nihil fciat de Indulto, quod habet mo-

?M

ribundus, neque hic ex oblivione, vel

inadvertentià , Indulgentiam petat;

j

il

dummodó Confeffarius intendar ab-

folvere etiam à paná, quantum poe

li

"At

teft quocunque titulo.

Qz.

m n

$0

P. 71. De ?ubilea in gäm;re.'

Jf

. 2. p EO quavequiratur intentió .

';L

exequendi opus prefcriptum ?

5

p

il

TL

R. 1. Quando Bulla. aut Breve proz

;

(

ä

r

ponit IÍndulgentiam , præfcribcnddïïR.Rc::m'M

l

operi aliquam intentionem , neceffa- z !t f

rió debet opus fieri ad prafcriptam

4 HJE' Ulüdo

intentionem.

Tatet.

y lat

Et quidem intentio ifta debet prze--

4 .

.

€edere executionem opetis

b

fafficit ?

Y n ïzzïz

tamen , íi habeatur , antequám oPusJ;mn..(:ow

1 n

prafcriptum finiatur. Gobat 7 77.

R. 2. Probabile quidem eft , fuffiz lqug

cere intentionem confufam , fcilicet a,

faciendi opus ad intentionem feu in- wilt

tentiones à Pontifice prarícriptas ; et- ii

iamfi de illà feu illis nihil diftin&é & | [ils

in particulari fciat aut fciverit , qui

jritinu.

sl

lucrari vult. Jubileum: at probabilius

videtur , illam non fufficere, fed re-

DI

quiri intentionem formalem , actu

: dl |

Íciendo finem feu intentionem Pon-

f

tificis; aut vittualem , faciendo- opus

hm

ad finem, quemanté fcivit ; fcu audivit

gU[iS ':Wm üc]

relegi. -Vide Gobatum 4e fnubileo c.

Mu

12. & de lnda

lg. . 16. id accurgy& PFO- 1

dT

bantem.

1 'ïhmixorc

« .

,

LW'J ;'5

h

$. 2. De intentione vequifi 4

"

u )',l/q li

?

r'mliyr ?

:

. 3-dn omnia opera fubilai dirigendee

[nt ad omnes intentiones prefixas à Pon-

dtifice 2n tllius conce[frone ?

h

"" P. Recentiores Bulle & alíz per-

AUf

1

W

"

1l

& f

4

imulte non plus videntur exigete,

!

H

"mguàm ut oratio offeratur ad intentio-

"

nem à Papá expreffam ; puta, ad obri-

hr

W*"*-A-'.f "nendam pacem ,, &c. aliis aütem,o-

péribus non praftituunt ullam. inten^

(

stionem. Gobat ». 25.

Carterüm tutius omninó eft , etiam

alia opera præfcripta dirigere ad iftam

zintentionem , ad quam dirigenda eft

oratio ; & efficacius ad obtinendum fi-

nem à Pontifice prefixum.

A Quid ff intentioni à Pontifice pra-

feripta adiungas aliams redde[ne idcircà

srritam veldubiam Indulgentiam ?

j

R. Vidéris facere irritam,aut mini-

)d

müm dubiam. Quia etiam una oratio

1l$ pro multis fa&a, non tantüm prodeft

fingulis illorum , quantüm fi pro fin-

gulis feorfim fieret ; üt eft communis

it

fententia Patris Suarez 4. 1. de Orat.c.

«

Vi

27.n. 6. Ázoriip.1. .9 c. 23.4.7. cum

;

S.'Thomáà; Scoto, Cajetano, &c.

SECTIO

(

42

Pnr;f 1. Defubilao in genere.

E

f pust

u l

SEGTIO III.

ä

I

M

qur t

:

z

[

D ExECurioNE oPrRu

i;äomm» k

PR.ESCRIPTORUM.

i TL Gs

li

Ue/EST. 1. 4n opera prefcvipta

"shera T

A Z debeant effe libera?

r :Iïïïrö ) di

3

Seu, /4n ad confequendum jubileum , a

H

mhe

;

aliem Indulgentiam ,necejfe [it exequia-

i ln

pera pre[cvipta quidóm , fed qua aliunde

!

M

digin.

mon fent debita v. g. ex praeepto Ecclefity

D

q/070 , AME panitentia?

Mi a

AESP. Negativé, cum Corduba;

15 Á

Benzonio , Layman. c. $. ». 13. Card,

ii inm

&de Lugo difj. 27. s. 11o. & aliis

affim,

Á

j t t

Ü

CConftat ex praxi ; fiquidem vi

enmaus ,

J

Q

jejunia Jubileorum ízpé celebrari in

ipsà Urbe Romá, & extraRomam ; in

| CM;M

"

If

Quadragefimá, vel quatuor Tempo-

,

tibus.

u

NS,

Hinc quzdam corollaria practica

l;

v(.m

colliges cum Gobato zr. de dndulgentiis

Uirm

. 174. & feqq.

[

l. Qui ex peenitentià à Confeffario

[l

z v.cl

»

injund , aut tationc. fqg Regul

Wf,»

!l

xgi

Al

L] M

$. 3. De executione opersm,

Jj

OHL gfvoti,jejunat; communicat , &c. co

n-

fequitur Jubilzum , feu aliam Indul-

NT p

.gcntiam exigentem j'ejunia » Comimnuses

Dionem , &c.

PTOMJL

II. Canonici ; quí ex obligationa

7

P

7/

"

"Chorum frequentant ; confequuntur

j

'Indulgentías vifitantibus

Ecclefiam

M -,.conce'fï"as ; efto non maneant diuriüs

fi, in templo , quàm exigat eorum obli«

i

luig gratio. Idem dic de faciente facrum

. €x obligatione.

