Gh4074

a

—

x

5

—

—

Z

ab t

h

3

&

n

E.

s

*

——X

E

1

(

P

P

M

*

7

.

m

»1

T.

fe

A

369

3

:

U

s v

j

a

d

"

F

À

£

L

z.

?

i

*

PA

—

x

"ii t

F.

é

2

P.

br

N

ts

$-

E.

J.4

J

E

1;' E

-

j

VR

:

" i

?

:

?«

P

E?

$

al

*

»

m

ï

N

ts

A

-äl'

2

44

k

d

vt

i

»

al

& sE

y

&

1

It

I

kä

$

*

3 j

A

$

D

e

j

TE

*

"d

N

g

N

s

--

t

?*

a

"

?s

3 w

j

k

H

E

;;

:

a*

-

LY

fX

X*

.ä z

fu

*

É

:

.

E

&

xX

7

L.

i us

.*

d

i

a g -

H

äl

l3

H

Wi

:

P

2; "

T N

N

1

:

!

1

»d-s

i 9

*

se-

A

u

;

ii

u

:

t

E

V

"

ET

x

i*

E

*

d II

L

$

-

-

D

.-S

p

Y

a

&

ï

F

&

:

st

d.

5

du

*

lt

*

aj

4

$

^i

Es

i

4

-

;:

ii

d

£.

,

&i

s

A AO

E

&

j

N s

A

2

u

*

x

i4

9

"

f

£5

$

m

z

;

ii

v*

"

ss

138

*

N

--

At

:r

d

ï)

».Eä

P

s

$&

CA

*

w

x

Á

*

1f

i

a u

ti

d j

ts

Ms

**

-

I

*

í

-

*

j:i

j

d n

*

2*

w

E

:j

Iä:

g

ácr

-

x

r

);;

s

^

i

&t

dte

&

:j

&.

n

N

p

$i

$4

E

:

* RA

i^

Y

$N

;

À

ais

4

*

,

p

,

s

12

x

T

t

-

MR

"*

GA

l

s

AAä

R

H

2

XX

Pl

d

LA

ul

ii

£a

a

x

d

*

x

z

$

z

r

x

LO

E

as

E

T

s

-

"

d

EEE

24

*

»

É

£

X MC

d

PA

D

2

A

A

d

£

Z

£

"X

As

um

s

7

e

PUf

v*

UA

Áb

j^

É

t

3

x

LY

--

,

2 6

77

27

9

i

XOn POT

,.

a

BC

20

5

.

r

d

"k

a

2

L

7

*

$:

3

2e

Lt

a

d

o

i

p

-

3

-

du

m

du

E

s

UEIOU E EMUERE

t

2

zi

m

MeuEt

Ea

xis

oorcmumcqpieiii.

RAT

€—

r

—

hs

Dd

o

E MM

Mu us BO

pE

ii

s

m

a

pge :

—

z

atb u

E

RE

t

M U

3

od

d

;

:

——

—

—

—

——

u onttinp il

-—

ALE m at

p

AT

—

&

z

s

223

X

Es

s

.

"

ii

2

sE

E

d

i

E

z

A

z

3*

:l

j

s

-

*

n

A

M a

E

A

*

*

s.

o

$

*J

k:

|

Mi

x

M

N

N

ia

£

z5

N

z

n

É

x

b

fs

Qs

N

À —À—MÀ

—

—

g

——ÁÀ

E:

——

ES

V

B

EE

—

L

l

ES

E

E

SS

—

——

P

?

M

SS

T

li

—

——

Bp

Y

-

—

g^

WW

—

w

^

MWH

E

5

N

»

3

*

[

E

zi

lE

*

3

—

w -

D

ER

petum

W

z

T

E

A

[5

lm

L:

-

c

3

".

z

z

3

E:

—

»

Y

E

1

ia

E

z

iB

NM,

amesenu

GN

du

E

——

s

m

NSSSS

3

M

—

z

E

p

A

g

,-

z

i.

a

6

zi

-

E.

u-

WeE

——

NS

SS

ss

£

3

P

:

o

—

cz s

&

3

—

5

:

-

E

iM

W

—

*

PAX

SS

RS

ss

us

w

-

[

H

aA

I

X

3

EO d

d

—

|

X

7

À

z

S2I

i

&

r

S

&

b

E

mmmw

a

i2

r

El

;

W

A

*

P

H

E

WTM Y

d

E^

"

x

?i

A

*

5

a

a

s

Es

2

A

r

a*

at

*

T

"

*

M

3

é

L.

2

:

G

13

a

xl.xæ.

245

j

-

PA

:

x

m 175 2

Z

i 14

EN

X

M

"-

n

t

E

E

A

.M

-

icw

ex

I gus

(

a

£

d.

aE

od

k:

a

AA

d

d

z

L

t

i u

"

Dd o m

i

-

r

z

T

R

w

AUR

E

d

x

g

m

X d N

E

acY

:

*

r

s

k

n

p

23

*

d

o

J

v

RD Á

u

p

:g

E

N

p

t

/

S;;

a

3.

H

x

ii

8

"W

d

71

aR

AA

É

m

SS

s

P

a

p

T

,/

g

d

a

us

4

Á

s

CU

2j

(s

AC

N

2

J

3

4

AD

N-

u-

g

h.

P.

E

s

R

-

^i

j

2

?

d

;

)

3

u

s

Es

2

?»æ

s

ï

g

u

PAX

"

u

CUA

"

d

u

".

r

EU

ü

RE

i

r

A

s

AV

5

.

