dici poteft) erronea eft, & in Bayo damnata

2 Ques«

At fi de gratia a&uali fermonem facit,

tünc

fem exle

vel de bono opere fupernaturali & falutarl id

ttavit

dicit, vel de bono opere naturali,

in

t

noris

ommetttlf

ordinem loquitur (aliud enim fingi

poteft)

At nil

fi de bono opere fupernaturali &

t

j u

ad quod gratiam a&ualem efficace

neceffa-

hieologi ,

riam velit, certa & orthodoxa fen

tla e&

calomnia

ab Auguflino tradita Lib. de gratla Chnüï

Cap. 14. Gretiam Dei fic confiteatur, qgui vuli

pïægM'

ale ml

veraciter confiteri, ut ommino mihil boni fime

quod ad pielatem pertinet , veramque juftitiam , fieri

Cenfurt

rüat

go[ft mon dubitet.

Et Epift. olim 106. ad Six-

tum, nunc 186. Nifi adjuvet. gratia, mihil pieta-

tir, atque juflitim , fme in opere, five etiam in vo-

E

luntate habere. go[fimnis

Faieatur. Prlagius

gratiam Dei €8 adjutorium etiam ad. fingulos a&us

f Alb W]

dari

Si vero de bono opere naturali, & intra

"

ioris ordinem loquitur, ad quod edendum

gratiam aliquam actualem & efficacem necef-

Ól 111 fü

yLes

fariam ponat

non certa quidem, fed tamen

H 5

pro-

p

96

u3

I

tet ad O

probabilis plurium Theologorum opinio eft

U f

qui licet gratize fan&ificantis & charitatis ha-

bitualis, imo etiam fidei influxum minime ne-

vocitat)

ceffarium fateantur

ut opus edatur moraliter

pettatura

bonum, grativ tamen alicuius a&ualis auxi-

que accip

lium ad id neceffarium arbitrantur. Quos inter

extet, fe

numerantur ,

etiam poft Baii damnationem

Tatur, ptt

Didacus Alvares Lib. 6. de Auxiliis difput. 5o

aptaque ]

num. 6. Thomas de Lemos in Panoplia Tom. 3

Romanis.

tua, $

Lib. 3. Part. 2. Tra&at. 2. Cap. 9. Gabriel

Vasquez 1. 2. difp. 19o. C. 18. Card. Bona in

Qte ïæ?

princip. vitxe Chrifti 1. Part.. $. 3. Card. Fi-

efficaci f

fcherius adverfus articulos Lutheri.

Card. de

Wam, «

Noris in Vindiciis Auguft. Cap. 3. $. 4. & Cap.

gEHdO q

4. $. 5. Vmcentms Contenfonius Tom. 5. dif-

efficadi :

ita

fert. 2.

1. Specul. 3. ut cveteros Baii s

tate. fuperwres Theologos mittam, quibus ea-

Africe

dem fententia a Navarro & Bellarmino tribui-

fem 3

tur.

Qu1bus omnibus przeluxiffe videtur D.

Car hag1

'Thomas 2. 2. quzeft. 136. art. 3. ad 2.. Bonum

aU(C 2

golitica virtutir commenfuratum.eft natura humang s

bCan:

€2 ideo absgue auxilio gratie gratum facientis. poteft

voluntas humana ad. llud tendere , licet mon. absque

atbitr. C

auxilio gratie

Cag D

Propofitionis primze pars altera, uti &

COïlEþ

altera propofitio, quze nihil boni fieri :pof? af-

li P

ferit, nedum fieri re ipfa, fine gratia efficaci;

2 g

fi de potentia naturali, aut etiam fupernaturali

Contt (

remota, & incompleta intelligatur, quafi abs-

44. de:

que gratia efficaci

fupernaturalis poteftas

Qu

etiam remota & iacompleta, nulla unquam

exe

(lo afu

um

Eu

97

210 - eit

extet ad bonum, ope íaltem ac beneficio gra-

tati$ fige

tix: mere excitantis ( quam fufficientem fchola

IfQe (10«

vocitat) erronea eft: fi tamen de potentia (u-

moraiitet

pernaturali proxima,, completa, abfolutiffima-

lis auxi

que accipiatur, quafi fine gratia eíficaci non

008 1ntel

extet

fed per folam efficacem gratiam confe«

eratitur ,

1atur, probatiffima Theologorum fententia eft

liput. 80

aptaque loquendi formula, ex facris litteris,

i Tor. 3

Romanis Pontificibus, Conciliis, Patribus mu-

Gabriel

tuata

Sine gratia enim zon poffe hominem bene

Bona it

egere fopiffime dicunt

etiam ubi de gratia

atà. Fi

efficaci fermonem habent

potentiam proxi«

(td. de

mam, completam, abfolutiffimamque intelli-

gendo; quam tunc ineffe homini negant, dum

i CR

def

efficaci gratia deftituitur.

PL

Ita Innocentius L. R. P. Epift. ad Eplfc

ibus &

Africe inter Augufcmlanas I813

|/S. Leo M.

yo tribu

ferm. 57. Ceeleftinus R. P. in Capitulis, Concil.

