exiftimare, propofitionem hanc fecundum

fed

fe totam, ac juxta integrum fignificatum fuiffe

a Clemente damnatam.

Sic enim illius con-

qu

tradi&oriam, ex Diale&icz lege, ftatuiffet,

D

1100

atque definiviffet: nempe: Qui vult Deo appro-

pinquare debet ad. ipfum venire cum brutalibus ga[-

tel

((2

fionibus : debet adduci per inflin&um naturalem , aut

n

ger timorem ficut beflig; mon ger fidem, €2 amorem

ficut. filii:. quod quid horrendum magis, atque

o

blasphemum ? Reliquum igitur eft, ut obli-

que duntaxat, & fecundum aliquam fui partem

wam

[üf

o. Nempe vel quod po-

äprofqipta« fit propofiti

-

*

D

"h

ftrema

39

.;.g———-——..—.—:-—-g*

et,'

ftrema fui parte timorem gehenns opponat

fidei (ibi mon per timorem, fed per fidon) eume

huiu

que beftiaram proprium dicat (ibi per trmorem

dlles

ficut. beflig ). vel quod ita fide & dile&ione ap-

propinquandum Deo dicat propofitio, ut de ti-

pror

neu

more nihil dicat: (ibiad Deum debet adduci per

fidem €9. amoren) vel quod primum ad Deum

110l

acceífum in amore ponere propofitio videatur,

li

o

quo potius amore intime poffidetur Deus. Ve-

rum & hxec tria erroneum perinde, vel ortho-

liis

M

doxum fenfum habere poffunt ; fecundum quos

a Clemente vel damnata, vel indemmata cen-

Tel

feri poffunt

Qu

i

Ac primum quidem, Ífi de timore mere

fervili fit di&um, quem Quesnellius oppofuerit

fidei; erroneum eft, atque ita a Clemente ju-

Y

fte damnatum

Is enim timor fidei non op-

l

ponitur, fed eam potius importat, atque fup-

Y

ponit

juxta celebratum Auguftini dicum

[

ferm. nunc r79. alias 1. de verbis Apoftoli

ii

Cap. 8

Si dimore gehennm mon. faücir malum ,. efl

quidem in te fides, qua. credis futurum Dei effe ju-

dicium: gaudeo fidel tum, fed adhuc timeo malitim

ug.

Neque belluarum eft proprius timor ille

;g

cum motus fit Spiritus fan&i nondum quidem

inhabitantis, fed tamen moventis

Primusque

infuper aditus eff, quo ad Deum acceditur:

cumprima fit ad juftificationem difpofitio, ex

Verum Ífi de

Concilii Tridentini. definitione

timore naturali, carüali, vitiofo, ferviliterque

fervili Que snellius dwt

orthodoxa affertio

eít,

m Dl

3i

Dponat

eft, belluarum fcilicet effe proprium timorem

- Cüflle

huiusmodi, fideique oppofitum.

IOT

Secundum, fi tacito timore, Deo fide &

le 3j«

dile&ione appropinquandum Quesnellius dixit,

: de

propterea quod timorem velit exclufum, erro-

i ptt

neum eft; cum ex fide nafcatur & profluat ti-

Deun

mor. Verum fi timorem duntaxat tacet, quod

eatuf,

aliunde fubintelligatur inclufus; germana fa-

. Ve:

cris litteris, germana Patribus, atque Conci-

yttlo«

lis loquendi formula eft: ubi tam multa de

us

fide & charitate, tanquam ad juftificationem

| CO«

neceífariis referuntur, timore tacito, ac ne

quidem ex nomine appellato, & indicato. z.

füieie

ad Corinth. 13. ad Galat. 3. & 4. ad Hebr. 11.

fuerit

Poftremum fi de charitate habituali, ut

.

? j

vocant, dominante atque perfe&a Quesnellius

D

dixit, per quam hominem Deo appropinquare

fup

voluerit; falfum eft, ac etiam erroneum. Qui

Shuft

enim manet in charitate ( utique habituali ) in Deo

ftoli

inanél. 1. Joan. 4. Cap. atque ita primo per

D

huiusmodi charitatem non appropinquat Deo,

ij

li

per quam potius in eo intime manet. Si vero

V/M(?

'de dile&ione actuali remiffa Quesnellius dixit,

]le;

quae prima veri dile&io eft, bonaque voluntas

indubitata

le

ab Auguftino íxpius vocitatur,

Qu

veritas eft, quam a leemente nemo dixerit

ür

improbatam.

[2 1

Quantis igitur involventur ambagibus

Theologi, ne quid in ea Quesnelliana propo-

de

fitione damnari debeant quid excipere, certo

ïüe

Nifi diftiata declaratione inno-

Ti0

noverint ?

Da

tue-

32

20 —— Ó

34 (

tuerit, quam in ea propofitione partem dam-

naverit Clemens, quam abfolverit; imo & quo

Fm:h]f

partem illam fenfu confixerit, quove fenfu in-

ttriul

[

demnem reliquerit ?

