dinalesà Pontifice miffi , qui vices ipfius age-

d

rent, & Przfides effent ; donec ipfe , ficut vo-

s

lebat; accederet, Joannes Maria Montanus,

At

Marcellüs Cervinus , Keginaldus Polus, Viri

nitite

tam undequaque praítantes, ut düo priores

sT

fuerint etiam ipfi fucceflu cemporis ad Pontift-

m

catum evecti, tertius autem ad eundem non

paucis eligentium votis'deftinatus. * Poft Mif-

farum folennia largitus eft omnibus'profenti-

bus , & certas preces ad augmentütri Eccle(ie

recitantibus Indulgentiam plenariam; ; Tunc

T

latiné:peroravit Epifcopus Bifüntinus Corne-

lius:Muflus , Ordinis S.-Francifei * "Sübjunxit

Legatus:ex Rituum forma varias préces , cér-

que bene precatus eft tóti Synodo; denique

u*

more Litanevtico . faffragia Sanctorüm invo--

rlaW

cata.: Cave: fidem adhibeas a&tistiujus Cons

cilii fcriptis:à Petro-Süave Polono/; homine

í

h

(121232

W i

mini-

204

HJBRESES -

;'x;ninimüm Schifinatico & Hareticorum faltem

ja

.Fautore; cui fuffecére. materiam. Slaidanus

g

Lutheranus & Paulus Vergerius etiam Apo-

jins

-Atatas ipfe turpi materiz , ex odio inPontifi-

ytel

cem , turpiorem adjecit formam. .. Eum por-

L

xó do&iflimé confutavit maximi Vir. ingenii

d

Cardinalis Palavicinus , ex Societate JEfu vo-

"E[i f

catus ad Purpuram.-

mmplllit

Anno 1546. Lutberus, poftquam energu-

gimhant.

meniim Dxinone liberare conatus eflet, exor-

lib

ciímis à fe compofitis , & clausá Sacrarii januà ;

(l

üt refert Staphylus ejus-Difcipulus ;; malé ab

lii

«o mul&atus , & fosdé:valde anguíliatus effet;

fenit

pauló póft vefperi ben&potusachilarisdecum:

lr

bens, mané gutture tumente mortüüs-repe-

ritur , in originis fuz domicilio : funeftifTimá

w

Cr

libitinA Eislebii mundo denatus die.1 8.Februa-

n

rii hoc anno ,. in quo infauftà Luciná -natus

: yon

erat; üt eadem fcilicetmaterhoc monflrum

ejut

hominis, quod peperit ,. hoc ruríus in-utero

Supet

contumularet,

E

Maur

. Carolus Carfar Rati

sbonæVComïtia'indicit,

10

adqu&tamen. plerique Proteftantes Principes

venire rennunt , & GCafari bellum.indicunt;

p

dipe

confctiptis feptuaginta peditum ; &-equitum

Cih

quindecim millibus , cum 120.tormentis bel-

( i

licis : quorum przcipui Duces fuerunt Fride-

Wtl

ricus Dux Saxoniz Ele&tor ,. & Philippus Haf-

li

fix Landgravius ; ; qui dum bellum non fatis

D

€oncordibus animis gerunt, Impezator:oeca-

E

fionem & tempus nactus militem.copiofum

a

& PontificePaulo miffis duo-

'.gox;quircndi M

PA

decim

p

l

S/ECULT XVI.

20f

Atl

décim millibus Duce Ottavio Farnefio , Bel

VW

t .

gicis etiam , Hifpanicis, & Germanicis copiis:

inftruétus , facilé eorum machinationes & vim.

D

infregit ; & contempfit , ut fierent omnibus'

Eumg»s;.

ludibrio,'przfertim quando fapienter Electo-'

Trins

remSaxonem comprehenfuümiin gratiatn rece-

kfin

pit; reliquos ad pacem duris conditíonibus:

compülit, qui antea de eo exauctorando c

9-

umcnergu

gitabant,

;

dty.

Anno 1$47.Concilium Tridentinum jam

Jj

feduló promotum; & o&o Seffiobibus cele-

X T]

bratispropterl

ii

fercur.

lilfi'm exortam Boponjam trans-

:

ib

-"Intereabellum; Smalkaldium dictumi , fu-

T

Wil

periore anno à Proteftantibus inceptum pro-

fperé gerebaturà Carolo;s nam Dux W/itten-

Xzïüm

Qp n

bergicus ; quimaxim8 petebatur ; perfolutis

360.millibus aureoramreconciliatus érat, &'

ml

ejus exemplum multz Civitates fequebantur,.

Superérat Saxonic Elector, victoriis ferox ,

fus nil

Mauritio patruele (ào omni fuá dicione fpolia-

jl

to, quareineum toto belli impetuconverfo,

st

& principio.Albi fluvió propé per miraculum.

d

fuperato ; Carolus cüm Ferdinando, aliísque.

d

Catholicis.ad Mühlbergam irruit, & grandi

m

x

pralio novemhorarum fudit , ipsümque vul-

nti

h

neratum cepit ;«ciim ómresboni Ducis ac'mi-

litispartes ftrenue obiiffet. "Captus'eft cutm.

il

eo Erneftus Brünfvvicen(is; & aimbo dati in

m

cuftodiam ; Saxo ettam nonnihil duriàsà Cx-

lf

n

fareacceptüs; ^ Mulea de Hia€ viétoria narran-

^if

fllüd^; ^ caftva-

AN)

tun/a

Í

1

c mcm orábilé inrprimis

Cafarie

1

206

TUELERESES? -

Cäefärïs--»grahdcm aquilam fupervolitáffe ,

& | lst

d

.nebulam adventum Caroli Saxonibus velàffz

foleomnino pallido, —-Victoriá faCtá dixit Cae-

|

jf q

farz. Veni-vidi; & Chri(tus vicit.

