annum :204. docuit ,. Deum effe materiain

2j

K

-primar)n. - Alies errores cum'Almericoon-

m

: "wu

munecs

HJERESES

122

&nnvlïh

munes habuit — Ejus libri damnati & exufti

íunt.

uf

Guilhbelmus de Santfo Amore circaannum

w

1250. docuit ,

1. Monachos mendicantes ii

offe , adeóque adítringi omnes. debere ad

g

j

A

borem , quo fibi victum parent. 9. Pau-

j

uïm

pertatem habitualem effe quidem licitam, fed

non acCtualem , hoc eít, licitam effe animi

pv

a

promptitudinem ad relinquenda, omnia . pro

Chrifto, fineceffitasfuerit, hactamennecef- — um

fitate feclusà, illicitam effepaupertatem, per

dostt

quam quis renuntiet omnibus , quzpoffidet,

Mj

ut eó5 liberiüs ferviatDeo. . Hincab Alexan- . jj

droIV. Pontifice damnatus eft per.Bullam,

kan

qu&incipit : Romamus Pontifex.

T

Raymundus Lullius,natione Hifpanus,pa- il

£rià Catalaunus , Philofophus & Theologus,

Vi

€tfi Laicus , circa annum I1260. multa edidit

ii

epufcula hzrefibus plena, & inter cxtera li-

ïE

ATV

bellum:deinvocatione Demonum, & alia vul-

'j

garifermone Catalaunicofcripta. Quam do-

PU

étrinam quin habuerit à Diabolo, vix dubium

Galfa

&fIe poteít, licétilleafferat, in quodam mon- — (iij

te, Íe.à Chrifto fibiapparenteinforma &fpe- — ]ij

cie Crucifixi eam didiciffe, Qui omniaPe-

trus Terracen(is Archi- Epifcopus, & F. Ni-

QU

.&olaus Emericus fententià füá condemnárunt. — ffjs

Anquibus voluminibus plures, quàm quingens uj

ti errores fünt reperti.

Inter quos etiam hi ,

Kunt. 1. Deum habere multaseffentias. 2. nf

i«Deum Patrem fuiffe , antequam Filius effet. Ttum

3. Kffentiam;Divinam.non effe otiofam , fed

m'nem;

euens

S/ECULI XIII.

123

nf

eflentiare, naturam naturificare, bonitatem

bonifacere, &c. 4. SpiritumS. effeconceptü

"d*i*aum

dePatre & Filio. $. Criminiobnoxios efleil-

J

los ,qui hzreticos fupplicio afficiant. 6. Deum

P

14 n

fibi apparuiffe Crucifixum , & , pro Szculihu-

jus tenebris illuftrandis artem iftam contuliffe,

btl

u£ fit ad omnem fcientiam parandam , natu-

M a

ralem videlicet & medicam , & ad jura fta-

W "

tuenda methodus generalis , valeátque potif-

h

fimüm ad quosvis evertendos atque deftruen-

dos errores.

RUT

guap

Defiderius Longobardaus circaannum1250.

Vabdlega

-dixit, voluntariam paupertatem non folüm ef-

pl

fe inutilem, fed etiam noxiam, contendens ,

-omnia pro Chrifto relinquere, nifi, quisquis

lgt

fuerit ille, talem Religionem ineat, quz pof-

Ttgy

Aeffiones & proventus habeat : vel, nifi ille

a d

talis fit, qui manuumlabore victum fibi com-

ycai

parare valeat.

NI

* Flagellantes in Italia primüm orti , circa

annum 1273. deindelatiüs per Germaniam &

M,W&

'0, Vix Lm

Galliam vagati funt. Nomen hocab eo , quod

'faciebant, habebant.

r

Nam fevirgis & flagel-

s

!]

-lis affidué cruentabantad oftentationem $ di-

centes

d

Jiponti

!

1. hanc flagellationem ad delentia

DUis

i

'quzcunque peccata potiorem effe omnicon-

on ao

feffione, ac ipfo martyrio meliorem. 2. A-

uine

quamluftralem non plusvirtutis habere,quàm

F qui

"

quznon fit benedicta. 3. Baptifinum aquz

jam cefsàffe , atque in Baptifmum fanguinis

l

e[/S l

[j

mutatumfuiffe. 4. Ante eorum adventum,

4

t

i

ngminexn potuifle(alvari , & verum Chriftia-

i'y

num

i

124

HJERESES

nut nor exi(tere, ni(i in proprio fanguine €

j

corpore per flagellaexcuffo , baptizaretur. f.

Ab adventu. fuz Sectyw Evangelium defiiffe.

n

Sic denique .. 6. : cum Prifcillianiftisjuramen-

us

tum admittebant, üt etiam perjurium licere

affererent ; hanc femper in ore fententiam

J

k

D

* ii

M

l

veríantes-:

?;Wy,rjaülj

|frasperjura, fecretumprodere moli.

utii.J

Plura de iis dedimus inStrena anni 1728. fa/.

ii

178. 7 179.N. XI. : Erant autem Flagellan-

tesilli, homines paffim rudes & agreítes.

. Hermannus Italus , fic ditus, quiainIta-

/

lia natus , ibidémque Author fuit Fratricello-

(

rum ,.de quibus agetur inSzculo mox fecutu-

d m

ro. . Hujus Hermanni corpus jam vigintian-

f

[

nis fepultum jacuerat apud Ferrariam , ubi pro

Wt

Sancto habebatur, cüm illud Bonifacius VHI.

s

Pontifex exhumarijuffit & comburi, poft dili-

gentem & accuratam inquifitionem fuper hac

ö Wh'i:x*

gt

rebabitam. | Nec tamen ejus herefis tam fa-

€ilé potuit extirpari, luxuriztota dedita, &

Til

QU

Pontificibus contraria.

diïm. .'