(—5....-

s lea

QVR

3

tD ca

Ed

UX

Pa

d. Cs

'—'-'.2*,

eept

&

CAPUT V£

ad R

DE DISCRIMINE ANTIQUI ET

NOVI FOEDERIS

(q

Cs

legi

x

fpit

$. I

D [

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

fent

CENSURA NOTATJ&

Propofitio 6. — .Difcrimen inter fadus udai-

n

eum €9 Chriftianum eft, quod im illo Deus. exigit.

gni

Fugam qpeccatorum , €9 implementum legis a- pecca-

i

tore, relinquendo illum in fua impotentia; in iflo vero

[

quod jubet, illum fua gratia

Deus. peccatori. dat

lii

gurificando

Refl. moral. in E. ad Rom. C. XI

v2

!nf

Propofitio 7. Qua utilitas pro. homine. in

^ij

veteri fadere, in quo Deus. illum veliquit eius. gro-

lil

qrie infirmitati, imponendo ipfi fuam legem ?

£

O(.

"E

vero felicitas mon eft adimitti ad fadus, i quo Deus

nobis donat, quod petit a nobir. Ad Hebr. C. VIII

z

l

OBSERVATIO

l

l

egem veterem fe ipfa quidem fpeGatam,

i.

?

ac fecundum fpiritum illius proprium, ac

veluti Charaderificum: —JJVeminem jufüficaffe ,

nihil

3 '?.-————.—-gææ

33

| Qafte

nihil ad pe;ffïizm adduxi/[z, motis ac damuationir

& quo

miniftrationem fuiffe, occidiffe , iram effe operatem ,

fi it&

virtutem. fuiffz peccati; ac demum propter infirmita-

tem, €9 imutilitatem a. Deo veprobatam effe, con«

l:

ceptiffimis verbis affirmat Apoftolus ad Galat.

—1?'

3. & s. ad Hebr?eos 8. 2. ad Corinth. 3. & 15.

ad Rom. 4. & g.

ï«

judzeos etiam in fua infirmitate reli&os

( quod binz propofitiones habent) implend»

legis impotentia laboraffe,

ut novi foederis

fpiritum qusererent, diferta D. Auguftini, ac

D. Thomae ut de cseteris Patribus taceam,

fententia eft.

Auguftinus Epift. nunc 145. alias 144. ad

It«

Anaftafium: Lex docendo €9 jubendo, quod fme

Qigis

gratia impleri non poteft, homini demonfirat. [uam

t 0

infirmitatem ; ut querat demon[Irata infirmitas .Sal-

UO

vatorem, a& quo fanata voluntas po[fi , quod infir-

"ii

ma mon po[fet.

)(L

Lib. de gratia Chriftüi Cap. 8. Jubet lex

magis quam juvat; doceb, morbum eff?, mon fanat ;

t

imo ab ea potiur quod mon fanatur, augetür; u

4,0-

altentius €9 folicihiur gratie medicina . quaratur,

Quia littera occidit, fpiritus autem vivificat.

ngæ

J

In a&is cum Felice Manichzeo Lib. ?. Cap.

il

ir. ia efWlex [uperbis hominibus, €9 viribus

fuis totum tribuentibus; ut cum ámplere won. goffent

legem datam, gravaricatores invenirentur; €9. fafüi

n

vei fub lege, peterent mifericordiam a legir conditore,

P(n

Lib. r. ad Simplicianum quzft. r. — Lex

,

fzug/et concupi/ceutiam . ex

rohibitione , €9 veum ol«

D 3

*

ligat .

-

34

i

»

Ch

ligat ex prüvaricatione , jubendo quod implere homi-

val

ne, ex infirmitate non po[Junt , mifi fz ad Dei gra-

éiam yietate convertant

D. Thomas :. 2. q. 106. art. 3. Oportuit

quod homo. fibi relingueretur im. flatu. veteris legis

uí im peccdbum cüdendo, [uam infirmitatem cogno-

fcens recogno[ceret. f2 gratia indigere

Et q. 98

lr u

art. 6

Pofiquam homo mjimäïm eft per legem ,

ullum

convita eft eiur. fuperbia. de infirmitate, dum imple-

[

ve mom poterat

quod cognojcebat.

KEt ideo. ficut

Xl

"dpoflolus concludit ; quod inpoffibile erat legi, in

quo infirmabatur per carnem ,. mifit Deus Filium

Juum , ut juftt ificatio legis impleretur a? nobis.

[

Quae cum ita fint, declarari fibi poftulant

num Clemens Xl. binze huius

Min

boni omnes,

Quesnellianze propofitionis damnatione, nota-

Chr

tum ibi utriasque Teftamenti difcrimen impro-

lob

Cf

baverit

fola temporis ratione habita, non

attento utriusque Teftamenti fpiritu atque vir-

fel

tüte? Hoc eít, num forte negaverit unice,

Tel

fto

]udæos univerfos, toto tempore veteris Tefta-

menti in propria infirmitate & impotentia legis

tioi

implendze füiffe reli&tos; feu toto illo tempore

I)

fes

divina gratia fuiffe deftitutos, legisque implen-

dz impotentia laboraffe univerfos? — An illud

Ye

negaverit infüper, Judseos, fe ipfis, & ex con-

g

ditione folius Mofaicze legis, infirmos & im-

Ü

potentes ad bonum, divinam gratiam, legis-

u

que implendze poteftatem, virtute & efficacia

H

ipfius antiqui foederis non habuiffe, fed folum

per fpiritum novi; ad quod per fidem (quam

ü

in

at

3*

$

35

fe ln

in Chriftum venturum hab;bant quotquot i"þi«'

Dui gri-

rituales/ erant) procul dubio pertinebant?

