fidionecinxit. Pontifexin hasredactus angu-

ftias Pipinum denuó per literas implorat : qui

| 1(3,

pari celericate reditinItaliam , & hoftem acie

qu

profligatz, Romámque obfidione liberat: quin

Y

àmo Aftulphum profugum Ticinfque moenibus

Q

inclufum fuam in poteftatem redigit : atque

t

Ravenne Exarchatum, quam Romaniam vo-

ul

cant, & Pentapolim, nempe Anconam, Ari-

n

minum, Pifaurum , Auximum, & Urbinum ,

Mif

aliáqueoppida & arces , quas ab Aftulpho Grz-

D

cis Imperatoribus ereptas Conítantinus Co-

ilt

pronymus à Pipino per-Legatos fruftra repe-

Dr

tebat , Romano Pontifici tradit ,,perpetuóque

aí

À

Ix.

Vi

addi!giï, ; anno 756.

SZECULI VIII.

93

line.

1 Qib]

IX. Pipinusextremum diem Parifiis obiit

anno Chrifti 768. Quo Carolus cum Carolo-

hito.

i lhe.

manno paternum Regnum partitus eft. Sed

li.

hoc intra triennium extin&o , folus regnavit

Carolus.

Hicanno 773. advocatus ab Adria-

w

noI. Pontifice , quem Defiderius Longobardo-

L)ï 1

rum Rex divexabat, paternas victorias inftau-

a

A

J

ravit. Veronam;fugato inde Adelgifio Defide-

rii filio, przripit, ipfum veró Defiderium, qui fe

hy M

J

lü

intra validiffimam Ticini urbem incluferat, cum

Urbe obfeffa in füam redigit poteftatem, eümq;

m

lt

amifsà cum Regno libertate,Leodium Eburonü

M

!

"

mittit cuftodiendum. SíÍcque gentis Rom.Pon-

j

h

i

n

í

tifici infefte Regnum prorfus extin&um eft ,

poftquam ducentis circiter & fex annis ab Alba-

A

li

no fundatore in Italia floruit,

Carolus veró

p

non modó, quzcunqueà Patre Pipino Ponti-

j

tU

fici Romano donata erant , rata effe voluit , fed

J

his multa adjecit: fcilicet Territorium Sabi-

I

mu

nenfe, DucatamSpoletanum & Beneventanü,

quz ab Anaftafio in Adriano referuntur ; iísq;

[

u

Venetiarum & Iítriz adícribuntur Provinciz ,

V

j

1

cumInfula Corfica, Portus Lunz, quem A-

Ü

driano Pontifici Carolus Magnus dono dedit ,

"u

inillo Liguftico finu fitus erat , in quo extat Le-

p

rice ad Occidentem Macrz fluvii, qui Ligu-

JJ

i

riam ab Etruria difterminat, Cümque poftin-

J,

terje&tos aliquot annos expeditionem alteram

j

ad fines ufque remotiores Italiz Carolus Mag-

j

nus adversüs Beneventanum Ducem Arichi-

fum füfcepiffet , nová terrarum acceffione Ro-

manam Ecclefiam locupletavit ;; quà Silatus

amnis

25

RES OCESTIE

J

amnis & oppidum Sipontus continebantur ;

l

n

quidquidigitur ab hoe Orientali limite per o-

ram Mediterranei maris Lericem uíque pro-

4

tenditur, id omne Caroli Magni beneficentià

j

Ecclefiz Romanz acceffit.

E4)

X. ContraperduellesSaxones bellum gef-

|

fit Carolus Magnus, quod propter continuas

Y

ln

& pertinacitér iteratas hujus gentis rebelliones,

annos duravit triginta tres.

Necaliter perdo-

yt

)X

matipotuithacnatio, quàm translatione gen-

tium illarum Albis fluminis ripas incolentium

D)

i

in Galliam ; & dedu&ione coloniarum Gallica-

narum in eas regiones.

Ducem veró eorum

V

ul

NX/idekindum , abdicatisidolis, Chriftianos ri-

tus cum baptifimo fufcipientem Angriano Du-

E

M

j|

catu donpavit circa annum 772.

Sclavos prz-

terea & Bajoarios cum Duce ipforum Taflilo.

Jj

[

ne, quem demum captum monafíterio inclu-

fit, ad obfequium reduxit.

Bellum infuper

Mi

cum Avaribus (ive Hunnis eà ftrage confecit,

ut vix füpereffent, à quibus agri colerentur.

y

Saracenos quoque factà in Hifpaniam transmif.

fione ingenti cladefudit, fugavit, Perdomi-

Vf

tis & (ibifübjugatis regni illius Provinciis , dum

per Pyreneos montes regreditur, Vafcones

[

y)

extremum per anguftias agmen adorti, Fran-

cos plerosque ceciderunt, & inter hos Rut-

( i

[o

landum;, vel t alii, Rolandum, fortiffimum

Ducem.

V

XI. Bello Saxonio cüm ita implicitus effet

1

Carolus Magnus , fceleratorum quorundam

j llläV

factione novus Pontifex Leo III. multis plagis

T

fauciu$

|

S/ECULI ViII.

