Prophetz, qui certum promptimque à Deo

auxilium pollicebantur.

Itaque captá turre

m

if f

Antonià miles inde jaculatus faces intemplum,

illud fic incendit, ut neque Judzi, neque Ti-

YUA

l

g,hihlt

tus ipfe cum fuis opem amplius afferre potue-

rint Hinc, quafi Ceoignem ventilante, to-

X

[

m

tum templum in cineres abiít , nonis Augufti :

& poft elapfàs quatuor hebdomadas urbs etiam

PT

tota flammis & triíti ruinà involutaeít : juxta

ul

illud Marci 13. y. 2..Noz relinquetur lapis fa-

W,:&]oanr

er lapidem.

sl

T

IX. Poft Vefpafiani & Titi obitum fucceffit

inImperio hujus Frater Domitianus , diffimilli-

ETU

mus Tito , quiaimmenfe füperbiz , & infatia-

-:a:tl]q;:

bilis crudelitatis monftrum.

Hic SzcuNpAM

Attol

J

PznsrcuTIoNEM adversüs Dei Ecclefiam exci-

!

tpi

tavit, Anno Imperii füi 10. Chrifti 93. Cletum

i

Pontificem occidit, Joannem Apoftolum Ephe-

pl

Ífoab Afie Proconfule Romam miffum in fer-

li

ventis olei dolium mifit , unde , quia incolumis

)hl

eva(it, in Infuülam Pathmon relegatus eft, in

Ug

qua Vir San&us fcripfit fuam Apocalyptn ;

tid

mansítque ibi, donec refciffis à Senatu füb Ner-

va Imperatore DomitianiACtis Ephefüm redift.

ll.p

X. Obitum & Affumptionem B. M. V. ali-

Atd

qui adannum Chrifti 48. aliqui ad 57. tejiciunt,

ceat iis re-

"h

Seq h;acita certanon fünt , ut non li.

1

fragari.

SICULI-f

9

[ Mlm

RU

fragari.

Omittimus etiam hicmulta, quz,

etfi (cripta circumferantur , nunquam tamen

'OIibUSF():

fatis probantur.

j mifïrw

XI. Quando Evangelium füum fcripferit

halb

S. Marcus, dictum eft fupra Num. 5. fcripfit

qted]

[v

l

autem füum S. Matthzus Hierofolymis Anno

40. Judzis fidelibus, & Apoftolis injungenti-

intempl;;

bus: atque, uti putatur, fermone hebraico.

Mi

Hoc S. Bartholomeus & Barnabas tanti fece-

t

ij

runt, ut hic manu füá defcriptum illud fecum

Vs

voluerit fepeliri,, ille veró id fecum ad Judxos

nishug

& Armenos deportarit. S.Lucaslinguà Grz-

Bu

ca edidit füum AÁnno ; 8. adhortante Paulo, qui

adi;s

& propterea hocfüum Evangelium vocat. De-

iij

niqueS. Joannes, poftquam ex Pathmo rediít

fuum Ephefi fcripfit Anno Chrifti 99.

mlütt

XII. Cxterüm Apoftolorum nullus fuit,

,ülni

quinon vitam dederit pro Chrifto. Solus Jo-

&i

annes, etíi martyrium psffus , in martyrio ta-

EC

m dl

inen non obiit. Quo autem martyrii genere

quilibet Apoftolorum fublatus fuerit, Marty-

1

rologia & Breviaria habent: acproptereahic

mbl

brevitatis ftudio non commemoratur.

nind

. XIII. Hzretici, qui primam Ecclefíiamjam

volut

turbarunt , hoc Sxculo famofiffimi fuerunt ,

Tj Cü, il

CrRINTHIANI , ÁAnno 69. qui docebant Chri-

i

ftum non fuiffe Deum. Ejus regnunt poft Re-

p

furrectionem tantüm foreterrenum , carnísq;

vl

voluptatibusplenum. Etquiaaddiderunt ho-

u

mines , carnalibus his voluptatibus poft Refur-

tl

rectionem fruitutos mille antis , etiam Mille-

ïüs,m.,

narii dicebantut, — Eorum author fuit Cerin-

Afl

thus ,

1o

KES GESTJE-

qi:

thus, ex gente , utifertur, Judzorüm. * Eno-

NIT.£ , Ànno $0. à quodam Ebione, Viro fa.

p

D

gl

cundo, fed peffimo: dicebant, Chriftum pu-

rumhominem , natam ex viro & muliere. So.

gt

m

jum admittebant Evangcelium Matthxi. Om:

|

nes Epiítolas Paulirejiciebant, volebant cum

g

)

novaadhuc fervandam effe etiam Legem vete-

j

rem juxta omnia.

NicorArr., Anno $3. à

Nicolao , uno ex primis feptem Diaconis , pro-

ïg;"(;'g! í

B) N

miícuos concubitus permittebant. Contrahos

pugnavit fcriptis & verbis S. Joannes : uti ex

g

st

ejus Evangelio , & Apocalypfi patet.

t

S/ECULUM II.

«(hd

SYNOPSIS.

ii

»,LW

1. Tertia Per[ecutio Ulpii Trajani. z.

ü.

Novarebelliomes Tudaorum. 3. Trajane Per-

| T:&m:]

Jecutionis continuatio, 4. Hierofolyma[ub a-

E

Jio nomine edificatur , ci dicitur Alia. Hinc

&

novA feditio T udaorum & Ferfecutia Chriflia-

zorum. $. Perfécutioquinta M. Aurelii. Item

z

Legiofulminatrix. 6. Pontifices à Montami-

i

Jffis , && Alits hareticis circumveniuntur.. 7.