Pronun.

: Ra

| Gu

ciata eftpoftmodum fententia capitisin Saxo-

enit.

nem , quam tamen remifit.; Electore Bran-

«nijd

: enburgico , & Clivienfi pro affine fuo deprc-

cantibus, - Exutus tamen eft Eletoratu füo

Go

Saxo , ísque datus Mauritio Fratri ejus; arci-

neli

Ardi:

-bus infuper W/ittenbergà , & Gothá fpolia-

tes i

tus.,-indi&tà etiam grandi- pecuniá ; & bonis

- ejusinter Eerdinandum:& Mauritium divifis.

hn

'Tot tamen malis afflidtus , & attritus Saxo

Yend

uo, (

voluit ;..

nunquam Concilio- Tridentino -acquiefcere

quae cguüæ potiffima erat bqlli'Smal-

L:

- kaldici; -

( i

- :::0Hác victorià laureatus Imperator trium-

gotit

;phans, &artmatus Auguftam przcipuam Smal-

dR

(

. kaldici.fcederis Urbem ingreffus Comitia in-

eun

, €hoavit , in quibus Catholica fi

des erecta; &

. harefis depreffa eft,

v

::Coloniz..quoque füffectus eft in locum

lY

-Hermanni Comitis de NV ied Hzretici Arclii -

Ti

D

f

-Epifcopi Adolphus Comes . de Schauenburg.

Tandem etiam Landgravio Haffiz iisdem de-

h

. precatoribus veniaà Car(are impertitaeft.: .

; fibi

- ; ;; Quinto: Kal. Februarias obiit -Henricus

h

M

M;H

-

- VIIL Angliz Rex ,-anno zetatis 5 7 Kegni j 9.

; €X nimiá pinguedine,: - Statuerar Ecclefiz: re-

tifjy

- conciliari , fed parafitorüm & Aulicoruni tur-

Com

-:ba-s .quos faeris bonis locupletárar., impedi-

7n)q [

ul

lt

" ",it , fump(it tamen Gathiolico more-

Euchari-

ftiam,

SAÉCULI XVI.

207

Ug

ftiam, heredésque inftituit , prim5Eduardum

hp

exSemeira Filium, deinde Mariam ex Catlia-

lj

trina, denique Elifabecham ex Anna Bolena;

m

Filio aucem adjunxit rg. Tutores , ómnes feré

thi.

Catholicos , & hunc in Catholica fide voluit

Yéln.

erudiri, fed Primatum Ecclefiz retibere: "At

I

enimi ex 1is Tutoribus Eduardus Hérefordix

u

Comes , Frater Semeirz Z vvinglianüsjus oóm-

as

ne fibi arrogavit, & hinc favente Crammero

T

Archi - Epifcopo Cantuarienfi inductà eft hz-

aAb

refis in Angliam per Hugonem Latimerum

ii

Anglum, Facetum Concionatotem, Petrum

n

Vermilium. Martyrem , Beraatdiüm Ochi-

Vr

num , Capucinorum quondam Generalem,

[jnf-

tunc' nequiffimum Apoftatam.

Et'quidem

his hominibus debet Ánglicana Pfeudo : Reli-

I äum-

gio füà exordia.. Porro Henricüs moribun-

um

dus vinum ciatho inverfo effündens ingeiriuit,

m

&dixit : Amici! omnia perdidimus: vitam,

exiftimationem,animam

o 11

verba expiravit.

kxeme dul

d

Annó t$48. Maria Regina Scoti fexen-

d

nis , invitis Anglisduciturin Galliam', defpon-

:

n

TandaDelphino, propter bellum óftiíti inter

j

Anglos & Scotos; illis Mariam-

"

fuo uxorem volentiBüs.

aphci s s

jud:

d

In Anglia fievitür i5 Cátholico£ ,"abolitd

Mifsá,indu&4 Calvini Sectà

Mi

in aliás varias divifaeft: *

» qu&poftmodám

"

Condita eft Aüguftiz nova fortnula quz-

;

Jf

dàm , quà 26. capita Ccontinebantur dé modo

1 4dl

d

jj

vivendi circa Religiónem ufqué^a

1 Goncilii

defini*

if

1

iog.

'HZERESES. ?

chmtioncm dicta interim, necäCathohcxs

( in.

probam , nec ab Hzreticis ommbus ; fed tan-

! r )

tüm aliquibus recepta; unde triplicis gene-

iil [lx

st

ris Interimite mox orti: Cafarei Catholici "

!DN(*'

f

Lipfici Luthérani, & Franci Calviniani, Adia-.

phorlfhs meritàó adnumerandx.

m("'.H(

nacs

Anono 1f49. agitatur Anglia inteftinis tu.

multibus ob violatam avitam Rchglonem Hz-

numad m

réticis in eam ingreflis , Paulo Fagio, Martino

qloqi

Bücero , & Petro Martyre , utlbxperfïdlæ fuge

(l

[or d

fem-.ntem facerent.

'Iheodorus Beza Clericus libidinofus, &

cundtt

omni turpitudine infamis. Gencvam ad Calvi-

hilitad

hr

num profugit.

