Hincl. etiam in Quadragefimà li-

ln

cebit vefti ovis , fi aliundé ova per-

miffà (ínt. Bonacira 4. T. ps. y. s. 16.

cum Henriquez ; Cajctano ; & aliis;

f

t

Lugo z. xoS.

mk]

Ü

u

Quí tamen aliunde habet prxvuc-

E

"

olu,nl

MIW

& 7- De fejunio.

167

MT

ium vel carnibus vefcendi , vel caes

( C:&c

nandb feu faciendi duplicfm tefectio-

nem diebus jejuniis non fatisfacit Ju-

, i'j.l

bilxo, fi utatur fuo privilegio ; come-

I

dendo carnes;cenando, &c. Quia fic

deftruitur. fübftantia jejunii. Azor ' p.

L 4 7. c. 10. Lugo s. 109.. Gobat. s.

206. contra Navatrum À Gobato ci-

tatum , five confequenter , five non

confequenter locutum.

II. Talis vcfpcrtixm collatiuncula

m

)

permittitur pro JubiIæO » quali: pro

vuMM

die jejunij currentis. Unde, fi jejunium

l

Jubilzi incidat ín Vigiliam Nativitatis

"u

l

Domini; fas erit majorem collatiuncu-

A

lam fümere ; juxta ca; quz alibi dicun-

4

Mi

tur. Diana P. nozr. 7. &. 12. cuin ]^

Ui i

Bardi; Gobat z. 20£.

III. Si quis extra prandium & col-

latiunculam vcfpcrtinam modicum

"t

quid fumat; dicit quideni Suarez diþ

lU

$2. SeHl. $. n..4. dubium effe, utrüm

&w

is fuffidienter pro obtinendo Tubileo

jejunet ; exiftimat tamén, non impe-

D

diri effe&tum Indnlggn;iæ'. quia. in

jmo-

168 D.5.De ?uäilæo extrr/,':,n,iïnartb.

j

l

:

moralibus parum pro ni

i

jlo reputa-

bv ]

i

tur.

Idem abfoluté exiftimat Filliu-

^huymy

cius ». 15 3. & cum eo Gobat ». 209.

kdit

híc quoque parum pro nihilo reputa-

;* quiy

hniti

rti: cüm Bulle non infinuent i&um:

tantum rigorcm.

[

IV. Cüm non violet jejunium ; qui

d

extra confuetam corporis refectio-

fleel

nein bibit; etiara vinum , aut cerevi-

fiam ; id enim confüetudo à tempore

ilipt

Diisj

immemoriali permittit , ficuti ( tefte

r

Layman4. 4.fr. $. cap. 1. s. 7. ) docent

i

Innocentius, Ábbas , Richardus , Me-

fs.

Mu t

dina, Vivaldus , Azor, cum S. Thomi

if

$n 4f Y $. q. 34 4. 4- C 2.1.3. 147. 4 6

ad i.Paludano, Angles & aliis com-

m

muniter ; contra Alexandrum Álen-

J

fem , quiafferebat , vini potionem;

t^

rzíertim tnané, feu, ante ordinariam

f

te

lV

fe

&ionem , violare jejunium ; nec

£.1.y;'ur,

violat jejunium prafcriptüm pro Ju-

f

bilzo , qui extra confuetam corporis

m

tefecionetm bibit , etiam vinum , aut

i, EV

cerevifiam.

mdjq !

c in

D7

B?atio autem, cqr Écclefia nun

die-

'f/f)m

hwi,

fvl;";:m M,

" R D. Jejusio.

165

diebus . Jejuniorum non — prohibeac

0i

J

potum, eft ( ut advertunt S. Thomas,

& alijtum Theologi , tum Canoniftz )

h

il

li

Y

quód potus per fe & principaliter nom

rendat ad corpus nutriendum , fed ad

lOlf

u

1

1

M

fitim fedandam , & cibi concoctionem

f

1

adjuvandam:

! f p

dl

Placet hic adfcribere verba Docto-

m

tis'Angelici ex 2. 2. loco fup. citato:

r

Duplex eff jeyuUnium. Unum quidem ma-

DT

tntrequod vequiritur ad EucharifHe [um-

a, I!

ptionem. Et boc folvitur per quemlibet

i

H

n )

potum , etiam aqua , pof? quem. non licet

f

Enchartfliam fumere. Efl. autem aliud

lh

Jejunium Ecclefte, quod dicitur jejunium

jeinnantis. Et sflud non foloitur nifi per

e4, qu& Ecclefiasnterdicere intendit in-

ä

flitnendo jejunium. INon autem intendit

p!äbmr i

"h ! P2j

.Ec-clcja interdicere. abflinentiam Potü:.

ï.

l

l

|

qui magts [umitur ad. alterationem cor-

"

a

UL

H

perse, €$- digeflionem ciborum affumpto-

i d

rum, quam ad nutritionem ylicet Alique

modo nutriat. Et ideo [icet pluries jeiu-

|

hd.

nantibus bibere. Si autem quis immode-

je

D

mtäfetu utatur » poteff peccare, €9 me-

YIUD Jeinnis perdere : frut etium, fi im-

?nod:raf

x — P. 3.De fubilao extraordinario

D

gnoderaté cibum im una comeftione. affu-

"

a»at.

Ha&enus S,1homas ,.clariffi-

;Jw lt

mé afferens. potu.non. violari Jeju-

LT

nium.

^sf

Sandum Doctorem fequuntur om-

CT

nes alii Theolosgi ; ut videre potes

apud Th. Sanchez Confil. morz 1. $. c. r.

t4n4

Df

dub,. 23. Fagundez in 4. Ecclef. prec. 1.

Qu

1. C. 2.9. 19. Bonacinam . £o, a. dzff. de

Pracept. Eccl. q.1. pa. 1. n. 7. Angelum

i;;s[gm.

n

Boflium Barnabitam de fnbil. & to.. g.

