motu concuffa eft ampliffima Civitas , utom-

Mibri

ühdng

nes ejus irhinentem everfionem trepidi formi-

darent.

Arcadius & Eudoxiacontinuó mife«

um

i

:ä

runt, ut Joannes Chryfoftomus reduceretur:

qui poftridie in urbem & propriam Ecclefiam

Y D

ljïl müm:'ï'

onorificentiffime reftitutus eft. Theophilus

autem tot malorum incendiarius , poft paucos

hls

bltyli

dies clam dilapfus , Alexandriam repetift. Sed,

ecce, poít menfes duostempeftatem novam!

Qu

T

Eudoxiz ftatua erigebatur in confpectu templi,

ad cujus dedicationem perftrepentibus tubis &

A

lp

tympanis , magnísque Populi vociferationibus

divinum officium interturbabatur : ita, ut fe

hh

Clerici , divinis laudibus infiftentes, non pof-

Md

fentinvicem audire.

Hac de cauíà Chryfofto-

n

mus, quia fic etiam Populusà facris in viciniam

jj n

aream avocabatur , fügeeftum afcendit , gra«

r

vémque Dei contemptum & injuriam vehe-

"

"

menti oratione perítrinxit. Hec ut accepit

uSyM'

u

!

J

Eudoxia, animni impotens Joannis exilium ur-

T

li

ij

get tantó ardentius , quia ab eodem antehac

jpiti

prohibita fuerat ab Ecclefia , eoquód viduz vi-

T

neam, eitamen adjudicatam , nollet reddere ;

"o

& aliam viduam Alexandrinam vexáffet. Adid

p

operam fuam egregié eontuleruntii , qui jam

j

ante Chryfoftomo adverfabantur , ut Arcadiá

;

concitarentinultionem. Itáque inftaurantur,

j

quz fopitz aliquamdiu fuerant , accufationes.

d

"Theophilus, aliique Epifcopiinfenfi, Arcadii &

d

erfüntür,

j

-Endoxiæl literisConftantinopolim acc

'Iheo-

W

RES G.I-ESTA':'.'

$o

ii

Theophilus quidem Alexandriz fe continuit ;

atliteris tamen & confiliis , quancàm potuit ,

gt

p

Pfeudo -Synodum promovit. In hac iterum

celebratà ad ,Ozercum. innocens Joannes de-

E*«W"J'

nuó damnatus eft. Provocavit quidem adIn-

a

nocentium Romanum Pontificem : at folum

hm

tamen vertere coactus fuit, Nihil magis fac-

gidi

rilegum excogitare poteft, quàm quz milites

Df

in Ecclefiam , ut inde eriperent Chryfoftom ,

lii

immiffi , adversüs facra atque fideles aufi unt.

ao

HaecomniaPalladius, horum teítis oculatus,

i

& ipfemet Chryfoftomus in epiítola ad Inno-

nonà

centium Pontificem , graphicé defcribit. Con-

20

tigerunt autem ea in ipfo pervigilio Pafchatis,

3

Poftquam abductus fuerat ex urbe Chryfofto-

dl

mus, prodigiofüm excitatum eftin ede Sophiz

incendium ; quod exortum ab ipfo Epifcopali

d)

folio , illud totum concremavit : deinde lon-

tilj i

£? latéque diffufüm , omnem flarhis Bafilicam

zi

abfümpfit.

Inde in füblime fe efferens flama-

um

rum visin Senatum erumpens, etiam illud

DE

ampliffimum zdificium exuflit. Hacoccafiong

aM

ufi funt adverfarii Joannis , & ejus fautores ,

tanquam incendiarios, diris queftionibus , cru«

Eudoxia

ciatibus , & vinculis exagitárunt.

Va

poft quatuor à Joannis exilio menfes vità ex-

li

D

h

ceffit. Ipfe veró Joannes affiduis erumnis con«

ïï'm;

fectus Cucufüm pervenit, locum Pauli Con-

]

ftantinopolitani Epifcopi exilio nobilitatum.

!uf

Hinc Arabiffam abductus eft, qux oppida fünt

minoris Armeniz , inter deferta Caucafi. In-

mv"fbn

fäsmä

:

dead plagas Ponti Euxini translatus ultimüm

pemo:

i

1

]

]

S/ECULI V.

LT

$x

, perno&avitinzdeS. Bafilifco Martyri Amafeze

lls

in Ponto facrà, qui ei apparensdixit : 7o47-

wes Frater ! macte animo ! eraflino die fimul

18 n

ïi[q Idm

eodemdoco ver[abimur. | Di&ti veritatem pro-

dl

baviteventus. Nam, poftridie Joannes, ve-

N

ré Martyr incruentus , ad palmam evolavit :

anno füi exilii 4. Chrifti 407.

n

B.l

1

t(

li

foftomo in Sede Conftantinopo-

At

r

litanà fucce

i

rl

t Arfacius, Arfacio Atticus ex Àr-

'.ll'lün*ül.

meniaMonachus, Innocentius Papa & omnes

n

hr

Wil

29

Ecclefiz Occidentales non prius cofhunionem

ullam cum Attico & Orientalibus habere volu-

ii

erunt , quàm eraío ex diptychis Arfacii nomi-

LT

ne, nomer Chryfoftomiin easdem tabulas Ec-

Vk Q

fnzt

clefiaticas , unde fuerat injufté obliteratum ,

referretur.

