filium Dei , & fecundàüm hominem interiorem

renovatur, àc Divinz naturz coníors effici-

L0

«

I

tur, ut ficper SpiritumS. renovatus, deinceps

"lf

Vlid

UM

bene vivere, & Dei mandatis obedire pofhit,

43. Inomnibuspoenitentibus anteSacramen-

tum abíolutionis, in Catechumenis ante Ba-

ptifmum eft verajuftificatio , feparata tamen à

remiíTionepeccatorum. 44. Operibuspleris-

f

que, quz à fidelibus fiunt, folàm ut Deiman-

?

datis pareant 3 cujusmodi funt, obedire paren-

tibus, depofitá reddere, ab homicidio,àfurto,

"

à fornicatione abftinere, juítificantur quidem

homines ,quia funt legis obedientia, & verale-

If

H

gisjuítitia, nontamen iis obtinentincrementa

n

virtutum, .4j.. Sacrificium Miffz non aliá ra-

tione eftSacrificium, quàm generaliillà , quà

omne opus , quodfit, ut anctáSocietate, Deo

homoinhzreat. 46. Adrationem, & defini-

tionem peccati non pertinet voluntarium, nec

definitionis queftio eft, fed caufze & originis,u-

trum omne peccatü debeat effe voluntarium.

y

47- Undc:. peccatum originis veré

habet ra-

tionem

J

HJERESES

350

!,.;ïtïiU?

tionem peccati (ineullarelatione, acrefpectu

g

ad voluntatem, à qua originem habuit. 48.

W

Peccatum originis eft habitualiparvuli volun-

tate voluntarium, & habitualiter dominatur

ü;

parvulo, eoquód non gerit contrarium volun-

tatisarbitrium. 49. Etex habituali voluntate

n

dominante fit; neparvulus decedens fine re-

generationis Sacramento, quando ufüm ra-

tionis confecutus erit, actualiter Deum odio

(

babeat, Deum blafphemet, & legi Dei re-

p

pugnet. jo. Prava defideria, quibus ratio

Ri

Y

non confentit, & qux homo invitus patitut,

J

Jl (

funt prohibita precepto: non Concupiíces.

Qimmys

$1. Concupifcentia, five lex membrorum &

gil

prava ejus de(ideria, que inviti fentiunt ho-

d

inines, füntveralegisinobedientia. $2. Om-

"d

ne fcelus eft ejus conditionis, ut faum autho-

i

rem & omnes pofteros eo modo inficerepof-

fit, quo infecitprimatransgreffio. 3. Quan-

i

Tif

tum eft ex vi transgreffionis tantum merito-

Q

tum malorum à generante contrahunt, qui

dhtom

cum minoribus nafcuntur vitiis, quàm qui

finit

cum majoribus. $4. Diffinitiva hzc Senten-

tia, Deum homini nihil impoffibile przcepiffe,

W q

falsó tribuitur Auguftino, cüm Pelagii fit,

t

fiymy

j5. Deus non potuiffetab initio talem creare

hominem, qualisnunc nafcitur. $6. In pec«

fit)ty

!qiby

cato duo fünt actus & reatus : transeunte au-

temaéctu, nihil manet nifi reatus;,* five obli-

D

tj

gatio ad peenam. j7. lUnde in Sacamento

tl

Baptifini, aut Sacerdotis abfolutione, ; pro-

prié reatus peccati duntaxat tollitur, & mi-

(m

nifte-

S/ECULI XVIII.

351

"

nifterium Sacerdotum folàm liberat à reatu,

nl

j8. Peccator paenitens non vivificatur mini-

X

fterio Sacerdotis abfolventis, fed à folo Deo,

ttüns

qui poenitentiam fuggerens, & infpirans, vi-

vificat eum, & refuícitat, miniflerio autem

zn'um'.'of:l

DT

Sacerdotis folüm reatus tollitur. $9. Quando

j

]Ji

per eleemofynas , aliáque poenitentiz opera

ihünn

Deo íàtisfacimus pro poenis temporalibus,,

Danod

non dignum pretium Deo pro peccatis noftris

"m

il

MM

offerimus , ficut quidam errantes autumant

Cnam alioqui effemus faltem aliqua ex parte ,

u[bqs li

ul

redemptores ) fed aliquid facimus, cujus in-

tuitu Chrifti fatisfactio nobis applicatur &

pl

TOR

communicatur. 60. Per paífiones Sancto.

int 4

rum in Indulgentiis communicatas non pro-

prié redimuntur noítra delicta; fed per com-

T

al

munionem charitatis nobis eorum paffiones

impartiuntur, ut dignifimus , quipretioSan-

o

guinis Chrifti à poenis pro peccatis debitis libe-

u

remur.

