atque in Germanorum & Hungarorum caftra

At

faucii nullo ordine fe proripuerunt.

Hác re

3l

inexpectatá ftupentes ftragem Francorum fa-

G&am, eósque internecione czíos credentes ,

xng

&f

W

ipfi quoque conterriti & palantes fe in fugam

effude-

SECULI XIV.

195

1

effüderunt. Tum veró Turcz protenfis nu-

DI

merofiffimi exercitüs alis Francos undequa-

gl

ue concluferunt , longóque certamine fa-

ito:

tigatis & vulneratis continuó recentes vege-

1

tósque milites objicientes , illos tandem viri-

iM

busexbauftosopprefferunt, Francorum nul-

)

j

lus per fugam evafit , ceforum numerus refer-

tur ad vipintimillia: capti numerantur trecene

gmüan-

tl

ti, inter quos Comeftabilis tantz cladis autor

(l

& Couffiacus, haud multó poft ex acceptis vul-

neribus occubuerunt.

Turcarum cecidetunt

sæhf

lr

millia fexaginta. — Hác fuorum ja&turà excan-

J

|

defcens Bajazeth captivos omnes nudos ad fe

"n

adduci & gladiis fuo in confpectu trucidari juf-

(

fit: folisfeptem optimatibus exceptis, à qui-

li

i

busingentem pactus fuit redemptionis merce-

dema

Ex his duo duntaxat Galliam incolumes

(

R

repetiverunt : Joannes Nivernenfis & Foffi-

T

N

caldus, Ceteri quinque &rumnis confe&i,

^

Jl

durn patrias fedes repetunt,in itinere fatis con-

t

cefferunt, Sicunius Viri ambitio totam pér-

M

u Cl

diditrem Chriftianam in Hungaria.

TM

N

IX. Annohujus Szculi go. ingens Chriftia-

n2 Religioni (imul & Poloniz acceffit emolu-

i

u

mentum, Ludovicusfübditorum Populorum

amor & delicie vacuum morte fuáreliquerat

]4;"

w[ml

duotum Regnorum Solium Hungarige & Polo-

J

niz duabus fuisFiliabus Mariz natumajori, &

fre

Hedwigi minori : ambabus pupillaris ztatis,

/li

füb tutela matris Elifabetha.

Mariz ceffit

"

j

5

Hungaria, Polonia Hedwigi. Hedwigem Ja-

gello proximz Lithuaniz Dux , & corporis ve-

n

J

nuita-

194

RES GEST &^

nuftate & animi virtutibus commendatam ve-

];

Sn

hementer cupiebat.

Ut igitur eam confeque-

(

retur, promifit, velle f patriam idololatriam

G'rfll

nonfolüm deferere , fed & omnes fübditos tra-

p

duceread Chriftum ; quin etiam Sedem fuam

'5&[&

Regiamin Poloniamtransferre. Polonis mag-

Pildl

num erat opere pretium virium & ampliandz

[

nf

ditionis argumentum cum gloria dilatatz Reli-

M

rl

gionis. Atquehzculcimaratio Hedwigis ani-

MC

mum przcipuéinflexit. Jagello quamprimum

,;4 f

Cracoviam attigit , magna cum celebritate

pua

baptizatus eft, unà cum Gentis füz , quos fe-

qish

cum adduxit , Primoribus, & continuó nuptias

d

cum Hedwige folenniritu celebravit. Demum

st

quarto poft die ab eodem , qui baptizaverat &

tm

nuptiis benedixerat , Archi-Epifcopo Gnef-

dan

nenfi Rofentà, & Epifcopo Cracovien(i Joanne,

st

Regio diademate eft redimitus. Deinde unà

iil

cum Conjuge Lithuaniam peragravit , Epifco-

(Jot

patum Vilnz , que Lithuanig Metropolis eft ,

qus

aliisque in Civitatibus parcecias conítituit, &

liberaliter dotavit : Ecclefias ab omni cenfü ,

ya

1

onere, Principis & Secularium jurisdictione

p

l

immunes acliberas declaravit , innumeros ho-

E

u

mines ab idolis ad verz fidei cultum traduxit.

IU

Pofnanienfem Epifcopum ad Uirbanum VI. Ro-

i

manum Pontificem ablegavit, Atquehocmo-

W

do Lithuania conjuncta fuit Polonix & verz

j

Dei Ecclefiz.

7

WF

X. Hrefes huicSeculo fuerupt 16,*. Ea-

1

rum nominatiffimz funt Fratricellorum , Dul-

Bu

lcfhtarum,

ii

ciniftar?m ; Adamitarum , Wick

FRATRI-

SAÉCULI XIV.

155

m

;

FnATRICELLI, qui & FRATRES DE PAUPERE VITA ,

& BzcanDr , Bisocui & Becuiuz dicebantur,

Jf

W

Asf

exorti funt in partibusItaliz circaannum 1 304.

dicebant, nihil proprii habendum : nec Refpub-

*ïlfuzrr

j

licas effe adminiftrandas à Chriftianis.

Item

:

vifionem animarum fanctarum differri uíque in

noviffimum diem.

Promifcuos exercebant

m

)u

concubitus & turpeslibidines: Dehis habetur

in Extravagante JoannisX X1l. quz incipit i$272-

j

a Romama.

W

[

DurcmisrARuM , anno 1209.

àDulcino, quitam pudendz & effroenata libi«

M

)

U

dinis fuit , ut adfex millia utriusque fexüs füb

charitatis fpecie cohabitare docuerit.

