!| &if

dum non effe, ni(iinrebus inScripturis aper-

, m

tiffimé expreffis. 14. Summum Pontificem

| It

non efífealiis EpifcopisSuperiorem- 1:j. Pa-

i'CJII'OI);

pznomen nihilaliud effe, quàm Regnum Ba-

bylonis. 16. Anti-Chriftum non effe parti-

M ;;

'Ae |

cularem períonam. 17. Non effetimendam

Excofnunicationem , fedütfulmen fanaticum

lne

^tin

cum

S/ECULI XVI.

162

tf

A

irridendam. 18. Ecclefiam, feu Perfonas Ec-

clefiafticas non poffe nec debere habere pro-

i

i.

pria bona, unde Principibus fuadebat Eccle-

d. i

fiarum exfpoliationes. 19. Hominisju(titiam

in fola peccatorum remiffione itam effe abs.

chanäi:s,

m

que ulla internarenovatione. 40. Juftitiam

non producià Deo in nobis , neque nobis in-

lii

tnibomig

hzrere, fed Chrifti duntaxat Juftitiam nobig

propter fidem imputari. 21. Peccatum in

LOU D

nobisfemper manere. 22. Solam Fidem jufti-

Yi

ficare, nonautem opera. 23. Juftum certà

QIDOnHR

etiam certicudine fidei fcire fe efle in ftatu gra-

Ti

tiz , licécnullam ejus revelationem fpecialem

lnl

habuerit. 24. Chriftianum non pofle falutem

um

f

perdere , etiamfi veller , nifi velit non crederes

ita ut fola incredulitas damnationem afferré

i,

u

Y

poffit, & omnia peccata czxtera à fide abfor-

beantur. 2j. Peccata non imputari habenti

l

Qrumal

i

?

fidem. 26. Imó aliud peccatum effe nullum

lmi i

praterinfidelitatem. 27. Quolibet peccato

s n

mortifero fidem amitti ; & quidem hic error

d

cum antecedentibus parum convenit,

28.

«l

ï'

,

ï

Nullum eífe preceptum in novo Teítamento

onic

n

fineEvangelio , fed effetantüm exhortationes

j

&obíecrationes. 29. Impoffibilem effe Man-

t

ii

n

datorum Dei obfervationem.

0.

ä

Primos

[)0[*7 i

motuseflepeccata. 31. Timorem fervilem,

«l

j

qui ob poenam à peccato avocat, effe inuti-

(i!

lem. 32. Omnia operahominis , quantum-

p

m

cunque bene fint facta , effe peccata. 3.

/

Nullum effe meritum ad vitam zternam con-

l mum

Íequendam. 34. Nibhil difcriminis effe inter

lïm f

L2

confi,

164

HJERESES .

n

cdnülïa&præcepta, eáqueomnia , quz in E-

n wl

vangelio commendantur, effe przcepta 5 &

jl

nihil Deo gratum effe, nifi ipfe przceperit, ac

igpmn

confequenter confilia eífe interdi&ta ; qui er-

od

roré diametro pugnat cum errore decimo no-

(

no.: ex eo tamen ipfe Lutherus quatuor fe-

ii

:

quentiaeliciebat. 3. Religiofam pauperta-

tem & mendicitatem effe prohibitá 36. Pro-

; t

hibitum effe ccelibatum & virginitatem Domi-

d

ni mandato adverfantem , obfervatüque im-

d

mitstod

poffibilem.

37. Obedientiam Przlatis non

efíe exhibendam , licét ad eam quis fevoto ob-

f

vl

firinxerit.. 28. Monachalem fiveReligiofum

ag

ftatum effe damnabilem , votáque Religiofa üt

impia & diabolica efferetra&anda. 39. Jeiu-

d

1

! m

niumnullius effe meriti. 4o. Licere quibusli-

betuticibis omnitempore. 41. Hxrefim effe

| v

E

dicere , Sacramentum aliquod conferre gra.

tiam accipienti, quazcunque tandem fitad il-

| $uN

; qui

lud preparatio. 42. Mer? novorum Theo-

* foliti

logorum effe commentum affeverare Sacra-

| M

mentum aliquodimprimerechara&terem. 47.

Baptifmo non deleripeccatum. 44. Confr-

yat

qui

mationem non effe Sacramentum, fed (impli-

cem ceremoniam effe ac confüuetudinem. 4j.

hi

In Euchariftie Coníecratione & MifTz Cele-

E

brationenon effe aquam adhibendam; fic Lu-

( üm;in

therus in formula Miffze , licét lluéctuans ac du-

! COj

bitans. 46. Rejiciendam effe Traníübftantia-

fittas

Aocani

l

tionem Eucharifticam , & ipfum eundem pa-

nem, & ipfum idem vinum manere poft Con-

dit t

fecrationem , quod ante fuit. 4

7. WMerum

DN

xifti

S/ECULI XVI.

16j

p

Chrifti Corpus non effe in Euchariftia fecun-

u d

düm exiftentiam permanentem , fed tantüm

)f'ïff**;,*]iæ [

fecundüàm ufüm, eo fcilicet temporetantüm,

Kits

quo manducatur ac fümitur , & confequenter

Is |

Euchariítiam in Altarinunquam effe affervan-

TU

dam extra fumptionem.

48.