Anno 15 jo. Imperator Carolus Comitia

r

celebrat Auguftz , & Philippo Filio ibidem

At

praefenti Imperium aflerere cupiens , relu&tan-

Teats,

t

tes fenfit, tum ceteros Ele&ores , tum ipfum

Fratrem Ferdmandum

am Rcoem Roma.

invln

Qmd

norum renuaciatum

& in Filium Maximilia-

num ex Hifpania reducem jam Bohemic Re-

ii

gem charitace propenfiorem.

Acum prgte.

w

reà his Comitiis de bello contra Prote(tantes

ten dj

Iterum parére recufantes,

Mauritius quo.:

qin

hr

que ab Imperatore nihil jam ultra exfpectans,

invidiam omnemin hunc derivare conabatur.

| ftin(|

'Tolofe :crematur quidam ex Novatori.

Gntle

bus » qui fe S. Joannis Evangeliftz Spiritum

ttn$ilj

habere ja&tabat :

Vifus eft etiam Parifiis &

tttdeg,

Weerar

Bafilez alius.' qui fe ab Aneelo S. Petri dirigi

dictitabat ; Et alius ab Aneclo Mo('s, adeo

tübnite

hocSzeuluin Spiritds privàei ver üigine agita-

4

^Hl

batur.-

Petraus

S/ECULT XVI.

209

ïlïboiicïs;

Petrus Virmilus Florentinus, qui Mar-

vï'»;.«(

'nl

tyris fibi nomen arrogavit, ex Canonico Re-

Y

gulari fatus eftSathanz tubicen anno.1 5 49.

(

il

M

Cajus erroresfuére precipui x. Non poffe

i li

Deum efhcere, ut Jefu Chrifti corpus in pluri-

imis fimul locis exiíteret,

Caterüm Sacra-

ïeftin:'is.n»

mentarius quidem fuit , fide tamen à Calvi-

m

nifmo difcrepabat , quia auditis in Poffiacenfi

X Marüm

colloquio Calvini Miniftris afferentibus , Jefi

Rief

Chrifti corpus realiter in Euchariftia füumi ,

licéc realiter in ea non exiftat, contrarium

If d

cum exclamatione teftatus , fcilicet neque il-

lud in Euchariftia effe realiter ,neque in earea-

r;dCszi-

literaccipi: Hincputant multi , propinato ve-

m

neno à Calviniftis fuiffe extin&tum , eo ipfo

Q

temporc,quo fe ad Brentium Ubiquetariorum

x

Parentem , & ad przdictam realem absque

Wa

reali exiftentia füfceptionem ab Hugonofticis

inve&tam refutandam accingebat , quod fa-

m ln

i

&Güm eítanno 1565. meníe Novembri,

ihent

Sebaf iamus Caflellio 3ndimagiftrum Ge-

um

nevzegit , quitefteipío Bezà rem indifferen-

tem ducebat , eam Religionem fequi, quam

Prpfdla::,ä

Wt

q«

quisque voluerit.

üï

Preterea fentiebat cum Anabaptiftis: Can-

gea

» CoTQ

H

ticum Canticorum ajebat effe colloquium vel

cantilenam profané amatoriam atque impudi-

Y N

hi

camSalomonis cum quadam fua Amafia; adeà

M

ut tefte eodem Be24 palam illud jufferit ex Ca-

ul

J

y Itl

none eradi non fine atrocibus in €os convitiis ,

wdw

qui obnitebantur,

QU

orum:

Jfonnnes Alafeus Polonwus ; Alaícam

ro-

i

!,'

210

HUERESES

ha

Progenitor, ex Barone & Epifcopo fa&us eft

Lutheranus , & ex Lutherano Sacramentarius

[ono

Zvvinglianus anno circiter 1 $ 49.

Duos prz-

ss

cipu? errores fparfit. 1. Sacramentalia Au-

VY

guftiffinz Euchariftie verba: Hoceff Corpus

Wïi)w

meum: perduodecimfalías expofitiones cor-

Ti

rupit. 2. Baptiímum prorfus rejecit caufatus,

fatins

jnidololatriam eum converfum effe.,

In Àn-

fet Q

gliam aufugitcirca annum 15 5 . ubi ab Eduar-

. um

do Rege illud obtinuit, ut Peregrinorum Ec-

ml

clefiz praeffet. Animam efflavit menfe Janua-

r

rio anno 1560.

Ti

Henricus Bullingerus Zwvinglianus circa

fii

eundem annum Ij49. fostidos fuos errores

rbl

fparfit.

Inter alia mendacia fortiffimé tuitus

fbn.

eít, non slium Anti- Chriftum in mundum

i m»m

venturum , quàm qui defacto fit Pontifex Ro-

vl

manus. 4. Incufavit idololatrix S. Joannem

al

Evangeliftam , quódille Angelum honoráffet,

üt fcribit in Apocalypfi.

Obiitanno I57f.

pantur

lts

Guilielmus Poffellus Barenvonius difcipli.

fu.

nàrum lingaarum exoticarum peritiffimus ,

wl

inanes ex Rabbinorum & Thalmudiítarum

tüth

fomniis nznias invenit, quas probé indignum

vt 1

eft revelare.

I'

Dixit Ss. Trinitatem mun-

dum quoddam corpus habere & animams

E

g

ineptiffima quzdam de Virgihe Veneta, de

Chrifto intoxicato , de matrice mundi evo-

Done[

muit, quz nequidem proferre convenit. 4

Ut

1l

Scripfit Clavem abfconditorum à Szculo , ubi

1

UT

ait , fe declaraturum , que nequidem Chri-

ufque

I^ n

ftus ,. neque Apofítoli , 'xfeque Ecclefia

a

S/ECULI XVI.

