j

ia Opera , vifitare

]*M&tum j

a

Ecclefias , ac confiteri ; & die fequenti

l yafi.

Euchariftiam fumere,

v Qub

(ut

t

il

Q. 3. —dns qui tempore publicationis

Jubilai , ex imvincibili ignorantia illiu

Á

A

ya.

BOLÍTIATE non Z;aä;rg

f Pt »

Y ;—L

T 0]3:

*lv-duf

v

4

*

7^

&r nl'J

QTRT

tempore luerari snter duas hebdomadas

& die notitie ?

linim

R. Aliqui approbati à Dianá . 3.

fr. 4.R. 151. $.. Notandum , & Coto-

Ytntn

nius cum aliis apud Gobatum 7r. de

frmy,

nbil. n. 65. & gt. i» fine ; item Alloza

V. Judplrentía, SeHl. 4. s. 19. Bufen-

li ii«

j

baum de fatisfatt. per Indulg. [ub ffnem ,

1 ]i

Ü

Y

hi

t

Arsdekin, affirmant. Verüm Lugo 5.

I 19. dicit , nunc , ftante claufulá Bullz,

um

.

noa pofíe

»

— quia folis navigantibus

t

[ll

& iter

158 P.3. Deubilao extraórdinario.

m

& iter agentibus conceditur proroe

m o

&

D

gatio

catéris autem impcdiris cons

3 qum d

ceditur , ex facultate Confeffarii , ope«

tytqit

tüm prorogatioó vel commutatio.

eme d

4 n Ciuis dnfalenfis extra Dia-

(urt;

ha D

cefim exiflens,dum ineapromnulgatur ]u«

L

bilaum» po[fit, elapo ipfius Pubilei tenzpos

ul

"l

b

rerever[ns, idem lucrari Infalis?

o r

R. Affirmativé ,

fi fuerit abíens

J:

tonquam peregrinus , feu navigans ;

toQ

d

ut iter agens, Patet ex verbis Bulle ;

&z,i::*ïing

quibus concedit Pontifex, ut navi-

ht

gantes aut iter agentes, cüm primüm

| qit d

fefe ad füa domicilia receperint;

cr-

&

1tatà

iil

actis iis, que praícribuutur , vi

| ,Q*"M

Ecclefià Cathedrali; vel Majori ; aut

| chm ir!

Parochiíali loci ejufdem ^ domicilii ;

| Ls

eandem Indulgentiam confequi pof-

fiig

fint & valeant.

i (

Peily Cm primzm , non prohibe-

liA

tüur, quöminüs quis , poft füum redi-

tum , duas hebdomadas integras ;

!

| fhtig

reditu fuo proximas ; fcligat Íbi per-

k' L'ïT

ficiendis. operibus praícripis. Nam

Q (

Pontifex vult, ut unufquifque habea

Ua

U i

i

D]

,T!mmr

tl 3

$. 1. De fübjelfo; [5 capaci ?mfä. 156

ln

duarum hebdomadarum fpatium , iti

quo cum quiete & devotione poiïi't'

W(J.»')Jr:vr "-(

fa. :

Íe pt&parare ; inquit Lugo ». 125. &

cum eo Gobat z. £?.

Nitrny

"

!

/

Quare , licétin loco publicationis

?

j

"j

f

u

iffer per totam primam hebdoma-

a'//(ä:ïfw;.

dam , & in dimidio fecund& hebdo-

À!

madz iter agat 5 poterit, finito itine-

bt s

te, Jubilzum lucrari.

Item, licét ulti-

l na*;igms,

mo die primz, vel fecandz hebdoma-

.

vtl

[

quia nec tunc

V0

dz , iter ingrediatur

habet hebdomadam completam , ad

( p

uietem & devotionem requifitam.

"

t fltd

Lugo ;£;d. Gobat. ». 9».

- f2 P teneatur vatione 2ubilai quis

1]

v lr

dij&rre £er ?

| ii

R. Negativée. Nam Bulla fine di-

tini

ftin&dione offert gratiam iter agenti-

bus. Góbart :/id. fub finem.

^

l

!t

UV

A(.«'l,

!

"

3

: 6s n omnes peregrini C advena

du t

potirs poffint Jubilao cenceffo illi loco , im

*::,tgxas [

quo ver[antur ?

L*:Dz.t Wi l

R. Affirmativé. Probat praxis : &

Iipüs. K

quidem , five perveniat ad iftum lo-

u

L

cum ante; five primüm Pb& publica-

tionem.,

"n

Ratio

140 P. 3. De Jubileo extraordinario.

du

Ratio eft :

quia per prafentiam

"tio H

tuam inifto loco , ftatim acquiris jus ;

ttprtatd

fsfv

cüm promulgatio facta períeveret

femper , proindeque habeat tantas

iif

M,

vires ; quantas , f1 fieret prafente te,

t

An

lll

Lugo s. 126. Gobat z. 27. & 9o.

m

u;',»,

l

h

Unde, fi tantüm per medium diem

peregrinus aut viator intra binas heb-

dl

h

domadas fueris in loco , in quo pro-

LU

i

"NT

mulgatum eft Jubileum , poteris per-

n

i

""

w

inde, üit incole loci, partem aliquam;

M X..u. |

v. g. vifitationem Ecclefiarum , elec-

AU

mofynam, &c. perficere, reliqua au-

u

v lMd U

tem opera alibi , continuando tuum

^uft

/Q

ith)

Gu

vetere commutationem, i1iíe

edimentum occurrat.

IN

[

li

Q. 7. adn polfit quis Inevari bis pubi-

4

l

leum; femel in prima, €8 iteriam in fecune

dá bebdomadá , utráquà. feptimaná pra-

L

'/hma'o opera prefcripta ?

"

Al'

R. Filliucius £r. $. s. 267. refpondet

cum Navarro ANerab. y 2. s. 4.6. Henri-

hdu

d

uez . 7. c. 11. n 1. Sa. v. Indulgentia

!

