
J

feundum effet ; aut fi Romipeta cor-

lüt T

u

ripiatur tali infirmüitate ; cum quà pof-

b

1 lm

dU

fet.q

Widem p'hyflc& Romam pervenire,

PU

PU

at non miora

liter , quia non nifi. cum

4, ln !

fümmá diflicultate; vel. cum fumptibus

LE

l) f

triplo quadruplöquc majoribus.

iL Ertiam. Jubilzum Iucraretur Ro-

ffris

ix degens.; fi ibi Præpcditu's juxta

VN

di&a , Ecclefias non vifitáffet ; dum-

P "

Wohg

]

modo intentionem habuiffet illud lu-

WHVHMB;[

'

crandi. Quintanad. d. 1e.

ARU

d

III. Nihilab iftis impeditis aliud

1

requititur ad confecudionem ndul-

hani

gcntiæ, quäm vera de pcccatis pæni-'

tentia & confeffio.

Tutius tamen cf-

VV Y

I

i

AH

fet , preces in, Jubilzo affignatas pié

n

ad Deum effundere , fi impedirnen-

(

tum illis fundendis non obftaret.

:1

IV. Qui iter Romanum rión. effet

RLT

aggrcffhs , haberet tamen: aggredien-

tl

N

di intentionem ; at impcdiretw:, non

Ti

lucraretur ;

lucratus

autem fuiffet

t u

N

juxta antiquiores Bullas Alexandri VI.

& Clemen

Po& [

üs VIL apud (;t-liafa.nad.

T

fugri.

xX AÁm

D 4

$o

P.5.De Tubileo Anni Santiz, *

1

S.;-WW

V. An tales impediri à perficien-

j n

do itinere, obtinerent. non folüm In-

jl i

dulgentiam Jubileam; fed etiam aliog

z d!

favores , fi qui fint in Anno Safido ;

Cenfet obtenturos Gobat z, 22. Quia

mw »

Pontifex pronuntiat , fe Cupere rali-

tuz Ài

bus favere, qwantirr potefe ; & facit eor

.imïijEi!zu

Indulgentix participes perinde, ac

H

* ip[ras

Jf

,»)rg;m

Bafilicas Romanas re.

JprÀ vifitéffent. Sed

w

de hoc $z&. /eQ-

Tuny datt

ENMMA

SECTIO III.

| m

| Confio

Dr FavoniBus ANNI JugiL I

fu.

[

UeL£s5T. i.

uid portfiimsms cone

ferat Adnnus Vubilen; ?

an

m

RESP. Pleniffimam emniumpeccato-

timitd

vum Indulgentiam , vemifionem , ac ve-

"m

*"4m. Dc quà notat Gobar. ». 12. ex

at [

Benzonio ; quod ca reliquas Indul-

gentías certitudine , efficacitate , am-

ET

Jasds

plitudine, dignitate, fru&u , füperet ;

Mu

confiderata videlicet cum fuis caufis,

& effectibus accidentariis, üt obfer-

A ag

E

vat idem Gobat z. 294. De quo vi-

&

Cr1

!' Emo j dzi

l

Ánjl;

"

M

klat"

$. 3. De favoribus Auni fubilai, — $3-

" l

derí ctiam poteft Loríchius verbo

Wdm s Subilems Annus n« 6.7. & 14- Vide &.

Wnaosf.s quz dicimus P. j. Sell. 14. q4 1. eó

&il

!

M

|fe44-

ii

!

Quare

Bonifacius. VIIL in fuüá Ex-

K

[

travag. dmtiquorum » quà indicebat

/""f& ij

M

!

Annum Jubilzum, ait, fezon folnm ple-

|

nam , €À largioremy imà C$ plenifimam

'&'Wf(fn'. Sfd

concedere veniam peccatorsm. Interpre-

tatus eft autem Pontifex ( üt. Joannes

Monachus Cardinalis, quí aderat pre-

Il

fens , refert in Glofsá iftius Bulle ) im

Confiftorio , basc Iudulgentiam adeà

L

plenam , prout Clavium poteftas [2 exe

It

tendir.

. 1 n confevatur potefLas abfoluene

j

di à cen[uris €À cafibus refirvatis , &

Ht

&ommntazdi vota?

M )

R. 1. Videtur probabile, fuiffe fal-

It ar

l

tem ante Innocentíium. X. conceífam

D

iftam pote&atem ; tum ex definítione

jubilzi allarà P. r. Se&. 1. q. z. fatis

; l'u?crc'

fis

comrmuníter receptá: tum quod paulö

anté nomínatus Gloffator Bulle. Bo-

T

nifacit VIIL, de Anno-Jubilzo: cente-

) c

3|

fimo, claré füpponat datam: poteftas

$

ien

$z

( " ])(W

P. 5.De 7;451740 Aani Santls,

ana ^

tem ii refervata: dicit enim, erai

epi fafficit boc cafn confiteri etiam 15 isy

g mp

qua Sedi Apoffolica vel Epifcopis refer-

Ao» j

vantur?Etanté, de commutatione voto-

Caübiw")f"*'*

J

Uüäy iti

rum./fic habet: Dixit etiam Papa (. con-

fiftorialiter ) quod vota (excepto Hiero-

sii n

felymitano, €$ ingre[fn Religionis ) tollun-

u

p

14v per banc Indnlgentiam. — Concludit

autem idem Pontifex : Z» bujusmods

"T

prafenti , & qualibet. centefemo [ecuturo

dl

«nuo , non [olum plenam €9 largio-

d Mi

TEW) y U plentfimiam omnium. [norum.