Coptrover[ra de Pafcbate decifa. $. Haretici.

l

uf

9. Quicoutra illos puguarumt.

E Erva Cocczus, refciffis Domitiani

ls

A&tis, pacem quidem dederat Ec-

5'(21 hh

clefiz , verüm qui ei fucceffit Ulpius Trajanus

TMj

anno Imperii fui $. fevera contra Chriftianos

a

edicta edidit: unde TrR TA PrRsEcur!:0 , dicta

;-WS

Trajani , Anno Chrifti 1o7. initium fumpfit,

ii

ajus

-ABZRUODEI II

Ii

lt l

Cajus Plinius cüm in Bithyniam Proconful ve»

!e) Vm

nit, &indeperliteras Trajani confilium exqui-

A fi ity

fivit, quid (ibi agendum effet in judiciis Chri-

Mlin ;

ftianorum innumerabilium, in quibus nihil cri-

thz, (

minis reperiret, quàm, quód ad fubeundam

m

pro Chrifto mortem omnes paratiffimi effent ,

Ayon

id ab eo refponfi tulit : Cezguirendos zon effe

mj

Chr if ianos ,Jed tamen , ff ab aliis delati effeut,

i

n

peus lege latis afficiendos. . Nibilominus, quia

delatores nunquá deerant , nec Magifttatuum

YT

inquifitiones ceffabant , hinc per dira füpplicia

l

Hàác

innocentium períecutio propagabatur.

igitur Tertiz Perfecutionis procellà occubue-

l

runt: Onefimus S. Pauli Difcipulus , deinde

Ephefi Epifcopus , de quo in epift. ad Philem.

Y.:0. Simeon , Cleophz filius, ex progenie

f

Af

David : qui, cüm effet Hierofolymorum, poft

S. Jacobum, Epifcopus, & annorum 120. ad-

ul

j l

mirabili conftantià (emel atque iterum flagellis

czfus , deindecruciaffixus, mortem gloriofif-

(Qrji

fimam oppetiit. S. Ignatius , qui fuit tertius

NT

Mi

poft S. Petrum & Evodium Antiochiz Epifco-

pus, exSyriaRomam advectus, in Amphithea-

Mif |

J

tro Titi à Leonibus peremptus eft, Eàdem

tempeftare fublatus eft Pontifex Anacletus , &

alii multi.

i

i

II. Cum veró Trajanus verfaretur Ántio-

a

Chiz , feveras tam atrocis füze Perfecutionis

p

poenas dedit.

Nambhorrendoterrz motuam-

fl

pliffimailla Civitas evería eft anno Chrifti «1 .

Trajanus per feneítram vix ereptus eft ruiss.

mpflt.

Ex eo (üba&te: priüs Provincig paflim rebella-

xunt,

j

12

RES: GES TAE

runt, . Judzi Cyrenenfes & Palzftinifanatico

n

fpiritu abrepti, eximprovisó tumultuantes in-

credibilem Romanorum fimul & Grecorum

L

:,WHM

multitudinem trucidárunt : nec czde conten-

ti eorum carnibus vefcuntur , pellibus amiciun-

j

n

»»

tur, & cruentis inteftinis pro cingulis utuntur.

Eoinfurore ducenta & amplius hominum mil-

g

figt dl

liaoccifafuntyanno r15. Parsalia Judzorum,

4

Duce Artemiorie per Infülam Cyprum effufa,,

tantá rabie graffata eft , ut ducenta & quadra-

m

qu

[

gintahominum millia ferro & igneabfumpferit.

Intantzimthanitatis ultionem coníftitutum eft,

)

(

&2

ne quis deinceps Judzus Cyprum attingeret,

&, (i vel cempeftatis vi, velpererroremilluc

,J(q

!

i

deláberétur , fine mifericordia occideretur.

Adhuc alia furentium. Judeorum multitudo

d

x

JEgyptum , Ductore Luecá, depopulata eft.

&l

Verumtamen Trajanus perduelles viciílim af-

A

perrimá ultione compeífcuit pet Duces Mar-

i

3l

tiam Turbonem & Lucium Quintum, quorum

ille; poftquam Judzos in Cypro debellavit ,

D

TAUR

Em

miffus in Mefopotamiam , eos , quiibi conjura-

- verant, interneciná clade delevit : cujus.ex-

uim

ARA

peditionis proemium à Trajano obtinuit Judzez

t

JPrzfe&turam.

D

1

|

I L I. Trajano fuffectus eft ImpetatorElius

Ug

EM

Adrianus , quinuperam Antecefforis fui perfe-

«eutionem cóntra Chri(tianos profecutus , duos

b

l

Romanz Ecclefie Pontifices ; Evari(tum & A-

M

Jexandruminteremit, multósquealios, quo-

tà

rum mentio fitin Martyrologio: inter quos fuit

E

ilg

etiam Euftachius, ante baptifinum Placidus ,

in

SJECULI 11.

7

lls

in venatione converfus visàinter cervi cornua

Wtb

Chrifti Crucifixi imagine. Anno x18.

TY

I V. Anno 129. Adrianus aggreditur in-

Ht

ftaurare Hierofolymam , eámque facere Colo-

ln

niam Romanorum , per quam Judzi in officio.

lus

continerentur. Fecithoc, efque füum nomen

DI

imponens , non ampliüs Hierofolymam, fed

"]

fl

j

J&liam diétam voluit: loco Templi aliud Jovi

undi

Capitolino Fanum ibi xdificavit, ut fic Urbs ,

g

fe Judeam fuifle, oblivifceretur.