61. Celebris illa Do&torum diftin-

iab

Gio, Divinz legis mandata bifariam impleri ,

i d

altero modo : quantum ad preceptorum ope-

g

rum fübftantiamtantüm ; altero, quantumad

:

$t

h

certum quemdam modum, videlicet fecun-

) v[!fw

me

düm quem valeat operantem perducere ad

regnumzternum ( hoceítad modum merito-

um

rum ) commentitia eft & explodenda. .65. Il-

fäv l

la quoque diftin&tio, quà opus dicitur bifari-

g

am bonum , vel quia ab objecto , & omnibus

l W

circumftantiis rectum eít & bonum ( quod

moraliterbonum appellare confueverunt ) vel

W.

m

d

quia.cft meritorium Regni zterni, eó quód

i,

]

j

l

T

HJERESES

lii

fit, àvivo Chrifti membro per Spiritum cha-

hum

ritatis, rejicienda eft. 65. Sed &illa dií(tin-

qunc

&io duplicis Juftitie, alterius, quz fit per

m

Spiritum charitatis inhabitantem, alterius,

(reii

quz fit infpiratione quidem Spiritüs Sancti,

) mnäf'f:

cor ad pcenitentiam excitantis, fed nondum

l

cor inhabitantis , & in.eo charitatem diffun-

D

dentis, quà divinz legis juftificatio implea-

tur, fimiliter rejicitur. 64. Item, & illa di-

iTj

ia

ftinctio duplicis vivificationis ; alterius, quá

du

vivificatur peccator, dum ci poenitentiz , &

vitz novz propofitum, & inchoatio per Dei

[

dj

gratiam infpiratur; altérius , quà vivificatur,

qui veré juftificatur, & palmes vivus in Vite

du

ul

Chrifto efficitur, pariter commentitia eft, &

Scripturis minimé congruens. 65. Non nifi

jl

Pelagiano errore admitti poteft ufus aliquis

dny

liberi arbitriibonusfivenon malus, & gratice

telaty

D

]

!

Chrifti injuriam facit, qui ita fentit & decet,

Eo)

fs

66. Sola violentia repugnat libertati hominis

[

naturali. 67. Homo peccat, etiam damna-

t

[

ptlniy

bifiter, ineo, quodneceffariófacit. 68. In-

fidelitas puré negativa, inhis, quibus Chri-

ul

df

ftus non eft.predicatus, peccatum efl. 69.

Dtstg

Juftificatio impii fit formaliter per obedien«

Qsl

tiam Legis, non autem per occultam com-

municationem , &infpirationemgratix , qua

tl

|

per eamjuflificatos faciatimplerelegem. 70.

Alhtey n

Homo exiftensin peccato mortali , fiveinrea-

At :

tuzternz damnationis, poteft habere veram

Átüm,

charitatem; & charitas, & etiam perfeQta

?O&(Jlm

poteft confiftere cum reatu eternz damna« i

tio-

S/ECULI XVIIT. :

53

rSpirim.

tionis. 7t. Per contritionem , etiam cum

UM

charitateperfe&ta, & cum voto füfcipiendiSa-

T17

cramentum conjunctam, non remittitur cri«

t d

men extra cafum neceffitatis , aut Martyrii,

UP

fine actuali füfceptione Sacramenti. 72. O-

VRi

mnes omnino Juftorum afflictiones fünt ultio-

um df

nes peccatorum ipforum , unde & Job, & Mar-

kthinpl

tyres , quz paffi funt, propter peccata fua paffi

2 Ui

funt. 73. Nemoprzter Chriftum eft absque

ii d

peccato originali : HincBeata Virgo mortua

aaii

eft propter peccatum ex Ádam contractum,

TOA

omnésque ejus afflictiones in hac vita , (icut &

jrnien,

aliorum Juftorum , fuerunt ultiones peccati

iil

a&ualis veloriginalis. 74. Concupifcentiain

ytudd d

renatis relapfis in peccatum mortale, in qui-

bus jam dominatur, peccatum eft, ficut & alii

Mul

U

habitus pravi. 75. Motus praviconcupifcen-

tiz funt pro ftatu hominis vitiati prohibiti prae-

ll &u;ïm

at

cepto : Non concupiíces ; Unde homo eos

fentiens , & confentiens, transgreditur prz-

m

g i

ceptum : INon concupiíces , quamvis trans-

greffioin peccatünon deputetur. 76. Quam-

j

i

diu aliquid concupifcentiz carnalis in diligente

l

q[]ü)llï »

"h

;,l

eft , nonfacit preceptum ; Diliges Dominum

Deu

tuum; extotocordetuo. 77. Satisfa-

HWWä

€io

»

OCCW "

s laboriofz juítificatorum, non valent

expiare de condigno poenam temporalem re-

] A242-

ftantem poft culpam condonatam. 78. Im-

lr M

mortalitas primi hominis non erat gratiz be-

1l

L

Mil

neficium , fed naturalis conditio. 79. Falía

W

/;&3

et DoctorumSententia, primum hominé po-

l

j

tuiffe à Deo creari , & inftitui juítitià naturali,

u

Quas

W

354

HARESES

]

M

)

' Quas quidem Sententias ftricto coram

w

obis examiae ponderatas , quanquam non-

um

nulla aliquo paéto fuftineri poffent : inrigore

nf' KON

& proprio verborum fenfu ab affertoribus in-

D

[

tento hzreticas, erroneas, fufpectas , teme-

[

ratias , fcandalofas , & in pias aures offenfio-

jl

nem immittentes refpectivé , ac quzccunque

"

It

füperiis verbo fcriptóque emiffa , prafentium

Jrids

àu&toritatc damnamus , circumfícribimus, &

i

àbolemus ; déque eisdem & (imilibus poft-

st

hac, quoquo pa&o, loquendi, (cribendi &

n*

difputandifacultatem quibuscunque interdici-

t

mus.

