ce(lerat, Philippohuicl. nati funt duo Filii, Ca-

u

rolus V, & Ferdinandus . qui fücceffivà quoq;

gl

u

ferietenuerunt Imperium Germanorum ; que

&ton

feries adhuc durat usque ad Carolum Vl. nunc

gloriofiffimé imperantem,

fun.

VIII. Sequenti anno poftquam Imperium

f

aditt Rudolphus l, Habsburgicus , Lugduni

i

Al

EU

GregoriusX, generalemSynodum habuit quin«

geatorum Epiícoporum ; ad quam etiam venit

fd

Patriarcha Conftantinopolitanus cum diverfis

ni

j

Orientis Epifcopis, . Michael autem Palxolo-

lr

N

u

at

s per literas &nuncios Romanam profeffus

f

3

.eligionem Grzecum fibi Imperium firmavit,

Metuebat enim fibi fübdolus Princeps à Carolo

tf

Andegavenfi fuo smulo, atqueillud Imperium

^tuh

ambiente 5 nec non à Concilio in Gallia con-

i

$)

vocato , ne quid contra füam novam invafio-

nem , (ieflet alienz Religionis , decerneretur.

ln

Quá etiam de causá poft diremptumConcilium

Árr

novam miro & arcano artificio adversüs Caro-

m

li,

lum Andegavenfem . utriusque Sicilie Regem

machinatus eft conjurationem.

Nempe Pe-

^

trum Aragonum Regem incitavit ad invaden-

D

dam

SIECULI XIIf.

173

"ii

dam Siciliam , quafi fibi debitam jure uxoris

if

Conftantie , Manfredi olim Sicilia invaforis ,

iif

filie , quam fibi Aragonum Rex matrimonii

lu

fesdere copulaverat. Ad id ambo ufi (unt o-

!

Jj

perá Joannis Prochytz olim Domini , quiaf-

fs.

fumptà vefte monachali ad facilius & fecretiüs

Wt

decipiendum confilia Principurn ultró citróque

b,qm

D

erferebat, & occultis artibusSiculos horta-

ni

AT

d

aturadrebellandum. Queminfinem Palxo-

f(

lj

ogus multam auri vim inSiciliam &ad Arago-

i

nemtransmifit, Itáque hisinftigantibus anno

n

1282. die 5o. Martii , ipfo Dominicz R efüurre.

lr

Gionisfefto , Franci omnes fub campanz fig-

hum ad vefr

CU

j

ertina folemnia convocantis, per

fingula Infü

& oppida ex condicto à Siculis tru-

j

i

cidatifünt, Petro curn füa claffein anchoris rei

W*

exitum baud procul expe&ante. Atq; itanefa-

Wa

tia czedes patrata eftin Chriftianos, quam olim

ii

in Mithridate adversüs Romanos per Afiam

u

difperfos inhorruit & damnavit ipfa barbaries.

fs

Ut autem hec fatis bené intelligantur , initia

T

Francicz in Apulia , Calabría & Sicilia domina-

(

tionis hic altiüs repetenda fünt Fuerunt igi-

gt

tur hzc, Fridericusll.Imp. de quo Nu». r. cf-

j

2.implacabilis Romans Ecclefiz hoftis , àmul.

1

j

tis Pontificibus , quos diré infectatus fuerat,

(

f L

&à multis Conciliis damnatus , necnonab ip-

m

fis Imperii Procetibus & Comitiis jufté exau-

!d

&oratus, RegniSiculi jure exciderat. Mor-

a

tuus, vel, àt alii fcribunt, à Manfredo filio ex

j

concubina füfcepto in Apulia anno 12f0. prz«

H

focatus, duos reliquit fuperftites filios legiti-

f

mos

174

RES GEST/E

mosHenricum & Conradum. Iftum Manfre-

|

dus veneno peremit : Hic, fcilicet Conradus,

moriens , fuinominis filium reliquit , quem Ita-

q

liConradinumnuncupárunt, Hujus mortem

falsó vulgavit Manfredus , qui tum in Apulia

gul

verfabatur , utfibiRegni poffeffionem, quafi

Ji

^

proximé Confanguineo , affereret.

Deinde

I

if

firmatá (ibi poffefhione finxit fe tutorio nomine

hll

Regnum Conradini, donec adolefceret , ad-

Ü

[r

miniítrare.

At;, UrbanuslV. Pontifex , nein«

n

viíà & execrata proles NeapolitanaRegna ulte-

m

xiüs poffideret , Carolum Andegavenfem Co-

ii

mitem , $. Ludovici Germanum , utriusque

ID

Sicilis Regem conítituit. QuodidemjusCle-

TOrUr

Jl

inenslV. quirbano fücceffit, novo decreto

[/

firmavit, cum pacto annuz penfitationis au-

I

D

reorum duode- quadraginta millium.

Ca-

:

Pl

rolus Andegaveníis Manfredum fibi cum vali-

do exercitu occurrentem anno 1266, acie vi«

n

cit, & occidit.

Idem biennio poft Conradi-

&

pum cum exercitu Germanico ad Fucinum La-

AUR

cum przlio fuperavit, & in poteítatem reda-

n

J

&um unà cum Friderico cognato Auítriz Mar«

TC

chione Neapoli capite mul&avit, anno 1268.

tl

Atque ita in Conradino proríüs extin&ta fuit

J

Suevica Fridericorum ptopago.