Id acriter.

ln

pupugit Judzeos: hincinftauratarebellio Duce

fiund

Barchochebá , nequiffimo impoftore, qui, cüm

ii

nomen füumaftrum fignificaret, fe eum effe di-

mitnl

cebat, dequo Prophetia: Orzetur Stellaex a«

Qd

cob. Huicautem , quianolebant parere Chri-

m

ftiani, eos diris omnibus exagitavit,

At,cüm

yila:

tandem perdomiti effent à Romanis Judzi, id

nidin

füb capitali fupplicio, prohibitum fuit, nulli

ys t

deinceps Judzorum liceret ingredi ZEliam, quae

t

quondam Hierofolyma fuerat , ne dum in ejus

dl

per circuitum territorio pedem figere, fed uni-

T

co duntaxat die per annum certó in agro con-

venirent femel, acurbemibi élonginquo con-

tj

y d

templarentur, eternum füs calamitatis & exi-

liimonumentum.

In eorundem ignominiam

O

fupraportam, quz Bethlehem refpicit , collo-

catus eft porcus marmore fículptus,

Et hoc

li pcrff

j ài

quidem Romani bene : fed peffimé illud, quód

profanaverint etiam loca facra Chriftianorum;

"

gU&

Nam erectum ab iis eft in loco Refürrectionis

i

s[ufi

fimulacrum Joviss in!rupe falutifere Crucis;

jlls.

Statua Veneris; &apud Bethlehem inftitutus

'

Ineré-

n

n

RES GEST/E

,«pl'!.

meretricius cultus Adonidis : quz , üt teftan:

tur $. Hieronymus & Paulinus , ufque ad Con-

d

P

flantini Magni tempora perdurárunt.

V. Alium Adrianum fecutus in Imperid

IT

f W

Antoninus , nomine & omine Pius , optatiffi-

j

mam pacem conceffit Ecclefiz.

Nec tamen

n

Y

haecdiuduravit. Nam füb Marco Aurelio , vel

potius Lucio Vero , qui ambo füccefferunt

g

ein

Antonino , Anno (62. tempefítas recruduit,

fuítque Perfécutio . Quarta.

'Tunc omnes

us

* M]

$

gentes barbarz ab Illyricis finibus , ufquead O-

ceanum Germanicum confípiraverant contra

imm

bu

Romanos: Marcus Aurelius poft Marcoman-

nos ( nunc Moravi dicuntur ) acie victos, à

a

!73. JGI-"

Quadis ( pars Bobemorum fuit ) & à reliqua

hoftium . incredibili multitudine loco iniquo

m

l

cum toto Romanorum exercitu ita concludi-

.l'/,& 1

tur, ut aCtum de eo videretur. His inangu-

il

ftiis Pretorianorum militum Prefectus monet

YiN

Imperatorem,;juberet Legionem Melitinorum,

m

quz tota Chriftiana erat, fuum invocare Deü,

càüm Dii Romanorum opitulari non amplius

n

poflent.

Vix preces fuas €hriftiani finierant ,

d

cüm Coclum nubibus obduci , mupire tonitrua,

W

& raüerenimbi. Aquam Romaniclypeis & ga-

li

leis exceperunt, fitim fuam fimul & equorum

levantes.

Quz veró fupra hoftes cadebat a-

i

L:

qua, eos quafiignis & fervens oleum exurebar:

tly

uin & excuffis defüper fulminibus interime-

R

bantur. His cladibus compulfi Barbari ad ip-

Ty

fos Romanos confugiebant , veniam poflulan-

T.

tcs, quos etiam füpplices Imperator perbenig-

n

IP.PW

S/ECULI 1.

1j

if

péexcepit Atqueideo Legio illà Chriftiano-

ao

rum deinceps nuncupata fuit Fz/zizarrix.

Imperator verótali eventu commotus, publi-

i

€o edicto inhibuit perfecutionem Chriftiano-

Dd

rum: utrefert Tertullianus in Apologetico &

t

inlibro ad Scapulam Procon(ülem, 'Nihilomi-

ii

nus inftigante Diabolo , haud multó poftperfe-

(f

cutio refüfcitata eft denuó ex intentatis falfis

ftoji

horrendorum criminum delationibus , & ca-

I r

lumniis invidiofis.

Hinc diriffimz habitz ab

il

infenfis Magiftratibus quzftiones : hinc exqui-

uml

fitiffimi cruciatus , & diabolice innocentium

Minen

carnificine : quales referuntur in celebri illa

n

epiítola, quam Ecclefia Lugdunenfis & Vien-

Ls

nenfis in Gallia ad Ecclefias Phrygie dederunt,

t

quámque Eufebius l. s. hift. Eccl. c. r. habet.

n

Hoc perfecutionis turbine abrepti fünt Pius,

lriug

Anacetus &Soter Pontifices, & prezter innu-

JUsmt

meros alios Polycarpus Epifcopus Smyrnenfis.

lum

VI. Lucio Vero & Marco Aurelio fücce-

d

dens Imperator Commodus nullà Ecclefiam

l ampïïï

perfecutione turbavit.

Turbavit illam Anno

frit

181. vehementer Montanus, nationePhryx,

toniti

cum füis Montaniftis, qui fibi, non Apoftolis ,

vt

infufüm dicebantSpiritum San&tum, mortuos

um

baptizabant , fecundas nuptías damnabant ,

yt

cedus conjugale pro fuo arbitrio diffolve-

Kurgb |

bant, femel lapfos nunquam amplius veniam

X

confequi poffe docebant , ad fe tranfeuntes re-

jadi

,

baptizabant , &c.

