tidielaborare, ut nos à veritate averterent,

T

'

& abducerent.

g

Joannes Monachus Pramon[Iratenfis.. Hic

[i0]T

li

cum eodem tempore Pragz adS. Stephanum

in Pifcina concionaretur , neque eum audien-

hod

d

ti populo bene fapere de doctrina Chriftiana

videretur, inde abactus, monaíterium Car-

gt

melitarum invafit, & cüm Hereticiinfültum

Tini

i

facerent contra Confüles Civitatis , & feptem

anpi

ex eis ex altiffimis feneftris in forum pracipita-

v hi

tieffent, dirum fpe&ctaculum prebuére , ftan-

«te in eodem loco Monacho Joanne , facrum

hubcba

Chrifti Corpus fanguinario. Populo oftep-

fnymü

tante.

Q

(

Pikardi , genus Hxreticorum , quód non

apud Orthodoxos modó , verüm etiam apud

ttrrt

Tisd

ipfos Hareticos fummz femper abominationi

fuit: à Pi£ardoquodam ex Gallia Belgica ori-

BD

J g

undo , qui Adamitarum hzrefim in Bohemiam

invexit, circa annum I414.

Hic , ut fcribit

R plre

ZEneasSylvius , per Germaniam in Bohemiam

i,

transmifío Rheno penetravit , qui preftigiis

uT

quibusdam fidem (ibi concilians , brevi tem;

tl

pore

S/ECULI XV.

| 143

l

i

hij

pore non paryam virorum mulierámque ple-

x

'

u

bem ad fe pertraxit , quos nudos incedere ju-

li

bens, Adamitas vocavit, & occupatà Infulà

fut,

quádam , amne Lufimitio cinctà Filium Dei fe

lttty.

dixit , & 44472 vocari voluit : docens

I-

al

|

Connubia promifcua effe debere; non tamen

Wtf

!.

finejuífuipfius Adam. 2. Ceteros homines

i

fervos e(fe, fe veró , & qui ex ipfis nafceren-

tur , liberos, Ex hisporró quadraginta viri ex

eos'mroqm

at

In(üla digreffi, & vicinas villas ingreffi, eva-

ginatis gladiis (upra ducentos agreítes interfe-

WJ. l

cerunt , quos diaboli filios effe dicebant, Sce-

lus hoc Zz/c£a , etüi fceleftiffimus , ipfemetex-

N

&l

horruit , & expugnatá [nfülà Adamitas omnes

t Cbnfum

gladio peremiz, refervatis tantüm duobus , ex

imm u

quibus cognofceret eorum fuperftitionem.

st

Hieronymus Pragen[ts Bohemus in Con-

cilio Cop(tantienfi annb r414. damnatus, &

i gt

mmwdaïu

cum Joanne Hufs combuftus. . Hi inter cxte-

*l

ros Bohemos doCtiffimi & hxrefum Principes

habebantur.

Prior exuftus fuit Huís , Hie-

al

ronymus diu in vinculis habitus, tandem fe-

hh b

cutus , quia utiille, ita & hic noluit refipifcere,

Orebite etiam Bohemi , circa annum 1418.

w

n

territorium Grzcenfe vicinásque gentes mag-

nis cladibus affecerunt, Thaboritis eruditione

vt

non multó inferiores. Contra hos Martinus

llliaB:lgä'

V. Pontifex crucem decrevit : nequetamen

ib

ch,ü*c

per plures annos extirpari potuit hoc homi-

numícelus. Quàm propudiosé & crudeliter

n

n

fY

fievierint in Catholicos Sacerdotes , vix fatis

l

w'ml

nh

deícribi ïthCü. 7

Bedricus

f|

144

H/ERESES

Bedricus , patriàStanicenfis , natione Mo- 10

ri

i

Virl

ravus , bellisatfiduus , Orebitarum Author,

[

circa annum 14.18. fpretà Religione, & calca-

gt

Yi

to Poniificio Jure uxorem publicé duxit, quá

(

ii

!t

tandem mortuá, alteram ex Polonia fuperin-

ylu

duxit, ex qua filios fuz nequitiz Sectatores

n

fufcepit.

Malé fentiebant hi cum Patre ejuüs-

W

ue Sectatoribus de Incarnatione Chrifti, la-

T

W

cerantes Ecclefíam, & Catholicam fidem cor-

lat

rumpentes.

(

Ia

Orpbazi , Se&a Huffitarum, circa annum

&

J

li

1420. exortifunt. Tresprecipuztuncin Bo-

fitn]e

hemia Huffitarum Sectze graffabantur : Pra-

Ti

genfium , qui aliis colerabiliores & mitiores

siind

fuerunt : Orphbagorum & Thaboritarum, qui

T

[j

peffimi erant.

Orphani veró dicuntur pro-

pterea, quod Joanne de Zi/c£a eorum Duce

defun&to, quem invincibilem putabant , in-

f

geus moror illum exercitum invafiffet , per-

il

inde atque Orphanifive fuo Patreorbatieffent,

Jl

fub quo tam opimas przdas agere folebant,

Trby

Exquo fa&um, ut Thaboritz in duos exerci-

fm f

tus dividerentur , quorum alii vetus nomen

[leenfe

retinebant , alii Orphanos fe propter Ducis fui

d

interitum appellabant.

Hi Orphani Mora-

lunly

viam vicinasque Regiones affiduis excurfioni-

businfeftabant.

ttmpore

Et quamvis velut Haretici

inter fe difcordes effent , concordes tamen

! QU

|Ditmen

pugnabant contra Catholicos , Ecclefias inva-

itdt qu

debant, Sacraria fpoliabant , Monafteria de-

ag

firuebant, Monachos fugabant, Sacerdotes

| T

trucidabant , & alia innumera crudcelitatis fa-

'cinora

j qim

SIECULI XV.