Mf

III. Clericí , dum fuas Horas Ca-

l

At

A

J

- nonicas legentes dicunt ex ritu . Bre-

viarii; Pater, dve, Credo, Te Deum lau-

I G

i

damus, Pfalmum AMsferere , aut de prae

d

S NY

ï

fundzs , &c. non minüs confequuntur

* du

Indulgentias , que , nomine alicujus

Congregationis , feu Confraternita-

n

"!f

Wi

tis, aut ratione Numifmatis S. Caroli.,

ï:,:(m-

Quinque San&torum ,-&c. concedun-

tur recitantibus unum ex enumcta-

i d

tis; quàm fi feozfim , & extra Offici-

L'fzduïy Á

um Canonicum , oráffent,

Et ita de

alüs.

m

- 3. Utriem emnia epera prafcripta

d

APU gmriæ ?

[

elebeant perfici inC/f

3

R. Afite

m

$4

P.1. De 7ubilao in genere.

WMW

R. Affitmant Cajetanus i» Opscul.

'i*xls ïk L

DPetrus de Soto , &alii , tefte Dellar-

g

amino 4e Jedwlgent. l. 1. c. 13. qui

M&Qï* U

sllosfequitur ; quando opera prafcri-

R

u

l

pra funt ad. placandum Deum ; c

)

1

"

h

TE

Deus non placetur per opera mor- MR

zua. Hazc quidem opinio tutior om-;

minó eft, & , quantum ficri poteft,

f IV)

xfuadenda , ut iflá etiam ratione plus|

ia q

Aucretur is, qui Indulgentiam. coníc-

A

Q Y

jgui cupit.

- u

At S. Antoninus, Paludanus, Cort

E

od

&duba 4. 2 1. & alii, apud eundem Bel- |

T

Yarminum , dicunt fufficere, fi ulti-|, .

-

t

amum opus perficiacur in gratià. Tum|,

[

i V

m

3quia actualis - acquifitio Indulgentiz

wrovenit ex f[atisfactione. Chrifti &

l:ta

u

San&torum, Extravag. Unmigezitin , de'ï

[

aPenitent. 3 vemilfion. nonautem ex o-

gperantis dignitate S. Th. s 4. diff. z.

M

»*. 3. Tumquia noneft neceffe;ut om-

í

Tia opera praícripta dirigantur ad

Jü,* T

impcrrandum id, quod intendit Pon-

! Z;,'i,',' "

tifex, t ditum eft Se£f. praced. 4. 3. &

licét effent ita dirigenda , per bona

d« Íc opera in flatu. peccati mortalis

Iu

acta

ll

4 Ü

$. 3. De executioge opeyum.

T

3

BH

facta poteftaliquid impetrari , üt docet

N

dem S. Th. 2. 25 4. 3. . 16.

L

il

Et hac fecunda fententia eft pro-

? t

babilior, quam , prater modoó citatos,

enent Navarrus AVotabili 19. s. 19. &

d J

JNotab. 3 3. 2. 37. €8 fégg. Suarez difp.g z.

K t

Se&l. 5 . £. Coninck dwb. 7. Filhucius

"

1 fej n

j

Ltr. $. 2.156. Layman £ j. tr. 7. c. 6. ".

Caftropalao pz. 9. s. 5. &c.

LT d

" b

Sufficit ergo ; & neceffleeft , ulti-

mum opis perfici in gratiä. Unde

fultó faciunt, qui opera przfcripta

ävdznug, (pron

lm C Onc

ludunt Confeffione & Commu-

nione,

^

t Í i

Non eft tamen neceífe , ut totum

tTt

Mie; U

Itimum opus perficiatur in ftatu gra-

(Ghi tie, fi illud. habeat continuationem,

:

üt jejunium , oratio &c. Sed fatis eft;

Wtv

(b

[)/

TT

i ante finem jejunii, orationiss&c. fis

Mia

in gratid. Gobat z. 4. de Indulg.n. Y53«

cum Suarez, Bonacnáà, Dianá: Jo-

Á

fephus Auguftinus Zrevi notitiA, de /u-

ägmmx 1

x

dulzent. n.1o. Georg. de Rhodes , de

Gutt. q. $. Setl. y. $. .

D

Vi

Q. 3. Quid , fi opera pr

m/&ribantür

candum Deum , ad im-

fxpfvï']?ä ad pla

C 4

peirau-

w

$6

Sv 3[ D! !X!!ü

P. 1. Defulileo in genere,

f,

petrandam hanc aut. ilam gratiam. €dc, .4W*

€4 prater nltizmum fiant. cum

peccato ;r,utltmrü

mortah ?

:

( IN

R. Layman. cap. 6. s. 4. re&é. cen- ii

fet, non obtinendam Indulgentiam: y,4)7

t inquit ; fi ad placandum Deum ,j

prafcribantur jejunia , non lucrabitut ji/

[

inebriárit

Indulgentiam , qui in jejuniis fe ving gt

*

)

ideoque magnam feu noz i

tabilem partem injunét boni operis (jAm

non bené perfecerit 5 vel, fi vifitatio |

Mi A

ib

|

Ecclefie precipiaturt ; & cum nullá

Rv j

4devotione accedatur. Hactenus Lays |

^

l

),

n

man: cui confentit Gobar. z. 3. de f

(

Ui

Jud

r

&£il. n. $ .quia peccatum iftud vim im-

peuranditolli.| Idem etiam docet Be«

Y

canus de Sacram. €.2.9. g. £.

A

Y

Et hec refponfio habet fortiores| ;

Yucd

Patronos eos; qui abfoluté docent, ope-

li ä/;m'?i

D

za przícripta fic debere fieri , ut nullá

Jv u

"

II

"n

ex circumftantià vitientur ; inter illos| ..

lul

funt Navarrus de 74£;L. Notab. 19.5.6

*| natdm

& Notab. 32. . 46. Emm. Rodriquez | ;

iptt

Sum. p. 1. c. 1845 ». 4. Coninck diff.| ,.

