Nunc ad Thefaurum Indulgentia-

rüm , pro cujus plcniori intellectu

iinu plufcula ifta annotavimus ; propiüs

J

TO

W

]

l

t accedamus.

TRU (

Ex infinito illo meritorum & fa-

tisfactionum: Chrifti Domini valore,

?

ul

'!

j

)

; immensáque Dzz Genitricis ; alio-

n

ceum

MT L

22

D De. qubileo in genere.

rumque Sanctorum, tum veterie , tum

a

novax I.eg'ls , etiam fücurorum l'lSql'lC

;gmi:w]«;u*?W

,

LL

l

ad confümmationem fxculi , ab inte-

gt

""

gritate,morum , vita aufteritate , in-

vi&tá in arduis ; in adverfis , cruciatt-

n

[

i

bus , diriffimifque mortibus fortitu-

Vij

Itf

dine , D £ o acceptiffimorum, abun-

dantià

paffonum & fatisfa&tionum,

r

licate non fuerint , ut-

qu& ip 1S app

N

pote non indigentibus ; permanent

Tïf'w; i;ïlt

tamen in cognitione & acc

eptatio-

ij

wf&:)u:k(a

ne Dzr. Exillo , inquam , valore &

utl(tc/,»ïur;iw

abundantià conftituitur copiofiffi -

mus ille Zbefaurus , quem Zsdulgen-

W/f,ï'ï//f;f,üm

n

tiarum vocat ancta Mater Ecclefía; que

LU

ab ipfo Deo illius difpenfatrix con-

ftituta eft: ut , quae per Sacramenta

n.

poteft Filios à culpis abíolvere, ita &

!

extra Sacramenta à peenis , jam fibi

4

4l

charitate cum aliis conjundtos , poffit

VU

liberare , exhibità folutione qlienarum

an

fatisactionum.

77

De hoc Crlef ( ita Indulgentias ap-

Nf

Itl

pellat Tridentinum Seff. 2 1. Decreto de

LT

Reformat. cap. 9* ) EcclefiaThefauro,gra-

"

vitate Plan& Pontificià differuit Cle-

*471(3

T

mens

WM

[ Zl;-

.1. De pomz. matur , C9c. Pubilez. 23

J

T

mens hujus nominis V I. Extravag. U-

l mmr

Qf

nigenitus, de Parnit. C Remiffion. Uzige-

T

ULII 1

ntus Dei Filus ... pretiofo Sanngze A0f

T

redemit : due , ip ArA CrHCIs tunocems ing-

(

molatus «.. copiose, velut quoddam proffa-

ftt

vium» no[citur effadiffe : ità ut, à plantá

1

pedis u[quelad verticem capttismulla (ani-

AA

J

ts inmyentretur in ipfo , ..

HABIHUR t'ïgl

Tit g

exindeut ne [aperuACuninanzsyaut [uper-

U

flna tante effuftonis miferatio redderetur,

A Ut

IN ov

Thefaurum militanti Ecclefra acquifevit,

4

volens [ni the[auviz.are filits pius Patev,

i

r

ut frc fit imfiniturhe[aurns bominibussquo

s

/h/z//r

qui ufi [nnt, Dei amicitia participes [unt

Qu

effetti. Quem quidem The[aurum ,non in

l

Jidario vepofitum, non $m agro ab[condi-

x

tumfed per beatum Petrum cmliClavige-

""

Iu

u

rum.ejusá Succelfores, fuos in tevits Vicas

^

rios, conmifet Fidelibus (alubriter difgen-

Jfandi... d cujus quidem'The[auri cumu-

lum BeataDeiGenitriczs 2 ompiunEle-

titumn

orum,a primo Inflo u[oue ad ultimuns,

merita admiviculum praffave nofcsntur.

lt

3 Det

Der merita autem Sazéorum , intel-

rinz

iguntur. fatisfactiones , quaz quidem

ii

rierita condigna funt ; fed non repo-

nun-

LL H

24

P.1. De fubileo in. genere.

nuntur in Thefauro fub ratione meriti,

fei ad merendum , fed füb ratione fatis-

factionis, feu ad fatisfaciendum. Unde

u

etiain Pontifex utitur verbo difpenfandss

(

r

quod fignificat diftributionem & exhi-

bitionem pretii ; dando partem uni,

&i

& partem alteri : quod competit fatis-

u

faCioni. Card. de Lugo , de Pamit.

difp. 27.n. 40. 69 feqq.

.....

N

Ex illis fummi Antiftitis pronun-

'7 I

t

tiatis , Conftat. 1. non poffe , falvà Fi-

de , negari Thefaurum ex meritis &

|ri

fatisfactionibus Chrifti , eumque infi-

fi)

nitum , atque adeó inexhauribilem.

2-

Ad eum Thefaurum accedere et-

iam fatisfactiones fupcrabundantcs alio«

[

rzum Sanctorum.

Non autem ita adjunguntur paf-

fiones & fatisfactiones

Sanctorum

affionibus & fatisfa&ionibus Chri-

fti, quafi hz per fe non füufficiant: fed

adjunguntur tamen , quia zquum eft,

ut fatisfactiones ille. Sanctorum non

h

.

ta

fint inanes & finé fru&u

b

præfertim

Afl 14

cüm hoc fit tum gloriofuüm Chrifto ;

m

Lv

$ quo manat omne bonum San&o-

d u

£ufms

161

lu

"fg!xm

ii

. L. non. naturd Hc. Pubile..— a«

t1

Tif

^i

]st il mm

rum , tum ipfis etiam Sanctis perho-

norificum.

