ELCTE: Bordonusto. 1. R. 39: ff

Ij. Gobat 41. & [eq4-

*t: (00t

I!

IL. Datur. facultas. abfolvendi et-

UP

J/

Md

J

iam ab hzrefi,. cüm ejus exceptio' norr

cxprimicur.

Aliqui Pontifices cam

/

y.

aliquando exceperunt, aliquando non,

UI Y (vf

1

dl

etiam iidem , & alii

Quando erge

non excipiunt , cenfendi funt dare

mi l'ï':'ï'f

"

facultatem abfolvendi ab illà , maximé

fortt

cüm íciant ita doceri & practicati à

sjw:r;.'f'/

multis,

E

:

K 4

C;

^

]

314 P. 3. De Jubileo ex.tmord'i'm;fid;'

Et ita docet Filliucius zr. s.

M fogy

9. 2Ó6f.

qui dicit , ita fuiffe requnfum

in fa-

m [ n

a 4

crà Ponitentiariá anno I616. occa-

[

t ïlth

fionc fubilei , menfe Junio à Paulo

t D

V. concefli ; & de quo ipfe tunc fcri-

a, t

[

bebat Poenitentiarius, & fungcns of-

UA

(sf

fiio Refponforis Qweffionibus , ut

L

ipse loquitur , cesfczemtie ; Ita ut ne-

]

[/

"

queat dubitari de veritate hujus tefti-

ï

monii.

j

Affert autem & folidam , prater

alias, fuz refponfionis ratiortem: Quia

gw [ [4

di

l

id neceffe eft ad finem recipiendi the-

faurum Indulgentiz pro omnibus Fi-

delibus: alioqui multi deftituti effent

Sh

neceílarià facultate ad fe difponendum

pro ejus receptione,

W

Eandem fententiam tenent

So-

o

tus , Lorea , Corduba, Farinacius,

n

& alii bené multi ; apud Dianam p. r.

fr. y. R. i referentem , ita fuiffe

NI

decifum Placentie ab Epifcopo & In-

Ti

quifitore ilius Civitatis , Cardinali

W

Arezzo ; item apud Caftropalaum 7e.

Vi

4. difp. 4. pu. 3. $. 4. qui & illam

fitg, f;;

? Cardinalem de

«epíet ptob;&þi[g)æ

Ltlgo,

W i n

|

^

*mardi,;ï !

ES AT

^Mj

&. 10. De. A IJG/;ztz'ane &pectatis. a2g

Lugo, de fide difp. 13.. & 100. qui s.

If

102. & 103. aperté favet huic fenten-

tie propter mutationem fyli , quo

J'I[() l :»'

nunc non habetur cxpref!ä exceptio

Ptrf

.Wg

Ü

r

1

3,*:

harefis , qua priüs aliquando babe-

,W,w D

batnr. Cenft & Pr.obabiliüïmam

Bonacina ; de Ceníuris im commtint,q,

lt

3. p Y m. 14 Fagnndcz , de 3. Eccl.

prac. V.. $. m. 39 voldé probabilem &

ly D

fecuram , ciratque pluximos Theolo-

gos & Canoniftas,

15Fm"4 K-

Refertur Boffius cum aliis , ( apud

Dianam p.12. tr. de Conclavi , 'K. 1g.

cafum

confimilem

7H &lin

j

proponcncczn

QU

pro fummo Poernitentiario ) afíerens,;

quód fi Pontifices in aliquo Jubilzo

t2

('v

concederent ab

Íolutionem

ab omni-

tl

bus Cafibus Bulle Cenz, cafum ha-

M

refis

tamen exc

1

i

VM

"

udendo ; fi pofted

in

alis Jubilzis

concedant

talemi

"

fifs

abfoludtionem

E]

&

cafum

bzrefis

i

1

lim utd-

WM

non excludant 5 videntur i

(

]

.

.

"

que cc ncedere

nam fi noluiffenr,

zi

| 4

id explicarent in alis Jubilzis , ut

fecerant, Nempe & hic valet com-

j

mune Juris Axioma :

uando veluit $

K

exprefft

;

tl

éx6. P. De 7u5iïæaextrnom'üa;iþ.,

exprefft 5 ergoquando non expreffit ;

d ii

gimd

non voluit: pném fi voluiffet , expreí-

£ffet.

bt

Eandem fenr2ntiam abfoluté do-

k;u Lgtun

eet Arsdckin P. 3.agens de f sbzleo, his

p [/

frpitnim

j

verbis : Datpr facnltas ab[olvendi à Ca-

nb .

Jfíbns vefervatis , etiamin Bullà. Cuna :

nec excipitur barefrs ,miff id exprimatur.

Y Fa,vum.ii

Conirck, de Sucram. difp. Y4. m. 245.

[ W(i:.'*."";!ï

M

pX

l

€redo; ait , esmninó eam [ententiam ( of-

firmantem) effe veram in locts mnltum "

j hi

bareft infetlse | ant i2 vicinte , $n quibus

r TMM ,

aliar ejusmodi privilegza. effent magnä

Ti

ex parte mutilsa..

hd) i

Pro eádem fententià firmiter ftat

hx ml

Gobat ». 248. & feg. citans etiam San-

étarcllum ,' Cotonium , Fetdinandum

(E'äiz:ll

Hauckiurn ; & iterüm ». 46g. Et ta-

13j Vi

'

Ifis eft fenfüs etiam aliozum 'Theo-

T

l

;0.-'3.';7

i

logorum.

E

Quód fi quis obijciat quxdam De-

«rceta feu. Reícripta & Declarationes

Áine,

quormmdan Pontificum ; qui figni-

Rn 'F,zjrf;k:

Écaverint rom dari poteftatem abfol-

t

4

wendi ab hzrefi tempore Jubilzi , nifi

m Mþtium

exprümatur zeíponaeri poucm—f L.

ve.

