habitum cum Dammone colloquium ( àt ipfe

LY

fatetur ) Euchariftiam autem retinere de-

'

crevit.

D

Anno 15:34. Monafterii in W/ eftphalia cüm

T

RU

Cives abdicatá Religione Catholicá Luthero

T

adhefiffent, & inde Anabaptiftarum errores

Binfm

imbibiffent , veteréqueSenatu ejedto , novum

n

ex fuis elegiffent , hoc anno à fuo Epifcopo

ts d

cum auxiliaribus Principum copiis menfe Feb-

Wt at

ruario obfeffi , & acerrimé fefe defendentes

Md

in Regem fuum elegerunt Joannem quendam

ib u

Sartorem Leidenfem ,. qui mox alios duode-

din n

cim ordinavit , quibus Ducatum & Epifcopa-

j fl

tus in tota W eftphalia diftribuit , donec poft

Tradfl

toleratam duriífimam fummá omnium rerum

ii

penurià , fedecim menfium obfidionem ex in-

i, ln

fidiis noctu capta Urbs eft, & Cives feré om-

fel

nes trucidati eorümque Rex cum przcipuis

Regni Proceribus igneis forcipibus lacerati ,

muunit

]

l

in caveis ferreis in fpe&taculum fufpenfi expo-

Mman

nuntur.

ii

iirl

Clemens Pontifex in Regem Angliz Hen-

Kon

ricum ob divortium Catharinz ejus conjugis

if t

poftlongas moras , & diu fruftra exfpectatam

p

poenitentiam , publicam fert anathematis fen-

t

[j

tentiam.

Rex autem publicis Comitiis , in

menfe Decembri decretum promulgat , quo

"

fe Caput Ecclefiz Anglicanz pronunciet , poz-

)

nà capitis flatutà ineos , qui Pontificis aucto-

WOPU

GO.II.Q-

ib j

xitatem in Anglia agnofcerenï » fibíque

aune

HJERESES

184

mïne« annatas Beneficiorum Eccïefïä(tïcorum,

h)

& decimasperfolvi jubet: Gatharinam orna-

)J[IC Sc

mentis regiis fpoliat ; obfiftentes (ibi Fifche-

goY.

jomo

rum Roffeníem Epifcopum & Thomam Mo.

rum aliósque complures carcere mancipat,

ho

fa&tus ex Ecclefiz Defenfore Domitianus. In-

Nrtt

finuzut fe quoque hoc tempore hxrefes in

(j

Gallia ; Rex autem feveré edicit contra eas , &

iil

aliquot Lutherani vivi exuruntur.

j

Choloy

.Ad hunc quoque annum fpectant Joannis

Calvintinitia; &eodem anno S. Ignatius Lo-

(ititnd

rdnes

yola Societatis Jesu Parifiis ponit fundamen-

ta, nactusnovem Socios Fabrum, Xaverium,

dottron

Lainium, Salmeronem, Bobadillam , Simo-

diet

nem Rodericum, Jajum , Codurium , & Bro&.

TP

tum , Parifienfis Academie tunc temporis

TU

Scholafticos , qui votis quibusdam nuncupatis

! GU

obftrinxerunt fe Dro füb B. Magrz V. patro-

| prmx'x

cinio , ad Orbem univerfüm Chrifto addicen-

j j

dum , tametfi ex diver(is gentibus , odio capi-

; Orpn

tali inter fe disjunGiffimis omnes oriundi ef-

fiem

fent; histamen votis & fanctà voluntate una-

eufr

nimes & conjun&i(fimi : Quibus Viris ufüs

|

Q

S. Ignatius Ordinern fuum brevi in(tituit , quo

d

|

vix altet citiüs per Orbem dilatatus eft, omni

|

ipt

invidiáà & malevolá contradi&tione majorem.

nilly

Soannes Weflpbalus Lutheranus fuit, &

luft(al

injudicio propriá confeffione fequentium er-

!

UI

rorumconvictus , circaannum t /44.

D

Negabat 1. Exprefsé inScripturá conti-

!

iil

ieri , SpiritumS. À Filio procedere. 4. . Affe-

of

ipsá er-

i

rcbatä,*ECClcfxam errare poffe ,. & re:

ráfle.

ht

S/ECULI XVI.

ü

18$

m

rffe. 3. Falfum atque erroneum effe dicebat

U*'«"'QEM.

hunc S. Athanafüi verficulum : Sicut anima

rationalis & caro unus efthomo, ita Deus &

homo unus eft Chriftus. 4. Dicebat, Conci-

) mm, "

fs

lia Generalia in SpirituS. non congregari. j.

Nonteneri omnes Conciliorum Decretis ob-

ais

temperare. 6. Pontificem Romanum legiti-

?nmeas,&

D

mé inftitutum non effe Chrifti Vicarium. 7,

Apoftolos , eorümque Ecclefix Prelatos à

r

Chrifto poteftatem non habere Canones con-

p

ftituendi. 8. Damnabat vota religiofa , &

tfininp

OrdinesaPontificibusapprobatos. 9. Sacer-

d'rtnn,

dotes omnes & Epifcopos dignitate pares effe

im, f

dicebat. ro. Non inftituto Chrifti, fed ho-

n trrof

mipum , Epifícopum alium alio füperiorem

t tmyit

effe.

I1. Chriftianorum nemini, etiam do-

p

&ilfimo unquam licuiffe Chrifti verba inter-

"u

pretari , imó Ecclefiam univerfalem nullo id

i at

jurepotuiffe. 13. Noneffepeccatumullum

h olbur

originis , neque S. Auguftino, qui id afferit,

s d

fidem habendam effe. 15. Nullam effe juftam

Jintat

caufam, propter quam Clericis lex continen-

p

tiz proponatur. t4. Chriftum neque Qua-

jltiti

dragefimz jejuniuminftituiffe, neque dierum

udit.

