nyfium poftularunt , perinde ac naturz fubftan-

IU

J AMJ

tizque diver(itatem interPerfonas eternas do-

centem & przdicantem , eásque confübítan-

[

tiales, ejusdémque naturz inficiantem. Sed

M

Md

juffus à fuprema Sede füam hac de re mentem

dilucidé fcripte explicare , id cumulaté prefti-

L

Git, & feinnocentem probavit, Paulus veró Sa-

li

mofàtenus Sede fü& dejectus, nihil non egit,

)

uteamretineret. lnde, quituncimperabat ,

LT

Aurelius Auguftus, interpellandus fuit. Qui

'

edixit, Sedem Antiochenam adjudicandam effe

|

L

)!

b

:

SuECULI III.

29

um

m)&[ïï:

illi , cui eam Epifcopi Italiv & Epifcopus Roma-

nus tribuendam effe decernerent.

Quo fa-

a

mviïmï

&um, ut Dionyfii Papz ceterorümque Przíuü-

lum decreto Paulus coactus fuerit Sede Antio-

B. n

]

chen& excedere , poftquam annos decem Pa-

tres & Edlltfiam vexaverat. Contra Manichz-

O g

n

os fcriplit & ftetit egregié Titus Softrz , & Dio-

dorus Metropolis Ciliciz Epifcopi. Sic, cüm

Vrl

ub

nunquam deeffent hzrctici , qui Ecclefiam im-

pugnarent , nunquam etiam defuerunt, exci-

T02

tatià Deo , qui eam defendefft.

ndirg

S/ECULUM IV. .

Jujai

SYNOPSIS.

fsl

d

z. Perfécutio Decima Diocletiani. 2. Con-

sst

Jflantinus Magnus Conflamtii Chlori. Filius

n

"7Maxentium profligat. 3. Chriflianam fidem

contra Licimtum defendit. 4. Crifpus ejus Fi-

jf m

ilnir

lius iuuocens uecatur. $. Douatifla, Mele-

Yil

tiani C driani haretici. 6. Concilimm I. Ni-

yeill

cenum generale. 7. Athanafri Perfecutio. £.

zil

Con[Lantimi mors i Imperii divifto, 9. -Atha-

avl

enfmus abexiliorevocatur. 10. Denubexagi-

qu d

tatur. 144 Coneilium Sardicenfé pro Atbana-

du

Jfo- 12. Mortuwo Imp. Con[Lante Ariama i

piet^

$ prevalet : .Atha

^.

4

45 "noritur.

1.

T

Et Euflathins. 14. Offi

j

ä-/;

Liberii lapfus. 15«

T

A

Sulianus Apo[Lata. 16.. Tovianus. 17. Ha&-

mai

vl

verici. 18. Tisoppofrtz.

,

[ Oft varios Imperatores é vivis fubla;

d

tos ad cam digaitatem evectus elt

J,

DiO:

E I)

RES GESTJE

i

j

Diocletianus, qui Conftantinum Chlorum Cz-

jun

farem fecit , & ad expeditiones Britannicas mi-

V

(

fit; Herculium veró Maximianum imprimis

g]'tm

Cxefarem , tum veró & Auguftum creavit. Qui

;Cnr.&u

ambo Diocletianus & Herculius Maximianus

u

anno 302. horrendà PseRsECuTIONES. quz Dz-

yu

j

CIMA fuit. ininnoceptes Chriítianos

vierunt,

ll

E Diocletianus quidem , etiam ante , quàm fe-

ralia crudelitatis fü edicta promulegáffet , jam

ia

du

W

Seba(tianum Pratorie cohortis Ducem , ob

Chrifti fidem, ultimo fupplicio affecit. . Her-

fl

a

culius veró cüm contra tumultuantes in Gallia

sf

rufticos, quos Bacaudas vocabant , proficifce-

retur, Thebzorum cum Mauritio Legionem,

, g

Jl

ug tota Chriftianfkfuit , reliqui exercitüs ar-

mis, nullatenus re(iftentem delevit, ex eo,

: ;le

(

quod à profanis Gentilium facrificiis fe fübdu-

xiffet. 'Tumimminente Pafchate pependerunt

ahit

edicta, utconventus Chriftianorum fübverte-

rentur, Codices facri traderentur , qui funti

n

effentaliquo officio , deponerentur , czteri vi.

1;hgnhn

tam darentintormentis. Itáquefevitum ubi«

t

queà Przfidibus & Prefe&is , tantáimmanita-

ïa'*i:mgc

te, utintramenfem Rome Martyrum feptem-

! 398)

jv

decim millia numerarentur. In ZEgypto hujus

àn

Perfecutionis tempore quadraginta quatuor

:'ükm

millia ceciderunt, feptua

o

einta milliaexularunt;

ia

Unde facilis eft conjectura de aliis Provinciis.

Wz'!;lfï

Quiautem füppliciis fracti facros libros tradi-

:]

derunt , Traditores nominati fünt: quorum

Mul

ingens numerus fuit. Nec pauciores , qui fi-

t

deiconfeflionem perdiderunt. Inter que tam

D

DlQ—

SJE CULI- DVi

31

(l

Diocletianus , quam Maximianus Herculius

Yi

purpuram & Imperium pofüerunt. Diocletia-

ln i

nus Nicomediz , alter Mediolani : fortaffis u-

n

terque ex defperatione deprimendz & abolen:

t Mu

dzx Chri(tianz Religionis.

R qu!

