Hinc Francofurtum ad Meenum , Mó:

i

i

untiam & Urbes aliascomplures torrentis ad.

inftar inundavit, obvia queque diruens atque

mflmn

€onfümens,

Tot cladibus attritos Germaniz

n

du

Catholicos , ac multis cumlachrymis, bono-

j p

rum füorum direptionem , Mona(teriorum &

m

Écclefiarum expilationem , Sacerdotum cxdes

g

n

& profcriptiones , Regularium Monialium vio-

g

lationes , omnis (celeris , omnis facrilegii , om-

PU

nis flagitii effrosnem audaciam intuentes , be-

gl

nigno tandem oculo refpexit mifericors Deus ,

qui

&inclytam ipfis detam immani hofte vi&toriam

yfanz

g2

largitus eft... Nam, cüm Guftavus per iteratas

excuríiones Alíatiam , Bavariam , Palatipa-

quust

tum , Sueviam, W/eftphaliam & Provincias

il

aliasfosdé va(taret, anno 163 3. W/ ALLENSTEI-

gt i

T

i

us Frislandie Dux , in hoftemtotá Cafarea-

gt

rum virium mole incubuit, & ad Lutzaram

umn,

propé Lipfiam die 16. Novembris eam victo-

f Qu

ziam reportavit , ut Rex ipfe Gw/Pavu duplici

lia

vulnere faucius ceciderit in arena,

Ex hacGa-

audtun

ff«vimorte, &ruentibusin Germania viribus

jv

Suecorum , Imperatori FeRpmxANDO melior

Rn

ecpitfortuna ridere.

Plerzáue adipfum Ci-

hd

vitates rediére , quin & ipfe Ele&or Saxoniz,

LU

GANNES GronGius, anno 163 f. die 3o. Maij

TU

i

ceduscum Crfare inift, &arma, quz nupet

nl

pro Suecis gefferat , nuncin eosdem convertit,

viy

Sed anno 1636- FraDiNANDus Viennz in Aues

|

ftriaobift, paucis diebus poft reditum à Con«

ii

L

ventu Ratisbonenfi, in quo FekpINANDuM Er«

hn

neftumFilium füum, quemjam anno 1624.Bo«

hemim

g

S7ECULTI X VII.

ifé

Mfo

hemig atque Hungarix Regem declaraverat;

hiaj

Regem Romanorum & Imperii Succefforem

n

eligicuràrat. Hic bellum à Patre cum Suecis

j

eftum alternantefortunà & mutuis hincinde

L51 bOIIO.

exdibus profecutus eft ufquead annum 1648.

il

quo Monafferii in NVeftphalia , convenienti-

ii

nf

bus omnium totius propemodum Europz Prin-

cipum Legatis, pax initaeft. Inde pacificé Im-

t

perium adminiftravit Ferdinandus III. multis

i

virtutibus & vel maximz Catholicz Religionis

m

propagandz ftudio infignis.

Exceflit ex hac

j

vita Viennz in Auítria anno 16;7,. atatis 49.

(

Imperii 20.

i

Cui fucceffit in Imperio Filius

LrororpusIGNATIus, quem genuit ex Marian-

Yi

na Philippi III. Hifpaniarum Regis Filia , primá

NT

conjuge fuà.

Rex Bohemiz ele&tus anno

(

1654. Hungariz (65 $. & eodemannoRex Ro-

W

manorum.

d

IV. Quod Lutherani in Germania , hoc

ib

aufi funt in Gallia Calvinifte, — Sed fregit eo-

]i

rum audaciam , qui Henricum IV. Parifiis 14.

il

Maij. anni 1610, improbà deteftandi Sicarii ma-

yt

nu peremptum, fecutus eft, Ludovicus XIII.

i

Nam lege publicá decrevit, ut in Beamenfi

ml

Provincia , quz ad radices Pirenzi fita eft , Ca-

2

tholicus cultus ubique reftitueretur , hzreti-

a

clque erepta Ecclefiis bonaredderent.

Tum

ex omnibus pené urbibus eje&i funt Calvini-

ftz.

le'u,'f

Rupellam adhuc tenebant , urbem tam

du

locinaturá , quàm manu & arte (ic munitam,

p

ut incxpugnabilis haberetur.

Illic hzretici

j

pare-

dOfninabazm:. quinunquam didicerant

IC.

216

RES G"F:ST,ZE

[

chm

re.' Cogtusindicebant Provincimles , convo, !

(l

cabant Comitia, ferebant Edicta , militem tum

,,IC

J

domefticum tum externum confcribebant, &

5.

ia

ut tantó faciliàs Marti Regio obfifterent, An-

j del

glos evocabant : qui anno 1627. cum Claffe

m

centum & oCctoginta navium ad A/ez;z Infülam

qhatis

confluxere.

Equidem ab Exercitu Catholico;

vlam

cui Marefchallus Schombergius , & 'Toirafius

preerant , cafi continuó fugatique fünt Angli:;

n J

gt

At nihil tamen eà vi&torià actum videbatur;

quamdiu ftaretilla Rupella , nidus & colluvies

j &p

gorcu

hzreticorum. ItaqueRex Ludovicus XIll. una

cum Cardinale Richelio , cujus confiliis quàm

ghord

m

maximé utebatur , urbem hanc anno 1927.

aggreditur.

'Toto anno eam obfidione tam

»'ig:n'tus

at

arctà conclufam terrá maríque tenuit , ut fame

confe&ti Cives reptarent in compitis , :non

:Kegaocït

jl

rtdi

tam homines quàm hominum larve & ex-

ATU

anguia monftra.

