Pifanos claffes fuas litto«

j

locatis Genucnfes &

1]

K 4

ribus

152

RES GESTJE

H

l

xibus Romanis admovere juffit , tantimque

h

| ,mi

Anacleto & fautoribus ejus urbem tenentibus

injecit terrorem, ut in editas turres falutis füze

[,blls

tuendz causá concefferint,

| (.'tl[o

Quá re animad-

versá, ab amicisreceptus ipfe cum Innocentio

g

n

pacato agmine Urbem ingreditur , cümqueil-

lum in Latrano repofui(let , ipfe Aventinum in4

'gmg

fedit.

Conatus eft prz(entem controverfiam

ij

cum Anacleto dirimere , vel negotio , vel ar«

s

mis ; càm veró Anacletus nec ullius colloquii

(nhn

nec prxlii copiam faceret , omne ftudium ad

j

Auguftalia infignia accipienda convertit. Ana-

fgrc |

cletus Bafilicam Vaticanam tenebat operibus

inpt

przfidióque firmatam , in qua moris fuerat dia-

I

dema Imperatorium tradi, Sed, ne diuturna,

p

huic folenni actui morainjiceretur , facta eft il-.

)!

lacoronatioinBafilica Lateranenfi. Lotharius,

L

ubiin Germaniam reditt, Anacletus Romz in-,

u

harens fautores Innocentii de novo exagita-

Y

Xit, Rogerio quoque terras Ecclefig invaden-

il

te, X quotquot Innocentium fequebantur ,

ii

crudeliter infectante,

Unde Innocentius ite-

w

rum cogitur Lotharii opem & pra(idium im-

p

plorare, qui tandem alteram in Italiam expe-.

i

ditionem decrevit, exercitámque mulró, quàm,

DN

ante,majorem paravit, feciimq; adduxit Henri-.

f

cum Generum füum, Bavariz Ducem , cui par-

u

tem exercitüs dedit ad comprimendum Roge-

wpfea

rium Roberti Guifgardi Filium , à quo fuperiüs

ifta

TT

vidimus Boémundü Fratrem natu majoré füp-.

plantatum;quippe qui ab Anacleto R egis titulà

j

& infignia obtinuerat. EHunc Henricus bello,

"

perfe-

SJyECULT XTE

l'f,;

D

perfequens omnibus feré oppidis fpoliavit

T

;

l

Campaniz , Apuliz , Calabriz , reliquísque di-

m

tionibus , ita, ut victus & extorris vix ullolo-

ltl

co tuto confi(lere poffet, Alteram exercitüs

ll

partem fibi afumens Lotharius , Longobardos

n2

Y

erduelles & tumultuantes ad officium pacém-

Mi

que reduxit. Terras deinde Romanz Eeclefiz

M

N

"

t

omni przfidio munitas, qux Anacleto obtem-

TL

perabant, Ravennam, Flaminiam , Picenum,

T

l

Umbriam, Anconam, Spoletum, fübegit , uti

hz

& Barium tandem in Apulia. Verumtamen

m

|

regreffo in Germaniam Lothario , Rogerius ,.

[

femper in fovendis partibus Anacletipervicax

Rfl

& obflinatus, quecunque amiferat , brevi re-:

Eururga

cuperavit , prxtereáque Capuz. Principatum

ii

occupavit, mortuo ejus Principe Reinulfo.

Qu

IIl. Quà invafione irritatus Pontifex In-

m

nocentius copias adverfüs Rogerium à fe ex«.

u

communicatum eduxit : fedincautus, & fpe-

j

cie traCtandx pacis elufüs in manus Guilelmi;

T

Filii Rogerii venit an. 1:39. qui captum ad. Pa«

ynit

trem adduxit.

Jam fuerat poft oc&to circiten

"

annorumin (chifmate decurfíüm mortuus Ana-:

KW'

cletus 5 Cüm Innocentius apud hoftes capti-

Wi

vus dira & indigna fibimetuebat. Sed longé

NU

Hr

fecusrestotafücceffit, Rogerius enim , per-.

d

quam honorificé illum habuit , omníque cultu.

j

profecutus eft, & pacem ab eo füpplexrogavit,

W

miffisad Pontificem Oratoribus : que itacon«

i

clufa eft, ut Rogerius , ejüsque Succeffores.

jl

beneficiario ab Ecclefiajure, & füb Regis titu-

3

T

lo ditionem. Neapolitanam omnem , (imülque

d

Apulim&

rf4

RES GEST.E

n

Apuliam & Calabriam, ipsámque Capuz Prin-

J

l

j

cipatum poffiderent, cum certa annui tributi

Ecclefiz Romanz folvendi indi&tione. Roge- rusda

j

rius ejüsque Filius pedibus Innocentii procum-

bunt, perpetuámque fidem & clientelam Pe-

jggaïos

tro Apoítolo & Innocentio ejüsque Succeffori-

j

bus jure jurando fuper facrofanctis Evange-

&a'a?f

Innocentius vexil-

l

memim

liis przftito pollicentur.

lumproindicenovz inveftiturz in manü utri-

i

al

usqueporrigit. . Atque ita Principesilli Galli-

cani pulcherrimas Provincias innumeris labo-

udiiy

ribus, & ftupendá fortitudine à fe fübaCtas , &

T

de manibus Saracenorum & Schi(maticorum

;CïatOïj

Gracorum ereptas & vindicatas , in feudum

» AUlh

Sanctz Ecclefiz & nobiliffimam facri Patrimo-

t

nl

nii Apoftolici partem erexerunt.

