Porró Jacobitz (ic dicti fant à quodam Jacobo

iil

Y

Zanzalo , Eutychis difcipulo , natione Syro ,

qui errore: fuos circa annum 5$84. per Afiam &

Africam difleminavit.

:

N

XIV. His ita feliciter peractis Eugenius

x Pontifexanno 1447.rebushumanis morte füb-

7

!

l

;

ii

; trahitur , eíque Nicolaus V. Purpuratorum

i fuffragiis eligitur Sueceffor, innumeris virtu-

ij tibus clarus, & bonarum artium , doCtorüm-

i»; quehominum mirificé ftudiofus.

Apud hunc

5; Amedzus Sabaudiz Dux , Antipapa, dictus

AO Felix V. f& prefumpto Pontificio abdicavit,

]|fr anno 1449. hortatu & interventu Caroli VII.

RUE

Francig Regis. Sícque pax reddita Ecclefiz,

!

i

quam nullum ampliüs fchifma , ufque ad hec

u

T

J

noftratempora, turbavit.

XV, Sedente ad Ecclefiz clavum Nicolao

V.anno 1455. die menfis Maij 29. Grzcis im-

u

ln

perante Conftantino Palzologo Mahometes

fecundus Conftantinopolim obfeffurus arcem

extruitmunitiffimam ad Bofphorum, non pro-

culabllrbe, quaíi primam obfidionis ftatio-

nem,

Ineunte vere ambitu 13. milliarium ,

feucentum & quatuor ftadiorum vallo circum-

y

n

dat Urbem, & navibus 220. aggreditur à ma-

Jj

ri, ponteinfüperfabrefacto, qui murum con-

tingeret, exquo pregrandibus machinis infir-

TU

1

mlora partis hujus moenia difijceret. Urbem

O 5

porrö

ARES-GESTJE

214

cijj) l

porró defendebant fex tantüm millia Grgco-

;/

rum , tria Venetorum , & Genuenfium: cüm

(

füf

J

tamen Turcarum effent ducenta , quinquagin-

a

tà octo millia & navestrecentz viginti, —[o-

u

annes Juftinianus cognomento Longus, patriá

Genuenfis, navium Prefedus, ignaviam Grz-

Eu

)

li

€orum miferatus , Urbis defendenda curam

fufcepit.

Et hoc pugnante ftetit, hoc rece-

L

y

?l

jM

J

dente ceciditUIrbs Conftantinopolitana. Fru-

"

ftra eam diu obfederat, & füorum jam multa

mnillia pefdiderat Mahometes, cüm extremas

f

jl

denique vires adhibere conftituit certà die &

horá. De a admoniti per Haly Baffam Grz-

ii

TU

El

ciDivinam opem diligenter imploravére; nec

precibus folitis defuére Turex. Dieergo Mar-

"

"u

tis , 4. Kal. Junias , Feriá tertià ante feftum

Corporis Chrifti Urbs invaditur à Barbaris,fed

ii

magná eorumftrage.

Quo in certaminelevi-

m

jitn

ter fagittá vulneratusin crure Juftinianus , nul.

lo, quiloco füo preeffecimprudenter relicto,

L

t

quafi vulnus obligaturus receffit , nec ullis pre-

cibus ab Imperatore potuit revocari,

Peram

m

«t

ergo primumtrajecit , inde Chium , ubi ad fe

rediens , ex flagitii recordatione & moerore

hat

obiit, cüm Urbis propugnationem tam gene-

imit

rosé quidem inchoáffet, fed tam turpiter ab-

t

folviffet; initio fupra hominem fortis , in fine

Eu

a

infra mulieremignavus &abje&tus. "Tumigi-

tur Grecis magis fugientibus, quàm repugnan-

iil

tibus Urbs capta ; Conftantinus Imperator

tir

vulneratus, à multitudine abreptus , fzepe ca-

tl

dens , refürgens fzpe, conculcatus tandem &

EU

obtri-

SECUEI X V.

21f

n

obtritus interiít.

Qu autem monumenta

i.

ü

crudelitatis & impietatis hic Turce ediderint,

"

u

facilius fuit Grecis lugere , quam nobis ,Gt com-

j

l

memorare.

T

ii

XVI. Conftantinopoli, quam ann

0145.

UY

expugnaverant, minime contenti Turcz , eti-

11 1]

am Belgradum íecundó , nimirum anno 145 6.

l

s

fibi fubjugare contendunt.

Eumin finem Ma-

h

i

hometes centum quinquaginta millia contra

fs

hanc Urbem producit. At Legatus Cardina-

Iu

lis: Joannes Carvajalius Chriftianorum millia

Ü

circiter quadraginta in obfeffze Urbis auxilium

In

adducit , quos Joannes Capiftranus Minorita

i

accendit voce: Joannes autem Huniades exem-

nl

It

plo.

Gertatum primó in fluvio, fed tantà u-

hr

trinque cede , ut hic totus ruberet fanguine.

wbl

Penetrárunt tandem Chriftiani in Urbem ad

h

extremas propé anguftias reda&tam.

Hanc

m

nihilominus tali auctam pre(idio Mahometes

XI. Kal. Auguftiexpugnaredecrevit. Etfané

eá potitus fuiffet, nifi Capiftranus imagineChri-

|h

fti Crucifixi propofità , Hubniades veró armo-

W

rum conftantià eum repuliffet.

