filio & decreto , füb gravibus poenis edixit , ut,

quotquot Ecclefiafticos Ordines abillo , autil-

is, quos Formofus Epifcopos confecraverat ,

-

füfcepifent , f& denuó ordinandos prefenta-

s

rent, At, JoannesIX. deindehzc, quz Ste-

( I

phanus peífimé egerat , reprobavit, & Formo-

yim

fimemoriam honorificé reftituit in Synodo Ra-

vennatenfi. . Stephanusautem Divinz ultioni

pocnas acerbas dedit , anno 900. captus, in car-

1

K

cerem abjectus, ibidémque jugulatus. Ca-

J

!

terüm hi errores Stephani non do&trinz, fed

|

mali exempli, non fidei , fed fa&i fuerunt, uti

()

l

id Bellarminus Z/j.

h

ribus oftendit.

4. de Rom. Pontif.c. 12. pl.u-

n[n

l

II. Stephano füccedebant Romanus, Theo-

dorus ll. Joannes IX. Benedi&us IV. Leo V,

L

Et füb his ( quia, et(i non diu, omnes tamen

cum laude prefuerunt) Ecclefía quodammodo

/

I

refpiravit. At Leonem V. poft quadraginta

dies Chriftophorus , Chriftophorum Sergius

(llla

jit

ll. anno 908. Sede ejecit, & Monachum fecit,

J

.

Atq; hic nefarius illeSergius eft, qui , uti fapra

f

di&um, ab Adalberto Marchione Tufciz, &

Maro-

i

H£

RE$ GES'TUE

Marozia , etíimultorum fcelerum reüs , & ànàs

hrüh

M ]i

themate percuifus , itaper vim exaltatus fuitin

yn

fümmum Ecclefie probrum ac detrimentum,

Euit Marozia, ex Theodora Ordinis Pacriti

g

p

muliere Romanà , admodüm fpeciofaà & aítuta;

jj)

Per illicitos amores hec Theodora Adalber-

[

tum Tulciz Marchionem captivavit, & ex eo

FO

um

duas Filias peperit, Maroziam & Theodorum.

Mirum di&u, quàm factafueritinfolens ex hoc

di

m

artü,. Ubideinde Caftellum S; Àngeli ab A-.

NT

dalberto (ibi dono dàtüm habuit; fe àct Rom

Dominaingeffit; — |INec his contenta, idipfum.

lsl

Af

]

Dominium in füa$ etiaim Filiás , Theodoram &

Maroziam derivare contendit. . Hincillas adil-

Vr

licitos arnorés , tàm Marchionibus Tufcis ;

|

U.

MA

"n

quàm Pontificiz Sedis illegitimis Poffefloribus

offerebat, Ex quó Pontifices legitimi ad nu-

]

tum peffimz hujusmulieris deponebaütur , &

!'u;gäm

eotürm loco impuriffimi Ganeones fübíLitue:

at

bantu&. .Sic Joannem X. ariafium fuum hze

n

j

pnul

'Theodorà , quado Romam füg tyrannidi fub-

jecerat, ut ejus arnore potitetur, ex Raver-

s

natenfi Archi - Epifcopatu in Romatam Sedem

dj

potenti fuà faCtionetranílulitanno 912. Sed,

m

qui perinfamem Theodoram Pontificatum ini-

(

erat, per Maroziam ejusfiliam & Maroziz ma-

a

ritum Guidonem; Marchioném Tufciz, carcé-

uf

riinclufas periit.. Inde, poft Leonem Vl. &

1

Scephanum VIII. ab eadem Marozia & ejus ma-

il

rito Guidone in Sedem Apoftolicam intrufus

[

Ati

fuit Joannes XI. Sergii infamiffimi illius Paps

Wl, exhac eadem.MarozianothusFilius. Poft ij

Agapi-

SSVECULI" X.

113

T

Agapiti ll. laudabilis Papz exitum, Romanam

islütk

Sedem invafit Octavianus Albericiilli

1ftün,

us, quem

Marozia ex Adalberto Tuftize Marc

hione ge.

ilaii

"

j

nuerat, Filius: petulans Juvenis, qui vix an-

lilläl

num ztatis decimum octavum egit ,

quando

:

M.

Romanum Pontificatum adiít :

A

Aflumpto fibi

nomine. foannis Xll. ob memoriam Patrui (ui

MA

Joannis XI.

v

d.

l

IH. Nihilominus Ecclefia Dei hactantä in

ii

tempeítate, non modó non concidit, fed

k&iïpg

& novas vires acquifivit.

Nam in Dania fi-

i

desreftituta : In Hifpania , anno 9ojf. virtute

ii

AdelfonfiGaleciz Regis resChriffiana magno-

dul

pere au&ta fuit, quia ingentem Maurorum ex-

Ti j

ercitum fudit, ipforimque Ducem Alcainam

Á

)

occidit.

Sarmatz etiam , Sclavorum Gens ,

jal

W

qui nunc Poloni dicuntur , anno 965.abidolo«

il

rumcultu ad Chrifti idem converfi fünt.

Etfi

jl

enim Chrifti Evangelium jam olim ad Sarmatas

i.

penetráffe Tertullianus fcribat , redierant ta»

sb

men ad priftinam idololatriam.

Hoc veró $z

VU

culo Gentis illius Dux Mejfon in matrimonium

n SWJ

fibi junxit Dabravam , feu Dobberam Boleslai

1;. 5(*?1

primi Bohemorum Ducis Filiam eálege, utfie-

MW

ret Chriftianus : quod feliciter praftitit ;idém-

q

que à fübditis ut fieret , curavit.

