commntare vota quzlibet

Ms d

quorumlibet Fidelium , exceptís vo-

[id

il

tis Caftitatis, & Religionis, de quibus

Je&t. feq.. NuMam tamen habet, vi Ju-

Qd

|

ä:

bilzi , facultatemm difpenfandí . fuper

w

ullo voto.

1

R, 1. Poteft commutare vota, etíam

p

juramento firmata ; atque adeó. & ju-

u

rameata foli Dco facta, Suarez te. 3.

tb

de Kelig. l. 6. 0. 14 m. 6. 19. €9. feq.

mii

Portel Dab. Regular.v.Voti commutátie

$m

5.97. & 7$. cum aliis, Diana p. 1. tr.

l Fap:r ;

V. R, 4.3. & p. . tr. 12, R. 57.cum Ba-

UL PA

fiio Pontio ; Gobat ». 186. & /feaqqg.

Bufenbaum,; &c. Vide Sanchez 55 De-

flj'g.lo.

Pl

€al. l. 4. cap. $3.

Imó non improbabiliter & quavis

juramenta ;finé przjudicio tertii; pof-

fc commutarí ab eo, qui habet facul-

(

fatem commutandi vota , docent et-

[

iam Alphonfuüs Mendezius

íin fuà

V

W

|

Theologia Catecheticá l. 1. c. 8. m. Y4.

ii

Matth. de Moya tr. de Rehg. difp.

bOrdi:E'

|

p dq. $. lambur. ss Decal £ g.

ul

€. 7. $. 3. num. 11, Gobat Zbeol

"

J

47

E

154 P. 3. De fubileo extraordinaris,

( À lhp

experim. edit, anni X68 1. 1r. 11. um

qUZ 1(CCFJ

l

$o8. €$c.

tort

of

Poffünt eriam . commurtarí

R 3.

(i Á

promifïioncs fa&z alicui San&o, non

[

cogitando de Deo. Quia licét tales

D]

TM

romiffiones non (nt proprié vota,

um u

ex fancto Thomá , vulg^ ramen fo-

"

QT.

lent vora nuncupari

,

& proindc po-

X Dl

teft ad illas promiffiones extendi prie

Qu nuin

vilegium commutandi qwecumque vo-

;,:anrum

£4. Gobat de fubil. ». 180. Vide eun-

WJE:M p

dem 4de Sacram. tr.6. n. 392.

1 UTO

. 1. n poffint commnutayt etrAm vo-

t di

t4, fatla in favorem terti?

lt

R. Negaiivé fi jam fint ab illo, vel

i":l'('&

ab alio, ejus nomine; acceprata : Onia

lil u

fieret contra jus à tertio jam acquifi-

TT

tum 5 fecüs, fi nondum fiat acceptata,

tftr i

Süarez fup. c. 15. s. 11. Sanchez :5 De-

m

£A]. L. 4. €. a. F. 13. Leífius de. fuffir.

1(

r

I) 3

À. a. c. 40. 5. 104. Caftropalao dsfp. z.

N

se loto. pu. 15 n. 2.

3

Qul

Ad illam

autem acccptationcm

DATIR

requiritur, prater promifïïoncm Deo

x:

J

d

t

Itio,

LT

fa&tam , etiam Ptommo fadta te

qua

[

!

'h,':],

S. i2, De Commutat. VPotorum.

255

quz acceptetur. Vide pradictos Au-

thores.

YU

l

"

Q. 3. "n commutari poflint in mimisé

)

&quale?

":Ef ii

R. Etfi. commutatio dícat zquali-

T

.

tatcm

?

tamen probabiliter poffünt

"

!

commutari in aliquid minus , dum-

H PO.

modó non

fit

notabiliter minus.

l W

Quod maximé verum eft in fententiá

M

probarorum Authorum docentium ,

(

vovenrem pofle proprià authoritate

vorum füuum commurtare in evidenter

D

zquale: aliás enim privilegium effet

inurile ; & credibile eft, Papam dele-

yd

gantem facultatem commutandi. vo-

luiffe concedere aliquam : benignita-

lr

tem , & tacité indulgere, ut commu-

T(Cþïäïl

tationi admifceatur aliquid di(pcnfa-f

772

tionis. Bonacina s z. Decal. prae. q. z.

M/,

pu. 7. $. g. n. n. Emm. Rodriquez

"E't' i

Swm. t0. 2. €. 100. i. 4. & alii, quos fe-

quitnr Diana p. 1. £r. 1 1. &. 40. €$ p. 5.

Asl

n

£r. 5. s. 1. €dc. Quod etiam valdé pro-

babile cenfet Leffius ». 100.

j

Ans

j iti

.Rc&& autem — obíervant Laym

44

! fl

$(6 P. s. De Jubileo e&fraordinzrio.

?bn&!f»pn

& Poto c. 8. n. 14. Portel Dsb. Regular.

q. voti comtnutatio n. 43. G alii/ftando

etiam in contrarià fententià . non de-

bere Confeflarios hac ín re effe nimis

e

fccupulofos

?

cum zqualitas in com-

mutatione yotorum -non debeat effe

ruathematica , (ed moralis , ad arbi-

tríum boni viri, feclusà fraude , & graví

ignorantiá.

Valebit etíam probabiliter com-

?hj

mutatio , etiamíi in multó minus,

.

O

dummodó vovens (üppleat id , quod

2l

; d

decft ad zqualitatem.| materiz. fubro-

gate cum promifsa,. Sanchez £ Decat.

|

L4.c. $17 z. 1. Diana p.. z. fr. 1.

T

mifcell. R. 7. Tamburin. ;» Decal. L. 3.

€. 16. 6. $. n. 9. €9c.

Ug

.4. 4dn requiratur cau[a ad ifam

d k

qommntationem ?

h:r.g::z

£. Non requíritur alia caufa, quám

[

€a, ob quam Pontifex dictam facul-

W

M

tatem concedit, cum onere impIcndi

opera in Jubilzo prafcripta , pratet

n

illud, in quod fit mutatío. Suarez [sp.

V

$.19. n. 1. Sanchez €. $9. nwm. 1.