$. II.

Jprtut

i lrgi

"PROPOSITIO QUESNELLII CEN-

s

SURA NOTATA.

1 (0g110

Propofitio 65. JMoyfer, Prophete , Sacerdo-

[0]

dtgim,

tes veleris. Teftamenti mortui funt, absqgue eo quod

ullum Deo dederint. filiums: cum non. effecerint nifi

) inpl-

10 firit

mancipia per timorem. — Refl. moral. in Marc. C.

igi, t

XIL. v. 19.

Til

OBSERVATIO.

oyfes, Prophetz», Sacerdotes, legisque

frolant

N

DoGores, non modo veteris Teftamenti

huiüs

Miniftri erant, verum etiam & novi: utpote

fideique in illum

Diofa-

Chrifti quoque przenuncii,

habendae preedicatores: quo titulo non Mofai-

Iopro»

1102

cum tantum atque Leviticum munus obibant,

fed etiam Evangelicum.

Porro ficuti vetus

e Yif

Qice,

Teftamentum ;n /ervitutem generans, ut ait Apo-

ftolus ad Galat. 4. filios fua ipfius virtute Deo

[ella-

Jegis

non peperit; fed accedente duntaxat fpiritu

novi, fideque in Chriftum venturum: ita Moy-

npore

fes, Prophetzx, Sacerdotes, Do&toresque, uti

ple-

veteris Teftamenti Miniftri,

filios Deo non

il

genuere, fed uti Novi; quatenus fidem in

C0l

i

Chriftum Dominum przedicabant, eiusque fpi-

titum advocabant.

r

Ya

Sacrum illud Apoftolicae do&rinse arca-

num, ad qil-od tota ferme collineat Epiftola

jum

eius ad Galatas, paucis aperuit Auguftinus

gaxn

D

L

'Tra&.

i

4

36

r

$R

Tra&. 3. in Evang. Joan. .Lex per Moyfem. data

D

eft , gratia €9 veritar ger. Jefum. Chriftum fatta eft

Per. fervum lex: data efü, veos focit: per Imperato-

I

yem indulgentia data eft, Teos liberavit

Non. fibi

fadu

aliquid. amplius fervur affignet , quam quod. per illum

fu&um eft. — .Eleius ad. magnum miniflerium tam-

eratit

gt

quam . fidelis im domo, [ed tamen fervus, agere [t-

Y 10

cundum legem potefl, folvere a reatu legis non yoteft

Quibus aperte declarat Ss. Do&or, Moyfem

uti veteris Legis Latorem, amplius nihil arro-

b

gare fibi poffe, quam quod fecerit reos; non

item quod a reatu legis homines folverit: quod

€atti

feciffet utique, fi Deo filios dediffet, ac ge-

pot

nuiffet. Unde Lib. 22. contra Fauftum Manich

ven

Cap. 69. ait: JMoyfem fuiffe miniftrum Sacramen-

ipf

torum non jam prajflantium falutem, fed adhuc pro-

snittentium Salvatorem.

qu

Hoc igitur arcanum fibi retegi Theologi

110

poftulant

num Clemens propofitionem 65

ho

Cenfura configens, de Moyíe, Prophetis, Sa-

1us

éerdotibus, legisque Do&oribus judicium fe-

d

cerit, ut erant etiam Chrifti praenuncii, mini-

n

fteriumque velut Evangelicum |exercebant ?

ht

( quo quidem titulo & officio, Deo quoque

f

filios, per fidem in Chriftum quem przenun-

D

ciabant, genuere) an ut erant fimpliciter Te-

h

ftamenti veteris adminiftri ;

minifteriumque

M

pure Mofaicum & Leviticum exercebant? Quo

ll

certe titulo fervos Deo dedere, non filios.

q!

l

N

u

3

3'7

m daia

$: II

af i.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA.

Tphrüto

lo [

Propofitio . .[Nos non pertiremus ad novum

erium

fadur, mifi quatemus participes : fumus. tpfius. mova

m dan

gratie , qua operatur in mobis, d quod Deur mobis

m f

pracipit.

Refl. moral,. Ep. ad Hebr. C. VIII.

V. IO.

E

t poitf

Loylem

OBSERVATIO.

Affo-

Wt

T^"undem hzc propofitio fenfum. edit, ac

; M

Em precedentes; eodemque idcirco lata in

: quod

eam cenfura laborat vequivoco; quod nifi op-

C ge

portuna explicatione tollatur, omni doctrinze

anich.

vento circumferemur, latumque judicium in

UI

ipfa fidei dogmata detorquebimus.

(( FW'

Huius quippe propofitionis pars altera,

quze gratiam bonorum operum effe&ricem,

ologi

novi fvederis propriam dicit, fi de tempore

ipfo novi feederis intelligatur; quafi nulla hu-

j 65

f

jusmodi gratia, toto antiqui fcederis tempore,

j fe

data fuerit; hseretica eft, omniumque divina-

fini-

rum Scripturarum fidem evertit: quibus pro-

at?

fe&o liquet, permultos ea zetate viros fan&if-

fimos floruiffe, gratia illa bonorum operum

oque

"i

effe&rice donatos & cumulatos.