Jf

12. dub. 8. Patronus itidem eft Bel-

)

jj

larminus qwaff. praced. initio allatus.

Áay

4;*&.*

"

.

L

(

7 J!l" l

!

lo

, !0»!(

&$. 3. De exetutione epersm.

N s

* f "

D. 4- Qid, Jf quis opus expleat e

"l ejenialiter malo, u. g. ob vanam gloriam?

R. Probabiliaos adhuc lucrari In-

a,

u

ulgentiam. Corduba 4. 22. Suarez

dW Wblul d

to. 4. in 3. p. difp. $2. Se. 6. Filliucius

l AU j

L/Mq

11]([3(&

s. 159. Lugodifj. 17. . 85 Gobat. tr.

de Jubil. n. éo. & ali. Ratio eft. quia

il /*/

41

taleopis manet nihilominüs honefture

t

DM [

ratione objecti.

t

Q. $- n omnia opera praþripm dee«

*v*)ln

à

lu

beant integrà smpleri?

) QmM

R. Affirmativé, cum S. Th. zz 4. d5ff-

"Wi

n

jl

!

20.4. $. q. 3. quem omnes meritó fe-

rA

hl

Ym

quuntur. Et quidem íta integré , ut, f

LT

& QH

aliqua notabilis pars omittatur , five

d

ex oblivione, impotentià , aut alià ex

M.

causá , nihil obtineatur de Indulgen-

4 r

|

4

tià. Suarez diff. s2. Setl. $. n. 3. poft

alios, & poft illum alii..— Quianempe

non impletur conditio , fcilicet im-

I 1

M

plendi omnie.

Quippe Indulgentia

AT

non concedirur , divifibiliter pro divi-

RQ&IW

fibilitate operis , fed indivifibiliter pro

o

«t

toto OPCIC-

Q. 6. Quid , ff ex epere requifito mus-

|iti)

dicnm 7;17! omittatur ?

C ;

R. Pra-

KB

'4$

IT M

P. 1. De Pubileo in genev&

R. Probabiliàs obtineri Indulgen-.

.5 UOSMU

tiam, cum Suarez d;ff. s . Sell. $. m. 4

,itin o

" Mïf :

JBonaciná, & aliis , quos fequitur Dia-

chxcwm*f

na P. .2r. 12. R. 2 3. &c. fi illud, quod

omittitur , fit quid leve refpectu ope-

ii n

ris injuncti; üt , fi paràm comedas in.

i fïdäuczc

í

(

f!*

14

14

jcjunio : quia opus tunc ponitur mo-

galiter integrum.

I

n

Porró aliqua pars hic vocatur tmi-

t(zx& m

nima , que talis eft non tantüm in fe &

p

abíoluté , fed. etiam refpective ad opus.

t 35;&4&:!*

injunctum. "Unde, quando præi"cri-'

ul

buntur quinque Parer & 24ve;non cen-

rJ

fetur , fccundüm Suarez , Joannem

(fi,

1

Prepofitum , & alios , is minimam

n

partem omififfe , qui rantüm quater Pa-

£er & Averecitállet. Vid. Dicaftillo de

Panit. tr. 9. 9. 10$. €$ feqq.

& ^ (

.« ddn, quando ultimum opus fa-

BI T

Éium cf? in peccato taortali , ideoque non

DAU

i

fuit obtenta Indulgentia , àt ditium eft

J G

quefh. 1. Indulrentiarevivi[cat , adeüque

la

[íd

fortiatur funm effetlumy amato obice, [eu

h

Élatupeccati mortalis , per confe]fienerm

Mnut contritionem ?

A

Wi

i (

!

- K, Exiftinant revivifcere aliqui , in«

ter

]

Mk";' O

& . Do execuliond äpäym o

| Obïingn' i

;

ter quos Paludanus £ 4. djff. 20; q. 4

?Mf |

$. zertins articulus , Henriquez J 7. c. g.

[

I

^

H(l

p.3. & hazc fententia ( inquit. Leffhius

jj

Opere pofthumo ;» z. p. de Indnlg. c. 6.

Mi

dub. 2. ) non eftimprobabilis , prafer-

Uf

tim fi adhuctempüs Indulgentie con«

W Powm( j

' fequendz duret.

At probabilior & comimunior ne«

: W mi.,

gat. Vide Filliucium s. r4o. €9 . feqq.

trnaf u

Card. de Lugo z. 84. Baffeum o. 2. v.

[]Diülv't ii d

dulgextia ". 12. Gobat ». 59. qui &

t:

R ii

. 430. f/4dico ( inquit plané chriftiane )

Muws banc dotirinam ( nempe de revivifcen-

"

tià Indulgentiz , remoto obice ) f2r/us

L

effe pratiicare, quàm in cafu pofito omite

fere coutritionem.

: D'(u—.*.mï

Jüverit audire Silveftrum fuper hae

'/1.

quzftione, v. 4ndulzentia s. 20. Pium

eft credere, quod fit verum revivifce-

I

re

.

.

lw

quia , ür dicit Gloffa in Clemezt.

unic. De Reliquis €8. Paenerat. Sandl.

m

hujusmodi conce(liones non decet

m

"

nec expedit anxi& interpretari : tum

at

etiam ; quía verifimile eft, quod con-

cedens fic virtualiter concedat. ; & fic

exponeret, fi de hoc cogitaret : quia

T

2 6

Yeri-

,

$o

|PonDe fubiltoín zeneve.

'S.I.D' ""

verifimile eft ; quod intendat. his, quí --

]

faciunt id,pro quo datur Indulgen-

tía, eam valere omni modo, quo Po(:-

i

fibile eft. Et ideó nullus »quantum-

T

cumque in morrali exiftens, ceffet ab

)u

Indulgentià capiendá ; quia forté ali-

quando convertetur , & illam confe-

Ti

quetur. HacSilvefter: quz notanda

N

funt pro aliis fimilibus.

