geli ar&tà ob(idione inclufim premebat.

iil

X. Gravis erat inter Pontificem & Henri:

p

cum [mperatorem contentio , Iíto Epiícopos &

Ls

Abbates propriáauthoritate, quin etiam,quàm

"

[zpiffimé pretio, conflituente, per vulgó di-

jl

&am Izve[lituram : Vllo id &eri per iteratas

A

excofhunicationesprohibente. Initium fchifz

3

matis ortum eft anno 1076. quo Gregorius

al

enricum communione fideliümexclufit. Inz

)

fa

2

terim

1)2

RES GESTJE

(

terim Saxones ab Henrico deficiunt , & Rodul»

u

phum Sueviz Ducem eligunt Regem , qui Hen-

ph

ricum czfo ejus exercitu in füugam compulit an-

j

no Io$0.

At, fecundo conflictu Rodulphus

»«d

&

fortiter pugnans occubuit. . Quo fucceffü ela-

g

tus Henricus, Guibertum. Ravennatem Epi«

fcopumante triennium anathemate damnatü ,

Y

in fuorum Conciliabulo Papam conítituit : à

d

uo etiam Romz fumpfit infignia Imperiianno

hn

x084. Alexius Comnenus Imperator Orienti$

u

magná pecuniz vi pactus fuerat cum Henrico ,

j

ut imminentem Orientis Imperio Robertum

Sed Henricum Roberti ad-

g

bello diftineret.

m

ventus ita perterruit , ut raptim Romá dece-

l

n

dens, Germaniam contento curfü repetierit.

ufin

Robertus, ut rebelles cives ad trivia in armis

at

ftantes & repagulis communitos ad extinguen-

u

dum incendium revocaret , magnam urbis pat»

us

tem incendit, viámque hoc modo aperuit ad

qu

arcem S. Angeli, ex qua Gregorium , qui illic

s

captivus detinebatur & ad extrema redatus

Wa

fuerat, eduxit , & Salernum abduxit , ubi mor*

b

tem oppetiitanno 1084..

XI. Robertus pio ifto officio perfunctus ,

j

fir

bellum denuó in Grzcos parat. HuicGreci

fimul & Veneti copiis ingentibus occurrunt;

gK

p

Jl

Atrurfum czfifugatiquefunt. | Hancejus po-

ftremam victoriam mors excepit, condirüsque

[

ii

jacet Venufiiin Apulia , inede SS. Trinitati fa-

!

M

fr

crà. Hujuslocum excepit, feu potiüs invafit

atl

ejus Filius natuminor Rogerius : nam natu

LU

Grage

inajor Boémundus aberat , bello contra

)

j

€oSs

OSJSCULI X

15j

TT

Qullas

eósdiftentus. Hinc gravia inter Fratresorta

difidia, donechortatu Principum , ad facram

D

Lal

expeditionem Godefrido Bullionio Du&ore,

if

proficifcentium , fe illis adjunxit, fuáque vir-

teh.

tutemeruit omnium coníenfu Antiochiz Prim«

i

cipatum.

ld"um,

il

XII. Anno ro41. magnarerum mutatio in

n

Poloniacontigit. Namante aliquot annos Po-

loniperaliquorum rebellium Ducum fa&tioné

il

:

J

/i)

poft Mifelái obitum , ejus filium Cafimirum ad-

hucpuerum füb matris tutelaregnantem, Reg-

fs

D

no unà cam matre expulerunt.

Hzcin Ger-

maniam aufugit, ille Parifios delatus , literis

nitt

ibidém operam dedit. Pofthecingreflus mo-

yti

um

nafterium Cluniacenfe, inter Monachos igno-

tus latuit , & (acrum apud eos Ordinem Diaco-

i

natós fufcepit.

Interea Poloni, & bellis ex-

yost

traneis à finitimis laceffiti , & civilibus per Pro-

pcruj

*?

T

cerum ambitionem mutuámque emulationem

conflictati , id confiliiunanimes ceperunt, re-

]u

ij

vocandum & Regni gubernaculis admoven-

V

dum Cafimirum. — Nefciebatur, quo loco de-

i

geret Cafimirüs. Legatiabejus matre difcune

"

u

j

eum verfariapud Cluniacum.

Eó Legati per-

unt, & apud Abbatem Odilonem causà Le-

u

m

"d

gationis expofitá , fummáque Regniin ultimas

j

f

anguftias redacti neceffitate , optimatum con-

i

K

fenfü & populi votis veniam impetrant vifendi

y^

Cafimiri , qui diutinz: quieti affuetus curísque

i

)

a

Seculi prorfüs abdicatis, voto duplici fetue-

gniül

]Um'

tur , &'monaflice profeffionis & facri , quo

inis. AbbasOdilo fua-

T

er'agnaug'uratus' ; Ord

Xt,

j

134

RES GESTJE

p

fit , adeundam effe propterea íüummamSedem ,

í

ejusquejudicio ftandum. . Eo tempore Bene-

:gm

5 M

di&tus IX. annum agebat füi Pontificatüs octa-

vum.

Illurn Legati convenerunt , & impensé

um

togárunt, Cafimirum (ibi concedi, & cum eo

t

j

de nuptiis difpenfari, nequando Populi ob Re-

;amm

gium prolis defeCtum in ultimas calamitates

dilaberentur. Urgebat Regni graviffima ne-

qsdi

ceífitas , obftabat tamen hujusmodi ad matri-

J

st

monium difpenfationis novitas , cujus nullum

ha&enus exemplum füppetebat. Benedictus

i ïadmm(

I) h

rematuré expensà, fufis ad Deum multis pre-

cibus, &nonnullis pro voterum commutatio-

jliet

UT

ne piis conditionibus injun&tis , Legatorum &

totius Regni defiderio acquievit , eáque res pa-

süni

itol

cem & felicitatem in Regnum invexit.