'Turcis ergo

&m&;

Urbem ingreffis , fiepe vi&toribusfipe victis,

u

alternante fortuná, Chriftiani tandem vidores

extitére, Barbaritumultuosé recefsére. Ma-

hometes plagam acceperat in pectore ,. 'quz,

[j

cüm lethalis crederetur , fequenti noctefoluta

n

eft obíidio , reli&ze machinz omnes , omnia

"

Coforum Turcarum quadra-

|

lignea igni data.

i

ginta millia perhibentur : plerique Proceres.

I]ïy'

14

'Ngnguaxn ftragem eó u

fque turpiorem acce-

4

pcrum:

216

RES GESTXAE

[

j

perunt Turc.

Nunquam recoluit eam Ma-

hometes, quin huic diei malediceret, ac dete-

ftaretur expeditionem Belgradenfem.

Cætce

D

(

rüm Huniades , qui humaniauxilii ad hanc vi-

g

&oriam plurimum contulit , W/aiwoda Tran-

Hunc Turcz Jancum , alii Cor-

in (

fylvaniz fuit.

y

vinum vocabant, à vicoin quo natuserat, Eo

pf

j

autem Duce Turcus acerbiorem hoftem nul-

J

J

lum expertus eft.

XVII. Sed & in Hifpania Ferdinandus A«

ff

jatt

ragonumRex, jamante per Uxorem Ifabellam

Qu

dotali Caftello Regno in Hifpania au&tus , Gra-

ybut

natam , in qua Maurorum reliquiz confede-

t

rant, expugnavit. anno 1492. fibíqueuniver-

(f

fam Beticam fübjecit.

EÀ victorià extinCtus

u

/

eft Maurorum in Hif»pania dominatus ; poft

n

annos780. quàm in Hifpaniam irruperant ex

n

]l

j

Africa.

XVIH. Sub ejusdem Ferdinandi aufpiciis

M

[hy

Chriftophorus Columbus , patrià Genuenfis,

nàuticerei fcientiffimus, anno 1496. Gadibus

n

)

Jf

folvens, emensóque Atlantico Oceano , die

profe&tionis centefimá , novas & incognitas

T

j

terras aperuit , Cubam, Flaridam, Hifpanio-

P

lam, &c.

Quinto poft anno AmericaabAmes

hii

f

)l

Yico Vefputio Florentino inventa , &ab ejus

"

nomine fic nuncupata fuit,

Eodem incenfi

^

j

ftudio Lufitani füb Vafco Gama in Occidentali

lt

JEthiopie orà varia Regna detexerunt , anno

A

1

M

1497. Alvarez Capralis pariter Lu(itanus cum

fuis ulteriüs progreffus, anno 1$co'in Orien-

1

VN

tem deftinatus , fed tempeftatein Occidentem

]

yejectus

SIEECULI-X V,

2117

li

rejectus infperató appulit in Brafiliam , sicqua

Ml

illas regiones invenit.

Atque his navigationi-

Á (

bus factum eít, ut gentibus Barbaris ab zter-

na falute deyiis fides Chrifti illucefceret eo ipfo

tl

tempore, quoperalias & alias herefesin Eu-

p ,";.x

ropa coepit obnubilari.

dhitz

XIX. In Bohemiaex fupplicio Joannis Hufs

lt

& Hieronymi Pragenfis , quod uterquein Con-

cilio Conftantienfi per ignem dedit , efferati

du

Huffite calicem retinent , Ecclefias diruunt ,

TU

& ad triginta millia conveniunt, in patenti cam-

ii

po trecentas menfas erigunt , communicántq,

Ti

fub utraque fpecie, anno 1417.

Biennio poft,

It

ibidem ingentes motus excitavit, résque Huf-

TU

fitarum multàm promovit Joannes de Ziska ,

five mozoculus ; fic dictus, quód unum ocu-

m

gt

M

lum perdfdifferinludo. — Nobilis ille quidem,

fedinops: militiz expertiffimus; quimultaop-

j

j

pida redegit in fuam poteftatem.

Inde anno

]

1420. urbem & arcem Thabor ( ex qua dicti

(b

etiam fünt Thaboritz ) munitiffimaminter duo

u

"m

flumina ftatuit, atque in Catholicos crudelem

m

exercetcarnificinam: cuifavent Judai & pecu-

niam mittunt, undeà Friderico Auftriaco bo-

nis omnibus exuuntur , ne nocere arnplius pof-

fint. Interim Sigismundus Rex Pragam obfi-

det ; fed obfidionem folvere cogitur à Ziska,

;

i

Publicata cruce grandem conficit exercitum,

[]

Hunccontra Huflitas educit,. Sediteruminfe-

j !

liciter. Nam quinquies Bohzmiam tentavit,

& quinquies eum Ziskarejecit; nuncde mo-

j

)rm

noculo fa&tus cxcus , quia inobfidionealterum

quoque

Ü

218

RES GESTUE

r

quoqueoculumamifit. Quoin ftatu, etfi re-

Qit

geretur à puero , fapientillimé tamen exerci-

a

tum regebat.

Huffitz de Sigismundo victo-

m

res, ut oftenderent fe non tantüm armis & fer-

JJ

!l

ro , fedetiamrationepugnare, Synodum co&-

ï

7':5(

a

gerunt Prage; mox tamen divi(t, quibusdam

t

ufum calicis retinentibus ( unde dicti funt Ca-

[qutdi*

lixtini) aliis errorem NVicleffi & Huffi pro-

jaii

pugnantibus. PofthecZiska Dux Huffitarü,

i

obiit ex pefte.