Unicuique

QTE

1

Chriftiano cujuscunque fexüs ac conditionis

J

& ztatis , neceffariam effe fumptionem fub

m

utraque fpecie, ita ut peccet , fi aliter fece-

Tigri

rit. 49. Euchariftiz fümptioninon effe prz-

Ti

mittendam confeífionem atit examen con-

Jsentoo

fcientiz, vel ullam pcenitentiam , fed fuffice-

tht

re folam fidem, quà quis eredat & confidat ,

ITm

fe in ea gratiam obtenturum.

fo.

Miffam

ne

pf

ue effe à Deo inftitutam, neque effe Sa-

:rcquibusü-.

cri

:

cium 5 in libro tamen ,

uem de Miffa

hn

Privata confcripfit , liberé fatetur feà diabolo

ag

permotum fuiffe ad Miffam impugnandam.

m

$1. Miffamofferri nonpoffe pro peccatis , ne-

Ti

que aliis, feu vivis feu defun&tis prodeffe, fed'

ol

foli tantàm Presbytero. 42. Poenitentiam

non conftare ex tribus pattibus, & optimam!

od

,(

peenitentiam effe novam vitam. Unde fex fe-;

,

Í

quentes errores à Lutheranis inferebantur.'

yine l

I

f3. Eamcontritionem feu poenitentiam , quae'

(

u

initium fumit ab horroreinferni , effe pernicio-"

Qu

fam, imó peccatum. f4. Confeffionemauri-

colarem non effe 4 Deo , fed ab hominibus in-"

]&Uþ'l

m

"

ftitutam. j;. Abfolutionem effeàíola fide,

i

ut pcenitens veré fit abíolutus , dummodo il-

1.

jl

9

lud ita effe credat , licét contritione careat ,

j

neque àSacerdote

ferió abfolutus fit, fec

tum

3 tane

y

L 5

166

HJERESES

tümjoco. $6. In poenitentia & remiffione — ;/'!

peccacorum nihil amplius facere Papam vel E-

f'.ïhhal

ifcopum , quàm rpinimum Sacerdotem. ouin

t

etiam(i defit Sacerdos , quemlibet Chriítiand ,

d.

imó foeminam & puerum pofle idem efficere.

j

$7. .Neminem ubi abfolutus füerit, teneriad

"

j

j

(i)

fatisfactionem. $8. Explodendas effe Papz

(

T

indulgentias. $9. Purgatorium ex Scriptura

li

n

robari non pofle. 60. Animas in purgato-

&umm |

vfeiri

rio, i illud exiftat, detentas poffe adhuc me-

reri, adeóque nec effe de fua falute adhucfe-

! lumpt

curas. 61. Animas affidue peccare , quamdiu

: At

quietem quzrunt, poenas horrent, quoniam

jsty

quzrunt quz fua fünt contra Dei voluntatem.

DLT

62.

Extremam Unctionem non effe Sacra-

n

MIUMA,

enn

mentum, licétfitaliqua czremonia. 63. Or- m

dinem non effe Sacramentum, 64. Foeminas

| " Xü

Sacerdotii capaces efíe,. 65. . Chriítianos om-

qui

Jnuy

mcs absque ullo difcrimine fexüs aut conditio-

dl

]

j

nis effe Sacerdotes, & eandem habere circa

ftati

[

Verbum & Sacramenta poteftatem, 66. Sa-

Gu

ul

cerdotes non debere coelibatum fervare. 67.

l

Matrimonium non effíe Sacramentum.

68.

ftnc]

U

Polygamiam effe licitam, & poffe virum abs.

Atl

WO

que peccato plures uxores haberefimul. / 69.

Ti

(

Licereconjugi conjugem permutare , quando

f

alter ab.altero ad furtum aliidque peccatum

1 if

inducitur, 70. ldem licere uxori ,. f1à viro

| G

ethnico , feu à Pfeudo - Chriftiano deferatur.

(onfe

71. Divortium fieri ac matrimonium folvi

g

poffe inter maritum pauperem & uxorem di-

ten,

ntes I'if

xidcöq

vitcn?. 72. ldemfieripolffe ob freque

xas,

S/ECULI XVI.

169

if

xas , fi cohabitarenon poffint. 73. Idem fieri

poffe, fi alter alteri debitum conjugale neget ,

l

M

& debitam benevolentiam.

Hic, inquit.Lu-

(l

[

"

Ü

therus, opportunum eft , ut maritus dicet : fi

i.

j

4

tu nolueris, alia volet; fi Domina nolit , ad-

f

l

hf

veniatancilla. 74. Poffe virum uxorem du-

T ln

cere patruelem fuam aut confobrinam , imà

Qonptm

& neptemexfratre velforore. 75. Licétflu-

'ünmn.

&uanter & dubitanter loquatur Lutherus ,

al

poffe fratrem matrimonio fibi copulare fororé

Mb

fuam paternam vel maternam, modó non ex

um

utroque parente fororexiftat, 76. Omnes;

! Quris

iis exceptis, qui przdicationi infiftunt , tene-

jittato,

ri vitam operibus manuum fuftentare, ità ut

d m

mendicare nonliceat. 77. Injuriam patienti

T3d

non licere à Judice expetere, u illa farciatur,

Ts

78. Nefas effe bellum cum Turcis gerere,

du

quandoquidem inquiebat Lutherus, illud eft

d

divinz voluntati refragari , qui per Turcas vi-

fa.

fitat & corrigit noflras iniquitates.

^

n

Vide

n. &

.

