in paradifum terreftrem migrare, fi filii (int fi-

Quf

delium , fi veró infidelium , illos dicunt in in-

VO

V

*

fernum defcendere cum Parentibus fais. I9.

f

Dicunt nullum futurum fuiffe peccatum ,. fi

]

!&:

l

:

lm

Damones non fuiffent, qui homines ad centa-

UA

tionem impellerent ex quo inferebant , pec-

um

catum effe fimpliciter à Daemone , & nullo pa-

im, t

&oàliberoarbitrio. 19. Aliapeccataita effe

;b f

irremiffibilia , ut à nullo Sacerdote poffint re-

mitti.

20.

Omnes homines ante Paffionem

Tonenptt

Chriftidamnatos fuiffe propterpeccatum Pro-

a 7

lt

toparentum. 2r. Noneflepurgatorium. 22.

Chriftum refurrexiffe à mortuis dieSabbathi

r

4 Nlc

poft Parafceven horáíextá. 23. Omnes ho-

od

mines refürre&urosin fexu virili , nullümque

poft refurrectionem fore fexum faemineum.,

m

Im

Sunt autem 4£rzzezz in tot errores feducti per

T0

Jacobumillum, à quo & Jacobitze tam nomen

n

quàm füam hxre(íim habent.

Venerunt ta-

fid

IIZ M

men Legati Armenorum adConcilium Floren-

tinum Sxculo XV. celebratum , & unionem

r 5&51(

QU

cumEcclefia Romana fuz Gentis nomine inié-

as

Fucato

runt, uti habetur in Strena anno 1728. data,

dul 212..N. XIT.

|niettl

[

Chazinzarii pullulárunt ex hzrefi Arme-

n«

norum circa annum 640.

Nomen babent à

i

!(Jl

j

vocabulo Cbzzzs , quod ab eisdicitur Crax,

Uf

propterea quód crucem tantüm colere &ado-

xcg[ï r

f

tare dicantur.

(Sxrerüm Armenorum erro-

f

res

(

G 3

162

HUERESES

res fequuntur , quibus tamen nontullos etiam

u

tovos fuperaddunt.

g

-4gareni ab Agar , Abrahz Ancilla , (ic i;o-

,'Cünäw

minati. Falsà autem appellatione Saraceni di-

j, ii

cuntur, quód non ex Sara, ejusdem Abrahz

qii

J

M

MU

uxore, fedex Agar deícenderint, Hi porró

j

funt Filii eorum, qui ex hac progenie nomen

lr

li

Chriftianum per Apoftolorum przdicationem

l lpäö.

amplexati fuerant. Sed à Mahomete perSer-

Ü n

gium quendam Pfeudo- Monachum decepto,

i

ita dementati fuerunt, ut verá pietaterelictà

t

hujusmendaciis & impofturisinhzferint, circa

tinloa

annum6jo. Sunt igitur Chriftiapi abjurati ,

ul

de Deo quidem ali

uid credentes, fednonüt

! dl

Chriftiani , quia

A

]

coranum, quem Divino-

f

1

rum Mandatorum collectionem nominant ,

(

hvt

omnium errorum colluvierefertum, cuncta-

u

ruümque harefeon abominationibus, fornica-

n

tionum denique & vitiorum fpurcitiis refper-

Bo

füm , abnegato Evangelio proríüs fequuntur.,

t

"g imnenfes circa annum 694. prodierunt,

& r, cum Tatianis, Encratitis, Manichais ,

Montaniftis , &c, certas efcas abominabantur,

Y

tanquam immundas & non creatas à Deo. A

nuptiis & à matrimonio , velut inftitutisàma-

"h

lo Authore, abftinebant cum Gnofticis, Cer-

Iaj

donianis , Marcioniftis , &c.

ii

* Maroniteab Heretico quodam ZZaroz fic

appellati, cum Eutychete, Diofcoro & Ace-

j

phalis, unam duntaxat in Chrifto voluntatem

|

(hé

& operationem admittebant per annos quin-

jj

em;

gentos, hoc eft, ab anno $99. ufque ad an-

num

il

lr

'

5

: S/ECULI VII.

It

i

103

M

num I2Ij. quo per EmericumAntiachenumy

Patriarcham Ecclefiz: Rom.. reconciliati funt.

jæALSV*w:fflO.

in Concilio Romz celebrato fub Innocentig:

mmmäþ

IiI. cui interfuit ipfemet eorum Patriatcha:

TM

Uillt, Hl t

i

cumfuis. Himontem Libanumin Syria inha-

bitant , habéntque fuum Patriarcham , fuos

TOR

Wt

Archi- Epifcopos , Epifcopos & Parochos,fed

1

pauperes.

UR

Szculi Hxreticis & HæreüEus refti-

Hujus

mc'numüeceiu

terunt S. Maximus Monachus & Martyr in

t

Diofe

períecutione Conítantis Imperatoris Mono-

thelite anno 646. Necnon Ildefonfüs Epifco-

fl

us Toletanus, infignes ediditinlaudem B.V.

i f

ra&atus, atque ob fufceptum ejus adversüs

qem m

( 0OR

Hzreticos patrocinium, albà Sacerdotali ve-

fte coelitüs allatà ab ea donatus fuit;

Obiit

um tf

anno 667.

