aberet, conf(tanti vulta rogaret , Caefar nihil

NU

j

aliud refpondit , quàm fe pro merito illum ac-

m

cepturum , afpernantíque fimilis obverfo ter-

Deinde datus eft in cuftodiam

1

£0 diíceffit.

z

unà cum Ernefto Brunfwicenfi, qui fimul ca.

aué

ptusfuit. Landgravius etiam morte unà cum

Saxone damnatus eft: dilatà tamen capitalis

h

emlh

fententiz executione, ambo per alios Principes

j

"

intercefflores vitam adhuc obtinuerunt duris

yl

conditionibus.

Mio

j

VIH. Mirificé Divinum przfidium & pro-

W

videntia effülfit in prelis, queHelvetiorum

4

l

Catholici pagi adversüs pagos hzreticos pro-

fperri-

254

BES CuES TAf

Toerrimégefferunt. Harefin Berengarii refuz

T 9s

Z

fti

fÍcitatam €ó invexerat Zvvinglius Canonicus

Conftantieníis Caroloftadii olim Difcipulus an-

:

j

n10152j. & omnespagos( quos Cantones vo-

;Mæl

(f

llU

cant)przter Lucerneníem , Urienfem , Sui-

tienfem , Uludervvaldenfem , & Zugenfem ,

if

Ju

p

hoc fuo veneno iafecerat. Hi ergo quinque

egregié Catholici , à Tigurinis & Bernatenfi-

jl 1

bus, quorum vires prxcipuzerant, malé ac-

D G'(

Jl

1l

cipiebantur , Zvvinglio potifimum ftimulan

qu

tce. Hincbella horrida, bellapagorum hzereti-

BU iJ:

corum octo contra quinque Catholicos anno

s

x531. Primo przlio octo millium Catholici

x

adversis viginu millia hzreticorum eam re-

t]me

portárunt victoriam , ut eorum tria millia oc-

Nl

€iderint , & totidem abduxerint in captivita-

jVa

tem, reliquis in fugaim verfis,

Sed, quod

gb

ingenti emolumento fuit , przcipui authores

s Mn

belli eain acie ceciderunt , quosinter Zwing-

ici

liusipíe. Relata veró fünt ex pugna complu-

xf

rafigna militaria, inter quz fuit vexillum ma-

feim

Ximum pagi 'igurini , tormenta muralia no-

d

Nihil-

vemdecim , & caftrenfia quadraginta.

At

ominus , multitudine & numero fuorum con-

dnin

fifi hzretici alterum conflidtum attentárunt :

u

fed & vicealterá cefifugatíquefünt. Hoccer-

wl

tamine ab Orthodoxis feliciffimé confe&to,

d

cüm Lucernenfes , quiinter pagos Catholicos

AH

inmaximo honore habentur , ali

quot oppida

la,

ab hoftibus intercepta recepiffent , e , quo

trd

Chriflianos decuit, man(üetudineufi , Lega-

r«

tos de communi quinque pagorum confilio ad

np

[j

Tigurinos

SUECULI-X VT.

i

255

Al ff

MOnf C

'Tigurinos miferunt, quiteftarentur, f£, quz-

cunque feciffent , nullis privatis inimicitiis , fed

I

tantum repellendz injuíftz aggreffionis , &tu-

3

[

endz avitz religionis causáfeciffe, &rogare ,

ut depofitis deinceps fimultatibus, adpriftinas

amicitias & foedera rediretur.

Tigurini his

commoti , Deíqueadverentes manifeítam pro

injuriam paffis protectionem omnes, qui hujus

Iu

l

fecundz expeditionis Auctores fuerant , ut

publice quietis Perturbatores , confeftim &

Ug

l)

füo pago ejecerunt, &antiqua foederainftau-

rárunt.

(

IX. Alterum hocSzxculo portentum pro-

&

diit Joannes Calvinus , natione Picardus, pa-

TA

trià Novodunenfis. Biturigibus ftudens à Mel-

[

J

chiore W/olmaria & linguam gracam & ve-

, qui

nenum haufit : deinde in Germaniam profu-

TT

gus , Melanchtonem , Buzerum &Oecolam-

Ó

m

padium Magiítros habuit: at medius tamen

inter Lutherum & Zvvinglium ftetit.

Itaque

lr

Bafilez aliquamdiu delitefcens, poft Geneven-

urzäïïï-

fis Ecclefize , pulfo Vice- Comite & Epifcopo,

n

gubernationem anno 15 34. arripuit , tumSa-

Yumd

baudiam denique & Galliam univerfam fuis er-

uW...'i

roribus, qui infra fequentur, infecit.

Inde

iliper Galliam hzretici, qucs Hugonotos vul-

gus appellat, Regibus zqué acEcclefiz rebel-

les per annos feptuaginta. — Nihil Francifcus!.

W

n

Gallic Rex , ejisque Filius Henricus lL inten-

tatum reliquerunt, ut nafcentem hzrefin fuf-

il

Mi

focarent: fed his vitá fun&tis, füccedente in

[

^il

Regnum Francifco Il. HenriciFilio ztate juve-

nili

)

$36

HEBSIGESTAM

gtj

nili & inexpertà , herefis armis & facibus in-

ylitm

ftru&a caput extulit , favente & opitulante

Ludovico Borbonio Condzo Regii fanguinis

än nUS.

j

ii

Principe.

Anno igitur 155 9. contra Franci-

g

fcum]l. Regem conípirant, eums Ambafiá , ubi

tunc erat, armis clam difpofitis , conantur ab-

frin

ducere, Atrepercertosindices cognità, Lu-

iioi

dovicusCondazus cuftodis traditur.

