S. 7. De Cenfzfione €9 Commun.

)95

f j 7; vis N(zvarms de jubileo, Notab. 32. s.

f

L

tj $6. cenféat contrarium, faltem fi adfit

^

4 ll

]u&a copn confitendi;sitemBenzonius &

O"Mw Pollachus apudDianam p-5. r2 R. 30.

a L dlffcntxentem cum aliis à fe citatis.

/41, i

Q. 4- Quo die a&eanda Jacra Comms-

N Müm ";0 ?

R. Attcndcndus eft Bullarum te-

iM nor,

Aliquz nullum diem obeundze

*UW» Communioni dctcrnumnt exprefsé:

"* * fed dicunt præcxsc, Sacrá Commnntone

M

il refecli aut: Qui prirso die Dominico, vel

fecundo, vel alio dse ditlarum hebdoma-

f d.

darum; Santliffimum Fuchariftia Saera-

u PO mentum. devote [ump[erint.

Et nünc,

!f* ut patet; Communio poteft fieri quo-

m

:libet die intra alterutram hebdoma -

!

rl)f h

dam

)

'n É

)!////

Idem dicendum videtur , fi Bulla

(

/

j

li* exprimat: Qui confe[j, fequenti [Alrems

die Dominico Santliffimum FEwchariftia

i V. Saeramentum. [ump[erint. Intendit e-

l(

nimfolüm,;ut non differatarCommunio

ultra tertiam Dominicam. De

uo

videri poteft Lugo s. m; & fe2q. Go-

bat y, 17.

I ;

Alz

106 P. 3. De jubileo extraordinatio.

m

Alie Bulle , maximé rccentiores, .. ig

fic habent : Qu peccata confelfi » «c die

;&Ponuc. l

l

Dominica immediaté (equenti , ucl Aliá

jj

f U

die infraeandem hebdomada [acr 4 Com-

us l

gnunione vef etla fuerint.

Et nunc vide-

N "

zurclarum , Communionem obeun-

Qu

dam eífe aliquo. die hebdomadz, quá

1»

":»'J,kägza

fuit jejunatum , aut Dominico imme-

(l

diaté Ícquenti jejunia 5 quamvis ali-

qui , tefte Allocza, v. Zndslgemtia, [ett,

4. ". 3. allerant, ad feriam fecundam

[j

(poft jejunia) differri poffe Commu-

lydain

nionem. Sed verba Bulle accipienda

funt, ut fonant, & non extendenda ni-

t [

w'n7 anw il

fi ex intentione , faltem rationabiliter

L

d

Wl

prafumptá , Jubileum concedentis.

Átaque qui non poteft intra iftud tem,

3

i

1

pus communicare ; pctat commuta-

|

i

j

Bum,

tionem aut protogationem ; de quà

n

feH. feq.

Htj

. . Utrtm expediat , premittere

Mi

Commnunionem &lis operibtu prajcriptio

N

rJ('Cü W y

en poffponere?

t

iM

R. Aliüs placet , confultius effe

1

6 q

d

.

i

!

premirtere , ut ex fructu per Com-

munionem acquifito reliqua operaá

?ff/( i

digniora

Mu

S. 7. De Confe[fione €d Commun, 197

Tle Xfff;;;

|

.

díigniora fint

.

Aliis é contrario ;

L

|

| poftponere , ut omnia opera injuncta

72:»;1,5[03:1

4 if

ad facram Communionem difponant ;

qua fufcepta , fecuriüs indulgentia

1irj

obtineatur.

O d.

Quod ergo cumre debet lucrari

ftdj Ü

TO.

cupiens Jubileum, potiffimum eft, ue

liber à peccato mortali , omnía ope-

ij d-

rainjun&aexequatur. Quare ; fimor-

UY

t nis

tali gravatum fe fentiat , expedit an-

te omnia confeflionem prenittere »

( nm.

n

& poftmodum reliqua exequí , ut vi-

z z(a'p

ld

od

delicet ea perficiat in ftatu gratie: fic

"

/ü

dUL

vl

l(

enim erunt illa merítoría & fatisfa-

&oria. , habebuntQue majorem: víng

AWv

l0s

impetrandi , ac denique certíotemm

ilb

- COR

eum reddent de impetrandá ipsá In«

dulgentià.

T

Q. 6. 24n Communia preferibatur ono

um

nibus. lucraturis fubileum?

|

R. Afhrmativé. Unde qui ob z-

ïn,ïweïu»

ratem , ut puerí, vel ob aliud impe-

dimentum , y: g. tuffim , «omitum ,

Ál

«

&c. communicare non poffünt ,

Non

cgcnt

commutatione,

igi-

j

j

£urF

g

j D

192 P. 5. Deubilto extraordinario.

s n C

tur fatisfacerent pueri

er commue- .

at

nionem (pmtualcm » nifi hzc fubro- "

"

"

ata effet à potenté commutare

P]

t

n con.wü

re&té obfervat Diana p. «. tr.1a.. R. 1.

Y i

cum Faufíto , contra Fernandez &

'/, dv )

Zanarduüm.

if nut

Redé etiam monet Layman ]. $. c. 21,

m t

puceros tempore Jubilzi faciliüs ad-|

'ac:(,Qfl

mittendos eífe ad facram Commu-|

A'("M!..m

nionem rité inftrnétos.

n

iA

SECTIO VIII,

Jnim

Dr COMMUTATIONE, ET PRORO-

1 fn

Mi

L

a "Cl fU

GATIONE OPERUM PRJZESCRI-

" W') W

PTORUM,

Vr

LEU

Ue/EbsT. 1. uu pf COPWPHJNEATES

W , ,

"

l

Q

€8 prorogare: ?

D) "(" g

ii||

n

R. 1. Non potc& quis propna ad-

*MUAU

thoritate ullum ex opcnbns prazícri-

T

tis commutare in aliud , etiam me-

CO d

j

Patet

us; multó fninüs prorogarc.