Emericus Patriarcha Antioche-

i, m

nus Maronitas reduxic, & Conftantinus Po-

j

gonatus Imperator , Saracerorum vires fortie,

f

ter repreffit.

l

ni

Wi

inyl

/

"

[

j

i

u

ihomt

'u

S/ECULUM V

e

dl

* Iconotlafles f Itomomachi. Felix. Bais-

TUl

Cnofii

lenfes && Concordeu[es. * AAlbanenfes. — ddal-

berius C Clemens.

yum

Conotlaff a feu Icomomaebi di&ti funt illi,qui

w 01 "

fqr

Imagines earimque cultum abolere ftu-

am (j

]

x,wn

duerunt. Cocpit hxchzrefis circaannum

u

719. tempore Gre

)

eorii IL. Pontificis; & Leo-

(2

us;hoc

nis III.ImEcratoris, qui'& Iconomach

4.

€

»

164

-HJERESES

"m ]

eit, Imaginum impugnator appellatus eft; pro--

pterea , quód Imagines & Statuas fanctorum &

mc(ïhn

st

templis aufferri & incendi mandaverit. Quam

Imaginum períecutionem ejus Filius Conttan-

w

M j

tinus Copronymus , imó & Leo Armenus &

.

; J

Michael Balbus Imperatores peflimi continuá-

ul

j

j

Atnur

runtuíque ad annum 824. uti habetur in Stre-

na 1728. data , fo£. £. AN. II. có: II fol. $7.

n

d.

N. F. fol.09. N. H. cé LII.

Felix Epilcopus Urgelle ; quz Civitas eft

(b

in Pyrenzi montis jugo, circa annum 685. Ec

hod

'

.'

1000f

Elipandus ejus Difcipulus , deinde E»itcopus

[

'Foletanus ; docuerunt Chriftum etíe Filium

a,

j

wl

adoptivum, pofuitque in Chrifto duas hypo-

ftafes.

Baiolenes & Comcorden[es , five Cozorenfer

(rar

orti funt circa annum 796. in mulüsad(tipa-

s

| iil

lantur erroribus Albanenfium, qui mox fe-

quentur, quibusaddunthoc, quod omnibus

puni

Chriftianis interdictum fitjuramentum : adeó

1041

uidem, ut eis nufquam jurare liceat.

frim;

* Albanen[es circa annum 796. docuerunt

(ommi

Y. Cum Gnofticis Apelle, Manichzis, Car-

dfem

mus])

pocrate, Cerdone & Severo , duo effe Princi-

pia, unum bonum , alterum malum : & vetus

lum ji

'Teftamentum effe ámalo, novum àbono. ,

yt:

Cum Pythagora , animas non creari, fed

ftni

transmigrare de corpore in corpus.. 3. Chri-

Qu

ftum non pertuliffe veras hominis peenalita-

D)

tes , atqueillumDeum effe, neque de Virgi-

mnrof

ne carnem fumpfiffe, fed eam, quam habuit ,

tünim

verum ho«

E

de coclo duxiffe , neguþ illum fuiffe

minem ;

|

Ü

S/ECULT. VIII.

10f

hi.

minem ; nec veré comediffe, necin cruce paf-

L

fum effe , nec mortuüm , nec fürrexiffe, neqs

AU

in coelos afcendiffe. ' 4 Nullam forecorpo-

l(s

rum refürrectionem , fed univerfale Judicium

Vs

jam fa&um , nec aliud füturum; ^ $. Ante

nfb

Chri(ti adventum nullos fuiffe bonos , adeóq;

t

Adamum non fuiffe à Deo , nec Moyfen, imó

tTf

illum malumfuiffe. 6. Baptifmumnullius effe

cfficacim. 7. Malam vitam Prelatorum obef-

Qu

fefübdito & Sacramento. Nullum malum pof-

iil

íe fieri Epifcopum.

Ecclefiam non poffe nifi

Yi Dl

incommuni poffidere, neque poffe excommu-

mecfis

nicare, neque debere malos perfequi, neque

nzshyy.

facerepofle Conftitutiones. 8. Non etfe alias

inferni pcenas , quàm quas in hoc mundo ex-

um

perimur &patimur. 9. Sacramentum Alta-

ulissdt

ris, & Extreme Unclionis & peccatum origi-

i mr

nale pihil effe: unde nec Baptifmo opus eífe

qmdnmn*l.*u

parvulis.. 1o0. Peccatumnon proficifci ilibe-

um d

to arbitrio : imó nullum effe homiínis arbi-

J

trium , nullámque hominem poft peccatüm

commiffum confiteri debere, nec poffe. . 11.

sj d

nidais

Infernum & purgatoriumnihileffe. $2. Bo-

num Deum vivificare, & non occidere:- ma-

ppdfel?

in: d

lum veró Deum vivificare ; & interimere cor-

J äbülml ?

pora. r3. Mundum femper fuiffe , nec un-

quam defiturum, fed femper hocin ftatu per-

j cmn;fl

us P

manfurum. 14. Materiam mundinon effe fa-

jns

€&amà Deo, fed Deocoseternam. rj. Deum

non przefcire ex fe aliquod malum , fed per Ad-

equtt^o

uu l'[l

verfarium füum , fcilicet Diemonem. 16. Ma.

j

trimonium eflemalum. 17. Ufüramnon effe

(

prohi-

106

HUERESES -

m

rohibitam, nec quenquam ad reftituenda ab-

» fm

ata teneri. :8. Hominem ex fe poffe dare

fu.

Spiritum SanCtum. . 1o.. Nafquamlicitum effe

u

juramentum.

L.

