omnes qui fidem, quam ille docebat, tenc-

rent , falvos fore, quantumlibet gravia pec-

Bylyds

rl

cata committerent, & in illis perfeverarent.

"Anopai vel Agonai , latiné ze lege: cir-

iOrhn

p

ca annum 5 j 8. Duce Ezzozziotante arrogan-

ti & impudentic Heretici füerunt,ut, preter

um

J

aliasimpietates, Dei fe nàturam comprehen-

lm 4

dereblafphemarent: quoditem de fejactabat

fuperciliofus ille Eunomius.

fa. U

od

Georgius Alexandrie Epifcopus Arrianus

in locum Athanafii per Conftantium [mpera-

di(fc&afb?f

torem Arrianis faventem in exilium ejecti fub-

j Ut

;

:TX,);'

2

rogatus , circaanpum 35 $. qui quidem Geor-

M

y

]i

gius direé fevíit in Catholicos.

(f

f

Georgins Laödicenüs Epifcopus , Acacías

nis

"

bl

€o

EUE

1X .2 $.

S

nis Artianà A&tianág; hzrefi infectis adhzrens;

ml

Wil

in Conciliabulo Antiocheno ibidem Euzoio

Arrii olimfamiliariffimo Ecclefias gubernante,

U

VIOI

& Imperatore Conftantio przíente, in fidei

u

formulaprimüm Arimini deinde Conftantino-

Iul

poli editáà , coxqualitatis nomen abolere con-

lt

flituit circa annum 57.

* Macedoniami à Macedouio Epifcopo Con-

j

fiantinopolirano , qui circa annum 359. do-

juein

l)

cuit, SpiritumS. efle minorem Patre & Filio ,

il

& nonejusdem fübftantiz cum Patre, fed effe

Qu

meramcreaturam. Quanquam eandem eti-

am harefim priàis. docuerat Arrius, qui ficut

r.i'g u

|

Lilium difiimilem Patri & efle creaturam di-

W!

l

xit ,itaquoque deéSpirituS. idem eum afleruifz

j

fe perfpicuumeft. Sed quoniam Arrii Se&a-

s

tores diffecti fuére , quibusdam affirmanti-

ü

bus, Filium quodafnodo fimilem Patri, licét

H

NOR

non ejusdem fuübftantiz, aliis autem afferen-

Afmnää;

tibus Ejlium per omnia (imilem Patri, fedSpi-

l;

xitumS. illis efle prorfus diffimilem , merámg;

L

DP

creaturam , quorum Dux fuit Macedonius,

ideo hxc herefis Macedoniana vocata eít,

D

quód fub Arrio magis de Filio difputatum &

u

* n

conflictatum fit, quàm deSpirituS. — Fuitau-

tem hzc hzrefis damnata à centum & octo-

t

LUA

ginta Patribusin Concilio Univeríali Conftan.

Poftmulti-

d

tinopolitano fecundo anno 385.

plices eásque atroces tempeflates , quibus per

1tt Cj

hanchazrefim Catholici exagitati funt, tandem

tfemi

b

omnis procella in ipfum Macedoaium deto-

d

nuit. Nam Conftantinopolitano Epifcopatu

exutus

Vif

]

]

nf

[

^

ä& h

SJECULI IV.

ót

din]

exutus &in clauftro vitam agere coa&tus fuir.

s

At nec quidquam melior effe&us , quidquid

Ftinfe, t

habuit, pleno ore inSpiritum S. blafphemus

VCl

evomuit, & vitam malé fintit.

Puevintomacbi , id eft , Spiritàs S. Op-

n

pugnatores , dicunturii, qui Macedonium ía-

[

cuti fünt.

ii

/

!

j

- Sabinus Heraclezx in 'Thracia Epifcopus

AQm nl

mPrrelt

Macedonianus circa annum 349.

Marnthonmius Nicomedienfis. Epifcopus

1Pute

TP

creatusà Macedonio , eujusSectze adhzrebac

Hivo

Ti quit

circa annum 36o. infignis Hypocrita.

tantó periculofior, quantó majorispietatis öc

CUT G

maumaltn

virtutis fimulator,

Fortunntinuus natione Afer , Epifcopus

ais

Aquilegienfis Liberium Pontificem pro fide in

p aftmant

ho t

exilium pergentem primus folicitavit , & ad

fübícriptionem Haxreticis faciendam contra

ytem dirt

Athanafium compulit. Vixitcirca annum 400.

Jur, d)

lh

il

, "AEtiami ab 4étio quodam Syto , qui cir-

]

n;-'(

€a ann. 363. Inaltercationibus, ratiocinatio-

[

Mu

m*/l.

nibus & fallaciis ludificantibus excellens fuit ,

1 vocia t

ut , qui ex profeffo in rebus ejusmodi ftudiu

lia

omne confumpferat. Hinc, quidquid in men-

J hi

tem veniebat, de Deo blaterabat , bené 4-

Qd

£heos , id eft, fze Deo, aut Dei contemptor

T

dictus.

Patria ei Ccelefyria fuit. CujusPa-

DPO

ter, cümití militia adverfis rebus confli&tatus,

f5

tandem interifffet, bona ejus, quitum rerum

tl

potiebatur , Princeps publicavit. Sic cum

(

,

Matre ad extremam inopiam reda&tus , aurifi-

n

cuin artem condidicit, ut quocunque pofiet

j

Iinoao

62,

HJERESES

)

"R

modo victum fibi pararet, Mortuá Matre to-

j:üü ul

tus in difcendi ftudium incubuit , brevique

gt

multos difputandoconvicit ; fed ob effroenem

"

linguam fuüfpectàámque do&trinam variis locis

3

mm')ur

;

expulfus tandem ad medicam artem animum

zalümï"

adjecit : quà brevipariter excelluit, & pau-

j

peresgratiscuravit. LeontiusPresbyterubi

ftihy

Epiícopus factus eft Antiochenus, antea ejus

udi t

in Prophetis Inftructor , 24££477 Diaconum

defignavit , &munus docendi inillum transtu.

j r

füdr

lit.