Miffis etiam

y

.ad Joannem XIII. Oratoribus , id obtinuit, ut

jil

in eam Regionem mitterecur Legatus àlatere,

g

Negiduas, Epifcopus Tufculanus , qui omnià

,l

perfecté ftabilivit, diversósque erexit Epifco-

um

patus. . Normanni quoque, qui latrociniis &

o

excurfionibus omnem Europaminfeftaverant.,

3ap'l- l

a

"

RES GEST/E

adpoftremum cum fuo Duce Rullone füfcepto

u

baptifino pacem cum Religione Chriftiana co-

fd

lere inceperunt.

tgdan

IV. Sed & multorum Secularium Princi«

u

pum przcipug fanctitatis hoc Sculum ferax

?Msh

fuit : inter quos S. Henricus Imperator , S. E-

ii

duardus Rex Anglie , S. Heraldus Rex Danis,

Jrte

& S. Stephanus Rex Hungariz,

r

V. Interim , càm, üt füpra vidimus , Ro«

ylii

mani Imperatores ex Caroli Magni profàpia in

T

Occidente defeciffent , feries Imperatorum ad

fsf

alios deductaeft, Ac primus quidem; ab At»

djgn

nulfo , Imperator fübrogatus füit Franconie

[

Dux Conradus.

Hic, cüm annis feptem reg-

ia

náffet , primoribus mandavit., ut aliumfibi Suc-

t

cefforem non eligerent , quam Henricum , Ot«

u

tonis DucisSaxonic Filium , quiex W/edekin-

ul

di Saxonum Regis vel Ducis, quem Carolus

Di

Magnus acie füperatum ad Chriftianam fidem

"k

perduxerat , ftirpe ortum ducebat.

Itaque

d

Henricus, ab aucupii ftudio, Auceps dictus,

!

w

&nno 919. regnum iniit, multis deinde victo-

At

tiis clarus, quas de Hunnis, Germaniam va-

lii

ftantibus , reportavit.

Huic defuncto füccef-

ii

fit Filius Otho, regriavitque annis triginta &

n

feptem, re & nomine magnus : nam Slavos fi-

LO

xe Bohemos perdomuit, Belgas & Lotharin-

tity

gos praliis attrivit, Ludovicum FPrancorum

i

Occidentalium Regem victum in fugam egit,

€áque victorià Lotheringam fuz poteftati fub-

Mi

L

$ecit. Profe&us deindein Italiamaccitu Adel-

b

t

hakdn » qui Rudolphi Burgundis Regis Filia;

!

SECULI X

"rrg

Á

!

ln

0

& Lothárii Filii Hugonis in Italia Regis uxor

fuit, eam à Berengario in extremas angufítias

ints

reda&tam liberavit , fibíquein conjugem focia-

Vit, & Berengarium à fe vidtum abduxic capti-

i fry

WL

vüm , Imperiique infignia à Joanne XIl. Pontiz

M

fice, ànno 962, recépit, Ttalos denuó rébel-

lantes cüim Adalbetto Berengarii Filio fudit,

tüji

ultériósq; progreffus in Calabriam & Apuliam

bellüm movit, & Gr&cos inde ejecit. Morz

v

ia

tuus déniqué ahho 973, Huic Otho Il eju$

?h

Filius fücceffit , ejusdem quidemnomints , fed

nl

difparisfottung, Namanono 985. contta Grie:

Jtnto

cosSàtacenorum auxilio Apuliam & Calabri&

repetentes infeliciffimé dimicavit : cefisadimz

(j

1l Ot')

ternecioném copiis fugh e

gre dilapfus , 'ROmæ

NU

€x moeróré obiit , anino $8

Ij,.

Co

VI. Ceterümhu

jus Pater , Otho, à Joaa-

he XIl. Pontifice co

nfót

ronam quidem Imperiá-

dut

em , üt fupra memoratuim , aécéperat ; fed

.

J

vix Romá digreffuüs Füerat, emidem Pontifex

Joannes X1l. Adelbertüm,, Berengarii Filium;

pl

omam àdvocavit. Hanc ob rem coactus eft

n

y

Otho cim exercitu contta utrumque redirein

Italiam. Rediit, & fugato utroque Conven-

lgmll i

tumEpilcoporum Romzd celebravit : quó-eiz

T

lÜ

j

tátus Joannes loco vadimonii adversüs ornnes,

j

,

qui convenerant , deeretum excorimunicatio-

his transmifit.

Illi nihilominus crímina Joanri

1

bjé&a

jlib

Pontifi

jüdieiario proceffü difeutiunt, &ipfum

]A(H

catu abdicánt , Leonémque ejus locó

!

Iha,

Tufheiunt, anno 96;. AtLeohic VIIl. in eoz

Vem conventu , prefente & aeeeptante Impe-

V

P

ratore

3316

RES GESTXE

ratore , decretum edidit, à Gratiano relatum,

| 30,'.*"1

c. in Synodo , difl. 6 3. quo deferebatur plena

r

]',,nqü(

authoritas Othoni , ejusque in Italie Regno

Succefforibus , eligendiac nominandi deinceps

ynt

[X.l

fümmum Pontificem : quamcunque vero ele-

j

&ionem Pontificis à Clero Populóque , contra

j.d

voluntatem Imperatoris , fa&tam pronunciavit

irritam, & ficeligentes excomunicavit. San-

Pon

"

v

doln

|

xit preterea , cujuscunque alterius Epifcopi E-

wid

le&ionem & Ordinationem habendam efle in-

validam, .nifi fieret ex confenfü Imperatoris,

iiidis

)d

cuijus confensüs attribuit & invefticurg. . Dici

foniti

non poteft, quantos motus excitaverit hoc de-

cretum.

