G&am fundendas effe,. 7. Superpeliceis uten-

dummnon effe.

8. Nequecandelis. 9. Nul-

WIUC

iumlinteum autumbellam iis , qui feadfümen-

F

dam ccenam offerrent, fuperponendam.

IO.

| BLURY

d

Caenam fumentibus neqnaquam fleCtenda effe

genua , tarfiet(i in eà Chriftus exifteret.

XIe

lul

Tanong

Nullumcrucis fignum poft benedictionem fa-

ciendum.

12. Terga miniftris minime ver-

t

tenda,

15. Necpreces nec Epiftolas debere

G

al

cani, fedlegi.

I4. Abjiciendam effe confeffi-

onem auricularem.

1$. Dum pomen Jefü

"

.'arced

i

l

l

profertur , nec genu fle&endum, nec caput

li,

aperiendum effe.

16. Preces altà voce, &

(itsye

non fübmiflà fundendas effe.

17. Coenam

ft6 L

«grotis minimé tribuendam effe, preefertim

Theo/og

tempore pefítis , ob perieulum, quod deferen-

MEUM

ti imminere poteft.

I8. Amovendos é tem-

"tfn

plis fontes baptifimales , & in eorum locum

ino(,

fubroganda effe vafa maaibus abluendis appo-

-

fita.

ng

—

SJECULI XVII.

287

l'kf,mj-

fita. t9. Nullum in templis epitaphium tole-

randum , & nullam Cracifixi imaginem. 20.

Reformandum effe Decalogum ac Catechif-

Mi

sls

mum. 2I. SanGiffimam Trinitatem nec fcul-

1l

pturá, nec pi&urá planá reprefentandam effe,

lo

22. Verba coenz recté exponi , intelligique

lm

debere. 23. Solitam diebus Dominicis Epi-

yuftl

ftolarum & Evapngeliorumlectionem & expli.

Iu

cationem abrogandam , legendum veroó ali-

v

quem Bibliorum textum , & de eo pradican-

dut,

dum efle.

p

4 Voluit quidem Brandenburgicus his arti-

tecole

culis veluti nodo Gordio unionis Lutheranos

TTTE

& Calvinianos füz ditionis conjungere perpe-

, Nl

tuonexu concordiz , fed quo eventu id fece-

m )

rit, docuit tumultus ille, qui Dominicá Ra-

D

Q m |

morum anni fequentis in Berlinenfi Irbe Brar-

a

denburgici Electoratás Principe contigit, ubi

V

Lutherani ad lapides concurrerunt , & Calvi-

atl

nianorum 'Theologorum tum vitreas tum

ligaeas fene(tras tanto furore coufregerunt,

n v

j

ut Gregorius Marchio Brandenburgenfis , ab-

[

yd

Íente Electore, cüm ad pacandam (editionem

"

ex arce deícendiffet, non modó operam per-

mmn]

]

W au

diderit , íed etiam reli&is decem ex füis truci-

datis retrogredi compulfus fuerit. . Plebs ve-

(

m

« Gt!

ró Lutherana in eorundem Calvinianorum

i

u

Theologorum domos irrumpens libros dila-

ceravit, & fupelle&tilem expilavit. Nimirum

H

hi funt fructus unionis quzfitz extraEcclefiam

fub uno Capite,

Bruzifle c Brocbtunifie. Nigebat cir-

u

ca

i

288

HJERESES

ca hecteirporain Hollandia hec Secta à Bru-

|

l

ead dt

no Calviniíta ortum & nomen fortita. Broch-

j

"p

tuniftarum autem Secta fuit una ex precipuis

iM

J

Se&is, in quas Calvinifinus in Hollandia fe-

€tuseft:: nimirum Calvino - Papiftarum , Pu-

W

n

ritanorum, Bruniftarum, Brochtuniftarum,

Eu

Gommariftarum & Arminianorum, qua om-

1

AA

J

nes ex diverfis hzrefibus confarcinatam Con-

tl

feffionem preferebant , & hoc folo concorz

d

des , quód veram Ecclefiam Catholicam op*

a

fücv

pugnarent , fagittis parvulorum ferientes

& arietantes , cetera fibi invicem inimicif-

Duela

fimg.

Cl

AÀnno 1614.Die 25. Maii Auguftiffimz Tri«

10, Q

)

nitati facroSereniffimus Princeps W'olffzan-

Afl

gus W ilhelmus Comes Palatinus Rheni, Dux

| hi

Bavariz, Julie, Clivie, Montium, &c. Duf-

st

Abl

feldorpii füperatis propé innumeris atquegra-

vitfimis obftaculis Lutheranam hzre(in abju-

ul

ravit, fidémque Catholicam maximá folenni-

A

tate profeffus eft, in manibus Reverendiffimi

vttu(]

Colonienfis Suffraganei , in Templo Parochia*

Wa

li, in quo Decanus Dufleldorpienfis & concio-

Tif

ne expofüit motiva feu fundamenta conver-

[

fionis fui Principis ab ipfo Principe fibi tradita:

l

qui deinde unà cum fereniffima Conjuggs ante

[ Reïigi-

fummum Altare pié valde ac religiosé com-

*?urianos

muünicavit.

'Ium ante menfíam convocatis

TUf

omnibus fuz Aule Hxereticis altà conftantíque

fTR

voce adhortationem habuit, quà illos ad fui

Pulyy

imitationem invitavit , factá fingulis potefta-

'Hulga[;

xealteri, fimallent, deinceps ferviendi , dató-

]

D

DI

que

S/ECULI XVII.

