fidem (ine operibus Legis non füfficere ad falu-

ya,ly

JUVEI

tem. a. Circumcifionem &Sabbathum cum

omnibus folennitatibus obíervabant. 3. Pa-

ROM

i

:

J

tres quidem in quinque libris Moyfis defcri.

f

ptos ufíque ad Moyfen, fcilicet Adam, Seth,

Enoch, Mathufala, Noe, Abraham , Ifaac,

&c, admiferunt, minimé autem ipíos quin-

|

L

uelibros Moyíis; dicentes. quódetfi Moy-

í

€

Tng

slegemà Deo accepiffet , eam tamen, qux

circumfertur , eífe aliam confictam.

lnde

|

nec victimas mactabant, neccarnibus veíce-

bagtur, 4. Carnaliter vivebant, omnémque

MY

"

joftifi-

SJECULI I.

19

lim, v

jultificationem in carnali obfervantia colloca-

"flomq,u

tam habebant, $. Crines nutriebantin capite,

putdfites , omnem virtutem juftitiz confiftere

lcintcrpr(u

Witn].

in eo , quód Nazarei vocarentur cum Sam-

Íone.

Ktnttm, f

1tlle

Cerdon , & quo Cerdoniani.

Magus fuit

ABulr

& (imul hzreticus , circa annum 144. — Hic

hn Ya

flaruit r, Duos Deos; alterum juftum , in-

Wtt,tme

juftum alterum, à quibus mala & bona omnia

GA U]

provenireconfitebatur, 2. Docuit Chriftum

neque natum ex muliere , nec habuiffe car-

Yml

Qui, i

nem ,neque veré mortuurm , neque quidquam

f n

paffum, fed paffionem íimulaffe. 3. Legem

», d

Veterem malam effe, & à malo principio pro-

2

cedere. 4, Totum Vetus Tefítamentum &

omnia Evangelia , przter Evangelium S. Lu-

; Nnt

.

Deiconft

cz rejiciebat, Atque hos fuoserroresfparfit

«tiam per ipfam Urbem Romanam.

Eum

vtj

deindc fecuti fant Marcion & Manichzi.

Yugenot

. 1. r

* Falentinus ,«A quo FAlentiuiani , Egy-

ptius, Pythagorg potius quàm Chrifti Secta-

fl

Jbathumcu

tor circa annum 1$0. Vir fuit ingeniofüs &

hi, ) o

eloqueos , fed vanz glorie pereupidus. — Ait

enim Tertullianus //£, 4. coztra Valemtimiamos

fofs q

A E

£. 4. eum à Religione defciviffe, quód ipfi in

Epifcopatu Przlatus alius fuiffet.

Cuüm Phi-

'aham ! lþ*

1

lofophus Platonicus effet, multa ex impuris

emiphi t

i

Gnofticorumlaeunis, ex Platone, imó & ex

Grecorum Poetarum, maximé veró Hefiodi,

yunti

tw

fabulis derivavit in rem fuam. UInde confla-

du UW

1

.vit doctrinze monftrum tale, quod nec ad

yn

'!fl

Chriflianum, nec

sVMb

hominem eft.

Nam 1.

l; p

[

B a

ftatuit

E

)

HUERESES

20

,agþ'miuf

ftatuittriginta ZEozes,hoc eft,fecula feu Deos,

;mmmcdï*

jui Divinitatis plenitudinem con(titu

ebpant.

;

Ti TU

3. Principem five primum illorum ZE02272 ,

five Deorum vocabat 245y/[u vel Prof'unda ,

j

'&iïdunc

cui unam veluti conjugemadjungebat, quàm

Sigen , id eft , S/Ientium ,,velalionomine per-

g

il yn

ceptionemappellabat. 3. Dicebar, quód ex

:MW [

duobus primis illis ZEozzDus , feu ex Profundo

g

& Sileztio eius conjuge produ&ti (int duo alii

N

VEozes , videlicet Nus feu Imtelleif us & Ale-

TU d

hia ,ideft, Feritas , quam dicebat effe So-

m

hi n

forem Iz. Atque hzc eft prima ZEozsz qua-

ternitas, 4. Docebat, quód ille z effet pri-

j

f

M

imogenitus filius primi ZEozis , isque folus, ex-

clufis aliis ZEozzbzs , poffet cognofcere pri-

yl

ls

"

inum 4Eozem, feu Profuudum , à quo ipfe

AU

produétus fuerat. j. Ex Nus & M/etbia, hoc

D

À

elt ex Ietellecf u & ex Veritate duos alios ZEo-

Wi

n

zes profluxiffe, videlicet Ferbum & Pitum :

Ex Jerbo &Vit4 autem duos alios proditffe ZEo-

hut, À

d

$: , nimirum Homizem & Ecclefram. H«c eft

altera ZEozuz quaternitas, quz alteri fupe-

1]

TUj

(U

riori quaternitati jun&tzefficit Ogdoadem Va-

lentinianam , feu numerum octo Deorum,

h

quibus alios viginti duos 4£ezez , feu Deos ad-

jungebat , uttota Divinitatis plenitudo trigin-

ta /EKozum , (ceu Deorum numero completa &

| li

J

integrafübfifteret, Hinc /2/eszzzus ex Verbo

[ qw

& FVit4 Decadem ZEozum ortam effe cofnini-

ii

fcebatur : ex hoinine autem & ex Ecclefia duo-

"Uf

decim alios ZEozes progenitos fuiffe ajebat : &

^g

eromaA , feu plenitu-

n

'€x his triginta onniþus j

dinem

SJECULI H.