LUg Mthy

ex Bullis, & ex Praxi.

htl

R, 2. poteft Confeffarius approba-

H

P]

e

M (

&us juxta dicenda -Jec. fequenti

non

$. ?. De Commut. C prorog.oper. 129

WMW

[|

non nili cum dertentis clauftro, perpe-

li

i

l

tto carcere , morbo; aut alio qüocum-

commï 4

que jufte impedimento. Nam Plus

dl

non concedunt Bullz.

j

ly

J

l&mä]f )

DI

Et impedimentum quidem debet

effztale , ut jun&tum fitfaltem notabi-

|

lj feu magne & gravi difficultati,

Wajt as

I^

ii

lU

ux cenfeatur impotentia. Nam Bul«

;

i

ra fuprà expreffapra-

i n

!

J

Eu .le dicunt; Qæt ope

Yide(s

! flare nequiverist.

Y a

9Dat 7. 29.

1

|feea-

.à. n omnia opera pra[cripta po[

Ti

int commutari, €d prorogari ?

) B MUR

R. Affitmativé ,

attentis . faltem

M

Bullis pofterioribus ; qua nullum 04

pus exci piunt.

& confeffio cornmu-

Poteft igitur

tari; ut re&té Lugo ». 114. contra Filli-

fu.

ucium ;. 27:1. malé fupponentem

non pofï?: dari legitimum impedimen-

progrii au--

tum ad eam commutaridam. Poteft e-

Q thkr

nim veró dari tale impedimentum, ut in

|, um

carcerato, ad quem nullus pateret Con-

;ogalt. k

l

feílarii acceffus , &c.

Poteft

& Communio commütari

t

ole-

in co, qui peractis omnibus aliis v

p

4

bat.

[

-

M

ET ; P. 3V.Dc Jubilao extraordinarío,

bat communicare die Dominico , n*

.

qui erát terminus hebdomade

P

fed «« G

inadvertenter aliquid —^ manducavit , s

aut bibit. Diana p. . r. 4. R. r52. cum

s o?f:; )

Graffio, Henriquez; Sanctarello; Go-.

d

bat ». 117

tK

Q. 3. Quid, f Confelfarius commntá-

D YUP Ddl

vit ob cau[am in[ufficientem quidem 4

parte rei , — habitam tamen ab spfo

Ero /"fficienti

A. Valebit nihilominàüs commutas

tío, nec periclitabitur Tubilzum. — Ta-

m

lis cenfenda eft mens Pontificis con-

&edentis facultatem.

Alias inquietz

Sedderentur confcientiz Confeffario-

ür & Poenitentíum, przfertím , quan-

li

[

"dohis eft impertíenda abfolutio à re-

fervatís, aut cenfurís.

)J

[

Nota. non requiri tantam caufam

*d proroganda opera , quanta ad ca

Iw

Ü

D

«omrmutanda. Gobat », 107, ex Fil-

i

"i

liucio ». z71.

TW g

L

Q. 4. Inqu&opera commutari po[funt?

E

/

R. In Opera pietatis, quz poenítens

Htrjj

rzítare poterit , zqualía moraliter;

N

hi

"

etiam aliunde debita, v. g. ex prazcepto

Ecclefiz, voto, &c,

&a :

Lj

4frty

1

! $3. be Commiuit. td

provog. opcr. 2ef

N

x,(?lx

Ifam autem' zqualirarcm , r &é

Ti

cenfet Gobat s. 109. fpe&andam effe

m*MQr

a

non tam in ordine ad præ?cantiam ip-

fr-*,æ,m 1

fius operis (Pcciücam, aut panalita-

QUE

l

tcm, quàm ín ordine ad fizem à Pon-

F

|

tifice intentum. Spe&anda etiam eft

LT

mnitentis conditio , ut fons claré

! ii 4

zxprimit Bulla dicens ; injungenda

ffht Ab ,m

alia opera; que ipfi Penitentes prz-

ftare poflint , haud dubié ; fine gravi

ib Onmy

incommodo.

lilm, 7

Unde ctiam jejunium ', ait Henri-

lofcy

quez /. 7. c. 10. ". 6. poteft commuta-

Al st

ri in eleémofynam, qve brevi tempo-

Cori

re datur.

Et Pellizarius 7ra4&. de AMo-

nialibus, c. 9. m. 11. $. /Moneo ui. $5 4li-

litmm,qw.

Altdipte

qua, inquit, Menialis egrotet tempore

jubilei, poteft Confeffnrins ab ea. eletius ;

m al

f brevi . frt comvaltturaser dzj?rre canfecu;

tiopem ?uäilæi Ad aliud tempus proximis

qui i«

l [U 1 Eïl'

ex verbisBullas vel; durante tempore 714-

bilei,opera prefcripta,que ab ipsà impleri

d

non poj|untsconsmut ave in alind opus pium

ut vifitationerz Ecclefravum,in recitatio-

qu p

]

l4 Ti

u

J

nen alicuius brevis orationis corá aliquá

dmag ines jejunia ; im aliquae breues pre-

pap

[ m

c'lsx

$

La

20 — P.3.De fubilao extraordi;xdria.

V

ii

ll

ve AHt cHag In ip[am [mferentiam infiv-

m o

a

!

mitAtis Communioner Sacramentalena,

ylas Q

st

ff fieri non poffets im Commnnionem fpr-

tuAalerm.

.j u

Collige , non effe hic/ meticulosé

IT

& ícrupulosé Confeffario agendum;

B.

t d

fl

fed bono modo, & ut hic & nunc vi-

o3

i & commodeé fie-

i V t

Di

detur poffe injun

o

ri. Unde etiam ÁAuthoresnonnulli, füb-

Ar,

inde loco copzzutare , utuntur verbo

D

D

difpen[are in operibus praícriptis : ut

nimirüm oftendant, etiam commuta-

W

tionem fieri in aliquantó minora ; ex

ii

benigná Pontificis Indulgentiá.

