in eam Cenfura ad animarum perniciem tur«

[

Don

pius ábutantur, qui quolibet in fcirpo nodum

quaerunt, ut illudant & cavillentur

Cui

etia

Prima itaque propofitionis pars, fi de ex-

p

communicatione injufta, cuius tamen aut oc-

culta, aut dubia tantum nullitas fit, intelliga-

Tin

fie

tur; uti etiam fi de debito tantum juris pofitivi

ten

accipiatur; citra dubium falfa eft, temeraria,

fcandalofa, Ecclefiafticam difciplinam evertens.

C0f

Qui enim excommunicatur injufte, ita tamen

ut occulta omnino fit excommunicationis nul-

lab

litas, pro excommunicato fe gerere debet;

fior

ib

teneturque a muneribus & officiis juris dun-

taxat Ecclefiaftici abftinere, E. G. Sacerdos a

C0f

celebratione Miffarum.

Verum fi de excoim-

vt

municatione evidenter & notorie nulla, inju-

NI

sï—aque fermo fiat,

nec non etiam de debito

feu

Dun

fui&i juris, divini vel naturalis, certa & in-

dubitata veritas eft, facris Canonibus confen-

de

tanea, Can. Cui eft illata. Caufa 11. quseft. 3

U

E injufla. fententia eft, tanto eam curare mon. debet

N

quanto apud eum €8 Ecclefiam eius,| meminem yoteft

[

Ia ergo ea fe mon abfolvi

injufla gravare fententia.

pnl

dofi dcm, qua fe qullitenus w[mczf obligatum. Quod

eft

p

at

2

a. C

eft Gelafii T. däeretum. Et. Can. illud plane,

eadem caufa & quseftione: Jllud plone non te-

inere dixerim , quod-fi quisquam fidelium fuerit ana-

&hematixatur injufle, &j potiur oberit, qui faciet ,

pat«

quam qui eam gatietur injuriam. — Quare quod vul-

culia«

go ex D. Gregorio Magn. hom. 6. in Evangelia

o [nta

folet obijci, Pafforir fententiam , licet. injuftam ,

| ff«

femper. effe timendam : de fententia, cuius aperta

odum

non eft injuftia, accipiendum eft; non de ea,

cuius notoria eft nullitas & injuftitia.

Aut

lp oxe

etiam, ut exponit Joannes Gerfonius, timendo

I 0C

quidem efi injufla. fententia ,

non igmen tenenda.

]ligie

Timenda inquam, ad reverentiam auctoritatis,

ne forte jufta fit, quae putatur injufta; non

Yitivi

farià,

tenenda tamen, fi evidenter injufta eft.

ftens.

Altera propofitionis pars, fi de externa

converfatione intelligatur, adeo ut injufte, ab

atnen

; tl

habente tamen au&oritatem excommunicatus,

ehet;

non debeat in foro externo fe gerere, tanquam

dune

ab Ecclefía exclufum; falfa omnino eft, &

contra Canones.

(os À

Ad fcandalum fiquidem de-

vitandum, pro excommunicato fe gerere debet.

iwïn'

Si vero de interna fecretaque animi affectione,

inja

feu de foro duntaxat interno fit fermo; veriífi-

jebito

ma aífertio eft. ( non effe ícilicet illum ab Ec-

&i

yfet

clefia exclufum )

ac D. Auguftino maxime

confentanea, Lib. 1. contra Donatiftas Cap. 17.

t 3

Syirifuales hominer, — five ad hoc ipfum gio. ftudio

[M?Ft:

3 pOidl

groficienter, mon eunt foras: | quia cum aliqua vel

perturbatione , vel mece[fitate hominum videntur. ex-

gbfülüi

pelli. (ab Ecclefia ) ibi magis grobantur , quam f

Quod

E 5

7-

st

p

x

54

5

füito

intur germameaut, cum adverfus Exclefam mullate»

tton

nus-eriguntur , fed m folida unitatis petra, fortiffi-

beat

mo charitatis. robore radicantur.

Quibus paria

coni

habent S. Hieronymus in Cap. r6. Matth. &

fit

S. Gregorius M. hom. 26. in Evangelia.

deh

Hoc igitur referari fibi arcanum poftulant

'Theologi, legumque periti: de qua excommue

lat

ttif

nicatione, & de quo foro judicium fecerit

fetr

Clemens XL. propofitionem hanc configendo ;

Vet

ut latam ab eo fententiam veterum Patrum

dictis

p

ac prifcis Ecclefive Canonibus con-

gruentem agnofcant

& contra ineptas quo-

D)

lí

[/7

il

fundam cavillationes, multo certius tueantur.

[

$. IV.

Ej

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU—

110

RA NOTATA.

[un

Propofitio 3. Jefus quandoque fauat vulne-

Qu

va, que pracepr primorum Paftorum fefüinatio infti-

[

git, fme ipfius mandato.

Jefus veflituit, quod. illi

li

inconfiderato lo re[cindumt.

Refl. moral. Joan

At

C. XVIII. v. 11.

71

OBSERVATIO

E

"7adem hsc propofitio oberrat corda, eo-

f

E.

flo

demque laborat zequivoco ac fuperior:

ftt

parique egere videtur explicatione; ne lata in

illam Cenfura pariter abutantur, qui tenebris

vd

& sequivocis dele&antur, ut fidentius calum-

nientur.