Por

JWI

5.13. De Commutat. Poterum.

2157

"

Pottel /up. s. 1. Trullenck Bs/l. Cruc.

*

l1. $. 7. 6..3. dub 13. 9. 6. Gobat. s.

199. €9c,

Ts

:

f

lt

Verüm; ut obfervat Pettus à S, Jo-

)

(

feph 4e z. prec. Decal. [ub finem , hoc

t t

in praxi non habet locum : quia pe-

( d

tens commiutationem femper habet

cauí(am 5 & lcvxs fufficit etiam extrá

[ pl

Jal ilzum,

Q. s. Ubi, quando,

quoties feri pof-

&t

fit. tla commntatio?

- Tuttfy

&R

Poteft fieri etiam extra. con-

lg

J

!l

fcffionem ; adeóque etiam ab eo ,. cui

bon COPïï'lS confitteri: & qu 'XC.CHI

l-

7171

cec in Bulla haberetur, «sdiz eoruns

Il

Confe[[onibis : ia enim claufula aft

T

ceret tantüm abíolutionem à referva-

tis , non autem abíolutionem 4 cenfu-

i

!

n

fiS ;

éc commutàtionem votorum.

Hentiquez /. 7. é. 30. n. 6. Sanchez fup

(]JJ'II

€. 4$. 5. 16. Suarez , Layman , & alii,

&üä

quos fequitur Bonacina fip. m 16.

n

^

a

;'U).u...a

;JLIS :

Gobat .

s

p

153.

J

a

[

b-

Unde poteft ctiam fieri cum

4

fente.

m

258

P. 3. De fubilao esttr aordinario.

dj

i

fente, Tambur. fGp. $. 4. n. f2. cum

|

WJ

»/

n

aïns

Qu

2. Poteft fieri commutmo ante-

Mi

quàm quis ullum ex praíctiptis ope-

L

[

rbus exequatur ,

da: nmodo habeat

Md

animum cxeqamdl. Ia plerique, cum

MW

u)

j

quibus Gobat ». 303*

Quéd-fi deinde -mutet. animum ,

nihi

P

tC']Ct

nihilominüs

nec '7',.F-quamr

j*t

commutatio. Suarez/Mp. c. 16. ». 11*

j

S.mchcu, Portel, &c. Nec peccat gra-

u

vitér. Sanchez c. $4. s. $ 4.cum Hen-

iMl

um

2.

nqucz ; & aliüis

; Diana p. z. rr

bt

seifcell. R. 13; & alii , contra Suarem

M

NI

3/1o num. Yt. Portel v. Voti commutatio n.

[

&

42 fibi co.n.rr irium.

v. Indulg. in "Addit.

5. 20. & alios. Vide fupraþ& . g. $.

D

Wi

"m

de taliter abfoluto à Cafibus referva-

j

)

^W

tis, & Cenfuris

um ,

K* 3. Poteft fieri ifta commutatio

fl

J

totits$; quoties , cetrtam novorum vo-

lA

torum, qua emitteres durante Jubi-

IN

1zo. Henriquez /. 6. c. 19. s. 3. bit. O.

[ äcx

Portel v. Potr consmmtatio , Addit, n. 101.

r

Sanchez c. $4. mWm. i6, Trullenck

LT

f

/j Jllm

fl a

& n De Commutat. Potorum. — 109

Jenp. dib. 9. m. 7. Vide fmp. fett. 10, q. 2

Itifa,

Q. 6. Qomado facienda [i& commu-

FAt10?

fj

R. 1. Abfolut?, non autem füb con-

( Jue

ï

ditione de futuro: Licét enim; per fe

)

( d

!]

loquendo, non peccaret commutans ;

qui diceret ; Commato tst4 vota ; dum-

(

sodi exequaris epera in Dulla pre[cripras

t

i

( ficuti revera graviter peccaret . qui

itaabfolverét à ceníuris aut à pecca-

Avf

Ptl

tis ) tamen fuelius eft non facere re-

quil

Ll d

ftri&ionem , ubi non facit Papa , vel

cert? differre. commutationem. Sua-

UR

ICZ cap. 16. n. 10. Gobat s. 296. Qui

LUA

etiam fmgulax*itct notant, ne unquam

Mil

Confefíarius commutet fub condi-

|

M

]

n

tione : $i épfams Indulgentiam. (uevs

reipiá cenfecutus: quis enim fciet un-

quam , fe fuiffe confecutum Indul-

u

entiam ?

m w

Y

(

R. i. Expedit fzpó , fiericommu-

tationem in res,quas Vovens folebat

(

ex devotione facere. Non poteft au-

li

"T

tem fieri commutatio in opera ; ad que

n

p

atione,

j

qms tenetur ex gravi oblig

Leffius

26e P. $. De Jubileo extraordinario.

/) U

1 0A

Leffus /eco q. i. citato ». Yo1. fine,

Gobat ». 302. Alloza v. Forsrm fett. 4.-

". 82.

M

K. 3. Poteft etiam fieri datá opinio-

T

lb

ne Penitend , ut ex pluribus propofi-

tis hoc, velillud faciat loco fui voti;

i

modó hoc, modó illud; hoc , vel illo

die ; &c. Gobat z/;d.

M

£,4. Pote(t commuratio voti intra

1

if

tempus Ju

I9

lgi ità fieri , ut tàmen

(i])

f

tuncnon fiat actualis F.xbrogatio in lo«

[

I

cum materizm voto promiflz,

Poteft

enim Confeffarius dicere Peenitenti:

I

i

n

S!

Ex HHHRC CODIBHIO IHETA VOlum 1n DPHJ

quod tibi æ'c/z;g'mï&o p Iret.quatuor beb-

h

:7)

.

domadas. Sanch.

-

zþ[p. €. $4. £. 37 cutm

w [

]

"imy

"

40l

Rodriquez , Vivalde , Sayro , &c.

t n

Diana p. to. £r. 14. K. 137. Gobat nsmr

li

30;. Alloza v. Fotum; fe£. . n.35.

X't;iz l

Imó poteft Confeffarius dicere:

n

Commuto tuum vorum in id, szodm/ix vir

/vfzf.!& 4.]