1

lia

n. 6. probabilius videri, quod poffit,

LET.

pracipué quia beneficium Principis

tertio

hn

u

: 5. 2. De [ubjeHo, feu capaci Jub.. 141

T Fz'

tertio non przjudiciale latiffime in-

W

E

i

AJ)

terpretandu:

ieft ; & quia iftud ma-

o

l

ivl

gis favet Fidelium pietati, devotioni,

& fenfui : quia tamen,inquit , boc men-

l Jf« MY

p

fe Majo amni 1620. declaravit [acra Con-

h

g.regntic, tantitm femel acquiri Indslrene

AL -']"'l

tiam per H ubilaun8 [emeltastizm aca-

ln h

Q

Jfibus abfolui quempiam poffe s buic decla-

QU N

rationi fLandum erit..— Ya ille, qui & s.

Qity *

274.

dicit, referri Clementem VIII,

tMimy| idem declaráffe.

*

Nihilominüs, quia nihil authenti-

IUIE ) Cltf'-

,F wgw

EX

cé de iftà utráque declaratione inno-

m

tuir, cüim & Sanc&arellus ac. Lezana ,

1 lllm'

qui pofteà ipfi quoque Romaz fcripfe-

E

runt , nihil de illà fcivetint , ipfeque

n

?

I.Ugo, de Penit. difp. 22.5.- DI2 1.0€ fäq.

jl

i

tacité fateatur, fe de cá nihil (cire , &

i

afferat, probabilem effe fententiam

affrmantem NNavarri , chriqucz, &

aliorum. multorum apud Dianam P

Mul

3. rFr.

( n

2

4. R.151. Afferunt Amicus, de

4

p

Pezt. dilp. 20. n. 2 43. Pourré /ib. gal-

ilp.

lico de Indulg. p. 2.c.9.1n fize , Gobat s.

i

1

| 92. & 474. cum eodem Navarro,

!

:

Hl

San-

l!(li

142 D.3. De Tubileo extraordinarto.

il

"

San&arello, Lezaná, Dianá , p, 5. £r. 12.

i

!

[

i

"

j

R. 18. & aliis multis , videri probabi-

^dt ol

—

[

liorem affirmativam ; càüm fit confor-

x iiti

onert CU

mior Bulle , qnz non reftringit ad

unam vicem.

Et

ita ctiam tenent

fic

Lelfius js z. p. de Indulg. dub. 9. citans

Án

o

gelum, Rofcllam, & alios ; Przpo-

lii

fitus ». 96. Pellizarius Zratt. de Monia-

li

libus c. 9.n. 20. $. Moneo12. de Rho-

n

!

des Se&. g. s. . Arsdekin.

nl

ib

Et hec fententía affirmans ; maxi-

Vk

mé vera eftin cafu , quo , obtento in

I

tuà Patriá Jubileo, accedens ad alium

PDEC

locumjin quo illud celebratur , denuó

A t

perficis opera praícripta. Diana p. 3.

WA

il

fepra, cum San&tarello , & Ugolino:

i

(

Gobat ». 24. contra de Lugo s. 122.

& Allozam v. Jndulgentia, Sect. 4. n. 19

f

qui tamen ». 20. & i fe Lugo , ad-

RU,

mittunt , fi noluifti Jubileum in tuá

patriá confequi , poiï'c te in aliá , ubi

romulgatum eíft , opera præfhndo

j

u

crari.

N

Re& autem pro praxi valdé no-

Pomnt.

J

d

gandum monet Dicaftillo , 4e

tr. 9

LT

d $. 2. de fubjeflo. feu capaci 7ub.- 145.

d

A R

M. !

tr. 9. difp. 1. . 340. quod, cüm fenten-

tia de obtinendo bis Jubilzo fit certó

AR

i

lh

& folidé probabilis , atque ad abfolu-

h

2

tionem tumà cenfuris , tum à peccatis,

fufficiat fententia certó & folidé pro-

Mf, ( Y

babilis ; ( àt etiam ipfe docuit rr. z.

T

difp. 10. dub. 8. & nos P. 1. Se&l. 1.4. g.

&A'I/?"AM'

R. 1.) valitura fit abíolutio.

Atl.

-8. Quid de alizs Indulgentiss infor-

ma Iubile: conce[[rs, [em plenarizs ?

M o

R. Eadem pro illis , que pro Jubi-

[

PU

lzo , militat ratio ; adeoque videntur

poffe etiam bis feu fepiüs obtineri, bis

tt,dti

aut fzpids repetitis operibus injunctis.

LL )

OE

Gobat ». 9 5.& 134.

Ui

Excipe , nifi Pontifex addat limi-

ation

n

gll UT

em; protit addidit in illà , quam

d

füb finem anni 1646. dedit Societati

I'O

J à

;

JESU , dicens. poffe tantàm femel

1m ib (

*

obtineri.

Similiter in Indulgentiá

ü*.ü ) W ]

plenarià, que in templis ejufdem So-

QRM*'—

cietatis viget triduo Antecincralium ,

addiderunt Innocentius X. cjufque

, il

l

Succeffores , non nifi femel poffe ab

ullo obtineri.

Iu

l

Et

m

144. P. 3. De jubileo extraordinario,

Et Sacra Congregatio Indulgen-

A)I'IMM

ht

tiis facrifque Reliquiis przpofita , De-

n

ereto edito 7. 7Martii 1678. ptobante

Summo Pontifice , fancivit , femel

L 2Liq

dumtaxat in die' plenariam Indul-

ho

gentiam,in certos dies Ecclefiam vi-

Mm;äfll |

driat;

fitantibus conceffam , aut aliud. pium

vl

Opus pezagenribus, lucrifieri.