guinis,l

VII. JoannesXIl. foluto illo conventu, &

jl

m

Othone digiefío, Romam eximprovisó redit,

novámque Synodum cogit , quà prioris A&ta &

;L(*ä()ïh

fu.

pecreta omnia abrogantur. Leo VIll. depo-

nitur , & ex Urbe profugus ad Othonem fece-

AU

n

dit. Joannes fic reftitucus fuppliciis fevit in ad-

verlarios, quoscunque apprehendere poteft :

t

QOT

ubi Joannem Cardinalem Diaconum linguz,

narium, duorümg; digitorum abfciffione mul-

J

At

€tat.

Horumaccepto nuncio Imperator con-

E

&v

tinuó Romamadvolat, — Verüm fub his Joan-

nes decubuit, & obiit, anno 964. in cujus lo-

Qii

yumh

cum Clerus & Popolus Romanus fübrogarunt

Benedictum VIII.

P

I

or -Ro.mani

At

VIII. Superveniens Imperat

obfidione premit : quà expugnatá alterum

m

[

conyentum cogit 5 cujus decreto Benedictus

atur,Leo

hn

dcponitgr, & omnibus facris exautor.

autém

[

SJECULI X

!

liur

autem in folio Apoftolico conftituitür.

His

rples

pera&tis Otho I. Imperacor redit in Saxoniam,

Eu

fecürnque abdacit captivum Benedictum , qui

6t

& ibiin exilio mortuus eft,

&

de

IX. Othonil. feu Magno , ejusfilius Otho

jttta,

l.

Huic , pariter filius, Otholll. fücceffit.

Va

Hic;, cüm nec filium háberet , necfe habitarum

U

Íperaret, certümque przvideret , vacuo reli-

ii

&o Imperiifolio univerfam Germaniam civili«

IM:'[H

bus bellis , & diverforum Principum ftudiis ac

at

diflidiis lacerandam , neceffarium duxit , tanti

x

momenti negotium ad Principum Germaniz

tde

Comitia referri.

Et, cüm tanto effent & fan-

guinis, & patrie , & animorum nexu conjun-

UM

&iPontifex , tuncGregorius V. &Imp. ( Ger-

Wdï[a,

manus enim erat Gregorius V. & confangui-

atl

neus Othonis ) credi poteft, nonaliunde, quàm

| d

ex utriusque coníenfu anno 996. dimanáffe de-

nit

cretum , quo futurus Germanorum Imperator

dul

per Comitia Germanorum Principum eligere-

tur, ac deinde à fummo Pontifice approbatus

;potcü:

coronaretur.,

]inglläw

Quod quidem jus primüm ad

y

omnes Principes Germanos pertinebat; dein-

yu

ceps veróad folos feptem EleCtores reftrictum

fuitin Concilio Lugdunen(i fub Innocentio! V.

j

,

9

us!fh

)

Qui id controvertere volunt , .

;videant .Baro-:

nium hic.

*

'agzmnl

X. InHifpaniis Arabica perfecutio multos

yham

ante hac Martyres fecerat : inter quos Euge-

itfrum'

nia & Pelagius paffi funt Cordubz füb Rege

jdus

Habdarthagmam , qui fibi titulum Z4zomira-

(

[ )Le

m'/imr, hoc eft , &

egis credentitim , fumpfe-

|

L

E

H

3

rat.

n

118

RES GEST/E

)

f

rat

Ramirus veró, Rex Legionen(is in-Hi.

Ü

pania , anno 938. infignem de Saracenis viéto-

ul

riam reportavit. C,Qn'fpir.anlrcsSarap&pggum

, j

Reges formidandum ex univerfa Hifpania. &

Africa exercitum produxerunt: centum quin-

j5

quaginta millia peditum , & equitum millia

,ccptll

o j

quinquaginta.

At Chriftiani praemiflis .jeju-

niis & affiduis ad Deum fupplicationibus , Du«

Jl

iRou

Gore Rarmiro , hoftibus occurrunt, commif-

u

j

€óque przlio octoginta Saracenorum millia

cxdunt, Regem Czfar- Auguíte. & Celibe-

gl

yi* , nomine Abenam , captivum abducunt;

l

g

il

Rex veró Cordube & Andalufiz Habdarthag:

mam, vixequi celeritate elapfüs eft. — Caeteri

ii

omnes in fugam difper(i funt,

VideruntChri-

t

i

ftiani, cüm ad pugnam procederent, pravios

fääxi*

fibi Angelos füb formae

quitum , certum p»,:;vge-e

u

fagium.victorix fecuturg.

í

n

,

Xl. Conftantinopoli poft defun&tu

m

» Ste.

[

phanum$edemPatriarchalem tenuit Theopby-

[

la&us, annum agens decimum fextum ; . unde

ul

ei cumprimis datus fuüit Adjutor Tryphon. At,

[

n

anno Chrilti 944. tatis fug 25. ipfe Theophy-

la&us coníecratuseft, Nemo, quàmille, tur-

D

piusvixit. Venales expofuit quofvis Eccle(ia-

TW

QU

ticos Ordines, & Epifcoporum Confecratio-

nes. Infacris & publicis folennitatibus induxig

li

turpes cantilenas., diabolicas (altationes , effu-

n

fosrifüs. fcurrilia fpectaculapro officio tmatus

i,

tino , & facris Hymnis Eccle(iz.