Us.g( K

um

Quare illud. certum videtur, inquit

«rrbodf/w

Bellarminus 4e Zzdalg: lib. v. cap.z. Sa-

Mi

tisfa&iones Chrifli, que fünt 'infiniti

40 n

pretii , applicari per Indulgentias fi-

i Qu

nito modo: & ideó aliquid reverà fu-

EU l, ]ij

eraddi , cüm fatisfadtiones Sancto.

z

rum illis adjunguntur ; quod recté an-

i m

!

notavit Dominieus Soto zz . d.

;f

jb .

2I.

Wi

$-1. Art. 2. $. Secttnda verópars.

D s

Conftat 3. per Indulgentias appli-

j ii

cari fatisfactiones illas tanquam juftas

dl

compenfationes pro peenis, quas de-

Fa

be

1934

11

us Deo. Id quod conftat etiam ex

at

Lcone X. in Bullà editá anno 1520.

contra errores Lutheri ; & in Decre-

tali contra Lutherum, mifsá ad Card.

ia

"T

'x«c?m

Cajeranum , in Germaniá Legatum

tni Cf«

Apoftolicum; quam refert idem Ca-

X

W

Jetanus z 3. p.. 4$.4. y. Et ex B. Pü

u QUW&

V. Conftitutione , qu

&c incipit DExom-

yiorum at

nibus affitlionibusdatà 1567.. 1. O&o-

h

M

u

bris , pofteà confirmatá à Gregorio

m (s

XIIIL & ab Urbano VIIL in quá

hum Y*

damnatur hac propofitio 6o. & 79.

m

[5

B

Bajanis:

26.

P. 1. De 7ubilxa 1n genere.

D

Bajanis: Per Paffiones Santtorum in In-

ds

nt quo

dulgentiis compatnicatàs uon proprié re-

dimuntur noflva delitbas fed per commu-

j

aionem. charitatis gobts eorum paf[[iones

Á

ampartiautur y ut digni [immus, qui pretio

i

Sanguinis Chrifhi à penis pro peccatis de-

m

bitus liberemur.

w d

W

gO Z.

m

Et eft verifimile, inquit Lu

o

A L'T

L

5;.Deum ita difponcre Thefauri di-

ftributionem, ut in fine mundi omnes

IY

M

fatisfactionem San&orum fuperfluz ;

At

quaz in €o continentut , fuum QHC&LIIII

plet

M

h

adzquatum habuerint. Cüm enim ra-

h

v

tio reponendi eas in Thefauro , & di-

14

ftribuendi per Indulgentias , fit, ne fa-

ille

tisfactiones

fuperabundantes

ij

maneant fine effectu & remuneratio-

M.

ne Qb'g proporrionatä ; congruum vi-

n , y

dctur Divinz providcntiæ, ut omnes,

W

cim id facilé fieri Poiïk , habeant ali-

[U hh

A

quem cíffe&um, & remuncrationem

completam , ne maneant, quoad illam

Rl

faltem partem , fine effe&u & remu-

PL'am Í

n2ratione

condigná,

Satisfactiones

l

$l

Bsl

Nl

autem Chrifti; càm nunquam habere

At

poffint efedum condignum adzqua-

A

tä,

i l A]ORC

, Nlä lf

" 54;,

Af

$. 1. Denom. naturá, €2c. Jubilet. 22

/4/,

't& , fatis eft, q

uod habeant Pattial'em?

J

; Ha&enus de Lugo.

|

Conftat 4. Conceífionem Indul-

,,, gentize femper procedere ex Thefau-

1j,,,, i Ecclefize, feu fatisfadionum Chriftà

* & Sanctorum , difpenfatione & appli-

1

catione 5 üt eft communis fententis,

' Theologorum, apud Suarez fe. 4. i

$ p difp. 31. Setl. 2. n 3. colligitutque

eX verbis Pontificum ; qui hanc In-

dulgentie- | conceffionem

appellare

folent Se/utionem , & Difpen[ationens

"l

Thefauri. Vide Lugo z. 48. €7 fea4. qui

". 46. recté obfervat, in antiquà Lege

W

fuiffe quidem Thef&urum ex fatisfa-

&ionibus füperfluis Ele&orum , üt

indicat Clemens VI. füprà; fed clau-

l

!

(/

fum , non datà ulli homini poteftate

MM

aperiendi & diftribuendi illum , proüe

data eft Pontifici in Le

o

ge Nová.

Ec

T

l

hoc quoque priüs obfervárat Prepo-

i

fitus de Indulg. n. 1o. £n fine.

Hinc etiam fequitur , Conceffio-

Sï(hk N

ii

nem Indulgentie non effe meram ab-

W

f

AW

folutionem , aut meram folutionem ;

D]

fcd effe folutionem fimul & abfolu-

B a

tio-

238

P. 1. De Jubileo i2 genere.

W

LL

th

(If

tionem, refpe&u fcilicer vivorum , de

qmW

quibus híc : nam refpe&tu defuncto-

rum in Purgatorio exiftentium , eft

[ &

merafolutio, & fit per wsodum jJujfrag ts

[

liv

1(

uti loquuntur. Pontifices; üt habet &

1

&i

explicat Lugo s. y7. €? fegq.

- Ratio autem eft

*

*

Quia, quando

p

Indulgentia conceditur vivis, non eft

*

mera condonatio poenz : cüm reverá

i

Pontifex fimul de Thefauro , cujus

ïx

N

habet claves, exhibeat, quantum fufüi-

cit ad compcnflmdum

ro illà p(x:nä :

m&oxö&

ä

non eft igitur mera abfo

l

utio. Sed ne-

: n

que eft mera folutio: tum quia Pon-

Á l

db t

tifex frequentiffimé hanc concelfio-

nem vocat »4bfolutionem & Remiffia-

xem: tum quia homo privatus pofíet

Li

concedere Indu!sentias ; applicando

th

füas fatisfactiones alteri , & folvendo ;

quod tamen nemo concedit : quia ille

quidem folvit, üt Deus abfolvat ; non

[j

3

tamen ipfe

[

bíolvit.