Anacämw

AMoral. & alios paífim.

l

Hortentur tamen Parochi & Cone

l

|

ftondo

feffarij cure fuz commiffos & confi-

l'b Áily

li [

tentes ad. jejunium moderato cibo &

ir[.'F

h

pou fervandum , propofxto exem-

h

ls

lo primorum Chriftianorum , qui

W»'

l

Ícriis ; horá poft meridiem circiter

W)gn"i

tcrtiàá, refe&ionem íumcebant, vino-

| g

que abftinebant : nunc , indulgentiá

benigne Matris Eccefiz , vinum aut

M fl

alium potum artificialem , ac vefperti-

l

T

nam canulam pcrmittcntis, fic uten-

pitttg

dum, ut & finem & mcritum jejunii

lo

eonícqui valeant,

", D.

g

N

nj

i

M

fity

hu

5S. f. De 7ejunis,

I^£

m

Q. 2. Quot jejunin pre[cribantur,€$

1

D7 d

| vi'o!mïq: quibia dieb

R. Tría ; Feriis tribus in Bulïä dc-"

fcquunm.b fignatis, fcilicet quartá, fextá , & fab-

Tl bathos & quidem intra eandem fepti-

»,[j, fanam » ut fatis indicant verba Bnle

-',æ[/,m')"ilx, & communis fenfus & praxis.

444 Quare non videtur füftinenda oa

!hyg pinio ( quam putant probabilem , lia

lika, €tt non fuadeant praticandàm ,. Bo«

Racina q. 1. p. $. n. 34. ub finem . Cas

Ul(y ftropalao p«. rz. $. 3. . zo. Dicaftil,

Mi lo . de Ponit. tr. g. n, 255. ) poffe ícili«

»üjg'cet ifta jejunia dividi in duas hebdo-

^ « fnadas,

, qi

.3. udn Pejumia illa obeunda frnt onme

Q d wipyus,

)

l; W'

qui fubileo petiri volumt?

R. Cum communi affirmativé : neJ

Mp

QU tl

minem enim eximir Bulla, Quare te2

NU Em

;

w;äg

NU

entur jejunare, ctiam pucri, ctian

fenes ; infirmi , &c. nifi propter ime

117

mys

petentiam phyfiam aut moralem,s

ífeu notabilem " admodiütm dichulrag

tem, aut grave dctrimentum , come

|

ffarius in alig

mutet Coníe

aliud opus, ut&

H à

geuxs

o P. 5. De $ubileo extraerdinaris.

d a

! .

þotcf'& & alia prefcripta ; cxindulto

mqucntt

?mlæ.

H

vin f

; ui

d dicenduta de agricolä , 4nt ali;

J

mece[firate ales propter laboremt, quem ex

(VU: [

eperario , qundi (evel uxorem,ant fami-

Mi

liam [uat» [ulht, jejunare non potefe ?

g v

R. Id effe yiftum impedimestum,

fcu impotentiam , ob quam poteft

g

l cxccgzis

Confeflarius jejunium ín aliad com- g

mutarc. ItaNavarrus de Orar. Mifcell.. i

€o. Éim. Rodriquez Swm. c.f4. m. n

I

P fgxe. RCginald-us ( I Go- f

Ü

bat ». 211. qui opinatur hoc etiam ex- | uj

téndendum adillum ; qui laborem cum s d

jejunio incompoffibilem obit , nofi ex ii

nccetliate , fed ob magnam urilitatem | ,

fpizituglcm,,vcl temporalem.

|.h f

n

(

"SECTIO VI,

d.

wv

n&"»ï;&

'DE ELEEMOSYN A.

1 mofri

'U;/fs,T L Qual

/

L

7 pmfäriäamrï g

& 7 Elcemofjyna pro. ]nbileo?

£ 23 fb

; KESP.

Prafcribitur |-eleémofyna. ZL 1

O nec«

ggqg(äirituälis » que f docend

ceiHa-

!

!f

D.

n

$.. 6. De Eleémofgna.

135

MT

.Ceffaria ad falutem, corripiendo' de-

linquentes. &c; fed Corporalis : ufüs

Pl

p

enim Fidelium Bullas de eleémofyná

' f hts

loquentes , interpretatut de eleémo-

LT

J

j

L^

fyaà corporali. -

j

Mi

Nomine aütem eleémofyne cor-

!t

od

poralis veniunt datio flipis indigene

ü, exceptio mendici, peregrini paue

* &l

TA

|

|

peris , Religiofi , intra domum ; de-

( l]

níque exercitium unius ex fepterm

li, &A

operibus mifericordiz corporalis

^ r l.

fingula enim ex illis feptem miferi-

T H

cordíz corPOFaliS opc'ribus, fünt pIO:-,

du

prié di&a eleémofynz , ex S. Tho-

ia

má 2. 2 4.|3*. ^. 2. communiter ze4

um

CCpto.

n

Et quamvis Bulla ,diccrci : cfïi&x

"

3

dandam clcämoiynam

112

fatisfacturug

!

diceretur , qui faceret unum ex illis

operibus defignatis , ut colligi potefÉ

h

€x iis ; que de przcepto dandi elcé-

mofynam tradit ibidem fan&us Da-

J Pr!fmw

&or arf. 5. & cum eo czteri Theolo-

T

gi.Gobat ». 214. Arsdckin p. 3. tr. 3. c.6.

r 4

r a

of

(Quanta eleémo[jn4 [it faciegxda,ï:

u

w

,,-ul'.wi

,Q;-z :

3

AE

[

4 P.3s.De

ubilao extraordinarto.

$

R,i

:

ulla nihil determinet j — win

fed íolàm prafcribat eleémofynam ,

',iavarmsj

runc fufficeré quantamcumque ctiam

t qll(kü

ininimam ; rcfpc&u quorumcumque ,

C

M

etiam maximé divitum , docet Dia-

D

na p.;.tr. Y2. R. 14. €8 31. cumEm.

man. Rodriquez ». ?. Lconce; Faufto,

p

& aliis.

u

At Navarrus de 7sbil. Notab. 31. n.