M

á

"

v

WE

m

ul

s

d

d

£

:

E

:

:

p

3

QUs

N

,.

Á

i

——

i

l

*

u)

Lt

j2

?

j

A

;

E

:

a

g

E

"

Pa t

.

»

:&&3

n

2

—

MU

uj

£ ä

ä

$

r

k-

-

ha

:

:

hÀ

.

meieigs

j

[5

p

-L.

-

333

u

o

2

*

N

u

&t

ab

2

L

x

N

121

um

E

k-

n

A

2

E

z

M

ES

"r

P RORU

RR

SeqLCUON

N

*

v

V

5

I

5

As

t

T

2

m

d

zu

i

23

P

Á

^

:

d

T

Gu

9-

.

ZN

E

N-

m

i

2

s

&

p

d

.,

3

s

»

E

ï'

X

3

N

-

m

.

[5

"

E

d

R

-

UM

s

$*

&»975 E-

VN

ï

um

--

IN

M

5

sss

:

33

n

NI

$

d

Gsv

As

CM

Á

D

ACX

s

o

j2

d

E

ïl,

-

A

3

b

p

,:

D*

e

-

A

x

k

-

w

X

»

Ó

i

E

3.

-

2

A

.

N

d

3

N

a

r

&

E

.

s

x

4

M

vu

E^

i

E

i

3

o

s

n

3ue

P.

P

-

N

p

"

[ d

L5

od

tà

—

*

-

*

s

PA

d t

a

p

MDuLIo

p

y

7

ZA

o

EY

r

$

T.

-

"-

E

m

at

É

,

A

[.

um

2

X5

C

$

T

*

N o

t

5

»

OW

Ro

As

^

j

L

Y

k

EE

T

31

A

t

AE

V

R

t

*X

u

ER

*

*

E

2

&

E

*

t

L

-

n

VE

29

g us

i

m

"

*

E

2:

3

ss

a

E

s.

2

d

d

2

EV

p

.

P

n

Y

-

Vs

J

a

x

Es

T e

Á

J

s

n

*

AE

*

E

-

$

:

x

Pa

—

s

Ms

s

VA

x

3A

A

Av

i

-

: o

Dues

X

$

p

y

i

2

p

p

E

u

;jb

s

—

2

i

i

a

x

Y

x

*

X

v

A

*

z

2

E

T

m

m

hs

x

?

53

b

R

"5

r

i

"E.

N

s

-

-

)

"

h

Es

3

A

F.

^

[F

2

"

L.

/

E

(Co AE

P

L

"g

-

—

:

a

-

2

-

E

A

Eu

v

E*

"d

rl

l.

xl

p

£

E

j

&

P

||

]

P

h? OLOG äfä

SUPPILEX,

AD SUMMUM PONTIFICEM

CLIENUENTEM QUE

QY

&

if

x

UV

VM

4'7*&!,

VA

^ A

A f

V

&;.&

:)W

cg'*

e

g

s

rctriesipeno m PC ERN UP e RU

DOpeoe t te REO NDI P EPRQQC/

Ad Exemplar Colonienfe de auno 1736

^

!

In hujusmþodi caufis ubi per graves diffenfionum

fciffuras non hujus aut illius hominis eít periculum,

fed populorum (catholicorum) flrages jacent, detra-

E

hendrm effe aliquid feveritati, ut majoribus màlis fa-

nandis charitas fincera fübveniat.

S. Augufünus in

Ep. 56. ad Bonifacium.

Conjunger illis Domine in te, et delecter cum eis

de te, qui veritate tua pafcuntur in latitudine charita-

tis. S. ngufcinus Conf. Lib. 12. C. 23..7

i

[

ääï A 3X O*æ

1

&

-

on multa prsefabor ftudiofe Le&or,

N

ut fufcepti confilii rationem aperiam,

quae fatis, vel me tacente, fe prodit ipfa.

Unam, quam in opere faciundo tenuerim

methodum, pauciffimis verbis dicam.

Clementinze Conftitutionis Uzigenitus

Dei Hlius &c. cujus occafione tot ac tan-

tze fuperioribus annis excitae funt turbze,

novzeque excitantur in dies, Adverfarios ,

ac Refractarios, non unius generis obfer-

vavi, nec uno omnes eodemque fine ductos

deprehendi. Alii aperto marte oppugnant,

affictis illi fenfibus prorfus erroneis, ac

etiam hszereticis; ut vel fic mifere defor-

matam , horridaque larva obductam aver-

fentur; et tanquam adulterinam doctrinze

formulam, ab avita Ecclefize fide longius

aberrantem, proterve rejiciant.

Aver-

fantur alii tecte ac per cuniculos, qui cum

eam religiofe, ut videri volunt, ac reve-

renter accipiant, irreligiofe tamen, & ir-

reverenter adulterant, temere vitiant, foe-

de corrumpunt, peregrinis quoque pra-

ii

visque fenfibus attributis; non ut oderint;