Quz veró circumferuntur mu-

j

tuz Innocentii Arcadium & Eudoxiam excom-

WH

: d

r

municantis , & Arcadii refpondentis literz ,

m

du

fpuriz funt & confide : Nam in ipfis evidens

continetur anachronifmus. Attico fuffectus

, tibi

ho

t

eft in Conftantinopolitanam Sedem Sifinnius ,

Siinnio Neftorius; qui deinde ob hzrefin ,

j

i

€it,

de qua infra, in Synodo Ephefina]damnatus

j i

d

IV. Jam indeab hoc tempore foaííis Chry-

foftomi feftus dies peruniverfum Imperiá pue

blico cultu ceeperat celebrari ftudiis Populorá

j P!UH Ü

& pietate Theodofii junioris, qui morcuo Patri

ib

fuo Arcadio füccefferat Imperator, fuerátque,

WI!J rw

infans, à Chryfoftomo baptizatus. Sedillafe-

i^

ftivitas majore cultu aucta eft, poftquam ejus

i

Reliquiz Comanis celeberrimo apparatu Con«

,

P

dtanti--

LEX

RES GEST.JE

D

ftantinopolim translatz funt. "Fhreodofius Aue

g

guftus , cum Patriarcha Proclo, quià Neftorio

ii

fecundus fuit, & Senatu , universóque Clero

Principis Bafilice , Chalcedonera-ufque Sacro

l «

at

depofito obviam procefferunt , & illud cum

H. Wew

facibus accenfis, & cantibus muficis Conftanti-

m

nopolim ad Patriarchalem Ecclefiam deduxe-

gunt. IbiTheodofius genibus ad facra pigno-

:MW

ra provolutus veniam fupplex pro fuis parenti«

hn

g

bus flagitavit , & gloriofiffimo Pontifici fe ,

gt

fuümqueImperium commendavit. Sic mag.-

n

nificavit Dominus San&tum füum.

Sacra au-

tem hzc translatio contigit, uti obfervat Ba-

s

ronius , anno Chrifti 458*

at

ins!

V. Poft Chryfoftomum , Arfacius , poft

i

Arfacium , àt füupra memoratum eít, fecutus

JJf

Atticus , poft Atticum, Sifinnius, poft Sifin-

nium , Neftorius. Hicanno 427. docuit, Chri-

&

ftum ex Virgine natum , hominem duntaxat ,

ï;*.äanï

P

minimé veró Deum fuiffe, atque ideo Mariam

&l

Chriftotocon , hoc eft, Chrifti Matrem , & non

'Theotocon, hoc eft, Dei Matrem effe. Po-

J

]

ftea tamen addidit, Chriftum inculpatz vit

l

"

fuz merito obtinuiffe, ut dignus haberetur,

"u

cui fe Divinitas conjungeret.

Ponebat igitur

ay

duas in Chrifto perfonas , unam Divinitatis,

f0

hümanitatis alteram.

Necunum Chriftum in

U

Deitate & humanitate fentiebat; fedfeparatim

il

1

m

atque fejun&im: alterum docebat effe Filium

Dei, alterumFilium hominis : ac proinde Chri-

8

ftum eífe tantàm hominem, fed in quo Deus

M

fpeciali quàádam prarogativá habitare

t. . Ad«

um

didit:

]

SJECULI V.

f$

lsl

| didit: idcirco contineri quidem in Eucharifti

VM veram carnem puri , jufti, & (an&ificati homi-

"U nis, quieffet Templum Dei, fed non Deus. Eu-

um

tyches econtra, Archimandrita, id eft Abbas

h Utl

Monatterii cujusdam Conftantinopolitani, an,

ld

443. tenebat, carnem Chrifti non fuiffe noftrze

nj

fimilem , nec Chriftum revera de Virgine na-

ul

tum, quanquam appareret de coelo defcendiffe;

ml

Ajebat nimirum, corpus é Coelo defcendiffe in

wl

Virginisuterum, ipfümque tanquam Solis ra«

n

dios penetráffe. Negabat igitur duas effe in

m i

tionis articulo carnem fuiffe commutatam in.

Chriíto naturas: fed a(ferebat, in ipfo incarna-

a

Divinitatem : adeo quidem, ut unafacta fue-.

drins)

rit & carnis &Deitatis fubítantia: Chriftüsque

nd, i

paífus fit fecundàm naturam Divinam.

VI. Contra hos habita funt duo Concilia,

n

d

Alterum Ephefinum , 200. Epifcoporum ;

n

Chalcedonenfealterum , Patrum 650. Que

n

poffunt legi in Conciliis anno 1725. pro ftrena

d

atis : habentürqueibi fol. 75. & feq.

T

VII. Eutychianià Chalcedonen(i Concilio

gui

damnati, quales motus excitárint tam in Ale-

Y

Xandrina quàm Antiochena Ecclefia, vix fatis

u

defcribi poteft. Proterius orthodoxus & le-

i

gitimus Alexandrix Epifcopus , orto tumultu

r

intra baptifterium confoditur, quando Timo-

theus , ditus /Elurus , Monachus fimul & Pref«

s

if

byter hzreticus armis & apertá viSedem occu-

vt

patEpifcopalem ipfo Pafchatis die, Et Antio-

WW

chize Martyrius Catholicus cedere coactus eft,

1.

cüm Petrus Chnaphzus.feu Fullo , heterodo-

n

D ;

Xxu$

j4

RES CTESTJE

xus Sedem invafit,

Et licét tam Tiz'n'othcus

JS HOdU

JElurus , quàm Chnaphzus Impetatorià pote-

,

ftatein exilium ejecti fuerint, utrumque tamen

f

revocavit Bafilifcus, quiLeone defun&o fe fe

d

Imperatoremfecit, anno 476. At Timotheo

i

oft annum mortuo. Catbolici fübftituerunt

lnl

"Timotheum Solophaciolum, Hzretici Petrum

at

)

Moggum. Sed Moggum exulare juffit Zeno

Imperator.