[:

(Q0n)

Neque opera illa neceffarió faci-

t

enda funt iisdem diebus, quibus faci-

enda opera prafcripta.

Unde jejuni-

LR

um Sabbathi v. g. poteft commutari

D

N

in aliud opus pium , quod fieri poffit

44

Ferià quintà: Sufficit enim quód ope-

ra fubrogata fiant intra hebdoma-

dam , íÍeu tempus confequendz In-

u

dulgentiz.

AUE

ln

: Hinc ipfo ctiam Sabbatho poffunt

")

llj

tommutari opera , qua præcedcnti-

In Bullá

bus di;bus fieri debuifTent,

&nun

1

4l N')'Jw

$. £. De Commut. 2 prorag. oper. 203

Ó (Ifm!:!'

.

enim non reítringirur quoad hoc fa-

! Sm"*-*u;u,

cultas commutandi. Lugo z. 120. Go-

hij

"

)

bat s. n

21

. f« Ubinam , €4 quando facienda fit

li

/fAa commttatio €9 prorogatie ?

5[.;0 Jgf;

äw,v;i

R. 1. Poteft fieri ante vel poft; et-

1109

jiam extra confeffionem , à quolibet

i fe. !

Confeffario ex approbatis ; vel pre-

hnti (

l«

Á

(ente, vel etiam abfente; etiam ab ceo;

WINTER

cui non cogitas confiteri.

Quia ifta

s

commurtatio & prorogatio non conccr-

VT COT

hit ac&um confeffionis; & verba Bullz

non dicunt abíoluté ut Confeffarius

] r:jm, !

electus commurtet.

Filliucius ». 273.

AU

J ile

Henriquez, 4 7. c. je.. s. nult. 28

ia

Sanchez z4 Decal. £. 4.c. $4.5.17. Lu-

NYX

Ms i

go ». 1:0. Gobat. s. 1i10. z40. &

j

ünm

141

ll

A. 2. Dcbet fieri insra tempus Ju-

TC

n

bilzi, hoc eft duas hebdomadas.

Et

,;

hehnm

itaquidem , ut opera prorogata jubez

antur perfici istra proximwm teniput »

r

ut loquitur Balla , id eft,intra duas

i Fülïïl'

hebdomadas, fi fieri. poffit. Gobat; .

l1.

z Pïxctffl"'

It J

[

26 ia

fD

ío4 P. 5. De 7ubileo extraordinario.

Q. 6. - An opera /ubrag.im poffint etiam

lj'ï"I (gxtpOïC

"04

T.

$n Alsnd tempis ex causa prorogarii

N

R. Videntur poffe ; Si enim poffünt

d

od

opera præfcripta, cur non & fübioga-

ta , quando neque hac intra hebdo-

ts ,/ïn

madam feu tempus przícriptum im-

[,mv,&(

?

H

Pleti poffunt

Czterüm videretar

tutius tunc fübrog

[ni

2

are opera, qua Pof-

murtt

m

ul

fentimpleri fine dilatione.

(

: 7. 4dns qui ex incuriA AMt smAlitia

emifit opera pre[cripta. i. Pubileo , pofi

f

sltimo dic illnd [ncrari, C dillaopera A

[*

h

Confeffario eummeutart ?

M

.Negat Joannes Przpofitus g.'t4. de

[

At m

Indulgentiszt, n.8 8. Quia talis non po-

teft moralitet dici imped.tus, &c.

iM

1 UY

I

Probabiliàs affhrmancr Filliucius 7.

(

M

M0 (

268. Diana p. 3- r5 4. F. 152. & p. $.

tr. 12.. R. 26. Cum Pollacho , Sancta-

iUl

li

à

rello, & alis ; Lugo Zsfp.ao. s. 139.

T0X

Baffzus edit 3. de ]ubil. n. 4. Pelliza-

tius citat. f(up. ad q. 4.. $. /Moneo V4. Ge-

f

org. de Rhodes 4e Penir. q, 5. fetl. 5-

$. 6. Arsdekin, &c.

f

Eu

ul

Ratio. eft : Quia quamvis talis ex

(j l «'.qut

pCfC—

gmnibus -Prædi&a. opera non

gerit

[

h 407(1!;«

$. g. De Commnut. 89 provor. oper. 20f

VMP

P

P

,

tamen ,

JTT

erit tempore cónftituto

E

qw:,ndo ad poenitentiam accedit , veré

"

dicitur impotens.

I

U

!

Nec otbftat, quód voluntarié omit-

n

[l

00

tens , non dicatur impeditus. Cap.

WTX j

Commiffo ,& Cap. Si quiss de Elett- 12 6.

1]

"b

Quia licér fit impedimentum volun-

, qUZ N-

tarium ia ca'1sà ,, tamen tunc non eft

volustorium.

Unde, fi quis peteret

TET

commutationem vel dilationem. Ju-

ibl

bilzi, obid folàm , quia non vult ea

a';:h:;l:m.

tempore illad confequi , càm tamen

commodé poffet ; talis non effet ca-

pax illius difpen(àtionis : quia non di-

15/4,?4,!:!

J PO-

ceretur imp&ditus. Verüm fi jam omi-

fiffet opus tempori addi&tum, non eí-

fet tempus illad agendi, & pocnite-

M

ret ; non diceretur , impedimentum

51 [

amplius voluntarium ; fed neceffari-

h f

Itj

um ex fuppofitionc.

]

Nec etiam obítat , quód fit cla-

u

"

pfüm tempus , cui addi&a erant je-

^l

jibia.

