loquuntur, fedtántüm de concelfis à

u fpin

Summo Pontificc.

Idem dicendum

de facultatibus concefbs à Nuntiis

It ïiim'*ta.

& Legatis Papz. Navarrus ANotab. if.

pl

LY

s. 17- ö/&qq. :

. f. Quandonam incipiat €4 definat

lHX j EPI/W. '

Jifpenfio Induigentiarum C facltatum

; 'lll! J Q.Lï

$n ordine ad illas conceffarum ?

Qd lp[g,

R. 1. Bulle pofteriores fufpendunt

! t on-

duranté Anno Sanélo ; quo dutante , de-

2 ) M(M

clarant iZas nslli prode[je aut [uffragari

dedm

debere. lrritum quoque & inane decer-

T55

munt, [i fecis [uper busà auoquam» quaum

autboritate, [cienter velignoranter cone

n )

ngerst attentari.

g

Incipit igitur fufpcnfïo 5 cüm ínci-

d d

pit Ánnus San&tus, hoc eft, à primis

Vefperis . Vigilia Nativitatis Chriftis

nviïïæ r.?:

Wis

& definit , cüm definit Annus San-

as

&us, hoc eft, in fine Vefperarum cjuse

MA

dem Vigilig Anni fequentis,

?

ötl

KR

lo$ P. s. Pe P ubilas Moni SanS, ! m

K. i. Sicderetur Bulla fimilis Gte-

i ]

orianz & Sixtine ; tunc non reva-

[

[2

himirdrj

Ícerent, ex vi illius , Indul

entia ;

|

ftatim

oft tranfadum, Ju

b

ilzum,

'lxdulg.' n

Nam il

f

!

Pontifices eas fufpenderunt

! tl

u[que ad [uum , C$ Sedis Mpoffolica bene-

WHM [j

placitum; quare non potuerunt redins

wur!

tegrari fine novo confeníu. Ita Navar-

D

rus JNotab. 28. n. 27. €4 feq. & Notab,

TT

33. 5. 7. dicitiid (ibi declaratum à Da-

TT

tario Gregorii XIII. Tannerus ». 11t.

tujeq

Gobat. ».. $2. cumBenzonio., Zerolá,

fl

& Emmanuéle

Rodriquez ctiam.

[

apud Caftropalalum ps. 12. ». 12. qui

p

tamen . 13 arbitratur , àt & Quin.

Ini;

tanadvennas dub. 18.illud Postificzs €$

bt

Sedzs /poffolica Leneplacirum. non feexa

Ls

tendere ultra Annum Sanctum.

W

- &. g, ff Indkggmtid plenarsa eone-

ceffa elfet ad 7. 1 5. €4c. annos, €4 interve-

WA 'aao,'

niret. Annus Tubileus, qui fufpendit om-

xl

»set €6 Mfngnulas Indulgmtiu plenárins 5

qul! [ b

computandus e[fet ammus slle, que [u[pen-.

MU

dirur Indnlgentia, Bt unns ex ilia 7. 1f»

tmnn [

&jv. anni ?

j Opfu

A. Negativé ,. nifi forté habcxcmrj

NPeDfag

'bl,!w Jll'

$. 4. De fufpenf. Indulgent.É£c.. 109

B "lü;mü

Qu s

d

&d 7. Annos preximos, &c. Lege Goba-

n

]

tum fr. de 7ubil. ». $6. & altero tr. de

M

Indulg. n- 665.

hmj

: W[m.

Q. 7- Quam penam incurrat. pulli-

gans , &c. "dnno Santlo Alias Indxtlgm-

W'WV/M!,/,

-

tías prater eoe, qua n ipfo Jubileocontie

;Wm/l.' [f('f,ï,

gentur ?

l üNam-

R. Patetex verbis Bullz : Pracips-

T m

mus C mandammns, ne interim Alis,quam

RM

sinditli & Nobss predséli 7uäilzi]ndulgm-

TET

tie)five publice;frve privatim, quovts pr -

n

textusubivis locorum $ eentium, ub ex-

li i

TT

gommnnicationis eo ipfo incurrende, «li-

$sque arbitrio Ordinariorum infligendis

t (

panss » publicentur ( publicé manife-

hg

ftentur & divulgentur) vel. annuntien-

vt

z4r ( proferantur etiam in parvis con-

!«

ventibus , privatis colloquiis , etiam

du

Coram uno, domi, fcripto , aut verbo,

5( [

afferendo aut dicendo , Indulgentias

-Pmüu "

alias hOC Ánno extare 3 prærer cas;

ptneus

quas affert hoc Jubilzum ) az £s ufurn

depsandentur( id. cft, (ccundüm Quin-

" [n[pu- !

TT

tanad. dub. 15. ) faciendo diligentias

feu opera ad lucrandas illas alias In-

dulgcntias ; at fecundüm Gobatum

*Mn'd

E7

n 4

! M

110 P.2. De Jubileo uni Santli.

2. (4. inducendo alios ad conandum

Jenati

lucrari Índulgentias pet Jubileura

ho $

H

D

plus enim rion fignificat,

jt qidnt

fu(penfas

h g

in u[um demandare.

"IT

uar^ , inquit Gobat ; ssale quides

ageret, qui requifita ad Iutrandas Indal-

m

gentias plemarias quinque Saxtlorum ,

i AL Jr

Mu

Congregationis Rojarii » €3c. perficeret

dnno Santlo cum intentione eas omnes

DN

1

luerif aciendis attamen excommunicatia-

tbl

nera non incurrerer. Itacen[uerunt Firi

goiatim

dotli, À rae fuper boc dubio con[ulti.

ls r

Obferva L. non incurri excommue

(ttza]

hicationem ab ignorante praceptuni

g du ;

íllud, aut annexam cenfuram, ex pro-

T

babiliffioga Doctorum fententià, norn

tnifn

W.