2rE

m

J

ad hanc horamportare valuit. 3. InElia Pan-

dochro univerfas omnis generis hominum

jH

xcmaïik;

Se&as à Chrifto falvandas effe fabulabatur.

4» Scripfit de nativitate Mediatoris ultimá fu-

iivtffwlm |

türà , cujus operis Auctorem diferté in titulo

tnts Qu

libri fcripüitSpiritum Chrifli; imó infine prz-

Yal

J

fationis diferté ait, hzc fcripta non effe füa,

fed Chrifli fenfibiliter in nobis füuum Evanee

ITR

Ttbrimb

lium exponentis. j.. Ja&tat, Angelum Razael

multa fibi myfíteria revelàffe , hujus autem

Wtf

Precurforem fuiffe Schvvenckfeldium.

6.

Infua Parthenofia docet, fex effe Sacramenta,

finct

05 CET016

Theodorus Beza Bezanitarum Antefigna-

nus Calvinifta , Vetzelii in Burgundia natus,

imetul

jmudim

Ecclefiam impugnare coepit anno r$50. qui

TU

impudentiam fuam palam omnibus manifefta-

5 n

vit foeditate epigrammatum , quz fcripfit , &

alia fcelera , quz illum Prioratum füum Lon-

x

OY

ganzum vendere , & Gallià excedere compu.

lerunt; necimmeritó Epicurus & blafphemus

onio d

atf

fcurra à Tilmanno Heshufio Lutherano ap-

pellatur. x. Omnipotentiam Dei in confti-

jmidtt

ho

tuendo eodem corpore in diverfis locis nega-

vit. 2. Negavit orandum effe pro reprobis.

Ym

3. Ele&osnullo peccato mortali coinquinari

d

poffe, reprobos veró nullo veniali. 4. Deum

st

f

non effe omnipotentem , nifi fimul omnis pec-

n

cati impulfor & AuGtor fit. j. Capitalis fuit

cua^

hoftis B. Mariz Virginis, & honoris SanCto-

gl

rum, 6. Sathanam ait przfediffe Conciliis Ec-

(]UI

i jltl

n

Qu

cleix. 7. Sathanam pofuiffe fundamenta cul-

"0 3

tüs

212

.HJERESES

gt

tüsSanctornm. Genevximpiam animam egit

Aan

anno 16037.

du u

fonas fuit coquus Lutheri , séque juftum

onam vocandum curavit anno 1556. non

a

Ol

fecus ac Ofiander fe ipfum fecundum Henoch

;

at

vocabat.

a

Valentiuus Cratoaldus Sacramentarius

xl

maui

fuit, & novam adinvenit illorum verborum

ub

explicationem 5 Hec eff Corpus meum: docens,

t

illa (ic effe difponenda: QCorpus meum eft

hoc,videlicet,panis& cibusfpiritualis & vivus,

IT

pugnem

qui de coclo defcendit.

-udreas Offazder. audiri coepit: anno

(r,

jlni

155 1. Poftquam autem Lutheranum aliquam.

diu egit, altare füum feorfüm erexit , fecun-

g

UT

dum Henoch fe effe ja&tans , ac fpeciatim do-

cens, hominem non juftificari per fidem, fed

J w

Duyi

per effentialemDeijuftitiam , & formalemno-

vids C

ftrz ju(tificationis caufam effe illam ipfam ju-

hm

ftitiam, quáDeus effercialiter ju(tus eft.

Ài

Frawcifcus Stongarus Mantuanus tueri

denit

cupiens , ut Ofiandro obfifteret , Jefü Chrifti

Tune

humanitatem effe noftrz juflificationis cau-

! v

fam, in extremum oppofitum fe przcipitem

bing

dedit , nimirum Jefu Chrifti Divinitatem Aría-

norum more oppugnando; ajebat enim Chri-

E

ftum effe Jutificatorem noftrum fecundüm

Iul ]

folam humanitatem , exclusá Divioá naturá.

ln

Docebant przeterea Stangariani , Eucharifti-

frt i

am datam eíle tanquam pignus Corporis

gr j

Chri(ti.

!t col

; "

dudreas Mufiulus , cüm utramque opi-

nionem

SJECULI XVI.

2I

lt

nionemrefellere conaretur , Ofiandti fcilicet ,

: & Stangari , tueríque Jesum Chriftum fecun-

s

düm utramque naturam effe Juftificatorem ,

m- M

€ó progreffus eft, ut doceret, Divinam Jefa

Df

Chrifti naturam effe in cruceunà cum humana

natura mortuam.

Eft autem alius hic Andre-

TY

as Mufculus à W/olffzango Mufculo Sacra-

valunm

mentario , qui circa annum I549. etiam;im«

Y

pia dogmata fparfit.

nund

Semi - Ofraudri. Inditum eft hoc nomen

ls

Píeudo- Theologis Tubingenfibus , eoquód

pugnent contra Ofiandrum pro Anti - Ofian-

p m

dris , contendentes , hominem imputatione

juftum in hac vita appellari ; ex altera veró

vl

t, m

parte pro Ofiandro decertant contra Anti-

O&andros , aflerentes? neceffe eíTe, ut in al-

m d

n d

tera vitahomo juftus fiat, eà ipsà juftitia, quá

Deus eflentialiter juftus eft, Dehis omnibus

i

vide Gualterium in tabul. Chronograph.

imiinj

fol. 796.