Idem Imperator etiam Petrum

ijatim

Cnapheum Antiochiá ejecit, & Catholicum

N

z

füffecit$tephanum: quem tamen, anno479.

motà feditione gregales Cnaphzi in baptifte-

T

1

rio trucidárunt.

j

j

l

A1

[

]

Nihilominus Catholici prz-

valentes alterum Stephanum , & huic vitá

a

fun&o Calendionem, ambos orthodoxos füb-

Eu

a

ftituerunt.

&f

VIII. Conftantinopolitanz Ecclefizx poft

a

d

Anatolium prefuit Gennadius, eximiz pieta-

tis & doctrinz Vir.

Huic anno 471. vit fun-

D

&o Succeffor datus eft Acacius , clam Euty-

?ïn!imt

chianz hzrefi addi&tus, fedReligionis , prout

A WA

ére füa effe judicabat, egregius fimulator. Per

n

J

hunc Zeno in deteriora mutatus eft : & Petrum

ii

jn

Moggum in Ecclefiam Alexandrinam revoca-

hY

Inde novam fidei formulam

vit: anno 482.

T

procudit, in quam Catholiciperinde ac hzre-

lm

v,t

tici confentirent.

Huic formulz indidit no-

l:

^i

men grecum Hrxoricos , quafi PAcis Cox-

Af

ciLIATORIUM : in quo Concilii Chalcedonenfis

t

Huic Zenonis

definitio tacité abrogabatur.

ithy

edicto Catholici conítanter reftiterunt: prz-

h

fj i

fertim Romanus Pontifex FelixIII. quiexRo-

Vi

mana

E

SIECUBEI YVI

?

LU

mana Synodo tres Legatos Conftantinopolim

um

mi(it, Vitalem & Mifenum Epifcopos ; nec

M

non Felicem, ut Acacium ad tribunal Romani

Dl

i A[Ti'ï"

Pontificis citarent, & Moggum ab Ecclefia A-

lexandrina curarent propulíari.

At Vitalis &

Ml

Ut

Mifenus ab Acacio diré vexati, eitandem con-

fenferunt , & Petro Moggo communicárunt,

if

I tla

unde Felix utrumque Epifcopali Sede privavit,

& Acacium anathemati fübjecit anno 484.

i

T t

IX. Anno 498. Moggus moritur Alexan-

drie Anno486. Canaphzus Antiochiz, Ane

Mi

no 488. Acacius Conftantinopoli.

Acacio

iü

i

M

:

fücceffit Flavitahzreticus. Flavitz finguli de-

m

inde Catholici , fed (chifmate tamen ab Ecclefia

Vi

Romana divulfi : Nempe, Euphemius , Mace-

donius , Timotheus : ex eo folo ab Apoftolica

J7]

Sederejecti, quod impii Acacii nomen de fua-

dui

rum Ecclefiarum tabulis delere recufarint. Du-

n

ravithocfchifmaannis;f. Denique Conftan-

dl

tinopolitanus Patriarcha Joannes, de confen-

;g?lüü.;i ! :'4

fu Juftini primi , Imperatoris , & Orientalium

d

Epifcoporum, fecit , utpriftinaunitas reftitue-

d

retur ; quia, quod Pontifex voluit, nomina

u

Acacii , Flavite , Euphemii , Macedonii & Ti-

jl

mothei toto Oriente ex Ecclefiis obliterata

j

fuerunt; fimülque nomina deteftandorum Im-

g

peratorum Zenonis & Anaftafii,

Hzc inOri-

t

enteanno $19.

d

X. Occidentale Imperium füb Honorio

fittó

Auguíto vix aliquamdiu ab armis Gothorum

j

refpiravit, cum aliis atque aliis bellis denuó la-

gaRü-.

-ceratum fuit : inter

quz illud omnino atrocif-

r

D 4

fimum,

L]

RES GEST/E

if

fimum , quo Hunnorum Rex Attila latéomnia

"ll

involvit, fub Valentiniano III. Imperatore. Is

i

anno 450, in Gallias contendit, quarum unam

I)

i

partem, Gothi, Vifigothi, Frauci, Burgun-

n

l

diones, & aliz exterz Nationes, relictis pro-

'l,gfuü

priis ad Aquilonem Sedibus , transmiísóque

J

Rheno, invaferant, partem alteram Aétius

Romanorum Przfectus, & ftrenuus belli Dux

r

lj

AH'DW)

zgréadhuctuebatur. Aétius igitur colledis

undequaque copiis , Attilz occurrit, collatis-

guftln

[

que fignis ingenti ftrage ejus copías fundit in

Campis Catalaunicisanno 451. Attila victus

gmm

u

in Italiam excurrit, Aquilejam obfidione ex-

Jl

pugnatam, folo cozquat ; Mediolanum, Ti-

cinum , ali&que ZEmiliz , LigurixQue oppida

!

p

capit , & foedé depopulatur , dicens : /e flagel-

dum Dej. Romam pergens, cüm Mincium am-

jnt

i

nem tran(ire inftituit, Leonem Rom. Pontifi-

cem in occurfum habet , miffum ab Imperato-

ii

AU

xe Valentiniano & Romanis: cujus diviná elo-

quentià commotusin patriam rediít.