íncurrí cenfuras & alias peenas Ec-

clefiafticas ab ignorantibus jus feu

tttra) z

przceptum, facum , aut ipfas peenas,

Q f

| r*l*ïïau k

De quo alibi ; & Gobat hie ». 52

i

ln

N]

Dv

Nullam cen[uram reipsá incurri, nifi 4

eon[ciss illius, commmuni[[ima » veri[fimao

j

al

que opinio eff.

b

Il Non incurritur i

lla excotnmue

k

IN

L

nicatio à publicante, nuntíante, aut in

ufiun demandante Indulgentias non

ple-

ijlm'c

Uy

ü

ha,

S4.De fufgenf. IäJulgenriar. L [2208771

.

Plenarias

*

folàm enim fufpenduntur

Kj

Ánno Sanco Indulgentie plenariz ,

L

üt didum eft 2. z. R. s. atque adeó

hz folz prohibentur publicari , nun-

&':Ml//' /mzu

tiari, &c. àt ipfi Navarro refpondit

j

n

!)

,

»

M

j

R.mus D. Datarius de mente . Grego-

1 fll:;f;rm

ri XIIL Juverit legife Navarrum

m

-

n

ANotab. 22. n. G.

1117

III. Neque incurreret; qui ex pro-

L2

babili opinione cenfens, aliquas Indul-

frr.fm?u hh

gentias etiam plenarias non effe fufpen-

TU

Ías, eas publicaret, &c. Gobat » ;5.

uf

Quintanad. Z4b. 15. Sed an expediat

fRT

hasaut illas publicare; &c. videat vir

(

prudens : evitanda fiquidem Pralato-

W

rum offenfio, fcandalum , &c.

]i

U^l

IV. Peccaret quidem graviter , qui

temerario aufuü . publicaret , &c. fa-

AL

U

u

cultates abfolvetdi à cafibus Papz rc-

k

fervatis, &c. non effe füfpenfas; non

m

tamen

incurreret

excommunicatio-

n

nem Bulle fuüfpenfive : quia illa in-

fligitur folum publicantibus ,

«

fi

ui

enías ;

&c. Indulgentias

üt patet ex B

*j

AO

»

"

SECTIO-

m

X2 - P.2 De Tubilas Anni Sugäïf.

) at

SECTIO V.

yentt

i G

o

Dz Jusirzo Posr ANNUM SAN-

j

y i

cruM. QuiBusDAM PnoyiNciis

qizp

CONCESSO.

alai J

Xrenfionem jubilzi Anni San-

mon

j [

:&i, non multó poft Ánnum an-

t

&um , Provincis extra. Italiam fitig

fecére Clemens VIII. anno 1601. Ure

g

banus itidem VIIL. 1626. Innocen-

d

eiilad

tius X. 165 1. & Clemens X. 1676. Fe-

tmi

cerunt autem non. motu proprio , fed.

ad inftantiam vel Nuntiorum À

Q-.

ldl

um

ftolicorum pro Provinciis , in quibus:

b

agebant Legatos Pontificios , vel ipfo-

LOU

Wg& Eu

rum Epifcoporum. follicitantium pro

M

fuis Diccefibus.

Preícripte verb . funt eonditiones

Mm

r

multüm diveríz ab iis , quz folent in.

fl

cztcris Jubilzis extraordinariis pra-

Ícribi..

li

| Wi

Exemplar Bulle Jubilei iftiusmo-

| "

m»,:

di conceífi àClemente V111. in tri-

lR

bus quaruorve articulis diverfum eft

[ FM

ab

L M

$. r. De fubil.poff Munum Santt. u3

ab exemplari Jubilzi conceffi ab In-

0Y

pocentio. X. quod rcefert integrum

Pater Gobat ». 412. Jubileum autem;

yod obtinuit anno 1676. Eminentif-

umj

] LU

mus Princeps Ele&or Trevirenfis,

ejusdem plané eft tenoris cum exem-

plari Innocentii X. üt mihi coníftitit,

hti

cüm eo temporc morarer Luxembur-

,

gi quz civitas fübeft Trevirenfi Ar-

l

l

j

lm o

chidiccefi.

J

De ejufinodi Jubilzo nullum Au-

]

thorem à fe repertum , qui fcripferit

Á us |

Tif |

elucidandi gratiá , fcribit diligcng Áu-

,

thorum. inveftigator Gobat ; nec ego

alium ab hoc inveni, Quare ex ipío

r Áj |

quarundam quzítionum refolutiones ;

irj

Wi

& ex iis, quz Treviris tunc Luxem-

burgi accepi, breviter afferam.

"I) n

44fl. 1. Circa ill verba Bulle:

natuor Ecclefras , vel Capellas, aut locA

nf

f

pit» per Ordinarium N. arbitrio fuo [e-

spel tantim, depstanda... vifitantibus.

1is gt

Q. 4fn Epifcopus pofíit diverfae Ecclefra

Mi

N

Y

i diverfis Urbibwn, parie, Cc. [ua Dia-

"

J

ecfis , defignare?

&. Videtur poffe : turs ex praxi ín

[j

Ü

ejuf-

l ;.D! W

H4 — P.2 Deubileo pofh Aun. Sanft. |

ejufmodi Jubilzis hactenus impetraz "I

tis; quz non videtur latere poffe Pon-

i p

tificem, ciim illam videant Apoftoli-

gïgnumiul .

ci Nunti, qui & PontifiGs men-

TM

tem noverint.