Hi al-

It

jari

f

pes incolebant in omnem luxuriam effüfi, fic,

ut armatá manu exícindi debuerint.

Unde

| GnC

Dulcinus cum Margareta uxore fua & maximá

pan

Y

f At

partehorum fceleratorum capti , membratim

conci(i & in cineres redacti fünt füb Clemente

MO

V. Pontifice,

1

)

)f&,

ADAMITARUM hzrefis jam inde

à primis Scculis damnata & fuffocata, Anno

n

!

D«

1346.in Bohemia, à quodam Pikardo ex Gal-

lia Belgica in Bohemiam profe&o refüfcitata

NUA

ii

fuit. Hi, àt Adam & Evain Paradifo , conve-

niebant nudi in fua Ecclefia , quam Paradifum

J

"i

i

it]

nominabant. Connubia promifcua habebant,

jl

& nuptias averfabantur.

WICKLEFFIT.E , À

Joanne Wic&leff, Sacerdote Anglo & Profefz

forecircaannum 15 j2. Numeranturillius hze-

retice propofitiones quadraginta quinque, &

L

inter czteras etiam iftx : -Subftantia Panis &

À Du].

Vini materialis poft confecrationem remanet

in Saeramento Euchariftiz;

d

Accidentia Panis$

N

-t

^

&

196

BRPS OTSITSE

& Vininonremanentfine fübje&o in Euchari-

)

j

ftia.

Chriftus non eft in eodem Sacramento

D

identicé & realiter in propria przfentia corpo«

[pral

rali.

Si Epifcopus velSacerdos exiftitin pec-

(in

cato mortali , nonordinat , non coníecrat, non

baptizat.

In Evangelio fundatum non eft,

Chriftum inftituiffe miffam. Deus dedit obe-

fl

dire diabolo.

Si homo debité contritus fue-

ij

gl

rit, confeffio exterior eft fuperflua & inutilis,

Atr

Si Papa malus eft, & per confequens membrum

"d

diaboli factus , fuper fideles poteftatem non

af

habet ab aliquo fibi datam, nifià Caefare. Poft

m(

r

Urbanum Vl.non eftaliquisrecipiendusin fum-

EU

mum Pontificem , fed more Grzcorum viven-

wux

dumeít. ContrafacramScripturam eft, quód

AU

Ecclefiaftici habeant poffeffiones. Nullus Prz-

]

A

jj

latus debet aliquem excommunicare , nifi prius

al

fciat illum excommunicatum à Deo: & quiali-

terexcommunicat, ex hocfit hereticus & ex-

communicatus.

Pralatus excofhunicans Cle-

j

ricum , quiad Regem vel Concilium Regis pro-

vocavit, ipfeproditor eft Regis & Regni. Ora-

tio precisé nulli valetaut prodeft. Omnia ab-

D

i

folutáneceffitateeveniunt. Confirmatio, je-

[

junium , Clericorum ordinatio , locorum con-

fecratio, refervantur Papz & Epifcopis ob lucri

lp

temporalis, vel honoris ambitionem. — Clau-

f(ar!i:

ftra fundantes & ea ingredientes peccant, &

)l/

fünt Viri diaboli.

Clerum ditare, eft contra

i

Legem Chrifti, Fatuum eft credere Pape &

n

Epifcoporum indulgentias aliquid momenti ha-

'(w' J

bere. Auguftinus, Benedictus & Bernardus,

Mj

nifi

SIECULIXV.

157

Dichi

TET

nifi penituerint , damnati fünt, quódReligio-

nes inftituerint & intraverint, & poffeffiones

T

temporales iis permiferint,. Sylvefter Papa , &

lin'npec.

Conftantinus Imperator errárunt dotando Ec-

00

defiam , &c.

nd,

kie

"

XI. Contra W/ickleffum fcripfit Thomas

Valden(íis. Guido ortu Catalaunus, Prior Ge-

m'msi'J

li

neralis Ordinis Carmelitani , grande Volumen

Ya

deomnibus hzrefibus procudit. Sed & ex aliis

facris Ordinibus , qui tunc floruerunt , prz-

T

ftantiffimi hocSzculo veritatis Catholice De-

n

h

[

. fenfores prodierunt, poftquam Petrus Lom-

II

"! bardus Epifcopus Parifien(is , jam ante, Szcu-

n

lo duodecimo , Theologorum fententias ( un-

ii

j fæ'w

"| deetiam nomen Magiftri fententiarum habet.)

collegerat, & in ordinem redegeratScholafti-

Bs

!

cam Theologiam.

QU

yitt

ao

S/ECULUM XV.

n

SYNOPSIS.

m

r. TInomerlanis vitloria. 2. SchifmaPetri

1

l

e Luna. 3. Coneilium Con[lantienfé indi-

n

um. 4« Celebratum , && per foaunis XXIIK.

g fugamturbatum. g. EleiHionovi Pontificis

! Martini. 6. Diffcultas ob poteff atem Conci-

( &

4U. z. ffonunu Huff, à- Hieronymi Pragenu-

er;;;rra' 9s fipplicium. $. Concilium Bafrleemfé. g.

"m ferrarienfe. ro. Floremtimum. ir. Inquo

j

Graci Latinais unmiuntur.

I2.

U t rme-

j

& WR i. Et[acobite. r4. Schi/'mnmmfïiif-

ü

3

J f$e

198

RES GESTIV/E

15 ijlnntino olzs capitur À Turcis. 16.