Pofteriora hxc verba fic interpanxerunt

Qj

wip

quidam difcipuli Bay : Qu quidem Seutenti-

u

u [lricto coram Nobie examine ponderatas ,

ltl

quanguam monuulle aliquo paefo fuftineri pof-

D

jent invigore cf» proprio verborum [enfu ab nf*

fertoribus intento , bareticas, erroneae .

Á

damnzamus, Xx qua interpunctione infere-

Q

fit

bant nullam determinaté dici poffe damratam,

Íed tantüm aliquas indeterminaté , ideóque

ia

Ml

(f

poffe firnigulas defendi in fenfü ab affertoribus

intento ; Sed Urbanus VIIL In generali Con-

tX

n

&

greg. die r6. Junii 1644. produxit ex Archivio

Bullam 7z Emizezti. 1n qua repetit verba Pii

l Ll(

1

V. & comma ponitur poft /0, poffezt ; eránt-

que interpun&tiones , utiprimó retulimus.

Witts

Poftmodum Bajani dizerunt Bullam illam Zz

àdtri

Eminenti e(fe fübreptitiam, quod etiam dam-

L

)

Nutqu

navit Alexander VIII. diez. Dcccmbris an.

Titgn

16-90,' in propofxtione'(; I.

$u

S/ECULI XVIII.

315

ET

Subidem tempus r641. prodiérunt errores

Iu

comprehenfi inlibro , qui 4uguffzus fanufe-

lr

tii EpifCopi Iprenfis infcribitur, " Hos errores

Prtry

in primo ortu detexerunt Profeffores Societa-

x t

tis JESUJ in Academia Lovanienfi, ac ne latiüs

p of

ferperent, illospublicis Thefibus , ac validiffi«

p

misargumentis oppugnárunt. Signum füftu-

lerunt hz Thefes czeteris Europz Academiis &

n

irims,l

Provinciis , utadversüs dogmata fidei Catho-

"T

lice pernitiofa, omni ope, & authoritate di-

micarent.

fl

Id impigré tam voce , quàm cala-

mo przftiterunt omnium Ordinum Viri cele-

qucimer&ä

berrimi , & inprimis Doctores Sorbonici , ac

fhored

totius poené Galliz Antiftites. Horum omnie

gt

no o£toginta , do&trinà aut infulis eximii , cum

st

Sorbonz parte longé maximà , ac frequenti

aliorum Ordinum affen(ü , utgraviffimum ab

i

t

j

Ecclefia periculum averterent , rem totam ad

füpremum controverfiarum Judicem Pontifi-

u

B

cem Romanum füo nomine deferendam cen-

füére.

d

me' ldcöv(

Ad inftantiam itaque complurium Galliz

Epifcoporum fequentes Prepofitiones Inno-

j

g

centius X. & expendit & damnavit anno 1655.

pridie Cal Junii.

L]

um

M

"À

Liqua Dei

præcepta.hominibus juttis

volentibus , & cenantibus fecundüm

Mtr

Jj

il n

refentes , quas habent vires, fünt impoffibi-

ia, decft quoque illis gratia, quà poffibilia

y

fiant, 2. Interiori gratigin ftatu naturz la-

jf

AM

pfe nunquam reftiftitur.

j*

Ad merendum

p

& demerendum in ftatu naturze lapfze non re-

y

2

quiri-

HJERESES

356

j

uiritur in homine

libertas à neceffitate, fed

gt

J

fufficitlibertasàcoactione. 4. Semipelagia-

Ü

j

jj

ni admittebant przvenientis gratizinterioris

li

!

R

[

neceífitatem ad fingulos a&us , etiam ad ini-

vl

tium fidei , & inhocerant hzretici , quód vel-

lu

[x]]

lent eam gratiam talem effe , cui poffet huma-

Ü

na voluntas re(iftere, vel obtemperare.

$.

(5l

Semipelagianum eft dicere, Chriftum pro o-

j

mnibus omnino hominibus mortuum effe , aut

Y

Sanguinem fudiffe.

i

Utautem Janfenii DoGrinam , hásque ipfas

m

quinque Propofitiones tueri poft earum dam-

D)

jl

nationem poffent Janfeniftz , coeperunt doce-

y

Quf

re , fuiffe quidem illas probé damnatas , at

y

At

non effe veré excerptas ex Janfenii Libro , nec

!

!

du

in eo reperiri 5 tum, fi qua ex ipfisineodem

n

Libro reperiretur, non effe damnatam in eo

,üh

fenfu , quo eam docuit Janfenius , utpotenon

D

alienoà fenfu Auguftini, ac proinde veram ac

jnm

tutam , fan&támque effe Do&rinam Janfenii ,

,a

nec ullam veré effe in mundo hzre(im Janfe-

Sed callidis his

.,abeoj

nianam, nullos Janfeniftas.

i

ij

molitionibus ftatim occurrit pro füa fumma

,

I

pietate & zelo tuendz Religionis Clerus Gal-

ln

licanus Parifiis congregatus, üt ipfe idemre-

Wicar

fert in Epiftola ad Innocentium X. die 28.

Martii anno 1654. fcripta hisverbis : Noszz

iAl

fidl

bac Urbe Parifienft congregati cenfuimus ,

per epiflolam eucyclicam bzs litteris adjun-

m

Ofz-

l3

&am declaravimus , Propofit iones illas

miones effe Cornelis an[enii , cb imfenfi ejus-

L

W

Mi

dem fan[enii à Sanclitate Veflra damnatas

difértis Q manifellis verbis,

&

S/ECULI XVIIT.