NU

^84- Corduba ». 26. Silvefter. v. Judui-

entia n. 20. Reginaldus /. 7. eap. nir.

W

z. 1/7. Alloza v. Jndulg. Sect. 4. n. g.

qui (

18

AKc. cenfent;, dandam effe , prout con-

eitioni,perfonz congruir ; magnam à

l

jar

alvite, parvam à paupere. Et Dica-

N

"Rüllo , de Penit. tr. 9. s. 199. ceníet

LAQ

habendam effe aliquam rationem fta-

Ws , màáximé divitiarum. "Hac fen-

IP(J [w

aéfitia fuadenda eft , tum ob majo-

P.;,

árem " fecütitatem 'Indulgentie conís-

g

uendaz ; tum ób majus-meritum.

'Graviter etiam monet Rodriquez

lts

"Boco éit. debere multum notari , effe

7) U

hdj

"opinionem multorum antiquifïïmo-

*um & gravium Doé&orum ;

fcilicet

M

, Sandi

[^] P;m

ä Thomg ; $. quavcntmz

- ADto-

Pt

J

l d

S. 6&.. De Eleémmofyna.

12f

'«"':t,'

(ti

Antonini , & aliorum , quos refere

':ä*lm);

Nayarrus & .Corduba, qui eum fequi-

A |

tur; quidicunt, quod, quando San-

ucy

' étitas fua concedit Indulgcmiam cum

DEU d

j

Àj obligatione erogande cleémolfynz ,

) a:'m[n;,ï non PODCDS Hgnantcr quantitatcm e-

a n jusquod debet dari ; fi dives voluc-

.tit confequi, debet dare , eleémofy-

"44 nam fecundum ejus ftatum , id eft,

U Rex ut Rex, dive

$ ut dives ; paupér

r pauper ; &c. Hzc quidem Rodri-

MM

uez. Caterüm antiqui illi Autho-

jf 'Tes videntur lo

ui ; quando Pontifex

|

Hui concedit Indulgentiam erogantibus

tUt "eleémofy

nam tanquam unicum. dpus,

wWt^utad fabricam Ecclefie , in fubfidi-

i um belli contra Turcas ,

1&c. .Lege

.lb $pfum Cordübenfem.

"nb —R. 1. Si Bulla.( ut ferà jam folet)

1G dicat faciendam effe — eleémofynam

n — prowt mniesid, devetio [uggefferit s licet

Wi Zecchio de /ndxig. cap. 2. n. 7. fub fi-

us mem, Simoni Purré.//&. ga4ll. Tbefaure

ii Jndwle. p. 1. €. 7. n. 2. plures cjtanti,

"

,5 &c.

.'

videatur fufficere quecumqueg

ltuu»iüfï C€üam parva : Áttamen mihi viden-

Vs

P

SuE

Í

$76 D.;. De 735'1;110 Verxtmofalz'mriail.

&ir verba illa importare aliquid, quo

n

n]

f

ngifïcamr habeüdam effe rationem

':«.o.ymm.

fuxz devotionis . & dictaminis inte-

rE

iV

i

ul

u

i

ju

|

tíoris , ad clargicndam eleéniofynam,

[37

non ftrupulosé , fed morali & bono

(&F*

.

modo

.

münor tamen apud divites

j

'f

füflciet, quàm fi diceretur, pro cwjuf-

ue facultate 5 ut. ctiam advertit Pater

|

"quidam S. Theolog. Treviris Pro-

feflor , in fuis Litteris ante plures an-

[

nos ad me Luxemburgi tunc. com-

$norantem datis. Idem videtur dicen-

!

dum , fi dicat Bulla, prowz cmique cha-

Ir

vitat [nggeffertt.

Zf,yu

Si Bulla exprimat . facien-

Rs

dam cleémofynam juxta cwintque fao

v"x

eultatem ;-tunc non quzvis fufficeret

ro quolibet etiam divite , ut volunt

aliqui apud Dianam p. . ?r. 11. &. 1.

lu

fed major à divite danda effet , quàm

É]

ab alio. Botiacina s. 74. Büfenbaum s.

&4.. Gobat. ». 220. cütnaliis.

P

p ?

noties s quo die s quomedofa-

l

$ienda eleémo]yna ?

Dni

R. x Ex vi Bullarum , faltem ré

t dag

e : quiá

eentiorum, fufficit fcmcl facer

Nj D;.

Wt

tantiii

.

$. £. De eleemofine.

177

t a'icg

v

^

.tantüm præfctibnnt faciendam eleé-

l

m

mofynam. Et ; licéc Bulla aliqua lo-

Mi

querctur de eleémofynis in plurali,

[

ut Bulla Innoc. X, anno 1648. quam

tj

refert Gobat ; fatisfieret tamen pro-

t i

*

euli ex lucra-

priis Bullz verbis; fi fin

i

A0j

[

c

L

Se-

turis jabilzum , darent fingulas e!

Atf Pgw

mofynas. Gobat » z9.ex Lillucio.

It Pm

ficut Se&. 4. q. 1. R. 1. ex eodem Go-

Y junan.

,

bato diximus, fuffe&uram unam pro-

[ N

lï

ï:

-

eeffionem in fingulis oppidis, eriamfi

àtt x

Bulla haberet indicendas procciTlcs-

M m,;« (l

nes.

