nitis paruit Recaredus, & Leandriavunculi fui

j

confiliis ufüs, omne feré Regnum fuum Catho-

!

licum fecit.:

at

IX. Ad hocSzeculumpertinet expeditio Re-

gis ZEthiopie Elesbaam, adversüs tyrannum.

il

: d]*

Homeritarum, Dunaam , Chriftianz Religio-

5

nis defertorem : qui non modó ad Judaicanr

1

perfidiam defecerat , fed etiam gentem (ibi füb-

Jl

ditam omni adhibità operà ad Judaifmum &

i5

circumcifionem pertrahere ftudebat, refiften-

erro, & igne, dirísque füp-

tésque Fh;iüianos £

E;»

plicüs.

RES GESTJE

"16

| i

j

pliciis infe&abatur , adeó , ut ejus Regionis,

quz eft iptra felicem Arabiam , Urbes & Oppi-

yi

[4]

j

da Chriftianorum fanguine redundarent. Hunc

ergo terrá maríque agereffus eít Elesbaam , &

r

j

gloriosá vi&oriá fubjugatum, unà cum ómni-

bus primoribus tam dirg períecutionis con-

n

hi

fciis , gladio fübjecit. — Et , poftquam Regioni

Principem Chriftianum , & optimum praecit,

N

Vij

u

Ecclefiísque priftinum cultum reftituit: diade-

[4 f)

ma fuumingratiarum actionem Deo confecra-

vit, atque in Ecclefiam Jerofolymorum trans-

D

mifit : ipfe veró abdicato proprio regno mo-

paíticam vitam inilt , & cilicio indutus , jejuniis

»)

LU

& orationibus intentus , intra domunculam ab-

ditus , abomni hominum confortio fejunctus,

"

"

M

]

vitam hanc feliciffimo exitu terminavit anno

$23.

ff

X. SextohocSzculo füfcitavit Deusinfig-

"

L

ni fanQitate preditos Viros , Ordinis Mona-

€horum Inftauratores ac Patres , Sabbam in

m

M

Oriente, qui füb improbo Imperatore Anafta-

fio floruit, & ejus malitiz fortiter reftitit : In

j

Occidente circa annum £29. $. Benedictum,

K

qui, Juítino & Juftiniano imperantibus , mona-

W

fticum inftitutum mirificé reftituit, & propa-

gavit » cujus vitam & miraculaS. Papa Grego-

rius M. Z;&. 2. Dialogorum , defcriptam Fofte-

|

|

l

ritati reliquit.

XI. Hzrefes decem hoc Seculum pertur-

L

D

bárunt: quas inter MoxorHvsirARuM , feu

"TusoPAscurrARuM & JAcosirranum turpiffima

l

1

fuerunt, Moxornysirs , à Monos, quod eít

unus

r

|

S/E£CULI VI.

7X-

nj

unus , pbyfis , hoceft , satura ,appellati, unam

QOppi.

Verbi& carnis naturam, poftineffabilem unió«

.unt

nem , in Chrifto e(fe docuerunt anno j 17. Un.

n

de, qui ita docuerunt , etiam Monothelitz di

!s

&i (unt, ab una tantüm volutitate & actione

[0&: )

divinà, videlicet , quam Chrifto tribuebant.

m!

Authores eorum przcipui fuerunt Cnaphzus ,

oræl;c';

Severus Antiochenus , & Diofcorus, de qui-

[

busfüpra. ]JAcoBrr.e à quodam Jacobo, ge-

i.

nereSyro, anno $ 84. Dicebant, non effene-

j

Ti

ceflarium confitéri péccata füa Sacerdoti , fed

N

fufficere , (i Deofoli.

Parvules fucs circtüm-

m

cidebabt , aduftione qu&dam in fronte , velge-

lni

nis imprefísà, putarités, fic expiari peccatum

n

otiginale.

LUnam tantüm in Chrifto natüram

LIt)

profitebantur. Parvülosadhucex ubere pen-

dentes , fub utraque fpecie communicabant

more Grecorum. Noncredebant Ttrinitatem,

int

Á

fed Unitatem folàm.

In hujusrei fignificatio-

4f

nem crucis figaaculo , utio tantürn digito fe (ig-

ul

nant& muniunt, Eorum Presbyteri , Diacó-

u

ni, &Subdiaconiomnes fimul aftant Altari , fi-

]u

mülque corhünionem accipiunt : ex eo, quód

YU

Sancti tres Reges (imul ad Prxfepe Domini ve-

nerint, efque muner& obtulerint.

lu

I^

XII.

R

ideém otthodoxam contrahós & a-

d

liós adverfarios ftrenu& propügnáruntinfignes

Scriprores : qualis fuit Fulgentius, Carthagi-

a

neortüs, Rufpenfis Epifcopus. Ennodius Dia-

a

conuds, &poftmodum 'Ticinenfis Prafül , qui

Apöïög'äticüm pro quarta Synódo Rormaná €-

d

onus librum fcripfic de Irt-

s L

did-ï.t'. Petrüs Diac

carna-

E 4

l

RES:GTSTVJE

VE

"

carnatione & gratia Chriítiad Epifcopos Afri-

] uu

c&. Gregorius Magnus, deinde Pontifex, Eu-

| (üdl

tychium Patriarcham Conftantinopolitanum ,

jn

qui corporum refürrectionem tractabilem per-

negabat , ad faniorareduxit , & Au(tralem An-

n

V

gliv partem, quam Anglo - Saxonestenebant,

ad Chriftum traduxit.