:Wl

H

if

Jurcead Beleradum caduntur. 17.. Mauro-

Pl

rmm reliquia im Hipania peuitus tolluntur.

$

(P^

ælm

18. Nouus Orbis per Columbum detegitur. 1 g.

Bohemia turbatur. o.2 . Sacri Ordines. 2r.

(ii]

aM

Harefe. 22. li oppofiti.

t

AT

L Nno hujüs Szculi primo Tamerla-

u

j

£. $. nes Tartarorü,in Bajazetem Turca-

m SZH

j

rum caput movet , follicitatus à Regulis , quos-

I

hicfpoliaverat. Acprimüm quidélegationibus

g(lh

inter fe egerunt, deinde minis , tandé Tartarus

N

Cüa

Sebaftiam obfedit, cepit, & ad duodecim homi-

al

num myriadas in ea occidit.

Inde deflexit in

«

Syriam, ubi Sultanum /Egyptium devicit , &

j (T0O

in fuam /Egyptum rejecit, Poít, armatorum

m

ocingenta millia ducentis millibus Bajazetis

u

objecit, üt quidam fcribunt. Certum eftillud,

;

quód Tartarorum duplo plures fuerint, Tur-

g

cis. Utraqueacies ad Ancyram ftetit , &ad il-

a

lam partem montis Tauri, cui nomen Stella:

13

inea planicie, in qua Pompejus vicerat Mitri-

lg

datem. Primoimpetu vidtiab Europzis Tur«

ce militantibus , maximé Chriftianis, Tartari,

"

j

fed Afiaticis vix Tamerlanis impreffionem fu-

[

ii

ftinentibus & effusé fugientibus, di(trattus à

r

fuis Janizaris Bajazetes, captusq; eft. Fugerunt

DA

camen Filii ejus duo , Sulaimanes & Mahome-

A

tes; tertius Muftapha periitinacie. Cecide-

runt Tartarorum ducenta millia , Turcarum

if

li

centum quadraginta millia : multieorum Pro-«

j)

(

ceres capti, Bajazetes primó benigné habitus;

1

di

fe

[

SGICHEEPXV.

199

T fed, cum fe vi&tum non fatis agnofceret, fpre

tus

Mi

à vidore Tamerlane , atque inclufus in ca-

lury.

veaferrea , cinctüsque compedibus aureis cir-

ff'm If,

cumductuseft. Hoc in carcereobiit, aut ex

M. ,

moerore, aut impacto in ferrea clathra capite,

annoRegnifuii4. Quatuorejus Filii deReg-

szj

no Patris duodecimannis difceptárunt; id foe-

délacerantes , quibus tamen przvaluit Maho-

fm

EI[!-.

j

v

metes anno Chrifti 1415.. Caeterüm Tamer-

lanes, Turcis Tesmir Cbam , ideft Rex , & Te-

j

j

W

T

Mru;

qnirlauc ,id eft , Claudaus , item Temir Cuzbíu,

|

boceft, forzuzAatus Gladius , fuit nationeScy-

gic

n

tha feu Tartarus , in montibus Sogdianz , Pa-

tre Opilione natus, rei militaris peritiffimus,

i

fed crudelis.

Cüm Urbem aliquam oppug-

COLU,

Qu

paret , prirá die tentorium album , fecundà

!,

coccineum , tertià nigrum extendebat , quibus

ii

gratiam, paucorum cxdem , omnium viven-

; n

tium interitum denunciabat. . Vocabat fe ip-

ldl

füm Iram & Flagellum Dei.

TR

]I. Novum hoc Seculo fchifma fübortum

i Vqu!

eft, quia Cardinalesilli, qui adhuc Avenione

pzfsïu-!

remanferant , alium elegerunt Pontificé, quàm

,Wl

ii, quiRomzrefidebant. Nam Romz electus

yi

fuit Petrus Thomacellus NeapolitanusPresby-

I

"

ter Cardinalis tit. S. Anafta(iz , diCtus Bonitaci-

|

1

I

]

usIX. Vir Pontificatu digniffimus : quiillum e-

tiam prorogavitusq; adannum quintum. Huic

i

mortuo , ibidem füffectus e(t Innocentius VII.

qui poft duos annosobift, & locum dedit An-

i

n

[

M

gelo Coriario Veneto, qui Gregorii Xll. no-

|

i

menaflumpfit. Econtra Avenionenfes Cardi-

NA4

nales

1

200

RES GESTJE

j

|J

nales Virum immenfie ambitionis , profunde

t

diffiinulationis , & pertinacis animi, Petrum

Á

de Luna, natum in Aragonia, profapiá nobilem,

utriusque juris peritiffimum , Cardinalem Dia-

J

conum , füblegerunt, qui fibi nomen Benedicti

XIII. dedit.

Frs

At tandem utrique Cardinales

«

tam diuturni & exitialis fchifmatis pertzfi, &

conícientiz ftimulis ada&i, ferió de illo extin-

g

j

d

u

endo cogitárunt , & de Concilio Generali

P

t fmu

ifis celebrando convenerunt , quo uterquc

rct

j

contendentium Angelus Coriarius , five Gre-

M

f

gorius XIl. & Petrus de Luna, Benedictus XI1ll,

st

abrogaretur, & novus Pontifex , quiuniverfie

j

1

Ecclefiz placeret, eligeretur. Prius ergo fo-

D

ii

llicitati fünt hi duo , ut dignitate cederent , aut

b

faltem Synodum univerfalem ad dirimendum

j]

[

iil

fchifma mutuo confenfü cogerent,

Ciüm ve-

t

ró nollent , convenére anno 1409. Pifis utrius-

ia

que partis purpurati Patres & Antiftites, ubi

l

utrumque depofüerunt , & eorum loco unani-

aty

mi voto fübítituerunt Petrum Philargi, quem

WIPW

alii Philaretti vocant, natione Grazcum, pa-

ii

triá Cretenfem.

