Gh689-3

E nE

"

erapt

—

m

SETSONDTN

a

T

—

Mi

T

N CTPR

i

"

F

— -

3

CM

a.

Ü

*

Y

»

s

i

"

^

Is

d

Al

UR

DT

u

r

J .

ff a

A

-

l.

"

ag

N *

s

Y

$

M.

--

d

i

8

E

E

l

N

——

7

[

—

bss

"

"

L:

ES

At

N

p

x

NU NT

af tes.

j

K

2

o

E

EE

d

LE

r

i sss

E

s

t

LULEDLLEEIEEUMI

&A

p

d

7À

*

N

p

-

d

A

d

b

—

[*

$

EE

AT

$

us

pv

EL

ss

-

N12«4511905496 021

u R

at

N

38

"x d

/N

E N-

- d

N

d

N

UB8 Tübingen

-

N NerZNS .

MY

n

N

À

iv

a

A

-u

- r sees . VE

"

$

:

u

oX

— z

2

Es

—

I

—

v

b

x

-

S

at

CW—NUA

IT

T

a

*

t

Lesr

E

E

— O

2

XEG

Vs

E

P.

3

3j

2

m

FR

P

2:

?

T

od

at

3

PUR

E

N

e

EEE

s

l

s

M OT ERE

HEUS

EUNERN

EL

T

TR

KOTK

w

OE

n

2

m

M

x

jcossds

s

WUU

Iu

—cz

E — — —— - Cs —— C2

—

—uE

-——

Eu

——

z—

m

-

DSEE —d2r-i

] z £

L

e

NOTITLE

ECCLESIASTIC/E

PARS TERTIA .

LOTH/F

,—ih(/ 10

: CONTINENS

OMNES HfERhSES

À TEMPORE APOSTOLOR

ggB

E AD TEMPORA NOST

RA

ALMJE^*

,2?

us

CONGREGATHHU

M

AJORI ACADEMI

C/E

2

BAMBERGENSI 7^

o

ne SUB IITULO

$

D. MARI/E V

ANGELO SALUTAT/E

IN STRENAM DATA

ANNO M.DCC XIX

BAMBERGAE , Typis Georgii Andrez Ccrtncr

Keverendiffimi C apituli & Almoe Acad. Typog.

—2 .2 V

——

-X

w

—]

—

É

E

E

-

—

—

E

(2

—

s

LR

-l

bj

u

o o

REVERENDISSIMO

ET

CELSISSIMO

S. R. T. PRINCIPI «4€ DOMINO

D. FRIDERICO

COA T OT UO

UEL, ET AFOSTOLICZE SPIJTS GRATIA

IMPER IALIS ECCLESIE BAM-

BERGENSIS ET CATHEDRALIS

HERBIP OLENSIS

Ed5 AAUAEO,

FRANCIA& ORIENTALIS DUCI

SACRUE CZESAREJE REGLEQUE CATHO-

LIC/E MAg

TUALI INTIMO,

ESTATIS CONSILIARIO

S.R.I. PRO-CANCELLARIO,

ALMZE CONGREG ATIONIS

ACADEMICAZE MATORIS

BAMBERGENSIS

PR/EFECTO

PRINCIPI AC DOMINO, DOMIiNO

NOSTRO CLEAMENTISSIMO

|C/ETERISQUE.

i

R everendiffimis , Excellen-

tiflimis , Illuftriffimis , Per-

illuftribus, perquam Gratio-

fis, Ampliffimis , M

aenifi-

o

cis, Eximiis, Admodüm R e-

verendis , Confültiffimis ,

[/

Expertiffimis , Prudentif-

hl

1mis , SpecGtatiffimis

ä

li

& OrnatifTimis

l

üfii

MAGISTRATIBUS

ln

ALM/E CONGREGATIONIS

LL

p

ACADEMIC/E MAJORIS

W. dj

BAMBERGENSIS

1. I

Wf

DD. ASSISTENTIBUS,

SECRETARIO, CONSULTORI-

lh ll

. BUuS, UTRIUSQUE STATUS

r

ECCLESIASTICI & SZECULARIS

þl ]

li

E

Ms

Dicat , Dedicat , Confecrat

Wa

j

i

DI

Sodalitas Academica :

L

Bambergenfis.

L D.D. SODALES

Cl

MARIANL

H

ODn

p

ümRe

Ü

lm

J

T

"mofrores Havefes de Seculo in Se-

jj

culum pullnlantes jam attigimus

j

T

quidem Parte Primá NOTITUE

; ECCLESIASTICAE Znzo 172f.

dat4 5 fed obiter duntaxak £$ pAucis, ut

]U

JAltem rerum ordo manevet.

INunc 4Au-

N

éem , ut , nulla

pratermifi , etiam [rn-

gulas , &9

panló fufihs ex ordime , dare-

V

4HH5 , duo potifmum incitamento fue-

j

Yunl. Primum - quód ex bis folis ma-

nifeftum frt , Eccleftam Romano - Catbo-

TOR

CA efée ilam inexpugnabilem a

deoque

TO

veram CHRISTI £cclefraz ;

de qua ip-

N

f? Matth. 16. v. 18. Zixit -

Portz inferi

. non przvalebunt adversüs eam.

A40^

/

O00do enim tot inter Her.,

efes Herefumd,

Af enltus inmvitla

etifíet ?. nift illa fuif-

d ä

» && qua JIETERNA VERITAS :

"

non

-588 (0) $9-

Alterum : quod ex

non przvalebunt.

;

iisdem Herefibus pev[?

ÍCHum þf , ?uoder-

nas Se&las aliud non effe , quam quo

d-

dam coagulumex evroribus antiquu jam

audum proffigatis , fed ex putido [ito ci-

!

gere , mnalevolorum Hominum ff'udio ve-

Quid enim novi babent ?

fafcitatis.

