o((4 01

Qdl

jabes, ita diver[m qualitatibus , ficut. d iflinguuntur

au&toribus

an

Rationabilis enim. animus , qui fme di-

le&ione effe non poteft

gui Dei amator efl, u

Veto

undi

In dile£ione Dei mulla mimia: in dile&ione

'e Gd

g dv

autem. imundi cun&a. funt. moxia.

Sane

J

at

2

San&us Auguftinus Lib. g. de Trinit. Cap.

g 1

minat

^. Nemo volens aliquid facit, quod mon in corde fuo

grph

prius dixerit. — Quod verbum amore concipitur , [ive

ereaturm, five Creatoris; id efl, aut naturg muta-

bilir, aut incommutabilir veritatis: . ergo aut cupidi-

PRO

£aíe ,

gui charitate.

JNon quod mon fit amanda

ereatura: . fed. fi ad. Creatorem veferatur. amor . ille,

jam mon cuyiditas , [ed charitas erit. — Tunc enim eft

hi ex

cupiditas , cum propter fe amatur creatura: tunc non

sz' ij

utentem adjuvat, fed corrumptt fruentem. In Enchir.

fni,

ad Laurent. Cap. 117. Aegnat carnalis cupiditas ,

g

ubi non efl Dei charitas. Epift. 155. ad Macedo-

tDofa

nium: JVon faciunt bonos vel malos morer, nifi boui

vel mali amores. Lib. 4. contra Julianum Pelag.

Cap. 3. Per hunc amorem. Creatoris , bene quisque

l

ultur ciium creuturir: — fime hoc amore Creatoris ,

üt fa

mullus quisquam . beue utitur creaturis.

Si quantum hzc cum Quesnellii propofi-

Cenf

tionibus congruunt verbis, tantum congruerent

fenfibus, de Leone profe&o, ac de Auguftino

cþari

attum eífet. Verum non congruere fenfibus,

dit,

planum erit ubi femel certo nobis documento

qui

conftiterit, Leonem & Auguftinum nomine

tate

charitatis amorem Dei qualemcumque etiam

terí

a&ualem, remiffum , nafcentem, imperfectum,

igi

qui veri boni dile&io dicitur, defignaffe, no-

tl

müneque viciffüm cupiditatis, amorisque no«

ïmpf

flrrum a&ualem qualemcumque creaturarum

N

amorem intellexiífe:

Clementem vero Ques-

De

nellii propofitiones configentem, de charitate

A

habituali, perfe&ta, dominante, quae Theolo-

thi

gica

dpmeemm i

13

I Cap

gica virtus eft, & de cupiditate perinde do-

Yrdt fuo

minante feciffe judicium, uti fuperiori para«

i, f

grapho obfervavimus.

? Iul

$. X

tugid;

mandt

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA

Vr ile,

Propofitio 47. Obedientia legir profluere de«

um tj

^l 101l

bet ex: fonte, €9 hic fons efl charitas. . Quando amor

Dei efl illiur. principium interiue, €9 Dei. gloria eius

tichif,

finir, tunc purum eft quod. apparet. exterius :

alio-

TU

quin non eft mifi hupocrifir, €9 falfa pyuji'tm Refl.

iedo

moral. C. XXIII. v. 26.

j bon

OBSERVATIO

Pelag

Vg

uribus conflatur partibus propofitio, iis«

?1

que ex prima faltem facie verioribus, quanm

VOT

ut facile capi poífit, quid diftincte Clementina

Cenfura ferierit

opofi

efent

Prima pars,

quze obedientiam legis ex

iftino

charitatis fonte debere profluere fimpliciter di-

cit, fi de integra legis obfervantia accipiatur;

1bus,

yento

quod nempe lex tota & integra nonnifi chari-

tate impleatur; fidei caput eft, divinis in lit-

mife

tiam

teris revelatum. Sapientiz 6. .Dile&io cuflodia

fegum illius eft.. Ad Rom. 3. — Plenitudo. [egis eft

uf

10«

charitas, Ad Galatas s. Omnir lex in uno fermonsg

10

inpletur, diliges proxümum tuum ficut te ipfum

Matth. 22. /n his duobus mandatis ( dile&ionis

Lütt)

Uese

Dei & proximi) univer/a lex pendet. €9 Prophete.

Ad qua» intendens Auguflinus Lib. de cate«

iate

lo

chizandis rudibus Cap. 2o

Legem non. implet

nifi

e

16

m

i

nifi charitas. Lib. 19. contra Fauftum Cap. 27.

propr

ettore

Sola charitate juflitia legis potefl impleri. In Expoe

fitione Epift. ad Galatas, mandata non implet mifi

men]

dunta

charitar.

Unde D. Thomas r. 2. qusft. rog.

art. 4. & 8. ex profeífo docet, fine gratia ju-

virtul

Thon

ftificationis ( quze certe fine charitate habituali

caton

non eft ) non poffe impleri omnia mandata, nec

poffe vitari longo tempore mortale peccatum.

potit

pecta

Rurfus, fi de obedientia ad aliquod pe-

culiare legis mandatum implendum, pars illa

Vefat

(cunt

fumatur : qqu nempe quodcumque peculiare

legis mandatum ex charitate impleri debeat,

füm

fünt.

vera quoque eífe poteft; modo de charitate

a&uali, remiffa, & imperfe&a dicatur; & de

flas

mandato fecundum modum implendo. Quam-

|

v&e

)

quam enim peculiare aliquod mandatum, quo-

ad fubftantiam tantum, fine a&uali & remiífa

conft

abut;

charitate poffit impleri, minime tamen fecun-

dum modum, ut fzpe docet D. Thomas.