1

14j

eMai

cinora perpetrabant, ac fine przvia confeffio-

r

Z

dN

neSacramentali füb utraque fpecie communi-

li

üw

j

cabant. "Tandem Mainardus quidam Nobilis

Catholicus mali finem fecit, Hic fimulabat

Til

Vi

bellumà fe gerendum : ad hocbellum dicebar

neceffarios fore eos, qui füb Protopzo , Tha-

at

boritarum Duce , haCtenusmilitáffent. Qua-

i

propter voce Preconis edixit, ut , qui fuüb fe

ais

ftipendiafacere vellent, fefe in proximahor-

[

rea reciperent, Caverent autem , ne rudeg

um

& belli imperitos fecum adducerent.

Itáque

TA

antir :

conveneruntinea horrea pleraque Orphano-

rum & Thaboritarum millia, homines nigri ,

T

adfolem & ventum prorfus indurati, afpectu

Ti

tetri atque terribiles.

Hic continuó claufa

Qu

funt horrea , & ignis inje&tus , quo fzx illa &

um Dutt

colluvies hominum poft multa, quz patrave-

at

j

ratfcelera, exufta, contempte tandem & ves

t

u

xatx Religionis poenas dedit.

Aicolaus Galecus ex Bohemia oriundus,

agerch!c*"'

Presbyter, & Artium Baccalaureus: unus eo-

ii

rum fuit, qui ex Bohemia ad Concilium Ba-

j us ncd

fileenfe ablegati funt , circaannum 1434. Hic,

u

jnter rcliquosl"ucscrroresdocebat T. Nl

lrphznü i

lum hominem jufté occidi poffe nove Legis

jjseto

tempore , etiamfi id fiat ex Judicis prcepto ,

vdiu

uódid novum Teftamentum non dic&tet.

Ze

1c(1ïd€*

Joannem Hufs , & Hieronymum Pragenfem ,

n

€a de cauíà injufté damnatos & exuftos Con-

M^

flantix , & eos DoCtores Catholicos fuiffe.

Ts

p

Hermannus Rifiuicb , Batavus fuit natio-

J

qu

"i

nc , quem vulgari nomine Hollandicum vo-

D

cant,

HJERESES

t46

cant, Hic càüm in multos errores lapfus fuif-

D

fet, indéque admonitus , & tandem poeniten-

j

tià motus, palinodiam ceciniffet, à Magiftra-

yiall

tu mifericordiam confecutus , ad perpetuos

ll

carceres damnatus eft , anno Domini 1499.

J ïw,[

füb Maximiliano Imperatore Germano & Ale-

p

xandro VI. Papa.

Verüm cüm poftea carce-

h

yes evafiffet, in priorem dementiam relapfus ,

;czcntis |

multa etiam longé pejora , quàm antea effuti-

Do X

vit, Propter qu& iterum captus anno Domi-

quciac'ae

ni 15 12. per hzreticae pravitatis Inquifitores

g

damnatus, & Curiz fzculari traditus, ejus-

dem judicio vivus exuftus eft. r. Intereos

] of;!m í

u

itaque errores, in quosHermannus iíte pro-

lt Vi

lapfüs fuit , unus eft, quo afferit Angelos, five

& wl

boni, five mali fint, à Deo creatos non efle,

f

quód nufquam ( üt ait ) hocScriptura afferat.

o

2. Dicebatetiam , animam per hominis mor-

ts

tem fimul cum corpore interire: nullàmque

&i

pofthanc vitam, aliam foreparticularem : üt

mortuoSocrate moritur anima ejus, ficut cum

Telflibus

E

j

corporeincepit. 3. Dicebat itidem nullum

im

fim, f

effe infernum , & proinde noítros irridebat,

r

qui hunc exiftimarenteffe. 4. Item materiam

€x qua elementafacta fünt , non effe à Deo

In

i

d

fa&am, fed eidem effe cozternam: ideóque

Ang

il

J

dicebat eam non incepife per creationem, fab-

in )

ricatam à ftulto Mofe, àt indiftincta prodit

Biblia. ;. Chriftum item ( Ó horrendam &

M

inauditam blafphemiam ? fuiffe ftultum affe-

N

rebat , & fimplicem phantafticum , & Sedu-

Titian

&orem fimplicium hominum : quin imó ip-

fum

* m

N

A

n

S/ECULI XV.

t4y

f

li

[ami

N

fuüm damnáffeuniverfüm mundum & neminem

l

falváfle.

^M

Quot námque homines (. dicebae

hd

impiusille) propter ipfum , fuimque fatuum

Evangeliuminterfectifunt? 6. " Rurfus om-

tD

:

ïïrmznla

g.:

;:;

nia, quz Chriftus geffit, humano

generi &

reC&z rationi effe omnino contraria.

uas

km?oäa j

|

fU

propter ipfüm Chriftum, Filium Dei Omni-

li

IU

potentis effe aperté negabat. 7. Moifen à

Yuston D

Deo , modo vifibili Legem fufcepiffe, eidém-

que facie ad faciem locutum fuifle, inficiaba-

YT.

n

tur. $. Dicebat quoque fidem noftram fabu-

i f

, htee

lofam effe , üt probat (, ajebat ) noftra fatua

Scriptura, & ficta Biblia, & delirum Evange-

us

lium. 9. Item Evangelium noftrum falfüm

Asf

efle , quód, qui potuit creare mundum fine

Qd

purdent

incarnatione , eundem quoque fàlvare fine

incarnatione potuerit.