Poftquam

|T

li

autem , bt füpra dictum , Petrus Aragonum

Bs

Kex Siciliam invafit, Carolus Andegavenfis il-

m

lud fruftra armis repetere aggreífíus , cladem

ünl

jnfüper graviffimam accepit : quin & Carolus

*

Claudus ejus Filius navali prelio vi&tus & ca-

t

P

ptivus Barcinonem abductus eft,

MR

L]

'S:EC'ULI X1II

17j

Yaf

m

^. TX. Suam quoque laudis & glorie meffem

Hifpania hoc Seculo uberrimam ex profligatis

&l

Saracenis habuit. Jlamolinus, Tunifii Rex uni-

)

yerfam vincendo pervagatus Hifpaniam , mon-

n

tes etiam transcenderat Pyrenzos : fedanno

1 qW[I

1212. quatuor Reges ,| Caítelle , Aragoniz,

Lufitaniz atque Navarrge , conjunctis viribus

ad Tolofàm Hifpaniz Uirbem convenientes tan-

t

tà flrage Saracenos vi&toriis infolentes profli-

fs

T

gárunt, ut eorum ducenta millia cecidiffe me-

morentur.

E clade res Saracenorum in Hi-

t

fpaniaconcidit. Nam vigefimo poft anno Fer«

n

dinandus Caftelle Rex Cordubam cepit Mau-

"

Amiffis

TO

rorum arcem & regiam civitatem.

deinde paulatimetiam ceteris Provinciis., Sa-

d

racenis nihil reliquum fuit preter Regnü Gra-

natenfe.

vl

(

X. OrdinesReligiofi hoc Sxculo permulti

emerferunt : inter quos eminent Przdicato-

2

res, S. Dominico Auctore; & Minores, Infti-

]i

tutore S. Francifco , ab Honoriolll. Pontifice

approbati.

Preterea Carmelitanis , qui inSy-

»Mu;

ria circa montem Carmelum degebant , Alber.

ul

tus Patriarcha Jerofolymitanus , approbante

1]

Innocentiolll. Papà , regulam conícripfit ex S;

W

Bafilii inftitutis, quam poftea Honoríus !ll. In-

CM

riocentii Succeflor confirmavit.

Qrdo etiam

Servorum Beatz Marie Virginis hoc Seculo

ï [

füum habuit initium.

j

Nam , quo tempore

Fridericusll. de quo füpra, ferro & flammis

vaftabat Italiam , feptem Viri nobiles divinis

€xciti mohíitis in móntem Florentiz feceffe-

]

runt,

176

RES GEST/É

runt , ibíque Cellulis extructis Ceenobiticam

g

vitam incepére , fetotos Dei, füb patrocinió

Vyu

Porró Bea-

(

B. M. V. obfequio mancipantes.

1X]I

tusPhilippus Benicius Florentinus etfi dicti Or«

dinis fuerit Minifter , minimé tamen aut nume«

p |

ro prirus aut inftitutor fuit? uti id in Marty-

m;i[ü

rologium pet inadvertentiam fübrep(it 55

n

Auguíli, Eciam Celeftini huicSsculo füa ex-

rit

ordia debent : furidati à Petró Morono : cui

uli

eremiticam vitam agenti fe Socios adjunxerunt

:'.Jolm

alii ; quofur inftitutum ii Concilio Lugdus

]

n

nenfi ahno 1274; Gregoriüs X; approbavit;

n

Anm

Duos patiter Ordines ad redimeridos Capti-

vos aptid infideles divinis revélationibus inftis

pOI'C:

tutoslegimus. Ptirus eft Sanctiffime Trinis

gt

ial

tatis ; Authoribus Joanne de Mata; oriundo

ex Provinciain Gal//a , & Felice Valefio, poft«

n

quam apüd Cervzzi Frigidaum , lioc enim eft

[

lj

nomeüloci, Meldenf(is Territorii folitariam vi-

yis;

tám multisannisegiffent. Alter Ordo ptore:

Tl

demptióne CcaptiVoruin füb titulo S. Mariz de

ij

mäd

Mertede à Jacobó Átagonum Regeinftitutus

v

eft Barcinone, ántio 1218. feu; ut alii, annd

1223. Honoriolll, Pontifice; confilio Reimun-

iim

di Pennafort, qui tunc Regi 3 Confeffionibus ;

tij

(

acdeinde Ordinis Predicatorurà Magifter ge-

neralis fuit.

Petrus Nolafcus, Nobilis Gal-

!

IU

lus , primus hujus inftituti iabitum candiduni

ul

l

tá

cum regiis Aragoniz in(ignibüs de manu Beati

Raimundi folenni ceremoniá fufcepit. Ordo

A

il

Auguftinianorum Cenobitarum hoc Szculo

"T

incrementa fumpfit; fed exordia habet longé

DL

J

antig

SJECULI XIIIf.

177

Dic]

antiquiora ab ipfomet S.'Auguftino , ut con-

AT

vincitur ex ejus fermonibus de communi vita

WöH'ez.

Clericorum.