Si enim de externo curando vulnere,

per injuftam excommunicationem illato, feu

de externa ex Ecclefixw corpore abíciífione re-

1-

d — I

55

l

At«

fütuenda fit fermo; quafi illati vulneris cura-

tionem in externo foro fibi procurare non de-

i

atta

beat excommunicatus injufte; falía eft, &

í&

contra Canones propofitio.

Tunc enim ( nifi

fit excommunicationis patentiffima nullitas )

l

ant

debet ad cautelam faltem abfolutionem poftu-

If«

lare. At fi de fanitate interius a Chrifto Do-

Cetit

mino anims data, & quoad forum interius ,

lo;

fermo fiat; Auguftini certa mens eft Lib. de

um

vera Religione Cap. 6. .Swpe etiam . fimit. divina

COf«

providentia , .per. monnullas uimium. turbulentas car«

u

nalum. homimum feditioner expelli de congregatione

hos coronat in

YUf

chriftiana , - etiam bonos viros. .

occulto pater , in occulto videns.

Et in fragmento

Epiftobe ad Auxilium nunc 250.

lilud plane

ln

uon iemere dixerim, fü quisquam fidelium.| fuerit

anathemotizatus injufte ,. ei gotiur oberit, qui faciet,

Ilf*

li

quam qui hanc patietur. injuriam.

Spiritus enin

217/!1

11

j 14

Jan&lus habitans in San&ir, per quem quisque ligatur

aut folvitur , indebitam mulli panam ingerit.

Per

j

eum quippe infunditur. charitas in. cordibus moftrir ,

qu& non agit perperam.

Quze Auguftini verba in

Ecclefixz Canonem tranfierunt. Can. z/[ud caus

fa 11. queft. 3. Quam itaque fanitatem a Chri«

£0

fto reflitui negaverit Clemens XI. eam propo-

jof

fiionem configendo, declarari fibi Theologi

ii

vehementer exoptant,

bris

urre

GC

jgft

fei

; ft

$.

e

56

t

26

fen

$. V

4l 4

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA

dixe

Propofitio g2. .Pati potius m pace. excommu-

fixit

nicütionem €9 anathema injuftuum , quam prodere

pei

veritatem, efl imitari S. Paulum: . tantum abeft , ut

fit erigere. fe contra. auBoritatem ,. cut fcmdere uni-

tatem.

Refl. moral. ad Rom. C. IX. v. 3

OBSERVATIO

DE

on abfimili laborat zequivoco propofitio 92

Ts

quod pariter expedire neceífe eft, ne li-

tes ferantur in longum, Clementin» damna-

tionis obtentu

Si enim de quieta & pacifica

tolerantia cuiuscunque excommunicationis in-

juftx accipiatur propofitio, etiam dum eius-

dem nullitas & injuftitia probari juridice po-

fs

teft: falfa eft & Canonibus adverfa. Tunc enim

excommunicatus injufte patienter tolerare non

[u]J)

debet, fed illatam fibi injuriam judicio perfe-

At fi eo

DT

qui, Ífi ei detur appellandi locus.

C.

tantum in cafíu intelligatur propoütlo, quo

excommunicationis nullitas & injuftitia in foro

externo probari non poteft, aut non datur ap-

ellationi locus; vera eft, ac per fe nota pro-

Quid enim tunc agendum viro probo

h

pofitio.

T

& innocenti, injufte tamen excommunicato ?

!

!

Tmo debet

H

Àn forte prodenda veritas? Abfit.

potius excommumicationis fententinm fujimme, ut

M

habet caput Zuguifitioni, extra de fententia ex-

E

4

,M

communicationis; docetque D. Thom. in 4.

£0

fent

*gæ:ag;æ

57

fent. dift. 27. q. 1. art. 3. Quæ&iuncula,k 4

E

N

ad

De quo itaque cafu Clemens fententiam

Oil

dixerit, dum propofitionem illam Cenfura con-

vodart

fixit, edoceri cupiunt Theologi, legumque

( u

petiti.

EO

«v

t Vl«

g EEE

A

X

39

TO

CAPUL i

DE VIRTUTIBUS THEOLOGICIS.

—

-He-

2

g.

t li«

—

$. I

tmta«

PROPOSITIONES QUESNELLIANJ/E

Vcifica

CENSURA NOTAT.E.

js it«

Propofitio 26. Nulle dantur gratim, nifi per

eluse

fidem. . Refl. moral. Luc. C. VIIL. v. 48.

d

Propofitio 27. Fides eff prima gratia , €9 fons

j enirm

omnium aliarum. . 2. Petri. C. L. v. 3.

'e non

Propofitio 28. . Prima gratia, quam Deus

9erfe-

concedit peccatori, efl peccatorum remwïo, Matth.

f e0

C. XL v.35. -

quo

OBSERVATIO.

n foro

j a

unt pares loquendi formulze fan&is Patribus,

N

ac maxime D. Auguftino familiares.