R. s. Perinde eft, quocunque die

, f;tfn

duarum hebdornatarum fiat eleémo-

t f

Ífyna , ante vel poft. Communio-

i t

nem , ctiamfi Communio far die

i

Dominico.;

Greafhus ,

Henriquez ,

fMbl

Lco (. qui dicit ita declaratum fuifíe à

tft, qua

Gregorio XIIL ) citati. & approbati

»:&fwhm L

à Dianá p. y. tr. 11. "R. 3 1. Gobat z

M

224. Arsdcekin.

m

R. 3. Satisfit , dando eleémofy-

nam aliunde dcbitam , v. g. ex votos

j , üit:

ex charitate , ex pænitcntiä. Eft com-^

]i

m

rum , tcfibus Boffig

N

k

"

| -unis Dod&o

H g

ap

a7$ P. 3. De Jubileo extraordinario,

j

apud Dianam illà A. ;r. Lugo 116.

At

w d

& aliis paffim. Vide P. 1. fe& 5. 4. .

ubi cum commnni diximus , pro Ju-

at

bilzo fatisfieri per opetaaliunde de-

TT

bita.

| & d

Nota. Sicuti ; juxta Thomam San-

«t

chez inDecal, l. 1. c. 14. & . & Ca-

EIMSJ

flropalao de Legibus difp. i. pu.19.

4

(ECOA

*. 6. contra Henriquez /. z. e. 10 s. £.

| a

MM

qui citat Sotum , non fatisfacerct vo-

| u

w

f0 vel poenitentiz de dandá eleémo-

D

u

Ífynà , qui daret fratribus , avis . pa-

t

!

rentibus raliter indigentibus , ut te-

A/

Druri 4l

neatur illis fübvenire, ita nec fatisfa-

lpoyi

ceret pro Jubileo injungente elee-

LUUT

inofynam ; qui illis ita. indigentibus

|

i r

füccurreret.

l

WLN

Rario illorum eft : Quia.illa non

l

i It t

effet proprie cleémofyna , fed folutio

p

m

W

debiti leo

o

alis , ad quam per Judicem

|

;

(l

compelli poreft , cafü quo dives fit.

| ts

Item quia non effet. clargitio paupe-

LE m

d-

ti: pauper enim non eft , qui jus

l nj r

bet poftulandi alimenta ; ut ex . aliis

lmi'zä;, [

probat Sutdus apud eundem Caftro-

C(ïü!fafjun

palaum, Verum fi alüs confanguineis

Mp

tribuee

d7

"(

9]

$. 8. De Eleémofyna.

779

jl

tribueret , fatisfaceret : quia non te-

TY

,ll

ITj

U

]

netur ex debito legali , illis alimenta

u

KCl

J

u

rzbere; ut probat Molina Jurecon-

fültus , citatus ab eodem Palao. Vide

& dehoc Tho.

'Tamburinum z5 De-

1 äolm ,w

€Aat. L f. €. 4. $. 4.

f'þ/'ä/ C&-

R. 4. Satisfacis , í1 des per alium;

'f"/.r 1

j

v. g. conomum , famulum, &c. Do-

LEA

f

&ores communiter , ut adhuc dixi-

OOGR

mus füperiis.

Mi tlliïmg.

Sed , quid , f tlle sen det . [ed fibi fer-

I

Pk

vet ? Non fufficiet , fecunduàm Bona-

)

U t

cinam 4. 7. pz. f. 3. 22. Cardinalem de

0 Lf

t d.

D

Lugo 5 122. Homobonum, & alios;

H

apnd Dianam fuprà

,

Bufenbaunt s.

iib

13. Gobarum s. 221.&c. Quia tunc

reverà non datur cleémofyna , cüm

lt n

non transfcratur cjus dominium in

hii

pauperem , nec aliquis illius nomine

tjulet

acccPtatir.

d t

Sà tamen v. Indulrentia ; ». 3. Le--

m u

zana apud Gobatum ; Dicaftillo , 4e

qui

Ponit. tr. 9. difp. z. m. 17g. Alloza v.

pori

Indulg. Setl. 4. n, 24. & alii, tenent

e C

contrarium

.

.

Quia quantum eít ex

oard

tuà parte , jam dedifti , & tradidifti

[

ii

v

"

elec-

M

ao P. 3. De fubileo extraordinario, !

eleémofynam. Et bhenc opinionem jun,

practicé probabilem & tutam exiftimat

y t

Gobat s. 22r.

tent f

ïmö G

R. 5. Noníufficit, fi mittatur elec-

'

lii

vem f

ii

mofyna ad pauperem diftantem , ad

/iW

quem non perveniet intra hebdoma-

^ gt

dam Jubilzi , nifi forté aliquis pro

]a*.f;m

Paupere acceptavit. Lugo ». 112. &

alii,apud Dianam p. s. £r. 12. R. 71.

UH

R. 6. fatisfacit cleémofyna data

N

illi quem puto effe pauperem , cüm

Iu

tamen reverá non fit, fed fingat fe ta-

:

lem.

Ratio eft : Quia non cft de ra.

l

tione eleémofynz . ut detur vero pau-

[

1l

"

l

peri » fed ut detur ad fublevandam

AX

hominis miferiam. Lug ». 113. Go-

bat. z. 222. Claud. Maillard 7zaZt. gl-

UT

dico de ]ubil. p. X, c, 19. . 14. deRho-

Qd

des 6. 6.

:

R, z. Cenfetur etiam dare eleémo-

fonam , qui pro fe datam ab alio ra-

tam habet ; dummodó hzec ratihabi-

tio fiat intra tempus conceffum pro

le

Indulgentià confequendáà. — Corduba ,

Tonjne

1

de. Indulgentiis q. 23. fines Sà v. Indul-.

Wa

us apud,

gfwiæ ". 4. Lugo s. u7. Eoffi

Diananma

)

ül

5 £. DeElee"moünd.