357

Et quamvis hanc Cleri Gallicani declara-

Mfb

n

fationem copfirmáfle videretur [Innocentius

o

ad eundem reícribens die 29. Septembris anno

p

1654. nihilominus Alexander VII. Innocen-

A Qu

tio pauló póft fübrogatus novam edidit Con-

*Oüwft if

ftitutionem 17. Kalend. Novembris 1656. in

,

qua relatà Innocentii Conftitutione ita fubdit :

Cüm autem , ficut accepimus : ',, Nonnulli

f

U

m

iniquitatis filii pracdictas quinque propofitio-

,nes vel in libro predicto ejusdem Cornelii

» Janfenii non reperiri ; fed fité & pro arbi-

ial

n d

» trio compofitas effe, vel noninfenfü ab eo-

n

, dem intento damnatas fuiffe, afferere magno

jitj, d

, cum Chrifti fidelium fcandalo non reformi-

»dent, Nos....przinfertam Innocenti,

[i0, 0

d.

,» Predecefloris Noftri Conftitutionem , de-

,Clarationem , & definitionem harum ferie

gt

, Confirmamus , approbamus , &innovamus ,

| u("(QWH

»& quinque illas propofitiones ex libro prz-

j

,memorati Janfenii , Epifcopi Iprenfis , cui

"T

D

»titulus: Auguftinus, excerptas , & in fenfü

L

»ab eodem Cornelio intento damnatas fuifle

j

u

J

1l

» definimus , & declaramus , &c.

1

Utque uniuscujusque fides certo aliquo

)C'

ln

dq]

& externo documento conítaret , prece-

rkld

p

pit anno 1664. omnibus Ecclefiaíticis , tam

J

!T.

Regularibus, quàm Szcularibus, etiam Mo-

nialibus , Doc&oribus , & Licentiatis, ali-

"

isque Collegiorum Rectoribus atque Ma-

! r;,(/k

giftris , ut hanc formulam fübfcriberent.

// ?FP

»Ego N. Conflitutioni Apoftolice Innocentii

MM

» X. datz die 31. Maij. 165 5. & Conftitutioni

'WW

3

, Ale-

Ó

$

HJERÉSES

À

lpph

$6.Sum.

; Alexandri VII. datze 16. OGtobr.16

DovAt

,morum Pontificum , me fübjicio , & quinque

qiun

» propofitiones ex Cornelii Janfenii libro , cui

'mxeriüg

,nomen Auguftinus, excerptas, & in fenfu

yul

,ab eodem Auctore intento , prout illas per

i

Vl

, predi&tas Conftitutiones Sedes Apoftolica

fis

(

» damnavit, fincero animo rejicio , ac damno,

jn

»&itajuro: Sic me Deus adjuvet, & hac

g

»Sancta Dei Evangelia.

1

lT Q

Quia verà fpiritus Hareticorum eft maxi-

n

mé pervicax, refractarius & cavillofüs, non

fa.

veriti funt iidem dicere , fefübfcripturos qui-

yt.li

dem finceré przdictam formulam, quatenus

dfv

damnat di&tas quinque propofitiones, non

um

veró quatenus in ea dicitur, fuifle illas excer-

n

ptas ex Libro Janfenii, & in fenfu ab Au&tore

d

intento damnatas , caulantes nimirüm, hoc

ittty

pertinere ad quaftionem factià Deo minimé

ln

reveloti per fcripturas & traditiones, acpro-

inde definiri non pofle ab Ecclefiaper Autho-

p

t 00

ritatem infallibilem nec eandem pofle à fideli-

MMl

bus exigere hujus rei fidem internam & jura-

tinedi

mentum, fed folàm quoddam filentium ob-

fequiofüm , ne videlicet quidquam contra hu-

jus , üt vocant , fa&i veritatem , aut definitio-

nem loquantur, quod & ajunt , fe juramen-

to fuo folàüm promittere.

Verüm hos etiam cavillos fraudésque fa-

Ut

pientiffime nuper disjecit Clemens XT. fuà fci-

:

licet Conftitutione : Vizeam DominvisSabba-

etb : edità anno 1705. decimo feptimo Kal.

Augufti, quà Innocentii X. & Alexandri VII.

'l

Confti-

S/ECULI XVIII.

3f2

if

Conftitutiones confirmat, approbat , ac in-

n

L:

novat; ac infuper ut omnes Ecclefize "&lii Ec-

n

clefiam ipfam audire , non tacendo folàm , fed

Tl

interiüs obíequendo , quz vera eft Orthodo-

iil

xihominis obedientia ,. condiícant, decernit,

A

j

ac declarat , obedientiz, quie predictis Apo-

Atum,

T

ftolicis Conftitutionibus debetur, obíequiofo

li

illofilentio minimé fatisfieri , fed damnatumin

u

quinque propofitionibus Janfeniani libri fen-

n

fum, quemillarum verba prefeferunt ,ab om-

hfs t

nibus Chri(ti fidelibus àt hzreticum non ore

folüm ; fed & corde rejici ac damnari debere,

li

um

q

(C0U)

nec alià mente, animo ,.aut credulitate fupra-

5 II

dicte formule fübfcribi licité poffe.

