in crinio Joannis GuignardiSacerdotis , patriá

jl

AO

Carnetenfis , magnam eis perniciem creavé-

rc; maturé ergo peracto, inretantimomene

1 wafm'

]

[

266

HJERESES

| i

ti, negotio , Caftellus forcipibus candentibus

d

coricerptus , manüique cum cultro, refinà ac

fulphure plumbóque crematà, vivus ab equis

|

j

E

j

uatuor laceratus eft, corpusincenfum , pro.

jc&i cineres, Pater ejus exulare juffus ; Je-

| gt

m

fuitz omnes Regno ejecti & Guignardus , cui

tam immane crimen per vitam fuam in men-

f

w

tem non venit, publicé füfpenfus, & Guere-

tus ( que planéheretica furendilibido & (a.

. Mn

fifhj|

crilega infania fuit ) propterea tantüm , quód

parricidz aliquando confitenti aures prebuif-

yi

C

fet, immaniter tortus eft, domus denique

Caftelli diruta , ejüsque loco erecta pyramis ,

h

uf

quz fententiam in eum & inPatresSocietatis

JEfülatam contineret, cum atrocibus multis

fl

verfibus , quos Hzretici & Academici Catho-

T

lici, fedimprobi & virulenti hoftes Societatis

Ày

Tu

M

fcripferunt , laxatis tunc füi furoris habenis;

toti effu(i ad maledicendum.

Eos abeuntes

pl

JJl

Ua

multi boni Viri cum lachrymis profecuti funt ,

[

& miferos innocentes fcelerati quondam Di-

M

I

fcïpuli füi defperationcm & infaniam luere do-

luerunt.

f [

WAlexandri Farnefii fuc-

uD

In Belgio in locum

ceffit Erneftus Archi Dux Auftriz, FraterIm-

Tinum

0C

peratoris, quifruftra Belgas cum Hifpanis re-

J

conciliare conatus eft, Mauritio Cróningam

(l

lst

Urbem potentem ac firmam duorum menfium

àrim|

óbfidione expügnante, & in ea Dominationis

Mntpg

Hifpanic: , ac fimül Religionis Catholicé mo-

"lisef

nimenta dejiciente,

Galliarum

1 Tlnfpm

D

Amo 15O0je. Ecnricus IV.Rex

r

" folen-

SJECULI XVT.

26*

L

folenniter à Clemente VIIIL. Pontifice ab hz-

jl

refi abfolvitur , magno gaudio totius Urbis

n

Romz: cgregiam hocin negotio operamna-

l[llm,g;,

|

vavit Gallis Francifcus Toletus , primus é So-

fiy j

J

cietate JEfü Cardinalis , qui popularium fuo-

(

rum conatus füo ingenio & eloquentià difcuf-

m -

fit, quarein eum deinceps optimé & inSocie-

tG.

tatem JEfu melius affici ceepit Henricus , &

hii

nunquam poítea immemor extitit beneficio-

Facdtá

aqi

rum , quod Viri magnanimi folent.

p

abfolutione Pontificiá omnes feré contra eum

Confocderati eidem fe fübmiferunt.

deniy

mrnt,

Anno 1596. Albertus Cardinalis Aufltria-

O

cus Frater Rudolphi Imperatoris à Philippo II,

ml

Rege Hifpaniarum avunculo, ad Belgii Guber-

nationem adhibetur.

Q i

Qs

Anno 1597. Carolus Suecie Guberpator

gho

Lutheranus legitimum Regem ac heredemSi-

jyanti

gifmundum € Regno excludit, fibíque illud

ol

ufürpat. SícqueSuecia Catholicam fidem cum

jin

Rege Catholico ejuravit-

Hoc anno Ferdinandus Te

lus Pörtocar-

d

rerus Dulendii Prafectus , admonitus à Du-

adil

molino exule, interdiu fervari neligentiüsA m-

t

J

bianum , id magná audaciá & pzné temeritate

j

occupavit.

Ufüs eft carrís, quos pomis & nu-

cibus oneravit , & hos fortiffimi milites auri-

u

garum loco deducebant , eorum unum füppo-

mm«i

nuntpenfili calthro , loris equorum refciffis al-

j

terius effundunt nuces & poma , qux dum col.

liguntprzeidiarii , trucidati füntab aurigis pro«

j

thï

)

b'ä—grmatiAs ; & portam patentem feq

uentibus

L

copiis

,

268 *

FHLERESES

qUdt

copiisreliquerunt. - Sic capta eft ab Hifpanis

l:

]2

Urbs nobilis , in cujus (aburbio Helvetii pluri-

glsmu

mi, & quz fupra 14.armatorum civium millia

continebat , per tria equitumpeditümque mil-

[:

lia: vixoctuaginta civesrepugnantes cafi funt,

i

& fex tantüm Hifpani.

Restantá inertià , tan-

j

H)]

tóquemetu peracta eft, uc fidem fuperet. Per-

*

turbatus eft hocaufü Rex Henricus cum tota

j

Lutetia , que hoftem jam adeffe putabat ad

u

portas.

