bvium, quique fe primo legentiEüs &f'ert

propofitionum illarum fenfum, fi ab aliis

avellantur, nemo non probat.

Quid enim, fi

de prima facie rem fpe&tes, iniquius videatur,

quarh paterni divinique Teftamenti le&ionem

filiis interdicere, ad quam potius prifci Ec-

clefize Patres, atque Pontifices fideles omnes,

ac ipfos etiam Laicos adhortantur; ut tanquam

ad fe fingulos transmiffam Creatoris epiftolam

afidue meditentur, difcantque cor Dei in ver-

bis Dei? Ad laicum enim virum, Theodorum

fcilicet Medicum data eft Gregorii Magni Epi«

ftola 84. Lib. 4. Regiftri, ubific habet: Qui

eft Scriptura. facra, mifi qugdam epiflola omnipotens

tis Dej ad ereaturamm fuam 2.—.Et certe. fic ubi. effet

gloría veftra. alicubi . confüituta, €9 fcripta terreni

jam. Imperatoris acciperet, mon ceffaret, non quie[ces

reb,. fomnum oculis non. daret, mifi priur quid. fibi

Imperator terrem

cripfiffet , agnovil/ct. Imperator

cali Dominus €9 Zngelorum , pro vita tua tibi fuas

epiftolar transmift; €9 tamen gloriofe. fili easdem

egiftolar ardenter legere negligis ?- Stude ergo quafa

€o

A

L

EEÀütc dl

7

)CIR

cor Dei in verbis Dei,. ut ardeutius ad giterna. fue

[pires , ub menr veftra ad, cxleftin Regna majoribus

illde

defiderüis: accendatur.

i

Nifi ergo quo fenfu binse illx propofitio«

d

nes in Quesnellio profcriptz (int, innotefcat;

luc]

verendum maxime, ne veterem illam nseniam

"Heterodoxi fidentius occentent

qua Scriptus

ram facram tanquam vetitxe le&ionis librum,

a Romanis haberi impie criminantur.

opr

Illud itaque explicari fibi poftulant Viri

us

'Theologi, num a Clemente XI. profcriptze

l

duntaxat fuerint propofitiones illae duze, qua-

,

tenus quamcumque legendi novi Teítamenti

inhibitionem , etiam jufta de caufa ab Ecclefia

(«

aliquibus fa&am, inculpare & incufare viden-

5

tur? Quamquam indemnes illze forent, fi le«

&ionem illam non effe generatim & univerfim ,

ac fine jufta caufa interdicendam, fimpliciter

n

dicerent.

Qu:e fola fuiffe videtur D. Gregorii,

cxeterorumque laudatorum Patrum opinio, dum

l

fideles omnes, ac ipfos etiam Laicos, ad eam

le&ionem invitant, a quorum profe&o mente

ne przefens quidem Ecclefia recedit; qu?e per«

inde ad eam le&ionem invitat univerfos, modo

ne Dei verbum in vernaculis verfionibus le-

5

gant, qua multls periculo forent

$. HI.

PROPOSITIO QUESNELLIANA. CENSU-

RA INUSTA.

Propofitio In Indice 82. .Dier Dominicus a

C'/zrzjhamr debet. fan&ificari le&lionibur pietatis, €$

Juger

$

*

z

fuger -ommia. [acrarum. Scripturarum. Dmünq/üm

eft. Chriftianum ab ha Teflione vetrahere velle. Refl.

D

moral.in A&. Ap. C. XV. v. 21.

fh

Zul

OBSERVATIO.

at

Q

P wivus Ambrofius ad þriorem huiusce pro-

Ü

u

"—^ pofitionis partem digitum intendiffe vi-

detur Lib. de fide Refurre&ionis, planeque

exiftimaffe, Dominicos, aliosque feftivos dies

fine facrarum Scripturarum le&ione, pie ac

religiofe tranfigi non polfe.

Cum enim Zubar

duililer, de quibus Moyfes Num. zo. loquitur,

facras Scripturas per allegoriam intelligi debe-

re praemififfet, fubjungit: JNon /oli hoftes, ha-

rum Tubarum fonitu vincunturs fed €9 deleffationeg ,

€$ dier fefti, €9 Nzomenim, fime his effe non po[-

funt.

Nemo enim potefl, wifi divini hauriat pro-

mi/fa- fermonis, — €9 vefultantibus: credat oraculis ,

exultare latitia, diesque foflor, aut. Neomenias age-

vés quibus fe corporali gratia, . €7 fieculari occupas

tone vacuatum , C/z'ri/z*z' æ'(fpleïi luce defiderat. Quo-

circa refert D. Juftinus Martyr Apologia II.

ad Antoninum Imperatorem, Chriflianor omnes

siebus Dominicis in unum . convenire folitor effe, ut

Jeripia: Zdpoftolorum €9. Prophetarum legerent , quan-

dum per itempus liceret. — Narrat quoque ex Phi-

lone Judzeo Eufebius Caefarienfis Lib. g. Prae-

parationis Evangelicze ,

Judeos olim diem

Sabbathi colere folitos fuiffe, legendo audiendo-

que paffim in. domibus Dei verbum.

Quin

«

-

9

0j

Ó

Un

- Quin etiam Nicolaus I. Rom. Pont. C. 1r,

tell

dati Refponfi ad confulta Bulgarorum, piorum

facrorumque librorum le&ionem iis accenfet

güis operibus, quibus dies fefti funt celebrandi

atque colendi.