IV. Innocentio defuncto fü

cceffit Ponti-

i

fex Luciusll; Lucio Eugenius lll. Eugenio

V

Anaítafius! V. 'Anaftafio HadrianusIV. Ha-

TO

j

driano Álexander lll.

Et hic fchif(ma novum.

vemid

Nam tunc Imperator erat Fridericus cognomi-

a

neZEnobarbus Sueviz Dux. Hic in Italiam pro-

ii

fe&tus primo congreflu Hadriani V. Pontificis

g

mll

pedes ofculatus quidem eft, fed folitum flra-

toris ofhcium exhibere recufavit.

Poftquam

(f

tamen altero die id officium ab Antecefforibus.

frin

exhibitum fuiffe, demonftratum eft , alacriter

trd

co functus fuit Fridericus.

Unde illum ,. prz-

"mf

ftito de tuendis Ecclefie Romanz juribus Sa-

"T

cramento , Hadrianus Imperiali coroná redi-

Bs

mivitanno I145$. Sedecce! quantum ex uni-

tt)h

us füfpicionis fcintilla incendium ! Londonien-

NY

$

S!ECU-LLI XIIL

rjy

n

fis Epifcopus Romana ex Urbe rediturusinAn-

Ym

M I)

gliam per Friderici ditionem cüm pergeret , à

quibusdam impiis captus , fpoliatv; , & peffimé

ts

"n

h

habitus fuit.

His auditis Pontiiex Hadrianus

vx

u Pi

"

Legatos ad Fridericum Imp. mifit cum literis ,

j

n

n

quibus de execrabilifacinore, & de ejus vindi-

E

&a à Friderico neglectà conqueftus , addidit :

cmm

j

?

meminiffet, quàm propenfo animo füprema

!

Sedes illi contuliffet plenitudinem poteftatis ,

j

j

l

l

nec collati beneficii peeniteret , quin potiüs no-

mm'.;!z

i

j

:vaalia, quecunqueliceret, beneficia collatu-

hs

ram.

Officiofz iftz literx adeó finiftré ab Im-

a

peratore ejüsque circumftantibus cerruptori-

fuds

bus Aulicis acceptz funt , ut juffi fuerint Lega-

DI

ti Pontificii poftridie primo mane redà vià Ro-

mam citiffimé repetere : prohibiti etiam fünt

o

u

ad aliquem Epifcopum vel Abbatem divertere,

[)

Nec moratus eftFridericus literas circulares ad

Wi

o

Principes , Respublicas & Epifcopos omnes

transmittere, in quibus veram reticens lega-

a

tionis Pontificiz caufam , expoftulabat, fenon

n

aliunde quàm à folo Deo per eleCtionem Prin-

i

cipum accepiffeImperium, &c. Edicto prz-

pl

terea fübditis vetuit Romam peregrinari. Ha-

drianus profpiciens Fridericum moliri exitiofif-

Ávl

fimum fchifma, aliis, quàm mitiffimis, litcris co-

p

natus eft ejus animum delinire, declarans, fe

j

in prfentibus vocem Zezefíczi nullatenus pro

feudo accepiffe , fed pro benevolo propenfi

animi benefa&to , nec dare coronam pro con-

ferre pleno jure , fed pro imponerecapiti. Ve-

Tumtamen , cüm Fridericus multa injuta & £a-

D

ccre

156

RES GESTJE

4

cere & poftulare non ceffaret , rixa prior re-

n

cruduit.

V. EtHadriano pauló poft mortuo, cüm

[

" OW(

i

(

anno 1 159, fuffe&us effet Alexanderlll. Fride-

| fllüm

ricus Octavianum Píeudo - Pontificem oppo-

I

a,ll)*

fuit, à duobus fchi(maticis Cardinalibus pro-

M

m[uhnb

motum, etfíi Alexander, eminentiffimi Vir me-

riti, fuiffet reliquorum omnium Cardinalium

ld 3

Vs

nl il

fuffragiis electus.

Nomen porró Victoris fibi

O&tavianus fümpfit.

Quo apud Lucam Tu-

al

l

jrerit

Ícis civitaté mortuo , àfchifmaticis fübftitutus.

eidem fuit Guido Cremenfis , quem Paíchalem

jl

lll. nominárunt anno 1164.

Sequenti anno

m

ht

Alexander, qui in Galliam , ut in tutiffimum

refugium, concefferat , Romanorum Lega-

MW

;UHSHO(]

tione. invitatus in füuam fe recepit Romanam

Sedem.

P

VI. Pofthzc Fridericus ZEnobarbus anno

yit

1167. inItaliam formidandum exercitum du-

Mintud

Xxit, & Romam arctà obíidione cinxit.

Sed,

p

quiterrorem, incendia & vaftitatem.circum-

Q

J

h

tulerat, graffante in exercitu ejus peítilentiá,

Ei;(k

obfidionem folvit, & majori füorum parte a-

W

miísà vix incolumisin Germaniam evafit.

A-

a

d

lexander pertinacé Ecclefie perfecutorem Eri-

dericum anathemate perculit, omnésque il-

LU

(inij

lius fantores: fimulregno eum depofüit & Im-

perio aliàg; omni ditione. Eundem in finé ejus-

l

dem fübditos omni juramento & fubjectionis.

i

fide folvit; imitatus Antecefforis fui Gregorii

D

'.'