40. jeiunio nos ad exemplum invitáffe, imó

nullum obligariadjejunium. xj. Ufümaque

talt

ii

luftralis irridebat.

16. Convitiabatur Indul-

Ü

1]

gentias.

hi

Denique in Concione diei Parafceves de

h

Chrifti paffione hxc verba pronunciavit :

"

1]

Crucifiterunrt eum , quis fcit autem, an

j

funiculis alligaverunt cruci , an clavis faffz-

Xerunt?

BAL-

h

186

HJERESES j

. Balthafar Pacimontamnus ex Anabaptifta-

; (Iilwm

rum przcipuis hic unus fuit, & circa annum

n

1j 24.. tantum de fe rumorem excitavit, utà

multus illorum Pater haberetur.

Errores do-

i o

cuit communes cum Anabaptiftis.

Va

Guilielmus Farellus , Farelliftarum Dux,

; qini

ortum habuit Vapinci in Delphinatu & Gene-

I2

vam veneno füo infecit , antequam Calvinus

proy

Hart

eam attigiffet, qui tamen eam illi poftea eri-

puit, adeó , ut deinde Neocomenfis Minifter

pl

creatus fit,

ml

Diem obiit, prout refert Beza ,

in fuis Iconibus , anno 1565.

Quod ad ejus

qiii

errores attinet, preterquam quód fuerit An-

tür

ti-Lutheranus &Sacramentarius Pauli 5amo-

at

ha

fateni hxrefin in integrum reftituit, docens,

SpiritumSaniCtum effe quendam motum crea*

lr

1

tum. Refricuit quoque dogma Elcefaitarum.

; exit

Anno 153;. Francifcus L. Hoftem f& Sa-

j mn

E

cramentariorum przbuit , in füpplicatione

publica facem nudo capite praferens & ali-

Àj

: f

quot impiis in machina lentoigne ad aliorum

]

terrorem horribiliter crematis : nihil tamen

I

propius factum eft, quàm ut per Margaritam

; infie

fororem füam Navarre Reginam in tranífver-

tl

fi

m

ageretur; fed non tantüm ipfe fervatus

Gtn

e

r

; Íed & revocata foror per Cardinalem Tu-

B

ronium. Henricus VIII. ex DefenforeEccle-

f t

fix fit Diocletianus , crudeliífimé fxviens in

thol

D

fuos , qui eum pro capite Eccle&z Anglicanz

fione

agnofcere recufabant ,. Fifcherum Roffenfem

|unt,

EÉpiícopum j & Morum , przftanciffimos Vi-

! It

xos tollité medio, & illum quidem in careere

Wa

. erea.

a

S/ECULI XVI.

197

"W'utffla

creatum Cárdinalem , quorum capita in con-

j Atngm

lt

to expofita ,:& Joannis Fifcheri quidem nun-

i

quam contabuit , quod ne contingeret Tho-

l Em'ln

i

mz capiti, id.ad horrorem excoqui juffits

utriusque autem corpus raptim fepultum eft,

m

dimm]i

cümidà Tyranno ultra mentem etiam (zvien-

lr

te, prohibitum effet.

Operosé laborárunt

UA

-Principes , ut ad fanam mentem revocarent

tüint

Henricum, fed magis ille in(aniit, : 376. Mo.

i n

nafteriis expilatis , undequingenta aureorum

Va

millia confecit , & ipfe tamen inops manfit,

Qw

quia injufté parta luxuriosé diffipat.

Mife-

uurt

runt quoque ad Conventum Smalkaldicum

ul

tam Henricus Ánglix, quàm Francifcus Gal-

VOT

liz Rex , hic Proteftantes invitans , ut Conci-

QU

lium fpernerent inditum Mantuz , ille autem

TRU

excufaturus füpplicia fumpta de Hzreticis , ita

Wi i

"

tamen , ut Hzreticorum captare gratiam , fi-

dem tamen horrere videretur,

-

; pl

n

Anna Bolena coronatur Londini, & parit

ElifabethamredivivamIezabelem.

I j

j» n

Calvinus Ferrariam proficifcitur , ut herefi

inficeret Renatam, Ludovici XII. Filiam, txo-

gait

amit

rem Ducis Herculani, anno infequenti autem

I! / l!]

i

Genevam profugit, ibi fuam formam fidei of-

CHT ]l ]u

ferens, fed inde repulfüs , fugere coactus eft,

i

Genevenfes nihilominus ejuratá priüs fide Ca-

xf

ii

tholici, exactóque Epifcopo cum nova Keli-

gione novam fibi Reipublicee formam confti-

[

Qu

TU

ia'm

tuunt , przcipuis herefeos Seminatoribus Pe-

j

tro Vireto Sabaudo, & Guilielmo Farello Del

a

tä;ffetf.

h

'phinate , antequam eà Calvinusadven

Oong-

182

HJERESES.