ïam".x&z,ï*

E

concedemustd concedinmnus veniam pecca-

Zorum : idefít, üt ipfemet declaravit ,.

ln

hi

Adeó plenam , prout Clavium pote[Las fe

1

j

!:

extemd;t. Ergo abíolutio à refer-

Vatis., & commutatio votorum po-

N U ] !

n

1uit obtineri Jubilzis poíteà íecutis z

[f*

declaratio fiquidem authentica ex-

tenditur ad omnes: cafus fimiles, et-

'

A

iam futuros , tanquam fi lex ab ini-

tio fuiffet cum .tali interpretatione

promulgata. Authent. De YAptis mue-

illeribus.

Alia iftius probabilis . conce'onis

argumenta )';i,d,c" Poaimt apud Go-

| WüD,;

barum

] n

li

$. 3. De faveribus AAnni jubilei. 83

! tit

$

'"f"?ïl [

| batum eap. 48. Propter qua cenfue-

h

runt non paudi , nec ignobiles Scri-

d [/

M)y

tores , inter quos Coriolanus-zr... de

TU

AO

14y) j/

Cafibus veferar. P. 1. Setl. 2.art.1o. dicens:

(;

uod, licét in Bullà Anni San&ti 160o0.

Af D

edità à Clemente VIIL. on ponére-

Aff

Al

tur, nifi quod concederetur Indulgen-

- ( d

tiaplenaria forma Jubilei ; tamen £-

LU

deles omnes abíoluüi fuerint ab om-

VP r

nibus cafíibus & cenfuris , &c. Idem

5j liti

dicit Baíffeus v. 7w«bieus, edit. tettià

i

"n

anni 16 48. practieatum fuiffe anno

[

hr

1625. fub Uxbano VIII.

Idem fentiunt Bonacina, de Zsdwlr.

q. T. ph. 2. T. - Boffius, Lavorius, Ca-

U NWC

ftropalao $. €4 s. ». Georgius de Rho«

des,& alii, apud Gobatum z. 3 5 4.qui

WM y

. 357. afferit; le&um à fe anno 1650.

libellum linguà Italicá conícriptum

D

d

àviro Theologo ; qui claré afferebat ,

tb 'xg»i-

pcrmiffäm efle eleéctionem confeffa-

:prmüor».:

rii pro abfolutione à quibufvis pecca-

ii

tis, & votorum commutatione.

R. z.. Videtur longé pïobabiliüs á

Q

In

M

imó ipfi Gobato s. .558. prope»modümm

certum 5 quod ]nnocentius X. nonn-

,; ayn.:fï

p

D 6

ten-

$84 ub fitäilta |uni San8,

l ] D(I!JW

tenderit lucraturis fuüum Jubiletm;

n :Vfbf"ï f

aliud concedere ; quàm

v[cnimmam

m

&

gt r

Indulg"cntïam ; feu remiflionem om-

i ii

nium poenarum debitatum peccatís

quoad teatum culpe deletis. Mentem

gt u

fiquidem fuam quoad hoc Innocen-

77 I i!le

,

(r

tíus fatis dccla;avir , üt pátet ex tefti-

l goff

mionis & refcriptis plurium acceptis

Y

& felatis ab eodem Gobato : ex cu-

m du

jus Tractatu de Zodwlgestis priüs e-

p

dito £, 2. c, y. plura poftquàm retulit

Hina i

Diara p. 70. tr. 167 R. g. fub med. fic

b qtlh

116

loquitur : Unde ex bre. Eminentiffimut

Dominut mens Cardinalz d:Luga,ö egós

$n-quodam exatnine Epifcoporum corana

W

Ü

S: D/ N. ( Innocentio X. ) re&2 dixi-

N g;fx(

h&n

938f rhlo

quo[dam canfeffarios anno 7-

bilei 1651. ( imptimi debuit 1650. )

MU

m

abíoue . alio prrvilegio abfolviffe 4 ca-

fje

t I

Jibia Papalibuss difben[affe im cvotit, €dc,

non enm babebant autboritatem boc fa-

| IN

IT

esendi ex i Dubilai Anni Sautli, Hlac

li

V MAN

Diana.

htl ;v,þu

: Quare concludit Gobat n. 364..— sf

L

|

|

[)

n

€6nting At emanare pro ?gbileofuturi An-

Pa

f

gi ?67;. Dullam omninb (imilem Innocen-

l

L

[

l

4 nj fi

Uum]

li

Y

$ 3. De favoribut Muni Jubilaes $y

fíans ,Urbange,feu Urbani VIIL Cfe-

u

L

sentint, cu Clementis VIIL. vzx eva-

fetif,

n

fnrum temeritatis notam confeffarium s

Tfty "

qui fine ullà declaratione Pontificia affu-

Ài

li

yjeret jus in cen[uras, ca[us vefervatos,Cd

At [

vot4. Hzc ille in editíone 1670.

d

In poftremá veró editione anní

Atyts

16$1. achndicc poft iftum nume-

VMIT

AE

rum 364. affert & exponit notifica-

A p

tionem gratiarum, & declarationum

T

fa&arum à S. D. N. Papá Clemente

M MÁ ii

X.

occafione Jubilei Anni San&i

h

n

Mi

167$. Fuit autem notíficatio; & con-

0v

fequenter conceffio & declaratio re-

ILUTIT

rum ínibi contentatum , facta menfe

g

uno poft ceptum Jubilzum ; fcilicet

"a

i

1. Februarüi. 1675.

Porró in illà notíficatione , Sum-

!

mus Pentifex cezcedit amplam faeulta-

] VM

M. !

tem Ponttentiariis Bafilicarum Santhi

i t

PetruSantliPault S.Joannit Lateranene

VN Hï'.