ïä&iOr.';

XlL. O&o hzrefes hoc Seculo numeran-

n

tur : inter quasin Hifpania Albigenfium pefti-

]

lentiffima , Flagellantium in Italia ftultiffima

i *.;'a

fuit. Etherefis quidem Albigenfium colle&ta

IIUIMUj

eratex variis erroribus antiquis, quibus non-

L

nulla figmenta addiderunt , ejus hzrefeos Au-

lt

thores & Duces, defüo. Duo ftatuebantprin-

lii

|

cipiacum Manicheis. Corporumrefürrectio-

ii

nem negabant cum Saduczis, & opinabantur

s |

animam hominis in morte ita perire cum cor-

b |

pore, ut nunquam rediret : unde & nee pur-

ff

gatorium , necinfernum admittebant. Eccle-

TT

fias adire vel in illis orare füpervacaneum efz

fe dicebant.,

]

nl

Baptifmum inutilem rejiciebant

l

nl

& blafphemabant Euchatiftiam. Atque hec

a

peítis, que in Comitatu Tolofáno circaannum

n

12to, incepit, breve intratempusita invaluit ,

g

ut , nifi fidelium armis fuppreffa fuiffet , non

pjmm

modó Hifpaniam, fed & Europam univeríam

,

infeciffet. Nam partes Albigenfium tenebant

.Ulm

eàdem lue infe&i Raimundus Comes Tolo(a-

)

nus , ejJüsque affinis Petrus Aragonum Rex,

Hf1

Contra hos Innocentii lll. hortatu Catholici

T

Principes facram militiam füfteperunt , Duce

jn

i

conftituto Simone Montefortio.

Albigenfes

j

eum ad oppidum Muretüm in agro Tolofano

adorti fünt , habentes in füo exercitu centum

(rdo

gt

milliaarmatorum : quorum Ordines ducebant

Arragonum Rex & Comes Tolofanus.

At

"

M

Mon-

üut

178

RES (GESTJE

lr

Montfortius tunc non nifi oCtingentos equites;

& mille pedites numerabatinacie. — Nibilomi-

nus Divino fretusauxilio, omnemillam hoftid

il

rü

multitudinem profligavit : inter quos Rex A-

ih

ragonius pugnans occubüit cum oétoginta mil:

qld

l

libus fuorum.

Montfortius au&tis novo milis

j

tum dele&u copiis Catholicis, tam mirabilem

ii

I

& memorabilem victoriam pari alacritate pro-

4

fecutus eft... Bitertas; Carcaflonam, Albigen-

il

fium, & alia perduellium munitiffima oppida

o

Catholici expugnant , przeunte inter graviffi-

ii

ma difcrimina intenfiffimis precibusad Deum ;

ami

& adhortationibus ad milites , & Crucifixi effi-

Vi

1

giem, quam manu gerebat, oftentante Divo

ii

Dominico.

Sicincitati milites Catholici füpra

W

ii

humanas vires, permultafaciebant. Strenuus

jl

tandem Montfortius , dum Tolofam obfidet,

l)

vibrato per machinam faxo lzfus interift. Idem

bellumàRege Ludovico VIll. anno 1216. in-

j

ftauratum eít, atque ab ejus Filio , Ludovico

R

Sancto anno 1229. terminatum ; quo Ray-

1N

mundus Comes ejuratá hzrefi , filiam füam Al-

i

phonfo S. Ludovici Fratri, cum Tolofani Co-

"

Y

mitatüs dote , conjugem dedit.

FLAGELLAN-

;

3

TES in Italia inceperunt circaannum 1273. tum

veró latiüs per Germaniam & Galliam vagati

'qllulï

funt.

Ml

Nomen hoc, abeo, quod faciebant ,

ul

habebant. Nam fe ipfos virgis acnodofis fla-

;

gellis, in quibus aculei , affidué concidebant,

adoftentationem: dicentes, hanc flagellatio«

1

nem ad delenda quecunque peccata potiorem

:gnt«

i

effe omni confe(fione , acomni martyrio me-

liorem.

SIECULI XIIf.

179

t

liorem. . Prterea Aquam luftralem feubene-

1

J

dictam aípernabantür.

Ajebant Baptifmum

al

li

aquz.jam. ceísáffe ac mutatum effe in Baptif-

REXA

Docebant ab adventu (uz fe-

mum fànguinis.

&x Evangelium defiffe: quem errorem non

LR

nifi idiotez & indo&ti homines, quales Flagel.

lantes erant , docere potuiffent.,

Cum Pri-

fcillianiftis fic juramentum admittebant , ut

etiam perjurium licere affererent ; hanc fem-

(

l

perinore veríantesfententiam: ura, perju-

rA, fecretum prodere noli. HorumElagellan-

ln

tium multi circa.annum 1343. venerunt Spi-

il

ramin ip(is diebus Comitiorum , magnam prze

'üï

feferentes f(peciem Religionis. . Hinc à quam-

Áj

plurimis civibus ad prandia funtinvitati. Cu-

QUi

jus erroris fucus, utinihil differebat ab errori-

It

bus Anabaptiftarum, ita fecta erat illis tempo-

lij

ribus non minüs perniciofa.

Tandem veró

f

damnata, ferro & igne extinctà eft,— Homi-

nesiftirudeserant; cruces in füis veítimentis

jr

n

circumferebant , .Urbes gregatim ingredie-

i

J

bantur triftes & moc(ti, liventésqueex crebris

hCO'

iCtibus fcapulas ferebant.

Neminem aliquid

Ex hac

h

rogabant, fponté oblata fümebant,

Nl

tamen fecta multi graves & perniciofi errores

,

i

pullulàrunt. contra fidem, quos füpra recen-

"

fuimus, & fub hoc rigore verberam plurima

j

vitiaalebanturocculté, & tegebantur nequi«

tiosé.