Omnes ergo iítos ar-

nomhis t

ticulos , & confimiles , impius hic oreproprio

t lg

& fanà mente coram Inquifitore, Notario &

ml

''eftibus confeffus eft cum horum verborum

ii

adjedtione : Ego quidem Chriftianus natus

iilmr

fum, fed jam à Chriftianifmo defcivi, quód

—

(tts

omnes Chriftianos amentiffimos effe judicem.

femms

Errores hujus Seculi profligárunt Patres

m

n

Concilii Gonftantienfis.

'Ihomas Valdenfis

num: P

Anglus , qui pariter fteterat contra W'icklef-

ramte

fum.

Andreas de Broda , Doctor Pragenfis,

li^

iU

hort

S/ECULUM XVI.

'JUA

Continens Chronologiam Lutheranifmi,

CU

J

Calvinianifmi & Harefüm ex utroque defcens

)

dentium.

[f",m

K 2

MAr-

148

HJERESES

1[

* Martinu Lutberus.

Jacobus Prapo

jJ

Jftus.

* Anabaptifla feu Müntzeriaui c

|

ymi

3zæinglint^z,

Entbufianfha.

* CarlfLadius.

Oeco!nmpn.

dius. Libertini[eu Quintinifla. * Zvving-

im. d)

dius & Zwvingliani.

Georgius.

David.

fs

Chriffophorus Schaplerus. — * Philippus Me-

ftäniæii

lancbton,

Martiuus Bucerus.

Jfoamues

dïy/'(,(, .11

Weltbbalus.

Baltbafar |Pacimontanus.

suih.

Guilielmus Farellus.

[

^

*

* ffoamues Calvinus,

p

uo , frc dict i Reformati Atque Hugonotta.

Effroztes.

szngenberger.

Ubiquetarii

at

f

Jeu Breutiaui.

gu/ml

t

,".

INITIUM

(n

ii

Ini

lil

CONCILII TRIDENTINI.

ATA

Petrus Martyr. Sebaflianus Caffellio. To-

lt

W

Ti |

anues Ala[cus. Henricus Bullingerus. — Gui-

T

lielmus Poflellus.| Beza.. fuflus fonas. Va-

deutinus Cratoaldus. Oftander. Stangaria-

!

. M

| Ht

il

znij. , ffve Antioftaudriami. AMufculus. .se-

| m

mi - Offandriamt. Vergerius. Nicolaus Ambs-

dorphius.

Majorifle. Mntimomi. Mams-

!

feldeufes. . Lucns Sterubergerus. — Beruardi-

. ul

nusOxinus. Valentimifle. Deifle, ffve Tri-

vitAarii.

-nti - drinitarii.. Puritamt. La-

dovicus Alemannus.

Goodmanuus.

$22220-

[

fateniuovi. Illricami , ffue Flacciani. Fun-

du David Cytbreus.

Uncki Anuglicani.

litt

R

Jfoannes Sturmius. Tenenfes. Tullificato-

vi. Paflilari. Imterimifla. "Adiaphorifta.

Wfol

Anti -

^ G]

2

|

[

S/ECULI XVI.

Í49

3 L li a

"

"Anti - Apborifie, — Anti - Lutberani. Semi-

»Munw.j

Lutherani.

Luthero - PApiffe.

Lutbero-

kff« lii

Zmingliani. Luthero- Calviniani , €f Lu-

hj , |

tbero. Offandriani. Belliani. BotquiniAani.

J

Richeriatii. Capanifla. Hamffedii. Schwenck-

! Fn':/:)jw i

felderiaui. AAmti- Schwenckfelderiami. Nu-

hr fmu

dipedes. Meswmonmita. Liberi. Hutite. Puev-

Ti

ao dugullimiami. Melchiorite Mona-

271 n

Jlerienfes.| Clancularii. Manifeflarii. Ba-

rgmhngu«mm

— enlarii , féu Stebleri. Scripturari. Ollariz.

Uv'ignn ,u

Batenburgici Pacifei. Paflericide. Sam-

guimaris. JEgidiami. Anti- Chrifliaui. De-

220HZAT.

Anti- DAmoniami.

Sabbatbarit.

Commtumia babentes.

Condormientes." Ejn-

VN

.—

lautes. Significativi. Tropifla. Emergici.

C rrbabenarii. . Adeffendarii. Metamorphi-

w dfhe. Ifeariotite. Laicocephali. Neutralifle,

h. 1

i, Ol

Manus Impofitorii.

Baffacramentales: ei»

TrillaerameztAles , e QSuatri[acramenta-

f'usjm!, li

] Star;gnrfn

& Sepmichrales. Ipferuales. — Invifibiles.

Biblifle. Penitentiarii. Atbei,eb Epicurei.

iijai

Hiftoria de Alenzonio, Gebhardo Colo-

Á

W;i, 1!12!;'

nienfi Archi - Epifcopo, Maris Regina Scotize,

Guifiis , & aliis curbis Hareticorum.

; n

/ 2,/?./

X

Artinus Lutberus Yslebitnatus eft id

N

Comitatu Mansfelden(i , anno Do-

jil 'j*' |

mini 1483. die 22. Octobris, iisdem

fcilicet te

"H l

mporum confinibus, quibus patus

74

eft in Bifcaia ad Ecclefiz defenfionem Ignatius

d

!j

/

/

j

.'ï

de Loyola , Fundator Societatis Jrsu ( àt in

Á

Gallica editione Florimundi Rzmundilegis ):

!]

