tur, quamdiu ab amore juftitie non ducitur.

gt

62.

uià malo nonabftinet, nifi timore poe-

ul

hz , illud committit in corde fuo , & jam eft

gnmé

reus coram Deo. 65. Baptizatus adhuc eft

m

füblege ficut Judzus, filegem non adimpleat,

pWW*

aut adimpleat ex folotimore. ó4. Sub'male-

Oru) bf'

dicto legis , nünquam fit bonum, quia pec-

[

catur five faciendo malum; fiveillud nonnifi

(]UA

»

J

u

ob timorem evitando. 6s. Moyfes, Prophe-

tx, Sacerdotes, & Dotores legis mortui

li

f

fünt, absque eo, quód ullum Deo dederint

cerint, nifi mancipiaper

j

Sli?:n ) .,Cüm non effe

Aa

timoe

LE

"XHJERESES « ^

;i-mörpm. - 66... Quiyult Deo appropinquare,

gluxibuj

1 N

nec debet ad ipfum venire cum brutalibus pat-

umnatura-

Ele&i, d

fionibus ,. neque adduci per inttinct

lem, aut per timorem , ficuti befti

J

& , fed per.

PODW'

fidem, & per amorem, ficuti Bilie.r 62* la

llOD'ha

l

mot fervilis non.fibi reprze(entat Deum ,. nift

üt Dominum durum , imperiofum , injuftum.,

tlb

intractabilem,

.

63.. Dei bonitas abbreviavit

u

falutis , claudendo totumin Fide & pies

fs h

viam

cibus..69. Fides, ufus., augmentum , & prg-

f

mium fidei, totum eítdonum purze liberalitaz

» li

tisDei, ; 7o, Nunquam Deus affligit innocen-

galot

DT

tes , & afflictiones femper ferviunt, veladpu.

draln

niendum peccatua ; vel ad purificandum pece

catorem, -71. , Homoob füt confervationem

jndy

l

iwit

poteft fc fe difpenfare ab ealege, quam Deus

condidicpropter. ejus utilitatem. . 72. Nota

DUTT

Ecclefiz Chriftianz cft ,. quód f& Catholic

As

hi

comprehendens , & omnes Angelos coeli ,. &

lads, k

D

omnes Eleétos, & juítos terrz & omnium fe-

culorum.. 73« Quid eft Ecelefia ni ceesus fi«

Wt

liorum.Dei manentium in ejus finu, adoptas

quity

torum in Chrifto ,. fubüiftentium in. ejus Per«

hi

inibr

fona ,redemptorum ejus fanguine , viventium

ejus fpiritu., agen

h

H

tiurm per.ejus gratiam , &

Üf

expectantium grati

am futuri (eculi,.. 74. Ec-

Vi

|

]

cleíia,, fiveinteger Chriftus,, incarnatum Ver»

fs l

bumbabet àt Caput , ormnes. veró Sanétos üt

'Novum'

membra.. 75« Ecclefia eft unus folus homo ,

t

compofitus ex pluribus membris , quorum

UT

l

flentia ,. & per-

Chriftus eft Caput , vita , fubfi

*

fona ; Unus folus Chriftus ,

c,ompoütusy ex

d

pluribus

S/ECULI XVIII.

$71

I'QPIER '

pluribus SanGis ,.

il

i

quorum: eft Sanctificator.

lt

76. Nihilfpatiofius Ecclefi4 Dei , quia omnes

Electi, & juftiomnium fieculorum

illam com..

h

ponunt. 77.

Quinon ducit vitam dignam Fi-

ï

l6] []

lioDei, & me

m

mbro Chrifti, ceffat interiüs ha«

As

bereDeum pro Patre, & Chriftum

pro Capi-

VR

te- 78. SeparaturquisàP

.

opulo electo , cu-

jus figura fuit Populus Juda

l

cus , & Caput eft

;

Wt

JEfus Chriftus , tam non v

ivende fecundüm

ndp

Evangelium, q

uàm non

r

1 credendo Evangelio,

79. Utile & neceffariu

m eft omni tempore,

li

omniloco, &omn

i perfonarum generi ftude-

p

re, & cognofcere.

fpiritum , pietatem , & my-

Vi

fteriafacra Script

ER

ptürzeftpro omn

urx. $0. Lectiofacrz Scri,

"

ibus. 8r. Obfcuritas fan»

Ga verbi Dei non eft Laicis rat

io difpenfandi fe

M

ipfosab ejusleCtione;'. 83.

Dies Dominicus à

G

Chriftianis debet fanctificar

Wür'&

tatis, & fuper omnia fan&tar

i lectionibus pie-

Damnofüm ett velleChriftia

umScripturarum,

iil

numabhaclectio.

T

neretrahere. $3. Eftillufio Gibi perfüadere ,

Wd

J

quód notitia myfteriorum Religionis non de-

Y

Vlt

beat communicari fceminis , le&ione facro-

Md

rum librorum.

Non ex faeminarum (impli.

nj

citate ; fed ex füperba Virorum Ícientia , ortus

M

eftScripturarum abufüs ; & nate fünt Here.

uU J

fes. $84. Abripereé Chriftianorum manibus

i

Novum Teftamentum ; feu eis illud claufuüm

ii

tenere, auferendo illis modum illud: intelli.