. Contra hxrefes hujus Seculiindefefsé tam

S. Dominicus, quàm ejus Reli

Fo]

o

iofi Filii defü-

P

gelni

; dárünt.

Et, quia eádem ztate in Gallia Ro-

bertus Sorbonius Sorbonam , celeberrimam

J

. £oto orbe liniverfitatem Parifiis inftituit, ex

æmpudw

ftnjl

;.€a contra hxreticam pravitatem , quàm *

ulti tàm infignes Pugiles pro-

^Atü ol

*

'dierunt.

4l

l

145])

f

5

w

i

SJECU-

S/ECULI XIV.

I2$:

!

"

j)

li

Vni

.SZECULUM. XIV. :

iil

)

£

T Fmtrzx'c'ef/r!il s .-Dule"iät;,?æ. Bä)l?mmu;-l

erfuziumïm*:al

Q Acyudiuus. .. Tacobus Tufhus...Bononatus-.

i (Enmlu'*

* Biguardie Beguina. Toaunesde Poliaca.,

* Aanmita. . *. oaumes VEicklef]. Glaudius:

nj

Saurinenfrs.Ebifcopus. Lamperiani. Armae,

a A

CAPZTE.

*

H

;

J

OR

5 Lollarádi. vB/ïlï't/??(Om:üM.f j/m(wq/zm

"

Xæräzgpmzj, i

f

p

h, QUi

Ratrzæ!lz ; fcqurZ;t:)'es de /Iüt;[?;?[e; w-—

tfrtrcd

44 in partibus [taliz circa an. 1304.,

TmOt t

.exortifünt, Authore , utijam dictum.

éf, He

t

rmanno Italo.. Hi Anabaptiftarum &

Pietitarum noftri.temporis prodromi fuiffe,.

m t

Yf V

videntur. 1. Exercebantpromiícuos concu-,

bitus, extin&is.d'e nocte apud. fuos cantus &,

d

n t

X conciones luminibus. .. 2..-. Dicebant , nihil

proprii habendum , nec res publicas effe ad.,

stl

T

rniniflrandas à Chriftianis. . 3. . Vilionem;ani-,

marum fan&tarum differriufque in noviffimum,

d

f

yonf

)n

Mi

diem.. 4. . Ecclefie Sacramenta defpiciebant:

üii

Qu

uti babetur, deiis inExtravagante Joannis Vi-

N

ge(imi fecundi , qux incipit: S4z££a RomAna.

i

^ Daleinifle & Dulcino , circa.an. 1309.

cclcb:r:jfi'

tampudende & effrenatz libidinis fuit, ut ad

(

ízx millia utriusque fexüs füb charitatis pra-;

qu

textu cohabitare docuerit, &füuo eloquioim-,

Ity

alerit.- . Hi Alpes Italiincolentesinomnem

j

A

fciviam proruebant, adeó quidem , uc Cle-

mens V, Pontifex coactus fuerit, Pradicato-

/

rum

126

H/ERESES

l

rumInquifitores illuc mittere , qui hunc Dul-

WlüfC

cinum & ejus complices à tam nefario fcelere

j

[

aut revocarent , aut diligenti & accuratà dií-

fl

quifitione factáà ad eum referrent , num res ita

fe haberet , uti compluribus nuntiis audierat.

vitdt

T

Quo comperto indulgentix conceffz funt il-

lis, qui fe przlio contra tam nefandos homi-

k

Inde conflatus exercitus, &

f

nes cingerent.

cum Legato Apoftolico contraillos egreffus ;

g

I'Cllïïüï

rem tam flrenué cgit , ut aliis frigore, ferro

& inedià confectis , Dulcinus ipfemet cum

&do

Dunri

Margareta uxorefüa, & aliis multis capti fue-

rint. Qui priüs membratim concifi , ad po-

fn ffuü'f(

Qf

ftremum exufti, & in cineres redacti fünt,

Verüm hzc peítis non potuit extingui peni-

du

tüs, fed in Tridentinis montibus, ubi Dulci- — U:

nus faz hzrefi initium dedit , ejusreliquix re-

l Btgu

manferunt , & diu perftiterunt,

NI

Barlaamus ct Acysdus x. Modó nullum

Y

Prof

effe difcrimen in Divina natura , fubftantii,

& effe&tu, fed idem effe, modó differentiam

lentesi

If

effe profitebantur, fubftantiam tamen increa-

tam.

Ejus autem effentiales actiones & na-

Qontr

turales fentiebant eíle diverfas , noa tamen

günti

increatas , fed creatas.

-

4

. Dicebant, quód

hod

n

illudlumen in monte Thiabor, phafma dunta-

xat , ideft, fpe&rum fuerit , & creatura , quze

pl

Contra hos

ottum habeat , & interitum.

ilb

celebratum fuit Cogcilium Generale anno

drcfi

Y513. in przfentia celeberrimi Imperatoris

"tütTn

Michaélis Andronici, cognomento Palxolo-

hii

Sub Henrico VII,

UT

gi . & Joannis ejus Filii.