VIl. exemplum, qui Henricum fimilia patran-

L

tem fimili fententià in Concilio Romano dam-

n

naverat

S/ECULI XII.

u ',-;7

liirn

maverat. Eodemanno, quieft Chriti 1 168.

Mediolanenfes Urbem fuam , quam Fridericus

j

T

ante paucos annos everterat, magnà diligen-

:

l

j

Jl

tià inftaurant atque communiunt.

Alexan-

m

dria etiam novacivitas, ficànomine Pontificis

1

di&a , loco commodiffimo à Cremonenfibus &

Infübribus , & Placentinis edificatur, ut fit

adversüs Papienfes & Marchioném Montisfer-

ï*ïäc

jl

rati; fautores Friderici, validiffimum in Longo-

ln

bardiapropugnaculum. Ipfe veró Fridericus

Allitg

alterà in Italiam tentatà expeditione , acie cum

Mb

Mediolanenfibus congreífus, amiffis armato-

aj a

rum viginti quinque millibus , in fugam actus

tlna

Papiam fe recepit, rebüsque fuis defperatis ,

lg

affumpto famulihabitu, cum aliis quinquefa-

mulisnoctu abfceffit, & vix fofpes Alemanni-

( i

amtepetiit,

Tot igitur cladibus fra&tus, &

p

populis omni ex parte rebellantibus , pacem

m

expetere compulfüs eft: quse anno demüm

f

&

1177. Venetiis, quó fe Alexanderreceperat,

Tl

(

eó quoque accedente Friderico , peracta eft.

jj

(

Hzcin Occidente.

VH. In Oriente, Fulco Jerofolyme Rex

i

i

inter venandum equo excuffusinteritt. Reli-

"i

(

&a uxor & impuberes Filiitanto gubernaculo

inter hoftes Saracenos erantimpares: maxime

cüm Edeffam Noradinus Saracenus jam expug-

náflet. Et quía res Chriftianz illic ad extre-

mum dedu&z Occidentalium Principum opem

requirebant, Bernardus, ille omni przconio

ld

major , fcriptis & voce vivà expeditionem cru-

€iatam urgebat., approbante Eugenio Pontifi-

|

»

ce;

158

RES GESTJE

ce ; Regésque Conradum Germanig & Ludes ','UICP

vicum Vll. Galliz , ad Jerofolymitanamprofe- j

Gionem excivit circa annum 1145.

Conras

! (:glali*«

g

dus ducens peditum ducenta, equitümque (e-

ptuaginta millia, poft acceptam à Manuele Im.

jl

peratore Grecorum fidem , hujus tandem per-

ypil

fidià & invidiàingentem exercitüs partem mor-

j prïm:

teamifit , & qui evaferunt , morbis debilitatog

gt

eduxit , prebito fraudulenter corrupto fru-

anti

mento , ac farinà gypfo accalce permiítà , quae

1 pom

tamen enormi pretio vendebantur, Datis quo-

ii

que fraudulentis dü&toribus, qui per devia &

venti

hl

inacceffa ducentes , miferos milites fatigabant ;

difpofitis etiam per omnes viarum anfractus

sin

przdonum infidiis , qui fatigatos de füblimibus

af

&arduislocis vulnerabant, Cümque Germa-

d

norum & Francorum copiz admodüm immi-

jv

nutz Paleftinam attigiflent, ob quorumdam

yiy

tum zmulationem, tum perfidiam nullum ope-

Lhwi

rz pretium fecerunt , atque re infectà multis

iW

exhauftis calamitatibus Germani primüm , &

du

n

fubinde Franci ad propriareverfi funt.

VIII. Anno rrr1$. inftitutus eft Ordo mi-

hn

Horum erat habitatio

litum Templariorum.

d

prima juxta porticum templi Jerofolymitani ,

unde & nomen fortiti fünt.

Eorum autem of-

bt

D

ficium erat Peregrinantes in Paleftinam dedu-

tfün

cere, atq; ÀSaracenorumiinfidiistueri. Ordo

. veró Hofpitaliariorum S. Joannis jam indeab

m

anno 1 104. Auhore Joanne Gerardo Provin-

Áf

ciali ex Ordine Marticenfi ortum duxit.

Ho-

14

rum munus verfabatur in füfcipiendis Peregri-

jj

SJECULI X!t.

1f5

t

nis fepulchrum Chrifti adeuntibus , quia necef-

lii

faria quzque ad victum fuppedicabant.

l n

)

Qui

Ordo latiüs propagatus ad füfceptionem Pere-

rf

1

grinorum adjunxit, füb Pracfecto ac Magiftro

Generali Raymundo à Podio Nobili Gallo,mu-

15!&332((.

nia militaria ad reprimendam vim infidelium,

fu.

Hi primas apud Jerofolymam fedes Ordinis fui

ii

conítituerunt : fed, illà Urbe à Saracenis ex-

nb

pugnatá, Ptolomaidem, munitiffimum Palzfti

m

n portum , diuturno tempore magná virtute

li

adversüs Saracenos propugnárunt.

At prz-

t

]

valentibus tamen infidelium armis , & deficien-

Jüglu. ]

tibus fidelium auxiliis, inde Rhodum commi-

TE

"

fb

grárunt, in quainnumera virtutum & fortitu-

1

l;

dinis (pecimina ediderunt.

Sed Turcarum vi-

J!