Az

AC

ac refugiant, fed ut folenni illo Apoftolicse

Sedis judicio, nova nefcio qu: profanze

de&rine commenta confirment,

& in

fcholarum noftrarum honorem, fub ea

Pontificize auctoritatis umbella, ovantes

inducant,

Ut igitur opportunam congruentem-

que Conftitutionis Clementinse defenfionem

fufcipiam, qua illius Adverfarios & Op-

pugnatores exarmem , hoftilesque conatus

infringam ; facurum me opere pretium

exiftimavi, fi puram, nitidam, caftam ex-

plicationem per fingulos illius articulos,

ederem; quse falfa illa, finiftra, iniqua,

dolo malo ficta Refractariorum interpreta-

menta longe depelleret,

Quamquam porro publicis Thäbïogiæ

Profefforibus licitum femper fuerit, atque

integrum, non modo Conftitutionum Apo-

ftolicarum, facrorumque Ecclefis Cano-

num, verum etiam divinarum fcripturarum

explicationes, atque interpretationes pro

caufze quam tuentur opportunitate, facere

marte fuo, quibus verum earumdem atque

germanum fenfum aperiant (ad interpre-

tandum enim Doctores inaugurantur) ut

tamen fufceptum opus modeftius agam,

meamque in Sedem Apoftolicam, c.ujus

hie

hie caufam oro, venerationem, cul*suäa

que profitear; Clementinze Conftitutionis

explicationem non tam faciam ipfe, quam

qualis fieri poffit, ac debeat, ab eo ipfo.

qui facro illo nunc fedet folio, reverentet

expofcam; eamque non meo tantum, fed

et totius Theologorum ordinis nomine fup-

plex petam: quod in tanti re momenti, a

fummo totius Ecclefizs Do&ore ac Magi-

ftro, doceri Theologi malint, quam doce«

re; difcere potius, quam dicere,

Hoc fi precibus noftris documentum

dari contigerit; (quo verus germanusque

Clementinze Conftitutionis fenfus Theolo-

gis conítet ) tunc certe ora compriment

adverfarii, seternoque filentio damnabun-

tur.

Id vero fi forte negetur, quod hu-

millime petimus, hunc faltem fructum ex

hac noftra lucubratione referent Theologi

Auguftiani pr;)efertim, atque Thomiftze ;

quod datas hic in Quesnellianarum propo-

fitionum examine, variorum fenfuum di-

ftinctiones mutuando, ufurpandoque, ad-

verfariorum fuorum Clementinam Confti-

tutionem obijcientium tela deludent; aliud-

que in Quesnellio damnaffe Clementem

oftendent, quam quod ipfi fuis in fcholis

omnium celeberrimis docent.

Arg

AD

ii

AD SUMMUM PONTIFICEM

CLEMENTEM XII

Beatiffame. Pater !

Men :*"me*cü Pontificize dignitatis i mguria vide-

».

i^

ri poffit, faCtam in Petri Sede decifio-

nem aliquam, latumque judicium, nifi

prius ab ipfo explicetur Judice, accipere

nolle; nulla tamen injuria fuerit, fed cul-

tus potius, obfequium obfervantia, cum

femel decifionem Pontificiam reverenter

acceperis, illius demum explicationem, ut

& obfervari religiofius, & contra oppug-

nantes defendi validius poffit, fuppliciter

poftulare, Sic fane fubditi vel obfequen-

tiffimi,

.quas reverenter accepere pnu&

Principum leges, quo illas fervent accura-

tius, explicari fibi fzpiffime poftulant :

ipfique interdum Apoftoli, accepta reve-

renter ex Chrifti Domini ore facratiffima

documenta explicari fibi petiere; quee &

nullam

ipfe cosleftis doctrinse. Magifter,

divinze Majeftatis auctoritatisque injuriam

paffus, dignatus eft explanare; ut dignos

illos doctrinze fuse praecones faceret: qui

certius fidelibus traderent, qus plenius a

Domino didiciffen

Lucse 8. Matth, 13

& 15. Marci 7

E a

Ea coäüderaääone bene animatus

Theologicus Ordo, hane fibi fiduciam

fumpfit ,

ut Clementiaee Conftitutionis

explicationem, quanta poteft animi demif-

fione fuppliciter peteret: non quod eam

nifi explicetur, nolit accipere; quam &

accepit dudum, & fincero mentis affenfu

complexus eft; nihilo dubitans, quin la-

tum in Petri Sede judicium, ex illius quo-

que mente atque fententia prodierit: fed

ut Clementis XL. mentem edoctus, fanci-

tam inibi doctrinam in fcholis certius tra-

dat; eosque validius refellat pervicaces ac

refractarios, qui eo nunc Apoftolicze Se-

dis judicio, ad ipfius Pontificize dignitatis

injriam, ad animarum perniciem ,

ad

fanctioris difciplinse laxamentum, ad pro-

batiffümorum dogmatum profcriptionem,

ad Auguftini czeterorumque Patrum con-

temptionem, infigniter abutuntur.

Latius.manavit hoc malum, quam ut

ultra diffimulari queat: hujusque eft gra-

vitas tanta, ut hoc uno poffit remedio con-

fanari.

Cum enim propofitiones Ques-

nellianze ferme omnes, fe ipfis quidem

ambiguse fint, variisque fenfibus obnoxise;

lisque pares atque confimiles loquendi for-

mulse atque fenteþtiæ divinis in Litteris, in

Pa-

-

A4,

M

Patrüm Codicibus, in Conciliorum Decre-

tis paffim occurrant; ingens profe&to in

'Theologica difciplina confufio nafcitur at-

que turbatio, nifi damnatus a Clemente

XI. propofitionum fenfus explicetur, &

ab indemni facrarum Seripturarum, Con-

ciliorum, ac Patrum fenfu, apertiffime

difünquatur.

Fideles quippe, iique numero plures,

quibus fatis non eft acuminis & ingenii,

ut damnatum fenfum ab indemni diftin-

quant, Ecclefie Patres ac. Synodos fub

Quesnelli corio vapulare, imprudenter

exiftimant.