285

j

que ad deliberandum octiduo.

Horá veró

bb |

tertià pomeridianá, vefpertinis precibus am-

m

lii

bo interfuerunt , eísque abfolutis , ante füm-

mum Altare facrofanéctum Confirmationis Sa-

tim,

cramentum Dux aReverendiffimoSuffraganeo

Vr

accepit , audivitque Concionem, quam R. P;

(

Jacobus Reichling Societatis JEfu de verz Ec-

tn(on

clefix fignis habuit.

Mox tamen inter Bran-

J CQNRR

denburgicum & Neoburgicum ratione Duca-

m

feitis

tüs Cliviz & Montium augentur diffenfiones ,

huic favente , eüimque armis juvante Archi-

m

Duce Leopoldo , Duce Spinolà : illi autem

Confcederatis Belgiiopitulantibus Duce Mau-

nT

ritio , magnis utrim

que copiis inftru&is Fauf

ifpn-

toribus,

Y Dut

Aquisgranum ob tumultus excitatos ab

« od

Hzreticis contra Catholicos à Caefare pro(cti-

u

bitur, & à Spinola occupatur, mulé&átis tu:

n

imultuum Auéctoribus.

mf

Anno r6t5. menfe Julio in Generali Con-

us

ventu Cleri Gallicani Parifiishabito , omnium

od

unanimi confenfu Concilium Oecumenicum

j t

Tridentinum recipitur , & omnes fe illud ob-

gt m

fervaturos promittunt, & jurant.

d

Anno 1617. in Hollandia graves ex more

de Religione motus concitantur inter Gom-

o

lw

m

marianos & Arminianos , quorum illi Demon-

ftrantes, & hi contra Remonftra

wnmä

ntes nuüncue

n

1

pati funt.

M

Paulus Pontifex Jubileum hoc anno pià

i

promulgat , ad Deiiram

placandam &grazig:s

j

ïüada&ö.

ejus þobtincndas.

T

Econ-

w

HJERESES

290

Econtra Joannes Georgius Saxo Elector

m

fi

Lutheranus ipfe quoque Jubileum velut Àn-

ao

[j

ti -Papa indicit , quia tum annus centeíimus

à Lutheri apoftafia defluxerat , curavitque

qcot

n

cudendam monetam auream , & argenteam

tl

cum hac epigraphe : Seculum Lutheranum

tund

1617. quod compotationibus & commefla-

j

tionibus potiffimàm , & non bonis operibus

lii

Pt

celebratum eft: Neque puduit Lutheranos

al

hoc Jubileum $ecte fuz novitatem profiteri

Atl

tidentibus Catholicis.

hr

Anno 1618. Pragzin Bohemia meníe Ma-

fj

jo €omitiis habitisà Statibus Hzreticis , prz-

UOR

textu confervand fuz Religionis, armis in-

rl

vaíi Confiliarii & Magi(tratus Imperatoris per

lusl

feneftras arcis 40. cubitis altas przcipites dan-

(A

|

f

Mu

tur ( qui tamen magno miraculo incolumes

NT

omnes evaferunt ) hec maximeé operante

OR

Comite Turienfi, qui Cives Pragen(íes Dire-

&l

&oribus Regni mox inftitutis juramento ob-

Auunti

ftrinxit, Patres Societaris JE(ü Urbe ejecit,

ttniya

vicinas Provincias Moraviz , Silefiz , Lufatiz

Tas t

ad eandem defectionem follicitavit, & exer-

(aly

citum colligere coepit.

Quibus auditis Impe-

Hungar

rator poftquam litteris ac monitionibus nihil

n

apud Rebelles effecit, exercitum in Bohemiam

JHüg

immifit.

Varia pofthzec inita fünt praelia ,. ca-

AOf

pta utrimque Oppida, przd actz , Comiti-

Aüiong

bus Bucquojo & Dampieno impigre agenti-

"f

bus rem pro Imperatore, Mansfeldio notho

"ey

!

& Turien(i pro Statibus , longé quidem nu-

l :-i &H

mero Militum undique ad Rebelles confluen.

tium

l";

l

SJECULI XVII.

Á

r

291

m;ï

:

tium füperioribus , plerumque 'tamen pugná

inferioribus,

As

In Hollandia inter Calvinianos graviffimse

difcordiz de Religione feviunt , que etiam

ts

lia

intunctiones politicas & divifiones , & in Mili-

tum dele&us ac hoftiles oppugnationes eru-

omyd

perunt , quibus compefcendis omnes vires

i

Mauritio impendendz erant, hinc Arminia-

W

nis, inde Gommarianis hzrefin fuam ferociter

r

Zelantibus.

Parifiis Ludovicus XIII. Patres Societatis

jl

JEtu, pofthabitis omnibus quibuscunque , &

(

quorumcunque contradiCtionibus , pleniffimé

I

reftituit , & (ancit , ut publieas impofterum

p

Parifiis le&iones habere poffint, quod ha&te-

n

nus Sarbonici przcipué impediebant.