Si vero de

Te

fpiritu novi foederis accipiatur, quod videlicet

gratia illa bonorum in nobis operum effectrix,

ye

Qu0

nonnifi ex fpiritu novi foderis concedatur,

quandocunque confertur; revelata facris in lit-

teris veritas eft, quibus liquet, eum proprium

effe novi foederis fpiritum a Deo per Jeremiam

*

D s5

a

bl

proï

38

Klæg:ææ..—:gg.

pro/miffum Cap. 31. .Hoe efi pa&'um,þ quod feriam

&6 ont

Hebt.

cum domo , Ifrael goft dies illor, dicit Dominus: da-

bo legem meam in vi/ceribus torum, €9 i corde. &o-

f

vum . fcribam sllam.

jid

Non abfimiliter propofitionis huius pars

in O

prior, qua neminem ad novum foedus perti-

p [j

nere dicit, nifi grative bonorum operum effe-

Gricis particeps fuerit, fi de foedere novo fe-

fætu/ä

cundum litteram tantum ritusque externos

(otiy

accipiatur, haeretica eft. Per Baptismum enim

Cnp

ad novum fedus eo fenfu pertinemus, fumus-

Q

que abfolute loquendo Chriftiani. At vero fi

&tor

de novo fodere fecundum litteram fimul &

fpiritum accipiatur propofitio; catholica veri-

qui

tas eft; jatis antea fundamentis atque princi-

QU

plis nixa.

Quae omnia aperte diftingui optant

'Theologi quique pacis amantes, ut omne er«

randi periculum fubmoveatur.

E

o U D EL o EOE

et

CAPUT. . VIEI

Duil

h

DE ECCLESIA, ET JURAMENTIS

IN EA FIERI SOLITIS.

p

C

2

90

y

$.L

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

lo

di

CENSURA NOTATJE.

(

Propofitio 72. — Nota Ecclefue. chriftianm . eft,

quod. fit catholica, comprehendens & omnes ZInge-

31

[

los celi, €9 omnes elelor, €9 ommes juflos terra,

£s

j

*gwg*

39

lod ferim

€$ omnium |ficulorum

Refl. moral Ep. ad

It di.

Hebr. C. XII. v. 22. 23. 24

"

Propofitio 73

Quid efl Ecclefia, mifi catus

fidelium Dei , manentium in eiur finu , adoptatorum

s puts

in Chriftro, fubfifleutium in. eius [yiritu, agentium

I$ pettj«

qer eius gratiam, €9 expentantium. gratiam. futuri

um effe«

faculi. 2. ad Theff. C. 1. v. 1. 2

1070 [e«

Propofitio s. Ecclefia efl unus folus homo,

xtetnos

eompofitus ex: pluribur membris, quorum Chriftus eft

fjl eüitil

Caput, vita, fubfiftentia, €9 perfona

unus jefus

formus«

compofitus ex: pluribus San&s , quorum eft San&ifi-

veto fi

cator. Ad Eph. C. II. v. 14. 15. 16.

m &

Propofitio 76. Nihil fpatiofiur Ecclefia Di,

À Vell«

quia ommes ele& €9 jufti ommium. fzculorum illam

princ

componunt, Ad Eph. C. IL. v. 20. 21. 22

optant

OBSERVATIO

f& &l«

cclefize definitionem quatuor iliis propofi-

E

tionibus datam, qua fcilicet

tacitis pec-

catoribus, ex juftis conflata dicitur; homoque

unus, una perfona ( Caput & membra, Chri-

ftus nimirum & jufti ) nuncupatur, iisdem

VTIS

plane verbis dedere D. Auguftinus, & D. Gre-

gorius Magnus:

prior quidem le 7 de Ba-

ptismo contra Donatiftas Cap. 51.

l/ffll in

bonis fidelibus efl, €9 famüis Dei fervis , ubique

E

difperfis ,

fpirituali unitate devintiis , in eadem

communione. Sanflorum

Et Enarrat. in Pfalmo

35

Quomodo ( Ecclefia ) non eft unus homo, quj

T

H

unum habet caput 2 . Caput omnium moftrum Chriflus

n

efl ,. corpus illius capitis omner fumus. . Alter vero

6

Lib

49

u

L

Lib. 23. Moralium Cap. r.

Redemptor. nofter

unam. fe perfounm ewm fuutla Exclefa, quam a[-

fumpfit, exhibuit, Et Homil. 19. in Evang. Chri-

Jfius. habet. vineam , . univer/alem. fcilicet : Ecclefiam ,

qug ab Zbel juffo usgue ad. ultimum eleBun , qui in

Iu

fine mundi nafciturus efh, quot fan&or protuíit, quafi

&

Ti

tot palmites mifit.

Num forte Patres illi cum Quesnellio

damnati? 'Abfit.

Quia Ecclefiam illi defini-

L

vere, non ut externa quzedam vifibilisque fo-

cietas eft, quo titulo infignes etiam compleGi-

:

tar peccatores, ac reprobos; fed ut fimpliciter

focietas eft, divino intus fpiritu du&a & ani-

mata: feu, ut interpretantur aliqui, Ecclefize

ä

animam fpiritaumque definivere Patres ilii,

L

non corpus: ut fi quis hominem fimpliciter di-

K

ceret, /ubflantiam rationalem.