- 9. hn lacratus Induleentiam ?ubi-

df

lei primá hebdomada, poffst (fuppofità o-

eund

pinione, quod pofíit bis obtinert, vepeten-

1

!t ?eü

]

qiini

Y

|

docpera prejeripta ) feeunda lucrars pra

r

Defuntls , [eu , iis applicare

? rbl

j

|

R. Negativé. Nulla enim Indul-

DA TU

j lm

gentia poteft ( faltem authoritate -

itibft)

qué efficaci ac Pontificià ) applicari

Defun&is,nifi Author illius faciat ex-

Ltl

Prefsä poteftitem applicandi. S. Tho-

1ibi,i ]

mas z 4. diff. 4 . g. 2. av. 3. quefliune.

ptdr n

2. Pontifex autem nullam facit pote-

Ti

Y

i

d a

ftatem, Indulgentiam iftam applican-

di Defunctis. Navarrus, de ]werl. No-

h

tab. 11. n. 1. Gobat, de ]ubsl. ». 33 1. &

Burg

](

Ut t

de Im/y&ent'k 8. 266.

Petes , curaddiderimin parenthefi,

Gobargs, &

faliem

W

My

$. 2. De fuljetlo, fen cápaci Jub. Ya

) ln

H

faltem amthoritate eque efficaci ac Ponti-

[æPeL* ! D! '

cÍA ?

5,8 m

R. Quia Gobat , de Jsdwlg. P. z.

( Y T

t4p. z. quamvis nullum przvium

du p

Authorem reperiffet , qui tra&aret,

EC(MM "

an non pof[et quis privata propriaque Au-

"l

thoritate » [(nammert. Indulgentiam Dea

il

pro defuntis aque offerre , ac jwtoff je-

junias difciplinas »

C.

& ffereret;

!mrim?ub;

d

ipfe tamen aliquando refpondit , videri

w tAt

id fieri poff& liciré & fructuosé, non

quidem applicatione, infallibilem ( ex

r:nidfarwifï

lum

ordinarià Dei lege ) effe&um haben-

T

te, ac fundatá in poteftate Paftorali,

ithies l

feu Clavium ; fed applicatione fun-

W

datá in folà Dei liberali acceptatione;

li

d.

& qua ctiam pendeat ab iis conditio-

nibus , à quibus efficaciam orationis

241

.; l:*

pendere tradunt Doctores , poft S.

pf

TA u

Thomam 2. 2.4. 8 3.

Lt

Ifti autem Refolutioni fpeciatim

refracati funt Diana , Cotonius , &c

| W!I. )

4

Burgïlabcr, Centur. X. cafu 72. quoram

s

tamen fationibus conatur fatisfacere

w

Qobatus , & rem ulteriüs aliis exami-

[

n Pmï

]

G

nan-

m

x46. P.2.De Jubileo. extraordinário,

nandam remittit. Idem Gobatus cap.

ubl [

feq. pulchré oftendit , quomodo de-

P Mm

functis applicari Poilïm ; & ptodeffs

il

h B

Indulgentiz.

. 10. d peccet, qui omittit Inerari

2ulbilauna ?

j

R. 1. Qui omittit ex contemptu,

peccat mortaliter ; ficut qui contemnit

Pt

Confilia

Evangclica ; & ex contemptu

T

illa.non

.ervat.

M

r,'.f'r-.R- 2.

Qui omittit ex causá gravi &

(s

rationabili, non peccat. Ub enim mon

el? [ex y nec prevavicatto, Rom. 4.15.

[77T

)

A

Omittere ex quadam animi

TAf

remiffioneaut negligentià , wos vide-

ïär(/r; /

"

rur ( inquit Suarez to. 4. de Relig. de

Lt

'lb 1 L(

Jnflituto Soc. ESU, L. g. €. $. n Yy- ) effe

per [ex€8 ex objetbosul'um peccetum : ficut

.

m

nec omittere Divina Conflia. 1amen mo-

1001

raliter loquendo, [i bomo (ciems C videnss

:

Y

4c diretla voluntate omittat, vix fiet. fine

ull culpas vel quia eff quaf prodigalitas

4!1:'X "

quadam banorum fpiritualium y vel quia

turpis eff pars , qua non con[entit. toti-

D[on il

P

quod etiam moraliter mon fit [Ime aliquo

1 bt

'k:ma'/l-

iij

(s

$. 3. De executione operum, 147

'rnp

v

fiandalos vel quia bomo e[t niyais negli-

gens n [abventendo [Biritnaliter commp.-

Nuit

si bono , propter quod tales gratia conce-

duntur. Hactenus Suarez.

t

TW

SEGTIO III,

fO"f["'n( i |

AU

DE MODO, IEMPORE, ORDINE,

xo.ucmïxu

ET LOCO EXECUTIONIS OPERUM

PRAÁESCRIPTORlUM.

u pl

!

,

Lïi [ 97

K YU 5T. 1. Mn operapreferipta de-

In» Alf,

beant perficá ab eo, qui Iacraturus

H a

ef) Jubileum, fic Wt mnon po[fint per alium

T05

fieri pro illo ?

r

! K!!ig.x

f

R. Ita debere fieri. Navarrus , INa-

!

tAb. 12. n. 2. Suarez , to.4. im 3. p. difp.

52. Sett. 7. Filliucius, zr. £. ». 6r. Lu-

, ï)/»xmim

gÓ ». difp. 17. n. 86. & alii communi-

l)

tcr.

Ratio eft: quia non eftà proprie-

E

rca,g.ihzx

tate verborum recedendum.

L. ANoa

vtl

t

Aliter, fl . de Legatis €9 Fidei commiff. s.

Propri& autem & veré non jejunat

orat; confitetur, communicat » vifitat

G

Eccle-

m

142 P.3. De fuäi/aa e,r:rnardinþio.

M

Ecclefias , qui non per fe; fed peralium ,«j

ifta facit. — Ele&mofynam tamen fuffi-

;ymmc. |

cit dare per famulum : quia íta fa-

nmá

ciens , cenfetur moraliter & propriä

5

Pt

dare.