It

dott ts ( etiam Laicus ) cenfuerit commu-

&t d

tandum, Sanchez sbid. Leffius de Puffir,

Yib

$ 2150 40 m 109, Layman de P5te

I J

CAp. &. ". 27. ex Vivaldo ; Trullenck

li !

ag

du

$. . De Commutat. Yotorum.

264

| A :'"ll

fup- dub. 9. n. 1. Portel s. tndx/g:ntiar,

"i.

in Addiricn. n.Yz. Gobat s. yo.

Neque peccabit Pcnitens contra

RIL ^

votum , ctiamfi ante fuübftitutionem

materim fecerit contra prius votum :

1

Quia hujus obligatio jam ceffat , feu,

I)

eft translata in materiam fubrogan-

dam. Sanchez s. 34. Leífius modó

citatus, Caftropalao *r. 24. pw. 12 $.

N

3. ". 7. lrullenck /ec, esr.. Gobat. ».

1)

1

306. contra Emman. Rodriquez , &

hi

l

M

alios. Que doétrina fic. intelligenda

eft, ut dilatio fubítitutionis fit ratio-

L^

nabilis, & nullo modo in fraudem.

( M.

K.

$. Poteft etiam Confeffarius

T

tunc non commutere , fed differre

comimutationem

in alivd tempus ,

W

J M

etiamíi tempus Jubilzi tranfeat ; fi

velit maturiüs confiderare commues

tationis modum , &c. Suarez de Poto

:;L

"4

[7]

N

l. 6. c.16. a. 1y. Sanchez. fgp. ». 33. Por.

tel nam. $lo 17. Caftropalao ». £. Dia-

W»ï&'

[

?

na p. 1. tr. r. £. $z. Irullenck » a.

le

"2/]

Alloza v. Fotum, fet. s. m. s5.

lmó potcft hoc facere. Confeffa-

fius.

lD

3621 P.5 Defubileo extvaordinarto,

iius etiam(; nullum in fpecie votum

intelligat. Si enim Peenitens dicat , fs

habere plura vota, quorum commu-

lil

cm

tation

petat, aur etiam quedam ,

!

à

,

quorum jam non meminit

poteft

Confeffariu

aliis negotis impedi-

ia

tus, aut aliá de causá , ci refpondere :

utina

llla vota mihi goft exatlum ]ubilaum in-

Q;n'n )

dica , de illis comare remimci , &tc. €$

i n )

commutabo. Suarez fap. Sanchez ». 34.

TP

€j. 57. Caftropalao f«p. Gobat ». jo7.

" ?lfll,

dicens eífe contra Suarez :

fed mihi

!!Wigm

certé videtur Suarez à nobis ftare ; &

i

veró "etiam citatur à Bartholomzo

DN

à S. Faufto, ZPbe/aure Keligief.c. 4. q.

)

26. idem, quod nos, tenente.

D

Re&é autem

obfervat

Suarez ,

A

]

i

tunc oportere , ut Vovens obtinuerit

Jubileum : nam , quácunque ex cau-

sà id pretermiferit, co ipfo erit inha-

if

bilis ad. recipiendain pofteà commu-

tationem,

Quód fi Parnitens memor fit, fe vo-

to ligatum , at immemor fpecici; feü

gpaterig ejus in particulari, ncc etiam

con-

h

$ . De Commutat. Votorum.

269

"m

eonceffo longiori tempore poflit ejus

1

meminiffe

^

2

'Poterit Confelfarius uti

fl

rudenti arbitrio , &

juixta modum

Uuta,

obligationis, & circumftantias occur-

] FO.

f

|

mv

rentes , cominutare in al

1quam tfmate-

E

Mi

riam. Suarez & Sanchez ;£i4. Trul-

L

lenck fup. dab. 9. n. 5.

Q. 7. 2fn poffit etiam commmtari de-

TW

utum » [en pena v. g. pecuniária con-

"

lïd&£ ex 7)10/4[10"?'2/0!! pænam ; ex c.

m

de monm peccando contra caflitatem [ub

A D

1l

Pæüd erognndt 85 :/eemoþ'nam qumqu:

t

H

Aureos ?

D)

Affrmative Suarez [ 6. c. 20.

M )

$. 19. Sanchez de AMatrim. L.8. difp. 15

4. & ( Decal. lL. A. €. £2. nusm. 10.

j

dl

Lcilius de Jwffzt. L. 2. c. 40. niim. 108.

N

Malderus m z. 2* to. 10. €. $. dlbs 11.

1

TU

Fi

li

C

15 /7, 26. n3422.295.. Diana p. r.

EY

. K, 46. cum joan. de la Crux

p

& aliis, Petrus à S. Jofeph; de

,

pree. Decal. fine,

i

SECTIO

864 . P, 3. De]ubilao extraordínaria,

[ :;Dn

LE

Sq C TFO XIH

Antusi

Dz Vorais CasTITATIS. ET

st

n

REL!GIONIS,

r t

VULAEST. 1. Q,m (2 Vota Summu

:Pontifici Vefergatm

H H(IP

J

'RL'SP Qnipqie 5 fcilicet Vorum

Ti

L

peregrinationis Romanz , , feu ad Li-

I

hii

mina Apcftoloritm :* Compoftellanz ,

feu ad S. ]acobum & Jerófolymtta-

AU. NI

n£t ,('quod vocatur Ulrmfrxarmum :

YT

five fit in fuiblidiim Terra fanta, fi-

l

ægpg

vé folius deyótionis ad in

iféndá To*

A

.*

ca fancta Jerofolymz

*

de quo Sane

Wt

N

Wib

chez i Decal. 1. 4. 6 0. & 77:Lef-

ls

u Mm

fius de fuflit..1:2:6/ 40. 9 122. )Vo-

tum Caftitatis, & R eli !giohis.