La

AR

dinem Divinitatis conflatam efTe fabulabatur.

tonfttu

(

Quocirca meritó Tertullianus huic Hawefiar-

|

OLU g

chz exprobrat , quód z/que 4d

Trisimta fEo-

df

num futusexamen Divinitatus effuderit. 6.

jf

ngebat, u

Carnis refürrectionem negabat, triáqueho-

lionomine;f

minum genera conftituebat , Terregum , Ant-

du t

male & Spirituale. . "Terrenum ad Ca/zum,

u

Animale ad A4be/enz , Spirituale ad SezPrevo-

Quintdi

cabat, velut ad tres generis humani fontes.

du

Terrenos homines five ben& (ive malé opera-

cebat dl

rentur, corruptione omninó diffolvi cenfe-

bat.

"Animales , ibene vixerint, in mediocri

n

Mreoy

regione conquiefcere $ fi veró deteriora ele-

telolus, a

gerint, penitüs perire, atque igne extingui

itepre

putabat. pirizzales verb. homines naturá

iqo W

füá bonos effe affirmabat, neceos perire pof-

(kihs,

fe, fed matrimonio jungendos Angelis Salva-

ls J

toris. 7. Mundi & Diaboliproductionem tri-

s T

buebat Dezijurgo, quem ex Egrbymefi , He-

dl

braicé , 44caszotb , & ex fübftantia animata

[ Ht

ortum effe, (tulté opinabatur. 8. Duplicem

z lr

Jrsuu cum Nicolaitis & Cerinthianis pofuit,

zdnodim

ejásque corpus per Mariam, veluti per cang-

do Dent

lem tranfii(le pronuntiabat.

Atque hzc uti

]

multa adhuc alía deliramenta ccepit definire ,

(ni DCOS:-'

gdht

cüm degeret in Provincia Cypri.

Ptolomaus V alentini Difcipulus , novum

v

rinrt

aliquid füpra fuum Magiftrum dicturus , qua-

tuor ftatuit ZEozez , fivefxcula, feu Deos, &

il g[TC Qu

(Ecn'!f'dïf'

iterum quatuor alios , hoc eft o&o, cum Va-

i

M

lentinus anteaftatuiffettriginta. Emerfitau-

Ti

| m:äznïm'

tem hazec ipfius fecta circa annum 15 0.

n

B ;

Secumndus

2

HJERESES

mmma'ziud

Secundui , Valentini & Ptolomxi Difcipue

lus, ZEonas ftatuit infinitos.

Chriftum veró

g

h:

quafi per phantafiam apparuiffe , id eft, veluc

gl

umbram humano generi, & non veram carné

ii

habuiffe füfpicabatur, circaannum t5o. Erat

autem Secundus Ptolemaidis Epifcopus.

g-;,mm

Baf[is , Cerinthi, Ebionis & ValentiniDi-

T

fcipulus, nequitie magice peritiffimus, Cir-

XQ'

caannum IjoO. in viginti quatuor literis & fe-

ul

pr:em aftris pcrfe&ioncm rerum omnium, imó

gtnu(c'ff»

& vitam & generationem hominum confiftere

afferebat : non in Chrifti Majeftate & poten-

tia, propterea, quód Chriftus dixiffet , (eeffe

ArrHA & Owroa , id eft, Principium & Finem,

il

r

E

ejus fententiam perperam intelligens : ideó-

UT

que noninip(ius Chrifti Majeftate aut prefen-

x

t

tià veram hominum falutem fperandam effe

Qu

volebat.

!

m

Calorbofiss , à quo Calorbofri , alii (cribunt

Calobar[ii, nomen habent.

tiyd

Fuit ipfe etiam

m

Difcipulus Valentini , & circa annum 1$4. do-

ln (

cuit i. Omnium hominum vitam & genera-

tionem dependere ex feptem fideribus.

24

qyi

Wa

Omnes fitientes falutem in füo nomine bapti-

M

Zandos. 3. Chriftum non fuiffe verum homi-

D

M

l

E

T.H*

nem, nec veré, fedputativépaffum. 4. Ne-

[ m

[f

gabat carnis refürrectionem. 5. Duo admit-

tebat principia contraria.

irliy

44

Heracleo, à quo Heracleonite , Valenti-

ni, Cerdonis, & Bafilidis hzerefim fecutus ,

L

circa anpum 154. tradidit , Principium effe u-

!l

nde de

num, quem Dominum appellabat : . dei

u j

hoc

S/ECULI If.

23

Imr; hoenatum aliud , déquehis duobus genera-

tiln»

tionem multorum principiorü fore afferebar.

Marcus, à quo 7Marcite: pariter Valen-

tild

J Vermce

tini difcipulus , circa annum 15f. primüm in

TU tfo, ]

Gallias venit , & eas partes, per quas Rho-

jlns,

danus & Garumna fluunt , füà doctrináà macu-

lavit, maximé veró nobiles Foeminas maoicis

A Vil

(am

o

Vülimus (

artibusseduxit. Deejus fecta Irenzusho

cha-

TOR

bet, 1. Quidam eorum thalamur nuptialem

VOTmy

conftruunt , & arcanum quoddam initiandi

numconfi

genus celebrant , adje&tis nonnullis füper his,

qui initiàntur, votis & precationibus. Has

htefpot

iufer, fed

fpirituales nuptias, quas faciunt, dicunt effe

um fInen

ad fimilitudinem füpernorum conjugiorum.

2. Alii ad aquam eos ducunt, & baptizantes

pet: ib

uyata

hxc verba addunt : In nomine ignoti Patris

ml d

omnium , in veritate Matre omnium , & in

Docuitetiam

€o, qui defcendit, JEsu.