S.

j pro

Auguftinus Lib. de Przedeft. SS. Cap. 7. .Fides

pfübO

qrima daiur, ex qua impetrentur catera, - qua pro-

xcato?

| dfbfl

prie opera nuncupantur. "Vra&. 3. in Joannem :

Quam gratiam primo accepimus fidem'

Hane

m

ergo accepit gratiam primam peccator; ut elus pece

jj er

E

cata dimitterentur, Epift. 105. — .Ex fide omnis ju-

in ^

f(itia

nl

58

D

s

füitia fumit initium. — Inde z'mz'þiunt bom quacungue

que

funt materia. Lib. de gratia. & Libr. arbitri.

gt

Cap. 14. Spiritur gratig facit, ut habeamus fidem ,

ante.

ut per fidem. impetremus orando , ut. po[fmus . facere

Lt

quod jubemur.

Quod idem verbis ampliffimis

certi

cxteri Patres affirmant, Clemens Alex. Lib. 2.

infid

Stromatum, Origenes in Cap. 4. Epift. ad Ro-

tiianos.

S. Hieronymus in Cap. 3. Epift. ad

Ephefios, S. Fulgentius Lib. r. de veritate

?

praedeft. & gratize Cap. 17. Bonifacius II. Epift.

ad Caefarium, Gregorius M. Lib. 2. moralium

Cap. 46. D. Thom. z. 2. quzft. 113. art. 4.

p

qrimam converfionem in Deum ger fidem fieri, di-

Dii,

fertiffime docens.

Quibus 'omnibus nixa Sy-

nodus Tridentina feff. 6. de Juftif. Cap. 8. de-

finivit: fidem effe humana [alutis initium, funda-

mentum €9 radicem omnir juflificationis: atque adeo

C

primam effe gratiam: cum juftificationis exordium

Tlar

in adultis & Deo. ger. Chriftlum. Jfefum. praveniente

11à (

gratia effe fumendum, decernat ibidem Cap. 5.

K

C

An non ergo verendum, ne Patrum tra-

A

ditionem, ipfiusque Tridentine Synodi defi-

194

nitionem in Quesnellio damnatam deblaterent

öfi J

heterodoxi; nifi aperto aliquo documento pla-

Tj

num fiat, easdem loquendi formulas non eun-

ff

dem femper apud omnes fenfüm habere? Ac

Patres quidem & facram Synodum de habi-

5Onn

xobl

tuali gratia, qua Deo falutis auctori primo

100

conjungimur, dixiífe ac ftatuiffe, quse citra

D

dubium fides eft; Clementem vero tres illas

Q

progoütiones confipentem, de gratia actuali,

fi

quae

liL

u

:

59

m

quae fimplicis excitationis, fnotionis, & prxe

bitti

paratoriz illuftrationis eft, pronunciaífe: quia

idem

ante fidem peccatorumque remiífionem, gra«

füttn

tix huiusmodi multe donantur a Deo,

aut

fmis

certe donari ab eo poffünt ; quibus & ad fidem

i.2

infidelis, & ad poenitentiam peccator excita«

] Ro

tur, movetur, difponitur, praeparatut.

L d

ritate

$. II

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN«

Tnif

SURA NOTATA.

um

Propoütlo 69. Fider, ufur, augmentum, €$

ii

guümium fidei, totum eft donum pura liberalitatie

, d

Dei.

Refl. moral. Marc. C. IX. v. 22.

LSy

, de

OBSERVATIO

"ii

mnia bona noftra, merita noftra, ipfaque

ade0

L

vita veterna, noftris licet meritis ad in«

d

ftar coronzse reddita, purze liberalitatis Dei do«

jl

na dicuntur ab Auguftino, czeterisque Patribus

j

Ecclefia probante, confirmante, ac definiente.

ttár

Auguftinus Epift. ad Sixtum olim 1ro5. nunc

defi

194. Cum omne bonum meritum noflfrum non in. no-

feril

bir facint mifi gratia, €9. cum Deus. coronat; merita

p

moftra , mihil aliud. coronet nifi merita fua, ipa vita

eun

eierna, qug utique meritir procedentibus vedditur ,

k

tamen quia eadem merita, quibus vedditur, mon a

abi«

nobis garata. funt per moftram fufficientiam , .[ed $m

fimo

nobis fa&ia per gratiam , etiam ip[a gratia sucupas

Nec ideo

citta

iur, non ob aliud nifi quia gratis. datur

quia mon meritis datur , . fed. quia data fun euerita,

illas

1ah !

quibur datur.

meue paria habet epift. olim

106.

66

aC

3*

106. nunc 186. Lib. de Geftis Pelagii Cap. 36.-

M

LiL.de natura & gratia Cap. 6. Lib. de dono

tüf,

total

perfeverantize Cap. 6. Lib. de Prsdeft SS.A

Cap. 3. Lib. 2. ad Bonifacium Cap. 8.

€00p

(00p

Capitula Ceeleftini R. P. Epiftolze adnexa

nüm. 12. Tunta efl erga homines bonitos Dei, ut

vinia

doo

noftra velit effe merita, qua funt ipfus dona, €9 pro

hir qu& largitus eft ,. aterna. pramia fit. donaturus.

i

C0f0)

Ac demum Concilium Tridentinum feff. 6. de

Jufti£. Cap. 16. hzec ipfa Auguftini verba facit

cont.

fua: Tüunta efl erga homiues Dei UBbitar, ub eoruni

velit effe merita, qua fuut ipfus. dona.