181

C p

Cs

"y|Dtanam p.. . zr. 12. R. 1. Gobat. ».

s

216. nec diffentit Suarez , ut patgt le-

D

enti, £o. 4. difp. 52. feld. 7. m. 5.

n

l

;mrung. H

Imó Gobat non rcquirit ratihabi-

I th,;l

tionem formalem , fed putat íuffice-

ij VA'MOIW;

re generalem & habitualem lücrandi

! ïjl?ll."ï j

10 ,

ubilzum , & íe juvandi per opera

L

|

k

quz fibi funt utilia , à fe velab alio ejus

i,

nomine ponenda.

mfym i

Scd hzc Gobati opinto non videtut

Ntm ) (iim?

admittenda, ex Lugo s. 117. dicente ;

uód fi Przlatus det ex boniscommus

d

d

nibus clcémofynam

ro omnibus fub-,

I VA0 if

ditis, ipfis ignoranti

À

us , non fatisfie-

Doim

ret , nifi ipfi Religiofi , faltem intra

W

hebdomadam , feutempus conceffüumy

W

de quoanté diximus , id. legitimé Ície

entes , ratum habeaat.

j d:thc-ï'

Quia dare .eleémofynam eft actio.

telim.

moralis ; ad quam requiritur aliqua

T

cognitio & voluntas, ut conftat.. De-

"

Iyn.

LW

UA

bent ergo przmoneri de voluntate.

gfim g

Przlati dandi eleémofynam eorum

M

nomiae: fimiliter & filii- familias de-;

ominé

Sioli

voluntate parentis , fi corum n

N

datüis,

I

HZ*«.

"

183 P. $. De Tulileo extraordinario.

Lbrd

darurus eft parens,. Confentit Claudius

lm t

Maillard . /sp. . 14.

POMI )

Q.4. Quibus fit eroganda Eleémo[yna ?

R. Pauperibus: quo nomine intel-

Nv

liguntur non folümii, qui non habent

qui

neceífaria ad naturam feu ad vitam

1

4aï^zl,wf.

fuftenrandam ; fed etiam ii qui. ca-

i

rent neceífariis ad. fuftentandum fta-

C*Jïwilïm

tum juxta fuam qualitatem. & condi-

tionem.

V

MA

hw

Q!

Lugo, de Jwfhir. difp. 4. fett.

3.».17. ex Navarro & aliis, quos af-

OP,S

j

fert & fequitur Sanchez 4 z. Cowfil.

| t

Pl

T

€. 1. dub. 38. Dianap. z. tr. t.mifcell. R.

£. citans multos Theologos & Cano-

| M

0 41If

.

*

niftas

cum quibus dicit ; nomine

VN

pauperum intelligi etiam Loca pia;

1v

ut Hofpitalia , Ecclefias indigentes

N

luminaribus , ornamentis , zdificiis;

pl

& Monafteria Relioioforum

n

[o]

Pj

qui-

Ui

bus etiam dari poffunt bona , quz re-

| !' hi

l

ftituenda (ünt , quando Domino aut

AW

Sum

ejus hzredibus rcftitui. non poffunt ;

TR |

ut dicitur cüm tractatur de R eftitu-

lur D

tione,

J ].Ugg l

| Q. s. Mp preferiptio elebmofyna exe

lt

fendatur ad emnes?

LT

q. Ex-

!mgrd;wr!

i

'.

S. 6. De Eleemofyna.

173

n

L

?

,| R, Extenditur ad omnes qui poffünt

illam facere : ad eos autem qui non

4»44[/!&,-;43

[0]

ffünt , non extenditur , fecundüm

Q !Iormn

d

N

avarrum ZMifcell. 0. s. 177. Henri-

Wt

quez /. 7. c. 10, litt, L. & U. Fernan-

Át d

dez part. 3. €. $. $.4. s. 3. & alios qui»

il

T

bus affentiuntur Dianap. j. tr.12. R.

fd] Qu

d f

1. Gobat ». 214. Pourré. p. a. e. 7. 9.

1 w

7. Arsdekin. Unde tales non indigent

commutatione ele&mofyne in aliud

l Mo L

h«

Opis.

11 (sj

At tutius eft , & videtur confot-

du

mius Bullz ( fatente etiam ipfo Go«

[j l C:m.

bato s. 215. ) tales non excufari , at-

o fotrg

que adeó tencri dare tantillum , v.

m

. fruftillum panis , pomum , ntue

i 'mügt

i

A

j

cem , &c. vel procurare ut ab aliis

] [ ljjh:füh

pro ipfis detur , aut petere commu-

tationem : ut etiam cenfet Diana R,

l , u

! Q

31. Vide Lug ». 115.

hi a

Poteft Rcfigiofus , cum licentiá

n m

Superioris , dare ele&mofynam per

L

d M

alium

]

ut fi amicus fzcularis pro co

det.Lugo s. 116.

Fratres. etiam. Minores ,. etiamfi

H

neque in communi.habeant domis

Riund

i

U

l

wa DP.3. De ?ubilso estraordineris.

l

at

nium , Pommt tamen dare ele&mofy-

nam: auiahabent ufüm cum facultate

$t Ws

liberá transferendi dominium, & alie-

pem , !

pandi; quod fufficit ad veram datio-

g »'f'

nem cle&mofynz z. 117.

u['g»;&x:

Atque

mj

SECTIO

VII.

u

]

lm

Dz ComrzzssioNB zT CoMMu-

NIONE,.

N N

U-AEST:1. 24n, € que Confefo re-

uiratur ?

um r

p

RESP. 1:.Si lucraturus Jabilzunt,

Bo

nonit conícius peccati morralis ; ex

communiori fententià S. Antonini p.

Aigml/m

a'ïca wj

L. 244.10.6. 3. $. y. Paludani , Naverri

Y

inri

ANotab. 1$. n.18. Suarez dsfp. $2. fetf. .