L

Marcus Chriftum non veré, fedputatívé can-

, Wi

tüm paflüm fuiffe. 4. " Carnisrefürre&ionem

ii t

nonfore. j. Duo principiaeffe: Bonum &

mumifhd

Malum. 6. Dixit, viginti quatuor litere fünt,

mb gt

quz perfe&ionem omnium rerum habent ,

(idetius

propter quod & Chriftus dicebat , ego füm

yomim t

venumli

ArPHA & OntGA. 7. Denique addidit, Chri-

um defcenfürum effe ad JEsumin figura & fi-

fin )!

militudine columbz , ipsümque Chriftum co-

. Duoie

lumbam effe docebat, qux defcendat ad duo-

?l

decim ZEosz* , videlicet, ad duodecim Apo-

1l

ftolos : unum ex ipfis , nempe Judam cecidiffe.

r

f

* Marcion , àquo Marcionmifle wel Mar-

nl

j

j

j

ciorit& , natione Ponticus ex Civitate Sinope

b

n

B 4

fuit.

)

24

HJERESES:

fuit, Primó quidem, üt fcribit Irenzeus & Ter-

gt

j

tullianus, in doctrinaPhilofophorum , maxi-

1

méStoicorum eruditus, deinde ad fidem Chri-

t

M

fliconverfus, Valentini, Cerdonis & Baf(ilidis

rfi'di

f

N

dogma fecutus , multa ex Philofophica do-

J

&rina Catholice Religioni affricare conatus

(wl

eft. Romam veniens complures ibi feduxit

g

circa annum Dfíi 15 $. Ibidem cum Polycar-

pum, deinde Martyrem, fibi obvium habuiffet,

ao

N

n

eíque dixiffet : Nófti me Polycarpe ? Poly-

H.

1

carpus repofuit, novi teprimogenitum Sata-

T0

na,

Hujus hzrefis adinftar Cancri latiffimé

/

ferpfit, & nonfolüm]Italiam, fed etiam ZEgy-

ia

ptum, Paleftinam, Syriam & aliasRegiones

"

]

n

infecit , ubi faos Difcipulos & Emiffarios ha-

buit. Diuquoque duravitpeftilens hzcíeCta,

du

& in alias fe&tas pullulavit fub imperio Cozzzzo-

n

4;. Confiftitautem infequentibus : r. Duo

m

Qm

N

effe Principia, feu Deos , unum Bonum incog-

nitum , & Patrem JEsu Chriíti ; & alterum

lnl

Cm, l

malum , qui fpectabilem hunc mundum con-

didiffet, & Judzislegemíànxiffet, 2. Chri-

M

v

(

ftum non affump(ifíe veram carnem , nec ex

Maria Virginenatum , fed é coclo defcendiffe ,

iil

atque ab ignoto Patre miffum in terram , ut

D

Imperium feu Tyrannidem & opera Condito-

t

ris mundi everteret. 3. Vetus Teítamentum,

frt

(

tanquam à malo Deo prolatum rejiciebat, E-

P 4(50

vangelium veró Luce & tredecim Epiítolas

tll

Pauli mutilabat , nec ullos przeterea Libros fa-

TIH&J(

crosagnofcebat. 4, Nuptias ita prohibuit ,

Aff

ut S. Hieronymus //&. 1. contra J ovinianum

At

teite.

SECDELT.

2j

ltl

teftetur,hunc fuiffe precipaum errorem Mar-

lo n

cionis. $. Carnis refürre&ionem negabat :

Af

quanquam tamen fpeciem quamdam refürre-

ss

&ionis admitteret , dicens : Cain , Dathan,

Lf

Abiron, Sodomitas , atque Nationes omnes,

tiare u

quibus Judzorum Deus ignotus fuit, per illa-

Isj n

píüm Chrifti ad inferos fuitfe cranslatas ; Abe-

m us

lem veró , Enoch , Abrahamum, & alios Pa-

um ib

triarchas atque Prophetas, quibus innotuit

f2

Judeorum Deus, falutem non fuifle confecu-

tos.

Dictus autem fuit olim Marcion Zs

pentuj

ii ht

Ponuticus , eoquód multa Scripturarum loca

d d

arrofiffet , fuísque erroribus diffona depra-

hg

váffet.

mifinos A

Cainami , ia füntappellati, uti S. Augu-

nehacfet

ftinus habet, ex eo, quód Cain fratricidam

f00]1777

colant, dicentes : eum fuiffe virtutisfortiffi-

s r

me : & ex altera virtute , nempe Diaboli,

Ym

Cain prodiíffe, ex altera autem, Dei, Abe-

j; at

lem, & virtutem majorem , quaz eratinipfo

mundim at

Cain, ita invaluiffe , ut fuumfratreminterfi-

Tf[l 2' Ch'

ceret.

Hos Tertullianus in fuo dehzre(ibus

libello Chaldzos nominat.

Adorant fimiliter

m r

du

Judam Proditorem , eum arbitrantes aliquid

iptaa.

divinum effe , adeó quidem ; ut ejus deteftan-

j grzCOHäC

dum ícelus putent effe ingens beneficium , af-

Til

ferentes eum przfíciviffe, quantüm Chrifti

Paffio generi humano effet profutura, ideó-

"

nb

que illum tradidiffe Judais.

Blafphemant le-

WL

gem & legis authorem , Carnísque refürre-

qu

W

&ionem negant.

S. Auguftinus & Irenzus

J

omnes Marcionis errores etiam Cainanis ad-

A

[

fcribunt, ,

25

HJERESES

Ícribunt. Prodierunt autem circa annum Do:

[

n

.