Debuit poftmodüm Urbs hzc mag-

[

nolaboreà Francis recuperari, & reddita eít,

l!

cum Hifpanica auxilia intromitti non poflent ,

onal

aditu fzpiüs fruftra tentato ab Hieronymo Ca-

nl

raffa Marchione Montis nigri, qui Portocarre-

u

ro Przfectus equitum fuccefferat, & Hifpani

D

gloriosé iterum emiffi, qui anté fraudulenter

citti

intraverant , lirbíque prepofitus e(t Dominus

f

Vicus , arx :edificata , ut eá tuti effent cives ,

d,0

quifüa privilegia caufati, ab Helvetiis Regiis

Ti

defendi noluerant per füperbiam , & à fuis per

ul

ignaviam propugnari non potuiffent.

findo

Ànno 15 99. Albertus & I(abella Principes

aof

Belgii ex Hifpania veniunt in Belgium exeun-

['uTu

te Auguíto, duéto etiam PhilippoNaffovio Au-

l

xantio Principe , cui bona paterna reftituta

lr

funt.

p

Carolus Sigismundi Patruus universá feré

Atj

Sueciam in poteftatem füam redigit, & habi-

Mong

tis Regni Comitiis procurat Sigismundo reg-

PHCCF Í

numabrogari, electo tamen fpvecie tenus La-

um

dislao ejüs filio adhuc puerulo, eà conditione,

!lhnj

anifmo in-

ut mittereturin Sueciamin Luther

j pti

ftituen-

r

S/ECULI XVI.

269

N

ftituendus.

Et inde Carolus Finnonios à Si-

M

gismundo ftantes fübipit.

U !

Romz hoc anno creatifunt r2. Cardina-

Hq !

lés, inter quos numeratus eft Robertus Bel-

tl

r[iä,äx. 1

larminus é Societate Jefu, vir do&rinz incom-

parabilis , à quo editum opus in Hzreticos à

du

W Qu

viris fapientiffimis Ecclefi Armamentarium

& Turris David appellatum , eó dignior facrá

tht

purpurà , quó majore curá & folicitudine eam

UP

j

fübterfugit.

ütt,

Anno 1600. Celebratur hoc anno maximo

m

concuríu Jubileum Romz , ad quod 1300.

o

millia hominum fcribuntur confluxiffe , quà

Vafft«

occafione Clemens VIII. multa pietatis & libe-

ij

ralitatisexhibuit argumenta, peregrinos pecu-

t ,:

niis adjuvando , iisdem accumbentibus mini-

r

ftrando , pedes lavando , confeffiones audien-

us

do, omnes confolando, & ad eadem pietatis

üwö |

exercitia & opera charitatis Cardinales quo-

li

que &alios Prxlatos verbo & exemplo invi-

tando : quibus vifis multi ex Hzreticis , qui cu-

hp

riofitatis causd advenerant, ejuratà hzrefi , fi-

n

dem Catholicam amplexi füpt.

il

j

InGallia apud Fontenobleum

habita elft ce-

rcfh&

il

lebrisinter Jacobum Perronium , tunc Epifco-

pum Ebroicenfem , & poftes Cardinalem .&

h

j

Arcbi Epifcopum Sennonenfem & Philippum

"

Mornzum , Pleffium Matrlium Calviniítas ,

concertatio de fal(is affertionibus circa Eucha-

gl

J

Kïjü'

rifliam : cüm enim Perronius conqueftus effes

fi

A

delibro à Mornzo adito, in quo plufquam foo.

4 I

corrupta S. Scripturz loca vel SanCctorum Pa«

j

trum

270

HUERESES

ff

trum reperiffet , Pleffius provocavit ad publi-

cum certamen coram Regeineundum: Affig-

Bol

g

natifunt igiturà Rege tres Judices Catholici ,

& tres Calviniani , qui de calumnia vel veritate

uml

ftatuerent; dictà ergo die convenére actores

coram Rege, Cancellario , atque judicibus,

excufsísque locis novem fex horis continuis

h

pronunciatum eft omnium judicio , omnia cor-

rupta & truncata effe , accertamen in diem fe-

quentem reje&um eft, fed no&te illà egrota-

vit Pleffius, & Pari(ios deferri permitlus , infa-

]

i

lutato RegeSalmurium profugit: unus ex tri-

bus heterodoxis judicibus hzre(íim ejuravit ,

[

& Rexin fide confirmatus , ejus deinceps lau-

hd

dator ac Zelator fuit , Hs;retici autem hane

U

collationem magno emptam voluiffent.

).näurg

jJacobum Regem Scotiz Comites Gauri-

jl

eníesinfidioséin arcem füam fpecie thefaurum

1 Duly

indicandi deductum , & ad interiora conclavia

!f

folum.& inermem alle&um interficere moliun-

: It

tur, fed Rex haud tanto periculo defpondens

[77

animum & voce X manu vim avertens , accur-

iif

rentibus ad tumultumé fuis aliquibus, à morte

L

liberatus eft ; & eadem prodicoribus inflictain

| nj

quorum cadavera ita fzevitum eít , ut deteftan-

di parricidii gravitas omnibus innotefceret.

.In Belgio dum pars militum Hifpanorum

feceffionem ob non foluta ftipendia faciunt ,

:

Mauritius nonnulla loca munita Archi - Duci

Ant.

eripit , & dum Neoportum in Flandria obfidet,

1 f

" ?ïyn!icnü

invafus ab Archi- Duce poft aliquam cladem

aeceptam fuos recolligens Archi- Ducis exer-

TUl

citum

SJECULI XVI..

271

l

dl

j

citum 5.Julii profligat cx(is multis millibus

hoftium, fed iterum novis exurgentibus in

eum copiis, füos in Hollandiam & Braban-

eh'tïgg

tiam reducit.