nj

b

2

. XI. Valentinianus poft Placidiz matris obi-

tum in libidines effufus Maximi, Senatoris,

uxorem violareattentavit. Hancinjuriam fic

ii

|

1

ln

ultus eft Maximus , ut per milites occifüs fit

m

Valentinianus. Quo fa&o Maximus ipfe Mi-

u

litum fuffragiis non folàm acclamatus fuit Im-

|

N

perator, fed & Eudoxiam Auguftam Valenti-

niani viduam obtinuitin conjugem. At,cüm ei

ä'fl í

aperuit, quomodo ex ardenti obtinendz po-

1

tiffimüm Eudoxi* amore , Valentinianum é

tln

e odium

d

snedio quuliffet ; illa, conceptum ind

caut

S4ECULI Vi

f7

llim cauté diffimulans , commodà occafione Gen-

lt* fericum Vandalorum Regem tunc in Africa fuüis

At

armis fübactà regnantem advocat in Italiam,

, r

Adeft anno 45 $. & inexpectato hoc adventu

u

tota Italia curbatur.

Maximus fugam medi-

a

tans à füis laniatur,& in Tiberim projicitur.Ca-

d d

ptàáRomá Genfericus Leonis Pontificis oratio.

nushdl

ne mitigatus , incendio , cxdibus & libidinibus

Qu

abftinuit , Urbem tamen fpoliavit, Eudoxiam

t d

Auguítam , ejusque filiasambas , Placidiam &

Eudoxiam ex Valentiniano genitas fecum Car-

Qu

, Mür

thaginemin Africam abduxit, uti & multa mile

Ut

lia captivorum.

XII. Porró Genfericus annis regnavit in

Va

n

Africa 37. & filium habuit Succefforem Hun-

nericum. IsannoRegni füi oCtavo & ultimo ,

xJh

fntet

ut fuam fe&tam Arianam propagaret , violenté

n

oppreffit Ecclefiam anno 484. Ut enim refert

Vi&or Uticenfis in fuis libris de Vandalica Per-

jln

fecutione , omnes Catholicorum conventus

l

!sdilwhitï'-

prohibuit, eorum Ecclefias occlufit , opes eo-

ärlnzrrisä

rum omnes partim füo Fifco , partim Pfeudo-

(

Epifcopis Arianis eorümque Ecclefiis addixit :

hofpitiis , cibariis , veftimentis & aliis ad füften-

jdt

omTöS 1

tandam vitàm neceffariis füb gravibus poenis

interdixit ; fed & diris cruciatibus & cxdibus

i ipf j

in omnem fexum fevitum eft : ufq; dum Hun-

Á lFf

ne

nericus vermibus corro(us perfequendi & vi-

vendi finem fecit.

m

XIII. Hoc Szculo fübannum 476. Roma-

p

"L

num Imperium füb Auguftulo plané concidit in

n

Occidente , quod olim coeperat in, Augufto,

am

j

$8

RES GESTJE

Nam Odoacer Turcilingorum Rex cum Scy:

"

this & Herulis auxiliaribus Oreftem acie füpe-

B)

rarum füftulit, & Auguftulum in Campaniam

xelegavit , fübjugatáque Italià titulum Imperii

Ti

hi

detrectans , nonalio , quàm Regis nomine do-

mm

minatus eft annis 17.

Anno 489. Theodori-

€us Gothorum Rex ingreflüs Italiam Odoacré

hr

triplici conflictu fuperatum fugere Ravennam

qa

compulit, & poft triennii obfidionem fraudu-

lo

lentá pa&tione delufum , ut fcilicet ambo com-

m

i

muni authoritate Italiam regerent , eundem

fpecie pacis ad convivium invitatum peremit.

éotn

Unde OftrogothorumRegnum deinceps in Ita-

v

liafixam Ravennz fedem regiain habuit.

punl

XIV. Permultzinfaufto hoc Szculo facte

r

us

funtRegionum Regnorümq; mutationespro-

F

[6]

ter continuas migrationes Populorum. Sic

näf

j

cum fibifecerunt in Galliis Franci & Burgun-

eul

p

diones. In Hifpaniis Vifigothi. In Italia Oftro-

n

gothi. Angli in Britannia. Vandaliin Africa.

i

(

l

Quo tempore Aétius Galliz Praefe&uram pro

Komano Imperio gerebat.

n

XV. Econtra eodem hocSzculo monafti-

r

!

ca profeffio illuítria fümp(it exordia in Grzcia,

lia

Ponto, & Afía, à S. Bafilio Cefarez Cappado-

[

cum Antiftite, tum in Italia füb S. Ambrofio

i

"Mediolanenfi. In Africa fübS. Auguítino Hip-

là

ponenfi. In Gallia fub S. Martino Turonenfi.

Apud Maffiliam quoque füb Caffiano. Paula

etiam Hieronymi difcipula virorum mulierüm-

que diftin&a monafteria apud Bethlehem con-

ftruxit. Fuit autem Paula ex primaria Roma-

na

SECULI W.

$?