Mortuo

j

paulópoft Francifco proximus ei fraterCarolus

IX. Regnum adiít: füb quo hereticorü furorin

;;;:auf; Ó

Rebelles edu-

m

apertam rebellionem erupit.

xeruntnumerofos exercitus , quibus acceffe-

I^

f

5»

ämirapt

runt auxilia Proteftantium Germanorum.

jtit

Quinque commiffa funt prelia cruenta. — In

dun.

ultimo Regii five Catholici , aliàsetiam à Fran-

cifco Guifio Catholicorum Duce, Guifii diti,

1j

magná clade attriti funt ab Henrico Navarre

;äætsiim

nl

Rege, qui poítea fucceffione legitimà Franciz

Regnum , factus Catholicus , obtinuit anno

pl

1

1587. Caetereturbz & clades , quasper Gal-

l

liam hzrefis Calviniana & multas & diuturnas

dl

l

h

fecit , in Regniilliushiftorialegendz funt. In

A n

o

Belgioetiam, quod Margarita Caroli V. Czefa-

ris illegitima Filia , nomine Fratris fui Philippi

sinills

Hifpaniarum Regis, regebat, Duce & conci-

g,t

tatore Naffovio'Auraicenfi Principe,graffaban-

PT

Miffus eft ad

tur hzretici pari feré audaciá.

tll

pacandam Provinciam Ferdinandus Dux Alba-

t Mn(

mus.

Sed afperitate regiminis , ac pracfertim

"irttm

duorum primariz nobilitatis Comitum , Eg-

tümdp

mondani & Hornani , capitali fapplicio , Flan-

ü Wi

dros fic irritavit , ut in apertum bellum profi-

n

liérint

SIECULI XVI

257

iï:q'hu;

|

| Jiérint, anno 1 $92. excuffo Hifpanorum Impe-

4

rio; quodimmodicis exa&tionibus invifüm fe«

I

cerat Albanus,

Batavi, quos Hollandos vo-

cant, & Mattiacarum infülarum incolz, Ze/az-

u

diícas valgó nominant, alieque conjuratz Ur-

RP

|

besin eam coaluéregempublicam , quz Foede-

ratorum Ordinum vocatur , exclufo penitus

N] t

cultu Catholico.' In Germania quas ítrages

ha

ediderit hreticusfuror , noneít, cur multis

gr&

cofhemoretur; fiquidem crudelitatis & funeftz

J

:

!

tragoedi monimentanoftrifinet fàt ipfi oculis

p

intuemur

DO

^X. Cüm ita per hzrefes Ecclefia pateretur:

nl

inEuropa, przter eas, quas przecedente. Sz-

Vf

culo Chriftophorus Columbus , Americus Ve-

il

fputius, & Vafco Gama detexerant, hocSz-:

N

culo Regiones iterum novze deteCte funt, quae

j

deinceps ad Chriftum convertenda , damnunr

ab hzreticis illatum Ecclefiz refarcirent.

AC

nu'm?

j

primo quidemanno 1:4$20. Ferdinandus Corte-

ü

,

fius ex Hifpania Bztieá nobili genere ortus , ca-

Án

ptà Mexicá, Mexicani Imperii capite, omnium-«

que novi Orbis Urbium przcipuá , atque in eà

Montefümá illius multarámque Provinciarum

Rege capto, eóque, five per imprudentiam,

;A

five de induftria cefo , Imperium Regi Hifpa-

norum fundavit, quod nunc Aovz dicitur E-

)

M

Jfania.

Idem Cortefius ampliffimam & mag-

Tutd

[

nificarn civitatem expugnavit , dictam Themi-

jl

ftitam in medio lacu fitam Venetiarum modo

navigiis undique perviam , diver(is pontibus

terra adnexam.

Nec veró difficile fuit : ho-

,

minibus

!

238

RES GESTJR

minibus ferro. & fulmine armatis feminudos,

mrlOSün

noftrísque pugnis minimé affuetos debellare,

i&vm

& pecorum adinftar trucidare, aut certé into-

j u Qf

lerabili fervitute opprimere.

Francifcus Pi-

P

fartus Hifpanusalterum Hifpaniarum Regi Im-

eriam acquifivit.

Primus enim Peruanam

qu inm

t

P

rovinciam invenit : cujus Metropolis Cusco,

gt |

magninominiscivitas. CaptoRegionis IucA ,

aM i

ideft, Rege Atabalippa , quem, contra datam

,'EWFC J

jurejurando fidem, ut indicarent, fi quos ha-

berent occultos thefauros , unà cum fidiffimis

jgrats

ejus adminiftris , nullà innocentiz , nullà jufti-

p

gt

tiz, nullànegiz dignitatis habità ratione, tor-

mentis laceratum , & ignibus uftulatum ftran-

st

gl

gulavit : fübditos ejus perfodiendis altif

fimé terris ad eruendum Peruanum aurum,

sienc

aliísquelaboribus & fame , & egeftate per im-

U

meníam avaritiam oppreffos majori ex.parte

interemit, Ejus veró milites & miniftri , qui-

alnom

du hf)

bus pro ftipendio erant rapine , omniümque

criminum impunitas , omni licentià graffaban-

m

tur,imitatores Ducis Domini fui.