Bellarmint Je Jedulg. . 1. c. 15 Leffü

"N

(

ALl

m

de Indulz. c.6. dub. $.. Benzonii, Filliu-

uf

ci , Coninck, Fsyman . & aliorum

| ?'7 570/2

Y

innumerorum , inqa.it Lugo 3. 1005

«uos congcrunt & fcqf'u.:rur Diana

Wa

.I. fr. de Bulla €raciate, 107.. Abel-

Tdt

QUf

ly Epifcopus Ruthenenfis. de J»dulg:

/lfrmm

fE. 3. . 3.Bonacina s. z.

pj öccf

»

d ij

?on quuüitu: confeífio,

&

*

Rario

Tfrigo]

( 7Dc Confeffione €$ Com;um. s

r d

Ratio eft: Quia ufus Ecclefiz ha-

n

bet, ut , quando prafcribit confeffio-

miffm, 2;:-

nem , intelligar confeffionem . mor-

N

h

talium ,ut conftat ex Cap. Ossaz utri-

l

u[que Sexus,De Panit. €4 Remi. n quo

utique non przcipitur nifi confeffio

J

mortalium 3ut etiam . declarat Conci'g..

J rid. uSell . p

| Com.g

I

Igitur Confeffio pro Jubilzo non

requiritur per fe ; ficat Communio;

fed velut medicina & difpofitio ad

l CW",'[!f?d I

ftatum gratiz , & adfru&uofam Com-*

y I

ipsd

jjj)

munionem. Et Papa leqmi videtur ( ait

j)ü

Laurentius Portel Ds£. Regslar. v. In-

dulgentian.6. ) [uppofitive, fi [cilicet in-

]

AT

fl

diget eonfe[[ione , tut major pars Fidelium

NoY

emper sndiget.

^ Nihilominüs tutius omninó cft,

Lf

Ml

201

confiteri , etiamfi nullius novi pec-

habeatur conícientia s

&L

m

cati mortalis

cim. illam confeffionem ut conditio-

.gü

fM

nem , ad.cöque neceífariam , requi-

w D)

rant non pauci , ut Emm. Rodti-

1,1

d

L

quez Sum. c. 194. m. 12. Sanchez 4e

Marrim. l.. $, difp. Yy. m. 17. Zcos

k h

Fernandez

chius de Jmdwig. 6 .

Num.

»

17 29 3. De ?ubilto extraordinstio,

TO.

"Nunnus, & alii apud Dianam /wpr4,

xqum[ («0"

i

Gobatum ». 158. Et hoc ctiam fua-

íclag !

dent Filliucius & alii , inter quos

"fic loquitur Henriquez 4 g.c. ri. s.

fv d

a. Tutius eff confiteri [altem aliquod

w ol»:ir:t;

Rol

veniale : Jndulzentia emim [unt expli-

'wanda ad fonantyCS Papa videtur inda-

ii t

eere ut confeffGyonem fupereregations: ut

Md

j t

puticri vemedio ingrAwA confHtutus im-

petret finem .0b quem comceditur Indut-

i

entiA.

of

R. i. Non füfficit confeffio facri-

| qmdzMui

lega , utinec füfficit communio facri-

mw!/»;

leo

o

a. Et déhoc utroque ; nwlla jam

Md

poteft effe dubitatio , quidqui"'d'ali-

wen gj

fl Ym

qui ólim' contrarium docuerint. Alé-

xander fiquidem VII. damnavit. hanc

w*] ll&

propofitionem: Q»i Jacir confefinem

Vi m

voluntarie nullam , [atisfacit precepto

Quf

Ecclefa : & lnnocentius XI. hane:

ii

Pracepeo Commnnionis annua fatisfie per

N *Wj*tjxs(l

Jacrilegam Domini manducationsss.

hii

Ül

Nempe Ecclefia requirit' Confef-

fioncm & Communionem , quales

M

M

M

precipit & requirit Chriftus. Domi-

7in h

tl

^j

.

"

nns

Chrftus autem pracepit &

///,f,ly

Ht

xcquiri.t

77

8 7. De Confeffione 09 Comsmun. 187

|

LT

requirt Confeffionem & Commu-

l0C fn:l

nionem bonas & fructuofas , & non

! y t "

facrilegas. Áccedit, quód per Confef-

H

fionem & 'Communionem facrilcgas

ln p

non obtineatur finis à Pontifice in-

W/;f/f' fry,,'.

tentus , fcilicet plcna cuim Deo reconci-

Wi

liatio & conjun&io.

(

ANon eff- autem idem de Confefione in-

'*F"'A!m [

formi, ( ait Suarez to. 4. difp. y1. fett. 3.m.

hr g.

6. fine. ) fi «lioqni valida [it: nazz cum iffa

fs vera cenfeffro, fsefficit ad effe&tium confe-

tl (

quenda Indulgentia, dummodo poffea, eo

Dbj f

nimiruum tempore, quo effetius In"dulg:)z-

! N//J fm

tía obtinendus e[l , bemo jam fit gratiam

"duxufd d.

eon[ecutus, vel per contritionem, w( pv

U

wlhud Sacramemtum.

ajt la

Sed , Qwid i qui ex invincibili fath

tf

veljurie ignorantia putet fe e[fe legitime

n

eonfe[[um s eim tamen . aliquáde causá

MT

ipfs g not A confe[[io non vAlerets vel babe-

j

ret aliqua peceAtasqua ramen citrapeco

illvim,

catum, nondum fwit confe[[m : obtinerete

it Cnn

né tlle Indulgentiam. ?

n)qüa:

Refpondent obtenturüm Navarrus

s D

ANotab. 18.5.15. & cum co Zecchius de

a

dndulg. €. 3. . 4. & cum Benzonio Lo-

richius

r::im'x

4

j

T*

VP — P.y De7ubilro extaaordiuario.

1 Dc fiæ

FTH URSI]

Lorichius v ](Iuänæm Znnis n. 21 INec

"n

Iv

ll

videtur multüm diffentite. Suarez fecf.

4 fi attenté legatur.

( MI»

Idem , propter ejusfdem Navarri |

ii

authoritatem, Henriquez /| 7; c. 10.