Ál

T

!3

ribus indeetiam cedere coácti , Melitam trans-

ii

lati , eo veluti propugnaculo immenfam hoftiá

um

Sub Innocentio

m

Chriíti potentiam coé&rcept.

lll. Pontifice, Teutonicorum Militum Ordo

T

Cruce nigrá füper alba vette infigni lorere coe-

ul

pit, ad quem non admittunturalii, quàm No-

l

biles Germani, quibus fe poftmodum Livoni-

us

enfes milites adjunxere. Diverfi preeterea Coe«

u

nobitarum Ordines hoc Szxeulum illuftráruntz

hm.

interquos celebrantur Premonftratenfes , Ca-

aum!ï'

!

nonici Regulares ftrictioris obfervantiz, quas

primüm in Cicecefi Laudunen(i fuüdavit Nor-

14!/0

bertus , poftmodum Archi-Epifcopus Magde-

burgenfis.

Ciítercienfium Ordo pridem àSz-

Wv

culo precedenti füa habuit exordia, ex anno

.

1098. Auctore Roberto, Molif(men(i Abbates

Wi

b

€d eundé , antea obícurum , mirificé propaga-

j

r6o

RES GESTJR

vit & decoravit prefenti Szeculo Bernardus;

p

Clarevallenf(is.

h

IX. Mirumdictu, quantos anno t145. Ar-

jm

j

noldus Brixianus ; Petri Abailardi difcipulus ,

|

füfcitaverit motus in Urbe Romana. Suade-

L0

bat ille Rornanis, ut fe in priftinam Ethnice

t

a.

iReipublice libertatem affererent 3 tributa ,

& vectigalia imponerept ; Magiítratus crea-

ii

rent, Senatum, à quo Régimen omne politi-

Gdl

cum admihiftraretur, erigerent, eique patris

At

cium cum füummo Imperio preficerent ; Pon-

;mbusd

tifici autem & Clero nihil preter decimnas &

etho

aii

primitias, & Cultum Ecclefialticü refervarent.

His feditionibus & atmorum civilium tumulti-

i

bus fepe co&cti funt Pontifices fügá evadere,

d

|

Innocentius veró]l. le&o decumbens pra tri-

I

ftitia idcircó mortuuseft : quali etiam tri(titià

aili

& vulnere in capite à Seditiofis accépto ejus

Exinde füb Eu

yir

Sueceffor Lucius ll. interiit.

ii

genio lll. eóufque invaluit Arnaldiftarum fu-

gt

ror , utnobilium Romanorum & Cardinalium

domos à parte Pontificis ftantium totá urbé

t

fparfas, ufque ad fundamenta diruerint, & opes

luigi

IN

diripuerint ; &, quoscunque témeré potue-

runt ,illarum dominos verberibus & infignibus

b

contumeliis affecerint, Eugenius interea fibt

n

fugà confülens, Viterbium fe recepit.

Quà

At

eccafione Bernardus objurgatorium fcripfit ad

*ham;

Romanos Epi//. 242. nec non 243. ad Conra-

"

dum Regem , quem hortatur , ut rebelles Ro«

i

l

manos viribus armorum, fi fecus reprimine-

T.

queant, adofficiumredigat, Petrus Abailar:

li

us ;

$ CULI XiI.

1565

Deri

dus, eujus difcipulus fuit Arnoldus Brixianus,

Dj

)

in Gallia, vel, àt álii volügt ; in Anglianatus ,

Circaannuim 1143. docuit: Deümnon effe om-

"

nium bonorur Authorém; Eumpeér effentiam

"

ii

hBeatisnonvideri, In Deoineffealiquid com-

T2

politionis. Préter Deuri ponebat aliquid z-

Ms

ternum. EtiamAngelos aliquid creàre dicebat.

Contra hüric hábitaeftS

yrodu$ apudSenones in

M

'M]l

Gallià.

Itdé cüm falfitatis convi&us fuit, in

i

Ti

( h

deferturm feceffit; & fa&tus Monachusibi cum

iil

Qquibusdá fuis difcipülis fanCffimé vixit; Prz-

ter hos duos adhuc alii undecim hezretici hoc

í

i

Seculum tutbárunt : inter quos Paüperes de

f

Lugduno & Petrobrufiani; Per&oBRüSIANI ;

zm':/i:.'

fic di&i fantà Petro de Bruis, Gallo Narbonen-

pmn

al

fi. Isinfuüa;quam mentéconceperat ; herefi

AA

tam obftinatus & pertiriak fuit, uttandem ápud

D

oppidüm S./Egidii ob fuá crimina vivus exüftus

B

sl

füerit; circáarninum 1124. Afferebat 4utem $

lg

b

arvulis ufü rátionis caFentibus noit prodeffe

aptifmum , eoquód nequearit labere fidem ;

j

T

hec ctedere poffint Verbo Dei ipfis prdicato;

mä

n

PAu?tRzS be Luópüxo; quietiam ZZ/dezfer ;

p

à W'dldone, quodam Cive ügduneafi, ho-

ien & originem habeht, Hic W/aldo; cüitri

admodurn dives effec; opibüsreli&tis; & inter

T.

pauperes erogati$ ; cifca arintim 1166. Evan-

mll

£elicarn paupertátém à (e fervari prétendebat ,

p

inültos interim füb hoe velamine impios erro-

4

j

tes [pargéhs,

ami, cüimliterarüin plané ig:

tiàrus effet, quosdam libros vülgari & verna-

t

didtig

M»

eulä li'zjguäi €um quibüsdam Sandtorum

ac

162

RES GEST.E

"

acteftimoniis fibi fecit confcribi , quos libros ,

T

etíi ne ipfe quidem intelligeret, füo tamen in-

"

flatus fpiritu coepit predicare. lpfeigitur, &

L

qui eum fe&tabantur , dicebant , facrum oleum

non eífe adhibendum in baptifmate.

