tà igitur Lotharingià, & totá feré Alfati& E-

AL

pifcopatu Bafileenfi & Spirenfi jam Ludovici

ís, d

Kegis patrocinio fe fe fubmittentibus , vide-

ul

arbiter efle.

batur is abhac parte Rheni jam belliac pacis.

yia g

Anno 163;. In Germania res Suecorum

y Wi

labafcunt, & Ceíaris augentur, cui Spira,

a t

W'ormatia, Ulma, aliequeurbes fe dedunt.

j WQHCHR

Trevirosà Gallis occupatos quoque recipiunt

jl

NIl

:

Cazfarei unà cum Electore , quem Viennam.

N

abducunt ad caufam dicendam, de intro-

viici

pad

du&tis Gallorum praríidiis contra Imperii con-

ftitutiones.

as

Interim Urbanus Papa VIII. in-

yu

Ítat, ut Ele&or dimittatur, (i innocens eft ,

(

JR

velíireus, cüm Ecclefiafticus fit , reftituatur

nt

;

P !

poteítati Ecclefiaftice , ab ipfo fummo Pon-

Qul ll

nj

tifice judicandus; fed preterbona verbanibil

*l

Jl

Mil

p

i

tunc Pontifex impetravit.

)

[o

Multum quoque roborís contulit ad Cz».

faris

lWl

2

HUERESES

jo

faris exercitum Georgius Dux Saxoniz , qui

| um

E

&partibus confcederatis Proteftantium adIm..

peratorem tranfiit, frementibus contrà fuis

tAnl

Lutheranis. Galliquoque Auftriacisbellum

indicunt ,

& cum ftolandis, Sabaudo, &

D

:

À

Parmenfi foedus ineunt, magnóque impetu

li

t

Beleium, 'Germaniam, Lotharingiam, lIta-

[] (d

liam & Vallem Tellinam cum diverfis exerci-

tibus invadunt, íed fine optato fucceffu, &

^i

in Belgio quidem ac Germania cam magno fuo

D]

I!

detrimento.

Exercitus enim in Belgium mi(-

füs, fame ene&us, diminutus valde ac di-

fint

il

Y

fperfus rediit in Galliam, alter verb, quiex-

ht

TU

peditus fuerat in Germaniam, laceffitus fz-

WIni

piusà Cefarianis, & carptim diminutus , de.

r

tj

YOM

mum inglorié recedere coa&us eft (ine tor-

f

N

mentis bellicis , quz defodit, vel projecitin

p

lacus, &plusretulitde vulneribus, quàmde

fpoliis.

Intcrea tamen PontifexUrbanus non

t

tim,

deftitit omnibus modis laborare pro compo-

nenda pace inter Czfarem & Regem, dum

tilji

Galaffus quoque& Joannes de W erdt Carfa-

qip

rei Duces zqué omnibus viribus contendunt

Mib

A

Gallos carpere, & ipfos Galliz fines exeur-

!

m

fionibus perterrefacere & aflligere.

Anno 1656. Inter Polonos & Suecos in-

gu,

* rl

ducix ufque ad 26. annos conficiuntur , Pruf-

fià, Polono & Brandenburgico, Livonià au-

Dili

lim j

tem Sueco cedente, qux magnarum conten-

tionum & bellorum poftea materies fuit.

»-]ji]ï, igü(

oannes de W/erdt cum Croatico Czfaris

; Wte

it mag-

| tj

l

milftc Parifios ufqué exeurrit , & incut

num

|

SJECULT XVII.

305

OT

num timorem, dum Galaffus Confluentiam

m

recuperat , Gallis expulfis.

g

AÀuno 1637. In Anglia Predicantes Puri,

dl

tani contra Regem & Proceres feditionem

milh !

excitant.

t

Anno r638. Hollandiin Belgium exfcen-

m ln

dentes ab Hifpanis profligantur , & ab obfidio-

'Ssqerd.

ne Geldriz perturbantur.

d.

In Scotia majores turbz à miniftellis exci-

0U

tantur contra Carolum Regem, ex cujusle-

L

nitate & dejure fuo nimis remittente , facti

glv

du

ii]

fünt hzretici ferociores & infolentiores.

li

W/ eimarius.Dux Suecorü. cumGallis con-

X

f

li

junctus Czfarianos ad Rheinfeldam vincit, vi-

y, d

&oriá quidé haud incruentá,fed valde pretios&

V

& proficud.(ic eaimRheipfeldam, Neoburgum,

t

Friburgum Brifgaviz & multa alia oppida ce-

pit, & exinde Brifacum obfidionein füam po-

gni

bt

teftatem redegit rebus. omnibus jam deftitu-

Qp

tum, quod ut Cxfariani & Pavarifervarent,

V lu

nihil intentatum reliquerunt , fed przvaluére,

i

qui premebantarctiffimé & fortiffimé oppug.

nabaut.

vt

g

Anno 1639. W/eimarius Saxo peltilente

morbo afflatus Neoburgi ad Rhenum extin-

j

Eo fublato Bannerius Suecici Ductor

y

57

guitur.

exercitüs animos extulit, Princeps autem

n

up'

Palatinus Rheni audità W/eimarii morte ,

[v

dum Brifacum occupaturus pergit per Galli-

w ,

am, igaotusex Anglia Molimis intercipitur,

u

cui & iter abruptum, & confilia patefacta at-

lþ.'

que inirritum evanuerunt.

j^

Sue-

n

U 5

HJERESÉS

$16

Sueci incümbunt Marchiz Brandenburgi-

UM

t

cx, mox Saxoniz ac Mifnie , & demum Bo-

QUs

hemiz , cujus metropolim adorirt aufus Ban-

M

ferius repulfam patitur.

t

Trompius Hollandicz claffis Du&or mag-

nam partem claffis Hifpanice prope canalem

|

Ttd

Anglicum incendit & mergit.