W n

nx Nobilitatis Scipionum & JEmiliorum profa-

k/.ïx'l'

[j

pià, primüm conjux , deinde folitudinem co-

Nr

€ns.

u hw

"

XVI. Neftorianorum & Eutychianorum

hzrefi, hoc Seculo accedunt adhuc aliz qua-

i

TW

in(

AU

draginta tres, — Inter quas peftilentiffima fuit

harefis Pelagianorum : à Pelagio Monacho

us

exmajoreBrianniaoriundo. Is, càm inSyria

Waln)

Palzítinz Monachum induiffet , & indein pa-

talis

triam rediiffet, fuos ubique fparfit errores an-

Vi t

n04oj. docens, Adamum moriturum fuiffe ,

Id

etfi non peccáffet , etimque non ex culpa de

i

merito, fed ex conditione nature mortuum.

ii

Juftificarinos , non ex mifericordia Deipropter

al

J

Chriftum fine noftro merito, fed ex propriis

t

operibus & virtutibusnaturalibus,

Non dari

lml

"

originale. Liberum hominis arbitrium poft re,

)

s

cepram baptifini grati$ non poffe amplius pec-

frz!üöf&:

Care, &c. Contra hunc duo.habita fünt Con»

jlb

Gilia : Carthaginepfe & Milevitanum.

Itj

XVII. Pugnáruntautem contra hoserro-

res egregie verbis & fcriptisS. Auguftinus , S.

u

Hieronymus , Cyrillus Alexandrinus , Profper

h(m

Aquitanicus , Vincentius Lirinenfis, nec non

Cszid

)

j

Germanus & Lupus , Epifcopi & Fratres , qui

Init

à Gallis fübmiffifünt in Britaaniam , ubi, ut

"

animos Pelagiani erroribus expurga-

ngnlf.

rent , ftrenué defudárunt.

hi

"

j

.þggaä&.

ii

.

v

SACU.

RES GESTJE

(

W

CULUM VI.

L

3

h

SYNOPSIS.

j

y

r AnafLaftius Imp. turbat Ecclefiam in O-

Yieute. 2. Clodoveus Fraucorum Rex, cefts A:

nmmh

M

demaüts , primus , fit Chriflianus. 3. Horren-

at

dum fibifina contra Symmachum Pontificem.

i

4 "ia perfecutio Vandalica. $.. Variarum

lh

Nationum comuerffones ad fidem. 6.. Tu[linus

(git

Imp. xelofies Catholicus. y. fullinianus Imp.

(

AT

ffnutor Eutychianorum, $.. Vifigotbi in Hifpa-

hil

du

uia frunt Catbolici. 9. Elesbaam Rex JEthio-

ii

piechriflianusChriflianos defendit. 1. Ordo

j

IN

4. Benedicti. s. Heretici. 12. lisoppofrti.

al

l

Afilifco tyranno, & Zenoni peffimo

aM

I.B

Imperatori Orientis füblectus eft

ii

FOWI

Anaftafus. Quamelectionem Euphemius Pa-

;

triarcha Confítantinopolitanus diítulit appro-

bare, donec fidei profeffionem proprio chiro-

"ïm: f

grapho teftatam , cumSynodi Chalcedonenfis

n

approbationce , edidiffet, eoquàüd Zenonis He-

D

soticon füfcepiffet , & dogmatis Eutychiani

lg

il

fsutorhaberetur. Quod quidemilleper diffi-

i

mulationem liberaliter przítitit ; fed voticom-

qdy

d

pos fa&tus, avite Religionis fe infenfum hofté

i

& Populi opprefforem exhibuit. Impunelici-

€um erat füb ejus Imperio quamcunque hzre-

I

*j

!

fin profiteri, Manichzorum, Arianorum , Ne-

ftorianorum , & aliam quamlibet : fola fides

ïsmg;

Catholica erat prohibita. Qui hanc profite-

nf

bantur , carceribus , exiliis, digaitatum abdi-

D í

Catio-

SECULI Vl

€1

J

eatione , bonorümque fpoliatione ple&eban-

tur. -Euphemium quoque Patriarcham Con-

ftantinopolitanum in exilium ejecit, & ejus lo-

ifunl

co fübítituit Xenaiam , alii Philoxenum dicunt,

nefarium hzreticum.

Poft tantam calamita-

I

TU

tem , &multasczdes Catholicorum , Impera-

torem (celeratiffimum , fulmine ictum fuftulit

rj

377

jufta vindi&ta Dei anno j 18.

II. In Occidente Alemanni ( Gens eratin

i

hn

fuperiore Germanià Moenum inter & Rhenum,

& Danubium habitans) Coloniam Agrippiná

iggäi&jr

20

J

bello adoriuntur, in quaregnabat Sigebertus

i

Francus. Huicopitulaturus Principi, & Affini,

/Wfff'n

& Vicino,ingentem peditum equitümq; vim ex

Galliis adducit Clodovzus, fibirefervans equis

Vij

tatum, pedites Sigeberto committit, Aleman-

iil

ni trajecto Rheno apud Tolbiacum, qui vicus

n

eít Coloniam inter & Trevirim , caftra metan-

"T

tür.