J

*

nf

;

Sao. De AMbJolutione 4 peccatie, — v2

! ho

yel de illis non. conffare amhenticé ;

UT

i

vel intelligenda effe pro iis locis: , inm

quibus viget sacra Inquifitio. Hic Ca-

d

g

?

f ( ait Emm. Rodriquez Lufitanus ,

W m,[/h"l

Sum. p« V. C« 1845 n.2. ) commi[fns eff in

1777

forointertori €$ exteriori Dominte inqui-

IMC

h

fgovibus. bujus. Regni ( Lufitanie ) per

"a,

Breve pnrticulkzre;,

A

Sic intelligenda fumt Decreta: In-

pocentüi X. & Alexandii

VIT.

de

m d.

T

quibus Raymundus Lumbier , Car-

mclita Hifpanus , Obfervar. ad Propo-

W intia

fft. damnatas , m.36. €$

zex. Item Re-

g J P,n' Mg/lll

fcriptum Innocentüi X. 19. OGbobris

1v6-5£z. ad Memoriale Inquifitoris 'To-

TL uN

letini » quod fibi legendum przbuif-

fe dicit Diana p.. 12. tr.. de Conclaut R.

i lt

25. Vide Gobat, Z4ppendicula" , quam

gt

iïpfe, in poffrcmä,anno r68!, editio-

ne Opetum . füorum , addidit ad. swm..

um &L'-

249.. Tratt.. de fubileo.

Adverte , quàd fi exciperetur cri-

men harefis, mon ideó cenferentur

qii

CH

excepti alii cafüs , qui reddunt homi-

]u'r*.,':äy

nem fuüfpe&tum de hareft , utrfavors

sscsptatio » & defcnfio lizreti G-

j "

EBUx»

K 6

4

&8 P.5 Defubilao extraordinario, :

La Dud

gum , egrum librorum lectio , im-

:Sinääus |

:cílio , & retentio , blafphemia.

smiti pl

ercticalis 5 fi reverà ifti cafus non

j :v.uwi..:

AO

eífent conjindi cum hzrefi formali,

Ita Sanchez i Decal.. L. a. c.12. . 15

PDJI:.!

idem dicens de íchifmate , de quo

ia

fucrat locutus s. praced. Hentiquezs

TM

Suare? , Durandus, & aliicommuniüs;

n

quos citant & [cquuntur Diana p. 1.fr.

3. K. 7. Lugo de Fidedifp. 23 . 105.

Gobat s. 2«o.

fóm

Q. 1. 7fn pof(st quie [apf?u abfolui are-

)

Jfervatis. tempore ]nbilei ?

iT Vl

R. 1. Qui primá hebdomadà lu-

^ M

cratus eft. Jubileum , Ífi fecundá in

aliquem cafum . refervatum. incidat;

A

;1ZIDQP

potcrit ab illo abfolvi , faltem fi de-

I^

Ij

»

?

nuó repetat opcra praícripta. Na-

varrus de Jsbilao Netab. 13. n. 46. &

i:r:.fm i

47. Henriquez /. 6. c. 16. p. 3. & .. 7

M

£. 11. £. 1. addens fic. effe in praxi ,

M

là

p

po[ï'cquc abíolvi ab hoc cafü , &

AU. tU

rcliquis commiffis poft publicatio-

)!

nem Jubilzi.

Ita cum iisdcm Emm,

ff Ti

Rodiiquez $wmum. p.L c. M. m. 17*

l

ä

itdig, j

$. 10. De Abfilutione A peccatis. ax9

Reginaldus Z £. ». 64. Diana cum a-

lj

,

& ]s multis

p.xstr. 3. mifcell. R. 49. &

l Q g

4

« $. tr. 11. R, 28. Gobat ».2546. & haud

?

hll

/ ^ dubié omnes it, qui tenent. Jubileum

LAj

l

^ l

poffe bis acquiri ab eo qui utráq; fepti-

& | manà opera przícripta peragit ; de quo

4

actum eft fuprà, fecf. ». 2. 7. Ità etiam

Iuj

Caftropalao zr. 2. . pu. 12. $. 3. m. 6. Di-

l?.!.ïh

caftillo er.$. de Ponit. difp. Y1. s. 259.

L

quamvis uterque teneat ut probabi-

liorem fententiam negantem , poffe

flsite

bis obtineri . Indulgentiam : Jubilzi ,

f

hic er. 9* dsfp. 2.. 1. 319 ille Joe. cit. m. 4*

K. 2. lmó probabiliter poteft ab-

Q

folvi, etiamfinon repetat opera prz-

"

Ícripta. Emm. Rodriquez /zpr4: nul-

d.

2 [ Jam faciens mentionem repetendi,

& &| Emm. Sà v. Indulgentia n. 1. fic ha-

u

bet: fota tempore Jubilai poteft quts. abe

kin ^ folvia refervatis, [rtahs poreflas per ]

As

bileuzm conceditur. Ita etiam tenet Dia-

Uä

ä

na Refel. iA 49. Quia, inquit Rodri-

iUIA

quez , cze ifle [it favor » non debet re»

m Jfiringi.

fs

Er iftam lcnrcnäam » pro quälcr-

]

Z

2

Mu

s

$30 P. s. De 7ubileo extraordinario,

tD

m tottj

iam citant Graffum , probabilem

die (

ceníent Bonacina de Saeram. difp. s. q

7. p» $- $. 2. m Xz. Caftropalao: , &

& at

Dicattillo /zpra.

[t'n;"v&

Collige , multó magis poffe quem

, u

tl

f':æpms mtra eandem f'cptu'm.nam feu

Edrce

idem tempvs, quo lræPmt opera prz-

fcuptï ad Jubilzi Indulgentiam , ab-

hd

folvi à refervatis, in qua interim forte

incidilfet; Et ita etiam Sanchez , nobis

contrarius in PIæCtd(ntlbUS ? 4 s

JDecal. c..54. n. 30.tenet n.26. dicensy

äf

L

jv

OfrC totieS quotics commutar! vota

1

u

h

durante Jubilzo; fcu, durante rempore

quo facir opera pixícripta. Et hoc

N

etiam tenet Card.de Lugode Paeam.