[

Anno 1640. Calviniftz rebelles in Anglia

[]UZ

u

ánfürgentes in Regem fuum, eum cogunt ad

l

ml

yetractandam formulam contra rebelles Sco-

tos ab ipfo editam, eidémquejus vecugali-

feef

um eripiunt,

jl

Carolus Angliz Rex hoc demum anno

[

!

Inil-

fii

fenfit, fe leniüs cum fuis Scotis egifle.

los enim dum arma parat, expertus cít, fe-

hh

viüs, Puritanos potentiores in Ànglia cum iis

trit

ftare, progreffus eft tamen cum exercitu E-

| i

boracumufque, ubide pace confultatum eft,

: A

fed cujus fpecie delufus Princeps & cumillo

g

'omnes boni, fümmam & ultimam rerum om.

m

(tt,

nium perturbationem deprehenderunt.

Anno 1641 Banneirus Suecorum Dux Cz-

leik

ao

farem oppreffurus repenté advolat Ratisbo-

nam, fed luit non multó póft hanc temerita-

Mil

tem füorum ftrage, & ipfein extremas angufti-

)

asredigitur, accontracto morbo moritur.

: d

Res Anglicanz fedé turbantur à Parla-

| "QUi j

|

M

qaldc

mentariis, Calviniftis & plerifque Puritanis,

qui Scotis rebellibus favebant: Et quidem

ä modü;

hoc malum adfcribunt Regi, quia paffus eft

Am

Parlamentum (uti vocant) perpetuum de-

; ol

effent,

clgrari . donec turba penitus fedatz

Hoc

; "t2

S/ECULI XVII.

318

i

Qtni

Hoc decreto Regis auctoritas labefa&ata efte

tuncenim dati in cuftodiam Guilielmus Lan«

dul

dius Archi- Epifcopus Cantuarienfis & Pro-

Rex Hyberniz fautoresRegis, & huic etiam

hàre;

tortoris manu caput amputatum : tantz ime

Mi

manitati Carolus fubícribere coat&tus.

Eó

uíqué erevit audacia hzreticorum; ut etiam

ia

quzftionem de Regina inftituerent; quare

Id

hzc vitz fuz confultura, quafi dedu&ura fi-

dl

liam fuam Guilielmo Arauficano defponfatam,

du

feceffiic, & Rexintutioralocacoufugit, non

jam Rex, fed Regis umbra, cujus auctorita-

TUT) 209

te ad omne nefas hzretici rebelles abuteban-

f bl

turD

117

Anno 1642. Konigmarckius Ductor ex-

P

ercitus Suecici Glofcaviammajorem, (tofi

)

gt

QGiodatu invadit, & capit, mox etiam cafo

jmnd

Alberto Brandenburgico potitur Silefià, pro-

d

greffus indé in Moraviam occupat Olomuzi-

m

um, indé regreffus inSaxoniam Lipfiam obfi-

Mil

det, & fuppetias adducentem Archi-Ducem

Leopoldumatque Octavium Piccolomineum

n

ju Ms

ambos vincit. & Lipfíiam capit, propterea

Maldoniana legio, qus prima fugiffe fereba-

j um

quf

tur, ignominiosé mul&atur, Ducesejusgla-

dioczíi, & figniferi laqueo füffocati, & reli-

u

jtil

qui milites factà decimatione morte puniti ,

Maldonius ipfe datusin carcerem, Prage poft-

]UE P»

mnodüm decollatus eft.

TM

Anno 1644. Scoti rebelles & Parlamen-

v

tarii obfidept Eboracum : huic Urbi ut Rex

J

f

fegrcc auxilium , Rupertum Princip

em Pala-

Wi u

4

sinum

NU

312

HJERESES

[ if

tinumin eosimmifit cum 30. millibus armato-

| &pE(

rum , fed huic occurrerunt & przlio duabus

horis ante noCteminito , & in fequentem diem

r |

!

fit;

continuato , Regios vicerunt , císque tor-

menta bellica, & omnia impedimenta eripue-

vit

|

l

runt; Peditatus omnis concifus aut captus,

magna pars Equitatüs cum Rege fugit Oxo-

ä.'u'uü

nium, parum utile obíidioei ferende aut

&oymf

Londineníes autem

tll

potiüs afylum inane.

t Dut

Archi -Epifcopum |Cantuarienfem Guilhel-

g

mum Landum, quód erga Catholicam Reli-

gionem, & Regem fuum legitimum propen-

r

fior effet, & confilia Parlamenti improbaret ,

ptrit

eapite plectunt in publico foro : quod atro-

j

cioris & funeftioris fecuturi fupplicii in Rege

Nodig

,

exequendi Pralodium fuit.

fnfo af

Regina Britanie Henrici IV. Galliz Regis

$n

filia mari fe committere coacta ad rebellium

ft, n

iras effügiendas malé à Calvinianis excipitur,

fiten,

Amr

utpote qui navem quà vehebatur Filia, Con-

jux, & Mater Regum tormentis bellicisimpe-

Tanpd

toncDr

tiverunt, incaflum tamen tentato immani

facinore*

Y npi

Anno 1645.in Anglia Parlamentarii majo-

tigoh

ribus incrementis invalefcunt contra Regem,

"l

creatoGeneraliPrafectoFeurfaxio,& fubPrz-

Orft

fe&to Cromuello ; utroque deSectaindepen-

lh

.dentium , quz nulli alteri Secte adhzrens &

nium j

Ecclefias acfacras ceremonias refpuens , in lo-

1tfle j

cis privatis füo cujusque arbitrio orandum

ftatuit. Similiter in Hibernia Catholica Rc-

M g(

Ayt,

Eam enim ingreffus Pon-

D)

lig?o opprimitur.