Quod idem faciunt do&i pleri-

f0«

que religiofique pofterioris evi morum Inftitu-

Vi

tores; ac inter alios maxime fan&tus Antoninus

que

part. 2. fumm:e Tit. 1o. Cap. 7. $. 4.

Jje$

Hoc cum Clementem aut ignoraffe, aut

at

damnaffe incredibile fit, an non mentem eius

n

felicius affequetur, qui dixerit: eum primam

If,

illam confixz propofitionis partem damnalfe

d

duntaxat, fic acceptam & intelletam, quafi

alia nulla fit Dominicoe diei fanctificandae ra«

ij«

f,

tio, quam facrarum Scripturarum, aliorumque

/

piorum librorum le&io; aut quafi fine eo pie-

tatis officio, fanGificari dies illa omnino non

)

poífit; aut demum quafi ad illud implendum

pietatis officium, nihil curandum fit factum

aliquibus interdi&um Scripturze facrv in ver-

]«

)s

naculis verfionibus le&itandze: non itidem fic

acceptam propofitionem confixiffe, quod inter

pietatis officia, quibus Dominica dies fan&ifi-

1

,

cari poteft, ac etiam debet piorum librorum,

ac tum maxime divinarum Scripturarum le&tio

fit etiam computanda; iis maxime fidelibus,

quibus aliunde peculiari de caufa non eft in-

terdicta.

Pars propofitionis altera eandem poftulat

interpretationem ac fuperior propofitio 84. cum

qua & verbis, & fenfu plane congruit.

illud

is]

-g.g—.—-'!-.-.-'.—..-g-:.

Illud etiam fuperiorum omnium propofi-

Qu

tionum occafione refcire Theologi vellent: num

legendze Scripturze facroe vernaculo idiomate

E

i

redditze interdi&um, res fit mersze difciplince,

non fidei; in qua celeberrimis olim Ecclefiis

k

licuerit, liceatque modo fuis ftare inftitutis &

f

ufibus; modo prüdentem illarum Epiícopi di-

ligentiam adhibeant, ne divinarum le&io Scri«

f

pturarum, per fe quidem falutaris atque lau-

danda, nonnullis noxia & periculofa contin«

gat? Dubitandi ratio eft, quod cum ea de

re aliquamdiu in Concilio Tridentino difcepta-

:;

tum eífet, num fcilicet ea Germanisxe ferenda

effet difciplina, quae facrarum Scripturarum

ufum linqua vernacula fimplicibus fidelibus

licitum facit, cenfuerunt legati Praefides: -

linguendam. effe unamquamque Nationem in. fuis. in-

füitutis, ut quod fibi neceffarium, vel utile cenfet ,

ainple&atur: ut habet Odericus Raynaldus in

Annalibus ad annum 1546. num. 34. Unde

effe&um tandem eft, ut Germanicze & Galli-

canze Ecclefize, Indicis Regulam, de /acris Bi-

blür vulgari lingua. paffim: ac fime difcrimine minime

germittendir, nusquam admiferint; uti Serrarius

in Prolegomenis Bibliorum Cap. 20. quxeft. 2.

Paulus Laymanius- in Compendio Theologise

Moralis Lib.2. Tra&. x. de Fide Cap. 15.. Ve-

ronius Preefatione 3. in verfionem Novi Tefta-

menti, fidenter affirmant; noruntque quotquot

earum regionum mores agnofcunt.

Ne

at

E

ir

ff«

Ne igitur fuos circumfcriptos damnatos«

Ut

que mores & ufaüs Germanicze & Gallicanze

ate

Ecclefiz; conquerantur; neve novum convere.

i,

fioni fuze obicem patiantur regionum illarum

fiis

Heterodoxi, qui vetitam fibi Scripturze facrae

le&ionem plus nimio quererentur, fi ad Eccle«

di

fiije gremium accederent

refcire Theologi

at

optant; num fat bene veritati confultum effet

fi notatz:» ha&enus, de le&ione Scripturze fa«

[]e

crae, Quesnellianze propofitiones, a Clemente

je

XI. profcriptze dicerentur; quod generatim &

univerfe ab auGore. prolatze fuerint,

non ree

a

ftri&e, & ex peculiari Ecclefize Gallicanze di«

fciplina ?

a

AC

W

x

?. mä

5

GE TREEUE

L[OALUA

ii

DE DIVINORUM OFFICIORUM

CELEBRATIONE

J)

3

$. L

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSUs

RA NOTATA.

Propohtm in Indiculo 86. .Eripere fimplici

qiopulo fhoc folatium, jungendi vocem Juam voci £a«

tur Ecclefim, eft ufus contrarius prasci Zdpoftolieg ,

€3 jintentioni Dez

Refl, moral, In. 1. aä Cor. C,

XIV. v. 16

OBSERVATIO.

x prifca Ecclefize difciplina compertum eft,

E

nusquam hoc folatium fimplici populo

fuiffe negatum, ut & ipfe vocem füam totius

Ec-

i2

"o

E

1If$

Ecclefize voci adjungat, orantique Cléro re-

fpondeat; modo & ipfe eandem cum Clero

Ni

E«

linquam loquatur, przefcriptumque ab Ecclefia

facrum idioma inter orandum ufurpet.