Tum denique;

li

quia hic a&us requirit Potc&ar.em in

l

h

fubditos

*

*

';

ergo non eft mera folutio :

X

"

0

ad banc eni

13

iil

nulla reguiritur Jaris-

;f'

D)

Vwï(

di?kio.

Re-

"NU

!

|

]

M Z(

dl

S 1. Denom. naturó, Edc. fubilai. 19

i

lt

Ill

Reftar igitur ; üt Pontifex , tan-

ÓQ

quam Vicarius Chrifti , utrumque fa-

ciat: & hoc facit; cüm Indulgentiam

AT

concedit: fcilicet, offert pretium ,. ex

'V/Mf,

'The(àuro fibi concredito , pro debi-

tá posná : & rurfus ; nomine Dei , cu«

J

C Hj

jus Vicarius eft, acceptat folutionem

illam, & virtute illius liberat debito-

H

(

rem. Bellarminus /.

I

ET

Suarez

0)

;(

ly

"

difp- 4.9. Sett. 3. C 4. Lugo z. . &c.

Unde in Indulgentia intervenit

mifericordia fimul & juítitia qua-

dam: mifericordia quidem, quatenus

u

n

debitori conceditur peena & fatisfa«

r (

MM

€tio alterius ; juftitia veró , quatetfiug

*

poria folvitur. Hinc fanctus Thomas

in. 4. difl. 20 dicit , Indulgentiam nork

effe tam remiffionem , quàm commue

tationem paenz , quà unius péena mu»

[

W

tatur in paenam alterius. Dicitur ergdi'

Ls

Indulgentiía, Remiffie; condaenatio, Re-

laxatio, refpectu illius , cui fit.. "Toletüs

u

ati

L 6 CAD. 29$.

Verba Do&oris Angclici , Jif. ;/À

x E

20. d* L a. 3. ad 2. in Corp. fine , lunt

D

haeci Nec £a boc fit nimis magnum farumï

E

a

MW

T

$0

P. 1. De fubileó in genevo.

liv

de mifericordia Dett quidam dicunt s

h

l

! fl

pec Divin )uffitia derogatur : gtia nibil

i

u:

"

[

de pyza dimittiturs fed unint pena alters

computatur. Dicit autem »ibil de pená

N

J

dimitti : non quód per Indulgentias

?

J

non fiat veré remif(io Íeü dimiffio paenz

temporalis; ( hanc enim per Indul-

gentias fieri , exprefs& & fignaté di-

cit iftà queft. & feq. & habetur in

adddition. ad $. p. q. 25. 4. 2. €$. feqa. fae-

AU

pius ) fed quia fit per difpenlationem

& applicationem fatisfadionum Ífeü

DAR

D

b

—

xenarum Chrifti & San&orum ,fub-

j

ïl

itutam in locum peenz alterius ; fci-

Yicet ejüs, cui fit Indulgentia ; üt patct

Litir

€x textibüs.

M

Unde fan&us Do&or 44 z. dicit,

a

«5uid iftequi Indnlgentias fu[cipitsnon ab

h

Iyatur. fimpliciter loguendo , à . debito

n

fed detur fibi, unde debitum [aluat.

M

Non ergo fic abfolvitur ; quin aliunde

folvatur, quod debet. Nam faciens

x"jc[

(

kx"ï)(ä

Indulgentiam ; remittit quidém poe-

;am, atque ita abfolvit : fed pratereà

Ü2

LU

oLyit penam» quam alter debuit,de bonis

x

RU

gcclefia commtinibus, t dicitur 4ddir. q.

-ILL,C

Aj*

i

j

u [

S. 1. De nom. natur à, Cc. 7;:511?:". 51

l!//f /711121,/1 i x,

35. 4. I. 4d, 3. & fic, inquit Sylvius

,

1j

]

[

Supplem. ibi, Quefl. 1. ad 4. przter ab-

tll

i

folutionem, etiam intervenit folutio:

/l

r

Quz fententia, inquit Toan. Praepofi-

Vi f

tus de Indnlg. n. 20. ita videtur certa ,

m

d

il

J

ut abíque notà negari non poffit ;'cüm

Al

tota contineatur in Epiftolà Decre-

V1

tali Leonis X. ad Cajetanum ; de quà

13"]:

?^

fuprä.

m

[l

de

C

Plura de Indulrentüs vi

apud

Authores citatos, & alios , in quibus

T n

P. Georgius Gobat copiofum Tra«

ET

"

&atum edidit pluries recufum. "Vide

il

:

!

& qua dicimus P. ;3. Se&. 14. de du

.

llh'

i

|

dm'gm(iä Jubiled.

O. $. Owotuplex VWubileum?

'«/M ! üimï

R. Duplex: Univerfale, quod toti

,kaþfl,ö/v*!i!lr

Ecclefix , íeu omnibus Chrifti Fideli«

VE

bus conceditur; & Particulare , quod

Url

h.

certo Regno;Provincie , Comrurit-

u ä(mï.ü

tatiy G.

Va hd

Univerfile eít duplex : Alcrum

qiem

Ordinarium , feu Romanum , quod

:!!ïä

:

Romz, primüm Gngulis fxculis , feu

A

centefimo quoque anno celebraba-

Wi

!

J

Lb

tur ; deinde Clemens VI. Extravag.

B a

ÜUzi-

' ,c;,wai;

M UE De?uäilæa in geneve.

Unicenitis , decrevit, üt quinquagefi-

um

mo quoque auno id fieret ; poítea "

(

EW.".