Cadt

il ;

S/ECULUM XVII.

OOO

at

Rami pullulantes ex erroribus Lutheri

Vdemt.

& Calvini.

[2

Y

Metaphorifle. — 4 nti - Puritani.

P-/L"llf

UCH

do-Iremici , feu FAlff Pacificatores , aut PAci-

rminimmni.

ia !

fei.

Worfliani. Sibandri-

TTE

pi.

GommaAr ift&.

'"Hadrianifle. | Corma-

rifle. — Pfeudo- Michael Thuringus. | Bram-

du

r

dcnöurgi::i "Articult.

Bruni[fla et Brochtu-

u .

zifta.

Betbleem Gabor.

Pféudo . Symodue

iumn

Dordracenfts.. - HicmAanuus novus Origeni-

n

A.

Deifls novi.

Sabelliami stoUi.

97

«

minati. Parlamentarii & Puritaui. QQua-

:fpondtm

ckari ffve Tremulantes. Fanatici in Anglin.

j t

Titus Oátes.

Quietiffa.

Pietifle. |Chi-

Jinzifle movi.

Renatz.

Cot-

, m

Viftonifla.

iiido:

Lemplativi. Infhirati. Calumniantes.

jl

jett

, Etapboriffa,

Sic di&i, quia docue-

W i

runt , Filium Dei non effe proprié

j

M

Verbum aut imaginem Patris , fed

tantüm metaphoricé: Inter hos Metaphori-

itas fuit precipuus unus Daniel Chamerius

Monlienfis Minifter, qui non tantüm titulum

güïdfm

jut

Verbi Divini JEfu Chrifto eripere , fed & affir-

mare

Qu r

i

Bt

i

2172

HJERESES

mare aufus fuit Chriftum in infantia füa cum

h

Matre fua ineptiviffe , (icut & alii ineptire fo-

hii

lent, adeó nimirum blafphemus ifte in ordi-

du

um

nempurarum creaturarum redigit Filium Dei ,

utinter filioshominum ineptientes numeret:

jOUTI

(s

TT

fimiles ineptas metaphoras adhibent in expli-

canda Euchariftia, apud quos famptio Eucha-

Ü

j

riftiz non eft , nifi metaphorica tantüm come-

g"!älm

ftio.

Fuit porro Cbamerius homo eloquio

fimy

facundus , nequeindoctus , fed ambiciofi(fimus

hctur

[eius

&qué ac feditiofiffimus rabula, quinunquánon

turbas concivit , ubi illum adeffe contigit , bel-

nicnl

.!

vl

lum contipuó ac czdes intonans , donec anno

162 1. in CivitateMontalbaná,dum furiis male-

fin

ts

dicendi Regem Ludovicum , quitunc obfidio-

nelrbem cinxerat, plané efferatus ad Urbis

Ál

muros deferretur , ut milites in rebellione ob-

Gttgi

firmaret, in ipfo muro fubitó ac fortuitó é

jems

Caítris emiffo tormenti eneiictu, fcediffimam

ventut

animam iras & flammas fpirantem , priüs e-

pl

vomuit, quàm i&tumin pinguiffimo abdomine

ii

fenfit.

ylin

Anti Puritazi.

Sunt Angli quidamPro-

quaty

teflantes, qui cüm ad Luthero - Calvinifta-

Qhnt

ii

rum claffem pertineant, Puritanos ne de no-

mine quidem vel nóffe velaudire volunt, qui-

pti

nj

bus tamen magna neceffitudo intercedit, cum

Laicocephalis füperioris Szeculi in Anglia pro

mj

Pontifice Ecclefix univerfalis Capite rejecto,

DNong

Laico Regi aut Reginz tanquam Capiti in om-

Jiemí

nibus etiam ad Ecclefiam & Rcligioþnein fpe-

t tonf

&antibus fe fe fübjicientes.

A C

P[endo.

SIECUEI- XVII.

27?.

llitm

Pfeudo-

Bu

Irenici , ea Fa/ff Pacificatores , aut

PAcifici.

Sic dicuntur omnes illi ,

qui pacis

tl

aliquod ftudium przfeferunt , & pri

mo intui-

lii

tu propiüs ab Ecclefia Catholica abeffe viden-

DI

tur, & ad ejus gremium faciliüs , quàm czteri

a.

1

errantes poffe reduci , qui non tam malitiá &

i fudy.

obfirmatione , quàm ignorantià & naturali

Imare

quádam animi fimplicitate ac facilitate fuam

hn

itam pacis fpeciem füffulciunt.

Verüm in

iif

hoc tempore, fiignorantiz przponderet ma-

hm

lignitas , hicerror omnium feré errorum pere

iptii

niciojHïmus eft: tales enim cum immaculata

DX 4

verz Ecclefix vefte putida Hareticorum pan-

fomdt

ticulamenta confuunt falfz pacis preetextu.

od

Sic docent aliqui Pfeudo - Irenici Calviniftz,

j s

Ecclefiam Calvinifticam non effe alienam à

jntdde

Catholica, fidei veritatem nullis dicunt effe

ytoti

permixtam erroribus, & ipfam Ecclefiam de

sifinz

veritatejudicare , interpretari, Scripturas ex-

h p!iüs j

plicarepoffeac debere. Fatentur etiam prz-

ter Scripturam admittendas effe Traditiones

)ahdomiu'*

& plura fimilia cum Catholicis communia lo-

J

ml

lh

quuntur , fed non cum animo Catholico , fu-

(l

il

l

!]

catam tantüm pacem fabricantes in incude fi-

LT

T

mulationis & mendacii & fraudis, ad quos

J

n

l)

pertinet illa Dei O. M. apud Jeremiam queri-

ICC

J

monia. Etcurabantcontritionem Filii popu-

p

li mei cum ignominia dicentes: Pax, Pax!

l[c d 0,

p

& non erat Pax , confufi funt, quia abomina-

tionem fecerunt , quin potiüs confufione non

j

[;

füntconfu(i, & erubefcere nefciéruut, quam

ob. rem cadent inte

r ruentes, in tempore

,(W.