25

hntür

faucids in carcerem Roma conje&us fuit, Sed

du

adventante Vinichio Spoletano Duce inliber-

tpn.

tatem vindicatus, Spoletumque abductus , &

od

tantisper recreatus , àd Carolum M. confugit;

qui eum per Legatos Romam reduci & in$e-

m

L

M.

dem Apoftolicam re(titui curavit : tum veró

i

ipfe, bello Saxonico utcunque liber, cum filio

j

Pipino & exercitu Romam contendit , ubi con-

Mi

"

vocatà Synodo Epiícoporum , cüm Leo fe in-

T

nocentem ; füà fponte, probáffet , ita malevo-

j

losterruir, ut jam nullus effet , qui contra Pon-

nEäc;x

tificem quidquam auderet. Hujusigitur, cüm

)

effent ampliffima in Ecclefiam merita , Orien-

iNUT-

talium veró Imperatorum in fanctam Religio-

)t

nem & Sedem Apoftolicam pernicio(ifTima ftu-

ye

[

dia, fecit eà occa(ione Pontifex , ut , quodin

[j

Auguftulo collapfüm fuerat, in Carolo Magno

o

reftauraretur ImperiumOccidentale anno 800.

Vr

Nam, ipfo Natalis Dornini die in Vaticana

j

Principis Apoftolorum Bafilicà Carolum piis

fen

precibus intentum , & rei plané in(cium , im-

pofitá ejus capiti coroná , elatà voce Imperato-

(

rem Romanorum falutat , atque proclamat;

T

omni multitudine fücclamante & applaudente.

AUs

Tpfe Nicephorus Orientis Imperator cum Ca-

rolo foedus initt, - ut Orientis alter, alter Oc-

,

1

cidentis Auguftus diceretur. AtquehicPrin-

j

if

ceps ubique Magnus Chriftianam Religionem ,

quàcunque protenditur Europa, long& latéq;

fit

propagavit , Ecclefiam continuá follicitudine

j

ditavit , auxit , amplificavit.

Ecclefiz difci-

P

plinam , ubique feré collapfam multis convo-

b

catis$

94

RES GEST.£

M

catis Epifcoporum Synodis reftituit , & mi:

zificé ftabilivit,

h

Tandem Aquisgrani diem

claufit extremum , anno Chrifli 814.. ZEtatis

[

j|

72. Regni 42. Imperii 14.

XII. Anno 794.celebratum e

ft Conciliuä

Francofordienfe exEpifcopis Italie, Galliz, Bri-

qu

tanniz , atque Germaniz in caufa Felicis Urge-

u

litani, & Elipandi Toletani, quorum ille Ne-

[

ftorii fe&tam ejuratam refümpferat.

Damnatí

«

funt ambo , eorümque hzrefis anathemate

W

(f

perculfa, Porró inbacSynodo, fcribunt No-

vatores , Nicenam fecundam Synodum dam-

((v

natam effe: fed falsó. — Quidam enim putan-

n

tes decretum effein hoc Concilio Niceno, ima-

(

nj

gines eodem cultu, quo ipfe Deus,; adorandas

p

IM"(

effe , &infüpernon fuiffeapprobatum à Roma-

no Pontifice, egerunt de eorejiciendo; Sed,

i

adrem ventumnon eft. — Neque etiam eft Ca-

[

roli Magni liber, qui contra féptimam Syno-

u

TL

dum fcriptuseft; quanquamiipfe de multis hoc

in negotio, utioportebat, Hadrianum Papam

t

confüluerit. Sed, quid opus eft pluribus dilue-

j

re , quodeftaccuratéab ipfo Hadriano confu-

n

xartum ?. Hocergo unumcertum eft , quzfa-

j

& fünt in hoc Concilio contra duosillos Epif-

D

copos, veraeffe, quz contra feptimam Syno-

hr

dum ja&antur , effe propofita quidem , Sed ab

ly

his Patribus neque admiíffa neque reje&a,quia

NI

falfis relationibus innitebantur.

fi

*SHII. PraterIconoclaftas etiam Albanen-

)

M

fes & Bajolenfes hzretici hoc fieculo Ecclefiam

ET

es qui-

i

yexäruntcircaamum796. Et Albanenf:

em

S/ECULI VIIL

25

.&m«

dem , interreliquos , quiab orbe condito exti-

t diem

terunt , Divinze doCtring Corruptores fuerunt

tj

TAE

fceleratiffimi. Cum Gnofticis , Manichzis , A-

pelle, Carpocrate, Cerdone, &Severo duo

th!um

!

rerum principiaftatuebant: alterum bonum;à

IBH* )

quoomniabona; alterum malum , à quo om-

il

nia mala.

Hinc etiam blaterabant duo Scrip-

Jl )

turz Teftamentaà duobus illis Diis proceffiffe :

Dinn

Vetus quidem ámalo, Novum àbono. Un-

"T

de & Vctusrejiciebant , Novum admittebant :

li

1

itatamen ut dicerent: Conditorem Novifuiffe

nit

Patrem Domini noftri Jefü Chrifti, nonautem

jj

illum, qui Veteris Teftamenti Author fuiffet,

n

Cum Pythagorzis admittebant tranfinigratio-

n

nemanimarum deuno corporeinaliud. Do-

m

cebant Chriftum non pertuliffe veras hominis

d

posnalitates : atque illum Deum fuiffe , nec

i

u

carnem de Virgine affumpfiffe, fed eam quam

hu

habuit, de ccclo adduxiffe : neque illum fuiffe

i

verum hominem, nec veré comedifle, necia

Dut

cruce mortuum fuiffe , necrefürrexiffe, nec in

lu

y

coclos afcendiffe. — Judicium univerfale jam fa-

p

€«tum, necaliud fecututum. — Ante Chrifti ad-

t

ventum neminem fuiffe bonum : imo malum

lmirg

i

ipfüm Moyfen & Adamum. Malam vitamPrz-

1

latorum obeffe Sacramento.