Venationi-

a :

bus & belluationtbus ultra omnem modum de-

ltquc

0 Ut €9;

W

dirus: equorum veró amore itainaniit

ram

SJECULI X5

119

(

!nl

rum füpra duo millia aleret.

AT

Dum feríà quin-

ta majoris hebdomadis facra officia in Pontifi«

1

NULUT.

cali Ecclefia peragebat , & ftabuli Prafectusip-

ii d

I[]

finuncium ferebat , Phorbantem equam pepe-

hh

rifíe, is accepto hoc, quantá potuit celeritate

W

l

inceptam orationem concídit, & in (tabulum

properavit , visóque pullo ad . interruptum

)u

officium rediit. Denique, cüm temeré equi«

o

taret , ad murumillifus fanguinem vomuit ; &

a

biennium morbo.affe&tus in hydropifim incidit,

li

r

qua ultimumilli exitium tulit.. Praeclarum O

lii

rientalis Ecclefizlumen! Sed hi funt fructus ,

fi vel nolentes cogantur , vel minus idonei ad

(utn

Eccle(iaftica promoveantut.

i

XII. Romz, cüm Joannes XIll. Pontifex

n

effet, isanno 968. primam campanam Ecclefiaz

Inye

Lateranenfis , mire magnitudinis molem, de

fuo nomine

foanuem dixit , folenni ritu ei

n

benedicens.

Inde fa&um , ut , quia ejusmo-

I

di campanis imponebatur nomen , ficutinfarie

5 W

tibus facrá aquá elutis fieri (olet , imperita plebs

hi

|

eas baptizatas dixerit. Quod cüm heterodo«

l7

xi rident, non in Ecclefiam, fed in ftolidum

ulhibf'

vulgus füos cachinnos inepriffimé adbiberi fci-

j

ant. Anno infequenti 969. Comes quidam

HW

n

Othonis Magni Imperatoris à Deemone corre-

j

ptus, acfe ipfum dentibus dilacerans ad Joan-

] Ó

nem XIll. perdu&tus eft: cujus collo inje&ta ca-

J

tena , quà vin&us fuerat S. Petrus , & expulfo

jot

malo genio , ftatim fanz menti re(titutus eft.

jl

Atquehinc Rom in facra vincula crevit vene-

j

xatio.

UL

Q j

H.4

120

RES GEST;E

n

.XIll. Sunt, qui poft Joannem XIll. Don-

g

inà

num ll. & Benedidum VI. ponunt Bonifacium

Vll. At hunc Baronius non Pontificem , fed

j

lel

Tyrannum fuiffe oftendit.

Nam legitimé &

unanimi voto electus Benediétus Vl. totum

dhni

jam annum & tres menfes tenuerat Pontificiam

gY

Sedem, cüm Franco Feruzius, Cardinalis Dia-

! n

conus , quàm malus tam ambitiofus ope & ope-

min)

rà Cincii przpotentis Romani, captüm, Ca-

qua

ftello S. Angeliinchufit , ubianno 974. feu fame

(ttO

feualio modo violento obiit.

Inde Apoftoli-

Mona

camSedem invafit Franco , & nomen Bonifa-

j

cii Vll. affumpfit. Geffit (eeain Sede non üt Pa-

hia

ftorem , fed crudelem Tyrannum , menfibus

t qwü

tribus. Id Benedictus, Comes Tufculanus, &

&t

tunc Epifcopus Sütrienfis minimé ferens, vires

li

omnes adhibuit, ut indigná Sede exturbaret.

g

!

Verüm nequitiofüs ille, priusquam efferret pe-

Wt

dem ex Urbe, Vaticanum thefauro füo , & pre-

ïI:l

tiofis ornamentis , expoliavit, sícque locuple-

tatus Conftantinopolim feceffit.

Rediít ta-

S

men, cüm de morte fuiSuccefloris Benedicti

VII. &ImperatorisOthonisH. auditt. Ibicum

'Ill

fuis fautoribus , pecuniá fretus , & ArceS. Àn-

geli , qux tenebatur à fuis, irruit in Joannem

Y

XIV. eundémque vinculis conftrictum, eádem

n

Arce quatuor menfibus detentum , fame ne-

l

12

cat , ejusque cadaver ad Caftri fores omnibus

Jj ii

fpectandum objicit anpo 925. 15. Kal. Sep-

L«rm

temb. Sicduorum Pontificum fanguine cru-

li

entusPetriSedemiterum invadit. Verüm poft

itri

megnfe,s 4. improvisá morte deje&tus , fosten-

LT

tem

$ECULI X.

I2l

1 D

tem fpiritum exhalavit. Cadaverlanceis con-

Ntün

n (CC

foffum & in fterquilinium abje&tum : à quibus-

dam tamen Clericis adhuc fepultum.

ii

fhomm

XIV. Eodem hocSzculo exortus eft Ordo

Cluniacenfis, ex quo veluti alveari copiofa exa«»

Yi

mina Monachorum per Galliam ,Italiam , Ger-

maniam & Hifpaniam fe propagárunt, & pri-

od

m

mumbBenedictinorum fervorem ac fpiritum de-

l il

nuó accenderunt

Praclaro huic inftituto de-

h

It

l

ditexordium Berno , ex potentiffimo Comite

Monachus, deinde Abbas Gigniacenfis , quiin

n

Vl

l

Regione Burgundix & agro Matisconenfi ex

bonis aviz fuze Comitiffe monafteriü exítruxit,

V

in quod multos Monachos reformationis (tu-

TU

diofos collegit, & excoluit. Bernonifücceffit

m

l

bt

Abbas Odo , Odoni Heimardus , huic Majolus,

quem fecutus eft Odilo , egregiáà omnes fancti-

ia

CV

i

tateconfpicui. Bernoad Deum migravitanno

312-

Qd

j

jl

S/ECULUM XI.

sj

SYNOPSIS.

h

u

ib

F r. $.Henricus Imperator II.. 2. Henricus

u

III.Imp.vexat Poutificem. 3. Symodus Late-

d)

'J

ranenfés in caufa Poutificiaelecfionis. 4. Va-

j

Yil 4nti-Pape. $. Calamütas Ecclefre. 6.