Quia datur regulariter Con-

feffario facultas differendi fingula &

omnia » cáquce commutandi ; & hzc

i

l7

facul

vl «*j

"

2106 P.35. Deulileo extraordinario,

Ó hb

facultas, ut. fupponitur , nondum ex-

m (gmhifl

jiravit. Ita Filliucius, & alii,

h at

Collige: Quando pceenitens omni-

j

bus reliquis perfectis , venit ulti-

D

Y (f

10

P

mà Dominicá , íeu ultimo die Ju-

l e,h

bilzi , dubitat ramen prudenter con-

H

feflarius , aníit ( fi eum abfolvat)

pcrmanfarus in occafione proximá

peccandi ; poteft. differre Confellio-

T

nem, & Communionem per aliquot

hebdomadas & pofteà eum abfolve-

re ab omnibus

reíervatis.

Similiter

L

quande ipfo tempore Jubilzi non

n

poteft £eri confeffio integré propter

Tutilut

cafus intricatos.

l4

Diana *b . fr..12.

R. 16. cum Boffios Gobat s. 124. Vid.

N (N*"

Sanchez de Marrim. 1. 9. difp. 15.m.17.

ün j

; [

N

Lugo de Penit. difp. 20. 5. 13.

&þ('v(

li

SECIIO.IX

[

hi

Dzs Erircriows Cour ESSARIL

[

U//EST.1. n vi fubilei po[fit qui-

d trl

;;ïll

Q

libet fibi eligere Confel[arinm?

, ; j

l

- &ESP, 1. Poteft quilibet Sæcul.a-

I1$

1 WM;-W

rl

l

$. $. De Eletlione Coufeffarit. 207

D

;u

Qu

tis, , tàm Laicus, quàm Ecclefiafticus,

Z

Patet claté ex verbis Bullz,

Bll

R. 1. Poteft. etiam quilibet. Regue

Yj [3

laris, ex quolibct Ordine; etiam. men-

i d J

]

l

dicante ; eriam Monialis : & quidem

ltht

lil

H

fine licentià fui. Superioris

,

quidquid

] :'ä"fAJA!S'EUl

Certé

aliqui contrarium opinentut.

- prai

verba Bullarum , quibus communi-

Qïlïiü;l(].

ter conceditur Jubilzum univer(ales

k d

M

igue:

fatis aperté id. exprimunt.

U*.W

Atque ita. , preter alios , fentiunt

Navarcus J.. $. Confel. tit. de Penit. €$

remi[[. Confil. 19.. Suarezto. 4. de Ke-

t nyit

lg. tr. 3. la. c. 16. . 7. Filliuciuszr,

f n

8. ». 276. qui addit ita declaratum à

.

5

Diana

m

facrá Congregatione Pape

J

MM

cum Boflio & aliis ,. p. $. £r. 12. F. 12,

lj

& p. 6. tr. &. 28. Bordonus Cowfil,

Regular. to, 1. Refol. 3 £. n. 53. & $3. Lu-

,

go de Penir. difp. 10. n. 186. &c.

Gobat ». 22$. & feg. multa in u-

N

tramque partem difputat ; dicit tamen

fe vidiffe refponfum Romanum , in

7

""

quo refcribitur eífe: ftandum " verbis

ii

Bulla.

At in Appendice poftremz

" Sz;f

ediionis , exiflimat ) Decretum. no-

h

. tificati-

-':o?' P. 3. De 7ulileo extraerdinario,

H

tificaivum Cleme^tis X. non pstro-

giss Y

Verüm. Decre-

cinari af&rmantibus.

agiurlp

tum

iftud

eft tantàm notificativum

um at

s al

pro Aano Jubilzo; adeóq; nihil facir

contra effirmantes pro ]ubilzo cx-

qut pdæï»

Go )

traordinario , íeu dqarum hebdoma-

darum.

ldu

Adde , cum Tamburino 4e Pe»irt.

p

t. j. $. 4. &. 40. tacirum: confenfum

BI

Supcriorum , qui dum Jubileum fuis

tl t

D

fubdi:is proponunt , fatis oftendunt ,

eam libertatern approbarc cligendi

* QUU

Confeffarium.

] hln

Md

Q. 1. Qualis debeat effe Confel[arius

f ha

MM

eliz ibilis per lng'äilæam ?

&f

A

R. Debet. effe approbatus ab Or-

|ttito lu

dinario. Quód f Bulle , ut ferà fo-

Ro

lent . exigant apptobatum ab Ordi-

Yi tin

nariis locoram , debet effe approba-

NT

1

tus ab Epifcopo , aut cjus Vicario.

Wt

ILJO.'fm ;!

hn

" (

Hi enim inrelliguntur nomine Ordi-

N

N

V r

Et tunc non

parii loci feu locorum.

I

Confeflarium

pofïct Regularis in

l l

]

W asll

eligere Regularem à folo. fuo. Przla-

M !')c

to approbatu.n', ut eft corrmunis fcn—

er]

Á

1

z -RC-

ATU nj

"

fentia » quam. tenent Suarcz

t

li

gh

hl

' . 9. be E/e&ione Confe[farii. 209

j )x n "

ginaldus, Vega , & alii, quos citat &

Vij

ÍequiturLugo d. 20. ». 141. & 145.

:m nC(if;cn]

contra varios approbatos à Dianá p.

o ij

n

g. fr. 12. R. 37. quorum opinionem

mj

u

UIO [

cenfet probabilem & turam in praxi

T02 d

Gobat. ». 229. dicens , Claufulam il-

lam; Ordinário locerum ,

Ít) kf'Pm

Roffc intelligi

ampliativé.

t r

f

m

Id quod etiam priüs dixerunt Bo-

Jitlem (i

nacina de Saeram. defo. . a. z. pu, 4. €.

i od

1. 2. 2f. Bordonus R efo£, 24. s. o. qui

hat tvl

etiam expendit ly, erere poffint, quod

habet Bulla ; & Caftropalao "He. Pezir.

f üira

qH. lz. 9. II.

uafi dícat Pontifex,

quód Poenitens non folüm poffitcon-

m b0r.

