
iij

non aGivam , moveríque ad aCtum ab appe-

; Tiota

titu neceflario. 9. Naturam illam , quie eft

comti

principium motüs , in corporibus cocleftibus

ul

effe ab intelligentia movente. to. Omnes,

adebit

qui peccant; conformare füam voluntatem ad

as

voluntatem Divinam ; adeó uttalisfit eorum

amut

voluatas , qualem Deus effevult. r1. Homi-

tj

nem liberi arbitril uf przeditum , fi tentatione

tinyi

victus cum aliená uxore commifceatur , non

Wl

£íTe adulterii reum.

Etidem judicium eft de

Y

reliquiscentationibus ac peccatis. 12. Deum

quit

€fle caufam modorum omnium & circumfítan-

Cutho

tiarum actionis, quod perinde eít, ac facere

li

Deumpeccati Auctorem. 15. Non effecre-

pofi

idod)

dendum, nifi quod ex fe cognitum eft , vel

declarati poteft ex rebus , quz ex fe ipfis certz

?j htl

vl

funt. t4. Corpuscorruptumnon idem ipfum

refurgere. 15. Nullam effe (ux fepulturz cu-

vitin

ramgerendam. I6. Animam, quzefthomi-

fity;

nis, üthomo eft, forma, corrumpi unà cum

lrtiti

corpore. 17. Animam feparatam & corpore

(

ignem corporeum non pati, i$. Denique

(;

Deum, cüm fitSpiritus, noneffe verbis invo-

tacin

candum , fed tantüm corde.

Mdl

ABLi- Trinitarii ive Autitbeani autnovi

f

$Abel-

S/ECULI XVI.

22j

n

Sabelliani. Hoc nomine appellati funt qui-

d

mhmm |

dam Miniftri Calvini , qui Trinitarios impug-

nare volentes non potuerunt cum Arianifmo

UT

bellum gerere , quin fe in oppofitum Sabelliani

Ib

erroris extremum przcipitarent.

ii

Puritami. Calviniftarum Surculus hic eft

Wil

in Anglia ortus , ita di&tus , quód czteris pu.

Itj

riorzítimari velit, cui eá de causánon placet

Dd

convenire, orare, vel baptizate in iis locis,

odl

quz fuerunt aliàhs Catholico ritu confecrata,

t Óny,

adeó utSamíon hujus SeCtx Caput , cüm uni-

li

us Puritanorum Ecclefiz Minifter effet , mille

fettm

annuireditüs nummos acceptare renuerit po-

[f H

tiüs, quàm velSacerdocali habitu indui , vel

RTT

etiam pileo quadrato uti.

aA

Hi Puritani funt, in quorum gratiam an.

andd

no 1f9I. edi&o Regio promulgatz füerunt

A ou

quadraginta duz leges crudeliffime contra

ia

Catholicos.

ia

)

Wi

Ludovicus Alemantmus fuit natione Italus,

od

|

1

profeffione Calvinifta , ccepit Lugduni Calvi-

nnd)

ni doctrinam aperté infectari, circa receptio-

nemfubftantiz Jesu Chriftiin coena per fidem,

r

"i

cm'ph

voluitque purum Zvvinglianifmum 1nducere ,

videlicet fübítantiam nullo modorecipi , ne

fepultum

ul

j

fidequidem$ deniquein coena non recipi, nifi

m

fpiritualiter, Corpus & Sanguinem Jesu Chri-

ftiinde abefle caufatus.

nl

Chr iflophorus Goodemmantius Anglus Calvi-

[8' J

j

p

nifta cüm ex Anglia Genevz exularet, regnan.

te Marià Regináà Catholicá, edito libro divul-

1

4

gavit , non licerefoeminis ullam Rempublicam

L

P

admi-

226

HJERESES

D

adminiftrare , poftea veró Elifabethà Marize

f

defun&tz fuccedente , longéalicer locutus eft.

matis !

ANovi jamofatezi. Horumerrorineo ver-

limd

fatur , quód pernegent , in Evangelio S. Joan-

l

nis pervocem illam : er£zm , fecundam Per-

n

fonam defignari..-

Sini

Myricani Give

;

Flacciami Au&tore Mathia

plo'mti

Flaccolllyrico. Se&ahzc eft Rigidorum Lu-

pumll.

theranorum, Mollibus Lutheranis, five Me-

pf

lanchtonicis inimica.

1. Bonorum operum

pl

neceffitatem hzcSecta longiffimé relegat. 2.

1

Arianifmum inftaurat. 3. Phreneticum Ma-

let

nichzorum de peccati caufa , & effentia com-

ilimn

mentum renovat.

[i]l z

Furttiu interalios errores hunc fpeciatim

A

propugnavit , $. Petrum .nunquam Romx

x

L

fuiffe,

At

Dwvid Cytbreu. — . Hu

iüs infanus error

Ij

przter alios fuit, Anti- Chriftum jam apparuif-

Ti

fe in Gregorio Magno.

yiis,|

Unci; Anglicani. Hocfibinomenaffum-

dllqy

pfitSecta quadam Calviniana, Duce quodam

! velse

NVritio, cujus Symbolum ex tribus articulis

, Utts

conflatum erat.

| fs

Ajebat 1. Neminem peccare , nifi eos , qui

B

füam doctrinam non reciperent, quam veri-

tatem appellabat. 2. Novum Teftamentum

| pu

Exüng

totum effe rerum novarum predictionem:

fitsan

quare licét fesum Chriftum jam femel veniffe

li5 f

concederet , eum nihilominus ante diem ju-

Wtgg.

diciirediturum expectabat. 3. Eum, cui fe-

1 Cito

mel remiffa (unt peccata;., non ampliüs pec-

Cares

Fuit

ll

V

S/ECULI XVI.

n

32y

i

. Fuit przterea unum ex przciptisejus axio«

*mr'r.r.:gf.

matis, fidem Viris doctis nullo modo

habcnf

dam efle.