Adhzcextreéma dedu&ti, fe

il

fübmisére tandem anno 1628. die 3o. Octo-

bris. Rexita Victor, ex Anna Auftriaca , Re-

dnjt d

J

URU

ginà conjuge fuà & Philippilll. Hifpaniarum

"

Regis Filià , poft viginti & tres fterilitatis an-

fiLUDO?'lC

Wt

nos , anno 1628. die4.Septembris unicum fufz

cepit Filium Ludovicum XIV. quem , anno

Mj

A

1643. die 20. Maij defunctus , RegniSucceffo-

|

rem reliquit.

Hic ille Ludovicus eft, quito-

vf

tumtremefecit mundum.

Quem vincere ne-

1':::.deiug

mo potuit, quàm, qui femper vicit , EuGENrus,

Aero

armis & aufpiciis Auguftiffimorum Imperato-

tltrsm

rumLzroPorpil. Josepuil, & CangorrVl. At-

hat

que hic Ludovicus XIV. cumprimüm Regale

du

folium

SlE&ULI XVIH.

252

Iu

folium eonfcendit, totusineo fuit, ut Galliam

^mf

pernicio(illimis Hugonotorum five Calvinifta-

du

yum reliquiis purgaret.

HenricuslV. & Lu-

1 4n

dovicus XIIl. hydram hancdebilitare poterant,

tf

exícindere omninó non poterant. — Tanta erat

Ms

tuac temporis eorum hxreticorum potentia &

li

audacia, ut illi fapientiffimi Reges , adarcenda

*

Ti

mala ma

)

ora, coacti fuerint promulgare edi-

i

! Wï',

&um ANazzetenfe ci Nemaufenfe, quo here-

[

ticis conícientize , uti ajebant , libertatem, tem-

(

jj

la, & publicas dignitates concedebant.

At

?

NT

Ludovicus XIV.iafaufta hzc edicta, quz ar-

lii

Il

mata hzrefisab invitis Regibus extorferat, da-

DO

to diplomate Regio, anno 1685. die 22. Octo-

o n

bris penitus abrogavit. Inde templa hzreti-

m

corum diruta, arces deftructe , Pfeudo- Mini-

,W

ftri Regno ejedti, & quotquot ad avitam Reli-

T

gionem redire nolebant, pariter exefle juffi

jj

funt. Dignum facinus, ut in ejuslaudem hxc

Annalibus Ecclefiafticis verba inferantur : 57-

ub

iäügk'

eut harefis Albigenfium Calviniana mater À

hm

Lupovico ix. Rege fanc£iffipao , ita Calvinia-

aliüüïlü

£ 4 Lupovico xtv. poteutifftmo

fiperata,pro-

n

f

igata, e e Gallias eliminata eff ammo 16 $ g.

"

Aegni 43.

|

d

V. InHifpania Mauri, Gens perfidize nata,

fecreta Africanis & Turcis confilia communi-

p

ya

cabant, de jugo Hif»anorum penitus excutien-

D

do: Henricum etiamGaliiz, & Jacobuml. An-

p

glie Reges magnis, ad fejuvandos, promiffis

invitabant : quz.tomen promiffareiecit uter-

j

ut fe pe-

que. ï-lfiifþaniarum Rex Philippus lll

nitus

258

RES GEST/E

nitus Regnümque füum execrandis his , ifsqua

"i

continuis Maurorum infidiisliberaret, die 10,

p

menfis januarii , anni 1610. edictum de eorum

*

5m

profcriptione

€

tota Hifpania promulgavit ,

j

quod & eodem anno executioni datum fuit.

4 Vr

Numerus veró expulforum fuifle dicitur no-

avf

vies centenorum millium. . Eorum alii trans-

(ieqi

fretaruntin Africam , alii per Gallias variásque

iSrond

Provincias difperfi , fpoliati , peffimé habiti,

yt P

& rerum omnium indigi miferé perierunt.

afitt

VI. Anglia, quamHenricus VIII. in hzres

dit,a

fim impulit, Elizabetha Regina eidem penitus

üfda

fübjecit , omnis dein crudelitatis & calamitatis

dlpporü

f

funeftum theatrom.

Nam Elifabetha, Ca.

dortm

tholicorum , quem fuderat, fanguine nunctan-

UE

dem fatiata, & fuppliciis inde lecuturis matu-

al

ra, poftquam anno 1603. € vivis migraverat,

at J

Jaeobus ejus nominis Scotiz Rex Vl. Anglizl.

us

diademafufcepit, "Treshereticorum infidian-

u

tium confpirationes fuftinuitatque detexit, Et

itrt

conípiratio quidem ultima pulveraria fuit, qu&

a

projecte fidei & conífcientize homines tam Re-

z lt

gem , quàm plerosque Proceres, ut é medio

D

tcllerent, omnia paratahabebant, — Annos in

*tün

Anglis regnavit 22. Obift die 24. Martii 1625.

ab Lori

Cui fueceffit Carolus l. ejus Filius, Hic, fi,

a'multisï

quz paffus fuit , ejuratá heerefi , pro orthodoxa

Ti

Religione paflus fuiffet , martyriipalmam tulif-

tafe

Íet. Seriestragoedie hzc fuit.