Et tamen hic Montanus ,

ftulm

qui duas fecum mulieres Prifcam & Maximil-

j

j

lam üt Prophetiffas ducebat, füb initium fua ve-

[

néna

16

RES GESTJE

nena occultando , & efficdtam Orthodox« fidei

t

confeffionem exhibendo , Sedis Romanx com-

g

munionem intercipere conatus eft: adeó, ut

FiU

g

ipfíe Pontifex Zephyrinus ab eo deceptus, Se-

Gariis iítis formatas literas & pacem per Phry-

gili

ii

giam & Afiam indulferit. Sed poftquam Pra-

xeas illorum apud Romanum Pontificem frau-

v

Y

l

des detexit, & dogmatum perverfitatem refe-

n

1

ravit, tum demum Pontifex literas fuas fubrep-

titié impetratas revocavit.

Nec mirum, f(i

VQJOS

]i

s; ü

quando Dei Ecclefiz per dolos & mendacia cir-

caresfactiimponatur. Idem ab Euftachio Se-

aj

m

bafteno.hzretico factü Papz Liberio , & à Cce-

D

leftino Hzrefiarchà Papz Zofimo , quitamen

aü

fraude compertà eos communione Ecclefiz de-

m

!

jecerunt. Illud dolendum , quod Tertullianus,

D

uütinfra (equetur , in has Montani infanias inci-

j

il

derit.

VII. Ad finem hujus Szculi, Anno 197Q

1f

il

controver(ia de Paíchate deciía eft. Quse talis

fuit: Quzrebatur, an Pafcha cum Judzis ,

T

lunà decimà quartà , in quamcunque diem in-

p

cideret, uti Af(iaticifactitabant , an femper die

ER

Dominicà deberet celebrari ? Celebrata fünt

At

idcirco varia in variis locis Concilia ex autho-

Q

ritate Vitoris Pontificis : üt Romgabipío Vi

(ü& M

&ore, Czfarez Paleftinz à Theophilo, in Gal^

J

ü»äq

liaab Irenzo; & àplerisque conf(tituta fuit dies

i

A

dominica. At vehementer cum fuis Afiaticis

UT

reftitit Polycrates Ephefiorü Epifcopus. Quos

"tl

cüm Victor Pontifex ab Ecclefia vellet fepara-

t

t€ , deterritus quidem eft ab Irenzo Lugdu-

W

nenfi

SJECULTI II

17

iij nenfi Epifcopo , uteos QuARTODECIMATORES ,

"« ficenim propter deczzzazz quartamLunam no-

'i minabantur , adhuctoleraret ; Verüm hic eo-

"! rum error tandem in hzrefin tranfiit, ita, ut

/t! morum à fuis Majoribus acceptorum minimé

1 retinentes, atque Ecclefie Dei perduelles, fue-

Itst; rint eliminandi.

hitmy

VIIL. Przter Montaniftas al etiam 4r/.

sls Hærefïarchæ hocSzculo Ecclefiam turbárunt,

"J inter quos nominatiffimi fant Saturniani, Bafi-

t: lidiani, Gnoftici, Carpogratiani , Chiliafte,

ii Valentiniani, Marcioniftz , Encratite , Cata-

il phryges. Saturniani, àSaturnino Antiocheno,

iis docebant Chriftum apparuilfe tantüm ficté &

ij on veram carnem humanam & animam af-

tl5 fampfiffe, &c. .. Cum Simone Mago Magiftro

üi; fuo promifcuam faeminarum ufüm inducebanc

annotr18. BafilidianiàBafilide Alexandrino ,

|sy Viro acutiffimo , negabant Paffionem Chrifti

;; & Refurre&ionem : addentes virginitatem non

; i, effe majoris meriti apud Deum; quàm conju-

um gia , &c. anmo r24. — Gnoftici, fic di&i ab ex-

j €ellentia Scientie , quam ja&tabant , Author

ujfí eorum incertus , hierefis autem manifefta fuit;

1ib Dicebant enim animam effe aut Dei (übftanti ,

ii aut ex Deifübftantia. Bruta eífe rationis capa-

,icia. Creaturas faCtas à malo Deo. Nullumfo-

jj rejudicium, anno 129. — Carpocratianià Car-

jj POcrate, anno 129 Totum vetus Téftamen-

(j tumrejiciebant.Carnis rcfürre&tionem nega-

jj« bant. Chriftum non ex Maria Virgine, fed ex

ji femine Jofeph natum , & putum hominem effe

Vl

dice-

138

RES GEST.£

dicebant; Item Mundum non à Deo, fed al

lnl

]

Angelis creatum.

Chiliaftz iidem funt, qui |/

Millenarii inter Cerinthianos, de quibus Szecu-

j

a

JoL.Num.r;. ValentiníaniàValentino, Py.

xhagorzo potiüs quàm Chriftiano , anno 150,

jl

'Tradebant , Chriftum non affumpfifle carnem

de Virgine, fed eam traxi(fe fecum de coclo, '| ,

folümque Virginem tanquam rimam vel cana-

]

1

l

j

A

T

lem pertranfiffe, &c. Marcionifte à Marcione,

lUV.

Pontico , ex CivitateSinope, anno 15 . Sine ^

'

f

Baptifmo mortuos , baptizabant. TotamLe- *

!

"

gem veterérejiciebant, &c. Encratite,à Ta- |

M

l

tiano quodam Juftini Martyris Difcipulo orti, |'

di

an.178. Dicuntur autem Encratitz,quafi con- j

tinentes, Adamum & Evam volebanteffe z

t wm

ternüm damnatos.