Qui quidem Diaconatum füfcipere veri-

tus, docendi tamen munus admifit,

hi

Atque

TU

ibi fatis diu verfatus, tandem Antiochiam ve-

C

4

h3

D7

nit Athanafium oppugnaturus.

üm à qui-

busdam ad Epifcopatum deductus eflet, recu-

n

favit eam dignitatem.

ümitd

o

Sané, antequam .Ae.

Q

Zit5 ad Arrianos defeciffet , tametfi illi diffide-

J

rent à profitentibus Coz/z/flAutiale , nihilo-

Gs

minus tarnen preces & hymnos, & confilia,

i,

& res propé omnes cum eo communicabant ,

myftico duntaxatSacrificio accepto.. Exquo

n

autem ille 447«5 ad Axrianostranfiíffet , hi fe

At di

penitüs & in omnibus à Catholicis fejunxe-

Qz u

runt. Dixitautemuti Arrius r. Conditum,

Atvf

& exnon exiftentibus, & inzqualem Patri Fi-

ol

Ti

liumeffe, &FilioSpiritumS. 2, Nullum pec-

catum , quantumlibet grave , imputari ma-

! ludis

(

nentibus infide, folámque fidem absqueullo

alio opere effe fatis ad contequendam vitam -

T

ternam. 3. Ea, quze Deus ha&tenus celáffet

Ym

Apoftolos, fibi revelata fuiffe.

Ithty

Serras ACtianz SeCtz acerrimus defenfor

li

circa

SJEEULI V.

6;

hr

hi

l

circa annum 36;. qui in Concilio Conftanti-

l, l

nopoli habito unà cum A&tio damnatus & in

hb

exilium ejectus fuit,

Tum v

uliamus , Ymperator Apoftata, circaan-

lts

num 361. Chriftianam Religionem non modó

Tl b

palam ejuravit, verüm etiam Idolorum fana

tiusPrcsh)ïäw.;

referavit , folosPaganos gratià & favore pro-

FU, at

fecutus , Chriftianos veró acerrimé perfecu-

hm D

tuseft: quin & Judzos ad inftaurandum tem-

Tluntas

plum Hierofolymanum excitavit : nam Vir

nilcpers

fuit plané eruditus , & ftuduerat Athenis ,

habens Condiícipulum S. Gregorium Nazian-

hi, h

Antiocham

zenum.,

Heron'Thebarum apud ZEgyptios Epifco-

. ünigi

i r

pus, ut placeret JulianoApoftatz , cum mul-

tis pariter ad Grzcam füperftitionem defecit

mun Á

vlf

Circa annum 36;. & pariter mileré periit.

(is,

* Luciferani & Lucifero, quodam Cara-

y, o

calitano inSardinia Epifcopo circaannum 36;.

NTRU

j

Dicebant animam hominis de carnis fubftantia

Lucifer autem, quód Eu-

vt H

propagatam effe.

nali, !

febio difplicuiflet Paulinum Epifcopum Antio-

chiz conftitutum fuiffeà Lucifero , Eufebii &

nlcs &

Athanafii Decretis in Nicena Synodo fadtis,

p (l

noluit fübfcribere : quá de re nova rursüm

m t

hzrefis extitità Lucifero nomen fortita , dicta

; Nullurq;fi

Luciferana.

j

puIZH

a

Campates íunt Secta Donatilarum &

a

Circumcellionum , qui quondam Romx Mon-

a

Kl

U[

tenfes nuncupabantur. fedàS. Hieronymo in

c J

epiftola contra Luciferanos fic appellantur.

ftatz Prz-

p

!

I^

Ecebolus SoPhiaa & juliani Apo

ceptor

M

HERESES

71

j

ceptor , circa annum 365. ut Juliano placeret,

fj

hddläuh

ejus veftigia fecutus eft, Refipuit tamen, &

in faciem füpinus ad Eccle(iz fores provolu-

d qlllm

P

tus , mixtis cum clamore lachrymis miferabi-

V

Yl

J

liter eft vociferatus : Precuicare me JAMera

ALUMTI,

li )'JH

t q

M m

* Me[fAliaui circa annum 368. Authores

j

habuerunt Dadóen, & Sabbam , & Adelphi-

J

Hos alii

RA

T

um, & Hermam , Simoenetem.

nominant Euchitas, id e(t, Orantes, alii En-

. il

Qu

thufiaítas, hoc eft , Sacrificatores.