XIH. Necminorpoít biennium füb eodem.

3

Ym

Benedi&tolX. fada in Regno Angliz corhuta-

tio.

Ubi fciendum Danos (zepius Angliam in-

d

vafiffe,

Nam anno Chriíti 874. ab eis multi-

s

il

plici prxlio vi&us Boerredus Merciorum in

Anglia fapientiffimus Rex , tandem Danis reg-

um

d

nocedere coactus eft, eóque profugus Roma

obiit; TiciniautemRegina, quz ipfum fecuta.

m

N

fuerat. Annopoftmodum ror1. novam infe-

(lationem eámque graviffimam àDanis paffa eft

0j

at

Anglia, qui omni crudelitate & libidine debac-

chatifunt , Anglósque ad faedus adegerunt ,

Ti

cujus ipfi perpetui & publict infra&ores fue-

Fben

runt, Uxores & filias virorum nobilium vi op-

;f, D

primentes & ubique ludibrio tradentes , priva-

'mn(

À ex caufa E.

Eu

torümque bonadiripientes. Qu

thelredus

SECULI Pt

155

ftlen,

thelredus AnglorumRex fecretó literas ad om^

tDene.

nesregni fines dedit, ut omnes Dani per uni-

a

veríam Angliam difper(i furtivo impetu interi-

tsl

merentur. Atqueita abillorum tyrannide An.-:

m

glia tantifperrefpiravit, annóq; 1016. Mortuo

DII.MF: )

Ethelredo ex Anglo - Saxonum ftirpe Anglo-.

rum Rege , communi Ànglorum confilio voca-

llämæäv

tus eft in regoum Canutus Danorum Rex , qui:

du

poft Patrem Suenonem illam Infülam armis.

jl

occupatam poffedit.

Magna inter hos Reges

nl

viciffitudo fortunz.

Sueno enim Rex Dano-

iy.

]

rum Ethelredum Angliz Regem compulit In-

TU

fulàexcederecircaannum 1013.. . Ethelredus

n

ergo victus ad uxoris füz Emmx Fratrem Ri-

RA

cardum ll. Normannix Ducem cum duobus fi-

)

liis ex ea füfceptis Alfredo & Eduardo fugit.

ol

Hujus auxilio poft Suenonis mortem ejus Filio:

Yil

Canuto in Angliaregnante Regnum recuperat

m

Ethelredus , íed à Canuto poftea fuperatus ,.

moritur anno 1016. & Canutus demum fubla-

j mulgi

n

tis emulis folido Regno fruitur.

Cüm veró:

j

Canutus fatis conceífiffet , Regnom Alfredo

1

Ethelredi filio defertur, & poft hujus obitum

Vi

ejusdem Fratri Eduardo : qui paternum Reg-

d

num recepit, fretus Goduini Anglipoteftate,

U

cujus Editham filiam conjugem accepit , cum

)

quatamen de mutuo confen(ü virginitatem in.

matrimonio fervavitillibatam. Vivens Eduar-

n

2

dus beneficiorum , à Ricardo Normanniz Du-

J

u

ce, acceptorum memor , filium ejus Guiliel-

W

f

murm nothum Normanniz Succefforem hzre-

m ele-

7!

ditar.'ium , füi quoque Regni Succeffore

æ ]

4

git.

RES 'GES/TZE

!*3&

it. Sed ftatim atque in ceelum morte cóm:

»:

)f

migravit Eduardus , anno 1066, Haraldus Go-

u

duini filius , Fratérque Edithz regnum ex im»

ia

provifo occupat. Hinc Guilielmus nothustra-

ductis ex Normannia validiffimis copiis cum

1

Haraldo conflixit , ejüsque exercitum profli-

Wi

gavit, in quo Haraldus ipfe fortiter pugnans

json

Occubuit.

in, R

Quo ex tempore Normanni in

Britannia longä hzredum Succeflione regnà-

phanUSG

runt.

"

"

sis Di

XIV. SubhujusSzculifinem , anno 1095,

«

ao

Urbanus Papall, Generale Concilium apud

Clarum- Montem in Alvernis celebravit : in

qi

Qulb

quo Chriftianos ad fácram Palzftine expedi-

tionem tantá vi exhortatus e(t, ut colle&tis un-

d

ym

dique copiis fexcenta peditum , equitum cen-

tum & ampliüs millia recenfita fint,

Rem míi-

w

rificé urfit Petri Eremitz nobilis Galli ex Pal«

g

ftina Legatio, cüm multis , quas attulit , lite-

ul

rxis Chri(tianorum , fervitute in Oriente op-

mpuücn

prefforum, ad Principes Occidentis, quipacem

g

inter fe iniórunt, aut inducias, ut omnes ad

h

m

unum facrum bellum intenderent.