Tum quia verba Bul-

1N

le , utpote in materià valdé favora-

v t

(f

bili, fic interpretari poffümus , fetva-

lïl(bM;ff

tà eorum proprietate , ut folürii man-

det Pontifex Ordinario; ut minimüm

imidln

quatuor loca pia defignet vifitanda;

ijc t

vifitanda , inquam , non àb univerfis

IN

[Uuu d

(nec.enim textus nos cogit ad haíce

anguitias )fed à íingulis Dicecefianis;

dieui

& quidem femel dumtaxat dcfignet ;

ïcon/cïlan:.r

id eft, permaneat conftans in deíigna-

r

tione femel fa

a

CL s.

nec mutct.

Hoc

x

áutem ver? habebitur, fi Ordinarius de-

iwy ir

fignet pro Incolis hujus diftritüs ;

ht

quatuor Ecclefias A. B. C. D ; pro al-

Dd

terius autem diftrictüs ejufdem Dic-

(

€efis habitatoribus, Ecclefias E. F. G.

LI

H. Propriífimé enim dicetur defi-

gníffe quatuor loca vifiranda à fuis

Eu

Diacefanis, idque femel.

d

Í

U

-2.Circailla verba: Cesfeffarios.auos

diins: Ordinarius , Pubilai bujumods

'lüvsäz

6444

] P:þ

Áj

3. y. De fulilea poft Annum Sant. v

Khnu) ..

Ctn

f

(ansA » 3n flatutió. Ecclefzs deputave-

LP'&

Tite

rit; fibi eligere valeant. QAn vi Bulle

affigmandns fit certus numerus Confeffa-

( Pmm

fiorum ?

* (

To

- R. Negativé. Quia Bulla nullam

f!l T

rorsus

refítridtionem — facit

mimceri

"!l

I

Confeffariorum.

li

TOU ls

- hn Confe[Jarii deputati debuerint ex-

f U ritim

lü

eipere confeffiones in sls dumtaxat Ec-

t

)

elefits , qu& evant vifitanda?

WA

N]

tj

eu

^

R. Neg. Spec

ndo faltem praxim

DT

!

communem. NMNeque enim credibile

t5 nl

eft; quod Religiofi , qui folent fuas

nl äl'/f:m:g

confeífiones peragere in cellis, feu

conclavibus füorum Confeffariorum ;

iif Cf/gm

v t

vel in Capitulo , volentes confequi

xW»

hoc Jubilzum, fecerint confeffionem

!s d

ii

in Ecclefià vifitandà.

C

Deinde . quibusdam Diplomatibus

li

Ordinariorum, fa&a eft poteftas om-

"n

h

nibus Confeffaris approbatis exci-

Ü li

piendi confeffiones in ordine.ad Ju-

X

Qu

bilzum, fine meütione locifeu Ecclefiz

*

defignatz.

M

7]

'.l

Atque his con

formiter rcfpöndit

unus é nofuis Thcologi& Profeffori-

[ f/if'"f'

Qil)

bus

tt6. P. 3. De Jubil. poft. Mnnum Santt,

m

bus Trevirenfibus anno 1676. quo

pgi»

conceffum erat Jubilezum Archidios-

ub dl

dfions Y

cefi Trevirenfi , à me interrogatus,

uid videretur intelligendum per ly

Etdtms

J» LVatutis Ecclefrzs. Sic ergo illezz!Au-

uT

guíti ejufdem anni 1676. Refpondeo; in

m

Jlatutis Ecclefits, videri mihi eas, ad quae

Ái wbm

fpplicationes dncende, velin quibus pre-

n

ces f'undenda funt, in quibus utique Rora,

iri t

Confeffarii expofiti , ut non fit epus cir-

i iT

nom tamem excluduntur

cumcnr[are

IN

alst , prafertins cmin affignatis bic Ec-

vutn

clejf;k Jepe nulli, €4 5n. lsss fint , quibus ««

dotith

Hazc

qué poteflas committitwr.

ille

Theologus.

Idf

Nempe , üt etiam obíervat Gobag

i^

". 439. non dicitur in Bullà , confefz

A

fiones effe faciendas in Ecclefiá , fed

li tfm

l

faciendas illis, qui fünt deputati in

hd

IT

ftaturis Ecclefiis ; omnes autem, qui-

bus communicatur ab Ordinario po«

V u

tcítas

m

.

excipiendi confeffiones obli-

atorum vifitare hanc aut illam Ec«

It

M

clefiam , recté dicuntur effe depucati

lt

pro illà Ecclefiá : tum quia funt defti-

mati pro vifiraturis talem. Ecclefiam.s

Vg

cam

V d

l) r

j

! $. $. De ubil.poft Innum Sántl, — v5

ul

z

tum quia hoc ipfo, quod fint ab Ordi-

pario deputati ad excipiendas con-

m

feffiones vifitantium hanc aut illana

At

Ecclefiam , debent excipere in illá , fi

E

neceffitas. exigat.

h KI/MWI

Á H

- 3. n viiflita Bulle , lseeat Confe[-

Juri: defignatis commutare vota?

Mu

919 Mi

R. Neg. Quia hoc ipfo, quod P.

a

-

VTA

fecerit expreffum - jus petendi ab

m

lutionem à refervatis & ceníuris, non

fa&à ullà mentione cc:--utancnis

il p

votorum, hanc non poffe fieri

;ru-

L

h. lu B

denter infertur. Gobat » 442. & .Aps

|

m

pendice finals.

G

r of

: 4« Quis fit proprius fenfus ho-

li s |

rum verborum, 44 effelum ipfius [ubi-

Ts d

lei con[equendum ?

Ht |

&. Hiceft : Quod non datur pote-

AA qW. |

J

ftas abfolvendi, nifi illos, qui habent

duj w

anmum confíequendi Jubilzi ; qua.

I

:

m D

lem habent omnes illi & foli , qui in-

lin

tendunt peragere omnia prafctipta.