Plura de Operibus , confecutione

y

j

Indulgentiz , & aliis , opportuniüs

qllüQAWl

dicentur fequentibus Partibus,

maximé tertià ,

que eft

Md

de Jubileo frequen-

Á

tiorí.

Ms i

Wa

W

W

&UV U

buf

El

V

96 (o) 3

D

k E

Ur

fj

s

À

!l

d

"h

$. 1. De inceptione, duratione Cóc. 61

!ntcndjl D

l) däwr »

UA

h

K

'PARS SECUNDA.

j tl

^

[i],m'('f"acc[&

Wi*fom'i

"De 7uäilæa Anm Sandii.

lag

LT

Ttendendus imprimis te-

nor Bulle concedentis hoc

Jubilzum : quod jam con-

j C()nfcmm

£

ceditur

vicefimo

) OF,WW

quinto

l P'a*..'öu;,

quoque anno, üt di&um eft. P,1. Set.

1

LT.

15 1

Sequemur poti

ffimàm pofteriores

u

Bullas Anni San&i editas ab Urbano

VIII. proanno 162;. ab Innocentio X.

proanno 1650. & à Clemente X. pro

anno 167 s. Suntautem ex |Bullz invi-

€em uniformes.

SECTIO PRIMA.

Dz mcEPTIONE ; DURATIONE , MAN«

DATO; ET AMPLITUDINE HuUlus

Jusirar

UUJEST.7. Quo foto €$ tempore in-

7,

Q

£ipint boc fubilaum, €$

anret ?

!j

7

RESP.

£,

V

é2

P. 2. De Julilao AAnni SantH.

N

I5

RESP, Incipit Romz, à primis Vé«

deäaüïc

yiit

fperis Vigilie Nativitatis Chrifti. Do-

j

mini, & per totum annum durat, at-

Qp

ue adeó ad Vigiliam in primis iis-

q i

Y ndm

dem Vefperis Fefti. Ea tantum eft di-

1

verfitas , quod Vefperze initio anni

| ,MI'M;H'[C

dicuntur poft apertionem Portz San-

u (0h

G&z; unde jam ab earum initio cceptus

p

!

eft jubileus: at in fine dicuntur , ante-

ul

quam Porta claudatur ; unde perdurat

| l.l

annus uíque ad finem chþcrarumg

895'.4: W

Patet ex Bullis etiam anterioribus.

eud

Filliucius

Romanus

Poenitentiarius .

lidir

A

Fr. $. s. 290. ex INavatro de 7ubileo INo-

D

Dd

tab. 2.4. n. 2. & Notabili 32. 9. 36. bené

Wa «

advertente particulam 4 , alioqui de

Íe exclufivam , ibi non effe exclufi-

ii

vam primarum Vefperarum. Idquod

4fuy m

etiam — bené

oftendit

Pater

Quin-

n

l

J

J

tanadvennas, Z4ppendice Singular. tr. £.

j

dub. .

. 1. Cur incipiat jubileum 4b boc

/!o iMty

porsss fefto Natyvitatzs , quàm à Feffe

figioo

Circumctfionts ?

Imfi

A. Quia antiquus mos eft Ecclefiz

Romanz, annum computare ab illo

[

fcfto

f (

[W[,, JM ll &f

LE

F;'

S. 1. Deinceptione, duratiane $c.. 63

!

"

fefto Nativitatis : unde & Annus Ec-

A

(

clefiafticus dicitur.

MM

Quibus porró ceremoniis indica-

gïïizm l

u

i

Z!WJM;

tur, inchoétur, & finiatur hoc. Jubi-

leum , videri poteft apud Navarrum

Vf!?fü lo

;

il )

Notabili 3 4. Lorichium v. 7ubileus 24n-

At h

us z. 1. Gobatum . re.

1 ii

(b5

J 3. Quid intendat,mandet,C3 roget

] m'ï, D

f&à Bullà Pontifex ?

It

VA.'W

R. x. Intendit füpremus

Chrifti Fi-

lïn

ATU

delium Paftor, Chriftianos omnes ac-

^

uäxf

cendere ad augmentum Fidei , cjus-

que teftificationem ; fuá in Romanam

14

Ecclefiam Apo&olorumquc Principes

Id ttne

veneratione ; ad feriam morum emen-

AE

[

dationem , Haurrendasque. cum jutilo

À

v d

a

ii

W

de fontibus Salvatoris aquas. [alientes in

V ULL

40

Itam. &teYnaAm..

!t (l

R. 2. Mandat omnibus Ecclefiarum

)"/W ]

Pralatis, utPopulos fuos ad illa; falu-

I

tare(que I ndulgentias confequendas ,

m d

pro fuo Paftorali zelo diligenter hor-

um iT

tentur & edoceant.

ÀÁn veró, fi id non faciant illi Przla-

l t

ti; peccent ? Non videntur peccare, fal-

"t

tem graviter. Quia Bulla vel nullum,

vel

64 — P.z. De fubileo Muni Santls.

m

at d

velleve przceptum continet, üt re&té

al t

obfervat Gobat z. 22. cum Lezaná.