Hoc velu-

ti Claffico totà Europá perftrepente certatim

g

s

bancin militiam ad(cripti fünt magnanimi He-

róes, defiderio xftuantes propagandsz facrez

r

Religionis, afferendz Chriftianorum liberta-

Án,

tis füb jugo dirz fervitutis totoOriente gemen-

hi

tium, Sacre huic militiz nomen dedérePrin-

du

cipes przfertim infignes nobili(fimi fanguinis &

aM

vitz prodigi, felicitatis fammoe loco ducentes ,

tl

omnes zrumaas , iínensósque ac difficiles ex-

T

peditio-

S/ECULI -XI.

177

Ut

peditionis labores fübire , mortémque pro

"N (

Chrifto gloriofam oppetere.

Ex Germania

um

igitur , Italià , Gallià ( nam Hifpani fuis Mauris:

l

Eäxstra.,

implicabantur ) inter Principes conícriptos

ll

l]

eminebant Hugo Veromanduorum Comes ,

Philippil.Francorum Regis Frater ; Raimun-

kf

dus Comes Tolofanus , Robertus Comes Flan-

Y Y

drie, Robertus alter Normanniz Dux , Ste-

hi

phanus Carnutum Comes , Godefridus Bullio-

nius Dux Lotharingz, qui in eam expeditio-

hy

nem Bullioniam toparchiam vendidit , Regno

iil

erofolymitano mox donandus in procfnium :

T

ejusque duo Fratres Balduinus & Euftachius ;

t

Guilielmus Forifienfis Comes , aliiq; Proceres

]i

ultra ducentos. . Quibus deindeadjundti in Ita-

(s

lia Bóemundus Guifícardi illius celeberrimi pri-

n

mogenitus & Tancredus.

Rogerium Apuliz

V

occupatorem , dequo fupra , perculit Fratris à

i[q lilf*

f& offenfi virtus , cum quo profeffus eft omnia

0

impofterum futura communia , lubénsq; Tan-

It

cretum Filium:generofi fpiritüs adolefcentem

d

dedit Patruoin confortium periculorum & glo-

j

rie : füperatis difficultatibus innumeris, quas

RU

perfidus Graecorum Imperator Alexius Com-

p

nenus contra pactam fidem transeuntibus per

u

Graciam, tum commeatüs & annonz fuppref-

n

fione, tum nocturnis & inopinatis aggreffioni-

ii

bus, tum difpofitis itinerum infidiis , adversüs

"n

Latinos füfcitaverat.

Ubi traje&to Bofphoro

jl

in Afiam perventum eft, primus belli curbo Ni-

i

cxam Bithyniz urbem propugnaculis validis &c

wm'

prafidiis munitiffimam perculi, Solimannus

J

Afice

138

RES GEST.É

Afiz tninoris Dominator, cum fexaginta Tur-: dP**'

|

9

!

carum millibus proximos montes obíederat :

|

|

j

fzpiüs cum illis dimicatum eft, fed nunquam fi-

N

,

«t

ne gravi Turcarum ftrage.

Urbs ifta tandem

If

poftquinquagefimum oppugnationis diem de-

ditione capitur.

Poft expugnatam Niczam,

!-næm

ac novo przfidio munitam , commeatüs faci-

u

lioris gratià Duces exercitum partiuntur ; Bóe-

aun)

Mu UIHI

mundo partem unam , Godefrido alteram du-

centibus.

At Solimaanus Sultanus nufquam

a

TU

animum defpondens , ratus deleri poífc divifas

o

copias , totis viribusin Bo&nundum impetum

facit, tum caftris pofitis feffüm militem refice-

B

Afl

ret. Et imparem haud dubié obruiffet , ni(i

per celeres nuncios Godefridus certior periculi

zl

,W u

n

fa&tus , fumpto fecum Hugone Comite , advo-

láffet, cum quadraginta equitum millibus. A-

Qu

W

n

cerrimum przlium mox diremit fuga Soliman-

ni; & czfíis quadraginta Turcarum millibus ,

fl

A

vi&oriam Chriftianis afferuit. Pari noftrorum

100

virtute & fucceffu fübacta eft po(t minorem A«

p

Qf

fiam, minor etiam Armenia, & Cilicum ora.

n

10

j

Inde in Syriam ventum eft,^ AntiochiamSe-

dem Imperii , & Syrixcaput duplici muro val-

Euj

Ad fe-

latam exercitus obfidione aggreditur.

a,

timum meníem produc&ta eft oppugnatio ,

n

"tl

multis hincinde cedibus. "Tandem urbs capta,

& ejus, cum circumftantibus oppidis & arcibus

»ej

dominium omnium coníenfu traditum Boéz

Tj

tf

1

mundo. Arxfüpererat fitu & prefidiis muni-

tiffima , quam Boémundus impugnans femur

Perfacum

thi,t;

Vi

jaculo grajicitur. Aderat Corbanes

ducen-

SJECULI Xl

125

i

ducentis hominum millibus , neque fervari.

ln

R

urbs nifi per novam victoriam poterat.

In di-

nf

|

j

jj

micatione przferebatur lancea , quà Chrifti in

cruce facrofanctum latus fuerat perfoffum, nu--

hi

perinyenta Antiochix. Hoc redemptiopis hu-

-

manz monimento incenfi noftrorum animi ir-

j

M

ruptionem acerrimam in Perías aggrediuntur,

)

li

€o ardore , ut ezíis centum millibus acies reli-

lul

qua diílipata fit , & hoftilia caftra opulentiffima.

D

direpta, noftros penurià laborantes & fatiga-.

Vitris

tos abundé refecerint.

Raimundus in Czfa-

p

rez obíidione ftrenué hzret, qua tandem ex-

n

pugnatailli in proemium fortitudinis ceffit. Go-.