.

4

q)

D

sl

COR OE

D

Á

SYNOPSIS.

n

Atb

i

A

r. Mauritii Imperatoris avaritia Cj mors.

!) !

2. Cofroes ab lmp. Heracliowicfus , ei $. Crux

$)

J

vecepta. 3. Heracliusfit Monothelita. 4. Uti

p

i

€- Imp.Ceouflams. $. Saracemi occupant: Cy-

VMl

rum, Rbodum , e5c.. 6. Con[lantinds Pogo-

zl

zatus Catbolicamre[Hituit vem. 7. Conciltum

Jextum Oecumenicum. $.. Comverfto Septen«

srionalium. 9. $. Kiliami martyrium. 10.

n

daraceni et Mabumetani, 11. Harekici. 12.

L D

Yis oppofiri.

i

I f Uftiniano , Juftinus IT. huic Tiberius

ln

Conftantinus , Conftantino Mauritius

in Imperio füccedit, Ad hunc , cüm Cofroés

A

f

Per(arum Rex à propriis fubditis regno pulfus

MY

fugeret , liberaliter exceptus, & victisrebelli-

ln

bus in regnum reftitutuseft, Minus profperé

j

contra Chaganum Avarüm Regem , qui Thra-

A

xiam íuis armis infeftabat , dimicatum -eft.

!

l

Nam decem: Romanorum millia capta fünt.

"

Hos reftituere volens Cþaganus ; uni

us tan-

TT

tüm

SECULT Vi

75

54fr

tüm nufhi pretium per fingula capita popofcit.

t D

At , Mauritius , utimpenf(is homines fibi inuti-

inm,

les alendi parceret , tantillum redemptionis

t

pretium recufavit. Unde Chaganus hanc Mau-

lt

ritiiavaritiam deteflatus , captivos omnes juf-

fic trucidari.

t

Hanc fuüam culpam Mauritius

pauló poft agnovit,ac Deàm fufis lachrymis diu

no&uque rogavit, hujus tante immanitatis

peenasin hac, non inaltera vita fümeret, In-

[

defactum , quod Phocas, audax & facinoro-

füs. Centurio adverfus Mauritium. concitáric

TL

exercitum , &.ab eodem Imperator proclama-

vJ'I !

(n

tus in Regiamirruperit , quinque Mauritii libe-

"

rOS, pracipuos amicos, Proceres , qui ei co-

7

J

herebant, omnes ante ejus oculos, actandem

i

Mauritium ipfüm trucidàrit , anno..602.

u

il

7

n

tamen in tragcedia Mauritius nullà alià voce

At

ufusefít, quàmhac : u[lus es Domine et re-

í

h

um judicium tuum.

II. Athanctandem immanitatem Phocz,

;I Lzl

Cafróes Perfarum Rex beneficiorum , quz-à

Mauritio acceperat,memor, vindicare inftituit,

hWt

& copiofum exercitum in Romanas Provincias

i

mittit ; tum veró & Heracliue. Africz Pra-

i

fe&us , inftru&tà claffe inde folvens Conftan-

;

pul[

tinopolim occupat , & Phocz füpplicio, Mau;

j

ritio Augufto parentat , debitásque inferias

gverä

perfolvit.

Cofróes autem bellum adverfus

I

Phocam profperé coeptum , etiam adverfus

].

Heraclium profequens , Paleftinam , ZEgy«

"

ptum , Lybiam populatur ; captfsque Jerofoly-

]d

mis venerandam inde Crucem, cum incredibili

*

capti«

74

NES OESTA^

j

eaptivorum multitudinein Per(idem afportat ;

anno 614.

Perfe, DuceSaé, torrentis adin-

j

j

ftar, ulterius excurrentes, Cappadociam.Phry-

n

T

giam, Bithyniam , reliquásque A6iw Provin-

cias ferro & flammis vaftant , ipsamque Chal-

«

iM

i

cedonem, quz brevi freto à Conftantinopoli

dirimitur, obfidione cingunt : Chaganointe-

LC[iOi

«

tea Avarüm Rege Thraciam hoftilibus armis

infeftante.

'Tantas inter càlamitates Herac-

3mbll

[íl)

liuspacem fupplex à Cofro&petitt. Actillenul-

lam fore pacis conditionem fupérbé refpondit ,

r

N

t

nifi abnegato Chri(to, Heraclius unà cum fuis

Solem adoraret. Hieconfidens Deo Heraclius;

[

(

ejüsque prafidium fupplicibus precibus invo-

cans , pacem utcunque cum Avaribus firmat ,

W

V

b

afcitísquein auxilium Turcis , Caucafi, ad por-

tas Cafpias, accolis quidquid copiarum colli-

m]l

h

gere potuit , in Afiam transportavit, anno 621,

Cum Cofrois Ducibus fepius acie dimicavit,

j

il

fücceffu tam profoero, ut Provinciis omnibus

feceptis in Per(idém penetrárit. — Cofro&s- in

itt

Wi

fümma rerum defperatione Medarfem junioré

patu filium regno deftinat. Id veró moleftiüs

M

ferens major Sirot&s, cum Perfarum Primori-

m

büs in Patrem confpirat , multísque affe&um

V

lüdibriis ; poft jugulatos reliquos in ejus con-

l

fpectufilios, fagittis confici jubet. — "Fum pax

[

)

Hetraclium inter & Siro&m initaeít; captivili-

bertatireftituti, Crux falutifera Heraclio per-

l

[

honorificé reddita ,anno 628. quaminfequen-

L

ti vere Heraclius füis humeris Jerofolymam

:

-

gfatjs Portavit.