Neminem ma-

g

H

lum poffe fieri Epifcopum. — Ecclefiam non pof-

j

fe excommunicare , aut Conftitutiones facere,

aut poffidere quidquam nifi ex communi: nec

d

eam debereperfequimalos. Mundum femper

j

fuiffe, nec unquam defiturum. Matrimonium

qu

efíemalum, Ufüramnonprohibitam. Refti-

"

tutionem

96

RES GEST. É

tutionem furtinon neceffariam. Nufqüam &

!

)

Homi-

nunquam licitum effe Jüramentum.

nem ex fepoffe dare SpiritumSanQum:; —— Mas

teríam elementorum non à Déo fattam ; fed

il

Deoeffecoeternam. Ínferni poenas non effe

ngnu

IUb

alias, quàm eas , quas nunc in mundo patimur,

Sacramentum Altaris, Unctionis , peccatum

ltl

originale & purgatorium nihileffe. Bajolenfes

lur,;

ab Albanenfibus diffentiebant in paucis,

nf

ii

XIV. Qui inter tot tutbas veritatem Ca«

tholicam propugnárunt , pr&cipui fuerunt 2

hi

?T

Germanus Patriarcha Conftantinopolitanus ,

qui & mortem obiit in exilio pro fide , anno

äiuw?

730. joannes Damafícenus : de quo füpta,

ä;aw.

Euthymius, quem Balbus Imperator omni ctu-

ul

delitate infe&atus eft. Methodius, quem Im«

» l

perator Theophilus perverfi hore(firefragan-

ia

hi

tem innurperis cruciatibus affecit : inter quos

à Zonararecenfetur dentium evul(io violenta;

"

V

Eciam in Infülá deportatus ; ibíq; cum duobus

/

latronibus fepulchro inclufus , àt füpra didtum,

ml

mlw

füb unius pifcatoris cuftodia , non plus panis &

aqusz accepit, quam ad hoc, ne inedià vel fiti

[ ! (6.*

moreretur , neceffarium erat,. Septenniumita

"

intra tumulü exegit , ufq; dum mortuo Theo-

AA

hilo Theodora Auguíta Imperium capefferet,

| il

Sub hac Orientalis Ecclefia refpiravit , Joan-

nes , quem fua hzre(is & perverfi mores ad Pa-

triarchalem dignitatem evexerapt , fübmo-

!

tus & monafíterio ad agendam poeniten-

]müs

tiam inclufus , Methodius veró in ejus

a

A

Sedem promotus fuit.

SJECU-

SACULI-IXi

$

Qu

Homx

S/ECULUM IX.

i h

SYNOPSIS.

f

un

i. Primáf[olenni CanónikAMo. 5. Carolus

It

l]

Magnus [uis Filiis Provintias dividit , e& mo-

j

Y 'mv

ritur. 3. lconocta]larum irriti éonatus Apud

Niyy

Pontifiem. 4. ludovitus Imperater deponi-

lii

fur, ö*-rqfü*uäw*; $- Moritur. 6. Caltus

T

h

J

imaginum per Orientemve[lauratur : et- Bul-

gari ad Cb

F.

um tonbertuntur. 7. Photiug

[

h (

d

fft Patriare.

Con]laumtimbpolitànus , j Eccle-

lpdï'.&üï,

I

Jinm demi perturbat , deponitur. $. 3yuó-

d

Ji

f

dus off AUA Oetumenica ; InüsA Pbhotius dAmi-

"]

t

nAIur. At rédit tamen Ad Sédem PAairiascha-

J

10

lem; unde Pfeudo- Synodus cb febifma PhóiiA-

pl

wum. 0. Sautabareni toufilioite peritulum

d

H

Adit , voce pfittaci redimitur , et fit ImperA-

Ka

bor , Bafrlii Imberatori Filius, Leó. 0. Ruffe

ii

comvertuntur ad Chriflum. 1. CaroliMag-

v

m [F'eminadefieit. 12. Aruplfusex Carol; M.

zdifïþü

emmate uliimus Dnperabor Poutifigem de-

lsgmgï

J'endit , $ lepido tafis Romam per Jeporem i4-

J

pit: obit. :3. Hinc ItAlia ct Rómamum lpi-

mWU

perium turbatur A Gujdone & Berengario Du-

"g

CIÓZs.

ig. Harefés boc C Jetururo Saculo

nulla,

lpglk,fi(y

n

u

Eo Papa Ífl. Anno Chrifti 804. àt te-

j

ftis oculatus eft S. Lugerus primus

Monafteri

il

en(is Epi(copüs , cum amipliffitno Epi-

!)

Ícoporum aliorimque Prelatorum comitatu

Carglus Magnus eum

f Qermaüimn Vehit;

lcu.

apud

58

Iu5 ;GTSTOE

apud Aquisgranum magnificentiffime excepit ,

(JM

yl

séqueillicomitem adjunxit. ' Cüm Verdam (i-

mulacceffiffent, rogante CaroloS. Swibertum

g

al

poftle&am ipfius vitam , (xploratáqueinfignia

ejus miracula, poít multas publicas preces &

I

jejunia, de Epifcoporum cxterorümque Hic-

b

rarcharum confeníu folenni ritu inter facrofan-

r

€tum miffz Sacrificium Sanctorum Confeffo-

ti

rum publicis Ecclefiz tabulis adícrip(it , feftüm-

(

que in ejus venerationem indixit, atque con-

li

d

fluentibus ex devotione Populis indulgentias

promulgavit, ut idem, qui przcfens adfuit Lu-

ln

alhy

gerus commemorat. Hanc primam legimus

folemniritu fa&tam à Romano Pontifice Cano-

!l

:'),EO

,

nizationem; minori enim folemnitate antiqui-

J

j

t£üs hzcfiebant.