Monafterium Civitas obfeffa fefe fortiter

hi

contra Epifcopum fuum tuetur ; & licét ejus

D

Cives liberorum füorum carnibus vefceren-

tur, oppiparé nihilominus alebant Regem

m

Mi

füum, & de eo feparabant auxilium. — 'Tane

Dutt

dem hzccaptaeít , Rex cum precipuis Fauto»

Fe-

«

ribus candentibus forcipibus difcerptus.

n D

rupt tamenad pluresannos hoc Regnum per-

tena

duráffe, & tres huic Regi deinceps fuffectos

euut

effe Anabaptiftarum Reges , omnes infelici ca-

Mul

fufublatos ; Joannem Bruxellis capite minu-

Jeabit

tum 5 Cornelium Ultrajedi, Joannem Gui-

[v

lielmum 20. Uxorum Maritum Clivis 15$0.

enina

poft diurpum carcerem lento igne roftum 5

lr

sicque impofitum finem Regno Monafterienfi,

!t

quód tamdiu fanaticorum hominum fovit in-

c

fania.

st

Anno 1526. Indi&um eft hocannoGene-

rale Concilium Mantuz, celebrandum 10. Ka-

70

&l

lendas Junias anni fequentis, fed banc Urbem

lusE

meritó recufavit Fridericus, impar nimirum

&cRt

ipfe huic oneri ferendo , quare füble&ta eft Vi-

centia, ac denique Tridentum , ubi demuüm

misp

dity

confeétus eft ille Confeffus , tot votis & toties

ab omnibus expetitus.

m

rn

Mortua eft hoc anno Catharina legitima

Uxor Henrici VIH. anno «tatis £o. partim ex

v D

litn

moerore, partim exloco parum falubri, in qué

l

fecefferat. Abeafcriptam epiftolam Rex cum

p

lachymis legit , & Aulicos omnes fuos pullatos

effe voluit 5 contra Anna flavi coloris induit

ha

tlf

veftem indicem latitiz fuz., fed quàm brevi

ingensmoeror excepit.,

EOj

hi

SIECULI XVI.

189

i[[*äfum'r

m

Qf

- IEodem anno , menfe Majo habitum eft con-

J

nihy

N

venticulum Lutheranorum Wittenbergz ,

i

quod ip(i Generale nuncupant , trecentorum

TM

À

Miniftrorum , ipfometLuthero tot corporum

Parente prefidium agente : inhoceó demüm

Vif

concordiz devenerunt, ut in articulo de Cos-

m j

na Domini aliquà faltem fpecie, & ad breve

anchnumpc

ii

tempus confpirarentMartinus Lutherus & Bu-

cerus cum Affeclis utriusque Magni Duces &

X

bj

Magiítri ; uterque excucullatus Apoftata , il-

leabinftituto Auguftinianorum, ifte Domini-

J

canorum.

MO

Nec diu concordia tenuit , brevi

enim ad Zvvinglium refiliitBucerus , & pecu-

um

ff

liarem Sectam füam promovere perrexit , quà

Lutheranos cum Sacramentariis copulavit,

T

Obiit hocanno Bafilez , in quamremigra-

verat, Defiderius Erafmus , ztatis an. circiter

gt

n

70. olim Eremita Auguftinianus, poftea liber,

& literis tantüm incumbens, luftratis omni-

j

ul

büs Europz Academiis , Monachorum hoftis

imuar

|

TT

acerrimus. Ejusopera omniagrandibus To-

mis procufa funt Bafilez ; in quibus reprehen-

N

dit nonnulla Francifcus Titelmannus Minori-

trats

ta , poftea fa&ctus Capucinus, quem unum fe-

rereformidavit Erafmus : & obiit Titelman-

yit

nus anno fequenti Anticoliin Italia magná rei

u

literarix famá.

114

Henricus Rex Anglie Annam Bolenam fü-

yy^

perindu&am conjugemin adultério deprehen.

ylí

^

fam , capite ple&tit, die 29. Maii , fuperftite ex

p

:

ea Elifabetha, quz poftea üt Iezabelin bzrefi

Wäle

regnavit ; in Boleng autem locum Henricus

b

admiftt

190

HJERESES

(f

fi

admi(it Joannam, Filiam JoannisSeymerEqüi-

[/ fl&a

tis, ex qua Eduardum fuícepit , quemin Reg-

noSuccefforem habuit.

W

M

Anno 1537. Mutatus eft in Dania à Chri-

jj i

ftierno IHI. Ecclefiz ftatus , inductà Lutheri

| u

n

Sectà & feptem Super- intendibus pro feptem

fl

Epifcopis ; quod & in Norvegia factum.

- Anno 1458. Calvinus Genevá eje&tus venit

Eu

| qielt

Argentoratum , & uxorem ducit Idoletam vi«

lii

duam , ex qua nullos fuscepit liberos.

Henricus VHI. Rex Angliz füz credulitati

|qutem

|

|

fütim

focna laxans , $. Thomam Cantuarienfem ex

San&orum albo expungit, & offa ejusex au-

du

i,

yea theca geris diítinctà infanofurore extra-

hit, atque carnificis manu comburi jubet, ci«

vt

lat

nerésque in ventum fpargi, non alia de cauía,

quám quód fuiffet acerrimus quondam De-

n

Ti

fenfor Jurium Ecclefiafticorum.

Annn 1539. Henricus Rex Angliz habito

; &ly

fiipet

Londini Conventu Ordinum, multa ftatuit de

Religione, necfidei Catholice , nec Novato-

!H

| dl

rum articulis confentanea , fimul tamen hzre-

! al

tico deterior omnia monafteria Virorum ac

foxtt

Mulierum addicit Fifco , Monachos expellit

autnecat, coenobia disjicit & vendit , Catho«

if

Qd

licos quoque divites ad €a emenda compel-

lens.

dpol

An

Moritur Georgius Dux Saxonize ; Catholice

Religionis in Germania adversüs Hzreticos

Mfoh

Wt

Propugnator acerrimus , cujus Liberi omnes

cüm ante ipfüm deceffiflent , jure Sanguinis

itey

ro addi-

ht

fugbeüïg Henricus Frater ejus Luthe

&iffi-

191

SJECULI XVI.