III.

SJECULE:-WVT.

7f

rfpomr;

III. Poft hec infelix Heraclius incidit in hze«

iaf

refin Monothelitarum.

Cüm enim anno 630.

D.Phly.

Hierapoli verfaretur, venientem ad (e Athana«

h.

fium Jacobitarum Patriarcham hzretícum Eu-

QUH

tychianum benigné excipiens, in fpem erexit

Rs

obtinendi Patriarchatüs Antiocheni , fi Chal-

A.

cedonenfem Synodum ample&ti vellet.

E&

hnj

compellationeallectus Athanafius , qui jam per

rsïHmc-

ambitionem fibi Patriarchz nomen apud hz-

17

reticos Jacobitas ( qui tempore Mauritii Impe-

d

ratoris circaannum j84.à quodam Jacobo ge-

1

r

nereSyro orti unam tantüm in Chriíto natu«

ii

ram admittebant , multósqueerrores aliosmi-

if

fcebant) indebité afferuerat , Chalcedonenfem

fr

)

Synodum fe fufcipere, duásque in Chrifte na-

i?

'A

türas , fimulaté dixit: rogavit autem Herac-

vtl

lium, an duplex in Chrifto admittenda effet vo-

0frf

lüntas , & operatio, an una duntaxat? Ille fci«

i

fcitatur à Cyro Alexandrino, & Sergio Con-

nhu

ftantinopolitano Epifcopis. Qui càim refpon-

ii

derent, unicam tantüm effe & voluntatem , &

yit

operationem in Chrifto , affenfum dedit Pfeu:

Mi

do-Patriarcha Athanafius, fimülque in eun-

"

dem affenfüm pertractus eft Heraclius: tàm-

A

queobfirmato animo hujus hzref(is fautor exti-

[

tit, ut eam anno 639. publico edicto, quam Ec«

7 e[?.ïx

thefim vocant, tanquam certum fidei articulü

jl

omnibus ample&tendam & pradicandam pra-

q

pofüerit ; quc fuit deinceps multarum in Ec-

,nl

clefia perturbatiotiuim origo. Moritur demum

Ifl

infelix Heraclius trigefirmo primo Imperii fui

|

anno, qui fuit Chrifti 641. ex aqaa intescu.

.

t6,

56

RESUDESTIE

te , alióque morbo fcediffimo , quo inceftas

L

j(

nuptias cum Martina Mariz fororis fuz ex Mar-

tino filia, luit.

g

IV. Teftamento fuo Heraclius duos Filios

Conítantinum & Heraclium , equojure Impe-

lib

xii.hxredes inftituit.

Sed Conftantino à No-

»muf

verca occifo

& Heraclio feu Heracleoná ex

quir

Senatüs Confülto priecifis naribus eje&to, Con-

gny

if

ftans:.Conftantini occii Nepos , folus prefici-

tur IAmperio.

HicReligionis cultuà Patre or-

t

(

thodoxo degener, Avum potiüs Heraclium

imitatus e(t, -Nam Heraclii Ecthe(im promul-

Ti

bt

gatofüotypo , cui omnes fübfcribere voluit;

confirmavit.

Martinus Pontifex Rom. trans-

Dl

qua

miffum ad fe à Conftante typum, ut eum fu&à

€xterorámque Antiftitum fübfcriptione firma-

ret, convocato Rome Concilio, Monotheli-

tarum hzre(im damnavit. Atqueideo excan-

defcens furore impius Imperator ;

San&iffi-

ü

n

mum Pontificem per Exarchüm Calhopam Ro-

1 Conftantinopolim abripuit, indéque Cher-

ff

fonam rcelegavit , anno 65

Quoin exilio ae-

rumnis confe&tus mortalem vitam cum imor-

T

talipermutavit.

Maximum quoqueinfignem

m

Catholicz fidei Propugnatorem , linguà ma-

n

nuqueabfcxff is, exilio damnavit.

A

V. His oHenfus fceleribus Deus ultores Sæ-

Vil

vacenos füfcitavit; à quibus infignes Infüle, Cy«

1l

prus & Rhodus oecupate fünt , anno 654. ef-

fractusque zneus ille Coloffus Solis , quem

ï

€hares Lydius conflaverat, & à Mauvia Sara-

:

. €enorum Principe. utuusquchu,uslnfulæ inva-

L.

fore,

SAZCULI^UR

47

Il

fore , metcatoribus /Egyptiis divenditus eft;

g

VI. Conftantinus audità Patris Gonftan-

tis morte ( namSyracuf(isin balneo à fuis, anno

i

Ts

68. interfectus fuerat ) illicó Conftantinopoli

li.

folvens in Siciliam venit, ubi tyrannum Me-

n )

Zentium , unà cum iis, qui adversus Patrem

UI

conjuraverant, é medio fuftulit, rebüsque ibi

n

J

compofitis , Conftantinopolim regreffus eft ;

n

dictus Pogonatus , five Batbatus anno 668.

i2

Princeps fuit Patriomnino difTimilis. : Religio«

D

ni Catholicc addi&tus , & juftitiz ftudiofüs. Sa-

LT[UL

racenos Conftantinopolim oppugnantes forti-

V

terrepulit, quos, poft magnam füorum jactu-

[lv

ram remanentes tam atrox tempeftas invafit,

jl

uttota eorum claffis difperierit; " AliundeMa-

ma

ronite montis Libani incoleinfidelém gentem

[

domeftico bello diftinebant.