Denique

t

tirte

Verrazanus Florentinus anno 1525. aufpiciis

Francifci l. detexit versüs Septentrionem in

» Rtgm

Orbenovo, fupra Floridam Regionem habitatá

tridm

tthdy

bominibus barbaris & incultis , qux Canada

dicitur, cui poftea IVov2 Frazcis inditum no-

lus

men. "Totanegio inculta eft & inamoena. Eó

od

tamen miíLe fünt ex Francia colonie incolis

tnit o

barbaris perutiles ad erudiendosillos & imbu-

'*i:sPraga

endos Chriftianà geligione & civilibus artibus,

äiblïiüimw

fru&tziue locis opportunioribus munitienes

Vg

ad

SIECUELIXVL

239

NI

!

ad arcendosfinitimos Barbaros , à quibus Ca-

M

li

nadenfes affiduis incurfionibus infeftabantur ,

Tf

& capti devorabantur. 'Hoc eodem quoque

iil

Ss«culo Japonia noftris innotuit, tribus preci-'

puis conítans Infülis , alitsque plerisque mino-

ribus , quz interfluentibus diftinguuntur Euri-

pis.

Procipua Infüla vocatur Z/eaze , fedes

precipui Regis, cui fübfünt per varias Infülas

[

minores Reges difperi ^ Primam Regionisno-

J

titiam habuére mercatores quidam Lufitani,

lii

proccellofis ventis easin oras depul(i. Sed, ad

ii

pradicandum. populis Evangelium primus in

n

plagas illaspenetravit Apoftolico fpiritu plenus

nf

Franciícus Xaverius, e€ Societate Trsu , vità &

Wi

miraculis ftupendus , qui poft plurimas Indiz

ii

gentes ad fidem Chrifti converfas ,in Japoniam

c

penetrans, innumeros ex idololatria ad Chriftr

T.

cultum perduxit. Deinde cupidus Evangelir

nd

per ampliffimum Sinarum Imperium propagan-'

di, vicinam Infülam Sancianum adiit, in ua,

dum occafionemSinas ingrediendi prztolatur,

gravi füperveniente morbo , folus ab omni hu-

mano folatio deftitutus, divino amore zítuans,.

ad coclefte Regnum migravit , quarto nonas

Decembris Anno Chrifti 1

$52. & peregrina-

tionis fuz Indice undecimo.

XI. Solimanno Turcarum in Impf':rio.fuc-i

ceffit FiliusSelimus , qui Cyprinegnum Chri-

12',,4

ftianis ademit captá Famaguftà ; ubi Marcus

jl

Antonius Pragerinus Patricius Venetus , qui

infülam fortiflimé defenderat, factá deditione'

lj

contra dgtam fidem à perfidis Tur

cis captus,

auribus

240

RES GEgTJ£

Eätc

auribus multatus , actandem barbaricàimmae

l

nitate excoriatus fuit,

Quod facinusita com-

h

430[ 1

d

movit fan&iffimum Pontificem Pium V. utía-

crum contra Turcas bellum indixerit.

Itaque

P

a

contractis inunam claffem Pontificiis, Hifpanis

Venetisque navibus, Duc&tore Joanne Auftria-

;gmnïbus

co Caroli V. Carfaris Filio notho pugnatum eft

ol

ad Naupactum, vulgó Lepazro, in (inu Corin-

PU

thíaco , quà pugná victi Barbari eorámque du-.

g)ümCH

centz triremes partim capte , partim depreffze :

(l

Turcarum czfa vel capta viginti quinque mil-

sT

lia. Extriremibus Turcicis libertati reddita vi-

dnaal

ginti Chriftianorum millia.

Dies hujus vi&o-

Ym

riz fuit feptima octobris , ejusdem anni quo

aid

capta eft à Turcis Famagufta , olim dicta Sala-

du

mis. Annus veró 1571.

Exhac victoria claf-

gt

fis Chriftianorum magnum confequi potuiffet

alarf

emolumentum , nifíi Ducibus Chri(tianis diffi-

rü

dentibus abíque ullo operz pretio claífis di-

hat

rempta fuiffet.

&Vi

Hinc Selimus , qui accepto

cladis nuncio cohorruit, cüm animum recepit,

intis

dixit : Sibi à Chriftianis abrafam barbam , quz

ia

citó crefceret , fe veró occupatà Cypro ab-

ttlnyr

fcidiffe illis brachium , nun

du

quam recuperan -

dum.

&f

XII. Lutheri errofes, ex aliis hereticisan-

LU

tiquioribus colleti, tam fünt multi , utvix fit

rj

xes ullaad fidem aut bonos mores fpe&tans, de

uB

quanon docuerit impium aliquid Lutherus. Et

L:

quidem 1. Credensfeàbfolutum, abfolutus

Dunuy

eft , quantumlibet contritio defit.

Abfolutio

- Mu

ceníenda eft efficax , non quia fit ,à quocunque

Ano

tandem

|

l

SECULI XVI.