4

D

tificius

1

SJECULI XVII.

513

lbty

tificius Legatus majore pompà quàm viribus

tlj &

& pecunià, dum rebus nondum fàtis ordina.

fifni |

tis, Regnum imprudenter in partes diftra-

eisque

|

hit, Hzretici magno Religionis damno prz-

TE

valuére.

It oj

Turenius Halà captà dum bellum fpargit,

igr (v

à Mercio Bavarici exercitüs Duce invaditur,

TU al

& operá potiffimum Joannis de W/erdt vinci-

TT

tur ad Mergenthemium , & fugá evadit , mul-

n Gul

tis Ducibus Gallice militize captis : cámque

n

zgré colle&is exercitüs füi reliquiis KÓnigs-

In pj

marckio & Haflis copiis fe fe junxiffet ac fu-

t

perveniente cum novo füpplemente Angui-

TOi

nio jam fortior evaíiflet , tunc demum ad

i

Nordlingam cum Cefareis congreditur , &

tanto ardore depugnat, utétametfi Vi&to-

joes

riam in fuüas partes vi pertrahere non potf-

od

fet , interutramque tamen partem ancipitem

ya

ftiterit.

Anno 1646. Sueci Duce Guítavo Carolo

ncïi'zc

is]ïm;ö

Urangelio copiarum Suecicarum füpremo

i nod

tunc Prxfecto cum Gallis Auguftam obfidio-

necingunt, fed Czfareisad fübfidium venien-

T

tibus obfidione defiftunt.

Sueei totà Mora-

n

f

vià potiuntur preter Brunam lUirbem , que

MP

fortiter eisre(fiftit,

u

In Anglia Feurfaxius obfidere parat Oxo-

' ädh

nium : quare Rex Britannie fugit , mutatá

vefte in caftra Scotorum ; apud quos tau-

j

quam gentem íuam tutiorem fejfore exifti-

)

mabat.

M

Occupat Feurfaxius Oxonium , &

N

Jacobum fecundo - genitum Regis & Ducem

!

Ebo-

HUERESES

;

j

Eboracenfem in triumphum abducit Londi-

nurm.

Exinde Rebelles in Britannicis Infulis

j

omnia potuerunt.

I

Anno 1647. Urangelius longé latéque

(isd

Germaniam cumSuecicis copiis peragrat , &

Lt

demum redit in Bohemiam , ubi Egram Ur-

| a

bém capit , & movet in Cefarianos , quare

Sitt

defun&o Galaffio fübfticuitur Melander,quem

du

Bavaricum fceedus valde anxium & turbatum

jj inï

reddidit : Urangelium tamen in Haffiam re-

m

vertentem fecutus Marpurgum expugnat,

D

wter

arcetamen nom pariter captà, ex qua ipfi

& Marchioni Badenfi gravepericulum accidit ,

Til

vt

feptem tormentis in eorum domum ( fimul

enim degebant ) eodem momento explofis,

um

quibus ambo gfaviter fauciati funt, igitur Urbs

(

militi diripienda relidta, ut faltem hofti minus

u

utilis effet.

Lani

Hollandi pacem petunt, & impetrant à Re-

p

cunti

ge Catholico, retentà nov Reipublicz formá

poft 8o. annorum rebellionem.

dorig

Carolus Rex Angliz à rebellibüs Calvinia-

h

nis Scotis proditorié , & auro venalis capti-

Crhr

vus Londinum deducitur:fed ille inde profugit

BIN

adInfülam Vectam.

ts

Anno 1648. Urangelius hoc annoinagro

ll

V, )

Brunfwicenfi & Mindenfi refectus copiis, re-

pull

ceptóque cum feptem millibus armatorum

jj

elfe

Turenio, primo vere Danubium trajicit, &

thfs

nonprocul Auguftà Vindelicorum congreffus

nrrepn

eum Uxfareis, Bavaris cunctantibus, illosin

15 19

/fugam conjicit. In illo pr&lio lethaliter vul-

ii

neratus

[

S/ECULI XVII.

Éj

li

neratus Melander Dux obiit Augufte, inde

Wi

totà pené Bavariá potitus e(t Urangelius,Lyco

& Ifarà fluviis tranfitis, Oenotantüm repref-

tb

fuseft, pauló póft tamenfortiüs à Picolomi-

p

neoretufüs, qui Melandro fübftitutus eft, &

Ial

à Joanne de W/erdt , qui freznum fuit licentize

!u

Suecorum, Kónigsmarckius poft cxfüm Me-

lg

landrumin füperiorem Palatinatum ingreffus,

Lt

inde in Bohemiam irrupit, & primo impetu

Mme

arcem Pragenfem & parvam urbem occupa-

"p

vit, potitusin arce maximis thefauris : fed ab

T

urbe nová ac vetere fortiter rejeCtus eft ab

It

Urbis Przfecto Coloredo, cui ficut & Suecis

(Ámi

venércauxilia; fedpace mox firmatà neutris

hs

profutura.

