

j

damratus & depofitus fuit.

Georginhi, (ic dicti àS. Georgio , qui eos

vt D

primüm ad Chriftum convertiffe dicitur. Ha-

J

bitant in interiore Armenia versüs feptentrio-

ii

nem & Euxinum mare.

VerbumDei quidem

sst

füfceperunt hi populi circa annum 325. fed

i

poftea defecerunt, ut non omnem Evangelii

iïwï |

partem fervarent.

Qu

Nam Archi- Epifcopum

habent, quiin monte Sina Clau(trum S. Ca-

fud

7

tharinz iricolit, quem , non veró Pontificem,

pro Capite Eccleftze habent.

InSacramentis

!

jj

& aliis plerisque Grecorum errores fequun-

tur.

Eorum Clerici rotundas ge(tant coro-

dizmi

nas , uti etiam noftri: Laici veró quadratas.

izx]z.[aþ;&

Illaftriores corum mulieres Amazonuümiinftar

M

Y

armis utuntur in prztiis.

In Officiis Ecclefia-

i

W

Q

fticis & Ícriptis quidam eorum ututitur linguá

dU5

Grzcá , alii Chaldeàá.

Modoó füb jugo Turci-

-- —

l

us

cogenunt.

nl

Theopgnis Nicez Epifcopus , fed ia Nicena

ïokhamï:

Synodo Arrianz SeCtz acerrimus Defenfor ,

&my

N

uti &-Secundus PtolemaidisEpifcopus , & AMz-

h)!

zi Epifcopus Chalcedoneníi , & Teoxzas

li

i

Marmaricz Epifcopus.

EtAfferius Sophifta,

d

genere Cappadox , 4r7z; Difcipulus. Et Coz-

4 ]

Jfántius Imperator, Conftantini M. Filius,qui

N

4f

omnem opem' ac óperam przftitit Arrianis ,

J

quia totus Arrianus.

ATU

De quo in ftréna anni

j

1728. fo/. 3. N, XI. & fEquentibus. . Etn-

XeHLIMS

L

SZECULI IV.

;$

df t

xentius Mediolenfis Epifcopus , ElvidiiHzre.

ndeap,

tici Preceptor, qui, quia anno 540. Arria«

Dl Gangy,[

num dogmaanathemat fübjicere noluit , ideó

à fanctis Patribus in Concilio Ariminenfi hz-

At g

reíeos condemnatus fuit.

Sed & AMarcellus

f

"ncyranus Epifcopus in Galatia ejusdem fari«

tsl

nz Arrianz focius Dignitatem Ecclefiafticam ,

:bumDriqui:'

À

utinam non & fidem & animam , amifit. Tan«

itnim j

!

dem hoc agmen claudit |Qzzzzz4zas Arriand

mentg

]

perfidiz acerrimus defenfor , qui Afclepz ;

Hl

Gazzorum Epiftopo pulfo , ab Arrianis (üffe-

hts

&us eft,

YO Pontift

Aeriani ab Aério Euftathii füpra memo-

o

rati Condifcipulo. Hic, cüm effet Presbyter,

t

zgré tulit fe non poffe confequi Epifcopatum ,

wax i

& idcirco non folüm in Arrianam herefim de-

lÜ quadr.zm*

flexit , fed & propría füa dogmataaddidit: &

xannitl

I. Sacrificium , quod pro defuntlis offereba-

Yicicbol

tur , refpuit , Mifsásque negavit applicari pro

wuntri

peccatis , pro fatisfactionibus , aut pro aliis

fijg

quibusvis Ecclefie neceffitatibus. 2. Jejunia

non ftatuta , fed pro uniuscucjusque arbitratur

f

dN

volebant fervari , ne füb lege effe viderentur

nis D

&noníübgratia. 3. Dicebant Presbyterum

onis t

ab Epifcopo nullo difcrimine debere difcerni

i

fed utrumque gradu & authoritate aequalem

I

effe, 4. Damnabant nuptias tanquam illici-

il

tas. jf. Nullos ad füam.communionem ad-

mittebant nifi Continentes, & eos, qui fecu-

ni)

Ri

lo ita renunciáffent, ut nihil proprium poffi-

derent.

umw

/

jj

Narcifus Neroniadis in CiliciaEpifcopug

jl M

D4

Arria--

$4

TLERESES

Arrianz perfidiz acerrimus Patronus circa an.