Interrogatus pauló ante obi-

tum, ubi cuperet fepeliri , juffit fuo cadaveri

li

]

js,

detrahicutem, & ex ea tympanum fieri, dicens,

fore, ut eo folàüm audito hoftes agerentur in

idi

$od

fugam : reliquum corpus feris & volucribus

gt

objici voluit , quo guftato fierentcrudeliores,

m

Eo mortuo Huffitz in duasfactionesabiórunt,

bt

Primi, qui fibi prefecerunt Procopium cogno-

Dd

mento Rafum, vel ob res geftas, A4277:47 , re-

N

tento nomine Thaboritarum ; Alii, Orpha-

j

norum fa&io didti, Ducem habueruntalterum

»

Orebitz

Procopium , cognomine AMisorem.

1

SCDS( li

etiam fibi Presbyterum Bedricum, Sacerdo-

R

tem copjugatum, prepofüerunt. Inimici inter

fe omnes, nifi cüm invadendi effent Germani,

tl

vel repellendi , quos nominabant Philiftzos,

b

m

Moabitas, Idumzos , fe veró Ifraelitas, &cBo-

hemiam terram promiffionis , five Paleftinam.

B

Atque hzc eorum infanía duravit usque ad

Ti

lm

tempora Ferdinandill. qui Fridericum Palati-

Ut

hum circa anpum 1622. füis armis cefüum , €

Mi

Regno Bohemis ejecit , idque deinceps ab om-

LY

nihzre(i purgavit.

XX.

d

SIECULI XV.

219

l

u

(j

,XX. Anno 1430. Philippus Dux Burgun-

j

die, cümtertiam duxit Uxorem Elifabetham ,

(

Filiam Joannis Lufitanix Regis, iuhonoremS.

WA(V

Audrez Brugis inftituic Ordinem Aurei Velle-

ris , à Vellere Gedeonis , üt pii volunt, vel ab

T

m

aurea pelle Argonautarum & Jafonis , utfcri-

bunt eruditi. Ordo hic perleverat in hunc

ufque diem in Hifpania, virtutis (imul & nobi-

LA

litatis infigne.

Anno 1496. inftitutus eft Or-

jut *

doS, Michaélis à Ludovico Xl. Galliarum Re-

Qu

WUM

"M

ge: qui Duci Britannix oblatus, at repüdia-

1

tus , belli materies fuit: nectamen bellumhoc

Tet

diu duravit,

Anno 1473. Calabria in Fran-

hia

ciíco de Paula , Viro profunde humilitatis ,

Ajra

ardentis charitatis , aufterioris vite , multisq;

xïäm..i.

fisnis & prodigiis illuftri , novum Ecclefiz

m

Ordinem peperit , quem S, Conditor didum

l

voluit MZzzmorum.,

!?1,;.'."

XXI. Errores Joannis Hufs, de quo fu-

pra, iidem feré fünt, qui Jounnis Wickleff,

Maximé veró ur-

Saculo füperiore recen(iti.

gebat communionem füb utraque fpecie 5 di-

q

cens eam omnibus effe neceffariam.

Papam

c«teris Epifcopis omninó parem , parésque a-

Ü

j

jebat effe omnes Sacerdotes.

Purgatorium&

cultum SanCtorum reijciebat,

Omnia necef-

"

farió fieri docebat , & przdeftinatos ad vitam,

j|

non poffe effe membra Diaboli , quidquid ma-

lifacerent, &c.

Ceteri, quihoc Szculo nu-

meranturhzretici, vel nullius nominis , vel

Huffitice fe&x complices tantüm & propaga-

tores fuerunt , aut certé fecis antiquz rece-

'a

Gores.

XXI.

l

RES GESTJE

220

XXII. Contra hos errores fteterunt ,

l:

Ü

m

quotquot in Conftantienfi Concilio fuerunt

Patres.

Sed & Thomas Valdenfis , Anglus ,

gt

p

qui , füpra, in W/ickleffum , hic etiam cala-

jl

mum füum acuit in Joaonem Hufs,

'

"

S/ECULUM XVI.

i

il

j

SYNOPSIS.

E

i

lj

r. fulil H Pontificis controver[ia cum Ve-

netis i Ludovieo XII. 2. — Comciliabulum Pi-

4[?!1

Jànum , €& Concilium Lateranen[e quintum.

a

4. Coroli F. & Francifci I. emulatio; ac Cle-

].

menttis VII. captivitas. 4.. Tarcarum irru-

fjain

píio. $. Lutherus, 6,. Henricus VH Rex

sl |

JAnglie. 7. CaroliF. vicforiaeontra bereti-

r

c0$. $. Item Helvetorum. 9. Calvinus et Hu«

v

oszolfg. r0. Nov& Regiom*f in America dete-

nl

J

(fa. 11. Gebaflianus Rex Lufttamia. 12. Ha

refé. 13. li oppofiti.

df

I.

Ulianus Rovereus Cardinalis anno

ii

lii

t $04.. electus Pontifex , Julii T. no-

int

men tülit, Vir noneruditus , at martiali fpiritu

j

fri)

plenus , opibus, authoritate & amicis potens,

1

h

ireimpotens. Omnesfüos conatus, vires, &

m

confilia eó contulit, ut ditiones Romanz quon-

m

Ufusar-

dam Ecclefiz prxreptas recuperaret.