JU:banus VI. conftituit; ut ob memo-

,(

riam anporum triginta - trium ; quibus. p

WJL,V..L[M-

Chriftus Dominus. in terris vixit , ce-

lebrarecur

anno

tricefimo

q.uüvis

gt N

f

tertio 5 dcniquc, quö plurcs tanti the-

RMV

fauri participes fierent Paulus II..an-

!

no r470. Bullà Jpeffabilis providentias

stl

ftatuit ; ut in po&erum perageretur: f f

.

E

at-

iorox 40 1

anno quolibet vicefimo. quinto

A

que ita deinceps peractum eft.

Porró hic Annus Jas£eus dicitur, w

& Santlus, Annus vemiffionis, Indulgen- . vin ul

Tic, Denia, gaudit beneditlinis, [anttifi- u

€ationis: & meritó, ütfacile ex. dictis .

u

n

wgü

i

u m

atct.

À

TM

n

Alrertm Jubilaum , Extraordina - | nis

fium dicitur , quod extra Annum| J«

Sanc&um ;

ro duabus. hebdomadibus |tíif, s

concedi folet , poft Coronationem |h]lm

Summi Pontificis, ad rectam munerís | triiyy

adminiftrationem ; & pracipué , cum |n

;fa&k)r

Ecclefia gravi aliquà. tribulatione &

Á

1

D

laboze afiligitur.

tf

tüyrum

JLJ [

[

l,

S.1. Denenz. naturA, dc. jubile. 33

: 4 Quam antiquus mos celebr andi

I ftrg

,. ubi

le: ?

ll MJ

lf.

R. cum Caftropalao fr. 34.pu. 12;

l.

$. 1. Ka eft antiquus, ütinitium illius

nona

gnofcatur. Quapropter nomr im-

At

bliter Navarrus /Votabili 1. €8

prob.ï/

7. Henriquez A. 7. de Judnlg. e. 15. n. &

& alii exiftimant, à tempore. Apofto-

/

»/'9

lorum ccpiffe.

w

Hoc certius , Bonifacium VIII. qui

) Qitty

"

floruit anno 1294. non effe primum

"

authorem Jubilzi

?

cüm ipsá Extra-

]

MIJM bm

vaganti, JApfiquorum s de Pontt. €9-re-

/Zäï',q.

siifion. quà ftatuit, Jubileum centefi-

mo quoque anno celebrandum efíe,

t Qd

fignificet ; fe veteti traditione , &c Ma-

jorum mcnumcnrig teftatum confir-

D

Imnare.

11]

Et veró congruu'm.omninö vide-

tur fuiffe , ut nafcenti etiam Ecclefi

TTR

fuz Jubilzum | Chriftus. conceden-

T

dum providerct ; quo thefaurum fna*

EAU

rum fatisfa&ionum cum - aliis favori-

n

lM

bus Pepnlo acquifitionis elargiretur , ad

nberiores" fructus zz zovitate vit& col-

ligendos;: cüm in: Veteri Lege ; qu&

Wfue-

$

! g,WD(UW.m

34

».1.De 735:'!40. : geneve.

[6u

elice, Po-

umbra & figura erat Evan

o

moe&: W

n

pulo fraelitico -Annum Jubileum

m

'XD'V

"Præccp' et.

[

. $: apud quemfrt jus concedends

J(Jabilei?

D

P'

R. Apud fup'rc'mum 'Pont'ifïcc'mg

;L

[

u

utpoté Patrem C Paflorem tniver[alis

4Ecclefie,ac Celorum lanitorem : cui, in

f

perfonà Apoftolorum Principis , di-

D)

f

D

hh

n

ctum à Domino eft Matth. 16. 7jbi

At

vlabo claves Regni calorum : €$ quodcun-

h

M

hi

$ue folveris [uper terramyerit folutum C

8n Colis: '&Joan. 2 1.Pafce yAgnos nieofs

ao

/(///

Pafce Ovet mea.

ml

W

E

'/Q;quoda smterpretanda )7

Bulle Jubilea :

U

R. 1. Qiä parte continent favorem;

m

n

interpretande fünt latiffimé , quaté-

li g

o

nus patietut verborum proprietas;

nifi in particulari cafü vel materiá

jf

commiuhis praxis , vel ftylus Curiz

Vi

^l

Romanz ; aüt omninó peculiaris ratió

Jj

lt

xeflrictionem perfuadeat. Sylvefter ;

Angelus, Surez, Henriquez & alii

1 ]

ï

citati & aj P"robafi à Caftropalao tz. 24:

te |

00

ipi. 4« Gobatozr.de Jubil. cap. $..

L me

atió

MH M )

S. 1. Denom. naturá ,8fc. Tubiler. $5

ls

D) 1

1

Ratioeft. Quia ex Regulà 15. Ju-

*s in 6.ab ipfis Pontificibus conditá

j

j

& apptobatáà: Odiareffrings, G favores

^

l!/

Vi commemit ampliari. Yemcap. Quamv:ss

| de Prabendis, in 6. admitdtur & reci-

hi lii pitur Lex Beneficium ff. de confHit. Pria«

171 Á

cipum , que ita habet: Bezeficium dm-

n

!

peratoris ( adde, & Pontificis) quod &

b "ii

0

diviná [cilicet ejts Indulgen'ti,ft proficifcz-

ln

u

T

i

1

tur, quam amplg]ffmä anterpretars de-

ji

[

1

bemus.

anicuï.

n

4

Et cap. 7p his, de Privil. Inbis , qua

d

ed Divisum cultum f acere digno[cuntus

benigna eft. interpretatio facienda : quia

videlicet Summa eff vatio, qua pro veli-

Tid, f

gpione facit. L. funt perjone, . de Rehig-

T

€3 fumpt. funer. Conccílio autem | Ju-

ilnt, Ql

bilzi, ejuíqne favores faciunt ad Di-

ll

vinüm cultum ;

afferente 'Concilio

[ ;JIJJ;'

il n

"Tridentino ; Decreto 'de Indulgen-

at

tiis, Judulgentiarum ufum ChrifHano Po-

w»äms "ii

qpulo wmaxime falutavem effe.