^

fiteri füo Parocho , aut alteri Sacer-

l

ln

M

*

dott , ficut poterat ante Jubileum;

u t

verüm ctíam poífit alium . quemlibet

depil

Sacerdotem approbatum ab Epifco-

t Vr

mine O

po eligere , quamvis alias ante. Ju-

bilei conceffionem fion poffit ei con«

Vracun

fiteri,

i

n

d

1

(

h t dte

Et hzc interpretatío multüm fa-

vet Regularibus ; prafertim iis , qui

y mb f |

funt in Monafteriis , quorum Con-

um

(j

pros

feffaxii x.wn funt ab Epifcopo ap

ati;

Bo — P.i. De Pubileo extraordinaria:

in:

bati ; ut obfervant Bonacina, Gobat,

qi, d

Pourré p. 2. c$2. s. 7. & alii: de quo ct-

Jion.i

iam fufius Dicaftillo de Pesir. difp. 1o.

o

" 262.

juisa

Atque hoc etiam extendunt ad No-

üyt !

vitios , Joannes de la Crux , & alii;

Cf

& quidem fatis probabiliter , ait Dia-

viri Jj

na /«pra, Bordonus ». 31, Pourre s/id.

"WWU

fine-

';wï. Vet

Quàd, fiin Bullà przcisé poneretur

ii t

nomen Ord;narsi ; tunc. multó proba-

T

biliàs diceretur , & abfolute dicerem,

| MM

ait Gobaf ». 230. cum Filliucio 275.

]

Ia

J

]f

;

Lezaná, & aliis , fufficere pro Regu-

7

L

j

|

,

lr

laribus approbationem Przlatí Rceli-

ignni

giofi "Teftatur ipfe Filliucius , itaref-

lts

ïsonfum effe f pé in facrà Poenitentia-

vl Ya

rià, addens hanc refponfioncm funda-

m

ri in benigná interpretatione vocis

, t

Ordinarii ,

&

intentionc

Summi

jnada

Pontificis Indulg*äntiam conceden-

wv

^

tis.

Wi

It

Certé nomine Ordisari; abfoluté

olr

prolato , intelligi (. nifi materia füb-

&O

ALf

je&ta aliud. poftulet ) quemvis ordi-

1

Áril

narià Jurisdicione exteriore pradi-

|

,WQ

tums

extmyäwrl

S. 9. DeElettione Confeffariz.

2n

omFirLï,gfz(,

'tuni , tradit ex communi Sanchez de

Wal

Mütrim. l. 3. difp. 29. n. 4.

Tyj, 4,,

t^ Pro eádem Sententiá refert. quàm

N

V

a

lurimos Pourre pauló ante citatus,

lm )

additque- eíle conformem cuidam

ä'Cm J 4' &öfg

Conftitutioni Clementis VII. 3. No-

W' 14 D,'].

vembris 1590. quam refert. Quaranta

d ii

in Bullario v. Cezfeffer ; p.197. im-

teff. Venete 1614. cujus etiam. me-

'clsägoww

minit Bonacina [wpr& , & Aícanius

mj p

Tamburinus de 7»re "Abbat. to. . difp.,

d m

$. 4.17. s. quem lege.

lia

Et quidem , ftante ijà fententiá;

t

onfeífario

hzi Mi-

Poffe Regularem confiteri C

approbato à Przlato alterius Ordinis ;

gf

doceet Peyrinis , Fernandez , & alii;

i Tib

m f

dpud Dianam p.4.fr. a. R. 21. & Si-

monem Pourré fuprá n. 9. approban-

&one o

tem, contra Bordonum, Fabrum, Bof-

g Jumi

fium,apud eundem Pourre e. £.

quiadte

Non poffet tamen Szcularis clige-

re talem . Regularem approbatum à

7 ab».fo'*::

folc Przlato Regulari : Quia hic non

at p

eft Ordinarius Szcularium. Filliucius

j t

féprá; Diana p. 1. tr. U.. £. 7.fine cnm

L

rigt

n

V

n

Nugno.

.

Q. » Qu-

T

ziz P. 3.Defubiles extraordinario.

d

.

mnam igtelgantur nomine

M qttidoc:

Ordinariernm loci, fen locorum, À qui-

l dis u

bus debent. effe approbati Confe[[Jaru pra

& um

facultatibus Tubilei ?

dur d

A. Probabiliüs intelliguntur. Ordi-

"

,

E

nari locorum , in quibus fit* confef-

n

v

hr

fio ; ut docent Lugo 4e Peri:. difp.

21 ». I4. C $6. Thom. Tamburinus

d ;

de Sacram.l. . c. g. $. 4. m.11. & 7radt,

du

l

UL

:

de Bullà Cruciata cap. 1. $* 1. s. 1. Ber-

At

randus Lotht Zra&. z arz. 8. pofé

ngutavuajma

med. €$c,

H Nigzüu

jetin ]

Q. 2. hn qui eff approbatus limitate,

lia Md

v.g.pro viris, non pro mulieribus 5 pro

M UA

h,

dl

1 jl

ruflicis , non pro mercatoribus, C$c. po[fit

|

1

E

eligi ab ommbus illimitate :

(nu:wm*

i

l

R. Negativé , cum Suarez difp. 28.

d dj

fell. 7. n. 55 de Lugo fupra n. 16. citan-

FO

te Emmanuélem Rodríquez , Villa-

frát ,

lobos, Homobonum, & alios; Bor-

^M

dono Ae/ol 34. ». $4. Th. Tamburi-

nOo f/ap. $.4.5.29. Gobato ». 23 3. €$c.

i

K

* , )

contra plures.

Idem feré dicendum , & dicunt

n

l

jl

L 7 d

pradidi Authores de approbato li«

LL

Imitaté ad unum oppidum , pagum,

€,

*

B

Ufirl

S. 9. De lä'leä?iane-("onfäfïv

2113

l L

&c. ut videre potes apud. de Lugo fa.