£5 info-

Damus igitur Harefes omnes ,

Ti

lentioves certis quibusdam fignis , boc efr ,

i

/

Stellulis notatas. — .Addimius bis funoftas

Á

illas tragétdias ,. quas Saculo X VL &

lh

XVII. per omnem laté Europam dede-

:jiMMM

vunt recentiores.

INec memorAbiles Lam

l

AMagnatum , quám Regionum converfu-

fä

j

nes omittimus , quibus cerium facia-

mus , per Harefes creviffe , minime ve-

yo decreviffe Ecclefrasm DEL — Indicem

M

ï

:2

denique À

Iphabeticum addimus , ut pri-

'El

pin

750

atim obtutu Lettor , quam

qult ,

LU

hi

Haelin invenire po[ftt. Et quomiam 5a-

l7

Cve Adamitz Here-

NMP»

£ulo Il Adamsi ;

ij

tici , Seculo autem LII. VI. eg XIV. Vi-

T

zi illi gloriofi , quos Divina Providen-

Ti

tia infano tumuliuantium Settariorum

Vmn

furori oppofuerat , per evrorem omi[ft

hi

i

Junt , ideo illos adbuc Apponimus in fine

]

;

l

I

/

j

A

Saculorum.

SECU-

l qu

-55 (1) 88f

H

A

ZA

7 n

pf ) m(wl'"-

N

SS

E

—

P

[

Wnqy

l

;

«O»

^

i

4

l

l

Mi

DT

d

AA

lil ln

NSS

N r

,

rl , 4 N

27772 2777

NS

A

v

—

z

li

? f

J ha

7

i

/S/EC

U

:

4 li

j

- Ühebutes. Cleobius. Dofftbeus. Gortheus,

!)

(f

Masbotheus, * Simon Magus..— Hymenaus.

M:exander Erarius. — Pbileteus.

* Cerzz

Alà

£hus. Diotrepbes. * Ebion. Menander. * Ni-

Vi d

il

eolaus Antiochenus , 5 quo Nicalqitx.

COU

Hebutes , primus coepitturbare

i fmav

Ecclefiam, circa annum Chrifti 40.

1inimäpe-

€ó quódad Epifcopatum , quem am-

füta

biverat, nonadmiffusfuiffet. Quis

autem hic 7Zebuzer fuerit, & ex qua Patria,

"r

& qualem Harefim fparferit , de hoc altum

44f I

apud Hiftoricos filentium eft.

g.

Cleobius , à quo Cleobisni , füb Domitio

j J

Nerone & Petro Apoftolo circa annum Do-

h

mini f 1.

De hoc S. Ignatius in Epiftola ad

Trulleis fic fcripfit: Fwgitezpfims mequiffimi

I:rawfï!**'

"Diaboli Nepotes , Theodorum c Cleobiun ,

df

ui generant fruitum mortiferum, de quo,

n fquizs guflaerit, moritur eterná morte.

P

Dofitbeus , à quo Dofrtbeani , genere fu-

: $us , circaannum j 1.

DehoceontraLuci-

feria-

u

n

$

'HJERESES

J

FJH

ferianos ita fcripfit S. Hieronymus : Do//tbeue

i

Ji

j

Samaritanorum Princeps Prophetas repudia-

vit. Nimirum , tefte Philaftrio , aufüus eft di-

lu

Ü

r

cere, (olàm fecundüm carnem effe vivendum

l

t*ü)hlc

in Lege Domini, necfperandam Refurretio-

jl

p

nem, nec credendum effe Dei Spiritum, nec

Angelum, nec Judicium.

n

Gorthaus , quo Gortbeasi, circa annum

il

$3.ctiam unus ex feptem primisHxereticis fuit,

t

quorum unusquisque pro fe certam Sectam

st

induxit adversüs Deum & adversüs Chriftum

li

[

i

4

7)

ejus.

at

Masb.

othbeus hquo Masbotbeni , circa an«

JAULN

numDominig$. Qualem Hzrefin docuerit,

D n

Hiftorici non habent, . Hoc folàm habent ,

J

quód unus ex feptem illis Hereticis fuerit , qui

j

primó Ecclefiam Chrifti dilaceraverint.

h

* Simon Magus , in quodam Samariz vi.

h

€o, nomine G/£//os , natus , poftquam fuis

rzxítigiis & magicis artibus , quas apprim&

:

n

callebat , fibi$amaritanorum animos devinxií-

ul

fet, eb amentiz prorupit, ut palam diceret ,

L

Sedà Philip-

fe effe magnam Dei virtutem.

i

po, uno ex feptem Diaconis , Samariz przdi-

l

ij

cante, & doGtrinam füam ftupendis prodigiis

D

ac miraculis confirmante , ad fidem Chrifti

um

converfüs , & cum aliisSamaritanis falutari la«

—

!

!

æli LU

U

vacro expiatus , Philippo fefeadjunxit. — At,

[

i

]

l

l

cüm vidiffet 5/7707 Magws , qubd admanuum , ,

li

'

impofitionem Apoftolorum Petri & Joannis, |,

'qui Samariam mifli fuerant , SpiritusS. in Ba-

1

u

prizatos Fideles illaberetur , eandem potefta-

tem,

" SZECULI 1.

tem , quà Spiritum S. per manuum impofitio-

TUs: Dj

PIJM !t "

nem, Apoftolorum inftar , dare poffet , facri-

legh nundinationeab Apoftolis emere, & auri

Q D anUSCR:

argentíque pretio licitari attentavit.

