Gh639
author: Bellegambe, Franc̜ois

*

N

a

R.

Is

!

N

p

X

N

*

E

g

$i

n

Y

w

2

«

X

"

-

X*

:

s

*

V

,,,

"

E u

zi

t

*j

"

N

s

TY

3v

s

o

ii

&i

*

i

E Y

ER

N

",

*

^i

RA

DN

i u

N

AT

*

LOI

F

A

4

Ra

i

N

M

A

TA

z

A d

xX

c

FT

X

v

E

VE

E

*

t

*

,

AE

T

A

A

Bw

s

N R

R

t*

t

»p

w

CESN

^R

diok

N

*

s

N

3-

$

—

M:

Eu

*

AR

P

od

L

jv

Fs

*

N N

Y

T*

L R

C

s

NÓ i

a

i

z

x

E

N

s

éee

EEE

MC

prais

ii

—

TT al

——

ii ——

XIOS E ERE IURT C E SRRISU UET

ï

äk

U

z

C

m

!d

/é

U lgan« »

fc/glg(

'?T 22(

-of

f

/f &LW

L:'

N12«511952430 021

COU

VEU

UB Tübingen

[2-

d

?

)

/

J

;:

LO

* a

Á

!

J

'Lyld:rl

[^:

— N

E

x

&

ul

k

T

— ÀR sss À 08

1 fl

n

t

;Jk

?

I

M

| EQR

Al

j

)

IT

ulj

l

Ihy,

1 h

FnANCISCI

BELLEGAMB

u

2

S$ocizTrAxE Jesu Tusgoros?

ENCHIRIDION

j

THEOLOGO-PRACTICUM

TRIPARTITUM

DHGBKLJEO

EccLEstASTICO.

CI"LUZA&?EN IUM IZ/PQ.

G.

A o Kai

SODALITATI

DoMwriNoRUM

EM Annunfzafää«

FULDV£ OBLATUMLM :

« uno 1707.

ä

k

d

. Cum per [f Superiorum.

—— —

——

P

Fnida Typit Sumonts Zeileys

l

i

Hæc fcrzþa wlm ut, m

"

Cum diefyuþz/æz VE- ij

Wi

nerit., bauriatis cum | E

]ubzlü defoutibus. Yal

.

vatoris aquas Jaden-

]

I€54 Inm. utam.-«etern

)

nnoc. X, n in-

UC

d. ub

Ti

ZHIVEF F.

Nuth

hl

* .*

Pa

(

l MUCH]

r*f

79b

m æ, !

]

M'ïS

A lnlc

!E

« COk)wm

d

ä&ä&ä»-ï

5"?? LEX J

d

$

3

/Jz/

! Plurimum Reveren-

(lfld"

lii da,

Eximio, Clarz 7-

lh

no, &? Aplffimo

0HiH0 5

"D.JOANNEI

^

OACHIMO HAHN,

SS. Theologiae Do&ori , Proto-

Notario Apoftolico , Reveren-

diffimi & Celfiffimi : Principis

NoftriConfiliarioIntimo;Eccle-

fiarum Collegiatarum , Fuldze,

in Raftdorff, & Hünfeld Cano-

nico , ac rcfpc&:ve Decano ,

Sodalitatis Majoris B. Maria

Virginis Annuntiatae

yPRÁEFECTO

p

X a

« (o)5t»

PBleyimion : Reuerendis 5 Periluftribus ;

d

"

Gratiofiss Magnificis, vImplilTimus Esci-

d

tiist , Clarifimis Con[ultiffimis , Exper-

[me

Hffimis , Prudentifimi €8

niiJ

l

Dotlifzsnss

;;;;;

I

I)

"MAGISTRA' TIBUS

v

e

SODALITATIS.

[

E

lm,lk

D, Philippoa

Ecclefize Eul

d

iegel, Inclytae

li

W

enfis Capitula-

n

t

ri , Prepofito in. monte S,

u

^. Petri.

"

i

D. Wolffeango Danieli à

Boi-

!

Ti

nebu

Reverendiffimi &

Celfi

d

l'l,

mi Principis Noftri

Mi

Confiliario Intimo, Archi- Sa-

hir,

n

litize Dit. Fuld. Praefedto.

trapae Fuldz, & SupremoMi-

j

!ï

t

li

li

2

DD: ASSISTENTIBUS,

E

li

D.ConradoRüttger,Perilluftris

if

- & Gratiofi Capituli, ac Urbis

- Fuldenfis Syndico , nec non

a

Pa&iMariani Adminiftratori,

AaDo

Af

D. $1cRaTAA10.

M

ii

D,Bene«

b

h MJH

« (6) $6

D; Beénedi&o à Rofenbufch

Wliräy,

Inclyteé Ecclefize hlidemf's

Capitulari , Præpoüto in

:f,c»fmu "]

monte S. Joanms.

YT

D, Bernardo à Reinach; Inc;ly-

ALIS

t Ecdlefie Fuldenfïs Capi?

W Ind

tulm , Prepofito in. Blanc*

It Capi

D. btcphzno de Clodh ex Hen-

T

nen, Inclyta Ecclefiai .Ful-

. denfis Gapitulari,'Praépofito

m:!

inmonte 5. Michailis;

'Hf//ïnz/æ

hir

D. Conrado à Mengeríém ex

hi.

Rheder ,

Inclytze: Ecclefise

Id

* Fuldenfis Capitulari.

i

t

D Adol plioCamerario deW'or-

matlaL 9. de Dahlberg , In.

VN

- €lytae. Ecclefiae Fuldenhs Ca-

Vrf

pitulari.

PUR

CT

D; Matthzo Wolle. Ss. Thco-g

Ya

-logie Do&ori, Reverendiffi-

mi & Gelfiffimi PrincipisNo«

f Confiliario ,&in Spiritua-

D.

: 3

libug

«56(o)u»

4

libusVicario Generali;Ecclés (l

fiarum Collegitarum Ful-

(

1

dae, in Raftdorff & Hünfeld

i

Canomco, & refpedtivé Prae-

r n

pofito.