Atlb r

ï

Jnare

illofüm

fpenfatio; vel

w

lh d

commutatio per nu J'-rn Bullam cen-

Que

hm

fetat conceffa nifi exprimatür.

enim 'fpeciititi refetvantur , €à fpe-

Dotms

cialem ;

& cxrxci'iar*"

concefGionem

&i

£

t

poxtm..nt ; ut habe

.-wcj Layman

RBU&UOJ

698«

i, æ

$ 15 De Potis Cafbst..0$Relios: abg

e. F; 55 7,/Quande tamen Bülla con-

( d

cedit ,-ut folet in:Jubileo-y. peteff atem

eonmutandi omnia vota ; exceptir votig

Wa

Caflitarss C9. Religionts .5 hoc ipfo. dari

poteftatem. :commutandi : yota triplis

ä

cis illius.-peregrinationis , docet .ipfe

ufuüs & confenfus Do&torum ,. fundas

lfm" l

tus in exceptione firmante . regulam

[

g

in non exceptis; de quo Sanchez /s,

dQ

"as

M

)

s. 15, &c 19

(di

Q 2. Qualia debeant effe ia veta ,

..m]

3

"39

Hv'f"' (

tenjeantur. refervata?

i

ii

R; Quia votorum referyatio odiofa

eft ) quippe- que oteftarem ordinaa

tt.

tiam reftringit, & diminuir; ideó ftri-

&é interpretanda eft , & intelligenda

j ïm:

[

de yotis certis:, abfolutis , & perfeátis

rrium ; illarum Peregrinationum ,. Ca-

u "C

ftitatis, & Religionis; Hinc varie fpe-

20 Y

:

,cia.t,im,rcf,crcmus ; cum pzobatis Au-

thoribus, de votis Caftitatis & Rcli-

gionis: quorum non pauca , utpoté

commuhia , ufuj etlam effc poteruüe

extra.Jubilzum pro votis iftarum Pe-

;cgrinationum,

M

[]

L N uig

23]

-68 P.-3.DDePulbileo extraórdiaatit,

t )

15 Nallam:votum 5 de: quo- dubita-,

l

iil

tar- atf refervatuth 5; five.dubium ht

A.

;?glll

suris: 5 fivefadbi e(L-refervatum 5«ac

LU

confequenter poreft állud ^commuiitá-

Mi

"

xe Confe(larius :vi: Jubilzi, : ( & 'extra

d

Jdbilæu.m ;

qui:;haber- poteftatem

r

[l s

comriiutandis.. &.ita deinceps: ) com-

puutape:, inquam. ,.finempe dubi-

ia

um non fufficiat. ad. excuíandum vo

li

ventem & voti obligatione. fi. enim,

ET

excufat:,; nullà opus.eft . commutatio-

us

e. Suarez e, 16. n G Sanchez.c. 40.

TE

p. 26; laymance; 8 ass Gobat, £.

þmlwä.ö

NT

; qui e de Veié n 330: Elatelius p

d. s..412.

W:1'3&1/:( [

Er, quamvis. poft

«à depnéhendatür

PU

certó. fuiffe refervatum . manebit ta-

t

€*ücn VCI'& commutatum. S,anchcz £.

Yi

44. s. 10., Lugo de P. difp.xo. f

Mp

23 Yamburinus

de exped; confe[]. l. ,".,q'

Nf?!,'m /&[

*«.6. 4 H. 3.5

r

flitatis &c, ex. metü

IL.Votum. C2

L M'm

levi- injufté incuíÍo ,. hon. eft veferva-

ff

£um :.quia non eft. pcrfe&& liberums

nj

:

anghez

| 3df:f)gï1: ef com

"

j

änkutabilc.» EN

3

€ 4»07

r

$g DePorieCaf. M. Rélig.

zt7r

WO.

£, /49. n. 30: Lelfrs €2 ov 1:7 Dorz

m

FUR

tel Dub. Regular. o-Foridifpen[abio 0da^

dit. n. 77.Diana pf fr. 15

* /3 PI&*

o

telius /p. -& 'alii-cum ; commaniori

m &m

fententià ' Navarti Angch ; Fumx,

]* Enmi Rodriquez , &c;

ICCP »W:

DHI- Voturá ^Cafüitatis ,&'c. emxf

m

li,

' fum cum intentione fe folüm obligan-

di venialitet , non eft refervatum;:

19] H

Sanchez s. 47. Bonacina Ze ere g, 3. py,

»Mlmüü

- $. 4. n. 20. Diana fsp. R. 25. Al-

WW loza v. Péturn; fell. $. m. 28. Gobat dc

j OL'W

ubil. n. 316. & alii.

Pgm!r/

^ IV. Nec votum Ceftitatis, &c. con-

! ditionale ( nempe in futurum contin-

mn AUf

i

gens , aut' conditione non inexiftente:

i

", tàcir$) aut peenale; ut cüm . dixiftis $£

WH Denyboé»e periculo liberaverit' s Sistez:

MM " rRepy mse ipebrizteroyteveb m ferduturi

/f' M perpernam cnflitatem, tngrg/'ïcmm Reli-

gronem , &cc. - Idque-non-tantüra ante

MW conditionem Ympletam: ; aat culpam*

[

hu

l9 commiffam üt: conmaiter^ adaits

]U tunti-fed probabilireretiam poft :

(u/! cum Ant» Gomezio ;* Perro:de: Ledéf»

7)

*

M 2

ma ;

It

36j : P. s D. 7*2:'7:7&6"»exrräordimria.

ma; & alits ,^ docent.Sanchez. de Mas

li ia

iriin. L8, difp, Aovnum. - 4:.8c13, & . in

g

Detal. l4 qo.nnm, gi. & 9. Porrel,

i t

Dub; Reaular. v« Copfeffor. n. 24. Mal-

ii )

derus $s 2, : tr,10. 0i yodub. 10 Trul-

d

lenck i» DecaL. & $n Bull; Cruc; Petrus.

PA

Marchantius Vrsbsn- Sacrars. tb. 3. pag.

TT

245. fine R.2. Gordonus .. q. . m

m

hii

$3. Diana pluribus locis, & alii. . Vide

& Leffium de juf'it. 4 3. 0. 40. n. 130

tb tb |

& 13L

tttitii

Et quidem ; etiamfi - poft impletam

fs i

conditionem confirmatum:fuerit yo-

n EW:

um

Quia. talis .confirmatio . cadit

l

Mi

fupra votum à principio non abíolu-

ktoti

tum: ; fed. conditionale:; atque adeó

Mkh&

nullanitiajorem: obligationem. addit

Di] 1

ad primum:votum: , ficque: (ecandium

Jitisim

Diana

illud.:etiam «eft-commutabile;

Aff d

MIAUZ LURU AO DPIA

^

"h

M u Nec eft: refervatüm- votum . Ca

" d

fkitatig , &c, alternatiyum:fen. disjun-

MXR!