Ec Callinicius

(

Mathematicus invento à fe Grzcanico igne,

i

cujus ea vis eft, ut inipfis undis ardeat, pleras-

N

His cladibus

que naves Saracenorum exuffit.

m

attriti Saraceni pacem à Romanis petunt , &

Dd

impetrapt, füb onere folvendi annui tributi.

Ill

VII. Sedatis his bellis Imperator ftrenuam

ii

navavitoperam in promovenda fextaSynodo

f

Oecumenica ,' adnitente imprimis Agathone

Romano Pontifice: cujus Legati inea przfede-

j

runt. Habita veró eft Conftantinopoli inSe-

cretario Palatiiregii , quód 7/z//z7z vocabant;

anno 68r.

De quo videantur Concilia anno

:

1725.infítrenam data; fol. x16. . .ObiitImpe-

/

rator Conftantinus Pogonatus anno 685. cui

Ll

fucceffit filius ; JuftinianusII. diffimillimus Pa-

trio

10

78

RES GEST/E

k

tri; --Hunc Leontius Patricius trancatum na-

ribus Imperio fpoliavit. Sed Leontium alius

[

j

"TTyrannus, Ab(íimarus, deturbavit, paríque

j

füpplicio affecit. Denique Bulgarorum armis

)

adjatus Juftinianus Imperium recepit: cüm in-

terea Saraceni ulterius in Africam provecti

; M

li

i

j

Carthaginem expugnant, anno698. &nemi-

ne prohibente dominium füum in Africa ex-

i

u

tenduntufque ad Oceanum, & universá Mau-

j

ritanià potiuntur.

VIII. Ad hujus Szeculi finem fedente Sergio

Y

n

Pontifice, Pipino Hereftallo , Principe Francie

Á

j

Przfedto, enixé ad feptentrionalium Provin-

ciarum converfionem incumbente, magnum

l

j

vl

Ecclefia fümpfit incremenrum: per duos po-

i

j

tiffimüm Apoftolicos Viros, Svvibertum &

NV/illebrordum : quorum hic Romam adiit, &

m

n

ASergio Papa przdicandi gentibus , miffionem

& Epifcopalem Confecrationem accepit. Svvi-

nl

bertusautem in Anglia à WV/ilfrido Merciorum

)b

jl

Horum

D

Antiftite ordinatus eíl Epifcopus.

"i

rzdicatione atque ftupendis miraculis Frifo-

nes, Hollandi, W/eftphali, Dani, aliíque fi-

ji

t

nitimi populi abje&o idolorum cultu , Chrifti

Mi

fidem fufceperunt: quamhiftoriam Beda /. 5.

biff. Angllic. pluribus defcribit.

"

t

IX. Anno 639. S. Kilianus Scotus inFran-

conia Herbipolitanam Sedem martyrio fuo

D

confecravit , cum duobus fociis fuüis Colonato

ni

ln

& Totnano, cifüs à Geyla , Gosberti Franco-

niz Ducis Uxore, quam ante baptifmum fuüo

i

E.

Fratrieripuerat, Eorumcorporadiulatuere:

cacfus

S/ECULI VI.

73

IUm r

dete&ta tandemnon fine miraculo. Gosbertus

m al

ceíus , rilii & cognatiexpulfi, Geylaà Dzmo-

pl

ne correpta, poenas graves pio fanguini dede-

D

runt.

[

X. Hoc Szculo immane illud mon&n;m ;

ww

Iu

Mabumet ; quod nomen Arabicum fuerorem

fignificat & /zd;enitaten, prodiitin theatrum,

fa.

dl

dedítq; tragaediam nullis at lachrymis deplo.

randam. Natus fuitin Arabia felice; Patre Gene

tili;, Matre Judzá.

Homo plané illiteratus,

byt

cumprimis curator Camelorum, tum przdi«

Tutà

vitis fuz herz copjux,apud Agarenos,ab Agar,

hs

& Saracenos , à Sara dictos, Regem fe & Pro-

m

hetam venditavit occa(ione hác,

Agareni i

ao

ingreffu Arabiz habitantes , agendis praedis

ini

& exercendz militiz dediti erant,

Sub Impe-

"

Il

ratore Heraclio , cüm contraPerfas bella geree

IQ

ret, ftipendia meruerunt. Stipendia cüm non

]i

amplius folverentur , veríis armis in Romanos

QU

Duces confürrexerunt , fibíque caput confti-

It

tuerunt Mahumetem , opibus jam & viribus

d)

j

przftantem. | Hic, ut mores populi tantó fa-

quen

ciliüs in ordinem redigeret , fibique fübditosin

ii

officio contineret, novam cumprimis formam

l

JJ

Religionis concepit : eo nimirum tempore ,

quo per varias herefes , & maxime Arii, diffo-

f

luta eratomnis concordia Ecclefiarum. Itaque

jio

morbo caducolaborans , Archangeli Gabrielis

j

preefentiam mentitus , unius Judxi, unidisque

(0

Monachi Nefítoriani , cujus nomen Sergius ,

[iQ

operá ufüs, eam conflavit Religionem, quas

r

malis. .. Ni«

$j

effetad captum & guítühominisani

mirum

80

RES GEST/E

H

mirum Trinitatem negavit cumSabellio, Cu

m

|

;j

i

j

Ario & Eunomio Chriftum creaturam : at ju«

ftum tamen cum Carpocrate , magnümgq; Pro-

rld

j

]

phetam dixit.