Verüm

T

malum Janfenianum prioribus Conftitutioni-

bus Pontificum extin&um.non eft: habuit

NU )

ij mc

femper fuz caufie A&ores & Patronos , quos

xmmm»

inter pre czteris fervet Pafchafius Quefnel-

lus Ordinis Oratorii in Gallia Presbyter ,. qui

MP

prater Bajanas & Janfenianas pridem damna-

rAU[ht

Mö

M

«

tas, novas propohtxones CXCOgltaVlC' (quas

n

San&iffimus D. N. Clemens XI. fuà Confhtu-

tione damnavit , üt fequitur :

Ytüt

(

CLEMENS

u

EPISCOPUS,

]

Servus Servorum Dei.

Univer[is Chriffi fidelibus falutem , &&

j

iPoflolicam Benedictionem.

]

M

HI

NIGENITUS DEI Filius pro noftra,

J

& totius mundi falute filius hominis

j

U

Z4

fa-

j !

6o

J H/ERESÉS.

fa&tus , dum Difcipulos fuos doctrinà veritatis

';Mgilf

Wa |

inftrueret , Universámque Ecclefiam fuam in

yí

Apoftolis erudiret , prefentia difponens , &

futura profpiciens ; przclaro , ac faluberrimo

[ ]y

um

documento Nos admoriuit, ut attenderemus

1.l

J

l

à falis Prophetis , qui veniuntad nos in vefti-

(

pf

mentis ovium , quorum nomine potiffimim

demonftrantur Magiftri illi mendaces , & in

((

(

deceptione illufores , qui fplendidà pietatis

itty

T0

D

fpecieprava dogmata latenter infinuantes, in-

troducunt fectas perditionis fb imagineSan-

f

mnul

$

Jl

&itatis ; utque faciliusincautis obrepant, qua.

J

i

1

fi deponentes lupinam pellem , &fefeDivinze

legis fententiis, velut quibusdam Ovium vel-

Qp

leribus obvolventes $anctarumSeripturarum,

Wt

adeó que etiamipfius novi Teftamenti verbis ,

fv

quz multipliciter in fuam, aliorümque per-

| qeil

ditionem depravant, nequiter abutuntur:

| m

antiqui fcilicet, à quo progeuiti füunt, men-

w

sU

dacii Parentis exemplo, acmagifterio edo&i,

nullam omnino eífe ad fallendum expeditio-

Ontd

D

rem viam, quàm , ut ubi nefarii erroris füb-

introducitur fraudulentia, ibi divinorum

gt

verborüm pretendatur authoritas.

Qotyet

His Nos veré divinis monitis inftructi , ubi

quii

primüm non fine intíma cordis nofítri amari-

| f 'r'&üï

tudine, accepimus, librum quemdam Galli-

^ C

co idiomate olim impreffum , & in plures to-

Etg

mos diftributum, fubtitulo: — LeJNosveasz

fïm Pm«

J

e€

.

72772

Teflament em Framcois , avec des v

ejl

nertt

enorAles [ur ebaque verfet e*c, H Paris 16 g.

tUimo

Aliter veró —— Z4bbrege de la morale de l E-

Tredi

'mngf e

S/ECULT XVIIT.

36f

TYoy

iangie des Atfes Apoflres de Epiffres de $.

A

l

Paul ,des Epiffres Canoniques , 6 de f Apoea-

um

J

Typfe , ou Penfées Chretieunes fir le Texte des

Al

j

ce$ Liures Saerez etvc. AA PAris 16 03, C 16 94

tht

tametíi aliàs à Nobis damnaturm , ac revera

t5

Catholicis veritatibus pravarum doétrina-

Qu

rum mendacia multifariam' permifcentem,

, d

adhuctamen tanquam ab omni errore immu-

"

lat

nem, à pluribus haberi, Chrifti fidelium ma-

m

nibus paffim obtrudi, ac nonnullorum nova

ib

fempcr tentantium confilio, & operá ftudio-

g

sé nimis quaquaverfum diffeminari , etiam

tl

latiné redditum , ut perniciofi infticutionis

Ym

contagium , fi fieri poffit; pertranfeat dé gen-

t

teingentem, & de Regno ad populum alte-

j 7

rum: verfíatishujusmodi fedu&tionibus , at-

.mt Q&!-

que fallaciis creditum Nobis Dominicum Gfe-

A

'gemin viam perditionis fenfim abduci fummo-

m m

'pere doluimus : adeóque Paftoralis non mi-

'nüs curz noftre ftimulis, quàm frequentibus

Md

j c!pïdiüf-

"Orthodoxz Fidei Zelatorum querelis , maxi-

m

mé veró complurium Venerabilium F'ratrum,

i

:preefertim Galliz Epifcoporum, literis ac pre-

j

cibus excitati glifcenti morbo , qui etiam ali-

i

ju

Ü

quando poffet in deteriora quxque prorue-

Y

re, validiori aliquo remedio obviam ire de-

,nqu

crevimus.

jl

M

Et quidem ad ipfam ingruentis mali cau-

fam provide noftrz confiderationis intuitum

Jl

convertentes, perfpicué novimus , fümmam

"j

iMf

J

hujusmodi libri perniciem ideo potiffimum

J!

progredi, & invalefcere , quód eadem intus

lateat

HJERESES

262

lateat , & velut improba fanies ,'nonnifi (e&o

N

ulcere foras erumpat ;5 cüm liber ipfe primo

[/T

afpedu legentes fpecie quàdam pietatis illi-

yobr

"

ciat; molliti enim funt fermones cjus fuper

j

oleum: fedipfifüntjacula, & quidem intento

li

arcu ita ad nocendum parata , ut fagittent in

!