N

ll«

:

&iffimus , à quo tam repentinain ditione Fra-

I

i

tris facta eft mutatio Religionis, ut cüm Li-

píiz in feftoPafchatis docuiffent Catholici ( o-

^il

biit quippe Georgius die r7. Aprilis ) feíto

U&i[t

I

Pentecoftes ibidem Lutherum doceret,

Qu

2

Hoc anno Tibure Nonis feptembris Pau-

i,

lus Hf. Societatem Jrsu approbavit, & hoc

ET

nomine infignivit, & Ecclefie;Catholice ubi-

lm

que locorum graviffimé laboranti, tanquam

d

faübfidiariam cohortem fuffecit : Priusquam

r

autem Diplomate Societatem firmaret , iníti-

T

tutum ejus Guidicionio magno novorum Or-

T

dinum inimico commifit , quod ille fic appro-

bavit, ut , tametfi alios rejecerit, id tamen

IOT

i iuhfï! (

admittendum effe ingenué Pontifici faterevur.

Md al

Itáque 5. Kal. Octobris anno 15 40. Diploma-

n

te quoque Ordo confirmatus eít, numero ta-

menSociorum tantüm ad 6oreftri&to , & San-

&o Ignatio gübernandus cóimmiffus , qui mi-

i

gl

fis perItaliam, Germaniam, Galliam,Belgium,

aV

Hifpaniam, Indiámque Sociis, & incredibili

dnimarum fru&u ubique colledo, multis fi-

r

mul ubique locorum contumeliis & calumniis

L

fortiter toleratis , facilé brevi obtinuit , ut

(

numeri illi tàm angufti reftri&tio folveretur,

ïndit, (

cuu&tis ibique gentibus fimiles Viros velüti

90 07 .

Apoftolos expófcentibus & recipientibus.

Annoi$4o. Rex Anglie Henricus VIII.

du

poft obitum Joannz Conjugis quartam ducit

SF(JI

uxorem Cleverfis Ducis Sororem, atque eà

" 4

[i lms

mox repudiatá aclegelatà de folvendis conju-

If

li

giis , quintam Anglici Sanguinis Catharinam

] ldd

Hovvardam

(mm./

192;

HJERESES

Hawardam di&am füper inducit, quam etiam

|

j

pauló poft propter adulterium , & quód

; g

ante Regium Conjugium vitiata effet , capite

n

plexit..«| . Acdemüm fextam affumpfit Cathari-

d

nam Barram Viduam, & hanc retinuit ufque

| t

ad mortem non diu Poft fecutam.

| nf

* foannes Calvinus , üt refert primarius

! fgc

ejus Difcipulus Beza, nafcitur Novioduni in

quil

Picardia die 1o. Julii anno 1569. ex Gerardo

! Ri

Calvino, five potiüs Cauvino ; qui ab Epi-

109

Ícopo Noviodumenfi beneficium inprimis fi-

(onpar

lio fao obtinet in Ecclefíia Cathedrali, deinde

dünd

in Pago quodam Urbi Noviodunen(i proximo,

ilb

cui Pontis Epifcopi nomen eft, curam Pafto-

ah'quamdia

ralem egit.

Ex Gallia migravit anno 1534.

lm

eodémqueanno typis mandavit füam Inftitu-

s

tionem Bafilez.

Poftea in Italiam proficifci-

Ms

tur, &inde Genevamingreditur , ubi jam Fa-

| m

rellus & Viretus füuum virus fpargebant , illic

pitri

retentus , & ad füam Theologiam docendam

; GD

defignatus menfe Augufíto anni 1 j 3 6. Confel-

| mite

fionis fuze formulam componit unà cum fuo

quC

Catechifmo.

Sed ecce ! expreffum manda-

tinwr

tum intra viginti quatuor horas urbeexceden-

hs

di, hominem Bafileamprimüm, ac deinde Ar-

li

gentinam exportat: duxitibi uxorem viduam

J

Qp

Idelettam Burzam , quà anno 15 47. fine libe.

|

iltije

ris extinctà, viduus annos fedecim , nimirum

Tyns.

ufquead mortem permanfit. Interea tamen

mier

Genevam revocatus atino 1541. Ordinem in-

Vuam

ftituit , acdifciplinam , quz ib1jam exinde ob.

Wqum

fervatur. UItimam füam Inftitutionem fcri«

plit

ïm,; 1

*

*

SJECULI XVI.

155

N

üä

píitanno r559. & gallicé quidcm ;tandem cal-

vub

d.

NI

i

culolaborans ab pedagrà , hzemorrhoide;phti-

fi, afthmate , hemicraniá ; fanguinis excred-

püttl

UUU

]

tioneanimam exhialat,, die 27. Màii an. 1$60-

hzrede inftituto fratre (üo Cauvino , cui nihil

T ntuy

nifi paceram reliquit.