Vafri nonnulli fcribillatores,

ea variorum fenfuum,

quibus damnatze

propofitiones obnoxiz funt, confufione

abufiturpiter, latam a Clemente cenfuram

in receptiffima probatiffimaque catholica-

rum Ícholarum dogmata maligne detor-

quent; ipfumque D. Augufüinum, nune

tandem redactum in ordinem, ac per Ques-

nellii latus Pontificia cenfura petitum , au-

dacter effutiunt,

Epifcopi quoque non

pauci, qui Clementinam Conftitutionem

reverenter ut officium poftulat, accepe-

runt, interno inter fefe diffidio commiffi ,

eamdem, prout variis ducuntur affectibus,

contrario ac pugnante fenfu interpretati,

alia

alia alii dogmata in fuis dicecefibus recipi,

aut rejici volunt; prout ea Clementis judi-

cio damnata fibi fingunt, aut forte per-

miffa. Quo fit, ut füblata fcholis Catho-

licis libertate non una jam ubique fit fides ;

fed varia variis in Ecclefiis teneatur; qui-

que in una Orthodoxi Theologi audiunt ,

in altera heretici, aut certe fufpe&ti, mi-

nusve Catholiei habeantur. Quid tandem?

Hseretici, quibus Romanam Ecclefiam

calumniis profcindere folenne eft, eodem

femper ludentes damnatarum propofitio-

num zequivoco, violatam Clementina Con-

fütutione Apoftolicam fidem, refciffam

morum difciplinam, folutas fanciffimas

leges, indu&tam laxitatem, inftauratum Pe-

lagianismum impie criminantur: quod ne-

fario aufu tentavit nuper Joannes Frichius,

Minifter Ulmenfis, vulgato famofo libello,

eui probrofum titulum dedit, Clemenzis in

clementia eocaminata,

Huic porro tanto malo, quod aliorum

quidem hominum ignorantia, aliorum pro-

terviafecit, alia nulla via ac ratione occur-

ri poffe arbitrantur omnes boni, quam fi

certo aliquo documento, cui fides debea-

tur integra, palam univerfis Theologis fiat,

quo quzeque propofitio damnata fit fenfu,

À 5

quo

quo relinquatur indemnis; idque diftin&e

fingulatim et individue: quod fe fa&urum

Ípoponderat Clemens Xl. ubi femel Con-

ass G

ftitutionem fuam univerfae Ecclefi; acce-

piffent, debitamque illi obedientiam prse-

|

ftitiffent.

Quidni ergo id modo faciat

Clemens XIl. ex quo Ecclefize univerfze

confüitutionem illam acceperunt ?

Quod enim, ut hoc fcholis bonum

invideant, ac etiam procul avertant, fug-

gerunt aliqui, opportune fatis publicze rei

profpectum iri, fi vage dumtaxat 'ac ge-

neratim declaretur, propofitiones fe ipfis

ambiguas, variisque fenfibus obnoxias, in

fenfu duntaxat Auctoris, qui Janfenianus

& Calvinianus judicatus eft, fuiffe profcri-

ptas; non itidem Auguftiniano atque Tho-

miftico fenfu, qui fanus femper & Ortho-

doxus eft habitus: id inquam frivolum eft,

& ab jis duntaxat obtrudi folitum , qui

novam fibi ftruendze calumniae viam aperiri

mallent, quam tranquillitatem et pacem

Nifi enim di-

Catholicis fcholis afferri.

füncte notetur ac declaretur, quis ille fit

Au&toris fenfus, qui & Janfenianus &

Calvinianus Clementi XI. vifus eft, atque

ita jufte damnatus; deeo ad navim usque,

majorique contentione difputabitur. Cum

| Ques-

x

;

Quesnellii fenfum de divinse gratize effica-

cia, Auguftinianum atque Thomifticum

effe nonnulli contendant, eaque ratione

damnatum velint: noftraque demum setate

inventi fint Molinianze fcholae Profeffores,

(Liberius Gratianus, denunciatores Her-

minei & Habertii) qui gratiam feipfa effi-

cacem, qualis in fcholis Thomifticis tra-

ditur, purum putumque Calvini atque Jan«

fenii errorem dicere, fcriptoque probare

atque defendere non erubuerint.

^ Quid, quod in aliquibus propofitioni-

bus, Clementino judicio profcriptis, fru-

ftra fenfus quzeratur Auctoris, in quo re-

ipfa non extant, fed mutilatee a delatoribus

ac detruncatsee Cenforum judicio fubjectse

funt, ut 29. & 59.

In multis vero per

fefe ambiguis affertionibus, quibus fenfus

poteft fubeffe geminus, uter fcriptoris re-

ipfafuerit, nec ex antecedentibus, nec ex

confequentibus, nec ex tota textura fer-

monis retegi poteft.

Cum Quesnellius

defultoria methodo fcripferit, fuasque 77

uovoum Teflamentum coufiderationes, atque

fententias dederit, nudas ae fparfas, dis-

junctas invicem, nullaque feeum fermonis

textura cqlligatas.