Georgius Vil«

LT

Jierius Dux Buckingamus fummá apud Regem

Caroíym gratiàpollebat & authoritate, Hunc,

ntn

M i

non unius criminisaccufatum fuprcma Curia,

u

quam

E

Àil

l

SJCULI XVIf. -

if9

" Uem

quam Pazlament um vocant , fuotribunali po-

Ytulabat. AtCzro/zsnovo potius honoreeunt

D

ï'*fxg

auxit , quàm ut fifteret poftulatum. Unde con-

wiF,

juratio inRegem. Conjurationi vires addidit

il

n

T

orta tunc inter duas ejusdem Regni fectas

ls

I

N

graviffima contentid : Suntnimirum in Anglia

N

fe&z quàm plurimg : at duztamen precipug,

ii

& Scotiam in duas propé equales partes divi-

dunt. Primaeft Ep//copalium , quialiquid (al-

TU

lib

tem Hierarchig , & ritus quosdam Ecclefix Ca-

tholicz , ac precipué Ordinationem retinent,

TU

"lb

Alia fecta eft Presäjterz'anomm : qui nullanr

1l G

Epifcoporum furisdictionem, nullámque Or«

AURU

dinationem agnofcunt: ac fe Pzr/£azos dicunt,

'

€oquód puram Calvini do&rinam fe&entür,

IWTAtUe

Cümigitur Archi-Epifcopus Cantuarienfis Pz-

*]IWM»

cobALIHE

j

Tfitanos ad Auglicanorum , five Epz/

h

?f

ritus ar&tius adftringere conaretur ,

f

SCIC E UE

i^

us

anno 1637. tam inScotia, quamin Angliagran

de exarferit incendium feditionis.

IndeScoti

Wi ;

cumprimis ab obfequio Regis Carc/; defece-

u

]

runt. Hosutreduceret, prodittin arenamip-:

ÍeRex. Sedà fuis Miniftris proditus, & cuny

h!

Presbyterianis iniquam pacem inire coactus,

quando Londinum rediftà fuprema Senatüs

à

M

Curia multis privilegiis exutus fuit. . Hi, qui

j

Regi favebant, in carcerem conjecti, ultimóq;

ln

füpplicio affectifünt : quos inter Straffordi;eé

if

omes, Virapprimé Catholicus, Regi Caro-

u

lo devotiffimus, & exe

rcitüs Regii Generalis

p

Prxfectus.

Anno 1642. Carolus feditiofos ;

h

i

quorum Dux erat Comes E ffexius , duplici quis

R

em

260

| RES GEST/E

gehu certamine füperavit : At anno fequenti

m!Cl'l

ja"

Parlamentarii bellum denuntiárunt Regi, e«

jüsque exercitum anno 1644. faperárunt, dif-

gt

fipàrunt. Auxit malum füborta eo ipfo tem-

:.;sdem [

n $«

pore fectarurfum novain Anglia , Jzdepezdez-

£ium , eoquód propter Evangelicam liberta-

j fuiï D

n

tem, nec $ynodo, nec Epifcopo , nec Regi,

nec cuiquam alteri dicerent effe obtemperan-

enlubt

[l

dum. Horum focietati fc impius Cromwellius

addixit : unde & illum perduelles fui exercitüs

ubf

W!'J

fupremum Legatum creárunt , cüm Feurfaxi-

um ei praffeciflent jamante. Caro/zs infaufto

itnt0

prgdiorum exitu fractus ad Scotos, qui eumin-

; Tum

g

vitaverant, confugit. Sed ab his auro corru-

tis traditus, ac denuó elapíus in Infüla ali-

d

Ab In(üle Praefe&to autem

«ions

quamdiu latuit.

«aptus cum in Cromwellii manus pervenit;per

d

giito,

Íceleratiffimos Judices ad id eonftitutos, à fü-

orema Lozdiz: Curiafeu Parlamento per fum-

sl

mam, & ab hominum memoriainauditam in-

TU ,dC

juflitiam , tanquam tyrannus, proditor, ho-

Mi

micida & publicus Angliz hoftis capite damna-

i us

tuseít. Anno 1649. die 9. Februariiad locum

Mfanig

fupplicii produ&tus , populum paucis allocutus,

n

& ad pacem hortatus cervicem portexit, quam

p

abícidit carnifex perfonatus. Hic Cromwel-

Til

Iiusin füz erudelitatis mercedem fi non nomi-

ixwfgtztem

ne, faltem re Rex Angliz fuit.

Obftitit qui-

"

)fp

dem ei Princeps W/allie Carolus1I. Caroli I.

......

ij

t ]

ita occifi Filius, & à Scotis patrate proditionis

ï:&tum

peenitentià du&tis , anno 1650. Rex Scotiz ac-

fl

clamatusacinauguratus. Verümcazío Scoto-

t C

rum

SEÉCULI XVIf.

26t

[

m

yum exercitu, cui prxerat ipfe, Carolus Rex

x[

Q

fugit in vefte plebeja , ac candem multüm terrá

'NIUM, d

jactatus & alto Pari(ios venit die 30. OGtobris,

V

ejusdem anni 165 I..

Inde Cromwellius An«

xfld()].

gliz , Scotix & Hibernix Prote&ór renuncia-

i

tus fuit , quia Regis titulo, quem pridem exo-

Hoc ta-

il

fum populo fecerat , nolebat uti.

bxemy;;.

men lub nomine majori, quàm Reges ipfi, po-

T

teftate haec Regna gubernabat.

Obiíit autem

]s

:

an. I658. die 13 Septembris. IndeFilius ejus

ii

Ricbardus Anglie Protector proclamatus eft.

Mil

Sed tanto oneri impar ftatim ab Anglis abdica-

lt

tus.. Tum duarum partium odiis tota A

nglia

UI

5

conflagravic.