Gualt. à fol. 799.

;Cll'OS.';;);.

V

Anno.1565. Hzretici in Gallia occulté pa-

l

rant arma contra fuum Regem Carolum IX,

|

|

Similiter Belgz Acatholici Francorum exem-

rl

41

1

[

plo incitantur ad con

jurandum contra Philip-

nl

iv rl

pumIlI. Hifpaniz Regem & Belgarum Princi-

pem , & principio quidem egerunt libellis füp-

m

|

plicibus, ut obtinerent libertatem fuz R eli gio-

TP

Veim

nis , & hanc quidem extorquent à Rege Gal-

liz , at Phil ippus fapienter tergiverfationibus

f

Miorum petitiones illufit, & Concilii Tridens

tini Decreta accuraté fervari juffit,

tftntm

a N

Anno 1566. in Belgio erumpit Geu(iorum

inRegem Philippum vefaniaacrebellio. — Foe-

dus hoc Geufii iniérunt ad S. Gertrudem noti

fs

longé abAntverpia.

Przcipua capita fuerunc

qampwaï

Henricus Brandenrodius , Guilhelmus Naffo-

od

vius , Guilhelmi Arauficani Principis Frater,

aliique Viri Nobilesad 400.Nonis Aprilis Bru-

Dutto

]

Ts

xellis ex zdibus Comitis Culembergii prode-

untes quaterni aut quini magno filentio , quafi

mimos agerent , in veftibus cinericiis , cum

iif

ligneis fcutellis ex Zona pendentibus , ad Mar-

T

garitham pervenerunt, libertatem petituri.

s

li^

Exingulorum cello numifma pendebat, cujus:

v

pars antica reprxfentabat Philippum , poftica

ye^

duas manus conjun&tas , & mantticz fuper-

an[f ] ?u

pofitas: Margaritham perterritam, utfirma-

Euf Wk

ret Carolus Comes Barlemontius; exclama-

M

ul

T

vit Gallicé: Que veulent ces Gueux ? hoc eft;

A

Men-

228

HUERESES

hn

Mendici : undeiis adnatum nomen, ut qui in

x

Francia Hugonotti , in Belgio Geufii diceren-

| eiis

tur.

Primó placidé porre&is libellis petià-

[

runt libertatem Religionis: cüm veró in Hi-

*

yaon

fpaniam remiffi effent, & ibiarma pararentur,

p

rebellare inceperunt , exclamantes palam:

tinl

Vivant Geufii! qui mox facra & profana om-

i

nia commifcent , & infinita patrant facrilegia.

an

Similiter inScotia per hzre(in omnia tur-

fjn

bantur, & Reginz infidiz (truuntur 5 interea

tamen Regina filium parit, quem egre licét,

[

ritutamen Catholico baptizari curavit , Caro-

lum Jacobum di&tum, qui poftea omiffo primo

i

hi

nomine , dictus eft cantüm facobus.

Anno 1567. Henricus Scotiz Rex à per-

Cftl

ul

duellibus czditur, & Regina Mariaper calum-

Wiwt

niam in cuftodiam traditur, & ad Regui refig-

t

nationem adigitur.

In Belgio Geufiorum ferociam Dux Alba-

af

nus frangit, & per Belgium feveras Religionis

al

Turan

& perduellionis quaftiones moveri curat,

Áin

quarum metu malé fibi confcii triginta & am-

A

pliüs milliain Angliam, Franciam & Germa-

! T

niam profugiunt.

3d D

Hugonottz in Gallia Regem & Reginam

inhy

intercipere ftatuunt, Duce Condzo & Colo-

nio, & hác machináànon fuccedente eundem

B/m)

lm

Parifiis ob(ident, actandem etiam prelio cum

(

€o confligere prefümunt, in quo ex parteRe-

gis ftetit vi&toria, fed Cadmea, plures fiqui-

r

üngr

dem ex Regiis,|quàm ex parte rebellium ceci-

derunt.

W d

Anno

S/ECULI XVI.

229

Anno 15 68. Maria R egina Scotiz elapfa ex

uuïWE j

ll ä',m.

earceribus , in quibus detinebatur inarce Le-

hi

vini , fugit in Angliam ad Elifabetham : fed

i

l

ubi fugz przfidium quzrebat , ibi in duriores

h,

inciditcarceres,ab Elifabetha detenta.

Vl

Dux Albanus in Belgio Comitem /Egmon-

Yinon.

tium & Hornanum, aliósque plures & przci,

hl

puosrebelles fecuripercutijubet , & Ludovi-

m u

cum Naffovium , ac Guilhelmum Naffovium

hr

majoribus cladibus vexatos, toto Belgio ex-

u

turbat.

Y .

Hugonottiiterum in Gallia contra Regem

fhgmm

infürgunt , cujus copiis przfuic Henricus Dux

Andegavenfis tunc etiam Odetus Cardinalis

ript.

Caftellonzus fupplicii metu cum fua pellice

tranfivit in Angliam , ut füorum caufam apud

O

qiti

Elifabetham , cui gratiofiffimus erat , accura-

tiüs promoveret.