]

An Ecclefiam eo fenfu acceptam Ques-

nellius citatis locis definiverit, qui alibi (zepius

bonos fimul & malos, juftos, atque injuftos,

ele&os & reprobos in Ecclefiz; corpore com-

::;

prehendi docet, viderit ipfe: fa&i quseftio illa

eft, quz nos hic parum follicitos habet. At

ilud Theologorum intereít fcire, qualem Ec-

clefiam Clemens intenderit animo: quove fen-

fa propofitiones illas Quesnellianas acceperit;

dum in eas cenfuram diítinxit.

Numve Ec-

clefiam definire aliquando liceat, ut eam Au-

guftinus & Gregorius definivere ?

*5

3

E.

4i

D

$. IL.

i dj

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

Glll

CENSURA NOTAT./E.

j li

Propofitio 74. .Ecclefia. five. integer. Chriflue

"N

Incaruatum. verbum habet, wt caput

0nmners Uero

uj

Sanídlos wut membra.

Refl. moral. in E. :. ad

Tim. C. III.

V. I16.

]lio

Propofitio 77. . Qui non duczt vitam dignam

fini«

filio Dei , €9 membro. Chrifti , ceffat interius habere

f«

Deum . pro. Patre, €2 Chrifftum pro Capite. 1. Joan.

li.

C. 1. vi23.

ltef

OBSERVATIO

iflle

n id propofitionum illrum fumma redit

[ie

E

quod jufti foli, jufteque viventes, Chrifii £?

li,

Ecclefig membra dicantur

Quocirca tametfi in

i«

id confentiant Theologi Catholici omnes, in-

juftos etiam & peccatores in Ecclefia effe, ac

iesc

de Ecclefia, non ideo tamen confentiunt uni-

lus

verfi, in Ecclefia illos effe, ac de Ecclefia,

$,

tanqguam imembra illius vera, €9 — fonpliciter di£a ;

ffle

fed uti partes duntaxat excrementitias

imo

(la

velut humores peccantes Myftici Corporis

Àt

Chrifi, illos effe plerique contendunt

f£AU-

(«

diendus ea de re Card. Bellarminus Lib. 3. de

Ü

d

"

-

ln'

Ecclefia militante Cap. g. — 4 smultis couc

"

16

'

let, wmalos mon effe membra vera, à

c fimplicite

(*

€

-

)

corporis Écclefig: fed tamtum fecu zzdum quid ,

ld

quuivoce,

Jta Somunes de Turrecremata Lib. 1

Cap. 57.- ubi id. probat-ex llexandro de Zlles, ex

Hugone, €9 B. Thoma.

Jdem etiam docent Peotrus

:zöala. AMelchior Canus , €9 alii; qui tametfi dicant,

mmcc

4

x

d

amalor mon effe membra ;fem, dicunt mihilominus vere

effe in Ecclefin, five im corpore Exclefe, €$ effe

fimpliciter fideler, feu Chriftanos, — Neque enim fola

funt membra in corpore humano, fed. etiam humores,

denter, gili, €9 alia qum mon-funt membra. Y

li

qua profe&to fententia verfatus eft D. Augufti-

ü

nus Lib. 2. contra Crefconium Cap. 21. fcri-

t

bens: Daemnati a Chrifto, jam in Corpore Chrifüi

4

non funt , quod eff Ecclefia: quomimm mom potef)

Chrifiur habere membra damnata, — Et 'Tra&. 3. in

le

Epift. Joan. de malis loquens, /ic fant én Cor-

gore Chrifü, quomodo Ímmores mali.

f

p

Ad pacem igitur fcholarum catholicarum

permagni intereft, ut declaretur aliquando ;

Ü

an eam celeberrimorum Theologorum fenten-

(1

tiam, /in Quesnellio damnatam voluerit Cle-

mens Xl.? An autem binas illas propofitiones

duntaxat confixerit, quod oblique faltem vi-

:

deantur innuere, peccatores nulla ratione ad

Í

Corpus Chrifti myfticum pertinere; nulloque

illos titulo Chriftum ut caput, Deum ut Patrem

agnofcere?

$. III.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

RA NOTATA.

Propofitio 78.

Separatur quir à populo. ele-

&o, (cuiur figura fuit populus udaicus, €9 Ca-

g

gut eft Chriftur) tam mon vivendo [zcundum Evan-

gelium, quam mon credendo — Evangelio.

Refl.

3noralu A&n AP- Cillli V. 233'

OB-

-

*

2

43

[/14

: OBSERVATIO.

j

eminam ab Ecclefia feparationem diftinxit

fola

G

fepe numero Divus Auguftinus: manife-

Jt,

I

ftam unam, aperto fchismate fa&am, fideique

If«

negatione; qua quis ab externa fidelium focie-

fl«

tate, Sacramentorumque communione divelli-

aM,

"

/t

tur: fecretiorem alteram, improbis moribus

ac Evangelio diffonis fa&am; qua quis ab in-

(j

terno Ecclefiz fpiritu, animaque vivificante

In

( quibus ptoprie ele&us populus conftituitur )

j

feparatur.

Interiorem feparationem facere

uf

plurimos, externa minime ía&a, idem ille

;

conftantiffime docet Lib. de unitate Ecclefize

Cl

Cap.25. JWulti tales funt in Ecclefig communione

eum. Ecclefia , €9 tamen jam mon fuut in. Ecclefia ;

l«

per interiorem fpiritus communionem. — Lib. z.