Gualterium de hxre(i Lutheri.

m

Jacobus Prapo[rtus natione Belga , Profef-

atum, 1

fione Auguftinianus , fed Lutherum fecutusin

b vnimi

erroribus , quem cüm circa annum 7 j j 3. eju-

TO

rüffet, eidem pofteaiterum in plurimis adhze-

t g

fit.. QuocircaReligiofi in Conventu Antvere

pienfi , qui ab eo in errorem indu&i fuerunt,

d j

*ïi,ä

!

carcere conclufi funt , & juffü Hadriani VI,

i

J

Conventus ejus funditus deftructus eft. Puri-

u^

&a hzrefeos ejus Prateolus recenfet viginti

4l

e

feptem, quz in erroribus Lutheri continen-

e'

"i

.tu; idcöque repeterenon cít neceffe

44 AD A

usl

16$

HJERESES

(731"05

Anabaptifle féu Müntteriani , quo pti-

J

muüm inftrumento Dzmon uf(us fit , ut Anaba-

p

ptiftarum hzrefi exordium daret , non eft om-

g

nino liquidum ; alii Carlftadio, alii Zvvinglio,

g

'

W

ii

ferunt,

alii Balthafari Pacimontano hanc palmam de-

Sunt , qui tribuunt Thomzx Müntze-

j J

ro , appellato etiam Monetario , Nicolai Stor-

: f

kii Difcipulo , qui circaannum 1523. fibi àSpi-

; hn

j t

ritu revelatum cffe gloriabatur, quódgladio

Gedeonis , quem fe à Deo accepiífe dicebat,

; t

univerfum Orbem cogere deberet ad novum

! g

ChriftiRegnum inílituendum.

Unde & ipfe

| a

anno 1525. Rufticos per totam Germaniam

j nnha

concitavit, ut in fuos Dynaftasarma capefle.

[rin)

m

rent. SedPrincipes, immiffis in eos copiis,

»

centum quinquaginta millia eorum interfece-

AV

j

runt, ipío quoque Müntzero capto, & jufto

(

]

(n,

fupplicio affe&o. Et hanc cedem probavit

j &

Lutherus, quianteaeorumrebellionem pro-

j d

baverat, ne ícilicet ipfe quoque ut incentor

involveretur, jam enim in eorumconcitato-

00?11(

; Quf

reslegibus & ferroagebatur. Nicolaus Stor-

d

kius , dictus Pelargus, inter mendicos fugiti-

qm

vus obiit : Balthafar Hubmejerus Pacimon-

vil

tanus diu vagus erravit, & tandem pott lon-

j um

£um carcerem anno 1f£28. Viennz flammis

; ii

exu(tus , & uxor ejus aquis fübmeríaeft, am-

: QUij

bo ícilicetperignem & aquam ad majora fup-

;ptit

plicia tranfituri,

hillt

Müntzeriporró & dnabaptiflarum , qui

l.

eum fecuti, pracipui erroresíunt: i. Pue-

: "ïcreni

rorum infantium Baptifimum inutilem effe,

E

quare

S/ECULI XVI.

169

Fiw Qp

quare eos compotes rationis faCtos iterum áb.

ls.

luunt ; hinc Anabaptiítz , feu Rebaptizantes

'm*äml

nominati, z. NegantFilium Deiex B. Virgi-

i

ne carnem fuam fümpfiffe, ;. Realitatem &

cpä]mä

Sacrificium Eucharifticumrejiciunt. 4. Adeó

J

Anabaptifte ferini fünt, ut patent quamlibet

Voliy,

foeminam obligari , ejus, qui fe concupiérit ,

ndag

voluntatifervire. Et viciffim virum quemli-

Ub

bet teneri ejus, quz fe rogaverit , libidinem

TU

titltomm

admittere. f. Adeó cecifünt, & turpitudi-

'

nem fuam nonagnofcunt Anabaptiftz, ut eo-

lhbl

[

i

"

Gemanin

rum etiam cubilia damnent , qui füam Sectam

non fequuntur , ea pollutaac diabolica nomi-

d

6. Chiliaftarum feu Millenarionum

t

foedum errorem tuentur, 9. Concionantur

xl

communem libertatem , à Principibus extin-

, hll

Gam, armisrepetendam effe,. g. CümPrin-

m

cipatum & fübjectionem omnem damnent &

diemp

ejurent, credunt infüper fe obligatos eífe ad

hi

omnes Principatus & Magiftratus tollendos ,

Armntte.

|

quifüzSe&: nomen non dederint. 9. Cre.

Veohsft

dunt peccata fua omnia propter Chriftum fibi

!

ä

vloul

condonata effe, & fe in ftatu gratiz vivere,

ns o

acdegloriafecuroseffe, xo. 'Thomas Mün-

pl lzfr

tzerus fuos loca fecreta quzrere jubebat, &

a l

illic fepenumero cogitare, quidfit Deus? ali-

quàmne curam gerat? rectáne fit fides füa ?

ii

petere etiam à Dco figna , quibus intelligant,

jni?

fe illi curzeffe, fidem füam effe Orthodoxam.

il

1r. Suis mandabat Müntzerus, ne Seripturis

TA

fiderent , fed haberent f(omniatanquam figna

j

certiffima acceptiafeSpiritüsS. 12. Impera-

bat

,;are :

/

HUERESES

179

bat fuis , ut publicis fceleribus abftinerent »1

corpus jejuniis, afperis veftibus, & taciturni-

fu.

g

tate affligerent, & barbam non raderent, ut

fic externis hisce (imulationibus venenum in-

diaii

terius diffimularent.