/

Altera propofitionis pars, quae externum

B

Qbed

operis a&um purum effe ait, guando Dei amor

eft illius. principium exterius, €9 gloria Dei eius fi-

p

ni;, nulli quod fciam Cenfurze patere poteft.

poa

Quomodo enim poffet non effe purum opus

priu

illud, quod ex Dei amore fit, & ad Dei glo-

fitia

riam fertur ?

r

Tertia demum pars, in qua venenum ali-

quod latere poteft, nempe: func mom eflmifi

huypocrifis, €9 falfa jufüitia, quando obedientig prin-

eipium nou eft Dei amor, €9 Dei gloria eius. finis;

fi nomine hypocrifis, falfzque juftitize verum

"n

pro-

-

-..gz:-.s.-....—.-..'g,;.

71

»

propriumque peccatum intelligatur; falía eft

4Xp0'

ertoremque fapit in Bayo damnatum. 5Si ta-

i vjf

men hypocrifis falfzeque juftitia? nomine, opus

duntaxat intelligatur, ex vera juftitia veraque

100

a j

virtute minime profe&um; D. Auguftini ac S

Thomse fententia eft. Quamquam enim pec-

itual

, ec

catorum omnium ,

fervorumque peccati, ac

Dl

potiíllimum infidelium opera, veri nominis

peccata effe non putent

verz tamen juítitize

] pe

$ll

verarumque virtutum opera nulla in illis agno-

fcunt

fed a&us utut maxime aliquos bona-

st

beat

rum difpofitionum & inclinationum, ad ea quae

füunt de genere virtutum , ut loqultur D. Tho-

fitate

& de

mas 1. 2. quzeft. 23. art. 7.

NUAf

Quze omnia nifi enodentur, diftinguantur

& explicentur,

nullus latze Cenfurze fru&tus

u

mf

conftabit; imo potius grave, ne ea nebulones

abutantur, periculum fuberit

CUf«

]

Quapropter & hoc difcere Theologi velint,

num Clemens, in ea damnanda propofitione,

fnum

fiiibi

obedientiam uaiver[z fegis intellexerit; an forte

ii f

qeculiaris cuiusque mandati de lege? Numve hy-

pocnüs falfzque juftiti;e nomine, verum pro-

potelï

priumque peccatum intellexerit; an opus ju-

opuS

füitia quidem & fan&itate vacuum, non itidem

j g*

moraliter malum ?

$. XI.

y Jl

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

n

SURA NOTATA.

U)rl

Propofitio 45 JAmore Dei ín. corde. eccato«

Järn

vis non amplius vegnante, nece[e eft, ut.in co car«

T

G

nalas

"

18

-:sg.wgæ

nülis cupiditar regnet , ommerque atfiones. eiur. cor-

& guta

vumpat.

Refl. moral. Luc. C. XV. v. 13.

nip dl

OBSERVATIO.

nn, 8

tnoral,

ivi Auguftini pars prior eft, conceptiffimis

N

Pr

verbis, in Enchir. ad Laurent. Cap. 117.

Regnat carnalis cupiditas , ubi non eft Dei. charitas.

tmona

Ti |

Si quid tamen in fenfuü habet dubii ex di&tis

$. 8. & 9. expediri facile poteft.

cl Vnï

Pars altera, quse carnalem cupiditatem

omnes peccatoris actiones corrumpere ait, de

od

E

omnibus in univerfum aGionibus intellecta,

p

falfiffima eft, & in Bayo damnata: at de iis

Cantur

tantum accepta, in quas cupiditas influit, in-

Quibus

dubitata veritas eft. Quocirca D. Profper Lib.

tatoris

contra Collatorem Cap. 28. /Manifefliffame patet

plicen

cata e

in impiorum animis mullamr habitare virtutem, | fed

onmmia opera eorum immunda effe , atque polluta; in

damns

quze fcilicet impietas influit; feu quae ex mo-

explic

tivo infidelitatis eduntur, aut movente cupi-

tatis ;

ditate exeruntur.

Videat

Quam itaque propofitionis. huiusce par-

tiebro|

tem Cenfura confixerit Clemens XI. quemve

fuperk

illius fenfum intenderit animo, doceri cupiunt

[

ts

boni omnes: num forte de aCtibus peccatoris

folo |

omnino fingulis dixerit, aut de iis tantum,

T

in quos carnalis cupiditas influit ?

Yerfar

f UL

boT

PROPOSITIONES QUESNELLIANZE

eder

CENSURA NOTATJE.

Ane

Propofitio r.

Quid aliud remanet onimu ,

dein

que Deun ipfiusque. gratiam amifi, mifi peccatum,

xt f

«

i

i

2

19

J 0f

€$ peccatà confecutiones, fuperba. paupertas , €8 [eg«

"

nis indigentia; hoc efl geueralis impotentia ad. labo-

rvem , €9 orationem , €9 omne oyus bouun? — Refl.

lfimis

moral. Luc. C. XVI. v. 3.

Propofitio 48.. Quid aliud effe poffJumus , nifi

1.