L

s. 13. qui docent cum lï'i!liuc':o;?*?ïx.-gno,

il CWIQ n

W

& aliis, talem non pofíe elig

o

bique ,

(cd tantüm intra iftud oppi

auimns (fuzx-

J

"n (

cludit: Requiritur ergo approbatio, vel

$

lp x

univer[alis , velcerte refpetliva ad ta-

lem. confeffionem , ut. ad illam pofíst eligs

4 hnj á

.Tib

per Bullam , aut. ]ubilaum,

hT.

. $. n polfit eligi Excommnunicatus,

g' IN

Su[pen[us ab exercitio Durisditlsonu d-

l

regularis quoad. Durtsdstlsonem :

n m. S

. Negativé. Id quod magis di-

TW ii

cendum de Dc:poflto » Degradato,

Winiy; p

'Tum ex þraxi : Tum quia Pontifex

per Bullam Jubilzi neminem reftituit

fw,»'fr. t

f

Ífuo gradui , aut abfolvit à vinculo,

quo quis tenetur. Ergo Cenfuratis, &

u)

t d

alis ciusmodi , nihi/ patrocinantue

l

generalia verba : cemfiteantur. cuilibet

r T

«pprobato Confeffario.

Gobat ». 236,

L d R

& /zq. Vide infrà , g. 8.

lïu Xm&ü*

Q. 6. 4n pofft eligs Confe[farius com-

ml

ples erimints, [i à legitimo Superiore ab-

lata fit. Confe[fario poteffas. ab[olvends

j i

i

£omplicem ?

approb;'«'-'

A. 1. Siifta poteftas ablata fit per

nf

W

appro:

|

/

214 D.35. De?uäilæa extraordiixd,;';'.a."

s,gnlf

2

g d

probationem reftrictam , íeu ex-

M

[*

j

udentem crimen complicis ;non po-

]

il

teft eligi àfocio criminisille Confeífa-

[

»

!

Ml

rius: Quiahic noneft approbatus pro

t

Z

tali peccato refpectu illius.

R. 1. Quando adeft. prohibitio Su-

g, v

D

f

perioris , quà Confeífarius prohibe-

m 13/470/;;

tur ne abfolvat à peccato , cujus ipfe

fuit complex ( quà ratione , tefte Bo-

4

v

naciná, de Sacram , difp. $. q. 7- pH-

Ti

$. $. . . 10. prohibetur in Dicecefi.

Mediolanenfi , etiam fub pcná ex-

I

T

communicationis ) INegar fusé ibi-

I

il

ff l

hh

dem Bonacina, maximé pro iftà íuà

Provincià Mediolanenfi , talem Cone

It d

^l

,

[

feffarium po(fe eligi à tali Peenitente;

WV

imàó oppofium fentientes, dicit , in-

epté du&os fuiffe ad afferendum, fuame

Ti & n

que fibi fententiam conftanter & indu-

l

bitanter tenendam putat.

A

Q. 7- n pofit elyg i Sacerdos Reghla-

TET

I w

ynU, .zpproäatm quidem fimpliciter 4b E-

picopos fed im[cio €9 imvito (eu probibente

o zb

H

OTf

1

feperiare ?

d

T0yd

R. 1. Non poffe cligi talem Regr-

m

l

larem ; fi fit € Religione , ubi rece-

NU mw

*

Ptum

XWMIIH';

[ 4

$ yu

$. 9. De Elctlione

82

74

Z

mb

I

$1.

um eft Dreve ]

n

13

IU

li

LY

at

17. Januarii coaceff im

iil g

& fupplicationem Genera

Á

]

is

Ordi-

äpprobzms;,

Bis Predicatorum , & in |Capitulo

li

Generali. Salmantice celebrato. acce-

piiot

parum , ut teftatur Emm. . Rodri-

li li

uez fo. 1. quéf?. 6. a. 3. & pofteum

)j WWSIIOä |

Miranda ZMarsal: Pralat. Parte 1. q.

O

43. €. 12 referens iftud Breve ; Non

14 poffe , inquam , cligi talem Regula-

!t)mdi! rem, docent iidem Rodriquez & Mi-

üb Pmi Dd

tanda ibidezs ,. Joannes dela Crux 4e

p

Statu $. Privileg. Kelig. l. 2. . 6. concl.

DO 1

i

1. Laurentius Portel Da£. Regnlar. v.

MM

(

i«

Cosfeffor Regularts , s. 9. Bordonus

l

i

Re[ot. 36. 4.2. €2c. Quia , inquiunt,

"

d

t

vi iftius Drevis , approbatio calis eft

irrita & nulla.

il

d

R. Regularis taliter approba-

tus nt in titulo quzítionis , f1 fir é

7 anh-

Religione , ubi non eft receptum

jdin dl

iftud Preve ( non conftat eurem cí-

Llüu?whäm

íce ab alüs Rcligionibus , .quàm à

Dominicaná , acceptazum , ut notat

uml

Ca&ropd;—:o ) nec habetur fimile Sta-

7 Uk d

tgtum irritans

confefiiones.

'€XC€;-

peu

E

I

315 P. 3.De ubileo extraordinarie,

M pH

ptas fine licentiáà Superiorum 5 poteft ii

eligi validé vi Jubilzi. Nihil enim de-

5 i

eft ad validitatem Miranda f/spr4, Emm,

u

Rodriquez /sprà ; fi attenté legatur,

&äl 4 )

Graffius, Zerola , & ali apud Bordo-

X

y

num diffentientem Kefol. 36. s. 43.

(thl

lt

Llayman Z $. tr. 6. c. 10. s. 19. Ca-

17

ff

ftropalao ». 2;3. Trullenck Ze Be/2

Cruc. L 1. $. 7. c. X. dub. 6, 9. 8.cum

multis aliis quos etiam citat & (cquitu:

Diana p. 1. zr. 11. 11. K, 15.