Unde

[n o

m

W

S. Petrus hzcadillum,

uz habentur ACtor.

m

8. V. 20. Pecunia tuAa

Á

Spritm

t tecum in perditio-

! gem , quoniamdonum Dei exiflimáfli pecumiá

j du -

ofiaeYij .. .. . Penitentiam z'mq

ueagc

nb bac nequitia tun, C roga Deum , frfortà

s

qemsttatur tibi bac cogitatio cordis 1ui.. Non

Certam Wi

t5üs Gol

refipuit tamen S/psoz A4agt,nec ad meliorem

frugem fe recepit, quia ementitam dumtaxat

pesnitentiam exhibuit. Quare difcedens ab

Hf, Ottt t

Apoftolis , ejurato Chriftianifino , caspit Infi-

(idoonri

m h

tam Samaritanorum animis Apoftolicam do-

"! rinam evellere, & arti ma

gic€ operam im-

if penfiàs dare , in qua adeà exc

elluit , utomnes

W — vaperetinftuporem. Relictà deinde Samari&

W** warias Provincias

peragravit, &,cüm Tyrum,

p

j Phoenices civitatem, perveniffet , He/zzam ,

Wi5 quaftuariam & publicam meretricem, fibi (o-

n ciam adícivit ; quam & ubique fecum dein-

initt -ceps circumduxit. Tandem poft peragratas

&il Orientis Provincias Romam appulit ; qu&in

n2 TIrbe faam doCtrinam

propagavit, donecSan-

vl us

Petrus Apo(tolorum Princeps Romam

im (* 2ngreffuüs larvam ei detraxic, & famam, quam

n fibi, apud Populum nimis credulum, magicis

jux ^. füis artibus comparaverat, confutavit, Tan-

j dem , ut Neronituncimperanti & Populo Ro-

gj mano magis illuderect, à malis Geniisin a£ra

)iritusS-mE

! füblatus , fed ejusdem San&ti Petri precibus

1]

p

2

praci-

n

HJERESES

r

H)W" ]

&cipitatus periit , circa annum Domini 68.

:

rrores autem , quos diffeminabat fünt ifti :

ig

j. Jactabat fe Deurn effe coclo delapfüm :

gt

& quidem ad Judxos , ut Filium Dei, ad Sa-

W Vuin)

maritanos, ut Patrem; &ad Gentes , utSpi-

j 1 &G"m

ritum SanCum.

2. Suam Helenam mentis

n

sf

fuz primum conceptum effe dictitabat, ma-

trémqueomnium, per quam initio concepiífet

"m

Angelos, qui poftea mundum condidiffent.

pe

3. Dicebat fe effe Chriftum , séque figuram

Ir vii

dumtaxat hominis affumpfiffe , quamvis nec

[j

verus effethomo , nec verum corpus haberet,

H

n

nec vere , fed fiCté tantüm & fpecietenus in Ju-

ujá

!

!

dza paffusfuiffet, 4. Docebat Legem non à

Deo, fedà finiftraquadam intelligentia latam

fuiffe, f. Prophetis omnem fidemnegabat.

.,l,f,z:ä. j

7

€. Suam fuíque fcorti, videlicec Helenz,ima-

i

n

"

ginem füis Difcipulis adorandam obtrudebat,

bt

i

füb nomineJovis &Minervz. 7. Carnis re-

n

n

furrectionem , & bonorum operum neceffita-

temrejiciebat. Quo factum, ut ejus Difci-

* (

tb

pulinullo frceno coérciti impuné obfcoenis vo-

luptatibus plenas laxarent habenas, & promi-

tinln

fcuum mulierum ufüm licitum effe putarent.

W

n

L

l

T

7)

T

Denique S. Gregorius Nazianzenus OrAZ;one .

d

44.ait: Simomem Magum excogitáffe trigin- ,.

ta/EezeríeuDeos, Ex quibus patet 577202628 ..

MAg.

s fuiffe prodromum Harefiarchz Va- ;

lentini & nonnullorumaliorum. Quinimó, n

cüm adhuc viveret , jammultos Sectatores ha-

itdf

bebat Samariz & in variis Orbis, Nationibus,

H bl?»

* ' qui Smoniami dicebantur,

i li

Hynt-

SJECULI f.

$

n Dong

Hymenaus ,. & Alexander Btrarius, &

at ?

Pbiletus , circa annum Chrifti $6. fa&i Apo-

tlb delnh

m Den li

ftate & Heretici, multos à veritate abduxe-

runt docentes , Re/mrrecfionem jam effe fa-

of uj

demm

&am , & Circumcifronem Legémque veterem

effe ref ituendam.

De his S. Apoftolus Pau-

r

lus :. 7zzzoth. r. fic fcribit: Hoc Praceptuna

lod

7

commendo tibi Fili Timothee fécundàm prace-

1 condida

dentes imte Prophetias , ut milites in zllis bo.

sigeft

nam militiam : babens fidem ef:bonam con-

um

cientiam , quam quidam repellentes circaft-

mutih g

m naufragmverunt , ex quibus eff Hyme-

MUl , epu s e$» M Iexamder , quos tradidi Satama , u£

AU ;f r a pom blafbemare. 'Hanc porró blaf-

itil! ebemiam idem Apoftolus apertiüs explicat in

gt

2. Timob. 2. V. 16. verbishis : Sexzmo eorunm

Dd

qprudeht

&t Cancer ferpit , ex quibus eff Hymenaus et

Pliletus, qui À weritate exciderunt , dicen-

. Cs

rumpet

tes Refurreótionem e[fe faéfam , cw fabvertee

rumt quoruudam fidem.

ia

*' Cerintbus , à quo Cerintbiami , circa

ii

annum Domini 69. peffimis moribus affuetus ,

15 & PWH

tandem Hzreticus factus, fequentes errores

Áf p

divulgavit. 1. Deum non effe Conditorem

qus Orf

mundi, 2. JEsum Fabricatoris Orbis effe Fi-

ält

uf

lium & merum hominem ex carnali Jofephi &

u "