Author & Dux primz Lazgber-

Yilnd

145 fuit Anglicanis copiis Preefe&us , qui fibi

QU

Protectoris nomernarrogavit: exalteraparte

r

pro Rege Carofo II. ftetit A4oz£zs , qui & clam,

*b

Regeinlcio , Parlamentum Regiita conciliavit,

J

ut anno 1660. tmiísà perhonorificá Legatione

j

peteretur , ac deinde proclamaretur Rex, EÀ

jl

Legationeacceptá Carolus ll. unà cum Fratri-

m

bus fuis, Duce Eboracenti, & Duce Gloceftri€

at

in Angliam appulit, atq; Rex coronatus, Lón-

jhrts

dinum magnifico apparatu , feftivisque om-

ïïi',f H

nium gratulationibus ingreffuseft. Sic extin-

yart

&átyrannide, & attritis rebellibus priftinami

:

authoritatem Rex Angliz Carolus ll. recepit.

j

Sed, càm in gratiam Catholicorum libertatis

confcientix Decretum edidiffet, id ut refcin-

deret, & cum Batavis pacem iniret , fubtracto

1

(

omni militari fub(idio Heterodoxi effecerunt.

i

!

"

Atque ut Catholicos Regi iovifos redderent ,

»

R

P

?

Jefui-

262

RES-GESTJE

Jefuitas & alios in Anglia Catholicos anno

n

1678. confpirationis in Kegem totumque Reg-

j

num factz accufarunt.

Hujus calumniz Ar-

ike

chite&tus pracipuus fuit Scbaffburius Anglize

10f

Cancellarius , & Catholicorum infenfiffimus.

j

hoftis,

Quam telam ut pertexeret, falíos te-

od

ts cof

ftes conferipit & fübornavit : quos interne-

quiffimus ille TZzzs Oa£&s , à Calviniftis ad Ca-

n

tholícos , & à Catholicis transfuga ad Calvini-

gaungi

ftas. Itaque in Catholicos, etíi innocentiffi-

iif

mos , diré Cevitum eft anno 1679. At patuit

jnpmi

tamen pauló poft confpirationis illius non Ca-

ïgvin'.

tholicos, fed hereticos Authores fuiffe. Nam

'3 omi

anno 1682. prodiit, perfidum illum Schaftbu-

yritst

rium machinatum effe necem tam Regi, quàm

PT

Regis Fratri, Duci Eboracenfi, Unde & fein

ï:ïïgiannn

Hollandiam przcipiti fugà fübduxit.

Con-

d 1

hum

fpirationem ita diflolutam Angli hzretici reno-

váruntanno fequenti: conftitutá Regis & Du-

hia

w

cis Eboracenfis nece in illum diem, quo ad an-

ag

nuam pugnam Taurorum decimo Kalerdas

Yi

Julii haberi folitam , erantcomparituri, Con-

ï':gï:änur

ceptum facinus detexit unus ram execrandi

Jv

propofiti poenitentià duCtus. Hinc plures in-

f«tg

|

tercepti, capiteautexilio mulétati funt. Rex

m

pauló poft moriturus , Catholicam Religio-

1dren

nem , quam annis jam multis clam coluerat :

?ifïllrh

profeffus eft palam , & ab bzre(i abfolutus, fa-

Vr

cróque viatico refe&us à P. Joanne Hudlefton

EY

Monacho Benedictino Anclo.

Obiit autem

"NI

Canorusll. anno r68«. die 6. Februarii.

Eo-

31

dem , quo obifc die, JacoBus EboraceníisDux,

"*FTEA 1

ejus

SJECUOLT XVIL

263

lN

»

ejus Frater , ab univerfis Regni Proceribus fin-

ls

gulisque Ordinibus Rex Angliz filutatus eft,

p r

etíi fe Catholicum publicé profiteretur. At,

1

äng

l

cum oppreffis hacusque Catholicis priftinam

Etris

libertatem concederet, primüm Edimburgiin

T

t

Scotia anno 1586.tumin Anglia periculofi mo-

T

tus contra Catholicos excitati funt : quos ta-

n

men Rex per datos carceri Epifcopos hereticos

T

Isf

utcunquerepreffit. — Jacobo ll. Regian. 1688.

die 20. natus e(t Filius , quem pariter 74co-

i

bi nomine & JZ//[/ Principis titulo voluitin-

"

figniri.

Hujus Principis nativitas uti Catho-

T

licis omnibus ingenrem lxtitiam , fic Anglis

Mu

hzreticis magnam invidiamtulit. Metuebant

J Q

enim ne à Patre & Filio Catholico Catholica

I R

Religio non folüm in Anglia , fed & in Scotia &

Q

Hibernia reílitueretur.

Unde Gwefelmum

At

Principem Arau(icanum Batavorum clafle ve.

g

&um im Angliam evocárunt, contra JacoBuM,

W

à quo Religionem Legésque Regni peflumdari

) K

caufabantur. Vix anno 1688. menle OGtobris

"m

Arauficanus ibi advenit , cüm factain Regem

j

confpiratio apertis lammis erupit adeó , ut op-

l

T

n

timo Regi prater fugam reftarecnihil. Fugit

li

igitur in Galliam , ubianno 1696. menfe Janua-

n

rio, advenit, Regefic elapfo Gu/Ze/zzus Prin-

i Lj'[fil?

ceps Arauficanus , ejusdem JAconr , nunc exu-

lis, Gener ( nupferat enim ejus Filiz Mariz )

Regnum Angliz, Scotize & Hiberniz invafit,

di&tusque eft Rex GurZelmus IIT.. Obitt autem

Et eodem adhuc

anno 1702. die 19. Martii.

die Angli

MV I

eo!

nam fecére 4Mzzam , ]ACos! ex-

R 4

pul

264.