Eorum aliqui, à duobus Ordinis Prz-

It

0

dicatoriüi Fratribus interrogati, cur nemine

M

mittente docere pre(ümerent & predicare , ita

It

per fu-

adi fünt in furias , ut , altero 2greé

t

'

gam

180

RES OESTJE

gam dilapfo , alterum lapidibus obruerint ad

Mofam.

|

XII. Contra has & ceteras hujus Seculi

hzrefes tunc indefefsé tam S.Dominicus,quàm

ejus Religiofi Filii defüdárunt. Et, quia eádem

j

l

M

?tate circa annum 1245. cüm S. Ludovicus

regnaret in Gallia, Robertus Sorbonius Sor-

T

bonam celeberrimam toto orbe Univerfitatem

al

Parifiis inftituit , ex ea contra malitiam hzreti-

i

j

Mil

corum quàm multi tam infignes pugiles prodie-

runt.

Vi&riacus, natione Gallus, S. R. E.

W

Cardinalis & Epifcopus Tufculanus , multis la-

i

boribus & Legationibus in Oriente & Occiden.

[

yra

te pro Ecclefia Dei perfun&us , denique cala-

mo pugnavit contra Saracenos , & preclarum

I

in eos edidit librum.

a

R

h

M

. S/ECULUM XIV.

SYNOPSIS.

a

igi

?0

Coztrove

&

ipter Bomifacium VIIL.

pit

Rontificem c& P

"5

Zl

ppum IF. Gal/ie Regem. | z.

"i

l

J

«Sedes Pontificia migrat Avetionem. 3. Com-

D

iq

cilium Vienuen[e

excidium Templariorum.

(

[

4. Henrici Luxenburgen[és Imperatoris mors, w

J

$. Ludeviei Bavari , et Alberti Auflriaci

contentio de Imperio Romamo. 6. Sedes Ponti-

ij

eia re[flituitur , e& fchifma inter Urbanum "m

FI.ac Clementem VII. Pféudo - Pontificem. 7.. *

Vicloria Chr

7

jfFianorum im Hifpamia comtrA w

Barbaros. $. Clades Gallorum i» Hungaria. s

9. Lithsania comverfto, xe. Harefü. ir.

t

Tiroppofrti.

L

1

[

SJECULI IV

xag

D Szculi hujus initium Sedem Pon-

c lr A

tificiam tenuit Bonifacius VIIl, Ro-

J

l

r

mani Imperii folium Albertus Auftriacus , Ru-

NI

dolphi Habsburgici Filius.

Francis regnavit

h

ll

A

NU

PhilippuslV. cui Pz/cbrz ab oris & corporis ve-

nuftate inditum cognomen.

Sub Imperio Al-

U

ij

bertinova Helvetorum Respublica fümpfit ex-

ordium. Iftiquippeà Cefareis Miniftris vexa-

J

ti fe in libertatem vindicarunt , quam hodie re-

i

tinent.

Philippum Pulchrum Regem Galliz

iM

inter & Anglos circaidem tempus perniciofum

n l

flagrabat belli incendiü , quod Bonifacius VIII,

fid

Pontifex extin&tum cupiebat, ut daretur op-

K

portunitas ad facram militiam adversüus Sara-

"n

il

cenos inftaurandam , qux períxpe ingenti ani-

morum ardore füfcepta , Deo Chriftianorum

peccata caítigante, triftes infauftósque exitus

!

habuerat.

Totius expeditionis Ducem defti-

naverat Carolum Valefium, Philippi Pulchri

n

Regis Gallie Fratrem ; ftrenuum Principem &

moderatum , qui multa in Flandros przeclaré

h

geffit, EHunc Bonifacius Pontifex in Italiam

n

ad componendas plebium feditiones , quibus

1]

exardefcebant omnia , accivit; intendens prz-

TU

fertim transferre in eum Imperium Grzcum

J

uxorio jure ; duxerat enim Catharinam Bal-

hi

duini Filiam , quem Palzologus Conftantino-

n

poli ejecerat.

Verüm Pontifex hic in Gallia

l 7'

Rege inconfülto novum erigit Epifcopatum A-

J

pamienfem , primásque ejus infulas tradit cui-

Jj

j

dam Bernardo; atque, utacrius pungeret Re-

&em, eimandatper eundem , ut omnibus pra-

l

termiflis

M 5

132

RES GEST &

li

termiffis ad bellum (acrü fe conferat,vetat indi-

[U)

&as decimas ad alid ufum convertere , ipsüm qs

Regem (qui videbatur ipnutili Flandrorum bel-

if

lo tempus & fumptus confumere ) à Pontifice

P

deponendumi comminatur , nifi ftatim obtem-

i

pere

t, Rex indignatus hominis impudentize

LLR'

eum Narbonenti Archi - Epifcopo in cuftodiam

il

fi

tradit.. Id cüm Pontifex re(civit, novas ad Re-

QUl

em epiftolas afperrimas fcribit , quibus tefta-

M

(

tur, ob ejus contumaciam Francie Regnum

M

M

am effe devolutum ad Apoftolicam Sedem,

Ezliterz Jacobo Normandio Archi- Diacono

dl

Narbonenf(i traditz , eidémque legenti ereptae

B]

fünt , & ab Artefio fpe&tante Rege in ignem

"UI

conje&z. Attamen folutus eftEpifcopatus Apa-

t

mienfis , & unà cum Jacobo Archi- Diaceno juf-

U

fusaRegno procul faceffere Bernardus. . '"Tum

[

lll

verb füpervenit perditiffima illa Sarz Colum-

»f

j

nen(is& Nogareti Franci Equitis conjuratio:qui

d)

l

collatis exiguis viribus paucorum , quos co le-

JUT

erant , militum fummum Pontificem apud

P

Anagniam captivum fecerunt :

nec tamen ca-

Nam Plebs;

ptumin

poteftate diu habuerunt.

t

diffipatà i

Ia colle&itià manu , quod füt officii

igih!ï

fuit, pra

ftitit, & Pontificem debitz libertati

&ln

veftituit.