Carthaginenfe anni 418. Can. 6. Concil. Ar-

detor D

Di

Jf

,,,,,

aufic. 2. Canon. 25. Concil. Tridentinum Seff.

hu ia ;

6. Can.22. S. Auguft. Lib. de gratia Chrifti

Capp. 1o. 14. & 26. Lib. de gratia & libero

,W 10 "n'

u ï

j

arbitr. Cap. 17. Lib.2. contra duas Epift. Pelag

Cap. 9. Lib. 1. Operis imperf. C. 97. Lib. de

, Yi i

corrept. & gratia Cap. 12. Tra&at. 92. in Joan

Epift. ad Paulinum nunc 186. Sermone nunc

v//ülf a[

296. S. Profper Epift. ad Rufinum, & Lib

eïww ;

ernmuläh

contra Collatorem Cap. 5. S. Thomas quxít

24. de veritate art. 14

uf 1b5

Quv cum ita fe habeant

catholicarun

otelis

fcholarum intereft maxime, declarari fibi, non.

H 3

*

1nos

[

98

*Swgg

modo quo fenfu binas illas propofitiones confi-

Aitytf 0:2

xerit Clemens; verum etiam an memoratas

janit p

celeberrimorum Theologorum fententias intac-

mt, & g

11l

effetu c

tas reliquerit

fenfuümque aliquem catholicum

fecundum quem Theologis etiam

fi, aperti

approbarit

liceat, Romanorum Pontificum, Conciliorum,

ä

E

trio Cap

ac Patrum loquendi formulas ufurpare, eadem-

que cum illis linqua loqui, in ptædlcanda di-

gl T

vin grati» necelílitate ?

vipey efft

aliquod p

$. II

da, u

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA

agendum

Propofitio 4. Jta Domine omnia yoffibilia funt

eoque f

Dei adbis

e&, cui ommia pofibilin facis, eadem operamdo im

slio

Refl. moral. Marc. C. IX. v. 22

tiovo fcil

Xitmioris

OBSERVATIO.

n f

TOtt

"'fadem ac praecedentes eget explicatione pro»

B

L pofitio illa, ut quo fenfu profcripta fit,

Trentis (

innotefcat

Si enim de quacunque praecepto-

lucinatio

rum poffibilitate etiam remota dicatur; quafi

fperies

tunc tantum abfolute fint poffibilia praecepta,

las D

dum Deus per gratiam fuam efficacem ea ope-

Confeque

ratur in nobis, feu a nobis facit impleri; hze-

Vinde c

retica eft: At fi de poffibilitate omnino com-

US(]UQ d

pleta, abfolutiffimaque dicatur,

quae cum

l int

effe&u re ipfa conjungitur, probatiffima Theo-

Dteme ,

logorum fententia eft, facrarum Scripturarum,

xplicas

Conciliorum, ac Patrum paulo ante laudato-

ürbg £

rum loquendi formulis confentanea. —Negwe de

Qüe atr

dipfa poffibilitate contendo , cum [anata €8 adjuta ho-

minis

l3

3*

99

8 CODI

minir voluntate, po[Tbilitas dpfa fimul cum effe&tu in

emoratas

Sanídir proveniat

Auguftini verba funt Lib. de

à$ ntac

nat. & gratia Cap. 42. qui poffibilitatem cum

itholicum

effe&u conjun&Ctam, per gratiam eHicacem da«

"ls etiam

ti, apertiffime docet.

eiliorum,

Et certo cum Lib. de gratia & libero arbi«

eadem.

trio Cap. 16. diífertiffime doceat SS. DoGor,

nda di«

prabere Deum (per gratiam utique efficacem )

vires. efficaciffanas voluntati; neceffe profe&o eft

aliquod potentize genus per gratiam huiusmodi

dari, cum virium nomine, nil nifi poteftas ad

VENSU

agendum intelligatur

Aliquo itaque fenfu,

eoque fumme catholico dici poteft, mandata

| filia Junt

pfmndo D)

Dei nobis per gratiam efficacem fieri poffibilia ;

novo fcilicet poífibilitatis genere, nempe pro-

)

ximioris, & immediatioris, quam poffibilitatem

cum effé&iu nuncupat Auguftinus.

jone pfo*

Totaque inde nafcitur nonnullorum Cle-

mentis Conftitutione turpiter abutentium hal-

pta üt!

yectpto

lucinatio, quod varias poffibilitatis & poteftatis

us quaü

fpecies diftinguere nolint

alias remotiores,

alias proximiores ;

alias antecedentes, alias

p

n e 0f*

confequentes; alias phyficas, alias morales;

ut inde calumniandi anfam arripiant; Clemen-

Jeri; h

tisque damnationem in Auguftinianam doGri-

jno 007

nam intorqueant

Has fi publico aliquo fu-

premse auctoritatis documento diftingui, &

3'?080'

explicari contingeret; quam multze Deus bonze,

tul'üfum'

turbz filefcerent, quam multze calumniz, eze«

, Jndat

AMM [Z'[

que atrociffimze momento depellerentur.

jj

gl

T

H 4

$.

109

*

2*

exim pto f

$. IV.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU

piendi jus

RA NOTATA.

4

pracepti e

Propofitio 3. u vamum. .Domine pracipis , fi

]s taf

eft omninc

tu ipfe non. dar quod. gracipir. | Refl. moral. A.