IN

Anno 1619. in Bohemia rebelles Hzretici

QWZE'.E

omnia czdibus, rapinis , & incendiis mifcent ,

U

& vaftant, ac Catholicos füper modum perfe-

p c

quuntur , quos proinde Imperator Matthias

d

armis appetit, fed morte przoccupatur inter

; lt

has turbas, 135. Kalend. Aprilis, anno ztatis

j t

62. Imperii fexto, & men(ibus novem : Reegni

j

Hungariz r2. & Bohemiz 9. & eodem adhuc

yiuid

anno Ferdinandus II. Archi-Dux Auftriz ,Rex

1Bohïïu

Hungariz & Bohemi:x Francofurti eligitur , ac

[P[-!Eix:"

coronatur, quantumcunque Bohemi hanc e.

)

;.:?.

éctionem impedire conati fint proteftationi-

bus fuis & querelis in Comitiis Imperialibus

Ü

d

n

frutraexpofitis. — Hi veró, crefcentejamau-

dacià & Hzreticorum promiffis corroboratt

J

in Regem fibi eligunt Fridericum Palatinum

qu

T 2

Rheni

2922

HJERESES

Rheni Ele&orem , Regis Angliz generut, qui

]idigïoï

ftimulante Elifabethà conjuge ( üt quz filia

Mgïo 1

Regis erat, Rege quoque imarito gauderet )

fs

Regnum acceptavit, & mox 14, Novembris

Wats

Prags coronatus eft in tumulcuario confeflu,

(

Pith

regiámque Coronam Uxori füz Elifabethe

li

J

imponendam curavit , alteram mox Coronam

Hungarie Bohemice additurus.

Sed com.

l

k

| f

pulfus eft brevi, quz fpe nimis preproperé

devoraverat, duo Regna revomere ; infe-

n

lix Elifabetha nec Regina fuit, nec Palatina

nl

pcrman[ït.

Tirtet

Interea

Gabriel Bethleemus Tranf; ylvariïæ

pm

Princeps cum rebellibus Bohemis confoedera-

| tB

]

tus , in Ferdinandum infuürgens ,in Hungariam

!

l

l

»

2

N

n

Gd

irrupit, ac crudeliffime in Catholicos fieviit,

diadema etiam , quod Poflonii ( five Presbur-

Wi

gi ) reperit, fibi impofuit.

tit, af

Habentur Conventus Principum Prote-

pl

ftantium . Norimbergx , & Catholicorum

TUE)

W/ürtzburgi, & utrobique agitur de modis

iathol

res fuas provehendi , & quam quifque pro-

DIf

fitetur , Religionem confervandi ac propa-

| ]

andi.

inei, j

Habita eft hoc anno in Belgio famofa illa

pretm

Dordracena Synodus excitis ex Germania,

Yil

Anglia, & Belgio Miniftris (. quó minus au-

n R(j

tem venirent etiam Eranci, Rex inhibuit ) in

lp ü)c

Roc Conciliabulo mirum eít, quàm Gomma-

TIUen,

riani & Arminiani fe fe laceraverint, & illa tan-

tl

dem Se&ta przvaluit , quia Arauficanus per-

IT

, (ed:&

eptabat , non jam armorum tantüm

Reli-

*l

S/ECULI XVII.

22j

Mu

ü qwl'l ;

Religionis arbiter. — Arminiant expulfi funt

Belgio , eorimque przcipuus Fautor Barne-

0p)

At

feldius , uti feditiofus capite mulctatus 3. Idus

Majas Hagz.

Hugo Crotius carcercem &

o Cl

| E]i(äbüü

paratam fibi mortem , Uxoris füz aftuti& de-

fugit.

Y Corong

Auno 1620. Imperator Ferdinandus Fri-

d cun.

dericum Palatinum , & illi adhzrentes pro-

p

'

fcribie, & per Buquojun: Moraviam, perSa-

TT

D

xonem Silefiam recuperat, per Hifpanos, Du-

ce Ambrofio Spinolà , inferioris Palatinatüs

Urbescapit; Gabriel Bethleemus ab aliquibus

sj

proclamatus Hungariz Rex ditiones Auftria-

T

casincuríat, & auxilia mittit Palatinato Tam-

lnprin

pirius, Pofonium tentans , quod Bethlee-

x lts

mus Gabor jam tenuerat , occiditur.

du

Vallis 'Felina jugum Kereticorum excu-

tit, cz(is & depulfis ceorum Fautoribus , im-

m P

plorato ad hoc Feriw Ducis auxilio , qui fie

xlicu

opem illis tulit, ut ex fervis Grifonum faceret

r

Catholicos fubditos Hifpanorum, ubique mu-

ul

nitiffimis arcibus collocatis.

TEU

Iterum motibus agitatur Gallia càm Lui-

nei, apud Regem auG&oritatis occafione Gve

t

ginil

pretextu , aliisque privatis inter Principes in-

]x Gtgm!füv

vidiis ac diffidiis , plurimi Principes ac Proce-

Uö m

res à Rege fecefferunt ad Reginam ejus ma-

M

j

j

l«

trem , fpecie eam adversüs infidias malevolo-

in'

rum tuendi : fed preeveniens Rex mirà pruden-

tià & celeritate ac fideli Condei Principis ob-

fequio eorum conatus , anrequamomnes copi-

jl

[W

as colle&as haberent, captá Cadomo urbe

^

i

Northe

VI' 3

294

HJERESES

Northmanniz munitiffimà poft aliquot dierum

g

obfíidionem. plerafque alias ad deditionem

A J

fpontaneam redegit, & ad Pontem Cafaris

b

prope Andevagos fu(is Reginsw copils, adeó

fim

Principes arctavit, ut coacti fuerint veniam

t M'po

petere, & die r3. Auguíti accedentem ad íe

NU

Briflacum Reginam amabiliffimé excepit, &

i

quodcunque voluit , humaniffimé conceflit:

E

jl B'J

Indé Rex confeftim in Aquitaniam pergens,

cum nullisunquam hortationibus & mandatis

at

u

obíftinatiffima miniftrorü & Magiftratuum Be-

srnenfium corda fle&ere potuiffet ad exe-

femi

uendum jam anno 1617. promulgatum edi-

du

um de reftitutione bonorum Ecclefiaftico-

vam

rum, illuc cum modicis copiisadveniens, men-

b

f& Octobri tandem evicit; attonitis hzreticis

m

1

ad incogitatum ejus adventum, quem om-

Duot

nimodis artibus impedire conati fuerant : in-

D

tra quinque dies rebus ità profpexit, ut pra-

l

düod

"

fidiaubique mutárit, templa Catholicis, bo-

taml

na Ecclefiafticis & Ecclefiafticos priftinis ho-

queD

noribus reftituerit , Provinciam anté libero

pf

Dominii jure gaudentem, Coronz Francix

Qum

adjunxerit, & Senatü novis Confiliariis Catho-

totte

licis au&tum , inParlamentum erexerit : atque

f

his feliciter pera&tis ad Reginas, matrem & | pyf,

conjugem Lutetiam victor & triumphans re-

Ticor

divit, frementibushzreticis, & omnes mo-

l

Ttta

dos meditantibus, ut incruentam hanc cla-

o

dem regni everfione compeníarent : ideo nul. Wi

lis monitionibus & iandatis deterriti, natio-

malm — LT

S/ECULI XVII.

29$

TT

rialem ex omnibus Galliz Provinciis Synodum

ldïf.-m

Rupellam convocaverunt.

Die 8. Novembris, quz fuit oCtava om-

t )

CQ u

nium $anctorum, & illa ipfa dies Dominica

DLv

bntem d

22.poft Pentecoften, quárecitaturin officio

divino Evangelium : Redde Czfari, quz fünt

tj t

Czfàaris, Dux Bavarus Maximilianus Cafaris

yicont

& Catholici in Germania Ductor exercitüs

n p

cum Bucquojo junc&tis copiis propé feptum,

T

cui ftella nomen eft, cum Ele&toris Palatini

franh

exercitu ex Ánglis , Batavis, Germanis & Bo-

ffttad t

hemis conflato , atroce & felici pugná confli-

Jptne

git, ut partim cefis, partim fugatis , partim

pbl

victorum arbitrio deditis Palatini Militibus ,

n mn

infignem Cafari victoriam , & Catholicis ma-

st

ximz letitie meffem, (ibíque , & omuibus

A

Ducibus immortale nomen comparaverit,

o

i

Pugnz initium datum cítcirca meridiem inter

ATE

duodecimam & primam diei horam , füb teffe-

yhuis,!

ra militarí: S. MAnrA: Cujus effigiem quo-

que Dux in vexillo füo peculiari & maximo

h präfälnis j

11l

preferebat.

Ubi utrique inmutuum confpe-

€tum venére , factum eít conflictás initium

n R

t

tormentis majoribus cum horrendo fonitu,

atl

fecutus deínde legionum, alarümque con-

!^ D

greífus acerrimus , ita ut initio vifa fit dubitare

"

irin

victoria , utrorum partes fequerctur , cüm

1r

neutra pars alteri cederet , fed per dimidiam

p

J

u

horam legio legioni mixta conftanter przlia-

p

retur, imó videbatur jam Cefàriana acies à

1 M

j*

fj

dextro cornu vacillare, cüàm Chriftianus An-

at

haltinus junior, qui pro patre fuo equitum

4

Bohe:

296

HJ/ERESES

Bohemicerum five Palatinorum alz Prefe.-

(X

lgl

&us erat , tam validé in Bucquojanum equita-

j

tum irruit , ut hic confu(is fignis referre pe-

G

dem cogeretur, quà equitum trepidatione

Ws

hh

animadversà, peditum legiones jam pariter

deferere figna & referre pedem cosperunt,

o

i

quo periculo confpecto Tillius opportune fuc-

currens cum quingentis equitibus , Duce Cra-

jl

n

zio, Anhaltinos tantà vi & impetu adortus

1

K

AU

€ft, ut & Cefarianiin pugnandi ardore & ro-

bore denuo animarentur, & perturbati An-

Tün

baltini confiftere ultra non poffent , prafer-

us

tim cüm ipfe Juvenis Anhaltinus prolapfo jam

jl

equo, & pluribus vulneribus faucius captivum

aj

fe demum dedere coa&us fuiffet.

Erant in

ao

Bohemorum acie novem circiterHungarorum

; Bl

millia, hi contra Coflacos pugnare juffi àPa-

J s;

latino , cüm magnas przdas collegiffent , fu-

t

gere fub ipfüm pugnz initium , & fua confer-

DN

vare fpolia, quàm pugnmare maluerunt j qui

Tif

cüm fceleraté pedites deferuiffent, eos quo-

Quay

que unà fecumin fugam abripuerunt. Supe-

hm

ratis quoque à Bucquojo quibusdam muni-

"

mentis ,

univería

demum acies Bohemi-

li

€a , cüm hactenus flu&uáffet , jam in non du-

L

Ytn

biam fugam compulfa & profligata eft , reli-

At

étis tormentis majoribus , fienis militaribus

psd

tam pedeftribus, quàm equefítribus centum,

Jj

& magnà przedà , quam Catholica loca , Mo-

Va

pafteria & Ecclefias expilando & diripiendo

lilg

collegerunt.