,JCO

D Joanni Martiíno Ludovico

ht

à Schleiffras , Eminentifsimi

lr

Principis Ele&oris Mogun-

Ut

tini. Camerario , Reveren-

| i

diflimi& Celfiffimi Principis |

ht

Noftii ConfWiario Intimo s

M

Supremo Venationum Prae-

fetto & Archi- Satrapee in

D«l

Mackenzell.

Uif

| Cf

D Gerhardo Gcorgxo Vogelio

Vr

.U. DoGor;h

Reverendillimi |

| hll

& Celüffimi Principis Noftri

[

4 onfiliario Intimo . & Can-

cellario.

u

J

It

B Cafparo Eheodorico.de Lan-

i

'eníchwartz, Equeftris Ec-

|

h

- üeflæ ad S. Petrum Fridesla-

Is

-diee Canomw Capztuhr»

&w,x

Á

4

d

«9€ (6) se»

(

'H[dI'Um

D. Joantii Layman;E«clefiarum

" Hun

Collegiatarü Fuldz;in Ratt-

- dorff, & Hünfeld Ganonico;

fb

acrefpectivé Decano , Vene-

rabilis Confiftorij Fuldcnf Is

noLd

^"Affeffoti,

mmcml

Qf t

L

D Nicolao.Góllner , 'Ecclefize

m

W

-' Collegiataein Hüafeld,& per

Ini Pnnc,

tradtum Hunz Decano; P.l-

'rocho in Hünfeld.

I Irnm

D Chtiftiano Gerlach, T. U. Li-

I

-Centiato , Rcvcrendxffxmr&

g i

Celfiffimi Principis Noftri

AC

Gonfiliario Aulico.

It

D. Cafparo Ludovico Thorwe-

ften, J. U. Licentiato , Reve-

CoNU

rendiffimi & Celfitfimi Prin-

o

cipis Noftri Confiliario Auli-

olibp

co, Venerabilis Conültoru

«" Affeffori.

lr D Ioanm Francifco Schmaïtz,

r

--Infignis Ecclefiae Collegiatae

i

ad 5S. Petrum & Alexandyü

!

21

Me:

Aíchaf-

eat(o)30»

4

r^Afchaffenburgi;nechionCóls. i

legiatarum ad 5s..Joannem ,

R'niiE&F

Mauritiü & Gangolphü Mo-

l

h

VM

j

-- guntia Canonico, refpeGrivé

Vi

Capitulari,Reverendifiimi &

V

Celfiffimi Principis ;« Nottrí

D

Sacellano: Aulico , Venerábi-

ia

lis Confittorij Fuld. . Aficf-

i r

*: fori.

Ql

D.JoaiiiFridericoJofephoHack,

i

tini

i Philofophiae : & . Medicinas

Do&ori, AureaMilitieEquie

d7

!

"

ti;, Comiti Palatino, Reveren-

l

i

dibi

diffimi & Celfiflimi Princi

Mi

. Noftri Archi- Atro.

Pf

Vil

D. Georgio Burchardo Wigel,

[m?:g"&r

,

Decano Rurali, & Parochoin

Qu

- Geifsá , Ecclefiae Collegiatae

LT

in Raftdorff Canonico.

.Joanni Chriftephoro Güth,

"f

, ;.Medicinze DoGori , Eminenz

t

fij

riflimirincipisklcétorisMo-

Tl

| guaum Archi- fxgo.

£

i&j

d

«e(6) 585

iunfmm"e

D. Andrece Theodori, Decano

5f

um

Rurali,& Parochoin T hulbá,

D. Francifco Rudgero Joannis,

ïo;rclþc&

Medicinae Doéctori ; Ditionis

TChàli

Fuldenfis Medico.

hr

| D. Joanni Georgio Schutte ,

t

"

u a

* Ecclefie Collegiatae in Raft-

dorff Canonico, Parocho

-in

Groflendafft.

bl D.Enez Herczine , Reveren-

Md

Y dxiïiml & Celüï

t

1mi Principis

lil

- Noftri Confiliario Camerali,

dergn.

Urbis FuldenfisSub-Pratori,

lii

& Senatori.

]

D.ToanniAdamo Berfch,Fcclef,

ii

Collegiatein Hünfeld Cano-

iT

nico, Parochoein Marba3ch.

ülkgi

Mi

D. Joanni Magno Rang , Reve-

0O

rendiflimi & Celfiffimi Prin-

Gpis Noftri Confilia

;*io Ca«ä

Emincn-

- merali.

wb D.JoanniPauloDorn;Revereh-

|

ineipis

: Vd:mn'u & Celfiffimi Pr

Noítrj

«t(0)505- -

Gol

Noftri Gonfiliario Càmerali,

u

ac Frumentorum Prafecto,

necnon. UrbisFuldenfisCon-

gt

L

fuli..

;

m

(

D. JoanniGeorgioHoras, Paro-

;.

&hoin Hoff- Efchenbach.

Ui

D. Joanni Jacobo Lucas , Paro-

iM

u

j

cho. in Flieden,

n

W

1 |

E

P. Georgio Licht ; Celeberrimi

n

Ordirüs S, BenediQi, ad S:

« Salvatoresi Fuldae Profefio,

Wa

D. Mathiz Krifft; Adminiftrato-

DA

E

[j

D

zi Sat

r

Kenfthul.

rapiee in Geiísá & Rgc-

Mu

; d (

D. Joanni : Michaéli Borrighs;

AUE

. Parocho in Hammelburz.

D. Bernardo Philippo Saleck ,

N

1

Ü

..S8. Theol. Licentato , Paro-

1in

"l

m* llt

!

choin Margarethae Hunà. .

tl

P.Mariano Róbich;, Celeberti-

"g

mi Ordinis S. Benedi&i, ad S.

n

-Salvatorem Fuldze profe(fTo.

I

"d

D. ] Fruncifcg Gege

nbauer. ,

Cancel-

»

«6 o)50»

[ Cgm

Cancelliftae & Senatori Eul-

enfi.

u

[

i

lienfs

D. Joanni Reinhardo Molter,

Notario Apoftolico, Confilij

t

l

Ecc leüafhu Fuldenfis A&u-

K

d

ario.