&us videri

Ap. C. XVL. V. 10.

que venit,

OBSERVATIO.

dus Cleme

V

ä

7ivi Auguftini vox illa videtur effe Lib. 2.

alterum,

L Operis imperf. Cap. 157. Praceptum frufir

fuit, latar

fit, nifi Deur juftus operetur €9 velle, per invefüga-

biles viar fuas, Et Lib. de gratia & libero arbi-

trio C.4. Homo gratia juvatur, me fme caufa

mop(

voluntati eius jubeatur. Videtur & effe Gregorii

Magni fuper Pfal. 7. pcenitentialem. Quicunque

Pty

Jutit, po

qlantet aut riget , inca[fum vox correptionis. exterius

mifi ille incrementum. dederit, fme quo

Openttio u

Pew;färepit :

nihil poffumus fücere. . Quod ex Pfal. 126. fum-

penationir

fnm, &

ptum eft: nifi Dominus adificaverit domum €.

Quorum quidem Patrum fenfus is unus

Pt

Tationir ]

videtur effe; nusquam re ipfa preceptum a

hia

Deo datum a nobis impleri, nifi ille per gra-

tiam faam implere fecerit. In quem profe&to

POrtotione

fenfum accepta Quesnelliana propofitio, fi quid

[ Q

fapio, damnata non eft, uti nec jure damnari

07 dfg [

potuit.

]oi ifi

In alterum ergo

fenfum acc&pta propofitio,

Pi'og

Cenfura digna, ut arbitror, vifa foit: fi nem-

Onmiyntm

pe vanum Dei proeceptum dicat, hoc eftincon-

ptr iluy,

Áuir suii

gruum, injuftum, indebitum, nifi Deus per

gratiam efficacem dederit ipfe, quod praecipit.

P

Deus

enim

L 017;114

Quæ fane impia , blasphema vox effet.

*

*

ioi

enim pro fuprema in homines poteftate, przeci-

ENSU.

piendi jus femper habet, etiam dum implendi

praecepti efficacem gratiam non largitur

UUOR UM

i

Is tamen notatz propofitionis fenfus, ut

al

h

eft omnino violentus, poteftque AuGori affi-

&us videri; nonne fignandus nunc, notandus-

que venit, tanquam qui folus Cenfura inuren-

dus Clementi XI. vifus fuit? Ne quis in fenfum

lo

e Lb

//

alterum, qui Gregorii & Auguftini certiffime

1/17//

jf u

!

9t

fuit, latam ab eo Cenfuram fufpicari poflit.

yero atbl

S W

fnc aj

PROPOSITIONES QUESNELLIAN]E

CENSURA NOTAT E.

: Gregotil

Propofitio 21. Gratia jJefu Chrifti eft gmtza

Qp

fortis , potens fuprema , invincibilis, utpote qua eft

1 exummi

operatio voluntatis. Omnipotentis, equela €9 imitatio

/,ni (

v furte

operationis Dei incarmantis €$. fufcitantis filium

fuum

Refl. moral. 2.'Cor. C. V. v. 21

Ill g

Propofitio 22

Concordia" Omnipotentir ope-

; j$ us

vationis Dei in corde hominis, cum libero ipfiur. vo-

ceptom 4

luntatis confenfu , demonftratur illico, mobis in In-

] pef gïä

cornatione , velub in fonte atque archetypo. omnium

; proieto

o f Q

aliarum. operatiomum. mifericordim. €9 gratie; ' qum

enmes ita gratuitg, atque ita dependentes a Deo funt:

e dgpan

ficut ipfa originalis operatio

Luc.C. i. v.38

Propofitio 23. JDeus ipfe nobis ideam tradidit

Omnipotentis operationis Jue gratie , eam fignificans

$ nem*

per illam, qua creaturas & mihilo groducit, €9 mor-

eftinoo

iuis veddit vitam

Ad Rom. C. IV. v. 17

pais 7

Propofitio 24. Jufia idea quam centurio habet

1 læcjülf

de Ommpotmim D €? J3efu Chrifü in Janandis

Deus

H 5

tüjf-

em'ü

102

at

3*

corgoribus folo «motu fug voluntatis eft imago €$ idea,

eam ffbi a(

qua haberi debet. de Omnipotentia [uce gratia in. fa-

nec potuett

fe Creatori

nandis animabur a cupiditate. Luc. C. VIL. v. 7.—

Propofitio 25.. .Deus illuminat animam, €$

gate fe Ch

eam fanat gque ac. corpus fola fum voluntate: jubet,

gris memb

jf vil

€8 ipfi obtemperatur. Luc. C. XVIIL. v. 42.

comparati

OBSERVATIO.

hrerefim aj

& d hanc fummam revocantur propofitiones

11

adhibeanhi

ille omnes, quod operatio divinze gratize

ipfa efficá

in fle&enda movendaque hominis voluntate,

lins, &

fimilis effe dicatur operationi divinze, qua Deus

gnuturtar C

res omnes creando produxit, humanam natu-

Que exem

tam divinze inIncarnatione conjunxit, mortuos

teris weti

fufcitavit, segris fanitatem reftituit. —Quare

oftendant

cum multa fecum importet ea divinze gratize

v' Ig- &Q

operatio: r. Infallibilitatem in effe&u produ-

C8p. 13 :

cendo, quia fortis eft, ac per fe efficax. 2

Bugift L.

Diffentiendi potentiam in humana voluntate

Operis im

reli&am, quia fuavis eft, & humane libertatis

CaL L

amica.

3. Gratuitatem , ut fchola loquitur,

N

quia non datur ex meritis: videndum, ad quam

Eshe!