II. Eodem die Conftantius Chlorus & Ma-

DOl

ximinianus Ármentarius creati fünt Auguíti :

QIt u

ut hic Illyrico, Grzciz , Orienti; Ille Galliz;

b

;

r

i

3

Britanniz & Hifpanie , Africze & Italize preef-

D

Íet. At, fponté tamenceffit Chlorus Africam

d. t

& Italiam Valerio Severo Galerii Nepoti. - In-

bt

terim Conftantinus Conftantii Chlori ex Hele-

na Filius, reli&tus à Patreobfes , hxrebat Ro-

m

od

mz: qui cüm Patrem , jambiennio Auguftitm,

Ti

Eboraciin magna Brittania adtnortem decum-

Z

bereaudiviffet , fugà dilapfüs , ad eumfeliciter

fsl

pervenit ; cujus in amplexu Pater leticidple-

pl

nus pauló poftanimam emifit, ltaq;pro Con-

ftantio Patre Conftantinus Filius, omnium mi-

um

litum confenfu dictus eft Csfar : etiam dicen-

hg äJl

r at

dus Augufítus ni(i id recusáffet, metuens, ne

m

fibiproprerea invidiam conflaret. At , ubi.Con-

lii

ftantiniimago Romam venit , Maxentius , Sup-

pofititius ab Eutropia Herculii Filius , à Preto-

"d

p hn

rianis, quos promiffis corrupterat, acclama-

tur Auguftus.

Hic, deje&is Conftantini fta-

T

NÀ

tuis, ejus fe inimicum profitetur, & Impeti-

at

um ufüurpat.

Unde contra illum Conftanti-

op r

nus expeditionem parat in Gallia.

Quod;,

yorun

cüm anno Chrilti 3 12. facit, Sole in pomeri-

qurf-

dianum indlinante, utiipfe Eufebio teftatus eft ,

ïualüffl

videt cgm toto exercitu crucemin coelo;: & in

cruce

)

RES GESTJ£

32

cruce verba hec: IN uoc SicNo viNGE.

Se:

n

quenti nocte etiam Chriftum vidit, fibi przeci-

j/

lä

i

pientem , ut ojusmodi , quodin coelo viderat ,

Signum formari juberet : haítam videlicet ;

ä

Bl

cum exiguo ligno transverfo & literis X, & P.

1

u

implicitis ac eminentibus in apicecrucis: quod

ï,

jl

jó

deinde in exercitu Labaxrz dictumeft. Hoc

——

Signofretus animatüsque Confítantinus contra

Maxentium in Italiam movet : arces & prefi-

^

dia in alpibus fibi objecta expugnat, Maxentií-

h

Wi

que Duces fibi obvios , & tres exercitus propé

D

il

"Taurinum, Brixiam, ac Veronam collatis Sig-

4l

)

niscedic. Quartá demum acieadipfíos Urbis

&1

iil

Roman:z muros , quanquam copiis inferior,

14

cxíos Maxentianos conjicit in fugam : in qua

dN

le, F

Maxentius ipfe , càm Tiberim trajicit, ligneo

onte füb equitum multitudine fatifcente ,

aquis demeríüs periit. Itafactum , ut univer-

fie Romanorum Provinciz , à tot Tyrannis ha-

T

Genus dilaceratx , nunc duobus Principibus

Wt

parerent. Oriens, Licinio idolorum cultori;,

& Occidens Conftantino Chriftiano : nam vt

ul

Chrifti crucem in ccelo vidit, ita etiam Chrifti

P

j

fidem, baptizatus fufcepit, Quando, & à quo,

W

Hiftorici certant.

III. Cüm veró Licinius Chriftianos exagi-

tare inciperet, Anno 324. arma contra illum

h

movit Conftantinus, nullà habitá rationeillius,

quód ei antea propriam fororem Conítantiam

]

dediffet conjugem. Quinquiesillum profliga-

)

vit Conftantinus : ad Cibalim, oppidum in

'(fq'Qm

Pannonia, ineampo Mardienfi , ad Hadriano-

|

' Dm

polim,

:

j

d

SAECULITV.

n

W

&jj, polim , propé Byzantium , & ad Chalcedonem.

[M

icinius bic captus, omnibus Provinciis exu-

m db

tus, Theffalonicam, Conftantià ejus uxore &

d

Conftantini forore intercedente , relegatus

!

eft, ubiannuo ftipendio contentus viveret, At

dWm

dund :

quia ibi deprehenfus eft res moliri novas, &

TOU

Barbaros adversüs Conftantinum follicitare,

ttlr

ejusdem juffu ftran

defift.

gulatus, &vivere & furer;

"

ts

IV. Poft hxcCrifpus Conftantini Magni,

€x prima uxore Minervina , primogenitus fi-

ii

tl

lius , füb avia Helena jam inde à teneris , In

ss

Chriftiana Religione,educatus,literis Lacan-

tio Firmiano excultus , Czefaris dignitate jam

p

decoratus , partáque de Alemannis vi&toriA il-

nj

Vr

uftris , àperditiffima fua novercaFaufta, Au-

guftà, adobfícenam libidinem follicitatus fuit;

n, t

Sed, quiaimprobz mulieri repulfam dedit , il-

fïmnnüg

Jun:

a amorem in odium vertit, & , ut propriis fi«

liis, per ejus interitum, viamad Imperium fter-

rimott

nerét , non dubitavit Crifpum attentati in f&

3 t

adulteriiapud Patremaccuíare, |Hic ergo ni-

n

mium credulus innocentem addixit neci.