241

Hs

tandem fiat, erret vel nonerret, fedquíia cre-

lt

Bl u

ditur. 2. Puer ac mulier equé acPapa abfol-

,

vere poteft, 3. Non licet Chriftianis bellum

j l[zqm

gererein Turcas. 4. Innullo Sacramento im-

n

primiturcharadter. $. Quilibetcibi quolibet

M.

die omnibus fine diftrimineaut dele&u licent,

ited

et(iper Ecclefiam effent prohibiti. 6. Conci-

Á

lium Generale , quamvis , üt decet , congrega-

ityi

tum, tamen poteft in fide & moribus errare;

Yi

& Conf(tantienfe erravitin condemnatione Jo-

g

annis Hufs. 7. Confeffio auricularis non eft

Tlb

inftituta àDeo. 8. Confirmatio nec eftSacra-

ln

mentum nec confertgratiam, fed eft mera ce-

g

remonia & ritus. 9. Contritio & deteftatio

db

peccati , quz ab horroregehennz incipit , facit

Yüdf

magispeccatorem & hypocritam. 10. InEc-

Xl

clefia fünt foliboni. rr. Neque Apoftoliha-

nyil

bueruut , neque eorumSucceffores habentpo-

dse

teftatem condendi canonesfiveleges. r2. Ec-

I)

clefie & Viris Ecclefiafticis non licet poffidere

Q

ullas divitias , neeagros nec poffeffiones ullas.

bim)lü

Inde perfüadebatPrincipibus, ut bonaEccle-

d

fiaftica diriperent. 1;. In Euchariftia,, fact4

wwrü'u

confecrationemanetpanis. 14. Accederevo-

lenti ad Euchariftiam non opus eft aliá prepara-

ml

tione per copfeffionem, fed füfficit, fi credat.

! m"/".

1f- Porrigi debet unicuique füb utraque fpe-

cie. 16. Excommunicatio non folüm non eft

y

timenda , fed & cum gaudio fufcipienda , &

p

procuranda. r7. Solàfidejuflificatur homo,

u

atquefàlvatur. r8. Fides per quodlibetpec-

qt'*le

eatum mortale amittitur. :19. Nullo pa&o li-

cet

343

RES GEST £:

cet fiduciam gratiz autgloriz affequendz col.

m

g

locare in noítris operibus. 20. Omnia qu

d

fiunt, tamabfolutá neceffitate fiunt, utimpof-

dilnt

fibile fit aliter fieri, quàmfiant. 21. Omnis

bomojuftus fcit fc effe in gratia , certüsque eft

$n

de fuajuítitia, 22. Jejuniumnullius eft meriti

g

sSpudDeum. 23. Neminilicet vivere ex men-

gt

gt

dicitate, ne Monachis quidem.

24- Al'bi-

igl

trium bominisnoneftliberum: - patitur potiüs

l

T

quàmagit. 2f. Homo poft amiffionem Divi-

]

nz gratigz non poteft aliud facere, quàm pec-

yili

ä

|

care, 26. Nullumefthominis meritum ad Di-

gt

vinamgloriam. 27. Miffam deteftatur & inte-

g

m

gro libro perfequitur, 28. Leges Ecclefiafti-

PX

cas reijcit; & Monachis exeundi nubendíque

plenam libertatem facit. 29. Mulieres jufte

hu

promoveri poffüntad Sacerdotium. 3o0. Ma-

9 El)

trimonium negat efIe Sacramentum, negátque

:mmüw

erillud ullam conferrigratiam. 31. Przlatis

!ä*ät qlm

clefiz nulla debetur obedientia , nifi in his

i,

folüm , quz in facra Scriptura apertiffime ex-

gt

preffafünt. 32. Omniaoperacujuslibethomis

n n

nis quantumlibet etiam re&ta fint, peccata

N

funt. Juftus quippe peccatinomni opere bo«

gt

&o. 33. Ordo non eft Sacramentum: neque

Mi

ulla in eo difparitas eft, ut unius Ordo fit aut

shinfaml

üignitate aut poteftate eminentior; fedomnes

hg

hh

Chriftiani funtin eodem Ordinis gradu. 34.

tinhj

i

Iwmfl

PapzAnti Chriftuseft, ;5. Optima peeniten-

tianovavita. 36. Nullum eftin tota lege E-

Itüty

vangelica preceptum. . 37. Dei przcepta fer-

LT

gatorie

u

vari non poflunc. ;8.. -Animæ in pur,

ine

SECULI XVI.

143

hw

fine fine peccant, quamdiu requiem querunt

uTT

& horrent poenas, eoquód quxrant, quz füa

iibl

funt , contra Dei volüntatem,

39.

Omnes

Utj

ChriftianifuntSacerdotes, &qualem omnes

d

oteftatem obxihent , nullá ftatás aut fexüs

»äm

:

abitàràtione : itatamen, utneminilicearil-

A

Vi poteftate uti , nifi ex confenfü communitatis.

T

40. Sacer&otes non debent effecoelibes, 41.

Y

$an&tineque honorandineque invocandi fünt,

d

41. Noh opus eft peccatori ullà fatisfactione

n

pro commiflis peecatis , eoquód dimifs culpà

n

omnis étiam poena, quz culpte debebatur, re-

n

fittatur. 43. Nonomnes admifit libros S..

t

lb

n

Sctipturz. 44. T'extus Seripture permultos

velomifit , vel depravavit, alios quoque erro.

113

rcsmultos addidit, quos , nelongiores fimus ,

n

tàcemus.

Et , quanquam nulli hzrefi poffit

i

effe concordia, h:ectamen in plures novas fe-

hs

€tas abift, quàm alia ufla.

Prima fuit 2424-

ii

)

ézptiflarum , jat olim à Marcione & Cata-

finit

x

T

rygibusfeminata,nuncàLuthero refuícitata,

yi

7

homa 74&zzero autem affumpta & propa-

ls

gata.

Scripferat Lutherus ad Waldenfes ,

cW

reftare baptifmum in parvulis omitti, Hoe

nf

j

céto Mánzerus , & quieiadherebant, bapti-

yil

Zatos in infantia omnes rebaptirabant , aliog

i

veró non baptizabant , donec intelligendis fi-

|

deiarticulisidonei eTent,

Hic Mgzzerus, ut

M

füz doctrinz fucum faceret , fparfit inplebem ,

w/

fibi mandatum à Spiritu $. ut collapfüm Dei

al

Regnum per gladium Gedeonis fibi ab Angelo

"

b

porrectum reítauraret. - HocSpirituconcitati

à

atque

[

244.