Vaf

tenebra) €9 aberratio, €9 nifi peccatum , fime Dei lu-

mine, fime Chriflo, €9 fime charitate? ^ Ad Eph.

diis

C. V. v.

* OBSERVATIO.

totem

t, de

i "odem ac fuperiores zequivoco ludunt pro-

3 pofitiones illae duze; ac prout varie expli-

jefa,

(de lis

cantur,

Cenfuram merentur,

aut laudem.

Quibus & illud addere licet: fi de fingulis pec«

t, it

t Lib.

catoris & infidelis operibus propofitiones ex-

plicentur; quafi fint omnia veri nominis pece

] patet

cata erronev fíunt, uti diximus, & in Bayo

l jïd

damnatz. At fi de peccatore ipfo & infideli

; in

x l10*

explicare lubeat; quod ille in habitu infideli-

tatis atque peccati pofitus, quidquid honefti

Cup«

videatur agere, totus tamen fit ex habitu te-

nebrofus, ac tenebrze ipfe; fuperbus, ac ipía

; pat«

fuperbia; pauper & impotens, ac ipfa paupere

yefmve

tas & impotentia, aperta veritas eft, ab Apo-

yplunt

ftolo praedicata, ad Ephef. s. Eratir aíiguando

:atoris

tenebr& ( nempe dum in infidelitate Ephefii

tUt

verfarentur) munc autem lux im Domino: quia

bona moraliter opera, fi quze forte Ephefii tunc

ederent, infidelitatis tenebras non depellebant.

p

An ergo Clemens propofitiones illas configens,

de infidelibus operantibus (quod tenebrofi fem-

nind,

per fint, ac ipfze tenebrze) judicium tulit, an

TU

G 3

de

Ü

$o

L —"À

de infidelium operibus ( quod tenebrofa fint

quet. 3

omnia atque peccata, ex quo fine fide & cha-

&um ef

ritate pera&ta funt ) pronunmawt ?

n j

F

v;u

CX

n

Ti

Tä:—h&'?

CUR —D

tneftt

;jlrz j

CADUT X

de lib

DE AFFLICTIONIBUS ET PERSE-

p

CUTIONIBUS FIDELIUM

Tonite

K

n

5

Ó

Iofic (

$. I

efina

E

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA

ptopofi

Propofitio 7o. unguam Deus affiigit inno-

cetut;

Cenies

€2 affli&iones femper [erviunt vel ad punien-

ino &

dum eccatum, — vel ad purificandum geccatorem

futa in

Refl, moral. Joan. C. IX. v. 3

OBSERVATIO

?K

^,n hic rurfus caecas ambages, quax du&o-

[

Pr

—* rem poftulant experientiffiumum. — Si de

quovis affli&ionum genere accipiatur propofitio,

lia [l

ac fpe&ata preefertim primaria Dei intentione

"

afüli&iones immittentis; falfa omnino eft, San-

A f

&is plerisque ac prefertim Deiparz Virgini

I']im 0

M. n

injuriofa

qui ad majorem Dei gloriam, in

probationem virtutis ,

& in meritorum aug-

P

mentum, non modicas paíli funt affli&iones

W. ff

[

Atfi de afllicionibus tantum, poenze rationem

f g

habentibus accipiatur, & attenta fecundaria

LUA

Dei easdem immittentis intentione, indubitata

umMUEU—UIUUT-N

[lmfö; 1

veritas eft, a D. Thoma fufe explicata, 1. 2

quaeft

*«

5»

9I

fa. fiot

quzeft. 87. art. 7. quo. fenfu ab Auguftino di-

& cha

Gum eft, Lib. i. operis imperf. Cap. 39. .Ne-

uif

que füb Deo juflo wmüfer effe. quisquam: goteft ,

:."D

mereatur.. Lib. . Retia&at. Cap. g. Ounir pona

jufta efl, . €9 qpro peccato aliquo impeuditur. Lib. 3

de lib. arbitr. Cap. 18.. Omnis pamna fü jufta eft,

NSE

geccati porna. eft €9 fupylicium.. Ymo Sapientize 12.

Domine cum fis juftus, jufle omnia. difponiss ipfum

j

quoque qui non debet yuniri, condemnare , externum

aftimas à virtute tua.

Expedit igitur, ut de quibus aHh&mmbus

IEN'

propofitionem illam Clemens acceperit, expli«

cetur; ne & D. Thomas, & D. Augufinus,

t (rrl(l

imo & Salomon eadem cum Quesnellio Cen-

j f

fura inufti videantur

CULOrt

$. I

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

CENSURA NOTAT/E

du&o

Propofitio 97. ANimis fape contingit , aembra

Gi de

illa, que magis fan&e, €9 magis firile unita Ec-

)pofltlo,

clefg funt , vefpici atque. tra&lari tanquam indigna ,

entione

ut fint in Ecclefia, vel tanguam ab ea foparata.. Sed

L Sue

juflus ex . fide vivit, €9 mon ex hominwm opimione,

Vugin

Refl. moral. A&. Ap. C. IV. v. 1r.

m, n

Propofitio 9. Statur perfecutionir 9 pæwa-

f 4l

vUm, quas quis tolerat ianquam. hareticus , flagitio«

lo

fut ,. 8 impius, ultima plerumque probatio efl, &9

ytionem

naxime meritoria; ulpole qua facit hominem magis

gndan

eanformem cJefu Chrifto. Luc. C. XXÀ1l. v. 37

jobi

Imu!