Impera-

S/ECULI XIV.

lz*

j

Iiperatore Germanorum , & Joanne XXII.-

I

Pontifice.

n

Acobus "fuflus in Catalonica regione,

MM

Villafranca de Penades , Primicerius, & H-

At

refíarcha fuit' quàm. plurium Begardorum,

Mfr ii

quimox fequentur. '' Hos , cüm abjurare nol-

M

let, fiecülari Curie, & ab ea igni traditus eft.

Mitrhr

Jam ex'uno'latere affatus , timore füpplicii &

rl

impendentis mortis fe poenitentem finxit : fed

f m

relapfüs , üt impoenitens igni denuó traditus,

DT

& ab eo vivus confümptusfuit. Exinde per

ficgii

Dominum Ferrarium de Apulia Bargionen.

td,ad p

fem Epifcopum , & Fratrem Guilielmum de

Athdi n

Cofta Fidei Inquifitorem , eorum conventus

u p

damnatus , & domus , in qua hzc fiebant in

U

Villafranca, folo sequata eft.

ii

* Begardi e& Beguize, qui & Fratres de

paupere vita , vel Bifochi , fuerunt quidam

Nelbnir

Haretici, Germaniam inferiorem incolentes ,

s. Mi

Profeffione Monachi , Coenobia quidem ha-

V tf

bentes & tria vota; utialii Monafticam vitam

Profeffi , emittentes , varios tamen errores

at

(l

contra Fidem Orthodoxam fequentes.

Be-

I

Q

gaüinz veró fuerünt mulierculi , quz , cüm

tebuts

honefté & religiosé in fua focietate & muliebri

1

hnii

contubernio degerént, nullum tamen ex-

a

preffum votum emittebant, nec hujusSzculi

(ut^

facultatibus renunciabant, cüm ipfis placeret,

g^

I«)

ab hac füz vitze ratione recederepoffent.. Hoq

x

j If

genus Hareticorü emerfit circa annum 13 14.

Jo^

h

in demiffa & prominenti cucullà incedebant,

j

JVHI

J

auta convivia quzrebant , mulierum confon-

M

fl

tia

Id

CHJERESES* ?

tia nofi refpuebaat , in Ecclefia humi fedebant;:

| æaflnlll

| i ]

vultu verfo ad parietem, oculósque ad coclum i

non elevabant.

Hzrefes autemillorum erant

|!

l,

o

vl

ifte.. r. Dicebant, hominem poflein prefen-

tj vita finalem confequi beatitudinem juxta:

u

dl

omnem gradum perfeCtionis , quem habitu- ;

Vi

ris effet in coeleíti patria : adeó quidem, ut:

hic reddatür impeccabilis , ac tantà cumula-:

mchilni |

tüis gratii, ut ampliüs in ea proficerenonva-:

p Sit

leat. 2.. Omnem intelle&tualem naturam, in:

i.

cumi

fe ipfa effe naturaliter beatam , & non Deigrae;

tià..3. Ofculari mulierem , cüm ad hocnatu-!

Eu

ranonimpellat , effe peccatum mortale , 'car-:

fitt

zalem-autem coitum ; impellente libidine,;

qiükt

mom effe peccátum.: 4. Hominem in ftatu,

m

| yitm

perfectionis & in. fpiritu libertatis conftitus

l

1j

1

tum , nullizhumanz obedientie fübjectum

hi

j

finy

efí&oportere. . ;.. Hominem non obligari ad,

jejunia Ecclefiaftica; necorare Déum ampliüsi

vail

Hllum oportere, qui jam ad petfe&tionis fta«

; qunf

tum pervenerit. 6. Effe hominis imperfei,,

Qonts

in operibüs virtutum: fe exercere , adftruen-

! fcebi

tes, animam hoc pacto virtutes à fe rejicere ,

tiba

quápropter hominem , càm füpremum perfe-

jmai

Setd

&ionis ftatum attigerit , nulla bona opera fa-

cere debere. : 7.' Poíe hominem in hac tam.

Is

tnifera vita tantam virtutis perfe&tionem con-

fi (

fequi; ut ad peccandum omnino impotens.

(engt

reddatur. $. Ip Elevatione Cotporis Chrifti

ial

Wilo,.

nullum:debere affurgere , nequé ullam reves

:

xentiam exhibere.

T

4 /* ïoa;zms de Peliaco 'Y

?

heologugParifïenfïs;i

circa

'änu'amp

SACULI XIY.

129

tll

cireaannum 1523. docuit z. Fratribus men-

E

I

dicantibus non effe confitendum

.

quód , fi

N

U

[

!

quis hocfeciffec , ad Paftorem & Curionem ei

uolïuh

!

redeundum , & ei denuó confitendum effe ,

n

T

W

W

|

tanquam proprio & peculiari Sacerdoti, .

qeliy,

Quód ftante hoc Statuto ommzs utriusg,ebc.

j

[

1

TM

Romanus Pontifex non poffit facere , quin Pa-

t um

rochiani teneantür quotoquoque anno pro-

dttm.

prio Sacerdoti omnia peccata füa confiteri

TOA

imó , nec Deus ipfe , eoquód illud implicet

VnnDig

contradictionem. 3. Quód Papa non poffit

t&dhooni

dare generalem poteftatem audiendi confef:

ürtje, a

fiones , quin nec Deusipfe, fed confeffus , ei ,

Se il

qui habet generalem poteftatem , teneatur

n

rursüs proprio Sacerdoti confiteti , quem pa-

RRU

rochialem Curiatum feu Curionem appellat. :

; hn

* Adamita à quodam Adamo, circa an-

xl Fi

num r94. vivente , ficappellati, nudi prorfüs,:

Dmampi

veluti Proto- Parentes in Paradifo , tam viri,

ia

quám fceminz (imul conveniebant , sícquele-

s

Giones, & preces, & quodcunque aliud per-

qt,

ficiebant, & fuam Ecclefiam paradifüm nomi-

sf

nabant. Hanchzrefim , ficutireliquas omnes

um

jam olim damnatas & confopitas t hoc noftro

n

Szculo re(ufeitárunt peftiferi quidam homi-

nes, inter quos fuit quidam Adamus, Pafto-

mb

ris cognomine.