Vinum & omnem efum /

carnis & nuptias prohibebant , &c.

Catha- |'

m

phryges, fe&a Montaniftarum , ficdicti, quia

pur

Montanus ex Phrygia erat.

VIH. Contrabos pugnarunt ,

"Theophilus z

&

Epifcopus Antiochenus , Philippus Epifcopus

Gortynz, Modeftus ,Irenzus Epifcopus Lug-

m

dunenfis , & PolycarpusS. Joannis Difcipulus;

.:»k&ut

i

Epifcopus Smyrnenfis.

ln

S/ECULUM Ill

ftou

ll

SYNOPSIS.

Ub

1. Rerfecutio quinta Septimii Severi. . ||f

Controverfcapropter Origenem. 3. Alinpro- j

pter Tertulliani librum de Baptifmo baretico- V..

fu. 4« Utriusquelapfi. $. Sextaci fepti» i

255

l

S/ECULI-LFL

$]

n

nf

maPerfecutio. 6. Schifma Feliciffimi contra

" Oypriamum. 7. Schifima Novatiami coutra

Qul

N

itnin)

Coruelium Pontificem. $. Ocfava Perfécutio,

9. Perfecutiomoma. ro. Haretici. 11. QQui

0 h)

*

?

l

£oPtirA illos pugnarunt.

I.

Inde

Ommodo Imperatore occifo Perti-

mv

nax; hoc pariter extincto , Impe-

jl rator fuit Septimius Severus , quicontra Chri-

yjjjftianos anno 202. PzRsEcurioNEM QuiwrAM in-

]

T;; ftituit : furoretanto, ut Anti- Chriftus & Ex-

jj tremi Judicii dies adeffe videretur. .At, Cara-

jj calla fa&us Imperator hanc Perfecutionem

jj non modo abrupit , fed & Perfecutores feveris

ij poenisexcepit. Aliter, qui Caracallz fücceffit,

Jl

; Alexander Mammez Filius.

Etíi enim bono

, ( efetanimoin Chriftianos , ipsümq; Chriftum,

ïcäi&i,i- unà tamen cum aliis Numinibus, fuo inlarario

' coleret, tamen, quia Ulpiano Jurisconfülto ,

L['

,j Chriftianisinfenfo , in omnibus obfequebatur ,

aliósque Jurisconfültos precipuis muneribus

;s

fyit

(

& Provinciarum PrzfecCturis honorabat, ideo

factum , quód füb optimo Imperatore Chriftia-

D

ni graves ubique clades à Magiftratibus , qui-

bus invifi erant, perpeffifuerint. Martyres hlc,

|

pr&terinnumeros alios, occubuerunt Calliftus

' & Urbanus Pontifices, Czcilia, Valerianus.,

"Tiburtius.

.'wi. w

II. Eodemimperante Alexandroanno 228.

/jij orta eft lis inter Demetrium Alexandrize Epi-

yti fcopum , & TheoGtiftum Carfarez Paleeftinz ,

///| & Alexandrum Hierofolymorum Epiícopos;

-

n

B

t

propter

1

[

20

CORESUGESTI

; anal

propter Origenem. Foit Origenes , PatreLeo- u

nide , qui Martyr occubuit , natus Alexandriz; (j

Primüm opulentz Mulieris liberalitate füften- ;

tatus , demum ludum aperuit Alexandriz, &

,

»

i.'ä'*.*i[: |

Grafnaticam docuit. Cüm effetannorum duo-

[

deviginti, & videret metu Perfecutionis omnes ; .

Chriltianos Magiftros diffugiffe , fa&4 fibià .

Demetrio Epifcopo licentià ibidem Sacrarum ,

j

Literarum interpretationem füfcepit : Multos ;

r

ad fundendum pro Chrifto fanguinem horta.

nl

tus , ipfemartyriiavidiffimus. At, ex maléin-

)

telle&à illà Evangelii propofitione , /zz/£ Euza-

lf

chi, quifé caflraverunt propter Reguum c«lo-

f'i

um , lemetipfum virilibus mutilavit. Inde ex

9

U

negotiis Ecclefiz miffus in Greciam à Theopi-

fto Cxarez Epifcopo , & Alexandro Hierofo-

l,

?)

lymorum Antiftite , Diaconus & Presbyteror-

j

dinatuseft. Hoc, ut refcivit Demetrius Epi-

A

fcopus Alexandrinus, literas querelarum ple-

[

l

nas, ad quoscunque potuit , Antiftites dedit,

admonens de harum ordinationumSacris Ca-

f

nonibus adverfantium nullitate : tum , quia il-

la Origenis mutilatio fpontanea Legum Eccle-

:';cgm

fiafticarum transgreffio fuiffet , irregularita-

tem pariens & inhabilitatem , tum, quia finé !

a

fuo, proprii Epifcopi , confenfu illum ordináf- *

fent. Atillifeimmunes faciebant ex eo , quod

non ferro, fed medicaminibus quibusdam fe

Af

En,lm

^

caítráffet Origenes, ac preterealiteras Deme-

!

triicommendatitiasattuliffet, Quid porrofa- '

l

é&tum , fequetur.

R

IIl. Litemanno a1j. multó pericu

lófiorem i

fecis

SAP UEL HH.