Com.«

Re

Mi

munem enim Cleri fimul & populi Pfalmodiam ,

a primis Ecclefize temporibus fattam, mixtas-

n

que fimul in Dei laudem Clericorum & Lai-

p

corum voces , teftantur differtiffime S. Joannes

T

Chryfoftomus in Píalm. 41. S. Bafilius Epift.

Yo

ai

63. & in expofitione in Pfalm. 1. Theodoretus

Lib. 2. Cap. 24. Sozomenus Lib. g. C. 8. D.

3

Auguftinus Lib. g. Conf. Cap. 7. & Tra&. 23.

inJoannem. Hinc Juftinus Martyr Apolog. 2.

d

L

"bfolutis, inquit, precibur, €9 gratiarum. a&ione,

quilibet de populo, qui adeft, fauftis vocibus accla-

l

mat amen.

D. Auguftinus Lib. 2. contra Epi-

ftolam Parmeniani Cap. 7. Cum Epifcopus folur

intus eft, populus orat cum illo, €9 quafi fub[cribenr

ad eius verba, ve[pondet amen.

Et in fragmento

fermonis contra Pelagianos, //men veftrum fub-

Jcriptio veftra eft ,^ con[enfio vefira eft, adflipulatio

vefira eft.

Quotquot etiam priíci Ecclefize Pa-

tres nonnihil obiter, de Sacerdotis facrifican-

tis orationibus, alta voce fundi folitis tradide-

re, ut S. Cyprianus Lib. de Oratione. S. Cy-

rilus Hierofolymitanus Catechefi 5. Myftago-

gica. S. Joan. Chryfoft. hom. 18. in Epift. .

ad Corinth. ea omnia ab adftante plebe re-

fponderi notant, quze nunc a miniftrante Cle-

rico refpondentur.

Immo qui media zetate de

erdine MifDe fcripfere, Alcuinus Lib. de ini—

nis

p m ——À

i3

) [e.

nis officiis, Florus Diaconus Lib. de Acione

Clero

Miffarum. Walafridus Strabo Lib. de Rebus

defía

Ecclefiafticis. Amalarius Lib. de Officiis Ecclef,

COffie

Remigius Altifiodorenfis Lib. de Celebratione

iam,

MiffBe, ea femper in ore plebis adftantis ver«

((2

ba ponunt, qus modo a miniftrante Clerico

I

proferuntur.

Adeo verum eft, plebis vices

Mi

nunc Clericum agere; atque ita plebem ipfam

»it

voci totius Ecclefize fupplicantis, vocem fuam

PLU$

adjungere poíffe, unifonam tamen ( ut ratio

ipfa poftulat) atque concordem.

22

Nullo publico ( quod fciam ) Ecclefize

»

decreto ea antiquata eft difciplina: immo viget

JlP

adhuc ex parte in plerisque Germanize & Gal-

t

li Provinciis: ubi promiícua populi multitue

do, alta etiam voce, cum Clero latine fuppli«

!

Jl

citer orat, easdemque cum illo precum for«

[

mulas folenniter recitat, voces jungit & vota.

1(0

Theologorum igitur fcire intereft; num

j

etiam Clemens XI. fua illa in propofitionem

86. lata cenfura, hoc fimplici populo quale-

!)

2

cumque íolatium ereptum omnino voluerit ?

An potius vernacube duntaxat linquae ufum

l

in divinorum officiorum celebratione vetuerit ?

;

Ne fcilicet chrifliana plebs vernaculum linquaj

oranti Clero poffit adjungere.

:S

CA-

14

CA T YT5

«

h

DE DILATIONE ABSOLUTIONIS,

P

ET RECONCILIATIONIS POENITEN-

TIUM.

f

Ca

RE

Ó

$. I

QUESNELLIAN/E PROPOSITIONES

CENSURA NOTAT/E.

Propofitio 87. . JModus plenur. fapientia, lu-

mime, €9 charitate, ef dare animabus tempus. por-

:;i

tandi. cum humilitate, €9 . fentiendi. flatum peccati ,

petendi. fpiritum. pamitentig €9 contritionir," €8. in-

cipiendi ad amimus. fatisfacere juflitie Dei, antequam

reconcilientur.

Refl. moral. in A&. Ap.. C. iX.

v

Q.Propofitio 88. Jgnoramus, quid fi& pecca-

twn, €9 vera pomitentia, .quando. volumus. flatim

reflitui poffejfioni bonorum. illorum, quibus mo$ gec-

catum — fpoliavit; : 9. detra&amus. [eparationis. illius

ferre confufionem. . Luc. C. XVIL v. x1. & 12.

OBSERVATIO.

A& bfolutionem reconciliationemque pecþato-

! rum quandoque eífe differendam ( ubi

maxime.de publicis peccatoribus, de gravio-

rum criminum reis, de relapfis, aliisve malo

caterorum exemplo, & ex confuetudine pec-

cantibus agitur; aut ubi de peccatoribus male

difpofitis,

ac necdum fincerum poenitentioe

fpiritum habentibus quzeítio fit) usque adeo

cer-/

AC

3*

15

certum eft, ut otiofi commentatoris fuerit ,

facrorum Conciliorum Canones, Romanorum

fs

M

Pontificum ftatuta, Ss. Patrum ea de re docu-

menta velle hic recenfere.