Md

dmi

Quéód fi quis abfolutus à ceníuris, cz-

i d

tera non perficeret , non rcincideret ;

n I

üt dicetur P ;..$eG. 40. Q. 4.

u

Q. r

n8 P.2.De fubiles poft Annnm Sayfi

| j W

J

Lp. n audiens etiapma die Dominicó

"

Sacrm in Ecclefia defenat; cenfmtnr

viftare Ecclefiam ?

QW ll

K.

Affirmativé.

Poffünt enim o«

VN

(

4»,quw

pera ex voto aut precepto Ecclefiaz

um

ftico. debita .computari inter füfficien-

1

Y 1l a

tia ad Inquincnnam ; üt di&tum eft. £.

!.S;gi,

UMT

: 6. n Pubila to conceffo Diecefi Á

(

AA

n

polfrns frit peregvini , fi. £t in Bullis In-

pocentis X.. CO Clementie X.concedatsr

M (

hm

omnilus Chrifi Fidelibus: Ciyitatis 65'

gü

f0 ]

aditYonn

Diecefis A?

Dl ]

R. cum Gobat ». 46;. prc»ïwsb.—

D d

liter. poffe.

Ncqm enim. Jubilzum

[

;2

ud eft meré perfonale , 'fed etiam

A

A

gALZA

locale. Et hcregrw us - Dicecefis

poteft pro tunc vocari Chrifti. Fidelis

hd

Diccefis A, fve Fidelis exiftens in

j

Diceccfi A

A

Verfamur in: materiá

favorabili ;

ujus

verba íuünt amplianda

5

ex

[/

Baldo & aliis.

Rurfüs , fecundüm

imnulrorum omx--,.xmx

t

5

PC*'COUDI ,

VN D

fakem fi ad plures dies morentur in,

ifta

'Q,"")Jl

m

$75 De Pubil.poft. Aunum Santl. 'u,..

P

Hta Dicceíi , tenentur ad fetvandas

MM t

i

ejus lcgcs.

27.1471 fofe sf CADACES frat i/tti;uïuät'-

h

i

l

lat; qui propter impedimenta nequiyerint

tbfo Apno Santio adire Romam ?

R. Nezgat. Sed & omnes alii, etiamfi

Qd n

.'4"

valuerint ad

re, & non adierint. Qnia

verba Bullze (unt generaliffima ; O»-

h DQ?EE;': r

nibus €$ fingulis utvin[gue Sexis Chriffs

hu

LU

Fidehbws Civitatis €9 Digcefis.

m

Neque Otrdinarii

petunt . illam

1 (nii)

gmtiam pro iis ; qui non potuerunt

adire R.omam ; fed pro omnibus fuis

Dicecefanis. U

n

o

den

ec multoruim im-

j

N

?

W

edimentum eft Pohtifii caufa , fed

x

j [ «

j

[

la occafio quedam largiendz iftius

Decis )

gratiz.

E

EX

T

Atque hoc confirmat praxislerdi«

j tl

narioru

m

iil

& Confeffariorum , ad om-

nes , fine reftrictione , gratiam illam

fv

extendentium. . Ec Bulla ipfa cx?rcfs&

k (

extendit ad eos ctiani gqur far[an. Ro-

?;AE

7

22

7 Ue

A

2

TE

nerurt,ac jubilaum

/

p

i;jum. quo-

É

(]

h

vis modo cop[zcuti funt.

Q.6. 4dn , fs Parochus desandet alia

u

€$ dif-

no P.2. De ]wbil poft Annnm San8d.

Jv !'Dlilz

^

seru

€$ difficiliora opera, quám Epifcopus de

gt

ereverit , Increntur fuäilum, » qHi 64

Ducot d

swon perfecerint ?

vvl

R. Affirmativé.

Sufficit enim , ut

V m

perfciant ea, que Epifcopus indica-

|

verit. Nempe , ficuti Epifcopus non

poteft plus imponere , quàm Papa

preícripferit ; ita nec Parochus plus;

quàm Epi(copus.

- d quas per[onas extendatur

elau[nla finalis , que tribuit Ordinaris

u

vmplam facultatem difpenendi de omni-

t (

bis. €6 fingulis in Bulla vequifitis?

fj

, R. Extendi non folüm ad cwjurmie

Ordinis Moniales, ac Orphbanorum, alia-

rumque mulierum , incommsni yiven-

trium, Congregationes ,) de quibus im-

mediaté agit Bulla) üt cenfet Gobat

s. 509. & feq4. fedetiam ad quofcum-

quealios, cum quibus aliter facien-

dum, ordinandum, &c. ipfi Ordina-

rio prudenter vifum fuerit Zpiparsum

Jaluti expedire. Ya fentiebat doctiffi-

mus Theologus Pater Georgius Ly-

i[dem

»

pranfim apud ipfüm Gobaturn. I

Íen-

me

$. s. De Fuäil; poft - dunum Santl. vax

n D

u

fenferunt & practicárunt Germaniz

Antiftites, tefte eodem.

lm'hlip

- Ducor autem ad ita fentiendum,

ex tenore Bulle attenté confideratz ,

KL

TM

& mente Pontificis ; qui Jubileum

iftud liberali & paterno affe&tu , ad

WOFW ij

füpplicationes Ordinarii , concedit;

volens illorum. [pirituali con[olationi ac

ïfäï Ph?:,

Ü

)

anime [Aluti providere.

i

uatenus veró poteftas illa , facta

M hd

À Pontifice, difþoncndi circa expreffa

Á

'lbuirg

LL

" i Bullá, addendo, demendo , mtle

tando , &c. extendatur ; do&é

Wi

difcutit Gobat » 499.

d ii

& feqq.

Ml

WH

T

At G9

dqun

iet ht

igü (l

j w

od

d

r

huth

L

F

PAR

j &U

122 P.5.De Jubiluo extraordinario.

n

uf CO

j Tie

**I MM

PARS TERTIA

»ü ) UPu

ïm

De Jubilao extraordimario , feu

Mi

ld m

duarum. bebdormadarum.