fi5 €$ S. Manus AMajorss , €9. Parochse

tam Sacularibusquám Regularibus, om-

lh 16)

niumDParochiaryum Rome(durante tamen

[M n

fubileo Anni Santls) abfoluendi videlicet

st o

$n erdine ad lucrandum pra[eus jubileunm

14

,

(an-

E

N

fint

86 P. 2.De Jubileo Iuni Santi.

(anni 167 5.) fideles ab omnibus [enten-

W M.Wr 'UP

ts C8 cenfurts Ecclefiaflicis, contra illos

MMM"

pronuntiatis , C fulssinatis à ]äcm' Ca-

"

ia

namäw, ant judicibus 5 7;446;1»7»1: de

L

i H;U»

us

tARHSÀ : E8 ab ammbw peccatis, 8 exceffi-

früs o

bus,ac dehtias, quantumcumq gravibus

d

€9 enormibus : etiam Acafibus referuatis

: d o

non foliem ab Epifcopissaut aliás à Prata-

UllHï [

tis inferioribus , verim etiam à Pontifice

'fl'mlm ' um

spfo €3 4 Sede -dpoflolicá, etsam inBulla

ï

Cent Domini , €9 in aliis qaibu[cumque

I'lleq 14

conflitutionibus Summorun Pontifitums

4 CUU

an foro con[cientia tantim: ut tamen Sua

Onolo U!

ISSantiitas de[[;lïff, fe mon intelligere aut

la, u

difpen[are,C9c. Ita ut idemPenitentiarii

€$ Parochi, durante boc /d4nno ?2ubilai [an-

L

£le,commutare oninta vota(e xceptis Ca-

Jflitatis €9. Religionis) in Alia 0[1:'7*4 pit

€$c. poffint.

Mif

Kandem facultatem pariter conc edit

VU DOA 0j

$u^ Santlitas ca;zf f[ariit ! Religiofis

Q

Kegulznäw cuju[cumque Ordinis , €dc.

UM

qui à Nobis , vel anoflra Vices-reyente

ffiru "m

"7 approbazz,aur deinceps a])prababan»

d i

zur : imà€S Relgiofis confe[]ariis eadem

ALU *'Qn

datur facultas refbetlu [usQrdin: & llss

MWMM

cqu:a

l 7

li

!

d'm)llhg

S 2 De fawariäw "nni jubilet. — f7

ii

WMI!, [

4que» qui modo Rome ver[antur , quam

illis, qui buc [put venturi, boc Anno [an-

.mzwu 4&0

L

Ho , ad quem [e extendit tantiem bec fa-

M)f

Mf

]

d

eulta. Hactenus. verba iftius noti&i-

MU

cationis.

ffläzjy/ 7 7///,'

Ex illis confirmat Gobat, quod ah-

1177

t& dixit, in Bullà Jubilzà Anni San-

iij Jfr:la.

&i nihil hoc evo contineri, nifi Indul-

f:txmæPruryffl

ntiam ; non veró implicité aut ex«

h eru;mjy,w

licité poteftatem eligendi confeffa-

4

D7

rium , qui abíolvat à refervatis, & vo-

1l

ta commutet. Nempe fpecialis illa

J

conceffio Clementis X. hoc fatis de-

4j

monfítrat , àüc Author ille doc&e ex-

1]

pcndi-t.

D

. Quocirca fi Póntifex , Ánno San-

(

&o proximé futuro , fimile quid' non

i f,:m'/;;g |

concedat ; noa erit facultas abfolven-

:

di à refervatis, aut vota commutandi;

nifi penes eos , quibus fpecialiter , üt

alfolet, conceffà fuerit.

IV

2. n poft fapirss obtineri bac

t

Pubilaa Indulgentia ?

od

R. Affirmativé , toties, quotíes ifto

1yitiua

Ánno praítantur opera praefcripta.

d

Navartus ANetab. 22. 9. 46« & ANotab.

d

34

^ ub

$8

P. 2 De Pulileo Mnpi Sentti.

gt

34. Et licét Filliucius zr. 8. ». 27£.

Jinan

teferat . Clementem. VIII. refpondif-

Afb

fe , femel tantàüm poffe obtineri ( de

Mozdn

quo víde P. 7. fe&. 1. q. 7.)tamenad--

huc affirmázunt Zecchius libro edito

a t

f

l

anno 1601. de Jsdalg.€9 Tabil. c 4 m

i

í m*'csïcn?r

al j i

$.Lorichius ». 2 3. verf. duodecimo ,cum

vb

Benzonio , Bonacina de Judelr. q. 1.

ia lm

p* 2« $. ffne s dicens, ità declaraviffe

Summum Pontificem Urbanum VIIJ.

gl )

f s

Caftropalao ps. 12. $. 1. ». 6. Go-

at.

t

". 403.

diceps, id. plerofque

Authores tradere.

Ti

JODTRQU,

SECTIO IV.

! Mi

Asl Ün

Dx susprzNsioNE IupurtcENTIARUM

ib Vi

zr FACULTATUM PER ÁNNUM

n Wt

SANCTUM.

Q?"f) D

u

Olent Pontifices , cum publícatío-

|

TT

ne ÁnniSan&i , feró fimul publi-

Ti

10

care — fufpenfionem Indulgentiarum

Q1

& quarumdam facultatum ; ut popu-.

| l k

lnus Chriftianus rnagis excipetur a

vifitanda limina Apoftolorum , alia-

! nj

qUC

WäWä

S. 4.De fufpenf. Indulzentiar. €dc.. 89

Udug hr

W

que peragenda , quibus obtineet ple-

VT.

niffimam ibi Indulgentiam, aliis alibi

ii Obm

u

ceffantibus.

l4 7./';mm

Notandum autem eft primó , non

0

todem tenore Dontifices expreffiffe

iil

f

fu

Ípenfionem Induleentiarum & fa-

o

€eu

:

///P(W

atum ; üt patebit ex. fequentibus

! M/;

m

tefponftonibus : unde , ficuti eft que-

ayfo

|dam Bullarum difformitas , ita; quod

:' k

t m

ud aliquos Scriptorcs repctitur ré-

j

J

utum Íecundüm unam Bullam,

M

s,idplmrü non poteft continuó dici fecundüm

alteram refolutum ; nifi in illo Bullz

conveniant.