20

Normannorum bellica virtus im Italim. . 7.

Lj

Eorundem obféquim Ecclefee pyafHita im Italia.

f

ij

$. Sicili4.

9. Gratiá. ro. Nevi exce[jus

Hepricillk Imp. rr. Robecti Normamaorum

ipOü

i

Ducis mors , (äfjl'pulwï]r.lzm. 12. MutAtio vt«

Yum

)j

125

RES GEST/5

ifi

mm in Polonia. 13. Itemin Anglia. 14. Ex«

!

»editiofacra. r$. Sacri Ordines. 16. Hare-

k

fs 17. Hareticisoppo[iti.

D2

-. Oft Othonem Ill. anno 1007. ad Im«

j

;' I'. 4

qu&ü&

. perii culmen afcendit Henricus II.

qo

Bavarix Dux, cui mira pietas Saeczz nomen

peperit,

Hic virginitatem perpetuam cum,

W

Uxore Cunegunde fervavit. Stephanum Hun-

lii

ii

QUs

árie Regem , datá ei in conjugem Sorore fuà

d

G

;

ifelà, & omnem Hungariam ad fidem Chri-

il

ftianam traduxit, Bambergam (ibi chariffimam

hu

propriis fumptibus Sedem Epifcopalem fecit.

&i

o

(U,

Benedictum VIll. (crz Sedireftituit, — Eccle-

ur

fi€ 3 Francie Regibus & Imperatoribus donata

confirmavit,

lero Romano liberam reliquit

W

W

ele&ionem Pontificum , & alia quamplurima

I

m

pro Dei honore & boni publici emolumento

a

fecit; " Sed hxc pertinent ad geíta Imperato-

rum. Vixitannosj2.. Excalculo obiitanna

1;fomm

1024. Sepultus Bambergz.

J

Il Henricum S

an&tumin Imperio fe&utus

Wi

fj

Ál

e(t Conradus II. ex V ormatiz Ducibus,quem

in. &tatis primordio à propriis. Confanguineis

m

defpe&um., Burchardus WZormatien(is. Epi«

(

u

fcopus quafiadoptivamin füam curam füfcepe-

ràt , magnáque fedulitate in(tituerat.

Hic,

",

annis quatuordecim in Imperio exactis, apud

nn

Traje&tum Frifie mottuuseftanno 1059. Cui

lt

fablectus Henricus.lll. et(í tecdum.dictus Im-

Tk

[

perator ; jam coepit Ecclefiam divexare , atque

e authori-

D

i-nt'o-le-r?bilcm adversüs eam ufürpar

tatem.

SIECULI Xk

125

du t

tatem, Nam Ravennatem Archi - Epi(i;,opüm

| t

abdicavitlanno 1045.

Gregorium Vl. Romas

num Pontificem folio exegit, intrufo ia'eam

Sedem Suidgero Bambergenfis Ecclefiz Anti-

"T

ftite , quife Clementemll, naminavit ; .à quo.

ltl

un&us eft, & proclamatus Romx Imperator.

TT

unàcum conjuge Agnete anno 1046. . Pratexe

A Q

tus veró , exuendi Pontificatu Gregorium VI.

btl

fuit, quód, cüm à Cardinalibus eligeretur, con-

N

fenfüs Imperatoris ad id. non fui(let expetitus.

j

1

Ipfe veró Gregorius Vl.previdens horrenda &

n

atrocia bella , nequefortaffis unquam defitura

"[2

Íchifmata , fi jus füum tueri vellet, fe lubens

li

Pontificio abdicavit, veterem illam Gregorii;

(5

Nazianzeni moderationem imitatus , qui pari-

d.

tér Sedem Conftantinopolitanam fponté dimi-

j

fit. - HicipfeHenricus, poftquamresItaliz ad

Q

füum arbitrium compofüerat , metuens , ne

per füi. abíentiam. fadtione aliquà Clementis

&t

ii

promotio iaterturbaretur , Gregorium à fe de«

pofitum in Germaniam (ecum abduxit, cui.Co

-

T

bt

mes adhz(it Hildebrandus , Romanz Ecclefiz

n

Diaconus , qui eo in itinere Cluniaci fübflitit ,

ibíque profeffus eft monafticum inftitutum.

i

j

l]