0B«

G 3

ye

82

3

E

l duà

OBSERVATIO.

tantes

iros juftos, Ecclefiz & Chrifto fide &

j

V

clatari

/ charitate ar&iffime jun&os, perfecutio-

nem fzpiffime pati, poenis addici, Cenfuris

Auguf

injuftis inuri; illorumque fan&itatem hoc pacto

to com

um p

magis magisque probari, conftantiífima veritas

eft, fexcentis exemplis paffim in Hiftoria Ec«

clefiaftica narratis, confirmata, quam altius

exaggerat D. Auguftinus Lib. . de Baptismo

DN

contra Donatiftas Cap. 6. & lib. de vera Relig.

Cap. 6. ubi de fan&iffimis viris injufta excom«

Pi

TOU

'

municatione petitis fermonem habens: Karum

hoc videtur genus, inquit, /ed tamen exempla non

r

defunt, imo plura. funt, quam eredi poteft . . . .

Vifonts

JVagis exeommumicatione probantur ,. quam f intus

AtiO'Af,

in Ecclefía manerent,

Annon & nota Pauli fen-

P

tentia 2. ad Timot. 3. Ones qui pie volunt vivere

fni q

in. Chriflo , per[ecutionem. patientur.

QIQQNE -

Nihil ergo videtur certius propofitionibus

ddoo [

ilis abfolute quidem, ac per fefe fpe&atis :

p n

nec potuit, quantum fapio, nifi illarum abu-

üy D

fus, fi quis fa&tus eft, illarumque ad certas

fefij

perfonas accommodatio, fi qua perperam facta

f ;

fuit, condemnari. Forte zeftimatum eft, Au-

h

&orem generales illas regulas, rebus olim in

ier

Gallia geftis, occafione Janfenismi accommo-

t wj

daffe: ut oblique fignificaret, poenas illic a

A&

nonnullis refra&ariis toleratas, fuiffe prorfus

?

injuftas, certasque juftitize ac defenfatse ab iis

Tatjo i

veritàtis notas. Qua ratione propofitiones il-

fflre /

l

qpee———Á—t$

83

lx du in ore quidem Au&toris, uti male fo-

nantes, atque fufpe&ae damnari potuerunt.

file &

Jam fi fic eft, illud nunc explicari ac de-

fecutioe

clarari neceffarium videretur: ne grave illud

Jenfüris

Auguftini pronunciatum, frequenti experimen-

x pado

to comprobatum, abfolute ac per fefe damnas

v veritas

tum putetur, non folus eius damnatus abufus.

yria Ec«

1 altius

$. III.

iptismo

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

CENSURA NOTATJE.

1 Ro

excoltie

Propofitio g4. Nihil peiorem de Eæzepa oyi«

nionem ingerit eius inimicir, quam videre illic domi-

Jarum

natum exerceri. fupra. fidelium. fidem , €$ foveri di-

ipla n

9-'

vifiones gropter ves, qua mec fidem lgdunt, mec

THOT£F.

Refl. moral. ad Rom. C. XIV. v. 16.

71j

NI fet«

Propofitio 95. J/eritater eo. devenerunt, ut

f quafi lingua. peregrina. glerisque. Chriftianis , €9

n um

modus ems pradicandi eft velut idioma incognitum:

adeo remotus eft a. famplicitate Zdpoftolorum , €9 fu-

donibus

eftatis :

gra communein captum fidelium; neque [atis adverti-

tur, quod hic defe&lus fi& umum ex fignis maxime

m gt

| certas

fenfibilibus feneButis. Ecclefig , €8 irm Dei im filios

fuàs.

1. Cor. C. XIV. v. 21.

Til fafïa

Propofitio 96. JDeus permittit , ut omnes go-

q, À*

teflater. fint coutrarie pradicatoribus veritatis, uf

olim in

ejus vi&oria, attribui non po[fit , mifi diving gratie,

« ommo

A&. Ap. C. XVIL. v. &.

;iui(?a

Propofitio 99. JPervicacia, praventio, obfti«

rorfos

nübio in nolendo aut . aliquid examinare , aut agnos

fcere. fe. fuiffe. deceytum ,

mutani quotidie . quoad.

QfeS j

mul-

lk

G 4

$4

a

3

Gallia €

amiítor àn odorem Vmortz's id quod Deur in fua Ec-

clefia. gofuit , ut in ea effet odor vitg: v. g. bonos

feriptio

omnes,

libros, iuftru&iones, fantla exempla. — 2. ad Cor.

C. II. v. 16.

p

Propofitio xoo. Trmpus deplorabile, qguo cre-

ditur honorari Deus. perfequendo veritatem ,. eiusque

difcipulos. — Tempus hoc advenit . . . Huberi &j

DF

&raflari a. Religionir miniffris, tamquam imptum G

&

indignum omni commercio cum Deo, tamquam mem-

brum qutridum , capaxe corrumpendi omnia in focie-

?RO

date San&orum, efl homimibur püs morte coryoris

amors terribilior. — Fruftra quis fibi blanditur de fua-

Pr

vum. intentionum puritate, €9 zelo quodam Keligio-

Áioniy,.

mis, perfeguendo flamma . ferrogue viros grobos, fi

ttofal,

propria pa[fione eft excaicatus, aut. abreptus alienn;

gropterea. quod. mihil vul£: examinare.

Frequenter

at

credimus. facrificare Deo impium, €9 facrificamus

1

d

siabolo fervum .Dez'. Joan. C. XVI. v. 2.