Et hic fibi nometi Alexandtl

ii

V.afcivit. Sed eodem adhuc anno, quo ele-

&us fuit, etiam obiit : Bononie fepultus, in

s

ln

Ecclefia Fratrum Minorum, in quorum Ordi-,

neantehac vixit, Liberalitate in pauperes mus*

|

Ilj

n

1

nificus , per jocum dicere folitus , fefuiffe divi-

tem Epifcopum , pauperem Cardinalem , Pon-

t

T

tificem mendicum.

DePi(&ano autem Conci-

|

"r

lio videri poffunt Conciliaanno 1727 proftre-

gna,

!

tije

na data , fol. 258.

h

SJECULI. XV.

201

T

III. Eo defun&o Cardinales feptemdecim,

il quiin ejus comitatu Bononiz erant , in Con-

M

clave fereceperunt anno 1410. & Menfe Majo

tsf

in Pontificem elegerunt Cardinalem Balthaía-

haj

rem Coffam , patrià Neapolitanum , qui fibi

nomen Joannis XXIII. dedit,

Sed huic cüm

Ti

C&&Plfï,

nec Petrus deLuna, necAngelus Corarius ce-

h

[

dere vellet, fchifma, quod in Concilio Pifano

Unde

hst

füblatum videri poterat , recruduit.

T

h

Sigifmundus , tunc Romanorum Rex, adillud

L

M

"

j

penitus abolendum nihil non egit. Neq; enim

n

!

[

j

L

|

Í

ipfifatis fuit Legatos cíircumquaque ad Princi-

l

pes & Respublicas mififfe , fed & ipfe Galliam,

i

Hifpaniam, Angliam , Germaniam, Italiámq;

1f

longis moleftísque itineribus peragravit: nec

enlut

priüs acquievit , quàm Joannem X XIII. Ponti-

m

ficem adindicendum Generale ConciliumCon-

T

ftantienfe adduxerit.

Dequo videantur Con-

nl

L

i

ciliaanno 1725. data, fol. 244.

TU

IV, Eoin Concilio , quod anno 1414. in-

jui

.choatum eft , Joannes XXIlI. die fecundà Mar-

i H

tii poft Miffam à fefolemniter celebratam, fc-

J

dens inCathedra,converfus adPatres altá voce

!

d

fchedulamlegit, quàprofeffus eft, vovit, &

pulws(ü

juravit, fe daturum Ecclefiz pacem , per fim-

gl

plicem ceffionem fui Pontificatüs , (i Petrus de

y

. Luna, Benedictus XIll. & Angelus Coriarius,

" Gregorius XIl. Papatui, quem prztendebant,

I'uziu'l

p

paritercederent, Quofa&o furgens Impera-

Mm

torSigifiundus de cathedra füa , depofità Co-

r

roná, flexisque genibus pedem Pontificis ofcu-

ando €i gratias egit j

quod & Patriarcha Ans

tio-

202

RES GESTJE

ï

|

;

tiochenus praftitit , nomine totius Concilii,

(n

,':

Interea Joannes re cum Friderico Auftriz Du-

j

í

E

.

l

J

E,

'

ce communicatà, fefe Concilio occulté fübdu-

)

:

D

i

I

:

cit, &Schaffhufium, urbem Friderico fübdi-

h

J

ff

tam, fugit: que res Concilium vehémenter

ä

lr

SedSigifmundus IAmperator ani-

s

ll:

perturbavit.

&t

mos Patrum ad conftantiam erexit : ad quod

:.iJOQH

multum quoque contulit Joannes Gerífon Re-

;;Ubïl'x'i

is Chriftianiffimi fíimul , & ParifienfisUniver-,

m

fitatis; Legatus. Inde miffifunt Cardinales ,

qnet

& alii Prxlati, ad Joannem, ut ejus mentem

duni

explorarent: à quibus compertum fuit, eum

hi

récéffiffe ideo , quod putaret, fibi vim à Conci-

idd

lio inferendám , cümtamenreliqui duo de Pa-

m

patu contendentes per abféntiam füam ab om-

At

fii Vi fecuri effent.

Compertum quoque fuit,

sl

hanc fuiffe confpirationem , contra Concilium,

!

ejüsq; promotorem Sigifmundum;initam Joan-

nem Papam inter & Fridericum Auftriacü Bur-

;uriusX

m

gündizd:; Ducem. UndeFridericum Auftriacü

Sigifmundus, multis ejus fübactis oppidis, & de-

al

[

letiscopiis, tam ftrenué oppugnavit, ut illum

(id

Coegerit fub literis cofaeatüs & fecuritatis ve-

nire Conftantiam;ibíq; ad pedes Sigifmundi pe-

LT

qut

tere veniá: quam obtinuit, poftquam jure ju-

&i

rando promifit, Joanné Papam à fe refticuendü.

