humana. fuit impleta, quia Deo. fuit conformir; €$

cui ertoris

ger con/equens omnis eius oratio fuit exaudita. Cum-

o dixerit

que fibi loco fecundo obieciffet, Chriftum pro

n ptrdam

fuis crucifixoribus oraffe, ut ipfis ignofceretur,

yn Qudiunt,

quod tamen impletum non eít; atque ita non

2 ego tiltm

omnem illius orationem fuiffe exauditam: Res

un, & a

fpondet ad a. Quod Dominur uon oravit pro om«

mibus crucifixoribus ( oratione utique abfoluta,

r mar qud

Foteji nptrt

de qua difputat) nec etiam pro omnibus, qui erant

eredituri im eum; fed pro. hir folum, qui erant gra-

m Jodm,

yadttu (f

deflinati, ut per ipfum vitam . con[equerentur. ter-

nam.

Haec itaque Theologis tollantur zequi-

D. Fulger-

voca; & fumma dabitur fcholis quies.

m que in

jt Lib. de

$. iL

Onmor (

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA.

; frhuumur;

u fit:

Propofitio 32. Chriftus Zefur fe morti tradi-

dit, ad liberandum pro. [emper fuo. Janguine primo-

i, & 1

genitos, id eft eleflos de manu exterminatorir, Refl.

d]s mäXl,me

moral. ad Gal. C. IV. v. 4 5 6. 7.

Ua loctt

OBSERVATIO.

ii 4

on abfimilibus aequivocis patent, quse de

R

g drfori

Chrifi morte pro univerfis hominibus

u if

oppetita, feruntur propofitiones: cum & bifas

j P?ïf

n

l4

riam

1

116

5-—-.5.4-.-.—;...-3.;.

riam mors oppeti poffit, /ufficienter, ut alunt

f Qttuj n

& efficaciter.

Hsec vero nifi opportuna expli-

1 confüttü

catione tollantur,

lites in catholicis

fcholis

u pro o

ferentur in longum, nullaque unquam Theolo-

r t fun

j fi j*]/ü 0i

gis dabitur pace frui.

Itaque fi de oblatione. mortis fufficienter,

Ecdef

ut aiunt

toleratzs, atque ad exclufionem re-

Eufebio Li

proborum accipiatur 32. propofitio, adeo ut

fur ero fal

nullam omnino Chriftus intentionem habuerit

alui f

ut reprobis mors illa prodeífet; impia, blas-

$. Gt

phema, contumeliofa Chrifto, atque hzeretica

lem, Pn.

eft. Si vero de morte efficaciter oppetita, &

ditauor v

fecundum abfolutam procurandse falutis volun-

8 Pr

tatem tolerata fumatur

catholica eft. Nam

lorum Cap

& Chriftus ipfe pari omnino fenfu animam pr

t(]lnls [ md

nomine ovium

fois ovibus fe ponere dicit

huming g

ele&os & prazedeftinatos procul dubio intelli-

4 d 11 [l

gens. Joan. ro. .mimam imeam pono pro ovibus

men. dioi «

1?/)1$.

Over mea vocem meam audiunt , €9 ego cog-

7,(2/1

mofco eas, €9 fequuntur me , €9 ego vitam cternam

TT

do ei.

] dinn w

Quo etiam fenfu a Patribus fzepius afferta

Qw

eft, in quos nemo dixerit Clementem XI. Cen-

furam tuliffe.

hs fï'yi[/f

I, n a

Sic Auguftinus Epift. 102. ad Evodium :

*Ihtito (

JNon perit umus ex his , pro quibus Chriftlus mortuur

efl. . Serm. 8 de S. Vincentio, C/riflus non per-

dit quos eimit fanguine, 'Tra&. 45. in Joan, ad illa

PhoX

verba: proprio filio fuo aon pepercit, [ed pro mobis

omnibur tradidit illum, addit, pro nobir pradefti-

Prop

li, (

matis, juftificatir, glorificatirs de quibur. feguitur ,

quis

Fdw 1]

3

2

117

t atunt

quir accu[abit adver[us. ele&lor Dei? "Yra&. 66.. Qui

3 expli

ita. confitetur. Chriftlum. Deun, ut. hominem neget

& fcholis

eé gro illo mortuus eft Chriftus. Tratt. 123.. O-

u Theolo-

nes fecib fuas over, gro quibus efW paffus, quia ud

ipfe pro omnibus gateretur , ovis eft fattus.

f'cienter

Ecclefia Smirnenfis in epiftola relata ab

(ionem te«

Eufebio Lib. 4. Hiftoriz: Ecclef. Cap. 15. Chri-

adeo u

flus pro. falute omnium , quotquot ex genere. fnumano

» habueril

falvi futuri funt, mortem pertulit

pia, Bl

S. Gregorius Magnus hom. 2. in Ezechie-

e Weretiea

lem. JPro ele&iorum vita u:que ad mortem fe tradi-

ypetita, &

dit autor vita.