W.

difp. 10. n. 140.

Qt

Imó , fi quis breviori tempore

4Cw.m

]

quam inteogra

hebdomads peragat

n[

omnia Opcra ,

qn-a videlicet Confcf-

h

farius ex juítà

Clba commutavit 1n:

l

opera,uno at altero. die pcrwcnda :

ODtt

tenet idem Sanchez ». z8. poíle in-

!

l'll m

tra totunr tC""lp'lS 1lnus hebdomadz:

abífolvi à caft refervat

,

fi forté

h:l.

iMigi

&Y ilum inciderit ; a,fhm'a s fpa-

Fium

t"ädfä;[g:

$. 10.De Abfolutione Apetcati*: 231

-B

tium totius hebdomade reputandum

LUE

eíffe tempus pro conceffione Jubilzi

DP

DN

in ordine ad abíolutionem : à re-

fCFV'&tiS , &t votorum conunutatio-

r

!

j

i

lt

nem , tametfi breviori tempore ob-

Tf fj

tentum fit.

pé

UW

Er hoc etiam ultimum 4 forticri

) d

dicit Caftropalao »»». ille 6. & pro-

babile putat Dicaftillo d/p. 44 1r. ".

105j

26 3. Et confirmari poteft ex eo, quod

i r

dicir Lugo de Pemir: 4i/p. 27.n. 106. af-

n

fignari unam hebdomadam fingulis

ad lucrandum Jubilaum: quod in-

tellige , non de folà Indulgentià lu-

trtot

crandá , fed etiam de aliüs favoti-

L

h,

bus.

Q. s. Quasdonam po[fit dari ab[olutio

1 ltpot

& Cafibus referoatis ?

* al

—

R. r. Poteft dari; antequàm Porni-

(

JUN

Jf

tens quidquam aliud ex prafcriptis

usv

facia

; dummodó is habeat verum

:xaguf:z»

ta perficiendi:alio-

propolïtum præfcri

n

qui non valet abfo

j

ntio*

l

r

£, z. Debet fier? intra tempus

»

,l' "]

Jubilai

»

fed hoc videtur mogglitcr

intel-

mio

p

RUT

a2 P. 3. De fulilao extraordinarie.

TTTE

inteligendum.

Filliucius zr.

8.

TA

272. dxcxr » ANon vider: dubium, quin in

n

T

MT

die Dominico , »quo folet. promulgari 7u-

bienm , confe[[io in illo fatla valeat À

tempore publicationzs, lugo de Pemit,

difp. à7. m. 106. ips4 , inquit , die

Dd hv

Donsizica, q;m prerinlgatur 7xäz/æxm,

st

Corfe[Tarii ab[que. (irupulo ab[o/uunt À

refervatis ut teflatur l-z/z,ucms ; nodó

ia

rAj

citatus.

M

w

!

h

4. 442 qui ante ottznia alia opera

AYU

7?

li

abíolutus efl à Cenfuris CÀ. peccatis refer-

us

vatis, babens yere tunc animum alía pre-

(

ffandi;

polmod?zm velex impotentia.

uclex oblivione , vel ex merá pisritia,

W p

emsttat omnia aliAaut aligua y perma-

LT ! m i

L

neat nibilominzs vere ab[olutuas ?

R. Affirmativé ; Non ergo. rein i-

H(" (Us]

IN

det

in re CFVZIIJDCLH aut ccnfhram.

» M

Ratio eft : Quia Confeffarius abfolu-

té & (impliciter illum abfolvit ,. &

n

N

non ad reincidentiam: ncque ad hanc

abfolvendi dara eft illi

à Pontifice

At

40 p

poteftas. Navarrus AMifcell. $9.deO-

904

rat, lenriquez Z 6.€. 16. , G. & £.

MT

l

70 :'

(

hi

$: 0. De Abfolutione àpeccatis. — 233

l h

"i

7. C« Il

5.

Vasquez de Panmit 4

li, "

93. 47*'1*

j. dub. 6. n. 6. Layman. c. 8.

0.9

larchusp $. 4. 914. & alii com-

ld

TA

muniter.

Mu

!

Idem dicendum, fi quis.taliter ob-

tinucrit commutationem votorum, Nc-

j

que enim redeunt vota, fi opera deinde

non przftet

Atque ita c.mm fentiunt

Mi d

s R

W

Suarez ze. 1. de Relig. 1.6. de veto cap

16..5. 1 0. Sanchez z» Decal. l. 4. c. $4-

n

5. 49. Portel Dub. Regular.v. Indnlgen-

n d

tia pro 7ubil. n. 19. Ca aftropalao fr. 24-

pü.12. ". 11.

Q. y. d. peccet talis , qui abjalutw,

"mutat prapof st perficiends opera , ex

t«

merá ptgrltm ?

K&. Non peccat , faltem graviter.

Henriquez /mprà mwm. ile 6. Quia,

n

inquit , propofitum implendi a«

lias

?

;

diligentias

quod habebat

dum abíolveretur , non induxit pa-

&um vel promiflionem

l|a ctiam

)

yt

fentiunt' Sanchez 5.

$4. Portel fsp

s. 10. Bonacina q.7. ps. y. fine, Lu-

ä

TU

LUA

go difp. 20. n. 100. Cafh*oPaLm E

Bartholomæus

*

fan&o. .Faufto ;

j

Jbefaure

154- P. 3. De fubilao extraordinarie.

vþ(xc.DU

l:

!

ZIhefauro Rehg. l. 4. q. 73. & alii , con»

Not

vyis utcO

tra Suarez & alios affirmantes pecca-

ge gravitcr.

"

Pl

Q. 6. n talis abfolutus a ve[ervats y

RUE

[ ffer po/hä A Confe[[ario non hgäen:fpa-

wi

)

l

!

teflatem inrefervata, ab[olui ab aliquo

"n

Ü

refervato, iniflA eonfe[fione per oblivio-

nenm omijfo ?

