publicé tune Anglis vel. Scotis contra muíli-

àá

tare przfumentibus.,

1

! giid

ÀAnno 168;. Ca

rolo Elc&Orl Palatmo

; tb

Rheni hzretico fine hzrede defon&to inEle-

N

€toratu & ditione. fuccedit fereniflimus Dux

tij

Neoburgicus Catholicus.

i

Mi

Carolus Il. Angliz;Rex €

athohcamfïdem

x

(ftQ)

privatim ante mortem fuam profeflus ex hae

n

vita decedit, cui ftatim in.regno fuccedit Ja-

lihi]

cobus frater Eboracenfis , qui eodem die ad-

rj

huc ab univerfis Regni Proceribus Regiz: di.

(Umqu

gnitatis Succeffor falutatus eft ,;.& publicé in

eh

initio (ui regiminis Catholicum fe effe declara-

f

vit :

S/ECULTXVIT.

2

M.

vvitz « Cutnihilominus omnes repti otdines fo-

lito obedientiz juramento: fe'ob(trisxeruüt,

R)IRQ

Caroli-filius nothus ; :qui tunc inter Batavos

i be!!äg.

verfabatur , -fpepopulià CatholicóReseabdz

honore[

lienandi; 'atque ad fa alliciendi captis ; ov

Lt

paratis (ibi. Sociis Arpilio - Cornite" & Nóobili

vuni

Grajo, rebellionem meditatus eft; eófque íü

YOl

Scotiarn cum'armis & copiisaliquot pr&milit ,

brevifecuturus ;: fiipfiprima moliminis hujüs

fündamentaz.jeciffent; ^ Ex(cenfione factà rez

m

bellionis:antefigmani, amaglspromilfis& fpar-

tht

fis:libellis populum/ad Monmutium vocábánt.

[

PoftülavitRex Jacobus ut regni Cornitia de

nilont

his (editiofisjdecernerent;' exoravicqüe at Iae-

m

£e majeftatis rei ,'ideó queé capitis füpplico mul-

Toud

&andi denunciarentur; :quód etiam brevi ef-

ml '

fc&um'eft, 'tunc Argilius & Regiis copiis in-

n

terceptus Edenburgi capiteluic & Monmutius

pati forte:przlio ad Briduaterum ii "Anglia

MWE;'F*

n

vi&tus j captüsque Londini VII; Kalend; Au-

ï

guít. Regis titulum( cujus perforiai

ï

p

Jl

J

l

re C&perat?) & capüt fimul atmifit. ^"

u

55aRomze Michaél Molinos Sacerdós. Hifpa-

unquæB

nus;; qui:ficte pietatis larvà abufüs rultos

fediicébat ; - decreto. Congregatiónis ^ Sancti

ófficité domo ad.carcerestrahitur./^''

jui

"d

ha

Jouietifla.^ - Auttor eorum Micbae! Mo-

li£os füie natione Hifpanus Aragoneén(is, Do-

T

j

&oris & Sacerdotis dignitate infighis , virtu-

jili

N

Ib

tum quóque (imulator maximus ; 'ita ut foris

n

An

Fo]

gelo firnilis , & extafes fpirare videretur:

n

detectus eít tandem Romz ; &in carceres re-

l

L*L

clu.

J

3306

HJERESES

clufus, poftea publicé coram. Sacro Senatu

aulàque Romana ac immenfía populi frequen-

p'onis?i

my

tia errores fuos recantavit: tantàautem om-

g

nium execratione ejus do&trinz capita & ob.

finot

fccemitates auditz fünt, ut repetitis populi

du

vocibus ad flammas poíceretur: Summa ve-

i

ró doctriaz illiusfuit :

n

In vità fpiritualifive myftica hos folos cen-

J(ey'sAn

fendos effe perfe&os & veré myfticos , qui per

hi

unum actum non revocatum Deo íemz! ob-

i

lati, & üàt dicebat, totaliter uniti re(gnati,

:ppulfm

atque relicti reliquos oranes actus üt. füper-

u

fluos fufpenderent , ac veluti inanimati per-

pl

manerent, nihik prorsüs operando, aeque

n

volendo, meque petendo, nee de acceptisà

aun

Deo bonis gratias agendo , nec ad proprios

du

defe&us refiectendo , fed filendo, & meré

þmï

paffivé fe habendo, inabfeluta permanerent

at

indifferentia circa omnia, five posnam five

fm]

premium, five infernum, five paradifam;

feih

feu. xterham damnationem aut falutem, f&-

tf

nendo, ut Deus operaretur, & fuam Divi-

yttsr

nam voluntatem in ipfis adimpleret. Unde

(ibSi

& alios multos errores deducebant , fimiles

Gul

erroribus Baguardorum , Beguinarum & IIlu-

PU

minatorum, dequibusactumeft, Hosveró

i

omnes Quietiflarum errores& propofitiones

Mi

profcripfit & damnavit Innocentius XI. de-

Q0ton)

cretoedito die28, Augufti Anno 1687.

IU

Ànno 1688. Princeps Auriacus W/ilhel-

1nus IV. Idus Novemb. claffemAngliam ver-

li

Tfmo

süs folvit, tutandz, ut ipfe affercbat , reli-

gio-

of

t

SJECULI XVII.

