Maria Virgine natum, Hominem duntaxat ,

r

minimé veró Deum efle,.atque ideo Mariam

ORU

Ghriftotocon hoc eft.Dei Matrem effe.- P o-

fuc

ftea tamen-addidit, Chriftum inculpatz vitze

Thstn

fag . merito obtinuiffe, ut.dignus haberetur ,

li

cui fe Divinitas conjungeret. 9. Duasin Chri-

Ts, (

fto ponebat non folüm naturas , fed & Perfo-

Y

hnj

nas, unam Divinitatis ,. alteram Humanictatis.

Jtj

Necunum Chriftum in Deitate & Humanitate

ij

féntiebat ; fed feparatim atque fejun&tim alte-

0poj

rüm docebat effe Filium Dei , alterum Filium

« a

Hominis , quem dicebat etiam appellari Filium

m

] MUOP(

Hominis.. Denique Chriftum efle tantüm ho-

us fpecia-

NI rlæ[

minem , non Deum, fed , inquo De

tlfdfb

i|

liquá-

SAECULI V.

81

Tftlrn

CUM

fi quádam prsrogativà habitet : atque ideo

Chriftum dicebat Emmanuel à Propheta no-

imum:[-qm.

minari, quódinterpretatur, ANobzrcusm Deus z

WU

non quia fimul effet Deus & Homo, fed, quia

Aigita

m

in Humanitate Divinitashabitaret: Quapro-

pter Chrifftum non Deum, fed Dei

feram ap-

N

pellabat,

Et quia duss effe Perfonas in Chri-

.

fto, unam, quz eflet Homo, & aliam , quz

ln

Yi

efletDeus , inillohomine, tanquam in templo

habitantem concedebat,ideo, ;. quidemidice-

ii

batinEuchariftia contineri veram Carnem, fed

illam effe Carnem puri, juíti, & fan&ificati Ho-

t o

Al

minis, qui templum Dei effet, quíque Divi.

nam in fehabitationem poflideret, nori autem

WT

Ántitr

Dei. 4. Conficiebant etiam Neftoriani in pa.

ne fermentato , & füb utraque fpecie commu-

ln

nicabant Sacramentum Euchariftiz parvulis

i

& adultis, quód non crederent füb una fpecie

d

Chriftum equé contineri, atque füb utraque

nl

/

contineatur,

Finem blafphemus Neftorius

um

hunc habuit, quód lingua, quà tot blafphe-

f od

miasevomuerat, depaítafuerità vermibus.

J Zb.u

jl

i

Barbas , Epifcopus Antiochenus , Arria-

;Duast

nus , circa annum 427. Dorotheipariter Ar-

[Cd&þ»

1

riani, & ex Sede Antiochena in Conftantino-

Bu

politanam translati Succeffor.

u

Siffnius , Novatianorum apud Conftan-

jqin

j

tinopolim Epifícopus circa annum 428. vivens

1

j

adhuc cum S. Chryfoftomo Patriarchà Con-

üantinopolitano Catholicorum. Virfuit do-

"a

"i

p

di

f

&us, facetus & emnibus gratus , cui nihil de-

«l

veram fidem.-

T

ilg

efle videbatur prater

E

!j

/

E7

HJERESES -

22

Allabius , Novatianorum in urbe Nicena

rg;bai

j

(

l

Epifcopus , circaannum 430. nobiliffimus O-

rator.

1l 2d€b

uswm

AMoyfà&s Ympoftor , prodiit in Infula Creta

lï

J

"

circa annum 43 f. Judzus, qui fe coelitüs àDeo

j

inInfulam hanc miffum effe confinxit , propte«

iil

rea, ut ejus loci Judzos per mare traduceret ,

i

FUR

eo modo , quo olim primus Moyfes Ifraéli-

tas per

marerubrum. Toto afio Infülam pera.

!

"

"

Ll

if

gravit,

& ut opes fuas poffeffionésque fper»

nerent ac fe przeuntem fequerentur ,

fuafit,

j

Crediderunt illi, & eum conftitutà die fecuti

n

funt ad fümmum quendam fcopulum in pela-

h

(un

gusexcurrentem. — Ibijuffit femetipfíos in ma-

RUT

re veluti natantes & urinantes conjicerent,

du

Qui fe conjecerunt perierunt. Periifent om-

nes , nifi nautz adfuiffent, & alios nefe preci-

D

cïlM

pitarent, cohibuiffent , alios , qui fe przcipi-

FOT

taverant, undis & mortis periculo eripuiflent,

i

Difparuit interea Moyfes : & idcirco huc in-

Monzd

ter Hareticos ponitur , quia eum Author Pra-

d

teolus Marcoffius etiam inter Hareticos pof-

tum habet.

Vi

* Eutychinni ab Eutycbete , Abbate Con-

lr

IT

ftantinopolitano , circa annum 441. qui po

Manetem & Apollinarem impié docuit I,

ij

t

^

Carnem Chrifti non fuiffe (imilem noftra , nec

reverà illum de Virgine natum , quanquam

^f

Ajebat enim

n

appareat defcendiffe de coclo.

ipfum Chrifti corpus é coelo defcendi

ffeinVir-

j';'J'n $r

adios

ginis uterum , ipsümque taaquam Solisr

m

penetráfle. 3.

Duas in Chrifto

f

sefls ii

nawrcw'pega.

S/ECULI V.

$;

Vl

negabat : dicens , in ipfo Incarnationis arti-

li .

culo Carnem fuifle commutatamin Divinita-

tem 5 adeó quidem,, ut una facta fuerit & Car-

T

nis & Deitatis fubftantia , indéque Chriftus

a,litüs'am

paífusfit, etiam fecundüm naturam Divinam,

i.