£. Cenfent probabiliüs poffe , San-

[

chez fspr& s. 4$. & de Matrim. l. &.

$U

difp. 1$. m. 21. Filliucius fr. 7. s. 313.

Portel z. 19. Diana p. 3. tr. 4. R. 145.

i

Lugo ». 10 1. Caftropalao s. 12. Dica-

W.

I ODIY

ftillo, de Penir. difp. i. m. 163.

l

Ratio eft : Quia , cüm confeffio

jf

illa valida fuerit ( ut. fupponimus )

[

Confeflarius abfolvens directé à fibi

" la

declaratis , & indire&té. ab omiffis per

Áris

oblivionem , virtute Jubilzi ; inten-

dit omninó 2uferre refíervationem :

n o:äirg |

"

[

cüm abfolvat quatenus poteft , & re-

verà poffit.

N

"

Idem eft de omiffis ex juftà causá;

T00

quz excufat ab inteoritate materiali

IT

P

confeflonis. Lugo 5. 116, Dicaftillo

| AT.

fip. & alii.

iNom

IWW F'

-

&

IMtrdg

. 0. De Ab[olutione ápeccatir,. 238

Ms |

Ihfar

Non eft autem idem dicendum. de

A

M

votis tunc oblitis: non enim poffunt;

U

u

transa&o Jubilzo veré non compa-

L

fato , comimutati , quantumvis zlia

LU

Ípecialia fint commutata. Quia , cüm

lii A,,

€a non fint veré füblata, nec auferen-

m

[

Vk

di privilegium fit obtentum , non po-

cerunt auferri. Sanchez cap. ille 24, &&

difp. lVs m. 2.3. Portel. s. 19.

/rf-. Yil

Nota

5

robabiliàs nullam fore

I h

abfelutionem à refervaris , f1 confef-

Fl

fio non fuerit valida ; ac confequen-

H

W

ter, fi oblivio alicujus refervati fuerit

l

ita culpabilis , ut Sacramentum fit in-

- Qu

hi

l

validum , remanebunt omnia refer-

ul )

'

vata perinde ut ante iftam confeffio-

nem.

Facultas enim abfolvendi à re-

xxcïtc;.'m

b o

fervatis tempore Jubilzi conceditur

lr

in ordine ad confcquchdum Jubilz-

iM

I

um , ad quod prærcquiritur cone

)

H

feffio , utique valida , ut anté di-

G&um eft, Emm. Rodriquez Swm. p.

],u*.n l

I- €. 184.5. 13. Bonacina g. 7. ps. $.

|

U

$. $.. 8.€9. 9. cum Sanchez /ecss fu.

)

iM

eitat. Suarez de Sacram. Panit. difp. 31.

M

F. 4« n iis Reginaldo & aliis,

quibus

*

L

[nbÀ

23-5 P. 3. De fubileo extraordinario.

quibus etiam& magis adhzret Goba-

;izi,(a (

tus ». z6$. Th. T amburinus de Pa-

OR

ntt. tr.de Cafibus re[erv. €59. $« $- n. 4-

Caftropalao de Panit. ps. 15.8-6. n. 3.

dicens, 4de oblstss vincibiiter , manife-

n

Bum eft non tolli refervationem. . Enim

n

yeró ratio à nobis allata videtür. non-

n

Ti

tiemini adeó efficax , ut non videat,

At

Oo11

OM

)2

quomodó opp

i

ta fententia fuftineri

TOYT

PO.:

fit tanquám pmbdbi;is.

Coatrarium

tamen

fentiunt Ca-

9

M

Dihy

L

jetanus Sunm. v. Caf

É

um referuatio ,

ln

Zechius de Indulgentiis c. 1. n. &. Hen-

I)

riquez À. 6. c. 6. ». 5. citans multos : &

A

aliquot citat Comitolus Refp. meral.

H

L 1. 4. 30. quorum fententiam cen-

A

fent probabilem Bonacina mwm. -

l 9. Diana p. r rr. n. K. M. &

D

Q

[

admitit Lugo 4e Pami. djp. io.

s. II9. fi poenitens non advertit

defectum

"

& cüm eo Dicaftillus

M

,

M

de Pewit. difp. 1. g, 175 & Go-

TW

[

batus fupra.

Addunt Fillucius ». 215. Bonaci-

[onf((*r'n'n':n

na s, $. cumaliis, ctiam tempore Ju-

H

bilzi»

WWW

. 10 De Mb folutione 4 p?ccmi;. 137

n i.

bilzi, & confeíüo fuerit valida & in-

Xl "

formis , tunc & validam fore abfolu-

DN

tionem à refervatis.

3

"

Q. 7. 2dn polfit qmis tantiom dimidiaté

W

hj

confitens.v.g. prepter temporis angu[Hias,

INl

cafos intricatos, Cóc. abfolui acafibus re-

fervatis , dilatà abfolutione aliorum in

tempus commadius pofF Tubilaum ?

Affürmant Emm. Rodriquez Sym.

P0 A. n 12.. Zechius paulo anté

n

citatus, nec improbat Laurentius Por-

"

rel Ds£. Regular v. Indulsentia n. 6.

Verüm dicendum eít , non pof-

fe

Quia non licet dimidiare con-

AL

77

feffionem nifi ex gravi causá & ne-

ceffitate , qua inducat impofhbili-

| mv

tatem phyficam vel moralem inte-

"m

h.

m

gré confitendi omnía peccata mor-

talia ; ut bené explicat Joannes de

|4

Cardenas Criff Theolor. differt. 38. 4d

propelt. «0. e Gs.damnatis. Sic autem

Xä(l

habebart ifta Propofitio : Licet Sacra-

smentaliter. ab[olvere. dimidiate tantum

u

N

)

eonfeffos ratione magni concurshs Parni-

FentiWmI, qualis v. g. poteff centingere in

2

4£

A

i. l

238 P. ?. Defubileo extraordinaria,

die magua Alicajus Feft

f'vitatlk AMt [ne

& d

[

dulgentia.