Omnes

y

benedi&iones Ecclefix rejiciebant : uti & can-

tus Ecclefiafticosachoras Canonicas. Jejunia

& abítinentias non fervabant, dicentes, talia

non poffe prxcipi ab Ecclefia.. Omnem carnis

j 0i

Mtlm

libidinem promifcué tam inter viros , quàm in-

ter foeminas tanquam licitam permittebant.

n

Confeffionem auricularem neceffariam effe ne-

L

gabant. Confirmationem non interSacramen-

n

tanumerabant. Addebant: obedientiam non

'JWI.

deberi Pontifici , aut aliis Ecclefix Przlatis. Sa-

vt

cerdotes omnes debere effe pauperes & folà e-

ul

!

leemofyná contentos. Euchariftiam conficie-

bant fine confüeta forma : folàm dicentes fe-

n

pties Pazer zoffer.. Necillam conficiebant ullà

li

diealià, quàmin die Czz4 Domizi. lmagines,

& indulgentias tollebant. Judicem nullum ,

A

ajebant, poffe damnare aliquem hominem ad

]

ullum füpplicium. Volebant omne juramen-

fUl

tum , & femper interdi&um effe Chriftianis.

j K,'

A

Statuebant Virum perfectum non debere ma-

3

fs

nibus laborare, etiam füftentandz vitz caus.

j

Yil

Quidmultis? errores triginta quatuor in tur-

n

piffima hac fectà numerantur.

X. Atcontrahorum errores fuerunt: fan-

"

3

"

&us Bernardus , & Petrus, cognominatus Ve-

nerabilis , Abbas Cluniacenfis, qui egregium

11220.

L

Nec

Ogvfls fcripfit adversüs Petrum de Bruis.

non

SJECULI XIII.

163

n

non Anfelmus Cantuarienfis Epifcopus, cujus

TM

epiftola contra Abailardi hzrefes fcripta , fic in«

Hi. l

eipit : Domuza, C Patribus, €f* Fratribue

um

oyateibtis Gatbolicis.

lt

Um

S/ECULUM XIIL -

37

SYNOPSIS.

18

Kiouti

1. Otbonis IF. Imperatoris Exmutoratio, efe

[

Friderici I. Perfidia. 2.. Expeditionova in

hia

Palslinam. 3. Primus Patrzarcha Latinus

náp

|

Con|lantimopoli. 4. Imperii Conflantinopo-

j

jtani translatio ad Latimos.

$

Ejusdem

ii

amiffio. 6. . Ludovici Framcia Regis in f«

fj

£ra expeditione captivitasy mors. .Et facva

(lie

expeditionis fimis. 7.. Domus Auflrinta. $.

i

Copcilium Lugdunenfe e» Fefpere Sicula, . 9.

w Saraceniin Hifpaniaceft inde ejetfi. 10. Or-

qi dines Rel;gioft. 1r. Harefér. 12

s

ngm ;ti *

. Ik DPPOQ

W.: ;

n

L. [ Nnocentius HlI. Pontifex anno L209;

Othonem IV. quia Ecclefiz jura vio.

j

7^ Javerat,

j

& hoftiliimpetu Italiam non modó in.

y

vaferat , fed etiam diris factionibus ibi omnia

turbaverat , communione facrorum fimul &

7) Imperio fübmovit. Quo exautorato Princis

" pum Germanorum füffragiis electus eft Fride..

,(:»

ricusll. Henrici Vl. Filius. Hic Romz deHo.

, boriilll. Pontificis manuinfignia Imperii acces

j

pit, 1220. ubi fidem jurejurando dedit expe-

?

Af

W.

di;ifänis contra Sara

cenos fulcipienda ( de qua

l4

r

jam

164.

RES GESTJE

jamanno t215. in Concilio Oecumenico Late:

"

ranenfi IV. uti habetur in Strena anni 1725. fol,

"j

, )pïä

178. adtum erat ) quam tamen innumeris ufüs

tergiverfationibus in longum tempus diftulit,

jar

Pretereaanno 1222.ditionem Pontificiam ve«

at

xavit, Epifcopos diverfosper Apultam & Sici-

Ti

u

liam conftituit , depul(is iis, quos Papa Eccle-

fiis praefecerat.

olle&tas etiam & cenfuüs no«

jan

vos ab Ecclefiis exegit.

firu

m

[j

II Sub his Joannes Jerofolymitanus Rex ,

jure videlicet & titulo non poffeffione talis ,

at

Romam appulit , offenfarum , quz inter Pon-«

s

tificem & Fridericum intercefferant , futurus ji:

Conciliator; necnon expeditionis in Oriéntem j:,

fuafor.