"n

gendi. eftillis Chrifti os obturare, .8$. Inter-

j

dicere Chriftianis le&ionem facrg

Scripturg,

j/

ere ufüm lu-

Du.

præfertirr? kvangslii, eft interdic

a2

minis

72

. HIERESES

aoquc[a

iantur fpe-

4ninis filiislucis , & facere, ut pat

Pillon

ommunicationis, 86. Eri-

«iem quandam exc

àuo;|

pere fimplici Popu

lo hoc folatium , jungendi

gt

vocem faam voci totius

Ecclefiz , eft ufüs con-

l

anpfnwl

trarius praxi Apoftolice

&intentioniDei. 87.

n

lumine , & charitàt

€Modus plenus fapientia,

[

eft dare animabus tempus port

andi cum hu-

gf

i, petendi

militate , & fentiendi ftatum peccat

d

fpiritum poenitentie & contricionis ; & iaci-

u

piendi , ad

mirius , fatisfacere juftitiz Dei ; an-

fanlit

88. Ignoramus, quid

vnots

tequamreconcilientur.

fit peccatum

& vera poenitentia , quandó vo-

Áyra com

[

lumus ftatim re

ftitui poffeffioni bonorum illo-

IT

rum , quibus nos peccatum fpoliavit , & de-

m

trectamus feparationis iftius ferre confu(io-

hm

nem. $9. Quartus decimus gradus conver-

um

fionis Peccatoris eft , quód , cüm fit jam recon-

x

ciliatus ; habet jus affiftendi Sacrificio Eccle-

Ecclefia authoritatem excommuni-

vnydlt

fim. 90.

yeounin

«andihabet , ut eam exerceat pér primos

pa-

ttmupsl

ftores de confenfu , faltem przfumpto , totius

mX

Excommunicationis injufta

corporis, ^91.

t vd

qmetus , nunquam

debet nos impedire ab im-

LU

ftro : Nünquam eximus ab

plendo debito no

4 $um

Ecclefia, etiam quandohominumn

equitià vi-

D

demur ab ea expul(i , quando Deo, Jesu Chri-

Kinis

fto , atque ipfi Ecclefie per charitatem affixi

)

Troim

(

fumus, 92. Pati:potiüsinpaceexcommuni-

:em h)

cationem & anathema injuftum, quàm pro-

|i

!

(

dere veritatem , eft imitariS. Paulum : tan*

|

l

tüm beft , ut fit erigere fe contra autborita-

Vutg

| N(tce

tdp

füs quarf-

-tem, aut fcindercïm.itgtem.- .93. Je

&

doque

|

|

S/ECULI * XVIII.

373

]

M

doque fanat vulnera , qua preceps primorum

Paftorum feftinatio infligit , fine ip(ius man-

i

g.

dato; Je(üsre(tituit, quod ipfiinconfiderato

zeloreícindunt. .94.. Nihilpejorem de Eccle«

st

iib

fiaopinionem ingerit ejus inimicis, quàm vi«

dereillic dominatum exerceri füpra fidem fi-

ob

d oime

delium , & foveri divifiones propter res, quse

f t

necfidemledunt, necmores, 95.. Veritates

€ó devenerunt , ut fint lingua quafi peregri-

y, Vr

na plerisque Chriftianis , & modus eas prz-

[iæDti,y

dicandi eft veluti idioma incognitum : adeó;

"

remotus eít à'fimplicitate Apoftolorum, &

quzndow

fupra . communem captum fidelium 5 Neque

r

fatis advertitur, quód hic defectus fit unum.

m

Ql

ex fignis maximé fenfibilibus fenectutis Eccle-

fiz & irc Deiinfiliosfuos.. 96. Deuspermit-

OLLAD

u

tit, ut omnes poteftates fint contrarig Pra-

dicatoribus veritatis , ut ejus victoria attribui

xüdoïüïïa

nonpoffit , nii Divinzgratiz. 97. Nimis fa-

xcommü-*;

pe contingit membrailla , qu& magis fan&é ,

n

l

ac magis ftrité:unita Eccle(iv fünt, refpici ,

l

j Iüfij

y

i

atque tractari tanquam indigna , ut (int in Ec-:

cleíia, veltanquam abea feparata;. fed Juítus,

j

vivit ex fide, & non ex opinione hominum.

;iïimUï?

98. Status períecutionis & paenarum , quas.

li

1

g

quis tolerat tanquam Hareticus , flagitiofus ,

,]csu ;

& impius, ultima plerumque probatio eft j

qu^

& maximé meritoria , utpote quz facit homi-

i

nem magis conformem Jefuü Chrifto. .99.

m

Pervicacia, preventio , obftinatio in nolen-

W

do, autaliquid examinare , aut agnofcere í&

fuiffe deceptum , mutant quotidie quoad mul-

,

j

p

a 3

tos

i

M

374

- HAERESES

ii

tosin odotém mortisid , quod Deusin füa Ec-

cleia pofüit , ut in éa effet odor vitze v. g:bo-

i dak)[ääi

noslibros , inflru&iones , fan&cta ekempla,

s

&c. 100. Tetpus deplotabile, quo credi-

nj

tut honórari Deus, pér(equendo veritatem ,

1 ]iofi!,

E

ejüsque Difcipulos.

'Témpus hoc;advenit

&v Haberi& tratari i Religionis Miniftris,

Ti

fiiit

tanquam impium & indionum omni comtmer-

cio cum Deó , tanquam membrum putridum,

dinit

du

capax €orrumpendj ottinia in focietate San-

&orum, eft hominibus piis morte corporis

siís i

mors tertibilior.