Ícri-

K ;

iï

1fo.

HJERESES

fcribunt aliieum xo. Novemb. in D. Martini

Ü Iiï

j/

Vigilianatum, eóque nomen hoglà| Parenti-

l

I;iiOdimu

busei fuiffeinditum. Sed Credibile eft Carda-

od

num & Jun&tinum, qui tam curiosé Genethlia-

WU*D'IQ

cum ejus thema defcripferunt , veram ejus«

W

]i

I9)

i

dem nativitatem fummo ítudio perveftigáffe

qnit*:*ïmu

MI,

'N'*:

h

acprodidiffe. Cardanus autem 22. O&obris

dj

eumnatum fcribit , hanc inquiens effe veram

pro:mden

Lutherinativitatem: de Cent. genit. idem di-

BU

cit Junctinus. . Pater ejus fuit Joannes Luder,

frtimr

Mater Margaritha, Martinus ei nomen fuit,

cito

Luder vel Lotter Cognomen ; hoc enim po-

n

j

m

Íterius ipfe in prima ad Eckium epiftola ponit.

tl

D

l

If

Verüm quia id nominis in lingua Germanica

tüntud

mali ominis eft , Luther dici voluit.

st

. Exactis primis adoleícentiz annis , & pofitis

iwirm

in Magdeburgenfi & Ifenacenfi Collegiis , hu-

maniorum literarum. fundamentis Erfordiz

d

nQun

anno ijoI. Philofophiam aggreffus ; anno

pb

1503.ad Jurisprudentiz ftudium fe applicuit.

Denin

]

Sed propofitum pauló poft mutavit : egreílus

10

Y

enim cum ftudiorum Socioin campum , illapsá

tm dif

derepenté tempeftate Socium ante pedes (uos

lpofty

fulmine extin&tum vidit, fumo ipíe afflatus ,

Ti ony

ceteroqui fanus & illefüs. Eo utincolumis

Cetmu

evaderet, in tantis anguíliis voto nuncupato ,

fuïcepräl

poft quod iteratá in tempeftate vehementer

RATU

coníternatur , quafi lauretum aliquod quz-

|

]

190 Ifh

rens, terrore magls, quàm devotione indu-

.':ï*J[um 51

€tus Eremitarum Augufítinianorum Sodalitati

"'HOdI T

nomen dedit , Coenobium Erfurdeníe anno

:g

1f04.cümjam 21. xtatis annumattigiffet, in-

RUT

greffus,

S/ECULI XVI.

)

198

lr

j

iä

itu

greffus. Hiftoriam hancipferecenfetin libel-

E

lo quodam , quem de votis Monafticis fcripfit ,

Ü

l

j

u

[

)

nl

& Patri fuo , quamvis illiterato nuncupavit.

Tam fubitam hominis mutationem Amici &

4 N

1

Familiares ipfius magnopere funt admirati , ut

[j j

DO

(l

qui hactenus in juvenili peCtorenon pietatis &c

religionis , fed alia vitiorum (ad quz ztas illa

albv

propenderefolet) feminaperfpexerant. Sed

fl

nec naturam ille ita abfcondere potuit, quin

o

ftatim initio animi morbum proderet , appli-

o

catus enim officiis humilioribus & mendicatio-

licamy

ni religiofie Univerfitatem velut Magifter Ar-

ylpi

tium interpellavit, & fe fe iis exemit. — Vix

| (emuia

etiam exacto probationis füz anno , do&rinz

h

opinione inflatus, primus haberi , cxterísque

)

j t

omnibus imperarevolebat : fed brevi Sacer-

l

J:

n

dotio poft alios ordines initiatus anno 1507..

ys u

in Quadragefima 2. Maii poft Dominicam 4.

p t

poft Pafcha, primitias magno terrore obtulit.

n

j

Demüm illine W/ittenbergam translatus eft

anno y$08.

Eo tempore pernitiofum admo-

1mpuf

Jf

düm diffidium inter Auguftiniani Ordinis R e-

[e]

J

ligiofos exarferat, adeó, ut feptem Monafte-

j

ria contra Ordinis Vicarium Generalem per

p

Germaniam confpirárint , quorum defenfione

p

füfceptà Lutherus, rebellionis Advocatus ad

d

eorum caufam agendam Romam ablegatus eft

m

d

anno IjIO.

Noverant enim ejus ingenium

r

eyot

aftutum.,, verfipelle & intricatum , & ad res

]i

D

ejusmodi, ac przcipué ad alendas diffenfiones

xJnu

(

l,

ànaturaquafifactum. — Aliaquz de prima ip-

"

mi

l

fius juyentute & religiofe vite ingreffu nar-

rant

K 4

152

HJERESES

l

lm; t

rantalii, hic omitto : leges illa apud Coch-

Ixum , Lindanum , Florem Remund.

j/ i

j

Caterüm negari non potefít, quin multis

frim

Í

T

animi & corporis dotibus preditus fuerit; fed

quz ingentia vitia zquabant & contamina-

j "i

at

[

bant, inprimis fera quzedam infolens, & into-

U

lerabilis arrogantia : diffimulari non poteft,

(inquit Gefnerus Lutheran. in Bibliothec. Lit.

qT

J

D

[;nL (

M. Latherum ingenio fuife vehementi, &

dul

qui aeminem, qui cum ipfo non fentiret , fer-

r poflet.

Merum virus lingua ejus fundebat,

gt

qifey

adeó, ut aculeos ejus & morfüs vix quisquam

etiam amicorum potuerit effugere.