3. Dixit, eorpus no(irum poft refürre&tionis

n

gloriam fore impalbabile , invifibile, imó a&-

s It

re & vento fübtilius , contra illad Job. r9. v.

llnyt

27. Quem ego vifà

us n

^

um Lbfe, G oculi m:i

gt

conjpect uri [umt , eà aom alims,

'ï'

Yur,

Dioftorus , Epifcopus Alexandrinus , circa

d defe

annum 453. Eutychetis Se&tator & Fautor,

innp

cum Chryfaphio primario . inter Imperiales

simmt

Cubicularios Eunucho amiciffimé uteretur ,

Yj

effecit , ut Ephefi Synodus cogeretur , qua

ifentun

Predatoria dicka fuit, in qua Eutychetem függ

xl

Dignitati reftituit , Leonis Papz literasreje-

cit, & multa alia contra Catholicos impiiffi-

f

1ne fecit.

il

l

Timotheus , cognomento ZE/urus, antea

| AuthurPr!

Monachus, deinde Presbyter Ecclefie Ale-

xandrinz , actandem violentus ejusdem Sedis

rctW

occupator , Circa annum. 46o. Neítorianam

urd

A

hzreíim acerrimédefendens , dixit, Verbum

l

d

ita Carnem fuiffe fa&tum, ut manente Verbo

[

Qu

infua fübftantia, & homineinfütnatura, fa-

Cietate, non commixtione , una Filii Del fa-

ol

Ga (it Perfona.

Quales peíffimus hicZElu-

lgl

n

J

l

rus in Ecclefia Deitragoedias dederit , habe-

7

i

Tl

tur in Strena Anni 1728. fl. 52. N. FII. &íe-

j

quentibus.,

BW

;-

i

Fa

Vitas ,. Conftantinopolitanus Epifco

m

2

pus

/ (n

HJERESFES

$4

| *OM ïn E

pus , fed fübreptitius , Se&4 Arrianus fuit, cir-

a

caannum 476.

q I

* Perrus CuAp

baus , Antiochenam Sedem ,

h XRW

ópe Zenonisinvafit, & circaannum 476. do-

cuit, duas effe Períonas in Chrifto , & aufus

sl

(

eftin Angelico hymno , qui 77//2g7o9 à Grz-

nl

cis nominatur , quartam vocem fuperaddere ,

Auguüus

dicens Sanmdus Deus, Sancius fortis & im-

qnortalis , Sancius qui erucifixus es, ut Sam-

N

vb

é um fortem ,

quo nomine, Filius Dei defig-

natur, alium faceret ab eo ,

qui crucifixus eft;

m

bat

& fic qua'ta

m adderet , Períonas fcilicet inFi-

lioduas. Quzherefis in quint

a Synodo Con-

ytt

t

ftantinopolitana damnata fuit.

AAnthimus , primus 'Trapezuntinus , po-

t

con

ftea Conftantinopolitanus Epifcopus tempore

Zenonis Imperatoris , anno videlicet 476. in

t

mu

Eutyc

hianam harefim lapfüus , negabat duas

eífe in

Chrifto naturas. HuncAnthimumSy-

d

l

nodus Conftantinopoli coacta , atqme ipfe e-

Neot

tiam Agathon Pontifex Romanus monuerunt,

ut pcenitentiz libellum exhiberet, ac de fe di-

Anfn

&a fala probaret , sícq; ad Epifcopatum füum

"Trapezuntinum , unde eje&us fuerat, rediret.

n

Cim veróille ex metu latitaret, & ter moni-

Va

i

tus non compareret, Synodus publicatà fen-

nj

tentià omni Sacerdotali dignitate eum penitüs

D

'pr

ivavit.

| q

lod

1. da

* Theodorus , Mopfueftenus Epifcopus , Vir

m

uidem eloquens , & Joannis Chryfoftomi

i

Condifcipulus fuit, & Arrianorum, quamdiu

D

wixit, acerrimus Antagonifta, . Qui tamen

Q

poftea

SIECULI V.

8j

fod.

poftea in Ebionis & Neftorii hzrefim cecidit ,

& circa annum 476. docuit 1. Mariam Virgi-

lii

nem hominem tapntüm non Deum peperifle,

n ha.

2. Inveteri Teftamento nihil exprefsé dictum

0, h

fuiffe de Chrifto.

Unde in quinta Synodo

y'of: i

ConftantinopolitanaUniverfalidamnatus fuit,

pl

Zeno Imperator circa annum 476. non üt

"if

Auguftus , ledàt Tyrannus imperavit , Euty-

TT

chetis & Diofcori, qui unam Chrifto naturam

nDud

tribuebant , hzrefi infectus.

nf

Quam tamen

ita palliare ftuduit , ut Eezozzcoz , hoc eft,

[f n

Pacis Conciliatorium , ediderit, quafi veró

iodo (

per hoc vellet puncta fidei Eutychianos & Ca-

tholicos conciliare: cüm tamen per hocrem

imus, p

totam magis turbaret.

irenpot

GAinus per populiperverfi ele&ionem fa-

jb

&us Epifcopus, circa anpnum 476. cum Anthi-

u j

mo & aliis errores Eutychianos communes

niüm

habuit.

at

ILas Epifcopus Ediffenus , Eutychianz ha.

notti

refeos pariter convictus & damnatus fuit circa

T

annum 476.

i

W

ppatit

!