Ita Beza de fao Mapi-

ftro Calvino, qui valde ftudiosé cavit, ne faz

O

al

cinus illud proderet, quodliliatum Calvinü

Galliz finibus egredi compulit; uti refert Hie-

i

ronymus Bolíecus , neque recenfet Beza füpra

]u

Ícriptam nominis mutationem , quà fe Novio-

iij d)

duno exiens.ex Cauvino Calvinum fecit:-üt.

gt

idem Bolfecus afferit , additinfuper Calvinum

p i.

aliquamdiu fe nomináffe Carolum Heppsum ;:

moljpi

five Happevilleum , & ficfüas litteras cofnen-

il

titias fubícripfifleequemadmodum etiam ad li-:

i

berioremfuis erroribus fternendam viam, no-

at

men füum anagrammaticé cs&m Alcuini Praece-

qun

ptoris Caroli Magninominecornutavit , quod:

TT

W

"

etiam initio nonnullis füis fcriptis preefixit. O

Du

mifit ctiam Beza horribile illud genus morxis ,

Ua

quo Calvinum füblatum dixére , qui illi ad ul--

Áim t

timum.ufque fpiritum miniftràrunt, ütidem

r

Bolí(ecus obfervat, utpote non modó pedicu-

lisacvermibuss toto corpore corrofüm , prz-

acdciüf!fï'

a

cipué autem in verendis, quibus fcediffimum:

ulcus erac , fed. quódlong? deterius eft; Dx-

'

If

[

mones invocantem , jurapntem , ftomachan--

j

tem , execrantem , maledicentem horz , :quá

r

unquam ftudueraraut fcripferat. « Docuitau-:

2

m(

(

tem fequentes errores.. . 1. Fidem non effe :

j

unam , neque unam futuram ufque ad con-

"

N

fumma-

VHJERESES-

334.

fummationemfzculi. 4. . Fidem femper effe

gt

incredulitate permixtam. 3. Fidem cum du-

gt

biratione & incertitudine femper effe conjun-

n

€am, 4. Szpenumero , imó & femper Fidem

st

erroribus effe permixtam. $.^ Fidem fimpli-

E

ceim & implicatamnon effc , nifi commentum

du

& crafliffimam ignorantiam , veram autem Fi-

o

nitionem. /6. Fidem

lf

demexigere claram co

e]

^i

non aliud habere objectum, aliümque fcopum,

Jeni

uamrbonitatem Dei , & indubitatam fpecialis

qumdt

r

ngulorum Fidelium falutis promiffionem, in-

gt

tegrámque fidei definitionem ineo fitam efle ,

amd

utcertó credam , mefalvumfuturum.; 7. Fi-

iil

dem effe non poffe fine fpe , imo fidem nihil

A

aliud effe , nifi fpem & fiduciam. : g. Scriptu-

ram folamita fufficere, ut rejiciendum fit om-

u

j g

ne verbum nonfcriptum , quod' Catholici vo-

Gs

cant Traditionem.. 9. Ex Scriptura eraden-

fj

dum effe librum Tobiz , Judith ; partem Eft-

toret

her, Sapientiam,, & Ecclefiafticum, Prophe-

Pt

tiam Baruch, pariter Danielis.& libros Macha-

ent

bzorüm. ro. Veteris Teftamenti folüm tex-

-feun

tum Hebraicum effeautheunticum , nos autem

W

aliam ullam verfionem.: rr.'$olum textum

E

Grzcum novi Teftamenti' effe authenticum,

; Qiqig

nonautem aliamullam verfionem;'12; Scri.

('ttin]

pturam Sacram non effe ex fecertam , neque

ia

ertorisexpertem.-15. Valdediffoné przce-

T

n

dentierrori docet alibi ScripturamSacram effe

aM

exteclaram , & facilerintelle&tu. | 14.:: Par-

"lmy]

ticularis cujusque fidelis judiciieffe Scripturá

mere ;

'ïsmeläl

muerpretan j &:;Ed-ei; ?ontmverääsidiri

ita

] puor

]

SJECULI XVI.

Jf |

n

Vl

-$ta ut neceffe:non fit , ad Ecclefiz detetiina-

T

"n

-tionem recurrere; quin etiam unicuique lice-

Il

j

re tum Ecclefiz definitiones, cum decretaexa-

«minare,'ac'cenfurd notare;-^15. Fidefii non

n

-infundi ni&i electis & preedeftinatis. '16.^ Fi-

demnunquam poffeamitti. - 17. Homines fo-

(

TM

! 5

)'l

l

Q]

lo & nudo' Dei arbitrio citra proprium meti-

tl

A

rtum in zternàm mortem . przdeftinarii/19.

i

Afl

l

Deurn aliquos creáffe , utpeccarent , & &ter.

A

num damnarentur.: 19. -Deum effe authiórem

m

Nl

;péccati ;.& quidem omnis peccati.- 26. ;Déüim

li 7: FI'

, noneffeabfoluré omnipotentern; :41:^"In'ef-

lm

il

cfentia Divina effe ditinttionem realemi *42,

É s

Ytmti

Deum Patvem genuiffe füum Filium ; & Spiri-

.«xumS. quia voluit. 25. Filium Deinongene-

if

QURV

. zari contineriter à Patrefüó sterno. 24/'Sán-

AU

*&tiffinam Trinitatem miniméinvocandatü e(

j

fe.' 25. |usuw Chriftumnoneffe propri&Ctea-

l

5torem ceeli G terrz, 26. Filium Deinotieffe

)N

TOE

I

oPatrizqualem. /27. : Filium Deinonaccipere

-seffentiam à Patre,. 28. . Chriftum Dominüm

(

forut

* fecundüm naturam humaram fuiffe ignoran-

;xem,' 29.''Tesuw Chriftum ita perfonamno-

u

]

-"firam (üfcepiffe , ut peccator fuerit ; maledi-

&

t

hCmiCïlM;r :

Gtionisteus./30. Non effecredendaro perpe-

Ti

mlw.(l l

oxuam B. Maaus Virginis integritatem àc Vir-

Uginiratem, 3$. Eandem B. Virginem riülto-

i

-/rum peccatorum efIe ream. 22. Ea omnia,

i

t'quz ad Mediatoris officium fpe&tant , de titra.