UP

"

mini Ij 9.

JM

l

"rchontizi , ficappellantur ab Arch- An-

gelis, nam ab his & non à Deo mundum crea-

J

tum fuifle docebant, circa annum 160.

In-

duper 1.

egabant Carnis Refürrectionem.

ynt

2. Calumniabantur vetus Teftamentü, quan-

)WE

quam tamen, ubiopus habebant , tam veteri

I

W

'Teftamento uterentur, quàm novo, fingula

us

verbafalsó ad (uam hzrefim trahentes.

Hec

&

hzrefis folüm graflabatur in Palaftina, deinde

i

n

tamen translata etiam in utramq; Armeniam.

li

Barde[zues , genereSyrus, patrià Edeffe-

nus, ex Mefopotamia ortus, à quo Barde[a-

f

Virfuit eruditiIimus

midecircaannum163.

& priüsin doctrina Chritiinfignis, fedpoftea

|

jn Valentini Horeticierroreslapfus, illis , ut

ii

quidem $. Auguftinus refert , addidit de fuo ,

this

omuia bumanafato ad(ivibenda e[fe.

inQ.ïeJ"

Harmenius , BardefanisSyri Filius Grecis

VAl

diíciplinis eruditus , patriis vocibus legitimis

hia

modis, muficísque numeris inclufis, ordine

du

circulari eas cani inftituit, quos ex eo tempo-

re hucusqueSyri pfallentesufürpant : non illi

"n

[

uidem carminibus ipfis, ficut iunt ab illo

prodita, fed (onistantümeorumutentes. Nam

I

j

«i*J

ille ad paternam hzrefim delapfüs , eadem

QTE

cum Grzcis de animz generatione & corpo-

l

TI14]

ris interitu, nec non de futuraregeneratione

WJm il

opinatus , lyricis modulis ejusmodi doCtrinas

A2

afperfit. Quibusmulti ex Syris, propter ver-

t

borum venuftatem & fonorum modulos de-

mulíi,

m

S/ECULTI II.

27

:irczannum'

mulfi, paulatim opinionibus talibus reci

pien-

itibdnp]

dis funtaffuefacti. Circaannum 165.

TAttAnts , Aquo Tatiami , fuit Syrus ge-

ORUA

Quj

nere, fuftini Martyris & Philofophi Difcipu:

relion

lus. Vixit circaannum r75. & pofítmartyri

Juftinià veritatis via declinavit, & cum Do-

It n

ARU veter

&toris nomen omni conatu ambiret,maiuit fie-

riMagiítererroris , quàmmanere Di(cipulus

LE

denes t

veritatis.

Etfüam quidem fcholam ab initio

alin, d

erexit in Mefopotamia circaannum duodeci-

mum .dz£onizi Cefaris , qui cognominatur

T

Pius.

x Ff

Nam Romá poft mortem S. [u(tini dif-

celfitad partes Orientis, illícque conver(atus

wj

in malam opinionem incidic, & fzcula qux-

df

dam acfabulas Valentini, nec non Principa-

, lt

m

tus quosdam & Emifliones etiam ipfe introdu-

l

QU

ï

j

xit. Maximam veró fiz przedicationis partem

j

cdefi

[17

iín Antiochiajuxta Daphnem fltà , confecit , &

in Cilicum partibus : multümautem in Pifidia

ls r

valuit.

Àb eo enim per fücceffionem illi , qui

digta

Encratitz appellantur, venenum tranffumpfe-

difs, o

runt.

Dicitur ab eo factus effeliber , qui ex

etot

y

quatuor Evangeliis conftat , quem aliqui E-

J nanwü

vangelium fecundàm Hebrzos vocant. Cz-

d zb"fï

teri ipfius errores fant iidem , qui fuére Va-

Ws

lentini, Marcionis & Saturnini, quibus ex füo

fi, ul

cerebro addidit fequentes. 1. Adamumeffe

o

damnatum. 2. QContinentiam quidem efle

It

Qu

bonam , nuptias veró & matrimonium nihil

noti

3l

differre à Scortatione.

Unde prztextu con-

H

t

tinentiz nequiffimam vitam duxit. 3. Prola-

l

n

tiones quasdam Sxculorum & ZEonas fabulo-

n*lüh

fas ,

HJERESES

28

!l

fy

ij

fas, veluti Marcion, confinxit , & circa eas

deliravit, 4. Carnestanquam àDamone cre.

)

Ml rw

atas manducare prohibuit.

f. Nonvinum,

j

fed aquam adhibuitad Sacramentum , dicens,

"

A

)

vitem deSatana & terra germináffe.

ln qUU

Severus, hquo Severiazi, modó memo-

Q

rati Heretici Tatiani Difcipulus ? qui Magiftri

(q, u

fui erroribus addidit fequentes. 1. Nullam

fore Carnis refurrectionem. 2. Vetus Tefta-

( M

m

mentum totum nonadmittendum, nec ACtus

:

i

j)

Apoftolorum , nec Epiftolas Pauli.

* Emeratita, à lapra nominato Tatiano

D)

execranda fua inita habent , ortíque funt cir-

caannum 178.

Mominabant fÍe EzerAztztas ,

hoceft, Coszizezie:, quiadocebant r. Nu-

e

a

ptias effe illicitas. 3. Nec carnes edebant,

necvinum bibebant, eoquódtenerent vinum

[

germináffe ex Satana & terra, cautümque ef-

N

feLege, ne vinum biberent Nazarei. 3. Om.

nes Epiftolas S. Pauli afpernabantur. 4. Di-

ia

Mlttoy

cebant damnatos e(fe Proto-Parentes noftros

Adamum & Evam.