Interea Joannes Dux , donec omnes conditio-

üs*i&nn

[ UA

nes adimplerentur , obfes manfit Conítantiz :

J

Joannes veró Pontifex Friburgi cuftodiebatur,

i

1

ne fugà denuó elaberetur. - Itaque Concilium,

)l

D faw

prafidente de more Cardinali Oftienfi, & pra-

fente in augufto habitu Imperatore Sigiemun-

uj

do,

SJECULI XV.

203

n

do, fententiá depofitionis tulitin Balthafarem

t

Coffam , nuper dictum Joannem XXIII. & in

d

Angelum Corarium, nuper didtum Gregorium

T

XII, & in Petrum de Luna , nuper di&um Bene-

r

dictum XIII. ftatuítque, ne quis eorum dein-

At

ceps eligeretur, autacceptaretur in Pontificé,

l

Ea fententiauno omnium ore approbata , cum

d

3d Joannem fuiffet relata, eandem ipfe com-

sl

probavit, depofito Pontificali habitu, atque

(

inftrumento publico ratam habuit , adhibito ju-

]

ramento, nunquam fe quidquam inoppofitum

il m

a&urum , autin quidquam confenfürum. Se-

n

dit Joannes annos quinque & dies quindecim

[2

2b electione usque ad abdicationem à fe appro-

l

[

batam : vacavítque Sedes usque ad novam e-

lu

j

le&ionem biennio , & quinque menfibus, &

li,

diebus decem, . Seffione 14. Carolus de Mala:

teffa , Princeps Arimini, Civitatis , in qua Gre-

QUi

ir

gorius Xll refidebat, Procuratorio nominere-

!

nunciationem Pontificii fecit in manibus Sigis-

i

mundi Romanorum & Hungarix Regis ad per-

ULUD

ficiendam Ecclefie pacem 5 non autem apud

iM

Concilium, quod Gregorius minimé approba-

u

bat, przfentibus tamen Concilii Patribus, tan-

lj

quam teftibus duntaxat , non ut coram autori-

u

tatem hac inre ullam habentibus. . Qua de cau-

fà vifüm eft, eà dienullusprafideret. |Adeó-

la

que Sigifmundusin feparata fede omni augufta-

li habitu ornatus, illam Gregorii abdicationem

excepit, Regióque in(trumento communivit.

g^

l

" In

Quo facte Concilium folemnem Deo gratia-

rum actionem decantavit.

Solusnuncfuper-

€rat

264

RES GEST.E

if

erat Petrus de Luna poft Joannis & Gregorit

qU

abdicationem. Ad quem permovendum etfi

r

Ymperator Sigifmundus ipfe Barcinonem usq;

sl

profe&tus faerit, nihiltamenevicit. 'Tam ob-

1 V[I

ftinati & eapitis & animierat. Quodcüm Fer-

Imüsd

dinandus Rex Aragoniz vidit , eum penitus de-

f

feruit.

Et ecce infolentiam Viri! non modó

i

Ferdinandum, aliósque omnes, quicunque à

J

i

fe difcefferant vel abfceffuri erant, excommu-

sfion

nicavit, fed & eum Regno , aliàque omni ditio-

ne , fcilicet quantum potuit , privavit. Ve-

i ]

D

T

rüm Concilii Conftantienfis Seís. 5 2. poft mul-

g r

tiplices citationum libellos & contumacias, cz-

set

i

teráquerité & juridicé a&a , lecta contraillum

NU

eft fententía depofitionis.

i

V. ExindeSeffione 41. peractà Cardinales,

nl

)

quiaderant , viginti Conclave ingreffi funt , &

"

M

u

tertio poft die. qui fuit Novembris uudecimus,

in fümmum Pontificem elegerunt Othonem

j

u

Columnam Cardinalem Diaconum : quiinho-

norem S. Martini , cujus eá die feftum occurre-

raigur'r'zk

bat , dicivoluit Martinus , ejus quidem nomi-

t

nis aliis Quiptus, aliis Tertius; " Cümque effet

Itl

liül!frlm

Diaconus, die Sabbathi, vigefimà ejus menfis

Novembris à Joanne Epifcopo Oftienfi confe-

Ti

tihy

cratus Presbyter , & fequenti die ordinatus E-

pifcopus , tandem tiará redimitus , folemni, üt

lp

Wi

moris eft, proceffione per Civitatem circum-

ductus fuit : Vir humanitate, manfuetudine ,

al

juftitià; morum integritate & prudentià infig-

it li

niterconfpicuus. Sic tandem paxreddita Ec-

At

D

elefiz , poftquam annis triginta novem perni-

C1011-

SIECULI XV.

20f

ny

ciofiffimi fchi(matis tempeftatem füftinuerat.

lmef

uanquam enim ab aliquibus Martino oppofi-

M u

tus fuerit ZEgydius , dictus Clemens VIll. ta-

Ij

men fe Martino brevi fübjecit.

Aeh.

VI. Martinus V. ante Concilii Conftan-

tl

tienfis diffolutionem , quod annos tres & fex

Wnny)

menfes duraverat, juxta decretumSeffione 5 9.

icunqu:i

fa&tum, Concilii proximé futuri locum defig-

AU

navit Civitatem Papienfem. Decretum veró

QU

Seffionis 4. quód Concilium pote[ftatem babeat

"m

uper Pontificem , noluit, ut rogatus fuerat,

ul

approbare, Quam doctrinam Petrus de Allia-

ts

co Cardinalis & Epifcopus Cameracenfis , ejás-

iil

|

que difcipulus Joannes Gerfón vivà vocein hac

Synodo, & extra Synodum f(criptis propugná-

T

runt. Eftautem mens Concilii ex propriis ejus

U

verbis defumenda , quz fic fonant : Gezerale

(

hoc iplum Concilium , legitimt im Spiritu $.