Quin etiam diffe-

rendam iis in cafibus, ac etiam quandoque ne-

gandam abíolutionem, mandant Rituales Ec-

clefi;» Romans libri poftrema 2etate editi,

Concilii Tridentini Catechismus ad Parochos ,

Inftitutiones S. Caroli Borromzei, Synodorum

/]/4

poft Tridentinam celebratarum ftatuta, ac boni

Jof*

quique moralis do&rinse Magiftri:. ne quis an«-

7

tiquata ea de re majorum decreta poffit ob-

z

lil«

tendere.

d

Haec ne putentur a Clemente XI. convulía

X

atque reíciífa,

refcire Theologi vehementer

exoptant: an non fint ab illo confixze propofi-

^l«

tiones illae du:e, de quibusvis promifcue pec-

1ill

catoribus generatim acceptze? Non itidem de

j

publicis, ut diximus, peccatoribus, de relap-

Ij

fis, de graviorum criminum reis, aliisve malo

czterorum exemplo, atque ex coníuetudine

delinquentibus ;

aut etiam de peccatoribus

minus bene difpofitis, verumque poenitentize

ja

& contritionis fpiritum necdum habentibus ?

jl

Quos omnes amifforum bonorum poffeffioni

ftatim ac fine mora reftitui vetant facri Cano-

nes,

$. l.

QUESNELLIANA PROPOSITIO CEN-

SUA-NOTATA.

Propofitio 89. Quartus decimus gradur con-

verfionis peccatoris eft, quod. cum fit jam reconcilia-

2

DN

16

P

;;kg

Ed

fus, habet jur affiftendi [acrificio Ecclefig, — Refl.

fe

g

$noral. in Luc. (.oRV. v. 23;

-

4

" OBSERVATIO.

fi

ui prifcam Ecclefize difciplinam vel ex pri«

k

Ó

^ 1ma facie norunt, illud profe&o comper-

tà

f

tum habent, Ecclefiam publicos olim poeni«

tentes,

nondum reconciliatos,

debitisque

Y

li

poenitentize laboribus minime fun&os, e facro

fidelium cotu, ne incruento altaris facrificio

J

profentes adefífent,

procul egiffe ;

ac. de

templo, antequam falutaris hoftia offerretur,

pepuliffe. Nota eft illa Diaconi vox, fub ipfum

3

facrificii proludium, mitti folita: San&a fau&ir:

exite quaquot eflis u pamitentia. Hinc facile in«

telligitur, peccatores necdum reconciliatos jus

habere nullum, ut altaris facrificio interfint :

fi quod enim haberent, Ecclefia, ut eft juris

& sequi retinentiffima, nusquam id eis dene-

gaffet, ne tam atrocem illis injuriam faceret,

Quod igitur in praefenti, ob antiquatum publi-

cze poenitentive ritum, altaris facrificio peccae

tores interfint,

quamquam nondum íint per

abfolutionis beneficium reconciliati ,

non id

habent jure fummo. ac firiio, fed ex mera Ece

clefiv indulgentia, qus id eis benigne con-

ceífit, ut facrificio przefentes, facilius ad poe-

nitentiam excitentur, ac moveantur.

Idque

illis indulgere Ecclefia veluti compulfa eft,

quod abrogato publicze poenitenti» ritu, qui-

nam adhuc in þpoenitentia fint, nondum Deo

fe-

3

d—

17

Rell,

reconciliati, minime norit, eosdemque publica

expulfione manifeftos fieri, non expediat.

Hec cum Clementem ignoraífe impoffibile

fit, declarari fibi Theologi reverenter expos

pri

fcunt: num Quesnellianam propofitionem dun«

f«

taxat confixerit, de jure improprio, ex Eccle«

ellle

fize fcilicet indulgentia obtento ( quod facultas

que

verius & conceffio, quam jus dici debeat)

f0

intelle&am, non de ftri&o ac veluti nativo

Clo

jure, ex propriis meritis afferto fumtam &

üt

explicatam?

Cum jus illud ftritum duntaxat

J

videatur habere reconciliatus Deo peccator, ut

i

fcilicet altaris facrificio poffit adeffe.

l

Rurfus, cum jus illud Miffe facrificio

I(lé

affiftendi, peccatoribus nondum reconciliatis

us

tandem aliquando conceffüm, in przeceptum

Ecclefiafticum fubinde tranfierit (ad facrum

[s

enim audiendum pracepto tenentur & ipfi)

£«

fcire Theologi vehementer optant; num pro-

)t.

pofitionem illam damnaverit Clemens, de jure

'l-

permiíflivo fimpliciter intelle&am; quo nempe

peccatores cedere pro libito poffint, facri au«

j«

H

ditione negleda; non dejure in preceptum

converfo, quo fine peccato cedere negueant?

la

RO

C 5

CA«

18

l

z

fort

CAPUT IV.

ing

DE IMPIORUM ORATIONE.

Qu

&

ÉR

d

J)

pec

[j

$. L

PROPOSITIO Q

UESNELLIANA CEN-

(l

f

E

SURA NOTATA.

Propofitio 59.

Oratio impiorum efl novum

gu

géccatum: €9 quod Deus illis concedit novurs in. eos

fi

[

judicium, . Refl. moral. in Ev. Joan. C. X. v.25.

&l

OBSERVATIO.