ET

"dpelles, à quo Apel/ita, Marcionis Hx-

Mi

retici Difcipulus fuit, & ex Marcionis, Cer-

!t

]

donis, Valentini , aliorümque erroribus füuam

li

[

hzrefim conflavit , circaannum Domini 178.

Unde eum Theodocion vir eruditiffimus Hzx-

reticiffimum nominavitin füperlativo. Prz-

Mu

ter alios aliorum Hxreticorum errores etiam

]7

hunc fibi veluti proprium habuit.

Chriftum

* df

€argem fuam non de Matre, fed ex Elementis

uT

&f

accepifle, quam refurgens ex mortuis , mun-

.de

S/ECULI If.

215

Xï!» lithy

reddidiffet , it&que (inecarnein ccelum afcen-

Rl tmtye

diffe.

f r

"Alogi , five "Alogiani exorti funt circa 2n-

Ht i

numDominir8o. l1tanominantur, q«^f;cA-

IUf

rentes verbos utpotequiEvangelium joannis,

Vr

&cum, quiinipfo eft ex füpernis à Patrefem-

j u

Logos enit

per, Deum Verbnm rejiciunt.

XX

Grecé, Latiné Verbum dicitur,

Negabant

hd

quoque Apocalypfin effe S. Joannis , unde &

illamafpernabantur.

n Til

(

-rtotyrit2, emer(erunt in Galatia circa

to at

annum I$t. ficdicti, quia Deo folum panem

& cafeum offerebant.

Faciebaat autem hoc

vtl

fl

ideb, quód dicereot, à primis hominibus ob-

at p Ne

lationem fuiffe celebratam de fruc&tibus terrx

& ovium foeturà.

tyelebunt

v Vi

"Aftodrogita,vel, üt alii drtotyrzze Galatiam

incoluerunt circa annum 181.

Nontam Hz-

n

retici , quàm Phanatici & infanientes.

Nam

u , o

TY

utrem hi, fivepellem hircinam vino refertam

& linteis opertam inducebant in fuam Eccle-

A0

fiam, quam deinde,veluti fupplicationes àtu-

ri, circuibant , infanis potibus indulgentes , &

gt

j

Paganorum more, quando O*gia Baccho ce-

lebrabant, debacchantes & impuris obceca-

mrhusi

tísque mentibus furentes. Nimirum carnali-

ij

Vilb

ter accipiebant illud, quod Chriftus 4£2775.

9V. 17.dixerat his verbis : egze zeittsmt vi-

qi d

Zum uvvum inutyes veteres , ei

:rro.rfstw

* Montauus ,àquo Montazifie , natione

(

Phryx, in vico , cuinomeneft Ardaba, natus

j

fuit: undeetiam Cataphryges didli fübt, qui

u

Monta-

i

HJERESES

59

Montapnum feCtabantur , circs annum 18r,

LH»' j [

Hic Montanus ambitione honoris & primatüs

"m

(l

l

cupiditate abreptus (e Paracletum & Divinum

i

Spiritum nominavit.

Mulierculas duas , con.

giim

juges (uas, Prifcillam & Maximillam, fuas Pro-

w

h

j

phetiffas vocavit , earümque fcripta prophe-

l';,;ïmm

ticos libros effedixit: quz quidem duz mu-

gin

lierculz relictis maritis fuis illum fecutoz fünt.

E;J?WS

Montaniftz igitur r. Baptzabant mortuos.

sl

2. Primas nuptias admittebant;fecundas dam-

$i

nabant. 3. Docebant nuptiarum foedus &

fohi

vinculum poffe pro conjugum arbitrio folvi,

thtj

4. Poenitentiz virtutem enervabant, dicen-

Í

W

tes ; Semellapfos nunquam ampliis confequi

( j

i

poffe remiffionem peccati, j. ]Jejunia pro

D

mentis füz arbitrio & voluntate (tatuebant.

6. Rebaptizabant Catholicos ad fe feductos.

ciml

ii

"Iandem & Montanus & Maximilla laqueo fi-

d

Sub ini-

.bimet ipfis gulam fregiffe dicuntur.

ty)

tium fuz perfidiz virus füze hzerefeos itaoccul.

tabat, ut effidtam Orthdoxz Fidei confeffio-

m

Vfs

nem exhiberet, sícque ipfüm PontificemZ e-

Md

t

VU

A

phyrinum deciperet.

Nam hic Montani fe-

Mi

.Ctariis formatas literas dabat, quibus pacem

dl

Àllis per Phrygiam & Afiam indulgebat, Sed

ca!

po(tquam Praxeas illorum fraudes apud Ro-

Tij

manum Pontificem detexit , Pontifex fuas li-

[

teras fübreptitié impetratas revocavit. Nec

M

mirum , fiquando Eccletiz Dei cirez res fAcl i,

[

TuJ

.uti fepius contingit,per dolos & mendaciaim-

7

PODH!TUI'.

Il

äla:

j

* CataphryzexPhrygio Provincia nomen

habent,

7l

1

S/ECULII II.

3I

^ n j

li j & Pm.

habent , eoquódex ea ipforum Authores

Montanus, Apelles, & Moatani Prophetiffz ,

n

ld

Frifcilla & Maximillaoriginem duxerint.

E-

]ü if fUiSP li

meríit autem hoc genus Hzreticorum circa

annum r$r.