Illi enim,

üt Author eft Theodoritus Z. 4. c. r . cujus-

[

J

j

l

li

!l

At

dam Dazmonis operationem expectabant , &

aundi

hanc Spiritüs fancti operationem arbitraban-

tur, Negantautem r. AnimascreariàDeo.

ia

4. Nullam Baptifmo vim tribuunt, uti nec

E

Euchariftis. 3. Averíantur manuum labores

RUA

tanquam malos , fomnóque femetipfos tra« — siii

dunt, &fomniorum füuorum phantafias , pro«

tradn

ftttu

phetias appellant. 4. Soli orationi ita tri-

buuntomnia, ut dicant, per eam folaminha-

&pof

bitantem Dzmonem eftugari, illóque ejecto

PO

ho 4

Spiritum fan&um advenire, quifenfibiliter ac

vifibiliter füam prefentiam defignet. Addunt,

Rsl

tunc corpus liberari ab omni motu paffionis,

wdud

& animam à mala voluntate: ita , ut nequa-

Wil

!

quam de cztero egeat jejunio corpus mace-

[

rante , vel do&trináillud refroenante. Dicunt

Áffi

etiam eum, qui hzcimpetráffet, non folüm

'ütely

liberari à paffionibus corporis , fed & futura

ttfon

previdere. Hincaboratione nunquam cef-

"t [j

fandum effe.docebant,

At

Th

SECULI V.

6j

J

ln

- Vheophronius , Cappadox SeCte Euzomia-

]

|

IÍ—»

NU t

24 addictus, circa anpum 368.. uti & Ezp/j-

JUG] jtn.

chius , quanquam tamen nónextoto : Nam

lts

Eunomii errores in varios errores alios diffe-

Vi j

&i funt.

-t Eup/jc/aiæüi ab Eup/jchio'Theophronii So-

14t h

cio , qui quidem primó adhzfit Eunominianis,

n,Ldj

deinde autem peculiarem adhuc hzrefim ad-

^m d

didit ex fuc,

(rrtty t

« Adelphius, Meffalianorum. Hzreticorum

ürs, I

Dux fuit cum Dado& & Sabba , &c. de quibus

4410

fupra.

Y

um

Agnoäm à

Tbeojzh)ania modó nominato

m nb

primüm orti circa anpum. 368. docuerunt ;;

reutd

quód Deus id, quod non extat przíciens , id

iunt, i

autem, quod extat fciens , atque id , quod

moum bbot

extitit memorià tenens , non eodem femper

hm

modo íe babeat.: utpote qui cognitionem

ghamüas,ph

transferat ad prefentia , ad futura, & ad prz-

i d

terita. HacSectaflatim quidem extincta fuit,

at fed pofteaàSevero quodam Acephalo, & Phi.

qit lopono Alexandrino Grafnatico, atque Theo-

Ill

;uifcnüb

i dofio Alexandrino. Patriarchà , in apertum

rursüs deducta plebem imperitam maximé de-

n AU

u pl

paftaeft. Quo effe&um, ut ejusSectatores

non folüm

ju t

minati fint.

-Agnobta , fcd & Scwrit;e cogno-

Toib

P l

Satanici fic dicti , quia cirea annum368.

at

R

nL hh

Satanz facrafecerunt , quibus eum velut mag-

num & fortem , & qui multa hominibus mala

p

7liid

T

inferre foleat , placarent, ut ipfis, velut fuis

fervis parceret. . Porró Sataz Hebraicum no-

inen

H.ERESES

66

men , Latiné A4dver/arium, Repugnantem Yo-

at

nat:; ut qui femper adverletur & repugnet

n "

vero Deo.

gt

fuud

Demophi/us Conftantinopolitanus Epifco-

pus Arrianus, in Concilio Ariminen(i hxrefeos

n

(l

damnatus , eoquód Arrianorum dogma no-

luerit anathematizare circa annum 268.

Wme(

Eudoxius Germanice primüm Urbis Sy-

M

u

fills

rie, dein veró Antiochiz, & tandem Con-

ftantinopoleos Epifcopus , fuit imprimis Sectoz

[

j

A&tianz , pauló poft autem Arrianz, circa an-

NI

num 3j70.

]

Airani ab Aira , qui circa annum 377-

[i

i

lil

Spiritüs S. confübftantialitatem cum Arrianis

FW

D

Epiícopis impugnabant.

x "Apollinarifla ab Apollinari hlexandrise

MT

l

nato, circa annum 377. eiusqueFilio pariter

Apollinari. Pater Presbyteri dignitate fuu-

f

gebatur , Filius autem ofhcio Le&toris Grz-

ii

carum ambo Doétores literarum.

Pater

tj

Grammaticus , Filius erat Rhetor. Pater, cüm

COR

priüs docuiffet Beryti , poftea venit Laódi-

'tsitr

ceam.

Cüàm ambo valde familiares effent E-

Dd

piphanio Sophiflz , metuerétque Theodotus

ftümy

Laódicenfis Epifcopus , ne frequenti confabu-

Wt

latione Sophiftz laberentur in Paganifmum,

(ttm f&

prohibuiteis , ne ad ejus fcholas accederent 5

TU n

fed fruftra.

Poftea Georgiüs Theodoti Suc-

UM

ceffor , cüm eos prohiberenon potuiffet , am-

'?fauc(gl

bos privavit Communione. 'Tum Apollinaris

Ü

Filius putans effe injuriam , & fretuseloquii

"nttr

tumore Sophiftici, novitatem & ipfe indu-

»mmfad(

*

xit

^

S/ECULI IV.

fmp,

67

xit hrrefeos , quz nunc dicitur

Ahol/zAri-

:tur&rcpu;

flarum.

Dicebant hi z. Chriftum Corpus

tantüm (ineanima füfcepiffe ex Virgine.

Y

YOo-

tl

lm

lebant tamen deinde corrigere femetipfos di-

"U m

centes , animam quidem fuiffe affumptam,

quz tamen non haberet mentem, fed Deum

um fj

Verbum effe pro mente inhomineaffum

m

prum.,

2. Non diffitebantur Chriftum Carnem ha-

j tnden (

buiffe , fed dicebant, inipfo Incarnationis Ope-

D

re, aliquid Verbi in carnem effe converfum.

f utt

j. Tenuerunt, quód Chriftus paffionem in

Divinitate (üfceperit, & inillo triduo mortis $

Monum j

€tiam Divinitas cum Corpore mortua, &fic à

QU Aff

Patrerursüm füfcitata fuiffet.