Ad huncfenfum, & hac ipfa ratione (quod

nonnifi per gratiam & ex vi gratize fuum homo

praftet affenfum, Deoque cooperetur) Totum

ia

Dei effé; totumque Deo, ciusque gratig adfcri-

Il

bendum, fzpius afferit Auguftinus, ac maxi-

fiot.

me in Enchiridio ad Laurentium Cap. 32. &

Lib. de dono perf. Cap. 13. quod & przeclara

lid

jü

D. Cypriani fententia confirmat Lib. 3. Tefi-

hp

moniorum ad Quirinum fcribentis: in nullo gío-

riandum, quando noftrum nihil fit. Nihil inquam

noftrum, hoc eft ita noftrum, ut non fit ac-

C

ceptum a Deo.

An non igitur timendum eft hic, ne fidem

qua

Ecclefim adverfus Semipelagianos fancitam

aliis

olim ac definitam, huiusce demum propofitio-

fiu

nis damnatione concuffam, violatamque ca-

dia.

lumnientur Lutherani & Calviniani;

nifi &

lute

quo fenfu damnata illa fit, explicetur; ab Au-

tred

gufliniano, ut credere par eft, longe diverfo?

Üni

Quod

o mÓ—Y

OE

p. 36

Quod utique non incommode fiet, fi declare-

dono

tur, Clementem propofitionem 69. Cenfura

. SS

notaffe, de purze liberalitatis dono intelle&am,

cooperationem humanam, ac meritum ex ea

dinexa

cooperatione qusefitum excludente, qui Cal-

, d

vinianus eft error:

non de pure liberalitatis

&

dono, humanam cooperationem ac meritum

QU

ex ipfa Dei gratia profectum importante, &

b, de

coronante ; quse catholica veritas eft, olim

1 facit

contra Pelagianorum reliquias definita,

0f

$. lII

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

quod

CENSURA NOTAT/E

hormo

Propofitio 52

Omnia. alia falutis media con-

Toum

tinentur in fide, tanquam in fuo germine 9. femine:

sdícti

fed. huzc fides mon efi absque amore €3 f:ducm Refl.

faxte

moral A&. Ap. C. X. v. 43.

y. &

Propofitio 68. .Bonitas Dei abbreviavit viam

eclara

falutis, claudendo totum in fide & precibur, A.

Telti

Ag C Iv zr.

$.

À

lo

um

OBSERVATIO,

(it at«

ompendiariam falutis viam in fide & pre-

C

cibus etiam ponunt facre litteree

nonm

fidem

quod fola fide precibusque ( omiffis ac negle&tis

aliis bonis operibus atque virtutibus) seterna

r

falus obtineatur: fed quod fides & oratio me-

ofitio

j (

dia fint obtinendze gratize, qua demum ad ía-

lutem pervenitur zeternam. Marci g. $j poter

j &

eredere, . omnia. poffibilia. funt. credenti.

Joann. 3.

p Av

Omnis qui credit i eun mon gerit, [ed habet vitam

rerio *

F

Qer-

j

62

o

2

dogi

&ierumm. Joann. s. Qui credit ei, qu' mz/l* me,

habet vitam aternam. . Ad Ephef. s. Gratia. eflis

tium

[alvati per filem. Joelis 2. A&orum 2. Romano-

Pda

rum 10. Ommir, qui invocaverit nomen Domini ,

Secy

falvus. erit.

z

lm

inh

Omnia falutis media in fide, qux cum

amore & fiducia conjun(ta fit, contineri,. di-

itlel

ferta Auguftini fententia eft, enarrat in Pfal.

de i

89. Opur unum efl, in quo funt omnia, fides que

opet

ger dile&ionem operatur.

Eadem illa obtinendae

elt

falutis media in oratione compendio contineri,

exet

affirmat idem S. Do&or Enarrat. in Pfal. 53.

00j

Pete ab illo [alutem , €9 falus tua ipfe erit.

fide

Ut fuus igitur facris litteris fervetur ho-

TOi

nor, fervetur & Auguftino, refcire Theologi

fed

velint: an non Clemens Xl. geminas iilas pro-

tüs,

pofitiones confixerit, de fide & precibus intel-

itp

le&as, diftin&a caterarum virtutum opera

tur;

excludentibus; non ita tamen de fide & pre-

inp

cibus pronunciaffe, juxta facras litteras, Au-

Tenf

guftinum?

loq

5. I-&r.

b

PROPOSITIO QUESNELLIANA CENSU-

Da

RA NOTATA.

Propofitio 42. Sola gratia Chrifti veddit ho«

ipfa

minem aptum ad [acrificium. fidei; fie hec mihil,

Tno;

fali

aift impuritar, nihil, nifi indignitar efl.. Refl. mo-

ral AC. Ap. C. XL. v. 9.

&

fion

OBSERVATIO.