Quód fi cafüs fint Papales , cum

emnes ( cxcepto, ut obcrvat Lugo

454

"

ie promoven-

Ml

"

difp. 10. ". 15. caí

tium & ma

cotum ad Or-

dines

xam cen(íuram,

V

) lid

hàác fublatà p

c

i

:ntem . legitimam

pozci?.:;ï

t

abfolvere Sa-

ex

cramentaiit

is approbatus. Na-

[A

c

Sua-

p

varrus a

: 27. W. 261.

tez de Pamit. difp.30. fe&b. 3. f Y

Portel v. eafss re[ervatus n. 7. Bona-

cina de Patt. q. 7. pu. $. $. 2. n. 4. &

alii communiter.

Non pote& igitut etiam Supcrioz

abfolvere à refervatis tantüm , non

&

auditis aliis ; licét aliqui docti viri

(

ex antiquis contrarium fenferint : qui

verum afferunt

, fi de abfolutione

non Sacramentali , fed de . Canonicá

tantüm , feu de abíolutione refervatio«

du]

mis, loquantur,

ha

Vel ergo Supetior audiat omnía

*

)

vel audiens

Lj Lh

étiam non rzeícrvata

reíec-

: düon h

L

$. to. De Mbfolutione i peccatir 259

niumg,, ,

tefetvata extra confeífionem , tol-

lat reíervationem ,

feu míttat ad

'»apüz

M

inferiorem , cui conferat facultatem

1

i

4v

^Y

abfolvendi à refervatis.

E

c'.7

nian. L

2

|

g. tr. 6. e. 12. s. 8. Lugo 4e Pae-

D

mit. difp. 10. . 16. cum Ádriano ,

Silveitro ,

Suarez ,

Vasquez , &

J-x

aiiis communiter , quos (cquuntur

Gafpar Hurtadus de Sacram. difp. 1t.

diffic.15.: Joannes Garnerius 7ra&. pof?-

D

bumo. de Offie. Confe[Jar. [ett. 3. art. s.

MA

». 14. & 15$. Tamburin. ZMerb. Con-

LY

feff. |. 2..e. 10. $. 1. n. 27. & Tratl. de

1044 |

Caf. re[eru. c. 9. $. z. Alloza v. cafus

refervatus, [ecl.Y. m- 53.

"

Qf

Quód fi effet cauía & neceffitas

nj |

gravis , qualis requiritut ad facien-

i öv.n j

a

dam confeflionem tantüm formali-

q

ter integram , & tamen judicaret

/)

Superior omninó expedire, ut ipfe-

J

met cafum cognofceret ( qui cafus

AU

eft rarifflimus 5 ) poffet tunc dimi-

diari confeffio.

Layman fapra. Pot-

ia

tel ». 21, Lugo s. 78. Raym. Bonal,

|

ïcl [

j

ftr. 26. leil. $0.

Tamburinus

&c.

lh

Hf

Sed non teneretur pofteà Posnitens

reíer-

240 P. g : Dc P ubileo extPtordisati.

fn u

zeíervata illa ,

«

A

quibus abfolviffet *

Superior , confiteri inferiori. Sua-

y

rez difp. jt. fech. 1. s. 10. Layman 5

Portel. /spra , Lugo s. 82. cum Na- D

varro Petro Soto. Valentiá, Coninck ,

& alis , contra Cajetanum , & alios

I

l

apud eundem Layman.

|

[j

(in

n

. &. adn refervatio poffit tolli extra

]

)

R G

Dd ]

eonf ejfionem Saeramentalem?

R. Poteft tolli ab eo , qui habet

j

h

n (CS'.',

oteftatem ordinariam ; non poteft

Mu

k

P

AUl

ab eo qui folàm habet delegatam ,

nrsi

uc virtute Jubilzi , Privilegiorum,

D

&c. ufu ita declarante: ex quo con-

tidtod,

ftat , ei non aliter delegari hanc po-

Mige]

tefítatem , quàm audità confeífione

-.3 ^ &rï'*t [

exercendam.

iteisn

Prepofitus q. 9. s. 24.

D

Emgflm, k

Leífius Auctar. poffbumo , v. -b[olutio,

caf4^ 8. Lugo s. 104. & 111. cum

";Jadlll fl

lj

Suarez, Vasquez ; Bordonus Re-

[ol. 39. n. 30. Gobat s. 279.

Hïï t

M

& Theol. experim, tr.

7. t 642.

ibf()'.'nlä[ i

m& ) 0.331"3

] Ml

b

SECTIO

'va'y

S.1t, De "Abfolutione À Cenfuris, 24t

SEGTIO XE

gi*

Dzr ÁssorurioNz A CrNsunis,

Dvl

l]

L

U.AST. 1. Adnpoffit dari abfolutio

Q

À Cenfuris extra. Confelfionem Sae

d7

eramentalem ?

;

AR Poteft dari

*

,

atque adeó ab illo;

J

qu

N

N

cui non cogitas confieri,

Sanchez.

j

lY

de Matrirs. l. 8. difp. 24.n. 30. Avila,

n

& alii plurimi , quos affert & fequitur

r

Dianap. r. £r.1;. &. 25. Et hoc etiamfi

(

additum effet, audit confeffione.

L N-

Additque Diana, fe fepé ita pradti-

j ;m'.:ï;:E

0

caffe , & fzepe expedire, ut ita fiat; ut,

TM

fi reus non fit paratus ad ftatim con-

fitendum, & adfint caufz , ob quas

m

»

]iu Vl

um

expediat eum ftatim abfíolvi à Cen-

:W 110/'

füris;

!d

Hoc etiam locum habet in Reli-

u

giofis , qui vifuorum

privilegiorum

abfolvunt à Cenfuris. Navarrus (mu-

tatà , quam alibi docuerat , fententiá )

F. 5 Confil, . n. 2. dc Pri'ui/:g. edit. 2,

Cita-

"

,

34X P. 3. De jubilao extvaordinari.

fm?A

100

r

citatus à Laymano L 5. tr. 6.c. 1o. g.

|

g (

z1. Dianá p. 3. tr. R. 2e. & aliis idem

fentientib.