utis volun

S. Profper in Refponüone ad capita Gal-

et, Mm

lorum Cap. 9. Cum re&üffame dicatur Saelvator pro

mimam pro

totiur mundi redemptione crucifixus, qpropter veram

ine ovium

humang maturem fufceptionem, £5 propter. commu-

bío intelli

tem in primo homine omnium perditionem ; ;wozfq/i fa-

men dici gro hir fentum erucifixus , * quibus. mors

j n u hu

& ugo 0

ï]fyzw ;7ro]wt

Dicit enim. Evangelifia, quia Jefur

i (

moriturus era£ pro gente , €9 mon tantum pro gente,

fed etiam wt filios Dei difperfor congregaret in unum.

ins aferta

Qux omnia Patrum di&a hac una mor-

f X Cett

tis, fufficienter & efficaciter toleratze , diftinctio-

ne, in catholicum fenfum fle&untur, ut nulli

emnino Cenfurze fübeffe poífint

Erodium

, niri

III.

lu 0 4

PROPOSITIO QUESNELLIANA CEN-

SURA NOTATA

EL

Propofitio 33. .Profi!

quantum oyortet. bonis

d p qolit

fi f'æ ffl

terrenis, €9 fibimetipfi renunciaffe , ad hoc ut quir

y f i

fiduciam habeat, fibi, ut ita dicam apwow*mr'dz

D

I5

Chri-

(M

ia

i

2

Ckn/lum Qcïefwm,fm amorem , qortem , €9 mufte-

feipfis ef

ria, ut facit Paulus dicens , .qui dilexit me, €$ tra-

deftinatio

didit femetipfum pro me.. Refl. moral. ad Gal. C. II.

ent) qu

V. 20,

num, aC

OBSERVATIO.

que tame

id unum, quantum conijcere licet, in ea

fufficiente

- propofitione Cenfura dignum vifum eft, quod

gatur; fe

illi foli, qui bonis terrenis, ac fibimetipfis re-

que fimi

nunciarunt, fiduciam habere poffe dicantur,

rotor; t

applicandi fibi Chriftüi Domini mortem, eius-

foftomus,

demque amorem; quafi & alii fiduciam illam

den, |

habere non poffint, ac etiam debeant. Verum

Quesnell

eft & illud variis fenfibus obnoxium, fecundum

Jemtifn

quos & damnari propofitio, & abfolvi potuerit.

CO

Si ergo de fiducia fermo fiat, unicuique

t

fideli communi, orta nimirum ex fide, qua

D7 dixä'

credit unusquisque illorum pro fe Chriftum

üpte Ey

Dominum eífe mortuum, erronea eft propofi-

tio

Hzec enim fiducia unicuique fideli ineffe

Ü W

hi mi

debet, quamquam bonis terrenis, ac fibimet-

mi, ]

ipfi non' renunciaverit.

At fi de fiducia illa

eminenti, firmiffimaque, Apoftolorum propria,

fl ij

D fili

fermo fiat; orta fcilicet ex peculiari revelatio-

fU jon;

ne, qua noverant fe ad pradeftinatorum nu«

merum pertinere, pro quibus fpeciali quodam

finc p

Qu

modo mortuus eft Chriftus; indubitata veritas

dequ

eft, cui a Clemente XI. przefcriptum nemo pu-

tet

Ecquis enim neget, fpecialiori plane mo-

Xlicet

minus 1

do, firmiorique fiducia, Chrifti mortem atque

Torj f

amorem arrogare fibi poffe; atque ut ita di-

cam, appropiare ac vindicare, qui de ea pro

Chtift

ritlls at

fe

tios fecj

119

a —

, gJ Ihllef

fe ipfis efficaciter oppetita, zeternaque fua prze»

&O

deftinatione funt certi; (quo in numero Paulus

1G C.

erat) quam qui communi czeterorum homie

num, ac etiam fidelium forte verfantur? Ne-

que tamen idcirco Chrifti mors generatim ac

et, I n

fufficienter pro reliquis hominibus oppetita nee

m ell quod

gatur; fed peculiaris Chrifti in Paulum, illius«

netipfis te«

que fimiles benevolentia & przedilecio decla-

Gieatür,

ratur; uti eleganter advertit D. Joannes Chry-

, elUS

foftomus, hunc ipfum Apoftoli locum expen-

cam 1am

cuius occafione confideratio illa a

dens ,

n Verum

Quesnellio fa&a eft: Qu dilexit me, €9 tradidit

fecandum

femetipfum pro me . . .

Quid facis Paule, du

po uerit

communia propria tbi vendicar, queque pro toto

unicuique

terrarum orbe fa&a funt , tibi facis peculiaria?. .Non

fide, qua

enim dixiflü, qui dilexit mos, fed qui dilexit me :

l (,W ]ülm

atque Evangelifla. dixit, fic Deur dilexit mmdum;

et propl

£2 tu qpfe alibi dicis, qui groprio filio mon pepercit

addi inefe

fed. gro. mobis ommibus. tradidit illum. — .Non. igitur

Cum confideraret 44po«

ac fibimete

gro te, . fed gro. ommibus

fducia l

flolus. infirmitatein. humane naturg, & ineffübilem

t pïüpï[a)

JDei. follicitudimem : tum quibus illum malis liberafet,

qui bona largitur effet, inflammatus dlzm defiderio

j reveattoe

torum nu

hunc iín modum loquitur.

jl qUOdam

Quapropter expedire omnino videtur, ut

de qua fiducia judicium Clemens Xl. fecerit

gt 1e15

y neto. ?u

explicetur: ne.de Paulo, caeterisque Apoftolis

j plune m

minus alte fenfiffe videatur, eosdemque com-

muni fidelium forte collocaffe; tanquam nihila

rtem 20*

j in d

Chrifto Domino przedile&os, qui primitias fpi-

! de a pw

ritus acceperunt

quosque ille operis fui vica»

je

tios fecit & adminiílros.