Md

mis Ludovici Franciz Regis Venetos easin an-

t

guftias compegit,ut jam de deferenda totaCon-

3

tinente , foláque Urbe Venetà tuendà cogi-

ln

tarent, Sedmutato repenté animo Julius cum

Mi

Venec-

SEUULTXVI

22i

li

"t

Venetis foedus iniit, & tam Helvetos , quàm

!

Hifpanos & Anglos contra Ludovicum XII,

D

T

Francic Regem , nonfine in(igni ingratitudinis

notá , coricitavit.

Maximilianus Imperator ,

utdiffidentescomponeret , multüm laboravít :

fedpropter durifIimas conditiones , quas Julius

J

ürgebat , nihil evicit.. Depique recidit eó ne-

gotium,at LudovicusRex peífino confilio age-

ret curh Maximiliatio , de Corcilio , proptià ut-

fi

dindi

riusque authoritate cogendo, quo Julius Pa.

pa redigeretur Ín otdiriem , novusque Ponti-

771

!

fex coníftitueretur.

T

II. Celebratum eft illud Coticiliabulum Pi-

imint

U

fis anno 15 12. [ulius, ucilluddiffolveret , ex-

emplo Éugenii lV. du&us , aliud legitimá au«

wl

thoritate fuffultum Romx inítituitin ZEde La-

b2

teranenfi, Et ad hoc tandem Card nales, Pi-

T

i

fno relí&to , acceffetunt , poftquam videlicet

Pontifex Julius mortuus, & ei Leo X. füble-

Ctus fuerat.

Ab hoc veniami petierunt Cardi-

nales, quam & obtinuerunt, abfolutíque; pri-

ftinis hortoribus reftituti funt.

Rex veró Lu-

dovicus , míffis Oratoribus Claudio Seiffel E-

ifcopo Maffilienfi , & Ludovico de Forbin So-

!

MK

j

e

u

rii Domino, in gratiam Leonis & facri Cori-

!

l

ciliihonoríficé receptusfuit. Coterüàm Con-

n

w f

ventus Pifanus Pifis inceptus , iride Mediola-

P

num, ac tandem Lugdunum translatus foedo

w

exitu defiít.

DeConcilio Lateranenfi auteri

)P

habentur plura in Conciliis anno 1725. datis,

- .

fol. 316.

Interim Leo X. antea Joannes dé

l['i |

Medicis; Florentinus , Cardinalis, Respübli-

Ó

eas

RES GESTJE

222

,

yi

Cas &/Prineipels ab Anteceffore füo in mutuuni

r*är

exitium concitatos, quantá potuit prudentià

i

& clementià ftuduitad pacemrevocare. Leo-

ni mortuo Hadtianus1V. Huic Clemens VII.

jj

Succeflor datus.

III. Hic fun&o Imperatore Maximiliano ;

Til

;

«(ni

Imperium ambiebat Francifcus I. Galliz Rex,

n fx

Sed preferebatur Carolus V. inter quosquz-

W

geítafint bella, quomodo Francifcus à Carolo

4f

czíus captusque fuerit, quomode libertatire-

ftitutus promifla non fervaverit ; quia huc nor

i

Q

pertinet, videri debet in Hiftoria Cefarum &

Regum.

Illud tamen , quod ea tempeftaté

um

noal

Urbi Romanz & ipfimet Pontifici Clementi

Vll. accidit , rminimé omittendum eft.

Ac

)l

Al

rimó quidem Romz Familia Columnenfium

d

potentiffima, & Carolo V.jam vi&tosi addi&tit-

Af

|

fimafuit, Hzcadversüs Pontificem, qui à par«

li

i

te Franciíci l, Regis Francie ftetit , occulté

confpiravit. Inde Columnenfis Cardinalis Ve-

tf

nun

fpafianus eiusque Frater Pompejus cum Hu-

gone Moncada Hifpano noCteanno t $26. qux

KU

u

przceffit vigefimum diem Septembris , cum

o&ingentis equitibus & tribus peditum milli-

x

bus, fümmá celeritate incedentes , nemine

Mc

!

quidquam füfpicante Urbem primo mane in-

greffi ad Vaticanum contenderunt. .Horum

;clHiü

adventu coníternatus Pontifex cum nonnullis

i

Cardinalibus , quibus magis confidebat, in ar-

.jadirt

cem.S. Angeli fe recepit. Hoftes autem pa-

ijn.

latio Pontificio, cum facrà omni profanáque

uj

füpelle&ile, direpto in Bafilicum quoque

Sr. PC'

Mi

tri

SAECULI XVI.

223

du

tri nefarias manus injecére ,. eámque pariter

Ali

diripuére, cum opulentioribus illius Suburbii

:l

domibus.

Moncadà veró ad colloquium ac-

s

W

cito induciz , reclamantibus licét Columnien-

fibus, acprecipué Cardinali, compofitz inter

iLT "

Pontificem & Cefarem fuére: quibus Ponti-

fex (tatim copias, quas circa Mediolanum ha-

N

bebat removere , Columnienfibus & omnibus

hoc motuimplicitis ignofcere, cenfürlsque eos

i

1

Y

exfolvere , atque obíides dehis dare pollicitus

eft. Carfareani veró permisére Columnicopias

i

Romá & ex finibus ditionisPontificiz educi. At

]j

Clemens, cujus officii eratSacrilega & dete-

Zull

ftanda facinorareprimere , Columnenfes poft-

TU

l

modum omnes , Hoftes Ecclefix pronunciavit,

um

meritísque poenis fubjecit, Cardinalem digni-

UM

tate exautoravit, ac per Vitellium copiarum

W

j

füarum Ducem cutita feré oppida Columnen-

u

fium diripuit, incendit ac diruit ; Cardinale

interim à fententia in fe latá Neapoli ad futu-

rum Concilium provocante.