M y ..LJ*

SECTIO PRIMA,

J Índts

( M

Dz punarIOoNE , Pusi:cATIONE , XT

bt

j tl f

IIvl

coNpITIONIBus Jusit4er Ex-

!

4 (

TRAORDINARII.

ïf

VU

ï

?

UJEST.

,.

Quanto. tempe-

n

M

re duret ]'Zubnæum exiraor-

dinarinm 2

&

d i

*

RESP.

Communiter durat

J

.

duas feptimanas ,

oft publicatio-

lm

nem in quohbct loco facam. Dico,

M.

CoTYEHAHEEOY

.

D

&

quia nonnulli Ponti-

flCCa

concefsére

aliqua

]ubdæa 5

p

quz longiori tempore durabant : üt

P: ts

videre licet apud Gobatum 77. de j**

f (00

bil. n. 3.

!.WMM

| P.2 8 1. De duratione, publ. 84c. 125

.2. Quot dies importent du bebdo-

m | mada conce[Ja pro Incrando 7;:!7;'[&0 ?

R. Licet nomen Lebdomads , fícu

feptimana , feptem tantüm dies fignifi-

Ji

À

cet , unde duz feptimanz in rigore

Atj

tantüm contineant quatuordecim dies :

:/F inre tamen morali maxima ratio haben-

H

da eft communis fensüs & usüis homi-

num ; fecundüm quem fenfum & u-

K ïA)

fum duas.feptimanas appellant quin-

decim dies.

WT

Ex quo fit , ut duz feptimanz con-

Ug | tineant tres dies Dominicos , ita ut

/

prima ceníeatur initium prioris heb-

domadz , poftrema veró finis pofte-

"TY riris. Id ergo habet faltem benigna

»ww DoGorum interpretatio , accedente

confüetudine Ecclefiz. Ita P; Joannes

de Dicaftillo; annos 25. Theologiam

tüt| profeffus partim 'Toleti & Murciz

pl

in Hifpanià , partim Viennz in Áu-

"m

ftrià ; de Ponit. tr. 9. difp. 2. . 347. qui

tll ?;::

& non femel fpatium iftius Jubilzi ex-

"

IU

prefsé dicit effe 15. dierum : fecutus

d

.durz

UA

Patrem Layman; quiA $. tr.7.6 . £. 7.

1c concludit :

ii

Ea

Qmm-

114 P. 3. De fubtlao extraovdinario:

T.

Quamobrem apparet, quod in bac ma-

E

teria favorabils per duas bebdomadasyid

9d

Iucrandsutma 7;1&1/&52 dgi;gnari folitas , 15.

| Ht !

dies comprehbenduntursin quibus tres Do-

ERN

I !

minica [unt: quandoguidem Domtnica

|

Jurisiy

1t4 confiderari poteft , wut non tantim fst

I d

spitium bebdomadis fequentis, fed etiam

PITIAMIM y

físs pracedentss.

na confideratione, nos

D I»FLV

Germani uni bebdorada otto dies damus;

ii |

at verüduabus hbebdomadilus qitindecim

"Z

dare debemus.. Sic Layman Theologiz

& jJuris Canonici fcientiffimus.

i

Fidem confentiz Cafiropalao Hi-

!f s

anus, £r. 24. pu. 12. $. 3. ». 2. de 1.

l

4

ebus, & tribus Dominicis conten-

M

d. v(r;'.r&'r

tis in fpatio duarum hcbdomadarum.

[ 14.'. S'WS

ldem íentit Antonius Cotoniüs Ita-

Niro

lus, 4 z. Controv. 1. s. 16. & i.

Dd

apud Gobatum . 6;. qui poftremá e-

m ä MBL

ditione anno 168 1. dicit , non recor-

Mïa'/üac

dari fe, quod fuerint minis af

jat!s

T

hh

]

]

quàm 15. dies , il

s

is duarum

H

el

jJ-

jAügy

domadarum

Jv

20. Jubileis ,

qui-

b

:

bus intra annos j6.

fruitus eft in

lg,

E

ex quo

TC

diverfis E'Pi(CC-PaLibLIS

T

at a

d

gc&at

'Xff,üvb-/

T

mlh

$. 1. De duratione, publica;, €dje. 125

u lf;g'//,

Unde

eftat . veftem Religiofam,

i

fubdit -

Qq

77'/1/&1'2 m;l

Hanxc rAtionem

ipdicendi

ubiles

n I

(nempe affignando r;. dies ,

é

eu tres

Dominicas ) rwró fequentur , st arbi-

-f/;t//,)f!'/,af';

!H

j

^n

Wror, alii Jntiflites , veluti jam [altem

'12*"::

ht

Communem » nec igworatams — spfismet

Tb g

Nuntiis Apollolicis , nutpote degenti&m

0]*:4!!

l

$n locis, i quibus eff planà notorins bic

'u:

»![lm

*

Lw

i

feylus.

d Quindecim dies füpponit Alphon-

[

fus Mendezius, Lufitanus, é/Socie

P.

(

[

D

te JESU , Ethio

pi& —Patríarchag

1

í2 464

i iuaa

7

)5

be

0!03;'2 CatechDeticá, L. 16. e. gà

—

RUH

$. 14. Supponit femel & iterüm Bo-

nacina Mediolanenfis, vir fpectatiffi-

hl

u

mz doctrinz , de Jndulgentiis : fuppo-

ni & Baffzus v. fubileus : Raymun-

jNLI

dus Bonal Do&t. Gallus, zs Theolog. mo-

N a

h

rali gall. fapizes editA, tr. 28. lil p2. &

$3- 7. 1. Simon Pourré , Minimus , Gal-

m

lo—Belga,in libro gallico deIndulgentiis p.