T

Glemente paulà poft mortuo,, mi(it Poponem

j

j

Brixienfem , ut. in Ponti&cem conf&craretur s

h

qui. omnium fuffragiis receptus Damafi l. no-

r

men fibi dedit,

Sed &hoc, breveintratem«

i

pus, defun&o, ne Eccle(ia diutius jugo. tam

violento cervicern fübmitteret , miffa é(Là Ro-

if

u

manis Legatio ad Henricum, nom cà quidem

r«

omam il

mcm'e-, ut ipfe Papam eligares, (ed R

. lum

»r

l

i14

RES GEST £E

lumititteret, quem maxime idoneum judica-

j

ret, ut ex veteri moreà Concilio Cardinalium

J

:ndc

inipfàurbe eligeretur & promoveretur. Hen-

ricus maximo totius Ecclefiz commodo Bru-

;W

nonem , Tullenfium in leucis Epifcopum , ex

þpmr

(il

nobili Francorum profapia oriundum , Romam

mifit , qui fecum duxit ex Tullenfi Ecclefia exi-

[

n

mii Virum ingenii & prudentie Hümbertum ,

offea Cardinalem & Legatum : /cujus operá

g

gt

in arduis Ecelefie rebus utiliffiié ufus eft,

Citim autem Bruno habitu Pontificali indutus

Gri

l

Cluniacenfe Mona(terium ingrederetur , ab

KildébraándoMonacho reprehendebatur, quód

sl

!R

infignià fupremi Pontificatüs ferre anteverte-

ret, perinde acfi eum à manulaica confecutus.

n

If

Brunoillimorem gerens ornatum illum Ponti-

J

fiéalem depofüit , & Hildebrandum rsliqui iti-

gl

Rom:s cüm ad-

neris comitem fibi adjunxit.

[Läzpu

vcnitBruno, magno gaudio exceptus eft, le-

J

ii

j

gitimisque füffragiis in fupremo folio colloca-

tüs, nomen Leonis IX habuit.

Defuncto huic

lY

j

W

i

fucceffit Victorll. Vi&toriStephanus IX. Ste-

hano Nicolaus ll.

l

h

: ^"HE Nicolausll.Synodumiintra Lateranam

Bafilicam co&git ad turbas & tricasin eleGioni-

ï

EÀin

büs Pontificum déinceps pracavendas.

Synodoeditum eft decretüm, przvalere ele-

ii

n

&ionem Poritificis illius, in quemSede vacan-

À

te S. R. E. Cardinales confenfiffent , neque ullà

du

Sed ,

Amm

rátione infringi debere hoc decretum.

addita tamen eft hzc claufula :

Salvo debrto

-lïll[:

He;qzri—

4

/qon'orcï && reverentiá dilecti félii moffri

6s

ISZECUL) XI.

A2g

r

ei, qui in praféntiarum Rex babetur ,. d fu-

tixfum

Iurus lmperator Deo concedente üerdtur..:..'.

i f

Deinde (icin(i(tit. Uz , zozobflanze pravorum

Vr

Atque iniquorum bomiuum perverfutate , pura

D

& ffncera , atquegratuita fit Cardinalium ef

ml'"mm

Cleri Romani , pravaledtque eleciio vacante

i.

Sede .Apoffolicá ub imterminatione maledi-

D

éf ionmis eterua. — Erant hec veluti füfpiria Ec-

v

clefiz füb indigna fervitute gementis, nec ta-

ld

menjugum excutere audentis, Refertur apud

dhity

Gratianum c. Zz zomine. difl. 2 3.

um

IV. Extitérenihilominus Antipapz adver-

i

stis hunc Nicolaum ejüsque Succeffores legiti-

mos.

M

Nam Joannes Mincius Nicolaum ,. Ca-

AUf

dalóus antea Parmenfis Epifcopus Alexandrum

D

ll. Guibertus Ravennatenf(is Epifcopus Grego-

l li

rium Vll. exagitavit , uti & Victorem lll, &

nj

Urbanumll. Henricolll. eos adid inftigante,

a2

V. Infauftum igitur ac proríus funeftum

j

Ecclefix hocSzculum fuit, cumprimis, quia

p

Ecclefia Regis Regum , Chrifti, Sponfà non à

L

Succeíloribus Petri regebatur , cuiclaves reg-

nicceleftis Chriftus contulerat, fed à Principi-

4

bus fxculi detinebatur captiva, intrufis ad fa-

cras dignitates hominibus flagitiofiffimis , non

v?

jþ

f

Paftoribus, fed lupis, qui Prelaturas auro &

L

indiguiffimis obfequiis à laicis Principibus pro-

2

merebantur , velab eorum famulis pretio mer-

j

Cabantur ; tum veró , quiaSacerdotespublica

J,

cum mulieribus commercia & convictus habe-

Jj

;bant. . Tanta tunc temporis inoleveratimpu-

j

dentia , ut Presbyteri & Diaconi promiícuas

cum

axé

RES GEST/E

1

€um foeriitriis nuptias publicé & per tabulas pt.

i

1

;AJH()

blicascontraherent. Augebaturmalum ex eo;

/

ii

quód nefariisiftis Clericis opes & przbende (a-

gni

€tx conferrentur , quahdocunque Imperato-

ii

rüm eisque famulantium poteftas prxevalebat,

(utpd

"Tribus his malis , quafitribus ex inferno accitis

m

füriis Ecclefia proflisatiffimo hocSiculo , exa-

läis» )

gitabatur : fcilicec'Henricianàinfoleotià, qux

'immil

facra Ecclefie jura. poteftaténique laicis Ger-

d

imiani Principibus afferebat 5 Nicolaitarum

EU

turpitudine , & fimoniacá perverfitate.

dm,

VI. At, füis tamen hoc Seculum tneritis

ym

« otnárunt & confolati fünt Normanniex Gaál

j

Hj

lia oriundi « qui propterea amplum etiam re:

n

portcirunt dominium Apuliz, Calabrie & Si-

a

ciliz, cum eo u(que partim Greci, pattim Sa-

Al

xaceni, prout fors armorum tulerat, iis domi-

Mul

narentüfr.