Giyum ; cujus altera pars noneft refere

m

vata j Ut Fovezo perpebmám CafHtatem

p

ATnÍS

x

i li

e

..

g

f,,.P"Pgwm ab/iiqufiam L2

FH s

My|

$15 De veris Caffis) E Relig.

£69

Ort il

hus s quando Ícilicet: fes: eft -adhuc in-

'&]ll.

stcgta , quia Ícilicet ;: vovens: honduni

Ky

elegit partem-refervatam; Nam juxta

^il

; Regulam: Juzis 7o. 4n alternativis ele-

WJH

£so eft debitoriss €8- Juffiest: alterurm im-

, (:m tv]

lerí. Sanchez cap. illo 4e9. s. 42, &

414

^w3: cum Suarez; Sayro $ Azono ; keífio

ATT

-É1$is

A

n

Exiftimat. tameti Maïdcms modo

MA

: €Citat; ctiám PO(Equn C:Cgl&l pam:m

ctelervatam ,. póffe -adhüc hanc.cori«

J

cmutari. ..f novo voto - edm noh elege-

s

csis, Etháfic fententiam.s:mültüm- pró«

14 (

babilem dicit/Dianá p. 4 fri 4b Rs lg

- & iterütii cüm Ángclo Botfig, p. £. rF,

A0

-J1. R. 60. & -tuüetu& Tlatmbürinüs du

ho

Decal, l. 3« $. 16. $; 45 51.qu;d,mqmtg

' lt n

i fic vetuza rematet n primiatA fud nAL WEf

i du

-ergo noón tefetvatuitn,

Et hoc etiani

-docet Matth. de .Moya tride Rc!;:

w

tlf 1. i 2« $. 3s fones

A

Hanc-íententiatn ecnfct Gobat.a.

at

$17. multüm alietnam. d. Communi;fen-

TT

'$u, non tatnen irhprobabilet y Et:effet

p H

téverà. maxime robab:hs,; i partem

[/4]

icíet-

j

«220 Pi3.De 7ubiltt extraefdinaris.

j m

-:tefervatam- elegiffes. fimplici . tantüm

ltb h

ld V

propofïto ,. & non cuüm. voluntete. te

llnd

obligandi , feu. potiüs, priorem obli-

- gationem . determinandi. | Vid. Layta.

i&

z db

ze. £,:).15. Ca&topalao de

preu.n 6.

»

Vo& difp. 1.

k

Hoc certius.:: $i/pats :non. refervata

ml li

Mi

teddatur impoffibilis ; ut, quia.inci-

difti in-gravem infirmitatem 5 partem

2; Qu

;alteram' non

remafnere refervatam :

atl

o

- Quia: peraccidens : eft.. ,. alteram non

- poffe eligi;Sanchez «; 4e. ». 4«:cum

hu

Suarez; Layman ». ilfo-12. . Caftropalao

"

ia

& 6. Tambur. ?/sp. . 10

Y 1 Votum Religionis, &c. emif-

[

-fum Ífub aliquá -circumftantià: acei-

g.

; dentali, refervatum non eft quá . patte

Á

,. W

"illam. citcumftantiam fpectar .. Ut , fi

lil

dinjy

soveris ingredi- Religionem S. Franci-

-fci ftri&tiorem , hoc anno, &c

pe*

AU

tefít circumftantia. illa commutari , u£

n

T

« Y

-ángrediaris aliam -Religionem , laxio-

rem ; 'anno-fequenti , &c. -Manebit ta-

a

H

nen' votuim' ihgrediende : R eligionis.

Ro-

3l t

! äæfhcz £c iA0v 74.cum Emm,

dris

fl

8 De Votis Cafhir. Cd Relrg. . ami

lii

zsriquez, Petro: de.Ledeíma , Azorio,

1

"

!

Lefüo 5 &c.

Àttrij.

ldem . eft . de. voto...e*

equendi &ä-'

V la,

tini votum Keligionis.: Quia eft va-

.tum -diftin&um.à..yoro Religionis.

](,lil il/,, h

|

-Sanchez s. 7.6. Bafil. , Pontius.de, 7-

MEM |

trim. . 06 nj C(.a&:o.gal,aplp(g.

qiis. |

jJMec Xv

-

jþ:cin:ia& debeat :j]'c Pätgij

ijginn |

^uQa. Quale

m

Cafluatis » wt.cenfeatur ve[eyvatum ?

;v RDebet.eíle pcrfc&um.& de .ca«

hn

as

Risáte propri. & perfedà, feu, de. to-

Gdtinin

itali:&c- perpetua in fituxum, abftinene

tiÀ .ab - omni . voluntarià dþIQQationg

Kf |

xenercá, tam intra.quàm extra conjus

gt

gium.

Dodtores . conumuniter .apud

C

qiat

«Gobat. de ?m:':il.. A. 312.

"RUN

-,5Hinc. L. refervatum, no

Il

' CG Voïu&

du

caftitatis non. perpetuz »,Ht 1;1/; 20v

d |

annorum.

E

um; 'vot'u.x't;

n ;

-;., Cenfetur. autem perpetu

caftitatis.100, annorum , eà quód vita

"l

od

hominis przfumatur non diuciüs dgxf

£are, Sanchez. e.: 42 s 44. Leilius; s.

M

1l

Bud....Crut.,. . u s

[^]

13 5 T:ullcþ.ck

M. 4

Tey

47à P. i.De fubileo eætmom'mam.

m

72.6/3. dub. lm 7. Bartb. 4 .. Fau-

t r

bl

D

&o Tbefauro. Re'i 'ig. L $.. 1. &c.