j :

7que fimul-naturadici. ;3. Jesum Chriftum

m

" recusáffe ac effugiffe , quoad potuit officiam

Gmim; |

um Chriftum teripóre

P^

fuge

AHZERESES »

156

J

fuo- Paffionis fuxHunqumacum affe&tu vitio-:

g

fó obftüpefa&um, cali

o

gine offufum , implici-

ia

tas & perplexas , miniméque, rectum & eequa-

qu j

bllem curfam tenentes preces! fudiffe, alternis

j

votis quafi vacillantem,, ;votum- fubxto ela-:

NT

pfum caülgantcm , prafenti cole(tis-decreti

Is

, Ghriftum:.de

]nWM

memorià privatum,, &c.

nU

XW

animze falute umulfle. 26.

Imó.& dejectum:

j M(l

füilic , ut defperaverit.

37; Chrittum damna-

pon

tum Fulch & aliquamdiu tormenta damnato-

[

rum pet peffum. 38. Jesum Chriftum rihil ef-

d

€ promeritum habità ratione Divini Judicii ;

ff

acne fibi quidem,

39*

Jesum Chriftüm non

(

delcendilfe veréad inferos ,. (ed. ejusmiodi de-

Er u

fcenfüm effe de fepultura intelligendum.- 4o.

J

Norx aliter Chriflum defcendiffe ad mfcros,

quàm diros damnatorum.cruciatus in Cruce

fl

patiendo, 41. Nullumfuiflelimbum Patrum,

f

qui fiínus Abrahze dicatur. -42.. INullum effe

i,

purg'ltnnum. 42.

Pro dcfnn&is preces non

effe fundendas.-

yni

44. Nequeullum effe dam-

natorum infernum, (ivehominum , five d-

Wt

md

monum. 4$. Damnax;orum tum hominum,

tum dzmonum tormenta in diem ufque gene-

n

ff

ralis Judicii differri:.46.

Jesum Chrlftum À

mortuis refufcitatum .. neque, ex. fepulchro:

li

[UT

clauío egreffum ,. neque ad :Diícipulos.januis

claufsmorefi"umefïc. 47« Chrifti;:Domini A«

ficey

tonen

fcsnf'onem in coelum non. effe intelligendam

fecundum locum,

Íed taptüm fecundürn re«

n df

rumcreatarum dommatum. 4$e Nullüm effe

D H

Wllg

futu umjudmudlem, 4.9 Spmtums;;ndum

euec

SIECULI XVI

157

effe Miniftruri Sacrametitorum.

l 1j

fo. Spiri-

Mi

tumnonaccipereeffentiam & Patre. jr. Ec-

)N

clefiam noncontinere , nifi Fan&xfïcatos, eós-

r ?.Lm

que eleétostantüm & prædcümatos. j2. So-

li Deo cogüitam efle füam Ecclefiam , cujus

bl'ö (l( )

f

fundamentum eft arcanaillius eledtio, adeöq,

il

invitibilemeffenobis, * $3. Fcclefiam effe ob-

noxiam efróribus;

Kettun

f4-

Defe&tibilem effe, &

TO

de fa&o defeciffe Eeclefiam; f5. 'S. Pctrum

i ARA

nonfuiffe &softolorum Principem, neqüe Ec-

TO

clefiz Capat; $6; Romanum Pontificem non

efíe Petri: m Ecclefie oubematxonc Succeffo-

Wij

T

rem. $. sPoritificem Róm. effe veré Anti-

Chriftum;:;-$8. "Nullum effe Ordinis diícri-

d. d

T

meninter Clerum & exteros C hrdhanos. 79-

jf

Ecclefiam nón poffe leges condere , qux con-

WO

fcientiam obligent; neque decreta ejüs'& fta-

ftuca obfervanda effe. '

60.

Statutum Mona-

hts

Nlln?

flicum; & Ordinés vero Chriftianifmo repug-

nare. ^61. ^Damnanda effe vota Religiofa" &

npmw*

nd

permittendum; imó przcipiendum effe cuili-

bet, uteaviolet. 62. MendxcrtatcmReh io-

m:üW

ponp

fam effeinventar Dlaboïx. '6;.

Nullamtho-

minum dominationem'etiam cemporalem, ef-

u[q T

hn

hH

feifidelibus ádmittenda, 64. Homininul-

"

lum ineffe-liberütn árBitrium ad bene óperan-.

h

n

dum velfugiendum peccatüm. 65. Concu-

pulo:f"

T

pifcentiam ex fe ,'ideft , primum motum, qui

n

confenfümantecedit, efïe peccatum. *66. Nul-

yt

[

lum efie diftrimerr inter pectata mortifera &e

venializ ; imó omfia eflemortifera.- $9. pec-

Ixt,nclïc |

ata nunquam re ipsa deletT, fedextrinfecus

P

tantüm

d

3

138 :

JHERESES :

tantüm tribui.per imputatiomenrest Chritti.