T

m

Md

5

W f

2. €.9. s. 18. Jubilea extraordinaria

nuncupat 1s. dierum.

Certé antiquiores noftri nom me-

F3

Ini-

7

124 P.5 be fubileo extraordinario.

N

minerunt in Belgio , in publicatione

Pïïb

(coftl

Jubileorum duas hebdomadas aliter

intelle&tas, quàm fpatium 15. dierum.

a

ac

Et

veró

etiam

Illuftriffimus

-rmï: u

)

Rmus D. de Choifeul- Praslain , Ju-

a

-

bilzumInnocentii XI. anno 1683. 15.

Aug. publicatum Romz , Publicavit

in hac füa Dicecefi Tornaceníi 1684.

)u

M

in Januario , fic ut inciperet die 15.

qu

in quem incidebat Dominica tertia

X

oft Epiphaniam, & finiretur 6. Fe-

Á

r. in quem incidebat Domínica Se-

ü

i

lj

xagefimz ; atque itadurabat r$. dies

[f

Irunfia

Mi

Éntegros ; üt etíam exprefsé ponebat

$ofe Illuftriffimus.

Et anno 1694

-

;ro Jubileo Innocentü XII. feliciter

[

Y

Ecclefiam gubcmantis , indito Ro«

mz 7. Septembr. 1695. & anno 1696.

|

T.

pro Jubilzo ab eodem Pontifice in-

[

/i

li

dicto Romz 3. Decembr. 1695.utro-

que pro Pace obtinendà , quam tan-

L

dem concedere dignatus eft Dominus

din

Deus Author Pacís anno 1697. pro il-

jm

lis, inquam, Jubileis indi&i funr dies

f

]

L

1 . in pluribus Belgii Diccefibus ; et-

iam Trevire.

| 77

Nec |

17

$. 1. De duratione, publicat £c..— 117

lh u

Nec parum ad id etiam facit , quod

o

Gregorius XIII. declaraverit a

in-

[Im [«

i

fantiam Patrum Societatis JESU,

offe intta Dominicam tertiam feri

]

e

confeífionem & communionem ; red-

1114f Z.'«

dens rationem , quod dies Dominica

i

habetur pro complemento hebdomaa

í

4

da transactz , in qua jejunatum eft; üt

1

ï

refertur apud Dianam p 2. ?r. 1. smifcel.

li v

R. 2$. qui & id tenct cum aliis nor

i 6

paucis : ££ eff talis w[us Fidelium , ait

htitia

Caid. deLugo , de Penit. difp. 17. m

"

1f d)

|

107. qui ». 106. dicit contra P. Joana

A DN

hem de Salas , primá Domínicá , quá

um

indicitur Jubileum , poffe fieri con-

J t

feffionem , & abfolvià refervatis , cf«

o o

tatque Filliucium Peenitentíarium;cujus

i 15;.2!

(

verba rcferemus 5ef. 10. q. 3.

UM

Isl

'T

E debet ita fieri ( pergit Lugo ) juxta

/

) A

Ecclefia morem;qua bebdomadam [emper

qm.a:::

incipit à die Dominicá, unde [equentem

i D

(

diem appellat Feriam [ecundam quia 1lla

)

g. ïiïw'

M

jam eft [ecunda hebdomada dies. Cim ev-

i^

go a[fiauet unam beboradam [fingulis ad

leum , debet sntellig: de

l;-g;mndnm fubi

»

F 4

bebdo-

2118 P. 3. De Jubilea extraovdinaric,

T

bebdomada Ecclefiflica, qua incipit à

nquirctc

Dominicá. Hac Lugo.

.quot f

Facit & plurimüm pro r5. diebu;

Iw

intelligendis per duas hebdomada:;

m m

quod Jubileum Alexandri VIII. aa-

fj ii

n0o 1691. ceperit Romz 18. Novem-

bris, in quem diem incidebat Domi-

[Uj

Mu?

mica 24. poft Pentecoften , & £inicrit

LA

2. Decembris , in quem diem íncide-

IT

bàt Dominica

rima Adventüs , at-

l

od

que ita compre

enderit 15. dies. ta

de duratione illius Jubilzei unus é

c'up'n q

Joftis, in Romano Collegio tunc

] tonmqn

")) i ä

«omrorans , rcfcripfit cuidam Patrá

ttitunm

CCollegii Infülenfis, — Atque idem ille

ia U

Romáin Gallo -Belgicam redux , mi-

1

j w

li roganti confirmavit anno 1694.

.

,

addi-

| pim

fub exeuntem Septembrem

ditque, tantundem duráffe Jubilzum

| cltiïwgu

| dj

«nno 1693.ab Innocentio XII. indi-

uim.

i

À

,

Denique rogoatus unus é Patribus

r

n

E

Deputatis à noftrá Provinciá Gallo -

Belgicá ad Comitia Generalia Romz

, Qu

Ti

habenda anno 1696. ut dignaretur

jäm 1171;;;;»'1

inqui-

fx!rmk

Á 7," r;.','yd'

4&.1. De durationes publicat.tdc. — 129

]

inquirere Romz à Patribus : noftris,

PU i

quot dierum foleat effe Roma Jubi-

: hi

]

l

eto-

Xf

lzum,an non r$. dierum com

rum? reveríus inde , retulit mi

i

jj ngz

i,effe

. dierum.

MT

g

Q. 4 Quorum eff publicare ifla ]u-

bilea ?

!t

Óm tri.