Cum Manichzis docuit , non

Chriftum , féd alium ei fimilem crucifixum fuif-

(

fe. " Cum Donatiftis omnia Eccle(ig myfteria ,

Vf

j

quzx à Chrifti Paffione fuam vim & efficaciam

obtinent , rejecit.

Cum Origeniftis tenuit,

lf

J

Cum

[i]//

Dzmones füb finem mundi falvandos.

morphitis Deum, corporeum efle,

H

ii

Anthropo

afferuit.

Cum Cerintho xternam felicitatem

ini

conftituitin voluptatibus corporis: & polyga-

«

miam, five pluralitatem mulierum conceffit.

AU

Cum Ebionitis admifit circumcifionem.

Cum

ll

4

'Tatianis vini ufum prohibuit.

Liber, in qua

[

lex Mahumetis continetur , -4ícorzz dicitur,

quod Arabicé fignifiat /ec£zozez , (ive Jegere,

Ne quis veró hanc fuam do&trinam in dubium

vocare, aut fal(itatis convincere poffet , om«

sf

nem difputandi licentiam füb pcena capitis in-

tv

terdixit. Equidem , anno Chrifti 622. die 16,

l

M

J

il

Julii propter novitatem hujus fuze doctrinz in

il

fugam abift, at redilt tamen : & fugz hujus

tempus Turcis eft Zgirz, qux vox Arabica

AUR

L

l;

f'igam fignificat , celebratürque ab iis menfe

'Julio. . Mirum dictu , quanto numero ad am-

Tti

.'J'UA

ple&endam hanc fe&tam confluxerint predo-

nes, Judzi, Ariani , &aliià vera &de Apoftatz:

Cif

|

quz hominum colluvies ita brevi omniainun:

Jj

davit , ut terrorieffet Romanis. Primüm füb.

egit Arabiam & partem Syrie ; tum & Zigy-

DI

peum invafit, unde Arabes & ZEgyptii tunc reg-

** d

nantes ,

!

l

SIECULI Vi

$i

Cin

nantes Sultanos fe, id eft, Principes nuncupä..

Atjt

bant. Et,quianatione Agarenus erat Mahume-

! lo

tes, ideo , quieurn fectabantur Agareni nomie

?H

nabahtuf : mütaturn tarien eft ipfis deinceps

i

hocnoimen, éoquód promiffioties in Scripturis

5

facte pertinérent ad Abrahze Filios ex Sara, non

ij

ex Agar natos, dictiq; fünt Sazzcezz.Nunc paf-

fimnomihantur Turce : Quia anno 1206€. O£-

(

tomiaüi five Othmen, fortis Saracenus, qui

afiis decem in Afia minore predas egerat, mage

námQ; partem Bithyniz & Euxini matis fibi fubs

jeceratà Turcis é mári Cafpio digreffis adle&tus

j

fuitin Regem ; à quoliodiedüm Aula Tutcica,

(in

qu& nunc Conftanuinopoli eft, Porz2 Ot£omzaz-

n

vicá appellatur, Sic dus ille nationesin unam

QU

coaluerunt, poftquam Turce non modó Oc-

*fgert.

tomannum Regem, fed & Mahurnetis fe&tam

T

füfceperunt, Quanto cum Ecclefize detrimen-

,

Gatetüm Mahüumet é vivis mie

to, videnius.

tll

gravit anno Chrifti 63 1. . Sepultus nonin urbe

lj 15.

AMetcta, olim Tetrib, féd in oppido AZediza,

j

Tatalbi , ubi templum magnificü habet , qua-

h

dringentis columnis füffultum. . At ejus fepul-

d

chrum penfile per magnetem , fabulaeft. — .

st

XI. Preterea hareíes hoc Seculo tiumes

i

ratitur decem , ex quibus huc poriimüstantüm

g

duas, Prima fuit Sergii Conftantinopolitani

t

Patriatchz,qui atino 604. duas quidem inChri-

J

fto voluntates & virtutes opetratrices; divinam

l

videlicet & humanam ante unionem afferuit ,

)

:

led deinde ita unitas fuiffe atque confufas edi-

Xit, utin urtam eandémque naturam abierint ;

átque

82

RES GEST/E

int.

Altera fuit Ar«

r

atque mixtionem fübier

D

menorum anno 640.

Hi Afiam incolunt eà

D

parte , quz eftinter montes Taurum & Cauca-

fum, Horum patria Armenia dicitur: unde

th

illiArmeni. Habitantautem Armeniam à Cap-

m

[

l

Í

padocia ufque ad mare Cafpium. A fide Ca-

tholica defecerunt propter Decreta Concilii

Chalcedonenfis füb Leonel Pontifice, & Mar-

W

d

tiano Imperatorecelebrati : quod nimirum in

€o Concilio Eutyches Abbas Conftantinopoli-

h

tanus , & Diofcorus Alexandrinus Epifcopus ,

l

uorum opinionem Armeni fequebantur, dam-

L

nati fuiffent. Habent ergo proprium Prima-

(

tem Armeni , quem Catholicum appellant , &

i

cui , velut fummo Pontifici parent in omnibus:

d

Al

Er-

nam Romanum Pontificem contemnunt.

rores autem , in quibus verfantur , omninó

qmulti fünt..

Inter quos etiam hi : Omnibus

3

Sacramentis negant virtutem conferendi gra-

tiam.