At-

129

ü

s

d

Atque hic obfervationum iftarum finis efto.

in tut

que d

Pro quarum coronide illad ingenue profiteor,

me in eo damnatàárum propofitionum criterio,

efutiu

ntovis

non id qusfiiffe femper, quis in ambiguis &

sequivocis propofitionibus fenfus fuerit, ab ip«

torrür

fomet Au&ore intentus animo ( qua faQi

teticis

quaeítio eft, & implexa fatis, & inftituto pror-

ftinda

fus inutilis) fed quis illi fenfus fuerit a delega-

tione

tis Cenforibus attributus, atque praefumptus;

pudot

in quem jure animadverterent.

Quod tuend»

latatim Cenfurarum orthodoxi:e,

qux fola

modo Theolqgos tangit, fatis eft.

EX

PERORATIO.

udi nunc Beatifime Pater,

Theologi»

A.

-fupplicantis vota precesque.

Cumque

propofitiones ror. proícriptzs, per fefe faltem

fpe&atz, variis fenfibus fubfint, in quem Cle-

mens Xl. Cenfuram diftinxerit, Ecclefiam

l Ul

oraculo doce.

Sic fane nulla Deceffori irroga-

Ecdef

ta injuria, nulla tanto Nomini labe adfpería,

Chryfo

imo nuülla illius Conftitütioni fa&a litura; fube

fiüs, |

latis duntaxat damnatarum in ea propofitionum

füas À

zequivocis, explicatisque ambagibus, reftitues

qui Sc

Vniverfa.

Apoftolicee Sedis gloriam,. cui,

Clementinze Confüitutionis occafione, maligne

& per

anml

obítrepunt fycophantze, fecurius afferes: fide-

Qüe f

les in eo damnatarum fententiarum ambiguo

titubantes, certiffimis praceptis confirmabis;

Vent» -

fl()nem

puriorem fanioremque do&rinam, quam non-

Dei) D

null? eo diplomate violatam ftulte querun.tur,

Obtend

in

at

3*

12$

us eflo

in tuto pories: facrorum Conciliorum, Patrum-

ofiteot,

que decreta, quae convulfía nonnulli petulanter

titeflo

effutiunt, invi&e defendes: catholicas fcholas

gus &

novis implicitas litibus, novaque opinionum

abip

corruptela turbatas levabis ac recreabis: hs*

ve d

reticis demum, protervisque hominibus, indi-

p ptof»

ftin&a illa ambiguarum propofitionum damnas

delegne

tione turpiter abutentibus,

ora przcludes ,

pudmem incuties fempiternum.-

1mptus ;

a c2

tüende

AA "'0"

GiECeq g aE —

u fo

OUAGESETA

EX SUPERIORIS SUPPLICATIO-

NIS OBSERVATIONIBUS

)

-ie

yeologa

Cumqie

EE

(alterit

De leihione. Scriptura S.

yem Cle

rum damnatione propofitionum 79. 8o.

veclefom

gj't

81. 83. 84. & 85. damnati cenfendi fint

Ecclefi» Patres numero multi,

Origenes ,

j irrogoe

adfpöf fi,

Chryfoftomus , Bafilius, Ambrofius, Augufti

nus, Hieronymus, Gregorius Magnus, Tho-

WR be'

mas Aquinas, & Gregorius IX. Roman. Pont

qui Scripturz S. lectionem, abfolute quidem,

f (u,

& per fe fpe&atam, omni perfonarum generi

congruere, ipfisque etiam Laicis, fimplicibus-

maligt

"

que fidelibus neceffariam effe, fapiffime mo-

anbigi

nent; mulieres pias ac religiofas ad eam lec-

tionem invitant;

obfcuritatem denique verbi

ia

Dei, ad facrae le&ionis excufationem, a Lalcls

[uam gone

obtendl non poífe profitentur ?

An

i

f

122

at

3*

ES

C

Annon potius eze damnatz fint, propofi-

11C107

tiones, quod nullam generalibus illis Patrum

X

fegulis exceptionem, fpe&tata perfonarum ac

temporum conditione, fieri poffe, videantur

afferere; ufümque verfionum vernacularum ,

quem Ecclefia vulgo prohibet, cum le&ione &

meditatione verbi Dei, ad quam Ecclefia fide-

& qg

les omnes hortatur, promifcue confundant?

2. Utrum damnatione propofitionis 82,

liotur

damnati cenfendi fint optimi quique moralis

bator

læ, [

doctrinze IMagi&ri; qui piorum librorum, ac

tum maxime facrarum Scripturarum le&ionem,

abfoli

lis pietatis operibus adnumerant, quibus Do-

Crimit

minica dies fan&ificanda eít?