:

j

Notandum 2. quod ultima Bulla

fufpenfiva Clementis X. anno. 167 5.

"u fuerit quidem uniformis Bulle Urba-

dl

ni VIII. & Innocentü X. prodicrit

tamen, uno menfe poft ceptum iftud

:

! Jubileum , notificatio quzdam e

]us-

ii

l dem Clementis ( de quá nos fe&- prac.

M

04 fub finem ) ratione cujus non-

xü?

RAf

nulla, que ab Authoribus etiam re-

centioribus

refoluta erant , non vi-

j w

deantur jam tutó fequenda. Patebit

u

€x dicendis.

u

-Qz.

y

»so — P.z. De fubilao Anni Sszh

| M ) [flfg(

. 1. n Roma [nfpendantur omnes ogit?

nlia lndulrentia ?

4 o d

R. i. Non fuerunt füfpenfz in Ju-

m

bileisà Sixto IV. & à Gregorio XIII.

!Romz ln&d;

indidtis. Etenim ig utriufque Bullá

Ihmiüa'bus ï

exprefsé habetur : Zsdaigentiis Bafili-

n (I[«"«.«'t Ihi

earum €8 aAliarum Ecclefiarum Urbzs zi-

Bol

biloniin9s in fuo robore. duraturis.

lm ia

Re&é autem obfervat

Navarrus j Ht

Motab. 33. deícribens & exponens

fbass V

iftam Bullam, per Eccleffas Urbss, intel-

| & h

ligi etiam €as, qua funt extra muros

unt

Uibis, àt fant SS. Pauli; Sebaftiani , &

j t

^

Laurentii. . Quia. verba funt intelli-

' 105 Ed

enda fecundüra vulgatum modum

j

[9]

RU Ma

quendi : Ecclefie autem extra mu-

T

3

^

ros Urbis , vulgö vocantur Ecclefia

Du

IN

Urbis, feu; de Urbe.

Àn etiam hoc intelligi p

offit dc'

Ü

Oratoriis & aliis locis pii,«tiam ex-

(l

tra

muros CXi&ClltibUS à

Affirmat

Quintanadvennas da£. 17. & forté et-

iam concederent Diana & Trullenck,

itin

qui cenfent ; Oratoria. comprehendi

UW [

nomine Ecclefiz , quando agitur. de

| ! ff

Indulgentüs : fed hanc hyporhclïn

ne

ant

i li

l

WWW 1

$. 4. De fufpenf. Indulgent. €dc.— 91

'/'J?'an;m

negant Fagundez & Lezana ; tefte

Gobato s. 41.

HF MPW, ( "

R. z. Similiter non fuiffe fufpenfas

: Gftgomi

Romz Indulgentias à fequentibus

h

Pontificibus : càm enim contrarium

"n

[

(

rion exprefferint, & dicant, fe faüorum

?'73'//»/(

!//;/L

Przdecefforum veftigia fequi , dicunt

^i

j

faltem tacité; non effe (ufpcnfas ; n

L. um

cenfent Filliucius . 252..& alii. Imó

L "l

U:banus VIIL id expre(sé declara-

: U'rbul i

vit , téfte Bonacinà apud Dianam P.

hr m

1I. fr. 8. R. 61. qui dicit, ità commure

r

niter docere Doctores, quorum mul-

tos refert,

fj mm&;

R. 34; Videtur tamen. Clemens X.

AC

in ultimo- Jubilzo Sano , licét Bul-

R

lam ediderit ejuídem tenoris cum

Utrbanianá, & Innocentianá , fufpen-

? DT

diffe Indulgentias omnes Bafilicarum

T^ p2

& Ecclefiarum Romanarum. Quia in

E

fuo notificativo Decreto, de quo jam

t

non femel merminimus , fub finem,

Tedler

hzc habet

p

- Ut autem con[ervetur piumznflitutum,

p a

i

"

€8 confuetudo vifitandi templas im quihus

.

eelebratur comprecatio 4o. borarum , 6d

Pï& -

m

92

P. 2. De Jubileo Aani SantHi.

gf l

precipua San&luaria colendi bác in Urbe:

concedit $4a Santhitas ,. non obffante eá

"

generali Indulgentiarnum [npenfrone , ut

"T

dndnlgentias [olitas confeaui polfint fide-

P cüz"'-ïfï

n

3

les utrin[ane [exis , quas aliás confeque-

bantur : f vifitent feptem Ecclefras, €d

(V

I

Scalam [antlam; diebus determinatis, ea

M

; um d

modo ,€$ bis cum. condittonibus , quibus

Athtcs d

slle fnerunt. comce[fa , easdem lucrantur

l

h

D

dndulgentias.

"

Ü

L

m

ha

tf

Ubi Pondüfex donat peculiaribus

Indulgentiis vifitantes illas Bafilicas:

Á

M

& donat praemittendo hanc claufü-

J

raw|

lam, n obllante generali Indulgentia-

n

"4

[

rum [ufpenfione. Quo loquendi modo,

videtur. mihi ( inquit Gobat. poft .

48. "dppendice 2. fine , additàin poürc-

li

má editione, anni fcilicét. 168 r.) fatis

innuere

5

illi generali fufpenfioni

fuiffe inclufas eas ordinarias Indul-

2

(

gc-ntias.

i

Quare , fi Anno San&o

roximé

A

fecuturo edatur Bulla fufpenfiva In-

]

dulgentiarum fimilis priorum , cen-

fendz erunt füfpenfz Indulgentiz et-

|

[

iam Aemaenz ,

nifi aliud. concedat

25

Pon-

EL

$. 4. De fsfbenf. Indulgentiar. €$c. 95

hjj

M

Pontifex , ficut. poftea. concetlit Cle-

M"I'MA

mens X. Neque ex peculiari concef-

, wh,p

fione fa&à à Clemente , poterit in-

M

ro-

^

ferri etiam conceffio indicentis

3

ené

L fj

ximum Jubileum Pontificis ; üt

L

demonftrat Gobat poft s 364. expo-

rj

nens notificationem . illam — Clemen-

^6 nj

tis

facam à Cardinali Carpineo ;

MTM

Pontificis Vicario Generali.