S

vifi-

274.

. EIERESES

vifitationis corruent. Dicit Dominus. er.

n

6. C. U. 14

gX

Arwminiani.

Nomen obtinuerunt ab Ar-

dl

minio Calviniano , Theologiz in Academia

n

Leidenfi Profeffore , qui in multis à Calviniftis

lm

difcrepavit, in eo tamen concors fuit, quód

ts

eflet Pontificie Sedis Hoftis infen(iffimus.

ij

Wor[liaui à W^r[lio , Steinfurdenfis Ec-

hii

clefiz: Calvinianze Miniftro primario , & poftea

gilt

Til

in Leiden(i Univerfitate primario Profeffore,

1

. Blafpfhemat W orftius contra (implicitatem

[

Dei, in eóque admittit principium aliquod

Tonin.

mutabilitatis , quod ait cífe voluntatem'Dei ,

j

cujus refpe&u modó hxc , modó illa facere

dj

PO

poffit. 2. Blafphemat individuam Dei magni-

tudinem , & reprehendens S. Auguftinum,

du

quód Deum dicat magnum fine quantitate ,

E

Mirum videtur effe parado-

mtendi

hzc adjungit.

xon , Deum fic omnis quantitatis expertem

t hn

effe , uttotus fit (übftantialiter in re qualibet ,

f

etiam minimà , itáque etiam in antro Ícarabai,

hia

autinapiceunius pili; hocenim effetmagnam

guna

& ampliffimam Dei effentiam in anguftum co.

sf

gere, five ex maximo & immenfío Deo mini-

hf

imum facere. 3. Blafphematinfinitatem Dei

,

immenfitatem & immutabilitatem , de quibus

tin,

omnibus valde blafphemas propofitiones edi-

o

tas à W'orílio oftendit Gualterius in Colla-

"enen

7)

tione veterum errorum cuin novis Calvi-

Atation

nianis.

Amp

Et mira res, & magis ridieula concordia

Dor

OnlaCaz

*Xaum j

C:alv.inifï;arum , quàm concors Sampf

rum

S/ECULI XVI.

li 4

276

i

rum vulpium colligatarum unio , reperitimul-:

Itd

tos inter Calviniftas , quales erant Steinfur-

Acioy

denfes Comites , & Ordines Belgii Confocde--

raü , qui W/orftium tanquam incomparabi- :

Gant

lem Calviniftice pretentz Religionis Atlan-

il qi

tem in coclum efferunt , & effe econtra (, qua-

I(DUS,

jnls

les Angli füerunt ) à quibus W'orftius expul-.

fas eft, qui linguá & calamo eum dilacerant, :

dl

monftrum horribile, peftem crudeliffimam,

Vif

Blafphematorem ,Schifmaticum , Hzreticum,

ln

Judeum , Turcam, Ethnicum , Atheum cog-

d

nominantes.

timld

Sic nimirum fpiritus mendacii loquitur in

at

ore Prophetarum füorum , fic fibimet confo-

Dupe

nat in turbis füis,

lum

Sibandrini. Di&ti hSibandro Lubberto, :

TV

uno ex rigidioribus CalviniSectatoribus , qui :

| gmdc-

inter alia blafphema infüper afferere aufüus eft : :

at

1. Chriftum non inceffifle eádem virtutis ac -

ul

fandtitatis vià, quam nobis monftravit. 5.:

olardà

|

Chriftum non effeadeptum eam £elicitatem,

a

quam aliis promi(it. 5. Chriftum velle, ut

guüumtq

omnes firmiter credant fe ele&os effe; licét:

n

hoc falfam fit. 4. Fidem unam , quatenus ;

mll

una eft , nullo modo nobis imputari ad jufti-

j dequïbe

tiam. $. Eandem fidem non effe , (altem jux- :

us

ta Pontificios juftitiam nobis inhzrentem. 6. -

4

Poenitentiam effe fimpliciter pofteriorem ju-

u

ftificatione.

Ànno 1605. Elifabetha Angliz Regina , fi-

;

cut vixerat, ita & moritur diver(iffimarum

i

i-a

!

Se&tarum Mater , & nutrix ; die 4. Aprilis, :

j

-

2

anno

276

HJERESES

ff

anno ztatis feptuagefimo , faemina égtegiis à

natura dotibus ornata , nifieas aítutia , & hg-

qu'am

U

re(is , & atrox odium ac crudelis infe&tatio Ca-

tholicorum foedá(let.