At huncardens dolor eorum , qu&

jl

fibi ufque adeó indigne obtigerant , paucis die-

1j

busexhac vitafübtraxit, Virerat Jurium con-

1

fultiffimus , femel concepti propoliti tenaciffi-

At

mus, adeó , utnullà inderatione dimoveriaut

uf

infleipoffet. Nihilnifi grandeanimo propo-

iTuF

nebat, magnificósque reram fucceffus de in-

genii

SECULIXIV:

185

ltll

[

penii preeftantia fibi pollicebatur. ^ Nihil ineo

D

exile , nihil mediocre inerat. Grandes virtu-

nld

tes , grandia pariter vitia , quibus illz offufca-

tfct

bantur,; ambitio & iracundia.

Obitc Bonifa-

m

cius Romz meníe O&tobri, anno 1303.

II. Bonifacio fuffectus Benediétus X. aliis

if

Xl. Huic Clemens V. patrià Lemovix , Archi-

l

li

Epiícopus Burdegalenfis. Is tumultuum Itali-

corum fatur ( nam tota Italia , utmox dicetur,

il

u

factionibus Alborum & Nigrorum difciffa erat)

j

n

1.

Sedem Pontificiá ex Roma an. 1305. tranftulit

A

Avenionemin Gallia, ubi permanfit annis am«

iil

plius feptuaginta. "Tres veró Cardinales Ro-

mam mifit , quiresItaliv adminiftrarent. Tur.

T

barum porró ltalicarum origo hzcfuit. Qui-

J

dam nomine Cancellarius Piftorienfis civis co-

]

j

u

acervatis ex mercatura multis divitiis , plures

lo

etiam ex duabus uxoribus füfcepit Filios inter

g

fe emulos , à quibus numerofa proles edita

i

eít, hofliliterininvicem affe&a, tumcirca bo-

W»ä |

norum divifiones , tum circa ambitum Magi:-

ftraturarum ; ita , ut pauci fine mutuis czdi-

m

bus dies tranfigerentur. Et, quiaidem omnium

erat nomen , alii fe Albos, aliife Nigros Can-

cellarios nominabant.

Kes primüm privatze,

:

17;

deinde in publicas degenerárunt , aliis (e adjun-

gentibus huic, aliispartiilli; ^ Undeomniaper

y

vim , & pugnas, & cxdes privatim & public&

gerebantur.

Nec folain urbe Piftorio malum

Y l«

1

contineri potuit, fed inde etiam Florentiam,

p

Pifàs, & Lucam, malum fe propagavit; nec

Tid

folà T'ufcià circumferiptum eft, fed in univer-

l

j

M 4

fam

RES GEST E

184

fam fefe Italiam diffudit; ut jam feclusá jufti.

[

[

tià omnia per feditiones , rapinas & cedes con-

1

funderentur. Etexhac ipfà civitate Piftorienfi

jam ortx erant etiam funeftifTimz illa faCtiones

j

Gibellinorum & Guelforum. — Propterhas igi-

tur Alborum & Nigrorum fa&tiones Clemens

[

V.. ex ItaliaSedem transtulit Avenionem circa

IT

n

annum 130j.

III. Ab hocPontifice anno 15 1 r. celebratü

läncel

&il

fuit Concilium Viennenfe in Gallia, uti illud ha-

I

betur fol, 232.inftrena 172$. data. Eoin Con-

Q

cilio, przfente Gallorum Rege Philippo Pul-

rat

chro, inter cetera aCtum de extinguendo Or-

dine Templariorum, ante annos non omnina

W

i

ducentos Hierofolymis fundato. X Ordinishu-

jus Equites ingentes vires ac divitias propé im-

g

inenías comparaverant ; unde nonfolüm Pa-

r

li

triarchz Jerofolymitano debitam obedientiam

negabant, fed & Regibus ipfis atque Principi-

n

bus infültabant , enormium pretereafcelerum

i

I

rei.

Prior Montis Falconis inpago Tolofano ,

cum Noffo quodam Florentino, per Magi(trum

M

T

Ordinis hujus in carcerem conjectus detexit

€ea ; quare multi eorum exufti fünt vivi, & in-

(

ter cxteros Joannes Mola Ordinis Magiíter ;

j

ac tandem totus Ordo excifüseft, Sunt, qui

r

eostanquá innocentes defendunt ,ex eo, quód

lt

[

intra anni fpatium tam Pontifex , quàm Rex

Galliarum Philippus migrárinté vivis, à Mola

p

Ordinis Magiítro in loco füpplicii ad Judicium

n

lt

Divinumcitati. Sedquidquiddehocfit, cer-

tum tamen eft , quód quante divitiz , tanta

W

etiam

S/ECULI XIV.

18f

d

Á

Ji

etiam eorum flagitia fuerint.

Neque enim ih-

ls

nocentes condemnaverit Concilium tot Epi-

!