Horum trium colloquio condonatz lj

funt offeníe , promiísáquefatisfattio, atque, j

.

ut firmiüs coalefceret foedus , Fridericus amif- j;

sà conjuge priore Mariá Regis AragonumEFilià, jjj

€x qua Henricum & ConradumFilios füfcepe« f

rat, Jolantem Joannis Jerofolymitani Filiam rj

duxit uxorem : quo ex feedereSicilie Regibus i

Regni Hierofolymitanititulusacceffit, Anno jj

igitur 1223. Honorius ad Philippum Franciz gj

Regem aliósque Reges Chriftianosliteras de- yid

dit, quibus impensé illosad eandem cum Impe-

ratore expeditionem hortatus eft ipséque KeX ;j

oannes in Franciam & Angliam eodem Princi- j

pesadhortandi ftudio profe&tus eft,. Sed, dum j

cunctatur Imperator Fridericus , moritur Pon- jj

tifex Honorius anno 1227. eíque füffe&tus ;j

Gregorius IX, — Hic Friderieum füftipiendz ,

|

cxgcditionis admonitum, Íed tergiv

erfantem

facro-

j

S/ECULI XII1,

UA

16f

faerorum communione interdicit, Is anno de-

Atv f

Ül

nique fequente inSyriam navigavit; At nullo

edito przlio , nullà fa&tà ob(idione, propudio-

t

fam cumSultano pactionem iniít, ut templo ,

Df

l

quod Chriftianorum fuerat, & Salomonis di-

l

u

^

j

!

cebatur , Saracenorü prafidio dato , cum locis

j hi

per circuitum occupatis , ipfe Fridericus Ur-

m&'m'zxz;

bem voti folvendi gratià ingrederetur , ali&que

facra Paleftinz loca in fpeciem haberet , refer-

m'miaïi

vatis tamen arcibus & munitionibus , quz fub

U

Saracenorum poteftate remanerent ,. acin an-

vt

nos decem induciz firmarentur 5 nec tamen

j m

his comprehenderentur Principatus. Antio-

(

chie , Tripolis Comitatus , alizque civitates

TT

& loca Hofpitaliariorum: Sed, fi qua horuma

L

à Saracenis invaderentur , non folüm nullas

Yi

füppetias ferret Imperator, fed etiam, ne ab

mumïlüï

aliisferrentur , impedire pro viribus teneretur.

His utrinque juratis ( quibus tamen Sultanus

Mi

jpi

i

Damaíci omnino renuebat confentire ) Fride-

"u

ricus veluti triumphabundus Jerofolymam in«

f

greffus , nemine fibi in occurfüm veniente, &

u

p

nemine divina celebrare volente, in templo Se-

s

pulchri Dominici pofitam in Altari (acro Regni

iU

Hierofolymitani coronam (üis ipfe manibus füo

u

f

if

capitiimpofüit. Poftridie Aconem fea Ptole-

J

maidem properans multas habuit cum Hofpi-

i (t

talariis & Templariis Urbem illam defendenti-

m'l,l

"iU

bus fimultates: &triremes, qux erantin por»

a

tu ad Terrz (anctz cuftodiam collocatz , per

fuos fatellites deftruxit , tanquaminutiles poft

M

initum induciarum foedus. "Tandemipfe, ne-

mu

L 3

mine

166

RES GESTJE

mine falutato , & ànemine falutatus , inde Cy-

a',nm

prum folvit, & in Italiam inglorius &infamis

g;'llef

regreffus eft, quam protinus 1oteftinis odiis &

factionibus replevit Gibellinorum , qui partes

ïaaluü

t

ejus fuftinebant , càm , quià Pontifice ftabant;

il

Gaelfidicerentur. PoíthzcPhilippus Augn-

nlny

ftus Franciz, & Richardus Anglie Reges com-

E

inuni confilio mutuas fimultates ad Saraceno-

r

rum bellum pio Religionis affectu converte-

ya

funt. Ambo diftínctis claffibus Ptolomaidem,

dl

quz aliter Acon dicitur , celeberrimum Otien..

yn i

tisemporium , in Phoenicia fitum , terrà mari-

ue adorti, vi tandem expugnárunt anno r 19f

w

h p

Verüm quia Societas in zmulationem & di-

Auarun

fcordiam abift , uterque nullo alio operz pre-

u

tio facto , infüum Regnumremeavit. Richar-

dus , antequam in Syriam veniret, Cyprum In-

ls

hi

fülam, ejecto inde Tyranno I(aaco Comneno

m

Grzco, in füam poteftatem redegit , eámque

i

deinde nobili Gallo Vidoni Lufiniano, quem

Saladinus Regno lerofolymitano fpoliaverat ,

n

1

vendidit : in qua ipfe, ipfiusque pofteri dein-

r

cepsregnárunt. Ex ea In(üla cum Kichardus

lal

regreditur , tempeftate in Htriz oram ejectus ,

[

acfumptá famuli vefte ne internofceretur, tan-

dem in Germania, à Eeopoldo Auftrie Mar-

tl

,!!'llmh

chione, quem graviterin Ptolemaidis expug-

natione offenderat, intercipitur, mittitürqué

fu&us

n

Henrico Imperatori, qui eum, donec fe redi-

ineret , detinuit in vinculis captivum.

*ftn

UT

II Nec illud hic prztereundum , quod

htig deditis ,

I

ante þæc fa&um eít à facre mi

ad

]

j

S/£CULI X1If.

167

"if

àd ipfam urbem Conítantinopolitanam. líaa-

Xl

4l

cium Angelum Byzantii Imperatorem propri-

us frater regnandi cupiditate illectus folio de-

il

d

turbatum & oculis orbatum in carcerem con-

jecit. Atlfaacii filius Alexius Angelus patrui

t

i

berfidiam & crudelitatem fugiens pervenit ad

tl

Philippum Regem Germanorum , quilrenem

a

a

captivilfaaci filiam , atque ita Alexii evaforis

du

fororem , habuit Uxorem.