Ac

hg

fraude pauló poft compertá peffimam uxorem

ardenti balneo conclufàm juffit enecari.

I QW

V. Sub hoc Imperatore tam Chriftiano

Vrf

optatà pace frui potuiffet Ecclefia , nifi illam

ii

heretici turbáffent.

Hos inter famofiffimi

yntt

fuerunt Donatifte , Meletiani, & poti(fimum

vl

Ariani.

DoxariTA à Donato Carthaginis

j n

Epifcopó originem habuerunt, circa annum

UR

358

Dicebant Ecclefiam Chrifti effe tantüm

wOIJm !

in

RES;GEST/E

34

jiö[lbm

in Africa: neque ufquam alibi , quàm ifthic effe

i

verum baptifmum.

Afferebant etiam mino-

d

rem Patre Filium , & Filio SpiritumSandtum.

jl

MzrxTIANI À Meletiocivitatis cujusdam in ZE-

r

gypto munus Epifcopalegerente, & ab eafun-

&ione poftea rejecto , emerferunt circa annum

M

;;isüiä

^

311. potiffimüm de Ecclefiarum Przfe&turis

T

decertabant, poítea tamen fic conjun&i Aria-

j

nis, ut Ariani Meletiani, & Meletiani Ariani

siod

vocarentur,

Fuit Arius , àquo Ariani nomen

g

& originem habent Presbyter civitatis Alexan-

v

drinz , & Profeffor Theologic circa attum Do-

310

mini;rj, Docebataurem fceleftusille , Filium

;

J

Dei Deo fimilem , nominetenus , & non con-

xl

fübftantialem: adeóque meram Patris creatu-

üt

ram. Quzhzerefisitarapuitanimos , utmun-

dum occupaverit penéuniverfüm ; Sed, cüm

5808

ia

totá noéte oráffet Alexander Alexandrig Epi-

T

fcopus , nelatiüs ferperet hoc venenum , mané

st

füb conftitutam inter Alexandrum & Arium di-

fputationis horam , cüm in auditorium perge-

ret Arius , coepit inter eundum ventris dolore

^i

laborare; hincexonerands alvi causá cloacam

ün

i

ingreffüs, turpem fimul cum fordibus animam

l

ejecit. Verüm Ario ficextin&to ,nondum de-

atj

fiit peftilentiffima ejus do&rina.

Quas inter

'üy

turbas, mirum eft, quód Conftantinus in Re-

W

ligione femel füfceptá nunquam vacillárit , quin

É

u

&

u

[

potiüs omne ftudium adhibuerit ad concordiá

in Ecclefia conciliandam.

ni

VI. Unde Synodum, fuis decretis ex om-

lii

nium Ecclefiarum confenfione dimanantibus , i

fecit

SJECULI IV

2

qista

fecit celebrari Niczez in Bithynia, ànno 325.

t

cui Conftantinus ipfe , non ut Judex , fed ut pa-

'itumSmi-

cis promotor , interfuit. De qua Synodo vi-

TT

deatur ftrena, pro anno 1725.fol. 47. de facris

tl

Ecclefie Conciliis , data, ubi Arius damnatus,

It

& lis de celebranda die Pafchatis plené decifa

€

n i

tj

"VII. At Ariani Epifcopi minimé defitebant

f

dolis & calumniis Orthodoxos Epifcopos infe-

Va

&ari , maximé Athanafium Alexandrinum , qui

nbl

füccefferat Alezandro , & Paulum Conftanti-

Yoteta

nopolitanum , & Euftathium Antiochenum;

Atb

primarum Sedium fan&iffimos & digniffimos

Antiftites; uti& Hilarium Pictavorum, & Eu-

s Ut

r

febium Vercellenfium , aliósque vitz fan&ti-

monià , do&rineqQue fplendore fpectabiles.

jmyyat

: 4

ATHANAsIUs , quem adhuc Diaconum Alexan-

der Alexandrinus Praíful in Concilium Nice-

]mud

fR00

um introduxerat , tantá vi Arium difputando

repreffit, ucingentem à Catholicis gloriam , &

nl

Ym

f

ab hzreticis invidiam & odium implacabile fibi

"U

accerfiverit : maximeé , cüm poft quinque à

gt

Concilio menfes , erepto ex hac vita Alexan-

dro, in ejus Sedem promotus eft.

Nam in

us

g

Conciliabulo Tyrio , cui Eufebius Carfareenfis

Arianus prefidebat , accufatus eft de fracto ca«

Qnas u

ii

ice , de occifo Arfenio , deScorto violenté op-

:Mb 9'

preffo ; Sed Timotheus Presbyter , fingens fe

ao

Athanafium , impudentem mulierem mendacii

convicit; Arfenius adhuc vivus comparuit ; &

]';exom"

fracti calicis fabuladeteétafuit. Nihilominüs

m[ibui |

ab impio Conciliabulo damnatus , Epifcopatü

M

2

exutus ,

36

RES GEST E

exutus Alexandrizx hzrereprohibitus et, De-

r

nyu dv

nique Conftantino Imperatori perfuadebant ,

Athanafium minatum fuifle, fe impediturü,quó

k

minüs de more frumentum ex ZEgypto Con-

m

ftantinopolim mitteretur , earümque minarum

jj

teítes produxere quinq; Epifcopos ZEgyptios ,

th-t

uiolim ab Athanafio (teterant, nunc vero cor-

(i

ruptierant ab Eufebianis. Itaqueiratus Impe-

W

rator , eum Treviros amandavit , anno 256.

iil

JuP

Ícilicet ab Arianis circamventus.

g

VIII. Moritur interea Conftantinus Mag-

W

dj

nus , poftquam annis 3 r. Imperator fuit, & in

st

teftamento tres inter Filios Imperiumita par-

p

(

t

tituseít: Conftantino natu majori pars illa cef-

fit, qux eftultra Alpes : Gallia, Hifpania, Bri-

ij

£annia , & quidquid terrarum ultra Rhenum

fluvium erat.