nylts

Feliciore fortun& ufüs interea Lambojus

]

pugnavit pro Caefare, & vicit Erneftum

Landgravium Haffie, & commiffo przlio a-

ml

pud Gaifecam urbem cepit: fed confertá (e-

Bs

cundà pugnà cum Haflis, eis Cadmzam vi-

€toriam ceffit.

lüSC!!ViB*'J,;

In Gertmania tandem aliquando pax inter

atl

Caffarem & Suecos, iisque adherentes con-

ii

cluditur Monafterii in W/eftphalia poft tri-

x

einta annorum cruentiffimum bellum 9. Ka-

go

lend. Novembris promulgata , & fequentidie

h

publicata. Pax neque Imperio, neque Ec-

u

clefiz utilis & eloriofa , nam Gallus , Suecus,

Haffus & Brandenburgicus hac pace pro fe

j

correpferunt, hinc quia nimiüm Prote(taa-

n

tibus indultum fuit, & conditiones religioni

qi

Catholicz noxieg videbantur, eidemà Fabio

Jmms

Chifto

316

HUERESES .

Chifio Legato Apoftolico aperté eontradi.

g u

Cum eft. Paxtamen neceffaria fuit & haud

dl

repudianda, ut partium amiffione Germania

|i

DN

Q

tota ab interitu fervaretür , nec penitüs con-

v

fumeretur, per tot jam annos graviffimorum

U

diet

preffa & debilitata mole belloram.

Carolus Rex Angliz ex Infüla Vecta Lon-

v

dinum captívus reducitur.

ff

.Anno i649. Hic annus parricídium pro-

Crom

tulit omnibus gentibus & omnibus fzculis

int, d

execrandum, quod ita contigit ; Carolus

heds

Angliz, Scotiz & Hyberniz Rex ad. Scotos

Em

J

eonfugere coactus, ab his pecuniá venditur

n

Anglis rebellibus ,. additis samen conditioni-

Qul

In

1

bus, videlicet ut Angli Regi füo primo quo-

que teinpore dignitatem reftituerent , nec

l

(

ipfi regoum adimerent, auferrent tamen illi

JQniuy

adlibitum, & contra patrias leges imperandi

fitus?

voluntatem.

Et cum his conditionibus ex-

Siper

ceptus eftà fümmo rebellium Duce , Thoma

h,.

Feurfaxio perhonorificé, indéque translatus

mf

in Infülam: Vectam , arcémque Caresbrochi.

Diüm r

am, nihil prater libertatem poterat defide-

Titicm

rarec.

Interim agebatur cum eo de conditio.

tüs p

nibus pacis, cámquenihilpropiüus effet, quàm

r

utemitteretur, militiz Principes, atque ex

Aj

lis gemina Anglizfunera Feurfaxius & Crom-

(VCHO [

?

vellus, libellum füpplicem offerunt Parla-

"afur;

mento , quo de multis críiminibus Rex accu-

äregfi D

fabatur.

Eorum hzc erat fümma : accen-

"tht

diffe civile bellum , Parlamentum opprimere

"ntl

voluiffe , externa quafivifle auxilia, Germa-

A

nos

l

4

SJECULT XVII.

hts |

317

|

hos equites , pedites Hybernos conífcripfi

fie :

y

1

lid GU*A

impofüiffe Urbibus przfidia, ceremonias Pa-

t

pifticis fimiles induxiffe , imperáffe graviffima

vectigalia & portoria , prormififfeScotis qua-

"rf

l

tuor Provincias Anglix Boreales & Londini

direptionem , fi vel Parlamentum tollerent ,

[:

Whly

Cüm huic

vel ejus au&toritatem abjicerent.

libello non refponderetur , Feurfaxius &

VOT

i nj

Cromvellus cum exercitu Londinum advo-

lant, & Urbe recepti ex Parlamento (ibi fa-

a

fpectos Fautores Regis ejiciunt , ac Carolum

Val

ad Judicium adducendum curant.

A d

Et quid

piura? fertur in eum capitis fententia, & tri-

Wl

duum , ut fe ad mortem paret, concediítur:

Tm0qU-

Hoc evoluto tempore conftituiturtheacrum ,

Q KU

vt i

& ineo Regi per duos tortores perfonatos fe-

curi caput abfcinditur,

Pofthzctollitur pe-

a

nitus Parlamenti pars melior & prima , dicta

o

Superior Domus, ex Proceribus Regní con-

NI

(; t

flata, & retinetur tantüm altera dicta Infe-

r

Mu

rior Domus , quz Legatos Populorum & Ur-

W

Wil

bium continet.

Ex iis dele&ti quadraginta

n

11

l

Viriconttituendz Reipublicz gratid , auicco-

uewndI

tus Confilium ftatüls appellatur , eíque prz-

j

u

D

citur Olivarius Cromvellus, Vir magni plan&

s

ingenii & infignis nequitiz.

Eidem Crom-

vello committitur bellum Hybernicum , fü-

Ti

peratur ab hoc Ormontius HybernizPro-Rex

yl/

& regii Ductor exercitüs, qui dum Dublinum

!

if

obfidebat , Cromvellus füperato Ormontio

P

non tantüm Dublini obfidionem folvit, fed &c

uv

1 i[ma'

rch'.quas Utbes jugum nova Reipublicz fühire

r

318

HJERESES

gide

& fervire cogit.