(w il

Áati m

Ad Litts. Emm. Rodriquez , Fernan-

dez, & ali; apud Simonem Pourré

uri, fct

d. du p a. confentientem, & Go-

m If

barum ». 15 9. nommPLobantem di-

J,(

cunt de eo , qui vcl non potuit con-

fiteri , vel bosá fide exiftimavit non

requiri confeflionem , vel confeffus

I

eít quldem legitimé , fed tamen ob

T m j

Confeffarii improbitatem errorcmvc P"W

alium, abfolutus non eft.

u

Confirmari potéft hec opinio ex

Q

rzíumpta Pontificis voluntatc, ut in

Wl*

fimili femel atque iterüm loquitur

i

[

Emm. Rodriquez Swm. p. 1. c. 144.

[/

AM

l

j

dicens, fecundàüm Gloífam quandam

lj &.

Communiter receptam, debere tenerí

pro lege , quod - verifimiliter chxsla—

f( AU

tor refi Pondcrct interrogatus,

t )

R. 3.5i Bulla concedeset Indulocn-

um

tiam vere penitentibus , Íeu , ca,ztrt-

lit

135 » $ confeffs , non requirens Com-

[^

J

J

i

inunige

thmg

!U'W)(*i /

8.7. De Confeffione E2 Cämmtï&i. 129

LUTPIT

!

muuionem, ur folet concedere Bulla

N

! N

T

ubilaià AnniSanGi ; cenfent quidem .

li

$. Antoninus fwp.$.$. Navarras JVa-

icmXT

tab. 18.

ellarminus , Zecchius Lef-

m

*.I/W.;

fius s. 4£. Layman. c. 6. &.. 7. Abelly,

Ggl]fl ! A!lll'l.l

& alii cum Adriano, Cajetano , Cor-

t f

dubà, &c. requiri confeffionem mor-

Efïf"-"ï) lGo

talium, fi qux habeat lucraturus:

At

hütn, d.

Paludanus , Gerfon, Panormitanus ;'

l d -

Angelus , Silvefter v. Indulr. s. 20. &

li

alii apud eundem Bellarminum & a-

at

lios , exiftimant fufficere contritio-

n d

nem cum'propofio confitendi tem-

1 (

pore debito feciindàüm: Ecclefiz pre-

cepcum ; aut fecundüm aliquos , cnm

L

confeffione priüs etiam longotempore

RC

fa&á ante fatum novum i mortali.

n lqin

Suarez difp. illà $ 2. fetT. A. m. 12. &C

) Ml

féga. pofteriorem qnidem Paludani,

1 quiia

*Geríonis, &c aliorum fententiam exi-

n

ftimat,ærobabiïcm ; exiftimat tamen

ia

ipfe probabilids vexEa tlla , coutritrs 68 :

I

cenfzffis ,acdipienda efe non copula-

tim: fed. divifun & diftciburivé, id efts:

t

[ ub

tam conttitis ;. nemp

[2 cqncritiqnc Pc*tä-

fc&à , quàm confeflis; :

quï;cmig

am $

R

sEt hang

$uarezüi Sententi

/

prox

m

190 . P. 3. De fubileo extraordinario.

; iO

probabilifimam meritó exiftimat Ca-

qe d

ftropalao p». 9. ». z2. Gobat »

RoX CInt

2$4. fecutus tamen s. praced. eos

qui requirunt

actualem — Confetlio-

iix'ncg'v.o ;

QU MW

nem. Certé particula & poteft , &

"

FU

l Uv

[

fepé folet accipi diftributivé , ficut

accipitur ex. gr. in Bullà Caenz $.

", n

Vi a

14. ubi dicitur: Excommunicamui Cas -

Qpit Ü

€ellartos, €9 . Confiliaytos Kegum , &c.

Et Pontifex verbis illis , non videtur

N U

aliam difpofitionem exigere , quàm

UM

t o

quz neceílarla eft, uc thefaurum Ec-

üm d

clefie applicare pollit. Ifta autem

|/

T 4 Q

difpofitio haberi. poteft tam per con-

m

ij

&

M

It

tritionem perfe&am , quám per con-

|i)

!

feffionem. actualem.

At

u um

Suadendüm tamen , ut addatur:

t Y

confeífio a&tualis, ut ctiam monet Sil.

veftet fupr . Quiainquit, p/erwmá, bomi-

fiong 1 D

n£s,maxime [aculares,credunt fe contys-

! g

U

to1:C9 . tamen non [unt.- contriti : qui per

ii

fx

conf c/fIonem. ,. de: attritis fiunt. contrits.

Quod ultimum di&üm. non fic intelli-

km Q

gendum 'eft, . quafi . per. Sacramentum

V ftmo

li

E m

Attritio, fiat. Contritio: ,. fcilicet

Cfe

eít. s!

B. j (hoc. couhiMngoilisle

cump

*

hrj

"m 7. De Confeffione 4 Commun.

1

D

cüm attritio & contritio fint actus

"n (;,,;Z;

*fpccic diftin&i) fed quód , pofitá at-

tritione cum Sacramento 5 obtineatur

H prai 1

1

jti&ifïcatio » ficut fuiffet obtenta. per

.

Wtj,,| contritionem

.

& Ífic Sacramentum

i, f

! facit de attrito contritum, non quoad

i Ut

)

l»

rems fed quoad effe&um.

AT i.

(* Nota autem

»

etiam in. fcientià

confeíffionem

m

cxigcnrc

actualem

»

Pontificem . contritio-

O r

non cxigcrc

nem neceffarió perfe&dam , copula-

; um

t b

tim cum Sacramento ; fed conten-

l at

tum cH'c contritione qualicunzqtuc.

modó ea cum Sacfamento fufficiens

1 ht at

fit ad. juftificationem ; qualis eft at-

TCC

titio, que à Conc. Tridentino dici-

T

türcontritio imperfecta , non quód

o d«

non fit vera & propria fpecies contri-

tionis à fe recenfitz cap. 3. inter par«

W hn

tes. eífentiales Sacramenti

Poniten-

Vfumes

tiz , & cap. 4. dcfinit ac diviíz; fed,

H 1!? ?tf

YTH

quód imperfe&a íit refpectivé ad il-

nlcnei

lam contritionis fpeciem , qua charie

tate formata cít. Sic brutum eft per«

UTR

, licét. imperfedum ree

(ilieet

fc&f: :animglA

l

"*'"inc;m,. ;

ub

:

"

Qf. 2ií l&

*

IU

:x;)z P. 3 De ]ubileo extraerdinario,

i Sunn j

-- Q. a. Ia nntca. confeffio fuffcsat ?