Confítantino natu fecundo ,

1

quidquid Regionum protendebatur à Freto

Propontidis, uíq; ad Orientis fines cum ZEgy-

to. Conftantinatu minimo Roma cum Italia,

fimülque Sicilia, Provincie Africanz & Illyri-

cumobtigere. Quazpreterea prore Chriftia-

n

na fecit Conftantinus Magnus , plura fünt ,

N

|

qu

àm, utoperetam parvo poffint concludi.

IX. Sed & Conftantinus Magni Conftanti-

4;:

ni Filius bonus Chriftianus, & erga Athanafium

;

optimé affe&tus fuit : quem, poft Patris obi-

tum, Trevirisrevocavit Alexandriam. Verüm

t

j

infelix hic, cüm bellum movit , & in terras fra-

s

]

tris fui Conftantis irrupit , interfe&us eft ad

Aquileiam anno ;40. . 'Tum veró ejus , fineli-

Hj

u

bris defuncti, Provincias invafit Conítans.

.

|

iïXL

SIECULI- V.

?

Mii)

Wt

.

uá tempeftate Eufebianifeu Ariani &

Dneltra

Meletiani denuó incipiuat Athanafium exagi-

tare. Ác primó quidem Julium I. Romanum

ij

Ut

Pontificem demerericonantur, Et, quiacau-

failla Athana(ii cognitionem füpremz Sedis re-

Mi

AU

quirebat, ejusdem quoque judicium fe expe-

Wil

,

tere fimulant, quó ad tam Julii Pontificis, quàm

Conftantis animum , pro vel contra, explora-

i, tj

tum haberent.

sl

Cüm veró Julius partes utras-

que ad fuum tribunal vocat, Athana(ius cum

ilnin)

nitri

aliis Epifcopis in Tyrio Conciliabulo damnatis ,

continuó adeft, minimé Ariani.

Hos , cüm

u

fpiüs citatos per integrum annum fruftra ex-

Ws

pe&at , judicium tandem exequitur perempto-

fs

rium, & pro Epifcopis in exilium pulfis fenten-

Ti

tiam dicit, eósque in Sedes fuas re(tituit , anno

qu r

uril

241. Sed Ariani fumpto prxtextu dedicatio-

nis Bafilice Antiochenge , quam Conf(tantinus

msun

muant

Magnus magnis fümptibus zdificaverat , mul-

to numero Antiochiam conveniunt, & Atha-

yai

nafium Sede iterum extrudunt.

Atque , ut

v

nulla amplius füpereffe poffit fpes reftitutionis ,

piun fl

ejus loco fubftituunt GregoriumCappadocem,

ii

militaribus ConftantiiAriani copiis füccin&um:

at

à quibus, quafi in urbe per vim expugnatà, hor-

f

P

renda civium Alexandrinorum czdes perpe-

Vi

trata eft. Athanafius ad cedem conquifitus ;

j J

clam dilapfus , Romam iterum proficifcitur ,

gmgm

quó etiam Paulus Epifcopus Conftantinopoli-

!

sC(U

tanus aliique Sedibus pulfi convenerunt tan-

fit

Ual

quam ad commune afylum.

J

ufebiani five Ariani fuarum

DFI. At; quiaE

C 5

autho-

RES GESTE

38

]W

authoritate Synodorum nitebantur , quzx ta-

yp

men pror(üs fraudulentz erant atque fülpectz,

N

utpote ab Arii feCtariis habitz , adversüs eos,

1

u'm

qui Nicznam fidem ab il

lisimpugnatam profi-

:

tebantur , inftitit Conítans , Conftantio per

metum annuente , ut univerfale Concilium

Ü

D

Sardice indiceretur , qua civitas eft confinis Il-

n

lyrico & Thraciz , inipfa ditione Conftantii , ut

[

Éufebianis omnis tergiverfandi pretextus füb-

moveretur. Celebrata igitur eft, non Sardi-

Tk

bus in Lydía , fed Sardice in MifiaSynodus ge-

jnt!

neralis anno 347. Ab hac Ariani, cüm effent

1l

numero impares orthodoxis , fe fübduxerunt ,

& Philippis in vicinia conventiculum fecerunt ,

in quo Coz/abff amtialis vocabulü ufurpari pro-

hibuerunt.

Attamen vera Sardicenfis Syno-

dus, reviíis exacte Arianorum conventiculo-

rum a&is, illisque penitus re(ciflis , fententiam

jl

ïi

pro Athanafio aliísque injufté damnatis dixit ,

& ufürpatores Ecclefiarum fuis Sedibus exegit,

äf[?i.

Nihilominus parum valuiffet apud Conftantiü

l

Principem hereticum hujus Concilii decretü ,

nifi Catholicus Princeps Conftans ejus execu-

tionem urfiflet , additis minis, fe aperto bello id

executurum, fi tam jufta poftulatio rejicere-

N

tur, unde Atbanafius ad priftinam Sedem re-

Pa

ia

ductus eft.