Dimoerit& nominabantur Apollinariftará

nvl

nonnulli, qui à communi eorum Sectá quo«

eDogrt

dammodo recedebant,

i

Timothens Apollinaris Difcipulus, propha-

ss vl

fus & parüm eruditus circa annum 377. Adul-

u M

terinas de eterna & immortali natura opinio-

y, t "

nescommentus, gradus quosdam & dignita-

T0

tesinter fe differentesintroduxit. 2. Salutis

i d

noftrz Myfterium imperfectum reddidit, ani-

d

mámque rationalem , quà corpus omne regi-

entitoe

tur, ejus, qui nobis obtigic, falutis exper-

nglniw

tem effe dixit : propterea , quód hanc quo-

T

que nonitidem, ficuti reliquam corporis na-

il

ht

turam , Deus Verbum recepit, proindéque

yt

€i neque fanationem, neque honorem aliquem

h

tradiderit.

3. Nugatus eft verum Corpus

jf

t

li

il

quidem terrenum in ccelo ab intellectuali mi-

litiä omniadorari, animam veró ad Ima

ginem

l

A

Dei

-HAJERESES

.68

i

Deiconditam, in terris manentem, ut, qua

a

ä

receptanon fit , hucufque incuratam effe. At-

g

qu

e alia etiam. abfürda multa blaterans ali-

jl

do quidem & Dominumipíüm ex Virgi-

quan

yi

ll

ne carnem recepiffe , aliquando eam fecum de

ccelo attuliffe : Interdum etiam V erbum ip-

[ "t

jroy

füm in carnem mutatum , nihil ex carne noftra

Áj

fumpfiffe dixit.

.

gl

Fitad.

2

Epi

fcopus Antïochenüs, fe&atus

h

imprimis Meletium, tum veró Apollinarem ,

circaannum 378. antea ob prxclaras dotes &

ay

peolt

vitz integritatem magnz exiftimationis.

Lucius Epifcopus Alexandrinus , pravita-

(

*l

tis Arrianz Sectator acerrimus , circa annum

J

l!l

lii

378. lImpiumillius dogma tale erat , ut.dice-

ret,

Filium non nófle fuam fubftantiam ficuti

qg:h

factum efle, ut

i

eft : eumafferens propter nos

nos per eum,, tanquam perinftrumentü crea-

Yi

Qu

ret Deus, adeó quidem, ut nequaquam fub.

ftitiffet , nifinos Deus facere voluiffet.

t

n

* celeuciami & Hermiani , à Seleuco & Her-

:in'dcml

miá , Galatis originem duxerunt,, & circa an-

hm

num 3$80. docuerunt .t. Deum e(Ie corpo-

lil

l

l

!

reum, &Hylen, id eft, materiam mundi effe

Deocoxternam. 2. Animam hominis non fa-

vl

&am à Deo per Filium, fed effe deterra.. 3.

, u

!

Malum aliquando effe à Deo , aliquando à ma-

(

teria. 4. Negant Salvatorem in carne federe

T&f

ad dextramPatris, fed carnem expoliáffe ante-

:m' 21

quam in coelum c

onfícenderet, & in Solepo-

Df

fuifle exiftimant.

$. Affirmant Paradifüm efle

^nyl

viübilem. 6. Animas hominum

putant cons

hi

fiftere

S/ECULI IV.

(

96

Wa NI

fiftere ex igne & fpiritu: undeaquá non utun-

TEUM

tur in baptifmate, 7. Angelos dicunt effe

ha bittu

à

Creatores animarum noftrarum , non autem

ilan].

ChriftumeffeSalvatorem nroftum. $8. Ajunt

ha

mundum hunc effe infernum, & nullum alium

n V

fupereffe. 9. Refürrectionem denique in Fi-

]u

liorum procreatione hanc effe predicant, qud

fitin hurnano génere quotidie, non aliam im-

:benüs, f

mortalitatis futuram atque gloriofam.

i

IN

Audanni ab Audao , natione Syro , circa

sst

annum 3 $0.

Pütabant Deum habere humana

Iton

membra , & nec ignis , nec tenebrarum effe

Tis, ]

Creatorem.

r

* Enthufiaflefeu Euchitaiidem , qui Mef-

u t

faliani, de quibus hoc Saculo didum eft fü-

ra.

[ptm

pl

umantius ,vel üt alii volunt, Pe//adius

-

.;Qmemfw'v

Epifcopus Arrianus, ex eorum numero , qui

circa annum 381. cum Polychronio, Thele-

um

nlilt«

macho , Faufto , Afclepiade , & Cleopatro

ol

itidem Arrianis Epifcopis Sanctiffimam Trini-

tatem impugnabant , inficiantes Confübftan-

j FW

tialem effe Patri Filium.

n at

Procliamita,feu Hergiionite, funt natio-

m

ymnst

neGalate , Seleuci & Hermis Hareticorum

modó nominatorum Difcipuli , prodiérunt

) d

!

circa annum 582. dicentes 1. Chriftum non

jgur!

a

veniffein carne , negantesillum de Virginena-

,,ä,

tum. 2. Nullumforejudicium. 3. Neccar-

j

V

nisRefurrectionem. Sequuntur aliorum quo-

j

)

ue multos & varios errores.