[2

ndefinita apud Quesnellium non legitur hu-

p

EH

jusmodi propofitio, fed reftri&a certisque

j

limitibus circumícripta. Nempe cum de Ora-

tione aperte agat Quesnellius, imiguo, maliguo,

arrogamti, ingrato, fallaci amimo fatia ( qualis

erat Judzeorum ad Chriftum fupplicatio, /i u

t& Chriftur, dicito nobit) confiderationem fub-

jungit Auctor his verbis expreffam: 7aulir oratio

ámpiorum eft novum geccatum: feu ut fcribit gal-

um D. aAMEP. R C d) EE

lice, Une telle priere eft ua noveau peché.. 1d ergo

fcire Theologi avent, an ea tantum damnata

fit propofitio, uti eft a delatoribus truncata,

ac mutilata? An ut eft Quesnelli libris inferta,

nempe, ia/ir impiorum oratio. ( iniquo fcilicet, ma-

ligno, arroganti, ingrato, fallaci animo fatia) eft

movwm peccabum; €9 guod Deur illir concedit, efl

novum in cor judicium? — Quod quidem ultimum

a Clemente fuiffe damnatum, nemo fibi in

animum inducet: cum fidei dogma fit, impio-

rum

qC — A

I9

rum orationem, /impio, maligno, arroganti,

ingrato, fallaci animo fupplicantium, illicita-

que falutique contraria petentium, novum effe

|

peccatum. Pfalm. 108.

Oratio elus fiat in yece

catum, Proverb. »g.

Qui declinat aures fuas, me

audiat legem: oratio eius erit execrabilir. Proverb.

(«

15

Viflime impiorum abominabiles Domino. Au-

Ut

guít. Enarrat. in Pfalm. 108.

Oratio qug . mon

| 0

fít per. Chriftlum, non folum non yotefl delere. pec-

j5

catum, fed etiam fit ipfa in peccatum. . Planumque

eft, novum a Deo in impios fic orantes judicium

exerceri, dum quid malis illorum & improbis

lu

poftulatis concedit, atque largitur. Quendogue

que

Deus quod. male petentibur poffet non dare proyitius,

dat iratur. — Auguft. Tra&. 73. in Joannem.

It

l0

Nil tamen aliunde dubitandum, quin im-

iís

pii feu peccatoris oratio, quae licita funt &

utilia faluti poftulantis, humili maxime, re-

di

Y

verenti ,

fincero, fidenti animo, fa&cta, non

modo peccato vacet, verum etiam bona fit,

110

utilis, proficua, & ad converfionem & juftifi-

jl

cationem aditum paret.

20

Ne ergo tam diveríze conditionis & fortis

[r]

orationes promifcue confundantur, neve con-

2

,

tra praeceptum Evangelicum, malum dicatur

bonum, & bonum malum ; declarari fibi Theo-

,

logi petunt,

an non de pofteriori duntaxat

j

j

peccatorum oratione intelle&a propofitio 59.

profcripta fit; de priori tamen oratione accepta

( quod delator occultatum voluit) cenfura va-

n

j*

cet, ac prorfus relinquatur indemnis ?

C4

CA-

20

a

n

CAWMUT w

lli

DE TIMORE POENARUM

C

)

m

"

10

$. L

PROPOSITIONES QUESNELLIANZE

[

CENSURA NOTATJE.

i

Propofitio 61

Timor monuifi manum cohi-

n

W

beb, cor autem tamdiu peccato addicitur , quamdiu

ab amore juflitig «on. ducitur

Refl. moral. in

Í

Luc. C. XX. v. 19

Prtopofitio 62

Qui a malo non abflinet, mifi

limore pena , illud committit in corde fuo, €9 jam

efl reur coram Deo

Matth. C. XXI. v. 46

OBSERVATIO

ares, verbis faltem & fyllabis, apud pri-

p

fcos Ecclefiae Patres fententiv leguntur,

quze diftrioe in binas illas affertiones cenfurze

interpretationem neceffariam faciunt

ne ceo»

dem cum Quesnellio ftigmate inufti putentur

faümmi illi fan&ioris do&trinze Magiftri

D. Auguft. Lib. de natura & gratia Cap. 57

ANondum liber, mec aliemur a. voluntate. peccandi ,

ed in ipfa voluntate reus efl, qui mallet, fi fieri

gof[feéb , mon e[fe quod. timet , ut. libere faciat, quod

occulte defiderat.

Epift. nunc 145. olim 144. ad Anaftafium:

Jajmicur juftitiz efl , qui paue timore non peccat

Enarrat. 25. in Pfal. 118. P'jvit. peccati. vo-

lun-

l3

**

A

lumtas qu& tunc apparet i opere, quaudo [peratur

ümpunitas; latenter vivit, vivit. temen.

Enarrat.2. inPfal.32. Qui timendo non facit

WW

male, imallet. facere, fi liceret; . itaque etfi. facultas

Idem alibi fzepe.

non datur , voluntas tenetur.

Eam JDeus in-

S. Profper fententia 117.

mocentiem probat

qua homo ^ on-metu. peua. fit in-

uocení, fed amore jufütim. —

"JNam . qui timore non

[

qeccat

auannu: mon noceat

cui vult mocere, — fibi

//ï///"

tamen plurimum nocet : € abflineus ab iniquo. opere,

|. lt

fola iamen veus efi voluntate.