Parüm etiam fuit Hareti-

u

cislFranciz, ab Anglis & Germanis Sectariis

auxilia poftulare, fiquidem etiam ad Selimum

M

'Turcám confu

m a

ggþint, à quo tamen rejedti

-

funt.

;inta&zb

l

&i

Anno 1569. Henricus Frater Regis Gal-

liarum & Du&tor Catholicorum acieSectarios

hl

(

ad Jarnacum vincit, & profligat, 94. vexilla

in hocprelio obtenta, & àRe

[e)

ge tranímiíla ad

aM

t

!s

Pium V. in Templo S, Petri füfpenía (ünt.

Idem Pius V. auxiliares Catholicis mittit equi-

"

tes bis mille, pedites quater mille , Henrici

Fratris Regis, iterum Sectarios majori ftrage,

quàm priüs affecerunt, czfis Hugonottorum

]libus.

duqbus dc viginti mi

P ;

In

i

HJERESES:

$9

In Anglia quoque res Catholicorum gra-

! gt

viter perturbantur , dum pugnare potiüsquàm.

gt

pati maluerunt Catholici,

| ciyïbusä

Anno 15 70. in Gallia Hzretici modó vi&ti,

j

& modó Victores pacem cum Rege ineunt.

ul

.. Ignatius Acebedius cum aliis ;8. de So-

df

Cietate JESU in Brafilie converfionem . per-

eim

gentibus à Piratis Calviniftis odio fidei oc-

ciditur.

fonit

f

Anno 1$72. Parifiis nuptiz Henrici Regis

(

Navarre cum Margaritha Sorore Caroli IX.

Drrn

Regis Galliarum celebrantur , quarum occa-

fione przcipui Calviniange Se&tx fautores &

dul

ff

medio füblati funt juffu Regis, &ipfeRex Na-

n

varre , & Princeps Condxus periculo erepti ,

fidem Catholicam poftea amplexi funt; .. Oc-

eidi

cifi funt illis diebus 3ooo.Hugonottorum iri-

| m

traParifios , ccepit autem czdes die Domini-

ml

co , fefto S. Bartholomzi, ex condicto ad fo-

qni

num $. Germani Antifiodorenfis. inchoata,

tílint

prins

unde di&a eft czdes illa Matutipz Parifienfes ,

quia fümmo mane incepta eít,

Primus czífüs

fümr

eft Colonius Archithalaffus , tra&tus à pueris

! j

per plateas , & in Sequanam fluvium proje-

Gtm

Cs

&us : eundem cafüm fübiérunt alii przcipui

lures ex Calviniftis ,

multi tamen effugére,

hn

^

xcufavit autem Carolus hoc factum füo edi-

atünf

€to, ne

Q

efte, ted àt R ebelles,

gavíitque,eos üt Hareticos mgl&atos

n dere

typigm

In Gallia Hugonotti iterum arma capef-

fils f

funt , & Regem compellunt ad obfidendam

tj

Rupellam , Montalbanum , & alias Urbes H

titer

rCticO-

S/ECULI XVI.

231

QUE

reticorum , quz R egis jugum infolenter & fe.

litq

rociter excufferant, & auxilia ab externis Prin«

cipibus & potiffimüm ab Elifabetha poftulave-

tlj

rant.

Przemifit prias Rex Rupellam Lanovi-

]

Iy,

um , ut eam ad obfequium revocaret, fed hic

!

)d

TRf p

cüm videret obftinatam , ex fequeftro factus

f

eít propugnator , & eandem defendendam fü-

fcepit contra Regem prevaricatione apud per«

fidos Hereticos non adeó turpi.

il

Qu

Godefridus à Valle ex Calvinifta Atheus

Pari(iis exuritur, quiinlibro dearte nihil cre-

TUm Ott

iorts d

dendi dixerat, oportere eum priüs Calvini-

TerM

ftamReri, qui Atheus effe velit.

X

In Belgio occafione indictz ab Albano Du-

t o

cein belli íumptus partim decimd omnium re-

um

rum mobilium , & vige(imz. immobilium ,

Jont

multz: urbes ab Imperio regio deficiunt, prz«

(ioalle

cipué Duce Guilhelmo Aurantio, atque im

T0

primis Hollandia & Zelandia alienatze muni-

hu

tiffimz duz Provinciz , confluentibus inauxi-

lium rebellium ex Anglia, Germania , & Gal-

imisqu

ipap

lia Se&ariis ; fed Albanus copias-pariter ex

Germania evocans , urbes aliquot rece

iny

clades multiplices rebellibus intulit.

pitydk

hd

vt

Anno 1573. Henricus Caroli Regis Galli-

ii

arum frater Rupellas , nidum Hzreticorum

i

oppugnat , fed nuncio accepto de füi electione

in Regem Poloniz , folvit obfidionem , & é

tl ftf

Gallia facto itinere per Germaniam in Poloni-

)b(Jlm

emvenit, & Cracoviz in Regem coronatur,

j

Vax interim data Hzreticis in Gallia exceptá

g

Pa4

San.