TU

Unde ; fi:quis oGogenarius vove-

o

fet fe 20, annis fervaturum. caftita-

wl p

tem 5 tale votüm ' tefetvatis annumae- [

"tandam effe, verofumiliter infett.Go-

iy W

"bat ».-3:13. Trullenck s.

lj €XPI'C

IL Refervata non funt; vota:no&

W Mlj'ï

*tenrrahcndx iatrimonium;. non for-

T

mcand!, non tangendx muhcrem fhor

N0 Ht

petendi débitum .conjugales. hec- vo-

Bul

"tunr non -

ctcnfh nec teddcndz debi-

dnyd

Yüm , fa&

de. Coriiüni confcnfü

fi Day

ï*on]ugurri Leffüs 5 133. nec votum

hi "

[

rmánehdr in'ftara' viduali 5 miatri-

&

ónii iet'cs faticte fetvandi ; feu-cafti-

M?M

WW

hms cor;Jugahs 5 nifi hoc. votum fit

tf r

Tnexud- aurhontatc Pontlücxä Sta-

[

nuü Räht'äofö sE cü hodie . Státui E2

t od

u

itum mxlxtarmm

retc£! Equites

Mp

l

!

lutàm €aftita-

and Joanhis ; qui ab

Mavaie

fem vovent.

Sanchez 4,40. ». $9

Ht

Layman £. Ro Bs

mj'n À

IIL -

Non eft rc&rvatum votürm

E.t(oü(m

V:romxtans Íférvandz j quando con«

x

flat

hii

Wml,

i$De Fotis Cafa d P elis, i

.A.H

at non effe omnimodz caítitatis ; fcd

jna

|

fohus corporis integritatem tcrvan--

tl Y

TT

di ; conáftentem in ab&mcnm à. pri-

íno actu., per'quem v1rg1mtas deper-

TET

JAditur.

du

Dixi; qmmda conflat.; cüm fhhcet

|

Aovens cxprc(sc voluit. non nblw:rc

Wtol

fe ad'totalem caftitatem,

Nam, 11 de

nf

tali limitatione .non conftet cyprcfsc,

( t

enfetur: votum. perfectum & abfolu-

y V

tum. eaftitatis..s 1dcoquc rcfcrv:tum..

T

Sarichez ». 6 $. cum Azor, Sayro, Ec(-

j tf

Iio,D:anaP tifrU112 F. 60. Trüllenck

Moti

fqrà. Vide tàmen de Moya ar; de &e-

|initi

faddi

llg difp. 1. d. 2: $. 2.

IV, Votam Gaflratis . ebfolurz,

Yun

cmwffum d'eonjuge abfllue alterius li-

TT

£crtià ;' matrimónio jam Con ummas

A

to, honeft refe-vatum , cüim non f

(l

emnimodz caftitatis. Sanchez cap.40.

i r

h. $2.-Diana /s2...&. 82.. Txullgngk o

ii

IN

Y

431.. cum.aliis,;

Q

Factum. . .autem- matnmoma mm

j Y

dàm €onfürmato , refervatunyerits fi

Wm '

2

pempe fa&um it .animo., ingsegiendi

E

j

/$4 P.4.De 7;;5;!1: egtPAordinario.

Laj

b

án Rdvno"cm ; ad illud xrnplcndun'f,

fcxcnöo non effe 3lind medium. -- San-

válg

chcz, Diana; Trullenck :6é:4.

)»n

"]dem dicendum , fi €onjux: éam al-

W Fbm,

MO

terius licentià egiferit. votum 'cafti-

j

"tatis j etiam: pofï: fnátrimónium con-

fummarum, animo irigrediendi -Reli-

p

vLPO'fz

ionetn &t. Sanéhez' ».' $4: Trullenck

eg. 14. ciudi Ludovico à Crüce

?

"ïtnlj j

yenoa,l

Qnód fi uterque conjux ,: communi

TU

«eonfenfu', & per wmoduib/contractüs;

" caftiratem. voviffet.;' tünc- effet refer-

TM

'vatum

þ TM

qua abfolutz ^ & 'omnimo-

adz ciftitatis. ^

'Navatrus , chnqucz ^

Arsotiun

& ali , quos citat' € fíequitur. San-

K,

chcz de Matrim. f9. difp. 1 m. 100 &

A ww

$n Decal. 14 6. 40. 9. 57. Sayrus £. :6.

b

ang

z. 1. ». $3. Diana R. i/4 82. Truucnck

. 16.

Tailair

v

Re&é& auteri monet Layman £. 7.

caä:az;»;

y. 16. fine, con;ugrbus, nifi fenes fint;

J' A

non effe facilé fuadendum : ut: perpe-

quEe ccmnncnt z votum edant;

h

k

V; Votum affümendi..Ordinem f&«

irum» non eft rcíeryatum ;-quia non

5

:T"

Ed

t

V

lfl

SanDe otie Cuffit 6ul Kg.c 27

t ca& vatum caítitaris. Fed yotum affue

II i,

mendi üatum ; cui annexa eft caftü tas.

Diana £. 64. cum rlcnnqucz s Sau,

M:*

Ym |

chez , Feraandez,, & alis ; ficuti ncc

nj

yotum vovendi caüiqtcm, Dmna R

Jf

J

3 6. Caftropalao pw. 11. s. g cum SJ

t

Iez, Saachez, & aliis, i

L

[

Trloit

VL Porcft eríam commuran, qu:m-

:

do diveríis . votis, varía. ad cafbratcm

j Conmy

pcmncnna fanr prumt('ä , lfä. ut CX

1-

nl

omnibus illis j1ndis co*xfï:rgat obli :

(

To f

gitio ad. perfectam gaftitatem. -

At

quis (eiel promufcm, ('c non mmrum

bt

matrimonium. ; & 1tcrum fe non for-

t -

nicaturum , & iterum. fe nullum' pcc-

a

catum venereum admxlï:num.

Omg

il

quo*ïinct horum .cft. commutab:[c.

Tried

cüm non fi rc(crv«at.;

crgo& din-

pia illa fimul, Næm Vota. polhrxora

u

íe habent pera acudens ad ] pz ms.