Inter hos anno (66025. fevum bel:

At

dumexaríerat, SaraceniSalernum obfidebant,

at

'cüim quadraeinta Normanni Equites ex

erofos

?

ernnm

ii

Jymitanaperegrinatione redeunt, &$a

(

fiabitu peregrino appellunt. Hi Gaimaro urbis

defendendz Prafecto fuam contrainfideles o-

gt

il

peram promittunt. Arma & equos quampri-

'mum ab eo acceperunt , tantá Vi irruptionern

ts

Y

fecerunt in hoftes, utiistum peremptis, tum

in fugam actis, urbem obfidioneliberárint.Gai-

g

yri

qnarusmilffis ad Normannorum gentem mune-

| W

*ribus & Legatis auxiliares copias cam ftrenuse

a

&entis depofcit, ad reliquum belli peragendum,

Gifelbertus Baterius , unus ex Normannoruin

5 Qu

ucem of-

b

-ï-Pwecfibus ; féhujus expeditionis D

fert,

|

S$/CULI XL-

d2*

lipt

fert, cuife alacres plerique ex eadetm gente ad-

jungunt, & Salernitanos Legátos fequuti, unà

t

ii

'cum aliquot cohortibus Italicis Grecos adori-

itto.

untur, quianté annos triginta Romanis Ponti-

l

fficibus Apuliam, Hydruntum , Calabriam , &

[

lt

n

WR

[

Campaniam eripuerant,

Deinde Italum Du-

cem Melum fecuti, tribus atrociffimis prace

hm

rülqu!

liis, numerofiffimos ab Imperatore Bafilio ll.

j

(

immiffos exercitüs Graecorum magn& fttage

furdunt, Séd, quarto demum confiictu Grz-

aimrm l

corum aftutiàdecepti ad Cannas Apulie oppi-

dum, obRomanorum olim ab Hannibale acce.

ht *

a(

.-

tam cladetn infigne, magnà ftrage ceduntur,

'Melus , ordinatis utcunque rebus Italix , ad

M

n

T

S. Henricum Imperatorem iter intendit nova

]

contra Grecosauxilia comparaturus, Et ve-

nSal-

[

ró Henricusi

|omt

fe copiis €é Germania & Italiacol-

]i

;

Jetis in Apu

j

am Venit, commifsáque adver-

süs Graicosacie memorabilé de illis vi&oriam

*bimt]

Ti

teportavit , anno 1022. acmulta de eisoppida

tfecepit, Normannóque Reinulfo A verfarm curn

At

J

Comitatüs titulo conceffit. Ipfe veró Bam-

bergam reditt, ubi, üt ad'initium hujusSzcu-

ho

f

li diximus , fanctiffimo fine quievit , Imperii

pl

Romani decus, Regum & Imperatorum Exern-

plar, Pontificum Defenfor , Patriz Bamber-

n

[l

genfis Pater , atqueapud Deum Patronus fem-

perlaudandus, invocandus.

p r

it

VII Aliud plané memorandum facinus

fl *

Normanni in Italia dederunt , hoc.

Norman-

ift

nus eques Tancredus Akavillanus ex duobus

of«

os, mul-

mïa'&'rimdni—is duodecim füfceperat fili

tásque

RES.GESTJE

128

M

ql

tásquefilias: cámqueillius opes tam numero-

þþr p

fz noneflent , ut alendx proli nobili adeó co-

mlfl

jl

n

piofz füfficerent , folo retento domi primoge-

nito , reliquis undecim fua(íit, utfortunam ar-

bl

i

]i

mis in Apulia quererent , in qua Normanni

F

dudum gloriaminfignemadeptierant. Illi a(-

g

fumptis fecum multis amicis , €ó perrexerunt.

m

listemporibus contigit optata pro Normanpis

yid)

occaíio & multagloriw feges. . Nam ter Nor-

!

gal

manni cum Grzcis congreffi , ter eos vicerunt

g

tamin Apulia, quàm in Calabria; victores Nor-

it

N

rmanni creato fibi Duce Guilielmo ftirpis Alta-

g

villanz, utriusq; Provincie dominium fibi affe-

W

ni

ruerunt. Illi facceffit Drogo frater, Drogoni

hi

(H

Humfretus pariterfrater. Etfüb hocLeolX.

«

Papa Normannis bellum indixit, hoc jure3

nl

uód Provincie , quas occupaverant , ad Ro-

ln

|

manz EÉcclefis- Dominium pertinuiflent poft

at

Gracorum Iconomachorum apoftafiam. . Vo-

nl

lebat igitur Pontifex ,' ut Grzcis invaforibus

u

iterum depulfis Ecclefiaftice ditioni reftitue-

hia

rentur.

Confentiebant Normanni ; fed hoc

tl

l

petebant, ut, quoniam füá virtute füísque pe-

[f

riculis Grecos ejeciffent , liceret fibi casdem

W

terras clientelz ac beneficiijure, fübtributi &

n

QU

obfequiiprzftationetenere. Hisrejectis,Leo

i

N

ingentes Germanorum copias ab Henrico im-

disti

petrat , aliásque ex univerfàltalia cogit, & ia

«l

Normannosàíe excoinunicatos Dux ipfe bel-

k

li magno apparatu contendit.

Confligitur :

al

Leonis copiz magná internecione funduntur.

Msl

Leo exacie fugï;ns in munitam arcem fe reci-

Q

pit;

SREULI XE

129

Afrety

d)

pit, ibqueà Normannis obfeffüs , &in extre-

mas anguítias reda&us , de paceagit. At Nor-

:imoge,

D df

manni, à quibus Leo multó graviora formida-

bat, id unom proponunt, &rogant, utabex-

Imnni

lut

communicatione folvantur, pofsintque dein-

i« d

ceps beneficiario Jure , Romanze Sedis, quas

armis fübegerant, terras, fub censüs & obfe-

I)

quiiobligationepoffidere.