Qz.

uenam Indulgentia , pro uivis

wly

RaliÀ: conce[[t, extra Romam [ufpendan-

l lg

Ép ?

li

l

l

J

f

4 (

)

J

R. r. Sufpenduntur omnes Indul-

&1ä;fhü

entiz plenari» fidelibus vivis , ab-

Ónd,

foluté, (ive ad tempus , five in perpe-

i

W

tuum , & five fingularibus perfonis,

gt

five Communitatibus Religiofis , vel

non Religiofis, gratuitó conceffz.

Sufpenduntur fimiliter Indulgen-

r lii

tiz Pllcnari'æ conceffe Granis , Imagi-

fübus, Numifmatibus , &c. etiam in

yoin)

honorem Sanc&orum , v. g. Caroli

Yi l

Borromzi , Ignatii , &c. Alraribus,

m, m

Ecclefis , Hofpitalibus , &c.

Item

conceífe. ad inftantiam Principum ,

tgcn:ï:!(-

&c.

| od

Et -quidem , ctiamfi impediti

Romam

()g

1. ii

e4 P. 2 Be jubiles Anmi Santt;.

j

Romam ire non pofílnt Patet ex 4 p

Bullis.

j San('n!f |

]

TT

J

Excipiuntur I. Indulgenriæ augue. z hi

[

ii hd

ftiffime Domüs Laurctane : eas fiqui-

dem per Bullam Jubilzi non fufpen-

3.

f

di , declaravit Gregorius XIII.' tefte

It

1]

A

Rutilio Benzonio. Lprfcopo Laure-

"

tano , apud Gobatum s. 4/. qui poft

8. 48. ] ppend. 3. n edit. anas Y6g 1. mul-

tis . hinc

nde difputatis , concludit

H

MT

cum graviffimis Theologis

I'mi

Monafterii Éinfidlenfis , feu Ercmita-

ni Ordinis S. Benedicti in Helvetiá,

videri ibi non. füfpendi Indulgentias

! t

ln [;

Sacelli Beatiffimz Virginis Einfidlenfis ,

&L

divinitüs confecrati.

IL. Non fufpendi ctiam Indulgen-

l

tiam Templi B. Zirginis Angelorum ,

fs

feu Portiuncule, ad Affifium fiti , pu-

a

l

tat Gobat,. altero "Tra&atu de Jsdwig.

!

P. $. cap. g. Quia Bulle ctiam po-

M

fteriores non fufpendunt alias Indul-

t

d

gentias, quàm à Sede Apoftolicà con-

R

ceffas , qualis non eft Indulgentia

[

Mu

iftius Templi

& infuper refcriptum

Mty w c

!

mihi cft; inquitidem Gobat, ex Urbe,

Tf

illam.

/I',*'Mm !

POIR' L

5:4. De füfenf. Indulgentiar.thc. 9y

confentiente

"thillam Indulgentiam ,

$uà Sanctirate , quzfitam & acquifi-

IF&U!g:g-'

tam Anno Jubilzo 16 0. in memoratá

N

Ecclefià Beatiffiume Manre Angelo-

Tum.

fih

(l

Eandem Indulgentiam non fufpen-

n

1 lg,

^ (l

di probat P. Andreas Mohr , ftriGioris

]

Obfervantiz Sanc&i

Francifci Lector

n

-

Theologus , in libello ,

5

cu

nomcen

7E

&U

Portinncula'T beologica , cn

jus fumma-

D

-7

rium fabne&ir G

Sh3

OO

ts Aflþp!ndiæ ad

sflnd . cap. 9. poftremaz ecirionis.

DeillàautemInduigentià , qua ex-

trà Affifjum compazari folet , refpon-

J/i

det meritó Gobar,. non dubitare fe,

.

M

quin fit. fufpenfa

quia verba Bullz

m

fufpenfive funt valdé generalia , &

"

W

D)

nec eft major illius

fpecifica fimul

!

ratio, quäan a

-

iarum quarundam, quas

)7

/

certum- eft interdici.

)

IH. Non fufpendi etiam Indulgen-

W

i

l

tías Bullz Cruciate ( cujus ufus cft in

(

ls

Regnis Hifpaniz Infulifque adjacen-

tibus , & Indiis ) docet Sanchez de

UE

AMatrim. d. $. difl. 23. . 10 cumEHen-

UE

riquez , & Emmanutle Redriquez;

a

dicens

z*

:

56 P. 2. De julilao Anpi Santl,

T

dicens, Clementem VIII. explicuiffe,

PT

mentis füuz non fuiffe illas füfpende-

re: ductumque illum ad hoc declaran-

j od

s m

dum fuiffe , quia privilegiaiftius Bul-

gf

le conceduntur per modum contra-

&tüs , fcilicet dantibus eleémofynam in

i

[: Nl

Idem declaráffa

!(WMC; ü

Bullà defignatam.

n—Ó—

li. ,[,f()l/tfll

Urbanum VIIL dicit Diana pv d

hu

11. qui eft de Bulla Cruciate , R. 97.

rl

Vide & Trullenck in expofitione

|ees Gerut

iftius Bulle, Z ;. $. x. dub. 12. Caftro-

[

palao tr. 14.pw. 12.$. 1. ». £. & 10. &

attende cjus rationem , ad explican-

il

i

!