Tüfm

Annon potius ea damnata fit propofitio,

tibus;

bene

quod putetur innuere, hanc unam effe diei

Dominicze fan&ificandee rationem: aut certe,

li fy

quod oblique fignificet, nihil effe curandum

l

tiones

fa&um aliquibus interdi&tum, Scripturze facrze

in vernaculis verfionibus le&itandz, ut velfic

guant.

diem Dominicam colant univerfi ?

feveri

$. 2.

Theol;

De Divinorum. Officiorum celebratione,

deleta.

3. Utrum damnatione propofitionis 86.

Cllilns

ereptum voluerit Clemens Xl. folatium hoc

laler,

fimplici populo, jungendi vocem fuam voci

aïïth

totius Ecclefizz; quamquam & ipfe communem

ftduje

Ecclefiz linguam orando téneat ?

Pïæcep

Annon potius ea damnata fit propofitio,

li

quod oblique fignificet, ufurpandam eífe ab

Ec«

Quod j

L

i

d

v

123

Eecclefia vernaculam linguäm in divinorum of-

opolt

ACFUITI

ficioram celebratione, ut fuam illi vocem fim-

fm aC

plex populus orando poffit adjungere ?

zuui

$. 3.

TO

one &

De dilatione aäþlütionif.

ifide-

. 4. Utrum damnatione propofitionum 87.

nt?

& 88. refciffae putands íint facrorum Conci-

liorum, fan&orum Patrum, omniumque pro«

s d.

batorum moralis difciplinae Magiftrorum regus

ytalis

le, de differenda, imo quandoque neganda

EO

onert

abfolutione publicis peccatoribus, graviorum

criminum reis, relapíis, aliisve malo czeteroe

s Do

rum exemplo, atque ex confuetudine peccane

ofitio ,

tibus; aut etiam ordinariis peccatoribus minus

bene difpofitis, ac necdum fincerum poenitene

. diei

tix fpiritum habentibus ?

cette ,

Annon potius es damnatze fint propofi-

andum

tiones, quod non fatis inter peccatores diftin-

[acre

guant, quibuscum ea fit fervanda difciplinze

yd fic

feveritas ?

.5. Utrum damnatione propofitionis 89. ea

Theologorum omnium communis exiftimatio

deleta fit; qui peccatores nondum Deo recon-

)

t

ciliatos, jus nullum veluti nativum ac ftrictum

js 36

habere norunt, ut Miffze facrificio praefentes

n hot

affftant, fed hoc illis ex Ecclefi;e duntaxat

n qud

indulgentia fuiffe conceffum; ac tandem lege

monet

proeceptum agnofcunt ?

Annon potius ea damnata fit propofitio,

! ofiio

quod jus nativum ac ftrictum, quo per peccae

eije )

tum :

je

i24

x

A

tum devoluti funt, a laxiore jure, ex Ecclefize

fcilicet indulgentia quzfito, fa&oque prsece-

|6$,

tum

pto, minime diftinguat ?

tfág

$- 4.

De Imyiorum Oratione.

|

tt

6. Utrum dainatione propofitionis 59.

Bett

damnatum illud fit facrarum Scripturarum

fis;

oraculum, fan&orum Patrum interpretatione

ela

declaratum ; Impiorum fcilicet orationem, ini-

füen

ie

quo, maligno, arroganti, ingrato, fallaci ani-

mo füpplicantium, aut etiam illicita, falutique

contraria poftulantium, novum effe peccatum ?

quodl

Annon potius ea damnata fit propofitio,

quan

quod a delatoribus detruncata, de quavis pec-

Tion

catorum oratione generatim & univerfe pro-

nunciata, delegatis Cenforibus viía fit ?

67. &

qi,

N n

(ülte

De timore penarum.

vilite

7. Utrum damnatione propofitionum 61.

tlj

& 62. damnati cenfendi fint D. Auguftinus,

üimet

D. Profper, D. Gregorius Magnus, & D. Tho-

Tilis,

À

mas, qui timorem nonnifi manum cohibere,

ul

hominemque folo poens timore abftinentem a

ünyr

inalo, illud idem corde committere docent ;

fbj .

ut nimirum intimum peccati affe&tum, folo ti-

A

more fervili minime depelli fignificent, donec

fe, q

juftitize amor accedat? Immo qui ftare in ho-

minibus folo timore fervili concuffis, conditio-

iies,|

matam peccandi voluntatem, frequenter affir-

fæ &

mant ?

An

xX

d

125

Annon potius eze damnate fint propofitio-

:cleü;e

T

nes, quod timorem fervilem novum effe pecca«

tum, afferere videantur; hominemque facere

magis peccatorem, ac magis hypocritam?

Utrum damnatione propofitionis 6o. dam-

nati putandi fint D. Gregorius Magnus, D

l 5

Bernardus, D. Thomas, ac Synodus Colonien-

Waf

fis; dum /olum fupplicii timorem, ubi nimius

tatione

eft, ad defperationem adducere docent ; folum tas

n, inf-

men intelligentes, quod non modo amorem jufti-

tize, verum etiam fpem venize prorfus excludat?

d a«

[ntique

Annon potius ea damnata fit propofitio,

atum?

quod de timore folo putetur loqui: /o/o, in-

quam, ut amorem juftitize duntaxat excludit ,

poütio i

jis pet*

fon itidem fpem venizx ?