Succeffit ei tam jure

dul

]

fanguinis € quippe Margarithe Pronepos, qua

| n

Henrici VIII. Regis foror major fuit ) quàm

Ij

ex teftamento Elifabethe Jacobus ejus nomi-

D]

nis Scotiz VI. & Angliz I. Rex , qui fe Regem

majoris Britannize nominavit , eoquód totam

qpi

Jini

Infülam ditione comple&teretur, quz vix un-

Ondtt

quam haétenus unicum Dominum pafía erat,

mproci

Parentes Jacobus habuit Catholicos, & Ma-

trem propé Martyrem , ut plané mirum vide-

f

iij

xi poffit, voluiffe illum & hzrefin fe&tari, &

At

Catholicos infec&tari.

Conteftim veró , üt ex

qndum

Scotia in Angliam venit , peftis fieviffima to-

tam Angliam pervafit , magnà hominum mor-

firtm

fünct

talitate , & in eum ac ejus progeniem detecta

eft conjuratie , eujus Au&tores Viri illuftres

|etm d

puum.

partim füpplicio affe&ti , partim perpetuis car-

ceribus damnati fuére.

lum,

f

Poft adventum porro hujus Regis cele-

bratum eftin Anglia eodem adhuc anno Lon-

Wib

dini Conciliabulum à Miniftris Anglicanis , in

p

quo editi fünt r41. Canones, quorum omni-

p

d

um primó confirmatus eft Primatus Regis eti-

!

am in rebus Ecclefiafticis & auctorítas fupremi

0C n

teff

Capitis Eccleíie : caterorum autem cano-

num tam exiguus eft.valor apud Calviniftas

RI

( pro libitu fuo aliis tenaciter iis adhzrenti-

ilte

bus, aliis prorfus adverfantibus ) utverifimi-

"tém

ructores

lius fit dicere, Babylonice turris ft

t td

fnifle

SJECULI XVII.

277

fuiffe in confufione linguarum fata unanimes,

ib

quàm Calviniftas inhoc Conciliabulo in fidei;

dj

& Conteflionis füz Calvinianz unionem co-

ts

aluiffe.

o

1

In Gallia quoque Vapinci in Delphinatu

)q

i

in menfe O&obri celebratum eft Conventicu-

Ibnon:

lum Calvinianorum , Prefide Daniele Cha-

d

merio Miniftro Montilienfi, in quo inter alia

t

egregii illi Theologi ftatuerunt, Baptifmum

t YUs

infantium à Proponentibus collatum (. Pro-

xf

onentes vocant minifterii candidatos, qui

T1

1n procin&u funt, adipifcendzemanuum impo-

m

fitionis ) nullius effe valoris , ac proinde à Mi-

hn t

niftris ipfisreiterandum. | Inferuerunt in eo-

^

, itdt

dem conciliabulo congregati illi Patres ( fe-

jmu-

cundüm carnem fcilicet , nonautem fecundüm

m«

fpiritum Patres appellandi ) confeffioni fux

vt

hunc.novum articulum: Romanum Pontifi-

UO

cem effe ipfiffimum Anti - Chriftum : 'Tam

:Petuiscul

parum fcientes Chriftum , quàm Anti - Chri-

ftum.

Irritatusillorum effronti impudentiá

Henricus Rex Chriftianiffimus , feveriffimé

ho

at

prohibuit , ne quid ejusmodi fuis fcriptis im-

lican'lhiF

pudentiffimi homines divulgare aut garrire

przfümerent.

m

P

Anno 1604. Henricus IV. Rex Galliarum

yg?

hoc anno Petrum Contonum Jefüitam fibi à

p

confeffionibus & concionibus accivit, quem

a

filii üi inftar dilexit, & üt patrem coluit, mul.

tis licét contranitentibus, nec multó póftSo-

f

cietatem JEfu , quam ( uti fepe profeffus eft

QTCS

coram teftibus omni exceptione majoribus )

jl

$ 5

Ame

278

HUERESES

ámpulfus calumniis Hzreticorum & malevolo-

ipnn

quzgïf

xum Catholicorum ex Franciaejecerat, poít-

liminió recepit in Regno & pectore, eámque

me

N

fic deinceps amavit , & tantis cumulavit bene-

ficiis , uttam inexpectatam tanti Principis be-

t

H

D

]

nevolentiam & gratiam nori uno tantüm exi-

lio redimendam judicarent.

Hanc autem

[

hocanno non tantüm in quatuordecim lrbi-

ftimti

bus Franciz reftituit, fed & in palatio fuo , &

qum

in incunabulis fuis Flexie collocavit, ubi Col-

sire

al

legium fic ditavit, & rebus omnibus inftituit ,

t nullum ftatutum fit in hocRegno magnifi-

i

Atj

centius , & quod conditoris fui pietatem cum

munificentia conjunctam nobiliüs eloquatur.

m

ATRU

juffit infuper anno fequentiinfamem illam py-

xamidem excitatam in area domüs Petri Ca-

JMNms

ftelli perduellis non tam ad percufforis , quàm

As i

n

. Jefüitarum innocentium ignominiam , disjici,

ut fic publicum exhiberet innocentiz eorum

Tteonn

teftimonium.

Quod Regis equiffimi judici-

t

um omnibus Senatüs - Confültis prevaluit.

ltreo

-Voluítque Rex ita confringi infamem pyrami-

Ánterin

dem, ut nec literalegiultra poffet.

Á

Mauritius in Delgio dum fingit ferre fuppe-

tna

tias Oftendz , quam premebat graviter Am-

tf

bro(ius Spinola Genuenfis, Dux füi temporis

aQ

nisafi

belli peritiffimus , Slufas vicinum Oppidum ca-

pit, ut jacturam Oftendz refarciret.