1 l

defridus Jerufalem obíidet, omni ope defen-.

snti

fam , primüsque murum tranfcendit : reliqui,

at

Bellatores illum fecuti vivido impetu in urbem.

s

irrumpunt, eámquecapiunt. Godefridus Bul-

Jimar

lionius unanimiconfenfu Rex falutatur : quem.

li,

Titulum modefté recufat , nec coronari fe pati-

hn

turin ea, uti dicebat , urbe,in qua Rex Regum.

n

fpineam coronam crudelémque & ignominio-.

ml

fam mortem fübierat. ZEgyptiSultanusingen-

n

tem conícripferat exercitum ex centum equi-

um

tum millibus , multóque majore peditum nu-

D]

mero, quo Chriftianos ad viginti millia reda-

&os conficeret, acexterminaret. Sed Gode-.

"m

na'J;

fridus ingenti animi robore oonfirmatum mili-.

7)

T

tem eduxit in aciem : quá ceatum millia homi- ,

du

num occifa fünt , ceteris magna ex parte Sau-.

9

Gisinfugam a&is. Undetota Palzftina victo-:

u

ri fubdita & confirmata eft , accurrentibus ter--

i

tà maríque novis militum füppetitiis ex Occi-.

dente,

146

&ES GESTJE

l

j*

dente. Fuitveró Jerofolyma expugnata anno

Ü

1699. die fulii 15.

[

XV. Quatuor facri Ordines hoc Seculo

hn

.

.

ä

initium fumpferunt.

Camalduenfinim

per

Qd

]

Rórmualdum, Abbatem vallis Umbrofz.

C;-

H3)

fercienfium : per Abbatem Róbertum.

Ce-

J

sobitarum S. Antonii , quos poftea Bonifacius

Aa

VIll. diplomate fuo in Canonicos Regulares

M

h

Til

erexit,' Prodiit (imul Ordo Carzuffazorum :

It

[)

T

peér Brunonem,

Hujus Ordinis initia confcri-

j

l

T

séte graviffimi ejusdem atatis Viri , Petrus

g

Clüniacenfis & Guilbertus Abbas Nongenti-

iis;d

müs, & Sigebertus: apud quos tamen nulla

fet

mentio Canonici Parifienfis, qui poftobitum ,

vtl

dum ejus exequis peragerentur, damnatio

vnis,

; M

füz judicium nunciárit.

Ti

l

XVI. Econtra, poftquam Ecclefia, aliun-

pl

de fatis véxata , per duo Secula ab hac pefte

"

immunis ftetit , Sseculo hoc nóva harefis e-

(

merfit, dicta Beren

ariorum , à Berengario,

Qul

natione Gallo , Ecclefie Andegaventis ad S.

j

a

Mauritium Archi- Diacono.

Hic literis facris

Eddim[

parüm eruditus, at dialecticis quibusdam ca-

t

ptiuncülis omninó deditus,vanam hujus Szculi

lw

gloriam captans anno ro48. negavit przfen-

E

tiam Chrifti in Euchariftia.

Inde LeolX. on-

ftti

nium Hiftoricorüm teftimonia vitz fanCtimo-

t

nià clarus Pontifex, Vercellis Concilium coé-

ib

git; quo Berengarium accitum , miniméque,

L

ütLanfrancusait; venire volentem , cum füis

T

Sectatoribus, nifi citiffime refipifcerent, per-

ia

At, Léonede-

petgo anathemate damnavit.

fun&o

SJECLULI-XE

14X

ng

T

fan&o Berengarius fui erroris tenax, eum per

omnem Galliam diffudit. Hinc Leoni fücce-

h

tht

dens Vi&tor ll. aliud Concilium Turonis per

!

m

Hildebrandum Ecclefiz Romanz tunc tempo-

|

h

À (

ris Cardinalem , acillius vice , Concilio prafi-

dentem , celebravit : in quo Berengarius per

il

)

Lanfrancum Cantuarienfem Archi-Epifcopum

J

Jllq

& alios eruditifimos Viros convictus quidem,

[ed minimé emendatus fuit.

Nam inde exie

il

J

il

[

J

m

f

ens, rediitad vomitum. |Quamobrem Nico-

ïitimc«

[ t

lausll. aliud denuó Concilium Romze inftituit ,

.I

cui interfu&re Epifcopir13. Adfuit Berenga-

N

Ti t

rius, & velrefipuit, vel fe metu poerze refipi-

Ícere fimulavit , ac palinodiam cecinit , qualis

(an,

ib

recitaturin volumine Decretorum 4e Coz/ecr.

)

Difl. 2. cap. ÉgoBerengarius, '"Tandem, üt

,l

Ícribit Joannes Gerfon , càm ter füum erro-

rem recantáffet, in morbum incidit periculo-

pl

füm. Hicnon mediocrem dolorem oftendit,

æreüsii-

ac moriturus dixit :

Dorninus meus Jesus

engam.

fl

[j

(

Cunisrus-mihi hodie apparebit, five ad falu-

tem , uti, propterpaenitentiam , fpero: five

5

yint

addamnationem, utiproptereos, quostaptá

Copià feduxi, & reducere non potut, timeo.

p

Et veró ipfüm Brunonem Andegavenfis Eccle-

i

fiz Epifcopum feduxerat hicHzrefiarcha. Pra-

ub

terea Michael Cerularius Patriarcha Conftan-

(

tinopolitanus , improbi Vir ingenii, Romanam

n

[

Ecclefiam malevolis fcriptis impugnavit anno

j

19j 3.

jl

XVHI. Sed hunc Czerularium Leo IX. eru-

.

per

ucd

dité confutavit. Sequente anno Legatos Con

ftanti-

4

442

RES GEST.£

TT

"ftantinöpolim mifit HumbertumSylvz candi-

de Epifcopum , & Fridericum ambos Cardi-

i

frnf

,

nales, cüm Petro Amalphitano Epifcopo , qui

perbenigné excepti fuére à Conftantino Mo-

nomacho Imperatore.