um

ndreas Carlfladius ,' Axchi -- Diaconus

( Yif

jimiti

N ittenbergenfis , principio Lutheri Affecla

& Amicus junctiffimus , fed cum ea familiari-

f

D)

fmial.

tas biennium non expléffet, ab eoreceffir, &

circaannum r j24. Berengarii errorem re(ítau-

kimpt

bt

ravit , realem Chrifti Corporis & Sanguinis

prafentiam íimpugnavit , ex Lutheri addictis-

: um

fimo Fratre infenfiffimus hoftis effectus eít,

. Otnin

Hujus diffidii origo fuit, quód Luthero Wit-

yirui

t

tenbergà abfíente Carlftadius, illo infcio , il-

lic Miffam abrogárit, habitum Ecclefiafticum

[

Wi

abjecerit, Euchariftiam prophanaverit , ima»

gines é templis ejecerit, quod Lutherus poft

g

nsni

reditum füum indigniffimé ferens , acriter

duos libros contra eum fcripfit. :Memorant

la,

dim,

Surius & Sleidanus, Lutheri juffu éSaxoniz

finibus Carlftadium expulfum effe.

Narratur

mj

li

item de Carlítadio, quód abfente Luthero ,

NV ittenbergenfes Schola(ticos eó adduxerit ,

Qsl

ut humaniorum literarum libros combure-

tünj

rent; séque adopificía addifcenda conferrent,

li

quemadmodum & ipfe factus eft agricola, fi-

tl

cut & Melapchton piítor, eo fcilicet errore

æv ht

imbüti , negleGtis fcientiis emnibus , foli &

u

nudo textui Scripturz facrz operam omnem

ittum.

De Carlftadio fcribunt

efie impendendam.

Vuten

Mlm(tn Bafileenfes, cum horribili morte vi.

tam

l]dïf,j

S/ECULI XVI.

171

ulr,

tam termináffe , & à Daemone interemptum.

v

u

Jfoanmes Oecolampadius Germanus , S. Bri-

gittz quondam Monachus , cum aliquamdiu

)ïw.q l

adhzfíiflet Luthero, Anti -Lutheranus & Sa-

crament2rius effectus eft.

I,

Circa annum

l

t

1f25. Ícripfit contra realitatem Euchariftiz ,

li

n

M

interpretatus vocabulum Eff , verborum con-

fecrationis : Hoc eft Corpus meum, voce:

H

i,

fignificat. 2. Negabat Chriftianis licitum effe

Bs ln

bellumgerere. 5. Libertatem arbitrii rejicie-

)

bat.

4. Cultum & invocationem Sanctorum

!

AU

damnabat.

Cochlzus iu actis Lutheri narrat

ii

Oecolampadium , càüm feró le&um petiíffet ,

n,q Ml-

poftero die mané in cubili mortuum à praten-

),1.

ta uxore fuarepertum effe , five ipfa eum occi-

I

AL

derit, üt plerique dicunt, fiveipfefibi manus

;vcm,mz'

intulerit, àt voluntalii? feutortorem demo-

gt

nem habuerit, quemadmodum fcribit Luthe-

s.

rus inlib. de Miffa privatamultàm contrarius

u

m |

I

Beze, quiin fuis Iconibus ait, Oecolampa-

d

&

dium , quem Bafileenfis Ecclefiz Reftaurato-

o N

«"

rem apellat , peíte illic extin&tum efle.

Libertizi À Quintino , qui Sartor Pickare

r

dus focio Coppino circa annum 14525. peftife-

rum de libertate erroremin Brabantia & Hol-

T d

landia diffeminavit, pro quo; aliísque multis

T d

n

criminibus extremo füpplicio Tornaci affectus

eít, hzrefi priàs abjuratá.

Fundamentum

j

precipuum Libertinornm fuit , unicum effe

Ípiritum immortalem, fcilicec Deum, Ange-

H

los autem, Dzmones, & hominum animos

y

V

hisprin«

j

nihilcffc , niimeram opinionem : €x

cipiis

172

HJERESES

1.

cipis fequentia dogmata deducebant.

u

Omne id, quod ab hominibus fieri videtur,

D

'

fivebonum fit, five malum, ab ipfis nonfieri,

Íed ab unicoillo Spiritu Dei, quiomnia in om-

jo

nibusoperatur. 2. Peccatum nihilaliud effe,

Y l mdlm-

quàm falfam & inanem quandam opinionems

Jj

quandoquidem Deus, qui cuncta operatut,

J

nihil malipermitterepoteft. 3. Eos, qui oc-

i

cidunt, mechantur, aut furantur, non eíle

dzhm |

arguendos; in Deum enim caderert ifta repre-

hts

henfio. 4. Regenerationem hominisin eo fi-

DO

tam effe , ut omnis fcelerum confcientia depo-

nv

natur , remorfus ejusappellantur, & quod in-

t

ter bonum & malum diícrimen intercedat, ne-

Ini

fciatur. Naminquiebat, utiinftatu innocen-

r

tie ignorabat Adamus, quo differret bonum

$

(

& malum ; fic qui omnia , quz collibuerint

yn

nullà conícientià reclamante faciunt , ad eum

, U

ftatum redeunt, ita ut fecundüm eos in hoc

]i

libertas Chriítiana pofita fit, & veteris Adami

f

mortificatio. Unde fi aliquem in peccando

tholk

trepidantem & metuentem viderunt , dicere

ylt

folitierant : O Adame! quid adhuc vides ali-

QuuY

uem ? adhuc retines illius pomi faporem ?