ia

68; Hominem folà fide juftificari abíque ope-

,«?'tflbüï

rugibonorum fübfíidio; 69. Fidemà charita-

dion

te & bonis operibüsdivellinon poffe.- 7o. . Fi-

ol

delium opera fecundüm Dei judicium ; hoc eft,

um

in fé & in rei veritate efe peccata.& quidem

[2

mortiferà , qui error plané diffentaneus eft (u-

gt

petiori. 7r. FidÉlespoffe acdeberecredere,

T

Íc effejuftos , in gratia Deiconftitutos, in eá-

fv

que perfeveraturos.: 72. -Fideles item pofle

t

acdeberecredere , fe-falvandos efle, imó tam

queidol

fe fécuros ac certos effe de (alute ; quàm ipfum

dmni

Chriftum, imó Chriíto iplo mortali certiores

w

aclecurioreseffe. 73.. Noneffecorporum re-

Diota

furrectionem.. 74« Fidem manere in Beatis;

hibxl

75« Beatorum gloriam procraftinari ufque ad

U

ultimum diem. Judicii , & nullum effe paradifi

| ts

locum ;.in quem Beatorum animz-à corpori-

aT

bus.folutz transferantur. . 76, ^ Nullam effe

: ]n|

fperandambonorum operum mercedem. .77.

| fim

Superftitiofam efie & interdi&tá & Deo oratio-

: Ti

nis; protractionem atque iterationem.

78*

Q

Cantus-Ecclefiafticos Deo fümmopere difpli-

y;)

cere. ;79.. Publicas orationes populari fermo-

il

ne habendas effe,. 80.. In tribus:primis peti-

W

tionibus Orationis Dominicz nec peti , nec

N

quicquam pro. nobispetendum e(fe.. 81. Fi-

dem efle charitate.nobiliorem. - 82. . Primam

: lil

Q

Chriftianz libertatis-partem effe ; ut fidelium

üna

confcientiz , dum fiducià füze coram Dco jufti-

T

ficationis querenda eft; fefe füpra:legem eri-

gan

Ws

L.

:

m ob

1V1-

| däu:t

S/ECULI XVI.

199

rf

livifcantut. .87. . Nihil ineffe meriti n bonis

ï Mpt.

operibus , aut obfervationé Divinorum Man-

mäügm

eh IGX

datorum.: 84;;.Imó impoffibilem efle Divino-

rum Mandatorum obfervationem. $,. San-

I

&orum venetationem refpectivam invocatio-

] qllld(t

s lf

némque- fübalternam effe:idololatriam.:^86.

Similiter cum idololatria conjun&tam effeían-

t

ltinci

Carum Reliquiarum venerationem. . 87. Ido-

lolatric etisincufandum effeufüm ac venera-

m

tionem S. Crucis aliarümque Imaginum ; eá-

bt

queidola effe.-:88.* Ufüram non effeomnino

Vaf

J t

damnandam.;;$9. Jejunia Ecclefiaftica ftatutis:

temporibus:prorsüs condemnanda effe. ::90;'

ATU C

indutis

Duo tantüm effe Sacramenta; "Baptifmum &

Euchariftiam;| 91. Ecclefise Chriftiangs Sacta

£6

al

mentis nallam infitam effeà Deo vircuterdh j

ldl

AUR

ftificandi & gratiam conferendi. " 95;. Baptif-:

müim ad falutemnon effeneceffarium ; & fide-:

Nind

lium liberosjam in uterojuftificari. 93. Cod-

t

Deotrt

firmationem non efleSacramentum: * 84.. In

Euchariftia non effeverum Corpus & $angul-:

n

nem Chrifti, fed tantüm fignificari & figurari,

yet

9$:» Poenitentiam de Sacramentorum nüme-

uj

ro delendam effe.-.96. Extremam Unctionemy

d

noneffeSacramentum. -97; Neque Ordinem;

us

98*..2

equeMatrimonium.: 99. Ridiculoseffe

kl 'Sl' F

[

Eeclefiz exorcifinos & faperftitiofos." 100 À-

y

n

y

uam:benedicta

4

a

m effe,

m 'Cffundgngigm &aþoyr'ninä—fg-"-ï"

,Luffï?'

i

-nnEffrontes ,.

äcf ,q-,u'ibus ')'Flovrcmundus * Ray-

j

mundus , fuam:SeGam in tribus$ precipue et-

j

;oribus fundabant. 1. Frontem (ibi ferroabz

u

f

NA

rade-

]

200

KUERESES |

1;7adcbant, donec inde fanguis emanaret, po.

« Üt

' diea.veró oleum affundentes ; íe Chriftianos

l

absqueulla Baptifmi forma pronuntiabant; : z,

l

jrqoa

Spiritum S. aiebant effe elevationem quandam

od

l

autmotionem; quz in anima.à Deo infpiratá

j

n

| s

pevíentitur. .:3..- Idololatriam efle adorare

SpiritumS. quia.de hac re nihil inScripturis.

g

(

f

hi

j foannes ápangeubergerus , cfthic quidam

Surculus Lutheranifmi; quianto.1536. in la-

órir

db

cem prodiit, tribus potiftimüm articulis Fides

ejus conflata erat.

[

Nihil siebat intereffe

d

difcriminisinterconfilia & mándáta; 4. Bona

d

opera non meritoria cíle; neque ad vitam d-

jietü

ternam neceffaria.-:3:- Neminem pofle juftifi-

] umj

cari , quifenon credat, juftificatam effe , eo-

i

quód.illa fides:ei defit, quz effet poenitentie

qluzdgm

pats ;"fiducia fcilicet, quà credit unusquisqué

T

Y

peccata fibi gr

nin

»

atis: propter Qhþi&um rem«liff:?

i

€uc.

$

-no d oanues Br.

entius S&mi-Lutheranus at

üti

no Circiter rf40. vexillum füum erexit : Do-

m

[

cuit fequenteserrores preeipuos. 1- "Tamet-

?