3j1

gionis & Anglicz libertatis causà quas&Rege

lf

Jacobo opprimi querebatur: Rex autem Ja-

At

il

cobusob rebellionem & proditionem fuorum

Filis N

fübditorum cum Regina & filio W/allix Prin-

Ut y

cipe in Gallias per periculofa cerrà maríque

itinera fugam capeffit & Princeps Auriacus

Guilhelmus, ejüfque Conjux María JacobilI.

ülongcn

Regis Anglix filiain Anglia Reges proclaman-

M

lu

tur.

hedi.

t

Anno 1689. Rex Jacobus nonis Jannarii

appul(üs in Galliaà Ludovico Rege omni hu-

iigs

manitate excipitur, qui regium S. Germani

ht

prope Parifios Palatium cum regio Pratoria-

J

norum & Officialium apparatu inhabitat orn-

2

i

fuerit ufurus,

nibus zrarii Regis expeníis quamdiuin Gallia

mb

fiun]

Jacobus Rex Angliz ex Gallia in Hyber-

niam deícendit animo recuperandi regnum

u

fuum & Londondericam civitatem obf(tdet,

r

fed illatis füppetiis fpe fu& fruftratus ob(idio-

i

nem íolvit & traduéctisaliis infuper urbibus in

nl

l!

. ln

partes rebellium novísque auxiliis ex Anglia

füb Schombergio Duce advenientibus contra

[ ii

,

Catholicos, Rex Jacobus cum füo exercitu

sl

adtutiora fe locareciperecompulíus eft.

I)

Interea Auriacus W'ilhelmus & uxor ejus

Maria filia Jacobi folenni apparatu Britannicà

u

coroná infigniuntur.

J

Romz hoc anno vitam claufit Chriftina

Is WF*

Alexandra Regina Sueciz annotum 63. qux

u

rariffimo cxemplo, ut fecuré Catholicam fi-

f J

Ü

dem profiteri poffet, regao abdicato Romo

iater

332

UC ELERESES

interreligiofiffima: pietatis exercitiaohfénuit,

r

In hujus pietatis ac generofz 'abdicationis

n

"

eommendationem voluit eam Inttocentíus im

| n

l

D. Petri Vaticano fepeliri fepulturá rulli ad-

u

huc preterquam Pontificibus ; & duabus tan

T

li

tüm Virginibus ilsque 'Reginis M

Chrifting Suecis concefsá.

i

"

nrire-

Í

u

tj

Anno 1691, Die. 42 Januari

i fAfiväxändcr

VIII. eà quá folet folennitate, fcilicet in has

L

[

us

bitu Pontificio , & ore próprio & cotam Car-

dinalibus Bullam publicávit, :quá'affertas à

r

TUl

Clero Gallicano in Cornitiis anno 1682:qua«

tuor propofitiones de'auctoritate ceu' Pontis

ol

ficis ceu Ecclefiz univerftt & acta circaRega-

(

u

liz extenfionem refcidit; ácnullius valorisaut

roboris fuiffe , declaravit, & hoc'pridiemor-

zil

a

W M

j

tis (uz fecit, ut fic animam fuam - deobliga-

YU

ret, fedtutorem Eccle(iafticorum jurium inz

CQ

corruptum f& fifteret Deo judici;,''cui abimam

mj

pié redidit t. Februarii;;anno etatis g1. $e-

dem Divi Petri relinquens Ignatio 'Pignatelli

Ti

füla

Neapolitamó , ac illius'cívitatis Archi-Epifcos

po; quinofhen Innocentii XIL. affümpfic, &

tilem

TT

mox paufferum neceffitatibus fübvenire quà

potuit, curA laboravit,^'a€ confoederatos

r

n

Cj

Principes contra Tur

"

öäg' pecunià 'Jib*grauiï:;rv

adjuvit.

"

L

ngliz expulfis "ïtcrufn"Gïalv-

h

Jacobus Rex A

lorum fuppetiis; tentat Martis aleami ia Hy.

[u]

bernia, fed cafüzequé finiftro, üt antéfepiüs:

us

D) dlü

Anglienim Auriaco merentes, breviobfidio-

j»o ad.

M J

né .rcliquas- queque urbes, qua Jacot

huc

S/EGULI ^XVII.

353

".

buc fidenz pra(tabant; fabegerunt; & exer-

i

eitam -Hybernorum;atgue; Gallorum fude-

runt.. «

f

iqinov X i2

f

I^

Triri

ss E

Z

m

d.ultima tempor

äEuius exes

untis Szculi exorta eft hac Se&ta inter Luthe-

dmbmi

ranos fuperioris & inferioris Saxoniz , occa-

Wtblfdr

Aift jl

fionem ad.id. prebentibus; multis nominatis

ln

!

tum. Theologis ,. tum,politicis Confeílionis

h

iil

Auguítang .Viris ;; quicalamitofum ftatum

p

fuz Ecclefiz jam.mulró, anzehac lamentabili-

st

ter. deploràrunc,, . & reformationem füfpira

runt,

Particulariter autemid fibi cordi (aar-

n

t

píerat.D; Philippus JacobusSpener,qui-variis

concionibus &..Ícriptis: banc, rem. diu.urfit ,

o

(

donec tandem alii. juniores & ferventiores fi:

"M

milibus propofitionibus.&.querelis commoti

2

propiüs Ícopum tangere aggreffi (int, hác o-

quts

pinione, ut finon plenam reformationem, &

correctionem cunctorum ipfis.in Lutheranif-

Tl

mo difplicentium obtinerent , pro falute ta«

1[1531.5* |

m

mern animarum füarum-pietati. & proba vitze

ftuderent , ac fuis etjam contubernalibus fi-

milem vítam perfuaderent, atque hàc ratio-

nefeimminenti neceffarix reformationiEccle-

fisprepararent. Verümcontra hocab aliis

Concionatoribus & Profefforibus Lutheranis

i

Lipfiz , W'ittenbergz ,. Lubeci , Dantifici ;

Hamburgi ,. aliísque in locis fcriptis acriter

lu

a&um , & períecutio mota eft, ita ut partes

magis & mágisab invicem doctrinà, & meri-

bus diffentirent , & iflis novis Zelatoribus

pomen Pietiftarum , publicé attributum ,

f;ï

que

M

314

HJERESES

[

i,

quod quidem tantüm abeft ab infatnia , ut

potiüs de eo gratulati/fibi fint , qnód per illud

| quh

«

ab aliis Babylonicis & ventris

oncionatoris

bus ac carnalibus, & literariis Theologis

(

( quemadrnodum reliquos Lutheranos Do-

[ CM(

&tores compellareconfüeverunt ) difcernan-

Bo

tur.

qi

Hzc veró Pietiftarum à czteris Luthe-

ranis feparatio maximé circa annum 1688.

n

(

erupit.

Scopus autem Pietiflarum eft pri-

mnó , propria cujusque erendatio , prout fci-

ül

licet unus pr altero tmagls probam vitz ra-

fini

tionem fibi prefcriberenovit, deinde fuz vi-

m

t vitiofze & omnium aliarum Ecclefiarum &

f

Communitatum Chriftianarum teformatio.

hd

Media veró ad hoc adhibent r. Lectionem

g

frequentem & meditationem facre Scriptu-

1 witn

rz. 2. Privatos Conventus, in quibus inter-

n

nl

pretationemScriptürarum, colloquiis & can-

tilenis condiunt, fe invicem hortantes ad vo-

Át d

luntatem Dei indies magis & magis cogno.

qim

fcendam , & unitis orationibus infiftentes ad

vt

pettos

auxilium defüper pro optatareformatione im-

petrandum;,

3.

Communem tolerantiam

Ticin

omnium Religionum & opinionum Chriftia-

t

num nomen pnzferentium , & univerfalem

At

quandam charitatem , hác fpe freti, quód pau-

Mitg

latim omnes verz charitatis & unionis vincu-

ftnty

Joinunumcolligabuntur.

Caterür in mul-

Ti Q

tisaccedunt adfidern Catholicam: admittunt

V1

fiquidem bona opera effe neceflaria ad falu-

W

tem , nec folam fidem füfficere.

Item cum

YV

m

auxilio Divinx gratig przcepta fervari qui-

i

em

SECULI XVTI.

m

LT

dem , ficét non impleri poffe. — Volunt quo-

li

uT

que , ut füi fe penitus abnegent, & perfe&ti

evadant, quá de caufa , etiam Confilia Evan.

h

£gclica fervare contendunt , & multi eorum

"i

Concionatores , contra communem Luthe-

lr

ranorum confuetudinem complures in annos

Wil

caclibes vixerunt , ideóque amant etiam va-

1l

rios Catholicorum libros prefertim Afceti-

n

!

€os. Atque dc his quàm optim? fperandum

u

)!

eft, & plusq

am de omaibus Sectariis ,

uod

Md

nhimirumtanp

n

em rediturifint ad Ecclefiam Ro-

du

mano - Catholicam, à qua tam temeré recef,

hn

A

ferünt eorum Anteceffores.

Sicut enim ma-

144

la, &ícelerata vitaSectariorum quorumcun-

(

queeít maximum obftaculum, ad eorum con-

ver(ionem ad fidem Catholicam ; ita vitabo-

W

NN

na eft proxima Difpofitio ad eandem cogno-

aM

fícendam & ample&endam.

Nam licét fides

u

&t donum Dei , hoc tamen Deus confert íis,

d

qui non ponunt eidem obftacula per malam

j

fW |

vitam & obítinationem , ac pervicaciam &

t

pertinaciam in mala vita, vel erroribus fidei.

(

jnina

Facientiautem quod cx fe eft, Deus non de-

vuri

negatgratiam: auget hanc fpem & fiduciam

Exemplum Cornelii Centurionis , cujus vita

W

)

)

ante ejusdem ad fidem Chriftianam conver-

"ll

fionem JAéf. ro. v. rr. €? 12. fic deferibitur,

i

Vir quidam erat in Czíarea, nomine Corne-

p

lius 1. Religiofus ac timens Deum. 2. Cum

omni domo íüa, hoc éft, curabat, ut

'7'l

j

omnis domus , id eft , totaFamilia fuatalís

€eflat, 5. Faciebat eleemofynas multas plebi,

j

q f

n

h

4* ng

|

316

: HZERESES »

j

f

4., Deprecabatur Deum femper ; id eft , affi

duz orationi vacabat, ut Deus íead cognitio»

! illt

&

nem :veritatis ac falutis. perduceret. : Haoc

erat difpofitio ad veram.fidem ex parteCore

g

Pl

nelii, cui.non diftulit.Deus conferre fidei erás

tiam ; mifit enim Angelum füum ad:t2orne«

yo

hl

i

lium,,qui eidem dicerer: Orationes.tux -&

elcemoíynz.tug.afcenderunt. in memoriam in

Ttf

g

confípe&tu Dei, & nuncmitte Viros ,& accers

fi Petrum, 1d eft, Principem.& Caput füpres

(irl

ais

mum Ecde(z, hic dicettibi ;

facere..