Ut

;

Utfileam, generalem illam & vagam

declarationem, qua Quesnellianze propo-

fitiones, Calviniano duntaxat ae Janfe-

niano fenfu, non item Augufliniano atque

Thomiftico damnatee dicerentur ( fi quid

forte prodeffe poffet ) remedium tamen

glifcenti malo minus integrum allaturam :

cum earum bene multz nihil cum Janfe-

nianis aut Calvinianis erroribus commune

habeant; ut hoc illis poffit qualecunque

temperamentum accommodari ;

aliaque

Theologize fpeftent argumenta, de quibus

nihil unquam Calvinus, . nihi! Janfenius

fcripfere, aut de iis cum Ecclefia Catho-

lica recte cenfuerunt.

. Futilius eft longe multo, quod fug-

gerunt alü, ut optatam explicationem

Ícholis invideant, ac etiam impediant: fat

bene Religioni ac fidei confultum iri, fi

Quesnellianze propofitiones damnatee fim-

pliciter declarentur, i4/feufà oboio, quem

verba ipfa prafeferunt.

Ecquis enim ne-

fciat, propofitiones ex ipfa verborum tex-

tura ambiguas, quas & zequivocas dicunt,

( quales ex Quesnellianis multze funt) fen-

fum per fefe obvium non habere: cum ob

id ipfum sequivocz dicantur atque ambi-

guse, quod fenfum non habeant per-fe.ob-

Vl«

vium, qui fe ftatim legentium mentübus

offerat? . Quisve primo oculorum conje-

&u non videat, Quesnellianarum propofi-

tionum bene plurium fenfum per fefe le-

gentibus obvium, fanum effe & Orthodo-

xum; easque nonnifi fecretiori occultiori-

que fenfu, qui Auctoris eft creditus, dam-

nari, profcribique potuiffe? Quod de 27.

66. 69. 76. 82. 84. 85. 98. 1o1. aliisque

nonnullis, nemo negavetit.

Cui & illud addendum, in. d1s3udican-

do Theologicarum propofitionum fenfu per

fefe obvio non omnes perinde Theologos

convenire

fed prout varie funt affeci,

diverfarumque fcholarum principiis funt

imbuti, fuisque praejudiciis occupati, alios

alium fibi eiusdem propofitionis fenfum

obvium experiri. Sic fane qui fenfus pro-

pofitionis alicuius, per fefe obvius eft

Thomiftee Theologo, non perinde obvius

eft Moliniftsee ; quia diverfis, ut ajunt, ad

videndum judicandumque utuntur confpi-

cillis.

E. g. ubi decimam e damnatis

propofitionibus ambo legent, atque pet-

pendent: Dei gratiam mibil impedire poteff,

aut retardare, "Yhomifta quidem fenfum

illius obvium dicet effe Calvinianum Necef-

fitantis gratiae fenfum, 'quem idcirco re-

cte

c&e juüeque daminatum aghofcet: Molini-

fta e contrario, Thomifticum gratiz fe

ipfa efficacis ac praedeterminantis fenfum,

propofitionis illius obvium dicet effe, cum-

que ideirco damnatum profcriptumque ja-

Gabit, uti & re ipfa ja&arunt aliqui.

^ Non eft ergo quod a nonnullis obtru-

ditur, tanto quod inolevit malo, remedium

ópportunum. Sedillud fupereft unicum,

quod & boni omnes fuppliciter orant: fi

diftin&a & individua damnatarum propo-

fiionum explicatione,

quis in fingulis

damnatus fit fenfus, quis reli&tus indem-

nis, quse cuique propofitioni afficta fit

nota, Theologis innotefcat.

Calliditatis fi quidem plenum eft, quod

infufurrant aliqui, utSanclitatem Veftram,

ab ea variorum, in damnatis propofitioni-

bus, fenfuum explicatione fupplicibus con-

cedenda, procul avertant: Qaamcumque

féilicet propofizionem, cui pravus fortaffe feu-

dés fübefl, eocplicatione som egere ut jufle

damuetur; quamquam in reCum feufum fledli

cominode po[[it : fed abfoluze, uullaque feufasm

adbibita diflintlioue coufigi, im Ecclefia con-

f«eviffé : (quod congeftis variarum Cen-

furarum exemplis oftendit Natalis Alexan-

der, in Appendice Differtationis r2. in

Hi-

Hiftoriam Ecclefiafticam Sseculi 13. & 14.)

Atque ita inquiunt illi, Quesnellianas pro-

pofitiones, quibus pravum aliquem fenfum

fubeffe poffe nemo negaverit, explicari a

Sancitate Veftra non debere, ut re&tus,

qui itidem illis fubeft, fenfus fervetur in-

demnis: ld inquam calliditatis plenum eft

Etfi enim ea variorum difcretio fenfuum,

in ipfis diftri&tis cenfuris perfzepe facta non

fit: ubi tamen ex latis ante cenfuris obor«

tee funt turbze, contentiones,

& rixe;

varidjeque a malevolis confi&tze funt inter-

pretationes, quibus fanus & orthodoxus

ambiguarum propofitionum fenfus cenfura

petitus obtendebatur; (ut aecidit in pree-

fentia) tunc certe, fi forte non ante, pa-

ftoralis charitatis fuit, ne dicam sequitatis,

muneris & officii,

varios damnatarum

propofitionum fenfus exponere, & in quem

cenfura ceciderit, declarare.

Ut vel fic

turbee filefcerent, fuusque violatee veritati

fervaretur honos; ac ne quis latis in pro-

pofitiones fe ipfis ambiguas cenfuris abu-

teretur.