MC

rior propofitionis pars tantum abeft, ut

P

Bo

Cenfura notari potuerit, ut potius fidei

dog-

D

*

E

63

[! m,

dogma fit

Fidem enim, illiusque etiam ini-

1 efit

tium e//? ex gratia, dudum ab Ecclefia contra

NENUA

Pelagianos, illorumque reliquias definitum eft

ii

Secunda vero propofitionis pars, in quam fo-

lam Cenfura cadere potuit, quse fine fide nihil

; QUIR

in homine ait effe, mifj impuritatem €9. indigni-

i,. d«

tatem, geminum fenfum ferre poteít. Vel enim

: Pfal

de impuritate & indignitate hominis fine fide

ir u

operantis accipitur

ac fic. quidem certiffima

endie

eft. Qui enim fine fide, bona qualiacunque

titteft

exerit opera, intra moris ordinem, non idcir-

I

co purus evadit, nec Deo fit dignus ( cum //u:

fide impoffibile fi placere Deo, ad Rom. x1. Ne-

t lo«

moque juflificetur , nifi ex fide, ad Galat. 2. & 3.)

eo10gl

fed perinde remanet infidelis, adeoque impu-

s]n

rus, Deoque exofus

Vel de indignitate, &

iutel

impuritate operum fine fide elicitorum accipi-

tur; quafi fine fide fa&a opera omnia dicantur

opera

V pre

impura atque indigna: ac fic rurfus geminum

fenfum habet

Si enim mnegative ,

ut fchola

Ài

loquitur, ea impura & indigna dicantur, quod

am non habeant puritatem & bonitatem, qua

VSU

Deo fint digna, vera eft propofitio: cum h»c

ipfa opera fine fide fa&a, tametii ut cumque

t l«

& ad

il

moraliter bona, Deo accepta non fint

ii

jl,

falutem nihil profint

Si autem po//five impura

od

& indigna dicantur, quod peccata fint veri

nominis

Deo exofa, poenamque promerita;

fic fane damnanda affertio eft, imo jam diu in

D

Bayo damnata.

fioel

Qu:e omues ambages ut extricentur, fua«

F25

que

og

64.

gä—————ægim

que fcholis reddatur quies, oper» pretium

ja int

ia Pf

videtür effe, declare nunc faltem, non modo

quae país propofitionis Cenfura libera.fit; fed

Cap.

& qui fenfus fecund»e partis fit a Clemente aut

Il

damnatus, aut abfolutus; num fcilicet de im-

quey

puritate & indignitate bonorum operum pó/itiva

)e d

inqi

pronunciaverit Pontifex; an de megativa dun-

taxat?

Virtul

[uni

$. V.

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA.

Teo

Aff

Propofitio 57. Totum deefl peccatori , quando

eí deeft fper, 9 mon eft fpes in. Deo, ubi non eft

virt

u

amor Dei. Refl. moral. Matth. C. XXVIL v. 5.

DN

.OBSERVATIO,.

&t

X 9rima propofitionis pars ex prima 4quid,em

qual

facie fufpecta eft, male fonat, & in etro-

fit

ftem inducit: verum ad moralem, ut aiunt, &

fite

afceticum fenfum inflexa, quo cuntta illi deeífe

ceni

dicuntur, cui funt ad finem fuum affequendum

O0

f2

caffa & inutilia; certa, pia, religiofa fententia

NU

eft, ac Patribus familiaris.

Quemadmodum

Bo

enim ex familiari loquendi ufu, nauclero tem-

lfiiü

peítate ja&ctato deeífe cuncta dicuntur, fi defit

n

anchora, etfi illi forte praefto fit rudens; quia

Qu

tunc ad fundandam navim reftat inutilis: ita

h

peccatori ad refipifcendum deeífe cun&a die

$

cuntur, fi fpes /a/lulir auchora, ut Apoftolus

ht

loquitur, in divina mifericordia illi defit, quam-

quam illi praefto fit fides; quia ex defperatione

pu

in

;:(:—

ie

65

etiut.

* ininteritum labitur. Ita D. Auguftinus Enarrat.

modo

in Pfalm. 5o. Gregorius Magnus Lib. g. Moral.

; fed

Cap. 1ro. Ifidorus Lib. 3. de füummo bono Cap.

te aut

I4. San&us Thom. 2. 2. quzeft. 2. art. 3. In

? il

quem profe&o fenfum Zeno Veronenfis fert1o«

Vfitoug

J

ne dé Spe, Fide, & Charitate: Tolle /pem,

düfte

inquit, forpet fmumanitas tota: tolle fpem, arter ,

virtuterque omner ceffabunt ;

: tolle fpem , juterempta

funt. omnia.

IN«

Pars propofitionis altera, qus fpem in

Deo non effe ait, ubi non eft amor Dei; fi de

vll

Dj

amore habituali & dominante, qu3$ theologica

virtus eft, intelligatur; procul dubio erronea

o dl

U

eft. Hoc enim amore extin&o, non illico fpes

omnis extinguitur.

At fi de amore a&uali,

eoque nafcente & imperfe&to, qui fummi boni

idem

qualiscumque dile&io eft, accipiatur; celeber-

ettov

rimorum Theologorum fententia eft; qui fpem

fine amore aliquo non effe confiantiffime do-

t &

Jeeffe.

cent.- S. Thomas 2. 2. q. 17. art. 8. ad 2. Syei

xdum

€9 omnis motur appetitivus ex anore procedit aliquo,

Et S.

entia

quo [ciíicet amat aliquis bouum expe&atum.,

Bonaventura in 3. fent. dift. 26. art. 2. q. 3.

jdom

tet

dAnor eft. principium. omniun : ajfeionum.

Quod

delit

verum eft de amore fecundum flatum imperfe&um ..

quia

Quare nullus [perat , nifi quod amat. Quibus pree«

lufit D. Auguftinus in Enchirid. ad Laurent. C.

ia

8. Spes fine amore effe non potefl . .. .Nec amor fine

| di

tolu$

[pe efl , nec fine amore [pes , mec utrumque fine fide.