Früftra quis fibi blanditur

i [EDflh

de (uarum intentionum püritate , & zelo quo-

g'tis,conli

dam Religiónis , perfequendo flammá ferró-

(it l

ltht

que Viros bonos, fi propriá paffione eft excz-

catus , aut abreptus aliená, propterea quód

Mndi

nihil vulcéxaminare. ^Frequenter credimus

fi dl

facrificare Deo Impium , & facrificamus|Dia-

fntit

boloDeiServum. t01. Nihilfpiritui Dei, &

ffitt

fiQecor

doctrinz Jelà Chrifti magisopponitur , quàm

communiáa facere juramentain Ecclefia, quia

Ti

u

hoc eft rultiplicare occafiones pejerandi, la«

queos téndere infirmis & idiotis, & efficere ,

At d

ut nomen& veritas Dei aliquando deferviant

fv

confilio impiorum.

fcafi

Auditis itaque tum vocc , tum fcripto No«

fs

bis exhibitis przfatorum Cardinalium , alio-

ïalïad&cl:

tümque Theologoruni füffragiis , diviniqué

!s

|

^f

inprimis luminis , privatis ad eum finem , pu-

blicfsque etiam indi&is precibus , implorato

ääw C0f

praefidio ; omnes & fingulas' Propofitiones

b

iofas , malé

b

prainfertas , tangüam'fäl'fas , capt

fonantes

|

S/ECULI XVIII,

y"f

T

fonantes ;^ piarüm auriuni offetlivas ; fcan-

Tl J

dalofas, pérniciofas , temerarias , Ecclefize; &

J

ejus praxi injüriofas , neque in Ecclefiam fó-

^f

Jüm; fed'etiam in Poteftates fieculi contümees

hm

liofas , feditiofas , impias , blafphemas, fufpe-

hgt

€as de herefi , here(im ipfam fapientes; nec

hn

monhzreticis & herefibus, ac etiam fchifimati

Y o

faventes , erroneas , herefi proximas , pluries

m

f

damnatas , acdemüm etiam hireticas ; variás-

Vil

$ue herefes; & potiffimüm illas, quz in fa-

T

mofis Janfenii Propofitionibus, & quidem in

o

o fení, in'quo hz damnats füerunt , acce-

Mp

ptis,continentut, manifeftéinnovantes, réfpe.

mni n

€tivé, hac Noftrd perpetuó valiturá Conftita-

valen.

tioné declaramus , damnamus & teprobaimus.

a

^^ Mandantes omnibus utriüsque fexüs Chiri-

d

fti fidelibus ;; ne de di&tis Propofitionibus

um

fentire ,' docere , prwedicare aliter 'przfü-

iriwïüu'ï!

Tiant, quàmi in hac eadem Noftra Conftitu-

»MIJ

hÜ

tione continentur; itaut quicunque llas; vel

um

illarum aliquam conjun&tim, vel divifím do-

i

li

cuerit, defenderit, ediderit, aut' de éis,

j

t

etiam difputativé publicé, aut privatim.tra-

p

averit, ni(iforfan impugnando , Ecclefiafti-

€is cenfüris, alitsque contra fimiliaperpetran-

tes Ài Jure ftatütis poenis ipfo fa

j

!14

m

o

alia declaratiore fübjaceat.

7

Ceteérüm pér expreffam

'*präe'Fätämä Pro-

;!

u

N

pofitionün réprobationem 4lid'in eódem Tj-

5

bro cortérita nullatenüs-approbare"intendi-

1

j

3s]

müs'; cüm'prafertim in' décurfü 'éxaminis

4 M

€o deprehenderimus ^pro-

toæ plurés alias in

s

Aa4

pol-

376

AIOHZERESES.2

pofitiones , illis ,.quz , üt fupra, damnatz fuee

(l

runt , confimiles , & affines , iisdémque erro-

f,' p5 [c

Jbroi

ribus imbutas.: nec fané paucis füb imaginario

(

quodam , veluti-graffantes hodie per(ecutio-

nis obtentu,inobedieatiam & pervicaciam nu-

g

g

trientes , eásque fallo Chriftianz patientiz no.

minepradicantes 3. quas propterea fingulatim

Ifndh j

recenfere, & nimis longum effe duximus, &

T

minimé neceflarium ; acdemüm; quod into-

ht

lerabiliuseft, facrum ipfum Novi Teftamenti

" gt

Textum. damnabiliter vitiatum. compereri-

cæprzvï

mus, &alteridudumreprobatz verfioni Gal-

QU

liéz Montenfiinmultis conformem : à vulga-

al

ta veró editione , qux tot Szculorum ulu in

- li,

Ecclefia probata eft, atque ab Orthodoxis o-

]n,omr

mnibus pro authentica haberi debet , multi-

/ o

pliciter difcrepantem , aberrantem, pluriés-

trafir

que in alienes, exoticos, ac fepenoxiosfen-

Notm

fus , non fine maximà diverü;atc detor-

tum.

?

"

ii

df

Eundempropterea Librum, utpote per dul-

ces fermones & benedictiones , t Apoftolus

vll

ol

lequitur, hoc eft , füb falíà piz inftitutionis

Nl

imagine , feducendis Innocentium cordibus

longé accommodatum , fiveprzmiffis , (ive

wolrg

alio- quovis titulo infcriptum , ubicunque, &

jb

quocunque alio idiomate, feu quavis editio-

.El

hocg

ne , aüt verfione ha&enus impreffum aut im-

1 Oi

pofterum ( quod abfit ) imprimendum , au-

&oritate Apoftolicátenore profentium iterü

Tv

Jitür

prohibemus , ac firmiter damnamus ; quem-

ulos in

3 r

ad:podum- etiamïal-i.os omnes , & íing

»

P

cjus

MW

S/ECULT XYfII.

m

m

"u

ejus defenfionem tam Ícripto , quàmtypis edi-

sdämquc-

tos , feuforían ( quod Deusavertat ) edendos

fuhm

libros , feulibellos, eorámquelectionem , de-

m

fcriptionem , retentionem, & ufum omnibus,

TM

& fingulis Chrifti fidelibus fubpoena excorhu-

Mtay

nicationisper contrafactentes ipfo facto incur-

nl

renda, prohibemus pariter & interdicimus,

TOA

Przcipimus infüper Venerabilibus Fratri-

hum

bus Patriarchis , Archi - Epifcopis & Epifcopis,

VTHune

ngen

alifsque locorum Ordinariis , necnon hzreti-

c pravitatis Inquifitoribus , ut contradictores

vweítnlo

quoscunque per cenfüras & paenas prafatas ,

n inp

aliáque juris & facti remedia , invocato'etiam

t

dofotio

adhoc, fi opus fuerit, brachii fecularis auxi-

lio, ompino coerceant & compellanr.