]

hd

Xuunis

Anno 155 t. Refümptum efthocanno Tri-

:,jcfuCh

denti Concilium , fed pauci interfuére , ob

TT

Parmenfis belli metum , tum enim Octavius

'

du

it;

videns fe imparem FerdinandoGonzagz in Ur-

bem commeatum inferre prohibenti , &Copem

um

ii

negante Pontifice confugit ad Francos , quo-

rum prz(idium Rex fufcepit.

Id ut Julius

m

j

Pontifex improbaret, Francum bello cum Cze-

fare juné&tis armis aggredi decrevit : bellum

' EU./[.

f

igitur inchoatum potentiffimos duos Princi-

T

pes collifit , multis Provinciis hoc incendio

m

correptis ; didtumque eft bellum Parmenfe,

li

03

Inte-

D

214

LUERESES

Interea Proteftantes in Germania Catolo V.

[l

'Pripc

Landgravium Haffiz libertati re(tituere recu- *

fante, quamvis id Electores & Danic & Huh-

qnyl

qd

garie Reges flagitarent, foedus iniérunt cum

Henricoll. contra Carolum.

Nirofiy

vt

Anno 1$j2. Mauritius Saxonie Elector

ia

bellum infert Imperatori, quod tamen Fer-

dinandus Caroli Frater tantifper componit;

(v

f ón

per Friderici Saxonis , & Landgravii Haffiz

eliberationem promiffam, & factam fimul in

lnl

TC

Conventu Paffavien(i promiffionem,quód ne-

: g

mini impofterüm Religionis caus facienda (it

"

muid

moleftia.

^. Lutheranorum cum Zvvinglianis bellum

l I'HJ!):M'M

à Joanne W/e(tphalo reftauratur , qui librum

v d

fcripfit, in quo Sacramentariorum opiniones,

( vtl

hon minüs confunduntür, quàm ip(i difiden-

j t d

tes inter fe cribrantur.

finy

Anno t f $ 3. bellum Proteftantium adver-

conoi

fio w

süs Carolum V. & Ferdinandum magno ardo-

re erumpit. ^ Mauritius enim Saxonis Ele-

fiQisq

G&or & Albertus Marchio Brandenburgicus

&i

cum Guilielmo Landgravii majore natu copias

Qp

fuas conjunxére, & Auguftam Vindelicorum

t

t

quatriduo obíeffam occupant: Inde versüs

Oenipentum movent, & Erebergá captá mag-

b

nas curas injiciunt Caffari Villacum Carinthiz

füfn,

fe recipienti, qui etiam tum Joannem Frideri-

; fütmy

cumSaxonem , quem fecum captivum duce-

f&f

bat, libertati fuz reftituit; Oenipontum au-

Bufm

tem Proteílantes ceperunt.

Alibi: ctiam

Eu

Henricus Franciz Rex Lotharingiam ingreflus,

|

I

cum

SJECULI XVI.

21$

af

cum magno exercitu eam totam fibi fübjecit,

AUL*

& Principem Carolumnovennem in Franciam

T

cum fuo Delphino nutriendum mifit, pollici-

um

tus ei Claudiam filiam fuam , totíque Regioni

Nicolaum Vaudemontium pueri patruuüm

? D

prefecit. Occupavit quoque Tullum , Vi-

mb

rodunum , & Metas fibi ex foedere conceffas,

Onybi

Quo minüs autem Argentorato potiretur , ef-

T

fecit civium prudentia , qui rebus omnibus

mámly

bene inftru&ti & bene animati füi juris effe per-

rexerunt.,

um

Ulterius tuncin Germaniam Hen-

A0tnl

ricus Rex Galliz progreffus effet ; nifi Ger-

mani Principes Confcederati , ültra progredi

Y l

inhibuiffent , fuà jam libertate potiti , zqué

j lus

parüm Henrico Gallie, quàm Carolo Impe-

ratori addicti , fed fuis tantüm commodis in-

i,

þï&Weu-ï"

tenti.

Pax itaque confecta , & dicta Mauri-

[

tiana pax.

Per illam 7zzerzzz abolitum eft,

RU

i

conceffümque Proteftantibus , ut arbitratu

magno [

fuo. viverent: Quam pacem zgré tulit Hen-

ul

ricus,

ui fe à Principibus Germanis deceptum

Vg

& illu

!

u

mdicebat; mox enim Carolus ad re-

n

cuperandas Urbes Imperit adjecitanimum , &

J

ingenti parato exercitu cum Alberto Bran-

J

denburgico Metas XT. Kal. O&tobris obfedic

centum peditum millibus, & duodecim Equi-

iaj

:umC?T-:'ï

tum, fofforum feptem millibus , majoribus

tormentis bellicis centum & quatuordecim.

ma

| [ivr? 4

Sed hancUrbem inegreffus Francifcus Guifius

cum manu magnpa Nobilium, fic tutatus eft,

TM

A[W (f

ut jacárit Gallus fe Caroli glorig pofuiffe me-

orem in hac infortunata.

iwl:!i[m

tas, Femnt Imperat

8

q

O 4

expee

216

HJERESES

expeditione Germanorum 40. millia perdidif-

(

fe, relictis in caftris multis xegrotantibus &

;erimmï

peregrinis, quos omni diligentiá Guifius fo-

j

li

vit, & (anitatireftitutos ad fua remifit in pa-

£riam pecuniá etiam in viaticum füppeditatá.