Quam fententiam ut com-

",)'. P'Ml

, P

Vav P

h(s

*aáuncm

fequantur

Emm.

R odri-

Til

quez £o. 1. Quéft. Regular. q. 61. m y.

A

Leífius eper

e poff bumo. v. AAbfolutio. Ca-

4

&$. Prepofitus q. 1. de Cenfurss s. 105.

& /[244. Cafpar Hurtado. De Sacrass.

difp. 1. difÉc. ;. 'Gobat de Sacram.

£Y. 7. 7H5 442

ïä

Et quidem , etiamfi forma Privile-

abfolutionem effe dan-

gü diceret ;

"

,

ut docet

dam in foro poenitcntiali

Suarez ( mutatà itidem fententiá )

Jdratt. de Le*giäm , 1. $. 6. 6 m. 15. €9 16.

& to. 4 de Reirg. tr. d. L3:c.234. : 8

^

& tr. il L.9. cap. 2. n. 27» jun&tis nu-

meris 20. 30. & 2 3. quibus locis forum

"r

cenitentiale à foro

conícientim fcu

D

t

intcriori megat effe d*&ingucndum 'n

ä

hac materià , fed utrumque . op;

a

foli foro exteriori, & contenti

L

L]

Hanc íententiam approbant Prxpo-

I

N

fitus fup. ». 106. Layman fuprá, Go-

bat de jubil. n« 259.

anf

Ll

$. n. De Abfolutione ACenfuris 245

Z

u

/

Proindé

non repugnat , talem ab-

4&.]

folutionea

dari abfenti. Layman /. r.

I . p.2. e. 6. n. 9. Diana p. 4 tr. i. R.

1f an

1.2. Pourre v. Zdbfolutio n.. 37. & v.

TT

Cenfura m. i3, cum Bonacinà, & aliis,

h

f

Noa expedir tamen ; & , ut licit& fiat,

;m W

rcquirirur caufa urgens , ad reveren-

OA

tiam Cenfurarum , & majorem hu-

militatem ,

&

cautionem ceníurati.

du

Caftropalao de Cenfuris difp.t. pm. ux.

$. 2. 5. 1. lrullenck apud Dianam

"o

TT

modó citatum,

!

Suffcit igitur , fi Poenitens fateatur

at |

feu agnofcat fia

m culpam , ob quam

incurri

QCcT

*"Ce

n(uram, & fatisfaciat, aut ve-

Al

Ui

lir fatisfacere , juxta dicenda 4. 7. &

us

feq4. . Quamquam (Th. Tamburinus

Ti-.de BullaCruc, & Tr. de Cafibus referv.

»e. &talii, recté notant, non effe faci -

"Ij8 abfolvendum extra Sacramentum

Panitentiz.

-

Q. 2, Quandenam, 64 quoties peffit

d;t,v';ï../s'(/?:!wto 4 Cen[srus ?

K. Eo tempore , quo didum eft

/W ) ä |

[

[

fell. praced. poffe dari abíolutionem à

l,

[

/

/

/

refervatis; & tóties.

|

LX

Qu

244 P. 3.D&'7;4£ilxa extraordinario,

Q. 3. d quibus Cen[uris po[fi

::'ari ab-

folntio ?

R. Ab omnibus Excommunicationgs ,

Sufpen[iomis y. €9 alizs Ecclefrafticts Sen-

tentizi C9 Cen[urzs, À jure, vel ab bomine

uAvts caHSA latis, feu snfatiss.

fii

Non

abfolvi aut

PGMFADI.' tamen

M

aliis favorib

134

ii5

eSg

frui £. , qui à Summo

It

Pontifice

(e»)

"poft olica Sede, vel ab aliquo

W

Prelato, fem ]ndice Ecelefiaflico, excom-

minnicati, fufpenfi snterdiéti, fem alias in

Sententias 9 Cenfuras incidti[fe detlarati,

vel publice demuntiati fuerint, nifr infra

Vil

i

l

pesnpus diti

v

Z

rusz duarum hebdomadar&

n

n

l

4j

fetisfecevint, asut cupa partibus concorda-

merint. Ita Bullz.

Q. 4 Qxfid smtelligatur per [atifa-

Elionem Partisde quA modo loguebantur

Enlls ?

Fos

p

uU

Per Satisfafiionem intelligitur re-

frm

fticutio honoris, fame , bonorum, &c,

ob quorum lxfionem fuerat quis ex-

À

Ccormunicatus, (iz(pcnfus, &c.

Ls)

» t

Nomine Partium , cum quibus eft

Val

, ob

n

concordandum , inFeUiguntur illi

quof-

Jl

e

WRVW'J,

j

S, 1. De MLfolutione À Cenfuris, 24

i

f

quorum lzía bona fuit quis excom-

municatus, &c. non

utem inrcï!igi-

tur Judex excommunicass, &c. Po-

daa

1

hs

terit ergo

ri abíolutio anrequàm

folvantur jura Judici, feu Tabellioni ,

Fifco ,

&c. Suarez

]

de Cenfmwr. 7.

Ép |

fett. $. . 47. Diana p. ntr n R. aze

hur

Tam

[9] 92 09

de cafib. re[eru. €. Y2. $. 4.

A MM

l

1

B. i

.

MAU

4uid

Q.;y. Q

A

[5

,,C;n

vj

; PeBnitení Hon ,2

efft [«

TTE

tisfacere Parti ?

ifi

l]

&. Poterit abíolvi.

Diana z:4. F,

W

'.:,'mxiri

24. cum Barbosá, Vafquez ; Coninck ;

l

d l

Vegá , & aliis communiüs. Debet tà«

men przítare cautionem vel pignó-

Af

[

ratitiam , vel fidejufforiam , aut fal-

tem juratoriam , pro rci qualitste,

Diana , Gobat ». 265. cum Suatez , &

aliis.