T

f. Aliud nihil effe poenitentiam , quàm fe nihil

d

mali admififfe cognoícere & profiteri. 6. Pof-

gut

Ííe hominem in hac vita innocentiz & perfe-

aterí

&ionis apicem confcendere, omnes confcien-

nifo

tiz ftimulos reprimendo. 7. Ipfüm Chriftum

W CH

effe quiddám ex Spiritu Dei & opinione com-

(riíü

pactum, tunc autem mortuum effe , quando

"o

eam opinionem , quód ipíc aliquid effet , abo-

DT

vit;

S/ECULT XVI.

175

i l

Jevit, ab inferis veró effe fufcitatum , & vitam

i

nobis reítituiffe, cüm ipfummet DeiSpiritum,

Jf

qui vivit & regnat femper , nos efle docuit.

Denique nullam aliam refürrectionem effe fpe-

nihi!däu&&(ï

randam. 9. Licere omnia fimulare & diffimu-

N

lare, cum Catholicis vivendo Catholicé, cum

V

Lutheranis Lutherano more. 9. Minimolo-

It

co babendas effeScripturas , cum fpiritus fuffi-

d

ciat , unde Libertini adeó Scripturam afperna-

t

bantur ,utS. Joannem Evangeliftam Juvenem

Vnnrawi

ftolidum, S. Matthzum feeneratorem, S. Pau-

ii

lum vas confractum, S,Petrum Chrifti abnega-

Mnis

torem nominarent.

A.

Zwinglius , anté Canonicus Conftantien-

T

fis, Carlítadium Magiftrum habuit, & ftatim

m !

ab ipfo pro Berengarii errore fcripfit anno

IU

152j.negans veram Chrifti fecundüm Corpus

ml

& Sanguinem in Euchariftia przfentiam & rea-

utt

litatem. Hocfscto probavit fe Lutheri adver-

lt

farium effe.

Occifüs eftin prelio contra Ca-

a

tholicos gefto anno 1531. ejus veró corpus

?

i

poftea combuftum eft. Errores (ünt , qui fe-

lo

quuntur. r. Indulgentiis bellumindixit. 4.

nilt

"Teftatur Zvvinglius feperfomnium edoctum

o ii

|

qUimE'

effe , quà ratione Euchariftiz veritatem impu-

j

j

gnaret, à quodam fpiritu, qui , an albus, an

nl

ater fuerit, negat fe uriquam potuiífe memi-

n

j

niffe. 3. Putat Zvvinglius peccatum originis

im

)

non effe peccatum, fed naturz morbum. 4.

h

Gratiam rejicit, aut faltem cum Pelagio gra-

J

j

p

tke neceffitatem , quando docethominem fo-

lis viribus naturalibus , & propriis meritis pof-

dglbü'

Ih

e

174

HZERESES

p

fe adipifci, & fic de Catone & Scipionejudi-

candum effe, eos falutem confecutos fuiffe.

(WPI

j t

j Zvvinglius ad Neftorianos, Lutherotefte,

jgt

defcivit, càm verba capitis primi S. Joannis

corrumpit, legeas : Verbum caro facta eft.

m

(t

U

Georgitis DAvíd vitriarius GandaviinFlan-

hi

ii

j

il

j

driaanno rj or. excirculatore natus; hzerefim

gt |

füam diffeminare coepit in Frifia anno r$15.

p

cujus precipua dogmataerant. 1. SeDeine-

j

potem effe dicebat ex fpiritu, non ex carne

Tif

natum , verum Meffiam & tertium Davidem ,

Am!

qui in terra regnare debeat. 2. ideóque fe

at

miffum , ut in Regni cocleftis hzredes filios ad-

p

optaret. 3. Negabat re(ürrectionem mor-

tuorum , poftremum Judicium , & fpiritus ali-

Tiniti

m

quos eífe feu bonos feu malos, itémque vitam

f

zternam. 4. Cum Adamitis matrimonium

d

rejiciebat , jubens communia effe cubilia foc-

minarum. j. Sentiebat cum Manichzis ani-

- At

, puni

mar peccatis noninquinari , fed tantàm cor-

us. 6. Infidelium animos zquéacfidelium

;&umü

i

falutem adepturos, vice versà Apoftolorum

corpora non minüs inferorum flammis cre-

uN

f

manda, quàm infidelium. 7. Stultum effe

dicebat peccati accufare , fi quis coram homi-

luhg

llri

nibus Chriftum negaret , unde infanos Apo-

ftolos & Martyres vocabat , quód fuo fangui-

Mun

hi,

rie Chri(ti inem fanciviflent, Obiit David Ba-

filez anno 15 46.

Ány

nf

Chriflophorus Schaplerus £uit unus ex pri-

mariis Ducibus Rufticorum, qui Müntzeri in-

Ut

folentiffime fa&ioni adhsíerunt.

Scripfit

'fïfcir,

. duode-

- SISCULI XVI.

17f

i

il

düodecim articulos de Chriftiana libertate

l

contra Principatus & Magiftratus propugnan-

dà.

Precipuus articulus fuit, nullum etfe

Anno

a

Magiftratibus tributum folvendum,

t

1526. Sigifmundus Polonus fidem reftituit

Vrf

Gedani , unde anno füperiori depulía erat,

nf

Authoribus fa&ti capite mul&tatis.

In variis

11

quoque locis eremati Lutharani reftrinxére

Ls

hzrefim , ubique hoc tempoxe fefe blandiüs

jb

in(inuantem , ut poftea atrocius debacchare-

DUmi,

tur.