RES GESTJE

pulfi Filiam , Georgz/ Principis Danize Conjue

"I

em acatholicam. Hecregnare & vivere de--

j

fift anno 1714. die 12. Auguíli. Ei defunctae

pur

l

Lc[i [

fübftituerunt Principem planée£traneum, tan-

tüm ut Catholicos eliminarent, Georgium Ele-

40l

j e

Corem Hanoveranum : qui anno hoc 1727.

tranfiturus ex Anglia ad fuos Hanoveranos de-

dXOCA

fecitin via, 21. Juniiconfectus cholicá, Ofna-

Ti

scal

bruggi. Debetur omninó Regnum Angliz JA-

coBolll. JAconi ll. exulis & anno 1701. die16,

Db

s

Septembris in Galliapié defun&iFilio , qui Ro-

mz nunc vivit exul & Pontificiis fümptibus

,,;ngüml

s G

fuftentatur. Rex verépius : cui, ut fua refti«

tuantur Regna, pii ac boni omnesuti precans

i

aihilz

tur , itamagnis ld nunc defideriis expectant.

VIL.. Anno 1686. AmadeusSabaudiz Dux,

atj

hzreticos (uà etiam ditione exegit , qui in ali-

gj

quot fübalpinis vallibus nidificaverant. At per-

nhu o

vicaces homines in defperationem acti confu-

h

gerunt ad loca falebrofa & afpera , ubife fecu-

30

rosforeexiftimabant : Viros veró religiofos ,

I

m

qui ad eos fideimbuendos mittebantur, peffi-

i

mée habebant.

Quo factum, ut copias mitte-

& hh

ret Sabaudiz Dux , ad eos penitüs delendos,

ial

Intervenerunt tamen Oratores Helveti , Ti-

w" $

gurini & Beraenfes , qui gratiam impetrárunt ,

MO

eà conditione, ut quamprimüm finibus Sabau.

tT

diz exeffent perduelles.

Cüm veró hbzretici

;!f.;amer

nollent , inftaurato bello illos expulit armo-

Tintm

rum Vis.

i

VIII. In Polonia quoque & Tranfylvania

tibyf

ingentes motus fecerunt hxretici. Ac primó

mim'alit,

quidem

SIECULI XVI.

&6y

n

quidem in Sigifmundum Polonie Regem ita

TR

oTU

eonípiràrantimprobi, ut eum omnino vellent

ia

exautoratum , ni(i quibusdam articulis fübfcri-

Al

beret.

AtRexanno :1606.ineosirruitarmat&

ls

manu, ac perduelles fugavit. Quos tamen ,

cüm eos benigaé tractáffet , ad officium fuum

M

M

l

revocavit, Tranfylvaniam Mofes Ciculus A-

2l

üh

tianus , copiis "Turcicis inftructus occupavit.

ir?;z'[;.

vicit autem hunc Georgius Bafta , qui ditionem

(

illamCzfaris nomine adminiftrabat anno 1603.

) qæ"'-

Inde Stephanus Boftkaius Hungarus , Cogna-

finjh

tus Sigifmundi Battorii ; Zvvinglianus aut Cal-

d

D

vinifta , Gabrielem Betlehemum ex clade Mo-

Ua

faicà fuperftitem (ibi adjunxit , ut conjunctis

(u,

armis Eaftze & Ceefareanis obfifterent, Quare

itDut,

anno 1604. profcriptus licétà Cefare, magná

d

tamen hujus Regionis partem occupavit,quam

A

fperabatfüo quoquetempore Betlehemus. Et

d

veró Boftkaius ope Turcarum, celebratis Co-

bb

mitiis, dictus eft Tranfylvanie Princeps. Re-

'eligic:'y

gem quoque eum dixit Ottomannus mifsà co-

us

roná, quz ferebatur fuiffe Ladislai Hungarix

jntt

Regis. Huic mortuo Succefforem elegerunc

ddei

Tranfylvani Sigismundum Ragotzium Calvi:

nl

nianum.

Sed ceffit hic dominium Gabrie-

x

liBattorio. Qui Gabriel negle&o Cerfare can-

fugitad Turcas: &,licétpié & Catholicà edu-

catus , tamen defecit ad here(in Calvinianam.

Calvinianum Calvinianus profligavit Betlehem

Gabor. Hicad exemplum (ui Antecefforis pa-

J

riter adheefit Turcis : quorum auxilio Hunga-

:

]

tiam invalit , & fibi diadema impofuit , quod

Pcfioni

qu

266

KES GEST/E

A

Poffonii, vuleó Presburgi invenit. In Cathos

licos & homines Deo facros diré fievitt , cüm

p

i

fit crudelitas certus character hereticorum.

XEtquanquam anno :624. cumImperatoreFer-

ufic

1culta*

dinando pacem inifffet , tamen anno 1626. quo

Ü

il

in Germania contra Cefarem nova confpiratio

prodiit, huicíuos Turcos permifcuit, vir nul-

yn m

ninil

lius apud homines , nullius fidei apud Deum.

Huic con(ilia fua atq; vires conjunxerat Mans-

Jacan

font

t

feldius : qui à W/alleníteinio czfüs, conti«

s

nuó per Germaniam populabundus ad Gabo«

remin Tranfylvaniam venit, cuilatronum füo«

Trn

ytat

rum reliquias commifit.