1e$

deBaptismo Cap. 10. AVon fii foli ad Ecclefiam mon

Y

gqertinent, qui feparationis aperto facrilegio. manift-

ad

Jf funt, [zd etiamm ili, qui im eiur unitate. corporae

i

m

liter mixti, per vitam pe[fimam feparantur.

Hac duplicis feparationis difiin&tione po«

fita, haud ita facile intelligitur, quid dogmatis

in ea Quesnelliana propofitione damnaverit

Je

Clemens Xl.; cum vel fic exploratiffimum fit,

hominem tam non vivendo fecundum Evange-

l

lium, ab interno Ecclefiz fpiritu, animaque

Áv

vivificante interius feparari; quam non cres

fj«

dendo Evangelio ab extrema fidelium focietate

fl

feparatur; feu quod in idem fimplicioribus

verbis omnino redit: amitti perfzepe ab homi«

ne

-

44

at

z

t

ne chaáritatem, dum fides nequaquam amitti-

tur

Quare & hoc fibi referari arcanum fup-

9

pliciter petunt Theologi bonze pacis amantes;

j

quid dogmatis in ea propofitione damnatum

]

fit? An autem ob id unum ferulam meruerit

lo

di

au&tor, quod nulla internze feparationis, de

qua loqueretur, explicatione data, in fufpi-

fj

cionem facile venerit, quod improbos omnes

DI

a myftico Chrifti Corpore, feu ab Ecclefia fe«

[

jun&os exiflimaverit, ex quo mores fuos fe-

cundum Evangelium non componunt, ut pie

E

religiofeque vivant ?

p

$. IV.

PROPOSITIO QUESNELLIANA. CENSU-

RA NOTATA.

Propofitio 29. Extra .Ecclefium nulla conce-

3

ditur gmtz'a. Refl. moral. Luc. C. X. v. 35. 36.

f

OBSERVATIO.

[

TA

niverfim accepta propofitio, de quacunque

[

U

S- gratia, etiam a&Guali, excitante atque

D

inovente, erronea eft. Liquet enim homines

bene multos extra Ecclefiam pofitos, gratiis

interdum a&ualibus, excitantibus a Deo mo-

veri, ut ad Ecclefiam veniant, & fidem ca-

tholicam ample&antur. De gratia nihilominus

habituali, quse falutem operetur & vitam,

h

accepta propofitio fidei dogma eft; quo credi-

mus, extra Ecclefiam falutem & vitam zeter-

Verum a delatoribus

nam obtineri non poffe.

f

mutilata eft, & a fuis adjun&is avulfa propo-

l

fitio,

at

3

45

x

Itt

fitio, quze au&orem de gratia falatem & vitam

p

operante locutum oftendant

Ecclefia , ait ille,

5

üm

&ft . domus falutis; . extra illam nulla eft gratia, fal-

vatio nulla, vita wulla

Quapropter illud Theo«

etit

logi fcire cupiunt

fitae ad mentem auctoris

de

damnata propofitio, ut extra Ecclefiam dari

lfpþ

quoque gratias falutis operatrices agnoícere

nle$

debeant ( quod nemo facile fibi perfuaferit )

fe

an potius juxta fenfum illi a delatoribus &

fe

truncatoribus affictum,

quodcunque gratiae

p

genus extra Ecclefiam poütls abnegantem ,

profcripta fuerit ?

$. V.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

J

SURA NOTATA.

Propofitio 1or. — V//il fviritui Dei €9 dofri-

Jhla

D

st Jefu . Chrifti magis opponitur, quam communia

fücere juramenta in. Ecclefia : quia hoc eft multipli-

care occafiones peievandi , lagueos tendere infirmis €9

ádiotis ,

que

efficere , ut nomen €9 veritar Dei aliquans

ue

do deferviamt confilio impiorum

Refl. moral

nes

Matth. C. V. v. 37

If

OBSERVATIO

o«

(à

u

idquid continét dogmatis propofitio illa,

O

fidei noftrze caput eft, facris in litteris

us

"m

revelatum. Non debere juramenta in Ecclefia ,

i

ac etiam in faculo communiter frequentari ,

ob illas ipfas rationes, quae in propofitione in-

t

juS

finuantur, certa Patrum Theologorumque fen-

tentia eft. | Jurationi non ajmj/cat 0s tuum, multi

PO

E

enim

46

t

k

tm cafur - in illa, inquit Sapiens Ecclef. 35. Et

Chriftus ipfe. Matth. s. Ego auiem dico vobis ;

non jurüre ommino. Quod utique ob periculum

peierandi di&um eft, & ad coercendam jura-

mienti frequentiam

ut exponit Aug. L. de

Mandacio. C. :5. uravit ipfe Zlpoflolus in. epi-

quomodo accipiendum

flolis fuis; €9 fic oflendi

effit

quod di&lum efl, dico vobis non jurare omni-

9

no: me fcilice& jurando ad facilitatem jurandi venia-

tur, ex facilitate, ad. confüetudinem , atque :ta ex

rl

confuetudine in perjurium. decidatur. Et Lib. 1. de

Sermone Domini in monte Cap. 17. ia Domi-

nur intelligitur praceyiffe, me juretur , ne quisquam

Y

h

ficut: bonum . appetat, juramentum ,. €9. affiduitate ju-

randi ad perjurium per. confuetudinem — delabatur

n

Quod idem affirmat Do&or Angelicus Lecio 5.

é

in Caput r. Eplüolæ ad Romanos, & 2.2. q.