"dalbertus natione Gallus , & Clemezs

ii

genere Scotus, anno circiter feptingentefimo

i

quadrage(imo quarto turbas excitare , plebem

p

Chriftianam ementite fanctimoniz larvà fe-

fsj

ducere, & S. Bonifacio Germanix Apoftolo

negotium faceffere coeperunt, * Horum hy-

nayts

omit

pocri(in & deliria ipfemet S. Bonifacius defcri-

TO

bitinepiftola ad Zachariam Pontificem , qux

,

n

foj

M

j

inter Bonifacianas eft centefima *trice(ima

wdn

quint^, |;4da/bertus füit damnatus inSyno-

h

h

l

"

do Sueffionenfi, habità anmo 744. — Rurfüm

gl

idem Adalbertus et» Clemens confixi fünt in

C

Concilio. Germanico , in Majoratu Carolo-

manni , incertoloco celebrato anno 745. Po-

o

l

J

firemo eosdem .4dalbertum ec Clementem

Zacharias Pontifex inSynodo Romze celebra-

fitb

p

tá damnavit anno 745. his verbis : J4aifer-

£5 , cojusnobis aCtus & nefariacommentare-

1Dogl

Duri

e&ta (unt , quia fe Apoftolum cenfuit nomina-

Conl

re; & capillosatque ungulas fuas populis pro

fan&tuario. exhibuit , feducens populum di-

prni

ver(iserroribus , & quoniam fub obventu An-

lrl

ltsl

gelorum in fuüo auxilio Demones invocavit,

ab omni officio Sacerdotali deponatur , agens

|

|

poenitentiam pro commiffis & ampliüs popu.

lum minim? feducat.

Sin autem in hís erro-

1

ribus perfeveraverit,: & populum feduxerit

fit ei Anathema, & vterno Dei judicio. con-

demne-

[

|

3

S/ECULI- VHI.

197

"*Mub

demnetur , omnísque; qui ei confenferit , vel

b

cjus fecutus fuerit doctrinam; aut adjunétus

lls

illi fuerit. Similiter autem & C/emez;

; qui

perfuam ftultitiam fanctorum Patr

urn fcripta

refpuit, vel omniaS

5 s

ynodalia A&a parvi pén.

bt

dit , inferens etiam Chriftianis Tüdaifmum,

X ol

dum predicat Fratris defuncti Uxorem poffe ín

lii

matrimonio jungi, infüper & Domínum no-

ftrum Jesus: GaigisruM defcendentem ad infe-

noyt

t

ros pios & impios fimul inde abílraxiffe; ab

Yibl

omni etiam Sácerdotali oflicio deponatur, &

nttm

anathematis vinculo obligetur , atque , nifi

Á

refipuerit , eterno Dei judicio condemnetur ,

CUT

/

vel etiam omnes, qui ejus facrilegis confen-

tiunt przdicationibus.

m

Ex qua Zacbariz fen-

st n

tentia fatis patet ,

fuerint hi duo,

quibus erroribus impliciti

at Caro

Oppofuerunt fe hujus 5zculi Hereticis $,

ii !

Bonifacius, S. Germanus Patriarcha Conftan-

( O

tinopolitanus , qui & mortem obiit in exíko

o

Jj du

pro fide anno 736. Joannes Damafcenus, Me-

thodius,

Sophronius Monachus,

"Tarafius

du

culütie

Patriarcha. Conftantinopolitanus , fub quo

[

Conftantinopoli Synodus Generalis feptinsa

insgopa

primüm inchoata , deinde veró Nicee cele-

T

brata fuit ann0.787. in qua Iconoclaftarum

o

j

hxrefis profcripta penitus & profligata fuic,.

Ponütllf

h

l

Lf

d

S/ECULUM IX.

4j

Vacat,

DAU

K

SJECU- -

j

I

HJERESES |

| m

ag

CULUM X.

j

Vacat.

&*

9

jni

]

Tque fioc Divinx Providentiz in fuam Ec« —

p

A

clefiam plané ftupendum prodigium eft.

gt

(Nigmirum quia aliis tempe(tasibus per duo hzec

(

Sgcula agitabaturEcclefia, ideo illam ab Hz

R;nxlCG

refum procellis tunc voluit effe quietam.

pmun*.» W

1 quomïï

S/ECULUM XI.

pa'næïü

J

p

,

* Berengarius Diasonus Audegavenfis im

tiry

Ga,tïim

L»nzgm

eat

Iteris quídem humanioribus & facris pa-

edh u

rüm eruditus, fed dialecticis quibufdatma

mg m

[

:

eaptiunculis multàm deditus fuit, Qui-

p

bus irretitus eó pervenit, ut circa annum

totn

1048. doceret, non effe verum corpus & fan-

df

guinem in Euchariftia.

Idcirco LeoIX. Pon-

] r m

D

tifex Vercellis Conciliam co&git, quó Beren-

W

gariurmn accitum , at venire nolentem füis cum

fiton

Afleclis , nifi continuó refipifcerent , perpetuo

tl

ánathermate damnavit.

Leo tamen, pauco

Ti

poftinterje&otempore, vitá defungitur , at-

, Qu

que Berengarius fuüá perfiftens in contumacià

(lcty

venenum füze herefeos per totam Galliam di£.

fudit.

Quapropter V i&or hujus norinis fe-

,M j

cundus , qui Leoni nono fücceffit , Concilium

'Turonis per Hildebrandum , Ecclefiz: Roma-

Y

illius vice

a& tunc temporis Cardinalem, ac

D

Conci-

SIECULI. XL

109

In hoc

il

Concilio þ-r'æfïdcntem , celebraviz

Berengarius per quosdam eruditiflimos Vi-

ros , & potiflimum per Lanfrancum Cantua-

rienfem Archi-Epifcopum convictus, fed mi..

Voln

j

nimé emendatus eft,

Naim inde exiens ad.