nl

Volumusautem , ut earundem prafentium

!l »kllll'd-

TOU

tranfümptis, ctiam impreffis , manu alicujus

Notarii publici fubfcriptis, & figillo perfonze

bt t

in dignitate Ecclefiaflicaconftitutz munitis ea-

dem fides prorsüs adhibeatur , qugipfis origi-

m

T

nalibus literis adhiberetur ; fiforent ex

)

?

hi'bi-tæ

& oftenía.,

P

] «005

Nulli érgo hominum liceat hanc pagfharg;

noftrz declarationis, damnationis , mmandati ,

mlfüs, W

Hm M

prolibitionis & interdictionis infringere, vel

i

ei àufu temerario contraire,

J

du

Si quis auteim

j

"n

hoc attentare przfuümpferit , indigenationém

7

HJ*»' J

Omnipotentis DEI, ac Beatorum Petri & Pau-

j

li Apoftolorum ejus fe noverit incurfurum.

p

n

J

' M

Datum Romz apud San&am Mariam Majo-

:m]OS y

rem Anno Incarnationis Dominice Millefime

2

qi

Septin-

378

C'HJERESES"

*

i

Septingente(imo decimio tertio , fexto'Tdus

Septembris , Poritif

anft

B

;gtüs- No&nAnno gtc"c'i-

qitni

—

n

j

p

T

n

p Card PrO

[

M

»

Ti

TuRLIO

n F.'Olïvifcriü'ä.

forit

vifa de Cu?ia L Sgrgagc?us;: |

M

Jimipi

hLoco j Plumbi.

k

IAYÍA 'Bre"c'./iubz'.

tj A

: ngijlrdin in Secre

tis o

i51E. Martinyct-tus."

Til

-Aimo,ä Nativitate Domini Noflfri fESU — «

i

Chrif i millefimo feptimgentefrmo decimo ter-

tio , Indicf iope fextá ,dze wero decimá Septern-

d

bris , Pontificatüs Sanc? iffmi im ChrifloPatrüs

M

e& Domini-Noffri , Domtzi Clementis Divizá

tl

Providents4 Pape Xl. dns5o decimo tertto:jfu-

radiéte Litere Apoflolice affixa ct publicata

ffund

tttii

f'uerunt ad Valvas Ecclefta Laterauen,et Ba-

t

filica.. Principas -Apo[lolorum , Caucellaria .A-

(jtng

gpoflolica , Cuxia Generalis in Monte Gitatorio,

b

in Acie Camps Flora , ac-im. adiia locts [olrtas e

L^

* lt

con[uetis. Urb

J

& per me Detrum &amu(dfilf?*

$ d

*

4fp(£alicqm , C?ij/äïew.

hi,

tisüt

k

Antonius Placentius.

Magifter Curforum.

äeretgj

Wigt

Verüm

(

S/ECULT XVIII

l

379

fM

Verüm, ne hoc quidem fulmine indurati

|

Janfeniftarum animi ita perterriti fünt, ut re-

diérintad faniora. Nimirum; fub potenti ma-

nu Eminentiffimi Cardinalis & Archi - Epifcopi

-

Parifienfis , Ducis de Norarrss, fe fecuros.effe

putabant ; Hinc omnia Vaticana fulmina vel

(

deridebant penitüs , vel, quibus quibus pote-

rant modis; elidebant.

Mifertus efít tandem

J

Dominus Populi fui, &, uti eft Pazer Lumi-

447 , ia hujus Archi-Prae(ülis mentem il-

luminavit : Quiomnem errorem depofüit , &

fe judicio Ecclefiz , quz e(t Columna Kerita-

71

£á , Anno 1728.fübmifit. Unde etiam moder-

14

nus Pontifex ,. BENEDICTUS XIII. hasad

illam literas dedit,

E

j

10

DILECTE FILI NOSTER. -

Vi

- Salutem , cf "dpoflolicam Benedictionem.

wï:fafm

vt

Ridie S. Caroli recitato Matutino , p'erlaf-

p

tum ad me. fuit exemplum impreffum

a

mandati à Fraternitate V eftra promulgati un-

W'u::

decimá menfis O&obris elap(i , dé folemni ao-

mLQ; [*':

ceptatione Conítitutionis UNIGENITUS

Clementis XI. gloriofze memoriz,

]

Eo le&o humiliavi me Ziterno Patri & Epi-

fcopo animarum noftrarum ; flexóque poplite

S. Archi-Epifcopum Mediolanenfem , que;

Pafloralis folliitudo elorioftem reddidit , ova-

vi,, ut fupreme Divinx Bonitati debitas red«

deret grates, pro fümma confolatione ; quam

;

mihi attulïit' nuntium adeó fafpiratum, quod

aliQ-

IE

389.