W

congregatum ,pro extirpatione pre[entis [chif-

m

matis poteflatem A Chriflo immediate habet ,

g

cui quilibet cujuscunque [Latus vel dignitatis ,

n

etiamfi Papalis ,exifleret , obedire tenetur in

j

5.qua pertinent ad fidem & extirpationem

1qucää

Etin hócconveniunt omnes

w

dictz fcbifmatis.

j J

Theologi & Canoniftz. |Nimirum duobus in

j

cafibus Papam fübeffe debere autoritati Conci-

J

"H

lii: primó, fifitmanifeftus & pertinax hzreti-

]u

at

cus : tunc enim definiteffe Papa, cüm fit ex-

H

tra Eeclefiam. Secundó , quando ita creati

t

fünt plures Pontifices , ut difcerni non poffit,

uter eorum fit verus aut illegitimus , praferen-

/

j

f

dusautrejiciendus. Tuncenim maximé inter-

e(t

206

RES GESTUE

&eft Ecclefiz regimini , & animarurm fàluti cet-

r'OH

€ld(

tum habere Pontificem , & fchifma diffipare,

jn

VII.- Pr&rerea ad Concilium Conftanti-

ii

nenfe venit [oannes Hufs, genere Bohemus,

TY

officio Profeffor Pragenfis, qui, ut W'alden-

,

fum & W/icklefüitarum. venenum imbibe-

g

xat , ita illudliberé fpargebat.

Venit autem,

jali

commeatum habens ab Imperatore Sigifimun-

:;äu& älll

do , ut fe coràm Concilio ab hzrefi purgaret ,

J

nullatenus veró illam difleminaret , fed manda-

gr

tis Concilii, poftquam auditus effet, obtem.

214j

peraret. Venitigitur Conftantiam 3. Novem-

gD

bris poft inchoatum Concilium tantá fiducià,

ldl

ut dogrnata W/ickleffiin proprio hofpitio quo-

pl

tidie diffeminaret , nec defifteret admonitus,

(

Quà de causà ductus eft ad Pontificem, &in

f

cuftodiam Pontificii Palatii datus.

Ibi, cüm

falvum conductum produceret, negavit Pon*

tifex , feullum dediffe, &, (j quem haberet a-

1

r

liunde, dicebat, ejusipfum privilegio excidiffe,

f

poftquam admonitus de non feminandis bere-

(

fibus minimé obtemperáffet.

Commifit qua-

tuor Cardinales unà cum Generalibus Ordinü

Euf

It

Prxdicatorum & Minorum, séxque Archi - E-

.

*

p

M

piícopis & Epifcopis, Viris do&tiffimis

Ipfe

T

j

veró fibitimens , àíuis affeclis adjutus clam di-

W

l

li

lapfüs eft; ruftico vehiculo impofitus , ftrami-

nibus oppleto.

Sed interceptus in tutiorem

M

)

TR

1ln

cuftodiam conjectusfuit, Inde Julii die 6. in

SeíTione 1 j. ad confeffum Patrum introductus,

Jriut

Il

lt

altóque fedili , ut ab omnibus videri poffet,

NT

collocatus fedit.: ubi ejus doGtrina articula-

cum

SAECULI XV.

207

li

il

tim congefta & producta per Hezrcum de

a,

jl

D

Riro, à Concilio damnata : ejus libri flammis

l

adjudicati, ipfe veró , quia recaptare noluit,

^

degradatus , feculari Judicio reli&tus, per ig-

nem 6 vivis fublatus, perilt mifer anno r415.

De ipfius herefidiceturfüoloco. Et quia Hie-

ronymus Pragenfis eádem lue infe&us fuit ,

idem fupplicium fübiftibidem. Sed vaticinium

u

"

hujus aflati anferis, quod fpargitur, fabula eft,

1]

VIII. Poft hze, càm Martinus V. indixif-

fet Concilium Bafileenfe , exceffit & vivis an-

À

ll

nO 143 1.

Succeffit autem Eugenius lV. cu-

:

li

j

jus Pontificatüs anno primo inchoatum eft

Concilium Bafileenfe.

Hujus initio càm co-

Ü

ODILUS

narentur Patres reformationis leges Pontifici

t^

Pontificizque curig prefcribere, nataeftinde

Yi

, U

fimultas inter Eugenium , ejüsque Curiam , &

Y

Concilium ipfüm : eodémque tempore con-

e

troverfia recruduit de Concilii fupra Pontifi-

d

cem autoritate; magno utrinque ftudio & con-

'l*sh

ii

tentione , adeó , ut Eugenius conatus fuerit

u

Concilium diffolvere. Nam triennio integro

inter ambas partes duravitaltercatio ; qus ta-

Ü

men interveniente Sigifmundo Imperatore fo-

(

pitaeft. " Sedrenafcente denuóillà de potefta-

yi

tecontroverfià, videns Eugepius Adverfarios

USH*j

vellerenovare proceffus , quales contra Joan-

741

nem XXIII, habuerant Patres Conftantienfes ,

q

T

ex pleoitudine poteftatis Concilium tranftulit

"errariam, prztextu hoc; Venturos Grxcos

j

í

n/l

nolle tam afperam difficillimámque profe&tio-

f

"L

nem perarduos & pretuptos montes: prerfere

tim

RES GEST/ZE

208

tim, cümillorum Imperator & Patriarcha fez

U

nio prove&us, aliique multi Antiftites etate,

vel delicatà complexione id minimé poffent,

d

At Bafileenfes Decretum Conítantienfe , de

h

a

non mutando vel transferendo Concilii loco

i

femel indi&to,, tametíi recentiffima effet me-

]Ml

morianefandiillius fchifmatis , quod Ecclefiam

il

D

quinquaginta annis fcediffimé laceraverat , ta-

men €o ufque fervari cupiebant , utin novum

jl

Nam

j

il

íchifma fe íe conjicere non dubitárint.