P )fclA

u

l

num 344.-

"cefrus Novatianorum ad Conftantino-

j

polim Epifcopus circa annum 346. qui cum

authore fuo Novato , eos, qui poft baptifmum

peccatum ad mortem patráflent , ac Diis facri-

ficàlent, à communione Divinorum Myf(te-

E.;i'ilüït.

xiorumrejiciebat, dicens: Solius Dei, & non

E

Sacerdotum efle hujusmodi peccatoribus con.

m

l

cedere deli&tiremiffionem.

]

fl

f

Cofmianià Cofma quodam Hzretico Mar-

Ji

i

ll

cellianiftà , qui antefzcularem füb(iftentiam

& Divinitatem Chrifti abolebat, & alia cum

j

Marcellianiftis in fecunda Synodo Univerfali

m

Af

Conftantinopolitanà damnatis communia ha-

bebat.

li

Photinus , PauliSamofcateni Difcipulus &

inerrore Succeffor, natione Pannonius, vel ;

W

utalii volunt, Galata, Epifcopus Sirmienfis,

At

«ujus Sectatores Pbotiziani di&i fünt, qui à

DN

Paulo Samofateno antea- PazJ/az:z vocaban-

hf

tur, circa annum 3 jo.

Dicebant. 1. C hri-

nitfs,

um

ftum purum hominem fuiffe, ex utroque fexu

natum,nec extitifle ante ejus Matrem Mariam.

hm

4. Chriftum.non naturá, fed adoptione effe

qutia

Filium Dei. 3. Deum.íingulum effe & folita-

K

L

rium, & more Judaico confitendum. 4, Nul-

i

Wt

lám VerbiDei, nullam effeperfonam Spiritüs

1

Sanci.

Que bzrefis damnata eft in Concilio

*fïgc/eüm

j

ij

|

Sirmienfi, ipfe autem P/ozzz:5 Epifcopatude-

At

'

ofitus & in exilium amandatus fuit.

AOrem

« &tephanus Epifcopus Antiochenus , circa

(

anaum

S/ECULIIW.

$7

UTR

annum 3 jo. Árriane hzrefi addictus & infignis

S; Athana(ii Perfecutor.

d Cl

Circuitores Nel Circeumcelliozes natione À«

MS i

fricani : genus hominum agrefte circaannum

nillnin

349. femetipfos prgcipitabant é rupibus vel

1f ic Df

aliis modis interficiebant , putantes (ic fe Mar-

Tityrum Jj

tyres fore. Quis eorum fuerit Author, non

JisDi l

conítat, S. Auguftinus dicit, eos pertineread

tttorugt

Donatiftas.

Balatias Dux g

ypti, Arrianz perfidiæ

rl

ftudiofiffimus, Eeclefiam Dei ita perfequeba-

T

tur, ut Monachos & Virgines nudas cadi ju-

MTO

beretin publico.

Yfb (inrer

w Semi-Arriasi emerferuntcirca annum

m

4;7. Hide Patre & Filio bené quidem fen-

tiunt , Spiritum $. autem non de Divinafüb-

ii

ftantia, nec Deum verum , fed factum atque

nnon, Y

creatum przdicant.

jx i

Zfcacius Epifcopus Cefareentis in Palefti-

QUl g

pa , Se&à Arrianus circa annum 357.