1

Áf

fcoporum Oecumenicum , quale Viennenfe

diani

erat.

IV. Inde Clemens Pontifex Henricum Lu-

lu

|

AOS

xenburgenfem Alberti Auítriaci in Imperio

Z

Mi

J

Succeflorem hortatus eft,ut compofitis in Ger-

mania rebus , Italiam peteret , & ibi diffidentes

i

inter fe populos juriümque ac boncrum Eccle-

I

fiafticorum invafores armis adigeretad reftitu-

TW

tionem. Henricus, quidudum Aquisgrani co-

j

ronam fümpferat argenteam , Mediolani fer-

at

ream accepit : bellique multó ftudiofior, quàm

T

pacisItaliá expilavit , & magnis cladibus affecit,

Dl

eásq; viciffim à populis , quos infenfius perfe-:

Hin.)

quebatur , accepit , prefertim à Brixienfibus &

nb

Florentinis , quos Robertus Neapolitanus Rex

sT

ftrenuéadversüs Henricum tuebatur.

Qua-

itj

propter Henricus iracundià fremens Robertü ,

d

quem vi bellicá non poterat , fententià in eum

(it,

di&à avito Regnoexautoravit , quamvis ipíe

progenitorésque ipfius jus Regni non ab Impe-

x

)

ratore, fedàfummo Pontifice(üfcepiffent, Et

j

Clemens quidem Pontifex Henricum officii fui,

fm

& , quam dederat , fideicoarguitinfractorem :

u

j

qui, cüm promififfec fa&tiones, quibus faede

j

"]

lacerabatur Italia, componere, fautorem u-

WM

nius fe exhiberet, fcilicet Guelforum , ut in op-

if

pofitam, quaz Gibellinorum dicebatur, omni

j

immanitate defzviret.

Neque veró eanomi-

l

u

nadefignabant , ut olim partes Pontificias , aut

Imperatorias , íed alias civitatum ab invicem

at

4

diffen

186

RES /|G ES/T'/E

diffenfiones , quas ferro & flammáinter fe mu-

E/

tuó exercebant. : At Henricus, poftquam Lon-

!

gobardix atque Etruriz populos infeftis armis

& ifnanibus pecuniarum exactionibus oppref-

j

"

fic, ingreffus Romam , ibi coronam Imperii au-

ream dé manu Legati Apoftolici, quia Ponti:

ii

fex Avenione erat , folemnirituaceepit. -Inde

j

re2reffus ad priftinas hoftilitates profequen-

jlf.

das, exiit & vita anno 1213.

Sunt, qui fcri-

H

bunt, id factumex hoftia veneno illità, & de

j?

manuSacerdotis Dominicaniaeceptá. Sedne-

j

quaquam probabile eft. — Jam enim naturali

nit

morbo laborabat Henricus , antequam Sacra-

[ |

mentum fumeret , üt con(tat ex relatione Con-

[

tiauatoris hiftorix Ptolomzi Lucenf(is, quitunc

di

propéaderat. Nequeullatenus veneni memi-

*Jld!r)

nit. Joannes: Villanus Florentinus , qui eodem

jj

tempore vixit.

ff

X« Poft Henrici mortem propter Electo-

j

ii

rum difcordiam longum interceffit intervallá :

d

J

hinc-aliquibus Friderico Auftriaco , Alberti

K

IM

quondam Germanorum Regis Filio natu ma-

m

jori, cognomine Pulchro, inde aliis füffragan-

&il

tibus'Eudovico Bavarie Duci.

Ea diffenfio

D)

Germaniam atroci bello diftinuit.

Poft multa

lir

demum przlia Fridericus acie victus & captus j

1

infortunio füo Ludovicum ad [mperii calmen

v

poft novem interregni annos provexit.

Eus

n

dovicusauteminconfülto Pontifice fibi titulum

)

I

Imperatoris temere accivit.

Pontifex igitur,;

10

eum.cedere nolentem; adeóque contumacém;

N

jüre Imperii & communione fidelium exclufit.-

uf

Econtra

S/ECULI XIV.

187

li [

:

inLos

Econtra Ludovicus refümptis Henricianorum

& Fridericianorum prifcis fationibus , Gibelli-

m

!onref

nàs veteres refufcitavits Matthzum Mediola-

nenfi civitati , Canem Scaligerum Veronz;

NT

Pafferinum Masitug , Eftenfem Marchionem

l

Ferrariz , aliósque aliis civitatibus prafecit.

y

h

Robertus veró Apuliz Rex Pontificis caufam

?

füis armis & prudentià fulciebat, quz tamen

qii

ita obfiftere non potuerunt, quà minus Ferra-

ib

ria Pontifici rebellis, excifo przfidio Roberti

i

u

Apuliz Regis , Marchionibus Eftenfibus fefub-

Mil

Wu

|

miferit. Adversüs illos perduellium Duces ,

qui fe Imperii Vicarios denominabant. [oan-

t

nes XXI. vel àt allii XXll. Clementis V. Suc-

H

ceffor , deinde anno r317. Conítitutionem

l

edidit, Robertum veró Imperii Vicarium per

h

s

F

omnem Italiam, exceptá Genuenfiditione con-

ftituit ; dicens excommunicationem tum Vi-

(

jj

eariis ufürpatoribus , tum perfonis , quz illis

obedirent: fimülque terris & locis ipfisinter-

t

di&tum irrogavit , declarans , vacante Impe-

t

rio curamillius & follicitudiné , minifteriumq;

Sedi Romanz competere: condixitque Ludo-

vico Bavaro, & Friderico Auflriaco certum

diem ad producendajura fua coram Apoftolica

Sede.