Multa millia in pugnz ardore

tdeal

interfecti ex Palatinis , plurimi in tranfitu Mol-

' daviz

S/ECULI XVII.

2927

Mityi

davix fluvii fübmer(i , multi fugà difperfi & di-

lanumiïg] |

I

lapfi, multi etiam przcipui Duces capti, ex

Mdn

Cxcfarianis autem non nifi trecentis defidera-

3-

^

[?'Cpid&ii'ï

tis.

H

$i

ic Victorià dedita eft Praga, Bohemia

J p

fubjugata , redu&ta Moravia , Silefía repreffa,

Qaym,

il

Germania fata eft (üi juris, ac vere Catholi-

COYA

ca, Palatinus autem ex hac füuorum flrage

D

tantum timoris haufit , ut relictis in arcePra-

AU r

genti octo curribus pretiosá & argentel , au-

dore du

reáque fupellectileornatis, qui in Czefariano-

VTT

rum manus cum aliis mille o&ingemïs curri-

]E, DI

bus oneratis venerant, im etiam Anglicani

Olb iaj

Ordinis Peri(celide, quam Palatinus geftabat,

aptim

amiísà , & in aperto campo poftea inventá,

Tuntin

cum fola uxore & liberis celerrimá fugt in Si-

,ngamrum

leíiam f& fe proripuerit , tolutariis Anglicanis

d

ufus , Hohenlojo & Tuaco Comitibus inde-

j

corz fugz fociis aflumptis , & ex hoctempore

du

nunquam Palatinus quamvis cxtera magna-

i, d

nimus & audax metum depofuiffe fertur , poft.

I

Q

T

quam hocuno conflictu perdidit viétoriam &

j

I

fpem fimul omnem alienz ditionis invaden-

äuu

n

dz & (uz quoque dignitatis recuperandz.

(

ye

Hicmaunus Eques , nouffimus in Anglia

mll

j

veteres Originis errores de futura Dxzmonum

li

audy

acreproborum fàlute inftauravit, imó & fcri-

f nl

ptis Regi oftenfis propugnavit.

d

J

Deifie Nvvi in Anglia inventi, & ex Cal-

"1

viniana Cloaca afcendentes

"

; lifünt , qui nihil

j

al

aliud credunt ,

quàm Deum effe; quidquid

t

illis de aliis myft

eriis dixeris . & interrogave-

N

oc ita. dici-

iUP*

ris, an cFedant ? refpondent: H

á

i

tur

-

298

HJERESES

tur, & fi Magiftratus poerras intentaverit, nori

| «

s

aliud refponfum reddere unquam auditi fünt ,

quàm: Faciat de me Deus, quidquid fibi li-

| d

wl

buerit, aliud 2 menihil obtinebis, quomodo-

cunque ulterius urgeas.

Wi

Sunt & novi Sabelliani in Anglia reperti

| g

inter Calviniftas, qui Jefüm Chriftum pror-

]

i

fus abnegantes im eas blafphemias eruperunt ,

ut ipfüm non Prophetam, fed hominum fe-

| ii

B

ductorem promunciàrint, & unam duntaxat

divinam perfonam afferentes, cuifervire ho-

r

| t

mines debeant lege natura.

Anno r621. Ferdinandus Imperator Fer-

; f

tsd

dinandum Palatinum, illíque adhzrrentes pro-

fcribit, & per Bucquojum Moraviam , per

i

a

Saxonem Silefiam recuperat , per Hifpanos

ET

reliqua loca Palatinatüs.

Rex Gallie movet im hzreticos rebelles

fig

Rupellz prefertím inclufos, urbémque S.

Joannis Angeriaci poft dierum viginti obfidio-

Ctr

t

nem deditionerecipit, quam moenibus & pro-

p«gnaculis privat, ad reliquarum urbium

hn

tiov

Hugonotticarum terrorem, & alias quoque

fexaginta civitates hzreticorum períe, fuüós-

Lf

que Duces poft multas pugnas & ftrages fu-

dgpr:

bigit.

üq

Annó 1622. Ludovicus XIII. hxreticos

&0ni

agereffus in Gallia, aut malé eos mulctat,

| ng&[

aut ad obfequium & fidem redire compellit.

Heidelberga capiturà Tillio , & urbishu-

vcnfls'

jus Bibliotheca conflata ex omnibus pzné

bgrctü

] & femel

EI

'crmaniæ Monaíteris , ideo fimu

eorum

S/ECULI XVII.

292

NH

eorum przcipuo Domino Pontifici Romano

AUl

reftituta eft, & tota Romam miffa , magnáta-

Wil

men deferentis incuriá , qui codices exquifi-

um

tiflimos diripi paffuseft, eàmque maluit inur-

bein deferrelibrorum numero, quàm delectu

lum

copiofiorcm.

Áimpy.

Interea Comes Palatinus cladibus ubique

Ttnut,

ita proftratus eft, ut modica fpes recuperan-

mf

darum ditionum füarum, multó minüs regni

m

Bohemici ufüurpandi fuperfit : quare profugi

f

adinftar é Belpio per Galliam, mediámque

Lutetiam incomitatus & ficto habitu Mans-

rf *

feldium nothum ementitustranfitffe comper-

tus eft, cujus caufam nec Jacobus VI. Scotiae

p

URH

& L. Angliz, &totius majoris Britanniz, at-

Bs !

que Orcadum Iníularum Rex, & Palatinige-

ner armis tuendam & ultra promovendam

d

füfcepit.