OBSERVATIO.

debita

vt B.

um nihilk dogmatis propofitiones ille con-

fice $

C

T

tineant, fed afperas tantum graffantium

nonnullorum abufuum infe&ationes complec-

quitur

tantur; nulla Theologis monitione opus eft ,

bene t

ut intelligant, nullum in iis errorem fuiífe de-

Thoxu

prehenfum, fed ob unam Aucoris finiftram

[ con

intentionem ( quafi Epifcopos in caufa Janfe-

luet,

niana profequenda facro munere intemperan-

itaque

ter abufos, carpere voluerit) fuiffe damnatas;

Írire [

üti eius in ore füfpe&as, ac male fonantes.

lo etj

De motibus enim, ]anfenismi occafione in

Àa

Gallia

|

26 — À

85

fia Ec

Gallia excitatis, ad exigendam formulari fub-

ille

t [onor

fcriptionem di&e putantur propofition

al Cor,

omnes, etíi nihil Au&or aperte figniüicarit

M g st Ti

(io ct

CAPUT XI

du

tjei E

DE GRATIA PRIMI HOMINIS

INNOCENTIS

piun Ü

)

1i 1

-s

$n o

$. I.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

t0rpor

SURA NOTATA,

d u

Propofitio 35. Gratia Zldami efl fequela crea-

hi

iionis, €9 erat debita nature fang €9 integra, Refl

000/, f

moral. 3. ad Cor. C. V. v. 21

: a

vienitt

OBSERVATIO

am etfi gratiam fanGificantem naturae A-

zfca n

*

dami fanze & integrae ftri&o jure minime

debitam fateantur Theologi univerfi, maxime

poft Bayanarum propofitionum a Pio V. Ponti«

fice Sanctiffimo damnationem; d4e congruo ta-

g con

andum

men, in Dei bonitate fundato, vt íchola lo-

quitur, eandem illi debitam gratiam exiftimant

ynplee

u C&

bene multi

qui fcilicet fuavi Dei providentize

maxime congruere arbitrantur, ut hominem a

jfe de

mfh'am

fe conditum, ad ordinem fupernaturalem eve«

heret, fuaque gratia cumularet

Ad pacem

Sanïe

itaque libertatemque catholicarum fcholarum

ypente

fcire juvat, num eam propofitionem, de debi-

ynatas,

to etiam congrui fumptam damnaverit Clemens

mantes

XI. an de folo ftri&i juris debito intelle&am.

joje 1

G 5

yilia

86

Q ocememmmmtene t

$. 1L

3

Rettot

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA.

períon

ls 1e

Propofitio 36.

Differentia . effentialir. inter

gratiom. Zddosni €$. flatus. innocentim, €9 gratiam

Princi

etfi te

chriffianam, efí; quod. primam unusquisgue in. pro-

qria perfona receyi/Jot s ifla vero. mon recipitur , mifi

faciuni

in perfona. Chrifti vefufzitati , cui uniti fumur. . Refl.

Hinc |

nes: ]

moral. ad Rom. C. VII. v. 4

OBSERVATIO.

0?

J

.llukd unum, Íi bene conijcio, ea in propofi-

ln Clzrä

^L tjione damnatum eft, quod gratia chriftia-

Lib. d

na, feu Chrifti meritis parta, qu? nobis in

inquit

ftatu naturze lapfze confertur, fecipi dicatur in

[orten

nobis, non in perfona noftrum omnium pro-

pria, fed in perfona Chrifti Domini, cui famus

(

Ceffe

uniti, Verum. ea loquendi formula duplicem

Cleme

fenfum ferre poteft: Calvinianum unum, quod

faxit

nempe gratia fanGificans, íeu juftitia nobis

&Xtet

nequaquam inhzreat, fed uni Chrifto Domino ;

quae nobis idcirco duntaxat imputetur & ap-

h&

loqe

plicetur externe.

Apoftolicum alterum, quod

gratia fan&ificans, quantumvis nobis inh?e-

ltity

rens, non tamen titulo noftro, merito noftro,

ratione noftri recipiatur in nobis; fed Chrifti

?RO

Domini Salvatoris merito, a quo.tanquam vi-

te & capite in nos, velut in membra eius &

palmites, derivatur atque transfunditur.

Sic

il

fane non in perfona noftrum omnium propria,

cirif

recepta dicitur gratia, fed in Chrifti perfona:

Wpofe

ad eum ferme modum, quo urbis Proefe

&us &

Re-

Cl

: .;g:-..—w&

87

VSU

Re&or claves urbis recipere dicituï, non in

perfona propria, fed Principis; quamquam il-

"i

p Uib

las re ipfa recipiat: & Legatus in perfona

at

Principis loqui & agere dicitur, non in fua,

M n

etíi re ipfa & loquatur,' & agat: quia hoc illi

i, nj

faciunt Principis authoritate,

non propria.

h

Hinc frequentes illze apud Apoftolum locutio-

nes: Benedixit mos in ommi beuedilione in. Chriflo

NU

. . Gratia Dei data eft nobis in Chrifto Je-

fn

. . Sun&ificati in Chrifto Jefu

Creati

topolie

in Chriftlo Jefu in operibus bonir..Et- Auguftinus

ii

Lib. de dono perfever. Cap. 7. amc gratiam ,

is i

itur

inquit, pofuit Deus in illo ( Chrifto Jefa) i quo

fortem. confecuti. fumus.

j pro

Quze cum ita fint, illud nunc aperire ne-

fümus

ceffe eft, quid in ea propofitione damnaverit

Jicer

Clemens? Unum ne Calvinianum errorem de

quod

fan&itate & juftitia nobis non inhzerente, fed

nobis

externe tantum imputata ? ( quem fenfum

fnino;

Au&toris putarit effe) an quid aliud, fub ea

& a

loquendi formula Apoftolo familiari, occulte

quod

latitans Cenfura confixerit ?

iL ad

$. IlI.

ofito ,

chrift

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA.