IX. Anno 1609. Fides Catholicain Perfi-

quo r

dem translata fuit, adnitente Rege Abaffio,

;amhws

er literas

Tl

vulgó 5Scba ;4bas , qui id Pontifici

fignificavit. Debebaturautem hic

:

ructus po-

dn, t

!

m u

tilfimüm Goenfi Archi- Epifcopo Alexio Mena«

fio Augufliniano, cum Ordinis ejusdem Viris

x

)

egrc:giiä , quibus & fe Carmelice Difcalceati

LA

j

[

u

l

conjunxére , à Regetam bene habiti, ut Pon-

imiti

tifex huicgratias habendas effejudicarer. An-

hi

no 1685$. Nonas Martii Ludovicus X!V. Rex

sb

Gallie Regem Siazez/eyi, in extremis India-

'fugï,l (

rum finibus pofitum, infigni Legatione hono-

f-Hufpzr

ravit, eoquódintellexiffet, eumin Relieionem

cmapc

Catholicam bene affe&tum , sacerdotibus , ad

D

ferendam ibi veritatem Evangelicam miffis,

ftnin]

favere.

t

Orator , quisx.. Kal. O&obris Sia-

1

Tum pervenit , perhonorificé exceptus fuit.

M

t

l

Et quanquam nomine R eois Ludovici pluribus

agens, ut Ethnicum Principem ad facra Ko-

-*;&öc

imana

SZXCULI X vi.

a6y

UT

manz addüceret , idtunc temporis minimé&

coníecutus fuerit aperte , illud tamen evicit ,

T.

ut Catholicis, quiintoto Regno feu viverent,

f

Ícu fidem przdicarent , quies fecura , & libera

V

l

r

facultas ficrorum fuorum maneret : juvante

i

i

)

ml

adid plurimàm Conftantino Falconio Grzco ,

ii

pl

qui intimo Regis favore & przcipuá rerum ad-

i,

miniftratione in Aula Siamenfigaudebat. Poft-.

Ts

hzcanno 1688. x. Kal Januarii Innocentio XI.

l

l

J

A

Fontifici fe cum epiftolis & muneribus à Sia-

TA

menfi Rege miffi Oratores Gentiles ftiterunt,

TOil

qui Principis Ethnici nontine ei amplitudinis &

fanctitatis famam gratulati fünt. His officio

"ib

mutuo Innocentius refpondit , Regi viciffim

Af

gratulatus potentiz amplitudinem, fed maxi-

t n

mé erga Chriítianam fidem inclinatum affe-

TTX

Gum, quem in dies majorem , imó etiaminte-

o

H

gr« ad eandem converfionis & coclo gratiam

"

precatus eít,

Mi

X. Japoniaanno r614. copiofaMartyrum

M

fanguine irrigata eft.. Profudit illum Cu£o ab

PUl

Anglis& Bitavis ad idincitatus , hi enim Prin«

P

T

cipi alioquin ex natura fevo& erudcli perfua-

I

ferunt , Chriftianos Japonas ideo Relizione

jungi Hifpanis ac Lufitanis , ut iis aditum in ja-

poniam aperirent , eósque Regni fui Dominos

|

conftituerent.

Id autem confingebant , ut iis

adirum in has Infulas ad mercimonia interclu-

derent , fibi veró illas aperirent. Sed & anno

1622. gloriofi Martyresipfi páfíi fünt Petrus de

Suniga Auguflinianus. CarolusSpinola Genu-

enfis , & Sebaftianus Quimara, primus ? Japo-

»

nibus

268

RES GESTJ£^

t

nibus Sacérdos , ambo Societatis JF$w. At

praterea multi nobiles lentis ignibus cremati

yit

jj

ipsíique adeó infantes dati füntlanienz. Deni-

que aditus omnis nonífolàm Sacerdotibus , fed.

/ RMZ«'

EU

etiam Catholicis czteris ita interclufus eft, ut ,

mw&

ni(i calcato crucis figno negatáque fide, nemo

amplius valeatinillasInfülas penetrare : unde

RU

sRtOTOT

Religionis Catholiceinam

nibus, Finis.

plitfimis illis Regiof'

Mürk

XI. Japonie proximum , & Oceano Ori-

drnoyps

emnes

entali contiguum eft Cbizez/e , velàt alii , $7-

zenfe , imperium, cccli temperie, foli fertilita-

at

te, & rerum omnium ubertate, cateris Afice

jtd

glb

Regnis, etíi preftantiffimis & ampliffimis, me«

ritó tamen preferendum. — Habet illud à Sep-

pj

j&üh

tentrione , ad arcendas Tartarorum irruptio-

nes, trecentoruüm milliariorum murum, tur-

f

d

ribus trecéntis & aliis munitionibus magnific&

inftructum.

Nihilominus, cüm anno 1650;

i

Taminoritn , qui illic imperaverant , lineá de-

tin

gb

feciflet Tzumtezs, magnus Tartariee Chamus

penetravit, & vaftiffimum hoc Imperium oc-

viliní

d

cupavit. Mortuus reliquit Filium Chzmebiums

AU

n

eui bello poft feptem annos confe&to fuum ibi

.....

ucyla

w

dominium ftabilivit. Abiftautemé vivisanno

TAU CY

t 662. cui fucceffit Filius Kzzz - b vel Kzp - hi ,

n

In horum Imperatorum, maximé veró poftre.

ag

mi, animos, per Mathematicas & alias fcien-

"Mm

tias, quarum Gens hzc avidiffima eft , Miffio-

Culnsn

narii Societatis [zsu fefe feliciter infinuárunt.

lml

Hincjamanno 165 2. Romam venit Legatio ex

äühm

$inis , quam obift Martinus Martinius ex $ocie-

ld

3

tatc

SIECULI XVII.