N

operantis gratie dotem explicandam, compa-

Cap 20.

fationes illae adhibitze fint ab Au&ore.

lej

Et quidem fi comparationes Incarnationis,

Quesni

creationis, fuícitationis mortuorum, curatios

tium el

nis sgrorum adhibeantur, ad gratioe weceff-

Cfeatinj

tanti: ideam ac fpeciem animis ingerendam;

Qfatior

quafi tam non poílit voluntas humana gratize

t & f

efficaci diffentire fi velit, quam non potuit hu-

mana in Chri&o: natura negare fi verbo Dei,

CXeInpl

eam

Ed

105

190 O ult

eam fibi ad unionem hypoftaticam affumenti ;

Mi t f

nec potuere creaturze ex nihilo edu&e negare

l4

fe Creatoris imperio; nec fufcitati mortui ne«

JH

gare fe Chrifti voci; nec dem. m reftituta ze-

(LÀ fut

gris membra fubducere fe Omnipotentis medici

ad hoc inquam adhibitz

4

juffüi valuerunt

comparationes, ineptz omnino funt

& in

haerefim apertam inducunt. At fi ad id tantum

adhibeantur comparationes ilbe, ut gratize fe

opofitiones

tte grtit

ipfa efficacis energia, omnipotentia , infallibi-

litas, & indefeGibilitas, aut etiam eiusdem

voluntate,

, quaDeus

gratuitar oftendatur; non modo apta concina-

narm natue

que exempla funt, verum etiam ex facris lit«

mortuos

teris petita; & a SS. Patribus, ut hoc idem

Quare

oftendant, millies ufurpata. Ad Ephef. Cap. r.

V. 19. & 20. C. 3. v. 1o. C. 4. v. 24.. Ad Heb

n gnatie

p proda

Cap. 13. v. 20. & 21. Ad Galat. s. v. 15. D.

^

Auguft. Lib. de Praedeft. SS. Cap. 15. Lib. 6.

fficax

^

volantat

Operis imperf. Cap. 18. Lib. de dono perfever.

b [ibertatis

C. 21. Lib. 13. de Trinit. Cap. 17. In Enchir.

C. 36. S. Joan. Chryf. hom. 3. in Epift. ad

Joquitur ,

, ad quam

Ephef. S. Fulgentius Lib. de Incarn. & grat.

Cap. 2o. S. Profper in Carm. de Ingr. Cap. 14.

N

fe

Ne itaque & Paulus & Patres eadem cum

Quesnellio Cenfara inufti putentur, operz pre-

arnations

curatio

tium eft declarare: illos quidem Incarnationis,

ereationis, mortuorum fufcitationis, 2egrorum

jig tf

curationis exempla dediffe, ad gratize operane

xerendäm )

tis & efficacis energiam, vimque indefecibi-

lem explicandam: Clementem vero illa ipfa

otuit 1l*

exempla a Quesnellio adhibita exiftimaffe, ut

ao Dd

dif-

[

J

104

asss 2

Lib.3

diffentiendi potentiam in homine eadem illa

gratia moto denegaret: eaque de caufa Cenfu«

l ad agrnd

ram in propofitiones fuperiores exeruiffe, il-

r14. Ieno:

loefis tamen Patribus & inta&is.

agdim

Lib

$. VI.

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

Cs f

CENSURA INUST E.

fibero arhià

Propofitio 38. Peccator non efl liber mifi ad

Tibenotor «

arbirim,

malum, [ine gratia Liberatorir,. Refl. moral. Luc.

C. VIII. v. 29.

DT

I)

Propofitio 39. J/oluntas, guam gratia mon

Dutito 4

pravenit

nihil habet luminis. nifi ad. aberrandum ,

ardoris mifi ad. fe pracipitandum , virium nifi ad . fe

porifruon

wbur fubi

vulnerandum; efl capax omnis mali, €9 incapax ad

omue bonum. Matth. C. 20. v. 3. 4

dim n

Propofitio 4o. .Sine gratia nihil amare yo[-

Atl fie

fumus, mifi ad mofiram condemnationem.

2. Ad

fenmoiis,

Thef. C. II v.17. 18

lUb

li ajb

OBSERVATIO

f latet u

on abfimiles, immo duriores in fpeciem af-

N

D

fertiones in Auguflino, aliisque Patribus

9 Qd

in facris Conciliis, Romanorumque Pontificum

tUt

Decretis deprehendo, qu» nifiin re&um fen-

t

fum accipiantur,

damnati & 1111 una cum

li f[ï,z

Quesnellio putabuntur.

Ti

S. Auguft. Lib. de corrept. & grat. Cap

P

t. £m malo faciendo liber efü. quisque. juflitim, fer-

Q

vurque peccati : in bono autem liber effe mullus poteft

lefig (

nifi fuerit. liberatur ab eo, qui dixit

fi vos filius

Cano Y

liberauerit , vere laberi. evitic

J

Lib

SUID f

2

d«

105

dem il

Lib. 3. Operis imperf. Cap. 112. AVemo liber

ia Cenfüe

eft ad agendum bonum , fme adjutorio Dc, & Cap

etujfle, il

114. Nemo nifi per gratiamChrifti, ad bonum quod vulí

agendum potefl habere liberum voluntatis avbitrium

Lib. r. contra duas Epift. Pelagianorum

Cap. 3. Poteflas nifi detur a Deo , mulla e/fe poteft ex

IANE

libero arbitrio; quia mec liberum in bouo erit, quod

Liberator non liberaverit. Sed in malo Íiberum habet

hr wf al

arbitrium, cui deleBationem malitim , vel occultur vel

073], Lut;