Hujus operà &

!

|

interventu cum Principibus, quiad (àcram Je-

pl

iofolymorum expeditionem eó delati h

m

| mäwi

nem in anchoris propé Conftantinopo

ï

tianfigebant, & commodius provehendi tem»

p

pis pracftolabantur , confilia eommunicavit s

quorum przcipui erant Dandulus Venetorum

m

Dux, Balduinus Flandriz Comes, Bonifacius

[

Montisferrati Marchio.

Omnes hi adversüs

ynh

Alexii Patruum, qui fibi Alexii Comneni no-

m

m

men affumpferat , Imperii invaforem geren-

do bello confpirárunt. Icáque Conftantino-

?i

polim adorti , eamdem expugnárunt , incende-

*

runt. Indeíe Tyrannus clam fübduxit , atque

n

li

Delbertum recepit: circaannum 1203. Tum

* cuítodia edu&tus in Imperiali folio , ex quo

T

u

deje&tus fuerat , communi Principum ítudio

)

collocatus eft cecus Ifaacius , eíque in Confor-

y

L

Íntro«

" K'g'

tium Imperi! ^djunctus Filius Alexius.

ductus quo.

fuit in LIrbem Conftantinopo-

litanam pub

s Latinorum Cultus , & con-

j

p

fentiente Innocentiolll. primus ibi Patriarcha

Latinus ftabilitus Thomas V enetus.

il

IV. Rebus ita con(titutis longiüs provehi

L 4

Cospit ,

i

RES GESTJE :

168

coepit claffis Foederatorum.

Quo tempore

glfl

Alexius Ducas , quem Graci Murzuphilum,

hoc eft fuperciliofum cognominabant , adver-

«(

g

tens, Grecos maléaffccétos in Alexium Ange-

g

lum & Latinorum Religionem , occafione

v(

fümpfit ambiendi Imperii , séque fuis artibu

:

a

expeti & poftulari fecit Imperatorem , cüm

"

Qn

effet progenie illuftris (imülque ingenio acer ac

il

i

n

jd

confilio prudens. Hinc , cüm Ifaacius ex co

.1

üds !

tinuo moerore jam ad vicina mortis proceffi

:

fet , multásque Senex previderet ex juvenil|

li

filii füiimprudentia futuras calamitates, & mz-

pisq

Jé cumillo conveniret , quem videbat populs

fili

exofüm omnísque boni confilii expertem,Mur.

fri

u

zuphilus contra Alexium Angelum concitavit

tumultum plebis , fingénsque fe erga eum

m

quàm optime affe&um , füafít, ut paululum

W

Íecederet ,. donec ipfe populi turbas placáffst,

[

fuáque induftrià compefcuíffet, . Ille pihil dif-

f

dens paffus eft includi & in fecretum conclave,

dum Murzuphilus ad populum concitatum ac»

[

ceffit , & lubens fe Imperatorem proclamari

i

permifit, Indead [mperatorem , queminclu-

ia

ferat , rediens , venenum ei jam preparatum

a

i

porrexit , quod cüm ille bibere recufa(fet , fau-

ces ejus laqueo elifit, fibique dominatum arri-

It

puit. Canti facinoris accepto nuncio Foedera-

ti|

torum claffis Conftantinopolim regreditur , &

A.

eam denuó terrá mariqueadoritur. Hanccum

"

breviexpugnat anno 1 204.Murzuphilus ex fu-

At

n

£a receptusPrincipum judicio ex alta turri prz-

cipitatuseft, Quo facto communibus füffra-

Af

giis,

:

l

SZECEHLIXHI

169

?OItmp

à

iis , annitente potiffimum Dandulo Venetz

t

Huml

claffis Przfecto , Balduinus Flander eligitar

)

!

"

i.

m

Imperator Byzantinus , przcifo tamen & valde

imminuto Imperio.

Nam Veneti plerásque

n

tum maris ZEgxi, tum Mediterranei infülas re-

ünly

tinuerunt,

Bonifacius Montisferratenfis Pe-

r

loponefum , quz Morea dicitur , cum Regis

Wa

titulo , Godefridus veró Trecenfis Athenas fi

Wil

bi afferuit, Ex Grecistandem Theodorus Laf-

p

caris , Alexii Comneni olim invaforis gener,

Ti

dominatumin Bithynia Prufz & Niczz , finiti-

ng&m?

misquelocisfixit, Ethic, cum ftrennus effet

d

Bellidux , Turcas cum ipforum Sultano, Iconii

nlh

Principe iteratis praliis fuperavit & fregit. Das

Yif

vid Comnenus per exiguum fundavit Greco-

i n

rum Imperium apud Trapezuntem & Ponticá

N]

d

eram ; aliique alialoca, (inguli, quafi vecto-

:

Wx

res , incommuni naufragio tabulas , quas fors

ii

offerebat , fibi vendicabant.

ntlä;bl

V. Balduinus dum przvalidam 'Thracix

r E

Urbem Adrianopolim arctà obfidione premit ,

n

& Bulgarorum Rege Calo Joanne Utbi füppeti-

nit

as ferente circumventus , czditur , capitur,

l

carceri datur & denique morti, Ejusinlocum

n

fuffe&us eft Henricus Frater.