Denuteriu: Epifcopus Arrianus circa an-

jl

num 493. hác Baptiími formulà utendum efle

m

tradidit: Bapzzzo z momineParrts per Filium

TU

iclüf

n Spiritu Sancio.

um

Severus, 'Tatiani Haretici Difcipulus , à

I

quo Severzami circa annum 478. tenuerunt

I. Acertis cibis & omni vino abftinendum,

rïn

(

eoquód de Satana & terra vitis germináflet.

M

2. Adamum & Evam eternüm effe damnatos,

m

3. NonforeRefürredtionem. 4. Vetus Te«

r3

ftamen-

;GFW

dé

HÜUERESES

" w

ftamentum rciï'cïebant. j. Uti& AGus A'p'"'d-

"

jl

ftolorum , & omnes EpiftolasPauli. 6. Eciam

M] r

omnes matrimoniales a&tus illicitos effe pu-

u

tabant.

g

J

x "AcepbAli citca &nnum 494. fic ditti, quia

de corum Auüthoré ien conftat, & , quia füb

'üp

Epifcopis non erant, atque ità fine Carite vi-

Hi

1. Chaàlcedoneníe Goncilium

[

w&l

vebant.

quit

impugnabant Eutychetis hzrefim defenden-

lind

tes. 2. NequeBaptifmum juxta folennem &

i

UM

receptum Ecclefiz morem adminiftrabant,ne-

ufpfrh

que oblationem aut aliud minifteriumEcclefia-

m

j

fticum, ficutmoseft, celebrabant. 3. Com-

D

Ill

inunionem à plurimo tempore affervatam Fe-

fs

riis Pafchalibus in minutiffimas partes incifam ,

«dmn

convenientibus ad fe hominibus dabant. $.

ii

Quo tempore, quam quiíque voluiffet, fibi

Tan.

fümebat poteflatem.

Et propterea , quod

N

quilibet, fidei, quod fibi videbatur , infere-

lr

iet, quàm plurimz Se&tz novzx inde enatz

fünt, Tritheitarum , Agnoetarum Theopa-

pusHi;

j

N

fchitarum , Jacobitarum , Armeniorum, Se-

C

eritarum , & Aphthardocitarum, fünt autem

qu

Severitaà Severo Antiocheno Epifcopo,qui

quu

Circa annum 494. Antiochenam Sedem inva-

(

fit, Eutychetisque & Diofcori pravitati non

!

fUf

exigumm robur addidit. De eo Joannes Da-

|

imafícenus Z. 3. c. 3. ficfcribit: Severus & Dio-

;

Qul

;XICI, |

Tcorus & eorum fcelerata cohors in Chrifto

pofuerunt unionem non perfonalem in duabus

!Vomy

Tnaturis ver? fübfiftentem, fed tantüm habitua-

ol

oprieta-

b

Tem, id eft , fccundþm habitum , pr

tém

S/ECULI V.

$7

tem , conditionémque quandam Divinam,

l fl

quá , cüm folus effethomo , Divinà tamen aífi-

lt ff';;u

ftente, per quandam participationem virtute,

miracula operaretur.

Atque hi Hzretici in

quinta Synodo Conftantinopolitana damnati

il

fünt,

Vil

l)

j

* Angelita, h quodam Alexandrie loco flc

Mi

M ndin

di&i, quia ibiillorum primariifuos conventus

cogebantcircaannum 494. — Hidicebant, a-

st

1

lium effe Patrem, alium Filium , & aliumSpi-

ritumSan&um: non effe autem horum quem-

fu.

ümbodt

que per fe ipfüm naturà, fed habere commu-

nem Deum five Deitatem in eis exiftentem?

; Ul

ATRUIUG

atque de ea Deitate invifibili modo participan-

tes , quemlibecefe Deum. Unamautem füb-

sdan,

fiftentiam effeopinabantur, Patrem & Filium

du f

& Spiritum Sanctum : communem veró ipfüm

Yif l

Deum , fübftantiam & naturam.

Hi etiam

, U

Sabellianiftze & 'T'etraditze nominantur.

r tht

XenAias natione Pería, Dignitate Epifco-

vint t

pusHierapolitanus, Eutychetis, Diofcori, &

nm T

Severi Propugnator acerrimus , & Concilii

m

Chalcedonenfis Perfecutor vehementiffimus ,

h n

circa annum 494.

Hic, cüt ab Hero füo

Boftue

profugiffet , nam antea fervus fuerat , ad Ec-

Sedtn f'nïf

clefiam Antiochenam fuüb Calandione Epifco-

r

[

d

po acceffit , dicens fe effe Clericum , cüm ne-

Jus

quidem facrz regenerationis lavacro initiatus

«

effet.

Calandion cüm hominem & latentem

) lmn

1

ineo malitiam cognovit, eum ab Ecclefia pro-

lt 1

Ubi veró Calandioni Petrus Cna.

Mi

j

fcripfit.

!

UM

phaus Horeticus fucceffit , non modó Xe-

"

(i!)

naiam

!

Fa

m

$3

HJERESES

)

m

naiam recepit , verüm etiam Bapti(ino non.

I

duminitiatum , vicinz Hierapolios Epifcopum

creavit, & Philoxenum nominavit.

Et,cum

T

intellexiffet, fe Epifcopatum contuliffe homi-

u

[

j/

ti nondum baptizato , fertur dixife , fufficit

eipro Baptifmo Coníecratio. Xenaias autem

]1

D)

primus fuit , qui vocem illam evomuit , Chri-

fti, & eorum , quiipfiplacuére , imagines non

f?e!äi&*

effe venerandas.