SHARESES:5-

alioquiti: nünquam: deftiti mihi polliceri, ex

rl

cogitationeantiqua , quam habebam non mi-

W H

d

nüs de Veftra fingulari doctrina, quàm de in-

clyta Veftrapietate ac zelo pacis Ecclefiz.

pïadif

Meum illud gaudium crevit ultra modum,

r

dum Cardinalis cho/z;gmw mihí obtulit offi-

n

^

ciofiffimas V eftrasliteras, datas 43. ejusdem

ii

mehíis. Ktáque Fraternitatem V eftram allo-

[

quipoffum cum S.Paulo : Auw/ta miPi fidu-

*

STho

eiaeft apu

d vos , multa mihi glorintio. Pro

ii

vobis vepletus fum con[olatione ,

Jiperabundo

d

aAudio. Caufàamtante confolationis mihi füb-

j!fWi

miniftràrunt expreiliones Veftrz fincerifIimz ,

gl

ita , ut dicére tibi poffim cum S. Auguftino

hh

Corda veflra non vidi , fed tefles cordis vocesi

lum

Audivi. Exdémque voces follicité volui , ut

ii

audirentur hert in pleno Confiftorio ob fo-

probat'*

lum hocnegotium congregato. Etnovocum

i

D

gaudii meiincremento expertus füm univerfa.

gt

lem lztitiam ac plaufam Venerabilium Fra-

(undà

trum Veftrorum & Collegarum.

Dd

Hoc unum exacerbat cor meum , quód.in

torel

Fraternitatis Veftre literis videam illam per-

QU

ühs

i

turbatam , propter contumaciam quorundam

Subditorum fuorum , ,Qu, uemadmodum

Q

(üt'ad Timotheum füum fcribit Apoftolus )

D

oannes ci Mambres reffiterunt Moyfi , 14

m

dotal

e birvefiflunt veritati. SedlibetFraternita-

,ti Veftrz in memoriam revocare fententiam

IT

S-Auguftini: Quod, quamuis prefracf e qui-

Euf

dam ex eis vefifl ant, tamen magna Populorum

n

um finnm

Agmzrm vera mater gaudens tn fà

eectpit.

&

| ï:pofh

S/ECULTXVIII.

381

Ml

ecipit, Quanquam f[perare debemus, fore

m

[ u

ut Fraternitatis Veftrz gloriofo exemplo , &

efficacibus exhortationibus, quas, utin u-

(Uo

pradiétis tuis literis indicat, faciet , 227 eba.

hum

vitatis, fapieutia , ec authoritatis , vandem

lt

wvolentes nolentes veniant ad obedientiam

yfüin

*

'

Ü

l

Mij

digniflimi (ui Paftoris.

Hoc ego fpero à Divina Clementia,.cum

n

j

Al

li

S. Thomas meus, coz£ragenter, me doceat,

quod Dominus ex Abundantia Bonitatis foug

!

WHW

mll

etiameos , .qui, grAtia tmpedimentum pra.

aut , Auxilio uo prevenit, wverteus eos À

n

?

mAlo, ecomvertens ad bomum.-

p

Precor ulteriüs Fraternitati Ve(lrz , ut

i

ftultam impofturam obje&i fibi fcripti 32. Au-

j

r

ufli fpernat , idque ob tres evidendflimas

robationes ipfius falfitatis. 1. Quianoneft

p

perfona hujus modi , quz publicet tales ine.

gtb

ptias.: 2. Quia, dum fervebat opus, ad fe-

nl

dandàm tempeftatem diffenfionum , tempus

noneratexcitandinovas. 3.-Quia calumnia-

yi

j

tores upponunt, quód feripti;maligni.depo.

lt

n

ftorium feceris Epifcopum , qui nimis fcan-

j

dalosé fe declaravit pacis & QOQCordiæ inimi,

u

cum.

j

J

Expectamusinterea , Ego & F. V. ut Car-

j

dinales in Curiaifta commorantes zelo Sacer-

l

dotali Regiam Majeftatem orent , ne patiatur

A Tribunalibus Laicis Fraternitati Veftrz af*

[

^

ferriimpedimentain exequendisiis , quz fan-

j

& minaturin fio mándato ; ad quodnos om-

L

!

J

'etiam, ut

ne Qo?crum auxilium pollicemur 5

H

fl

convin.«

382

'"HZERESES

convincantur falü, qui audent malas dare

D

Literis Apoftolicis interpretationes.

Deni-«

Cany

j

que zftimatiffimam dile&tiffimámque Frater-

1 fOlïäre

nitatis Ve(trz períonam multis annis & per-

fectà fanitate mihi fervet Altiffimus, dum in

H

fan&iffimo ipfius nomine, cum tota obftricti

: jtt

affectüs noftri plenitudine, Apoftolicam Be-

f

l 1

]

Ip(gsi |

ncdi&ivoncvm impertimur.

ia

Datum Romx apudS, Petrum,

(lnts

Vsl

Die 9. Novembris 1728.

Pontifiatüs Noftrian. j. -

iil

Nunc ergo confidimus fore , üt Ecclefia

a

lindi

Gallicana tam periculofis procellis jactata ad

fnr.

priftinam malaciam redeat , Ecclefia veró uni-

; n

verfalis ab his motibus

'fmnd

bc;*ga ;bnqu'iefca"þ. :

Janfenianis deinceps lif

Iun

Tj

SUPERIUS OMISSA

n

HUC ADDIT A.

lj

À

Damita , vé Adamei , à quodam Ada.

Yi

mocirca annum 194. De his S. Epipha.

(l

nius fic foríbit : .. Ecclefiasüas , (ivelatibula,

& fpeluncas ( fic enim meritó appellaverim

Hereticorum conventicula ) in hypocauftis,

id eft ,.ocis , qui fübtüs incenduntur , folent

lh

li

habere4 incendere veró folent inferné , ut

l

ts

fittepor adca

Cionem intus in domuncula

L

co.ngtegatgr

u

-

. .Dumautem ipgrediuntur,

;

fügt

S/ECULI XVII

38;

i

funt quidam veftium cuftodes ; ad foresinftar

J D

Campfariorum.ab ipfis conft;tucl.