His cüm occurrunt Franci , atrox intee

fortiffimas gentes pugna conferitur , diüque

,»;riocfk«

pur

anceps pendet victoria , donecSigebertus cru-

il

refaucius, quo & poftea claudicavit , à proprio

g

filio pugnz ereptuseft. Peditatus veró pedem

y

retulit , & urgente Alemannorum vi , turbatis

T

ordinibus in fugam eft effufus, — Inde hoftilis

p

impetus in equitatum Francicum totus incu-

"

buit, Clodovzus igitur Ducis fimul & militi$

d

obire munera, füosadhortari , premere voce,

h

exemplo przire coepit , fed irrito conatu, cun*

1

h

Gis vergentibusadfugam. TumResz, quian-

jld

te conflictum vota Jovi nuncupaverat , fed frue

jl

raj fiein extremas redactus anguítizs Dei

opem

62

RESp GEST.E

ul

qllll

opeminclamat , quem colebat ejus uxor Clo-

tildis.

p

Chriffe , inquit , peresziffzzme Deus !

olficeor , »me faera tua cum populo meo fufce-

jl

pturum , ff tuo beneficio vitforiam de boflibus

i

reportavero, . Hiisdictis, novus pugnandi ar-

dor Francorum animis inceffit. Novo igitur

I

u

impetu in hoftes ruunt, Alemanni animis conci-

dunt, proprióque Rege, cum Optimatibus,

a

?

fj

interempto , perrumpentibus ordines Francis,

|n

HU

u

fugam capeffunt, & magná ftrage funduntur,

q

f

Clodovxus ftrenué victoriam profecutus ,

n

j

transmiffo Rheno, gentem Rege, & fortiffi-

i

Jj

mis bellatoribus jam defítitutam perdomuit,

nti

fubjecitquetributo. Clotildis, ubi Parifiis op-

"tl

tatiffimum nuncium accepit , Deo publicis gra-

&

tiis actis, continuó Rhemosadvolat, S, Remi«

gium Antiítitem orat , quamprimum fe confe-

Emi

p

rat ad Regem, recentémque à beneficio ani-

mum occupet, & omnem morám abrumpat,

Itaquegratulabundi ambo obviam procedunt

Regi, quem jam Vedaítus Presbyter & Abbas

dl

rimis Chriftiane Religionis Rudimentis im-

b

uerat , quémque Rex poftmodum adinfulam

b

Atrebatenfium evexit.

L

Rex ergo à Przíule

Remigio apud Rhemos facro fonte ablutus eft,

T

anno 496. ipfo Natali die Chrifti : folus &uni-

D

u

l

]

cus tuncFrinceps Catholicus. Nam, Anafta-

t

fius Imperator Orieatis , üt audivimus , Euty-

m

Chianà hzrefii laborabat , 'Theodoricus Rex

Italiz, Rex etiam Vifigothorum Alaricus in

Mi

M

Hifpania & parte Gallie , Rex quoque Burgun-

ull

dionum , & Rex Vandalorum in Africa, Ariae

ni,

|

S/ECULI VI.

65

Wt

j

ni, reliquarum veró gentium Principes Idolo-

i2

latrz erant.

uj

III. Romz anno 498. cümikpro defun&to

W&W*

Anaftafio Pontifice, alii novum Pontificem

j Pt

Symmachum, alii Laurentium Caclium, Archi-

l

Wi

W

n]

PresbyterumS, Praxedis vellent , tanta utrin-

VN

queanimorum contentio fuit , ut diverfis in u-

(rit

tramque factionem non modó Clericis, fed eti-

d

am Romano Senatu , magnz per Urbem cxdes

r

d

&rapinzperpetratx fint. Denique inter ge-

Wi

minas factiones ita conventum eít, ut miíTis

n

hd

hinc inde Ravennam Oratoribus , judicium

Ji

d

lm

TheodoriciRegisItaliz expe&taretur. Audi-

V

tis partibus Rex füupremum Pontificatum illi

nj

adjudicavit , quem conpítaret priorem electum

]

4

i

W

fuiffe. .Si veró minimé conftaret , ei certé ,

T

quem major pars elegiffet. AtqueiseratSym-

T

machus. Verüm, anno infequenti fchifma re-

n

cruduit, & Symmachusà confraria parte gra-

J

vium quorundam criminum apud Theodori-

"t

cum accufatus , Laurentius veró ab iisdem oc-

culté ad Rom. Sedem revocatus eft.. 'Theodo-

qtta

du

ricus ad horum petitionem Vifitatorem dele-

gavit , Petrum

cclefie Alting Antiftitem s

L

fll nl

j

résqne proceffit eó , ut ablata fit Symmacho

rerum acopum Ecclefiafticarum adminiftratio,

jur

m

quemadmodumin fuo Apologetico expoítulat

Ennodius. Utautem cauíà hzc pacificé, & fi-

L

j [

ne tumultu expediretur, neceffe fuit Romam

(

adventare Theodoricum , cujus prafentiá &

n

poteítate fimultates partium in apertam alioe

f«

quihoftilitatem erupturz coércerentur. Nee

tanmiet ,

lh

64

'R-ES GEST/É

tamen, etiam przfens , impedire potuit mul-

yüsi

p

tas Sacerdotum & aliorum cxdes , Monialium

il

in apertum productarum horribiles contume-

iU

f

lias , aliásque infolentias (editioforum , adeó,

r

l

ut, dum Symmachus ipfe ad BafilicamSS. Petri,

)

m

ubiSynodus agebatur, accederet , multi, qui

eum comitabantur . Sacerdotes à frementibus

a'nfls

occifi (int , ipséque Pontifex , inter faxorum

äghm

grandines , vix fugiens evaferit, Hujus diu-

g

turnz ac fapius interrupte Synodi diverfz fue-

ynt

j

qun

runt in pluribus locis Seffiones, aliquando in

Bafilica Julii , aliàs in Bafilica Sefforiana S. Cru-

Áiri

Initio coram Theodori-

m

cis , alias in $. Petri,

co proteftati fünt Epifcopi, non effe Regiz po-

Wl J

teítatis Synodum convocare. At Rex (criptum

fä*fäm

exhibuit ipfiusmet Symmachi , hanc potefta.