Tenuerunt z. S.Spiritüs ple-

Wt

It duæm;

initudinem non per Apoftolos, Chzifto dante,

conce(lam fuifle , (ed per fuos iijos Pfeudo -

t

Prophetasimpartitam. 2. lnformaBaptifmi

VR

AM

non adhibuerunt verba, quibus utitur Ca-

tholica Ecclefia , & que Chriftus fuos Apo-

tum rl

t

ftolosdocuit: necin nomine Trinicetis bapti-

zàrunt , uti nec Paulianiftz, quemadmodum

Bant, die

habetur 47/]. 1. q. 1.c. PAuliazifle. Hincin

U5 Uf

Goncilio Niceno preceptum fuit , ut, cümex

Jfina p

iis aliqui ad Ecclefiam Catholicam redirent,

Tiebo

f fehd

de novo baptizarentur. 3. Pepuzam vicum

in medio Galatiz & Cappadocix fitum, Jeru(a-

ht

lem nominabant, ex eo, quódinde effent Mou-

u o5

fsf

tanus , Prifcilla & Maximilla. Ibidem mylfte-

rium Cynicorum , & execrandam impietatem

drani

peragebant.

Dicuntur enim inf:ntis annicult

Truria

d

fanguinem, quemextoto corpore per minuta

€ompunctionum vulnera eliciebant , mifcuifie

giugit

farinz , indéque panem confeciffe,quo Pafcha

lo !

celebrabant , & illud impits fuis fatellitibus

ii

!

mittebant etiam alib,

Ínfans autem fic ab iis

vier

:.

]

(

!

Occifüs,te[te Auguftino,habebatur promagao

TC "

Martyre, pro magao autem Sacerdote fi fa-

;j,mmf»j?

^

pervixiflet. '4.

Dicebant, etiam mulieres

l mggää*]&'&

[6)

ff* facris Ordinibus initiari,

Catera cum

M

oncaniftis communia habuére,

f

E:

Pepuzitaícu Pepaziani fic di&tih Pepuza,

vico,

32

HJERESES

7[5: ) qu.u

vico, ex quo ortus fuit Montanus , cujus illi

fe&tatores erant.

Dicebant enim in hoc vico

gt

m';SOHJU

Chriftum revelatum fuiffe in fpecie foeminse.

Undetantam dignitatemauthoritatémque tri-

]i

buebant mulieribus, ut eas etiam Sacerdotio

D^

qn

honorarent circa annum 1$81. nominantur

J

t

N

etiam Quintiliiani à Quintilla , unà ex Mon-

u

tani Prophetiffis.

g

Florzmus & Blaflus , à quo Floriani, five

Carpocratiami, Florinus Komx gradumPres-

q

T

if

byteriipetiit, fed hunc quianonobtinuit unà

[/

cum Z/A4/lo criminis & furoris Socio , pluri-

i

mos de Ecclefia in füas partestraxit, & circa

annum I$2. haec nefandaconfinxit, 1. Nec

m

Ym

]udicium extremum fore, nec Refurre&tio-

nem; fed omnem RefürreCtionem confiftere

h

infiliorum , ex nefando coitu, procreatione.

at

j

R

M

À

Y

Ym

MN

Unde promiícuos concubitus exercebant , e-

u

tiam in fuüis templis. 2. Chriftum non fuiffe

D

natum de Vir

oine.

Ál

[e]

3. Malum à Deo effe , &

Deum facere mala effectivé nedum permiffi-

1771

inijl

vé, ErathzcSecta furculus pullulans ex pe(-

fima arbore Marcioniftarum.

At

* Pafchatite. ieu Ouatuordecimani , fue-

ts

runtilli, qui circa annum 182. volebant Pa-

mlam [

(cha cum Judeis celebrandum effe quartá de-

ii

L

1

nhs

!

cimáàlunà, femper meníe Martio , minimé ve-

ró ficut Ecclefia Catholica celebrat.

De hiís

dinl

1f

Philaftrius Epifcopus Brixien(is fic fcribit :

Hoc cum faciunt, non femper diem Domini-

I://///ü,

cam Paíchz cuftodiunt, neque computant

(eomm 1

ertià, aut

horas & dies, fed fcisgndä, aut t

üp,

Y

E.

quartà,

S/ECULI II.

33

Db d (ïiuartä ,

aut quintá, aut fextá die celebrant,

hh Etexhocerrorenon cognofcunt diem Pafchee

XCe fs

DouiNi Noftri veram & falubrem unam Orbi

i[arämquu-

terrarum ftatutam & confirmatam à Dowiso ,

mojacerd

curíu naturali Lunz , Menfibus, & Embolif-

DORIoN

mis. Et, cum hocnon computant , ignorant;

ii M

uid celebrent.

Contra hos igitur fanxit Vis

&or Papa, Eleutherii Succeffor , ut Pa(chaà

Ti v

quàárta decima Luna Martii ad vigefimam fe-

ls

cundam, contra morem Judzorüm

h

-*celcbra-j

x

nobinula

rctur , ídque Die Dominicà.

Ieodotion , patrià Ephefinus , M

arcionïg

00 j phl!r

xit, o

HarefiarchzeSectator, & Tatiani Philofophi

LLM

cümadhuc fidelis effet, Difcipulus, Hebraici

Vi

& Grzcifermonis peritiffimus fuit.

Hinc ex

manfitu

j

::

Chriftianifmo in Judaifinum lapfüs , poft A-

aeton

quilz & Symmachi Sacrarum Scripturarum

TOU

translationes , ipfe quoque tertiam edidit,

TO

Circa ánnum 193.