Et quilie

hyr]

bet ingrediens ,. five. Vir five mulier exuicur.

at

foris, & ingreditur nudus, . Et qui 1pforum

aj d

Prmcxpcs videntur & Do&tores, omnes Ver

T

ut ex matre nudi fedent, alii fuperné alitine

lil

ferné mixtim ac.fparfim.. Sunt autem apu

ipfos, qui-continentes dicuntur, & virgines

M

fe jactant (. adeó fe'ipfos. dccnplunt ) &le-

Ciones & alia . omnia nudi faciunt;. ::Si veró

ij

vifus fuerit quis (; nam. & hoc. dicunt. ) ià

li

delicto effe , eum nonampliüs in fuam.eorum

n

congregationem admittünt; .Dicunt enim, il-

U'? f !A

|

lum effe Adam ,. qui comedit.de ligno , &.ju-

dicant.eum expelli..& Paradgfo, hoc ett,.ex

'Wn

ipforum Ecclefia,-.. Putant enim füam ECCIGg

uWN

fiam effe Paradifum; & fe-ipfos.efle-Adam &

Evam.

Ita prphamus.

Quo tempore:au-

tem. turpiffima hgc Secta rcFu(cxtam fueru:,

3

habemr fo.22g«

1

)L

/

h

SJECULO LIL ad. fal. 49.

/Ereticis fe fe oppofüerunt Dlonyüus Ale-

u

H

Xandrinus', Titus Softrz ; & Dlodorus

il

'U

n

thmæ Epifcopi,

M

SJECULO VI ddf?:l 94.

*

;Wl

UP

LUgentmsprfcopusRupenF s. .Ennodius

D

E

Diaconus, & poftmodum Ticineiifis Epi-

Petrus Diaconus.

Urü[ [

fcopus. .

Grcgonus M.

jh

poíftea Pontifex;

*'LMI

SJE-

i

384

. HZERESES-

'SJECULO XIV. a4d fol. 136.

i'Oþï» l

,

'Homas W/aldenfis.

Guido origine Ca-

"& talaunus, Ordinis Carmelitani Prior Ge-

neralis , aliique Viri egregii ex variis facris

J

Ordinibus, qui tunc floruerunt, Hareticis

i

reftiterunt.

jf

GATIONES FIDEI.

p

.PROPA

Saculo XVlI.

(mUS

E

fi

Ndïa—Orientalis & Occidentalis per vario-

]

rum Ordinüm Regulares r15or. S. Xave-

]

hst

tius Anno rf40. miflus in Indiam, &indein

i

ia

jJaponiam, illi vaftillime Infüle', & fex aliis

of

Regnis, Chriíti/fidem invexit, decies cen-

i

tena & amplius millia convertic, & Reges-ac

Regiras rz. baptizavit. Moriomotapaà Con-

!Dl

falvoSylveria Societatis Jefü ibidem Martyrio

i

ii

$ffecto, Mauritania à Petro Mafcarenna So-

^ r

cietatis Jefü. — Bráfiliaà Jofepho AnchietaS, J.

: Cndin

Malabaria, Paraguaria, Morilandia, Peru ,

T

Amboinum, Philippinz , Tucumania, aliz-

que regiones & Regria à diverfis, tum So-

Ti

ciétatis, cum aliorum Ordinum, Apoftolicis

m

leliapu

Miris.Evangelii- luce illuftrantur, & multo

etiam fanguine pro Chriíto profufo foecun-

M

dantur. SolennisLegatio Japonenfium Prin-

cipum, quifenomine illorum Regnorum Sedi

Avpoftolicc fübmiferunt, facta eft fedente Gre.

gorio XIIl. anno 1583. - David Imperator

Lt

JEchiopis miffis ad.Clementem VL Legatis

obedientiam promittit anno 1524.

Itaque

s in Eu-

Wt

quod :xlefecit ab Ecc?cüa per Harefe

ropa,

|

S/ECULI XVIII.

385

[ ljl

ropa, id multó majoribus incrementis mul-

JH

t

tarum gentiurm acceffione compenfatum elt,

SACULO XVII.

N

f Hïffm(

L

Enetrat fides per PatresSocietatis JESU,

in Imperium Sinenfe , quod in fe rg. am-

pliffimas & Regnis pares Provincias continet,

FO

undetotamferé Europam zquare cenfetur , &

bactenus ineluctabilibus obftaculis fidei occlu-

fum fuit.

p

Regnum AEthiopiz abjectis errori.

n

M

bus iterum veram fidem recipit. Infertur fi-

Kit

desin Canateníem Regionem, partern Ame«

lt

rice Septentrionalis. .In Regnum Mogoris,

uod füb fe 55. Provincias continet. InIn-

1

í

u

lod

las Marianas, in quibus quinquennii fpatio à

u

Didaco Aloyfio de San. Viatoris ad Chriftum,

m

addu&ii jo. millia.

Qui ibidem ex fidei odio

r

interfectus eftanno 1674. In Regnum Tun-

cinenfe divifum in 7. Provincias.

j

n Regnum

j

Cochincinz divifüm in 6. Regiones. Novz

M

1)1

Francie varii tra&us audiunt Evangelium.

FMF

Reducdta hoc eodem Szculo ad Ecclefiam Ca«

rinthia, Styria, Auftria, Moravia, Bohemia,

W]Uw

i

Gallia pulfis Hugonottis per Ludovicum XIV,

J

repurgata.

Conver[tones zemorabiles

j

SJECULO XVII.

"

;,r

Ad Catholicam Ecclefiam ex Pagani-

4

fmo & Mahumetanifmo.

g;ue |

erii Chis

)Eu l

'xh

C()nftantinus legicilranus hzres Imp

nenfis

386

HJERESES

| tdi

nenf(isin Afia Y647. Ottomannus Ibraimi Sul«

N

tani Filius cum Matre 1675. Factus Ordinis

| TU

S. Dominici.

Dominicus Imperator Mono-

motapz in Africa 1652, — Ludovica Regina

E

Monomortapz in Africa 1652.