] v

us X

; Propofitio 37. Gratia Zddami, fan&üficando

Sit

illum. in. femetipfo. evat. illà proportionata : gratia

'opïïar

chriftiana mos. fan&ificando im. Chrifto JJefu. eft om-

roti *

nipolenr, C9 digua .Dro, Refl, moral, ad Eph.

C- I- .V. 66

g

M

OB-

4

88

u

J

OBSERVATIO.

PRO

uod hic de gratia nos ipfos in Chriflo (,76/2-

Q

Jan&ficante obiter dicitur, quo fenfa dame

D

nari poffit aut recipi, fuperiori paragrapho di-

tf m

&um eft: jam quod hic additur: /Zdami gratiam

MA

fuiffe illl proportionatam , fupereft explicandum.

Et quidem fi de phyfica proportione intelliga-

tur, quafi gratia Adami fantificans effet illi

connaturalis, aut naturze illius integroe ftrictif-

»

fimo jure debita, errorem faperet patentiffimum

u p

At fi de

00 in

in Michaele Bayo prodamnatum:

proportione quadam morali accipiatur, adeo

poltea

Teperi

ut confttute antithefis fenfus fit, gratiam

Adamo datam utpote fano & integro, minoris

Tilo,

Q, q

elficacie virtutisque fuiffe, quam qu:e nobis

infirmis ac lapfis in Chrifto datur, atque pet

patta e

Chriftum, Auguflini probatiffima fententia eft,

lis aj

i ey

Lib. de Corrept. & gratia. Cap. 10. 11. & 12.

gratiam Chrifti Domini pofentiorem in nobis fae-

Deruj

Vàtias

pius appellantis, quam quae fuerit Protoparenti

collata; utpote quze liberum arbitrium noftrum

Deram

Yi don

indeclinabiliter €9. infuperabiliter agat; quod Ada«

mi gratia non agebat.

tum I

' Si ergo non eft hic damnatus cum Ques-

V wl

[

nellio Auguftinus, quid diftin&e in ea propofi-

tione 37. damnarit Clemens, doceri Theologi

Cleme

de s.

poftulant; ne quis in eius caput Cenfuram ini-

que detorqueat.

iïlius)

W»-——J?:v:—:zj

a

r

89

$. IV.

PROPOSITIO QUESNELLIANA . CEN-

*

LÀ

hy

SURA NOTATA.

0 damte

Propofitio 34. Gratia Zddami non groducebat,

pho di-

nifi merita luunana, Refl. moral, 2. ad Corinth.

grütiti

C. V. v.3n

andum.

OBSERVATIO.

telliga«

Q

hrafis eft Auguftini Lib. de Proedeft. SS.

(fet il

frrit

Cap.15. Humnana hic merita non conticeftout,

fienuf

qug periere per ZAdam. |Exant ergo ex Auguftis

no in Adamo innocente /uumana mueritz, quae

tf de

, adeo

poftea illo peccante periefe, ut talia jam non

reperiantur in nobis. Qu tamen Adami me«

ratiam

minofis

rità, non idcirco /numana a S. DoGore (unt di-

&a, quod humans duntaxat naturz viribus

: 00015

parta effent, absque ullius gratize fupernatura-

qe pet

N eü)

lis adjutorio; ( Adamus enim innocens, non-

nifi cum gratia & per gratiam

it, fi quid

&1.

*

jj fe-

meruit; qualiscunque illa fuiffe

icatur juxta

varias Theologorum opiniones) fed quod li-

païentï.

beram hominis arbitrium, utpote fuapte natu-

ofituti

Ya fortius ac robuftius, niajores tunc ad meri-

j d

tum partes haberet, quam habeat nunc laefum

& vulneratum in nobis.

Ques-

Quid itaque in ea phrafi Auguiïiniana

m)pOü'

Clementi difplicuerit, refcire optant, quotquot

ologi

de S. Do&oris honore folliciti funt, ut rectam

m ini-

ällius/intelligentiam accipiant.

G a |

CA-

Mi

99

C

a

Propc

CALPCOTP XIL

(UTHR

li

*

DE GRATIA HOMINIS LAPSI.

f Cf

(

cem

,

pofiguat d

c'[f QR d

$. T

Ptoy

PROPOSITIONES QUESNELLIANJ/E

CENSURA NOTAT/E

ngi, J

db

6X

Propofitio 10

Gratia efl operatio mamus

Proy

Qunfiyotentis Dei , quam nihil impedire goteft, aut

Ttiti &0 (

relardare. Refl. moral. Matth. C. XX. v. 34

Dus ipf

Propofitio 11

Gratia won eft aliud , quam

voluntas |Omnipotentit/ Dei jubentis €9. facientis ,

Md Rom

quod

ubet.