Mdfind

vomitum velut canis redíit.

hyedip

Quam ob cau-

fàm Nicolaus fecundus , qui Victori ficeeffic ,

fwinm il

Rom2z: Goncilium centum &tredecim ïpffw :

ii

porum coégit; cui adfuit & Berengarius, in

quoaurrefipifcens , aut fe re(ipilcere, timore

!

poenz fimulans , füz herefis palinodiam ceci-

nit, qualis in Decretorum voluimiae recita-

rj

tur, de Confecratione 4/ffizéf. 2;cap. Ega

Berengarius. MHictamen, poftquambis , aut

etiam ter errorem füuum recantá(fat , & abju-

t

rffet , càm gravi morbo oppreflus ex hac vita.

agbl

migraturus effec , non mediocrem dolorem

Is Mx Ql'

preletulit, quód tam multosin ceundem er-

t r od

rorem fecum pertraxiflet , unde [üfpirans bwe

od

dixiffe dicitur.

Dominus meus

:5us CHRI-

tll

srus mihi hodie apparebit , ive ad falusem ,

i qüök*'

uti , propterpoenitentiam, fpero , (ivead dam-

bntemot

nationem , uti proptereos , quos , tantámul.-

titudine, feduxi, & reducere non potui, ti-

ICH[)PW

t t

fmmeo,

Nihilominus hec Berengarii haere(is:

Vg

vt

quantumcunque emortua , deinceps , uti fe-.

ia

1

queturinferiüs , àZvvinglio, Oecolampadio,

i

ni

il

& Calvino refuüfcitata fuit.

X

j

E[v*

bl

SZECULUM XIE-

o

à )M

.* Duraudus, Marfilius. Jaudemus. LPef

Zv us

i

110

HJERESES

; (

p

A

17us de Bruit,- Henricus , À quo Henriciant.

| j di

Petrus Abai-

Jardaus.

"drnaldus , d quo Armaldifta.

ts

Pauperes de Lugduno , ffue IVal-

u

deszfes.. T

L

7

abbatati. Bogomiles. j'onchi-:

qii

us Abbas..— Petrus Toanmis.

cüfmm

du

.Umndw de Vuldach circaannum

hd

Domini 1117. in partibus Arago-

D

.

(dui.

nit cum alio quodam fibi favente ,

aqmnï*

harefes quasdam feminavit, inter quas etiam

mocil

h&c fuit, Matrimonium nihil aliud effe, quàm

Tlv

occultummeretricium. | Sed candem prafen-

f

te Áragonum Rege Jacobo ejus herefes dam-

gt

natz funt per Epiícopum Gerundeníem & Ar-

Eu

noldum Burgenfem, fideiInquifitorem: ipsí-

d

ue Hsretici velut impoenitentes ignibus tra-

iib

d

iti & exufti (ünt,

w

Mp filius, Paduanus Vir fuit toti Eccle.

fiie & cunctis Ecclefiafticis infenfüs, ^ Vixit

t

dinem

circa annum 1117. .Docuit r. AbEcclefia-

Chri

fticis non poffe ullas divitias poffideti , necag-

t

ros, necalia: eoquód Apoftoli & eorum pri-

miSucceffores füerint pauperes, nihílquepe-

tottS;

Vi

nituspoffederint. 4. Nullum effe difcrimen

Poteftatis & Ordinis Epifcopaminter &Sacer-

gj

tonft

dotem. 3. Quód Papa poffit fübirejudicium

ihii

Imperatoris , & ImperatorSede vacante poffit

m

Papzíuccedere. 4. Quód poft Chrifti afcen.

ho

fum Papa non manferit ejus vicarius Genera-

Iis , adeó quidem, ut Chriftus (üam Ecclefiam

It

fine Vicario reliquerit.

D

Wt

Tandemus circa annum 1124. in Germania

vixit

S/CULI Xt.

fT

m

l

1777

vixit, & quanquam, uti Sigebertus. fcribit,

Laicus effet , multis tamen Clericis ; etíam

uj

m

lj

]l

U

difertis , acutior fuit.

In fpeciofo hahítu &

inauratis veftibus incedens , triplici funiculo

'1! l 3*

N

crinibus intortis , verbis perfaafibilibus ,. &

conviviorum apparatibus , eos , qui illum, cir.

BP

citer tria millia ,. armasi fequebaatur , allícic-

A A

j

bat, & per hos &eviebat in illos, quí ibí refi-

:

;j ——34

ftebant.

Qui.veró eum fequebantur, etíam

a

Mu

aquam, in qua corpuslaverat, ex mera reve-

rentia bibebant ,. & pro reliquiisafportabant,

lt

Ms

Ille veró tam impudicus. & impius fuit, tit fi-

Mtob d

lias in matrum prz(entia, fponfasque maritis

m d

intuentibus, corrumperet, dicens, id effe o-

pus fpirituale,

Ab hoc itaque Praflieiacore

i

Ti

Oppidani Ca(tri Antverpientis feduéki , paula-

tim à fide & bonis moribus defciveruetz cüm

yt tl

ilo tenentes 1. Sacri Ordinis Miniftros , &

EpifcopalemSacerdotalémqueGradum & Or-

hh. Y

II Abm&fi-

dinem nihil effe..2. Corporis & fanguinis

Chrifti perceptionem non prodeffe ad falu-

fitti

tem... Tandem poft feminatos hos & alios er-

fb

rores , multásque cedes perpetratas , inter a«

y t

vigandum , à quodam Sacerdote ía cerebro

«f

percuffus interiit.