Mjith

das multorum privilegiorum gcvoca-

k d

tiones perutilem , üt etiam monct

n

Gobat 5. 42.

n w

&. ?. Non fufpenduntur Indulgen-

| Bw

tiz plenariz pro conftitutis in articue

lo mortis. Ita Gavantus z» A4ddir. 4d

Bsl

AMantale Epi[coporum. Lezana, qui et-

iBtt p

d

iam Romzícripfit ; & alü , quos fe-

CT

quitur Diana p. 11. zr. 8. R. ét. apud

quem Bonacina & alii teftantur, ita:

Ls

declaráffe Urbanum VIII. Et. ita de-

u

claravit Innocentius X. apud Goba-: pae

tum 7. 45. &in quodam manufcri

l

m:m W

l

quod penes me habeo.

p ü.

UT

Ét

"

Wl! h

"

$. 4. De fufpenf. Indulgent. 0$c.— 95

Et quamvis Layman,; Tannerus, &

« 1

ali conttarium tenuerint , nunc ta-

fnüen non videtur dubitari poffe de

noftráfententià; cüm Clemens X. in

fuà Notificatione id fíatis videatur

M

declaráffe , àt bene expendie Goba-

.

tus 24p

?

endice 1.poff n. 48. poflremaedi-

fienz : & aperté fcripfit R. P. — de

Noyelle 25. Martii 1675. tunc Affi-

0

ii

ftens Germaniz , pofteà Generalis So-

ln[&

cietatis JESU , litteris refponforiis

&d R. P. Joannem Blauvvart Gallo-

j

Ll

Belgice Provincialem.

. Bellé .etiam advertit Gobat , per

claufulam , Declaramu: , quá utitur

Clemens, non modó non ipfum , fed

nec Innocentium , nec Urbanum, fuisg

Bullis füfpenfionis inclufiffe Indulgen-

|gentias pro articnlo mortis

.

L

cüm

| declarans nihil novi inducat , feu po-

S.L 8

riat aut faciat de novo ; fed, quod an-

Q C& erat » explicer : & lex declaratoria

zqué extendatur ad futura , atque ad

Dui

preterita.

Tf

Iftam porrà declarationem meritó

. de

—

intelliges , ait idfxn Gobat » 4;

arti-

98 . P;5. De Jabileo Adnn: Sïanäi. :

m

articulo mortis , etiam præfumþto

i at

verifimiliter , id eft, cüm mors proba-,

m

.x'

&Y

biliter , falsó tamen, fecutura putas

b

3»

M».'JI

tur ; juxta e2; quz ipfe tradit alteto.

m

TraQtatu de Jandulgentiss cap. 3 4.ubi a-

dafin Í

git de Indulgentiá pro articulo mor-

Wt

tis.

f

Indulgentias conceffas pro articu-

lp r

lo mortis, regulariter intelligi etiam

u j

pro prefumpto, docet & Caflropalao

p

r 14 . DH. 4.. ". 12. CU m Suarez £o. 4. iA

u

$p dsfp. 56.. [etf. X. m. 3. eX Felino &

| ctl

$. Ántonino.

| - Nüm

R. 3. Neque fufpenduntur Indul-

i

gentiz partiales , feu non plenariz , à

4

?

72?4 1

Í

I omapis P

Q

n

M

ificibus conce

eil

l.

Er

E

M

^

Á UMf

Sixto IV, quidem nou fuiffe illas fu-

oj h

Ípenfas , patet,ex ejus

Duir

Bul

le verbis :

4

Su[pendimua omnes €9 féngulas plenariat ,

um

etam Adinftar Jubilei. Ecitarefpondet

m

& bené

robat Navarrus ANoraó. i$.

w )

j

Similiter. & à Gregorio XIIL. cujus

Bullam ( habentem ifta verba , fed

Qttà

pro féngnlasauafcumque plenarias ) ex-

m

ponit idem Navarrus JVoeabili 53. &

dicit , ad tollendam omnem ambigui-

^f

(ü

t

«

!l! Al!ll l

:

$. 4. De fsfbenf. Indülgmt. & 95

d

t

tatem, qua fubnafci poterat , conful-

j

tum

M

^fe R. D. Matthzum Contarel-

us

lum

b

N

atarinm tefpondi[ïe ; intentio-

nem Sanctiffimi Dominí fuiffe, per iftam

M )

claufulam fufpendere folas & omnes

] aT'AWO [

Indulgentias plenarias.

li

1 d.

In Bullis autem fequentium Ponti-

ficum dicitur generaliter, ossnes €$ fin-

"Af

n

ulas Inrlu(qzntidä

quibus videnrur

r

D

u)

comprehendi etiam non plenariz. Et

L

jxthw

ita cenfet Tannerus ze. 4. diff. 6. q. F.

$. 108.

&

25l

Nihilominüs Filliucius ». 251. Le-

taba , Sanctarellus ; & alii, quos' fe-

E

2

quuntur Caftropalao $; 1. ». 7. Quin-

tanad. dub. 13. Dicaftillo de Sacram.

Ponir. tr. g. n. 320. Gobat ». 47. &

NU

48. G fubie&tà Mppendice 3. &c. cen-

Íent: neque illis Bullis fufpendi Indul-

i

gentias. partizles feu non plenarias à

Summis Pontificibus conceffas,

Q

"um 'qwia. pofteriores illi Pontifi-

]

ces dicunt, fequi fe predecefforum fuo-

Z

V

Wi

rum exemplum : predeceífores autem

füfpenderunt folas plenarias.