Sic fane, cum anno 270. Synodus

Antiochena hanc Pauli Samofateni propo-

fiionem, Chriftus eft. oyoscie. Patri, ab-

folute & absque fenfuum diftincione dam-

naf-

N

f

E

naffef:'ä Nicsena fubindeSynoduS, ut Ária-

nis ea damnatione turpiter abufis ora prze-

cluderet, ambiguse vocis hujus ouoszwv,

j

varios fenfus expofuit, pravumque a recto

genuinoque diftinxit, in collationibus at-

que tractatibus, antequam eam Catholico

fenfui redditam transferret in Symbolum:

uti teftis eft Eufebius Epiftola ad Czefa-

rienfes fuos: pofiquam accurate perve[liga-

fun efü, queuam bis verbis fübjecta ,WH

Jféntentia.

Sic cum hs Eutychianorum affer-

tio: Uza efl Verbi Incarnati Natura, in

Concilio Chaleedonenfi, abfolute & abs-

que variorum diftinctione fenfuum pro-

fcripta fuiffet; tumultuantibus poftmodum

Eutyehianis, Divosque Cyrillum & A-

thanafium una fecum damnatos inclaman-

tibus, Gelafius R. P. varios ambiguse per

fefe propofitionis fenfus expofuit, libro

contra Eutychem fcripto, fenfumque Cy-

rili & Athanafii, quibus pares loquendi

formulze interdum exciderant, indemnem

pronunciavit,

Sic dum Hormisdas Scytharum Mo-

nachoeum affertionem : Uzes de Trigitate

erucificus efl carue, abfolute, nullaque

data fenfuum diftinctione profcripfiffet, fin

minus

j«

ininus ut hæreücam, at certe uti pro cou-

ditione temporum periculofam; — fecutis

tamen inde temporibus, ac feclufo peri-

culo, cunctisque fidelium Eutychianum

fenfum reijcientibus, hane ipfam propofi-

tionem in Catholicum fenfum inflexam

Joannes lI. R. P. approbavit, & catholi-

cam dixit, Epiftola ad Juftinianum lImpe-

ratorem data,

probaruntque

deinceps

quinta Synodus Oecumenica Can. 10. &

Concilium Lateranenfe fub Martino V

Can. 2.

Sic cum fexta Synodus Oecumenica,

lectas Honorii ad Sergium Epiftolas, eius-

que memoriam abfolute damnaffet ; Joan-

nes tandem hujus nominis 1V. explicato

obfcurarum Epiftolarum fenfu, Honorium

erroris abfolvit, eiusque Apologiam ad

Conftantinum Imperatorem Heraclii filium

deftinatam adornavit

Sic ne longius excurramus, cum Be-

nedictus lL. binas iftas S. Juliani Toletani

Archiepifcopi propofitiones abfolute dam-

naffet

In «Deo voluntas eoc ooluntate proce-

dit . .. Chrifius eoc tribus fabflantiis con-

fatus efl; turbatis fubinde Hifpanorum

Praefulum animis, qui has ipfas propofi-

tlones, ab Auguftino, Ambrofio, Cyril-

B

lo,

lo, Fulgentio, re&o fenfu affertas, in

Concilio Toletano 15. judicaverant; Ser-

hr ecnline

gius hujus nominis L. laudatorum Patrum

fenfum innoxium dixit, & ab omni cen-

ut refert Ro-

fura liberum pronunciavit

derieus Toletanus Archiepifcopus Lib. 3.

de rebus Hifpanicis Cap. 14

Quidni igitur in przefentia, poftquam

Clemens XIl. propofitiones tam multas

varis fenfibus obnoxias, abfolute nulla-

que facta fenfuum diftinGione profcripfit;

quidni inquam prsefens hodie Pontifex

fenfum, quo unaquseque profcribi meruit,

nobis aperiat ? INon ut Quesnellius ab-

folvatur, de cuius & fenfu & mente nihil

follicii: fumus; fed ut fuus Apoftolicze

Sedi fervetur honos; oraque loquentium

iniqua tandem aliquando obftruantur; qui

Clementem fua illa diftricta cenfura, fum-

mos Ecclefiz2 Patres, faera Concilia, di-

vinas etiam Litteras, quibus pares infunt

loquendi formulzee, fub Quesnellii nomine

pr gedamnaffe, mentiuntur,

Preeterquam. quod non eft id verum

omnino, quod Natalis Alexander affirmat ;

eum nempe in Ecclefia morem viguilffe

femper, ut propofitiones ancipites, variis-

que fenfibus obnoxiee, modo quis pravus

fub-

It

fabfit eis, abfolute atque fimpliciter, nul-

lr.

la adhibita fenfuum explicatione damnen-

tur.

Immo quandoque in ipfa lata cen-

l-

fura, fenfuum diftincio, & explicatio a

je

Conciliis & Pontificibus fa&ta eft, ut dif-

)

Hin

fenfiones & rixse praecaverentur.

VOX

in Concilio Conftantinopolitano 11

Chriftipara, qua fuperiorum temporum

B

Patres innoxie ufi fuerant, ad Mariam

[-

Chrifti Domini Matrem defignandam, pro-

fcripta tandem eft atque rejecta, eo tamen

expofita fenfu, tazquam [i Chriflus, quem

Maria gemuit, wonu e[fet Deus: me prifci

Ecclefim Patres rejecti atque' profcripti

viderentur.