Appulfo autem

)16. d

Cajetam cum Hifpanà claffe Lanoio Prorege

f

Neapolitano ad finem arini ,& in Infübriam pa-

riter confluentibus Gallorum & Germanorum

copiis bellum utrínque magnis conteritionibus

recrudefcere coepit, — Carolus Cefar Borboni-

w

M

um ex Hifpania ia Italiam cum copiis dimittit,

ld

quieas Romam deducit, utcivitatis tam opu-

;

lentg direptio militibus effet pro ftipendio,

Iv

ipfis jam inde à duobus annis.non perfoluto.

Anno igitur 15 27. die . Maij Borbonius in pra-

W

^

/

tis Vaticano vicinis caftra metatus Urbé adori-

tur,

RES GESTJE

à24

NAD ä

n

tur, ípséque inter primos Scalis admotis

confenfo muro glaride plumbeà adiliatraje&tus

(l

$

íN

mortuus coricidit. Hunc Araufiacus Princeps;

cui primzà Borbonio partes , cum vidit caden-

.A

7

j

tem , obtecto cádavere , ne militam ardor

deferveret , locüm dermiortüi occupavit , &

jf k

jl

&

fecit, ne res ad militem perveniret , antequami

urbs omniex parte expugnata effet; — Teterri-

ul

4

ma fuit captz urbis facies, effufis ii omnem

1

licentiam militibus , nullum Templum facrile-

J

T

gis eorum manibus inviolatum manfit : qui

i&gunt |

oftqiarh obvia quzque diripuerant inquilinis

aifn

tormerita addiderunt & cruciatus , ut fi quid

HO

abdiditfent , id manifeftarent.

Clemens fum-

(

li

mus Pontifex in molem Adriani , que $; An-

J

&eli Caftrutn vocatur , vix evafit;

Hanc ar-

EU

cem Auriacenfis Dux perdu&à in circuitu fof:

li

i

sA, difpofitis perloca praidiis ; circumvalla-

AUl

J

vit, nequa vite fübfidia inclufo Pontifici affers

ii

ripoffent, sícque fame & periurià ad deditio-

dett

Et veró deditionem iniít ;

hem cogeretur.

ial

fed füb duriffimis conditionibus : necliber dis

hm

miffus fuit, nifi poftquam illas omnes adimple-

i

VIt.

Qu&resimmortalem Caroli V. laudem

tj

turpi maculá obfufcavit. Sed, neque Franci-

fein

fcus I. Galliarum Rex immünis eft à peceato

$]

fpretz Religionis , qui Turcas belli focios acci-

N

vitadversüs Cafarem ; obtinultque, ut Bar-

gvclrir

nnupi

baroffa in(ignis pitata , Rex Algirienfis, Pra-fe-

1

d)

&ásqué maris Turcici fibi mitteretur in auxili-

w

um. AtqueSolimannus, cüm PrincipesChri-

gentes

ftiani itya fe fe mutuó dilacerarent , in.

h

pro

, SACULI XVI.

il

IU

22y

pro fe progreffus fecitmagno cumorthodoxz

ï?ljüaur

TINS)S

Religionis detrimento.

IV. Nam anno 1

j

$21. expugnavit Belgra-

Yf

dum. AÀano r5 22. Infulam RhodumChriftianis

*lhl&

eripuit. Anno r526. fufis Hungarorum copiis

Budam RegniHungarici caput, omnémq; cir-

T»i

cum Regionem fibi fubjugavit. Et Infulam

Rhodum quidem trecentis primüm , deinde

"m

quadringentis navibus, & ducentis, vel od

alii, trecentis armatorum millibus Turcz ob-

federunt : quibus Philippus Villierius ex Lila-

l

i

':

dami Familia cum fex millibus fupra hominem

É |

intr

UR

reftitit. Sperabatur auxilium ab Occidente,

j

l

fed Carolus V. rebus füis intentus , Franci-

Uf

fcus I. & Henricus VIII. Rex Angliz inter f&

commiffi , quod poterant facere non fecerunt,

"

,mn"

Ipi Veneti timuerunt difplicere Solimanno.

Unde Gabrielem Martinengam , quia fübierat

Rhodum, bonisomnibus exuerunt. Turcis

favebantetiam Judeus Medicus magni nomi-

nis, & Andreas Amaralus Lufitanus Prior Ca«

ftelle , & magnus Ordinis Cancellarius, Ville-

riiinimicus, per quemhofti omnia enunciaban-

turconfilia: quare mirum nonfuit, Rhodum

jt

preffam domeftico externóque malo perifffe,

Perift, & Hofpitalariiindeejecti. IndeSoli-

i

mannus veritus , nepoft captam Rhodum coi-

rent Principes Chriftiani, Ludovico Hungariae

Regi pacem offert , quamille recufat , füaden-

te Clemente & Venetis.

Ingreditur proinde

lv

f

Tungariam cum 300. armatorum millibus So-

n

annus, ut noftri Annaleshabent:; Turcici

!