Ec Navarrus JVotab. 42. explicans

ULL

Bullam Gregorii XIII. indicentis Ju-

bileum anni 147 $. ubi habebatur:

f fa(m.'iüfli

Manudamss omntbus Patriarchis , &c. ut

ygf;m'o!th

TY

J

IN

;'

fstos quiþ;;:e Populos di!;'genr:r euret ea

vim

E.'f. I

TU

emniaedocendos,que ad vemifitonts C9 In-

qi

dulgentia praditke adipijcenda prapara-

FR "»M

tionem fuertnt opportuna, €$c s omnibus

lo

utrimque diligenter cxpcnfls , concla-

ii

dit: Credimus, per banc claufulams obli-

Lf

garé transgreffores ejus ad veniale tan-

piam nifi ex contemptu fecerint.

t i

Wa

v

Mi

R. 3. Hortatur & rogat Impetato-

u h:

i

rem , ac Reges , & Principes omnes

p

TAY) &

Catholicos; ut ad Dei , per quem re-

p

gnanr , gloriam procutandæn 5 PIO

zelo excitentur; przcipué veró Epi-

fnd

Ícoporum & Superiorum Antiftitum

^

Paftoralem fedulitatem adjuvent , &

LOT

Ü

À fuis Magiftratibus & Miniftris ad-

juvari curent , ut improborum licen-

at

it

n-

tie coerceantur ; & bonorur

'Jdï?z D

mï tor

ecorum Reglä OPC óc gratiz, f.OVCADI'HI;

n^Pr

eprinos be-

maximé autem erga

ti»-l.

$

ür f

nefi-

ll ht

$. 1.De inceptione, duratione, €4c.. 65

1 nf

LC

"d

neficentiam exerceant , curentque , ut

n

tuta fint itinera , &c,

iij lt

| Q. 4.Cum Pontifex ad ]ubileum invi-

l lo

tet Romam omnes Chrifiianos , dátne boc

) f

ipfo omnibus faculeatem eó veniendi, non

MLUT

ebf?ante probibitione Superiorum?

LL

R. Negativé : id enim non eft uni-

Winidj,

verfum prefumendum de voluntate

Mj! M W*u*r

Pontificis : quia hoc vergeret in ma-

] Q/f '.Gmü'w W

gnum Chrifiane & Religiofz difci-

Y ul

plinz detrimentum.

H!w? il

Hinc 7. Non poffünt uxores abíque

[

Hl

virorum füorum confeníu

Romam

27

[

|

&dire ad lucrandum hoc Jubileum :

1 Lz;mra-

offunt tamen viri abíque uxorum

:.c'-;;aom

w

confenfu , nifi valdé longa effet pere-

Y

grinatio , & graviter id ferrent uxo-

Mil J J

res; juxta ea, quz alibi dicuntur de

obligationibus matrimonii , & do-

cent Authores apud Sanchez de Aa-

V

N )w

rim. [. 1. difp. 41. Quintanad. d£. 5.

v

Gobat. s. 19.

Virum autem euntem Romam te-

nebitur uxor comitari, fi ei pracipiat

vir; modó tamen non nimis longum

eflet pezegrinationisiter, ( quod pru-

N

den-

66 D. 1. De fubilæo "unt Santis.

gt

dentis arbitrio relinquitur judicandums || ;

j

l

Ju )

ipfe;autem Quinranad vefias 4w£. 5. cen- ;;

fetefíe $0. 40. aut ctiam 30. leucarum)

ïkomïäj*fï,*f

adeoque non gravibus difficultatibus

YO

n u

& laboribus expofitum.

"T

z. ldem, proportione fervará, di-

J

T

[

cendum de filiis »qui füb poteftate pa-

n

N

m

trià degunt, & przcipué de filiabus;

At [i] Il

J

quibus fine licentià parentum ruini-

hi t

mé licet ;neque decens foret , fine il-

Wa

lis; Romam adire : tenentür fiquidem

Q

fub mortali Parcntibus obedire in re-

Mi h

bus gravibus ( qualis hac peregrina-

WXJ. Yi

tio

exiftimabitur

à . prudentibus )

Ht

"

Dl

T

fpectantibus ad domüs gubcmatio-

At

K

AU

nem , morem corredionem , fame

ln

confervationem ; &c. àüt docent com-

a

inniter omnes DodGores.

Plurima

li 000

autem & graviffïma pcricula honoris

Mul

]

l

& animz eífe folent in adeó longá

M

gercgrinationc.

V

f

3. Nec poffunr Religiofi fine licen-

lL K h

tià obtentá à fuis Pralatis ; qui in eá

"t 0Y

concedendá ne nimis faciles fint: aliàs

N

enim cederet potiüs in fpirituale de-

n

f'wfn:;:,, ,

trimentum, Quintanad, dw, 4. Gobat

9. 18.

4. Nec

ü*"/?zui&s'

$. 1. De inceptiones duratione8e.. 67

)*

db

4. Nec. poteft Clericus habens Be-

j

t

neficium , quod requirit refidentiam,;

Romam adire Jubilei causà ; abíque

u d'üïfui;

T

proprii Epifcopi facultate, Nam in

Conc. Laodicenfi Con. 41. dicitur,

LT

Wpo(:fmc;

ANon oportet: eos, qui [unt Sacrati velCle-

!d li

vici, frne ju[]n Epifcopi iter ingredi. Quod

intellige de longà peregrinatione :

Ti li.

Mtard.

bzc enim effet in. grave detrirnentum

Y

Ecclefiarum.

. $- Utrm. Romam adtre impeäiti,'

l

d 1

ubilaum boc lncrari poffínt ?

"

u

R. z. ViBulle , quà Jubilzum pu-

blicatur, non poffunt: quia de illis ni-

(

(

hil habetur.

f

R. 2. Per alteram Bullam , editam

Ut

ab Urbano VIIL. 28. Januar. 162 5. ab

d H

Innocentio X. 12. Februar. 1650. & à

[onnn

Clemente X. :6. Februar. 1675. pote-

rant omnes San&imoniales , Anacho-

retz, Eremitz , Carcerati, & Infirmi;

dte f

lucrari hoc Jubileum , praftando o-

T

pera» üf mox dicctur.

st

Nomine autem Zzachboretarum . &

Eremitarum , intelliguntur bic ii Re-

"m

ligiofi , qui foli vite contemplativz

m

va-

NT

68

P. 2. De Jubilao nini Sapg;,

2

l

vacant, fejuncti habitatione ab aliis,

K0

& folitarii , füb Prelati tamen . obe-

dientià ; qui.videlicet cosfimile illa-

ly

«ü

rum Sanctimonialium vzz« genui ,Cüt

)

V

habet Bulla) ue fapernarum rerum con-

dl&w

teyoplattoni fecurisms vacent, laudabiliter

Á

elegerunt.