II. Provinciarum füarum divifionem ante

mortem Carolus Magnusinter Filios füos hanc

fecit : Ludovico dedit regnum Aquitaniz à

m |

Turonenfi urbe ad montes ufque Pyrenzos.

Pipino Italiam & Alemanniz partem.

Carolo

natu majori reliquas Galliz Germanizdue Pro-

vincias attribuit.

At duo primi vivo adhuc

Patre defun&i fünt , folüsque füperftes Ludo-

vicus Imperii & omnium Paternorum, nonta-

men virtutum bellicarum hzxres fuit : dictus

pius, à füa manfuetudine, patientia, bonitate,

& religione.

Ad hunc Michaél BalbusImpe-

:.aäan

rator Orientis , ejisque filius Theophilus , am-

il

bo Iconoclafte Legationem anno 824. mife:

f

runt, pro pacecum eo ftabiliendà. Inter in-

t

demereri

fingia muncrá , quibuswï..udovic'um

^

cupie-

SJAECUTLI- IÉ

29

tttpi

cupiebant , fuére , àt fcri

Tf

Monaftterii S. Dion

bit Hilduinus ; Abbas

Wwtum

yfii apud Parifios , libri au.

thentici

cé fcri

pti, Dion

ii

äää

ylii Areopagitg ,

il

quos ide

ilduinus juffa Lu

dovicilatinos fe-

Cit : & contendit Dion

Nl

yfium Parifienfem Epi-

m

fcopum non fuiffe alium

b)

quàm Areopagitam,

paflum anno Chrifti 96, in

u

Perfecutione Domi.

Id

i

tiani, quamvis de tempo

re h

[oo aLiter fentiat

Gregorius Turonenfés //2, r.

]

Hiff. c. 2o*

IH. At, GreciImperatore

silludpotiffimüm

2

j

intendebant , utintervenientibus

Francis apud

PugeniumII. Romanum Poatifice

mimaginum

g

cultus omninó aboleretur , unà

tb

cum feptima

Jl«

Synodo,

Gra&ci quippe Iconocl

aftz omnem

ij

refpuebant piarum imaginum ufü

m, tanquam

idololatriá: multorum vero Fran

corum mens

m

erat jam inde à Francofordien

nl

fi, füb Carolo

Magno , Concilio, de

quo füpra, admittendas

j

quidem effe ,

t

At Romana E

féd minimé colendas imagines,

ecle(ia conftantertenuit, & ad:

(i)

mittendas, &

colendas cultu relat

ivo ad pro«

QUer

JH

totypa iis repreefentata.

Ludovicus Impera-

u

torauditá,

J

b

Grecorum Legatione , ex permiffü

Eugenii P

ontificis Conventum Parifienfem in«

i

ixit, qu

o tandem decifüm fuit, Grecorum

egatosremittendos effe Romam ;

quibus Le-

l

f

1

gati etiam ex parte Fráncor

"

um adjungerentur ,

unà cum füpplicibus ad Eug

enium literis , ut in

€orum petita confentiret.

se

tifex enim

Sed fruftra* Pon

perftititin antiqua Apoftolica tradi-

wmn

tione, &

fanctifflmis Oecu

j

menicz Synodi fep-

tima Decretis;

rk

"

G a

IV'

100

RES GEST.E

IV. Hicturbatur fcenain Occidente.' Cüm

vCU

j

enim Ludovicus Imperator, tribus fuis Filüs,

h)

Lothario , Ludovico, & Pipino ex prima Con-

arde füfceptis, Carolum Calvum ex

A

juge Irming

jl5

altera conju

ge Juditbà W/elphi Comitis Filià

natum , quó ad hzreditatis jura, parem fecifz

j

jl

K

fet : tres primi id indigné ferentes infürrexe-

hn

runt in Patrem , acprimüm anno 830. Ver-

[

fabatur tunc in Italia Lotharius primogenitus ,

]if

j

quem Pater jam inde in Impetii confortium ab

I

anno 32 . affümpferat ,

quémque Augufti no«

ln

E

mine infignitum Pafchalis Pontifex Imperiali

diademate redimiverat Romze apud S. Péttum:

r

J

(

(

Ludovicus fecundó genitus , cui Pater Bajoa-

riam cum titulo regni coacefferat, in moderan:

ásl

dis trans - Rhenanis Provinciis occupabatur:

tunc, inquam , natu minimus Pipinus Aquita«

|

nie Rex cum Proceribus confpirans ingentem

K

1

W

manum militum armat , primóqueimpetü Àüs

reliam occupat , Imperatorem Patrem in fuam

n

redigit poteftatem-, & Juthidam Novercam

Monafterioincludit. Lotharius füperveniens,

al

quze geíta erait , approbabat , séque totiusil-

M,qï

lius belli & conjurationis Ducern exhibet, An-

M

noinfequenti Germanorum operà Ludovicus

n

D

Imperiumrecipit. Atanno 833. Filiorum re«

bellio inftauratur , & Antiftites , inftinctu pre-

(5

fertim Ebbonis Rherenfis , & AgobardiLug-

itn

dunenfis Archi- Epifcopi , ejusdem anni meníe

liei

O&obri conveniunt Compendium , & Impe-

At

Yatorem fub variorum delictorum pretextu ad

Atl

iteratam poenitentiam , atque-ad «inguli mili-

taris ;

[

i

SACULI IX.