Hoc itaque mancipium ini-

DN

|

quitatis magno cum tumultu , multis (ibi ex

quoüc

primaSyrorum gente adícitis, & non exiguá

qu

t

"h

ex Cynegico five Venatico Monafterio multi-

tudine aflumptà in UIrbem pervenit , & Flavia-

(

no extrema quzque minatus fuit, nifi Chal-

ini)

u B

cedonenfem Synodum anathemate feriret.

Hoc; cüm Flavianus faceret, & econtra Mo-

] v'ml'cndj

r

nachi ei imminerent , populus Epiícopum fü-

N

h

um periclitari audiens, pro fe qui(que ftatim ,

Ut potuit, adfuit, & cxdes Monachorum fa-

fim

a efttanta, ut eorum corpora propter mul-

titudinem projecta fuerint in amnem Oron-

pl

tem.

Sed & motus alios Xenaias concitavit

1ilis

Àny

in Orthodoxos, quorum tamen, ne proli-

xiores fimus , hic mentionem facere füperfe-

WU

demus.

;

Ànti

Jfoaunes Philoponus Alexandric natus &

J

Grammaticus , Monophyfitarum Dux fuit,

*

[

tantó periculofior, quantó magis verfatus in

lt

Ariftotelis Philofophia.

Hic , quamvis ítylo

lls [

& dictione fuà non admodüm laudatus fit , in

difputationibus tarmen , argumentorümque &

j

ané fuit

ï

(lj

d;mgnürarionum probationibus pl

admi

1

S/ECULI V.

89

ptiünnncg.

admirandus.

Quare impius Sergius , tunc

n

Conftantinopolitanz Ecclefiz Hierarcha ab

l[. h'wm

eo petfit, ut librum ederet de hxrefi Mo-

l,

nophyfitarum.

Edidit illum , cut nomen

It s

dedit , z4rbiter , (ive , Liber de unione , con-

U

ftabátque capitulis decem.

Multa etiam alia

t C

Ícripta procudit, & in iis talia.

Omnia hzc

Msm

fenfui & oeulis fübjecta corpera juxta mate.

ii

riam & formam, ex eo , quodnon eft, in id,

ii

quod eft, productaà Deo (unt , corruptibiliá-

k

que fünt, & corrumpuntur fecundüm mate-

Jletomih

riam & formam.

Pro his veró corporibus

i, kIns

corpora alia vifibilibus illis longé przftantiora

. Ml Cb

incorruptibilia & fempiterna à Deo condun.

ute feriti

tur. Erítque poft hujus mundi interitum no-

xortm o

vimundicreatio, lInam quoquenaturam ex

ftyum

duabusin verbo fecit , multàque alia argutiffi-

Mqueüadm,

mé fed falfiffimé fcripit.

du

Hos contra Hzreticos fteteruntS. Augu-

xproptcrmul-

ftinus. S.Hieronymus. S. Germanus & Lu-

i

pus Epifcopi Galli , Profper Aquitanicus. Cy-

j t

rillus Alexandrinus. "Theodorus Epifcopus

Ancyranus.

Caffianus Presbyter. Atticus

g,Y ïm

yac li

Epifcopus Conftantinopolitanus.

Joannes

Antiochenus Presbyter. S. Gregorius, poftea

Vr

Pontifex, antea Legatus. Vincentius Lyri-

n DuA

neníis. S. Joannes Damafcenus. . S. Cyrillus

J WI[

il

Hierofolymitanus.

S. Gregorius Nazianze-

nus. Leontius Monachus.

i

n M

TU

;-n[

C M

uOIECULUM VE

"frs. Mopas

;

il

;

Oliþ-im Epifcopus Cartbagimen

phyfta

HUERESES

1

sz)/ Zta. ! Momot

helite feu Theopafchite. Apb-

p

thartodacite. Syrus Alexaudrinus.| MAGB-

um

*

ACObIE&.

Coazo-

rius Epi]c. Ahstiocbenus.

hd

qyt.

babdite. "Theodo, fani. Tetradita.

! ngr

Lipius , Carthagineafis Epifcopus., Ar-

(au

riang Secte deditus, circaannum $of.

O

ijf

cüm in balneis aliquando Sanctiffimam

f

"Trinitatem blafphemaret , zziPbusigneis fülmi-

fe

nibus ab Angelo vifibiliter immiffis periit , ca-

davere penitüs exufto.

fovcreg

lii

DA

* Aonopbyfite , (eu Momotbelita , aut Tbeo-

Ti

Aféhita , fic didi à Greco Mezos , quod eft,

unus , 8 Pbyfrs, quodeft, zatura, quiaunam

j

dudbt

D!

Ij J

Verbi & carnisnaturampoft ineffabilem unic-

nem in Chrifto effe fentiebant & docebant.

n

i

Monotbelite etiam fünt vocati ab unatantüm

W

voluntate & actione Diviná ,

uam Chrifto

m

]

(

tribu&bant : unde & T/eopa[c

chit& appellan-

tur.

Authores primarios habuerunt Petrum

temi

jind

Cnàphacum , Macarium Antiochenum, Dio-

fcorum & Joannem Philoponum , de quibus

Cond

Emerferunt hi Hzretici

ithy

j

jam actum eft füpra.

potiffiznüm circa annum $ 17.

ij/

[

"Ap bthiartodocita circa annum 5 56. dice-

fi

ïä

bafit, carnem, quam ex Virgine Salvator af-

! ff

|

fumpfit, ante paffionem fuiffe incorruptibi-

]ém.