Hie t. negavit , Chriftum

feaiopiïf"'

nm

effenaturá Deum. 2. Matrimonium quafi per

j

fe malum damnabat.

Sunt & alii , Se&ta Ana-

1

tPOM

baptifte , qui Adamitarum nuditatem emu-

!uell

lantur , à Pz£ardo quodam ex Gallia Belgica in

"

Bohemiam profcGto , ibidem plantaticirca an-

)u

num

i [

UJERESES

130

| F

num I414. Hic Pikardus, cümin Bohemiam

veniffet, numerofam tam virorum , quàm

P

mulierum multitudinem ad fe pertraxit , quos

git

nudos incedere jubens Adamitas vocavit, fe

Fa

autem 1. Fiiium Dei dixit, & Adam vocari

l W;!i;ï,

precepit. 2. Suis Adamitis promiícuos con-

g d

u

cubitus permifit, nontamen (ine ejus confen-

fu. 3. Matrimoniadamnabat. 4. Nudiquo-

j M

Sic imitabantur

ue Sacramenta celebrant,

N

quidem Adamium fanatici ifti homines in tur-

ios

pitudinis confufione, fed non in operimento

qu

pudendorum.

Nam in ftatu innocentiz non

hia

fuit pudor nuditatis , fed poft peccatum nu-

tni

probrio & confufioni attribuebatur.

Mil

0.

|

dir:ïs ?

annés Wikleff Sacerdos Anglus & ibi-

| t

deim Profeffor Artium, acri quidem ingenio

ID

& eloquentiá non mediocri fuit : fed circa an-

| a

num I3j2.docuit y. Subftantia panis &

! n

vini materialis poft Confecrationem remanent

| bj

inSacramento Euchariftiz. 2. Accidentia pa-

; dpph

nis & vini non manent (ine fübjecto in eodem

titfor

Sacramento. 3. Chriftus non eít ineodem

trinf

Sacramento identicé & realiter in propriaprz-

! af

fentiacorporali. 4. Si Epifcopus vel Sacerdos

| tttil

exiítat in peccato mortali , non ordinat, non

[

confecrat, non conficit, nonbaptizat. $. In

a

Evangelio fundatum non eft, Chrittum Mif-

UOH

fam inftituiffe vel ordináffe. 6. Deus dedit o-

"Qu t

bedire Diabolo. 7. Sihomo debité contritus

n

fuerit , confeffio exterior eft fibi (üperflua &

y d |

inutilis. 9. Si Papa maluseft, & perconfe-

TPl

quens membrum diaboli factus , fuper Fideles

pete-

: illyg

I

S/ECULI XIV.

12f

Jïuhcmia)nl

|

poteftatem non habetab aliquo fibi datam,

nifi

d quäm

fortéà Cefare. 9. PoftUrbanum VI. non eft

tqn

aliquis recipiendus in Summum Pontificem ,

Mb

fed more Grzcorum vivendum efít moribus

Mi

propriis, fine ulla coa&ione füperioris impe-

Vunst

ticod

rantis. IO. Contra Scripturam facram eft,

quód Viri Ecclefiaftici habeant poffeffiones,

Nqn

r1. Nullus Prelatus debet aliquem excoiu-

At

nicare , nifiillum priüs fciat excommunicatum

YO

à Deo : & quialiter excofhunicat , ex hoceffi-

f

citurhzreticus & excofaunicatus. 12. Prz-

JCEDGO

ACACUT QV

latus excofiunicans Clericum , qui ad Regem

& Regis concilii provocavit , ipfe proditor eft

Vb

Regis &Regni. 1»3. Quipropterexcommu-

nglus&ibi-

nicationem hominum concionarí definunt vel

i

MOu

audire Dei Verbum, fünt reipsá excommuni«

cati , & in die Judicii proditores Chrifti habe-

n WS l

buntur. r4. Licet cuivis Diacono velPres-

m

bytero predicare Verbum Dei absque Sedis.

at

Apoftolicz (ive Epifcopi Catholici permiffu &

]cüoinrsd«m

authoritate. 15. Dominitemporales ad arbi.

du

trium füum poffunt bona temporalia ab Eccle-

d

fia aufferre, iis, qui ea poffident, habituali-

gt

ter, ideft, nonfolàm a&u, fed habitu delin-

Oïdinilnm

quentibus. r6. Populares & fübditi poffünc

!

p

!

pro arbitrio füo Dominos delinquentes corri-

Conli

j

lï

gere. 17. Decimz fuünt purz eleemofynz,

Dusl

j]

quas etiam Parochiani poffunt, propter füo-

At

rum Przlatorum peccata, ad libitum füum illis

N

jiit

"

aufferre. 18. Specialesorationes uni perfonze

ll

per Pralatos vel Religiofos applicatze , non

(

Í ;(M

plusilli profunt , quàm generales , cxteris pa-

1l

A

ribus.