1oi

1 Cürf

taris, cum enfe & Imperiali amictu , depofitio-

:

i of

nem füpra faerum Altare adigunt.

Quo facto

cilicio indutus ,.& in Monafterium detrufus eft,

u

àlli

Verumtamen Lotharius poft hc pudore füf-

fufüs, omnem culpam in Epifcopos refundens,

t

"d

in Italiam reverfus eft ; Pipinus & Lotharius

deprecati (ant, & à mitiffimo Patre deli&ti ve-

p

niam obtinuerunt.

Inde convenientibus Im-

(

perii Proceribus omnia in templo infignia , uti

jj

& füam cum Carolo filio uxorem Juthidam ex

o

Monafterio , magnà omnium exultatione rece-

lil

pit anno 8344

Antiftites veró íua Compendii

]ia

acta decretáq; refciderunt, Ebbo Archi- Epi-

d

Ícopus Rhemenfis fe reum criminis palam coa-

T0]

í

feflus , Epifcopatum poenitens fponté depofüit:

ho

Agobardus autem Lugdunenfis , qui accitus, in

jgii

Concilium Antiftitum venire neglexerat, dam-

gentm

nationis fententiam accepit.

Wil

V. Lotharius poft reditum inItaliam, pari

ii

ingrati animi vitio in fürhum quoque Pontifi-

xau

cem Gregorium lV. perduellis extitit, cofiixus

'vef]iföj

eidém Romanz lrbis , czterarümque ditio-

ii

num , quas illuftrium Majorum füorum pietas

"

in Romanam Ecclefiam contulerat, fürripere

ii

dominatum.

Eo fine Romanós hoftilibus ar-

t

misinfeftabat. SedàDPatre Ludovico per nun-

]

J

ciosacriter correptus deftitit, Ludovicus pius

U

autem, poft Normannos, qui finesregni ho-

j

ftiliter invaferant, victoriose repreffos atque

ia

debellatos , diem extremum obiit propé Mo-

u

guntiam. , anno 840.

Poft Patris obitum Fi-

jil

lüiinter femetipfos atrocia bella geflerunt: ni-

h

14

mirum

IO2

RES GEST;E

l 1

At

mirum Lotharius, qui ambiebat omnia folus,

cnm Pipino contra Ludovicum dictum Germa-

j

n

n

9icum, & Carolum, qui Calvinomentulit.. At

Lotharius cum Pipino primüm ad Fontenia-

a

g

cum , tum fecundó ad Argentoratum czfíus ,

tandem pacem petüt , & obtinuit.

Inde fuis

T

h

inter filios Ludovicum , Lotharium, & Caro-

fgno,

lum , divifis, Monachum induit in monafterio

hici

Prumienfi.

hii

slid

VL In OrienteImperator Theophilus Ico-

"

nomachus exactis in Imperio annis duodecim,

l

Ü

moriens Michaéli filio, di&o Porphiyrogenito,

füb matris Theodorz,eximic pietatls foeminz,

u

A

tutela lperium reliquit, Hecnihil antiquius

habuit, quàm utcultus imaginum inftaurare-

:

j

u

tur per Orientem : quod &mirá felicitate an-

no $42. perfecit.

Nam dejecto Pfeudo - Pa-

|

MU

y

triarchá ]oanne, füffectus eft inillius SedemMe-

(

hm

thodius Presbyter, fanctitate vitze & do&trinà

celeberrimus , quem Theophilus Iconoclafta

A

i

u

4

flagris crudeliter ezfüm ,. & fepulchro . inclu-

fuüm , àt fupramemoratum fuit, per annos ali-

Yj

Y

|

quot detinuerat.

Concilium etiam Epifcopo-

rum utriusque partis Conftantinopoli eft habi-

n

AA

tum , fücceflu tam felici , ut majorpars Icono-

V m

claftarum , mutzis animis & fententiis , ad Ec-

n

cle(iz unitatem , fecundedQue Synodi Nicenz

m

profeffionem redierit.

"iif

Quo tempore etiam

Bogoris, Bulgarorum Rex , hortapte Soro-

i

(

E

re , quz bello capta, Chriftianam fidem fü-

fceperat, ceum fuis Populis Chriftianam fidem

Ui

nnos rebus

iml

amplexus eft, . Poft aliqqot veró a

Ecclefiz

SJECDLICUX

to?

l

Ecclefix optimé conftitutis, divíio amore x-

E

ftuans in monafterium feceffit. Sed audiens fi-

lt t

lium Succefforem peffimé curare regnum , pri-

MMj«

ftinámque füperftitionem refümere , regnum

!tl

denuó aditt , filium excxcavit, in vincula de-

thin,

dit, atque translato in alterum natu minorem

n

regno,, priftinam folitudinem repetift. Atque

H

huic ad compefcendos , qui rebellionem para-

bant, Bulgaros; Theodora Au

v

l

hl

editabat.

gufta vires füp-

y,

VII.. Sed Bardas Theodorz frater & Ml-

ïogtn"iw,

chaélis Avunculus rerum ambiens præfe&u;

00

ram , feliciffimum curfüm interturbavit. Nam

hs

Theodoram in ordinem redegit, & fibi,dum

I

Michaél voluptatibus ad libitum indulgeret,

(

rerum omnium curam attribuit : Ienatium;

o

quem Methodio defunéto Succefforem fiert

h.