à69

t

tate Jesu, miffa perSinarum Imperatorem , cu-

"t

jus Mater & Filius primogenitus , di&tus Con-

l Dfm',

ftantinus , cum Principe Eunuchorum , 4cb;/-

^

[

le Pazgá , pridem baptizati fuerant.

Anna

,

"

veró 1688.Imperator poftremó defun&tushoc

A

fingularis affe&tüs fuüimonumentum dedit. Pe-

g

ckini, que prgecipua Imperii Civitas & Impe-

l

W

l

ratorum fedes eft, obierat P. Ferdinandus Ver-

bieft, Soc. Jesu, Regiorum Mathematicorum

a

Princeps. Huic, ut precipuo Imperii Dinaftze

lolemnes exequias celebrari juffit Imperator

í

li

Gentis more: fcilicet comitantibus funus Au-

d

licis, & defcripto regiámanu Defun&i elogio ,

)j p

quod Praconis voce le&um, feretro poftea

li

grandi pompá appehfuüm e(t, His favoribus

Wi«

ufi , & ex iis.plenam predicandi Evangelii li-

NU

bertatem adepti Societatis Jzsu Miffionarii ,

ii

mirum di&u!' quam letum conftruxerint agrá

U

in ImperioSinenfi, ad colligendam uberrimam

ii

meífem pro horreo Domini, quz interris eft

u

Ecclefía Der,

At, venit inimicus homo ,

m

non folàm füperfeminavit zizania, fed eciam

v

meflem ipfam falci jam maturam periculofi(fi-

funi

mz tempeftati fubjecit, Nam certam quotan-

sl

nis cultum exhibentjSinenfes füo Cozfzcio , qui

iï'i

quondamPhilofophus & RegniSinici, quóad

YUH

res morésq; politicos , infticutor fuit.. Cultum

hunc aliitanquam meré politicum & continue

J

gratitudinis monimentü diffimulabant , alii ve-

rb eundem idololatriz accufabant etiá Romz :

quamvis Imperator ipfe Sinenfis , eum meré

Over«

D

-po;icicü declararet, afleveraret. Contr

fia

270

RES GEST E

g

fia diu in utramque partem

agitataeft. Mifit

t

o(hl,ir

denique Clemens XI. Pontifex Dominum de

,,)Imiän

Türnon , Patriarcham, Sedis Apoftolice Lega-

E

tum , ac poftea Cardinalem, in Chinam. Sed

Ant

is, cüm ibi ageret ac forté vehementiüs urge-

hn li

rxet, quod Imperatori difplicebat, die 17. Se-

dfyem

rembris, anni 1706. juffus eft exeffe Imperio.

g hïhm

Obiit igitur Meaciinexilio. Deinde etiam Do-

n EX )

minus AMaigrot , Epifcopus Cononen(fis, cum

,l

Ífuis Mifionariis Imperatori minus gratis , pe-

PU

dem referre paritercoactuseft, Metuendum

tunc erat , ne & alios hoc fulmen tangeret,

g

dafon

ficque expulfis omnihus , pulcherrimus ager

tot annis tótque laboribus excultus , uno ve-

gj

n

Jutiictuinteriret, Stetittamen hic tempeftas.

2 Dni

Sedgraviorpofteaillam procella excepit. Nam

PU

qui Imperatori mortuoFilius fucceffit, in mul-

DOX

tó diriora, (tatim ab Imperii fui initio , fron-

temcorrugavit, - Quare, utis, in cujusmanu

st

DAT

funt corda Regum , mala avertat , orandum

&

eft. Plurade hacrenonattingimus hic, quia

TU

diuagirara, & multisfcriptis per mündumfpar-

fa, novi(Iimis histemporibus innotuit fatis,

t urqid

XII. Ad fidem Catholicam converfiones

tlgs )

(s

Perfonarum Principum permultas quidem hoc

Szculonumeramus: At,duastantüm, quia

tb

fitrum

magis celebres , hocloco memorandas effe pu«

teye

tamus. Primaeft Chrifting inSuecia Reginz.

Fuithzc Guflavi AdolphipoftremaFilia. Co-

"ovd

ronam fufcepit arno 16£0. menfeO&obri.De-

W

?

f)l

ftinabatur eiSponfus Carolus Guftavus Palati-

uT

nus. Sedmaluitillavivere celebs. . Coronara

Z

Upfaf

SJEC ULT XVIL.

27f

: Mi

Vpfaliz depofüit anno 1654. jásque Regni om-

"n

netranftulitin Carolum Guftavum:

Inde ve-

r

nit Holmiam , Hamburgum ;5 Bruxellas, ubi

t ld

magnificé fufcepta eft ab Archi. Duce Leopol-

If

do

ä

Atque hlc Lutherum ejuravit clam , Ca-

d*('*;.

tholicam fidem profeffa eft, operá foannis Ba-

ib

ptifte Guemes Dominicani , qui in Suecia diffi-

tiz).

mulato babitu ab epiftolis & à Secretis fuit Re-

il

gin&. Ex Belgio afcendit Augultam Vindeli-

corum, inde Oenipontum . ubi Lucas Hol-

t

m

fteinius Vir eruditiffimus einomine Pontificis

occurrit : Ipfa veró profeffionem fidei denuó

Qp

UT

edidit ex Formula Concilii Tridentini.