As

D. Joanni Philippo Komp,

Ecclefi: Collegiatze ad SS.

Bonifacium & BiafiumFuldze

dderi

Q

(j

Ghori- Vicario, & parochize

? Irofcffu

ejusdem Coopelatorl.

Y

D. Joanni Cafparo Grófch ,

Mi

Prafet&to in Schackau.

D. Joanni Adamo Lorey , Ec-

Clefi:ze .Golleeiatae ad . SS

Ws

Bonifacium & Blafium Ful-

el Ux

da Ghori -

l'icario.

o,n

Óotgio Adamo Koch ,

]ul

Adm.m&raton in monte S

etri.

ercer! D Fr.mcxfcoChnnonhoro Ge-

uldcnüs Scribae,

etibauer ; Archi - - Sàtrapiee

1UI

I,S ä

CJH»

D

«

^wX(0) si»

D.' Georgio Friderico Reic-

hard Senatori Fuldenfi,

äl

|

T

ä;

DD. CONSULTORIBUS

;:

j

UI

Dicant ,

(

Dedicant

N

l

hi

Lsl

Canj ecrántque

hij

MT

(2 8

M

Dl Wiy

f n

192

MT

Mf

|

A

lia f.

€0NSQDALES IMMARLAM

l pet

j

ll

LL

ENCHI»

!

3)»

«es( 1. )u

Tlo.

il ä& ää T3 3 db d

TT T 2111

MT

ENCHIRIDION

THEOLOGO- PRACTI-

:)lm !

Dcdm;;r

TRIPARTITUM,

!DE 7 UBILe£O ECCLESLASTICO,

Cou/m

PARS PRIMA.

!

DE ]wubiles E«clefiaslico in. gentre.

SECTIO PRIMA,

Ds NOMINE ; NATURA , DIVISIONEg

)

.ORIGINE, ET ÁuTEORE Jumnr.

;

|

UE STIO. 1. Unde dicatue

fubz/ænm ?

RESPD.

Hoc nomen

vt 1ubilaum , ícu per e fimplex , 7ui-

feum , aut uäzlæm,non à voce la-

"tinà ïuhlw ; feu 1ubilum , de-

! W

riva-

y

2

WI"M

Pars 1. De jubilao fn gm)re.

rivatur, àt voluit nonnemo, quem re£

felit Navarrus 4e 9?ubilso €9 Indul-

Ío i

extiz, Notabili primo; fcd à voce he-

s hr

brei febel| , quz fccundüm aliquos

n

quinquagenarium fignificat ; íecun-

[

düm alios fonitum buccinz ; Quo in-

Vyr

dicebatur Jubileus feu Annus quin-

quagefimus , Hebrzis celeberrimus , üt

l]

conftat ex cap. 1 $. &. 27. Levit. & cap.

Mil

m

ulimo Numer. fecundüàm alios ab

-fL

Ti

Hebrzo Zsbal , feu ( üt habe Bellarmi-

nus 4 7. de Indnlgentiis cap. 1. ) [abat,

[

quod figni£cat germinare & produ-

'(

U

cere ; ünde eft nomen 7e£s/ , quo fru-

"

es , & fructus omnes i'ïgni&ca:i fo-

4

j

e

nt.

.Anno fiquidem illo quinquagefi-

(

mo «xerra non colebatur ; fed vcfce-

Mul

bantur judzi üis , que partim ex fu-

In

A

»erioribus annis fervaverant , parüm

quz terra illo anno fponte & finé

X s q

culturá proferebar.

Reftitucbantut

F l

OU

etiam antiquis Dominis fuz poffeiïï—

"gt

CC

nes , domus, agri, vinez, &c. quas pet

hypothecam , venditionem, &c. à fe

n]

alienaverant : item mancipia redi-

bant

NI

t?.gunm[

i

'/M /h 'w!

$. 17 Denom.natirá,CÓc. Pubiles,

W'Cmäl Q

f!þdiqäuä bant in priftinam libertatem , & qui-

x

d 1'[3 i n

dem fine pretio ; unde & Remiffio, feu

Aïfflindüm ls

Zunus. Remiffionm cx precepto Dómini

ITR

vocabatur.

)5

Quamvis autem 4/ileus à voce illà

R lu

L Àn

! Sobel. dictus fit , malintque ideó ali-

Tin

qui Jobeleum, vel Jobileum , quàm Juéi-

T. od

"]

ht

leum dicere; nós tamen, inquit Bellar-

AO

Al

minus, fandum Hieronymum fequi-

:

hi Ms

mur , virum doctiffimum , & ab ipsà

Ecclefià approbatum , qui vocem 7e-

! (

!

Y

H

,

LE 71 : erpetuó Zubzleun reddidit.

5

Colige , Jubilleum Hebreorum

(r?(//,

quh füi

j ht

h

1

r f-

ffe typum & figuram Evangeliie

er quod homines remiffionem pec-

catorum , liberationem à fervitute

) qü:sxpz

,

"9(* diaboli ,

Ts ov

poffeffionem patrie coele-

,

ftis , fru&tusbonorum operum, aliaque

? g;zim u

innumera

T

beneficia

per

Chriftum

. &cquirunt : fuiffe ctiam

figuram, Jubi-

f &

k

flæi Chrifiani , quo obtinetur plena

remiffio debitorum fpiritualium , feu

i lt

eenarum peccatis contractarum , li-

V

ertas Filiorum Dei recuperatur, infi-

i

". gnes penitentiz al

iarumquc virtutum

mïp

L fructus colliguntu

!

I.

À a

Q. "

TL

$

P; L. D? 7ubilao in (g;mera.

l b'h [ :

.2. Quid fit Jubileum Chrif ianum?

Ubi plu[cula de Jndulgentiarum. the-

fauros

W

j

WHL"-U

MA

R. Jubilzum, juxta ufitatam & ad-

Y

zquatam fignificationem , eft indul-

.'l')u

genti.

a

lenaria à Summo Pontifice

éonceffa vifitantibus certas Ecclefias,

d

ac alia certa opera facientibus , cum

1.

facultatibus circa abfolutionem à qui-

buívis criminibus & cenfüris , ctiam

W

AT

Sedi Ápoftolice refervatis ; & com-

uijend

anutationem in votis.