i Wt

R. 3. Bullz Jubilez, quà parte con«

TOE

tinent odium feu gravamen » ftricte

interpretandz fumt , quoad patietut

Pmo j

verborum -proprietas 5 nifi latiorem

M

intere

m

s

B6

36

P. 1. De Pabileo 1 eeneve,

L S:.Dmrz

!

interpretationem

val

RA

t

^f

9 t

[l

PCBFJQ(:

ftylus

Curim , praxis recepta , vel omninó

h

J

; (

pecüliaris ratio. in patticulari materiá ,

UAEU

feu cafu.

[

Ratio eft. 'Qlia Bullz illz üt fic-

h*. Nlugw

confiderata , vel auferunr

i

8

gratiam : &

cont

tunc ftrictam interpretationem — ftra-

M

u

A

dettum Regula, Odia &c. tum 17. in:

T t

!

«

6. Judaltum. & jure beneficium mon. eff

i

Jg

j

Alicui au'erendum 5 vel inferunt pe-

:

nam: & tunc ean

adem interpretatio«

"

j

2

71

[2

"

a

nem PCIL

det Regula 49. eodem : Z

gt

iy

penis benignior interpretatio eff Facien-

1

d4 y vel denique injungunt operatio--

p

nem: & tunc pro eádem intcrprcm-—

tione facit Lex 99. ff. de Perb. fenific.

"m

Quidquid affringenda obligationis. eff,,

t

A

sdyutfi balàm-uerbis exprimaturyomz[um

1

utelliendum eff.

pt b

Aï-quc firida hzec interpretatio:

(f

n

[f

yetborum , quibus aliqua onerofà ac:

m fr',gzv'sl

difficilia exprimuntur , valdé con-

It

g

Kfr'

grut intertioni Pontificum Jubilza

D

aj

concedencium

E

cupiunt fiquidem ,.

q

(tty

l

omnes Chriftianos fuavi paternoque

Q

k

3nodo adducere ad integram cume

i fülm,q

Deo

)»41;1 /

ul

n !4

Milad

TPNI

$1. De pom. natura, 1. Tnbiler. 17

l

T4, M

Deo reconciliationem ,. àt patet ex

Ri

Bullis. Cenfendi igitur fünt , nolle eos

gravare fupra quàm verba, quibus u-

tuntur , proprié fonant.

"

Hinc colliges ;; quomodo Bullz ,

continernt

quatc nus

Indulgentiam

5& Tif

plenariam , & favores cligendi Con-

feflarium , qui abfolvar, & vota com-

I

mutet , intelliendz fint; fcilicet laté:

u

W;'-A'E'l. |

in quantum autem injungunt certa

'M:» W

opera exequenda , füfpendunt , Indul-

gentias in Ánno fancto, excommuni-

eant aliquos , &c. ftridé fint intelli-

endz

Atque duabus hifce refolutionibus

h

r

innituntur Plurimæ pcculiarcs » Qquas

r

f

in-decuríü afferemus,

';"'W: U

n

.1'

Q. 7. "a moztuo Pontifice , expiret

ratia Jubilei?

ffrag:f:av'a

* Cafushic contigitanno r492. mul-

Q

"a

QU

tümque fatigavit ingenia Theologo-

rum; ütdicit P. Paulas Comitolus in

n ]u'g'vïza

Kefponfis. moralibus L. 1. queff. 108.

du

quando mortuus eft Innocentius I X.

| FLICEI.?

qui vixit in Pontificatu duos dum-

taxat meníes; quibus nondum exactis

I:?ïg!ll'ü'l

»

B;

indi-

[

39

P. 1. De ] ubilao in geneve.

D qw'i I.":U

v;s

indixerat , pro more Anteceíforum ,

ubileum univerfale : quod quidem

u

RU

in quibusdam Dicecefibus adhuc fu-

n

i

[

[

erítite Innocentio publicatum fue-

n l

rat ; fed necdüm peracta omnia opera;

in aliis veró ne quidem 'publicatum

15

duv

"Itil

fuerat.

Pofífet etiam extendi cafus ad Pon-

V

tificem defaunc&tum intercà, dum in ali-

biiY

)

yi

quá Dioccefi ob certas rationes diutiüs

oy

W

"

effet dilata ejus Jubilei publicatio.

"MT

Nunc ad quzftionem

R. 1. generatim. Non expirat gra-

Id

tia Jubilzi,fi caufa; ob quam concef-

Mfä:w?

fum eft, perfiftat ïp'oPc mortem Pontis

TT

fidis , &nihil aliud pcculiarc obítet.

[

Ita cum Comitolo fuprä » fentit Gos

ET

bat cap. 46.

um

tmi

Ratio eft: Quia Jubileum eft gracia

fa&a, atqui gratia fa&a non exirat

þä DN

morte facientis feu concedentis ; üt

ETA

Bkw

atet ex Cap.. $z fuper gratia de Offic.

E

€3 potefl. Indicis delegati, tit.Y4.*n £. &

( VT

Regulàá Jüris 16. 27 6. Decet conce[[um á

l)

"

Principe beneficium effe manfnrum.

1 [

d

pfAxi

Et wveró manifeftam cft ex

TM

a

a

;

ll

Mg!m

&. 1. De non. naturÀ, GÓc. Jubilei. 39

ïlff Á |

alias quafvis Ihdulgcntias » five pcrfo-

TA

lhj ';

tt])

REU

nales ; five reales , perfeverare poft

mortem Pontificis, àut àlterius conce-

| ïdbhfzïm:

dentis ; nifi quid aliüd obftet.