Quin e-

fetib

Mi

1

tiam ne- honeftiffimorum quidam bominum

a

ä

cinerí pepercit : quod etiam tam à Bucero,

quàm Erafmo non femel fuit exprobratum ;

T

r

Lutherus , inquit Erafmus, animum füum in-

jurüs & conviciis pafcit, nec iis fatiatur un-

D

Y

V

quam , furiofo Orefti fimilis. Eraf. in Hypera-

milai

fint^

Ípifte Dialog. adversus Melancth. contr. epift.

non fobriam. Nec minus moribus intempe-

; uotd

rans, quàm ir do&rina inconftans fuit ufque

Toyt

adextremam ztatem : ex qua inconftantia in-

tl

finitz propemodum & inter fe pugnantes hz-

ii

w

refes prodiérunt : quemadmodum inter me-

dios flu&us infülzznonnunquam exiftunt & e-

kSoblïg

mergunt.

Fuit praterea omnis fübjectionis ,

! tj

|

aufteritatis & poenitentiz capitalis hoftis : jc-

|

Témun

junium veró, & caftitatera cane pejus & an-

tiri [l

gue oderat , adeó ut non dicere folüm ; ve-

Atom|

rüm etiam publicé fcribere non erubefceret ,

Ány

e & offibus

Jl

W

naturam fibi none Iignq » fed carn

fadtam;

S/ECULI XVI.

155

LU

faCtam ; nec magis fe (ine foeminarum , quàm

i

vini ufü vivere poffe, nec minus renes pur-

gare , quàm ventrem exonerare fibi neceffe

effe.

'Tam effe neceffarium ventris ufum,

d

quàm eft neceffe ,ut mares fimus , &'magis ne-

At

ceffarium , quàm edere, bibere & purgare al-

vum., Unicuique uxorem non minüs affidue,

m.cc.ii;,

quàm Helvetii enfzs lateri accinctos geftare

n (

folent, circumducendam : Homines adnihil

«ijfnliïiï

i h

j

aliud natos effe, quàm ut genus fuum multi-

T

plicent ac terram repleant.

Nihil magis fe

J

(I

U

!

odifle , quàmS. Hieronymum ; eoquöd.fnihiï

.f,l

(unt

fereille, quàm abítinentiam & caftitatem in-

v iminun

culcet.

De cateris veró Sandlis, qui vitz au-

lum

ftleritate & carnis mortificatione infignes , fic

moum,

loquitur libro de fervo arbit. omnis horum

imüm

fan&titas ín eo pofita eft, quód multum jeju-

rinne

nàrunt , multum orárunt, duriter cubuerunt,

Á

multa denique facco & Iacerná induti ,. paffi

o

fünt : quam fan&itatem etiam canes & fues

us

quotidie exercere poffunt. Cüm veró de Ny-

H

N

cxno Concilio loqueretur , in quolex cccliba-

(0n

li

Uv

tüs renovata fuit, fic loquitur : Quafi veré

Spiritus S. nihil aliud agendum habuerit, quàm

mgnanm':ï'

imiit?

ut Miniftros ad zes periculofas , imó impoffibi-

exlit

lesobligaret. Sedhacaliáquefoedé & nequi-

vf

|

1

ter ab ipfo dicta & fcripta ex Epithalam : Flo-

]s

remundi Rzmundi leges excerpta ex ipfis Lu-

theri libris; Nos veró ad ortum illius Secta

I

:

(

i

ï

Chronologicé deducendum digredimur.

)

E;

Anno 15 17. Lutheranz hzrefi sdatumeft

iniium : Cüm enimin Concilio Lateranenfi

Jäïü;

;"ausg'

' decreta

»

1f4.

HJERESES

[/!

j

)

decreta fuiffet expeditio in Turcas, quorum

potentia indies invalefcebat, & ad hoc Leo

r i

;m?a[üün

Pontifex per univerfüm Orbem Chriftianum

Cruciatam cum Indulgentiis promulgáflet ,

i

i

Archi - Epifcopus Moguntinus ejus promulga-

i

m

tionis munus Patribus Dominicanis comrnifit ,

cüm antea Eremite S. Auguftini earum Indul-

gt

gentiarum per Germaniam promulgatores ef-

d

Íent 5 nominatim autem ab illo Antiftite ele-

ETU

hm

Ctus erat Joannes "Tetzelius , eoquód is jam

fdgho

anté multam pecuniam militibus 'Teutonicis

confeciflet ad bellum Mofthoviticum ; pro-

t

m

e

pterea Joaunes Staupitius Auguftinianorum

Vicarius Generalis per Germaniam ejusdem

Ordinis Martinum Lutherum Theologiz Pro-

Jf

fefforem Wttenbergz concitavit adversüs

(

Przdicatores.

Martinus autem non modó

a

W

multa perperam ex füperiore loco contra In-

T

dulgentias effutiit , fed thefes promulgavit,

lgl

quibus & earum inanitas, &

uzeftorum for-

ximln

Yolen]

desaperirentur. LHasítatim Tetzelius ipfe In-

quifitor Francofordi , üt hzreticas excuffit,

ut, d

císque oppofüit centum fex alias , quas W/it-

(j

Tuhg

tenbergenfes Scholaftici, jam afflati Lutheri

fpiritu publicis fammis cremaverunt : ex qui-

; n

büus ignibus immenfa eruperunt incendia, quse

, il

aqux guttulà ( inquiebat Sadoletus) pruden-

gttoct

ti tmanu adhibitá extingui potuiffent.