curaverat Theodora, in Infülam Terebinthum

ul

relegavit, & Viro huic fanctiffimo, Photium

dl

Laicum, Aulicum, & peffimum hominem fuüb-

j

ftituit Patriarcham Conftantinopolitanum an-

"

no$858. HuncPhotium GregoriusSyracufa-

Ó

nus ab Ignatio in Concilio ob enormia crimina

;[th!bf-

damnatus & tam communione quàm dignita-

te depofitus , Conftantinopolitanum Epiíco-

ht

"

pum coníecravit, Atque hxc caufà & origofuit

graviffimarum , quibus deinceps Ecclefia Dei

i

4

confliétata eft, calamitatum. Nam Photius il-

It

licó Con&antinopoli Conciliabulum coégit ,

(

quo Ignatium damnavit, Sed& ipfeà Nicolao

j

Pontifice damnatus , damnavit eundem Nico-

YUs

laum. : Mifit etiam in Italiam, qui hanc Pfeu-

)!

*

G 4

: do Sy-

RES GESTJE

gon

j

,do'- Synodi fententiam & Nicolai damfationé

W (

publicarent , uti étiam ad LudovicumlII. Imp,

(f

.Occidentis , ejüsque Conjugem Auguftam

utíefüósquePopulosà Nicolai hiretici , ideó-

T

D

p

que Oecumehica totius Orientis Syhodo dam-

gt;

mati , communione fübtraherent. Sed Michael

dmperator Barde (üperbiam perofus , eique

Amm

.diffidens , jufto Dei judicio, eum per Bafiliurn

quuw

$od

J

Mecedonern juffit trucidari ; Photium veró

(l

Sede ejecit, &ad eam Ignatium honorificé re-

(t

Xocavitanno 867. Cüm véró Ba(ilius Michaé-

g,

ull

lem Imperatorem ejus nominis IHL, perpotatio-

ml

nibus , ludis, & aliis turpi([imis flagitiis addi-

€&tum , ad frugém imeliorem revocare ftuderet,

i

a

3liusin fe adium & infidias concitavit : quas ut

V

antevertéret ( cüm prefertim temulentus ali-

'eui remigi Imperium ptoimi(iffet , fi Bafilium

u

perimeret) Micha£lem vino obrutum Ba

It

!

s

lh

interemit anno 867.

VII.. Inde ftudio Bafilit & Ignáti

ï Patriar.

j

.«he octava & ultima Grecorum Synodus Oe-

m

'

-cumenica hábita eft anno 869. Con(tantinopo-

ï

lii cuiprefederunt Hadriani II, PontificisLe-

[

gatiàlatere, Donatus Epifcopus Oftien(is , &

)

im

Maximus S. R. E. Diaconus , quibus tertium

fociavit Stephanum Epifcopam Nepefinum :

j

Damnatusque eft Photius. .. Sed de actis hujus

fri

Synodi videatut ftrena ahni 1725. fol. 136.

f

feq. Nihilominüs annó $78. Ignatio vitá fun&to

ls

Sedem priftinam Photius recuperavit, à Bafi-

A

liopeffimé & ipfeliciffimé revocatus , utpo- i

!

te qui deinceps Ecclefiam Dei in multa Sat-

D

cula

SJECULI IX.

Tl

Tf

cula profcidit atque peffumdedit Schifinaticus.

T

Meritó etiam redarguitur Joannis VIII. Ponti-

Mun,

ficis Romani facilitas, qui miffis ad fe Legatio-

L

nibus cum Bafilii , tum Photii perfibi fidiffimum

M

n

preftigiatorem TheodorumSantabarenü,con-

ii

fenfit, illum in Ecclefiz communioném & pri-

hi

ftinam Patriarchatás dignitatem recipi.

Se-

?Bi

quuta eft Conftantinopolianno 879. Pfeudo-

Synodus Photiana, quam Photius & hodierni

[j

Grzculi voluerunt dici octavam & Oecumeni-

':sþ.([khïfv

cam , quá ea, que veré octava fuit fub Hadria-

w'ïdq

no II. adversüs Photium, cum omnibus con-

tra eundem actis aboleretur,

Papa veró Jo-

hr

annes fequenti anno Photiànam hanc Synodá

Qu

1

reprobavit, miffo Con(tantinopolim Legato ,

TE

Maximo, qui ea , qux Legati Apo(tolici perperá

hi

velgefferant , vel diffimulavérant, i irritum

hi

révocavit.

Ceterüm Santabarenus ille, Mo-

machus fuit & Sàcerdos , fimilque Magicarum

u

pre(tigiarum fcientifflmus , Photio amiciffi-

vt

lii

mus , Bafilio autem pro Sancto habitus: unde

u

& multa, quz malé egit , illius fraude deceptus

j

egit.

jj

IX. Hoc, cà

m Leo , Bafilii filius, in-dignä

"

ferret, à Santabareno in tale difcrimen addu-

n

Cuseft, Perfuafit Juveni Santabarenus , de.

m

ferret fecurh pugionem fub veftibus ad vena-

Ka

tionem, ut fe adversüs feras cominàüsoccure

gt

rentes poffet defendere , aut certé Patris vi-

Fecit hoc Leo. At San-

M«

tam, fi opusforet.

n

tabarenus Bafilio fignificat, fedivinis accepiffe

t

3nonitis Leonern Bafilii vitz inidiari, 2c.pro«

"

X

pierea

106

RES GESTUT

pterea pugionem clam circumferte, ut inter :gcrïFf

venandum perimeret Patrem, — Bafilius vena-

fl:' )

tioni (e accingit , rem explorát, compertóque

pugione, filium in vincula conjicit, utrog; ocu-

(j(lm

lo orbandum.