89. art. 2.

B

Non ob aliud ergo damnata videtur pro-

q

pofitio, quam ob finiftram proferentis inten-

£

tionem, qui de juramentis in formularii fub-

€

fcriptione dari folitis, ifta dixiffe creditus eft

Atque ita eius in ore reputata eft male fonans,

atque fufpecia

Quod quidem in praefentia

— — — €D

videtur effe declarandum, ne Sapientis &

a

——

Chrifti Domini fententia damnata putetur

ac

non folus eiusdem abufus; cuius nullum in re-

citata propofitione apertum eft fignurm

—ÓM

s. aE . — - a' I OSCUM O AR

C A-

( m D

&1

k

ojir ;

CAPUOT VIT

DE LEGIBUS ET CENSURIS

lum

ita

C&

ER

)

de

UENE

l?rl

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

Vi

SURA NOTATA.

JJ

Propofitio 71

Homo ad fui confervationem

tnit

poteft fe difpen[are ab.ea lege , guam Deus. condidit

2

gropter eiur utilitatem, | Refl. moral. Matth. C. II

de

v

OBSERVATIO.

hi

j

W ex prima fui divifione gemina eft, natura-

324 ls & pofitiva.

Et ab illa quidem nemi-

d

Qu

nem poífe femetipfum difpenfare perfpectum

05

eft

ab ifta vero, etiamfi divina fit

atque a

Deo condita, modo extrema fervand?e vitoe

.0

neceífitas urgeat, poffe fe aliquando hominem

difpenfare, fan&iffimorum virorum patet ex-

p

telte

emplis

ab ipfo Chrifto Domino comprobatis,

füb

eiusque diferta fententia confirmatis

David

enim Rex fan&iffimus, dum fame premeretur,

ek

at$,

panes propofitionis manducavit, fuisque dedit

fnanducandos, quos per legem divinam non

u

n

licebat, nifi Sacerdotibus manducare: Lib. r

at

Regum Cap.21. Et Apoftoli fame preífi, fpicas

Sabbatho evulferunt, & confricarunt

quod

Y

divina Sabbathi lege vetabatur

Qua de re

cum Pharifzei obmurmurarent, fa&um Chriftus

Dominus excufavit, licitumque defendit, Mar-

€i2

Fa&um efl auiem. cum .Dominus - Sabbathi

E5

gmi-

2

D

48

;zmbulim'et per fata, €9 difcipuli eius cayerunt. pro-

!ïf):'n

Pharifai autem diccbant

1

gredi, €9 wellere fpicar.

£1

ecce quid faciumt/ Sabbathir, quod non licet ?

Et-aitillis, mumquid legifüis, quid fecerit David ,

quando meceffitatem. habuit, €9 efurüt ipfe, €9 qui

B

cum eo erant? — Quomodo introivit ia domum Dei,

0

Jfub. Abiathar grincipe Sacerdotum , £2 panes gro-

gofitionis maudaucavit, quor mon licebat manducare ,

Tal

nifi Sacerdotibus, 3 dedit eis qui cum o erant ?

E dicebat. eir , Sabbathum proyter hominem factum

ff

efl, €9 non homo propter Sabbatluin. — Itaque Do-

D

ab

mimus eft Filius hominis etiam Sabbathi.

Qu:e cum ita fint, difficile captu eft, quid

If

in ea propofitione 71. Ceníura notatum fit:

pe

maxime cum eam AuGor, hoc ipfum Chrifti

p

eraculum commentando, protulerit: debitis-

I

aC

que circumfcriptionibus temperaverit; ut non

de lege naturali, fed pofitiva; deque folo con-

tu

fervandze vitze cafu, fe loqui fignificaret. Ad

i

fidelium igitur inftitutionem maxime refert,

N

quid Clemens in ea propofitione diftin&e dam-

T

Num forte ad cautelam

naverit, aperire.

damnata eft propofitio: quod a fuis avulía fe-

L

dibus, de quacunque lege tam naturali, quam

pofitiva; ac de quavis fui ipfius confervatione,

&

etiam extra periculum urgens, poflit intelligi ?

h

q

22 Ib

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA.

: Propofitio go. .Ecclefia au&loritatem. excom-

l

municandi habeb, wb eam exerceat per primos Pa-

]

flores,

e

*

D

49

J

10

flores, de confenfu. faltem prafumpto totiur COf'g6«

shant

ri. -Refl. moral. Matth. C. XVIIL. v. z7.

( t

À

OBSERVATIO.

)TLL

l,

j (l

inas habet partes propofitio go. variis fea-

Du,

5

fibus perinde obnoxias quos diftingui &

, IJ/J

explicari neceffe eft, ut re&a latze cenfurse

AO ,

habeatur intelligentia.

;?

]u

Pars prior Ecclefiam ait, habere exconte

1777

municandi auctoritatem, ut eam per primos

( -

Paftores exerceat.