Anno r1527. inter hxcin Germaniafcriptis

D07]

hl

atrociter certatur, & Lutherus parcebat ne-

mini, non Tiaris, non Coronis : vici([im ipfe

TU

ord

amultis impetebatur.

Sed omnium genero-

[

!

fiffimé ab Erafio , qui fic furentemretudit de

n

m

fervo liberóquearbitrio , utos obturatum fibi

atque Magiítro taciturnitate fuà faterentur,

TU

lip-

f

Accidit & id mali Luthero , quód tum Phi

pum fuum Melanchtonem perdere vifüs fit, fa-

&

r

étum Ducem Semi - Lutheranorum & Molltd ,

ii

qui & poftea Adiaphorifte & Confeffioni(t

t

fimni?

di&i , nempe à bello Schmalealdico, & Con-

feffu Auguftano : his autem oppofiti Rigidi

f

n

u

Lutherani , aliterIllyricani, à Mathia Flacco

Illyrico , antea Philippi Difcipulo , poftea ho-

if

fte capitali , quia fic ejus res & fuperbia exige.

j fuoï'if/' |

bant.

M

Anno 1528. Henricus VIII. Catharinam

Caroli V.,materteram facto divortio repudiat,

& Annam Bolepam in Sociart Thori & Regni

)

j

adícifcit, quod cüm Pontifex improbaret ,

il

fimul

j

176

HJERESES

fimul feedus & amicitiam cum Henrieo abru-

ii

fl

it. Huicdivortioinitium & caufam prebuit

Cardinalis V olfeus , qui, cüm videret Regem

MOM&F

delpicere Uixorem füam, ex qua tamen Ma-

[

riam fufceperat,, füfpicionem illiinjecit de va-

« quoil

lore matrimonii , cum ea per Pontificis difpen-

f

fationem initi , & pro Catharina obtulit Mar-

[j

garitham Alezoniam , Francifcí

Sororems

ss

olenam o-

verüm Rex impudicus in Annam

!

$

a

culos conjecerat, fosminam quidem non ve-

niinia

nuítam, fed ftaturá , cantu , fidibus & facetiis

'

gtsmanu

non illiberalem.

Hanc quidem fcortum no-

fentet

bile Parifiis fuiffe fcribunt , imó & füfceptam

]

pl

ex Henrico deadulterio, qui matrem ejus de-

(b

perierat , quod tamen Henricus nihili fecit,

qniuti

cui & Aulicus quidam fcurra dicere & abblan-

al

dirinon erubuit , fi matrem deperiret & filiam,

Qu

eum non plus peccaturum , quàm fiin prandio

E

gallinam , ia ceena pullam ejus comediffet,

endi

Henricus porró cum caufa divortii Romz age-

apur

retur inter conftitutos à Clemente Judices

Qermit

j

Cardinales, L aurentium Campejum, & Tho-

&t

1

mam Volfeum, jufsique Pontificis protrahe-

&l

D.

retut ( fperabat enimPontifex, hoc negotium

pid

tempore & patientid extineui pofíe) percz(us

&Lu

moram & füfpicatus fe à Volíxo delufum effe,

lts

eum Cancellarii dignitate exuit , & Eboracum

(

relegavit , hicbonis pené omnibus fpoliatus ,

Mi

& demüm Londinum vocatus , ut caufam lz-

Aiüeter

fz Majeftatis diceret , in itinere ex dyfenteria

teLui

obiit, Viringenio, folertiá, & fimul crimini-

lofts

bus magnus : & poít ejus obitum anno fe-

quenti

| gt

[

S/ECULI XVI.

i7y

Udn.

quenti divortii negotium tractari caepit inter

hi

Theologos & Viros eruditos ; Rex habuit

Elüïbgcm

fuos , & pro fe, fed fceleratos omnes , Catha-

Ilmmk,.

rina probos tantüm , & veritatis amantes , in-

iäitdm |

ter quos cüm emineret Thomas Morus, eum

Ti

lt

Henricus Cancellarium creavit , ut ad partes

fuas pelliceret; (tetit quoque à Regina Regi-

,. Sororcm,

IY

naldus Polus Regis confanguineus , mogne

exípe&tationis & do&rinz juvenis , fed adhuc

hm

as

majoris conftantig , qui etiam mortem fibi Re-

gis manu paratam neglexit , ne veritati defuif-

Orünmy

íevideretur. Incepit igitur jam ab boc tem-

(ilrtn

poreHenricus Romani Pontificis nomen avcr-

Th6tsd.

fari, ut fe Ca

Mif

nominaret,

put Ecclefiz AngliCanzg pofthac

Mi

Aulln,

In Gallia celebratur Concilium Sqnbhen[ï:

contra hzerefes , & promorum reformatione.

Bd

Ànno 1 $29. Novisindies Scctis Rempubli-

vumiit

cam dilacerantibus Spirz in Conventu Imperii

i

agitur de expeditione contra Turcas , &.de-

k je

I

|

cernitur , ftandum effe edicto W/ormatienfi

m

contra Novatores , contra hoc edictum Prin-

dspronr.» |

cipes Lutherang Secte addicti , folenniter

ocncgoüf

proteftati funt cum Joanne Ele&toreSaxonis ,

b

& Landgravio Haffig , ex quo etiam Prote-

TU

ftantes appellari ceeperunt.