Noftraque demum setate

Ínnoc. X. Arnaldinas.de Petro.& Paulo

propofitiones profcribens: Saz&as Terrus,

& S, Paulus fant duo Ecclefie Trincipes , qui

unicum efficiunt . . . fumt duo Ecclofie. co-

ripbai ,

ac füpremi Duces, fimma inter fe

unitate conjtutli . . . funt geminus uuiver-

falis Ecclefte verte , qui in unum divini|]ne

coaluertunt . . . fant duo Ecclefte femmi

Jlores ac Prafides, qui umun. Caput coufti-

iuusti: dhas, genuini fenfus explicatione

data, ac ipfi etiam Decreto innexa, atque

intexta, confixit die 24. Januar. 1647.

Tropofitiones bas ita explicatas, ut ponaut

B 23

0m-

omunimodam, equalitatem inter . Vetrum &

S. Vaulum , fiue. fabordinatione & fubjetlioue

S. Vasli ad S. Petrum, im. poteflate fuprema

Q regimine untverfAlis Ecclefa , Ss. Domiuus

bereticam cenufuit & declaravit.

lis itaque callidis fufurronibus filere

juffis prodeat nune tandem expetita diu

lementinze — Conftitutionis

explicatio.

Cuius quidem quanta neceffitas urgeat,

quanta, ni detur, Catholicis fcholis im-

pendeantmala; quis dandus videatur dam-

natis inibi propofitionibus fenfus, fequen-

tes obfervationes in fingulas propofitiones,

ad certa capita pro varietate argumenti

revocatas, plenius indicabunt; donec ali-

ter interpretari, alterumque illis fenfum

tribuere jubeamur: quo cafu, ut officium

poüulat, reverenter obfequemur.

u(&

(

I

N

Lx*;

CA-

d

SN

-

N

Ed

J//4

SN

ASSSS

A

/à

r

7

d

/EM

IUI

af at

ff A a

' !'u&i

A

fe

n

CAPTPUT-T

0!

DE LECTIONE SCRIPTUR/E

l,

SACR/E

]-

(

N-

-He

]*

|«

NT

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

7

CENSURA NOTAT/E

Ü

ropofitio in Clementinze Conftitutionis in-

r

diculo 79

Utile eft €9 meceffarium, . omni

tempore, ommi loco, €9 ommi perfonarum generi

fiudere €9. cognofcere [piritum, pietatem , €$ My-

fferia facrae Scrigturg. — Refl. moral. in 1. ad Cor

C. XIV. v. 5

Propofitio 8o. Lefio faerg Scripture eft pro

omnibu.

A&. Ap. C. VIIT. v. 28

L

7

Propofitio 81. Ob/curitas. [an&a ve T.

eft Laicir. vatio difpenfandi fempfos ab . ems

Gone,

A&. Ap. C. VIII. v. 31

Propofitio 83. E/t illufio fibi per[ua:

d

notitia IMyfteriorum Peligionis mon debeat commu

cari faminis le&ione facrorum [librorum

Non ex

faminarum | fplicitate , — [ed. ex — fuperba virorum

[cientia ortus eft fcripturarum. abufus, €9 ortg ha-

y F/k.f

Ev. ]oan C. 1V. v. 26.

B 3

OB-

u

pu

-g-x*&

.OBäERVATm.'

""anta eft propofitionum illarum cum vete-

rum Patrum fententiis, quo ad verba

faltem & fyllabas, confonantia, ut nifi fenfu

fummopere diftare, Theologi doceantur, Pa-

tres ferme omnes fub Quesnellii corio, in Cle-

mentina Conftitutione, vapulare, nemo prima

fronte non putet.

Scripture fiquidem facrz le&ionem om-

ni perfonarum generi congruere, omnibusque

etiam Laicis & fimplicibus effe neceffariam

(quod priores iftse dusxe propofitiones habent )

docent etiam Patres, iisdem ferme verbis ;

omnesque promiícue de populo ad eam lectio-

nem hortantur; ac fi qui per fefe legere ne-

fciunt, ut eas fibi ab aliis legi curent, fre-

quentiffime monent.

Ita S. Joan. Chryf. hom.

3. de Lazaro: hom. 2. in Matth. & hom. 9. in

Epift. ad Coloff. Origenes hom. 9. in Levit. S.

Bafil. in Regulis brevioribus Reg. 95. S. Gregor.

Nyffenus in Pfalmos. S. Ambrof. in Pfal. 118.

& Przf.in Lucam. S. Auguft. Lib. 6. Conf.

C. 3. Lib. 7. C. 2o. Lib. 5. de Genefi ad Litt.

C.3. Lib. de vera Relig. C. 51. Sermonibus

57. & 58. de San&is. S. Gregor. Papa hom.

15. in Evang. & 15. in Ezech. Pref. ín Lib.

20. Moral. & Epift. ad Leandrum Hifpalenfem

Quorum veftigiis infiftens D. Thomas 1.

part. quaeft. 1. art. 9. Seriptura facra, inquit,

communiter omnibus m*gponitw

£

. €8 ideo f[miri-

tud-

apmememememem i

3

tualia - fub fimilitudinibus / corporum: groponit ; / ut

faltem vel. fic ruder eam capiant , qui ad intelligibilia

£«

[tcundum fe . capienda mon funt idonei, Et Grego-

)d

rius IX. Rom. Pont. Epift. 6. ad germanicum

Patriarcham Conftantinopolitanum: 'Cum juxta

fü

teflimouium veritatir, occafio fii errorum ignorantid

0s

Jeripturarum , - cun&lis expedit illas legere vel audire.