tem permittentis in prafend ac difpenfantis fe-

cum. Synodi Patres inftiterunt , Romanum

hi

Pontificem nonhifià Deo judicari poffe, Sym-

g

machus prafens refpondit, fe hacin re proprio

gitïgäu

jure cedere fponté , séque ultro Synodali judi-

cio fubmittere , ejusque cognitioni caufam de-

legare. Demum omnibus maturé difcuffis vin-

t

Ji

dicata eft Symmachi innocentia , eíque fua Se-

des & dignitas adjudicata. Hac ipfa in Syno-

tl

do Anaftafius Imperator , pertinaciífimus hz-

LY

reticorum fautor, & orthodoxorum implaca-

'UF

l

)

cabilis perfecutor ,à Communionc fidelium fe-

j

gre

gatus eít anno f03.

i

ÍIV. In Africa Trafamundus Vandalorum

^il

»y

]

Rex cüm fe primis Regni füi annis mitem Ca-

T

tholicis exhibuiffet, poftmodum in deteriora

Mi

projia-

SYBGCULI Vi

6$

Mtitm.

prolapfüs , anno 50;. edixic, ne defun&to Ca-

Vr

tholice Religionis Epiftopo alius fübrogare-

Qintüny

tur; fperans, fic Ecclefias Catholicorum brevé

"MW defolatumiri.

Cuiedi&o càmobfifterent Epi-

i

fcopi Catholici , eorum 225.in Sardiniam exu-

L

i

les deportati fünt, inter quos Fulgentius Ru-

fpicienfis Ecclefiz Epifcopus difputando & tri-

Wt

umphando contra hzreticos celeberrimus fuit;

hii

Effulfit tunc paterna Symmachi Rom. Pontifi-

fnrül

cis pietas , qui exulibus Chriíti Confefforibus

dneli

extremá laborantibus egeftate, quz vi&ui ne-

ii

ceffaria erant , liberaliter füppeditavit. Anno

T

autem f 22. càm Trafimundus obiíft, ejus Suc-

Hey

ceffor , Hildericus , exules Epifcopos in fuas

tinit

Ecclefias revocavit, & omnibus Regni füi Ca-

ncpm':

tholicis plenam exercendz füze Re

ninbi

tatem indulfit.

"

ligïonis liber-

N

V. Ànno Chrifti ;o7. Clodoveus Franco-

m

rum Kex ftudio incenfüs propagande Catholi«

m

ce Religionis,, & (imul Franciz cotius fibi (üb-

T

mittende, bellum movet adversüs Alaricum

if

Vifigothorum Regem, quitunctemporis Gal-

dj

licanis Provinciis, quzeà fluvio Ligeriadufque

17

Pyrenzos Montes protenduntur, dominaba-

2

tur. Alarici exercitum in campis Volcadenfi-

n

bus, vulgó , 7ovifé , di&is, affequitur, ubi

im;]id'

przlium atrox.. Clodoveus perruptis hoftium

]ah

cuneis ipfüm Regem Alaricum cominüs adori-

tur, & eum füápte manu interimit.

Amiffo

hr

Rege in fugam vertuntur Vifigothi ; quórum

o

horribilem ftragem, infequentes à tergo,Franct

j

Cd?derunt,lndc Galliaex plurimapart

einpote«

1h-

atema

E

€6

RES GESTJE

ftatem Clodovzi venit. Alterum Catholica fi-

l

des incrementum fümpfit à Burgundionum ex

u

Ariana perfidia converfione : quorum Regem

l

Sigifmundum ad id permovit Avitus Viennz

jf

")

Allobrogum Epifcopus. Hoc eodem Szculo

in Oriente Alamandarus Saracenorum Rex,

,

]

bello ftreauus , poftdevaftatas Arabum & Pa-

"

leftinz Regiones Chrifto nomen dedit, anno

uli

$13. aborthodoxo Epifcopo baptizatus. Etiam

w

P

Vifigothorum Gens fub RecaredoHifpaniarum

Regeamplexa eft Catholicam fidem. — Clodo-

;anüf

yaus autem Lutetiz Parifiorum naturg debi-

u

tum exolvit, anno $11I. &tatis45.

;;'cams.

VI. Impiiffimo Anaftafio piiffimus Impera-

tor fücceffit Juftinus. Ad eum dignitatisapi-

cem pervenit ex abjectiffima forte per virtu-

tum & honorum gradus ; ex bubulco grega-

rius miles, inde militiz Dux, cohortis Prafe-

€tus , Tribunus, militum przetorianorum Prz-

i

fectus , tandem Imperator. Ab hocHormif-

T

da tunc Pontifex obtinuit, primüm , ut fectz

Don

omnesà recto Ecclefie Romanz tramite devia

i

Imperiali edi&to profcriberentur.

i

Tum quo-

que, ut Àcacii, Euphemii , & Macedonii Con-

J

ftantinopolis Antiftitum , nec non impiorum

&

Imperatorum , Zenonis & Anaítafii nomina de

W

tabulis omnium Orientis Ecclefiarum erade-

m

j]

rentur. Hácratione diffidium ceffavit Ecclefia-

M

xum Orientalium cum Ecclefia Romana, quod

hj

duraverat annos 56. ex quo Felix III. Pontifex

ä

n

jufto anathemate perculerat Acacium. .. Jufti«

h

u

nus bareticos infe&tando, Theedoricum Re-

i

gem

BJECULI Vk

f

67

(j

lt

gem Arianum adeó commovit , ut minitare-

tur , fe equaliafacturum Italiz , ip qua Catho-

)W

i

licis regnabats misitque ad hanc Legationem

Wt

Joannem Papam Hormisdz Succefforem. Hle

ii

Paulus Diaconusin mifcella hiftoria quidem re-

m

fert, Juftinum Joannis precibus adductum Ec-

j

l

Hs

clefias Arianis reftituiffe , & ab his vexandis

th

de(titiffe : fed Joannes tamen epift. 2. ad om-

nl

nes Italie Epifcopos plané contrarium fcribit :

TT

nimirum fe tempore illius Legationis , quas-

lU

cunque reperire potuerat , Ecclefias Arianis

m

h

ereptas , confecráffe , Catholicisà Juftino vin-

dicatas. Et,rei eventus id perfuadet ; quia

jj

M

9

annem ex illa Legatione regreffum , quafi

l

!