7u

XIL. Quoniam veró Magnentius Tyrannus

(f

j

fumptà apud Auguftodunum purpurá , Con-

2j

ftantem per Gaifonem Ducem propé oppidum

1

|

Helenam Pyrenzo proximum , anno 350. in-

terfecit , tanto Protectore defítitutus Athana-

1Uu$ ,

SAICULEI LV.

32

w« fius, fugere iterum , omniáque latibula quz-

iaj rere compulfus eft: cümin ejus exilium vires

A

omnes intenderet Con(ítantius, nováque ine

dies Conciliabula cogeret ad ejus condemna-

M

Ql

tionem ; & quotquot fceleratisiftorum Con-.

ciliabulorum decretis renitebantur , carceri-

i d

selni

bus , exiliis, & verberibuspuniret. Hincpro-

Cotfar

diere Pfeudo - SynodiSirmienfis, Seleucienfis ,

Mediolanen(is , Ariminenfis , in quibus ereptà

Wt

dl

Catholicis omni libertate , impietas Ariana

prevaluit. Mortuo demum Conftantio , cui

iüa&ywl;

ulianus Apoftata , de quo infra, fücceffit , pri-

ïnam', Q

P

flinam Ecclefiam Athanafius tantifper recupes

]

[

J

ravit: fed Julianorurfüm perfequente, rurfum.

il

migrare cogitur. Juliano Apoftatà defuncto

denuo repetit Alexandriam íüb piifTimo Impe-

j

O

ratore Joviniano,, cujus rogatu Athanafius re-

gulam fidei à fe confcriptam ad eum transmi-

is,&nlzc'f

l

^

j

l

u

fit. Denique füb Imperio Valentis, Ariani,

diem extremam claufit Alexandriz , gloriofif-

dibu; q

[in

fimus orthodoxz fidei Propugnator.

XHIL. Alterum verz Religionis propugna-

jj

culum fuit Euftathius Epifcopus Antiochenus,

tirtit

Vir infignis eruditionis , qui eloquentioratio -

r

ne Nicenam Synodum aperuerat, & nomine

ii

at

totius Concilii gratias egerat Conftantino M.

Is parem Arianorum rabiem expertus, à me-

r

retrice auro corruptá accufatus , quafi Sabellii

fautor, & Auguítz matris Imperatoris male-

j àt

'dicus & conviciator relegatus eft Trajanopo-

j

polim in Thraciam. Obiit ibi fan&tiffimé anno

| ]'O, It

340. Qu eum accufaverat,mcrccriculalo-vn..

rl

T

go

TM

40

KRES GESTIE

qalän

o &gravi morbo exagitata, calumniam tan-

dem, ejusque authores, Eufebianos, patefecit.

j

T

XIV. Hucpertinent Ofii & Liberii triftiffi-

milapfus. Ofius, qui Conftantino M. fümmo.

n M(

yi

yuit

inhonorefuit; qui Legatus Apoftolicus , duo-

bus Oecumenicis Conciliis Niceno & Sardi-

g

j

cen(i prafederat ;5 qui in perfecutione Diocle-

M ah M

j

1

tianipro fideplagas & verbera fuüftinuerat , jam

nonagenarius, à Conftantio victus & in Aria-

no Sirmienfíi Conciliabulo ad nefariam confef-

j

fionem compulíüs eft.. Sed & Liberius Ponti-

W

iM

fex poft biennale exilium pro fide, hocin Con-

ln

cilio íuccubuit, & ad recuperandam füam Se-

sl

|

""

!

dem , quam ejus zmulus Felix à Conftantio

obtinuerat, Athanafii condemnationi fübfcri-

pfit.

XV. Conftantio ex febri defuntto füccef.

fitinfamis ille Apoftata Julianus , Lutetiz Pari-

w]

i

fiorum , ubi contra Francos & Alemannos , qui

Galliarum fines invaferant, vi&or exultabat,

ultimus ex Conftantini Magni profapiá, procla-

matusimperator. At,anno61.Chriftianam

Religionem non modó palamejuravit, verüm

etiam Idolorum fana referavit , folos Paganos

gratià & favore profecutus, Chriftianos veró

i

l

acerrimé períecutus eft: quin & Judzos ad in-

ftaurandum templum Hierofolymitanum exci-

!

j

Y

tavit. Sedimpios conatus Deus miraculo pro-

UUR

hibuit , erumpentibus de inchoato fundamen-

d)

W

W

to ignibus , fimülque apparentibus in Judzorá

A

ii

amictu crucibus, quas nulla induftria poterat

iam li«

w

ablqere.v Nec his conFentus , editis et

-

bris

U

!

]

SUBCULI LrV:

4t

älumm bris Chriftia

nam Religionem impugnavit: nam

"W& Wir fuit planeeruditus, & ftaduerat Athenis ,

f

! habens condifcipulum S. Gregorium Nazian-

ll

h

zenum.

Movens contra Perfas , cumprimis

)Oüobcgi !

Dzmoniimmolavit , etiam victimas humanas z

m

tum naves omnes, ut fuisfpem fugz adimeret,

t

conbuffit. At (iti, fame, & laffitudine fra&o

li

4

exercitu victoriam ami(itz atque ipfetelo con-

M

lr

fixus interiit, cüm prius jacto incoelum cruore

lhton

füo his verbis blafphemáffet : F;c/ffi GAlilae t

gUberi:s?:z

XVI. Cladi fuüperftites milites Joviniano ,

"

lb hii

x

alii Jovianum fcribunt , Imperium deferunt-

t

Is negat, fe illud fufcepturum , nifiomnes vel-

II

lenteffe Chriftiani. Voluerunt , fa&ifünt. Sed

X

Imperatorem optimum Deus mundo folàm o-

ftendit.