Hurabertus Oppofi.

n

tum fibi Nicetam Coenobii Studitarum Mona-

|

ym &j

«€hum cognomento Pectoratum, qui adver-

.süis Apoftolicam Sedem ftripta ediderat , di-

i

fputando ita refutavit, üt publicé recantárit.

ia

Wrcntc

At Cxrularium in errore perfiftentem Legati

[

publicé excommunicárunt.

Contra Beren-

garium primus fcripfit Durandus Leodienfis

dtem

:pifcopus.

Deinde Adelmannus , poftea Bri-

li

nisti

xienfis Epifcopus, qui fuerat olim Berengarii

gt

fub Magno Fulberto in Academia Carnotenfi

Condifcipulus.

Nec non Lanfrancus Archi-

ul

ld

Epifcopus Cantuarienfis , & Guitmundus Epi-

j

ÍcopusAverfanus.

ag

EU

S/ECULUM XIL -

i

SYNOPSIS.

quii

1. Henricus IH. aoritur : féduitur Henri.

at

£us IF. non melior Filius Patre ; Pontificum

t

boflis. 2. Schifma inter IBocentium II.ci» Pe-

Ms

irum Leonis, qui fe dixit Anacletum II g.

jas

Pofl Anacleti mortem Inmocentins Pontifex À

(

Rogerio Sicilie Comite , Apulia e& Calabria

Av

Duce captus pacifettur. 4« Hadriami IF. Pon-

»fi

Fif. cum Imp. Friderico Znobarbo diffizulta-

atin|

fu. $. Novumfchifma Pontif. 6.. Frideriei

tl

.(Eno&aräi excommuticAtio. 7. lteraex-

j

peditio

S/ECULI XII

143

" Cm

peditio ia Palaffinam. $.. Ordo Templario-

n

(,er

rum,c Hofpitaliorum S. foauts, d- Premon-

d

i

firatenftum. 9. Harefés. 10, Luoppoffei. ;

hw

h

ff

I. Enricolll.Imperatori fzepius excom;;

municato , fzpiusreconciliato, nuns

j«

quam emendato , tandem ab omnibus.dereli-

&to, & Leodiianno t 106. defuncto fücceffit ia

n

1

M

Imperio HenricuslV. ejus filius, haud melior

parente. 1síub initium fümmam profeffus eft

[Ilmgnu

n

venerationem & obíervantiam erga Romanam

'Qf*

il

Sedem: quin, cüm univer(a Germania rebella-

puüaä

laret in Patrem fuum, eundem & ipfemet ar-

mis eft infe&tatus.

Anno 1010. jam Germa-

Mtyi

mtsf

nig Rex mifit infignem legationem ad Pafcha-

JArdi-

lemll. Pontificem , quà facrarum dignitatum

lub

inveftituris renunciabat , eeternámq; fidem &

fübjectionem füupremz Sedi fpondebat , fimul-

querogabat ab eodem coronari Imperatorem.

His utrinque initis Italiam cum ingenti exerci-

l

tu petiit, &anno r 111. pridie Idus Februarii

extra Urbem à Principibus Viris & populo;

j

y[vil

in porta veró à-Clero; ad füperiores autem

4

S. Petri gradus à Pafchali Papa exceptus eft:

n

]

l

i

Hujus pedes cüm ofculatus effet, poft am-

plexus mutuos Ecclefiam fimul. ingreffi funt.

"p "S

l)

hij

Cümque Pontifex Henricum de adimplendis

r (UJ/;

conventionibus , & fpeciatim derenunciando

Imveflituris Ecclefiarum follicitaret , ifte non

tantüm hzc renuit adimplere , fed & Pontifi-

'cem aliter coronarerecufantem cum Cardina-

detinuis

liþus captivum fuüb militari cuftodia

ji

diebus

RES' GESTJE

144

diebus fexaginta & uno apud quoddam Cás

wl

ftrum in Sabinis, conatus mulus minis & v-

r('&l

M

jl

rumnis ejus labefactare conftantiam in tuendig

juribus Ecclefiz.

Tandem propofitis Ponti-

jf

g

fici, ab iis ipfis, qui ei adhzrebant, reliquorum

captivorum calamitatibus , & Urbisàb exerci-

s

Ka

tu Henrici graviffimis periculis , & (chifimaté

Plf

nunquam aliter defituro , fuorum lacrymis vi-

ib

)

&us juramento promifit, fe Henricum nunquá

[

excofnunicaturum , & quascunq; ab eo profes

gne

jl

&uras inveftituras toleraturü ; eadem qui cim

u

Papa detinebantur reliqui Epifcopi & Cardina-

j

Y

lesjuratecompulfifant. Deniqueextortum à

Ri

Pafíchali fcripto fignato & figillato privilegium

ii

iK

fuit, ücHenricus ( Canonicé tamen & citra (i-

RUP

moniam aut vim ) ele&tos Regni füi Abbates &

i

Epifcopos per annulum & virgam invefliret ,

Yi

atque ütelectinonaliter, quàm previa hacin-

hl

Poft hzc ca-

veftiturá regiá confecrarentur.