A nobis baptizatos rebaptizant.

Di-

l

cunt nemini conferri poffe baptifmum, nifi con-

L

J

feratur fimuletiam Euchariftiz Sacramentum.

h

Sine adhibito €hrifmate baptifmum effe nul-

lum. Puerosnonindigere baptifmo ad delen-

:

]

dum originale, eoquódillud non habeant. Bea-

[

tos effentiam Dei non videre, fed claritatem

T

quandam illius effentiz , & in hac vifione dicunt

!

confiftere fapremam beatitudinem. Nullam

I

li

animam forebeatamante Judicii extremi diem.,

Il

Spiritum S. non Filio , fedà Patre folo proce-

dere. Euchariítiam non poffe confici , nifi in

y

pus & San-

fcr'mer;taco.' Non ctfe- realiter Cor

guinem

S/ECULI VIII.

35

i Ài

int

guiném Chrifti in Euchariftia. |Non dari pur»

gatorium. Aliquapeccata effe proríüs irremif-

VT

fibilia. Chriftum fürrexi(fe die Sabbathi. Om-

idi

nes homines refürrecturos in fexu virili , nul-

(

lümque poft refürre&tionem futurum

Q ?

effe fexum foemineum , &c.

amplius

("U* !l

XII. Ecclefiam has inter turbas difputando

t

l

& fcribendo egregié defendit S. Maximus , Mo-

IT

tf

t

JU

nachus & Martyr in Perfecutione Conftantis

Imperatoris Monothelite , anno 645. . Nec-

wus ]

non Ildefonfus Epifcopus Toletanus , infignes

If

edidit in laudem B. Virginis Tra&tatus, atque

I

ob fufteptum ejus adversis hzreticos patroci-

it

nium, albáSacerdotali vefte coclitüs allatá ab

j

cadonatuseft, Obiitanno 667.

u

ROf

i

l bw

S/ECULUM V

D]

SYNOPSIS.

dip

,

z. &. Bonifacius. 2. Rerfécutio Imaginum.

J

jt

.

g. Con[lantinus Copromymus. .. Concilium

m

Nicanum 1I. e& Irene Imperatrix. $. icomo-

lt

H

mathiacontinuatio C finis in Oriente. €. Sa»

raceni in Hifbania. 7. Rex Framcia Carolo-

us

mannus fit Monachus. $,. Pipimusfatus Rex

(/49

l

0

Framcia , Poutificem defendit && ditat. . g.

J

Jl

Plus facit ejus Filius , Carblus magmus. . 10.

Viucit Widekindum Saxoni& Ducem e&v Alios.

j

ir. Fit Romamorum Imperator. 1:2. Comei-

i

j

lum Francofurtenfe. 3. Harefe0. 1q. lu

n

eppofiti.

F3

l.

-

04

RES GEST.É

I. Lr X modó laudati Villebrordi difciplis

ï*ï

nà infigois prodiit Difcipulus NVin-

[

fridus Sacerdos , aliter Germanorum Apofto-

lus, qui Evangelium in ulteriores quoque Ger«

ü|

maniz Provincias propagávit , aícitóque novó

fM

Ti

j

Bonifacii nomine , confecratus eft Archi - Epi-

qu

fcopus Moguntinenfis. Ad harum centium,

üt jam füpra meminimus , cónverfionem , pére

n

multum contulit illuftris Princeps & Major-

"6;

Domüs, fub Franciz Regibus Clotario & Dae

Ws

j

[6)

berto , atque Dux Neuftrie Pipinus , dictus

um

h

ereftallus ; qui fuit Avus alterius Pipini; Pa-

tris Caroli Martelli , & ?roavus Pipini , qui pri-

;

!

Al

imus ejus Stirpis & Nominis fceptrum Regni

Francici cenuit.

Cüm enim Radbodus Friío-

!)

j

num Rex nafcentem illis locis Ecclefiam extin-

3

uere vellet, Pipinus illum Francicis armis

'[raje&to & Frifià expulit, atque ad remotio-

li

rem quandam Infulam fugere coégit : precee

if

|i

pítque fübditis fibi Paganis , ne quis pracdican-

FU

tibus Chriftum quidquam moleftiz inferret.

Quidquid praterea pre'fidii potuit , ad hzc Ec-

clefiarum primordia liberaliffime contulit, hor-

!W

N

tante ad id & ftimulantelttá , religiofiffimA &

ln

s

fan&iffimà Copjuge.

IL. Byzantinum* five Conftantinopolita-

n

num Imperium , fimülq; Catholicam in Orien-

(

if

te Religionem nequitia Juftiniani II. ejüsque

il

Succefforum peffumdedit. , Nam Philippicus ,

[

poftquam Juftinianum ejísque Filium Tibe-

»

rium jugulavit, Imperiümque affumpfit , fce-

M

leftum & hzreticum hominem Conftantinopo-

e€os

g/

SJECULI-VHBI.