&üæ&

hu

Celebratum eft hoc anno Colloquium

p

Marpurgenfe interceleberrimos hujus tempo-

4

ris heterodoxos , quod diffolutum eft, renu-

a. !

ente Luthero Zvvinglium appellare Fratrem,

jl

Poftea Proteftapntes Smalkaldiz Convens

j [:.

Jf

tum egére, ratümque habuerunt, eos deins

j

M

ceps

3178

HJERESES

mm(

ceps tanquam Hoftes excipere, qui doctrinze

füz repugnarent, & mutuo inter fe foedere

i

devincti , nequaquam de Turcis cogitárunt,

ht

quanquam hi formidando exercitu irruptio-

yil

j

|

r

Jri

nem pararent.

Carolus V. Bononiz corona-

j

Anno 1530.

FMI ob

tur Imperator, & exinde Comitia Imperialia

ln

Auguftz celebrat, in quibus Proteftantes of-

fra

ferunt Imperatori Confeffionem füuam à Phi-

u

foma

lippo Melanchtone confcriptam , quz ab Im-

5

jufsique omnes redire ad

«un)

peratore rejecta eft

priftinam fidem.

Egregié tum à Catholicis

unpi

Do&oribuspugnatum eft.. Obtuleruntiquo-

[

j

que füam Confeffionem Civitates Zvvinglio

ET

adhzrentes , fed & illa repulfam culit , & Ca-

u

i

rolus V. laudabili exemplo pietatis & fidei

jl

tunc omnibus Principibus przluxit, quando

J

yul

ardentiffimo fole nudo capite , manu przfe-

di

rens facem Theophoriz in folenni füpplicatio-

filit

neinterfuit , & fidei fuz Orthodoxz ac pieta-

dibo

res]

tis erga Auguftiffimum Sacramentum publi-

cum fpecimen exhibuit.

li

* Philippus Melauchton vem füam agere ,

lr

& ex parte à Luthero fefe fubducere coepit

fim

anno circiter 1530.-

Unde ejus Sectatores

ol

Semi-Lutherani & molles Lutherani dicti

( n

i

funt , cüm econtra Illyricani, quód füb vexil-

I

lis Flacci Illyrici, antea Melanchtonis Difcipu-

i,

li, Luthero ftrictiàs adhzfiflent , Rigidi Lu-

um

therani appellati fint.

Inditum quoque illis

tf

nomen Confeffioniftarum , eoquód ipfe Me-

À fcripfiffet

uT

läl.)ghgon compofüiffet , & manu fu

novam

S/ACULI XVI.

Ti

179

novam Confeffionem , Auguftanam nuncu-

Tl

patam , & Carolo V. oblatam Auguftz. Obiic

U

l fj

Melanchton anno r$60. cum .ea Religionis

indifferentia aut inconftantia, ut vulgói Co-

PT

thurnus Germanix appcellatus fit, & ipfum

poft obitum ejus feré omnesSeé&tz tanquam

i

füam vendicárint.

asj

Przcipui ejus erroresfunt:. z. Scribit in

ltoibli

Qulb

annotationibus fuis in Epiftolam S. Pauli ad

Romanos, quemadmodum vocatio Pauli, fie

dl

TW

etiam Davidis adulterium opus Dei fuiffe , &c

tam Judz proditionem , quàm Pauli vocatio-

MTA

nem Auctorem Deumhabuiffe. 9. Docebat

Jmglo.

in eo pofitam effe veram fidem , ut unufquis-

iU

. Ni-

j

que credat fibi peecatafüa dimiffa effe.

hil inter preceptum & confilium diícriminis

h u

intereffe , & nullum in Evangeliis confilium

u

efle , fedomnia precepta, 4. Poffe hominem

f

folis naturz viribus fe ad gratiam recipiendam

"d

difponere. $. Docuitquidem primó, adhz-

m

rens Lutbero, nullam arbitrii libertatem , in

locis autem communibus poftmodum editis

fumj!

libertatem arbitrü acerrimé propugnat, &

u u

fuam opinionem Manichzi fomnium & hor-

rendum meadacium vocare audet.

st 1

Bona

huj

operanoftramercedem corpoream & fpiritua-

ud[wrf

n

lem mereri fatetur, non tamen vitam zter-

0ny

nam, 7. Evangelium Legem effe negat, fed

j

novurm Teftamentum meram efle omnis boni

4

/i

promiffionem fine ulla lege, nulláque habitá

mlAQn

lj

juftitiz noftrz mentione.

Sed hoc manife-

Wü

if

ft

nattertio ejusarticulo, $. Nullum

fte f'Cpug

gm

P

aliu

190

' H/ERESES

(ii

aliud peceatum eífe ,. quàm incredulitatem.

r

I

$. Baptiino folüm Originis peccatum , non

item alia deleri.

Ü

n

Martinus Bucerus Avgenting natus Ordi-

nem S. Dominici deferuit , & ad Sacramenta-

j

rios defecitanno circiter r5 30. quibuspoftea

d

relictis Lutherum fecutus eft, & ab eo vranfiit

[

ad Zvvinglium , cujus tamen fpem elufit, &

qn

Luthero iterum f& dedit, àquo tamen alterà

T

vice factus transfuga , partes nunc fuas agere,

n

& certiam SeCtam erigerelaboravit, quz cum

(

Sacramentariis Lutheranos copularet.