Multa

Concli

hic mentiuntur Acatholici & affingunt Przdi-

fhrero

catoribus Cruciatz , üt primzevut zelum füi

'td,

Pfeudo- Prophete tueantur ; pref'ertim A-

Anno

ileo no-

L.

nOn»ir"pi ifti; qui recentiffime pro Jb

Wt

*

vella

S/ECULI XVI.

155

h

vellz fux Religionis ( quam tamen Apoftoli-

P

cam volunt ) ícripferunt.

Verüm dicax eo-

(

rum paffio nonzqué cauté mentita eft ; ut (i-

Ia

biipítin decurfu non obviet manifefté contra-

Bu

dictoria. Quod veró deIndulgentiis um pro-

Sümmj

muleatis loquitur, claré perhibet, quódnon

vlf

intellexerit, quid(int Indulgentie. Risuitá-

hm

que digniores funt Scriptoresifti, quàm ullo

Ti

n

d

verbo confutante.

A

lt

Auno 1518.5climus TurcarumImperator

Jl

felicibus belli fücceffibus elatus, ad Imperium

41j Mp

[

Romanum occupandum animum & vitres adji-

Viciffim Leo Pontifex in eundem Prin-

tOR

cic.

cipes Chriftianos accendere laborat, fed co-

1

hn

màtui ejus obfiftunt exorte novz hwrefes ,

"ais

uss Martinus Lutherus vel novas effingit;vel

Y m

antiquas refufcitatas denuó fpargit, quem ta-

uml

men & diíputatione & fcriptis Joannes Eckius

vmip

Ingolftadientis Do&or egregié refutat. - Ma-

zi

ximilianus quoque Cefar tantis malis obviare

j

volens Lutherum ad Comitia Auguftana evo-

cat, ejüsque cau(am difcutiendam Cardinali

(2

Cajetano tunc Legato Pontificio committit.

qussï»

D

Lutherus quidem coram Cardinali fe fiftit , ei-

démque fe quead fpeciem fübmittit, fed poft-

u

(

T

modum inde clam elabitur, iterimqueàLe-

gato citatus , ad Pontificem , & à Pontifice ad

j

J

Concilium Generale provocat , more fcilicet

Wt

Hareticorum ad tergiverfandum, non emen-

ngun:'i |

dandum.

n? |

Anno rj 19. Leo Papa Militium Legatum

»ræf j

rittit in Germaniam ad novas herefesfopien-

y"

AS $

156

:HZERESES

das: agit is cum Luthero , eámque impellit ;

g

ut ad Pontificem demi(sé fcribat , quod ipfum

j

Lutherus prz'ftat, excufando fe, & temerita-

ytenin

tem füam deprecando.

Inter hecLipfiz in-

kond

fituitur Difputatio publica inter Eckium &

| 901" u

Lutherum coram Georgio Saxoniz Duce , u-

Ái

A

dicibus Theologis Parifienfibus & Erfordien-

fibus , qui palmam Victoriz Eckio contra Lu-

qunii

therum clamofuüm adjudicárunt.

Et vincen-

ii

m

dus tunc fuiffet Lutherus,.fi Germanis Princi-

pibus mens Izva non fuiffet,

: B

Floruit hoc tempore Erafmus , natus Ro-

Tobe

v

terodami in Batavia anno 1494. aut 1467. ex

ll

furtivo ( àt alii fcribunt?) concubitu Sacerdo-

umf

tis cum ancilla , aliiautem , Patre Piftore Gou-

dano , unde di&tus fuit Gerhardus Gerhardi ,

(l

quz vox cüm Belgicé fignificet defiderare; hazc

A

aW

duo nomina in Latinum Grsecümque commu.

tavit, diclque voluitDefiderius vel Erafmus.

du

Vir abíque dübio magnz eruditionis , fed pau-

denfr

Ió liberioris: unde dicitur Luthero füffeciffe

! Purfn

rpateriam , & caufam dedifle huic proverbio:

trreno

aut Lutherus Erafmizat, aut Era(inus Luthe-

hs

j

rizat.

ln

Mulkti & magni Viri putant , illum à fide

D

nunquam defeciffe, fed traductum & infama-

ao

l

tum fuiffe à Monachis , in quos impotentiüs

Yb

incurrit, & inde aliquam apud Catholicos no-

Mfüf:

tam impletatis contraxit.

mci

Ad hunc quoque annum fpeCtant initia

ET

Udalrici Zvvinglii Helvetii , qui priüs Glaro-

*el

nenfis , deinde Eremitanz , denique Tiguring

Eccle-

"ugny

SACULI XVI.

157

Vg

Ecclefiz Parochus , ubique fe impudicum, eb-

riofum, & vitiis omnibus deditum oftendit,

[

tl

ac demum acerrimus extitit Sacramentarius ,

& tametíi in quibusdam Luthero accineret,

d

A

poítea tamen infenfiffimus &

jusdem Hoftis

tDup)

ul

fuit.

KH

Ànno 1520. Lutherus à Leone Papa ex-

ml

communicatus ad Concilium Generale appel-

ln

lat , & Jus Canonicumceum Bulla fuz excom-

TM

municationis W/ittenbergz publicé cremat ;

Econtra Lovanienfis & Colonienfis Academia

y il

Lutheri fcripta multis erroribus & hzrefibus

Iijfr d

referta damnant, & igni adjudicant, fed &

Ia

Carolus ejusdem Lutheri fcripta, non tan-

I COl

tüm in Hifpania, verüm etiam inBelgio exuri

r

mandat.