RES CHESIAE

atque feducti Ruftici per Germaniam in propri-

jenüs, (

os Principes confürgebant , & immania bella

gngvin

gerebant.

Sed immiffis copiis anno 15 25.ad

g

centum quinquaginta millia , & Münzerus de-

ïjigmnïl1

muüm ipíe à Czfareanis ce(üs & occiíns eft,

g;wm BC]

ggefl;*

Verüm poft aliquotannos novas virescollege-

runt, novásque ftrages ediderunt per W eft-

u ij

gChn'm

phaliam.

Quin imó Magiítratu & Epiícopo.

ex Urbe Monafterienfi pulíis , ip(imet. quan-

wo[um

dam inter fe,atmonftrofam, Rempublicam con-.

ais

Ítituebant, bonorum & mulierum communio-

m [

nem permittentes.

Capita hujus novs Baby-

,Sï(mfndï

lonis erant ZZaztbias Bulliggerus & Toauues.

r

Bockoldus , valgó , Toamues Leydenfrs. . Bullin-

D

gerus , utpotefenior, feMoyíen dicens, Am-

«t

ftelodamiin quadam Synodo elegit duodecim ,

jl

quos quafi Apoftolosin omnem Germaniam &

sl

Flandriam mifit ,. ad colligendam , üàt ajebat ,

p

Huic , càüm in conflidu

Jerufalem novam.

&il

cecidiffet , fücceffit in officio & dignitate 7oaz-

ii

zes Leyedefés , opificio Sartor : qui , utlabem

J

tegerec, & Regiam coronam fibiimpofüit, &

il

Regem fejuítitize populíque Ifraélitici dixit: eo

m

animo, ut novam fuam Monarchiam aliorum.

Mu

Principum & Regum ruinis fuperzdificaret.

m

AtEpifcopo Monafterienfi , viam occultam de-

ss

texit quidam à feazze Leydezfi offenfüs Ana-

f

baptifta , ita ut in civitatem diu, fed fruftra ,.

h

obfeffam , tacito pede fübintraret, turn veró

v

fuum per exercitum omnia mutaret, . - Pfeudo-

ihdn

Regi captivo patibulum profolio , funem pro

m

coronadedit, JMartinns Bucerus , patria Ar-

gentin-

[ nam (

SECULI XVIL

24j

As

r

ldl

gentinenfis , apoftata Monachus, moxLuthe-

ri mox Zvvinglii fuit.

Jfoanunues Oecolampa-

!ifa

d (

dius Sacramentariorum Antefignanus fuit, &

primus omnium fcriptis libellis cum Zvvinglio

M d

^

damnatum Berengarii errorem Bafilez repara-

re aufüs eft , docens in participatione Ccenz

Dominicz non diftribui verum corpus & fan-

li

guinem Chrifti.

Tametfiannofüperioreidem

g

hoc odiofüm argumentum jam propofuerat

R

DI

Caroloftadius. .A PhZ/zppo Melanchtone , qui

Lutherum deféruit, ejüsque errores nimium

tl

craffos emendare voluit , fünt Sezzz- Lutbera-

n

ui feu Coufeffouiff a.

Etquis omnes hos Dia*-

hib

boliemiflariosrecenfeat ? Addamus tamen his

T

errores Cz/vizi.

Habetergo 1.. Quód pec-

&t )

cata hominum fiant à Deo volente & impellen-

um

te. 3. QuódDiabolus Deo jubente & volente

wm

mentiatur in cordibus hominum. 3. Reijcit

Ts

Miffam. 4. Deftruit veram Euchariftiam. ;.

du

iNullum admittit peccatum ,. mifi incredulita-

u

jil

tem. 6. Tollitlibertatem hominis. 7. Sta-

tuitpredeftinationem adgehennam. — Caetera

j

1

cumLuthero, et(inonomnia, communia ha-

1

bet.

Servetiam à Michaele Serveto Hifpa-

j

no nomen & docGrinam habuerunt.

EM

"]

quondam Calvini Collega , nondumannos na-

)

tus viginti quinque, fe jam unicum Orbis to-

4

tiüs Prophetam jattabat.

In Africam profe-

ii

&us, Alcoranumcüm didiciffet , libros fcripfit,

P*:

qui do&rinam Ecclefie in Mahomecifmum

j

transformant.

Negat enim in Chrifto ex Vir-

2

1

naturas.

gine nafo duas cffe

Negat & 'Trini-

Q. 3

tacem

246

RES GESTJE

tatem Perfonarum,

Porró Calvinus & Mini.

ftri Genevenfes eum igni cremandum tradide-

j

ffet

m

(

runt , et(ifupplex gladium flagitaret ac miferi-

wggum

cordiam ingenticum boatu.

p

XIII. At, quifemper, isetiamnuncin fum-

mo hoc rerumdifcrimine , Ecclefia fus provi-

iwgrcgä

n

ditDeus. Nam, eoipfotempore, quo Luthe-

j

E

o,,*

rus itafeviit, Ignatius de Lojola in bello Ca-

[

j

f

tolum V. inter & Francifcuml. gefto cümar-

Hlu dl&ü'

cem Pampeloneníeém nobilis Cantaber defen-

gt

dit, cormenti bellici globo ta&us cecidit;[ut per

qih

!

eum refürgerent multüm collapfe res ortho-

doxz Religionis, . Nam, ab eo Societas [esu,

j

Quz, quanta fecerit pro Dei gloria, fidei in-

"

colummitate, animarum falute, Orbis videt,

g

ii

&loquituruniverfus. Hanc Societatem pri-

od

mus authoritate Apoftolicá approbavit Pau-

m

lus IHI. Pontifex die 27. Septembris , anno

?j4O0. Prodiítetiam ClericorumRegnlarium

m

Ordo, quos Teatinos vocant, Conditore Jo«

iU

anne Petro Caraffa nobili Neapolitano, tunc

g

Epifcopo Teatino (unde nomen Teatinis ac-

ionw.