Hinc

n

perrexit Lauretum ; ubi Bestiffimz Virgini fce-

p

ptrum & coronam füam religiofiffimé confe-

ia

cravit. Denique Romamingrefla eft perpor-

i

tam Flaminiam anno 165 . 10. Kal. fanuarii;

Ubi anno 1656. ab Alexandro Vll. Pontifice

"n

T

fàcro Gonfirmationis oleo delibutaeft. Anno

X660. revocatainSueciam , ut Comitils inter-

n

m

effet, t5. Kal. Septembr:Hamburgum venit.

Sed à Suecis invitata, ut Catholicam ejuraret

Qul

jl

fidem, nequidemintereffe voluit Orationi fu-

mebri Regis. Anno 1666. eó rurfum abift, Hol-

ancr-kæ

miz Comitiis Regni pro Caroli Regisinaugu-

d

und

xatione habendis adfatura ; atque in iis fimul

h?

refervatorum fibi, in abdicatione Regni, ju-

'

rium vindex extitura, ne cujusvis mutationis

a

I

pratextu vellicarentur.

Rebus ex animi fen-

Ibi anno

tentià compofitis , rediit Romam.

1689. xiv. Kal. Maii, cüm eflet annorum 63.

j

ebit, üt vixit, heroicis virtusibus infignis,

i

ln

RES CGEST/E

272

.»,

itit

D

«

Inejüs piétatis & generofz abdicatiónis apud

D

4

J

j

tj

jl

;

Pofteros commendationem , voluit illam In«

m )

nocentius XIl. inS, Petri Vaticani auguftiffim&

:

lN

Bafilic fepeliri, in qua preter Ponufices nul»

j)ffque'

lus tumulatur : folis duabus Virginibus con-

ceffo privilegio : quarum una Mathildis neg-

j Cïqu

jsite

num , Chriftina hxc altera Reginam Eccle(iz

donavit.

Erat autem Mathildis Filia Bonifa.

jl

g n

cii Marchionis Thufcige , & Soror Imperatoris

Henrici ll. multarum Provinciarum hzres ;

aT

g

quas illa omnes füb Gregorio VIl, Pontifice

Ecclefiz donavit , füb titulo patrimonii S. Pc-

jrcnpu

qium

tri.

Obift Mathildis anno 1115. Virilis ani-

mi foemina, quz cum Matre fua Beatrice

o n

jpmtt

primó, tum veró poft illius mortem fe folam

ro tuenda , contra Íchifmaticos Imperatores

gun

Pontificià Sede, totam impendit, ac tandem

sim d

eidem omnia, quz habuit donavit.

Altera

jnn

ial

converfio eft Sereniffimi Electoris Saxoniz, &

Potentiffimi Polonorum Regis FRiDgRICI Au-

d

cusri. Poft mortem JoaNwis Sosirski Polo-

z5 Q

nig Regis, anno 1696. de negno contende-

ff

bant Francifcus Lüdovicus Borbonius Con-

zim

tius Princeps Gallus , & FuiprRIcus Aucusrus

Ti N

Saxonice Ele&or. ltimus, poftquam factus

at

fuit Catholicus , coronam & fceptrum tulit.

Id minimé ferens Carolus Xll. SuecorumRex ,

MYTA

Hi:t.

anno 1703, die 29. Julii, primó conflictu exer-

tlibun

citum AucusrI penitus delevit , fimülque ope-

:

[

tnli

ram dedit , ut Dynafte Palatini die r 2. Julii aa-

ln

j

nit704. in Regem Polonie eligerent. $£2 -

Ts

|

laum Leczncki Pofnanie Palatinum. Contra

L

bunc

SECULIÍ XVII.

873

"P

hunc ftetit quidem pro jure füo Aucusrus cum

N

Mofcovvitis fibi foederatis : fed cefüs denuà

"

anno 170$. die 24. Septembris renunciare Reg-

nu]l

no , illüdque cedere Stanislao coa&tus fuit.

i

n

(

Anno fequenti 1709. die8. Julii, cüm Mofco-

witas perfequeretur , ad oppidum Pz/z2ma,

A

.

CarolusSuecorum Rex eandem Martis aleam

li

1

l

j

u

(übift, ita , ut cefisomnibus, vix evaferit cum

f]m;if'ä;ij

aucis : tandem per vias afperas & invias de-

J

l

apíus in Turcicee ditionis oppidum , Bezder ,

Il hs

latitavitibiannos omninotres & ultra. Siclo-

ii )

cus & tempus conceffum eft Famsgco Aucu-

Tib

sro, Regnum recuperandi, Recuperavit: &,

t

mortuo nunc Caxolo Suecorum Re

e

; illud

j

m ln

adhuctenetinpace. Gaudet idcirco Ecclefia :

Wspu

gaudeat etiam nobilis Saxonia ! quód, quem-

ao

admodum ejus Ele&or primus fuit, qui pee

.

Lutherum fedu&us, à veritate defecit , ita

ao

ejusdem Ele&or primus fuerit , qui redierit ad

u

Catholicam veritatem, . Hunc, uttam (übdi-

usub

tiomnes, quàm plures OrbisEuropsi Magna-

T

tes fequantur, optamus, maguis , ubi idfa-

v U

&um fuerit , plaufibus gratulaturi.

]

. XIIL. Nunc ad Bzrefes, quze

hst

ultimo hoc

;quamh(ïü

Seculo Ecclefiam vexárunt, defcendimus. Pri-

n*

maelt Ouietiflarum : quoeà Michaele de Mo-

qui

linos conflata & diffeminata eft. Fuit illenas

yiur

tione Hifpanus Aragonenfis,, Do&toris & Sa-

jl

cerdotis di

nitateinfignis, Hypocrita & vir«

[

j