HJERESES

232

Ra dldï

Sancerrá , qux tamen ipfapoft diriffimam tole.

ratam famem Regi candem fe fe (übmifit,

P

fRorti

Anno 1574. Cüm Dux Albanus etiam ma-

là audiret in Hifpania, & ejus juffu in Beleio

v

nnp

carnifices jam decem milliahominum czcidif-

fent , revocatus eft in Hifpaniam , eíque fubfti-

db

vt

tutusin gubernio Ludovicus Zuringa Reque-

finius , Dux Cefanus , qui egregiam in bellis

Ti

ni d

Granatenfi & Tunetano operam navàárat , &

nuper in Africa Joannis Auftrii Legatus fuerat,

f o

s n

qui Sectarios iterum. tamultuantes fortiter

quidemprofligavit,L'ugdunumautem Batavo-

pænisal

coni

rum fruftra oppugnavit.

r

Anno 1ij7f. Maximi

lianus Princbþs in

f

hicid

Belgio fruftra tentat pacem cum Geufiis , tam

abfürda illis petentibüs , ut quxvispotiüs bella

D

& damnpa fubeunda viderentur.

d

Hzretici Belge confoederati auxilium Eli-

Yi

d

o

fabethz Reginz Anglix implorant , & impe-

trant.

Kl

tU

Anno :476. Dux Alenzonius ex Germa-

nia in Galliam exercitum ducit, cum quo Hen.

«l

ricus Rex mediante matre Cathariná turpem

ficoi

i

pacem init, per eam enim Hxzretici obtinuc-

Mp

runt, quz ha&enusin Gallia extorquerenon

iU

poterant. Unde hxcpax vehementer difpli-

Trij

cuit Catholicis , qui proinde inter fe foedus in-

ial

cunt pro tuenda Orthodoxa religione, cujus

ht

focderisipfe Rex poftea fe caput profeffüs eft.

tarj

In Belgio füb Requenfenio, mitioris inge-

M CY

nii viro res magis turbantur, quàm turbatz

VW

fuerunt füb Duce Albano ; Unde Philippus

liG;

ex

S/ECULI XVI.

225

Rex didicit, adversüs Hzreticos mollibus &

A

l

inermibus con(iliis nihil effe deterius. Interea

!F'*.llr,g.

mortuo ex pefte Requeníenio venit in Belgi-

a

um Joannes Auftriacus ad illarum Provincia-

V

rum gubernationem, fed hic quoque fpretus

Tl

eft : eo enim invito foederati Gandavum con-

I

venerunt, & Hifpanos hoftes Belgii declarà.

ibdi

runt, Ordinibus adminiftrationem commife-

ul

runt, Arauficano Zelandix & Holandiz Prz-

um

fe&uram, fübnominetamen Philippi, religio-

vf

ne Catholicá ubíque ftabilitá ,'füblatis tantüm

pesnis ab Albano in heterodoxos ftatutis ; His

u- |

conditionibus delufi Belgz nullo negotio fe fe

Md

foederatis adjunxerunt , etiam Ecclefiafticis

fs t

huic fcederi initio turpiter fübícribentibus.

Anno1577. Joannes Auftriacus in Belgio

d |

fümmá ufus comitatearces aliquot przfidiis e-

Jum).

vacuat , & Hifpanos amandat in Italiam , pa-

cémque edicit , fed fruftra : quamvis enim his

'&Wi

Belgz contenti effe viderentur, milites tamen

Y r

iterum confcribunt , & Mathiam Archi-Du-

cem Auf(triz Rudolphi Imperatoris fratrem ad

anUH n

n

füfcipiendum regimen evocant , eique Ant-

d

Sverpiam venienti juramentum przftant , fed

zqumgæ

creato Legato Principe Aurantio , ut nudo

Principatüs nomine Mathiz relicto , Auranti-

a

du

u

"

us adlibitum omnia difponeret : quin & Joan-

od

nem Auf(trium comprehendere conftituerant

(l

Se&arii, unde fugá Namurcum fe recepit , &

inde evocatis ex Italià copiis ad bellum fe pa-

j

j

Yavit.

recufantes

1

u

In Gallia quoque Hzretici ftare

ftatuti&

234

HJERESES:

ftatutis Comitiorum Blefenfium , res novas

g

contra Regem molliuntur , & ad arma convo-

| r

lant, evocato Cafimiro , & externis auxiliis

igen

D

imploratis ; breviautem Rex immiffis fuis Du-

cibus inrebelles , ad pacem eos coégit, quam

i

l

hn

pacem fuam effe, Henricus dicere folebat ;

quia Catholicis magis proficua fuit , quàm

nnti

Hareticis.

iT

Anno r578. in Belgio Joannes Auftriacus

b

Til

corroboratus jamauxiliariis copiis Duce Octa-

vio Parmenfiinfignem de Geufiis vi&toriam re-

C

nlpt

portat , exfis illorum propé decem millibus ,

captis plurimis urbibus , etiam quibusdam in

Ano

Brabantia deditionem facientibus.

Verüm

|tgy At

vires refümentes Geufii Ambsdelodamum in-

pf

tercipiunt,, ibique in res facras ac Sacerdotes

T

crudeliter fieviunt , omnibus Catholice reli-

niMen

gionis in(ignibus dirutis & exterminatis. Geu-

| gcmip(w

l

cumi

fiorum deinde rem:pleniüus reftituit Alenzoni-

us Dux , qui Belgio inhians , iisdem mille equi-

Mi

tes & oCtomillia peditum obtulit : fed & Joan-

m

nes Cafimirus excitatus Elifabethe Reginz

m q

Angliz pecuniisplurimüm Hifpanis nocuit : fic

J ts n

Arauficani & Geufiorum crevit potentia, qui

qicren

exinde templa Catholicorum ubíque deftru:

| n

unt, & carceres Catholicis implent.