W

i

Auno 1625. Ferdinandus Imperator im

i g

Comitiis Ratisbonen(ibus Ele&toratéis digni-

s

tatem à Palatino Friderico in Maximilianum

Tf

bt

Bavarie Ducem transfert, adjunctá eidem di-

jus a

J

tione füperioris Palatinatás, Mansfeldiusau-

temnothus & Halberftadienfis latrociniis &

perf

j

J

!

D)

deprzdationibus Fridericum Palatinum ulcif-

rj

ci conantur, fed Tillius Catholicorum Dux,

eorundem exercitum partim cedit, & partim

[

t

(s 1

"

fugat.

S. Franciícus Salefius Epifcopus Gene.

UM

"

venfis, qui plus quàm feptuaginta duo millia

T

hzreticorum ad Ecclefiam reduxit, ad prz-

j

mia caleftia cx hac vita evocatur.

M

j/

Illumi-

HJUERESES .

300

Illuminatorum hzxreticorum Se&a, in

; od

!adTU

Hifpaniis exorta, combuftis plerisque ejus

auctoribus extinguitur , autita difTipatur , ut

; Mi

hst

qui fc Illuminatos dixerunt, tenebroía quz-

!

xentes latibula in lucem publicam prodire non

aufint.

g

i

Itl

Anno 1624. Edicto Jacobi Regis Britan-

| i

niz Ecclefiaftici pelluntur ex Anglia.

| uity

E

Anno 1625. Jacobus quoque Rex Britan-

niz & focer Palatini cum aliis Principibus foe-

| QOX

! pentis

dusinit contra Auftriacos , & Chriftianus Da-

nigRex, DuxProteftantium inferioris Saxo-

3 (ibu,

nix ele&us pro reftituendo Palatinatu Fride-

(

rico exauctorato Eleétori, tam malé à Cafa-

il

reis Ducibus Tillio & YX/allenfteinio exce-

tient

ptus eft, ut dum alteri providet, parüm fibi

nf

confuluiffe videatur.

W

Anno 1626. Con(tantinopoli Cyrillus Pa-

g.

triarcha ex Furco, Greco, Calviniano com-

p

pa&us verfipellis homo mifit Grzcos adolet-

701

lum

centes in Hollandiam, qui poftmodum per

Grxciam, quodin Hollandia combiberant,

frdo,

fer

Calvinianum virus fpargerent.

Erneftus Mansfeldius Nothus Catholico-

n t

rum deteftabilis perfecutor, ad Pontem Dif-

hi

favienfem à Wallenfteinio vincitur peditatu

Á

toto amiffo, equitatu egré eum ipfo Duce

0ptm |

elapfo.

lus

Qui nihilominus exercitum ftatim

reparavit & per Germaniam palabundus in

Ti

]i

Hungariam magnis itineribus ad Gabrielem

Ánpo

Eethleemum venit ( veftigiis ejusdem ubique

a j

(0

latronum

NTR

nü(t;qg WXVallenfteinio ) eidem

füorum

SJECULI XVII.

jor

l

h

fuorum reliquias committit, ipfe veró dum

J

Mi

ad Turcas per venetos tran(ire intendit, in

ln

A

Bofínia morbo contra&o impiam animam ef-

T0

flavit.

n

todren

Anno 1627. Chriftianus Danix Rex in

agro Brunfvicenfi à Tillio Duce Cafareo anno

fuperiore victus, càm duces füos feré omnes

äanran

unàcum tormentis bellicisa2, & (ignis milita.

i

tb

ribus 66. &quod caput eft, fimul exiftima-

hu |

tionem fuam perdidiffet, hoc anno iterum

VOTA

penitus retufüs, deincepsnontantüm ab ho-

Q n

flibus , fed à (üis etiamignominiosé derifüs eft.

t frie

Corpus S. Norberti Archi- Epifeopi exur-

ACoh

be Magdenburgo Pragam exportatur ibi cul-

) (f*

tüi exponendum, quodiillicà Lutheranis neg-

tl

lectum fuit.

.Poloni & Sueci füb magnis Ducibus & Re-

x;fMusPæ

gibus fuis Sigismundo & Gufítavo fortiter

qonnoun.

pugnant, prevaluerunttamen Poloni, Guí-

qoil

tavo ictu globi vulnerato , & Suecorum Po.

emarcho, cum Ducibus non paucis inter-

o f

nl

fecto, & reliquo exercitu fugà dilapío.

*. Ferdinandus II. Czfaredicto mandat, ut

in regno Bohemico non ni(i unica religio Ca-

ubf

tholica doceatur.

d

Angli hzretici rebellibus Francis mixti ,(

iT pïdh

'

H

!

Opem laturi Rupellanis Hugonottis perduel-

libus Regi Chriftianiffimo àSchombergio Ma-

It

]

T

refchallo Franci;e in Infüla Refana vincuntur..

Ls

Anno 1628. Ludovicus XIII. Rupellam

1j

Hzreticorum tutiffimum afylüm, poít ar-

i

nl

j

jl

jj

&iffimam quindecim men(ium obíidionem

fame

j

302

HUERESES

f

fame domat, & ad deditionem compellit,

i

contra multorum opinionem, & expedtatio-

N

nem, quibus Rupella vifa fuit inexpugnabilis.

g

Dixiffes Rupellanos Prafidiarios non jam ho-

Qu

miiíes , fed viva cadavera deditione factà mig-

. f

hus

rare , aut Regi Chriftianiffimo fe fe fübmitte-

| t

rc.