Q i

Hinc apparet differentia inter. Ju-

du

bilzum fzïnplicit.cr didum , & íim-

| : Qm"f,

hii

Pliccm Indulgentiam plenariam , üt

Communionis generalis , quinque

Sanctorum &c. Hzc enim non habet

N

adjunctas facultates modó relatas ;

[

.

D

unde fimilis

quas habet Jubileum

^

Indulge:

1

tia non eft dicenda fimplici-

i

ter Jubileum.

L:

"A ,,1

154 H

PI'OPECICä. fäPiChth monent Suarez

i öf;'.y 77

nj

go. 4 dn g. p. dip. g0. Se[. . n $.

& alii ; ut; qui Indulgentias promul-

h

MT

j

gant, ne fimplicem Indulgentiam ple-

j*lh, IN

1

y

maram nomine Jubiai pronuntient;

)f;v

ne

H m

. 1. De nom. naturá , €$c. 7g£'i/æi. 2

2 GWEM,I

ne forté auditores falsÓ . exiftiment;

lLan:rmrzm h

plus dari,quàm ipfam Indülgentiam:

idque , etiamfi in Indulto illiusIndul-

LÍtdim l

entiz habeatur izfzr 7ubilei, fcu . im

m d r

form fabilei , uti habetur in conceffio-

I) od

ne Indulgentie plenarie fa&tà à Gre-

ttts bt

gorio XIII. devoté vifitantibus Ec-

Gd o

defim Societatis J E S U die Cir-

lii j

qufü, "

cumcifionis , vel alio per Przpofitum

Generalem , aut 'Sumrïorcm loci vifi«

Vs t

tandi, femel profemper nominando.

Quaré fapientiftuimus Pater Eyer-

lUa r )

ardus Metcurianus , quartüs Societa«

1n] , &47

tis Generalis , illam Indulgcnt'iam $À

DAf2 y t

Gregorio XIII. anno 1$78.conceffam

) 'ü;u".CLUC

in forma Jubilei , equenti mox anno

inmut Societari

wb u5 ce du

püblicavit , utendo f'ol'ä- vOs

|gentia plenaria.

w Ad jectio ergóifta , 4 1zffar 7;419:'14)' ^

«l fübnexa Indulgentiz plenarig , eff. epes

titio quedam ad majorem explicatiouem

mutiut € commendationem bzdulgmtiæ,nm veés

Mi YO mova conce[[ro s ait Suatez £o j« a 3. p

ts p d. 7. Sett. y. . g.

*

jmn? Porró Indulgentia ( üt híc fumi«

igustur ) eft remilfio penz temporalis

l

3

debie

li D(W.

$

.P. 1. De 7145;'/&0 iá geneve.

]

debitz.—peccatis

actualibus

quoad

itim u

culpam remiffis , facta extra Sacra-

Eu

ientum ab habente poteftatem ; per

applicationem fatisfationum — Chri-

fti ; Beatiffimz Virginis ; & aliorum

jj

Sanc&torum:

m

r

Effe autem in- Ecclefià poteftatem

córicedendi Indulgentias, eft de Fide;

definitum tum alibi , tum in Concilio

viirit

Tridentino 5eff. 25. Decreto de Indul-

entiis, Conftat etiam de ufu ejus po-

hu)

"THIHIM

teftatis antiquiffimo Summorum Penti-

|

LOT

ficum t de quo videri poffunt Card;

Bellarminus Oper. to. 3. . 1. de Jndut-

nimij

[ ER

gentüs cap. 3. Henriquez /. . c. 3. Sua-

K€Z10. 4« in 3. di]p. 4.9. Setl. 2.

T

Pro pleniori notione Thefauri il-

lus annotanda funt quzdam , de qui-

1 !

bus fufiüs Theologi Scholaftici &

Controverfiftz.

i

1. Homo peccando incutrit dupli«

cem reatum ; alterum culpe ; feu, of-

feníz , alterum pocn debitz ad vin-

B

dicandam injuriam Dro irrogatam:

LUF

& qüidefn peccato mortali , reatum

1 L:mïr.cl

M

ponz eterna veniali; reatüm poenz

li

r

tcmporalis.,

L iO

, 1. Déntm. natura GÓc. dubilei, 5

N

H. Remifsà culpà , rior femper re-

h m

miütitur tofa pcena. Hanc veritatem

: p

contra haereticos exponit Tridenri-

i (

num 3Seff. 6. cap. 14. & €am 30. & Seff.

f lr

14. c4p $. fic loquens : San&la Synodus

declarat , falfum omnino e[fe , € À yerba

t

Dez alienum; eulpam 4Domino numquam

Ts

Ü

TETHILH y quin uxiyer[a etiam pena con-

;tum n (;

donetur : perfhicua entem € Wlnflria i [a-

D:cmo l li

eris Dutteris exemp/;z repersuntur,in qui-

M g

bus , praterDivindm traditionem y bic

T

error quàm mauifefliffime revimcitur. Et

j pl C

CAH. 1. Siqui dixeritytotam ptenam [i«

117 77

mulcnm culpa vemitti femper à Deos a«

1 f

natbema fit. Ec rurfüs Cap. 15. Signit

D

dixerit fitlionem effe, guid virtute Cla-

& Ti

E

vium, [nblatá poua aterná, pena tempa-

m

ralis plemmgw exolvenda remaneat y 4-

'

n

us A.'

i

: 0

Ade| U

netbena fit.