Mec tamen ejus . errores

M

tam facilé extirpari potuerunt. -Propterquod

ij

à loci illins Clericis Ecclefía eum reddítibus ,

u

1

permanum Epifcopi, Worberto cuidam, Viro

TO

n

y

docto & fancto data fuitregenda, .Atquehoc

a

predicante Viri & mulieres compun&i , cor-

j

pus Dominicum , quod ín eiftis & foramini-

P

14715 147

UP

bus s decem annos & amplíüs repofue

attü-

y

112

HJERESES -

g

attulerunt ,& per ejus doctrinam

| p'aplatïm

adfanctam fidem rediérunt.,

g

l |

g

Petris deBrus , à quo Petrobrafrani Ha-

li

retici, Gallus. fuit ex Provincia Narbonenfi.

jste

DN

tll D

In ea harefi, quam mente conceperat, tam

erftitit obftinatus. ut tandem apud Oppidum

[

lil

jf

S. ZEgydiiob füa crimina vivus exu(tus fuerit ,

circaannum II124. . Aflerebat autem parvu-

A

um

(l

mbïta

lis ratione carentibus non prodeffe. Baptif-

mum ;:eoquód non habeant fidem, nec Dei

t

vidi

verbo; quod eis predicatum fuerit, credere

at

poffint. Scd de hocplura nune in Hezrzcia-

PÉS.

hit h'fl

"

Henricus , à quo Hezriciagi , Patrià To-

T

;

m

J

lofanus, Monachus Apofítata , circa annum

T

mï

1129.noníolüm errores Pefr; de Brus tenuit,

ï

j

$Ut

n

i

fediis novosaddidit; de quo tunc adhuc vi-

venteS.Bernardus fic feripfit in quadam epifto -

oO

L

la ad lldephonfüm ComitemS. ZEgydii, ;Ba-

filicze funt fine plebibus , plebes fineSacerdo-

ltlus;

tibus , & (ine Chriflo deinde Chriftiani.

Ec-

4,my

WE

clefiz Synagogz reputantur : Sanétuarium

Dei fanctum effe negatur : Sacranon Sacra-

ch; "

menta cenfentur : Dies fefti feftivis fruftran-

dorun

tur folenniis : - Moriuntur homines in peccatis

yli

fuis, nonfacrá communionemuniti: Parvu-

q

(l

lis Chriftianorum Chrifti-intercluditur vita,

yno

j

^0l

dum Bapti(mi negatur gratia. . Ad vocem u-

pius Heretici filuerunt omnes Prophetiz &

'iï-tenitud

Homo apoftata eft, qui

lt

Apoftolice voces.

relicto Religionis habitu; ad fpurcitias carnis

UT

" n

&fzxculi, tanquam canis.ad vomitum eft re-

verius,

SIECULET-XI.

M

iil

vét(us,. .Pre confufione auten inter.cogna-

tos & notos habitaré non füftinens,, vel potius,

[.'Mi'iHæ.

£&on permiffüs ob magnitudinem criminis , fuc-.

r ol

d

dinxitlumbos fuos ; & iter, quà nelciebat-ars

Wt t

ripuit , factus gyrovagus & profugus füper,

tl

jl

terram.: . Cümqué' mendicare coepiffet , po-

ul

At

PP

fuitin fumptu Evan

o

ge

liom ; nam liseratus. &^

HiS tf

rat ; & venale diftrahens Verbum;Dei, evan;,

i

gelizabat, ut. mendicaret. .. Si qnid , füpra wiz,

Ti

&uni; elicere poterat à fimplicioribus populi ;,

Áutit

vel ab:aliqua matronarum , id lndeado aleis ,.

DI

aut Gertó in ufüs turpiores turpitex-effunde-

bat.; . Frequenter (iquidem poít diurnum po«

j, Dd T

puli plaufüm,..noGte fübfecutá cam merzetrici-

Qfro a

businventus eft Predicatorinfjgnis ; & intere

^Jniteni

dum etiam: cum conjugatis.. , Addit. Hofius.

ial

lib.; de Sac. Penitentia : quódetiam Purgaz

lnl

torium negaverint Henriciani.: ..

t

H

d!

( irnaldus ,-à quo Aruatidiffas 4Br

v n

ltalus ,:circa an. 1114.. cum- Pezzo v AbaiLare,

(sl

, mox fecuturo ,.rem.conimunem habuit,

Ts

cumeodem damnatus in Synodo Lateranenfi.

Hic; 1. fuo confidens ingenio omnium $an^

ranondt

lii

&orum Doctorum fentenrias: contempfit ,. &

yeluc.alter Iímael , manus fuas.coptra omnes

jnesint

n

extulit. 2; Cum Armenis docuit,, Deum non

vidéri.per effentiam à.Beatis , fed perclarita»

du

M*

tem quandam illius effentiz , in qua vifione dis

l

| eit;beatitudinem confiftere. .3., Deum. non

s

,

i

j poffe facereea , qug agit, nifi propter ordinem

poül

«;ynis

jufticice & fapientis fuz , vel, quód agatexne»

i

j

u

je Cellitate DatUrg, 4.?;:,D,cum;gonegeAu;hqg

NSI

xem

£i4

HJ/ERESES

rem óffüium bonorum, $. In Deo effeali-

l

| mx&üd

;;;iiï'inm

juid comripofitum. 6. Aliquid praeter Deum

!

effe eternum. 7. Eflealiquid , quod nec

|

j n

lmmm HU!