Mariz confortio natum, in quem Chriftus , id

f

jj

eft, SpiritusS. ab ea principalitate , quz eft fa-

, U

per omnia, in Columbz fpecie ad Jordanem

,Seäl(üfö

defcendiffet. Unde inferebat, JEsum quidem

jj

natum, baptizatum, paffum , mortuum , d

ad vitam fyiffe excitatum , fed Chriftum , qui

n('l

A j

in

€

HJERESES

j

n

in JEsurn, dum baptizaretur , illapfus eft, insa

y

affibilem , rnortísque penitüs expertem fuif-

E

i

W

i

T

fe, afferebat. 4, ACta Apoftolorum & Evan-

)

gelia rejiciebat , excepto tamen Evangelio

Y CJmSI

S. Matthzi , quod eá parte , quà JEsus ex Vir-

|

ginenatus dicitur, mutilavit. 4. Legem Mo-

V um

faicam nonà Deo , fed à Fabricatorelatam eí-

a

hn

fe dicebat , eam tamen cum Evarigelio Mat-

thzi neceffarió obfervandam effe , ut quis fa-

um

lutem confequeretur. $. Circumcifionenmx

Qi:frg

quoque üfcipiendam urgebat. — Qua decaufa

f

!)

Mu

explodebat Epiftolas Pauli , quód paffim in il-

lis aflerat, & inculcet , Chriftum nihilillis pro-

Tj

futurum , qui admitterent Circumcifionem.

)Qæ

WT

6. Fal(àsrevelationes, qua(iab Angelo fibi fa-

j

Ctas, pratendebat. 7. Commentus eft mil-

Mangn

|

WH

h

lenarium quoddam Regnum Chrifti in terris

|

poft Refürre&ionem Juftorum, & mille anros

LL

QT

ante Judicium univerfale, in quo millenario

Regno Chriftiinterrisjufti per mille annos il

uj

licitis carnis cupiditatibus & obfcoenis illece-

nn /e

T

bris indu]gerent. Propter hoc millenarium

W

i

Regnum ejus Se&tatores Cb///aff« feu Mille-

l! 1

futt

zariinominabantur. $. Volebat Hierofo-

lymam rezdificari , templum reftaurari , Prz.

| V

4

h

cepta Legis Mofüicz fervari, Sacrificia & vi-

( [fgm

€imas fecundüm eandem Legem immolari.

lil

Cujus Nationis & Generis Cerzzzbus fuerit,

*l

jj

nullà Hiftorià fatis proditum e(t, Videturta-

Aj

ol

men fuiffe Judzus, & ex eorum numero, qui,

TU

uti eft in Actis Apoftolorum c. 15. V. 1. De-

n

Jcendentes de Tudaa docebamt. FrBtres , nifá

eIrcum-

S$/ECUI 1.

F

eircumcidamini Jeeuudum morem Moiffs, mom

T

etef?is [alvari. Ylud tamen ex Traditione

ttem fl

$. Polycarpi Smyrnenfis E»ifcopi apudS. Ire-

m

nzum A. 3. Adversus bare[es c. 3. certum eft,

Dyd

quod cozvus fuerit S. Joanni Evangelittz,

Wuser Vi

Nam, cüm S. Joannes aliquando veniffet ad

Af Mo

balneum , &ibi Ceriz£busm vidiflect ,continuà

tamd

pedem retulit, & dixit : Fwgamus binc, ne

t a

Galneum , in quo Cerinthus veritatis inimi-

:,utquisf-

€u5 morAtur , [Ubitó comcidens nos opprimat.

Vl

Diotrephbes , lonat idem , quod zz/z//uf ,

udec

five decor zm[azus, VixittemporeNeronis &

xlm i d

S. Petri, infaniitque contra Ecclefiam Dei cir-

Vspre

€2annum7Q. GContrahuncícripfit S. Joannes

mtlionet.

Evangelifta in

iffola fua 3.'v. 9. hzc verbaz

ofb

écripft/fem for[am Eccleffa , fed is, qui amat

j

w diml

rimatum gerere inei , Diotrephes ,monrece-

n tes

pH nos.. Propter boc , ff venero , commonebe

nileanmos

€jus opera , que fecit , verbis maliguis gar-

ymleuc?

viens 12 mos , C quaft non ea ifH fufficiant , ne-

lans?

que ipfe fufcipit Fratres , e$ eos , qui fafcipi-

muilct

unt , probibet , ef- de Ecclefía ejicit. Accufat

ilhriut

igitur S. Joannes in eo Hzrefim, linguz petu-

f

lantiam , ambitionem , inhumanitatem , &ty-

t Eierl

rannideminFratres. Hozrefisenimerat, do-

ml

cerenon füfcipiendos , fed rejiciendos effe Pe-

Ya

regrinos , Fideles (cilicec, quos Fratres nomi-

yinmi

nat S, Joannes.

ib

* Ebion,hquo Ebionit4,circaannum Do-

vuort

mini 80. imperante Tiberio & fummum Pon-

Jmtm'qm'

tificatum tenente Anacleto, docuit y. Cir-

cumcifionem efle retinendam , uti & czteros

|

M

,W J

)

À 4

YLegis

W-

HJERESES

1

L

[

m

.*o;

*;wn'ü !

Legis Mofaict ritus unà cum Evangelio.

Chriftum fuiffe merum Hominem ex Mariz &

j

[o)

"m

fephi conjugio prognatum , ipsáómqueante

N

ariam extitiíTe,

3. Solum admittebant E-

Wl n

vangeliumS. Matthzi , mutilatum tamen quó

chu

adAvos & Pro-Avos Chrifli, &c. 4. Myfte-

Md d

tia quot annis, in Pafchate nimirum , in pane

ii

/

p

azymo & mera aqua peragebant. y. Prater

"

Dominicum diem etiam Sabbathum celebras

ii

bant. ContrahosS.Paulus acriter depugna-

que,quä

bat , uti habetur in Epiftolaad Galatas. c. z. v.

r.omiazh::

putat

I.C06. $. V.I.