!d

Q. 2. Quandonam fint perage

þala opera?

m

&. Intra tempus praícriptum ín

fun

Bullá hujus Jubilei , adeoque intra

vl

duas hebdomadas : communiter. énim

st

pro ifto conceduntur duz tantüm fe-

p

primane. Conféffionem tamen Pof.(þ

mz&i: j

fieri uno alteróve die ante inchoatio-

MT

nem Jubilei , cenfent Layman & alii,

m

üt dicctur Se&l. 7. q. 3.

1

poinnr

Q. 3. dfn omnia opera pre[Lari debeant

—

dptra unam eandemque [eptimanam?

n

&. Affirmant Henriq uez £. 7. -e. 1t.

zm&mqv.

», 2. Sanctarellus c, 7. d. 1. & ol : &

rzm'rszb'gu

hec quidem fententia eft omninó tu-

tior , & ferà Fidelibus in praxi ; &

fü/ t

Y Ed

fualenda, eamque in fuis Dipiomati-

[

Y

AU

bus publicationis Jubilei fcöl*,;mïlj;f—

n

»

N

aliqui Ordinarü , exprimentes o

| i

opera perngenda eíle intra ünam

| M&,Q;

demque feptimanam,

AW De executione operum.

149

me 7

dF 1l

Nnhxlommus ptobabxhor eft opi-

[rir "

mO contraria : : quam cum aliis tenent

Laymfm €. &. ". 10. Bonacida 4e .$a-

qhü À

cram. difb. 6. q. 1. ptt. 5. 9. 34. Joannes

t hi

Prepofitus ». $7. Petr. Matchantius s

Tribun. Sacram. to. 1. tr. 2. tit. 1. q. 0.

tl |

dub. 12.fine, Diana. p. 3. tr. 4. R. 153«

LU[ TU t

OE t

& p. y. tr. 11. R. 14- apud quem tefta-

T

n

Ml

tur Naldus, refpondiffe confultos Pa«

tres facrz Panitentiariz ,. po(ï'c ar-

um d

tem opcerum impleri in primá hebdo-

jl p

Id mchoa-

madà , & partem in fecundá.

. Certé ex verbis Bullarum , faltens

ao lrd

recentiorum , adeóque & adilicdae

rfum Innocentii XII. videtur íolüris

leitdug

n

haberi, jeiunia , & confeffionem , ae

communionem , facienda intra unans

"APE

e

Jöml

tandemque íeptimanam

Pl

( de bis

QRn0 (

tamen aliquid poüea ; agendo de fin-

gulis) catera veró , fcilicet vifitatio-

mat , d

nem Ecclefix , & orationem, atque e-

Ww j

W

Icémofynam , poffe fieri alteràá.

n

Q. 4. Q:bu:dteäm perficsenda (int

epera ?

K. lis, quibus mandantur. Doctores

G 3

€ong-

]

,

»

Á

J

x$o P. z. De fuäi[æo extraordinaríg,

communiter. Quare non fatisfaceret ,

j

qui non ferià quartá, fed ferià. quintá

giadi|

weiti

jejunaret : quia Bulla exprimit jejunja

; sf

feriz quartz; fextz, & Sabbathi.

T

- Q. 5 Quo ordine peragendaopera [int ?

&. Eodem , quo mandantur. — Vix

'. po,»*.ïürz/i

- Md

tamen urfquam ,pr:efcribitur certus ordo

ETU

operum inter fe , pifi quandoque in

Confeffione & Communione | ,

ut

ag

dicetur fuis locis.

Quare communiíter

lrn

"

nihil intereft , utrum præfcriptorum o-

tj

Mv

E

perum alteri, preponatur.

l

Unde, esf/ ( inquit Layman eap. £.

!

m&zlccg

$. 7. $. INunc probatur ) in Bulla .Ponti-

| pl

Jicia dicatur , ut qui de peccatis confeffiy

| kl

drinajejenia , eleémo[ynam , €9. Ecclefre

| (:apcsM:x

E

vifstationens percgerint ,. Indulgentiam

ducrentur : commodus tAmen , €9 valde

B!

afitatus fenfus efl , mt, fi bac omnia quo-

ET

ennque tandem ordine smpleta fuerint ,

)

Qï //

dndnlrentiam con[equi liceat.Atque [rmi-

) äilm;g;

des loqnendi modos reperies ia L. mlt. ff-

DH..-*, W

JMandati , €$ Cap. Licet ex quadam,

TKme):qu

de teffibus.

?

at

1

PA

Q.6. Quo in loco praff anda int alvert;ä

Wh.ag' 1

$. 3. De executione eperum.

fjif

i df

i

R. Etfi fecurius fit; in loco promul-

I

t

hi

gationis Jubilei , opera omnia perfi-

nrüj

cere : tamier abfoluté , dummodo fiat

j

u

"

ij

ifitatio: Ecclefiarum dc(xgnatarum in

'ïäïlfr;/ ]

ilo loco ; reliqua opera praftari

i j |

offunt alibi.

Wt

— Ratio eft. : quiaïnfbrmä conceffio-

Hdüqut 'm

sis nullo modo: præf&ribitur , omnia

Q .

lopera prftanda efTe ín loco; ubi Jubi-

TTR

Íeum fuerit pablicatum. — Neque id

Ti

)

|

L

H

cüm: nul-

]

éxpediens 'effe: videbatur

]

|

fam fpecialem dignitatem. opera in-

n

juncta acquirant ex €o; quod in loco

Mi

publicationis fiant potiüs, quàm in'alio £

üagif,

eutidem fiquidem finem £etinent cofie

[

fequendi Jübilei. Laymam . f. ».ft»

'ndu!gannlm

Bonacina df. 6. de Zndwlgent. q. r. fi&o

hÜ wl

/

. n« 85. Caltropalaops. 12.6..3. ». 1

x

i. f

Lupo s. 124. €* fegq.

u)'h(m,* "

UC Q.7. Quid , fi Diecefanus Tornacen-

üquzfm-

Jis, fLatim poft promnln Atiomem: ]ubilai m

j L- "I!wf,

Diecefi Tornacenft , inciptat partem ope-

i gmï'v )

rum exequistd nondum omnibus peratlus,

l

veniat in locz Diecefis Atrebatenfisxputa

aarmenteriam,nbi etiam frt promulgats ,

"d

l

N

6 x

sbique

$4

ij PosiDe jubilao extraerdinarie.