£

W(ml

Hoc autem :rrcihgcnaum c& nifi

iiid

id ulnmam yauim, » quo. cz&rtas cr-

i

fecta, comp letur, COII(;AI

i

]; FL.CCI'I t 9

l*lfA DS

ma-

AUE

t pcrfcf'ka. ca&watc P

*ä;æ

Tunc cmm c;

u

N

Qeat j

34nd )m

us ; Bnorg

$

F

M^

& y

!5.«

iib

576 P. r; ; De]uhla PXb ab dinávso.

cum, hoc pofteriori conjungere , &

Ti

velle "petfecto" caftiratis 'voto f& 'obs

wmmir':r,

hs; n

fiingere. Sanchez c. 40. 5 68. & cumi

&o Diana p. 1. t». 1. R. 67.. Trullenick

uN

áim, 4j. citáns ctiam Ludovicunt ä

vl

JFucé;.

Vij

Vi

| Q. 4- Qual:

: fp:::;iim debeat e]:-

At

Votum Religionis?

:

£. Debet effé ab

folluturnv & pcrfe—

I

&um Religionis propri& & fimplici-

Z

t

écr dicta.

p

oeÉ

Es

Hinc l Vota Religiofa ; feu

Qquz fit quis vetà Reliziofüus ; .ita

&

unt

hii

tefetvatà, ur à nullo filtem qui fit in-

( g

ferior Summo Póntifice, fint difpen-

ijb

fabilia aut cómniutabilia.

st

**Idem dicendüm de votis p'cculü

r M

ribus quarundam Religionum. ; n«

ial

hexis Profeffioni feu Voris Religiofis

LU

(j

fübfaptialibus ; ut Votó vit qtiadrae

i2/70

gäümälis in ^Ordine Minimorüm;

[!r P

Vi

Votis qüibusäam peculiaribus in. Soz

xl'"Wle

tietate ] ES U, &c. Diana p. 6 "tF b

L

u

R. $4. cum St

;

»

ari

N

là

r

irer, & ais KJ'E'r;de ht!

s

"

$ 84

E

L

L

A

dl Vo-

Mi |

15 DePorzCor 6 Relig? 3v

Whb| cdJLoVoram Relisionisy feilicet, & ut

Mu

tommuniter intelligitur

)^n

2

Brei

Htl |

diende , tefervatum eft, fi fit propri&

-Tl I

dicta Relipio ; hoc eft ,^ à Summo

iil

Pontif&ice approbata : dam Votum

Rcligionis ton' approbate , non'eff

LT

tefervátim.

E

IIL: Votum perfeverándi in Rels

t

gione , probabiliter commurari. po-

li ürrjpïin'-

teft ex ju(tà. causa; Y. g. propter auítes

ritates majores, quas experitür INovite

tius ;^eltenim SVotim virtüte diver«

x.fcupa'v'

um

fmn d voto 'ingtcdie:-'di Keligionetn;

d

Ünde tüac-foa €oómmurácur. votim

tüyi

Religionis , fed taritüm qualitas ada

juncta ; qu& hullibi refervarur.-— . Saas

chez de Matyam.l, $; dtfþ. i. 44

J pcmïv.

UP

in Decal d & €40. n: 1y. Leffuus de

At

Jujff. l, 3v 41: n.46: Fagandez áw &

|

: qazd'z»

j

préc. Decal li yic. 41. Malderus 35 3:3;

NUA

gy. 19 cAp. j. diub; 10. Gcalig quos citat &

pv

fequitur Diarià pz J r, fs IK o2g: & p

m

iuerig R. igiTeullehck'n Zl Crues

Bafil; ^ Ponrius s 24

Bbés

;;'Erdt;?'f

6?'::; I T A-J«ä.; v « $

k.& 71' f?ï

3

EW

L

Q.^

A74. PoaDedulilao extraerdinarhe,

Mn

li

o Qp criticommntarà po[fint furamenta

p:r,:"wa Cajl itatiss CÓ imgredienda Kelie

Hmv[m

m

gmrm 2

R. Aämmmt Tabiena, Petr. de I.c-

At Yons

deíma;,

&alii , quorum , fententiam

TY

probabdcn ceníent Diana p. 4. /r. 4

Uk)

R. 6g. & p. g tr. 12. R. ig. & p.yo- tr,

m;ftgu

MERDES

14. R. 17. Yambur, £s Decal.l. 3. e, 6. $.

g.n. 7. & aliiapud Moyam 1r. de. k ee

atv

g

lig. dijp. V qu a

Quia in, jure nullum

;u:amcnmm ICPCDILE POHC!&C! IC(CI—

ETU l

yatum :..neque.ex..co quód ;vota fine

Qu

reíctvata s fequitur..quód fint ,& jura»

PT

enta circa;eandem: materiam 5 cüm

f Dum;

obligatio; voti fit, major , obligatione

ts

jurameori , ex S. T h,a. a. qif$ d

IY xämt |

quem plerique. fequuntur..

tnig

4 INégant effe commutabilia: ; Ca;c-

g,

tanus, Sotus, T oletus ,. Valentia ; Sua-

tl

[ez. , .. de voro c.u4. n.12. Fagundez

Mlam

fBp. 6 42.n54. fine, Layman La tr, g.

€» V, 9.

mchmm

4; & £, Turrianus Seledt. difpi

Ws j

p.xgj. m;hx 133 Moya fup- Portel du,

Moygm

ag iely us Foti copmmtatio; Platclus p

t d

»c 8:5 -& alü conumunids,.; Quia

5i

&

chg

- ii

À

M

eju

ii

5/15«De. Potis Caftit. 4 -Feligó 279

!

ejusmodi . -juramenta : includunt. Vg-

il

itum , feu promiffionem . Deo .factam;

faltem in jure ; juramenta

M d

fantur votis.