Donpa

ceffit ) poftea veró Pontifice , di&o Paulo IV.

" r

cui comes acceffit Marcellus Cajetanus , Tie-

neus nobilis Vicentinus , Protonotarius Apo-

i

ftolicus, qui meruit folemni ritu in Coslitum

mi

At

canonem referri.

Hic Ordo ad triacommu-

Meori

ts

nia Regularium vota, quartumadjungit , nul-

los reditus poffidendi, nihílque ad viéctum pe-

tendi , fed folis & ultroneis oblationibus vi&i-

tandi. Multzquoque veterum OrdinumRe-

gularium reformationes , & Clericorum ac-

céliére -

SECULI XVI.

245

i

A&efsBre Congregationes, interquas Romzin-

Atj

figni edificatione , uberrimóque animarum

"if

fru&u preclara viget Sacerdotum Oratorii

Congregatio: cujus eft Conditor admirandus

tl

ille S. Philippus Nerius , patrià Florentinus :

lg

quz Congregatio do&tiffimisScriptoribus Ca-

M

are Boronio, Thomá Bofio, Odorico Rainal-

Mb

do, aliisque infignis meriti Viris nobilitatur.

j

Prodiíit anno 1525. facer Ordo Capucino-

hi

rum , ita dictus à pannofo & oblongo caputio.

j

Hujus Author fuit Matthzeus de Baffo , in Uime

r

bria natus, Sacerdos Minorita apud Montem

$0

Yi

Buj

Falconium , in agro Piceno , vifione quàdam

hi

excitatus : cui fe adjunxit anno fequenti Ludo-

T

.Nicus Forfemproneníis etiá Minorita. Et ex hie

a«

ifte Ordo S, fua primordia habet.

Quódau-

W

tem inepté quidam faciunt hujus Ordinis Au-

thorem Bernardinum Ochinum, autcerté eum

m

uatuor Conditoribus accenfent ,

primis ejus

s

I

id ipfis ex Chronologiz ignoranti4 accidit :

"

cüm hunc Ordinem confirmárit Clemens anno

At

1f28. eum verà intrárit Ochinus anno 1f 34.

hi

& cüm in eo jam füpra 3oo. Fratres numera-

"i

rentur.

Concilium Tridentinum , & quidem

n

anno rf45. füb PauloIlI. Julio III. & PioIV.

contra hzrefes & pravos meres celebratum,

habetur in libro, anno 172f.proStre-

i

d

nadato , fol. 3 15. ubi , qui vult il-

n&.i

lud legerepoteft.

»6/

y

4 Co) W

f

SECU-.

jh

248

RES GESTJE

vjmumd

ULUM XVIL:

l Uüjï

.. 7C

CfngClln

ASX'NOPSIS.

«

.4&30

1. Turc& Á Chriflianisviéti. 2. Motus Bo-

«t

emici. 3. Bellum Suecicum. — 4. Hüugonotti

?

U

)J

(umgn

Jfve Calvenifla Galliaejetti. $. Mauriex

:

Hiffauia

;

m

£AtL.

pulff. 6.. Catholiciin Angliaexagi-

-i;m!fa; i

7. Haretiei profcripti ex fimibus Sabau-

g, D

die. $. Turba in Polomia c TraufMuania,

sj

9. Fidesim Perfidem introdutla , cb- im Regno

&iam commendata. 10. Per[ceutio ff aponica.

ciim

e; MO

11. ResSimenfós. i2. Comver[fones Princi-

pum. 13. Harefes. 14. Documentum.

jïjiö'fl]lnl

i.

Xtremam Chriftianis perniciem hoc

t (

I.E

Seculo intentabat infolens 'Turca-

a

rumfuror. . Acprimó quidem O/zzazzus Ach-

dm?

metis I. defuncti Filius & Succeffor , juvenili

m

impetu abreptus , & rerum magnarum fupra

n

sctatem cupidus , bellum indixit Polonis. Sed

tiptt

ab his czíus variis in przliis ad centum millia

m

militum füorum perdidit : non computatisiis ,

g

qnos abfampíerunt morbi & fames. Unde à

&i

anizzaris depofitus , & à Succeffore Muftaphá

tt,ilin

i

a

queo donatus fuit an.1622.die 20. Maii. Huic

TUUNE

"Amur athes IF.jugulati Ofinanni Frater, 45z5-

Va

ratbi ex nimia compotatione vini mortuo /5-

st

raimus ; Ibraimo, jugulato in carcere, füuc-

l

ceffit Filius AZabometes IF.

Hic bellum cum

i

Venetis vario Martegeffit. Ragozium Tran-

"o

fylvaniz Principem, Principatu & vità exuit.

ts L

Varadi-

SIECULI XVII.

249

Varadinum deditioneaccepit. Atanno 1664.