4

depofito Eugenio lV. AmedzumSabaudizDu-

14

cemfub FelicisIV. nominefübrogárunt. Erat

M

autem numerus Bafileenfium tunc itaimminue

"

H

i

tus, utnonnifi feptem Epifcopi adeffent ; reli-

U

qui enim omnes difcefferant & tranfierant ad

Concilium veró ipfum , qui ex

n[[llSl

Eugenium.

i

J

j

ordinelegere, & quid in eo actum fuerit , fcire

r

defiderat , id in Coaciliis anno 1725. pro ftrena

Mi

ii

i

datis habet fol. 25 6. &c. ufque ad fol. 279. ubi

Seff. 25. Oecumenicum effedefiit; fequutum-

TU

j

j

;

que eft Ferrarienfe,

IX. Confiliá hoc ccepit haberi anno 1478.

'aqL*

'iL

ad quod venére Orientalis Imperator ipfe fo-

Wi

l

annes Paleologus, & Jofephus Patriarcha Con-

p

!

ftantinopolitanus varilque Pracfules alii, qui,

i.

d

cüm ad littus Venetorum appulére , quantis

Inde

ATU

fieri potuit, honoribus excepti funt.

!'10

Ij

li

Ferrariam versüs ad fluvium Padum fitam na-

l

fo]

vigárunt, quó Pontifex Eugenius jam przceffe-

AT

rat. ImperatoriPalzologo obviam extra Ur-

W

bem procefferunt Cardinales omnes & Mar-

t

€hio Eftettenfis , Ferrarienfis ditionis Princeps:

fF

atque

P.

[

SECULI XV.

209

Q

átqué füb aürea umbella Imperatoremi ad palaz

Wt

tium Pontificis redà perduxerunt; qui volen-

vf

tiad genua Pontificis fe dérnitteve non permis

hd

fit, fedeiimamantiffimé eorplexus eft , datá«

ue dextràofculandà, ad (iniftram fuam fecit

r

eonfideré, Indeadhofpitiim magnificé orna-

elm.

Se(fioni infe-

f

tum deductus eft Imperator;

quentifex dele&ti funt Látini totidémque Grz-

s

éiad difgutandum , alii adversüs alios.

Inter

TU

n5

fex Latinos duo eminebant Cardinales Julias

u

rius Czfarinuscituli S.sabinz; qui Batilez Le«

j

gatus Apoftolicus prafederat , & NicolausAr-

imn:r;x

bergatus tit. S. Crucis.

Inter Grzeos przci-

pui erant Matcus Ephefinus Metropolita , &

j

TEUM

Beffarion Arebi-Epifeopus Nieznus. Hujus

Concilii Seffiones habéntur in Coneiliis anno

Ua

,üt

1725:datis fol. 292. &c;

Quoniam veró pe-

jlnt

ftis Ferrariarn invafit, Synodus Florentiam

translatafuit : urntdeFerrarien(is & Elorentina

zy;;uäi

«

U

J

n

habeturpermodumunius.

i

X. Florentixergo habite funtrelique Sef-

nl

fiones, qui pariter habenturih Concilus anno

Á

J

)j

P

172j.datis, fol. 295. Ibi difputatuin fuit dé

proceffioneSpiritüsS. hutn fitàfolo Patre , an

y r

i

etiamàFilio? in certamen prodiérunt Mareus

Ephefitus Metropolita; & Joannes Ordinis

!l

lf

j

Dominicaniii LongobardiaProvincialis. Hie

veró ftupendáIngenii & docCtrine vi, dé pro-

1

ceffionibus Divinarum Períonaruni differuit ,

m

!

& de niodo proceffionis tertiz Pérfonzà dua-

f

[ 1

i

bus per communem & unicam fimul Patris &c

s

um nas

Filiifpirationem, de fignifieatione voc

ture

5"

RES GEST/E

A1O

u

(c

turz , effentie ; fubftantie & fubfiftentis ac

Ql

hypoftafiss &quomodo , cómunumidémque

7

finttres Perfonz, diftinguántur tamen re ipsà

inter fe.

Deinde de corruptione Codicum

]

y

ii

j

Grecorum abip(is Grecis poft conflatum fchif-

[

T

ma, quam tamen Grzci Latinis falsó adfcribe-

bant; confutavitque dilucidé quaecung; Mar-

lt

cus vel oppofüerat vel refponderat; ac com-

'impb

monftravit omnes fere veteres Grecos Patres

if

teftari aperté Spiritum S. à Patre per Filium

)j

procedere ; neminem veró negare ( quin imó

l

i

aliquos fupereffe , qui depravationem à fchif-

maticis Grecis fa&tam evaferint) proceffionem

fb

àb utroque : Ipfàm veró particulam per nihil

:jore

Yi

aliud fignificare, quàm principii communis ac

uniusinter Patrem &Filium focietatemin pro«

ducenda tertia Perfona.