VI. Poftquam Avenione feptem. fummi

Pontifices confederunt : nimirum ClemensV.,

[l

Joannes XXll. Benedi&tus Xl. Clemens Vl.

?

Innocentius Vl. Urbanus V. tandem Grego-

rius Xl.anno 1377. Romam rediit , ibíqueSe-

dem fixit,

Sed anno fcequenti mortuus eít;

Suc.

188

RES: GES TE

Succeffit deinde exitialefchifima, quodannos

f

]

circiter quadraginta perduravit.

Cüm enim

j

Cardinales ingreffi conclave de novo fufficien-

[

do Pontifice deliberarent , Populus Romanus

As

metuens , ne creato ab iisdem Pontifice Gallo

ut

Pontificia Sedes iterum Romà diftraheretur,

ii

vir nefariam intentavit , foribusque conclavis

n

effractis , Cardinalibus prefentaneam mortem

ii

j

e(t comminatus , nifi continuó in electionem

qu

Pontificis Italiconfentirent, Quá viadadi E-

pum

le&ores Bartholomeum tandem BarenfemAr-

n

chi-Epifcopum, qui fe in przfe&torum regio-

g

nalium confilium , & in tumultuantis populi ir-

l

Àl

ruptionem ingefferat, füz quique profpicien-

p

tes incolumitatielegerunt. Atque hic (ibi a(*

Sed Cardinales

um

fümpfit nomen Urbani VI.

li

li

deinde Fundos accefferunt , civitatem Regni

n

Neapolitani, ibíque vim fibiillatam caufati, Ro-

1

bertum ex Comitibus Gebennenfibus, Virum

u

& propriis meritis & profapiz nobilitate , mag-

Mi

norümque Principum affinitatibus illuftrem

ln

renunciaverunt Papam in Fundana Majore Ba-

filica, & Tiará Pontificià clam exRomana Ur-

ld

be afportatá coronárunt anno 1278.

Impo-

L:

faitveró fibinomen Clementis Vll.. . Eo facto

W

D)

excandefcens Urbanus Joannam ReginamNea-

V

politanam , quàdin id confenfiffet & coopera-

tafuiffet, Regno abdicavit, illüdque in Caro-

W

Jj

lum Dyrrachii Ducem tranftulit, misitque ad

W

Ludovicum Hungarum , hortans, ut intermif-

K

fàm olim de morte Andrez Fratris ultionem

^

l

Dyrrachino Duci cum exercitu validiffimo

commit-

|

SJECULI XIV.

189

committeret.

DT

Ipfe Urbanus copias armato-

atti

rum multámque pecuniam ad id füppeditavit

i

ItaqueHungarus & Dyrrachinus ultimam Jo-

Oa

annz perniciem moliuntur. EtNeapolim ve-

Yab

niens Dyrrachinus terrorem ubique circum-

fert, Joannam in arce obíeffam & ad extrema

-

o5

deductam fe fe conditionum acceptá fide, pa-

trueli, queminnumeris beneficiis devinxerat ,

1m;nm

d

dedentem , datz fidei violator elifis laqueo fau-

J

cibus interimijuffit , fibique hác perfidi Reg-

pumaíleruit, Sed & Urbaniexitium poft hec

machinatus eft Dyrrachinus , ideóque diris ab

T

eo devotus, eundem Pontificem Luceriz ar-

It

|

&à obfidione cinxit : ex qua tamen Urbanus

l

|

ope Genuenfium liberatus eft. Dyrrachinus

ys

porró Siculà dominatione non contentus quà

ii

infidiis quà vi apertà invafit Regnum Hunga-

irRo- |

rix. Sedibidem fcelerum poenas dedit à Gre-

TU

gario militeinteremptus: cujus cadaver utpo-

te fcelerati & in Pontificia excommunicatione

5

j

mortui Ecclefiafticá caruit/fepulturá. / Morte

j

hujus , quz contigit anno 15$6. Neapolim de-

yll

latà, Filius ejus pauló majordecenni Ladislius,

n

quem Franci Lancellotum dicunt, Neapolita

yb

num Regnum füfcepit.

Ifte flagitiofi Patris

p

non mínüs flagitiofa proles per (chifmatis occa-

"

fionem , Romam haud femel.occupare cona-

j

tus , àLudovico Andium Duce , illius Ludovi-

|

ci, qui contra Carolum Dyrrachinum indi&o

belloin Apulia vit&excefferat, Filio, victusac

y

repreffus eft anno 1411. Sed victoriá nefci-

p

ens uti Ludovicus , re infe&t Galliam repetit;

Dice-

190

RES GESTE

Dicerefolebat Ladislaus , fihoftes eádem ipsá

Ü

$

die vi&toriam profecuti fuiflent, tam fe quàam

Regnumineorum poteftate futurum : (ipofte-

j

rà die, nonfe, fed Regnum: fitertià, necíe, nec

Regnum: quoniam adversüs eorum vim Ops

[z

4j

(

portuna remedia adhibuiffet; Anno dein

1413. Ladislaus foedifragusRomam eximprósó

j

invaditarmatus , Joannem XXIIl. Pontificem

ls

h

0

in fugam compellit, multosindifcriminatim &

Pralatos & cujuscunque fortis interimit , Ba-

t

H

t

filicas facras expilat , innumerósque Viros cap-

tosadtriremes adigit, honeítas foeminas & (a-

DI

lam l

cras Virgines fuorum effraeni libid

ini permit-

tit. Annodemüm 1414.impius Ladislaus foe-

us

A

dà pudendáquemorte occumbens ad tremen-

W

dum Dei judicium evocatus nullis fuperftiti-

stf

bus liberis , Joannz fecundz Sorori Regnum

JWQ

Jl

reliquit ,. quam libidinoía vita reddidit infa-

mem.