Pia egui par

fotia

i Sanchez. de AMatr. 4..8

dijp.13. & m

Ml

Decal. .. j« €. Ag. n.:6, medià quafi vids

Ea

tenet.. , Yegiilorirer. & utiiplurimüm

hii

hzc juramenta cí(fe refetvata :;quia re»

"-dl f'!f

igulariter includuct. votum ; feu. pro-

tetiln

miffionem Deo.£;Cam , atque adcà

ii

sfortids:obligant quàm vota-, at.noa

ml

e(le rcíervata ; fi. promiflicnem: Deg

um

non includant: ut, fi quis non. refpi-

nj

m

,cens Deum , quafi volens ci aliquid

14ig1ü9ne

Anejus obfequiura offetre. , fed. fo'üm

hl

eum. afferre. in. teftem intendens, v. g,

ex indignatione, qvód non fit adeptus

MO

dignitatem ,;aut noLiles nuptias, quag

j

pratendebat ,; juret íe ingreffuruma

1

F;gzmdcz

Rcligionem,

n

Sanchezium

fequitur. Malderus l-

g. 2« 17.16«6,:6. d tb 1. & quidam ali

TR

T

apud Moyam /fwp.:qui.ab illis. fe.noi

diffentire. dicit.,. catu-quo ;; deter..jue

B)

iU

Tamentum d« zc futprá .. v. g. caflitore

ï*'

u-

m

a$o0 P:3..De JuliheV'extraordinarii,

iil

fervandá : quod promifforium fimplie

xitef nomfit : Cafum autem illum non

Wt

admitrit , falrem regulariter loquen-

VC

do, quidquid fit de poffibili.

dationibus V'otorum ?

6t Quéregnlafervandain COPIM

lat

i Nulla certiorregula dari

oteft

^

CHäfli »

quäm piudens árbitrium. Con

qui expenfis omnibus circumftaátiis

M"D,

þcrfonæ, naturz , & fini$ voth , -

0

T

qualitatem vel * qu

htl

*

af "i,n.- Dómiro

1* Ont

&oniticiat.

- "Generalirer. igirur 6b

fcr-ic-'t in pri-

Wl

imisj ut coimmutátio vori fiat in rems

iil

imaxiiné, qu'o'ad poteft; conducibilem

itin d

ad fiaem ; ad quem votam fueret e«

f

mmifüm &-ut'cedat tn nfajus etiolue

b .

p

enentum - fpiriciale

5

moneatque .

oj

f

transfetri oblïgztioncm in rem (ub-

rogatam : pofï'c nihilominüs redire ad

Q J

prio*rmi voti maátetiazth.

AU ii lu

Genetales ^quaídam Regulas-affcrt

ha

Buarez ro. a. e Relis,:d.6. ^ 39. Sane

chez: etiám cpartiézlares. (irca: : plüra

E I"dhlümr

* ..

B'Wllu

h

Uma án Deeabs d p Tmh

pv

L d

« of

1

$.44. De Powitentia; td im!ul

$81

»nv'nü:þ

n Decal. d. 5.e

£&i36. $,. 6 Gebat de 7:4-

'ml"ll "

þ!u & 41.

Jogm

i

SECTIO XIV.

1107

D: Poxvzr:nru ó u INDuL.

4

:

GENT!A

f((m,

hd

UeäST J Mn , 08 aualis Pæmte»-

O u

tía, Satisfatlio, 4 Confelfario tem-

]

par: ]n!u!æt injungenda?

RESP Oninitnó m;ungcnda cfbah—

" )

Qqua; . Tum: quxa Bullà

ctieratim- X

1

1

ám eeffe Po-

abfolus&j dicit., injangén

hitentiam. falutarem

hi

tum' quia * Sa«

ts

tisfa&lio, ex Conc; Florentino & Tri-

mmm-

deutino , eft intrinfecé conftitutiva

m 1

Sacramenti J'anitenti& , non quidem

pati;effentialis ,. .(ed pars mtcgmhs

lf/md

j

tantüm.. . Poteft tamen injungi minor,

( quàm extra Jubileum.

125

st

w& Indulgentia concedatur ip

fl; b

fuhlza ?

: &; Indulgentia plenaria ,. feu plc-

Pm

mmmag t habec Bulla, omnium pec«

cate-

af2 P D: 75)bilao esetiaordinario.

hii

gatorum j idoefo, :ut. Bonifacius VIII,

ID l

interpretatus eft ( tefte Gloffatore ,

ii

qui tunc aderat præfcns, ipfius Extra-

dl

vt

vagantis',/ Zfufiggoram: de;Panit. CÓ ree

nulftonz ) tanta, quánta wllomodo de po-

dpui

NT

-tzfiateclauium dari potef? 5:atque adéó

Mi t

datur relàxatio .omnis pemnz tenipo-

ralis pro peccatis actualibus jam di-

m p!!ll

Aniffis. debitz .non folürrin foro;Sacra i

ii at

mentali;fed.etiam debitz in fozo Dei,

hat W

Ícu inpurgatorios -ut..docet.S. "Tliomas

Wa d

i 42 -tf a qu ^g queflimme. d.

30j

& cít..communais ^& . certa. Doctorum

TT

fententia, . tefte. Cardinali de Lugo de

^ tügur

Panit, difp. 27. n. 7-

tb

3« ddn femper obtineatur Indulgm-

DCR

taaaplenaria.à perficiente opem pn-

Wiyd

)

fcnpm ;

ag

£. Affitmativé , fi operarità pcsfi-

44

ciantur.- S. T h. modo citat;

Joannes

litty, hi

Major 4.2

'. Paludanus q, 4« fb fonem,

L nl

Suarez m; p. to. 4. difp. gz. feli. .8. Fil-

T

hacxus tr. 8. 5 164. Caftropalao fs. . 9.

At (f

,)

& 19. citahs etiam Etum. Ro« |

TAD: Wj

dnquez ; Cordubam ,. Graffum,, Bo* $

"MJE

na:

-

Mu

28 A. De Pomitentih, €9 Indulg. 285

AT

«nacinams Gobat Ze 7sbil. c..:18..8c de

ddpdulg.c..19. &c, Nempe Indnlgentia.

Mitn,

eft liberalis remiffio , defümpta ex in-

?hj

sfinito. thefauro.-meritorum & (atisfa-

inii, | -&ionuni-Chrifti & . San&orum. .De

as

quo plufcula pag. 1g. & feqq.

2

n

"Meretut tamen:-haud... dubià: plus

s ja

[1

( ceteris : peribus:) ex.opete operantig

n