[n] ld

l

)

Hinc'etiam ( ut obiter dicam ) pri«

HT. rn]

lt

vilegium datum ^Ordini Religiofo ;

wel etíam particulari perfonz , exci-

| (4/" 20'/&1.

piendi confeffiones ; abfolvendi à re-

fervatis ; eligendi Confeffarium ; non

expirat morte cohcedentis.

Quia

r 'g:nm.zïüe,

nempe facultasilla eft gratia & bencfi-

Cium actu conceffum.

V

Unde etiam in. praxi videmus , ait

yn

P. Arídek.in Zbeolog. tripart.p. 2.tr. 1.

a [

€. t. z. 9. Sacerdotém in. Cooperato-

T

s

xem à Patocho afïümprum , eo defun-

U

t V

€to pergere in adminiftratione offi-

€ii, quamdiu à novo Parocho non re-

movetut.

&

ii

R. 2. Sicaufa principalis (folet au-

In v

tem hec haberi in Rubricá feu titulo

)

«

Bullarum ) ^b quam Pontifex con-

h

m

ceffit Jubilzum , non fübfiftat poft il-

n t

lius mortem; àt, fi fpe&tavit Pontifex ,

án eo concedendo , impettationem

Àv

à

1

Divinz opis ad re&é gubernandam

Íe

o

P. 1. De ?ubileo im genere.

J

4 u

wl

fe Ecclefam ; tunc non poteft, per fe

M

M )

loquendo , po& illius mortem illud

T

La

jubileum obtincri. Comitolus fuprà

J MM

cum præ&antibus Theologis , & cum

f

eo Gobat. ». 242.

N t

t

Ratio eft : Quia tunc opera, quz

[:

[

erant przícripta, non poffunt impleri

u )

"

ad intentionem , quam prefxerat &

declarárat Pontifex : & remotá causa

at5

Y

!

[

removettr effetlus , üt ait S. Thomas ia

W

I

4. diff. 20. 4. $. efto perfiftant alize cau»

Ti

AU

fz fecundarie , feu impulfivz.

Talia autem funr Jubilza , quz

bt hu

concedere folent Pontifices univerfe

Idl

Ecclefiz initio fai Pontificatüs , üt il«

ff

Iud Innocentii IX. & aliorum.

Unde in hoc cafü , non cenfetut

N

;

(an

gratia fa&ta omninó abfoluté , fed cim

tacità determinatione ad tempus vitz

I(/l

Ponrtificis.

) A

(

$. Quid cenfendum de abfoluttoni-

6»:&

commutationibus intereA fattie

€H2 ipnoretione mortis Pontificis ?

R. Exiftimat Comitolus ». 4. ejuse

i

dyri

modi abíolutiones & commutatio-

j

!

344

nes effe invalidas : at Gobat »

Ltl

Ccene

Iba LIS

S. 1. De nom.naturás G6c. Pubilai. 4x

l

|

:

|

ll

M eenfet; contrarium poffe probabiliter

* defendi , ex principio ; quod laté o-

"Wi &endit & declarat Thomas Sanchez

]

n

UT de Matrisms. I. 3. a'i/];. 12.5. f9. nempe

Écclefiam ( id eft , fümmum Pontifi-

QU

"Ó tvem, aut ; Sede vacante , Collegium

Cardinalium ) ad evitanda animarum

i

Iijöär

l

ericula , confueviffe jarisdido-em

Til

| dare etiam iis, qui eam: non habent ; fi

videlices adfit error publicus cum a-

i

liquo titulo : juxta difpofitionem Ju-

JH

ris Civilis, indicatam L. Barbarzws ff.

4

de Offíc. Pratoris :id quod etiam docet

Leffius de Juffit. L. z. cap. 29 m. 67. $.

Ü

(

Dd

Sextà fequitur , & ipíe Gobat de $a-

"

eram. l. 7. n. 107. cum omnibus feré

w

N

"d

Theologis hujus feculi , & pluribus

R

Vrl

Canoniftis. Átqui in cafu noftro in-

[ [f.i;w' Wv

tcervenit crror publicus & conmmunis,

üt füpponimus , quia ignoratur mors

ii

W

Pontificis , adeóque putatur vivere;

Md fl*«

adeftque Confeffariis títulus. delegati-

hi?

onis Pontificiz. Ergo &c.

jb

- 9. d probabilitas opinionum jwvet

ad realem acquifitionem. Jubilai ?

d

&. 1. Si de Indulgentiá ipsä folà Iq-

g

,'.LD"'M

4

P. 1. De Jubileo n geneye.

H

qui mutr

2j

Pf

ad ejus acquifitionem nihi] ?

[PW :,'[ j

]

plané facit , fecutum fuiffe probabi- * F"t"

|

lem , aut etiam probabiliorem opi- Z

M

i

T

nionem ; nifihzcfit à parte rei & co-

cu:h"

Md

;'(','115[ ]

tam Deo yera. Bonacina di/j:. é. q.t

du

pr- 7. Diana p. 3. tr. 4. R. 153.& l257

W0

tr. 12. R. 32. qui tamen . 10. £r. 11. R.

st

34. contratiam aliorum fententiam

"

emin

j

vocat fatis probabilem ; Gobat ;r. .

de .Jubil. n. 332. quem & cumfru&u|

leges zr. feq. de Indulgentiis cap. 38.