Il

die.1 r. Julii ad fluvium Arrabonemà Chriftia-

nis interneciná clade affectus eft. ^ Candiam

l,

tamen , viginti quinque annorum bello attri-

tam , & à Chriftianis incredibili fortitudine

ls

A

[ À

propugnatam , fibi tandem fubjugavit, ac de-

Mi

inceps Camenecum cum tota Podolia anno

fs'?i.'!ï;,

1672.íuo dominio adjecit. Eàfortunà illectus

| .«!5»'2;

AMahormetes , & perfidi Teckelizimpulíà animo-

Hl

fior fa&us , ruptis cum Auguttiffimo Impera-

! Rag«

tore LroPorpo induciis , bellum reparavit, &

L

Duce Muf aphá Kará , Viennamin Auftria ob-

Íedit, Ad duosmenfes duravitobfidio : dum

iij

die tandem 12. Septembris, anni 1683. JoAN-

Nrs CasiMiRUus Sosicskr Polonorum Rex cum

mhot

füis advenit.

Ubi à Confoederato Chriftiano-

Tun:

rum exercitu fufi fugatique funt Barbari ftrage

TM

tantá, ut jam non amphus pugnam, fed velut

Qd

ftolida pecora lanienam fuftinere viderenrur.

U

u

Le&a in eorum caftris fpolia, nec numerari ,

i

nec fatis poterant zítimari.

Fru&us tamen

n

hujus victoriz precipuusStrigonium fuit, cum

ia

altera Turcarum clade captum à Chriftianis,

i

Inde, operà INNoceNrI1 XI. Pontificis, etiam

Mi

Veneti , ad infringendam penitus Turcarum

roterviam , facro fcederi füa arma junxerunt,

W

|

taque Neofolio oppido munitiffimo an. 1685.

It

i

recepto; Budà 1686. à Lothariago Duce ex-

u

UM

pugnatà , poft repetitas Turcarum & perduel-

b

lium clades, univerfa fere Hungaria cum Tran-

ylvania venit in poteftatem Auguftiffimi Im-

"

peratoris LeoPoLpi.

Nec minüs Veneti in

f

Dalma-

l

afo

RES GESTE

Dalmatia, Epiro , & Peloponefo victoresfue- p

runt. Quaretot cladibus fracti Turcz Z4abo- . tit:

g h

guetem IV. lmperatorem füum carceri dede.

runt: ubi peritt ex apoplexid. Succeffit ejus

(uitu

Frater So/izmanuus IH.. Sed & hic Agriam ar«

cem inexpugnabilem , aliásque Civitates plu-

g

res, ut Albam Regalem, Albam Grzcam, Si-

"T

getum,compulfus eft cedere victori LeoPorpo,

"

Bis etiam vi&tus in 5ervia à Principe Lupovico

usb

BaptNsi, Serviam Cafari dedit, Veneti quo-

;; (f

que Epidauro , vulgó, Ma/vafíá , totáquePee

g

g

loponefo potitifunt. Obiit Solimannuslll. ex

hydropeanoo 1691. die22.]unii. Huncfecu-

mtln'tann

tus in Imperio Frater , Zcbmetes I7. pariterine

i

gentem exercitus füi ftragem à gloriofiffimo

um

Principe Lupovico Badenfi tulit ad inferioris

qioin

Hungiriz oppidum Sa/azkamen , anno 1691.

sieri

ubi & Varadinum firmiffimum füperioris Hun-

g

garie munimentum aliáque propugn.culaami.

i

fit, . Poft hunc pariter hydropifi confectum

a

AMuffapha II. Mahometis IV. Filius paternum

d

folium aditt. . Chriftianos aggreflus ab invictif-

madn

fimo Duce Eucrnio, qui parem fibi & fortund

qunm

& militari ícientià vix unquá habuit, an. 1697.

p N

11. Septembris ad Amnem Tibifcum ita contu-

m

fus eft, ut, pactis anno 1699. induciis , fuos

vb

ce(Terit Cafari LeoPorpotriumphos , & Vene-

t

ti«fuos; reftitutóque Polonis Cameneco , ac

ET

[

Mcfcorum armis in biennium füfpenfis, bello

Wi

impbofueritfinem. Sed cum Hadrianopoli otio

Yil

indulgerer , per excitatam à Janizzaris feditio-

lg

hem Imperio exutus & carceri datus fuit , in

que

ülmm

S/ECULI XVII.

2j

s

1t)l

juo poft dies 8o. hydropicusexpiravit. Inde

Dd

ejus Frater 4cbzzeres III. ad calmen Imperii

fj

pervenit. Hicfancitamà Fratre fuo A£zffapba

cum Chriftianis pacem fervavit ad annum ufgg.

r

1715. Indebellumintulit Venetis, totámque

iiwsplu.

Peleponefüm, vulgo Moream , eo ipfo adhue

t

anno ipíis eripuit.

Hinc Corcyram , vulgo

UND

L

Cortu , Italiz propinquam, & arctà obfidione

Y

preffam Infülam fpe füà devoraverat pridem.

h

Verüm , coffiffo in Hungaria przlio, à glorio-

tll

fiffimo DuceEuctxio fufus fugatüsque , & Te«

TU

mesvvarium perdidit, & Corcyranamobfidio-

nem folvitanno 1716. füb invictiffimo Impera-

ino

tore noftro CAROLO VI. femper Augufto.