]

fut

18

obícuro rectos corde.

Nihil

ropterea op»

piil

portunius aut falubrius przftarià Nobis pofle

n

arbitrati farnus , quàm fifallacem libri doctri-

fin

nam generatim folummodo à Nobis ha&tenus

gl

indicatam , pluribus fingillatim ex eo excerptis

g

propofitionibus , diftinctius , & apertiüst ex-

fs

pliearemus , atque univerfis Chrifti fidelibus

fipit

noxia Zizaniorum femina € medio Tritici , quo

P ii

tegebantur, educta velut ob oculos exponee

u

remus. lta nimirum denudatis, & qua(i in

i

propatulo pofitis , nonuno quidem , aut alte-

T.

ro, fed plurimis graviffimísque , tum pridem

golns

damnatis, tüm etiam nové adinventis errorie

QU

bus, plané confidimus, benedicente Doming,

alj

foreut omnes tandem apertz jam; manifeítz-

QOl

due veritati cedere compellantur.

(

i

?

[

Idipfüm maxime € re Catholica

futurum',

int

& fedandis prefertim in florentiffimo Galliz

tl

Regnp exortis ingeniorum varié opinantium ,

ini

jámque in acerbiores fciffuras protendentium

od

diffidiis apprime proficuum : Confcientiarum

QY

denique tranquillitati perutile, & propemo-

dum neceffarium , non modo prz-fati Epifcopi,

!

fed & inprimis chariffimus in Chrifto FiliusNo-

TCR

fter, Ludovicus Francorum Rex Chriítianis-

h

tholicz

J

|

l

tl

ümus, cujus eximium in tuenda Ca

Fidei

S/ECULI XVIII.

365

Wij

Fidei puritate , extirpandísque erroribus

1ln

Wtl

Zelum fatis laudare non poffumus, fipiüs

Nobis conteftatus; repetitis propterea veré

T

denits

piis & Chriftianiffimo Rege dignis officiis, at-

que ardentibus votis à Nobis efflagitans, ut

Áj

inftanti animarum neceffitati, prolatà quan-

Qiem

tocius Apoftolici cenfurà Judicii confulere-

Ms

b

mus.

m

Hincadfpirante Domino, ejüsque coclefti

opeconfifi, falutareopusfeduló, diligentér-

TR

Nj

que, üt rei magnitudo poftulabat, aggrefli

fumus ; ac plurimas ex predicto Libro , juxta

ld

fupra recenfitas refpective editiones fideliter

((f

extractas, &tum Gallico, tum Latino idio.

m

mate expreffas Propofitiones à compluribus

quii

)

in Sacra Theologia Ma

o

giftris, primó quidem

at

coram duobus ex Venerabilibus Fratribus

n

noftris Sancte Romanz Ecclefiz Cardinalibus

s

accuraté difcuti, deinde veró coram Nobis,

n

adbibito etíam aliorum plurium Cardinalium

u

con(ilio, quàm maximà diligentià ac maturi-

,V

j

Ti

tate fingularum infüper Propofitionum cum

D

ipfomet Libri Textu exa&tiflimé factà collatio -

ä

n

ne, pluries iteratis Congregationibus, ex-

Wm!]umr

pendi, & examipnari mandavimus.

Hujus-

yt

11

modi autem propofitiones funt5 quz fequun-

m

tur, videlicet.

m

rrrrr

Ie

Uidaliud remanet animz , que De-

'flür 4

(

um, atqueip(ius gratiam amifit , nifi

peccatum , & peccati coníecutiones , füper-

y

"

ba paupertas, & fegnis indigentia, hoc eft ,

j

l

'

generalis impotentia ad laborem , ad oratio-

u

nem

164

HJERESES

nem, &ad omneopusbonum? 2. Je(u Chri-

(v

[ C

fti gratia principium efficax boni cujuscunque

generis, neceffaria eft ad omneopus bonum;

al

n

absque illa, non folüm pihilfit, fed nec fieri

poteft, 2. In vanum Domine przcipis 1 fi tu

m

y

j

ipfe non das, quod pracipis. 4. Ita Domine:

Omnia poffibilia facis, eadem operando inillo.

to[f.fü

W[

M

$. Quando Deus non emollit cor per iaterios

f

rem unctionem gratiz füe, exhortationes ,

d

& gratiz exteriores non inferviunt, nifiad il-

j

sl

lud magis obdurandum. 6. Difcrimen inter

Fo:dus Judaicum, & Chriftianum eft, quod

Sp j

Jf

ii

in illo Deus exigit fugam peccati, & imple«

mentum|legisà peccatore, relinquendoilium

Nl

l

N

Hf

in faaimpotentiat inifto verb Deus Peccatori

dat, quodjubet ;illum fuà gratià purificando.

p

». Qu« utilitas probominein veterifosdere ,

D

C

in quo Deus illum reliquit ejus propriz infir-

mitati, imponendo ipfi füam legem? Quz

lo

)l

veró felicitas non eft admitti ad foedus, in quo

Til

Deus nobis donat, quod petitànobis. 8. Nos

tg

fidu

nonpertinemus adnovum fcedus, nifi in quan-

tum participes fumusipfius novz gratize, qua

quax

operaturin nobis id,quodDeus nobis przcipit.

quni

9. Gratia Chrifti eft gratia fuprema, fine qua

um

confiteri Chriftum nunquam poffumus, &

D

cum qua nunquam illum abnegamus. Io.