9. Utrum damnatione propofitionum 64. &

fe pto*

2

67. eorum Theologorum fit damnata fententia ;

qui, pofita duplicis timoris fervilis diftincione,

(alterius quidem mere naturalis, carnalis, fer-

viliter fervientis, quo nempe poena ut fummum

malum timetur ab homine, immo plus poena

um 0L

timetur, quam offenfaDei; alterius fupernatu-

piïlmls )

p.The

ralis, qui motus eft Spiritus S. nondum quidem

inhabitantis, fed tamen moventis) contendunt,

)hib ett,

timorem primi generis vitiofum effe, Deumque

entetb À

fibi reprzefentare ut Dominum durum, impee

docent

riofum, injuftum; hominemque re ipfa pecca-

| (do t

re, qui malum eo folo timore devitat?

, donec

Annon potius eze damnatze fint propofitio«

ein t

nes, quod de fecundi generis timore enuncia-

tx exiftimentur ?

"D

K

io

hi

126

d murctec p D

ro, Utrum damnatione propofitionis 66.

(quax certe non fecundum fe totam, fed ra-

dam

tione poftremze partis inufta eft) ea fit dam-

f*

Teft

nata fententia, quze timorem fervilem, merc

naturalem, ferviliterque fervientem , paulo an-

flicat

te defcriptum, beftiarum proprium dicit effe?

Annon potius ea fit damnata propofitionis

tuf;

haptj

huius po&rem; pars, quod de timore fervili

petti

quidem, fed tamen fupernaturali, paulo fupra

AIfor

explicato, di&a credatur; quafi & ille beftia-

tüm,

rum fit proprius?

u

quod

De. difcrimine utriusque. faderis.

tnatis

ir. Utrum damnatione propofitionum 6.

fieri ?

& 7. damnati putandi fint D. Auguftinus, &

D. Thomas, hoc idem difcrimen inter utrum-

damn

que foedus difertiffime conftituentes; iis nempe

Moyf

fpe&atis, quz unicuique foederi, ex propriis

Cens,

meritis, propriaque cuiusque ratione conve-

Deof

niunt: ut nimirum fignificent, Judseos fe ipfis,

Drzedi,

atque ex conditione folius Mofaicze legis, in-

firmos & impotentes ad bonum ;. divinam gra-

quod |

tiam, legisque implendse poteftatem, virtute

tione

& efficacia ipfius antiqui foederis non habuiffe,

pïüphq

fed tantum per fpiritum novi; ad quod per fidem

(£quam in Chriftum venturum habebant, quot-

ft da;

quot fpirituales erant) dubio procul pertinebant?

deliy

Annon potius eze damnatze fint propofitio-

Cündu

nes, quod Judzos omnes omni Chrifti gratia

fuiffe deftitutos, abfolutaque implends legis

taxat |

diVina

.impvcx)tenti'a laboraffe, non leviter innuant?

12

flunt ?

-:.g..—-..-:....——......—g.:.

127

ls 0.

12. Utrum damnatione propofitionis 63.

d f

damnata putanda fit D. Auguftini, ac D. Tho-

: Gf

moe do&rina, qui timorem, veteris quidem

. hneic

Teftamenti, amorem autem novi, chara&eri-

jlo at

flicam notam ita effe contendunt; ut & ipfi

efe?

baptizati Chriftiani, fi folo nunc timore ducun-

fitionis

tur; ad vetus Teftamentum, fecundum fpiritum

fervit

pertinere cenfeantur; circumcifi vero Judsei, fi

o fupta

amore olim ducerentur, ad novum Teftamen-

befiae

tum, fecundum fpiritum pertinerent ?

Annon potius ea damnata fit propofitio,

quod videatur innuere, hominem facri baptis-

matis fufceptione, Chriftianum abfolute non

if É.

fieri ?

u, &

13. Utrum dammatione propofitionis 65.

true

damnatus cenfendus fit Auguftinus, nullos a

, gempe

Moyfe, c»eterisque Prophetis fa&os liberos do-

proptis

cens, veteris legis miniftratione; etfi plures

Deo filios dederint, fidei in Chriftum venturum

- cotwe

le ipüsv

praedicatione , illiusque fpiritus advocatione ?

gis, jte

Annon potius ea damnata fit propofitio,

quod nullos omnino, ulio pa&o, ullaque ra-

am g

tione filios Deo datos a Moyfe, czterisque

! virtute

ypuifl,

Prophetis, videatur afferere ?

14. Utrum damnatione propofitionis g. ea

gt fidem

l, quot-

fit damnata do&rina, ex Ezechielis prophetia

delibata; quae homines ad novum fcedus, fe-

mebanï?

cundum fpiritam illius chara&terifticum dun-

mp()üti()'

L

Ü gïatia

taxat pertinere docet, quatenus novse gratioe

divina mandata in nobis operantis participes

d lj

fiunt ?

mnt?

K

2

An-

i

128

m 2

Annon potius ea damnata fit propofitio,

quod oblique faltem infinuet, homines fine hu-

quo

iusmodi gratia, ad novum foedus, etiam fecun-

dol

dicc

dum ftatum, ritusque facramentales minime

pertinere ?