S. Gregorius Lib. 1. Moralium Cap. 26

alias 11.

Cum adhuc timore bona aoit

a malo

yl

j

penitus non receffit : quim eo ip[o peccat, quo pee-

care vellet, f) imulte potui/fet

S. Thomas 1. 2. quaeft. 107. art. 1o. ad 2.

Lex vetus dicitur cohibere mavum ,

nOon anumum ..

quia qui ex timore pena ab aliquo. peccato. abftinet

p

Ut

non fimplicitér eius voluntas a peccato vecedit; — ficut

It

vecedit voluntár eius, qui emore ju[litim . abftinet. a

£0

pfcazto.

Summos illos fanioris do&trinze Magiftros,

n

de timore mere naturali, atque carnali locu-

tos interpretantur Theologi bene multi; quem

J

ícilicet ferviliter fervilem fchola vocitat, quo

j

nempe plus timetur poena quam culpa: fum-

//j

moque ftudio contendunt

peccatum adhuc

ii

ä

tunc corde committi, dum quis eo tantum tl«

more concuífus, ab externo peccati opere fibi

l

temperat.

Alii eque pii ac doci Theologi

lj

iri, de timore etiam fupernaturali, qui motus

C 5

eft

a

2

C iC

eft Spiritus fan&i nondum quidem inhabitan-

tis, fed folum moventis, locutos F

aïfes exi-

b

tümant, qui tamen

amorem juftitixe nondum

includat

contendunt, timorem il-

ftrenueque

j

lum poenze, amore juftitize necdum informatum,

mi ]

peccati quidem a&um, utut maxime cohibe

!H[W

profundum tamen intimumque peccati afífe-

Mat

&um,' quem habitualem aut virtualem fchola

nuncupat, nequaquam expellere

Eoque prae-

fertim momento nixi

piam

religiofam, me-

RA

lioribusque rationibus fultam fententiam am-

ple&untur

de timoris huius infufficientia

Mi

amorisque faltem initialis neceffitate, ad jufti-

H

ficationem, etiam in Sacramento poenitentize

r

öl

obtinendam.

iij

Ne igitur fuüb Quesnellii. corio vapulare

(0ii

putentur laudati Patres, ac boni quique recen-

1ii0

tis fcholae Magiftri; nevea fündamentis con-

cuífa videatur pia illa religiofaque fententia,

D

cui nihil unquam pr»judicatum voluere Ro-

5

mani Pontifices; explicari fibi petunt, ac fup-

[

pliciter rogant

quicumque pacem amant

t

fanioremque do&Grinam profitentur, de quo

timore, ac de quo peccato fententiam dixerit

[/

Clemens XI

Num fcilicet de timore pure

fervili

qui Spiritus

€ :3

m

nctd excitantis tantum ,

l

nondum tamen inhabitantis eft motus, aut de

I

timore

ferviliter fervili,

qui vitiofus eft atque

culpabilis ?

An itidem de peccato actuali, aut

de habituali,

feu aífe&u peccati,. qui folo

poenz timore non tollitur

udicium fecerit?

*

2

23

ilnn

abi

AT

$. i

e$ exi

UH

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU—

um

RA NOTATA.

ff j

at

l

Propofitio 60.

Si folus fupphm timor ani-

£0

beze

met pamitentium , quo huc efl mag?s violenta,

magis ducit .ad. defyerationem

Refl

moral in

Eu

Math. C. XXVIL v.

*

fchola

pre-

OBSERVATIO

Ilf«

dem iisdem ferme verbis docere videntut

atf

Patres & facre Synodi

D.. Gregorius

htia,

Magn. Lib. 1. Moral. Cap. 36. alias 18. rmor

Ufli«

dum plus jufte trepidat , in defperationis foveam ver

IIl

gtt.

D. Bernardus Epift. 87. Ef? tmor inutilis,

érifir, cri udelir, qui veuiam , quiad mon quarit, non

4

]

It

pf

con[equitur ;; cuiur mifera foboles eft p

bre

inücid, ine

Gof

moderata ivifütia ,. Tümncor

horror, €9 defperatio.

COT

S. Thomas 23

q. 20. art. 1. ad 3. Ex tmmore

tia,

Dei, wvel ex horrore propriorum peccatorum contin-

R0«

cgit defveratio

im quontum hüs bomir aliguis male

FUP.

utitur, occafionem inde accipiens. de[perandi. — Ca-

i

techismus Concilii Colonienfis au&oritate pu-

10

blicatus anno 1536. Zmpiur concepto timore fer«

i

vili ex metu fmwl,m

atque ibi confiftenr, in de-

rrl ?^

il

fperationem adig:

UA

2

quod videre efl. in . jfuda

n,

prodztm £.

de

Id porro de timore omnino folo ac nudo,

ii

fed

cui non modo nulla eft admixta charitas

t

Theologi omnes

nec eft admixta fpes venie,

lo

intelligunt: certoque ftatuunt ( quod vel ipfa

naturalis ratio fatis fuadet ) m defperationem

labi

24

SE

A

labi eum, qui juftitiam Dei cum timeat unice ,

fs.

nota

nullo in Deum necdum movetur amore, .fed

nulla quoque fpe veniv excitatur ac ducitur.

Lib

timoi

Quomodo enim non defperet poenitens, qui

cum fumme timeat, nihil fperat ?