I

lst

Gratia eft operatio manüs Omnipotentis Dei

li

quam nihil impedirepoteft, autretardare. II.

u

Gratia non eft aliud, quàm voluntas Omni-

ftm,

'potentis Dei, jubentis, & facientis, quod

h[unta

jubet. 12. Quando Deus vult falvare ani-

mam

[) )

S/ECULI XVIII.

36j

L s

mam, quocumque tempore,

quocumque

Uj

us

loco, effectus indubitabilis íequitur volunta-

tem Dei. 13. Quando Deus vult animam fal-

hi

vam facere , & eam tangit interiori gratig fuce

ii

manu , nulla voluntas humana eirefiftit, 14.

faoni

Quantumcunque remotus à falute (it Pecca-

Vibf

torobítinatus, quando [efus fe ci videndum

grimy

exhibet lumine falutari fuz gratix , oportet ,

od

ut fefe humiliet, &adoretSalvatorem faum.

t ial

xj. Quando Deusmandatum fuum , & zter-

T

nam faam locutionem comitatur unctione fuüi

d

Spiritüs, & interiori vigratiz fü , operatur

Aimh

illa in corde obedientiam , quam petit, r6.

obl

Nullz funt illecebrz , qus non cedantillece-

ht

bris gratiz, quia nihil refiftic Omnipotenti.

MOUM

17. Gratia eft vox illa Patris, qua homines

( i

interiàs docet, ac eos venire facit ad Jefüm

mm.

Chritum; quicumque ad eum non venit ,

a

poftquam audivit vocem exteriorem Filii ,

btl

nullatenus eft do&tusà Patre. 18. Semen ver-

j iM

bi, qued manus Dei irrigat, femper afferc

iil

qui

1

fructum füum. 19. Dei gratia nihilafiud eft,

)ml?) qW

quàm eius omnipotens voluntas : hzc eftidea

j

quam Deus ipíe nobis tradit in omnibus fuis

jnt

Scripturis. 20. Vera gratix idea eft, quód

f ]

Deus vult fibià nobis obediri, & obeditur:

| !mml :';

imperat, & omnia fiunt ; loquitur tanquam

Dominus & omnia fibifübmiffafunt. 21. Gra-

i

jj

tia Jefü Chrifti eft gratia fortis, potens, fü-

prema, invincibilis, utpote quz eftoperatio

voluntatis Omnipotentis, fequela, & imi-

[i(* vm'

tatio operationis Dei incarnantis , & refuíci-

g

tanes

HUERESES

366

tantis Filium füum.

gt

2. Concordia omnipo-

tentis operationis Deiin cordehominis, cum

ii

ts

liberoipfius voluntatis confenfu, demonftra-

l

a

tur illico nobis , in Incarnatione, velutiin fon-

Dl

W^

ysd

te, atque Archetypo omnium aliarum ope-

rationum mifíericordie, & grativ , qua om.

at

m

nes ita gratuitz , atque ita dependentes à Deo

funt, ficut ipfa originalis operatio. 23. Deus

jg t

LOf

ipfe nobisideam tradidit omnipotentis opera-

tionis füz gratiz , eam fignificans per illam ,

n,&ül[ü[

uà Creaturas € nihilo producit, & mortuis

u

reddit vitam. 24. Juíta idea quam Centurio

yiüjetn

i

habetde Omnipotentia Dei, & Jefu Chrlfti ,

arti

in fanandis Corporibus folo motu füz volun-

apint

od

tatis, eít imago idez, qux haberi debetde

omnipotentia fuz gratizin fanandis animabus

F

àcupiditate, 25. Deusilluminat animam, &

n

eam fanat, equéac corpus folà füà voluntate ;

a

jubet, &ipfiobtemperatur. 26. Nulledan-

n is

turgratiz , nifiperfidem. 27. Fideseftprima

quug

gratia, & fons omniumaliarum. 28. Prima

1 t

gratia, quam Deus concedit peccatori , eft

p

peccatorum remiífio. 29. Extra Ecclefiam

UT

nulla conceditur gratia, 30. Omnes, quos

Q

Deus vult falvare per Chriftum, falvanturin-

Mnis

fallibiliter.. 31. Defideria Chrifti femper ha-

Ml üm*

bent füuum effectum 3. pacem intimo cordium

ttáti

infert , quando eis illam optat. 32. ]esus

lii

Chriftus fe morti tradidit ad liberandum pro

t r

ntny:

femper füo. fanguine. Primogenitos , id eft,

Electos de manu Angeli exterminatoris. 37.

Ti

Proh! quantàm oportet. bonis terrenis ,.

fibimet

tUt

S/ECULI XVIIf.

l'dii t

267

fibimet ipfi renunciáffe , ad hoc ut quis fidu-

ominis,; |

ciam habeat (ibi, ut iva dicam, appropriandi

nl |

!

Chriftum Jefüm, ejus amorem, mortem, &

TU |

l

myfteria, üt facit S. Paulus dicens:. Qui di-

IU l,

lexit me, & tradidit femetipfum pro me, 34.