R. 3. Regularis taliter approbatus

an

infcio ícilicec & invito fuo Pralato;

N

(

excipiens confeffiones , peccabit gra-

viter, fecundum Emm.

Rodriquez

Mirandam ; Layman , Caftropalaum

fuprá . €$c- íed íecundum Molfefium

y

& Megalem citatos & approbatos

n

ll

u

'AA.«

à Diana /wprá, Thom. Tamburinum

uif

l

de Sacram. l. $. €. $. $. 2, 1. 37. Trul-

J)/ilw

/f,

J

Ái fg

lenck , fwp. €$c. peccabit mortaliter

uU

/

vel venialiter ; juxta obligationem

1 'IX N

Conftituionum —fuz Religionis ,

otot

mortalem aut venialem , ícu juxta

odflq "

majorem aut miporem pracepti dati

L

i

ï

vigorem,

Reaé

—— —-

ltxfrm[w

. 9. De E!e&iat-re Confeffari. 312

Bttiom,

t

h

1

Recté autem obíervat Tamburis

l N;:LJ[:;-:,.

nus z. 58. non effe fidendum appro-

fandaþ,-u;i

bationi & jurisdi&ioni conceffze Re-

Aff f 1';,»

gulari ab Epifcopo ,

Superioribus

*h"Pïd DLI

ignorantibus ; multó minüs contradi-

/i

l

j

LT

centibus. Sienim ejusniodi ignoran-

V p .

tia vel contradic&tio Epifcopo non fic

nl À M)

nota , magnum periculum eft , neifta

m jam

conceflio fit fubreptitia , atque adceó

A K ein

m

nullaà ; cüm fit per fraudem extorta,

D

aut ex errore facta. Etenim Epifco-

i aþpmka

pi abfoluté ( nifiexprimant) cencetlio-

Tn) le

nemillam non faciunt , independenter

?,

à confenfu Su

eriorum Religionis, ut

KN'L

I

j

jl

1

ttadunt AÁnge us , Adrianus, & alii,

m

w

s

apud Dianam /Gp. R. :5.

xl

e8. npo[fit efiri Confeffarius Re-

l z;probzzcs

gnlarts , a&b Ordinario quidem approba-

Tinpyrten

£us , fed per [ententiam, aut [implex man-

a ïu/

datum 4 [nis Superioribus probibitus, we

p

Sacularium confelfiones audiat ?

du

"R, Si ifta fententia judicialis fit &

Mp

notoria , Negant polle cligi, Emm.

, lp

Rodriquez 7». 1. q. 60. 4. 2. & im

4ddit. ad Bullam Cruciata $.9.5.7. €9

p

K

i

I Joanï

M

'T

(

)

;

218 ?. 3. De 7;15:'/?0 extraordinaris.

d

D

€4 8. Joannes de la Crux de Stata €$ :

Privil. Relig. l. 2. €. 6. concl. 2. citans

Siveftrum, & Ludovicum Lopez , &

:

afferens Privilegium Leonis X. con-

ccífum Ordini Predicatorum , fimile

Privilegio Julii IIL. de quo 4. prace-

l

desti: item Miranda 7M4s. Pralat. p. 1.

g. 45. 4. 1j. concl. 3. & alii apud Dia-

namp. j. fr. 12. R. $0.

EO

Afürmeant univerfaliter & abíolut

e

^

ipfe Diana etiam p. L. zr. ;2. R. 15

«

fino cum Lede(ma, à Cofta , & aliis ;

/

7

Tho. Tamburi-

r

Trullenck fap. s.

l

nus fap. s. 36. Pourre p. z. €. 2. s. U.

Quia Superior Regularis non poteft

privare Subditum Reïigio(*.tm jïïzis-f

di&ione concefsà , vel concedendá à

Sümmo Pontifice. Et hanc fententiam|z

yuem

Go-

ceníer etiam pra&icä proba

bat . 272. cen

i

"

€

n$ tamen

neo

.

antcin

robabili

OriCili.

^rc

M g

li

Peccabit tamen talis Regularis

,

exponens fead audiendas confe(fiones:

Quia ( inquit Tamburinus ) Supcrior

chularis

, licet jurisdictionem con4

m ab E4

31 T

ecílam à Pontifice ; vel etia

pícopo

l

t Xürdf[p'«;l

U& 9. De Eletlione Cosfeffarit. — 219

pifcopo, abolere nequeat; tamen po-

Í

N 9"

Aj

teft Subditum regere in ufutalis juris-

FICI

dictionis, Si ergo illum per juridicam

o

lt x

ls

fententiam prohibet , videtur fub gravi

tonum , f

& mortali prohibere.

i Qu 4pth

Peccaret item Paenitens , qui fcieng

li

.

B

eligeret. talem /Confeffarium

quia

H

formaliter cooperaretur peccato ifti-

us ConfeíTarii ; cüm , ut fupponitur,

t

non defit copia alterius Confeffarià

r d

non impediti , à quo zqué commo-s

hi Md

dé juvari poffit. de quo in Zra&. de .Sa-

.l'

IU

hf

eram. ubi quztitur , 24m Jsceat fnfespere

«yel petere Sacramentum Ab eo, qui fcitum

$n adoninifiratiene peccaturmae

TY

Nota obiter , quód Superior

M

m

confefliones

ptohiben: alicui , ne

audiat , non cenfíendus fíit emninó

privare illum facultate & jurisdi&tio-

.....

v [

ne.