M

[

tivis in libertatem edu&tis , Henricus à Pa-

J

fchali coronatus & inunctus eft, Sed poftquam

N

Henricas cum füis abfceffic , & Pafchalis in

n

j

Campaniam feceffit , Epifcopi & Cardinales

?]q

u

Rome feorfím convenientes confirmárunt ;

A

J

qux à Gregorio Vll. & Urbano ll; contrapro-

bl

fe&tasà laicis quibuscunque inveftituras Eccle-

ü !

iil

fiarum pluribus Conciliis ftatuta fuerunt : fi-

L

il

mülque decreverunt nullam obtinere vim ,

uzcunque in oppofitum à Pafchali Pontifice

il

VA

per vim fuiffentextorta, Anno 1116. Pafcha-

lis generalem in Bafilica Lateranenfi ex univer«

^s

fo orbe Chriftiano Synodum coégit , in quapri-

Wt

mulin

SECULI XIL

145

ln (

al

Pürm ipfe femet accufav

it pufillanimitatis &

negle&i officii

;quando Henrico illicita &Eccle-

Htj

figperniciofa

conceffit,

z

A

Deinde Concilium ro-

j

pavit , ut aCta illicita refc

inderet , fuáque errata

providé refarciret,

Conciliura laicas Ecclefia-

rum inveftituras füb

anathemate dantium &

accipiéntium prohibu

i, Henricumipfüm, e-

jus

ué Confiliarios

fid

]

& Fautores decorhunione

j

eliumfepregavit. At Henricusanno

I11»;

cum exetcitu Komam verfüs contendit,

S.R.E;

A

perduelles fibi ar&tiüs aftringit ; eorümq

ue co-

!l

riphzo , Pcolomeo Comiti Tuículano filiam

[

füam nuptu collocat.

u7fg:ïu

;

fubducit; & Benevent

Pafchalis ipfius furotife

(l

um fecedit. Henricus

Romarm füperbo apparatu ingreditur

; & nefà-

T l/

rium hominem Mauritium Burdinü

J

m Bracà-

renfétn Archi-

Epifcopum ad folium provehit

j

Pontificale, à «

uo & córonam acce

E

ht

à Pafchal

p

iextorferat,

Alterá quoque expedis

tione Henricus Roma

m profe&us , Sumitio

01

if

&ünc Pontifice Gelafio

Il. fugá elapto, eundem

Burdinum denuó in Ap

oftolicam Sedein intrü-

fit, quo tempore Gel

afius fe in Galliam , tatia

r

"u

quamafylum, recepit, DP

arem poft Gelafium

g

ab Henrico hoc infectatio

nem fuftinait Calli-

DEU

ftusll. ufque adannum 112

2. quo defideratiffi-

f h

nia pax poft tam diuturnas te

/i

mpeftates Orbi

Chriftiano illuxit,intervenient

e Generali Con-

j

li

cilio Laterahenfi e

:

í!

(

jusdem anni, hquo miffi in

'ermahiam Legati

; per quos W ormatis con-

m

Ventus eft habitus

, inquo diféuffie fant; & u-

glpïl'

tfir?que' approbat

& pácisconditiones, Legati

2

veró

146

RES GEST.E

y

N

verb Henricum , & quoscunque alios fchifinas

[[»,,JA

tis reos veniam petentes incommunionem Ec«

D

j

clefiz nomine Callifti Papz reftituerunt: Ipsés

[^ l

ue Imperator Legatos proprios cum Legatis

iv

Apoftolicz Sedis

Romam adCalliftum cum mu-

neribus direxit.

Poft hzcmortuus eft Henri-

gt

al

cus anno I I2f

H. Calliftumll. fecutus eft in Sede Apofto-

af

t

lica HonoriusIl. Quo defun&o dirum fchiíma

exar(it Innocentiam ll. inter & Petrum Leonis,

um

r

qui fe Anacletum dixit pariter ll. anno 1130.

qelnte

Sanior pars Cardinalium folicité curabat , ut,

übiur

quamprimüm fieret electio : ne fcilicetRomze

gt

laici Proceres tyrannicé,, uti confuetum ipfis

s

erat , Pontificis electionem intercurbarent ,

nl

czis etiam & in vincula conje&tis íummis Pcn-

sl

tificibus legitim? jam ele&is, néve prefenti,

jug

quz facienda erat , ele&ioni pro fuo more ob«

fifterent. Jufta veró illa eludendi & preveni-

:fgucürb»

sb

endityrannos deliberatio occafionem fchifmati

IY

dedit: qui enim moribundo Honorio adíta-

TR

bant, non ignorantes nove ambitiofzQue fa-

h

&ionis molimina , illam fincero ftudio conati

fünt antevertere.

tlore

Statim igitur ab Honorii

At

morte, priusquam illa divulgaretur , Grego-

p

rium tituli S. Angeli Cardinalem elegerunt &

iij

proclamárunt. Cateri veró , quinecmoniti ,

um

nec vocati fuerant , eodem ipfo mortis die ,

d

prout ante ftatutum fuerat , adS. MarcumIta-

1

tim , ut refcierunt Pontificis obitum , conve-

nerunt, & publico concurfu Epifcoporum,

um

mRomz,

A

Cardipalium, aliox:üm que Clericoru

atque

SJECULI X1l.