3bioue reliqua exequaturs an Iucrabitur

vcxer

nbilenm ?

n qua

R. Si folàm vifitavit. Ecclefias . dez

$01

fignatas ab Ordinario Tornacenfi ,

b

oteft reliqua omnia peragere in

Diccefi Atrebarenfi, uti & alibi ,. etfi

nondum effet ibi promulgatum ; &

ita lucrari Jubileum. Si in eádemi

um

Diecefi Tornacenfi jejünavit quidem

T

ferià quattá, aut etiam feriá fextá, &

ibidem fecit cleémofynam , fed Eccle-

W

|

M

fias illic defignatas non . vifitavit 5, vi-

(

fitande erunt Ecclefiz deígnate ab

[/),

Ordinario Atrebatenfi , fi pro Jubi-

lii

[

Jeo- defignatz fint ; & repetenda e-

tunt jejunia & eleémofyna , quaz in

v

"Tornacenfi facta fuerint 5 aut petenda

hn

commutatio

.

»

quia

romulgatio. A-

(ti

trebatenfis non dat i

j

li. jus lucrandi

m

-Jubilzum per opera alibi preftita an-

J'UPP,'IQH

te przíentiam fui in loco promulga-

t

tionis,

Quód fi in Atrebatenfi pro-

V

mulgatum non ceffet , aut fi expiráffet

Tüny

tempus, nihil obtinebit. Poterit. ta-

44

meri reverfus in fuam Diocefim Tor-

&

nacen-

WJW»'

$. 4. De. Precaffionibus.

153

7

L

naccnfem, lucrari Jubxlæum cà ratic-

t

nc , quà alii iter agentes, üt dictum e&

h

Sec. a. q. 4. Vide ngo n. 117. Go-

Of "W

bat. s. 90.

X

i, l |

SEGTIO IV

a

TE

DE PROCESSIONIBUS,VISITATIONE

L

EccLEsIARuM , zr ORATIONE.

hi, &

lgl

[ Vll, h

UeAEST. 1. 24n fit gravis obligatio

indicendi Proceffiones ? €4 quot?

t'gü.fï JL

RESP. 1. SiPontifex in Bullà Ju-

m i

bilzá, üt Innocentius X. anno 1648. in

d t

virtute fancte obedientiz — directe

n

przcipiat atque mandet Otrdinariis

1

locorum , & curam animarum exer-

u)

centibus , ut. Cleris & Po

ulxs fibà

f

fubjedis íolemnes , Procefliones . &

Ti 1

Supplicationes indicant ; : haud dubié

o "

morfaliter | delinqueret./| Ordinarius;

tl p

aut ; €o . deficiente , |curam, anima-

| Cïpllw

rum exercens , qui nullam indiceret.

J Y

Patet. ex g:;avmarc præccpu & mate-

u

næ 2 Prax3 cnam ICCCPIR.

Non

n

vide-

5

M

154 D. 5.De 7ubilto extraordinaria.

ii

videtur tamen . idcircó pcnchtatu-

H

T

(s

Kl

rum Jubilzum

.

quia Jubileum non

offertur fub

judin

conditione

ndicendze

ih

Proceílionis ; & quia nemo abfoluté

! m

tenetur intercíle

Proceflioni

5

fed

L

tantüm fub dlSJun&mnc ; üt mox di-

[:tt

cam ad

It

u

R.2. E Bulla. mandet fingulis Or-f

"r

dinaris , ur Proceffiones indicant ;

l U

abíoluté tamen videtur füfficere ,

. fi

M

unam indicant ; nifi Bulla exprimat

quis

plures. . "Tum quia, üt illà Bullà In-

Jrtiy

nocentius loquens de Fldchbus , €extra

tsf

Romam exiftentibus , ait :

»i Procef-

D d

f Goni iudicenda, €9 43:»:!45 jnterfuerintz

Is

tum. quia . talis videtur. effe praxis

al

plurium, locorum . ,. tefte Gobato 5.

(5j

I2I.qui dicit, penes fecíle duo Diplo-

li

4nata duorum prfcopowm Diecefis

t d

Püxienfis: ; quibus .notificantur Paro«

ag

chis, .&c. ]ubx æaPontcn, & tamen

W

non jubenrur Parochi mihtucrc » mfi

unam Procelti koncm

Qu

dots

Nec obftar., .qhod. Bulla: jubeat : in-

ll

dici Proce[fiines- Nam, fià fingulis Pa-

rochis

m*ü ,

& .. De . Proceffonibus.

rgf.

d

fochis indicantur fmgulæ, poffünt re-

&e dici effe indictz Procefliones in

ïk"]

lurali numero.

4

X

/2. Udns Eó quomodo oporteat intere-

:jfä F;*scejïoni ?

1

l

B. 1. Nemo abfoluté tenetur in-

UL dv

-tereffe. - Nam. Bullz : ita- loquuntur *

"l Of'

; ,O(liPï

oec[ioni intevfuerint, aut. Eccle-

Sufficit itaquc

Tl

ii

fía €$c. ifitAvertnt.

alterutrum..

OM

Nota , quod,fl Pontifex decernat

|ODytmg

[

TA

-quidem Romz Proceffionem , vel vi-

|

fitationem :Ecclefiarum , aut faltem

T

-units Ecclefiz ; alis autem extra Ro-

iTu

-mam: exiftentibus

nullam . injungat

iærfwi&t*.