Dudi,l

Addammani , ab Addam wel 4dimantbo

ln

AManetis Difcipulo , de quo fic fcribit Nice-

l

J

phorus //2.6.c. 22. Manes cüm tres haberet

Sc&atores , 4ddam , Thomam , & Hermeam:

t

ex iis "4dda»; adSyros , ad Indos autem 7/o-

32452 milic Precones.

vbb

Hic tefte Auguftino

!]

difputationes fcripferat contra Legem & Pro-

l qumä

y n

phetas, quibus oftendere conabatur , Evan-

gelium &Apoftolicam doéctrinam illis effe con-

v l

trariam.

;h

li

jl

Circa annum 193.

f

Samp/ei & Elcefei idem funt-Ehiphanio;

(

",

J

qui eorum hzrefes recenfens , illos Ebronitzs

du

!

It

ii

conjungit. — wmp/«i enim , uti S, Auguftinus

teíta-

j

24

TIERESES

teftatur,

Ebionitarum dogmata inuniverfum

Y mi&mt

amplexatifünt, De quibus a&tum eft fupra;

P "i

Prodierunt autem circa annum 195.

gl

Symmachus , à quo Symmachiani , gene-

[ V j

reSamaritanus , unus ex Interpretibus Biblio-

iif

rum , Ebionisimpium dogma fecutus fuit cir-

gl

caannum 196. De quo Epiphanius Lib.de men-

m

fjeris. e$* ponderibus fic fcribit : Symmachus

ial

quidamSamarita , ex numero Sapientumapud

j W

cos, cum non reperiflet fidem apud propriam

entem, Principatüs ftudio contra propriam

yun y

ditit;.

tribum indignatus , accedit ad Judxos & fit

ui, n

1

profelytus, & circumciditur fecundá circum-

P

il

TT

cifione.

Qui enim à Judzis adSamaritas, &

1

w

at

vicilfim à Samaritis ad Judeos transfugiunt

rursüs circumciduntur. Hic ergo Symmachus

r

T

ad perverfionem interpretationum apud Sa-

maritas , tertiam edidit interpretationem à f&

:'f. V

Afferuit au-

U

converíam.

Hzc Epiphanius.

tem 1. Chriftum natumex concubitu Jofeph

sl

& Marie , hominémque purumfuiffe. 3. Le-

/ng:

n

gemritu Judaico fervandam. — Edidit quoque

Symmachus in facrum Matthei Evangelium

E

Commentaria, ex quo hzrefim fuam adítrue-

tucäwgg

re & (tabilire videtur.

P

qu

Valeffi , A VAlente Arabe ficdicti , tefte

Epiphanio Z. 2. £ozz. . contra herefes , in Ba.

LU

lil

chato regionis Philadelphicz habitabantcirca

[

annum I98.

Hi cüm in fuam difciplinam ali-

Hl

quem füfciperent, eum caftrabant.

Quam-

&t [f

diu necdum exectus erat, tamdiu animatis

Vr ;g

vefcinonaudebat. (bi veró ,qua volebant,

W

el

ET

lts

S/ECULI II.

25

&Um Eü ["»ïï

ei perfuaferant , aut per vim caftraverant,tunc

W.

omnibus veftebatur, veluti jam à certamine

UMj t

quietus , & non ampliüs in periculo conftitu-

tb

h l

tus, qui per edulia ad volu

ptatem concupi-

IT

Ífcentize impelleretur.

Fuit igitur error non

i/)deg.

minüs crudelis quàm temerarius , cüm fenri-

]

]

Nonad

D

rent neceflarium effe ad Deo bené & inteoré

iptmy

ferviendum , ut quisque fit Enuchüs & caflra-

ul

tus : eam utique Evangelii doGtrinam per-

nra n

peram intelligentes , quà Matthaii z. v, 18.

Justi

dicitur , 2444/7/f.

Jfis . quia dicfum eft' anri-

TT

quis , Nom mecbaberis.

Ego autem díco

imtrtos,

vobis, quia ommis qui viderit mulierem ad

niiügi

concupiftendam eam , jam mechatus

eft eam

Symmachu

i2 corde fzo.

Suod ff oculus tuus dexter

Jéaudaliz.at te

naul 5;

(, €'Ue CH , C projice abs te,

um

ec.

Hine fipe etiam peregrinos venientes

Minitz

& hofpitio exce

vim caftrabant.

ptos vinculis alligabant, & per

ii ]i

fu.

"ngelici genus Chriftianorum, qui , cüm

fe nomen Chrifto dediffejactarent, & ideó le:

M

; E

gem Divinam edocti fuiffent , nihilominus ad-

[unidt

hucAngelosadorabant, circa annum 1 99.

"Apoffolici, tales fe nominabant ex eo,

kcdll&l ] j

quód in füam cofhunionem non reciperent u.

tentes conjugibus & res proprias potfidentes.

iæIC&S» y

J

Dicebant enim Apoftolos nec habuiffe necre-

cepiffe pecuniam , nec aliud in craftinum ferz

jf

!

vàffe:: imó , nihil horum Apeftolis licuiffe.

u v

Qu

Tj

Omnem igitur fpem vitz aternz adimebant

gl

iis, qui pecuniam acciperent , vel aliquid in

quzï

j

eraftinum fervarent. Nullum praterea cum

C2

Priícil-

ó

HJERESES

t 1

Prifcilliano & Flagellantibus juramentum ad-

u

mittebant , adeó quidem , ut etiam perjurium

M

"

a

licere dicerent , hanc femper fententiam in

J

ore verfantes: fura, perjura, feeretum pro-

At

dere soli.

Negabant etiam purgatorium,

j

Grzcis in hoc & Armenis, W/aldenfibus &

D

1

Lutheranis. preludentes.