IH. Igitur aliquando cö*wtinqif » uty

lr o

remifsá

Vul

cul

p remittatur fi nul & to-

UJJ:Z) I&u*

ta pocna ; proüt fit per Martyrium , &

CT

in Baptifmo : Trident. Seff. 6. cap. 14.

o i

& Seff. 14. cap. 2. Atque etiam inter-

gndi

dum in Sacramento Paenitentiz , vel

ov

extra illud ; quando contritio , vel

L

À 4

difpo-

n D[W.)l

$

P. 1. De jubilao in genere. r

5

difpofitio tanta , ut dclere poffic

totum penz reatum. Plerumque ta-

menremanet reatmpæna temporali.f ex-

N

elvenda vel in.boc [aculo, vel in futuro in

y

Purgatorio,antequAm ad chnaCælomm

o

adstus patere pof'it. "Trident. Seff. 6. Cam.

30. Remanet, inquam , poena tanta vel

ga t

tanta ; in quantam voluit Deus fieri

j ft,'l?ïï |

pona alioqui per peccatum contra-

m

Ctz commutationem.

Vide Caxd. de

«ding

Lugo; 4e Papitentia dif. 24. n. 4. Pro

nun;;:v.»ai:

iftáà autem paná poteft homo per o-

gcm n

j

pera bona fatisfacere , vel per Indul-

t

gentias , aut fuffragia ; vel aliter fe

liberarc.

IV. NNon 'ergo per 'Induilgentias

ulla etiam 'venialis culpa remittitur ;

üt eft communis Theologotum fen-

|

tentia , apud Suarez 1o. 4. 15 5. p. diff.

«0. Setf. 1. & fatis certa ; inquit Co-

iM

ninck, de Sarisfatlione n. 14. ícd füp-

M

ponitur remiffa 'per 'Confeffionem;

tf

quz injungitur;aut per aliud medium

)r

(

culpe remiffivum. — Et ita intelligen-

ho

m

dum eft , fiquando dicatur , concedi

W [

Wi

abfolutionem & cuipá €$ pawa : ita fci-

i""Qf-fw!,u

licet

;1710 M !M

U d

S. 1. De nom.naturá, 66c. Pubilei. — p

D Dego,

í

' licer, ut, quietiam Indulgentiam lu-

" cratus fuerit, maneat omninó abfolu«

LT

TM

tus'ä-cu'lpä & àpacnàá. Similiter, cüm

Wi

idicunt Pontifices , fe þer Indulgentias

M? R(W ln

Dtn uf r

"d

,-abfq1vcrc Pocnitentes à :peccatis; vel

condonare mnia peccata , aut «die

3, P()jm [

ol

'midiam , vel tertiam partem peccato-

Fttczm [

rum 5 femper loquuntur de peccatis

quoad :poenam ( peccatum quippe in-

. Td

"U. erdum pro porná peccati fumitur )

ib

M

non quoad culpam; quz ante Indul-

i l n

'gentiam :remiffa -effe :credicur.

Non

Ml ienim:remittitur pona., nifi remiffa fit

TET

culpa. .-Bellarminus e Jndutg. l. 1. . 7.

Suarez Se&l. 3/4 1. m..14. Joan. Prepo-

hii fitus a. 0. $ feq.

D ii

V,

Hominis jufti viatoris omnie

tobgo

vim f

AUL 1

bona opera libera fupernaturalia , funt

hi :,

meritoria apud Deum, juxta id , quod

"

ex facris Litteris definitum :eft .à Tri-

L

dent. .Seff. 6. /c. 16. & Can. 32. fic

(

loquerte: I$2 quis dixerit-, zpsum ( ho

4 ul

minem ) jufificatum bonis'operibus yqna

TTU.

ab eo ;per .Dei gratiam , €$ $E SU

W )

mr

ax

CHRISIImeritumyculusuronm mem-

brum eft; fiunt; noneré mereri-augmene

f

L

$

L ia

Ü

p6

P. 1. De jubilao in. géneve.

MT]AM

n

tum gratieyuitam aternamCó tp[frus uta

at

éternt vfi tamen n gvatia dece[ferir, con-

2]

fecutionem , atque etiam gloria aurmen-

tum $ anatbema fit.

:

f

u

VI. Ejusmodi autem opera omnia

defa&o funt fimul fatisfactoria.

Sua-

:

tez cum aliis 4;fj. 37. Se&2. 6. . 9. Sà v.

RTR

Satisfailio n. 15. Card. Toletus 4. £. c.

27. tt. 4. Coninck de fatisfatlHione n. 1.9.

€$ fega. Sylvius . 15. art. 1. Lugo de

| u)

Ponit. difp.*24. n. 41. &c. Atque hoc

[

r

videtur indicáffe Tridentinum .Seff. 6.

L

j

1

£. 14. dicens ; in Chriftiani hominis

I)

]

penitentià contineri — Sarisfattionem

perJejuniaseleemo[ynas ov etiones, C alia

pi4 [piritualis vita exercitia. Et Seff. 14.

Canone 13. ubi opera. fatisfactoria vo-

€at paza: s & ftatim addit, etiam /atz-

fierijejunise, orationibus, eleemo[yuts, vel

aliis etiam pietatis operibus. — Quibus

vérbis omnia opera bona compre-

"

]

hendere videtur ;. quafi omnia apta

li

fint ad fatisfaciendum , prout reverà

merk

apta fünt.

| 'i/'*,g Rom

Et veró, ficut

eccato honor & au-

thorias Dei vio

j

:'J.'m l

!

atur ;

ita petitione

ve-

ER

ll j ,!M!M

"WM, 5/' lh

$. 1 De nom. naturá . €8c. abilei. v1

ii

veniz ; fubmiffione proprie volunta-

tis, humilitate , alióve honoris exhi-

*mg/ür M ly,:;!

bitione , injuria illa reparatur; üt cum

Bellarmino , Suarez , & aliis'; notat

GC

Caftropalao fr. 2. pu. 21. $. 1. 9. r

Mdj

Quilibet autem virtutis a&us inclu-

f!&. T j (

dit faltem fubimnitfionem , & Dei ho-

LTl

norationet ; arque adeó fatisfacto-

if

rius eft

*

.

ftt.|, ]

cüm etiam fecundüm fe ali-

N

quo modo ponalis fit , & Corpori ac

c A!g:u !

hi Vi

fenfui repugnans. Unde, licét quis in

aQu virtutis five interno, five exter-

rfin hp

no, exercendo , facilitatem maximem

&'/y'*ï'f/äm

ii

& dulcedinem , nullamque omnino

penam fentiat , propter voluntatis

.