Imó fufficere pro foro intetno

|

firmum propofitum . fatisfaciendi , cümi

bv

poterir ; docet Díana p. i. . z.

mifcell. R. 44. cum NNavarro ; Henri-

M

quez , Joanne Valero , dicentibus

aliam cautonem requiri folim pro

?Ji lx--" |

&bíolutione in foro extetno.

Et id

L ;

PIO-

*

T.

$46 P. ; De Jubilao extraordinaris.

ni

probat Naldus ( apud Gobatum. — de

|

UL

J

Sacram. tr. f ri. V45. verf. v. ) ex Ri-

tuali Rornano juffu Pauli V. edito:

M

ubi pro abfolutione ab exconimuni-

Wi

um n

catione in fóro externo ,

riícribitur

:

aciat Parti,

, j

ut abfolvendus priüs fatis

brf;m!f

Íi poteft : quód fi tunc non poteft ,

Laf

prebeat cautionem falterm juratori-

"

;*'14'

am : at pro abfolutione in foro interno,

Y

N

j^

r

Bihil ejusmodi prafcribitur.

j

Et ità etiam tenent Layman Z 1. fr.

$p 6. . 8. Tamburin. de Ca-

Jpb. referu. c. 12,$. 4. n. 16. cum aliis,

ndin 4

ben? etiam obfervans cum aliis, fi im-

U

otentia non folüm fit prafens , fe

t

moraliter certó

rzvideatur , fernper

Mu M

effe futura, nihi

[

requirendum à Po--

j

Ó

i

lum

mitente: nam res fruftranea require-

J t

retur.

imi j

Q. &.

uid , fí Pepitens abfolutua

me i [

pon fler juramento, apt promasfione fatis-

nl

f4ciendi ?

i u

R. Manet nihilominüs abfolutus ;

Qsf

adeóque non reincidit in cenfuram à

quà fuip abíolutus, ut iterüm dictum

l i&'üfu;rm

j

[

-

|

Af

j

S. Yi De Mbfelutione à Ceujfuris. 247

Ddf

t

eft (z£. prac. q. 4. Layman fp. n. 8. verf.

^T

Deo in uper. , Diana p. j. tr. 9. R. it

Vlle

In

Tambur. f9. ». 17. &c.

wid.f ConfefJarius ante- abfa-

QOrtbg, |-

Q.7.

Intionem , omififfes exiger

e À Panitente

t

,f

/

ut [atitfaceret, Aut faltem prom?ttcrat

il

fatisfaeere ?

t gf |

R. Pecca

ffet graviter ; fi (ciens omie

| Mdf |

1

H

ida abfoelutio ,

filfe: neque eífet va

TO !

j

faltem fi & pernitens malà fde accef-

fiffe. Quia Bullz fatis aperté fignifi-

Til L M 1

cant fatisfa&ionem , &c. requiri tan-

i 4

uàm conditionem neceífariam ad

' (

j!

[

12

,

J

validam abfolutionem , aliorumque

d-

favorum acquifitio

nem. JNeqse inteme,

i d

dirama prefent

er dinqui à Nobis, $ Adpo-

t

inile

flolicá &c. ( ut habes 4. 3.) miff infra

tempis duAr um bebdomadarit. [atisfece-

u rcg:'.'.'-

vint AH* CH1H pzrti!m; concordauerint s

ulle rmodo [uffragari po[fe aut debere.

ii '

Quare , licet ; ex probabili

admo-

»F;m&m-:

dum fententià, quando in Bulla Cru-

ciatz

aut aliis. Privilegiis datur fa»

3

s zbfc'.u'ivr

cultas abfolvendi fatisfatta parte , et-

l ccrf;!jf-"j

12l

iam his verbis, »os abfolvatur etfi [atis-

fatlá

st i

L4

248 P j. De ]'Inäglæa exträo'm'imrio.

j (13)]

factà parte, valida fit, licét illicita , ab-

'[r*mc lii

l

L

folutio data non praítiá prids fatis-

TT

factione , aut datá cautione, &c j quia

lLa

fatisfactio ibi non ponitur ut condi-

| .2.[7

tio fine quá non valeat abtolutio ; ( de

m d

quo videri.poffunt Sanchez 4e A4a-

r

!l

[

grim. l, q. difp. 33.9.3. Gafpar. Hurta-

Rcþc:»d:.«

do difp. 14. diffic. $. n. 22. Diana p.

*

dT

"d

tr.9. R. 12.( Tamen; fi in Bullá, feu

i

AU

Privilcgio, habeatur , /Von poffit. AbfoL-

Jain;d

Vere nifi [atisfatt parte, &c.. aliter non

ET

Valeat ab[olutio, &c. tunc non preftitá

fatisfa&ione , &c. abfolutio effet in-

i du

i'

valida : Quia ifta verba (atis indicant;

:

gt

t

fatisfactionem , &c. requiri ut condi-

i:,.1 mv.!v

tionem neceffariam ad valorem ab-

folutionis.

ii

Videri etiam poffunt Lay-

| 44

man fupra, Tambur. fs. m y$.& u. &

Em

€Ap. 13.9. 18. & feqq.

Quód fi Pcnitens ; in cafu. noftro;

j Wy j

boná fide accefliffet ; . & animo fatis-

ln

M

faciendi càüm primüm poffer ; videre-

[b

W

M

tur fuiffe validé abíolutus , ctiamíi

UT

hii

Confeffarius nihil ab illo exegiffet :

Mif

Quia tunc Danitens habuifler ex

'partc

a

WKW

$. 1. De Mbfolutione & Cenfurte. 249

pirte (uá id quod 4. . diximus fuffi-

! p |

cere ex plurium fententià, atque adeó

TR

farisfeciffet menti Pontificis.

: (

.. n poffit abfolvi Pamitens , qui

li

!Zl/h

]

l/

"DA

foiem [atisfecit Monacho a [e percn[fo, &$

j

j

1, lt

[

non ejus Abbati,vel Monaflerio?