Vr

Anno 1521. Carolus V.Imperator in Co-

j m

mitiis W'ormatiz Lutherum cum fàlvo con-

vb

duc&tu evocatum & obftinatum profcribit,ejuf-

jh, t

dem fcripta & perfonam damnat. lliniverfitas

avl

M

"

r

Parifieníis & Henricus VIII. Angliz Rex libro

COR

egregio errorem ejus refütat , & ob idàLeo-

TE

ne Papatitulo Defenforis Fidei donatur.

Leo X. Pontifex moriturex lento veneno,

)!

lUH !

üt quidam feribunt per Cubicularium propi-

;

m

l

nato, de quo tamennulla quzttio inftituta eft,

m

ne Princeps aliquis potentior in crimen voca.

j

d

retur: adversüs hunc Pontificem füpra mo-

um calumniis füis defieviunt Hzeretici , quem

"

etiam. Purpuratum & Infulatum Sardanapa-

lum appellare audent , à quibus tamen vitu

pez

qll

lL'&

J, '

rari magna hujus Pontificis gloxia eft.

Anno

HJERESES

158

m'*szt(

Anno 1522. Chriftianus feu Chriftiernts

!;üm 531

Rex Daniz ab Ecclefia deficit, & pauló poft

ob crudelitatem fuis intolerabilis factus , à Fri-

du

i?

derico Patruo, Holfatiz Duce , cun&tis Regni

SW

Ordinibus adhortantibus, armis impetitur,

C

j

& unà cum thefauro liberis & conjuge Elifabe-

iO

thà Caroli Imperatoris forore in Belgium pro-

y

fugit.

In locum ejus fuffe&us eft Rex Daniz

W- 1

& Norvvegiz idem Fridericus , Sueciz verà

T

Reguum poftea obtinuit Guftavus , quem Sue-

li

ci elapfum € cuftodia Chriftierni Gubernato-

thtti

rem adversüus eum con(tituerant, qui & ipfe

deinde abdicatà Fide Catholicà LutheriSectz

Ti

fe dedit.

mzai'ü |

lr

In Germania Lutherus W'ormatià egref-

ii

fus & in via retra&us ad arcem , in eáque in-

* n

cluíus , quam deinde Pathmon fuam vocavit,

etiam invito Friderico poftmodum ex arce illa

fs

Jous

W'ittenbergam redit, cui adjunéctus Carlfta-

dius factus Agricola, & Philippus Melanchton

: Jl

fii

Piftor , ille etiam Archi- Diaconuslicét, duxit

uxorem, cui Epithalamii loco Lutherus Mif-

d

n

fam ridiculam , & turpem (atis occinendam

compofuit.

Celebratz fuünt hz nuptize ebriis

ttsd

DN

omnibus conyivis , & veteris afinz carnibus

faturatis , quam , ferinz loco, fcabiofam é

t

inolendino mactari juíferat Vicinus Dynafta,

r

fübmiffis deinde ejusdem jumenti auribus &

titoft

pedibus , ut intelligerent cónvivz , quibus de-

d p

liciati effent.

ID

Multa quoque Lutherus tum

fcripfit, aut veriüs evomuit, jam in omnem

Ttrf

;

türpitudinem effufüs , in quam omnem feré

trahe-

SJECULI XVI.

1j»

trahebat Germaniam.

Et mirum fuit Fride-

m

J

J

n

ticum Saxonem Electorem , & Fratrem ejus

jJoannem, Lutherum fovere kpotuiffe , quem

(

lN Xl'*l

tamen Ferdinandus Auftriz , & Georgius Dux

Lf

B s

Saxoniz exagitabant.

Cüm nihilominusplu-

U

V

pH

res alii, quieum comprimere debuiffent , feg-

TT

Px

niores eflent , quàm qui eum ventilarent , adeó

N

l

As

1

incendium hoc excrevit , ut fopiri amplius non

j N

2

poffet , & feptentrionem poené omneminflam-

inaret.

Ri u

Ti Go

Ànno 1523.exagitata eft de more per Lu-

It qidi

therum Apoftatam Germania , cüm ipíe glo-

[udenoi

riaretur feimpedifffe , quo minüs Ecclefia Ger-

manica exactionibus & annatis gravaretur.

ml

Invectus eft & ipfein Principes ferociter , qui

verfionem füam novi Teftamenti damnáffent,

hgt

QU AT

quare in eum infurgere coacti fünt Eckius , Fi-

ul

Ícherus Rottenfis Epifcopus , Thomas Morus,

müuxür*b

Joannes Cochleus, Jodocus Clidovzus, a-

litque eruditi Viri, omnes ab eo convitiis pro-

at

mildhd

fcifli, que nunquam ei, nec aliis Hzreticis

defuére.

» t

Anno 1624. perdurant in Germania tumul-

ps ov

hp

tus de Religione, multis convenientibus pro

controverfiis novis & novis femper emergen-

n

tibus, Norinberge, Ratisbonz, Spirz habi-

y, d

tis; initz quoque Difputationes acerrimg ir«

QU

V

rito femper compofitionis eventu, Novatori-

ii

bus pertinaciter contra Catholicos errores

j

cl

y»

fuostuentibus , unde natz fünt Inter eos 60.

3

» ll

diverfz Sedte , quas longum nimis effet nu-

j ICIE

merare.

n

Lutherus

i

160

HJERESES

lii

Lutherus quoque abjectojam eucullo Mo-

g

naftico , apoftafiz à fide , addidit apoftafiam &

(l

Religiofo Ordine, uxore ductà Catharina Bo-

rxà San&imoniali ex Monafterio Mynycez ab-

gawm

M

reptá, cujus pravum exemplum magna mox

turba Monachorum & Clericorum fecuta, &

T

ideti

fa&a e(tlonge latéque eluvio omnium fccle-

m

rum.