Quod utique vel eo fenfu

ab Auéctore di&um eft, quod Ecclefia a Chrifto

quid

Domino excommunicandi au&oritatem acce-

fit:

perit fola, in unius Petri perfona; quafi eam

hrift

perinde a Chrifto, in caeterorum Apoftolorum

pits

perfona, primi Paftores, hoc eft Epifcopi non

10n

acceperint; fed ab Ecclefia ipfa acceptam re«

c0n.

tulerint: quod plerique Epifcopali au&oritati

Al

injurium arbitrantur; qui Epifcopos, utpote

fett,

Succeffores Apoftolorum, au&oritatem a Deo

immediate tenere volunt, non ab Ecclefia:

du«

clati

A&orum 20. ZItendite vobis, €9 uuiverfo gregi,

, fe

in quo vos Sypiritus fantius. pofuit. Epi/zopor regere

uam

Ecclefiam Dei , quam acquifivit fanguine fuo. — Vel

;ïönef

eo fenfu ab Auctore eft di&um, quod Ecclefia

huiusmodi au&oritatem acceperit a Chrifto,

jj

quatenus eam in primis Paftoribus fuis acce-

pit: cum primi Paítores, hoc eft, Epifcopi

d«

Ecclefiam univerfam reprefentent; immo ip-

famet Ecclefia fint docens, pafcens, ac regens.

0IfV^

Qua Divi Augufílini fententia creditur effe

B

E 35

Serm.

59

x

2

um

Serm. 198. de Diverfis.

Has claves mon homo

Et Lib. de

Cap

unus, fed unitas accipit Ecclefim.

Agone chriftiano C. 3o. Ecclefig catholicz calo-

hn

i N

vum claver datce funt, cum Petro datee funt, €9 cum

&i dicitur , ad omnes dicitur , pafce ovet mear

Voftr

Pars propofitionis altera primos Paftores

J

excommunicare ait

de confenfu prefumpto

fin

totius Ecclefize

Quod utique vel eo fenfu

fpiri

vide

dixit au&or, quod arbitrarius fidelium confen-

fus,

ad excommunicationis validitatem fit

feri

necelfarius

quo nihil abfurdius fingi poteft

vel eo fenfu dixit

quod Epifcopi fententiam

W6

excommunicationis de confenfü praefumpto

an |

totius Ecclefize ferre debeant; hoc eft, juxta

tio,

mentem & intentionem Ecclefize,

qu»e una

i

cum Epifcopis fpiritu jun&a judicare przefrei-

Qf

tur, dum ferendarum cenfurarum Canones ab

fig.

Ecclefia conditi

ab Epifcopis obfervantur.

fere

Quo pa&o Juftinianum damnare reum aliquem

dit

dicimus, dum juxta legem a Juftiniano latam

dn

damnatur a Judice

Qui fenfus, fi tamen

fen|

Au&oris fuit, haud ita videtur abfurdus. Quid

f

enim certius, quam Ecclefiam, lat a privatis

Epifcopis excommunicationi confentire, dum

juxta Ecclefize Canones fertur excommunica-

tio? "Tunc fcilicet fpiritu jun&a Ecclefia tota

cum Epifcopo excommunicare cenfenda eft

Columba ligat

Columba [olvit, inquit Augufti-

[

nus Serm. 18. de Diverfis.

Quod in fententia

b

excommumcatmms in virum inczítum Corin-

ftu

thi commorantem , Apoftolo abfente lata, fa-

f

&um

n

5tE

lm

&um videri poteü:- de quo ille r. ad Corinth.

) de

Cap. 5. Ego quidem abfenr corpore , prafens auteit

tülo-

J[piritu, jam judicavi u£ prafens, qui fic operatus eft :

$ a

in Nomine Domini noftri efu Chrifli, ! congregatis

vobis, £? meo fpiritu, -cum virtute. .Domini noflrt

totes

eJefu , tradere huiusmodi Satang, «t fpiritus falvu

mpto

f& in. die Domini jefu. Chrifii. . Tunc enim jun&a

fenfi

fpiritu cum Apoftolo Corinthiorum Ecclefia,

fene

videtur incaeftum hominem excommunicaffe.

h fit

Quemcunque tamen fenfüm Quesnellius

yet :

fcribendo tenuerit, plana Theologis fiet latze

itiat

in eum Cenfursz inteligentia, fi declaretur,

mpto

an hxc a Clemente XI. profcripta fit propofi-

tio, quod Epifcopos excommunicare debere

juxta

: ünà

fignificet, ex confenfu faltem praefumpto totius

fimie

corporis, hoc eft, juxta mentem totius Eccle-

es ab

fix:, quz tunc confentire praefumitur, dum

ferendarum Cenfurarum Canones ab ea con-

ntür,

diti ab Epifcopis obfervantur? An non potius

;uem

atam

damnata fuerit, quod arbitrarium populi cons

e

fenfum ad excommunicationis firmitatem, poe

ftulare cenfeatur ?

Quid

vatis

$.L

dum

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-..

Yicae

SURA NOTATA.

tota

Propofitio 91.

Excommunicationir injufta

di

anetus munquam debet mos impedire ab implendo debi-

;ufii-

£o nofiro .

. Numquam eximus ab Ecclefia , etiam

ontia

orite

quando homimum nequitia . videmur ab ea. exclufi,

fi

quando Dgo eJefü. Chriflo, atque ipfi. Ecclefig ger

E A

chü-

qipeememeuuem D

52

et(

eharitaten affadi fumur.

Refl. moral. Joan.

IX. v. 23. 23

eadt

TP

OBSERVATIO

M

ariis pariter fenfibus fubfunt geminse par-

qui

X

got

tes propofitionis huiusce, qui peculia-

ole

rem explicationem neceffariam faciunt; ne lata