Ex bis fusé perfpi-

cuéque enunciatis ita caligavit Ephefini ani-

nj

mus, ut, quamvis linguá promptus & procax

effet , fiepius obmutefcere coactusfuerit. Poft

Al

hgc Greci ipfi apud Patriarcham füum Jofe-

phumex egritudine decumbentem diverfà ha-

1[5)'9

J

l)

buérecolloquia prafente Imperatore , quiunà

éüm Patriarcha Latinis confentiendum effe

il

judicabat.

Hoc idem urgebant additis vali-

J

j

i

diffimisrationibus , & argumentis Beffarion

Nicenus , & GregoriusScholarius , maxim&

;&fm

^nt)

inter Grzcos exiftimationis , fapientiz , pieta-

tis, & doctrinz Viri, Ephefino tamen ufque-

itg

quaque cavillante & contradicente. Sub his

Átim

contigit obitus Jofephi Patriarche , qui adfeli-

lO

hy

ciorem vitam profectus eft , relictà propri&

*

manüs

/

SICLUPII X V,

2lX

t

inanüs fchedulà, quà profitetur , fefidei ,

j

quam fequitur Catholica & Apoftolica Roma,

CIP

cui przeft Eugenius Papa, firmiter affentiri,

l

Romaníque Pontificis in univerfam Ecclefiam

àagnofcete primatum , eíque indivulsé fübeffe,

U

hh

Obiit veró annó 143 t. ejásque exequiis om-

nes interfuére Cardinales.

Sepultus eft in

Templo Domihicanorum Florentiz ritu Gra-

ii

i

co, cum fümmis honoribus, & ampliffimi fu-

if

.

Id

neris pómpà.

[

st

XIL. Defuntto Patriarchà difputatum fuie

in facra Synodo de poenispurgatorii : inquas

d

!

generatim omnes cónfenferunt , five in ignig

jrü

ardore confifterent, five; üt Grcis vifumeft,

JJ

in 1pfius loci obfcuritate, & incommodis, an-

Af FC)

uftisque fitibus: atque in his, qualescunque

i

wf l

le fint , aut mitigandis , aut finiendisfidelium

Iu

Wa

in terris füffragia conducere ác prodeffe. De

It

azimo aut fermerntato páne, ah fit fufficiens

imateria conficiendz Euchariftiz, poft aliquot

concertationes , in unam oiines fententiana

convehere ,inalterutro poffe confecrari,dum-

modo pánis fit triticeus, ác in eis (equendani

u

In hoc etiam

effe locorum confüetudinem.

If

confehferunt, S. spiritüs inyocationem , que

)

u

i

in Grecorum Liturgia poft enunciata Chrifti

g

iyftica verba adhibentur , nullstenus adcon-

i

fecrationem pertinere, fed effeprecesadimpe-

trandampro communicantibus gratiam. .Ad

| Y

poftrémum de ornnium Grecorum affenfü ,

Aä

Mi

duobus tantàm exceptis Marco Ephefino &

|

!

9

aleero innominato , itum & fübfcriptum eft

P

"

magna '

212

KES GESTZR

magná omnium latitiá in fenfum Latinorum

m"ill

u

f

V)

anno 143 9. pridienonas Julii. Omnia facre Sy-

lvp

f

nodi decreta, Grzcorum Imperator & Anti-

(

ftites obfignárunt, eodémque menfe in patriá

gh

remigrárunt.

XII. Dum adhacFlorentiz vérfaretur Im-

j

"

li

ii

perator Pa/eolog us , fapervenére Legati Patri-

«

arche Ármenorum , quiImperatorem in pro-

!

cin&tu difcefsüs ipfius falutárunt, & necdum

Ti

folutà Synodo Pontificem Eugenium , à quó

ii

perhumaniter füfcepti furic, fupplices adiérunt,

"p

rogantes nomine proprti Patriarchz & Gentis

i

fuz fide Romaná inuftitui , & in ejus unionem

1

admitti, Earesingenti letitià Eugenium per-

m

fudit : & quodpetierunt,obtinuerunt: uti

if

habetur fufiüsin Conciliisanno 172 . datisfol,

298. &c.

Sunt autem Armeni , populi Afiz,

2

at

habitantes inea parte, quz eftinter l'aurum &

imn

Caucafüm montes.

Defecerunt ab Ecclefia

Árt

anno j72.in varios errores prolapfi, etiamEu-

y

tychetis.

XIII. Confümmatà Graecorum & Árme-

fl

norum cum Latinis unione Andreas Monafterii

iil

M

S. Antoniiin ZEgypto Abbas , & Orientalium

Jacobitarum Patriarchz Legatus , etiam Flo-

Iul

ia

rentíam ad Eugeniumvenit , ut füo & omnium

Jacobitarum nomine eandem peteret & iniret

1

ARl

cum Romana Ecclefia unionem, quod & feli-

citerfactumanno 1441. pridie nonas Februarii:

tl

J

& eade caufà uti Arrnenis , ita & his edidit Dc-

cretum unionis , Florentiz promulgatum in

W

i

c&alia

p

publicaSeffiene Synod:-;li. Habeturho

hue

D

SZICULL-XY.

213

iv hucpertinentia in Conciliis anno 1725. datis

i fol.302.quibusin decretisinftruuntur füumma-

"i tim&breviter deorthodoxafide , quam fequi

"m; debent , quámque fequitur Romana Ecclefíia.