'Tune

l

r

auteminjecta eftaliqua mentiopacis , ad quam

tistrj

traCtandam Cafar Rudolphus , Henricus III;

lij

GallieRex , & Elifabecha Angliz: Regina fuos

t Hl

Hegatos- misére.- . Cüm veró Joannes Au-

hia

ftriacus nollet aliam religionem in Belgii Pro-

Tnty

meft. Nec

viäciiä-admictex:e; zeinfectà difceflu

multó

HO? 1

S/ECULI XVI.

2

g

multó póft Joannes Auftriacus in caftrís propä

n

Namurcum intempeflivá morte extinguitur

S"Ms

eique in officio fuccedit Alexander Farnefius

i. |

Dux Parmenfis , inter Bclh Duces fui fæculx

r] qm

facilé Princeps.

fol "

- Anno 1579. AIexander F'arnef' ius Se&amo—

T quam

rum equitatum profternit ; &&magnáclade ex-

pugnat Trajectum , multis pofthoc aliis urbx-

ilriny

bus deditionemfacientibus. '

x

Elifabetha Reginà: Angliz Lrudehfï'mam

Of

Cathohcos& Sacerdotes præcxpuc ed:&a dl-

il

vulgat.

um

Anno r580. In Beïom Guilhelmus: Prm-

n

ceps Aurantiusà Rege Phlhppo profcribitur,

VU

in caput ejus 25. millibus aureorum conftitu:

t

tis. IgiturSeGtarii Belgzerebus fuis confültuz

fYl

r, Menzonium Fratrem Regis Henrici & Re-

s

gemipfüum contra Hifpanum folicitant.' Quae

cum videret Matthias Auftrie Archi- Dux dé

o

ülceq

Belgio deferendo cógitavit j repetitis ramen

]om

fümptibus , quos lmpenderac qui etiám ei-

hz ht

dem, quamvis maligni, fuffecti funt, affigna-

al

tis penfionibus in bona Ecclefi aftlcorum ut

uT M

difceret Hzreticis & rebellibusfamulari, quo-

W

l

/|

rum præmla effent facri egla.

u n

Interim Farnefius complures Urbes Secta-

riis eripit , hoftibus variis viCtoriis cxfis,

TA

j

u^

Hifpani cumfItalis in favorem Catholico-

rum Hiberniam occupant, fed ab exercitu

u

Anglicano profligantur , & toto Regno ex-

pelluntur.

p

N

Hoc anno miffus e(t Lovanium Francifcus

'Toletus

[

236

HJERESES

'Toletus & Societate Jesu poftea Cardinalis, -

[fortn

Virmagniingenii & prudentig,utageretcum — jl

Michaéle Bajo Academie Lovanienfis Deca-

no, qui multa fideinon fatis confona afferue-

u

rat, & à Pio V. & à Gregorio jam damnata,

n

hunc hominem- doctiffimum licét ita Franci-

Qu

fcus convicit, ut daret manus, adeó ut Bajus

doodt

potius erráffe, quàm Hxreticus fuifle dicen-

efu

dus fit , cujus primi Magiftri fui ( fuit enim Ba-

aj

jus Cornelii Janfenii Iprenfis Epitcopi Przece-

Jit

ptor ) fi exemplum fecuti effent Janíeniani,

terim ü

non tantas in Ecclefia Dei tempeftates & to-

ties excitáflent.

E*

i

o

dfoanues Sturmius anno 1578. Argentinze

rint,

conatus eft novam Sectam inducere , quam

U

vocabat viam mediam eámque novam fine

fmut.

j

Catholicorum & Proteftantium offenfione,

Ani

& ea de caufa petiit ex fingulis decem Imperii

m

Provinciis feptenos convocari ex eorum nue

: Certmo

mero , qui finepartium offenfione fcripferunt,

J

ut à feptuaginta convocatis ftatueretur con-

|

qiut

cordia admittendo ex Concilio Tridentino,

Qtunt,

quód illi probarent , & hominibus gratum

itfnt«

futurum effe judicarent , cetera autem reji-

l

hs

ciendo.

n

- fenenfes. . EftSc&a Lutheranorum, qux

L

Ducum W/eimarienfium . Confeffionem : am»

él

ple&itur.

BU

ff

tficatorii. Lutherrärlxï' funt ,. qui ju«

»

ftificationem noftram conftituunt tantüm in.

üa dogn

BLL

remiffione peccatorum , & reconciliatione

lnm

cum Dco ; fuhtautém circa hoccaput de ju-

Mn

ftifica-

S/ECULI XVI.

237

Eiïdinäfg,

ftificatione tefte Ofiandro füpra viginti opi-

At

niones Lutheranorum , ita ut feré omnes dici

tlln,

poffent Juftificatorii.

Ws

" Paflilarii. Sic vocati funt quatuorde-

I

cim Miniftri Sueviz, quiin commune adversüs

uf

Oecolampadium fcripferunt : fic dicti, quia

dul

docebant Chriftum in Euchariftia przíentem

Jl dim

effe eo feré modo, quo farina eft in Paftillo,

itgnimbz.

aut pilulz in ovo reconditz.

midy

Interimst]la.