Quales meritó cenfentar

[

M

effe etiam Carthufiani à Quintanad.

Jth n

dub. 9. Gobato ». 29. & 30. & fimiles

M

A

n

Religiofi : de quibus in Conc. Chal-

cedonenfi eap. 4. di&um eft :

ui vere

lt

tit, Ut

prréqne folitariam eligunt viram, digmi

l

Jint comvenienti bonore. Legatur etiam

[

1 j

Áppendix 1. poft ». 32. Gobari edit.

W

1681.

[

Tllorum Novitios ín hac conceffio-

) v LU

Y

Ws

nc comprehendi , cenfet Quintanad.

du4b. 9 cümin favorabilibus fub no-

NT

9"'1! d)

mine Religioforum comprehcndan-

tur.

l

]

i«

Non igitur conceditur iftud privi-

(

w

Ti

legium Eremitis illis fecularibus , et-

n

iamíi votum caftitatis emiferint , &

N

h71

in eremitoriis procul ab oppidis ha-

& Q fä

'«'xf

bitent: de his enim non loquitur Pon-

tifex: càm nec claufuram profitean-

Rf !tl lt

Q

tur »

ä

Wn»i&s

$1. De fnceptione , duratione dc. 69

Ut k

tur , nec Superiorem abfoluté habeant;

2 ts J

& potiüsfint & vocentur Pemitenter,

Y (a;gfmf'

feu, Comsver[i faculares.

l D] !/W:

Per Carceratos, de'quibus Bulla. in-

LT ,("M(v

telliguntur, qui carcere proprié &

W'lf;/i//;i;h/u;;

fimpliciter dicto detinentur , hoc eft ,

u;lä [m/c'm

loco ;quoaffervantur, ne evadunt. Un-

de & Bulla habet, Carceribus detenti?

i Wämd

quo nomine non veniunt relegati ad

"ic' &MCS |

UM

ttiremes. Gobat ». 29.

[0"

t»'m'i!

- Per Zfirmos híc folàm intelligun-

l

tur , diururna infirmitate prepediti , àt

! Wwïgz

^

;

[l

[

|

habet Bullà. Videntur comprehendi

etiam e

ileptici foliti fzpé corripi

hoc mor

b

o: itemleprofi, czci , clau-

U.

di; faltem fi hi multüm diftent Ro-

má.

N

M

d

W

j

1v j

Quódfi claudus poffit quidem e-

quo, cecus curru vehi, feu pati qui-

um

dem illam ve&ationem , non tamen

d ?ïlw"f

equum ,currum nancifci ; tunc adhuc

dicetur propriiffimé diwrurna fnfirmi-

Z t

n

tate prapeditus: fecüs , fi poffit equum

feu currum facilé nanciíci.

Gobat

ml

s. 29.

git».

" Requirit autem Pontifex ab iftis

n y'

W

An-

70

P. 3. De Jubileo Auni Sanfls.

m

l

incarceratis &

infirmis voluntatem

gv

d

conditionatam

fe . conferendi

Ro-

M

mam , Jubilzi comparandi gratiá ; ita

us

ut finteo affe&ianimo , ut, fi abeffent

us

impcdimenta carceris ,. infirmitatis,

?ïe.

T

fufcepruri effent iter Romanum ad

confequendum Jubilzum.

Et de hac

n

f05

voluntate

debent

Confeffari illos

/

intepgrogare ; & , fi forté refpon-

deant,íe non effe ita affectos, excitent

U

y

illos ad illam conditionatam volun-

Apolm,

tatem , propofità magnitudine ob-

m

latz gratiz Pontificie , quà frui non

Qu

n

Vl

poffunt, nifi fint ita affe&ti : promitti-

[l V

[

tur enim illa ; ta» carceratis, quam in-

firmis grepedstis tantiim,€8 oui alias im-

E

m

pedimentis longa incarcerationzs ac din-

u

turnt sufirmitatis ceffantibus , ad banc

fv

(-Romanam ) Urbem protbe[aurte (biri-

tualibus venturi. fuiffent.

Án ifta voluntas conditionata, eun-

j

M

di Romam , exigatur etiam à Sancti-

(f

M

Q

monialibus , & Anochorcetis , atque

lo

Eremitis ?

.

UT H

R. Ncgativä

H

folüm enim Pontifex

N Rm

exigit ab incarceratis & infirmis , üt

It

7 j

PatCt

d Ánj

S D

S. 1. De inceptione, duratione, €9c. 71

Ti

nf

d

atet ex veibis Bulle modoó relatis;

hi

nec habetur quidquam, quo illam vo-

Mändl ïkl

luntatem:à Sanctimonialibus & Ana-

um

M

choretis exigere fe fi

o

e'nificet.

Imó

y m&m/

reter negativum habetur quid po-

MZIIUJT

li

fitivum , quó fignificat, fe non exige-

WL[[

" J

re , cüm reddens rationem, cur precí-

HMJJ u[n

ue Santlimonialium profetlibus paternt

"d

m

charitatis àffctlnu fludeat providere ; fub-

lj

n

E

lt

jicito Quare funomoperé optandum efl, ut

N

[

vit&rationem, que eas d

ngelis quodame

e

gmülölt o

»modo «quats conflanti[[ime retineant &c.