H/ERESES :

;

132

ribus. r9. llle qui Fratribus Religiofiselee-

. :AICXW

jgids

molynam confert , eofacto excommunicatus

eft. 20. SiquisReligionem privatam , qualis-

gidi

T

cunque fit , feu pofleffiones habentium, feu

mendicantium ingreditur, hoc fa&to ad Dei

( st

mandatorum obfervationemredditur ineptior

[eguzmi z:

j ol

&inhabilior. a1. SanGi, quireligiones pri-

! al

vatas inftituerunt , fic éas inftituendo pecca-

verunt. 22. Relieiofi in Religionibus privatis

| Q!WW

degentes, à Religione Chriítiana excludun-

| t

]. d

&l

1

tur. 23. Fratres Religiofi manuum labore fibi

viétum comparare tenentur , & non per men-

jlon

1 uli.

dicationem. 24. Qui Fratribus Religiofis in

temporalibus fübveniunt , omnes fünt fimo-

TT

niaci, tum etiam Religiofi ipfi , qui fepro illis

Bpl

g

orarevovent&adílringunt. 25. Oratio prz-

W

cisé valet aut prodeft. 26. Omnia abfolutà

W

a

neceífitate eveniunt. 37. Confirmatio, Je-

junium, Clericorum Ordinatio, locorum con-

m

Tod

fecratio refervantur Papz & Epifcopis , ob lu-

cri temporalis & honoris ambitionem. . 28.

tlf

didl

Univerfitates , Studia, Collegia, Graduatio-

nes & Magiíteria , ab eisdem Papa & Epifcopis

li

fuünt vana gentilitate introducta , & non plus

3 ii

! lutis. l

Ecclefiz profunt, quàm diabolus. 29. Ex-

communicatio Papz vel cujuscunque Przelati,

B

! dl

non eít metuenda , quód cenfura fit Anti-

Chriíti. 30. Clau(tra fundantes & ea ingre-

ln

dientes, peccant, & funt viridiaboli. 31. Cle-

Aceler

rum ditare, eft contra re

o

o

ulam Chrifti. .. 32.

tsb

Sylve(ter Papa, & Confítantinus Imperator,

hr

errárunt Ecclefiam ditando. 53. Quotquot

DT

Íunt

S/ECULI XIV.

P

155

AL

l

"

M

unt ex Mendicantium Ordine, funt Haretici,

m

& qui eis eleemofynas erogant, funt excom-

haj

municati, 34. Religionem autaliquem Ordi-

M

nem ingredientes, inhabiles fünt ad Divino-

du

rum Preceprcorum obfervationem , & ex con-

lr

fequenti ad regoi &terni confecutionem, nifi

]

p

ab eo ftatu re(ilierint , aut prorfus defecerint ,

vel exciderint.

Dd

3j. Papa cum omnibus fui

itbuym

Ordinis poffeffiones habentibus , fünt Hazre-

i t

tici, eó quód contra Jus Divinum pofleffio-

um

nes habeant , & non folümii, fedomnes, qui

T0T0f

illis confentiunt, Domini videlicet fzeculares

sRl

&laici. 36. Eccle(ia Romana eft Synagoga

eüntlny-

Satanz , nec eft Papaifmediatus Vicarius Chri-

]uifeprofUis

fti & Apoftolorum. 37. Epiftole decretales

(nttye

füat apocryphz, abducüntque à Chrifti fide

w d

quam plurimos, ex quo ftulti habentur Cleri-

fimiio

ci, qui eis operam dant. 38. Imperator Con-

ftantinus , c:teríque temporales Domini , ut

J

i

Ecclefiam bonis temporalibus dotarent , à dia-

bolo feducti fuerunt, 39. Electio Papeà Car-

jj 4

Il GI

dinalibus, eftà Cacodxmoneintroducta.. 40.

dgz"c

n

Epür, f

Credere Romanam Ecclefiam effe füpremam

inter alias Ecclefias, non eft deneceffitate fa-

4 &A

'r

lus

Nv

]

lutis. 4r. Error effet non minimus, (i quis

u

qU

perRomanam Ecclefiam intelligeret univerfa-

u

lem Eccle(iam , aut:.Concilium Generale , aut

yin d

(G

U

Primatum Summi Pontificis alias particulares

excellere.

^5

-*

Fatuum eft , credere indul-

lbOh.

gentias Papi & Epifcoporum aliquid momen-

m CW'

Á

s

tibabere. 43. Juramenta, quz fiuntad hu-

& commercia civilia robo-

VE

C(uol

manos contractus

j

-

15

randa,

154

'H/ERESES

ronda, illicita funt. 44. . Auguftinus, Bene.

E g

dictus & Bernardus niíi paenituerint , damna-

Pa

yli

ti füunt, quód Religiones & inftituerint & in-

trárint, & poffeffiones temporales eas habere

um

voluerint &permiferint. 45. Ex quo conclu.

m

'dendum à Papa ufque ad ultimumKeligiofum,

omnes fore Hareticos, & omnesReligiones

r

"ndifferenter introductas effe à diabolo.

Hec

j M

fünt impia W/ickleffhi dogmata à Conftanti-

p

enfi Concilio damnata.

(

Glaudius "Taurinenfis Epifcopus, Anglus

um

natione , Joanni W/ickleffo ejusdem & na-

qucndim

tionis & hzrefis feré coevus , Dux & Magifter

U

t

eorum fuit, qui crueem Dominicam nullo pa-

€to adorandam eíle dixerunt, circa anhum

TT

1552

Dicebat enim Baptifinum effe nullum,

ln

fi fronti ipfius baptizati fignum crucis non in-

fs

figeretur.

uj

Lamperiani.