Tum

i

quia cauía fnalis fufpenfionis Indul-

2

gCD-

450

" D'f(l,jy

P.5. De Pabilao Inni Santl;,

gentiarum eít , ut Fidcles maximo

p W

concurfu & devotione accedant vi- w

m Tawtu

ftaturi & frequentaturi Limina A-

[e)

ftolorum, & alias Bafillicas Urbis,

vt d

h

ic autem finis habebitur , «etiamfi

üï»&pfm

saneant Indulgentiz. non plenariz,

d

üt bené tradit Navarrus JNoras. 25.

x ts

Quare patticula illa ,. /sdw/gentias ,

ao U

in illis Bullis , intelligenda videtur

heit d

«um reftridione ad plenarias , nmiü

& oD

aliunde conftaret de exprefsá inten-

p hv

tione Pontificis , fufpendendi etiam

)

JWNTN

A

Y

non plenarías.

tinyi

R. 4. Mult

Ó minü& fufpenduntue

dts m

Indulgentie ab Ordineris locorum,

d

alisque Papá inferioribus conceffz

Val

aut concedenda. Patet ex ipfis Bul-

tylirl

lis, quibus reftri&é dicitur : Z»dw/ren-

t

tiat CO facultates per quo[cumque Romae-

o

sot Pontifices Predeceffores noffros , ae

fet lh

etiam INos , conce[[as Cdc.

| "ïliïlruori

. 3. n Indulgentie pro Defuntlse

l

eonce[Je, [ufpendantur. 4nno Santto ?

t

R. 1. Non fufpenduntur Indulgen-

tiz pro folis Defun&is dire&é & ab-

N

D/fþnwl

foluté concef[z. Layman , 'Gavantus,;

Wü'h,,,,'

Leza-

!u

uj

VI'LA

li

t

S. 4 De fufbenf. Indulgent.&dc. vox

Lezana, Quintanad. tr. 1. €9. $. dwubia

^

ET

srrobique 14. & alii communiter, con-

li lg

Mil

u

tra Tannerum ». :06. Átque id faris

probat ceffatío finis füfpenfionis pre

Ut "m

;

illis, & praxis apud Go

atum f& 4f.

li p

2

& apud eundem declaratio Innocen-

IIM P |

tii X. & apud Bonacinam & alios dee

/W/!er.na,

claratío Urbani V 11l.

" VVW

Accedir/ declaratio Clementis X,

i

í

ín füo Decreto notificativo , cujus fz-

CT

pius jam meminimus : qua ccertam

od ia

omninó facit noftram: rcfponfïoncm;

etiam pro futuris temporibus , fecume

lfdy

düm ea, qua'notavimus. ; prae, &. 2»

]7

fnb. med..

i Quf

R. z. Indulgentiz conceffz vivis ficy

il

ut poflint illas. applicare., defuntis ,

" hiuige»

cenfebantur quidem à nonnullis, in-

vl

ter quos etiam: Gobat. ,. nom. effe fü«

yuu

fpeníz ; & hoc fusé probar Quintane«

advennas fupr&; verüm hodie abfolu-

ii

té dicendum eff, eas füfpenfas ,. ol

jl

declarationem Clementis X. in fu$

Jedig

INotificatione , his verbis :

wl to

j

Declaramus , qued in generali

! M

Blone Indulgentiarnm , non. inti

? 4

Jsgantur

f*ä*æf

r

k

102:

D. i. De jubilao nni Santli.

j l ) M

Indulgmrm "ltarium privilegiatorum

:&ulgiüm )W

pro defuntlis , meque alia conce[fa eodem

1 qu Jvn.

siodo pro defuntlis y. veriim il [ufpenfa

AUA m

babeantur, quas po[funt fibi con[equi viui,

M Mu

nt eat poffint concedere Animabus Purga-

]n!uij!fff;f |

tori per módum ft;]ffmgii.

qupm

- Unde , quod in prioribus impref-

wim W

fionibus dixerat Pater Gobat , fcilie

m

«et Indulgentiam Communionis ge-

K

ncralis fu

endi quidem quoad vi-

l

t

vos , ut hi

bi applicare Íeu acquirere

al

non pofífnt ; non autem füfpendi

15 Y CUT

«uoad defunétos , feu poffe à viyis

dtindi j

Præüantibus Opera. prefícripta appli-

u d

M

J,

1

Clicari defun&tis ; hoc, inquam; quod di-

WUU

f

xerat , visà iftà Clementis declaratio-

a

ne' revocat in poftremá editione anni

168 1; & quidem non femel; nam re-

at 4

vocat, & primó quidem laré refellens

£cíolutionem cujusdam celebris Theo-

N

logi, JMppendice 1. pofó m. 44. deinde

L

alterà Jdppendice pofl n. 197.

lik]

Et R..P. deNoyelle litteris

(s odl

i

g

[

li.

quibus Q. prec. R. z. poftquàm dixit;.

Ü

declaráffe

Pontificem

Summum

Ífe eas

/

Vilf ,

ïf ;lgmcptcm x ) fui;äcnfas €

k

lndul:

Wnai hi

S 4. De jhfpmjï Inäi:lge)it. ;:9;5'. jo3

Z l;nm

"dl.l[m.';

Índulgentias , que vivis concedun-

ng läl' 1;.

tur cum facultate applicandi defun-

W'rïilf Mh;'

&is per modum fufragïi , Ífubdit : 7*

ïruir.xm,;.ï.

bujus. declarationte cenfentur fefpenfe

LU

Indulgentia Comimunionis g:'nem!i:;

Hpq

quas proinde bic Roma mon prommlga-

f

T

mus s imà petentibus negata eft licentia

þromm:gandi.-

!n.

"w

If

Quod autem fpeciatim di&tum eff

« M

de Indulgentia Communionis gene-

At Á

n

ralis, dicendum eft & de aliis concef

|

Alv

1l

fis vivis cum facultate illas applicandi

i

efun&dis ; (ür habentibus Numis4

1nata.

affecta

il

m

u-

Indulgenüis quinque

San&orum, Sancti Caroli; &c. dicen-

) ia

dum ? inquam , eft, illas fic fufpendi

At o

ipfis defunctis

Anno San&o , ut nec

!'tmtï;:z; t

1

|

d

,

4

acquiri feu applicari poflint.

- Q. 4. Quenam alias prater Indulgene

"m

tias , [H[pendantur 2dnno Santlo?