—

À

t

M

Ratio eft: Quia Zudulgentia tagtum

:mtïm

[

juih

hi

valent, quantum. fonant, five ( àt loqui- |"

(

turS. Th./» 4. dsff. 20.a. 3. ) pronun-|n

tiantur , Íeus predicanter , hoc cft, con-

1

formiter menti & voluntat conce-

|

i Augïw

ln

dentis , expreffe

er verba , quibus|t

Á

?

illas promulgat ;

€ , ut fi ea omnia, |itizn)

quz concedens intendit & prafcri- | /:1ln

T

,

bit , fiant juxta ipfius mentem & judi-

M

WJW)[[,'

[

i

cium , infallibiliter operentur, & non |* kas

aliter 5 five nos judicemus , five non |tt!ili

Bityadi

judicemus.

Hinc , quamvis non fit nobis cer-

1

L

tum & infallibile , quod conditiones | f

omnes ad acquifitionem Indulgentie ts

cujus-

)

L h

$ v Denom.naturá, C$c. fuäiiæi. 45

5 4 U]fm

(€ujufpiam fint impletz ; poffumus ta-

QU W

Dto

EE

men prudenter exiftimare , cffe ade-

dum nobis non conftat eviden-

A Ptam H

18

ter, facum aliquid aut omiffum con-

M

!

tra aut przter intentionem legitime

/jl; (àt fupponendum) concedentis. Sed

?

111f p

judicium iftud noftrum nihil condu-

cit ad ejus confecutionem.

Quare omninó confultum ; ut ex

probabilibus circa Indulgentiz acquifi-

tionemid eligatur & fiat , quod tutius

ii

3

fvä

eft. Videri etiam poteft Dicaftillo ; qui

i

i

V

WU

ry. 9. diff. 2. n. 114. probabiliüs cenfet ;

7

eum , qui pretermifit aliquid reipfa re-

) WA

quifitum ad lucrandam Indulgentiam ,

W

fed. juxta probabilem, vel probabilio-

3

rem

opinionem crededebat id non effe

d

tÍuni

neceffarium , lucrari Indulgentiam.

d

1 J nl

R. 1. Si loquamur de aliis Jubili

favoribus , üt de abfolutione à refer-

w;&W

vatis

5

de commutatione votorum;

j

lll

Iv

certa & folida probabilitas opinio-

num juvat ad illorum confecutionem.

Ex. gr. Eft cettó & folidé proba-

NU

bile , illum fieri participem Jubilai,

Ti

qui partem operum prafcriptorum per-

ficit

: ! l D(WJM

44

P. 1. De Tubileo in genere.

ficitin peccato mortali , aut , non om« i^

k

niain uná & eádem feptimanà 5 juxta

dicenda

5ofteà.

Hzc fententia etfii V

j

forté à parte rei fit fala , ac proinde

A

is ; qui ei fe accommodat , non confe- |:

/

n

quatur Indulgentiam Jubilai , feu re-

?

miffionem pene peccatis fuis debita,

üt precedenü refponfione diximus

tamen , quia folidé probabiliter , a-

deoóque prudenter , putatur confe-

nc

qui; ideó valent abfolutiones à refer- dinr

vatis & cenfuris , commutationefquc R o Y

votorum. Diana fuprà. Gobat s 253, Ut

]i

& tr. 4- de Indulg. s. 712.

Ratio eft : Quia, quando eft ob ra-

tionem vel autbotitarem Doctorum

veré & folidé probabile , quod alicui

qui

h

Sacerdoti competat jurisdictio , íeu

facultas & poteftas. abfolvendi , valie

,r'al,u, IV j

dé abfolvit , efto , illa fententia fit à

Vj

I

parte rei falfà ; Ecclefá videlicet in

jl

eo caífü tacité tribuente jurisdi&tio-

nem , ad avertenda alioquin maxima

fi

Y

animarum damna. Et ita tenent pleri-

que Doctores , citati & approbati à

Qf

Wi';.:

Cardinale ;ie Lugo de Pamit. difp. 1.

t

aetbe

7 li

L/

$. 1. De nom. naturá . €4c. fuhlu. 4$

RCUM

atj

Caftropalao £o. x. £r. 1.

lnSet. 2. $. 1.

Lm [ P

ml.

hh fg

u difP. 2. pt.. $. 2. 9. Thomà Tamburie

i

( no de Saeram. Pantit. c. 4. $. £.2. 3. &

H' "21 [

W de Caftbus refervatis cap. 12. $. 1. s. 7.

R]OM? l Un

|| Joanne de Cardenas Crf Tbeologicá

d b ,

u

)

?i dl Propofrtiones 6 5. damnatas ab Inno-

)USW*I centio XL differtat. 2. n. 160 dicente

"!d communiflimam illam effe

fenten

Q;4tiarn inter Doctores , G s. 161. cere

Rsj um effe , quod Ecclefia fuppleat ju-

M M

in

risdicionem Confeffarii, quoties das

tur opinio yeré probabihs de )Lms-

A& U

Lj

didione ; quz opinio recepta fit àt

vere probsblhs, & de cujus probabi-

M

QUfi«

litate non dubitetur inter Sapientes.

" Du&n'&ü

Probatur autem. Certum eft in Ju-«

ml

re; quod con/setudo dat yurgidititonem.

m )ü N |"

E Ex cap. Cizen contingat , de foro compe-

"

/) nti

tenti, & ex Glofsà ibi, & ex pï"ubus

Mlv

idÀ

aliis Juribus, qua refert idem Carde«

IW l

nas. Atq A praxis eft & confuetudo

m&

in totà Ecclefiá , quod Conf: ff rii ab-

»mïl T

folvant ex. opinione veré & practicà

u mw "

probabili circa j

'rxsdx&onem ; quam

HPP

praxim. & |cont

etu«c linem

afhirmant

Do&ores

.

E

MA

commmnnt

inter quos

Suarca

»

n me.tü»

46 T RE De fubileo in geneve.

AT y ^

Suarez ro. 4. in 3. p. difp. 17. Se&l. ..