14?

hiy

atque Nobilium Urbis, ad Petrum Leonisti-

Emi

Anacleti nomen afcivit,

tuli S. Mariz trans Tiberim confeníere , qui (ibi

« Ipsf.

Uterque Romanus

IT

era. lunocentius per Oftienfem Epifcopum

oU

€x more confecratus eft in Bafilica Lateranenfis

Anacletus autem in. Vaticana.,

wn.

Ille ftirpis ac

natalium nobilitate, Procerum

gratià & con-

db

fenfu inferior zzemulo füo Anacleto; Hic ve-

tll

rónatalium fplendore , divitiarum copiá, No-

wltt

bilium favore ac plebis inclinatione long? füpe-

"

rior , neutiquam tamen ad religionem morüm-

n

que integritatem , quibus Innocentius comen-

t

dabatur , accedebat,

Sed Ípes proemiorum

uberior , & Confanguineorum fa&io , cui om-

"

hd

nis feré Nobilitas adhzrebat, & pecuniis co-

j ch- |

empta plebis propenfio, multó plures ad par-

ieti

tes Anacleti promovendas allexerat.

Parte

Q

igitur, qu& pro Anacleto ftabat , armat4 , to-

yijild

táque Urbe furente, Innocentius cum fuis Car-

n

jnil

dinalibus ad Frangipanorum fibiamicorum am-

vll

pliffimas edes acceffit , famulis & armis, om-

1

ij

níque commeatu abundé munitas, Erattunc

Qu

Romz Familiailla przcipua , nobilitate & divi-

ht

tiis lorens &infignis. — Anacletus porró ad pe-

L

cuniam; quam ex patrimonii opulentià & ne-

il

j

E

gotiis Ecclefiz diu geftis coácervatam habebat,

,W J

imul aliam quoque nefarié comparavit. Si-

i

quidem occupatá S. Apoftoli Petri Vaticaná

"

Bafilicá coronas , calices , & Crucifixos au-.

il

I€0s , & argenteum ciborium , quod primario

4f

'altari pro laqueari füperftabat , argenteis pari-

g, *€r füffültum columnis expilavit , ali&q; Urbis

a

templa

'

RES GESTJZE

148

| Wft

templa donariis pretiofiffimis nudavit , e

ht

quibus conflatis ingentem pecuniz vim coácer«

j

vavit. ltáque populus pravis Anacleti illeces

bris corruptus, Innocentium & eidem addictos

Í j

Cardinales ac alios non fólüm conviciis laceffe-

Em

re inftitit, fed etiam armis & omnitelorum ge-

g

g

nerein eorum vitam confpirare.

Quibus ma-

Iis cümrefiftere fe non poffe Innocentius vide-

as

gtl

ret, fibi Urbe cedendum exiftimavit, ac reli-

&o in Laterano Sabinenfi Epifcopo Conrado ,

yd

"1

paratis occulte navigiis fecundo Tiberi cum fo-

ciis Cardinalibus ad mare, atque inde duabus

j

Pifanorum triremibus Pifas acceffit. Exceptus

;Asincz

;erius j

e(t à Pifànis tantis ftudiis, quantis verum exci-

pi Pontificem decuit.

Ibi proximorum Epi-

vt

ylht

feoporum coriventu habito Anacletum par-

témosillius excomimunicavit. Interim Legati

siti

s

ab eoinFranciam milfi ad Ludovicum Regem,

id ibi obtinuere , utStampis convocato Epifco^

3

—

d

hd

jorum Concilio, ad quod accitus eft Bernardus

Clarevallenfis Abbas, utriusque Pontificis Co-

xl

mitia füb examen revocarentur.

Bernardo

I)

u

verb, cujus fan&titas & fapientia omnibus ve-

nerationi erat, Innocentii caufam graviter &

iil

]

T

copiosé agente, haud gré etiá Rex & Epilcopi

l

Innocentii pártes confectati funt ; acmilfis ad

Yi

Htf

eum nunciis ipfum in Franciam vocaverunt.

Ita Pontifex rebus füis in Etruriaconftitutis ,

vl

Buf

folvens Pi(is , in Franciam iteriaftituit. Exiti-

nere clim Genuamattigiffet, à Civitate hono-

ïh]s À

rificé éxceptus, inducias Genüenfes inter'&

o

Pifanüs ufque ad füum reditumn co

Inde

SIJECIHLÀA XIL.

145

",^ Inde profe&tus per menfem Decembrem alte-

rrg

rum Claremonte conventum habuit , atque.

mrfæ'il!cc&

Anacletum ejüsque fautores damnavit. Econ-

À

d

tra, dum hxc ab Innocentio geruntur, Ana-

f

cletus , quifolusin Urbe remanferat, anathe-

mata adversüs Innocentium ejüsque Sequaces

lin

intorquet, mi(sísque in divería loca Legatis &

WUU

nunciis caufau fuam apud exteros probare co-

m

natur. Anfíelmus Mediolanenfis Archi-Epiíco-

]

pus ab Hanorio communione fidelium exclu-

yrad

l

füs , f& (uósque Mediolanenfes Anacleto pror-

hd

füs addixit, & plerosque Longobardizx Epiíco-

lgt

|

I

posineasdem partesattraxit, . Quin etiam Ro«

1l

gerius Sicilie Comes, atque Apuliz & Cala-

brie Dux cum Roberto Principe Capuano fuos

i

Im p«

populosad Anacletum traduxit , fpon(ione ac-

st

ceptá regii nominis , fibi fufsque Pofteris ab A-

L chtlm

nacleto conferendi füb fide acfeudo Romanz

u

O

Ecclefiz.