8;

TR

ln

leos Patriarcham fecit, & anno 712. fextam

Vi

Synodum profcripfit , hzresímque Monothe-

n

litarum fopitam refüfcitavit. Imperante poft

j

Gs

hunc Theodofio Adramytceno , Mufalmas Sa-

3uyy

racenorum Princeps in Á(iam excurtit, & Cap-

T

padociaminvadit, . Pullo Theodofio LeoIfau-

&t

ricus , genere obfcuro natus , ex Chriftiano

]

Mahumetanis confiliis addictus , anno Chrifti

b

726. bellum facris imaginibus indixit , & per

]i

fuosSatellites eneam Chrifti Imaginem dejecit.

l:

1

Germanum Patriarcham Conftantinopolita-

num ediéto contra imagines nolentem fubícri-

U

|

bere, dignitate movit, fübrogato illius in Se-

ig

dem Anaíta(io. Joanni Damaíceno per calum-

fr

niam dextram , quá preftantiffimos pro facra-

us

rumimaginum defenfione libros conícripferat,

A

fecitamputari.

Sed Vir fanctus Dei Genitrice

n

coram ipfius irnagine invocatà, precifam ma-

þ Ü

n

num ftupendo miraculo recuperavit. Preterea

Iu

l

etiam in alios facrarumimaginum cultores va-

11l

j

riis madis fieviit crudelis Leo.

m[«

III.. Quo tamen adhuc nequior fuit , Filius

)

ejus Conftantinus, di&us Copronymus, quia

E

dum baptizabatur facrü lavacrum ventris fordi-

bus confpurcaverat: quà occafione fpiritu Pro-

9

phetico, qui eum baptizabat , vaticinatus eft,

l

Germanus Patriarcha , futurum aliquando , ut

is Ecclefiam impietatis fuz fordibus foedaret.

u

fs

Et veró. anno 754. ad paternam adversus pias

x

imagines perfidiam adjecit, ut Virginem Ma-

i

trem prohiberet appellari Matrem Dei , & fa-

d

erum Reliquiarum cultum , quantis poterat vi-

j

ribus*

$6

RES GESTJE

W

ribus , exterminaret.

Pfeudo-Synodumtre-

(u

centorum triginta oCto Antiftitum co&git, cu-

j

jus decreto adversüs pias imagines conclama-

[

tumeft. Per34.Imperii füiannos vix unquam

3

crudelia & atrociffima füpplicia intermifit. T'an-

j

dem, càm adversüs Bulgaros exercitum mo.

n

vet, interno , qui vifcera depafcebatur, igne

(

conflagrans , & divinà fe ultione cremari ob

D)

contemptam & dehoneítatam Matris Dei dig-

nl

nitatem , zeternóque fe incendio damnatum

f

vociferans , miferrimam animam efflavit, an-

1

Succeffo-

no Chrifti 775. meníeSeptembri.

n

rem Imperii & impietatis filium habuit L'eonem

[

ql

quartum , qui pro evertendis imaginibus om-

p

nem follicitudinem adhibuit , & anno demum

Imperii quinto priftina flagitia facrilegio cumu-

lavitanno 780.

Coronam enim pretiofiffimis

l

lapillis emicantem, quam Mauritius olim in

primario templo dedicarat, inde raptam , pra

gemarum ftudio , dum capiti fuo applicavit ,

ü

carbunculis igneis é capitetumefcentibus , ex

quibus ardens exorta febris , inter

gravifämqs

dolores confümptus eft.

IV. Melior ab initio fuit, ejus, quiinIm-

!

n

perio fucceffit , filius Conftantinus , füb matris

j

Trenestutela. Hzc hortante Tarafio Patriar-

chà Conftantinopolitano , admodum pio, cu-

J

ravit convocari Synodum Oecumenicam , an-

W

n07$7. quz eft feptima, & Nicena fecunda pro

3

1

facris imaginibus contra Iconomachos , Ícri-

A

1

bens unà cum filio ad Adrianum Papam.

Ornt-

fidentibus

venerunt igitur, Antiftites 5jo. prz

Roma«-

l

f

SVECULI VIL.

$7

If t

Romani Pontificis Legatis. D e quo videan-

tur Concilia anno 1725. in ftrenam data fol,

u

V

124.&Ííeq. | At pofthzc Conftantinustutelze

& admini(trationis maternz , quz arnis fer&

um

i

decem duraverat , impatiens , neque Stauracii,

M

cujus confiliis omnia gerebantur , potentiam

l

)

"n

n

ferens , Irenem matrem in ordinem redegit,

a

[

& cuftodià fepit , Stauracium veró carceri

mancipavit, Cüm veró res Imperii peffimé ad-

*

n

miniftraret , ac preeterea multis fe flagitiis exo«

füm redderetuniverfis , Irene & Stauracius pri-

u

UY

ftinam poteftatem facilé receperunt ; atque

Conítantino comprehenfo oculos effoderunt,

A

IOT

exquacalamitate haud multó poftobift. Ejus

mortem fecuta eft dierum feptendecim horren-

TOUf

Aff

da caligo. . Irene autem anno abhocfacinore

(fni

fexto & Chrifti 802. à Nicephoro, qui Con-

ftantini Patruus , Imperii obtinendi jam pri-

lii

)

dem percupidus fuerat , fortunis omnibus exu-

ta iu LesbonInfulam deportata viverein exilio

VA

defiit.

n

V. Nicephorus ejectáIrene Imperium ar-

meE)

ripuit, Viromnifcelerefoedus , tandem à Bul-

garis vitus in przlio cecidit. —Huic fuccetfit

lt

Leo Armenus & perfecutionem imaginum re-

r

UM

fufcitavit ; Sed Leonem Imperio & vità priva-

vit Michaélàlingue vitio dictus Balbus , fero-

n

lt

cior ipfo Leone Ifaurico Iconomachus- Nam

fanctitate do&trináque praftantiffimos Viros,

pl'

n

Euthymium & Methodium omni crudelitate

inf&ctatus eft. — Et Euthymium quidem , non

fl«

n

eque vulgaris carnificis

.gladig non laqueo, n

4

manu;,;

$8

RES COESTIE

manu , fed taureis flagellis toto corpore per

proprium filium Regni Succeffioni deftinatum

! d

tamdiu czcidit, donec illo cruciatu interiérit.

jl

Methodium veró Theophilus Michaelis Balbi

filius in Infulam deportatum, toto feptennia

s

cum duobus latronibus fepulchro inclufum de-

ln

tinuit.