EM ,

promptirudincm & fervorem

3

non

NV

minuitur fatisfadio , imó augetur ;

lt n u

ficut augetur & meritum. Caftropa-

hm

lao ». 9. Fagundez de 2. Ecclef. prec.

o (

1 9.c.2.5.:$. & 12.cum Cajetano;

M n

Navarro, Suarez , & aliis communi-

tcr.

Á t v

j

Sané , etiam fatis conformiter Ca-

techifno Romano, parte 2. de poir.

yhoor l

Sacram. n. $8. Poftquàm chim dixit,

d p

füfcipienda: effe opéra , qua natutà

Y

fuá

31i

P. 1. De fubileo in genere.

| -"';a"'m'

fuà nioleftiam & dolorem afferunt,;

m

fubjungit: Qquudm & semper illud

'eonfequitur * "ut, qui fe 1n ilis moleffzs

m

atlionibus exercent, doloris feufum habe-

u

ant. — Sapé enim welpatiendi con[uetudo,

"wel accen[a in Deum cháritas efficit , 'Wts

t

qua perpe[[n gravi[Tma [nnt yne [entiam-

'

tur quidem. . [Nectámen 3dcircó frty g'uö

pr c

mintis sp[a opeva fattsfaciendi vim babe-

'.w

ant. Siquidem boc proprium eft Filiórum

;

tl

,

Deiita ejus amore C2 pietate infldm'mari,

^sit acerbiffimis laboribus evuciati, Aut ni-

Wi

d:oilferà incommodi [entiant , aut omnia

i

m

detifimo animo perferant.

Vh*/æ'l»ï//r,

Si quis auitem quarat , cur, fi omne

'opus bonüum in hac vità fit fatisfa&o-

2l

/h

L

rium ,*tantüm enumerentur tria OPCI":!.

|

VMl

p

fatisfactoria ; fcilicet Oratio , Elee-

!|

)

mofyna; & Jejunium ? R. 'cnm Dica-

i

ftillo de Pezitentià difp. 13. n. 60. &

aliis, vulgari & trito refponfo: ad haec

t

tria cetera omnia revocari

*

P]

üt docét

i

-HC'.F','

t

S. Thomas 3. p. i» Supplemento . Y5.

ity

diq

art. 3. Legátur -Bellarminus 4 4. .de

1X

Qni. . .

iM

u

LT.

V1l. Opera noftra bona facta in

Mi

gra-

4

1740 l')] gh; h |

. 1. De nom.natura, €$c. Dubilei. 13

Ut £

'gratiä, acceptantur de fa&o à Deo in

UL2 n

ordinc ad fatisfaciendum pro peena

i f' lh 7[:'! [2

'temporali , propter paffionem & me-

iolom'(mfmä

rita Chrifti 5 'qui nobis '—meruit, quód

D tf

ii

'opera noftra acceptarentur pro peéná

,

ipeccatis 'noftris debità ,.'cüm :poffent

WW L ?x.',.',u

'non acceptali. Lugo e penit.-difp. 8.

W [7,

Zz. $T.

M

Colligitur ex Tridentino Sef. 14.

Tl

'eap. 8. fic loquenite:ZVegwe veró zta no-

j

33!42(;5574»;,7

ffra eff fatisfattio hac , quampropeccatis

TWH

moffris exolvimus, ut non fit per ?E SU M

7'!/; At )

CHRASTU M .. 4n quo Viyimus , 15

quo meremur:, in quo [atisfacimus , fa-

T

Vl

n

1

cientes frutlus dig nos preustentia qui ex

Iu

WV

sllo vim babent , ab illoofferuntur Patrs,

Yi C o

€$ per illusa acceptantur À Patre. Vide

Yib

i

1l

a

& cap. .

l a Je

" VIII. Valor meritorum puri homi-

YTR

nis jufti eft pro

rius operantis , fic ut

d

xb h

non fit applicabilis alteri. -Eft enim

aj d

meritum velut femen pramii; ac pro-

nti 4 l

inde illud :aliquo *modo :continet ;

e

Q 44

2

juxtail-

fru&iïïcätquc ipfi feminanti

lud P125./Qwi feminant in lacrymis,in

m Ui exmltatione metent. & 2 Cor. 9. fo

224

Pd?((*

14

P. 1. De jubileotn gentve.

S'LDMW

it

parce feminat, parcà €$ metet ,€$ qtn fe-

X

"!

M

minat in beneditHouibus,de beneditlioni-

W

m

£us CÀ metet: & xuríus: Oua feminaverst

MITUL

bomo; b«c €$ saetet..; me' T&mimr z [fi-

CM

vitude [piritu metet vitam aternam. Ga-

lar. 6. Unde eft iftud 1. Cor. 3. Usa-

;x':,:x;,,rrg[../l

qui[que propriam mercedem? acctpiet. fe-

[

eundim [uum laborem. & V. 61.Tu red-

[

D

TT

des sunicutaue Jecumdim opera fua.

"

1

Valor autem fatisfadionum poteft

applicari etiam alteri. Uterque valor;

Wa

$00 W

fcilicet meritorum & farisfactionum;

1

creícit ex dignitatc opetantis ;« pre-

ojtn ;

ftantià operis. Neuter de altero quid-

rrarlä:gm

MW

quam detrahit. Poteft etiam. uterque

M

4l , (

/

COHB&CFC cum VAIOI'C impetrationis.

n:.&'f,fs

[

Et patet in. Oratione

.

*

hzc ehim tri-

plicem fru&um habet, meritum, fatis-

[

AU

fafionem , & impetrationem 5 qui

quidem ultimus proprius eft oratio-

G

14 ;&n

nis. Cüm ergó meritum & fatisfa-

A

l]

étio, fructus fint cujuslibet operis fru-

Rl.