À quo denominationem

ingw

habeant, & , quo tempore fuerint, non re-

m

peritur.

Hoc tamen certum eft, quód con-

Chi

currant cum W/ickleffiftis , communem cum

injlis

:eis errorem habentes, circa annum 1352. fe

m

Apoftolicos , & ad Apoftolorum tempora per.

| fümy

tinere jactitabant.

iani

zirmacanus , natione Hibernus circa an-

CU

num 1360, Vir quidem fuit eruditus, fed om-

! d

nem füam eruditionem potiffimüm contra

N Ch

Francifcanos exercebat: Docens x. Turpe

T^trt

effe Chriftianis fàà fponte mendicos effe. 2.

"rf

Sacerdotes minores in abfentia Epifcopi poffe

"t

nt Con.

V g

cxcrccrfï munusEpifcopale: qualiafu

fecra-

|

SJECULI XIV.

17

W;Bfnbf

fecrationes Altarium , olei vel chrifmatis be-

MT

nedictio, Ordinum collatio , &c.

m

Lollardi ex Anglia , & Wickleffiftarum

UM

Se&à originem duxerunt, quanquam fui Au-

Tohti

thoris errorinon per omnia adhzferint.

E.

tj

merferunt circa annum 1 360,

Aquam bene-

mncsRciigim

dictam non pluris quàm aliam aquam zftimá-

Vi

runt, & omnes alias benedictiones Ecclefise

t

rejecerunt.

Bartholomaus fanoveftus ex Infula Mino-

p

rica oriundus , circa annum 1263. Libellum

jusm (

quendam edidit , in quo has de Chrifto hzre-

DO

fes protulit. x. Tempus , quo adventurus

tmnhn

effet Anti- Chriftus , predixit, & diem prafi-

UET

niit, quo ejus Difcipuli per univerfüm mun-

yefemulim

dum eflentapparituri: nimirum die Penteco-

Ti

ftesanni 1360. contra illud, IN eff veffrum

nóffe tempora vel momenuta , qus Pater pofuit

nyrinitt.

in poteftate fua. 2. Dixit, omnes Chriftia-

uemï m

nos habentes ufüm liberi arbitrii per Anti-

i at

Chriftum efle pervertendos : nec.unquam

ommuat

ampliüs convertendos , adeóque certiffimé

n

damnandos , & ignede ccelis miffo corporali-

termorituros. 3. Non folàüm Chri(tianorum

t

infantulos , fed & Judzorum quoque & Sara-

as

cenorum , &^ omnium quorumcunque infi-

ylis

delium , tam parvulos, quàm adultos , qui

(imis

per Chriftüm effent fübvertendi , poft ipfius

«

interitum omnes effe convertendos ad fidem

Chrifti; fed non ita futurum de adultis Chri-

-ndW

H

j

ftianorum ab eodem Anti- Chrifto feducendis:

u

"Ll

m Dei Ecclefiam confti-

sícque tandem totai

MU

I 4

tuéeni-

|

156

HJERESES

tuendam ex Judais & ceteris infidelibus ad

" Wai

Deum convertendis.

j

Poenituit tamen ,. &

hzrefin abjuravit ifte Barzbolomaus.

At jl

^i

Turilupini , t habet Joannes Gerfon , cir-

caannum t 372. tempore Divi Ludovici Fran-

n [/] J

corum Regis , in Gallia, dicebant 1. Denul-

lare, quenobis à natura data fint , erubelcen-

MR

dum effe.

Quamobrem; Cynicorum Philo-

mnponïgtj

fophorum more , omnia verenda publicitus

Mi

nudata geítabant, & in publico velut jumenta

gb

coibant , inftar canum in nuditate , €c. 3.

al

l

"Tenebant omnes Begardorum errores , dice-

( !

od

m

bántque , non effe orandum vocaliter , íed

at

mentaliter tantüm , eà utiquein fpiritüs liber-

vl

f

g

tate , quam dicunt non fubjici przeceptis Di-

vinis.

modi

m

-S/ECULUM XV.

f

miy

T

Jacobellus. | Petrus Drefeufis. * foan-

ve Huff,aquo Huffite. * Thaborite e£ Toan-

trà Mil

zes de Zifcha , €& Procopius.

Jfoannes de

yden.

Rocfefana , €$- "Toannes Monachus Pramon-

Wio.

rateu[rs,

Pikardi.

* Hierounymus Pra-

Áaid

[4// LA

Orebita.

Bedricus.

Orphani,

p

|

Nicolaus Galecus. — Hermaumus Rifiuich.

t

p

"Acobel/us , Patrià Miffnienfis , moribus

Jücronyr

nonminüs , quàm literis clarus Prage do-

m

i

cendi munere functus eít circa annum

"m

X41O.

Hunc cüm Prags facris concionibus

Quj

Prafectum Petrus Drefenfis , de quo mox fc.

D

quetur,

S/ECULI XV.

uT

T

quetur, W/aldenfium pefte corruptus & pa-

u

trià pulíus reperiffet , producto capite [oannis

14

&2

fexto , ubi dicitur: ANZffmamducnveritiscar -

Md |

uem Filii Hominis , e& biberitis ejus [angui-

ht

uem, uom babebitis vitam in wobis, ita de-

11

méntavit, ut créderet, eàtenus erratum fuif-

At lzi

fe. ab Ecclefia Catholica Laicis Communio-

tonmT

nemporrigentefübunatantümfpecie, lInde

t

& fuos Auditores Jacobellus publicé commo-

du

nuit in concionibus , ne deinceps negligerent

OR

calicem, fine cujus fumptione nemo poflet

s t

falvari.