P

vere

226

RES CESTZE

verónonnifi quinquaginta millia fätentur. His

;Iï[oq

u

Ludovicus Hungarix Rex occurrit cum 25.

millibus, DucePaulo Tomoreo Archi-Epifco-

,-;mOP

r

po Coloceníi Minorità, homine forti magis ,

quam prudente. Nam vi&tus cum ingenti fuorü

;;Oïïl

ftrage interiit, in paludemerfus Ludovicus an-

s

1 ii

nosnatus 20. Periit X Paulus cum multié Epi.

fcopis atque Baronibus , & magná parte Nobi-

Eis] pl'(

d

litatis. Cefi funt oimnes Duces aut capti pra-

ter Annibalem Cyprum copiarum Pontificia-

:mllntï':

iietn

rum Prefectum. Laté vaítata eft Hungaria,

carfi vcl abducti 300. millia Chriftianorurn. Et,

sT

ne ulterius progrederetur victor Solimannus,

if

impediverunt motusin A(ia excitati à quodam

a

Calendero Zelebe Monacho Saraceno, cui fe

ul

multiBaffzconjunxerant. Sedhic demümvi-

hod

&us ab Ibraimo Baf3à, morte fuà pacem Tur-

u

cis, metum Chriflianis reddidit,

ii

V. Metum & malum hoc auxit Martinus

d

a

Lutherus , quicumvirus fuum ru&are cocpit ,

v

fimul prohibuit ferre fuppetias & arma contra

Mi

'urcas. Natus fuitanno t485.Islebiz ,in Co-

bu]

mitatu Mansfeldenfi, CirculiSaxonici fuperio-

MRU

ris.

Anno ztatis füz 20. creatus Maoifter Phi-

o

E

lofophix Erfurti, càm extra Urbem ambula-

tl

ret, fulminis i&u, quo focius exanimis conci-

ii

dit , adeó perterritus fuit, ut de induendo Mo-

ss

nacho votum ediderit.

At Monachus factus

& À

Ordinis S. Auguftini, habitum non mores gelf-

ün(

fit. W/ittenbergz in Saxonia primüm Philo-

thten

fophiam , tum & Theologiamtradidit Do&or

lu

promotusibidem. —Vir fuit vivacis ingenii &

&j

mira

SZCULI XVht

227

1

i

mirz eloquentiz, fed nullius difcipline: unde

& jam tunc de libero arbitrio, de meritis bo-

norumoperum , de Traditionibus Ecclefiz mi-

2

nüs benéíentiebat atque docebat. Eo ipfo:

tempore Leo X. Pontifex, ut fideles ad feren-

Enr

das contra Mahometanos füppetias animaren-

tur, indulgentias dedit: quas Auguftiniani

Patres promulgabant, fimülque eleemofynas

pro bello Turcico datascolligebant. At,cüm

id munerisArchi-Epifcopus Moguntinus trans-

culiffet in Dominicanos , nominatímque in Jo-

L]

annem Tetzelium , ejus Ordinis Religiofum ,

faboffenfus Joannes Staupitius Auguftiniano-.

a

rum per Germaniam Vicarius Generalis , füi

t.tl

Ordinis Martinum Lutherum contraillos quze-

qimm/

itores concicavit.

Iscommodam hanc nattus

.

eccafionem, anno 15 17. nonfolümillos , fed-

& ipfàs indulgentias , tam concionibus ; quàm.

Vs

publicis theübus infe&tatus eft. Exuffit has

Hö-*l'

Tetzelius Francofurti ut harreticas , & viciffim.

jj

Scholaftici W/ittenbergeníes pravo Lutheri.

fpiritu jam afflati eas, quasoppofüerat Tetze-

lius,centum fex, Exhis flammis erampebst in--

il

cendiü plenum.. LutherusRomam vocatus à

Leone X.non comparuit, quià Fridericus Dux:

Saxoniz voluic;ut ejus caufa prius excuteretur;

inGermania. d negotii datum Cardinali Ca-

jetano. At, quemadmedum Leoni Pontifici $

Ó

ficetiam Cardinaliillufit verfi

pellis; ab hocad

j

^

Pontificem, À P

ontifice provocans ad Conci-

ium univerfàle.

Crefcebat hominis audacia:

ün

ex en quód patron

um fibi fortémque defen::

^

259)

forem

228

RES GESTXE

g

forem fortitus effet Saxonix Ele&orem Frides

[;

r

iV

ricum: qui & Univerfitatem W/ittenbergen-

/J[[]SQ

femipfe fundaverat , & ad Doctoratum Luthe-

'llu

l

ri fumptus dederat, unde & exiftimabat mag-

num à fe additam fuiffe Univerfitati illi orna-

fsl

qllO

Erat autem Fride-

amtus

mentumper Virum hunc.

s

rico patruelis , Georgius , alter Dux Saxoniz,

yl

g

tU

fidei Catholicz ftudiotfiffimus. Hicad convin-

cendos Lutheri errores, infignemex Ingolfta-

um

3

j

dienfi Academia Theologiz Profefforem Joan-

nemEckium, Lipfiam evocavit,ipsümqueLu-

b

l

AOTCOR

therum ad difputandum , mutuó adhibitis fcri-

bis, qui difputantium dictachartis exciperent.

gremi

(It

Anno:1519. Lutherus Joannem Carolofta-

vB 'F

dium fibi fidifffimum Do&orem, à cujus manu

dut

AUR

DoGoralem lauream acceperat , fecum addu-

xit.

Multorum dierum hzc difputatio fuit :

jrédi

f

quam primis diebus aufpicatifunt Eckius & Ca-

xoloftadius.