manifeftus deceptor inferuit , vel. fibi ipfe perfuafit

Lib. 2. contra duas Epift. Pelag. Cap. 5

- gnotid 109

Peccato Adae liberum arbitrium-de hominum natura

ferrondum

perüffe non dicimus; fed ad peccatum valere in homis

/m]je

nibus fubditir diabolo

ad bene autem piegue viven-

inapat al

dwn non valere,

mifi ipfa voluntas hominis Dei

ovatia: fuerit. liberata €9 ad. omne bonum. at&tionis ,

AU ['0/

fermomis , cogitationis adjuta

.M

Lib. de fpiritu & littera Cap. 3. .Negue [i-

berum arbitrium. quidquam nifi ad. peccandum valet

fi lateat veritatis via: €9 cum quid agendum , €9 qua

pectert )

enitendum efl , cayerit non latere, wif) etiam. delettet

j Patribus

€9 aimetur, mon agitur, mon fufcipitur, mon bme

vivitur.

ontificuf

eftum t*

Serm. 10. de Verbis Apoftoli. Noffrum ii

un. CU

hil efl, mifi peccatum quod. habemus:

"Fra&. s. in Joan. JVemo habet de fuo mifi

yt. Qp

méndacium €9 peccatum;

Quod ultimum Auguftini di&um in Ec-

jiit. j"

clefix;? Canonem tranfiit

in Concilio Araufi«

!?l

)7! fa

cano J*. C.223. uti & czetera omnia in epilo-

Í yy fl

Caeleftini T

gum reda&ca funt in Capitulis,

Epi-

ib

100

*

m

FY

Epiftolee adnexis Cap. 7. JVemo uifi per Chriftum

confequetti

bene utitur. libero arbitrio

fine gratia à

Auc&or librorum de vocatione gentium,

erta Augul

quem alii Leonem Magnum, alii Profperum,

eft, locis f

ali ]ulianum Pomerium arbitrantur, Lib. r.

€C.8. Poluntas humana , inquit, infirma ad effi-

PROPOS

ciendum , : facilis ad. audendum .. .

nihil in fuir

habet viribur, wifi periculi facilitatem

Quoniam

Propoí

voluntas smutabilir, quce mon ab imcommutabili vo-

i

WuuS,

luntate vegitur , « tanto. citiur. propinquat. iniguitatt ,

tenre V g

quauto acrius iutenditur aoni,

UOE ,

Senfus itaque varios in Quesnellianis pro-

f Duw, .

pofitionibus diftingui Theologi petunt fecun-

& annj, |

dum quos aut damnate, aut abfolutz dici

debeant; ne qua D. Auguftino, c?eterisque Pa-

tribus, atque Conciliis fimilia docentibus ac

lls (

definientibus calumnia ab 2emulis inferatur.

]

tioni

Si enim de gratia habituali & fan&ificante

i

que Apo&(

notatze propofitiones intelligantur, quafi nil nifi

Rom Ca?

malum poffit homo fine illa; erronez funt, &

£ets; (tuo;

in Bayo damnatz. . At fi de gratia actuali fu-

AHU, D[W ,

mantur; quod nempe nulla huiusmodi gratia

us :

excitatus & motus homo, nativisque corruptze

folam vid

natur viribus omnino relictus, nil nifi ad ma-

ferfü, qu

lum poffit, probabilis Theologorum multorum

la pïæf

opinio eft, de qua fat multa jam diximus $.2

Btodtyeri

Rurfus fi de libertate naturali, & potefta«

Dbteten

te antecedente, feu a primi, qus»e nulla in

lt Iert

homine actuali gratia deftituto remanere dica»

tur ad bonum, fpropofitiones intelligantur,

At a "

Dot

erroneze funt; At fi de libertate & poteftate

cone

Furgli Y

D

"

107

a

h |

pir Cf

confequenti, feu aZur-fecundi fümahtur; qux

fine gratia a&uali, nulla ad bonum dicatur effe;

- gentium,

certa Auguftini, aliorumque Patrum fententia

Profperum,

i, li r

eft, locis fu(pra laudatis afferta ac propugnata.

$. VIL

ime d -

vt n f

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA.

Qu

muthilt Ut«

Propofitio 41. . Omnir cognitio Dei etiam ua«

turalis ,

etiam m Philofophis Ethnicis mom yotefl

t ial

venire wifl a Deo: €7 fme gratia mon producit mifi

vanitatem , grafumptionem ,. €9 opyofitionzm ad iy-

Jlianis pro-

f Deum , loco afe&um adorationis, gratitudimis ,

unt fecure

£? amorir. Refl. moral. ad Rom. C. T. v. 19.