Unde tumultus in populo , cui ut

valtn, f

1

remedia adferret Joannes XXIII. Pontifex,

tl

remiffionem peccatorum indulfitiis, qui arma

At illi Pontifi-

iil

fumerent contra perduelles.

cem appellabant Anti - Chriftum , eoquód ar-

ma conrra Chriftianos fumi voluiffet.

Atque

N

hec erant initia malorum, quaz deinceps ple-

noagmine fequentur,

n f

Petrus Drefeufis , natione Germanus, pa-

trià Miínienfis, W/aldenfium se&tator, fuam

lu

h

'(L:

peftem toti afllavit Bohemie cirea annum

iil

I410.

Namerroribus Joannis Huf$ paulatim

ferpentibus , novos addidit etiam fuos , vel

t

2

pouüus W/alden(ium errores.

Scilicet , pa-

trià ejectus Pragam , quz tuncHzreticorum

77 5

afylum erat, fe contulit, ubi inftituendorum

( P

puerorum munus füfcepit, ubi Jacobellum,

üt fupra didium, decepit , rémque cum eo

asl

communem fecit.

Docebant igitur hi duo

Lav

Communionem femper & ab omnibus füb u-

(

Á

h

eífe.

tra..quev fpecie neceflarió fümendam

M

* gonm-

D

J

138

HUERESES

* doannes Huff, àquo Huffite, Bohemus,

m

"Theologiz Profeffor Pragz , poftquam W/al

j

j

den(ium & W/ickleffitarum errores imbibe-

rat, eoslaté per Bohemiam fparfit, Primüm

g

ccepit docere contra Indulgentias: unde exi-

dran

tiofi tumultus in Bohemia contraSacerdotes

lii

& Monachos exorti fünt.

Origo autem to-

HOIUifl df?

tius mali hzc erat.,

Nobilis quidam Bohemus

ii

€x domo , quam pztridi piféis vocant, apud

fiostit

Oxoniam Angliz Civitatem ftudens , libros

fs

Joannis W'ickleff, tanquam preclarum the»

Eu

faurum fecum fuam in patriam detulit , & hoc

; ht

virus in fuos Cives propagavit.. Poftquam

d

Germani relictà Pragà Lipfiam concefferant ,

sient

Jeannes Hus deLibris W/ickleffi multa pro-

iiv

tulitin medium , dicens in eis omnem verita-

( ial

tem contineri.' Undetota fcré Bohemia hoc

D h'

veneno infe&aeft.. . Inde citacus, ad Conci-

t i

lium Conftantienfe, venit, commeatum ha-

fium

(i,p

bens ab Imperatore Sigifmundo. Ibidogmata

WNVickleffiinpropriohofpitio , audacter diffe-

tl

minabat , nec defiftebat admonitus.

; fimm

Quá de

caufaà ductus ad Pontificem , in Pontificii pala-

(uoc

tii cuftodiam datus fuit.

Hic , cüm falvum

efetr

condu&tum produceret, negavit Pontifex , fe

hn

fetit

ullum dediffe, &,; (i quem haberet aliunde,

dicebat; ejus privilegio excidiffe , poftquam

! ideöque

admonitus denon feminandis here(ibus mini-

Quead

méobtemperáffet, Ipfe veró fibitimens, ope

(

füorum , clàm dilap(us eft, ruftico vehiculo

qis D

impofitus , ftraminibus oppleto.

Sed inter-

'Z) urpOw

us fuiti

eeptus in tutiorem:cuftodiam conje&

ïi:' al

Inde

|

|

S/ECULI XV.

!

W&nus

Inde Julii die 6. in Seffione r;. ad confeffum

D]

Patrum introdu&tus , altóque fedili, ucab om-

um

nibus videri poffet, collocatus fedit: ubiejus

LOI |

doctrina articulatim congefta & producta per

VN

Henricum de Piro, à Concilio damnata , ejus

DTRR

libri flammis dati , ipfe veró, quia recantari

um

noluit, degradatus , fieculari judicio relictus,

Qdelms

per ignem é vivis füblatus pertit anno 1415.

?

!

1 RUA )

Hujus autem peftiferz & jam pridem dámnatz

Ál

factionis dogmata talia fuerunt. 1, Roma-

m

num Prafülem reliquis Epifcopis parem efle,

Vnft, i

2. Inter quosvisSacerdotesnullum difcrimen

- lp

effe.

3. Presbyterum non diguitatem fed

efera,

vitz meritum efhcerepotiorem. 4. Purgato-

m

rium ignem nullibi inveniri. $. Mendican-

ww

tium Religiones , malos Dzemones adinvenif-

B

fe. 6. Intra Ecclef(iam bonos & malos non ef-

i d

fe , fed in ea folos bonos contineri, illàmque

ia

tantüm eoscompledi. ". Sub utraque fpe-

"

u

y h

j

ïn

cie , panis fcilicet & vini, neceffarió commu-

alied

micandum effe.