"

qui;d;c oportean

m

Navi Cbilzaff

ze.'.-f:-, i 150 gma ,liöc Hs

p

refuftitatum eff , ab una. parte Pietiftarum

D

tihl

C funt fiquidem jam in varios divifiinter fe ra«

mos. ) hicum fummis votis pretolantur Mil«

| r

letimum annumin terris , quocredunt ex Pro-

| d

phetiis cujusdam herule Rofimundz ab Af-

m

fenburg, & quorundam aliorum ; omnem a«

Qinh

liam. Babylonicam. Religianem:: abolendám;

idi

AÁtquc ex hismultianno-1693.&t1694. in Pen«

telim

tl

infülanam Armenig Provinciam: navigárunt

hàcintentione , utinnova sedificanda Civitaté

V:

Wt

Philadelphia antiquam Apoftolicam commus

nitatem conf(Lituerent; juxtafuum fenfüm,sé:

It

y

que, humanis legibus penitus fübtraherent,

fub prztextu Regni mille annorum in plena

. QUf

M.

conícientiz libertate fruendi : verüm przter-

quam , quódinanis fit hzc expectatio , ipfimet

(0mnpa

TtYo j

ignorant, undenam computari debeant hi mil-

le anni anni Chrifli, & quandonam inchoa-

N

biturinitiumillorum. Veterum Chiliaftarum

.

alia

|

S/ECULI XVII.

237

ln

alia fuit dehisopinio, nempe: antejudicium

adcog

mille annisChriftum in mundum adventurum,

& fan&os refürrecturos , ac per milleannos

Lt

i

integros terrenis bonis eos fruituros, poft hos

f

Áf

autem mille annos;impios quoque refurrectu-

D

ln

ros, & tunc judicium extremum fore.

De

!

.

his vel aliis (imilibus Chiliaftis fic fcribit S. Hie-

tUt

ronymus Homil, 3.in Matth. Caput 19. Ex

Y

occafíone hujus Sententiz ( videlicet quam

n

Chriftus dixit fuis difcipulis: Vos qui fecuci

eítis me, cüm federit filius hominis in fede

k

Majeftatis füz , quando & mortui de corru-

HCC!!!IH'

ptione refürgent incorrupti , fedebitis & vos

A

infoliis judicantium condemnantes duodecim

tf

tribusIfraél, quia vobis credentibus illi cre-

vll

dere noluerunt,

Et omnis , qui reliquerit

j

domum vel fratres aut forores , aut patrem

bl

aut matrem, aut agros propter nomen meum,

j

centuplum accipiet, & vitam eternam poffi-

dul

debit) Quidam introducunt mille annos poft

refürre&tionem, dicentes : Tunc nobis cen-

(yal

| mïigäff

tuplum omnium rerum, quas dimifimus , &

vitam zeternam effe reddendam : non intelli-

a n

p

gentes , quodfiin ceteris digna fit repromiffio,

in uxoribus appareatturpitudo , ut qui unam

i [mhmxï

pro Domino dimiferit, centum accipiat in fu«

j

(

turo,

Yil 1'11

d

Seníüs ergo iftee(t: Qui carnalia pro

Salvatore dimiferit , fpiritualia recipiet;, quae

i

^

comparatione & merito fuf ita erunt , quafi

arvo numero centenarius numerus compa-

Cb'fnü'

)

etur. Chiliaft&e tamen moderni voluptates

quidem Epicureorum corportas rejiciunt;

1 u[lm

Annum

|

258

HJERESES

|

Annum nihilominus millenarium admittunt ,

l

N

! quandt

fed xque ac illi (ine ullo fundamento.

Anno 1697. Sereniffimus Elector Frideri-

st

cus Auguftus Saxoniz Dux, cüm hoc anno

| tn,!

rurfus contra Ottomafiicos in Hungaria exer-

Til Jj

citum ducere cogitaret , & interea, dumteim-

Ti Qï

pus expeditionis adeffet , Viennz commo-

quin

raretur , nactus opportunam occafionem fuz

p

faluti confulendi , Fidem Romano - Catholi-

jn5]

cam , ejuratis Lutheri erroribus, publicé am-

tl

pletitur, & eodem die , fcilicet decimo fepti-

h

mo Junii, quo fe Catholicum Sereniffimus

f

Elector profeffus eft , nuncium accepit de ele-

[

&ione Regis Polonorum Varíavie legitimé

1 d

peraca, in qua ( Cefare favente & füffra-

wrán

giorum copiàin comitiis ad(tipulantibus ele.

inay, (

&us eflet rrIDerICVs AVgVítVssaXo, ReX

tmrin

PoLonorVM. Nuncium hocminori honore

[

M

n

V

f

imtm

l

Neo Ele&i Regis, quàm gaudio Imperatoris

l

AU

h

exceptum eft: Tantum enim (fzribit Hefio-

1f df

dus)) damni eft ex malo vicino, quantum ex

u

bonocommodi, & premium nactus eft; quif-

T

quis bonum vicinum na&tus eft. — Obluctatus

ii

tamen eft, quibus & quantis viribus potuit

T

auro & armis Dux de Conti, cui PrimasPo-

- Q

loniz, & pars magna, que pro Golliafacie-

CR, W

bat, diutenaciteradbaferunt, pro Friderico

[ m

Saxone potenter quoque caufam urgente &

timfig

promovente per fuos Legatos Magno Mo-

'ih, d

Íchovie Duce.

tme[,

Viffonifla.