Quz certé non obfcuré excludunt fe-

conditionaram

tiam

voluntatem

iflfm Ml

peregrinandi Romam , fi non adeffet

.

impedimentum claufure : poffent c-

d.

nim optare fublationem claufure , fi-

7 T

cut catcerati & infirmi optare pgf-

funt. füblationem .carcerationis & in-

Wk/x»

firraitatis. .Átqui iftud certé admitti

91 Q«

non debet.

T

Idem dicendum de Anachoretis ,

3 Mj

qui fimile illarum | San&imonialium

vita genus landabiliter elegerunt.

-

nhé

Quz autem ab.;illis quatuor perfo-

ii

narum gencribus pxæümda fint ad

jav

"

con-

m

z& P. . De fubilao 2dnni Sanfiz.

confecutionem Induleentiz

.

2

o

& quijan:

, m

alii favores ipfis concedantur ; dicitur

in Bullà, quz pro ipfis expediri folet.

* d

J

Sul

Qnid fi initio Anni hujus , aliquis

N

ex illis carceratis aut infirmis , prafti-

tis preftandis lucratus effet Jubilz-

l

[

um; & pofteà à carcere, vel infirmi-

tate liber effet ?

Refpondeo

L

H

non teneretur

ité

V

Romam ; nifi: velit ftante iftá liberta-

us

te in re(iduo Anni illud iterüm lu-

Ü

crari

*

*

( poffe enim pluries obtineri

Moi k "

iftud Jubilzum , dicetur Setf. 3. 4.3.)

&l

(fHffro

i

(ij

Quintanad. 4s^. g.

Quódf detentus carcere aut in-

frmitate , lucratus Jubileum non

M

fuiffet ; & pofteà liber effet tempore

fufficienti ad iter Romanum ; deberet

i L

hoc arripere ad lucrandum Jubilz-

tj

um. Nam Bulla dicit: Qui alias cef-

[antibus impedimentis Cdc. venturifuif-

|

fent 5 nifi forté refiduo illo tempore

ier Romanum redderetur infeftum

pefte , bello , latrociniis ; ut nequiret

.

.

tunc enim effet

Romam pervenire

capax Jubilzi, fi poffet fincere dicere:

5i

l

Mdn

[Udulo

$ 1. De z'nteptiane, duratione,Cdc, 73

st

Ut

- Sicarceratio , autinfirmitas ceíTaffet

ittyii

lte

priüs ; Certé iviffem Romam ex pie-

tate. Gobar. s. 19. fíue.

"

^ R. ;. Omnesalii five Regulares , fï-

t inärmj;, Ó

Wii] (EF(

;

l

veízculares, five. viri, five fominz ,

Á

Al

J

4 n

| l'ütm;'

quocumque fint impedimento , ctiam

involuntario , & juftiffimo , ac Rei

D

utliffimo detenti ; fi Romam non

.

"Ut jj ccedant, velad

fam iter non íufci-

t d u

N

iant juxta dicen

&

Sett. fea. q. 2. non

lii

N

t

l

f

ucrantur hoc Jubilzum. Quia folüm,

lo d

Moniales , Anachoretas , Carceratos ,

"414 & Infirmos , de quibus jam actum eft,

excipit Pontifex , & exceptio firmat

"Z resulam in contrarium. Lucrari ta-

"mm/men poterunt in füá patri, poft An-

x&mwc num Sanctum , fi, üt fieri folet , con-

m d

cedat Pontifex rogatus ab Or-

tdn J

dinariis , üt dicetur

T

Setl.. s.

m

"

hbt

l

1

m vt

etoc)m

W N

i

r q

"

u

$

dN

g

D

SECTIO

m

74

P 2. De 71451'/40'.141:;1.&' Santt.

]st

i um ,0

[

i

"

WMEICTIIOJIL

qt gb

m s

st

DE OrrzRIBUS INIUNCTIS$ IN

D

&

Hoc Jusizo.

'lï

J

dl

JIOU

[

UeAEST. r.

su& opera praftanda

Q

"

nt Chrifii Fidelibus ad. confecn-

tionen buius 2ubilai ?

IN

RESP. verbis Bulle : Ur vere poni-

tentes €9 copfe[[, Beatorum 2poftolorum

[i

Petri €9 Pauli Bafilicas , Lateranen[em

jHo0gHe ac Santla MARL/E AMajorzs ,

X

AU. Y

"Ia Urbis Ecclefias , fernel f[altem. im

It

elie per 30. continuos at intermifos dies ,

ff Romani vel sncole Urbzs fuerinty feu

TOA

per i5« dies, füfuerint peregrint, aut alias

externi,devote vtfitaverint ,€$ pro ipfo-

f

vum fidelium ac totius Chrifliani populs

(quiin

4

felutes pace €8 concordiä', pias ad Deum

[

4

preces effuderint.

I. Igitur requiritur vera pænitcn-

tia , feu dolor de .peccatis, & confef-

fio.

Non videtur tamen nceceffarió

Mij

h

praemittenda vifitationibus : cüm , ex

probabiliori fententià , neceffe non

AL

l'fqmæ n

I! A'm' [

$. 2. DeOperibus. snjundtiz.

V

fit omnia. opera praícripta perfici in

n

flatu gratiz ; fed fufficiat ita fieri ul-

l

timum , üt dictum eft P. ;. Se&. 3. 4. 2.

"It Tutius tamen eft, & omninó fuaden-

f

J

dums. utomnia fiant in ftatu gratig.

Navarrus JVotab. 22. s. 57. €$ fegq. Fil-

QV/ 'y]ly 7

&j liucius fr. $. s. 258. Quintanad. 4u£.

Ml g. Gobat. z. 23.

2

Neque neceffarió requiritur con-

al

feflio veni

«l

um. Navarrus JNVotab. 18;

lm a. 17. Zecchius . $. Lorichius ». 21

Á

& cum Benzonio, &c. Utile tamen eft,

u

Mi

ut aliqua venialia confeffione decla-

n

/

rentur. Vide di&ta P. 5. Se&l. 7.