Nara , cüm rebus pro bono Chriftia-

iibl

norum optimé difpofitis Conftantinopolim re-

Lyeie

verteretur , in finibus Bithiniz & Galatiz obiit;

A0

ex eo, qoód prunz, in ejus conclavi adtem-

n

perandum frigus füccenfe , füo illum vapore

ii

fuffocárint, anno 364. Extincto Joviano Va-

(hntu

lentinianus militaribus fuffragiis fuffectus eft.

ynu

Hic Valentem fratrem accivit , cum quo ita

ha

partitus eft Imperium , ut fibi occidens rema-

ts

neret , Orientem veró Valensregeret. Com-

jnrlh

mune imprimis edictum ambo pro Catholica

at

feu Nicena fide promulgarunt : fed, cümpoft

lj

!

annos Imperii fai duodecim Valentinianus ex

n

vehementioreirà & fuüperveniente apoplexià ,.

[udzom

reliCtis duobus filiis Gratiano & Valentiniano,

vt

snortuus effet, Valensin Oriente hortatu Aria-

p

dirüSt

ng ;opjugis, & ipfe fa&us eft Arianus,

Y

queé

KE$S: GRS'TJE

42

ue perfecutor Catholicorum , precipue verà

mtosw

Monachorum & Epifcoporum , quos füisSedi- — ^

busejecit. Tandemà Gothis czfus , & ipfe fa-

n

r

gittá confixus , cüm prz vulneris dolore ulte-

rius fugere non poffet,ad HadrianopolimThra-

gl

u

ciz , fe in tugurium abdidit, in quo vivus unà

:?mcüul

cum tugurio , cui fuperveniens hoftis igaem in-

ii

^

jecit, miíerrimé conflagravit , anno 578.

s

XVII. Inde Gratianus , Valentiniani Im-

J

peratoris filius , adeóque Imperator Occiden-

n

tis , faCtus eft & Orientis Imperator. Hicpro-

j m

pter Gothos & Maximum Tyrannum , fibi fo-

dert

cium affümpfit Theodofium Hifpanum : at ,

a

pauló poft ab eodem Tyranno Maximo Lugdu-

:ïäl D

niinterceptus & interemptus fuit. LInde Theo-

p

dofius nuncImperium tenebat folus , & conti-

J

nuis victoriis inclytus, rem Catholicam refti-

)

l

tuebat, editá fanctiene jubens, fola ut valeret

fides Catholica, quam Damafus Rom. Ponti-

TE

fex teneret. . Imperator omni omnino laude

hi

digniffimus, nifi in Theffalonicenfes innmanem

z

illam notiffimámque ftragem edidiffet. Nimi-

rum, hacurbe Theffalonicà tumultuante, Il-

6dl

^l

lyrici Prefectus , à furente populo interfectus

i

fuerat. Admilffifacinoris veniam petierat Am-

ïx'.

brofius , Mediolani Epifcopus , eámque obti-

T

nuerat. Verüm promiflis non ftetit Theodo-

!

:

fius : quia Aulicicontrarium urgebant, dicen-

" CM

tes : nimiàindulgentiá Principis populos effe-

Tni

xari, &c. Quibus deceptus Theodofius Prz-

ln

fecto militum dedit in mandaris , ut populum,

hk

pretextu fpectaculorum , invitaret ad circum ,

tum

z

SIECULITV.

45

Plv

QUl

tum armatos furentésque milites ad promifcu-

u

amcedem immitteret, Quod & factum; un-

TM

de trium horarum fpatio caía fünt feptem ho-

minum millia. Hoc cüm Ambrofius refciviflet ,

lrl

venienti ad Ecclefiam Theodofio occurrit, &

TIM

Ml

ab ingreffu templi prohibuit , fejunxítque illum

à fidelium communione , donecpublicá pceni-

t5

Morem

ii

tentiá oCto menfibus fcelus expiáffet.

ia

geffit Imperator , & transadiis in lachrymofa

Ri

-3

poenitentia oCto menfibus , vix tandem obti-

nuit, cüm dies adveniffet Domini Natalis, ut

M:

fibiliceret Ecclefiam ingredi. In quam deniq;

admiflus , non ftans , neque flexis genibus , fed

Mani;

j hi

pronus , in humum abjectus veniam à Deo ,

amaras interlachrymas precabatur, anno 390.

ii l

ibl

XVIIH. Hzrefes hujus fxculi fuerunt nu-

mero 91. Quasinter nominatiffimz Donatifta-

[UTYS

idundt

rum , Meletianorum & Arianorum, de quibus

Num, V. diéctum íatis. Hís accedunt, A&ria-

i

n

ni , Macedoniani , ACtiani, Apollipariftee, Mef-

falianifeu Enthufiaftz , Prifcillianifte , &c. Aó-

jf« b

RIANI, ab Aé&rio, qui, quia non poterat obti-

du

nere Epifcopatum , anno 242, docebat , Miffas

k

pro defun&is, peccatis , & neceffitatibus non

;tn'fuub

poffeapplicari, Negabatjejunia ftatuta folen-

n

niter celebranda, fed pro libitu jejunandum ef-

j

fe cenfebat.