Eorüm verba fuerunt! hzc: . Nosqui-

F,[; l]

'EICIEU(

dem per neceffitatem naturz affectiones ejus ,

fcilicet carnis five corporis , fitim , famem,

Ti

a

&c. circumferimus , Chriftus veró , utpote

atque nos

(æzp

k

*qxfi'fppntc fuà pa(Tusfit, nonitidem

T

]

pature

S/ECULI VI.

21

!5

j

LAl

vatürze legibusfübfervíit. — Hechzrefis mul-

h, M.

LU

ï

tos corrupit etiam Hierarchas primarios, &

'

Monachos vitá illuftres ipfümque adeó Impe-

!rll

ratorem Juftinianum , qui Eutychium huic

i

Yf

m

errori relu&tantem Sede quidem expulit, refti-

tutum tamen voluit moriturus.

mf

VTT

Syrus Alexaudrinus , arte Medicus , ex

Phi

n

lofopho Monachus , prius contra Nefto-

[ a

rem (cripfit, fed poftea Timotheanum dogma

fovere coepit.

Denique ambiguus etiam füi,

TET

fufpendit animum à confenfü Chalcedonenfis

t qdd

Decreti, necacquiefcendum putavit , Filium

, quoume

Dei duabus poft incarnationem conítare na.

iem o

turis,

Vixit autem hic Syrus circa annum

x dhrebo

40.

MaAcAarius Epifcopus Autiochenus , pri-

yooxant

um Ql

mus Author fuit Monothelitarum , conten-

dens , unam tantüm in Chrifto fuiffe volunta-

d

ynuids

tem & operationem, videlicec Divinam , uti

jam di&um eft füpra.

Hic àfexto Generali

d.

j P

Cohcilio Conftantinopoli Liabito, à centum

& (eptua

inta Patribus damnatus eft.

a il

j

* Jac

obif£ , kquodam Jacobo genereSyro,

circa anpnum 5 84.

Is obfcurus plané & nul-

1) W

lius nominis füit : Eutychetis autem & Dio.

gv

$

Ícori, Petri Cnaphzi , &Severi dogma füfce-

Y

h

Wl

pit, illàádque apüd Syros propagare magno-

W )

pareftuduit, .Sed & ex hac ipfà Jacobi apud

fC&IO*m))

Sytos predicatione ingens diffidium éxortum

t^ !

ett. Nam, qui retz fidetadhzferunt , 27e/-

W

MT

p

n M

ebit« appellatifünt, eoquod fanttám quartam

j

Synodu'm'&'Iüu;ïe?äc'dï**eüx"iþmm Criatm 7elcbi

n

Syris

HJERESES

922

((rï q'

Syris Rex eft ) confeCtarentur: quiautemedi-

h

verfum fenferunt , multa variáque nomina ha-

([U

buerunt.

u

Potiffimüm tamen facobitz nun-

cupati funt.

Hi fe primüm à $. Matthxo A-

T D*

A

poftolo ad fidem converfos effe jaCtant. — Sed

iil

tandem inimico fuperfeminante zizaria, hz

[j il Wn

rc(in contraxerunt, dicentes z. Non efle ne-

]

w O

ceffirium confiteri peecata füa Sacerdoti, fed

Ani

i

futhicere , fifoliDeo. 2. Suos parvulos circü-

Ti n

cidebant aduflione quádá in fronte vel in ge-

Juren

T

nis impreísA: putantes hincexpisripeccatum

originale: eoquód Chriítus dixiffet, Ipfe vos

od

[

I

baptizabitinSpiritufancto &in igne. 5. U-

pis u

nam tantüm in Chrifto naturam profiteban-

j f

tur. 4. Parvulosadhucla&tantes fub utraque

«m. f

fpecie communicabant , inftar Grecorum. £.

h

Non credunt fanCtiffimam Trinitatem fed uni-

]i

M

]

[

m

tatem tantüm , in cujus rei fignificationem

[

!

crucis fignaculo uno digito fe fignant, & mu-

niunt. 6. Eorum Presbyteri, Diaconi, Sub-

fl

Diaconi omnes fimul adítant Altari , fimülque

; Ptj

; GU

communionem recipiunt, ideo , quód tres

Reges fimulad prafepe Domini , eidem mune-

foua

ra obtulerint.

etim|

Miferunt autem Jacobitz fu-

um Legatum ad Concilium Florentinum &

n

j

n

It

unionem cum Ecclefia Latina inferunt anno

«

144 1. uti fufius habetur in ftrena 1728. data

IU lj

0912 VE UPTET.

fitrin

Contobabdite, àloco quodam fic appella-

L

t/,circaannum 484. . Primüm nuncupaban-

t

!

tur Severit& à Severo, deinde Zheodofram; &

.U.

'Theodofio, qui apud eos Alexandriz Papa fa-

9) d

us

S/ECULI VI.

z

W

il

Af

&L;S eft: quem vidcelicet poti(ïïmüm confe-

lii

d

étati fünt ; licéttamen fcriptum ejus de Trini-

Cttup,

tate compofitum , eorum quidam non recepe-

Di cuntur etiam Azgelt« & Damtanzi-

Mdl

rint.

d )

ff« , utpo te qui Epifcopos luos habeant , à qui-

Tori,

I

bus congruentia nomina accipiunt.

Epiíco.

Md

Aw

pos tamea foli Cozzobabdite non recipiunt.

at0,

Porró Coztobabdite, five Theodoffanos , five

lst

ngelitas , ive Daemianiflas , vel generalt

It ts

nomine Severztas appelles , alium efle dicunt

Wpttats

Patrem, alium Filium, alium SpiritumS. non

habere autem horum quemque per fe ipfum

it, D

v jl

naturam , fed

abere communem Deiratem.

nf

in ipfis exiftentem : atque de ea Deitateindi-

iDumque

vifibli modo participantes quemlibet effe

Deum.