Quem fenfum in utraque propofitionis füae

uatfie

parte, damnatus auctor intenderit animo, ion

tione

F3

ad-

n

00

ä——.æg-þ

admodum Theologi curant; h»ec enim fa&i

prtu

quzeftio eft

ad falvandam lati judicii ortho-

jl

doxiam, quam hic-unam defendimus, prorfus

dj

inutilis: fed quem au&oris fenfum exiftimave-

tur,

rit Clemens, quemque damnarit

& ab uni«

t

verfis fidelibus damnari voluerit, illud certe

N

refcire plurimum intereft. Num fcilicet pec-

Cap

catori omni fpe deftituto totum deelfe definie-

Qu

tit, quod csetera illi evadant ad falutem peni-

0pet

tus inutilia; non quod illi tunc czetera defint

que

4 E

omnia, ac ipfa etiam fides? Numve fpem fine

amore faltem imperfe&o effe non poffe decre-

chat

verit, efto fine perfe&o amore extet aliquando*

Rith

$. VI.

Yolo

PQOPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

Quis

SURA NOTATA.

Propofitio 51. fider juftificat quando opera-

calu

i u

àur: fed ipfo, mon operatur nifi per charitatem, Refl

moral A&. Ap. C. XIII. v. 39

priu

Clito

OBSERVATIO

tioni

rima propofitionis pars extra dubium eft

P

Vr

fider enim |fine. operibus mortua. eft: fides

autem mortua non juftificat: cum potius ju/fur

ex fide vivat, fecundum Apoftolum. Fldes ita-

que juftificat, quando operatur.

Secunda autem pars (in quam videtur

u7

diftri&a Cenfura) quse fidem non operari ait

Vamy

nifi. per charitatem; Ífi de fide quacunque in-

telligatur, quafi nullus illius fit a&us proprius,

Ptttj

erronea eft: fuum enim unaquaeque virtus pro-

Vr

prium

l3

*

67

fa&i

prium aliäuem adum habet. Atíidefide, ut

Ttho-

juftificans eft accipiatur; quod hzec nonnifi per

orüs

adjun&am charitatem, juftificationem opere«

tur, fidei dogma eft, in Concil. Trident. defi-

1&V£ï-

üni.

nitum, feff. 6. de Juftific. C. 7. & r1. & Can.

Cette

18. & 19. & ex Apoftolo delibatum, ad Galat.

pete

Cap. s. verf. 6.

Fider per charitatem. operatur.

(inie«

Quze enim fides illa eft, quae per charitatem

peti«

operatur, fecundum Apoftolum, nifi ipfa illa

lefiat

quae juftificat? Quandoquidem ex Jacobo Cap.

ine

2. Epiftolae, ex operibus juflificatur homo ( utique

ectte

charitate formatis ) €? uon ex fide tantum, inerti

nimirum & mortua.

ndo?

Quid itaque in ea propofitione damnatum

voluerit Clemens, explicari neceffe et; ne

N

quis forte violatam Apoftolorum fidem impie

calumnietur.

Annon ícilicet illud damnave-

)pn'ä-

rit unum, fidem, ut fimpliciter fides eft, pro-

Rel.

prium a&um habere nullum, quamquam ultro

citroque concefferit, fidem ut juftificans eft,

nonnifi ex adjun&a charitate juftificationem

l e&)

operari.

fides

S' XTII.

T

PROPOSITIONES QUESNELLIAN/E

CENSURA NOTAT/E.

; itoe

Propofitio 55. Deur non coronat wifi. charitas

jtem: qui currit ex alio impulfu, €9. ex alio motivo, in

jetuf.

vanum currit. Refl. moral. 1. ad Corinth. 9. v. 14.

i 'aïï

e n

Propofitio 56. Deus non remunerat uifi cha«

ritatem: quoniam charitas fola Deum honorat.

Jrius,

Matth. C.-XXV. v. 36.

p

Fa

OB-

iff

d.

68

:

3*

(ap.:

OBSERVATIO

finpu

$

rima pars utriusque propofitionis fic acce-

p

Vanuti

pta, quod nullus omnino fit aliarum vir-

tutum valor, fructus nullus, praemium nullum,

que i

erronea eft.

Suum enim unicuique virtuti

forte

promium adpromifit Deus. Sic autem accepta,

Tlatem

quod aliz virtutes valorem /upermaturalem fe

doqe

tem a

ipfis nulium habeant, nullum fe ipfis referant

frotty

vite fru&um, vitamque zeternam fe ipfis pro-

falía «

prie non mereantur, fed quatenus earum a&tus

a charitate imperantur, D. Thomo fententia

lemor

eft. 1. 2. q. 114. art. 4.. ia aterna in Dei frui-

Di

&ione confiflit: motus autem. humana mentis ad. rui-

Doit

&onem. divimi boni, eft gropriur a&us charitatis , per

itper

quem omnes: a&us - aliarum virtutum: ordinantur ad

gias

charit

hunc finem, fecundum quod, alig virtutes imperanzur

a charitate.

Kt ideo meritum vita cterng primo

2d fal

gertinet: ad. charitatem; ad. alias autem. virtuter [e-

Tüotly

eundario , feczmolum quod earum aus a charitate

12 W

&mperantur.