& MW (

R,Per fe , unicafufficir 5 per acci-

T^

dens tamen , altera poteft requiri , &

is; t

quidem neceffarió ; ut, fi fa&á con-

n tl

feífione, labatur quis antequem com-

il , m

municet , in novum peccatum letha-

.

i:orm'u ;'JaLQ

l

,

aut , fi recordemur ante Commu-

|

UM

, fut

nionem peccati lethalis inculpabili-

i od

ter omiffi , &c. Sed.. non. requiritug

.

4

iuï i

confellio illius peccati , vi Jubilai

Ua d

Tum.quia Bulla. Jubilzi non exigit

.

(dii m

nifi unam confelfionem

y

Tum quia,

TA

qui in Paíchate rité confeffus eft ; non

w 0 D

tenetur ifto.anno iterüm confiteri , fi

incidat in. noyum mortale , aut recor-

: Ti

de;ur. peccati omiffi , ut eft cor'nm-u.-

im us

A.

nior fententia; de quà alibi.

fivàdy

- Sufficit ergo ut ille de novo pec-

LOI

cato , in quod lapfíus eft , conteratur

/

(WJ WN

ante ultimum opus é prafcriptis per

V Q

m

aiil

jubileum : qu

quàm tutius fit &

Al Y Y

fiadendum üt fiat confe(fio. Ita Nun-

Tratit

Büs, Granadus , Prepofitus, approbá-

TOpdun

Àl

&à Dianá p. j. fr. 12. &.- 1. Bonaciná

lAb

q. 1. pu. $. n. 9. Lgo s. 101, Gobat .

V

lts

357. cohtra Cordubam deJsdw/z. q.

28, 5ua-

Ti

/

$. ». De Confeffione £ Commun.; f05

J

?M l

]

^*

|

48. Suarem /up. s. 7.j Filliucium. z.

..

T!, '

£. P. 147 (qui pro aliá fententiá ci-

)

,(.[

ii

tat etiam Geríonem ) Graffium , &

n k

alios

"

,

? rlfalm.

quibus Caftropalao ps. 9. s.

24. confentit cafü novi mortalis ad-

:ffgl[m .

miffi , »4m. veró 2$. diffentit cafü

At f

i C

mortalis inculpabiliter omiffi;

-3- Quandonam po[fit fieri confeffio ?

incu[p;bili.

R. 1. Poteft fieri Sabbatho, imó fe.

A m

rià fextà ante primam Dominicam ,

h E'Mü j

Íeu uno alterove die antequam liceat

M t

li Ttn g

alia opera peragere. Layman «* 8. ».

6. teftàns, nullum effe de hac re dubi-

dud m

Qnftr, f

um , có quód propter multitudi-

Hem Poenitentium , ita ferat Eccle-

at o

fiarum praxis: & quia ; ex commue

dmi-

niore fententia , confeífio non requie

Ji

ritur in illo, qui non eft fibi confcius

b p

peccad mortalis , qualis fupponitur.

y (OQRUOE

efle , qui poft confeffionem priüs fa«

Á t

€am communicabit die Dominico ;

vt n t

aut alio die intra feptimanam. Lay-

fï'xü. Y Y

manum fequitur Gobat ». 161. Ca-,

ts

ftropalaops. 10.$. 3. s. 2. £m fine.

1 Dett

R. 2. Poteft fieri eà Dominica,

tot, Ui

quá fit Communio, adcoque Domini-

Y

-—

cáim-

n,w.

';7.De (ri

194 P. 3. De 7ubileo extr AoY dinario,

ER

Md

cÀ immediaté fequenti jejunia.

t

jm communis fententia ,

& praxis

Fidcelium, ctiam Roma.

Et hoc de-

dico

jyacut

i

claratum fuiffe à Gregorio XIII, di-

al

al

cit Diana p. 2. tr. 1. sifcell. R. 18. Et

verba. ipfa Bulle fatis indicant, con-

g? ZIMJI

fcffionem poffe conjungi per modum

W.

Utnius cum Communione.

Limin

"

K* 3. Siin Jubilzo exprimatur , ut

AUE f

ante omnia confiteantur , tutius. effec

lii

pramittere confeffionem ante reli-

fs

qua opera Jubilei. Sed intentio Pa-

"f

z non videtur effe, nifiut intra tems

f"W)C(/A»iM

us Jubilzi, ante vcl poft cateras di-

itim n

j

e

c

entías, fiat confeffio ab eo; qui po*

M 4& "] ,

A

teft, tanquam res inter czteras pra-

UFQ

Ci pua.

Ita Henriquez Z. 7. €. 12. s. ?.

hx (

Contentit Sà v. Jndulgentia , s. 13. ita

m

loquens : Com dicitur im. jubilao, ut

lit m

qui[gue anteA confiteatur » [ujicst confite-

'Illm-ï(f //

TÀ ImtrA Fernpus jutilei.

Li DW,:W. s

Á

Suinilitez. dicendut

5 3chm Bulla

li

f"f"f*.tm T

Anni Jubilzi dicit , 44 cosfeff vi-

r

!

ll*.'.[: Itf

fitaverint. €$c, fcilicet, , confeffionem

E

non eíle neceffarió præmättendani

Wd 1] lg

.

N

l

vifitationibus Ecclefiarum

s.

quam-

v1$

At 17,

mm;y/ J

"fj