2X

hte[, fecit toti Ecclefiz Tertullianus. Fuitis, üt

tj S. Hieronymus in catalogo virorum illuftrium

iíf, refert, Carthagine natus, & Presbyter. In-

lt

genii acumine, & omni eruditione fibi parem

wj Don

habuit. S.Cyprianustanti eum fecit , ut

nediem quidem fine ejus le&ionetraduceret :

OISQT

i d folitus dicere: DA MaacisrRuM , Tertulliani

Ediderat autem Librum

&j Libros fignificans.

; g idiomate Grzco , demonftraturus, nullam effe

vim Baptifi ab homine heretico collati. Hxc

qem t

u

do&trina Africanorum mentes ita pervafit, ut

Agrippinus , Carthaginenfis Eccle(ig Przfulac

Jutn

ZHl

totius Africz Primas, coacto Africe Numidiz-

que Concilio , rogatà omnium Epifcoporum

; Id

iT

fententià, Canonem ediderit de iterando ba-

'oT

pti(mo hzreticorum , üt refert Cyprianus epz-

at

Jlol. 71. ad Quintum. Sed&ipíe Cyprianus

Vr

1

Agrippini Succeffor, hoc ipfüm dogma , duo-

d

.

; bus aliis Carthagine convocatis Conciliis , fiz-

its d

mavit. Econtra Stephanus Pontifex Romanus

Suctt

utrumq; Cypriani Concilium reprobavit , pro-.

; hibuítque , ne quis ab oppofita traditione Àpo-

u

]

; ftolica auderet difcederc. Cyprianus €à con-

u

]

D

e i

tradi&tione commotus , tertium , octoginta fe-

ptem Epifcoporum ex Numidia , Africa , &

|

li

Al'

,

; o

; Mauritania, C

oncilium vocat, quo praceden-

l

tium decretum confirmatur & inftauratur. lis-

00

»usdam

, dem temporibus Firmilianus Cefarez Cappa-

, docum Metropolites ( cujus extat eà de re in-

sb

yorro

"

yort

ter Cyprianicas ad ipfum Cyprianum epiftola

fexagefima prima communionis plena) alteram

ofare

Synodum Iconii in Phrygia multorum Epifco-

3

porum

i

22

RES GESTJE

|.!]

W

porum habuit , que omnem pariterhzretico-

J

Idem decrevit

i

rum Baptiímum reprobavit.

'&'

Dionyfius Alexandriz Antiftes , üt fidem facit

)

2

Eufebius Z/£. 7. Hif. Eccl.c.6. — At omnes has

il

j(f]

» M

nubes & nebulas poft longam difficilémque lu-

g

€&am tandem diícuffit & diffipavit Stephani

Wv |

Pontificis decifio, (ic: ut tam S. Cyprianus,

quàm Epiícopi etiam czteri hactenus refracta-

j

rii, fe (übmitterent, & decreta contra Baptif-

mum hereticorum editarevocarent. ItaS. Au-

u

d

iU

guítinus, S, Hieronymus, &S. Bafilius. —Ma-

n

net proinde poft hanc Stephani decifionem,

Mu

uód valeat etiam Baptifmus hzreticorum :

nimirum fi, àt Chriftus inftituit ; conferatur.

s

" A[

IV. Nuncadlapfüm Origenis & Tertullia-

i.

Ml

d

Ac primó quidem , quantus quaptus , üt

füpra dictum eft , Tertullianus fuit , fuis tamen

E

li

/

in fcriptis fiepius erravit, ac tandem in ipfam

Montani hzrefin incidit,

Scripfit librum de

[

b

D

Coroza Militis , &ibinonobiter, qualis effet,

frodidit. Annis autem fequentibus in libro füo

u

dé Monogamia, fecundas nuptias , ex antiqua

ttaditione in Ecclefiareceptas , impugnavit: in

i

libro de Jejunio, indictaà Montano jejunia mul-

ta defendit: inlibro de pudicitia adversus Ply-

A

chios ( fic enim Catholicos , azzzz4/es , vocat )

qui moechos poenitentes reciperent , fe totum

lty

A

Montani paracleto afflatum effe anno 216.pro-

bavit.

Origenes à Demetrio Alexandriz Epi-

tj

t

fcopo, dequo füpra, diu exagitatus, denique

propter errores in ejus libris repertos , omnino

t

Á

tiam

éxcommunicatuseít: quam fententiam e

:

alii

i

SJECULI TIE

25

itw alitEpifc^oi ratam habuerunt. ! Hinc Origenis.

"h in Demetr um & alios Orientis Epiícopos dirze

tl Epiftole : quibus etiam conqueritur libros nom:

ltv fuos , fed ab aliis corruptos , immeritó damna-

if

! tos effe.

Inde anno 23 1. relictà Alexandrià:

Wth Cafaream fugit: &, quia antea concinnarat

W Tétrapla , columnis quatuor , ex verfionibus:

Ut 72. Aquilz , Symmachi, & Theodofianis , hlc

um Hexaplaformavit , przfixis columnis duabus ,.

"j quarum una textum Hebraicum, altera eun-.

a dem textum, fed grzcis literis reprefentaret..

a4i& Deniq;repertisaliis duabus verfionibus , quin-

i

ta & sexta, extendit OcZop/a fua, omnia , ut.