[//,

Neque necefizrium eft, ut confef:

L

fio at Romz : fed fufficit, ubicumque

TU

ii fiat; dummodo verificetur, quod /s-

mnio

|Usfima Tubilei celebratione durante: (eu

(quod idem eft, & haben

to,

[2

iz Bullz )

4n. 2Anno Santto durante , veré penitens &

confeffus , Ecclefias defignatas vifita-

w verit. Quintanad. fuprà.

N w.:i

Non fuflicit tamen, fecundüm Na-

t

varrum AVotab. 21.5. 20. & ANotab. 32.

". 40. fine , & alios , confeffio folüm

, nt;cff.'ï

l

propofito ; fed requiritur etiam actu

Dz

& de

36

P.3..De ]qu/;iiæo d6psuti Santla,

Iu

& de fa&o. De quo víd. P. ». Set, 2,

s lniic

g 1 .

f5

Non prafcribitu

.

r- facta Co—mmuf

.APu lat

nio.

'x&m jb j

II. Vifitari debent quatuor Eccle-

f i

fiz Romanz , Sandi Petri , S. Pauli $

nit liri(hïh

S. Joannis in Laterano , S. MAnri&

Y

Majoris; & quidem omnes ill

"

a fïngu-

Vnd n

lis diebus

)

iisque triginta continuis,

^

s t

aut intermiílis feu ; difcontinuis

,

à

nutt's [ B:j

Romanis , qui tales fünt non folá ori:

n s a

ine, fed. etiam dorhicilio ; & ab inco-

is , hoc eft , ab iis, qui Romani non

p a

Mdl

funt , fed eó venerunt animo manendi

| M

faltem magno aliquo tempore ,ut mc-

Wads a

£itó haberi debeant pro habitatorís

bus Urbis Roma. Navartus JVorab. 32.

l

p. 41. CÓ feaa.

lus,(f:

dj

A.Peregrinis autem aut aliàs ex-

fv

li,

ternis , hoceít , ab advcenis proprié

dictis, qui Romam veniurit vel devo:

f

Gonis gratiá , aut alio fine; animo non

manendt ; fed tantüm fübfiftendi ad

D] &3

aliquot dies ; vel fummüm per mi-

1

norem anni partem 5 vifitari. debent

UJ,

ezdem ille Ecclcfie per quindecim

lj

dics

l,q

Wh 'f'»i* :

guwp s

S. 3. De Operibnns ipjuntlis.

72

"l dies

fumiliter continuos aut difcontis

U f (, [ nuos.

v

Per diem autem intellioitur díes na-

t

turalis ; 24. horaram. Unde pr&di

ER

5

J

u'j4

G&z vifrationes feri poffünt etiam

,

46

LP

no&e. Lorichius z. 22. Zecchius ,

d. &c.

lt

!

o

. Non eft necéffarium , Ecclefias vie

W'ul

A

N

.T,

L[W!.' fitare co ordine ; quo in Bullà affi-

Lt

ozlcr £n

antur ; fed primó poteft vifitari Ecs

fia S. Manre, & ultimó S. Petrí;

Vr cic

Quintanad.

N [

pro cujusque arbítrio.

D

[

N

lts t

Neque neceffe eít intrare per pox'ï'

-

"". tàs fanctas,

quamvis fit melius ad de-

Qu

votionem; fed neque peccat , quípet

* illas egreditur. Filliucius ; San&tarel-

41 d

lus, & alii, cum Benzonio.

h

Imó$ , fi non fit facilis ingreffus ím

L.W

! Ecclefias , fafficiet à portà vel coeme-

j

2'2 L;.m

ol

terío vifitare,.Quinranad. fup. Vide;

ieni

! que dicimus P. 3. Se&f. 4.4. 9.

:

Vifitatio ifta deber effe devota ; at-

A P(I'

vt

que adeó cum intentíone , faltem vir2

tuali;colendi Deum in fe, vel in Sans

a

&o , qui ibi fpecialiter. honoraturz

[

D 5

Ca-

m !

'-78 P. z.be fubileo An;zi San&i.

f r

Caftropalao zr. 24. ps. 3. ». 15. cutá !

j

4im ^

aliis. Vide iterüm q. 6. modó citat.

[

. HiI. Effundendz (unt

iz ad Deum

at

pieces pro.ipforum vi

&

itantium ,

&

T

a n

totius populi Chriftiani falute , pace

& concordià. Quantz autem, & qua-

gl

les, non praícribitur. . Vid. ibid. 4

*

f Lpan

40c & j1.

y um

; li

$1

Q. 2. 24 quipoft. [nfceptum iter

Add

"!

i

U

Urbem Romam accedere non potuerunt ,

f

| N

duerari pofint Jubilaum ?

| ub

R. Affirmativé. Patet ex Bu

Iiis : c'x

«quibus , maximé pofterioribus: , .fin'q

| IN

| p

fcero fequentia.

gt

L Qui unicam. v. g. leucamex ití^

nere confeciffet , f» inftaret juftum

'.e:m!(m:

"

3

impcdimcn'tum » aut mors fupcrvcni'—'

L

ret , Jubileum lucraretur.

Meritó autem cenfet Go

bat z. —z O.

caufam legitimam | noa perficiendi

a

N

&rer , fore mortem v. g. fupervenien-

R

tem uxoris , aut incurfum hoftium

hn

ejusmodi , ut quemvis prudentem

l

ejusdem conditionis virum domi de-

tincret.

Similiter , fi poft. coeptum

itcr; peftis ; aut predones vchementet

15'.10:2.

gr à-

l Ams

73

w ^ $ 2. De Operibis injnntlas.

LUE

5. I

raffurentur perloca , per qua tran-