Hic Ram us Sectz Pietiftarum

:l

perfüa-

ETU

eü. Dicuntur.Viüoniüæ, quia fibi

dent

S/ECULI XVI.

259

MMLu,

Chriftum ex femine faeminz natum, ac noftrz

"i

carpis ac humanitatis factum effe participem.

Sic di&i auctore

Schvvenckfeldiami.

| dlüll

CafparoSchwenckfeldio , cujus przcipua hzc

füit

fueruntfomnia : primó verba illa facramenta-

liaper mirabilemtra

nspofitionemcarnificabat,

Qpl

utíenfuseffet ; Hoc e

j

cor pw CUP , VICHHE

:

BU

corpus e[l boc , velbic pamis. — Secundó fidem

uj

ajebat non fcripturz , fed fcripturam fidei ac-

Tb

commodandam effe, Tertió Jefum Chriftum

fuum corpus attuliffe de ccelo.

Quartó hu-

ho

manam Chrifti naturam non effe creaturam

Ut

Dei, fed genituram Spiritüs San&i , ita utin-

ter Creatorem & creaturam fuerit medium

n

Ttin G«

quid, poít afcenfionem autem Chrifti eadem

natura effecta fuerit Deus.

Quintó dicebat

Wt

imdyn.

homines formaliter virtutibus preditos effe

eísdem effentialibus virtutibus , quibus Deus

» lt

hu

virtuofus eft, adeóque effe Deos & divinam

baberenaturam. Sextóenergiamquzin ver.

m j

bo Dei przdicato ineft, effeipfum Filium Dei

& Verbum.

rb

Qu t

dInti - Schrvenckfeldiani. WecSe&ain

omnibus contraria Schwrenckfeldianis , uni-

,deCliüi

veríum fidei Chriftiane negotium conftitue-

errorcmi't

batin minifterio verbali ífüorum miniftrorum,

n

ANudipedes , qui & Spirituades ac Separati:

f

"m

Sic appellati ob fuum vivendi modum; ceüm e-

nim in Moravia haberi vellent vite Apoftoli-

f*

pl

C* Sectatores, omnia reliquerunt, & omni-

bus communia faciebant, relictísque domibus

| j

ij

chum

bantur, à

Q

liberis & ncgotiis fuis peragros vaga

calceis

340

HJERESES

tiendo pravis illis motibus, fequitur, quód

g

V

non jam ego operorillud, ícilicet vofuntarié

fed peccatum, quod in mehabitat, ideftna-

lpondr

tura mea corrupta.

Et tamen S. Paulus vir

Deoär

Tif

erat perfeétus, & qui de fe ipfo aufüs fuit cri-

bere.

1. Ad Corinth. 4. $. v. 4. nihil mihi

ti

TO

conícius fum, licét jam exploratum haberet

fe facere, quod nolebat, hoc eft, haberein

t

(

!i

fe motus primó primos puré naturales, qui

penitus evitarinequeunt.

ym]

gm?

Corztemf/atifvi. Hi fünt tertius ramus

Sectx Fietiftarum.

Hi more Pietiftarum in

mund

fpirituali quiete & contemplatione abreptià

TAb

ti

publico cultu divino, concionibus & Sacra-

mentorum ufü abftinent , tanquam fimilium

(l at

nonindigi, privatátamen communione utun-

D

tur, quam ipíis etiam feeminz diftribuunt,

144

taridy

auricularem quoque confeffionem cum Cal-

viniftis rejiciunt ,

econtra cum Catholicie

j f

v

purgatorium credunt.

Ejusdem Pietifini ramus quartus eft eo-

tRtot

rum, qui fuper alios Pietiftarum errores etiam

RD

hunc fuperaddunt, quód primam Perfonam

fs

in Trinitate feu xternum Patrem aliquando in.

NI

dl

carnandum íperent fine ullo proríus funda-

mento,

f

Infpiratifie.. Hujusmodi fünt complures

( Yelimi

Acatholici magis politici & moderau.

Hi

Vf

nullas difceptationes fidei cum Catholitis in-

'tt (

eunt , nec fidem Catholicam calumniantur ae

ï'-grau';

vituperant, fedneque füam religionem perti-

tjv

Si autem interrogan-

naciter' propugnant.

tur

ts

t

S/ECULI XVI.

241

T

hominibus ufque ad ultimum judicii diem

fum manere.

Vcl-au-'

li,

Melchbiorite. Horum Parens eft Melchior

Inij,

Hofmannus , tam projectz audaciz, ut blaf-

m d.

phemaret Jesum Chriftum ex Virgine carnem

UI

non fümpfiffe , fed traxiffe à fe ipfo; & unam

hd

tantüm effe in Chrifto naturam. 3. Eum, qui

acceptá gratià voluntarié peccat, nunquaàm

xdnin

recipi ingratiam. - 3. Salutem in noftris viri-

lii

bus fitam e(fe. 4; Cor

ii

poreum Jesu Chrifti

Regnum fuiffe.

MULL

Monafker ienfes.

lifunt, qui Joannem

ptmit.

Bockeldi Leidenfem ex Sartore ac fordido in-

velita

ftitore creatum Regem Monaftetiiip rebellio-

pl

ne fecuti fant , quam Urbem novamSion, aut

a um

Jeru(alem novam nuncupárunt , séque cocle-

ii

ftis: Hierofolymz Cives jactárunt.