Mi |

Proceffionem . , fed folüm: vifitatio-

nem Ecclefiz aut Ecclefiarum, ab Or-

Go V

"a

dinario: dcügnandþarum' (; üt. in. Bullis

Innocenti XIL & im.àlis multo-

Dd

attamen

t

'reum Predecefforum 5

)

A

Ordinarius. ad pr'om'ovcndam pieta-

.

tem- decerneret

Supplicationem

.

TM

«qui' tali: Proceflioni: intereffet. ,. nom

^l

*lliberatetur: ab - obligatione vifitandi

j

u

M

! Ecclefiam::: :quia : videlicec. Pontifex

G. 6

ftatuit:

D]

*X$6 P. s. De füäfltä":xti*dordi'ndrim

$4

[us

*tionem- Ecclefiz.

ftatuit non Proceífionem ; &d vifitzs

i

qucnrb

R. 2. Qui intereft Proceffioni , ch

ao

bet, ut fatisfagiat , intereffe devor? ; üt

h

exprefsé habent BulleInnocentü. Xl

lnl

& aliz.

Á

l;

J n fufficiat antecedere 5 an veré

0

Crucem debeat. fequi. Incraturnt jshi-

i

denps ?

; Wt

R. Suffcit fequi vel antecedere

E

M

" Clerum : quia, moraliter. loquendo,

( mciy

cenfetur conficere unum cotpus fup-

| ditja

a

Plicationis, Et talis etianieft praxis

— Q. . n fufficiat, : aliquanto tempore

ET

ante vel poff [upplicationem, [atium de-

' ld

curvrere Proceffionis ?

1 [*W&W[

R. Sufficir; modó non fit nimia in-

n

tercapedoínter:Clerum. & przceden-

; d

offit dici

tes vel fabfequentes, ita; ut

D Jit

,ununr;corpus morale- fupp

j

icationis:

ld

u

de quo'/corpore:non videntur eíle,

) l

u

qui.aliquot;horas precedunt. , -vel

M

'fub(cquunm- 5ii videntur;aütem . effe;

!BUJJZH

/qui.unà plateàsjióvel no:quadrarite

Tj

najoti

&UJ;,

ffli&agxlxï'ialüs minus 4 auf etiam. ii

y

tem-

W*W !

5.4. De Proceffiomb- s.

157

ly frd 'äk

'tempore, fed aliis & aliis femper fub-

fequentibus , ita ut noncenfeatur Pro-

ceílio moraliter cifcontinuari.

H

N

n necelfnrio à templo egredien-

d

dum. €$ ad 1llnd redeundum

R. Negativé. Dicunt enim Docto-

Wilvwri

ICS , quod omittere partcm levem o-

Ls

peris injuncti ( qualis eft oCtava: pars

Sacri injuncti ) non. officiat Indulgen-

tl

tiz confequende. Unde fimiliter hic ;

b

1

qui inciperet à fecundá platcà vel fi-

tüp fu[zx

niret, antequàm templum reintraret ,

lia

videtur fatisfacere.

Neque enim eft

n !!W/

de effentià, é templo egredi , vel ad

Mi d-

állud. redirc

.

L

cüm Proceffio fiat

cr

|

4

iQ-

plateas; proprióque dicatur Proce

Yirbi

ni interfuiffe , licét ab ingreffu templi

juue

abfuerit , , maximé fi multitudo Populi

ntdi

non pateretur ingreffum, &c.

(

! Q.. 6 adns €8. quomodo vifitanda fint

t d !

Ecclefra. ?

ü'.)Vä

ia a vifitande

fïmt 3 abfoluté

m

Bulla;; prz-fcribat ;vifitationem; 5.. non

quie

átemyfi,fub disjun&tio

w *

*

*

í

« L 4d.4. .

€

Gs

R 2;;

5 E 5."Dl:'f)45£læa extraordinario.

'SJ,

R. 1, Requiritur vifitatio religiofá

i

(ot

& devota. "Vifitatur porró Ecclefia

[ [

proprié etiam ab iis, qui nihil itineris

ftsdlt

conficiunt ; üt qui intra illam habi-

od

tant.

Qui autem ab ei diftat , poreft

1 P'Zhæ

áccedere etiam equo; etiam curru. Et

mj

quamvis totum iter ad Ecclefiam usque

atl

[

conficiat cum peccato, aut ex peccato

WG" [

veniali, autetiam mortali ; poteft. ni-

m

hilominüsdici ; devoté vifitare Eccle-

N

fiam, fi imodefté illam inerediatur ; &

l

in eà oret.

Quia Bulle nihil prafcri-

UA

Y

Ü

bunt circà iter ad Ecclefiam , fed circa:

(

J

ipfum ácceffum & ipfam vifitationem,

(

Gobat. s. ;z7. cum Peyrinis, poft Na-

Á

l

varrutu JVotab. 127 46.

w

w

. Q. z. Quid; ff Ordinarint plures de-

1f

Jignet Ectlefjas ; quam Romanni defigne

H

lmgj;g,

Pontifex ? quid, [rpauctores ?

:n/////fc,;

R. x Non

oteft Ordinarius-vali-

I

,dé& plures Eccefias defignare ,* tan-

üátn heceffario. viffrandas ; qaàm fint

ï,

'APapa t Uh fbc'*ï"þr;;gfäfï'þfæ. "Unde4üf-

Mi

|

"feiec tór. folin^ vifidre s «&' quamido

/

l

'plw;gs, nomjnat Og'digjaüus* , ivide

1

L

H

Mp

. 4. De vifitat. Ecclefravum.

159

1

xd facere pro folà commoditate. Ne-

TOt "

erayio-

l

w

que enim Ordinarius potcft

EO

ll

Dl 1

res aut plures lucrandi. Jubilei condi-

tiones fuis preícribere , quàm Papa

:A,Fo

[

üt adhuc dixi-

praícribar Romanis ;

Qfm. iT

T

mus Sett. 1. q. £. Dlanap - tr. 12. R. fó.

ex Boffio; Gobat ». 126. Pourré , Zbe-

WO

faurogallico Indnlgentiarump..c. 5.n.7.

al

i

R. 1. Si »pauciores defxgnet, quam

]

!