Macrpoxiani à Macedonio Epi-

p Ut

fcopo Conftantinopolitano circa annum 3 $9.

yid

Spiritum San&tum dicebant effe minorem Pa-

T

tre & Filio, nec ejusdem fübftantix cum Perre

,qyufum:

& Filio, fed effe meram creaturam. In eo dif-

lüu flj

m aliqui

fefebant ab Arianis , quód Arianoru

ainte

RES GESTIE

A

0

*nüsl

affirmarent Filium quodammodo fimilem Pa-

t , licécnon ejusdem fübítantiz ; Alii autem

d

affererent Filium per omnia fimilem Patri, fed

a

Spiritum San&tum effe illis pror(üs diífimilem ,

i

merámquecreaturam. Macedonius autem de

J

folo Spiritu Sancto id negabat , adeóque cum

Mh;

J

ultimis conveniebat. AérrAwr, à quodarn AG.

j

tioSyro, difputatore quidem admirando , fed

malo Chriftiano, anno 363. Dicebant Filium

:':ILGGEI |

Patri, & Spiritum Sanctum Filio inequalem.

Ttem nullum peccatum imputari manentibus in

;f?ä()ï

ss

fide : folàmque fidem , absque ullo opere effe

fatis ad vitam e&ternam.

APOLLINARIST.£ ab

Apollinare , Patre & Filio, ejusdem nominis,

i

grecis literis eruditis, anno 377. Docuerunt

Chriftum corpus tantüm fine anima füfcepiffe.

Deinde mutàárunt , dicentes , animam quidem

affümptam, fed fine mente : & Deum fuifle

h

pro mentein hiomine. MzssALIANI anno 7890.

emerferunt: ab aliis dicti Euchitz, hoc eít,

n

J

Orantes, ab aliis Enthufiafte , hoceít, Sacri-

ficatores.

Principes hujus herefeos fuerunt

Dadoes , &Sabbas , & Adelphius, Hermas, &

TM

Simeones. .Hi negabant animas creari à Deo.

M

Nullam baptifmo virtutem tribuebant. Eucha.

"

riftiam nec prodeffe, nec obefle dicebant. Som-

(ttg

nia füa ut prophetias babebant. Semperora-

I ]

" i

bant.

PrisciLLIANIST/E À Prifcilliano Abile in

Yij

Ál

Hifpania Epifcopo , qui ex omnium hzretico-

lg

rum fentina hzrefes haufit , anno 388. undeni-

: d

hil hahebant novi Prifcillianiftz , quod nonha-

Wilz

purum

buerigt füpra memorati, Fuitautem im

hoc

i

SIECULL:V.

4j

^i hochominum genus, veterum Gnofticorum

1;J, propudiofis libidinibus, & Manichzorum de-

ln

; liriis infame.

j

fid

]

Contra hos invicti pugiles fteterunt San-

Tl

&us Athanafius Epifcopus Alexandrinus , Eu-

t)ad j

ftathius Antiochepus , Hilarius Pi&tavienfis ,

GU

un

Bafilius Cefareenfis in Cappadocia, ejüsque fo-

WO

cius individuus Gregorius Nazianzenus , & Ba«

Jehr]

filii Magni frater Gregorius Nyffenus , necnon

i&ioinz»;;

Alexander Alexandrie Epifcopus, & Athanafii

NI

Aunteceffor. Cyrillus veró Hierololymitanus

eruditas edidit Catechefes.

tll

QUUMES

m

S/ECULUM V. -

y Dor

Af

[j

"

SYNOPSIS.

n

a. Imperium Romanum À Theodofro inter fz-

Lt

lios fuos dividitur. 2. ffoammes Chryfoflomus

iL

à Theophilo & Eudoxia diu exagitatus tau-

g

demmoritur. 3. Ejus Succeffores.. 4.. Chryfo-

I 5,

1

flomi glorificatio poff mortem. $. Neflorius &

fodot

11

Eutyches. 6.. Comtrabos Concilinm Ephefrnum

ln

&* Chalcedomenfe. 7.. Turba Alexandrima ei

vanil

4l

"ntiocbena ab bis hareticis comcitate. $. Ze-

j

du

gonis Inmperarori MzNomicow. . Sehifma

u

Gracorum f AéLum c abolitum. 10.. 2Attila.

fpdtt

Ir. Roma a VaudA(u cApitur , Jpoliatur. 12.

At

Vandalica Perféeutio. 13. Imperium Occiden-

gt

£Ale concidit. 14. Migrationes Populorum.

p

1$. Monachifmeus, 16.. HAr

Qu

;Jäa*. 17. Eoruma

Impugimtore»:.

*i"f"m

I Th€0f

W

A6

RES:GESTJE

Heodofius Magnusinter duosFilios i

I.T

ita divifit Imperium , ut natu major

(

l

Arcadius in Oriente, natu minor Honoriusin

j

N

Occidenteimperaret. Moriensautem ,ut tam

ii

uN

Filiorum inexperte ztati, quàm Reipublicz

P

incolumitati profpiceret , duos eis felegit Du-

«

€es , prudentià & authoritate przcellentes ,

n

d

quorum duc&tu & confiliis utrumque Imperium

y&

confervaretur. PrimuseratStilico , qui rebus

D

Occidentis, alter Ruffinus , qui Oriencis rebus

fsl

confuleret.

Sed hi mutuáinter fe zemulatione

Wi

& invidià ferventes , Imperium utrumque in

4

J

p

fummum difcrimen abduxerunt. Hisinangu-

um

ftiis conftitutus Honorius , quantumcunque

A0

n

invitus , cogebatur Alarico Gothorum Regi

M

Gzallias cedere & Hifpanias , quas jam fibi non

m

d

Eàdem occafione

poterat diutius retinere.