od

Eduardus Rex Auglix moritur, anno zta-

(yhai

g

tis17. cuifavore populi & Magnatum füccef-

fit Maria Filia Henrici ex Catharina primalegi-

yiipi

tima. Hzc mox fidem Catholicam in Regnum

mplgaï

reftituit, & Titulum Capitis Ecclefiz Angli-

n

mb

€anz rcjecit, ac pro Legato Apoftolico Regi-

naldum Polum accerfivit , pulfis Pfeudo - Mi-

etiyt

ini(lris Hzreticis ,

uorum füpra triginta mil-

Türttr

lia mox exulare ju

d

funt.

p

Ánno 1f54. Maria Regina Anglix nubit

ia

Philippo Caroli V. Filio, & Reginaldus Polus

Atlb

Legatus Apoftolicus Regio Sanguine, pietate

| mj

| tuiy

& doctriná confpicuus totamAngliam Ecclefizx

reconoiliat,

fatd,

Anno 155 5. in Anglia ferió in Hareticos

tanti

animadverfüm eft, quando etiam 'Thomas

Jibeni

Crammerus Píeudo- Archi- Épifcopus Can-

Marr

tuarienfis, cüm convictus palinodiam reci-

Y

nuiffet, impoenitens , & multa in Ecclefiam

qui

deblaterans vivus combuftus eft.

li

In ejus lo-

€um füffectus eft Reginaldus Polus hoc bono-

r

re digniffimus.

T

In Germania Petrus Canifius Societatis

fl

JEfu tot támque diverfis Hzreticorum Cate-

n

chifmis , opponit Catechifimum Catholica

"Mi

don

Religionis, quinon folàm tum multis in Ger-

?

1 ff

mania profuit , fcd'cyiam deinceps

Íparfüs per

d

Orbem

S/ECULI XVI.

217

pj

Orbem univerfüm propofitus eft, tanquam

ZT

puriffimam Doctrinam Chriftianitatis com-

h

ple&tens.

Anno 15j6. $. Ignatius Societatis JEfü

ln

Fundator annoztatis 63. cüm peruniverfum

4004

OrbemEilios fuos in Collegia centum, & Pro-

nf

]

vincias duodecim diftribuiffet , migrat ad Do-

Yb

mini gloriam, quam in terris magno conatu

il

propagare intendebat,

11 nj

'Hæres

Anno 155 8.Maria Scotiz Regina &

LO

nubit Delphino, Maria autem Anglie Regina

[09)

ex hydrope moritur anno xtatis 44. poft cujus

Q

mortem ftatim Maria Scotie fe quoque An-

glix Reginam dixit , & jubente Socero ufür-

lw

pavit infignia Regni; ab Anglis autem electa

TU

eft Elifabetha Filhia Henrici VIH. ex Anna Bo-

——

x, t

lena, mulier ingeniofa , at folers & herefin

GU

tantüm profeffa , ne natales ejus Ecclefia dam-

naret, veré nullius Religionis, fed de Regno

x

tantüm follicita : unicuique initio füi Regni

um T

liberamReligionemreliquit. AuditáReginz

i

Marix morte fedecim horas poft Reginaldus

yodin t

l

Polus ex quartana febri decumbens diem

iT

quoque obrit.

hl

Vergerius circa anmum 1 f f $. Catholicis in

y i

L—

Poloniamoleftus fuit , fuitque infignis Luthe-

,

riac Brentii Fautor , & fingulariin SedemApo-

ii |

ftolicam odio flagravit.

Nicolaus -Ambsderpbius füit ex numero

od

11

rigidorum Confeffioniftarum , qui bona ope-

I!

ra faluti hominis pernitioía effe arbitranturs

u

t ,

u

umde

Ij

fuit agieö in hocerrore pcrvica'x » utlibr

€o

218

. HJERESES ^

eo fcripferit , cui titulus : Propofitio vera;

l)

quód bona opera pernitiofa fint ad falutem.

g

ZMajorifie ive Majorani Duce Georgio

! (umo

i

Majore cohortem unam componunt Mollium

Confeffioniftarum , docentes contra Ambs-

N

n

dorphianos bona opera effe ad falutem necel-

faria etiam infantibus ; adeó ut ex eorum fen-

: Qp

tentia nemo unquam falvus fuerit, aut ju«

rin [

u

ftificari poffit abíque bonis operibus antece-

dentibus.

p

dntinomi.

Aür

Kamus hiceft Lutheranifmi,

& hoc nomine ideo appellati func, quód ad

C

extollendum Evangelium legem uíque adeó

Es

&eprimant, ut inutilem predicent, & neque

| * d

ante juítificationem , neque poft modo ullo

Vab

neceffariam , contendántque , homines E-

| Ondin

vangelicos minimé obftrictos teneri ad exe-

qns

quenda Legis Divinz bona. opera , fic àLu-

l

thero, & Lutheri Difcipulo Joanne Agricola

m

edo&ti.

&bo

aMansfeldenfés. — Alius eft hic Luthera-

atquc]

nifmiramus , nomen hoc inde fortitus , quód

h

juniorum Comitum . de Mansfeld confeflio-

g

nem fequatur , quá SeGtas alias Lutheranorum

Vil

complures rejecerunt , videlicet Adiaphori-

qui

ftarum liberum arbitrium , & bona opera dé-

E

fendentium. Ofiandrianorum , Stangariano-

- Ufüm

rum , & aliasnonnullas.

| pl

Anno1559. Elifabetha Aaglice Regina de-

lsfüer

clarata fzvire incipitin Catholicos, & novam

bïlüm m

R«ligionisformam inducit , ut fe Ecclefice An-

üTr

,g—lic'an;æ Caput oftenderet.

Ij

Anno

S/ECULI XVI.