Abominabantur

)

st

etiam nuptias, & pro fcripturis utebantur üt

(nt

lurimüm actibus Andrez & Thomz ab Ec-

ml

clefiz Canone prorfus alienis. Porro ince-

finl

debant: veftiti tunicá albà long, & defüper

i

pallio albo ad collum elevato fuper tunicam,

v

Etiam fuoiculo adítricti, crines longos defere-

J

bant $ caputnoncooperiebant , nudipedes per

mundum currebant , nulliobedientes, Vixe-

ul

runt circa annum 199,

Ophita, quali Serpeztizi , didti funt à fer-

d

pente , quem adorabant.

Prodibat , uüt S.

!

Auguftinus refert , hicíerpens incantanteSa.

Á

[

cerdote & fpelunca ; in quaalebatur , & Altare

j

il

teptando.adiens, panes ibi oblatos lambebat ,

Í

eumque fe feingyros contorquentem illi Hae-

?

n

retici exofculabantur.

Quo peracto cüm

ferpens ad fuam fpeluncam rediiffet , ejus cul-

' 8

tores panes in Euchariftiam oblatos confrin-

fdüf(!»f:'.

gebant, eoquód ipíos à ferpente fanctificatos

, hii

fuiffeputarent. Neminem veró in ínam com-

hu

munionem admittebant , uti Origines /.6.cozz-

D»

£ra Celfum habet , nifi antea Chriftum exe-

J

craretur,

Addit Authorem hujus hzrefeos

fuiffe quendam Euphratem.

st hiati fic di&l, quod Sezb Adamifilium

puta-

SJECULI IIT.

27

TMf

putarent effc Chriftum.

Nam duo admitte-

,

:tiampe

Ju

bant genera hominum, quorum unum habe-

Fntti

ret parentem Czzz, alterum 5ezb. — Teftatur

vf

S. Epiphanius, qui vixit anno 370. ejusmodi

Pt

fe&tas Caianitarum , Ophitarum & Sethiano-

Vatenfl

rum (üà :tate jam ferme extinctas fuiffe, ait

Vomidr

tamen aliquos Sezbzazes à (e in JEgypto re-

t utehmny

pertos.

Thonz dl

Contra Hzreticos hujus Seculi decerta-

Domois

runt S. [gnatius Martyr. $. Polycarpus Epi.

;,äi

Ui

fcopusSmyrnenfis.. Rhodon genere Afianus.

Apollinaris Hierapolita, & Apollonius. Nec

t hn

inpos at

non Theophilus Epifcopus Antiochenus.iPhi-

uipadsy

lippus Epifcopus Gortynz. Modeftus , &

T55 Viie

Irenzus Epifcopus Lugdunenfis.

Q

S/ECULUM III.

yi, t

* Origenes. "drabici. Proculus. Beryllus.

o

rtemosn.

Theodotus.

rïqu&fum

Metangismonit.

v lo

-Afelepiadotei. Porphyriami. , "ertulliani-

fa. Elchefei. Melchifedechiami. * Novatia-

ml

zi frve Cathari. .4grippimiami. MNo&tiami,

p

it, t

* Sabelliaui. Patropa[fami. Praxeas. Her-

i U!

ips u

mogene:.

Nepos.

* Paulus Samo[atenus,

Buddas Manichas Praceptor.

* Manicbais.

vt

)

um

-pocarita. Catbarifle. Dicartita. Brachi-

iotud

t2 Abflinentes. Hierarchita.

hriad

Rigenes , h quo Or

[/

e

"ifie, Ale-

u]uixw

"

xandrinus Patrem

[

abuit Leoni-

O

(

d

dem , deinde Martyrem.

Opu-

3

lentae

Fd

38

HUERESES

m

|

lentz alicujus mulieris liberalitate fuftentatus ,

m[

uti omnía facillimé condidicit , ita ftupendi

TOU

h

ingenii Juvenis primó Grammaticam Alexan-

4 'lh r

Ui

driz docuit , ac pauló póft facrarum literarum

n

u

interpretationem ibidem fufcepit , multósque

tM

n

I)

Ji

ad fundendum fànguinem pro Chrifto horta-

],'AD

tus fuit , ipfemet Martyrii avidiffimus. — Ni-

d

(

j

hilominus ille talís tantüsque Origenes , qua-

iil

(L

lem jam in ftrena anni 1728. fo/jo r 9. z. 2. &

10 QWXX

fol. 22. . 4. defcriptum dedimus, in tam fce-

gnonis

dos errores abfit,utdoceret 1. Adamumpoft

qo d

peccatum Imaginem Dei prorfüs perdidiffe.

fil

//I)M

2. Animasante infufionem in corpus peccáf-

fe, &inpoenam peccati, in corpora tanquam

yirt

f

W

in earcerem inclufas fuiffe. 3. Necbeatitudi-

W

]

if

nem nec damnationem forezternam ; fed om-

4j

[

nium impiorum hominum , iplorümque etiam

r

1

demonumtormentafinem habitura, 4. Non

|

&mü

effe z qualem in Trinitate Patrem, Filium &

m

Spiritum S. Unde illum Arrianorum fontem

DT

& originem nominatEpiphanius. $. Nec Fi-

titon

lium poffe videre Patrem, necFilium Spiritum

NI

San&um. 6. Coelum , Solem , Lunam , Stel-

las & Aquas, quz füpra coelos fünt, anima-

pl

tas & rationales quasdam virtutes effe, ^ 7.

(irtg:::

Non fore Carnis refürrectionem, uti S. Au-

j

guftinus fcribit, vel, üt Theophilus Alexan-

l pUS,f

ia

drinus de eo in contrarium refert , corpora

&

pof refurre&ionem iterum fore mortalia , &

(Irfy

mubltis transactis fzeculis in nihilum redigenda.

mf