.P.A

D

l dt

&uofi, üt anté dictum eft ; utique &

u

vcta oratio, quz inter opera virtuofa

Mrndo

!

enumeratur , meritum & fatisfactio-

1

"ityer

nemhabet. — Caftropalao . 7. qui ct

"a,f

':6

ilupy h

$. 1. De nom. natura, dc. Pubilei. 1 j

Vttr

de Oratione, difp. t.pu.7.5.4. — Ethoc

þWf þt*m)«

docet & explicat Bellarminus 4e /m-

l Q(,me

y

n délr. L1.6.2. Suarez to. z. de Religtone,

EULT

[/

d. 1. 0. 22. n. 7- QUi c.. 27. 7 2. £2 fene ad-

WMüs — dit : Sarisfattzo noffra pro aliss, prafertim

U ebatoribps, ipfalli

bilis eff. Cur ergh non

Tb h

Y

evit impetratio ? czm in Soriptura ex-

T

I

DN

preff*is frnz monitiones €$ promiffiones de

L'Wfüfn

sLa.quám . de alias 68 nulla peculiaris va-

at

tio obflare videatur.

| LI(T

V

277

J!.

l

. Et Card. de Lugo de Ponir. difp. 24.

C 4f

$s. 10. putat, verofimiliüs poffe homi-

Vj &;m.

nem juftum per boua opera fua impe-

1] ggzä

trare fibi aut aliis liberationem 3 pe-

hi

"

U u

nà temporali

,

cumCajetano , Navar-

i

M

ro ; & aliis docentibus: poffe nos ali-

lm ""

quando fine fatisfaQionc impetrare

TOf M(

p

precibus remiffionem penze alicui

iT j om

defuncto. Vide eundem difj. 26. que

t ett-

eft de Suffragiis, SeHt. 1. Caftropalao rr.

m t as

N

[

24-pH. 1.$. 2. s. 10. Et Lefhus Opere

tsf

pofthumo iz 3. p. addit. S. 7 bomasa. 1 $.

AY?. Y. H. 2. ait , nos fatisfacerc et-

dtiqu!

p Vi

iam impetrando remiffionem pae-

ln

nz, ficut impetramus alia bona. Un-

4 08

c infert , fru&um impetrationis

pose

0777

16

P. 1. De Jubileo in genere.

p Aigu/i!

poffealteri applicari , retento fructu,

qui eft ex merito : quia , inquit , non

"

L.

[

ideó fum minüs dignus conditione

Ü

"T

"

ponez , quód pro altero opus fatisfa-

,'.':r'i.'v

(ni

étorium przftem.

U.H:

IX. Chritus non folüm fibi mee

[

ruit, fed etiam aliis , fed omnibus ho-

ml d

minibus : ropter :sos bomines s €$ pro-

VWM U

pter moftvam [almtem de[cendit de Cxlez

& pro omnibus mortuns e[f .. Cor. 5 . qui

Q

fattus eff nobis fapientia 4DeoyÀ jullitias

€3 [antificario, €9 vedemptio. 1. Cor. T.

"'t'!»amguk

6f at

Sibi quidem meruit $/orzam COrpor 155

€$ ea, qua pertinent ad exteriorem eju

i t/miïr.m

[/

/]

excellentiam [icut eft afcenfroyveneratia,

h

€4 alia bujusmodi y at .S. Th. 3. p. 4

19. 4. 3.

Aliis autem meruit: quia , üt dicit

idem Do&or 2.4. i» Chriffo non folum

1

l

At

fwitgratia, ficut in quodam bomine fingu-

lars, fed fecut n Capite totius Ecclefia:

"M

eui omues uninnttr Jficut capitimembras

n

ex quibus con[Hituitur myflice una perfo-

^

z4. Etexinde efljquüd neritumChrifli fe

Iu

ts

extendit ad alios;in quantum [unt mem-

d

Ti

)

bra ejus : ficut etiara p uno ponine, atl ia

h"«ïldn'

€4*

;140 ih !MN,

S. 1. De nom. natura, $c. Tubilei, 17

b feteno d

capitzs. Aliqualiter pertinet ad. omnia

li, inquj;]

membra ejus : quia non folium fsbi fentity

LT

cd omnibus membris.

f«() Qu i

Ubi bené advertit Cajetanus , quód

privilegist Chrifls eft mereri alits ex con-

fs fs

digno : ità quod ficur folus eft Caput Ec-

tdonily l

elefia , ita [olus poteff mereriex condigno

At

p Alüs: Santlorum autem mertta ais

Mdl

prodeffe po[fnnt ex: congruo (feu per mo-

'W.ZVCMW

dum impetrationis ; qua interdum

4DW)C',,'A':Z;,',(

confunditur cum merito de congruo;

ZORY

üt habesapud Platelium . 2. s. 65$. &

Iit p

WTH

1

660. ) conformiter Angelico Do&o-

VRT M

ri, 4dis. dicenti: Von oportet ; quid alss

At

bonints pof[rnt alizs merert; ficutChrifhua:

lm

quippe cujus zzeritum babet efficactam

infinitam. Supplem. g. 1 3. 4.2.

ià, i d

X. Et quidem smeritusm Chrifis ,

m in

quantum ad [ufficientiam , fe extendit ad

l

WW?M;;K-

omnues., uon autem quoad efficaciam. S.

T

d

J

il

Th. De Feritate , 4. 29. 4. 7. ad 4. de

ap::;mM

Vx

quo legendus Suarez ze. 1. 12 3- p. difp.

t

41. Setf. 1, & 2. ubi, pofïquzim often-

n r

dit ex Scripturis , Concilüs, Patribus,

Chriftum omnibus omninó -homini -

imjuiv

bus ineruiiie fuficienter , feu quoad

wþW

W

fuffi-

LL

18

D. 1. De jubileb in genere.

]l

«

l? !

fufficientiam , univerfa ad falutem .no«

ï'fu Wv

EL

ftram pettinentia ; efficaciter autem

t

íeu quoad efficaciam , aliquibus füo-

n pE

f

rum meritorum applicátionem , feu,

M.

ut fua merita in illis haberent effe-

McLam !