(

"i

rifcillinzo Xbile Civi-

ï

? fri/üäimg'/fa A P.

3

tatis

AHIERESES

979

J

tatis in Hifpania Epifcopo circa annum 388. ex

r

n

j

errore Gnofticorum & Manicheorum alio-

u

(

rümque permixtum dogma compofuit , do-

j

u

cens r. Cum Origene, animas ante infufio-

J

dl

nem corporis peccáffe, & in poenam peccati

in corpora, tanquam in carceres fuiffe inclu-

[Mf

fas, 4. Cum Tatianis & Encratitis, carnium

m

efcas effe immundas. 3. Cum Gnofticis &

g

Manichzis, duos e(ífe Deos: unum bonum,

QUs

1

alterum malum. 4. Cum Noeétio & Sabellio

m

M

u

in Trinitate Patrem , quem Filium & Spiritum

fan&dnm;: Patrémque perinde ac paffum fuiffe

yon

:

acFilium. . Cum Bardeíane, homines efle

D)

Y

fatalibus ftellis alligatos , & ipfüm corpus hu-

m

m*lä*

j

uI

manum juxta duodecim figna cceli e(e com-

pofitum: in capite conftituebat Arietem, Tau-

vl

"

j

N

Á

l

M

V

rum in cervice, Geminos in humeris, Can-

crum in pedtore, & fic reliqua figna per reli-

Ym

quas partes corporis. 6. Juramentum licere

t

quidem dixit , ita tamen , ut etiam diceret lici-

Ditoy

tumefleperjurium. | UndePrZ/c/Zanifl « ha

(un.

femper verbainore verfabant:

[pilcop*

|

Jura,perjura, fecretum prodere noli.

|

(ttth

». Separárunt quoque conjugia Priícilliani-

AU

ftx, &tam foeminasànolentibus Viris, quàm

| '

Viros à nolentibus foeminis disjungebant. g.

)

Addidit Prifcillianus , Prophetas fuiffe arrep.

m

titios,necintellexiffe ea , que loquebantur. : 9.

Alt df

B

Nec Natalem Domini, nec ejus Refürrect

10-

As

nem venerabatur.

ht

Dameatus propterea in

Concilio Braccarenfi & Toletano , Romam

^l

petiit , fed àS. Damafo & Ambrofio repudia-

| dfpcr

tus

SECUL IV.

71

AU

tuseft. In Galliis etiam in Synodo Burdega-

NT [

lenfi à S. Martino & aliis Epifcopis Hareticus

OmP OMI'. !Y

declaratus , tandem ab Imperatore Maximo

It t

Epifcopatu pulíus , Treviris ab Evodio Przfe-

J Mi

&o unà cum multis aliis fuüis Affeclis perem-

ts fufe n

tus eft.

li, um

Parmeuianifla à Parmeninno Carthagi-

It Cvf

neníi Epifcopo.,

HicDonati &Arrii partes fe-

fumhm

cutus multas turbas per Africam concitavit,

N

multósque feduxit circa annum 5 89. quos Do-

inl ts

natiftarum , Arrianorum & Mantani(ítarum er-

tpilimi

roribus corrupit.

fomno d

Marinus nàtione Thrax Arrianz hxrefeos

Y

Alfertor pertinaciffimus fuit circa annpum 395.

df cm

quo tempore Eunomianorum , Macedoniano-

d a

rum & Novatianorum hzretes in multas alias

nas, Gu

hzrefes funt divife : quanquam tamen etiam,

Marinus ab aliis Arrianis iterum defecerit in

yy y

um t

€o , quód contraaliquos eorum dixerit, Drum

lal

Patrem fuiffe Patrem , antequam Filius effet,

nf

uam fententiam cüm SeZizas Gotthorum

Epiícopus defenderit, & ad 444772477 omnem

iav

Gotthorum gentem adduxerit, etiam Got-

Driide

thiani nuncupacti funt.

* fovitianu Monachus Romanus, fed cir-

Viris,qwf

n an[:*

eaannum 395.Apoftata docuit r. Quoscun-

n

ultd

quecibos etiam quolibet die (ine ullo delectu

at

aut difcrimine omnibus licere.

2.

Omnes

M

Beatos pares effe in gloria. 3. Nullam efle

4

differentiam meritorum , nullam peccatorum,

prW

07

n

fed zqualia effe omnia, 4 Semelplená & inte-

grá fide per Baptifmumrenatos, non poffe po-

ii

ftea

W

4

HUERESES

22

ftea peccata ,necgratiam in eo Baptifmo femel

i

j

acceptam amittere. $. Jejunium nullius effe

meriti. 6. Nec virginitatem meriti majoris

"i

gt

m

quàm conjugium,

* Elvidius ,velütalii fcribunt, Helvidius,

í qi

yin

Auxentii Hzrefiarchz Mediolanenfis Difcipu-

lus & S. Hieronymo cozvus circa annum 395.

b |

fvl

tradidit 1. Beatam Virginem Chriftum qui-

dem peperiffe, fed poftea etiam ejus Fratres ex

ZMNJD

(

jofepho. 3. Virginitatem non effe majoris

meriti apud Deum, quàm copjugium.

fj

| 'umtnt

-tgapeta ab Mgape Hifpaná muliere & El-

pidio ejus marito , qui circa annum 795 . impu-

i

riffimé viventes folebant dicere, omnia mun-

jold

| UM

damundis. Sufficit mihi confcientiamea. Cor

imundum Deus folàm defiderat.