Quibus auditis Scoti jam

grkünf

rcgim proditionis poenitentes , Regem füum

«X

acclamant Carolum Walliz Principem , qui

cum Fratre Duce Eboracenfi veríabatur in

Q

hgj

Hollaodia , eümque miísà Legatione ad

Regnum & fimulad magnum difcrimen ae-

L

qni

l

ceríunt.

Anno r650. Coronatur meníe Octobri

t

D

Regina Sueciz Chriftina, maguificentiffimé

explicatis Germaniz fpoliis. Huic deftinaba-

I

m

tur fponfus CarolusGuftavus Palatinus, fed

cgelebs illa viveredecreverat.

NT

a

Innocentius X. fuümmus Pontifex Jubilz-

An

um Romz celebrat magno concuríu Chriftia-

Jf

nitatis, damnat idem Germanicam pacem,

ürmr

quà novus Electoratus conftitutus erat, &

w

Ecclefie bona abalienata, quz fieri debuiffe

fe inconfulto negabat.

Inh

In Anglia Regia dignitas aboletur dejedtis

x

Qul

ftatuis Jacobi & Caroli tanquam Regiz tyran-

nidis monumentis, multi affecti fupplicio aut

qclïorc

t

in exilium aba&ti, qui Regiz auctoritati fave-

bant, Olivarius Cromvellus cum 1o. millibus

[n

foj

armatorum movet contra Scotos , quos col-

Jiai

latáacie vincit quidem, illi autem Sterlinum

p

W

n

fe receperunt, quam urbem milite refertam

vi&tor aggredi non eft aufus.

deu

li

ll

Anno 16j 1. Carolus Scotiz Rex confe-

cratus confectonumerofo exercitu amiffum à

Ar0n

parente füo cum vita regnum recuperare niti-

r

tur, & Cromvellum dejicere : verüm Crom-

UI

A.

vellus properanti cum Scotis ad Londinum

Obíi«

S/ECULI XVII.

319

i

r

i

obfidendum , iter ei abrupit: commifsóque

:

prxlio Scotos omnes profligavit, magnápar-

HCIPCE

teScotice nobilitatis cesá, & eodem impe-

Q

tucepit Vigornum urbem, qua Rex Scotiz

p

AUl

fugitper adverfam portam in vefíte plebeia,

[rinmi

fattus iterum fine regno ac fübditis, & qui-

dem ut meliüslateret, fugit inter Anglos me-

f (

tu mortis femper animo obverfante, donec

Ó

J

Jl

Deppam & Francicum littusattigit, & in Gal.

| cflinab;l

Ti

liam fugit.

hii

Anno 1652. Erneítus Landgravius Haffiz

& conjux ejus Eleonora Maria Comitiffa Sol-

f«

menfis fidem Catholicam ample&untur,

tG

Anno 1653. Cromvellus cum exercitu

Londinum accedit, séque fupremum Prote-

1 p

« d

&orem regni impofterüm diciimperat, & de-

j d

je&o mox Parlameüato füb nomine Protecto-

ris Regiam poteftatem ufürpat.

mj

Chriftinà Reginà Sueciz Matrimoniumre-

lo m

cufante, Sueci in Regem eligunt eidem füc-

jl

ceflorem futurum Carolum Guftavum Pala-

ti(]um)

j

f

s

Innocentius X. quinque propofitiones

Janfeniftarum, au&tore Janfenio Ypreníi E.

( W;

i

pifcopo , editas damnat,

Anpo 1654. Regina Sueciz Chriftina fa

j

Regno paterno abdicat, quo eodem die Ca-

uV

rolus Guítavus Upf(allie in. Regem Suecorum

coronatur, & tum Edvvigem Eleonoram fili.

"

VTL

am Principis Holfatize uxorem dncit.

Chri-

Q

ftina autem venit in Belgium & Bruxellas, ubi

m

i

ab Archi-Ducc Leopoldo magnificé fufceä-ta,

HJERESES

3'2.0

at

Lutherum privatim ejuravit, & Catholicam

fidem profefífa eft , quam edo&ta per Joannem

yifi

lo

Baptiftam Guemes Dominicanum , qui in

Suecia dillfimulato cultu eidem ab epiftolis fue-

t

Jo

rat, & à Secretis, qu& tum primum vulgata

fünt.

fr

Brema à Kónigsmarckio obfidetur, &

[

deditione factà ad Suecos tranfit.

a

Anno 16jj. Chriftina Regina Suecig ex

qudis

Belgio veniens in Italiam Oeniponti publicam

A

Catholice fidei profeffionem facit, ita fua-

Q5

dente Pontifice, ut poffetillam in ditione Ec-

fjvr,

clefiaftica tanquam Catholicam exciperecum

]ini,

fummis, ut par erat, honoribus.

Cuüm-

f

que Regina propé acceffiffet ad Lauretanam

od

Beatiffimz Virginis JEdem, reliquum itineris ,

dv

uamvis valdé lutulenti & fatlongi, pedes

qum

confecit, obtulítque Reginz cocli coronam &

g

Sceptrum pretiofiffimis gemmis referta.

T&

Ludovicus XIV.Rex Galliz decreto edito

ub

excludit ab officiis Aulze füz füiqueFratris om-

Vif lj

nes Hugonottas.

z

gtl

Carolus

Guftavus Sueciz R ex infeftat Po-

timfid

loniam, & magna ex parte occupat, primáà

k

iam acie victis Polonis.