.T

!

De Ecclefia €9. uramentir in ea. fieri folitis.

al

15. Utrum damnatione propofitionum 72.

il

73. 75. 76. damnati cenfendi fint D. Augufti-

pet

nus, D. Gregorius Magnus,

qui Ecclefiam

perinde definientes, folos in ea collocant ju-

ttoi

ftos ac San&os: Ecclefiamque unum homi-

fio

nem myftice vocant, unam períonam, caput

vit

& membra, Chriftum nimirum & juftos: . Ec-

clefiam tamen intelligentes, fecundum illius

at

animam duntaxat, fpiritumque vivificantem ac-

E«

ceptam ; etfi fecundum corpus, ac prout focietas

ilic

vifibilis eft, infignes etiam foveat peccatores?

Annon potius eze damnate fint propofi-

Qu

tiones, quod Ecclefiam qua late patet, defi-

E«

nire exiftimentur,

omnesque peccatores ab

&)

eius corpore feparare ?

16. Utrum damnatione propofitionis 74. ea

Ttal

fit plurium Theologorum opinio damnata, qui

Qs

pralucente D. Auguftino, contendunt, inju«

Tib

ftos, & peccatores, in Ecclefia quidem effe,

Vet]

ac de Ecclefia, illos tamen vera illius membra

Vie

non effe, ac fimpliciter di&a, fed fecundum

quid tantum & ?2equivoce: feu partes illius

lus

eífe duntaxat excrementitias, ac veluti pece

lig

cantes humores myftici corporis ?

An-

li

Ed

$

2

129

pofiio,

Annon potius ea damnata fit propofitio,

ite lj«

quod folos juftos ac San&os, Ecclefiz? quomo«

fecune

dolibet feu membra, feu partes effe putetur

minime

dicere ?

17. Utrum damnatione propofitionum 77.

& 78. damnatus putandus fit Auguftinus, qui

li,

malos Chriftianos ab Ecclefia, feu ab interno

m .

illius fpiritu, animaque vivificante, per vitam

agufti

peffimam feparari, fzepiffime monet ?

defiam

Annon potius ez damnat fint propofi«

ant j

tiones, quod oblique faltem innuant, Chri-

hotmj«

ftianos illos ab Ecclefize vifibili corpore pet

caput

vitam peffimam feparari ?

t Ee

18. Àn damnatione propofitionis 29. dame«

. jlius

natus quoque fit Auguftinus, nullam extra

Ecclefiam gratiam agnofcens, qus falutem

off aC«

Xcietas

illic operetur & vitam ?

lores?

Annon potius ea damnata fit propofitio,

ropoli

quod nullam cuiusvis generis gratiam extra

defi«

Ecclefiam dari, ( ut eft a delatoribus mutila«

es 2

ta ) fignificet ?

19. Àn damnatione propofitionis ror. dam«

nata fit communis Theologorum affertio ex fa«

j

j qUi

cris litteris, ex D. Auguftino, & D. Thom. de-

libata, Juramentorum frequentiam divina lege

dojue

! EHel

vetitam effe; ne fideles ex jurandi confuetudi-

ne in peierandi periculum veniant ?

mbra

adom

Annon potius damnatus duntaxat fit hue

ius affertionis abufus? Si quis forte inde col«

jlius

p

ligat, peccare Ecclefiam, dum ad retegendos

haereticos, in fubícribendis fidei formulis exi«

At«

K 5

git

130

*

Z

git a fidelibus juramentum ? Qux damnati

fcriptoris intentio in ea proferenda propofitione

qud

expl

credita eft?

$. 8

ditr

De . Legibur. €$ . Cenfuris

prop

20. Utrum damnatione propofitionis 71

ea fit damnata fententia, Chrifti Domini ora-

tia,

Ecd

culo confirmata, qux hominem poffe fe di-

foto

fpenfare ait a lege pofitiva, ubi extrema ne-

ceífitas urget ?

quo

Annon potius ea fit propofitio damnata,

quod extrem?e neceffitatis cafum, quo folo li-

ld

cita eft difpenfatio,

minus explicet;

nullam-

ea

que legum diftin&ionem ponat, a qulbus lici-

tam facit difpenfationem ?

qua

541

Utrum damnatione propofitionis 9o.

ea fit damnata fententia, quae Epifcopos ex-

lüte

communicare debere ait, ex confeníu faltem

qu

praefumpto totius corporis; hoc eft

juxta

mentem && intentionem Ecclefixz, qua tunc

uti

10

confentire praefumitur, dum ferendarum Cen-

furarum Canones ab ea conditi, ab Eplfcopls

iv

obfervantur ?

lt

Annon potius ea propofitio fit damnata

quod afferere videatur, populi confenfum ad

üt

excommunicationis firmitatem defiderari ?

to]

22. Utrum damnatione prim?e partis propo-

t

fitionisg1. ea fit damnata fententia, quze tenet;

90

metum excommunicationis certo & evidenter

injuftze, neminem retrahere debere ab implendo

Q

debito fuo, fi ftri&i fit juris, naturalis fcilicet

D

aut divini?