Caterüm E/ioz linguá Heb-

taicá Zezdicum fonat, Et,

U

1i6d Hebrzus ,

lol

ex Hebrzo Chriftianus, ex

c

vhitl

hriftiano Apo-

ftata fa&tus fuerit , ex ipfius do&rina fatis ma«

d

fiifeftum eft,

hu

Menander Simonis Magi Difcipulus fuit ;

p

Á

genere Samaritanus , & in Vico Caparatenfi

ortus.

Circaannum Domini 80. fequentia

Trind

]

aíferuit. r. Mundum factü fuiffe ab Angelis.

2. Angelos nullo modo vinei poffe ab homi-

J

nibus, quàm perartis cujusdam magicz difci-

ln

plinam. 3. Chriftum sonfuiffe verum homi-

fan

nem. 4. Se Mundi Salvatorem deftinatum

[

efie: adeó quidem , utomnes falvari cupien-

Qt(in

tes in füo nomine voluerit baptizari, Permul-

n

ta etiam alia ejusmodi figmenta compofuit,

4

i

gems.'

vendidítque.

De quo fic dicit $. Ignatius in

frii

Epiftola ad Trulleif: Fugzte Menandrum

Ua

totamcollect ronem malienitath ejm.

*

tüft

Aicolaus Antiochenus , à quo Nicolaita,

lj

Fuit unus é feptem

circa annum Domini 8 3 i

Diaco-

E fumpr,ä

SJECULI I.

»

ln a

Diaconis , qui cam Stephano in minifterium

lg

viduarum ele&ifünt. Hic, cümab Apoftolis

MYQVesnte

de zelotypia uxoris , quàm plané venuftara

Mtehn t

habebat , increparetur , ut de hacre feimmu-

1men quö

nem faceret , uxorem in publicum produxit,

! 4' Myü(p

dicens , ei nuberet, quisquis vellet: coatra

Thinpane

illud preceptum Ddmini: ,Q«os Deus cozjun-

footer

xit, bomo non feparet. Ex quo occafionem

n

fümpsére alii, credendi , licitum effe unicui-

ïtcrdepugn j

que , quá vellet foeminà uti: unde Ico/azre

lt 14

nominabantur tales , errátque error illorum

lpH

nontam circa Fidem quàm circa mores : quod

Dhent,

fatis colligitur ex Apocalypf. . 2. v. 6, ubi De-

t At

us laudat Angelum Ecclefiz Ephefi , eó quód

v ttte

odio habeat /acZa Nicolaitarum. &v. 14.lo-

quens Deus Angelo Pergami , ait: 5e2 babeo

yuhsfüt

ndvuersus te pauca , quia babes illic tenentes

tl

doc£rinam Balaam , qui docebat Balac mitte-

, at

ve fLaudalum cor am filiis I[T ael , edere e& for -

ibingo

sicari: itA habes Ci 12 1enentes dotirinom

fedbhoni

AVicolaitarum.

yali

Promifcuam igitur libidinem permittebant

v otti«

primi Nicolaite, quod Nicolaus Diaconus mi-

nimé intendebat.

Unde illum meritó excu-

dufinatur

vi t

fànt Clemens Alexandrinus Z, 2. €?: 3. froma-

j Pemi

£um. Eulebius Z. 3. bzffor. Eccl. c.2 9. & Theo-

eul

doretus Z. 3. Herezicarum fabularum.c. 23.

fcribüntque, fe&tarios illos f/2//0 zemize nun-

] mtiu!'ü,l

vfaimW

cupatos fuiffe Nicolaitas : quamvis cetero-

quin fateantur, ex quibusdam geftis dictisve

Nicolai Diaconi cudendz hzreíeos pretex-

f] X't/fäl'flu

M

jl

tum fumpfiffe Nicolaitas. Praterea licitum

Di*

[« 9(0

146

HUERESES

effe dicebant vefci idolodytis. TIos & alios

"

hujusSgculi primi Hereticos confutabant ip-

,

j

r

jl

j

fimet Apoftoli, & quàm maximé S. Petrus &

ncupi!

S. Joannes Evangelifta,

l

(fykïi&fn l

; æä,-jnfm

S/ECULUM II

lm&-

* saturninus. Bafttides. * Gnoflici. * Cara

gY

porates. , Chiliafle. AquilaPonticut. Na-

zAY .

Cer don.

Valentizus.

Ptolomeufz-

Pt

i

Secundus.

Baffaus.

Colorbofus.

Heracleo,

Marcus. * Marciem. Cainnni. Mrchontici,

! i

tc:;iif!ff

Bardefanes. Harmonius. . Tatianus. Seve-

| W ,

vus. * Encratite. Apelles. Alozi féw Alo-

IABL..rrotyrit&, Afcodrogite. * Montae

o

gl

s. * Cataphryce. Pepuzita feu Quintil-

diami. Flerinus et: Blaflus. * Pafchatita fem

!xr,simzc

uAntuordecimani.

Theodotiom.

* ddam-

iil

taut

gnami. Smmpfcor vel Elcefej. Symmachus.

[

L2/771772

Valefrt. -ngeliei, 2dpoffolici. Ophiza. $e-

h(

-

[j

i,

-dturniuus patrià Anticchenus, X

ht

$

quo Saurniani Haxretici.

Virus

Df

fus doctrinz , uti Author eft Phila-

TT

&rius, à Simone Mago & ejusdem Difcipulo

rir

Menandro haufit, turpitudinémque fimonia-

eam in Syria inflauravit , circa annum rt18.