Contra obítinatam Urbem , nidum ini-

u

uiffinum Hzreticorum , przterea nihil a-

f

C&um eft à Vi&tore & Triumphatore Rege,

T

TU

quàm quód propugnacula, quz rebellionem.

(

foverant, & accenderant, dirutafint , & mo-

nl

tb

dis omnibus provifum , ne, fi maximé vellet ,

«ps

|

ipía Rupella ultra fe perderet, & dum furori

h

undequaque pateret, fic conjurationibus oc-

i,

nj

cluderetur: Et quidem ut pietas quoque cum

Rege hzrefi viQtà triumpharet , juffit Rex fo-

(

liyed

lenni pomp4 facrofan&tam Euchariftiam per

j W

|

: o

Urbem circumferri ipfo cum toto exercitu co-

U

imitante, & Cardinale Richelio in Bafilica Ur-

bem.

bis folenne Sacrum peragente.

[ a

Inter Anglos, Danos, Suecos & Batavos

Mil

dereftituendo Palatinatu novum foedus con-

diri

flatur, inutile tamen , ubique Tillio & W/al-

qii

lenfíteinio prevalentibus.

Danus ad Volga-

atf

'

ftum Pomeraniz fugere compulfus eft: mul-

Vi

)

tz Urbes à Tillio , & Pappenheimio capte,

( Infiy

qui in his bellis egregiam operam navavit.

ftd,

Conftantinopoli Legati Angliz & Hol-

Doreg

landis fatagunt , ut inde Patres Societatis JE-

ïïï?ffæa

fü expellantur: prefertim quód hi refifterent

bxrefiibidem vulgari linguá promulgare coe-

| i

pta.

SJECULI XVII.

305

nj

ptm. Sedincaffum laborárunt, Legato Gal-

CXptä'»;.

li juflu Regis eofdem protegente.

Qp

Anno1629, Hoc eodem anno pax inita

WL

inter Gallum & Anglum, iteminter Danum &

cfzäämïg«

Calarem , illum victum fzpius &

profligatum,

Áni

hunc autem Victorem, íed lon

teíum

ga bella per.

m j

inter Polonos veró & Suecos non

tl

pax , fed induciz conflituuntur,

i,

Interea Guíftavus Adolphus Suecix Rex

invitaturà Proteftantibus Principibus, & ad-

t

Y U

jutus pecuniis Francicis Pomeraniam ingredi-

d

tur, belliimque denunciat Imperatori, tunc

mmfitoi

Copiis fuis Italize incubanti.

Á at

Anno 1631. Menfe Majo jam diu obfefz

AC

fum , & primüm quidem à Tillio, deinde à

uf

Pappenheimio . expugnatum Magdeburgum

WUM

totum feré in cineres abiit , five hos ignes vi-

GT

&orex ira, fiye victi ex defperatione injece-

Mil

rint, quos vehemens procella ftatim per Lr-

bem circumtulit.

Aliquot hebdomades an-

te captam, incensámque Urbem, quod to.

&t

frist

Maiicontigit, LIxor cujusdam Militis ín partu

diris doloribus peraliquot dies cruciata , obiit,

puWe

quà defund illico. apertus eft uterus ejus,

Ti

adinfantem confervandum, fi fieri poffet , in

T

vivis ,. & mirum di&u! repertus eft inutero

m

infans ?qualis puero triepni, capite

galeá

tecto,

yt.

corpore loricato, & pedibus . novo

Á

more ocreatis, &hecomnia ex fübtili, quafi

»

il

u

chartz adinftar, pelliculà,. quz facilé dimo-

j

veri poffet; ex latere. magnum pendcbat

marfüpium carneum, id quidem intrinfecus

h

a[-'pP

HJERESES

304

afperum & corrugatum , arietino vel vaccino

g

aqualiculo fimile , intrà marfüpium autem

u

N

duo globuli erant catapultariis glandibus non.

diffimiles.

Calr

a

Contra Imperatorem & Auftriacam po-

tentiam cum RegeSnecix foedus ineunt, Re-

[

j

M

j

ges Galliz, Angliz, Hollandi, itémque E-

I

allit

le&tor Saxoniz; & incipit magna tempeftasà

Septentrione in Germaniam incumbete, dum

| miet

T

Guftavus diu collectas in regno fuo virescum

at

Saxone conjungit, & ad Lipíiam atrociíIimo

pralio cum Czfarianis confligit& vincit , qu&

tls I

^

pugnà etiam Tillius DQux fortiffimus & bellt

]

Vrf

experientiffimus, globo minoris tormenti vul-

li,

m

neratus pauló póít obiit, &inejuslocumre-

TM

ftitutus . eft Wallenücinius antea exaucto-

ratus.

N

Hác victorià elatus Suecus fummià celeri-

Witty

tate Franconiam , Sueviam, Palatinatum in-

As

feriorem, Alíatiam , Moguntinam ditionem,

Stey

ftt ]

W eftphaliam quafi deambulando depopula-

tur: & qui initio pellitum egentem, & fuf-

TAT

I

penfis fune collo gladiis miferum afpectu mi-

It

litem € Septentrione adduxerat, mox Eccle-

fiaticorum przcipué fpoliis locupletem exer-

fiptm

citum circumduxit: jámque eó progreffus

p

erat, ut pené Sociis quoque metüendum fe

Ti

preberet, qui & Rheno pertranfito, €os

tlemü

35 dio,

jam contemnere vifüs eft, fine quorum auxi-

lio inter Gothicasnives torpereaut venari de-

"m |

buiffet.