AtSepatus & Proceres omni

[

h

conatu hoc (altem tam durum dirümque füp-

&

"

plicium impediverunt. Poft feptennium au-

tem, cüm BafiliusSenatui convivium inftruxif-

m

fet , füb convivio, pendensforté ad feneftram

p

pfittacus flebili voce edidit diftincta hzc verba :

gt

Heu! Domine Leo! Heu! Domize Leo! quam

:cvertu

"

advocem multis Senatoribus in lacrymas effu-

fis , cunctisque abftinentibus à cibo, commo-

Atl

)

lUl

tus lmperator, Filium vinculis exemit , &

lmperit Succefforem defignavit anno Chrifti

:

i

;

;

,

f

$86.

XX. Eodem hoc tempore Ruffi abnegato

m

Deorum füorum cultu. Keligionem Chriítia-

qm'dialï

nam; Grecorum Photiano fchifinate necdum

T

depravatorum . predicatione , füfceperunt.

l:

Undeadhuc Grzcis , nuncSchifiaticis , Schif-

!

Tiit

|

matici adhzrent.

u

XI. Seculo hoc ad finem vergente Impe-

n

rii Romani Majeftas , quam füb ejus initium-

mj

T

Carolus Magnus tam feliciter obtinuit , tam

gloriosé promovit , in Carolo Craffo nutare

N

cocpit , in ejus autem Succeflore Arnulfo peni-

(l

tus collapfa defecit.| Nimirum , Carolo Craffo

F

Atj

ropter focordiá amoto , Franci Eudonem Co-

4

y

i

mitem fibi prefecerunt , Germaniz veró Pro-

"

ceres communíi confenfü Arnulfum Carinthiz"'

N

Ducem, Carolomanni, ex Magni Caroli pro-

iil

genie

l

l

SECUEI-IXI

107

]

!t genie, Principis illegitimum filium , Gcrmang-,-

! rum Regem proclamárunt.

ï?möqmv

XIl. Atque hic Arnulfus copiofo inftru&us

10

exercitu Romamabiit , injurias, quibus Pon-

hm

tifex Formofuüs à Romanis vexabatur , ultu-

?

rus. Romam veró lepido hoc ca(ü expugna-

Gi'i

"

vit.

Dum milites ejus Germani Urbem obíefz

i

fam tenebant , lepus clamore militum excitus

& territus fugit versüs Urbem.

Hunc pars

j

militum infequuntur per ludum , pars eum an-

[w

tevertunt ,. & conantur intercludere curfum

Indemultum clamoris.

i

ejus.

Hoc, ut Ro-

j

mani profpectantes de muro audiunt & vident;,

vt

leporem veró non vident, putanttentari àGer:

(

manis impreffionem muri : hincfugiunt , mu-

ros deferunt.

Quod , cüm Germani adver-

tunt , continuó farcinas farcinis imponunt , efs-

mtgam

h

que adjuftam altitudinem acervatis , alii mu-

m

ros confcendunt , alii portam ariete perfrin-

EpEHL?':

gunt , & lIrbe potiuntur.

Sic Martialis illa

h

civitas capta eft per leporem, qux quondam

per anferes Capitolii fervata fuit.

Arnulfus

"m

veró , quando venit in Uirbem , Sergianos ,

1 F

Formofo Pontifici infenfos, & inter illos etiam

j "

Viros Principes juffit decollari, anno 896. At

(

Sergius, de quo infta, fibi fugá confüluit. For-

hr

mofíus fic vindicatus & liberatus Arnulfum in

Petri Apoftoliede coroná Imperiali decoravit,

(

etíi Guidoni, vel, àtalii, Vidoni Spoletano Du-

h

ci, de quo pariter infra, eam antea impofüif-

tf

fet. Arnulfusautem , poftquamin Germani-

ïpm,

amredit, morbopediculariobiit, ultimuser

lj

Rirgc

108

KEESIGRBST.E

gj

ftirpe.Caroli Magni Imperator. Nam , licét

qi

ejus filius Ludovicus Procerum confenfü anna

p

4

900. Germaniz regnum capeffivit, idque per

$

annos duodecim tenuit , coronam tàmen Im-

wwn

g

periinon fumpfic,.neque titulum habuit. O

i

biit auno 91 1. & Carolini f(temmatis ultimus

fuit.

$

gt

A

ymd

XIII,..Cüm ergo Romanum Imperium, ita,

ut fupra dictum eft , in Carolo Craffo vacilla-

Qj i

M

ret , duo potifTimüm Italiz Dyna(te , Vido,

vel,ütalii, Guido DuxSpoletanus , & Beren-

(di

quödh

gatius Forojulii ac Verone Dux, divisà in fa-

m

&iones Italià , Regnum Italiz Romanumque

M

j

certatim ambiebant:; obtinuerüntque abA dri-

ano Papa decretum , ut defuncto fine liberis

M«(l

Carolo Regnum Italiz Romanümque Imperi-

l!

'«i?s ä

i

um non aliis, nifi alicui Principi Italize deferre-

tur. Quare; accepto deinceps de Caroli Craf-

j

fi morte nuncio, Guido Romam continuó ad-

volavit, &à Formofo Pontifice, acceptis omni-

[

busImperiiinfignibus , Imperatorinunctus eft,

Iu

anno $92.