R. 1. Ex Bullis pofterioribus , fue

fpenduntur omse: C fingula facultatei

fws;

$ indwlra ab[olvendi etiam À cafibus

"*Po

T

À '

Sedi AApoffolica veferuatu , quibufvis Ec-

etia»

d ia

—cleji,r,. AManaflerit , quorumum,

i'a"(.j

f

Ordi-

Yo4 P.z.De7wbileo Anni Santli,

M" D '/,ji!

Ordinum mendicantium perfonte. .....

conce[fa.

yas )

yl C

R. 2. cum Zerolá Praxi Epifc. P. 2,

m

v- v nnut SantEus, Filliucio s. 7 y4. Lay-

.

w Yi

man ».4. Tannero fo. 4. difh. é. q. 8

msdfljfrü

laté probante s. n €$ fega. Dianá p.

fun: &'äd

L. iro d. R. 100.

citante Sanchez ,

ls i

Henriquez, & alios; Lugo 4e Pewit,

ia w

difp. 20. n. 14.5. Baffzo , & aliis com-

[

muniter ; folàüm füfpenduntur illz fa-

cultates & indulta conceffa occafione

;knm gonï

opter illas

sVl n

Indulgentiarum , feu pr

fri g

confequendas ; non autem i

f

a, quz

YIL a

eb alios fines fünt conceffa,

Et quidem ftando in verbis Bulle

ii d

l: m

Gregorii XIII. non eft dubium ; cüm

df

ibi exprefs& habeatur ; Swfhendimw

ernes C$ qua[cumque Indulgentiass €d

r

qi Ua

earum cau1A facultates ,eonce[[ones, Cf

&yin ]

sndulta quacumque à- INobss €$ diclA Se-

r

cenceffá. Unde Nayarrus ANotab,

&t« m

El

33. exponens illam Bullam , teftatur,

lw

confultum à fe. fuper eá re Datarium

Papz ; refpondiffe , intentionem Pon-

ipitin

tificis fuifle revocare fola indulta con-

! Jf

Mfw[u

eefía. ad lucrandas Indulgentias.

M ag,ic-

lepro:'

H

. De fufenf. Indulgent.9e.. 105

] "J

n

Magis dubitari poterat , attentà

Pullá Clementis VIIL in quà verba

PrafF ,

D

'1(10",7

)N

BI

illa ; Jndwlgentiarum CAN:À , omiífa fue-

tant. Sed idem Pontifex interroga-

'Mïh;

tus dixit, eandem fuiffe intentioneng

DEM)

füam : & ad tollendum dubium , e-

d

M

M

dita fuit iterüm eadem DBulla , addi-

$4 gj

tis cisdem verbis.

FilliuCius » Luso »

üqn.

&c.

Mil f

Tintloy

Anno porró 161 $, ín Bullà Urba-

ni VIII. omiffa. fuerunt eadem verbas.

p d

forté , quia ex Bullá primá Clementis.

Fm ml ü

l

l

VIIL. tranfcripta fuerat. Quare, cüm

2]

&61: BLHZ |

íterüm de hoc dubitaretur , refolvit

Lugo : non effe cenfendas. revocatas.

lm m

j

alias facultates ; quàm , ut anté , cone

iiv

*

.

tuns

p t

7!

ceffas . Indulgentiarum causá

quia Urbanus ibi dicit: , fe fequi ex-

hij

ldu

emplum Pradecefforum in illà reyo-

catione : tum propter alias rationes,

w

V us

quas fübnectit...Denigue. (ait ) pof?eá

idemmet. Santlifimms interrogatm boc

t Duttit

i

ipsum. ve[pondit , €$ dixit , bane folam

foiffe fnam intentionem : quare de hoc:

N

i

f

non fuit amplids dubitatum..

gtW

)Hi*

Quapropter. ; cüm. Bulle fequen-

S.

ti;up»

jb Á

106 ** P. 3. De fulileo Ayni Sax8:

2

tium'Pontificum , Innocenti X. &

TiL

Clementis X. funt conceptz iisdem - ;; b

o

| N

verbis , quibus Urbani-VIII. confe-

quenter dicendum eft, fimilem inter-

1 i

i

[

pretationem admittere , prafümique

Tun Qu

(AquUDtU

debet, effe eandem ipforum & futuro-

rüm mentem , quamdiu de oppofito

W

oo f

minimé conftiterit.

um

Hinc I. non fufpenduntur faculta-

äkgz:ïs?z

tés conceffz Epiícopis jüre communi ,

n.u.-'äffqr

& à Conc. Tridentino Seff z4. de

;Q

reform. cap.:6. Zexola Prax. Epifzop. p.

Mrnja l

2. V. ZdAnnis Santius , Baffeus , Quin-

tirintü

tanad. d. 16. qui idem dicit & pro-

P

bat de facultatibus , quas jure com-

dntin

miuni, & ratione fui officii , habent

lo

Przlati: Regulares ; ad abfolvendum

m.T

fauos fubditos à peccatis & cenfüris

f,

ml

Papz refervatis ; &c.

| ul

1L Nec facultates , quas habent

'(xgmz

14!!!.?1

R*gulares ex vi füorum privilegio-

rüm , ad abfolvendum à cafibus Sedi

Ph n

Apoftolicz refervatis

quia ille non

Vg

íunt concelffz

intuitu . Indulgentia-

rum , fed ob alias caufas. Lugo füprà,

' äïls) kO*.

q-

T«

Benacina de Siwr/-'?!. difp. 6.

W Vig:f

p g.

;17(' Amy

l

SQ[

s. 4- De fuftenf- Indufg?nt. tfc. 109

n

$. $. n. 2. Baffzus , Quintanad. dub.

[

1

At*

. (N,

í P.

4r. Gobat , &c.

III. Non füfpeniduntur fäcuitatcs'

vl k.

abfolvendi &c. ab Otdinaris loco-

ic r »

rum conceffe: Bulle enim de his non

liy,

nl