(onm. f

Unam autem fübfiftentiam opioan-

m r

tur effe Patrem , & Filium , & Spiritum San-

&um : communem veró fübfiftentiam & na-

IU

turam.

w A

Jutri

Theodoffani & Theodofio Monopyfitarum

Principe , qui à Severitis Alexandrie Papa

y ln

c€reatus , cum fuis Sectatoribus circa annum

j quöd'cü

$92. communem humanam nataram ipsámg;

tilentit

etiam Divinam , quam indivifibilem d:cimus ,

pb

pextnn

in primas partiebatur Perfonas , difcernens

eam , & (ingulatim individuistribuens, & tri-

yaunt 4(55

j

bus fuperfübftantialis naturz fubfiftentiis di-

un

fpertiens. Ideóque Concilium Chalcedonen-

fe refpuebant , fequentes Diofcorum & Euty-

1mlïCi« !

7p

chetem. Quz hzrefis contraria eft hzrefi Ne-

nl

717

ji

ftoriapz.

Neftorius enim propter duas na-

fl

;'lla

turas, duas etiam (übfiftentias numerabat,

yu

)

Tþco-,

24

HUERESES

Ó

'Theodofiani veró propter unam fübfiftentiam.

-

unam quoque fubítantiam & naturam in Chri-

jl

j

fto effe dicebant.

Tetradita fpeCtant ad Severitarum Fami-

".

liam.

Qum enim Severitz in multas Sectas

:

j

J

abiiffent , & alii Agnoite, alii Contobabditz,.

Id

alii Theodofiani, alii Pauliani, alii Damiani-

yidi

ftze paffim à füis minittris nuncuparentur, alii

w j

mupor

etiam ab Epifcopo füo Petro Petritx nominati

funt: ii nimirum , qui Severo & Theodofio

lii

It

recepto Paulum & Damianum non admife-

rant, quippeopinionem utriusque improbans

rup:(büq

tes : quódque cum Ecclefia Catholica cofnu-

ii

nicantes , Synodum quartam approbáffent ,

hat

eos rejicientes , profitebantur Deum fecun-

n

düm veritatem & effentiam,& naturam quam-

ni, s

N

que per fe ipfam : Patrem, &Filium, & Spi-

ritum $. dicentes, non numero , fed per om-

hii

nia (imilieffentià. Unde eos Paulus & Damia-

fuäücþ

nus Tritheitas nominabant, ficuti hos Tetra-

türam

ditas , quandóque etiam Sabellianiftas.

Qui-

at

nam veró Severitz fiveSeveriani (int , fcilicet

fit

à Severo Antiocheno Epifcopo , hoc dictum

UT

eft faprainSeculo V. poft Acephalos.

p

qidur

S/ECULUM VIIL. -

li

!dn

Julianus Halicarnalfeus. * Sergius Con-

Qill l

ffamtinopolitauus Epifcopus. Bayras. Ser-

tlusf

ius Pfeudo- Monachus. * Mabometes Pfeudo-

xf

Propheta. Armeni. * Chazinzarii. AgA-

t*

i

zm?. "Aginmufes, " Maronita.

Juliaum

/

S/EC-UU XII.

2j

Unin

.Uliagus Halicarnaffeus multarum Here-

uW:üChri.r

, füm Author fuit circa annum 604.

Hoc

tempore , quam quisque voluiffet , placi-

lii

tam fibi fumebat poteftatem.

Et propterea,

Va

quód quilibet, quod fibi vifum effet , fidei in-

m

fercum voluit , quàm plurima Hzreticorum

Ti Dj

turba exorta fuit.

Tritheitarum , Agnoeta-

ityr, d

rum, Thcopafchitaruni , Jacobitarum , Ar-

ag

meniorum, &c. Docuit autem 7/zasmus Ha.

AT

Jicarnaffess , creatum quidem Domini Cor-

Q0n d

us efle, fed idem abipía conceptione incor-

D

ruptibile effe.

nlir o

* Sergims Epifcopus Conftantinopolitanus ,

pf

Monothelitarum Princeps & Propagator ftu-

aum fu.

diofiffimus fuit.

Hiccirca annum 604. affe-

DI

'

ruit, duas quidem in Chrifto voluntates &

iA

virtutes operatrices, divinam videlicet & hu.

ha

manam, anteunionem, fed deinde ita unitas

Vr

fuiffe & confufas, ut in unam eandémque na-

d

turam abiérint, atque mixtionem fubiérint,

ylis U

'

i

»

adeó , ut & Divinitas ea , qux humanitatis

J

frt)

lil

"

j

!

fünt, paífía fuerit, & contra, Quamobrem

o

eos , quiita fenferunt , Monophyfitas& Theo-

6105-

pafchitas cognominárunt Patres , de quibus

dictum eft füpra,

Bayras de Se&a Jacobitarum fuit, à quo-

J

dam Jacobo.Syro genere , obícuro prorfus &

nullà glorià Viro ficnuncupatorum : qui Ja-

yp

n

cobus Eutychetis, Diofcori, & Cnaphzi, at-

j

.l;;?-

que Petri Severi dogmate recepto, id magno-

n

/

^

pere apud Syros propagare ftuduit, Bayras

autem Satanz ductu, cum plerisque aliis Ha.

reticis

u

96

HJ/ERESES

lj

hl

reticis Mahometi adhzfit , & illum, hominem

gt

rudem , in procudenda & propaganda fuaper-

fidia multüm juvit , imó plurimüm.

mqackt

d qllb

Sergius Monacbus primó , fedà monacha-

Ummrj-?ff

tu refiliens, in errorem Arrii atque deinde

D

Neftorii prolapfus , Chriftum Dei Filium ex

jntt

Virgine Maria natum hominem duntaxat,

u m

non etiam Deum efIe contendebat circa an-

hyt i

num 630.