J

Docebant autem Saturniani tefte Tertulliano

i

Bib.de barefibus. 1. Solos feptem Angeles

LLj

J fg

mundum feciffe prater confcientiam Dei Pa-

Wif

tris. . Diftareautem Angelos'à virtute illa fa-

giim

perna , à qua dieunt lumen fuiffe demiflum ,

t

d

quo

fl

S/ECULI 1I.

11

dog

U.

quoó mundus ifte, quemafferunt per ordinem

Angelis divifüm , illuminaretur.

Cujus lu-

minis eoncupiícentià addu&i Angeli, ejus vir-

£utis videndx maximo defiderio tenebantur,

J

Sedtatim in cxlum conícendit, & ab eo re-

VATV

ceptum eft. Videntesitaque Angeli , feaffc-

qui non poffe , quod maximé optabant, dixe-

li, .

yurtad invicem : Faciamus hominem fecun-

Pinyy;

düm imaginem & (imilitudinem noftram. Qui,

- Bd

At

cüm fa&us effec, tantz imbecillitatis & impo-

W. n

tentiz inventus eft, utineo vitafüb(iftere non

j f d-

poífet. Quod videns virtus illa füperna, in

* Mitfge

eum immifit fcintillam, qug illum erexit, &

viverefecit, Ideóque illi (cintillz non mino-

! Qtintf!-

rem virtutem tribuunt quàm Deo.

Plures

i

ejusmodi fabulas comminifcentes foedé dila-

* AMne

a,

cerabant Evangelium Chrifti, àt fcribit S.Hie.

ronymus adversüs Luciferianos. 4. Dice-

ii

bant, Chriftum modo umbratili tantüm ap-

paruiffe, & non veram carnem animámque

hominis affumpfiffe, atque ita omnem ceeo-

j Vs

nomiam myfterii Salvatoris compleviffe, 3.

-D

Cum fuo Magiftro Simone Mago promifcuum

Dd

fceminarum ufum licitum effe dicebant.

x mon

Bafilides , patrià Alexandrinus, à quo B-

um 1

fflidiauiWwretici, circaannum 124. Vir fuit

]

acutiffimi ingenii ; adeó quidem , ut viginti

n MW

tria voluminaàfe confectareliquerit. Dehoc

n

Gloffa fuper profationes Evangelii Lucz di-

t

(j !

cit: Hunc Ba(ilidem & Apellem füb nomine

f i,

'Ihome & Matthiz & aliorum Apoftolorum

qüO

Nimirum x. Negabat

multa fal.fä feripfiffc,

eum

IZ

HJERESES

1 Hgmmlm |

cum Judzis Chriftum paffum ac crucifixum

j D

fuiffe , eius veró loco Simonem Cyrenzum,

j

2. Avertebat fideles à martyrio , dicens, tem-

wm n

pere perfecutionis negare Chriftum, crimen

i

noneffe, 3. CumSaduczis, Simone Mago,

[

iA

Hymenxo & Phileto negavit fore carnis re-

i

Ü

furrectionem. 4. Docuit virginitatem non

m

effe majoris meriti, quàm conjugium. j. E-

*GWä

piftolas ad Timotheum & Titum rejiciebat,

m,qum

&t Tertullianus Z, $.in Marcionem habet. 6.

l

5. Hieronimus inlibrum Amos (cribens, hxc

] V

addit: Bafilides omnipotentem Deum por-

Á

r

h

tentofo nomine appellat , eümque dicitin folis

d

circulo contineri,

Idem adversüs Luciferia-

nosficfcribit: Bafilides füummum Deum, Ab-

iil

At

raxas cum trecentis fexaginta quinque editio-

'latm

nibuscommentatus eft. 7. IrenzuscumTer.

Irimy

tullianoafferit, Bafilideminter cztera delira-

t

menta habere, Chriftumnon à Deo , quicre-

$n

;I

I

avit omnia, fed ab Abraxas in phantafmate ,

nonin fubftantia cárnis miffum fuiffe. $9. Cüm

i,

m

in ZKeyptum veniflet, ait Philaftrius , doce-

batdeinnato & folo Deo natum fuiffe íntelle-

atl

€um , de intelle&tu verbum, de verbo fen-

yati

r

fam, defenfu autem & virtute fapientiam , de

War

virtute & fapientiaPrincipatus , & poteftates,

'

j

m

& Angclosfactosdiverfos, Ipíienim Angeli,

inquit, fecerunt primum coclum : poft hos

Qitit

h]^

alii Angeli fecandiüm coelum creárunt, & ita

alii ex aliis prolati fecerunt tertium coelum ,

BU

(f

sicque tandem fecundüm ordinem & alii tre-

centos fexaginta quinque coelos condiderunt,

M

9, Ho-

S/ECULI IK

13

9. Hominem ab Angelis factum effe commi-

tf

niícitur.

vJrtu,

Dominum quoque verum omnipo-

VC tj

tentem audet Angelum dicere, qui genus Ju-

l, trmn

dxornm in hzreditatem accepiffet , eósque

eduxiffec de cerra ZEgypti,

De hoc Bafilide

uoneMago,

TW

$. Ignatius ad Trulleisficfcripfit: Fzgzre Ba-

Itltm non

fllidem ( totam coleciionem. indignitatis

;mml ïl El

apfeus.

rb

* Guoflici , ficdi&ià Cognitione &Scien-

tia, quam hi prz czterisjactabant. LHerum

n hubg, 6

bns, t

Authorem alii Bafilidem alii Valentinum fuif-

fejvolunt. Sed Irenzus //b. r.adversus Hz-

Deum poh

dl

refes c. 24. eorum Principem Carpocratem

adíftruit.

Atque huic omnino credendum

Tunferii«

un, A.

eft, quia illorum ztati vicinior fuit. Emer-

ferunt autem circa annum Dfii 139.