Dedita

fterr

€ft ergo Oftenda, XI. Kalend. Octobris, cüm

"ufdt

totos 39. menfes tenuiflet obfidio , nequejam

smodj

VUrbs videretur, fed Urbis cadaver fine domi-

'tur

Inea obf(idione.150.

&blï.s , acpropeé Gncxfolon.

homi-

l

&e

LT

Á

S/ECULI XVII.

279

ii

hominum millia perüffe, uno menfe quin-

Af

quaginta millia globorum ex majoribus tor-

I

mentis explofa effe perhibentur.

'anta fuit

lr

Belgarum 1n unius Oppidi propugnatione per-

Tij

1

tipacia.

tntomn

Pax inter Anglos & Hifpanos coalefcit ,

A u

neque tamen aliter Catholici beneficio pacis

vll

fruuntur in Anglia, quàm quód carceribus

tfo,

quidem dimiffi fuerint Sacerdotes , fi tamen

A

vel redirent , vel auderent denuo Sacramenta

il

admini(trare, & Mi

ffam facere , multó gravi-

um

us ple&erentur.

AA CU

Anno 1605. In Anglia Londini detegitur

!,oquarur.l

confpiratio pulveraria contra Regem & Parla-

impy

mentum initas quà Robertus Catesbius &

lu

Thomas Percius Angli nobiles cum pluribus

n

aliis , ifsque ferme omnibus Catholicis conju-

m d

ràrunt Regem Jacobum & plerosque Angliz

i ett

Proceres tormentario pulvere efferre & ex-

j

cutere 5 & exculiffent, nifi, patefactis mirabi-

Ti

liter eorum confiliis , Deus oftendiffet , veram

mïnp)ïï'

fincerámque fidem non augeri Hzreticorum

h

fanguine , fed Catholicorum.

Inter czeteros$

d

etiam captus eft Henricus Garnetus € Societa-

ä[aïkcräj

te JefüSacerdos Septuagenarius , & fuffocatus

j

atque diffe&tus, quód ( àt ipfi rei conjuratio-

]

u

p

nis faffi (ünt ) hujus conjurationis notitiam ac*

[

ceperit in poenitentie Sacramento ; & non

n

J

j

manifeftaverit, quamvisid auCtoribus omni-

bus modisdiffüaferit. Ejusexdeffecto corpo-

mm

re fanguinis gutta in fpicam tritici decidens e-

g

jusdem veram effigiem cum corona & cruce

jl

j

34

ad

280

HJERESES :

ad vivurn miraculosé depinxit , quare à pleris-

P

dl

jlfhy

que pro Martyrecultus eft, utpote quem De-

us ipíe tanto miraculo depinxiffet.

o

LO

Anno 1607. InBelgiojacta (unt fundamen-

|

tapacis inter Albertum & Belgicos Ordines,

s

[

i

!

quando illejuffus eft, ut cum his tanquam cum

libera republica ageretur factisinduciis per o-

u

&to menfes , quibus mirum eft, quàm oble&tati

uj

H

fint heterodoxi.

[j D

Anno 1609.In GermaniaProteítantesbel-

pompia

lumcontra Czfarem & Catholicos movent,

pCï

vult

féque Correfpondentes dicunt ; Catholici vi-

Qnibis,

ciffim foedus inter fe ineunt ,

quod Ligam Cg-

minis 1

tholicam vocant.

d

Anno. 1616. Henricus Fraacie & Navar-

hum

rxRex Chriftianiffimus dum jam à multis an-

Tb

ais

nis altam prudentiá fuàac vigilantià toto reg-

no pacem conferváffet , & pauló anté motus

LOT

quibusdam fecretis rationibus , florentiffi-

jd

mum & omnibus rebus ad magnam expeditio-

tamanl

fit:p

nem inftructiffimum exercitum comparáffet,

quo metum cun&tis Principibus injecit, igna-

&t

zis, quó tandem tanti apparatüs moles fe ver-

ont

pE

teret , in ipfo feré procin&tu , poftquam die

il

15. Maii Mariam Conjugem folennibus inau-

d

gurationis ritibus ingenti pompà apud Santdy-

quid

onifium coroná Regià infigniviffet , dum poft-

Htf

ridie per Urbem Lutetiam contemplaturus

tuoqu

magnificentiffimum apparatum , quo Regi-

attCum

nam de more regiam Urbem ingredientem ex-

ij lr

cepturus effet , Rhedà ve&us obambularet , à

Lïra) D

Sicario perditiffimo , vili Ludimagiftro Franz

cifco

SJECULI XVII.

281

n |

€ifco Ravalfiaco Inculifmen(i intrà ipfam rhe-

qUïng-

dam , ictu cultri gemino, finiftro laterí ad re-

gionem cordis illato, perimitur r4. Maii, an-

Ui

ä

R

notatis j7. regni 21. nondum abfoluto. Sic

j

periit Henricus IV. veré Magnus totius Orbis

Xnt

confenfü cognominatus.

Cor Regis ex ipfius

gt

olim decreto con(ignatum eft Patribus Socie-

vt

tatis Jefü deferendum ad Collegium Flexia-

num ab eo Regié fundatum, & corpus folenni

hn

pompá ad Maufoleum Santdyonifianum. . Ex

Jl

percuflore nihil excortum acerbilTimis quafti-

iholo

onibus, nifi, illum infaniíffe ; in eum nihilo-

j

mipnus refinà, plumpo , fülphure , forcipibus

candentibus , equísque decuffatis fzevitum eft.