Hic in Arabiam veniens , Maho-

meti Pfeudo - Prophete & Anti- Chrifti pro-

futzi

d

dromo egregiam opem & operam contulit,uti

nunc fufius fequetar.

g

feham

* Mabometes natus fuit in Arabia Felice;

As

Patre Gentili, Matre Judzà.

Homo plané

rudis. Primüm Paftor camelorum, tum prz-

nini

(l

divitis füz herz conjux , denique apud Agare-

D0S, ab Agar, &Saracenos àSara fic dictos,

dq

DN

Regem fe & Prophetam venditavit occafione

hác.

Agareni in ingreffü Arabiw habigantes

fs

tatite

femper agendis predis & militiz exercendz

dediti fuerant.

Poftea veró Per(íarum bellis

panic

fütare

concitati , ftipendia meruerunt füb Imperato-

re Heraelio.

Qs d

Et, cüm renunciatum effet per

Prafectos Czfareos , non expectandam am.

(vf

pliüs effe fpera ftipendiorum, feditionem mo-

fs

verunt contra Romanos Duces.

Ex hoc tu-

t |

multu crefcere coepit Mahometis potentia.

lpl

Cüm enim Re&tore & Capite vulgus carere

Wl)ü!

non poffet , facilé adhze(erunt Mahometi, qui

bt

'nüne

reliquos omnes & opibus & viribus antecelle-

bat.

Hic , ut faciliüs ia unum aliquem cer-

tf

tümque ordinemredigeret mores populi , fta-

u (

;uit

S/ECULT VII.

57

Mi

ftuit, non modó in civilibus rebtis certas le.

gmüll*nper.

ges condere, fedetiam ad unam aliquam no-

If

vamque Religionis formam animos vulgi alli-

lm

gare , quó rectiüs omnes in officio contine-

At b

rentur , neque oriri poffet occafio alicujus dif-

ln

fenfionis. — Videbat enim diffipatam concor-

? lg,

diam Etclefiarum per tam multas & varias hze-

d

reles, maximé veró perimpium dogma Arrii,

m Vi

Atque ubi erroribus implicate con(cientige

s

fünt animíque in dubio verfantur, fufpe&tam

ml

facilé babent doGrinam Chrifti & nullo nego-

tio hucillucimpelluntur. .Itáque nutantibus

IU

fic hominum animis , opportunitatem na&tus

Dono n

Mahometes ,' hujusmodi Religionis formam

n«

przícripit , in qua fumma illa fidei capita de

ul dpte

Chrifto preetermittebantur, ídque propterea;

d

J

ne fidei doctrina porró in ambiguas difputa-

s t

tiones vocaretur, fed pofita tantüm in ratio-

Yi

nis captu przciperet de civilitate morum , &

ratione honefté vivendi.

r at

Atque ideolegem

poenácapitalifanxit, ne quis de füa Se&ta di-

n

fbl

/j

v

MM

fputare prefumerer. Amplexati igitur funt

ejus doctrinam Gentes , Judai, Arriani &

m d

ht

Chriftianilegis Apoftatz, — Nam erat hzec Fi-

Jtioneo

des probabilis omnibus, quia fecundüm car-

nem.

Ideo homines difparigenere , diffimili

j

s p

linguá., alii alio more viventes, incredibile eft

memoratu , quàm facilé coaluerint & creve-

vl

rintpotentià ad fortiter refiftendum Romanis,

'Iahvïv»*iï'm

l

Primüm enim coeperuntArabiam & Syrize par-

l

,*.j

ugSi

l

tem fübigere. Nam Damafci Regia Mahome-

j

k

tiserat : poftea & in /Egypto potentes fa&iin

Ü

ipfam

98

HZERESES

ipfam ufque Hifpaniam penetrárunt, & Italiam

g:;z;;i.ü

per frequentes incurfionesterruerunt. Por-

gam

rb , quia Mahometes homo rudis & illiteratus

Mont

eratad condendam novam Religionem, alio-

ii

rum ope & opetáàindigebat. Attulerunthanc

ul

illi fapra memoratus B4yras & 5er27u5 Pleu-

k

do-Monachus , Pbizees & Abdias cognomen-

bt

to Salon , poftea veró -4uda/a dictus & Salem

i

jJudei, qui deinde ambo fa&i fünt Sarraceni.