7. c ait : Confirmatur ex univer[ali Ec-

M

m w

clefie con[uetudine , qua eft (ufficiens fi-

p

M

gnum jurisditbionis, t fupra ditium eft.

i

m

Eft autem untver[alis Ecclefia ufusyutSa-

denti

cerdotes [ecure utantur hujusmodi juvise

ditlione ( certó probabili ) s admini-

Jiratione bujus. Sacramenti.

Tenet etiam. fic Raymundus Lum-

bier Carmelita , in Uhniverfitate Cz-

I

farauguftaná Theologie Doctor , &

i

M

!

Ánteceffor primarius , Inquifitionis

Y

fupremz Qualificator, Obfervat. 3. ad

Propofit. damnat. ab Innoc. XI. z. 30.

& feqq. dicens & probans, quoties cft

y /.s'mv.-",

opinio folidé probabilis., & in pra-

xim adducitur bonáà fide , fuppleri ab

r

ïr

Jl

Ecclefià jurisdidionem certó moras

liter: & ». 34. ad argumentum con-

trarium refpondet negando, tunc Sa-

LP T

cramenti valorem manere dumtaxat

dubium : manet enim tunc moraliter

AURU

(lftn

«

certus. Nam licét opinio certó pro-

babilis fecundüm fe nequeat Sacra-

did

11

mento dare nifi probabilitatem ; fi-

Qu

EM

I

mul tamen íuümpta cum Ecclefie

RORU

tole-

llhfta

$3. Denom. naturá, Gic. Dubilei, 4

M

^wi tolerantià , dat certitudinem mora-

L h

,lem per ratihabitionem de prafenti ,

hu

lüt datur in errore communi.

Bt

ui-

D

MA L

"i

"l

dem eft moraliter incredibile ,. Eccle-

hD

[/

fiam omiffuram, damno tam generali

M fj

"j

]

& tranícendenti , &, communi coram

3j ejus ocülis praxi , recepto remedium

ferre, Doctoribus unà voce ad aures

Ecclefiz clamantibus : Suz;pl:t » Sup-

.

let Ecclefas fi fupplendi intentionem

non haberet Ecclefia. Hactenus Lum-

J-*:?I ) &'

bier.

SECTIO II

D& INTENTICNE REQUISITA

Y« 0 n.

AD CONSECUTIONEM JUBILAEL

)

N

NU

[l

ULEST. r. A ad Iucrandum Jubi-

TAT

lzum vequiratur. antentio ilud [n-

V

erandi? Idem eft de quacumque alia In-

dulrentia.

t mv

ml

RESP. Tutius quidem eft, habere

TT

ntentionem actualem ,

aut virtua-

quïlüt

[

u

lem proprié :di&tam ( id eft , perfeve-

jme; rantem in aliquo effe&u, qui proce-

it vi intentionis priüs habite ) illud

m L

D

!

"

lucrandi;

" &:.D:i»fh

4$

P. 1. De fubilto in renere.

lucrandi ; tamen non videtur talis in5 jj

tentio neceffarió requiri, fed fufficere « qii

habitualis. & — interpretativa , qUA?D (

cenfetur quilibet Chriftianus habcremm)m

de íuz falutis remedis ,' univerfim vt

volens fibi per füa opera bopa tan- "m

[

tum prodeffe

quantum poteft. Ita

Layman 4 . fr. 7. C.Ó. s. . Portel D

f ."fqüjfllfjl

Dub. Regnular. v. Indnlgentia n. 7. di-

gai ha

cens ; fic fe audiviffe ex ore proprio. t p

uondam à Patre Moliná , Mapiftro ib

(

u

O. Caüropnlao L. 24« DH. 9. n. 8

g. Ut

fephus Auguftinus in füá Brevé noririá , DIl

de lndu!g;ntirä n. 16.. Card. de Lugg l itz

de Panit. difp. 17.n. 81.& alii citati & Eml

approbati à Diana p. s.:r. 12. R. & iv

Gobat de ?ubil. n. $6. & de Indulg. P. t. x

€. I4. B. IÓÓ.

Ti n

Rotio eft : Quia neque ex naturá iiiz 1

rej nec in ullà formá Jubilzi aut a-|ttwig

liaron. Indulgentiarum

5

; requiritur L

1

3ntentio a&tualis , aut virtualis Propriä flb*gs,ntqm

t

l

i&a, illud aut alias lucrandi.

R

Adde , ex more univerfali rece- durru.wcon]

ptum effe, ut moribundis omni fenfujtiuu; ;

Ug

deftitutis. dentur Indulgentiz ; &äquv .

quod.

f

1!1)1!»

TM

S. 2. De inteptione requ;/ï:i 45

Qquod per opera bona , que nos ipfi

N

!facimus, aut alii nobis applicant , fa-

Ua tisfaciamus pro noftris peccatis; efto,

ij , non fciamus ,nec intendamus, actuali-

li

1

|teraut virtualiter

proprié, nos pþer ills

pj fatisfacere,

- Hinc fequitur, innumeros homines

V,/m,;/

;4 lucrari Indulgentias , qui nefciunt feu

'myminimé cogitant effe Indulgentias ,

u

dummodó ponanr opus feu opera à

Eft tamen

;»n.;o,.!, concedente przícripta.

h

H

optimum confilium , in iis, quz agiss

(ifid

|; habere intentionem lucrandi , quid-

!tj quid poffis ; five per viam Indulgen-

At

"d

!

tiz, five quocumque alio modo ; üt

recté monet Suarez £o. 4. £s 3. p. difj.

T ïniu'n;,Px

46. Setl. 1. m. $.

ui infert, poffe Con-

&

AL

feffarium — Ind

j

concederce

u gcntiam

conftituto in articulo mortis , etiamfa