]Zifiü

Ne itaque per Quesnelli latus impetitos

qui

& Patres & Theologos univerfos, adhuc etiam

legt

naturx lumen extin&um Clementino judicio

fin

fideles exiftiment; ipfa rei neceffitas exigit, ut

d.

quo fenfu inuíta fit 60. propofitio palam fiat.

li.

Num f[cilicet de timore /olo, ut charitatem

h

fimpliciter excludente; an de /o/o, ut etiam

hgï

(iii

fpem vgniæ reijciente, fit intelligenda cenfura

]u

$. II

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

t

RA NOTATA.

h

Propofitio 63. «Baptizatzgf adhuc eft fub lege

l

ficut. udzus, fi legem. mom impleat, | aut impleat

fl

folo timore. Refl. moral. ad Rom. C. VI. v. z4.

OBSERVATIO.

5

t

:'x Apoftolo, eiusque fideliffimo interprete

E

—* Auguftino, nec non ex D. Thoma, videri

poterit delibata fententia.

Ad.Galat. 5.

Si

fyiritu. ducimini, mon effir ub [ege, ait Apoftolus:

funt ergo fub lege ( colliget aliquis) qui non

fpiritu charitatis, fed timore ducuntur.

Ad

Rom. 8.

Non acceyiftis fpiritum | fervitutir iterum

im iunore, [ed accepifüs [piritum adoptionis filio-

rigm , in quo clamamus /dbba Pater. Quibus ver-

bis

p um D

3

C

1nice ,

bis utryiusque Teftamenti charatter datur ac

; fed

nota, per timoris & amoris antithefim. Auguf.

Vitur,

Lib. de natura & gratia C. 57. .Sub lege efl, qui

; u

timore fuüpplicii, quod lex minatur, won asmore ju-

füiti fe. fentit abflinere ab opere peccati

*

In

etitos

quautum vero quisque fpiritu ducitur, mon efl fuh

éflam

lege. Sermone 3. de Agar. Juterrogentur. Chri-

dicio

füiani, ff modo wulli funt tales, . carnaliter. [perantes

t, ut

de Domino, €? propter hoc Domino fervienter.. Ta-

fat.

les ad. vetus. Teflamentum pertinent. — Lib. contra

Aterm

Adimantum, C. 17. .Hue eft breviffuma €9. aper-

tiam

üffma differentia duorum. Toftamentorum. timor 9

futa.

amor: illud ad veterem, fhoc ad movum hominem

pertinet.

Quibus paria habet Do&or Angelicus

Et in Com-

i:2. q.1o7. att. z. Qdb t 3.

U*

ment. ad Cap. 15. Joàn. le&. 7.

Duplex. eft

fpiritus , — [cilicet vetus €8. movus : vetus. quidem eft

ltge

fpiritus. [ervitutis, wovur autem [piritus amoris ; ilie

jl

(

generat fervos, hic filios adoptionis.

I

Haec vero duplicis Teftamenti diftin&io,

duplicisque in alterutro regnantis ac dominan-

tis fpiritus differentia, timoris videlicet &

amoris, ab Apoftolo, eiusque fidis interpreti-

ete

bus toties inculcata ac prsedicata, non fic a

eni

5

Theologis intelligitur,

quod nulla in veteri

$

Teftamento charitas eífet, qua jufti illius aeta-

tis ac fan&i ducerentur, ac moverentur; nul-

)on

lusque vice verfía in novo Teftamento fit timor,

Al

quo precepta nunc aliqua fecundum fubftan-

[

tiam faltem impleri poffint, & peccata aliqua

iÜ

pariter devitari: fed quod charitas ita propria

jfe

no-

h

26

*

—— o Ó

novi Teftamenti fit nota, propriusque chara«

&er, ut & baptizatus folo timore ductus, in

Judaismo dicatur. effe fecundum fpiritum, etfi

non ita fecundum ritus facramentales, & fta-

ft 1

tum

timorque viciffim ita veteris Teftamenti

(lr

nota fuerit, ut ipfe etiam Circumcifus, fi cha-

ad i

ritate tunc duceretur, in Chriflianismo cenfe-

retur effe fecundum fpiritum, etfi non ita per-

[

D

inde fecundum ftatum, ritusque facramentales.

rj

Quod Auguftinus difertiffime docet Lib. 1. de

i 15

Sicut in Sacramentis veleris. Te-

v [

Baptis.

ftamenti. vivebant: quidem fyirituales ad movum [aili-

ce Teflamentum, quod .tunc. occultabatur , - occuíte

(

qerimentes; fic €9 mune in. Sacramento movi. Tvfla-

ment

lii

quod jam vevelatum eft

qlerique : vivunt

animales

qui -proficere fi nolunt, ad ga HJszda,

q

qug funt Dei, ad vetus Teftamentum : pertinebunt

t

Cui fubfcribit Do&ctor Angelicus r. 2. q. 106

Ti

art. 1. ad 3. & q. 107. art. 1. ad 2. & 3

?

Nunc ergo, cum fit illa Patrum, Theolo-

l

gorumque certa & indubitata fententia

illud

D

doceri cupiunt boni omnes, quo fenfu Cle-

mens XI. Baptizatum, Dei legem nequaquam

implentem, aut folo timore implentem, in Ju-

daismo etiamnum effe negaverit

propofitio-

nem 63. configendo?