An-

aL

3*

131

fhtati

Anaon potius ea damnata fit propofitio,

Itlone

quod nec excommunicationis injuftitiam fatis

explicet

nec implendum debitum ullo pa&e

diftinguat ?

23

Utrum damnatione fecunds» partis

propofitionis eiusdem, ea fit damnata fenten-

"i

[ 0f2«

tia, quae homines injufte excommunicatos ab

m

le di

Ecclefia tamen exclufos non effe ponit

à li

foro interno ?

Annon potius ea fit damnata propofitio,

quod illos ne in foro quidem externo ab Ece

nala,

lo ]i

clefia exclufos dicere videatur ?

Jlame

24. Utrum damnatione propofitionis 93

ea fit damnata pia ac religiofa obfervatio,

lii

quae Jefum injuftae excommunicationis vulne«

ra interius fanare notat, famtatemque m foro

$ 00

interno reftituere ?

$ X

]tem

Annon potius ea damnata fit propofitio ,

quod de quavis curatione putetur loqui; adeo

Juxta

tun

ut injufte excommunicatus, ne quidem in fo-

ro externo reftitutionem fanitatis, feu abíolue

Cen

tionem procurare fibi debeat ?

copis

25. Utrum damnatione propofitionis 92. ea

fit damnataTheologorum ac Canoniftarum de£i«

1ata

nitio, quze injuftam excommunicationem potius

n d

tolerandam decernit, quam prodendain verita-

tem, ubi injuftitia probari in foro externo non

o

poteft, aut appellationi non datur locus ?

ftel,

Annon potius ea damnata fit propofitio ,

ntef

quod de quieta & pacifica tolerantia cuius-

endo

cumque excommunicationis injuftze putetur lo«

Jicet

K 4

qui;

132

qqueemm

qui; etiam dum illius nullitas & injuftitia pro-

effe pu

nofttüt

bari juridice poteft, daturque locus appella-

tioni ?

exciud

$- 9

De . Virtutibus . Theologicir.

& 68

Grina

26. Utrum damnatione propofitionum 26

27. 28. damnata fit D. Auguftini, & D. Tho-

tiam Í

m:?e fententia, imo etiam Concilii Tridentini defi-

quod

nitio; a quibus fides prima gratia dicitur, per

nenda

quam obtinentur & aliz ; humanz falutis ini-

tium, totiusque juftificationis exordium, prima

WeS, !

inquam gratia habitualis, qua Deo falutis

fiaffi (

aucori primo conjungimur ?

aegle

. Annon potius eze damnatze fint propofitio-

nes de prima gratia etiam actuali, quze fime

gtopo

plicis illuftrationis , excitationisque dicitur,

dei d

intelleQtze ?

Quales certe grative ante habi-

ta).

tualem fidei gratiam, peccatonsque conver-

Thon

fionem multe dantur ? -

NonQ

27. Utrum damnatione propofitionis 69

Defm |

damnata fit inculcata toties Divi Auguftini fen-

Qul

tentia, qux etiam in Ecclefize Canonem tran-

puta

fiit: fidem fcilicet, ufum, augmentum, prae-

p

ET

mium fidei, ipfamque vitam zeternam, totum

denique divinze gratiac donum effe: non quod

Quod

nulla fit hominis cooperatio, meritum nullum;

dicar

fed quod ipfa quoque cooperatio, omneque

mek

meritum ex divina gratia fobolefcant

qua

purz Dei liberalitatis eft donum ?

Mi

t

Annon potius ea damnmata fit propofitio,

liate

quod hzec omnia ita purze liberalitatis Dei dona

'?Z/? "I

effe

g — Á

133

a ptt«

effe putetx;r aiï"erefe, 'ut etiam omne meritum

opella«

noftrum, omnemque cooperationem noftram

excludat ?

28. Utrum damnatione ïpropofitionum 52.

& 68. damnata cenfenda fit D. Auguftini do-

w 26.

&rina, ex facris litteris delibata, compendia-

) Tho«

riam falutis viam in fide & precibus ponens;

1i defi

quod videlicet media illa fint gratiarum obti-

r pet

nendarum, quibus pervenitur ad vitam zeternam?

js iti-

Annon potius eze damnatze fint propofitio-

nes, quod fola fide precibusque falutem seter-

prima

falutis

nam obtineri poffe putentur innuere, coteris

negle&is bonis operibus atque virtutibus ?

29. Utrum damnatione fecundee partis

vt«

s fitfi

propofitionis 42. ( prior enim, quze certum fi-

jcitut,

dei dogma eft, nullo pa&to profcripta credi-

fabie

tur) damnata cenfenda fit D. Auguftini & D.