Romanum Imperium invaferunt Vandali ( ex

uibus oriundus erat Stilico ) &Suevi, & Ala-

"

ni, & alii Populi peregrini,

II. Sed & in Ecclefiafticis novatempeftas.

Joannes Chryfoftomus Conftantinopoli tunc

i

erat Epifcopus : cüm anno 402. Theophilus

Epifcopus Alexandric Ifidorum fibi fidiffimum

Presbyterum, amorein odium mutato , expu-

licab Ecclefia Alexandrina, ideo , quódis , ut

l

'Theophilus volebat , nollet acceptas in paupe-

,

rum alimoniam pecunias divertere in expenfas

At

I

Ecclefiw. I(idorus expulfus Nitrie defertape-

tlf

tiit, &fedenuó eremi incolis, unde evocatus

d

fuerat, adjunxit.

At Theophilus impetratos

!

N

ab Auguftali Prasfecto milites mifit , qui no-

&urnà

TT

t

«

SIECULL Y.

47

;interd;»,g

1

n,UïHï

F' &urná impreffione fa&à Monachorum cel

las

ij expilàrunt, incenderunt. Monachirelictà ZE-

gypto in Palzcítinam migrárunt, & apudSchy-

N

Qia lj

thopolim fedes fixerunt. Sed Epifcopus loci

minacibus TTheophili literis, eos fuá etiam di-

I ib

hi

tione excedere juffit.

Itaque numero quin-

uaginta Conftantinopolim delati funt, séque

i

i

ad pedes Chryfoftomi abjicientes , ejus prafi-

li g

diumim

lorárunt. Is, benigné exceptis de vi-

Qüteng

&u (imu

l

m

& hofpitio non folàm liberaliter pro-

"

vidit , verüm etiam officium in fe füfcepit cu-

i

Uf qa

yt D

randz ipforum cum 'Theophilo reconciliatio-

nis. Et, quamvishi Monachi affeverarent , f&

QUE

Gol

omnes errores averfari, qui in libris Origenis

continerentur , & propter quos , füb falío prze-

u

textu , innocentes paterentur , nihilominus

jen n

eos ad Ecclefiafticam communionem necdum

t at

admittere voluit, donec caufa illa prius effet

uml

judicata. De his ergo literas ad Theophilum

omnis moderationis plenas dedit. Ille veró

T

contra & magticarum artium, & foederis cum

i

l

Dxmone habiti eos arguitper literas ad Chry-

.T

foftomum datas. Rurfüm Monachi Theophi-

yi

lumperditiffimz calumni & enormium crimi-

jnd

num accusárunt apud Arcadium Augufítum.

Uödiïv

Augufti igitur literis citatur Theophilus Con-

x

ftantinopolim. "Tum veró Theophilus moras

j

nectere , deinde conqueri , ut füis perfaaderet,

vtj

f dolis & machinationibus Chryfoftomiita cir-

t

cumfítribi. Hinc, quimaximé cum Theophilo

Tatil)

1

ad extirpandos Origenis errores collabora-

bant, vite fan£titate fpectabiles Viri, Epiphae

j

nius

RES'GESTJ7E

48

W

li

nius Salaminz in Cypro Epifcopus , & S. Hie-

gzdö

ronymus, pariter in Chryfoftomum comove-

um

i

bantur. Quinimó Epiphanius Conftantinopo-

m

lim venit , utpopulum illum à fuo Paftore , tan-

g !

uam àlupoamoveret. Sedperípedtátandem

qlïü 3*

Chryfoftomi invictà moderatione , deftitit,

Yil

tacitüsque in fuam Ecclefiamredivit. Econtra

N

yul

"Theophilus illuc ipfemet vénit, triumphanti fi-

g

milis , magno cum comitatu Przlatorum. Illic

adnd

captatis Aulicorum favoribus ab Arcadio obti-

a2

nuitexambitam juffionem convocandz Synodi

d

in füburbio Cbalcedonis , ad ,Ozercuzz , intra

DT

Bafilicam Apoftolorum.

Ad hoc Concilium

*'äflfs J

malignantium Chryfoftomus vocatur , quafi

a

Clericus de vulgo , fine ulla Epifcopi denomi-

d

natione. Ille vadimonium detre&tat , tum ob

:

defe&ü jurisdictionis in Theophilo ceterísq;

illum circumftantibus Epifcopis , tuna propter

gï:

Sedhorumra-

N

odiumin fe nimis manifeftum.

tionem nullam habens Pfeudo-Synodus, Chry-

D«

&

foftomum contumacem, & tanquam abundé

t

conviCtum, & multorum criminum reum dam-

n

nat,arcétquecommunione. Arcadius autem

As

fio decreto eum jubet exulare, ex eo potiffi-

t

mum , quód, poftquam ad illud Conciliabu-

ts

lum citatus fuerat, concionerm in Ecclefia ha-

b

buiffet, quá Eudoxiam Imperatricem cum Je-

zabele Eliam perfequente , & cum Herodiade

t(gag

M

caput Joannis depofcente, comparáffet. No-

t

&eingruente folvitnavis , que Sanctum Anti-

ftitem , Joannem Chryfoftomum in exilium de-

h

ferggt. Sed poftquamin altum prove

&a fuit;

opu-

[

&5

vt Populüsque gemens ac collachrymans élitore

Ti

in fnas zdes fe recepit, tam vehementiterrae