Ii funt, qui Auguftanum In-

h

terim cum Lutheranifmo copulárunt.

tsl

"o uMdiaphorifle, Qui cum Lutheranifmno

conjunxerunt Interim Lipfienfe , & docus-

mpatim

runt, rem effe indifferentem Ecclefiz Cere-

m

monias, & Conftitutiones Conciliorum ob-

u ine

fervare.

jaftn,

"Antinpborifle. Neque Pontifici ullamn ju-

al

risdidionem neque Conciliis tribuebant , &

u)

Ceremonias pror(üsaverfabantur.

ij

nti Lutherami. Omnes illi dicuntur,

trtt d

qui Lutheri doCtriná fedu&ti illum tamen defe-

Triniy

ruerunt, & opiniones contrarias docuerunt,

Vs g

üt füunt omnes Sacramentarii in varias quoque

auam

Se&as divifi.

Seroi - Lutberani , 1

bero- Papifle , La-

y

n ;

thero - Zuvingliani ,

ero- Calviniami ,

[ot/

C Lutbero- Ofíandria

1.

Hc nomina illis

communia fünt, qui cuin Lutheri dogmate

"u

alia dogmata falfa confuerunt , & eorum qui-

T

dem , quorum nomina exprimuntur in harum

od

Se&arum nomenclatura.

wdü r

Bellani, Mos Belljus Montfo

rtius pro-

rä&al

genuis

!

l

258

,FLERESES: -

genuit, qui preter alios tum Calvini tum Lu-

| (yil

Mu

theri errorcs fcripfit , Hareticos contra Calvi,

[

ni do&trinam non effe occidendos.

Qp

Hesbu[razi five Hesbuftj. . Sic didti Til-

manno Heshufio, qui partim Calvinifmum,

E

partim Arianifmum fectabatur.

f

Bocquinii , üve Bocquimiami. Horum Pa-

utftnlï

qji

rens Bocquinus fuit, qui docuit Jesum Chri-

ftum non effe pro omnibus hominibus crucifi-

g

g

xum ,fed tantàm pro fidelibus & probis,&chos

Íolosipfiuscorpus manducare,

j

foum

Aicheriani. Xorum Dux Petrus Riche-

Tnatut

rius ex Carmelita factus Minifter Calvinianus,

pií

cümà Calvino miffus efferin Floridam, predi-

r1i.

cavit, & propugnavit Jefum Chriftum in car-

gj

ne füuahumana non effe adorandum ne terre.

|

u

! lo

num elementum adorerzur , licereillum adora.

reüt Deum, nonautemüt hominem.

Itáque

figim

virti

nec Chriftum orandum efle, fed folum Patrem

divinum orari debere,

| hav

l

boDt

Campamife, lta didi au&ore Joanne

ampano , qui Perfonam Filii & Spiritüs S.

k

non diftinxità Perfona Patris & circa cenam

l

Dominicammnon folüm à Luthero , fed etiamà

ttn]

cxteris Sacramentariis diverfüm errorem do-

B

cebat,

:

! bt

Hamfedii. Sic di&i ab Adriano Hamfta-

Ài

dio ex Zelandiain Angliam profugo, putabat

Sicappc

timin]

hic culqueliberum effe infantes per aliquotan-

nos abíque baptifimo fervare , & non effe fun-

l

t $«l

damentum religionis Chriftianze , fed tantüm

AC

^

fundamenti eircumftantiam credere Jefüm

Msl

Chriftum

S/ECULI XVI.

252

ll

Chriftum ex femine faeminz natum, ac noftr

f)nmidvi.

carpis ac humanitatis faCtum effe participem.

]

Sic didi auctore

Schvvenckfeldiami.

]

Cafparo Schwenckfeldio , cujus przcipua hzc

llVini[um)

fueruntfomnia : primó verba illa (acramenta-

liaper mirabilemtra

nspofitionemcarnificabat,

Tl

utíenfüseffet : Hoc e

j

£OFDuUs REHWL . Tieum

[esumCM

corpus e[L boc , velbic pamis. — Secundó fidem

Dd

ajebat non fcripturz , fed fcripturam fidei ac-

ts

commodandam effe, Tertió Jefum Chriftum

fuum corpus attuliffe de ccelo.

Quartó hu-

sl

manam Chrifli naturam non effe creaturam

PU

Dei , fed genituram Spiritás Sancti , ita utin-

ter Creatorem & creaturam fuerit medium

7) püdi-

IU Qdf

quid, poft afcenfionem autem Chrifti eadem

natura effecta fuerit Deus.

Quintó dicebat

yttt.

Vmdn

homines formaliter virtutibus preditos effe

a, l

eisdem effentialibus virtutibus , quibus Deus

J

virtuofus eft, adeóque effe Deos & divinam

baberenaturam. Sextóenergiamquzin ver.

hr J

bo Dei przdicato ineft , effeipum Filium Dei

& Verbum.

T

Qu

Inti - Schuvenckfeldinzi.

HzcSectain

omnibus contraria Schwrenckfeldianis , uni-

,f€d C(iw-[

veríum fidei Chriftiang negotium conflitue-

g t

batin minifterio verbalifuorum miniftrorum,

!u

)

[2]

ANundipedes , qui & SpirituAles acSeparati:

,

M

p

Sic appellati ob fuum vivendi modum; cüm e-

jj*

nim in Moravia haberi vellent vite Apoftoli-

qu

d

ce Sectacores, omnia reliquerunt, & omni-

bus communia faciebant, relictísque domibus

jprn

iij

|

ifun

bantur, à

jum

liberis & ncgotiis fuis per agros vaga

calceis

249

HJERESES

gminibl

calceis abhorrebant, & populi zftimationem

cum cibis & armis deteftabantur,

d hf

j

Til

M

Memuonita , qui & Tibbe ac Maliapi di-

&i.