Quo fenfu ab Apoftolo di&tum eft

ümo |

1. ad Corinth. z3. $i limguis hominum . loguar €9

f G

ingelorum, charitatem autem mon habeam, fatus

d g

Et fi

fwn velut g [onanr, €9 eymbalum: tmniens

(leng

lisbuero prophetiam, €9 moverim myfleria omnia, €9

Hom

emnen. [cientiam , €8. fi. habuero: omnem. fidem, ita

l

ub montes £ransferam, charitatem autem . mon habue-

Chari

70, mihil fumnz .EX fü diffribuero in. cibos pauperum

parag

omnes faculiates neae , €9 i tradidero corpus meum,

pofti

ita ut ardegm, charitatem mon habuero., mihil mihi

fl 1

prodeft. Et ab Augufi. Lib. de gratia Chrifti

Mnten

Cap.

at

69

Cap. 26. — Ubi mon eft diletio , nullum bonum Lopu.f :

imputatur & Deo.

d

Secunda prioris propofitionis pars, quain

m vit«

vanum currere dicitur, qui alio motivo, alio-

xillüm,

que impulfü currit, quam charitatis; fi ita

virtuti

forte fumatur, quod ad praefentis vitze hone-

CCepta,

ftatem nihil valeant, fine charitate edita quan-

du fe

doque opera; nihilque ad temporalem felicita-

efetant

tem a Deo unquam confequi poffit, qui fine

j pro

motivo & impulfu charitatis operatur & currit;

n adtus

falfa eft, ac ipfi Auguítino contraria: qui Po-

ntentia

lemonis ethnici continentiam, & donum fuif/e

k fnti-

Dei , €9 ad grafentis vita honeftatem valuifJe docet,

Epift. nunc 144. alias 1530. Romanosque orbis

j f

hr p

imperium a Deo confecutos monet, ob egre-

gias, quas excoluere virtutes, fide licet &

du al

vrani

charitate deftituti.

Si ita vero fumatur, quod

jj

ad falutem zeternam nihil profint, edita fine

motivo & impulfu charitatis quzecunque opes

u J

fariatt

ra; indubitata veritas eft. Quocirca ab Augu«

ftino di&um eft: Charitar efl , qua poteft fufficere ,

i d

f c&itera. mon . fimt.

Si autem fola defit, nihil pro-

qum* g

! fgä'z.'r

defl quidquid habitum fuerit. . Sola fufficit, fi adfit :

catera ommia mihil profunt, fi fola charitas defit.

Ej

Hom. ultima inter quinquaginta.

«ïlm , 6

Altera fecundse propofitionis pars, quze

, 1

charitatem folam Deum honorare ait, fequenti

j h(!z)l(f'

paragrapho, cum aliis quibus confona eft pro-

p

pofitionibus, expendetur.

Interea explicari

Y

T

fibi Theologi rogant, quem fenfum Clemens

jl n

intenderit animo, in earum propofitionum

Chrifi

F5

Ccons

(p

yi

A — n

€onfixione: ne qüis mentem eius alitet quam

$

par eft interpretatus, laxiores in catholicas

idem

fcholas opiniones inducat.

Num fcilicet dam-

firaqu

natam voluerit D. Auguftini, ac D. Thom»

charit

fententiam, quz folam charitatem prodeffe

fition

ponit ad vitam zeternam; penesque illam fo«

fis a

dama

lam ftare ait, obtinendz gloriw meritum,

quatenus caeterze quaecunque virtutes, fuum

dani

licet praemium in colis fint habiturz, illius

a,

tamen obtinendi vim fe ipfis non habeant, fed

dieit,

quatenus illarum a&us a charitate imperantur?

n

ÀAn non potius binas illas damnaverit affertio-

nes, in eum fenfum acceptas, quod füum cae«

i

lii

(i (

teris virgutibus negent premium obventurum ?

$. VIIL.

prth

' QUESNELLIAN/E PROPOSITIONES

CENSURA NOTAT/E.

facer

Deu

Propofitio 5o. . Fruftra clamamus: ad Deumn ,

Puter mi, f fviritur charitatis mon ef ille qui cla-

affin

"mat,

Refl. moral..ad Rom. C. VIII. v. 15.

&l

Propofitio 53. .Sola charitar chriffiano mode

liomo

f t

facit affiones chriflanar, per velationem ad Deum

€? Chrifum. — Ad Coloff. C. IIL. v. 14.

Bh,

Propofitio 54. .So/a charitar ef!, qug Dee

ld

foguitur.

r Cor C. AT. v. t.

1

Propofitio 58. JNec Deus efl , nec Religio ubi

de

non eft charitas. 1. Joan. C. IV. v. 8.

tll

Con

OBSERVATIO.

&i

"as ipfas loquendi formulas, ut interim de

Du

H

fenfu nihil dicam, Auguftino frequentes

n

obfervo.

So-

s

2

7i

! quim

' Solam charitatem Deo loqui, feu quod

lholícas

idem efít, fola charitate Deo nos loqui; fru-

oE datt«

ftraque ad Deum clamare nos, nifi fpiritus

Thome

charitatis clamet in nobis, (quod binze propo«

xtodeffe

fitiones habent 54. & 50.) conceptiffimis ver-«

la f«

.Nor

bis afferit S. Do&or ferm. 71. C. rg.

ritam ,

lamamus, fed im illo, id efl, im ipfo diffundente

fuum

chayitatem in cordibus moffris, fime quo inaniter cla-

, illins

mat, quicumque clamat. Tra&. 74. in Joan. JVemo

tt, fed

dicit, Dominus Jefur, mifi in Spiritu fantfo, €$

mntu?

nemo fic dicit, nifi qui diligit. Enarrat. in Pfalm.

xiï"ert,iof

37. Tucebis, fi amare deftiteris.

Frigus charitatis

f («

filentium cordis efl : flagrantia. charitatis clamor cor-

um ?

dis eff. Lib. de moribus Eccl. Cap. 17. Zmore

petitur, ümore quæritm', ümore lnulfatw.