Ál

Anno 1717. die 16. Augufti Albam Grzcam,

ii

five Belgradum femper Vi&or Eucrxtus ftu-

W

du

pendà pror(üs ob(idione conclufit , ac mode

J

ftupendo magis penéque miraculofo expugna-

T

vit. Nam obfidens , & ipfe ab innumerabili

füccurrentium Turcarum exercitu obfeffus,

ia

grodiít , ac matutiná derepenté nebul te&tus,

n

€orum caftra invafit, concurrentes ad arma,

hd

& quantumcunquereluGantes Barbaros vicit,

nl

ii

fugavit, Urbémqueoccupavit. Satur hic vul-

"hw

nerum atque plagarum Achmetes pacem flagi-

tavit, & ab invictiffimo AuguftifTimóque Im-

d

peratore noftro CAROLO VI. eam obtinuit,

wa;

Unde pax in diebus noftris ufque in hunc diem

jj

anni 1727.menfisSe

4

Ccommittuntur.

chmbris 23 quo hzc typis

»

II. Ex Hungariain Bohemiam digredimur,

j

"

Lutherana

ub.i.lmpcrantc Matthiáà anno 161$.

harefis

P'

252

RES-GESTIE

]

4 i

A

hzrefis diffeminata ingentes motusconcitavit,

j

r

totàmque inde Germaniam periculofiffimis

j frde

turbisinvolvit. Quátempeftate coa&us fuit

]

4

Marrüias Imperator fedem Imperii transferre

il[üiaa(,

!

Viennam , ubi ad compefcendam Bohemorum

.'füä[) Ubl [

infolentiam vires copiásque collegit. Przci-

:ilcl"q !

puus horum motuum Author fuit ComesTur-

u Il

renfis , qui Magiftratibus occifis, Catholicis

gt

expulfis, & Civibusin fua verbajurare coadtis,

j

Bohemiam omnem , finitimásque Provincias ,

gom.

Moraviam, Silefiam , Lufatiam , ad defectio-

gt

nem follicitavit, & ad arma convocavit anno

gl i

xY618. Sedhasinter turbas mterore confectus

g

MarrHiAs obiit anno :619. xim. Kalendas

;mnnOl

menfis Aprilis. ZEtatis 65. Imperii 6. Succeffit

gim

eodem anno FrnpiNANDusll. Ejus Patruelis,

j

I

jam ante ele&us Hungarie atq; Bohemiz Rex.

:»;lgmdf f

At rebelles Bohemi eo ipfo anno 1619. quo

ismnt

proclamatus fuerat Imperator, alium fibiRe«

il

gem conftituerunt , Fridericum Palatinum ,

Regis Anglie Generum: qui inftigante Con-

st

qudin

juge fuá Elizabethà Regis Angliz Filià ( quz ;

quód Rege nàátaregno careret ,. vehementer

t g

$

etdat

E.

uerebatur ) tumultuantis Bohemiz regnum

fufcepit , Pragamabitt , ibíquetamfibi, quàm

m

fv

Conjugi fuz fecit Regniutriusque, Bohemiz

& Hungarie, coronam imponi. Nec tamen

i, "

mpilo

illam tenuit diu.

Nam anno fequenti 1620.

FznpiNANDus ll. Imperator orthodoxz Reli-

a

gionis acerrimus Propugnator , dieg. Novem-

Tgm,lüä&

bris , füb ipfa Urbis Pragen(is moenia dato co

Wmüït

füctu , talem vittoriam tulit, ut Pragá dedita,

k

Bohemia

SyECUL! XVv1.

253

t

Bohemià fübjugatà , Moravià reductà Silefi4

Af

repre(sà , heref(is latibula circumfpexerit & fu-

df

ll

gam. Fridericus ipfe vix incolumis evafit : e-

tf

1

vafittamen. Sedprofcriptus , & füo Palatina-

j

me

tu exutus , afylum nullibi , quàm apud Batavos,

u

(

invenit , ubi pené precarió cum Conjuge & li-

Wi

beris, quod vitz reliquum fuit , traduxit. Rex

Vi

mifer, quia non propter veram Religionem ,

"t

fed propter ambitionem mendicus.

III. Neque veró in Bohemia tantüm, fed &

Wt

"

U.

[

inImperio multüm negotii dedére Ferdinando

T

ll. Imperatorihzretici per Dani& RegemChri-

"]

ftianum lV. inftigati. Atvicitillos Catholica-

1]

rum copiarum Dux & infignis Archiftrategus

TirLIus anno 1626.ad Lzzbraz.

Bellum hoc

Quf

excepit alterum multó atrocius anno 1630.

ii

t

cum GzffavoSuecorum Rege gerendum. Hie

propagandz fe&e Luthericz percupidus , poft

X

iib

pulíos levi manu ex Pomerania & Megalopoli

]

Caarios milites , ad interiora Germaniz per

i

d-

fievas interjacentium ftrages magnis itineribus

progrediebatur. Obftitit quidem alicubiTir.-

(q'*lZw

nl

Lus, qui Germaniam & rem Catholicam pre

viribus tuebatur, czfis etiam hoftibus ad Mag*

"

ls

deburgum, &Urbeillà, ob ejus pertinaciam

funditus eversáà : Sed Tillio deinde primàm ad

a

hl

Lipfiam, tum ad amnem Lycumita profligato,

utbrevipoftobiérit; partam victoriam magno

]

ardoreprofecutus Guítavus , Suecie Rex, Er-

|

furtum, aliásque lIrbes occupavit, &inFran-

coniam movens , Herbipolim , Bambergam ,

fübe:

1j

NQL-imbgrgam , totámque Provinciam

git.

34

RES GESTJÉ

git-