Obfcuritatem. pariter verbi Dei non effe

d

Laicis rationem difpenfandi feipfos ab eius

Le&ione, (quod habet tertia notata propofi«

tio) docet aperte S. Joan. Chryfoftomus, laue«

£

data jam homil.3. de Lazaro: JPoypteren, ine

!

quit, Spiritus gratim difpenfavit ac. grovidit, t

Publicani,

Pijcatores,

Tabernaculorum : Opifices ,

?

f

Paffores, ldiotm, illiterati

D

or libror componereut ;

J

ne quis idiotarum ad henc difficultatir excu,

|GUIOTLETE

"nf

confugere po[fit: ub €9 opifex €9 fmulur, €9 v

104

mulier, €29 omnium hominum indoBiffimus ex. audita

letlione aliquid lueri , utilitatisque reportaret. 1dem

habet Origenes Lib. 4. & 6. contra Celfum.

S. Joan. Chryf. hom. 1o. in Evang. Joannis. .S.

Auguft. Lib. de utilitate credendi Cap. 6. &

Lib. 6. Con£. Cap..5.

Congruere demum mulieribus le&ionem

1

i

ti

123

fcripturarum, ( quod u

ma propofitio ponit )

etfi jam fatis ex laudatis Patrum teftimoniis

liquet, apertius multo conftat ex Epiftolis D.

Hieronymi ad: Euftochium, ad Demetriadem,

ad Principiam, ad Lzetam; & D. Auguftini ad

Paulinam, ad Florentiam aliasque Virgines ;

quibus illas ad facrarum fcriptur

[2

aY

um ftudium

B 4

ads

4

ä.æäü

adhortantur, graviüïrhisque documentis juvant,

de

ad eas & legendas, & intelligendas.

Conftat

t0i

& id ex D. Ambrofio Lib. 7. de Virginibus Cap.

de

f

3. & 4. ex D. Bafilio Lib. de Virginitate, & ex

D. Gregorio Magno Lib. 3. Regiítri Epift. 74.

L

D

& Lib. 4. Epift. 40.

Sic fane de utilitate atque neceffitate le-

Pl

A

gendi Scripturam facram loquuntur Patres,

fi

generatim quidem & univerfe, ac juxta prio-

f

Yis sevi difciplinam.

Periculum igitur eft, ne pari cum Ques-

nellio Cenfura confixos a Clemente XI. fummos

l

Ecclefize Patres Calviniani ac Lutherani debla-

terent, uti reipfa deblaterarunt: nifi quo fenfu

propofitiones illae quatuor in Quesnellio dam-

nate funt, quove viciffim fenfu pares in Pa-

ï

tribus loquendi formulze indemnes relicte fint,

declaretur.

Quapropter ut inferend» calumniz, ca-

villandzeque Conftitutionis Clementinz tollatur

occafio, illud primum doceri Theologi fuppli-

citer rogant: An non a Clemente damnat»

dicendze fint propofitiones illa quatuor, in-

telle&ze duntaxat de abfoluta & generali, a

qua nemo poffit eximi,

obligatione legendi

Scripturam facram, nulla habita ratione inter-

di&i aliquibus fa&ti: fic tamen ut relinquantur

indemnes, in eum fenfum acceptve, quod fcri-

ptur le&io per fefe fpe&ata & abfolute, fit

utilis, falutaris, pia, religiofa, atque uti talis

omnibus confulendg, quibus aliunde peculiari

de

--

o cEEmeIn m

D

Attt,

de caufa interdi&a non eft. Quse fane laudas

&äk

torum Patrum fententia fuit. Quamquam enim

Ap

de utilitate & neceffitate legendi Scripturam

x

facram, generatim & univerfe pronunciarint ;

l

eamque le&ionem omni perfondrum conditioni

congruentem, ac etiam neceffariam dixerint;

lt

ab ea tamen lege exceptos aliquos non nega-

Bs,

runt; imo le&ionem illam aliquibus ex parte

o

faltem interdi&am olim ac vetitam monuerunt.

Origenes enim in Prologo ad Cantica Canti-

S

cóorum, Hieronymus in Prologo ad Ezechie-

05

lem, Theodoretus Procmio item ad Cantica,

a

le&ionem priorum Capitulorum Genefeos, in-

f

tegrze Prophetiz Ezechielis, totiusque libri

Canticorum, ante annum 2etatis 30. fimplici-

bus fidelibus vetitam fcribunt, pro more fcili-

:

cet & ufü veteris Synagogz. Monet quoque

D. Bafilius Epift. 1. ad Chilonem, a veteris

le

Teftamenti le&ione nonnullis effe fuperfeden-

r

dum; "on quod, qua im eo fcripta fumt,. moxia

fint, fid quod infrmus fi& corum amimus, qui ea

le&fione offenduntur.

Quse caufa nunc eft inter-

di&i rudioribus fidelibus fa&ti, ne facras Scri-

pturas in vernaculis verfionibus legagt.

-

$. II

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

CENSURA NOTAZJE.

Pfopofitio in indiculo 84. Jbripere & Chri-

flianorum smanibus Novum . Teftamentum , fa. dllud

eis claufum tenere, auferendo. eir modum illud in-

B5

telli-

6

m

d

D

telligendi, f illis Chrifüü os obturare. Refl. moral.

in Ev. Matth. C. V. v. 2.

J

Propofitio 85. — Juterdicere Gäïö'ïicmz'f Ie&lio-

[

nem [aera Seripturg , prejfertim. Evangelii, eft in-

terdicere ufum. luminis. filii lucir, .£9 . facere ut ga«

li

tiantur fpeciem quamdam excommunicalionis. Luc.

W

ï.'

C. XL y.33-

OBSERVATIO.