Romz fünt defignatz y va

i

ebit CJUS

]

htl

dcügnzmo » dummodoó tot. defignet,

N] ne,

dttà

quot funt ex precepro . Pontificis

dcfignandæ. Tideni.

TOR

nid)fs Ordinarius defignet cev-

Y

t;chcl:f A5 , AH Una. certam Ecclefíam,

pro incolis esoitatis €4. alias, ant aliam

n l«

pro ruftcsss €8 alinm pro chulanbm Hü-

" "

trmjärue Sexsitputá Ecvlef am [ui Con-

qentissAut AMopaHevir utifecit Iluffviff.

i

Epifcoper Tornacenfis. pro con[ecutione

i

Jnlilsorum nevifmorum- 2An nom po[[et

u

TP CHI, /oco -Ecclefie[ne Payochialzs de-

"

Jignata.

m

milit rökegu!arz:ïlacaEcclq/' já

n

[n.

[

rïg]ï'ert

'Ut 1147'! [2

AL :

CCiem

V?!

g 3

7

d F Ecclefuam esoilasis

.Vew

160 P.3.De fuabilao extraerdinarie,

! tl

Areltb

R. Videri, quod fic . Tum quia fpe-

Adoct

ciales illa certarum Ecclefiarum de-

fienationes, videntur folüm effe factz

v

nT

og majorem Diecefanorum commo-

ditarem. Tum quia advenz , etiam

| Wibo

iif

cxiguo rempore in loc

o publicati ju-

u

bilzei commorantes poffunt , vifitatá

d

f2

Ecclefià illius loci & p&ra&is alibi

tD

ceteris operibus, lucrari Jubilaum;

üt dictum eft Sc&. 2. 4 6. Exgó & ru-

t a

wb

fticus ille, & Regularis , pauco tempo-

re.exiftentes extra fuam Parochiam

quoä(f

& Monafterium, vifitare alias Ecclefi-

(j

as defignatas.

p z'ng

.9. Quid, fi nequeas ingredi Eccle-

gt

at

Jfram, v. g. ob concur[um bominum ?

R. Satisfacis vifitando extra por-

s

Lb

tam, & ibi orando. .Emm. Rodriquea

€. 184«.7...6. cum. Corduba 5. Suarez

At

difp. 1. Sefl. 1. n. 7. Layman c. 3. n. 4

L l

Bonacina .d/ff.. 6. d. 1. p&. $. 9. 16.

(àg

Diana.p. 1. £r..11, R. 103. Lugo. diff.

I*Jicgat

37-:714397«: contra, Zanardum. &. alios;.

dj

Itemfi.ores.ad, valvas Ecclefiz .clauz

r

L

hw*

dfmï'm

, San«

ugur,l-

fz. | Et ita. practicatur. Rora«.

&arel--

Ws

161

|

h

S. . De vifitat. Ecclefavum.

uïfïäfx.

étarellus, Diana, &c. Ratioeft : quia

t

& hoc.modo diceris moraliter Vvifxta—

Fümt&&&z

rc. Ecclefiam..

T i,

Et, quia. Caemeterium . in favora-

R i

bilibus .nomine Ecclefiz comprehen-

ditur. ;

ideó .ctiam. abfoluté docent

Mi l:

TEU

Suarez,.Bonacina, Lezana, Diana p. $.

d ii

-

tr-X2. AR 19. &c. fufficere vifitare Coc-

meterium, & in eo orarc.

Sed reété

]*-Mlum',

*.igö lu

moner Layman fuprà , extra cafum

ucu,tcmpo.

neceífitatis ; femper illud faciendum,

Vil

quod certíus & fecurius eft.

Y

lsf

: :Quódfi conceffio Indu

lgcntiæ

fup-

ponat ingreffum in Ecclefiam, . g.

21

preícribat orationezm in tali Capellà,

m

-ante tale Áltare in templo fitum; non

W Wt

fufficeret orare foris. Quia, licét dica-

tur moraliter. vifitare Ecclefiam., non

Jodign

Ti

tamer dicitur vifitare hoc , aut illud

J

Altare. Lugo ». 9$. cumi Nunno.

Cüm autem præ(cribitur, ut vifiten-

TO

Y

tur aliquot. in Ecclefiá Altaria ; fuffi-

citadilla (e orando convertere ex co«

T

demlocoapto, v. g. é medio Ecclefig,

M

Lugor. £. cum 5à v. dndulgenti

4 n.;$.

Vega,

T^ &([. !

U

(

16z P.3. Def]ubilao extraordinario.

Vega, Graffio,Azorio , Henriquez . &

lu

alis, & quos afferunt & fequuntur

qum 0r

Bonacina z. 1. Diana fup. ». 102.

3

m

Quód fi in aliquo ^ templo fint

qu'xütïo:

pauciora Altaria ; quäm vifitari pre-

wl

Ícribatur: fatisfacies ; te versüs unum

l277

illorum faltem inclinandototies ; quo-

s

!

1b t

ties te inclimares , fi omnía requifita

Alraría adeffent , fecundüm — Dianam

[2

1bid.reférente Gobato . 13 1. Simon..

, uigs

Pourté p. z. c. $. ». g. cum pluribus:

| r

j um

aliis.

! Ghn

. 10. Qaa , 04 quanta r:quiramr

Or4Mo?

M

m

K. 1. Mentalis abfoluté fufficit. Bul-

il

N

la ením folam precatíonem requirit;

Bs

qualis eft. rentalis ; quz folam voca-

,

lem przcellit , juxta Hieronymüm,

lfs

ait Navarrus; JVotab. 32. 2. 4 9; INaat-

[

cónfir-

rumfequitur Gobat s. 137.