Carolus In-

j di

ii

genfium Imperatorin America. Helena Im-

Michaél Filius Im-

ul

peratrixSinenfium 1647.

petatoris Monomotapze, factus deinde Ordi-

|

nisS. Dominici 1647. — Imperatoris Chinenfis

G

Nepos cum tribus Viris Principibus 1698. An-

] &i

na Chinenfis Regina, Avia Conftantini 1647.

MariaUxorlmp.Ivuliw. Idata Rex in Iapo-

niai621. Auguftinus Regis Tafileti in Africa

l

Primogenitus Regni hzres r671.

Achilleus

Princeps, & Supremus Prafeéctus Aulz Chi-

nenfis, Vice- Rex & Archithalaffus Claffis

r

Imperat. 1646. Balthafar de Mendez Primo-

| Na

genitus Regis Terzii & Marocco, fàctus So-

cietatis JESU 1667. Dominicus Amathæi

Rex Tunis 1646.

N

Y

Principum Cbriffianorum converftones

| 4

SACULO XVI.

n

P

Rzivit omnes fuperioreSzculo,.& ad ve-

1fj

ram Ecclefiam redeundo exemplum dedit

lis

& ftimulos Sereniffimus Dux Saxoniz & Ele-

&or Joannes, idemille, quianno 15 5o. Con-

feffionem Auguftanam Carolo V. obtulit,

!

biennio poft anno (cilicet 15 5 2. morti vicinus

renunciavit Luthero , atque ad id faciendum

Sereniffimis Filiis fuis mandata & incitamenta

b

reliquit,

43

*

S/ECULI XVIII.

387

r

reliquit , & Catholico ritu Sacramentis Pos-

"m

l)

nitentiz , Euchariftiz & Extremz Unéctionis

munitusobiit. Itainliteris originalibus Joan-

h

nis Friderici Filii & Succefforis , ejusdem in Du-

ATU

cali Archivo, & ex illis tranfumptà Copid,quae

ir'mlj

legi poteft in libello, cui ticulus 3fugfpurgifd)e

unb Geger z ?lugfpurgiffe SBetanntnug ,

Juffu Reverendiffimi & Illuftriffimi Comitis de

Collonitích Epi(copi Neoftadienfis an. 168 1.

edito.

"

SECULO XVII.

Ex Domo Navarrza,

Henricus IV, Rex Galliz.

Ex Suecia,

Chriftina Alexandra , Sueciz Regina, qua

Regno abdioato Romam conceffit anno 1655.

ALAM.

Ex Ele&orali -Saxonica.

Fridericus Auguftus Dux & Ele&or Saxo-

j

i

i

nicusanno 1697.

Ex Ducali Saxo- Lauenburgica.

Henricus Julius 1650. Francifeus Carolus

1651. Rudol

phus Maximilianus 1647. & Ju-

lius Franciícus,

Ex Saxonica - Weiffenfelfenfi,

Albertus 16925.

1j

Ex Saxonica - Zeitzia,

im

Chriftianus Au

t

[.gxxti

guftus S. R. E. Cardinalis,

I

quem non ita pridem fecutus éft Frater Mauri.

2

tius

. 388

H/ERESES "

tius V ilhelmus cum Principe hzreditario Fri-

L.

m

derico Augufto.

Ex Electorali - Brandenburgica.-

(f

Chriftianus W'ilhelmus Marchio-Branden-

burgicus, Adminiftrator Magdenburg. 3652.

l

Ex Ele&orali Palatina -Simmerenf?,

2

Rupertus 1629. & Eduardus Friderici Co-

; Iul

imitis Palatini ( quem Bohemi RebellesRegem

1

]na

coronárunt ) Filii, cum Sorore Ludovica Hol.

n

landica dicta 165 9.

Ex Ele&orali - Neoburgico - Palatina.

| lii

NV olffgangnus W ilhelmus Dux Juliz, Cli-

| dr,i

vix , &c, 1613. cum tota Familia.

[77

Ex Sulzbacenfi - Palatina.

!

]

Qs A

p

Chriftian. Auguftus cum tota Domo 165 j.

Ex Brunfvvicenfi - Lüneburgica.

"& Maximilianus W'ilhelmus.

Joannes Frideric. Dux Hanoveranus 165 1.

U

Ex Ducali- Norvvegiz,

Ferdinandus Adolphus , & Alexander Ru-

(

^dolphus 1649.

- Ex Mechlenburgico- Schvverinenfi.

W

Chriftianus Ludovicus 1665.

Ex Haffo- Rheinfelfiaca,

lil

Erneftus 1652.

Ex Haffo- Darmfítadiana.

ha

Fridericus , poftea Cardinalis 165

4. Dhi-

lippus

A

S/ECULI XVIII.

$95

Mil

lippus 1695.

Fridericus 16

Amalia Magdalena 165 5,

97« Elifäbetha

nburg:

Ex Haffo- Hamburgica.

t

. Georgius Chriftianus.

knburg

. Ex Holfato-Sunderburgenfi.

IT

Alexander Henricus cum tota fua Familiía

ii

1Y649. DorotheaHedwigis 1678. Elifabetha

Hs

Dorothea 1665. MagdalenaSophia 1699. in

AUYR

Linea W/eiffenburgenfi. Joachimus Erneftus

inLinea Plónenfi.

. i

Ex Ba'denfï.

Dhilibertus v $6. vel at alizggv. Eduar-

Ts

us , Fortunatus , e Tacobus Marchiones ad-

[l

&eculumm. XF L. pertineut. Bermardus Gufta-,

vus Adolphus Abbas Fuldenfis & Cardinalis

5

mj

anno 1660.