R. Roms

ublicat , feu . publicari

l

N

j

us concedit ; Sumrnus

ts s

facit , qui fo

!t dis D

Pontifex. Idem gravibus verbis prz-

lls uyl

cipit omnibus Ecclefiarum Pralatis,

0 m

|

eorumque Vicaris , & Officialibus ,

t

vel,; iis deficientibus , illis, qui curam

'in d

animarum exercent ; ut per fuas Ec-

tl tie

clefias, & Dicecefes , Provincias , Ci-

vitates , Oppida , Terras , & Loca,

n d

m d

ublicent , & publicari faciant ; Ec-

j

clefiamque , ícu Ecclefias vifïtandas

defignent.

( i.

[

4« Quandonam debeant Ordinari

: at

prblicare ]ubileum ?

R. Solent Pontifices precipere &

qà G

ao N

mandare illis , ut ; càm Jubilzi Litte-

1 &W'

rarum tranf'umpta , aut exempla et-

iam impreffa acceperint , Zatim abfaue

W

5

nllá

45

130 P. 3. De Jubileo extraordimario:

|

K.L

ullà morá , retardatione , &c. nempe

Dorin

moraliter & civili modo , publicari

faciant , dcfïgnent Ecclefias vifitan-

m !

das, &c. ütad. q. prac.

o

n

Nihilominüs , fi abfque rationabili

€ausá

diuriuüs

differrent

Ordinarii

fl

!

7 (n

publicationcm » videtur valicurum

*

H

ï

etiam tunc Jubileum

neque enim

g at

at

Bulle u(quam indicant , illam prope-

ratam — Jubilzi

publicationem . effe

ml

ä

&

conditionem neceífariam ad lucran-

H

,

dum Jubilzum

qualis conditio eft

PMK

Ql

executio operum in Bullis prefcri-

torum.

n

Dom

Poffunt veró Ordinarii duas Jubi-

lzi hebdomadas curare inchoari quo-

——

(rinn

cumque die feptimanz , proüt occur-

w]

]

fus Feftorum , aut alia prudens ratio

|

d

fuggcffetit; fiquidem Bulle nihil hic

W

fï',n.;o (

determinant

»

.

convenit tamen

ità

inchoari illas hebdorxadas , ut prima

incipiat à Fefto , & fecunda definat in

M

Fefto. Gobat s. 69. & fe44.

Q. s. hn publicatio iffa deleat fierí — t

eodem tempore pro tota Diocefi ?.

U

R. Jta

;

thfg'

$1. De duratione, publicat. t4c.

'ETI

K

R. Ita plané. exiftimat Illuftriffimus

)f

Dominus Pax Jordanus , Elucubr. vo-

d f«

dum. 1.

fic Ícribens : Ex verbis illis

per fnas Ecclefras Diorcefes, Oppida, Ter-

!uf

r4,&c. manifefté apparet ,. eodem

(Hl

tcmporc

publicationem faciendam

U

ro Civitate & Diccefi; non autem ,

üt alicubi fa&dum memini , clapío

J m |

D

tempore Civitatis ; publicarc pri'müm

m d

Diccefi : hoc enim directé cenfetur

l hr

contra intentionem Papz ; verbis fu-

10 (

"

prà dictis expreffam. Hac fäpicntifïi-

M

mus Epifcopus, laudatus à Gobat ». 7 1 .

Verüm., cüm Pellizarius Zra&. de

i l |

Monialibus cap. 9. n. xi. $. m autem

Ordinarinu: &c. (cribat, quod in aliqui-

i |

d-

bus Dioccefibus non. publicatur eo-

0370]

dem tempore pro incolis Civitatis ,

al lt

& pro degentibus in Oppidis & Vil-

m j

lis; fed pro his folüm publicatur poft

elapíam unam hebdomadam à die,

i

jp at

quà fuit Publicatum pro incolis Ci-

vitatis ( idque ,

etiamfi eodem

jzg j

rempore: poflet' commodé. . publicari

dis

oj

( d

tam pro Civitaæ.,p quàm pro : Oppi

s

2

at

&i

w3 P. 3. De Pubileo extvaovdinaria.

M Eaölxr

«c Villis illius ) &aliàs in Bullà Jubi-

lzi dici foleat , ut Ordinarii /Zazims

od

eb[(que ulla morá &c.publicent €9 publi-

umxoc

Y

&ari faciant Jubilaum; & hoc ex ali-

«uá causá occurrente dictis. Ordina-

u

ziüs , przbente juftam caufam inter-

(

n

pretandi claufülam illam /fati;9 cum

aliquá latitudine

»

P]

indeque inferat

Pellizarius , videri, quod Otdinarius

u

-quoad Moniales poflit pauló tardiüs

«

D

publicare . Jubileum ad effe&um, ut

commodiüs ac utiliüs uti poflint. be-

neficio Confeffarii extraordinarii, ex

T

4j

interpretativo confenfu DPapz Jubi-

!

lzum concedentis

.

P]

maximé cüm

««laufula illa /Zatips &c. in Litteris Ju-

n

Dbileis excludat negligentiam Ordi-

;

nariorum

5

non autem dilationem

[

ïï

temporis ex causá ; üt notavit Bordo-

i

A

W

nus ab ipfo Pellizario confultus ; qui

«um eo:fentit unà cum Baldello, Po-

lacco , & aliis doctis Recentioribus

liv

3tidem confulcis..

Pratereà cüm in-

zellipam, ita fieri alibi ,' & certiffimá

stque cxperimentali notiià fciam ,

(

Z

ita.

Wor& i

$.1. De duratione, publicat 03c.. 133

Md

ita faQitari à quodam Ordinario ;

r'nm;

ty

publicante fcilicet Jubileum priüsin

rmj?u*;,

uno loco , poftcà inalio ;

T

Hzc, inquam, cüm ita fint , non vi-

(rt

detur reprobandus mos ifte publi-

7?1271 lt

candi Jubileum diverfis temporibus

N Q

in diverfis locis ejufdem Dioecefis.