'am

queeditio-

um Tet

fuerunt turpgs , ut cüm ab aliis per diverías

terrarum partes aliter atque aliter nominaren.

d

Q,qudt

tur, nonnullieos BorZorz£4s vocitarent , hoc

eit, cemofos; utiqne ob nimiamillam turpitu-

vt

j, t Om

dinem , quam in ipfis adeó fuis facris exercere

dicebantur. Nampromifcuum mulierum u-

js, d

fum & libidinum furias in fexus & in corpora

ffindle

permittebant : eóque impietatis devenit fa-

verto f

m

crilega eorum temeritas, ut infantalum recens

hnatum rminutim jn mortario contunderent,

vt

st

pipere, melle, & aromatibus condirent, eó-

que in modum cibi Euchariftici vefcerentur.

g

Hos hzreticos prznotabat S. Paulus , fcri-

,r'unü'z

bens r. sd. Tzmotb. c. 6. v. 20. ihis verbis :

m

O Timothee ! depofitum cuflodi, devitans pro-

i

f"nas vokm novitates , d oppo[ftiones f'alfs

lt

2072

L

14

HJERESES

mominit [cjentie, quam quidam promitten-

In hac fabula-

i

! B(l::w

265 , eirca fidem exciderunt.

u

lu

rum & genealogiarum fcientia, quam hac in

i

,ni

Epiftola meritó carpit Apoftolus, toti verfa-

bantur Gnoftici. — Quippe , qui ZEozse feu

Deorum Syzigias , hoc eft , conjugationes in

"a

t

iij W

Deitate fingebant , quorum alii aliorum fobo-

v

les effent , quorümque poftremus mundi ifti-

Hincdicebant z.

m

us afpectabilis opifex eflet

Conditorem hujus mundi non e(fe Deum , fed

lm

p

nomen Dei fibi arrogaffe , eümque Judzis de-

l

|

diffe Legem , & Prophetis adfpiráfle, 4. Pa-

gmm

trem , ut ejus imperium fübverteret, mififfe

At

sl

Jesuu SALvATOREM Cuusrun, qui Teftamen-

ä TU

tum aliud cum EleGtis (anciret. 3. Negabant

TTl

V

f

]:

Chriftum veram carnem accepiffe , & de Ma-

d

]

|

ria natum , fed per Mariam dumtaxat oftenfum

Wt

D)

fuiffe, 4. Carnis refürredtiofiem & (ecutu-

.'sil,ukuiïfx

rum judicium inficiabantur , ut tantó liberiüs

m

in omne flagitium ruerent , quantó minüs poe-

LU

! hi

nam propter illud infligendam crederent.

$.

Libros pené innumeros füb ementitis nomini-

niün

ml

bus obtrudebant. Videlicet Evangelia Evz,

Salomes, Petri, Jacobi , fecundüm Hebrxos,

Ü

Ti

fecundüm E£gyptios , Conciones Petri & Pau-

&

li, item libros de infantia Salvatoris, Norex

i

uxoris:No€mi, Prophetias Pachor , feu Bar-

(

coph, Cham, Zoroafítris, Hydaípis, Oftra.

lii W

nis, Orphzi, & aliorum.

Atque hi erant

D)

(f

fpurciffimi illi Gnoftici, propter quos primi

u

Chriftianitammalé audiebant apud Gentiles ,

LU

4l

uti referunt Irengus //£. 1. €, 24. Eufebius Zib,

PT

4.HI.FW'.

Ril j

S/ECULI II

1177

13

at h.

4. Hiffor . Eccl. c. 7. & $. Epiphanius Hereft 27:

Qu licin

Sed hzc eft aftutia Diaboli, ut veram Chri-

ROE

ftianorum Religionem exofam faciat , pronos

Znypy f

inmalum Chriftianos corrumpit.

It

* CarpocrAtes , Pater , uti jam diximus ,

lm ab

Gueflicorum — Circa annum 139. docuit. 1.

Tradi

Chriítum non ex Maria Virgine, fed ex femine

Vg r,

Jofeph purum hominem natum ; virum qui-

n d

dem bonum & fanctum , cujus anima poft cru-

Vr

cifixum corpus in coelum fit recepta, caro au-

rä&- :- P l'

teminterrisrelida. Nam opinabatur folüm

^tt, ml

animi non autem carnis falutem fieri, ut Au«

iTelmty.

thor eft PbZaff rias cum Tertulliazo. 2. Mun-

Nibut

dum non effe creatumà Deo, fed ab Angelis.

N

3. Totum vetus Teftamentum rejiciebat : De

atoftenfün

quare dicitgloffa Levit. 13. Izcorpore lepram

v Meeuto

gtrit . qui Eccleffa detrahit , ficut. Carpocras

n fber

tiani ,qui uegntnt carnirefurrect ionem. Coe-

teros errores in Gnofticis jam habemus.

$e-

Uninisye

m f

€tz hujus focia , imó inventrix fuiffe traditue

( mnt

ÍecundümS. Auguftinum quzdam Marcellina,

angclizEvæ,

quz colebat imagines JEsu, Pauli, Homert,;

& Pythagorz, cas adorans & iisofferens in-

cenfüm. De Carpocrate fic fcribit Nicepho-

ib

J Mi

rus //b. 4. Hifl, Ecclefiafl.c. 2. Carpocratem

vequalem fuiffe Bafilidi , tradit Irenzus , & eo-

g, l

ij 0

rum, qui Gz0fP;ci appellantur , Authorem &

Ducem facit : quem non puduit artem magi-

ve D

- qui pn'ml

cam propalam exercere, quam Pater ejus Si-

mon clam & fübdolé profeffus fuerat, — Glo-

gt t

i

tiam is aucupabatur, & fefe efferebat artibus

amgoe

hHi f

cgrioüs , per €os , quos ipf& conficiebat

reg

x

16

HJERESES

res per fomniorum vifiones & per affeffores

qum

fs

Dxmones. Dobebat quoque eos debere om-

nem perpetrare turpitudinem, qui ad perfe-

/;Jll'ku Pw

€tionem arcanorum facrorum fuorum vellent

(s

ervenire: neque fieri poffe, ut quisquam

gt

fi,:fl [

effugeret eos , qui mundi Principes apud ipfos

appellarentur , nifiinfandis omnibus fceditati-

T

bus fatisfeciffet,

aol

* Ghiliafl s cum Cerintbianis , de quibus

al

füpra in Seculo primo, fe&am penecommu-

Á

W

tüy?

nem habebant.