Poloniad has angu-

L:

ftias redacti (nam eodem tempore & à Mo-*

; lu

fchis in Lithuania & à Cofàccis in Ruffia gra.

i'v'f] Q

viffimé premebantur) recurrunt ad Georgi-

d

um Ragotzzium Tranfylvaniz Principem, e-

D

jusdémque Filio regnum offerunt poft mor-

?nerer

tem Gaíimiri, fi auxilio fibi effe vellet, &fi-

| ïï'ngem

lium à fein Catholicá religione educari per-

D g'g]

mnit-

S/ECULI XVII.

:

äth',"-m |

321

mitteret ; verüm ita fuadentibus Calvinianis

ïfjü 1

Miniftellis , hanc oblationem refpuit, & Po-

n,(l

loniam infüperipfe quoque heftiliterinvafitg

Jl

fed brevi hujus temeritatis peenas dedit amifz

nj

lo toto exercituà Tartaris abducto , & Tran-

fylvianze Principatu perdito: cujus filius ni-

rl

hilominüs poftmodàüm Catholicam fdem

amplexuseft, non

Md

jamregniterreftris , quàm

ceeleftis amore,

iil

Anno r656. Inter Helvetos Zvvinglia-

; l

nos G Catholicos pér Legatos Francos, Hi-

ol

fpanos , Batavos & Sabaudos pax reconci-

:ipcrccum

liatur.

. G

U Brementes fiw*?c Quaqgueri. Ahne 1656.

QUH

Orta eft in Anglia hzc Se&tà Trementium

fs

CAngli voce patria Quacrios five des Qua-

j

quers vocant ) quodinter orandum toto cor-

:mmmk

porecontremifcerent. Eorum auctor & pa-

«

rens fuit Jacobüs Naytos, qui infidens equo

J

Mt;

inurbibus ac pagis inftar Prophetz excipieba-

frurstt

tur, populis huic obviam effufis, valde reli-

giosé, & pueris Ofanna occinentibus.

Ve-

u

rüm hicPropheta tandem jufluCrom vellii cap-

n

tus, & egregié verberibus per compita ex-

ad st

Geptus eft ufquead fànguinis effüfioré , ceffan-

ub

J

tibus tandem tortoribus

a

vel commiferatione.

, velex defati'gationc

J

i i

Anno 7;6;7. Leopoldus Rex Hungarise

J

jl

ÓÍub Duce Hatzfeldio, Polonis mittitauxilia-

Alfo |

n

rem exercitum, quinumerabat novem millia

"

feptingentos peditum , & fex millia, o&in-

Ü

9&

iter u-

j

gcntqs equitum , quibus Poloni felic

tun.

122

HJERESES

J

tuntur contra Suecum & Ragotzkium Tran-

d(iovl

n

fylvanum, unde & Sueci Cracoviá difcedere

coguntur, contra quos fortius adhucfosdus

uf

initurinter Auftriacos , Polonos, Danos , &

f

Brandenburgicum.

dur!

Eudovicus XIV. Tanfenianorum Sectam

1

jam à fummis Pontificibus, Cleróque Galli-

un?c

l

cano damnatam , Parifien(is Senatüs decretis

vl

/

!

exterminandam objicit, ut qui haCtenus Ro-

[

l

2

f

mana fulmina riferant , in Regis Chriftianiffi-

ht

mi dirione brutanon effe experirentur.

Effe-

fiti

cére tamen fuá calliditate & tergiverfationi.

hyit

bus, ut faltem impunélaterent, commodio-

Titin

Á

ra füis fpargendis erroribus tempora non in-

:

fipienter operirentur,

bru

Anno 1668. In Anglia varii conjuraticon-

av

tra Cromvellum deteguntur, &eorum San-

piy

t (

guine tyranni hujus fecuritatilitactur : Verüm

quem homines tollere non poterant, hunc

lil

Deus excerminavit [Idibus Septembris, reli-

N]

&o filio Richardo , dignitatis, non ingenii &

Conti

induflriz fuz fucceffore; quarehictanto one-

Idl

ri impar ftatim füccubuit.

Mortuus autem

CUT

Cromvellus fepultus eft regià pompà, do-

UT

cuítque Tyrannos aliquos faltem uíque ad

tl

obitum'fuum in hàc vita effe fortunatos.

jnit

Anno I65«9. Apgli, dum pacis fequeftrí

effe volunt inter Danos & Suecos cum claffe

'Moti

'

T

36. navium ad Sundicum fretum excurrentés,

"nf

Cforté nontam fequeftri, quàm Danorum

lr

hoftes futuri)) ad turbas domefticas compo-

"itim

nsndas revocantur$ $coti enim , Duce Mu.

ckio ,

Eüfrog

S/ECULI XVII.

333

(f

ckio, & Angli, Duce Lamberto, copias j

Uüne

l

xerunt , & ineunte Majo, novo Parlamento

du

Day

diffoluto , vetus reftituerunt , Reipublicz

figillum perfregerunt , Prote&torem Richar-

T

dum' exauctorárünt , & ne aliquid auderet,

affignatum eft ei & Familie Cromvellianz,

uGl

Mu

unde lauté viverent , ut fic Olivarius Crom-

vellus de Anglia bene meritus videretur. Mu-

hd

nl

ckius interim & Lambertus junctis exerciti-

bus rerum potiebantur , fed demum prava-

r D

tb

luit Muckius ingenio & fagacirate , mox etiam

Anglize Regnum magná virtutis & moderatior

Tmod

nislaudereparaturus.