Verba

n D

Chrifti Domini: Hoec e/ff Corpus smeum in (üa

cona in hxc verba commutárunt : "tccipe

. Dit

Frater , ede , memento Domini.

iib

Clancularii , five Fratres Hortez[es. Sunt

qute

Anabaptiftz , quilicere fibiputant, ftinterro-

gentur de fuafide, eam negare , & fatis effe,

dhnont.

Va

quód ipfi privatim & elanculum fciant, quid

j

,

ipüi credant : In Ecclefias non conveniunt,

1PWWW

plerumque in hortis , ànde Fratres Hortenfes

l Dw

dicti , & funt ex iis aliqui ita fecreti, ut occulti

occultorum nominentur.

[

um ]

M»

Manife[larir.

Sunt oppofiti Clancula-

Jitd

riis, & omnibus modis quzrunt fe manifefta-

l

Eu

re, quód fint Anabaptiftz.

I

Bacularti íeu Stebleri. Nefasexiftimant

jl

[

"

As

Q.

accu-

$42

HJERESES

no orando , & certi fintde obtinendo fan.

(

li

&o inftin&tu & infpiratione ad veram fidem

colo

ample&tendam.

Calumniantes. Hujus furfuris fünt quam-

quJ

i

plurimi, tum Lutherani, tum Calviniani, qui

dum fuaxSec&tze veritatem probare non poflunt,

[

jf

ftty

neque do&rinam genuinam Catholicze fidei

n

t

improbare, confugiunt ad enormes calum-

nias, ea impingendo fidei Catholice , qua

1

pitl)

Catholica Eccle(íja nunquam docuit aut te-

J

nuit, imó quz ütfalfareprobat, damnat, &

T

f

anathematizat, & hujusmodi calumnie &

impudentiffima mendacia fünt fequentia: y.

tj

j

Nos pluris facere traditiones hominum , quàm

Tij

Bul

verbum Dei.

W

2. Sacram Scripturam à nobig

corrumpi & adulterari.

3. Fidem à nobis ne-

Ts

41

gligi, fola opera commendari.

4. Nos do-

) VQUQSQO'

cere peccatorem fuis operibus mereri gratiam

tedl

& remiflfionem peccatorum. j. Non minus

dncol

San&os, quàm Chriftum à nobis coli. 6.

fjl j

Imó Sanctos pro Diisapud nos haberi'& ado,

mam:t

rari.

7. Dum moriendum eft, nosnon con-

tltrt,

fiderein meritis, & paffione Chrifti, fed par-

tim in patrocinio San&ctorum. $. Nosaflerere

Y

Pontificem difponere pofle contra vetus &

novum teftamentum.

jäx

Anno 1700. apud Proteftantes in Dania,

Suecia, & Hollandia magnz fiunt. collectz

Ni

pro exulantibus Hugonottis Gallià expulfis,

tigi

fs

quorum plufauam centum Familiz in Weft-

India col!'stà pecuniarum magná fummáà Ko-

N

ckio Anglicano Equite ampliffimum terrz di-

EU

ftrictum

SJECULI XVII,

$43

Yonj,

ftri&um emerunt, quem Carolus II. Anglize

L

RexKockio in Nova Florida donaverat , ubi

colonias fuas noviadvenzinftituunt, eodém-

wrfs(untqa

ue mille & quingenti hocanno iterum navi-

Al

gárunt coloniarum numerum aucturi, & in-

dies novz Familie eó fe conferunt , in terra illa

d

l

feris , volucribus, pifcibus abundantiffima ,

i

J

infuper glebz foecunde, & culture agrorum

iiq

apprimé idonea , etiam auri , argentíque venis

Va

predivite, Rempublicam aliquam condituri ,

uml

quz fui fitjurís, & nulliobtemperet , nec Gu-

tll

bernatorem admittat , foli autem Regi An-

ffgüfndz;i

glie juratà fide obligetur , fub cujus aufpiciis

humqui

magnum etiam indies incrementum novis illis

vminoli

indigenis accedit , qui cuilibet adveng centum

L

as

]

ugera agrorum , vel fuà , vel famulorum,

;.S'M .

quos conductitios fecum adducere quivis po-

ii

teft, fi velit, induítriá, fuo ufui & commo-

Non

do colenda egratis a(fignat , & perpetul domi-

vhïg ;

ij

nii jure poffidenda , fi modó eapitalem füm-

mLCL&c'

mam: talerorum bis mille faltem fecum con-

M

I)

tulerit,

"

1

M

S/ECULUM XVIII.

li )

"

Saufenifle Se&atores Michaelis Baij.

l

yat

yll

!

Ntra feptendecim annoshujus Sxculi , po-

tiorestumultus fufcitant in Gallia Sectato-

res doCtrinz Janíeniane , pridem & Vati-

cano Romz iterum atque iterum fulminate.