At Berengarius Guidonis /mu-

lus, ipfo, quo décefferat Carolus anno 888.

[

feItalie Regem proclamari , & in civitate Ti-

cicenfi ab Anfelmo Mediolani Archi - Fpiícopo

Carolus Craffus au-

fe Regem inungi feeerat.

tem Imperii coronam fümpferat é manibus Jo-

annis Papz Vlll. Romz, anno 881.

Ab his

n

igitur & eorumtam fa&tionibus , quàmSuccef-

i

foribus multum perpeffa eft Pontificia potiffi-

m

müm Sedes.

Nam libera & Canonica Pontifi-

M

cum ele&tio non permittebatur Clero , ütante,

m

fed

SJECULI- IX

109

lm,liä fed nefariorum ejufmodi Principum tyrannide

Qu fiebat , ut ambirio(i Prelati , altiore pretio ,

RE

infamibus obfequiis & pollicitatione licitantes ,

iralm.

facram Sedem occuparept, Ecclefiz dignitates

i (

venales haberent, & magno cum fcandalo vi-

IT

verent. Dequibus, etíi nonnulli adhuc per-

tineantad hocSzculum nonum , ad fabfequens

i

tamen decimum , ne feries rerum interrümpa-

b

tur , transferendi fünt,

|

j

V. Interim Divinz Providentiz in fuam

Ab

Ecclefiam ítupendum plane prodigium eft ,

f

quód hoc, & Szeculo infequentitam fcandalo-

VOX

Ío támque probrofo nullum fchifta , nulla hze-

"

re(is füborta fit, quz Ecclefiarn invaderecat-

d

que turbaret, — Nimirum , moderatur ornnià

Inti

Deus : & quijufto füo judicio mala petmittit,

Vr

ut füorum fidelium conftantiá exerceat ; idem,

diür

ne mala presaleant , modum & limites ponit.

il

táq; nunc, utlucem intra tenebras , florem ini-

]

Kont

terípinas; Religionis orthodo&z conítantiam

n'üusä,

inter vitia & fcandala xítimare difcamus , ad

r

turpiffimum & fcandalofitfimum hocSsxculum

lecirnum accedamus.

Jl

TT

WT

S/ECULUM X.

p

h

SXNOPSIS

p

4« Stephani VI. proceffus comtra def unizum

Vtte

!

Pontificem Formo[um. 2. Marozia & Theo-

Vrl

doracau[aimalonum . fcandalorum in Eccle-

j

Yil

la. 3. :Nac tazmemob[Laut comuev[tona, 4. INeg

jnté

JfideliumSanititati, $. Noa:Romani mpee

271

r

410

RES GEST.E

g

viifacies. 6.. foaunes XII. Pontifex deponi-

/i

tur : cuifuccedit Leo VIHI. 7. LeoVIll. d.

epo«

ouitur , € foasnes XII. reflituitur.. g. Leo

;

j

D)

V.III. denub evehitur. 9. Printipes Eletfores

Pt

Luperii. 10. Im Hifpamim Saracemi À Chri.

]

Rianis ceduntur. 11.. Malitin Theophylat

gt

i

Batriarche Conjlamz'nopalimni. 12. Benedi-

k

b

éfio Campauarum : ei Vincula s. Petri. r3.

Vc,kda

Bynzfa;iw FI. i4. OrdoGlumiacenfrs.

ol

xo&

Yi

f

I.

Ali, hocSzculo , eraffantis initiam

jam priore Szculo fecit Stephanus

h I)

VI. Pontif

[v

il

x, quem alii VI. volunt : Nimi.

iil fl

rum, Formofíus Cardinalis & Epiftopus Por-

:

tuenfis , Bulgarorum, quos converterat , in-

FC

u

defeffus Apoftolus, & de Ecclefia Dei optim&

J

d

meritus, à Joaune VIII. cujus facta liberiüs

n

caftigaverat , depofitus, & ad fortem Laico-

;Faf)u. w

rum redactus, ex urbe difcefferat , fimülque

av

]

jurárat, nunquam fe vel adurbem , vel ad Epi-

inm

Ícopatum rediturum. | At, pauló poft, mor-

tuo foanne VIll, Succeffor ejus Martinus Il.

pla uïii

ss

Formofüm à juramento minüs cauté prolato

IT

abíolvit, & dignitati priftinze reftituit, — Inde

fa&tus Pontifex, Sergium Diaconum anro 2o1.

!anlxsïï

f

fibi oppofitum habuit ab Adalberto Marchione

Airh

Tufcie, Sergiicognato. Prxvaluittamen ele-

&io Formofi, & Formofus Sedem Apoftolicá

Yi

h

ufque adfüumobitumtenuit. At, qui ei füc-

ceffit Stephanus , exitiali odio furens etiam ia

Vï

';znno]

defunctum , quia vel nefciebat , vel non crede-

Vin

*at eum à Martinoll. fuiffe abfolutum , juffit

W

defun-

|

SJECULI IX.

11j

i

defunGti cadaver erui, & ad fe , in Epifcoporum

l

[;

confeflu , adduci.

Hic Pontificalibus induü-

Ll

tum , perferialia verba, & pronunciatum de-

"

(

gradationisjudicium , iisdem denuó ornamen-

LU

tisfecit expoliari. Tandem, fic denudatum ca-

ind

daver , facris pollicibus & indicibus amputatis,

A

in Tiberim , ejusdem Imperio , proje&tum eft.

BUNT

Nec íatis habuit omnia Formofi a&ta refcinde-

hi

re, fed, & eodem quoque malignantium con-