Nomen habentà Mennone Simonis Fri-

Ym

J

fio, qui preter errores circa baptifmum doce-

bat Jefum Ghriftum non fumpfiffe carnem ex

D) D

Virgipe , fed corpus fuum de ccelo, hoc eft de

t

fübftantia Patris ecerni atculiffe.

o

Liberi. Anti-Lutheranifünt & Anabap-

E.

;! ul

ti(t , dicuntfe emancipatos effe ex Principum

poteftate decimis & cenfibus , & matrimonia

l

| n

inter fratres dicunt effe fpiricualia , adeó ut u-

li

xores haberent communes , neque permitte-

odl

r

[j

rent conjugaledebitum maritisreddere, (i non

1

eidem Secta nomen darent.

Dicunt poft ba.

nteit

jttulalcm'

ptifmum neminem peccare pofle , (ed (olam

carnem efle, qug peccet : tantz funt fuperbiz,

d

utnon folüm fimiles (e Deo fed etiam Deifica-

Crdil

t£os nuncupent.

t t

frutr.

Hutite àSatore "foauseHuto. Dicebant

(e corporaliter etíam effe populum Ifraeliti-

(

cum, & Chanangorum exterminatores, fom-

Anit

niabant propé effe diem judicii, & ideo omnia

gemy

in epulas expenderunt , ad incitas & ftipem re-

guöd [

dacti , fruftra venturum Judicem preftituto

iit

die expectantes.

] n

"Ambrofrani , ivc Puevmatiei, Di&iab

dl

Qccilto

aliquo Ambrofio, qui (ui fpiritüs függeftiones

fuper utrumque Teftamentum jactabat.

Al

Augufliniani. Sic dii à quodam Sacra-

8 o

mentario Auguftino, qui inter alia mendacia

D (]Uöd

effutiebat, coclum nondum effe apertum illud

Wj

hominibus

$

S/ECULI XVI.

241

M

hominibus ufque ad ultimum judic

fum manere.

ii diem clgua

Hs

Melchbiorite. Horum Parens eft Melchior

ID

t d.

Hofmannus , tam projectz audacix, ut blaf-

phemaret Jesum Chriftum ex Virgine carnem

P

non fümpfiffe , fed traxiffe à fe ipfo, & unam

hod

tantüm effe in Chrifto naturam. 4, Eum , qui

acceptà gratià voluntatié peccat, nunquaám

L

recipi ingratiam. : 3. Salutem in noftris viri-

lr

bus fitam effe. 4.^ Corporeum Jesu Chrifti

TP

Regnum fuitfe.

btl

Mozafker ienfes.

lifunt , qui Joannem

pemit.

Bockeldi Leidenfem ex Sartore ac fordido in-

Tu ia

ftitorecreatum Regem Monafteriiin rebellio-

p

ne (ecuti fant , quam Urbem novam Sion, aut

«l

Jerufalem novam nuncupárunt , séque cocle-

lt

ftis Hierofolyme Cives jactárunt.

Verba

noso

Chrifti Domini: Hoec eff Corpus meum in füa

cona in hec verba commutárunt : "tccrpe

Frater , ede , memento Domini.

, Ditbt.

ln

Clancularii , five Fratres Hortez[es. Sunt

gt

Anabaptiftz , quilicere fibiputant, frinterro-

- Aoont

gentur de fuafide, eam negare , & fatis effe,

Mf

quód ipfi privatim & elanculum fciant, quid

ipfi credant : In Ecclefias non conveniunt,

] Pmüiw::

plerumque in hortis , unde Fratres Hortenfes

j DP

dicti , & funt ex iis aliqui ira fecreti, ut occulti

occultorum nominentur.

þ

ug,t-ti

Manifeflarit.

Sunt oppofiti Clancula-

(l

p

riis, & omnibus modis quzrunt fe manifefta-

re, quód fint Anabaptiftz.

[ ! zW

Bacularii feu Stebleri. Nefasexiftimant

4l

W

J

Q.

accu-

j

D

24*

HJERESES

accufare quenquam in jndicio , & preter ba-

; ia

culum arma alia ferre; cüm$criptura prohi-

; amDi

peat , negladium aut peram portemus,

gl

Seripturarir.

Solam Scripturam. profi-

eui

tentur , € clamant , omnia alia fcripta rejicien-

gl

tes, aliqui fe Paulines vocant , .qui Epiftolis

n

S. Paulitenacius adhzerent, & ftudium fuumin

f

illis collocant.

fu.

Ollarii. . llli Anabaptiftze fünt , qi.Jï non

emli

conveniuntinter fe nifiad menfas epulis inftru-

Chil

&as, quà confüetudine citó confumuntur &

]i

diffipantur.

mund

Batemburgici. Di&tià quodammilite va-

t

[2

[o1

o Batemburges cognominato , à quo edocti

Áll

funt plus omnibus aliis in res facras fevire , &

Demng

facrilegiis omnia replere.

LU

Pacifici vel Pacificatores, Sunt quifepa-

Qu

cis amatores jactant, & tam diu eamfíervant,

V

donec poteítatem in aliorum bona aut corpo-

ra acquifiverint , & füam Cabalam vocant Do-

d

Den|

minum pacis.

Pafloricide" — Qui aliis Anabaptiftis cru-

gir

ün

deliores in Presbyterorum &Paftorum Eccle-

fiz vitam confpirant , & in neces trahunt.

qui

urí

Sanguinarii. Bibuut humanum fangui-

nem, ut fe obftringant ad fua facrilegia exe-

pl

(n

qucnda.