Mi

!

p

magnilaboris , fic olim magns venerationis inc

tl

Ecclefia. Atque inter tot labores etiam docuit.

u

Origenes : quem accefferunt Adolefcentes ,.

t i

& per quinquennium audiverunt Gregorius ,

nimti

poítea AZagnus & Thavmaturgus , ejüsque

yiim

Frater Athenodorus , füb Aureliano Impera-

T

tore Martyr : item Firmilianus nobilis Cappa-

dox , poftmodum t2x(arez Cappadociz Pra-

businlih:g,

p u

ful. Quin & Beryllum Boftrorum Epifcopum ,

Virum doctiffimum , càüm malé de Chrifto fen-

1pugnm*

j

fiffet, & Epifcopos Arabiz, quibus preerat ,

j

contra fe concitáffet , ad íanam mentemrevo-

dlf m

cavitOrigenes. Nihilominus, talistantüsque

w!, CW«

Vir anno 25o. füb Decio turpiffimi dedecoris

metu thus obtuliffe fertur idolis,, auc itafegef-

ulti

n

fiffe , ut id feciffe paffim crederetur. Hocta-

d

men cüm alii negent; alii affirraent, relinqui-

of

musnosíuoloco, llud eft certum , quódab

)

m([läl

Agn?fïæüo Papadamnat

us, àSynodo

quinta r6«

ii

z

proba-

RES GI*ESTJE

i

probatus fit.

Docuit enim, üt habet Epipha-

ag

nius Salaming Epiícopus , animas ante infu(io-

(

nem peccáífe , & in poenam peccatiin corpora ,

E.

tanquam in-carcerem , fuiffe inclufas: & , &t

S. Auguflinus teftatur , necbeatitudinem , nec

M

damnationem efíle eternam , fed ompium im-

Y

piorum bhominum , ipforámque etiam dzmo-

u

numtormentafinem habiturá, &c. Unde Caf-

Wü

fiodorus de illo : Orzgezes u£i 66-:?9 Jéxipfet ,

T',ngfl

MU

vemo melins , ubi male, memo pejus. . Mor-

tuus eft anno 254. atatis füce 69. Sunt, qui

M"d]

v

eum defendunt , ejüsque errores quafi affi-

&os deprecantur.

Sunt etiam, qui duos O-

2V

»k

rigenes admittunt , unum fine cognomine,

alterum Adamantium ; & hunc dicunt fuiffe

EO

authorem Origeniftarum, Sed hzc diftin&io

conficta eft ab iis , qui Origeni patrocinantur.

V. Pzrnsrcur:0 SrxrA ab [Imperatore Ma-

ximino, qui Imperatorem Alexandrum occi-

ii

derat,, contra Chriftianos inchoata, anno 236.

abítulit duos Pontifices, Pontianum & Ante-

hu

i,

rum , cui datus eft Succeffor Fabianus.

Occi-

Ril

fo autem Maximino alter poftalterum occifüs

I UUA

h

eft Imperator, ufque ad Decium ex Pannonia

i

ertum. . Hic imperium (üum aufpicatus eft à

il

l

"

PrRsEcurIONE nova, anno 2j0. qux SEPTIMA

fuit. Statim ad ejus initium Martyroccubuit

Ij

Pontifex Fabianus : tantáque fevitum eft cru-

Min

delitate, utSedes Romana ultra annum vaca-

Wll

verit.

Dionyfius tunc temporis Alexandriz

t

Epifcopus ftupenda commemorat de Martyri-

i

h

bus Algxgndriæ ; totius que JEgypti, q:ps De-

Ina

SIECULI III.

2j

l üt häba

€iana hxc Perfecutio coelo transmifit. At Ty-

Ms

J

rannus.hic anno Imperii füi fecundo confligens

cum Gothis, cüm inclinantem aciem redinte-

ii

tUtj

grare vellet , jufto Dei Judicioin voraginemin-

cidit , & aquá hauftus períequendi finem fecit.

æm ! &dü*&'

VI. Anno 251:. contra Cyprianum Car-

TRU hg

^

thaginis Epifcopum & Africanarum Ecclefiarü

Ril

]

4 Primatem dirum fchifma concitavit Feliciífi -

^fl! musSacerdos , pertra&tisin fuas partes aliis Sa-

li )äi[

cerdotibus quinque. Infelix ille Feliciffimus,

t

exinvidia, Cypriani cumprimis electioné Epi-

T

fcopalem ut impediret , totis viribus laboravit.

"n 'Tum, quando Cyprianus ele&us ex officio &

t

ftudio facrz difciplinz lapfis in Perfecutione

Y ho

cofnunionem differret, donecjuxta Canones ,

, hr

congruam peenitentii compleviffent, necfibi

p

oblatos à Confefloribus libellos pro lapfis con-

n

tinuó reciperet , Feliciffimus ambitione & in-

n As

vidià tumens , lapfos Confefforésque ftuduit

n

avellere à Cypriano. Atque eó demum pro-

ii

greffus eft , ut ex iis , quos füis partibus adjun-

us

xerat, Ecclefiam & facrilegum Altare feorfim

Hos , ne inficerentur

nl

in montibus erigeret.

m

alii, Cyprianus ab Ecclefiaexclufit. Atillicon-

tra Cyprianum elegerunt Epifcopum Cartha-

p

P

qll).

ginis quemdam nomine Fortunatum. Is fine

mora Romam delegavit Feliciifimum , ut fchif-

st

]utW'

matiscaufam apud fupremam Sedem tueretur,

& calumnias texeret adversüs Cyprianum. Sed

il

Cornelius Papa fchifmaticos nequidem digna-

"u

Vrl

tus eft'admitrere ad fe. Remifit proinde eos

Carthaginem , ut erant , excommubicatos.

VII.

26

RES GEST É

VI. Alterum fchifma contra ipfummet

H

Pontificem Cornelium, Anno 252, conflavit

irmqllt

Novatianus , cuife Novatus Epifcopus Africa-

1.

hi

nus adjunxit.