(olote dici

" OBSERVATIO.

erisque Pa

ulla, quantum capio, in primam propoüQ

«entibus C

N

feratut.

tionis partem Cenfura cadere potuit ;

anftifcante

quze Apoftoli diferta fententia eft, in Epift. ad

Rom. Cap. r. ubi de Philofophis Ethnicis a-

wf nl il

ye fint, &

gens: quod notum eft Dei , inquit,

illis;: Deus enim illis manifftavit.

manifeftum. æ

aftoali f

godi gratia

Pars autem propofitionis altera, in quam

folam videtur difiri&a Cenfura, eo accepta

je cormpt

fenfu, quod naturalis Dei cognitio, fine gra«

nifi ad mo

spoltorum

tia, prafumptionem ac vanitatem per fefe

produxerit in Philofophis Ethnicis, nihilque

x]'mus gx 4

& Qo&e?ta'

proterea: impia & erronea eft. Dei quippe

dona mere naturalia, nullis licet gratize donis

g nl

adjuta ac roborata, fe ipfis noxia & perniciofa

j dic

non funt,

Eo tamen accepta fenfu, quod na«

aligantut

turalis Dei cognitio ex. accidenti preefumptios

1 Pote&aæ

nem,

qn

108

, æg—..-.—...—:...——..:—..-gg

nem, 'vanitätemque produxerit in Philofophis

j deimat

infom i

Ethnicis, Apoftoli oraculum eft, laudato Cap.

1. ad Rom. v. 21. Cum cognovif/ent. Deum, mon

fim: ouri

Nift it

ficut. Deum . glorificaverunt, fed. evanuerunt in. cogi-

inufta fit, «

dationibus fuir, €9 obfcuratum efl infipiens cor eorum.

Et :. ad Corinth. C. g. v. 1. Scientia inflat.

ge &T

Fatalles illos Philofophicae de Deo cogni-

tionis effe&us admodum exaggerat S. Fulgen-

PROPO

tius, gratixeque defe&ui perinde tribuit, Cap.

ultimo Lib. de veritate divinze praedeftinationis

Ptopo

gtr n

& gratiz: — Quia ergo graiam mom acceperumt,

qropterea cogno[centes Deum. gratias mon. egerunt ;

& antio

€9 quia vafa irg fuerant apta. ad. interitum, hoc in

magir ob

Y. 18

eis operata eft illa. manifeflatio, qua Deun agnove-

vunt, w cogno[cendo fuperbirent , mom ut[e humi-

liando diligerent.

Tuli ergo cognitione ablata ex-

0 infe

E

exhor

cufatio efl , non. collata falvatio. 'Tum eam Philo-

fophorum de Deo cognitionem naturz lumine

Tationem ;

habitam, cum fidelium cognitione per gratiam

. lia deeft;

enim obd,

indita conferens. P illom, inquit, cognitionem,

eacum cor a femetipfo inflatur ad aortem: ger hanc

hits eft

autem divimitus illuminatur, €9 humiliatur ad vitam.

R, Y

Jlla. cognitione cor ob[curatur infipiens, dum quod

Cafione p

Dei eft ,. homo fibi. fuperbus affignat: hac autem ac-

tentia ef

eipit lumen, ut hoc ipfum, quod Deum cognofcit

&xpliata.

üc diligit , mon ex poffibilitate naturg , nec ex audi-

CRl'thagiI

u legir, neque ex fua voluntate, fed ex .Dei dono

0r grafïæ

fibi ineffe. mon ambigat, [emperque humilis effe me-

Prinfurgy,

diig: À

mineriü, &e fuperbus amüttat, quod indigmus acce-

git.

Cognitio illa geccato. adijcit gravaricationir

tïz'zmt&ä l

seatwn , ifla removet. a. geccatore. fupplicium.

p//;

[i.H]

jujte

[

.&ää

I09

llic. [cientia

Philofophis

juffe. damnat,

ifla gratis. juflificat.

inflans mufrit augetque peccatum , — hic charitas adi«

udato Cap

Dam, not

ficans. operit multitudinem peccatorum.

Nifi itàque quo fenfu Quesnellii propofitlo

nb 1R. (001

Jf COT OFT

inufta fit, diftin&tius explicetur, periculum eft,

it ii

ne & in Fulgentium putetur diftricta Cenfura.

Deo cogtie

$. VII

:

$, Fulgete

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

ibuit, Cap

SURA NOTATA

oflinationis

Propofitio s. Quando Deus now emollit cor

ger interiorem un&ionem gratue fum, exhortationer

Qrtopenimt

0n tf t

£2 oratim exteriores mon in[erviunt, «ifi ad illud

magir obduraudum. Refl.moral. ad Rom. C. IX

a, hi

V.

8

(pttoUt

OBSERVATIO

T

u fe u)

,

—*o intelle&a fenfu propofitio quinta, quod

, at

—* exhortationes & gratize exteriores obdu-

u Philos

rationem per fefe producant, ubi interior gra-

yme Jumine

tia deeft; impia blasphema erronea eft, Huius

j gritam

enim obdurationis caufa, peccatorum impros

[ogmm,zem,

bitas eft, malaque voluntas, non gratizx de-

y; o m

fectus

Eo tamen accepta fenfu, quod ex oc«

gr d vitan

cafione peccatorem obdurent, Apoftolica fen-

du qi!ü

tentia eft

ab Auguflino iisdem ferme verbis

a um U^

explicata atque exaggerata. Epift. ad Vitalem

iil [UBWO/M

Carthaginenfem, olim 107. nunc 215. Oyus efi

n n [Zl'di

hoc gratim, quam qui accipiunt

do&ring falutari

a Da ov

fcripturarum. [an&tarum. etfi . fuerunt inimici, fuunt

amic

j if m

ANon . opus eiusdem do&ring , quam qui au-

ii

diunt €9 legunt fine gratia Dei, pejores fiunt inimi-

qmtr tüiu

& . .. INon ergo gratiam dicamus effe doErinam ,

[]

H

T

Jed

il

*

IIO

rE2

fed agnofcamus gratiam, qua facit grodeffe. dotfri-

nzm: qum gratia fidefit, vidémus etiam, obeffe do-

PROO:

&rinam.