Non defuit tamen fuz Ecclefiz providus

d

fig

& benigniffimus Deus , qui deficientibus aliis

ednt

nová prole alibi Ecclefiam fuam propagavit,

fritci

Viros in fide fortes , & inftitutis ac moribus

San&osimpiis apoftatis oppofüit. Hoc enim

; hr

pl

anno inftitutus eft Ordo Glericorum Regula-

rium, quos Theatinos vocant , àPetro Cara-

'-

t

p

fa Epifcopo "I heatino, qui poftea creatus eft

|

l

B]

Pontifex dictus PaulusIV.

E

I

Anno 1525. Jubilaum hoc anno raro &

;

tenui concurfu celebratur Romz , quia Italica

4' Chrhs

| n

bella & Haretici paffim Indulgentias allatran-

Dus!

tes multüm pietati promovendz ob[tabant.

of

In Germania bellum rufticum eorum, qui

; histo

contra Clerum & fios Principesà Luthero ex-

! vt

citagi infürrexerunt , fopitur , occifisex iis fu-

pracentum millibus , & Duce corum Müntze-

j

rocapite plexo.

.. Nidentur etiam hoc anno exorti molles Lu-

therani, cüm Philippus Melanchton Philip-

pum Haffie Landgravium ad hzrefim tradu-

LUrhcr

; "Qu

xiffet, eidémque perfuafiffet, ut nihil de Ec-

m

clefiz ritibus immuctari (ineret.

J

! Uaf

D

Exorta eft etiam Secta Libertinorum, Au-

€toribus

S/ECULI XVI.

16t

"ll

&oribus eisdem poftea Tornaci exuflis. Se-

nj

natus Parifienfis, ne Lutherana herefis per

y

Galliam ferperet , ejusdem primum Promuls

I

gatorem flammis exurit.

J

TM

þMa-

Albertus Marchio - Brandenburgenfis,

pl

giter Ordinis Teutonici in Pruffia , cüm diu

hn rj

fubterfugitfet Sigifimundo Regi Polonix Sacra.:

mento fe obftringere, ficutolim interipforumr

2ynili

Anteceffores conventum erat , nunc tandemr

x d

fatigatus infe(tationibus & infli&is à Polonis

g,

calamitatibus cum Rege tranfigit, ut Ordo

1C TO

mutetur in Ducatum , qui ipfi Alberto jure

Tocanm

hxreditario conferatur , eáque ratione ipfe

primus Dux Pruffiz creatus , & fa&tus eft Lu-

TAl

OCU

theranus ; & ut Magiítrum füum Lutherum

imitaretur, anno fequenti uxorem duxit Do-

r d

rotheam Regis Daniz Filiam , fucurus libero-

rum

X carne Pater, & nonam

wunt

;!.

pliusSpirita &

Chri

i

0 Pater Cruciferorum.

,q&altdïm

[

iy

lr

Ordo PP. Capucinorum inchoatur , quem

Deus Hzrefiarchis fpurciffimis hujus temporis

li.

ag

oppofuit, quiab Hereticorum abominationi-

bus homines füo exemplo, & carnis inimico

futhttt

vivendiiníticuto revocaret.,

Asb

fs as

v?

ERRORES ET H/ERESIS

MARTINI LUTHERI,

ii

I.

NG

j

d

L

Utherus magnam Scriptur. partem tan-

i

quam apogrypham repudiavit, videlicet

mbl

"

Tobiam , Judith , multa capitaexEfthere [ob,

Ecclefiaften , Sapientiam , Ecclefiafticum ; Ba.

l

] Au

n

ruch,

162

H/ERESES

u

ruch , partem Danielis , Libros Machabzorü ,

n

Epiftolam Pauli ad Hebrzos , Epiftolam Jaco-

U

bi, fecundam Petri, duas ultimas Joannis , E-

lt

)

piftolam Jude & Apocalypíin. 3. Errores vo-

jn

cabat omnes fcientias fpeculativas. 3. Nega-

(

bathonorandos aut invocandos efle Sanctos,

J

l

q l

& cupiebatabrogarieorumfefta, 4. Sinonip-

f0 f

fe Lutherus, quidam tamenillius Difcipuliim-

fi

hurt

ugnabantimagines. j. Negabatin homine

p

(6

lberum Arbitrium.

6.

Ceníebat omnia ne-

y

[

ceffitate abíolutá & inevitabili evenire.

B

T.

ftut,

Hinc

a

l

ui ejus Affecle dicebant orationem

€tnt

eífe in

d

illem. 8. Lutherusfibi perfüadebat,

tit, l

"

homirem gratià Dei excidentem aliud nihil fa-

huhet.

cerepoffe, quàm peccatum. 9. AdEcclefiam

gt

non pertinerenifibonos. 1o. Concilium Ge-

Cl

nerale, etiam rité congregatum , errare poffe,

| gt

tam circa fidem, quàm bonos mores. r1.,Ne-

bent

que Apoftolos, neque Przlatos illorum Suc-

film,

ceffores habere Au&oritatem ullam à Jcsu

prate

Chrifto condendi Canones & Leges. 12. Non

morti

licere quenquamullis humanis legibusadftrin-

Q a

gere , concludebat : nonfolümlicere, fed e-

Nl

tiam neceífe effe coslibatum & monachatum

fineh

violare. 13. Prelatis Ecclefiz obtemperan-