ZE

idiami. Di&i à quodam JEgidio A-

li li

(

tgxcntes

quenfi

» qui ex rebaptizatione quzftum facie-

bat , ideóque ab aliis Anabaptiftis excommu-

ms [j

"n

nicatus & füpplicio affectus eft.

Wt

Mxti- Chriflinni. li Anabaptiftz funt,

hr

*

qui

!

S/ECULI XVI.

243

rl !

W

qui audaciüs blafphemant in Chriftum , quo«

LE

rum Dux Prxmonftratenüs quidam apoftata,

m p

qui ajebat Jefüm Chriftum damnatum effe,

ij

eoquód in cruce defperaverit,infaniebat etiami

lpl

alium Meffiam cum Judzis expectandum effe;

nl

cüm ille Meffias , qui Chriftus erat , damnatus

fit, & quidemilli, qui huic nebuloni adhzre-

bant, expectantes alium Meffiam , meretri-

n

iionfr

cem'Lovanienfem nudam adorabant, Antis

mittrl

Chriftum ex ea nafciturum buccinantes.

DeamoniAct.

Fingunt Dzmones in fine

tilen

mundi effe (alvandos , ideo Satanam adorant ;

& decies in dieinvocant.

Val

"U

1

1

Anti- DemoniAct.

Hi negant ullum effe

i

Dzmonem aut mali

gnum fpiritum, aut pr&-

ftigias aut maleficiaulla , quod fenfiffe fcribi

u r

ynu

tur Georgius David & Andreas Ofiander.

Sabbatharii.

Hi neglecto die Dominico

um

1

a

more Judaico diem Sabbathi colunt, & foluni

Deum Patrem invocant , neque Filium, neque

wtims q

Spiritum $. adorantes.

Communria babentes.

Anabapti(te fünt ,

nalti

r

quibus uxores & liberi & omnia inter fe com-

munia fant, Platonis aut Nicolaitarum Rem-

unidto

]

publicam inftaurantes,

imid "I

Cozdormientes.

Anabaptiftz fünt ,. qui

fuz turpitudini Charitatem Evangelicam prz-

'

texentes, pueros & puellas, & fceminas &

i

viros iadifcriminatim in eodem cubili cone

g

dormire jubebant , séque mutuá fuà charitate

Oovere.

j

Ejulantet. Anabaptiftz fant ;qu-i hag

i qül

Deo

Q2

1

244

HJERESES

[

Deo gratiffimam dicunt adorationem efTe &

a

devotionem : femper lachrymari & ejulare,

fpirï.mzf

Signifieativi. Suntii Sacramentarii , qui

T

in Euchariftia dicunt nihil efIe corporis & fàn-

&

h

guinis Chrifti nifi per (ignum.

]i

dropill a.

Sacramentarii fünt , qui dicunt

|

d

Chrifticorpus & fanguinem non effein Eucha-

myl

riftia , nifi figuraté , & docent Verbum Divi-

fidi

num effe in carnem converfum.

(und

Energpici.

Inter Sacramentarios illi funt ,

ümd

jui docent in Euchariftia non eífe corpus

RTT

Chrifti Domini , nifi per energiam five vir»

yunm

tutem.

vt

Lrrbabonarit,

Hi credunt Euchariftiam

n

fibidaritantüm üt arrhabonem feu pignus cor-

odf

oris & (anguinis Chrifti, & quafi inveftituram

)

.

j

donat

rzdii aut domüs.

pz|

"

enarii, Dicunt corpus Chrifti effe

menxm

I

4

in pane, alii dicunt circa panem , & deniqu

1

s

du

effe cum pane.

torum

AMetAamorp

bifl.e ive Tïfnäqurmatoic:. Di-

l

cunt corpus Chrifti poft afcenfionem ejus ia

Sn

l

cclum Deum fa&um efle.

linde commu-

T

ä

nis illis hzc propottio : Corpus Chrifti eff

Ra

Deus.

:

C

Iféariotits. Negant Judam in ultimà coe-

1

t $d

na fumpfiffe corpus Chrifti.

jngin

Latcocepbal;.

Horum denominatio orta

Tonfl

eft àSchifmate Anglicano , in Anglia enim car-

ceris primüm paenz , deinde bonorum omni-

.

'täd [

umpublicationi, ac demum morti adjudicatu;

uc Reginam

"m

eft, qui ?onütcri noluiffet Regema

Regnum

SJECULI: XVI.

24f

ji

Regnum adminiftrantem effe Caput Ecclefiz

a

,&i;z;,

immediate poft Jesum Chriftum tam in caufis

iM

fpiritualibus, quàm in temporalibus; przci-

Q5

pui hbujus hzrefis Defenfores fuerunt Samíon

& Moriíonus.

NeutrAli[le.

ais

Sacramentariorum claffis

enfut.

eft, quz fibiperfuadet, non effeneceffe com-

um Dj

municare fub una vel füb utraque fpecie, fed

fatis cfle fidem habere , quinimó fi decerneret

Vsl

Concilium fub utraque fpecie communican.

TR

|

dum effe, tunc debere Laicos füb altera tan-

türm communicare.

Unde factum eft, ut co-

m

rum multi per decennium imó etiam pertotam

vitám à communione abftinuerint.

chnlm

Manufimpofitorii. Sic di&i funt Rigidi

gust

vt

Confeflionite , ex eo, quód putant impofi-