Cur abfti-

Qu

neam cibis , quos Deus creavit ad utendum.

j d4l

Qu

Sonat autem Z4gape nomen Grzcum latiné

Diletfam.

j

'Antidicomarianite , hoc eft, Adverfarii

ln

Marie circa annum 399. mentiebantur 1.

(is Q

Cum Mdamei Hareticis uti unius perfonz,ita

l

f

etiam unius effe nature. 2, Negabant Mariz

u

virginicatem cum Helvidio , dicentes eam na-

I

to Chrifto ex Jofephalios adhuc filios genuiffe,

Ti

uos Evangelium appellat fratres.

A

Collyridiamific didi, quia circa annum

l

395.certá quádamanni die Beate Virgini col-

1i]]

lyridem offerebant in Sacrificium , illam ultra

ngl

decorum glorifïcantes. Hoc enim Sacrificio

dl

eam veluti Deum adorabant.

Nulli enim

(hri

t autem

H

quam foliDeoicet fac;iücare.. Etan

hujus

SZECUL IV. .

75

h P"fm"*fc

hujus hgrefeos Affecle . plerumque' tantüm

n tl

mulieres in Arabia , & fuperioribus pambus

MURRETM

Scythize.

Felicianus Se&h Arrianus ,. S. Auguftino

bni H

cozvus; circa annunmr39j. dicebat.-1.. Non

leníi

tamScripturz , quàm:rationibus agendum ef-

t

fe.2, Negabat Homoufion, id eft, Patris &

a rf

Filiiconfubftantialitatem; Filiumque non co-

at

zternum Patri , fed.meram creatüram effe.

n d

Contra quem idem S; Auguftinus publicé di-

ipun

fputavit, &librumconfcripfit, inquo ejus ar-

jnied

gumenta refellit capitibus octodecim.

(Læ

;f

difputatio habetur infexto tomo operum ejus-

VTUTHIUD

dem $. Auguüml.

tanea

* Aizmroþowor])hzm prodiérunt in parti-

x rl

Dicuntur au-

bus ZEgypti circa annum 395.

xaduindi

zem z bropomorphit s quód rufticá. fimpli-

citate Deum habere humana membra arbitra-

onun lt

rentur.

Nam verbum Grecum eft, & latiné

hominem fonat.

Deeorum Authore non fa-

d

T

tis conftat.

n

Dorotbeus Se&ce Arrianz Conftantinopoli

a

Przfe&us fuit circaannum 395.

tentts

Eleuftus', Epifcopus Cyzicenus, Macedo-

nianorum Hereticorum Ecclefiz praefuit circa

flo

(

annum 396.

Lucianus, Epifcopus Con&antmopohta-

t

J

f

nus Eunomianz Sectz prefuit circa annum

Wä

398.

J

u

ii

!

Sabbatiani à Sabbatio , qui éx Judaifmo

ad Chriftum converfus & Presbyter ordina-

jj

tus, Se&æ judaicw nihilominus &.deinceps

J

z

adhzre-

y

HJERESES

74

u

adhzrebat , eóque infcelere Epifcopatum am-

A

:biens,;

uem ambivit , obtinuit: novitatem

interim Paíchbatis fub Valente Imperatore

"j

M

conftitutam , in vico Phrygi Pazo totis viri-

M

bus defendens.

Unde ejus Ordinator Mar-

cianus , exinde $alb z; errorem & temerariae

w

"

u Ordinationis culpam agnofcens , peeni-

l

t

Á

J

tentià motus, cum gemitu didtitabat: Meliüs

fibi fuiffe fuper fpinas manus impofüiffe , quàm

:

"M

Sabbatium ordináffe Presbyterum. — Contigit

dlptn

autem hoccirca annum 399.

Tii

)

Contra hujus Szculi quarti Horefes &

cr !

Hxreticos laboriosédecertárunt Cajus.. Ori-

D

qW

U

genes, Victor Pontifex Romanus. Apamzus

Syrus. S. Ambrofius , maximé contra Nova-

iil

2

tianos. S. Cyprianus. Dionyfius Alexandri-

h

nus. Tertullianus. S. Auguftinus. S.Hiero-

] Aü'

"

U

W

pymus.

ii

duopm

S/ECULUM V.

Ksqut

Crifpinus. Emeritus. Hilarius. Fulgen-

tnft

lt

4 V,/

Lius. * Vigilantius. Secundinus. * Pelagtamz.

Gaudentius. * Celefliniamn. Auniauus. Gai-

m

xas Fortunatus. 'fulimuus Capuamus Epi-

liro|

Jéopus. Felix Manicheus. Maximinus. Fau.

1 üont E(*

45. ZAbelonite. Pafeentius. * Prade[linati.

imp,

* Petilinnus. * Nefloriami. Barbas. Siftmius.

"!ffje

-Ablabius. MoyfesImpo[lor. * Eutyebiani. * Dio-

"u

Jeorus. * Timotheus Zlurus. Flavitas. * Pe-

UI

£rus Cuaphaus. Anthimus. " Theodorus Mo-

us. lba

- Mi

Ü

UT

p/hffmw. Zeuo Imperator. Gaiu

Deüfef

—

a

SAECULI IV.

75

TR

Deuterius. Severus. * Acep

U: a

bal;. 'Angc(ita.

Xenaias. Toanues Pbiloponus.

It ,

Riffimus Epifcopus Calamenfis fuit Do-

A0 t

natifta circa annum 400. Contra hunc

J

C

Dttregs

S. Auguftinus ter difputavit , & eum

Hareticum effe convicit.

19fccns T

Emeritus, Ceíareen(is Mauritanix Urbis

ib M

Epifcopus pariter Donatifta circaannum 400.

l i

quem$S. Auguftinus unà cum aliis etians vicit

tun, a difputando.