€reatorfitneccreatura. 8. Angelos axliqpid

m

u P"

«P:;mf Qbai-lnrdut Gallus , contraquem,

circaannut 114 5. Synodus in Galliaapud Se-

wi

nones congregata eít. In qua erroris convi-

f

vi&tus, pofteain defertoloco Monachus, cum

gt

nl

uibusdam Difcipulis fan&tiffime vixit. Erro-

res veró eosdem , quos Arnaldus, habuit janr

n

füprarecetfitos. A S:Bernardo Claravallenfi

ff

Burgundionum Abbate in difputationem pro-

n

[

vocatus , fibi métuens, provocavitad Apo-

lpra

ii

ftolicamSedeém. "Tandem paenitens , àt fi

infinuatum eft , obiit, üt quidam ajunt,

C

a-

Atl

bilone. Plura de his duobus habentur in Stre-

l' NI Y

fonis

na 1728. data. fo/. 160. N. IX.

tündl

Pauperes de Lugdumo, (ive WAlden[es , À

quodam ZFa/done , Cive Lugdunenfi circa an-

pem

(um rI60.

Hicadmodüm dives , opibus in-

It

tér pauperes erogatis , Evangelicam pauper-

Interim

1 0

tatem íe fervaturum pratendebat.

f

füb hocpratextu multos feducebat, Nam cüm

fs

effet illiteratus , libros quosdam linguá patria

qind

hd

cum quibusdam Sanctorum di&tis acteftimo-

niis fic confcribi curavit, quos nequidem fatis

Thütgi

intelligens adhibuit, & füo inflatus fpiritu A-

li

oftolicum officium predicando ufürpavite

n

Cüm jam multos confcripfiffet Difcipulos &

IT

SeCtatores peffimos ccepit errores difemina-

m) [/i [/!

S.

Con-

f&non,'

16 Epifcopos & Clerum afpernatu

tumax

|

l

SAECULI X

np

)

tumax & nolens re(ipifcere , tandem anathe:

Uftls

matis vinculo innodatus & à patria profcriptus

ïqUid,m,c

éft. Errores veró illiusfequentes: 1. Oleuni

Is

facrum nullo modo mifceri debere in Baptis

l tiutg

fmo. 3. Omnes Ecclefiz benedi&iones fupes

vinum, panem, &c. effe nullas.:

*

Frufira

Ml

tempus perdi in Cantibus Ecclefia

d

icis & Ho-

J us

ris Canonicis. 4.- Ecclefiam non ipoffe abíti-

t

nentiam imponere , & quadragefimale jejüz

n t

nium, illisque nullum ineffe meritum^ £. Om-

ltht

nem tam inter viros , quàm foeminas lafciviam

do Gu

licere. 6.: Auricularem confeffioneni non effei

Vtomy

neceflariam. 7. 'Confirmationem non effe Saz

cramentum. 8. Noneffe obediendüm Ponti-

m

ii

fici.& aliis Ecclefiz Pralatis. 9. Sacerdotesg

imith

äl

debere effe pauperes & folà eleeniofynà con-

fahcnm:'me»

tentos,- Io. Inter Sacerdotes nullum effe di-

fcrimen. 11:. Nondignitatem ,fed vitz meri-

[*NWAHI*,&*

tumefficere Presbyterum potiórem. t2. Non

[

perconfuetamformulam , fed dicendo fepties

göunenüdm

!

g

Pater uoffer , confecrandam effe Euchariftiam;

13. Sacramentum hoc in die Coenz: Domini j

gl

u u

ferià fcilicet quintà majorishebdomadz conz

g N*

fe&um , effe praftantioris virtutis & efficacise,

Unde

ynlgll

quàm alio quolibet die confecratum.

ii

hac die confectum toto anno aflervabant, ut

T

m

inde miniftrarent infirmis, & nullo alio die a2

)

lind conficiebant. 14. Imagines effetollendas

nHat j

4 P

ab Ecclefíia. 15. Indulgentias ad nihil effe?

16. A nullo Judice quenquam effe damnan:

f D

toni

dum, ex eo , quod fcriptumfit : Nolite judi-

€are & nonjudicabimini, 17. Omnijuramen.

PGUIP

4

P^

to

[

$16

HUERESES ^

!'!

j

jf (IC

to.interdictum effe Chriftianis;-18. "Virunv

u

perfectum non: debere laborare manibus , e-

tiam ad füftentandam vitara.' :19.. -Nulla vera.

g'sf;m j

miracula fieri,-20. Nullum eapitale pecca-

PT

tum effe tolerandum; etfi vitandimajoris ma-:

gl

li causá permittatur. . 'à1....Omnem potefta^

/,"!W y

4

tem, tam Ecclefiafticam ; quàm.Laicam amit-

(rin

J

ti perpeccatum mortale,: 22. Liberam effe.

unicuiquepradicationem Verbi Dei, necpof-:

Bogm

fe. prohiberi.à quoquam. ..33....Nullum effe:

qftn

purgatorium.. 24. .Sacerdotem confecrandi.

r

fimma

poteftatem amittere ,. fj peecatum mortale:

commiferit-:: omnem veró hominem jüftum:

cuatm

füs fa&tionis poffe confecrare Corpus Domini,,

iil

etiamfi Laicus ille fuerit. Siveró in peccatum;

UMT

lapíus fuerit; perdere illampoteftatem. - 24.

m

Sanétos non efíIe honorandos vel invocandos.:

Tibl

55. Nilintereffe, quocungueloco ; fivefacro;

i.

five-profano corpora Fidelium fepeliantur.;

h

26. Extremam UnG&ionem Aon. effe Sacra-;

iijb

mentum.. 27. TemporeSylveftri Papz Eccle4

nilty

fiam defeciffe, ac proinde nullum in Eccle(fia

Y

Romanafalvari../48.. MiíTas & eleemolynas ;;

quitt

oràátiones & füffragia pro defunctis nil prodef-.

d2

fe. 29. Nullam valere orationem , proter,

Ton

Dominicam. 0. Omnes fanctiones Romanz|

YmX

Eccle(iz effe inutiles & fuperftitiofas;

Thtdim)

In[Abbatati funt ex Waldenfibus.