His initis Humfri-

tcrNor-(

dusad Leonis pedes f& abjicit, eümque hohori-

fnp

E

ficé Beneventum ufque deducit. ka&tenus,

inquit Baronius , ignoraverat Leo Pontifex,

du

fhif

qui tanto zftu Impératorem ütrumque Grz-

cum & Germánum adversüs Normannos con-

hp

(

K

citaverat, Dei confilium effe, ut ii, quos tanto-

pere perfequebatur ; haud multó poft Catholi-

ini)

AU

cam fidem füis armis intra ipfam fchifmaticam

Greciam promoverent , & Impératores Ger-

T

Yo

manosinternecino bello & odio Rom. Pontifi-

cem pétfequentes , in turpem fugàm conjice-

QrLOUS

f

rent, atque ab Italiz cervicibus propulfatent.

Mortuum Humfredum frater excepit Rober-

Ml

W

tus Guifcardus , ftirpis Altavillanz pracipium

qUWf

decusanno 10f8; Hicin Apulia Trojam, Grz-

C.)dw*m

corum , à quibus condita fuerat , munitiffimum

[j

ul&

u

propugnaculum, & in Calabria Rhegium, mul-

h);

táque oppida & átces cepit, Gracósque peni-

(f

(l

: din

tus ex Italiaelimitiavit; Nicolius deinde Pa-

pa l. Roberto , quscunque ipfe Fratrésque

b

j

€jus bello acquifierant , in dominiüm tradidit

fubalternum , füb annuo cen(a Romanz Eccle-

jtüt,

fiz pendendo, folà fibirefervatàomnimodà do-

-

tninatione Beneventi. . Fidem pariter iodulfit

l l

inve-

130

RES GEST/E

u

inveftituram Sicilie à Saracenis detentz , d

nr)lm

quam nondum Normanni pertigerant. Hisin

fblþ

Apulia ultró citróque conventis , Nicolaus in-

de excederis Robertum cum valido ejus exerci-

j,&u

fl

tu adduxit , ejásque viribus Romanam Eccle-

aM

fiamàtyrannistam moleftis, tàmque pernicio-

nunm[ï

fis, acgraviffimarum injuriarum reis vindica-

H

vit , folo squatis illorum arcibus & munitio-

gt

nibus : videlicec Comitum Tufculanorum ,

t

Przeneftinorum, & Nomentanorum , annoó

emilo

[v)

j

Aom

'?ï.III. Robertus Apuliá excedens bellum

transtulit inSiciliam, anno 106o. indéquepul-

Dymch

fis Saracenis anno 1072. totam Infulam fubju-

qnm

L

gavit. Hincin Italiam reverfus , Grecos , qui

?

interea Calabriam rurfus infeftaverant , omni

Jf

l

Regione, omnibusillorum receptis oppidis, fu-

at

u

gavit; Sed, tantis victoriis infolens fa&us , &

quietis impatiens, arma in Campaniam quoq;

n

A

m

& alia locaad Romanam Ecclefiam pertinentia

convertit.

Hacde caufà Gregorius Vll. olim

m

lm

Hildebrandus, eum anathemate perculit. Qui-

bus folis arrnis invictum aliàs Robertum , ad

tht

ii

officium debittimque obfequium reduxit.

IX. Poft hzc admiranda facinoranihilille

X

magis cogitavit, quàmatrociffimum bellumin

nl

ipfa Grzci Imperit vifcera inferre , & impiz

Mats

hii

genti ereptum in fe transferre dominium O-

rientis; ' Atque hoc przítitiffet omnino , nifi

quin

ftudium defendendi ab altero impio Imperato-

Af

re fümmi Pontificis ipfum à feliciffimé coeptis &

*l

: Alexius

At

victoriis avocáfIet. . Rgs ita contigit

onmne-

SJECULI XÍ

í2k

t af

Comnenus, pulfo Nicephoro Botoniate, O«

lii

rientis Imperium per vim & fraudem occupa-

husj

verat.

Adversüàs hunc Robertus molitur bel-

At

lum, & inítru&tá quindecim, vel, üàt alii nu«

d

merant, decem millium, claffe folvit Hyd-

n

runte atque in Macedoniam delatus Dyrrachiá

n

munitiffimam urbem ob(idet, Alexius in auxili

hii

occürrit cum centum & feptuaginta militum e-

i,

Xercitu. Decernitur acie: cujus vi&toria penes

um

Robertumftetit../ Alexius, pofthorrendáftra-

gem füorum, fugà fe Conftantinopolim recipit

sbdlumi

Novam ibi parat expeditionem ad folvendam

d

Dyrrachii obfidionem , & à Venetis Norman-

Yj

norum zmulis , numerofas copias impetrat,

i

quibus przficiunt proprium Principem acDuz

om

cem Sylvium.

Robertus colle&is, quantas

jf

potuerat , viribus, aciecum Grzecis & Venetis

ml &

coniigit, & utrisq; fufisDyrrachium occupat;

l.

fimülque Sariflam , Caftorium,, & alias urbes;

üpet

Jamque muris imminebat Conftantinopolita:

|,di

his , tum literis à Gregorio Papa miffis accerfi«

du

tur Romam, quam Henricus lll. Imperator Occ

cidentis occupabat, ipsümque in Arce S. An-

W |

I