Lib. de fpiritu & litt. Cap. 14. Litiera

Pty

girohibens peccatum non juflificat hominem, fed potiur

mur d

occidit augendo | concupicentiam ,

€9 iniguitatem

rilu , r

qravaricatione cumulando , mifi liberet. gratia.

Et

qo, Qu

Lib. 1. Operis imperf. Cap. 94. Per fe ipfam

mundi, |

littera occidit, quia jubendo bonum, €9 non largien-

do charitatem , reor praaricationir fücit.

Auguftino fuccinit Gregorius Magnus hom.

M

30. in Evangelia: Nfi idem [piritur. cordi adfit

tií

audientir , otiofur eft [ermo do&lorir

. INifi intus

facile di

fit, qui doceat, do&boris lingua. exterius in vacuum

ttut,

laborat.

lyfe conditor mon ad. eruditionem hominis

efe, w

loquitur , fl eidem homini per. un&lionem fyiritus non

Catholi

loquatur.

ttadita :

Hoc idem de lege, qu:e externa gratia

mis n (

erat, docuit D. Thomas 2. 2. quaft. 98. art. 1.

WE d

ad a. .Lex dicitur occidiffe, mon quidem effettive ,

ghoriam .

fed. occafionaliter ex. fua imperfetlione, in. quantum

mi: H

fcilicet gratiam non conferebat, per quam homines ün-

f

plere po[[ent, quod mandabat, €9 vitare quod vetabat.

305 fom

Declaretur itaque Theologis, quo fenfu ea

tüy q r

notata fit propofitio: alias magnum famoee fuse

n ptoy

periculum adeunt Auguflinus, Gregorius, &

huius (

Thomas Aquinas; qui quod illa paucis verbis

Nyfin

expedit, fufius admodum profequuntur.

deS. n

loquen

(g——v

Wt

ej?: le

v

*Sg.——gg*:.

iii

ifb d

$. IX.

h ovf do

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA.

& ia

Propofitio 43. .Primus. effe&us gratig beptir-

, /fd potiw

malir eft, fücere ut moriamur peccato; adeo ut. [pi-

triguitatem

ritus , cor, fenfus, mon habeant plus vit pro. pec-

pun, Et

eato, quam homo mortuus habeb pro rebus huius

àr Je pf

mundi.

Rell. moral. ad Rom. C. VI. v. 2.

1on [prgit-

j

OBSERVATIO.

gnus hort,

uid fub eo verborum cortice veneni lateat,

O

«rdi adft

nifi diftin&e notetur & explicetur, nemo

facile divinabit.

Quod enim primo loco po-

27n

- f OCU

nitur, primarium gratia fanctificantis effectum

n homint

effe, ut nos peccato emori faciat, Icclefize

Catholicz fides eft, ab Apoftolo difertiffime

ü»iriz'w fion

tradita ad Romanos 6. Quicumque baptizati fu-

fs gritit

mus in Chriffo jJefu, im morte ipfius baptizati [u-

mus; ut quomodo Chriflus furrexit a. anortuis. pey

98, al't. L

gloriam Patris, ita € nor in novitate vite ambule-

y ifitt,

i quontim

mus: Hoc [cientes, quia vetus homo mofler. fomul

erucifixus ejl*, ui deflruatur corpus peccati , ut ulira

yominar -

ii odl

non ferviamus peccato; qui enim mortuus efl, jufitfi-

o fenfu eà

catur a peccato. Quae vero hominis mortui additur

in propofitione comparatio, ut fpiritualis mortis

fattie fo

huius confe&aria explicentur, a D. Gregorio

orius, :

Nyffeno amplioribus verbis affertur, oratione

ds weïh'&S

de S. Baptismate, ubi ita hominem baptizatum

f

loquentem inducit: $i conformes morti fazi [u-

mus, mortuum rorfur deiceps in mobis. peccatum.

eft , lancea, baptismatis .. .

JMortuus. corpora mon

1

2

amat ;

j

iIZz

u

3

ainai

mortuus.non capitur divitiir, «oriuus mon

C

calumuiatur , mortuus mon sentitur

qon vüpit ea

bE VO

quz ad fe mon pertinent , mon conviciatur fibi obviam

NIUN 1

fa&is ..... liam vite regulam, aliam morum uor-

oM

ï

mam infttui

didici res mundanas: contemmere ,. ter

vena. pratercurrere, €9 ad coleflia feflinave . . .

Huc auima vere regenerata verba, hu recens initia-

PROPO

&j hominmis voces, groprium peccatum . memoria te-

nentis: Hoc pattum in traditione Myflerii cum .Deo

Propol

Jfécit , cum omnem €8 pemam, [2 cruciatum , €$ volu-

pero-Chefum

ptatem. pro illius, dileGione fe megle&lurum effe gro-

Jom. CY

mifit

Propo

Quia tamen eum mortis fpiritualis effec-

fint um

tum non femper confequitur baptizatus ( culpa

qumáo d i

utique fua, non infufficientia Sacramenti ) aut

fi confequitur, non tamen plene & integre

momento confequitur, fed pro eo plene & in-

tegre confequendo, toto vitae decurfu laborare

N' ll

Que

debet atque pugnare, fufceptam Baptismatis

falu e hom

gratiam excitando, fufcitandoque; idcirco for-

Wantür:

te ea damnata eft propofitio, quod eum gratize

Tia Chrift d

Baptismalis effe&um ftatim, & ab omnibus

Eic o

plene & jintegre obtineri, videatur aíferere.

tollantur a

Si fic eft, eaque ferendze Cenfurze ratio

tholicis qu

BUS, Qul

fuit, declarare & illud oportet, ut latze Cen-

furse sequitas fiat omnibus manifefta; ac ne

'elituety

quis lato Pontificio judicio turpiter abutatur.