Thoms fententia, quse opera fine fide non-

onyer«

nunquam elicita, etíi forte intra natur ordi-

nem moraliter bona fint, apud Deum tamen

js 9.

j ien.

nullo effe praemio digna; fed illius oculis im«

| tatte

pura, atque ingrata, feu minime placita, ac

plane fterilia conftantiffime ponit ?

p

totutm

Annon potius ea damnata fit propofitio ,

quod opera omnia fine fide fa&a, pofitive ut ita

. quod

ylam ;

dicam, impura atque indigna, feu veri pro-

priique nominis peccata dicere vifa fit ?

mque

3o. Utrum damnatione prim? partis pro«

qu

pofitionis 57. damnatum cenfendum fit famie

liare illud effatam: — Totum deefl geccatori, quan-

ofxtio ,

| dona

do illi deeft [ver, ita nimirum acceptum, quod

K 5

fpe

effe

134

o — À

fpe in divina mifericordia deficiente, c»etera

änf; ü

quzcumque peccatori fuperfunt, ad refipifcen-

habean

dum inutilia fiant ?

tate ir

Annon potius ea damnata fit propofitio, eo

À

intelle&a fenfu, quod fine fpe fides nulla in

tiones

homine maneat, immo & virtus moralis nulla ?

coeter]

31. Utrum damnatione fecunde partis

Qin0 ;

propofitionis eiusdem damnatum fit D. Augu-

j

füni dicum plane fynonimum, /per fime amore

53

ejfe non: gotefi, imperfe&o faltem et initiali, ut

fimiles

exponit & docet Do&or Angelicus ?

minat

Annon potius ea damnata fit propofitio, de

il f

amore perfe&o intelleda; quafi nulla unquam

boraQ

fine perfe&o amore fpes effet ?

tüs;

32. Utrum damnatione propofifionis 51.

tnifa

damnatum putandum fit commune illud Theo-

Solar

legize decretum, fidem juftificantem, ut jufti-

thina

ficans eft, non operari nifi per charitatem; feu

fidem non juftificare, nifi quatenus a&us eius

tor,

&l

informantur charitate ?

Annon potius ea damnata fit propofitio ,

dof

hl

quod de fide quacumque putetur loqui; quafi

nullum illa proprium a&um habeat, nec un«

tion

quam nifi per charitatem operetur ?

dom

33. Utrum damnatione propofitionum 55.

Ciat

& 56. damnata fit D. Auguftini, & D. Thomze

fententia, ex Apoftolo petita, quae folam cha-

vitt

Dai

ritatem prodeffe docet ad vitam *?eternam,

mmor

penesque illam folam ítare obtinendse glorise

meritum; quatenus czeterze quzecumque virtue

46

tes fuum licet pramium in colis habiturze

fint,

D..

aE

3*

135

Celeta.

fint, illius tamen obtinendi vim fe ipfis non

fpifcene

habeant, fed quatenus illarum a&us a chari«

tate imperantur ?

Yitio, eo

Annon potius eze damnate fint propofi-

nulla i

tiones ,

in eum fenfum acceptz, quod fuum

; nulla ?

c»teris virtutibus præmlum obventurum om-.

: pattis

nino negent?

Augu«

34. Utrum damnatione propofitionum 5o.

£ (mitor'

83. 54. 58. damnate in Auguftino cenfeantur

li, ut

fimiles omnino fententize de charitate indifcri-

minatim pronunciate, qualiscunque tandem

fitio,de

illa fit; feu fit illa prima veri boni dile&io,

inguam

bonaque voluntas, feu plena Theologica vir-

tus; feu fit illa imperfe&ta, naícens atque re-

jis $L.

miffa; feu forte perfe&a, prove&a, ac dominans ?

|Theo«

Solam enim charitatem generatim & indifcri-

j

minatim acceptam Deum colere dixit S. Doc-

"

tor, Deo logui, ad Deum in corde noflro clamare,

|$ elU$

a&iones chriftianas Chriftiano ac religiofo mo-

do . facere;

nullamque fine charitate aliqua

ofitio,

Religionem effe pronunciavit ?

quaf

Annon potius eoe damnatw fint propofi«

ec Ul«

tiones, tanquam de fola charitate prove&a,

dominante, atque perfe&a ab Au&ore pronun-

fl 55

ciate; qus plena perfe&aque fit Theologica

hon

virtus? Quafi ea fola & Deo loquatur, &

yene

Deum colat, non item altera, pro fuo faltem

iaffl ,

modulo.

lorie

35. Utrum damnatione propofitionum 44

vittüe

46. 49. damnatz quoque intelligantur pares

jture

D. Auguftini, & D. Leonis loquendi formulee,

de

ll;

136

*

3*

de charitate perinde ac fupra indifcriminatim

tiam

gelati

ufurpatze, qualiscumque tandem illa fit? Cha-

ritatem enim generatim acceptam, cupiditati

ftam

amorique noftrum contradiftingant Do&ores

tiam

SS. eaque omnia cupiditate, noftrique amore

poct

fieri docent, qu» charitate Deique amore non

fiunt; amore inquam Dei remiffo faltem, im-

hu

perfecto, & inchoato, qui prima veri boni di«

Viom

le&io fit, bonaque voluntas

Catu

Annon potius eze damnatz fint propofi-

tiones, non fecus ac fuperiores; de fola fcili-

dar

cet charitate prove&a, dominante átque per«

IU

fe&a intellet»e ? Quafi ea femper cupiditate

t0n

fieri dixerit Au&or, quaxe charitate dominante

Ofüt

atque perfe&a non fiunt ?

ter

36. Utrum damnatione primse partis pro«

ger

pofitionis 47. damnati putandi fint, cum D

viti

Auguftino