Marc. C. Il. v. x1

Ptp

D vili /

Propofitio 12. Quando Deus vult falvare ani-

qnam, quocumque tempore, quocumque loco , effeftus

C onmia f

m7fþ1/g

mdubztaä Jequitur voluntatem. Marc. C. 1I. v. 11.

Propofitio 13. -Quando Deur vult animam

jizluam face

€9 emm tangit interiori gratim fuc

mmz

4

Tjates

A

voluntas ei refiflit. Luc. C. V. v. 13.

Propoütw 14. Quaontumcumque a [alute ve-

Vioft

dyreften

motus fit peccator obfümatur, quamdo ejur fe ei

videndum exhibet lumine [alutari fug gratim, opor-

tlm&m N

Clinabile

jeb, ub fe dedat, accurrat, fefe humiliet, €9 adoret

Salvatoren. fuun. — . Marc. C. V. v. 7

dmem ttj

Propofitio 15. Quando Deus mandatum fuum,

liy.

nl fij

[U)

£9 fuam externam locutionem comitatur unctioue fui

foiritus, €9 interiori vi gratim um , operatur ille in

1€ Qp o

üi"a" L!

eorde obedientiam , quam petit.. Luc. C. IX. v. 60

Propofitio 16. INullg funt illecebra , que non

Wptrel h

eedant. illecebris gvatim, quia mihil vefiftit. Omnipo-

JOllmm :

tent AG. Ap. C. VIIL. v. 12.

VOU j

Pro-

-"n:ö-

—

t

9f

Propofitio 17. Gratia efl vox illa Jabssreémg

hoiines interius- docet , ac eos venire. facit ad . Je-

APSI

fum. Chriftum.

Quicumque ad Dewn mon venit

-

qoftquam audivit vocem exteriorem Pilil, nullate

eft doftur a Patre. . Joan. C. VL v. 45.

Propofitlo 18. JSemen verbi,: quod. as Dez

p

IN

A& Ap.

irrigat ,

Jemper -affert: fru&um. faum.

Q XL v 2r.

7070

Propofitio 19. i gratia mihil aliud qB Ü

nf aui

quam eius omnipotenr voluntas. Hagc eft idea, qua

f

Deus ipfe mobis. tradit. in omuibus [uis. [criptu

!

(i ; QL J

Ad Rom. C. XIV. v. 4

f(,[ /ill

Propofitio 20. era gratim idea e/i q

Deus vult fibi a nobis obediri , €$ obedztw, zm;mf

filumtt at«

€9 omnia fiunt , loquitur tauguam Dominus , 59' 0

), if

aia fübi fubmiffa funt.

Marc. C. IV v. 39.,

] v 1f

OBSERVATIO

]j a

pnitit MW

ares omnino loquendi formulas, imo gras

M AC

P

viores, majorisque nervi in Auguftinc

fa if ft-

deprehendo; quibus gratize fe ipfa efficacis in-

7[,;/2 ü

timam energiam, vim prorfus invi&am, inde.

rlæ, 12)0)

clinabilem poteftatem,

infuperabilem fortltu

6 adorti

dinem millies commendavit.

. Lib. de corrept. & grat. Cap. 14. Dro w

s I

Jenti falvum facere nullum hominis refiflit avbitr zmq

iiont fll

/ic euim velle €9 molle àn volentir: ?. molentis. eft 10(

fttii J

teflate, u divinam voluntatem non mpediat , "

E v. 0

fuperet. goteflatem . . .. .Non. eft itague dubitandums ..

( 10

voluntati Dei humanas voluntater non po[fe vefiflere ,

Ü

quominus faciat ipfe quod vult: quandoquidem. etiam

de

p

r

t dot, :

de ipfis hominum voluntatibus , guod vuli, cum vult

eocnoftendo

jfücit .. fime dubio habet humanorum. cordium, quo

glaceret inclinandorum ommipotentiff/aam poteflatem

mdogie g

Lib. i. Operis imperf. Cap. 93. Jbfit, u

n folum

mpediatur ab homine Omnipotentis Dei omnia. pra-

& poflli

feientis: iuieutio. |.Parum. de re tanta. cogitant, vel

Tonis tf

Dewun

&l excogitanda «on fufficiunt

qui puiant

Epif

Omniyotentem aliquid velle, €9. homine infirmo im-

Voluiar

gediente, non poffz.

Vlb, üc

Ín Enchiridio ad Laurent. Cap. 98. Quir

Lib.

tam imyie de[ipiat, u dicat, Deum malas hominum

A qut

woluntates, quar voluerit , quando voluerit , ubi vo-

V u I

luerzt, in "bonum mon. po[fe convertere ?

Taat:

le grat. & lib. arbitr. Cap. 20. Homi-

tentiatum

im intafer ia funt. in Dei poteflate , ut eas quo

Vocibus f

ndo voluerit faciat inclimare.

JUfe nor (

de Praedeft. SS. Cap. 9. Huc itaque

'nris glori

a. qua occulte humanis cordibus divina largita-

tellio da)

v"buiur , a nullo duro corde refpuitur. Ideo quip-

Calumnia

tribuitur, ut cordis duritia primitus auferatur

1qu0 f

Lib. de corrept. & grat. Cap. 12. .Subven-

LE

dum efl mfrmitati voluntatis humang , ut divina

longe

gralia iadeclinabiliter , €9 infuperabiliter ageretur . .