IUO

Anno 1660. Pax inter Danos & Suecos

firmatur , Carolus Guftavus Rex Suecix

II

moritur; & poft obitum ejus fimiliter Leo-

N

peldo procurante, pax inter Polonos & Sue-

t

cos Olivz concluditur.

i

ii

Pofít mortem Caroli Guftavi Chriftina

lh)m'

Sueciz Regina in Regnum revocata eft , ut

ningcnü&*!

Comitiis intereffet , venit igitur Hamburgum

(

15. Kalend. Septembris exiguo comitatu, ut

Qu

Kegina quidem acceffiffe, fed Regnum non

r

l

j

reípe&tare videretur: Cüm eó appuliffet, 4

j ufquc i

Suecis invitata eft, ut fidem Catholicam eju-

raret , fed contemptis eorum blandimentis,

h

nequidem Regis funebri orationi intereffe vo-

y(f^

luit , neheterodoxà concione aures fuas pol-

1

ueret.

j

In Britannia Anglicus exercitus,, qui Par-

j

lamentum exauctorárat, & jus omne in Re-

"

fyil

gaum arrogárat;per MuckiurnScoticarum co-

!

NT

a

piarum

324

j FUERESES :

ii

piaru

m Imperatorem , & Duces Hybernici.

(f

€xerc

itüs iterum omni poteftate exuitur , &

leg

itimo Parlamento reftituto., epigraphe.

u

«

inhonora

Regi cxío pofita iterum fublata. &;

honorifica reftituta eft, & r15. Kalendas Ju-.

$

bus prudentiüïthä Londini.

| d

nias paratis omni

Rex acclamatur Carolus II. .. Repofitz funt,

j

Patris ejus imagines & Avi, per Cromvellum,

[

.

miniosé füblatz ,.& juffu duplicis Camer,

[j

igno

reip

fe perhonorificà Legatione revocatus in.

Eu

am , Au&toribus: przcipuis tam nobilis.

al

Augli

m

fa&i

Muckio. & Montacuto Thalaffiarchá,

Rex ergo Anglicanà fufceptus clafle , Hagà

Comitis & Bataviá folvens cum duobus Fra-

féttl

L

tribus füis Eboracen(i , & Claudioceflrenti

| Mif

Ducibus appellit Dubrim pridie Nonas ju

nia$,

(hiti

! o

cui Muckius occurrit cum quatuor Nobilium

millibus, eumque Cantuariam deduxit ; ubi

]

uatuor dies hzfit ,'donec omnia Londini ad

f

magnificu

mingreffum pararentur , quod fin-

tholto

ulari ormnium

Ordinum voluptate.peractum

(i i

at

eít die . O&tobris , qui dies perpeþuä, folen-

üt.

níque memoriá recolit

tbl

Pofthxc morte mulétati fant aliq

uot , qui

hi

fententiam. capitis in Carolum I. pronuncia-

inAngliz

bant, quarum precipuusfuit Hariífonius 5 fta-

iij

tutum etiam, ut cadavera Olivarii Cromvel-

^£l

lii, Ireconii , Pridii , Bradshavii refoderen-

1.

tll

tur , &imponerentur crati , & Tiburum ufque

dilefe

ignominiosé raptarentur , .atque fub furcis

:! ,' ï»ïiv

ublicis- cum -eorum feretris infoderentur.

(2

ox tamen foeda iterum in Regerp Carolum

n

i

SAECULT XVII.

k

325

&Mücktümi cónjaratio fex millibus conjura-

KUIIL

t

Xórum fdéta ; "& in die riatali Demini erüptura,

dete&ta éft ; quorum przeipui dati funtin vin-

j bhu

«ula; & fapientér imperatum: milicibus em-

tis)

mbus Sactdániénto folutís; ut^ftatim Londino

ont

:fbfceder&nt:, .quo-decreto con]urano, & con-

fta l

1uratloms feientisextinda eft.

ls

Atinó 166r; InAnslia "Caroltis TI. Londxm

st

öbmnäfurüh& efüm' carnam ferià fextà &

(

feptmï&vetät ac.Quadráge(immam fancit, &

n

cüm faverécetiam Jefuitis) & delis intrareg-

IM' li

num admittendis cognzaret, Parlamentarii

i

taáiien 'éditto protinas jufferünt Jefuitas om-

uf

tie$ toto re$

o

tio'exefle, quononobftante, in

dral

ipfa 'arbe^ rcguaLonänenülatuerc complures,

Ql

Kege non mfcm.

Fu'mät Fqüoque Carolus II.

U

AüOhæ Rex- nuptlas cifin "Catliaritia Sorore

W

Regls Lufitarig: ; cüi- conceffüm eft à Parla-

ii

mento, viginti Reliaiofos & Sácerdotes Ca-

quodG

tholicos poffet in aü

Fa füs rérinere, '& decre-

ul

türb eadem o€cáfioné, ut oninia edx&äEhïa-

"

béthiz contra Cathollcds tollerentur rehgmu

nis libertate perimifsá. -

h

quot) l

FanAHcii

Hoc annoarma corrlpuerunt

)u

J

in Anglia hujas SeCts affecl Fanatici dicti, eà

jb

intentione irfürgentes & fe fe confocnantes,

j

ut Monarchias omnes ubiquétollerent; quos

(s |

appellabant/Carrales; &ajebant fe divinitus,

4

adid efle vocatós; eorümque teffera militaris

ij

erat: VlvatDommus]e(us, fed hi Phantaft:e

!

Mu l

iterató à Regiis militibus'esfi & di(fipati fünt.