V?

fi admitteret, Baptifmo deleri peccatum oti-

|

ginis, aiebat nihilominüs non omné péccatum

i

Baptiímo deleri ;; videlicet. concupifcentiam;

| ln

quam peccatum efleautumabat;: :2; - Evánpge:

al

lium, fi proprié loquendum fit; /rion effe L€

gem, fed tantüm:bonum jucandümquenun-

hi

cium. 3. Cüm;sFranfübftantiationis doctrin&

til

ferrenon poffet, veram tamen & realém Chri«

fti.in Euchariftig prafentiam tuerivellet; no-

"

axit , & dixit?

y;ärg-,præfen

X&

mll

UE

DAU JJcsu 21

W

S/ECULI XVI

201

M" PO

e$u Chrifti Corpus , ex quo tempore in cce-

31» anS

]

Wun i

um afcendit , efle ubique, quo factum eft, ut.

Brentiani Libiquetii , vel Ubiquetarii appella-

[

rentur.

Vif

Anno 1541. Ptoteftantes urgcnt in Comi-

oUa

tlls Ratisbonenfibus, ut Crxfíar motas de Reli-

T

nmne controver[ias audxat fi nonetiam deci-

Viidn

dat

fedi isad Counciliüm Gencrale eos rejecit,

TET

fortiter interim Eckio aliisque Catholicis Do-

Qs

&oribus Mclanchtoni fefe opponenribus.

qid

Inftituitur Ratisbonz colloguium inter E.

AU

ckium & Melanchtonem , cui-etiam: Calvinus

i

interfuit, fed absque fructu &utïlrtate, per.

]G

tinacià prævalemc contra veritatem licét agni.

1

tam,

^ Permiffum tune eftà Carolo, ut cerra

Q

quzdam eredendi formula confcriberetur , cui

xsqmsque

interimadhzrerepoflent, qux ettam hoc no-

j xemxfh

mine dictapoftmodum eft Interim.

S. Francifeus Xaverius à S. Ignatio mitti-

jith

j

tur in Indiam , & Calvinus revocatur Ge-

rat

Al

l

nevam.

j

^" Anno r$44. Coucilium Generale à Paulo

wum- h

III Pontifice Tridentum indicitur , reclaman-

Qu

ml

tibus iterum Protcüamibus,neque rem neque

iL

locum opsantibus..

j

ld

i

Heriricus VIIE Cathm*mam Havvardam

ii

W

adufterii damnatam capite mulétavit, & fex-

ii

i

'tam duxit. Viduam , :quam, etiam; Juüu[æfïä,

-nili Bunc mors przvenitfet.

-

um

æyufhn-

Anno.:543. Concilium. Tudenmnum n

"E

-fpenditur, & Pontifex Francifcum ac Carolum

Ti

reconulm e nititur. Q,gando cmm Carolus

$

U

Lj

þsu

i

192.

HjERESES .

V. cum.Henrico VIII. pacem. & amicitiam

j

iniit.

í

n

i

;;; Herman

us Comesþ &EïWada Archi- Epi-

fcopus Colonienfis apud fuos de fide füfpectus,

)j'ï[, 0f

à Capitulo accedente. Pontificio & Cafareo

phlm)'"?l

n

Decreto deponitur , & omnis eidem tam po-

SPWN Sl. p

litiea, quàm Ecclefiaftica.adminiftratio , £ru-

1

ft

^

(ujol

aufertur;..;

xa. renitentbus. Lutberanis Confædera;ïs,

:

u

st

Annor$4

i dndonitis N dti ntienal

Carolus Cafar urgepte Pontificis Legato, A -

u

lexandro Farnefio ftatuit.Sectarios ftare debe-

nb

xe.judicio ConciliiTridentini , mox celebran-.

ui:)

di: fed.incitante novis libris Luthero Prote-

: t

flantes id preftare recufant ,. & arma:«contra

dulsab

(* N

Czfarem parant. .. Pontifex econtra inità pa-

Y

ceinter fummos Chriftianos Principes, Conci-

N

lium unicé urget., & efficit, ut füb. finem hu-

jusanniinchoaretur.

Cujus proinde initium

t&ruf

datum eft decimo tertio Decembris Triden-

fier

CUU

ti, quod tam diu ac tot

5

i?? à bqnis gxpe&a—

pnucs

Bd

1

f

)

*

s ANITIUM.

1

B

N

tTt

ï

lr

giLu.'IRJDENTI

lisy

om

A

eriendo

Zoncilio die.13. Decembris

lm

:

venit: Tridentum. die unde-

Qd

€l

i

oo.ejusdcmmen(s , & cum illo que-

Yi

zat0s mandata. .. Igitur Legatimox

PU

£?

Z

hus die praícripfexunt , ut; die fe-

Clcdþ4

V

queni

ii

SACULL XVI.

260

fion

quenti jejunium fervarétcur, & fuüpplicátiones

inftituerenturad Divinum auxilium imploran-

)

dum, poftquam przfixus folennitati dies illu-

t

xit ,' contulerunt fe prafentes omnes ad Tem-

ls

plum Auguftiffimz Trinitatis , ibi veftes Poni-

Dj

tificales induerunt ;; & decantato Hymuo de

hi, f

Spiritu S. proceflerunc.agmine compofito ad

Cathedralem EcclefiamS. Vigilio facram. Pre

i&der?ds,

ibant Ordines Regularium ,. quibus fücceffe-

muie&khbm

runt Canonici cam reliquo Clero ; fequebari-

ln

tur Epilcopi , poft hosveniebant Legati , quos

lat

poné comitabantur Oratores Regis Romano-

a.

ruim. : : Operatus eftibifolenniter faeris Lega-

tl

torum-primus ( erantautem Legati tres Car-

Monta