$. Excommunicationem à

fümmo Romanorum Pontifice , aut ab alio

j

1Pom1'fibg;i*

quocunque Ecclefiz Przlato inflidam , non

r aim

e(fe timendam , quód ea fit ( àe ait ) cenfüra

vt

Anti-Chriti, 9. Omnia neceffitate abfolutá

j

fieri, neque poffe aliter fieri , quàm fiunt;

illk j M

ideóque füperfluas & inutiles fore orationes,

hr

br

quzadDeummittuntur; Quoniam, fiomnia

bt

i

C inquit ) neceffitate abfolutá fiunt , fruftra

(l

l^

",

quis Deum pro ea re, quz futura fit, orave-

[

rit, utpote quz , tametíi non oret, fit even-

j

ii

"tura:

0

autfifutura.non fic, etiamfi oret, nuf*

"

quam

D

140

HJERESES

l

quamfiteventura. ro. Dicebatetiam,eumr, &ï"ïqm

qui à Deo przdeftinatus eft ad vitam, etiam

(b

fimala opera agat, nunquam poffe effe mem-

i

j

brum Diaboli: &illum , qui à Deo ordinatus

Va

fl

i

eftad mortem, quantumcunque bene vivat ,

n

nunquam poffe effe membrum Dei.

uam

&h

qL

j

(]

peftilentifmam hzre(im ( üt Alpbonfus de

L

Caílro adversuüs hzrefes //£. 12. ait ) anno

yi !

m

1454. amplexati funt aliquot vulgares & idio-

gl

tz hominesin Hollandia & Phrifia , afferentes

atl

nulli hominum bonum opus prodeífe , aut

, i

malum obeffe: fed omnia pendere ex folaprz-

m

deítinatione & prafcientia Divina.

Quz do-

d!

&rina quot juftos homines à bonorum ope-

DA

rum exercitio avocaverit, & Peccatores ad

Ptl

quevis fcelera perpetranda impulerit , dici

hi

li

p

nonpoteít , ut íanthominesad quamlibet do-

N

Lu

Grinam eis propofitam amplexandam , procli-

n

vesatquepropenfi. ri. Dicebat rurfus, li-

um

vidon

beram efle cuilibet Chriftiano Verbi Dei prz-

dicationem: adeó quidem, ut quantumtibet

li

illià fuperiore interdicatur , ne id agat, £llum

g

tamen liberé & etracontrover(iam poffe de-

d

prxdicare VerbumDei.

2. A[lerebat deni-

Tattil

dl

que San&tos ab hominibus neque honoran-

J"

dos , nequeinvocandos efle , fedíoli Deo om-

LU

n

nem honorem & gloriam deferendam. :5.

! um

Docebat quoque duas naturas in Chrifto Di-

lfl

vinitatem fcilicet & Humanitatem , unum ef-

isfor

ficereChriftum. 14. Item quód quadraginta

ï'Gramn

quinque articulorum Joannis Wickleff con-

&dipj

ogiz £a-

Tdcmnatio per Do&tores facre 'Theol

"Sta, T

g |

S/CULI XV.

141

)Bbmn N

&i , iniqua effet & rationi diffentanes. — Reli.

ii

1;['3[]]

ui hujus Hzretici errores , qui in Concilio

j

|

!

j s

Conftantienfi damnati funt, habentur apud

[

wNW/aldenfes & WZickleffiftas.

W

zI—

Fï)fï.,':ï |

Thaborita fuerunt Bohemi Hzffit« , fic di-

1l

Vi )'

&iàquodamloco, quem moaenibns cingentes

d Wlüüfux

AMontem Tbabor nuncupárunt: circa annum

ld)

;

1411.

Horum Dux & Princeps fuit Zis£s

li

i

[

nobilis quidem Bohemus, fed crudelis.

Hic

n E

l

perditiffimorum hominum turbam collegit ,

p

quibufcum Ecclefias invafit , Templa evertit,

t

Sacraria, fpoliavit, Monafteria deva(tavit, &

AT

alia innumera crudelitatis facinora perpetra-

um (j

vit.

Sed de hoc Joanne Ziska jam plura ena-

od

rata funt in Strena anni 1729.fo/, 217. N. XIX.

vt

Procopius Bohemorum ad Concilium Ba-

x,namXibuöa-

fileenfe Legatus , Thaboritarum in Spirituali-

bus Director fuit.

um

Bafileam ingreffus omni-

hu

umin fe oculos convertit, quiaà fceleribus &

Vetium

victoriis contra Catholicos reportatis infamis

fuit.

l quïK"F*f

Superbé & contumaciter in Concilio

ag

1

pro füis Bohemis coram Patribus ita locutus

eft, Communionem calicis babere , e? pro

At

Laicis tenere inteudimus ,c.

xq)

tl

l

ffoannes de Rocféfa1a Succeffor & Affer-

"N]

tor maximus fuit ZZck/effi & oaunis Huff,

ia

circa annum 1430.

Nomenhabetaboppido

Tl

"

Kocfefana , ubi natus fuit ex obfcuris & nul-

lius fortunt parentibus. — Prage mendicavit,

(l

li

& Grammaticam cum Dialectica didicit, Ja-

09

V

cobelli Difcipulus. Presbyter ordinatus, Ver-

bum Dei przdicare ccepit Pragenfibus, In

! Thf Iu

Q 11-

142

HJERESES

1

]

w

Concilio Pragenfi interalia x. deteftatus fuit

Ü il

imagines in Ecclefiis. 2. llrgebat Commu-

nionem ífüb utraquepecie. 3. Dicebat Eccle.

.lth ii

quäöim)i

fiam ex folis praedeftinatis & in gratia exiften-

tibus confiftere , & quód maliad eam non per-

(MI &

tinerent. 4.. A Concilio Bafileenfi cum falvo

* C

m

conductu regreffus, nihílque melior factus ,

quantumcupnque monitus, Monachos novos

fs

at

damones appellavit : dicens , eos in eo quo-