)l

Anno r1662; Rex Gallie Ludovicus XIV.

64

i.

De-

0

HJERESES

326

M

Deputatis Geneva mandat, ut in eá urbeli-

l

lod

ber fit ufus Catholicz religionis, idem Rex

Emi

jübet viginti tria templa hereticorum demo-

b

liri, quz in ditione Genevenfi fuerunt fübil-

|

lius protectione.

Renovavit etiam Rex dc-

: u

creta contra Hugonottas, & carceribus in-

qi

cludi juffit przcipua capita Sect Illuminato-

ái

rum. Dunkerkam quoque, uti aliàs cum

Anglis conventum fuit, quinquagies centies

gt

ia

n

j

librarum millibus. redimit, urbémque illam

As

ingreffus, Catholicam religionem cum mul-

d

(

tis privilegiis reftituit,

hl

Anno 1665. Erfordiani tanquam refra-

&arii Crfareis mandatis de forma precationis

p

ft

pro Ele&ore Moguntino, bannoferiuntur à

L.

LU

u

Cz(re, malétamenab iisdem vapulavit Ce-

fareus Caduceator D* Jacobus Lidt à Schvva-

Cs

N

nau, quam ferociam Ele&or mox condu&is

copiis vindicare apgreffus eft.

od

qui

Idl f

Anno 1664. Moguntinus Ele&or Joannes

J (

Philippus Erfordiam civitatem Thuringiz vi

armatá adigit ad primze obedientize Sacramene

TsQ)

tl a

tum, cui fefe fübducercj& à multis annis ccepe-

rat.

HzcurbsSuecorum armis ólim füb Gu-

! &t

W

ftavo Adolpho occupata, cüm diu eorum

C Belloná Suecicá in corio Germaniz luden-

qiig,

te ) SedesImperii fuiffet, & pace pactà legi-

"Ti

&i rl

timo (uo Principi parere debuiffet , fe pro li-

bera Civitate Imperii habere coepit, unde

xnti(y

cümnecminz , necfententic eam ab wfurpatoe

: tl

140]

libertatis ambitione retraherent, annuente

Cafare ad deurectatam fubjeCtionem coacta

d

:

C&.

eítis

/

S/ECULI XViII.

322

W

Peítis affligit Hollandiam , & Epifcopus

] ldm

Monafterienfis armis eosdem conturbat, caufá

n

tamen armorum füfceptorum fuit Caftrum

fjl

Eyderum Emdenfis in Frifíia Comitis , quod

niu

Epifcopus Monafterien(is ob aliquot debita

tb

obzrati fibi Cemitis- vi occupavit.

Quod

linig

«gré ferentes Batavi , arcem Comitis fibi fub-

d on

diti, in Epifcopi Catholici poteftatem redi

el,

€

ïlo

n

arma armis oppofüerunt , qui graviori b

mox diítra&i fuerunt.

ln

Qu

AÀnno 1666. Chriftina ReginaSueciz inter-

eít Comitiis Regni Holmiz, & refervata fibi

m

in abdicationeregnijura vendicat, ne quovis

teliünl

pratextu mutatis à Suecis vellicarentur , &

negotio feliciter confe&o Romam reverti-

iutirà

tur.

m ,

AÀnno 1679. InAnglia famosáalicujus ho-

f

n

minis nauci temeritate & fraude multiplici ,

mendaciis ac perjuriis traducuntur Catholici ,

yput

qua(i rei proditionis in Regem Carolum,

quem conjurato facinore efferre ftatuiffent.

L

Y

"Titus Oates Calvinianorum ad Catholicos, &

abi(tis ad primz hzrefis (ectatores transfuga,

u

il

accufationis auctor fuit, eo folo diris & fup-

pliciis devovendus, quód nullum repererit,

um

um

qui füuz criminationi adítipularetur: nihilo-

s

minus tamen quafi dere neceflariis argumen-

d

T

QM

tis probatà ftatuere geftiens plebejus Parla.

menti Ordo, urgebat Catholicos omnes An-

n

)

j

glià eliminari , cui furori , cüm aliquorum

aM

vitá, ac przfertim Sacerdotum ex Ordine S.

Bencdi&i & Societate Jefü litatum effet, non

ï[)'oaa

4

ob-

l

X 4

328

HJERESES *

qum

obftante, quód Rex & Regina coruminno-

centiam conteftarentur, pax Zelofiffimorum

j

u)

virorum fanguine innocenter fufo ,. reftituta

j

eft, &oriminator, tanquam re fuá bellé geftà

iv

lr

(

conquievit ;. tum quidem auro & honore pro

perjurio remuneratus, ,pauló. póft autem ad

i pw

Gj ;pl

infames carceres, & virgarum iteratum fup-

$t

plicium condemnatus , ac quovisevolutatri-

meftripublic

Wi

jj

éper urbem cazíus ,. juftà. &'jmc-

Ínl

if

rità penfione.

"

Anno1684; Carolu

sRex Anghæ muntus

W

I

!

ad (ui defen(ionem & fécuritatem copiofo rfri-

lite, quem prztextu belli Belgici compata-

Mil

hi

/

(

vit, ut eos compefceret ,. qui Ducem Month-

muthium , tametfiortüs nonlegitimi ,. eupie-

mj

fint

bant fucceffionis privilegio gaudere, Londini

Jacobum fratrem-Ducem Eboracen(ium:uni-

]

cum fibi fuccefforem renunciari curavit ,. quia

[

ipfe legitimà prole carebat,. nequicqnam

n

?y

: Y