Solam etiam charitatem chriftiano modo

[ES

facere actiones chriftianas, per relationem ad

Jun,

Deum, & Chriftum, quod 53. propofitio ponit,

affirmat differtiffime S. Do&or Lib. de gratia,

J li*

& libero arbitrio Cap. 18. Quidquid fe putaverit

D

37

homo facere bene, . fi fiat. fine charitate, mullo modo

fiet bene.

Epift. nunc 140o. alias 120. Tümnc re-

| i

&e, tunc jufie , tunc pie fit, cum opur bonum in eius

g Du

laudem fit, cums gratia domatur, ut fiot. Epift.

197. alias 95. /oía charitar non peccat. Lib. 3.

de Do&rina Chriftüi. Cap. ro. on eff fru&us

yin ul

bonus , qui de charitatis radice non. furgit.

Cui &

concinit D. Thom. :. 2. quaeft. 100. art. 1o.

Sub wracepto charitatis | continetur ,

ui diligatur

m de

Deus ex toto corde, ad quod yertinet, ut omnia ?e-

uenæs

ferantur. in Deum. — Et ideo graceptum clza?'itatiy

1

$0

"

—äs

2

minan

implere homo &on . poteft, . ifi etiam. omnia referan-

x

glteta

iur in Deum.

Poftremo.nec Deum effe, nec Religi;hem;

faciat.

ubi non eft charitas, quod 58. ponit affertio,

PR

docet idem S. DoGor, Epift. 167. ad Hiero-

nymum: Pieas cultus Dei eft; €9 unde colitur

Deus nifi amando? Lib. 2. de Trinit. Cap. r4.

]

qáe t

Quis eft. cultus Dei nifi amor eiur ? — Lib. 12. de

Civit. Dei. Cap. 13. . Charitar Dei cultus efl ,. ha

QI0r .

vera Religio, hac veffa pietas , hutc tantum Deo de-

qu L

a

bita. fervitus.

In hac tanta fententiarum (quo ad voces

Ü

faltem & fyllabas ) confonantia, non deerit

Rof

maleferiatus, uti nec defuit ha&enus, qui Au-

!

guftinum in Quesnellio damnatum obtendet;

fmfuï

nifi certo aliquo documento planum Theologis

fiat, pares loquendi formulas difpari longe fen-

fU

fa Clementina Conflitutione fuiffe profcriptas.

D.

Auguftinum fcilicet de charitate generatim ac-

cepta dixiffe: Clementem de charitate ad cer-

tam fpeciem tra&a pronunciaffe: hoc eft, ut

ä)

clarius dicam, docuiífe frequentilfime Augu-

ftinum, folam charitatem Deum colere; Deo

tiOnl

loqui, ad Deum de corde noftro clamare, ac-

tiones chriftianas facere modo chriftiano; qua-

Thon

liscumque tandem charitas illa fit, perfecta an

D

imperfe&ta,

nafcens aut dominans, a&ualis

iütor

an habitualis, prima veri boni dile&io, an

fj

plena Theologica virtus ? Clementem vero

[j

diftrida Cenfura negaffe, id folam facere cha-

At

ritatem, quae plena, quze perfe&a, quz do-

D

minans

.æg.

l

18

ftfttt

inans fit; virtusque Theologica; cum id &

Pt

altera charitas,

imperfediori tamen modo,

Jlonem,

faciat

AL efu0 ,

$. IX.

Hieto«

PROPOSITIONES QUESNELLIANJE

t Coltty

CENSURA NOTAT/E.

A.

Propofitio 44. . Non funt nifi duo GIiOr's ,

1. de

unde volitioner omnes, €9 a&fiones mofire nafcuntur ;

amor Dei, qui omnia diligit propter Deum , quem-

j lt

]yo d-

que JDeus remuneratur ; 9. amor. quo wor ipfor ac

mundum diligimus; qui quod ad..Deum referendum

] voces

ef

nonm refert

€9 propter hoc ipfum fit malus.

deetit

Refl. moral. Joan. C. V. v. 29

i At

Propofitio 46. Cupiditar, aut charitas ufum

tendet

Jenfuum bonum vel malum faciunt. Matth. C.V. v.28

80105 $

Propofitio 49

Ut nullum. peccatum eft. fime

geiet

amore mofiri, ita mullum efl opus- bonum fine. aimore

Dei

Nate, O. VI. v 28 22 23

Criptas

ttm aC

OBSERVATIO

T

eü üt

x fancto Leone Magno, & ex D. Augufti-

E

Ax15u

no fyllabatim excerptve videntur propofi-

tiones illze omnes, fi de prima facie fpe&entur

Deo

e, 4

S. Leo Papa huius nominis primus Ser-

; qua-

mone 5. de jejunio feptimi menfis Cap. 7

Duo amores funt, ex . quibus omnes prodeunt volua-