J

Reitotius & Hiftoriz feries ut memoric facilis

j

AUf

Y 4

pre-

34

HJERESES

praftituatur , reddimus hic compendiariam

u

qgro

ejus notitiam , de qua fparfim in deductione

Chronologica egimus , cxteráque ícitu ne-

al

ceffaria fuperaddimus.

ht

Proto- Magifter doctrinz Janfenianz fult

t

f M

Michaél Bajus Decanus Academiz Lovanien-

fis, & Inftru&or Cornelii Janfenii Epifcopi

gtj

vt

Iprenfis : docuit ille multa variáque, quz e.

rantcontraria fidei , ideóque ut provideretur

i

faluticommuni, damnavit D. Pius hoc nomi-

quamor

H m

ne V. Pontifex do&rinam illius , propofitio-

nes 79. die 1, OGtobrisr567. per Conftitutio-

i t

nem: Exomnibus.

portd

Cüm veró difcipuli ejus

huic damnationinon acquiefcerent,illius dam-

nett,

jlore

nationem confirmavit Gregorius XIII. die 29.

Januarii 1579. per Conítit. Provifionis no-

Yi

ftrz.

Verüm, quia nec Gregorianá confir-

quii

matione &innovatione malo mederctur , fer-

domi

perétque exillo in alterum S$zculum , manum

pron

fecund

fuamappofüit fortiter Urbanus VIII.& 6.Mar-

tii 1641. per Bullam: In eminenti. 79. propo-

eAtint

m Q

fitiones , iterum à refra&tariis Ecclefie procu-

fas, & luci datas damnat, quas omnes unà

funtüt

cum Bullz claufuüla apponimus,

ql

1. NecAngeli, nec primi hominis adhuc

lut*.cg(

integri merita recté vocantur gratia. 2. Sicut

R)a h

epus malum ex natura fua eft mortiszeternz

1 p

meritorium , ficbonum opus exnatura fua eft

II,

vitezternemeritorium. 3. Etbonis Ange-

Quejn

lis, & primo homini, fi in ftatu illo perfeve-

IG

| 'onj

ráffet, ufque adultimum vitz, felicitas e(fet

merces, &nongratia. 4. Vitaaternahomi-

j 3;].01

Rl

SJECULI : XVI.

24f

Regnum adminiftrantem effe Caput Ecclefize

i

&ET;:. |

immediate poft Jesum Chriftum tam in caufis

fpiritualibus, quàm in temporalibus; przci-

M

iil

pui hujus hzrefis Defenfores fuerunt Samíon

& Morifonus.

I

NeutrAlifla.

Sacramentariorum claffis

infudh

eft, qux fibiperfuadet, non effeneceffe com-

i i.

municare fub una vel fub utraque fpecie , fed

fatis efle fidem habere, quinimó fi decerneret

Concilium füb utraque fpecie communican.

ll

dum efle, tunc debere Laicos füb altera tan-

l ts

ü

tum communicare.

Unde factum eft , ut co-

ylitew

rum multi per decennium imó etiam pertotam

vitàm à communione abftinuerint.

Terlm

Manufimpo[itorii. Sic di&i (unt Rigidi

UT

dl

Confeffionifte , ex eo, quàd putant impofi-

tionem manuum à Laicis factam effe Sacra-

mentum.

o

jlid

Baff[acramentales ,

Triffaeramemnt ades ,

N

n

J uatrifacramentales.

Prima fic nomina-

torumSecta docet effc cantüm duo Sacramen -

il

1

ta, Baptifmum & Eucharifliam, fic raulti Cal-

p

viniftz & Rigidi Confeffioniftz, Secundaad-

mittit preter Baptifmum & Euchariftiam Sa-

j fblfjii !

cramentum abfolutionis.

Sic multi molles

Confeffioniftz ac przcipuéLipfienfes. — Ter-

j

tia Sedta his tribus Sacramentis quartum ad-

jungit nempe Presbyteratum , fic molles Con-

D a

feflionifte, W/ittenbergenfes prefertim.

Sepulebrales. Hine

9]

[04

ant defcenfum Chri-

g

a

fti ad. inferos fecundüm animam, & dicunt

tantüm defcendiffe fecundüm 'corpus , quie-

j

Q3

ícendo

j

(

346

HUERESES

on

que in hac retributione bonorum ad Chrifti

H

"

meritum refpicitur , fed tantüm ad primam in«

p

ftitutionem generis humani , in qualege natu-

rali conftitutum eft , ut jufto Deijudicio obe-

g

IïLv

dientiae mandatorum vita asterna reddatur,

(

i

|

12. Pelagii Sententia eít, opus bonum citra

gratiam adoptionis fa&tum , non eft Regni cce-

[

zil

leftis meritorium. 13. Operabonaàfliis ad-

at

optionis facta , non accipiuntrationem meriti

ex eo, quod fiunt perSpiritum adoptionis in-

b

h

P

QCUD

l

habitantem corda filiorum Dei , fed tantüm ex

pCF j

T

eo, quód funt conformia legi, quódque per

ea preeftatur obedientialegi. 14. Operabona

TACUET

harta

[l

juftorum non accipiunt in die Judicii extremi

Jwas

ampliorem mercedem , quàm jufto Dei judi-

cio mereanturaccipere, r5. Ratio meritinon

aütml

confiftitin eo, quód , quibené operatur, ha-

"i

TO

beat gratiam, & inhabitantem Spiritum San-

&um ; fed in eo folüm , quód obedit Divine

D

tislu

legi. 16. Non eítveralegis obedientia , quz

fitinecharitate. 17. Sentiunt cum Pelagio,

miao

qui dicunteffe neceffarium ad rationem meriti,

fihor

uthomo per gratiam adoptionis füblimetur ad

g

ftatum Deificum. 18. Opera Catechumeno-

Wg.

rum, àt fides & poenitentia anteremiffionem

*l

peccatorum fa&ta , fünt vitz eterne merita,

T

quam vitam ipfi non confcquentur, nifi priüs

* füny

precedentium deli&orum impedimenta tol-

ttiüm

40 N

lantur. :g. Opera juftitie & temperantiz,

-.)'H

quz Chriftus fecit, ex dignitateperíonz ope-

4 MT Y

*

rantis, non traxerunt maj

orem valorem. 20.