Quod

Det, fs

Y5 Chrit

us o )

CA-

ilot. :

G semeememepeem 24

Ii3

OFT 000

DETATI

CAPUT XX

DE VOLUNTATE SALUTIS OM-

* ii ofotcm

NIUM HOMINUM DEQUE CHRISTI

tUf Ut 0T«

MORTE PRO OMNIBUS OPPETITA.

lnE df«

Ce.

ziem

)

] | MPMPIPET

FIL2I il«

$.L

.PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

ttmOrAd Lt«

CENSURA NOTAT.£E.

ni a Do

Propoütio 3o. Ommes quos Deus vult falvare

i, & ul«

gro Chriftlum, [alvantur infallibiliter.. Refl. moral.

m d

Joan. C. VI. v. 40.

Propofitio 31. .Defideria Chrifti [unper ha-

ualis effete

bent. fuum effetium: pacem. intimo. cordium mferunt ,

itus ( colpa

quamdo eis illam optat. Joan. C. XX. v. 19. —

menti) aXt

OBSERVATIO. .

& integte

lene & ite

ulle pluribus zequivocis fuübfunt, quara

/i laborate

NI

qux de voluntate Dei, Chriftique pro

juptstmatis

falute hominum defideriis, propofitiones effor-

idcirco fot

mantur: cum & varias Dei voluntates, & va-

ria Chrifti defideria Theologi quique diftinguant.

um gratie

xb Ommbus

Haec porro, nifi data dilucida explicatione,

tollantur z»equivoca, nulla unquam fcholis ca-

alfetete.

tholicis quies erit; fed ampliffimus jurgiis, li-

fore 10

tigiis, calumniis locus, ad diem usque judicii

- dgte (

relinquetur.

Quod itaque binas illas propofitiones atti«

at

net, fi de quavis Dei voluntate, ac de quibus«

vis Chrifti defideriis intelligantur, adeo ut

nullam prorfus voluntatem Deus habeat falutis

illorum, qui re ipfa minime falvantur, nullun

13

onms

CA'

114

qomeuem

omnino Chriftus pro falute illorum defiderium

adhifri: qu

m ilb Ciri

.'.

foverit, qui eam minime confequuntur; ime

pi*, blasphemze, Deo & Chrifto contumelio-

Chrifi v0n

E D.

fe, ac etiam hzereticee funt, atque uti tales

in Janfenio damnatz. At fi de abfoluta, effi-

lanc ipfam

inftütuto :

caci, decretoria Dei voluntate, nec non de

abfolutis Chrifti defideriis accipiantur, Evan-

fumn f

gelica & Apoftolica veritas eft, cui erroris

prr confiqua

notam affricuiffe Clementem XI. nemo dixerit.

que fibi lo

Joan. 6. Oine quod. dedit mihi Pater, non perdam

faüis crucifi

quoà tame

ex £0, Cap. 1o. Oves meg vocem meam audimt,

€? ego cognofco eas, €$ feguuntur-me : €9 ego vitam

omnem ill

eternam do eis;. €9. mon peribunt in aternum, €? non

fpotdet ad

rapiat ear quisquam de manu mea, — Pater meus quod

D7 tf

dedit mihi majus omnibus eft: . £9 memo potefl rapere

de qu di

treditur j

de manu Patrir mei. Joannis 11. .Ego fciebam,

quia femper me audis. Ad Hebr. 7. — Exauditus eft

difitat, «

gro [ua. veverentia,.. In quem fenfum D. Fulgen-

wm, H

tius verbis multo crudioribus, quam quae in

vt ( ;

priori propofitione continentur fcribit Lib. de

Incarn. & gratia Chrifti Cap. 31. Omnmes quos

PROPO!

Deus vult. falvos fieri, fme dubitatione [alvantur ;

nec po[funt falvari , mifi quos Deus vult falvos fieri :

Prop.

ANec eft. quisquam , quem Deus. falvari velit, & non

dit, aí [i

falvetur.

gniloy,

. Chrifti vero defideria, qu»e fufis maxime

Woral. d

erationibus expreffit, ita femper impleta docet

D. Auguftin. Lib. de corrept. & gratia Cap. 8.

44n. audebis: dicere, vogante Chrifto, me deficeret

0f 3

N

fides Potri, defe&luram fuiffe, fi Petrus eam deficere

ü

!

voluiffet; hoc efl, fi eam usque in. finem pgrfewmrg

Oppetita

70-

h3

E

115

le(iderium

noluiffe : quafi aliud. Petrus ullo modo vellet, quam

Muf; m

gro illo Chriftur rogaffet , ut vellet?.... .. Pro ille

ontomelio«

Chrifi mon potuit c[fe inanis oratio.

e uti tales

Et D. Thomas 3. part. quzft. 21, art. 4.

luta, eff«

hanc ipfam conclufionem ponit & probat ex

inftituto :

ec non de

Omnis abfoluta . voluntar Chrifli. etiam

Wr, Evate