La

Obtulerunt etiam fe laniones Parifienfes ad e-

tsare

um vivum excoriandum, ficut ei vitaad füb-

tint

eunda reliqua tormenta füpereffet : fed lauda-

o

to eoramin Principem fuum amore, pcenare-

fprei

jecta eft, quz Barbaros faperet : füpplicium

yoyio

tamen hujus inftrumenti Sathanz atrox & tale

w

fuit : Primóforcipibus candentibusinuftz fünt

gl

eimammz, brachia, femora ac fürx ; manus

sb

dextera cultrum tenens paricidii abominabile

j

inftrumentum , igne fulphureo concremata

b j

j y t

eft : inpartes forcipibus inuftas , plumbum li.

g

l

quefactum, oleum fervens, ac refina accen(à

a,dum j

infufa eft , quibus pera&tis corpus ejus à qua-

ij

,

7]

tuor equis diftra&tum , membra igne confuüm-

i

,

u

pta cum corpore , &cineres in ventum difper-

fi ; bona fifco adjudicata, domus funditus e-

!

u

vería , parentes in exilium amandati , & no«

j

E

men

W

du

282

HJERESES

J

«

men mutarejuffi , ad perpetuam tanti facinoris

qi

memoriam fepeliendam.

GommartfLe à Gommaro di&i , qui in Con-

quam

ciliabulo Hollandico inter alios miniftros con-

m

vocatos anno 1608.Íuos quoque errorespro-

du

palavit: Primusfuit , poffe hominem perire

Pmrfc

defectumifericordiz divinz. 2.Deum folà fuá

n

voluntate , hoc eft , nullà habitá peccatiratio-

' pmicul

ne , quorundam reprobationem abíoluté de-

j

crevifle. ;. Jefum Chriftum non pro omnibus

fl

Jeal

effemortuum. 4. Hominemnon poffe divinz

gratierefiftere. $. Eos quifemel crediderunt,

[

s

non pofle fuà culpà, & ingentibus peccatis Dei

*

gratià excidere.

(it0ns

Hosarticulos Gommarus poftmodüm au-

D

daciüs propofuit in nationali Synodo Dordra-

(WG

cena, in quà Gommariíte fortiores omnes Ar.

n

J

minianos, Arminiaffeclas , & cujus in Lugdu-

nenfi cathedra Gommarus anteceffor erat ,

epti

Fuerunt

fund

excommunicárunt & depofüerunt.

fibiporró Arminiani & Gommariftz infenfiffi-

findo

desl

mz duz Sectz , libellis huc illácque difcurren-

tibus & militibus armis , calamisfcilicet & en-

ht

fibus confertis , captis utrimque Urbibus, tu-

4 d

multibus ma

[2

gnis , przliis & internecionibus

!

infames & deteftabiles.

Ril

Hadriamifie. Di&iabHadriano Bungen-

lag

fi, qui fub idem tempus aliam incedens viam

dentp

C quanquam etiam dolofi Ceraftis adinftar )

!

N j

ad Arminianos propiüs, quàm Gommariftas

EU

acceffit, & fequentes errores fparfit. 1. Pec-

11

catum originis non effe peccatum, fed tantüm

| mduoï

occa-

S/ECULT XVII.

283

tifl*;mf;

occafíonem peccati. ». Magnam Deimiferi-

cordiam nihil effe , nifi folam boni occafionem,

li

uam homines admittere poffunt, autrejice-

R

re.

3. Fidem per mifericordie virtutem

Wt

effe proprium homipis opus. 4. Deiquidem

frnd

provifionem effe, Deum omnia pravidere,

QUH

non operaritamen in hominibus aut perfonis

Atf

particularibus , quas inconfilio feu libero ar-

TU |

bitriofuo reliquit. $. Fideles aut credentes

QT

filios Dei pofle in hac vita perfecté mandata

b d |

Deiadimplere, licétid nonpraítent. 6. Pot-

du

fe ilios Deicadere, & grati& ac falutari mife-

vt5

ricordiá excidere, &fíicdamnari. 7. Juftifi-

cationis apud Deum caufam originalem effe

J at |

J&fu Chrifti paffionem , obedientiz tamen o-

jdr

pera efle primam hujus Juftificationis ori-

st

ginenr.

Nomenclaturam füam ac-

um

J

€ornarifL«.

D r

ceperunt à Theodoro Cornartio , Comitio-

d

rum Hollandicorum Secretario , quo licét vità

j

al

[

fun&o anno 1595. ejus tamen hzrefis fuper-

um

ftes laté per Hollandiam graffari coepit circa

jj

hzctempora.

Precipuus ejus error erat in

abnegando peccato originali.

ïblbus: li

m

Pfeudo Michael Thuringius,in Urbe Lan-

genfalz Provincie 'Thuringie Ludire&oris

Jl

d

Langenfalzenfis filius fuit, & Ezechielis Me-

ij

d

ia

deneníis nomen fibi affumens , matrem infa-

per, quz Darbara dicebatur, mutato nomi-

g

ih

ne, appellans Mariam de Meden, coníociatis

a

[iv[fcc

fibi Ifaia Chrifti, & Nicolao Grosgolt , Uni,

i

j

amenta pra-

'cuhm' Elgotïus pueris inufitata delir.