ä

Qint

l

Gratia Adami non producebat , ni(i merita

s

humana. 5j. GratiaAdamieft íequela crea-

p

tionis, & erat debitanaturz fang , -&integry.

1

36. Differentia e(lentialis inter gratiam Ada-

jla,

dmons

mi, & ftatüs innocentiz , acgratiam Chriftia-

nam eft, quód primam unusquisque in pro-

Go

pria perfonarecepiffet : ifta veró non recipi-

i

tur nifi ia perfona Jefü Chrifti refufcitati , cui

T

nos uniti fümus. 37. Gratia Adami , fancti-

gt

ficando illum in femetipfo erat illi proportio.

prdur

l

nata ? Gratia Chriítiana nos fan&tificando in

mb

Jefu Chriito , eft omnipotens, & digna Filio

n

Dei. 38. Peccator non eítliber, nifiad ma-

Ninta

lum, fine GratiaLiberatoris. 39. Voluntas,

st

quam gratia non przvenit, nihil habet lumi-

l hn

nis, nifi ad aberrandum ; ardoris , ni(i ad fe

a

precipitandum; virium, ni(i ad fe vulneran-

152

dum; efl capax omnis mali, & incapax ad

i

omne bonum.

40.

Sine gratia nihil amarc

j

potfümus;, ni(i ad noftram condemnationem.

d

41. Ominis cognitio Dei , etiam naturalis,

etiam in Philofophis Ethnicis , non poteft ve-

u

»

nire, nifi à Deo , & fine gratia non producit ,

'nifi prfümptionem ,. vanitatem , & oppofi-

J

(

hty

tionem ad ipfüm Deum , loco affectuum ado-

rationis , gratitudinis, & amoris, 42. Sola

"n

j

Dä(') ,

gratia Chri(ti reddit hominem aptum ad Sacti-

,,umä

ficium

H/ERESES

268

ficinm fidei , fine hoc nihil, nifi impuritas ;

m

nihiloifiindignitas. 43. Primus effe&tus gra-

Ámitt)

tiz baptifmalis eft facere, ut moriamur pecz

La

cato ; adeó utfpiritus , cor , fenfus non ha-

ii

beant plus vitz& pro peccato, quàm homo

nmfml

mortuus habeat pro rebus Mundli.

4—4.

Qyiit

Non funt, nifi duo amores, unde volitio-

. J

nes, & actiones omnesnoflrz nafícuntur; À-

f d

mor Dei, qui omnia agit propter Deum,

pin,n

quémque Deusremuneratur, & Amor, quo

u

nos iplosac Mundum diligimus , qui quod ad

SDan!

Deum referendum eft , non refert, & pro-

ii

pter hoc ipfüm fitmalus. 45. Amore Dei in

hii

corde Peccatorum non Ampliüs regnante,

h

neceffe eít, utineo carnalis regnet cupiditas,

b

omnésque actiones cjus corrumpat. 46. Cu-

d

piditas aut Charitas, ufum fenfuum bonum,

i tsl

velmalum faciunt. 47. Obedienua legis pro-

(

g

fluere debet ex fonte ; & hic fons eft Chari-

dj

!

tas. Quando Dei amor eft illius principium

,

interius, & Dei gloria ejus finis, tunc pu-

um

rum eft, quod apparetexteriüs : alioquin non

f Qul

eít, nifi hypocrifis, aut falía. juftitia. 48.

il

Quid aliud effe poffumus, nifi tenebrz, nifi

Vs o

aberratio , & nifi peccatum fine fidei lumine,

fine Charitate. 49. Ut nullum peccatum eft

ii

Aitdmy

fineamorenoftri , itanullum eft opus bonum

[ y

fineamoreDei. $o. Fruftra clamamus ad De-

*tur r

um , Pater mi: fifpiritus Charitatis non eft ille,

tinorg

quiclamat. j1. Fidesjuftificat, quando ope-

n

ratur$ fed ipfa non operatur, nifi per Cha-

dia contie

1 Flem

ritgtem. j2. Omnia alia falutis me

nentur

d

-S/E'CULI XVIIT.

$69

T

n

nentur in fide, tanquam in füo germine, &

Va

femine j fed hzc fides non' eftabsque amore ,

s

& fiducia. ;5. Sola Charitas Chriftiano mo-

Qu l:

1

do facit (actiones Chriflianas) per relatio.

ln

nem ad Deum, Jefüm 'Chriftum. 54.'Sola

Djb vl

Charitaseft, que Deo loquitur, eam folam

Deusaudit. ;$. Deusnon-coronat , ni(i cha-

lh

g Dun

ritatem , qui currítexalio impulfü, & ex alio

motivo, in vanum currit, $6. Deus non re-

n

Ug

l

munerat, nifi charitatem, quoniam charitas

folaDeum honorat. 57. Tótum deeft Pecca:

i

m ii

tori, quando ei deeít fpes, & non eft fpes in

Deo, ubi non eft amorDei, ;8. Nec Deus

at

e(t, necReligio , ubinoneftcharitas. ;9. O-

tapily

ratio impierum eft novum peccatum , & quod

T

TM

illis concedit, eft novumin eos judicium. :6o;

Si folus fupplicii timor animat poenitentiam ,

Vl

n

quó hxc eft magls violenta , eó magis dücit ad

defperationem. '61. Timor non nifi manum

j pfmcipüx

cohibet , cor'autem tamdiu peccato addici-

, u