Cuti

Error ejus eft . Chrifti Corpus in Euchari-

ís, ll

ftia prefens adeffe , quando fumitur , aliàs nun-

Culo

uam. 3. Senfüm verborum Chrifti : Hoc eft

laim

orpus meum , huncgermanum effe: hoceft

d

proteftatio & memoriale Beneficiorum Dei.

qii

3. Eum, qui folüm habet hiftoricam fidem

pti

( eam autem intelligit , qu& Religionis Chri-

frtt

ftianz myfteriorum Veritas creditur ) in Eu«

p

chariftia nihil accipere , quàm fignum Corpo-

(

ris Chrifti. 4. Puerum infantem, quanquam

(igh

Baptifinoinitiatum, nonfalvari, j. Baptifmo

Qn

non tolli peccata omnia, cüm carnis concu,

Wt

ifcéntiaremaneat , quam dicit effepeccatum,

I)

icét h Deo nonimputetur. 6. Sacerdotes ad

obfervandum coclibatum non obligari. 7. A-

l

(ety

liud nullum effepeccatum, przter increduli-

tatem. 8. Debereomnesadmiffisquibuslibet

r

fceleribus firmiter credere, fe Deo gratos effe,

tþasca

Anno 1531. Ferdinandus , Caroli V. Fra-

i

Comitiis

ex, Hungarig & Bohemiz Rez, in

j

Co 9-

SJECULI XVI.

1852

olonienfibus creatur Rex Romanorum , &

ïl&:f'l[gm'

Aquisgrani coronatur Joanne Saxone cum

m'f*,' D

Proteítantibus reclamante, qui Regum Fran-

cix & Anglie auxilium implorárunt , &

t

a.

Schmalkaldium rurfüs convenientes de füa

defenfione deliberárunt, (i à Catholicis inva-

RU

ol

derentur, Luthero feditiofiffimis libellis igni

oleum affundente.

Ferunt tunc Francifcum

d l

m

opem pollicitum effe , ficut & W/aivvodee

Tranfylvano, fi adversüs Ferdinandum arma

V

moveret.

M

It

Quinque Pagi Helvetiorum ( quos vocant

Ti

Cantones ) Lucernates , Urienfes , Svvitien-

fes , Undervvaldenfes , & Zugenfes , boni

lss

t od

Catholici à Tigurinis & Bernatibus , Zvving-

lianis malé accipiebantur, itaque bellum iis

f hd

d D

denunciárunt Catholici , & eodem meníe

quater viceruot , licét numero & potentià fü-

fiom f

ii n

periores , acSchaffhufenfium & Bafileenfium

fretos auxilio.

Primo autem prelio, quod

ir)tl

j.id. OGtobr. commiflum eft, pugnans ceci-

Ym

dit Zvvinglius, &accepto lethali vulnere Ju-

u

dicibus oblatus , üt proditor & Hzreticus

i' Bap ti

confiteri negans , flammis exuftus'eft , ejus ci-

m

neres à fuis magná devotione colle&ti ac dein.

z

t

ceps cultifunt.

jl

Pauló póft in le&o repertus eft mortuus

J

A

Oecolampadius, cui fucceflit in herefi Bullin-

iA

gerus Sacerdos Apoftata.

Quos Harefizr-

T

4ll

chas capitaliter oderat Lutherus, & afflatos

WAi

dicebat à Demone, cujus ip(eg.Lgtherus con-

viva

1 Jmm

.M3

l

182

TUERESES :

wiva fuit', mültum cum eo falis abfumens , àt

"

ipfe affeveravit.

À

km

Ti

)

M

Procudit hoc anno novam hzrefin Michael

j

Servetus , Hifpanus Sacramentarius , Anabap-

V

Y

tiíta, Trinitarius, cui accinuit Joannes Cam-

i

panus Germanus , fcholz Lutheri Defertor.

(f

Defuün&o Rege Daniz poft multa diffidia eligi-

tur Chrifüefnus Holfatie Dux , qui füblatis

al

H

j

n

Epifcopis Lutheranam SeCtam ibidem firmat.

Anno1532. Celebratus eft hoc anno Ra-,

eli

Qul

€isbonenfis Conventus, tubi inítitutum eft

10. Kalend. Auguít. ut ad ufque Generale

TU

oncilium in caufa Religionis negotium facef-

inigi

ferent nemini, unde multi de Ciarolo quefti

Sarwrefn

qnod

fünt: Sedquidageret? cüm idbellum Turci-

um, id turbata Germania , id ejus Familiz

ts

] um

magnitudo poftul»;et. Sub hzcFranci(cus I.

& Henricus VIIL. inter fe conveniunt ; hic

p

Ti

«upiens abrumpi matrimonium füum , ille cu-

pidus recipiendi Principatás Mediolanenfis :

T5 L

M

fed eorumconfilia maturiorSolymanni reditus

ad (ua & Caroli in Italiam disjecit.

fon

fOR

Anno 1j33.Henricus VIII. Annam Bole-

nam fibi uxorem fümit, causá divortii per Tho-

(

mam Crammerium Archi - Epifcopum Can-

Ti

tuarienfem dijudicatà ; qux caufa pracipua

pl

fuit, cur Clemens Papa cum Francifco I, Gal-

p

liarum Rege Meffaliz colloqueretur , ut tanto

fentj

huic malo remedium inveniretur , quod plu-

frtfe

.rimorum malorum Seminarium poítmodum

FcCapl

"fuit.

Propofuit etiam pauló póft Clemens

ltp

as opti-

m

äliqggäl?rotöïäntibus göïxditiones, qu

mas

S/ECULI XVI.

13

lhüms; t

maslicécElector Saxonius repudiavit, "Tunc

Lutherus Miflam abolere primó coepit.,, poft

Flid