(c didi

f(l

cirea annum 1160. quód, qui inter eos perfe-

!idänCm f

Giores effe volebant, fignum quoddam in fa-

ä"ï&cimdg

periore parte füi Sotularis , quem Sabbatem,

Umjy

ndo.menfíae

,

appellant , defcrrcfblerggu. Qua

[ j mml

accuin-

!

SECULI Xt.

115

TU

'bebant; fic eam confecrabant * Qu Lezedi-

U m

) Xefm

Xit quinque panes bordeaceos e$» duos pifces 15

deferto Difispulis ais , benedicat bamc mém-

Qs

Jam mobis.. Quando autem à menfa fürgebane,

TT

dicebantillud Apocalypfeos7. Bezedicfio $.

)mncmpouf;,

n g

clarttas , [apientia &« gratiarum ntHio , e

fortitudo fít

"

j itnd

dnen.

Deo n&rq n [izw(a /.'gcu/orqmi,

tl

Bogomiles Hxretici circa annum 1 173. fie

j Mnd

m Oi

di&i linguá Saracinà : eft latin&idem, quod

Gensinclamans mifericordiam.

Hi 1. Mif

ff myt

fam vocabant facrificium Dzmonum. 5. Di-

vincoji

cebant in templis habitare Dxmones ,^ & in

imitni

templo Salomonis fedem faam habuiffe mag-

diyctun

f

nüm Satanam , fed ab ever(ione'urbis Hiero-

hm

folymitanz ad hzec ufque tempora occupáffe

diva

magnum templum Conftantinopolitanum $.

hn

Sophia.

"od

Joachimus , Abbas Beneditinusin Cala-

d

bria, ibidémquenatus. - Hic circa an. 119f.

dibyt

multa prognoftica fomniavit & venditavit , fi-

ylin nl

neeventu. Inter alias fabulas, etiamifta fuit ,

b

quátres hominis ftatus diftinxit. Primum qui-

sl

dem, ab Adamo ufque ad Chriftum, in quo

t f

homines fecundüm carnem vixerint.

Alte-

oX

rum , à Chrifto ufque ad S. Benedictum, in quo

us

mediam inter carnem & fpiricum vitam homi-

i

n

nesduxerint. Tertium, à $. Benedicto ufque

ad finem mundi, ín quo dicebat hominesvive-

intcïff:

T

re fecundüm fpiritum : Docuit igitur, quód

quidem in fecundo ftatu data fuerit lex fpirt-

W.

ium ; quod tamen per

v

^ tuahs, nempe Evangel

j

Apofíto-

418

: HIERESES

n

Apoftolosnon juxta fenfum fpiritualem., fed

tansür fecundüm literam fuerit przdicatum :

r

gt

In tertio autem id praedicandum juxta fenfüm

fpiritualemper MonachosS. Benedi&ti. Affe-

qog

w

gebat praterea effentiam generare cffentiam,

emadmodum .Deus generat ac producit

lepm |

[*

gt

P«

um ; Dequo habetur extra deSumma Tri-

l

'.'ml

nitate in hüunc modum : DAZ»1Aamus 4c repro-

]

AE

It

amus Libellum ,[eu Tracf atum , quem zdbbaa

chado.

"JYoachim edidit contra Magiflrum Petrum

Qnt

d

xLombardsn de. Unitatefeu FlJentia Irinita-

dis,cüc. Etinfra: Squa igitur fententiam

m

/vel docirinam prafatt. ffonchim defendere

quil

vel approbare pra[umpferit , tanquam Hare-

Venni

ticusevitetur.

Hzc ex Canone 3. Actorum

m

Concilii Generalis Lateranenfis fecundi füb

(

Innocentio III. celebrati.

| m

Petrus Toannis Dicecefis Biramenfis, Joa-

|

chimi Abbatis errores fecutus eft circa annum

S

i

1199.

Scripfit aliquos libros in Apocalypfin

& Evangelium Matthzi , qui poftea fümmi

!4

Pontificis authoritate in Curia Romana folen-

vidDi

niter damnati funt : ipfe veró poft mortem &

Aoco facro , in quo jacebat , exhumatus, &

M.

iy, '

Hareticus omnium fententià declaratus ,. oíffa

veró ipfius rogo impofita & exufta fuerunt.

Negavithic 1. Animamratonalem effe for-

-mam corporishumani: nonabíoluté quidem,

l

fed, in quantumrationalis eft. 2. Docuit cum

ABedim

oachimo Abbate , Apoftolos non przdicáffe

j

Iu Q

.

vangelium juxta fpiritualem intelligentiam ,

"n

aptifmo

Medtantüm fecundümliteram, 3. Inb

quda

- non

n

S/ECULI XI.

19

s g

non infundi gratiam & virtutes "Theologicas.

Ut

4. Chriftus vulnus lancez fuftinuiffe cüm ad-

I hm

hucviveret. j. Per Babylonemfeumeritri-

L

cem magnam in Apocalypfiintelligi Romanam

Wt g,

Eccletam. |6. .Per Anti - Chriftum intelligi

L i

Papam, & omnes Abbates quinti. temporis

n

convenire in quintum caput beftiz , quz fit

WWNM

Diabolus , & Anti-Chriftus , & malorum con-

m d

gregatio.