Cortice

,Z,yz;wm.» Jfervavit Deus , ut ipfo: donante. invi&iffime

Qüm dor

quod bonum efl vellent

€ hoc deferere invifliffime

th

nollent. Et Cap. 8. Foluntas humana mon libertate

faque w

confequitur. gratiam, fed. gratia libertatem; . €9 ut

m

DeCle (

P

erfevereb , dele&abilem. ger, petmtafem, €9 infupera-

bilem . fortitudinem.

The() le

Lib. de gratia Chrifti Cap. 14. Quando Deus

Ptotung

docel mon ger legis litterom, fzd per [iritus gratiam,

olam) lI

ata

o ctmiemessiceus D

93

& vll

ita docek

ut quod quisque didicerit

nom iantum

hi

quo

cogno[cendo videak, fed etiam videndo aypetat, vos

H)Wf ATU

lendoque perficiat . . . Omnis qui didicit a. Patre,

[bf u

mon [olum gotefl venire, fed etiam venit

ubi jam

JH F

f:t

ynty

€$ poffibilitatis profetlur, €9. voluntatir affe&lus ,

gman, w

a&ionis effeius eff,

n, Dm

Epift ohm 107. ad Vitalem nunc 2r7

TRU

Voluntates hominum omnipotentiffamna. facilitate con-

vertit, ac volentes ex molentibus facit.

q g Qrm

Lib. de corrept. & grat. Cap. s. .Deus fio-

hn

minem geccatorem occultiffima €9. potentiffama qmedi-

jj, li to

cinm fum poteflate perducit.

Tanta porro cum fit Auguftinianarum fen-

?. Eni

tentiarum cum Quesnellii propoüüwzäuä, in

ub enr qui

vocibus faltem & fyllabis, confonantia,

is

jure non timeat, vereaturque, nequi S

*

t tinue

toris glorize minus ftudent, eundem in

nellio damnatum effutiant

v longi

fgasque in dilum

Jl qui-

calumnias animofius inftaurent; nifi publico

aliquo fuprem2e auctoritatis documento planum

/lelui-

AL

fiat, paribus loquendi formulis fenfus fubeffe

TU

longe difpares, aliudque füb eodém verborum

qoera

TE

cortice damnaífe Clementem, aliud Augufti-

num docuiífe

It 6:7/

'Wh/

AUA

l

ff

Et quidem Auguftinus de prima duntaxat

eaque precipua interioris actualisque gratize

m lii

fpecie dixit laudatis in locis, quam efficacem

[l $u

Theologi vocitant; deque abfoluta Dei volun-

j mþ»!ün

tate, quam confequentem fchola nuncupat

WU J

pronunciavit: quarum duntaxat intimam ener«

,x;äW"I?

giam, indeclinabilem poteftatem, infuperabi-

H

lem

jtd

94

qioremmmemcemeems

lem fortitudinem verbis ampliffimis commenda-

Pto

vit.

Clemens vero (quantum conijcio) notatas

f qu

Quesnellii propofitiones de quacunque actuali

a qui

gratia, ac de quavis Dei voluntate di&as exi-

CX

fümavit; quafi nulla alia actualis gratia, vo-

luntas Dei alia nulla poneretur; easque idcirco

Tma

Cenfura confixit.

?

tiat

Rurfus ubi potentiam grativ refiftendi,

ad otne

eamque fruftrandi, impediendi, ac retardandi

gtatia h

inficiatas eft S. Do&or, confequentem dun-

& h

taxat, quae a&us fecundi a Theologis dicitur,

dici pot

intellexit

Clemens autem negatam a Ques-

At fid

nellio refiftendi potentiam, antecedentem exi-

vel de

leawt, & a&ur primi; atque ita damnavit.

dicit, v

Hoc fane interpretamento, a Clementina

otdinen

ur

f oftenditur Auguflinus.

At nifi

fi debo

ubica

tur au&oritate, qu:e certam in judi-

4 quo

1o dem faciat, verentur maxime Theologi,

Tl ve

ut orà comprimant, & ab inferenda calumnia

b As

fibi temperent, qui Auguftinum in hoc prsegra-

Cap l

vi doctrinze füze capite, a Clemente male mul-

[

&atum, eademque cum Quesnelio Cenfura

qpuod od

inuftum, fcriptis audaciffimis publicarunt

p n

Wmn, n

.S. H

Din üt

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

liraty

CENSURA NOTAT.E.

£hitqm

Propofitio 2. Jefu C/mjiz gratia. principium

dan

efficax. boni- cuiurcungue. geuerir neceffaria. eft ad om-

Toris

ne opus bonum.

lbsque. illa: mon. folum. mihil fit ,

gratia

fed nec fieri potefl. Refl. moral. Joan. C. XV. v. 5.

fatiam

Pro-

aE

3

95

ntenda:

Propofitio g. Gratia Dei eft gratia. fu uprema ,

) üofatas

fine qua. confiteri. Chriftlum. wumnquam goffumus, €5

e afuali

rI. ad Cor

cum qua munguam illum abnegamus.

iflas exi«

C. XII. v.

fià, 0«

OBSERVATIO

e idcirco

rima prioris propofitionis pars, quae gra-

p

tiam efficacem ( feu principium efficax )

fiftendi ,

ad omne bonum opus neceffariam dicit, fi de

tordandi

gratia habituali & fan&ificante hoc dicat (nam

t duf«

& illa certo quodam fenfu principium éfficax

Qicitut,