Mortuo Theophilo, dum Theodora

' h

Augufíta Imperat , refpirat Orientalis Ecclefia ,

jm

& Joannes hzreticus Sede Patriarchali move-

li

tur , cui fübftituitur Methodius, qui poftquam

i

quadriennio Sedem Conftantinopolitanam te-

nuit, Theodorx Imperarricis ftudio , Succef-

o

forem nactus eft virtutum eximiis meritis fibi

[o

parem Ignatium , Michaélis Curopalatz pieta-

u

Eu

te pacísque artibus przeclari, olim Imperato-

tis , fed ob cladem à Bulgaris acceptam , depo-

gümi]

t

fitifilium, anno 847.

VI. In OccidenteRodericus Hifpaniarum

hj

rl

Rex in libidines effufus, Juliani Comitis, vel

Uxorem, velütaliiprodunt, Filiam violavit,

]

In hujus injuriz ultionem Julianus Saracenos

i

clam ex Africa in Hifpaniam vocat, fuameis

TN

operam, ubi occafio effet, appromittens. ll-

[

li transmiffo freto Gaditano , primisque arci-

D

bus & oppidis occupatis , occisóque in acie

W

Roderico univerfam Hifpaniam invadunt, prz-

j

ter illum tractum Pyrenzum, qui Provineiis

iun

Afturiz & Cantabriz continetur , anno 712.

l:

Eó enim Gothorum reliquie confugientes ul.

gnenï

x'm[ih

teriorem Barbarorum excur(ionem füis armis ,

& ru

ium munitionibus coercuerunt Pelagio

W

Duc

"

: qui primus celeberrimo conflictu vidis

li

Mauris

SECULI VHI.

83

tb

Mauris Legione regnum condidit, ex quo po-

lu

fterigradatim progreffi , plurain Hifpaniisreg-

At

na infideli gente vidtà & depulsà conftituunt.

il

Galliam quoque invaferant Saraceni, & eam

ht

tenuiffent , ni(i Divina Providentia Carolum

m

Martellum objeciffet , qui eos iterumiterümq;

N

c«fos inde profligavit fic , ut unà ftrage amiíe-

n

sint trecenta feptuaginta quinque füorum mil-

lia, anno 717.

VII. Garolomanno Filio Auftrafíiam feu

ial

Franciam Orientalem , Pipino Neuftriam , feu

Yu

Occiduam Franciam defunctus hzreditariam

Yi

reliquit Carolus Martellus, Rex Caroloman-

?j

lf

nus poft debellatos Saxones , & perdomitos A-

Afl

lemannos fortunis bonísque omnibus Pipina

1

k

»

fratri relidtis Monachum profeffus eftprimó in

montis Soractis eremo , acdeinde , ne homini«

at

bus,przfertim Magnatibus,nimiüm notus cflet,

f

ad Coenobium montis Caffini, unico fidiffimo

v

focio , cum quo fecreti fidem jurejurando pa-

)

&us fuerat , adhibito, clam, & cun&is igno-

[

tus conceffit , atque infimis precibus ab Abba-

mb

te Petronace füiad monafterium admiíflionem

CME';

obtinuit.

Incuramtrucis & ferociter ruftica-

ni culinarii traditus , ejüsque juffu in viliffimis.

yleimi[

& laboriofiffimis culinz muniis affidué exerci-

nl

tatus , tum verà ad pafcendos monafterii gre-

W!ln :

ges translatus ingentem fibi collegit thefaurum

f

meritorum, . Quoeodem tempore etiám Ra-

mm'S [

'chifius Rex Longobardorum abdicato in fra-

æäggio

trem Aftul

st

phum regno monafticam. vvicam €X«

o,r'f?:s. eft,

mi J

VIIL.

20

RES ;GEST/É

VIII, Carolomanni abdicatione factum eft;

|

ut Chilperico, cuiprzter folum nomen , nihil

j

Regium inerat , exclufo , omnium confenfü to-

rJLO

ta Galliain unum Pipinum , atque in ejus libe-

j

rosingentis fpei Principes transferretur fübPa-

10

aZacharia, anno 75 2.

Qui Zacharie vità

j

functo fücceffit , Stephanus Secundus , non

f

ultra quatriduum fedit.

Huic fuffectus Ste-

n

phanus Tertius, qui ab Aftulpho Longobar-

sl

dorum Rege vexatus in Franciam ad Pipinum

n

confugit. Pipinustranícenfis alpibus , & dif-

(!y

jectis, qux montium clauftra ob(ederant , Lon-

qi

gobardicis przcfidiis , inclufüm Regiàgentis ur-

p

be Ticino, quz &Papia vocatur, Aftulphum

g

jurare compulit, cuncta fe, quz Romanz di-

v

tionis erant,redditurum. Verüm is, cüm di-

gl

Íceffiffent Franci, non modó promiffis non fte-

IF

j

tit , fed etiam Romam cum Pontifice arctá ob-

A