Nominabantur autem C/z-

P

l

j

liaft«, hoc eft, AMillezarii ideó , quód dice-

n

rent , poft Refurrectionem foremille annos ,

quibus hic interris San&ti cum Chrifto corpo-

wj

raliter epularentur. Emerferuntcirca annum

l

D

)

130. Author corum fuit Pa772* Antiítes Hi-

l

í

.'fjrelhginu

erapolitanus , S, Joannis Auditor , üt inquit

I

Irenzus, & Policarpi Sodalis. Sed qui, utij|

j

N

Nicephorus/ 3. c. 2e. Ecc£. Hifforia habet, ig-

n

norans promiffiones arcano quodam myfterío

M

l

J

effe editas, has craffiüs acceperit: quippe;

i

Y

qui mente acri non fuerit, id quod conjicere

ng

in

licectex ejusoratione. |Alii tamen hujus fectz

Authorem fuiffe volunt Nepotem, Epifcopum

*: 3j

cujusdam Urbis in JEgypto circa annum 270.

W

HictefteEufebio /. 7. c. 24. intellectu Judaico

fentiebat de futuris promiffionibus , eásque

Epicureo more corporaliter exhibendas do-

J

cebat, & mille annis in libidine & voluptate

h

(It

eorporali hic fanctosin terrisregnaturos cum

iyj

Chriíto.

Probare hzc conabatur ex Apoca-

Wl

jr]

lypfi , Joannis ; de qua ctiam libellos edi-

UT

lt

dit;

SIECULEJE

r7

Mmqie

qui continebant hujusmodi interpreta-

SO m

iones.

Id

Türm d

"4quila , Ponticus genere , ex Paganifio

ad Chriftianifmum converfus tandem £ézozis

L Qusqu

fe&tam , de qua fupra in Szculo 1. amplexatus

Sipudify

uf

eft, circa annum 132. De quo ficfcribit Epi-

Ul phanius //b. de Mez/aris c& Ponderibus: Cüm

àprimo fuo habitu non difcederet, &creden-

iitqlu

do videlicet vanz Aftrologie , quam exactà

at

edo&us erat , fed quotidie pofitionem nativi-

at (

tatis füze fpectaret , redargutiisque à Do&ori-

u

bus & increpatus eá gratia , fenon corrigeret,

Tlegon,

Íed potiüs contentiosé fe illis opponeret , &

ilo o

non confiftentia confirmaret, fatum videlicet

droramun

& narrationes de fe ipfo, expulfus eft ab Ec-

inifes

clefia velut inutilis ad falutem.

Ex quo facto

, ii

amarulentiam, velut ignominiá affectus, men-

g,

teconcepit, &ad emulationem elatus eft , &

j

abnegato Chriftianifino , ipfiüsque vità, pro-

hmoylt:

E

Atque

felytusfit, & cireumciditur Judsus.

tt: Qu*

tunc laboriofo ftudio tradidit fe ipfum ad di-

nl n

Íícendam linguam Hebrazorum. lUbi veró hanc

fummé didiciffet , interpretatus eft , non rectá

us

i

ratione ufüs , fed quóaliqua ex receptis libris

um t

perverteret, irruens in feptuaginta duorum

ii

interpretationem , ut teftimonia de Chrifto in

ys, 6f

Scripturis prolata aliter ederet, propter con.

hiben

dud

fufionem , quam füftinuit.

Hucufque de ver.

j

]

1

bo ad verburn Epiphanius. Voluit autem A-

qitu

il

in

quila Ponticus Chriftum natum effede Jofeph.

Unde illud Ifaiz 7, v. 14.. Eece ! Prgo comcz-

a

;

f

VL

Biet, itainterpretatus eft . Ecee ! jwveneuln

i

j

1f5

18

HJERESES.:

w yam

is ventre concipiet ci pariet Filium. t illa

Wi

1

1]

verbaibidem : Pariert Filium , e$» nomen ejus

us

Y

Eianuel, Give mobifcum Deus : (icinterpreta-

(WUO l

tuseít: Ef omen ejus potems cum bominibus.

Nempe Prophetam quidem potentem , fed

n

7

V

M

non DeiFilium effe docebar Apoftata ille.

i

n

Nazars&i, tefte Auguftino & Philaftrio

li 1

Brixienfi Epifcopo , /;b. de bereftbus, & Naza-

m

d

reth, ubi Chriftus conceptus fuerat, nomen

Y

ii

habent. Prodiiffe videntur circaannum 155.

Il.qu J

ul

-Quo Authore, id nullusScriptorum prodidit,

]i

il

Nififorteilliipi Pharifzifuerint, qui, utiha-

betur in AGtis Apoftolorum c. 15. v. 1. De-

feendentes de- fudaa Antiotbiam , docebant

Fratres , quia nift circumcidamini [ecundum

legem Moifis , nom poteffis [alvari, Nam et-

Q

:

('.l!;:.

fi Nazarzi Chriftum effe Filium Dei confite-

gentur, afferebant tamenlegem veterem jux-

ta omnia füa precepta, una cumLege nova,

efle fervandam.

Hinc dicebant.

I. Chrifti

[