An non baptizatum

illum fab Mofaica lege fecundum ftatum dun-

taxat,

ritusque legales verfari,

negaverit ;

fecundum tamen fpiritum verfarl fub eadem

lege concefferit ?

N

e

"T

27

liatoe

$: IV

, lü

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

CENSURA NOTAT/E

, etfi

C

Propofitio 64.

Sub maledito legis nunguam

Denti

f bonum:

quia peccabur , five füciendo malum ,

Chà«

five illud nonnifi ob timorem evitando.. Refl. moral

eDÍe«

ad: Gal. C. V. v. 18

Propofitio 67

Timor fw""/w uon fibi vt«

per«

qrafentat Deun, mifi ut. Dominum durum, impt-

1lef

riofum, injuftum

intratiabilemn.

Luc. C. XIX

. de

V. 21.

Tt-

OBSERVATIO

:

lile

K ^orde animoque peccare hominem reipfa,

sz! lt

v(?g.

dum externum peccati aCtum folo poens

timore devitat

certo

izf

non amore juftitize,

j

quodam fenfu, eoque, ut credere par eft, or-

li.

thodoxo, docuit D. Auguftinus Epift. olim 144

Inamniáer

ait ille,

of

nunc 145. ad Anaftafium.

qutat vi&orem [e effe peccati , qui gama timore mon

«

qeccat

quia elfi mon imyletur foris megotium imalg

d

cupiditatis, ipfa tamen mala cupiditas ntus. eft ho«

o

ffis: €8 quis coram Deo iunocens amvenitur , guíi vult

fier, quod vetafur,. fi fubtrahar, quod. timetur ?

fü-

]«

JAc. per-hoc in ipfa voluntate veus efl ,. qui vu

)«

cere, quod mon licet fieri, fed ideo uon facit

quia

[/14

23

inpune non potefl fieri . . .— Inimicus

'go juf*i

l«

Ff qui ]70?776? Lunore non peccat : amicus autem eri

Tunc enim vere tmcbi

fi eur amore mom peccet.

peccm £.

Nam qui gehennas metuit, mon peccare

^

r

metuit jed ardere: ille autem. peccare

netwit , - qu

naüs OL

[I

.

^

4 antum.

peccatum ipfum. ficut

^

[

01

qo — Ó $

Chy

gorro quisque peccatum odit , quantun. juftitiam dili-

git; guod mon yoterit lege terrente pev. litteram, [ed

fis,

fette

fpiritu. fanante per gratiam. — Quibus paria habet

Pont

Enarrat. 25. in Pfalm. 118. Sermone nunc 159

titur

alias 15. de verbis Apoftoli C. 6. & Serm. 179.

lerit

alias 19. Cap. 8. & alibi fzepe.

Quod quidem fi de novo peccato, ut pu»

vità

tant aliqui, dixit Ss. Do&or, quod per ipfum

timoris a&um admitti voluerit; de timore pro-

fe&o locutus eft mere naturali, carnali, vitio-

fo, atque ferviliter, ut vocant Theologi, fer-

viente, quo nempe poena ut fummum malum,

LU

timetur ab homine, imo plus illa. timetur ,

fi

quam Dei offenfa ( Is etenim timor novum

110

corde ipfo animoque conceptum peccatum eft,

fii

quo malum poenze majus zeftimat malo culpz,

Deumque fibi fingit injuftum, crudeilem, in-

tra&abilem, peccatum durius quam par eft

punientem ) non autem de timore mere fervili

locutus eft Ss. Do&or, qui Spiritus fan&i mo-

fe

tus eft, nondum quidem inhabitantis, fed

moventis: qui tametfi profundum intimumque

peccati affe&um, fe folo, ac fine amore jufti-

t

ti» non fanet, bonus tamen eft, ütilis; non

a

vitiofus, nec de Deo fic impie fentit ut alter;

poffumusque per illum vitare aliquando pecca-

[

tum, przceptumque implere, faltem fecun-

dum fubítantiam, etíi non ita fecundum mo-

|

dum.

Ut ergo fuus Auguftianze do&rinze ( quam

Petrus

€teri Patres Gregorius Magnus,

E

Ch TST-

at

E

ith dil-

Chryfologus, Leo Magnus; Ifidorus Hifpalen-

h, fud

fis, Bernardus, & D. Thomas amplexi funt)

a habet

fervetur honos; latv in binas illas affertiones

lC 150,

Pontificize cenfurze intelligentia fuppliciter pe«

D.17).

titur; de quo nimirum timore fententiam tu«

lerit Clemens,

quové timore peccatum feu

Ut pte

vitari, feu fanari delerique, definierit ?

dpfum

$. V.

'e ptox

Vilios

QUESNELLIANA PROPOSITIO CEN-

D

SUA NOTATA.

ij fete

aluti,

Propofitio 66. — Qui vult Deo appfo;ainquarf,

non debet ad ipfum venire cum brutalibus paffionibus,

yetr ,

OVUtmi

neqgue adduci ger. inflin&um maturalem, | au£ yer ti-

) ell,

sorem ficut beftim , [ed per fidem €9 amorem ficut

filii, Refl. moral. in E. ad Hebr. C. XII. v. 20,

u,"p.æ,

,di

OOBSERVATIO.

r

etVili

ultum profe&o, ac etiam impium fuerit

St

ft10