[i] (

G&um gratiz : Sett. 3. $.ex quibus ; in-

fert; meruiffe nobis Chriftum remiffios

((rtt

nem pona temporalis , etiam que

iuiy

l4

)

nobis datur per íatisfactiones noftras.

VIMULA

L

A

Videri etiam poteft Platelius , p. 4. . 7:

$35 . 08..5.

.

gï"u:*.:»nfwr

XI. Meruit porró Chriftus à primo

Sr;,ïu.c,ï

inftani Conceptionis fuz continué

Y

JUN

& fine intermiffione ufque ad iüftans

mortis, ZMortis auteza Crucis ; ex*com-

:

muni 'Theologorum fententià apud

l

Suarez zo. 1. i5 3P difh. 39. Se&l. g.

atque adeó &. farisfecit , non pro fe,

T

:

Qquippe 4z peccatum. non fecit; 1. Petri

2. nec facere potuit: fed z qui zon so-

verat peccazum, pro nobzs peccatum (. id

ï

eft, hoftia pro peccatis ) fa/fus eff : 1.

)

Cor. 5. propitiatio pro peccatis moffris,

Tif

non pro noffrss autem tantinm , [ed etiam

4

f

prototius Mundi.1. Joan.z. Dedit enim

1 e i

redem; tionem [emeti;jum pro emuibus.

^i ,mrm

1, Tim. 2.

VC:

!

]M LI

S. 1. De nom. naturá, Cdc. Tubilei. 19

Ti

- Mi

Voluit tamen ob juftiffimas caufas ;

!j d

né nobis applicetur valor infinitus

fuorum meritorum & fatisfactionum,

l

nifi per Sacramenta , Jndulgentias,

&

&

l:

&c. & quidem, nifi intali & tali men-

n Wh/]

oluit etiam,

J

[t!

fura ab ipfo defignata.

D

ut nos mereremnr & fatisfaceremus

2j

1 QU

per gratiam ab ipfo nobis communi-

ä*;o::; ,

catam. Lugo; de Penit. difp. 9. n. 49. Ità

llf f MW

non babet bomo, unde g lortetur: (ed omnss

]

gloriatio noftra in Chriflo eff. — Trident.

ii

Seff. 14. c. 8.

) l£ (

XII. Beatiffima Virgo MAn1A , ori-

«

aJl

ginali juftitià donata ; ab

ipfo primo

(s

1

immaculate Conceptionis fuz ( hoc

eft , üt habet Alexander VIIL in fuá

Conftitutione 166 1. 8. Decembr. crea-

Honts asima [ua, À. infuftonts in corpus)

inftanti ad ultimum vitz inftans me-

J

ruit , per aCtus (e'mpcr magis ac magis

MYX

Perfe&os & intenfos, augmentum cha-

M:

titatisgratim , & glorie ; & quidem

/n

h

finé interruptione : ira ut in fine vitz

"

pervenerit ad fummam , & ( utita di-

Duli

li

cam ) pené immenfam gratie perfe-

n u

&ionem & intenfionem , omnibus om-

ninó

20

P. Ik. De fubilao in generve.

m

ninó Sancis fan&ior. Qua omnia e.

q i

rudité admodüm probat ex fanctis

1 .3-&62—1&

if

Patribus, Francifcus Suarez ; eximius

o

vl

Deiparz cultor , & encomiaftes ei-

MU

1

Lj

dem gratiflimus , zo 2. /z 3. p. dfp. 4.

a

n f!

€$ 18.

a j

Beata Virgo M AR1A ( inquit Do-

VU fL'f

&or Angelicus z. p. 2. 27. 4. s. ad 1. )

Án

.l.',:zmml

Raptam gratie obtingit plenttudinem , ut

X A

effet propinquifima Autbori gratia.Nem-

|

j

A

;

f

pé ( àt verà ícribit fanctus Anfelmus

l

t

X.

[

Ym

Cantuarienfium Archiepi[copus » dib.

J

de concept. cap. 18. ) decens erat, ut eà

Í

i

l

pfop(cr J:

puritate, quá enajor fub Deo nequit intele

'WM//G//;

ligi,lfïïgo Va aiteretycui Dens Pater Fi-

À n

J

Llnm fuum itadave difponebatyuit natura-

b j

Jiter effet stmus iaemque comnzunis Dei 8

vtlny,

Virgimis Fikm. Et Epi&. de Concept.

pin; hi

MaAnriaz,ubfimem : Dicztur enim

TP

Chriflus Santlorum Santbus, €9 ipfa San-

hd

Gorum Santla.

Tb d

Non igitur cguit Virgo M ARIA

IN

ullà fatisfa&tione pro fe ; cüm nullum

I

etam minimi pcccaci reatum :con-

j

E i

^

M

traxerit , quemadmodum tenet Ecclefías

K C

Tridentin. Seff. 6 Can. 23. Quod , rogos

ag

Q

m "

AU

$ 1. Deson. naturé, 36. fubilei. 21

u " eitium ( eloquitur B. Petrus Damiani

'SSMZ.I;"SC[m- 3. de Nativ. B. V. ) zz ejus mente

* |wel corpore vendicare fibi potuit loctmy

f

m

l ttts ad inflar Coelisplenitudints totiusDi-

"I) vinitatze meruit effeSacrarium ... INec

mirum y fi cunttorum mertta tran[cendit

ul

I

D) mportalium, que C3 ipfam [uperexcedit

4141 roleitudinern "dugelorum.

7 [

Et tamen acus ejus metitorii , fue-

.

"fgm:

At rant etiam fatisfactorii

.

é quibus &

"It plnrimi maximé penales fuerunt ;

"m j cüm plurima , eaque acerbiffima , paffa

I f

! fit propter Deum ;ac prafertim ; cüm

!?1/42,/2///:/51

æ/ita animam gladius dolorzs pertranfr-

H

Ptf

j

yit, juxta Simeonis vaticinium ; Lucee

/i la

1. Unde, ficut appellatur Virgo Pirgi-

LLX

num, ita €$ Martyr Mar.

rum debet ap-

"

?

]

War C;m;;t

| pellari 5 ait Richardus à

S. Laurentio ;

/

l. 3. de Laudibw B. F

j