*

m

mulgavit

|

284

HJERESES

| s

mulgavit, & propugnavit, r. Se effe mag-

num illum Principem Michaélem, aliàs Ver-

g,

bum Dei nuncupatum. 2. Non unum dun-

|

|

f

taxat effe Verbum Dei, fcilicet effentiale ze-

; QU

(

E

ternum & vivum , quod eft Chriítus JEfus,

fed & alterum preterea Verbum locale , fcri-

| d

ptum , & predicatum, ídque nullius effe mo-

; f

menti, 3. Suam, fociorümque doctrinam

fitéi

(ltren

fibiin fomno tradi , occultá revelationeSpiri-

tüsSandi. 4. Seipfos legem Dei perfetté ad-

iibiquid»

fmd t

implere, eíque in omnibus fatisfacere. f. Mi-

nifterii Verbi officium non effe àDeo , quan-

yilit

do per homines peccatores exercetur. 6.

us

Baptifmum àLutheranis adminiftrari folitum

tD

e(fe veneficium , cüm verus Baptifnus per

(l

Spiritum Dei perfici debeat, 7. Filios fuos

ia n

naturá fanctos effe, & ideo non egere Baptif-

] hn

;

mo , quód abipfis , qui peccati omnis exper-

- Inttmm

tes effent, progenitifint, $. Coenam inLu-

'fit

theranis Ecclefiis fieri folitam non efle veram

nl

coenam , fed veneficium , veram autem effe

&hret

eam, dequain Apocalypfi. Ecce fto ad ofti-

tl

um , & pulfo, (i quis audferit vocem meam ,

: ARA

& aperuerit mihi januam , intrabo ad illum , &

1! Tl

coenabo cumillo. 9. Ecclefiam Chriftianam

ii)

i

d

debere in terris effe fanctam, & maculz ex-

Jl

pertem , & quod ftultiffimum fuit , afferebat

menfe

fomniatorlIfaiam Chrifti , aliàs cognominatum

im]y

Stiffel, effe veram Ecclefiam , illum quippe

li o

efTe unicam fponfz Chriíti veram effigiem. 10.

femml

Chriftum in fe perfonaliter atque effentialiter

|'msm

€xiftere , séque quód effet Magnus Princeps

"«ffo

Michael

ER TPEVT

S/ECULI XVII.

28j

3(&?:,.

Michael , füo in corpore eandem carnem ge-

ïhf;:

rere , quam Chriftus in Virginis Mariz utero

Is

fumpferat , & in quapaffus fit, eáque ratione,

hn

quezcunque ipfe faceret , Chriftum unà cum

i5f |

ipfo facere, ac f& propterea abíque peccato

lfa.

effe, 11. Secum fociis fnis Pfeudo - Michaeli-

d.

ftis propter perfonalem cohabitationem Chri-

b

fti effeimmortales.

121

Nullam efle refürre-

tj

étionem mortuorum , nullam vitam eternam;

du |

fibi quidem & affeclis fuis Pfeudo - Michaéliftis

111

femel moriendum effe, Chriftum veró ipfis

1,quh

|

pollicitum effe, fore ut in füis veris corpori-

ttüt d

!

bus vitz stern& gaudio perfecdté fruantur.

ol

Sic Píeudo-Michaélille Langfalzheimenfis Lu-

Tj

di-Magiftri filius delirabat.

Quod ubi Dret-

«

denfe Confiftorium cognovit , comprehendi

dul

hominem , adducíque juffit unà cum fociis.

ha

Interrogatus autem à Confiftorio , Scripturz

mili

facrz teftimonio fefetuituseft, Demum ju-

J

|

benti Prefidi Confiftorii , ut aliqua miracula

al

ederet , ad conciliandam fuis dictis idem , fü-

hdu |

perciliosé refpondit: Gezerate zequam frz-

a

nuum querit , mon dabiturei. Quiddehoc

ad iuum;ï

Phantaftico Michaéle tandem ftatutum fit, aut

jrlint

quo devenerit , non reperitur,

ml

"Ayticuli Brandemburgici.

Anno I614.

il

e.l,l

i

menfe Februario Elector Brandenburgenfis ,

Qu

cüm Lutheranos & Calviniftas fuze ditionis at

Iumv 'v

fiduis contentionibus tam ultra, quàm citra

I;Er, h

Oderam digladiaricerneret , juffit cunctos füce

j

ditionis miniftros Evangelium , deincepsjuxta

EPS

Confeffionis Auguftanz , ejüsque apologiz

Wl l

COILC-

286

HJERESES :

I

corredionem predicare , conftitutis fequenti-

busarticulis.

: undum

Primus e(t, imagines éfüis tem.

plis excerminandas.

2. Altaria demolienda,

: AMfor

! u

& in eorum locum die coenz menías ligneas

| i

fabftiruendas , eas quidempanno nigro , albá-

Mi Jl

que mappà coopertas.

3. Statuas & cruces

| o

rejiciendas. 4. Inlocumhoftiarum die coenze

toflis panis fruftulis utenduminlongiora fru(ta

: fl

diliectis, quz in pelvi, difcóve majori coenam

| gt

*

*,

v

luícepturis offerantur

hi veró panem fuis

manibus famant, frangant , & comedant. .

ündi

ER

Inccena calicibus utendumnon efle , fed pate-

ris & (cyphis. 6. Nullas preces ante colle-

Qul

Mb