Refpondent probabiliter affirmas

"i

tíivé Diana p. 1. tr. 1 1. R. 23. cum Ávi-

)[Ul

là; Tamburinus c. 12. $. 4. » 14. cum

2"

Leandro, & aliis, contra Bonacínam

iltmg

de Cenfuris difp. 2. q. 4. pM. $. f5 14. &

yat

1

1

a

À

ios, cítantes Filliucium afferentem

d.

dj

g^

praxin facrz Peonitentíariz. Horum

d« |-

fententia omninó fequenda eft; , fi in-

joria facta Monacho redundaverit in

m

Communitatem.

n

A

Q.9. n po[ft abfolui , etiamfi res fit

deduila ad forum. contentiofum , C$. lis

tuftoj

nondum finita ?

)l

K. Affimativé 5 cum Sanchez i»

'»

s

Decal. £. 6. cap. 17. ". 43.. Henriquez

l. 8. cap. 6o. s. 4. Sayro, &c. appro-

,U ]

batis à Dianá p..1. tr. 1. R. 26. Gobat

r

lt t

s.2$2. Qnuia Bulla concedit faculra-

j

ä

tem abíolyendi à ceníuris , finc reftri-

L s

€io-

|

,J

&jo . P. s. Deubileo extraordinario.

rtte

[

m

&ione ad occulras, & non dedudtas

ad forum judiciale.

of

. 10. zdp ZAbfolutio 1/0a valeat tan-

A.

Yi

2

tum pro foro interno?

R. Affirmativé

Habet enim Bulla;

J

fU [

$n foro con[cientia.

Et eft commaníis

fententia, apud Dianam cir. g. prec. &

P. fr. 9. R. 13. & praxis, apud Go-

[

batum . 245. qui & particulam zan-.

n

tim, qu habetur poft €$ Lac vice, bené.

leni

oftendit referri ctiam ad ly is foro con-

QLA»:

Jetentia.

m*wn,,r

ÍImó etiamfi non apponcretur ex-

a/ rw,mm,

preísé ifta particula zamr&m , docet

WW'

Layman /p. c. 7.5. 6. cum. Covar- -

R i

Y

ruvià,Àvilá, & alüs , illam fubintel-

lth.

ligendam , contra Medinam, Suarem

"1(.!

Zul j

difp. 7. [e£l. s. m. z1. Emm. Rodri-

CJU'LZ, |

quez ; Fillrucium , & alios , quos fe-

P.L IU Y

quitur Gobatus 77. Qu ; .nqmt

" '"Lz"

Lic, favores ?ubslai [unt amplifime in-

äoq

ferpretandi.

m

q

"Talis 1g1tur eft abfolutus coram

Mtg

Deo, & veré liber. à cenfurá : poterit

dul

tamen Judex Ecclefiafticus cogmo-

Ícere

8 i. De Abfolutione à Cenforit.. 151

Väjm

p

Ícere de deli&o per abfolutionem di-

miffo , & imponere fatisfactionem

competentem foro publico & con-

Poffet tamen ctiam illam

7 l

tentiofo.

1atam habere, fi vellet, nec efiet pra-

.

nb

judicium terrii

,

ut cum aliis notant

Oi

Prepofitus 4. 1. s. 100* Layman /sp.

n d

c. 7. n. 7. Bonacina, &c. Vide Dianam

J

(t-

modó citat.

Th. Tamburinum 4e

f

Cafi.veferv.c. Y3. $. $- ? 38. & feqq. Go-

il

batum s. 274. & feq.

*

f

. T. hn verba Bulla,qui

bus dicitur.

non dari poteflatens di[pen[andi $n selfquä

"i

du

L'l

Irrrgularimtc, intclligantur de omniom-

«t |

ninó irregularitate &

(M |

R. Exiftimat quidem Diana g. 1.

tr. 1 1. R 17. & p. 10, fr. K. 22. pro»

Qu

babilem effe. opinionem Aragonii,

jrug

Cordubz, Nugni , & aliorum exifti-

T

mantium non intellhgi de irrcgulaxi—-

| '»:.cpit ;

tate, quz fit poena, feu quz fitex deli-

|mi

&o: quia, inquiunt ». €a irregularitas

eft veré cen(ura.

Q

Sed contrarium tenendum , cum

Wi

illiucio, & aliis prop&

j

if

Su?.rcz. Avilà;F

inau-

(

L é

M

i

&;1 P. $. De fuliles extraovdinario,

&uin»

innumcris ( ait Tamburínus /p. s

ptxü

'(01

21,) & redius: Qrria Bullis confor-

Rif

l

iM

mius, ait Gobatus ». 271. Vide Na-

N Cnt

j

N

varrum , Zansali »7. »n. 254. íd. pro-

ll H

bantem : Quia irregularitas nou eft

3

cenfura ; nequeabfolutio ejus neceffa-

MT

L*f,*,

M

tia eft ad peccatorum abfolutionem ,

lf«l.l

Vi

ob quam tamen datur. facultas abfol-

fvl

vendi à ceníuris & fententiis Eccle-

od

r L

fiafticis : & Stylus Curiz habet,

quód per facultatem — abfolvendi à

Ponc.'ï)u&.kq

quibuslibet cenfuris & penís, non

M.dt,O

íntelli

atur facultas difpenfandi füper

m a

j

írregularitate. Vide & Molinam ro, 4

L I

£r. 3. de fuflitià commntativA dijp. 8o»

hia d

$. 6, & iterim Gobatum s. 450.

ul. [. W?,(

lii

SECTIO XII,

pf

lum

Ds CouxxurarioNE VoroRuM.

(Eftm (f

1. lg

UeA/EST. 1. hn , €6 qua& Pota come

Mohyiu

mntari poffimt virtute Julbilei

Mu d

RESP. 1, Confeffarius ab Ordina-

l.H]

€io approbatus, juxta fuperius dicta,

^M

pocctt

L

"

$. 1z. De Commntat. Potorum,

253

m

otcft