Conípe&tis tamen copiis ultra non

| ?mpæ

progredi aufüs, in Germaniam , jam magna

ex

i Woo

S/ECULI XVII.

jof

K'Cl Y

ex parte füam retroceffit

, utibi viCtorias fuas

t [l

& potentiam firmaret.

Qu

Anno

I163z. In Imperio vario Marte&

Caefarianis & Suecis pugnatur, multas civi-

Ti h

tates his occupantibus & illis recuperantibus,

nt, R.

tandem utria

que decernitur generale prz-

ingel.

lium illádque cruentiffimum , & committitur

E

ad Lutzenam oppidum, inquo utrinque pe-

M n

tiére circiter novem milliahominum , & ipfe

J

Guftavus Sueciz Rex dum pugnz & victoriz

trodfn

avidior ad frondem, non jom magni exerci-

tl

tüs Imperator, fed poené Bregarius miles

s Nl

pugnaret, incertum à quo, in pugna occídi-

Vaf

tur, anno ztatis 38. & ita vulneratus atque

UC

deformatus inventus eft, utà fuis Domefticis

od

vix agnofceretur.

Perdidiffee Guftavuscum

vità totum ctiam Exercitum fuum, nifi Ber-

mo

nardus NV'eimarius Saxo fapienter occultatá

Sutm

Regis nece, & vulnere duntaxat fimulato,

ml

Suecosad vindi&am Regii Sanguinis accendif-

jb

fet, ifsque hác arte non incruentam, Cad-

mseam victoriam fervaffer.

Sed & alterPo-

t u

Jl

lemarchus exercitus Cefarei Pappenhemius

ELC

interiit, vir bellicofiffimus, Wallenfteinio

m

j

Wi [

!

füpremo Duce poft pugnam Cafàreum exer-

wglï*

citum Lipfiam reducente.

iU

Fridericus Palatinus quondam Ele&or

il

lt

n

diem füum ex morbo peftilenti obit anno zta-

tis duodequadragefimo, turbarum Germa-

W

4]

nicarum primus & precipuus auctor, quarum

qn

tamen pcenas peracerbasdedit, eó redactus,

utprecarió ac prop? mendicáto viverét, éx

gü

)

Pa.

l

H/ERESES

|

306

Palatino Rex, & ex Rege mendicus, ac

! m

nihil.

ugnat

- Sueci Duce W/eimarienfi omnia Saxoniz

! (]oru!

eui

loca à Cafarianis capta recuperant.

Chriftina Regina unica Guftavi filia fepten-

Ti

nis tutelz Alexii Oxenfternii magni Cancel-

| mii

l

larii Regni Sueciz committitur.

mo

Anno 1633. In Germania Suecos inter &

ial

Gafareos diriffimé bellum recrudefcit, inlo-

L0]

cum Guftavi füccedentibus W/eimario, Kor-

Wen:

nio , Bannerio füb pracipuo regni Suecici ad«

u

miniftro Oxenfternio.

Jl

Carolus Rex Britanniz coronatur in Re-

at

emScotiz, & Puritanos perfequitur, prz-

t

fcribens certum habitum Epifcopis, & Litur-

t

ias, ac muficos concentus Ecclefiis , unde

j

inter homines feditiofos multz exortz funt

r

contentiones, que demum in miferi Regis

at

caput reciderunt.

h

Anuo 1634. Comes Albertus Wallen-

du

fteinius Dux Fridlandie copiarum Cafarea-

Wor

Occifo W/allenftei-

rum duGor occiditur.

Trei

nio Galaffusà Gafare fubftitutus eft, priüsta-

Coln

snen Ferdinandus III. jam Hungariz Kexloco

EU

3Y/allenfteinii fupremum regimen exercuit,

didi

qui conjuntis copiis Ducis Bavariz Ratisbo-

; ii

pam oppugnavit, ac tandem ( licet nonfine

! /lat, l

magna ílrage füorum) etiam expugnavit,

Yal

au

à

us deinde exercitu Hifpanorum, quem

poa(a

ducebat Infans Cardinalis in Belgium, ac fitnu]

Vre j

militia Caroli Ducis Lotbaringie obfedit

! Wf

Nordlingam, & cum Suecis prelium atrox

! llf

Ccoin«.

S/ECULI XVII.

307

m

commifit ,

uo totis decem horis acerrim&

pugnatum eít, & obruti tandem & victiSueci

D j

füorum octo millia in acie, novem in fuga.

l

perdiderunt , quatuor millia capti, inter quos

ii

Hornius cum $o, tormentis bellicis, fignis

m at

militaribus ducentis & cum omnibus impedi-

mentis. His auditis Auguíta, Herbipolis ,

vtl

multzque aliz Urbes ad Imperatorem & ad

Ht nl

veros fuos Principes ac Dominos redierunt,,

m r

NV eimarienfis ad Gallos confugitpro fubfidiis,

ia

quz ut impetraret, effecit apud Suecos, ut

Philippsburgum arcem munitiffimam , magno

vtl

detrimento Germaniz , Gallis traderent, 'To-

i, r