Jj

Ex Badenfi- Durlacenfi.

ii)

Carolus Fridericus 1671.-

Ex Anhaltina.

!

yu

Chriftianus Albertus.

Ex Solmenfi.

:

Eleonora Maria 165 2.

WJ*L

Ex Naffovio - Oranienfi.

Flandrina.

Ex Naffovio - Siegenenfi.

Joannes & Vilhelmus Hyacinthus cum füa

Ex

gui

Domo.

Bb 5

1

HUERRESES

359

Ex Naffovio- Hadamarienfi.

Joannes Ludovicus cum fua Domo 1629.

3EL

Ex Naffovio - Idfteinenfi.

Guftavus Adolphus, qui anno 1564. ad S,

Gothardum in Ungaria occubuit.

His accenfentur Carolus FridericusSueci-

cx Militie Archi-Strategus, Princeps Hector

(

urtainiusinGallia 1668.. Dux Bullionius Ul-

trajeCtenfis Gubernator. Princeps Ragozius

cum Conjuge Battoreain Hungaria. Princeps

Razivilius exPolonia, Princeps Abafftius ex

'Tranfylvania 1672. Princeps Galliczinius ex

]

Mofcovia. Jacobus Dux Eboracenfis , poftea

Rex Anglie ; & juxtafide digna teftimonia

Carolus II. Anglie Rex fa&us Catholicus ,

BN

mortuus eft 1685.

4

Schifíinati renuntidrunt Blafius Ecclefiz Sa-

macenfis Archi- Prefül 1682. Euthymius Ty-

ri-.Epifcopus. Ignatius Antiochenus. Jofe-

phus Chaldaicus Patriarche ; duo item, W/al-

lachiz alter 1598. alter Bofniz Epifcopi 1699.

SIECULO XVIII.

Ex Domo Brandenburgico - Beyreu-

thana.

ELEONORA MAGDALENA, obift pientif-

fiméEttlingz 1711.

Ex Domo Brunívvicenfi - Wolffen-

butana.

ELI-

S/ECULI X'VIH.

35I

trief

ELISABETHA CHRISTINA,

hw

Auguftiffima Imperatrix 1707. .

t

ANTONIUS UDALRICUS

J

WV olffenbutanus 1710.

Ü

Et hujus Filia

. AUGUSTA DOROTHEA,

hls

1l

Schwartzenburgico - Arn-

Cogjux Principis

ftadienfis.

d

,

lil

,

^

w

1

Ex Saxo -Zeitziana,

A

Vide füpra.

. Ex Würtenbergico - Stugardenfi,

j

.'among

CAROLUS ALEXANDER.

! Ex Würtenbergico - Mompelgardenfi.

- Eleonora Scharlotta 1702.

Ex Würtenbergico - Juliana.

Sylvius Fridericus 1702.

Ex Ele&torali Saxoniz Superioris

novifífimé.

FRIDERICUS AUGUSTUS.

Mi

íi]

Filius & Princeps Hzreditarius.

b;,

O. A. M. D. G

Bb 4

IN-

)

INDEX.

105. J

AVAV unenenu n ^v p u

*&*ä*&*&*&*ä*ä*ä&*&*ä

Ap

]

SOBTGOTSESTTR

m

d

40

INDEX ALP HABETICUS

pwd |

OMNIUM H/ERESEON

sxl

P

pl

Cujus INumerus folium notat

B.

N

Belonitz. »8

Ablabius. 92.

Abfti-

Tij

A

nentes.48. . Acacius. s$y. — Acephali.

Ami

$6. Acefius. f6

Adalbertus. 106

j

Adami , (ive Adamitz primi , 328. Novi

jl

autem ,fol. 129

Addammiani. 37

Adel-

t

phius. 65

Adeffenarii.244. Adiaphoriftz,

237. Aeriani. f j.

A&tiani. 6r.

Zgydia-

D

ni. 242«

Agapetz. 72.

Agnoctz. 65.

, À-

; Qp

Aomenf'es

? m

grippiniani. 44, — Agareni. 102.

| J

IO2.

Airani. 66. Albanenfes.ro4. Albi-

]

genfes. 119.

Alexander JErarius.

Almeri-

] d

Cus. 120.

Alogi.29. Amantius.69. Am-

brofiani. 24c.

Anabaptifte. 168. — Angelici.

35.

Angelite. 87.

Anomzi,.59. Annia-

nus. 77.

Anthropomorphitz. 75.

Antia.

Anti - Chriftiani; 242,

An-

tinomi. 219.

phoriftz. 257.

Antidicomo«

Anthimus. 48.

ä

gU

vianitz. 72.

ÀÁnti - Luthcram. 237. Apel-

Tho

les.28.

INDEX

u

les. 28. Apocaritz.48. Apollinarift, &€,

Aphtartodocitz.go. Apoftolici.;5. Aqui-

JaPonticus. r7- Arabici. 29.

Armeni. 99,

ï

gü

Armacanus, I134. Archontici, 26. Arnal-

difte, r13. Arrhabonarii.244. Artemon.

If

40.

Artotyritz. 29. . Arriani, jo.

Afcle-

piodatzi.41. Afcodrogitz,29, Afluritani,

8

58,

Athei. 246. Audzani. 69.

lii

niani. 240.

Auguüif

B.

Acularii. 241.]Bagomiles. r17. Bajus 744.

,.B

Bajolenfes. 104. — Balthafar Pacimonta-

li

Bardeíanes. 26.

[

nus. 1 86.

Barlaamus &

f

Acyndus. t26. Bartholomgus Janovefius.

"

13f. Balatius. j7.

Barbas. 81.

Bafilides.

Y:. RBaffacramentales.24;. Baífus.22. Ba-

temburgici.242. Bayrasgy. Bedricus. r44.