Itaque , ut recte monent Suarez

to. 4. de Relig. tr. 0. l. 9. €. 2. B. 7-

km U

Layman 4. 5. tr. &. c. 10. .. 19. Ca-

DN

iM

ftropalao de Penit. psu. 14.n. 7. & alii,

-

J

Ípeétanda eft fuperioris intentio

*

u

"

& quidem, fi ob inícitiam Confeffa-

«

£ü , vcl timorem indigne admini-

D

n

Kai

fratio-

21

l

P. 5. De Pubilgo exfmordmamo.

M

.b

firationis ;

vel

in pænam 'LICU)US

I!s W

deli&i , prohibitio fit , fignum eft , qr,w.a

[ 19) Iata.

facultams

; fecüs aumm 3 4

CMW nj

prohibitio tantüm Hat per modum

j

Y

h

d

T.

ordinarie obedientiz fzmplxcxs ,"ut

W

tails 1n e€o inunerc non OCCUPCCUI',

ícd in aliis : tunc enim non cenferur

DN

"

aufferri ]urxsm&m , nec prohtbmo fierí

I

)

cum Obhgmone i cenfcxenua D mqmc

Suarez idi4.

P

Quando igitur Supenor intendit

ob/igare , vcl omninó privare ; debet

M

: & in dubio debet

id &lare explicare

1)

Subditus abftinere , donec cettior fiat

l (7)7///,//)

de intentione Supcnous ; ut monct

II 171

idem Suarez.

"n

LIT

Et nifi prohibitio feu privatio

| N

ublica & nototia fit , Confetfiones

nl

fi&z tali Confeffario femel legitime

Qu

H

expofito , valide erunt ob jurisdictio-

n

rcin a Jure traditam ei , qu cum

errore Populi titulum coloratum ha-

fl

bet , juxta LL. Barbarius : ff. de Offic.

Ge b

Preter.

ut tradunt

Emm.

R.odri-

AT

vl

quez , Miranda , Joan. de la Crux;

Irp

1l

IOCA'

u

2

!XIWW

$.9. De Eleilione Canfc[/hm,

21l

P(ïm m l.QC!

s initio huius quf £. citàtis ; Lay-

" [ manzpra » & fufiüs. 1. tr. 4. c. 22. 7.

wf].u 3». l

E per

9. Caftzopalao /gpra , & alii commu-

niter

/ mmfuu 1

h

Vide Navarrum JMansali c.. 9. s. 9.

M

aübi in alio fimili ca(ü dicit & probat,

110 ceny

uód valida fit

eonfc(ti

io & abfolutio

VOl f

Ul Ponitenti (OBCCHQ » ("'Ul Dl'æ )gP()

ATR Y l'"m |

rantn confeflus eft chcrdun vinculo

CXCOP"DUD'C.LDOHIS P mtcum:h , VCZ

t Qd

(uuaenfonls irretito ; non tamen no-

Wt

(

II

H

torié

fA

ta

DI

VM

(evt

li , nec publicé u tali. dcmmo

uato,

r(& H

- 9. 2dn Regnlarss approl'atm ab E-

W o«

ptfcapa * d;mx[mpa/iea & Religione » fi&

elizibilzs vi

snlile: ?

wl F" N

Refpondet affirmative Diana p. r&

l!

. a.

13. fine.

Quia adhuc duras

approbatio. Sed Th. Tambutinus Ze

Sacram.1.5.c. $. 2. m. 43. de duxatione

, Q

quii

ittius approbationis , uti & jurisdi-

Ctionis , quam communiter folent

Wy

Fa

dare Epifcopi al,probzmuo » . valdà

ftfi RW

ambigit , & meritó , propter tan-

i

J

D

tam perfonæ & ftatüs in deterius mu»

&

tationem,

K 5

E con-

,

h

T

gag P.3. De Tulilasextraordinario.

E contrario ; 5477 42. affentitur

g

Tamburinus Bordono Ref2l. 36. ». $$.

dicenti , Sácerdotem Szcularem , cuí

Y

n

l

(

Epifcopus conceffit poteffatem | ex-

u

I

j

cipiendi confeffiones: füarum. Ovium;

ingreffum in Religionem, poffe validé

T

casdem excipere : Q»ia bic , inquit,

/ä Mil !

nom miltat imvolumtarimm | Fpifcopi y

s

fédfavet maxima ejus voluntas, propter

h

".TJ'

oppalstam vationem , Ícilicet » quia mR«

lj

N

fatío perfone. eff inm melins.

Q. 10.. n Confe[Jarins legitimé ap-

W

jïralmtw, teneatur admittere eleiitonem

el

Mi

fpi fatlam À volente Inerari ]ubilaum?

R. Áffrmativé » ita ut peccet gra-

o V Pu

H'Hï

viter , fíi commode potens , nolit il-

1 w

L dvu*g

fius confeffionem excipere , commu-

)

zare vota, &c. Sanchez is Deeaf. 1. 4.

Mif CAZC

il

$. j4. H. 12. Citans Áragonium, Vi-

[

!

!

valdum , Sayrum , &c ;' Gobat s. 2f-

[

N

Bordonus approbatu

s à Pourre p. c.

[

4. fine. Ratio. eft : Quia talis Con-

fcílarius eft judex delegatus à fupre-

lIori mw

,

i

mo omnium Fidelium Paftore in Po-

lbt

Q fs

nitentís favorem , petentis jus ex privi-

ui,

þgio illo &bi conce(fum,

SEC-

;

27

a $.10, De "Abfolutione á pecmti.i 21j

-

LTA

h

SECTIO X

^

fec

pl

Dpzs ABso;uTLONE &A PECCATIS

li

L

I)

11

UeAE-ST , An detur facultas abJol-

(po

Al

vendi ab omnibne peccatu $

J

Q

WJ L"('

li

U

RESP,. Afürmativé. Patet ex vet-

? bjy,

! bis Bullarum.

l

P

Hiuc L Datur facultas à cafibus

g

Epifcopo refervatis ; etiamíi im ipsà

Bullà non exprimeretur;uti ex pr'cffa fuit

i im k

,

i

in aliquibus.. Erhac eft communis in-

n |

telligentia Doctorum , & praxis. Pre

quo videri: poffumt Layman /- . fr- $»

Pf.'(h'vgfl-