Quam occafionem . avidé arripuit.

l;mïdw

Anacletus , atqueinde factum , ut ipfiusparti-

HW

bus Provincizillz cum Antiflitibus. & populis,

h

fe.adjunxerint.

Guilielmus infuper Aquita-

m& i]

niz Dux & Pictavorum Comes füadente Éngo-

i j

lifinenfi Epifcopo Girardo cum fuisacceffit ad

partes Anacleu.

Sed, non multó poft divina

virtus Bernardo Clarevallenfi affixa, ejüsq; in

Mi

W

"

defeffa. follicitodo Principes eosdem , eorüm-

»

que Prefüles & populos ad Innocentii partes

Áiti

mirificé traduxit.Innocentius Claremonte pro-

nj

fectus Aurelianum acceffit, ab Epifcopis & Lu-

u

dovico Rege ejus nominis Vl. ejüsqueFilio, qui

aM

pofteum regnavit, dictisq; fuit junior, & nomi-

W

j

ne

RES GEST/E

rfo

"

ne Vll. obviam progreffis magnificé exceptus,

h(

4

Inde à Gaufredo Carnotenfi Epifcopo Carnutü

adductus, Henricum Anglorum Regem , cum

ImCOI

| mUlm]

maximo Epifcoporum Principümque fuorum

[

d

comitatu obviam habuit.

€üm veró invitis

:

at

Epifcopis fuis Innocentium recipere formida-

KU

ret Henricus , fic ad illum Bernardus :

uid

m

bafitas ? am , ue Deo difbiceas ef piaculum

qmun

Iub , quia

coztr Abas ? cogita de aliis peccatis

«s

ei fis refponfurz : iflud veró fac. — Mihire-

"

1l

Kinquas ; quod in mefufcipio. Atqueitaillum

j

if

ad pedum ofcula impulit.

Reverías ex Ger-

mania Gerardus Cardinalis Legatus , bonum

infi

ssl

Regis Germanorum Lotharii erga Innocentiü

animum retulit, ac preító eum ad Leodium fo-

p

g

re nunciavit. Quonuncio erectior ipfe fa&tus,,

haud tamen in prafens Leodium voluit adire ,

ïmrius;it

Lt

verüm Franciam ante, poftulantibus ita popu-

Itaque przfente Ludovico

g

lis , perluftrare.

(

Rege Concilium Rhemis frequentiffimum ha-

VT

buit, in quo Anacletum de integro condem-

L

t

navit , Filiámque , Patre poftulante , Regidco-

ronáornavit I17 1.

Ibi omnia faufta nunciata:

TT

n

|

01

fünt Pontifici.

Nam per Archi- Epifcopum

j

Magdeburgenfem ipfi prefentatz fant literz à

li

rl

Lothario Germanorum Rege, in quibus eirur-

Similiter alize

tl

fus obedientia promittebatur.

f0

ex parte Anglorum Regis per Hugonem Archi-

Xl

Epifcopum Rothomagenfem plenum ei obfe-

BU

quium , fidem & obedientiam renovantes. Re-

l,

^

les quoque Hifpaniz citerioris fenior llde-

p

onfus , & Hifpaniz interioris, Ildefonfus ju-

nior

S/ECULI XII.

1j1

fiior per Epifcopos fuarum Provinclarum fefe

Ht

nl

filios & obedientes denuntiant, fimulque au-

xilium contra Chriftiani nominis inimicos , Re-

m

Vi

gionumillarum invafores Sacrracenos fupplici-

nj

terefflagitant : Aliz etiam ex diverfis partibus

tsl

gratulatoriz & obfequiofz literz atque Lega-

" äx'ï'

tiones adfuére, Sequentianno, quifuit 1132.

Innocentius Leodium prodiit , ubi Lotharius

ia

cum omnibus facris profaníisque Regni fui Pro-

taa"fj:/ü.

ceribus & univerfze Germanie Nobilitate ad

:e'mi?':mg

pedes Pontificis procubuit.

Cüm veró pro-

pofuiffet Innocentio Lotharius dereftituendo

saGM

m

Inveflituraru jure, quo Imperatores Antecef-

At

fores fui u(i fuerant , Divus Bernardus , qui

m

nunquam à Pontificis latere difcedebat, tanto

u

animi vigore in oppofitum peroravit , ut Lo-

jlit

tharius eidem tanquam oraculo acquieverit,

RPODH

& petitionem fine morarevocárit.

Datá igi-

tur dextrá pollicitus eft, fe Innocentium Ro-

inb

um'm.

mam cum exercitu ducturum , atque Anacleto

exacto incolumem in Sede Apoftolica colloca-

y

turüm, ex quà fibi diadema Imperatorium de

gt

V

na

ipfius manu fümeret, quam rem Pontifex ei-

u)

dem fpopondit. . Collocato de tantis rebus

(€2

confilio digreffas Leodio Innocentius , ac Ber-

nardi Clarevallenfis monafterio luftrato , fefe

u)

inItaliam retulit, ac Genuamreverfüs , pacem

Genuenfes inter & Pi(anos compofüit.

Poft

[2

hecibietiam Lotharius advenit , affumptóque

Innocentio Viterbium , atque inde Romam

1

perrexit. Ibicaftrisad portam S. Agnetis col-