Hilarius Arrianus cirea annum 4co. fa-

ts €ros Ecclefie cantus deridebat, & ea potiffi-

(j (! müm, quz inter Miffarum folenniaante & poft

ij oblationem Corporis Chrifti concinuntur,

amWw quód in illis Chrifti, quem maximé deprime-

ulamii re cupiebat Arriani dogmatis vehementiffi-

a iim mus Affertor, laudes & encomia celebrari

audiret.

Fulgentius Donatiíta circa annum 400.

u

duo principia effe dicebat , & duo baptifinata,

reísqua five peccatoribus Bapti(mum nihil

n t

conferre,

od

* Figilantiu:, quem Dormitantium nomi-

i

natS, Hieronymus, qui contra eundem duos

,"an?

libros fcripfit.

Fuit natione Gallus , condi*

ib

tione Ecclefix Barchinonenfis Presbyter, circa

Prtdey?jifï

annum 402.

Docuit r. San&os nec-hono.

/M, y

»

randos eflenecinvocandos. 2. Divitias pau-

j

]

(

j

pertatipraferendas. 3.

h

]ejuniurq & Virgini-

,

f

tatem contempfit.

[

"d

Secundimnus Manichzi Difcipulus fuit &

n

1

j

kisreticus circa annum 40$.. S. Auguftinum,

VW'

ut

76

- HJERESES-

ut ad Manichzorum Sé&am ; quam deferue-

[mïmi&

m

rat , rediret , per Epiftolatn invitavit : 'docüit-

que 1. Auguftinumreliquósque Catholicos

"'Gah qu

A W

errare infide. 2.. Chriftum non effe Unigeni-

tum Patrisfecundümpaturam. 3. Deum effe

i

j

mutabilem. 4. Malumeffe quandam fubftan-

tiam, . Carnesnonefle edendas , eoquód à

""

malo principio effent.

* Pelaginui à Pelagio Monacho ex rhaïorc

«l

; i

Britannia oriundo. 'ís, càm in Syria Mona-

chum.induiffet , & inde in-Patriam redíiffet ,

frpin

fuos ubique;fparfit.errores circa annunm: 405.

quil

docens .1, .Non ex mifericerdiaDei propter

bt

Chriftum fine noftro merito nos juftificari, fed

"tl

ex propriis operibus & virtutibus naturalibus

gur

veram acfolidam coram Deo juftitiam parari ,

u

& remiílionem contingere peccatorum , non

ts

ex fide Chrifti, fed noftris conatibus.. 9. Di-

hn

cebat, quód Adam moriturus fuiffet, etiamfi

Ts

non peccáffet : & quód nonex culpa de meri-

- Conf

to , fed ex conditione naturz mortuus fuerit,

lsf

3. Ajebat, infantes non indigere Baptifmo ,

M

eoquódnonhaberentpeccatumroriginale. 4.

Vitamjuftorum in hoc feculo:nullum habere

tht

Df

peccatum, femélque juftum non ampliüs pofle

peccare, $. Necliberum arbitrium , poft ac-

(nus,c'

ht

ceptam baptifmatis gratiam ampliüs peccare

poffe. 6. Orationes, quas facit Ecclefia vel

L ON

pro infidelibus & peccatoribus , ut convertan-

uj

tur , vel pro fidelibus & juftis , ut perfeverent,

Dd

Jj C()n

omnino fruftraneas effe, ex eo, quód ad illa

omnia fufficere dicat noftri arbitriiliberam po«

u

teitatem

SIECULI-V.

77

t

teftatem, & ita non opus effe à Deo petere,

mv&üm&,

uz nosipfi confequi poffimus,

Cüm autem

Qu

Angli contra hanc.harefim Gallix: Epifcopo-

Ms

rum: opem imploráffent, hi ipfis Epifcopos

^ 3' Dfü&m

Germanum & Lupíí miferunt :. quiambo eam

nf

Infülam tandem ab hacharefiiterum expurgá-

ndas,cuqub:

runt. .Contra hunc Pelagium celebrata fünt:

Concilia , primum Carthaginenfe , altcrum

NT

veró Milevitanum.

$

mll

Gaudentius Dohat'iftamniï;pifcdpus ,cir-

aov

caannum 40j. . Hic contra:S. Auguflinum

o

duas fcripfir epiftolas; fed Auguftin

»

at

jllum duos libros:

«

s

jl

vtaeleflimiani à Cl

efl io Monach ó circa anz

g atl

nuiv405.. Hic àt Pelagii Difeipulusfuit; ita:

m p

ejushzrefimtenuit. Cujusaut Nationis , aut

AUs D

Patriz fuerit, nonconítat.

&

ml

Muniauus Pfeudo-Diaconus Ecclefiz Cz-

Gifet d

lidenüs ; Coeleftii & Pelagiani Difcipulus &

irudet

Confors , circa annum 40j. ejusdem quoque

mortsid.

harefim fecutus füit.

d 1]

Gaizai , Barbarus genere fuit , ex illisScy-

vt

Silumia

this, quiad Iftrum degunt , militaribus copiis

Prafectus , Chriítianus quidem , fed Arria-

nampliäsïï

jj

nus ,. circa annum 40j. & quidem occafione

hac. Scythz Iftrum glacie conftrictum tran-

lst

in Imperium Romanum irrupere. Illic

p

li

fiére.,.&

"

permanfi

tGainas, & brevi Dux Romanorum

4et

fa&ctus, non mo

dó Equeftribus, fed & Pede-

jm

ftribus Copiis prafuit. Inde ArrianamSectam

affumpfit , &cipfum adeó Roman

um Imperium

po

, ambiené

P

78

HJERESES

ambiens , multüm ne

2

o

otii Catholicis dedit,

I**Hmmt !