QU tfmg

Caterüm altera praxis publicandi fi-

Og

mul refpe&tu totius Diccefis , eft

1 rl

communiífima , & videtur confor-

mior menti concedentis.

N

Mm t

1 OUDE D

.6. Quid concedant ? quid praferi-

ul

T

bant Bulla fubi^ei extraordinara ?

n

Je

j

R. x. Concedunt Indulgentiam

T

dv

Q

plenariam, facultatem eligendi: Con-

n

feffarium , qui à peccatis & cenfuris

um rl

omnibus abfolvat ; & vota commu-

dltm

tct.

Yi d-

R. 3. Nullas Indulgentias aut facul-

s i |

tates auferunt;aut fufpendunt.

Praícriberé folent Procef-

dl

7 der

tb

"

J

i

fionem ,

aut vifitationem Ecclefiz

Md

vel Ecclefiarum , Orationem in illá

r eni

velillis , Tejunium , Confeffionem,

n(lä ]t'i?l

Communione

m, Eleémofynam.

ü

£2

Q. 7

334 . P. 2.De Jubileo extraordinario.

£a

jny n

: 7- n poffit Ordinayime plara pra-

af

féribere pro confequendo Jubilao , quán

Pontifex . prefcvipferit ?

?omiiiïb

&. Negativé, cum communi: neque

Moet

Fistt

hm

poteft ar&are libertatem, v. g. prz-

!

Ícribendo, ut fiat Communio tali Fe-

l ." g,l 10

i

lr[

rià, ut omnes faciant omnia opera in-

tra unam tantüm hebomadam ,

&c

Ncquc enim inferior poteft tollere ,.

t

aut minuere favores & privilegia

conceffa ab ejus Superiore, przfertim

; g

alicui Communitati. Argum. Cap. c&m

3nfevior, de Major. €2 Obed.

Unde , fi forté Ordinarius arctáf'et

limites pofiros à Summo . Pontifice ,

)v

offent nihilominüs Diccefani lucrari

)

ubilzurm , modó faciantea, quz; quo

w

tempore & modo Pontifex conceffit

n

& przfcri pfit.

1

Y

—Ox..& n po[íit Superior Communitatte

Q

Religtofz decernere, ut omnes fsb (ubdi-

ti eaderm [eptimaná peragant opera re-

Til

quifita ?

hum

A. Poffe , atque adeó . przcipere,

Cürcffcf

exigente utique. re&o ordine- diíci-

fllmguc(

pline

il

&. 2. De fubjetlo, feu capacs ?ub.. 125

Arily

lp

communis

(

linz domeftice , vitzque

]

"g

uniformitate

, tantoperé à fummis

Pontificibus commendatá.

Atque id

]"WII]VU b

ro fuis domefticis

ftatuere. poteft

"h

Paterfamilias. Pourré , de Zzdwr. p

! d.

C. 8.5. 10. cum Bordono.

]

i

Similiteg poteft Superior injurge-

1dzmj,l

k

re, ut unicam ex Ecclefiis disjundive

lïi& [ü!g d

dcfïgnatis vifitent, eamque Monafterio

Aï.l'u"!".tläu

viciniorem , ne diutiüs abíint, cva-

Tefrin

n

gentur ; &c.

SECIIO- B

Yi

h

Dz subiECrO, sEu, cAPAcI Jusirer.

ia

tqui

Ue/EST. 1. Quis Inerari pofi i

,h

;

7 leuys ?

RESP. Omhnis & folus Chriftianus ,

ZT

rationis compos, non ligarus excom-

11

miunicatione majore ; üt habet com-

M OPCM n

munis: quia hzc privat communione

bonorum fpiritualium. Solet tamen

5 pxzti;-::

concedere Pontifex facultatem quoí-

cumque ábfolvendi ab omni cenfurá:

oxdincl

A

exces

3

m

336 P. 3. De Jubilao éxtvaordeznario.

Un&! y

exceptis iis, qui ab ipfomet Pontifice

; lt

& Apoftolicáà Sede , vel ab aliquo

o

Przlato, feu Judice Ecclefiaftico, ex-

OQM)-&

Communicati, fufpenfi, interdicti , &c.

';equin:a

declarati, vel publicé denuntiari fuif-

i

fent ; nifi infra tempus Jubilzi fatisfe-

mci J

ccrint , aut cum partibus concordave-

zint.

u

)

j n

d

Ut autem lucretur quis Jubileum;

l

s

t

exequi debet opera omnia preícri-

ul

pta; eo modo & tempore , quo injun-

Mu

git Pontifex concedens.

Quare Bul-

LL

m Jubilzi confülat , ut, quid inten-

MMY

datur & praícribatur pro illo confe-

M

quendo , intellipat, & conformiter

r [ W

cxcquatur .

|

T

: 3. n fit capax Tubilei,qui non

fwerit prafens publicationi?

ha

für

R. Si initio non fuerit przfens in

Quf

LT

loco , ubi publicatum -ft Jubileum;

fi tamen pofteà adveniat , ubi publi-

*«lu,l

catum eft , poteft ibi lucrari Jubilz-

m

AFJL

um. Quia per prefentiam ftatim ac-

quirit. jus ad illud lucrandum

cum

15 d

I wf

promulgatio femper perfeveret..

K

UndC;

:Mï äm

S. 2. De [uljetlo, feu capaci jub.. 137

Olm

hi,

Unde , licét adveniret ferià quin-

d

tà, poffet petere & obtincre commu-

I

tationem jejunii ferie quarta in aliud

dffhmw t

Idj !

opus, & profequi faciendo alia opera

'requifita.

Quod etiam verum crede--

fü"ï(,"g(y

n

rem ( ait Card. de Lugo ». 115. &

lt

meritó ) licét ipfo Sabbatho adveni-

Witin,

ret

.

.

oteft commutatis

quia tunc

jejuniis fubrogare a