219

]

Yi

l

" "Anno 1 56o. Haretici in Gallia contra Re.

i

Ut

lt

gem & Guifios , Auctoribus ( üt creditum eft)

[

(

Calvino & Bezà confpirant, fed conjurationé

TU

L

i

detectà, plurimi ex complicibus jugulantur,

TUf g,

UUED

capite mul&tantür , füfpenduntur.

^. Centuriatores Magdeburgenfes, quorum

Tormi

Caput erat Mathias Flaccus Illyricus rigido-

Ti atj

rum Lutheranorum Antefignanus hoc anno

D auy

centurias fuas emittere parárunt , tomos nu-

mero tredecim , refertiffimos mendaciis ,

Al

Aureum opus ab Hreticis dictum, fed à

nt,miid

Cardinali Baronio ftramineum effes abundé

ii

probatum,

b a

Anno r561. Proteftantes in Germania

mlb

Namburgum Thuringie conveniunt , & de

ymms P

€oncilio diferepant ; fed ftatim parüm con-

wl

cordes inter fedifcedunt.

n iib

InLivoniafides Catholica magnum detri.

m p

mentum patitur, Livenico Ordine extin&to ,

& bonis Ecclefiafticis inter Nobiles

Wi

i

vdiftra&is",

atque Lutheranifmo introdu&o.

rf

InScotia ita hizrefis invalefcit, ut vix Re'-

dl n

ginz fua Religionis libertas relinqueretur. In

mheï;nq!-

Vallibus quoque Sabaudiz Waldenfium reli-

,,,,,,

«

quix caputerexerunt: Similiterin Gallia Hu-

Qnt t

gonottez à Rege ac Matre Reginá Templa in

ufüm füx. pretente Religionis impudenter

5(&0955*?

poftulant, &id extorquent; ut permiffum il-

J

lis fuerit , füos agere conventus , fed extra Ur-

um

(s

bium moenia, ídque duntaxat ufquead Con-

n

n

cilii Trideptini determinationem.

canno in

| Lucfw Stemäerg:rw emerfit ho

n

: Omo.

220

HJERESES

|

|

Omolucenfi Moravie Oppido , Lutheri acMe-

nl

lanchtonis Difcipulum 1e profeffus ; docuit

ii

Íequentes errores:; x. Eum, qui nomen Ss.

]

hi

Trinitatis profiteretur, tres Deos commini-

j

fci.

p

[Eíaum Chriftum non effe verum

üy |

Deum, fed (implicem hominem. 3. Spiritum

r

Sanctum irridebat , columbam tantüm effe

! ii

caufatus. 4. Beatiffimam Virginem , ajebat,

n

Virginitatem perdidi(le , & tres filios ante

ei i

Chriftum genuiffe. ;. Laborandum efle die

t9.

Dominico , die autemSabbathi effe ab(tinen-

u5 t

dum. 64 Baptifmumrejiciebat , vocans infti-

Qu

tutionem Diabolicam. 7. A probris in Eu-

E

|

chariftiam conjiciendis nunquam deftitit , ad-

Anni

(ondiy

dens inter alia nefanda, Judzos Agnum Pa-

fchalemjam pridem devoráffe, & fi quid reli-

m

quum fuerit, igne cremáfíe.

pl

Bernardinus Okinus Polygamiftarum An-

E

tefignanus appellatur,non quód ipfe fuerit pri-

m

mus, qui polygamiam defenderit, fed quód

, Mair

is fpecialem librum in lucem ediderit , & po-

(spo

lygamiam, feulicitam uxorum multitudinem

ti m

predicaveric.

Q

D

Jfoannes Valentinus Gentilis Neapolita-

nus fugà Genevam petens , multiplicem ex

BU

Calvini fchola impietatem hautit, quamvis

j X

Calvinus contra hunc füum Difcipulum fatis

ltl

acerbé fcripferit.

tidf

Cenfebat 1. Eos falli, qui tres Perfonas

An

in effentia Divina ftatuerunt , quoniam , aje-

'inm

bat , Dei effentia non eft, nifiin Patre; adeó

iorinnä

ut contenderet , non nifi Patrem effe verum

, d

Deum

S/ECULI XVI.

22X

p

Deum, Deíque nomen non ní(iprecarió con-

um

venire Filio, utpote effentiato à Patre. 3.

L

Sophifticum appellabat S, Athanafii Symbo-

! Wmü.

lum , quoniam queartum Deum introducit,

Í s

eáque de caufa S. Athanafium Prafftigiatorem

ii

facrilegum appellabat. ;. Subítantiam Patris

"m d

& fubítantiam Filii effe duas fübítantias. 4.

1

Ad confirmandas fifas blafphemias Mahome-

V qy

tis Alcoranum cum veteri ac novo Teftamen-

indrd

to commifícebat.

Unde & Paulus Alciatus

IT

unus ex przecipuis ejus commilitonibus ex

tsl

Calvinifta Mahometanus factus eft. Gualter,

Mriin f

à fol. 798.

(

Anno rj62. Serió hoc anno refuümitur

mnp»

Concilium Tridentinum , quo tempore ma-

ii

ximé turbatur Gallia ab Hugonottis hareticis,

qui multas urbes in Gallia vi occupant , & cru-

nRammM!

deliter in Catholicos feviunt. "um quoque

hi

prater cempla diruta, cadavera effofIa, etiam

YT

Regum defunctorum , Bibliotheca Cluniacen-

j

fis à Pofecano Duce Hugonottarum inflamma-

ltl

ta magno rei litterariz detrimento , cujus ja-

Guram nulla vel etas vel pecunia refarciet,

j Nuti

1

Demum graffatoresharetici memorabili prze-

lls

lioad urbem Druidum cum Catholicis confli-

I ! qmm

xerunt, ex parte horum f(tante victorià, quà

infolentia illorum domita , & ferocia cohibi-

j

ta eft.

rel

Anno 1563. Francifcus Guifius Regii Gal-

"

liarum exercitás adversüs Hugonottas Du.