Sed huic difputatione convicto

t

& fatigato fücceffit, quaíi fui fuccenturiatus

wsta

miles Lutherus , quiin progreffu difputationis,

viti

cüm rationibus Eckii urgeretur, iniras & con-

h.

t

vicia'prorumpebat. Blandé admonitus, ut

nibilperiram; fedmodefté ageret , necaudito-

D

ribus fcandalum ingereret , impiiffimé refpon-

d

dit, nonpropter Deum hancrem coeptam effe,

Tif

Mi

neque propter Deum finiendam. — Luthero fe

pugne fübtrahente, prodift denuó in arenam

umj

"n

Caroloftadius : tandémq; decimo quinto cer-

taminis die depalzftra difcefferunt ambo , cau-

"tl

um

fantes, fuam prefentiam effe neceffariam Wit-

ator s

Dm

tenbergz?. Poft hec Carolus V, Imper

ut

|

SsE CUL-I XVI.

229

l uthominem ad faniora reduceret, eum ,. datá

W fide, W'ormatiamnevocavit. Indecümobfti-

';mwtha

natus inSaxoniam redift, ut à Csefare fecurus

effet , juffu Friderici Ele&orisin Caftro W/art«

lh

berg, quod deinde füam Pathmon nominavit ,

1]

affervatus , & lautéhabitus fuit.. Camprimüm

Carolus V. gerendorum bellorum causá pe-

J

'

]

dem extulit é Germania , Lutherus prodiit, &

tlol

venenum , quod ibi in füa Pathmo per otiuni

ht

copiofius concoxerat, plenis faucibus eructa-

vit.

Friderico Ele&ore mortuo , tamquam

D

importuno monitore folutus , anno 1525.

mm

uxorem duxit Monialem nobilem, Catharinam

tbl

de Bore, poftquam anno jam precedente Mo-

Of

nachum exuiffet. « Atque hicille dictis fcriptis-

t«

|

que contemnere ccelibatum , explodére vota;

jnlit

folvere clauftra Religioforum , omnem viven-

ius&(."ä

di licentiam inducere , & aufibus his peffimis

(

Bella veró

totum inficere Septentrionem.

enm."ig'»

l

ftrages & funera , quibusmiferam Germaniam

'puun'):f»1

permifcuit & cruentavit , triftes adhuc reliquiae

t

recenfent. "Tandem qualis vixit, talisex hae

:

QOuh)

vitamigravit, annostatisfüz 63. Islebize ubi

uml'ï

natus, & in lecto , quó bené potus concefle:

p

rat, 18. Februarii mane repertus eft mortuus,

(

Ü

i

Epitaphium fibimet ipfi fceipferathoc :

p

Peffis eram vivus : moriens ero mors tua , Papa.

j

Ex Lernza hac hydra, quot pullulárintalioruim

m

hæreticorumCapita, vixcrederetur, nifiex-

N

p

tarent adbuc. Hxc,uti & dogmata Lutheri ,

"

reijcimus adSewculi hujus numerum penulti«

[W!

/

h

mum , utinordine pergamus.

[]

3

VI.

;

230

RES GESTZE

J

l

VE Stylum contra Lutherum acuit ipfe

l:L

/

n

adeó Rex Angliz Heoricus VlII. unde & no-

P

)

]

g'fi[o

fnen Defenforis fidei tulit.

Sed, tam Defen-

foris nomen , quàm fidem ipfam perdidit mifer :

kgïm

;l

uando Annz Boleniz amoribusirretitus, cum

i

Catharina Uxore, Ferdinandi & Ifabelle Hi-

yiuff

fpanig Regum Filià & Caroli V. Imperatoris

Materterá divortium fecitanno 15 5 ?. & facri-

gim

diun

legas nuptias cum Bolenia iniit, — Nam ea de

u

caufa fümmi Pontificis fententià piorum cem-

gY

munione fcjunctus, hoftem fe Romanz Eccle-

m

i profeflus , regnum fuum ab ea divulfit , séq;

iBeona

Eccle(ix Anglicanz Caput conftituit, & quos-

at

cunque fübditorum fibi renitentes ultimo fup-

Hos inter

dhen t

plicio , quafi perduelles affecit.

ii

'Thomam Morum Regni Cancellarium , illu-

al

ftrem probitate & eruditione Virum, & Joan-

nem Fifcherum Roffenfem Epifcopum , purpu-

guo'r]u&uz

sinol

rh, dum Anglicano carcere detinebatur , à

n

füummo Pontifice ornatum , anno 155 j. gladio

apans]

fubjecit. AnnamBoleniam pellicem , emen-

tito nomine, Uxorem , ex qua Elifabetham

a

füfcepit, quzx in perniciem Ecclefiz multos de-

ia

dayin

inde annos regnavit , cervicis amputatione

n

damnavit: Ipíe veró adfextam ufque conju-

-X

gem connubia multiplicavit, ex quarum una

Filium habuit Eduardum , in quem fuam An-

R

ffed

glici & Hibernici Regni fücceffionem tranfmi-

fit.