J

mans etiam ex praxi Ecclefie ^non

] Vi ,

rató concedentis Indulgcnrias pío

)

p

aCibus meré internis ; item Filliuciüs

3

5.257. Trullenek ; de Bulla Cruciata,

Lf

& alii, apud Quintanad. 24ppend. zr. 1.

l M.T,z |

duþc

$&

'Mnl"w;],,

S. 4. DeOvatienc.

t

165

kn*ï?l;,,

Y

dab. 14. Tutius tamen , mifcere ali-

d.

Wt

quam orationem vocalem.

LIUM

.2. Per fe loquendo , nihil ad ac-

bl

uifitionem. Indule

[o]

entiz Jubilei in-

Vif(hï P'z J

tere(t , five illa oratio fit longa , five

Utirioy

brevis; five hác, five illà linguá; five

Wf!, Dd

altermarim cum focio ; five genibus

li -

flexis ,five ftando, aut fedendo fiat:

1 Ding

quamquàm omnibus fuadendum eft,

1 o

utlongas , & modcefto corporis fitu

I ytiy

precesfundant. Dianap. $.zr. 12. R. 3 3.

cum Bofílio, &.Alphon(o de Leone

Mi

Gobat s. 1 40.

Nec refert , quod oratio exprefsé

i M

ad Beatiffüunam Virginem , aut San-

ts

Gos dirigatur, puti, dicendo Rofa-

J W

rium,Ave Maris Stella, &c. in Bullaau-

TU

tem exigatur, ut oretur Deus. Nam

j Mi

orando D. Virginem, & Sanctos, oratur

(l

Deus mediaté ; cüm à B. Virgine &

Á m

"Sanctis petamus , ut pro nobis apud

d

Deum intercedant. Lugo z. 1 1 1.

rra

Quod fi prafcribatur oratio inde-

TT

terminate, feufolüm,ut oretur ; tunc

»pm&/q

màünima oOratio fufficiet. Suaräz'Di/þ.

L

$1.

1

164 P. 3. Deubilao extraordinario.

£. Sell. 8. p. $.. Filliucius s. 153. AI-

d!

loza v. Indulgentia, Setl, 4. m. 1i1. Go-

Ib j

bat s. 140. &c.

Siautem Bulla fonet : Zbgue per

wdiio

( ao

«liquod temporzs fpatium, deqote orave-

B

rint ; Íufficiet, quinies recitare Ora-

al

tionem Dominicam, & Salutationem

fiftt

Angelicam , aut alias orationes

zqui

i

ii d

circiter temporis. Nam & phyficé

| giü

& moraliter dicirur quis per aliquod

fl

temporis fpatium oráffe , garxiviffe,

&c. qui tanto. tempore oravcrit, gar-

| o

rivetit,

| lh

c. quanto felent à Fidelibus

devoté quiniesrecitari — Parer & 2dvr.

U

Gobat. z;d.

;(ZE&I A

. I.

i

u i;xtmt;'on: &6 Attentione

(

debeat fiersoratto ?

W

R. 1. Debet. fieri ad intentionem

Y

.Papæ expreffam in Bullá , üt. adhuc

diximus Parte

H

1

. Se. 2. & figillatim

]i

monent Lezana, Diana, Lugo , Go-

[

bat s. 141.

4y

R Requiritut attentio exterior;

üt certum eft apud omnes, ctiam pro

recitatione

Officii

Canonici. Án

etiam

3' Vi

n

Mfy

S. 4. De Orattone.

165

)"'*'44

hn

etiam interior; da quà controvertitur

u

pro recitatione ejusdem Officii , &

D

auditione Miffe ? Omninó requiritur

ex communiote fententia.

N [

Optimé igitur Gobat ». 60. & 1 42.

tre(h,

MUA

exiftimat, pro lucrando Jubileo non

O ao

füfficere orationem perpetuis volun-

u?h

u

tariis diftracionibus implicitam : eó

quód in,Bullis Jubilzi foleet prz-

1 ii

hd

fcribi , w* devore eretur , pie ad Deum

g

!

i Qd

preces fundaatmr,pro impetrandà Sum-

f

ilitg

mo Pontifci gratià ad Ecclefiam re-

&& gubernandam ; pro cxaltatione

W&j/h !

fan&z Matris Ecclefie , Principum

Pre-

T

Chriftianorum cóncordià, &c.

ces autem ille non funt piz,qua fiunt

UO

cum predidis diftra&ctionibus , nec

valent ad impetrandum id , quod in-

La

tendit Pontifex : /llam enims orationesn

2 0

Deus non apdit , eui illequi ovatynon in-

tendit , üt fan&us Gregorius dicit,

apud S. Thomam 2. 2.2. £2 4. 13.

n

" Non füfficere ; ad conftcutionem

t

jJubilei , orationera pechtg;;s--vo!gzl;

Yij '/'

d

[

o

rarüis diftractionibus pcæu'm

nént

1 C 6 D. $. De ]'luhlæa extmordmurw,

nent ctian ii omnes , qui abfoluté

ml

u

I itl

docent , opera praícripta fic. debere

fieri; ut nullà ex circumftantià vitien-

i

(dic)

li

29l

tur; inter quos funt Navarrus , Emm.

Rodriquez, Coninck, allati P. 1. .Sect,

ib

e

24 3

dl

f(

16

SECTIO V

/, COQG

qm, At

DE JEJUN40

Ti

ULEST..1. Qnale fejunium vequie

PCUN Ql

ratur ad con[ccutionem ] ubiles ?

d

xm

Muf

R. Tale reqmutur & füfficit , qua-

[A

üt

le ab Ecclefià pra ClPltur extra Jubi-

lzum. Thon. Sanchez i& Decal. L. 4.

€ . 11.5. $3. & alii commurtiter. Bullze

]

flquldem nihil omninó Pccuhale hic

(

h

ftatuantaut infinuant.

N Q