)

egationis injun&e przvaricatorem Theodo-

D

TV

ricus Ravennz in vincula conjecit, ibique ine-

!)

"

dià & (quallore confe&tum mori co&git , anno

j

k

j26. Quoeodemtempore Symmachum Se-

Wi

n

natorem , ejüsque Generum Bo&ium , illu-

l

ls

ftriffimos Szculi hujus Viros gladio peremit.

U

Idémqueipfe 'Theodoricus paucis poft diebus

d

mortuus , & ad tremendum Dei judicium evo-

T

catus eft.

[it

VII. Exa&to Imperii novennio Juftinus di-

(

emobiit extremum, eíque fücceffit ex Sorore

y

Nepos Juftinianus: inconftans, varilsque mo-

j

h

ribus Princeps , qui multis edi&tis Catholicae

;

Religioni confultum voluit, fed idem tranfi-

N

liens juíte poteftatis limites , immodicam fibi

ij

authoritatem arrogavit, perniciémg; gravem,

li

& fchifma in Ecclefiam invexit , impius & cru»

$

delis in fummum Pontificem , Avunculo Jufti-

n

2

no

£8*

RÉS GESTJE

nolonc? diffimillimus,& Anaftafío impio mori-

'L,RUS

)

j

bus & ftudiis conformior : cujus imitatione im-

JlSl

pugnavitSynodum Chalcedonenfem , ipséque

il

tarídem cum impia fua uxore Theodora. Eu-

g

tychetis & Severianorum harefibus fe irretivit.

ï

j b

j

Hic ergo repugnante & düluadente Vigilio

j

Romanorum Pontifice , fed hortantibus hxre-

n

ticis, Concilium V. Oecumenicum, quod eft

(

TA

Conftantinopolitanum 1II. co&git , non folüm

lt

(

Ecclefiz inutile, fed & perniciofüm , uti effe-

Bo

&us comprobavit. Habetur illud in Conciliis

AU

ro ftrena datis fol. r03.

Quin & Vigilium

M

»

ontificem fibi renitentemin vincula conjecit ,

K

m

Wil

eundémque, ne quid deterius, fi diutius refi-

14

fteret, Juftinianus moliretut,compulit;ut Con-

A

cilium approbaret ; Sed dehis videantur Con-

ciliaanno 1725.in ftrenam data , ibíq; fol. 107.

Concilium hoc.

Catera in ACtis Pontificum

fequentur. " Nihilominus füb HocImperatore

dl

juttino Rom. Imperium ampliffimis auctum eft

[j

incrementis , ipsáque fimul Religio Catholica

i

depulfis Arianis Vandalis Africe , GothisIta-

liz & Siciliz per Belifarium & Narfetem vi&to-

1j

res, dominatur. Quibustriumphis quafi quz-

dam velitatio przlufit bellum Lazicum.

Sunt

L

M

autem Lazi, Populi, quos ad Orientale maris

Euxinilitus habitantes Antiquitas Colchos di-

M

ii

Xerat , noftra veró ztas Mengrelios , Iberis,

qui nunc Georgiani & Carcaffi vocantur, fini-

o

l'üc

timi, HorumRex jam inde ab Imperio Juftini

füfceptà Chriftianà fide cum Romanis foedus

TK

-

]

junxerat.

Hinc, cüm Cabades Rex Perfarum

Lazos

SUEDUIH'VE

69

O

Lazos hos bello agorederetur , eos Juftinianus,

joneim;

mifío Belifario Duce, poft reportatas multas

naqu

victorias liberavit.

E

1. D.

VHI. In Occidente Leovigildus Vifigotho-

IN

rum in Hifpania Rex Arianus diram in Catholi-

V'i'dliü )

cos Perfecutionem movit , quorum innume-

m

ros diverfis fuppliciis interernit.

Unde Her-

qid

menegildus ab Ingunde Sigeberti Franciapud

nfli

Metas regnantis filià, füá veró uxoreex Aria-

uziffg

na herefi ad orthodoxam fidem traductus pro

Catholicis bellum contra Patrem füfcepit. Sed-

victus , & carceriinclufus, cüm Pafchali tem--

pore ab immifío Ariano Epifcopo nollet füfci-

ld

pere communionem , fecutusjuffu Patris Leo-

(

vigildi, apparitor San&tum Juvenem impa&t4

r

in cerebrum fecuri peremit anno $ 84. Leovi-

lu

gildus anno fequente moritur, poftquam Re-

ij

caredum filium alterum impensé adhortatus

"u

"

fuit , ut fratris Hermenegildipietatem imitare-

i

ur, & fidem Catholicam, quantàm placidé

"

fieri poffet, fuoinregno propagaret. Hismo-

u