Hoc juvenili etate mortuo bina Regna

;hæretic;

delata (unt Marix, quz legitima Henrici Filia

'7';31 [

fuítex Catharina RegumHifpanieFilia. Hzc

Val

tl

fidem Catholicamin Angliam reduxit, & Phi-

lippo

SJECHBLIIXVRNL

231

AUE IY

j

fippo II. Hifpaniarum Regi nupfit , cui tamen

LE

rolem nullam reliquit , Regnum exoríà anno

li

[r

quo fato fun&tus erat Eduardus 15 j 3. accitó-

yer

que Reginaldo Polo Cardinali & propinquo

I

fuo, Regnum Romanz fidei communionique

"

tl

reftituit. Verüm fexto poft anno , qui fuit

Chrifti 5 5 8. Mariz defünctz füccedens Eliza-

betha Henrici & pellicis Annae Boleniz Filia

i:müä

priftinam perfidiam reduxit,& Catholicos om-

V (

ni crudelitate infectata eft,

In vicina Scotia

mïf(dö

Jacobus V. Rex Catholicz fidei ftudiofiffimus,

li

dum vixit, follicité quidem obftitit, nefchifima

lo

ab Henrico VIIl. invectum , ex Anglia füuum

n

quoquein regnum pervaderet, & illud hzreti-

, t

ca lues contaminaret , fed , cüm anno 1 f42.

l

unicà relictà legitimá prole Marià, infantul&

octo dierü , obift , res Catholica caepit etiam in

d

u

Regno flu&uare, ortis contentionibus deReg-

Yl

y

ni adminiftratione, unde fe hzrefis inRegnum

!

;

la

infinuavit, tandémqueprzevaluit , anno 15 $9.

, 02

quo Joannes Knoxus , & ipfeScotus, Presby-

fc

ter & Monachus Religionis Catholicz perduel-

ylut

lis , quipoenas (celeribus füís debitas evadens in

Angliam primitm , deinde Genevam ad Calvi-

yi

'quciii"

numfe contulerat, ubi communicatis cum illo

confiliis, & feditionum atque deftructionum

u ^

yif

artibus apprimé inftru&tus , in patriam rediens

:

nl

jun&us feditiofis quibusdam primoribus , adeó

Ü

I:

rem hzreticam auxit concionibus fuis & inve-

J

Givis, utmatrem Reginam & Reginz pupillz

n

tutricem adminiftratione Regni perduelles hz-

i

5

;etici deturbárint , ipfa veró pupilla Marig , n6

)

4

u

rA

RES GESTJB

!

fuüb poteftatem rebellium caderet , in Galliam

ais

(

traducta eft , Francifco ll. Regi defponfanda.

( q

L

ii

Ti

At JacobusStuardus , nothus Jacobi V. Regis

;,;;[endaf

Filius Moravie. Comes , Catholice Religioni

infenfüs , Epifcopos cum Clericis & Monachís

an?

Regno exegit, facrisque omnibus conculcatis

!'iggnträl

a

& Eccle(iz opibus expilatis , adjutore ufüs fe-

ditiofiffimo Knoxo , hare(in Calvinianam toto

aol

l

Regno ítabilivit, mortuóque Francifco Rege

iginqü[)?

fponfo, Reginam Mariam inScotiam reducein

g

j n

continuis rebellionibus, infandis calumniis &

contumeliis vexavit. In odium autem Catho-

it: d

licee Religionis, quam profitebatur Henricus

Vi

[ plum

Stuardus , quem illa (ibi conjugem , invito Ja-

cobo Stuardo notho elegerat, &;, ab hzreti-

vür,

cis pulfüm, ab exilio revocaverat, hzretici

st

Regem proclamatum interfecerunt , Regi-

"

námque Mariam carceri dederunt, concitan-

ia

te Jacobo notho : illa veró clam dilapfa é cu-

qui

d.

ftodia fugit ad Elizabetham Anglix Reginam,

quz conftantiffimam in retinendá Catholicá fi-

ii

de , ideóque invifam & exofam carcere viginti

EUUUM

annis detentam per carnificem capitis füpplicio

uf

dan

addixit, ejüsque Filium Jacobum Stuardum

Angliz Regno defignatum hzreticis Magiftris

sf [

tradidit educandum.,

n

VII. Anno 1546. memorabilem de Ger-

us

ETW

manis hzreticis victoriam Carolus V. Impera-

terretulitad lumen Albin. Perduellis exerci-

*l

tüs Du&teres erant Fridericus Dux Saxoniz E^

W.

Te&tor, & Philippus Landgravius Haffix, co-

3knziz

gü

piarum numero Caíare multó fuperioress

acholiclp

Com-

SIECUEIXVI

-2- ;n;

Wal

N )nfanm

Commiffum eft prlium trans Albin , non pro-

cul ab oppido Mühlbergo , novémque conti-

Aj

nuis horis ufq; ad noCtem pugnatum eft , oCta-

t

vocalendasMaij. Saxo nullum ftrenui Ducis

"t

officium pretermittens , cum disjectis copiis

4

i

fuis contrainfequentes acriter dimicaret , in fa-

Exïf.«

ïlüiï

cie accepto vulnere capitur à Ferdinando To-

lm

letano Albx Duce , Viro multà belli peritiá cla-

hrils

ro, in quo füummam fiduciam Czfàr collocave-

I

duril

rat , à quo etiam oblatus eft Ceefari undante per

faciem fanguine , in cujus confpec&tu Saxo fic

ttr(i

dixit :

uandoita fortuna tulit , ecce ,zme ti-

d

bi clement iffime Cafar captivum frflo. — Di&u-

E

I)

rum plura interfatur Czfàr ,

rgone tibi nuuc

rarg

ego Cafar , quem muper verbis e

Jferiptis Caya-

hærctfgi

lum Gandavenfem [e pro Cefare gerentem vo-

m

cabas ?. lta enim compellaverat eum , miífo

t

per Fecialem provocatorio libello. Cüm ille

,

püä

[

ergeret, atque , ut fe captivum pro dignitate

Nutt,

à