1

T

dtageü

Hi ergo eum fuo Mahomete eamSectam con-

fittr

ïl

flárunt, quam modó Turcz habent. .. Hi ità-

t

ue 1. cum Sabellio negant Trinitatem. 2.

a

Cum Arrio & Eunomio Chriftum Creaturam

Mi

IT

o*h

€fTe contendunt : magnum quidem Prophe-

tam,atnonDeum. 3. Cum Cerdone afleve-

r] l

!

rant impoffibile eft , ut Deus filium babeat ,

TUX

eoquód uxoremnon habeat. 4. . Cum Mani-

ln

chais negant Chriftum crucifixum fuiffe , fcd

iefine]

alium ci(imilem. $. Cum Donatiftis negant

(tits

euncta Ecclefiz myfteria , qux à Chrifti Paffio-

audbda

ne füam vim obtinent & eficaciam. 6. Maho-

I

BU

metin füo Alcorano dicit, Daimones effe füb

finem mundi falvandos. 7. Cum Anthropo-

Att0teS |

ii

morphitis., quiDeum corporalem afferunt ,

communicat. $.. Cum Cerintho fümmam fe-

lttfs

Val

licitatem velfummum bonum ftatuit in corpo-

ris voluptatibus, .9.. Cum Ebionitis circum-

t

Atj

cifionem admittit. 1g. Suisin Alcorano ufüm

viniprohibet cum Tatianis, rr. Suis Affeclis

hjj (

MU

permittit ea, qua afinis & porcis magis quám

hominibus conveniunt , uti horum teftis eft

"ttin

A

ápfe Avicenna ejusdem Sect

mulator , 7z 9,

!HOI'

Vrad

Memf/y.

S/ECULI VII.

l&häüäm

55

u Por.

Metaph, Aiffotelis. Sic multishereübusno-

i

vam eámque turpiffimam Se&am conflavic

Ya

Mahometes, vel potius füprà nominati ejus

CY

Adjutores , Veteri & Novo Teftamento abü-

tentes,

Id veró hic obfervandum, quód ex

!ul

Qp

Alcorano ( liber eft, in quatotalex & Secta

il

Mahometis continetur ) enatz deinceps fuc-

Vr

rint 5ecte omnino feptuaginta,

e

Preterea

m

quadragefimale je

junium füftulit, & aliud fube

.

ftituit per annum duplex. Duplex hoc jeju-.

TRU

nium fequitur feftum duplex tale, quale apud

Grei

nos eft Pafcha , dicitiürque illis Zarz7z. Ima-

nl

1onlt

gnes quo

que & Sanctorum cultum abroga-

mmedfert

í

vit, Polygamiam veró introduxit peffimus

m hu

impoftor Mahometes: de quo, qui plura vult,

(

videat Strensm an. 1739. datam fo/. 7 9. N. X.

lh.l

" «trmeni Afiam incolunt eain parte , quaz

aVl

eftinter Tautum & Caucafüm montes con(ti-

tuta.

Horum patria Ármenia dicitur À Cap-

C

m

padocia ufque ad Cafpium mare protenfa, Cir..

caannum 640.à verafide deficientes in variog

um

n Ant

errores prolapf fünt.

Proprium habent Pri-

t

matem, quem Catholicum nuncupant, & cui

velut fümmo Pontifici per omnia obediuat,

ii

TU

NamRomangum Antiftitem contempunt, di-

centes, eum non effe ceteris fuperiorem. De-

m

fecerunt autem à vera fide propter Decreta

NUr

|

Concilii Chalcedonenfis fub Leone I. Pontifi-

[

$

j

;

ce & Martiano Imperatore celebrati : quód.

videlicet ineo ipfo Concilio Eutyches Abbas

OI(E(. l?

]

Conftantinopólitanus , & Dioftorus Epifco-

j

x ! :

pus Alexandrinus, querum opinionem Ar-'

l

2

meni

HJERESES

ioo

ngdïif

l

meni fequebantur , damnati fuiffent. — Erro-

Ls

res porró Armenorum funtifti ; r. Adam &

«

Evam nunquam carnali copulà conjungendos

fuiffe , (i in eo ftatu, quo illos Deus condide-

|

ii

n

—

e

!

i

ij

rat, permanfiffent , humanámque fpeciem a-

jl

!

?

ii

—

liter propagandamfuiffe. 2. Abomnibus Sa-

f

cramentis tollunt virtutem conferendi gratiá.

]s

3. Rebaptizant baptizatos in Ecclefia Roma-

deemt

na. 4. Baptifmum conferri non poffe, nifi

conferatur fimul Euchariftie Sacramentum.

[

Qoill

$. Chrifina adeó effe neceffarium , ut fInehoc

ial

j

collatus baptifmus non valeat. 6. Pueros

fifti 4

1

non indigere baptifmo ad deletionem peccati

(rr

originalis, eoquod talenon habeant, 7. Bea-

y

tos effentiam Dei non videre, fed claritatem

[

Qu

Arim

ï

quandam illius effentiz , & in hac vifione con-

pd*':.?m(:

fiftere füpremam beatitudinem. 8. Nullam

nmW

animam ante extremi judicii diem fore bea-

; p

tam, 9. Deum mentitum fuiffe, quód dixif-

fet, Cain à nemine occidendum , cüm tamen

|

; vt

occifusfuerit. 1o. Spiritum S. nonà Filio, fed

à folo Patre procedere.

1J.

Euchariftiam

gun|

i nl

non poffe conficiin azymo pane. 12. Nonad-

effe realiter in Euchariftia Corpus & Sangui-

! i

nf

nem Chrifti. 13. Non mifcendam effe aquam

W

vino inSacrificio. 14. Cibum Eucharifticum

nec prodeffe , necobeffe. 15. Infernipoenam

fl

(Ii,

non effe perpetuam , Chriftumque cüm ad in-

feros defcendit, inde omnes animas eduxiffe,

Aff d

D

16. Matrimonium non effe Sacramentum. 17.

Quamvis dicant, originale peccatum nullum

feren

effe, fatentur camen baptifmum effe neceffa-

D

rium

S/ECULI VII.

IOrX

u

In,

rium ad vitam confequendam zternam: Par-

; ï»lhüm&

vulos veró , qui absque baptifmo decedunt,

10

g

negant.vitam beatam polfidere , fed eos dicunt

D

M