Ts Ms

Contra Hareticos hujus Szculi egregi&

j

decertárunt $, Bernardus , & Petrus, cogno-

hr f

mento Jezerabilis , Abbas Cluniacenfis, qui

i d

egregiü opus fcripfit contra Petrum de Bruis,

wgwam

Nec non Anfelmus.Epifcopus Cantuarienfis ,

b MdOTUT

cujus epiftola contra Abailardi herefes [cripta,

i funti

fic incipit : Dominis, & Patribus , & Fratri-

bus omnibus Catholicis.

vnexs,

du

l

s

ii

,(;

- SJECULUM XIII.-

j l

* Albigenfes. Almaricus Pariffenffs. DJ;

TO

vid Dinantius. Guilbelmus deSanéto Amore,

i

Raymundus Lullius, Defiderius Longobar-

eytunia

btb

dus- * Flagellantes, Hermannss Itnlus.

la

Lbigen[ium hare(is circaannum Do-

mini I216. tam validé coepit pullula,

m

A

Yolit

re in Comitatu Tolofano, ut vix re-

!

0,*»

medium aliud füpereffe videretur , quàm fer-

h

f

rum.

nor

Quare contra eam, crucis pertotam

u

1f

Eranciam prxdicatione Jacobi de Vitriaco,

]i

"

conjuncta funt arma Rdelium ; &Duce Co-

1j

H 4

mite -

--2

TUERESES "

*ié

foite de Montfort, Piterris, Carcaffone, Al

ol

t

bijs & quibusdam aliis oppidis occupatis , tan-

,

£a Albigenfium ftrages edita ; ut de eorum

éxercitu àd feptuaginta millia pugnatorum

gt

d

éum Petro Tarraconeníium Rege, eorum au-

siliario corruerint, anno 1213. 7. Calendas

l Hytï, t

!

1

i

n

ql

Augufti; dequo plura dedimus in Strena an-

ni 1729./0/. 177. IN. XI.

Errores autemillo-

g

f ot

rum erantà variis eorum Authoribus ex variis

erroribus antiquis collecti.

Hine 1.

cum

, N

Manichzis duo credebant principia : Deum

m

videlicec animarum ; Diabolum veró corpo-

ii

züm Creatorem. 2. Corporumrefürredtio-

hn

lr l

&em cum Sáduczis negabánt, dicentes , ani-

mamunhàcumcorpore mori 3. Nec infer-

od

hum ,necpürgatorium credebant. 4. Tene u

bant nihil prodeffe adiretempla , & iniis orare?

n

fs

$. Baptifinum tanquam prorfus inutilem reji-

þECW

ciebant. 6, Eucharitiam blafphemabant , di-

d

centes , Chri(ti Corpus non aliter effe in pane ,

, Ui

LU

quàm in aliis rebus. '7. Volebant, animam

hdminis fecundüm füa merita tranfire per di-

gopm

verfacorpora, etiamanimalium & ferpentum,

quil

fi malé vixiffet, fi veró bené , in alicujus Prin-

It

cipis , vel alterus illu(tris Perfonz corpus

bhr?hew

transmeare. Pravaluitcontraillos exercitus

rifn's,g:

Catholicorum , &

peftem hanc vi V'arm'or—um

AUthoy

extinxit.

feren

-5 MImaricus Pariftenffs Dotfor , natione Gal-

lHrgu

Tus, patrià Carnotenfis, circa annum 1204.

Jj

vocuit 1. Chrifti Corpus nonaliter effe in pa-

|

?U (;

eüm fi€

tte , quàm inaliareq

li.l

Exaäcgriqüe*. um p

[ un,

*

locu.

S/ECULI XXIII.

d21

w H

locutum fuiffe in Ovidio , (icut in Augüftinà.

3. Non effe refurre&ionem corporum , noh

WE !

'paradifum , noninférnum : fed, qui in fe Dei

n

fs

cognitionem haberet, illum habere quoquein

!e) 6

hl

feparadifum : quiecontra peccatum mortale

Dun

(

M

haberet, eundeminfernum haberein fe, non

ts

aliter, quàm dentem putriduminore. 4. AI-

m

taria Sanctis dicata, & imagines thurificare,

mv

'San&orümqueinvocationesidololatriam effe.

B r ar

f. Non folàm cum Armenis Adam & Evarn

: D

nunquam carnaliter conjungendos, fiin ftatà

T a

illo ; in quo Deus illos condidit, permanfif-

Telired.

fent, verüm etiam fexuum differentiam nul-

omtes, n

Jarn , fed hominum multiplicationem « qué a-

oner

que Angelorum futuram aflerebat. 6. Do-

i Toe

(v

cuit, Deum non vidertinfe , fed in creaturis ,

(

*ficut lumen inaére. 7. Illud ,,quod aliàs eft

mudemi

peecatum mortale, faCtumin charitate, non

mbaté

effepececatum. $8. ideas, quz funt in mentie

Yi

erelïe'm;

M

divina, & creare & crearipoffe. 9. Mentein

ht

contemplativi vel beati perdere fuum efle in

A

proprio genere , & redire in illud effe idealé,

kf

M

quod habuitin mente divina.

Hujus tandem

jiojsd?

Hizretici & eorum , qui ipfum fequebantur,

Ya v

blafphemiisjuftum füpplicium illatum fuit Pa-

Joyet

rifiis, quando coram ornnipopulo primüm ex-

authoratifive degradati, deinde, quia refipi-

cv'i u

$3

fcere noluerunt, exuftt, & edyum cineres in

*

"d

Al

n

fterquilinium difper(i funt anno 1208.

David Dinantius , five de Dinaznto circh

q i

"