Henrico Pe-

nf

trus, Petro Robertus, Roberto filius Baldui-

n

nusll. Hictotos triginta annos varià fortuná

il

€um Grazcis luctatus eft, donec proditione

j

Conftautinopolis interciperetur.,. ac Francis

fl

ereptum Grecorum Imperium ad Michaélem

q

Paleologum delatum Grzcis redderetur anno

jf

minimé certo, cüm alii 1259. alii 1260. alii

J

1261. ponant,

VI.

370

RES GEST.E

VI. In Concilio Lugdunenfi anno 1a4f. .

y

facram militiam indicenti InnocentiolV. Rex

,

Y

i

Francic S. Ludovicus IX. continuó paruit , &

cum valida claffe traijciens mare bellum inculit

j

Sultano /Egypti.

Primo impetu Damietam ,

f

Sed

n

olim Pelufium dictam cepit, anno 1 249.

in caftra Francorum paluftribus locis fita mor-

gnun

bus peftilens inceffit , imülque rerum omnium

ant

penurio, eàm, obfítru&is, tum Nilo tumhofti- — j

um caftris, undequaque itineribus, nihilcom-

901

meatüs à Damieta reciperetur. Poft acre &

gl

il

Jongum pro fanorum paucitate & languentium

debilitate certamen , tam Rex ipfe quàm duo

gint

f

ejus fratres Alfonfüs Pictavienfis & Carolus

Andegavenf(isComites fortiffimé pugnantes ab

(

hoftibus eapti funt , paucísque fugà elapfis ,

cxteriautcxfiaut vinculis dati, — Regina Mar-

a

fl

garita, omni virtute ornatiffima, qua Darie-

tz degebat , audità conjugis Regis captivitate

h

j

M

€hriftianfque exercitüs clade, eàm partui'effec

proxima , magno periculofilium enixa ett, cut

uN

in baptifmo nomen Joannis inditum. . Restan-

uj

dem majore , quàm fperabatur , facilitate com-

t

pofita eft.

Damieta reftituta, captivorm li-

Y

bertas pretio redempta, & inducice in decen-

N

nium firmati; ^ Adultimum , füb iftius Sseculi

nl

finem Ptolomais , Tyrus, & quidquid in Syría

DT

Chri(tianc ditionis refiduum fuit , in Saraceno-

u

yum poteftatem reditt : & ex eo defierunt Chri-

ftianorum excur(iones in Orientem.

Alteram

u

du

tamen facram expeditionem Rex fan&usin Af-

j

ricam contra Saracenos füfcepit, & caítra ad

)

'Tune-

SJECULI XIII.

171

Y l

'Tunetum pofüit. Sed&ibipeítis exercitum,

Ilde

imó Regem ipfüm invafit: ex qua fanctiffimà

M

anulr

obift anno ztatis 56. Chrifti 1270. Regni 44.

VII. Nuncex Oriente, quia nihil ampliüs

W

ibifüpereft, redeundum in Occidentem. Hic,

EM

Mty.

cüm poft Otbonem IV. & Fridericum !l. Im-

perium Romanum per multos annos vacáflet,

hnj

tandem anno 1275. Ele&ores in Rudolphum

n

Habsburgicum Comitem convenerunt , Vi-

ln

rum à Juftitia, religione, & virtute bellicà com-

u

mendatiffimum.

Is füáà contentus Germaniá

URU

confilia adeundz Italix repudiavit. Habuit ve-

t

róin Germaniaamplam femper & victoriarü &

ii !

meritorü meffem, Nam cumprimis rebellanté

(s |

Ottocarum Bohemix Regem, vi armorum ad

jls,

n

officium revocavit. Quo fücceffu Auf(tria, quae

fuerat Ottocari , Alberto Rudolphi victeris

T

Filio concefía , Auftriace Familie Regum &

Tat

ii

Imperatorum feraciffimx ia Poíteris nomen

dedit. Seddehis, quipluracupit, eain Hifto-

ld

ria Auftriaca habet. Id unum addimus hlc per

u

compendium.

Rudolpho defun&o füccetfit

44

Imperator ejus Filius Albertus.

His fuübinde

n

i

Septemviralibus Comitiis alii Succeffores dati;

Rediit tamen Imperium ad Auftriacos , ele&to,

"

poft Sigifinundi exceffum , ejus genero Alber-

n

to Auftriaco , ejus nominis Imperatore ll. qui

Socero füoSigifmundo etiam in duo ejus Regna

hi

Hungzriz & Bohemiz fücceffit, EHoc defun-

'm

&o ejus Filius Fridericus IV. Imperator faluta-

1.

tus eft. Eum excepit Maximilianus ). cujus

j

Regnis & ditionibus accefferunt in dotem Pros

;

vincige

RES GESTJE

172

vinciz Belgice cum Burgundia , jure copnnubii

f

cum Maria Caroli BurgundiFilia fimul & hz.

(j

h

redeiniài, His ex nuptiis prodiit unicus Filius

Philippus l, qui amplifimum Hifpaniarum ade-

p

ptus eft Regnum , ductàin Conjugem joanná,

aj

Ferdinandi Regis Caftelle Vl. & Ifabelle Ara-

mmp(l

i

«

gonum Reginz Filià & herede: quorum au-

a

fpiciis etiam illa ampliffima continens , quze A-

merica dicitur , Regno Hifpaniarum pridem ac-

j