Eufebius Archieunchus. Con(tantii Impe-

VTRU

TEU

]

ratoris, Arrianorum Antefignanus , & Eunu-

igoogt:

chorumin aula Imperatoria Praíes, circa an-*

num 3j7. ipífam quoque Imperatricem per

ml

ldOF[fOGCf

quendam Sacerdotem Arrianum in Arrii hz-

refim pertraxit.

z

* Donati[LeÀ Donato Carthaginis Epifco-

iumv N í

Chrifti

(

po circa annum 358.

Dibebant 1

Ecclefiiam folüm in Africa effe : & nufquam

n

D

effe verum Baptifinum nifiibi. 2. Filium effe

minerem Patre, & Filio Spiritum Sanctum.

Ql

(M

deficie-

du

j Catholicos, qui ad fuam Sectam

bant

p

$8

HJERESES

1 Mf

bant, rebaptizabant. 4. Sacramentaab im-

vleüamh

v

puris aut malis Sacerdotibus adminiftrata , di-

st

cebant effe nulla. $. Sacrum Chrifma con-

n

fpuebant & conculcabant.

Crudeles hi non

n

D)

(

minüs ferro quàm verbo falfie przdicationis in

PA

Ecclefix vifcera defzeviebant: ut, quosratio-

ne non poterant, terrore ac poenis in füuam

i

i

o

fententiam pertraherent.

Porró , uti Simon

Magus Helenam , Nicolaus Antiochenus om-

j w

n

nis turpitudinis inventor integrum chorum

sgiti

mulierum , Montanus Prifcam & Maximillam,

Jn

ita Donatus Lucillam opulentam in Africa foz-

[j

/

minam fuz hzrefeos babuit adjutricem.

AMa

J

ori2:5 Carthaginenfis Epifcopus Do-

natifta , circaannum 2j 8.

&

Crefcomiss Grammaticus pariter Donati-

fta, contra quem S. Auguftinus quatuor libros

i

j

VN

Ícripfit.

Bonoffaci à Benoffo quodam Epifcopo circa

UO

[0

Q1 0

annum 558. alii AZozofo/itas le

[o]

unt à 44ozo/ó

quodam herefis Authore.

Hi Chriftum Dei

At

Filium adoptivum , non autem naturalem &

QUi

proprium effe dicebant : &Spiritum S. quen-

t*ag&linr

»

dam parvum hominem montanum.

gln I

Affurritanifunt Se&a Doniftarum. Eru-

u

Cüm

l

perunt,circa annum 3,8. in Africa.

enim , utializ omnes , ficetiam hzrefis Dona-

(

tiftarum in multas variàsque diffecta fuiffet

libog

fa&tiones, & alii Montenfes, alii Circumcel-

D

liones, alii Permenianifte , alii Rogatiapi alii

'ägifüsl |

aliter, juxta diverías nomenclaturas Autho-

Adrd

rumfuüorum , nominarentur , Affuritani potif?

vag/;

ümürg

S/ECULI IV.

j»

um

fimüim Rome bachabantur, dicentes intrá

um

Ecclefiam bonos & malos non contineri, fed

TM

folos bonos ad eam pertinere.

AUs

Eunomiani,ab Eunomio, qui natione Cap-

Jrdit

padox corpore quidem & animá leprofüs, fed

A quig

artis Dialecticz peritiffimus , & Difcipulus Ar-

L p nf

rii, Epifcopus Cyzici fuit.

Hic circa annum

COT

535 9. et(i plures fateretur Perfonas in Divina

iibdems

natura fübfiftentes, eastamen dicebateffe in-

tonm d

zquales aut diverfi qualitatis fübftantias, üt

Patrem feciffeFilium ;

Vconimil

auri, argenti & xris.

mindfrl

eundémque Filium , qui fit creatura , fecif-

ITicem,

fe Spiritum Sanctum.

Ajebat enim Filium

thinorem effe Patre , nequeideo ejusdem effe

nibqusDe

fübftantiz cum patre , fed meram fore ereatus

pter Dona

ràm.

Neque Spiritum Filio effe equalem,

eoquód à Filio factus effet.

Dicebat item ,

;uatuorlibros