"

D

VII.: In Hifpaniam Albohacenus Marocis

RextranífmifTo freto Gaditano,éMauritania im-

TU

Q

UE

menfías copias , equitum , ütfcribunt, feptua-

ginta millium , & peditum quadringentorum

"

millium eduxit ,. & adjacentem freto Gaditano

w

?'Tolofam Bztice Civitatem obfidione cinxit:

w

cuiífuas vires Abohanner. Rex Granatenfium

m

adjunxit.

Ad urbem obfeffam juxta Salfüm

TRU

ámnem accurrunt in oppofitum Alfonfus. Ca-

Aj

ftellze R ex, & alius AlfonfüsRex Lufitaniz, His

l

adjunxit ZEmilius Hiftoricus Regem Navarrz

W

Lüdovicum Navarrorum i& Francorum auxi-

k

liis füccin&um.; cunctis militibus rubrà cruce

r

diftin-

SUEBCUDLE! X1V.

191

1 ipsi

diftin&tis , facrà confeffione divindque Eucha-

n

rifti expiatis & pramunitis, vexillum:crucis

iguüc.

preferente Jugo, natione Gallo , quem Bene:

&nut

dictus Papa Xll. ad id officium miferat.

Chri-

lj

0s

ftianis igitur tam gloriofam victoriam indulfit

&i

h )

Deus eo anno 134c. ut ducenta Maurorum

tj

millia in acie ceciderint , cümque his duoFilii

V

Regis Albohaceni, tertius veró ejusdem Filius

Ti

th

Abohamarus cum aliis innumeris captivis ca-

ptivus abdu&us fit : & quod vulgarem fidem

a

prorfus excedit , ex vi&tricibus copiis non nifi

u&[a-

viginti militibus defideratis. : Albohacenus eà-

slig

dem nocte in Africam regreflus eft omni- va-

T

cuus honore & tribus liberis orbatus.

Anno

]id

autem fuperiore prior natu Filius Abomelius ;

(

cujus necem vindicaturus Pater advenerat , ab

u

I

Hifpanis prelio vi&tus &in fuga trucidatus fue-

rat,

VIIl. Anno Chrifli 1595. Sigifmun'du$

IIIGU:S

Hungarie Rex W/enceslai Imperatoris Frater

"g

natu minor res Hungarici Regni & Imperii ;:lo-

qu

co:ac vice Fratris inertià dejecti , adminiftra-

lt?Thl

bat. Hicfibi metuens poftoccupatas à Turca-

rum Principe Bajazeth , finitimas regiones ,

quz olim Regibus Hungarig parebant j füppe-

tiasà Rege Francorum impensé obfecravit. Ad

expeditionem iftam Joannes Nivernenfis Co-

mes Philippi Burgundiorum Ducis cognomen-

to Audacis Filius primogenitus felubens obtuz

»

lit, quem fecuti funt plerique ac priecipui Proz

"

ceres Regni , Philippus Artefienfis Regni Fran-

)

Gic? Comeftabilis, Joannes de Vienna

Admira:

lius 3

122

BES GES'TXE

lius ,, J[oannes Maingrius Boufficaldus Mare«

j

fchallus eum multis precipué nobilitatis Equi-

Ü

tibus, felectáque militum manu, qui fe Sigif-

jl

Sed temeritate Co-

mundi copiis adjunxére.

a

meítabilis florentiffimus concidit exercitus,

Nam emulatione Germanici exercitás , & En«

P

g

guerrani Couffiaci , quem Burgundiz Dux ftre-

ji

g

pnuum Ducem, fimuülqüe prudentiffimum Con-

n

j

filiarium Joauni Filio providerat. |Hic füade-

(

bat, paulisper expe&tandum effe, donec Hun-

T

]

garie Regis Sigismundi copiz proptiis 'caftris

jf

j

egrefle eflenr , conjun&isque viribus in ho-

1

(f

ftem fimul prodirent. AtComeftabilis in Couf-

V

j

fiacum füccenfens , neque e&pectato confilii

; li

Ducum exitu, neque bené difpofitis ordini«

A

bus, przcipiti atdore concitatis equis in ho-

1

ftem cum füis copiis irruit, ne partz victotiz

gt

(l

Germani (imul & Hungari aliquid (ibi etiam

J

poffent arrogare, Pugnárunt quidem Franci

"p

l

pro füo numero fortiter , verumtamen occur-

f

fantibus ducentis Tutcarum millibus , & in-

Ài

M

gruente ínnumerarum fagittarum grandine ,

K,

vulneratis per ornnes ordines equis & in pedes

u1l

defilientibus , fefforésque ferociter excutienti-

TU

bus , conclamatum ex neceffitate fuit , ut equi-

D

tesomnes dimiffis equis pedeftri przlio decer«

Aff

tarent. Tunc equi vacui dimiffi fünt liberi ;

!

J