Erat Novatianus Ecclefiz Ro-

;mgzm*

manz Presbyter, fed contra Canonum inflitu-

taordinatus, quia in lecto baptizatus, &per

d

Efferebatur

[

hn

Exorciítas à Dzmone liberatus.

)

autem ambitione tantá, ut primam univerfx

|

al

Ecclefie Sedem , adversüs legitimé electum

Gornelium , quereret , quia àtribus rudibus

D

Epifcopis electus.

Unde fchifma; deinde veró

7lv Dä

p

aperta hzrefis , dequa fuo loco.

:VIIE. Gallo & Volufiano à propriis militi-

us

g

bus trucidatis , datus fuitSucceflor in Imperio

V alerianus.

Hunc, ut Anno2;7. Prnsecu-

TIONEM.OCTAVAM Contra Chriftianos moveret ,

impulit Magus aliquis ZEgyptius : cujus artibus

H

l

D

ita deme

tus fuit, utad victimas Chriftiano-

Áf

rum , quàm ut dici poffit, crudeliores deícen-

derit. Martyriohic, praeterinnumeros alios

AUR

TT

il

confuümpti (unt, S. Sixtus, S. Laurentius, $.

Cyprianus. AtImperator etiam is crudelita-

D

tis fu. poenas dedit.

Nam, Saporis, Pería-

aty

rumRegis dolo captus , & ferz inftar circum-

n

du&us, toties, quotiesSapores equum con-

T

fcendebat , inclinare debebat cervicem , pedi-

&

busconculcandam. |Denique, cüm Galienus

]

l N

filius Valerianum Patrem ex tam injuriofa cap-

^

tivitate redimere negligeret, Valerianus Sa-

-lf(-Tï, 1;1

poris juffu excoriatus fuit, & inftar porci fale

Afy)

conditus, miferriméinteriit. Ipfe veró Galie-

Itl

nus paterno exemplo faniora edoctus, Chriftia-

ïub:mg

nisíce exhibuit mitiorem.

IX.

SJECULI TE

27

,

It s

IX. Sed Galienum occidit Claudius, Im«

"80

periumque invafit. Inde Chriftianorum car-

Val

nificinam , hactenus intermiffam , refufcitavit z

T

uam Aurcelianus , Claudio ex pefte mortuo,

UT

fubrogatus, Ànno 272.ita profecutus eft, ut

QY

nihil mitius egerit , quàm Claudius, ejus Ante-

s n

ceffor. Atquehaecfuit PERSECUTIO NONA.

Q

X. Hsxretici hoc feculo graffati funt tri-

jni

ginta & unus,. Quosinter, Novatus, Sabellius,

i

d

Paulus Samofàtenus, & Manes, unde Mani-

m

[m,hn

chzi, peftilentiffimi fuerunt.

Novatus, de

i

quo füpra, anno 255. tenuit, femel lapfos in

i

j

peccatum , non effein gratiamrecipiendos , &

Moraby

lis, qui in Perfecutionibus defecerint, nullam

fl

füpereffe fpem falutis, Quieum fequebantut,

Mu

nominabant fe Catharos , hoceft, puros. $z-

t

eliuts , Pentapolitanus ex Ptolemaide ZEgypti

Civitate oriundus fuit.

ia

Anno 260. docuit , u-

nam effe Perfonam Patris , & Filii , & Spiritüs S.

du

n

Períonarum in Trinitate differentiam,& nnme-

ars

rum confundens , qua(ide tribus unam faciens,

jl

ac dicens , Tria omnianihil aliud efle , quàm di-

Salvatorem

d

verfos erga creaturasrefpectus.

fur

quogq; noftrum negavit effe Filium Patris, &Spi-

um

ritui S. omnem intelle&um ademit : àtinquit

ff ld

Eufebius Cafareenfis.

Paulus Samojatenm ,

;(f

natione Syrus , Antiochie Epifcopus , Anno

273. pfalmos cantari prohibuic , hísque alios

j

fuffecit, quos in fuam laudem cornpofuerat.

ub

DeiFilium e ccelis defcendiffe negabat, fedin

Ü

d

utero Virginis initium habuiffe dicebat.

Prze-

O

dicabat ergo Chriftum fuiffe quidem hominem

D

jaftum,

28

RES-OGESTZE

tid

juftum , nenautem verum Deum : DeiFilium

non fübítantivum ac perfonalem , & fempiter-

h

jl

nü , fed prolativum tantüm, id eft, quafi aérem

s

uemdam, nonautem perfonam vivam. Non

j

j

Circumci-

baptizabat in nomine Trinitatis.

du

fionem retinendam docebat,

Manes , unde

lxw

Manichai , natione Perfa.

AÀnno 277. dice-

W j

bat fe ex Virgine natum, & in montibus edu-

dw l

catum , sícque conabatur oftendere (e formam

þr"]:'n

Chriíti gerere: quin & Paracletum fe effe prz-

gt

dicabat. Caputejus do&rinz erat, duos efle

&ib

Deos, alterum quidem bonorum , alterum ve-

ró malorum authorem.

y

XI. Contra Sabellianos & PaulumSamo-

fatenum ftrenué pugnavit Dionyfius Epifcopus

unt

Alexandrinus; fed, iftud officium , quodlau-

T

dieffe decebat, calumniz adversüs eum occa-

fiofüit.. Nam exhoc, quódDivinarum Perfo-

igia

aili

narum differentiam fortiter defendit, nonnulli

ejus Diaccefi fübditi Pentapolitani illum hzrefis

unp

i

apud cognominem Romanum Pontificem Dio.

]