JH

Nul

lum eft peccatum ex natura füa veniale;

| 'ïipþu

fed

S/ECULI XVIII.

347

nj

fed omne peccatum meretur poenam eterná.

tlyy,

21.

Humanz naturz fuüblimatio & exalcatio

m

IP

in confortium Divinz naturz , debita fuit in-

j

LU

Z

tegritati prim& conditionis, & proindenatu-

t

(7»

-

ralis dicenda eft, & non füpernaturalis.

N

Cum Pelagio featiunt, quitextum Apoftoli 24

^

numlo,::

A

Romanos 1. Gentes , que legem non habent,

naturaliter, quz legis funt, faciunt : intelli-

J

gunt de Gentibus, fidei gratiam non habenti-

UM

1

bus. 23. Abfürda eft eorum fententia, qui

il

"

dicunt, hominem ab initio dono quodam fu-

pernaturali & gratuito , fupra conditionem

o

ii

jj

naturz füz fuiffe exaltatum, ut Fide, Spe, &

i

Charitate Deum fupernaturaliter coleret. 24.

s

;i

À vanis & otiofis hominibus (ecundüminfipi-

mutot

entiam Philofophorum; excogitata eft íenten-

s

tia , quzadPelagianifmum reiicienda eft : Ho-

f

i

minem ab initio fic conítitutum, ut per dona

fj ]i

li

naturz füperaddita, fuerit largitate Condito-

i

iMlv

ris lublimatus , & infilium adoptatus. 25;. O-

mnia opera infidelium fant peccata , & Philo-

fophorum virtutesfünt vitia. 26- Integritas

prime creationis non fuit indebita humanz

paturz exaltatio, fed naturalis ejus conditio.

47. Liberum arbitrium fine gratiee Deiadjuto-

rio, nonnifiadpeccandum valet. 28. Pela-

gianus efterror, dicere, quód liberum arbi-

trium valet ad ullum peccatum vitandum.

49. Nonfoli furesii funt & latrones, qui Chri-

ftum viam , & oftium veritatis , & vitc ne-

M

gant; fed etiam quicunque aliunde, quàm

j

peripfüm inviam juítitiz ( hoc e(t ad aliquam

j

j

jutti-

348

HUERESES

Juftitiam ) confcendipoffedocent. 30. Aut

,

gma

tentationi ulli, fine gratizipfius adjutorio re-

fiftere hominem poffe fic ut in eam nonindu-

quui

Wt

€eatur, utab eanoníuperetur. 31. Charitas

perfecta & (incera, quz eft ex corde puro &

yiti

ii

conícientia bona, & fidenon fidià , tam in Ca-

lii

techumenis , quàm in pcenitentibus , poteít

(

efle (ineremiffione peccatorum. 32. Chari-

zd

tasilla, quz e(t plenitudo legis, noneft fem-

[

per conjun&ta cum remiífione peccatorum.

i

flm]

33. Catechumenus jufteé , recté & fande vi-

vit, & mandata Dei obíervat, ac legem im-

001

D

pletper Charitatetn , ante obtentam remiffio.

nem peccatorum , quzin Baptifinilavacro de-

ov

müm percipitur. 354. Diftinctio illa duplicis

i I

ial

amoris, naturalis videlicet, quo Deus ama-

X

tur, üt Auctornaturz , &gratuiti, quo Deus

g

amatur, üt Beatificator, vanaeft, & coimen-

seni

titia, & adilludendum facrisLiteris , & pluri-

qu,t

mis Veterum teftimoniis , excogitata. 35.

du

Omne , quodagitpeccator, vel fervus pecca.

ts

ilüny

ti, peccatum eít. 36. Amor naturalis , qui

ex viribus naturz exoritur, ex fola Philofo-

lonp

phia per elationém prefümptionis humang ,

j

cum injuria Crucis Chrifti defenditur à non-

DT

nullis DoCtoribus. 37. Cum Pelagio fentit,

Qu

^ Of

qui bonialiquid naturalis,hoc eft; quod ex na-

ture folis viribus ortü ducit, agnofcit. 38. O-

domo

Aoner

mnis amor , creaturz rationalis , aut vitiofaeft

cupiditas, quz ab Joanne prohibetur; aut

nj

" 0l

laudabilis illa charitas, quàperSpiritum San-

&um in corde diffufa Deus amatur. 39. Quod

Ün

voiunes

S/ECULI XVIIT.

342

!d r

voluntarié fit, etiamfineceffarió fiat, liberé

B.

tamenfit. 4o. In omnibus füis aCtionibus pec-

m

cator fervit dominanti cupiditati. 41. Is li-

AL Cn,

bertatis modus , qui eft à neceifitate, füb li-

IU

nl

bertatis nomine non reperitur in Scripturis,

äümfn[;lw

fedfolàüm nomen libertatisapeccato. 42. Ju-

i

ftia , quà juftificatur per fidemimpius , con-

A

fiftit formaliter in obedientia mandatorum ,

yautn

que eít operum juftitia ; nonautem in gratia

aliqua animz infufa, quà adoptatur homo in

| mmr "

d