P

i

"'Tandemin Thracia 3 Romanis czfus interiit.

Müt

Fortunatus , Manichzorum Presbyter ,

circa annum 40j. propé Hipponem magná fa-

hu) [

( 1

mà converfatus , multos pervertit. Quapro-

j

l

pter folennis difputatio, contra eum indi&ta

fi

)

ii

fuità S. Aazuftino , in qua cüm ad alterum uf-

i

!l

(j

que diem duráffet, Fortunatus denique victus

M

du

fuit & auffugit.

«

W

J ulianus , Capuanus Epifcopus , Vir eru.

ven

ditus, fed Pelagianus : qui, cümtempore fa-

T

fil

iil

mis omnes íuas facultates erogá(Iet indigenti-

bus, tot nobiles, & precipué Viros Religio-

ss

fos hac fuá miferatione ad fe pellexit, ut eos

kmþfüa*c

fux tandem hareíeos Fautores & Socios effe-

ts

cerit, circaannum 405.

lii

Felix , Manichxus, etíi indoctus, tamen

CR

miiy

aftutus, Hipponem venit, ibíque fuüos erro-

f )

res difleminavit , etiam aufus difputare cum

S. Auguílino : à quo & victus fuir.

Docuit

Mitit

hij

I. Suum Przceptorem Manichzum, de per-

miffione SpiritüsS. Apoftolum fuiffe, 2. Ter-

hmüs |

ram Deo effe cozternam.

Eu

l

Maximinus, Arrianorum Epifcopus, cir-

t

caannum 405. dicebat Patrem potuiffegigne-

hrj

"h

re, non Filium, & ideo Patrem effe poten-

tiorem Filio.

ag

Q ih

Fauf'us , natione Afer , Sectà Manichzus,

Vir alioqui doctus , contra quem S. Augufti-

;banorum

nu$ multüm & difputavit & fcripfit circa an-

MU

num 407.

IT

"dbelonita ab ALele , Adami Filio nomen

D

acce-

'

S

S/ECULI V. -

73

'Carhnïww

acceperunt homines Ruftici in agro Hippo-

Is

ml

nenf(i circaannum 407.(icdicti , quia celibem

Qim ,

vitam egifle dicebant Abelem, donecáà fratre

At

Cajno occifus fueric, ac proinde nec fibi lici-

V (ov

tum effe füis cohabitare uxoribus more conju-

Mitnig:

gali, eti Lege füà uxores habere tenerentur.

Nimirum mares cum foemiuis füb continentiae

d

U ligri

profeffione (imul habitantes puerum quendam

& puellam fibi adoptabant, quos poítea fuos

Ímy conftituebantfücceflores. Morte enim pra-

ümmy ventis quibüsque fingulis , alii (übrogaban-

tur, dummodo tamen duo duobus his difpa-

Mi

liil risfex&s , in illius domüs focietate & contu-

dj,j, berniofüccederent. Utrolibet quippe paren-

lts t€ defuncto , uno remanente füperftite, ufque

adejus quoque obitum , ei filii ferviebant. Poft

lls uy €ujus mortem, ipi etiam puerum & puellam fi-

l

Qu um

mul adoptabant.

Sedhec hzrefis brevi eva-

muit.

Nam moniti & faniora edo&i in (inum

st

wür, D

Matris Ecclefiz rediérunt.

Paftentiur , in Africa Comes & Arrianz

n t

hzrefis circa annum 409. acerrimus defenfor z

vll i

qnem ut converteretS, Auguftinus tam difpu-

tando , quàm literas ei mittendo , multum la-

J ITCODUSV-;'

boravic , fed fruftra.

;powi[fegäï»

)

x

* Pradeflizati , circa annum 414- fic di&i,

mdu

E-

quód de Predelftinatione & Gratià Dei difpu-

r

l

tantes a(lererent , pié viventibus non prodef-

fe bonorum operum laborem , fi à Deo ad

mu^

j

mortem ordinati fuiffeat ; & impiis & pecca-

tl

toribus non obefle, quzxcunque fcelera & fla-

'

j1 Biiaabillis commifla, fi Deus illosad vitam x«

) l

ternam

D

Ü

po)

TLERESES

ternam predeftinátlet. : Quis eorum Author

MM

Vf

fuerit,nefcitur. Revivifcit autem hechazre-

jj

fis noftrá hac ztate quam plurimum per Lu-

u

theranos & Calviniftas, utividemus,

a

* Petiliauusfait Doriauíta ,S. Augultiniim-

y

J

pudentiffimus Convi&tor. circa annum.415.

Ji

Docebat. 1. -Eos ; qui fe.pro peccato interi-

)

n

merent; debere martyres nuncupari , eoquód

Jj n

-9

-

d

in.(e puniant , quod fecommififfe dolent.

Malos . Sacerdotes non.conferre vera. Sacra-

hd

menta; & malorum immunditiam bonis ob-

Jutit

efíe,

D

jund

* Nefí

orianià qufo)io-Epifco po Conftan-

Ib

tinopolitano, circa annum 427. . Hic , licét

um

Virex naturaéloquens in ícripturis tamen &

L

Vererum le&ione; quos prz fe fortiter con-

e:tf"

M

temnebat 4 minus-exercitatus , Pelagianám-

W

W

A

que hxre(íim fecutusdocuit 1. Chriftum ex

C