T0

&or infignireligione & militari peritià clariffi»

j

mus , dum Aureliam ab Hzreticis o

ccupatam

n

obíidet

]

222

HJERESES

.

obfidet, proditorié à Joanne Poltrotto hzre-

l U:)neþ

tico fübmiffo parricidá , tribus fclopeti glandi«

bus i&us moritur : Parricida captus, in tora

|

fllgd

mentis Bezam inter fuafores facinoris nomina-

|

ia

1

yit , ipféque à quatuor equis Lutetiz difcer-

s

| [it j*.:fi

ptusperii. Poftque dimiffis é cu(todia hinc

inde Condzo & Conneftabili pax Setariis da-

! oftnl

: C

ta eft à Rege, licét non fatás decoré ; tamen ut

videbatur pro neceffitate temporum utiliter,

fs

Cüm Concilium Tridentinum vehementi:

, qtren

oribus Ferrerii Legati Franci orationibus tur-

i

baretur , fuafione Lotharingi Gardinalis, finis

Epiüola

!

Concilio impofitus eft, quem omnes pariter

| arguim

/

optabant, & nemo magis quàm Pontifex. Bre-

A

l

|

utdndt

viatoigitur deinceps feffionum tempore & ca-

pitibus dereformatione Principum ( quz plus

f

negotii faceffebat ) ad unum revocatis , quód

W

nemo improbare poffit , finis impofitus eft , pri.

tht

fl

dieIdus Decemb. poft ejus feffiones 15. huic

fubfcripsére Legati , & duo alii Cardipales, 3.

11j

Patriarchz , 25. Archi-Epifcopi , 160. Epifco-

| Grepo

pi , 7. Abbates, 59. Procuratores abfentium,

, üut

& feptem Generales Ordinum.

In hoc Con-

; lm

cilium maximé debacchantur Hzretici, quia

! Petío

non przffentibus tantüm, fedetiam futuris hze-

1 temy

1

refibus per illud provifum eft.

! &fbin

Anno 1564. Concilium Tridentinum ob.

' flim]

fiftentibuslicét Miniftris curiz Romanz 4 Pone

AUtem

tifice confirmatur , & congregatio octo Car-

lm

dinalium inftituitur pro ejus executione. Mit-

indi,

titur etiam Legatio ad Carolum II. Regem

hm

Gallix pro acceptando Concilio , cujus confir

ibf

matio

S/ECULI XVI.

223

u

matio valde difplicuit Gallis, & verendum e-

Ri

rat ,ne Juvenis Rexab Ecclefia fieret alienus ,

lp msll*l'üfn

fiillud obtruderetur , fed przeter fpemhonori-

D

ficé & benevolé valde Legatos excepit, & ve-

TM

ré Chriftianiffimum atque ad fervanda Eccle-

Vi

fim jura czteris Principibus paratiorem fe

Mil

oftendit.

Edidit nihilominüs confültationem

t

Carolus Molinzus magni nominis Juris Con-

nl

fultus , ideóquejuflu Parifienfis Senatüs in car-

T

cerem datus eft , unde tamen poftea Regis juffü

rb

emiffus, qui(ine dubio Hzereticus fuit , ut ejus

T

Epiftola ad foannam Navarrzam luculenter

It r

arguit: utrüm autemrefipuerit , incertum eft,

tfet J

Scotia valde turbatur ab Hzreticis , Regi-

us

natamen Maria nubit Henrico Stuardo Duci

(quyi

Lenoxio Catholico , & exSanguine Regio.

ib nl

Deiflaüve Trinitari.

Peftis hxc ex Lu-

theranifmo profedta Poloniam hoc anno va-

ümseü,prif

gt

ftare ccepit, & poftea Lugdunum irrepfit an-

no rj66. cujus fe Caput elffe profitebatur

atl

j

GregoriusPaulus Cracovienfis Minifter, Prz-

salftt

cipuiejus articuli funt fequentes, r. Patrem,

jj hoc&

Filium & Spiritum Sané&tum negat effe tres

Perfonas. 9. Unameffe naturam five Deita-

t

nfutib

tem omnibus tribus communem , nomtamen

effeunam effentiam. 3. Unum effe Deum, fed

i

l

folumPatrem effe verum illum Deum, Filium

enlinqg.'*

j

autem & Spiritum Sanctum non efle verum

It

UM

illum Deum. 4. Fífentiam Divniam neque ab

l

Angelis, neque ab hominibus , videri aut vi-

dendam effe. ;. Malum Angelum à primo

Fr i

fi

punéto füz creationis malum fuiffe , & nun-

J

quam

224

HUERESES

] u

quam bonum extitiffe, 6. Diabolum non

potuiffe ftare in gratia , neque Adamum in

inMi

gvl

ftatu innocentiz. 7. Intellectum humanum

effe »cernum , quoniam ejus caufa effet im-

|

lum

l

|

mautabilis , eísétqueipíe expers ejus materiz,

|

eriti

quz poílic à potentia tranfire ad actum, g.

i

|

Liberum arbitrium efle potentiam paffivam &
